Gb323_fol-1_EX2
author: Petrus, Lombardus, Paris, Bischof

——

N125 11977822 021

Huuunpmrnummemindaan —

Tübingen

ðẽẽ
— — — ☛

—c.

tonennt, N
xii⸗ W

tt

i de
Gohre Gri⸗
m; minnd
. n
rmattn “äl i
nna w ie
N Ciͤg Güs

e r

og K ning
n G n

e N auai

mi: F...
linii

Ritar

3K

ſes c mii

Ah

W:

. ,4 36

We.
* iand inag 4 n

slt 4 e
lendos ta

. ror ſwroeer.
ä

W –
erai
lrnte ce ertete 4
— 1
W eho S
Nαℳ ineinsnn .
n. ü
eN: ween
wanE t
R 4
R
4 8

.
S

D . — — . . * — — . E . . — . 4
4 — —— . „ —2 . . = —⸗ = — —
6 5
8
4
4
S
. 4
68
4
.„*

– — —
— . — — 4 . — õõ
* „ .
. .
.ẽꝰ . . — . . . . r . .
. . „* „ . .* . . . „ . . . S .
. 4 .
*. . „ð
. . — - „ . „* . . . 7
. . .
. . . „— . * . . . .
— 6 1
S= „ : „ .. . .
3 . 4 4 . .
. . . B
5 . . . . . . . . — 3 . .
S * .- .
— — 2èèòMWẽU6
D . * . .
2. . .
. . . X . 3
- . .
. 2* . . 2
. . .. . —— — . . .
„ . . 3
. . .
.
H „ * . . „
D .— . . . .
.
. . J
— . . .
. 4 * .
*4 . „ .
. . .
. . 5* . .
. B
.
. . „ * .
4 . . .
. -
4 . .
HZ 4 8 .
.. .
. 4 . .
.
„
. .
3 . * „
. . .* „*
. . J
.
„. .* .
. .
JX . . . .
—⸗ . .
„7 - .
„ 4
„ . .
. . .
. . .
* *
4 . .
.
5 .
„ r. .
.⸗
. — .
— 6 .
.
4 „ V
„ .
.
. .
.* ₰* J
7
.
. .„5 .
. . „ „ . . . .
. * .
.

M

“ .
Joßhes bekenbaub Moguntinꝰ euãgelice theologie ſummo doctoꝛi dño Micolao tinctoꝛis de guntʒenban⸗ ſn
ſen impꝑialis ecclie bambergenſi is pᷣdicatoꝛi ſalutẽ. N upꝑ religionis beati Franciſci pꝛes deuotiſſimi fiatu ſpaſ ulte
ſancti agitati ad capitularẽ ↄuentũ Murnberge.inſtituerunt (vt par erat) de ꝓfundiſſimis oꝛtodoxe fidei ar-
canis diſputatoꝛiã exercitatõz:ad quãvenerãda peritoꝝ multitudo om̃i doctrinaꝝ genere armata ꝛcrhe⸗ Aſt
ta velut ad literariã militiã. ⁊ olim ad feriaꝝ ſaturnaliũ ſerias diſputatões ↄuenit.in qᷓ celebꝛitas tua diſputtẽ (e
di nacta ↄgreſſuz;.rõnem argumẽtoꝝ eo moderamie⁊ efficacia ꝓ ferebat. vt om̃s auditoꝛes ineſtimabili nedůũ (di
delectatõne:ſᷣ et admiratõne faceret affectos. Mõ deerant alij q̃s ingenij vis maxima:⁊ in doctrinali bello ro/ vet
bur inuictũ ad participãda eueoni laudis celebꝛitati tue ↄciliauit. ſola tñ celebꝛitas tua.tum argumen an
di vi ⁊ foꝛtirudine:tum dicendi copia ⁊ maieſtate pᷣclaꝝ triumphatoꝛis nomẽ ↄmuni omniũ voce eſt ↄſecats n
Ego vᷣo qui puitatis mec offcia. perit om̃ibus ( vtcunq; potui impendere ſemp extiti ſtudioſus. nefas exiſi· in
maui ſi nulliꝰnumen beniuolentia triumphũ tuũ oꝛnarẽ vel rectiꝰponoꝛarẽ.At metiendo vires meas nibil in ⸗
ueni vel natura.vel arte.vł foꝛtuna mibi conceſſum: qð dignitati tue digne poſſem offerꝛe. Aenit inter bec in ſvee
mentẽ qdð adoleſcentulus in varꝛone legi dantis animũ nõ munus eſſe penſandũ. Aenit in mentẽ ſocrat: bbu/⸗ ton
manitas:qui paupen diſcipuli ſui eſchinis paruũ munꝰmagna gratitudine dignũ iudicauit. Alle ſoc ati ſeip⸗ (Geboten

ſum muneris loco dedit. ego nõſolũ meipᷣm:imo etiã diſiectos ab inuicẽ libꝛos duos.textũ.i.ſniaꝝ⁊ ſcti bona
usẽture ſuꝑ eodẽ diſputata ⁊ intpᷣtatõeʒ meo laboꝛe in vnũ digeſtos.vigili emẽdatos cura:⁊ indice ad oia fere
q̃ in eis tradunt᷑ fabꝛicata celebꝛitati tue do.offero.⁊ dedico. Lua vo celebꝛitas illiꝰinſtitutũ ⁊ b?exẽplũ pcoꝛ
velit ↄplecti: ⁊ me tibi datũ in mancipiũ.⁊ coꝛrecturã⁊ laboꝛẽ buiꝰopꝑis tibi ↄſignatuʒ nõ aſperner:vt ⁊ nois
tui ĩmoꝛtale decus.ad extremas oꝛbis terꝛaꝝ natõnes.duce libꝛoꝝ impᷣſſura ferat᷑:⁊ inter triũphi tui oꝛnamẽé
ta laboꝛ meus nũeret᷑.quẽ etſi alicubi erꝛoꝛis obũbꝛet caligo.celebꝛitai tue ſplendoꝛ illuſtret. Otuis em̃ totux R
(ſit quãtulũcunq;)qð in heidelbergẽſi academia octennalis moꝛe ſpacio didici:totũ qd ptinuata ꝑcepi lectõ

6

ne: totũ qd induſtrie mee natura p̃ſtitit ad bãc coꝛrecturã ↄquiſierim. expẽderimqʒ. vereoꝛ tñ me in tam vaſti Peſg
man tempeſtatibꝰom̃s erꝛoꝝ ſcopulos nõ euaſiſſe.in q̃ vel rari.vel nulliꝰvnq̃ʒ vela ſine repᷣbenſionis turbine n
⁊ pericłovolauere.in q̊ ſanctꝰ Bonauẽtu ra colluctãtibꝰopinionũ ꝓcel::ad eũ plerũq; poꝛtũ applicuit. ad quẽ gniͤ
ↄmunioꝛ opinantiũ ventꝰcoegit.in qͥ gubernacula ingenij ſui mr libero coꝛrectoꝛi ↄmittit. HNoneſtatis igitur sdn
nõ dedecoꝛis. ⁊ excuſandi nõ calũniandi vicẽ obtinebit.ſi egoꝛ togatã celebritatẽ tuã (cui nõ minꝰ veneratöis ſſinin
⁊ credulitat debʒ etas nr̃a q;ᷓ pꝛiſca pitagoꝛe palliato) ⁊ om̃s qͥ oꝛdinatõnis ⁊ coꝛrecture mee ſarcinã ponde⸗ mnniil
rant pios lectoꝛes. ⁊ interpᷣtes beniuolos nõ maliuolos foꝛe depoſco. Pꝛecipue tñ oꝛo mpons pien acceptũ akulul
iri textũ noue imp̃ſſure inſtar antiq̃ nõ eẽ diſtinctũ.q;ꝛ plun feci grauẽ Bonauẽture auctẽ qᷓ mihi fuit diſtinguẽ Nmnin
di rõ ⁊ exemplar qᷓʒ vſitatã bucuſq; ꝑtitiões. NHecꝓ mercede ↄuicia mihi deberi ↄſentiet in qᷓſtionũ pꝛinapijs Wwönnd
vboꝝ modica vel mutatio.vel ademptio.puta:vbi exẽplaria ſcpᷣta ſonãt.circa pꝛimum ſic ꝓcedit᷑ ⁊ quent᷑.et tunn
deinde. Scoo querit᷑. Lercio q̃rit᷑ c. ego viciſſim qonum capita ſic inſtitui.Queſtio. Queſtio.ij.⁊c.nulla te· –W
meraria pᷣſumptõne:ſᷣ ſola ductꝰↄmoditate q̃ talit ⁊ indici ⁊ impᷣſſioni ↄducere ſuggeſſit.qᷓ me etiã ab oĩis in domunn
iurie nota tuebit᷑:ne vel clariſſimos autoꝛes offendiſſc.vlł ſtudioſis nõ ꝓfuiſſe.quiſpiã debeat ſuſpicari.qð8 me Goth
liꝰcuiuſuis ſtudio qᷓ;ᷓ meo calamo ſpero ↄpꝛobandũ. Aale theologoꝝ ⁊ dleri bambergenſis deteus. zilen
— ¶ Jobannis bekenhaub Moguntini in laudem vtriuſq; autoꝛis carnmen. ualeu
¶ Duiſquis eris diuc qui maieſtatis anbelas ¶ Sic reꝑ varios oꝛtus ſtatuere periti. e
Abgita ſcrutari: ſiſte perinde gradum Quod magis erꝛoꝛis qʒ ratõnis babert· ea
MMam te nec plato nec areſtotiles operoſis Mon minus erꝛoꝛis vulgus circa deitatlis nmwſite
Crede docet libꝛis.que docet iſte liber ¶ Maturam ſtatuit religione ſuag jſgg
¶ Hec tibi Maſonis nec dulcis muſa maronis ¶ Vtra fuiſſe poteſt fictoꝛum cauſa deoꝛum Pamt
Muis viua canat. non tamen illa canit ¶ Autoꝛis vel honoꝛ vel bencfacta ri wofn
¶ Omnibus vna fuit pariter mens noſſe quis eſſet ¶ Sic pꝛoculi ſuaſu Rome deus vltro quiriuuns 2*“
Qui celum. terꝛam.fecerit atq; fretum ECeperat:inde Nume mox dea veſta coli Ntn
¶ Ex qua materia qua foꝛſitan arte laboꝛant ¶ Sic cereris donis aratro quia pᷣpaꝛat agiro dlann⸗
¶ Scire:ſed ingenijs obuiat er:oꝛ iners Concremat egyptus thura ſabea boi W
¶Plato dei vires.exemplar.materiamq; Sic quia dat lane. dat lactis commocda multa unm
olen bijs extet oꝛbis oꝛigo tribus ectit oui ſupplex cum pꝛece ſcytha genu n
¶ Hat duo. materiam.ſpeciem quibus omnia ↄſtent ¶ Sic aqua.ſic ignis dij perſis ↄmemoꝛant᷑ nisg
BSoctus areſtotiles. que duo ternus agat ¶ Ergo ꝙ hijs bominum cura frequenter eget Fnĩ
¶ Eſt aqua ſi recte taleti creditur vna ¶ Sic alijs alij ſimulacris templa dicarunt 4 inniu
Fndatcries cunctis rebus in oꝛbe ſiul Alter adoꝛauit. ſculpſerat alter opus W
¶ Murſus Anaxnenes contra dedit aera certum ¶Cot tulit erꝛoꝛes et veras intulit artes in
Aunchl pꝛincipium: quod dedit alter aquas Wentibus bumanis iam pia iuncta fides une
ſes epicurus ebes vult nullas eſſe creatas ¶Nam paſtoꝛe rudi.iam piſcatoꝛe magiſtro gbann
Ergo ex nihilo diſputat eſſe nihil Doctus eris felix ardua facta dei . nii
oꝛpoꝛa tum celi.tum terꝛe. tum maris alti ¶ Dam bonauenture iam claro lumine Petri lon
Larmine teſtatur Maſo fuiſſe chaos Lombardi cernes que latuere ſophos nnn .
irgilius vo pꝛopioꝛ diuinius oꝛbem ¶ Qualiter in trinis ꝑſonis eſt deitatis un
RXH arrie opus ſummi compꝛobat eſſe di SEᷓ nica maieſtas:que regit alta poϑli N
¶ Attamen ille ioui diuinos reddit honores ¶ QAualiter ex nibilo mundi pulcerꝛima foꝛmq cnen

¶ Qui fuit ex bominis ſemine natus bomo

¶ Sic actoꝛe deo patre creata fuit

cchin
nenmit
H
itmi ti
rinun
cign
iin
rrhenz
eti nis
äindi
vhietin
mepis

„

S . . f .

Nicolaus tinctoꝛis de gi

¶ Gic hominem nouiter reparatũ ſcandere ſurſum

(¶ Eſt vbi leta quics. ? lu. ? vita beata
¶ Eliſijq; ioci gaudia cuncta ſimul
¶ QDuo bonauentura:petrus lombardus vtriq;
¶Sublati capiunt pꝛemia digna ſibi
¶ Quo tuba diuini verbi doctoꝛ nicolae

9⁷ „

¶ Tinctoꝛis tendas dum tuba diua ſtrepit

¶ Dugaliter butnakatmh quis viciaſſet oꝛigo
¶ Induerit carnem filius ipſe dcii
¶ QAualiter ex buius manauit vulnere ſanguis.
¶ Wixtus aqua.cuius vi ſacra noſtra vigent.
Mec ſatis eſt ſupos luſtrare ſed intima tere
¶ Niſcera colluſtrant moꝛsvbi iure tuo

G 6 cineres carnes ⁊ oſſa ſed ex bis ¶ Quo libꝛi impꝛeſſoꝛ Hurnberge Anthonius ibſe
. 0 .

oſt bomo crede nouus fingit᷑ arte dei .¶ KRKoberger tendat poſt ſua fata pꝛecodꝛ
¶ Haud ebes.haud mancus.ſᷣ pꝛudens.integeꝛ.omni ¶ Quo bonauenture me ducat dextra iobannem
Pulcrioꝛ effigie q; fuit oꝛtus homo Beyeckenhaub. Quo me iungito petre tibi
it tunc ꝑpetuus qui vixit fragilis am ¶ AUos ego coniunxi diſiunctos.vos mea cura
Fit q́ʒ tunc agilis.qui fuit ante grauis Uluſtrauit vigili mente. laboꝛe. manu
¶ Eit ſine peccato.pꝛauaq; libidine tutus Si tibi non feci ſatis o lectoꝛ voluiſſe
Fit par angelicis illa pꝛopago choꝛis ¶ Bit ſatis.⁊ melius coꝛrige.parce.vale.

Regis ag echerei regna choꝛuſca decet

— 82

. —

theologie pꝛedicatoꝛ imperialis eccleſie Bambergenſis. Docto magiſtro Jobanni bekenhaub Mogunti⸗

no.Salutem plurimam.Tantũ me verbis tuis feciſti ſuauiſſime Johes.vt nõ referꝛe ſolum viciſſitudinem
gratiãq; ſcriptis valeam (vt par in pꝛimis eſſet)ſed etiã admodũ refoꝛmidẽ. ne plus equo mihi tribuiſſe vi
dearis.Quo factum eſt. vt ⁊ in gratijs agendis tardioꝛ efficerer. ⁊ tibi plura qᷓ; in me ſunt ſcribenti.pꝛoꝛſ us
nõ aſſentiar. Cum ⁊ me ⁊ mea longe minoꝛa cognoſcam. MNoui equidẽ qᷓ; ſit mibi curta ſuppellex.noui qᷓ ſit
amoꝛ iniquꝰ arbiter. ex quo noui tandẽ viroꝝ optime atqʒ doctiſſime quantũ a te diligar ⁊ amer. Qui labo⸗
res.ſtudia.lucubꝛatõnes tuas.ĩmo ⁊ limã ingenioſe tue coꝛrectionis acutiſſimã ⁊ politiſſimã paruifacis.vt
nominis mei decus (quod cenſ. Texignum cuʒ noſtro Lombardo ⁊ Bonauentura. ad cxtremas efferꝛes
oꝛbis natõnes. Pꝛo qᷓ tibi nõ ſolũ ego ſ̃ et tota tbeologoꝝ caterua vnacum lombardo gras hẽat. Js.n.iam
dudum nudus ab vtero matris pariſieñ.vniuerſitatis exiens exanguis.nebulis multis ſtipatus.in tenebrii
ignoꝛantie latuit.Quẽ tu illo tam apto tpꝑe.decoꝛo lumie bonauenture decoꝛaſti ac veſtiſti.Et quaſi e lateri⸗
cio marmoꝛcũ (vt ceſart dicere ſolitus eſt) effeciſti. Nec tibi o bonauentura minoꝛ is bonoꝛ eſtq officiſo cõ
iugio tibi ſociauit Petrum lombardũ Jobannes bekenbaub. qᷓ; ꝙ nuper (Sixto quarto pontifice maximo

pᷣſidente) cathologo ſanctoꝝ es aſſcriptus.vt ſimul ꝑ oꝛa.p pulpita.per bibliothecas.ꝑ libꝛarias.per aulas.

omniũ doctoꝛum oꝛbis.tam venuſte ꝓgrediamini ⁊ ſine verecumdia. Laudet eſculapius ypocrateʒ choum

medicine ſue recuꝑatoꝛc.phiſiſtratũ homerus.tuccã⁊ varronẽ virgilius honeſtet. Neemiã moyſ. es. qu totaʒ
legẽ tempoꝝ malicia dirutã in vnum opus collegit. Juſtinianũ romani.qui mandauit tribuniano.theophi
lo ⁊ oꝛotheo queſtoꝛibꝰſacri pallacij vt rom anaꝝ legũ qᷓ pandecte dicebant᷑ ſuꝑpflua reſcinderent adunarẽt
diſſuta.crudaq; digeſta efficerent. Te laudent mi Joł etrꝰ lombardꝰ qͥ tã pulcra a te circũdatus veſte in
om̃es ꝓgrediens natõnes.nullius foꝛmidabit aſpectũ.Cõtincat ſe in rupe ſua ꝑmenides cũ dyaletica.thiſi/
as cum rethoꝛica. Phꝛiniꝰ cum muſica.Atlas cum ſiderũ curſu. Lombardus cũ bonauentura coꝛonatus.
noſtro Jo.bekenhaub.nitide.terſe ⁊ polite limatus in publicuʒ pgredit᷑ita vt nullius foꝛmidet aſpectuz. ſ
omnẽ laudem ſuꝑgrediat᷑. Subuereoꝛ tñ mi Joh̊.ne quiſq; foꝛte inuidie ſtimulis agitatus ſit tam iniquus
veritat hoſtis vt me adulandi cauſa aut oſtentãdi ingenij tanta de bonauẽture laudibꝰdixiſſe moliat᷑. Mõ
oſtento eloquentiã quã nunqᷓ; ꝓfeſſus ſum.vtinã in me eſſet.Ex animi ſententia loquoꝛ.vtinã in me tantuʒ
ingenij eſſet vt minimã eiꝰ laudẽ attingerẽ. Mon eſt ille ſanctꝰſterili meo ingenio laudandus. diues ingeni⸗

um ⁊ exquiſitã expoſtulat mineruã. Percurꝛe natõnes.pcurꝛe latos pariter ppłos.reuolue etates.celum vel

ipſum ſuſpice.vix plures in vllo dotes reperies. Parum eſt eum natum in balneo regio parentibꝰhoneſtiſſi⸗
mis patre Jo.fidanʒa.matrevo ritella que eum a cunabulis nõ ſine grandi miraculo oꝛdini beatiſſimi patr?
Franciſci deuotum a moꝛtis fauci liberauit.Queris in viro coꝛpis pulcritudinẽ.pulcerꝛimꝰfuit Bonauen
tura.ita vt alexander doctoꝛ irꝛefr agabilis quo pᷣceptoꝛe ſueba ind ta coꝛpis pulcritudine et moꝝ elc⸗
gantia dicere ſolitus ſit Adam nõ videtur peccaſſe in bonauentura. Diligis animi diuicias.ditiſſimꝰ Bona
uẽtura.Et hoc nõ tacebo ꝙ bonauenturã noſtrũ ſanctꝰ Lho.aquinenſis deuotõnis gratia viſitans.inuenit
eum ſcribentẽ legendam ſancti Franciſci.⁊ raptum extra ſe dixit. Sinamus ſanctũ laboꝛare p ſancto.Lau⸗
das beniuolentiã. ⁊ hic beniuolentiſſimus dixit petrus cardinalis epiſcopus hoſtiẽ. in cius oꝛatõne funcbꝛi
ꝙ quicũq; Bonauenturam videbat ipſius amoꝛe capiebat᷑ eiuſq; pijſſima mandata obedienter ſuſciperet.
Amas doctrinã. Pace omniũ loquoꝛ qui petrum explanarũt nemo deuotius.nemo ſubtilius. nemo vtilius
nemo mediocrius.in omniũ queſtionũ ꝓcella ſecurius nauauerit.Teſtis ſit mibi ille ipſe doctiſſimꝰ bonauẽ
tura.qꝛ cum publica legendarũ ſententiaꝝ ꝓuincia fungerer. in oim queſtionũ ſcrupulo tanqᷓ; ad tranquil/

lum poꝛtum ad ipſum ↄfugerim. Foꝛtuna gaudes. vix foꝛtunatioꝛ vllꝰ.Teſtis ſit mibi dignitas generalatꝰ
oꝛdinis quẽ. xviij. annis laudabiliter rexit. Epiſcopatus eboꝛaceñ. quem a Clemente papa libere oblatum
libeai? ſpꝛeuit. Dignitas cardinalatꝰ in q taliter ſe geſſt vt tante fidei apud eoſqẽ cardinales enet ꝙ Xlernen
i .

enbauſen doctoꝛ

S onaut tura

CoNR n Jak

Ipe vo nõ ſe ſed virum ſanctiſſimũ Gregoꝛium decimũ nominauit.O vbi nũc ſunt tales viri:Quid de in⸗
numerabilibus virtutibꝰeius ⁊ ſcriptis recenſeam. Loquunt᷑ miracula.appꝛobat eum eccleſia ſancta catho
lica.nõ ad ſcripta eius quaſi queſtõnes vnqᷓ; acceſſi.ſ̊ reuera tanq; ad oꝛatõnes et ↄtemplatões. Hec miret
aliqͥs tantã in eo gloꝛiã qͥ viuit iam in eterna gloꝛia. huius g cõiugio Petrum lombarduʒ ſociatũ.iam dili⸗
gentiſſime politũ ? emendatũ a noſtro Johanne bekenhaub. vnacũ elaboꝛatiſſimo repeꝛtoꝛio ſiue indice.o
te. 1I49 I.menſis marcij die ſco. . ”
¶ Sic bonauentura lombardum luce choꝛuſca
¶ Illuſtrat ſicut ſolis oꝛigo ſolum
¶ Woguntine facis ſic diua coire fluenta
¶ AUt celeri Rheno mogunus ipſe coit
t vicium ferꝛi.lima purgatur acuta
Bic calamo purgas tu vicioſa libis
Cum bonauentura.cum petro turba theoſis
BGrata tibi.pꝛo te det pia vota deo

viri doctiſſimi legite diligite amate. Lu vo ſuauifſime moguntine vale.Ex bamberga Anno a xpi natiuita⸗

.
/
4
4
4
„„

f

te papa defuncto oĩm vota in eum cõpꝛomitterent. ſi ſe vel alium ad paptumm notninaret ipſum eligereut.

Munsn

6o: ,l

gun

ſnenock⸗
ſiinpri
Ur tobiori
culeinliten
fuuls Cane
nind On
Cfmlsn
ſtcligkin
Roti
nigr
ſbitnn
Molan
nqu
glckf
tijſn
nmut
Niſat⸗
Conſcan
s Ner
ken
sf
ſench⸗
Pernun
2Ni 1
ign;

ſpinar
go.

¶ Kelebꝛatiſſimi patnis domini bonauẽture ſiuuius rerũ mũdanaꝝ pductio. ob quã canſam nõ
deiꝛdinis minoꝝ. artis diuine ſummi diſcuſſo tm fluuiꝰb mare a ſpheta dicit᷑ in fo iſte mũdꝰ. Moc
nss:⁊ apoſtolice ſedis epᷣi Cardinalis pꝛolo⸗ Barann 2 bcnon nreDehe mio Ehechi.
us in primũ librũ ſententi⸗ “ xxix.Ecce ego ad te pharao rex egypti dꝛaco mag
gus inp nmu librü ſententiax. q̃ cubas in medio fluminũ:⁊ dicis meus eſt fluuius.
L ⁊ ego feci memetipᷣm: ponã frenũ iĩ maxillis tuis ⁊c̃.
Draco iſte magnus quẽ dominꝰ alloquit᷑:⁊ cui com
minat᷑ in filia ⁊ pſona pharaonis dyabolus eſt qᷣ eſi
rex egypti q̃ interpᷣtat᷑ tenebre qm̃ regnat in eis qͥs
cexcecauit tenebris erroris:vtputa ſunt heretici. Ad
quẽ etiã dicit. Meꝰ eſt fluuiꝰ: ⁊ ego feci memetipᷣm
quaſi ipſe fecerit mundũ iſtũ:⁊ ipſe nõ habeat aliud
principium. Hunc crroꝛem ipſe dixit ⁊ ſuggeſſit im-
pijs manicheis qui totam machinã viſibiliuʒ a deo
malo eſſe conditã cõtendunt. Huius draconis ma-
xillas dñs infrenabit.qñ ablata ſibi poteſtate ſugge
rengdi falſa. oſtendet ſe eſſe huius fluuij ↄditoꝛeʒ. vn
de in eadem auctoꝛitate ſequit᷑. Sciẽt om̃es habita
toꝛes egypti qm̃ ego dminus. ¶ Tercio ꝓpter circu
latõneʒ dicit᷑ fluuius filij dei incarnatio. Om̃ ſicut
in circulo vltimũ coniungit᷑pᷣncipio. ſic in incarnati
one ſupremũ coniungit᷑ ymo:⁊ primum poſtremo.
vt filiꝰ dei eternus.homini ↄdito die ſexta. De hoc
fluuio Ecci. xxiiij. Ego quaſi fluuius doꝛix. et ſicut
H Sõs aqueductus exiui de paradiſo. Doꝛix interpꝛetat᷑ ge
ſcrutatus eſt ⁊ abſcondita ꝓduxit in lucem. Nerbũ neratiõis medicamentũ:⁊ eſt ibi figuratiuus ſermo.
iſtud ſumptũ ex Job. xxviij.diligentius conſideratũ vt cõuerſim intelligat᷑.i.gencratio medicamẽti. In/
it nobisviã ad pᷣcognoſcendũ quadruplex genuus carnatio.n.filij dei nihil aliud fuit qᷓ; generatio me/⸗
cauſe in li.ſenten.ſ.materialis.foꝛmalis. efficiẽtis et dicamẽti. vere em̃ languoꝛes noſtros ipſe tulit: et in
ſinalis. Cauſa nanq; materialis innuit᷑ in nomine firmitates noſtras ipſe poꝛtauit. Recte igit᷑ filij in/
fluuioꝝ. Cauſa foꝛmalis in ꝑſcrutatiõe ꝓfundoꝛuʒ. carnatio fluuius doꝛix dicit᷑.Et ipſe de ſe vere dicit.
Caã finalis in reuelatiõe abſconditoꝝ.C¶a vo efficies ¶ Ego quaſi fluuius doꝛix.i.medicinalis fluuiꝰ:⁊ ſicut
intelligit᷑ in ſuppoſito duoꝝ verboꝝ.ſ.ſcrutatus eſt aqductus exiui de paradiſo. Natura aque huiꝰ eſt.
ct ꝓduxit in lucẽ. Innuit᷑ cm̃ cauſa materialis noie ꝙ tantũ aſcendit.quantũ deſcendit.talis fuit exitus
fluuioꝝ pluraliter nõ ſingulariter.vt nõ ſolũ tangat incarnatõnis ſᷣm ꝙ dicit᷑ in ᷣ.A ſummo celo egreſ-⸗
libꝛi totius materia vel ſubiectũ in generali:ſed etii ſi io eiꝰ:et occurſus cius vſq; ad ſummũ eius. Et Jo

pticulariũ libꝛoꝝ in ſpali. Dꝛopter qð notãdũ ꝙ iu baãnis.xvj. Exiui a patre ⁊ veni in mudu. Iteꝝ relin
xta quadruplicẽ ꝓprietatẽ fluuij materialis:quadru quo mundũ et vado ad patrẽ. ⁊ ita fecit circulũ. De
plex eſt fluuiꝰſ/ pũalis.de quo ſᷣm quadruplicẽ diffe hoc etiã fluuio q;tũ ad egreſſuʒ eiꝰ ex matre: põt ex
1 rentiã ſunt quatuoꝛ li.ſniaꝝ. Conſidero nanq; fluui poni illud qd dicit᷑ Heſte .x.in ſomnio mardochei:
umn materialẽ quo ad duratõnẽ ⁊ inuenio pennitatẽ paruus riuulꝰ creuit in fluuiũ: ⁊ in lucem ſolemq; cõ
Mãſiut dicit Iſidoꝛꝰ. luuius eſt ꝑennis fluxus. uerſus eſt. Quis obſecro eſt pꝑuulus fluuius iſte:niſi
Conſidcro q;tũ ad extenſionẽ: ⁊ inuenio ſpacioſita bumilima virgo. bec crcuit in fluuiũ. cum generauit
teʒz. In hoc em diſtinguit᷑ fluuius a riuulo. Conſide· xpᷣm. qui nõ ſolũ fluuiꝰ p abundantiã gratie:ſed etiãẽ
ro cqhtu ad motũ: et inuenio circulationẽ. Sicut eniz lux ſapientie ⁊ ſol iuſticie dicit vᷣm ꝙ; Joh. j. de ipo
dẽ Ecces. j. Ad locũ vñ exeñt fluuia reuertunt᷑ c. Cõ dicit᷑ Erat lux vera ⁊c. Quarto ꝓpter emundatõ
ſidero effectuz: ⁊ inuenio emundatõnẽ. Hã fluuius nem dicit fluuius ſacramentoꝝ diſpenſatio. que ſi⸗
ꝓter aquaꝝ abundãtiq mundat terras ꝑ quas cur ne ſui pollutõne mũdat nos a coinquinatõibus pec —

.
2 „

2 rit. ita ꝙ non inquinant᷑.Et qm omes tranſſerentes catoꝝ. De boc fluuio Apoca.xxij.Oſtendit mihi flu
EFEm aliquaʒ ſimilitudinẽ traſt erũt. ex hac quadrupli uiũ aque viue ſplendidũ tanqᷓ; criſtallũ pcedentem
cipditõe nechaphoꝛa quadruplerx in ſpnalibus ſu de ſede dei ⁊ agni. Sacramẽtoꝝ diſpẽſaiio dicit fu⸗
uns inuenit᷑. ſicut colligere poſſumus er ſcripturis. uisſplendidus tanqᷓ criſtallus pter dlaritatem ? vi
¶ Primo ꝓpter ꝑennitatẽ dicit fluuius ꝑſonarum roꝛẽ quẽ relinquit i animabꝰque in hoc flumie depu
emanatio:qm illa emanatio ſola eſt ſine pᷣncipio:ſi· rãtur. Sicit᷑ etiã fluuiꝰaque viue pter efficaciã gra
ne fine. De hoc fluuio Dañ.vij. Antiquus dierũ ſe tie que viuificat animaʒ. Hic etiã ꝓcedit de ſede dei
dit:a fuuius igne rapiduſqʒ egrediebat a facie eiꝰ. ⁊ agni. Nã ſacramẽtalis gra pcedit a deo tanqᷓ ab
Antiquus iſte dicmũ: eſt pater cternus: cuiꝰ antiqu actoꝛe ⁊ cfficientea xpᷣo tanq; a mediatoꝛe ⁊ a ꝓme
tas eſt eternitas. Iſte antiquꝰ ſedit.qꝛ nõ ſoluʒ eſt in rente.ꝗpter qð dicunt᷑ om̃ia ſacramenta efficaciam
ed Eternitas. b etia ĩmutabilitas. A facie illius anti· baberc a paſſione xpi. vt teſtaẽ Augu. De latere xpᷣi
ui egrediebat᷑ fluuius igne rapiduſq;i de ſublimi doꝛmientis fluxerũt ſacramenta. duz inde fluxit ſan

tate diuinitatis eius ꝓcedebat plenitudo amoꝛis: · guis ua De om̃ibꝰiſtis fluuijs ſimul et ꝑ oꝛdinẽ
.Rr plenitudo virtutis. lenitudo virtutis ĩ filiũ: ideo babet Beñ ij. Abe dicit᷑ ꝙ fluuius egrediebat᷑ de lo
luuii crat rapidus. lenitudo amouis in ſomſct̃ã. co voluptatis:qᷓ inde diuiditin quatuoꝛ capita. ino ʒ
iõ fluuius crat igneꝰ. ¶ Scðdo Apter ſpacioſitatẽ dꝭ men primi phyſon. Momen ſecudi Gyon. NHomen
5

5

Dꝛologus
trercij tigris. Et oſnẽ quarti eufrates. Fluuius iſte tur dvabolus ⁊c.agit de lapſu.vt de tenptatiöe ds .
egredies de padiſo eſt totiꝰ libꝛ buimateria. Qua/ holi. ð pctõ oꝛiginali c actuali vſq; ad fine. ¶Pꝛo. iitiſe
ctuoꝛ fluuij ex iſto ꝓcedẽtes ſunt ſpãles materie qtu/ fundũ incarnatõnis ẽ meritũ hũanitat xpi. qdð tãtũ urſiͤ
oꝛ libꝛoꝝ.ſicut facile pᷣt aptare.q pꝛedietoꝛum noim fuit vt veꝛe oſſit dici pꝓfundũ q̃ſi nõ hñs terminum au 4
interptatõnes vult diligeter exponere. Phyſon em̃ nec fundũ. e ꝗᷣ põt intelligi illud Jone.ij. Pꝛoieci ammnii
interpᷣtat᷑ oris mutatio.et in hoc ſignificat᷑ pſonarũ ſti me in ꝓfundũ in coꝛde maris. flumẽ circũdedit ind
emanatio. Sicut em̃ ex ore materiali pcedit vbũ et me. Hoc põt dici de xpᷣo.qᷣ tantũ humiliat?ꝰẽ. vtvere licsſtid
ſi: ita ex ore pꝛis filiꝰ ⁊ ſpũſanctus Ecci. xxiiij. Ego poſſit dici piectus⁊ abicctꝰ. Eſa.liij. Et vidimus eũ ſiͤrtit
er oꝛe altiſſimi ꝓdij primogenita añ omnẽ creaturã ⁊ nõ erat ci aſpectꝰ.et deſiderauimꝰ eum deſpectũ ⁊ or lu⸗
MHoc dicit ipſe filiꝰ q eſt verbũ et ſapia patris. Et in nouiſſimũ viroꝝ ⁊c. vere igit᷑ dicit ſe piectũ.ſᷣ vbi: tnglefil
t5. WHerbo dñi celi firmati ſunt ⁊ ſpũ oꝛis eiꝰ ⁊c. Gy/ in ꝓfundũ maris ⁊ fluminis. Mam paſſio xpᷣi ↄꝑat ii tunit
on interpᷣtat᷑ arena: ⁊ in ſignificat᷑ rerĩẽ mũdanaꝝ mari ꝗꝓpter penalitatis amaritudinem.flumini pꝛo⸗ nbauteb
pguctio. Sicut em̃ vniuerſitas creaturarũ cõpaꝛat᷑ pter charitatis dulcedinẽ. Dulciſſimũ em̃ coꝛ Jhu vpim⸗
mari pter ſpacioſitatẽ.ita arene ꝓpter innumeroſi xp̃i tãta circa nos afficiebat᷑ teneritudine amoꝛ..vt ſenſ
tatẽ Ecẽci.j. AHrenã maris.⁊ pluuie guttas.⁊ dies ſe nõ videret᷑ ei graue ꝓ nobᷣ ſuſtinere extremũ et acer tededi⸗
culi qͥs dinumerauit: Tigris interpᷣtat᷑ ſagitta.⁊ in biſſimũ genꝰ moꝛtis.Et HG̊ ꝓfundũ ꝑſcrutat᷑ mr in anckfor
toc ſignificat᷑ filij dei incarnacõ. Sicut em̃ in ſagitta tercio. Hã meritũ xpᷣi in duobꝰ ↄſiſtit.ſc in paſſio⸗ iltnit
ferꝛum cõiunctũ eſt ligno:ſic ĩ chriſto foꝛtituto diui ne ꝑ quã nos redemit.⁊ in actõne ꝑ quaʒ nos infoꝛ⸗ gbeh
nitatis ↄiuncta eſt mollicici bumanitat.Et ſicut ſa mauit. ꝗᷓ cõſiſtit in opibus virtutũ.donoꝛũ.⁊ pᷣcepto bi⸗
gitta ex arcu ⁊ ligno wlat ad ꝑcutiẽdũ aduerſarios. rũ.de quibꝰduobꝰeſt terciꝰliber. Nam in prima ꝑte 3 di
ſic xp̃s de cruce ſaliẽs ↄfregit aduerſaꝛiũ. Hec eſt illa agit᷑ de incarnatõne ⁊ paſſione in q ↄſiſtit noſtra re⸗ nbne
ſagitta de qua dẽ. inj. Reg. xiij. Sagitta ſalutis dñni? demptio. In ſcdᷣa qꝗᷓ incipit di.xxiij. Cũ vo ſupꝛa ba/ inlen
ſagitta ſalutis ↄtra ſyriã. Eufrates interpꝛetat᷑ fru/ bitũ ſit ⁊c.agit᷑ depᷣtutibꝰ.donis et pᷣceptis.in qͥbus lalah
gifer. in q̃ſignificat᷑ ſacrcondiſpenſatio q̃ nõ tm̃ aiaʒ ↄſiſtit noſtra infoꝛmatio. ꝛõ fundũ ſacralis diſ/ aadn⸗
Bargaut zeuſpa. ſev etiã fecũdant in gratia. Quod penſatiõis eſt efficacia pfecti medicamẽti. Lãta eiẽ nn 6
ſignificatũ ẽ Apoca.vlt.vbi dẽ.ꝙ iuxta fluuiũ criſtal efficacia medicine ſacralis.ꝙ bũanã mentẽ cxcedit. . mn
linũ crat lignũ afferens fructũ cuiꝰ folia crant in me vt vere pfundũ poſſit dici. De h̊ Eſa.lj. Poſuiſti ꝓ 4 ntreet
dicinã. ¶ Cum igit᷑ quatuoꝛ ſint fluuij. quatuoꝛ ſůũt fundũ maris via tuã.vt tranſirẽt liberati. Pꝛofun/ ſarcch
ſfluuioꝝ pfund pᷣdictis fluuijs coꝛreſpondentia. ũ iſtð in q̊ͥ egyptij demergunt᷑.et filij liberati tran/ i ſefn
¶ Pꝛofundũ eterne emanationis ẽ ſublimitas eſſe ſeũt ⁊ ſaluãt᷑: eſt efficacia ſacroꝝ. in quibꝰdeſtruũt 3 honin
diuini.de qͥ põt intelligi illud Ecẽs.vij. Alta pfundi opa tenebraꝝ.⁊ ↄferunt᷑ arma lucis ⁊ dona grapꝑ Nreikn
tas.quis inueniet cã: Alere pfunditas alta. ⁊ altitu q̃ hbo tranffert᷑ de ptãte tenebraꝝ in regnũ filij chari rbüfmn
do ꝓfunda ita vt cxclamet apłs Ro. xj. ⁊ dicat. O al tatis deci. Hec efficacia ſacroꝝ ẽ Pfunah mar inq;⸗ linemid
titudo diuitiarũ ſapie et ſcie dei. qᷓ; incõprehẽſibilia tum pꝛio liberat a culpa ⁊ introducit i amaridinẽ ę Cniotne
ſunt iudicia eiꝰ. Aere iudicia incõprehẽſibilia.qꝛ ꝓ/ nitẽtie flumis inq;tuʒ liberat a miſeria ⁊ introducit An
funda. Judicia em dei abyſſus miłta. Et ecci.j. Dꝛo/ in dulcedinẽ gre. Oð optime pᷣfiguratũ fuit in filis gnaſen
ffrundũ abyſſi qͥs dimẽſus ẽ. Hec pfuditas inuit᷑ vob irſrl.qͥbꝰ exeũtibꝰex egypto diuiſa ẽ aq̃. et traſierut 8 nare
xj. Foꝛſitan veſtigia dei ↄpꝛehẽdes.⁊ vſq; ad ꝑfectũ mediũ ſicei mar.Sicut dĩ Exo.xiiij.Et introeutib? ſünſ
oſmipotentẽ reperies: Excelſioꝛ celo eſt. ⁊ qͥd facies: in frã ꝓmiſſionis ꝑ arẽtẽ alueũ trãſiuit iſr: ioꝛdanẽ Cntatd
ꝓfundioꝛ inferno. ⁊ vñ cognoſces:q̃i.d.ex te non p iſtũ ſiccante dño deo nr̃o aq̃s eius ⁊c. Silc di Joſue aes
tes.ideo ↄſulit apłs Ephe.iij. In caritate radicati ? iiij. Hoc ꝓfũdũ ꝑſcrutat᷑ męr in.iiij.li. Mõ efficacia mneu
fundati. vt poſſit ↄphendere ⁊c.· Et h̊. pfundũ ꝑſcru ꝓfecti medicamẽti in duobꝰoſiſtit.i.in ſanatõe a va⸗ nulahd
tat᷑ mar in.jj. li. Subtilitas em̃ diuini eſſe ↄſiſtit in rietate infirmitatũ deprimẽtiũ.⁊ in liberatõe ab vni ngt⸗
duobꝰ. ſcʒ in nobiliſſimis emanatõnibꝰ q̃ ſunt gene uerſitate miſeriaꝝ aggrauãtiũ:⁊ de bis duobꝰẽ totꝰ Nobeicko
ratõ ⁊ pceſſio. In nobiliſſimis cõditõibꝰ.q̃ ſunt ſůj/ quartꝰliber. Nã in pꝛa pte agit de mlłtiplici ſanatõe Meckn
Ama ſapia oiporentia er pfecta voluntas de quibꝰeſt quã efficiũt.vij.ſacra. In ſcda ꝗᷓ incipit di.xliij.po/ Mchet
prim?liber. Nam in prima pte agit de ſacratiſſima ſtremo de ↄditõe reſurrectõis ⁊c.agit de ꝑfecta ſani/ wunng
vnitate ⁊ trinitate. In ſca vo qꝗ̃ incipit di.xxxv.Cũ tatc ad quã pducũt:ſicut de gloꝛia reſurgentiu.q ve euan gn
q; ſupꝛa diſſerni ⁊c.ſpãli tractatu agit de ſupꝛadicta raciter ⁊ fideliter ſacr̃a eccleſie ꝑceperũt.⁊ ꝑ oppoſi NN
eiꝰtriplici ↄdicõne ſiue ꝓpꝛietate. WProfuñ cre tum de pena maloꝝ qui ſacramenta eccleſie cõtem Alntr
atiois ẽ vanitas eſſe creati. Creatura cm̃ quãtoma/ pfſerunt.¶ Ex pſcrutatõne aũt q̃tuoꝛ ꝓfundoꝝ in ꝗq ꝓ ſahbeſt
gis euancſcit. tãtomagis ĩ ꝓfundũ tendit.ſiue eua tuoꝛ libꝛis elicit᷑ finis.ſcʒ reuelatio qᷓtuoꝛ abſcondi⸗ ſobi ⸗
neſcat ꝑ culpã ſiue ꝑ penã. Pꝛopter h̊ dr ꝑ ꝓphetaʒ toꝝ.¶¶ Pꝛimũ eſt magnitudo diuine ſube. De qua 1obitin
in po. in pſona hoĩs ꝗᷓ euanuit ꝑ culpã. Infixrus ſu, Ela. xlv. Aere tu es de abſcõditꝰ: iſrael ſaluatoꝛ-. fisngi
in limo ꝓfundi ⁊ nõ eſt ſuba.Et rurſus oꝛans ꝓgha Aereſmagnitudo diuine ſubſtãtie abſcondita. vᷣm il tbincang
ne cuaneſcat ꝑ penã dicit. Nõ me demergat tempe- lud Job.xxvj. Cũ vix paruã ſtillã ſermonis eaudie barmnlit⸗
ſtas aqueæ.neq; abſoꝛbeat me pfundũ ⁊c. Hoc ꝓfun rimꝰ.magnitudinẽ tonitrui eiꝰq̃s poterit itueri: cer⸗ nonio ven
Au ſcrutat᷑ mgr in ſcdᷣo libꝛo. Mã vanitas eſſe creati te nullꝰ põt intueri niſi ille cũ qͥ ſapia dei inhabitat. ee pof
in duobꝰ oſiſtit. viq; in mutatione de nõ eſſe in eſſe. pter h̊ petebat ille ſapie amatoꝛ Sapi.ix. Mitte il ntar P
rurſum in reuerſione in nõ cẽ. Et qᷓuis nulla creꝛ am de celis ſanctꝭ tuis:et a ſede magnitudinis tue· Meillse
tura oino cedat in nõ ens ꝑ naturã. vxerũtñ (ſicut die· Hoc abſconditũ magiſter repletus ſapia de ſupnis. din
Augꝰ) peccatoꝛ tẽdit ad nõ eſſe ꝑ culpã.⁊ de his du· ꝑ pmi libꝛi pſcrutatõz pduxit i lucẽ. Hã viſis⸗ itelle . ſi
Ebus eſt tot? ſcs. Nam in pꝛima ꝑte agit de rrum ct nobiliſſimis emanatõibꝰ nobiliſſimis ꝓpetati/
Egreſſu. In ſca veꝭo ꝑte ꝗ incipit di.xxi· Aidẽs igi bo. noteſcit nobviatoꝛib? (vmqð poſſibile e vinelb Ae
aem

3

ʒ— 5

Angniiſ
„*". ge
iröbien
wez e
rühmnirin⸗
Gli Ein
Rdakſegiif
Qftnicheß
nin amnte
meinaſtint
likher hi
ns igid
ngntüt
M
tftanait
uihei anin
nt bin/
us 1.9hn
riniil⸗ Hitfu
ſſrlinbunden
S
vdbonlchen
Euntuie
Hcinaptn/
narſin
onn intili
eecheit /gc
nenezalgr in
ima ge
mh
dilineb
i,
iin
velnd
liſonens

ſtantie tnagnitu

funditatis nõ in ſe: ſ in operi
lucet. AUnde dicit Ecci.j.ꝙ vnus eſt altifimus crea
toꝛ qui effudit illã ſuper om̃ia oꝑa ſua.Hoc ᷓ abſcõ/
Qitũ manifeſtat magiſter in pſcrutatõne ſcdi. Ham

.— .
N — . ..R –
. . . . *
. „ RZ . . 3 4 4

do.
uine ſapie. De qᷓ Job. xxviij. Abi inuenitur ſapia. et

quis eſt locus intelligentie: abſcondita eſt ab oculis
omniñ viuentiũ.volucres q̊ celi latet. Aere abſcon

dita. Quia ſicut dicit᷑ ibidẽ. Sapientia trabit᷑ de oc-

ultis. ita ꝙ ſi cognoſci optat᷑.indiget ꝑſcrutatõe p/

7

bus in quibus ipſa re/

viſo oꝛdine bonoꝝ ⁊ maloꝝ.patet nob quõ ab eter⸗

no ſapia xi oꝛdinata eſt. et er antiquis anteq; terra
tie. De

erciũ abſconditũ ẽ foꝛtitudo diuine potẽ

minare oẽs q ſit diſpenſatio ſacramẽti abſconditi a
ſeculis in deo. Hoc eſt ſacr̃m abſconditũ: ſacrũ ſecre
tum qͥ deus foꝛtis vt hoſtem vinceret. indutus eſt ar

mis noſtre infirmitat.qdð eſt inauditũ a ſeculis. In
ꝑſcrutatõne tũ tercij libꝛi vbi oſtendit ; xpᷣs in ſua
infirmitate vicit ↄtrariã ptãtem.manifeſtat᷑ foꝛtitu
do diuine potentie. Si em̃ vicit p infirmitatem. qᷣd
feciſſet ſi pugnaſſet ꝑ virtutẽ: Et ſi infirmũ dei foꝛti⸗
us eſt hominibꝰ. bꝛachiũ dei quis poterit infirmare.

Nere igit᷑ pʒ inenarrabilis eiꝰfoꝛtitudo.cuiꝰeſt tam

foꝛtis infirmitas.¶ Quartũ abſcõdituz eſt dulcedo
diuine miſdie. De qᷓ in ẘ. O? magna multitudo dul
cedinis tue dñe. quã abſcondiſti timentibꝰte. Aere
abſcondita ⁊ reſeruata timentibus dulcedo miſcdie
Auia ſicut dicit in Põ. Miſericoꝛdia dñi abeterno
⁊ vſq; ineternũ ſuꝑ timentes eñ.⁊ in eis qui ſperant
ſuꝑ miſericoꝛdia eius. Haec dulcedo manifeſtat᷑ in ꝑ
ſcrutatõne quarti libꝛi. Maʒz viſo qliter deus dimit⸗
tit peccata in pᷣſenti. ⁊ qualia noſtris vulneribꝰadhi
bet medicamina.⁊ qualia in futuro dat mia:nobiſ
dulcedo diuine miſericoꝛdie aperit᷑ Non igit᷑ ab
ſconditoꝝ ꝓpalatio eſt finis libꝛi generalis.ad quez
gduci et ꝑducere volens magiſter ſententiaꝝ pſcru
tatus eſt ꝓfunda fluuioꝝ pᷣuia gratia ſpirituſſancti
Ille em̃ eſt pᷣcipuus pſcrutatoꝛ ſecretoꝝ ⁊ ꝓfundo-
rum. m ꝙ dicit᷑.j.Choꝝ.ij. Spũs omnia pſcrutat᷑.
etiam ꝓfunda dei. Huiꝰſpũs agitatꝰ charitate.⁊ lu
ce ⁊ claritatc illuſtratus.ↄpoſuit magiſtcꝛ hoc opus
⁊ſerutatꝰ ꝓfunda fluuioꝝ.hoc etiaʒ ſpũ adiuuante
factus eſt reuelatoꝛ abſconditoꝝ. IJpſe eniʒ eſt de q
ſcribit᷑ Dañ.ij. Ipſe reuelat pfunda et abſcondita:
ä nouit in tenebꝛis cõſtituta. Et hec fuit intentio et

₰

finis mgri ſᷣm ꝙ ipfſe dicit in ꝓlogo. lucernã verita

tis in candelabꝛo exaltare volentes.in ſudoꝛe ac la-

boꝛe multo H̊ volumẽ deo pᷣſtante ↄpegimꝰ ex teſti
monijs vcritat in eternũ fundat.Et pauloante di
terat.q ꝓpoſitũ eſt theoloicaꝝ inquiſitionuʒ abdita

7

pandere. Patet g in verbo ꝗpoſito pᷣſ. entis libꝛi ca

materialis.foꝛmalis.efficiens ⁊ finalis. MV
NQ intelligentiã eoꝝ q̃ pꝛio tacta ſunt q̃tuoꝛ
pſhrdqn iuxta qᷓtuoꝛ pᷣdicta. Pꝛimo q̃ ſit hꝰ
libꝛl mã vel ſubiectu. ¶ Queſtio. ſ.
Oꝛ de ſit ſubiectũ vr. ¶ Ilud em̃ ſubicctũ ẽ i ſceia de
de cuiꝰ ꝓpꝛietatibꝰẽ ſcienta tota. Sed de deo et ð
eus operibꝰ:vtputꝗ creatione ⁊ reparatõnc eſt to⸗

¶Sapn abſeondit eſt oꝛco di

tie. O Abac.iij. Coꝛnua in manib? eius.ibi abſco.
dita eſt foꝛtitudo eius.legit᷑ de xõo pendente ĩ cruce
Vbi latuit foꝛtitudo veritatis ſub pallio infirmitat
Et hoc eſt ſacrm̃ abſcondituʒz a ſeculis. De q̊ Ephe.
ſij. Mihi oim ſanctoꝝ minimo data ẽ gra bec. in gẽ⸗
tibus euãgelizare inueſtigabiles diuicias xpᷣi.⁊ illu⸗

tus liber. etgo c. ¶ Itez vixetur q; ſubiectũ iſtiꝰ li /
libꝛi ſint res ⁊ ſigna. Illð em eſt ſubiectũ in ſcia ᷣm
cui? viuiſionẽ diuidit᷑ illa ſcia ab alijs.qꝛ ſcie ſecant᷑
vt res.hoc eſt qꝛ diuidunt᷑ ſᷣm diuiſionẽ ſubiectoꝝ:
ſed hec eſt res ⁊ ſignũ:ſicut manifeſtũ eſt. ergo ⁊c.
¶ Ntem vẽ ꝙ credibile ſit ſubiectũ huiꝰlibꝛi. IJllud
em̃ eſt ſubiectũ in libꝛo:circa qd verſat᷑ autoꝛis intẽ

tio ⁊ tractatus. Sʒ credibile eſt hmõi. Añ magiſter

dicit in ꝓlogo.qꝙ; ꝓpoſitum ſuum eſt fideʒ noſtrã cli
peis dauidice turris munire.hoc eſt ad ꝓbandũ fidẽ
ratõnes adducere. non inquã fidem pᷣm babitũ:ſcd
Sm creditũ.ergo ⁊c. ¶ Sed cõtra. Subiectuʒ in ſcia
debet ↄplecti omne qd determinat᷑ in illa:ſed in hoc
libꝛo nõ tm̃ determinat᷑ de deo ſed etiã de creaturis.
deus non eſt ſubiectũ huiꝰtotius libꝛi generaliter:
ſed ſolum primi libꝛi. ecmn alider oſtendit᷑ illud
idem ſic. Licet tres cauſẽ coincidant in vnã.tñ ma/
teria nõ coincidit ſimul cũ fine. Quia materia dicit
quid incõpletũ.finis aũt dicit totiꝰoperis cõplemẽ
tum. Sʒ deus eſt finis totiꝰ iſtius operis.qꝛ finis t
tius theologie. nõ eſt ſubiectũ vł materia. Iteʒ
res ⁊ ſigna nõ ſint ſubiectũ:vꝛ.Om̃is em̃ ſcientia
eſt de rebus ⁊ ſignis. g ſi res et ſigna ſunt ſubiectum
huiꝰlibꝛi.liber iſte eſt generalis ad om̃s. Ox ſi ſpãlis
ſcientia ⁊ doctrina tradit᷑ in libꝛo boc.patet ꝙ res ⁊
ſigna nõ habent aſſignari in eo ꝓ ſubiecto. Ntem
ↄſtat ꝙ alia eſt ſcientia de rebus. et alia de ſignis: vt
patet.differt eniʒ ſermotionalis ſcientia a naturali.
ergo aut ſcientia tradita in hoc libꝛo non eſt vnius
generis. aut nõ eſt ſimul de rebus et de ſignis. Sʒ eſt
vnius generis.g ⁊c. tem e credibile nõ ſit ſub/
iectum videt᷑. Quia ſcientia et veritas ſunt diuerſi
babitus.ergo habent diuerſa obiecta. cũ credibile
