eſt cauſa. Cõparando vero voluntatẽ ad ſcientiã et
otentia dẽ cauſa ꝑ appꝛopꝛiationẽ.⁊ hoc qꝛ ip̃a vo

untas ſignificat deũ vt cãm actualẽ. Añ in wlunta
te pᷣmo inuenit̃᷑ rõ actualitatis.
ſi haberẽt rõnẽ cauſe babitualis. nõ tñ actualis niſi
3 voluntac. Añ voluntas facit de ſcia diſpoſitionẽ.

Potẽtia em̃ et ſcia ?

ue facit ſcientẽ eſſe diſponentẽ.et potentiã exequẽ

tem. ideo em̃ viſponit qꝛ vult.⁊ ſic patz illud.¶Ad

illud qð qᷓrit᷑ qᷓre voluntas dẽ cauſa.vtꝝ pter virtu
tem agendi. an ꝓpter modum agendi. dico ꝙ ꝓpter
vtrũq;.Deo em̃ velle ẽ poſſe.pᷣncipalius tamẽ rõne
modi agendi.pductio em̃ diuerſi in foꝛma ⁊ natura
ex ſola lib are agentis ſpectat ad agentẽ per vo
luntatẽ. * obijcit᷑ ꝙ modus agentis naturalis
eſt nobilioꝛ.veꝝ ẽ vbi voluntas nõ ẽ opᷣs.ſed ſi ars
poſſet facere om̃e qdð vellet.nõ minꝰnobilius ageret
qᷓ natura. Põt tñ dici ꝙ modus ꝓducendi naturał

coõpetit pſone reſpectu pſonc.nõ autẽ eẽntie diuine

reſpectu creaturaꝝ. quia nõ pñt cõuenire in foꝛma.
26 illud qd obẽ ꝙ deus pducit ſimile m ꝓpꝛicta
tes.d ᷣm ꝙ natura ꝓducit ſiłe in ꝓpꝛietatib? ſpecia⸗/

7

libus ſi eſt agens ꝑticulare.vel ſi ẽ aßene vniuerſa⸗
le ꝓducit neceſſario nõ ex ſua liberalitate.deus aũt
neutro mõ. Ed illud qd obꝛ. ꝙ deus nõ eſt agens
pᷣconcipiẽs.dᷣm ꝙ hoc verũ ẽ de pᷣconceptione que
pᷣcedit voluntatẽ.ſed nõ eſt veꝝ de pconceptõne re/
ſpectu oꝑis. Pꝛimo mõ loquit᷑ dyo.ipſe vero oppo
nit ſecundo modo.

4J

Queſtio⸗i. 9
¶ Ntrũ voluntas diuina ſit cã pᷣma et imediata. Et q;
ſic viclet᷑ ꝑ Aug.in.iij.de tri. Aoluntas dei

ſumma cauſa oim ſpecieꝝ et motionũ. Pe⸗ om̃is
cauſa cuiꝰactus pᷣmꝰet ꝓpꝛius eſt rei ꝓductio.eſt cã

26

27

28

29

pᷣma et imediata. ſᷣ voluntas diuina cſt hmõi. c.

Pꝛobatio medie ſuꝑ illud is. Juſ dñsin oibꝰ vijs
uis. go. Deo Hieſt velle
res hñt eẽ.¶ Gtẽ rõne videt᷑.qꝛ ois cã ẽ pꝛima ⁊ ime

facere.qꝛ ex eiꝰ volũtate

diata.qꝛ nõ ẽ altera pᷣoꝛ.ſᷣ diuina volũtas eſt cq qua

nõ ẽ altera poꝛ. cũ ſit idẽ qd deus.ᷓ volutasẽ cauſa
pᷣma et imediata. Se ois cauſa ẽ pᷣma ⁊ imedia⸗

ta q̃ eſt in totũ effectũ ꝑ actionẽ ſuã.ſed omne qð fit

eſt a deo. et nihil põt oꝑari ſine ipſo.cum nõ poſſit in
eſſe ſaluari.et deus toti cooperat᷑ et in totũ.ergo ⁊c̃.
¶ Btẽ ois qui ſe cognoſcit.certiſſime et nobiliſime
ſe cognoſcit ꝑ cãm ꝓximã et imediatã.ſᷣ cognoſcẽs
deũ et videns cognoſcit in eo res certiſſime et nobi/

liſſime tanq; in cauſis poꝛibus.vt dicit Augꝰ.ergo

in deo eſt ua prima et ĩmediata.ſʒ nõ niſi voluu
tas. ⁊c. t attribui e
fine totius nobilitatis. ſi rõ cauſalitatis conuenit
ei.nobiliſſima cauſalitas dʒ ei attribui.ſed bec ceſt rẽ

35 deo attribuit᷑ debet attribui ei in

* . —
Zi. J.

.
cauſe pꝛime eèt imediate. æ. ¶Cotra. Ani? ? yong ([ N ueſtio.ſ. . gſoſbi⸗
cã imediata. ſi deus ẽ cauſa oim imediata.nibil hʒ W pꝛima diuiſio nõ ſit ↄueniẽs.videt᷑. Oꝛ ſicut w⸗ irtyi,
aliã cãm qᷓ; deum.et ſi hoc.ceſſat oĩs operatio.et ita luntas ẽ reſpectu rerũ.ita et potentia ⁊ ſcia. ſed ſcia cſoicd
Ttentia ceſſat. ceſſat ⁊ lbonitas.⁊ cetera ſunt ocioſJa. nõ diſtinguit᷑ ꝑ ſciam veritatis ⁊ ſciam ſigni.ſilr nec erneefnit
¶ Itẽ ſi diuina voluntas ẽ oim cauſa ꝓxima ⁊ ime potentia.& nec volũtas.Si tu dicas ꝙ illa nõ babẽt ſfurtmnt
diata. ſed poſita cã ꝓxima ⁊ imediata ponit᷑ effect?ꝰ. ſigna.Contra.ſicut creature ſunt ſigna voluntatis. wzornith⸗
5 cũ diuina voluntas fuit ab eterno.cetera ſunt eter ita etiã innuũt cx ſuo oꝛdine ſciam.⁊ ex ſua magni⸗ ith⸗
na. MNeé omne q̃d bʒ cãm ꝓximã ⁊ imediatã ⁊ ne tudine moſtrane potentiã.ꝗ ſi ſignũ ducit in aliud. Wou.
ceſſariã cſt demõſtrabile.ſed ſi diuina volũtas ẽ oim patet. ¶ Itẽ ſi ↄtingit diuinã voluntatẽ ſignari.aut nitelatpot
cauſa pꝛima imediata. omnia ſunt demõſtrabilia. ꝑ ſigna naturalia. aut ꝑ ſigna voluntaria. IHHon per hainuttn
¶ Itẽ cognita cã ꝓxima ⁊ imediata nõ eſt vltra q/ naturalia.qꝛ pᷣceptio et phibitio nõ ſunt a natura.S iffif
rere. ſcito ꝙ dens velit aliqͥd.ſtulte laboꝛat qͥ que a voluntate. Non ꝑ volũtaria.qꝛ ſignũ voluntariũ
rit cam aliã. ſ de oĩ bono ſic ſcimꝰ deũ cãm eẽ. nõ eſt qðʒ ſignificat ex inſtitutionc.ſed pᷣceptio et phibi (Muncotſi
eſt vlterioꝛ qrenda.peunt ẽ ⁊ vane ſunt ſcie voctri tio nõ ſignãt titutiane voluntatẽ. ſy iöᷣm qð p⸗ Mtni ens
50 nales imo oes ſcie GE⸗ buiꝰintelligentiã eſt no ccqpitur. ⁊c.¶¶ Itẽ res ſignificata nõ cõicat nomen Pitt
tandũ ꝙ cũ in creaturis ſit repire cam vniuerſalem ſuũ ſigno. ñ q;uis circulus ſit ſignũ vini.nõ tñ eſt kencnucnt
et ꝑticularẽ.cauſa vniuerſalis vno mõ plus influit vinũ.& quis pᷣceptio ⁊ ꝓhibitioac᷑.ſint ſigna diuine 1 cMiopoot
in effectũ qᷓ; ꝑticularis.alio mõ minus. tũ em̃m ad voluntatis.nõ tñ debẽt dici volũtates.ẽᷓ nõ debet di inncht
intimitatẽ.cauſa vniuerſalis (qꝛ agẽs apald⸗ eſt) ma / uidi voluntas in voluntatẽ ſigni et voluntatẽ bene. todce
gis influit.ſʒ q;tũ ad actualitatẽ ⁊ q;tũ ad ea ſunt placiti. 1See pᷣceptio et ꝓhibitio ⁊ hmõi aut ſunt ſgil Jin
Apꝛia rei minꝰ ifluit.Et rõ huiꝰ ẽ.qꝛ cauſa vniuerſa ſigna rõne actus.aut rõne obiecti ſiue cõnotati.Si foanckautn
creata nõ hʒ oimodã actualitatẽ nec ꝑfectã potẽtiã. rõne actus.ſ idẽ eſt actꝰqd diuina volũtas et deus. regetdhen
et iõ nõ pᷣt ꝑuenire ad foꝛmã ſpãlem niſi ꝑ accidẽs. qꝛcũ dico deus pcipit. dẽ de deo. et ita pᷣdicat diuinã ſeſolierot
vt ꝑ foꝛma agẽtis ꝑticularis ꝗ nõ eſt ab ipſa.diuina eſſentiã. ſᷣm hoc idẽ eſſet ſignũ ſuijpſius. Aut rõe (owin
aũt volũtas ẽ cã pꝛima ⁊ vliſſima ⁊ actualiſſima.iõ effectus.et tũc cũ pᷣceptio et ꝓbibitio nullũ cõnottt Pocen
p̃t in totũ effectũ ⁊ in totã rei ſᷣam etiã ſine ãmini/ neffectũ nec ↄſilium.nullũ oino erit ſignũ.et ita nullo utlöen
culo alterius cauſe. nec aliqᷓ̃ cauſa põt aliqͥd vel mo-⸗ moõ vident᷑ ſigna. Sed tra. ſehtura dicit plunaeas an ii
dicũ ſine ipſa.⁊ ideo neceſſe ẽ ꝙ ipſa ſit ca imediata eſſe voluntates dei.ſʒ ↄſtat vnã eſſe voluntatẽ bene ſttinnn⸗
in om̃i actione ⁊ re.⁊ cõcedende ſunt rõnes ad hoc. placiti. ſi plures ſunt.opoꝛtet ꝙ ſtet ꝓ alia volun/ imgin
½1 Agd obiecta in ↄtrariũ intelligendũ ꝙ cũ deus ſit tate qꝙᷓ; beneplaciti.ſʒ nulla voluntas dei ẽ niſi bene/ lzcrapwit
ourmmniũ cauſa imediata.q̊ꝛundã tñ ẽ tota cauſa.ſicut placiti vel ſignũ illius.g ⁊c. ¶ Itẽ ↄtingit cognoſce⸗ ſigreled
eoꝝ qui creant᷑.Quoꝛundã aũt eſt cã cũ alia cã ꝑti- re voluntatẽ dei.ſed nõ poſſumꝰ cognoſcere eã ꝑ ſe. Maigkerht
lan. vt eoꝝ q̃ ſunt a natura pꝑticulari. ⁊ hec quidẽ neceſſe eſt ẽ ꝙ cognoſcamꝰp ſigna. ſy ſic noiamßm tinifict
cã cõcurrit nõ ꝓpter indigentia diuine volũtatis.ſy qð cognoſcimꝰ.g nõ tm̃ debemꝰdicere voluntatẽ be ſtis
Apt᷑ ſũmã liberalitatẽ.q̃ nõ tm̃ dedit rebꝰ eẽ.ᷣ ⁊ oꝑpa neplaciti eſſe voluntatẽ.ſʒ etiã ſignuʒ eius.¶¶ IRtem 1 ſei
tionem et diffuſionẽ.ꝓpter oꝛdinẽ ⁊ cõnexionẽ vni ppſceptio alicuiꝰrecte dẽ volũtas illiꝰ.gᷓ ⁊ pᷣceptio dei. ſe ,
uerſi adinuicẽ. Nec vna cã derogat alteri.ſj tot? effe nõ eſt wlũtas creans.qꝛ pᷣceptio ẽ etiã ſi nibil fiat. gare
ctus ẽ a cã creata.⁊ totus a volũtate infinita ineraeaa S eſt volũtas vt ſignificãs. aa doca erno⸗ 55 nänc
ta.Et ſic pʒ rñſio ad pꝛimũ obiectũ.obijcit em̃ de cã auctas cõpellit nos diſtinguere voluntatẽ dei in vo⸗ uninin
imediata eſerkn alterius cauſe create.qꝛ due cau/ luntatẽ ſigni et voluntatẽ beneplaciti.Auẽtas qᷓdX.. ſ .
ſe cgreate nõ ſunt immediate in eodem genere cauſe. qꝛ dicit Abla Theß.iiij. Hec ẽ voluntas dei ſf in
Ad illud qð obꝛ ꝙ poſita cã ĩmediata ⁊c.diᷣm q; catio vſtra.ſ illud nõ ẽ dictũ ꝑ eſſentia. vl ꝑ cãm. inchn
32 cãm poni ẽ duplr.vel in eẽ.vel in oꝑari.Et poſita vel ꝑ ſigniſicationẽ. MNon aũt ꝑ cãm. & per ſignifica iſrö
in eſſe.nõ ponit᷑ in actu niſi ponat᷑ in oꝑando.et ſic tionẽ. ¶ Itẽ rõ dictat.qꝛ cõi vſu loquẽdi cõſucuimꝰ Mchep

voluit ab eterno ꝓducere rẽ. ¶ Ad illud qð ob gendũ.ꝙ ſicut nõ abſurde iutellectꝰdẽ vis intellecti⸗
35 oia ſunt demõſtrabilia.dom ꝙ venꝝ ẽ ſi cauſa illa ſit ua et ipᷣm intellectũ.ita volũtas dẽ ipſa vis volendi
Apꝛia ⁊ determinata ad tales effectus.(¶Ad illð q ⁊ ipᷣm volitum.Et quia voluntas dei innoteſcit no/
34 obẽ ꝙ nõ debet q̃ri alia cã.dᷣm q; ſi plene cognoſce bis volitũ tãqᷓ ꝑ viſibile.⁊ ſignuzʒ ẽ qd facit i aliud
retur dei voluntas ⁊ diſpoſitio in ſe.nullus deſidera venire dũ offert ſe ſenſui.indeẽ ꝙ voluntatẽ dei di/

nõ fuit ab eterno ꝓducere ſ in in q̊ diſpoſuit et pceptũ nrrjſm voluntatẽ appellare.ſpter hoc intelli/

ret ſcire aliquã cãm.ita em̃ plene cognoſceret in cau wigimin voluntatẽ beneplaciti et in wlũtatẽ ſigni. adl
„ ſis pꝛimoꝛdialibꝰ.attñ qꝛ diuina volũtas nõ cogno· ¶ Ad illud qð obꝛ de ſcia ⁊ potẽtia.dð.q ipᷣa volun 3 in. Wer
ſcitur.nec ipſa excludit i agẽdo oꝑationẽ cauſe crea tas ſe hʒ imediatius ad res.⁊ tñ nõ ſic determinate e
te.nec excludit etiã in cognoſcẽdo cognitionẽ rõnis in futuris indifferentibꝰ.iõ indiget certis ſignis.Et lhkone
bumaue.ideo bonũ eſt et ꝑutile exerceri in ↄſidera⸗ pterea cũ debeamus nos illis cõfoꝛmare.opoꝛteret Aucne
tõne cauſaꝝ creataꝝ.vt aliquo modo ſemiplene v· nos ipᷣas cognoſccere.ſed diuina ſcia ẽ reſpectu oim ſisth̃
niamus in cognitionẽ illius cauſe ſupꝛeme q̃ ẽ finis ſilr et potẽtia.et pᷣterea neutri opoꝛtet nos ↄfoꝛma⸗ üiſnine
mnis cognitionis. re.iõ nõ ſic dẽ ſcia ſigni vel potẽtia ſicut volũtas dẽ. thleti
Onſequenter qᷓ;tũ ad terciũ articulũ querit᷑ de a illud qd obꝛ. vtꝝ ſint ſigna naturalia vel vo/ 37 Alhnft
voluntate diuina qᷓ;tũ ad rõneʒ ſignificandi.⁊ luntaria.dem ꝙ ſignũ ẽ ens.⁊ eſt ſignũ.pt g̊ dici na dsirin
circa hoc duo pꝛincipaliter qᷓrunt᷑. Pꝛimo de conue turale inqtũ ens.vel inqtũ ſignũ.Signa & volũta/ ich
nientia illius diuiſionis diuine voluntatis in volun tis inq;tũ entia.volũtaria ſunt.qꝛ a voluntate.ſᷣ na lninſm
tatẽ beneplaciti ct voluntatẽ ſigni. Scdo q̃rit᷑ de nu turalia ſunt inqtũ ſigna.qꝛ naturalit᷑ ſigniſicãt.ſicut flirſ

mero ⁊ ſumcientia ſignoꝝ diuine voluntatis. ęffectus naturalit᷑ ſignificãt cãm. Ex boc pʒ ſequẽs. 38 ni⸗

2.

sü ionis no bz malũ oppoſt/
c res nõ cõicant Rz. dato deafno latu dun ionee Sſi 5 ſignn npoe lo snn⸗
.vt pz. nã vꝛina dr ſana qꝛ eſt ſignũ ſanitatis. eſt diſtin gui ſic. volũtas d ne ens int ſe †
inia em̃ ſignũ qð cauſat᷑ natu . . ſʒ ß tropuũ loquẽ/ ump Serdn luntas g abſoluta Põt ad
nn ſermonis ꝗꝓpꝛietatẽ.ſʒ m tropũ! mõ cõtingit eã ſignari. Aoluntas & abſ ũ di⸗
cggiit ven. nec hm ſermonis ⁊ rone trãfferendi ẽ ſiſitu½ mõe .aut p modũ oplacẽtie. aut p modũ di/
i di.ſicut tangit męr̃ in lra. ſignat r ſignincath. aliqͥd ↄpari.au P diſplicẽtie ili nullo mõ fit. et
nſe atx inp ſi an ð naturalr ſignat ⁊ ſignificatũ ſplicentie. Si ꝑ modũ diſplicẽtie illð nullo .
ſäm do ↄpata int ſignũ qð natu ſigna. dom ꝙ rõöne ¶ſplicentie. Si ꝑ moe nificari nec ſciri aliqͥ ſig exterio
untgiu, V SPara ir ð ob; roõnc cuiꝰ? ſunt ſigna.dðim ꝙ roͤne ſta hqc nõ ↄtingit ſignificari n fit. 2
ſligien 39 a üllud qd ob; ronc cui ſn ñ. obiectũ em̃ inno/ .Si ꝑ modũ cõplacẽtie. aut qꝛ placet illud qʒ fit. ⁊
ndce ati ꝑ ↄpationẽ ad obiectũ.obiectũ em̃ ri.Si ꝑ modũ cõplacẽtie.aut qꝛ plad ſic ꝑmiſſio
iwemit accy creatip op atẽ vt ẽ ſub actu pᷣceptionis ⁊ ꝓ ſic impletio. Aut 2 placet aliud ex illo.⁊ ſic ꝑi
R teſcere Heit volantat qð pcipitur ſignũ eſt vo⸗ e e De igna. Põt iteꝝ ſignificari diuina
* iuln bibitienis PPinoi. Gñ boc P EKebeben ancegen ſiue cõditionalis.⁊ hoc apg.
nind ntatis inqtum pepitur. Pauegs It anceged ſin oſitũ diſplicet. 2 ſic
eſi luntatis 5csäs modũ oplacẽticita q; oppoſitũ diſplicet.
Aune⸗ nen ſanek nis u. Pꝛecipit ? pcep g ein emttct ie oppolitand vilſeec
d it mgr̃ qͥnq; ſigna c videt᷑ ꝙ debeat pone ꝓn Te NEiE iſplicetie ita ꝙ oppoſitum
s pamt mor ein⸗ ſulit iplet. Et videt ꝙ de ſicↄſiliũ. Der modũ vo diſplicetie ita ꝙ oppoſt. 2
demda Pmittit. oſulit iplet. t vid coꝛrelatiue. ſicↄſiliũ. Der mocqñ vo dipl ßm hoc pʒ numerꝰ2
ſſiſi i Phibz. p in ſignũ ⁊ ſignatũ dicunt᷑ c nõ placet nõ Epoſſibile reꝑiri.⁊ ſᷣm hoc p Hrig
Nrmni oꝛa.qin ſignũ ⁊? ! S liquũ.⁊ ſi vuum nõ placeti idie . em̃ obijcit᷑ ꝙw 41
rlrin onkod. ſitoꝝ dẽ multiplr ⁊ reliqu ſufficiẽtia ⁊ ſolutio obiectoꝝ.¶ 4
ſaNig ⁊ ſi vnũ oppoſitoꝝ dꝛ multi⸗ tẽ topicoꝝ.ſʒ volun 9 eplaciti nõ ẽ multiplex.dom ꝙ boc verũõ
id 5 3 iolr nec reliqnũ.ꝑ artẽ topi. ſ debet bẽ luntas ben eplaciti no e multt ta mulelpler ve
So no de multip * ns. vnũ ſolũ debet hꝛe L ñ qᷓtũ ad cõnotata multiplex ẽ
henkß tas dei ẽ vna.⁊ vno mo ſe hbñᷣs. vnũ ſolũ d di ſigni eſt ̃tũ ad ſbam. tñ etũ önotat naturalem
Rüonnin⸗ Besant ſjang unt roe moi ſig iſum é. voluntas em̃ abſoluta cõnotat naturalen
ordti ſignũ tẽ aut ſigna ᷣ diſtingu ne. ſignifica viſum ẽ. vo untas em abſoluta c ad ſalutẽ. /Ad
W aut rõne rei ſignificate. Si rõne rei ſignifica nationẽ rei ad euẽtũ. ſicut oim ad ſalutẽ. /Ac
unitäu ficandi.aut rõne rei ſignificate.Si rõn ſignu ẽ diui oꝛdinationẽ rei ad euẽtũ.ſicut oĩm a di ſignifi/
e S. n 2 ois res ſignue diui ̃ritur vtrũ diſtinguant᷑ rõne modi ſignifi
S te. tot debent eẽ ſigna qͥt res.qꝛ ſignificäãdi. illud qð q̃ritur v 4 ſignificandi. Eſt em̃ ali⸗
en tot deb ne modi ſign 7c. dm ꝙ rõne modi ſignificandi. em̃?
wonſani ne volñtatis tanqᷓ cauſe.Si e atẽ pᷣceptio ⁊ ppi candi ⁊c.dom ꝙ rone modi ſi vt deteſtantẽ qd fa
ige are untatẽ pᷣceptio ⁊ ꝓh aus ſignificãdi voluntatẽ vt deteſtantẽe
hiſ z d eodẽ mõ ſignt diuinã voluntatẽ as dei ſicut. j. qͥs modus ſign Sren qð facit pꝛe
nn Gieoge it vnũ ſignũ. Bem volütas dei ſieu 1. phibitio. alius modꝰ vt appꝛobantẽ f er
inien aig n5 reſpectu mali. nullũ ſignũ in die ceptio.¶¶ Acd illud q obẽ ꝙ voluntas nsk rethccen 4 5
n ot Patebit no eApac n:⸗Gihin iſſio et ꝓhibi 0. dũ appꝛobãtis nõ ẽ reſpcctu ma
— i alũ. cñ ů̊ pmiſſio ct ꝓbibi li.dðᷣm ꝙ ꝑ modũ appꝛobã pe
eni cipi per ↄpationẽ ad malũ.d oluntatis diuine. mali.dom ꝙ mo qũ vo deteſtantis ẽ reſtectu
iinan Te rerin, aeenegiden vona ae . ,0 iged ncäd cpcullibet b dno Kaͤc⸗ 44
gt uſts Coͤtra. e ſint plura viqet. lura mala. tot mali in ſe. ¶Ad illuc eſt. ſed tñ bono ſup⸗
N . vni bono plura mal⸗ malũ ex oppoſito. dom ꝙ ven eſt. ſed tñ bono
redinie maluʒz ex oppoſito.ĩmo vni ali ſicut ex parte malũ ex oppo malũ ⁊ nõ malũ. inqtũ ſup/
n ra ſign⸗ capra pte mal ſiencer p erogationis pᷣt opponi malũ ⁊ nõ malũ. inqꝙᷓtũ ſup-
ategt vel Plare ſonn ebet ac. 2. ¶ Itẽ ſicut erog ont onit᷑ minus bonũ. inq;tũ aũt bonũ
X KNe iſint tria.pʒ ⁊c. —en tionis opponit᷑ minus onu. .
ſawertri,, boni. cñ igit ex pte on ita et cohibitio. imo mito erogatio 5 aliud.⁊ illud quidẽ opponit᷑
laud Imdlee oni lo. ta t oopibitio. ſiino meo t maluʒ.ſed nõ aliud. ⁊ illud quia
egabſetere Impletioni rũdet Pmmi 10. idet᷑ ꝙ plura ſint ſi opponi u t ſub phibitione. Ad 45
foꝛtius ⁊ magis ex oppoſito.ꝗ̊ vid prura unr i. b cepti.⁊ ideo nõ cadit ſub ꝓhibitt . .—
eeer ““ ſicut pceptioni opp Pes dd illud qͥd obijcit᷑ de phibitione. d adi vt viſum eſt
ninesſ gna. uaſen ſint plura.¶ R. doᷣm. q iuat rõnẽ ſignãdi vt viſum
aanl 15 R, videtur ꝙꝙ ſi Plt r„, lun effectuũ. ⁊ ꝓpter hoc pꝛ Loe i diſfuaſio
iti o ſilio diſſuaſio. ꝛo mõ cõſueuit accipi ſic. Uolun Ad illud q̊d obijcit᷑ ꝙ cõſilio opponit᷑ diſſu 2. 46
ititiſeie numerus ſignoꝝ vno mõ cõſu ſtin ⁊ futuroꝝ. pte ¶ Ad illud qd ob eſt vna ↄtrarioꝝ.qꝛ eſt acceptio
Pan iniha puelgat io zpitig efatnon. Pte dom ey ſicut opinio eſt vna vtrarie liũ. quia nõ
Nahrgnu tas em vinina APpelo eſt qᷓ; ptiũ. Scðm hoc notan ius ꝑtis cũ foꝛmidine alterius.ſic ↄſiliũ.qu
Peutrt autẽ alio mõ nõ eſt qᷓ pñtiũ. com boc no V!V6ftius ꝑtis cij foꝛmiq erminate. qꝛ cõphendit ſua/
ui ut d ſlzseſperen abenleun ei: äâ qui
l tio.aut malũ ⁊ ſic den lao. Eoreſ Aut bonũ neceſ/ ſionẽ ⁊ diſſuaſionẽ. li nld vonſillte.
iniſt u5
an ſari.⁊ ſic pᷣceptio. õ
hin ſet — ntatis dei qualiter impleatur.
iurice — Hoeimtm oluntatis dei qualite E .in qᷓ
— N Uincti⸗ i Deunnlettan woend eſt ſcda ꝑs buavtalis nrdrus Noletatein
l J r agit de diuine voluntatis impletione.Et! itatões ꝗᷓ ex bac ſuppoſitõne oꝛiunt᷑.
f git de diuine volunt jmpl t. Mic remouet dubitatões ꝗᷓ ex s. In pꝛima
Gdiſni & luntas bñplaciti ſemꝑ impleat᷑. cax eſt. Pꝛima ps bʒ duas ptes. In pꝛit 5
ſige us ꝙ voluntas . oluntas qppe dei ſemꝑ cfficax eſt. Pꝛima ꝑ ci bona qᷓ
Goniintß, ritatẽ. . diſt. pxrima. Aoluntas qp ionẽ ad mala. ibi. Ideoq; cũ cſtet ola bona qᷓ
gii ſcda explicat veritatẽ. . viſt. pxima. Aolut In ſcda ꝑ apationẽ ad mala.ibi. Ide. 9 ſolutionẽ. ¶ Sim
zigiut ANrE dubitationẽ ꝑ ↄpationẽ ad bona. In ſcda In ſcda ſoluit.ibi. Sj audiamꝰ ſolutionẽ. Si
i mgf moutt vubitation pꝛima męfr̃ obijcit. In ſcda ſoluit. ibi. S ꝛima mgr oppo/
igninct fiunt. ¶ Pꝛima ꝑs bʒ duas ptes. In pꝛima mg ctu maloꝝ.hʒ duas ꝑtes. In pꝛii
eni, iter ſcda ꝑs in q̃ mg inqrit vty wluntas deii. ibi. Si qs diligent᷑ attendat ⁊c. Pꝛima ꝑs hʒ du⸗ iie
gnne rſcda ꝑs i . verã.ibi.Si qs & diligent᷑ attendat nãt illi qͥ ſunt ↄtrarie
unenn t ad partẽ falſam. In ſca opponit ad ꝑtẽ ver 2 onit ſolutões qᷓs aſſignãt illi qͥ 2 3
ziEnnu nit aa partẽ falſa onẽ falſe opinionis. In ſcda ꝑte p eln ͦ in opponẽdo duas idu
ien pꝛima adducit rões ad defenſionẽ fa cop 6ͤ fieri. Et vtraq; ptiũ duas hbʒ.nã in pp e
i 2 t de icũ tate mala nõ fieri. Et vtraq; ptiũ t. qꝛ ponunt᷑ ibi due rõnes iuxta
Grmnmn oſitõis. ⁊ B ibi. Illi vo qͥ dicũt dei wlũtaten ᷣ ꝑs in qᷓ ſoluit diuidit᷑.qꝛ ponunt᷑ ibi duer 8.
aen dounfoms. 1 B ibi⸗ innitit. alia aucti. Et m h ps in qᷓ ſoluit dĩ n pᷣma inducit rõnes veras.
n ſa ait obiectõnes.q̃ꝝ vna rõni innitit᷑. . aʒ ptẽ aſtruendã hbʒ duas. In pᷣma inducit: bm tres
itemin lectões. Sitr illa ꝑs in qᷓ conat᷑ mgr̃ ad veraz ꝑtẽa koñſum ẽ ⁊c. Pꝛima ps hʒ tres ptes ſm tr
gui duas obiectões. Silr illa ꝑs in qᷓ conat boc ibi. Jã ſufficient᷑ oñſum ẽ ⁊c. ibi. Si qs igit diligen
geru In ſoda diſſoluit qd ronẽ ſopbiſticiri id doo fieri actoꝛe ⁊ deo wiente. ponit ibi. Aug. qrẽs ⁊c
üe õnes q́s inducit. Dꝛima ſumpta ẽ ab H. qꝛ idẽ ẽ deo fieri acte 1o. 7 ponit ibi. deinde idẽ Aug.qᷓrẽs ⁊c̃.
S rones ꝗs inducit. Pꝛima! de— 15½ alu fit Z hõ fit deterioꝛ. S actoꝛe ⁊c. Si⸗
er . Scda ſumpta ẽ ab hoc ꝙ eadẽ eſt cã q̃ malũ fit ⁊ hõ fit deter ctiã alit oñdit᷑ ꝙ deo actoꝛe 6.
gudhi ter ⁊c. Scda ſumpta ẽa ſaci d nõ eẽ.⁊ ponit᷑.ibi. Itẽ etiã alit᷑ oñdit᷑ koñſum & c. In
ariitfs daſ ab boc ꝙ malũ facit tendere a In pꝛima ponit illã ibi. Jã ſufficient᷑ oñſum ẽ
* Sere Vnt äs s banc partem
urchen ſſolnit. gj. Quib'facileẽ nobis rñdere. In tercia redit ad v . ä
Gigit ſecunch Sreſionmonaſe fieri. ibi. Hec igitur ⁊ alia huiuſmodi ⁊
ſe eſſe veram ꝙ deus nõ vi. H

Obijcit ad partẽ falſaʒ ꝓ voluntas dei caſſari poteſt quantü ad effectus XLVI

vonos. g S ———
7 Ic oꝛitur queſtio. Dictũ eſt em̃ in ſuꝑioꝛibꝰ ⁊ autoꝛitatibꝰcõmunitũ.
dd wv volütas dei q̃ ipſe eſt vocaturq; beneplacitũ eius caſſari nõ pᷣt.ꝛ.··—
Dila volũtate fecit q̃cunq; voluit in celo ⁊ in terra.cui teſte aplo nihil NRoma. ix.
reſiſtit.Querit᷑ &̊ quõ accipiendũ ſit að aplus de dño ait.Qui vult oẽs ho⸗ ſ. Thimo. ij. ſoip
mies ſa nooſcrt. an em̃ nõ oẽs ſalui fiant.ſᷣ qdã dãnent᷑.videt᷑ vtiq; ñ fieri Sbij⁶ccectt.
d deus vult fieri.humana ſcʒ volutate impediente voluntatẽ dei. Dñs d,J⸗·⸗
in euangelio impiã ciuitatẽ cõpellans.Quotiẽs inqͥt volui ↄgregare filios Math. xxiij.

tuos ſicut gallina ↄgregat pullos ſuos ſub alis ⁊ noluiſti. Ita hec dicuntur
tanq; dei volũtas ſuꝑata ſit hoim voluntate.⁊ infirmiſſimis nolendo impe
dlientibꝰ.nõ potuerit facere potẽtiſſimus qð volebat. Vbi eſt & illa oĩpotten
tia qᷓ in celo ⁊ in terra ſm ꝓphetã. oĩa q̃cunq; voluit fecit.⁊ quõ voluntati ps.xxxiiij.
eius ſᷣm aplin nihil reſiſtit.ſi colligere filios hieruſalẽ voluit ⁊ nõ fecit. hhec—
eym̃ pdictis plurimũ obuiare viddeenrrrt.
¶ AObiectionẽ pᷣdictã ſoluit exponens quõ intelligendũ ſit illud.volui con
“ Gregarc zZnoluifti h..... —
¶ Sed audiamꝰſolutionẽ.ac pᷣmũ quõ accipiendũ ſit illud qð dñs ait.videa / Soluit.
mus. Mõ em̃ ex eo ſenſu illud dictũ ẽ vt ait Aug.in ench.pᷣdictã queſtionen
ſoluẽs.q̃ſi dñs voluerit cõgregare ſilios hierlim ⁊ nõ ſit factũ qð voluit.qͥa
ipfſa noluerit.ſᷣ potius ipſa quidẽ filios ſuos ab ipſo colligi voluit.q̃ tamen
nolente filios eius collegit ipſe oẽs quos voluit.qꝛ in celo ⁊ in terra nõ que⸗
dam voluit ⁊ fecit.quedã vo voluit ⁊ nõ fecit.ſed oĩa q̃cunq; voluit fecit.vt
ſit ſenſus. Quotiens volui cõgregare filios tuos ⁊ noluiſti.i.quotqͥt cõgre/
gaui mea voluntate ſemꝑ efficaci. te nolente feci.Ecce in euidenti poſitũ eff
HYlila dñi verba ſuꝑioꝛibus nõ repugnãt.Nũc videre reſtat quõ etiã pᷣmiſſa Qus intelligẽ⸗
yerba apli pᷣdictis nõ ↄtradicant.qͥ de deo loquẽs ait.vult oẽs hoĩes ſaluos dun ſit illud.
fieri. Quoꝝ occaſione verboꝝ multi a veritate deuiauerũt dicẽtes deũ mul⸗ Qui vult om̃s
ta velle fieri q̃ nõ fiunt. Sed nõ eſt intelligendũ ea rõne illud eſſe dictũ quaſi har ies ſaluos
deus vellet aliquosſſaluari ⁊ nõ ſaluent᷑. Quis em̃ tã impie deſipiat vt di⸗ M.
cat deũ malas hoĩm volũtates qᷓs voluerit.⁊ qñ voluerit.⁊ vbi voluerit.,isiiin W
bonũ nõ poſſe cõuertere: Non eſt vtiq; veꝝ qð in pᷣs.dr. Quecũq; voluitſfe
cit. ſi aliq̃ voluit ⁊ nõ fecit.⁊ qð eſt indignus ideo nõ fecit.qm̃ ne fieret qued
volebat oĩpotens.voluntas hoĩs impediuit. Ideoq; cũ audimꝰ ⁊ in ſactis
literis legimꝰꝙ velit oẽs hoĩes ſaluos fieri.nõ tñ ideo debemꝰ oĩpotentiſſi⸗
me dei voluntati aliqͥd derogare.ſᷣ ita intelligere qð ſcriptũ ẽ. Vult oẽs ho
mines ſaluos fieri.tanq; diceret᷑ nullũ hoĩem fieri ſaluũ niſi quẽ ſaluuʒ fieri
ipſe voluerit.nõ ꝙ nullus ſit hoĩm niſi quẽ ſaluum ſieri velit.ſᷣ ꝙ nullus fiat
ſaluus.niſi quẽ velit ſaluari.⁊ ideo rogadus ẽ vt velit.quia neceſſe ẽ fieri ſi
voluerit.HNon eſt em credẽdus oipotens aliqd voluiſſe ſeri qð factũ nõ ſit.
Sic etiã intelligit᷑ illud. Illuminat oẽm hoĩem venientẽ in hunc mundum,. Qus intelligik

nõ quia nullus hoĩm eſt q nõ illuminet᷑.ſᷣ quia niſi ab ipo nullus illuminaf illud Job.. Il Cünri
Poteſt ⁊ alio mõ illud intelligi dũ tñ credere nõ cogamur oĩpotentẽ aliqdd luminat omnẽ fhlant
fieri voluiſſe.fſactũq; nõ eſſe.qͥ ſine vllis ambiguitatibꝰſicut in celo ⁊ in èra. bominẽ yenien n

(ſicut veritas cantat)oĩa qcũq; voluit fecit.ꝓfecto facere nõ voluit q̃cun; tem.ꝛc.
nõ fecit.Ex his aperte oſtendit᷑ ꝙ deus ea voluntate que ipſe eſt nõ vult aii
quid fieri qð nõ fiat.neq; nõ fieri quod ſit.
H † bijcit ad ꝑtẽ falſam ꝙ voluntas dei fiat qᷓntũ ad effectꝰ malos . .
Igdeoq; cũ conſtet omia bona que fiunt eius fieri voluntate.que fieri nollet ſani
nullatenus fierent.recte queri ſolet. Utrum ⁊ mala oĩia que fiunt.i.peccata. Mn
dDei fiant voluntate.an nolente eo fiant: Suꝑ hoc diuerſi varia ſentiẽtes ſi⸗
bi cõtradicere inueniunt᷑.Alij em̃ dicunt ꝙ deus vult mala eſſe vel fieri. nõö
itsñ vult mala.Alij vo ꝙ nec vult mala eſſe nec fieri.in hoc tamẽ conueniunt
t hij⁊ illi ꝙ vtiq; fatentur deũ mala non velle.Vtriq; vᷣo rõnibus ⁊ autoꝛi½
tatibus innitunt᷑ ad muniendã ſuã aſſertionẽꝗ.

.

7

—
=SE

=

—

☛r £

— =—

—e—

——. —

S=

S=

— —

XIVI

Aui em̃ dicunt deü mala velle eſſe vkfieri.ſuã hijs modis muniüt intẽtõeʒ.

Ro. ix.

Si em̃ inquiũt mala nõ eſſe vel non fieri vellet. nullo mõ eſſent vel fierẽt.qi
ſi vult ea non eſſe vel non fieri.⁊ nõ poteſt id efficere ſcilicet vt non ſint vInõ
fiant.volũtati eius ⁊ potẽtie aliquid reſiſtit.⁊ non eſt opᷣs.qꝛ non pᷣt oẽ qu.ecd
vult.ſed impotẽs ẽ ſicuti ⁊ nos ſumꝰ.qui qð volumꝰ quandoq; nõ valemꝰ.
ſed quia opᷣs eſt ⁊ in nullo impotẽs.certũ eſt non poſſe fieri mala vel eſſe.niſi
eo volẽte.Quõ em̃ inuito eo ⁊ nolẽte poſſet ab aliquo malum fieri.cum ſcri⸗
ptum ſit.volũtati eius quis reſiſ/te.
Dpoonit ad partem falſã per ꝓbatõem que innitit᷑ autoꝛitaitt. e

¶ Supꝛa etiã dixit Augu.qꝛ neceſſe eſt fieri ſi voluerit.ſed vult mala fieri.qut

non fieri.Si vult nõ fieri.nõ fiunt.fiũt aũt.vult & fieri. Item bonuʒ eſt mala
eſſe vel fieri.Alioquin ſũme bonus nõ ꝑmitteret ea fieri. VHñ Augu.in ench.
Quis ea inquit q̃ mala ſunt inqᷓ;tũ mala ſũt nõ ſũt bona.tamẽ vt nõ ſolũ bo
na ſed etiã ſint ⁊ mala bonũ eſt. Mã niſi eſſet hoc bonũ vt eſſẽt et mala.nullo
mõ eſſe ſinerẽtur ab oĩpotẽti bono.cui ꝓculdubio qᷓ; facile eſt qð vult facc.tã
facile eſt qð nõ vult eſſe nõ ſinere. hec niſi credamꝰ ꝑidlitat᷑ nr̃a cõfeſſio qua
nos in patrẽ oĩpotẽtem credere cõfitemur. Ecce h̊ aꝑte habes ꝙ bonũ ẽ ma⸗/
la eſſe.oĩs aũt boni ðs autoꝛ eſt.qͥ vult oẽ bonũ eſſe qð eſt.Cũ g̊ bonũ ſit ma⸗
la fieri vel eſſe.g̊ ⁊ mala vult fieri vel eſſe.ijs atq; alijs hmõi rõnibꝰ ⁊ auto
ritatibꝰ vtũtur qͥ dicũt deũ velle mala eſſe vel fieri. l
¶ Solutio pꝛime obiectõis innitẽs rationi contra illos qui dicunt dei volun
tate non fieri mala vel non eſſe. f

¶ Alli ⁊o qͥ dicũt dei volũtate mala nõ fieri vel nõ eẽ.inductiõibus pᷣmiſſis ita

rñdẽt.dicẽtes deũ nec velle mala fieri.nec velle nõ fieri.vel nolle fieri.ſʒ tmñ
velle fieri. Si em̃ vellet ea fieri vel eſſe.faceret vtiq; ea fieri vel eſſe.⁊ ita eſſet
autoꝛ maloꝝ. Mõ eſt aũt autoꝛ maloꝝ.vt ſãctoꝝ ꝓteſtãtur auẽtes.nõ g̊ eius
volũtate fiũt mala Itẽ ſi nollet mala fieri vl vellet nõ fieri.⁊ tamẽ fierẽt.opᷣs

ns eſſet.cũ eiꝰ volũtas hũane volũtatis effectu impediret᷑. Joq; nõ cõcedũt

Joh. j.

Cõfirmat illuʒ
ſẽſuʒ alia auẽte

Augu.

Ro. vij.

Abidem

AXVliñ etiã aliqñ in ſcriptura legi᷑ malum appellari bo/

liq; nob.nec ſi bonũ ẽ illi vłilli.inde ſeqͥt ꝙ ſimplr bo/
mni ſit. ꝓpe em̃ ac ſimplieit᷑ bonũ ẽ qð in ſe ⁊ faciẽti bo⸗

deũ mala velle fieri.ne maloꝝ autoꝛ intelligat᷑.nec cõcedũt eũ velle mala nõ
fieri.vel nolle fieri.ne impotẽs eſſe videat᷑.ſᷣ tm̃ dicũt eũ non velle mala fieri
vt nõ autoꝛ ſed ꝑmiſſoꝛ maloꝝ mõſtret᷑. Vñ ⁊ euãgeliſta vbi oſtẽdit deũ au⸗
toꝛẽ eſſe oim bonoꝝ dicẽs oĩa ꝑ ipᷣm facta ſũt.cõſequẽter maloꝝ autoꝛẽ eẽ ne
gat di. Et ſine ipᷣo factũ eſt nihil.i.peccatũ. Mõ dixit ꝑ eũ factũ eſſe vel eo no
lẽte ⁊ inuito.ſᷣ tm̃ ſine eo.i.ſine eius volũtate.qꝛ nõ eiꝰ volũtate fit peccatũ.
nõ ̊ deo volẽte vel nolẽte.ᷣ nõ volẽte fiũt mala. Qꝛ nõ ſubeſt dei volũtati
vt malũ fiat vł nõ fiat.vᷣ vt fieri ſinat.qꝛ bonũ ẽ ſinere mala fieri.et vtiq; vo ⸗/
lens ſinit non volens mala.ſed volens ſinere vt ipſa fiãt.quia nec mala ſunt
bona. vel ea fieri vel eſſe bonum eſt. JUMUq

onn ſcðᷣe obiectõis innitẽs auẽti. Au.qua ðᷣr AMala fieri bonũ ẽ g

vero Angu. ait Mala fieri bonũ ẽ.nec ſinerẽt᷑ mala ab oĩpotẽti bono fie
ri niſi h̊ eſſet bonũ vt ea eſſẽt.ea rõe dictũ eẽ aſſerũt.qꝛ ex malis q̃ fiũt deꝰ bo⸗
na elicit.nec ipᷣe pᷣmitteret ea fieri niſi de eis bene aliqͥd faceret. VUñ Augu.in
eo.li.ench̊ͥ.aꝑte indicãs pᷣdictoꝛũ verboꝝ talem ceſſe intelligẽtiam ait. DHeus

oßps cui rerũ eſt ſũma ptãs.cuʒ ſũme bonus ſit.nullo mõ ſineret aliquid mali

eſſe in oꝑibus ſuis niſi vſq; adeo eſſet opᷣs ⁊ bonꝰ vt Miſi vſq; adeo s
bñfacèet etiã ð malo. Itẽ in eodẽ. Meliꝰ iudicauit deꝰ ect opᷣs ⁊ bonꝰ vt be⸗
ðᷣ malis bona facere q; mala nulla ꝑmitte. Ex h̊ itaq; ceſe⸗ eia ve ma⸗
ſenſu dictũ ẽ ac ven bonũ ẽ mala fieri.qꝛ ex malis que loqui. qꝛ malicia ep.
fiũt.bonisqͥ ſᷣm ꝓpoſitũ vocati ſũt ſãcti)accidit bo/ uatio. nõ ẽ materia
mias.i.vtilitas.Talibꝰ em̃(vt ait apłs)in bonũ coo/ boni. Si dicas q; a
pankt᷑ oĩa etiã mala.qꝛ eis ꝓſũt.q̃ alijs faciẽtibꝰ obſũt. cpit᷑ rõe ſubſtrati ſci/

licet zmalol gillo 3
nũ. vt piero. ſun marcũ. Aali inat inde bonũ fuit. ſci ẽ malꝰ.facit bonũ Cõ
nũ.vt hiero.ſuꝑ marcũ.aMalũ inqᷣt inde bonũ fuit.ſci cra. B nihil aliud i
maluz deſtruere. ex ̊
ñ habet ꝙq ö3 Nc

ööö

at nnala ſinere. cuz ei? nü eſt. Eſt em̃ aliquid qð in ſe bonũ eſt ⁊ cui fit.ſed nõ QAuachipertita
ſit facta deſtruere. Hcẽ bonũ faciẽti. vt eũ ſubuenit᷑ pauꝑi.ſed nõ ꝓpt deũ. boni acceptio.
dom. ch de non eſt ii Et aliqd bõi ĩ ſe ⁊ faciẽti·ſ ñ ei cui fit.vt cũ vitas ꝓpt
luſale neemaeriag deü alicui ſi obediẽti pꝛedicatur. Et iacd iſe ⁊ faciẽti
dicat. ZQ malo facit bo et ei cui fit bonn.vt cũ veritas pᷣdicat ꝓpter deũ cred
nũ occaſione ſũpta a ti. Vnde apls Bonus odoꝛ ſumus deo.alijs odoꝛ vi ij.cox.ij.
malo.ip̃e autẽ obijcit te.alijs odoꝛ moꝛtis. Eſt aũt aliud qð nec in ſe bonuz .
ac ſiboc oð eſt tene eſt. æ facienti nocet ⁊ dãnat niſi penneat vt malũ.valʒ
ict cauſaliter ſiue ma tñ ad aliqd. Vt em ait Aug.in ench. A ſũme ⁊ eqlit et
à cenaer⸗ bOvimmutabilit bona trinitate creata ſũt oĩa.nec ſumme.
narhcrlocoſuo poſi⸗ nec equaliter. nec mutabilit᷑ bona. ſed tamẽ bona etiã
tũ. ⁊c. Aidet᷑ male lo ſingula.ſimł vero vniuerſa valde bona. Quia ex oĩ⸗
qui. qꝛ q; nõ cſt. non bus cõſiſtit vniuerſitatis admirabil pulchꝛitudo. In
locari. Si tu dicas qua eniꝗ illudꝰ qð malũ dicit᷑.bene oꝛdinatum et loco b
T rdel ſuo poſitũ.eminẽtius cõmendat bona. vt magis pla/
cies atute rönali ceant. 7 laudabilioꝛa ſint dum cõparãtur malis. Hinc Bonũ puenit
Egla. malũ locat in patet ꝙ ex malis que fiũt aliqð ꝓuenit bonũ.dũj bona ex mailo.
gla.R.dim.q cũ di ,· magis placẽt ⁊ laudabilioꝛa exiſtũt. Ipᷣis etiã faciẽti⸗
ro infernũ ſiue locu, bus.ex malis que faciũt.interduʒ bona ꝓueniũt ſi fm
penalẽ. ouo Woo en- ꝓpoſitũ vocati ſũt ſãcti.Talibꝰem̃ vt ait Augu.in li.
e nitate: de coꝛrectiõc ? gra. vſq; adeo deus oĩa coopat᷑ in bo.
taſ ſubſtrate. innũ. vt ſi qui hoꝝ deuiãt ⁊ exoꝛbitant.etia hocipᷣm eis c
tũ vilis ẽ debet᷑ defoꝛ faciat ꝓficere in bonũ.qꝛ hũilioꝛes redeũt atq; docto⸗
mitati culpe.⁊ ita ma res.vt petrus. Illa etia mala que ab iniqs fideles pie

lũ locũ hʒ et vilẽ.ð lo⸗ pferũt.vt ait Augu.in li.de tri.ipᷣis vtiq; ꝓſũt.vel ad
eeroeſhet delẽda peccata. vel ad exercẽda ꝓban aq; iuſticiazʒ. hr tit i
3 c ¶Si qͥ boy deuiãt Vlad demõſtrãdã huius vite miſeriã. Ideoq; ⁊ Job Job. xix.

et exoꝛbitãt. etiã bo· dei manũ. ⁊ apls ſathaneſſtimulũ ſeẽſit.et vterq; bene ij.coꝝ.xij.
ipᷣm faciat eis pficere ꝓfecit.quia malũ bene poꝛtauitt. ʒ
lin bonũ. Si hoc. ego ¶ Oponit ad partẽ verã oſtẽdẽs eẽ bonũ fieri mala
videt ꝙ mala ꝓficiůt triplici rõe. Pꝛima rõ ſũpta eſt ab hoc ꝙ idẽ ẽ fieri ðo
ſiue coopent. Coõtra. actoꝛe. ⁊ deo volẽte. „
maliẽ bonũ coꝛrũpec- ee
re. nullo mõ ẽ in bo ¶¶Si quis igit᷑ diligẽter attẽdat que ſcripta ſũt. facile
nũ coopari ſiue ꝓfice ci ꝑcipere ex malis bona ꝓuenire. ex ea rõe dictũ eẽ
re. gdom. ꝙ ꝓficere ꝙ bonüũ eſt mala fieri vel eſſe.nõ quia malũ ſit bonuʒ.
ſiue coopani in bonũ vel quia bonũ ſit malũ fieri. Mõ eſt em bonũ malũ fie
aliauid alicui pt tri⸗ ri ab aliquo.qꝛ nõ eſt bonũ vt aliquis faciat malũ.Si
buict. cadiuuddo · em hoc eſſet bonũ. ꝓfecto huius deus autoꝛ eſſet. qui
vłecõuenſo. AHel exci eſt autoꝛ ois boni.Q ſi huius deus autoꝛ eſt. eo q u
tãdo.vt paupertas Loꝛe hõ agit mala.et ita eo autoꝛe hõ fit deterioꝛ:· Et ſi
miſeria ꝗᷓ excitant ad eo autoꝛe hõ fit deterioꝛ.tũc eo volente hõ fit deterioꝛ
amoꝛẽ vei ſiue vůguůt ¶ Idem eſt em̃ dicere aliqd fieri deo autoꝛe.qð deo vo-
Zimdeſife ſicut dieit ſente. Deo aũt autoꝛe nõ fit hõ deterioꝛ. ergo non deo

Soqlentaamneli, volẽte vtꝰ Augu.in li.lxxxiij.qõ.aperte aſtruit a mi⸗ dð

da foꝛtiꝰ congelat᷑.qꝛ noꝛi dicẽs ita. Nullo ſapiẽte hoie autoꝛe.fit hõ deterz/
dũ veſtaicevigoratit oꝛ.Tãta em̃ eſt iſta culpa que in ſapiẽtem hboĩem ca⸗ c
actio ↄtrarij.⁊ ſic ma .
luʒ dicit᷑ coopari.vel

2

4 ngeſcit. ¶Augu. in li. lxxxiij.q. apte aſtruit a minoꝛi. Aidet᷑ falſũ dicere.ꝛ locus a minoꝛi nõ ẽ deſtructiuꝰ
5 poſitiuꝰ.il lIꝗ argumẽtũ ẽ deſtructiuũ.ſapiẽs ñ p̃ᷣt faccre hoĩeʒ dereno⸗s. S nec ↄs. ñ ẽ a minoꝛi.ſ dom
ꝙ reuera loc iſteñ ẽ a minoꝛi ꝓpᷣe loqᷓndo ᷣ a maioꝛi.qꝛ ñ &r ibi minꝰ vł minoꝛ. illð qdð minꝰ videt᷑ inche.
magis qt videt᷑ ꝙ hõ poſſit facere malũ qᷓ; s.ſ ſapiẽs hõ ñ pᷣt.ᷓ nec ðs.⁊ ita ẽ a maioꝛi locꝰ. Mihilominꝰ pt
dici ꝙ ẽ a mi noꝛi.ſ reducit᷑ ad rõeʒ affirmatiuã ſic.minꝰ videt᷑ ꝙ impoſſibilitas faciẽdi malũ iſit boĩ qᷓ do. H
ſapiẽs manẽs ſapiẽs ẽ ĩ minꝰ ad faciẽdũ aliquẽ deterioꝛẽ. gᷓ mitofoꝛtiꝰ Ss. e¶ Culpa qᷓ ĩ ſapiẽtẽ bominẽ ca
dere. iget h flin. aꝛ ſicut ſe bʒy ſapia ad ignoꝛstis: ita vin: ad culpã.· pmntatim. ſcut vit? ad gnoꝛatiaz.

quia facit hoſez ad bonũ magis excitari. vel magis.quia dũ obſiſtit. et bõ pꝛeualet.vigoꝛat᷑ vitus gre ⁊ fer⸗

ſant

i

60
ti
.

9

—

— 4

j.coꝝ.xij.

: „ ,

dere nequit. Eſt aũt deꝰ oĩ hoĩe ſapiẽte pꝛeſtãtioꝛ.mł⸗

tominꝰ ergo ðo autoꝛe ſit hõ deterioꝛ.multo em̃ eſt p/⸗
ſtatioꝛ dei volũtas qᷓ; hoĩs ſapientis. Illo aũt autoꝛe
cũ dicit᷑illo volẽte r. ẽ viciũ volũtatis hũane qͥ eſt
hõ deterioꝛ.qð vitiũ ſi longe abeſt a dei volũtate ( vt

rõ docet)a qͥ ſit querẽdũ ẽ. Ecce aꝑte dicit Augu.deo

autoꝛe vel volẽtc hoĩem nõ fieri deterioꝛc.ſᷣ vitio vo/⸗
lũtatis ſue.õ eſt &̊ deo autoꝛe ꝙ malũ fit ab aliqno.
et ita deo volente mala non funt.
¶ Secũda rõ ſũpta ẽ ab h̊ ꝙ eadẽ eſt cã q̃ malũ fit.et

hõ ẽ deterioꝛ. Vel alit᷑. in deo non eſt cauſa vt ſit

homo deterio..

14

einde idẽ Augu.q̃rẽs q ſit cã vt hõ ſit deterioꝛ. in

deo nõ eẽ aſſerit ĩ eodẽ li.ſic dicẽs. Vt ſit hõ deterioꝛ.
aut in ipo ẽ.aut in alio.aut in nihilo.Si in nihilo.nul
la cã ẽ.Si in alio.aut in deo.aut in alio qlibet homie.
aut in eo qͥ neq; ðs neq; hõ ſit? Sʒ nõ in deo?: Bonoꝝ
em̃ ðs tm̃ cã ẽ.& aut in hoie ẽ.aut in eo qð neq;ʒ ðs.ne⸗
q; hõ.aut in nihilo.Et ex hijs aꝑte oñdit᷑ ꝙ nõ eſt bo⸗
nũ vt ſit hõ deterioꝛ.qꝛ nõ ẽ ðs eiꝰ rei cã qͥ tm̃ cã bono
rũ ẽ.Et ſi nõ ẽ bonũ vt hõ fiat deterioꝛ.nõ ẽ &̊ bonum

vt ab eo fiat malũ.nõ g̊ vult ðs vt ab eo fiat malũ.

¶ Lercia rõ ſũpta eſt ab h̊ͥ ꝓ malum facit tendere ad
non eſſe. IJ geoq; deo autoꝛe nõ fiunt mala. k

N¶Otsẽ alit etiã oñdit᷑ ꝙ deo autoꝛe.i.volẽte ñ fiũt mala.
f g

q;ꝛ deꝰ nõ ẽ cã tẽdẽdi ad nõ eẽ.ꝰ Tẽdere em̃ ad nõ eẽ
malũ ẽ. ipᷣe auteʒ autoꝛ mali nõ ẽ. Tẽdit vero ad ñ eẽ
qͥ oꝑat᷑ malũ.nõ &̊ dðo autoꝛe ẽ ꝙ aliqͥs oꝑat᷑ malum.

