ctio. quia deus perficit. ¶ Ad illud quod obijcitur ʒ ʒ

non habent aſſimilationẽ. dicendum qꝙ quis nõ
habeant in conditionibus ſpecialibꝰ.babent tamẽ
in generalibus.⁊ hoc ſufficit. Omnia em̃ babent ra

tionem boni et pulcri ⁊ entis. Ad illud quod obij ʒ

citur de oppoſito vnitatis. dicendũ ꝙ nõ eſt ſimile.
nam vnitas ſaluatur in multitudine.nõ ſic bonitas
in malicia. nec veritas in falſitate. quia ille ſunt pꝛi-
uationes.non ſic autem vnitatis pꝛiuatio eſt multi⸗
tudo.et ideo patet totum. „

¶ Diſtinctio. xxxvij. Quomodo deus eſt in rebus ⁊ locis coꝛpoꝛalibus.

litate qtum ad locum.j. eadem diſt. Cunq; diuina natura æc. Pe

XTquoniã demonſtratũ eſt ex parte quomodo omnia dicant᷑ eſre in deo. Supꝛa egit magiſter qiro⸗
mor omnia ſunt in deo. Nic ſecundo agit quomõ deus ſit in rebus ⁊ in locis coꝛpoꝛalibus.Et quo
m ad eſſe in loco ⁊ in re mutabili.ſequitur mutatio in eo qð in illo eſt. ideo agit de dei immutabi⸗

[Pꝛima pars habet tres partes. In pꝛima

nanat quõ deus eſt in locis ⁊ in rebus.⁊ per autoꝛitates confirmat. In ſecunda nititur dictoꝛum operire in
telligentiam. ibi. Quomo do autẽ deus bahitat in bonis c. In tercio oſtendit intellectus noſtri ad boc ca/
piendum inſufficientiam.ibi.Ex pꝛedictis patet quomodo deus vᷣbiq; totus eſt. ¶ Pꝛims pars tres babet

2 5

tas.quia omnia dicunt ens.ergo
30

31
dillud qð obijcitur ꝙ imper- ʒ32

——
„7

„

4 8 . - *

partes. In pꝛima oſtẽdit modos eſtendi deñ in rebus. In ſcva vero cõfirmat autoꝛitatibus p vedeſt vbiaq
ꝑ eſſentiã. ibi. Ne autẽ iſta qꝛ capacitate humane intelligentie ⁊c. In tercia oñdit ꝙ deus in ſolis ſanctisba
bitat per gratiã. ibi. In ſanctis vero ctig habitat in quibus ⁊c̃.¶ Similiter ſecunda pars in qua recitat di/
ctoꝛum intelligentiã habet tres partes. In pꝛima rõnabiliter manuducit. In ſcdᷣa ſtultam rationem exdu

dit. ibi. Sciendũ eſt etiã qꝛ vt ait Aug. In tercia in admirationẽ erigit.ibi. IJllud quoq; mirabile eſt. Sacra⸗
menta em̃ diuina magis ſunt mirabilia qᷓ; intelligibilia. tẽ tercia pars in qua oſtendit inſufficientiã ad
cognoſcendũ quõ deus eſt vbiq; per eſſentiã.babet tres partes. Pꝛimo em̃ oſtendit ꝙ intellectus noſtri nõ
ſufficiunt. Scoo excludit eos qui pꝛeſumptuoſe ſoluunt.ibi.Quidã tamen immenſa. ingenio ſuo metiri ꝛ(.
Tercio vero abijcit eos qui irrationabiliter querunt. ibi. Solet etiam ab eiſdem queri quomodo deus ꝛ.
Abi oſtendit queſtionem eoꝛum eſſe friuolam ⁊ reſponſione indignam. ac.
E⸗ ſiendit modum eſſendi deum in rebus. a

Zaquoniã demonſtratũ eſt ex parte.quõ omnia dicantur eſſe in deo. xxxvij .

addendũ videt᷑ hic.quibus modis dicat᷑ deus eſſe in rebus.ſi tamẽ
id humana mens.vel ex parte digne valeat cogitare.vel lingua ſuf⸗
ficit eloqui. Scienduʒ ergo eſt ꝙ deus incõmutabiliter ſemꝑ in ſe exiſtens. zeͤn
pſentialiter.potentialiter.eſſentialiter.eſt in omni natura ſiue eẽntia ſine ſui nin

“

„ 5

Diffinitione. ⁊ in omni loco ſine circũſcriptione.⁊ in omni tẽpoꝛe ſine mutabi tſehtey
litate.Et pꝛeterea in ſanctis ſpiritibus ⁊ animabus eſt excellentius ſcʒ ꝑx grðrra ai
tiam inhabitans.⁊ in homine xpᷣo excellentiſſime in quo plenitudo diuinita Coh.ij.
tis coꝛpoꝛaliter habitat vt ait apoſtolus.In eo em̃ deus habitauit non per U

tera

gratiam adoptionis.ſed per gratiam vnionis. S
¶Confirmat autoꝛitatibus ꝙ deus eſt vbiq; ꝑ eſſentii. b
Me autẽ iſta quia capacitatẽ humane intelligẽtie excedunt. falſitatis argue
re aliqui pꝛeſumant ſanctoꝝ autoꝛitatibus munienda mihi.vident᷑. Beatus
Gꝛegoꝛius ſuper cantica canticoꝝ inquit.Licet deus communi modo omni
bus rebus inſit pᷣſentia.potentia.ſubſtantia.tamẽ familiarioꝛi modo ꝑ gra/⸗
tiam dicit᷑ eſſe in illis qui mirificentiã operum dei acutius ⁊ fidelius conſide
rant. De hoc em̃ eodẽ Aug.ad dardanũ in li.de pᷣſentia dei ait. Cum de ſit
natura incoꝛpoꝛea ⁊ incommutabiliter vna. eterna ſtabilitate in ſeipſo ma//
nens.totus adeſt rebus omnibꝰ⁊ ſingulis totus.ſed in quibus habitat.ha⸗
bent eum ꝓ ſue capacitatis diuerſitate.alij amplius.alij minus.quos ipſeif·
bi dilectiſſimũ templũ gratia ſue bonitatis edificat.hhyla.quoq; in.viij.lib. Hyla.
de trini. apertiſſime docet deũ vbiq; eſſe. Deus inqᷣt immẽſe virtutis viues
poteſtas que nuſq; nõ aſſit.nõ deſit vſq;.ſe omnẽ per ſua edocet.vt vbi ſua
ſint ipſe eſſe intelligatur. Mon autẽ coꝛpoꝛali modo cum alicubi ſit.non etiã
vbiq; eſſe credatur.cum ⁊ in omnibus eſſe nõ deſinat.Ambꝛo.in li.j.de ſpi⸗ Ambꝛo.
rituſancto.ſpiritũſanctũ ꝓbat nõ eſſe creaturã.quia vbiq; eſt.qð eſt ꝓpꝛid
diuinitatis ita dicens. Cum omnis creatura certis nature ſue ſit circũſcpᷣta
limitibus.quõ quis audeat creaturã appellare ſpiritũſanctũ.qui nõ habʒ cir
cumſcriptam determinatãq; virtutẽ.qui et in omnibus ⁊ vbiq; ſemꝑ eſt.qð
vtiq; diuinitatis ⁊ dñationis eſt ꝓpꝛium.Idẽ in eodẽ.dñi eſt omnia cõple-⸗
re qui dicit.Celũ ⁊ terrã ego impleo. Si ergo dñs ẽ qui celũ implet ⁊ terrã. Jere.xxij.
quis ergo poteſt ſpiritũſanctũ iudicare dñationis ⁊ diuine poteſtatis exoꝛtẽ
qui repleuit oꝛbẽ:? Et qð plus eſt.repleuit ⁊ hieſum totius mundi redempto
rem. Ex his aliiſq; pluribus autoꝛitatibus aperte monſtrat᷑.ꝙ deus vbicq
⁊ in omni creatura eſſentialiter.pᷣſentialiter.potentialiter eſt.
¶ Oſtendit ꝙ deus in ſolis ſanctis nõ modo eſt ł᷑ etiam habitat per gratiã.
quia nõ vbicũq; eſt habitat.ſᷣ econuerſo vbi habitat ibi eſt. c—
¶ In ſanctis vero etiã habitat in qbus eſt ꝑ gratiã.nõ em̃ vbicũq; eſt ibi habi
tat. vbi vero habitat ibi eſt. In ſolis bonis habitat qᷣ ſunt templũ eius ⁊ ſezz
des eius. VUnde ꝑ Eſaiã dñs ait.Celũ mihi ſedes eſt.terra autẽ ſcabellũ por Jſa. xvj·
dum meoꝝ. qꝛ in electis qͥ ſunt celũ habitat deus ⁊ regnat.qͥ eius voluntani
deuoti obtẽperant.Malos vero qͥ ſunt terra.iudicij diſtrictione calcat.Vñj
⁊ in lib.ſapᷣ.dicit᷑. Thꝛonus ſapie anima iuſti.quia in iuſtis ſpecialius eſt q; in
in alijs rebus.in qbus tamen omnibus totus ẽ. Quẽadmodum animavwt
ait Aug.in epiſtola ad hierony.de oꝛigine anime)ꝑ oẽs particulas coꝛpo⸗: Augi· 4

.

—
2—

— 2£

Si vis intelli⸗
gere quõ habi/

tet reqre pꝛedi/

cta de ſpuſctõ.
Abi habitauit

deus anteqᷓ ecẽct

.

creatura.

itũ ad modũ Cötra ẽ

—

ris tota adeſt ſimul. nec minoꝛ in minoꝛibꝰ. nec maioꝛ in maioꝛibꝰ.ſ tñi ĩ aliis

inteſius.in alijs remiſſius oꝑat᷑.cũ in ſingulis ꝑticulis coꝛpoꝛis eẽntialit᷑ to⸗
ta ſit. Ia ⁊ deus cũ ſit in oibus eẽntialit᷑ ac totꝰ.in illis tũ plenioeẽ dr qͥs in⸗
habitat.i.in qbus ita ẽ vt faciat eos tẽplũ ſuũ.⁊ hi tales cũ eo ſunt iã ex ꝑte
in beatitudine ꝑfecte. Mali vo.⁊ ſi ibi ſint vbi ipe eſt qͥ nuſqᷓ; deeſt.non tñ

ſunt cũ eo. Uñ Aug.ſuꝑ Joh.Hõ ſatis fuit dicere vbi ego ſum ⁊ illi ſint. ſecd
addidit mecũ.qꝛ ⁊ miſeri pñt eẽ vbi ⁊ ille ẽ.qͥ nuſqᷓ deeſt. Sʒ beati ſũt cũ illo

quia nõ ſunt beati niſi ex eo ꝙ cũ illo ſunt qͥ fruunt᷑ eo.⸗ vident illũ ſicut eſt.

Mali vero nõ ſunt cũ illo.vt ceci in luce nõ ſunt cuʒ
luce.nec boni ita nũc ſunt cũ eo

ſint aliquo mõ cũ eo per fidem.

manuducit. d

us a deus habitet in bonis. ex illis aliqᷓtenꝰintel⸗
ligere valebis q̃ ſupᷣ dicta ſunt cũ de ſpũſſcti ꝓceſſione
ipali ageret᷑.vbi (licet ex ꝑte)exponit. Ex ꝑte em̃ co/

gnoſcimꝰ.⁊ ex ꝑte ꝓphetamꝰquõ ſpũſſanctꝰ habiteti

nobis.qꝗᷣ nõ ſine pfe ⁊ filio inhabitat.Si autẽ q̃ris vbi

habitabat de? anteq; ſcti eẽnt: Dicimꝰ qꝛ in ſe hitabat
Vñ Aug.in li.) maximinũ.In tẽplo inqͥt ſuo habitat
deus.ſcʒ in ſctis qꝗͥ ſunt tẽplũ dei mõ ſᷣm fidẽ ambulan
tes.⁊ tẽplũ dei erũt aliqñ ſᷣm ſpẽm.q̃liter etiã nũc tem
plum dei ſũt angeli.Sʒ dicet aliqs.anteqᷓ; faceret de⸗
celuʒ ⁊ terrã.anteq; faceret ſctõs.vbi habitabat:ꝰ Jn

ſe habitabat deꝰ. apud te habitabat.⁊ apð ſe ẽ. Nõ g

ſcti ſic ſunt domꝰdei.vt ea ſotracta cadat deꝰ. Immo
ſic habitat deus in ſctis. vt ſi ipſe diſceſſerit. cadant.
ſuntam ationemn excludit. e
¶Sciendũ

Kiendũ eſt etiã qꝛ vt ait Aug. in li. ad dardanũ. Di⸗
ci niſi ſtultiſſime neqᷣt ſpm̃ſctm̃ nõ hr̃e locũ in nro coꝛ
poꝛe.qð totũ aĩa nr̃a impleuerit.Stultius etiã dicitur

anguſtijs alicubi impediri trinitatẽ.vt pr̃ ⁊ filiꝰ⁊ ſpiri⸗
tuſſanctalicubi ſimul eẽ nõ poſſint. VUex illõ ẽ multũ
mirabiliꝰꝙ cũ deꝰ vbiq; ſit totꝰ.non tñ ĩ oĩbꝰhabitat.

Auis poꝛro audeat opinari.niſi inſepabilitatẽ trini/
tatis penitꝰ ignoꝛet.ꝙ in aliqͥ poſſit habitare pf et filiꝰ
in qͥ nõ habitet ſpũſſanctus.aut in aliqͥ ſpũſſanctain q̃

nõ habitet pr ⁊ filiꝰ. Fatendũ eſt g̊ vbiq; eẽ deũ ꝑ diui

nitatis pñtiã.ᷣ nõ vbiq; ꝑ inhitatõis gratiã. Pꝛopter

hanc em̃ habitationeʒ gratie non dicimꝰ. pater noſter

qui es vbiq;.cũ ⁊ hoc veꝝ ſit.ſ qui es in celis.i.in ſan
ctis in qbus eſt quodã excellentioꝛi modo.

— 7

n admirationẽ erigit ꝙ deꝰ inhabitatoꝛ ẽ qᷣꝛunda
nõ cognoſcentiũ eũ.⁊ nõ qꝛundã cognoſcentiũ. f
Illud q; mirabile eſt. Quia vt ait Aug.in eodẽ deus
Siget᷑ male dicere.

eſt inhabitatoꝛ qꝛundã nõ cognoſcetiũ deũ.⁊ nõ quo⸗
rundã cognoſcentiũ deũ.Illi em ad templũ dei nõ ꝑ⸗

tinent. qui cognoſcentes deũ.nõ ſicut deũ gloꝛificant.
Ad tẽplũ dei ꝑtinent ꝑuuli ſanctificati ſacramẽto xpi

vt videant ꝑ ſpẽm.⁊ ſi
1* P lllo ⁊c. Contra. videt
titur dictoꝝ intelligentiã aperire et rationabilit

glo. . j. Yoh.qᷓ dicit ꝙ apud notat diſtinctionẽ pꝛis ad filiũ.

a ¶ Wali vo nõ ſrt c

male dicere. qͥa mali

ſunt ĩ deo.qꝛ in illo v

uunt.mouẽt᷑ ⁊ ſunt.S
ſi nõ iĩpoꝛtat᷑ maioꝛ cõ
ueniẽtia ꝑ ̊ ꝙ ẽ eẽ cũ
aliq̊ qꝙᷓ;ᷓ in aliqͥ. videt᷑

ſicut mali dicũt eẽ
in deo. ita debeãt dici

eẽ cũ deo. Itẽ q̃ ẽ ma
gis ꝓpꝛia. deꝰ ẽ cũ ma
is.vl mali cũ deo. vr
ꝙ h. mali ſũt cũ deo.
Vñ Aug.in lib. ofe.
Mecũ cras.⁊ tecum
non erã.loqͥt᷑ ꝓ ſtatu
pcti. Sʒ ↄtra.cũ.dicit
auẽtẽ in caſuali.g̊ vi/
det᷑ ꝙ meliꝰ? dꝛ bõ cũ
deo qᷓ; ecõuerſo. Reꝰ. 1
dom. ꝙ bec pᷣpoſitio
cũ dicit aſſociationẽ.
In ſocietate ãt ↄſide
rãt᷑ duo.ſcʒ mutuuʒ
auxiliũ.⁊ cõfoꝛmitas
wlũtatis. Am̃ g ſoli
boni hñt wlũtatẽ cõ⸗
foꝛmẽ ⁊ ſunt coadiu⸗/
toꝛes d ei.iõ de eis ſol
pꝛic dicit ſint cũ
deo ⁊ ecõuerſo.qꝛ tũc
boc qð eſt cũ.nõ dicit
auẽtẽ. Qꝛ vo mali nõ
ↄfoꝛmãt᷑ nec auxiliãa
tur deo ĩ ſua ſalute.ſᷣ
odicũt.⁊ tñ deꝰ adiu⸗/
uat eos ĩ młt.iõ dicit
Aug. Mecũ eras ꝛc.

—

b/Zn ſe babitabat —
deus

Gc. apud ſe eſt.

qꝛ pᷣpoſitões ſt᷑ diſtin
ctiue.qꝛ trãſitiue.ſi 5 1
deda ſe nõ diſtinguit.
male dicit᷑ ꝙ apud ſe
erat. Si tu dicas c
trãſitionẽ ſolũ dicut
dᷣm.qꝙ deus nõ ſolũ 2

eſt in creaturis etiã a ud ſe. Añ Aug.in li. ↄfe. deꝰẽ in ſe vt alpha ⁊ o.in mũdo vt creatoꝛ ⁊ rectoꝛ.in ange
lis vt ſapoꝛ ⁊ decoꝛ. in iberatis vel electis vt liberatoꝛ et adiutoꝛ.in repꝛobis ſicut terroꝛ ⁊ boꝛroꝛ. Qð obij⸗
citur. ꝙ pᷣpoſitio dicit trãſitionẽ ⁊ diſtinctionẽ.dm ᷓᷓ; q;tũ eſt de virtute ſue ſignificatõis.nõ dicit niſi tranſi

tionẽ iytũ ad modũ.q;

aut dicit tũ ad rẽ hoc eſt rone materie ſiue terminoꝝ qbus additur

5 4

c¶r Quð deus babi⸗/
tet in aliq̊ ⁊c Nidet᷑

non bene dicere. quia

babitat in ꝑuulis qui
eũ nõ cognoſcunt.er⸗
go nõ videt᷑ hec ratio
ʒ cõueniens. Re. eſt co⸗
gnoſcere actu.⁊ eſt co
gnoſcere habitu. ⁊ ⸗
uis paruuli nõ cogno
ſcant actu. cognoſcũt
tamen habitu. eo ꝙ
gratiã babent ⁊ babi
tum virtutũ.ſicut di/
citur in quarto libꝛo.

d ¶ Quõ autẽ vbiq;
ſit intellectu nõ capi/
mus. Videtur falſuʒ
dicere.quia qð intelli
gimꝰ debetur rationi
ſicut dicit Aug. bᷣ ha⸗

bemus rõnes ꝑ quas

ſcimus deũ eſſe in re/

Z 1. = Tᷣ. .
remunerati ſpũſancto.qui nondũ valent cognoſce⸗
re deũ. Ergo quẽ potuerũt illi noſſe nec habere.iſti po
tuerũt hr̃e anteqᷓ; noſſe. Beatiſſimi autẽ ſunt illi qbus
eſt deũ hr̃e qð noſſe. Hic aliqtenꝰ apit Aug. quõ de
habitet in aliquo.i.habeat᷑.cũ videlicet ita eſt in aliqͥ
vt ab eo cognoſcat᷑ ⁊ diligatur.
¶ Quõ deus totus vbiq; ſit ꝑ eſſentiã non poteſt in⸗
telligi ab humano ſenſu. g

¶ Ex pᷣdictis patet ꝙ deus vbiq; totus eſt ꝑ eſſentiã.et

in ſanctis habitat ꝑ gratiã. Cunq; ſuperius(licet te⸗
nuiter)oſtenſum ſit qua ratione dicat᷑ habitare in qui⸗
buſdam. efflagitaret oꝛdinis ratio id etiam aſſignari
quomodo vbiq; ꝑ eſſeniis ⁊ totus ſit.niſi huius conſi
derationis ſublimitas atq; immenſitas humane men
tis ſenſum omnino excederet. Vt em̃ ait Cryſ.ſuper

epiſtolã ad hHeb. Sicut multa de deo intelligimꝰ que
loqui penitus nõ valemus.ita multa loquimur uein

telligere nõ ſumꝰ idonei. Verbi gratia. &â& vbiq; d

eſt.ſcimus ⁊ dicimusꝰ quõ autẽ vbiq; ſit.intellectu nõ

capimus. Itẽ ꝙ eſt incoꝛpoꝛea quedã virtus que om
nium eſt cauſa bonoꝝ ſcimus.quõ autẽ vel que iſta ſit

2
—

. cr. O9
ushorene rene⸗ penitusignoꝛamus.
liter. Si tu dicas g ñ ¶ Excludit eos qui pᷣumptuoſe ſoluũt quõ deꝰ vbiq;
compbendimus que ct ꝑ eſſentiã.potentiã.pᷣſentii. h fülete
gannc e ed Obi nida tame immenla ingemio luo metin yfumentes enef
tur ꝙ ſimilit᷑ nec alia hoc ita foꝛe intelligendũ tradiderunt ꝙ deus vbi Arl
anbengo no elſentiã eſſe dicit᷑.nõ ꝙ dei eſſentia ꝓpꝛie ſit in ommi uunhzd
magis de bocq; de ſu (o ⁊ omni creatura. ſed quia omnis natura atq; omne inubeer
pꝛadictis deberet di· qð naturaliter eſt. in quocunq; loco ſit. per eum habet meſf
cere magiſter ꝙ ſit in eſſe. ⁊ omnis locus in quo illud ẽ.hijdẽ etiã dicunt iõ
. l⸗ Reden: & deü vbiq; dici eſſe ꝑ pᷣſentiã.vel ꝑ potentiã.quia cun⸗
g. Aliingibilia. calivus cta loca ſunt ei pᷣſentia.⁊ que in eis ſunt.nec in eis ali⸗
nõ contradicit imagi quid oꝑari ceſſat. Naʒ et ipſa loca ⁊ quicqͥd in eis eſt. enird
natio ſy deficit. QOue⸗ (niſi ipſe ↄſeruet) manere nõ poſſunt.In eis ꝑ ſbam chquli
dam ſunt ſenſibilia. deus eſſe dicit᷑ (vt aiunt)quia ꝑ virtuteʒ ꝓpꝛie ſbe ſue dngni
in talibꝰſufficit. Que facit.vt etiã loca ſint ⁊ oĩa que in eis ſunt.Sed licet hᷣ in
an ur adi mo Vera ſint qucanerunt in erplanandi imrelligeri dꝛe V
dam molointelli 8. dictoꝝ.in illis tũñ verbis qᷣbus dicit᷑ deus vbiq; eẽ per
bilia. vin talibus fre⸗ eſſentiã.plus contineri credendũ eſt.quod homo vi⸗ Otttan
uenter intellect? de· uens capere nõ valet. gli
cit. imaginatio ccoꝛo⸗ [AÄbycit eos qᷣ irrationabiliter q̃runt quõ deus cum ieun
tradicit ⁊ 8ficit.vt ẽ ſit in omnibus rebus eſſentialiter.nõ tamen ſoꝛdibus i
n Joc an . .vlet etiam ab eiſdem queri quomodo deus ſubſtan llſgn
nangmtni. e tialiter inſit omnibus rebus.⁊ coꝛpoꝛaliũ ſoꝛdiũ inqui D
noſtra imaginatio ex nationibus nõ contingatur. qð tam friuolũ eſt.vt nec alſeſtn
s earil dhzic reſbaaſtane ſit dignd ena puͦs creatus ſoꝛdibꝰcoꝛ giiin
qeatũ ſit pluribꝰ jio. poꝛeis etiã lepꝛoſivł qtũcũq; polluti inqnari ñ poſſit. ii
etmdekag aſ, Sol q; radios ſuos ſiue ſui — an t iſ
bis non intelligibilia n0 ſoluʒ munda.ſᷣ etiãẽ immunda. ianmo⸗Kimenr — Uitan
iudicantur magis qᷓ; ac ſoꝛdibus fetentia.quoꝝ conta / dam að fieri nob hreſin
alia. ctu homines ⁊ alie queda res infi- teſt. ſq; ne huma⸗ uct
e¶ Spũs creatſoꝛdi ciunt᷑.ſolis vᷣo radij ĩpolluti ⁊ in/ gkene Lerean .R— gin
bus⁊c. Nidet᷑ Zũ eæ coõtaminati ea ↄtingentes exiſtüt. ini del i. n

AN

dicant iſtu viſtbilẽ

.

Hon eſt ergo mirandũ. ſi eſſentia

„ 5

diuina omnino ſimplex ⁊ incõmu⸗

ei qd dicitur Sap.ix.

Coꝛpus qð coꝛrum/

per omnes feces ?23 · l· 6 „pitur aggrauat ani⸗
ſoꝛdes ſpargere et tabilis omnia replet loca. ⁊ omni/ mam. titen. animæ
txos mundos ⁊ ſin bus creaturis eẽntialiter ineſt.nec contrabit oꝛiginale =
oeſuge: GSt tamée winſz rei ſoꝛdibus cõtami / S inficit ab illa
evego viſibilia mun natur vel cõtingatur Vnde Au⸗ . ſicut gñatio vni⸗
f qdaa viſibilibꝰ im · guſtinus in dennnn. boniſcum noca eſt. que eſt ſimi⸗
mungdis continig in non, it ſint ſ. „ lis ex ſimili. ⁊ equiuo
wſſunt ⁊ nõ inqu in deo inquit ſint omnia que con⸗ ca que eſt rei diſſimi/
nari. quatomagis didit. nõ tamen inquinãt eum illi lis. ita eſt infectio vnm
inuiſibilis et inco⸗⸗ qui peccant. de cuiꝰ etiã ſapientia ronez vniuocã. vt le⸗
mutabilis xritas. que attingit a fine vſq; ad finẽ fo⸗ pꝛoſus facit lepꝛoſũ.
ͤͤer dicit. attin git oia ꝓpter ſuum 2 7m rõnẽ eqᷣuocã. vt
mundiciã. ⁊ nihil inquinatũ in eã incurrit. Poſt emo vſectto generat infe⸗
rſpondeant quid potus de deo reſpvondendu exiſti· coonanm. paimmo mo.
ment. vel Vnuſq; p eẽntiã ſit.vel vbiq;. vel ꝓalicubi. quia anima lepꝛoſi ñ
ita ꝙnõ vbiq;. Sed quis audeat dicere ꝙ nuſq; diu / eſt lepꝛoſa. ſco mo-

na eẽntis ſit vel ꝙ alicubi ⁊ ñ vbiq; ſit. Si em̃ ita ẽ ali: d obijcitur.
cui ꝙ nõ vbiq;.ergo localis eſt. Eſt ergo vbiqs torriddd
continet totũ.⁊ penetrat totũ.que nec ꝓ ſui ſimplicita . Cum in deo inqt

te diuidi. nec ꝓ ſui puritate maculari. nec ꝓ ſuiimmẽ⸗ ſint omnia que cõdi⸗
ſitate vllo modo ↄpꝛehendi poteſt. Unde Aug. deus aneamnen enie
P fffüfüffwwwpwles nquinzt res
coꝛxoꝛales. & ſoꝛdcs

ſpnales res ſpñales. Itẽ ſi deũ nõ inquinãt. videt᷑ ꝙ oſſet dici ꝙ deus ẽ in diabolo. q eſt cõtra oẽm vſuz.
6 R'. dm ꝙ ſicut tangit męgfñ in la.ſoꝛdes coꝛpoꝛales non coinqͥnant coꝛpus ſpũalc.qꝛ nec cõicãt in materia
nec Wrngor vt pz lkrd nõ inficit᷑ fecibus.qꝛ nec dependet nec cõicat in trãſmutabili materia.⁊ qm̃ deꝰ
7 neutrũ bʒ.ideo nõ valet illud. OQd obijcit ꝙ deus eſt in pcccatoꝛibꝰ.dᷣm ꝙ nulluzʒ incõueniens cſſet dicere.
tñ quia boc videbat᷑ ſonare in cõtumeliã.io ponẽda ẽ determinatio. rõne cui⸗ ſermonis intellectus ſanus ap
pareat. vt ſi dicatur deus in dyabolo vel in adultero qᷓtum ad conſeruationem natur.

D intelligentiã buius partis querit᷑ de exi/
ſtentia dei vbiq;. ⁊ circa hoc tria pꝛincipalit
uerunt᷑. Pꝛimo querit᷑ vtrũ eſſe vbiq; con
ueniat deo. Scdo vtrum eſſe vbiq; ſit ꝓpꝛiñ dei. Ter
cio qualiter cõueniat deo eſſe vbiq;. Et ꝙtum ad pꝛi
mum quia eſſe vbiq; põt diſtribuere ꝓ omnibus re/
bus.et ꝓ omnibus locis.duo querunt᷑. Dꝛino vtxæx
deus ſit in omnibus rebus. Scdo vtrũ ſit in omni

eſſe ⁊ nõ eſt.cũ res nõ mutet᷑.ergo muta pot. ergo
ſi deus nõ eſt in omnibus rebus.aut nõ omnipo
teng. aut mutabilis.quoꝝ vtrunq; eſt impoſſibile.
Conera quaneo aliquid magis ſciungit᷑ a natu⸗/
ra tenebꝛoſa.tanto eſt impermiytius ⁊ ſub nobilioꝛi
luce cognoſcit.ſed deus clariſſime cognoſcit. SSma⸗
xime a natura tenebꝛoſa ſeiungit᷑ ſed omnis creatu

ra tenebꝛa. ergo deus aut in nullis aut in panciſſi-

.

. bus locis. mis eſt rebus creatis IAsẽ auanto motoꝛ magis
Aefaj. 2 diſtat a mobili tanto ſufficiẽtius mouet. Tñ ſuffici-
D (O. ſit in omnibus rebus oſtenditur ſic. Phus in.f. entius mouet anima ꝙᷓ; foꝛma naturalis. ⁊ intelligẽ
ppfhia. Quato aliquid ſimplicius. tanto a pluribꝰin/ tia qᷓ; anima.ſed deus eſt motoꝛ ⁊ opatoꝛ ſufficicn⸗
digetur ⁊ in pluribus inuenit᷑.ſed deus eſt ſimpli/ tiſſimus.ergo ſumme diſtat ab omni mobili. & aut

ciſſimus in fine ſimplicitatis. ergo inuenit᷑ in omni⸗
bdus.ſed nõ reperit᷑ niſi vbi eſt.ergo eſt in omnibus.
e quanto cauſa pꝛioꝛ tanto vniuerſalioꝛ.crgo
CLauſa pꝛima eſt vniuerſaliffima.ſed quanto aliquid
vniuerſalius tanto influit in plura. ergo cum pꝛima
cauſa ſit vniuerſaliſſima.influit in omnia.ſed omne
qð influit in aliquid eſt illi pᷣſens bm virtuteʒ. nuſq;
em ⁊ nunq; oꝑatur deus agens.niſi ꝑ pᷣſentiã virtu
tis.ſʒ deus ꝓpt᷑ ſuã ſimplicitatẽ eſt c⸗ qd ſua vᷣtus.
ch g virtus dei ſit in oibus.⁊ ſba ẽ in oibus. ¶ Itẽ
hoc videt᷑ ꝑ impoffibile.quia omne qð eſt in vna re
limitata ita ꝙ; nõ eſt in alia cſt limitatũ ⁊ artatũ.ſed
boc eſt impoſſibile circa deum. ergo nõ eſt in vna re
quin in omnibus ſit. ¶ Itẽ ſi deus eſt in vna re ita
w nõ in alia. aut poteſt eſſe in illa in qua nõ eſt. aut
noõ. Si nõ potcſt. ergo nõ eſt omnipotens. Si poteſt

in nullis eſt rebus aut in paucis. Itẽ omnis vir⸗
tus vnita plus eſt iufinita q; multiplicata.ſed diu-
na vᷣtus eſt infinitiſſima. ergo vnitifſima.ſed quan-
to aliquid magis eſt vnitũ.tanto minus diffuuum ↄ
in paucioꝛibus repertũ.ergo ⁊c. ¶ Itẽ querit᷑ quę
neceſſitas eſt deũ ponere in rebus omnibus. Aidet
nulla ex parte dei. Mobilitatis ẽ eniʒ in agente
poſſit agere vbi nõ eſt. ſimiliter ꝙ poſſit faccre effe
ctum ꝑ ſe ſtantẽ.alioquin oꝑa dei magis ſunt debi⸗
lia q́; opera artificum creatoꝝ. que ſaluantur in eſſe
ſpſis abſentibꝰ.g ſi nulla neceſſitas ẽ.videt᷑ ̊ eẽ ſug
fluitas.ſᷣ impoſſibileẽ in deo eẽ ſupfluitatẽ. ergo ⁊c᷑.
¶ EW. dom ꝙ deus in oibꝰ? rebus eſt. ſicut ipᷣe dauid
teſtat dicẽs.Si aſcendero in celũ tu illic es ⁊cc. MNe- 8
ceſſitas aũt exiſtendi deũ in omnibꝰſumit᷑ tũ a par⸗
te ꝑfectionis ipius.tum a ꝑte indigetie reꝝ.A parte

. . —
, »

. „
4 ₰ . . 14
. * 4 ve . .
4 7 7
– „7*
—

ipius ꝓpter ſummã immẽſitatẽ. ⁊ ſummã toteſtatẽ. me q; in rone alterius generis cauſe. deus è fomna enchue
2 vtriuſq; rõ eſt ſumma ſimplicitas. Qꝛ em ſumme exc liẽtiſſima. à reſpectu eiug nulla ſoꝛma. uͤnam⸗ N.

phᷣus.Locus ad locatũ magis cõparat᷑ in rõne foꝛ/

Pꝛmo vtrũ eſſe vbiq; cõueniat ſoli deo. Sccundo

ſimplex eſt ad nibil artatum. ideo in omnibus inue locus.¶ Itẽ alia rone videt⸗ nia qdruplex lan
ntur tanq; immenſum. Quia ſumme ſimplex. ideo ditio A reſpecru ad locaah ſo, euern cor 14 eges
in infinitũ virtuoſiſſimũ. ? ideo virtus eius in om/ mẽſurare. terminare. Continet vt vas. Menſurat eninn
nibus. 7 virtus idẽ eſt qd ſubſtantia. ⁊ ideo neceſſe ? yt quãtitas.Saluat vt natura.Terminat vt finis cun
ꝙ ſit in omnibus. Ex parte creature eſt neceſſitas. ſed deus ſᷣm nullã baꝝ conditionũ ↄparat᷑ ad locũ. cwcidolemn⸗
quia creatura habet in ſe poſſibilitatẽ ⁊ vanitateʒ. ? ergo fl tẽ pꝛima ⁊ ꝓpꝛia paſſio eſſendi in loco ſchectt⸗
vtriuſq; cauſa eſt quia ꝓducta ẽ de nibilo. Quia em̃ eſt dimẽſiò.ergo qd magis recedit a dimẽſione.mi⸗ ſecktmnnnd
creatura eſt ⁊ accipit eſſe ab alio.qui eã fecit eſſe cux nus ðẽ in loco.⁊ q maxime minime.⁊ qð omnino re ſeguonmse
piꝛꝛius nõ eſſet. ex boc nõ eſt ſuum eſſe.⁊ ideo non eſt cedit nullo modo ẽ in loco.ſᷣ deus eſt bmõi.ergo ⁊c ſintiame
purus actus. quia babet poſſibilitatẽ. ⁊ růne buuus ¶ Contra. Jere xxiij. Celũ ⁊ terrã ego implebo 6 irſtaiar⸗
babet fluxibilitatẽ ⁊ variabilitatẽ. ideo caret ſtabil omne qd eſt in loco ipᷣm implendo eſt in loco ſm & ekluen
tate.⁊ ideo nõ poteſt eẽ niſi ꝑ pᷣſentiã eius qui dedit locus. te doe videt᷑ rõne.quia loci pᷣm ꝙ locus ẽ Gchii
ci eſſe. Et exemplũ huius apertũ eſt in impᷣſſone foꝛ indigẽtiã ad locatũ vt ab ipſo repleat᷑.ſʒ ois creatu⸗ limnäſt
me ſigilli in aqua.ꝗᷓ nõ conſeruat᷑ ad momentũ niſi ra vanitas.vanitas autcʒ nõ implet niſi ꝑ veritatis gtiritenrt,
p̃ſente ſigillo.Et iterũ quia crcatura de nibilo ꝓdu/ pſentiã. ad hoc ꝙ locus repleat᷑ neceſſe ẽ deũ a unriunt
cta eſt. io babz vanitatẽ.⁊ quia nihil vanũ in ſeiũbo ecſſe.ſᷣ hoc poſito ponit᷑ deus eẽ in loco vt locus eſt. ctnnennen
fulcitur. neceſſe eſt ꝙ omnis creatura ſuſtentet᷑ per e maioꝛ eſt indiuiſio foꝛme ad materiã qᷓ loca ſrnir ſiig
p̃ſentiã virtutis.⁊ eſt ſimile.ſi quis poneret coꝛpus ti ad locũ.ſed foꝛma nõ vnitur materie nec ꝑmanet gnntckn
pongeroſum in e quaſi vanũ nõ ſuſtenta/ niſi per dei pᷣſentiã.crgo multominus nec locatũ lo/ (nſtie
10 retur.ſic ⁊ in ꝓpoſito. Ad illud qð obijcit᷑ de di co.ſed quia per dei pᷣſentiam foꝛma vnitur materie. Ahltigi
ſtantia pmixtione. dicendum ꝙ tripir vnitur quid deus eſt in qualibet re vt natura.ergo cũ ꝑ dei pᷣſen/ pteen
alicui. Aut ſᷣm pᷣſentiã tm̃.aut ſᷣm pᷣſentiã ⁊ depen / tiam vniatur ⁊ ſaluatur locatũ in loco.deus ẽ in lo/ Cerhrectnu“
dentiam.aut ſᷣm pᷣſentiã ⁊ dependentiã ⁊ concomi/ co vt eſt locus.¶ Itez eſt pᷣſentia ⁊ ſimultas m lo/ estioun
tantiã in materia. Pꝛimo mõ eſt radius in aere.ſe· cum.⁊ ſᷣm tẽpus.ſed deus ꝑfectiſſime eſt pᷣſens cui⸗ R
cundo mõ anima in coꝛpoꝛe. tercio mõ liquoꝛ in li/ libet rei.ergo ſm locum ⁊ tpus.ſed que ſunt pᷣſen/ inlinn
quoꝛe. Qðò pᷣmo mõ eſt in aliquo nõ ꝑmiſcet᷑.ſimilrr tia ſm tẽpus ſunt in eodẽ tẽpoꝛe. ergo ⁊ illa ꝗᷓ ſunt ligin
qð ſcdo mõ eſt nõ ꝑmiſcet᷑ ꝓpꝛie.ſed ſolũ qd tercio. pᷣſentia m locũ ſunt in eodẽ loco.ſi ergo deus ẽ pꝛe/ Künm
Et pꝛimo quidẽ moto eſt deus in rebus nõ ſecundo ſens omni loco. deus eſt in loco.nõ tm vt eſt res ſed niminar
a eerco a illud q obijcitur de diſtantia mo/ etiã vt eſt locus. ¶ E. dicendũ. ꝙ triplex eſt ↄditio 1 5 iniſmut.
toꝛis a mobili.dm ꝙ eſt diſtantia ꝑ abſentiã. ⁊ bec ſm quã cõparat᷑ locatũ ad locũ. Ana ſᷣm quã excel fidihthen
impedit æ nõ iuuat ad motũ.Et eſt diſtantia ꝑ inde/ litur. ⁊ hec eſt ꝓpꝛietas ſaluationis. Sic em locatus ſen r
pendentiã. hec iuuat. quia quanto motoꝛ ꝑfectioꝛ indiget loco.⁊ locus complct eius indigentiã.⁊ con mann
eſt ⁊ abſolutioꝛ.minus dexendet ⁊ eſt ſufficientioꝛ. ? ſeruat natura.⁊ m hanc ꝓpꝛietatẽ ſola coꝛpoꝛalia das ſar
2 boc mõ diſtat etiã deus pnñs.. Ad illud qð obijci᷑. ſunt in loco.non autẽ ſpiritualia. quia nõ recipiunt i V n
ꝙ virtus vnita eſt magis infinita ⁊c.dðᷣm ꝙ vnitio influentiã a loco coꝛpoꝛeo. Alia eſt ꝓpꝛietas ſᷣm quã tnini
virtutis ꝗᷓ facit ad eius magnitudinẽ. ꝑ ſe attendit᷑ locatum equatur ⁊ ꝓpoꝛcionatur loco.⁊ bec eſt pꝛo⸗ Rumn
reeſpxctu ſubiecti.p accidens reſpectu obiecti. Reſpe- pꝛietas cõmenſurationis.ᷣ et ſm banc conditionem Birgoce
ctu autẽ ſubiecti attendit᷑ ꝑ ſubiccti ſimplicitatẽ.re Apꝛie coꝛpoꝛalia ſunt in loco.quia illa ſola ſunt com ſiagag
ſpectu aũt obiecti ꝑ indiſtantiã a virtute. quia vtus menſurabilia. vnde circũſcribunt᷑.ſpiritualia auteʒ ia
tanto potentioꝛ quãto ſubiecto ꝓpinquioꝛ. Quoniãs minus Apꝛie. NHam nõ ſunt cõmenſuratiua reſpectu igdee
ergo virtus diuina in ſubſtantia eſt ſimpliciſſima ? partium. ſunt tamẽ diffinitiua reſpectu totius. Ter nanek
nun a ſubſtantia elongat᷑ideo in multis eſt infini cia eſt conditio m quã locatũ excellit locũ.vidclic une ui
tiffima. a vnitiſſima in multis. vt in vno. vbiq; em̃ ꝙ ſui pꝛeſentiã replet 2 ſupplet indigentiam lod. m
eſt centrum illius potentie ſicut dicit tremegiſtus. Yocus em̃ ſine locato pꝛiuatus eſt ⁊ indigens. ſicut in hun
OQuogd vltimo obijcit᷑ iam ſolutũ eſt. quia neceſſi concauitas oculi ſine oꝛgano. Quoniam ergo deus Pin emk
1 tas ẽ ex parte dei ⁊ creature. ſicut viſum eſt. ¶ Qs ad nullam reaturã comparatur. nec ᷣm rationem Kani
ergo obijcit᷑ ꝙ agens creatũ vbi nõ eſt opatur ⁊ effe inferioꝛitatis.nec equalitatis.ſed ſuperioꝛitatis ⁊ ex gabke
ctum ꝓducit qui ſine ipſo ſtat.dᷣm ꝙ nõ eſt ſimile cellentie.deus nõ eſt in loco qtum ad pꝛimã ⁊ ſecun kua
in deo. nam ſi attendatur boc in artifice creato. bHoc cdam ꝓpꝛietatem. ſed ſolum qtum ad terciam. ſcili- nchant
venit ex defectu ꝑfectionis.quia em̃ agens creatũ li / cet ꝙ per pᷣſentiam ſupplet loci indigentiam. nain eute
mitatũ eſt ⁊ differt a ſua virtute.põt operari ꝑ virtu locatum per pꝛeſentiam replet diſtantie vacuitatẽ. tenlta
tein vbi non eſt. Rurſus. qm agit ex ſuppoſitione. ? deus autem per pꝛeſentiam replet vacuitatem eſſen D
nõ põt in totũ.ideo effectus nõ totaliter dependet ab tie.⁊ illa quidẽ ſine hac eſſe non poteſt.¶ Ex bis pa . erutſt
ipſo. deus autẽ habz conditiones oppoſitas.quia in tet reſponſio ad obiecta. Mam rationes pꝛobantes anto
finitus.⁊ idẽ eſt in eo virtus ⁊ ſubſtantia.⁊ totũ ꝓ Ceum eſſe in loco vt eſt locus pꝛocedunt ſm terciaʒ unum
queit. ideo nõ eſt ſimile. conditionẽ vt ptz. rationes erro ad oppoſitum ſᷣm airi
õ Queſtio.ij. b „ pꝛimam ⁊ ſecundam. ſcilicet ſaluationis ⁊ termina. ſgerbig
¶Atrã deus ſit vybiq; localiter.i.vtrũ ſit in oibꝰlocis. tionis. “ ſrhet
. icee⸗ Boetius in li. de trini. Deus ita eſſe ¶ nſequenter qᷓtum ad ſecundũ articulũ que/ uniſen
iq; dici videtur. nõ ꝙ in omni loco.ſ̊ ꝙ oino in llo UInitur. vtrũ cẽ vbiq; ſit ꝓpꝛium dei. Et qꝛ ꝓpꝛiũ ẽ nefüin
co eẽ nõ põt. ¶ Itẽ bocipᷣm videt᷑ rõne.qꝛ ſicut vult quia ſoli cõuenit ⁊ ſemꝑ.ideo qᷓtũ ad h̊ duo qrunt᷑ hiſckene

ſ
Ku

. H — 8 - — — „
e vtrum conueniat ei ſemper ſiue ab eterno. tio ſenſibiliũ in medio eſt ꝑ diffuſionẽ.vnde non nu
annſgis nelktac. c meratur vox ſicut nec lux niſi ad numerationẽ ſu/
ünmi ſoli deo conueniat videt. Aug.in li. de ſimnbolo. ſceptibilis.vnde quot ſunt aures tot ſunt wces.qm̃
R Abiq; eſſe deũ. eſt deum eſſe. ſed nulli creature coue vor in aere erat multiplicabilis ⁊ nõ multiplicata.⁊
m nit den eſe. immo boc eſt dei ꝓpꝛijſſimũ. nulli crea ideo patet ꝙ nec tota vbiq; ante numerationẽ ſicut
irit ture cõuenit eſſe vbiq;.¶ Ite Amb.in li.de ſpuũſan / nec lux diffuſa. nec eadẽ vox poſt numerationem.et
ſueſeii cto.cũ ois creatura certis ſue nature ſit circũſcripta ideo exemplum de exiſtentia vocis nõ eſt multum
tnni, limitibus. eſſe vbiq; ⁊ in omnibus rebus dei virtu ſĩidmile deo. ¶Aa illud qd obijcitur ꝙ deus dat ſem
ie tis eſt. ⁊ dñationis eſt ꝓpꝛium.¶ Itẽ bocipᷣm videt᷑ piternitatem. dicendũ ꝙ tam eſſe vbiqʒ qᷓ; ſemꝑ im/
cihinn rõne.quia omnis creatura ꝑ ſe exiſtens ⁊ in ſe.eſt h poꝛtat quandã infinitatẽ. ⁊ infinitas ſempiternita/
ſige aliquid.ſed omne qð eſt hoc aliquid eſt ſingulare.et tis.eſt infinitas durationis. que eſt ̃m potentiam.
at omne ſingulare eſt hic ⁊ nũc.⁊ nihil tale natũ eſt ee ⁊ bec nõ repugnat creature.quia nõ impedit dura/
rin vbiq. ſolius dei eſt eſſe vbiq;. ¶ Itẽ conditio iſta tionem crcature eſſe finitam actu.⁊ infinitã poten/
dizen qua deus eſt vbiqʒ couenit deo rõne ſue immenſita/ tia.⁊ ideo omni durationi creature neceſſe eſt aliqͥd
Neni⸗ tis.ſed immẽſitas eſt ꝓpꝛietas ſolius dei Suuli crea adici. Sed eſſe vbiq; dicit immenſitatem actu.quia
WDl ture põt cõuenire.ergo nec eſſe vbiq;.¶ Contra hoc impoꝛtat ſimultatẽ locoꝝ.⁊ hoc repugnat creature.
– obijcitur de vniuerſali.quoniꝗ vniuerſale eſt ſemꝑ ⁊ ⁊ ideo nõ poteſt ei omnino cõmunicari. comunicat᷑
ainin vbiq;. ⁊ tamen non eſt deus. Si tu dicas ꝙ eſt vbi; tamẽ ſᷣm poſſibilitatẽ creature ſᷣm ꝙ participat ma
erulnſ reſpectu ſuoꝝ ſingulariñ ⁊ nõ ſimpliciter. obijcitur ius ⁊ minus de natura ſpũalitatis. Ham nihil eſt
mmum tunc ꝙ aliquid eſt vniuerſale cuius ſingularia ſunt omnino ſpirituale niſi ſolus deus.ſicut dicit Augu/
mugii⸗ vbiq;. ⁊ impoſſibile eſt aliquid fieri qd nõ ſit eius ſin ſtinus de mo.eccleſie. Solus deus eſt incoꝛpoꝛeus.
unn gulare vel in ſingulari. vt hoc vniuerſale ſubſtantia. quia omnia replet. Creature autẽ quedã ſunt ſpiri⸗
pai ergo eſt vbiq;.¶ Itẽ obijcitur de numero qui eſt in tuales ꝑ abſtractionem. vt vniuerſale 1 numerus.?
tode omnibus entibus.⁊ nibil poteſt fieri in quo non ſit ita poſſunt eſſe in pluribus ꝓpter cõmunitatem ad
:inlefi numerus.⁊ pᷣterea in omnibꝰ entibus eſt vnus nu/ W ita ſᷣm ſui plurificationẽ. Quedã ſpiritua/
mtu, merus.g cũ numerus nõ ſit deus. eſſe vbiq; non eſt les ſunt ꝑ ſeparatònẽ a materia coꝛpoꝛali.vt animc.
llgir ꝓꝛium ſolius dei. Si dicas ꝙ nõ eſt ibi totus ſ̊ m ¶⁊tiſte ſunt in pluribꝰ.tamen nõ multiplicatis.Que⸗/
Lcptbi partẽ.obijcit᷑ de voce que eſt in auribus diuerſoꝛu, dam autẽ ſpirituales per vnionẽ.vt coꝛpus xpᷣi eſt ci
Gicgr tota ⁊ in toto aere.eſto ꝙ vox eſſet ita magna per bus ſpũalis anime. q;uis ſit verũ coꝛpus.⁊ ideo q̃ſi
otin totũ mundũ audiret᷑tunc eſſct vbiq; tota ⁊ vna ꝓ eſt mediũ inter animã ⁊ deuʒ.⁊ ideo inq;tum cibus
igtte latio.quia ſi multe.cuʒ infinite ſint ꝑtes acris.⁊ vox plus ſapit naturã ſpiritualitatis.⁊ ideo eſt in pluri⸗
Raeic ſit in qualibet parte.tunc & infinite ſunt wces actu. bus vt ſunt plura loca nõ tamen in omnibus.quia
nagͤ qð eſt impoſſibile. ¶ Itẽ obijcit᷑ de aia ael in d ratio cibationis nõ ſe extendit ad omnia. ⁊ ſic patet
eiin libet parte animalis tota vt ſupꝛa monſtratum eſt. quare ſub ſacramẽto eſt in pluribus.¶ Quod obij/ 1
niem eſto ergo ꝙ fierct aial giganteũ ita magnũ quaſi to citur de inſeparabiliter vnitis.ſoluẽdũ &ſt per inter⸗
gunitt tus mundus.tunc aia eſſet vbiq;. ꝙ nõ ſit.hoc eſt emptionẽ.cum alterũ excedit alterũ.vt patet in ge-
aßt ꝓpter defectũ coꝛpoꝛis ⁊ nõ ſuũ.Si dicas ꝙ eſſet in nere ⁊ ſpecie. no obijcitur ꝑ vnionẽ bomo eſt
flwthutt pluribus tanqᷓ in vno loco.vnde nunq; vna aia eſt deus.dicendui ꝙ hoc intelligitur per cõmunicatio
RZ niſi in vno coꝛpoꝛe.obijcit᷑ de coꝛpoꝛe xpᷣi.qð totum nem ideomatum. Similiter ⁊ eſſe vbiq; cõuenit per
luchier ⁊ integrũ eſt in diuerſis altaribus diſtinctis. dee igdeomatũ cõmunication. ðJM
bietrlr obijcitur ꝑ rationẽ. Cũ em̃ de natura ſingular ſit eeæ Dueſtio.iji. „d1ͦ
gani hic ⁊ nunc. tñ alicui dat deus ſemꝑ eſſe vt angelis. S ¶ Mtrum eſſe vbiq; cõueniat deo ſemꝑ ſiue eternalit.
MRZ pari rõne. alicui dabit eſſe vbiqʒ. ¶ Item ſi aliqua Et ꝙ ſic videt᷑quia ſicut ſemꝑ ſe babet ad tẽpus.ita
elrüni duo inſeparabiliter ſunt vnita. vbichnq; eſt vnuʒ et vbiq; ad locũ.ſed ante omne tẽpus deus fuit ſempꝑ.
Aintmn⸗ alterum. ſed humana natura ⁊ diuina in xpᷣo inſepa ergo ante omnẽ locũ fuit deus vbiqʒ. Irẽ ꝓpꝛium 3
R—KH rabiliter ſunt vnita.g vbi eſt diuina.⁊ bumana. ſed dei eſſentialius ei couenit q; ꝓpꝛia paſſio alicui ſub⸗
tinag⸗ 16 diuina natura eſt vbih. z⁊ bumana. ⁊ ſic ⁊c. ¶R. iecto.ſed ꝗpter neceſſariã cõuenientiã paſſionis ad
rin on dom ꝗ eſſe vbiq; ſicut dicunt ſancti. cõuenit ſoli deo ſubiectum. diſtributio enpontor includit diſtribu
giuut ſbrꝛics ſngularifer iea g nuli cõuenit alij.nec intel tionẽ tẽpoꝝ.vnde dici de omni eſt. qd; nõ eſt in quo/
leint igi põt cõuenire ſi recte intelligat᷑. Nam deus dicit dam ſic in quodam nõ.nec aliqñ ſic.aliqñ nõ.ſed in
4 eſſe vbiq; ita q; ex parte dei intelligit᷑ identitas ⁊ẽ to iber r ſemp. ergo ſimilit boc qð eſt vbiq; inclu⸗
talitas.ex pte loci pluralitas et vniuerſalitas Per t ſempiternitatẽ. ergo eſſe vbiq; ſempꝑ ↄuenit deo.
i cõditionẽ identitatis excludit᷑ vniuerſale.qd q'uis cxgo ab cterno. ¶ YIẽ res ſunt i deo ⁊ deus in rebꝰ.
m ſit in omnibꝰ? ſingularibus. tñ hm aliud ⁊ aliud ſup / ſeg res ſunt in deo ab eterno.ergo a relatiuis cuʒ di⸗/
ngen poſitum. ⁊ ita numeratũ. Der cõditionẽ totalitatis cantur bec ad conuertentiã. deus eſt in rebꝰ ab eter⸗
l excluditur numerus. Mã quis numerus ſit vbiq;. no.ſed nõ niſi in omnibus.ergo ⁊c. Si dicas ꝙ non
