ritis. ̊malis. ſed qd malis meritis redditur ẽ pena. autoꝛe ⁊ deo volente.ſi ergo obduratio eſt deo volẽ lrti
45 obduratõ eſt pena. ¶ Itein hocĩm vr rone. quia te. ergo ⁊ deo autoꝛc. Ze m ibidem eſt glo. obalu⸗, mt
in hoc differt culpa ⁊ pena.quia culpa eſt affectio vo ratio eſt nolle miſereri.aut ergo bic eſt pꝛedicatõ er mickt
lũtaria.pena ẽ affectio inuolũtaria.ſᷣ obduratio coꝛ cauſam.aut per inherentiam.aut per eſſentiam. Noö
dis ẽ inuolũtaria.qꝛ nullus vult debabilitari ſiue ob per inherentiam vel eſſentiam.in deo enim eſt volũ⸗ ni
durari. &c. ¶ Itẽ ſicut ſe bʒ excecatio ad intellectia tas miſerendi.ncc tamen obduratio. ergo eſt dictu,z
ſic obduratõ ad affectũ. ſ cxcccatõ dicit penꝗ nõ cul per cauſam. ſed deus non vult miſereri aliquoꝛuz vt ſend
pã.g ⁊ obduratio. Eoõtra. ſuꝑ illud Ro. ij. m du⸗ pꝛeſcitoꝛum vt dicit Auguſtinus.ergo ab ipᷣo eſt co⸗/ Muetoe
ritiã ⁊c. Induratõ ẽ ꝑſeueratõ mẽt ĩ malicia pꝑtinaai rum obduratio. ¶ Itẽ ſuper illud Exo.iiij. Ego in- ſcte⸗
ꝑ quã fit h impenites. h dicit culpa. ⁊c Bian durabo coꝛ eius dicſt Auguſtinus. Indurauit deus encci
Aug.de pdeſtinacõne ſctõꝝ.Obduratio nihil aliun pharaonẽ iuſto iudicio. ergo ſm boc fuit iuſtũ pha/ ſirrn
eſt ꝙ dei obuiare mandatis. ̊ obuiarc mandatis di-· raonenn indurari.ſeq omnc iuſtum a ſumma iuſticia aat⸗
cit inobedientiã. ſᷣ peccatũ vt dicit Ambꝛoſius nibil pꝛocedit que deus cſt. ergo c. ¶ Item ratione vide n
aliud ẽ ꝙᷓ puaricatio legis diuine.⁊ ccleſtin inobci· tur.quia ome quod taſiu leſta deo. obduratõ ? =
entia madatoꝝ. obduratio vicit pctm̃. ¶ Itẽ rone aliquid ergo m id quod ẽ. eſt a deo. Oꝛ ſit aliquid cn
vr.qꝛ nulla pena tꝑalis ſm qð bmõi opponitur gre patet.quia durum dicit naturalem potenti. mol⸗ nanti
maxime gre finali. obduratio nõ eſt pena ſᷣ culva, ribus ⁊ ſpiritibus.ẽ aliquid qd habet deuʒ cauſam. ſuutni
46 San in bocẽ dria inter penã ⁊ culpã.qꝛ vt dicit patet ⁊c. ¶ Item quicũq; habet curã alicuius ſi ꝑ/ uſn.
Aug. Peã ẽ maliũ qð patimur.cłpa vo malũ qd agi mittit en malcfacerc cñ poſſit ꝓhibere. vel pire cum run
mus. ſᷣ obduratoem vnuſquiſq; facit ſibi. ſicut dicit PaNitadiunare non incoueniẽter dicit᷑ cauſa ſui ma 8 pe
Aug in li.xe gra ⁊ li.ar. Indurauit deus pharaoneʒ leficij vcl pccati ſiue mali. Vñ platus qui ſubditos A
iuſto iudicio.̊ ipᷣe ſe li.ar. Et ꝙ obduratio ſit a nob non coꝛrigit.cauſa dicit᷑ maloꝝ in ſubditis.Similit . 4
ptz.qn ins. diſuadet. Molite obdurare coꝛda vra. qui habpet vndc paſcat fanc moꝛientem ⁊ no paſett. Nta
. ¶¶ R dom qꝙ; obduratio in ſpiritibus ẽ trãſlati cauſa ẽ moꝛtis eius.ſi ̊ deus poteſt pꝛohibere vt af⸗ r ſ
47 ue dicta ab obduratione in coꝛpibus. In coꝛpibus fectus noſter dureſcat.⁊ poteſt paſcere vt non defici uſtlgii
aũt duriciã ſeqͥtur triplex ꝗꝓpꝛietas.quis inſit coꝛpi at. ⁊ non facit.vr ꝙ ſibi ſit ratio ⁊ cauſa induratõis ind .
ꝑ candẽ natura. nõ ſic ſpiritui Dußꝝ em̃ Eqðẽ inba attribuenda tem philoſophus dat maximam. ſi ” nh
bile ad ſuſcipiendũ.ẽ ſtabile ad ꝑmanendũ. iterum aliquid eſt cauſa alicuius.⁊ oppoſitum eſt cauſa op⸗ N
foꝛte ad rebellandũ ſiue reſiſtendũ. Scom bũc tripli poſiti.vt ſi baberc pulmonem ẽ cauſa reſpirãdi.non kee
cem modũ coꝛ obdurari d triplr. Pꝛimo mõ dẽ coꝛ babere eſt cauſa non reſpirãdi.ſᷣ velle miſereni eſt cã nign
48 obdurari ex hoc ꝙ ẽ inhabile ad impſſionẽ gre ſuſci gratificationis. nolle miſereri eſt cauſa obduratio nemin
picndã. ⁊ boc mõ ſonat in paſſionẽ.⁊ ẽ pena ↄſeqns nis. ¶ Item ſi aliquid p ſui pñtiam cã ẽ alicuius. uin
culpã. Secũdo mõ dẽ coꝛ obduratũ qð ẽ in peccato ſui abſentiã ẽ cã oppoſiti.hec alia maxima eſt pbilo⸗/
ſtabilitũ.qd ẽ multũ ↄpactum ad amoꝛem peccati.? ſopbi. ſi dcus ꝑ ſui pñtiã eſt cã mollificationis coꝛ⸗/ dg
hboc mõ obduratio ẽ peccatũ cũ diſpoſitione.ſiue di gdis.ꝑ ſui abſentiã ẽ ca obdurationis. Beanidalil mmmmi
ſpoſitio peccati pcedentis. Cercio mõ d eoꝛ obdu· duo ſunt oino ſimilia. aut ſpꝛietas aliqua nõ ĩeſt vni unfni
ratũ coꝛ rebelle qð vult deñ a eius mandata ⁊ gram que non ineſt alij. aut ſi incſt. aliũde ineſt. Donãtur
impugnare. ⁊ hoc mõ cſt ſpale peccati genus·ſ.pctĩ aut hic duo paruuli Jacob ⁊ Eſau. deus vnu obdu⸗-
in ſpm̃ſctm̃.⁊ ſᷣm illũ modũ triplicem diuerſe autoꝛi rat yt Eſau.alteꝝ non obdurat vt Jacob. g cuz ſint 4
tates pcedũt de obduratione qᷓ videntur ſibi obuia ſimiles oino qͥ ad naturã.⁊ qᷓ;‚tũ ad merita.aliũde ve
re. diuerſis vijs ꝓcedunt ᷣm mẽbꝛa diſtinctõnis pᷣ nit obduratio.ſᷣ nõ eſt dare niſi a deo. ⁊c. Si tu di⸗ MO
dicte. Concedendũ eſt ꝙ obduratio vno mõ ẽ pe cas ꝙ a dyabulo. Contra. eſto q;ᷓ dyatbolus nullo mõ (t
na. cõcedendũ nihilominus ꝙ alijs modis eſt culpa ſe intromittat.nibilominus iſte obdurabit᷑ ( Nem Grc
ſiue diſpoſitio culpe. ¶ Ad illud ẽ̊ að obiſcit. ꝙ pe ois effectus ſiue poſitiuus ſiue defectiuus hʒ cauſaz nunte
49 na gre nõ repugnat ⁊ etiã ſonat in paſſionẽ. dõm ximã ⁊ immediatã.qro ergo qᷓ ſit cauſa obduratõ Autn
triplex eſt pena.Eſt em̃ quedã pena inflicta.qᷓdã cõ/ nis pꝛoxima. aut em̃ culpa oꝛiginalis. aut actualis. nun
tracta. qᷓdam acta. Pena inflicta ſimpliciter ẽ paſſio aut vſus liberi arbitrij. vel aliquod aliud. Mõ culpa g
⁊nõ repugnãs gratic.vt fames.ſitis ⁊ egrnitudo. De oꝛiginalis.qꝛ tũc om̃es obdurarẽtur. Silr nec culpa uſrtn
na contracta ẽ fomes ⁊ concupiſcentia.⁊ hec quid actualis. qꝛ fc ois actualit᷑ pcccãs obduraret᷑. MNec un
paſſio eſt. ⁊ ideo pena. ſed tamẽ inclinat ad actione,ʒ vſus liberi arbitrij. quia obduratio vt eſt connotatũ en
malã. ⁊ ideo gre repugnat.non qtum ab ſubſtantis repꝛobationis.cſt in Rarunlis in quibus nõ ẽ vſus li Mri
ſed q;tum ad indlinationem. Pena acta eſt ſicut ob beri ar. reſtat ꝙ̈a volũtas dei ſit cauſa.⁊ hoc videt᷑. ſrig
duratio ⁊ gratie expulſio. ⁊ hec quidẽ pena eſt. quia qꝛ ea poſita ponit᷑ effectus. Si qᷓ̃ deus nõ vult iſtiꝰ n
paſſio eſt. ſed quia ex mala actione ſiuc ex pecato ẽ. miſercri neceſſe ẽ eñ obdurari. Cotra. Jo. vj. Dis ld
⁊illud cõcomitatur inſepabiliter.ideo opponit᷑ gre. q venit ad me nõ eijciã eum foꝛas. patus eſt deus ne
2 ita patʒs ꝙ nihilominꝰ eſt pena ⁊ paſſio. Muis ejſ̃ omes ↄplecti. defctus illuſtrationis non venit ex

tnude
Vnfn
lus ctneg
ueet

„
ereeee
„0.½

6 lgetu
M “
. 41
eeeee,
NZNN

eee

Anüctn
A Pyin
ükaf
nuaüin
nik
fone
1

dam

rte dei. ſed ex parte nrfa. Item Apocał.iij. Ecce

o ad oſtiũ ⁊ pulſo.ſi quis mibi aꝑuerit introibo ad
eñ ⁊c̃. Sed ſi pegrinus volens aéan nõ recũbit i
domo. non eſt cauſa ex parte ſui.ſed ſolũ oſtiarij.& ſi⸗
militer ⁊ obdurationis non eſt cauſa.niſi qui non re
cipit deũ pulſantem. ¶ Item aug. ſuꝑ illud Jo. Lux
in tenebꝛis lucet dicit. Sicut ceco poſito in ſole ẽ pꝛe
ſens lux.⁊ ipᷣe abſens eſt luci.ſic in omni iniquo qui
cecus eſt coꝛde pñs eſt ſapientia.⁊ ipᷣe eſt abſens.ſi g
bonũ eſt ſimile.cũ cecitas ſiue pꝛiuatio actus vidẽ

non ſit a ſole.patet ꝙ nec obduratio ẽ a deo. Iteʒ

An. Mon ideo nõ babet hᷣ gr̃am quia deus nõ dat
H qꝛ hõ nõ accipit.̊ nõ debet dici obduratio eẽ a deo.

50 ¶ Item rõne videt᷑ qꝛ optimiẽ optima adducere.ᷣ

obduratio eſt peſſimũ inter omnia mala.& ipam nõ
efficit deus qui eſt optimus. ¶ Iteem obduratio ani/
me reddit aiam impotenteʒz ad bonũ.ergo ẽ defectꝰ.
5Hfbi defectus aut uõ habet cauſam. aut ſi bʒ bʒ cauſam
deficientẽ.deus aũt nullius ẽ cã deficiẽs. obduratõ
nullo mõ ẽ adeo. dom ꝙ obduratio inqntũ pe
na ẽ dicit aĩe ĩeptitudinẽ.⁊ ita dicit fectõeʒ penalẽ.
⁊ pena oĩs inqᷓntũ tat.ẽ iuſta ⁊ oꝛdinata.iõ dicit fe
ctũ oꝛdiatũ.inqntũ ̊ defectꝰ ẽ.nõ hʒ cãm niſi deficiẽ
tem. hec aũt nõ ẽ deus.qꝛ deus nõ eſt cauſa deſiciẽs.ſᷣ
li. ar. deſtitutũ.inqtũ vᷣo dꝛdinatũ habet caãm meren
tem. ſ.ipᷣam culpam.⁊ cãm oꝛdinantẽ.ſ.retribuenteʒ
diuinam iuſticiam. Ille ergo tres antoꝛitates Apli.
Aug. ⁊ gloſe. ⁊ cõſiles q̃ dicũt deũ obduraſſe aliqueʒ
intelligutur q̃tũ ad rõnem oꝛdinis nõ Ftu⸗ ad rõnẽ
defectus.qꝛ ꝑ cõpationem ad defectũ ſo
tur in rõne ꝑmittentis non efficiẽtis.Et ẽ exemplũ.

ſicut ſi aliquis eſſet dignus fame ꝑire.⁊ alius poſſet
eũ paſcere.⁊ iuſto iudicio nollet eũ paſcere.ſi qreret

q̃ fuit in iſto cauſa moꝛtis.rñdet᷑ ꝙ defectus cibi.ille
vo nõ diceret᷑ occidiſſe ſᷣ ꝑmiſiſſe. Si rurſus quere/
ret᷑ vtrũ iſte iuſte fcerit.diceret᷑ ꝙ ſic.cũ tñ nihil fece
rit.qꝛ ipᷣm nõ facere.oꝛdinatũ non fuit autoꝛitate eiꝰ
ad merita illius.⁊ ꝑ ↄſeq̃ns ille oꝛdinatus ẽ in pena
ſibi debita. ꝑ hũc moqũ ẽ intelligenduʒ in pꝛopoſito.
Ad iltud g qd obijcit᷑ ꝙ, obduratio dicit poſitio/
nem. dom ꝙ in coꝛpoꝛibus dicit poſitionem. quia
naturam ſuam nata ſunt ſibi reſiſtere.ſᷣ in ſpiritib
dieit defectũ.qꝛ de naturali aptitudine ſpũs debet eẽ

Vtrũ pᷣdeſtinatio ⁊ repꝛobatio ſint ex meritis noſtris

„ „

2

J aũt querimus meritũ obdurationis ⁊ miſericoꝛdie.Supꝛa egit magiſter de cauſal
nationis ⁊ repꝛobationis. In hac parte inquirit de cauſalitate paſſiua.vtrum.ſ.pꝛed
RRrepꝛobatio habeãt in nobis cauſam meritoꝛiam. Et hoc quidem pꝛincipaliter tntencfit in
(cione.que duas habet partes. In pꝛima magiſter inueſtigat pꝛincipale pꝛopoſitũ. In ſecũda mouet quan/
queſtionem que ex pꝛecedentibus habet oꝛtum.ſ.vtrum deus veſinat aliquid ſcire vel pꝛeſcire. Ex cuiꝰ
manifeſtatione patefacit diuine ſcientie interminabilitatem.ibi. Pꝛeterea conſiderari opoꝛtet.

ũ compara⸗

habilis ad ſuſceptionem influentie diuine. Añ habi
litas talis ẽ potentie ⁊ habitus.ſᷣ econtra obduratõ
⁊ ineptitudo eſt per modũ pᷣuiſionis. Ad illud qʒ
obijcitur ꝙ qui ꝑmittit ſubdituʒ perire eſt cauſa ⁊c.
dðm ꝙ vn eſt ſi tenet᷑ ⁊ delat facere.ſᷣ ſi nõ tenetur
nec debet hoc facere. immo magis cõtrariũ.nullate/

⁵

nug põt illi imputari ꝑiculũ.ſᷣ iuſticie.⁊ ita eſt in deo

¶Ad illnd quod obijcitur ꝙ ſi aliquid ẽ cauſa alicu

ius ꝙ oppoſitũ eſt cauſa oppoſiti.dðm ꝙ illud tenet
in naturalibus ⁊ neceſſarijs.ſicut in hr̃e pulmonem
⁊ nõ hr̃e.⁊ reſpirare ⁊ nõ reſpirare.nõ ant habet lo/
cũ in volũtarijs ſicut dicit Anb. Cauſa auteʒz quare
iſte babet grẽam eſt quia deus dat. Cauſa quare non

habet eſt. quia nõ accipit. ¶ Sed iſta ſolutio non vr

ↄpetẽs.qm̃ ſi maxima phᷣi bona eſt.neceſſe ẽ ꝙ tene⸗/

.

at in omni materia. Et ꝓpterea doᷣm g ipe loquit᷑

52

5 5

de cã ꝓxima ⁊ immecdliata.⁊ q̃ eſt tota ca nõ exigens

aliam. ⁊ in om̃i tali tenet.ſ q;uis volũtas dei ſit cã ef

ficis gratificatõis. tñ ad ſalutem concurrit li. ar. vt
ſentiẽs.qꝛ & iſta duo ↄcurrũt.qdðlibct hoꝝ põt cau

ſare defectũ. ⁊ nõ cauſat diuina volũtas q̃ ẽliberaliſ-

ſima.ſed cauſat li.ar.qð qᷓuis nõ poſſit neq; ſufficiat
efficere. poteſt tñ eſſe deficiens cauſa que ſufficiẽs eſt

defectum. effectus em̃ in bonis facilius eſt deſtrue
reqᷓ; cõſtruere.¶ Ad illud quod obijcitur de abſen/
tia.dm ꝙ cũ abñtia alicuiꝰ ẽ malũ.aut ille ẽ cã ſue

eins qð incurritur ex abñtia.Si aũt ipᷣe non eſt cau/
ſa. immo ẽ̃tum eſt de ſe ſemꝑ ꝑatus cſt pᷣſens eẽ.tũc
reuera n
iuſte ſe abſentat.iõ vere nr̃m pctm̃ ⁊ nõ deus.pecca/
ta em̃ nr̃a diuiſerũt inter nos ⁊ deũ nr̃m.⁊ ſunt qua⸗/
ſi nubes denſiſſime. auferẽtes nobis illuſtrationem
gre.
cuius inſit.ddm ꝙ cã eſt li.ar. meritoꝛiũ.⁊ peccatuʒ
ſiue oꝛiginale ſiue actuale.Cauſa vᷣo deficiens q̃ po/
nit defectum eſt libeꝝ arbi. deficiens.⁊ in defcctu ſuo
permanens.ſiue quia ipᷣm negligit.ſiue quia peccat⸗
exigentibus alius non ſuccurrit.quia vᷣo duobꝰexñ/
tibus ſimilibus põt alter hr̃e ſubleuantẽlalt᷑ nõ.ideo

vnns obduratur ex ſe.alt᷑ vo ſubleuat᷑ ab alio.⁊ per
hbũc modũ intelligendũ ẽ in iacob ⁊ eſau. Eſau em̃ ia

cuit ꝓpꝛia ifirmitate.ſᷣ iacob releuatꝰ ẽ aliena vtute.

₰ℳℳ .
itate actiua pꝛe
ſtinatio 7
iſta diſtin⸗

Pꝛima ꝑs

quatuoꝛ habet partes. In pꝛima magiſter determinat veritatem oſtendens q; repꝛobatio habet cauſam me
ritoꝛiam qtum ad cõnotatũ qð eſt obduratio.non ſic pꝛedeſtinatio qᷓntum ad connotatum quod eſt gratiſi
catio. In ſecunda vᷣo magiſter remouet quãdam opinionem que poſſet bominẽ ducere in erroꝛem.ibi. Opi
nati ſunt tamen quidam. In tercia remouet eius defenſionem.ibi.His tamẽ aduerſari videtur ⁊c. In quar

ta remouet pꝛeſumptuoſam in hac queſtione inquiſitioncm oſtendens aliquos volentes r

erationem

de hoc pꝛofundo diuine pꝛedeſtinationis lapſos eſſe in pꝛofunduʒ erroꝛis.ibi. Multi vo de iſto pꝛofundo qᷓ;

rentes reddere rationẽ ⁊c.¶ESᷓ

ntes keagere! EGimiliter ſecũda pars in qua determinat magiſter queſtionem. vtrum deus de⸗
ſinat aliquid ſcire vel pꝛeſcire.⁊ ſimiliter eſt queſtio.vtrum deſinat aliqueʒ pꝛe

inare. partes habet duas.

In pꝛima determinat de pꝛeſcientia ꝙ contingit deſinere aliquid pꝛeſcire. In ſecunda vo determinat de ſciẽ⸗

.

vem. Kcu

tia. ibi. ODe ſciẽtia aũt aliter dicimꝰ.vbi dicit ꝙ deus nihil deſinit ſcire.⁊ in. xtraq; parte pꝛimo mouet queſtio⸗

ndo determinat.

Ad illud qð querit᷑ que ſit cã efficiẽs ratione

54

abñ̃tie.aut non.Si ille ẽ cã ſue abñtie.dẽ ꝑ ↄñs eẽ cãa

o mõ dicendus ẽe cauſa.ſ illud rõne cuiꝰ

5§

ſebrobait habet cãm meritoꝛiã qntũ ad cõnotatũ qð ẽ obduratio.pᷣde
ſtinatio vo nõ ſic q;tum ad cõnotatum quod ẽ gratiſicati.
Naut qrimꝰ meritũ obdurationis ⁊ miſericoꝛdie.obdurationisme
iitũ inuenimus.miſericoꝛdie aũt meritũ nõ inuenimus.qꝛ nullü eſt
Nmiſericoꝛdie meritũ.ne gra vacuet᷑ ſi nõ gratis donet᷑.ſ meritis redr “M
dat᷑. AMiſeret᷑ itaqʒ ſᷣm gram q gratis dat᷑. obdurat aũt ſᷣm iudiciũ qð mei· U
tis reddit᷑. VUñ dat᷑ intelligi vt ſicut repꝛobatõ dei ẽ nolle miſereri.ita obdu .
ratio dei ſit nõ miſereri.vt nõ ab illo irrogetur aliqd quo fit hõ deterioꝛ. ſed
tim̃ quo fit melioꝛ nõ eroget᷑. Ex his apte oñdit᷑ qͥd miſcðiam. qͥd obduratõ
nẽ ĩtellexerit aplus.Et qꝛ miſcðia nullũ aduocat meritũ.obduratiovo nõ =?
Dr ſine merito ⁊ miſcðie vᷣbo hic accipit pᷣdeſtinatio. ⁊ pᷣcipue pᷣdeſtinatõis eſ/⸗
fectus.obdurationis vᷣo non ipᷣa dei eterna repꝛobatio.qꝛ eiꝰ nullũ ẽ meriiti M9MAh
gre pᷣuatio ſiue ſubtratio.q dãmõ repꝛobatõis effectꝰ. Accipit᷑ tũ ali⸗
qũ repꝛobatio ꝓ obduratõe.ſicut ⁊ pᷣdeſtinatio ꝓ ſuo effectu qͥ ẽ gra appo⸗
ſita. Gra em̃ q̃ apponit᷑.effectꝰ ẽ pᷣdeſtinatõis. Lũ grẽ q̊ aponit᷑ homi acd
iuſtificationẽ nulla ſint merita.mitominꝰ ⁊ ipᷣiꝰ pᷣdeſtinatõis qua ab eterno Exemplump⸗
elegit deus quos voluit aliq̃ pñt exiſtere merita. Ita nec repꝛobatõis q̃ ab rre Zacs
eterno quoſdam pᷣſcinit futuros malos ⁊ damnãdos.ſicut elegit iacob ⁊ re-⸗ nec illuʒ elegit
pꝛobauit eſau.qð nõ fuit ꝓ meritis eoꝝ q̃ tũc hẽrẽt.qꝛ nulla hẽbãt.qm̃ nec nec illũ repꝛo-
ipi exiſtebãt. nec ꝓpr futa merita qͥ puidet.vt vlillũ elegit vł illũ re pbauit bauit deus pꝛo

Remouet opinionem q ducere poſſet in erroꝛẽ in quo fuit aliqũ Aug.ſed meritis. D

7

poſtea retractauit. S è
1 a ¶ Opinati ſnnt fi Opinati ſunt tamẽ quidã deũ ideo elegiſſe iacob.
qda deũ iõ elegiſſe ia quia talẽ futurũ pꝛeſciuit qͥ in eũ crederet ⁊ ei ſeruiret.
D ASe, quod aliqñ Aug.ſe ſenſiſſe dicit in li.retracta.vbi ap/⸗
ſitio non ſit opinio.s te oñdit ꝙ ſi ppter futura merita electus eſſet.iam nõ
bereſis manifeſta. a ex gratia eſſet electio. Non ergo ideo electus eſt a deo
qui boc ponit. ponit quia talis futurus erat.ſed ex electione talis ẽ factꝰ ita
Ffam boi non gratis dicens. Diſputans quid elegerit de in nõdũ nato cui
ſed er tecatrarpel dixit ſeruiturũ eſſe maioꝛẽ.⁊ quid in eodem maioꝛe ſi
ſenzeſ eserrorner miiter nondum nato repꝛobauerit? ad hoc perduxi
Pe. doͤm. ꝙ. i põt di ratõcinationem vt dicerem. Mõ ergo elegit deus ope
rmentoꝛid. ra cuiuſq; in pꝛeſcientia que ipe daturus eſt. ſed ſidem
vłrõez ↄgruitat. Si elegit in pꝛeſcientia.⁊ quem ſibi crediturum eſſe pꝛeſci
dicat cam meritoꝛis uUit. ipſum elegit cui ſpiritũſanctuʒ daret.vt bona ope
ſic qᷓuis ᷣma fronte rando etiam eternam vitam conſequeretur. Ecce hic
nõ dicat erroꝛem. t; ¶aperte dicit non ꝓpter opera eũ elegiſſe.ſed pꝛopter n ¶Erplanat ſen⸗
ad ipᷣam ſeqt᷑ erroꝛ. d 5tuldit crediturd. F in ſde ar E tetig peeio⸗
Si vo dicat rõem cõ dem qua eum pui lit crediturũ.5ᷣ qꝛ ⁊ in fide merituʒ ẽ tetiã pꝛodicto-
gruitatis. ſic nõ dicit ſicuti ⁊ in operibus. hoc retractauit dicẽs. NHondũ di⸗ rum vᷣbop
erroꝛẽ.ſᷣ tñ temerita ligẽtius q̃ſiueram.nec adhuc inueneram qualis ſit ele
tẽ qᷓndã bʒ.qꝛ occul ctio gre de q dicit apliu 8 Reliqᷣe ꝑ electionẽ grẽ ſalue
to Eẽ pfudo nitiuur fiẽt. dvtiq; nõ ex gra e ſi ex meritis pꝓcedit. vt iam qd p mo. xi.
ocenocoeat dak nõ 'm gram ſz im debitũ ſibi reddatur potiꝰ cum ete „
gna retraetatione. meritis qᷓ; donet᷑. Perinde qð ↄtinuo dixi.dicit ei idẽ . Nep
2 b. Keliqep clectöez aplus. Idẽ deq oꝑatur oĩa ĩ oibus. Nuſq̃ʒ aũt dicein’n 4
gfe ſauue fet. Queri F. Deꝰ credit oia ĩ oibus.Ac deinde ſbiüxi. QAd g cre i., Coy. xij.
iur h̊ d illo vbo apli dimꝰnrm ẽ.qð vo bonũ opamur illiꝰẽ qͥ credẽtibꝰẽ8dot
Wengie Nug ieli⸗ ſpmſctm. ꝓfecto nõ dicerẽ ſi iam ſcirem etiã ipſamt/ ut,
cu n gia nec vẽ dem inter dei munera reperiri qᷓ dantur in eodeʒ ſpũ. .
eligẽs.nec elccta.Et Vtrũq; 8 nrme ꝓpt arbitriũ volũtatis.⁊ vtruq; da⸗
iteꝝ graẽ ſolũ er te tũ ẽ ꝑ ſpm fidei ⁊ charitat..Et ꝙ paulo poſt dixi. Mo leg
clectõ.R. dᷣm q ſtrũ em ẽ eũ credere ⁊ velle.illius aũt dare credẽtibus
/, intclligaur de e¶2 volentibus facultatẽ bñ opandi ꝑ ſpm̃ſctm̃ .ꝓ quem
co See i ee chharitas dei diffunditur ĩ coꝛdibꝰ nris. Verũ ? qdem
graʒ. Si t 8 eterna. . .
c dĩ ecctõ. vt gra dicat hiti b vt oſtruat᷑ ſicht gtũs exyvi declacõis eẽntie vñ ðꝛ electõ gie gratuitz ã me

8 s
* =

Di. XII
ſed eadẽ regula ẽ.⁊vtrũq ipiꝰẽ.qꝛ ipe pᷣparat volũta rita nõ cõſiderat. Et
tẽ.⁊ vtrũq; nr̃m.qꝛ nõ fit niſi volẽnbꝰnobᷣ. ergo me ſi obijeit ꝙ vnꝰ geni
ritũ ſidei de miſcðia dei venit. Hõ ergo ꝓpter fidẽ v itin⸗ o Sſre
Aiique merita elegit deus aliquos ab eiermno. vel ap- niſi babene vinntes
Aug, poſuit grãm iuſtiſicationis in tꝑe.ſʒ gratuita bonitate duoꝝ Añ bñ di vir
Bug⸗ ſua elegit vt boni eſſent. Vñ Aug.in li.de pᷣdeſti.ſan. ſanguinis. ⁊ bõ auto
MNon qꝛ futuros nos tales eſſe pᷣſciuit.ideo elegit. ſed nitatis. ſimilit clectõ
vt eſſemus tales ꝑ ipſam electionẽ gratie ſi ue qua gra gfe.i. gratuite boni⸗
tificauit nos in dilecto filio ſo. eis n lchprcco⸗
Remouet opinionis erronee defenſion; c it g aliqͥd in pecca

Bis iñ aduerſari videt qð dicit Aug.ſup Amalachis lr wſtii aaig ien
Malach. . ꝓphetã vbi ſcptũ ẽ. Jacob dilexi.eſau ãt odio habui. efficiãtur iuſtificatio
Cui vult iquit miſeret᷑ deꝰ.et quẽ vult indurat.ſʒ hec ne ñ falſum dicere
volũtas dei iniuſta eẽ nõ põt. Venit enĩ de occultiſſi⸗ q pctõꝛ añ iuſtifica⸗

ber Hr mis meritis.qꝛ ipſi peccatoꝛes cũ ꝓpter generale pec⸗ nonent M
u aaacatũ vnã maſſam fecerũt.tñ ẽ nõnulla ĩiter eos dinerſi 4 ns pane veleik. D
Pi L tas · Pꝛecedit ergo aliqd in peccatoꝛibꝰ quo q;uis nõ⸗ ſicut dicit auctas.et
tut dũ ſint iuſtificati.digni efficiãtur iuſtificatione. Et itẽ cetiã ipᷣa vita vtputa
nin pꝛecedit in alijs peccatoꝛibꝰ quo digni ſunt obtuſione dei inimicꝰ. ergo
Eoce hic vj Aug. dicere e ?⁊ ipſa dei voluntas qͥ alios Gj dom c vbuz il
Põt dicih re elegit.alios repꝛobat.ex meritis ꝓueniat.ſed occultiſ ketigerarn intelligit
tracaſe. ſimis.i.ꝙ ꝓ meritis alios voluit eligere.alios fpꝛoba in p̃fata retractatõe
re.⁊ ꝙ ꝓ meritis alijs aponit᷑ gra iuſtificatõnis.alijs qꝗ̃ ponit᷑ pcedenti ca.
non. vñ obtüdunt᷑. Sed qq intelligere voluerit igno⸗ Aut dignitas ibi tm̃
ratur. niſi foꝛte hoc dicat᷑ intellexiſſe qð ſupꝛa diximꝰ valʒ quatũ ↄgruitas
eũ retractaſſe. Hã ibidẽ etiã qda alia cotinue ſubditᷓ ſoli:cmnſte ppt eeco
in li. retracta. apꝑte retractat. qð vtrũq; legẽti patebit. Kigramn gratgeig
AUñ veriſimile e ĩ pmiſſis etiã hoc retractaſſe. ſAui ten p muleiplicitatz
dam tñ ex eo ſenſu accipiũt foꝛe dictũ.nõ qꝛ aliqs pꝛe⸗ giam gratis datam.
deſtinetur ꝓ meritis. vel iuſtiſicationis grãm mereatur. ſed qꝛ aliqͥ nõ adeo
mali ſunt vt mereãtur ſibi grãm non impartiri. Nullus eni dei grãm mereri
pot ꝑ qu iuſtificat. Põttñ mereni vt no apponatur. vt penitus abiſciatur.
Et qdeʒ aliq in tantũ pꝛofundũ iniqtatis deuenerũt.vt hoc mereãt᷑.vt hoc
digni ſint. alij vo ita viuũt.vt ⁊ ſinõ mereãtur gram iuſtificationis.non ta⸗
meẽ merent oino repelli ⁊ gram ſibi ſubtrahi. Ideoq; dixit in qbuſdã pꝛece/
ere quo digni ſint iuſtiñcatione. æ in alijs quo digni ſint obtuſione.ſʒ boc
Hy! friuolum eſt. H
i MMV ouet pꝛeſumptuoſam de pꝛedeſtinatione inquiſitionem qua aliqui
ante fualſa de occultis dei diſſeruerunt carnalite

ulti vo de iſto pꝛofundo querẽtes reddere rõnem. atq; p̃ᷣm coniecturas
vvLLCocꝛdis ſui inſcrutabilẽ altitudinẽ iudicioꝛũ dei cogitare conãtes. in fabulas
* Vü/anitatis abierũt dicẽtes. Q aie ſurſum in celo peccãt.⁊ ſᷣm pctã ſua ad coꝛ
. xüij. Poꝛa ꝙ meritis dirigat᷑. ⁊ dignis ſibi q̃ſi carceribꝰ includ ant. Jerüt hi tales
poſt cogitationes ſuas. ⁊ volẽtes diſputare de dei pfundo.verſi ſunt in P⸗
fundi.dicẽtes aias ĩ celo añ ↄuerſatas.⁊ ibi aliqͥd boni vl mali egiſſe.et pꝛo N
rMMV! meritis ad coꝛpa terrena detruſas eẽ̃.hoc aũt reſpuit catholica fides ꝓpteꝛ
Roma. ix. euidẽtẽ apli ſnĩam q̃ ait. Cũ nõdum nati eſſent. aut aliquid boni aut aliqᷣd
maliegiſſent ꝛc. 4 delioꝛ ergo fidelis ignoꝛãtia qᷓ; temeraria ſcientia. Ele⸗
Aultt ergo quos voluit gratuita miſcdᷣia. nõ qꝛ fideles futuri erãt. ſed vt fide⸗
ICof. vij. les eſſent. eiſq; grãm dedit.nõ qꝛ fideles erat.ſʒ vt fierẽt. Ait eni aplus. Mi
ſericoꝛdia cõ ecutus ſum vt fidelis eſſem. nõ ait.qꝛ fidelis erã. dat᷑ qdem et
8 ſigeli.ſed data e etia pꝛiꝰ vt eẽt fidelis. Ita etiã repꝛobauit quos voluit.nõ
VFVPryvbter futura merita q puidet. veritate tñ rectiſſima ⁊ a nf̃is ſenſibꝰremota.
ueſtio. Sʒ qrit᷑ vtrũ ſicut dr elegiſſe qͥſdã vt boni fierẽt ⁊ ſideles.ita Et ↄcedi dẽat
W repꝛobaſſe quoſd vt mali eẽnt et iſideles.et obdurare vt peccẽt: Qö nul⸗
llauuaatenus ↄcedi opoꝛtʒ. Hõ eĩ repꝛobatio ita ẽ cã mali.ſicut pᷣdeſtinatio eſt cã
R boni:neq; obduratõ ita facit hoĩem malũ. quẽadmodũ miſcðia facit bonũ.

6

*

,
K-—

Atrum deus deſinat aliqua ſcire vel pꝛeſcire.

e
vtrũ ea oĩa q̃ ſemel ſcit vel pꝛeſcit deꝰ. ſp ſciat ⁊

¶ Pꝛeterea ↄſiderari opoꝛtet 1olaſe velp . plc
Nierit. ac pꝛeſciat et pꝛeſcierit. an olim ſcierit vel pꝛeſcierit. qð mõ nõ ſcit vel Peteꝛmiat g
peꝛeſcit: De pꝛeſciẽtia pꝛimo rũdemus dicẽtes młlta eũ pꝛeſciſſe qͥ mõ nõ pꝛe⸗ (õtingit deñ de⸗
fcit. Cũ em̃ eius pꝛeſciẽtia noõ ſit niſi de futuris. exquo illa ꝗᷣ futura erãt pꝛe ſinere aliq pꝛe
ſentia fiut vel pterierũt. ſub dei pꝛeſciẽtia eẽ deſinũt.ſub ſcientia vo ſꝑ ſunt. ſcire.

„ (MHeqʒ pᷣſcire deſi
nit. ⁊c. Innuit mgr

4

tabile. & nõ põt deſi

deus Pſcire futura
deſinit cũ futura eſſe
ceſinãt. Cõtra. videt᷑
falſum dicere.qꝛ pꝛe/
ſciẽtia dicit qͥd eter/
nũ. nullũ eternũ de
ſinit eẽ. nec pᷣſciẽs
deſinit pᷣſcire. Item
Rich. dicit eÿ qtuoꝛ
ſunt cõbinatiões. qꝛ
quoddã ẽ qð hʒ Ey⸗
cipiñ ⁊ finẽ. quoddã
qd caret pꝛincipio ⁊
fine. quoddã qð ba/
bet pᷣncipiũ ⁊ non fi⸗
nẽ vt aĩa. quartũ qð
habet finẽ ⁊ nõ pꝛin⸗
cipiũ eſt impoſſibilę.
Qð em̃ caret pꝛinci/
pio.nõ habʒeẽ aliũ⸗
de. quod aũñt tale ẽ.ſe
ipo ẽ. ẽ oino immun

nere. ſi & pᷣſcire caret

pᷣncipio. neceſſe ẽꝙ

careat fine. R dicen

dum ꝙ abſq; dubio

me bene dicit ꝙ de?

deſinit aliqua pᷣſcire

cũ fiũt pñtia.ſi em̃ pᷣ

6

Pꝛeſciuit ergo deus oĩa ab eterno q̃ futura erãät ne ò
pꝛeſcire deſinit niſi cũ futura eſſe deſinũt. neq; cũ pꝛe⸗
ſcire deſinit aliq̃ q̃ͥ añ pꝛeſciebat.minus ea noſcit q; añ
cognoſcebat. Hõ em̃ dicit᷑ ex defectu ſcientie dei ꝙ ali
qua pꝛeſcierit aliqñ q̃ mõ non pꝛeſciat.ſᷣ ex rõne verbi
qð ẽ pꝛeſcientia. Pꝛeſcire em̃ ẽ ante ſcire aliqᷣd qᷓ; fiat.
Ideoq; nõ põt dici de⸗ ſcire niſi ea q̃ futura ſunt.
MnRn nihil deſinit ſcne. f
De ſcia aũt aliter dicimꝰ. Scit em̃ de ſp oĩa q̃ aliqñ
ſcit. om̃em eni ſcientiã quaʒ aliqñ habet ſemꝑ habuit.
et habʒ. et habebit. Ad hoc aũt oppouit᷑ ita. Olim ſci
uit hũc hoĩem naſciturũ qꝗ natꝰẽ.mõ nõ ſcit eũ naſcitu
rum. ſciuit & aliqͥd qð mõ nõ ſcit. Itẽ ſciuit mũdũ eſſe
creandũ.mõ nõ ſcit eũ eẽ creãdũ.aliqͥd ergo ſciuit qð
mõ nõ ſcit. et alia hmõi infinita dici pñt. Sʒ ad hoc di
cimꝰ ꝙ ideʒ de natiuitate huiꝰ hois et mũdi creatione
nũc etiã ſcit qð ſciebat anq̃ʒ fierẽt. lʒ tũc et nũc hãc ſciẽ
entiã eiꝰ diuerſ expᷣmi vbis opoꝛteat.MNã qð tũc futu
rũ erat.nũc pꝛeteritũ eſt. IJdeoq; verba cõmutãda ſũt
ad ipſum deſignãdũ..Sicut diuerſis tuibus loq̃ntes
eandẽ diẽ.mõ ꝑ hoc aduerbiũ cras deſignamꝰ dũ ad⸗
huc futura ẽ.mõ ꝑ hodie dũ pñs E.mõ per heri dũ pᷣte
rita ẽ. Ita anteqᷓʒ crearetur mũdus ſciebat deus hunc
creanduũ.poſtq̃ᷓ creatus eſt ſcit eum creatũ.necẽ hoc
ſcire diuerſa. ſed omnino ideʒ de creatione mũdi. Si⸗
cut antiqͥ patres crediderunt chriſtũ naſciturũ et mo⸗
riturũ.nos qaũt credimus eũ natum et moꝛuũ. nec tñ
diuerſa credimus nos et illi ſed eadcem. Temꝑa enim

Oppoſitio *

8

Aug.

ſiebarur ſtur. vt ait Augu. variata ſunt. et ideo verba ſunt mutata
ra. cõſtans eſt qꝙ deſi non fides. Indubitant etgo teneamꝰ deũ ſꝑ oĩa ſcire
nũt pꝛcſciri· nõ rone que aliquando ſcit.
eius quod eſt ſer. ”õ
ſed rõne pꝛcpoſitionis.Ad illud ergo quod obijcitur de etemo.dm q; aliquod nomẽ pure eternum impoꝛ

tat. aliqd vo nomẽ impoꝛtat eternũ cõnota

—

ndo tꝑale. Hoc nomẽ deus pure eternũ impoꝛtat. ᷣ boc vocabu

— —

lũ pᷣſcire dicit eterñũ cõnotando tꝑale. Secundũ hoc notandũ ꝙ q̃daʒ cõnotant tꝑale vt ens in nan Get
Que

xeus conſcruat han

natio vel r ti
toꝛiam. Scdo vtrũ

tale tꝑale eẽ põt. ⁊ deſinere pot. icdeo tales dercn⸗ re iniciñ 2 terminu. v⸗
crem. cõſeruare dicit eſſentiã cõnotando actu effectũ.iõ incipit ? deſinit cõſeruare.A

vt nõ ens actu. ens tñ in potentia ſiue futurũ. ⁊ qm̃ tpale nõ põt inciꝑe eẽ non ens. ſiue

7

dam cõnotant tꝑale

eſſe futurũ antec ſit. ſed
pſcientia dei reſpectu

õt. ideo tales actus circa deũ dicũtur habere iniciñ ⁊ terminũ. vtputa ſi d

4pot deſinere nõ ens. cñ incipit eſſe ens. deſinere ee futurũ cñ incipic eſſe pñs. binc eſt
creati dẽ deſinere ᷣ nũq; incipe.⁊ deſinit rõne tꝑalis non deſinẽtis ſᷣ incipiẽtis. Et ex

hoc patet illud Rich.quia cu deus deſinit pſcire.nõ ſignificat᷑ ꝙ aliquod ens deſinat. ſolũ eꝙ aliqᷣd incipiat.

ſic patet illud/

tie ſempiternitate ſiue inter B
pꝛimũ queruntur duo. Dꝛimo querit᷑ vtrũ pꝛedeſti-/
ꝛobatio in nobis habeat cauſam meri

(Erbabegenn d is me
Ec. Pꝛimo de repꝛobatione. Rom̃ ip ſun illuc. Eſgu

4 * intelligentig pñitis diſtincrionis duo ͤn⸗

4.4 v. 7

.

odio habui. glo. Eſau ſuberacta gra. per iuſticiam

cipaliter querũtur. Pꝛimo querit de p̃deſti/ repꝛobatus.ſ iuſticiꝗ reſpicit merita. ergo repꝛoba/
mnunutionis cauſalitate. Secũdo de diuiue ſciẽ/ tio eſt ex meritis. em per repꝛobationem no di

cũtur niſi iſta tria. ſ.odiñ eternũ. obduratio tpalis.
damnatio finalis.ſed omnia iſta habent in nob me/

ritũ.quia deus neminẽ odit niſi ꝓpter merita. nec ob
e. em volütate ante/

durat nec damnat.ergo ⁊c. te an
cedente vult deus omnes homines ſaluos fieri.ſi er⸗
go aliquem repꝛobat boc eſt volũtate conſequentc.
neminẽ ei de ſe creat ad ſuppliciũ.s volũtas cõſeqns

interminabilitate. OM tum ad

eat in deo rationem motiug.
ueſtio.ſ. 4 „
8 cauſam meritoꝛiã oſtendit᷑

turnc

odause

ctd

foftonmen

nulause
ckinh

iii

(un i

cſectpe

ck

poge
. lac
uuſcin
umncteni
(xnigen
AUgttl.
unnutol.
ſanci
ſonnctto.

klck ne⸗

lge

uneſse

eſebm
8 ſbnet
(Ngrid
D
Nqniukt
gput oſar
Geuait
ſhastoßt
tſtode
nüß
ipdigi
focdeni⸗

N

eſt conceſſio ex noſtra cauſa. ſed non ey alia cauſa qᷓ tmeriti noſtra ratõne voluutatis. ſolũ rõne voliti.

meriti. ͤ c. ¶ Item de pꝛedeſtinatiõe ſimiliter oſte⸗ vult em̃ aliquid deus qd nos meruimus.⁊ iõ qꝛ voli
N dit᷑. Oreg. dicit ⁊ aug.ꝙ pꝛedeſtinatio iuuat᷑ ſanctoꝝ tũ eſt ↄnotatũ.pʒ ⁊c. Ad illud qd obꝛ de pdeſtina 12
in oꝛõnibus.ſed plus valet vnicuiq; fides ſua ꝙᷓ fides tione ꝙ iuuat᷑ oꝛatõnibꝰ ſanctoꝝ.dm q illud intel/
irin aliena. merito ſuo ⁊ alieno põt qͥs impetrare ꝙ ſit ligitur ratione cõnotati.qd eſt gratia quã ſancti viri
4 peꝛedeſtinatꝰ. ¶ Itez nullus eſt pꝛedeſtinatus niſi fi poſſunt alijs ſuis oꝛõnibus impetrare.nõ tñ ſequit
4 naliter in gratia ꝑſcuerans.⁊ econtra.ſunt ́ ↄuerti · ꝙ homo poſſit impetrare ſibi.qꝛ ad boc ꝙ impetret.
bilia.ſed aliquis poteſt mereri finalem ꝑſeuerantiXꝗ. neceſſe eſt ꝙ ſit dignus mereri. ⁊ hoc nõ eſt niſi ꝑ gꝛa
ergo poteſt mereri ꝙ ſit pꝛcdeſtinatus.1Ne 48 po tiã. ¶ Av illud adob⸗ ꝙ; idẽ eſt cẽ p̃deſtinatũ ⁊ i gr̃a 1 3
teſt in maius. põt in minus.vęl equale ꝑi ratõe.s hbö finaliter ꝑſeuerare. d. ꝙ; nõ eſt idẽ ſᷣ ↄuertibile. vᷣ il/
Ppost meren ihabere vcũ qð eſt maximũ inter omnia. lud nõ ſequitur. ꝙ ſi aliquis poſſit mereri vnũ cõuer
poõt etiã mereri ſalutẽ qdð eſt equale ei qð eſt eſſe pᷣle tibilium ꝙꝙ poſſit 2 reliquũ.ſicut nõ ſequit᷑.ſi aliquid
ſtinatum.ergo ⁊c̃. Sed õ. omne meritũ antecedit cã vnius ↄuertibiliñ q; ſit cauſa alteriꝰ.illud ma⸗
illud cuius eſt menitũ.qꝛ diſponit ad illud.ſᷣ p̃deſtia/ nifeſtũ eſt. ¶ Ad illud qd obꝛ qð poteſt in maius. p̃t 14
tieo ⁊ repꝛobatio pᷣcedunt noſtrũ eſſe.Sᷓ nõ cadũt ſub in minus.d Jꝙ veꝝ eſt ſi equaliter oꝛdinat᷑ ad vtrũ
noſtro merito. ¶ Itẽ omne meritũ aliquo modo eſt q;. Mam ſi babet oꝛdinationẽ ad maius.⁊ non bʒ oꝛ
cauſa eius qd meret᷑.ſᷣ pᷣdeſtinatio ⁊ repꝛobatio ſũt inationẽ ad minus.qᷓ;uis poſſit in maius.nõ tñ ſe/
cterna.mecrita vo ſüt tꝑalia. & tꝑale eſt cauſa eterni.] quit᷑ ꝙ in minus.ſimiliter in ꝓpoſito. gr̃a cm̃ oꝛdina
qʒꝗ eſt impoſſibile.¶¶ Itẽ ſpãliter de pdeſtinatiõe v. tur ad merendũ deũ vt gloꝛificantẽ nõ vt pᷣdeſtinan/
e LTbi. ij. HMõ ex operibꝰ iuſticie q̃ fecimus nos.ſᷣ ſᷣm tẽ.ſilr ad gloriam nõ ad pꝛimã gratiam.

Queſtio.ij. b

ſuam miſericoꝛdiam ſaluos nos fecit. ¶ Itẽ gra eff W
crfect? pꝛedeſtinationis. ̊ pᷣma gra antecedit oẽ meri Atrum pꝛed tinatio ⁊ repꝛobatio babeãt in deo ra
tum. cſt cã ois meriti.̊ non cadit ſub merito. ⁊ eo/ tionem motiuaʒ. Et ꝙ ſic viset᷑ ꝑ canonẽ Geñ.xviij.
ſpſe gratia eſt.qꝛ ſine meritis datur.ergo nec ꝛede dirit dñs. Num celare potero abꝛaam qð geſturus
ſtinatio.¶ E. ad boc intelligendnm notandũ ꝙꝙ in ſum cum futurus ſit in gentem magnã. et pᷣcepturꝰ
pꝛedeſtinatione tria intelliguntur. Pꝛimũ eſt poſi · omui ſue. vt cuſtodiat pactum meu.dñs g voluit re
tum eternũ.Scm eſt tꝑalis gratiſicatio. Lerciũ po uelare ipſi abꝛae ꝓpter ↄſiderationẽ bonoꝝ futuro⸗
eterna gloꝛificatõ. Similiter in repꝛobatione intelli rum.ergo cum illa ab eterno ꝓuideat.pari rõne pꝛe
gunt᷑ tria.ſ. eternũ odium. tẽpalis obduratio. ⁊ ctna deſtinat ex pᷣſcia bonoꝝ futuroꝝ. AKEennbao ſu⸗
damnatio. Mtum ad pꝛimũ et vltimũ ſimiliter ẽ iu per eplam ad NRo.ix. Dabo grãm ei quẽ ſciuero toto
dicandũ.nã vltima.ſ.pena ⁊ gloꝛia ſimpliciter cadũt coꝛde ad me poſt erroꝛẽ reuerſurũ.loqͥt in pſona to-
ſub merito. Pꝛimũ vo.ſ.poſitũ eternũ eoipo qͥ eter mini. g rõ quare dñs ⸗ dare grãm c.qꝛ aliqd fu

*

E

num eſt. meritum habere nõ põt. O?tũ vo ad medin turũ pꝛeuidit in hoie.¶ Itẽ rõne oñdit᷑.qꝛ ois wlũ/
quod eſt gratificatio 2 obduratio.differẽter ẽ iudicã tas eoipſo ꝙ voluntas eſt rõnalis. ſi boc ꝑfectiõis
dum. MHã obduratio ſimpliciter cadit ſub demerito. eſt in wluntate ꝙ ſit ex ratiõe.hoc maxime repit᷑ in
„ſiue ſub malo merito.gratificatio vo nec ſimpliciter voluntate diuina. cũ pꝛ eſtinatio dicat diuinũ ꝓ
8 ſub merito. nec ſimpliciter extra. Eſt euim meritum poſitum. erit ex raone kiher ois ſapientcer eligens
congrui. digni. Saent. Pauum congrich aui, eligit illos ii famulos in qͥbꝰ videt melioꝛes moꝛes

—

o peccatoꝛ facit quod in ſe eſt ⁊ p ſe. deritum di· pteritos. ⁊t ſimiliter q́s nouit fidelioꝛes fuiſſe. ⁊ ſi poſ
gni.qñ iuſtus facit ꝓ alio. Merituz ↄdigni. ſ iuſt? ſet futura cognoſcere. multofoꝛtius eligeret ? reipu⸗
Oodpat ꝓ ſeipſo.qꝛ ad hoc oꝛdinat᷑ gratia exↄ. igno.ð. cret ꝗꝓpter puiſionẽ bonoꝛum futuroꝝ maloꝝ qᷓ; p̃-
Gratia aũt alteri ꝓmerenda nõ eñ oino ex cõdigno. teritoꝝ.ſi g deus eſt ſapientiſſime eligens.g rationes
dqꝛ pctõꝛ om̃i bono eſt indignus. Nec ſolũ ex ogruo. eligendi ſiuę repꝛobandi accipit a puiſione ſiue a pꝛe
qꝛ iuſtus dignus eſt exaudiri. Gratificatio ſub me ſcientia.¶ Item nullus ſapientum eligens pᷣeligit

nito cõgrui põt cadere quo ad ipᷣm gratificandũ.ſub oino in di antia. maxime ſi poſſit acciꝑe oia eque cõ

—

ßRb ᷣðð —

u merito digni q;tum ad alium virum ſanctũ.ſub me grue. ſed deus pꝛefert vn alteri in electiõe. ergo ⁊c.
emrn rito cõdigni q;tum ad neutu. ⁊ boc ꝓpꝛie loquẽdo ẽ ¶ Item ſi diuinũ ꝓpoſitum ſiue p̃deſtinatio ſolum
. u meritũ.Rendẽedũ ̊ ad qõnẽ cũ querit.vtrũ p̃deſtina haberet rõnẽ volũtatẽ dei ⁊ nõ aliã. tũc g videt᷑ ꝑci
nn tio ⁊ repꝛobatio cadant ſub menito.ꝙ ſimplr loquẽ tas in diuina voluntate ſi em vellet om̃s ſaluareom
in do qtum ad pꝛincipale ſignificatuz. neutra cadit ſõ̊ nes ſaluarent᷑.⁊ nõ eſt alia ratõ niſi qꝛ nõ vult. vo⸗
– mento.q;;tum vᷣo ad cõnotatũ repꝛobatio cadit ſu luntas eius nõ eſt liberalifſima nec optima. ¶ Itez
Nuſe, 6 merito ſimpliciter. pᷣdeſtinatio vo m qͥd. 4 oõcedẽ ſi nõ eſſet alia ratio qᷓ; voluntas.ergo cũ deus repꝛo/
ng 4 ge ſunt ergo rõnes ꝓbantes ꝙ pdeſtinatio nõ cadit bando ꝗꝓponit damnare.ſi ſineomni ratione ſola vo
2 ſub merito.ſiliter ꝙ nec repꝛobatõ. ¶ Ad illud qd pᷣ luntate vellet damnare aliquem. vfr crudeliſnmus
, mo obꝛ de glo, c eſau ꝑ iu iciam repꝛobatus eſt. dð. co ꝙ feciſſet hoies ad ſuppliciũ. tẽ ſi ſola volun/
INœ Dỹibi accipit̃ repꝛobatio ꝓ cõnotato qð eſt obdura tate pꝛedeſtinat ⁊ repꝛobat nõ pᷣcognita ratione.vp
4 10 tio. ¶ Ad illud qdð obꝛ ꝙ odiñ eternũ cadit ſub meri ergo ᷣm hoc ꝙ ſit acceptoꝛ ꝑſonaꝝ.qdð eſt ↄtra illud
, to. dom ꝙ odium eternũ duo dicit. ⁊ pncipale ſigni/ qð dẽ act.x. In veritate compcri ꝙ; nõ eſt acceptoꝛ ꝑ
