tellectum. ⁊ ſic vnũ de altero pꝛedicat᷑ p̃m eſſe. vt pa
ter ad filium. ⁊ ſic nõ pꝛedicat᷑. NMatura em̃ non dicit
reſpectum ad ꝑſonam fm eſſe.ſed m dici.ct talis re
ſpectus impoꝛtat᷑ cum dicit᷑. ꝙ natura eſt foꝛma re⸗
ſpectu rei nature.hinc eſt ꝙ dicit᷑ ratione illius reſpe
ctus.tres ꝑſone vnius eſſentie vel nature.⁊ vna na/

tura trium pſonarum.nõ tñ dicit᷑ tres perſone vniꝰ

dei. Nam boc nomẽ deus nõ impoꝛtat reſpectũ ßm

ctus noſtri. ꝓpter erꝛoꝛem amouen

deus abꝛaam.yxſaac ⁊ iacob. ¶ Ad vltimũ dicenduʒ ⁊ 7
ꝙ communicabilitas ⁊ incõmunicabilitas non ſunt
oppoſite ꝗꝓpꝛictates.ſed ſic differunt.ſicut habere ꝓ⸗

dici ad ꝑſonam ſcd ſolum ad Seanm oraste

. . ntes pꝛietateʒ ⁊ nõ habere. Quia em̃ ꝑſona babet ꝓpꝛieta
tatem ibi ſunt veriſſime¶ Pꝛedicationem aũt ꝑ inbe
rentiam eſt ibi repire ꝓpter intellectus noſtri defecti

tem relatiuam.ideo diſtinguit᷑ ⁊ eſt incommunicabi
lis.ſed qꝛ eſſentia caret illa ꝓpꝛietate.ideo cõmunis ẽ

⁊ cõmunicabilis pluribus. ⁊ ideo nõ diſtinguũt᷑ ab/

inuicem. Ael poteſt dici ꝙ cõmunicabilitas nõ eſt p

ca rerum pꝛietas diſtinguens etiam in creaturis. Unde q́;uis
inferioꝝ.tenet modum enunciandi quem habet cir ⸗

bomo ſit cõmune ⁊ petrus ꝓpꝛium.nõ tñ impeditur

quin homo dicit᷑ in petro. quãtomagis in deo illa ꝓ

poſitio intelligit᷑ de ꝓppꝛietatibus ſepantibus 2 diſtin

guentibus illa in Rulbus ſunt abinuicem.
trum in diuinis ſit ponere appꝛopꝛiationez. Et ꝙ

ſic videt᷑.quia ꝑ cõmunia eſt deuenire ad intellectuʒ

Apꝛioꝝ.ſicut patet ꝙ ꝑ memoꝛiam.intelligentiam.et

voluntatem venit᷑ in cognitionem trinitatis.ſimilit

ꝑ vnitatem. veritatem. ⁊ bonitatem in quibus conſi
ſtit ratio veſtigij.ſed nõ deuenit᷑ a cõmunibus ad ꝓ⸗

pꝛia. niſi communia aliquo modo appꝛopꝛient᷑.cũ g

ſit deuenire in diuinis ꝑx communia ad cognitionem

Rpri⸗ef ibi appꝛopꝛiatio.Ad hoc cſt autoꝛitas ſacre

cripture que appꝛopꝛiat cõmunia perſonis.vt potẽ

tiam patri. ſapientiam filio. ⁊ bonitatem ſpũiſancto.
¶ Sed ↄtra.ſicut ſe habet ꝓpꝛium ad commune.ita
commune ad ꝓpꝛium. ̊ ꝓpꝛum non poteſt commu

nicari niſi falſo.g̊ nec cõmune appꝛopꝛiari.ſicut g&̊ ꝓ

pꝛium patris nunq; alijs fit cõmune.ſic nec cõmune
a parte rei.⁊ eſt compoſitio.⁊ reſpectu buiꝰ eſt incõ⸗

n appꝛopatio in diuinis aut eſt ſcm

rem. aut ſjm intellectum. Si ᷣm rem. ſed vbi eſt ap/
p:opꝛiatio ſᷣm rem. aliquid plus dicit᷑ de illo cui ap/
pꝛopatur. ergo in diuinis eſt pꝛius ⁊ poſterius qtu,⸗

ad eſſentialia.quod eſt incõöueniens. Si ᷣm intelle-
ctuʒ.ſed intellectus illi ꝗppꝛopat᷑ cui magis indicat

mogu deo cõuenire.gᷓ cum magis indicet intellectus ineſſe ſapi
eſt.qꝛ nõ cadit modus materie vt ex qua. modus au

entiam patri tanq́; antiquioꝛi.illi debet appꝛopꝛiari.

ſcd appꝛopꝛiat᷑ in contrarium. appꝛopꝛiatio eſt cõ⸗
tra intellectum. nõ ergo attendit᷑ m intellectum.

Item vbi eſt appꝛopatõ.pꝛius eſt ſm rationeʒ in
telligendi ꝓpꝛium q; appꝛopꝛiatum. ratio em̃ appꝛo-
pꝛiationis ꝑ pꝛius eſt in ꝓpꝛio.ꝙ̊ cum appꝛopꝛiatuʒ

ſit commune.m rationem intclligendi pᷣus erit pꝛo

pꝛium qᷓ; communc.quod eſt inconueniens. ¶¶ “ 28

dom ꝙ de appꝛopꝛiatis eſt loqui duplicitcr. Aut q;

tũ ad id qð ſigniſicãt. aut q;‚tũ ad oꝛdinẽ quẽ ↄnotãt
Si qᷓ;tum ad ſignificatũ.cũ illud ſit cõe.⁊ oibꝰↄueni

at ꝑſonis ꝑ indrñtiã.nõ ↄuenit appꝛopari rõne ſum

pta a ꝑte rei.appꝛopᷣat᷑ tñ rõne ſumpta a ꝑte intelle/
nouendũ. OQſ em̃ intel
lectus carnalis in pꝛe carnali videt defectũ potẽtie.⁊

in filio defectum ſapie. ⁊ in ſ.ſ.intlligit furoꝛem ira⸗

cundie.iõ ſpũalis intellectus vt cleuet a carnalitate.

potentiam patri attribuit. q;uis nõ magis cõueniat
ei. ſed ne minus videat᷑ ↄuenire. ⁊ ſic de alijs. Si au⸗

tem loquamur q;tũ ad oꝛdinẽ vel oꝛiginẽ quẽ conno

tant.ſic appꝛopant᷑ a parte rei ꝓpter ↄuenientiaʒ cũ

Aꝓpꝛijs ꝑſonarum.vnde qꝛ pater a nullo eſt.⁊ filius a
patre.⁊ ſpũſſanctus ab vtroq;.⁊ hmõi oꝛdo attendi
tur in potentia.ſapia.⁊ bonitate.iõ patet rõ appꝛop
andi. Añ illa qᷓ̃ nõ cõnotant aliquo modo oꝛdinẽ NNWN
oꝛiginẽ nõ ſunc appꝛopahilia. Ad illud g qd ob 2 9

apꝛiñ nõ coicat S ⁊c.dᷣ. ꝙ nõ eſt ſile.quia ex boc

—— ℳ

ꝓ commune appꝛopꝛiat᷑ nõ attribuit᷑ niſi ei cui con / hẽ oᷣtingit nomiĩa creaturau tranſferꝛe ad qeatoxx.
enn ſi. atar mnne tunc atembuieurci cui cs pi ratiõe ⁊ ecõuerſo.ſed illa nö tranſſerunt ergoner
z3o0 uenit. idco nõ eſt ſimile. Ad illud qd querit᷑.vtꝝ iſta. Seen ſimilitudo eſt ratio traãſlatiõis. ergo no
aappꝛopatio ſit m rem vel ſm intellectũ.dð.ꝙ ꝑ hoc mina reꝝ magis deo ſimilium magis debẽt ad deum
dðs cſt ſcm. põt dici vis appꝛopᷣatiua ſiue appꝛopꝛi- trãſferri.talia autẽ ſunt nomina angeloꝛũ. ergo illa
ans pᷣncipiñ. vel põt boc qd eſt m. impoꝛtare rone tranſferunt᷑.quenit᷑ ergo que nomia debeant trãſfer⸗
appꝛopandi. Si pᷣmo modo.ſic cũ apꝛopare ſit vi r.et que non:? Seꝰ.d. ꝙ ratio vel finis traſlationis ʒ2
tutis cognoſcẽtis.ſic appꝛopꝛiatio eſt ſᷣm intellectu, duplex ẽ. Ana inquã ẽ laus dei. alia manuductõ in/
nẽr m. Si aũt ſᷣm dicat rõnẽ appꝛopandi.ſic vno mõ tellectus nr̃i. Dꝛopter laudem dei neceffaria eſt trãſ
eſt ſᷣm rẽ.i.q;tũ ad oꝛdinẽ ↄnotatũ.alio mõ ſm intel latio.Quoniaʒ em deus multuʒ eſt laudabilis.ne ꝓ-
lectũ qᷓtũ ad ſigniſicatũ.vñ intellectus appꝛopat᷑ ꝓ pter inopiam vocabuloꝝ contingeret ceſſari a lau⸗
pter intellectũ.ſᷣ nõ idẽ intellectꝰ ꝗꝓpt᷑ ſe. ſᷣ intellecctꝰ dc.ſacra ſcriptura docuit nomina creaturaꝝ ad deũ
lanus ⁊ fidelis.pter intellectum carnalẽ.nõ vt cum tranſferri.et hoc in numero indefinito.vt ſicut om/
co ↄcoꝛdet. vt ei obuict. ⁊ iõ cũ intellectus carnalis nis creatura laudat deum.ſic deus laudet᷑ ex omi no
credat paꝝ de potẽtia in patre.ſpñalis appꝛopᷣat ei mine creature.⁊ qui nõ poterit vno nomine laudari
potentiꝗ. nec tñ intellectus eſt falſus.qꝛ nõ intelligMit tanq; ſupexcellens omne nomen. laudaretur ex om̃i
plus eſſe de potentia in patre.ſᷣ nõ minus qꝙᷓ in fiio. nomine. Alia ratio eſt manuductio intellectus no⸗-
Si aũt potentia appꝛoparct᷑ filio.tũc intellectꝰ car ſtri. Quia em̃ ꝑ creaturas ad cognoſcendũ creatoꝛẽ
nalis plus credit eſſe in filio.⁊ iõ falſus eſt. et ſic ptʒ venimus vt plurimum.fere omnes creature habent
gy illud. ¶ Ad vltimũ dᷣm. ꝙ appꝛopꝛiatum ſᷣm id q; ¶ Apꝛictates nobiles. que ſunt ratio intelligendi deuʒ.
eſt. pꝛius eſt ᷣm rõnẽ intelligendi q; ꝓꝛium. appꝛop vt leo foꝛtitudinem.agnus manſuetudineʒ.petra ſo
atum aũt ſub hac intentione cõſequit᷑ rõneʒ ꝓpꝛij. ct liditatem.ſerpens pꝛudentiam.⁊ conſimilia.iõ opoꝛ

boc nullum eſt inconueniens. tuit plura nomina tranſferꝛi ad deum. Quoniam er

Queſtio. iiſ. d o finis imponit neceſſitatem bis que funt ad finez.
¶ Atrum in diuinis ſit poncre tranſlationeʒ. Et q ſic. cum tranſiatio ſit ad laudem dei.ideo nomina impoꝛ

videt᷑ in libꝛo de trini. Sunt nomina que tranſlati/ tantia defoꝛmitatem non debent tranſfer:i.vt dyabo
ue ⁊ ꝑ ſimilitudinem de deo dicunt᷑. ¶ Item Dyoñ. lus.buffo.vulpes.quia magis tranſferunt᷑ ad vituxe
te diui. no. theologi tanqᷓ; innominabilem deum lau rium qᷓ; ad laudem. Rurſus qꝛ tranſlatio eſt ꝓpt᷑ no
cdant ex omni nominc.ſ hoc nõ põt eſſe niſi ꝑ tranſfla ſtram inſtructionem.⁊ ſimilitudo incipiens a notio
tlonæé. ergo in diuinis eſt ponere tranſlationẽ.¶ Itẽ rii.eſt via cognoſcendi.ideo eſt tranſſatio a creaturis
hboc videt᷑ ratione.qꝛ ſacra ſcriptura dicit deũ iraſci ? tanq; a notioꝛibus ad creatoꝛem.ſed nõ cõuertitur.
olcre.ſed hoc nõ poteſt dici ꝓpꝛic.ergo neceſſe eſt ꝓ ⁊ quia magna ſimilitudo mater eſt falſitatis.ido nõ
dicat᷑ tranſlatiue.ſed inter omnia que ↄtingit nomi - tranſferũtur nomina multum ſimilia.ſicut ſũt nomi
nare. doloꝛ ⁊ ira maxime diſtant a deo.ergo ſi bec cõ na angeloꝛum. ne foꝛte angelus credat᷑ eſſe deꝰ. Per
tingit tranſferꝛe. ⁊ omnia alia nomina..· ¶ Item per boc patct ꝙ tranſlatio eſt in diuinis qẽtum ad nomi
que contingit rem intelligere.ↄtingit ⁊ ſignificare.? nũ multifoꝛmitatem.ratione cuius dicit᷑ deus omni⸗
P que contingit ſignificare. cõtingit ⁊ nomiare. ſed ꝑ nominabilis. ⁊ patent omia pꝛeter pꝛimũ. Quod em̃
ofia creata cõtingit deuz intelligere. ego ⁊ nomia/ obijcit᷑ ꝙ nulla eſt ſimilitudo. quia ſumma cſt diſtã/ ʒ33
re. ¶ Sed ↄtra. Om̃es tranſferentes ſᷣm aliquam ſi tia. ODdm.ꝙ et ſi non eſt erglielcho P vnius nature
inil itudo pᷣm analogiã

dinẽ tranſferunt.ſed dei ad creaturam nulla ẽ participationem.eſt tamen ſimili

litudo eſt rclatio equiꝑantie. ergo ſi ꝗpter ſimilitudi de boc magis alibi habitum eſft.

Anq ſupꝛa diſſeruerimus ac plura ꝛixenimꝰ. Supra egit magiſter de ſacramento trinitatis ⁊ vnita
tis.in bac ꝑte agit de conditionibus ᷣm quas eſt in deo ratio cauſalitatis.que ſunt potentia. ſapien-
aaAia. ⁊ voluntas.Habet autem bec pars tres partes. In quarum pꝛima agit de ſcientia. In ſecunda
te potentia.infra diſtinctione.xlij. Nunc de omnipotentia dei agendum eſt. In tercia de voluntate.infra diſ.
xlv. Jam de voluntate dei ⁊c̃. Prima pars babet tres. In pꝛima agit de ſcientia in generali ſᷣm ſe. In ſecun⸗/
a agit de modis diuine cognitionis.vtrum deus cognoſcat mutabiliter vel immutabiliter. et quomodo.di.
rxrxrviij. Nunc argo ad ꝗꝓpoſitum reuertentes. In tercia vo agit itum ad ſpeciales effectus. infra di xl. Pꝛe
deſtinatio vo eſt de bonis ſalutaribus. Pꝛima pars diuidit᷑ in tres. In pꝛima magiſter determinat de ipᷣa dei
ſcientia. In ſecunda qꝛ res agnite ſunt in ſciente ꝑ modũ ſcientis.ideo determinat quomodo res ſunt in deo.
infra di. xxxvj. Solet bic queri. cum omnia dicant᷑ eſſe in dei cognitione. In tercia vo incidenter determinat
gquomodo deus eſt in rebus.infra diſt. xxxvij. Et quoniam demonſtratum cſt er parte. ¶ Pꝛima pars que cõ
tinet pꝛeſentem diſtinctionem. tres habet partes. In pꝛima cum dei ſcientia ſit vna. determimnat quomodo
ſortitur plura nomina. In ſecunda cum dei ſcientia el pꝛeſcientia ſit eterna. determinuat qmodo ſe habrat ad
cempoꝛalia vel creata. ibi. Hic conſiderari opoꝛtet. vtrũ ſcientia vel pꝛeſcientia. In tercia cum dei ſcientia ſit
ens. quomodo cognoſcat non entia. ibi. Pꝛopterea omnia dicunt᷑ eſſe in deo ⁊c. In pꝛima pte ſeipᷣm ↄtinu/
Ins dicit ꝙ diuina eſſentia plura habet nomina ꝗꝓpter coninotata. In ſecunda dicit ꝙ dei ſctia eſſet. ſi nibil
Peuremei eſſet Kientie ſenn diceret eenen 32 tercia ena womnnz pader nen d n Na
duat cognoſcuntur. xet ſunt in ipſo.⁊ ita omnia ſunt ſibi pꝛeſentia.⁊ ſic patet diuiſio ⁊ ſententia. ui
oßes e pamium manifeſte untin it. eatct diiſto 7 entenig. Bubgd⸗

ſimilitudo.cum ſit ſumma diſtãtia. S̊ ⁊c.¶ Itẽ ſimi / ⁊ babitudinẽ.⁊ hoc in comꝑatione ad effectas.Sed

W—

nimnäg
genininie
A un
eirtn
en

Nenſinie

tmmtgen
n Küarr
wckair
inigiarien
nsidu
rnni ti
Grümncht
indef
Neuchn

htinttenn
togtagritr

ini⸗
CN
gii 4
wiiutin
en
ynn
aſnen

e ſcia dei. que cũ ſit vna.quõ ſoꝛtit᷑ pla noia. a
Ainq; ſupꝛa diſſeruerimus ac plura dixerimꝰ
de his cõmuniter que ſ̃ᷣm ſubſtantiam de deo
dicunt᷑. coꝝ iij quedam ſpecialem efflagitant
b tractatum.de quibus ammodo tractandum eſt.i.de
ana vclantarrgairnni,: GVolngan pꝛedeſtina
n

c tione.voluntate.⁊ potentia. ¶ Sciendum ꝗg eſt.q; ſa⸗
pientia vel ſcientia dei.cuʒ ſit vna ⁊ ſimplex.iñ ꝓpter
varios reꝝ ſtatus.⁊ diuerſos effectus.plura ac diuer⸗
ſaſaa ſoꝛtit᷑ nomina. Dicitur em̃ nõ tm̃ ſcientia.ſed etiam
pꝛeſcientia vel puidentia.diſpoſitio.pᷣdeſtinatio. Et
eſt pꝛeſcientia ſiue ꝓuidentia non de futuris tm̃. ſᷣ de
omnibus.de bonis.ſ.et de malis.diſpoſitio vᷣo de fa/
ciendis. Pꝛedeſtinatio de omnibꝰ ſaluandis. ⁊ de oĩ/
bus bonis.quibꝰ⁊ hic liberant᷑ ⁊ in futuro coꝛonabũt᷑
Peꝛedeſtinauit em̃ deus ab eterno hoĩes ad bona eli⸗
gendo. ⁊ pꝛedeſtinauit eis bona pᷣpando.&° hoies pᷣ⸗
deſtinauit. apłs oſtendit dicens. Pꝛceſunaui qs p⸗
(cciuit fieri cõfoꝛmes imaginis filij ſui. Et alibi. Elegit
QO nos ante mũdi ↄſtitutionẽ.vt eſſemꝰſancti ⁊ immacu⸗
I lati. Quot aũt bona eis pꝛepauerit. ꝓpheta Eſa. oſtẽ
E ri et dit dicens. Oculus nõ vidit deus abs te que pꝛeꝑaſti
9„*

Pꝛedeſtinare
quid ſit. 8
Ro. viij.

diligentibus vel expectantibus te. Ergo ab eterno p/
deſtinauit quoſdam futuros bonos ⁊ beatos.i.elegit
vyt eſſent boni ⁊ beati.⁊ bona eis pꝛedeſtinauit.i.pᷣpa/
Oe quibus p t. Daonidenal aüũt eſt gubernandoꝝ.q̃ vtiq; eodeʒ
S modo videt᷑ accipi q diſpoſitio. Interduʒ tñ puiden⸗
De ſapiẽtia el tia accipit᷑ ꝓ pꝛeſcientia. Sapientia vo vel ſcia de oi⸗
ſca. ⁊ de quibꝰ bus eſt.ſ.bonis ⁊ malis.⁊ de pꝛeſentibꝰ.pᷣteritis.⁊ fu⸗
turis.⁊ nõ tm̃ de temꝑalibus.ſed etiaʒ de eternis. Mõ
enim ita ſcit deus iſta tꝑalia vt ſeipᷣm neſciat.ſʒ ipᷣe ſo/
lus ſeipᷣm ꝑfecte nouit.cuius ſcie comꝑatiõe.oĩs crea⸗
ture ſcientia imꝑfecta efft.
¶Ciũ dei ſcientia vel pᷣſcientia ſit eterna. quomodo
ſehabet ad tempoꝛalia vel ccreaas. b
¶ Hic conſiderari opoꝛtet.vtrũ ſcia.vel pᷣſcia.vel diſpo
ſitio.vel pᷣdeſtinatio.potuerit eſſe in deo.ſi nulla fuiſ⸗
ſent futura:Cum em̃ pꝛeſcientia ſit futuroꝝ. ⁊ diſpoſi
nio faciẽdoꝝ.⁊ pᷣdeſtinatõ ſaluãdoꝝ.ſi nulla eẽnt futu
ra.ſi nihil eẽt facturꝰdeꝰ.vl aliqͥs ſaluaturꝰ.nõ vide
potuiſſe in deo eſſe pᷣſcia.vel diſpoſitõ.vłpᷣdeſtinatõ.

etum. Si in ſua generalitate. ſie cum ſcientia ſit reſpectu bonoꝛum maloꝛum. faciend
pꝛioꝛ eſt ñm rõnẽ intelligendi qᷓ; potẽtia. Et

eñ iſta:

ſpecialem efflagitant
tractatũ. Contra. aut
lem tractatũ qꝛ ſt᷑ difſf⸗
ficilia. aut qꝛ ſunt ap/
pꝛopꝛiata. Si qꝛ ſunt
difficilia. ᷣ alia etiam
ſũt difficilia.ſicut ſim
plicitas.veritas.ĩmu⸗
tabilitas. Si qꝛ ſũt ap
pꝛopata.ſ̃ ſilr ſũt vni
tas ⁊2 equalitas.Renꝰ.

ſpãlẽ tractatũ tripli-
ci ex cã.tũ qꝛ ſunt dif/
ficilia.tũ qꝛ multa de
ipis in ſcriptura ſunt

octerminata. tũ etiaz

crcaturã.⁊ ᷣm bas cõ

ditiones attendit᷑ rõ
cãe in diuina natura.

ideo qꝛ debebat face

re tranſitũ ad creatu/

ras ſiue ad creationẽ.

⁊ ad bec pᷣexigit᷑ in cʒ

pofſe ſcire ⁊ wlle. qᷓ fa

ciũt cãm eſſe pfectaʒ.

iõ tractatũ illũ in me-
dio collocauit int᷑ tra
ctatuʒz de trinitate. et

tractatũ de rerũ vni⸗/
tenẽt a vco ⁊ a deo ſu
ſtentant᷑.iõ tractatus

iſte in ᷣmo li. ponit᷑.

b/ Ammodo tractã
m ⁊c̃. Nidẽꝛ
hic male dicere. qꝛ po
tẽtia pᷣcedit ſciam et
voluntatẽ.g male oꝛ⸗

dinat in ꝓpoſito ma

dðm ꝙ duplex eſt lo⸗
qui de iſtis.aut in ſua
gñalitate. aut vt con /
currunt ad vnũ effe-
oꝛum ⁊ nõ facicndoꝝ.

tpotẽtia cũ ſit reſpectu faciendoꝝ 2 nõ faciendoꝝ. poꝛ eſt volũta

tegcreu acienon bonop tm Si an lodmut vebis put ocurrut ad vnũ efceri. ſicpoteria i,
e

tum potẽs eſt pᷣma,inqᷓtũ erequẽs eſt vltima. Pꝛius em̃ eſt po

deinde ſcire.⁊ poſt

velle.⁊ poſtremo ẽ „.

cere. quod eſt ipius potẽtie. Et qtum ad hunc actũ mgr ponit bic vltimo loco potẽtiã.ſᷣ in executiõe cõſide/

ſcientia. puidentia. diſpoſitio. pꝛe

inatio. qr

iuina cognitio põt conſiderari.aut in ſc.aut in compatiõe ad creaturas.Si in ſe.au

tionem ꝑ modum ſpeculationis. aut put dicit ſpeculationẽ iunctã affectioni. Pꝛimo

rat odinẽ ſm maioꝛc generalitatẽ ⁊ minoꝛem. eapia vel ſei dei ⁊c. diuerſa ſoꝛtit᷑ noia.qᷓſ.ſunt ſcia.b
Puldentia diſpontiοα%: πεαſtinatio. qf quõ diſtinguunt᷑ hec noia. et videt᷑ ꝙ inſufficient enumeret.
. Plſienn eſt ponere in diuinis pdeſtinationẽ. veruũ ⁊ repꝛobationẽ.Re.dm ꝙ bmõi noia diſtinguunt᷑ ſic.

t ꝓut dicit pure cogni·

eſt ſapientia. Ael ſic. aut dicit cognitionẽ ſimplicẽ aut ꝑ rõnẽ nobiliſſimam ſicut ꝑ cauſas nobiliſſimas qᷓ ĩe
deus ſunt. Pꝛimo mõ eſt ſcia. ſco mõ eſt ſapia. Si ant cõſideret᷑ in ↄpatiõe ad res.boc põt eẽ duplicit. Aut

connotat euentum. et ſic eſt pꝛeſcientia. Aut effectuz. et boc dupliciter. aut in cõſeruando. aut in gubernando

et ſic eſt puide
tum aq vonum

tia. Aut in efficiẽdo. et hoc dupliciter. aut q;tum ad bonum nature.⁊ ſiceſt diſpoſitisaut e
ſuꝑadditum.⁊s ſic eſt pꝛedeſtinatio.Autq;tuʒ ad eius pꝛiuationem.ct ſic repꝛobatõ. Scd q·
2 X.

. *. .
. —. .
7 7.

dpriudtio gratie no eſt
cffectus.ᷣ defectꝰ.iðdo0

2

repꝛobatio nõ bic nu

paratiõe. Si in ſe. aut

d᷑w re! rtionem nobiliſſi
man. et ſic ſapia. aut

oꝓadqualẽcũq; rõnem.

ſic eſt ſcia. Si in com

ꝑatione.Aut cuẽtuũ.

1 ſic pſciẽtia. Aut euẽ
tuñ ⁊ ceffectuũ.⁊ B vł

in gubernando.⁊ ſicẽ

Puidłẽtia. vel in cffici

cuiuſcunq; nature ſic

cſt diſpoſitio.ſi reſpe

cctn rationalis.ſic pᷣde

fſtinatio. Aut euẽtuũ
ct cffectuuʒ ⁊ defectu

uunm. et ſic repꝛobatio.
aquc eſt pꝛcſcientia no

vCreatoꝛ ita dicit

relatiue vt eſſcntiam

non ſignificct. Nidet᷑
dicere falſũ.nã creatõ

ſignificat modũ acti/
onis nõ relationis. er
Ngoo creatoꝛ ſimiliter. S
nõ dicit᷑ ſᷣm relationẽ

parte modinecag-
te rei. iſtud conſtat.er

dicit ꝙ eſſentiam nõ
ſignitficãt.qꝛ creatio ſi
gnificat aliq̃d. aut er-
go creatũ. aut increua

aggo nullo modo. Itcʒ
videt falſuz dicere. c/

tiũ.· Si qeatum. ergo
nõ dicit᷑ de deo. Si in

cLntic impoꝛtat eſſentiam.ſcd creatoꝛ tm̃ relationem. NHerunta

creatũ. cum ſignifi⸗

cet ꝑſonã ſignificat eſ
ſentiã. R. dom ꝙ re⸗

latiue vici aliquid eſt
dupliciter. Aut qꝛ ſi· &
gnificat rdationeʒ. ſi
cut nomina que ſunt

in pᷣdicamento relati

agẽtẽ.ſic dẽ rclatiue.⁊ ſicintelligit mgr̃ de hoc noie creatoꝛ ⁊ bene.Aliu

dicik ppter boc ꝙ;

„S

pielcientie nominc. ? buſdã owonit᷑. Si inqunt potuit pᷣſcia dei nõ eẽ in ðo
lpm ſibi appꝛopꝛiat.
Alñ diuiſio poteſt ſic
fryoꝛmari. Cognitõ dei
aut eſt in ſe. aut in co⸗/

is imponat᷑ diuin e eẽntie.⁊ iõ de ſola eiꝰeẽntia d

—
„„
—7 2
vf
. 5
. „*

—

Potuit aut de nulla pꝛeſcire futura. potuit nõ crearre
aliquid. vł non ſaluare aliqs. Potuit & in deo non eẽ
pſciĩa.vel diſpoſitio.vlł pꝛedeſtinatio. Ad h̊ aũt itaa qͥ

ab eterno.⁊ potuit nõ eſſe.Si vo potuit nõ eſſe.cũ pꝛe
ſcia dei ſit eiꝰſcia.⁊ ſcia ſit eiꝰ eſſentia.potuit g nõ eſſe
ab eterno id qð eſt diuina eẽntia. Ita ⁊ de diſpoſitiõe
⁊ pᷣdeſtinatione q̃ eſt diuina eẽntia obijciũt. Addũt qS
⁊ alia ita loquẽtes.Si potuit deꝰnõ pᷣſcire aliq̃ᷓ.cũ idẽ
ſit deo pᷣſcire qð ſcire.⁊ ſcire qdð eſſe.potuit &̊ non eſſe.
Itẽ cũ idẽ ſit deũ pᷣſciũ eſſe.⁊ deũ eẽ.ſi potuit nõ eſſe p
ſcius.potuit nõ eſſe deus. Potuit aũt nõ eẽ preſcius.
ſi potuit nulla pꝛeſcire.at potuit nulla pꝛeſcire.qꝛ po⸗
tuit nulla facceeerrrrr.e
¶ Rũſio ꝙ pꝛeſcientia ⁊ diſpoſitio ⁊ pᷣdeſtinatõ q̃ſi
relatiue dicũt᷑ ad futuras res.vl faciẽdaas .
Nd hoc iuxta modulũ nf̃e intelligẽtie ita dicimꝰ. Pꝛe
ſcia.⁊ diſpoſitio.vel pᷣdeſtinatõ.ad aliqͥd dici viden
Sicut em̃ creatoꝛ ad creaturã relatiue dr.ita pᷣſcia vel
pꝛeſciꝰad futura referri videt᷑.⁊ diſpoſitio ad faciẽda.
ac pꝛedeſtinatio ad ſaluanda. Verũtñ creatoꝛ ita rñz⸗
latiue dr.vt eẽntiã nõ ſignificet. Pꝛeſcia vᷣo vel pᷣſci .·
⁊ in reſpectu futuroꝝ dr̃.⁊ eẽntiã deſignat.Ita etiã di
ſpoſitio ⁊ pꝛedeſtinatio. IJdeoq; cũ ðꝛ.ſi nulla eẽnt fu⸗
tura.nõ eẽt in deo pꝛeſcia.vłnõ eẽt deꝰ pꝛeſciꝰ.Quia
varia ẽ ibi cã dicẽdi.diſtingui opoꝛiet rõnẽ dicti.Ccu,z
5 dicis. Si nulla eſſent futura.nõ eſſet in deo pꝛeſcaa.
vel nõ eſſet pꝛeſcius.Si in dicendo hanc cãm attẽdis
ſcʒ qꝛ nulla eſſent ſubiecta eiꝰ pꝛeſcie.vñ ipſa poſſit di⸗
ci pꝛeſcia vłipſe pꝛeſciꝰ.qð vtrũq; ðꝛ ꝓpter futurg.ve
rus eſt intellectus. Sin aũt ea rõne id dicis ꝙ nõ ſit in
eo ſcia qua pꝛeſcit futura.vel ꝙ ipſe nõ ſit deꝰ qͥ eſt iu⸗
turoꝝ pꝛeſciꝰ.falſa eſt intelligentia. Siliter ⁊ ille locu⸗
tiones detminãde ſunt.⁊ potuit nõ eſſe pꝛeſcia dei. vł
potuit nõ eẽ pꝛeſciꝰ.⁊ potuit deꝰ nõ pꝛeſcire aliq̃.i.po⸗
tuit eẽ ꝙ nulla futura ſubiecta eẽnt eiꝰſcie.⁊ ita nõ poſ
ſet dici pꝛeſcius vł pꝛeſcire.vłſcia eiꝰ pꝛeſcia.nõ tamẽ
eo minus ipſe eẽt.vel eius ſcientia. Sed nõ poſſet di /
ci pꝛeſcius.vl pꝛeſcire.vel pꝛeſcia.ſi eiꝰſcie futura niul⸗
la foꝛent ſubiecta.Siliter de diſpoſitione ⁊ pꝛedeſtina
tione vel ꝓuidentia. hec em̃ vt dictũ eſt ad tꝑalia re /

ferunt᷑. et de temꝑaibus im̃ ſuun.
ρ1cia dei no im eſt de tpalibeß etiã de etnig. x
dia xo vel ſapia nõ tm̃ de tꝑalibus ł etiã de eternlis

mi ad paſſimm. ſuefauz paffumn 4d
dctiã qd vicit. no ſigninicat eſſen

videt᷑ dicere aliquid in agente.ſed ab agente.Et huic vr̃ conſonare ratio.qꝛ actio ⁊ paſſio vident᷑ emn eeadem

Et iterum huic vigetur conſonare verbũ Boetij d
aturis predieant᷑. Iſta opinio fuit ſatis ꝓbabilis.⁊ huius fuit magi

. „ . — „

*

cimus eni

„

m deum eſſe ſuam actionem.vtputa ceati

Boetij de trinitate. ꝙ alia gen

men illud bodie communiter nõ tenetur. Di⸗

. ₰ . 1„

controucrſia. Quidã em̃ volunt dicerc.ꝙ noĩa ſex generũ nõ pꝛedicãt aliqᷣd in deo ↄpᷣdicãt. Ande actõ nõ
era rerum nec de creatoꝛe nec dee⸗
c. ct ideo dicit ꝙ pꝛeſcientia ratione ſcei

us enim deumn eſſe ſuam actionem. vtputa ce onem. et quoniam eſſentia eſt vinina actio et boe nomẽ
qeate: inponit ab actione.idco non tmn impoſituʒ eſt cſſcntieverũ eti ab eſſentia ſed illa ſignifntinrda

Nein.

ſoa.

Mo.
Ag.

Kur

limrffe
Wnmne

lnde acnt

S=SSð

=☛
—

—
—
—

— — MD

— —

— —ð —

„ — — —

Ambꝛo.

Põ.xlix. Aug.ſuꝑ illum locum ps.Et pulcritudo agri mecum

eæ eſt. Ideoc; ⁊ ſi nulla fuiſſent futura. eẽt tñ in deo ſcia

eadem q modo eſt. nec minoꝛ eſſet q́; modo. nec maioꝛ

eſt q; eſſet. Sciuit ergo deus ab eterno eternũ.⁊ om̃e
quod futurũ erat.⁊ ſciuit ĩmutabiliter. Scit q; nõ mi⸗
nus pꝛeterita ⁊ futura qᷓ; pñtia.⁊ ſua etna ſapia ⁊ imu
tabili.ſcit ipſe omnia que ſciunt᷑. Omnis em̃ ratio ſu/⸗
perne ⁊ eterne ſapientie(vt ait ambꝛoſius )in eo eſt.qꝛ
omnem ſapientiam ⁊ ſciam capit ſua ĩmenſa ſapiẽtia.
¶ Cum dei ſcientia ſit ens.quomodo ergo cognoſcit
on entia. “ e
ꝛopterea omnia dicunt᷑ eſſe in deo ⁊ fuiſſe ab eterno
Vnde aug.ſuꝑ Geñ.hec viſibilia inqᷣt anteqᷓ; fierẽt
nõ erãt.quõ g nota deo erãt q̃ ñ erat? Et rurſus.uõ
S ea fecerat q̃ ſibi nota ñ erãt.nõ em̃ qᷣcqᷓ; fecẽ ignoꝛãs.
Nota g fecit.nõ facta cognouit. Pꝛoĩde anteq; fierẽt.
⁊ erat.⁊ nõ erãt.erãt ĩ ði ſcia.nõ erãt i ſua natura.pᷣi
aũt deo nõ audeo dicere alio modo innotuiſſe cum ea
feciſſet.qᷓ; illo quo ea nouerat vt faceret. Apud quem
non eſt tranſmutatio. nec viciſſitudinis obumb:atio.
Ecce hic habes ꝙ hec viſibilia anteq; fierent.in dei ſci
entia erant.Ex hoc ergo ſenſu omnia dicunt᷑ eſſe ĩ deo
7 omne quod factum eſt dicit᷑ vita eſſe in ipſo.nõ ideo
ꝙ creanura ſit creatoꝛ.vel quia iſta tempoꝛalia eſſenti⸗
aliter ſint in deo.ſed quia in eius ſcientia ſemꝑ ſunt q̃
vita eſf.
EAe eadem rõne dicunt᷑ oĩa ei pꝛeſenta. f
f nde eſt etiam ꝙ omnia dicunt᷑ ei pꝛeſentia eẽ.nõ ſo/
lum ea que ſunt.ſᷣ etiam ea que pꝛeterierũt.⁊ ea que fu
tura ſunt.ſᷣm illud. Qui vocat ea que non ſunt tanqᷓ
ea que ſunt.Quia vt ait Ambꝛo.in li.de trini. Ita co⸗
ghoſcit ea que non ſunt vt eaq̃ ſunt.et hac ratione oĩa
dicunt᷑ eſſe in eo vel apud eum ſiue ei pꝛeſentia. Tnde

Aug.

eſt. Ideo inquit mecum eſt.qꝛ apud deum nihil pꝛete⸗
rit. nihil futurum eſt. Cum illo ſunt omnia futuꝛa. ⁊ ei
non detrahu it᷑ iam pꝛeterita.Cum illo ſunt omnia co
gnitione quadam ineffabili ſapiẽtie dei. Ecce hic ape
rit Aug.ex qua intelligentia accipiẽda ſunt hmõi ver
ba.omnia ſunt deo pꝛeſentia.in deo ſunt omnia.vłcũ
deo. vel apud deum.vel in eo vita.qꝛ ineffabilis oim
cogiitio in eo eeet.

tione. Mec boetiꝰ? in/

tedit dicere ꝙ talia ñ

pꝛedicãtur. ſed ꝙ nõ
pdicanẽ̃ abſolute. Si

tamen velimus ſuſti⸗

nere mgẽm vᷣm cõem
opinionẽ. dicamus ꝙ
magiſter nõ vult dice

re.qꝙ creatõ nõ impoꝛ

tet diuinã eſſentiam.
ſ quantũ ex vi voca/
cabuli nõ dicit eſſenti
am abſolute ſʒ px mo
dum relatiõis ſiue ſbᷣ
appellatõne relatiua.
ſed pꝛeſcientia duo di
cit.⁊ ſciam ⁊ pꝛedeſti
nationẽ. Ratione ſci

entie dicit eſſentiã ab

ſolutam. vnde manet
ſcia. re ipſa nõ manen
te.nõ ſic eſt de creatio
ne.non em̃ eſt creatio
niſi etiã ſit crcatura.⁊
m hoc verbuʒ magi⸗
ſtri nõ habet calũniã.

ę¶ Si nulla fuiſſent

futura.eſſet tñ in deo

ſcientia ecadem. NHide

tur male dicere. q ſci
entia noſtꝛa ponit reſ.

eęt quando non ponit

nõ eſt ſcientia ſed opi
nio. vel alia acceptio
minus nobilis. & cuz

nobilitate ſcie ſit xo

nere rem. videt᷑ mul-

to foꝛtius ꝙ diuia eſ-
ſentia ponat que ẽ no

biliſfima. Reꝰ. ad hoc

bꝛeuiter dm ꝙ;ẽ ſcia

qua habco cognitio⸗
nem de re. ⁊ eſt ſcia q̃ᷓ

ſcio rem eſſe. Pꝛima

ſcia. nec in nobis nec
in deo ponit exiſtenti

am rei in ꝓpꝛio gene/
re.nec de pꝛeſenti nec

de futuro. quod patzʒ.

quia artifer babet cognitionem faciendi domum quam nunq; faciet. Secunda vo ſcientia ponit rem taʒ in
o ꝙᷓ in nobis.ſed in nobis qꝛ dependet. in deo qꝛ connotat.⁊ q;ẽtum ad pꝛimum moduʒ loquit᷑ magiſter.ꝙ
eadẽ ſcientia eſſet ſed non reſpectu eiuſdẽ.⁊ reſpectu tot.reſpectu qͥt modo eſt qᷓtũ ad ſcdm modũ. .
¶ Inge eſt etiã ⁊c. Ault magiſter ꝙ oia ſunt deo pꝛeſentia.nõ ſolum que ſunt. ſed etiã que pᷣterierũt. Quõ q

intelligit illud. Aut em intelligit᷑ de pꝛeſentia pm veritatem. aut de pᷣſentia ſᷣm cognitionẽ. Pꝛimo mõ fal⸗

ſum eſt. Conſtans em eſt antixps no eſt in deo pm veritatẽ pꝛeſens. Si m cognitionẽ qꝛ habet cognitõez

pꝛeſentum.pꝛeteritoꝝ.⁊ futuroꝝ.ſed ſi ſic. cũ hanc babeat etiã aia. ergo ſiliter oia ſunt ei pꝛeſentia. R*. dᷣm
ꝙy nõ oĩa dicunt᷑ eſſe pꝛeſentia pᷣm veritatẽ exiſtẽtie rerum.ſed ſjm cognitionẽ.qꝛ actu cognoſcit.pñtia. pᷣtcri⸗
ta. ⁊ futura.⁊ circa actum ſue cognitionis ſp eſt pꝛeſentialitas.ita ꝙ nulla ſucceſſio cognitionis dei eſt in nũc
qð cõplectit᷑ omnẽ ſucceſſionem ſine mutatione. ⁊ ideo omnia ſunt ei pꝛeſentia ex hac duplici cauſa. Muis
autem creatura habeat cognitionem de pꝛeſ. entibus.pꝛeteritis.⁊ futuris.quia tam en cognitõ eius tranſit in
pꝛeteritum ⁊ futurum.et noua generatur cognitio ex rei exiſtentia.ideo non dicitur ꝙ omnia ſunt pꝛeſentia
creaturc.ſicut dicitur ꝙ omnia pꝛeſentia ſunt deo.⁊ ideo nõ ponit᷑ memoꝛia in deo. quoniam memoꝛia reſpi

cit pꝛeteritum.nec tm̃ in re. ſed vt etiã actus illius cognitionis tranſit in pꝛeteritũ.
ue getum ſciẽtie vt futuri ct igeo in deo oueniẽterponiit.

b pſcia nõ dicit ratiöem ſi

3z

⸗ððẽ

8 eſſentia rei.ergo ⁊c̃.

=

⸗

) intelligentiamn pꝛeſentis diſtinctionis ari
2

4 tur de ratione diuine cognitiõis que ydea cõ

1†

–

at pluralitatem ᷣm numerum vniuerſalium an ſin/

gularium. Quinto vtrum habeat pluralitatẽ ᷣm nu
merum finitum vel infinitum. Sexto vtrum in yde⸗
is ſit pluralitas õm numerum oꝛdinatũ vel ↄfuſum.

Qneſtio.e.

As i 4ę
( Atrum in deo ſit ponere ydeas.Et ꝙ ſic oſtendit᷑ pᷣ/
mo autoꝛitate Aug.li.lxxxiij.q.q ydee ſunt foꝛme e᷑
ne ⁊ incommutabiles que in diuina intelligentia cõ/
tinent᷑. Ex his tribus còditionibus cõcludit᷑ ꝙ ydea

ſit in deo. ¶ Item ratione oſtendit᷑ ſic.Omne agens

rationabiliter nõ a caſu vel ex neceſſitate pꝛecogno/

ſcit rem anteqᷓᷓ ſit.ſed omnis cognoſcens habet rem

cognitam vel ᷣm veritatem.vel ᷣm ſimilitudinem.vö5ͤ

res anteqᷓ ſint nõ poſſunt haberi a deo ᷣm veritatẽ.

pm ſimilitudinem.ſ ſimilitudo rei ꝑ quam res co⸗
gnoſcit᷑ ⁊ ꝓducit᷑ ydea eſt. ̊ ⁊c. ¶ Iteʒ omne quod
determinate ducit in alterum cognoſcẽdũ.hʒ penes

ſe ſimilitudinẽ cogniti.velipᷣm eſt eius ſimilitudo.ſ
ſpeculũ eternũ mentes ſe videntiũ ducit in cognitio/
nem oim creatoꝝ ſicut dicit Aug.qꝙ rectiꝰ ibi cogno
ſcunt qᷓ;ᷓ alibi. reſtat ꝙ in eo reſidẽt ſimilitudines.⁊
reſtat ꝙ ſunt in eo ſicut in cognoſcente.qꝛ nõ tm̃ ali-/

is l rae ei ſibi. ſed hec eſt tota rõ ydee.ergo ⁊c̃.

Itẽ qꝛ res a deo ꝓducunt᷑.iõ ſunt in deo tanqᷓᷓ in
efficiente.⁊ deus veriſſime eſt efficiẽs.ſimiliter qꝛ ab
ipſo finiunt᷑.ideo veriſſime eſt finis.ergo pari ratiõe
qꝛ ab ipſo cognoſcunt᷑ ⁊ expꝛimunt᷑. ꝑ ſeipᷣm deus ẽ
veriſſime excmplar.ſed exemplar nõ eſt niſi in q̊ ſũt

rerum exemplatarum ydee. ergo ⁊c. onera. yo

niſius de di.no.cognoſcit diuinus intellectus.ſed ex
ſeipſo.et per ſeipſum.nõ ſᷣm ydeaʒ ſingulis innitẽs.
ſe Adom vnam excellentie cauſam oia noſcens ⁊ cõti
nens. ergo deus ſingula nõ cognoſcit ꝑ ydeã. Itẽ
ratione videt᷑.qꝛ ydea dicit rationẽ ſimilitudinis.et

ſimilitudo dicit rationẽ ↄuenientie.dei aũt ad creatu
ram cum ſit ſumma diſtãtia.nulla eſt ibi ↄueniẽtia.

aut ſi eſt. minima eſt. aut nulla ſimilitudo.aut mi/
nima.aut ergo nõ eſt ydea in deo.aut ſi eſt. ᷣm rõneʒ

impfectam eſt.ſᷣ nibil imꝑfectum ponẽdũ eſt in deoo.

S⁊c. ¶

tiam rei.nõ ꝑ ſimilitudinẽ.ſᷣ ydea eſt ſimilitudo non

niſi ad dirigendum in cognoſcendo.⁊ regulanduʒ in

opꝑando.ſed nihil indiget dirigente vel regulante ni -
ſi quod poteſt errare ⁊ deuiare.deus aũt nullum bo-
rum babet. ergo fruſtra ponunt᷑ in deo ydee.Re*.
dom ꝙ circa hoc duplex fuit opinio. Quidam enim

dixerunt ꝙ deus non cognoſcit ſᷣm rationẽ ydee.ſed
m rationẽ cauſe.⁊ ponũt ſimile.ſicut ſi punctus co/
noſceret ſuam virtutem. cognoſceret lineas ⁊ circũ
erentiam. Similiter ſi vnitas haberet potentiã co/
gnitiuam ꝑ quam oↄuerteret ſe ſupꝛa ſe.cognoſceret
omnes numeros.Per bunc modũ dicunt in deo eẽ.
Quoniam enim deus virtutem babet ꝓducendi oĩa
⁊ cognoſcit totã ſuã virtutẽ.ideo cognoſcit omnia.⁊

boc dicunt dyoni.ſenſiſſe cum dixit. ꝙ nõ iᷣm ydesm

ſueuit appellari. Pꝛimo querit᷑. vtruʒ in doo
ſit ponenda ratio ydealis. Secundo dato ꝙ ſic. que
nttur vtrum babeat pluralitatem 'm rẽ.Tercio vtꝝ
habeat pluralitatem ᷣm rationẽ. Quarto vtrũ habe

¶ Itẽ nobiliſſimus modus cognitionis eſt do
attribuendus.ſed cognitio ꝑ rei eẽntiam eſt nobili/
oꝛ qᷓ; ꝑ ſimilitudinem rei.ergo deus cognoſcit ꝑ eẽęn/

em ydea nõ eſt neceſſaria

. „ . 2 22

–

— õä

ſed jm vnã excellentie cauſam cog oſcit oĩa. Sed hᷣ
poſitio oöt ſae. Dalnungnic qꝛ deus cogno⸗

ſcit nõ ꝑ collationem deueniendi a pꝛincipio ad pꝛin
cipiatum.ſed ſimplici aſpectu.Et iterũ.omne cogno

ſcens inq;'tum hmõi.ſimile eſt cognoſcibili. ergo ba⸗

bet eius ſimilitudinem. vel ipᷣm eſt ſimilitudo. Rur⸗
ſus.omnis cognoſcẽs ideo diſtincte ꝓducit.qꝛ diſtin
cte cognoſcit.nõ econuerſo.ergo ratio ꝓducendi nõ
eſt ratio cognoſcendi. Et iterum.aliqua cognoſcit

ab ipſo non ſunt. Pꝛopter hec ⁊ ſimilia eſt aliter dicẽ
dum.iõ eſt alia poſitio ⁊ m ſanctos ⁊ ᷣm phos.q;

deus cognoſcit ꝑ ydeas.⁊ habet in ſe rationes ⁊ ſimi
litudines rerum quas cognoſcit.in quibꝰ nõ tm̃ ipᷣe

cognoſcit.ſed etiam aſpicientes in eum. ⁊ bas ratio/
nes vocat aug.ydeas ⁊ cauſas pꝛimoꝛdiales.· Ad

intelligentiam aũt obiectoꝝ intelligendum. ꝙ ydea

.

dicit᷑ ſimilitudo rei cognite.Similitudo aũt duplici/

ter dicit. Ano modo vᷣm ↄuenientiam duoꝝ in ter/
cio.⁊ bec eſt ſimilitudo ᷣm vniuocatõnẽ.Alio modo

eſt ſimilitudo pm ꝙ vnũ eſt ſimilitudo alterius.⁊ bec
ſimilitudo nõ ↄcernit ↄuenientiam in aliquo coõmu-
ni. qꝛ ſimilitudo ſeipᷣa eſt ſimilis nõ in tercio.⁊ H mo
do dicit᷑ creatura ſimilitudo dei.vel ecõuerſo.deꝰ ſi/
militudo creature.Hoc modo ſumendo ſimilitudi/

nem. ſimilitudo eſt rõ cognoſcendi.⁊ hec dicit᷑ ydea.

Scd aliter eſt in nobis.aliter in deo. In nobis q̃deʒ

ratio cognoſcendi eſt ſimilitudo.cognitum eſt veri/

10

tas. Nam in nobis eſt ſimilitudo accepta ⁊ impꝛelſ-

ſa ab extrinſeco. ꝓpter boc ꝙ intellectus noſter reſpe
ctu cogniti eſt paſſibilis ⁊ nõ actus purus.ideo fit in
actu ꝑ aliquid cogniti quod eſt ſimilitudo eius. In
deo autem eſt econuerſo.quia ratio cognoſcendi eſt

ipſa veritas.⁊ cognitum eſt ſimilitudo veritatis ſcili

cet ipᷣa creatura.Et quia ratio cognoſcendi conſiſtit
in ipſa veritate pꝛima.ideo ratio cognoſcendi in deo
eſt ſumme expꝛeſſiua.Et quoniam omne id quod ſũ
me expꝛimit.ꝑfectiſſime aſſimilat cognituʒ afſimila/
tione competenti cognitioni.ideo patet ꝙ ipſa veri/

tas ex hoc ꝙ facit cogioſcere eſt ſimilitudo expꝛeſi/

ua ⁊ ydea.Ecotrario eſt in nobis.quia eoipſo ꝙ eſt ſi

militudo facit cognoſcere. Ex bis patent obiecta.

Nuod enim obijcitur ꝙ non eſt m ydeam ſingu⸗
lis innitens.dm qꝙ; dyoniſius ex hoc nõ vult remo

uere rationem ydee a deo.ſeo vult dicere ꝙ nõ ſic eſt
ſimilitudo ⁊ differentia ydearuzʒ m ſingula ſicut in

nobis. ¶ Ad illud quod obijcitur ꝗ nulla eſt ↄueni⸗

entia vel minima. Dm ꝙ eſt ſimilitudo vniuocati/

onis ſiue participationis.⁊ ſimilitudo imitationis 1
expꝛeſſionis. Similitudo participatiõis nulla ẽ om/

nino. quia nibil eſt commune. Similitudo imitatio/
nis eſt modica.quia in modico poteſt finitum imita

ri infinitum. vnde ſemꝑ maioꝛ eſt diſſimilitudo ꝙ; ſi
militudo.Similitudo vo expꝛeſſionis eſt ſumma.qꝛ

cauſat᷑ ab intentione veritatis vt viſuʒ eſt. que ẽ ipa
expteſſio. ideo deus ſumme omnia cognoſcit. Ad

illud quod obijcit᷑ tercio.ꝙ nobilioꝛ eſt cognitio per

eſſentiaʒ. Odm ꝙ eſt ſimilitudo cauſata a vitate rei

extra.⁊ de hac verum eſt q mun ita ꝑfecte expꝛimit
rem ſicut ipſa res ſi pꝛeſenter eſſet apud animam. et
hac ſimilitudine non cognoſcit deus. Eſt alia ſimili/
tudo que eſt ipſa veritas expꝛeſſiua cogniti.⁊ eo ſili/
tudo quo veritas.⁊ bec ſimilitudo melius expꝛimit
rem qᷓ; ipſa res ſeipſam expꝛimat.qꝛ res ipᷣa accipit

rationein expꝛeſſionis ab illa.ſeg m banc eſt pfeg/

11

12

13

ſermnafi
ctmonea
ſtnco
ſtaunt.
nu
une
ntne⸗
norban
(Atnaf
Ctrpcncn
Cunten
Cofecin
och
t Eo
ſenhlart
ſtgonpl
ſummay
ckomnine
ſonaſtni.
pena
Auczan
Nicnoni
lurnſom⸗
umi
finniin
Uahenran
Meneboe
lerofri
Poſctats
anenet
Arrm

e

=

niche

liginn,
minkün
mumdrtt
mnchhlte
üinn
Wcginctt
cgiigii
krogini
finlane⸗

4

gnc
Epurnrchin

twco mus
cointus
gthsfultis
ſuu,
icin
Gg

14 oꝛ cognitio ꝛbac ognoſeit duus. S uluc qd ob⸗

ijcitur ꝙ ydea eſt ad regulandum ⁊ dirigendum. dꝗ.
ꝙ regulari ⁊ dirigi poteſt eſſe dupliciter. aut ꝑ regu/

lam difterentem a directo ⁊ regulato.⁊ hec ponit im

perfectionem ⁊ poſſibilitatem erroꝛis.Aut ꝑ regulã
que eſt idem quod regulatum. ⁊ hec ponit impoſſibi
litatem erroꝛis. Quia enim regula errare nõ poteſt.
⁊ deus eſt ipſa regula ⁊ idea.ideo impoſſſibile eſt euʒ
errare.⁊ ſic patct ꝙ ydea in deo non ponit defectum
⁊ imperfectionẽ ſed complementum.

¶ Due ſtio.ij.

„

ꝙ ſic videt.qꝛ aug.dicit ꝙ ydee ſunt foꝛme eterne et
incõmutabiles. ſi ſunt foꝛme ſunt plures. ⁊ cũ foꝛ/
