numerũ cum alijs.⁊ ſic patent tri
impꝛocefſſibilitas diſtinguit ⁊ dicit nobilitatem.⁊ di
cit fecunditatem. quia rationes non valent. co ꝙ B
totum in alijs rationibus aſſi
contra alias non diſtinguit

cis ꝙ nõ dicit nobilitatẽ. Contra. omne quod dici
in diuinis.ad nobilitatẽ pertinet. alioquin nõ dicit᷑

ter cõmunicat in naſcibilitatem.

ſcibilitate. Si ſecundo modo. tunc nõ differt a ſpi⸗
ratione actiua.quia non ſpirat᷑ qui ſpirat.
ſi non ꝓcedere eſſet notio.eadem ratione nõ pꝛodu
cere.ſed hoc falſum.ergo ⁊c̃. Si dicatur ꝙ nõ eſt ſi
mile.quia non ꝓducere dicit nobilitatẽ. Contra.nõ
ꝓgducere perſonã dicit ſtatum emanationis.⁊ ſicut
ratio pꝛincipij ante qdð non eſt aliquid dicit nobilita

tem. ſimiliter ratio ſtatus vltra qð non eſt pcedere.

ergo nobilitatem dicit.ſi ergo nõ eſt aliud quare nõ

dicatur notionaliter. videtur q; non pꝛoducere ſit

notio vt non ſpirari. ¶ R. ad pꝛedictoꝛum intelli 26

gentiam eſt notandum. ꝙ nibil poteſt eſſe notio in

diuinis niſi dicat reſpectuʒ poſitiuum. vel ex pꝛimo

intellectu. vel ex conſequenti. Si cm̃ ſolum pꝛiuat

7

relationem. ita dicitur de eſſentia ſicut de perſona.

Vuge ſicut dicitur ꝙ pater non pducitur.nec ſpiri
tuſſanctus perſonam ꝓducit.ita etiam eſſ entia pꝛo
duci non dicitur. et ctiam perſonam non pducere.
⁊ ſicut non poteſt eſſe notio hoc quod eſt ingenitus

niſi ponat reſpectum poſitiuum ex conſequenti. et

hunc ponit ſicut viſum eſt. ſimiliter nec boc quod ẽ
inſpirabilis poteſt eſſe notio niſi ponat reſpectum
poſitiuum. hunc autem non ponit niſi ſecundum
ꝙ ponit pꝛimitatem reſpectu ſpirationis.ſicut inna
ſcibilitas reſpectu generationis.vt ſicut innaſcibi⸗

lis dicitur qui nec generatur nec generationẽ conſe

quitur.ita impꝛoceſſibilis qui nec pꝛocedit nec pꝛo/
ceſſionez conſequitur. Et quoniã omnis emanatio.
wl eſt generatio.vel ad generationem conſequitur.
quia generatio dicit pꝛimã emanationẽ. ideo inna/
ſcibilis pꝛiuat omnẽ emanationẽ.⁊ ideo dicit fonta
lem plenitudinẽ.nec tm̃ reſpectu generationis. ſed
etiam ſpirationis.⁊ ideo innaſcibilitas nec genera⸗

tieo eſt nec ſpiratio. Sʒ impꝛoceſſibilitas dicit᷑ quia
nec ſpiratur nec ſpirationẽ conſequit᷑.⁊ ſic nõ exclu

ditur filius ſiue generatus. Filius em̃ generatur.et

tamen non ſpiratur. nec ſpirationem conſequitur.

Impꝛoceſſibilis igitur non pꝛiuat niſi vnam ſolam
emanationem.⁊ ideo dicit ſolum partem iſtius fon
talis plenitudinis. ⁊ ideo impꝛoceſſibilitas non po⸗
teſt eſſe notio diſtincta in patre ab innaſcibilitate.
nec in filio a ſpiratione.nec impoꝛtat fontalem ple/
nitudinem ſed ſolum in ſpirando. Muis igitur im⸗
ib tdicer tatem.tamẽ quia
non diſtinguit ab alijs aſſignatis. iam non ponit in

*

pꝛima obiecta ꝙ

atis clauditur. ido

ritur quare non communicatur innaſcibilitas ſicut
impꝛoceſſibilitas.dicendũ ꝙ ſicut patet quia impꝛo
ceſſibilitas non claudit in ſuo intellectu non eſſe ab

alio. ſicut facit innaſcibilitas.ſed ſolum dicit non

ſpirari.pater autem nulli poteſt communicare q8
non ſit ab alio. poteſt tamen communicare alij
non ſpiretur.
ꝓducere non eſt notio.dicendũ ꝙ non eſt nobilita/
tis. ⁊ eſto ꝙ eſſet.quia illud non videt᷑ pꝛincipaliter

conſiderari in rõne ſui noĩs.dicendũ ꝙ illud eſt rõ.
quia nõ dicit reſpectuz; poſitiuũ quantũ eſt de rõne
ſui nois.⁊ ideo ſimpłr põt ↄuenire eſſentie.⁊ iʒo nõ

eſt notio. Mon ſic autem eſt de innaſcibilitate. vt in
pᷣcedentibus viſum eſt.
V 2

Item

Adillud quod que/ 2

dillud quod obijcitur quare non ,

Te

Viſt. xxix. De his que ꝓpꝛie et eternaliter dicunt᷑ de deo ſm relationẽ ſeu ꝓpꝛietatem non
płonalem que eſt cõmunis ſpiratio ſigniſicata per hoc nomen pꝛincipium. .
Stßterea aliud nomẽ multiplicẽ notans relationẽ. Supꝛa egit mꝗr̃ de ꝓpꝛietate nõ ꝑſonali q̃ eſt in
¶e naſcibilitas. Hic ſcdᷣo agit de ꝓpꝛietate ſiue notione nõ ꝑſonali qᷓ eſt cõis ſpiratio ſignificata ꝑ h̊ no⸗
en pꝛincipiũ. Et qm illud nomen nõ tm̃ notionalit᷑ accipit᷑.ĩmo etiã eſſentialiter. Ideo diſtinguit .—
pꝛimo buiꝰnois multiplicitatẽ.ſcdo manifeſtat buiꝰnois vnitatẽ ſᷣm ꝙ dẽ de patre ⁊ filio reſpectu ſpũſſacti. Po
oñdens ꝙ ſunt vnũ pꝛincipiũ ſpũſſcti. ⁊ boc ibi.deinde in eodẽ libꝛo cõtinue. ne ps bʒ duas. In pᷣma
diſtinguit buiꝰnois multiplicitatẽ. In ſca vᷣo mẽbꝛa ſue diſtinctõis Aplan oñdens ꝑ auẽtes ꝙ pᷣncipiuzʒ Abuß

bʒ oẽs illas acceptiones. ⁊ hoc ibi. Et pẽ ab eterno pꝛincipiũ ẽ filij. ¶ Silr ſcda ps in qᷓ agit de boc noĩe pain lyckti⸗
cipiũ ſpãliter put dẽ notionalit᷑ ⁊ eſſentialit᷑ hʒ duas. In pꝛima oñdit ꝙ pꝛ ⁊ filius ſunt vnũ pꝛincipium ibi. n
deinde in codẽ libꝛo. In ſcdᷣa q̃ vnitate ſunt vnũ.ſcʒ vnitate notionis.ibi. Anũ autẽ pꝛincipium ſunt ⁊c.vbi
oſtendit ꝙ eadẽ notione ſunt pꝛincipium.et ꝙ illa notio eſt ſpiratio. „— — er
hm tor us iuinit? (Diſtinguit multiplicẽ acceptionẽ huiꝰ noĩs pꝛinci⸗ di x ix .
ſtat ibi boc nomẽ pn- pium ſᷣm y dicit relanlue. a El. Xx
cipiũ. Hõ em̃ pᷣt ſtare St pterea aliud nomẽ multiplicẽ notans rela M
eſſentia. nec ꝓ per⸗ ¶tionẽ. ſcʒ pncipiũ. Dicit᷑ em̃ pncipiuʒ ſemꝑ ad

ona. qa vtrũq; diett Valiqd.⁊ dr pr̃ pncipiũ.⁊ filiꝰpncipiũ.⁊ ſpũſſan Md
— ſe abla⸗ ctus pncipii.̊ differẽter. Hã pr dr pncipiũ ad filiKus˖et
ernare g es ckln, ad ſpm̃ſctm. Vñ Aug.in.iiij.li.de triui.ait pr̃ eſt ůn⸗ ? Aug.

ꝛ2non eſt pĩ ſpᷣffan· cipium totius diuinitatis.vel ſi melius dr deitatis.qꝛ 1
us. Hee Pirario ipe eſt a nullo. Non em̃ hʒ de à ſit vel de q ꝓcedat.ſed Riin
nc.qꝛ ſpiratio non eſt ab eo ⁊ filius eſt genitus ⁊ ſpũſſanctus ꝓcedit.Non ſenani
reſpectu filij. Mec cõ. df pᷣncipiũ totius deitatis ꝙ vel ſui vel diuine eſſentie
munkcerpeenes pᷣncipiũ ſit. qꝛ pncipiũ ẽ ſilij ⁊ ſpũſſancti in bus ſin /
ge niſi eſentia ec gulis tota diuinitas ẽ. Filius ad ſpmſctm̃ dr pncipiũ.
ꝓ innaſcibilitate. qͥa Spũs xo ſanctꝰnõ dr pᷣncipium niſi ad crcaturas.ad
innaſcibilitas non di q́ᷓs pf̃ etiã dr̃ pᷣncipiũ ⁊ filiꝰ.⁊ trinitas ipa ſimul.⁊ ſin⸗
cit reſpectũ ad ꝑſonã gula ꝑſonaꝝ pᷣncipiũ dr̃ creaturaꝝ. pater pncipiu, b „e,.
ſed pꝛuationẽ reſpe eſt ſine pncipio. Filius pncipiũ de pᷣncipio. Spũſſan⸗ Quõ fili? et acd
ctus. om̃i modo eſft ctus pᷣncipiũ de vtrocq.i.de patre ⁊ filio. Ig dicat pnci⸗
ſus locutionis hic eet ¶ Wembꝛa diſtinctionis explanat oñdens ꝑ auẽtes (us ⁊ etiaʒ tri⸗
pꝛ eſt pꝛincipiũ toti?ꝰ ꝙ pncipiũ hʒ oẽs illas acceptiones. b nitas.
deitatis.i.oim pſona- ¶ Et pater ab eterno pᷣncipiũ eft filij.⁊ pr̃ ⁊ filiꝰ pᷣncipiũ
rum in deitate.⁊ ẽ da ſpũſſancti.qꝛ filius eſt a patre.⁊ ſpũſſanctꝰab vtroq;.
Erini Beremoda- Sypũs vo ſanctꝰnõ ab eter no pᷣncipiũ eſt. eſſe cepit.
net oia ſe ſ. ercepto. A nõ dr pncipiũ niſi ad creaturas.Cũ g creature eſſe
Si añt querat᷑ ꝓ quo “?M . ſtr igodi
ſtat hoc nomen pain⸗ 4 (ng
apium.dm ꝙ ſtat ꝓ paternitate ſimul ⁊ ſpiratione.quia ꝑ paternitatẽ eſt pꝛincipiũ filij. ſpirationẽ pꝛin/ Gupockt
cipium ſpũffancti.ꝑ vtrũq; pꝛincipiũ vtriuſq;.Qðd g obijcit᷑ nõ habent cõc.ddᷣm ꝙ nõ coueniũt in notiõe lterit
vnica ↄueniẽtia foꝛmali.tñ ↄueniũt cõueniẽtia oꝛiginali in ade ſng eruſcſe ꝑſone ꝓpꝛietate. Quia em̃ ꝑ⸗ fmg
ſona patris a nullo ẽ. vt dẽ in a.ido oĩ mõ ꝓductõis ꝓducit.⁊ ideo ẽ pꝛincipiũ totius deitatis. AVñ idẽ ipoꝛ Gätnge
tatur noiĩe pꝛincipij cũ dẽ pꝛincipiũ deitatis intellectu pꝛincipali.qd impoꝛtat᷑ noie innaſcibilitas qtũ ad in/ nnodn
tellectũ ↄſequentẽ. ⁊ ex hoc verbo ⁊ ex bac rõne verbi ↄfirmationẽ recipit iſta poſitio que dicit ꝙ innaſcibili Nben
tas dicit in patre plenitudinẽ fontalitatis ſiue fontalẽ plenitudinẽ licet ex cõſcquẽti intellectu. bꝗ¶ Pater 2 gapn
ergo pꝛincipiũ eſt ſine pꝛincipio ⁊c.Querit᷑ de hmõi locutionibꝰqᷓliter accipit᷑ ibi boc nomẽ pꝛincipiũ.cũ dẽ. onn
pꝛincipiũ ſine pꝛincipio.pꝛincipiũ de pꝛincipio.Aut em̃ accipit᷑ eẽntialit᷑.aut pſonalit᷑. NMõ ꝑſonalr vt videt᷑. rini
qꝛ ſr. dẽ eſſe pꝛincipiũ de pꝛincipio ⁊ pꝛincipium nõ cõuenit ei niſi tm̃ pluralit᷑. Pꝛeterea ſicut dicit męr̃ diſt. Wu
xxvij.nõ pᷣt dici hoc de illo niſi qᷓtũ ad noia ſubſtãtialia.ꝗ̊ pꝛincipiũ nõ pᷣt accipi notionalit᷑. Et iteꝝ ꝓ qͥ no- ſunft
tione acciperet᷑ cũ dẽ. filius pꝛincipiũ de pꝛincipio.qꝛ nõ ꝓ filiatione.qꝛ hoc ↄuenit ſpũiſctõ ſcʒ eſſe pꝛincipiũ
de pꝛincipio. Mò ꝓ cõi ſpiratione.qꝛ cõis ſpiratio cuenit patri.cui nõ ↄuenit eſſe pꝛincipiũ de pꝛincipio.Si lmdan
tu dicas ꝙ accipit᷑ eſſentialiter. Contra.eſſentia nõ eſt ꝑſone pꝛincipiũ nec dicit reſpectũ ad ꝑſonã. cũ pꝛin Cunzn
cipium dicat reſpectũ ad ꝑſonã.nõ pᷣt accipi eſſentialit.⁊ ita nullo mõ.Reꝰ.poſſet dici ꝙ boc nomen pꝛincipiũ imit
accipit᷑ in cõpatione ad creaturã.⁊ trabit᷑ ad pſonas ꝑ pᷣpoſitiones additas.ſicut cñ dẽ.deus de deo.⁊ denon Prones
de deo. ⁊ cõſimilia. ⁊ ſic ceſſant obiectiones.Aliter pᷣt dicd boc nomẽ pꝛincipiñ nõ eſt impoſitum ad ſignifi- olnte⸗
candũ reſpectũ eſſentialẽ vel pſonalẽ q;tũ eſt de ſe.ſᷣ indifferent᷑ ſe bʒ ad vtruũq;.⁊ eius acceptio determinak guſc

ꝑ adiunctũ.qñ dicit᷑ de patre ſtat ꝓ notionc paternitatis ⁊ ſpiratõis cõiter.⁊ artatur ꝑ pꝛietatẽ innaſcibi/ nnnn

Quõ accipien

ex R0.

Joh.vih.

Hic adiũgit de

=

c ceperunt ⁊ ſpũſſanctꝰeſſe cepit pꝛincipiũ eaꝝ. Ita etiã
pr ⁊ filius eſſe cepit cũ ſpũſancto vnũ pꝛincipium crea
turaꝝ.q; creature eẽ ceperũt a patre ⁊ filio ⁊ ſpũſctõ.
⁊ dicunt᷑ hi tres nõ tria ſᷣ vnũ pᷣncipiũ oim creaturaꝝ.
qꝛ vno eodẽq; mõ pᷣncipiũ reꝝ ſunt. Hon em̃ alit ſunt
res a patre ⁊ alit a filio ̊ penitꝰ eodẽ mõ. Ideo apls
intelligẽs hanc trinitatẽ eſſe vnũ pꝛincipiũ rerum ait.
Ex ipᷣo.ꝑ ipᷣm.⁊ in ipo ſt oĩa. Cũ vxo audiuimꝰ oia
eſſe ex deo vt ait Aug.de natura boni.oẽs vtiq; natu
ras intelligere debemꝰ.⁊ oia q̃ naturalia ſunt.MNõ em̃
ex ipo ſunt pctã.q naturã nõ ſeruãt ſ viciant.q̃ ex vo
tuntate peccantiũ naſcunt᷑. QOim & q naturaliter ſunt.
vnũ pᷣncipiũ eſt pater cũ filio ⁊ ſpũſctõ ⁊ hoc eſſe cepit
d 2 eterno autẽ pr pᷣncipiũ ẽ filij generatõe.⁊ pf et fi⸗
lius vnũ pᷣncipiũ ſpũſſcti. Vñ Augꝰ.in.v.li.de tri.ita
ait.Dicit᷑ relatiue pr᷑̃.idẽq; relatiue dr̃ pncipiũ.Sʒ pf
ad filiũ dicit᷑.pᷣncipiũ vo ad oĩa q̃ ab ipo ſunt.Et pꝛin
cipiũ dicit᷑ filiꝰ.Cũ em̃ diceret᷑ ei. Tu qͥs es?rñdit pn/⸗
cipiũ qͥ et loquoꝛ vobis. Sed nũqͥd pris pᷣncipiũ eſt⸗
imocreatoꝛẽ ſe voluit oñdere.cũ ſe dixit eſſe ucipiei.
ſicut ⁊ pr̃ pᷣncipiũ ẽ creature.qꝛ ab ipᷣo ſunt oia. ¶ Cũ
xo dicimus ⁊ patrẽ pᷣncipiũ.⁊ filiũ pncipiũ.nõ duo pn
cipia creature dicimus.qꝛ pr ⁊ filius ſimul ad creatu/⸗
ram vnũ pᷣncipiũ ẽ.ſicut vnus creatoꝛ.Si aũt quicqͥd
in ſe manet et gignit vel oꝑatur aliqͥd.pncipiũ ẽ eius
rei quã gignit.vel eiꝰquã oꝑatur.nõ poſſumus nega⸗
re etis ſpmſctm̃ recte dici pncipiũ.qꝛ nõ eũ ſepꝑamꝰ ab
appellatõe creatoꝛis.qꝛ ſcpᷣtũ ẽ de illo ꝙ oꝑet᷑.⁊ vtiq;
in ſe manẽs oꝑat᷑.õ em̃ in aliqᷣd eoꝝ q̃ oꝑat᷑ ipe mu⸗
tatur ⁊ vertit᷑. Vnũ g pᷣncipiũ ad creaturã cũ patre et

duʒz eſt oia eſſe

Aug.

ſpirituſacto
ipᷣe pncipiũ ſit.

,⸗ ᷑filio eſt ſpũſſanctꝰ.nõ duo vel tria pncipia. Ecce aꝑte

oñdit Aug.patrẽ et filiũ ⁊ ſymſctm̃ eſſe vnũ pᷣncipium
reꝝ creataꝝ.i.vno eodẽq; mõ eſſe pᷣncipiũ.⁊ illuʒ mo/
dum ſatis aꝑuit.qꝛ ſcʒ oꝑant᷑ oĩa.⁊ qꝛ ſimilit opꝑantur
hi tres.ideo vnũ pᷣncipiũ eſſe diurrnrnrr.

cepit p

nõ de pꝛincipio. Sil

in filio ſtat p cõomuni

ſpiratione cũ filiatio⸗
ne qᷓ impoꝛtat᷑ ꝑ hoc
ꝙ dicit᷑ de pꝛincipio.
De ſpũſancto vero di
cendũ ꝙ ſtat eſſentia
liter tm̃.⁊ artatur ad
pſonaʒ ꝑ hoc ꝙ dẽ de

Vtroch.

Ppit pꝛincipiũ earuz
ſcqʒ; creaturaꝝ. Aidet᷑
dicere cõtra illud qdᷣ
dictũ eſt ſupꝛa diſ.iij.
Ex ꝑpetuitate creatu
rarum intelligit᷑ con/
ditoꝛ eternus.ſi ergo
ſpũſſanctus eſt eter⸗
nus conditoꝛ. eter
naliter pꝛincipiũ. Itẽ
in ymno.Eterne rerũ

coõditoꝛ. Itẽ rõne vi/⸗
detur.qꝛ res ab eter

no fucrũt in deo.ᷣ nõ
niſi ſicut ĩ pꝛincipio.
ab cterno fuit pꝛin/

cipium. ¶ R'. dm. S

ꝙ noia que dicũt effe
ctum in creatura pñt
illũ dicere actu vel ba

bitu. Si actu. ex tem/
poꝛe dicunt᷑. Si habi

tu. pñt dici eternalit᷑.
Et qm pꝛincipiũ põt
ſonare in actu vel in
habitũ.ido nõ põt di
ci ſolũ tꝑaliter immo
etiã eternaliter.ſᷣ qm̃

vſus magis accipit B

nomẽ pꝛincipiũ ꝓut
dicit᷑ in actu qᷓ; in ba/

bitu. ideo dicit magiſter dicit᷑ thaliter. Oꝛ obijcitur dicitur conditoꝛ ctemus. dicendũ locutio dupler 4

eſt. Tum ex parte eius qð eſt conditoꝛ quia poteſt dicere actũ vel habitum. LTum er

arte eius ꝙ eſt eternꝰ

quia poteſt teneri adicctiue vel ſi ubſtantiue. Et ſi eternus tencatur ſubſtantiue.ſic nõ ponit eternitatẽ circa
conditionẽ ſed circa ſuppoſitũ.⁊ eſt locutio vera. Si adiectiue. ⁊ conditoꝛ tenet᷑ habitualiter. adhuc eſt locu

tio vera. Si actualiter tunc falſa. Senſus ſunt manifeſti. NHam vno modo ſenſus eſt. eternus conditoꝛ.id ẽ
conditoꝛ qui eſt eternus. Alio modo eternus conditoꝛ.i ab eterno potens condere in tempoꝛe. Et tercio mõ
eternus conditoꝛ. quia eternaliter condidit. Duobꝰpꝛimis ſenſibus eſt vera locutio.ſed tercio ſenſu ẽ falſa.

eterno autẽ pater pꝛincipiũ eſt filij. Obijcitur. pater a filius ⁊ ſpũſfanctus nõ ſunt pꝛincipiuʒ niſi ex

tꝑe.ergo ᷣm hoc cum eternum ſit ante tẽpoꝛale.ꝑ pꝛius dicit pꝛincipiũ notionaliter in diuinis q́; effentiali
Sed contra. omne eſſentialiter dictũ eſt cõmunius.⁊ quanto aliqd cõmunius tanto pꝛius.ergo pꝑ pꝛius de⸗
bet dici pꝛincpium eſſentialiter qᷓ; notionaliter.R.dicendum q; dupliciter eſt loqui de k
pium. aut reſpectu ſubiecti.ſic cum intellectus eſt. entie ſit ante intellectũ perſone.ſic pꝛincipiuʒ eſſ. entialiter

dictum m rationẽ intelligendi pꝛeit pꝛincipiũ notionaliter dictum ſicut opponit. Si autẽ reſpectu termini.
ꝛincipium eſſentialiter dictum reſpicit quod eſt diuerſum per eſſentiam ⁊ creatum.ſed pꝛincipiũ notio/

naliter dictum reſpicit perſonã conſubſtantialem 2 increatam ⁊ eternam. ⁊ ideo pꝛincipium notionaliter di
ctum dicitur eternaliter. ⁊ quantum ad hanc viam pꝛius dicitur in deo non ſolum ꝙᷓtum ad intellectum ſed

etiam q;ẽtum ad rem.⁊ ſic patet de qua acceptione boc nomen pꝛincipium dicit᷑ ꝑ pꝛius ſᷣm diuerſas compa

9*

rationes. e

reatoꝛem ſe voluit oſtendere. ANidetur falſum ꝙ cum filius ſe dixerit pꝛincipium creatoꝛeʒ

ſe voluit oſtendere.quia ipᷣe reſrondit ad queſtionẽ phariscoꝝ querentiũ.Cu quis es.ſed quis querit de per⸗
ſona. ſecd pꝛincipium ᷣm ꝙ ꝓ creatoꝛe acupitur tenetur eſſentialiter. ergo aut dominus nõ reſpondit conue-
menter.qut pꝛincipium nõ ſtat ꝓ creatoꝛe ibi. Si dicas ꝙ appꝛopꝛiatur filio.Contra.tam ratio creatõnis qᷓ;

vV 3

oc nomine pꝛinci/ 5

ratio pꝛincipij spp?ꝛ
pꝛiatur patri.ergo nõ
G filio.R.dicenduʒ. ꝙ;
pꝛincipiũ tenct᷑ eſſen
tialiter ſicut dicitur i
litera.ſed tractum eſt
ad pſonã filij. Sed ꝙ
obijcis ꝙ appꝛopꝛiat᷑
patri.dm ꝙ pꝛinci/
pium de rõne ſui no⸗/
minis nõ appꝛopꝛia/
tur filio niſi per addi
tionẽ.⁊ ſic in ꝓoſito.
qꝛ appꝛopꝛiat᷑ ꝑ actũ
verbi. NMon em̃ dixit
ſimplr ego pꝛincipiñ.
H ego pꝛincipiũ qui ?

f¶ Mã licet filius ſit
pꝛincipiũ ð pꝛincipio
nõ eſt tamẽ ↄcededũ
filius babeat pꝛin/
cipium. Contra. vide
tur debere cõcedi.qa
omne relatiuũ debet
habere coꝛrelatiuum
Iibi reſpõdens.ergo ſi
filius cũ dicit᷑ pꝛinci/
pium de pꝛincipio dẽ
relatiue.debʒ habere
coꝛrelatiuũ qð ẽ pꝛin
cipium. Re.dicendũ.
ꝙ bꝛe pꝛincipiũ dicit
duplr. Aut ſicut coꝛ/
relatiuñ. ſicut filiꝰ dẽ
bꝛe patrẽ.⁊ ſic filiꝰ hʒ
diſpoſitionẽ ſui. et ſic
dicit hꝛe pꝛincipium
qð incipit eſſe.⁊ ſic fi
lius nõ incipit eſſe.qꝛ
nõ incipit.ANel aliter.
eſt habere pꝛincipiuʒ
eſſendi aut durancli.
Pꝛimo modo filius
babet pꝛincipium. ſe⸗
cundo modo non.

Vnũ autẽ pᷣncipiũ ſunt pf et filius.nõ tm̃ creaturaꝝ.vt dictũ eſt ſup.ſᷣ etiim
ſpũſſancti. Ideo queri ſolet vtrũ eadẽ notione pater ſit pᷣncipiũ ſpũſſancti et
filius.an ſit alia notio qua pater dicat᷑ pncipium ſpũſſancti ⁊ alia qua filius.
Ad qðsð dicimus.cũ pater dicat᷑ pncipiũ ſpũſſancti et filius.qꝛ ſpũſſanctus
ꝓcedit vel dat᷑ ab vtroq;.nec alit᷑ ꝓcedit vel dat᷑ a patre qᷓ; a filio.ſane intel⸗
ligi põt patrẽ ⁊ filiũ eadẽ relatione vel notione pncipium dici ſpũſſancti. Si
vo querit᷑ que ſit illa notio quã ibi notat pᷣncipiũ.nomen eius nõ habemus.
ſed nõ eſt ipa paternitas vel filiatio.immo notio quedã que patris eſt ⁊ fili,j.

———

eius quã dat et que ꝓcedit ab ipo. Si ̊ qð datur vel

qð ꝓcedit.pncipiũ hʒ a quo dat᷑ vel ꝓcedit.fatendũ ẽ
patrẽ vel filiũ vnũ pᷣncipiũ eſſe ſpũſſancti.nõ duo pᷣn⸗
cipia. Sed ſicut pr̃ ⁊ filius ad creaturã relatiue vnus
creatoꝛ ⁊ vnus dñs dr̃.ſic relatiue ad ſomſctm̃ vnum
pncipiũ. Ad creaturã vo pf et filius et ſpũſſanctꝰ vnũ
pᷣncipiũ ſicut vnus creatoꝛ ⁊ vnus dñs.Ecce habes ꝓ
pf̃ pᷣncipiũ filij dr.quia genuit eũ. Qua & notione eſt
pf.ea pᷣncipiũ filij dr.i.generatione.ſᷣm quã etiã dieit᷑
autoꝛ filij. VUñ Hyla.in.iiij.li.de trini.ita ait.ipſo quo
pr̃ dicit᷑ eius quẽ genuit autoꝛ oñdit᷑.id nomen habẽs
qð neq; ex alio ꝓfectũ intelligat᷑.⁊ ex qͥ is qͥ genitꝰ eſt
ſubſtitiſſe doceat᷑. Mouit eccleſia vnũ innaſcibilẽ deũ.
Nouit vnigenitũ dei filiũ. Confitet᷑ patrẽ ab oꝛigine
libeꝝ.confitet᷑ ⁊ filij oꝛiginẽ ab initio.nõ ipᷣm ab initio
ß ab initiali.nõ ꝑ ſeipᷣm.ᷣ ab eo qͥ a nemine eſt natũ ab
et᷑no.natiuitatẽ ſcʒ ex pat᷑na ernitate ſumẽtẽ. Edita ẽ
hic fidei ꝓfeſſio.bᷣ ꝓfeſſionis rõ nõdũ expoſita ẽ.⁊ iõ
q̃renda.ſcʒ quõ intelligẽdũ ſit ꝙ ait filij oꝛiginẽ eẽ ab
initio ⁊ nõ ipᷣm eẽ ab initio.ſᷣ ab initiali.hoc vtiq; ſub
dens.determinauit quõ acceperit initiũ inqᷣens oꝛigi⸗
nem filij eſſe ab initio.Ac ſi diceret.Non ita intelligas

oꝛiginẽ filij eſſe ab initio qſi ipſe filius habeat initium.
ſed quia ipᷣe eſt ab initiali.i.a patre a quo ſunt omnia.

MNam licet filius ſit pᷣncipiũ de pᷣncipio.nõ eſt tũ con /
cedendũ ꝙ filius habeat pncipiũ.Cunq; filius ſit pᷣn⸗
cipium de pᷣncipio.⁊ pr̃ pᷣncipiũ nõ de pᷣneipio.non eſt
pncipiũ de pncipio.pncipiũ ſine pᷣncipio.ſicut filiꝰnõ
eſt pater. Heq; tamẽ duo pꝛincipia.ſᷣ vnũ.ſicut pater

⁊ filius nõ duo creatoꝛes.bᷣ vnus creatoꝛ.

¶ O pater ⁊ fllius ſunt vnſ pncipiuʒ ſpuſſancti vni⸗

tate notionis que eſt ſpiratiioo. d

quia ab eterno pater et filius vnũ pꝛincipium eſt ſpũſſancti.Donatoꝛ autem

vt pᷣdietum eſt dicitur pater vel filius ex tempoꝛe ſicut ſpirituſſanctus donũ

vel donatum.

¶ Se hoc noie pᷣncipiũ ꝓut dicit᷑ notionalit ⁊ eẽntial-
oñdens ꝙ pf et filiꝰſunt vnũ pᷣncipiũ ſpũſſcti.
¶ Oeinde in eodẽ libꝛo cõtinue oñdit quõ pr̃ dicat᷑ pᷣnci⸗
pium ad filiũ.⁊ ad ſpm̃ſanctũ ipᷣe filius.dicẽs ideo eẽ
patrẽ pncipiũ filij.qꝛ genuit eũ.et patrẽ et ſiliũ eẽ pᷣnci
pium ſpũſſancti.quia ſpũſſanctus ꝓcedit vel datur ab
vtroq;. Ait em̃ ita. Si gignens ad id qð gignit pᷣnci⸗
pium eſt.pater ad filiũ pncipiũ eſt.qꝛ genuit eũ. Utrũ
autẽ ⁊ ad ſpm̃ſanctũ pᷣncipiũ ſit pater.quia dictũ ẽ de
patre ꝓcedit.nõ ꝑua queſtio eſt. Qðò ſi ita eſt.nõ iam
pncipiuʒ eius tantũ erit rei quã gignit vel facit.ſed et

Er bis colligit

ſeſu illa dixerit

Auerit᷑ que ſit
notio qua pat
⁊ filius dẽ pꝛin⸗

untir
Migit
glnſ
torint
⸗

Obenene
ſeanſe⸗
Agnit
ſtekencr
ſe Neboe⸗
gtonist0
uins ere⸗
piecktte
ſutideng
ſbiedce
Nitchatin
Antopun
llomort
Nulomop

8

q pꝛ eo eſt pꝛin
cipiuʒz filij q̊ pꝛzꝛ
generatione. ſ.
guto: 1. fecpiurini
— Sdot reee
na 2 diel Murſuena
filin nõ eſſe ab intenſ
initio. b ab ini⸗ lugi
tiali. inns
Peugſtg
edodetid
tadobzao.
blitatis,
fültergen
utueg
eltupuinl
pungſne
f Pſueanan
a Auboca
Mbaheye
Umluunſi
ſüdsſane
crotat
ficisvetr
nhinn.
ſmaon
mang
Mkeſtto
linduato
ſahrpiant
ſtuctin
ſoihkron
nantffts
neſchne
WMkt⸗

Aperit ex quo

en
ne. ic⸗
no bſts
1 A

8 pium pſone. ¶

tundo q tu ad vnitaté, Et ctum ad pꝛimus duo

naliter ſiue notionaliter. Scdo dato ꝙ eſſentialiter

e vel equiuoce.

ecie en vtrum de illis duobus mo⸗

dis accipiat᷑ vn equiuo

M. boc nomen pꝛincipiũ accipiatur notionaliter vi
detur ſic.Aug.v.de trini. Pater ad filiũ pꝛincipium

eſt.qꝛ genuit eũ.g idẽ impoꝛtat᷑ noie pꝛincipij qð no

mine generationis.g̊ tenet᷑ ꝑſonaliter ſiue notiona/

liter. Ite hoc viget rõne. quia vbicunq; eſt rõ ema/
nationis ⁊ oꝛiginis ibi eſt vna rõ pꝛincipij. Sed in
diuinis vere ⁊ ꝓpꝛie eſt rõ emanationis.& ibi vere ⁊

ꝓpꝛie eſt ratio pꝛincipij. er Panein gina

ſunt idem. ̊ vbi cadit rõ pꝛincipij eſt dicere pꝛimũ.⸗
vbi ẽ dicere pᷣmũ ẽ dicere pus. qꝛ ſuplatiuus pᷣſuppo
nit cõꝑatiuũ. ⁊ vbi pꝛius ibi oſteriꝰ.g a pꝛimo vbi

eſt ratio pꝛincipij.ibi eſt rõ poſtcrioꝛis.ſed in diuinis

nullo mo recipit᷑ ꝙ vna perſona ſit gencihralta

nullo mõ ꝑſona eſt pꝛincipiũ ꝑſone.

nis ſunt ſine initio.& et ſine pꝛincipio.g pꝛincipium

naliter ſiue notionaliter. ¶ tẽ idẽ ẽ cauſa ⁊ pꝛinci/
Bnnre differens rõne.quia pꝛincipiũ dicit᷑ q;tũ ad
1

nõ dicit reſxectũ ꝑſone ad Esr nõ accipitur ꝑſo

eri. cauſa etũ ad eſſe.̊ ſi maioꝛis nobilitatis ẽ eſſe
qᷓ; fieri.ꝓpꝛius debet ibi accipi rõ cauſe qᷓ; pꝛincipij.ꝭ
nõ recipit᷑ ꝙ vna pſona ſit cauſa. ⁊ aliq ſit effectus.
nec debet ibi recipi intentio pꝛincipij. ¶ Itẽ deus
eſt alpha ⁊ o.pꝛincipium⁊ finis.⁊ vtrũq; eſt equalis

nobilitatis. Sed intentio finis ita dicit᷑ de deo eſſen

tialiter ꝙ nullo mõ pluraliter. deus eſt em̃ ita finis ¶ Ntrum boc nomen pꝛincipiũ cum

creature ꝙ nõ eſt finis ꝑſone. ergo fimiliter videtur

oꝛiginis venittatẽ. ⁊ non recipi nomina impoꝛtantia
imperfectionẽ vel diuerſitatẽ vel inequalitatẽ. Quo

niam ergo pꝛincipiñ ⁊ pꝛincipiatuʒ dicunt oꝛiginis

veritatem.ideo vtrũq; recipitur in diuinis.maxime

autẽ intentio pꝛincipij. Sed quoniã poſterius dicit
imperfectionẽ.eęt initiũ ſimiliter.quia dicit imperfe

ctam durationẽ ſcʒ inceptionẽ.⁊ intentio cauſe im/
poꝛtat diuerſitatẽ. quia cauſa eſt ad cuius eſſe ſequi
tur aliud.⁊ intentio finis inequalitatem.quia finis

melioꝛ eſt bis que ſunt ad fine.ideo nec intẽtio pꝛio
ris ⁊ poſterioꝛis.nec inicij ⁊ iniciati.nec cauſe ⁊ effe-

ctus. nec finis ⁊ eius qð eſt ad finẽ. recipitur in ꝑxnſo
na reſpectu pſone.ſed intentio ꝓdueentis ⁊ p ucti.

quia poſſibile eſt q; ꝓductus ſit ſumme perfectus et

equetur ꝓducenti.ideo recipitur in diuinis.ſimilit
pꝛincipium ſequitur

. ur pꝛius ⁊ ad pꝛius poſterius.di/
cendum ꝙ ſicut dici

ſm Hyla.pater maioꝛ eſt filio

ꝰ ⁊ intẽtio pꝛineipij.i n illud quod obijcitur ꝙ ad

2D euidentia eoꝝ que dicunt in p̈fenti diſt.
puo querunt᷑ de hoc noie pꝛincipiũ. Pꝛimo
gquerit᷑ de ipo q;tum ad multiplicitatẽ. Se/

runtur. Pꝛimo ſuppoſito ꝙ hboc nomen pꝛincipiuʒ
accipiat᷑ eſſentialiter. querit᷑ vtruʒ poſſit accipi ꝑſo/

eEl ckin aratu
ris idẽ eſt pꝛincipiũ ⁊ initiũ ſicut pʒ ꝑ phᷣm. vbi nõ5
recipitur initiũ.nec pꝛincipiũ.ſed oẽs ꝑſone in diui

ꝙ ita pꝛincipium creature ꝙ nullo modo ſit pꝛinci⸗
dicendũ ꝙ in diuinis eſt vera oꝛi
go ſiue emanatio.non tm̃ vera ſed etiã completiſti/
ma.Ad hoc autẽ ꝙ ſit ꝑfectiſſima neceſte eſt q ema
nans habeat cum ꝓducente equalitatẽ omnimodã
ac vnitatẽ in ſubſtantia. quia nihil poteſt equari deo
niſi deus. ſi ergo emanatio ⁊ oꝛigo debet expꝛimi cõ/
uenienter ⁊ catholice. debent recipi nomina dicẽtia

è

nec tatnẽ flius minoꝛ quia ſonat in imperfectione,
hoc quod eſt minoꝛ. ideo qᷓuis recipitur ꝙ pater ſit
pꝛioꝛ filio.quia ille eſt ab illo.nõ econuerſo. non ta⸗

men recipitur ꝙ iſte poſterioꝛ. Attamen nec rõ pꝛio/

ris omnino recipitur ꝓpꝛie. quia cum in diuinis ſit

oꝛdo ⁊ oꝛi u 0
nec eſt niſi ſolu ratione oꝛiginis. Quonia ergo pꝛin⸗

. „

go. ꝓpꝛius eſt oꝛigo. et minus ꝓpꝛie oꝛdo.

dinem.ideo ſimpliciter recipitur intentio pꝛincipij.

7

Intentio vero
natione. Intentio auteʒ pꝛincipij put pꝛiuat ante⸗

rius. ꝓpꝛijſſime recipitur in deo. maxime qtum ad
ꝑſonã patris.⁊ ideo nõ ſequitur q; ita ꝓpꝛie dicatur

Paus tantũ dicet reſpectũ ad poſterius.¶ Ad illð
quo⸗

obijcitur de initio. dicendũ q; initium vno mo

o vero pꝛioꝛis minus ꝗꝓpꝛie ⁊ cum determi

10

xo accipitur large ad pꝛincipium eſſendi ⁊ durandi.

Alio modo ꝓpꝛie ad pꝛincipiũ durandi. vt illud di/
catur habere initiũ qd incipit eſſe. Pꝛimo moto po

teſt accipi in diuinis ⁊ ſic accipit Nyla.in litera.ſe/

uaundo vero modo nõ pᷣt. ⁊ ſic non equiualet pꝛinci⸗
Ad illud quod obijcit᷑ de cauſa ꝙ idem ẽ qd 11
pium ⁊ cauſa.⁊ hoc eſt quia ꝓductũ differt a pdu/
cente.⁊ ideo põt dici effectus eius.⁊ iſtud poteſt dici

pꝛincipium. dicendũ ꝙ in creaturis idem eſt pꝛinci/

.

cauſa. ⁊ in idem concurrit intentio cauſe ⁊ pꝛincipij

⁊ ſimiliter nomen.ſed nõ ita in diuinis.quia ibi põt
eſſe vnius ſubſtatie ꝓducens cum ꝓducto. ido nõ
d illud qð obijcitur de fine iam pa/ 12
nis quantum eſt de ſe dicit erceſfum
bonitatis reſpectu eius qd eſt ad finem.nõ ſic pꝛinci

valet illud.
tet rñſio.quia fi

pium reſpectu eius quod eſt ex illo. ⁊ ideo deus non

põt eſſe finis niſi creature inequalis. poteſt tamen

eſſe ⁊ eſt pꝛincipium pſone omnino cqualis.et ideo

„ 8

vna perſona non eſt ſinis alterius. eſt tamen pꝛinci

uoce. Et q vniuoce videtur. Baſilius dicit filio
dei accipere cum creaturis eſt cõmune.ſed habere ꝓ

tialiter et notionaliter. dicatur vniuoce vel equi/

eſſentiã ꝗpꝛium. ſi igitur cõmune eſt accipere.ergo ?

dare ⁊ ſi hoc. cum penes boc accipiatur ratio pꝛinci
pij reſpectu filij ⁊ reſpectu creature. videtur ꝙ dica/

cur vniuoce. ¶ tẽ ſic differt pꝛincipium eſſfentiali⸗

ter dictum ⁊ notionaliter.ſicut ſapientia et ſapien⸗

tia genita. ſed nõ dicitur equiuoce ſapientia ſic ⁊ ſi·

ergo ⁊c. ¶ Itẽ nihil dicik multipliciter ex hoc ꝙ dici

tur de genere et de ſpecie. ſiue ex hoc ꝙ habet vnum

ſuppoſitũ et plura.⁊ quia multiplicitas reſj picit ſigni

ficationes diuerſas non ſuppoſita. ſed pꝛincipium

eſſentialiter dictu eſt in plus. et pluribus cõuenit q
notionaliter. et ouenit eiſdem ipis.ᷣ ergo nõ dicitur
ẽꝙ nõ dicat᷑ analo⸗
gia ibi eſt pꝛius 1 ppoſte
rius. in diuinis nõ eſt pᷣus et poſterius.̈nec ana/

multipliciter ſed vniuoce.
gice videt᷑.quia vbi eſt anal

logia.Et iterñ q; nec equiuoce.Quia vbi ẽ cquiuo⸗

catio ibi eſt diuerſitas ſignificatõis.ſed ſona 7 ccẽn
Sed ↄtra

tia nõ ſunt diuerſa. & nec põt equiuoce.
ꝙ dicatur multipliciter videt᷑ pꝛimo ꝑ magiſtrum
in litera qui dicit. ꝙ boc nomen pꝛincipium multi⸗
plicem facit intelligentiam. ergo dicit᷑ multipliciter.

¶ Item hocipᷣm videtur ratione.qꝛ iſti actus gene

rare.ſpirare.creare.ſunt ipſius pꝛincipij.ſᷣm q; diffe
renter accipitur.ſed nõ eſt vynam cõmunẽ rationem
y 4

inuenire ad iſtos actus.ergo nec ad pꝛincipiũ quod

12

—

dicit reſpectũ ſic differentt. ¶ Itẽ regula eſt pbilo⸗
ſophi ꝙ ſi aliqͥd in vna ſui acceptione habet vnum
ſuppoſitũ.⁊ in alia aliud.dicit᷑ multipliciter.ſᷣ pꝛin/
cipium eſſentialiter dicit᷑ reſpectu creati.⁊ notiona
liter reſpectu increati.̊ multipliciter ſic ⁊ ſic. ¶ Itẽ
pꝛincipiũ eſſentialiter dictũ dicit᷑ tpaliter. notionali
ter dictũ eternaliter.ſed nibil eſt cmune vniuocum
eterno ⁊ tꝑali.g& ⁊c. dm ꝙ nomẽ accipi diffe
renter in diuinis põt eſſe tripliciter. Aut q;tũ ad ſup
poſitũ.aut q;tũ ad ſignificatũ.aut q;tuʒ ad connota/
tum. Pꝛimo mõ accipit᷑ differenter boc nomen deꝰ.
quia cum dicit᷑ deus eſt eternitas.⁊ deus generat.in
pꝛima ſtat ꝓ natura. in ſcda ꝓ ꝑſona.⁊ illud nõ in/
ducit aliquã multiplicitatez. Alio mõ contingit tm̃
differenter accipi qᷓ;tũ ad ſignificatũ.ſᷣm ꝙ ipᷣe termi
nus in vna ſui acceptione ſignificat eſſentia.in alia
pſonã.ſicut hoc nomen pater ꝓut dicit᷑ deus pater
filij. et ꝓut dicit᷑ pater nr.⁊ hoc inducit equiuocatio
nem.quia eſt diuerſitas ſignificationis nõ in re ipſa

ſed in ſignificando. Lercio mõ contingit differenter
accipi rone connotati.vtpote hoc nomen pꝛincipiũ
dictũ eſſentialiter connotat effectũ.dictũ pſonaliter

nibil connotat creatũ.⁊ illud inducit multiplicitatẽ

m analogiam nõ ſᷣm equiuocationẽ᷑. Scᷣm analo

giam quidẽ.quia accipit᷑ ꝓ diuerſis ſiue diuerſa im/

poꝛtat que nõ habent niſi vnitatẽ ꝓpoꝛtionis.⁊ ideo

neceſſario opoꝛtet ꝙ incidat ibi analogia. ſʒ nõ equi

uocatio.quia equiuocatio habet plures inſtitutio/
nes. ⁊ determinate accipit᷑ ꝓ qualibet.ſicut patet in

boc noie canis.ſed nõ ſic ſe habet hboc nomen pꝛinci
pium. Mam pꝛincipiũ de ſua impoſitione impoſitũ

eſt ab actu pꝛoducendi.non creandi nec generandi.

Ande ſicut ꝓducere de pꝛoductione filij ⁊ creature

nõ dicit᷑ equiuoce ſed analogice.ita ⁊ hoc nomẽ pᷣn/

cipium ſᷣm has tres accipit᷑ cõparationes different᷑

Concedo ergo q ibi ẽ multiplicitas quedã.quis nõ

ſit multiplicitas ſimpliciter ſicut equiuocationis ꝓ
pꝛie dicte c concedende ſunt rõnes ad boc.quia nõ
cõcludunt ꝙ ſit ibi equiuocatio vera.Lñ illud vᷣbũ
philoſopbi intelligi᷑ qñ nomen habet diuerſa oppo

ſita.que nõ vniunt᷑ in aliquo nec vniuoce nec analo

gice qð ſit illi termino oppoſitũ.ſy pꝛimo ⁊ per ſe oꝑ

ponunt᷑.nõ ſic autẽ eſt in ꝓpoſito.quia pꝛincipiũ nõ

dicit᷑ pꝛimo ad filiũ vel ad creaturã.ſʒ ad hoc qð eſt

pꝓductũ ſiue pꝛincipiatũ.⁊ quidẽ di
13

1

dẽ dicit de filio ⁊ crea
tura ꝙ;uis no vniuoce ſed analogice.¶ Ad illud qð
obijcitur de baſilio dom qꝙ baſilius accipit cõmune

pꝓ analogo.qð eſt mediũ inter pure vniuocũ ⁊ equi⸗

14

nocum. ¶Miq illud qð obijcit᷑ de ſapia ⁊ ſapia nata

duᷣm ꝙ nõ eſt ſimile.qꝛ ibi non cſt diuerſificatio niſi

15

ſolũ q?tũ ad ſuppoſitu. hic aũt eſt q;tũ ad cõnotatũ.
⁊ hoc pʒ ſeques. Ad illud qdð obẽ vltimo qꝙ; non
cadit pꝛius ibi ⁊c.doõm ꝙ qᷓ;uis nõ cadat ibi pꝛius ⁊
poſterius in ſe.cadit tñ reſpectu effectus.qꝛ in com/
paratione ad effectũ accipit᷑ analogia.Oꝛ autem di⸗
citur ꝙ nõ eſt ibi diuerſitas.dom q veꝝ eſt in re.tñ
in ſignificando ⁊ intelligẽdo aliud ẽ intelligere eſſen
tiam. aliud intelligere ꝑſonã.ita et dicere.ac ꝑ hoc ⁊
ſignificare.⁊ ideo q;uis nõ ſit diuerſitas a ꝑte rei ab⸗
ſolute. nihilomin? pᷣt eſſe a ꝑpte ſignificationis.

—
7

nſequenter eſt queſtio de ſcdo articulo ſcʒ de
nitate huiꝰ nois pꝛincipiũ.⁊ circa hoc q̃runt᷑
imo querit᷑ vtrũ pꝛ ⁊ filius poſſunt dici vnũ

pꝛiucipiũ ſpũſſancti. Scdo vtrũ pñt dici vnus ſpirꝗ
toꝛ vel idem pꝛincipiũ ſpũſſanciti.
((MAueſtio.. 7—
poſt unt dici vnuʒ pꝛincipiũ ſpũffancti. videt᷑ in
Fa vbi dicit᷑.fatendũ eſt patrẽ ⁊ filiũ vnũ pꝛincipiũ
eſſe ſpũſſancti. e rõne videt᷑.quia vnius pꝛinci
piati vnũ eſt pꝛincipiũ in vno genere.ſed ſpũſſanctꝰ
vnus eſt. &H babet vnũ pꝛincipin. ſi immediate ⁊ p-
fecte eſt a patre ⁊ filio.ſunt ergo pater ⁊ filius vnus
pꝛincipiũ. ¶ Itẽ pater ⁊ filius ſpirant. aut ergo vna
potentia aut duabus.Conſtat ꝙ vna.quia cñ in eis
eſt vna eſſentia. eſt ⁊ vna potentia.̊ cum ipſi dican
tur eſſe pꝛincipiũ rõne potentie.⁊ vna ſit potẽtia in
patre ⁊ filio. patet ⁊c. Ite ſut tres pſone vnica
creatione creant.ita due vnica ſpiratione ſpirant.ſʒ
tres quia vnica creatione creant ſunt vnum pꝛinci-
pium creature.ergo due vnũ pꝛincipium ſpũffancti.
ntra.cum dicit᷑ ſunt vnũ pꝛincipiũ ſpuffancti.
aut vnũ dicit vnitatẽ eſſentie.aut vnitatẽ ꝑſone.aut

notionig. Mon eſſentie.quia tunc ſpũſſanctus effet

pꝛincipiũ ſpũſſancti. Hon ꝑſone.quia tunc pater et
filius eſſent vna ꝑſona.g notionis. Sed cõtra.ſi pꝛ
⁊ filiꝰ ꝓpter vnitatẽ notionis dicunt᷑ vnũ pꝛincipiñ.
ergo ab oppoſitis pater Er gluralitat notionis
põt dici plura pꝛincipia.

t. ura pꝛincipia. Itẽ ſi pater eſt pꝛincipiũ
ſpũſſancti ⁊ filius pꝛincipin.⁊ hoc pꝛincipiũ non eſt
illud. ergo duo pꝛincipia. ¶ Itẽ pater ⁊ filius ſunt
vnũ pꝛincipiũ.ergo vnũ Raneg eſt pater ⁊ filius.

⁊ ſi hoc.ergo pater eſt filius.¶ Itẽ ſi vnũ ſunt pꝛin⸗
cipium. aut vnũ qð eſt pater. aut vnũ qdð nõ eſt pa⸗
ter. Si vnũ qʒ eſt pꝛ.ergo pꝛ ⁊ filius ſunt pater. Si

vnũ qò nõ cſt pꝛ.ergo pꝛincipiũ ſpũſſancti nõ eſt pꝛ.

ergo pater nõ eſt pᷣncipiũ ſpuᷣſſancti. ¶ . dicendũ
ꝙ oẽs iſtã concedunt pater ⁊ filius ſunt pꝛincipiuʒ
ſpũfſancti.qm̃ Aug.iſtã ꝓponit ⁊ dicit.ſed in modo
intelligendi diuerſificantur. Nam quidam dicunt
ꝙ boc nomen pꝛincipiũ nõ dicit ibi eſſentia.nec no⸗
tionem.nec gerſonã.ſed dicit conuenientiã duarum

perſonarum in vnica notione. Et dicunt. ſicut hoc

nomen trinus ſpecialiter eſt impoſitum ad inſinuan
dum trinitatẽ ſuppoſitorum.vt conueniunt in vni⸗
tate nature.ſic in ꝓpoſito dicuntur ſe habere. Sed
tamen cum non ſit facile buiuſmodi poſitioneʒ ſiue
tranſlationem ex virtute vocabuli accipere. bec poſi
tio nullam dinoſcitur habere firmitatẽ. Et ideo fue
runt alij qui dixerunt ꝙ boc nomen pꝛincipium im
poꝛtat notionẽ in adiacentia.⁊ eſt nomen adiectiue

tentum.⁊ ideo hoc adiectiuũ nominis numeraleq

eſt vnum.cadit a ratione nominis ⁊ tenetur aduer⸗
bialit.vt ſit ſenſus.pater ⁊ filius ſunt vnum pꝛinci/
pium.i.vno modo ꝓducunt ſiue ſpirant ſpiſanctũ
Sed q̃niã hoc nomen pꝛincipiũ de ſua impoſitione
eſt nomẽ ſubſtantiuũ.vt pʒ.nõ videturadhuc oſi⸗
tio iſta rõnabil.Et ideo fuerunt tercij qui dixerũt q;
hoc nomẽ pᷣncipiũ qᷓ;tũ eſt de ſe ſtat ꝓ eſſentia.⁊ con
uenit ipᷣm ꝑ additionẽ trabi ad perſonã.⁊ cum dicit
pater eſt pꝛin cipiũ filij.trahitur ad ꝑſonam patris.
quãdo vero dicit᷑ pater ⁊ filius ſunt vnũ pꝛincipiuʒ
ſpũſſancti ſtat ꝓ eſſentia vcl natura.inq;'tum tamẽ
eſt in duabꝰnaturis.⁊ illud videt᷑ ↄſonare Anvᷣbel.
dicenti ꝙ pater ⁊ filius ſpirant inqtuʒ vterq; idem
deus. Et dicunt ꝙ vnũ dicit vnitatẽ circa bunc ter/
minum pꝛincipiũ non perſone ſed eſſentie vel natu⸗
re vt eſt in duabus perſonis. Sed qm̃ Auguſtinus

☛

6

dietvnkrr
aturetry

18 tatea;

Güghoel
ſorſcaig
lud on
lanſocauſa
Nlhopiiiun
1 Reptnii
ſemaut ſup
lppoſtu
ſſſgrit
1lnboc⸗

Seſienrdan
Gnonneet
buzfchatio⸗
nbileen
ſoo rilen
Nocarpen
locßin
ſihüͤſcnia
Pnecdai
ldotpnit

fidatcoan

ſfinnsf
napfifi
ade
Nutkesdn

icgef
taiſcit
mngſeu
tuniife
Pichidn
chign
Ginz
tutine
ſhiſn
cboenn
Riſſnt
ain

N

raſe

. W
Whſi
gyen
nat
A
emühin
nbſinti
daſruegn
6
minnan
antiſ
dani r 7.
Drncint
Wanngit⸗
hihiiggit
rtüshn ,
οαοαα
iminii⸗
n MKN8
voman e
noninsn
ninsoli
lusr
tinrhinriint
r

=
inndt

mum
nmimndn
G enhin
tiſuc
niinnn
heude
e
tüinh
nutilin
ant
in

18 mate. ⁊ pʒ ex pdictis. Ad illud qð ob oſtme
