de cõcoꝛdia que appꝛopꝛiat᷑ fſ. Si em̃ cõcoꝛdia in dia appꝛopꝛiat᷑ alicui.non quia de cõmuni aliquid un
res reducit ad vnitatẽ. videt᷑ potius de ppio face faciat ꝓpꝛiũ.ſed quia diſtinctos cõnectit.et boc ̃m ne
51 re cõmune.qᷓ; ve comuni pꝛin. ſi appꝛopꝛiari ẽ de rõem ſue emanatois.quod nõ cõuenit filio ratione ſteflus
cõmuni facere ꝓpꝛiũ.cõcoꝛdia nulli eſt a ꝓpꝛiabilis emanatõis. ſed rõe mediatõis.quia mediatoꝛ dei ⁊ hann
¶ Item videt᷑ ꝙ debeat appꝛopꝛiari filio.qm̃ filius bois.Ex hbijs patent oia obiecta.Ad illð vero qð dlicitſee
ẽ pax noſtra ni fecit vtraq; vnuʒ Ephᷣ.ij. Itẽ Cok. vltimo querit᷑.oia ſunt vnũ ꝓpter patreʒ.dm. ſi 2 lonſowan
I.pacificãſ ꝑ ſãguinẽ cucis eiꝰ.ſiue que in terris ſũt oia diſtribuat ꝓ creatis.tũc ꝓpter dicit cauſ foꝛma⸗
ſiue quei celis ſũt. ¶ Itẽ obijcit᷑ cõtra ruem Augu. lem exemplarẽ ſᷣm rem ⁊ appꝛopꝛiatõem.quia ois

equalitas habet exemplar in equalitate filij.et ſic de
alijs. Si aũt diſtribuit ꝓ creatis ⁊ increatis.tũc ꝓpt
dicit cauſã fonnalem exẽplarem ſecũdum rationcʒ
intelligẽdi appꝛopꝛiatã.quia intellectus noſter non
intelligit equalitatẽ in patre niſi ꝓpter hoc ꝙ bʒ filiũ D
p oia expꝛimentem naturã ⁊ potentiã.ſimiliter ⁊ñ dee .

Dia equalia ꝓpter filiũ ⁊c. pater eſt equalis ꝓpter
filiũ.ergo babet aliquid a eas falſů eſt. ¶ Item
quero quã cauſã dicit ꝓpter. vtꝝ efficiẽtẽ.aut finalẽ.
nãcũqʒ barũ dicit.eſt tota trinitas.et ſec efficiens ⁊
inis oĩs rei. tã vnitas. ꝙᷓ equalitas.q; concoꝛdia. eſt
vrer pran ſim liter Ppte filiñ. nulla eſt ratio ap/
pꝛopꝛiãdi. ¶ ge intelligẽdum ẽ ꝙ ſicut appꝛopᷣatio
pylarij fuit ad explicãdã ꝑſonaꝝ oꝛiginem.ſic iſta ẽ
ad explicãdum oꝛdinẽ.Om̃ igit᷑ ꝑſona patris ẽ pꝛi /
ma. ante quã nõ eſt alia.et que nõ eſt ex alia.ideo ap ſcit / s
¶ Diſtinctio.xxxij. Mouet ⁊ ſoluit dubitatõem oꝛtam ex appꝛopꝛiatõe qua ſpirituiſancto ap
opꝛiat᷑ cõcoꝛdia in fi.pᷣccdẽtis di.ibi.c aũt in ſpũſãcto. ð
A¶◻ ZIc oꝛitur queſtio 2 pᷣdictis deducta. Supꝛa poſuit magiſter multipliciter appꝛopꝛiata.in quoꝛũ cx

alijs. et tũc ꝓpter non dicit cauſã exẽplaritatis j᷑m rẽé
ſed ᷣm rõem intelligẽdi.et ſic non notat᷑ ꝙ pater bʒ
aliquid a filio.ſed ꝙ intellectuſ nr̃ aliqͥd cognouit ᷣ
patre ꝑ hoc ꝙ cognoſcit filium.

g planatione dixit fl. eſſe cõcoꝛdiam.quia pater et filius diligũt ſe ſpnſãcto.ideo hic mouet queſtioneʒ hrdn
3 Aueę illa locutione.Et hoc facit in iſta diſtinctõe.HNabet aũt hec diſtinctio tres ꝑtes. In pꝛima mouet ees gatte
magiſter pꝛincipalẽ queſtionẽ pꝛius poſitam.ſcilicet vtrũ pater et filius diligant ſe ſpũſãcto. In ſccũda vero ſelpiisz
mouet aliam queſtionẽ huic conſimilem que facit ad eius blanarbeune boc facit ibi. Pꝛeterea diligenter mnullajg
8

inueſtigari opoꝛtet. et eſt illa grehio⸗ rni piter ſit ſapien abietia genita vl ſapiẽtia gua genun. In tercia ⸗
redit ad pꝛincipalem queſtionẽ determinãdã.et hoc facit ibi.Pꝛeterea diligẽter notãduʒ eſt. ¶ Pꝛima pars
bʒ duas ptes. In pꝛia mouet magiſter qõeʒ et opponit. In ſcda rñdet qõni ſ̃ ñ rũdet obiectõi.ibi.huic qõni
cũ altitudinẽ. ¶ Emuiter ſcdᷣa ꝑs in ꝗͥ dctermiat magiſter queſtiõem annexãa.ſcʒ vtrũ pf̃ ſit ſapiẽs ſapiẽtia
„7 genita. vel ſapictia quam genuit. diuidit᷑. Et qꝛ ad determinatõem huius queſtiõis tria alia dubia cõcurrũt.
ideo habet hec pars quatuoꝛ ꝑtes.ſcᷣm quatuoꝛ dubitatões quas mouct et determinat.et pꝛimo determiat
iſtam queſtionẽ. Atruũ filius ſit ſapiens ſapiẽtia quã genuit vel Pdiatia genita.quod idem eſt. Quã determi/
nat in ꝑtẽ negatiuã. Secũdo mouet hãc qſtionẽ. Atrũ filius ſit ſapiens ſapia genita vcl ingenita.Et deter/
minat cam affirmatiue q;ẽtum ad pꝛimã ꝑtem ſcilicet ꝙ ſit ſapiẽs ſapiẽtia genita.ibi. Poſt hec queri ſolet vc.
Tercio mouet bãc queſtiõem.vtrũ filius ſit ſapiens ꝑ ſeipᷣm vel ſcipᷣo quã determinat ꝑ diſtinctõem ꝙ ſeip
ſo poteſt teneri oꝛiginalier ⁊ foꝛmaliter.⁊ boc ibi. Queri autẽ ſolet vtrũ filius.Quarto mouet hãc queſtiõcʒ
AUtrum pater duplicem habeat ſapiẽtiam.quã determinat in ꝑtem negatiuã.oſtẽdens hãc queſtionẽ et eius
rõem non eſſe reſpõſione dignam.⁊ hoc facit ibi. Poſt hoc queri ſolet a quibuſdã.AVtrũ vna ſit tãtum ſapiẽ
tia. Et determinat cũ hoc ꝙ in trinitate eſt dilectio que eſt trinitas.et tamen ſſ.eſt dilectio que nõ eſt trinitas
Et hoc ibi. Et ſicut in trinitate. Similiter tercia ꝑs in qua redit magiſter ad qucſtionẽ pꝛimo poſitã babet
vduas ptes. In pꝛima obijcit contra rõeʒ quã accipit ex determinatõe alterius queſtionis In ſccũda vero lo
cCo ſolutõis ſuam inſufficiẽtiã oſtendit. et hanc queſtionẽ determinandã lectoꝛi relinquit.et boc ibi. Difficili/
mum mibi hãc qucſtionẽ fatoz. ôMW! MG

¶ Eeouet pꝛincipalem queſtionem pꝛius poſitam. Vtrum pater et flius ſpũſãcto ſe diligãt
cum dilig ere idem deo ſit quod eſfſe.· ind.

II Icoꝛik qiſtio ex dict deducta. Dictũi ei ẽ ſupꝛa atz ict autoꝛitati⸗
R be oſtẽſũ ꝙ ſpũſſãctꝰ ẽ coĩo pr̃is ⁊ filij.?⁊ amoꝛ qͥ pr̃ ⁊ filiꝰ ſeinuicẽ dili
atn llfiit. iõ qrit᷑.A tꝝ pf̃ ⁊ filiꝰ ꝑ ſpmſãctũ diligat?: ðᷣ vtiq; viot᷑ opoꝛ⸗
tnnn tere dici ̃ᷣm autoꝛitates ſupᷣpoſitas.qbꝰ oñdit᷑ ſi pmſactũ eẽ qͥ genitꝰ a gignẽ⸗
ichn te diligat᷑.genitoꝛẽq; ſuũ diligat.Sʒ contra.ſi pr̃ vłfiliꝰ dicat᷑ diligere ꝑ ſpi⸗
Kigaiteg Opponit con / ritũſactũ. videt᷑ eẽ ꝑ ſpm̃ſ.qꝛ nõ ẽ aliud deo eẽ.⁊ aliud diligere.ſᷣ ideʒ.qꝛ vt
niuli tra queſtion..· ait Augu. in. xv.li.ð tri. Quicqͥd ſᷣm qlitates ĩ illa ſimplici natura dici viðt᷑.
Augu. Hſm eẽntiã ẽ ĩtelligeduʒ.vt bon.magnꝰ.ĩmoꝛtal.ſapiẽs.diligẽs.⁊ huiuſmõi
8 GCddgdga. Ideoq; ſi pr̃ vl filiꝰdiligit ꝑ ſpm̃ſãctũ.ꝑ ipᷣm ſpm̃ eẽ videt᷑.neq; tm̃ eẽntia ſua
acſire SS queſtioni ſed nõ reſpõdet obiectienii b
nalaiet Huic queſtioni cũ altitudinẽ nimie ꝓfũditatis cõtineat.id ſoluʒ rñdemꝰ qð
higet⸗ Augu. ſignificare videt᷑ ſcʒ ꝙ pater ⁊ filiꝰ ſe diligãt ⁊ vnitatẽ ſᷣuẽt nõ ſolũ eſ/
em i ſentia ſua.ſᷣ ſuo dono ꝓpo.qð licet ſupᷣpoſitũ ſit.iterare tñ nõ piget.qꝛ ſic ex⸗
atſdn „ pedit. Ait &O Augu.in. vj.li.de tri. Manifeſtũ ẽ ꝙ ñ aliqs duoꝝ ẽ qͥ vterq; cõ⸗
an Augn. cy lügit. genit' a gignẽte diligat genitoꝛẽq; ſuũ diligat. ſintq; nõ ꝑticip atiõe
–RW berte dicit E eẽntia ſua.neq; dono ſupioꝛis alicuiꝰ.̊ ſuo ꝓpo ſᷣuãtes vnitatẽ pac.Ecce
unig Rcrvonoſmo h dic ꝙ eẽntia ſua ⁊ dono ſuãt vnitatẽ.dẽ ĩ xyv li.de tri.ait.In illa trinita⸗
Cin diligũt ſe et pa teqͥſ audeat dicere prem nec ſe nec ſiliũ nec ſomſãctũ diligere.niſi ꝑ ſpmſãctũ
Nere cem ſeruant. hic aꝑte oñdit patrẽ.nõ tm̃ ꝑ ſpmſãctũ diligere. Nõ aut ſimplt᷑ dicit prem ñ
magtifn diligẽ ꝑ ſpm̃ſãctum. M ẽ
cngs Kouer aliã qõnẽ pᷣoꝛi cõſimilẽ q̃ fac ad eiꝰ explanatõcʒ. Vtꝝ ſcʒ pr ſit ſa⸗
kiate piẽs ſapia genita vł ſapia quã genuit.ſic diligi tamoꝛe qͥ ab ipo pcedit. c
in NMeterea diligeẽter inueſtigari opoꝛtet. vtrũ pr̃ ſapiẽs ſit ſapia quã genuit qᷓ
ithn tm fili e: Q videt a ſili poſſe ꝓbari. Si em pater diligit amoꝛe q ab ipo ⸗
kh cedit. cur nõ ⁊ ſapia vl itelligẽtia.quam ippe genuit.ſapit.vłintelligit: hanc
arilartr .j.coꝝ.j. qõnem vꝛgere videt᷑ vt ait Aug.i.vj.li.ð tri.qð ſcripſit apłs dicẽs xpᷣm dei
datnni Vviirtuteʒ ⁊ dei ſapiam. vbi qrit᷑. Vtrum ita ſit pater ſapie ⁊ virtutis ſue. vt
nniſn , 4 eac ſapia ſapiẽs ſit quã genuit.⁊ OWO-B
fiilchen 11 2RHac ſapientia hac virtute potẽs quã genuit⸗ Sʒ Augu. in li. lxxxiij.q
ſapiens ⁊c Ex lite gabſit vt ita ſit.qꝛ ſi .ẽibi eẽ qð ſa⸗ cum ſapiens deus di
eimlncn . ra elicit᷑ talis rat? pe.nõ p illã ſaplam quã genuit ſa⸗ it᷑ · et ſapiẽtia ſapiẽs
nater Pe. nõ illã ſapiam quã genuit ſa-⸗ Qt. ct ſapietia ſapiẽ
en. Sipite viés dicit᷑ pater. alioquin ſia ab velfullteafiguanes⸗
N Hic determiat nita qud gennit. · Ulo ille ab ipa e. Si em ſapia quẽ vcl enſe poſſe neppas
gann dices patreno hoc eſt ei e quod genuit cauſa ẽ illi vt ſapiẽſ ſit.etiã eſt credere.non parti
iat ſhir⸗ ⸗ ſapere.ergo eſt ſa⸗ vt ſit ipa illi cauſa c.qð fieri nõ pt ¶ appatione ſapiẽtie ſa⸗
umnliin nnat. das 5 Degtia genita. Ai niſi gignẽdo euʒ aut faciẽdo.b¶ nec nietis dieſt. ſicut e
nn det illud argumẽ genitricẽ nec cõditricẽ patris vllo que ⁊ eſſe nonee ſa
img iñ non valere. al mõ quiſq;ᷓ dixerit ſapiaz. QAuid ei pies poteſt. ſed g ip
uin 4 lud non valet. hoc quiſch; dixerit ſlapiaʒ. Quid ei ſe eam genuerit q̃ ſa/
aiihn, eſt patri eſſe quod eſt inſaniꝰ? pater ipa ſapia ẽ qua piens dicitur ſapien⸗
ncu V operari.ſed opera ſapiẽs eſt.filiꝰ vero dicit᷑ ſapia pa-⸗ tiã. Aiaduerte lectoꝛ
— — tur per filium. tris. ⁊? virtus patris.nõ qꝛ pater pꝓ patrem dici ſapiẽtem
am hen ſiliß. go nec eü ſit ſapiẽs vl potẽs. qꝛ filiꝰ ſapi geita Dplentia gfuoo
unien b dicas q non eſtſi· et virtute. Ex bijs & pʒ ꝙ pater poc Augu coꝛigit in
uiſ mile. quia operari nõò eſt ſapiẽs ſapietia genita.ſed ſe· qli retracta inquiens.
gtifuig V cõnotat effetum. ipᷣo ſapiẽtia ingenita. Diyxi in li. xxxiij.que
gnin obijcit. ꝙ idem eſt S cäscä
ag, patri eſſe. quod eẽ patrẽ.ſ tñ illud argumẽtũ nõ valet.pꝛ deitate ẽ deus g deitate ẽ pr.er
witet⸗ go ſilr ñ valet h argumẽtũ.eſt ſapiẽs ſapia genita. ergo eſt ſapia genita. “. dom. ꝙ argu
nſi mẽtuʒ Aug.ẽ neceſſariũ.qm̃ eẽ ſapiẽtẽ.⁊ eẽ in diuis nõ differũt mõ dicẽdi ⁊ aparte rei.ſʒ
lign⸗ ſolũ a pte noſtra. nõ ſic ãt ẽ eẽ et oꝑari.qm̃ ⁊ ſi oꝑari qᷓ;tũ ad pꝛincipale ſignificatũ ſit idẽ
ud 5 cc. tñ qtũ ad cõnotatũ differt. ⁊ pt eẽ extraneñ. ⁊ ita pᷣt ibi eẽ accidẽs.tñ ̊ qdð ẽ eẽ deũ.
H et eẽ patre.cuis ñ drñt qtũ ad eẽntiã vł modũ eẽndi.drñt tñ qᷓ;tũ ad modũ ſe hñdi.qd ẽ
. JRä Vrxcre iĩ diuis abſolutũ ⁊ coꝑatũ.⁊ iõ ñ trãſit paternitas ĩ ſbaʒ ſicut ſapia.iõ hʒ aliũi moduz
vl Diccẽdi.q pᷣt eẽ extraneꝰ reſpectu alicꝰ attributi.iõ ibi aceiches. qt i argumto Augu. b

?Dater ñ ẽ ſapies ſapia genita.5 ſcipo ſapia iĩgenita. Aiqet᷑ male diccre.qꝛ ſicut eternitas
y 2

a ꝓppᷣat᷑ pr̃i.ita ſapiĩa
filio.ſ eternitas os
dici gẽita. ſicut dicit

Anb. ĩ li.ꝭ icarnatde

vᷣbi. g nec ſapia dʒ nec
Ht dici ingenita. Itez
ſi pᷣt dici ingenita ſa⸗

piẽtia pari rõe p̃t dici

ſapia ꝓcedẽs.⁊ ita vi
det᷑ ꝙ ſapia ſit appꝛo

pabil ſr. ſicut et filſoo.

Juxta hoc q̃ri᷑ qreñ
Ir potẽtia de potẽtia
ſicut ſapia ð ſapia.Reꝰ
dicẽdum ꝙ ſapitẽia ẽ
Z noibꝰ medijs. q̃ ſũt

nata ſupponereꝓp p⸗

ſona.Et iõ ſicut r ̊
ðo 8s.⁊ deꝰ genitꝰ ⁊
ingenitꝰ.ita ðᷣr etiam
ſapia.nõ tamẽ ita ꝓ/
pꝛie. qꝛ nomẽ abſtra/
ctuʒ eſt uodammõ.

magis tamẽ r ſapia

de ſapiẽtia qᷓ; eterni/

tas de eternitate.quia

cternitas ſignificat ĩ
maioꝛi abſtractiõe q̃;
ſapia. ⁊ ido magis ab
ſtrabit a rõe oꝛiginis.
Secũduʒ boc etiã eſt
cõcedẽdũ boſit di
o ſapia ꝓcedẽs.lʒ ad
buc minꝰ ppe. Nec
valz iſtud argumẽtũ.
qᷓuis em̃ ſapia nõ ſit
appꝛopabilis ſpuũiſã/
cto.tamẽꝑ determia⸗
tõem adiũctã pᷣt tra/
illuc quar e
no ðr potẽtia oe potẽ
tia.ddm. ꝙ nõ ita p/
pꝛie dicit᷑ ſicut ſapien
tia de ſapiẽtia. Om̃ ſaʒ
Fuia appaopꝛiat᷑ fi/
io. qui eſt ab alio. et

ab alio bʒ oẽ qd hʒ. F

⁊ ſapiaʒ ab alio hʒ. iõ

——

äs — —. — ——

. . „*
. . 7

4 .
5

NVtrũ filiꝰ ſit ſapiens ſapiẽtia ge / ſtionũ de patre.̊
nita vel ingenitaa. d cd genuit qua ſa-
¶ Poſt hec queri ſolet a quibuſdam hied dicitur lapie⸗
Vvtrũ filiꝰ ſit ſapiẽs ſapiẽtia genita ſius iſtam queltio
vyl ingenita: Si em̃ nõ eſt ſapiens nẽ poſtea ĩ li. tri
ſapiẽtia genita.nec ſeipo ſapiẽs eſt nitate tractaui.

Si vero ſapia genita ſapiẽs ẽ.nõ
videt᷑ ſapiẽs eſſe ſapiĩa ingenita.et ita nõ videt᷑ eẽ ſapi
ens a patre.cũ a patre habeat omnia.Ald qð dicimus
quia vna eſt ſapiẽtia patris ⁊ filij ⁊ ſpũſſãcti ſicut vna
eſſentia.quia ſapiẽtia in illius nature ſimplicitate ẽ eſ⸗
ſentia. ⁊ tamẽ filius tm̃ eſt ſapiẽtia genita.⁊ pater tm̃
eſt ſapiẽtia ingenita.vel a ſapiẽtia ingenita.Et cũ ipe
ſit ibi eſſe quod ſapiẽteʒ eſſe.relinquit᷑ vt ſapiẽtia ge
nita ſit ſapiens de ſapiẽ tia ingenita.Hon ergo filiꝰ di
citur ſapiẽtia dei tanq; ipe ſolus intelligens ſit vel ſa⸗
piens ſibi ⁊ patri ⁊ ſpũiſancto.quia vt ait Augu.i.xv
li.de tri. Si ſolꝰ ibi filiꝰ intelligit ⁊ ſibi et patri ⁊ ſpũi⸗
ſancto.ad illaʒ reditur abſurditatem vt parer non ſit
ſapiens de ſeipᷣo ſed de filio. Nec ſapiẽtia ſapiẽtiã ge⸗
nuerit.ſed ea ſapiẽtia pater dicatur ſapiẽs eſſe quã ge
nuit. Vbi em̃ non eſt intelligẽtia.nec ſapientia pᷣt eſſe.
Ideoq; ſi pater non intelligit ipᷣe ſibi.ſed filius intelli
git patri.ꝓfecto filius patrem ſapiẽteʒ facit. Et ſi hoc
eſt deo eſſe quod ſapere.⁊ ea illi eſt eſſentia que ſapiẽ /
tia.non filius a patre quod verum eſt.ſed a filio poti⸗
pater habet eſſeẽtia.quod abſurdiſſimũ atq; falſiſſimũ
eſt. Eſt ergo deus pater ſapiens ea que ipᷣe ẽ ſua ſapiẽ
tia.et filius ſapiẽtia patris eſt ſapiens de ſapiẽtia que
eſt pater de quo eſt genitus filius. Ita ⁊ pater ẽ intelli
gens ea que ipe eſt ſua intelligentia. Non em̃ eſſet ſa⸗
piens qui non eſſet intelligens. filius autẽ intelligẽtia
patris de intelligentia genitus eſt que eſt pater. de q̃ᷓ
et intelligens eſt. Pꝛoinde pater eſt ſapiẽtia ⁊ filiꝰ ſa⸗
pia.⁊ vterq; vna ẽ ſapia.⁊ tñ ſolus pf̃ eſt ingenita ſa
piẽtia. ⁊ filiꝰ ſolꝰgenita ſapiẽtia nec tñ alia ſapia dat᷑.
alia ſapiẽtia filius.ſed vna eademq; eſt. ſieut pater eſt
deus ingenitus.⁊ filius eſt deus genitus.neq; de⸗ ge⸗
nitus eſt deus ingenitus. non ideo tamẽ alius deus ẽ
pater.alius filius.ſed vnus deus vterq;.non aũt vn ꝰ

Pater eſt ſapi⸗

ens ea ſapiẽtia

que ipſe eſt.⁊ 8⁴D

ea filius eſt ge⸗
nitus ⁊ ſapiẽs.

illa ingenita. 5
vna tamẽ ſapiẽ

tia.
e

ſapientia genita ex ſua appꝛopꝛiatõe p̃ſupponit ſapiẽtiam aenliee ſe potẽtia appꝛopꝛiat patri qui nõ eſt

ab alio.iõ nõ ſic dicit᷑ potẽtia potẽtia vel potẽtia genita c
taui. Videtur Augu. iſta verba in notula poſita male ⁊ in
vtroq; extremoꝛũ pꝛeſupponit rẽ ſui poſitiui.ſed ſi ibi meli
piens ſapientia quã genuit.vdetur ꝙ dicat verum. Re.d

contrariũ huius. et i

.de hac queſtione. idco non omnino male.ſed qu
innuens ꝙ; aliquid ibi ſit male dietum.qui enim v
Bapientia genita ſit ſapiens de ſapicntia in

d

o fi ibi bene.conſtat ꝙ hic m

naere ad queſti onc. Mõ em̃ queritur de ſapientia genita ſiue an filius ſit de patre.ſed boc querit᷑ vtꝝ
ſtnno ſi ſapientia ingenita.Reꝰ.dm.ꝙ magiſter reſpondet.licet in verbis paucis.in quibus innuit banc di
inctoem. ꝙ aliquem eſſe ſapiẽtem aliquo.boc eſt duplici

lius eſt ſapiens ſapientia geni ater ſapiẽtia ingeni
nus eit ſapie entia genita.ct pater ſapiẽtia ingenita
tia genita ſit de ſapientia ingentta. filius eſt ſapiens ſapi
ſtruitur in ratione foꝛme.ideo .
ingenita ſapicns vt verbum n

magiſter caute

meliꝰ iſtã queſtionem poſtea ili.de tri.tra⸗
conuenienter recitare.quia cum comparatio in
us.ergo vtrobiq; bene.g ſi ibi dicit ꝙ pater eſt ſa⸗
m ꝙ abuſiua eſt ↄparatio.qm̃ in li.de trini.dicit
ale.q;tum ad boc tamen ꝙ aliqua vera dixit in li.lxxxiij.
odammõ bene quodammo male.et ideo dicit ꝙ ibi meliꝰ
num oppoſitoꝛum aſtruit.per conſequens deſtruit alterũ.
genita. Videtur iſta ratio non eſſe bona.quia non videtur

er. Aut ita ꝙ ablatiuus teneat᷑ foꝛmal iteret ſic ſi
Aut ita ꝙ; teneatur oꝛiginaliter.et ſic cum ſapien⸗
lentia ingenita. Sed quia ablatiuus vt plurimũ cõ/
locutus. dixit ꝙ filius qui eſt ſapientia genita eſt de ſapientia
on baberet calũniam. ct igeo bene reſpodet. e¶ Aterq; vna eſt ſapiẽtia. et ta⸗

ucift
n.

bfniu

Qtiü
Dun poa
on vnat
ſpiitupe

Oͤf

lnſnr

(sſinie

e
feyfaſen
nonnis
ſede
heſde⸗
nize
Wpare⸗

De-ere —— — —
ðõ 7 —

– — — —
„

us.immo vterq; vnum ſiue vnus deus. Ita non ẽ ſa⸗

Solutio ᷣm q̊=i

dam.

Hylarius.

Quõ nitũtur qͥ

dam ꝓbare qꝙ;

töe pf a ſe nõ agit.

cum omnis creatuꝛa agat a deo. tunc videtur eſſe agens infirmum.nec in he c videtur filius differre ab ali/

pientia genita ſapiẽtia ingenita. ſed alia eſt ſapientia
genita.alia ingenita.non tamen eſt alia ſapientia.ſed

vna eademq; ſapiẽtia. Ex pᷣdictis conſtat ꝙ filius nõ

eſt Gpianga ſe.neq; de ſe.ſed de patre ⁊ a patre.

filius ſit ſapiens ſeipᷣo vel ꝑ ſeißm. e

ipᷣm? Quidam dicunt multiplicem hic fieri intelligen

tiã. ⁊ ideo diſtinguẽdum foꝛe ita.vt cum dicis filiũ eẽ

ſapiẽtem ſeipᷣo vel ꝑ ſeipᷣm. Si ſua natura ⁊ eſſẽtia ſa⸗

pietẽ intelligas. verus ſit intellectus. Si vero a ſeido
vel de ſeipo ſapiẽtem eſſe intelligas. falſitati ſubiectã
habes intelligẽtis. ¶ Alij vero ſimpliciter ⁊ abſq; de⸗
terminatõe concedũt hmõi locutões. filius eſt ſapiẽs
2 ſe.ſed nõ a ſe vel de ſe.⁊ filius eſt deus ꝑ ſe.⁊ eſt ꝑ ſe
ſe

d nona ſe vel de ſe. hoc confirmates verbis Hoyla.

qui filiũ nõ a ſe. ſed ꝑ ſe agere in li. ix. de tri. ait. Hatu⸗

re inquit cui cõtradicis heretice hec vnitas eſt. vt ita
ꝑ ſe agat filius ne a ſe agat.⁊ ita non a ſe agat.vt ꝑ ſe

agat. Intellige filium agẽtem. ⁊ ꝑ eum patreʒ agẽteʒ

on a ſe agit.cũ pater in eo manere mõſtratur. Per

ſe agit. cũ ᷣm natiuitatem filij agit ipe que placita ſũt
Infirmus ſit non a ſe agendo niſi a deo iße agat. non

ſit vero in vnitate nature ſi que agit.⁊ in quibus pla⸗
cet non ꝑ ſe agit. Sicut ergo inquiũt.filius ꝑ ſe agit.
non a ſe.Ita ⁊ filius debet dici ſapiẽs ꝑ ſe.ſed non a ſe
Sic ⁊ ipe ꝑ ſe deus eſt vel eſſe dicẽdus ẽ. vt aiunt. ſed
ne vel deſe MU

oſt hec queri ſolet a quibuſdam. vtrum vna tm̃ ſit
apiẽtia patris: Quod non eſſe nitũtur ꝓpbare h̊ mo/

nonen den e do. Filius inquiunt eſt ſapietia patris genita. qua pf
Ppietia pgilis dr non eſt. Eſt igitur aliqua ſapiẽtia patris. qua
ſapiens non eſt. Eſt aũt ⁊ ſapiẽtia patris ingenita. et
ea pater ſapiens eſt.Eſt ergo quedam ſ- apientia pf̃is
qua ſapiens eſt. ⁊ ipa non eſt illa ſie apientia patris qua
pater ſapiens non eſt. Mon eſt ergo vna tm̃ ſ⸗ apientia
O reſpõſione Patris.tem ſapientia ingenita eſt ſapientia patris.?
ſindigna ſint H ſapientia genita eſt ſapiẽtia patris. Non eſt aũt ſapiẽ
et hijs ſimllias. tia ingenita ſapiẽtia genita. Mon eſt igitur vna tm̃ pa
tris ſapietia.Hec ⁊ hijs ſimilia tanq; ſophiſtica ⁊ a ve
ritate longinqua cũctiſ. q; in theologia peritis patẽtia
abijcimus. reſpõſo ĩdigna aduertẽtes.id tamen adij⸗
A(Nta ſe agat filiꝰ nea ſe agat. Obijcit. nõ agit filiꝰ a ſe. ⁊ p? i eo monſtrat᷑.⁊ ſil fil

tẽ vi

XXXI

Alius eſt em̃ genitus.alius ingenitus.ſed nõ alius de

QAueri aũt ſolet. vtruʒ filius ſit ſapiens ſeipo vel ꝑ ſe⸗

ſ pater duplicẽ nõ vnã tm̃ habeat ſapiam. f

DWèWZUMU

men ſolus pater ſa/⸗

piẽtia ẽ ingenita. ARi⸗

det᷑ hic dicere duo o

peſita.qꝛ iſte due pp-

etates ſapiẽtiam con
trahũt. et cũ ſint ppᷣe
tates diſtincte.diſtin-
guunt. et hoc patz. qꝛ
ſolus pater eſt ſapien
tia ingenita.quia ſi ſa

pientia diſtin guit᷑.er⸗

go cſt alia et ali⸗ ſapi
tẽ

entia. nõ vnaſ
videt᷑ falſũ dicere cuʒ
dicit ꝙ ſoluſ pater eſt
ſapiẽtia ingenita gaut
em̃ dicit᷑ ſapiẽtia eſſẽ
tialiter. aut perſonali
ter. Si ꝑſonaliter.er/
go non vng ſapientia

E genita ⁊ igenita.cuʒ

pater et filiꝰ non ſint
vna pſona. Si vero
eſſentialiter.nõ gᷓ ſolꝰ
nita. e. dom. ꝙ in B
noie ſapiẽtia duo ẽ cõ

patcr eſt ſapiẽtia ige⸗

ſigderarc.ſcʒ ſignifica⸗

tũ et ſuppoſitũ. Et qᷓ;

tũ ad ſignificatũ dicit

eſſẽtiã.ſed ſuppoſitũ
eſt ꝑſõa. Et ille deter⸗

minatões genita ⁊i-

genita nõ reſpiciunt
ſignificatũ.ſed ſuppo
ſitũ. et ita diſtiguunt

ſuppoſitũ manẽte ea⸗
dem vnitate in ſigni⸗

ſicato ſiue in foꝛma.⁊=
ſapiẽtia genita ⁊ inge
nita. alia et alia ꝑio-

na. ñ ẽ alia ⁊ alia ſa⸗

pia.ſicut nõ ẽ alia eẽn
tia. ⁊ id mgz bonũ exẽ
pluʒ ponit i h̊ termio

ðs.qdð ſignificat ecẽn-

tiãꝗ. ⁊ ſupponit ꝑſonã
ñ g qrit̃᷑ vtꝝ dicat᷑
eẽntialit᷑ aut ꝑſonali⸗
ter.dðm.q q;tũ ad ſi⸗

gnificatũ ðr eẽntiali/

ter. ß qtũ ad ſuppoſi/
tũ ᷣr ꝑſonaliter. ⁊ ita
nulla ẽ controuerſia.

ſiln filius manct ĩ pꝛe. pi ra
in dicere cuʒ dicit. ifirmꝰ ſit nõ a ſe agendo niſi a do ipſe agat. qꝛ ßm hoc

is. Re. dom ꝙ hyla. duo intendit oſtendere in bijs verbis domini in Job. et illa duo oſtẽdit deducendo ad
impoſſibile. Ipſ.

Poſe eni vominus dicit Joh. xiiij. Nerba que ego loquoꝛa meipſo ñ loquoꝛ. pater vero in me
t opera. ex hoc ergo arguit ꝙ filius non agit a ſe ſed a patre manente in ſe e.nõ tm̃ vt ↄſubſtãtia
ium. ſic autem non manet filius in patre. ſed tm̃ vt conſubſtantialis. Alia eſt autoꝛitas do
. 1 n reliquit me ſolum. quia que pla.ſ.e.fa.ſpꝑ.ſi
cum patre. go eſt vna virtus eius ⁊ patno.et ſicagunt vna virtutc cunc ergo per ie

ip̃e agit ſemper vna

agit. hec duo ꝓhat per

Li.

— —

deductõem ad impoſ
ſibile.quia omnis po/
tentia eſt a pꝛima po⸗/
tentia.que pꝛimo reſi
det in patrc.ergo ſi fi⸗
liꝰ nõ poteſt a do.ſim
pliciter eſt impotens
vcel infirmus.quia in/
ſirmus hahet potenti
am deficiendi a ſe.nõ
a deo. Itẽ ſi filius nõ
agit per ſe.non agit ꝑ
virtutem ꝓpꝛiam ſibi
cõnaturalẽ. ergo alia
eſt virtꝰ patris cet alia
filij. ſe enun ⁊ non
a ſe.nõ facit diſtictio
nem in natura.ſed ſo/

lum in perſona. quia
dicit rõez pꝛincipij v

oꝛiginis. Per ſe autẽ
⁊ non per ſe.quia per
ſe. dicitur contra per

accidens.per alið po/

nit diuerſitatem i na/
tura.⁊ ideo filius agit
per ſe q́;uis non a ſe.
g¶ Ana eſt tm̃ ſapiẽ
tia patris ſed nõ vno
modo dicitur. Nidet᷑
male deae ſapiẽ⸗
tia ſemper eſt effetia⸗
liter.g falſuʒ dicit cũ
dicit.non vno mõ di⸗
ecta.Reꝰ.magiſter non
vult ꝙ ſapiẽtia ſit di⸗
cta multipliciter. ſed
ꝙ ſapiẽtia patris.qꝛ
genitiuus poteſt con
ſtrui in ratione oꝛigi/
nis. ⁊ ſic dicitur filiꝰ
ſapientia patris.vel

ipᷣa ſapientia genita.

ſapienria patris.qꝛ ẽ
a patre. Ael poteſt i
telligi in rõe ſubiecti.
vt dicatur ſapientia

patris.Sicut albedo

p.⁊ ſic ſapientia geni/
ta non dicitur eſſe pa

tris ſᷣ filij.quia & ratõ

aſſiua impoꝛtata ꝑ
hoc adicctiuũ genita.
non eſt in pſoua pr̃is
et filij vna.falſa eſt lo
cutio rõe determina/
tõis nõ ratione eius

quod ẽ ſapiẽtia.quia

vna ⁊ cadeʒ eſt ſapiẽ
tia patris et filij ⁊ſr.
et illa eſt ſapiẽtia pa/
tris ⁊ filij ⁊ ſpũffacti.

rPꝛeterea diligenter notã

. /
——
————.oSß0ãä.N

„

Vna eſt tamen ſapientia patris.quia ſapientia geni⸗

ta eſt eadeʒ ſapientia.⁊ ea qua ſapiens eſt.ſiue ea qua

ſapiẽs eſt intelligatur pſona patris ſiue eſſentia pr̃is.
quia ꝑſona patris que intelligitur cum dicitur ſapien⸗

tia ingenita. ⁊ ꝑſona filij que ſignificatur cum dicitur

ſapientia genita.vna eademq; ſapiẽtia eſt. que eſſen⸗

tia diuina intelligitur cõmunis tribus perſonſnis.

¶A in trinitate eſt dilectio que eſt trinitas.⁊ tamen

ſſ. eſt dilectio que non cſt trinitas.nec ideo due ſũt di /

lectõnes. ita et de ſapiti. g

Et ſicut in trinitate dilectio eſt. que eſt pater. filius. et
ſſ.que eſt ipᷣa eſſentia deitatis.⁊ tamen ſpũſſãctus dile

etio eſt que non eſt pater vel filiu s.nec ideo due dile/
ctõcs ſunt in trinitate.quia dilectio que ꝓpꝛie ſpũſſan

ctus eſt.eſt dilectio que trinitas eſt.non tamen ipᷣa tri⸗

nitas eſt.ſicut ſpũſſactꝰ ẽ eſſẽtia.q̃ trinitas ẽ.nõ tñ ipᷣe
trinitas ẽ. Ita ĩ trinitate ſapiẽtia eſt que eſt pater ⁊ fi⸗
lius ⁊ ſpũſſanctus.que eſt eſſentia diuina.⁊ tamẽ filiꝰ

eſt ſapientia que non eſt pater vel ſpũſſãctus. Neciö
due ſapientie ibi ſunt.quia ſapientia que ꝓpꝛie eſt filiꝰ
eſt ſapiẽtia que eſt trinitas.ipᷣa tñ nõ eſt trinitas ſicut
fil:·ꝰ eſt eſſentia.q̃ eſt trinitas.ipᷣe tñ nõ eſt trinitas.

edt ad pꝛincipalem qõnem.obijciẽs ex determi⸗

natõe ſecunde qõnis ꝙ qua ratione pater non dicitur
ſapiens ea ſapiẽtia quã genuit. eadem videtur debe/⸗
re dici ꝙ non ſit diligens pfr̃ vel filius dilectione q̃ ab

vtroq; ꝓcedit. —

rea dilige qum eſt ꝙ ea ratione qua pr
non dicitur ſapiens ea ſapientia quã genuit. videt᷑ fo

re dom ꝓꝙ pater non dlligat filium vel filius patreʒz aa
dilectione que ab vtroq; ꝓcedit.ſ.que ꝓpꝛie ſpũſſan⸗
ctus eſt. Sicut em̃ idem eſt deo ſapere quod eſſe.ita
ei ideʒ diligere quod eſſe. IJdeoq; ſicut negatur pater

eſſe ſapiens ſapiẽtia quã genuit.qͥ ſi ea diceret᷑ ſapiẽs

nõ ipa ab co ßᷣ ipe ab ea intelligeret᷑ eẽ. Ita videt᷑ non

debere concedi ꝙ pater vel filius diligat dilectõe que

tm ſpũſſãctus eſt.quia ſi ea diligit pater vel filius.nõ

ſpũſſanctus videtur eſſe a patre ⁊ filio.ſed pater et fi⸗

lius a ſpũſancto.quia idem eſt ibi diligere quod eſſe.

At ſupra dictũ eſt.atq; autoꝛitate.Augu. ſacitũ.ꝙ in
trinitate tria ſunt. Vnus diligens eũ qui de illo eſt.et

vnus diligens eum de quo eſt. ⁊ ipa dilectio.⁊ nõ eſt

aliquis duoꝛum quo genitus a gignente dilgitur ⁊ ge
nitoꝛem ſuũ diligit. Quibus verbis aperte ſignificat᷑

patrem filium. ? filiũ patrem diligere ea ſcilicet dilecti
one que non eſt aliquis eoꝛum.ſed tm̃ ſpũſſãctus. Cũ

idem ergo ſit ibi diligere quod eſſe.quõ dicitur pater
et filius non eſſe ea dilectione qua alter aſteruʒ diligit

CLum ideo pater negetur ſapere ſapientia quam geuu
it ne ea eſſe intelligatur.

cientes quia vna eſt tm̃ ſapientia patris.ſed nõ vno
modo dicitur. Nam ſapientia patris dicitur illa quazʒ
genuit.⁊ ſapientia patris dicitur ea qua ſapiens ẽ.Di
uerſa eſt ergo ratio dicti. Ala em̃ dicitur patris.quia
eã genuit.⁊ ea dicitur ſapientia patris.quia ea ſapit.

Bo

locltone.
angoue

ntugen
oqlenin

uCnit i
Ohbat

ſacfnitie

wiceſe
wicagen
ſcnan
Phüftancen
mmpatr
(cpan⸗
e E
Anabilssd

fssgfli

ite.
dſ
iſte
Grwopne
ſopeete⸗
asti⸗
hüanan
ffoma

Hoter⸗ in qua habitudine cõſtruat᷑ ille ablatiuꝰ.

goönem determinãdam lectoꝛi relinqutt. i

Difcnlimam mihi hanc queſtioneʒ fateoꝛ. pcipue ci
ervyx pᷣdictis oꝛiatur que ſimilem videtur habere réem.
quod mee intelligentie attẽdens infirmitas turbatur.

cupiens magis ex dictis ſanctoꝛum referre qᷓ; affere.
Optimus em̃ lectoꝛ eſt inquit hyla.in.j.li.ð trini.que
dictoꝛum intelligẽtiaʒ expectet ex dictis potius qᷓ; im

telligẽdum.Cum ergo de rebus dei ſermo eſt. cõceda

ponat.⁊ retulerit magis q; attulerit.neq; cogat id vi ·
deri dictis contineri.quod ante lectõem pᷣſũpſerit in/

mus deo ſui cognitõem.dictiſq; eius pia veneratione

famulemur. Inueſtiget ergo diligenter pius lectoꝛ ra⸗

tõem dictoꝛum.ſi foꝛte dictoꝛum aliquam valeat repe
rire cauſam.qua nota. ipᷣa pꝛemiſſa queſtio aliquate,⸗/

nus explicari valeat. Ego autem hanc queſtioneʒ nõ
abſoluens. ſed erroꝛem excludens pꝛofiteoꝛ nõ eſſe di

ctum patrem diligere filium vel filium patrem ea dile

ctione que ab vtroq; pꝛocedit.que nõ eſt aliquis eoꝝ.

ſed tm̃ ſpirituſſanctus tanq; ea dilectione pater ſit vel
filius. Sed ſic ea pater diligit filium ⁊ filius patrẽ. vt

etiam pater per ſe ca que ipᷣe eſt dilectione diligat.ſic

et filius. non autem ſic vt pater per ſe non diligat.

ett filius.ſed per eam tm̃. Quis hec in illa trinitate in⸗
quit Augu. opinari vel affirmare pꝛeſumat. Eam ta⸗

men queſtionem lectoꝛum diligentie plenius diudi⸗

caudam atq; abſoluendam relinquimus ad hoc mi /

Augli.

XX .

oco ſolutionis inſuſftcieiamn ſuamm allegat. ? hů=c

—
R

nus ſufficientes.

pꝛincipaliter qᷓrũtur m duas qõnes quas

determinat magiſter. Pꝛimo querit᷑ de hbac

7 e intelligentiaz pꝛcſetis diſtinctionis duo

locutione.pater et filius diligunt ſe ſpũſancto. Se⸗
cundo queritur de iſta. an pater eſt ſapiens ſapien/
pientia genita. Mtum ad pꝛimũ duo querũtur. Dꝛi

mo queritur vtrum illa locutio ſit admittẽda.Secũ

Mꝛ iſta locutio pater et filius diligunt ſe ſpũſancto

ſit admittda oſtenditur autoꝛitate et ratione. Pꝛi/

mo auẽte ſic. Aug. vij. de tri. Mõ eſt aliqͥs duoꝛuʒ qꝗᷓ
genitꝰ a gignente diligitur. genitoꝛemq; ſuũ diligit.

ſi eſt aliquis.et non eſt pater vel filius. ergo eſt
ſpũffanctus. ẽ Miero.ſuper põ.xiij. Spũs eſt

amoꝛ patris ad filium.⁊ filij ad patres.ſed amoꝛe qͥ
eſt patris ad filium pater amat filium ⁊ econuerſo.
& c. ¶ Item Berñ. de amoꝛe dei. Amas te inquit
amabilis dñe cum a patre ⁊ filio ꝓcedit ſſ.amoꝛ pa⸗
tris ad fililum ⁊ filij ad patrem. ⁊ tantus amoꝛ vt ſit
tẽ idẽ oſtẽditur ratione ſic.magiſter HNHu

vnitas. irra
go de ſãcto victo.facit talẽ rõem.in quadaʒ epła ad

Berñ.ſi recte diceris amare amore qui a te pcedit.
cur nõ pater ⁊ filius dicũtur amare amoꝛe qui ab ip
ſis ꝓcedit. Et iterum ibidem.ſi ſpũſſactus eẽt amoꝛ

coꝛdis tui ac patris ⁊ filij.quis queſo poſſet negare
ſpũſancto hoc eſt amoꝛe tuo te diligere. ¶ Itez alia

r foꝛmatur ſic Sicut ſe habet verbum ad dicere. ſic

poꝛacl vllre ſed pater vebo ſuo ab i pee

dit ſeipᷣm dicit. pater et filius amoꝛe qui ab ipis p/

cedit ſeipſos diligunt. 13 em ſicut filius nõ poteſt
ꝓduci niſi generando.ſic nec amoꝛ niſi diligendo.S
pater et filius diligendo ſe ꝓducunt ſpm̃ſãctuʒ qui
C amoꝛ ꝑſonat.aut igit᷑ diligẽdo amoꝛe qͥ ẽ f.aut jq
nõ ẽ ſſ. Si amoꝛe qͥ nõ eſt ſpaſſanctꝰ.aut amoꝛ ille

Aſonalis. aut eſſentialis. Hon ꝑſonalis.quia tunc et

ſent due ꝑpſone in diuinis quibus cõueniret amoꝛ ꝓ
pꝛie. quod eſt impoſſibile. Similiter nec effentialis.
quia ille eſt ſpũſſãctus. Et iterum ſi eſſentialis.tũc S
cum conueniat ſpñiſancto.ſpũſſanctus ſimiliter p/
duceret. Reſtat igitur ꝙ ꝓducunt ſpm̃ſãctum dili

gendo ſe amoꝛe qui eſt ſpnſſanctus.aut igitur diligẽ
do ſe. aut diligendo aliud a ſe. Non aliuch. de.
aliud exigeretur ad ꝓductõem ſpũſſancti. F diligen

.quia tune

do ſe ſpuũſancto ꝓducunt ſpm̃ſanctum. pater et fi
lius diligunt ſe ſpũſancto. ¶ Scd ↄtra.diligere idẽᷓ

cſt quod velle bonum.⁊ velle idem quod eſſe. § cuz

hec ſit falſa.pater ⁊ filiꝰſunt ſſ.bec ſimiliter.diligunt
ſe ſl. ¶ t ſicut ſe babet ſape ad prem reſpcctu flij

ita diligere ad pr̃em ⁊ filiũ reſpectu ſi.ſᷣ hec eſt falſa.
pr eſt ſapiẽs ſapiẽtia genita.̊ ⁊ illa ſimiliter. Itẽ
omnne plurale infert ſingulare.ſed hec eſt lerer

diligit ſe ſſ. ̊ pᷣma.Si dicas ꝙ diligere tenet᷑ notõ

nalit.Cõtra. nulla notiõe ↄtigit mutuo reflecti vnã
pſonã ſupꝑ alias. ſm dilectõeʒ ẽ mutua reflectio in
pdicta locutione. ergo diligere ñ tenet᷑ notõnaliter.

2

8

ergo idem quod pꝛius. I Item nulla notio conue/

nit tribꝰ. ſed diligere ſpm̃ſanctum conuenit tribus.
Mã pater diligit ſpũſacto.et filiꝰ diligit ſpũſacto.et
ſpũſſãctus diligit ſpũſãcto quia earerc

notionaliter. ergo idem quod pꝛius.

tura. ergo ſimiliter cum diligũt ſe. ¶ Iteʒz ſi tenetur
notionaliter. quero pꝛo qua notione.non eſt dare ni
ſi ſpiratõem. ergo aut paſſiue aut actiue Si actiue.g
idem eſt diligunt ſe ꝙ ſpirant.ſed hec falſa ſpirãt ſpi

rituſancto.ergo et pꝛima Si paſſiue.contra.illa no/

tio non pꝛedicatur de patre et filio.ſed de ſolo ſpũ/
ſãcto.Si dicas ꝙ denominatiue pꝛedicatur.Cõtra.
omnis ꝓpꝛietas que de perſona pꝛedicatur in diuis
in cõcretione.pᷣdicat᷑ ⁊ i abſtractõe.ergo cũ ꝓceſſio
non conueniat patri et filio in abſtractõe.̊ nec de/
nominatiue.(¶ E*. ad pꝛedictoꝝ intelligẽtia eſt notã

dum. ꝙ quidam pᷣdictam locutõem ſimpliciter ne

gauerunt.et dixerũt omnes conſimiles eſſe retracta/
tas a beato Augu.in ſua ſimili in bac ſcilicet.pat᷑ eſt
ſapiens ſapiẽtia genita. Sed bec ſolutio non poteſt
ſtare.quia non ſolum eam dicit Augu. ſed etiã ſan/
cti alij quoꝝ dicta Augu.non retractat. Ideo fuer̃t

7

alij qui eam ſimpliciter conceſſerũt.di
cutõem debere intelligi per appꝛopationẽ nõ per ꝓ/
pꝛietatem. vt ſit ſẽnſus pater et filius diligũt ſe amo
re qui appꝛopꝛiatur ſpniſancto.Sed iſta ſolutio nõ
pt ſtare.qꝛ tũc ſimiliter hͥ eſſet cõcedẽda.pꝛ et filius
ſũt boni ſpũſancto,.cũ ſpũiſãcto appꝛopꝛietur boni/
cas.que tamẽ nullo modo cõceditur.igit᷑ pꝛima opi
nio non poteſt ſtare que ſimpliciter tales locutiõcs

negat.cum multiplex autoꝛitas eas dicat.Similiter

ſequens.que eas ſimpliciter concedit non poteſt ſta
re.cum multiplex ratio cõtradicat. Reſtat igit᷑ elige
re opinionẽ mediam ſcilicet ꝙ vno mõ ſit vera.alio
modo falſa. Mam hoc quod eſt diligere poteſt tene
ri eſſentialiter vel notionaliter. Secũdus ꝙ tenetur
eſſentialiter.ſic dicit volũtatis cõplacentiã que com
munis cſt tribus. Secũdum ꝙ tenet᷑ notionaliter.
ſic dicit volũtatis fecũditatem ad ꝓducẽdam perſo

nam ex ſe. que quidem fecũditas ſolum eſt in vuobꝰ
Fyuis volũtas ſit in tribus. Si ergo tenetur eſſentia/

liter. falſa eſt locutio.quia tunc ſequitur ꝙ pater ⁊ fi
lius ſunt ſſ.⁊ in hoc ſenſu ꝓnomen cũ verbo cõſtrui

tur recipꝛoce. Si aũt notionaliter. vera eſt ſicut pꝛo-
bant rationes ad oppoſitum.et in boc ſenſu ꝓnomẽ

9

conſtruitur cum verbo retranſitiue.vnde ſenſus eſt

parer et filius diligũt ſe.id eſt pater diligit filium. et

filius patrez. et tunc vera eſt locutio.quia amoꝛ qui
eſt ſſ. eſt amoꝛ nectens patrem cum filio et econuer/
ſo. et tũc non licet inferre.̊ pater diligit ſe ſſ. Ex boc

Facent tria pꝛima. Nam pꝛimum pꝛocedit ſᷣm ꝙ di⸗

igere tenetur eſſentialiteꝛ.ſecundum ſimiliter. Mã
ſapere non dicitur notionaliter ſicut diligere.ſed vł
eſt cõmune vel appꝛopꝛiatũ.erciuz ſimiliter.quia
peedit ſᷣm ꝙ obliquus cõſtruitur recipꝛoce.⁊ tũc di
ligere tenetur effentialiter. Ad illud quod obijcit

„

YYnon poſſit teneri notionaliter.intelligẽdum ceſt.ꝙ

ſicut generatio duplicit᷑ poteſt ſignificari. Ano mo⸗/

Ddo vt dicit emanatõem Alio modo vt vicit moduz

emanãdi ſuperaddita expꝛeſſione.et pꝛimo modo ꝑ

boc verbum generare. ſecũdo modo per hoc verbu
10 dicere ſigniſicatuꝛ. Sic et ſpiratio dupliciter poteſt

filius amoꝛe eodem diligũt ſe et nos.ſed dilectio dei
ad nos eſt eſſentialis.cum connote ot in crea

cẽtes hanc lo⸗

ſignificari. Pꝛimo modo per boc verbum quod eſt
ſpirare.ſecũdo modo per boc verbum quod eſt dili
gere. Quẽadmodum enim dicere impoꝛtat genera/
tõem.et vlterius quãdam expꝛeſſioneʒ circa pſonã.
ſic ⁊ diligere. Ande ſicut dicere impoꝛtat actum ge⸗
nerandi et dicendi ſiue expꝛimẽdi.et ratione actꝰ di
cẽdi ſiue expꝛimendi.dicitur pater ſe dici verbo.hoc
eſt ſe dicendo ſiue expꝛimendo generat verbum. vel
generãdo verbum.ſe expꝛimit verbo.Sic in ꝓppoſi⸗
to.diligere actum impoꝛtat connectẽdi ſiue concoꝛ/
dandi ⁊ ſpirandi.⁊ ratione actus cõnectẽdi. dicitur
pater et filius diligunt ſe ſſ.hoc eſt inuicem cõcoꝛdã

do ſpirãt ſpm̃ſãctum.vł ſpirando ſpiritũſãctum in.

uicem connectũtur Ex hujs patent obiecta. Qð em̃
