poꝛtet. ſcʒ emanatõeʒ ⁊ habitudinẽ.que qᷓuis idem
ſint re. differũt tñ ratõne intell igendi.quia hoc ꝙ eſt
generare impoꝛtat pductõnem.⸗ generatio emana⸗/
tionem. Sed hoc ꝙ eſt eſſe patreʒ ꝓpꝛie impoꝛtat ha
bitudin em. Ex his patẽt obiccta. ag nõ ſit ba⸗
ptiatus in nomie genitoꝛis hoc nõ eſt ꝓpter diuerſi
tatem rei.ſᷣ modi E vtrũq; ↄſiderat᷑ ibi.
ſicut patebit in quarto.¶Acd illud qð obijcit᷑. ꝙ nõ
pᷣdicat᷑. ddðᷣm ꝙ hoc eſt ipter diuerſum mocũ ſignifi⸗
candi. HNam boc ꝙ eſt generare. quia nõ habet ſup/
poſitum intra. ponit rem circa eſſentiã. ⁊ ideo ipſazʒ
ſignificat diſtingui. nõ aũt ſic hoc ꝙ eſt pater. cũ ha/⸗
kar ſuppoſitñ intra. ſenſus em̃ eſt. effentia eſi pater.
ic eſt ille qui generat. CAdq illud qd vltimo obijcit
4 vVna ñ pᷣdicat᷑ de altera. dð qꝙ eſt pᷣdicatio per mo⸗
gum enomiatönis. ? bec eſt ꝑ concretõnem. Et eſt
pᷣdicatio ꝑx modum ydemptitatis. ⁊ bec eſt ꝑ abſtra/⸗
ctonem. qm̃ generare ⁊ eſſe patrẽ eſt vna 2 eadem
Paictas. ideo nõ ſm moqũ denoiandi tm̃ ſed p ab/
racroncʒ pᷣdicat.vt paternitas eſt generatio.
Queſtio. ij. b
Au iſtarum ſit ratio intelligendi alteram. i. vtrum
ypoſtaſis patris ſiue pater iceo generet qꝛ pater eſt.
vel ideo ſit pater q; generat. Et ꝙꝙ ideo ſit pater q̃a
generat. Hoc videt᷑ auẽte magiſtri in litera. Semper
filius. quia ſemp eſt genitus ideo generatio paſſi
ua e ratio eſſendi filiũ. igit᷑ pari rõne generatõ acti/
na eſt ratio eſſendi patrem. ¶ Atem n ratõem in/
telligendi pꝛius eſt generari qᷓ; eſe. 2 pꝛius eſt eſſe q;
refeni igitur pꝛius eſt generari eſte filium igit᷑ pa⸗

XXVII

ri ratione hius eſt generari qᷓ de Paerer pm oꝛdi.
nem intelligendi. Si igitur pꝛius eſt ratio poſterio/
er nõ ecouerſo. igitur ac. ¶ Item ypoſtaſis pfis
eſt pater. aut ergo quia deus.aut quia deus generãſ.
on quia deus. qꝛ hari ratone ⁊ fllius. ᷓ quia dens
generans.igitur ⁊c.¶ Contra. Mon generat niſi p-
ſona diſtincta. quonia generare nõ cõuenit eſſentie.
ſed ꝑſone.ſed pſona patris non eſt diſtincta niſi per
paternitatem igitur non cõuenit generare illi ypo/
aſi niſi ꝑ paternitateʒ. igit᷑ ideo generat quia pater
tem in his que nõ acguiruns pactum pꝛius eſt
habitus qᷓ; actus ſᷣm ratõnem intelligendi. quia em̃
nõ ſumus boni ꝑ opus ſed magis ecõuerſo. pꝛiꝰ eti⸗
am ſumus boni qᷓ; opemur bona. ſed paternitas nõ
acquiritur in deo ꝑ gctum.ergo pꝛius oꝛdine intelli⸗
gendi intelligit᷑ eſe pater qᷓ; geneꝛet. Item pater.
generat. iſte eſt quidam actus diuinus qui ꝑ ſe ineſt
ſoli patri.quero ꝑ quid. Aut em̃ quia deus.aut quia
deus pater.aut quia innaſcibilis. Non quia deus. qꝛ

tũc etiam ineſſet filio. Mõ quia innaſcibilis.quia in/

2„

naſcibilis dicit natiuitatis pꝛiuatõneʒ nõ poſitõem.
igit a diuiſione quia deus pater. ¶ M. ad intelligen

tiam huiꝰnotandum ꝙ bic eſt duplex opinio. Qui/l0

dam dicunt q; cum ꝓpꝛietates relatiue ecõtrario ſint
in deo qᷓᷓ in creaturis.quia in creaturis vt aduenien
tes. in deo vt inſiſtentes. In creaturis em̃ actus ẽ re
latõnis ratio. Vñ in inferioꝛibus ido eſt pater.quia
generat. Sed in diuinis ecõtrario relatio eſt rõ actꝰ
Vñ ſimpliciter cõcedũt ꝙ; pater generat quia pater
negant cõuerſim. Sed quis illud poſſet aliq mo⸗

go capi ab intellectu ex parte patris.tamẽ ſi illud cõ

7

ſideremus in filio.oĩno nõ videt intelligibile qꝙ ido
ſit pater. quia filius generet᷑. Ham ↄmuniter dicit᷑ ⁊
ratio cõcoꝛdat ꝙ filiꝰ.⁊ ꝙ ſit.⁊ ꝙ filiꝰſit. hoc habz p

generatiõem.igitur generatio ſᷣm ratõnem intelligẽ

di pꝛecedit filiatiõem. ⁊ relatiua ſunt ſimul natura ĩ
intelligendo nõ tm̃ in eſſ endo.igitur generatio ẽ ra⸗
tio dicendi paternitatẽ in deo patre. Sicut em̃ ſe ha
bet generatio paſſiua ad fil iatõneʒ.ita actiua ad pa/
ternitatem. Et propterea eſt alia opinio. ꝙ ideo eſt
pater quia generat.⁊ ꝙ illud ſit bene dictuz patet p
differentiam aſſignatam inter generatõem ⁊ eſſe pa
trem. Mam ſ̃m ſpꝛiam ratõem generatio dicit noti
onem ſiue oꝛiginem. paternitas dicit habitudinem.
Conſtat autem ꝙ oꝛigo eſt ratio habitudinis.nõ ha
bitudo ratio oꝛiginis eſt. Et ideo generatio eſt ratio
aternitatis. nõ ecõuerſo. ideo ↄcedunt᷑ rõnes ad .
Ad illud igit᷑ qd obijcit in ↄtrariuz ꝙ nõ generat
niſi ꝑſona diſtincta. dm ꝙ ven ẽ ßm ratõeʒ intelli /
gendi. Meceſte ẽ ãt generatõeʒ eẽ ypoſtaſim ( m oꝛi
gineʒ intelligendi loquoꝛ) ſed nõ optet pᷣintelligere
eam actu diſtinctam.qꝛ ipſa diſtinguit p ꝓpꝛietatem
generatõis diſtinctõne completa. ſicut melius pate-
bit infra. tamẽ ſm ratõeʒ intelligẽdi ratio diſtinguẽ⸗
di inchoat᷑ inaſcibilitate. ideo generat. nõ vt pꝛiꝰ?di ⸗
ſtincta patnitate.ſed vt diſtincta quodammodo in⸗

naſcibilitate.¶ Ad illud quod obijcitur.ꝙ nõ acqui

ritur per actum. dom ꝙ in diuinis nulla pꝛopꝛietas ! ?

acquiritur.quia quelibet eſt em entia. tamen m rati⸗
onem intelligendi oꝛigo ſiue emanatio originis eſt
ratio relationis. ſicut in his inferioribus eſt ratio
ßm eſſe. AUnge ſicut actus generationis eſt eternus.
ſta et pꝛopꝛietas patenitatis eterna. Ande quãuis

j

E

nõ acquirat᷑ ꝑ actum.ineſt tñ ꝑ actũ. vñ illa gpoſitio
eſt falſa. et debet generaliter pponi in eis ſ̃ rc aue ibi
nõ inſunt per actuʒ ⁊c. ⁊ tũc minoꝛ eſt falſa. Poteſt
tamen dici ꝙ illud eſt verũ de actu quu elicit᷑ ex habi
tu. ſicut opus meritoꝛium ex gratia.ſed actus gene/
ratonis nõ elicit᷑ nec intelligitur elici ex paternitate.
ideo nõ opoꝛtet pᷣintelligere paternitatem ad hoc ꝙ
intelligat generare. ¶ Ad illud. aut generat quia de
us aut quia pater ⁊c. dᷣm ꝙ generat qꝛ deꝰ innaſci/
bilis T inſpirabilis quia in ꝓceſſibilis. Qd obijcitur
ꝙ innaſcibilitas dicit᷑ vm pꝛiuatõnem. dicunt aliqui
ꝙ pꝛiuatio nõ eſt ratio habitus ſcilicz pura. ſed pꝛi-
uatio aliqua cum habitu ſubſtrato eſt ratio. VUñ ſi⸗
cut aliquis homo liberalis iuitat ad comedendum.
quia ſolus. ſic pater generat ex liberalitate et ne ſit
ſolus. ideo cum ſemel generauit ⁊ ſ pirauit. nõ am/
lius generat. qꝛ iam nõ amplius eſt ſolus quis ſit
iberalis. Aliter tñ eſt dom ſicut dictum fuit ꝙ inna⸗/
ſcibilitas eſt pꝛiuatio que ſᷣm rem eſt ꝑfecta poſitio.
Innaſcibilis em̃ dicit᷑ pater q; nõ eſt ab alio. et non
eſſe ab alio eſt eſſe pꝛimũ.⁊ pꝛimitas eſt nobilis poſi

tio. Pꝛimũ em̃ ratõne pꝛimi adeo dicit nobilez poſi⸗

tionẽ ⁊ ↄditõnem vt videbit᷑.ꝙ ad poſitionez pꝛimi
ſcquit᷑ poſitio ſecũdi.Añ qꝛ pꝛimũ. ideo pꝛincipiuʒ.
quia pꝛincipiũ.ideo vel actu vdl habitu eſt pꝛincipia
tum. Om igit᷑ ratio pꝛimitatis in aliquo genere Era-
tio pꝛincipiati in illo.ideo qꝛ pater eſt pꝛimum reſpe
ctu emanatõnis.generatõnis.et pceſſionis.generat
⁊ ſpirat. Et qm̃ pꝛimũ in genere generatõis.quia in/
naſcibilis. pꝛimũ in genere ſi piratõis. q; deus impꝛo/
cemibilſs.ideo gencrat. qꝛ deus innaſ. cibilis. et vltra
nõ eſt ponere quare eſt innaſcibilis. Cum em̃ inaſci/
bilitas dicat pꝛimitateʒ. ⁊ ſtatꝰ ſit in pꝛimo.ideo ⁊c.
Et hoc eſt qdð dicit᷑.j.di.xxix.circa pꝛincipiuz. Pater
eſt pꝛincipiũ totius viuinitatis. qꝛ a nullo. et hoc eſt
qdʒ in pluribꝰlocis ſuꝑꝛa ſuppoſituz eſt. Oꝛ aũt mo/
uet ad hoc dᷣm. pꝛimũ eſt antiqua poſi itio magnoꝛũ

7

doctoꝝ qui dixerũt ꝙ in aſcibilitas in patre dicit fon⸗
talem plenitudinẽ. fontalis autẽ plenitudo ðſiſtit in
ꝓducendo. Sed ↄſtat ꝙ nõ ideo qꝛ creaturaʒ ꝓdu/
cit dicitur in eo fontalis plenitudo. quia boc ↄuenit
tribus.nec ideo qꝛ ꝓducit ſpm̃ſanctum.q; hoc cõue/
nit filio. igit᷑ fontalis plenitudo in patre. ponit gene
ratõnem in eodez. Si ergo inaſcibilitas eſt fontalis
plenitudo. pʒ ⁊c. Mouet etiã cois opinio qᷓ dicit in/
naſcibilitatẽ eſſe ꝓpꝛium patris. ſed nõ põt eſſe pꝛo-
ꝛium. et maxime qꝛ pꝛopꝛium impoꝛtat notionem
im ꝙ impoꝛtat puram pꝛiuatõnem. ſic enim cõue⸗/
nit eſfrentic ⁊ ſpũiſancto.igit᷑ aliquid ponit. Non ab
ſolutum oↄſtat.qꝛ ratõne illius nõ põt eſſe ꝓpꝛietas.ſᷣ
nõ põt ponere reſ⸗ pectiuũ poſitiuũ reſpectu ꝓducen
tis. igit᷑ de ratõne ſua ponit reſpectu pꝓducti.ſed ᷣm
ratõem intelligendi. Pꝛima ratio reſt piciendi aliquẽ
vt ꝓductum eſt generatio.ergo ad inaſcibilitatis po
ſitonem ſequit᷑ poſitio generatõnis. igit᷑ Tc. Mouet
etiam verbum bylarij. xij. de tri. vbi dicit ꝙ pater eſt

autoꝛ filij. Conſtat autẽ ꝙ ꝑ auẽtem intelligit nõ fa⸗/

ctoꝛem ſed genitoꝛẽ.eo ↄuenit patri eſſe genitoꝛez
quo ↄuenit ci eſſe autoꝛem. Autoꝛem autẽ ouenit ei
ꝑ id ꝙ dicit auẽtem eſſe in patre. Sed ſumma auto/
ritas eſt in patre. ↄuenit ypoſtaſi patris rõne ina-
ſcibilitatis generare.⁊ hoc vident᷑ keere verba HMy/
la.xij. de trini. ſi quis attendat. et ſ̃ imiliter in quarto.
Mouet etiã verbũ phᷣi qui dicit. ꝙ pꝛincipia quãto

in eis ſit ſtatus. habent pot

ſunt pꝛioꝛa tanto potentioꝛa.et &; cã pꝛima plus in/
fluit. ⁊ ꝙ que cſt ſie implr pꝛima. ſumme habet influe

reꝑ omnèe modũ. Si videm?ꝰ in oꝛdine cauſan in /
ter quas eſt oꝛdo eſſentialis ꝙ pꝛimita⸗ facit eẽ ſum

mam influentiã in cauſa. ⁊ maioꝛem influentias m
cſſentiam. pari ratone vbi eſt oꝛdo ꝑſonaꝝ pꝛimitas
in pꝛima ꝑſona.eſt ratio ꝓducendi alias. ⁊ qꝛ inna/
ſcibilis dicit pꝛimitatẽ.hinc eſt qꝙ dicit fontalem ple⸗
nitudinem reſpectu ꝓductõnis pſonalis. Et huiꝰſi⸗
gnum vicdemus ꝙ pꝛima in generibus ſunt pꝛinci/
pia alioꝝ. ⁊ que ſunt ſimplicia vt in pluribus. ita q;
tiã infinitã.ſicut pun/
ctus reſpectu lineaꝝ. vnitas reſpectu numeꝛoꝝ.ſic

etiam diuina eẽntia quia pꝛima reſpectu creaturaꝝ

vñ foꝛtaſſis quia diuina eſſentia eſt pꝛima. ideo ẽ oĩ
potentiſſima. Et quia om̃is eſſentia ſequit᷑ eſſentia⸗
triũ pſonaꝝ.impoſſibile eſt ꝙ vna ꝑſona ꝓducat ali

quid ſine altera. Muis aũt potentia ꝓducendi reſpe
ctu ꝑ

mille pſone pducerent᷑.neceſſe eſſet ꝙ omnes im

mediate pcederent a ꝑſona patris. Quia ſicut cau

ſa pꝛima neceſſario in om̃i ꝓductõne ſequẽti imme-
diate operat᷑. ſic ſuo modo in pſonis. Ad boc autez
mouet ratio.Sicut em̃

Sic etiã poſſibile eſt intelligi ypoſtaſim patris nul/

la alia ꝑſona intellecta.⁊ tũc quidem intelligeretur

nõ intellecta paternitate.⁊ certum eſt ꝙ poſſibile eſt
boc intelligi. poſſumus em̃ nõ intellecta ꝑſonarum
pluralitate intelligere diuinã naturã. ⁊ habentez il/
lam. ⁊ ꝙ illam nõ habeat ab alia.ita intelligunt gen⸗

tiles. igit᷑ ſic intelligendo ↄtingit de iſto dicere ⁊ itel ⸗

ligere J poſſit generare. Per quid g põt nihil inue/
nio in illa ypoſtaſi nõ ↄmune pᷣter innaſcibilitatem.
Si ergo generatio nõ põt ei ineſſe ꝑ illud qd
mune. ineſt ei ꝑ illud qð eſt
ſcibilitas. ergo ⁊c. Rurſus ſicut videmus plures ꝑ⸗
ſonas in vna natura.ſic plures ꝓpꝛietates in vna fer
ſona. ergo ſicut ad perfectõnem ↄpletiſſimam neceſ/
ſe eſt om̃es pſonas reduci ad vnam que ſit pꝛincipi⸗
um aliaꝝn.ſic om̃es ꝓpꝛietates ꝑſone reduci ad vnaz
que ſit ratio illap. Sed in patre eſt paternitas. ⁊ in/
naſcibilitas. ⁊ ſpiratio. ſed inaſe cibilitas nõ eſt redu/
cibilis ad alias.ergo neceſſe eſt q; alie reducant᷑ ad i
naſcibilitatem. que eſt (ſicut dixerũt)fontalis pleni⸗
tudo. Ampliꝰ paternitatis generatõnis ꝓpꝛietas

quantũ eſt de generali ſua ſ ignificatõne. ↄmunicabi

lis eſt. vt patet in creaturis. quia genitus generat. et

ſonaꝝ infinitarum nõ debuerit eſſe ſicut ſupra
monſtratum eſt. attamẽ ſi ꝑ impoſſibile poneretur

icut ofſibile eſt intelligi ypoſta /⸗
ſim patris ⁊ filij nõ intellecta ypoſtaſi ſpirituſſ. ancti.

eſt cõ/
ꝛium.hoc aũt eſt inna

filius vni? fit pater alterius. In diuinis aũt paterni

tas eſt incoĩcabilis. cum boc nõ ſit de ratõne pater.
nitatis inqtum paternitas.erit de ratõne alicuiꝰ qʒ
eſt incoicabile. hoc autem erit innaſcibilitas ſiue pꝛi
mitas. quia pꝛimũ nõ poteſt dare alij pꝛimitatem.
innaſcibilis nõ poteſt generare innaſcibiles. ergo yr
detur ꝙ in diuinis ypoſtaſis patris ideo generet dqa
innaſcibilis. Poſtremo cum icem ſit pꝛimũ et pꝛin⸗/
cipium ſicut patet ⁊ philoſoph? dicit. Aut ideo ẽ pꝛi
mum quia pꝛincipium.aut econuerſo. Conſtat ꝙ er
ↄuenit ratio pꝛincipij quia eſt pꝛimuð. ideo ꝑ ſe boc
habet. Et ↄſtat ꝙ ſtatus eſt in pꝛimo ꝛincipio. non
quia pꝛincipium. ſed quia pꝛimum.E
cõditio nobilitatis.ergo cum pater ſit totius deita

pꝛincipium. vt dicit Aug.B eſt qꝛ pꝛimũ. qin⸗

9
ℳ£ͤ

ſenn
e .
un pe
e
bickcung
tllbren
gten
rucit
lnitre
Ufnetoti
Catabtria
Notais a.
Nuuinignce
rnnnen⸗
antgobſt
halcerian
ublañ
alq⸗
ickebta
ahtemtt
iga
Krhau
nid
iuu
ogo ig
ſblagoin
cg⸗
Coflionor
ſchnonignt
choabſr
ſloilu
udooſen
niſpntfen
lipingr
Wenincti
Ronnüich
can
Eemann
Cnunchi

etp
Use
fipneno
nnt
Apch
R
nuet
Mlatdt
fignitf

hein

mde
eaſe,
Eſictcin
ninangf
ungunts
lstein,
Min g;
hen m
engten

eſe
Rtcelain
ſble oonorer
. 4 .
ecſckc ee
9 ee 4
4 KAeeN.
W. Wuſchce
7 „ .
Weie mee
7 „
P . NXN
ont. HS
“ 4 .
Nrerarwe
N 4
NINNN
de6 ak,
EEN
OKt N,
*“ n
41,4
e 4
Unckoridct
“
lies
Serere
tatnerd

„

Mühm

nutta
Neſinnr
naeſthun
eſckant⸗
rant

nitas. filiatio.

Di.

Nalcibilis. He' ſine pꝛeiudicio alioꝝ dictum eſt. vtra
e em̃ hari Sortanam magna eſt. neutra eſt con⸗
tem ne ida. Occ aut videt᷑ magis cadere in intellectu

q; puma.maxime ſi reſpiciat ipſiꝰpaternitatis ꝓpꝛia

acceptio.qus eſt vcre relatio.et ſimul natura cũ filia⸗

tione.nec põt abſtr abi a natura ⁊ ꝓpꝛietate relatõis.

vnde ita impoꝛtat habitucdinè ad fuiũ ſicut ⁊ genera

re.ideo ⁊ i a poſitio intelligibilioꝛ videt᷑.ergo meliꝰ
patcbit infra cũ aget de innaſcibilitate.

Aueſtio. iſi. c
¶ Derum ↄtingat ꝓpꝛictates abſtrabi. Et q nõ videt᷑.
aAꝛ omnis abſtractio ſupponit concretionẽ.ſed in cis

Kium rieceſ conerene in quibus eſt denominati/

catio. ergo ſi boc eſt in accidentibus tm̃. vi/
vbicunq; eſt ponere ꝓpꝛietatem abſtrabibilẽ.
ꝛietatem accidentalem. ſ ta

acke

ibi eſt etiam poncre

lis nullo modo ponit᷑ in diuinis.g̊ ⁊c. ¶ Itcz vbicũ/

q; eſt abſtractio. abſtractum eſt ſumplicius ↄcreto.Rᷣ

noõ habet inſtantiã.ſᷣ in diuinis nõ eſt maioꝛ ſimplici

tas ⁊ minoꝛ.cum omne quod eſt ibi ſit ſimpliciſſimũ

⁊ in fine totius ſimplicitatis eſt. ergo in diuinis non

cadit abſtractio. ¶ Item ois abſtractio aut cſt vni/
uerſalis a particulari. aut foꝛme a materia. Sed in
diuiuis nec eſt vniuerſale. nec ꝑticulaꝛe.nec foꝛma.
nec materia.g in diuinis nõ eſt abſtractio. Itèẽ qñ
cunq; abſtrabit᷑ aliquid ab aliquo.minus eſt qð re/
uanet ꝙ; ante abſtractionem crat. qꝛ vtrunq; aliqͥd
eſt. nihil cim̃ non abſtrahit᷑ ab aliquo.nec nibil a nibi
lo.ſed aliqͥd ab aliquo. ſi paternitas a pſona vłypo
ſtaſi eſt abſtrabibilis. ᷓ minus haberet de entitate qᷓ
cuů paternitate. Sed ↄtra. Paternitate abſtracta in/
telligit᷑ ypoſtaſis eſſe deus. ſi minus baberet de en
titate q; eum paternitate.intelligeret᷑ deus nõ habe/

re ſummũ eſe. nr eker dicit in la.pat᷑

io. ipᷣas tm̃ relationes ſignificãt.
aut ergo aliquid adbuc reſpondct in re.aut nihil.Si
nibil. ergo falſo et inaniter ſignificãt. Si aliquid. er/
So videt᷑ ꝙ abſtrabibiles a parte rei: Itẽ nõ intelle
cto filio non minus põt intelligi ypoſtaſis patris eẽ.
ſed non intellecto ſilio nõ poteſt intelligi paternitas.
ergo abſtracta ꝓpꝛictate adhuc poteſt intelligi ypo/
ſtaſis illa eſſe cuius erat ꝓpꝛietas. Sed qñcunqʒ ali/
qua duo ſic ſe habent ꝙ vnũ poteſt intelligi ſine alio.

vnũ poteſt abſtrabi ab altero.ergo vere poteſt intel
ligi ꝓpꝛietas abſtrabi ab ypoſtaſi.¶ Itẽ cum dico p⸗
ſonam.intelligo habentem naturam cum ꝓprietate

incommũicabili. ſed conſtat boc totum non ſimul in
telligi.ergo pꝛius vnũ.poſtea alterũ.ergo pᷣus intelli
go naturam.deinde habentem.⁊ tercio ꝓpꝛietatẽ in/

»

cõmunicabilcʒ. gÖ vnumquodqʒ ꝑ ſe eſt intelligibile.

ergo ⁊ ꝓpꝛietas ſine ſubiecto.ergo ab ipſo eſt abſtra/
bibilis. Si tu dicas mihi ꝙ a parte intellectus poteſt
abſtrabi nõ a parte rei. Contra. ſm boc ſi abſtractio
eſt a parte modi intaligendi. ergo notio ⁊ pſona nõ
differunt niſi ſolo modo loquẽdi.et hoc eſt ſupꝛa im

pꝛobatũ.¶ Itẽ relatio in diuinis eſt vera relatio.qiꝛ
vt dicit Boetius. Deus nõ eſt ſine relatione relatꝰ.

Sed vbi eſt vere quantitas ⁊ quantum.ibi vera ab/

ſtractio. non tm̃ a parte intellectus.ſed etiam a par-·

te rei. 5 etiã pari ratione vbi eſt vera relatõ ⁊ vere re
latus.ᷣibi eſt abſtractio. Itẽ quandocunq; aliq ꝓ/

pꝛietas habet diſtingui ab alia m rem.a qua nõ di/
ſtinguit ſm ſuppoſitum ibi eſt abſtractio non ſolum

lo modo eſt in deo. nec q;tum ad
tum ad ꝑſonam.ideo nullo modo eſt ibi abſtractõ a

Abſtractio ⁊ ſeꝑatio.vt intel

tem non babet. ea

tas diſſert ab innaſcibilitate. nõ aũt difert ab inna-
ſabili patre.ergo vere ⁊ ꝓpꝛie eſt abſtrabibilis ꝓpꝛie⸗

tas ſiue notio a pſona.no ſolum a parte noſtra ſ eti

am a parte rei. ¶Rx.d ꝙ abſtrahi aliqd ab aliqᷣ eſt
dupliciter. Ano mõ abſtractione q̃ babet totũ a na/

tura rei.⁊ ſic abſtrabit᷑ vniuerſale a particulari.⁊ foꝛ

ma a materia.qm̃ vtrobiq; eſt compoſitio ⁊ diuerſi/
tas. Alio mõ eſt abſtractò q̃ totũ bʒ ab intellectu no
ſtro. Intellectus em̃ noſter cum intelligit aliquid cõ
pletum. de neccſſitate dupliciter intelligit ſiue ſ̊ du/

plici rattoneſ modum ipſius quod eſt.et ipſius qͥ̊.
9

Semꝑ em̃ cũ aliquid intelligit.cõſiderat ipm intelli

gibile ꝑ aliquam rationem ꝑ quam etiã ipᷣm capit.⁊

ita intellectus noſter eſt reſolubilis in intellectu ipᷣiꝰ

quod eſt. ⁊ ipſiꝰqͥ.qꝛ compoſitio erat circa ipᷣm. Oĩ

igit᷑ realis abſtractio pᷣſupponit cõpoſitionẽ que nul
eſſentiam. nec qᷓ;
parte rei. Rurſus qm deũ intelligimus ſm poſſibili/
tatem intellectus noſtri. intellectus noſter intelligit

teum ꝑ modum ipſiꝰqð.et ipſiꝰ quo.⁊ intellectus no
ſter eſt reſolubilis.⁊ qꝛ reſolubilis ctiam cõpoſitus.

tum ad ipᷣm poteſt eſſe
igat ipſuz quo eſt. q; eſt

—-

q;uis res nõ ſit omnponea. G

14

non intellecto. et qm̃ĩ modus ſignificãdi ↄſequitur

modum intelligendi.iõ ↄtingit ſignificarc ipᷣm quo

in abſtractione.et hoc ex parte cõicabilis.vt cum di/
citur deus ⁊ deitas.et ex ꝑte incõicabilis.vt cum di/
cit᷑ paternitas. Concedo g ſicut manifeſtant —

rationes ꝙ nõ eſt ibi realis abſtractio. ¶ Ad ill qð

obijcit᷑ in ↄtrariũ de ſignificatione.ddm ꝙ aliqͥd rñ/

det a parte noſtri intellectus.nec opoꝛtet ꝙ reſpõde

at abſtractio. Sicut cm̃ intellectus noſter licet ſit cõ/

poſitus.vere intelligit ſimplex ꝑmodum compoſiti.

quia ponit illam cõpoſitionem circa ſe non circa reʒ

intellectam.ita eſt omnino intelligendũ de abſttacti⸗

one.⁊ ita patent duo ſequẽtia que ſunt ſumpta a rõ/

ne intelligendi. Ad illud quod obẽ qꝙ tunc differ̃t
ſolum modo loquendi.dᷣm ꝙ ſicut tactũ fuit in diſ.
pꝛecedenti. relatio ſ̃m comꝑationẽ ad ſubiectũ tran
ſit.ᷣm comꝑationem ad obiectum ſiue terminũ ma
net.qꝛ abſtractio eſt foꝛme a ſubiecto nõ a termino.
qꝛ paternitas abſtrabit a patre nõ a filio. et q;tuʒ ad
comꝑationem ad ſubiectum eſt oino idem. iõ nullo
modo eſt abſtrabibilis a parte rei. Nibilominꝰtamẽ

differꝛe poteſt aliquo modo ꝑ compationẽ ad obie-

ctum.que quidem differentia ſumit᷑ a parte rei.ſ ſi⸗
cut illa differentia nibil facit ad compoſitionem. ita
nihil facit ad abſtractionem.⁊ ſic patent duo ſequen
tia.qꝛ relatio manct ⁊ diſtinguit᷑ ab alia.ſed boc eſt
per comꝑationem ad obiectum.non ad rem.et hoc
eſt ſubiectum ⁊c̃. M
Queſtio.iiiſj.

d
¶ Utrum peccatum ſit ↄtrarie de notionibꝰ ſiue pꝛie
tatibus opinari. Et ꝙ non videtur.qm̃ ſancti ↄtrari

as opiniones habucrunt de ſcripturis.ct tamen non
peccauerunt ſed ſoluʒ erat eis pena. Ande Aug.fal/

ſa ꝓ veris appꝛobare nõ eſt natura hois inſtituti. ſᷣ

tẽ hbiero. Qð de ſcripturis verita
1facilitate ↄtemnit᷑ qua pbat᷑.
ſed notiones nõ babent veritatẽ a ſcripturis.ſed in-
uente ſunt a magiſtris.ergo licet multa ibi eadeʒ rõ⸗

pena damnati.

ne contemnere qua pꝛobare. Otem boc videt᷑ ati
onc.q; numerus notionum ⁊ buiuſmodi nõ ſunt de

4

+☛

5§

6

“èò?ð 4 . *
SZ
.P 5 .
„
*
. –—
2 - „ -
„ — —— 1 Li.
„. „ . 9 „
—

—

ulis que ſunt neceffaris ad ſalutez. ſed trarie opins

rnilicet in his que non ſpectant ad viaʒ ſalutis.⁊ hbo
ſine peccato. Item ſi eſt ibi peccatum. ergo aut fi

dei. aut moꝛum. Mon ſidei.quia non cſt contra arti/
culos. Mon moꝝ.qꝛ credere falſum non reſpicit mo
res.ergo nullum peccatũ.¶ ¶ Contra.de duobus con
trarie opinantibus circa notiones neceſſariũ eſt alte
rum dicere falſum circa diuina.ſed mendacium cir/
ca diuina eſt mendacium in chꝛiſtiana religione.⁊ B
eſt grauiſſimum pctm̃.ergo ⁊c̃. em vuobꝰ? con/
trarie opinantibus eirca notiones neceſſe eſt alterũ
decipi et errare. Sʒ erroꝛ circa diuina eſt piculoſiſſi
mus. Ande aug.j.de trini. Nec ꝑiculoſius alibi erra/
tur.nec fructuoſiꝰ aliquid inuenit᷑. Si ergo erꝛoꝛ cir
ca bumanitatem xp̃ᷣi ceſt peccatum.ergo ⁊ circa noti/
ones maleofonius ſſ den cum ꝓpꝛietates ſint ipe
deꝰ.qui dicit vel credit ꝓpꝛietates eẽ qð nõ ſunt.vł nõ
cẽ qð ſunt.dicit de deo qð nõ eſt. Sʒ q dicit deũ nõ eẽ
qð eſt vel econuerſo.errat erꝛoꝛe peccati.ᷣ cum alter
opinantiũ ſit hmõi.ergo ⁊c̃. ¶ Item ſicut dicit aug.
non ſolum ille meri qui dicit falſum. ſed etiaʒ qui
aſſerit dubium.ſed vterq; opinantium dicit quid du
bium.qꝛ nulla opinio duoꝛum eſt certa.ergo vterq;
mentitur.ſed qui mentit᷑ circa verum peccat moꝛta⸗
liter vel venialiter.ſed plus moꝛtalit᷑.ergo vtcrq; pec

17 catj ꝰ.dm ꝙ ↄtrarie opinari vł põt eſſe circa ca

que ſpectant ad doctrinam chꝛiſtiane raligionis.vel
circa ca que ſpectant ad doctrinam humane inquiſi
tionis:Circa ea que ſpectant ad doctrinam bumane
inquiſitionis licet cõtraria opinari ⁊ ↄtra aſſerere.qꝛ

illa nõ faciunt ad ſalutcm. Aſſercre aũt ↄtraria ĩ bis

que ſpectant ad voctrinam religionis diſtinguendũ.
Nam quedã ſunt de neceſſitate fidei.quedam de ne
ceſſitate ſcripture. quedam ſunt bis annexa. vt ſunt
ue faeiunt ad fidei explicationem et ſcripture expo
itionem. Circa ea que ſunt de neceſſitate fidei opina
ri ↄtraria ſimpliciter eſt peccatum in altero.ſ.qui fal
ſum opinat᷑.Et ſi ſit ſimplex opinio.eſt peccatũ erꝛo
nis.ſi aũt aſſertio ⁊ defenſio.non tm̃ crꝛoꝛ ſed bereſis
dicenda eſt. In his autcʒ que ſunt de certitudie ſcri
pture.ignoꝛãtes ſcripturas licet ↄtrarie opinari.nec

Pe ppetatibus ꝑſonaxꝝ ſᷣm diuerſis noĩibus

ta ſunt ꝑ fi

eſt de neceſſitate fidei vel moꝛum.

eſt culpa. vt ſi vnus ſumplex bomo credat q iacob ſe
ſt pater yſaac.alter nõ ſed econuerſo. Er ⸗
hic ſuſpicet᷑ vel opinet᷑ tñ non peccat. qꝛ ignoꝛat ſeri
pturam. Scienti aũt ſcripturam nõ licet. immo pec⸗
cat ſi ſimpliciter opinet᷑. Si aũt defendat. bereticus
eſt iudicadus. qm contradicit ſcripture ſaqe. In biſ
autẽ que ſunt annexa fidei vel ſcripture. aut vna opi
nio ſequit᷑ ad fidem ⁊ ſcipturam. ⁊ ad alteram ſej/
tur oßpoſitum. ⁊ tunc dicendum c ante ꝑcontatio⸗/
nem licet ↄtrarie opinari. ſed poſt ꝑcontationeʒ nõ
cce unnd peccatum eſt. ſicut in his que determina
t pꝑ fidem ⁊ ſcripturã.ſicut fuit de opinione po
retani circa ꝓpꝛietates. dicebat em̃ illas nõ eſſe deũ.

⁊ ad boc conſequit᷑ ↄtrariũ fidei. Cũ em̃ eccleſia ad

oꝛet ꝓpꝛietatem. tunc adoꝛaret nõ deũ.⁊ nõ deus eẽ
adoꝛandus. Unde poſtqᷓᷓ oſtenſum eſt ſibi iaconue⸗
niens. niſi retractaſſet erꝛorem. fuiſſet ab ecdeſia be
reticus iudicatꝰ.ᷣ hoc retractauit in concilio remen
ſi vt dicit Berñ. In bis que ſunt annexa fidei nec re
pugnant.qꝛ dubia ſunt.licet opinari.ſed nõ licʒ aſſe
rere dubium circa deum. qꝛ opinari eſt rationis con.
ferentis. ſed aſſerere dubium circa deum eſt roͤnis ſu
perbientis. Concedenduʒ ergo ꝙ vterq; opinans ſi
aſſerat peccat.non ꝓpter erroꝛem. ſed ꝓpter pꝛeſum⸗
ptionem. et ſic ↄcedendum ꝙ licet ibi contrariũ opi

nari. ¶ Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ mendacium in chꝛi 18

—

ſtiana religione ⁊c. dom ꝙ nõ eſt mendaciũ. qꝛ neut
dicit ↄtra credulitatem in ana gigion qꝛ nõ

obijcit ꝙ erroꝛ ille eſt ꝑiculoſus.ddm ꝙ verũ eſt in⸗
Eptum cſt ↄtrarius fidei.ſed ſi eſt de hbis que non ſpe/
ctant ad fidem nõ eſt verũ. illud qd obijcitur 20
ꝙ peccat q dicit deũ non eſſe quod eſt ⁊c. d. q illud
verũ cſt ſi ſit determinatũ ꝑ fidem vel ſcripturam ali
ter no peccat niſi aſſerat vel defendat. ¶¶ vltimo 2
obijcit᷑ ↄcedenduʒ eſt. nam qͥ pꝛia autoꝛitate de deo
aſſerit vel affirmat.quod nec ſcriptura nec fides di⸗
cit. nec ad illa ſequit᷑.pꝛeſumptuoſus eſt iudicandꝰ.
etiam ſi verũ dicat. ⁊ ſi dubitet coꝛde.⁊ affirmet ox.

mendar eſt. i vtroq; mõ aſſent ſupbus eit.

expꝛimũt᷑ ꝑ vocabula minus vſitata.

c nõ eſt pꝛetermittendum ꝙ ſicut pater ⁊ filius ⁊c̃. Supꝛa egit magiſter de ꝓpꝛietatibus pſonalibus m

—

ꝙ expꝛimunt᷑ ꝑ noia magis vſitata. bic agit ſecundo de eiſdẽ put expꝛimunt᷑ ꝑ vocabula minus vſitata.Et

habet hec pars q

uatuoꝛ partes. In pꝛima magiſter aſſignat noim differentias ꝑ que ↄuenit ipſas ꝓpꝛietates

expꝛimi.autoꝛitatibus ↄfirmans noia illa eſſe Por. In ſecunda vo aſſignat quandam regulam in qua diſ⸗

unt᷑ ꝓpꝛia a communibus.ibi. Et bic eſt a

uertenda quedã generalis regula. In tercia opponit otra p⸗/⸗

dictam regulam ⁊ determinat.ibi.Hic querit᷑ cum dicit deus de deo. In quarta ex illa ſolutiõe elicit aliaʒ r⸗e⸗

gulam. ibi. Et eſt ſciendum fm nomina ſubſtantie.

Aſngnat nominum differentias ꝑ que auenit ip̃as pprietates expꝛimi au

toꝛitatibus ↄfirmans nomina illa eſſe ꝓpꝛia.

Mic non eſt pꝛetermittendum.ꝙ ſicut pater ⁊ filius ⁊ ſnũſſanctus nomia ꝑſo⸗.
narum ſunt.⁊ ꝓpꝛietates ꝑſonales deſignant.ita etiã ſunt ⁊ alia nomina per
ſonarum. i. que ipas ꝑſonas ſignificant.⁊ eaꝝ ꝓpꝛietates denotant.⁊ eaſdezʒ

quas et nomina pꝛedicta.vnde ? relatiue dicunt᷑.ſ.genitoꝛ.genitus.verbuʒ.
imago. nde aug.in. v. li. de trini.ait. Tidendũ eſt inquit hoc ſignificari cuz
dict genitus.qð ſignificat᷑ cũ dicit᷑ flius. Ideo em̃ ſilius.qꝛ genitus.et quia

Aug.

filius vtiq; genitus. Sicut aũt filius ad patrem.ſic genit⸗ NM
cut pate A s 80 patrem. ſic genitꝰad genitoꝛẽ reſer.
2 ſicut pater ad ſiliũ.ita genitoꝛ ad gemitũ. Idem in. vj.lib. de trini. Verbum

quidẽ ſolus filius accipit. non ſimul pat ⁊ ſili tanq; ambo

ſint vnu verbum.

☛

ulit⸗

Ad illud quod 19

. e⸗
Netoce
ſtmug⸗

ſiri

4

Mnſa⸗

Wivori
mnedai
Wuſti n
Nlns

Epilogat intel ⸗

vere
S 21

is quẽadmodum ⁊ fil ius. Idem in.vij.lib. de tri.
¶ Uerbũ vᷣm ꝙſapia eſt ⁊ eſſentia hoc eſt qð pater.ᷣm
ꝙ verbum non hoc eſt quod pater.quia verbum non
eſt pater.⁊ verbum relatiue dicit᷑ ſicut filius. Ideʒ in
eodẽ.Siẽ filius ad patrẽ refert᷑.ita et verbũ ad eũ cu
ius ẽ verbũ refert᷑ cũ dr̃ verbũ.Et ꝓpterea nõ eo ver
buũ quo ſapia dr̃.qꝛ verbũ nõ ad ſe dr̃. ſᷣ tm̃ relatiue di
cit᷑ ad eum cuiꝰeſt verbũ.ſicut filius ad patrem:eo qͥp
pe eſt filius qͥ verbũ. ⁊ eo eſt verbuʒ quo filius.ſapia
vo quo eſſentia.⁊ ideo qꝛ pater ⁊ filius ſunt vna eſſen
tia ⁊ vna ſapientia. Itẽ in eodẽ. MNon eſt pater ipᷣe ver
bum.ſicut nec filius nec imago.Quid aũt abſurdius
qᷓ; imagineʒ ad ſe dici. Idẽ in.v. Dicit᷑ relatiue filius.
relatiue etiã dici᷑ verbũ ⁊ imago.⁊ in oĩibus his voca
bulis ad patrem refert᷑.nihil aũt hoꝝ pater dicii.
Apte oſtenſum eſt ꝙ ſicut filius vel genitus relati/
lectũ pᷣdictoꝛn. ue dicit᷑ ad patrem.ita verbũ ⁊ imago. Et ꝙ eo dicit᷑
dbp verbũ ſiue imago à̊ filius.i.eadẽ ꝓpꝛietate ſiue noti⸗
one dicit᷑ verbũ ⁊ imago qua filius.ſed nõ eo quo ver
bum dicit᷑ ſapia vel eſſentia.qꝛ non notione.qua dici⸗
tur verbum dicit᷑ ſapia. HNam ſapia dicit᷑ ſᷣm eſſentiã.
non ̃m relatiornelm.
egula quõ ꝓpꝛia diſcernunt᷑ a cõbus. f
¶Et eſt hic aduertendũ quedam generalis regula eoꝝ
q̃ ad ſe ⁊ eoꝝ q̃ relatiue dicunt᷑ de patre ⁊ filio. Quic⸗
Augꝰ. vj. de tri. quid em̃ ad ſe dicunt᷑.vt ait aug.in.vj.li.de trini.non
ca. ij. dicit᷑ alter ſine altero.i.quicqͥd dicunt᷑ qð ſuba eoꝛum

*
22.

odo imago.nõ aũt pa⸗

De nomie er⸗ Oicitur qdamo

O nõ eo vᷣbuʒ
dicit᷑ q̊ ſapia.

. ſine filio.nec filius ſine patre.̊ ambo ſimul deus.ſᷣͥ nõ

Aqm ho ſimul pf.nõ ambo ſimul filiꝰ.vl vbũ.vlłimago.

NVpponit contra regulam. g
(Ilic querit᷑ cum dicit᷑.deus de deo. lumen de lumine.
7 hmôi. vtrũ dicant᷑ m ſubam: Ham ſ̃m relationem
vLonſtat iſta nõ dici. Si vo ſm ſubſtãtiã dicunt᷑ ſit am⸗
hbbeoo. ſ. pater ⁊ filius.pñt dici deus de deo.lumẽ de lumi
Ne. vbi nomia ne ᷣm pᷣdictam regulã.Ad qð dicimus.qꝛ licet deꝰſᷣm
ſubſtantie dich lubam dicat᷑.⁊ lumẽ.⁊ ſapientia.et hmõi.et nunqᷓ; re⸗

tun aliq; poni latiue accipiant᷑.aliqñ tamẽ ꝓ relatiuis.i.ꝓ ꝑſonis.ᷣ

nõ relatiue accipiunt᷑.vt cum dicit᷑.deus genuit deũ.
Allterũ ꝓ patre.alteꝝ ꝓ filio ponimꝰ. ſilłr cũ dicit᷑. de⸗
dee deo. lumen de lumine. In alijs q; locutionibꝰ ſepe
rrepiunt᷑ noia eſſentie ad ſignificationẽ ꝑſonaꝝ dedu/
ca. vt cum dĩ deus natus.deꝰmoꝛtuus.deus paſſus.

„ „

„

catio verboꝝ.aut aliqua differentia.R. dm qꝙ di

ul ambo imago. filius ſolus eſtimago

ooſtendat ambo ſimul dicunt᷑. Ergo nec pater eſt deus

guſt. cñ dicit km e verbũ non eſt boc quod pater. vt nõ neget᷑ vnitas in natura.ſed vt

——

a ¶ Scdm ſapiẽtia 22

eſt ⁊ eſſentia hocẽ qʒ
pater. ᷣm ꝙ verbũ nõ
hoc eſt qd pater. Con
tra.qꝛ aut hoc tenetur

liter. Si eſſentialiter.

cum patre. ſed etiã in

ſonaliter.tunc eſt fal/
ſum. ꝙ vᷣm ꝙ ſapia ſit

ter. Item cum hoc ſit

neutri generis videt᷑
ꝙ ſtet ꝓ eſſentia.⁊ ita
verbum ſemp eſt hoc.
qð pater.ſ.vnũ ꝑ eẽn
tiãꝗ vel ſubam. Reꝰ.di/
cendũ ꝙ hoc ſtat ibi ꝓ
ſignificato termini.vt
ſit ſenſus. Nerbũ ßᷣm
ꝙ ſapientia hoc ẽ q
pater.qꝛ ſᷣm ꝙ ſapien
tia aliquid ei attribui
tur qdð etiã patri.ſ.ſi/
gnificatum huiꝰ noĩis
ſapientia. Similit᷑ al⸗
tera eſt vera. filius ſʒ
q verbum nõ eſt hoc
qð pater.qꝛ aliq̃d at/
tribuit᷑ filio ſᷣm q ver
bũ qð nõ ↄuenit pfi.
Ande ſcom dicit ibi

habitudinẽ ſub rõnę
foꝛmali. ⁊ ꝓnomen B
impoꝛtat ⁊ demõſtrat
Apꝛiũ ſignificatũ tmi
ni. ⁊ iõ qꝛ ſapia ſignifi

cat eſſentiale.tenet in
pꝛima eſſentialiter.qꝛ

ſignificatũ verbi ẽ p/
ſonale.tenet᷑ in ſecun

da pſonaliter. Ael ali
ter poteſt dici ꝙ tene
tur eſſentialiter.⁊ ᷣm
q dicit habitudinem

p modũ foꝛmalis.vñ

ſicut alio ẽ deus. alio
eſt pater.qꝛ diuinita/
te eſt deus. paternita/
te pater.ita ꝙ nec pat᷑

nitate deus nec deita⸗/

te pater.ita accipit au
neget᷑ habitudo eiꝰ? q

ſem. qꝛ verbũ inc̃tum verbum n dicit vnitatẽ eſſentie. diſtinctionẽ ꝑſone econtra ſapientis.
iſpaicrate ſiue notione dicit᷑ verbũ ⁊ imago.qua filius. Contra:qꝛ ſi boc eſt verũ. ibi eſt ſynoni⸗
4 fferentia eſt. ⁊ vna differentia põt accipi ſic.

vt verbũ dicat᷑ quod pꝛocedit ab interioꝛibus.imago qdð imitat᷑ in exterioꝛibus.et filius cõplectit ytrũq;. et
ideo magis ⁊ coius dicit᷑ filius q;ᷓ aliqd alioꝝ. Ael alit oĩa hec tria impoꝛtant ſimilitudinẽ alteriꝰ.ſed filius
impoꝛtat illã ſilitudinẽ naturaliter emanantẽ.imago vt expᷣſſe imitantẽ.verbũ vt alijs expmentẽ quantũ eſt
de ſe ſiue natũ expꝛimere.iõ filius frequentius noiat᷑ illa pꝑſona ꝓpter hoc ꝙ ipᷣam cmanationẽ ⁊ habitudinẽ

ulam noĩe impoꝛtat pꝛio. Ael alit. Ymago impoꝛtat illa ſititudinẽ vt ↄfoꝛmẽ.verbũ impoꝛtat illam * men

1 F. /I l
talemm ſiue ſpualem. : vbi filius tm̃ ſigniſica᷑. Ita ⁊ de ſolo filio intelligiur e ne
fili ↄnaturalem. ⁊a ſi cum dicitur. deus de deo ⁊ hmõi.Vnde Aug:querẽs Aug.,. 1 rrbr
pater dinat S5ſeni quõ hmõi dicant᷑.in.vij.li.de tri.ait. Quomodo deꝰ mne
dine. cula eadẽ ꝓpꝛie de deo. lumen de lumine dicit᷑. Mõ em̃ ſimul ambode⸗ wand
tas eſt. nec tñ ſynon· us de deo. ſolus fili de deo.ſ.patre. Nec ambo ſink· nuten
mia. Et in ᷣma acce lumen de lumine.ſᷣ ſolus filius de lumine parrte. 1 nunnn
ptione preit intentio ¶Ex reſponſione iam dicta elicit aliã regulam. ꝙ u ige
vebicreen m⸗ ſm nomen ſubſtantie dicit᷑ illud de illo.non m nomliiia· nbe
tentio imaginis. Zf na ꝑſonarum. „. hhn n iuſ⸗
intentionis mod? me ¶ Et eſt ſciendum ßm nomina ſubſtantie tm̃ dicit᷑ i / d dh
dius ẽ ↄuenientioꝛ. lud de illo licet ibi illa nomina ſubſtantiam non ſigni⸗ nnnin
2a4 cIta ⁊ de ſolo flio ficent. m vo eadẽ nomina ꝑſonarũ. nunq; dici᷑ ilud mua
Sge aſuen de de illo. ſicut verbum de verbo. vel filius de filio. quia –
e deo. qꝛ ſpuſ hmõi nomina diuerſis ꝑſonis ↄuenire nõ pñt. &à s.snb!d 6m
cus deus eſt de do. Aug. licet obſcure in eodem libꝛo ita dicit. hoc ſolũůde 6vr
nõ ẽᷣ ſolus filius. Re. eis dici non poteſt illud ð illo qð ſimul ambo nõ ſunt. ſum
dʒᷣ. ꝙ iſta exduſio ar id eſtillo ſolo nomie nõ poſſumus vti ad oſtendendũ mnnmnt
tat ex mod loquẽdi. vnum de vno.quod ſimul ambobus non cõuenit. Si· —
quod batet non di cut verbũ de verbo dici nõ põt. q; nõ ſimul ambo ver Ma
loquens de patre 1ſi⸗ bum. nec imago de imagine. nec ſllius de ſilio. qnõſi amit
lio dicit nõ ambo de.e?ꝰ Mul ambo filius vel imago. Et ſicut nomina ſubſtan⸗ ungtei
de deo. v ſolus filius. tie aliquando intelligentiam ꝑſonarum diſtincte faci⸗/ ckilea
lta ꝙ ex ipſo modo lo unt.ita etiã interdũ totius triuitatis ſimul. Vnde au/ nm,
quẽdi ſolus artat᷑ ad guſt. in eodem libꝛo ait. In patris nomine ipſe pat᷑ ꝑ –
ſaendi cxcuſone ſe ꝓnunciatur. in dei vo nomine r ipſe pater ⁊ fllius r
25 54Sevim noia ſube . ſpirituſſanctus. vt cum dicitur. Nemo bonus niſi ſo . ie
tm̃ dicit᷑ illud de illo. us deus.qꝛ trinitas eſt vnus deus. êê Graci
re p nomina que non ſunt nomina ſubſtantie. Si tu dicas è intelligit m idem nomen. Obijcit ꝙꝙ bene (itkee
urkpcedens de pecdente.:pancimtutn vepinevio ine ſtrans iſenener twrR weit tent bg Rimn linni
Itẽ querit᷑ de hoc qdð ſtatim addit.ibi.licet illa noia ſbam nõ ſignificẽt.qꝛ ſi boc. ẽ ſignificãt relationẽ.ᷣ ̊ no nhu
men deus ſignificat relationẽ. Et iteꝝ ſi nõ ſignificant ſubſtantiam ſed relationẽ. pñt pꝓ eis poni nomia re nechi
leiva parer de patre. R. dᷣm ꝙ dici boc de hoc eſt dupliciter.ſ.ᷣm idẽ nomen. vel ᷣm aliud. Scom idem nt
nõ poteſt eſſe niſi ↄueniat duobus.et qꝛ nola duabus pſonis ↄuenientia fere omnia ſunt eſſentialia. iicet ali chch
qua ſint notionalia.iõ regula magiſtri vt in plurimũ veritatem habet. Lñ quidã libꝛi babent. maxime. in qͥ⸗ gaenn
bns t Goſa⸗ ſ cel abactio ꝛ msjr no intendit erdudereniſ noia qpꝛia que vicun de ſrinn
