??ò“èM

tur ꝙ ſit neceſſari vt viſũ ẽ. Tñ aliqui volt aliter

dicere. ꝙ deum pᷣſcire hoc futurũ contingẽs.ẽt immua
tabile a parte pꝛeſcientis.ſed a parte rei pᷣſcteẽ mu/
tabile.⁊ ideo ex parte illa cõtingens.Sed tamẽ illud

diffiale eſt dicere. qd enim pᷣſcitur ſemel.ſemꝑ pꝛcſci
tum fuit.⁊ deus nõ pᷣt pꝛeſcire futurum cõtingẽs ita
ꝙ nihil fiat circa futuꝝ.⁊ ita nulla mutatõ. Et ꝗpter
boc modus alius dicendi eſt rõnabilioꝛ. Saluc 8
q vltimo obijcitur. ꝙ nihil eternum eſt contingens.
ddm.qꝙ ens eternũ eſt dupliciter. Aut pure eternuʒ.
aut connotat tꝑale de futuro.⁊ pure eternuʒz eſt ne/
cefſariũ.ſed connotas tꝑale de futuro rõne cõnotati
Sũma dictoꝝ eſt iſta. ꝙ deũ pſcire futurum con/
tingens. eſt quoddã dictũ qð aver in ſe actum di ⸗
uine cognitõis eternum. ⁊ oꝛ
rũ contingens.Et quis actꝰ diuine cognitõis ponat
aliquid exñs neceſſariũ ct eternum.illa tamẽ oꝛdina
tio ponit futurũ qð cõtingens cſt. Et iteruʒ quis di/
cat oꝛdinatõem.nõ tamẽ dicit depẽdẽtiam ſed ſoluʒ
cõnotatõem. ⁊ ideo nõ ponit incertitudines. NHNincẽ
ꝙ deuz pꝛeſcire futurum eſt cõtingens rõne conno/

t indicari cõtingens.ſicut ⁊ rõne illius pᷣt deſineer.

inatõem dicit ad fuu

r—

de futuro anteqᷓ res ſit.Et ſic hoc dictũ.antixpᷣm fo
re.eſt mõ verũ immutabile.quia ſi ponat᷑ eſſe verũ.
Pane ꝙ ſempꝑ fuerit.⁊ ſimiliter ſi falſũ.⁊ hoc quia ni
hil actu ponit.qm̃ ergo deũ pꝛeſciſſe cõnotat futuruz
cõtingens.iõ eſt dictum immutabile.nec ex hoc ſeqᷣ/

tatõis ad cõtingẽs.Eſt immutabile rõne oꝛdinatõis
ad futurum.quod poteſt non eſſe nulla facta muta/
tione. Eſt certum ratione independentie ab eodem.
et hoc patebit infra planius in diſtinctione de pꝛede
ſtinatione. “

¶ Diſtinctio. xxxix. de immutabilitate vel perfectõe diuine ſciẽtie vł cognitõis. 4
KReterea queri ſolet.vtrũ ſciẽtia dei ant guger v minui. Supꝛa egit magiſter ð ſciẽtie diuine cer
titudine.bic agit de perfectõe.Et qm̃ vere ꝑfectum eſt cui non eſt poſſibilis additio.ideo magiſter q
ntt vtrum diuina ſciẽtia poſſit augeri vel minui.Et habet hec pars tres partes. In pꝛima magiſter q
fit ⁊ determinat ꝙ diuina eſſentia non recipit augmẽtum.nec diminutõem.nec alteratoem.ſed omnia ſinm
et vno aſpectu cognoſcit. In ſecũda opponit cõtra hoc.ꝙ diuina ſciẽtia nõ poteſt augeri.ꝑ hoc ꝙ videt᷑ ali/
quid poſſe ſcire ex tpe.⁊ determiat.⁊ hoc facit ibi.Hic opponit᷑ a quibuſdã. In tercia obijcit autoꝛitate Je/
ro.contra hoc qð dictum erat diuinam ſciẽtiam eſſe reſpectu oĩm.⁊ hoc ibi. Ei vero quod pꝛedictũ eſt ſcellll“·
cet ꝙ deus ⁊c̃. Et q̃libet baꝛũ triũ partiũ pᷣt ſubdiuidi.qꝛ pᷣmo in cis opponit.ſecũdo ſoluit.Et ponit duplicẽ
ſionc.⁊ in tercia poſt rñſionẽ epilogatõem ſbiũgit.ibi. Simul itaq;. ”M
¶ Vrrũ ſcientia dei poſſit augeri vł minui.vei aliquo mõ mutari. vtrumq;
em videtur poſſe ppeiir. 2
Reterea queri ſolet.vtruʒ ſcientia dei poſſit augeri vel minui: vtrũ/⸗ xxxix 4.

ꝙ; enim videtur poſſe ꝓbari.& diuina ſciẽtia poſſit augeri vel mu/⸗
tari hoc modo pꝛobatur.quia poteſt deus ſcire quod nunqᷓ; ſcit.Eſt
enim aliquis qui non eſt lecturus hodie.et tamen poteſt eſſe vt legat hodie.
poteſt enim hodie legere. Hihil autem poteſt fieri quod non poſſit a deo ſci⸗
ri. Poteſt ergo deus ſcire hunc lecturum hodie. poteſt ergo aliquid ſcire qð
non fſcit.ergo poteſt eius ſcientia augeri vei mutari.Eademq; videtur poſſe
minui. Eſt enim aliquis hodie lecturus quem deus ſcit lecturum. At poteſt
eſſe vt non legat.ergo poteſt deus non ſcire hunc lecturuʒ.poteſt ergo nõ ſceii
re aliquid quod ſcit.ergo poteſt minui eius ſciẽtia vel mutari.Ad quod dici⸗
mus. quia dei ſcientia omnino immutabilis eſt. nec augeri poteſt vel minui.
Mam vt ait Augu.in.xv.li.ð trini.Sciẽtia dei eſt ipa ſapiẽtia.⁊ ſapiẽtia eſt ſpnĩ
ipa eſſẽtia ſiue ſba dei.quia in illius nature ſimplicitate mirabili nõ eſt alucG nltcne
ſapere ⁊ aliud eſſe.ſed quod eſt ſapere.hoc eſt ⁊ eſſe. Ideoq; nouit oĩia verfbfin . ler
que nouit pater.ſed ei noſſe de patre eſt ſicut eſſe. Moſſe enim ⁊ eſſe ibi nrnuum ae
eſt. Et ideo patri ſicut eſſe non eſt a filio.ita nec noſſe. Pꝛoinde tãq́; ſeiſßm di
cens. Pater genuit verbuʒ ſibi equale per omnia. Non em̃ ſeipᷣm integre g½ n

?YM tudt

it
ſecteq; dixiſſet.ſi aliquid minus aut amplius eſſet in eius verbo q; in ſeiwso. l
Hoc eſt em̃ oino verbũ quod pater.non tñ eſt pr.qꝛ iſte filiꝰ.ille pater. e

e 3 Ne,
ereechn,
R

es
6
Nn
. 1./
1 7
4 6 6
N
ncti

ſcire.i.alicuiꝰ cognitõem iciꝑe br̃e.

uoc quidez ct veritas rei ſte.

—

a (Sciunt & ſeiuicẽ pr ? fili.ſ ille gignẽdo iſte naſcẽdo
b Et oia q ſũt in eoꝝ ſciẽtia.in eoꝛum ſapiẽtia.in eorũ
eſſentia. vnuſquiſq; eoꝛũ ſimul videt.nõ particulatim
aut ſingulatim.velut alternãte conſpectu hinc illinc ⁊
inde.huc ⁊ rurſũ inde.vel inde in aliud atq; aliud.vt
gliqᷓ videre non poſſit niſi nõ videns alia. ſᷣ oia ſimul
videt.quoꝝ nullũ eſt qð nõ ſemꝑ videat ⁊ ſciat.Eius
itaq; ſciẽtia inamiſſibilis ⁊ inuariablis eſt. Nra vero
ſciẽtia⁊ amiſſibilis ⁊ receptibilis eſt.qꝛ nõ hoc ẽ nobis
eſſe quod ſcire. Pꝛopt h̊ ſicut nr̃a ſciẽtia illi ſciẽtie dei
diſſimilis eſt.ſic ⁊ nrjm verbũ qð naſcit᷑ de ſciẽtia nr̃a.
diſſimile eſt illi verbo qð natuʒ eſt de pr̃e ſcia. Ex hac
autoꝛitate clare oñdit᷑ ſciam dei oĩno inuariabilẽ eſſe.
ſicut ipᷣa eſſentia dei oino inuariabilis eſt. ⁊ ꝙ pater et
filius cũ ſpũſãcto ſimul oia ſciũt ⁊ vidẽt. Sicut g̊ non
pᷣt augeri vel minui diuina eẽntia.ita nec diuina ſcien⸗
tia.⁊ tamẽ cõcedit᷑ poſſe ſcire qð nõ ſcit.⁊ poſſe nõ ſci⸗
re qð ſcit.qꝛ poſſet aliqͥd eſſe ſubiectũ eius ſciẽtie qð ñ
eſt. ⁊ poſſet non eſſe ſubiectũ aliquid quod ẽ ſine per⸗
mutatione ipᷣius ſcientie. HZ
¶ poſitio ꝙ deus poſſit nouiter vel ex tempoꝛe ſci
. pꝛeſcire aliqnid. b

Hic oponit᷑ a quibuſdã ita. Si ðs pᷣt aliqd ſcire v
pᷣſcire qð nũqᷓ; ſciuit vel pᷣſciuit.poteſt & ex tꝑe aliqᷣd
Poteſt qͥdẽ ðs ſcire

Z ſcire vel pᷣſcire. ¶ Ad qð dicimꝰ.

i. XXXINX

a f Sciüt ergo ſeiui/
uicẽ pater et filiꝰ.ſed
iſte gignendo.ille na⸗/
ſcẽſo.videt᷑ male di/
cere.qꝛ ſcire ẽ eẽntiale
i diuis.& ſi ſcit naſcen
do. cũ naſci dicat ppᷣe
tatẽ pſõalẽ.ꝓpᷣetas ꝑp
ſonalis ẽ rõ rei eẽntia
lis.qð nõ ẽ ſane neq;
vere dictũ. R.dom.
aliqͥ voluef̃t dicere ꝙ
ſcire dei relatũ ad cre
aturas ita ꝙ vna per
ſõa ſciat ſeibam.iẽ di/
ctũ cẽntialr Si vᷣm ꝙ
vna pſõa ſciat aliã.di
cit reſpectũ ꝑſõe ad ꝑ
ſonã. ⁊ ẽ dictũ notio⸗
nalit᷑. Sʒ hoc nõ ẽ cõ/
ueniẽt᷑ dictũ.qꝛ ſicut
i pccdẽtibꝰ habitũ ẽ.
ſapia ⁊ ſape eẽntialit᷑
tm̃ r. Eſt ꝓpterea di
cẽduzʒ ꝙ ablatiuꝰ ille
nõ tm̃ dicit cãm ſiue
rõem dicẽdi ᷣ rõeʒ cõ
comitãtie Gerũdia ei
ſicut dicit pᷣſ.habẽt ex

vbpᷣſcire oẽ qð pᷣt facẽ.⁊ pᷣt facẽ qð nũqᷓ; fiet. Poteſt poniꝑ ſi.vel p dum.

ſcire vłpᷣſcire qð nũqᷓ; fiet.nec ẽ.nec fuit.nec illud ſcit
c vel neſciuit.neq; pᷣſcit vłpᷣſciuit. qꝛ ſciẽtia dei nõ ẽ ni
ſi de hüs q̃ ſũt vł fuerũt vel erũt.⁊ pꝛeſciẽtia nõ eſt ni⸗
ſi de futuris.Et licet poſſit ſcire vł pꝛeſcire qð nunqᷓ; ẽ
vel erit.nõ tñ pᷣt aliquid ſcire vel pᷣſcire ex tꝑe. Poteſt
vticq; ſcire vl pᷣſcire qdð nũq; ẽ nec erit.nec illð ſcitũ vel
d ßFPlſcitũ ẽ ab eterno.' Nec tñ p̃t inciꝑe ſcire vłpᷣſcire ill.
ß ita pᷣt mõ ſcire vłpᷣſcire.ſic pᷣt ſciſſe vłpᷣſciſſe ab eter⸗
no.Si em̃ dicas eũ mõ poſſe ſcire vłpᷣſcire qdð ab eter⸗
no nõ ſciuit vłpᷣſciuit.i.ita ꝙ ab eterno nõ ſciuerit vel
pſciuerit.quaſi vtrũq; ſimul eſſe poſſit.falſũ ẽ. Si ve/
ro dicas eũ poſſe mõ ſcire vłpᷣſcire qð ab eterno ñ ſci/
uit. vl pᷣſciuit.i.habere potẽtiã ſciẽdi vłpᷣſciẽdi ab eter
no. ? mõ aliqᷣd.nec tñ illð pᷣſcitũ ẽ vłfutuꝝ. verum eſt
e t. Mõ poteſt ergo nouit vel ex tꝑe ſcire vłpᷣſcire aliqᷣd

legẽda ẽ diuiſim. oĩa que ſũt in eoꝝ ſciẽtia.vtputa creata ſimul ſcit quilibʒ. ſimiliter oĩa
vtputa attributa ſimul ſcint. ſiuc ſcit quilibet. ⁊ io nõ vult dicere q; creaturc ſint in diuina eẽntia. c¶ SO2ꝛ è5

ſciẽtia dei nõ ẽ niſi de bijs que ſũt vł fuerũt vel erũt. Aidet᷑ boc eẽ falſũ.qꝛ deus ſcit oẽ

vel ꝑ qꝛ.⁊ pᷣmo mõ di
cit ↄueniẽtiã.ſcdo cõ/
comitãtiam. ⁊ tertio
cãm. b/ t oia que
ſũt ĩ eoꝝ ſcia.ĩ eoruʒ
ſapia.⁊ i eoꝛũ cẽntia.
vnuſqͥſq;ʒ coꝛũ ſimul
videt. Cõtra.ſupꝛa di
xxxvj.dictũ ẽ ꝙ crea⸗
ture ſũt i dei noticia ſᷣ
nõ ĩ dei eẽntia.g ẽ cõ/
tradictio.R.ddim eſt
ꝙ i diuia ſcia ſũt ſcibi⸗
lia.iĩ diuiavero eẽntia
ſũt attributa.ſicut po
tẽtia.ſapia.⁊ lonitas.
Et Augu.vult dicere
ꝙ pꝛ et filiꝰ ſił vident
oĩia cognoſcibilia cre/
ꝗata ⁊ creãda.⁊ oia eſ/
ſétie attbuta. VUñ lr̃a
a que ſũt in eoꝝ eſſẽtia

qd pᷣt facere.ſᷣ pᷣt face/

re að nũq; fuit.necẽ.nec erit. ſcietia dei ẽ aliquo qd nũqᷓ fuit. vel eſt. vel erit. Et pᷣterea ẽ infinitoꝛuz. ſicut
vult Augu. xv. de ciui.dei. nõ tin que ſũt vel fuerunt vel erũt.R.dᷣm ꝙ magiſter loquit᷑ de ſciẽtia viſionis qᷓ
eſt illoꝝ tm̃ quoꝝ ab eterno fuit pᷣuiſio.s ipᷣe obijcit de ſcia intelligẽtie.qᷓ nulliꝰ cõnotat cxiſtẽtiã.qd pʒ. Intel

Ecreatõ ẽ diuiꝗa eẽntia. ⁊ tñ rõe connotati ðs pᷣt aliqͥd icipe creare.

ligit ei s oẽ q pᷣt. ⁊ ita nõ recte currit obiectio. d¶NHec tñ pᷣt icipe ſcire vł En cire ⁊c. Nidet᷑ male dicere.qꝛ
ſcit᷑ niſi veꝝ.̊ anteꝙ ſit ven ñ ſcit᷑. ſi icid icipit eẽ veꝝ.alidd icipit a do ſciri. ꝗ̊ ðs pᷣt iciꝑe aliqͥd ſcire.
te 4 ſilr ⁊ aliqͥd ſcire.Rꝰ. Scire duplicit᷑

Ir. Ano mõ ſcire ̊ ẽ qd hĩe cognitõem de aliqͥ. ⁊ ſic connotat actualẽ exñtiã cogniti.⁊ ſic ñ p̃t ðs aliqd iciꝑe

Alio mõ ſcire h̊ eſt quod ñ noſſe aliqͥd eẽ vern.ct h̊ tũc pᷣmo ſcit᷑ eẽ verum

quãcdo incipit eẽ.⁊ ſic incipit deus ſcire.ſic ⁊ deſinit pᷣſcire.nõ rõe pᷣncipalł ſignificati qd ẽ ſcia.ſᷣ rõe connotati.

e(Mop̃t ergo nouiter ex tge ſcire vel pꝛeſcire aliqᷣd ſicut nec pᷣt

nouiter

—

vel ey tpe velle aliqͥd.
2 tñ pᷣt velle qð nũqᷓ;
voluit. Vidct᷑ bic di/
cere duo cõtradicto/
rie oppoſita.qm̃ illð ̃
nouũn qð pꝛiꝰ ñ fuit et
mõ ẽ. g ſi poſſet qð pᷣ/
us ñ voluit. videt᷑ ꝙ;
icipiat velle.R.vvim
cũ dico veũ velle. H
duo dico.⁊ actũ diui/
ne volũtatiſ. ⁊ vlteriꝰ
oꝛdinatõem ipᷣius ef/
fectꝰ ad illũ actuʒ. Et
pꝛimũ quidẽ ẽ neceſ/
ſariũ ⁊ ſemꝑ.nec pᷣCᷣt i-
cipe vel deſinerc. vo/
lũtas em̃ diuina ẽ ſp ĩ
actu ſuo. ita ꝙ nec pᷣt
illo carere.nec alium
hr̃e.ſᷣ oꝛdinatio alicꝰ
cſſectꝰ ad illũ actuʒ ẽ
oꝛdinatõ rei future ꝗᷓ
noõduz ẽ. ⁊ iõ pᷣt cẽ ⁊ñ
ec.⁊ oꝛdinari ⁊ nõ oꝛ/
drari.Quãdo g dicit
ꝙ ðs pᷣt velle qdð nũqᷓ

voluit. tñ ñ ex tpe.i⸗

tellectꝰ ẽ.ꝙ effectꝰille
potuit oꝛdinari ad di
uinũ velle.⁊ qm̃ oꝛdi/
natio effectꝰ ẽ oꝛdina
tieo rei future. ⁊ qd eſt
futurũ.ſꝑ fuit futuꝝ.
ct qd ſemel fuit oꝛdia
tũ.ſp fuit oꝛdiatuʒ ad
illã. OQñ g r ꝙ ðs pᷣt
welle aliqͥd.idẽ ẽ dice/

re ꝙ aliqͥd potuit eſſe

futurũ.ſiue br̃e oꝛdi/

ſicut non poteſt nouiter vel ex tꝑe velle aliqd. ⁊ tamẽ
poteſt velle quod nũqᷓ; voluit. Itẽ a quibuſdã dicitur

s poſſe plura ſcire qᷓ; ſciat.quia poteſt oĩa ſcire q̃ ſcit.

et poteſt aliqua facè q̃ nũq; erũt.⁊ illa poteſt ſcire.nõ

em̃ aliq̃ icognita facẽ pᷣt Sivero oĩa eſſẽt que mõ ſũt.
⁊ alia quedã faceret que nõ ſſit nec erunt.⁊ illa oĩa ſci⸗
ret.pꝛocerto plura ſciret qᷓ; mõ ſcit.nec tamen eius ſci⸗
Etia augeri poteſt.qꝛ hoc totũ fieri poſſet ſine mutabi⸗
litate ſciẽtie. Cõſtat g dei ſciẽtiã oĩno eẽ immutabilẽ.
nec augeri poſſe vłminui.ſʒ ei ſubiecta. .
¶ Obiqcit᷑ autoꝛitate hiero. cõtra hoc ꝙ de ⁊ ſemꝑ
et ſimul ſcit o=a. C

2 . »

¶ Ei vero qð pᷣdictũ eſt.ſcʒ ꝙ deus oĩa ſpꝑ videt ⁊ ſimł.

videtur obuiare qð ait Hiero.in expoſitõe Abacuck
Abſurdũ eſt inqͥt ab ̊ deducere dei maieſtatẽ vt ſciat
ꝑ momẽta ſingla quot culices naſcãt᷑.qͥtue moꝛiãtur.

quota pulicũ ⁊ muſcaruʒ ſit multitudo.qͥtue piſceſ na

tẽt in aqͥs ⁊ ſiſia.Non ſimꝰ tã fatui adulatoꝛes dei.vt
dũ ꝓuidẽtiã eius etiã ad ima retrudimꝰ.in noſipᷣos in
iurioſi ſimꝰ.eandẽ irrationabiliũ ⁊ rõnabiliũ ꝓuiden
tiã eſſe dicẽtes.hhic videt᷑ dicere hiero.ꝙ deꝰ illoꝛum
minimoy ſciam ſiue ꝓuidẽtiã nõ habeat.ꝙ ſi hoc eſt.

tũc nõ oĩa ſimłſcit ⁊ ſꝑ. Ex tali itaq; ſẽſu illð dictũ eẽ

nouerimꝰ.vt deũ illa alternatim vl ꝑticulatim ſcire ne

get. nec ꝑ diuerſa tym momẽta ſic illa cognouit. ſicut

e varia momẽta illoꝝ q̃dã deſiciũt qᷓda incipiũt. Ne⸗
q; ill alijſq; irrõnabilibꝰ ita ꝓuidet quẽadmoduʒ rõ⸗

nabilibꝰ. Nũqᷣd em̃(vt ait apls) cura eſt deo de bob⸗

nẽ ad diuinã volũta/

tẽ, qð tñ ñ bʒ oꝛdinẽ.

ß ſi hret.ab eterno ha

buiſſet. ⁊ iõ ñ ĩcipit ex
tpe.⁊ iõ exẽplũ mgꝛi

ipoꝛtat cõcomitãtiã ĩ
rõe pñtis.pᷣt ðᷣſ ex tꝑe
velle b̊ eẽ ſiue hoc ap
pꝓbare hodie.ñ qꝛ ñ i/
cipiat actꝰ.ſ qꝛ Ve pi
t ↄnotatũ. f Sʒ ſpe
cialẽ ꝓuidẽtiã atʒ cu/
raʒ hʒ de rõnabilibꝰ.
obijcit᷑ ꝙ videt᷑ eẽ cõ/
tra illð qð r ſapᷣ. vj.
Equalit᷑ ẽ illi cura de

oibus. Rꝰ. dm qꝙ equaliter non pꝛiuat
diſtribuit ibi tm̃ ꝓ hominibus.tam ꝓ magnis ⁊ paruis.pau

bonũ ẽ.ſi velle dei im
poꝛtat oꝛdinẽ ad voli
tũ ĩ rõe futuri.ſᷣ ſᷣm ꝙ;

Simul itaq; ⁊ immutabiliter ſcit deus oĩa que fuerũt
et ſunt ⁊ erunt.taʒ bona qᷓ; mala.pꝛeſcit quoq; omnia

et ſicut nõ eſt cura deo de bobꝰ.ita nec de alijs irrõna⸗
bilibꝰ. Dicit tñ ſcriptura.qꝛ ipᷣi eſt cura de oibꝰ. Pꝛo/
uidẽtiã & ⁊ curã vniuerſaliter ð cũctis que ↄdidit hʒ.
vt habeat vnũquodq; qð ſibi debet᷑ ⁊ cõöuenit. Sed

ſpecialẽ ꝓuidẽtiã atq; curã habet ð rõnabilibꝰ.quibꝰ

pcepta tradidit.eiſq; recte viuẽdi legẽ pᷣſcripſit.ac pꝛe
mia ꝓmiſit.Hãc ꝓuidẽtiã ⁊ curã de irrõnabilibꝰ non
hʒ. Ideo dicit Apls.qꝛ nõ ẽ cura deo de bobꝰ. Pꝛoui
det tñ oĩbꝰ ⁊ curat.i.gubernat oĩa.qͥ oibꝰ ſolẽ ſuũ fac
oꝛiri ⁊ pluuiã dat. Scit itaq; deꝰ quaãta ſit multitudo
pulicũ.culicũ.muſcarũ.⁊ piſciũ.⁊ qͥt naſcãt᷑ qͥtue mo/

riãt᷑.ᷣ nõ ſcit ̊ ꝑ momẽta ſingla immo ſimul ⁊ ſp oia.

Neq; ita ſcit vt eãdẽ habeat ꝓuidentiã irrõnabiliũ⁊
rõnabiliũ.i.vt eodẽ penitꝰ mõ ꝓuideat irrõnabilib⸗
⁊ rõnabilibꝰ.Rõnabilibꝰem̃ ⁊ pᷣcepta dedit.⁊ anglłos
ad cuſtodiãdelegauuit.
¶ Bꝛeuis ſũma pᷣdictoꝝ cũ additõe qͥꝛũda. d

futura tam bona q́; mala.

Sintelligetiam pꝛeſentis diſtinctois queritur de gfectione diuine coguitõis. ⁊ circa hoc duo pꝛinci

—

An deus poſſit
pla ſcire ꝙᷓ ſcit.

Hiero.

Reꝛ. Quõ pmit.
ſa verba biero.
ſint itelligẽda.

Sap̃̃.xij.
f

1

golta
rtlen

s

apoddbte
alimpe
ckden
ois

ſidaſen

cinonſt

ctinpot

loppe
(olntel

Matb. v.

mmcyfe
cyhcnen
Pfann

ncitn
ſokehaie

(utpe

(wWor

ibi oꝛdinẽ diuine diſtributõis. ſed pꝛiuat acceptiõem pſõe. Et oibus
ri. P vomimnwn pauperibus ⁊ dinitibus.⁊ ſic eſt ei equaliter cura ðᷣ
amnibus quia ita vult ſalutem pauperum vt diuitum. ôẽ

(plc
(hhei

(ode
fſoera

Mlseen

Chltocire

6blis⸗

ac
at
bit
oltn

Paen⸗

tbban

che
n

n
i

—
S
S
☛

deus co

nis cognitio. ⁊ ꝙ ꝑ ipᷣm omnia cognoſcã

=

Di.

S paliter querũtu r. Pꝛimo queritur de ofectione diui
ne cognitois itum ad numeꝝ cognoſcibiliũ. Secũ⸗
do queritur de ipᷣa qtũ ad modũ cognoſcẽdi. Quã/

—

tum ad pꝛimũ querutur tria. Pꝛimo querit᷑ vtrum
gnoſcat alia a ſe. Secũdo queritur vtrũ deꝰ

cognoſcat oia alia a ſe. Lercio vtrũ deus poſſit ſci/

re vel pᷣſcire plura qᷓ; ſciaat.
ee Auenio. 2
t alia a ſe oſtẽditur autoritate et

ratione Autoꝛitate ſic.pð. Qui plãtauit aurẽ nõ au

dict. aut qui finxit oculũ nõ conſiderat: q.d. NHoc eſt

impoſſibile ꝙ det alijs potẽtiaʒ cognoſcẽdi ⁊ if=enõ

cognoſcat. ¶ Item Ecci.xxiij. Oño deo antcꝙᷓ crea
rar oĩa H poſt ꝑfectum reſpicit om̃ia.
Sſi non creat ſe ſed aliud.non ti ſe cognoſcit ſed eti
am aliud. ten ꝓpbatur rõe oſtẽſiua ſic.Omne p
ducens res ᷣm oꝛdinẽ ⁊ libertatẽ ꝓducit eas pᷣcog/⸗
noſcẽs. Si em̃ pducit oꝛdinate.neceſſe eſt . Ppducat
ſm ſapiẽtiam. Rurſũ.ſi ᷣm libertatem.neceſſe eſt ꝙ
bm ſapiẽtiam pꝓpꝛiam non alienã. 5i ipo eſt omniũ
cognitio. ¶ Itez in entibus eſt ſtatus. O pari rõne et
in cognoſcibilibus.ſed pꝛimũ ens in quo eſt ſtat? eſt
pꝛincipium a quo eſt omnis entitas. ſine quo nihil

eſt. nec aliquid eſt niſi ab eo. cadem rõne in pꝛimo

cognoſcẽte (ſi ſtatus eſt) neceſſe eſt ꝙ ab i⸗ ſit om⸗
ognoſcãt. ⁊ ſine ipᷣo
nibil. Si pter quod vnũquodq; ⁊ illud magis.pʒ
⁊c. ¶ Gtem bocipᷣm oſtẽditur ꝑ impoſſibile.qꝛ ſi nõ

cognoſcit aliud a ſe.aut ergo quia nõ poteſt.aut qꝛ

non vult. Mõ quia nõ vult. quia in deo volũtas nõ

pꝛecedit cognitõem. quia non poteſt. ſed om̃e cog⸗
noſcens qð non poteſt cogn

oſcere aliquid quod eſt
cognoſcibile babet cognitõem deficiẽtem ⁊ artataʒ.

imdvoſſibile eſt eſe in deo. S c. ¶ Item nihil
anolehon Zeen offet

oteſt deus niſi quod nouit. alioquin aliquid poſſe
lnotas.:qnod abſurdum eſt. ſi non nouit aliquid
aliud a ſe. nec poteſt ſupꝛa aliud a ſe.noc in Epakeſ
cũ non ſit ſupꝛa ſe. nihil in toto mudo pot 685
eſt impotẽtifſimꝰ. qd eſt abſurdiſſimũ dicere. ¶ Sʒ

cõtra opponit᷑ ꝑ rõem phi in. xj. Intelligibile eſt p/
fertio lerrus ſi deus intelligit aliud a ſe. int⸗
lectus eiꝰ perficitur ab alio.⁊ ſi hoc.ſoequitur triplex
inconueniens. Pꝛimum. ꝙ eius cognitio vileſcit. ceů
perficiat᷑ a re minus nobili ẽᷓ ſit deus. Secũduʒz. ꝙꝙ
eius cognitio vel ipᷣe deus trãſmutatur.omne enim
quod ab alio perficitur habet potẽtiam paſſiuã que

eſt pꝛincipium trãſmutãdi. Tercium incõueniẽs ẽ

ꝙ deus non ſit ſua actio. cum actio ſit a perfectione.

cct deus perficiatur ꝛc. ¶ Iteʒz ſi deus cognoſcit alidð
a ſc. cum omne quod cognoſcit deus ſit idem quod
deus. neceſſe eſt ꝙ ill quod cognoſcit ſit extra deũ.

ergo ſi cognoſcit aliud. cognoſcit aliquid extra ſe. Et

„

er boc ſimiliter oritur triplex incõueniens.ſcilicet ꝙ
cognitio eius ſit indigens exterioꝛi. ſit etiam tranſ/
mutabilis.⁊ ꝙ ſit aliud 5 ipſe.que omnia ſunt incõ/
uenientia. ¶ Item illuc idem oſtendil
cognoſcẽdi.qm̃ rõ cognoſcẽdi ẽipᷣa veritaſ.ſᷣ veritas

idem oſtenditur per rõem

ideʒ eſt qð rei entitas vt dicit Augu. ergo nibil cog⸗

noſcitur a deo niſi ens. ſed deus nibil cognoſcit niſi
ab eterno. ergo nibil cognoſcitur ab ipo niſi ens qʒ
eſt ab cterno.ſed tale eſt vnum ſolum ſcilicet ipſe de

us. ergo ⁊c. ¶ Item ratõ cognoſcẽdi eſt aſſimilatõ.

vbi eſt enim cognitio. neceſſe eſt ꝙ ibi ſit aſſimilstio

— „. „ „ 5 re
tur. et H̊ mõ nihil valet obica. e
cit᷑ tercio ꝙ ab eterno fuit vnũ ſoli ens.ddm. q; du⸗
plex ẽ rci ec. ſcʒ i ſe.⁊ in ſua cã.id ẽ i ꝓpꝛio genere.

cauſa ſiue in exẽplari
tur ſicut futura eſt in

XXXNX

cognoſcètis ad cognoſibile.ergo vbi ſumma cogni⸗

tio.ibi ſumma aſſimilatio. ⁊ quia dei cognitio eſt ſũ⸗
ma et perfectiſſima. ergo debet attendi 'm ſummaʒ

aſſimilatiõem. ſed nihil ſumme aſſimilatur deo niſi
ipſe. ergo ſolum ſeipſum cognoſcit. reʒ videtur

nulla neceſſitas ſit ponere deum cognoſcerc alia

a ſe. OQm̃ ſicut potẽtia ſe habet ad ꝓductionem. ita

et intelligentia ad cognitõem.ſed dei potẽtia etiazʒ ſi

nibil ꝓducat non eſt minus potens.& ſi intelligẽtia

dei nihil aliud a ſe cognoſcat.nihilominus eſt ſũme

intelligẽs. QItẽ bonitas creature cõparata ad bo/
nitatem creatoꝛis eſt ſicut punctus ad lineam. ergo

ſimiliter veritas ad veritatem. Sʒ ſi intelligatur pũ
ctus amoueri a linea.non eſt linea minoꝛ nec impcr
fectioꝛ. ergo ſi deus veritateʒ ſuam cognoſcit ſine ve

ritate creature.nihilominus ſua cognitio perfecta ẽ
N. dvm.ꝙ piuz ⁊ neceſſarium eſt diccre ꝙ deus
aliud a ſe cognoſcat. Pium quidem.quia omnis re⸗

ctus animus boc dicit. quia non latet deum qd cog

noſcit noſter animus. Heceſſarium.qm non poteſit

opus laterc ſapiẽtiſſimum opificem. ⁊ ideo oppoſi/
tum eſt dicere impium ⁊ impoſſibile. ¶ Et pterea

ad intellectũ obicctoꝛum notãduʒ q; cognoſcere ali
ud eſt dupliciter. aut per aliud a ſe cognoſcente. au:
per ſe. Quando cognoſcens cognoſcit aliud ⁊ ꝑ ali-

ud tunc verum eſt ꝙ perfectiõem habet aliunde. ct

tunc eius intellectus eſt in potentia.et recipit aliun.
de perfectõem.⁊ ideo additõem ⁊ tranſmutatiõem.
et hoc omnino impoſſibile eſt circa deum. Eſt iterũ
aliud cognoſcere per ſe.⁊ tuuc contingens eſt actus
reſpectu cognoſcibilis.⁊ tunc non recipit imperfe/
ctionẽ a cognoſcibili.ſed magis ecõuerſo.⁊ hoc mo
do ponimus deum aliud cognoſcere a ſe per ſeipᷣm.
et ſic non pꝛocecit pzim ratio.ſed ſᷣm pꝛimam viã.
et ita intelligit ppũs ſi verum diie Ad illà quod
obijcitur ſecũdo ꝙ ſi deus cognoſcit aliud a ſe.ergo
aliquid extra ſe.dicẽduʒ q cognoſcere aliquid extra

ſe eſt tripliciter. Aut per aliquid cõceptuʒ ab extra.

et ſic dependet cognitio ab extrinſeco.⁊ ſic nõ ẽ poſ/
ſibile ponere in deo. Aut eſt cognoſcere aliquid ex/

tra.quia aſpectus cognoſcẽtis deflectitur extra.ſicut

cognoſcit angelus.Aut quia illud quod eſt aliud et
diuerſum babet oꝛtum ab intra.et ita quod eſt extra

cognoſcit᷑ ꝑ oino intrinſccũ.⁊ hoc mõ cognoſcit ds.

ſcʒ ꝑ exẽplar quod ẽ idẽ quod ipᷣe a qͥ res cognoſcũ
l

lud qd obij

exemplari.Et ad cognitõeʒ rei ſuſſicit exñtia eius in
⁊ quia per chlor cherſenta.
utu Apꝛio genere.ideo ꝑ exñtiaʒ in
exemplari oino cognoſcit᷑ ſicut futura ch. ne⸗ ali
cognoſcit᷑ poſtꝙᷓ facta eſt. Quod g obijcit᷑ ꝙ ab eter

ue in actuali.multa tamẽ fuerũt in cauſa.⁊ eẽ ill&

erat rõ cognoſcẽdi m vtrũq; modũ cẽndi.¶Ad ill

qð obijcit᷑ q̃rto ðᷣ aſſilatõe.dm.ſicut ſupꝛa dictũ fu
it ĩ qõne de ydeis ꝙ ad cognitõeʒ reqͥrit᷑ amifatõ ñ p
ↄueniẽtiã ĩ genere vł ſpẽ.ſed ſᷣm rõem cxpꝛimẽdi. et
qm̃ diuina veritas vna ⁊ ſũma expꝛeſſione cxpꝛimit
ſe et alia. ideo ſũma aſſimilatio eſt. non ti reſpectu

ſui. eti reſpectu alion. ⁊ ita pz illud.¶ Aq ill qdᷣ
obijcit ꝗꝙ potentia dr ꝑfecta etiã ſi nibil faciat. ꝛc.

243344

7

10

no fuit vnu ſolũ ens. dom. ꝙ ven ẽ in ꝓpᷣo genere ſi

—

dicendum. &ꝙ uon eſt ſimile de actu faciendi relpe/

——

. 2

bus. Et pᷣmo autoꝛitate Abacue.j. Mũdi fũt oeuli

ctu potentic.⁊ ſciẽdi reſpectu intelligẽtie. NMã facere tui dominene videãt malũ.g. ¶ Item Math. xxv. 12 pnni
ſt cens vractus et vt errclies Jur non facit pfecti de malis. Meſcio vos. Itẽ neceſſitas eſt del bo uic
onẽ ſed conſequitur æt ei atteſtat᷑. ſed ſcire eſt actus nere cognoſcere omnia. Et videtur ꝙ, nulla. qꝛ cog⸗ iere⸗
vt habitus. qui ſignificat᷑ vt ꝑfectio potentie. Om̃ ꝙ nitio noſtra nõ minus dicitur ꝑfecta ſi nõ cognoſcit ſicoi⸗
diuina intelligẽtia eſt pꝑfectiſſima. ideo nõ tm̃ cogno vnam muſcã. ſi ergo diuina cognitio multomin pfi
ſcit aliqua ̊ oẽ quod poteſt cognoſci.nõ aũt facit oẽ cit᷑ 3 ſcibili. ñ erit imꝑfecta ſi nõ cognoſcit iſta vilia. nin
1 quod poteſt fieri. Ad illud quod obijcit᷑ vltimo ¶G..L dicẽdum.ad intelligẽtiaʒ obiectoꝝ ꝙ in deoẽ I2 cnen
veritas creature nibil facit ad pꝛimam veritateʒ c. cognito appꝛobatõis.⁊ ſimplicis noticic. Et noticia
posm. ꝙ veruz eſt. et ideo eque nobilis et ꝑfecta erat appꝛobatõis connotat cõplacẽtiã volũtatis.Hac ñ iniſ
pꝛima veritas ante creatoem vcritatũ aliarum ſicut cognoſcit deus oia.quia nec mala nec malos. ßᷣ tm̃ ntu
poſt. ſed tamẽ ponere aliqua veritas ſit. ⁊ non ſit bona et bonos.⁊ de hac intelligũtur due vltime au/ ren
a veritate eterna.eſt ponere pꝛimaʒ veritatẽ nõ eſſe toꝛitates Eſt alia cognitio ſimplicis noticie.⁊ bec q; ſart⸗
ſũm aʒ. ſic ponere aliquaʒ veritatem nõ efſe.⁊ nõ eẽ babet rõeʒ cognoſcædi a veritate quc eſt lux ſumma –—
cognitam.tollit rõem ꝑfecte veritatis vt eſt rõ cog / cui nihil poteſt occultari.nec etiã tenebꝛe obſcuran/ ene
noſcẽdi.et ideo patet ꝙ de ꝑfectione ſumme verita- tur ab ipa,ideo de neceſſitate cognoſcit oia.magna cguay⸗
tis eſt cognitio creature.ſicut ⁊ potẽtia ꝓducẽdi. et parua. bona et mala.ſicut oſtẽdunt rões ad pmã milten⸗
Alanon, b partẽ.¶ Ad illꝭ ergo qd pꝛimo obijcit᷑ ꝙ oẽ nobili?ꝰ nenci
Dato ꝙ deus cognoſcat alia a ſe.querit᷑ vtrũ cogno deo eſt attribuẽqum.ddm.q eſt melius ſimpliciter. 15 Nübit
ſcat oiĩa alia a ſe Et ꝙ ſic videt᷑ autoꝛitate Jere.xvij. et eſt melius huic ⁊ m ſtatum. Dico om̃ia ſcire Cmnmn⸗
Pꝛauuz eſt coꝛ bois ⁊c et poſt. Ego dominus ſcru / ſimpliciter melius ⁊ nobiliꝰ eſt. ſed homini coꝛrup⸗ pſt
tans coꝛda et renes. ſed nibil incertius. nihil occul to qui accipit occaſiõem peccãdi ex cognitõe. melt⸗ depncce
tiꝰ noſtris cogitatõibus.ergo ſi hbas cognoſcit.⁊ oia eſt quedam neſcire.ideo non ſequit᷑ ꝙ ſit deo attri· nigah
alia. ¶Item beb. iiij, omna ſunt nuda ? aperta ou buẽdum. Ad illud quod obijcit᷑ ð immatcrialita:l 4 Gtapli
lis eius. ad queʒ nobis ſermo. Et iterus. Niuus eſt te intellectꝰ.ddm.qꝙ hoc ꝙ nõ cognoſcit ſingularia ñ ſalee
ſermo dei et efficax.vſq; ibi.⁊ non eſt aliqua crcatu/ ti venit ex imaterialitate.ĩmo ex imaterialitate ↄiũ unon
. ra inuiſibilis ĩi conſpectu eius. ¶ Itẽ Yo. vlti. ODñe ccti ⁊ imaterialitate ſua. Am̃ em̃ piũgit᷑ coꝛpoꝛi.iõ bʒ niee
tu oia noſti. ¶ Item Augu.iij. de tri. Mibil fit viſi / potẽtiaſ m q̃s depẽdet a coꝛpoꝛe qᷓtuũ ad opeꝛatõeʒ. Ltaliſ
bile nec intelligibile quod non de aula interioꝛi atq ctꝑ quas intellectus q;diu eſt in coꝛpe cxit ad exte/ ullet
inuiſibili ſũmi imper atoꝛis aut iubeat᷑ aut ꝑmittat᷑. rioꝛa.quia ille ſũt medie.ſcʒ.ſẽſus ꝑticularis ⁊ ima/ ſuſtlee
ßm ineffabilẽ iuſticiã penaꝝ et pꝛemioꝝ. gꝛatiarũ et ginatio.Qm̃ ſingulare non ꝑuenit ad intellectum ahan
meritoꝛum. ⁊ ſi hoc. oia cognoſcit. ¶ Item ratiõde niſi p iſtas potẽtias. et aſcẽſus ꝑ has eſt m abſtra⸗ ucken
vicletur. quia qᷓto ſba ſpalioꝛ atq; ſimplicioꝛ. täto ctoem ⁊ depuratõem.⁊ abſtractio facit de ſingulari uncfn
priuriñ ẽ cognitia. ds ẽ ſea ſimpliciſſima ⁊ ſpũaliſſi ¶ vniuerſale.ideo non poteſt ſingularia cognoſcere vt hcnſofe
ma. eſt oim cognitiua. ¶ Itẽ ds ẽ creatoꝛ ⁊ remu/ intellectus.niſi intellectus ſit ſeparatus vel diuinꝰ. gaggti
neratoꝛ.ſed inquãtuʒ creatoꝛ ẽ artifex.inqtũ remu/⸗ 4 ill quod obijcit᷑ de certitudine ſciẽtie.dom. ſunun
neratoꝛ iudex. ſed perfectus artifex cognoſcit ommria hoc nõ ẽ ꝓpter certitudinẽ ſimpliciter.ſed ꝓpt᷑ cer- ſclepe
pꝓgducta. pfectus iudex oia remunerada.ᷣ ois crea titudiem cauſatã a re.Et qm̃ cauſat᷑ certitudo in no vſontchi
tura ſpectat ad artificiũ.⁊ oẽ bonũ et malũ ad iudi/ ſtra cognitione vel pẽdet ex re.ido nõ poteſt noſtra deietinfi
cium.g deus oẽm creaturam cognoſcit.⁊ oẽm boni · cognitio eſſe certa niſi res ſit neceſſaria. Diuina aũt dongbe
tatem ⁊ maliciã. ¶ Itẽ impoſſibile eſt aliquid eẽ in cognitio qm̃ a re non cauſat᷑.nec depẽdct.ido poteſt ncckronn
quo non ſit deus ꝑ pꝛeſẽtiam eſſentic.vt ſupꝛa ꝓba eſſc certa de re contingẽti.¶¶ Ad illud quod obijcit i6 noari
in cſt. ſed cuicũq; pꝛeſens eſt ꝑ eſſẽtiam.⁊ cognitõeZ. ꝙ potẽcia mali non eſt de oĩpotẽtia g ⁊c.dm.ꝙ nõ Wn
SS impoſſibile eſt aliquid deo eſſe incognitũ.IJIte,z eſt ſimile.quia rectitudo manẽs rectitudo eſt rõ cog nutſint
ſii eſſet in vna re ita ꝙ non in alia. eſſet eius eſfentia noſcendi malũ.ſed rectitudo non eſt cauſa mali niſi nicſdp
limitata. g ſi ita cognoſceret ꝙ aliqua eſſent incogni declinãdo a rectitudine ⁊ deficiẽdo.idco ſcire malũ mlenl
txa.eſſet eius cognitio limitata ⁊ artata.⁊ ita imper/ eſt de ꝑfectione ſciẽtie.ſed poſſe malum non eſt de ꝑ/ (icuti
fecta. ¶ Sed ↄtra. Omnc nobilius deo eſt attribuẽ fectione potẽtie. illud quod querit᷑ que neceſ gcaſe
duñm. ſed quedam melius eſt neſcire iᷓ ſcire. ſicut di ſitas ẽ cognoſcẽdi deum omnia.dm.qꝙ infinitas ⁊ onpauc
cit Augu. in each. ergo neceſſe eſt ponere ꝙ deus immẽſitas veritatis que non patitur aliquid latere Pſtü
illa non ſciat. ¶ Item intellectus noſter ꝓpter ſui j deum. ſicut immenſitas diuine pꝛcſentie non patit᷑ W
materialitatẽ non intelligit ſingularia. VUn vt ppũs ali quid abſẽtari a deo. MBUs ſicc
Dicit intellectus eſt vniuerſaliũ.et ſenſus ſingulariuiu. Aueſtioi. C mupn.
Sed diuinus intellectus multo magis eſt immate / Atruz deus poſſit ſcire vel pꝛeſcire plura qᷓ ſciat. Et tncyang
rialis q; noſter.ergo ſi noſter non intelligit ſingula⸗ ꝙ poſſit plura ſcire oñditur ſic. Mihil ſcitur niſi ens Expltet
ria. nec diuinus. ¶Item noſter habitus ſcientialis eæt verum.ſed multa poſſũt eſſe que non ſunt. ⁊ veri⸗ hhuſcec
Aꝓpter ſui certitudiem non eſt niſi neceſſarioꝝ ⁊ non ficari que falſa ſunt.ꝗᷓ multa poſſunt ſcini a deo que Kickwe
cotingẽtium. Quia dicit Boetius ꝙ ſciẽtia eſt eoꝛũ tamen non ſciũtur. re poſſit plura pꝛeſcire vi nbhede
que ſui immutabilẽ exiſtẽtiam ſoꝛtintur.Si diuia detur.quia pꝛeſciẽtia eſt t̃ futuroꝛũ.ſed multa poſ- dhſt

ſunt eſſe futura que nunq;ᷓ fient nec erunt.& multa
poſſunt pꝛeſciri que non pꝛeſciũtur. S deus pᷣt plura
ßſcire qᷓ; pꝛeſciat. ¶ Sʒ cotra ꝙ non poſſit plura ſci⸗
re videtur. quia ſciẽtia dei eſt infinitoꝛũ cũ ſit infini/
ta.ſicut ꝓbatũ eſt ſupra.ſedinfinitis nõ poſſũt eſſe

cognitio eſt multo certioꝛ qᷓ; noſtra ſcientia. patʒ ⁊c.
Item ſicut deus dicit᷑ omniſciẽs.ita eſt ops.ſᷣ po
tẽtia mali nõ eſt de omnipõtẽtia nec de ꝑfectõe potẽ
tie naturaliter. ſimiliter cognitio mali nõ eſt de p⸗
fectõe ſciẽtie ⁊c. ¶ Itẽ hocipᷣm oſtẽdit᷑ autoꝛitati⸗

7

a
i

K plura hec cogitari. ꝛc. ¶ Item poteſt pꝛeſcire plu⸗ ſe et alia vnifoꝛmit᷑. Secũdo vtrũ cognoſcat mutabi
meuie ra. aut plura incoplexa ſiue plures res. aut plura co⸗ lia imnnvtabllie erct vtrũ cognoſcac oĩa pnter.
R*WRMKZ plexa ſiue enũciabilia. Mon plura incõplexa. qꝛ re ” 4 ueſtio. . d
is leit deus etia ſi nũch ſint. ſcit enim oia que poff. ut fie⸗ O cognoſcat ſe et alia codem mõ ſiue vnifoꝛmiter
git ri. Similiter nõ plura cõplexa.quia cuiuſlibet ptra oſtẽditur ſic. Scientia dei eſt ſua eſſẽtia.et ſuũ ſcire ⸗
hnnen dictõis ſemꝑ altera pars eſt vera. altera falſa.ergo ð ſuñ eſſe. ergo et modus cognoſcẽdi eſt modus eſſen
ed cõplexis ſemꝑ tot ſũt vera quot ſũt falſa.ergo qͥ ſcit di.ſed vnus eſt modus eſſẽdi in deo eſſẽtialis.ergo ⁊
. oia.non poteſt ſciri plura.quia nõ poſſũt eſſe plura vnus modus cognoſcendi. deus ſcißo ⁊ non
uh vera. ¶ Itẽ ꝙ nõ poſſit plura preſcire qᷓᷓ pꝛeſciat vi alio cognoſcit ſe.et ſcipſo et non alio cognoſcit alia.
unernlefi det᷑. quia quecunc; deus pꝛeſcit.ſimul pꝛeſcit.nec pt ergõ vna et eadem ratione cognoſcit ſe et alia.ſᷣ mo/
erduhn pꝛeſcire niſi ſimul.ſi ergo poteſt plura pꝛeſcire qᷓ pꝛe dus cognoſcendi attẽditur penes rationem cogno/
nbite ſciat. aut ergo ſimul. aut ſucceſſiue. Simul ẽ impoſ/ ſcẽdi.ergo ſi eſt eadẽ rõ cognoſcendi ſe ⁊ alia. ⁊ idem
Karinin ſibile. ſucceſſiue ſimiliter impoſſibile.quia in eterni / modus.⸗⁊ ſic ⁊c̃. ẽhocipᷣm videt᷑ ꝑ impoſſibile.
urg tate non eſt ſucceſſio.ergo nullo mõ. ¶ Item ſi po/ quia ſi alio mõ cognoſcit ſe. alio mõ crcaturas. ergo
Gatann teſt plura pꝛeſcire.ergo cũ maioꝛ ſit pꝛeſciẽtia pluri / cum cognoſcit ſe et creaturas.variatur in cognoſcẽ/
nil um ſaltem extẽſiue.et quod poteſt eſſe maius poteft do. ergo apud deum eſt tranſmutatio et vic fſitudi /
Nageigeing, augeri.ergo diuia pꝛeſciẽtia poteſt augeri.ſed vbi au nis obumbꝛatio. ¶ Itez ſi alio mõ.tunc ego quero.
S gmẽtũ ibi mutatio et variatio.ergo diuina ſciẽtia pt aut modus ille eſt creatoꝛ.aut creatura. Non crea⸗
dotgig 18 mutari et variari.¶¶R. doᷣm. ꝙ cũ querit᷑.vtrũ deꝰ tura.quia cognitio ⁊ modus cognoſcẽdi eſt eternus
inlthnnen poſſit plura pꝛeſcire vel ſcire. aliter eſt iudicandum Si creatoꝛ. aut dicit quid pſonale.aut quid eſſentia⸗
l de pꝛeſcientia qᷓ; de ſcientia. Naʒ ſicut dici cõſucuit. le. Mõ perſonale.quia omnis cognitio eſt cõmunis
i ipr triplex eſt dei cognitio.nõ q;tum ad diuerſitatem oo tribus.ergo dicit quid eſſẽtiale. ergo ſi alius et alius
M gnitionum. ſed cognitoꝛi ſc cognitio appꝛobatois. modus.ergo alia et alia eſſẽtia.ſed hoc eſt inpoſſibi-
onitiai intelligentie. ⁊ viſionis.Cognitio appꝛobatõis ẽ ſo le.ergo et pꝛimũ. ¶Contra. deus cognoſcendo alia
Nainmang lummõ de eis ad que ſe extendit beneplacitũ volun, a ſe coonoſcit per ydeam. ſe aũt non cognoſcit ꝑ yde
iiiegi tatis. et hoc eſt ſolummõ de hijs ꝗᷓ fiunt et bona ſũt. am. en o ſi cognoſcere per ydeam dicit modũ cogni⸗
RZ et hec abſq; dubio poteſt eſſe pluniũ. Cognitio vero tõis.⁊ ſe non cognoſcit per ydeam.patet ꝙ alio mo⸗
RKZ intelligentie dicitur cognitio qua dcus cognoſcit o⸗ do cognoſcẽdi. ⁊ ſic ten in cognitiõe qua co⸗
RKr poſſibile et ſibi ⁊ alijs.ð et hac cognoſcit deus infini gnoſcit ſe idem ẽ cognoſcẽs.⁊ cognitum.et ratio co⸗
ul ta. et hec nullo modo poteſt eſſẽ pluriũ. Cognitõ vi· gnoſcẽdi. ſed in cognitiõe qua cognoſcit creaturã nõ
Sõ ſionis eſt eoꝛũ quoꝛum ab eterno fuit pꝛeuiſo.et bee eſt idem ratio egronenl cum cognito.ergo non
*RK ſolum eſt eoꝛum que ſunt vel fuerũt vel erunt. et bec idem modus. ¶ Item nibil eſt commune creatoꝛi 2
Aun oonitio poteſt eſſe pluriuz ꝙỹ ſit. et quia ciuſcem eft¶gꝛeature vm roõem eſendi crgo neq; hm rocz cogno⸗
bec cognitio cuius eſt pꝛeſciẽtia.pꝛeſcientia poteſt eẽ ſceudi.cum ergo aliud ſit eſſe creature ꝙÿ crcatoꝛis.
is plurium. Concedẽdum ergo ꝙ quedam ſcientia po- et alius modus eſſendi. ergo alia cognitione et alio

teſt eſſe pluni.quedã non.Et per hoc patet reſpon⸗ modo cognoſcitur ꝙ creatoꝛ. Si ergo alio modo co/
nucſi 19 ſio ad obiecta de ſciẽtia. ¶ Hꝛ em̃ obijcit ꝙ ſcientia gnoſcitur a deo.et idem eſt creaturam cognoſci ⁊ de

i dei eſt infinitoꝛũ.et ꝙ nihil cõnotat circa incõpler‚’. um cognoſ. cere.ergo deus alio modo cognoſcit ſe et
deglnn dom.ꝙ boc verum eſt de ſciẽtia intelligentie. fed nõ alia. Item omnis cognitio in qua cognitũ eſt no-
alahu 20 ſt verum de ſciẽtia viſionis. 28 ant obijcitur de bilius. pꝛeſentius. intelligibilius. cſt cognitio no⸗
S pꝛeſcientia.concedendum eſt ꝙ poteſt eſſe plurium. bilioꝛ ſcilicet qẽtum ad rem et modum.Oꝛtũ ad reʒ.
Niggla 21 (28 aũt obijcit᷑ ad oppoſitũ ꝙ ſi poteſt ſcire plu- quia de re magis nobili. Otum ad modum.quia de
inng ra.aut ſimul.aut non ſimul.dm. ꝙ fimultas potceſt re pꝛeſentioꝛi. Sed in cognitione qua deus cogno/
“ attẽdi dupliciter. Aut q;tum ad ſbam pꝛeſcitoꝝꝑ ſiue ſcit ſe. cognitum eſt nobilius.pꝛcſentius. ⁊ intelligi /
Gdali cognitõem. ſic eſt veruʒ ꝙ ſimul.quia ab eterno pꝛe- bilius qᷓ; in cognitione creature.ergo nobilioꝛ cogni
ninan ſciuit quedꝗ.et ab eterno potuit pꝛeſcire plura et po- tio qᷓtum ad rem ⁊ modũ.¶ R. dicendum ꝙ eſt q/x 3
