— tuit pꝛeſciſſe. Si aũt conſiderat᷑ ſimultas qtum ad dam cognitio que cauſatur et oꝛtum babet a conno..
eige ryem paucitatis et pluralitatis.ᷣ ſic eſt implicatio op/ ſcibili.et hec qm a cognoſcibili cauſatur et depẽdet.
Ngiis poſitoꝛũ.et ſic eſt ſẽſus.ꝙ ſimul pꝛeſciat plura ⁊ pau· variatur ſᷣm exigentiam cognoſcibilis qtum ad reʒ
mig 22 ic ecaltno ſenſu obiectio habet veritateʒ. ¶ Ad et modum. Eſt et alia cognitio que ſᷣm rem idem eſt
cotu illud qð obijcit᷑.ſi poteſt plura pꝛeſcire.ꝙ pᷣt pꝛeciẽ/ quod cognoſcens ⁊ a cognoſcibili non cauſatur nec
tia augeri. dʒm.qꝙ eſto q pꝛeſcita poſſint augeri.non dependet.et hec accipit identitatem quantum ad
, tamen auget᷑ pꝛeſcictia. quia vno et eodẽ pꝛeſcit deꝰ rem et modum a parte cognoſcentis non a parte co⸗
“ et multa et vnũ.et plura et pauca.tamẽ q́uis pꝛeſci gniti. Qm̃ ergo diuina cognitio a rebus no pendet
Nimins ta poſſint eſſe plura.non tamen poſſũt augeri:qꝛ au⸗ nec cauſatur.ſed eſt idem quod deus.⁊ deus eadem
Aniundh geri eſt de paucioꝛibus fieri plura. hec. poſſe eẽ plu ctſſentia et eodem modo ſe habens. ideo vna cogni /
uonn ra. habet duas cauſas veritatis. aut quia de paucio tione ⁊ eodem modo cognoſcit deus ſe. ⁊ alia a ſe.
inpin ribꝰ poſſũt fieri plura. aut qꝛ ab initio potuert eẽ plu quia per ſeipſum nullo modo variatu m nec diuerſi⸗
lian ra. ⁊ H vltimo ſeſu ẽ oꝛo va.Et ido cñ pcecdat a plibꝰ ficatuz. ¶ Ac intelligentiam autem obiecctoꝛu notã/2 4
ennſe cauſis veritatis ad vnã.facit ſopbiſma m omss. due per reſpectum ad cognoſcẽtem cognitio eodec, ?
neen Onſequẽter eſt queſtio de ſecundo articulo mo o cõparatur. ⁊ oodem modo eſt. Quia ſm illaz
i ſcilicet de mõ viuine cognitõis. Et circa bo cõpatõem babet eſſe. ſic ꝓceqũt pᷣme rões oſtẽden⸗
ni qrõtur tria. Pꝛimo qᷓri᷑ vtruʒ s cognoſcat tes ꝙ codem wodo cognoſcit ſe ⁊ alia. Seq ꝑ reſpe

etũ ad cognitũ. licet ſit eodẽ. tñ alio mõ cõparat᷑. nã net actũ eſſendi rerum. ſic falſũ eſt de rebus mutabi⸗
ad deum m rõem identitatis.ad creaturã m rõem libus. quia deus ſcit eas mutabiles.⁊ nouit ipſarum
diuerſitatis et cauſalitatis.et ideo ad creaturam m mutabilitatẽ.⁊ ſcit ſe habere nũc aliter q; pꝛius.ſᷣ ta.
rõem ydeandi.ad deũ vero minime.et hoc ꝓbãt ra / men nouit immutabiliter. Et ratio huius eſt.qm in
tiones inducte ad ſcam partẽ ꝙ alio mõ cõparat᷑. eius cognitõe non eſt receptio. non eſt ſucceſſio. nec
et hoc mõ ſunt ↄcedẽde. Si ergo inferat ꝙ alio mõ. eſt obliuio.⁊ ideo q;tũcunqꝙ res ſint mutabiles.ipſe
ſic ratio non valet.quia cognitio dei non recipit mo- nõ mutat᷑ in cognoſcendo mutabilitatẽ eaꝝ. Et q́;
dũ eſſendi nec nobilitateʒ a cognito.et ſic patẽt due uis nullũ ſit ſimile.pt tñ cogitari.ſi intelligat᷑ vel co/
25 obiecta de ydea et diuerſitate. Ad illud qð obijcit ienn oculus fixus in pariete.qui ſeipo videat trã/
tercio.nibil ẽ cõmune creatoꝛi et creature.dðm ꝙ ve ſcũtes ſine receptõe.⁊ vnico aſpectu omnes videat.
rum eſt de cõmunicato ᷣm eãdem cõꝑatõem.vᷣ ſm et omnes motus ipoꝛũ qtũcũq; res mutẽtur.tamen
aliã et aliã.nihil ꝓhibet ꝙ aliquid ſit veritas creatu,· nec oculus mutat᷑ nec cius cognitio.⁊ ſic eſt in deo.
re. ⁊ ſimilitudo dei. ſimiliter ꝙ aliquid ſit veritas di ¶ Exemplum aũt ad boc intelligendum potcſt ſumia
et ſimilitudo creature. et qm̃ ratio cognoſcẽdi accivbi contrario.ſic. Quia em̃ ſciẽtia cauſata pẽdet a ſcibi-
tur penes vtrũq; modũ.ideo cognitio poteſt eſſe cõ⸗ li et non ecõuerſo.ideo poteſt eſſe mutatio circa ſciẽ·
munis. ¶ Ac illud quod obijcit᷑ vltimo. dom. ꝙ te tiam ꝑ obliuiõem ⁊ erroꝛẽ et ſucceffiuã ↄſideratõcz.
net cũ cognitio cauſat᷑ a cognito.non aũt tenet cum nulla facta mutatõe in ſcibili.Sic cõtrario mõ.quia
nõ cauſat᷑ ſicut in ꝓoſito. ffffſccgeia diuia nõ pẽdet ex re ſcita. pᷣt cẽ mutatõ circa ſci
—— Qucſtio.ij. e bile. nulla mutatõe cxiſtẽte in diuia ſcia.⁊ tñ illa ſcia
¶ AStrũ deus cognoſcat mutabilia immutabiliter. Et totũ ſcit.Et ꝑ ᷣ pʒ mſio ad pᷣmo obiectũ de h qð ſcit
ꝙ ſic oſtẽditur autoꝛitate dyo.ð di.no.Cognoſcit de fuiſſe et a m̃ ꝙ h dicit mutatiõem a pte ſci⸗
us oia materialia immaterialiter. imꝑtite ꝑtita.vni bilis nõ ſciẽtie. 34 illð qð obijcit᷑ ð ꝓpoꝛtõe.ddmm. gt
foꝛmiter multa. immutabiliter mutabilia.¶ Item cwin ſpecialibꝰ ↄditõibꝰ nõ opoꝛtet ꝓpoꝛtionari etiã
Augu. xv.ð tri.Eius ſciẽtia inadmiſcibilis eſt ⁊ iua⸗ ſciẽtia cauſatã.qꝛ rei coꝛꝑalis eſt ſcia ſpũalis.v ſuffi/

riabilis. oẽ tale imutabile. ac. ¶¶ Itẽ bocipᷣm oñ / cit ꝙ ſit ꝓpoꝛtio in veritate. ¶ Ad illud qð obijct᷑ si
ditur rõne.q; quod nobilius eſt.deo attribuẽdũ eſt. qͥᷣcqͥd ſcit᷑ eſt verũ.ergo qð ſcit᷑ immutabiliter.imu⸗ꝰ fiutot
ſed nobilioꝛ eſt cognitio qua cognoſcit᷑ res immuta/ taliter eſt veꝝ.dvm ꝙ hic eſt accidẽs. Ouis em̃ ſcia *
biliter q; qua cognoſcit᷑ mutabiliter.g ⁊c. Item qd requirat veritatẽ in ſcito de rõe ſue intẽtõis generat d
eſt in aliquo.eſt in eo ꝑ moduʒ eius in quo eſt. ⁊ hoc maxime ſcia reſpectu enunciabil.tñ ſcia non ſpꝑ dicit ian
4 verũ eſt maxime in deo.in quo oẽ quod eſt.ẽ ipᷣm ſi cõfoꝛmitatẽ in immutabilitate.maxime diuia ſcia.qᷓ uNd
ue iße deus. cũ ſciẽtia rerũ et ipe res cognite ſint in a ſcibili nõ depẽdet.¶ ¶ Ad illud qð obijcit᷑ q futurũ ʒ0 loͤſte
deo. et ipe ſit oĩno immutabilis.ſũt ergo in deo imu/½ cõtingẽs nõ pᷣſcit deus neceſſario.dm ꝙ no eſt ſie. nhe

tabiliter. ¶ Itẽ ad boc eſt rõ Augu. ducẽs ad impoſ tuũ ex pte actus pᷣſciendi.tũ ex pte diſpoſitõis.Ex ꝑte
ſibile. dei em̃ ſcire eſt ſuũ eſſe.et ſcia ſua eſt ſua eſſen / actus nõ eſt ſile.qꝛ pᷣſcire ſp notat euẽtũ rei.ſ ſcireñ
tia.ſi g̊ ſciret mutabiliter.eſſet mutabilis.qd oino in ſp cõnotat rei exiſtetiã.ſcit em̃ deus q̃ pt facere ⁊ ni
ipo eſt impoſſibile. ¶ INtẽ vbi eſt mutabilitas ibi nu / qᷓ; faciet. Pꝛeterea nõ eſt ſimile de diſpoſitõe.q; mo⸗ At.
la ett certitudo.ſi ̊ deus ſciret res mutabiliter.ſciret dus immutabilitatis reſpicit actũ.ſᷣ cõtingẽs reſpi
incerte.ſed incertitudo eſt cõditio dedecoꝛãs cogni cit nõ tm̃ actũ ſ̃ oꝛdinatocm ad futuꝝ.⁊ actꝰ quideʒ
tõem. nõ haberet dei cognitio ꝑfectã nobilitatem. diuine cognitõis cſt immutabilis ⁊ neceſſariꝰ.ſᷣ ↄpa
Cõtra. cũ res eſt pᷣſens.ſcit deus eã eſſe pᷣſenteʒ.et tio ad futurũ contingẽs.eſt contingẽs.
cñ pᷣterita.ſcit eã eſſe pꝛeteritã.et cũ futura.ſcit eãẽ ee·⸗ eſtio.iij. ev
futurã.non pꝛeteritã. videt᷑ ſicut nos cognoſamꝰ ¶ Atrũ deꝰ cognoſcat oia pſeter. Et q; ſic videt᷑ ij. pe
res mutabiliter. ita ⁊ deus cognoſcat. e ad hoc tri.vlti.ſuꝑ illud mille anni.⁊c. glo. In agnitõe diu/
ꝙ ſciẽtia eſt vera neceſſe ẽ ſcibile ⁊ ſciam ꝓpoꝛtiona / ne veritatis.pᷣterita ⁊ pᷣſẽtia ⁊ futura.equaliter pᷣſen⸗
ri. alioquin nõ eſt vera ſcia.cũ ergo mutabilis ad im/ tia ſũt. ¶ Itez Augu.ſuꝑ Jo. In vcritate qᷓ manct.
mutabile nõ ſit ꝓpoꝛtio.ſed mutabilis ad mutabile. phtcritũ ⁊ futuꝝ ñ inuenio.ſ̊ ſolũ pñs ⁊ H̊ incoꝛruptũ
deus non cognoſcit res mutabiles immutabiliter ¶ Mtẽ quato res cſt pᷣſentioꝛ.tato cognitio ẽ nobili⸗
mutabiliter.alioquin non vere cognoſcit vt videX᷑. oꝛ.qꝛ hoc facit ad nobilitateʒ cognitõis.vᷣ deꝰ oia co.
tẽ qͥcquid ſcit᷑ eſt verũ. qd immutabiliter ſcit gnoſcit nobiliſſime. oia q̃ cognoſcit.pñtiſſime co/
i mmutabiliter eſt verũ.ſᷣ res mutabiles non babent gnoſcit. ¶ Itẽ ſi nõ cognoſcit oĩa pñter. nõ cogno/
veritatem immutabilem.ꝗ̊ non poſſũt ſciri immuta/ ſaitt oia ſiłq ſi ſil.tũc ergo in eodẽ nũc.cognoſcit om/
biliter. ¶ Item quia res ſũt contingẽtes.ideo deum nia.⁊ ita pᷣſẽter. Si aũt non cognoſcit ſimł.ergo vnũ
pꝛeſcire futura cõtingentia eſt cõtingẽs.ſicut in pᷣce / poſt alid.ſᷣ in omni tali cognitõe eſt trãſmutatio.er
r. dentibus oſtẽſum eſt. ergo quia res ſunt mutabiles. go ĩ cognitõe dei caderet trãſmutatio.qð ẽ oino flin ei,
deũ ſcire res mutabiles eſt mutabile.ergo mutabilit ct impoſſibile. ¶ Cõtra.pſciẽtia non ceſt niſi futuri et
cognoſcit deus mutabilia. aut ſi nõ eſt hoc verũ.que xt futurum cſt. ergo ſi deus cognoſcit oia pᷣſẽter. er⸗ D
ro quare non.Et iterum.quõ poteſt illud intelligi go nihil oino pꝛeſcit. p̃ſcit.S ⁊c. Si tu dicas ꝙ im⸗
2 rei mutabilis ſit ſciẽtis immutabilis.¶ G.dᷣm. ¶ Ppꝛie dicit᷑ pᷣcire. Cõtra.in pſciẽtia nõ ſũt niſi duo.

cũ queritur.vtrũ deus ſciat res immutabiliter.hec ẽ ccilicet ſciẽtia. ⁊ anteceſſio reſpectu cogniti.ſed con/ Exhe
duplex. quia bec determinatio immutabiliter.poteſt ſtat ꝙ in deo ꝓpꝛic eſt ſcictia.conſtans ctiaʒ eſt q in t
determinare actũ ſciẽdi dei.vel actũ eſſendi rerũ. Si ipᷣo ꝓpꝛie cſt anteccſſio.qꝛ ꝓpꝛie antecedit deus oĩa Mton
actũ ſciẽdi dei.ſic oino veꝝ eſt ꝙ immutabiliter ſcit. glia.ergo reſpõſio illa nulla eſt. ¶ Itez omne pꝛeſẽs ſbors
quia circa eius actũ et cognitõem non cadit trammu // Fm ſtatũ ſue pᷣſetialitatis eſt neceffariuʒ. ſi ðs oino n
tatio nec viciſſitudinis obumbꝛatio. Si ãt determi cognoſcit pꝛeſẽter.⁊ ſpꝑ pꝛeſenter. ergo oia cognoſciſt MZ

Di.

Erhnng neceſ ario. ſicut ergo qð p̃ſẽs ẽ non poteſt non eſſe. tẽpoꝛa. Ex hijs tribus rõibus ſimul inctis dicit᷑ deꝰ
miſen ita ſi deus aliquid pꝛeſcit.ne eſt preſciuiſſe. 1ſi pᷣ omnia pñter cognoſcere. Et rationes iſte oꝛtum hba⸗
iniene ſciuit. crit. ̊ neceſſe eſt eſſe. ¶ Item boc oſtẽditur ꝑ bet ex boc ꝙ p̃ſetialitas diuine cognitõis.que quidẽ
nohnlzti⸗ impoſſibile.quia ſi omnia cognoſceret pᷣſẽter.S plu/ ecrnitas e ſimplex v infinita. Quia ſimpler E.io
nckſtcn ra ſimul. ſimul ſe conuertit ad multa.ſed ſimplex ſp pſẽs. Quia infinita.ido ſunt ei omnia pſentia.Et
ſemtie ad quod ſe cõuertit totaliter ſe cõuertit.ergo cũ vnũ exeplum huius ponitur in pᷣſẽtialitate dei qᷓtum ad
ltnin 8 intelligit non pᷣt in alteruʒ. Seen cognoſcit ommia rerum cxiſtentiam. ſᷣm quam deus totus ẽ in vna. ⁊
Annigit, pᷣſẽter.ergo ſimul ſcit duo cõtradictoꝛie oppoſita.ſp- itaẽ in vna vt nibillominꝰ ſit ⁊ in alia.⁊ boc ẽ quia
aiſidſten quicquid ſcitur ẽ verum.ergo duo cõtradictoꝛic op ſimplex ẽ T infinitus.ido deus iudicat aliquid cæ fu-
amneng 31 poſita ſũt ſimul vera.¶/ KR dom ey cognoſcere oia turum. b non futurũ ſibi. omnia pᷣſẽter cognoſcit.
ganinen pᷣſeter dupliciter pᷣt intelligi.aut ꝙ notet᷑ pñtialitas ⁊tamẽ nihilominꝰ pſcit. Et ꝑ boc patet pꝛimum ct
intiie pte cognitoꝛũ. ⁊ ſicẽ falſa. quia nõ cognoſcit om/ ſcdᷣm. quia pcedunt m ꝙ p'ſetialitas ẽ diſpoſitõ rei
intii nia cẽ vcra pᷣſeter ⁊ ſimul. Aut ita ꝙ notet pñtiali · cognite in ſua natura.nõ in cognitõe diuina. Patet
citit, tas a ꝑte cognoſcẽtis. ⁊ ſic hʒ veritatẽ. Et rõ huiꝰ ẽ. etiam tercium.quia hoc ẽ ſimplex ⁊ infinitum. ct in
qRZ quia deus oim ydeas bʒ pñ̃tes ⁊ ſimul.ꝑ quas cog vno multa cognoſcit. ido ſimul ſupꝛa multa ſe con⸗
enftiſin⸗ noſcit res futuras ita certitudinalit ſicut ſi eẽnt vn- uertit. ¶ uod obijcitur de oppoſitis ſimiliter pa/ 32.
Kümmi tes. Et iteꝝ. ſup oẽs illas ſimul ⁊ pñter ſe cõuertit.? tet.quia q;uis cognoſcat oppoſita ſimul ex ꝑteſua.
W ita ſimul ⁊ pꝛeſeẽter cognoſcit.Et ſcc bñs H anrn ſe vgunnn aleg eſſe incompoſſibile. ⁊ vnum
uuſetöti tõis ẽ preſes ſimpliciſſimũ quod circũplectit᷑ omia feit alteri poſſe ſucccder
RKRKZZ Miſtinctio.xl.de ſcientia dei quãtum ad ſpetiales effectus ſcilicet de pꝛedeſtinatione et re⸗
RMKHl pꝛobatoenrrrrrr.
Reidgnien Relbeſtinatio vero eſt de bonis ſalutaribus ⁊c. Hec eſt tercia pars in qua agit magiſter de diuina ſci
S H entia contracta ad ſpeciales effectus. Et diuiditur hec pars in duas partes. In pꝛima agit de pꝛede-
tältet,z A tinatõe ⁊ repꝛobatione ꝙtum ad cauſalitatem actiuam. In ſecunda inquirit vtrum habeant cauſa
Allgtin litatem paſſiuã. vtrum videlicet ſint ex meritis noſtris.j.di.ꝓxima. Si aũt querimus meritum obduratio⸗
cimetent nis ⁊c. Pꝛima pars habet duas. In pꝛima agit de pꝛedeſtinatõe.in ſecunda de repꝛobatione. ibi. Cũq; pꝛede
ii eze ſtinatio ſit pꝛeparatio gꝛatie ⁊c. ¶ Pꝛima iterum pars diuiditur in duas. In pꝛima agit de pꝛedeſtinationis
fhrtiinn quidditate. In ſecunda inquirit de eius neceſſitate.ibi. Pꝛedcſtinatoꝛum aũt nullus videtur poſſe ⁊c. In q̃
liin i parte pꝛimo mouet dubitatõem.⁊ opponit.⁊ deinde ſoluit.Oeinde opponit contra reſponſionez. ⁊ vltimo

ſoluit.partes manifeſte apparent in litera.¶ Similiter ſecũda pars diſ.in qua agit magiſter de repꝛobatiõe
babet duas. In pꝛima oſtẽdit quid ſit ⁊ quid connotat inq;'tum pꝛecognitio. In ſcda vero cuius eſt cauſa ſi
ue quis ſit eius effectus.⁊ hoc ibi.Et ſicut pꝛedeſtinatõis effectus eſt gatie appoſiiovo.
.M. D ð, aPꝛedeſtinatio e x

umanli
lugeiſiri,

ʒ(NDe pꝛedeſtinationis quidditate.⁊ in quo diſferat a ro eſt de bonis ſaluta

ribus. Queritur ergo
quid intelligatur per
bona ſalutaria. Si tu

. pzcſcienn.
G Redeſtinatio vero eſt de bonis ſalutaribus ?·

1224.2 %
se
. 6

Di. xl.

zifinitf de hominibus ſaluandis. Vt em̃ ait Aug. in dicas ꝙ gꝛatia et glo⸗
Mii.de pꝛedeſtinatõe ſãctoꝛum pꝛedeſtinatio ẽ tria ſicut bomo dici⸗

atie pꝛeparatio. que ſine pꝛeſciẽtia eſſe non poteſt. tur pꝛedeſtinatus.ita

e PDoteſt at ſine pꝛedeſtinatõe eſſe pꝛeſcientia. Pꝛede⸗ Fatia deher en pᷣde⸗
brleiin ſtinatõe quipe deus ea pꝛeſciuit que fuerat ipe factu incna eſ 6
Rein rus. ſed pꝛeſciuit ea deus etiam que non eſt ipᷣe factu⸗ oꝛdinatio. In pecod
ungbirt rus.id ẽ omnia mala. Pꝛedeſtinauit eos quos elegit. dinatõe añt tria con·
mnuie MV reliquos vero repꝛobauit.id eſt ad moꝛtem eternaʒ / currũt. quid oꝛdinat᷑.
hünhang A([(ſciuit peccaturo. 2 N9er quid. ad quid.
enr i [(SDe pꝛedeſtinatiõis neceſſitate. Vtrum ſcilicet ali: Pꝛimum ẽ homo. ſe⸗
Mgg r pꝛedeſti m poſſit damnari vel rei A„ cuũdum eſt gꝛatia. ter-
ſifften guis pꝛedeſtinatoꝛum poſſit damnari vel repꝛoboꝛuz cndum eir Gatig. ker-
S lluarii. „ cium gloꝛia. Et qm̃ il⸗
ing g augann. „ ,B djͤyͤe ſolus dicedus eſt p
inin ¶ Pꝛedeſtinatoꝛum aũt nullus videtur poſſe damnari. deſtinatus qui prede
Ntitlin „ nec repꝛoboꝛum aliquis poſſe ſaluari. Vnde Aug. in ſtinatione oꝛdinatur.
tiin, Apoc. ij.· li. de coꝛrectõe ⁊ gra. In apoc.inqͥt dicit᷑. Cene qð ha iqeo patet ꝙ gꝛatia ⁊
Set bes ne aliꝰaccipiat coꝛonã tuã.Si aliꝰ nõ ẽ accepturꝰ loamonbeber deet
NNN, iß . 1. 5 ti 7 ÜR‚———
unt ”MM niſi iſte ediderit. certus eſt electoꝝ numerus.i, non pt lum ge ꝛedeſtina⸗
öſtnian Et de hominibus ſaluandis. idetur inſufficienter dicerc. Quia cum pꝛedeſtinatio ſit pꝛeparatio gratie
it e et gloꝛie. ergo non tm̃ eſt bhominum ſed etiã angeloꝛum. Re.dicendum ꝙ predeſtinatio vno modo dicit pꝛe
gscnji parationem boni. ⁊ ſic conuenit hominibus ⁊ angelis.⁊ etiam criſto. Alio modo dicit pꝛeparationem boni
rien ⁊liberationem a malo.⁊ ſic dicitur pꝛedeſtinatio pꝛopoſitum miſerendi.et ſic pꝛopꝛie eſt hominum. ſicac⸗ ꝗ
. ipa magiſter bi· c ¶ Pꝛeqeſtinatio eſt gꝛatie pꝛeparatio ·/cſine peſcje ſg eſſe non poteſt. yidetur male

pe. ſec

9 I

dicers. qꝛ pꝛeſcientis augeri vel minui. Ad hoc aũt obijciũt quidam niten / Opoſitio.
iIiſt maloꝝ. Ande pꝛe- tes ꝓbare numerum electoꝛuz poſſe augeri ⁊ minui ſic
fſciti dicũtur mali:ſecd Poſſet deus non apponere gram quibus aponit. t
wachntioonore⸗ poſſet ſubtrahere quibus non ſubtrahit.quod ſi face,
k⸗ aau ſieue econ/ ret.vtiq; damnarẽtur.poſſent ergo damnari iſti q¶ i;
uverſo. Si dicas mibi ſaluabũtur. poſſet itaq; minui electoꝛũ numerus. Ita
ꝓꝙ ſdeſtinatõ ẽ ſpale. etiam poſiet augeri.quia poſſet awoni gꝛatia quibus
ſed pᷣſciẽtia eſt cmu/ non apponitur ꝑ quam ſaluarẽtur. Poſſent ergo ſalua
õü ri habita gꝛatia.qui tamẽ ſine ea damnabũtur. poſſert
opeopat epabatt. itaq; augeri numerus electoꝛumꝰ Quibus reſponde ge d
onti pdeſtiatõi. Ad mus ex ea rõe dictum eſſe ⁊ verum eſſe numerũ electto
boc eſt vnus modus rum non poſſe augeri vł minui.quia non poteſt vtrũ⸗
reſpondẽdi. ꝙ quia p q; ſimul eſſe.ſcilicet vt aliqͥs ſaluetur ⁊ non ſit pꝛedeſiit
deſtinatio addit. ideo natus.vel vt aliquis pᷣdeſtinatus ſit ?⁊ damnetur JIn e
hpabuie veαtelligentia em conditôis implicite veritateʒ facit in dii
S cko rerinnrenomen cto.⁊ impoſſibilitatem in vero. Si vero ſimpliciter in
coõmune. Sed quõ bʒ telligatur impoſſibilitas non admittit᷑. vt cum dicitur
illᷣ veritatẽ.cũ repꝛs pᷣdeſtinatꝰ poteſt vel non poteſt damnari.⁊ repꝛobus
batio ſit pᷣſciẽtia pnne porteſt ſaluari. In hüjs em̃ ⁊ huiuſmodi locutionibus
cuius deus anke ex ratione dicti diiudicãda eſt ſentẽtia dictionis. Alia
rafenatie ſta namq fit intelligẽtia.ſi per coniũctõem hec accipiank
TKurabae. Mã p̃deſti dicta.atq; alia ſi per diſtinctõem.vt ſupꝛa cum de pꝛe
natio dat intelligere ſcientia agebatur pᷣtaxatum eſt. Si em cum dicis pde
byplacituz qd trabit ſtinatus non poteſt damnari. intelligas ita.id eſt non
ſpᷣam in genus ſcien / poteſt eſſe vt pꝛedeſtinatus ſit ?⁊ damnet᷑.veruʒ dicis.
tie pꝛacrice ſimplict · quia coniũctim intelligis. falſum aũt ſi diſtinctim. vt
ſeli eirer ablelute ſiintelligas iſtum non poſſe damnari quem dico pᷣde/
reſpectu totius cõno- ſtinatum.potuit em̃ nõ eſſe pdeſtinatus.⁊ ita damna⸗
tati.ſed nõ ſic eſt w re retur. Verũtamẽ adhuc inſtant.⁊ ſᷣm coniũctõem ar Oppoſitio cõ/
ꝓbatõe.qꝛ volũtas n gumentãdo ita ꝓcedunt. NMon em̃ inquiunt poteſt eẽ tra reſpõſiõeʒ.
feſecke mali cu ⸗ vt aliquis pᷣdeſtinatus ſit ⁊ damnetur. Vtrũq; iſtoꝛũ
A12 nkaa pene ſimul eſſe non poteſt. ſed alterum hoꝛum nõ poteſt nõ
. eerbor⸗ eraa dir ſtinatus eſt. non poteſt modo non eſſe pᷣdeſtinatus.
trabit a rõe ſciẽtie.re· Cum ergo impoſſibile ſit ſimul vtrumq; eſſe.⁊ impoſ⸗
tinuit ſibi nomẽ pᷣſciẽ ſibile ſit alterum non eſſe.videtur non poſſe alterũ eẽ.
tic. v, Quibus re ſcilicet vt danet. Qð ſi ẽ. ergo nõ poteſt eẽ vt nõ ſ Xaltt
Tooan⸗ idet ꝙ uet᷑. In huius qõnis ſolutõe mallem alios audire q; ¶ Solutio ad ñ⸗
ſoluat Ipt ſuã diſtin / docere. Dicimus tñ de pſciẽtia ſilem poſſe moueri qoö⸗ noi oſind
ctoõem ad qõcʒ aug nẽ. Ideoq; tam hic q; ibi vnã facimꝰ reſpõſiõem dicẽ/ ſet magbalos
mẽto.qm demõſtrato tes determinãdũ foꝛe illð cui innitit᷑ tota hec qõ. ſcili⸗ audire ꝙᷓ doce⸗
aliqͥ danado ven ẽ di cet impoſſibile ẽ alteꝝ iſtoꝛũ non eſſe.ſcʒ.quin iſte mo. re.
s Pole ſfnug do ſit pdeſtiat. ab cterno em iſte pᷣdeſtinatꝰ ẽ. Diſtin⸗
plares 55* epe guẽdũ em ẽ cũ ait.Iſte non pᷣt mo nõ eſſe pᷣdeſtinatꝰ.
Khurca Bat ea nu⸗ vel non pᷣt mõ eſſe qn ſit pᷣdeſtinatus.hoc em̃ coniun⸗
mer? pqeſtinatoꝝ au ctim ⁊ diſiũctim intelligi pᷣt. Nõ em̃ pᷣt eẽ vt ab eterno
geri. R'. dvm. ꝙ mgr ſit pꝛedeſtinatus. et modo non ſit pꝛedeſtinatus. nec
in hac pᷣma rũſiõe pn poteſt eſſe ſimul vt ſit pᷣdeſtinatus ⁊ non ſit pᷣdeſtiatꝰ
cipalit᷑ rũdet ad qoe,z .
pᷣmã vtꝝ pᷣdeſtiatũ ſit poſſibłe dãnari. et bene.ſc; ꝑ cõpoſitõeʒ ⁊ diuiſiõcz.ct ꝑ iſtã ſolutõcʒ pʒ aliq̊ mõ rñſio
ad illud de augmẽto ſᷣ nõ plene.iõ annectit ſolutõem ſequẽtẽ que eſt explicatio huiꝰ in q̃ &r ꝙ aliqͥs nõ p̃t in
cipe e? pᷣdeſtinatꝰ.qᷓ;uis poſſit eẽ pᷣdeſtiatꝰ.qꝛ Gͥ ẽ dicere ꝙ ab eterno potuit Et qũ augmẽtũ dicit maioꝛẽ nu
mey en cũ pᷣſuppoſitõe pᷣoꝛis ⁊ noua additõe.iõ pʒ ꝙ ex ſui rõe diſtictoem ⁊ ſucceſionẽ dicit iĩ ꝑtibꝰ. Vñ
ſialqs ſtatim cñ ẽ eẽt ita magnꝰ qᷓtꝰ futurꝰ ẽ.nõ diceret᷑ augeri. tñ potuiſſet eẽ maioꝛ.ita ĩ ppoſito intelligẽ⸗
vũ. Ael aly ſolui pᷣt ꝑ cõpoſitõem ⁊ diuiſiõem ſicut mgr̃ ſoluit.pñt em̃ plures eẽ q; ſint. pᷣt numerꝰ augeri

Intelligetia eĩ oditõis iplicite veritatẽ faciti dicto.⁊ ipoſſbilitatẽ i po. Quenit quõ ſit ili itelligible. Si

eſſe.ſcilicet quin iſte ſit pᷣdeſtinatus.ab eterno em̃ pᷣde

A

—

N
ſe cci

idl

lifni
ine⸗

46

(hte

utp
ſchi⸗
Gane

lſng

—

—rr r —
—
S

=. —
—

—

* A et
4
4

n
„ MeN
4 o⸗

Gun
ſo n
nenngt
latuge
udrjn
1

ð
=,à —
— =
= =— =

— —
, n,ꝑ
S=E
—
—
— –

Ephe.i.

Hic dicit quis
ſit pᷣdeſtinatio⸗

Hic p̃m qꝗᷓ cõſi

geret repꝛobs

tio.
Aug.

Fulgentius.

verbi platio ſimpliciter ẽ ᷣ
eErit. ptulit em̃ hoc vbũ.Ero vob
SBircut ergo diuina pᷣſciẽtia ẽ certa ⁊ infall

. .

Qauſa gre. Quenit & in q̊ gener⸗ jeiſ
emplar nõ neceſſario infert explatum. pᷣſcia p
indigeret ꝑticulari alia adiuuãte. Mõ ꝑticularnis

alſſertione ꝙ certitudinẽ babet ⁊ infallib
ſcʒ actus mentis.⁊ relat
t em̃ pdeſtinati

H tñ potuit eſſe ab eterno ꝙ nõ eſſet pᷣdeſtinatus.⁊ po

tuit ab eterno nõ eẽ pᷣdeſtinatꝰ. Et ſicut ab eterno deꝰ

potuit eũ non pᷣdeſtinare.ita ↄcedit᷑ a qbuſdã ꝙ ⁊ mõ

deſtinaſſe eũ.& põt iſte nõ fuiſſe pꝛedeſtinatꝰ. Si vo ñ

fuiſſet pᷣdeſtinatꝰ.nec mõ eẽt pᷣdeſtinatꝰ. ergo mõ põt

nõ eſſe pꝛedeſtinatus. Ita ⁊ de pꝛeſciẽtia et de pᷣſcitis
Dicũt.qð in actionibus vel in oꝑationibus dei ⁊ hoĩm

nullatenus concedũt Exquo em̃ aliqd factum ẽ vel
dictũ.nõ ↄcedũt ꝙ illud poſſit nõ eẽ vel nõ fuiſſe.ĩmo
impoſſibile ẽ nõ eſſe vel nõ fuiſſe qð factũ ẽ vel dictũ.

referentes poſſibilitatẽ vel impoſſibilitatem ad natu/
ram rei exiſtentis. Cũ vo de pꝛeſciẽtia vel de pꝛedeſti⸗
natione dei agit᷑.poſſibilitas vł impoſſibilitas ad po⸗
tentiã dei refert᷑.q̃ ſemꝑ eadẽ fuit ⁊ eſt.quia pꝛedeſti⸗
natio.pꝛeſciẽtia. potentia. vnũ in deo ẽ.

5⁵ * * „

uid ſit repꝛobatio dei. ⁊ in quibus conſideret᷑et

quid cõnotet inq́;tum pꝛecognitio. c

¶ Cunq; pꝛedeſtinatio ſit gre pꝑpatio.i.diuina electio q̃
eligit quos voluit añ mũdi cõſtitutionẽ vt ait aplus.
Repꝛebatio ecõuerſo intelligẽda ẽ pᷣſcientia iniqtatis

quoꝛũdã ⁊ pᷣpatio damnationis eoꝛũdem Sicut em̃

pꝛedeſtinatõis effectꝰ illa gra cẽ.q̃ in pñti iuſtiſcamur.

atq; ad recte viuendũ ⁊ in bono ꝑſeuerandũ adiuua⸗
mur.⁊ illa q̃ ĩ futuro beatificamur. Ita repꝛobatio dei
q̃ ab eterno nõ eligẽdo quoſdã repꝛobauit.ſᷣm duo cõ

ſiderat᷑.quoꝝ alteꝝ pᷣſcit ⁊ nõ pꝛeꝑat.i.iniquitatẽ.al⸗

teꝝ pꝛeſcit ⁊ pꝛeꝑat.ſ.eternã penã.Vñn Aug. ad ꝓſpe

rũ ⁊ Hylariũ.Hhec inqᷣt regula incõcuſſe tenẽda ẽ.pec⸗

catoꝛes in pctis pᷣſcitos eẽ nõ pꝛeꝑatos. pena aũt eſſe

pꝛeꝑatam. Pꝛeꝑauit em̃ deus(vt ait aug.in li.de bo/⸗
no ꝑſeuerantie) in pꝛeſcientia ſua quibus voluit bona

ſua.⁊ qͥbuſcũq; donat. ꝓculdubio ſe donaturũ eẽ pꝛe
ſciuit. Pꝛeꝑauit etiã deꝰ (vt ait Fulgẽtiꝰ)malis igneʒ
eternũ.illis vtiq; quos iuſte pᷣꝑauit ad luenda ſuppli-
cia.nec tñ pꝛeꝑauit ad faciẽda pctã. Pꝛeꝑauit em̃ deꝰ
qð diuina eqͥᷣtas redderet.non qð hũana iniqtas ad⸗
mitteret.Mõ em̃ ſicut pꝛeꝑauit ſctõs ad iuſticiã ꝑcipi
endã.ſic pꝛeꝑauit iniquos ad iniuſticiã amittendam.
qꝛ pꝛauitatis pꝛeꝑatoꝛ nũq; fuit. Sicut ̊ pᷣdeſtinatio
Dei ꝓpꝛie ẽ pꝛeſcientia et pꝛeꝑatio bñficioꝛũ dei quibꝰ
certiſſime liberãtur qᷣcũq; liberãtur.ita repꝛobatio dei
ẽ pꝛeſcientia malicie in quibuſdã nõ finiende.⁊ pꝛepa⸗-

ci idẽ nõ è cã oppoſi/
toꝝ. ⁊ cõditio impli/

cita facit veritatẽ.qᷓ/
mõ facit impoſſibili/
tatẽ. Rdm ꝙ m

vult dicere ꝙ illud ẽ

falſum demonſtrato
aliquo.iſtũ damnari
vel ſaluari ẽ impoſſi
bile. ̊ ſi addat᷑ ⁊ im/
plicet᷑ cõditio pᷣdeſti

nationis.facit verita

tem in dicto. ⁊ ipoſſi⸗
bilitatẽ in vcEo. i. fa⸗
cit illud dictũ cũ mõ

uüunpoſſibilitat eẽ we⸗

rũ.vtpote ſi dicatur.

iſtũ damnari ⁊ eſſe pᷣ

deſtinatũ ſimul ẽ im
poſſibile. ſiue iſtũ ſal
uari ⁊ nõ eſſe pᷣdeſti/
natũ eſt impoſſibile.
Ael aliter poteſt di/
ci ꝙ dictũ falſum ali
cuius cõditionis im-

plicite verñ ſit. vt de

monſtrato repꝛobo
iſtũ ſaluari ẽ falſum.
adde cõditionẽ pᷣde
ſtinationis Ee
iſtu ſaluari ſi ẽ pᷣdeſti

natus ẽ verũ. ¶ Itez
eodem demonſtrato

iſtũ damnari ẽ verũ.
adde cõditionẽ pᷣde/
ſtinationis ⁊ fiet im/

po ſſibile.iſtũ damna
ni ſi ẽ pᷣdeſtinatus eſt
impoſſibile. ↄiũctim
itelligẽdo.

Edo. f (En
quo em̃ ailqͥd faetuʒ
E vel dictũ.nõ conce

ut. ꝙ illud oſſit nõ

nõ eſſe ⁊cc. VUr falſuʒ.

q xp̃s dixit petrum
peccaturuz. poſt

dixit fuit neceſſarinʒ

diyiſſe. ⁊ necrio ſeqͥt᷑.
ſi xp̃ᷣs dixit hoc. erit.
: da oppoſitũ. ⁊ tũc

ſeqtur xpm eſſe men

tttietn qoe impoſſibile.
vi ch ance ens ſir
ariñ. & neceſſarium fuit petrũ negare. Re dom ꝙ in dictione xpi duo ſunt.ſ.verbi pꝛolatio ⁊ aſſertio.⁊
terita neceſſaria.⁊ ex illa nõ ſeqͥtur ↄſeq̃ns.nõ em ſequitur xpᷣs boc vixit. ̊ boc
ſimilis vobis mẽdax. Eſt iterũ aſſertio.⁊ illa ſeqtur illuſtratonẽ diuine pᷣſciẽtie.
ibilis cui nõ põt ſubeſſe falſum. ⁊ tñ aſpicit futurñ.⁊ cõnotat circa
deo nõ eſt neceſſariũ deũ ſec. q pᷣſciuit.qᷓ;uis ſit certũ ⁊ infallibile.ita intelligenduʒ de xpᷣi
ilitatẽ a diuina pᷣſciẽtia.ſᷣ tñ nõ ẽ neceſſariũ
gere. ponit᷑ ⁊ xpᷣm nõ aſſeruiſſe.⁊ ſic patʒ iliud ⁊ ↄſimilia.Jna
atõ ad futurũ pↄtingẽs ſiue oꝛdinatio.⁊ q;uis vnũ ſit neceſſariũ.
onis effectus illa gra ẽ q̃ in pñti iuſtificamur ⁊c̃. Ex hoc oñditur ꝙ ꝑꝛedeſtinatio ſit
genere cauſe. Cũ ei ſit ſcia. vꝛ dicere cãm exẽplarẽ.Et iteꝝ hocnõ vr ſufficere. qꝛ ex/
onit. Et iteꝝ.ſi ẽ cãꝗ. aut vlis.aut pꝑticularis.Hõ vlis.q; tũc
atuc wteimminata effet ad vnit ffecti ti. Er itep. aut ne⸗

um boc aſſeruiſſe ⁊ iõ

rtõne em̃ xpᷣi duo ſunt
reliquũ tñ ẽ otingens.

ecfraria aut ↄtingẽs. Quis E repꝛobationis effectus. d· tne
MMõ neceſſaria.qm̃ ꝓ Et ſicut pᷣdeſtinationis effectꝰ ẽ grẽ appoſitio.ita re h rie⸗
voicztez opet II pbatoisctne quodamo effects ee vf obduratõ. Hiec Obaurati „5. emn
endena ge di obgdurat deꝰ vt ait Aug. ad ſixtũ) iptiendo maliciã. mõ effectus ſit in en
cendũ ꝙ pᷣdeſtinatio ſʒ nõ imꝑtiẽdo gr̃am ſicut nec digni ſunt. Quibꝰ enĩ Zenrobatzonis pinin
7ca ge ſicut dicit. et nõ imꝑtit᷑. nec digni ſunt. nec meret᷑ potiꝰ vt no impꝑni tur veus obn mud
tota cauſa. ñ cauſa atur. hoc digni ſunt. hoc merẽt᷑. VUñ aplus ait. Cuius rare.· S lien
ſaluij vt excludat᷑ co vult miſeret᷑ deꝰ.⁊ quẽ vult indurat.miſcoðiam apel⸗ Rom̃.i tt⸗ ſce
opans ⁊ diſponens. 2 Momax. ud
Agliutores enim xp̃ᷣi lans pᷣdeſtinationẽ.⁊ pᷣcipue pᷣdeſtinatõis effectum:i. iotkun
ſumus. Anullus ſal glre appoſitõem. obduratõeʒ vo gfe puationẽ. Hõ ei n
nat᷑ inuitus. Od er· yVt ait Aug.ad Simplicianũ.intelligendũ ẽ ꝙ deꝰita Nluti
go q̃ri᷑ in quo gene induret.qᷓſi quẽq; peccare cogat ſʒ tñ qbuſdam pctõꝛi uncel
ecaute SS bus miſcðiam iuſtificationis ſue nõ largitur.⁊ ob hoc ni
irnets 2 aad eos induraredf. a: n eoꝛi miſeret no ar impellit vt Acl
tũ volutatis. ⁊ diſpo peccent. Eoꝛũ aũt nõ miſeret᷑.quibus grãm nõ eſſe pᷣ⸗ tond
ſitionem volutatis p bendaʒ equitate occultiſſima ⁊ ab humanis ſenſibus (ueplſi
dus placuit S nos tenoriſemaindier dii non eri ſed mirat᷑ apłlus
ſaluare que eſt ſum/ dicens. O&ο altitudo diuitiarum ſapientie ⁊ ſciẽtie dei ohoftnnd
ma bonitas. Ratöne E J”ůðM 2 1 nne Eſicti d el⸗ Ro. xi. (Whlttr
pꝛimi dicit cauſam i ⸗. è — “ en
genere foꝛme. ratione ſecundi in genere efficientis. ratione tercij in gencre finis. Quod queritur vtrum Anroro
cefſraria vel contingens. vlis vel particularis. dᷣm ꝙ de oibus iſtis modis cauſandi bʒ qð ẽ pfectionis. non teſuean
qð ẽ impfectionis.Hã de ꝓpꝛictate vlis habet extẽſionẽ ad multa.de ꝓpꝛietate ꝑticularis ſufficientiã ad ſin⸗ Aſimlea
gula. de ꝓpꝛietate cauſe neceſſarie immutabilitatẽ.de pꝛietate cõtingẽtis bʒ arbitrij libertatẽ.qꝛ põt facere ⁊ roulni
põt nõ facere. Cõditiones aũt imꝑfectionis nõ bʒ.qꝛ nec hʒ inſufficiẽtiã ſicut cã vlis.nec limitationẽ ſicut ca uſlfu
. Releulanis nes eulenbntitat ſicut cã neceſſaria.nec vᷣtibilitatẽ ſicut cꝗ cõtingẽs. b¶ Pꝛedeſtinatõnis ef⸗92 caitt
fectus ẽ Fe appoſitio.vr male dicere.qꝛ cã ⁊ effectꝰſunt coꝛrelatiua.cũ ꝙ relatiua ſimul ſint natura.quantũ/ ſanmcpt
rũq; ẽ pᷣdeſtinatio ẽ grẽe appoſitio. nullus ẽ pdeſtinatus niſi qͥ babet gram. Sed õᷓ hocẽ qꝛ pᷣdeſtinatio eſt guctie
non entiũ. ſicut dicit Aug.in li. de fide ad petrũ.R doðm 8 p̃deſtinatio nõ ſemꝑ eſt in actu cauſa ſ̃ in babitu. M
ꝛigdeo nõ opoꝛtet ꝙ rñdeat effectus in actu ſ̃ in habitu. VUñ ex boc patet qð queri cõſueuit vtrũ pᷣdeſtinatio glek
aliud ponat in pᷣdeſtinato. dom ꝙ nõ neceſſario ponit aliud de pñti ſiue actu. qm̃ multi ſunt pᷣdeſtinati qͥnõ ſfine
ſunt mali. ⁊ multi qͥ mali ſunt. ponit aliud ſm babitũ ſiue de futuro.rõne cuiꝰ hõ põt gaudere.:.q nomen (ifnen
ei ſcriptũ ẽ in celo. ⁊ cũ illud poſitũ erit.erit magnũ.⁊ illud erit rõ ꝑſiſtẽdi in bono.⁊ pueniendi ad magnũ ⁊ Nnc
ſummũ bonũ.⁊ iõ hoc bonũ habituale pᷣponendũ ẽ gre q̃ eſt ᷣn pntem iuſticam. cſlet
¶ÿDiintelligentiã pñtis diſtinctionis tria pꝛin ſupꝛa quid creatũ ⁊ tpale. Itẽ pᷣdeſtinatio impoꝛ (ſͤr
A apaliter qrũtur. Pꝛimo ꝗrit de pᷣdeſtinatio tat actionẽ.⁊ omni actioni rñdet paſſio.cũ g actio ⁊ fus Oe
nec. Secũdo de electione.Tercio de repꝛoba. paſſio nõ ſint in eodẽ.qꝛ nõ ẽ idem pꝛedeſtinans ⁊ ᷣ nnciß
tione. Pꝛimus articulus duo babet. Pꝛimo em̃ qᷓri eſtinatus.neceſſe eſt ꝙ ſit in alio. ed aliud nõ ẽ niſt tenone
tur de pᷣdeſtinatione q;tũ ad entitatẽ. Scuo qtũ ad quid temꝑale ⁊ creatũ.ergo pꝛedeſtinatio impoꝛtat buun
neceſſitatẽ. De entitate aũt duo qᷓrũtur. Dnole. uid temꝑale ⁊ creatum.& nõ taana d ge 2 D
tur vtrũ pᷣdeſtinatõ ſit qͥd etetnũ aut tꝑale.Sccũdo inatio impoꝛtat oꝛdinẽ pᷣdeſtinãtis ad pᷣdeſtins cſtün
quid ſit pᷣdeſtinatio õmMr,reen. tũ.aut g̊ ᷣm eſſe qdð habet in deo.aut ſcᷣm eẽ qð ba/ iypnen
. A(LDueſtio.. 24233“ bet in pꝛopꝛio genere. Mõ ſcom eſſe qð babʒ in deo. ßlarn
¶ N odeſtinatio ſit qͥd eternũ vi. OQOð ẽ añ mũdi con / qʒ ſic ẽ deus ⁊ nõ ſea uit᷑ deũ. g m eſſe qð babet in ꝓ ande
ſtitutionẽ ẽ qͥd eternũ.pᷣdeſtinatio ẽ bmõi.qꝛ pᷣdeſti · pꝛio genere.ſ eſſe qʒ babet in ꝓpꝛio gencreẽ qͥ tpa igen
unatio aetid Shherj Elegit nos añ mũdi conſtitu/ le ⁊ creatũ. ⁊ pᷣdeſtinatio ſimiliter.⁊ ſic ⁊c. en thligf
tionẽ. c. ¶ Item pᷣdeſtinatio ẽ pᷣſciẽtia bñficioꝛũ. omnis actus diuiuus qͥ nõ reſlectit᷑ ſupꝛa eſſchtiam Gitnſe
ÿquicqͥd deus pᷣſcit. eternaliter pᷣſcit. cũ oĩs pᷣſcien- vel pſonaʒ. tranſit extra. ⁊ ois actus tranſiens extra diſtec
tia ſit eterna. ⁊ ois pᷣdeſtinatio ẽ ſcia.oĩs pᷣdeſtinatio ex temꝑe dici᷑ de deo. cũ pᷣdeſtinatio nõ trãſeat in iaglie
eterna. ¶ Item pdeſtinatio ẽ ꝓpoſitũ miſerẽdi.ſed pſonã vel eſſentiã.ſ extra.ẽ tpalis. ¶ Item pꝛede Auulne,
ꝓpoſitũ ẽ q pꝛoponẽtis pᷣcedes res ꝗͥ ꝓonuntur.ᷣ ſtinatio ẽ pparatio. nihil dꝛ pparani atc ineipeat E
(u ſit ꝓpoſitũ dei. ⁊ deus eternaliter ꝓponit. patet cc. aliqͥd fieri ᷣm pꝛincipia intrinſeca. artifex e non fuſt
¶ Item de rone ſui noĩs pᷣdeſtinatio dicit pᷣceſſion?ę ppare domũ ante ligna ⁊ la ides ſola cogitatione. S ſinig
ſiue anteceſſionẽc᷑. ᷣ nõ niſi pᷣdeſtinantis ad pᷣdeſtina neceſſe ẽ ꝙ ponat᷑ in re. oin gin aſinen Plke
tũ.ſᷣ pdeſtinãs ẽ eternꝰ.S dicit oꝛdinẽ ⁊ aceſſionem ne nõ ſunt niſi duo.ſ.cõn tatũ.⁊ pꝛincipale ſignifica 10 fnäne
eterni ad tpale.ſ anceſſio illa ẽ eterna. ac. ¶Coõtra. tũ. Significatũ pꝛincipalcẽ diuina eſſentia. conota/ ſltie
Pꝛedeſtinatio impoꝛtat relationẽ ad pᷣdeſtinatum. tũ vo ẽ creatura vt gra ⁊ gloꝛia ⁊ perſona ſaluanda. intiſ
ais relatio ponit reſpectũ verũ. vel in vtroq; extre ⁊⁊ hec duo impoꝛtat pᷣdeſtinatio cũ oꝛdine anteceſtio 669
mo. vel ſaltẽ in altero.̊ pᷣdeſtinatio nõ põt verum nis vnius ad alterũ rõne ppoſitionis. qm ergo ſigni enſ
reſpectũ ponere in pᷣdeſtinante. ponit reſpectũ ve ficatũ pꝛincipale ẽ eternũ.ita pᷣdeſtinatio Equid eter fneg
t in pꝛedeſtinato.s verus reſpectus nõ fundat᷑ nii nu. Rurſus quoniã impoꝛtat qteccſſionẽ ſionificati nent

ineaii⸗
“
Nin
lum

aniſtn
iriteßr

iſen
te
idii
iit
rigt⸗
ahthin
achncel,

iin,
n

=

11

di.

ad connotatũ. illa añceſſio eſt ab eterno. p̃deſti
natio eſt quid eternum ⁊ ab eterno.Et concedende
ſunt rõnes ad hoc.¶ Ad illud qð obijcitur de relatõ

ne. dom eꝙ res ſiue relatio põt ſignificari ĩ deo dupli

citer. vel reſpectu exñtis in actu.vel reſpectu exñtis i
potẽtia futuri aliqñ in actu.⁊ qñ eſt reſpectu exñtis
in actu.tũc neceſſe ẽ ꝙ reſpondeat verus reſpectus.

——

quãdo vo reſpectu exñtis in potẽtia ſufficit ꝙ reſoõ

Aeat in potentia.⁊ talis fundat᷑ ſupꝛa ens in poten/
12 (2

tia. ⁊ ideo actu nibil ponit niſi deum. ¶ Ad illud qð
obijcit᷑ de actione dðm. ꝙ eſtõ act ᷣm rem. ⁊ eſt actõ

Fm modum. Actioni ſᷣm rem que eſt pꝛincipiũ effici

15

ens aliquid reſpõdet paſſio differens ᷣm rem.vt cre
ationi creatio.actioni paſſio.Actioni vᷣoᷣm moduʒ
non reſpõdet niſi paſſio ſm modũ differẽs.vt cogni
tioni actõni ipᷣius dei.reſpondet ipᷣm cognoſci.⁊ hoc
uidem realiter non eſt aliud ym modũ.quoniã ̊ pᷣ
geſtigatio non impoꝛtat niſi pᷣcognitionem ſiue acti
ue ſiue paſſiue.ideo eſt quid eternũ ⁊ nõ eſt aliud qᷓ;
deus. ¶ Ad iüllud quod obijcitur de oꝛdine.dð mqꝙ ẽ

oꝛdo ſᷣm nobilitatem. ⁊ õ durationem.⁊ oꝛdoſᷣm

nobilitatem ponit extrema ſimul.oꝛdo vᷣo ᷣm dura/
tionem eoipᷣo ꝙ oꝛdo eſt ponit extrema nõ eſſe ſiml.
⁊ ᷣm rõnem antecedendi oꝛdo ſimul eſt cũ antecedẽ
te ſiue cum pꝛecedentc.ſimiliter ᷣm rõnem ſubſeq̃n/

di ſimul ẽ cũ ſubſeq̃nte. Om̃ ; pꝛedeſtinatio impoꝛ/

14 ſed añcedit.

15

tempa

tat oꝛdinẽ m rationem pᷣcedendi. ideo eterna eſt

uis ſit reſpectu temꝑalis.qm̃ non eſt ſimul cum illo
d Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ pᷣdeſtinatõ trã
ſit extra.dm.qꝙ tranſire extra ẽ dupliciter. aut in ali
quid quod ẽ extra.aut in aliquid quod ẽ intra.ſ erit
extra. Hrimd mõ connotat aliud in actu. ⁊ dicit qͥd
pale.vt creare ⁊ cõſeruare.ſecũdo mõ nõ vt pᷣde
ſnche. Adl illud quod obijcit᷑ de pᷣpatione ꝙ ante
cedit᷑ pᷣm pꝛincipia extrinſeca.nõ ſᷣm cãm efficientẽ.
dom ꝙ q̃dam ẽ cauſa efficiẽs ꝗqᷓ oꝑatur ᷣm materiaʒ

pᷣiacentẽ.⁊ iſta q̃dem qꝛ alio indiget nõ dẽ pꝛeparare

qñ ſolũ vult ⁊ diſponit itus.ſᷣ qñ materiã aptat exte

tdeus.quia nullo alio in

Duich ſit sdeſt

Et ſuppoſito ꝙ; dicat aliq̃d qð ſit in vtroq; genere.

oꝛdinet. nõ tũ oꝛdinat inqtũ volens ſ inqᷓtuʒ ſciẽs.
g& ⁊c. em ſcia nõ diuidit᷑ ᷣm rõnem accipiendiiĩ

gre. de ſe dicit cauſalitatem.

rius. Qnedam eſt cauſa efficiens 5 nullo indiget ad
oꝑandũ.ſᷣ ſtatim cum vult operat᷑ ara
tione non eſt aliud qᷓ; diſponere ⁊ ꝓponere. ⁊ talis ẽ
inatio.vtrũ.ſ.dei ſcientia vel volũtas.

eſt em̃ ſicut dicit Aug.pᷣſcientia bñficioꝝ ⁊ ꝓpoſituzʒ

miſerendi. q̃rit᷑ q; iſtoꝛũ impoꝛtet pᷣncipalius ⁊ per

modũ ↄplementi.Oꝛ impoꝛtet ſciam vr.qꝛ ↄpoſituʒ
trahit ſignificatũ a ↄponentibus.ſᷣ deſtinatio cũ di/
