cundo mõ dꝛ a metiendo.⁊ ſic ſtat pꝛo iudicatiuavi.

⁊ ſic accipit eẽ Oam̃.ponẽs ipᷣam int᷑ potentias co/
gnitiuas. Tercio mõ dẽ ab eminendo.⁊ ſic ſtat pro

ſuꝑioꝛi parte ratõnis.⁊ ſic accipit eam Aug.frequẽ-
ter. Quarto mõ dẽ a meminiſſe.et ſic ſtat ꝓ memo/
ria.⁊ q;tum ad actũ ⁊ q;dtum ad habitum. Oicũt er/
go ꝙ in aſſignatõne huiꝰ trinitatis mens ſtat ꝓ ha/
bitu memoꝛie.ſed in adaptatõne.Cuʒ dicit econtra
mens nouit ſe.et diligit.ſtat ꝓ potentia memoꝛãdi.
Sed iſtud nõ vẽ ↄuenienter dictum.quia adaptatõ
debet reſpõdere aſſignatõni. ⁊ pᷣterea cum actus p/
pꝛius mentis ſtat ꝓ memoꝛia. ſic meminiſſe ibi de/
beret tangi.ſed Aug.in hac aſſignatõne nunqᷓ facit
mentõnem niſi de duobus actibus.ſcʒ noſſe ⁊ ama⸗-

re qui nõ ſunt memoꝛie.ſed aliarum potentiaꝝ.Reꝰ.
ergo.ꝙ trinitas iſta nõ ẽ in potentijs.qꝛ amoꝛ ⁊ no/

ticia nõ dicunt᷑ potentic. Hec in habitibꝰ.quia mẽs
nõ põt ſtare pꝛo babitu cum ipᷣa accipiat᷑ vt agens.
Mec põt eſſe in potentijs ⁊ habitibꝰ.quia mens nõ

poteſt ſtare ꝓ vna potentia. cum aſſignent᷑ ei actus

duarũ potentiaꝝ. Mon põt ſiliter ſtare ꝓ pluribꝰpo
tentijs. quia nõ eſſet trinitas. reſtat & ꝙ neceſſe eſt

ponere. ꝙ trinitas iſta attendat᷑ qᷓtum ad ſubſtanti⸗-
am anime.ratõne mentis ſe noſcentis ⁊ amantis.ect

qᷓtum ad habitus ratõne noticie ⁊ amoꝛis.⁊ ſic ẽ tri
nitas. cu ſubſtãtia ſit vna. ⁊ babitus ſint duo. Dif-
fert ̊ hec afſignatio a pᷣcedenti.quia pᷣcedens fuit ꝑ

vnifoꝛmitatem in potentijs. ꝑ compatõnem ad ha/

bitus ⁊ ad actus.ſed hec eſt in ſubſtãtia ⁊ habitibꝰ.
Differt etiã in hoc.quia pᷣcedens fuit ꝑ cõuerſionex
anime ad deuzʒ. Hec eſt ꝑ cõuerſionem anime ſupra
ſe.⁊ pluribus modis nõ attendit᷑ imago in bomine
vt ſupꝛadictũ fuit. Differt etiam.quia pᷣcedens aſſi/
gnatio imagis mag ẽ ꝓpꝛia ⁊ ↄueniens qᷓ; hec.Hãp·

pꝛie loquendo imago ↄſiſtit in vnitate eſſentie:⁊ tri
nitate potentiaꝝ.ſᷣm quas anima nata ẽ ab illa ſum
ma trinitate ſigillari.imagine ſunilitudinis que con

ſiſtit in tribus virtutibus theologicis. Vñ Auguſt.
banc aſſignatiõeʒ pꝛimo ponit inueſtigando.vt per

ernſiontt⸗
vttungn

pbins

Duiicht⸗
buntad⸗
ggebik⸗
nnn nn
ljn.
i
ſisſienl
Cick vceun
lti. 2 ii

ſrgtsſplit
ithhlibin

ontzſe id
ſfintebl
merlocibitus

rlinol
Mio aieſh

Gnocſtotid
Gpinoneſniinn

mndinaic
pphapotana
Ae.
Alnt xiſtit

Nortonequd

lbtütulttt
becig men

moꝛ ao vtro
ſetantnonite
eihioſe
monenurſſi
ſiſerenota
agitisa
aitſbamin⸗
NmnarectiäaliB
ane⸗
gigo Autoß
ſtsSpinm
in Apacdſ
Acrtvaſtus
enſin
64adid
utig
nocktelsso⸗
nolicla 1afne
Gaukad ai⸗

e h
cßſtthann
nnidaͤtii
bigunis
tbſtnedus
nsſchndiht
gn nſib⸗
Scoſeendie
enge rſbſi
nans ſtſiſie
ͤckinbtn
unncifintn
meetbiitt
nußn gef,
hmabehingit
is atenr
ctinlingnen
Alapengdc
nfniſäͤng
nſotansd
küihusniih
aucnieenn⸗
Nctchnonmt
tſenidenanin
es eusbede.
tewintanin
mir oan,
nendhtſetre
hran Augiens
Laickr nmd⸗
trstostrob
nctu
yrtmnmnil,
—
Sman ee
ſigrönelund
ini
S”ñůü
bti /glind
igui tit,
btquungns
rinepguinfn

né
m niiti
Irhle⸗
aufn Nr

M

oſid

banc deueniat ad illã in q̃ finit ſpeculationẽ ſuã.AUñ
bec aſſignatio nõ ẽ ꝓpꝛia ſicut alia. AUñ męr̃ ſcdo eã
ponit tanꝙᷓ; nõ pᷣncipalẽ .
babitus nõ ſunt coeui ⁊c. Odm ꝙ triplex ẽ habitꝰ.
Quẽdã em̃ babitũ bʒ aie potẽtia ab acq̃ſitõe.q̃ndã

1 ab innata diſpoſitõe. teiñ bʒa ſ̃ uipi?oꝛigine. Hoc ãt

pʒ.qꝛ habitꝰẽ qͥ potẽtia faciłẽ in actũ.potẽtia ãt his
tribꝰmodis ẽ facil.v.ꝗ. Affectꝰnr hʒ facilitatẽ ad di/
ligendũ bonũ alienũ p acq̃ſitã diſpõnẽ.vt ꝑ virtutẽ.
ad diligẽdũ vᷣo bonũ ſuũ.ꝑ innatã diſpõnẽ.⁊ ad dili
gendũ ſeipᷣm.p ſui naturalẽ oꝛiginẽ.Cũ em̃ ſit ſibi in
diſtant᷑ vnic ẽ abilis ad ſe amãdũ.ſilr cũ ſp ſit ſi/
bi pñs.ſp ẽ abil ſibi ad ſe ßnltel ſic pʒ illð qdðᷣ
obijcit᷑ coeuitate.nã q̊ ad tales hitus ẽ bene coe/

62 uitas. ¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ tres dicnnt᷑ eẽ hitus

ſm tres potẽtias. Ddm ꝙ in hac trinitate nõ cadit
nec bʒ locũ hitꝰmemoꝛie.qꝛ attẽdit᷑ in ipᷣa aia ſᷣm q;
ↄuertit᷑ ð ſe.⁊ ideo ipᷣa aie ſbᷣa tenet locũ memoꝛie.⁊
ipᷣa pñtia ⁊ oblatio q̃ aia offert ſe ſp ſue intelligẽtie.
tenet locũ hitus ⁊ actꝰmemoꝛie.⁊ ita pʒ ꝙ ibi cadũt

53 tm̃ hitus duan potẽtiaꝝ.⁊ iõ ẽ ibi trinitas.¶ Ac il⸗/

lud qdð vltimo obijcit᷑ de verbo mgr̃i.dm ꝙ intelli⸗
gitur nõ ꝓ aie ſpᷣa tota.ꝙ ſi alit᷑ intelligat᷑.nõ hʒ veri
tatẽ verbũ mgr̃i.Oð pʒ ꝑ Aug.qͥ occaſiõe huiꝰima⸗
ginis.q̃ſi ꝑ totũ decimũ de trinitate oñdit aiam hr̃e
cognitionẽ ſui innatã.q̃ ẽ agnitio ſue ſbᷣe.⁊ Ptene ni
bil vnũ in aia cognoſcit ⁊ diligit niſi ſba.&̊ ſi mẽs ſta
ret ꝓ vna potẽtia.nõ hr̃et illos duos actꝰ.ſ.noſſe et
amare. Aueſtio.ij. b
¶ Querit᷑ de iſtis in cõparatone ad inuicẽ ſm triplicẽ
ↄparationẽ quã ponit Aug.vicʒ.oꝛdinis.eqlitatis.
⁊ ↄſubſtãtialitatis.⁊ mgr̃ recitat in lr̃a. Oꝛdo autẽ
int᷑ hec ẽ ꝙ mens ẽ pares. noticia eſt ꝓles.ſpũs eſt
amoꝛ ab vtroq; pcedẽs. Eq̃litas ẽ etia ibi. Oꝛ mẽs
ſe tantũ nouit qntũ eſt.⁊ tantũ diligit qᷓntũ ſe nouit
Eſt etiã ibi ↄſubſtãtialitatis. Vñ Aug.ix.de tri.Ad/
mouemur (ſi vtrũq; videre poſſumꝰ)ſbalit᷑ ͥ in aia
ↄſiſtere.nõ tanqꝙᷓᷓ in ſubiecto.vt doloꝛ ĩ coꝛpoꝛe.aut
vlla qᷓlitas.aut qᷓntitas. Quicqͥd em̃ tale eſt.nõ exce
dit ſõam in qᷓ ẽ. Mens aũt amoꝛe qͥ ſe amat.poteſt
mare etiã aliud.⁊ ita vult ꝙ amoꝛ ſit ↄſbalis mẽti.
Sʒ obijcit᷑ B. Pꝛimo vr ꝙ in his nõ ſit oꝛdo vł
oꝛigo.Aut em̃ accipiunt᷑ ꝓ habitibꝰinnatis.aut acqͥ
ſitis. Si ꝓ innatis.nullus ẽ oꝛdo.qꝛ ſimł ſunt cũ ipᷣa
nĩa.Si ꝓ acqͥſitis.ſic amoꝛ pᷣcedit noticiã.nullꝰ em̃
acqͥrit vel ſtudet aliqͥd adviſcere niſi amet ſcire. Añ
Aug.in fi.noni de trini.ꝑtũ mẽtis antecedit appeti/
tus.q̊ ad id qð noſcere volumꝰ.Querẽdo ⁊ inueniẽ
do naſcit᷑ ples.q̃ ẽ ipᷣa noticia.aut g. nõ eſt oꝛdo.aut
nõ eſt talis oꝛdo. Itẽ vr ꝙ nõ ſit ibi eq̃litas.Aut em̃

noticia ⁊ amoꝛ.accipiunt᷑ ꝑ ↄpationẽ ad res infenrio
res.aut ad aiam. Si ad res inferioꝛes.manifeſtũ eſt

ꝙ nõ ẽ ibi eq̃litas.mita.n.nouimꝰ q̃ nõ amamꝰ. Si
p o pationẽ ad aiazʒ.aut ẽ eᷓlitas q;tũ ad intenſionẽ.
aut ꝙtũ ad extenſionẽ. Mtũ ad extenſionẽ nõ.illud
ↄſtat.qꝛ vnũ tm̃ ẽ ibi.g q;tũ ad intenſionẽ.ſᷣ qð hᷣ ſit
falſum vr̃.qꝛ cũ ſciamꝰaiam minoꝛẽ deo.⁊ maioꝛem
coꝛpoꝛe.cõtingit qñq; ꝙ eã amamꝰ magis q; deũ.et
minꝰqᷓ; coꝛpꝰ.⁊ ita q̃ntitas amoꝛis nõ ſeqͥt᷑ qntitatẽ
noticie. Itẽ ꝙ nõ ſit ibi ↄſbalitas.vr̃.qꝛ amoꝛ ⁊ noti
cia ſunt hitus ⁊ q̃litates. vr ꝙ eſſentialr differant
ab ipa mẽte. ¶ Item rõ Aug.ẽ ꝙ nõ ſint in aia ſicut
eſſentia.qꝛ ſe extẽdunt extra.ſʒ h̊ nihil ẽ.Accidentia
em̃ ſe extedunt extra.vt caloꝛ calefaciẽdo.⁊ coloꝛ im
mutando viſum. Pꝛeterea hõ cognoſtit aliꝗ cogno

illud g qð obijcit᷑ ꝓ

in cognitionẽ diſtinctõis ꝑſonal.g ⁊c.
7 vna tm̃ eẽt pꝑſona adhbuc noſceret ⁊ amaret ſe.Sc̃.

III.
ſcibilia ſcia acqͥſita.q̃ ẽ accñs.⁊ ita ſe extẽdũt extra.

C e Gnent Aug.aſſigt i bis ẽ oꝛdo.eqlitas.
⁊ ↄſbalitas.Oꝛdo aũt attẽdit᷑ i bis hitibꝰaie ↄvnatu ꝰ ⁊?

ralibꝰin ↄpatione ad actꝰ.ſicut ponit᷑ oꝛdo i fide.et

ſpe.⁊ charitate.licʒ ſi ł infundant᷑.⁊ ſic pʒ qð obijcit

in cõtrariũ.qꝛ ñ ẽ oꝛdo in ipᷣis hitibꝰ abſolute ↄſide/

rat.ſʒ ꝑ relationẽ ad actꝰ.Silr ẽ ibi eq̃litas ſᷣm con
uerſionẽ aie ſupꝛa ſe ⁊ pᷣdictoꝝ bituũ ꝑfectione. Vñ
dicit Aug.in.ix.de trini.ꝙ nõ ẽ in his hitibꝰ eq̃litas.
niſi ᷣm ꝙ pfecti ſt.Et ſic pʒ ſolo ad illud qð de amo/
re obꝛ.qꝛ ille amoꝛ ñ ẽ ꝑfectꝰamoꝛ.ſʒ libidioſus ⁊ in/
oꝛdinatꝰ. Ael dᷣm ꝙ eq̃les ſt.ſᷣm ꝙ ſunt connãles.
Quãtũ em̃ eſt qͥs abił vel facilis ad cosſcẽdũ ſc.tan
tũ ad ſe amãdũ. e hitibꝰvo acqſitꝭ mal vel bonis.
nõ ẽ veꝝ.⁊ de his nõ intelligit᷑. Silłr ẽ ibi terciũ. ſ.cõ/
ſbalitas.qꝛ ᷣm ꝙ dictũ ẽ S.amoꝛ⁊ noticia.aie ↄnalei
ſũt ᷣm ꝙ ſupꝛa ſe ↄuertit᷑.⁊ ſic nihil oino addũt ſu-
ipᷣas potẽtias. Per h.n.ꝙ aia ſibi pñs ẽ.hʒ noticiaʒ.
83 ẽ vnũ ſibi.bʒ hitũ amon.⁊ iõ ſicut potẽtie ſt cõ
ales aie.vt S.viſuʒ cẽ.ita⁊ hmõi hitꝰ.vñn ⁊ ſi videãt
dicere modũ habitꝰ vł qᷓlitat realit᷑.tñ nihil ſupꝛa o
tẽtias adqũt.⁊ ſic pʒ rñ ad obiectũ ꝙ; ñ ſunt q̃litas
iſto mõ. Ad illud qð obꝛ de rõe Aug. Ddm.ꝙ illa 5 5

rõ ñ ↄcludit pᷣncipalr ꝙ amoꝛ vlł noticia ſt᷑ ſbᷣalit᷑ in

aia.⁊ B qꝛ tũc pari rõne poſſʒ dici ⁊ obijci de oi amo
re.ſʒ ↄcludit ex ↄñti.qð pʒ ſic.Cũ.n.amoꝛ extẽdit᷑ cẽ
ſuũ ſubiectũ aliuʒ amãdo.ᷣ ẽ ꝑ vtutẽ ſᷣe ſicut ꝑ ſe.
nõ ẽ ꝑ ſam.Si g amoꝛ ⁊ noticia extẽdũt᷑ ꝑ vtutem
ſbᷣalem.⁊ he ſunt itelligẽtia ⁊ volũtas ⁊ amoꝛ q̊ aia
amat ſe.ẽ idẽ cũ ipa volũtate.⁊ ſic noticia q̃ cosſcit:
nõ ẽ aliò qᷓ; intelligẽtia.reſtat q̊ ꝙ amoꝛ ⁊ noticia re
ſpectu ſui ſt᷑ ipi mẽti ↄſſᷣales. Queſtõ.iij.⁊ vlt᷑. i
trũ hec trinitas imagis.ſ.mẽtis.noticie.⁊ amo/
ris.ducat neceſſario i cognitionẽ trinitatis q;tuʒ acd
ſonas. Et vr̃ ꝙ ſic.qꝛ in hac trinitate imaginis.ẽ re
atio.ſʒ in deo nò ẽ relatio niſi q̊ ad ꝑſonas.g ⁊c. J9tẽ
in hac trinitate ẽ diſtinctio.qꝛ noticia nõ ẽ amoꝛ ⁊c.
ſz in deo nõ ẽ diſtinctio niſi ꝑſonaꝝ. ⁊c. ¶ Itẽ ĩ hac
trinitate ẽ oꝛigo vniꝰab vno.⁊ tercij ab vtroq;.g cũ
iſta ſint ꝓpꝛia ꝑſonaꝝ.pʒ ⁊c. Itẽ in hac trinitate eſt
amoꝛ tercio.qͥ ẽ ꝓpꝛiũ ſpũſſcti.⁊ qͥ ẽ ad alteꝝ.g̊ vr

nccio ducat in trinitatè pſonaꝝ. Cõtra.bec trin

tas intclligit᷑ ĩ creatura ſine diſtinctõe ꝑſonali.gᷓ̊ põt
intellgi ⁊ i deo.ſʒ q̊ ẽ falſũ.g ⁊c. Itẽ noticia ⁊ hͤmnoꝛ
ſunt in q̃libet ꝑſonaꝝ.ſʒ ꝑ ea q̃ ſunt ĩ oibꝰ nõ venit᷑
tẽ itellecto

tẽ phᷣi iſtã trinitatẽ cognouer̃t.⁊ tñ nõ ↄpgnoue

runt trinitatẽ pſonaꝝ.& h nõ ducit i illã¶ . dm. S6

p hãc trinitatẽ ↄtingit cognoſcere trinitatẽ ĩ deo.?
B ẽ attribuẽdo ea q̃ i hac trinitate ſunt.illi ſũme tri -
nitati. Sʒ h põt eẽ dupli Dur em̃ iſta tria pũt deo at
tribui ᷣm ſbam.vt ꝑ mentẽ.intelligamꝰmentẽ i deo.
⁊ noticiã in aia.noticiã ĩ deo.⁊ ſic dᷣ tercio.⁊ ſic nõ
ducit i cognitionẽ trinitatis niſi qᷓntũ ad appꝛopᷣata
⁊ ſic itellexert phᷣi. Pñt etiã iſta trahi ad deũ rõe p/
pꝛietatũ.q̃ ſũt oꝛdo ⁊ oꝛigo.diſtinctio ⁊ relatio.⁊ ſic
ducũt i cognitionẽ trinitatis q ad ꝗꝓpꝛia. ſʒ iſta pone
re vel intelligere i deo pᷣt fides ⁊ nõ rõ.⁊ ita perfecta
cognitio imaginis.nõ hjr̃ niſi a fide. Añ bene ↄcedẽ
dũ ẽ ꝙ imago ꝑfecte cognita vt imago ducit ĩ cogni
tionẽ trinitatis.nõ aũt ſimpłr.⁊ ꝑ h̊ pʒ vtraq; pars.
Aã üllud qð obijci᷑ de amoꝛe.ddm. ꝙ amoꝛ põt ꝰ

dicere ↄplacẽtiã ⁊ ſic ẽ cõe.vel pᷣt diccre ↄnexionẽ ſi
ue cõionẽ vel donũ.⁊ ſic bʒ rõnẽ ꝑſone cc.

Ml.ãiiij. de con ione generationis ad terminũ eſſentialẽ concretũ qualis eſt hoc nomen deaus.–
Mel i. Ze duit fatis neren aria. In pcedenti diſtinctõe ꝓbauit męr trinitatẽ 2 vnitatẽ ꝑ ſimilitudi „
lſes pↄgruas ⁊ rõncs. In p̃ſenti diſtinctõne ponit᷑ ſcda ꝑs in qᷓ ſoluit incidentes dubitatõee.kt· giſo.
incicdit dubitatio ex boc ꝙ in diuinis ẽ trinitas ⁊ vnitas.⁊ ita aliqd diſtinguẽs ⁊ diſtinctũ.ali
Aqquigd indiſtinctũ.vt termini ſbᷣales. Incidit g̊̈ dubitatio ex ↄꝑatione ꝓpꝛietatis diſtinguẽtis ad
kterminũ ſbᷣalẽ. Habet aũt bec ꝑs duas. In pᷣma mouet dubitationẽ ex ↄpatione ꝓpꝛietatis di
ſtiguentis ad ſbᷣam vcl eſſentiã. In ſcda ad cius potentiã. .di. vj. Pꝛeterea q̃ri ſolet. Itẽ pᷣma ꝑs hʒ duas.
qꝛ iba põt ſignificari in ↄcretõe.vt ꝑ hoc nomẽ deus.vel in abſtractõe.vt ꝑ hoc nomẽ eẽntia.pᷣmo ̊ mouet
önẽ ex ↄpatione gñationis ad hoc nomẽ deus. Scdᷣo ad hoc nomẽ eentia.j.di.v. Poſt hec q̃ri᷑ vtrũ conce
genau ſit ⁊cẽ. ¶ llec aũt diſtinctio h qtuoꝛ ꝑticulas.⁊ hoc ſᷣm qtuoꝛ q̃ ibi tãgunt᷑. In pᷣma ſuppeſito qʒH
ſit vera. deus genuit deũ.ꝗqᷓrit de hac. genuit ſe.vel aliũ.quã ſoluit interimendo. In ſcda q̃rit de hac.genuit
deũ q̃ ẽ deus pꝛ.vel qͥ nõ ẽ deus pꝛ.⁊ ad boc ſoluit diſtinguẽdo ex ꝑte pᷣdicati.⁊ hoc ibi. Sʒ adhuc opponũt.
In tercia q̃rit de hac.deus ẽ trinitas.⁊ ꝓbat multis auctibꝰ ẽ ra.⁊ hoc occaſionc pᷣdictoꝝ.ibi.Quidam
mñ veritatis aduerſarij. In qᷓrta ad ſuũ ꝓpoſitũ redit.ſ.ad pᷣmo q̃ſitũ.addẽs pꝛie ſolutõi.q q;uis nõ ſit cõce/
denqũ genuit ſe vel aliũ diuiſim.tñ põt ↄcedi ↄiunctim.ibi. Hunc ad pᷣmiſſam qõnenm.

aEs wero uma YUòMGM . dD
lumie. Querit᷑ . qa ( Querit᷑ vtrũ ↄcedẽdũ ſit ꝙ deꝰſe genuerit vł aliũ. a
Kbwoſto de tor cra WIcoꝛit᷑ qõ ſatis neceſſaria. Cõſtat em ? ineffa⸗
tẽ ⁊ diſtinctõ ez. vñ q ilik᷑ ven ẽ. ꝙ de pf genuit filiũ. Jõ qrit᷑. vtꝝ cõ
pari rõne ⁊ ab cpol dendũ ſit. ̈ dee genuit deu. Si em̃ deꝰ genuit
ſenti iſe fut vere de⸗ deũ.vp ꝙ aut ſe deũ.aut aliũ deũ genuerit. Si vo aliuʒ
Eẽaliꝰ a deo.de diſtin / deũ genuit.nõ eſt tm̃ vnꝰdeꝰ.Si aũt ſeipᷣm deũ genuit.
1 guit᷑ a deo. R.vvᷣm. galiq res ſeipam genuit. Ad qð rũdẽtes dicimꝰſane ⁊ c⸗.
2. deun õ tMholice ↄcedi.ꝙ vnꝰvnũ genuit.⁊ ꝙ dee deũ genuit. ja
nerſitatẽ. ſ. vel vt mo de pr veũ filiũ genuit. In ſimbolo q; ſcptũ eſt. Deü de a
dũ vel vt rẽ. xel vt cx deo.lumẽ de lumie.deũ veꝝ de deo vero Æ vο addif᷑. b
ercitã vel vt ↄceptůã. S genuit ſe deũ.vel aliũ deũ.neutrũ ↄcedẽdũ eẽ diciiꝰẽC .
qm̃ ; pꝛepoſitiõcs im Æρn— aliũ deũ nõ genuit.manifeſtũ ẽ.qꝛ vnꝰ tm̃ deꝰ ẽ.xk lit ĩ
paeteſt diſincttonne. aut ſeipᷣm nõ genuit.oñdit Aug.in.j.li.de trini.dicens. Ue
Aviuinis henlag Aui putãt eiꝰpotẽtie eſſe deũ vt ſeipᷣm ipᷣe genuerit. o

ſuppoſitafacit temi plus errant. ꝙ nõ ſolũ deus ita nõ eſt.ſᷣ nec ſpũalis neq;
nũ ſtare p diuer ſux coꝛpoꝛal creatura. Nulla em̃ res eſt q̃ ſeipſam gignat t·
pſitis.qm̃ circa id ſit.⁊ iõ nõ ẽ credendũ vel dicendũ ꝙ deus genuitſe. Di
ponit modũ.circa qcB ¶ Sideus pf̃ genuit deũ.q̃rit᷑.vtrũ genuit deũ qui eff NeAN
2ret vdilinetione'. dceus pfr vel ꝗqno eſt vens pvoater .
vera iocutis. Q vo Bz adhuc ponũt garruli rocinatoꝛes dicẽtes. Si'deus c
Hpß nomen aliꝰipoꝛtat pf genuit deũ,aut genuit deũ qᷣẽ deꝰ pr̃.aut deũ qͥ nõ eſt
viſtinctõnẽ circa ꝛmii — . .. .. ů r. . 2 A
num rõe ſue foꝛme.iõ ſt᷑ falſe. b ¶ Pꝛ vo addit᷑. Ergo genuit ſe deũ ⁊c̃.de hac rñſione mgr̃i qrit᷑q; cũ mgr 1
ſoluit intimẽdo ↄcluſionẽ.vr nõ recte ſoluere.Cũ em̃ idẽ ⁊ diuerſũ ſufficient᷑ diuidãt ens.vẽ neceſſario ſeq̃.
genuit deũ. ſe vel aliũ.Rꝰ.ddm.q; mgr̃ ſuſtinẽdo pᷣmã ⁊ intimẽdo ↄcluſionẽ inuit ↄcluſionẽ nõ ſeqͥ ex pꝛe- f
miſſis.⁊ ꝙ nõ ſeq̃t.oñdit ferẽdo inſtantiã ↄtra illud diſiunctũ. ¶ Ad illud vxo qð obijcit᷑ ꝙ idẽ et diuerſum
ſufficient diuidũt ens. Odm.qꝙ; ſimpłr loq̃ndo falſuʒ ẽ. Mã ps nee eſt eadẽ toti oio.nec ſimplr diuerſa.hʒ tũ
veritatẽ ᷣm idẽ.vñ ſi nõ ẽ idẽ alij.ẽ diuerſum.Aex ẽ ſᷣm illud ᷣm qð nõ ẽ idẽ.filiꝰãt nõ ẽ idẽ pꝛi i ꝑſona.⁊ iõ
x ĩ pſona aliꝰ.nec tñ ſcqͥt᷑ aliꝰdeꝰ.qꝛ ſignificat᷑ alietas i cẽntia. c a⸗ pꝛ ⁊c.q̃rit᷑ de hac dſtictõe quã ponit
5 mg de hH Baicaro⸗epeg Fr eẽ ↄſtructio ppa⸗ itiua imediata vel mediata. P:io em̃ vẽ iſta diſtinctio nõ
ſit intelligibił.qm̃ qᷓ ex eadẽ ꝑte intrãſitiue ↄſtruunt᷑.vident᷑ ſolũ imediate ↄſtrui. Itẽ vr ꝙ ñ ſoluat.qꝛ recta
ſolutio c. cuiꝰdantẽ oppoſitũ nõ ↄuenit ſoluere.ſ iſta diſtinctõe remota.adhuc manct ſophiſma.ſi loco eiꝰ
qð ẽ deꝰpꝛ.ſolũ pẽꝛ ponat᷑. ⁊cc.N.ddm.qꝙ diſtinctio mgr̃i bona ẽ ⁊ ſᷣm artẽ. Mã ſicut vult pᷣſtianꝰ.ðint᷑ adie/
ctiuũ ⁊ ſubſtãtiuũ itelligit᷑ media copula ens.vel qð ẽ ens.qñ h̊ qd ẽ ens.ſiue qdð ẽ pꝛ.pᷣt teneri iplicatiue.et
ſic reſtringit᷑ ⁊ tenet locũ appoſitiuc ↄſtructõis.⁊ equalet vni termio.iõ dẽ q pᷣt teneri ſiue ↄſtrui imediate.
⁊⁊ ſic deꝰ pꝛ ñ ẽ aliud qᷓ; iᷣe pꝛ. Aicl ipᷣm relatiuũ pᷣt itelligi relatiue.⁊ ita i q̃dã diſtãtia.⁊ tũc ñ reſtringit᷑.⁊ ſen
ſus ẽ.x?pꝛ.i.dvqͥ ẽ pꝛ tm̃ valet.ẽ de.⁊ ille ẽ pꝛ. Mec ãt ſolõ mgfi ſoluit qdda ſophiſma qtũ ad vnã dece⸗
pPtionẽ.⁊ iso ꝗᷓ bona.Sʒ rurſus cadit ibi alia deceptio de relatiuo.⁊ iõ adhuc oʒ ſolucre nõ ad illã deceptõeʒ
Fa aliã.iõ ppoſitiuus ſoluit ad h̊ argumẽtũ alio mõ.ꝙ de qͥ ẽ pꝛ vel qͥ nõ ẽ pr.⁊ dicit ꝙ; nõ ſeqͥt᷑.nec ſunt cõ unef
tradictoꝛie. qꝛ ſuppoſitio buiꝰ relatiui nõ ẽ eadẽ. In affirmatiua cm̃ ſi upponit ꝓ deo genito.qꝛ non ↄfundit᷑. inne
I.n negatiua vo ſimplr. VUñ ſicut he ñ ↄtradicũt.ſj ambe ſt falſe.nullꝰbo ẽ petr.iobes petr .ita dicit ĩ p/ nei
poſ.to.qꝛ negatio ↄfundit᷑. Uñ iſte due ambe ſüt falſe.deꝰfiliꝰẽ pr̃.deꝰnõ ẽ pr. Sʒ lz ſolõ pᷣpoſitiui locũ hẽat iĩ Wj
Apoſito. qꝛ; nõ differt pᷣponere ⁊ poſtponere negatõʒ huic termio deꝰ.tñ ĩ alijs nõ hʒ locũ. HNegatio em̃ poſt/ ſen hni
5S poſita rclatiuo ipᷣm nõ ↄfundit.⁊ iõ moderni aliter ſoluũt diſtinguẽdo hoc relatiuũ qͥ.qd pᷣt facere relatõcs u
6ͤ ſimplicẽ vel ꝑſe onalẽ. Si ſimplicẽ.affirmatiua vera ẽ.negatiua falſa. Si pſonalẽ.ecõuerſo.negatiuʒ vera. Al- 4
firmatiug falſa. Qð pʒ.q; bec ẽ falſa.ꝑſonꝗ filij ẽ pr,/v hec ẽ vera. ꝑſona filij nõ eſt pater. ”

gbroͤltidg

1
in
no
u;
m,
i
m0

„
1
RH

—

ſc⸗

õ
s ſileceſroſt

Linipiſiaf

zicdiigen
igibnein
cdwhin /
e tite
ticiCNNn
uchin üin
mcinr
riöliumi,
nibit u
tven1dig
n ni,

Pſio.

Inducit cõ
tra cos au/
toꝛitates au

deus pf. Si genuit deũ qᷣ nõ eſt deus pr.g deꝰeſt qͥ nõ ẽ

deus pf.nõ vnꝰtm̃ deus ẽ. Si vᷣo genuit deũ q ẽ de⸗
pf.g̊ genuit ſeipᷣm.Ad qð rũñdemꝰdeterminãtes iſtã ꝓ/

poſitionem.q̃ ſic ꝓponunt.Si deus pr̃ genuit deũ.aut
deũ qͥ eſt deus pf̃.aut deũ qͥ nõ eſt deꝰ pr.hoc em̃ ⁊ ſane
⁊ pꝛaue intelligi põt.⁊ ideo rũdendũ ẽ ita.DPeus pf ge⸗
nuit deũ qͥ eſt ipe pr.hoc dicimꝰ eẽ falſum.⁊ cõcedimus
alterã.ſcʒ genuit deũ q̃ nõ eſt pater.nec tñ genuit alteꝝ
deũ. nec ille qͥ genit eſt alius deꝰẽ qᷓ; pr̃.v vnus deus cũ
pr̃e.Si vo addit᷑.genuit deũ qͥ nõ ẽ deus pf̃.hoc diſtin
guimus.qꝛ duplr põt intelligi.genuit deũ qͥ nõ eſt deus
pf ſcʒ deũ filiũ qͥ filius nõ eſt pr̃ qͥ deus ẽ.hic ſenſus ver⸗
eſt. Si vo intelligat᷑ ſic.Genuit deũ qͥ non eſt deꝰpr.i.qͥ
nõ eſt deus qͥ pr eſt.hic ſenſus falſus ẽ. Vnus em̃ ⁊ idẽ

deus ẽ pf ⁊ filiꝰ ⁊ ſpũſſanctꝰ.⁊ ecõuerſo.pr ⁊ filiꝰ ſpiri

tuſſanctus vnus eſt deaus.

Pꝛobat multis autoꝛitatibꝰ.ꝙ hec ſit vera. Deus eſt

trinitas. C

Auidã tñ veritatis aduerſarij ↄcedũt patrem ⁊ filiũ et
ſpm̃ſanctũ.ſiue tres ꝑpſonas eẽ vnũ deũ.vnã ſbᷣam.ſᷣ iin
nolunt ↄcedere vnũ deũ ſiue vnã ſbᷣam eẽ tres ꝑſonas.
dicẽtes diuinã ſbᷣam pᷣdicari de tribꝰ pſonis.nõ tres ꝑſo
nas de ſbᷣa diuina. Fides aũt catholica tenet ac pᷣdicat.

⁊ tres ꝑſonas eẽ vnũ deũ.vnã ſbam ſiue eẽntis ſiue na⸗
turã diuinã.⁊ vnũ deũ ſiue eſſentiã diuinã eſſe tres ꝑſo/

nas. Vñn Aug'. in. j.li.de tri. ita ait. Recte ipᷣe deꝰtrini⸗

tas intelligit᷑ beatꝰ⁊ ſolus potens.Ecce qᷓ; expᷣſſe dixit.

ipe deus trinitas.vt oñderet ⁊ ipᷣm deũ eẽ trinitatẽ.⁊ tri
nitatẽ ipᷣm deũ. Itẽ in eodẽ. In verbis inqͥt illis apłi qͥ/

bus de aduẽtu xpᷣi agens dicit.Quẽ oñdit beatꝰ et ſol⸗

j. Thi. vj.

e

Aug'.

potens.rex regũ ⁊ dñs dñantiũ.q ſolus hʒ imoꝛtalita⸗
tem ⁊c̃.Nec p̃ ꝓpꝛie noĩatus c.nec filiꝰ.nec ſpũſſanctꝰ.

ßÿ beatus ⁊ ſolus ⁊ potens.i.vnus et ſolus deus verus.

q eſt ipᷣa trinitas.Ecce hic aperte dicit. vnũ ſolũ veruʒ

Ddeüũ eẽ ipᷣam trinitatẽ.⁊ ſi vnus deus trinitas ẽ.g̊ vnus
deus ẽ tres ꝑpſone. Itẽ in li.v.de trini. Non tres deos.b

vnũ deũ dicimꝰeſſe ipam pᷣſtantiſſimã trinitatẽ. Iteʒ in
li.de fide ad petrũ in expoſitione ſimboli. Satis ẽ xpᷣia

no rerũ creataꝝ cãm viſibiliũ ſiue inuiſiibiliũ nõ niſi bo
nitatẽ credere creatoꝛis.qͥ eſt deꝰverus ⁊ vnus.nullãqʒ

eſſe naturã.q̃ non aut ipe ſit.aut ab ipᷣo.eũq; eẽ trinitatẽ

patrẽ.ſ.⁊ filiũ ⁊ ſmſctm̃. Itẽ Aug.in ſermone de fide.

Credimꝰvnũ deũ vnã eẽ diuini nois trinitatẽ. Item in
vj.li.de tri.Dicimꝰdeũ ſolũ eẽ ipam trinitatẽ.Ecce his
⁊ alijs pluribꝰautoꝛitatibꝰeuident᷑ oñdit᷑ dicendũ eſſe ⁊

credendũ.ꝙ vnꝰdeus eſt trinitas.⁊ vna ſba tres ꝑſone
ſicut econuerſo trinitas dicit᷑ eſſe ynus deus,⁊ tres ꝑſo⸗

„

ne dicunt eſſe vna ſubſtantia.

D

9 ((Anus ef idez

deus ẽ pꝛ ⁊ filiꝰ ⁊ ſpi⸗

rituſſanctug. Cotra.
q̃cunq; pᷣdicantur de
vno ⁊ eodẽ.pᷣdicant᷑
de ſeinuicẽ. ſi vnus
deus pꝛ ⁊ filius.· er⸗
go pater eſt filiꝰ. Si
tu dicas ꝙ verũ ẽ qñ
pᷣdicantur de vno ſin
gulari.ſed nõ eſt erũ
qñ pᷣdicantur de vng
cõi. Cõtra.nihil ſubij
citur duobꝰ in vnita
ſuppoſitione q;uis ſit
cõe ad illa.vñ bec eſt
falſa. hõ eſt ſoꝛtes et
plato. ſilłr in ppoſi/

to. R. dm. ꝙ ſicut
pʒzʒʒ de ſuppoſitõne bu

ius nois deus ſecus
eſt qᷓ de ſuppoſitione
alicuiꝰ alterius termi
ni.qꝛ em̃ hʒ naturam
termini cõis ⁊ diſcre/
ti.iõ ſimul ſtat pꝑ plu/

nibus ſicut ꝓ vno. et
icddeo nõ ſequit᷑.deus ẽ
pꝛ ⁊ filius.g deus pꝛ

eſt filius vel ecõuerſo
Silr nec licet inferre

ex hoc.ꝙ pꝛ ſit filius.
Et notandũ.ꝙ talis

pᷣdicatio eſt ꝑ idẽpti/
tatẽ. ideo ſuppoſituʒ
de termio foꝛmali w⸗
re p̃ᷣdicatur.
e Unũ ſolũ verum
deñ eẽ ipſaʒ trinitatẽ
Vr eſſe ↄtra id qð di
cit inferius.ſcʒ.ꝙ tri/
nitas eſt nomẽ colle
ctiuũ.vnus ⁊ ſolꝰno⸗
men ptitiuũ ⁊ diſcre/
tiuum. g ſicut hec eſt

falſa. vnus ſolus bõ

eſt ois hõ.ita et hec.

PF. dm. ꝙ boc no/ 8
men trinitas eſt col/

lectiuum pſonarum.
vnus autẽ ⁊ ſolus ad

dita huic termio deꝰ.

nõ dicunt diſcretõnẽ
pſonc. ſed nature ab

alijs. Uñ vnus ſolus

deus dr vng ſola na⸗
tura.⁊ qm̃ in diuinis

eſt idem natura ⁊ res

natureſiue ſuppoſitũ iõ pᷣdicate ꝑ idẽptitatẽ trinitas de deo pdicat᷑. Mccẽ ſimile de boc ꝙ eſt ois ho.⁊ vn⸗
ſolus hõ. Mã iſte terminus homo eſt.⁊ qui poteſt confundi ⁊ multiplicari.⁊ ideo bec eſt vera.omnis bomo
eſt homo.nec ſtat ſimul pꝛo pluribus.niſi confundatur.⁊ ideo hec eſt falſa.homo eſt omnis ł omo. quia nec

ratio ſuppoſiti eſt vna.nec per idemptitatẽ. necẽ idẽ in bomine natura ⁊ res nature. f
rerum creatarum cauſam cc. Aidetur dicere falſum. Quoniã aut dicit ſatis qtum ad fidem ⁊
quia multa alia opoꝛtet credere. Aut ſatis tũ ad ſciam. ⁊ illud ſilr eſt falſum,qꝛ nunqᷓ ſet᷑ ex boc cauſa rei

7*
HLZ

atis ẽ xpiano

⁊ ſic eſt falſum

— — — .

9 ſuffidenter. hevoͤm

10 ro. q̃ro qͥd de q̊. Reꝰ.

1

12 uinis.neutꝝ vr̃ eẽ dᷣm.ſR.dm.qꝙ qꝛ pᷣ̃ differt a filio.⁊ in ſuppoſito ⁊ in

.

2

Liber

ðð
—
—

q intelligit ſatis ẽẽtũ

ad ſciam non qᷓlibet. concedi coniunctim.

Nedit ad pᷣmiſſã qõnẽ addẽs pᷣme ſolutioni ꝙ q;uis
nõ ſit ↄcedendũ genuit ſe vel aliũ diuiſim tamen poteſt

d

fed neceſſariaʒ ad ſa muc ad pᷣmiſſam qõnẽ reuertamur vbi qrebat᷑.an deus

lutem.3 .

genuit.
lungere illa duo. qꝛ ſe
dicit oĩodã idẽptita-⸗
tem. ⁊ alteꝝ diuerſita
tem.⁊ ſic ſunt oppoſi
ta. ⁊ illa oppoſita im-/
plicãtur. Si dicas ꝙ;
vnũ diminuit de alte

dom. ꝙ oppoſitio di/

recta intelligit᷑ ſo circa idẽ qi ⸗ in diuinis ſimul idẽptitas in natura.⁊ alietas i ſeppoſtto. boc ſine oppo

Burenn. F genuerit ſe deũ.an aliũ deũ.Ad qð dicimꝰneutꝝ fo⸗
9 eus ec e Kedẽdu. Dicit tñ Aug.in epla ad ma minli gide⸗ .
pf ſe alteꝝn genuit. his bis pr̃ vt hret filiũ de ſeipo.nõ h
minuit ſeipᷣm. ita genuit de ſe alteꝝ ſe.vt tot maneret
in ſe. ⁊ eſſʒ in filio tantꝰqᷓntꝰ⁊ ſolꝰ. Qð ita intelligi pᷣt.i.
ide ſe alteꝝ a ſe genuit.nõ vtiq; alten deũ.ᷣ alterẽ pꝑſo⸗
nã. vel genuit ſe alteꝝ.i.genuit alteꝝ qͥ hͥ eſt qð ipᷣe.Na
et ſi alius ſit pr̃ qᷓ; filius.nõ eſt tñ aliud ſed ynuũůu.

g Aug'.

ſitione.iõ nomẽ idẽptitatis ⁊ alietatis in mone vniunt᷑ ſine oppoſitõne in vno ad ſingularis modi expſſio

vt hꝛet filiũ de ſeipo nõ minuit ſeipᷣm.

Ar dicere falſũ.qꝛ illud argumẽtũ valet.qͥcunq; ſic ge

I nerat vnũ filiũ vt nõ poſſit ampliꝰgenerare.minuit᷑ eiꝰpotentia.ſed ſic ẽ in pꝛe.s.R.qꝙ illud veꝝ ẽ ſi gñare
alteꝝ ſit potẽtie.ſed ꝙ vno genito alteꝝ poſſit generare.dicit impfectionẽ potentie in generãdo.qꝛ ex ̊ oſtẽ
ditur ꝙ nõ totũ dedit vni. ¶¶ Se ſe alten a ſe genuit.nõ vtiq; alteꝝ deũ.ſed alterã ꝑſonã.Querit᷑ vtrũ di
catur magis ꝓpꝛie alteꝝ vel alin.vr̃ ꝙ alteꝝ.qꝛ minoꝛẽ dicit diuerſitatem.q; ſoꝛtes dr alter a ſe.ſʒ in diuinis
minima ẽ diuerſitas. Sʒ ↄtra dꝛie accidẽtales faciũt dici alteꝝ.ſʒ in diuinis nullũ ẽ accidẽs. nõ dʒ dici alte
rum. Itẽ vr ꝙ neutꝝ bene dicat᷑ ſi em̃ dꝛie ſhales faciũt dici aliud. ⁊ accidẽtales alteꝝ.cũ gent cadat in di⸗
1

ꝛietate.iõ pᷣt dici alius.⁊ pᷣt dici

alter. Sʒ qiñ ꝗꝓpꝛietas illa nõ accidit ꝑſone.iõ magis ꝓpꝛie dr̃ alius.Et qꝛ aliꝰ reſpicit ſuppoſitũ aliud eẽntiã

ſtinctione qᷓtuoꝛ q̃runt᷑. Pꝛimo vtꝝ hͥ locu

Scdo vtꝝ
deus genuit aliũ deũ.vel deus ẽ alius a deo.Tercio
qrit᷑ de ſignificatõe huiꝰnois dij.vta videlicet grã
matice poſſumꝰdicere plures deos.Quarto ⁊ vltio
q́rit᷑ de ſuppoſitõne illiꝰnois deus.vtꝝ ſupponat ꝓ
perſona vel pꝛo eſſentin. Lucſtio. j. a
M bec locutio.deꝰ genuit deum.ſit ↄpcedenda.vr̃ ꝑ
hoc qð dr in ſimbolo.deũ de deo.̊ hoc nõ eſt niſi per
cognitionẽ.g deus generat᷑ de deo. iſta locutio eſt
oↄcedẽda. deus genuit deñ. ¶ Itẽ generatio ẽ reſpe/
ctu ſilis in natura. Nñ hõ generat hoiem. vñ ſi in vi
uinis ẽ gencratio. ꝓducit᷑ ſilis in natura.& cũ pfr̃ ſit
deus. non generat niſi deum.ergo hec eſt vera.deus
generat deum. ¶ Item quicquid babet filius.aut
bpjʒ a ſe. aut ab alio. Sʒ bʒ deitatẽ.⁊ nõ a ſc.qꝛ ſic eſſʒ

ingenitus. hʒ ab alio. ſed nõ hʒ niſi ꝑ generationẽ.

ſed nõ hʒ deitatẽ.niſi ab habẽte deitatẽ. ⁊ hñs deita

tem ẽ deus.gᷓ ⁊cc. ¶ Contra.hoc nomen deus ſignifi

cat eẽntiã ſiue ſſᷣam cũ ſit terminꝰſbᷣalis.ſed bec nõ

ↄcedit᷑ imo ẽ falſa.eẽntia gñat eẽntiã.ſilr ⁊ iſta.deꝰ

genuit deũ. ¶ Itẽ H̊ nomẽ deꝰ aut ſupponit p oĩ
ſona. aut derminate ꝓ aliqᷓ. Si de᷑minate ꝓ aliq̃.
reſtringit᷑ eiꝰ ſignificatio ab aliqͥ. Mec eſt dare ꝙ ab
alio.niſi ab ̊ verbo genuit vel gñat.Sʒ regula ẽ ꝙ;
minꝰ poſitus in pᷣdicamẽto nõ reſtringit terminũ

A pte ſubiecti rõne ſignificationis.g ſtat p oĩ ꝑſona.

Mon g& vfr locutio vera.ſ̃m ꝙ ꝓ ꝑſona filij. ergo 2c.
¶ Otẽ iſte terminus deus qᷓntũ de ſe eque bene ſup
ponit p filio ſicut ꝓ pre.ᷣ cum filij ſit nõ generare.
ſicut ⁊ pr̃is ẽ generare.ſi hec ẽ vera.deus generat ꝓ
peerecaae ane ⁊ hec.deus nõ generat ꝓ filio.ſi g&

ideo recipit᷑ ibi alius in maſculino.non tñ aliud in ncutro.
Dintelligentiã eoꝝ qᷓ tangit mr in pñti di

ſit ↄcedẽda in diuinis.deus genuit dejũ.
vnitas eẽntie admittat hanc locution7.

albe. homini vel cigno. Scda regula ẽ. ꝙ terminus

bõ currit. vera

ſita ſunt vera de qlibet ſub diſiunctione. Quia de q⸗

libet affirmatio vel negatio.ꝗ ſi deus genuit deum.
aut deũ qͥ eſt pater.aut deũ qͥ non ẽ pr. Sed qð im⸗
plicat᷑ ↄtingit ſimpłr inferri.vt ſi dicat᷑.hõ qui non
currit diſputat.g hõ ñ currit. ſilr ſi genuit deũ qͥ ñ
eſt pr̃.deꝰnõ ẽ pꝛ.ſʒ ſi nõ ẽ pr.nõ gñat. ⁊c..dð.
ꝙq pᷣdicta locutio ſalua eſſentie vnitate ree pit᷑ tam

a mgr̃is qᷓ; a ſanctis.Ad cuiꝰintelligentiã q̃tuoꝛ re/ 15

gule ſunt notande. Pꝛima ẽ.ꝙ nomẽ abſtractũ im/
ponit᷑ foꝛme ⁊ a foꝛma.vt albedo iponit᷑ a foꝛma al/
bedinis. Homen vᷣo concretũ imponit᷑ a foꝛma.ſed

non foꝛme.ſo ſuppoſito.vt album imponit᷑ a foꝛma

albedinis.ſed non foꝛme.ſed ſuppoſito.vt alicui rei

—☛

hbñs multitudinẽ ſuppoſitoꝝ ſine diſtributione ac/ 3

ceptꝰ.ſtat ꝓ ſlof q̃ reddit locutionẽ verã. vt cũ dr
t. vera eſt locutio ꝓ currente ſi aliqͥs ſit cur/
rens.Tercia regula eſt.qꝙ; termino babenti foꝛmam

nõ multiplicabilẽ. nõ differt poncre ⁊ poſtponere !?
negationẽ. vñ non differt dicere. petrus non currit.
⁊ nõ petrus currit. Quarta regula ẽ iſta.ꝙ relatiuũ
refert antecedens ſub eodẽ mõ ſupponẽdi.ſub quo
antecedens pꝛeceſſit ip̃m relatiuũ.niſi faciat relatio

nẽ ſimplicẽ.¶ Er pᷣma regula pʒ ſe ad pꝛmũ.Cũñ
iſte terminus deus ſit ↄcretus.⁊ imponat᷑ a foꝛ

ma eſſenriali.ſcʒ deitate. tñ imponit᷑ ꝑſone ſiue ſu-
Pſito.ſicut albũ imponit᷑ ab albedine rei albe.⁊ iõ

ſupponit ⁊ reddit locutionẽ verã ꝓ ꝑſona.non pꝛo
foꝛma.Hoc autẽ nomen eſſentia vel deitas ẽ abſtra

ctum.⁊ ideo imponitur foꝛme.⁊ a foꝛma.ſicut albe/

do.⁊ iõ eſſentiã ſignificat ⁊ ſupponit.⁊ ido bec ẽ fal

ſa. eſſentia generat NRadu generatio non eſt
. Prne ſalſy holti ſaa ber Fene
. c. Lenergt Him pꝓ perſona. Ex ſecunda regula patet. Re“.ad ſecun
nõ ↄccdit᷑ nec pꝛima. ¶ ẽ ↄtradictoꝛic oppo Ermßh

wra. deus genuit deũ
dum.Oꝛuis em ſuppoſitio termini non artetur.ta⸗

er püot⸗

t pſetio
Nectamnen4
aceturvi
onnnibue ie
ſpilozin
minumten
Lonent n
adtceun
Cnontvaun

tNn

derſomuͦno
poncrencgit
Ppitatptaite
ctumn ſc tne⸗
Gicatun ab b⸗
hon genaat.
eoaliunmme
aqhinneytt
npbate n
lis egatio
Etoparan
tuunnomnino
ſtetaminusin
luinunn teietp
deum quidaus
Tbecet aa o
ecketerqni
forzdicions.

(rnmrnits

fundauna
Namus deum

fetmtonef
ho non cſta
bialetasinſe
pttit diſtincti
bcorgenerzti
berrrconſe
Puitallumn denn
Margeimport
eſtyanbone
Huroninalr
nonontñ
rtere eo⸗
Ulins et dene

inaheſuen
Lusgſ
ungäangig
Aluifeiſ
Gitggahl
mi Okid
Amkhudiis⸗
.”
ü alti
Senanig
ſuppirigani

cidunß
finaman.
jmif ggin
riiil

Ciperdäci
temrnaitn
dlenüint
nmmitruit⸗
itſ
imiim
õ
mintiu
nguigthnin,

edifnbuton

mineſti nhf
neneſ tiſsſt⸗
artpoſhen

nst

men ꝓp illo ſtat p quo eſt locutio vera. vt bomo cur
rit. ꝓ petro vel iobanne.ſi pꝛo illo eſt locutio vera.

nec tamen ad illum reſtringitur.⁊ hoc patet.quia ſi

addatur diſtributio confundet illum terminuʒ pꝛo
omnibus. ſſed ſi eſſet reſtrictus non confunderet ni/

ſi ꝓ illis ad quos ſe extenderet reſtrictio.vñ aliud ẽ
terminum reſtringi ad vnum.aliud eſt reddere loou
tercia regula patet
NRad tercium. licet em̃ hec ſit vera ꝓ patre.deus
generat deum.tamen hec deus non generat deum.
non eſt vera ꝓ filio. Cum enim iſte terminus deus

tionem veram pꝛo vno.

dicat foꝛmã non multiplicabilem.non differt ei pꝛe

ponere negationcʒ ⁊ poſtponere ideo cum negatio
pᷣpoſita totaliter ⁊ omnino a ſubiecto remoueat pᷣdi

catum.ſic ⁊ negatio poſtpoſita remouct totaliter pꝛe

dicatum ab hoc termino deus. cum vicitur deus

non generat.quia remouet a quolibet ſuppoſito.et
ideo alium modum babet ſupponendi in affirmati/
ua ꝙᷓ in negatiua.quia ĩ affirmatiua erat locutio ve⸗
ra ꝓ patre.in negatiua vᷣo non poteſt eſſe veritas.
uia negatio remouet totaliter pꝛedicatum illud.
Ex quarta regula patet quartum. Cum em̃ rela-
tiuum omnino habet ſuppoſitionem antecedẽtis.⁊

iſte terminus in pᷣdicato ſupponat ꝓ deo genito.re

latiuum refert pꝛo illo.⁊ ita ſenſus eſt. deus genuit
deum. qui deus genitus eſt pater vel non eſt pater.

⁊ hec eſt vera ꝓ negatiua.nec licet inferre.ergo deꝰ

7

figura dictionnis. B

nec eſt pater. quia mutatur ſit uppoſitio. immo eſt ibi

¶ UNtrum vnitas eſſentic admittat hanc deus gencrat

alium deum.⁊ ꝙ non videtur. Anhel.in piol. cum

dicimus.deum de deo.non intelligimus aliũ deum

ſed eundem de ſeipſo. ¶ Item ſi genuit alium deñ.
ſed vbi eſt vnus ⁊ alius ſunt duo.ergo ſi genuit aliũ
ſunt duo dij. ¶ Item alius dicit alietatem in gene⸗
rali. ergo cum generale ſpecificetur per adiunctum.
hoc nomen deus ſpecificat ipᷣm.ſed ſi ſxecificat.ſpeci
ficat ratione foꝛme.ergo notatur alietas in foꝛma.
ergo non eſt admittenda talis locutio.cum non ſit
ibi alietas in foꝛma. ¶ Sed contra. Generatio im/

pꝛtat diſtinctionem. et diſtinctio alietateʒ aliquã.
ergo ⁊ generatio.ergo ſi bec ẽ vera deus genuit deũ.
⁊ bec ꝑer conſequẽs.deus diſtinguitur a deo.vel ge-

nuit alium deum. Si dicas ꝙ non ſcquatur.quia ge

nerare impoꝛtat diſtinctionẽ vt modum. ſed diſtin/
gui vel eſſe alium vt rem. Contra. ad conſequentiã
vt modum.ſcquitur conſecutio vt res. vndęe ſi hec

eſt vera.homo eſt. animal eſt. cum ad hominem ſeqͥ

tur animal.⁊ pᷣterea conſtat ꝙ diſtinctio generatio/

nis non tm̃ eſt a parte intelligentis. verumetiam a
parte rei.ergo illi diſtinctioni vt exercite. reſpondet

diſtinctio rcalis. ¶ Item affirmatiua eſt falſa. deus

genitus eſt deus generans. ergo negatiua eſt vera.
deus genitus ñ eſt deus generas. Sed ſicut affirma
tiua ſignificat idemptitatẽ. ita negatiua diuerſitatẽ.

ergo ſicut deum generantem et genitum contingit
adinuicem comparari mediante negatione. ita me⸗
diante aliet ate.ergo bec eſt vera.deus genuit alium

deum. ¶ Item pater ſiue deus genuit alium. bec ẽ
vera. conſtat ergo aut alium deum. aut alium non
deum. ſed nõ alium nõ deum. ergo ⁊c.
eſt terminus maſculini generis. igitur ſtat ꝓ perſo⸗

na in ptitiuis terminis · ergo alius dicit alietgtemn

tẽ alius

berſonaleimn. ſed hbec eſt vera. deus genuit deum aliũ
in perſona. ergo ſimiliter hec eſt vera.deus genuit
alium deũñ ¶ .. dicendũ.c hec cõſueuit diſtingui.
deus genuit alium deum. Quia alius poteſt teneri 17
adiectiue. ⁊ ſic ponit alietatem circa foꝛmam iſtius
termini deus.⁊ ſic locutio eſt falſa. Poteſt etiã tene
ri ſubſtantiue. vt ſubſtantiuetur. ⁊ tunc eſt appoſiti
ua conſtructio ſicut animal bomo. ⁊ eſt ſenſus boc

modo. deus genuit alium deum. id eſt genuit aliun

qui eſt deus.⁊ in hoc ſenſu eſt locutio vera. Sed li/
cet iſta diſtinctio in locutionibus theologicis Apter
quendam ꝓpꝛium modum loquendi locum habeat
tamen quantũ eſſet de virtute ſermonis.nõ eſſet di /
ſtinguenda.qnia adiectiuũ adiunctuʒ ſubſtantiuo.
vt bomo albus.nõ vicitur ſubſtãtiuari.nec appoſi -

tiua cõſtructio dicit᷑ ibi eſe. maxime cum illa ſit mi

nus cõmunis.reſpectu magis comunis. VUnde cum
hoc nomen alius ſit adiectiuũ habens ſubſtantiuũ

coniunctum in pꝛedicta locutione. ponit alietatem

circa ipᷣm ratione ſuppoſiti et foꝛme. Et pterea ſi
velimus artificialiter pꝛocedere iudicanda eſt talis
locutio falſa. ¶ Pꝛopter hoc ad intelligentiã dicte
locutionis notanda eſt regula cõmunis. Non babʒ. 1 8
locum diſtinctio. vbi nõ eſt ex diuerſis cauſis vnio.

verbi gratia.pater ⁊ filius ⁊ ſpũſſanctus vniunt᷑ in

boc noĩe deus.nõ ex dinerſis cauſis ſiue rõne diuer
ſoꝝ.ſeq rõne vniꝰdeitatis ſiue eẽntie.vnio ex diuer⸗
ſis cauſis eſt. vt in homine vniunt᷑. trus ⁊ ioban/
nes.rõne diuerſaꝝ humanitatũ.quia alia eſt huma⸗
nitas petri.⁊ alia iohannis. Et iuxta hanc regulam
ab oppoſito eſt alia regula accipienda. Mon babet 19
locũ oimoda vnio.vbi eſt ſimul cñ vnione diſtictio.
vt pr̃ et filius et ſpũſſanctus vniunt᷑ in vna deitate
ſiue eſſentia.ſed diſtinctioneʒ hñt rõne pluralitatis
ꝑſonaꝝ. Scdm boc eſt attẽdendũ ꝙ in diuinis q̃dã 20
wcabula impoꝛtãt diſtinctionẽ ſolũ.quedã oĩmodã
vnionẽ.quedã medio niõ. Om̃ ergo deus generans.
⁊ deus genitus.⁊ ſi ſint ꝑpſonaliter diſtincti.tñ in dei
tate vniunt᷑ ex eadẽ cauſa.qꝛ vna deitate.ideo nõ re
cipiunt noia H ſimpylr diſtinctionẽ. Jdeo
bec nõ admittit.deꝰdiſtinguit᷑ a deo.ſilr deꝰ genuit
