ßm alterum vt ſit bomo. ⁊ m alterum vt ſit cum
homine.g. ”MV
Scm alterum moqum dicit᷑ filius miſſus in mun.

dum. ſᷣm alterum nö. h.

Dubium oꝛtum ex pᷣmiſſis Cur ſcʒ pater nõ dicitur

miſſus cum ab aliquo cognoſcit᷑ vt filius.i.
Docet cauere erroꝛem qui poſſet oꝛiri ex ſolutione
p̃dicti dubij ꝙ ſcʒ filius ⁊ ſpũſſanctus nõ ſunt mi

noꝛes patre q;uis mim dicant᷑.k.

ter ⁊ inuiſibiliterana.
De illo modo miſſionis ſpirituſſancti qui fit viſibi/

De miſſione ſpũſſancti que fit duobꝰ? mogis. viſibili

7

Dubitatio ex pᷣdictis oꝛta. quia cum filius ſit minoꝛ
patre ſm foꝛmam creatam in qua apparuit. cur

nõ ⁊ ſpnſſanctus ſimiliter.c.

Oꝛ filius ſᷣm ꝙ bomo factus eſt. nõ modo patre ſed

⁊ ſpũſancto.⁊ etiã ſeipſo minoꝛ eſt.d.

Docct ſane intelligere verbum dubium bylarij. e.

De miſſione ſpũᷣfſancti qua inuiſibiliter mittit ßm

ſuam opinionema. .
Suppoſito ꝙ ſpũſſanctus ſit amoꝛ quo diligimꝰde/

um ⁊ ꝓximum.eoſtendit ipᷣm inuiſibiliter mitti qñ
in nobis efficit hũc effectum.b. .
Autoꝛitatibus ↄfirmat ꝙ; amoꝛ quo diligimꝰ deum
eſt ſimilis amoꝛ quo diligimꝰ ꝓximũ.c. .
Oſtendit ꝙ amoꝛ ille quo diligimus deum et pꝛoxi/

mum non eſt pater vel filius ſed ſpirituſſanctus

—

Oꝛ ſpirituſſanctus eſt charitas.non cauſaliter.ſed
eſſentialiter ⁊ foꝛmaliter loquendo.
Oſtendit tanq; manifeſtum ꝙ ſpirituſſanctus tunc
mittitur inuiſibiliter quando nos facit dei 2 ꝓpxi

mi dilectoꝛes.f.

Opponit per ratõnes contra opinionem ſuam qua
dixit ſpiritumſanctum eſſe charitatem qua diligi⸗
mus deum 2 pximum. g. . .

Apt
lamd
Oppon
nie

un
vMN
Aume
lunm
Oicuo⸗
ce.
Abbtrio
ſlusto
aßtn
altag
cusdie
nocos⸗
Zuliuse
Pitus
nſpu

Decre
gtemm
Oaem
apo
po⸗
Neq⸗
Pubrron
ttend.
Prcſotte
laenm
ſatqon
ſboinpan
leinſ

Continuat

Einegin

Peualt

parisg

Juagnalt

Ceivelin

Ngulit

cpni.

pontar

lennun
nei.
n
1choe
Natiit
ickan⸗
ſcent
Aubes
lnn⸗
0 na h
thocre

Krtſten
altamfi⸗
Kbnniee
udre
OZ
nsg,

d.

.
unmngfii
dagnngen

. 1
4
Ee

nre..
Keſege.,
. ſggut
W

HoAlncdes., ,
A etee

Ain 4
eni.

/ 4 . . „.
5

ſiani
1
eſraukctii

hinſca gtn

guanſtn
tmuaugeE!
Ecniͦnwe
nrtx.

mabunbſen⸗
uiibllte ninin

unuchiin
nvihir

m.. ſe

4
S
ſomnmn,

biin

moir

4
S

ffinne

4

=
—☛

Aſ
noron,
mng

—

S

–—

Opponit per autoꝛitates contra opinionem ſuatn

iam dictam. b. . MM
Opponit autoꝛitate ⁊ ratõne ↄtra eandem ſuã opi⸗

nionem.i.

Atrum ſpirituſſanc
„ donantA.. ,
Atrum eadem ratõne ſpirituſt. anctus dicat᷑ donum

⁊ datum ſiue donatũ.b. l
Obiectio ↄtra hoc ꝙ ſpũfſanctus ſit dnum eterna

s ſit donum in quo alia dona

„

Dubitatio ex verbis · S·primi ſupꝛa oꝛta videlicz q;
filius non tm ſit filius natiuitate ſed etiam eſſen-
tia.a ſimili ⁊ ſpnſſancti ꝓceſſionc.d.

Redit ad pꝛimam ſolutõnem oſtendens ꝙ; ſpuſſan/

ctus dicitur donum ⁊ donatum ᷣm duos pᷣdictos

modos ꝓceſſionis.e.
An filius cum ſit nobis datus poſſet dici noſter vt
ſpirituſſanctus dicitur noſter.f.
An ſpũſſanctus ad ſe relatiue dicat᷑g.
BGi. xix.
De equalitate ammil ſetinn que oſiſtit in eterni
tate.magnitudine.⁊ poteſtate.a.
e eternitas ⁊ magnitudo et ptãs in deo ſunt vnuz
licet ponant᷑ quaſi diuerſa.bd. ſ
Ana perſona non eſt maioꝛ alia. nec maius aliquid
due q; vna. nec tres vel due q́; vna.c.
Pꝛobat equalitatem magnitudinis ꝑ eſſentie vni/
tatenm.svd.

Der eſſentie indiuiſionem ſiue vnitatem ꝓbat eöä⸗/

litatem magnitudinis per circuminceſſionem.ſci
licet quomodo dicitur eſſe deus pater in filio.⁊ fi/
lius in patre.⁊ ſpirituſſanctus in vtroq;.⁊ ſingu/
lus in ſingulis ec. rH ð
Continuat dicta dicendis vt oſtendat ꝙ magnitu⸗
dine alius alium nõ ſupat.f.
In equ

*

partis.g.

In equalitate ꝑſonarum nõ cadit ratio generis. ſpe⸗
ciei.vel indiuidui.h.

In equalitate ꝑſonaꝝ nõ cadit ratio materialis pᷣn/

Opponit autoꝛitate Ramaſceni ꝙ in equalite per/

Pugruen ſit ratio generis.ſpeciei. indiuidui.⁊ nu
meri.k.
NRñdet ꝙ; ſane intelligi poſſunt que Joh. Daſñ.dicit
7 quõ oſtendit.l. H
n equalitate perſonarum non cadit ratio nume
ret quomoqo intelligitur dictuʒ Jobannis Da⸗
maſceni.m. HH
Ouibus modis aliqua dicãt᷑ differꝛe numero. 2⁊ ßᷣm
quem modũ ↄuenit ꝑpſonis.n.
vna ꝑſona nõ eſt maioꝛ alia. nec tres ſimul vna.
⁊ hoc ratõne oñdit catholica.o.
O. deus non eſt dicendus tniplex vel multiplex ſed
rinus.. s
O pluralitas nõ eſt ita in rebus coꝛpoꝛeis.vt in tri⸗
nitate.q.

Alia perſona non excedit aliam potentia. a.
ma tatio qua pꝛobatur ꝙ non poteſt minus fi-
lius ꝙᷓ pater ſumpta ex autoꝛitate domini Job.

alitate penſonarum non cadit ratio totius ⁊

/

poſſibile.c.

one ccata0⸗sỹũÜb¶¶l
Obiectõneʒ beretici ponit ⁊ ſoluit. c.

Queritur quomodl poſſet dici.tantus eſt ſolus pa

ter.quantus pater et filius ⁊c cum ſint inſepara⸗

biles. a.

Atrum poſſit dici ſolus pater eſt deus. ſolus filius H

deus. vel ſolus ſpirituſſanctus eſt deus.vel pa⸗

ter eſt ſolus deus. vel filius eſt ſolus deus. vel ſbi ½

rituſſanctus eſt ſolus deus. b.

Quomodo dicitur trinitas ſolus deus. cum ipſa ſit

cum ſpiritibꝰ aiabus ſanctis.c.

Oenos ei7.õ
De nominum differentia quibus vtimur loquen/
tes de deo m Aug. ⁊ Ambꝛo. a.

Pꝛemiſſis addit tres nominum differentias qᷓ tem
posꝛaliter deo conueniunt.et relatiue dicuntur aaad

creaturam.b.

txd duas. quia queq

Reducit omnes nominum diuinoꝛum differentias

am dicunt᷑ relatiue ⁊ hec per/

tinent ad perſonas.quedam ad ſe ⁊ bec dicun tur

d omnibus ſimul.c.
Pꝛobat reductionem pꝛecedentem. ꝙ ſcilicet ſicut
dus magnus eſt ea magnitudine qua deus eſt. ſic
dicenqum eſt de bonitate et de omnibus qᷓ ß̃m ſb⸗
ſtantiã dicunt᷑. d.

DBi.xxiij.

Excipit hboc nomen erſona a generali regula quez

ꝙ ſubſtantiale dicitur de tribus ſingulariter. quia
cum illud pᷣm ſubſtantiam dicat᷑. tamen plurali/
ter nõ ſingulariter in ſumma accipit᷑.a .
Autoꝛitas ꝙ perſona ad ſe dicatur et pim ſubſtanti⸗

„Be

Exceptionis rationem inquirit oſtendẽs cur pater
⁊ filius ⁊ ſpirituſranctus non dicantur vna perſo

na ſicut vna ſubſtantia ⁊ vnus deus. c.

e C
Sca ratio ad ideʒ pbandum ex deductõne ad im/ H
TTercia ratio ad idem pbandum a ſimili in generati

. „,

4

Aua neceſſitate dictum ſit tres ꝑſone a latinis. eta

grecis tres ypoſtaſes vel ſubſtantie. d.
uid boc nomine tres ſignificet᷑.e.
pponit ⁊ determinat quare non dicimus tres de⸗

os eſſe. patrem ⁊ ſilium ⁊ ſpm̃ſanctum.vt dicimꝰ

tres ꝑſonas.f.

ur non dicimus tres eſſentias vt tres pſonas cuʒ D

ſcriptura non ↄtradicat.g.

Sicut nos dicimus tres perſonas ita greci tres ſub

ſtantias quas dicunt ypoſtaſes aliter accipientes
ſubſtantiam qᷓ; nost.h.
Determinata epilogat vt addat ꝙ in trinitate non
eſt diuerſitas nec ſingularitas vel ſolitudo. ̊ vui⸗
tas ⁊ trinitas ⁊ diſtinctio ⁊ identitasiii.

Oꝛ non debet dici deus multiplex..
¶Brrj.

Querit et ſoluit generaliter quid ſignifcetur bis
nominibus vnus vel vna. duo vel due. tres ve⸗

mmia enin vel trinitas. plures vei piicas. diſtincti

66 4

vel diſtinete. cum bis vtimur de deo loquetes. 4.
Solutõnem ſuam adaptat nominibus diſtinctꝭ.in
ſpeciali determinans quid ꝑ vnum ⁊ plures ſigni
OQOuid ꝑ ternarium ſignificet᷑ cum dicitur tres perſo

Quid ꝑ duo cum dicit᷑ due ꝑſone.vel pater et filius
vuo ſunt. d. .

Ex quo ſenſu dicitur in ꝑſonis diſtinctio.vel perſo/
ne diſtinctee.
Quõ ibi accipiat᷑ diſcretio.cf.
Quõ trinus ⁊ trinitas ibi accipiat᷑ g.
Mouet dubitatões quid ſignificat᷑ cum dicit᷑ plura
liter tres ꝑſone vel due ꝑpſone.a. .
Opponit autoꝛitate Aug.oſtendens ꝙ ſᷣm ſubſtan

tiam ſiue eſſentiaʒ dicitur alia eſt perſona patris.

glia filij. ſiue tres pſone. vt cum dicit᷑.pater eſt ꝑ/
ſona.filius eſt ꝑſona ?c.s.cdbdd.
Opponit ꝑ ratõnem poſſe oſtendi ꝙ ſᷣm ſubſtanti/
am ſiue eſſentiam dicat᷑ etiam cum pluraliter ꝓ/

Soluit ſᷣm opinionẽ alioꝝ qui putant eſſentiã ſigni

ficari nomine ꝑſone cũ dicimꝰtres ꝑpſonas.d.
Soluit ſᷣm opinionem ſuam diſtinguens ꝙ boc no/
men ꝑpſona tripliciter in trinitate accipitur.⁊ quo/
modo accipit᷑ in plurali dictũe. .
Confirmat auẽte Aug.ſolutõeʒ ſuam. f.
Obiectõni illoꝝ hic reſpondet qua nitunt᷑ ꝓpbare ꝑ/
ſonas m eſſentiam accipig.
Quid tres res ⁊ quid vna res hic dicat᷑.h.
Oſtendit quomodo hoc nomen ꝑſona accipitur in
ſingulari cum dicitur.alia eſt ꝑſona patris.alia fi/
lij.alia ſpũſſanctiii.

OQuomodo bec intelligant᷑ alius eſt pater in perſo/

na.alius filius.alius ſpũſſanctus.k.
Autoꝛitatibus anennn oſtendit qd dixitl.
— i.xxvj.
Determinat quibus aſſignant᷑ ꝓpꝛietates perſona/
les.quia ypoſtaſibuso.
Aſſignat que ſint ille ꝓpꝛietates ꝑſonarũ.⁊ de nomi/
nibus caꝝ relatiuis.b.
Oſtendit quid ſunt ille ꝓpꝛietates.quoniam ſunt re
lationes ſiue dicte ̃m relatõnem.non tamen ſᷣm
accidenscc.—e
Mouet dubitatõnem contra aſſignatõnem pꝛopꝛi/
etatis filij quare ſcilicet dicatur eſſe pꝛopꝛiũ vni/
geniti ꝙỹ eſt filius dei. cum etiam homines ſint fi⸗
Soluit dubitatöõnem autoꝛitate Auguſti.⁊ Hyla.p

homo dicitur filius trinitatis. et trinitas põt dici

pater hominum.e.
Applicat ſolutõnem pᷣcedentem ad ꝓpꝛietatem ſpi/
rituſſancti que eſt dnum.quia ꝓpꝛietate eſt vonũ.
vt filius natiuitate.⁊ vtroq; modo dicitur relati/
ue ⁊ ᷣm eandem relatiõeʒ.f.

Moyuet dubitatõem cõtra aſſignatõnem ꝓpꝛietatis

ſpirituſſancti. vtrum pater vel filius vel trinitas
ipſa poſſit dici ſpnſſanctus.g. ,
Repꝛobat quoꝛundam poſitõnem qui putant ſpiri

tumſanctum non dici relatiue ad patrem et filin.

Quia non viciſſim reſpondent ſibi vocabula ſed⸗

Atrum ſint celenl e esab aug. ⁊ byla. aſfi/
gpateczz.
Reſponſio vbi oſtendit eaſdem eſſe ꝓprietates.b.
Oſtendit ꝙ ſunt eedẽ re ſed differunt q;tum ad mo/
dum ſignificandi.ſcilicet in concretione et abſtra
cione.
Oſtendit q; ꝓpꝛietates ſignificẽt in cõcretone reſpe/
ctu ypoſtaſum.d.

Aſrignat nominum differentias per que ↄuenit ip/
ſas ꝓpꝛietates expꝛimi.autoꝛitatibꝰↄfirmans no/
mina illa eſſe ꝓpꝛia. e.
Pesule quomodo pꝛopꝛia diſcernunt᷑ a communi/
us. f.

Opponit ↄtra regulam.g.
Ex rñſione iam dicta elicit aliam regulam q tm̃ ſᷣm

nomen ſubſtantie dicitur illud de illo. nõ m no/

mina ꝑſonarumhh.
i.xxviij.
Oſtendit quid ſit ſignificatum huius nominis inge
nitus in ſe dicens ꝙ ſit ꝓpꝛium ꝑſone patris.diffe
rens a paternitate.⁊ dictũ ſᷣm relatõeʒ.a.
Quid ſignificet ingenitus in equipollenti ſcʒ nõ ge/
nit?? innaſcibilis. b. „„
Que ſit pꝛopꝛictas ſᷣm quam dicitur pater ingeni⸗
tus. K .
Determinat vſum iſtius nominis ingenitus.quod
qeᷓuis non habet oꝛtum ex ſcriptura.tamen licʒ eo
vti.qᷓ;uis ambꝛoſiꝰvideatur dicere ↄtraꝛium quia
boc fecit ad hereticoꝝ repᷣbenſionem. d.

Determinat dubium oꝛtum er pᷣdictis.an ſcʒ diuer⸗

ſum ſit eſſe patrem ⁊ eſſe filiume.
Incidenter determinat de pꝛopꝛietate filij ſiue nati.
nendehe ſapientia genita vel nata ꝓpꝛie dicit
de filio.f.

Oꝛ imago aliquando dici m eſſentiam ſeu eſſen/

tialiterg.
BDixxir.

Diſtinguit multiplicem aeceptõeʒ buiꝰ noĩs pꝛinci/

pium ſᷣm ꝙ dicit᷑ relatiue.a.

Membꝛa diſtinctõnis explanat oſtendẽs ꝑ auẽtes

ꝙᷓ pꝛincipiũ habet om̃s illas acceptõnes.b.

De boc nomine pꝛincipium pꝛout dicitur notiona/

liter et eſſentialiter. oſtendens ꝙ pater ⁊ filiꝰ ſunt
vnum pꝛincipiũ ſpũfancti. c.
Oꝛ pater ⁊ filius ſunt vnum pꝛin
vnitate notõnis que eſt ſpiratio.d.
Di.xxx.

Oſtendit aliqua nomina dici de deo ex tempoꝛe po/

nens exempla. a. ,„
Opponit contra exempla de hoc nomine dominus.

ꝙ non er tempoꝛe ſit dminus.quia eſt wvminus

temꝑis qð nõ eſt ex temꝑe.b.
Moouet dubium ⁊ ſoluit quõ aliquid ex temꝑe dica
Soluit dubium queſitum diſtinctõne. xviij. ibi poſt
hoc queritur Vtrum ſpirituſſanctus ad ſeipſum
referatur. Et eſt queſtio vtrum ſpirituſſanctus
dicatur datum relatiue ad ſe.cum ipſe det ſe.d.

——
„.

ncipium ſpũſſancti.

utſ
Catur
ki
onitſ
u
Delonton
Ppup⸗
Oat
Gyrhn
Quredic⸗
ſabisp⸗
tncse.
Ganne
togenn
npi
yroprn
hueturv
Qumepat
ſoͤrpb⸗
dicivnh
deſe
gtig
QAuareep
Aurep
nio N.

Moucoui
tec ſi
ſtn wa
ſchorger
Moueralaz
eusc
sſapicn
cltdilg⸗

Verumffe

tad.
Zufliusſi
Arume
eſtum⸗

Ointnut

hülinen
ſpſant

eitngit

laminthn
mock⸗
edhe
Gdlecin
bolia
dchien

Mogte
eo
1dſtnar
Cyllcti
clſthe
A
tolttre
eſtcin
Puitchet
Magtin
ene⸗
Mutiian

u s

iſnnis

er
”M

wn

Ponit ſignificatones bui noſtinis cqualis.quõ di/
catur filius equalis patri.an m ſubam an ᷣm re
lationem.ita ⁊ ſimilis.a. MJJMM
Ponit ſignificatõez huiꝰnominis ſimilis.quõ dicat᷑
filius ſimilis patri.⁊ quid ſit ſimilitudo.d.
appꝛopꝛiata oſtendit.c. .
Oſtendit ꝙ illa quc Hyla. aſſignat non ſunt ꝓpꝛia ᷣ
appꝛopꝛiata. ð
Quare dicat᷑ Hyla. ꝓpꝛia perſonarum aſſignaſſe in
verbis pꝛedictis.cum ibi non ſint expꝛeſic pꝛopꝛi
etates. e. DWl
N earundem pꝑſonaꝝ diſtinctõnem ſeu appꝛopꝛia/

De ſententia ſancti hylarij qua in trinitate pſonarũ

tionem notat Aug.alijs verbis ſine expᷣſſione tri⸗

um ꝓpꝛictatum. f. ..
Appꝛopꝛiatõnem Aug.exponit ſcʒ quare patri attri
buatur vnitasgg. H
Quare pater ⁊ filiꝰdicant᷑ eſſe vnũ vel vnus deꝰ.ſed
nõ vnus.quia tres eiuſdecm nature recte poſſunt
dici vnũ ſimpliciter eſſe ⁊ cum adiecctiõe. Res vᷣo
diuerſe nature non poſſunt dici vnum niſi dicat
quid vnum.h. .

Quare appꝛopꝛiat᷑ filio cqualitas.i.

QAuare ſpirituiſancto appꝛopꝛiat᷑ cõcoꝛdia vel con.

7

Di xxrrij.
Mouct pꝛincipalem queſtionẽ pꝛius poſitã vtrum
pater et filius ſpũſancto ſc diligant.cum diligere
idem deo ſit quod ceſſe.a.
Peſpondet queſtioni ſed nõ rñdet obiectõni.b.
Mouet aliaʒ queſtionem pꝛioꝛi ↄſimilem que facit
ad eius explanatõnem. Atrum ſcʒ pater ſit ſapi/
ens ſapientia genita.vel ſapientia quã genuit.ſi/
cut diligit amoꝛe qui ab ipſo ꝓceditt.

Atrum filius ſit ſapiens ſapientia genita vel ingeni

ta. d.
An filius ſit ſapiens ſeipᷣo vel ꝑ ſeipᷣm.E.
Vtrum pater duplicem non vnam tm̃ habeat ſapi/
entiam.f.
Oꝛ in trinitate eſt dilectio que cſt trinitas.et tamen
ſpũſſanctus eſt dilectio que non eſt trinitas.nec
ideo ſunt due dilectõnes.ita ⁊ de ſapia.g.
Redit ad pꝛincipalem queſtionem obijciens ex de/
terminatõne ſcde queſtõnis.ꝙ qua ratõne pater
non dicit᷑ ſapiens ea ſapientia quã genuit.cadem
videt᷑ debere dici ꝙ non ſit diligens pater vel fili⸗
us dilectõne qua ab vtroq; ꝓcedit.h.
ZLoco ſolutionis infufficientiam ſuam allegat.⁊ hãc
queſtõnem dte iga ncan lectoꝛi relinquit.i.
i. xxxiij.
Oſtendit ꝙ; pꝛopꝛietates ſunt ipſe perſone ⁊ in per/
ſonis ꝑ naturam ipſius ꝓpꝛietatis quia eterna eſt
⁊ diſtincta.a.
Concludit idem ꝑ violentiam ſabellij.b.
Concludit hocipſum per naturam diuine ſimplici ⸗

Autoꝛitate aſtruit ꝙ pꝛopꝛietates non tm̃ ſint ꝑpſo⸗
ne ſed etiam diuina eſſentia ſeu natura.d. H
Ponit obiectõnem ꝙ pꝛopꝛietates non ſunt perſo/
ne.et quia rationalis videtur.reſpondet ad veri
tigtem. e. M
DPonit aliam obiectõnem.⁊ quia curioſa eſt.reſpon

det bomini non ratönif.
Reſumit rationem illoꝛum et reſpondet ad verita⸗
Subiungit eoꝛum interrogationem quomodo ſcili⸗
cet ꝓpꝛictates poſſunt eſſe in natura.nec eam de/
terminent. Et quia curioſa eſt. pfigit terminũ bu⸗

mane inquiſitõni.c.h.
Reſpondet autoꝛitati Aug.que ſumpta eſt ab expo
ſitione pſalmi qua opinionem ſuam ſcilicet ꝙ P/
pꝛietas patris vel filij nõ ſit demuniunt.ii.
Reſpondet alie autoꝛitati Augu.que ſumpta eſt ex
vj.de tri.qua nitit᷑ ꝓbare ꝓpꝛietates ꝑſonaꝝ nõ eſ⸗
ſe dei ſubſtantiam.dd8d. “-
Ponit erroꝛem quoꝛundas dicentium perſonas nõ
eſſe diuinam naturam qdð autoꝛitate Hyla.con⸗
firmare nitunf᷑. Sðèð
Erꝛoꝛem pꝛedictum elidit ex ſano autoꝛitatis Hyla
rij intellectu quem elicit ex ſequentibus verbis
Incidentem queſtõnem diſſoluit quare ſcilicet non
dicunt᷑ tres pſonę vnius dei. ſicut dicunt᷑ tres per
ſone vnius eſſentec.
Oſtendit ꝙ ↄmunia appꝛopꝛiant᷑.quia licet poten/
tia.ſapientia.bonitas.de deo ſᷣm ſubſtantiam di⸗
cant᷑ in ſcriptura.tamen ſolent hec nomina diſti/
cte ad ꝑſonas interdũ referri.e98
Reddit ratõnem appꝛopꝛiatõnis.quare patri potẽ
tia. filio ſapientia. ſpirituiſancto bonitas attribu-
atur.cum ſit vna potentia.ſapientia.bonitas.tri/
De hoc nomine homouſion qð dicit ↄꝑatõeʒ eſſen/⸗
tie ſiue nature ad ꝑſonas.vbi in auẽtem receptux,

ſit ⁊ quid ſignificet.f.

9

Tradit generalem voctrinam de nominibus ꝗᷓ tralt ·

aatiue ⁊ ſimilitudinem de deo dicunt᷑ Kg.
Ponit pꝛedictoꝛum epilogatõnem in qua tractatuzʒ

de ſacramento trinitatis et vnitatis finit.oñdens
ſe potius vfcclſe uſteciſe b. sä
i.xxxv

De ſcientia dei.que cum ſit vna.quõ ſoꝛtitur plura
nomina. a. ss
Cum dei ſcientia vel pꝛeſcientia ſit eterna.quomodo
ergo bʒ ſe ad temꝑalia vel creatabb.
Neſponſio preleiencis et diſpoſitio et predeſtina-
tio quaſi relatiue dicuntur ad futuras res vel fa/
ciendas.c. H ⸗
O ſcientia dei non tiñ eſt de tempoꝛalibus ſed etiaʒ
de eternis. d. l
Cum dei ſcientia ſit ens.quomodo ergo cognoſcat
non entia. e. ”ù
ʒ eadem ratione dicunt᷑ omnia ei pñtia.f.
Qualiter res dicantur eſſe in B a parte eius in quo
ſunt. Atrum ſcilicet ſunt in dei eſſentia ſicut ſunt
in dei pᷣſcientiaaa. .
Qualiter res dicantur eſſe indeo a parte ipſarum
met rerum. Atrum ſcilicet mala debeant dici eſſe
in deo vbi ſunt omnia bona.cum vtraq; ſint in
eius cognitione et pꝛeſcientia.omnia enim cogno

Oꝛ non ita cognoſcit deus mala vt bona. qa mala
tm̃ ꝑ ſcientia. bona vo ꝑ appꝛobatõeʒ et benepla
citum.c. S
Quare bona tĩ dicant᷑ eſſe in deo ⁊ nõ mala.d.
Quõ ↄueniant iſta tria omnia eſſe ex deo ⁊ ꝑ ipſum
⁊ in ipſo.e. . .—
Quõ differant omnia eſſe ex deo ⁊ ꝑ ipᷣm et in ipſo ꝑ.
diſtinctönem pſonan.
Quõ differant ex ipſo ⁊ de ipſo.i.ꝙ nõ om̃ia q̃ ex deo
ſunt etiam de ipio ſunt.ſed ccõuerſo.g.
Epilogus pꝛedictoꝛum . p.
BDHixrvij.
Oſtendit modũ eſſendi deum in rebus.a.
Confirmat autoꝛitatibus ꝙ deus eſt vbiq; per eſſen

Oſtendit ꝙ deus in ſolis ſanctis nõ modo eſt ſed eti

am habitat ꝑ gratiam.quia nõ vbicunq; eſt babi
tat.ſed cconuerſo vbi habitat ibi eſt.c.

Mititur dictoꝝ intelligentiam aperire.⁊ ratõnabili

ter manuducit.d..
Stultam ratõnem excludit.e.
In admiratõnem erigit ꝙ deus inbabitatoꝛ eſt quo
rundam non cognoſcentium eum ⁊ non quoꝛun/
dam cognoſcentium.f. . .
Quõ deus totus vbiq; ſit ꝑ eſſentiam. nõ poteſt in/
telligi ab humano ſenſu.g.
Excludit eos qui pᷣumptuoſe ſoluunt.quomodo de
us vbiq; ſit ꝑ eſentiam.potentiam.pñtiam.h.
Abijcit eos qui irꝛatõnabiliter querũt quomodo de⸗
us cum ſit in omnibus rebus cſſentialiter.non ta
men ſoꝛdibus rerum inquinet᷑.i.

Oſtendit q; immobilitas ⁊ incircũſcriptibilitas cõ/

uenit deo..k.
NRemouet illocabilitatem ⁊ incircumſcriptibilitates
a natura angelica ⁊ omni natura creata.l.

—

onit opinionem quoꝛundaʒ q dicũt ſpũs creatos
nõ moueri loco nec eſſe locales.m.
Concluſionem ſuam infert ex pꝛedictis q ſpiritꝰ cre
ati ſunt locales ⁊ circumſcriptibilcs quodaʒ mo/
do.Spũs vo dei omnino incircumſcriptibilis.n.

Deus eit vbiq; ſine locali motu.qdð cũ repetitione

ſuperioꝝ confirmat autoꝛitatibus.o.

Oppoſitõnem mouet ⁊ ſoluit qua videtur ꝓbari ꝓ

deus mutetur loco.p.
Epilogus pᷣdeterminatoꝝ vbi oſtendit ratõnem ſi/
tus pꝛeſentis capituli.q.
. ¶ Bi. xxxviij.
Hic redit ad ꝓpoſitum repetens ſuperiꝰdicta vt ad/

Z

dat alia.a.

Vtrum pᷣſcientia ponat pꝛeſcitum ꝑ modum eauſe

vel effectus.b.

Quid ex pꝛedictis tenendum ſit cum determinatio/

ne autoꝛitatum.c.
Vtrum pſcientia ponat pᷣſcitum ꝑ modum neceſn/
tatis vel ↄtingentie vel infallibilitatis.d.

. „ „ „ 1. xix. — „ 5
Vtrum ſcientia dei poſſit augeri vel minui.vel ali⸗

Auo modo mutari.vtrunq; enim videtur poſſe p

Oppoſitio ꝙ deus poſſit nouiter vel er tempe ſcire
vel pꝛeſcire aliquid.

bijcitur autoꝛitate Hiero. tra hoc ꝙ deus ⁊ ſem⸗
per ⁊ ſimul ſcit omnia.c. 2 4

Vacuis ſumina pꝛedictoꝛum cum additõne quoꝛũ⸗
ſtam. d.

De pᷣdeſtinatõis a dditate. ⁊ ĩ quo differat a pᷣſciẽ⸗

De pꝛedeſtinatõnis neceſſitate. vtrum ſcilʒ aliquis

pꝛedeſtinatoꝛum poſſit damnari.vel repꝛoboꝛuʒ
ſaluari.b.

Quid ſit repꝛobatio dei.et in quibus ↄſideret᷑ et qͥd

ↄnotat inqtum pᷣcognitio.c.
Quis eſt repꝛobatonis effectus.d.
Repꝛobatio habet cauſam meritoꝛiam qtum ad cõ
notatum qð eſt obduratio. pᷣdeſtinatio vo nõ ſic
q́;tum ad ↄnotatum qð eſt gratificatio.a.

Remouet opinionem que duecre poſſet in crꝛoꝛem
in quo fuit aliquando Auguſti. ſed poſtea retra-

*

ctauit.b.
NRemouet opinionionis erꝛonce defenſionem.c.
Remonet pᷣſumptuoſam de pᷣdeſtinatõne inquiſiti⸗/
onem. qua aliqui falſa de occultis dei diſſerucrũt
carnaliter. d.
Atrum deus deſinat aliqua ſcire vel pᷣſciree.
DOceus nihbil deſinit ſef. 4
i. xlij.
Oſtendit ꝙ dei potentia eſt om̃ipotentia.quia eſt re
ſpectu omniũ poſſibiliũ qᷓ poſſibile eſt eſſe.a.
HBenouer a deo illa poſſibilia que poſſe non eſt po/
tentie. b.

Ponit ratõnes que atteſtantur diuine potentie que

Hm duo conſideratur.c.-

Alias ratõnes omipotentie autoꝛitate Aug.⁊ Criſ.

docet ap pꝛedictas duas reducere.d.
Determinatio pꝛemiſſaꝛum autoꝛitatũe.
Di.xliij.

*

Opinio erꝛonea quoꝛundam dicentium deũ nil poſ-

ſe niſi quod facit. a.
Soluit multiplicem ratõnem illius opinionis.b.
Pꝛima ratio ſumpta a ratiõe boni ⁊ iuſti.c.
Secunda ratõ ſumpta a ratõe debiti.dd.
La cis ratio ſumpta a ratõne faciendi et dim ittẽ/
i. e.
Quarta ratio ſumpta ex ratõne pᷣſcientie deif
Quinta ratio ſumpta a duplici autoꝛitate Augg.
Autoꝛitatibus ↄfirmat veritatis aſſertõnem que eſt

„

in huiꝰopinionis ↄtrariam partem.deum ſcʒ plu⸗
ra qᷓ;ᷓ facit facerc poſſe.h.
An deus poſſit facere aliquid melius qᷓ; fecit.a.

AVtrum deus alio vel melioꝛi modo poſſit res facee

qᷓ; facit.b.

AQuerit vtrum deus ſemper poſſit omne quod olim

potuit.⁊ opponit ꝙ non poſſit.c.

Soluencdo contrarium eius quod dixit ſupꝛa. aſſe-

rit ꝙ omnia ſemper poteſt que aliquando po/

tuit. d. —
De voluntate dei que eſſentia dei vna eſt et eter⸗
na. 2.

Soluit dubitationem ꝙ licet ſit ides deo elle quod

eſſe. non tamen poteſt dici deus eſſe omnis que

„GeH

ae
n
volt
Ales
olenon
ohytus
Ponitnn
goe
Cop⸗
uin
gcloetp

Oriatady⸗
ſtchtun
Obicconen
tcligen⸗a
ſtib.
Obictad,
Cfeaust
Oypponita
Uittturt
lgcſere
Opponta
Atonittt
lopun
ſoooloa
ſſe⸗

Alnotoeot

urmafen
Cyonteopr
ſeimnlut

upent,

Pnmnclcki⸗

ſtdeni

Aminzi
faena
in
Cilagben⸗
Dſengtga⸗
cckfite⸗
hhlpten
husbonuf⸗
unnbusin

W
initobe

letalen
nuge
Rräe

Nherſech

le

4
ods 4 e
dugf.

ree .
. 15
eieüni
ckgrhenn
mo N, 9
. i ſol,e
Agälgier,

Seneeeee.
Sannrdig
„ e

Paeen .* .
dd

RKt.
õl
mu.
maciNdi

on Csre

ð
i⸗ Mu 8
õ

„ ee⸗,
Aniziiin
Rq

evltimteid

Q dei voluntas ſumme bona.eſt ohiũ quẽ hiatu/
raliter ſunt cauſa pꝛima.cuiꝰcauſa nõ eſt queren/
da.qꝛ nullam habʒ.cum ſit eterna.c.
M voluntas dei eſt omniũ cauſa generaliſſima.d.
Aoluntas dei eſt multipliciter dicta.eę.
Ponit modum pꝛincipalem accipiendi boc nomen

voluntas ſᷣm quem dicitur volũtas beneplaciti.f

Ponit modos nõ pꝛincipales ſed tropologicos ſᷣm
ꝙ voluntas accipitur pꝛo ſigno voluntatis.g.
Epilogus pᷣdictoꝛuʒ q quinq; ſupꝛa ſunt poſita que
dicunt᷑ ᷣm tropum.⁊ ideo diſtinguat lectoꝛ vbiq;
ꝓ quo eoꝝ accipiat᷑ voluntas.b.

i.xlvj.
Obijcit ad partem falſam ꝙ voluntas dei caſſaꝛi po⸗
teſt q;tum ad effectus bonos.a.
Obiectõnem pꝛedictam ſoluit exponens quomodo
arelligendum ſit illud.volui congregare ⁊ nolu/
4 1.
Obijcit ad ꝑtem falſam ꝙ voluntas dei fiat qᷓtũ ad
effectus malos.c.
Opponit ad partem falſam ꝑ pꝛobationem que in⸗
nittitur ratõni qua conant᷑ pbare deum velle ma
la eſſe vel fieri. d. .
Opponit ad ꝑtem falſam ꝑ ꝓbatõnem que innitit
autoꝛitati.e.
Solutio pꝛime obiectõnis innitens ratõni cõtra il⸗
ias dicunt dei voluntate nõ fieri mala vel nõ
e.f.
Solutio ſcdðe obiectõnis innitens auẽti Aug.q dici/
tur mala fieri bonũ eſt.g.
Opponit ad paꝛtem veram oſtendens eſſe bonum
fieri mala.Et pꝛima rõ ſumpta eſt ab hoc ꝙ ideʒ ẽ
fieri deo actoꝛe ⁊ deo volente.b.
Secunda ratio ſumpta eſt ab hoc ꝙ eadem eſt cau⸗
ſa qua malum fit ⁊ homo eſt deterioꝛ. vel aliter ꝙ
in deo nõ eſt cauſa vt ſit hõ deterioꝛ.i.
Tercia ratio ſumpta eſt ab hoc ꝙ malum facit ten ⸗
dere ad nõ eſſe.ideoq; deo autoꝛe non fiunt ma/
9. k. J
Ponit obiectõnem quoꝛundam ſophiſticã qua ꝓba
re nitunt᷑ ex deo eſſe ꝙ mala fiant.l.
NReſponſio vbi ↄcedit om̃e verũ eſſea deo.⁊ ſophiſ⸗/
ma aperit.m. .
Partem queſtionis appꝛobat illoꝝ qui dicũt deum
nõ velle mala fieri.n.
Autoꝛitate Aug. oſtendit voluntatem dei ſemp eſte
efficacem ⁊ nunqᷓ; impediri.a.
Oſtendit dei voluntatẽ eſſe efficacẽ nõ voluntate ſi⸗
gni ſed beneplaciti.b.
Oſtendit q cõtra quandã voluntatem ſigni bñ po⸗

7

teſt ficri.c.
Epilogat pᷣdeterminata. Et quare deus pᷣcepit om̃i/
bus bona facere ⁊ mala vitare.cum nõ velit h̊ ab
omnibus impleri.d.
Bi. xlviij.
Oſtendit ꝙ ad ↄformitateʒ voluntatis noſtre ⁊ di/
uine nõ ſufficit ↄfoꝛmitas in volito.vel aliter. O
aliquãado bomo bona voluntate aliud vult q;; de⸗
us.⁊ aliquando mala id quod deus bona volũta
re vult. a.
Oſtendit ꝙ ad ↄfoꝛmitatẽ voluntatis noſtre ⁊ diui
ne non ſufficit cõfoꝛmitas in opere operato. Ael

alitet. O? bonia dei voluſitas mala hominum vo⸗
luntate implet᷑. vt in paſſione xpᷣi ↄtigit.vbi qd/⸗
dam factum eſt qd deus bona. ⁊ iudei mala volũ
tate voluerũt.voluerũt tamen ⁊ aliqᷣd qð de? non

„

voluit. b.
Soluit queſtõnem collateralem vtrũ ſancti debeant
paſſionem chꝛiſti veile. c.
Mouet queſtõnem circa pꝛedictam quomodo ſen/

tiendum ſit de paſſionibus ſanctoꝛuʒ an velle an
nolle debeamus. d.

m —wUW0—N——————

—

rrrrrrrr

latun
lam
D

gn

lotmuſcthen
u iaiin
ſichang
Hionote⸗
L gcchangate
es Koſettan
ſrtdennten
ithg deisfeen
eugtun di
enlienz 40l
4 iegeſe
ihſcandid t
—
Kunna

E

.
2*

P N
* 4
NR ſeent
. ANNe
S“M
„ . “
„„
IRN 4
N
mdtäd
4 4* . 4
H
14
1nodneſſ
2„

* Kene 4

VR/ W *
.
mer ehet
NH
NR
6 eee
Dena
dite
õü
„ 1 .
E
„ „ 7
eeede
NN.
d r 1 “
N.
4
he
—
—
eett
1.
4 e
64
õ
Stno
. 4 eE
4ee
R7„
„*
i. Jnis
*
4, 2 lee
teij
„ 434
nl 4
N,
6& 8 e
4 S
24
4
dM
„ N 1

LEH

„I
N „,

nes ulle autoꝛitates intelligunt᷑ de pſcrutatõe curio
ſa nõ de ꝓſcrutatione ſtudioſa. Nam ipſe dñs dixit
iudeis. Yohᷣ.v. Scrutamini ſcripturas ⁊c. ¶¶ Quod
ob ꝙ ille modus nõ cõpetit ſacre ſcripture.Oicẽdũ
ad boc.qꝙ liber iſte ad ſacrã ſcripturã reducit᷑ ꝑ mo/
dũ cuiuſdã ſubalternatiõis.nõ Bea ꝛgetvatis S⸗
militer ⁊ libꝛi doctoꝛuʒ q̃ ſunt ad fidei defenſionem.

qð ptz ſic. Quia nõ quelibet detminatio trabens i

partẽ.facit ſubalternationẽ ſcie.ſᷣ determinatio qͥda

nodo viſtrabẽs. Mã ſcia de linea recta nõ dẽ ſubalt᷑

yan geometrie.ſ ſcia de linea viſuali.qm hec dermi/
natio q̊dãmodo trabit ad alia pᷣncipia. QOm̃ ſacra

ſcriptura eſt de credibili vt credibile.bic eſt de credi/

bili vt facto intelligibili.⁊ bec det᷑minatio diſtrahit.

MNam qð credimus debet᷑ auẽti.⁊ qdð intelligimꝰrõ/

ni. Hinc eſt. ꝙ ſicut aliꝰmodꝰ certitudinis eſt in ſcia
ſupꝑioꝛi.⁊ inferioꝛi.ita aliꝰ?modꝰ certitudinis eſt in ſa
a ſcriptura. ⁊ alius in hoc libꝛo.⁊ iõ aliꝰmodꝰ pce/

dendi. Et ſicut ſcia ſubalternata vbi deficit. redit ad
certitudinẽ ſcie ſubalternantis ꝗᷓ maioꝛ eſt. Sic etii⸗

rñ mgro deſicit certitudo ratõnis.recurꝛit ad auẽtes
ſage ſcripture.q̃ excedit omnẽ certitudinẽ ratõnis.

12 (06

1

tu obijcis ꝙ dz ↄuenire materie. Dicendũ.ꝓ

Zuenit.Et ꝙ obꝛ ꝙ credibile eſt ſup rõnẽ. verũ eſt ſu
per ronẽ q;tũ ad ſciazʒ acqᷣſitã.ᷣ nõ ſupꝛa rõnẽ cleua

tã ꝑ fidẽ ⁊ ꝑ dvnũ ſcie et intellectꝰ. YFides em̃ eleuat
ad aſſentiendũ.ſcia ⁊ intellæct? eleuant ad ea ꝗᷓ credi
ta ſunt ad intelligendũ.

oni.tũc aufert locꝰfidei.qꝛ in aia hois dñat᷑ violẽtia
rõnis. Sed qñ fides nõ afſ entit ꝓpter rõnẽ.ſed ꝓpter

amoꝛẽ ei? cui aſſentit.deſiderat babere rõnes.tuc nõ

euacnat rõ humana meritũ ᷣ augẽt ſolaciuʒ.⁊ pᷣmo
mõ intelligit Greg.ſiliter ⁊ biero: nõ ſunt inducèc
da arguméta dyaſetica. quibꝰ hõ pᷣneipalit initat᷑. q

innitenqũ ẽ aucti pꝛincipaliꝰ q; rõni.¶ Queſtio.iij.

De cauſa finali. Et cum dictuʒ ſit ꝙ liber iſte eſt ad

reuelandum abſcondita. querit᷑ vtrũ opꝰboc ſit con
templationis gra. vel vt boni fiamus: Et ꝙ ſit vt bo
ni fiamꝰ.vr̃ ſic. Om̃is doctrina q;̃ eſt de bis ſine qͥrũ

cognitiõe nõ ↄtingit recte viuerc eſtvt boni fiamus.
ſed iſte liber eſt ad cognitõem nfe fidei. ſine qᷓ impoſ/
ſibile eſt placere deo.nec recte viuere.vt dꝛ Hebr. xj.

Siſte liber eſt vt boni fiimus. ¶ Itẽ ois doctrina q

uenit cñ virtute in obiecto.eſt vt boni fiamꝰ.bec
ſe manifeſta eſt. ̊ hec doctrina ↄuenit cũ fide in obie
cto.q eſt de creibili de q̊ etiã eſt fides ſiue in qͥ.ẽᷣ ⁊c.
Utẽ doctrina ꝑticularis ↄuenit cũ totali in fine.ſᷣ
R.nis totalis ſcripture ſacre. nõ eſt tm̃vt fiamꝰboni.g
tiã vt fiamꝰ bti.⁊ beatitudo ẽ optimũ.igit᷑ finis iſti

us ſcic eſt vt boni fiamꝰ ¶ Coõtra. mgf dicit in litera
ꝙ finis ſiue intentio ſua eſt theologicaꝝ inqͥſitionuzʒ

abcita pandere. ſ hoc ꝑtinet ad eũ cuiꝰ finis eſt ſpe⸗
culatio.g c. ¶ Itẽ ſcia que eſt vt boni fiamꝰ.ptinet

ad moꝛes.ſcd cũ theologia ſit de fide nõ de moꝛibꝰ.

14

liber auũt iſte de his que ſpectant ad fidẽ.nõ de his ᷓ
ſpectat ad moꝛes. opꝰ ̊ nõ ẽ vt boni fiamꝰ.¶ Itẽ
dis ſcia que cſt vt boni fiamꝰ eſt pꝛactica. ſed ois ta-
lis eſt de his qᷓ ſunt ab ope noſtro.ſ bec nõ eſt de bis
q̃ ſunt ab ope noſtro.ſed a deo. eſt ↄtẽplatiõis gr̃a
nõ vt boni ſamus. Aſce⸗ ad intelligentiã pᷣdictoꝛuʒ
notandũ eſt ꝙ ꝑfectibilis eſt intellect?ꝰ noſter a ſcia.
Hunc aũt ↄtingit ↄſiderare triplicit.ſ.in ſe vel ut
extendit᷑ aq affecti vel ꝓut extengit ac opus. Gré

uant ad ea qᷓ credi ¶ Oe c efficiente. Et dẽ fuiſſe mar pe
D obi. ꝙ nõ auenit fini piſienſis eps. Sed ꝙ nõ debeat dici autoꝛ buiꝰlibꝛi

q; cuacuat᷑ maun Rueng⸗ ſenclk Weerſe rati

dit᷑ aũt intellectꝰ ꝑ modũ dictantis ⁊ regulantis ſᷣm
bhunc triplicẽ ſtatũ.et qꝛ erꝛare poteſt. habet tripliceʒ
babitum diſcretiuñ. Mam ſi conſideremus intelle-
ctum in ſe. ſic eſt ꝓpꝛie ſpeculatiuns.
bitu qͥ eſt ↄotẽplationis gra.que dicit᷑ ſpeculatiua ſci
entia. Si aũt ↄſideremꝰipᷣm vt natũ extendi ad opꝰ.
ſic ꝑficit᷑ ab habitu vt boni fiamus. ⁊ hic eſt ſcia pꝛa
ctica ſiue moꝛalis. Si aũt medio mõ cõſideret᷑.vt na

cit ab ba

tus extendi ad affectũ.ſic ꝑficit᷑ ab habitu medio in-
ter pure ſpeculatiuũ ⁊ practicũ.qui ↄplectit᷑ vtrũq;.

t⁊᷑ hic habit?dicit᷑ ſapia.qꝛ ſimul dicit cognitionq; et

affectũ. Sapientia em̃ doctrine eſt ̃̃m nomen eius.
Ecci.vj. Ande bic eſt ↄtẽplationis gratia.⁊ vt boni
fiamꝰ.pꝛincipaliter tñ vt boni fiamꝰ.talis eſt cogni/
tio tradita in hoc libꝛo. Mã cognitio hec iuuat fidẽ.

⁊ fides ſic eſt in intellectu vt quaãtũ eſt de ſui ratiõe.

nata ſit monere affectũ.⁊ boc patet. Mã bec cogni/

tio. xpᷣs ꝓ nobis moꝛtuꝰ ẽ.⁊ cõſimiles.niſi ſit hõ pcc

catoꝛ ⁊ durꝰ.monct ad amoꝛẽ ⁊ deuotionẽ.ñ ſic iſta.
circulꝰvincit diametꝝ ⁊c.Cocedẽdũ ẽ ꝙ ſcia pñtis
libri eſt vt boni fiamꝰ. ¶ Qð obꝛ. ꝙ eſt ad pandẽdũ
abſcõdita.Dicẽdũ.ꝙ ibi nõ ẽ ſtatꝰ.qꝛ illa reuelatõ oꝛ
dinat ad affectũ. ¶ Qð obꝛ.ꝙ nõ eſt de moꝛibꝰ. nec

de bis q̃ ſunt ab ope nr̃o.iã pʒ rñſio ad illud.qꝛ ipſe
loqt de illa ſcia qᷓ ꝓpꝛie ẽ vt boni fiamꝰvt de pꝛactica.

Oueſtio.iiij.
r9 lombardus

videt᷑. Ille ſolꝰ dicẽdus ẽ autoꝛ libꝛi qͥ ẽ doctoꝛ ſiue

actoꝛ voctrinc. Sʒ ſicut dicit aug.i libro de maſ ſolꝰ
xps eſt doctoꝛ. ſolus dʒ dici buiꝰ libꝛi autoꝛ.¶ Itẽ
ſicut dicit phs in ethicis. Mõ quicũqʒ facit gramma

ticalia vel muſicalia debet dici grãmaticus vel mu⸗

ſicus. vtpote ſi faciat caſu vel foꝛtuna vel alio ſuppo
nente ſiue dicente. Sed magiſter boc opus cõpoſuit

ex aliena doctrina. ſicut ipe dicit in litera. q in oꝑẽ
re maioꝛũ exempla doctrinãq; repies. nõ debet di/

ci auctoꝛ. Si tu dicis. ꝙ nõ tm̃ hic eſt doctrina ſan-

ctoꝝ ſed etiam ſua. cuius ratione debet dici auctoꝛ.
Contra.a maioꝛi ⁊ dignioꝛi debet fieri denominatio.
Sed męgr dicit.ꝙ ſi pauliſper vox ſua inſonuerit.et

tunca paternis limitibꝰ nõ diſceſſit. ergo non debet

iſte liber dici eſſe magiſtri. ¶ Contra. conſtat ꝙ deus
hoc opus non ſcripſit digito ſuo.ergo babuit alium

Vctoꝛem. Sed non eſt dare aliũ niſi magiſtrũ. cc.

Item auctoꝛitas magiſtri in bac parte recipitur.
ideo cum ipſe dicat in litera. in multo latvꝛe ⁊ ſt udo/
re hoc volumen deo pꝛeſtante compegimus. ergo vi

detur ꝙ ipſe fuit autoꝛ pꝛeſentis libꝛ. ¶¶ E. ad in/ 1

telligentia dictoꝝ.notandum.qꝙ quadrupiex eſt mo
dus faciendi libꝛum. Aliquis enim ſcribit alienam
materiam.nihil addendo vel mutando. et iſte me/⸗

re dicitur ſcriptoꝛ. Aliquis ſcribit aliena addendo

nõ de ſuo.ct iſte compilatoꝛ dicitur. Aliqͥs ſcribit ⁊

aliena ⁊ ſua:ſed aliena tanqᷓ; pꝛincipalia.⁊ ſua tanqỹ

annexa ad euidentiam.⁊ iſte dicit᷑ cõmentatoꝛ. Ali⸗
quis ſcribit ⁊ ſua ⁊ aliena.ſed ſua tanqᷓ; pꝛincipalia.
aliena tanq; annexa ad cõfirmationẽ.⁊ talis debʒ di
ci autoꝛ. Calis fuit magiſter. qm ſentẽtias ſuas po/

nit. ⁊ patrũ ſententijs ↄfirmauit. VUñ vere debet dici

autoꝛ huiꝰ? libꝛi. Að gᷓ obꝛ.ꝙ ſolus xpᷣs ceſt doctoꝛ

⁊ auctoꝛ. Dicendum. qꝙ ſicut dicit Augꝰ.in libꝛo de ĩ &

doctrina xpᷣiana. Docere eſt dupliciter ſicut dicitur
dupliciter aliqs facere videre. Aliter em̃ facit vide/
3 §

25

15

BR

Balance Q

N Focus O

M.

11

10

3 4 5 6

2 ) Copyrht 471999 VXyMaster Gmbti wwvyxymaster com

2

-Euroskala Offset

VierfarbSelector Standard“