tioue.eſſentia.ꝑſona.⁊ notio. Tercio modo differꝛe

ratoõne eſt differꝛe m pluralitatem diſtinctõnis que

nõ inducit diuerſitatem in eſſentia vel in natura.ta
men tantam inducit differentiam ꝙ vnum nõ dicit
de altero. ⁊ ſic differt ratõne ꝑſona a ꝑſo na. et pꝛie⸗
tas a ꝓprietate. Et pꝛima quidem differentia ym ra/
tionem eſt minima. quia nibil reſpondet a paꝛte rei.
ſed vltime reſpondet. Mon vult Oama. igit᷑ diuide⸗
rerem ↄtra ratõnem. niſi jᷣm ꝙ res accipit᷑ ꝓ natu/
ra.nec etiam ſic oĩno diuidit.ſed quaſi a ꝑnincipali
nomiat. Ham in creaturis non ſolum eſt ↄmuni/
tas ritonalis. imo etiam naturalis. Mam petrus et
paulu nõ tm̃ in ratõne ↄueniunt.ſed etiam in natu
ra anuni. ¶Ac illud q obijcit᷑ ꝙ, h tollit ſummas
ſimpliutatem. dom ꝙ differentia ratõnis.quedam
fundai ſuꝑ quid abolutuzſ iue ſubſtantiale ſiue ac-
cidentale.quedam aũt ſupꝑ reſi pectum ſiue modum

ſe babeidi. Et pꝛima differentia oino repugnat ſim-

„ „ „

plicitaſ. ⁊ nõ poteſt eſſe in eo.ſcda vo nõ repugnat

Mam yridemus reſpectũ aliquem de nouo cſſe circa

QAliquid illo nullo mõ mutato. Aidemus ẽt aliquid
habere plures reſpectus.ipſo ſine ↄpoſitõne exiſten

te. Dòm igf ꝙ ꝓpꝛietates perſonales ſunt reſpectiue

nõabſolute.⁊ ideo poſſunt differꝛe ratõne reſpectu
un:quia pſona ſuppoſitum ſiue ypoſtaſim dicit.ſed
Mietas dicit habitudinẽ ad alterum. Ex boc patet
ſequens. Quia em̃ ꝓpꝛietates eſſentiales ſunt abſo⸗
lute.nõ poſſunt dicere realem differentiam niſi eẽn⸗

tialem habeant. ideo ſolo modo loquendi differũt.

Mon ſic ꝓpꝛietates pſonales. AVñ pꝛietates eſſenti⸗
gles oino cranſeunt in eſſentiam. ſed pſonales non.
d ill ud quod obijcitur. eſſe entia ſeipſa differt.
dom ꝙ eſſentia diuina non poteſt referꝛi niſi ad ali/
am effentiam. ad aliam autem nõ refertur. quonias
relatio dicit oꝛdinem ⁊ habitudinem. Sicut autem

vult philoſophus.deus non oꝛdinat᷑ ad res ſed res

ad ipſum.⁊ ideo ibi nõ eſt relatio niſi ſolo modo lo⸗

quendi.ſed cum pſona ad pſonam refertur. ibi vere
eſt oꝛdo oꝛiginis. eShaRudo ideo vera rela-
tio.⁊ ſic patet illud.. Ad illud quod obijcit᷑ q cre/
atura ſeipſa refertur.dᷣm ꝙ referi ſeipſo poteſt itel/
ligi tripliciter. Aut quia inter rei rſbecuin 2æ eſſen-⸗

am nõ cadit medium. qu ſentia eſſentiali⸗
ter dependet.⁊ ſic quidem reperitur in creaturis. ſic
em̃ refertur materia ad foꝛmꝗ ⁊ foꝛma ad materiaʒ.
Ande dicit pᷣus ꝙ materia bocipᷣm ꝙ eſt. ad alteꝝ
eſt. tamẽ nec matenia eſt ſuus reſpectꝰ.nec foꝛma eſt
ſuus reſpectus.quia nõ habet oimodam ſimplicita⸗

tem. Alio modo eſt referꝛe ſeipo.qꝛ inter id qd refer
tur 2 ſuñ corlatiuum no cadi

it Aliauochranz q&
E

n ſit alterum lor. liepater tefat ſeipſo adflis.
2 ecõuerſo. Nam pater eſt ſua paternitas.⁊ hoc pꝛo

pter ſummã ſimplicitatem. Lercio mogo refern ſe⸗

ipſo eſt. quia ipm qd refert᷑ nõ eſt niſi relatio ⁊ reſpe

ctus purus.⁊ hoc eſt impoſſibile eſſe neq; in deo ne/

Sin arua Quia ſicut dicit Augꝰ. Ome quod re

ertur eſt aliqͥd. excepto eo qd; relatiue dicitur. Alio/

quin relatonis eſtz relatio.⁊ ſic patet ꝙ om̃is ppꝛie/

tas relatiua ſiue ſit in So ſiue in creaturis neceſſaꝛio
diftert ab aliqᷓ modo ab eo cui?eſt pꝛietas.et magis
in creatura q́; in creatoꝛ:e. ⁊ intelligant᷑ omia bec ſi/

ut piius aſſignatieſt. qiñ omſereſpectiun ſindatur
ſuꝑ aliqð abſolutuum.

¶ Be. ꝓpꝛietatibꝰ quid ſint.Et ꝙ ſint relatoõnes videt·

l diele e tin Paumrſt v edene
filium. ſed filiatio eſt relatio.igit᷑ ac. ¶ Item Dam̃.
Dicamus diuinaz verbi ypoſtaſis naturam modo
⁊ habitudine a paternali ypoſtaſi differentẽ ſed mo
dus habitudinis eſt relatio. igit᷑ c. ¶¶ Item Wich

td ſancto Aicto.in lib. de trini.dicit. ꝙ pſone diſtin/

tra.

videt᷑ ratone.quia pꝛiuz eſt ð ↄuenit ſoliſed ſdihil
abſolutum eſt ↄomunicabile in diuinis et cou niens

guunk PMricrate ougiiis ſed orlos in vluinie no et
motus led habitudo. ergo 2 relatio. ¶ Ite bocipſu⸗

lens
ſoli.igit᷑ ommis pꝛictas pſonalis eſt relatio. Kon⸗
Sicue patefnitas eſt glatio ſi magnitaco
titas. bonitas qualitas. ſed magnitudo demno
gquãatitas. nec bonitas qualitag. igit᷑ nec paer

cſtrels tio. ſed penitas eſt paietas. igit 26. Bi di

no eſt ſimile. qꝛ alig tranſent in ſubſtantin relatio

no. trarium oſtendit puimo ſic. Sicut qun titas eſt
vnuſ genus diſtinctum a ſubſtantia. ita ⁊ tio.
quia in deo nõ cadit diuerſitas.ideo neceſſario genꝰ

gens nec viuerſitas gene

Item ſicut deus eſt ſug magnituto. ita deus iſua
patcrnitas. ſed qꝛ deus eſt ſua magnitudo. ideo euã
titas nõ differt a ſubſtatia. ſed in eam tranſit.erg
paternitas ſimiliter. ¶ Item videt᷑ ꝙ relatio magl
tranſit, quia inter omia genera accidentium relatio
impoꝛtat maioꝛem dependentiã.quia ad obiectum

⁊ ſubiectum.ſed deus oino eſt independens.igitur æ—

relatio minime manet in doo. Item inter omnia

genera entium relatio minus habet de entitate. ſicut

17

18

patet. quia aduenit et recedit ſine mutatone illi ad
ð refert᷑.ſed in ſummo ente non væbet noni niſi ad
multum babet de entitate. igit᷑ ⁊c. 4 P. vom q p
pꝛietates perſonales neceſe eſt eſſe relatõnes:et hoc

pꝛius. Sola autem relatio manet in diuinis. Ad

cuiꝰ intelligentiam notandũ ꝙ relatio in aliquibus

conuenit cum alijs pᷣdicamentis.in aliquibꝰ viffert.
Conuenit em̃ nbocgeſt pᷣdicamentũ ? genus en⸗/
tis. in hoc ꝙ eſt accidens.et diſcouenit in hocꝙ p/⸗
ter alia genera babet reſpectum no ſolum ad ſubie-
ctum ſed etiaz ad obiectũ m babitudinem ⁊ depen
dentiam. Mtum ad pꝛimas oditões impoſſibile eſt
relatõnem manere in diuinis ſicut alia genera. et H
pter ſummã ſimplicitatem. In deo em felatio non
eſt pdicnmentum nec accidens. ſed ſuba eſt. Mtum
vo ad pdlitõnes quas hʒ reſpectu obiecti.neceſſe eſt

duplici ratone. tum quna ſunt incoicabiles T ſoli cõ⸗
uenuũt.tum etiam qꝛ realiter differũt vt oſtenſum ẽ

4

.: iiͤ,

qdatnodo tmanere ⁊ boc ꝓpter veram diſtinctõemm ꝗ4ᷓ
eſt in diuinis.⁊ verã oꝛiginẽ ⁊ habitudinẽ.Et neceſ⸗
ſe eſt qammodo nõ manere.ſcʒ q;tum ad depend
tiam. ⁊ boc ꝓpteꝛ imechzah ſoliric zg etl diuinis.
Alia igit᷑ genera ſimpliciter tranſeũt. relatio qͥdã/
modo manet.⁊ qdamodo tranſit. Quia alia genera
reſpectũ ſolum ad ſubiectum dicũt.⁊ ᷣm illum tta/⸗
ſeunt. Sed relatio vltra dicit reſpectum ad obiectu.
⁊ m illum reſpectum dicit pluralitatem qᷓ vere ẽ in
diuinis.⁊ illa relatio manet. Patet etia quõ tranſit.
vicz q;tum ad ome qð dicit ↄpoſitoes. Eiñ nõ eſt ge
nus.neq; in genere.nec ẽ accidẽs.nec aliud.⁊ ſic pa/⸗
tent pꝛima tria obicta circa hoc.qꝛ vnũ ſumit᷑ a na/
tura generis. aliud a natura accidetis. tercin a pc·
catõe ydem ptitatis. Patet etiꝗ quõ manet ſcʒ qtuʒ

ad illud qd dicit diſtinctiõcʒ.nõ eptuũ ad illud qd di/
cit vependẽtiam ⁊ inclinatõem.quia ſic pꝛiust abſo/
lutõnis omnẽ pfectionẽ.⁊ ꝑ hoc pʒ quartũ argumn/⸗
tum qd obijcit de dependẽtia relatònis. Ad illud
qð obijcit᷑ q; minus bʒ de ente. dom ꝙ hoc eſt veri
cum differt eẽntialiter a ſuba. In deo nõ ſic eſt. poſ/

—M

ſet tñ pᷣter ratoez pᷣdictam bec ratio reddi ꝙ no tra/

ſit. qʒ em minimũ bʒ de ente.ideo minima vel nul5

m ſuam Apꝛietat lii

. L

facit Opoſitõeʒ⁊ tñ manet m ſuam pꝛietate. Alia.
vo q babẽt aliquid de ente ablolute ſacint opoſitio⸗
nemn. bincen relatio mdius val in ſum no ſun⸗/
Aueſtio. iij.

us qtum ad

Ppꝛietatibus lactum Eta
ctus hmi pꝛietatux ſit ypoſtaſes diſtinguer
nincti oKtegere At tdiſtin ueeaceh
etium in de trini· Suba otinet vnitatẽ. relatio in
tipliceat trnitatẽ. ſi multiplicat igit viſtinguit.
Item Rich. de ſcto Aicto. de trini. dicit
diſtinguit pꝛietate oꝛiginis. pꝛietas dicit oꝛiginẽ
ratione eit .. ſſ Jtez Bob adro ſone
diſtingand aut biſtinuuntur p alidd ablolutum.
aut reſpecium. Per abſolutum non. qꝛ ſicut vult
Aug/ quod ad xc dicit.de ſingulis dicit igi neceſſe
eſt ꝙ viſferat bai auod reſpectiuum. Item 4pꝛie⸗
tas pfis aut accidit ipn peſaſi.aut ẽ ſubalis ei. a?
ſi accidit. igit ſunt ibi accidẽtia.igit eſt ibi aliqͥ com/
poſitio. Si autẽ ↄſubalis ⁊ ↄnaturalis.igit᷑ cum nõ

ↄſequat᷑ cẽ ypoſtaſis.nõ tin eſt ratio innoteſcendi.ſ

etiã diſtinguẽdi. ¶ Item in ſummo ſimplici idez eſt
oino ratio eendi ⁊ cognoſcẽdi.ſᷣ pſona patris ẽ ſun
me ſimplexi
gui cognoſci

ien⸗ codẽ modo diſtinguit quo viſtin
Contra. om̃e reſpectiuum reduci᷑ ad abſolutum.

5ſquod reducit ad aliquid m rationeʒ intelligendi

ſequit᷑ illud.igit᷑ cum ꝓpꝛietates ſint reſtectiue. ro⸗ .—R

ad ypoſtales.

ſtaſes abſolute. ppꝛietates reducunt᷑ ad ypoſtales.
igit᷑ ypoſtaſes ſunt pꝛioꝛes. Sed qdð pꝛus eſt nõ di
ſtinguitur ab eo quod eſt poſteriu. qꝛ ab codem eſt
eſſe ⁊ eſſe diſtinctum. ergo c. ¶ Item om̃e quod di
ſtinguit aliquid dat ei tale Meanal ipſum eſt vl ha
bet. ſed ſpꝛietates babent de ſe ſoluz eſſe reſpertiun.
igitur ſi ypoſtaſes ꝑ pꝛietates diſtinguunt᷑ habent
ſolum eſe reſpectiuum.ſed boc eſt falſum . quia cunn
ſint ſuppoſita eſſentie. babent eſſe ſubſtantie bis u
tum. Item in viuinis vuis eſ plunſie ſinis 8
oꝛiginem.igitur ⁊ diſtinctiq Send oꝛigo dieit eman⸗
herhep autẽ g ſenõ emanat niſt

tionem. vel exitum. relatio

„„ 1¹1

nietas dicit oꝛiginẽ⸗

boc aũt eſt ꝑer pꝛietatẽ.igitur cc.

ſtughrclgn
prncind
oAgopred
wolcl ole
ſeteni
Pogulu⸗
gogte⸗
ſgedrt
mnenghe
nutgutn
fumnmge
W

le
i
Kaktlee
iſti
rckin
Nögkig
Siich
Kniiei⸗
Adurtfß
Guſezut
“
WNte
kr gus
Wnintn
un werd
n

*

aige

RK
Kg
nti.da
wrfgce

pꝛius alio cmnanante auis in ad aliquid non eſt mno

pater ⁊ filius ſint vna ypoſtaſis.i

20

Di.

tus. igitur paius oꝛitun ypoſtaſis ab ypoſtaſi ym ra/
tionem intelligendi. ꝙ ſit intelligere relatonem eſſc.
⁊ ſi boc relatio coſequit eſſe diſtinctum in ypoſtaſi/
vas bge ⁊c. ¶ Item oſne quod relatiue dicitur · eſt

—

E

aliquid excepto eo qd relatiue dicitur. ſicut ratio di/

ctat.2 Aug' v. ve trini. Scd pater ? fllius dicunt re
lgtiue igitur vten e eoꝛumn eſ aliquid ercepto eo q
relatiue diat. igitur abſtracta relatone cotingit ali⸗

*

luid intelligere. qnero igi᷑ quid ſit illud. aut eẽntia.
autypoltaſt i8. Si eſ entia. igit᷑ relatio eſt in eſſentia.
aut due. Mon vna. quia impoſſibil eſt intelligere ꝙæ
bat g ſint ar ur due. 1ſiboc.
patct ce.Item ſi abſtractis omibiis ꝓpꝛietatibus
duoꝛum indiuiduom ſcʒ Detri ⁊ Pa uli. ypoſtaſib
remanetibus.adhuc ↄtingit intelligere remanere di
ſtinctönem et par ratõne in ypoſt aſibus diuinis.
ꝙ; ſi verum eſt.tuc igit᷑ nõ ſunt ſoluni ratio viſtiguẽ/
di quo ad nos. ¶ E. doᷣm ꝙ cirea boc duplex opi/
nio fuit. Quidam ein dixerũt ꝙ abſtractis Ppꝛieta/
tibus impoſſibile eſt intelligere ypoſtaſes diſtictas.
quia buiuſmodi ꝓpꝛietates in diuinis nõ ſolum dãt
perſonis innoteſcere. immo dãt etiam eſe. vnð ipſis

abſtractis abſtrabit᷑ eſſe.⁊ eſſe diſtinecinm. Alioꝛum

m ipſos no eſt ratio viſtingu? di m rem. S

opinio fuit ꝙ ꝓpꝛictatibus abſtract. adhuc ẽ intel.
ligere diſtinctonem in ypoſtalibu. 2è .

cunt ꝙ abſtracta paternitae filiatõne. a chuc cõti⸗

git intlligere qui ab alio æa quo alius. Et ſi queras

quomõ diſtinguunt d cunt ꝙ ſeipis: ſicut pꝛincipia
generaliſſima ſeipſis diſtinguunt 2 viferüt. Eind

Uigimus ctiam ha
qi. oꝛi

bec eſt immediata ſubſtantia no eſt quantitas. Et ſi
reſpiciamus interius vtraq; opinio cotinet aliquid
ꝓbabilitatis. ⁊ boc patet ſic. In diumis em vypoſta/
ſibus intelligimus quginem ſiue emiana ronez intl⸗
habiti dinem m ratonem intelligen
go pꝛecedit im qui oꝛitur. ⁊ m rationem in/
elligencli oſeauitur i efert. poteſt igit p/
pꝛictas relatiua impoꝛtare ſolum habitudinem. ⁊ B

teliigencl oſequitur ipſum qui refen⸗

mogdo oſequitur ratõnem diſtinctonis.? eſt ratio in
noteſcengi viſtinctonem nõ diſtingu endi ſicut ſecu⸗/
da opinio dicit 2 ꝓpbant ratöõnes inducte ad ſecun/
dam partem de ipſa relatõne. Põt em̃ intelligi tunc
diſtinctio.quia intelligit᷑ qui ab alio.⁊ quo alius.po
teſt em̃ vtrunq; ꝓpꝛietas impoꝛtare.ſcʒ babitudinex
⁊oꝛiginem⁊ tũe nõ tm̃ eſt ratio innoteſcendi ſed eti
am diſtinguendi.circumſcripta em̃ oꝛigi
natõne.impoſtibile eſt in diuinis eſgere plurali⸗

XXVI

noteſcendi diſtinctõnem ſed etiam diſtinguenci.

ad abſolutum. dᷣm ꝙ reduci ad aliquid eſt duplici
ter. aut ſicut ad pꝛincipium.aut ſicut ad terminum.

Pꝛopꝛietas oꝛigis bis duobꝰ modis reducit᷑ ad ab⸗

ſolutũ.Ad vypoſtaſim pr̃is reducit᷑ innaſcibilitas ſi⸗
cut ad pꝛincipium.ad ypoſtaſim autẽ geniti ⁊ ſpira⸗
ti ſicut ad terminum.quoniam igit᷑ quod reducitur
ad aliquid ſicut ad pꝛincipium ipſum ↄſequit᷑.ideo
abſtracta oꝛigine ſolum intelligit᷑ deus innaſcibilis.
nõ ens ab alio.⁊ ita in vnitate ypoſtaſis.quia vᷣo qðᷣ
reducit᷑ ad aliud ſicut ad terminum intelligit᷑ pꝛece

dere. hinc eſt ꝙ abſtracta oꝛigine iam nõ eſt intellige

reypoſtaſim pcedentem. Ael illud intelligendũ vbi
reſpectiuum dicit dependentiam ratõne cuius defi⸗
cit a ſumma ſimplicitate.quod nõ eſt in deo. ¶ Aq

ſe reſpectiuum. dom q boc verum eſt de reſpectiuo
q8 dicit ſolum habitudinem. ſed nõ eſt verum de re
ſpectiuo qð dicit oꝛiginem. Ad illud quod obijci-
tur.ꝙ relatio nõ oꝛitur ꝑ ſe.dm ꝙ relatio eſt ꝓpꝛie
tis m ꝙ ipſa eſt. oꝛigo vo pꝛout eſt id quod oꝛitur.
⁊quia oꝛigo ꝓpꝛie nò oꝛitur.ſed eſt illucl quo oꝛiens
oꝛ.ita ꝙ nõ ↄſequit temge vel natura.ſed ſᷣm rati
oiem terissedeen iRnu neceſſario.vel pꝛece
dt. ideo patet illud.id illud quod obijcit᷑. ꝙ om
n. qð relatiue dici᷑ eſt aliquid excepto eo qð relati/
u: dicit᷑. dᷣm ꝙ illud nõ habet veritateʒ in ſummo

illud quod obijcit᷑ ꝙ eſſe reſpectiuum.ſolum dat eſ/⸗ 25

24

25

ſinplici. ſic viſterat eſſe ⁊ referi.q vnuz poſſit ab
atero ſeparari ſiue abſtrabi ſm rem.quia ibi vnum

ſint. nec intellectus noſter ſic abſtrahit vt intelligat
Hoſtaſes diſtinctas abſtractis pꝛietatibus ⁊ relati

oibus. Si em̃ ab ypoſtaſi patris abſtrabcret᷑ pꝛni-

t s vel econuerſo.ia nõ haberet alanic ſec e q8
1

ſy pꝛincipium intelligendi ipſam. ita ↄſidcrat᷑ ſub
ntone generati incompleta. Uñ ⁊ bene videntur
nihi dicere qui dicunt remanet intellectus huius

nominis res ᷣm e eſt genersle vocabulum. ⁊ ſic ptʒ

ꝙ abſtractis pꝛietatibno remanet diſtinctio necre

nec intellectu. ⁊ ideo vtroq; modo ſunt ratio diſtin/
guendi. Ad ulud qꝗð vltimo obijcit᷑.ꝙ petr?⁊ pau
lus diſtingui intelligut᷑ abſtractis ꝓpꝛictatibꝰ.ddᷣm

26

ꝙ nõ eſt ſimile. MHam diſtinctio eſt ibi a parte ꝓprie

materie.⁊ a parte ꝓpꝛie foꝛme.que innoteſcit ꝑ ꝓpꝛie⸗
tates acci
p oꝛiginem.ideo pʒ illud.
☛'Queſtio. i. 9
Se ꝓpꝛietatibus q;tum ad numerum. ⁊ videtur q;
int infinite.quia ꝓpꝛietates ſunt reſpectus ꝑ quos

identales. ſed in diuinis ſoluʒ eſt diſtinctio

tatem. Modo ſicut eſſentia cſt vna.ſic ⁊ intelligitu deus nobis innoteſcit.ſed illi ſunt infiniti. ſicut patx
ypoſtaſis vna. Et ſic ꝓcedit pꝛima opinio ⁊ ratůnes ex reſpectibus idealibus.ergo ⁊c.¶ Item pater ⁊ fi
in 21 ad pꝛimam partem. Sed notandum ꝙ cum ideʒ ſit lius adinuicem aſſimilant᷑ m om̃es ↄditiones eẽn⸗
Ni in diuinis oꝛiri ⁊ eſe.⁊ ad alterum ſe babere.tamen tiales.igit᷑ m om̃es cõꝑant᷑ ⁊ ᷣm om̃es innoteſcũt
bm ratõnem intelligendi ſunt oꝛdinata. vt pꝛmum nobis.ied ille ſunt in numero indefinito.ergo ꝛ7c.
ſit oꝛiri. deinde eſſe intelligatur in his que babent e· ¶ Item quanto aliqd eſt ſimpliciꝰ tanto plures hʒ
gii, ab alio. deinde ſe ad alterum babere.quia vᷣo idem reſpectꝰ. vt punct?q; linea. ⁊ linea q; ſupficies.öõ di /
lginhe ſunt in xeo.ideo eodeʒ nomine deſignant᷑. Añ gene uinũ eẽ eſt ſimpliciſſimũ.igit᷑ in eo ſunt infiniti reſe
S , ratio dicit oꝛiginem ⁊ babitudinem.Cñ pꝛie loqu? ctus.ſ om̃s ſunt rõ innoteſcendi.igit᷑ notiones ſunt
do generatio dicit oꝛiginem. ⁊ paternitas habitudi/ infinite. Sed ꝙ tres ſint tiñ vr ꝑ Oam̃. qͥ dicit ꝙ in
nem.quoniam igit᷑ ꝓpꝛietas diuina ſm communem diuinis oĩa ſunt vnũ pᷣter generatõeʒ in generatoem
vſum loquendi impoꝛtat babitudinem ⁊ oꝛiginem. ⁊ pceſſionem.ſ iſte no ſunt niſi tres ꝓpꝛictates.igit᷑
ideo tenendum ꝙ ꝓpꝛietates nõ ſolum ſunt ratio in,· ⁊c. ¶ Itez videt᷑ rõne.qꝛ pꝛietas ↄuertit᷑ cũ eo ciiꝰ
8 4

7 et drakrne iieneceeoenet

tres. igit᷑ c. ¶ Item fiat talis ratio. om̃is ꝑſona eſt

aliqua trium ꝓpꝛietatum. bec eſt vera. om̃is notio ẽ
pſona.ſed omis ꝓpꝛietas ſiue notio eſt aliqua trium.

igit᷑ ⁊c. Oꝛ aũt ſint plures tribꝰſic oñdit᷑. Notiones

ſiue pꝛietates ſunt relatõnes. In om̃i autem habi/
tudine ſunt due relatõnes m duo extrema.ſed i di-
uinis ſunt due oꝛigines.igit᷑ ſaltem quatuoꝛ relatio⸗
nes. Item ſprictas eſt que Zuenit vni ſoliſed in
igit᷑ eſt ꝓpꝛietas.⁊ non

naſcibilitas ↄuenit ſoli patri.

eſt aliqua illaꝝ quatuoꝛ relationum. igit᷑ ſunt quin/
q;. Querit᷑ ergo ſufficientia ⁊ numerus notionuʒ in
diuinis.⁊ penes quid accipiant᷑.⁊ vtrum ſit idẽ nu/
27 merus ꝗꝓpꝛietatum et relationũ.¶
vies ↄſueuit fieri inter iſta tria nomia. ꝓpꝛietas.rela⸗
tio.⁊ notio. Nam. ꝓpꝛietas dicit᷑ inq;tum ↄuenit ſo/⸗
li. Relatio inꝙtum dicit habitudinem ad alterum.

Motio inq;tum pꝛincipiũ cognoſcendi.Et quia om
nis ꝗpꝛietas eſt ratio cognoſcendi.ſimiliter ?⁊ mnis
relatio.ideo nomen notionis eſt in plus qᷓ iſta duo.

Auia quedam eſt ꝓpꝛietas relatio.vt pinitas.Que⸗

dam non. vt innaſcibilitas que nõ dicit reſpectũ ſed
pꝛiuat. Similiter quedam relatio eſt ꝓpꝛietas vt fili
atio.Quedam nõ.vt actiua ſpiratio.ideo quia plu⸗
ribus nõ vni ſoli ↄuenit.Et binc eſt ꝙ nomẽ ꝓpꝛie⸗

tatis ſiue relatòis hñt ſe vt excedẽtia et exceſſa. Ho⸗

men vo notonis eſt in plus. AUnde plures ſunt noti
ones ꝙᷓ ꝓpꝛietates.plures etiam ꝙᷓ relatõnes.Ss p⸗
pꝛietates ⁊ relatones mutuo ſe excedũt ⁊ equaliter.
ideo ſunt numero equales.no tamen opoꝛtet facere
vim. Nam om̃is relatio diſtinguit aliquo modo ab
alio. ⁊ ita eſt aliquo modo ꝓpꝛietas. Similiter omne
qd diſtinguit aliquo modo impoꝛtat relatiõem.igit᷑

ois relatio ꝓpꝛietas.⁊ ois ꝓpetas relatio. Sʒ ois no ſonalis facier am eſſe pſona 6n5
ſecquitur ſi ↄuertit᷑ ꝙ tot ſint 2 nõ plures. quoniam

tio eſt ꝓpꝛietas vel relatio igit᷑ om̃is notio eſt ꝓpꝛie⸗/

tas ⁊ ſimiliter relatio.Et ita extenſo nomie ſunt eq̃⸗/

lia. ideo idem eſti numerus. ⁊ eaο atio aſſignan-

di numerum in om̃ibus av nominibꝰ. Intelligen⸗
opiniones. Quidam dixerunt ꝙ infinite. quidam q/
onis fuit. quia diuerſimode notones ↄſiderauerunt
Qui bicerauerut illas in ↄparatõne ad eos quibꝰ
innoteſcũt dixerũt eas infinitas eſſe. q; per infinitas
compatõnes ⁊ ſimilitudines ⁊ reſpectꝰdeus nob in/
noteſcit. Qui vo conſiderauerũt in comꝑatione ad

ahula magis vſitata. .

*
*

ceſt pᷣmitten

lis aſſignẽt. vterq; tn ↄſuetis.quia vnꝰſcʒ Aug.p generare ⁊ generari.alter ſcʒ Nyla.ꝑ eſſe
um. ⁊ ideo magiſter Plno querit vtrum ſint eedem ꝓpꝛietates ab vtroq; aſſignate.Se
d quod ſine p̃iudicio alioꝛuʒ. Tercio ne credat aliquis ꝙ omnino ſint

.notandum ꝙ

Diſtinctio. xxvij. de ꝓpꝛietatibus pſona

ypoſtaſes que diſtinguunt᷑ vel innoteſcũt. dixerunt
tm̃ tres.quia tm̃ tres ſunt pſone.ideo ti tria ſunt pꝓ
pꝛia ꝑ que ſufficienter innoteſcunt. Qui vo ↄſidera

uerũt qtum ad ratõnes quibus innoteſcũt dixerũt

eſſe quinq;. Eadem em eſt ratio innoteſcẽdi ⁊ diſtin
guẽdi. Sed ratio diſtinguẽdi accipitura parte oꝛigi-
nis. aut igr poſitiue aut pꝛiuatiue. Si pꝛiuatiue. aut
pꝛiuat onginem p modum ꝓducentis.⁊ non dicit
nobilitatem. ſcz nõ ꝓducere.ideo non eſt notio. Aut
pꝛiuat oꝛiginem ꝑ modum ꝓducti.⁊ hoc vel ſpeciali
ter vel generaliter. Si ſpecialiter. nõ vicit nobilita⸗
tem. Si generalitar. ſicdicit nobilitatemm. ideo no.
tio eſt vna ſola ſcz inaſcibilitas. Si autem accipiat
a parte oꝛiginis poſitiue. cum duplex ſit oꝛigo. ⁊ ci
libet reſpondeat de neceſſitate duplex babitudo.de
neceſſitate erũt quatuoꝛ. generatio actiua ⁊ paſſiua.
⁊ ſpiratio actiua ⁊ paſſiua.⁊ in vniuerſo quiq;. Pꝛi/
ideo magis a veritate receiſt. Secũda magis de pꝛo
pinquo.ideo magis veritati appꝛopinquauit. Ler/

cia ſicut debuit.ideo veritatem dixit.poſuit. ⁊ inue

nit. Et bec poſitio quaz tenct munis opinio ina.
giſtroꝛum notoͤnes eſſ quinq;.: ratio hui pius vi⸗
ſa eſt. Ad illud igit᷑ qd obijcit᷑ de reſpectibꝰ⁊ com
paratõnibꝰinfinitis. dm qꝙ; nec ꝓpꝛietates nec rela/ꝛ9
ginis.qui tm̃ quinq; modis ſpectantibꝰad dignitatẽ
pot compari. ideo pater ilud. ( Eiciilluc a obiſet 30
tur. ꝙ tĩ tres 3 verbum Dam̃. vom ꝙ ſub generati
ane endit duas relatõues. ſimiliter ſub ꝓceſ/
ione.
ticum pſona. dom ꝙ verum elt de llla gue eſt Ppꝛic
tas ꝑſonalis faciens pſonam eſſe pſonam. tame nõ

vnum ⁊ idem põt habere plura ↄuertibilis.
Ag illud quod obijcit᷑ de ſilogiſmo illo.dom ꝙ in ʒ
ꝓceſſu illo eſt fallacia accidentis. ſicut hic. pater eſt
innaſcibilitas. ⁊ pater eſt paternitas. igit᷑ paternitas
eſt inaſcibilitas. quia qð attribuit ſubiecto ſiue ypo
ſtaſi. attribuitur babitudini. Poſſet tamen poni fi-
gura dictionis ex modi pᷣdicandi mutatõne.quia in

diuinis efſentia pᷣdicat᷑ vt quid.pſona vt quis. notõ

rum 'm ꝙ diuerſis nominibus expꝛimunt ꝑ vo
Ic queri poteſt vtrum ꝓpꝛietates. Supꝛa aſſignauit magiſter Apꝛietates pſonales. Haic agit ð ipis

Apꝛietatibus ᷣm ꝙ ꝑ diuerſa vocabula expꝛimuntur. Et quoniazʒ ↄtingit eas expꝛimi ꝑ vocabula
magis vſitata ⁊ minus vſitata.ideo hec pars habet duas partes 3

„

rem ⁊ eſſe fili⸗
o ſoluit oſtendẽs

G

re eedem ſunt.ſed differũt q;tum ad modum ſignificãdi.ſcʒ in ↄcretõne ⁊ in abſtractoͤne. ibi. Mec tñ videtur
nobis oino idem. Quarto vᷣo qꝛ dixerat ꝓpꝛietates ſignificari in ↄcretõne.queri poſſet reſpectu cui?.⁊ oñdit

reſpectu ypoſtaſum.ibi. Ile em pꝛietates ſingule ſingoalis.

.l . .
“eð“

Nͦ illud as obiſcit q paietas tebet ouer 51

itata. ic n pꝛima agit de expſſione pꝛ.
ictatum vocabula magis vſitata. In ſecũda ꝑ vocabula minus vſitata infra di.eadem. HMicn
idum. ¶ Pꝛima pars habet quatuoꝛ. Cum em̃ hylarius ⁊ Augꝰ. ꝓꝛietates alijs ⁊ alijs vocabu/

Giſteint⸗
höcie⸗
ſnbe

ſ
nſgigl
Klngnet
R
ir,
dnmneghii
ohh
dnchett
S

1ſen
,

ngieet
l
rüatn
en ene

s Ne

..
imlendeft
nnn
gi
kſtenn
ſetugaß
murti
NEN
.

S

——ð

—

S

O non vigen/
tur eſſe eedẽ p/
pꝛietates quas
ponit Hyla. et
Aug.

Quõ ſint intel⸗/
ligenda pᷣdicta

Di. XXVII

trum ſint eedem ꝓpꝛietates ab Aug.⁊ hyla. aſſignlaet. a
Ic queri põt.vtrũ ꝓpꝛietates quas Hyla.ſupᷣ aſſignauit.ſcʒ ꝙ pa⸗
ter ſempꝑ eſt pater. ⁊ filiꝰſemꝑ eſt filiꝰ.ſint ille eedem ꝓpꝛietates q s
Aug.ſuperius diſtinxit.dicens ꝓpꝛium eſſe patris ꝙ genuit filiũ.
et ꝓpꝛium filij ꝙ geniteſt a patre.⁊ ſpũſſancti ꝙ abvtroq; pcedit.
ac deinde. vtrum ⁊ iſte ſint ille que dicunt᷑ paternitas.filiatio.ꝓceſſio: Vide

tur ꝙ nõ ſint eedem ꝓpꝛietates quas ponit hylariꝰ.⁊ ille quas ponit Augu.
Si em̃ eedem ſunt:idem eſt g patri eſſe prem.⁊ genuiſſe filiũ.qð vtiq; qᷣdam
ↄcedunt.Si aũt hoe eſt:cui g ↄuenit vt ſit pater.ei ↄuenit genuiſſe filiũ. Na

tura & diuina ſi pater eſt genuit filium. Si vo nõ genuit.
audeat dicere.aut ꝙ ipa genuit filiũ.aut ꝙ ipᷣa pater nõ
ter eſt. nec filiũ genuit. non eſt & idem dicere aliqd eſſe patrem. et gignere ſili⸗

um.Et ita non videt᷑ vna eademq; eſſe ꝓpꝛietas.
Rñſio vbi oñdit eaſdem eſſe ꝓpꝛietates. b

d qð ſine pᷣiudicio alioꝝ dicimus.ꝙ eaſdem ꝓpꝛieta

tes notauit vterq;.licet diuerſis vbis. O em̃ hylariꝰ

it ita intelligi debet. Pꝛopꝛiũ pr̃is eſt ꝙ ſemꝑ pater
eſt. i. ꝓpꝛietas patris eſt qua ſemꝑ pater ẽ. Semꝑ vo
pater eſt.qꝛ ſemꝑ genuit filiũ. Ita et ꝓpꝛium filij eſt ꝙ

ſemꝑ filiꝰeſt.i.ꝓpꝛietas filij eſt qua ſemꝑ filiꝰeſt. Filiꝰ
vo ſempꝑ eſt.qꝛ ſemꝑ genitus eſt.Ergo ꝓpꝛietas q̃ pa⸗

ter pater eſt. eſt qꝛ ſemꝑ genuit. Et hec eadẽ dicit᷑ pa/

ternitas vel generatio. Et ꝓpꝛietas qua filiꝰſemꝑ Efi/
lius.qꝛ ſemꝑ genitꝰeſt a patre.⁊ hec eadem dicit᷑ filia⸗
tio vel genitura. vel natiuitas.vel oꝛigo.vel naſcibi⸗

litas. Sic et ꝓpꝛietas qua ſpũſſanctꝰ eſt ſpũſſanctꝰvel

donũ eſt.quia ꝓcedit ab vtroq;.⁊ hec eadem dicit᷑ p/

ceſſio. In pᷣmiſſis ergo locutõnibus eedem ſigniſicate

ſunt ꝓpꝛietates.

ſtendit ſunt eedeʒ re.ſed differũt q;tum ad mo

dum ſignificandi ſcʒ in ↄcretõne ⁊ abſtractione. c
Nec tñ videt᷑ nobis oĩno eſſe idem dicere aliquid eſſe
patrem ⁊ genuiſſe filium. vel aliquid eſſe filiũ ⁊ habe⸗
re pr̃em.vel eſſe ſpm̃ſctm̃ ⁊ ꝓcedere ab vtroq;.alioqͥn
pater nõ eſſet nomẽ ypoſtaſis.i.ꝑſone.ſᷣ ꝓpꝛietat tm̃.

ſimiliter filiꝰ: ſpũſſanctꝰ. ⁊ ita nõ ꝑ tria noĩia ſignifica
8

rẽt᷑ tres ꝑſone. deoq; dicimꝰ.qꝛ pfis nomẽ nõ tm̃ re⸗
latõnem notat ſed etia ypoſtaſim.i.ſubſiſtentiã ſigni⸗
ficat.ita ⁊ filiꝰ: ſpũſſanctꝰ.Relationuʒ vᷣo vocabula.

ſcʒ pr̃nitas.filiatio.ꝓceſſio.vel gignẽ vel gigni. vł ꝓp⸗
cedere.ipᷣas tm̃ relatões.nõ ypoſtaſes ſigniñcant ſiue

hfe filiũ ⁊ hr̃e pr̃em. vt vbi gr̃a.Cuʒ dicimꝰdeeſt pat

nomine patris ⁊ relatõneʒ notamus.⁊ diuinam vpo/

ſtaſim ſigniſicamus. vt ſit intelligentia talis. Deus

pater nõ eſt. Sʒ qs
ſit. Si autem ipᷣa pa⸗

a ¶ Pꝛopꝛium patri
eſt ꝙ ſemper eſt pat. 1
videt᷑ dicere falſum.

Oſmis eniʒ ꝓpꝛietas

differt ab eo cuius eſt

Apꝛietas vel re vel ra
tione.ſed pater ⁊ pa-
ter ↄueniunt re ⁊ rati
one ⁊ noie.ergo vnũ

nõ eſt ꝓpꝛietas alteri⸗

us. Re. om ꝙ in pa⸗
tre intelligimus et il/

lum qui eſt pater. ⁊ qᷓ

eſt pater. quando er-
go pater pᷣdicatur de
ſe.ratõne vnius ſubij

citur. ⁊ ratione alteri⸗

us pᷣdicatur. Simili/
ter qñ aſſignatur eſſe
patrem ꝓpꝛium pa/

tris. quia aſſignat᷑ vt
in ratõne attributi. iõ
ratõne ipſius ꝓpꝛieta

tis attribuit᷑ ipſi ypo/
ſtaſi. Unde dicit ꝙ eſ
ſe patrem eſt ꝓpꝛium
patris.nõ ꝙ pater ſit

pater.

b (E natiuitas vel oꝛigo. Nidet᷑ dicere ptra illud Poicuen eſt ſupꝛa di.iij.ca.de veſtigio. Et tractum ẽ ab 2

Aug. de vera religione.ſcʒ q, oꝛigo appꝛopꝛiat᷑ patri.
vel reſpectu creature. vel reſpectu pſone. Si reſpectu ere
pri. Si aut reſpectu perſone.
paſſiue.ſic filij ⁊.ſ.ſ.Et appꝛ

ddm ꝙ; oꝛigo ſp dicit᷑ relatio.põt ergo accipi oꝛigo
ature. ſic eſt reſpectu totius trinitatis ⁊ appꝛopꝛiat᷑
ſic põt accipi actiue vel paſſiue.Sic actiue.ſi ic eſt pꝛis ⁊ filij.v appꝛopꝛiat᷑ pri. Si
opꝛiat᷑ filio nõ ſᷣm ꝙ ſimplr dẽ.ſ̊ pm ꝙ oꝛigo dicit emanatõneʒ ꝑ modũ nae. Sic 3

em̃ cũ id ſit ꝓpꝛiũ filij.ſilr ⁊ oꝛgo ſᷣm ꝙ ſic accipit᷑.⁊ H̊ mõ accipit᷑ bic.⁊ iõ nõ eſt ↄtra illud. c ¶ Gignere. vel

gigni. vel ꝓcedere.
go hoc qð eſt

2

differenter i

Z

tione. 2 nõ tm̃ impoꝛtant relatõnes. etiã

mpoꝛtat᷑ cõcreti⸗

—

ſpᷣas tm̃ relatõnes nõ ypoſtaſes ſignificant. Aidet᷑ ̊ falſum.qꝛ relatões ſignificat in ↄcre/
ſuppoſitũ. Sʒ qñ tm̃ impoꝛtãt relatõnes ſignificãt abſtracte.ſi er-
ſt gignere nõ impoꝛtat relatõeʒ abſtracte ſ ↄcrete.videt᷑ ꝙ nõ tm̃ impoꝛtẽt relatoõnes. Ze. voᷣm q;
Aliter em̃ impoꝛtat᷑ ꝑ verbũ.Aliter ꝑ nomen adiectiuuʒ.Quia em̃ verbũ im/

—

poꝛtat actũ vt egredi⸗
entẽ.ideo in quadam
diſtantia.⁊ ideo ipoꝛ/
tat ſub quadã inclina
tione. ⁊ ꝓpter h qꝛ in
diſtatia impoꝛtat. no
claudit intra ſe ſuppo
ſitũ.ĩmo opꝑtet ꝙ ad/
dat᷑ er.niſi locũ exteri
oꝛis additõis ſupple/
at demonſtratio q̊
in actu ꝓpꝛie pꝛime et
ſcde ꝑſone.qm̃ ſemꝑ
ſunt pñtes ⁊ demon/
ſtratiue. et ideo q;uis
impoꝛtet in cõcretõe.
tamen non impoꝛtat
niſi relatõeʒ quantuʒ
eſt ð ſe.nõ ſuppoſitũ.
ſͦ nomẽ adiectiuũ idẽ
ſigficãs ſigficat vt p/⸗
pꝛietatẽ infoꝛmantẽ.
⁊ ideo in quadã vnio

ne ⁊ indiſtantia.et iõ

foꝛaʒ ſimul impoꝛtat

⁊ ſuppoſitũ.vt cũ di

cit᷑ albũ.niſi ſignifice/
tur in abſtractõne.vt
cum dr̃ albedo. Hoc
attendẽs migj̃ dicit ꝙ
paternitas ⁊ filiatio.
gignere ⁊ gigni dicũt
tantum relatõnes.
d ¶ Cum vo noia re/
lationũ ponimꝰ in p/
dicamentis.notõnes
ipſas tm̃ ſignificamꝰ
nõ ypoſtaſes.Contra
qꝛ ſi hoc veruʒ eſt.qñ

dicit᷑ eſſentia ẽ pꝛ.cuʒ

pater ponat᷑ in pꝛedi

camento.ſtat tm̃ ꝓ noto
ꝗ go ⁊c. R.ddᷣm qꝙ quedã ponunt᷑ in pᷣdicamẽto ꝑ naturã

vel diuina eſſentia eſt pater.i. ille qui genuit. i. ypoſta⸗
ſis q̃ hʒ filium. Similiter deꝰeſt filius.i. ypoſtaſis ge⸗
nita. vel habẽs patrem. Ita etiaʒ deus eſt ſpũſſanctꝰ.
id eſt ypoſtaſis ꝓcedẽs ab vtroq;.ſiue ille qui ꝓcedit.

d gum vo nomia relationum ponimꝰin pᷣdicamentis. d
notõnes ipſas tm̃ ſignificamus.nõ ypoſtaſes. Vt cu,ʒ Quid intelliga
dicimꝰ. deus genuit. i. habet filium. ⁊ deus genitus ẽ. tur omm dr deꝰ
id eſt habet patrem. Et tũc opoꝛtet intelligi in ſubieci denuteet dens

ypoſtaſes ti. non eſſentiam que illis ꝓpꝛietatibus de Senus cct⸗
terminantur. “ 8
Oſtendit ꝙ ꝓpꝛietates ſignificent in ↄcretõne reſpe
ctum ypoſtaſiũ. 5d —
Ille em ꝓpꝛietates ſingule ſingulis ꝓpꝛie ↄueniũt p⸗
ſonis. ⁊ ꝑ eas ꝑſone determinant᷑.⁊ a ſeinuicem diffe⸗
runt.ſed a ſe nõ ſecedũt. Vñ Joh̊.Dam̃.MNon differũt
ab inuicem ypoſtaſes ſᷣm ſubſtantiã.ſᷣ ſᷣm characteris
idiomata.i.determinatiuas ꝓpꝛietates Characteriſti ę
ca vo.i.determinatiua ſunt ypoſtaſeon. et nõ nature.
etem̃ ypoſtaſes determinãt. Item eſſe quidem intem⸗
poꝛaliter ⁊ eternaliter dicimꝰ diuinaʒ verbi vpoſtaſim
ſimplicẽ. om̃ia habentẽ q̃ hʒ pater.vt eius homouſiõ.
id eſt ↄſubalem.natiuitatis mõ ⁊ habitudine a pater⸗
nali ypoſtaſi differentẽ.nunqᷓ; vᷣo a paternali ypoſtaſi
ſecedentẽ. Idem aꝑtius expꝛimens ꝑſonales ꝓpꝛieta⸗

tes in eodẽ ait. differentiã ypoſtaſeon.i.pſonaꝝ in tri⸗ Nic diſtinguñ⸗
bus ꝓpꝛietatibꝰ.i.paternali ⁊ filiali ⁊ ꝓceſſibili recoz⸗tur ppꝛietas a⸗
ſcimus. Inſeceſſibiles aũt ipſas ypoſtaſes ⁊ indiſtabi perte

les inuicẽ ⁊ vnitas quidẽ incõfuſibilit.Tres eĩ ſunt et
ſi vnite. diuiſas aũt indiſtãter. Etem̃ ſingula ꝑfecta ẽ
ypoſtaſis ⁊ ꝓpꝛiam ꝓpꝛietatem.ſcʒ exñtie modũ pꝛopᷣ
um poſſidet.ſed vnite ſunt ſuba.⁊ nõ diſtant neq; ſe⸗
cedũt a paternali ypoſtaſi. Ecce hic habes diſtinctas
tres Alds ꝓpꝛietates.que ſupᷣ diuerſis ſigniſicate ſunt

— „

ne. idem eſt dicere eſfentia eſt pater.ac ſi diceret᷑ eſſentia generat. ſ hec eſt falſa. er⸗
ꝛiã ⁊ ſignificatõez. ⁊ talia ſunt q̃ impoꝛtãt ↄpoſi/

7

tionẽ. ſicut ba. ⁊ de talibꝰloquit᷑ mgr. Quedã ita ponunt᷑ in pᷣdicamẽto ꝙ ſunt nata ſubijci.vt hoc nomẽ pa

ter. ⁊ hoc nomẽ filiꝰ. ⁊ alia.qꝛ nõ ſolum nata ſunt pᷣdicari.verũetiam ſubijci.pñt in
ſis.vñ verbũ mgfi intelligẽdũ eſt cũ pᷣciſione.ſcʒ de illis q̃ ita nata ſũt pᷣdicari ꝙ no

„

Lorrate intellectũ ypoſta
ijci.⁊ ita nõ hʒ inſtãtiã.

—

e¶ Caracteriſtica vo.i.determinatiua ſunt ypoſtaſeon ⁊ nõ nature ⁊c. videt᷑ male dicere.q;ꝛ ꝓpꝛietates q̃ nõ
determinãt naturã. ſunt nõ naturales.quia omis ꝗpꝛietas naturalis eoipſo ꝙ naturalis eſt naturaʒ determi⸗/
nat. ſi ꝓpꝛietates in diuinis nõ determinant naturã.nõ ſunt naturales. pᷣter naturam. accidentales.Reꝰ.

S dom ꝙ ſicut oꝛdo nature dicit᷑ dupłr aut qͥ natura oꝛdinat᷑.aut in qͥ natura eſt ratio oꝛdinandi.ſic etiam dep

pꝛietatibus intelligendũ. ⁊ qm dicimꝰ ꝓpꝛietatem naturalem. nõ opoꝛtet ꝙ ꝓpꝛietas hẽat naturã vt ſubiectũ.
ſed ꝙ ſit ↄſonans nature ipſius ſubiectiſicut filius naturalis nõ dicit᷑ qꝛ ſit a natura vel eſſentia.ſed a pꝛe na

turaliter

—R—
. „₰ „
2 .

DOD intelligentiã huiꝰptis quatuoꝛ querunt᷑.
„ Pꝛimo querit᷑ vtrum eſſe patrem ⁊ genera/
re ſit vna notio. Scdo querit᷑ que illaruʒ ſit
alterius ratio. Lercio vtrum ꝓpꝛietates ↄtingat ab
ſtrabi. Quarto vtrum circa eas liceat contrarie opi-
.. eſtio pꝛima
¶ Ne ſit eadem notio oſtenditur ſic. Ana ſola pꝛopꝛi/
etas eſt ypoſtaſis que dat eſſe diſtinctum. Maʒ non
eſt in ratone accidentis ſed foꝛme.ſed illa eſt vna ſo

pducente.ſic ⁊ in ꝓpoſito eſt intelligendum.

ypoſtaſis patris diſtinguitur.ſimiliter ⁊ eſſe patrezʒ.
igitur ibi Dact l nori & tem patris ad filium
vna ſola relatio.qꝛ vna tm̃ oꝛigo ⁊ vnus modus
emanandi. Sed generare dicit relatõez pꝛis ad filiũ.
ſimiliter eſfe pꝛem.igit᷑ eadeʒ relatio vel notio.vel
ſi ſint diuerſe ꝓpꝛietates.tunc igitur notiones erunt

la vnius. ſed generarc eſt ger quam

re ſequit eſſe patreʒ.ita ſequit᷑ referꝛi ad patrem.di/

plures q; quinq;.imo infinite. Sicut em ad genera⸗

acrauae
nsllge

tebeecht⸗

ligte G
ſnenar
Curdate
ſtſelun⸗
Plocſe
ſtmi
„inigui
olieen⸗
6Algrbue
perian

ugno
fipuri
uHab

ninno e

tculte

☛

nna en
lrlediflnß
erueimg

yen Set

ſuhinen
ſtoinne
nta.no

ſunnhiti

hhh

ſdng

wanfß
Wop⸗
g

—— — —

e—ð —

„A.
e
7 M
e
2
—We
A W

täingui⸗
ianoßt⸗

ſtingui a patre ⁊c. que ſi ſint notiones alie. tunc igi⸗
tur infinitus eſt numerꝰnotionuʒ.hoc autem eſt in/

cõuenieng.⁊ ſequit᷑.ſi ille ppꝛietates ſint diuerſe. er⸗
gSo ⁊c̃. Kontrurſi i eadem ꝓpꝛietas eſt eſſe patrem
generare.igit᷑ oino idem impoꝛtat᷑ nomine patris
nomie genitoꝛis.igit᷑ ſicut quis eſt baptiʒzatus ſi ba/
ptiʒet᷑ in nomic patris.ita ſi in nomie genitoꝛig. ſed
hoc ↄmuniter negat᷑.ſ¶ Item pꝛietates ⁊ notõnes
ſunt viuerſe. ⁊ cognoſcunt᷑ eſſe diuerſc. quia 8 diuer
ſis pᷣdicant᷑.quia de vno pᷣdicat᷑ vna de quo nõ pᷣdi/
catur alia.ſed bec ↄceqdit᷑ eſſentia eſt pater. ⁊ hec ne/
gatur. eſſentia generat.igit᷑ c. Si dicas 'boc eſt p⸗
ter diuerſum moduz ſignificandi. Contra. Hoc ni⸗/
bil ẽ. quia tq eſſe prem qᷓ; generare vtrũq; in cõcreti
one dicit em diuerſe pbant᷑ eſſe ꝗꝓpꝛietates.qꝛ
vna de alia non pdicat᷑.vt paternitas et innaſcibili⸗
tas.ſed generare vt patebit.j.nõ dicit᷑ de paternita/
te. bec em̃ nõ admittit᷑paternitas gen ecrat.igit᷑ ſunt

6 diuerſe. ¶ E. dᷣm qꝙ oino ſunt eedem ꝓpꝛietates

vm rem. ⁊ buiꝰratio manifeſte apparet. i⸗ aʒ vna di
citur de altera nõ ſolum in cõcretone. vt pater gene/⸗
rat.ſed ⁊ in abſtractõne. vt paternitas eſt generatõ.
8 nõ eſſet ſi differꝛent. Cum aũt eadeʒ ſit Apꝛictas.

/

differenti tñ modo ſignificat᷑. et hoc q;tum ad tria.

„ Pꝛimũ quidem.qꝛ generatio Pꝛietatem pſone ge/⸗

99

4

neralius expꝛimit qᷓ; hoc ꝙ eſt pater. Nam ſicut di/
cit Aug. ⁊ habet᷑ in li.iij. di.v. Ad eſſe patrem ſequi
generare.ſed non ↄuertit᷑. Homo em̃ dicit enerare
pediculos.nõ tñ eſt pater eoꝝ. Alia ratio eſt.qͥa boc
ꝙẽ pꝛ ĩpoꝛtat intra ſe ypoſtaſim circa quã notat p⸗
pꝛietatẽ. Sed hoc verbum generat nõ impoꝛtat ypo
ſtaſim. immo eget ſibi apponi ab extra. ⁊ hãc ponit
magiſter in litera.Lercia ẽ.qꝛ cum ꝓpꝛietas duo im/
