obijcitur de mutua reflexione pʒ reſponſio.quia bec

eſt rõne actus eſſẽtialis cõmuniter intellecti.Ad 11

illud quod obijcitur ꝙ diligere ſpm̃ſãctum coͤuenit
tribus et dicitur reſpectu creature.dm.ꝙ non con⸗
uenit tribus ratione ſpiratõis quaʒ impoꝛtat.⁊ ideo
qᷓ;uis dicatur reſpectu creature.non tamen dicit᷑ eſ/
ſentialiter omnino.ſed cõnotat aliquid eſſentiale.di
cit tamen notionem reſpectus quem impoꝛtat ad ꝑ/
ſonã.ſicut ſupꝛa dictum eſt de verbo ⁊ dono.
illð quod obijcitur.ꝓ qua notione ſtat.patet ꝙ ſtat
pꝛo cõmuni ſpiratõe.tamen non licet pꝛo ea ponere
verbum ſpirandi.quia alio modo impoꝛtat illã no/
tionez. Vnde ſicut cõceditur hec.pater dicit verbo.
non tamen hec pater generat filio.et tamẽ dicere im
poꝛtat ip̃am generatõem.ſic in pꝛopoſito intelligen
AQueſtio. ij. b
¶ In qua babitudine ↄſtruitur ille ablatiuus cũ ſic di
citur.pater et filius diligunt ſe ſpũſancto.Et ꝙ i ba-
bitudine forme videtur per ſimile,quia petrus dili⸗

ne.pater et filius diligunt ſe foꝛmaliter.
denominat aliquid ad quod comparatur vt ad pᷣn/
cipium ſolum.niſi comparetur vt infoꝛmãs. Ma qᷓ;
uis curſus ſit a deo.nõ tamen deus dicitur currere.
ſed amoꝛ eſt a patre ⁊ filio.ergo dicũtur amare. igit᷑
amoꝛ eſt in ratione foꝛme.¶ Itez omni nerxu aliqui
nectuntur foꝛmaliter.ſed ſpnſſactus eſt nexus ergo
aliqui illo nectuntur.⁊ ñ niſi pater et filiꝰ ⁊c. Re
omni albedie aliquis eſt albus foꝛmaliter.ergo om/
ni amoꝛe aliquis ẽ amãs foꝛmaliter.ſed nibil amãs
foꝛmaliter poteſt amare niſi ille cuius eſt amoꝛ. Cũ
EAhitn eos⸗ ſit amoꝛ patris et filij. patet ⁊c̃.

git amoꝛe a ſe ꝓeedente foꝛmaliter.ergo e ratio/

Contra.oẽ quod diligit foꝛmaliter alio a ſe.habet
diligere ſolum per participatõem. ergo ſi pater ⁊ fi-
lius diligunt foꝛmaliter aliquo alio a ſe.ergo diligũt
per participatõem.ſed hoc eſt incõueniens.ergo ⁊c̃.
Rem ſi aliquis diligit aliquo foꝛmaliter. illo cir/
cumſcripto.impoſſibile eſt intelligere amoꝛem in eo
ſiue ipᷣm amare. ergo ſi pater et filius diligunt ſe ſſ.
impoſſibile eſt intelligere patrem amare non intelle

cto ſpũſancto ſed hoc eſt falſum. et pꝛimũ.¶ Yteʒ

nulla ypoſtaſis eſt foꝛma.ſed amoꝛ qui eſt ſpinituſſꝗ

ctus eſt ypoſtaſis.ergo non eſt foꝛma.ergo nullus il

lo amoꝛe diligit foꝛmaliter. en nullum relati/
uum poteſt eſſe foꝛma ſui coꝛrelatiui.quia ex foꝛma
et foꝛmato fit vnum. relatiuum autem diſtinguitur
a coꝛrelatiuo.ſed amoꝛ qui eſt ſpirituſſanctus coꝛre/
latie ſe hʒ ad patrẽ et filiũ.ᷣ ⁊c. ¶ Itẽ ois foꝛma eſt
qñ illð cꝰ ẽ foꝛma. ſi pꝛ ⁊ filiꝰ diligũt ſe ſpũſctõ foꝛ

(Ad 12

Itẽ nibil

6mltkr tt

ſisc

rr—

indſa
Ghop harol
Enoci⸗

Ntgaflu

itſfii

Gutbetpet
ſcntnire
Cugnef
vgloͤfo⸗
nſtmict⸗
inſtmue
ſtoftg
nedton
ferſlio
ſetituraf

ſackvern

peeſormait
Zäͤtas
Pateret
ſtinpatre⸗
cpũ Ge⸗
uitro⸗

ſtſeoparg

Cluniiz
Ctalcnd

nagtt

n Etllbae
tattpc
nanan
üni
mafoltmuag
friwuliat
Gil
daatahi

Uuln ocen

anoꝛcop
leegnicem

ſbusqvom

ſurnetu⸗
Gmse⸗
uumm
biorage
ſrnun
dchgnde

(dicten

Phnneh
ickknfei
eſt⸗
Nolinemne
ſictgeſtn
nitash
umubdbar
fingguder
fhrimnf
(cuurſane
oamai
finmmitn
ineai⸗
Wſores

eſwtigi

waln i

füſenin
MDDNg
Körrmedr
nanarei
tüctcſinen
wadotn d
irn
miupat
enrnit
ocminnn
1hira⸗

==

——

letrwit
hiini
pwnni⸗
Ueis
worun⸗
ſeninisi
sdemann.
ümrmg
Bom og
nucftngen
reia
mligpo
natblmi⸗
ninel
Sefliguet
oꝛſeh
ſec
igeeß
grmami
Nün.

rnnicl
miſn
uſ

Lʒ maliter. amoꝛ ille pᷣcedit diligere patris et filij.s ;è giit.
H en gale
uoꝝ ratio fuit.ꝙ ille ablatiuus cõſtruit᷑ in ratione
ſonin nõ in ratione foꝛme. MHam ſpũſſactus ſe habet
per modũ pducti reſpectu dilectois patris et filij.õ
illius eſt ſignũ. Uñ dicũt. ꝙ is eſt ſenſus locutionis.
pater et filius dlligũt ſe.⁊ huius ſignũ ẽ ꝙ dcoꝛditer

1

falſũ.qꝛ dilectio pꝛoducitur.& ⁊c.¶

ſpirt ſpm̃ſãctum. qui eſt amoꝛ vnicus ⁊ indiuiſus.
SDed hec poſitio eſt inſufficis. Maʒ ſi ablatiuꝰ poſ

ſct conſtrui vere in ratione ſigni cuʒ verbo.bec eſfcet

vera. pater et filius diligũt ſe amoꝛe creato.qꝛ amoꝛ
creatus ſignũ eſt illius.quã nullꝰ concedit. Si tn di

cas ꝙ illð nõ ẽ ſignũ ꝓpinquũ.obicit᷑ quia tũc hͥ eẽt
vcra ſimplicit᷑.pr̃ ẽ ſapiẽs ſapiẽtia genita.cũ ſapia ge

nita ſit maxie ſignũ ſapiẽtie i pr̃egenerãte. ¶ Alioꝛũ

poſitio fuit ꝙ ablatiuus ille conſ̃ruit᷑ in ratione foꝛ
me. Dicũt eĩ ꝙ diligere ſe nibil aliud eſt dictũ ð pa

tre ⁊ filio.qᷓ; inuicẽ connecti.⁊ nexu foꝛmaliter con/

nectütur.⁊ ſi.eſt ille nexus.ideo foꝛmaliter loquẽdo
iſta eſt vera pater ct filius diligũt ſe ſpũñſancto.ſicut
bec foꝛmaliter eſt vera. pater ⁊ filiꝰ nectuntur neru.
Sed hec poſitio nõ poteſt oino ſtare.quia cũ dici᷑.

pater et filius nectũtur. aut nectũtur dicit aliqdadð
ſit in patre et ſilio a ſpũſãcto.aut qdð eſt in eis vt ᷣn/

cipiũ ſ. Si a in cis a ſpũſancto. ergo pater ⁊ filius

aliquid rexipiũt a ſpnſancto. Si aliquid. cñ non poſ-
ſit recpere pantẽ. totũ.g ſunt a ſpnſãcto.quod ẽ i-

conuenig. Reſtat ergo ꝙ hoc quod eſt nectũtur di
cat aliquid quod cſt in patre et filio vt pꝛincipiñ ſſ.
iuis erge Niua ua tamẽ eſt
rom. Et ſi hoc.ſpũfſãctus cõparat᷑ ad connexionem

vt ad pꝛincipin.nõ ergo vt ratione foꝛme oino. Pa

tet ergo ꝙ pꝛima poſitio dicit minus ſufficiẽter.ſecũ

da dicit nimis abũdanter. qꝛ nimis cxpꝛimit. Et p⸗
ma fuit magiſtri ſimo.toꝛnatẽſ. Secũda fuit magi/
ſtri vuilli.altiſiod. Et licet neutra ſit oino ſufficiens.
tamen vtraq;ʒ habet in ſe aliqͥd veritatig. Nam pꝛia
dicit ꝙ ſpũſſactus ſe habet ad patrẽ et filiũ per mo/
cti. et hoc quidem verũ eſt. Secunda dicit
ꝙ amoꝛ cõparat᷑ ad amantes vt in ratione foꝛue.⁊

dum ꝓ

boc quidem verũ eſt. Et ideo ex bijs duabus poſitio
nibus quarum vna eſt iuſufficiens.alia excedẽs. col
ligitur media poſitio ſobꝛia et ſufficiens.ſcilicct.ꝙ il
le ablatiuus conſtruit᷑ in ratione effectus foꝛmalis.
ſi licet nominare effectũ.ꝙ ẽ ex pꝛincipio.Et hec fu/

it poſitio magiſtri hu de ſancto victo.qui hic clare
vidit veritatem. AUnde redarguit illos qui reputant

hãc qdeʒ inſolubilem. AUnde dicit ꝙ ſicut cũ dicitur.
ego diligo te amoꝛe a me ꝓcedente.ibi eſt cõſtructio
in ratione effectus foꝛmalis.ſic ĩ ꝓpoſito. In boc ta/

mẽ eſt differẽtia.quia amoꝛ a re ꝓcedens eſt in rere

quicſcens vt vniens et inberẽs.quia eſt accidens. ſj
in diuinis amoꝛ a patre et ſilio ꝓcedens eſt in eis re
quieſcens vt vniens non tamen vt inberẽs.quia nõ

eſt accidens.ſed ſubſtãtia ⁊ ypoſtaſis.et ideo adhuc

minus babet rõeʒ foꝛme. Concedẽde ſuntigitur ra⸗

tiones ad hoc inducte.quia ablatiuus habet aliquo

modo rõem foꝛme. Quod tamẽ vltimo modo obij
citur non valet.quia omnis albedo eſt foꝛma. ali⸗
quis amoꝛ ñ ẽ ypoſtaſis.¶ Ad illud ergo ꝙ obijcit.

ꝙ foꝛmaliter diligunt. per participatoem. dᷣm. q

„

diligere alio per eſſẽti

non cſt. ſed ab ipſo ꝓcedit amoꝛ.ideo ſeipſo nõ dili/

—

ſit paſſiua ſᷣm modũ.actiua tamẽ eſt ᷑ᷣm

o pen am facit participatõem.ᷣ alie
tas pſonalis nõ. Ande hug.Animus bũanus amoꝛ

ergo filius eſt ſapia habẽs oꝛi

—

git ſeipᷣo.diligit etiam ſpm̃ſãctum.⁊ ideo patet ꝙ nõ

per participatõem. xet ideo patet ſequẽs. Quia enim

pater ſeipo viligit amoꝛe eſſẽtiali.ideo poteſt intelli⸗
gi amare pater.ſpũſancto non intellecto.non ſic aũt
d amoꝛe notionali. Rationes ſequẽtes pcedunt
de foꝛma ſecundum q habet ꝑfectum actum foꝛme.
Foꝛne em̃ eſt inherere. ⁊ ideo non eſt ypoſtaſis.ivo
etiaʒ non diſtinguit. Ibi vero etiam ablatiuus cadit
ab actu foꝛme qui eſt inherere. et tenet actum foꝛme
qui eſt vnire.
illð cuiꝰ ẽ foꝛma dðm q loqͥt᷑ ̊ foꝛma ſᷣm bz rõeʒ
cauſe.quia ſic pᷣcedit.ſed ablatiuus cadit a ratione
cauſalitatis.quia conſtruit᷑ per modum effectus foꝛ

mal.patet & ꝙ quodãmodo ẽ ibi rõ foꝛme.qdammõö

ratio ſigni.et ihoc patet reſponſio ad oia queſita.
Onſequẽter eſt queſtio de hac locutione.pater·
eſt ſapiens ſapientia genita. ⁊ cixca hoc querũ⸗/
ir duo. Pꝛimo queritur vtrum illa locutio ſit ad/
mittenda.Secũdo ad intellectum huius. vtrum ſi it
bec admittẽda pater eſt potens virtute quã genuit.

Quentio. . ßU
O pꝛima locutio ſit admitttenda oſtẽditur hoc mo
do. . Cot᷑. j. Xpᷣm dicimus dei virtutem et dei ſapiẽ·
tiam. ſed vnuſquiſqʒ eſt ſapiens ſua ſapientia. ergo
ſi xp̃s eſt ſapientia patris.et ſapiẽtia genita. pater eſt
ſapiens ſapientia genita.¶ Item Augu. vj. de trini.

Filius eſt ars quedam omipotẽtis et ſapiẽtis dei.

vbi omnia nouit. ſed unſauiſar artifex eſt ſapiens
ſua arte.ergo pater eſt ſapiens filio.ergo ⁊c. ¶ Itez
hoc videtur ratione per ſimile.quia omnis amãs a.
quo ꝓcedit amoꝛ.eſt amans amoꝛea ſe pꝛocedente.
ergo omnis ſapiens a quo pꝛocedit ſapientia.eſt ſa⸗
piens ſapientia a ſe emanante.ſed pater ẽbuiuſmo⸗
di. ergo ⁊c.
pater omnia in ſeipſo. nouit et in filio. ſed idem eſt

filio. non tm̃ ſeipſo ſed etiam filio eſt ſapiens. Jtẽ
deꝰ pater omnia dicit verbo ſicut dicit Augu. xj. cõ⸗
feſſ. Acrbo tibi coeterno.diciſ quecunq; dicis. Sed

noſſe omnia vt ſapiẽtem eſſe.ſi ergo omnia nouit in

dicere vt dicit Anß. eſt intelligere. eꝛgo pater omnia
intelligit verbo mediante. ergo cum idem ſit eſſe ſa

piẽtem ⁊ intelligere. patet ac. ¶ Contra. in diuinis
ſapere ẽ eẽ.ꝗ̊ ſi pr̃ eſt ſapiẽs ſapiẽtia genita. gD ẽ ſapia

genita. hoc autem falſũ.ergo ⁊ pꝛimũ. ¶ Itẽ non in

tellecta gencratõe. adbuc eſt intelligere deum ſ apiẽ⸗

tem.crgo ſapiẽtia genita non eſt ratio ſapientie dei.

X*dom. ꝙ ſine diſtinctõe cum eſſe ſapientem di⸗

catur eſſentialiter.ꝙ locutio eſt ſimpliciter falſa.⁊ ſi I &

alicubi legitur ab aliquo ſancto eſt exponenda. Iñ
Augu. in li. retractõ. illa retractat dicens.ꝙ meli? il⸗
lam queſtionem in li. de trini. tractauit. vbi ſcilicet di

it contrarium. oſtendens illam rationem non vale
re.ſi pater fuit ſine filio.cum filius ſit eius ſapientia.
pater fuit inſipiens. quia ſapientia non tĩ cõuenit
ſfilio. ſcd patri. et filio. et ſpirituiſãcto. et hocipᷣm de

„

trini. vicit in pluribus locis. ſed maxime in. vj.et. xx
Ad illud qd obijcit᷑ ꝙ filius eſt ſapientia et vir⸗

tus patris. dicendum ꝙ iſta cõceditur filius eſt ſapi

cntia pr̃is ſapiẽtis. nec tũ iſta.pr̃ eſt ſapiẽs ſapientis
genita. Añ notãdũ ꝙ cũ dicit᷑ ſapiẽtia alicuius.hoc

dicit᷑ duplicit᷑.aut ſicut ſubiccti vt albedo petri. aut !7

ſicut pꝛincipij. genitiuus cm̃ oꝛiginem im oꝛtat.qm̃

7

ginẽ a pfe.iõ h̊ eſt vera

ater vero Amoꝛ eſt. 7 ſf. eius eſt amoꝛ. ideo dii/

dillud qð obijcit᷑ ꝙ foꝛma p̃cedit 145

tem Augu. xv. de trini. Mouit deus

E

2

9
4
19

7
2

w intelligere.ſed amplius impoꝛtat.
¶ Atrũ bec locutio e

fili? eſt ſapiẽtia patris. E aũt r pater eſt ſapiẽs

ſapiẽtia genita. ablatiuus ↄſtruit᷑ in rõe alicꝰ cauſa/
litatis.vł in habitudine foꝛme.vel pꝛincipij.⁊ maxi/

me foꝛme.et ideo falſa.quia filius nec foꝛma nec pᷣn
cipiũ ẽ pꝛis. Si tu queras.quare nõ cõſtruit᷑ in růõne

foꝛmalis effectus.ſicut amor cũ amãte a quo ꝓcedit

ddm. ꝙ non eſt ſimile.⁊ huius duplex eſt rõ.vua cõ
munis et alia ſpecialł.Cõmunis que ſũpta eſt a crea

turis.qm̃ quidã ſũt actus qui dicũt motuʒ a rebꝰ ad

aĩiam vt ſapiẽtia.quidã ab aia ad res vt amare.ideo
compꝑatio amoꝛis eſt ad amaãtem in rõe exiſtẽtis.nõ

in rõe impertiẽtis.⁊ iõ amoꝛ de ſe impoꝛtat foꝛmaʒ
et effectũ.Sed ſapiẽtia quia dicit᷑ vt ad intelligẽteʒ.
nõ vt ab intelligẽte.ideo ablatiuꝰ tm̃ impoꝛtat foꝛ/
mã.nõ effectũ.et ideo eſt locutio falſa. Et alia rõ eſt
ſpecialis in diuinis.qꝛ amoꝛ ꝓcedẽs eſt amoꝛ ꝓpꝛie
nõ ꝑ appꝛopꝛiatõem. Et diligere eſt ſimiliter dictuʒ
notionalit᷑.vnde impoꝛtat oꝛiginẽ vt ſupꝛa mõſtra/

tũ eſt. ſed ſapiẽtia ſemꝑ eſſẽtialiter. ⁊ hoc qð eſt eſſe

ſapiẽtem nullo mõ dᷣr notionaliter.qꝛ nullo mõ im/

18 poꝛtat oꝛiginẽ.⁊ ideo eſt locutio falſa. ¶ Ad illð qð

obijcit᷑ ꝙ pater nouit oia in filio.dm.ꝙ differũt di
cere.nouit filio.et in filio. Nã cũ dr̃.nouit filio.abla
tiuus impoꝛtat rõem foꝛme vel pꝛincipij cognoſcen
di. ⁊ ideo falſa eſt ſimplicit᷑. Hec tamẽ eſt diſtinguẽ/
da nouit ĩ filio.quia pꝛepoſitio cũ ſuo caſuali poteſt
determinare hoc verbũ nouit in comꝑatõe ad ſubie
ctũ ⁊ tũc eſt locutõ falſa.Eſt em̃ ſẽſus.ꝙ filius ſit pa
tri ratõ cognoſcẽdi.Ael poteſt verbũ determinarei
compꝑatione ad obiectũ.⁊ tũc vera eſt.⁊ eſt ſẽſus.q;
filiꝰ ſit rebꝰ cognitis rõ.et exẽplar. ⁊ cauſa exẽ̃plãdi.
Et ꝙꝙ iſte poſſit eſſe ſẽſus locutõis.ptʒ. Qui em̃ ꝑfe/
cte cognoſcit aliquid. cognoſcit oẽ qð eſt in illo.ſi g&
pater Pſerte cognoſcit filiũ.⁊ in filio ſũt oĩa.g om̃ia
cognoſcit in filio.nec tamẽ ex hoc ſequit᷑ ꝙ ſit ſapiẽs
filio.qꝛ tũc ſignificat᷑ ꝙ filiꝰ ſit rõ cognoſcẽdi ipi pa/

19 tri. ¶ Ad illud ꝙ obijcit᷑ vltimo ꝙ pater dicit om̃ia

verbo. dom. ꝙ Hᷣ qꝙ eſt dicere.impoꝛtat oꝛiginẽ.im/

poꝛtat etiaʒ effectũ iĩ creatura.quẽ dicit ꝑ verbũ ſiue
efficit. ſed intelligere non impoꝛtat de ſe niſi ſolũmõ

actũ eſſentialẽ.ita q nec impoꝛtat de ſe reſpectũ ad

pſonã.nec ad creaturã.ideo nõ oino idẽ eſt dicere.di

cit oĩa verbo.⁊ intelligit oia verbo.dicere em̃ idẽ eſt

ueſtio. ij. d

tia quã genuit ſiue virtute.Et videt᷑ ꝙ ſic.Quia qui
cunq; opat᷑ ꝑ aliquẽ ct nõ poteſt ſine eo.habet potẽ
tiã ab eo.ſed pater opat᷑ ꝑ filiũ ⁊ nõ poteſt oꝑari ſi-
ne filio.g c. ¶ Itẽ in diuinis idẽ eſt virtꝰet oꝑatio.
cũ pr̃ opꝑet᷑ ꝑ filiũ.pᷣt ꝑ filiũ.ſed quicunq; pᷣt per al
terũ.eſt potẽs potẽtia illiꝰ. g̊ pater eſt potens geni/
ta. ¶ Itẽ ſicut ſe bʒ noſſe ad ſapiẽtiam.ita oꝑari ad
potẽtiã.ſed bene ſequit᷑.iſte nouit ꝑ illũ.g eſt ſapiẽs

per illũ.g bene ſequit᷑ iſte oꝑat᷑ per filiũ.g̊ hʒ poten/

tiã ab illo ſiue per illũ.ꝗ̊ ⁊c.¶ Gtẽ cñ dicit᷑ pꝛ operat
per filiũ.hec pꝛepoſitio ꝑ.aut impoꝛtat cauſã.aut i⸗/
ſtrumẽtũ. Mõ inſtzm.qꝛ tunc filiꝰ nõ vere coopatur

patri. Iteꝝ. eẽt indigẽs ſi ageret ꝑ inſtr̃m. & in röne

cauſe.⁊ ſi hoc.ꝗ filiꝰ dat operari patri.& et potẽtiaʒ.

mittẽda.pater eſt potẽs potẽ

. — — — ——— =èòðMB 1 ;S— fEEE

Si tu dicas ꝙ nõ dicit rõem cauſalitatis ſed ſubau.
toꝛitatẽ.cũ ergo ſimiliter babeat ſſ.ſubauctoꝛitatemn
in operãdo ſicut filiꝰ.qua rõe dicit᷑ pꝛ oꝑari ꝑ filiu,3.
eadẽ rõe ꝑ ſſ. Si tu dicas ꝙ boc ẽ dictũ ꝑ appꝛopꝛia
tõeʒ.quero rõcʒ appꝛopꝛiãdi. Cũ em̃ opatio ſit per
potẽtiam.⁊ potẽtia appꝛopꝛiet᷑ patri.no filio.non S
pꝛi poterat appꝛopꝛiari oꝑari per nn tẽ cũ im
mediata cauſa oꝑatõiſ ſit volũtas.⁊ illa appꝛopꝛiet᷑
ſpũiſacto.videt᷑ ꝙ magis debeat dici oꝑari per ſpf
ſãctũ qᷓ; ꝑ filiũ. Wöca. igẽ eſt eſſe potẽteʒ qð eſſe.
ergo ſi pater eſt potẽs potẽtia genita.ergo hʒ eẽ ab
illo. Gtẽ potẽtia appꝛopꝛiat᷑ pꝛi.ergo nec per ꝓpꝛic
tatẽ nec per appꝛopꝛiatoem couenit filio.ergo talis
locutio magis eſt impꝛopꝛia qᷓ iſta pẽ eſt ſapiẽs ſa
pia genita. ¶ Itẽ potẽtia ꝗᷓ aliquis eſt potẽs ſᷣm oꝛ
dinẽ intelligẽdi antecedit poſſe.ſed generatio oꝛdie
intelligẽdi ſequit᷑ poſſe. ergo bec oĩno falſa. pꝛ eſt po
tẽs potẽtia genita . dom ᷓ hec eſt falſa ſimpli 20
citer pꝛ eſt potẽs potẽtia genita. ⁊ magis impꝛopꝛia
qꝙᷓ aliqua pꝛecdictaꝝ. Ad intelligẽtiam aũt pꝛedicto/
rũ notãdu.qꝙ hec regula conſueuit dari de hac ppo/
ſitõe per.ꝙ cũ verbo abſoluto impoꝛtat autoritatẽ
vt cñ dr.iſte eſt bonus per illũ.vel ſapiẽs vel potẽs.
Cũ vero vᷣbo trãſitio.ipoꝛtat ſbautoꝛitatẽ.vt rex pᷣt
per ballinũ.dm eſt igit᷑ ꝙ hec eſt falſa.pꝛ eſt potts
er filiũ. hec eſt vera pꝛ operat᷑ per filiũ.Et non va/
et argumẽtũ.Operat᷑ per illũ.ergo pᷣt per illũ.quia
pꝛimo impoꝛtat cauſalitatẽ reſpectu effectꝰ. ⁊ poſt/
modũ reſpectu patris. S l ud g̊ qð pꝛio obijcit᷑ 2 1
q; qui operat᷑ per aliquẽ pᷣt per illũ.dom.ꝙ falſũ ẽ.
qꝛ hoc nõ eſt ꝙ habet potentiã ab illo.ſed ꝙ habeat
potẽtiam cũ illo indiuiſam.⁊ dat illi poſſe.ideo per

illũ operat᷑ ⁊ nõ poteſt ſinc illo.(Ad il ꝙ obijcit᷑ ꝛ2 2

ꝙ non differt operatio otentia in deo. dom. ꝙ ve
rũ eſt per cõparatõem ad deũ.Oiffert aũt q;tum ad

effectu cõnotatũ. (Aa illud 95 ſequit᷑.nouit per fi. 25

liũ.g ⁊c.dm.qꝙ nõ eſt ſimile ð noſſe ⁊ operari.quis
em̃ noſſe ſit verbũ trãſitiuũ.tamẽ ñ cõnotat effectuʒ
ſicut operari.et iõ pꝛepoſitio per nõ poteſt cũ ipſo i/
poꝛtare ſubautoꝛitatcʒ. vbi eni eſt ſubautoꝛitas.no/24
tat ꝙ liqui4 ſit a duobus.⁊ ab vno per alterũ.⁊ ſic
patet ilud. 1 illud qð obijcit᷑ vtrũ dicat rationẽ 25
cauſe vel inſtrumẽti.dom.qꝙ neutrũ dicit ꝓpꝛie.ſ ſb⸗
autoꝛitatẽ q̃ ipoꝛtat rõeʒ vtriuſq; qᷓ;tũ ad illð qdð eſt

ibi completõis. ¶ Quod obijcit᷑ ꝙ filio appꝛopꝛiat

opecrari per ipſum. ſeꝰ q operatio cſt per virtutẽ. 7

virtꝰ appꝛopat᷑ filio.ſicut dicit᷑.j.Coꝛ.j.Chꝛiſtũ dici

mꝰ dei virtutẽ.⁊ dei ſapiam. Rõ aũt quare virtꝰ fi/26

lio appꝛopꝛiat᷑ eſt.qꝛ virtꝰ eſt vltimũ potẽtie.ſiue eſt

7

potẽtia vltimata. qm̃ igit᷑ filiꝰ ꝓducit᷑ a pꝛe ſᷣm oĩ/
modã perfectõez potẽtie.qꝛ generare ẽ actꝰ perfctẽ

potẽtie. perfectũ eſt eni vnũquodq; qñ poteſt gene/

rare.⁊ tale quale ipſũ eſt.qꝛ igit᷑ filiꝰ accipit potẽtiã

ꝓducẽdi eqʒ perfectã ſicut ipſe.⁊ pꝛ eſt vt ſpuſſãctꝰ.
iõ virtꝰ ei appꝛopꝛiat᷑.iõ r virtꝰ pꝛis.⁊ bꝛachiuzʒ. et
dextra:⁊ poteſt operari per filiũ.Aliter poteſt dici ꝙ
vireꝰ dicit immediatioꝛẽ oꝛdinẽ ad actuʒ q; potẽtia.
qꝛ potẽtia oꝛdinat᷑ ad opꝰper diſpoſitõem.⁊ filio ap
pꝛopꝛiat᷑ diſpoſitio.iõ ⁊ potẽtia diſpoſita.⁊ ſic patẽt
omnia queſita.

Diſtictio.xxxiij ð noĩbꝰ ſbᷣalibꝰ ⁊ ꝓpetatibꝰ ĩ cõꝑatõe ſᷣm ↄueniẽtiã ⁊ draʒ ad eẽntiã ⁊ pſõas.

G E Oſt ſupꝛa dicta interius conſiderari ⁊c. Supꝛa ogit magiſter de nominibus ſubſtãtialibꝰ ⁊ ꝓpꝛicta/

tibꝰ per ſe ⁊ ſigillatiz. Hic tercio loco agit de hijs i cõparatõe.⁊ H̊ ſm ↄuecniẽtiã ⁊ dꝛaʒ. ⁊ bʒ ps iſta du
aà8 partes. In pꝛima querit męr̃ de ꝓpꝛietatibꝰ in cõparatõc ad eẽntiã ⁊ perſonas In ſcda vero agit
de coparatoe perſõe.ſiue rei nature ad natur.j.diſ.xxxiiij.pꝛedictis adijciẽduʒ eſt ⁊c. Pꝛima ꝑs habet duas

ethtte
ſuti
Mni
icual
ſthnäſfn
(btaltn⸗

Cirdetc
g⸗
achanes
enici

Mlrin

aee. is quoꝛ pumũ eſt non mentiri dẽ quibus nouit. ſecundamm eſt metientem poſſe mani.
m due 3 pvta auoen danmcgsn nef eduio rer ſr defẽdit cõtra kſisarewi hoc ant
Dlne ſtare. Unde in pꝛima ꝑte. Dres. vvean oſei pꝛietates ſũt pſone et in ꝑſonis per
kiee feſtare. An ima pars habet quatuo ꝑtes. In pꝛima oſtẽdit ꝙ ꝓpꝛietates ſut ꝑſo is ſabellij
Ranſc⸗ iqui negat. ¶ Pꝛima pars E diſtincta. In ſecũda oſtẽdit illud idem ꝑ violẽtiam autoꝛis ſabelli
Nci aliqui negat. eterna ẽ ⁊ diſtincta Ud idein 8 vie
ande ꝛictatis. quia eterna ẽ ⁊ d * ia oſtẽdit hocipᷣm ꝑ naturã diuine ſim
ich R naturã ipſius Ppaicratis. an vbi ponit autoꝛitates Hiero. In tercia o thocßt tura diulne iun
mmen .Sabellij bereſim declinates. vbi ponit aute ᷓ rta oſtẽdit. q ꝓpꝛietates nõ tm̃ ſunt ꝑſõc.ſed etiã diuia
mnſen iintis ibi. Cuq; ve ſimplicitate diuinitatio Jn q] ta oſtedit. bluf ſit. vbi ponit autoꝛitatcʒ
WANV plicitatis.ibi. Luc de limp. itatis. ibi.ꝙ vero ppꝛietas etiam diuina natura ſit.vbi ponit aute
cntia t boc pbar SBnatn ms vomcmner venfacts pbarepaekoamer vondi niioaum tationcs ct
4 Ammn Hyla. ¶ Similiter ſoss ol ec modus impugnãdi veritatem. ſſcilicet ꝑ õ a2*
cl bet vuas hartes Ju bii acho⸗ partes. In pꝛima ponit obiectõem ꝙ ꝓpꝛietates nõ ſint pſone.et qꝛ rõna/
ngpßis ⁊c̃. Pꝛima pars habet qu tem. Secũdo vero ſubiugit ali rõem.et quia curioſa videt᷑. reſ poõcet ad bomins
ben lis erat. reſpõdet eſie Tercio adpuc reſumit rõeʒ illoꝝ ⁊ reſpõdet ad veritatem.ibi.Ceteꝝ ere⸗
iucd nõ ad roem. bi. ſed Duaro er vleuno ſubiũgit eoꝝ interrogatõem. ⁊ quia curioſa erat. pꝛefigit enmnum
ihii ite icoꝝ impꝛobitas, c. Quar ictates c. Et quelibet iſtaꝝ partiũ poſtet ſubdiuidi.ſeilicet.q;
Psckzin bñane ĩquiſitõi.ibi. Se et ſecũdo reſpoſioem.et illud manifeſtũ in littera eſt. Ultima pars in qua r pon⸗
eltſgant pꝛimo ponit —— uas inducũt. ſimiliter babet duas partes.m duas autoꝛitates Augu. quas in.
Kndflih det magiſter antonitatit us lito po ſeda vero ſũpta ẽ ab Augu.vj. trini. Pꝛima ꝑs ponit ibi. verũtamẽ
WD nodz deſiſtunt t ſena omte W.den Iuc verdis e H
Hl nit autoꝛitatem ſiue rõem. ſcdo vero diſſoluit.
RHRDZ . M .M
= ¶ Oſeendit ꝙ ꝓpꝛietates ſũt ipſe perſone ⁊ in ꝑſonis per naturam ipᷣiꝰ pꝓpe
S tatis.quia eterna eſt et diſtincta.

8 e,

Ke6,4 e
cha .

RRRI
1.1r:⸗
A 65 8
e

“ ee
MANNE
. 2

pꝛieta V ibus ipe perſone determinant᷑ ſint
ꝛietates pſonarum quibus ipe perſone der nt ſint
ipſepiohret ſint deus.id eſt diuina eſſetia. an ita ſint in pſonis. vtñ⸗
ſint pſone.ac per hoc nec äü eſonie ſnr vy lcrhtes,
inficiari audet. cum aperte clamet autoꝛi tas ꝙ ĩ onis ẽ 8
eneſenns vnitas. Superius quoq; multis ſãctoꝛum teſtimonijs aſtrui
mus perſonas per ꝓpꝛietates diſtingui atq; determinari.ipſaſq; pꝛopꝛieta⸗

Oſt ſupꝛa dicta interius conſiderari atq; ſubtiliter inquiri opoꝛtet.

„rt ne Nee
NNREG
Z 1.

. ee
MW.RENENRN.

tres ſcilicet. ꝓpꝛijs expꝛeſſimus vocabulis.¶ Cum ergo ꝓpꝛietates ipe
* ꝓpꝛietates tes. tres ſcilicet “ eße erſone nterut⸗ differunt. quõ eſſẽt ſi in
t ſint pſone. ab eterno fuerint.quibus ipᷣe perſone dete meguinibeeſſeramgin.
ni H s non eſſent. æ quõ in eis eſſent. ? ipe perſone non eſſent quin ibi eſſet mulni⸗
tim d one rri pꝛopꝛietates eſſe in perſonis. ita et eas perſonas eẽ
im dichas: Quocifcanent pꝛorwictaioeſſe on pigeat reuocare ad mẽteʒ.
miiinne⸗ conſitemur.ſieut ſupꝛa autoꝛitate Hiero. vtn n pige e9o merezʒ
—– ſtati ſumus in expoſitõe ſidei ita dicẽtis sä
len Tagronelnan idem per violenam ſobeny. ñ““
atei Sabeliijhereſim dtclinsteo tres perſonas expieſas ſub pꝛopietate diſtin-
R Zabel s em̃ nomina tãtũmodo.ſed etiam noim pꝛopꝛietates.id eſt per⸗
— guimus. . vr ꝛeci expꝛimũt vpoſtaſes. hoc eſt ſas. confitemur. Ecce aper⸗
Gfili! H loriatplonos peopciermtious diſtingui. ⁊ ipſas pꝛopꝛietates eſſe perſonas
caius hic verba ꝑſtringimus.qꝛ ſupꝛa lonus oſnm s. .
Ci ¶ Concludit hocipᷣ turam diuine ſimplicitatits c.
—D anenal Raccheveilatts upꝛa diſſereremus autoꝛitatibꝰ ſãctoꝛum.ſcili⸗
nitau, Cũq; de ſimplicitate „Pa oeeEcMus euin biore⸗
igi 7 Boetij. euidẽter monſtrauimus deum hoc eẽ
tmiſn cet Augu.Hyla.IJſið.necnõ ⁊ Boetij.euidẽt liũ nec eſt fili⸗.r fllix hy ga⸗
attißt inino quod in ſe habet.excepto ꝙ pater habet filiũ nece liꝰ.⁊ filiꝰ hʒ pa
i, omnened ⁊ ſic eſt in natura trium. vt qui habet hoc ſit quod habet.
e trem nec eſt pater. ⁊ ſic eſt in natura trium. d mõ non iteramus nefa⸗
ein et totũ quod ibi eſt vnum eſſe. vnã vitam eſſe.quod mõ non iteramus ne 92 ⸗
an r 5 Etot quod wienr Si ergo pꝛopꝛietates ibi ſunt.ſingula earum eſt id
Se Ex pꝛedictiſ cõ ſtidiũ lectori ingeramus. 7990 o er nc .
emt cucir ꝛicta in quo eſt. ⁊ vnum eademq; vita ſingule ſunt. Fateamur ergo et ꝓpꝛietates
Gi her vng ſetiaz. ¶ Autoꝛitate aſtruit ꝙ ꝓpꝛietates non tm̃ ſint perſone.ſed enam diuina eſ⸗
neis ſentia ſeu naturg

id
b . ius. Q ο pꝓpetas etiã diuĩa natura ſit. oſtẽdit yla. dicẽs natiuitatẽ filij eẽ na⸗

rã. Vñ in vij. li. ð̊ tri. ait. Vltri atura ñ diſfert.vnũ ſũt pr̃ ⁊ filiꝰ. Hʒ &̊
i turã. Vñ in vij. li. ð tri. ait. Utriuſq; ne notne znatura 1 pt t?, a. g S

. J7 1 „ . I

non poteſt nõ eſſe ea natura vnde naſcatur filius.Idem in. vj. Natiuitas p.
pꝛietas eſt. veritas eſt. Idem in. vij. dicit. ꝙ nature natiuitas ſit intelligenda
eſſe in natura dei. Supꝛa em̃ dixit ꝙ ꝓpꝛium patris eſt ꝙ ſemper paterẽ.⁊ ꝓ
pꝛium filij eſt ꝙ ſemper filius eſt. ſigniſicans ꝙ ꝓpꝛietas patnis eſt pater.?. p
pꝛietas filij eſt filiꝰ.Hijs alijſq; pluribus autoꝛitatibus aperte ſigniſicari vi-⸗
def. ꝓpꝛietas filij filiꝰ ſit ſic ⁊ deita ⁊ ꝓpꝛietas pfis ⁊ ꝓpꝛietas ſpũſſacti.
vonit obiectõem ꝙ ꝓpetates nõ ſũt ꝑſonc. et qꝛ rationalis videt᷑.reſpö/

det ad veritatem. ke.

¶ Hoc auteʒ aliqui negant. dicẽtes quidem ꝓpꝛietates in pſonis eſſe. ſed non

eſſe ꝑſonas ipᷣas.quia ita dicũt eſſe in ꝑſonis vel in eſſentia diuina.vt nõ ſint
interius.ſicut ea ſunt que ſm ſubſtãtiam dicũtur de deo.vt bonitas.iuſticia.
ſed extrinſecus affixa ſũt.atq; ita eſſe ratõibus ꝓbare contendunt.Si enin
inquiunt ꝓpꝛietates ſunt ꝑſone.non eis ꝑſone determinãtur. Contra qu.ed
dicimus. quia etiã ſeipis ꝑſone differunt.ſicut ſupꝛa Hiero.loquens de prfe
et filio ⁊ ſpũſancto dicit.ſubſtantia vnum ſint.ſed perſonis ac nominibſus
Honit aliam obiectõem.Et qꝛ curioſa eſt rñdet homini nõ rationi. f
Sʒ iterum addunt.Si ꝓpꝛietates ipſe diuina eſſentia ſũt.cũ eſſẽtia nõ diffe
rãt tres ꝑſõe.nec ꝓpetatibꝰ differũt. Quõ em̃ differt pr̃ a filio. eo ꝙ diuina
eſſetia ẽ cũ ĩ eſſẽtia vnũ ſint. Hoꝛũ doctrinis nouis ⁊ hũanis cõmẽtis vᷣbo
a Moꝛuz voctrinis hylarij reſpodo ꝓmmeſũ ẽ qð exigit᷑ ? incõphẽſibile. g⸗
viget atannis . extra ſigniſicãatia eſt ſermõis.extra ſẽſus intẽtõem.nõö
cit ꝙ eſt incopꝛehbenſi bile lumẽ obcecat. ĩtelligẽtie capacitatẽ qð fine nullo
bile. et videtur ꝙ iſta cõtinet᷑ excedit..Alihi ergo in ſẽſu labes eſt.in intelli⸗
euaſio nlla ſit. aut em̃ gęæẽtia ſtupoꝛ eſt. in ſermõe vero nõ iam infirmitateʒ Föᷣ

argumẽtũ neceſſario lztiſ ofitehoꝛ. Di nimi us tãtis ac tã
balnclit. aut ſiopbir ſilẽtiũ ↄfiteboꝛ.ꝑiculoſũ nimis eſt ð rebus tãtis ac tã

pin recoditis aliqd vltra pꝛeſcriptum celeſte pferre. v
ce. Si neceſſario. tũĩic ecõditis alidd vltra pꝛeſcrniptum celeſte ꝓferre.vt pvl —
e cũ pcedit ex ve tra pᷣfinitõem dei ſermo de deo ſit.foꝛma fidei certa ẽ. —“

ris. concluſio eſt vera Mon ergo aliquid addẽdum eſt. ſed modus cõſtituẽ/
Si nõ neceſſ⸗ 2o. tũc dus audacie. quicqͥd vltra querit᷑ nõ intelligit᷑.
ohiſticn e nns IWeſumit roem illon T reſpodet ad veritate. g
pacheſibile ita vidc ¶ Ceterũ hereticoꝛii unpꝛobitas iſtinctu dpabolice frau
lur q male applicet duletie excitata nodum quieſcit,̈ ſed in tota rer qſtio
autoꝛitatẽ Hayla. ʒ. ne addit. Si paternitas ⁊ filiatio in deo ſiue ĩ diuina

odm.qꝙ ad argumen/ eſſentia ſunt.eadem g res ſibi pater eſt ⁊ filius. NMam

tũ facile eſt repõdere ĩ quo paternitas eſt.pater eſt.⁊ i quo filiatio eſt.filius

uia ibi eſt ſophiſna eſt. Si ergo vnge⸗ 8 lee .
Am accidẽſ. ppꝛietas eſt. Si ergo yna eademq; res habeti ſe paternitatem

eſt eſſentia. t eſentia Et filiatem. ißa generat ? generatur. quod dicẽtes in

non diſtinguit. O nec ſabellianã hereſim ꝑtrahũtur.extẽdentes patrem ĩ fi⸗
ppꝛietas. ſᷣ boc ma lium.cum ipᷣm ſibi filium.ipᷣm ꝓponant ⁊ patrem. Si
giſter no dicit incom vero negauerint in vna dei eſſentia paternitatem eſſe
pacheſibilc dimittit et flliatoem. qu ergo dicunt eſſe deum. HHijs atq;ʒ ali⸗
dan ſorhiſncn ima i orgumẽtoꝛum aculeis vtũtur i ſue opinionis aſſer:
m. Sed illa qſtio toe vt veritatj foꝛmà diſſecẽt. Quon audacic reſiſtẽ h
veritat/ que ſequit᷑ i/ tes atq; ignoꝛatie ꝓuidẽtes audebimus aliquid ſuꝑ
cõpꝛehẽſibilis eſt m .„—

*

ſtatũ vie. qm̃ ſi ꝑx omni

ris.et hoc nullũ ſub celo habet ſimile.immo ſolius dei ꝓpꝛiũ.pter ſummã ſimplicitatẽ. ideo dicit magiſter
eſſe in cõpꝛehenſibile. Mec eſt ſimile de generę et differentia.qꝛ genus pꝛedicat᷑ de differẽtia. et hoc diſtinguit
et illud nõ.quia nõ pꝛedicat᷑ per idẽptitatẽ.ideo cũ byla.dicit ꝙ eſt incõpꝛchẽſibile.et deſcribit incõpꝛehenſi⸗
bilitatẽ qᷓtum ad tripliẽ vim.qtũ ad receptiuã,.cũñ dicit incõpꝛchẽſibile ⁊c.qtum ad expꝛeſſiuã cuʒ dicit ex/
tra ſermonis ſignificatõem.qtum ad indicatiuã.cũ dicit extra ſenſus intentõem.⁊ alia que ſequũtur hijs tni
bus aptãtur.vt patet inſpicienti. b¶ Quoꝛũ audatie reſiſtentes ⁊c. dicit ꝙ ꝓpꝛictates que ſũt iĩypoſtaſibꝰ.

omnimodã idẽptitatem pꝛedicat᷑ eſſentia ppꝛietatibꝰ et cconuerſo. bec diſtinguit illa
nõ.⁊ hoc eſt nobis incõpꝛehẽſibile. Qꝛ em̃ videmus per ſpeculũ:intelligimus ꝑ ſimilitudinẽ ſũptã a creatu/

Cn
dr
iſteſcr
uſaut
tſbun

☛

ah

S=

„
Di.

hoc loqui. paternitas et filiatio nõ ita eẽ oino ĩ diuuna

ge ꝙ ꝓpꝛieta⸗/
tes nõ penitus
ita ſũt i dei eẽn⸗
tia ſicut in ypo
ſtaſibus dicut.

ſubſtatia diene Koittizi vpoſtaſibꝰ. in qᷣbꝰita ſũt ꝙ
eas determinãt vt ait
mata ſunt.i.det᷑minatiue ꝓpꝛietates ypoſtaſeos ⁊ nõ
nature.etem̃ ypoſtaſim determinãtæ nõ naturã. Jo⸗
qʒz paternitas ⁊ filiatio ſint in diuina eẽntia.cũ eam
nõ determinẽt. nõ iõ pᷣt dici ꝙ diuina eẽntia ⁊ generet
? generet᷑. vl ꝙ eadẽ res ſit ſibi pater ⁊ filius. Ita em̃
Tpaetas determinat ꝑſonã.vt hac ꝓpꝛietate ypoſta/
ſis illa ſit generãs.⁊ alia ypoſtaſis ſit genita.⁊ ita nõ
igdem generat ⁊ generatur. alter altltle.
ubiũgit eoꝝ iterrogatõnem quõ.ſ. ꝓpꝛietates pñt

¶ Sed foꝛte qres cũ he ꝓpetates nõ pñt eẽ ĩ ꝑſonis qͥn
eas determinẽt.quõ i dina eẽntia eẽ poſſint.ita vt nõ
eã ðᷣterminẽt: Rñdeo tibi ⁊ hic cũ hyla. Ego neſcio.

nõ reqͥro.⁊ ↄſolaboꝛ me tñ.archã geli neſciũt.ãgeli nõ

gꝗaudierũt.ſeculanõ tenẽt. ꝓpheta nõ ſenſit.aplus non

interrogauit.filiꝰipᷣe nõ edidit.Ceſſet ̊ doloꝛ qrelaꝝ.
nõ putet hõ ſua ĩtelligẽtia generatõis ſacr̃m poſſe cã⸗
ſedqᷣ. Abſolute tñ ĩtelligẽdꝰ ẽ pr̃ ⁊ filiꝰ ⁊ ſ.ſ. Stat ĩ hoc
fine intelligẽtia boꝝ. Eſt filiꝰ a pfe qͥ ẽ vnigenitꝰ ab
ingenito.ꝓgenies a ꝑente.viuꝰa viuo.nõ natura dei
tatis alia ⁊ alia.qꝛ ãbo vnũ.Hoc credẽdo ĩcipe.pcur⸗
re.pſiſte.⁊ ſi nõ ꝑuẽturũ ſciã.tñ gratulaboꝛ ꝓfecturũ.
Qui em̃ pie infinita ꝓſeqᷣt᷑ᷣ.⁊ ſi nõ ↄtingat.tñ aliq p

ficiet ꝓdeũdo. Sʒ ne te inferas ĩ illud ſecretũ ⁊ archa

relligẽtie cõphendere pᷣſumẽs.ſed itellige incõpᷣhẽſibi
lia eẽ. His alijſq; multis euidẽter oñdit᷑ nobis nulla⸗

tenus licere maieſtatẽ pſcrutari.ius ponere poteſtati. quia ꝓpꝛictas nõ oi-

modũ circũſcribere infinito.

¶ Rñdet auẽti Aug.q̃ ſumpta ẽ ab expoſitõe pſalmi.

qua opinionẽ ſuã.ſ. ꝓðetas pris vel filij nõ ſit deus

¶Verũtñ nõdũ deſiſtũt impatiẽtie ſpũ agitati.ſʒ opini

dere volũt ꝓpetatẽ qᷓ pater ẽ pater.⁊ ꝓpꝛietatẽ q̃ filiꝰ
S ſiliꝰ.nõ eẽ deũ.ad hoc iducẽtes verba aug.ſuꝑ illuʒ
giij. locũ p̃s. Et nõ ẽ ſuba.ita dicẽtis.Deꝰ em̃ qͥdã ſuba .
NUIiñ etiã i fide catholica ſic ediſicamur. vt dicamꝰ pa/

onẽ ſuã etiã ſctõꝝ autoꝛitatibꝰ mũire conãt᷑.qbꝰ oſtẽ⸗

trẽ ⁊ filiũ ⁊ ſ.ſ.vniꝰ eẽ ſõe.Quid ẽ vniꝰ ſbᷣe?cQuidqͥd

quẽt vba aug.
ad ſuam pꝛani

ẽ pf qð deꝰ ẽ.hoc ẽ filiꝰ.hoc ẽ ſ.ſ.Cũ aũt pr ẽ.nõ illud
E qðvlqͥ ẽ.

Eo igit᷑ qð vł quo deꝰẽ.ſuba c. Et qꝛ eiuſdẽ ſube ẽ fi⸗
liꝰ. ꝓculdubio ⁊ filiꝰẽ deꝰ. At vero qð pr̃ẽ.qꝛ nõ ſube
E ſp refert᷑ ad filiũ.nõ ſic dicimꝰfiliũ prẽm eẽ ſicut dici⸗

mfiliũ deũ eẽ. Ex his verbis ſigniſficari dicũt.ꝙ pꝛo⸗

pꝛietas pf̃is vł ꝓpꝛietas filij nõ ſit deꝰ vł eẽntia dina.
Cũ ei dicit eo ꝙ de ẽ ſuba ẽ.ſed ꝙ p ẽ.ſuba nõẽ.aꝑte

inqunt oñdit id ee ſubam quo deꝰ ẽ.id vero quo pa⸗
ter eſt.nõ eẽ ſubſtãtiã. Item cũ ait pater nõ illud ẽ q

. oſidit eũ nõ eſſe prẽm eo ꝙ ſuba ẽ. Nõ em̃ ſimplr di

oh.dam̃. Caracteriſtica ideo

eſſe in natura.nec eã determinẽt. Et qꝛ curioſa ẽ.pꝛefſi
git terminũ humane inquiſitioni. 2

f ei ñ ad ſe ſed ad filiũ dr.ad ſe ãt deꝰdr̃.

⁊ eas determinãt. in
eſſentia ſunt.ᷣ eã nõ
determinaãt. Ur eſſe

oppoſitio. qꝛ omnis

pꝛietas ẽ determia⸗
ſua eius in quo eſt.
alioqͥn in illo nõ c. g

ſi ꝓpꝛietates nõ deter

minant eſſentiaʒ.nõ
ſunt in ceẽntia. R di
cendũ ꝙ męr bñ rñ/

det.qꝛ hec pᷣpõ in no

kat diuerſas habitu⸗

dines. Alit᷑ em̃ dẽ pꝛ

in filio. alit᷑ pꝛnitas iĩ
pꝛe. Pẽ em̃ in filio ec
dicit᷑. non ſicut pꝛo/

pꝛietas diſtinctiua ſᷣ
ſicut pſona cõſubſtã

tialis.paternitas in
patre ſicut ꝓpꝛietas

diſtinctiua. Sic vult
dicere magiſter ꝙ ali

ter ſunt ſiuc dicũtur

eſſe pꝛopꝛietates ĩi eſ

ſentia qꝙᷓ; in perſona.

Mam in eſſentia di/
cuntur eſſe ꝓpter idẽ

ptitatem. ita ꝙ in oi
no dicit idẽptitatem
In pſonis dicunt᷑ eẽ
ſicut vere ꝓpꝛietatces

cier Pacheo. le m 7 in ypoſtaſibus.⁊ de/
nũuũ mopinabilis natiuitatis.ne te imergas ſummã in/

terminationes in de
terminatis. In crea-
turis autem non eſt
vnꝰ modꝰ ſine alho.

no idem eſt cũ eo cu⸗
ius eſt pꝛopꝛietas.et

ideo in creaturis nõ

dicitur eſſe pꝛopꝛie

tas aliquo niſi ĩ eo

cui inheret. non ſic ĩ
dinis. c deo

tibi ⁊ bic cum Layla.

cit. ꝙ ſolutõem iſtiꝰ
queſtionis archãge/

l ncſciũt.cuʒ em̃ ſint

cõpꝛchenſoꝛes.ↄſtat

ꝙ omnia cognoſcũt

q̃ ſunt de ſuba glie. g

cosſcũt diſtictoez p/
ſonan centic ynita
tẽ ⁊ modũ.g vidẽt q̃ᷓ

re ꝓpꝛietates detmi⸗
nat ypoſtaſim ũ eẽn

tiã. Et iten ſi cobe.
ſio erit de qᷣbus ẽ mõ

fides. ⁊ nos mõ fide

D gnoſcemuſ. dom
ꝓp ſicut dicit augu. Ne 3

ccca nõ qp ip̃a non vi quod c. ſignificãs quo paterẽ nõ eẽ illud quo ẽ. id eſt une
deat. ſᷣ qꝛ qd bʒ non ęẽntiã. Hec illi ita exponẽtes ſi. na cõmẽta ſimplicibus rckdn
oymñqdit alijs. ſic ange· z incautis vera videri faciũtꝰ Nos aũt aliter foꝛe iſa d npem
i dicũtur ignoꝛare ? intelligẽda dicimus. Dicẽs em̃ eo ꝙ deus ẽ ſuba ẽ. · Deturtt
acnaalla Gag ꝙ pater ẽ.ſube nõ c.hoc intelligi voluit.quia eſſentia Oꝛ aliterintd⸗ ne
intelligibilia. 2 q; ta deus ẽ. ⁊ deitate ſuba ẽ. Eo em̃ ſuba ẽ quo deus eſt. ligenda ſunt il⸗ fori
liega nõ bñt ſile in rea ecõuerſo.cuiꝰ ea ẽ deitas q̃ eſt ſuba.⁊ ſuba q deitas. a ᷣba ꝙ̃ dicht. n
tura.imo magis diſ / ꝙ pater ẽ nõ ẽ ſube.i.nõ quo pater ẽ eo ſuba ẽ. qꝛ pꝛo⸗ i⸗ 1
ſile dicutun nobis pꝛietate generatõis pater ẽ.q ſubã nõ ẽ. Itiam tñ ꝓ/⸗
ꝛehẽſibilia.Et re/ —” . . 1I ees Ly, N= ſotrgd
mnoͤnet oyia tnplicẽ peietatẽ ſubm eẽ nõ negauit. Ita etia illud intelligẽ⸗ niings
cognitönẽ quã babe du ẽ quod ait.Cuʒ pater c.nõ illud ẽ quod ẽ.i.nõ uᷣlo ithlimp
mus de rebus diuis. paler ẽ quod vel quo ipe ẽc.i.eſſentia.ſed notione. liſtmt
4 AUna ẽ ꝑ anbelon rce ¶ NRñũget alie auctoꝛitati aug.q̃ ſumpta ẽ ex.vj.ð tri. nſifin
uelationẽ. alia p po ꝗqᷓ nitũt᷑ ꝓbare ꝓpꝛietates ꝑſonaꝝ nõ eſſe dei ſubſtan⸗ umnſt,
pbetaꝝ illuſtratönẽ. tianm. à nun⸗
los nõ audirc. qꝛ ipſi tis.ſ.ꝙ verbũ ſᷣm ꝙ ſapia ẽ ⁊ eẽntia.hoc ẽ ꝙ pater fn Fpohc
recipiũt reuelationę ꝓꝙ verbũ nõ hoc ẽ qð pater.Si inqũt verbũ nõ eſt hoc tte
am aioꝛibus nobis quod pater ſᷣm hoc ꝙ ẽ verbuʒz. id ergo quo verbũ eet Lcine
Eexpꝛimunt. mgr gbe nõ ẽ illud quod pater ẽ. Pꝛopꝛietas ergo quo verbuz dſfu
„ nendot onelle i c.nõ eſt id quod pater c.nõ ẽ igit᷑ diuina eſſentia:Ad . nien
