ma dicat ipſuʒ quod eſt ydea abſolute. tunc videt᷑ ꝙ
ſint plures m id quod ſunt abſolute.¶ Item ydea
eſt ſimilitudo expꝛimens ydeatũ ſᷣm totn.ſed quecũ⸗
q; vni ⁊ eidem ſᷣm totum ſunt ſimilia nullo mõ dif/
ferunt abinuicem ergo ſi ydea oim m iꝗ quod eſt eſ
ſet vna.tũc om̃ia eſſent indifferentia. (e; ſi ydea
eſt vnum quid.aut vna cõmunis.aut vna ꝓpꝛia ſimi
litudo.Si vna cõmunis.ergo ꝑ ipſam nunqᷓ res di
ſtinguunt. Si vna ꝓpꝛia. ergo ꝑ ipſaʒ nunq; plura co
gnoſcunt᷑. Pank ydea eſt ratio pnaſerud. ſed
vnumquodqʒ cognoſcens cognoſcit ſᷣm exigen tiam
rationis cognoſcendi.ergo ſi ydea eſt vnum quid.cũ
in vno nõ cadat diſtinctõ. deꝰnõ cognoſcit res diſtin
cte ſed indiſtincte.¶ Contra. Aug.vj. de trini. Fili⸗
eſt ars quedam omnipotentis dei plena omniũ rati⸗
onum viuentium.⁊ oĩa in ipſo vnum ſunt. Item
quod ꝑfectius eſt.deo eſt attribuendum. ſe pfectiꝰ
eſt vno poſſe cognoſcere plura ⁊ opari qᷓ; pluribus.

ergo deo eſt attnbuendum. & deus vna ydea cogno/

ſcit. ¶ Item in omni genere cauſe ſtatus eſt in vno
ſimplici.vtpote in genere efficientis ⁊ finis. cũ de?
ſit exemplar in quo eſt omnimode ſtatus.& in deo ẽ
ſumma vnitas.ſed exemplar quod ↄtinet multa nõ
eſt omnino vnũ et fimplex.ergo in diuino exemplari
non eſt niſi vna ydea ſᷣm rem.i¶ R. ad intelligenti⸗

1Sam pꝛedictoꝝ eſt notandũ ꝙ hic fuit duplex opinio.

Quidaʒ enim dixerunt ꝙ ydee in deo ᷣm rem babeẽt
diſtinctionẽ. Dixerunt enim ꝙ eſt cõſiderare vniuer
ſitatem foꝛmarum in deo.in anima.⁊ in mundo ſiue
in materia. Et in materia ſiue in vniuerſo habent di
ſtinetionem. ⁊ compoſitionem. ⁊ oppoſitionẽ. qꝛ fũt

ibi materialiter. In anima vo humana babent diſti⸗

ctionem ⁊ compoſitionem.ſed non habent oppoſiti
onem.⁊ hoc qꝛ ſunt ibi aliquo modo ſpiritualiter.nõ
tamen omnino.quia ſunt a rebus extra.ideo eſt cõ/
poſitio.differunt em̃ ab anima. In deo habent diſtin
ctionem.ſed nõ compoſitionem nec oppoſitionem.
Apter ſummam ſimplicitatem. ⁊ q́uis in deo ſint di⸗

ſtincte.ſunt tamen vnum exemplar.ſicut plures foꝛ-

me particulares in ſigillo faciunt vnũ ſigillum. Sed
iſta poſitio qꝙᷓuis in ſui initio videat᷑ pbabilis. in fi/

ne tamen ↄtinet erroꝛem. Mam ſi in deo eſſet pone/

re ydeas realiter differentes ſiue diſtinctas.tunc eſſ⸗
ibi alia pluralitas realis qᷓ; ſit pluralitas pſonał. q
abhoꝛrent aures pie. Si dicas ꝙ nõ eſt pluralitates
abſolutam ponere ſed reſpectiuam. tunc quero de il⸗
lo reſpectu.aut cſt aliquid.aut nihil.Si nihil.nulla ẽ

ibi realis diſtinctio. Si aliquid.nõ eſt dare niſi diui

nam eſſentiam.ſed omnia eſſentialia in deo vnũ fũt.
Et ideo eſt alia poſitio.ꝙ ydee ſunt vnum ᷣm rem.⁊
boc patet ſie Naen in deo dicit ſimilitudinem que eſt
ratio cognoſcendi.illa aũt ᷣm rem eſt ipſa diuina ve
ritas.ſicut ſupꝛa monſtratuʒ eſt.et qꝛ ila eſt vna.pa

tet ꝙ; ꝑ eam omnes ydee vnum ſunt.et hoc dicit au/

guſt. expꝛeſfe.quia in illa arte omnia ſunt vnum.g

Ad illud ergo quod obijcitur q; ſunt foꝛme. di⸗/
cendũ ꝙ foꝛma duplex eſt. ſ.foꝛma que eſt ꝑfectõ rei.
et foꝛma eremplar is Et Aus. accipit ydcas in ratio⸗

ne foꝛme pꝛo foꝛma exempla ri.vtraq; tamen relati/

— b ue dicit illa ad naturam quam infoꝛmat. ſed iſta ad
¶ Aaum ſit ponere pluralitatem in ydeis ſᷣm rem. Et

exemplatum. ⁊ ideo quia foꝛma dicit vt ad alterum
ſicut ſimilitudo.quando dicunt᷑ plures foꝛme.nõ ex
hoc notatur ꝙ in ydeis ſit pluralitas ᷣm reʒ ſiue õm
id quod ſunt.ſed pm id ad quod ſunt.id ẽ ad ea que
ſunt tra.ſcʒ ratione connotatoꝝ.vt ſunt ipſa ydea
ta. ¶ Ad illud quod obijcitur. ꝙ ydea eſt ſimilitudo
expꝛimens ſm totum.ergo ⁊c. Ad boc eſt vnus mo/⸗
dus dicendi.ꝙ ydea nõ dicit ſimilitudinem aliquam
ꝑ quam cognoſcens aſſimilat᷑ alijs.ſcd cui multa ſ
ſimilant᷑. ⁊ multa poſſunt aſſimilari vni.ſicut ſi a foꝛ
ma ſigilli eadeʒ fiat exrpꝛeſio figure in cera. poteſt eẽ
ab eadem foꝛma vna multe ⁊ varie impꝛeſſiões.ſᷣm
ꝓ ſigillum magis ⁊ minus impꝛimitur. Sic in deo in
telligunt.quoniam multitudo in rebus venit ſcoᷣm
gradus ⁊ appꝛoximationem ad ipſum eſſe diuinuz.

Sed illud non ſufficit dicere.quia deus facit omnia

diuerſa ſᷣm foꝛmam.nõ tm̃ pᷣm gradum ⁊ dignitatẽ.
⁊ illa cognoſcit pxñ vnum pᷣm rem.quod quidem eſt ſi⸗
militudo cogniti. Si tu dicas.ꝙ hoc eſt quia deus ſe.
ipſo cognoſcit ſicut ſeipſo agit.ido ſicut vno agit mł

ta. ita vno cognoſcit multa. Adbuc non eſt ſolutuʒ.

quia adbuc manet queſtio quomodo ipſe deus poſ/
ſit aſſimilari multis. Pꝛop
litudo quedam eſt ſ̃m ꝓpꝛietatem generis. ⁊ de hac
non eſt dubium ꝙ non poteſt eſſe vna plurium ge⸗
nere differentium. et hec eſt ſimilitudo que expꝛimit᷑
⁊ cauſatur a re generis determinati. Alia eſt ſimilitu
do ſimpliciter extra genus.⁊ hec quia ad boc genus
non artatur.qua ratione eſt huius.eadem rõne eſt ⁊
illius. et qua ratione eſt huius pᷣm partem. eadem ra
tione ſm totum. ⁊ talis ſimilitudo eſt diuia veritas.
⁊ ydea in deo. Si tu queras qnomodo hoc poſſit in⸗
telligi.aliqualiter intelligi poteſt. quis non poſſit ap
tari omnino ſimile. Cuʒ enim illa ſimilitudo ſit actꝰ?

. *

purus.et ipſa veritas(ſicut dictum eſt) ⁊ om̃ia alia

7

cognoſcibilia quantumcunq; nobilia. m id qd ſunt
comꝑentur ad ipam per moduzʒ paſſibilis.ſicut vnũ
ſm foꝛmam.poteſt aſimilari pluribus pᷣm naturam
diuerſis.ſic in ꝓpoſito.vna realis ſimilitudo poteſt

eſſe omnium cognoſcibiliuz. et oteſt poni exemplũ
in luce aliquo modo.que vna pᷣm numerum expꝛi⸗

mit multas ⁊ varias ſpecies coloꝛum. In cognitio/

ne aũt noſtra. quoniam ſe habet per modum poſſibi

lis reſpectu cogniti.⁊ quodãmodo infoꝛmabilis ab

illo.nõ põt inueniri ſiſitudo.iĩmo inuenit᷑ diſſifituto.
et aſpiciendo ad cognitõnem noſtraz videtur nobis
in deo non eſſe intelligibile. Ad illud quod querit
vtrum illa ſimilitudo ſit pꝛopꝛia vel communis. Si
cendum ꝙ deus non dicitur cauſa vniuerſalis nec ꝑ

opter hoc dicendum ꝙ ſimi 18

B£

ticularis ſimpliciter.ſed aliquid habet de nobilitate

24

cauſe vniuerſalis. quia poteſt in plunmos effectus.

.
———
— W

Similiter aliqui de cauſa particulari.qꝛ immedia⸗
te ⁊ ſufficienter poteſt in effectum quemlibet. Sic in

TLi

cognitione dei intelligendum.ꝙ nec om̃ino eſt in vni

uerſali. nec omnino in particulari. Similiter de ſimi

*

litudine ⁊ ydea intelligendum eſt.q cõmunis eſt qᷓ;

tum ad differentiam ⁊ amplitudinem. ꝓpꝛia vᷣo q;tũ

ad diſcretiſſimã expꝛeſſionem. Ratio huius eſt.quia
eſt ſimilitudo expꝛimens.non impꝛeſſa nec expꝛeſſa.
Quia omnino expꝛimẽs.ideo ſumme expꝛimit ⁊ ᷣm
oẽs ↄditões.Et rurſus ex hoc ꝙ nõ eſt expꝛeſſa.ideo
nõ eſt artata nec limitata. ſed extendit ſe ad omnia.
ſicut diuina eẽntia.qᷓ;uis tota ſit in vno.nõ tamẽ ſic
20 eſt in vno.ſic ꝙ; nõ ſit in alio. Hillud qd obijcit
vltimo ꝙ cognoſcit ſm exigentiam rationuz. Ddm.
ꝙ ſicut ratio cognoſcendi eſt vna.⁊ tamen plura co/
gnita diſtinctiſſime repꝛeſentat ſm ꝓpꝛias conditio/
nes. ſic diuina cognitio q;tum ad modũ cognoſcẽdi
qui eſt in ipſa eſt vna et ſimplex.non diſtincta.ſed in
comꝑatione ad obiectum viſtincte cognoſcit.Quã/
do ergo dicit᷑.deus cognoſcit omnia diſtincte.ſi diſti
ctio ponitur in cognitione ꝑ comꝑationẽ ad cogno/
ſcentem falſa eſt.ſi aũt ꝑę comꝑationem ad cognituʒ.
ſic habet veritatem.
QAueſtio. iij. c
¶ Atrum in ydeis ſit pluralitas pᷣm rationez. Et ꝙ ſic
oſtenditur hoc modo. Aug.li. lxxxiij. qõnũ.Alia rati⸗
one conditus eſt homo.alia equus.ergo ſi ydea dicit
ipſam rationem cognoſcendi.neceſſe eſt ꝙ plurificet
m rationem. Senn hocipſum oſtendit᷑ ex modo
loquendi ⁊ diffiniendi.quia Aug.loquitur in plura/
li. ⁊ diffinit in plurali ipſas ydeas.dicens ꝙ ſunt foꝛ
me.ergo ꝑlurificant᷑ re vel ratione.ſed nõ re.ergo ra
tione. ¶ Nem ydea dicit ſimilitudinem ad cognitũ.
ß ſimilitudo quis in deo ſit quid abſolutũ.habet ta/
men modum dicendi ad alterum ſiue reſpectuʒ. ſed
FieKrati⸗ ſimilitudinis relatiue eſt a re cui aſſimi/
at᷑.ergo cũ res ydeate ſint plures.ydee ſunt plures

ſᷣm rationem dicendi. Ze em deus anteqᷓ;ᷓ res ꝓdu
cat diſtincte cognoſcit ⁊ actu.ſed nõ eſt diſtinctio in
deo cognoſcẽte nec in cognito.ergo opoꝛtet ꝙ ſit i ra
tione cognoſcendi. ¶ Contra.Si eſt plurificatio ᷣm
rationem.cum nõ ſit re.tunc videtur illa pluralitas
non eſſe aliud qᷓ; vanitas. ¶ Item ſi eſt in hoc nomi
ne ydea pluralitas. aut ratione eius quod eſt. aut ra
tione eius ad quod eſt. Mon ratione eius quod eſt.
quia eſt diuina eſſentia.Si ratõne eius ad quod eſt.
ergo cũ verbum ⁊ exemplar ⁊ ars dicant reſpectum
ad creaturam.ſaltem ᷣm nomen debent plurificari.
quod tamen falſum eſt. ¶ Nem ſi ydee ſunt plures
non ꝓpter ſignificatum ſed ꝓpter connotatum.tunc
quero.aut generatum illud eſt eternum. aut tempo/
rale.Si eternum.ergo videt᷑ ꝙ plura ſint ab eterno.
Si tempoꝛale.ergo videtur ꝙ ydea nõ dicat᷑ de deo
niſi ex tempoꝛe.ſicut nec dominus nec creatoꝛ dicũ/
tur niſi ex tempoꝛe.¶ Item ydee ſi ſunt plures ꝓpter
ydeata.aut ergo ſᷣm eſſe quod babent ydcata in deo.
aut in ꝓpꝛio genere.Si ꝓpter eſſe quod habẽt in deo

Contra. in deo ſunt vnum.ergo ratiõe illius eſſe nõ

poſſunt dici plures. Si ꝓpter eſſe quod habent in ꝓ
bꝛio genere. ſed non babent niſi ex tempoꝛe. ergo vel
ydee nõ ſunt plures niſi ex tempoꝛe.vel tempoꝛaleẽ

cauſa eterni.quoꝛum vtrunq;ʒ eſt incõueniẽs. ¶ IJtẽ

ydea aut dicit aliqᷣd. aut nibil. Si nihil.ergo nec plu⸗
ralitatem habet nec vnitatem. Si aliquid dicit.ergo

ſi ſũt plures ydee.ſũt plures res. ergo ſi plures ydee

ſunt ab cterno. plures res ſunt ab eterno.ſed nõ pluu·

res res ꝑſonaliter.qꝛ ydea non dicit quid perſone.er
go plures eſſentialiter R. dᷣm ꝙ ſicut patet ex p̃ 21
dictis diſt.xxx.qᷓ;uis in deo nullus ſit reſpectꝰ ad cre
aturam a parte rei.tamen contingit ipſam eſſentiam
ſignificari in reſpectu ad creaturam per multa nomi
na.nec tamen boc nomen ſiue vocabulum ydea ẽ va
nũ intelligendum.igit᷑ eſto ꝙ boc nomẽ ydea ſigniſi
cet diuinam eſſentiam in comꝑatione ſiue in reſpe⸗
ctu ad creaturam.vgdea enim eſt ſimilitudo rei cogni
te.que qᷓ;uis in deo ſit quid abſolutum. tamẽ ſᷣm mo
dum intelligendi dicit reſpectum medium inter co⸗
gnoſcens ⁊ cognitum.quis ille reſpectus ſᷣm rẽ plꝰ
ſe teneat ex parte cognoſcentis.quia eſt ipſe deus.ta
men ratione intelligendi ſiue dicendi. ſimilitudo plꝰ
ſe tenet ex parte cogniti.et qm̃ cognoſcens eſt vnum
⁊ cognita ſunt multa.ideo omnes ydee in deo ſunt
vnum ſbm rem. tñ plures ᷣm rationeʒ intelligendi
ſiue dicendi. Ande concedende ſunt omnes ratiões
in deo eſſe vnũ quid.ſed nõ vnã ydeam ſiue ratiõeʒ.
ſed plures.¶
hil ſubeſt ex ꝑte rei.dð. ꝙ falſuʒ eſt.qꝛ reſpectui ſb/⸗
eſt ex parte dei eſſentia nõ reſpectus.ex parte vo cre
ature ſubeſt verus reſpectus.et ideo reſpectus ille ſi
gnatus non inducit falſitatem ſic pluralitati reſpe/
ctuum.q;uis nõ ſubſit pluralitas ex parte dei.ſubeſt
tamen ex parte connotatoꝝ,vnde reſpectꝰille ſic plu
rificatus nõ habet falſitatẽ nec vanitatem. Adil/2ꝛ53
lud quod obijcitur.ꝙ verbum ⁊ ars dicunt reſpectũ
Ddm eſt ꝙ dicunt ſᷣ aliter qᷓ; ydea vel ratio.qꝛ ydea
ſiue ratio cognoſcendi plus ſe tenet ſᷣm rationẽ intel
ligendi ex ꝑte cogniti. Similitudo enim ſᷣm ꝙ hmõi
nõ dicit reſpectum ad id in quo eſt ſed cuiꝰeſt.ſᷣ ver/
bum plus ſe tenet a parte dicẽtis.ſilr ⁊ ars ⁊ exẽplar
ex ꝑte ꝓducentis.⁊ qꝛ multa ſunt cognita ⁊ vnũ co/
gnoſcens.ideo ydee ſunt plures ⁊ ars tm̃ vna.Al ali

ter. ratõ ⁊ ydea dicunt reſpectũ ad res inqtum diſti⸗
cte ſunt.nõ ſic alia vocabula.

qꝙ; ↄnotata ſunt plura ab eterno.dum ꝙ pluralitas ẽ
in ydcis rõne connotatoꝝ.ſed de cõnotatis eſt loqui
dupliciter.aut inq;tum ſunt.aut inq;tũ ↄnotata. In
qᷓ;tum ſunt.ſic ſunt ſolum ex tꝑe.inq;tum aũt cõno/
tantur.ſic poſſunt connotari ⁊ eternaliter ⁊ tpaliter
Eternaliter.qꝛ reſpectus impoꝛtat᷑ in habitu.ſicut ꝑ

boc nomen ſpᷣdeſtinatio.iõ pᷣdeſtinatio eſt eterna.qꝛ

cõnotat effectũ nõ in actu ſed in habitu. Lẽꝑalit᷑ vo
qñ reſpectus importat᷑ in actu.ſicut ꝑ hoc verbũ cre
are.qm̃ g ſi vnotant᷑ temꝑalia vt futura ſunt.⁊ futu
ra ſunt multa.iõ ↄnotant᷑ vt multa.ſᷣ tñ ſic cõnota⸗
ta.qᷓ;uis ab eterno ↄnotẽt.nõ tñ ſunt ab eterno ſ̃ ex
tpe.ita multitudo ↄnotatoꝝ qᷓ;uis ab et᷑no dicat᷑.tñ

D

Bon ealem multitudinem niſi ex tempoꝛe.

d illud qð querit᷑ vtrum m eſſe ydeatoꝛuʒz ſint 2 5

ydee plures.ddm ꝙ ſic m eſſe qdð babiture ſunt res
ydeate ⁊ in ꝓpꝛio genere.⁊ q;uis illud nõ habeãt niſi
ex tempoꝛe.tñ ab eterno fuerunt habiture. et ydee ſt

rerum vt future ſunt.ideo intelligunt᷑ nõ tiñ plures
ex tempoꝛe. verumetiam ab eterno. Sic differt pꝛe

deſtinationem fuiſſe ab eterno ⁊ repꝛobationem nõ
ratione eius qð fuit ab eterno.ſed ratione eiꝰ q8 fu/
tuꝝ erat ex tẽpoꝛe. ¶ Ad illud quod obijcitur.ſi pluꝛ
res ydee. plures res.Dicenduʒ ꝙ ydea nõ dicit tm̃

quid eſt.ſj reſpectũ ad id qð futurũ ẽ.vel etiã põt eẽ.

illud g& quod obꝛ.ꝙ iſti rationi ni/ 22

¶ Ad illud quod obr. 24

Piruint
tit
ſ
ſcnmuore

mund
—

ubatiin

reſih
tßone
lnerl
bhaphen
Nech
mopet
Gnnlte⸗

ccoch

mluan
ſultene
nnſe
clich
Nuftore

Anſowt

ſittpic
Aulsſten
dkihduine
Niiztmlte
oqepden
fünhrlapie
1n Aogen

eri⸗
t ſolif⸗

keraeme

hobllitzte

dlerſo n

ckcoot⸗

lortii
ancn
Püͤck E
Gamg
iren

chhrern

Vrgnc⸗
eltclen
ckie
niſtnen
Poſtne
ſu
Aln
Wigl
J tſala
ſti
Mote

H

6 S
Di. XXXV
MM et ratione illius reſpectus reripi⸗ plurificationem. ria ſuncpluꝛca Ande Giebieit ſ auis er
S Et aꝛ ille nihil ponit in actuſ. d ſolũ in potẽtia. hinc re angulum. ſufficit habere anguli rationẽ. Si s au
gten eſt ꝙ pluralitas ydearum eterna non ponit aliquaʒ tem velit pingere quadran ulum. neceſſe eſt ꝙ rönẽ
N pluralitatem actualem. ſicut non ponitur ſi dicatur babeat q̃tnor anguloꝝ. Ka illud g iier t 28
utd poteſt facere plura. Scd boc nomen res abſolute artifex creatus pducit multa ꝑ vnã yde.· din æ B
unhte impoꝛtat quod dicit. ⁊ ideo cum dicit plures res eſ facit ꝑ applicationẽ ipſius ad diuerſos inaterias. v/
Phndt ſe. ponitur pluralitas in actu. ideo argumentum ſi habet ſolũ ydeã vnaʒ. impoſfibile eſt intclligere
hocrnn nõ valet. ⁊ iõ eſt ibi quid ⁊ ſimpliciter. Sicut ſi dicer ſ̃ᷣm illam ſünplici aſpectu cognoſcat di jerſa. deꝰ? au-
llun i plura ſunt poſſibilia deo. xel Rora ſunt cognita.ergo teʒ ſimplici aſpectu cognoſecit ſingularia vt diue ſa.
ni afe plura ſunt. MNec ſic valet.plures ydee ſunt.j plures ita ꝙ ſm totum ⁊ ſm ꝓpꝛias differc itias ? ꝓpꝛieta⸗
neſuiſt res ſunt.iqꝛ xdee nõ ſunt plures ratione eiꝰ qð ſunt. tes.ideo non eſt ſimile.¶ Ad illud quod obijcitur de 2 9
ninett ſed ratione eius ad quodd ſunt. Ccotmpoſitione ⁊ p:ꝛioꝛitate. Dᷣm ꝙ; nec ſm rem nec
Cneniſn „ Queſtio. ij. d ſcm rationci opoꝛtet ꝙ ydea babeat ydeat: pro⸗
ninte Snum ydec pluriſicent p comgationez ad ydeata paietates. nam coꝛpoꝛalis eſt ſimilitndo ſpiritualis.
ennftif Em multitudinem ydeatoꝝ. ꝙᷓtum ad diuerſitaten et compoſiti eit ſimilitndo ſimplerx. ctiam in crentu⸗
uckhed vvnniuerſalium vel ſingulanium.Et ꝙ ſingulariũ vide ris.iõ nõ opoꝛtet q vna ydea ſit ſinplicioꝛ vel pꝛioꝛ.
üſning tur.qm̃ ꝑ vdeas eſt ratio diſtinguendi.ſed deus non Sitnilitudo tamen ᷣm rationein intelligendi babet
SSZ tim̃ diſtinguit vniuerſale ab vniuerſali.sᷣ etiam ſingu ꝓpꝛietatem ydeati ᷣm diſtinctionẽ. tum pꝛopter c02,
Sſend lare a ſingulari. Sed qꝛ diſtinguit vlłe ab vii. idco ha relationem.quia opoꝛtet ꝙ vno relatiuoꝛum mualti ⸗
SZ bet pluriũ vniuerſaliũ ydeas ⁊ rationes. vñ alia rati plicato multiplicetur ⁊ rcliquum.ſaltem vᷣin ratõnẽ.
inemgſii one conditus eſt equus.alia ratione cõditus eſt hbo- zõz illa eit ratio expꝛimẽdi ⁊
in, mo. ergo ⁊c. ¶ NRẽ cognitio rei veriſſima. cſt rei ſßu diſtinguendi.⁊ ideo quis reapiat pꝛopꝛi.as diſin
Kgiinint totalitatem. S ſingulare aliquid addit fupꝛa vniuer· ctiua.non opoꝛtet tamen de alijs.
Gäägrckns ſale. ergo cũ deus totum cognoſcat.nõ tm habet yvglgle Qucko.. c— .——
wane am vniuerſalis ſed etiam ſuꝑadditi.ſ.ſingularis.ſili- (Erum in deo ſit ponere multitudinem ydeatũ fm
orhei ter ⁊ altcrius ſingularis.& ſi addita ſunt diuerſa ſßᷣn numerum finitum vel infinituni. Et ꝙ Finj numerus
RK rationẽ ſiue multitudinẽ xdealem. ptʒ ⁊c. ¶ Itẽ de infinitum vigetur. Aug. ix. de ciuitate dei. AUna eſt ſa
HRH” quoſdã ex homibus pꝛcdeſtinat.quoſdã re ꝛ0bat. 5. pientia in qua infiniti ſunt theſauri ommnium rerum
uriin alia ratione quoſdam pᷣdeſtinat. ⁊ alia ratione quoſ /intelligibilium. ¶ Item aug. vj. de trinitate dicit.
RMHHZZ dam repꝛobat. ſin aliam rationeʒ ⁊ ydeã ſunt r filius eſt ars plena omnium rationum viuentium. S5
— ſciti a2 pꝛedeſtinati in deo. hec eſt diuerſitas indiui conſtat iy ars illa eſt infinita. ergo non impletur niſi
Kan dualis ſiue numecralis. ac. ¶ Item ydea multipli · infinitis. ergo ſunt ibi infinite rationes. ¶ Yem ra
n at in viuinis ratione reſpectus et relationis ad yde tione videtur. qꝛ conſtat q deus cognoſcit om̃es ſpe⸗
— ggtũ.iaᷓ multiplicato vno.multiplicat᷑ ⁊ reliquũ.cũ ho cies numcri.ergo omnes habent ydeas in deo.ſ̊ ſpe.

mo qͥ ẽ ydeatũ mitiplicet᷑ in diuerſis indiuiduis.pᷣm

nſ m cies numeri ſunt infinite. ergo ⁊c. Si dicas ꝙ ſunt in
atͤie⸗ cas in

rmrmr r. multiplicabit᷑ ydea reſpcctu illoꝝ ᷣm rõnẽ.¶ finite ſpecies quo ad nos nou ſm rem. Contra. pona
1 tra. Aug. ad nẽbꝛidiũ.dico qᷓtũ ad boiem faciendu, tur ꝙ; omnes ſpccies numcri ſiut in re.boc poſito.de
tantin ptinet. tm̃ quandam bominis non meã vel tuam ibi neceſſitate ſequitur ꝙ; infinita ſimpliciter actu ſint.
wnſ, eſſe rõnẽ. ̈ multiplicatio vel diſtinctio ydeatoꝝ attẽ ergo ſi omnium ſpecierum numeri ſunt in deo ydee.
NPufn git᷑ ſolũ ſm diuerſitatem vniucrſaliũ. Zien arti /et ſunt infinite actu. patet ⁊c. ¶ Itez deus poteſt in⸗
ignf⸗ fex creatus ꝑ vnã ydeam ꝓducit multa. cũ hboc ſit finita pꝛoducere.ſed nibil pot pꝛoducere cuiꝰ non
VnOGn nobilitatis. deus ꝑ vnam xdeam re ⁊ ratione multa babeat cognitionem ⁊ ydcam.ergo cum habeat yde
iwrrscii diuerſo numero ꝓducit.¶ Itẽ ſingulare vt ſingula as infinitoꝛum.ſed plurium ſunt ydee plures. ergo
Sir) re eſt cõpoſitius vniuerſali.S ſi eſt ydea in deo ſingu/ infinitoꝛum ſunt inftntc. ¶ Item omnibus finitis
Funan lanis vt ſingularis.tũc ꝙ eſt vna ydea altera ſimplici poſſunt cxcogitari plura.quia omni finito poteſt er
intt oꝛ.q̊ hoc eſt incòucuiẽs.& ⁊c. Des ſingularc magis cogitari aliquid inaius.ſed nec deus nec hmo habz
nbabinin ꝓꝛiũ eſt q́;ᷓ vniuerſale. ſi & in deo eſt ydea vniuerſal plura cogitare his que deus cognoſcit.quia tunc de
tocken vt vniuerſalis.⁊ ſingularis vt ſingularis. vna ydean ccientia no eſſet ſumma.et ſi boc. cuin cognoſcat per
n L cõis.altera ꝓpʒia.ſed cõe pꝛius eſt et ſimpliciꝰ ẽ qᷓ; ꝓ ydeas.patet ⁊c. ¶ Contra.Aug.xj.de ciui.dei.Quic
tohoeſen priuz. vna vdea eſt altera pꝛioꝛ ⁊ ſimplicioꝛ.ᷣi deo quid ſci᷑ ſcientis compꝛecbenſione finitur.ſed cõſtat
Gunſird ⁊7 eſt ponere oꝛdinẽ ⁊ compoſitionẽ eſſentialẽ.⁊c. . ᷑ðPrationes cognoſcẽdi ſciuntur.ergo finiuntur.ſʒ qᷓ⸗
1icſſi dom. ꝙ ydea in deo m rẽ eſt diuia veritas.ſm ratio cunq; finiuntur ſunt finita. ergo ⁊c. ¶ Ytein multi⸗
nrpon uẽ intelligendi eſt ſimilitudo cogniti. Hec aũt ſimili⸗/ tudo vdearum eſt ſm multitudineni ydcatoꝛuʒ. ſed
banni tudo eſt ro exrpꝛefſiua cognoſccdi nõ tiñ vniuerſale ß cõſtat omnia alia de neceſſtate a deo eſſe finita actu.
ſenmt, etiz ſingulare. ᷓuis ipᷣa nõ ſit vniuerſalis nec ſingu/ ergo ſit iliter et ydeas. ¶ Item vbi eſt infinitas. ibi
ilmmir laris. ſicut nec deus.et iõ nõ ti eſt ſimilitudo vlis vt eſt cõfuſio ⁊ inoꝛdinatio.ſed in exemplari eterno nul
rtnts vninerſale eſt. nec etiã ſingularis vt ſingulare.⁊ iõ qʒ la cadit confuſio nec inoꝛdinatio.⁊c.¶ Item pone⸗
inchi ſilitudo eſt vtrotũq;. nõ ſolũ mulliplicat᷑ ſin multi⸗ re inſinitatem actu in creatura eſt ponere unperfecti
*“R eudinein vniuerſaliũ.s ctiax ſingulariũ.Et boc ẽ qq onem. nde omne creatũ eo eſt finituʒ quo pfectũ.
iiiſ dicit qug. ad nẽbꝛidiũ.dico qtũ ad hoĩeni faciedũ ꝑ ſcd ommnis ↄditio in ꝑfectionis eſt a deo releganda.
Gonn inct. bois tm eſſe rõnẽ.q;tuʒ vo ad oꝛdinẽtpis vqrſri Xc. gerocin ſicut dẽ in wõ. Diuine ſapietie nõ
tng ꝛo boimm rones in illa ſincenitate viuere. Et er wpʒ cſt numeus acp hocnec rationũ p quas diuina ſa. 3
rtt Polutis illius verbi aug. qꝛ aug. dicit.q; q;is vlis ve hisetia cognoſcit. et qm̃ nõ hũt numerũ.nõ ſũt nninec
ginen Vuerſale eſt. vna ſit clco. tñ ſingulan ve ſingulg Erabileo.iqeo non ſunt in numero finico. Et conet⸗

1*

nde ſunt rationes ? autoꝛitates ad hoc inducte. nõ cadit inoꝛdinatõ nec cõfuſio. ergo in deo babẽtot
illud quod obijcitur. ꝙ omne ſcibile eſt finitũ qinem. ¶ Contra. ydee ſunt plures. qꝛ p eas deus di
m ꝙ omne ſcibile ꝑ compꝛehenſionẽ eſt finitum ſtincte cognoſcit.ſed deus nõ cognoſcit vnũ poſt ali
compbendenti. rõnes aũt eterne ꝑ compᷣbenſionem ud.ſed omnia ſimul.ergo ydee babẽt in deo ſimulta/ Z
a ſolo deo ſciunt᷑.ideo ſoli deo ſunt finite.vðᷣ quemad/ tem. ¶ Item ſi eſt oꝛdo.aut pꝛioꝛitatis.aut digni/
modũ nõ ſequit᷑.hoc equat᷑ infinito.ergo eſt finitu;ʒ. tatis.aut oꝛiginis.Hõ prioꝛitatis.quia tunc eẽt vna
qmo eſt ibi quid ⁊ ſimpliciter. ⁊ potius ſequit᷑ oppo/ ygea altera poſterioꝛ quod eſt inconueniens dicere.
ſitum. non eſt finitum. ſic etiam eſt in ꝓpoſito iudi Mon nobilitatis.qꝛ quelibet in deo eſt ſumme nobit
candũ. Rationes autẽ ille ſunt cõpꝛebẽſibiles ab ali Mõ oaginis.qꝛ ſi vna de altera oꝛiret.tunc eſſet ibi
8̊2 quo intellectu finito.ideo patet illud. (Saillud qð vere diſtinctio ᷣm rem. ergo nullo mõ vt videtur eſt
obijcit. ꝙ multitudo ydeaꝝ eſt a multitudine ydea in eis oꝛdo. ¶ Item om̃is infinitas aut oino pꝛiuat
toꝝ. dom. ꝙ ſicut dictum eſt. nõ venit a multitudine oꝛdinẽ. aut tollit ꝑfectionẽ ab oꝛdine.qꝛ tollit ſtatuz ..
ydeatoꝝ inq;tum creata.ſed inqtũ connotata.vydea ⁊ complementum.iS in ydcis eſt infinitas vt viſum ẽ
aũt nõ ydeitatẽ ↄnotat pᷣm actualem exigentiam.ſed in alio ꝓbleumate. aut nullꝰoꝛdo.aut incompletꝰ. ANN
ſolum ᷣm potentiam.et qꝛ deus poteſt facere infini ſed non incompletus.ergo nullus.¶ Reo. dom ſicut 5 5 (hi⸗
ta.q;uis nunq;; faciat niſi finita. ideo ydee vel ratio/ tactum eſt in opponẽdo.nõ eſt oꝛdo in ydeis ſiue ra
nes cognoſcẽdi ſunt in deo infinite.qꝛ nõ tm̃ ſunt en/ tionibꝰcognoſcẽdi adinuicẽ.nec ſᷣm oꝛdinẽ.nec ſm
tium vel futuroꝝ.ſed oĩm deo poſſibiliuʒ. Mibil eim̃ rationem. Habent quippe oꝛdinem ydec vel ydeata
33 poteſt deus.quod nõ actu cognoſcat.¶Ad illud q ſed adinuicẽ.nõ qm̃ vna pꝛioꝛ ſit altera. nec poſteri/
obijcit᷑ ꝙ infinitas ponit ↄfuſionẽ. Ddðm ꝙ eſt pone oꝛ.nec eſt vna ab alia.nec nobilioꝛ eſt.⁊ ideo nõ po/
re infinitatem ſᷣm diuerſitatem realez. ⁊ ſic pꝛiuat et nitur ibi oꝛdo.Et ratio huius eſt.qꝛ ydee dicunt re/
diſtinctionem ⁊ oꝛdinem ſi ponat᷑ actu.ſed multitu ſpectum ad res cognitas de ratione ſui nominis.et
do ydeaꝝ nõ eſt rerum diuerſaꝝ.ſed dicit imenſitatẽ quia ille ſunt plures.ideo ydee ex pꝛimo reſpectu no
diuine veritatis in expꝛimendo ⁊ cognoſcendo om/ minis plures ſunt.ſed oꝛdo dicit nouum reſpectum
ne qð eſt deo poſſibile.et hoc quidem ſᷣm rem ⁊ actũ̃ et nouam habitudineʒ.cum vna ydea compatur ad
ʒ4 eſt vnũ.iõ nõ eſt ↄfuſio. ¶ Ad illud qð obꝛ.ꝙ imꝑfe aliam.et quoniã illo reſpectu circũſcripto qua eſt ad
ctionis eſt infinitas in crcatura. dů. ꝙ qᷓuis ſit imꝑ Edeata.in deo ydee ſimpliciter ſunt vnũ.nec habent
fectiõis in creatura. nõ tñ eſt in creatoꝛe.qꝛ eſt intelli oꝛdinem adinuicẽ.ideo nõ eſt gugon , a ba

gere infinitatem ꝑ defectũ.⁊ ꝑ exceſſum. Infinitas ꝑ beant pluralitatem cũ oꝛdine adinuicem. illð 36
depectum poteſt cſſe in crcatura vt in materia. ⁊ boc qʒ obr̃.ꝙ alia ⁊ alia ẽ ydea.qꝛ aliꝰ eſt hõ.aliꝰ ẽ equꝰ
eſt impfectionis. hoc aũt nullatenus eſt in creatoꝛe. ⁊c̃.doᷣm ꝙ nõ eſt ſimile.Similitudo em̃ co ꝙ ad alte
Infinitas aũt ꝑ exceſſum non poteſt ſimpliciter eſ/ſe rum comꝑat᷑ habet diſtingui.ſed nõ babet nobilita/
in creatura.qm habet eſſe creatum. ⁊ compoſituz et ri ab illo ad quod cõꝑat᷑.⁊ qm ydea homis nibil reci
limitatum. deus aũt nibil hoꝝ habet. ⁊ ideo habʒ in · pit ab hoie.nec ydea equi ab equo.iõ vna nõ dicit᷑ al
finitatem. ⁊ hoc eſt ſumme ꝑfectionnis.,“ teera nobilioꝛ. Paluc a obijcit᷑. ꝙ deus cogno/ 77
M. ueſtio.vj.et vltim. c—— ſcit res oꝛdinatas.dð.qꝙ qᷓ;ᷓnis res oꝛdinatas cogno/
tum i ydeis ſit ponere numerum oꝛdinatug. Et ſcat.tñ ſimul ⁊ eque nobilit᷑ cognoſcit.⁊ iõ ſicut pyne
w ſic videt᷑. Aug. Alia ratione conditus eſt bomo qᷓ bat᷑ diſtinctio in ydeis.qꝛ diſtincte per eas cognoſce
cquus.qꝛ alius eſt bomo.alius equus.ergo cum ho/ bat.ita debet poni ſimultas ⁊ cqualis nobilitas.qꝛ ſi
mo ſit nobilioꝛ equo.pari ratione nobilioꝛi ydea vel mul ⁊ eque nobiliter cognoſcit.⁊ ita non debet poni
ratione eſt conditus homo qᷓ; equus.ſed vbi eſt ma/ oꝛdo. Sicut em̃ qᷓuis deꝰ cognoſcat res albas.nõ ſt
gis nobile ⁊ minus ibi eſt ordo. c. ¶ Item ſicut ydee albe in deo.ſic quis cognoſcat oꝛdinatas.non
deus ꝑ ydeas cognoſcit ⁊ ꝓducit res diſtictas.ita co opoꝛtet ꝙ ſint in deo oꝛdinate. 4 illud qð obijci ʒ89
oſcit ⁊ ꝓducit res oꝛdinatas.g ſicut ponit᷑ plura tur ꝙ vbi eſt pluralitas ſine oꝛdine ẽ confuſio ⁊ inoꝛ
itas in ydeis ex pluralitate cognitoꝝ ⁊ ydeatoꝝ.ita dinatio.dum ꝙ falſum eſt.qꝛ poteſt ibi eſſe ſimultas.

debet poni oꝛdo ex oꝛdine.¶ Itez vbi eſt pluralitas ct ſic eſt in ydeis.qꝛ omnes vnũ ſunt.⁊ ideo non po/ ler.
ſiue diſtinctio.aut eſt oꝛdo.aut inoꝛdinatio.ſed ĩ deo teſt eſſe inoꝛdinatiioo.
¶ Diſtinctio. xxxvj. Quõ res ſunt in deo. le
Alet bic quer: cum omnia dicant᷑ eſſe in dei cognitione. Supꝛa egit magiſter de cognitione dci qua
cognoſcit creata omnia.et quoniam cognitum dicit᷑ eſſe in cognoſcente.ideo determinat bic ſecun/
Ado quomodo res ſunt in deo.Et qm̃ res create nõ tm̃ debẽt eſſe in deo.ſed etiã ex deo.et per deũ.ideo
piꝛimo agit de exiſtentia reruʒ in deo.ſecundo vᷣo comꝑat ad alias babitudines.ſ.ex ipſo.⁊ ꝑ ipſum.ibi. Pꝛo⸗
inde ſi diligenter inſpiciamus.¶ ¶ Pꝛima pars habet duas. In pꝛima oſtendit qualiter res dicant᷑ eſſe in o
a parte eius in quo ſunt.vtrum.i.ſunt in dei eſſentia ſicut ſunt in dei pꝛcſcientia. In ſecunda qualiter dican- Niita
tur eſſe in deo a parte ipſarum rerum.ibi. Poſt pꝛedicta queritur.cum omnia dicant᷑ eſſe in deo.vbi querit.
M. vtrum mala ſint in dco.et ſoluit ꝙ non. Quelibet harum partium poteſt diuidi.quoniã pꝛimo querit ⁊ op/ ſainn
ponit.et poſtmodum determinat.et partes manifeſte ſunt in litra. Secunca quoq; pars in qua compat mnd
boc qð eſt eẽ in deo ad alias babitudines impoꝛtatas ꝑ alias pᷣpoſitiones.habetquatuoꝛ partes. In pꝛinns eine
Odſtendit hoꝛum trium conuenientiã. In ſecunda differentiam ⁊ apparitionem.ibi.Pꝛeterea ſciendum eſt. elnen
. In tercia differentiam eius quod dicit᷑ de ipſo.ad hoc quod dicit᷑ ex ipſo.oſtendit ibi. Illud etiam hicanne⸗/ nince
ctendum. In quarta bꝛeuiter pꝛcdicta epilogat.ibi. Ex pꝛemifſis apertum ceſt. Et bec pars poteſt vinidi con/ U
tra totam pꝛecedentem. Intellectus partium patet in litera. üt

W
Suhen
negtlitm
hrntpnig
Gant
enan
hnse
macdhiſeſr
ertt
ui
kdann
Nüüpnne
watt
N
Craͤtae
ocs g
mwe
ns ei
Eunlnnts/
Nikndct
Cpfref
bicheſnn
icct

3
7

. .
,R .
c. ₰ X„ *

ſcʒ ſint in dei eẽntia ſicut ſunt in dei pᷣſcientia.

ia eẽ diula eentia vel in deo pheentia: Ad ao dici⸗
mus. qꝛ dei cognitio ei⸗ vniq; eentia eſi. ei⸗ pſcia i ᷓ
ſunt oiĩa.ipᷣiꝰ cognitõ eſt.nec tñ oĩa q̃ ſunt ĩ eiꝰ pᷣſcia vł

( Quslit res dicant᷑ eẽ ĩ deo a ꝑte ei⸗ in ̊ ſunt. vtrũ

.

— . . . „ „ a*
Dlet h queri cũ oĩa dicãt᷑ eẽ in dei cognitione
ſeu pſcia. vel deo p cognitionẽ. ⁊ cũ eiꝰ cogni
tio vl pᷣ̃ſcia ſit diuia eẽntia.vtꝝ cõcedendũ ſit

cognitione.i eiꝰ eẽntia eẽ dici debẽt. Si em̃ h̊ diceret᷑.

ficit hoc explicare.Eligunt᷑ qͥ nõ ſti.nec errat qͥ elegit.
nec vane elegit.Elegit tñ ⁊ hʒ electos qͥs creatur⸗ eſt

intelligerent᷑ eẽ eiuſdẽ cũ eo eẽntie. In deo em̃ dr eẽ -
eẽntiã qð ẽ diuina eẽntia qð eſt deꝰ. hʒ g de⸗ apud ſe
in pᷣſcia ſua q̃ nõ hʒ in ſui natura. Vñ Augꝰ. de vᷣbis

apli ita ait.Elegit nos añ mũdi ↄſtitutionẽ. Quis ſuf

eligendos.qͥs habuũ apud ſemetpᷣm.nõ ĩ natura ſua
ß in pᷣſcia ſua. Mõdũ erãt qͥbꝰ ꝓmittebat᷑.ſᷣ ⁊ ipi ꝓmiſ

ſi ſũt qbꝰ ꝓmittebat᷑.Ecce hͥ apte dicẽ deũ apud ſemet⸗

ißm hfe electos añ mũdũ.nõ in natura ſua. in pᷣſcien
tia ſua.cũ tñ eiꝰ pñtia nõ aliud ſit qᷓ; eiꝰ natura. qaꝛ ipiꝰ
bſcia eiꝰ ẽ noticia. Põt tñ ad electos referri cũ ait. An
natura ſua.i.illoꝝ.illos qᷣe hũit ab etno apð ſe.nõ ĩ

.

natura ſua.i.illoꝛrum.quia nõdũ erant.ſ in ſua pꝛeſci
entia.qꝛ eos ita nouit ac ſi eſfſent.

A

ualit res dicãt᷑ eẽ ĩ deo a ꝑte ipaꝝ met rex. vtruʒ

ſcʒ mala debeãt dici eẽ ĩ deo vbi ſt oĩa bona.cũ vtraq;

ſint in eiꝰ cognitiõe ⁊ pᷣſcia.oĩa em cognoſcit. b

(Poſt pᷣdicta qr.cũ oĩa dicãt᷑ eẽ in deo non ꝑ eſſentiaʒ

—

nature. ꝑ cognitõnẽ ſ. cie. ⁊ de ſciat bona ⁊ mala. vtꝝ
ↄcedẽdũ ſit ſimplr mala eẽ ĩ deo.ſiue eẽ ĩ deo ꝑ cogni⸗

tionẽ? Scit em deꝰ⁊ ſciuit ſꝑ oĩa tã bona ꝙᷓ; mala. etiã
anteq; fierent.⁊ pᷣſciuit ab etno ea futura. Jõq; cũ oĩa

bona diximꝰeẽ ĩ deo ꝓpt pñtiã cognitiõis.eadẽ rõne

videt᷑ dicẽdũ oia mala eẽ ĩ eo.cũ ea ſꝑ ne uerit.⸗ p co⸗

Anitionẽ ei pñ̃nia fuerit. Pꝛecoguit em̃ deꝰab etno qſ/
dã futuros malos.⁊ eoꝝ maliclã (vt ait sug.) pᷣſciuit
HFß nõ pᷣꝑauit.Cũ g pctã olm ſciat.nũqᷣd ĩtelligẽdũ ẽ ea
includi i illa generalitate locutiõis.q̃ dixit apls oia eẽ

Ro. xj.

R. Que intel
igant eſſe i deo

in deo.Ex ipo inqt.⁊ ꝑ ipᷣm.⁊ ĩ ipo ſt oia. Sʒ qs niſi i⸗
ſanꝰdixerit mala eẽ ĩ deo. IYl¶la em̃ eẽ ĩ deo intelligük
que ex ipſo etꝑ ipſum ſunt. Ea vo ꝑ ipſum ſunt et ex ſi
ipſo quoꝝ auto: eſt. ſed non eſt autoꝛ niſi bonoꝝ. NHõ

ergo ex ipſo ⁊ ꝑ ipſuʒ ſunt niſi bona.ita ergo noͤ i ipſo

4 . .

prepoſitio in. aut notat identitatem. aut inberentiam.

2

2¶Dei cognitio eiuſ

vtiq; cẽntia ẽ.nec tñ

pia ꝗᷓ ſunt in cognitio
ne ⁊c. ſt᷑ in eiꝰ eẽntia.
Siget᷑ bic male dicẽ.
qꝛ h argumtu vf eſſe

neæcriũ. ſi aliq̃ duo ſũt

oino eadẽ. ſi aliqͥd eſt

cas ꝙꝙ differũt penes

ↄnotata.vr falſuʒ. qꝛ

Nei pᷣſcia nõ cõnotat.

Ael ſi dicas ꝙ pᷣſcia

ↄnotat. obꝛ de B̊ noic
us. qd nõ ↄnotat. 2

cũ dicũt᷑ oĩa eẽ in deo.

Sgpi rõne ⁊ in eẽntia.
. Pꝛeterea mgem vẽ
cèe verbũ anſel.in mo-

no. ꝙ creatura in cre-

gtoꝛe eſt creatrix eẽn/
tia. vr ꝙ wre ſint in
dei eẽntia. Rꝰ.dð ꝙ H
ppoſitio in aliqũ ↄno
tat inberentiã.vt ſi di
cat᷑ accñs in ſubiecto
Aliqñ ↄnõt idẽtitatẽ.
yt ſi dicat᷑. ydee reruʒ
ſunt in deo. qᷓ ſunt deꝰ

nõ a deo. Aliqñ cõno-
tat cauſalitatẽ.vt ſi di

1

catur creature ſunt in 2=

ipſo deo. Et poteſt hbec
p̃poſitio i dici ᷣm q̃tu

oꝛ gencra cauſaruʒ.
in deo non dicitur ni
ſi ᷣm tria. Quoniam
¶Io cauſa dicit reſpe⸗
ctum ad creaturã pm
rationem intelligen/

di.ideo hec pꝛepoſitõ

in hᷣm ꝙ dicit cauſali⸗

tatem.nõ additur ni-

i terminis dicentibꝰ

reſpectum ad creatu-
ram.Et quoniam no
men ſubſtantie vłna-
ture vel eſrentic nõ di

ait reſpectum. ideo ſi

quoꝛum vtrunq; falſum eſt. ct

.HMr dicatur.creature ſunt

in dei ſubſtantia. bec
ideo tales locutionca

non recipiuntur. et in illo argumento eſt ſophiſma ßm accidens.ideo dicit magiſter ꝙ non valet. quis enim .
idem ſint re. differunt tamen in modo ſigniricandi et intelligendi. Ad illud quod obijcitur. ꝙ deus non dicit

Ange bene dicitur.

Ddm ꝙ fal
deus creaturaruʒ. Ad illud quod

ſum eſt. quia imponitur ab actu quem habet ad creaturam. ſicut dicit Damaſcenus. 5
obijcitur ꝙ creatura in creatoꝛe eſt creatrix eſſentia. di⸗

m ꝙ creaturam in creatoꝛe eſte.eſt ydeã vel ſimilitudinem eius apud deum eſſc. ⁊ Anſel. vult dicere qꝙ; 4

ſimilitudo illa eſt creatrix eſſentia.nõ ꝙ illa creatu

ra ſit eſſentia.vnde bene concedendum ꝙ ydee rerum ſut

in diuina eſſentia. quia in notat identitatem. ⁊ vere.ſed boc nõ poteſt dici de creatura ̃m eſſe uod habet in

pꝛopꝛio genere.

b ¶ Illz em eſſe in deo intelligantur que er ipſo ⁊ per ipſum ſunt. il tur male di⸗

4

*£ . »„ * *

— — R———

cere. q c talia hõ fũt ſunt niſi bona.ergo mala nõ ſunt in deo.qꝛ licet ea no c
nii pntia. 6 eo⸗ 1 ſcat. nõ hu oininonol- cit ehonc maie ngdel⸗
iſi ea q pnten ecognoſcit. vt ait ꝓpheta. Et alta alõge cognoſcit. Põ. cxxxviij
ſtunt. a eimanifeſte id eſt ſuperbiam. Et alibi ad deum loquens de malis rryin
lnes ſunt i vonb et⸗ ait. De abſconditis tuis adimpletus eſt venter eoꝛuʒ.
no. Si dicas ꝙ acc· Möõ exponens aug. Abſcondita inquit peccata ſunt.
pit cei deo vt in ↄoſer· que a lumine tue veritatis abſcondunt. Scd quomõ
. uaeea ſogccin t ꝓctã a lumine veritatis diuine abſcõdũt᷑ cũ a deo ſciã
4 enaicßo. tur. Si em nõ ſciret. quõ de illis iudicaret. illis ma uVumf
tüc nibil facit ad po- los damnaret. Alibi ꝓpheta.QAuia neq; ab oꝛiẽte ne Põ.lxxiiij.
fitf. qꝛ mgf accipt e q; ab occidente deeſt. Auod exponens Caſſiodoꝛus
in. bm ꝙ dicũt res e inquit. Heq; a bonis neq; a malis deeſt deus.ſed om /
in deo eternaliter. Si nibus pꝛeſens ⁊ cognitoꝛ et.
ſter unrky deo velt e non ita cognoſcit deus mala vt bona.quia
xeũ xtpe. bitudina mang iin
liter ab etno. tũc qro. Ccitum. „„ K —
qualit actualit᷑ fũt in ¶LCognoſcit ergo deus ⁊ bona ⁊ mala ꝑ ſcientiam. ſᷣ bo
deo ab etno. ⁊ nõ eter na cognoſcit etiam ꝑ appꝛobationem ⁊ ꝑ beneplacitũ.
w e da per mala vo nõ. VUnde Caſſioð.ſuꝑ pᷣs.dicit. Peccata ab
No. vel p ded pot acn ſcodita deo ſunt. qꝛ nõ nouit.i.nõ approbat.Et ex eo
pi vdl m aptitudinẽ. ſenſu Aug. dixit ea abſcondita a lumine dei. Qui etiã
vcd m actũ. vł m ha in libꝛo ad heluidiũ inſinuat cognitõnẽ dei varijs mo
bitũ. Si ßm actũ · ſic y dis accipiendam inquiens. Si ad ſcientiã referas.nõ
dicta auẽtas nõ eſt in ignoꝛat deus aliqͥs vel aliqua.qͥ tñ in iudicio qᷣbuſdã
