aliũ deũ. ¶ Itẽ rone diſtinctõis nõ recipiũt wcabu

la oiodã impoꝛtantia vnionẽ in ſuppoſito ⁊ foꝛma.

vñ hec nõ recipit᷑.deꝰgenuit ſe.ſ illa q̃ medio mõ ſc

bñt recipiunt᷑.q̃leẽ hoc verbũ generat.qꝛ dicit diſtin

ctionẽ in ꝑſona cũ vnitate eẽntie. Silr bec ↄceditur
pr̃ giat alterũ ſe. ñ Aus.ad maxi.pr̃ genuit alten

ſe. ⁊ ſit ſup Johᷣ.pr̃ mittens filiũ.miſit alteꝝ ſe.⁊ er
hoc ẽꝙ nõ ſequit᷑ ad generationẽ. vrbũ ſimplr im⸗
poꝛtãs diſtinctionẽ.⁊ ſic pʒ pᷣmũ. ꝗ

ſcdo obijcit᷑ de negatõe.bene ↄcedo ꝙ ẽ alietas.ſed

tñ nõ ſẽqᷣtur. ꝙ poſſit dici alietas in eẽntia ſiue foꝛ
ma ditatis. VUñ nõ ſeqͥtur. genitꝰ ẽ aliꝰ a generãte.
Aus deꝰ.qꝛ mutat᷑ ſuppoſitio huiꝰtermini deus.

Ad illud qð obr̃ tercio.aut aliũ deũ.aut aliũ non 22.

deiñ. dico ꝙ nõ ſufficiẽter diuidit.qꝛ nõ ẽ ↄtradictio.
niſi accipiat᷑ negatio reſpcctu totius. In hac om̃ ge
nuit alin deũ. duo dicunt. ſ. ꝙ de? deũ.⁊ aliñ i dei⸗
tate.⁊ iõ ad h̊ ꝙ ſumat᷑ dictio.neceſte ẽ ꝙ ferat᷑ g
totũ. VUñ ſicut ñ valet demõſtrato monacho nigro
q̊ ẽ albus ꝑ nãm. iſte aut ẽ albꝰ monachꝰ.aut albꝰſj

monachꝰ.q; vtraq; falſa. Silr itelligẽdũ ẽ i poſito.
Uec valet.ẽ de ⁊ ẽ aliꝰ. ẽ deꝰ aliꝰ.imo ẽ ibi accñs.
Sicut h.ẽ bonꝰ.⁊ẽ citharedꝰ. ẽ bonꝰ citbaredus.

d 4

= „ „ 156 eee 4 2 „ „ 166s AS D H B. A „ c% 9 giorpen⸗
Alud ad vltimo obijcit Oᷣm. ꝙ aliꝰ q;uis ſit nomè a foꝛmna inmultiplicabili. vt in pꝛijs noibus attones
3 25 r getoen quia wonit re circa ſubiectũ ab ꝛ2 ſictollit pluralitatẽ re r coſignifiatoc. Aut iponit ale
llllo trabit fuppoſitionẽ. ⁊ ideo nõ tenet᷑ ꝑſonaliter. a foꝛma qᷓ nata e coicari qᷓuis no cõicet ꝓpter deter⸗ Baoin
niſi m ꝙ ſi ublantinak ſicut ⁊ hoc nomen vnꝰdicit minationẽ. vt cũ dẽ pꝛincipiũ creaturam. Aut ꝗpter lanpenenci
vnitate balem ita ſi dicat alius deus. ali dicit alle defectii materie vt fenix. tale tollit t litate ſm Zunitmaun
tatẽ ſbalem c rõ huiꝰ venit. nõ tĩ qꝛ adiectiuũ.ſ q trem nõ ᷣm oↄſignificationẽ.q; pt cõſigniſicari talis ppſtie
generale.qð craſent her adiunctum. foꝛma. vt we erehlieauperi ſu woſig. ßtitfigifn
¶ Atrũ boc nomen deus gramatice ſignificet pluralẽ ¶ Oe ſuppoſitione buiꝰ nois deus.Et q̃rit᷑ vtrũ boe 4 arn⸗
nume ſiue an ↄgrue poſſit dici ples dij. ſic. vxy. nomen deus de ſe ſupponat pſonaz vel naturz. Ox Pnrtci
Quia im phm intellectus ſunt idẽ apud oẽs qᷓuis pſonã. vr p illud Amb. Venedicat nos deus deynf. Gilitt,
voces ſint diuerſe.ᷣ modi ſignificãdi eqnundt mo benedicat nos deus.Amb. trina dei pꝛofeſſio.trini/ Kaene ki⸗
dos intelligẽdi.&ᷣ cũ apud bebꝛeos cõgrue dicat᷑ he tatẽ indicat ꝑſonaꝝ. cuʒ deus ſit ibi ſiue adiuncto. nn ze
loij. qd eqpollet ei qð dij.ᷣ ⁊ apud nos.¶ Itẽ ſitut de ſe ſupponit ꝑſonã.¶ tẽ rõne obijcit ſic. hoc no⸗ datar
vult phs. ven ſugpant ↄgruũ. vñ cathomis eſt vel men bõ ſupponit ꝓ oi eo cui ineſt bumanitas. ergo lkne⸗ en
no elt nec venꝝ nec falſum ſignificat.ſʒ hec vera ẽ.-nõö a ſimili.⁊ hoc nomẽ deus ſupponit ꝓ oi eo cui ineſt eini teti

ſunt plures dij. cõgrua. ⁊ bec cõgrua.ꝓlures ſũt deitas.ſed Hᷣ eſt pſona. ⁊c. ¶ Ntẽ hoc nomẽ deus nin huſci.
6 dij. qꝛ negatio no remouet incogruitatẽ. 7Itẽ ſicut ſignificat deitatẽ in cõcretione.ſed nõ niſi in ↄcretio
deus cõuenit vni ſoli. ita pꝛincipiũ creaturaꝝ vni ſo ne ad ſuppoſitũ qd eſt ꝑſona.ſed terminꝰ concretus
li. qᷓuis falſo dicant᷑ plura pꝛincipia. tñ dicunt᷑ cõ· Apꝛie ſupponit ꝓ eo reſpectu cuiꝰ impoꝛtat foꝛmã. R/1
grue g pari rõe poſſumꝰ dicere plures dij. ¶ Item Et albũ magis ꝗpꝛie ſupponit ꝓ re alba qᷓ ꝓ foꝛma. d⸗
boc nomẽ fenix.nõ bʒ niſi vnicũ ſuppoſitum.tñ con τ ¶ Cotra.ꝓnomẽ refert rẽ ꝓ ꝓpꝛio ſuppoſito. “H
grue dr̃ plures fenices. Si tu dicas ꝙ ſuppoſitũ plu Sᷓ cum dr. bñdicat nos veus.⁊ metuãt eũ.hoc pno/
rificat᷑ 8 ſucceſſionẽ th i obic tibi de boc noĩe ſol. men eũ refert naturã nõ perſonã.S ⁊c. ¶ Itẽ da iſte
0

qð nul teplurſi at. tñ cõgrue dẽ plures ſoles. terminꝰhõ ꝓpꝛie ſupponit ꝓ indiuiduo.iſta ẽ falſa. kE
et plures dij. ¶ Cõtra. oẽ nomẽ qdð bʒ plurale.no/⸗ bõ ẽ ſoꝛ.⁊ pla.qꝛ idẽ indiuiduũ nõ recipit illã pᷣdica- eſn
mDen ẽ appelatiun. pꝛia em̃ nomia non plurificant᷑. tionẽ. Sʒ bec ẽ vera.deus ẽ trinitas.vel deus eſt pzʒ 1n
Mon em dẽ plures petri.vel iob.ſ hoc nomẽ deꝰ nj ⁊filius.ẽ cñ illud pᷣdicatũ nõ conueniat vni ꝑſone.
eſt nomẽ appellatiuũ.qꝛ non ſignificat foꝛmã multi pʒ ⁊c. ¶ Itẽ terminꝰqͥ Pprie ſupponit pſonã. addi⸗
plicabilẽ. cτι ((Ité boc nomè deus pꝛie ſpꝛium to ſibi termino ptitiuo ſtat ſolũ ꝓ vno.vt cum dicei ßjimn
24 diuine nature. nullũ tale multiplicat᷑ S c. Ad vnus hõ currit. 5 ſilr cñ ṽ vnus deus. g bec eſt ſinę/ 1V
p̃dictoꝝ intelligentiã eſt notandu.q boc nomè deꝰ plliciter falſa. vn eus ẽ pꝛ ⁊ filius. .vm.q bic
dĩ tripir. ſc; nũcupatiue. adoptiue. naturaliter. Pꝛi· cõſueuit eẽ duplex opinio. Ana quidẽ eſt ꝙ boc no⸗
mis duobꝰmodis plunificat᷑. Añ aplus.j.Coꝝ.viij. men veꝰ ſignificat ꝗpꝛie naturã.⁊ ſupponit pſonã.
Siquidẽ ſunt dij multi. ⁊ dñi miti.ſᷣ tercio mõ nõ. aliqñ vnã.vt cũ dẽ,. deus generat.aliqñ duas.vt cuʒ
qꝛ ſic ̊ nomẽ deꝰ ſignificat diuinã naturã cũ ↄditio dꝛ deus ſpirat.aliqñ tres.vt cum dẽ. deus ẽ trinitas. Aug.
nibus. qn collectiones ipoſſibile eſt in alio reꝑire. ? Et rõ huiꝰeſt. vt dicunt.qꝛ cũ multa ſuppoſita hẽat HKö. bh
ideo ſicut nomẽ ꝓpꝛiñ nõ hʒ plurale ſm artẽ loquẽ in natura termini cõis.terminꝰaũt cõis ꝓpꝛie ſup/
25 do.ſic nec nomẽ dei. Ad illud ᷓ qd obijci᷑ ꝙ apð ponit ꝓ indiuiduo.ꝓ natura vᷣo vel ꝓ foꝛina ñ ſup N
bebꝛeos bʒ plurale qᷣd ẽ heloy.dom.q modi ſigniſ/ ponit niſi trahat᷑.vt ſi dicamꝰ.hõ eſt ſpẽs. ſic dicunt
candi nõ tin reqrunt diuerſos modos intelligẽdi ge in ꝓpoſito. Alterius dicũt.ꝙ qꝛ ſuppoſita oia ſunt ĩ
nerales. ſed etiã modos expꝛimẽdi.qm ipᷣi habẽt ar/ illo vna ſuppoſitõe.ido ſimul cõt ſupponere ꝓ mul 7
ticulos ⁊ modos expꝛimẽdi diuerſos.q̃̊s nos nõ ba tis ꝑpſonis.licet ill nõ poſſit iſte terminꝰhõ vel aliꝰ (c(ſ
26 bemus. ideo illi pñt dicere. ſed nos non. ¶ſld illud terminꝰcõis.⁊ ſic ſoluert obiecta. Alia opinio eſt g
q̃d obijcit᷑ ꝙ verũ pᷣupponit ↄgruũ.dm.qꝙ dupler ¶ ꝓpꝛie ſupponit naturã ſicut ſignificat. ⁊ nõ ſuppo/ N. ſ
eſt incõgruitas. vna ẽ ex diſcohberẽtia accidentin. vt nit ꝑſonã niſi trahat᷑ ab alio.vt cũ dẽ. deus generat⸗
cathonis ẽ. alia ex diſcoherẽtia intellectuũ. vt cñ dr ⁊ hi dicunt.qꝙ cũ dẽ.deus ẽ trinitas.ibi ſtat ꝓ natura P
plures petri. Pꝛima incõgruitas tollit veritatẽ ⁊ fal nõ ꝓ pſona. et vna natura ẽ tres ꝑſone.iõ vna ẽ lo⸗ aſt
ſitatẽ. Sca vᷣo incongruitas bʒ falſitatẽ ↄiunctã.? cutio.Et rõ huiꝰpoſitionis ẽ.qꝛ hoc nomẽ deꝰ hʒ na
ideo qꝛ ꝑ negationẽ remouet᷑ falſitas.⁊ ſcti malunt curã termini diſcreti. cũ nõ habeat plurale.ideo idẽ ngitinai
loq̃ vere.qᷓ; ꝓpꝛictatẽ ſermonis ſeruare ⁊ loqͥ minus ſignificat ⁊ ſupponit ꝓpᷣe.cũ g ſignificet naturã illã brnimiang⸗
vcre iõ negant plures deos. Põt tñ dici ꝙ q;uis boec ꝓpꝛie ſupponit. Sʒ meli? eſt dicere vtrũ. qꝛ babz lncſeniadic
vorx dij nõ ſit vox ſignificatiua m artẽ ⁊ ipoſitionẽ naturã tmini cõis.⁊ termini diſcreti. Termini cõis lanentäüi
tp⸗fm̃ eſt vox ſignificatiua ex acoomodatione vſus. vt ¶ ꝓpter pluralitatẽ ſuppoſitoꝝ. termini diſcreti rone ſginnltaſe⸗
olli ꝓ illi.⁊ ideo gñat falſum intellectũ affirmatiua. foꝛme nõ mitiplicabi quia ppᷣe ſupponit. tã naturã humehi⸗ tale
2 negatiua ven. q;ᷓuis nõ grãmatice. ¶ Ad illud d c; pſonã.tñ roes ad vtrãq; ptẽ ↄcludũt een ſuo mõ. itintr
obijcit᷑. ꝙ pꝛincipiũ vni ſoli ↄuenit. ſilr ⁊ fenix.dðm. boc autẽ nõ p̃t in alio termino inueniri.⁊ iõ nec con lensꝛtleb,
ꝙ cõuenire vni ſoli eſt triplr. Aut em̃ eſt qꝛ imponii ſimilis modus ſupponend. anginerr⸗
(MHi. v. de cõꝑpatione gñationis ad terminũ eẽntialẽ abſtractũ qͥᷣ eſt eſſenti. tüſnunee
: OAOſt bec querit᷑ vtrũ cõceden dũ ſit. In pᷣcedenti diſt. mouit mgr̃ qõnẽ de cõpatione gñationis ad aplsdͤſi
ttttteerminũ eentialẽ ↄcretũ.qlis ẽ H̊ nomẽ deus. In pñti mouet qonẽ de ↄpatione gñatois ad tminũ naninn⸗
. eẽntialẽ abſtractũ qͥ ẽ eẽntia. Et diuidit᷑ hec ꝑs in duas ꝑtes. In pᷣma ꝑte mouet qõnẽ ex ↄpꝑatõe Ptißf itſe
2 2 gñationis ad eſſentiã in rõne termini.videlicet.vtrum eſſentia generet᷑. In ſcda in rõne pꝛincpij. kicüt ſ⸗
. Atrum fencia generet ꝛcabi. Mon eſt eis dicenqũ. ꝙ diuina eſſentia genuit filiũ ⁊c. ¶ Item pꝛuma pars Küngn

Nc
Nalsſ.

Ss bʒ qtuoꝛ hartes, In pꝛima parte ꝓponit ꝓpleumata. videlicet vtn eſſfentia generet vel generck. In ſecun
acducit rönes tres ꝓbantes q; ftnciand generat᷑ a patre.ibi. Ideo nõ eſt dicenduʒ acpaert e e
ur Aunn tercia adducit rationes in contrariũ.·ibi. HQuic autẽ videt᷑ contrarium. In quarta ⁊ vltima ſoluit ⁊ exponit.
len nn ibi. Ad quod reſpondemus. ¶ Similiter ſecunda pars iſtius diſtinctionis in q magiſter determinat tecun
cſgiiai dam partem qonis.que eſt in ene gen rlionis ad eſſentiã in rõne pꝛincipij. Habet tres partes.
u In pꝛima determinat iſtã qonẽ.dicens ꝙ eſſenria nõ generat.ſed ⁊ boc confirmat per rõnem ducentem ad
„* im poſſibile. In ſecunda vero adducit autoꝛitates que ſunt directe contrarie pꝛedicte ſolutioni. ibi Pꝛedi⸗
Cifitit fis anñt vr otrariñ eſſe. In tercia vo adducit auẽtes.ex quibus pᷣt elici ↄtrarietas.ibi. Or q̊ʒ ⁊ frequẽt᷑ ⁊c
wed Hima ps bz qtuoꝛ ꝑtes. In paia pte adducit auctes Aug. ↄtrarias piicte ſolõni. In ſcda auctes addu⸗
enri ctas erwomt ibi. Sʒ hec ita de᷑minamꝰ. In tercia vo ↄtra pᷣdictas expoſitões adducit auctes alias hylarij.
mi . in qb mnotat expᷣſſioꝛ ↄtrarictas ibi.Huic vᷣo etiã ↄtrariũ vr ec. In ꝗ̃rta vo auẽtes pᷣdictas explanat ⁊ exco
nennn ſtionẽ ſuñ p verba bylari ↄfirmat. ibi. Sʒ qꝛ hec vba ſane vult. ¶Simitr ps illa. vr qʒ. ⁊ freqnter in ſacra.
ueadinn ſcriptura legit᷑.in q̃ obijcit᷑ ↄtra ſolõnẽ ꝑ auctes.ex qbus clicit᷑ pᷣdicte ſolõnis ↄtrarietas(qꝛ in his nõ dr q
— centia generet vel generet. de eeẽntia vel de ſba pfris filiꝰgeneret᷑ qtuoꝛ bʒ pticulas. In pꝛia adqucit au
bummitutß toꝛitates i ↄtraniũ. In ſcda vo adductas explanat.ibi.His verbis pᷣmiſſis innuit᷑.vbi reſumit pᷣdictã expo/
Wr goitii ſitionẽ. In tercia ex pᷣdictoꝝ opiniõe elicit ùddã coꝛelani bi. Oßdlt p ex illis verbis ⁊c. In qrta⁊ vltima
Ennk redit ad ꝓpoſitũ. ⁊ oñdit expoſitionẽ ſuã bonã eẽ ꝑ auẽtẽ Aug.ibi.Et hoc ita debere intelligi cc.
oröningetd J
Aouren . ¶Utrum eſſentia generet vel generetnr. a (((FJdeo nõ ẽ dm.
gnininin Di. H. ¶ EOthec qrit᷑ vtrũ ocedendũ ſit æ pf᷑ genuit diui pr genuit diuinam
infuimni a nã eentia. vel ꝙ diuina eſſentia genuit filiũ. vel centiz. Iſtaro vf vu.
nnentai dde eẽntia genuit eẽntiã. an oĩo ñ genuit nec genita cere ad ſ ncauent,
niziihi ſt diuina eẽntia: Ad qð catholicis tractatoꝛibꝰↄſentiẽ⸗ ars. ⸗ cſenet e:
nauln ihiſi tes dicimꝰ. nec pr̃ genuit diuinã eſſentiã. nec diuina ponerek p relatiuo .
äneni eſſentia genuit filiũ.nec diuina eẽntia genuit eẽntiã. hic Sed boe nullum vr
e qutẽ noie eſſentie intelligimus diuinã naturã.q cõis eſt inconueniens. Si em̃
ymen Rõ pᷣma Kndot tribꝰ rõibꝰꝙ eẽntia diuia ñ generat᷑ a pre. b a uppont: du⸗
mss iMti, a ¶Hdeo nõ ẽ dicẽdũ ꝙ pr̃ genuit diuinã eẽntiã.qꝛ ſi pfẽ oii n ens inc enn.
s me cet᷑ genuiſſe diuinã eẽntiã. diuia eẽntia relatie dicèt᷑ ad cum vniuerſale poni
Zugitghen patrẽ.vel ꝓ relatiuo ponet᷑.Si aũt relatiue diceret᷑.vel tur p ſingulari. nec ẽ
niiigneſi⸗ dHeo relatiuo poneret᷑.nõ indicaret eſſentiam. Vt em̃ ait incoueniens ꝙ eſſen
— G Aug⸗. Aug.in.yv.li.de tri.qdð relatiue dicit᷑ non indicat ſůam. tia ponat᷑ ꝓ relatiuo.
aini Rõ.ij. b ¶Itẽ cũ deus pf ſit diuina eẽntia.ſi eiꝰ ſit genitoꝛ.eſſſ Re n. centis r
ingug D ytiq; genitoꝛ eerei ꝗᷓ ipe ẽ. ita eadẽ res ſeipſã genuiſſet Mn inconenig non
1ug eni Hõ.iij. qð Aug.negat.vt oñdimꝰ. ¶ Itẽ ſi pr ẽ genitoꝛ eſſen:· a pte rei.ſed a pte erx·
tck ſennt tie diuine.cũ ipᷣa eẽntia diuina ſit.⁊ deꝰ ſit.eo g̊ ꝙ gene⸗ pſnonis fidei. Cunc
kimian in rat ⁊ ẽ.⁊ deꝰẽ. Ita ̊ ñ illð qð generat᷑ ẽ a pre deus.ſᷣ pf em videret᷑ ?⁊ notaree
z enihi c eo ꝙ generat. ⁊ eſt. ⁊ deus eſt. Et ſi ita eſt.nõ genito gi EVvnitas cẽntie in qda
mudĩ gnens.ß gignenti genitũ cauſa eſt. vt ⁊ ſit.⁊ deꝰ ſit. Sili diſtinctõe. Eſſet etiã
n Namtoti Aug⸗ öne pbat Aizgo n vi derrint ater nõ ſaniza incõueniẽs.qꝛ qd po⸗
in ug⸗. rõne ꝓbat Aug.in li. vij. de trini. & pater nõ ẽ ſapié ntur p rclal tmo in⸗
Känids ſapientia quã genuit.quia ſi ea ſapiẽs eſt. ea eſt. hoc em q̃ntum hmõi. nõ iudi
ius bit hun eſt ſibi eẽ qd ſaꝑe.Qð ſi hocẽ ſibi eſſe qð ſapere.nõ per cat eſſentiam. Si em̃
ratinhin zü;W;;eneia poncrer pꝛo
hehi f relatiuo.ᷣ eſſentia aliqñ nõ indicaret eſſentiã.ꝙ eſtoi rõni ↄtrariũ. b¶ Itẽ cum deus pf. Iſta rõ vr̃ ducere
erunlihl ad hoc incõueniens.ſ.ꝙ cum deus ꝓr ſit diuina eſſentia.ſi eiꝰeſſet genitoꝛ.vtiq; eſſet genitoꝛ eius qð ipᷣe eſt.
gir mi Contra. eſſentia dicit qͥd cõe.ſicut ⁊ hoc nomẽ teus.ſed ſi dicat᷑ hõ petrus gencrat hoiem. ⁊ ipe ẽ hõ. gene⸗
armniii rat ſe. Argumentũ illud nõ valet.Silłr vr̃ bic.pr̃ generat deũ. ⁊c.pari rõne nec in ꝓpoſito.Rꝰ.ddin.qꝙ cõe 2
iu lmiij dr. ꝙ ẽ in multis. ſed hoc p̃t eſſe tripłr. Aut qꝛ plurificat᷑ in multis.⁊ qᷓ;tũ ad foꝛmã ⁊ qtũ ad ſuppoſituʒ.vt
wmini ſt boc nomẽ hõ.⁊ tale bʒ vnitatẽ rõnis.iᷓ admittit diſtinctionẽ. ⁊ qtũ ad rẽ.⁊ qtum ad moduʒ.Eñ bene dr̃.
1 idſimn hõ eſt ab hoie.⁊ duos eẽ hoies.Alio mo ẽ cõc qdð plurificat᷑ qtum ad ſuppoſita.nõ q;tnm ad foꝛmã.vt hoc
e ogun nomẽ deus.⁊ tale hʒ vnitatẽ rei m ꝙ res noiat naturã cũ multiplicatõne ſuppoſitoꝝ.⁊ ideo recipit diſtin⸗/
eN ,olc ctionẽ.ꝙ impoꝛtat diſtinctionẽ vt modũ.nõ vt rẽ. Añ ↄcedit᷑.Deus de deo.ſʒ nõ deꝰẽ aliꝰ a deo. Lercio mõ
munn eſt cõe ſm nomẽ qð ẽ in multis.nec tñ plurificat᷑ qᷓtum ad foꝛmã.q; ẽ vnũ in multis.nec qtum ad ſuppoſi/
4 ta.qꝛ ꝓ illis nõ ſupponit.vt hoc nomẽ eſſentia.de tali cõi veꝝ ẽ dicere.ꝙ nõ recipit diſtinctionẽ. nec qtũ ad
modum.nec qẽtum ad rẽ.tunc em̃ notaret᷑ idẽ diſtingui a ſe.⁊ ita argumẽtuʒ mgfr̃i eſt bonum. Si pr genuit
rint e⸗ eẽntiꝗ.pr̃ genuit ſe.qꝛ loqͥt᷑ de cõi a ꝑte voc ſignificat ñ a ꝑte rei.qꝛ a pte rei eadẽ cõitas ẽ in h ꝙ ẽ deꝛ. xi
nehin⸗ ẽ eẽntia. cb En ita eſt.non genito gignẽs ⁊c. Obicit᷑ ↄtra terciã rõeʒ.Si pr genuit diuinã eẽntiã.tũc
wauiſii genitum gignenti cauſa eſt. Sed hec ratio nihil videtur valere.quia ratio cauſe non cadit in diuinis. cauſa
a em̃ eſt ad cuius eſſe ſcquit᷑ aliud.ſed in diuinis nõ ẽ gliuqergo ⁊c. Jtẽ nõ ſcquit᷑.pr genuit ſapias. ẽ ſapiẽs

ſapia genita. S pi rõ/
ne.nec pᷣdicta ſolutio

3 valct. e. doin. g ſu⸗

mendo nomen cauſe
ꝓpꝛic.nõ cadit i diui/
nis. cadit tñ recipit
õ pꝛincipiantis.⁊ ro
infoꝛmantis.⁊ ꝓ bis
accipit᷑ nomẽ cauſe.
Am̃ ergo rõ eſſendi

ſignat᷑ ꝑ boc nomen

eſentia.ið eſſentia ſi⸗
gnat qdᷣammõ in rõe
cauſe reſpectu entis.
Si gů eſſentia eſſet ge
nita ab ente ſignifica
tur in rõne effectꝰ.ſi⸗
ue pꝛincipati.⁊ idem
eſt tunc pꝛincipiuʒ et
pꝛincipiatũ reſpectu
eiuſdẽ.qdð eſt impoſſi
bile. ⁊ in hoc fundat᷑

rõ mgr̃i.Ad illud qð

„JI.

illã ſapiam quã genuit pf̃ ſapiens ẽ. Quid em̃ aliud di⸗

cimꝰ? cũ dicim⸗h illi eſſe qð ſaꝑe. niſi eo ẽ qͥ ſapiẽs E. S
q cã illi ẽ vt ſapiens ſit.etiã ipᷣa illi cã ẽ vt ſit. Si gᷓ ſapia
quã genuit illi cã ẽ.vt ſapiẽs ſit.⁊ cʒ illi ẽ vt ſit. ſed cãm
pfi qᷓ ſit a pr̃e genitã.nullo mõ qͤſq; dixerit ſapiam. 4d
em̃ ẽ inſaniꝰ: Ita & ſi pr genuit eentia qͥ E.eẽntia quã ge
nuit cã eſt illi vr ſit. NHon g ipſam qᷣ eſt eſſentiaʒ genuit.
Mã in illa ſimplicitate inqt Aug.qꝛ nõ eſt aliud ſape qᷓ;
eẽ. eadẽ ẽ ibi ſapia q̃ eſſentia. IJdeoq; qð de ſapia.h̊ͥ de

eẽntia dicimꝰ. Sicut nõ genuit ſapiam q̃ ſapiens eſt. 3

ita nec eẽntiã ẽ. At em ſapia ſapies ẽ. ⁊ potẽtia potẽs
ita ⁊ eẽntia ipᷣe ẽ.Eadẽq; ſapia ẽ et potẽtia q eẽntia.ptʒ

itaq; ex pᷣdictis.qꝛ pat eſſentiã diuinã nõ genuit.
Adducit rationes in contrarium.

Huic auũt vr̃ ↄꝛiũ qð Aug.ait in li.de fide ad petꝝ. Deꝰ

cũ vbũ genuit. id qð iße genuit. nec ð nihilo nec ð aliq̃
iã facta ↄditaq; mã.ð de ſeipo id qð ẽ iße. Itẽ deꝰ pr qui
veriſſime ſe indicare aĩs cognituris ⁊ voluit ⁊ potuit.h

ad ſeipᷣm indicandũ genuit.qð ẽ ipe qͥ genuit.Ecce aꝑte

tactũ eſt de ipſa in

qõnibꝰ extra lr̃am. qꝛ

nomen ita abſtractũ

ponit pꝛo relatiuo.⁊

ita accidẽs. Pater ẽ

ſapiens ſapiẽtia.⁊ ge

nuit ſapientiã.g ẽ ſa/

dicit his bis deũ patrẽ genuiſſe illud qð ipᷣe ẽ.Illð aũt
qð ipe ẽ.ñ ẽ niſi diuia eẽntia.vr̃ g̊ diuinã eẽntiã genuiſſe
¶BDeterminat queſtionẽ pꝛopoſitam. v
Aãd qð rñdemꝰ illa vba ſic intelligẽda eẽ dicẽtes.Pof̃ de
ſeipſo genuit illud qð ipe eſt.i.filiũ qui ẽ illud qð pr eſt.
NMNã qð pf eſt.⁊ filius h eſt. 5 nõ qͥ pr eſt.⁊ filiꝰ hic eſt.
¶ÆSW„ eſſentia non generet eſſentimm.,. e

¶ Mon eſt etiã dicendũ ꝙ diuina eẽntia genuit filiũ.qꝛ cũ

piens ſapia quaʒð ge-

nuit. vel ſapia genita
In noie autẽ eſſentie
nõ eſt accidẽs.qꝛ idẽ
fignat ⁊ ſupponit. et

ſita nõ eſt dicendũ.

diuina eẽntia genuit
4 filiu. ¶ Contra boc
obijcit ioachi tã ↄtra
poſitionẽ qᷓ; ↄtra ra/
tionẽ. Contra poſitio
nem.qꝛ ſi eſſentia nõ
generat. nec generat
nec ꝓcedit.̊ in diui/
nis eſt res generans.

„

genita. ꝓcedẽs.⁊ res
nec generãs nec geni

ta. nec ꝓ
eſt qternitas ſi ſunt
ibi qᷓtuoꝛ res. Itẽ irri
det rõnem magiſtri.
ſi eſfentia generat eſ/
ſentiam. ⁊ eſſentia eſt
vna res.ergo vna reſ
generat ſeipſam. Si/
militer inqt ioachim
potuiſti dicere petre.
deus generat deum.
vnus eſt deus. g vna
res generat ſeipſam.
Pe.dðm. ꝙ ioachim

nõ recte arguit ⁊ defi

ton⸗ autoꝛitatẽ Aug.iam adductẽ. gq/
Sed ſᷣ ita determinamꝰ. Sapia de ſapia. ſba de ſoa ẽ.
id ẽ filiꝰqͥ ẽ ſapia.qͥ ẽ ſba.eſt de pf̃e qͥ ẽ eadẽ ſbᷣa ⁊ ſapia.

filiꝰ ſit diuina eẽntia. ia eſſʒ filiꝰ res a q̊ generat᷑.⁊ ita ea⸗
dem res ſeipſam generaret. Ita etiã dicimꝰ ꝙ eẽntia di⸗

uina nõ genuit eẽntis. Cũ em vna ⁊ ſüma quedã res ſit
diuina eẽntia. ſi diuina cẽntia eſſentiã genuit. eadẽ res

ſeipſam genuit. qð oino eſſe nõ põt.ſ pat ſolus genuit
filiũ.⁊ a patre ⁊ a filio ꝓcedit ſpũſſanctus.
bücit ꝙ eſſentia generet eẽntiã auẽte Aug. f
SPrdicis aut vf ↄꝛiũ eẽ qð dicit Aug.in li.vij.de trini.
oc inqͥt ẽ deo eẽ qð ſaꝑe.vñ pr̃ ⁊ filiꝰſil ſunt vna ſapia
qꝛ vna eſſentia.⁊ ſigillatim ſapia de ſapia.ſicut eſſentia
de eẽntia. Ecce his v̈bis aꝑte dicit Aug.ſapiaʒ ð ſapia.
⁊ eſſentiã de eẽntia.vbi vr̃ ſignificare ꝙ ſapia ſapiam.et
eſſentia genuerit eſſentiã. Idẽ in li.de ſide ad ꝑetrũ ait.

Sic xpᷣm dei filiũ.i.vnã ex trinitate pſonã deũ ven cre/
de.vt diuinitatẽ eius de natura pf̃is natã eẽ ñ dubites.

Hic vr̃ dicẽ ꝙ nã filij ſit nata de nã pfis.dẽ in li.xv.de
tri. ait. Dicit᷑ filius ↄſiliũ de ↄſilio.⁊ volũtas de volũta/⸗

te.ſicut ſa de ſbᷣa.ſapia de ſapia.Et hic vr̃ dicere ꝙſb a

ſit genita de ſba.⁊ ſapia de ſapia.

⁊? filiꝰqͥ ẽ diuinitas.natꝰeſt de pfe q ẽ natura diuina.Et
vt expᷣſſius dicamꝰ.dicimꝰfiliũ ſapiaʒ eẽ de pfe ſapia.⁊
dicimꝰfiliũ ſbᷣam eẽ genitũ de pfe ⁊ a pr̃e ſba. aũt ita

intelligi debeat.Aug.oñdit in li.vij.de tri.dicens. Par

ipſe ſapiẽtia eſt.⁊ dr̃ filius ſapia patris quo mõ dr lumẽ
patris ·i.ſicut lumẽ de lumine. ⁊ vterq; ynũ lumẽ.ſic in⸗

Hjris

tris
Ommundit

muſuamanes
n atureai
Intaris
hg⸗

0

l.
i⸗
de
diis

N
za
apte
daut
wilſe

Nide

lick.
c.

g
er⸗
nad⸗
sl
di
un

emmi
ſpi⸗
nda
i.
n
a,
goe
adis,
0
wüin
ngt

4.
n,
uß
iii
lm
ſel⸗

Hylarius

7

HM „

telligatur fapia de ſapia.⁊ vterq;ᷓ vna ſapientia et
Vna eſſentia. Item ideo xpᷣs dr̃ virtus ⁊ ſapia dei.
quia de patre virtute ⁊ ſapia etiã ipſe virtus et ſa⸗
Pientia eſt.ſicut ipſe lumen de patre lumine ẽ.⁊ ipe

fons vite eſt apud deũ patrẽ fontẽ vite. Filius ſa

pientia de patre ſapia eſt.ſicut filius lumen de pa⸗
tre lumine.⁊ deus filius de deo patre.⁊ vt ſingulis

ſit lumen. ⁊ ſingulis deus.⁊ ſingulis ſapiẽtia.⁊ ſin/⸗
gulis vnũ lumen. vnus deus.vna ſapia.Ecce ma⸗
niſeſte bis verbis aperit Augꝰ.ex quo ſenſu accipi⸗
enda ſint pᷣdicta verba⁊ his ſimilia.ſcʒ cũ dr ſba de
ſpᷣa.vel ſubſtantia genuit ſubſtantiã.
¶ Aaducit autoꝛitates hylarij cõtra pꝛedictas exx

lib.de trini. Mihil inquit niſi natum habet filius.

⁊ geniti honoꝛis admiratio in honoꝛe generantis ẽ

Hylarius

Cum ergo filius eſſentiã habeat (tota em̃ in eo ẽ di⸗
uina eſſentia) videt᷑ ꝙ ipſa diuina eſſentia nata ſit.

IZtem in. v. li. ait. Natiuitas dei nõ poteſt eam ex qᷓ

Puecta eſt nõ tenere naturã. nec em̃ aliud qᷓ; deus

Hplarius
M natura dei ĩ foꝛ
tma ſua manẽs foꝛ
mna nature. ⁊ infir
tmitatis coꝛpoꝛalis

ſubſiſtit. qð nõ aliunde qᷓ; de deo ſi ubſiſtit. Ecce hic
dicit natiuitatẽ dei ꝓfectam ex natura. ⁊ ita videt
ex his verbis atq; pᷣdictis natura dei ⁊ genita ⁊ ge

nuiſie. Quod apertius dicit in lib.ix.de trini. Nos
inquit vnigenitũ deũ in foꝛma dei manentẽ.in na⸗

tura dei manſiſſe ꝓfitemur.nec vnitatẽ foꝛme ſerui

lis in naturã diuine vnitatis refundimus. nec rur⸗
ſum coꝛpoꝛali inſinuatione patrẽ in filio pᷣdicamus

Seg ex eo eiuſdẽ generis genitã naturaʒ naturalit
in ſe gignentẽ habuiſſe naturã.que in foꝛma natu⸗
re ſe gignẽtis manens.foꝛmã nature ⁊ infirmitatis
coꝛpoꝛalis accepit. Hõ em̃ defecerat dei natura ne
eſſet.ᷣ in ſe humilitatẽ terrene natiuitatis (manens

ſibi dei natura)ſuſe ceperat.generis ſui poteſtateʒ in
habitu aſſumpte humanitatis exercens. Ecce hic

gperte dicit ⁊ naturã genuiſſe.⁊ naturã genitam. ?

naturã aſſumpſiſſe naturã. qdð a pleriſq; negatur.
Itẽ in eodẽ. Nunqͥd vnigenito deo contumelia eſt

patrẽ ſibi innaſcibilẽ veũ eſſe.cũ ex innaſcibili deo

natiuitas vnigenita in naturã vnigenitã ſubſiſtat.

Ecce ⁊ hic dicit vnigenitam naturã.

Hylarius

Autoꝛitates pdictas explanat.rñſionẽ ſuã p. hy⸗
larij verba cõfirmans. i ẽð
ed qꝛ hec verba ſane vult intelligi ipᷣe idem dicit
in.iiij.li. Intelligẽtia dictoꝝ ex cauſis ẽ aſſumẽda

dicẽdi.qꝛ nõ ſermoni res.ſ rei eſt ſermo ſubiectus.

Hylarius

mgt p pbq eiuſde.

hec g verba ita intelligi pñt. Nihil hʒ filiꝰ niſi na⸗

s

tũ.i.nihil hʒ ſᷣm ꝙ deus ẽ.niſi qð naſcẽdo accepit.

2 iße naſcẽdo pf̃is in ſe ſubſiſtentẽ naturã habuit.
Vnß idẽ hylanꝰaddit in.v.li.Eandẽ naturã hʒ ge
nitus quꝗ ille qͥ genuit.ita tñ vt natꝰnõ ſit ille qͥ ge

nuit.Hã quõ erit pr̃ ipᷣe cũ genit?ſit. Sʒ ĩ his ipſis
ſõſiſtit ille qͥ genitꝰ ẽ in qbus tot⸗ Eipe qͥ genuit. qꝛ
nõ eſt aliunde qͥ genitꝰẽ.⁊ ideo nõ refert᷑ ad aliud

ſitiones in qbus notat᷑ expᷣſſioꝛ 5ꝛletas. h
Huic vo etiaʒ contrariũ vr̃.qð hylarius ait in.iiij.

verbo a

cit ſua fõ.qꝛ res nõ ge
cipitur vnifoꝛmiter.
QAuia cũ dr res pᷣmo
mõ. ibi accipit᷑ res
re nature.ſed cũ acci/
pitur ſcdo mõ.accipi
tur ꝓ ipſa natura di⸗
uina. Pꝛeterea defi⸗
cit ab inſufficienti.qꝛ
nõ valet. Si aliqͥd dr
de altero. ⁊ non dr de
alio. ꝙ ppter hoc il⸗

la faciant numerum.

Vnde nõ valet.petrꝰ
eſt indiuiduũ.homo
nõ eſt indiuiduum:ꝙ
hõ ⁊ petrus ſunt duo.
Habere em̃ ꝓpꝛietatẽ
⁊ nõ habere.nõ ſuffi/
cit ad diſtinguendũ.
Ad inſtantia eius di⸗
cendum.qꝙ non recte
inſtat. qꝛ eſſentia eſt
res vna.q;tũ ad ſup/
poſitum ⁊ ſignificatũ
nõ em̃ ſupponit ꝑſo
nas. Sed deus ẽ res

vna q;tũ ad ſignificæzꝛ

tum. ſed plures qtuz
ad ſuppoſitũ.Et ideo

ignoꝛanter ioachim

repᷣhendit magiſtrr.
plex nõ eſt reueritus

magiſtrũ. Et ſic iuſto

dei iudicio dãnatus
fuit libellus eiꝰ in la
teranẽſi cõcilio.⁊ po⸗
ſitio magiſtri appꝛo/
bata. d (Mibil ni

ſi natũ bʒ filius.i. ni⸗

hil hʒ ᷣm ꝙ deus eſt
niſi qd naſcendo ac/-
cepit.Querit᷑ circa
verba bylarij de hoe
dicat ſubſtatiã vel re
lationẽ. Si ſi ubſtatiã
pat ſi in accepit. Si
relationẽ.cũ eſſentiã
accepit filiꝰ.eẽntia eſt

fert᷑ Pe. dom. acci- F

pere dieit duo.ſ.hr̃e⁊
cſſe ab alio.q;tum ad

bre eſſentiã.ſᷣ qᷓtũ ad

hoc quod eſt eſſe ab

vñ ꝑ verbũ accipien/

di ſignificat᷑ ꝙ eẽntia

br a ꝑſona qᷓ ẽ abalio

e¶ Et igeo non refer
tur ad alis qd in vno
ſubſiſtit ex vno. HB vr

ſiſtit a patre nõ refer

tur ad ſpm̃.R.h po/
teſt intelligi duplicit᷑.
Ano mõ ꝙ filius nõ
bʒz reſpectum niſi ad
vnã pſonã.⁊ hoc in/
telligitur inqtũ filiꝰ.
quia inq;tũ ſpirans ẽ
refert᷑ ad aliuʒ. vel q;
pſona filij nõ habz re
ſpectum niſi ad vnaʒ
materiã.⁊ hoc veruʒ
eſt. quia filius nõ hʒ
in ſe niſi naturã pr̃is

¶ Et naturã ſuã vt

ita dicã.ſequit᷑ inde/

*„

gs in vno ſubſiſtit ex vno. At ſi in generatione filij
e naturã ſuã.vt ita dicã.ſequit᷑ indemutabil deus
indemutabilẽ deũ gignens.nec natura ſuaʒ deſerit
ex indemutabili deo indemutabil dei ꝑfecta natiui
tas. Subſiſtentẽ in eo dei naturã intelligamꝰ. c’uũn
in deo deus inſit. Mec pᷣter eum qui deus eſt quiſq

„

deus alius ſit.quia ipſe deus ⁊ in eo deus. Matura

ergo dei patris veritas in deo filio eſſe docetẽ. cum

in eo deus intelligitur elſe qui veus eſt. Eſt em̃ vn⸗

in vno. ⁊? vnus ab vno.

.„ .

Aadduat autoꝛitates ex quibus poteſt elici con⸗

trarietas.

¶ Dicit᷑ q; et freq̃nter in ſcriptura ſacra legit᷑. pat᷑ de

mutabilis deꝰ ⁊c. Cõ⸗

tra. In diuinis non
eſt pꝛius nec poſteriꝰ
⁊ ita nec pᷣcedere.nec
ſequi. Si tu dicas ꝙ
eſt õm rõnẽ intelligẽ⸗
di.hoc nihil eſt.quia
deus gignẽs. nec m
rem. nec ſᷣm intelle/
ctum ſequitur aliud.
Be.qꝙ hylarins ipꝛo/
pꝛie loquit᷑.⁊ ivᷣo ad/
dit detminationeʒ vt
ita vicã.⁊ tĩ vult di/
cere ſequi.qᷓntum in/
ſeparabiliter cõmuni
care ⁊ ↄſonare.⁊ ab il
lo nõ recedere.⁊ hoc
patet pꝑ ſequens.
3 Semel ꝛc. genuit
lium. Aicetur male
dicere ſemel. Quia ſe
mel dicit viciſſitudi/

nem.ſed in generatio

ne eterna nulla cadit
viciſſitudo. ergo ⁊c.
Pe.dicendũ ꝙ ſemel

poteſt dicere vel nũc

ſua ſba genuiſſe filiũ. Uñ Aug. in li. de fide ad pe⸗
trum ait. Pater deus de nullo genit?deo. ſemel de
ſua natura ſine initio genuit filiũ deũ ſibi equalem.

282 „ r rrrrE

eadem qua ipſe naturaliter eternus eſt diuinitate

ra patris. Eſt aũt vna natuta patris ⁊ filij et ſpiri⸗

tuſſancti.Si & de natura patris genitꝰẽ filius.geni

tus ẽ de natura filij ⁊ ſpũſſancti.ĩmo de natura triũ

coeternũ.Ecce hic dicit Augꝰ.filiũ genitũ.de natu

pſonarũ.Idẽ q; Augꝰ.in li.xv.de tri.dicit xᷣm eẽ

filiũ ſe patris.⁊ de ſa patris genitũ.tractãs illud
verbũ apli loquẽtis de deo patre ſic. Qui eruit noſ
de poteſtate tenebꝛarũ.⁊ trãſtulit in regnũ filij cha

CLCol. j.

ritatis ſue. Qð dictũ eſt inqt filij charitatis ſue.ni-
hil aliud intelligat᷑ ꝙ; filij ſui dilecti. q;ᷓ filij ſõe ſiae.
Charitas quippe patris q in natura eius ẽ ineffabti

liter ſimplici.nihil eſt aliud qᷓ; ipſa natura atq; ſpᷣa.

vyt ſepe diximꝰ*:⁊ ſepe iterare nõ piget.ac ꝑ hoc filiꝰ

tpis. vel nunc eterni
tatis. Et ſi dicat nũc

tꝑis.cum tempus ha
beat diuerſa nunc.de/
notat interciſionem.
Si autẽ nunc eterni⸗

tatis.⁊ illud nuncc
eſt. ⁊ eſt innariabile ?
vnuz. ſemel dicit om⸗
nimodã inuarietatẽ.
ꝓfectionẽ.⁊ vnitateʒ.

ritas accipiat᷑ ibi eẽ n

tialiter. aut notiona/

liter. Si eſſentisliter.

S xp̃s filius eſt eſſen⸗

tus.Ecce hic aperte dicit Augꝰ.filiũ eſſe genitũ de

chharitatis eiꝰnullus alius ẽ.q; qui de ſbᷣa eiꝰẽ geni⸗

ſhᷣa patris.⁊ filiũ ſbᷣe pris.Idẽ q; Augꝰ.in li.ij.con

tra hereticũ maximinũ ſbᷣam dei genuiſſe filiũ.⁊ fi⸗

lium genitũ de ſba patris aſſerit dicẽs.Carnalibus

cogitationibꝰpleni ſbᷣam dei de ſeipᷣm gignere filiũ

non putatis niſi hoc patiat᷑ qð ſſᷣa carnis patit᷑ qũ

gignit. Erratis nõ ſcientes ſcripturas neq; virtutẽ

dei. Nullo em̃ mõ verũ dei ſiliũ cogitatis.ſi eũ na⸗
tum eſſe de ſbᷣa patris negatis. Non em̃ iã erat ho/
minis filius.⁊ deo donante factꝰeſt dei filiꝰ.ex deo
natus.gra nõ natura.an foꝛte.etſi nõ hoĩs filiꝰerat
mñ iam aliq̃ erat q̃liſcunq; creatura.⁊ in dei filiũ deo

mutante cõuerſa eſt. Sed nihil hoꝝ eſt. g aut de ni⸗

hilo.aut de aliq̃ ſᷣa natus eſt. Sed ne crederemus

vos putare de nihilo eſſe dei filiũ. affirmaſtis non

vos dicere de nihilo eſſe dei filiũ. de aliq ergo ſba ẽ.
Et ſi nõ de ſpᷣa patris.de q̃ ſit dicite.ſᷣ nõ inuenien.
Jam g vnigenitũ dei filiũ hieſum xpᷣm de patris eẽ
ſhᷣa.nõ vos nobiſcũ pigeat cõfiteri.Idẽ in eodem.
Vtriq; legimꝰvt ſimus in vero filio eius hieſu xꝰo

Sicite q́; nobis. vtrũ iſte verus dei filius ab eis qꝗͥ

tie. q; non concedit᷑.
Si tu dicas.ꝙ eſt im

an de aliqua. Non dico inquis de nulllo nec dicã
de nihilo. g de aliqᷓ ſubſtãtia eſt. Quero de qeſi nõ

Aath. xxij.

„

5 „ 4

gfa filij ſunt qdã ꝓpꝛietate diſcretꝰ.de nulla ſba it.

Ag,

--Y”
=
S==

ð

m4H

f l1V]o

Augu.

de pfis ſubſtãtia ẽ. allã quere. Si aliã nõ inuenis.
patris asſce ſubam.⁊ filiũ cũ patre homouſion ↄfi⸗
tere. Idem in eodẽ.Conſiteoꝛ deũ patrẽ oio incoꝛ
ruptibiliter genuiſſe.ſed qð eſt ipſe genuiſſe. Item
dico qð ſepe dicenduʒ eſt. aut de aliqua ſubſtantia
eſt natus dei filiꝰ.aut de nulla.Si de nulla. g de ni⸗
hilo qð vos iam nõ dicitis. Si do de aliq̃̊.nec tam̃
de pfis ſuba.nõ ẽ verus filiꝰ. Si vo de patris ſub
ſtantia.vniseiuſdemq; ſube ſũt pr̃⁊ filiꝰ. Vos aũt
Mec filiũ de ſuba patris genitũ vultis.⁊ tñ euʒ nec
ex nihilo.necex aliq̃ materia.ſ ex patre eẽ ↄcedit.
nec videtis q; neceſie ſit.vt qͥ nõ ex nihilo nec ex ali
q̃ alia re ſ ex deo. niſi ex dei ſha eſſe nõ poſſit.⁊ hoc
eſſe qo deus eſt de qj eſt. i. deus de deo natus eſt. qꝛ
nõ alius pꝛius fuit.ſed natura coeterna de deo eſt.
Aperit ex quo ſenſu accipienda ſint adducte au⸗
toꝛitates. 1

His vbis pᷣmiſſis innui videt᷑ ꝙ diuina ſuba fili/

um genuerit.⁊ ꝙ filius ſit genitꝰde ſuba patris.⁊ ꝙ;
de deo eſt natura coeterna. ⁊ ꝙ pf id qð ipſe eſt ge⸗
nuit.Id aũt qð ipſe eſt:diuina eſſentia eſt.⁊x ita pu⸗
tari põt diuinã eſſentiaʒ genuiſſe. Vehement mo⸗
uent nos hec verba.q̃ quõ intelligenda ſint. malleʒ
mag ab alijs audire q; tradere. Vt tñ ſine piudicõ
atq; temeritate loquar: ex hoc ſenſu dicta poſſunt
accipi.Natura coeterna de deo eſt.i. filiꝰ coeternus
patri de patre ẽ.ita ꝙ eſt eadẽ cũ eo natura vel eiuſ
dem nature.QAuẽ ſenſum ↄfirmat Aug. ibidẽ ſbij⸗
ciens.⁊ qð dixerat quaſi explanãs.Hicto em̃ natu⸗
ra coeterna eſt de deo:addidit. Mõ eſt aliud filius
qᷓ; ill de qͥ eſt.i.vniꝰeiuſdẽq; ſube eſt.DHeinde apti
us talem intellectũ ex pᷣdictis verbis foꝛe habendũ
aꝑit in eodẽ li.ↄtra maximinũ di. Trinitas hec vni
us eiuſdẽq; ſube ẽ.qꝛ nõ de aliqua materia vel ð ni⸗
hilo eſt filiꝰ. ß de qͥ eſt genitꝰ. Itemq; ſpũſſanctꝰnõ
de aliq̃ materia.vel de nihilo eſt: inde eſt vñ pce⸗
dit.his vtiq; verbis aꝑte oſtẽdit ea ratõe dici fili⸗
um eſſe de ſuba patrq ẽ de pf̃e genitꝰ. ita ẽ eiuſ⸗

—

dem ſube cũ eo.⁊ ſpm̃ſctm̃ eſſe de ſuba patris et fi⸗

lij. qꝛ ab vtroq; ꝓcedit.ita ꝙ ẽ eiuſdem ſube.
— ex pᷣdictis.ꝙ nec filius nec ſpũſ⸗
ſanctus ẽ de nihilo.ſ de aliqͥ nõ tñ de mã. m
¶ Oſtendit᷑ qᷓ; ex illis vdis filiũ et ſt pm̃ſanctü nõ eſſe

videt᷑ ꝙ pater nõ tm̃ deberet dici pater. ſᷣ et mater. multofoꝛtius mater.quia mater plus dat qᷓ; pꝛ.

pꝛopꝛia locutio.? eſt
ſenſus. filius eſſentie
id eſt qui eſt eſſentia.
tuc nullus vr ſenſus.
2 p nibilo additum.
boc qð ẽ charitat. Et
rurſus Aug. exponit
filij charitatis. id ẽ di
lecti.̊ pater diligit fi
lium ſpũſancto. ⁊cẽ.
SDi pꝛopter hoc dicas
ꝙ tenet᷑ notõnaliter.
tũc ergo filiꝰdei eſt fi⸗
lius Pag⸗ ancti.quod
oio eſt abſurduʒ. Red. 7
pter hoc dicũt ali⸗
4 ꝙ ille genitiuꝰ. nec
Apꝛie eſſetialiter. nec
Apꝛie notionalit᷑.ſed
medio modo tenet᷑
idẽ appꝛopꝛiate. Lʒ
em charitas ſit omni
bus ↄmunis ⁊ ꝓpꝛiuʒ
ſ. ſ.vno tñ mõ appꝛopᷣ
ate cõuenit patri.q̃a
charitas amoꝛ gratu-⸗
itus eſt q̃ tiñ dat?⁊ nõ
accipit.⁊ hoc eſt in p/

ſona patris.ideo ap/

pꝛopꝛiat᷑ patri. Alio
mo dici põt q; chari⸗-

tas ibi tenet᷑ eſſentia

liter. ſicut dicit Aug.
quia nihil aliud ẽ di⸗
cere filij charitatis.qᷓ;

filij ſubſtatie. Sed ge
nitiuus nõ ↄſtruit᷑ in

ratõne pꝛincipij.ſᷣ ex
vi declaratõnis eſſen
tic. ⁊ eſt ſenſus. et fil ij
charitatis.i.filij cha/⸗
ri.⁊ filij ſube. vel ctiã
nature.hoc eſt filij cõ
ſubuͦ tialis 7 natura
is. H
Galin cum pꝛe ho
mouſion ofitere. Cõ/
tra.qꝛ cum filius na/
turalis ptem ſubſtan
tie trahit a patre. par
tem a matre.in his in
ferioꝛibꝰ.in deo totazʒ
ſubaʒ trahat a (er
t

filius dei vocat ſe ſapiam. 2 ſapiam que ↄcipit᷑ ꝑturit᷑. Pꝛouerbio.viij.̊ cum hoc ſit ꝓpꝛium matris. vide⸗
tur ꝙ pater ꝓpꝛiꝰdeberet dici mater. Rꝰ.dm.qꝙ nomen matris non tranſfert ad diuina. Et vnam ratõnem S
aſſignat Anphelmꝰ ĩ monlogio.qꝛ pꝛincipiũ maternũ pᷣexigit aliud pꝛincipiñ pꝛiꝰ. ſRõ buideſt. quia mater ẽ
pꝛincpiũ paſſiuũ.⁊ omne tale mouet᷑ ab alio. ante ipſum eſt pꝛincipiũ aliud.qm̃ ergo pꝛincipiũ generatio⸗

nis hilij eſt pꝛincipiũ. eſt pure actuale ideo nullo mõ tranſfert m
maternus.vt ↄcipere ⁊ ꝑturire P eo ꝙibi agit vnũ pꝛincipiũ ⁊ hic duo.

maternũ pꝛincipiũ.Lranſfert᷑ tamen actus

Filium ⁊ ſpm̃ſanctum nõ eſſe de nihilo.vꝛ boc falſit uz. qꝛ id qd de nulla piacenti materia eſt.de nibilo eſt.
ſed filius ⁊ ſpũſſanctus ſunt bmõi. ⁊c̃. Si tu dicas ꝙ filius ⁊ ſpũſſanctus ſunt de aliquo vt de patre.Queri

—

tur tuc vtrum pater ſit de nihilo.⁊ vẽ ꝙ ſic.quia nõ aliqd ⁊ nihil ↄuertunt᷑.ſed pater nõ eſt ex aliquo. eſt ex
vihilo. Itẽ qꝛ pater nõ bʒ pꝛincipiũj effectiuũ.ido dicit᷑ eſſe a nibilo.Simili mõ cum nõ babeat naturã debzʒz

e 1

dici de nihilo. ſi conce

Aatur de patre. Con/

tra. om̃e qð bhabet eẽ
de nihilo ẽ creatuꝛa.g
⁊c.Reꝰ. dom. ꝙ cũ dr
aliqd eẽ de nibilo vᷣm
Anbhel. in monolog.
triplicit᷑ põt intelligi.

Ano mõ vt nihil ac
cipiat᷑ ſimpir puatie

pel negatiue. vt cum
dẽ de tacẽte. ille loqᷣt
⁊dæ nihilo.Alio mõ po/
ſitiue. vt ſi ita dicatur
aut intelligat᷑ aliqͥd fi
eri ex nihilo.ſicut cul/
tellꝰ de ferꝛo. Lercio
mõ ptim poſitiue.pti
Buatiue. vt ſi dicatur
aliqͥd fieri ex nibilo.
qꝛ ptꝰnihil ẽ aliqͥd.ſi/
cut dẽ de pauꝑe fit di⸗

ues. Rõ at hꝰ mltipli

guẽdũ ẽ. qꝛ negatõ e⸗
qð ẽ nihil. pᷣt ſiſtere i /
tra. vel eẽ ad vbũ fer·

ri.Si ferat᷑ adverbũ.
tũc fieri ð nihilo ẽ nõ
fieri.ſicut loqͥ de nibi/
lo.i.de niła re. Si aũt
non ferat᷑ ad vᷣbũ tũc

affirmatur fieri. ⁊ tũc

duplex ẽ. qꝛ de pͤt itel⸗
ligi maliter. ⁊ tũc ſig⸗
ficat᷑.ꝙ nihil fit ð mã

