de ſeiuicẽ relatiue.

ncia.

Aug.

2

turales ꝓpꝛietates ſeu vires ſunt ipi⸗ mentis. ⁊ a ſe
inuicẽ differũt.qꝛ memoꝛia nõ eſt intelligẽtia vł vo
luntas.nec intelligẽtia voluntas ſiue amoꝛ.

¶ Etr hec tria etiã ad ſeipᷣa referunt᷑.vt ait Aug. in

ix. li. de tri. MEem̃ amare ſeipam vel memiſie nõ
põt niſi etiã nouerit ſe. Mã quoò amat vel memit qdð
neeſcit. AMiro itaq; mõ tria iſta inſeꝑabilia ſunt a ſe⸗

Quõ h̊ tria dicaa ipis:⁊ tamen eoꝝ ſingulũ ⁊ ſi! omia vna eẽntia eſt.

tur vnum vel vna
ſbſtanti

cum et relatiue dicant᷑ adinuicẽ.¶ Sed iam vidẽ/

dũ ẽ quõ h tria dicãt᷑ vna ſpᷣa: Ideo qꝛ.ſ.in ipᷣa aia

yel mẽte ſbalit exiſtũt.nõ ſic̃ accidẽtia in ſubiectis.
q̃ pñt adeſſe vel abeſſe. Vñ aug.i.ix.li.de trini.ait.
Admonemur.ſi vtcũq; vidẽ poſſumꝰ.h in aio exi⸗ tia. Vel inq;tum dat
ſtere ſbᷣalitcr nõ tãqᷓ; in ſubiecto vt coloꝛ in coꝛpe.qꝛ erale. ⁊ ſic
cit᷑ vita. qꝛ aia cſt i ge⸗
nere viuentiũ. Aut in

⁊ ſi relatiue dicãt᷑ adinuicẽ.ſingula tñ ſbhaliter ſunt

in ſbᷣa ſua.Ecce ex qͥ ſenſu illa tria dicant᷑ eſſe vnuz
vel vna ſubſtãtia. Que tria vt Aug.ait.in. xv.li.ö
trini. in mente naturaliter diuinitꝰinſtituta qͥᷣſqs vi-
uacit ꝑſpicit.⁊ q́;magnũ ſitĩ ea.vñ põt etiã ſempit⸗·
na ĩmutabiliſq; natura recoli.ↄſpici.ↄcupiſci. Re/
miniſcit em ꝑ memoꝛiã.intuet᷑ intelligẽtiã ample

—

ctit ꝑ dilectionẽ. ꝓfecto reꝑit illius ſũme trinitatis

.. *

. .

O Apter illa tris

¶Docet cauere enoꝛẽ. ? æ in illa ſilitudine imagis tninnate ꝛc.· Junuit
m magiſter. ꝙ tres perſo

maxima eſt diſſimilitudo.

¶ Werũtñ caueat ne hãc imaginẽ ab eadẽ trinitate fa

ctꝗᷓ ita ei cõꝑet.vt oĩno exiſtimet ſilem.ſᷣ potiꝰ ĩ q̃li⸗

„

iſta ſilitudine magnã q; diſſilitudinẽ cernat.
Pꝛima dimtitturd 5

bꝛeuiter oñdi põt.hõ vnꝰ ꝑ iſta tria memi⸗

nit. intelligit. diligit. q nec memoꝛia ẽ.nec intellige⸗ .
tia.nec dilectio.vᷣ h hʒ. vnꝰg hõ eſt. qui hʒ h tria.nõ
iplſe ẽ hec tria. In illiꝰ vo ſumma ſimplicitate natu
req;ᷓ deꝰ eſt.qᷓ;uis vnꝰſit deus.tñ tres ꝑſone ſunt.pf

et filius.⁊ ſpũſſanctꝰ.⁊ he tres ꝑſone ſunt vn⸗ deꝰ.

Aliud ẽ itaq; trinitas res ipᷣa.aliud imago trinitat
in re alia.ꝓpter quã imaginẽ etiã illud in q̊ ſunt H
tria.imago dr.ſ.homo.Sicut imago dr̃ ⁊ tabula 7
pictura q̃ eſt in ea.ſed tabula nomine imaginis ap
pellat᷑.pꝛopter picturam que in ea eeft.
Rurſus iſta imago que eſt homo habes illa tria
yVna pꝑſona eſt. Alla vo trinitas non vna perſona ẽ.

ſed tres ꝑſone.pater filij. filius patris.⁊ ſpirituſſã

ccus parris et filij. IRtach in iſta imagine trinitatis.
non htna vn?homo. vniꝰ hominis ſunt. In illa

8 .
. — —
4.
S . *
— - .
x

in pꝛedicamẽto rela ti
onis. Itẽ querit᷑ qua
re mens dicit᷑ magis
ad ſe q́; memoria vel
intelligẽtia. R*. dm.
10 ri cenr eenm YHo² dici a aliqd eſt du
¶ Hic attendendũ eſt diligẽter ex qᷣ ſenſu accipiendũa
ſit qð ſupꝛa dixit. illa tria.ſ.memoꝛiã.intelligẽtiã. et
volũtatẽ eẽ vnũ.vnã mẽtẽ.vnã eẽntiã.qð vtiq; ñ
vf eẽ verũ iuxta ꝓpetatẽ ſᷣmõis.Aens em̃.i.ſpũs mclimacione rſieme,
moꝛia dicit᷑ acl aliqͥd.

pliciter. Ael ꝓpꝛie ⁊ p
rõne alicuiꝰannexi.qꝛ
hʒz reſpectũ annexũ et

qꝛ innatũ bʒ reſpectũ

ad memoꝛiale.ſilr in/

telligetia ad intelligi
bile. ⁊ volũtas ad vo⸗

libile. ⁊ hec obiecta ad
inuicẽ habent reſpcm̃

Finetet obiectio.
¶ Ad illud qd queri⸗-

tur de mente: dom. ꝙ 50
mens dicit᷑ ab actu eſ
ſentiali. ꝓpterea eſt in

telligendu. ꝙ quo eſt.

dat aie eſſe generaliſ⸗
ſimũ.⁊ ſic dicit᷑ eſf/fſen-

quãtũ dat eẽ ſpuale.⁊

ſic dicit mens. Mẽs
cm̃ nõ dicit᷑ niſi quod

viuit vita itellectiua.

Nel aia in ſe dꝛ eſſten/

tia. vt actus coꝛꝑis vi
ta. vt pfectibilis a deo

c n illavo ſumma

ne nõ ſunt vnius dei.

Contra. vr dicere fal⸗
ſuz. Quia cũ ſint vni⸗
us ecntie. ⁊ eẽntia ſit

de. ſũt vniꝰ dei. Si
dicas ꝙ nõ ſeqᷣt᷑. ego

Iro.q̃re nõ ↄcedit᷑ ꝙ

tres ꝑpſone ſũt vnius
dei. Si dic ꝙ ꝓpter hᷣ
obliquus notat di/

uerſitatẽ. g cuʒ eẽntia

nõ ſit diuerſa a perſo
na.no põt dici. tres ꝑ

e⸗ 8 vniꝰeſentie. .
P. dom. qꝙ genitiuuſ ? I
aliqñ rni B

iqñ aſtruit in roöͤne
poſſeſſionis.vt ſi dica

tur bos petri vel Jo⸗

haãnis. Aliqñ ex vi de⸗
cdaratõnis. vt mulier
lr gie foꝛme. aliqñ i⸗

tiue. yt creata ſal.

29

E2 in gne. Si loqmur

Intranſitiue dſtruit
generale cñ ſpeciali.⁊
ſic põt dici ſba vł pſo⸗

na dci.Ex vi declara

tionis eẽntie.vt ipoꝛ/
tans foꝛmã ꝑ moduʒ
foꝛme.⁊ ſic dicũt᷑ tres
ſone vnid eſſentie. qꝛ
qñ dẽ. tres ꝑſone ſt᷑
nec ꝑ modum foꝛme.
nec ꝑ moda Perif
tis.ideo intelligit᷑ ꝑer

modũ poſſidentis.v

pꝛincipiãtis. iõ ſim/
plicit eſt falulu.
d ¶ At ex maxia pte

ſit diſſilis. Con. H vf

falſũ.Quia lmago eſt
ſimilitudo expᷣſi
maxime ẽ diſſilis.nõ
eſt imago. Ry. dom q;
eſt exceſſus ſimplir vxel

de exceſſu ſimplr. ſic

dico ꝙ aia rõnal nõ ẽ

valde ſilis deo. Si ãt
loqmur in gñe creatu
re.ꝗꝛ tãtũ exccdit q̃n/

valde ſilis ⁊ expᷣſſa ſi
e¶ Si duo eeẽntvl vt
q; iſuf.eſ.Coñ. Quia
hm viã iſtaz mõſtrari
poſfet qꝙ ñ ſit niſi vna

35 pſona. e'. dom. ꝙ in
ꝓſonis nõ põt eẽ ſuꝑ/

luitas.qꝛ in eis ẽona

ſufficiẽtia. Uñ ſi vna

eſſet ſuꝑflua.⁊ om̃es.

Sed noõ põt ibi eẽ ali

qua inſufficiẽtia.qꝛ ni

bil plus habẽt tres q;
vna. Sed ſi eẽnt due
eſſentie.due eſſent ſuf

ficientie. ⁊ quelibet ꝑ

ſe eẽt ſufficiẽs.Si aũt

altera eum altera. q̃li

bet eſſet inſufficiens.
Et ita ptʒ ꝙ nõ eſt ſi⸗
mile de duabus eſſen

tijs ſicut de duabꝰ? ꝑ⸗
ſonis.

f¶E vidit qꝛ abſ;

Ia ſapiẽtia nõ ſit ⁊c. Cõ

*

tra. ſᷣm boc vr ꝙ pat
ſit ſapiẽs ſapiẽtia ge/
ſattt nõ eſt intel
igenda imediate.ſ.qꝛ

nõ eſt res fatua. ergo

bʒ ſapiain genit. Z

boc intelligeqũ

gquod in anima excellentius eſt. —
n his tribus.ſ.mẽte.noticia.amoꝛe.attẽdit᷑ ima ,/
go ꝓpter ↄſiderationẽ.oꝛdinẽ ⁊ eq̃litatẽ. 0.ℳ

—

vo ſũma trinitate cuiꝰhimago ⁊.nõ vni dei ſũt ilaꝰ
tria. vnꝰ deꝰ. ⁊ tres ſt ille ꝑſone.nõ vna ꝑſona. ¶
la.n.tria nõ hõ ſunt.ſᷣ hoĩs ſunt.vel in hoie ſt. Sʒ
nũqͥd poſſumꝰdicẽ trinitatẽ ſic eẽ ĩ deo.vtaliqd ði
ſit nec ipᷣa ſit deꝰ. Abſit vt h̊ͥ credamꝰ. Dicamꝰ emi
mẽte nra imaginẽ trinitatis.ſᷣ exiguã ⁊ qlẽcũq; eẽ:

2* * 9

q̃ ſumme trinitatis ita gerit ſilitudinẽ. vtex maxi⸗

ma pte ſit diſſilis. Sciẽdũ vo eſt ꝙ h trinitas mẽt.

(vt ait Aug.i. xiiij.li.de tri.)nõ ꝓpterea tm̃ imago
dei eſt. qꝛ ſui meminerit mẽs ⁊ itelligat ac diligat ſe

b gꝛe pt etiã memiſſe ⁊ ĩtellige? amare illũ a qͥ fctã ẽ.
Alia aſſigtio trinitatli aĩa.ſ.mẽs.noticia.amoꝛ.n

Rõt etiã alio mõ alijſq; noĩbꝰ diſtingui trinitas in
aia q ẽ imago illius ſũme ⁊ ieffabil trinitatis. VUt ei
ait Aug.i.ix.li.de trini.M&ο8S.⁊ noticia eiꝰ.⁊ amoꝛ.

tria q̃dã ſt. MES. n. nouit ſe ⁊ amat ſe.nec amare ſe

pbt niſi etiã nouerit ſe. Ouo qᷓdã ſt mẽs ⁊ noticia erꝰ.
Itẽ duo q̃dã ſunt mens ⁊ amoꝛeiꝰ Cũsg ſe nouit
mens ⁊ amat ſe.manet trinitas.ſ.mens.amoꝛ.⁊ no

ticia. AMens aũt hic accipit᷑ non ꝓ anima.ſed ꝓ eo

* .

Hec aũt tria. cum ſint diſtincta a ſeinuicẽ. dicuntur

tũ põt nã creata.ſic diꝛ tamen eſſe vnũ.qꝛ in aĩa ſubſtantialier exiſtunt.

¶ Etẽ ipa mens qſi ꝑens.⁊ noticia eiꝰ q̃ſi ꝓles eiꝰ
Aẽs.n. cũ ſe cognoſcit.noticiã ſui gignit.⁊ ẽ ſola

parẽs ſue noticie. Terciꝰẽ amoꝛ.qͥ de ipᷣa mente et
noticia ꝓcedit.dũ mens cogſcit ſe ⁊ diligit ſe.Nõ ei
poſſet ſe diligè niſi cogſcèt ſe.amat etiã placitã ꝓpylẽ?
.i.noticiã ſuã.⁊ ita amoꝛ qͥdã ↄplexꝰ ẽ ꝑentii ⁊ ꝓlis.

¶ Mec minoꝛ eſt ꝓles ꝑente.dũ tãtã ſe nouit mens

Inta eſt.nec minoꝛ eſt amoꝛ ꝑente ⁊ ꝓle.i.mẽte?⁊ no
ticia. dũ tãtũ ſe diligit mẽs.q̃ntũ ſe nouit⁊ q̃nta eſt.

Sũt etiã h ſingula ĩ ſeipſis.qꝛ ⁊ mens amãs ĩ amo⸗

re eſt.⁊ amoꝛ ĩ amãtis noticia.⁊ noticia in mẽte no-
ſcẽte ẽ. Ecce in his tribꝰ q̃lecũq; veſtigiũ trinitatis
opparet. M

Quõ ex imagine trinitatis create pficit mẽs vt
cognoſcat᷑ increata trinitas ⁊ vnitas. p

— * ——

s itaq; rõnałoſiderãs h tria. t illã vnã eẽntiãi

ſcgf

Mens vice pꝛis
noticia filij. amo⸗

ſpũſſcti accipit᷑.

Mõ eſt minoꝛ m?
te noticia. nec a/
moꝛ vtroq;.

etria ſunt in
i9.

ã̃ iſta ſt.extẽdit ſe ad ↄtẽplationeʒ creatorj.? vider
vVnitatẽ in trinitate. ⁊ trinitatẽ i vnitate. Intelligit
em̃ vnũ deũ eẽ̃.vnã eẽntiã.vnũ pᷣncipiũ. Intelligit

em̃.qꝛ ſi duo eẽnt.vl vtq; ĩſufficiẽs eẽt. vłalt᷑ ſup⸗ 6

fluẽt. qꝛ ſi aliqd deeſt vni qð habet alt.nõ eſſet ibi

ſumma pfectio.Si vᷣo nihil vni deeſſet quod habe⸗-

ret alter.cũ in vno eſſent oĩa.alter ſuꝑflueret. YIntel

lexit vnũ eſſe deũ oim autoꝛem. ⁊ vidit qꝛ abſq;

ſapientia nõ ſit quaſi res fatua.⁊ io intellexit eũ ha

bere ſapientiã que ab ipᷣa genita eſt.⁊ qꝛ ſapiam ſu⸗

am diligit. intellexit etiã ibi eſſe amoee.
¶ Epilogus de ſumme trinitatis vnirate. q
Quapꝛopter iuxta iſtaʒ cõſiderationẽ vt ait aug.

da n

e
Mi⸗
eyniinntl
füßbotrd
Enicit

Kemmand

—.—
.

Aug„, n.· ix. li. de tnini. Credamꝰ pꝛẽm ⁊ filium 2 ſpuml. n Deus eſt ba ſpalis
uin vnu eſſe deũ. vniuerſe ceature ↄditoꝛem ⁊ re Feſt nata cognoſcere
ſiliũi. trinitatẽ relatarũ adinuicẽ pſonaꝝ. vt em̃ air HsSenenteem.
Aug. in li. de fige iße in li. de ſide ad petrũ. VUna ẽ natura ſiue eẽntia ettchi DeSee. 1
dpa. Rainj.c fili.? ſpu ſſancti. nõ vna pſona. Si em̃ ſiceſ eſt vpbũ niſi pcedat
ſet vna pſona. ſicut ẽ vna ſi ubſtatia pfis t filij ? ſpi⸗ mente. ita guet
niuſſeti.veraciter trinitas nõ diceret. Rurſus qui⸗ h. ſi bz ſapiaz. neceſi. ceſſe
dẽ trinitas eſſet vera. v ynꝰde trinitas ipᷣa nõ eſſet eſt ſapiam eſſe genitäa
ſi quẽadmodũ pater filius ⁊ ſpũſſctũs pſonaꝝ ſũt E ormnes eſe⸗
abinuicẽ ꝓpꝛietate diſtincti. ſic fuiſſent â naturau guentias opoꝛtet 2
Alnun EeAel. e nnie telligere immediate.
diuerſitate diſcreti. Fides aũt priarchax, ppharñ. echatt:⸗
vtq; aploꝝ vnũ deũ pdicat trinitateʒ eſſe. In illagd
ſafancta trinitate vnꝰ eſt de pater qᷣ ſolus eſſentialiit· “
de ſeipſo filiuz vnü genuit. ? vnus filiꝰ eſt 4 deyno MM
DVygtre ſolus eſſentialiter eſt natus.⁊ vnus ſpũſſctũs

„

q ſolus eſſentialiter a pfe filioq; ꝓcedit.hoc aũt to
tũ nõ põt vna pſona. i. gignere ſe. ⁊ naſci de ſe. ? /
cedere de ſe. Vt em̃ ait Aug.in li.j.de trinitate.nul
la res eſt que ſeipam gignat vt ſit.

D Onſequent᷑ ad intelligẽtiã iſti⸗ eis ſede pñtis volumꝰ⸗. ꝛc. Si dicas. ꝙ nõ attẽdit᷑ eq̃litas reſpetũ M
Aiſt. q;tũ ad pᷣmã aſſignationẽ imaginis.qᷓ eſt ꝓ obiectoꝝ ᷣ reſpectu actuũ.vt ſit ſenſus. quicquid in
memoꝛiq. intelligẽtiã⁊ wpltatẽ.tria querũt᷑. Pꝛimo telligo. volo me intelligere. Adbuc ñ ven. qꝛ mitoꝝ
vtrũ in his tribꝰ.ſ.memoꝛia. intellligentia. voluũta⸗ memimꝰ? ꝗᷓ nollem? memiſſe. ¶ REdom. ꝙ ſicut dicit

te attẽdat᷑ rõ imagis. Scdo de cõpatõe iſtaꝝ ad ob- Aug. 2 mgr recitat.imago attedit᷑ ĩ his tribꝰ potẽtijs

iectũ. Tergo de copatione eaꝝ ad aiam vl ſbiectũ. ↄꝑatiõe ad vnitatè centie. ⁊ płalitatẽ actuñ i qᷣbꝰ

— 462 dgehhoff. „ r. ſt diſtinctio. 2 0ꝛ do. 1 oꝛigo vniꝰab alto ꝑ modũ q̃ᷓn
Vesvieis ( in oib ſil ſit vꝛ. Ag rõnẽ.n. imagis reqᷣrit᷑ exrſſa diſponedli. ⸗ retetio ſpẽi diſpoit ad intelligẽdũ
tcnfii n ofoꝛmatio in diſtinctiõe. diſtinctio in diuinis atten æinte ligẽtia ad amadũ. ſm ꝙ intclligit eſſe bonũ.?

ſcici. dit tũ ad tres ꝑſonas: nccrio in imagie creata at 35 56 ſolo ad illud qd obꝛ i iſtis oneiſe. nõ eſt di /

tẽdii qtũ ad tres ꝑſonas.¶ Ntẽ rõ imaginis ↄſiſtit ſtinctio oꝛiginẽ.g ⁊c. Ad illud qd obꝛ. ꝙ imago 3
in ꝑfecta capacitate.qꝛ pſᷣm 5 6 oigine 8 Adn

citate. g· eo E mẽs imago q̊ pᷣt attẽdit᷑ ym exterioꝛẽ diſ⸗ onẽ. dom. ꝙ ẽ imago rei cõ
Höcknunn ce eapax ? ꝑpticeps dei. de nõ capit᷑ ab aia plene ni·palis ⁊ ſenſibilꝛ H rolken ſe coguitioi ꝑ extioꝛa.hʒ
ſi amet᷑.neq; amat᷑ niſi intelligat᷑. nec intelligit᷑ niſi imaginẽ repnũtantẽ ſm exterioꝛc diſpõnẽ. Eſt iterum
r uai. pns apuq aiam habeat᷑. pᷣmũ ẽ p volũ atẽ. ſcdm & imago ra Pualieg cſt intima cuilibʒ rei. ⁊ qᷓ cosſci᷑
m⸗ intelligẽtiã. kciũ . memoꝛia.g c. ¶ Itẽ noticia ſiue m ꝙ virtꝰ recolligit᷑ ad intima.⁊ b imagine rephta
itelligetia appꝛopᷣat᷑ filio.volutas ſpuiſctõ. g̈ aut tr tẽ S̈tũ ad intimas diſpõnes.¶ Ad illud q̊ qd obẽꝛ. ep

va et diminuea erit aſſitio imaginis. aut ncce eſt memoꝛia eſt ſenſibilin. dm.qꝙ memoꝛia accipit᷑ tri/ 7

heetiu ſiteis ponẽ potẽtiã rñdetẽ pri. 55. ad eẽ imaginis licit. Ano mõ put eſt receptiua T retentiua ſenſibi /
rit᷑ repñtatio in diſtinctiõe oꝛiginis ⁊ oꝛdinis. i iſt liñ ⁊ pꝛeteritoꝝ. Alio mõ put eſt retẽtina pteritoꝝ. ſi

potentijs non eſt talis diſtinctio. quia ſimul ſunt ca ue ſenſibiliñ. ſine intelligibiliũ. Et tcio mõ. put cſt r e—
anima concreate.nec vna eſt ab alia. necvna poſt ali tentiua ſpẽrũ abſtrabẽ ab oĩ dꝛñtia tpis. vtpute ſpe
am. erga in iſtis eprs e ratõnem imaginis. cieꝝ innataꝝ. 2 B tcio mõ eſt ꝑs imaginis. ᷣ obiectõ
LWte unago e repñ̃tatio ᷣm extioꝛẽ diſpoõnẽ. vtz. ſy currit de alijs pmis duobꝰ modis. Pꝛio mõ memo⸗
iſte eres potẽtie ſt intime pi aie. g i iis nõ ẽ rõ ima ria ſeqt ſenſũ.ſcdo mõ ſeqͥt᷑ ipam intelligentiã 2 vo⸗P
ginis. ¶ytẽ ꝙ ſpalr memoꝛia nõ ſit de rõne imagis litatẽ. tcio mõ ancedit. ⁊ rñdet pri. EAld illð qð obẽ. 3 ⁸
Vr.qꝛ cũ imago ſit aie eẽntial hm potentiã rõnale,ʒ ꝙ memoria nõ refoꝛmat᷑.ddm.q; imo memoꝛia rcfõ?ꝰ
lit i 1pa.memoꝛia aũt vt dicit phᷣs ſenſ ibiliũ. qꝛ ẽ in mat᷑ ⁊ qtũ ad ſtatũ vie. ⁊ qᷓtũ ad ſtatũ pꝛie. In b̈p
bꝛut.ᷓ vẽ ꝙ, memoꝛia nõ ptinet ad imaginẽ. ¶ Pꝛe · ſpem 2l, pop erpoſiron⸗ Aug up lu vbũ Mat.
. terea cn memoꝛia ſit ſenſibiliũ ſiue itelligibiliũ. ↄcer/ rxij. Diliges dñm deñ tuũ ex to.coꝛ.tuo.i.itellectu ſi-
nit dꝛñtiã tꝑis.qꝛ ẽ acceptio pñs de pᷣteritis.ſᷣ imago-ꝰ ne erꝛoꝛe.Ex tota aia.i.ex volutate ſine Zdictiõe. Ex
abſtrabit a ↄditiõibꝰſenſibilibꝰ ⸗ tpibꝰ.g c. ¶¶ JItezʒ tota mente.i.memoꝛia ſine obliuione. In ſcdo ſtatꝛ
imago attẽdit᷑ in his q̃ ſe nata recipe imaginẽ refoꝛ/ refoꝛmat᷑ qtũ ad tentioneʒ. Eñ Berñ dicit. O deꝰ
mationis ſiue ſilitudinis. imago illa oſiſtit ĩ tribus eſt futur? intelligẽtie plenitudo lucis.volũtati mul⸗
. Vrentib? theologicis. qᷓꝝ nulla eſt in memoꝛia. Sc. titudo pacis.memoꝛie ↄtinuatio eternitatis. Hec «5
ite ꝙ volũtas nõ ſit de integritate imagis. vr. qa etiã incõueniẽs ꝙ; memoꝛia q;uis ſit pᷣma refoꝛmek
dꝛ in li de ſpñ ⁊ aia. imago eſt ĩ potẽtia cosſcẽdi.ſui Np dotẽ vltimã.qꝛ oꝛdo refoꝛatiõis ⁊ defoꝛmatiõis ici·
tucgo eſt in potẽtia diligendi. Sʒ volũtas non ptinet pit a poſterioꝛi.oꝛdo ãt foꝛatiõis ĩcipit a ſupioꝛi.id 2
potetia cognitiuq. c ¶ tẽ ois potẽeia qeſt de wlutate incipit ⁊ tẽdit vſq; in memoꝛia.¶ Ad illu⸗
imagine. dʒ alijs eqri. qꝛ ad ronẽ imaginis cecjrit ej q& obꝛ. ꝙ imago eſt in potẽtia cognoſcẽdi. Dom. ꝙ
litaseß yvolutas no e lijs q; mulfi ielligim? d no ſilſcygo die q gratuithiet iõ dʒ eẽ ꝑ appꝛopationeʒ

in volũtate ſiue ĩ dilectione. Imago vᷣo nõ dicit gra

ruitum. ideo dicitur eſſein otetla cognarenali Z

aagliter de imagine.quia in

io eſt pꝛima imago.et fi⸗

lio appꝛopꝛiatur intelligentia. que eſt in potentia
cognitiua ideo dicitur imago eſte in potẽtia cogno/

ſcendi.Ad illud. voluntas nõ equat᷑ intelligentie
D9 Dicendũ. ꝙ voluntas ꝓut communiter accipit᷑ ad

velle a nolle.quoꝛum vtrunq; eſt actus voluntatis
benc equat᷑.ᷣm ꝙ dicit᷑ vti eſſe commune ad vtrun
pit illã dum vtoꝛ ⁊c. Quicquid em̃ recoꝛdamur vel

cit Aug.et babet᷑ in litera. ꝙ voluntas ca

intclligimus. in facultatem voluntatis accipimꝰ ad

eligendũ vel ad reſpuendum. ⁊ iſtud eſt ſᷣm ꝙ dicit
getum communem voluntatis.ſed pᷣm actum ſpeci

alem. qui eſt velle tĩ.non cquatur.de iſto eſt oppo/
ſitio.quo modo ſic velle non compꝛebendit totað w

luntatem.ſicut meminiſſe totam memoꝛiam.⁊ intel
Iigere totam intellgentiam.

eſtio.ij. e

¶ De potentijs in comꝑatione ad obicctum. vtruz
videlicet attendat᷑ imago in eis per compationem
ipſarum ad deum:Et ꝙ ſic vidct᷑.qꝛ eo eſt aia ima-

go. quo capax dei et particeps eſſe poteſt. vt dicit au

guſtinus. xiiij. de triinitate.ſed eſt capax q;tũ ad par
tem ſuperioꝛem.ergo ⁊c. tem. J

n eo imago illi

us quo nihil melius eſt inquirenda eſt ⁊ inucniẽda.
quo mens noſtra nibil melius babet. ſed hoc eſt ſu

perioꝛ pars.ergo ⁊c. ¶ Item boc idem videt᷑ ratio/

ne.quia imago dicitur.eo ꝙ ducit in pꝛototypum.g

cum illud ſit deus. non attendit᷑ imago in potentijs

bis.niſi m ꝙ ducunt in deum. Sed per has potenti
as bomo ducit᷑ in deum. dũ per eas conuertit᷑ in eũ.
ergo c. ¶ Item deus eſt obiectum virtutum theo⸗

logicarũ in quibꝰ conſiſtit imago refoꝛmatiõis.ergo

cum idem ſit obiectum vtriuſq; imaginis.quia vna

eſt ductiua alterius ⁊ perfectiua. Leen i deus eſt

obiectum vnius. ergo et alterius.

outra. Augẽ?.

ix. de trinitate. aſſignat imaginem in mente intelle⸗

ctu ⁊ amoꝛc.ſᷣm ꝙ anima meminit ſui.intelligit ſe.

diligit ſe. ergo videt imago attendat᷑ per conuer/

ſionem ſui ſupꝛa ſe. ¶ Item Aug. xij. de trini. ca. iiij.
Cum in natura mentis bumane querimus trinita-
tem. in tota querimus.non ſeꝑantes actionẽ tempo

ralium. a contemplatione eternoꝛum.vt tercium ali

quid iã qucramus. ergo trinitas imaginis attendit
pm actionem tempoꝛalium.⁊ ita p ↄuerſiones ad in
ferioꝛa. ¶Item vᷣm ꝙ anima conuertit᷑ ſupꝛa inferi
ora vel ſupꝛa ſe.eſt cqualitas.⁊ oꝛdo.⁊ oꝛigo.⁊ om̃ia
que concurrunt ad rationem imaginis. tẽ ima/
gGo eſt in peccatoꝛibus a deo auerſis ⁊ in illis etiaʒ qͥ
nullo modo poſſunt reuerti.vt ſunt damnati. ergo

teum. ¶ Ueem neceſſe eſt q;tũ ad ꝑfectam rationeʒ

un gBaner attendit᷑ penes conuerſioneʒ ad

40

imaginis equari cognoſcentem 2 cognitum. ſiue di⸗
centem dictum. Mam iſta duo patrem filium re-
preſentant.ſed in conuerſione ad deum non eſt talis

tria opoꝛtet in ima inis ratione pꝛeſupponere. Pri

mo em̃ imago attendit᷑ ̃m expꝛeſſam confoꝛmitateʒ

ad imaginatum. Secundo. ꝙ illud qd confoꝛmatur
imagini ꝑ conſequens confoꝛmet᷑ imaginato. vnde

qui videt imaginem petri:p conſequens videt ⁊ pe

Jun Keco Pantnagaiſiaswtereis Giranes
redditur bis aq que conuerti. ſiue 'm cognitioneʒ

. .

ſiue ſm amoꝛem. Quoniam ergo cum anima cõuer

7.

tit᷑ ad deum. ſibi confoꝛmatur.⁊ imago attendit᷑ ᷣm

„

confoꝛmitatem. ideo imago dei conſiſtit in bis po/
tentijs que habent obiectum deum. Rurſum quoni

am anima eſt imago dei ᷣm ꝙ ↄfoꝛmatur imagini ⁊
imaginato.ideo anima pᷣm ꝙ conuertit᷑ ſupra ſe nõ
recedit a confoꝛmitate.et ideo imago cõſiſtit in his
potentijs.ſᷣm ꝙ babent animã ꝓ obiecto.Sʒ cũ cõ/

uertit᷑ ad creaturas inferioꝛes.illis cõfoꝛmat᷑.in qui

bus nõ eſt imago dei ſed veſtigiũ.ideo potentie ani-

me ſᷣm ꝙ; habent inferioꝛa ꝓ obiectis recedunt a ra
tione imaginis.quia recedunt a confoꝛmitate expꝛeſ

ſa. Licet itaq; in huiuſmodi potentijs.ſᷣm ꝙ conuer

tunt᷑ ad ſuꝑioꝛa. ſit repire trinitatem. et aliquam cõ⸗

foꝛmitatem.ſimiliter in potẽtijs ſenſitiuis.ſicut oſtẽ
dit Aug.quia tamen deficiunt ab expꝛeſſa confoꝛmi
tate.nõ repitur ratio imaginis in eis. Ande Auguſ.

inueſtigat in omnibus potentijs anime trinitatem.

non quia in eis ſit imago.ſed vt a ratione imaginis

excludat. Ande qucrens trinitatem in tota anima.

uerit in ſuperioꝛi ⁊ inferioꝛi parte rationis.⁊ in ſen
ſu. Et hoc eſt quod dicit in illa auctoꝛitate. Cum in
natura mentis bumane querimus trinitatem.in to/
ta querimus.non dicit querimus imaginem. Ande

Auguſ.xiij. de trinitate.quis in inferioꝛi parte ratio
nis inueniri trinitas poſſit.imago tamẽ inueniri no

poteſt. Concedendũ eſt ergo ꝙ imago cõſiſtit in bis
potentijs.ſᷣm ꝙ ad animaʒ conuertunt᷑.pꝛimo tamẽ
et pꝛincipaliter vt oſtendunt pꝛime rationes. ſᷣm ꝙ;
conuertuntur ad deum. AUnde Aug. his duob? mo⸗/
dis aſſignat imaginez. Pꝛima eſt in mente. noticia.
et amoꝛe.ſᷣm ꝙ mens nouit ⁊ amat ſe. Secunda eſt
in memoꝛia.intelligentia. ⁊ voluntate.⁊ in fine libri
oſtendit completiſſimaʒ rationem imaginis eſſe in
compꝑatione ad deum Lhis patet reſponſio ad
pꝛimũ.ſcm ⁊ terciũ.quia pꝛimũ argumentum cõce
dendum eſt.ſcᷣm vo concludit ꝙ in inferioꝛi parte
ſit trinitas.⁊ terciũ ꝙ ↄfoꝛmitas.ſed bec ſoluta ſunt.
quia nõ eſt expreſſa. Eauludas obijcit᷑ de cõuer
ſione peccatoꝝ. Re. ꝙ dicimus imaginem in his po⸗ 41
tentijs. m conuerſionem non actualem ſed aptitu/
dinalem.que nunqᷓ relinquit potentias. ſicut greſſi
bilis etiã dicit᷑ homo qui habet pedes truncatos.q;
uis nõ gradiat᷑. AAltud qað obijcit᷑. ꝙ neceſſe eſft
in imagine cognoſcens ⁊ cognitum adequari.Dom
ꝙ non opoꝛtet cognitũ adequari cognoſcenti adeq⸗
tione rei ad rem. ſed ſub ratione cognoſcibilis.vnde
tantum eſt coguitum in intelligentia. quantũ repꝛe/
ſentat᷑ a memoꝛia. O aũt ſimpliciter adequet᷑ non
opoꝛtet. adequat᷑ tñ ᷣm qꝙ; anima cõuertit᷑ ſupra ſe.
AUVnde ratio imaginis quo ad quid eſt in cõuerſione
ad deum.quo ad quid eſt in conuerſione anime ſu/
pra ſe. In cõuerſione ad deum eſt plus.qꝛ plus ba/

. 4 „

bet de ratione venuſtatis ⁊ confoꝛmitatis.in cõuer-

ſione ad ſe. plus babet de rõne conſubſtantialitatis

Kt equaliraitts.
((ADusſtio.iiſ. f—
¶BDe comꝑatione iſtarum potentiarum ad animã

ſiue ad ſubicctum vtrum vicʒ; ſunt idem in eſſentia

cum anima:Et videt᷑ ꝙ ſic. Quia Aug. dicit. x.de tri
ni. bec tria. memoꝛia. intelligentia ⁊ voluntas. ſunt
vna mens. vna vita. vna eſſentia. ac ꝑ hoc vna ſub/
ſtantia. Item Berñ · ſuꝑ cantica cañ. Quedas in
gnimg intueoꝛ.memoꝛiq. intelligentiam. volitatẽ.

uicknl

guirp
ethiet
tguohiſn
sgihen
Hanntt
ginpick
ſtpfm
elti
Piapin
ſumſtbttn
mſuri
prſeitil
atenepum
dfen
befieeh
Alnſtintn
Atuccttonn
uatappm
Sipcſenat

tuchmiinot
onalen⸗
enetporent
ltanicck
Fengörn
ſtepotateſn
Aaclleticgt
ſrſibſenin
hnoninnis⸗
glsiubanir.
ſipaenin
ſeſegablet
hiſmnaid
wfazi
Prhfheni
Gnartzen
hem
Kſelhrn⸗
Hpfinnhen
etigtqe
elnichre
Phechaan
ſcdedßf
Ntnnen
umafntt
kuneſti
tnralspot
Nertragle
ſinſal
WE

nmigt ce
urmndt bn
ſſſtit ndse
Rrimem

wenmn
0 Gatitin be
Gfomgiing
deopormnenl,
Dsrecccuntz
Nfonitneendr
s ngconne
n ignmn
nſtiis ſatcſt
eſt onſn
es Snce An
mine hintnten⸗
1ntone inngii
en intorn min.
vmronis tinſ
goritre Cunn
Stmutreninn
inggnen. Ch
ton anem
taneinveniini
cſiſtt nbe
mni. punoten
e nnone. n
1g bio docb ſ⸗
lin tanre M
l Gumh
tn tmicbi
ninms iſt il
õ
Puinfmnon n
ſaheſcunſen
Gobjcl e ct
mpenibo
mien dpen
unſane
Csmnanpi⸗
itgunſel
inn Dor
goſahits M
mngmmd,

4

bee tria ipſa eſt. Si tu dicas.q; boc dicit᷑ per cauſã.

hoc nihil eſt.quia Augꝰ.de ſpũ ⁊ anima dicit ꝙ aia

eſt queqã ſua vt potentie.⁊ quedã ſua nõ. vt virtu/⸗
tes. ꝙ ſi ꝑ cauſa eſſet. vtrũq; poſſit dici. ¶ Itez boc⸗

ipſum videt᷑ velle dicere phᷣus.quia idem dicit eſſe ncdi in
Secundo modo potentia naturalis dicitur poten/
tia naturaliter egrediens a ſubſtantia. Et hoc põt

pꝛincipiũ eſſendi ⁊ oꝑandi.gᷓ cum pꝛincipiũ eſſendi

7

ſit ipſa foꝛma Peſthucialio. pannapi ogand Ferit

ipſa. ſed amsini oꝑandi eſt potentia. potentia ẽ

pꝛincipium

oſtendit᷑. Sicut materia pꝛima eſt oia nata recipere
per veritatẽ.ſic aia ᷣm ſimilitudinẽ. Sed potentia
materie pꝛime reſpcctu foꝛmaꝝ ſuſcipiendarũ non
differt per eſſentia ab ipſa.g ſimiliter videt᷑.ꝙ potẽ

tie aie. Pꝛobatio minoꝛis. Si em̃ ꝑ eſſentiã differret

aut eſſet ſubſtantia. aut accidens. HNon accidens.qꝛ
antecedit omnẽ foꝛmã ⁊ omne accidens.Si ſubſta/
tia.aut ergo materia aut foꝛma. Pꝛetea ſi differret
illius eſſet materia capax.¶ Item foꝛma accidenta

lis nõ eſt ſimplicioꝛ foꝛma ſubſtantiali. Sed poten/

tia oꝑandi nõ differt a potentia accidentali. vtpote
potentia calefaciendi nõ differt ꝑ eſſentiam a calidi
tate.nec potentia illuminandi ab ipſa luce.ergo ſi/
militer videt᷑.ꝙ nec potentia anime ab ipſa anima.
¶ Item qð vni cſt accidens. nulli ſubſtantia eſt. ſʒ
iſte potentie ſunt ipſi aie ſubſtantiales. nõ ſunt ei
accidentales.⁊ ꝑ ↄſequens nõ ſunt accidentia.ergo

ſuut ſubſtantia. conſtat autẽ ꝙ nõ alia.qᷓ; aia. Pꝛo/

batio minoꝛis.quia aia rõnalis.ſenſibilis.⁊ vegeta⸗
bilis in bomine.nõ dicit diuerſitatẽ ſubſtantiarum
ſed potentiaꝝ. ergo conſtat qꝙ in bomine iſte differẽ
tie. vegetabile. ſenſibile. rõnale accipiunt᷑ a potẽtijs
huiuſmodi differentie ſunt ſubſtantiales. et po/
tentie. ergo ⁊c.¶ Contra. Augꝰ.in. xv. de trini. aſſi⸗
gnat differentiã imaginis create ad trinitatẽ illam.
ſcʒ in creataʒ.quia in illa trinitate eſt habens id qð
babetur. bic autẽ babens nõ eſt id qd habet᷑.ergo ſi
anima habet tres potentias.ergo eſſentialiter non
ſt ille. ¶ Item dyoniſius dicit. ꝙ in quolibet crea-⸗
to differunt hec tria.ſubſtantia.virtus.⁊ oꝑatio. er/
go in anima differunt ſubſtantia ⁊ potentie. 0 t
boetius.in quolibet creato differunt quo eſt.⁊ qd ẽ

ſiue quid eſt ⁊ eſſe. ergo ſimiliter immo multofoꝛtiꝰ
qð poteſt ⁊ quo poteſt. ¶ Item rõnibus oſtendiẽ

ſic. Que differunt genere. differunt eſſentia. ⁊ vnuz
de altero non pᷣdicatur eſſentialiter.ſed potentie et
anima ſunt buiuſmodi.quia anima ẽ in genere ſub⸗
ſtantie.ſed potentie ſunt in ſcda ſpecie q̃litatis.ſ.na

turalis potentie. ergo ac. 4een illa quoꝝ vnum
Een

eſt extra alterum, differũt eſſentialiter 1 ſubſtantia/

liter. ſed virtus egreditur ſubſtantiã. quia operatur
in obiectum qð eſt extra.ſed impoſſibile eſt ꝙ ope/

retur vbi nõ eſt,ſi ergo virtus eſt vbi operat᷑. ⁊ ope/
ratun extra ſubſtantiã cuiuſlibet.ergo egreditur ex/
tra ſubſtantiam, ergo ⁊c. ¶ Item ad hoc eſt alia ra⸗
tio. Quia ſi eadẽ per eſſentia eſſent anima ⁊ poten/
tie, vnũ non muſtiplicaret̃ niſi ̃m multiplicationẽ
alterius.⁊ ſic cum vnum tm̃ ſit anima. baberet tm̃
vnam potentiam.ſed hoc eſt falſum.ergo ⁊c. ¶ Ad

43 Pꝛedictoꝝ intelligentiã notandi eſt. ꝙ potentia na

turalis dicitur dupliciter. Pꝛimo modo pꝛout dicit
modũ exiſtendi naturalis potentie in ſubiecto. m
quẽ dicitur ſubicctum facile yel difficilead aliquid

gAgendum. ⁊ ſic naturalis potentia dicit modũ qua⸗
litatis. ⁊ eſt generaliter in ſecunda ſpecie qualitatis

endi.ſed nõ eſt pꝛincipiũ eſſendi niſi
foꝛma ſubſtantialis in homine.ergo potentia ⁊ fox
ma ſubſtantial ſunt idẽ in ſubſtantia.¶ ¶ Itẽ ratöne

t mmodũ qua/

vt patet cum dicit᷑ curſoꝛ ⁊ pugillatoꝛ.quoꝝ vtrũq;

dicit facilitatem.que ſequit᷑ modum exiſtendi potꝛ⸗

tie gradiendi et reſiſtendi ſiue agendi in ſubiecto.

eſſe dupliciter. Ano modo aliqua potentia egredit᷑

a ſubſtantia cum accidente.vt potentia calefacien/

di. Ignis em̃ per ſuam ſubſtantiam nõ calefacit ſi

ne caliditate. ⁊ bec potentis nõ eſt alterius generis
qꝙᷓ; ſit qualitas a qua egreditur. vnde potentia que?

calefaciendi.eſt in eodem genere cũ caliditate. Alio
modo dicit᷑ naturalis potentia.que naturalit egre
ditur de ſubſtantia immediate.ſicut potentia gene/
randi q́;tum ad inductionẽ vltime foꝛme.⁊ hec qui
dem non eſt alterius generis cum ſubſtantia.ſed re

ducitur ad genus ſubſtantie tanqᷓᷓ ſubſtantialis dit

ferentia.¶ Der hunc modum intelligendum eſt in
potentijs anime. NHam vno modo conuenit nomi-

nare potentias anime ᷣm pꝛimũ modum.vt dicunt

facilitatem.que dicit modum potentie exiſtendi in

ſubiecto. ſicut ingenioſitas ⁊ tarditas.⁊ bec quidez
ſunt in ſecunda ſpecie qualitatis. Alio modo cöue-
nit potentias nominare ꝓut dicunt oꝛdinem ſub-

ſtantie ad actum que eſt mediante aliqua ꝓpꝛietate
accidentali.vt potentia ſilogiſandi que eſt in anima
cum habet habitum ſilogiſandi.⁊ hec eſt in oodem
gencre in quo eſt ſcientia ſilogiſandi.vt ĩ pꝛima ſpe⸗
cie qualitatis.Cõtingit iterum nominare potẽtias

anime. vt immediate egrediunt᷑ a ſubſtantia.vt per·

hec tria memoꝛiã.intelligentiam. ⁊ voluntatem. Et

hboc patet. Quia omni accidente circumſcripto. in-
telleęcto qꝙ gnima ſit ſubſtantia ſpiritualis. hoc ipſo

quod eſt ſibi pꝛeſens ⁊ ſibi coniuncta.habet poten/
tiam ad memoꝛandũ ⁊ intelligendũ ſe.vnde iſte po

tentie anime ſunt ſubſtantiales ⁊ ſunt in eodem ge/

nere per reductionem.in quo eſt anima.attamẽ qm̃
egrediunt᷑ ab anima (potentia em̃ ſe habet per mo/
dum egredientis )nõ ſunt oino idẽ per eſſentia.nec
tamen adeo differunt vt ſint alterius generis. ſed
ſunt in eodem genere per reductionem.Et poteſt ſa
tis manifeſtũ exemplum dari in re ⁊ in ſimilitudineę
ecius. Mã res n hʒ tantã vdẽtitatẽ cũ ſua ſilitudine.

vt ſint vnũ numero,nec tantã diuerſitatem vt diffe

rant numero. Silitudo em̃ martini nõ adeo diſtat a

martino vt penitꝰdifferat ab eo. Et ideo ſilſitudo rei

in eodẽ genere eſt ꝑ reductionẽ cũ eo cuiꝰẽ ſimilitu/
d. Quia em̃ garecht iõ differt. ᷣ nõ tranſit in aliuꝰ
genꝰ. Et loquoꝛ de ſimilitudine m rõnẽ ſimilitudi/
nis nõ intẽtionis.i.pꝓut a ſubiecto exijt ⁊ nõ recedit
vt ſplendoꝛ a luce. Cõcedende & ſunt rões ꝓban

tes q aia nõ eſt ſue potentie p eſſentij. ¶ Ad illui ·
ad obijcit in otrani de Aug 2 Berf c, aia ſue 15
potentie. Dm. ꝙ; nõ eſt ibi pᷣdicatio accidentis de

ſubiecto.nec eiuſdẽ ꝑ effentiazs.ſᷣ ſubſtãtia vel eſſen
tialis. Pꝛopt᷑ ꝗð notandũ ꝙ eſſentiale vr qtuoꝛ mo

dis. Pꝛimo mo eſſentiale dr, qð dicit rei eſſentiã tĩ

ſicut ſpẽs ſingularis. Scdo mõ vf eſſentiale. qů eſt
de eſſentia a⁊ ↄſtõne rei. vt materia 2 foꝛma. Lercio
mõ dr eſſentiale.ſine qᷓ res nõ põt ee. nec pot intelli/
gi eſſe. xt ſunt illa in qbꝰ? attendit rõ veſtigij vt vni⸗
tas. veritas. bonitas. Quarto mõ vr̃ eſſentiale.ſine

q̃ res nõ põt cogitari hr̃e ꝑfecti eſſe vt ſunt poten⸗ L

Aiber

—
—

te in aia. in quibꝰ attendit᷑ imago.⁊ hoc eſt minimo

mõ ſubſtantiale ſiue eſſentiale.nõ tñ tranſit in aliud

45 genꝰ. ideo aĩa dẽ ſue potentie. qꝛ nõ tranſit in aliud

genꝰ¶ Ad illud qd obijcit. ꝙ idem eſt princixpium
eſſendi ⁊ oꝑandi.dm.ꝙ verũ eſt de pꝛincipio remo

to.ſᷣ de ꝓximo eſt impoſſibile. Ham ſi idem oino eſ-/
ſet pꝛincipiũ ꝓximũ.tũc idem eſſʒ in re eſſe ⁊ opera/
ri. Similiter ſi idem eſſet pꝛincipiũ ꝓximũ.cũ res ſʒ

babeat eſſe.ſemꝑ baberet oꝑari. Quia g̈ foꝛma dicit
ꝓximũ ⁊ immediatũ principiũ eſſendi.potentia Dv6

I ꝓximũ ⁊ immediatũ pꝛincipiũ opandi. patet ꝙ im/
A6 poſſibile eſt eſſe oio idẽ. ¶ Aq ill qd obijcit̃ de po/

tentia materie.dᷣm.qꝙ materia non eſt ſua potentia
per eſſentiã.qm̃ non eſt ipſa oꝛdinatio ad foꝛmã.eſt
tñ ipſa potentia materie æſſentialis ipſi materie.ſi/

cut potentia actiua ipᷣi ſubſtãtie.⁊ minꝰquidã elon⸗
gatur potentia materie a materia. qᷓ; potentia acti/
ug a ſubſtãtia. Om̃ potentia materie eſt potẽtia paſ

ſiua.que dicit oꝛdinẽ ad aliud cũ pꝛiuatõne. Sed po

tentia actiua dicit oꝛdinẽ cum poſitõne.⁊ ideo minꝰ

addit potentia materie ſupꝛa materiaz. q; potentia
actiua ſupꝛa ſubſtantiã. ⁊ hinc eſt ꝙ nõ ita diſtinguũ

tur diuerſe potentie in eadez materia ſicut in eadeʒ

47. ſubſtatia. 4.Ac allud qð obijcit᷑ de foꝛma accideẽta-

li.dm. ꝙ foꝛma accidentalis nõ eſt ſua potẽtia. NHã
potentia eiꝰeſt inqtum influit in alterum. attamen
pHotentia illa nõ tantũ addit. quantũ potentia foꝛme
ſubſtãtialis.qm potentia foꝛme accidẽtalis dicit oꝛ/
Qdinatõneʒ ad actũ.ſed nõ ſufficientẽ ꝑ ſe. ꝑvirtuteʒ

ſubſtantie. Sicut em̃ accidens nõ eſt ꝑ ſe. ita nõ ba-

48 bet vtutem operãdi ꝑ ſe.ſed per virtuteʒ ſubſtantie

EFð Zita hoc patet. ¶ Ad illud qdð obijcit᷑ vltimo.dm.

vpotentie anime nõ ſunt accidentales.tñ argumen
tum non valet.quia foꝛtaſſis rationale.ſenſibile.ve/

getabile.nõ accipiunt᷑ a potentijs.ſed a diuerſis na.

tfuris repertis in aia. Illud aũt argumentum qð fa-

ctum eſt ad oppoſitũ ꝙ differt. quia ſunt in diuerſis

generibꝰ.ſoluendũ eſt per interemptiõeʒ.qꝛ nõ ſunt
In diuerſis generibꝰ.ſᷣ in eodem ꝑ reductõneʒ ⁊c̃.
¶ELonſequenter eſt queſtio de ſcdᷣa aſſignatione
IlImaginis.pꝑ mentẽ.noticiã.⁊ amoꝛẽ.Circa hãc
querunt᷑ tria. Primũ eſt de iſtis abſolute.vtrũ vide/
licet imago attendat᷑ in iſtis vt in potentijs.aut ĩ ha
bitibus.aut in potentijs ſimul ⁊ habitibꝰ.aut in ſb/
ſtantia ⁊ habitibꝰ. Scdm eſt de iſtis in ↄparatõe ad

inuicem. Tercium vtrum hec trinitas imaginis du

cat neceſſario in cognitõem trinitatis q;tum ad per
è(Aueſtio pring. g
irca banc ſic ꝓcedit᷑ ⁊ oſtendit᷑ pꝛimo ꝙ; nõ in bis
vt in potentijs attendat᷑ imago.quia pᷣdicta aſfſigna

tio fuit in potentijs. ſi hic etiam eſſet in potentijs.

nõ eſſet niſi inculcatio verboꝝ. ¶ Pꝛeterea. noticia
⁊ amoꝛ nõ dicũt potentiã ſed habitus.licet mẽs poſ-
ſit dicere potentiã. pᷣdicta tria nõ poſſunt poni ſb/
atõne potentiaꝝ. ¶ Item oſtendit᷑ ꝙ nõ dicunt ha
bitus.qꝛ Augꝰ.dicit in imaginis aſſignatõne.mens
nouit ſe. diligit ſe. ſed nulliꝰhabitꝰeſt noſſe.nec ama
re. c. ¶ Itẽ ſi mens ſtat ꝓ habitu.quero p qͥ ba
bitu. Si ꝓ habitu memoꝛie de quo magis vꝛ.qꝛ non
eſt alium dare.ſed actus habitus huiꝰeſt meminiſſe
nõ aliꝰ. Sed Aug.aſſignat menti hos actus ſcilʒ no
ſce ⁊ amare.ꝭ ⁊c. ¶ Item oſtendit᷑ ꝙ non in poten
tijs ⁊ habitibꝰ. Cum em̃ potentie ſint tres.et babitꝰ

—
—

—

tres.tũc non eſtet trinarius.ſed ſenarius. ¶ Ites q̃⸗
ro ꝓ qua potentia ſtat ibi mens.aut em̃ ſtat ꝓ omni
bus.aut ꝓ duabꝰ.aut ꝓ vna.Si ꝓ omnibꝰ.tũc nõ ẽ
ibi trinitas.Si ꝓ duabus.tunc eſt ibi quaternitas.
cum duo ſint habitꝰ.Si ꝓ vna.nõ pᷣt bꝛe iſtos duos
actꝰnoſſe.⁊ amare. nõ ſumit᷑ trinitas ſcdᷣm habitꝰ
⁊ potentias ſimũl. ¶ Item oſtendit᷑ ꝙ nõ ᷣm ſub⸗
ſtantiã ⁊ habitus.Cum em̃ habitus cognoſcendi et
amãdi ſequant᷑ ip̃am ſubſtantiã temꝑe.⁊ ſubſtãtia
etiã poſſit eſſe ſine his.ratio aũt imaginis ſit ipᷣi aie
ꝑpetua ⁊ in ſeꝑpabilis ⁊ aaeataiſ nõ eſt in habitibꝰ
⁊ ſubſtantia ſimł. ¶ Item ſi ſubſtantia cõnũeratur
habitibꝰ.⁊ habitꝰſũt tres.⁊ ſuba vna. erit ibi q̃ter
nitas. Si tu dicas ꝙ nõ differt noticia pᷣm ꝙ eſt ha⸗
bitus intellectiue ⁊ memoꝛie.Contra.babitus ſunt
diſpoſitõnes potentiaꝝ.cum & ſint tres potẽtie.er̃t
tres babitus. ¶ Item magiſter dicit in lra.ꝙ mens
accipit᷑ nõ ꝓ anime ſubſtãtia tota.ſed ꝓ eo qð eſt in
ea eminentiꝰ. ¶ Re. dm. ꝙ differt õm qſdã aſſigna
tio hec a pᷣcedenti. quiꝗ pꝛioꝛ fuit in potentijs. H eſt
in habitibꝰ. Et reſpondent obiectõnibus per diſtin⸗
ctionem mentis. Mens em̃ ſᷣm quadruplicem mo/

dum accipiendi diuerſificat᷑. Dicit᷑ em̃ vno modo a

mene qð eſt luna.ſiue defectꝰ.et ſic dꝛ de tota anime
ſubſtantia.ꝗpter tranſmutatõnes quas babet.Se/
