R min J Eteris ac noue legis cõtinentiã diligen⸗

ti indagine. etiã atq; etiaʒ cõſiderantibꝰ
nobis pꝛeuia dei gratia innotuit ſacre pa

gine tractatuʒ circa res vel ſigna pᷣcipue
Aug⸗. verſari. Vt em̃ egregius doctoꝛ Augꝰ. ait in li. de

doctrina xpᷣiana. Omnis doctrina. vel

t ſignoꝝ. Sed res etiã ꝑ ſigna diſcunt.

rerũ eſt. vel

niwtile Explanat diuiſis mẽbꝛa qd ſit res? qͥd ſignũ.b
punz aig Pꝛopꝛie aüt hic res apellant᷑.que nõ ad ſignifican
rsiundi dum aliquid adhibent᷑. Signa vᷣo quoꝝ vſus eſt

– a in ſigniſcando. Eoꝝ autẽ aliqua ſunt quoꝝ om/
mmen nis vſus eſt in ſignificando.i.q bus nõ vtimur niſi
nu 2 gliquid ſignificandi gra.vt aliq̃ ſacramẽta legalia
— Alia qꝗ nõ ſolũ ſigniſicant. cõferunt qð intus adiu
„ in uet ſicut euangelica ſacfa.Ex q aperte intelligit᷑. ꝗ
eramis in hic appellent᷑ ſigna. reg ülle videlicet q̃ ad ſignificã⸗
— b dum aliqꝗ adhibent᷑. Omne igit᷑ ſignũ etiam res
aliqᷓ eſt. Qõð em̃ nulla res eſt(vt in eodẽ Au g. ait)
c omnino nihil eſt. Mon auũt ecõuerſo oĩs res ſignuz
eſt.qꝛ nõ adhibet᷑ ad ſigniſicandũ aliquic.
Elicat oiuiſione ꝙ ſit de rebꝰ? ſigniſ dicturꝰ. c
Cũq; his intẽderit theologoꝝ ſpeculatio ſtudioſa
atq; modeſta diuinã ſcripturã foꝛmã pᷣſcriptã ĩ do/⸗
ctrina tenere aduertet. De his g nobis aditum ad
res diuinas aliqᷓ̃tenus intelligẽdas deo duce apire
volentibꝰ. diſſerendũ ẽꝰ pᷣmũ oe rebus. poſtea de
hn ſignis diſſeremus.
NQZiſtinguit pꝛimũ lib

x ab alijs tribus ꝑ frui ? vti

difiniens qdd ſit vni ? quid fui. d

ſignũ eſt qd dueit in aliud cognoſesdum:
in cognitionez effect?z cconerſo/ Si diea

☛

gi. Hic autẽ Zhit a
ſtandũ ꝓ re nõ ſignifi

ꝛũ vſus ois ẽ ĩ ſigni⸗
icãdo nõ iuſtificado
Contra.oĩia ſacr̃a ſũt
medicine.qꝛ ᷣm Hu⸗
gonem de ſan. Tict.
Sacr̃a om̃i tpe fuer̃t
medicine:ſᷣ ois medi
cina hʒ effectũ i cura

do. ⁊ ſacr̃a ſimilit᷑ ſᷣ

iſta curatio ẽ iuſtifica
tio.g oĩ tꝑe ſacr̃a ba
buert iuſtificarc. Reꝰ. 1
dm. ꝙ duplr eſt ↄſi⸗
derare ſacra ve.le. ſcʒ
i ſe ſiue rõe opis opa
ti:et ſic erãt tm̃ ad ſi-
gnificãdũ.vel rõne fi
dei annexe.ſiue chari
tatl.ſiue rõe oꝑiſ ope
rãtis:⁊ ſic erãt ad iun
ſtificandũ ſacr̃a lega⸗/
lia pᷣter circũciſioneʒ
b ¶ Omne igit ſignu

etiã res aliq̃ ẽ. O po

nitur de iſta diuiſiõe.
Videt᷑ em̃ mr male
diuidere.qꝛ ſuperiꝰ ñ
diuidit᷑ ↄtra ſuũ infe
rius.ſed res ẽ fupius

ad ſignũ: ⁊c.R. di- 2
cendu. ꝙ veꝝ ẽ ꝙ ſu⸗

periꝰ in ſua generali⸗
tate acceptũ nõ dini/
dit᷑ ↄtra ſuũ inferiꝰ.ſᷣ
ↄtractũ bene pᷣt diui⸗
ESbif ad

cante. c Mò añt
ecõuerſo oiſreſ ſignũ
Videt᷑ male dicẽ. qa

oĩs ꝛes ducit in aliud.qꝛ oĩs res ẽ cã vel effectus. Cauſa aũt duceit

8 nõ om̃e qð ducit ẽ ſignũ:ſᷣ qd ducit in pꝛius.tũc oĩs crceatura ẽ

Aiber primus

. ”” —— „ „ „ „ — . „ W
5 ſianñ. cutm ducit in deum. Rꝰ. dum ep duplex eſt ſignuth. ſcilicet naturale. inſtitutut. De pꝛltmo non intẽ⸗ ſcone
anchtt So. vnde n. Rier obiectio ad ꝓpoſituzʒ:qm hic intendit᷑ de ſigno ex inſtitutone. ſicut ſunt ſigna ſa
vocaliaa ſactalia. d¶Pꝛimũ de rebꝰ: poſtea ve ſignis. Cõtra. Aidet dixiſſe debuiſſe potiꝰ ecouerſo. c ſi⸗ bereen
gnũ ducit in cognitõez rei: pꝛideſſet agendũ ve ldicenduz de ſignis qᷓᷓ de rebꝰ.R.ddm.ꝙ Aoꝛ eſt cognitio

ſigni ꝙᷓ rei reſpectu cuiꝰeſt ſi ignũ:pᷣ nõ opoꝛtet ꝙ om̃is rei.
ſucdux ac Ejf n. Id &̊ in rebꝰ ↄſiderãdũ ẽ vt in eodẽ Aug. ait. O+h
errſpett vindt. aies alie ſut qb⸗ fruẽdu ?. alie qbꝰ vtẽdũ ẽ. alie q rrg ⸗
diuiſuz ſimplici? ẽ di⸗ unt ⁊ vtüut᷑. Ille qᷣbefruẽdũ ẽ. nos btõs faciit. Iſtꝭ
nidetib;. r viuidetib? qbꝰ vtẽdũ ẽ.tẽdẽtes ad btitudinẽ adiuuamur ⁊ q̃ſt
aliqjd eſt cõe. do ni admiculamur vt ad illas res qᷓ nos btõs facũt ꝑue

bil ſimplici?: nec eſt nire eiſq; inberẽ poſſimꝰ. Res xo q̃ fruunt᷑ ? vtũr

ñ ipſe pꝛmo agit de rebꝰ.quaꝝſacra nõ ſunt ſig.

alid cõc deo et crca nos ſumꝰq̃ſi int vtraſq; ↄſtituti ⁊ ãgeli ⁊ ſcti. Fru/
tnneeBevonrg ãat ẽ amoꝛe alicui rei iherẽ ꝓpt ſeipaʒ. Vti void qð um
nomẽ tĩ. ⁊ ſic ẽ diu inyſũ venerit referre ad obtinendũ illud quo fruẽ guſeen.
ſio equoci. ⁊ ẽ alia di / dũ eſt. als abuti ẽ non vti. Nã vſus illicitꝰ abuſus
uiſio cõis 'm nomẽ ? vel abuſio noĩari debet.
re.2 diuiſiovniuooi ¶ Quibus rebus vtendũ ⁊ qbus fruendũ ? e
Eſ tca medio m. (Mes igit qbefruẽdũ e ſunt pr ⁊ fliæ ſpuſſctũs. Ea
ae vmonitntemn dẽ tñ trinitas qd ſũma res ẽ cõiſq; oĩibfruẽtibꝰea
nze: b õm ſilitudiney ſi tñ res dici dʒz et non reꝝ oim ca. ſi tñ ⁊ cã.Mõ em
ꝓoꝛtõis:⁊ H cõitas ẽ facile pᷣt inueniri nome qð tãte excellẽtie ↄueniat ni
ronis. Itẽ vĩ mala di ſi ꝙ meliꝰ ðꝛ trinitas h vnꝰ deꝰ. Hes aũt qᷣb vten⸗
uiſio ytuz ax mebꝛa⸗ q eſt.mũdꝰ ẽ ⁊ in eo creata. Vñ Aug.i eodẽ. Vtẽ
en teran men? dü ẽh̊ mũdo nõ fruẽduz, vt inuiſibilia deip ea qͥſfa
aut e vtendũ aut fruñ cCta ſt intellecta ↄſpiciant᷑.i.vt de tꝑalibꝰetna capiã
duz. g terciñ ſupflutt. tur. Idẽ in eodẽ. In oĩbꝰrebꝰille tm̃ ſũt qᷣbꝰfruẽdũ
Itẽ ſicut ẽ res q̃ fru · c:q̃ etne ⁊ icõmutabiles ſt.Ceterl aũtvtẽdũ ẽ vt ad
tur ꝛvtit᷑:ita eſt res q illaꝝ fruitõnẽ ꝑueiat᷑. Idẽ Aug.i li.x.de trini.Frui .
fruẽgũ ẽ ⁊ vtẽdũ vt ẽꝭ mur cognitĩ qbꝰipᷣis ppt᷑ ſe volũtas delectata ↄqᷣe Dabirri
fe ebal , ſcit. Utimur vo eis q̃ ad alið referimꝰ qͥ fruẽdũ ẽ.
5§ niärtuz Pe. Di⸗ ¶ Cõparat vti ⁊ frui ad alias deſctiones. f iang
ni qrtuz. Reꝰ. Ois res Eh P

qᷓ ẽ nã aliq̃ aut ẽ finis tandũ vo ꝙ idẽ Augꝰ. in li.x.de trini.aliter qᷓ;

⁊ ſic eſt res q̃ fruẽdũ. ſupꝛa accipiens vti ⁊ frui:ſic dicit. Vti eſt aſſume⸗
aut deducẽs ad finex. re aliquid in facultatẽ voluntatis.Frui aut eſt vti
ſe ſre⸗ ghronar. cũ gaudio.nõ adhuc ſpei ſ̊ iam rei. Ideoq; oĩs qui
aut av ſine; baeii e frutt᷑ vtitur. aſſumit em alidd in facultatẽ volunta⸗
vtit vt bö. ⁊ lic accipi tis cũ fine delectationis.HNõ autẽ oĩs qui vtitur et
unt᷑ mẽbꝛa. et eſt iſta fruit᷑:ſi id qð in facultatem voluntatis aſſumit:non
diuiſio ſatis ↄvueniss ꝓpter ipᷣm b ꝓpter aliud apeit.
bule ſcit. a cñ theo0lo Bunnai dubiuvtu ĩ hacvita fruamur deo. g
ga t de ode Kt attende quia videt Aug'. dicere illos frui tm 4
bõ p alias res tendat mur frui ſ tm̃ vti vbi gaudemus in ſpe. cum ſupꝛa
in deũ. f ¶ Kes ige dictum ſit frui eſſe amoꝛe inherere alicui rei ꝓpter
quibꝰfruẽdũ. Cõtra. ſe. qualiter etiam hic multi adherent deo. Hec er/
tres ſe res p ei etr̃ go que ſibi cõtradicere vident᷑: ſic determinamus
P acchs. d adiuſitte dicetes nos ⁊ hic⁊ in futuro frui. ſed ibi ꝓpꝛie⁊ ꝑ⸗ Mintof⸗
mltiplicitas fruitõis. fecte et plene vbi ꝑ ſpeciem videbimꝰ quo fruimur.
Sſicut ſt tres res. ſic .. Dõ Phodee
eruũt tres fruitões. Itẽ tres articuli ſt᷑ tribꝰpſonis: a ſili et tres fruitõnes.Re. ꝙ res accipit᷑ bic cõite an ſßmn

cſſentiã ⁊ ꝑſonã pt᷑ ſui gñalitatẽ.⁊ qꝛ ſumptuũ ẽ h̊ vocabulũ res ab actu aie:iõ tres dicũt res.qʒ tres pſone.

tHfFñ̃ eq̃ bñ vna res.qꝛ vna bonitas ẽ in eis.qꝛ ̊ vna bonitas:iõ ⁊ vna fruitio.qᷓuis tres res. Et qm articul vic.
Ig a pte aie diſtinguent?.ſ.intellectꝰ. ⁊ fruitio reſpicit ipazʒ diuinã eſſentiã ⁊ bonitatẽ ⁊ vnionẽ 7
7i665 fruitio ẽ vna. g ¶ Hõqʒ om̃is qͥ fruit vtit᷑. Hoc vẽ falſum. qm̃ młte beſtie fruunt᷑.qꝛ ꝓpter ſe delectant in⸗
delectabili:ſed nõ vtunt᷑. Si dicas ꝙ dicit᷑ tranſlatiue. Contra.nõ ſimiliter tranſfert verbuzvtendi Ai

5 „ B 4
ndein ſimpoꝛtat libertatẽ cũ delectatone:⁊ licet nec liberas nec relatio ↄueniat bꝛutis. gnenit eis tamẽ delæcatta
emtinin 3ä
8 R. Conerz: duia delenea eiraine cancat viez vnſeeo 7ſpes calenia Sneegie Jcene⸗
2(AWgunc it ad eũ gubernatoꝛ. Gloſa. Maturale eſt homini ma is de alijs de ſein periq nrat. Item vone. J. Ac.
ii ſperate de aliquo eſt dupliciter.aut ſicut de adiutoꝛe. aut ſicut de 1 e enlculis pfidere. en. dom. 8
Encterahr Dre t de ſaluatoꝛc. Pꝛima ſpes poteſt eſſe in hoie.
1 MM ffechda nõ. Al eſt ſpe
. 2 — rare finale pᷣmium:et
ai⸗ Ang. Hic aũt dũ in ſpe ambulamꝰ fruimur quidẽ:ſed nõ bhoc dʒ eſſetm̃ in deo.
ir Aug. adeo plene. VUnde in li.x. de tnini. Fruimur cognin Sel tempale benefici
wi in quibe voluntas eſt. Yd in libro de doc. xpiana. pale. anns innk
ine Zit. Angeli ilio uentes:ia beati ſunt. q̊ ? nos fru inboié meret maleddi
i Deſideramus. et quantũ in hac vita iã fruimur. vel cõeʒ: ſecʒdũ vo non.
if ½ ſpeculũ in enigmate:tanto noſtrã pegrinatonẽ. ? ¶ ¶ Ita frat. Queri
nnts Zuis daermin tolerabilius ſuſtinemus.⁊ ardentiꝰfinire cupim. qudare dicit de bomie
a Ai vetenminats ¶ Potelt etiã dici ꝙ q ruit etia in hac vita: nõ tĩ hʒ ſta frater ego fruar te
RWü vſgem. gaudiũ ſpei:ſed etia rei:qꝛ iam delectat᷑ in eo qð di nſs nrali Gdeaſt⸗
ligit.⁊ ita iam rẽ ali us tenet. Lonſtatia no: vel de alia creatu.
m rẽ aliquatenus tenet. Conſtat igit᷑ ꝓ ra. cũ in omnibꝰcrea-⸗
i: debemdeo frui⁊ nõ vti. Illo em vt ait Aug.frueri turis reluceat veſtigi
üi õõz 1 o em̃ vt ait Aug.fruer turis reluceat veſtigi
RMZM quo efficieris beatꝰ:⁊ in quo ſpem ponis vt ad id ꝑ um diuine bonitatis.
— uenias. De hoc idẽ ait in li.de doc.xpᷣiana. DHicimꝰ Pi. ꝙ dicit᷑ aliqᷓs ali-
ne nos ea re frui quã diligimꝰ ppter ſe: ? ea re fruẽdũ qifrui in deo.no facit
id. id nob eſſe tm̃ q eficimur beati.ceteris vo vtẽdũ.æFre ſepßtatio ſeg madls
Mun uenter tñ dicit᷑ frui tequ. IFre inbabitatio Uñ ↄuer
G quenter tñ dicit frui.cum delectationevti.Cũ enim ſa ꝑ ↄñs eſt ꝓpꝛia: vi-
rcem adeſt qð diligit᷑:etiã delectationẽ ſecuʒ gerit.ſi tũ ꝑ gelicʒ bec. Ego fruar
iratt eam tranſieris:⁊ ad illud vbi ꝑmanendũ eſt eãẽ retu vño in re. dũ p opera
jaii leris vteris ea.⁊ abuſine non ꝓpꝛie dicer frui. Si ſciam deñ habitare in
ruqi do inheſeris atq; pmanſeꝛis finẽ in ea ponẽs leticie cct eſt fequratiua lo
chii tue.tũc vere ⁊ ꝓpꝛie frui dicendus es.Qð nõ eſt fa dedae Rremanet
Liini ciẽdũ niſi ĩ illa trinitate.i.ſũmo ⁊ ĩcõmutabili bono qua ſoluit ancko⸗len
n F Dubitatio.ſ Vtrũ homo homine debeat frui. b tem pᷣdictam: p illam
an 10.1. ¶ Cuʒ aũt hoies q fruunt᷑ ⁊ vtunt᷑ alijs rebꝰ res a iqᷓ determiatiõez in dño
R 5 1 ſunt.querit᷑ vtrũ frui debeant:an vti: an vtrunq? S Ecci. viij. ſimptę
R Ad qð ſic rñdet Aug.in li.de doct.xpᷣiana.Si pro⸗ dicit᷑ fruere in agnit!.
iz pterſe homo diligendus eſt. fruimur eo. Si ppt ali ſios qdabis 2 as ℳ
tin Auag vtimar eo. Eidet aut mihi poter aliud diligen nõſuenscis. erhoc
ückn 5 dus. ð.n. ꝓpter ſe diligendũ e:in eo ↄſtituit᷑ brẽ implicat. ꝙ ſi nõ pec-
ran yrita:cuiꝰetiã ſpes hͥ tpꝑe nos cõſolat᷑.ꝰIn hoĩe aſt ¶atẽt frucrentur. Reñ.
. ſpes ponenda nõ eſt: qꝛ maledictus eſt qͥ hoc facit. vom. ꝙ blicea ſolut⸗
Ergo ſi lidde aduertas. nec ſeipo qſq; fui dʒ. qnõ ſoln ac polig ant⸗
a ſe oz diligere ppterſe. 5 Ppterillud ͥ fruendu eſt. Etis recnrrei ead
m Huic aũt ↄriũ videt᷑ qð aplłs ad philemonẽ loquẽs ſolutõʒ pᷣdictã ex r̃aʒ
1 ⸗ loquẽs ſolutoʒ pᷣdictã er lraʒ
alt. Ita frater ego te fruar i dño. Qðò ita dermiat in qõnibꝰ.cq cum frui
reen aug. Si dixiſſet tm te fruar. ⁊ nõ addidiſſet in dõo. accipiat᷑ cõit ⁊ ꝓpꝛie:
titi videret᷑ finẽ dilectionis ac ſpem oſtituiſſe in eo. ſei in pᷣdict auctibacci⸗
nöͦ⸗ eulu addidit.in dño ſe finẽ poſuiſſe. eodẽq; frui k ¶ Si em nec fruik:
mi riſcait. Cu em yt idẽ aug.ait.cũ homie in deo nec vtit᷑ ⁊c. Hoc ñ vi
Elen eo potius qᷓ́; homine frueris. vviyvalẽ. qꝛ de viligit ſe
,bau ”äl itrum deus fruat᷑ an vtat᷑ homine. n mñ vtik. oꝛ ñ viligit
ums Dubitatio. ij. HGed cũ deus diligat nos.vt frequent ſcriptura di e yter alid. nec huit
werth⸗ lt.O eiꝰ dilectionẽ erga nos multuʒ cõmendat.q̃rit mbi enitio ibinhe
In libꝛo de dockri Au it. . rit rẽtia⁊ indigẽtiavt dic
zuan⸗ n lit 4Aug. quò diligit. an vt vtens. an vt fruẽs⸗ ugꝰ. de? auũt vtroq;
na xp̃ians. ita. Si fruit. eget bo .an vt fruẽs? ⁊ ꝓcedit Augꝰ. deꝰ aũt vtroq;
eget bono nfo.qð nemo ſanus dixerit. caret ⁊c̃.ſeñ.dam.q ꝗ

8 wik, Ait em̃ ꝓpha.Bonoꝝ meoꝝ nõ eges. Om̃e em̃ bo fruitio de ſui gñali rõ

S nũ nr̃m.vel ipᷣe eſt.vel ab ipᷣo eſt.nõ à frui en
= ſ be eſt. vel ab ipo eſt.nõ & fruit᷑ nobis.õ ne dic amoꝛl vnioneʒ
re ngl, vtit᷑.· Si em nec fruit᷑ nec vtit᷑.nõ inuenio quõ dili fvibilis cñ fruete
n 3 . nõ inuenio quõ dili Om̃s otingit aliquid
Gii
Garen
U DR

us ẽ ſummũ bonum
⁊ diligit ſe: fruẽdo ſe.

vſus qͥ nobis vtit᷑ deus.nõ ad eius ſed ad noſtram eeri
vtilitatẽ refert᷑. ad eius o timodo bonitatt.

mmrli i
vniri ſibi alij: cõue⸗ gat nos.Hec tamen ſic vtit᷑ nobis vt nos alijs re⸗ nmihnle⸗
vnio ad alterum: ibi bonitate pfruamur. deus vo ad ſuam bonitatẽ vſũb
depedentia. inber? Ufm refert. Ille. n. miſeret noſtri phter ſuã bonit⸗
tia. ⁊ indigentia. vbi tem.nos aũt nobis inuicẽ ꝓpter illiꝰ bonitatẽ. Ille gbicnn
vo ad ſeipᷣm: ſi im ẽ noſtri miſeret᷑ vt ſe ꝑfruamur.nos vo inuicẽ noſtri inenmmpi
ſũmũ bonũ:ñ ẽ inbe· miſeremur vt illo fruamur. Cũ em̃ nos alicui miſe
RS—M.— remur ⁊ alicui cõſulimꝰ.ad eiꝰquidẽ facimꝰ vtilita⸗ 1
entia⸗ Gi vero t eãq; intuemur. ſed ⁊ noſtra ſit ↄſequens. cũ miſe
ipᷣm bonũ deficiens ricoꝛdiã quã alijs impẽdimꝰnõ relinqͥt de ſine mer
eſt indiget. inde eſt cede.Hec aũt merces ſumma eſt vt ipſo ꝑfruamur
ꝙ ſolus de ſeibo pfe Itẽ qꝛ bonus eſt ſumꝰ.et inquãtũ ſumꝰ.boni ſun?ꝰ
it neetant a . oꝛro etiã qꝛ iuſtus eſt. nõ impune mali ſumus.
ſeipo frui. Sol⸗ ei de ⁊ inquãtũ mali ſumꝰ.intantũ etialminꝰſumꝰ. Alle

diligit etiã alia fruA· Vtrũ vtendũ an fruendũ ſit virtutibꝰ*c [ k Dubitatio. ij.
go ſe: a nt⸗ fruitõ ¶ Hic cõſiderandũ eſt.vtrũ virtutibꝰſit vtẽdũ an fru
dei nee ſus eame endũ? (Mubuſdã vr eis ſit vtendũ e nõ ſtuen. Dpinio qnoꝛun⸗
fruitio 1 vſus. dũ.⁊ hoc ↄfirmãt auẽte Aug.q vt pᷣtaxatũ eſt diceit dam virtutibꝰ
10 ¶Item qꝛ bonꝰ eſt nõ eſſe fruendũ niſi trinitate.i.ſũmo ⁊ incõmutabi⸗ ſit vtendum.

ſumus. Obĩr qꝛ ab li bono. Item dicunt ideo non eſſe fruenduʒ eis.q
eterno bonꝰ ab ete? ꝓpter ſe amande non ſunt.ſed pꝛopter eternam be
Per ſum?. 86. vn. titudinẽ. Illud aũt quo fruendũ eſt. ꝓpter ſe amãa
ꝛcuiter: ꝙ q; bo. qũ ẽ. Sʒ ꝙ, tutes ꝓpter ſe amande nõ ſint imo ꝓ

nus ẽ dicit cãm. Sʒ

eſt aliqua cã nalis et

neceſfaria.⁊ ẽ aliqua

cã volũtaria. Boni/
tas añt diuia ẽ cã no

pter beatitudinẽ ſolam. ꝓbant auẽte aug.qͥ in libo
xiij. de trini.cõtra quoſdã ait. Yoꝛte virtutes quess
ꝓpter ſolã beatitudinẽ amamꝰ.ſic nobis ꝑſuadere
audent vt ipam beatitudinẽ nõ amemus.Qð ſi fa

n⸗ oſn end ciunt. etiq ipas vtiq; amare deſiſtimꝰ. qñ illã ꝓpter
7 ncceſſitat bec aſt quã ſolã iſtas amauimꝰ nõ amamus.Ecce his ver
cã nõ ponit effectuʒ bis videt᷑ Aug.oſtendere ꝙ virtutes non ꝓpter ſe. “MV
ſtatim cũ eect. ſeg ꝓpter ſolã beatitudinẽ amande ſunt. Qð ſitas
11Im ¶ Poꝛroẽt. Ob eſt:ergo eis fruendũ nõ eſt. ¶ Alijs vo ↄtra videt Obinio lon
AarKnud ſeqnie ſcʒ ꝙ fruẽdũ eis ſit.qꝛ ꝓpter ſe expetende? amande vtutib? fmengus
Pi decas ſunt. Et hoc ↄfirmat aucte Ambro. q ait ſuꝑ illum =
nz eiꝰ diſpoſitio in⸗ locum eple ad Gal.Fructus aũt ſpũs eſt charitas. voßiar
qᷓ;tum cã. Cõtra. Sa gaudiũ.pax.patia ⁊c.Hic nõ noĩat oꝑa ſed fruct ſt toli
piens eſt diſpõ dei in · qꝛ ꝓpter ſe expetẽda ſunt.ſi vo ꝓpter ſe expetẽda ſt Opinio magi ſain
qtum ca. pari rde. S et ꝓpter ſe amãda. ¶ Hos aũt harũ ꝗͥ vident᷑ au ꝙ virtutibꝰ nõ ien
deen ai dlagne⸗. aiang repugnãtiã de medio eximere cupiẽtes di fruendum. ertͤit
n 6 duſpo imediata Imus. virtutes ꝓpter ſe expetende? amãde ſunt noſcpec
ſieut bonitas obꝛ de ? tu ꝓpter ſolã beatitudinẽ. Dꝛopter ſe quidẽ amã nrit deno
volũtate. qᷓ ẽ imedia-⸗ de ſunt.qꝛ delectant ſui poſſeſſoꝛes ſincera ⁊ ſancta Pacu vol
tiſſima: ⁊ tñ nõ ſeft delectatione.⁊ in eis pariũt gaudiũ ſpũale. Verũ⸗ tedug.
qꝛ Jés ẽvolẽtes ſu tamẽ nõ eſt hic ↄſiſtendũ.ſᷣ vltra gradiendũ. Mon nltan
Da ra amle⸗ hic hereat dilectionis greſſus. neq; hic ſit dilectio⸗ zu.
ha hr bon e5 nis termin. ſed referat hoc ad illud ſummũ bonũ. teni
cõditio cãe inqtum (ui ſoli oĩno inherẽdũ eſt.qꝛ illud ꝓpter ſe tm amãa iſise

cã. Scda. qꝛ eſt pria dũ eſt.et vltra illud nihil querendũ eſt. illud.n. ẽ ſu gtfeickfen
ad actum. Tercla ai pꝛemus finis. Ideo aug. dicit. ꝙ eas diligimꝰ ꝓpt buttißr
iſ lig ini con ſolꝗ beatitudinẽ.nõ ꝙ eas ꝓpter ſe diligamꝰ. b q/· iſiuatt
reecrn Ganz idim ꝙ eas diligim referim⸗ ad illud ſũmũ bonũn iner
ſicur dervnd unpmie ui ſoli inherendu eſt: et in eo ꝑymanendum. finiſq inic

l äl ”

NWr

— —

17
1
14

16

ES 1 4 H
vhnitaten. ita boſtus bonit ð ꝗMƷẽMẽ—»
Vnitaten. ita bomus bonitaté. n ¶ Ar. ſ.atuet ipter ſeipam tm̃. Fontr9. Quia ficut o ⸗dI
Ppter ſcad pter aliud. Sy nibil aek aaacfonenis and ds gtn d
enit ꝓprer ſe. Si vtutes ſunt appetẽde ꝓpt aliud.nõ ſpter ſe. e ſicut dicten ieul ne ch,
L Fns BKuhnlieie eſt. Ano moõ finis vltimꝰqͥ ꝓprijmime ẽ finis: in q̃ ẽ ſtate. Alio mo Sfnis threr a,
tinind. ic et pt qð diuerſificat. Añ vno mõ excludic finẽ. alio mõ nõ vt dicit ingr. Od ᷓ obꝛ de p ſe dico
R H AKeneß ſern mode
ObSSò sü orvovoppponit ei qð ẽ ꝑ ali
Saſeer ei leticie ponendus. Quare virtutibꝰ nõ eſt fruendũ. ud:a⁊ ſicidẽ eſt ꝑſe qdʒ
Sel dicet aliqs. Frui eſt amoꝛe inherere alicui rei ſcum ꝙ ipſum· ſiue p⸗
89. ꝓpter ſeipam vt pᷣdictũ eſt. ergo ppter ſe virtutes mũ yniuerſale. Blie
OAmangde ſunt. ? eis fruendũ ẽ. Ad qð dicimꝰ.in illa ꝑ geckſons Sien pt
deſcriptoõne. vbi ðicit᷑.ꝓpt ſeipam.intelligendũ eſt ſe dupir accipit᷑ An
tantũmõ:Vt ſcʒ amet᷑ ꝓpt ſeipaʒ tm̃ vt nõ referat m opponii ei qð eſt
G ad aliud.ſ ibi ponat᷑ finis vt ſupᷣ oñdit Aug.dicẽs ¶ Apt aliud. Alio mõ ei
Si inheſeris atq; ꝑmãſeris finẽ ponẽs leticie.tunc qð ẽꝑ accñs.q; ad il-
yere ⁊ ꝓpꝛie frui dicẽdus es.qð nõ eſt faciẽdũ niſi ebchtalit oꝛdinat.
in illa trinitate.i.ſũmo ⁊ incõmutabili bono. Vten * “ eet ror
dü eſt ꝙ vtutibꝰ? ꝑ eas fruendũ ſũmo bono. Ita et heſtus ſine fruibile:
düũ eſt vt eas fruendũ ſũmo bono. Ita et neſtuʒ ſiue fruibile: ⁊
Niti de volũtate bona dicimꝰ. Vñ Aug.in li.x.de trini. ipᷣam deniq; fruitõeʒ
git. Volũtas eſt ꝑ quã fruimur.ita ⁊ ꝑ vtutes fri 0Etiã quedã ſunt
diurr mur nõ cis.niſi foꝛte aliq̃ vᷣtus ſit deus vt charitas res ꝑ qs fruimnr: vt
inge. de qua poſt tractabitur. Svtutes. Cõtra. Ar ꝙ
g —AA’epilogus. 1!1 — ſolis porentiia Doni
¶ im igit᷑ q̃ dicta ſunt.exqͥ de rebꝰ ſpãliter tracta⸗ frui gia. Sine omi &ᷣ
uimus:hec ſũma eſt.ꝙ alie ſunt qᷣbus fruendũ eſt. vete porfe bod
Alie qbus vtendũ ẽ. Alie qᷓ fruunt᷑ ⁊ vtunt᷑.Et int fruibile bonũ increa-
o eas qbus vtendũ e etiã qdã ſunt res ꝑ qͥs fruimur tũ.⁊ aia maꝗ ad B na
äy0ͦ.rt vtutes ⁊ potentie aĩe q̃ ſunt naturalia bona.DHe ta ẽ. poterit eo frui ſo
qbus omnibus anteq; de ſignis tractemus: agen- lis potẽtijs. gRe dom.
Qdum.eſt ac pꝛimũ de rebus qbus fruendũ eſt ic; e αâsa⸗
ſaoncta atq; indiuidua trinitate. li vniamur ncẽrio in⸗
ðõ terueit duplex mediũ
f2ò Mecdin vnu o qaia
nata ẽ vniri alij a ſe diuerſo:⁊ hoc eſt potentia.Aliud ſpũale ſupra hoc ꝙ ipam ſubleuet ⁊ hoc eſt virtus. Q
obijcit᷑ nõ eſt ſimile. quia potẽtia ꝑ ſe põt deficere ⁊ inclinari:ſed nõ p ſe eleuui.
eH. 1IA.D euidẽtiã diffinitönũ alioꝝ qᷓ mgr ponit nẽ: eo dẽ aliqͥd vtibile ſ ue vti q̊ in finẽ ẽoꝛdinabile
Pi *. de bis vᷣ̈bis frui ⁊ vti.vj.qᷓrunt᷑ in ꝑte iſta: Sed.oꝛdinari in finẽ mediãte oꝑatõe ꝓpria ẽ ois po
Nrum tria ptinẽt ap vti.tria ad frui.¶ He vti tẽtie:ꝗ ⁊ vti ſiliter.¶ Itẽ ſicut Augꝰ. dicit. ⁊ br in li-
tria q̃runt᷑. Pꝛimo q̃rit᷑ qͥd ſit vti ꝑ eſſentis. Scoo tera:vti eſt id qð in vſuʒ venerit referre ⁊c. Sed ei?
vtꝝ om̃i 4 rgir ver Tej⸗ vtꝝ ſolo bono cre eſt referre cuiꝰ eſt ↄferre:ſᷣ ↄferre eſt ſoliꝰ rõnis:g et
itd ſit vtẽdũ. ¶ Oe frui ſiliter qᷓrunnt᷑ tria. Pꝛimo referre:⁊ ꝑ ↄſequẽs vti.a diffinitõne. ſtẽ ars vtit
G̊d ſit frui ꝑ eẽntiõ. Sco vtrũ bono increato ſit fru ſuis inſtrumẽt ſᷣ ars ẽ ĩ potẽtia rõnali ſiue cognitiua
zitg endũ. Terciovtꝝ fruẽdũ ſit ipſo ſolo bono increato. cuʒ ſit ſcientia.ergo cũ habitus ⁊ actus ſint eiuſdeʒ
eac k Queſtio.j. à ppotentie. ſi ars eſt in otentia rõnali: ⁊ vſus fiue vti
ſoe ¶ De vti qͥd ſit ꝑ eẽntiã:vtꝝ ſit actꝰ volũatis aut ratõ ſiliter erit in eadẽ. 8 ddm. ꝙ vti qnq; modis ac-
nis ſic pcedit᷑. Oꝛ ſit actꝰvolũta᷑ oñdit᷑ ſic. Ab actu cipit᷑ et ̃m boc diuerſificat᷑ ſm rẽ ⁊ ᷣm diffinitionẽ

vtẽdi denomiat᷑ vnuſqͥſq; bonꝰ:ſ nullꝰ dꝛ bonꝰ niſi
ab actu voluntat᷑:g̊ actus vtẽdi ꝑtinet ad volũtatẽ.

tẽ Aug. x. de trini. Ati eſt aſfumẽ aliqͥd in facul/
tatẽ volũtatis:& vti ẽ actꝰwlũtatis. tẽ boc vidr
ꝑ diuiſionẽ ipᷣiꝰvti õᷣ alia.qꝛ.x.de trini.diuidit Aug.
ec tria.ingeniũ.doctrinã et vſuʒ. ⁊ dicit ꝙ ingeniũ

b
reſ
velit:g vſus eſt actꝰ voluntat.
ſunt fieri circa idẽ.vᷣ vti et abuti ſunt oppoſita: cũ

abuti ſit ſoliꝰ volũtatis.qꝛ eius ſoliꝰ eſt peccare: 2
vti ſiliter erit act? ſoliꝰ volũtatis. ¶Contra. vſus ſi
ue aſſuefactio ẽ via in habitũ acqͥrẽdũ. Sʒ oiĩis potẽ

tia nata ẽ acqͥrere habituʒ. vti v eſſe oĩs potentie.
¶ Itẽ ois potẽtia mediãte oꝑatõe ſua oʒdinat᷑ in fi

icit q̃d bõ poſſit.doctrina q̃d hõ ſciat.vſus quid
Ite oppoſita nata

Accipit᷑ em̃vſus ſiue vti cõmuniſſime ſᷣm ꝙ diuidit

contra ociũ vel ocioſitatẽ.ꝓ naturali oꝑatiõe debita

cuilibet rei.ſiue ad quã vnaqueq; res oꝛdinat᷑:⁊ ſᷣm

boc dicit ph̊ᷣs.Cuiꝰvſus bonus⁊c. Scdo modo dici
tur cõmuniter:⁊ ſic vſus diuidit᷑ ↄ diſſuetudinem:⁊

hoc modo diffinit᷑ a Victoꝛino. Aſus eſt act frequẽ
ter elicitus a potentia: ⁊ hoc mõ põt dici: eſt actus
om̃is potẽtie:nec addit ſuper actũ niſi frequentiaʒ.

Tercio modo accipit᷑ vti ꝓprie:⁊ ſic diuidit᷑ contra

babitus memoꝛie et intelligentie.ſ.contra ingeniuzʒ.
⁊ doctrinam et ſic diffinitur ab Augꝰ.x.de trini. Ati
eſt aſſumere aliqͥd in facultatem voluntatis: ⁊ ſic di

cit actũ voluntatis ꝓpꝛie. Quarto mõ accipitur.ma⸗/⸗

gis prie: ⁊ ſic diuiqit contra actum chictotium ſch

„
— 4

contra frui. Et ſie diffinit᷑ ab Aug. Ati eſt aſſunere
gliquid in facultatẽ wlũtatis ꝓpter aliud: ⁊ ſic eſt ac
tus voluntatis vt ad aliud relatiue. Quinto accipif̃
Apꝛijſſime:⁊ ſic diuidit 5 actũ inoꝛdinatũ.i. abuti.
ett ſic diffinit᷑ ab Augꝰ. de doct.xpᷣiana. Ati eſt id qd

in vſuʒz venerit. referre ad id fruẽdũ eſt:⁊ ſic vti di

cit actũ volũtatis relatũ ⁊ oꝛdinatũ in finẽ. Ratio g
diuerſaꝝ notificationũ ẽ multiplex acceptio eiꝰqð ẽ

vti:⁊ ratio multiplicis acceptõis.eſt opinio eius ad

diuerſa. Si g querat᷑ cuius potẽtie eſt actus.dm.
W cõmuniſſime loquẽdo eſt actꝰ ois potẽtie: ⁊ ſic nõ
loquit᷑ Auguſt i.Cõiter vᷣo ⁊ ꝓpꝛie actus eſt ipſius
volũtatis:⁊ ſic pʒ ꝑꝛimo obiectũ in contrariũ.ſ.ꝙ ſit
ouoſmis potentie. Qð obijcit᷑ ſcdo ꝙ ois potentia re
18 fert in finem per actũ ſuuʒ. Ddm. ꝙ illa potentia dẽ
yti ſuo actu.qꝗᷓ eſt dña ſui actꝰ.et talis potentie eſt re
ferre actũ ſuũ.nõ tñ referri.qm̃ ſola volũtas eſt dña
ſui actꝰ⁊ ſola eſt ſeipſaʒ mouẽs. ideo ipſa ſola eſt cu⸗
ius eſt actiue vti. Alijs aũt potẽtijs ↄtingit vti mate
rialiter et paſſiue.qꝛ habent referri et nõ referre.Et
binc eſt qd Aug.dicit vti ẽ affumere aliq̃d in facul/
tatẽvoluntatis.facultas em̃ dicit᷑ eiꝰdñium.q̊ facili⸗/
19 ter põt in actũ ſuũ tãqᷓ; illiꝰ pᷣnceps.Ad illud qð obẽ
ratõnis eſt referre.Odm.qꝙ duplicit᷑ eſt referre.ſ.
OPcollationẽ ⁊ illatõnẽ:ſicut pᷣmiſe referunt᷑ ad ↄdu
ſionẽ: ⁊ hoc eſt rõnis:⁊ hoc nõ eſt vti.Et eſt referre ꝑ
inclinationẽ ⁊ oꝛdinationẽ ad aliud:et ̊ eſt ꝓpꝛie w
luntatis.qꝛ põt aliq̃d aſſumere qͥeſcendo ibi vel ali
ud inren ego, hoc eſt referr. eqxel ꝑ qð diffinit᷑ vti
⁊c̃.(¶ ¶ Ad illud qd obꝛ de arte.dm.q ars dicit qd ẽ
opatõnis ⁊ qd ẽ ſpeculatõnis. Scom ꝙ dicit qð eſt
ſpeculatõis.nõ babet vti.qꝛ ſic eſt ratõnig.ſᷣm vero
v dicit qd ẽ oꝑatõis: ſic extendit᷑ ad voluntatem ⁊
cam regulat in vtendo.
ANueſtio. ij. b-
Eio q ſit vti ꝑ eſſentiã. Querit᷑ de vtibili. vtu. ſ.
omni creato ſit vtendũ.Et ꝙ ſic ṽ hoc mõ. Pꝛouer
bioꝝ.xvj. AUniuerſa ſpter ſemetipſuʒ opatus eſt deꝰ
S oia ſunt oꝛdinabilia in deũ. Sʒ ome oꝛdinabile in
deñ ↄuenit oꝛdinare:p oꝛdinãdo ad deũ oꝛdinabile
recte vtimur: ſi oia ↄuenit oꝛdinare:om̃ibꝰ ẽ vten
dum. ⸗ ens ⁊ bonũ ↄuertunt᷑.ſicut vult Dyo/
niſius. ſed oĩa ſunt entia: gᷓ oia ſunt bona. Sed om̃e
bonũ diligendũ: g om̃e creatũ diligendũ:ſed non eſt
diligendũ ppter ſe. & ꝓpter alið. ſed hoc eſt vti. gͤ vti
conucnit omni creato. ¶ Itez omni virtuti ↄuenit
recte vti. gH opus omnis virtutis eſt rectus vſus.ſed
vVſus alicuiꝰ virtutis eſt reſpectu mali pene. alicuiꝰ
reſpectu mali culpe.vt patiẽtie ⁊ penitẽtie F malis
ommnibꝰ ſcilicet culpe et pene ↄtingit recte vti. & mul
tofoꝛtius bonis. ⁊c. ¶ Ntẽ oppoſita nata ſunt fieri
circa idem:ſᷣ om̃ibus cotingit abuti.gᷓ om̃ibus cõtin
Bit recte vti.ergo vtendũ eſt om̃i creato.¶ Contra.
Charitas ẽ ꝑ quã recte vtimur.q;ꝛ om̃ia oꝛdinant᷑ in
ſinem ꝑ charitatẽ quecunq; recte oꝛdinãtur: ſed di-
cit Augꝰ.de doctrina xpᷣiana.tĩ quatuoꝛ diligenda
ſunt ex charitate.⁊ tria tm̃ creata. vt nos.pxoximus
⁊ coꝛpus ꝓpꝛium.ꝗ tm̃ tria referunt᷑ ſiue oꝛdinant᷑
in finem per charitatem. cñ nõ ſit vti recte niſi cha⸗
ritatem.ergo tm̃ tribus eſt vtendum.ẽᷓ nõ omni cre⸗
ato. ¶ Item omnia quibus vtimur ſubiacent no
ſtre voluntati.ſed anega ſunt que nõ ſubiacent no
ſtre voluntati. vt neceſſaria ⁊ perpetua. & illis non ẽ
vVtenqñ. ¶ Mem omne illuq q recte vtimur lono fi

cij quo potiꝰ cõtingit obliquari. Aut ſicut actu quo

tamẽ vtimur bonis: aliter malis. Ratio em̃ oꝛdinax

nõ eſt ex parte oꝛdinato

manũ.Ael in facultatẽ volũtatis acceptãtis: ſicutẽ

——

ne faciniuis. ſed qdz ſunt que nullo bono ſife fit

fieri.vt mẽtiri et talia qᷓ mox nomiata cõiunce qeN
malo:g talibus non eſi vrendi d Bte vene noc⸗
tingit male vti. ſicut pʒ ex eius di initõe. ab oppo
ſitis. malo culpe ſine vicjjs non ↄtingit recte vti er⸗
go nõ omnibꝰalijs a deo eſt vtendũ.R. dom. pvti ²⁰
aliquo dicit᷑ quatuoꝛ modis. Aut ſicut inſtrumento
quo opamur.ſicut vtimur inſtrumẽto veil oꝛgano:»
ſic nõ om̃ibus ↄtingit vti.vtpute potẽtijs q̃ ſunt pu-
re naturales: accipiendo vti ꝓprie ſicut accipit Au⸗
guſti. Aut ſicut habitu quo regulamur. vtpute vir⸗

„

tute. ⁊ ſic nõ om̃ibus ↄtingit recte vti. vt habitu vi⸗

mouemur.⁊ ſic nõ omni actu ↄuenit vti. ſicut illis
mox noiata coincta ſunt malo. Aut ſicut obiecto ad
qð indinamur.⁊ ſic omnibꝰotingitvti ⁊ abuti.Oix
em̃ poſſunt ſumi in facultatẽ voluntatis ad a pꝛo⸗
bandũ vł reſpuendum.et boc patet ꝑ Aug.li. lxxxij
qõnũ. Atimur reſpuendis ad valitudinẽ. tolcrãdis
ad iuſticiã. ¶¶ Itẽ Aug. x. de trinita.c.xj. Aoluntas
totã intelligentiam capit:duʒ vtoꝛ omi eo qð intel⸗
ligo:ſed mala intelligunt᷑. g̊ ↄtingitvei malis.Aliter

tõnis in bonis nõ tm̃ eſt ex parte oꝛdinantis ſed etiã
ex parte oꝛdinati.quia ꝑ ſe bona ſunt vtilia ⁊ oꝛdinæ
bilia ⁊ de ſui natura:ſed in malis ratio oꝛdinatonis
ſed potiꝰ ex parte oꝛdinã⸗
tis:⁊ ideo mala nõ dicũt᷑ vtibilia. Añ nota cũ vti
ſit aſſumere aliqͥd in facultatem volũtatis. hoc põt
eſſe quadrupliciter: vel in facultatẽ voluntatis ope⸗
rãtis ſicut eſt de bis que ꝓpꝛie ptinent ad vſum bu⸗

dilectio ꝓximi et hmõi. Ael in facultateʒ volũtatis
tolerantis:ſicut ſunt mala pene. Ael in facultatẽ vo
luntatis reſpuentis.⁊ ſic aſſumunt᷑ mala culpe etoꝛ
dinant᷑. Pꝛimis duobꝰ modis intelligit᷑ illud cuius
vſus bonus ⁊c.¶ Ad illud ẽ qð obr de charitate ꝙ
tm tria ſunt diligẽda. Odm. ꝙ diligere aliqd ex cha/2
ritate eſt oꝛdinari in ſummuʒ bonũ qð ꝑ ſe charitas
diligit. hoc añt ↄtingit duplciter. Aut em̃ otingit oꝛ
dinare qð natum eſt deuenire in finem. ſic tĩ tria
creata diligenda ſunt ex charitate. Aut illud ꝑ qð de
uenire eſt in ſummũ bonum:⁊ quia boc põt eſſe ſuo

mõ ꝑ oẽm cqreaturã: omis creatur põt diligi ex cx

ritate:⁊ om̃i creatura ↄtingit vti.¶ illud q obꝛ
ꝙ non oia ſubiacẽt volũtati. Odm. ꝙ aliquid dici᷑ 22
ſubeſſe dñio wluntatis dupliciter. Aut q;tuʒ ad eſſe
ipſius rei:⁊ ſic nõ om̃ia ſubiacẽt.Aut qᷓ;tum ad actũ

voluntatis.qui eſt in reſpuendo ipſam rẽ.vel appꝛo
bando.et hoc ꝓpter ſe vel ꝓpter aliud.et tali modo
om̃ia ſubiacent voluntati noſtre. ſcʒ qtum ad actũ
appetitionis.vel reſputõnis licet nõ pꝛimo modo.

Ad illud qð obẽ. ꝙ quedã nullo bono fine poſſũt
fieri.ſimiliter ꝙ ſempꝑ vicijs abutunt᷑.Ddm.qꝙ obij/
cit᷑ ᷣm viã qua cõtingit vti aliquo vt actu medio.et

hoc mõ non ↄuenit vti peccato.vel ſicut habitu re

gulante ſimiliter. cõtingit tamen eo vti ſicut obiecto

Tecto ꝑ modũ ↄtritöonis⁊ deteſtatõnis.
Queſtio. iij. c

¶¶Oſtenſo.vtruz omni creato ſit vtendum: om̃i alio

a deo eſt qõ. AUAtrum ſolo bono creato ſit vtendum.
Et ꝙ ſic videt. Omne bonum aut eſt finis aut ad fi⸗

nem: ſed ſolo bono qð eſt ad finem eſt vtendum.qa

racio ytilis eſt ducere in finem. cum ſolum bonuny

Fettiſt⸗
oſnebon
vtibonon
aocen
inate
caͤnh
geroſie
lunid.
irai
deonockt
gundort
noraleq:
ſtusetſtu
Poincrest
Gtdedra⸗
bomitner
ſcruren
tnitume
18 5n
femſe
litatecn
vortate
bonitare
ſumneb
ordlnato

1

eppter
niſe
Cacrüfi
ockh
ecn
Mch
fötn
Vtens
ſibon
moꝛ⸗
tione

, Ltip
1 as

cec
9541
nnana
merca
Hunn
bͤnein
iſnie
ate⸗
Glittion
eſtinn
oeline
tons
cſcaty
. (Du
hus
galtq;
lae
Mfecho⸗
ron
in
Rdn
fned
pro.
flen

h

RW M
NAE.
ngr er in
mia: NN
inñs ii
mn ig ſin
uitui an

. WMWW 2
4 u⸗ CN 4 4

4 u.
1 WN „ 1 S

25 (A

Di.

2

ceatũ ſit ad finẽ ſolo bono creato eſt vtendũ. ętesz ([öLu
NQuid ſit frui eſſentiã: vtrũ ſcʒ ſit actus volũtatis:

om̃e bonũ aut eſt creatũ aut increatũ. Sʒ ſi ↄtingit

vti bono increato:ↄtingit illud referre ad aliud.aut

ad creatũ aut increatũ:ſʒ nõ ad increatũ.qꝛ non ẽ

niſi vnũ:æ ad creatũ.Sʒ ſic refert᷑ terminus ad viã.

ct cã ad effectũ:ſʒ h̊ eſt abuſio nõ vſus: & ſolo bono
creato ſiue creatura eſt vtendũ. ¶ Item Aug. in li.
lxxxiij.q.diuidit honeſtũ ↄtra vtile: nullũ vtile bo

neſtũ: ⁊ ecoõuerſo. Sey deus eſt honeſtũ ꝑ eſſentiã: S
deo nõ eſt vtendũ. ¶ Itẽ videt᷑ ꝙ nõ ſolũ nõ ſit vtẽ/

dum deo: ſiue bono increato. ſz vti eo ſꝑ ſit peccatñ
moꝛtale.qꝛ Aug.dicit in li.lxxxiij.qõnũ.Sũma ꝑuer
ſitas eſt frui vtendis ⁊ vti fruendis:ſed qui vtit᷑ bo/
no increato. vtit᷑ bono fruẽdo: ⁊c.¶ Contra. ↄtin
git deo recte ſeruire intuitu mercedis.qꝛ multi ſunt
boni mercẽnarij.vt dicit Ambꝛo.ſed nõ ↄtingit deo
ſeruire niſi amando:g ↄtingit deuʒ recte amare in/
tuitu mercedis:ſed ſic amãs vtitur deo.qꝛ refert ad
alið:g ⁊c. ¶ Iteʒ ſicut ſumma bonitas bʒ ſe ad amo

rem:ſic ſummaveritas ad cognitionẽ:ſed ↄtingitve

ritatẽ creatq cognoſcere clarius ſine p̃iudicio ſũme
veritatis ⁊ ſine erroꝛe:g ſimilit᷑ cõtingit aliquã aliã
bonitateʒ q́; ſummã ardentiꝰ diligere ſine pᷣiudicio
ſumme bonitatis ⁊ deoꝛdinatione: ↄtingit amoꝛe
oꝛdinato aliud plus diligi qᷓ; deũ:j̊ ↄtingit deũ dili
gi ꝓpter aliud oꝛdinate:⁊ ita vti eo. Re viget᷑ ꝙ
nullũ peccatuʒ ſit: cũ qͥs vtitur deo pꝓpter ſuã ſalutẽ
qꝛ cuiꝰ finis bonꝰipᷣm q̊ʒ bonũ:ſʒ huiꝰfinis vſus bo

naus eſt. ſq; noſtra ſalus:g vſus eius bonꝰ: nõ erit

pctm̃.¶ Itẽ vſus dei aut eſt bonꝰ ⁊ ſic vtendũ deo:
aut eſt malus: ⁊ ſic deus malus:qꝛ cuiꝰvſus malus.
ipᷣm malũ.q; ſi deus bonꝰ.⁊ eiꝰvſus bonus: deo ẽ
vtendũ..E. dom.qꝙ ſolo hono creato ẽ vtendũ.qꝛ
ſi bono increatovtimur ſꝑ eſt abuſus.⁊ abuſus talẽ
moꝛtale peccatũ ꝓpter diuerſitatẽ in finẽ cũ delecta
tione:⁊ ꝓpter voluntat inoꝛdinatõeʒ q̃ minus dili
git ipſum qᷓ vtimur q́; ppter qð vtimur.¶ Ad illud
qd obijcit᷑ ꝙ ↄtingit recte ſeruire deo intuitu mer-
cedis.dm.qꝙ illa merces:aut ẽ ipſe ſicut dñs dixit
ad abꝛaham Geñ.xv. Ego merces tua:⁊ ſic intuens
mercedem.nõ vtitur deo:qꝛ nõ refert ad aliud. Aut

merces illa ẽ alið.⁊ tũc põt eã qͥs intueri.aut vt cãm

mouentẽ ſic eſt malus mercẽnariꝰ.⁊ ſic vtit᷑ aut vt

24 Vnẽ inducentẽ: ⁊ ſic bonus:⁊ boc mo ñ vtit. ¶ Ad

illud qdð obicit᷑. ꝙ clarioꝛ cognitio creature nõ pᷣiudi
cat creatoꝛi:g ⁊c. OSm.qꝙ; nõ ẽ ſimile:qꝛ claritas co/
gnitionis nõ eſt in nr̃a poteſtate:ſʒ ardoꝛ affectõnis
eſt in nr̃a poteſtate: ido reqrit᷑ a nobis ꝙ iſtũ amoꝛẽ
oꝛdinem?ꝰ nõ illã cognitionẽ. Aliquis tñ actꝰ cogni/
tionis eſt in nr̃a poteſtate:vtpote actus fidei: quo ſi
aliquis aſſentiat veritati pᷣme ꝓpter aliud bene p/
udicat vcritati.ſicut amare ꝓpter aliud bonitati.
ill q obicit᷑ ꝙ finis vſus dei ẽ bonꝰ.um.
ꝙ finis dicit᷑ bonus duplicit᷑.aut q;tum ad ſubſtan
tiq.aut q;tũ ad intentõnem finiendi.et ꝓpoſitio illa
intelligit᷑ qᷓtũ ad intentionẽ finiendi.⁊ hec conſiſtit
in recta oꝛdinatõne:⁊ illo modo nõ ↄtingit vti deo.

q; nõ ↄuenit oꝛdinari.¶ Ad vltimũ.ſ.vſus dei.aut

eſt bonus aut malus ⁊c. Ddm.q; illa ꝓpoſitio intelli

git᷑ de habentibꝰ oꝛdinatõeʒ ad finẽ: ſed nõ de ipſo

fine. Ael intelligit de actu naturali ipſaꝝ rerum et
ꝓpꝛio.qui frequentiꝰ ab ipſa re elicit᷑ nõ de oꝛdina/
toõne ad finem: ⁊ ſic non valet ꝓpoſitio ad ꝓpoſitũ.

Mabito de vti ⁊ vtibili ↄñr qrit᷑ de frui ⁊fruibili.

liter loquendo.

an aliaꝝviriũ. O ſit actus volũtatis:v ꝑ pꝛimã dif

finititionẽ q̃ eſt.frui ẽ amoꝛe inherere ⁊c.ſed amoꝛ ẽ
voluntatis: ⁊ frui ſimilit. Si dicas q; amoꝛ ſumit
ibi cõiter ̃m ꝙ eſt in qlibet vi reſpectu ſui actꝰ.Cõ⸗
tra. In oibus alijs diffinitõnibꝰidẽ dici᷑. Ande di/
cit᷑ in ſequenti fruimur ↄgnitis: in quibus volũtas
delectata cõquieſcit. Quietatio aũt volũtatis ẽ.Et
in alia diffinitione ꝓbat᷑ idipſum ſimilit᷑.frui eſt vti
cũ gaudio. Gaudiñn aũt ad voluntatez ꝓprie ꝑtinet.
1 Besoſendi rõne:quia fruitõne delectamur:vᷣm
ꝙ delectabile ẽ differentia boni.cũ ſit bonũ honeſtũ
ↄferens et delectabile.bonũ autẽ obiectũ eſt volũta
tis: frui eſt ſolius bonitatꝭ. ¶ Itẽ co fruimur quo

quietamur:ſed qetatio reſpicit ronẽ finis:⁊ finis ra

tionẽ boni.⁊ bonũ eſt obiectũ voluntatis: fruitio

que oꝛdinat ad illud ſimiliter. ¶ Sed cõtra. Vimis

virtus appetit vniri ſuo obiecto.q̃ͥ babito.delectat᷑
ſi cognoſcit et quieſcit:S motus cum quietatõe ⁊ de
lectatõne eſt oimvirium:& cũ talis ſit fruitio.fruitio
erit in om̃ibꝰ:nõ tĩ in voluntate.¶ Item abſentia
rei amate:potius ↄtriſtat amantẽ q delectat.qð em̃
delectat ipſum:hoc eſt ꝙvidet ipſam ⁊ bʒ. Si ; mo
tus fruitionis eſt cum delectatõne.etiã eſt ipſa dele
