titatẽ.ergo vbi ẽ ponere quãtitatẽ virtut.ibi eſt po/
nere eq̃litatẽ vel ineqᷓlitatẽ. Hec aũt quãtitas vtuij

ponit᷑ in ſpnũalibus.⁊ ſumme reꝑit᷑ in diuinis.q;ꝛ hec

quantitas nõ repugnat ſimplicitati.ſed ↄſonat.ſili᷑

nec eqᷓlitas ↄſequẽs iſtã quantitatẽ.Et qꝛ altera ꝑs
ↄtradictõnis ↄpletioꝛ attribuenda eſt deo.⁊ equali/
tas preit inequalitatem.ideo ponẽda eſt equalitas ĩ
diuinis.⁊ ↄcedende ſunt ratõnes ad hoc. ¶ Ad illð
ergo quod obijcit᷑ in contrariuõʒ.ꝙ vbi equalitas ibi

diuiſibilitas. dom ꝙ verum eſt de ael are que cs⸗

ſequitur quantitatem molis. ¶ Acd illud qð ſecun-⸗

Y7

3

do obijcit᷑.vbi cequalitas ibi quantitas.dom ꝙ; verũ 1 4

eſt. vel m genus.vel m ſpeciem.⁊ quis nomẽ quã

titatis non tranſferat tranſfert᷑ tamen nomen ſpeci
ei.vt magnitudo.¶¶ Ad illud quod obijcit᷑ vbi equa

litas ibi finitas.dᷣm ꝙ equalitas in creaturis duo I 5

impoꝛtat. ſcʒ ↄterminatõnem. ⁊ exceſſus pꝛiuatõeʒ.
Pꝛimum eſt incompletionis ratione limitatõnis.
Scum pfectõnis.ideo tranſfert᷑ ratõnc ſecundi.non
pꝛimi. Doſſet tamen dici. ꝙ infinitum qð eſt incom-

pꝛehenſibile m veritatem. ab infinito eſt ↄpꝛchen/

⁊ ex hocnõ ſequit᷑.eſt ↄmenſurabile infinito.ergo fi⸗

7

4

.

ſibile.⁊ ideo ↄmenſurabile infinito.⁊ eſt ibi finitum.

citer. lud auoc obic vbi equalitas ibi di/l ẽ
uerſitas. dom ꝙ eſt diuerſitas ſuppoſitoꝝ.⁊ diuerſi/

tas foꝛme.Ad equalitatem ⁊ ſimilitudines requiri᷑
diuerſitas ſuppoſitoꝝ.nõ autem foꝛme diuerſitas.ſᷣ
vnitas.Oꝛ autẽ ↄſequitur in inferioꝛibus ad diuerſi
tatem ſuppoſitoꝝ. numeratio foꝛme vel quantitat.
boc eſt impfectõnis.⁊ ideo totũ qð ẽ pfectõnis trãſ/
fertur in deũ. Hõ tamen eſt in ſuppoſitis ꝓpꝛie loq̃n
do diuerſitas.ſed diſtinctio.
Queſtio.ij.

¶ ¶trum in diuinis ſit ſumma cequalitas.Et ꝙ ſic vi /

detur hoc mõ.ſicut dicit᷑ ab Aug. in li.de fide ad pe/

trum. Mon dicit᷑ aliqͥs maioꝛ alio.niſi aut precedit

etate.aut qꝛ excedit magnitudine.aut quia ſuperat

poteſtatc.ſed nihil hoꝝ ẽ in diuinis vt ꝓbat Aug.et

magiſter. ergo nihil eſt ibi inequalitatis. ergo eſt ibi
ſumma eqlitas. Item nõ poteſt maioꝛ eq̃litas exco/

gitari.q; vbi vnum equat᷑ vni.et vnum pluribus.et

vnum omnibꝰ. Sed in diuinis tantꝰeſt filius.quan
tus eſt pater. ⁊ tantus filiꝰquantꝰpater ⁊ ſpũſſanctꝰ
⁊ tantus ctiam filiꝰquantꝰom̃es tres.ergo cc.

em ſtat? non eſt
niſi in ſummo.ſed ſtatꝰeſt in illꝗ eq̃litate ꝑ reductio/
nem omniũ ad ipſam. ⁊c. ¶ Contra. Aug.in libro
lxxxiij.q.ſi om̃ia eſſent eq̃lia.non eſſent om̃ia. om̃i/
mocda cq̃litas tollit perfectõnem in diuinis.Si & ni/
hil eſt ponendũ in deo qd repugnet ꝑfectõni in diui
nis.nõ eſt ibi dcimoda eqlitas. ¶ Item maioꝛ ẽ eq/
litas qᷓ attendit᷑ ſ̃ᷣm quantitatẽ ptinuam ⁊ diſcretã.
q; ᷣm ↄtinuaʒ tm̃.ſed in diuinis non eſt eq̃litas ᷣm
quantitatem diſcretam. q̃a ibi eſt trinitas.⁊ ita im/
parilitas. in diuinis nõ eſt oimoda equalitas.
Bran haloreſthli⸗ q̃ attendit᷑ m potentiaʒ
⁊ ſapientiã ⁊ bonitatẽ.qᷓ; q̃ Sᷣm ſapientiã ⁊ potentiã
tm̃.ſed in diuinis nõ eſt cq̃litas pᷣm bonitatem.ergo
nõ eſt ibi ſumma eqᷓlitas. Pꝛobatio minoꝛis.bonuʒ

tas.ſed boc eſt in diuinis.g ⁊c. E

eſt diffuſiuũ ſui. ſed magis diffundit ſe filiꝰ q; ſpũſſů⸗

ctus.quia ꝓducit ſibi equalẽ.⁊ etiam pater qᷓ; filius.
S ⁊c̃.Querit᷑ ergo.q̃re Aug.nõ oſtendit equalitateʒ
in ſapientia ⁊ bonitate.⁊ iterũ quare nõ ex parte lo/
ci.ſicut magnitudinis.⁊ etiam aliaꝝ differentiarum
quantitatis.qð cum nõ faciat.nõ videt᷑ aſſignare oĩ
modam cqualitatẽ.ſed ſolum in ꝑtem.aut ſi oimo/
17 dam oſtendit.inſufficiẽter ꝓcedit. ¶ Reꝰ.dom ꝙ i vi⸗
uinis eſt ſumma eqlitas.⁊ ſumma etiam aſſignatur
ab Aug.qm̃ ſufficieter oſtendit᷑ remotio omnis ine/
qualitatis ꝑ illa tria qᷓ ſunt eternitas. ⁊ magnitudo.
⁊ potentia.Hoꝝ triũ diſtinctio ⁊ ſufficientia ab ali/
quibus accipit᷑ ſic. Quia cm̃ in diuinis nõ eſt exten⸗
ſio molis/ nec aggregatio multitudinis.ideo non eſt
ibi quãtitas ↄtinua intrinſeca.nec diſcreta.ſed loco
ceius eſt quãtitas virtutis qᷓ tangit᷑ ꝑ hoc membꝛum
qð eſt potentia.Quia vᷣo deus ſuo ambitu ↄplectit᷑
omnẽ duratõnem. ideo eſt ibi quãtitas eternitatis
coꝛrñdens temꝑi. Quia vo ambitu ſue immenſitaqᷣ
ꝓplectit᷑ locum omnẽ ⁊ locatum. ideęo eſt ibi quanti
tas magnitudinis coꝛrñdens loco.Et ſie patet cũ
nõ ſit aliam quantitatẽ accipe ibi.ꝙ ſufficienter in il

lis oſtendit᷑ equalitas ⁊ ↄſiſtit. Sʒ bec diſtinctio nõ ¶
eſt vueniens.tum quia non eſt in deo niſi quantitas
virtutis.⁊ ita nõ deberet ibi eſe niſi vnum membꝝʒ. aem. r,
gnitugo in diuinis nõ tin attendit Ftuz ac ambituũ

nec debet illa viſtingui otra alias.tum etiam.qꝛ ma⸗

—
I
—— D

localitatis. ſed ctiam q́;tum ad intenſionẽ bonitatx.
Vñ dicit᷑ in.vj.li.de trini.ꝙ in ſpnalibus idem ẽ ma⸗
ius ⁊ melius.⁊ ꝓpter hoc quantitas virtutis nõ tm̃
attendit᷑ in oꝑatõc.ſed etiã vt re ↄſiderata in oimo/
da abſolutõne. Ideo poſſumꝰaliter hoꝛuʒ trium di
ſtinctõneʒ ⁊ ſufficientiaʒ aſſignare.in om̃i em̃ quod
eſt ↄuenit hanc tnplicem ↄſideratõnem bĩe.Poteſt 8
em̃ aliquid ↄſiderari in ↄꝑatõne ad ſuam oꝛiginem!
ſiue a pꝑte ante.⁊ ſic vnum maius eſt altero.qſ oꝛigo
eius eſt pꝛioꝛ. Et ↄtra hoc eſt equalitas eternitatis.
Poteſt iterũ ↄſiderari in ſc.⁊ ſic dicit᷑ vnum alter
maius.quia maioꝛis extenſionis.vel quia maioꝛva⸗
loꝛis. Contra hanc eſt in deo equalitas magnitudi/
nis.vt hec equalitas nõ tm̃ dicat᷑ ꝑ ↄꝑatòonem ad lo

calitatem. ſed etiã ad ſapientiã ⁊ bonitatẽ.⁊ ad om̃e

qð8 facit alterũ altero dici maius.qꝛ melius. VUñ au⸗
guſti. ⁊ magiſter in hac diſtinctione ꝓbant equalita-⸗
tem magnitudinis.ꝑ eq̃litatem virtutis ſiue in vir⸗

tiam filiꝰ? quan tutc. Põt etiã tercio ↄſideraꝛi ꝑ ↄpatõeʒ ad effectũ.
¶ Nom vnitas in quãtitate(ſicut dictũ eſt)facit eqᷓ
litatem. ergo vbi ſumma vnitas.ibi ſumma cquali /

⁊ ſic dicit᷑ maius.q; potentiꝰ.Et ↄtra hoc eſt equali⸗
tas potentie. Qm̃ ergo ratio equalitatis nõ ↄtingit

pluribꝰ modis ↄſiderari.ſi equalitas eſt in iſtis.ſum⸗

ma eſt. ⁊ cum oſtendit᷑ in iſtis.ſumma oñdit᷑.⁊ perfe
cta inductiõe pcedit᷑.⁊ ſic patet qð vltimo q̃rebat᷑.
Ad ulud qð obijcit᷑ pꝛimo.q cq̃litas repugnat ꝑ
fectõni.doᷣm ꝙ verum eſt ꝑfectõni vniuerſi.q aggre
gata eſt ex diuerſitate nõ ſic eſt in deo. ¶ Ad illð ad
obijcit᷑.ꝙ maioꝛ eſt eq̃litas ᷣm vtranq; quãtitatem
⁊c̃.ddm ꝙ ſumma eqlitas nõ eſt in quatitate conti⸗
nua nec diſcreta.qͥa ibi vnũ nõ equat᷑ pluribꝰ.ſᷣ hec
eſt ꝑfectiſſima eqᷓlitas.iõ ſolũ ſᷣm quãtitatem virtu
tis attendit᷑. ¶ Adillud qdð obijcit᷑ de bonitate.qa g
diffuſiuũ ⁊c. dᷣm ꝙ emanatõ pꝑſone nõ attendit᷑ jᷣm
ratõem bonitatis eſſentie.ſed magis fecũditatis ꝑer
ſone. vel in ꝑſona. ⁊ ideo nõ ſequit᷑.ꝙ ſi.i..ſ.nõ pdu/
cit. ꝙ pter hoc habeat minꝰ? de bonitate. Añ notan/ 20
dum.ꝙ duplex eſt diſffuſio.ſcʒ intra vel extra.Difſu-
ſio intra ẽ qñ ꝑſona ꝓcedit a ꝑſona vnitate nae.et h
nõ eſt ꝓpꝛie diffuſio.⁊ hec nõ ↄſequit᷑ bonũ quia bo/
num. ſed bonũ in ypoſtaſi.qᷓ aliaʒ ꝓducere nata eſt.
⁊ ideo ſᷣm hãc diffuſionẽ nõ dicit᷑ vna pſona altera
melioꝛ. Eſt alia diffuſio extra.q attendit᷑ in ꝓductio
ne effectus.⁊ ſᷣm hanc ratõeʒ attendit᷑ diffuſio ꝓpꝛie
⁊ rõ boni.⁊ qꝛ in bac vna ꝑſona alterꝗ nõ excedit.qꝛ
indiuiſa ſunt opera trinitat.ideo hac nõ eſt vna me
¶ ANtrum in diuinis ſit eqlitas enm ↄᷣnerſione Et ꝙñ
videt᷑ hoc mõ. Criß.ſaup illud Heb.j. Qui cũ ſit ſplẽ

doꝛ ⁊c. Filiꝰeſt cq̃lis patri.nõ pater filio. ¶ Itẽ by⸗
la. JImago ſi ꝑfecte implet illð cuiꝰc. ipᷣa coeqt ei.i

illud ſue imagini. ¶ Item augꝰ. in. .li. de toct. xxDii.
In patre vnitas.in filio eqlitas. videt᷑ ꝙ pꝛ nõ ſit
æqlis filio. vt filiꝰpatri.¶ Item vyoni. In cauſis et

cauſatis nõ recipimꝰrecipꝛocatõeʒ.ſed pr̃ cſt pꝛinci-

hium filij c. ¶ Contra. Oine felatiuum edupan.

tie denomiat extremum vᷣm modũ ↄſimilẽ ſed equa⸗
litas eit rclatio cauipautic rga ſinilie recipꝛocatõ.
Item vnum in quãtitate acit equalitatem. . iſt
cut filius eſt vnũ cum patre. ita pater vnũ cuʒ fllioa
S̈tum ad ſubſtãtiam ⁊ quãtitatem.ergo ſicut filius

tio. Gtem eqlitas mutua ⁊ recpꝛocqmaioꝛ eſtG

entu
ſoſbi
ckini
amat
1lti
traalten
fftent
ſttr
Mnnam⸗
ihgn
niſe
wckne
lfta

i

nn
ddnm
naſicheg
Dnandi
Aſinn el
mge
Ng n
pee
dn
chsr
ephngui⸗
44 . . 4
wiänun,
Anrn
i Mia
r
*E
nmui e
mdt ainin
twitice
71
narid

2 1 ꝙ pater eſt eqlis filio.⁊ filius patri.

Di.

nõ recipꝛoca.ergo ſi in diuinis eſt ſumma eq̃litas.pʒ
⁊c. ¶ Item oſe quantũ ↄꝑatũ quãto.aut eſt maiꝰ
aut minꝰ.aut eq̃le.ſed pr̃ eſt quãtus virtute.⁊ ſimili
ter filius.aut & pr̃ eſt maioꝛ virtute filio.aut minoꝛ.
aut eqlis.⸗ R. dom qꝙ equalitas eſt ibi nõ tin q di
ia ſod etiã qͥa equalitas de ſui ratõc dicit recipꝛo/-
cationẽ inq;tum equalitas.⁊ ſm hoc credendum eſt
Et ad intelli⸗
entiam obicctoꝝ notandũ.ꝙ duplr eſt loqui de
itate. Aut put dicit reſpectũ cquipantie.aut. put v-
tra reipectũ ↄcernit actũ cocq̃tionis. Inq;tum dicit

—

reſpectũ equiꝑantie. ſicut oñdunt ratõnes. neceſſe ẽ

ꝙ ſit ibi recipꝛocatio.ſed inqtuʒ vlteriꝰ ↄcernit actũ

coeqᷓtionis. ſic dicit ratõez imitatis.⁊ ſic nõ ↄuenit
patri reſpectu filij.qͥa impoꝛtat auctem in pre. Undð
nõ dicit᷑ pꝛ cocqri filio.qꝛ filium nõ imitat᷑nec perfe
cte. nec impfecte. Et ſic eſt ſimile.ſi dicat᷑ hoc cum il/

22 lo. Põt em̃ duptr intelligi. Aut put dicit duoꝝ ↄiun

ctionem.⁊ ſic de neceſſitate attendit᷑ õm ↄuerſionẽ.
ſi em̃ iſte vadit cum illo.neceſſe eſt etiam q veruʒ ſit
ecõuerſo. Alio mõ boc cum illo dicit aſſociatõnem.
⁊ita quandã ſubauẽtem in aſſocietate.⁊ ſic dicit᷑ q
miles vadit cum rege.nõ cconuerſo.ſimiliter intelli⸗
gendum eſt in eqlitate. Et ex bis patent auctes ſan⸗
ctoꝛum.q̃ loquunt᷑ de eq̃litate modo. pᷣter illaʒ
dyo.ad quã rndendum ꝙ nõ habet locum in ꝓpoſi/
to.quia dyo.loquit᷑ ꝓpꝛie de cauſa.ſᷣm q; cauſa dicit

illud ad cuiꝰeſſe ſequit᷑ aliud.⁊ ita differt ꝑ eſſentiaꝰ

n5 effectu. ⁊ boc modo nõ cadit in deo reſpectu per-/

„

Itrum in diuinis ſit ẽlitas cuʒ circuminceſſione.
Et qꝙ ſic.oñdit᷑ pꝛimo aucte dñi Joh̊.xvij. Ego ĩ pa/
tre. pater in me eſt. ¶ Item aug. de fide ad petruz.
ꝓter vnitatem nature. totus pater eſt in filio ⁊ ſpi/
ntuſſanctus. eem hocipᷣm ondit᷑ ratõnc.quia in

quocug; eſt ſubſtatia vel cſſentia patris. eſt pater. b
ſuba pris eſt in filio. pater eſt in filio.eadem ratio

nee
ſeente.vel pꝑ veritatẽ.vel ꝑ ſimilitudinẽ. Sʒ pater co
nolat filiuz egtum ad ypoſtaſim ⁊ ꝓpꝛietatem. ergo
ilideſt in patré. aut 6 q;tum ad veritatez. aut etum
ad ſimilitudinẽ veritatis. Mon q;tum ad ſimilitudi
nem.qꝛ tũc eſſet filiꝰin patre ſicut creatura. qtuimn

8

ad veritatẽ. eadem ratõne pr̃ in filio.g circuminceſ
ſio eſt ibi. ¶ Item om̃e qð eſt ↄꝑatum ad alterum.

aut eſt in illo.aut extra illuʒ.Si ergo filiꝰↄpatur ad
patrẽ. aut eſt in illo.aut extra. Si in eo.ceadẽ ratione
⁊ pater in eo. Si extra eum.s illa quoꝝ vnum eſt ex
tra alterũ.differunt ꝑ ſubam. pater ⁊ filiꝰſubaliter
differũt. Item maioꝛ eſt ↄuenientia in diuinis qᷓ
ſit gencnis ad ſpecies.vel totiꝰad ꝑtes.ſed ꝓpter ↄue
nientiam generis ad ſpẽs.genꝰeſt in ſpẽbus.⁊ econ/
uerſo.gᷓ multofoꝛtiꝰin diuis.pater eſt in filio ⁊ econ/
uerſo. ¶ Contra. ſi pater eſt in filio.⁊ ecouerſo.S pa/
ter eſt in patre. Sicut em̃ ſequit᷑ in pᷣdicando.qꝙ qͥc-
quid pᷣdicat᷑ in plus.vel eque de aliquo.pᷣdicatur de
om̃i co ꝙ eſt ſub Bis eluſteerſ aliqᷣd eſt in aliqͥ. ne/
ceſſc eſt ꝙ in eodẽ ſit omeqð
tre.om̃e qʒ eſt in filio eſt in patre.ſed pꝛ eſt in filio.
pater eſt in pĩe. ¶ Item qñcunq; duo ſimplicia ciuſ
dem genens ſimul ſunt.ita ꝙ vnum eſt in altero.nõ
diſtinguunt᷑ ab inuicem. ſicut punctꝰ eſt in pun /to.
Si g pater ⁊ fili ſunt oino ſimplices.ſi pater eſti ſi-

filiin patre. Item ome cognitũ eſt ĩ cogn

in eo. ſi fili?ꝰ eſt i paꝛ

WM

lio.⁊ filiꝰin pr̃e.nõ videt᷑ ꝙ diſtinguant᷑. ¶ Item ſi
due eẽntie diuine eſſent.impoſſibile eẽt ꝙ vna eẽt in
alia. q̃a vna non poſſit illabi alij.qm̃ vtraq; eet eque
ſpũalis.⁊ ſumme ſpũalis. ſi due ꝑſone ſint eque et
ſumme ſpũales.impoſſibile eſt ꝙ vna ſit in altera.
ita videt᷑ ꝙ deus nõ poſſit eſſe in creatura quin ei il/
labatur. Si pꝑſona eſt in ꝑpſona.vr oĩno ei illabi.
(Item qᷓro quid ſignificet hoc qð eſt eẽ in pꝛe.vtꝰꝝ
dicat᷑ m ſubam. aut pᷣm relatõeʒ.Si ᷣm relatiõem.
hoc eſt ↄtra ,Aug.qͥ dicit in lr̃a.ꝙ ꝓpter vnitateʒ na/
ture tot pfr eſt in filio ⁊ ſpũſancto. Si ᷣm ſubſtãtiã.
H q̃ ᷣm ſbam dicunt᷑ↄueniũt tribꝰ. H̊ ẽ eẽ in pꝛc.
duenit filio.⁊ ſpniſancto.⁊ patri.g pater eſt iĩ patre.
qd nõ ↄcedit᷑¶ Item cum dicit᷑ pater ẽĩ filio ⁊ fili/
us in patre. aut impoꝛrat᷑ eadem habitudo.aut alte
ra. Si eadem.cum filius ſit in patre vt in pꝛincipio.
tũc ſimiliter pꝛ eẽt in filio vt in pꝛincipio.qðd ſimpli/
citer eſt abſurdum. Si impoꝛtat᷑ altera babitudo.&g
ſicut non eſt circũinceſſio.cum dicit᷑ genꝰeſt in ſpẽ.⁊
ſpẽs in genere. ſimiliter nec in ꝓpoſito eẽt circumin/
ceſſio. iem filiꝰeſt de patre ⁊ apud patrẽ.⁊ nõ cõ
uertit᷑. ergo pari rõne videt᷑ ꝙ nõ ↄuertat᷑ ꝙ ſi pꝛ eſt

in filio.ꝙ filius ſit in patre. ¶ Item. ix.modi eẽndi

ſunt in creaturis. Pꝛimo modo ſicut ꝑs in toto. Se

9

cũdo modo ſicut totũ in ꝑtibus.Lercio modo ſicut
ſpẽs in genere. Quarto mõ ſicut genꝰ in ſpẽbꝰ.Qui/
to modo ſicut foꝛma in materia. Sexto modo ſicut
rectũ ſiue motum in regente. Septimo modo ſicut
res in ſuo fine. Octauo mõ ſicut ↄtentũ in ↄtinẽte.⁊
nonum addit Boetius.ſcʒ ſicut accidẽs in ſubiecto.

Queritur quo iſtoꝝ ſit pater in filio.⁊ ecõuerſo.⁊
cum nullo illoꝝ ſit dare.vi ꝙ nullo modo ſit.¶ E'.

dðm quia ſicut auctes ꝓbant ⁊ ratõnes. in diuis eſt
ſumma ⁊ pfecta circuminceſſio. Et hic notat᷑ circũ/
inceſſio.qua dicit᷑ ꝙ vnꝰeſt in alio ⁊ ccõuerſo.⁊ ho⸗

Apꝛie ⁊ pfecte in ſolo deo eſt.qꝛ circũinceſſio in eſſen

do ponit diſtinctõeʒ ſil ⁊ vnitatez. Et qm̃ in ſolo deo
eſt vnitas cum diſtinctõne. ita ꝙ diſtinctio eſt incõ/
fuſa.⁊ vnitas indiſtincta.binc eſt ꝙ in ſolo deo ẽ cir⸗
cuminceſſio pfecta. Et pʒ ratio buiꝰ.qꝛ ratõ circum/
inceſſionis eſt pfecta vnitas eẽntie cum diſtinctõne
inceſſio talis pᷣm qð dicit Hyla. ⁊ magiſter inducit iĩ
lr̃a.Ad illud qd obijcit᷑.ꝙ pater ẽ filio ⁊ filiꝰin
patre. pateꝛ ẽ in ſe.dicũt quidaʒ.ꝙ aꝛgumẽtum nõ
valet.qꝛ mutat᷑ habitudo eius qd eſt in.Quia ĩ vno
dicit babitudinẽ pꝛicipiati ad pꝛincipium.i alia au/
tem habitudinẽ pꝛincipij ad pꝛincipiatuʒ. Lñ illud
nõ opoꝛtet dicere.quia ſicut iam patebit.in.nõ dicit
diuerſam babitudinẽ. nec tamẽ ſequit᷑ immo eſt ac-
cidens ibi eo ꝙ notat diſtinctiõem. ſicut accidẽs eſt

pꝓſonaꝝ. ⁊ qm̃ boc eſt ꝓpꝛium ſolius dei.iõ et circum/

bic. petrus eſt ſimilis paulo.⁊ paulus petro. petrꝰ
eſt ſimilis petro. ita ⁊ in ꝓpoſito intelligẽdum. Ad

illud qd obijcit᷑.ſimplicia ſimul exiſtẽtia ↄfundũtur
in vnum. dom ꝙ illud verum eſt. añ ſimplicia babẽt
diſtingui penes illud in ꝗᷓ ſunt. ſicut ckus e vni⸗

tas. ab eo in qᷓ eſt. Sed qn ſeipſis diſtinguunt ꝛi ſe

iſs ſubſtantiatificant᷑.tũc q́;uis ſint ſimul.nõ con-

ndunt.⁊ tales Snr Poſtd es diuine. Et hui?ſimi⸗
oſſi

le(ꝙᷓuis pfecte nõ poſſit in creatura inueniri) tamẽ

Dyo poni ompli in lumimib⸗ multa ſunt ico⸗

dem aere incofuſa. ⁊ huiꝰ ſignum eſt. qꝛ qñ lumina/
re aufert. ſecum trahit lumen ſuũ.nibil de alijs con/
uellens. ⁊ ratio huiꝰ eſt. qꝛ lumina in gac nõ diſtin⸗

. „
. „

. —
—

26 guunt᷑ penes id in uo.Ad illud að obijcit᷑.ꝙ eſ. fiue oſubalitatis. Añ ſi dicat pater eſt ſimilia fllio.?
e Taen⸗ . eſt in en⸗ dneia niſi p illapſum ⁊c ddᷣm ꝙ; nj ecõuerſo. nõ dicit alia habitudo.ſic in poſito.quia
eſt ſimile. q; vbi eſt eſſentiaꝝ diuerſitas.ſi vna ẽ ĩ a/ ſignificat hoc qð eſt eſſe in patre. idem qð eſſe patrẽ
tera. opoꝛtet ꝙ vna ſit aliquo modo materialis al - ↄſubalem. Et vnifoꝛmiter accipit̃ ↄſubſtantialis. cõ
teri. ſed qñ ꝑſone differũt ſalua eſſentie vnitate. vna dicitur de patre ⁊ filio.⁊ hoc atet. quia ſi nõ diceret
eſt in alia.qꝛ eſſentia vniꝰ.eſt eſſentia alteriꝰ.⁊ ita ſi · pↄſimilem babitudinẽ.non ſet circuminceſſio.ſicut
cut idem nõ illabit᷑ ſibi. ita nullꝰpõt eſſe ibi illapſus. nec eſt qñ dicit᷑ creatura eſſe in deo. ⁊ deus eſſe in cre
27 ¶ Aad ülud qð qrit᷑.q̃d ſignificet h̊ qð eſt eſſe in pꝛe. eure quia alia impoꝛtat᷑ habitudo in vtro.
dᷣm ꝙ ſicut ſcti innuñt. ſicut eqle vicit reſpectũ ym ¶ ¶ Ad illud qð querit de hoc ꝙ eſt ap. vc. dom q/
vnitatẽ qntitat.⁊ ſile ᷣm vnitatẽ q̃litat.ſilłr hic qd ẽ dam pᷣpoſitõnes impoꝛtant babitudinẽ repuguan⸗ 9
eſſe in patre.ſᷣm vnitatẽ ſube.vnde ſicut eqle ſimul tie.vt contra.Quedam diſtantie. vt hoc qdð eſt ad et
impoꝛtat ſubam cum relatõne.ſicut patebit.j. ⁊ hoc ꝓpter. Quedam cauſe vt de.et ex. Quedam ↄuenien
qð eſt in. et ſicut qð eſt equalis patri. artat᷑ ad ſtan / tie. vt in et cum. Pꝛime ⁊ ſce nuillo modo recipiun⸗ dor
gqui ꝓ alijs ꝑſonis.ita ⁊ in ꝓpoſito intelligendum.,. tur.ſed tercie ⁊ quarte.ſic ⁊ tercie nõ conuerſim. ſed us
28 ad illud q qucrit᷑. vtruz impoꝛtet eadem babi- quarte ↄuerſim. quia pↄnenientia eſt relatio equipa us
tudo. dm ſine pᷣiudicio. ꝙ ſic quantũ eſt de ratione rantie.¶Ad vltimũ ſoluendum iy iſte eſt ſingnlari ep
nominis. Sicut em̃ cum dicit᷑ pater eſt ſimilis filio modus eſſendi in.qui nõ cõtinet᷑ inter illos. nec põt d
ecõuerſo.nõ impoꝛtat᷑ alia et alia babitudo.ita neci xreperiri ꝓpꝛie in creaturis. M
hoc qð cſt in. quia impoꝛtat relatõnem vdemptitai — . .
—–—= (Wobat equalitatem excludendo ↄmunem rõnem inequalitatis.
¶ Sed iam nũc ad ꝓpoſitum redeamus. Supꝛa oſtendit magiſter diuinas ꝑſonas equari qᷓ;tum ad eternitat?
2 masgnitudinẽ.ꝑ hoc ꝙ vna eſſentia eſt in ſingulis tota. Hic oſtendit ꝙ eſt ſumma in eis equalitas.⁊ boc fa
att excdludendo ab eis ↄmunem ratõnem inequalitatis. Et diuidit᷑ hec pars in tres ꝑtes. In pꝛima oſtendit
Vnõ cadit ibi ratio totiꝰ⁊ integri. In ſcda oſtendit An cadit ibi ratio generis.ſpeciei. Findiulcul ibi loie, .
adiſcienquz eſt. ꝙ tanta eſt equalitas ⁊c. In tercia oſtendit ꝙ nõ cadit ibi ratio numeri.ibi. Oꝛ añt Jobãänes
icit ⁊c.¶ Pꝛima iterũ pars in duas. In pꝛima qꝛ fecerat digreſſionem ↄtinuat dicta dicendis. In ſecunda
vo oſtendit ꝙ ibi nõ cadit ratio totius ⁊ ꝑtis.ibi. Nec eſt aliqua trium ꝑſonarum. Item ſcda pars in qua
oſtendit ꝙ in diuinis no cadit ratio vniuerſalis. ſiue generis ⁊ ſpeciei.habet duas ꝑtes. In pꝛima oſtẽdit ;
nõ eſt accipe genus in diuinis.nec ſpeciem.nec indiuiduum. In ſca vxo dtra hoc opponit aucte Dama. ibi.
His aũt vident᷑ aduerſari quedam. Pꝛima babet duas.pꝛimo oſtendit nõ eſt ibi natura genenis.vel ſpeci
ei.vel indiuidui.Scðo ꝙ nõ eſt ibi ratio materialis pꝛincipij.ibi. Notandũ etiã ꝙ eſſentia diuina nõ eſt ma/
ena⸗ Sucternoin qua obijcit cõtra hoc. habet dnas. In pꝛima oſtendit p cadit ibi ratio vniuerſalis ⁊ indi⸗
uidui. ratõne Daſ. In ſeda ſoluit. Dꝛimũ facit ibi. His aũt vident᷑ aduerſari ⁊c. Scᷣm ibi. Hec auteʒ que
bic dicunt᷑ licet in ſingulis ſermonibus ⁊c. ¶ Item ꝑs tercia in qua oſtendit ꝙ in diuinis nõ cadit ratio nu/
meri habet quatuoꝛ pticulas. In pꝛima pᷣmiſſo e in equalitate ꝑſonaꝝ nõ cadit ratio numeri.oñdit quibDñss
mocis differre uumero nõ ↄueniat pſonis ⁊ quibus modis ↄueniat. Scdo ꝙ in diuinis ꝑſonis tanta eſt ma

gnitugo in vna pſona quanta in tribus.ibi. Scienduʒ eſt ergo. In tercia oñdit p deus no põt dici trip ſi⸗

tnini

ue multiplex. ibi. Pꝛeterea cum deus dicat᷑ trinus. In quarta oñdit differentiã inter plur litatem. que eſtinn
trinitate.⁊ pluralitatem que eſt in creaturis coꝛpalibus.ibi. In rebus coꝛpoꝛeis nõ tĩ ⁊c. Et notandũ ꝙ t⸗
ta ſumma ⁊ fundamentũ totius diſtinctõnis in boc verbo ↄſiſtit.ꝙ diuina effentia eſt magnitudo vna non
mMultiplicata. ⁊ tota nõ diuiſa eſt in qualibet pſonarum.ideo neceſſe eſt ꝙ pſone ſint oino equales magnitu
dine. Hec poteſt ibi cadere ratio totius vniuerſalis.qꝛ illud multiplicat᷑ in ꝑtibus. Mec totius integri.quis
illud diuidit᷑ in ꝑtes. Mec eſt totũ in qualibet ꝑte.⁊ ita nec ratio materialis pꝛincipij.nec ratio numeir.
Continuat dicta dicendisvt oſtendat ꝙ magnitndincaliug alium non MU n
¶ Sed iam nüc ad ppoſitũ redeamꝰ.ceptoq; inſiſtamꝰ oſtendẽtes ꝙ magnniu. e
tudine nulla triũ ꝑſonaꝝ aliam ſuꝑat.qꝛ nulla maioꝛ alijs.nec maiꝰaliquid . iche⸗
ſunt due q; vna.nec tres q; due.nec maioꝛ deus qᷓ; ſinguli hoꝝ.qꝛ ſingulus D
neypiectus eſt. nec eſt quo creſcat illa ꝑfectti. S
VIl equalitate pſonaꝝ nõ cadit ratio toti'et ꝑwrtis.C ð
¶ Mec eſt aliqua triũ ꝑſonaꝝ ꝑs dei vel diuine eſſentie.qꝛ ſingula hax vers rpbn
⁊ plenꝰdeꝰẽ.⁊ tota ⁊ plena diuina eſſentia eſt.⁊ ides nulla iſtaꝝ in trinittt “ r
pars eſt. Vñ Aug.in li.ij.ↄtra maximinũ hereticũ ſicait. Putas deum pa / MDU; “
trem cum filio ⁊ ſpũſancto vnum deũ eſſe nõ poſſe.times em̃ ne pater ſis
vmus dei qui cõſtet ex tribꝰ. Moli hoc timere. Nulla em̃ fit ꝑtiuʒ i deitaais
vnitate diuiſo.vnus eſt deus pater⁊ filiꝰ⁊ ſpũſſanctꝰ.i.ipſa rrinitas. vnus
eſt deus. Ergo inquis. Deus pater eſt ꝑs dei.ablſil..

¶Tres em pſone ſunt. pater t fllius ⁊ ſpũſſanctus.? hi tres.qꝛ vniꝰ ſubſtãẽ Onaretresplo.
tie ſunt. vnu ſunt. z ſumme vnü ſunt. vbi nulla naturarũ. nulla eſt diuenſ⸗ ne dicamur. vin
tas voluntatũ.Si em̃ uatura vnũ eſſent.⁊ ↄſenſione nõ eſſent.non ſumme me vnum

.

Sle

Vance
iai
Wsze
amin
de
mnpeit
rit
isi
it
int
tiſt
bi
ean
o

4

Argumentatõ
Aug.ↄtra here
ticos qua oſtẽ/
dit patrẽ ⁊ fili/
um.⁊ ſpm̃ſctm̃

nõ eſſe partes i
trinitatte.

Probat cpÿ di⸗
uina cſſentia ñ
dicit᷑ de ꝑſonis

vt gen? de ſpe⸗

2 „

ciebus.

Pꝛobat ꝙ nõ
dicit᷑ vt ſpecies
de indiuiduis

vnũ eſſent. Si vo natura diſpares eẽnt.nõ ſũme vnũ eẽnt.hi & tres.qꝛ vnũ
ſunt. ꝓpter ineffabilẽ ↄiunctõnem deitat qᷓ ineffabiliter copulant᷑ vnꝰ deẽ.
Pars ergo trinitatis eſſe nõ põt quicumq; vnꝰeſt in tribus. In trinitate & qᷓ
deus eſt. ⁊ pater deus eſt.⁊ filius deus eſt.⁊ ſpũſſanctꝰ deꝰeſt.⁊ ſimul hi tres
vnus deus. Mec huiꝰtrinitatis tercia ꝑs eſt vnus.nec maius aliquid duo qᷓ;

— —

vnus eſt ibi.nec maiꝰaliquid ſunt om̃s q; ſinguli.qꝛ ſpũalis non coꝛꝑalis eſt

magnitudo.Qui põt caꝑe capiat.qui aũt nõ põt.cre⸗

dat.⁊ oꝛet vt qð credit intelligat. Verũ ẽ em̃ qð ꝑ pꝛo

phetam dicit᷑. Hiſi crediderit nõ intelligetis.hhis ver
bis apte oñdit indifferentẽ magnitudinẽ triũ ꝑſonaꝝ.
Item in eodẽ.Tu nempe dixiſti vnuʒ deũ nõ ex ꝑtibꝰ
eſſe ↄpoſituʒ.⁊ hoc de pr̃e tm̃ vis intelligi.Ille inquis
virt? eſt ingenita ſimplex. et tñ in hac ſimplici virtute
multa videris ↄmemoꝛare cũ dicis.deus deũ genuit.
bonus bonũ genuit.ſapiens ſapientẽ.clemẽs clemen⸗
tem.potens potentẽ. Nunqͥd ̊ bonitas.⁊ ſapia.⁊ cle
mentia.⁊ potẽtia.pꝑtes ſunt vniꝰvirtutis quã ſimplicẽ
eſſe dixiſti? Si dixeris ꝑtes ſunt.Simplex g virtꝰex ꝑ
tibus ↄſt at.Et ſimplex iſta vᷣtus te diffiniẽte vnꝰẽ de
us. deũ ex ꝑtibus ↄpoſitũ eſſe dicis. Mõ dico inqᷣs.
nõ ſunt ꝑtes.Si g in vna ꝑſona pris et illa inuenis q̃

plura vident᷑.⁊ ꝑtes nõ inueneri.qꝛ vnavtus ſimplex
eſt.Quãtomagis pr ⁊ filiꝰ⁊.ſ.ſ.⁊/ ꝓpter indiuiduã dei
tatem vnꝰdeus.⁊ ꝓpter vniuſcuiuſq; ꝓpᷣetatẽ tres ꝑp-
ſone ſunt.⁊ ꝓpter ſinguloꝝ ꝑfectõeʒ ꝑtes vniꝰdei non

ſũt.Virtꝰeſt pr᷑.vtus eſt filiꝰ.vtus eſt ſpũſſanctꝰ.hoc

verũ dicis. Sʒ ꝙ virtutẽ de virtute genitã. ⁊ virtuteʒ
de vᷣtute ꝓcedentẽ.nõ vis eandẽ hf̃e naturaʒ.hoc fal⸗

ſum dicis.hoc ↄtra fidem rectã ⁊ catholicã dicis.his

Dret vt qdð credit.
intelligat. videt᷑ im/
20 pꝛie oua nul⸗/
us orat qð nõ deſide
rat.qd non cognoſcit
vel intelligit. Itẽ nul
lus aſſentit rei quam

mente nõ intuet᷑ ſlue

ↄcipit.ꝙ nullꝰaſſentit
rei quã nõ intelligit.
qꝛ intelligere eſt men

te intueri.R.ddðm ꝙ 30
intelligere dupkxr dici⸗

tur. vno mõ idem eſt
qd cognoſcere aliqͥ̃d
quod ꝑ nomen dicit᷑.
Alio mõ idem eſt qð

rõne appꝛehendere.

dꝛimo mõ antecedit
idez qᷓ eſt ex auditu.
ſcdo mõ ↄſequit᷑.qͥa

nulla ratio bumana

ſufficit ad manifeſtã⸗

da credibilia niſi itel-
lectus fide illuſtretur

verbis aꝑte docet᷑.ꝙ tres ꝑſone ille non ſunt ꝑtes dei

noie eſſentie nõ ſignificari genus.nec noie ꝑſone ſpẽm.

2⁊ captiuet.

vel diuine eẽntie. Nullaq; illax trinitat ꝑs dicẽda eſt. nec vna maioꝛ aljs.
¶ In equalitate ꝑſonaꝝ nõ cadit ratio generis.ſpeciei.vel indiuidui. h

haic adijciendũ eſt ꝙ tanta eſt equalitas triũ ꝑſonarum atq; indifferens ma⸗/

gnitudo.ꝙ cum dicamꝰ vnã eſſe eſſentiã vel ſubſtantiã.neq; vt genꝰde ſpeci
ebus.neq; yt ſpẽm de indiuiduis pᷣdicamꝰ. MNon em̃ eſſentia diuina genꝰeſt.
⁊ tres ꝑſone ſpẽs.vel eſſentia ſpẽs.⁊ tres ꝑſone indiuidua.Qð Aug.ratõni
bus ꝓbabilibus atq; irꝛefragabilibꝰ aꝑte demonſtrat in li.vij.de tri.dicens.
Si eſſentia genꝰeſt.ſpecies aũt ꝑſona.vt nonnulli ſentiunt.opoꝛtet apellari
tres ſubſtãtias. vt appellant᷑ tres ꝑſone. Sicut cũ ſit aĩal genꝰ et equus ſpẽs.
appellant᷑ tres equi idemq; tria aialia. Hon em̃ ibi ſpẽs pluraliter dicit᷑.et ge⸗

nus ſingulaꝛiter. vt ſi diceret᷑. tres equi ſunt vnũ aial.s ſic tres equi ſpli no⸗
mine. ita tria aĩalia noie generali dicunt᷑. Cum & tres ꝑſonas vnaʒ fateamur

eſſe eſſentiã.nõ tres eſſentias.cum tres equi.tria aĩalia dicant᷑ nõ vnũ.patet

*

Si vo dicüt noie ꝑſone nõ ſpecieʒ ſignificari ſed aliquid ſingulare atq; in
qiuiduum. ? noie eſſentie ſpeciẽ intelligi.vt ꝑſona non dicat᷑ ſicut homo.ſed
quõ dicit᷑ hichomo.velut abꝛaham.yſaac.iacob.vel quis aliꝰqui etiaʒ digi⸗
to pᷣſens demonſtrari poſſit. Sic q; ilos eadem ratio ↄfutabit.Sicut em di⸗
cunt᷑.abꝛaham.yſaac.iacob.tria indiuidua.ita tres homies ⁊ tria animalia.
Cur g pater ⁊ filius ⁊ ſpũſſanctꝰ.ſcʒ ſi ̃̃fn genus ⁊ ſpecieʒ ⁊ indiuiduum iſta
diſſerimus.nõ ita dicunt᷑ tres eſſeniie.vt tres ꝑſone.
Alio quoq; modo idem ꝓbat Aug.ſcʒ ꝙ eſſentia diuina nõ eſt genus.nec
pſone ſpecies. vel eſſentia nõ eſt ſpecies. nec pſone indiuidua. Vna inquit ef
ſentia nõ habet ſpecies.ſicut vnũ aial nõ habet ſpecies.pater ergo ⁊ filius et
nin

*

. .

Ipüuũſſanct nõ ſunt tres ſpẽs vnieſſentie.Diuina & eſſentia gen non eſt. nec
ſpẽs eſt eſſentia diuina.⁊ ꝑſone indiuidua.ſic homo ſpẽs eſt. indiuidua autẽ
abꝛahã. yſaac.⁊ iacob. Si em̃ eſſentia ſpẽs eſt vt homo.ſicut nõ dicit᷑ vn hõ
eſſe abꝛahã. vſaac.⁊ iacob.ita nõ dicet᷑ vna eſſentia eſſe tres ꝑſone. Non ita⸗
; 'm genus ⁊ ſpecies iſta dicimꝰ.
¶ In eqlitate ꝑſonaꝝ nõ cadit rõ materialis pꝛincipij. S
otandũ etiã ꝙ eſſentia diuina nõ eſt materia triũ ꝑſonaꝝ. vt Aug.in eodẽ
li.docet.tanqᷓ; m ↄmunẽ eandemq; materiã tres ꝑſone dicant᷑ eſſe vna eẽn⸗

tia.ſicut ex eodem auro ſi fierent tres ſtatue.diceremus tres ſtatuas vnũ au

rum. Mon aũt ſic trinitatẽ.id eſt tres ꝑſonas dicimꝰvnam eſſentiam ⁊ deum
vnum.tanq; ex vna materia tria quedã ſubſiſtant. In ſtatuis em equalibus
plus auri eſt tres ſimul qᷓ; ſingule.⁊ minꝰauri eſt vna qᷓ; due.In illa vo eſſen
tia trinitatis nullo modo ita eſt. Non & ᷣm materialeʒ cãm tres ꝑſonas vnã
dicimeſſe ſhᷣam vel eſſentiã.ſic tres ſtatue dicunt᷑ vnũ aurũ.
¶ His q; addendũ eſt ꝙ tres ꝑſonas nõ ita dicimꝰeſſe vnã eſſentiã.vt Aug.
in eodem ait.vel vniꝰeſſentie.ſicut dicimꝰaliquos tres homĩes eiuſdem ſexꝰ

⁊ eiuſdem temꝑatõnis coꝛpoꝛis.eiuſdemq; animi. vnam eſſe naturã vel vni

us nature. Nam in his rebꝰnõ tm̃ eſt vn ꝰhomo quantũ tres homies ſimul.⁊
plus aliquid ſunt homies duo q; vnꝰ homo. ſicut in ſtatuis eſſe diximus.at

in deo nò eſt ita. Non em̃ maioꝛ eſſentia eſt pater et filiꝰ ſimul qᷓ; ſolus pater.

vel ſolus ſilius.ſed tres ſimul ille ꝑſone equales ſunt ſingulis.Ex pᷣmiſſis pʒ
ꝙ tres ꝑſone dicunt᷑ diuina eſſentia.nec ſᷣm materialeʒ cauſam vt tres ſtatue

vnũ aurũ.nec ſᷣm ↄplexionis ſimilitudinẽ vt tres homines vniꝰ nature.nec

vt genus pꝛedicat᷑ de ſpeciebꝰvel vt ſpecies de indiuiduis.i.ↄtinens de con⸗
tentis.maius de maioꝛibus.
¶ Oponit autoꝛitate Dam̃.ꝙ in equalitate ꝑſonaꝝ ſit ratõ generis. ſpeciei.
indiuidui.⁊ numeir. X
¶His aũt vident᷑ aduerſari que qͥdam ſacre ſcripture tractatoꝛes catholici in

ſuis ſcriptis tradiderũt. In quibꝰſignificare vident᷑ ꝙ eſſentia diuina ſit qd⸗

dam ↄmune ⁊ vniuerſale velut ſpẽs.tres vᷣo ꝑſone ſint tria ꝑticularia.tria in-
diuidua nũero dr̃ia. VUñ Joh.dam̃.inter doctoꝛes grecoꝝ maximꝰ. in li.quẽ
de trinitate ſcripſit.quẽ ⁊ papa Eugeniꝰtranſferꝛi fecit.ait.Cõia ⁊ vniuerſa⸗
lia pᷣdicant᷑ de ſubiectis ſibijpᷣis ꝑticularibꝰ.Cõe g̊ ſuba eſt.ꝑticulare vᷣo vpo

ſtaſis.i.pſona. Particulare aũt dicit᷑ nõ qð ꝑtem nature hʒ.ſ ꝑticulare nüe⸗
ro.vt anthoniꝰ.i.indiuiduũ. Nũero em̃ ⁊ nõ natura differꝛe vident᷑ ypoſta⸗

ſes. Item in eodẽ.Suba ſignificat cõem ⁊ circũplexiuã ſpẽm homoydeon.i.
ſimiiũ ſpẽ.ypoſtaſeon.i.pſonaꝝ.vtputa dehõ. poſtaſis ãt indiuiduũ de⸗

monſtrat.ſcq; pr̃em ⁊ filiũ ⁊ ſpmſctm̃.petrum.paulũ.et hmõi.Ecce aꝑte dicit
ſubam eẽ vniuerſale. poſtaſim vo ꝑticulare.⁊ ꝙ deeſt ſpẽs vt hõ.⁊ ꝙ pat᷑

⁊ filiꝰ: ſpũſſanctꝰſunt indiuidua.ſicut petrꝰ⁊ paulꝰ.eo ꝙ nũero differũt q pᷣ⸗

miſſe ſnie Aug.penitꝰↄtradicere vident᷑. Quid g dicemꝰad helhoc vtiq; di

cere poſſumꝰatq; debemꝰ.ꝙ ea q̃ Aug.tradidit ſuꝑius.ſine omni heſitatiõe
tenenda ſunt.

¶ Mñdet ꝙ ſane intelligi pñt q̃ Johãnes dam̃.dicit.⁊ quõ oſtendit.

Mec aut que hic dicunt᷑.licet in ſermonis ſuꝑficie aliqd a fide alienũ reſona⸗

re videant᷑.ſane tñ intelligi queũt.piũq; lectoꝛẽ atq; intellectoꝛẽ plurimũ eſ⸗
flagitant. In quoꝝ explanatõne mallẽ ſilens alios audire.qᷓ; loquẽdo mali⸗

uolis detrahẽdi occaſionẽ pᷣſtare. Videt᷑ tñ mihi ita poſſe accipi.cũ ait. Sbᷣa
eſt cõe.⁊ ypoſtaſis ẽ ꝑticulare. Hõ ita hec accepit cũ de deo dicant᷑ vt accipi
unt᷑ in phica diſciplina. Sʒ ꝑ ſilitudinẽ eoꝝ q̃ a phis dicunt᷑ locutꝰẽ.vt ſicut
ibi cõe vel vniuerſale dicit᷑ qð pᷣdicat᷑ de pluribꝰ.pticulare vo vel indiuiduũ
qð de vno ſolo.ita hic eẽntia diuia dicta ẽ vniuerſale.qꝛ de oibꝰpſonis ſimł.

T de ſinglis ſepatim dicit᷑. Rarticulare vo ſingla quelibet ꝑſonaꝝ·q; nec de

Mon dicuntur
tres ꝑſone vns

eſſ. entia. ſicut
tres hoies vna
natura vel vni

us nature.

Aaba Augul.
tenenda diat

Soluit qb ime
diate opponit.

Ex auo intelle ½

ctu dixẽit ſb⸗
ſtãtia dei ſit ſpe⸗
cies vel vniuer
ſale 2 bſone in⸗

diuidue-

Ab
ſhe
Pdt

fh

6 Me⸗
n

ℳ

XXK

alijs coĩter.nec de aliq̃ aliaꝝ ſingulariter pᷣdicat᷑. Pꝛopt ſilitudinẽ & pᷣdicati⸗
onis ſubam dei dixit vniuerſale.et ꝑſonas ꝑticularia vel indiuidua. Pꝛopt
hoc ideʒ etiã eandẽ diuinã eſſentiã dixit eſſe ſpẽm cõem. ⁊ circũplectiuã ſiliũ
ſpẽ ꝑſonaꝝ.Quia ſicut hec ſpẽs hõ de ſuis pᷣdicat᷑ indiuiduis.velut de Pe⸗
tro ⁊ paulo ⁊ alijs.nec iſta ſpẽ differũt:ſᷣ cõueniũt. Ita deꝰ de tribꝰ pᷣdicat᷑ ꝑ⸗
ſonis.q̃ in diuitate ñ differũt.ſᷣ ꝑ oĩa ↄueniũt.hhanc &̊ ſilitudinẽ int res ſem⸗
piternas ⁊ res tꝑales ꝑpendẽs iohes.vniuerſalitati ⁊ ꝑticularitati noĩa.que

rebus temꝑalibꝰ ꝓpꝛie ↄueniũt ad res eternas trãſtulit.Aug.vo maioꝛeʒ vi⸗

dens diſſimilitudinẽ qᷓ; ſimilitudinẽ inter res pᷣdictas. ab excellentia trinita⸗

tis pꝛedicta nomia remouit. ”
equalitate ꝑſonaꝝ nõ cadit ratio nũeri.et quomodo intelligat᷑ dictuʒ

Joh. dam̃.

m

aüt iohãnes dicit ypoſtaſes differꝛe nũero nõ natura. In eo ꝙ nõ dif⸗

ferꝛe natura.ait.veriſſime ⁊ ſine ſcrupulo loquit᷑. vo dicit differꝛe numero

cauendum eſt quomodo intelligatur. Diuerſis enim modis dicunt᷑ aliqua

differꝛe numero.

¶ Quibus mogdis aliq̃ dicant᷑ differꝛe numero.⁊ ſ̃m quem modum cõuenit

Ricunt ẽ aliq̃ differꝛe numero. q ita differũt vt hoc nõ ſit illud.nec aliqᷣd
qð illud eſt.vel in ipſo eſt.qualiter differũt ſocrates ⁊ plato ⁊ hmõi.q̃ apud
phos dicunt᷑ indiuidua vel ꝑticularia. Juxta quẽ modũ non pñt dici tres p⸗

b ſone differꝛe nũero. Dicunt᷑ q; aliq̃ differꝛe nũero.q̃i b¶ Aliqᷓ differꝛe nu
enũeratõne ſiue ↄputatõe nõ ſibi adiũgunt᷑.ſᷣ a ſe * 6S ſenene⸗ z1
ceʒ diſcernũt᷑.vt cũ de aliqbꝰrebꝰloq̃ntes dicimꝰvna. ratõne ſiue ↄputatõe
due.tres.⁊ ſᷣm hũc modũ foꝛte dixit Joh̊.ypoſtaſes.i. nõ ſibi adiunguntur.
tres ꝑſonas differꝛe nüero. Poſſumꝰeĩ dice.pf̃ ẽ vnꝰ. Foh male dicere. aꝛ
⁊ pf ⁊ filiꝰſt duo.⁊ pf̃ ⁊ filiꝰ et ſpũſſanctſt tres.Et it. ſi Gndet alegiitch ie.
lhec ꝑſona ẽ vna.⁊ h̊ͥ ⁊ illa ſunt due.⁊ h ⁊ illa ⁊ alia ſt nibil. Slaltquid
tres. Cõueniẽtiꝰtñ tres ille ꝑſone ꝓpꝛietatibꝰ tm̃ diſti: rũdet. ergo nõ diſfert
gui dicunt᷑.de q̃ꝝ diſtinctiõe ſᷣm ꝓpꝛietates in ſequẽti a pꝛecedenti differen⸗
tractabit᷑. Mũc vo ad inceptũ redeamꝰq̃ dicta ſunt re tia.Si nihil reſpodet.
petentes.vt ſepiꝰvſando familiariꝰinnoteſcat. ne nolße unaer
¶ ÿ vna pſona nõ eſt maioꝛ alia. nec tres ſimul vna vanum fundata eſt.
⁊ hoc ratõne oñdit catholiaa. . ackenunuet
¶ Sciendũ eſt g tantã equalitatẽ eſſe in trinitate. vt ait mus vnun duo tres.
Augꝰ. in. viij.li.de tri.vt nõ ſolũ pater nõ ſit maioꝛ q; aliqͥd reſpondet. Sʒ
filiꝰ:ſ nec pr ⁊ filiꝰſimul maius aliqͥd ſint qᷓ; ſpũſſãctꝰ. illud non eſt diuerſi⸗
aut quelibʒ pſona minus aliqᷣd ſit q; ipſa trinitas. “ tas numeralis. ſed di
Ali ũia ſit. aliquo mõ(ſi feri poteſt) demõſtrandũ eñ. tαnonalis en
AQAQuanti s ipſe creatos adiuuat attendamus. Inquit cſſeumneruo mee vin
Aug. Aug.in eodem.Quõ in hac trinitate due vel tres ꝑ. ferentia ſᷣm numerũ.
„ è “ aunt maius aliqd qᷓ; vna eaꝝ. niſi addat᷑ p̃̃m nume
Subtilifima ¶ Quod ibi magnũ dicit. aliunde magnum non eſt. q; ruʒ ꝑſonaꝝ q dicit di
ratõne pꝛobat eo quo vere eſt.quia ibi magnitudo ipſa veritas eſt. -? Rnern⸗ in ypoſtaſi⸗
qd vixit. yenttas eſſentia. Mõ ergo ibi maius eſt qð verius non nis dieant terſ pcod.⸗
at. Mon autez venius eſt pater ? ſilius ſimul. q; pater tñ nõ cſt ibi ternanis.
ſolus vel filius. Hon ergo maius aliqͥd vtrunq; ſim ſectrinitas.
6ᷓ ſinguli eoꝝ. Et quia eque vere eſt etiam ſpũſſunctus.ideo pater ⁊ filius ſi
mul nõ ſunt aliquid maius q; ipſe. quia nec veriꝰſunt. Iteʒ in eẽntia veritatj
HNoooc eſt verũ eẽ qð eſt eſſe.⁊ hoc eſt eſſe qð eſt magnum eſſe. Hoc eſt ergo ma⸗
Zeez aliter ils gnuz eſſe quod eſt eſſe. Qð igit᷑ ibi eque verũ eſt.⁊ eque magnũ ẽ. Qð gᷣ ibi
