onam diuinam. ⁊ ſie
dicunt aliam rõnẽ in·
noteſcendi.et ille due
hbm rem omnino ſune
inſeꝑabiles.tñ pᷣm in·
tellectum vna poteſt
accipi preter alteraʒ.
et ſic loquit᷑ aug. non
vꝓvꝓre ſeꝑari poſſit.ſecd
qᷓtum ad intellectuz

—

„

gnunt alios.Nõ ergo ideo di.

n admittit loquendi cõ

ſit intelligi aliquid pbp/
ter alterũ hoc põt eſſe
multipliciter. aut qti⸗
ad intellectum appe
bhengdentem. aut q́;dti
M a intellectum reſol-
poteſt intclligi aliquid ſine aliquo quod eſt ci ratio intelligendi. ſicut daus

–

tphs ꝙ qui
iqᷣd intelli

ſubiectuʒ ſine ꝓpꝛia paſſone.Et hoc poteſt eẽ dupliciter. aut intellectu reſoluente plene. aut intellectu defici

ente. Intellectu reſoluente

te ꝑfecte nõ põt intelligi aliqͥd pꝛimo ente nõ intellecto. Scom bunc triplicem intellectũ de comꝑatõne D .
tris ⁊ ingeniti ↄtingit loqͥ tripliciter.ſi em̃ loquamur de intellectu appᷣhendente.poſſibile eſt bec duo intelligi

altero no appꝛehenſo eo ꝙ aliud eſt ſignatũ vniꝰ.aliud alterius. Si loquamur de intellectu reſoluẽte. adpbuc

ad eſſe ingenitum

non ideo dicit᷑ p
.

gendi alter. imo vtruũq;. l. ingenit? 2 pater dicunt aliam rationẽ innoteſcendi. tñ
nit aliã neceſſa
nõ intellecta

ratione intelli

Aidet᷑ hoc falſum.qꝛ
Ne quolibet affirmati

7

ſemiplene põt intelligi aliqͥd eſſe nõ in tellecto pᷣmo ente. Intellectu aũt reſoluẽ⸗

7

ſemiplene reſoluit accipiendo intellectum huius nois ingenitus ſolũ pꝛiuatiue.ſicut accipiunt gẽtiles.ſic po
teſt intelligi vnũ ſine altero. Si loquamur de intellectu plene reſoluente.cũ ingenitus ᷣm ꝙ eſt ꝓpꝛietas pi⸗-
tris nõ dicat᷑ ſolum pꝛiuatiue.immo ponat reſpectũ poſitiuũ.de neceſſitate ponit paternitatẽ.⁊ ſic verum eſt
neceſſario ponat eẽ pater. cum ponat᷑ plenitudo fontalis p ip̃m tantũ. Oñ g vicit aug.
ater qaꝛ ingenitus. ipᷣe loquit᷑ de intellectu appᷣhendente.qꝛ vnñ eſt ꝓpꝛia rõ et pᷣma intel!
ma

iã relationẽ vna po

rio. Añ diſtinctio pſone patris quaſi inchoat᷑ in innaſcibilitate. ⁊ ↄſumat᷑ in pat᷑nitate.et i80%
aternitate põt intelligi ꝑſona illa cõplete diſtincta. iõ paternitas eſt notio pſonalis. qᷓuis in
gendi pꝛius cadat innaſcibilitas. b ¶ MHegatiua poꝛro pticula nõ id effcit vt qð ſine illa ac.
hõ dicit ſm ſubſtantiã.tñ albedo pot dici nõ hõ. qꝛ bõ ⁊ nõ hõ ↄdictoꝛie opponũt᷑. ?-

vel negatõ. albego eſt nõ homo. ⁊ albcajo eſt qualitas. ⁊c, Si tu dicas ꝗ aug. loqt·

noſtrum. Sed ꝙ poſ- 2⸗

m kacit negations culanon i efficit. vt quod ſine illa relatiue dici? eade UVm
hnere Au acobi. Ppolita ſubſtantialiter dicat. ſed id tm negat as ine
a woc ga en no AUla aiebat᷑. ſicut in alijs pdicamentis.cum dicimꝰ ho⸗
teſt facere negationes mo eſt. ſubſtantiam deſignamus. Qui ergo dicit⸗non. “

enegatione Homo eſt. nõ aliud genus pdicamenti enüůciat.ß tm il⸗
in genere cnob: ud negat. Sicut im ſubſta tia aio. hoͤ e. ſchm (baz
4 neriba poac.· vðm nego. cũ dico nõ homo eſt. Atſi tantuʒ valet qs dicit
ꝙ mododi m bam genit. quantũ valet qõ dicit filiꝰ. tãtundẽ & valet qö
arer termini negei diark no genitus. quantuͦ valer go vielt n dinee de
ter accipe. aut ỹtu ad latiue aur negamus dicendonoõ genit?. Ingenit poꝛ
ſignificatũ aut qtum ro quid eſt niſi nõ genitus. Non Srecedit᷑ a relatiuo p
ad ſuppoſitũ. Si qyti dicamẽto cum ingenuus dicik. Sicut em̃ genitus nõ
ad ſignificatũ.qi tic ad ſe dicit. v ꝙ ex genitoꝛe ſit. ita cũ dicit ingenitꝰ?. nõ
tmin? negatus trabit ad ſe dicit᷑.vᷣ ꝓ ex genitoꝛe nõ ſit oſtẽdit᷑. vtrũq; tamẽY·
ſignificatoez ab exrre relatiue dicitur. QAuod aũt relatiue ꝓnunciat᷑ nõ in /

4

Mota ch inge⸗
nitũ eſt nõ geni
ueriio.

mis.idẽ eſt modꝰ ddi
qᷓtũ ad ſignificatõeʒ ĩ
fmino negato ⁊ affir
mato. Vñ ſicut hõ dẽ
hm ſubam qtũ ad ſi/

nit duo extrema. S ſi
nõ genitus refert ad
genitoꝛc. neceſſe ẽ ad

boc ꝙ aliquis ſit inge

nitus ꝙ ſint duo. qrũ

vnus ſit non genitus

alter nõ genitor. Con

tra. eſto ꝑ impoſſibile

nullus eſſʒ niſi vnꝰ⸗
folus.ille vtich eſſet ñ
genitoꝛ. R. dom ꝙ re

ferri ad aliquem hoc

poteſt eſſe dupliciter.
aut m rationẽ exiſtẽ
di.aut ſᷣm ratõneʒ in
telligendi. Secunduʒ
rõnẽ exiſtendi qñ im/
poꝛtat᷑ habitudo rea/
lis. Scom rõnẽ intel⸗
ligeudi qñ pꝛiuat᷑ ha

bitudo realis.Ad hoe

em̃ ꝙ intelligat᷑ pua/
tio habitudinis.neceſ
ſe eſt intelligere babi⸗
tudinem. ⁊ ad hoc ꝙ;

bitudo intelligat ne⸗

ceſſe ẽ intelligi duo ex
trema vt affirmata. 2

dicat ſam. Auãuis g diuerſum ſit genitus ⁊ ingeni⸗
tus. tñ nõ indicat diuerſam ſubſtantiam. quia ſicut fi
lius ad patrem. ⁊ nõ filius ad non patrẽ refert᷑. ita ge⸗
nitus ad genitoꝛem. nõ genitus ad nõ genitoꝛẽ refe

gnificatione ita vn? rat. neceſſe eſt. Ecce euidenter oſtẽdit ꝙ genitus rela⸗

quidẽ dici ⁊ credi ſpũſſanct nõ eẽ genitꝰ vel nõ eẽ fili

us. ſed nõ debet dici eſſe nõ genitus vel nõ filiꝰ. Alijs

aũt videt᷑ ꝙ cũ ſpũſſanctus nõ poſſit dici ingenitꝰ. pt

R

tñ dici nõ genitus vel nõ filius. aũt aug.ſupꝛa ait.

rantũ valere cũ dicit᷑ ingenitus quantũ cum dr nõ ge

nitus vel nõ filius. ethimologiã nois oſtendendo eũ

hoc dixiſſe dicunt. nõ roõne pꝛedicationis.

Mu ſit ꝓpꝛietas ſᷣm quãẽ dr̃ pat ingenitus

nitus. Audi hylariũ ipam vocantem innaſcibilitateʒ

in. iiij. libꝛo de trini. ita aientem. Eſt vnus ab vno ſci /
licet ab ingenito genitus.ꝓpꝛietate vicʒ in vnoquoq;

7 oꝛiginis ⁊ innaſcibilitatis. Significata ergo in ſcri /

pturis pſonarum inteligentia ⁊ diſtinctio innaſcibil /

tatis. natiuitatiſq; (ſenſu)ſolitariꝰdeus nõ eſt opinan

dus. DHiſcretio ergo vel diſtinctio ꝑſonaꝝ in ſcriptun

poſita eſt. in nullo aũt nature diſtinctio.

¶Determinat vſum iſtius nominis ingenitus. qð qᷓ;
uis nõ habet oꝛtũ ex ſcriptura tñ licʒ eo vti.q;uis am⸗

⸗

bꝛoſius videat᷑ dicere ↄtrariũ..quia hoc fecit ad here⸗
ticoꝝ rephenſionem. d

Illud etiam taceri nõ opoꝛtet ꝙ arriani ex eo pꝛoba/

Si vis ſcire que ſit ppꝛietas ſᷣm quam dicit᷑ pat inge

re nitebant᷑ alterius ſubſtãtie eſſe patrem. alterius ſ /

aüt dẽ. boc eſt nõ bo. tur ingenitus. alia qua pat. atq; tantũ valet cuʒ dicik
ſubam remouco. Si ingenitus. qu antu no genitꝰvel nõ filuis. 1
ãt loquamur qtũ ad Auid ſignificet ingenitus in eqᷣpollenti.ſ.nõ geni⸗,.
ſuppoſitũ. tunc ꝓ alio tus ⁊ innaſcibilis. bb
ſpbonic tenni⸗ .Gaeo ſolet queri vtrũ ſicut ſolus pat᷑ dicit᷑ ingenitus.
r efeß ineclli ita iple ſolus debeat dici nõ genitus. vel nõ filius. vt Pei
git aug. c kin ge nec etiã ſpũͦſſanctus poſſet dici nõ filiꝰvel nõ genitus DD
nit? ad nõ genitoꝛẽ re QAuibuſdaʒ videt᷑ ꝙ pater ſolꝰ debeat dici nõ geni mnclni
ferat᷑. Aidr dicere fal tus vel nõ filiꝰ. Spũs vo ſanctꝰ ſicut nõ dr̃ ingenitꝰ. gͤmia
ſum. qꝛ ois relatõ po- ita inqunt nõ eſt dicẽdus nõ genitꝰ vel nõ filiꝰ. debet nad.

lium.: qꝛ ille ingenitus. et iſte genitus dicik cum diuer itaac boe vt intellig

ſum ſit eſſe ingenitü et eſſe genitum. Vnde Ambꝛoſiꝰ tur pꝛiuatio babitudi

9

eoꝛũ queſtioni reſpondens. dicit ſe in diuinis ſcriptu/ nis ſiue relationis.ne
ris hoc nomen ſcʒ ingenitus nõ legi ceſſe eſt intelligi duo

nii libeo de ſyintuſancto. Kum vudum audierint qui· eFmemanegera 5,

dam dicentibus nobis filium dei qui generatus eſt. pa non genitũ referrisd
tri q generauit inequalẽ eſſe non poſſe.q;uis ille gene⸗ non genitoꝛem. a⸗ n5ö5

is quidem illam queſtionẽ vocem ſibi arbitrant᷑ ac eius niſi p intellecti,z
ſus quidem illam queſtionẽ vocem ſibi arbitrant᷑ ac⸗ läoetriks tunetnH

*

ratus ſit.iſte generauit.qꝛ generatio eſt nature. aduer pd

cluſam. ſed in tergiuerſatione damnabili in eodẽ loco en icendi vieit
veſtigium vertunt. vt putent mutationem fieri queſti Gentclactone rnl

onis.mutatione ſᷣmonis dicẽtes. Quomodo poſſunt bomo dici m ſBam

elſſe ingenitus ⁊ genitus vniꝰ nature atq; ſube. Ergo 1
vyt reſpondeam mihi ꝓpoſite queſtioni. pᷣmo omniunz
in diuinis ſcripturis ingenitus nuſq; inuenio.nõ legi.nõ audiui. Cuius ergo

„

mutabilitatis ſunt hoĩes hmõi.vt nos dicant ea vſt urpare q̃ nõ ſunt ſcripta.
cum ea q̃ ſunt ſcripta dicamus.⁊ ipi obijciãt ꝙ ſcriptũ nõ ſit. Nonne ipſi ſibi

aduerſant᷑.⁊ autoꝛitatẽ calumnie ſue derogant. Attende lectoꝛ qm̃ hoc noĩe

¶ Sꝛeterea qri ſolet cũ ſup dict ſit. qꝛ aliud eſt dicere ingenitu. aliud patrem
Et ꝙ diuerſum ſit enitꝰ? ingenitꝰ.vtrũ ſimiliter diuerſum ſit eſſe patreme·

nichüͤn
mhes,
H
Pey. vbi dicit eẽ

diuerſuʒ eẽ pa/
trem ⁊ ce filiü
ſed nõ patrẽ eẽ
et filium eſſe.

X.
.
. . . .
.

ingenitus nolebat vti ambꝛoſie ppter hereticos. ita ⁊ nos ſubticere quedazʒ
opoꝛtet ꝓpter calumniantiũ inſidias.q catholicis ac pijs lectoꝛibꝰſecure ce
di pñ̃t. Sunt etem̃ quedã q̃ nõ tante ſunt religionis ? autoꝛitatis vt eis non

opoꝛteat ſꝑ ↄſitẽdo ac recipiẽdo inßuire. veꝝ ſilẽtio aliqñ pᷣteriri qunt.necil. HW

lius tñ ſunt ꝑuerſitatis.qͥn cũ opoꝛtunũ ſuerit.eis vti liberũ habeamꝰ.
eterminat dubium ortum ex pdictis an.ſ.diuerſum ſit eſſe patrem et et
Eüliun. e.. ent

eſſe filiũ.an idẽe¶¶ Ad qð dicimus. qꝛ ex eodem ſenſu quo dicit diuerſuz ge
mitus ⁊ ingenitus.⁊ qͥ dicit᷑ nõ eſſe idẽ dicere genitũ ⁊ ingenitũ.põt dici non

eſſe idem. ᷣ diuerſum eſſe patrẽ ⁊ eſſe filiũ.vel eſſe ſpũmſanctum. quia nõ eaa

notione pat᷑ eſt pat qua filius eſt filius. vel qua ſpũũſſanctus eſt ſpũſſanctus.
Ideoq; ex hoc ſenſu ꝑcepimus. ꝙ aliud eſt eſſe patrẽ.⁊. aliud eſt eſſe filũ. e
alia notio eſt qua patr eſt pat.alia qua filius eſt filius. Sed ſi trãſponas 7 di

cas.aliud eſt patrẽ eſſe.aliud filiũ eẽ.variat᷑ intelligentia. ⁊ ideo non conce/

dit᷑.Eſt em̃ ſẽſus talis ac ſi dicat᷑.aliud eſt quo pater. non quidẽ pater.ſed &

aliud quo filius eſt.non quidem filius.ſᷣ eſt. qd penitus falſum eſt. Eo enim

pater eſt quo pater deus eſt.i.p eſſentiã vel naturam.At filius eo deus eſt 4

pater eſt deus. Eo g filius eſt quo pater eſt. ⁊ ita idem eſt patrem eſſe 2 fili

eſſe. nõ eſt idem eſſe patrem et eſſe filiũ. Vñ aug.in. v. li.de trini.ait. Auã⸗

uis diuerſum ſit eſſe patreʒ ⁊ eſſe filium. nõ eſt tñ diuerſa ſuba. qꝛ nõ hoc m

ſubam dicit᷑. ̊ ſᷣm relatiuũ.qdð tñ relatiuũ nõ eſt accidens.qꝛ nõ eſt mutabile
Eece diuerſum eſſe dicit eſſe patrem ⁊ eſſe filiũ.quod iuxta rationem pᷣdictẽ

accipi opoꝛtet. qꝛ. ſ. alia notio eſt qua eſt pater. alia qua eſt filiꝰ. Hõ em̃ ſm.
eeelſentia pater dicit᷑ pr.vel filiꝰ filius.ſᷣ pᷣm relationem.

. tia genita vel nata ꝓpe dicit᷑ de filio. .
Eiendum quoq; eſt. e ſicut ſolus ſilius dicitur verbum vel imago. ita eti⸗

5⁷

n menter determunat de ppnerate nii ſue natn oſtendene ſopien

⁹

Am iße ſolus dicitur ſapientia nata vel genita. Et ideo queritur vtrum hoc
rreelatiue dicatur. ſi relatiue dicitur.an pᷣm eandem relationem qua dicitur

verbum ⁊ imago. De hoc augꝰ.in. vij.li.de tri.ita ait. Id dici accipiamꝰ cũ

dicitur verbum. ac ſ dicatut nata ſapientia. vt ſit flius ? imago. ? hec due.
Uluin dicunt.i. nata ſapientia. in vno eop. eo eſt nata. ⁊ verbu ⁊ imago ꝛSſft
lius intelligatur. Et in his omnibus noibus nõ oſtẽdit᷑ eſſentia. 2 relatuie
icunt. Aiin altero quod eſt ſapientia etism eſſentia demonſtet. qm̃ z ald

„ ee⸗
eſt loqui de noĩe ſapie

„ Kum vieik nata

ſapia. ibi ſapientia el⸗

ſentiam ſigniſicet. Cõ

tra. ergo m boc licæ-
bit loco ſapientie po/

nere eſſentiam. cuz fa
ciat eiꝰintelectuʒ.q
ſuz eſt. Re. voͤm q;
vrqᷓtum ad ſignifica
tum. vel ỹtuz ad p
poſituz. Mtum ad ſi-
gnificatum dicit eſſen

ſam Etn ſupponit ꝑ⸗/

onã. ⁊ ita adiectiuuʒ
reſpicit ipᷣm rõne ſup

poſiti. cum dicit᷑ ſapi

entia nata.nõ rõne ſi

grnikficati. nec ſequit ꝓ

pter boc ꝙ loco ſapiẽ
quia cum ſapiẽtia ſit
nominib⸗
poteſt ſupponere pꝛo

plſona et trahi ad ſu

poſitum. ſed eſſentia

ue intclligẽtiz facit ꝛ·
imaginatum. ſed non
vpgteſt eſſe idẽ imags
7 on
AA imago ſep dicit re-
ſpectum ad increatuʒ

õ

jmago aliqñ eẽn

vel ad qeatum. ct qñ

- Li.

ſe dicit. ſeia em eſt ſapiens. Et hoceſteiuseſſequed

tie poni poſſit cẽntia.
medujs.

ſape. vnde pater ⁊ filius ſil vna ſapia.qꝛ vna eſſemia
videt᷑ em̃ dicere ꝙ cũ dicit᷑ nata ſapia. ibi ſapiẽtig eſ⸗
ſentiã ſignificet. ? nata relationẽ notet. Qðs ſi ita c. co
gimur dicere eẽntiã diuinã eſſe natã. qð ſupionbꝰ re/

ta eſt. eadẽ notio intelligat.que notat᷑ cũ dicik. verbũ
et imago. In altero vo.ſ.ſapia.demoõſtrat᷑ eſſentia.i.
demonſtrat᷑ ꝙ filius ſit eẽntia.qꝛ Spi hm eſſentiã dẽ.
Et ideo cũ dr̃ nata ſapia.intelligat᷑ ꝙ ipe qᷣ nateſt. eſ
ſentia eſt. ibi tñ ſapia non ꝓ eſſentia.ᷣ ꝓ ypoſtaſi facit

intelligentiã. vt ſicut qñ dicit᷑ verbũ vel filius. intelli⸗

git᷑ ypoſtaſis cũ ſua ꝓpꝛietate. Itẽ cũ di nata ſapien⸗

tia. idẽ intelligit᷑.i.genita ypoſtaſis. Ideo vigilanter

ait idẽ eſſe intelligendũ cũ dr.verbũ.⁊ cuʒ dicit nata
ſapientia.i.eadẽ relatio.eadẽq; ypoſtaſis cui ineſt il /
la ꝓpꝛietas.Et ex hoc adiuuat᷑ illud qð ſupeniꝰ dixi⸗
mus. ſ. cum dicit᷑ pater vel filiꝰ vel ſn pũſſanctus.nõ tm̃
ille ppꝛietates ſignificant᷑.cũ dicit᷑ parnitas.ſiliatio.
ceſſio.ſ etiam ypoſtaſes cum ſuis ꝓpꝛietatibus.
¶ Æα imago aliquando dicit᷑ m eſſentiam ſeu eſſen/
tialiter.

¶ Sllud etiam ſciri opoꝛtet.qꝛ cũ ſup dictũ ſit imagine,ʒ

relatiue dici de filio. ſicut verbuʒ vel filius. interdũ tñ
repit᷑ m ſubam dici. VUnde aug.in li.de fide ad petyꝝ

dicit. ꝙ vng eſt ſancte trinitatis eſſentialiter diuinitas

⁊z imago.ad quã factus eſt homo. Hyla.etiã in.v. li.
de trini.ait.Homo fit ad cõmunẽ imaginem. Nomen
nõ diſcrepat. natura non differt. Una eſt em ad quaʒ
homo creatus eſt ſpecies. Ex his verbis oſtendit᷑. ꝙæ

iimago aliquando eſſentie intelligentiam facit. et tuc
dc ſe dicit᷑ nõ relatiue. JMB

*

Qualiter intel

d ligeẽda ſint

pꝛemiſſa verba

pugnat. ¶ Sed ad hoc dicimꝰ. ꝙ ĩ altero.i.in eo æna

Quẽõ dicat᷑ ſa⸗
pientia genita
vel nata. ct an

Sm relatönem.

„

dicit reſpectum ad increatum. dicitur perſonaliter ⁊ relatiue m rem. Quando aũt reſpectũ creaturce.eſſenti

o. j. a
¶ O boc nomen ingenitus dicat᷑ m relationem. oſtẽ
dit᷑ Dug gul diceer tri. ⁊ habetur in litera. Mõ
recedit᷑ a relatiuo pꝛedicamento cum ingenitus dia

notionem in patre.

tur. ergo dicitur m relationem. ¶ Item
20 itus ad genitoꝛem. ita ingenitꝰ di
cit᷑ ad non genitoꝛem.ſed quod vicitur ad aliud dici
tur relatiue ſiue ſm relationem. erg
ipſum videt᷑ ratione.quia omnęi

bꝛo.ſicut dicit᷑

trũ boc nomen i
lis dicatur ſᷣm ſubſtantiam.vel ſᷣm relationem. Se/
cundo ſuppoſito ꝙ; ſᷣm relationem dicatur.queritur
vtrũ dicat eandẽ relationem quam hoc nomẽ pater
Tercio queritur vtrum innaſcibilitas ſit ꝓpꝛietas ſi
ne relatio perſonalis atone acia Duaie ⁊ vlti/
mo queritur vtrum impꝛo

aliter dicit᷑ et ad ſe.nõ ꝙtum ad modum dicendi.ſed qꝛ toti trinitati conuenit.

intdligentiaz eop que dicunt in pꝛeſenti perſona a ꝑſona dicitur ſm relationem. boc patct.

diſtinctione quatuoꝛ querunt᷑. Pꝛimo queri m boc quod eſt ingenitus diſfert pater a filio.g ⁊cc.

„

ſed ingeni

ibilitas dicat aliquaʒ 4
ue. boc con

„

Item in eodez li tat diſtinctionem. t

generat. ſech ingenitus viet de

tus nihil ponit. ergo ⁊c̃.
ſi boc nomen aliquid ponit. aut ergo ſm ꝙ negati/
ue. aut pm ꝙ p: uatiue tenetur. Non ſᷣm ꝙ
Bi ergo ᷣm ꝙ pꝛiuatiue tenet᷑.
uatio tollit actum ⁊ ponit aptitudinem. ergo ᷣm
c Apt erari. ſed nõduz ge⸗
nitus. ſed boc nulli conuenit. ergo ⁊c. Ite
relatio in diuinis in concretione ſigniſicata impoꝛ/
t ideo nulla dicitur de eẽntia m
modum denominationis hec enim eſt falſa. eſſentia
cüit Kentia. nam diuia eſ

genitus ſue innaſcibi Item nulla negatio pꝛiuat modum ſigniſicandi
4 4 dicendi. ſed genitus m relationẽ dickt ero ad⸗
dita negationc adbuc dicet᷑.ergo ⁊c̃.
nis relatio in diuinis aliquid ponit.illud certuʒ eſt.
Pꝛobatio meclie.

ontra. om/

ti⸗
pꝛi/
H

tem om̃is

edicetur. genitus. go c. ¶ Iẽ negatõ

.

pcpe
a
urii
tonecttun

en
n thtn

uit

Pimüi

iͤh

ſcheendiet
(ſſchnni
hunng
Gloedlee
ccktg
Miin
Nintone
alterqub
lnocd
funmnegeto
Ouliina
ſconoͤcr
dit ohin

Egtonit
cnnio

s odc
ſchi

hnie

pitnin
ſgeluspein

inioppoſt

.

hxiactch
oͤgn
iun
umeg

ſpingrin
ſckgboen
ſnchüche
ſgnt
Mhillus

ſune
au
Mlaßen
ligi
kuünl
Eclhots

rſene
Phünne
togen
ſtabe
eperb

—

—

ESES.£

Di.

nes fe habent econtrario affirmationibus.ſed geni/
tus eſt in minus qꝙᷓ; relatus.⁊ generatio q; relatio.g
ingenitus eſt in plus qᷓ; nõ relatus.⁊ ingeneratio qᷓ
nõ relatio.ſ nõ relatus vel nõ relatio no dẽ ᷣm relꝗ
tionẽ.q; tunc oppoſita implicaret.S cũ in plus ſit hᷣ
quod eſt ingenitus.nõ eſt in genere relationis.g ⁊c.
Itẽ ois relatio i diuinis aut ẽ reſpectu pꝛincipij.
gut reſpectu pꝛincipiati.g ſi hoc qdð eſt ingenitus di
AKit relationẽ. aut reſpectu pꝛincipij.aut reſpectu pᷣn
cipiati. Sed non reipectu pꝛincipij.qꝛ tunc pꝛ babe
ret pꝛincipiñ qð eſt incõueniens.Si reſpectu pꝛinci
piati:tũc nõ eius ẽ negatio cuiꝰfuit affirmatio.nam
genitus vẽ reſpectu pꝛincipij.qꝛ ab aliq̊.g ſi ingeni/
tus nõ dẽ reſpectu pꝛincipij.tunc &̊ negatio nõ dicit
reſpectu eius reſpectu cuiꝰ fuit affirmatio. nec di/
cit relationẽ ad pꝛincipiatũ quia nõ ꝑmittit nomen.
S nec ad pꝛincipiũ qꝛ nõ ꝑmittit res. Ge dom cir
ca hoc diuerſe ſunt poſitiones.oẽs em̃ poſuerunt q
hoc qð eſt ingenitus dẽ ̃ᷣm relationẽ.ſed differenter
Quidã em̃ dixerũt qꝙ ingenitus ſolũ dicit relatõnis
pꝛiuationẽ.⁊ illud ſolũ ſufficit ad hoc ꝙ dicat᷑ notio
naliter.qm̃ pꝛiuatio põt eſſe pꝛincipiũ diſtinguẽdi et
innoteſcendi.ſicut ouis nõ ſignata a ſignata.Et ite-
rum negatio dicit nobilitatẽ ſicut nõ regi in rege.nõ

cauſari in cauſa.nõ ꝓduci in pꝛincipio. Sed iſta po

ſitio nõ põt ſtare.qꝛ pura negatio nec diſtinguit᷑.nec
dicit nobilitatẽ. nec diſtinguit. Non diſtinguit.nã
negatio relationis dẽ de eſſentia. Mon dicit nobili/
tatem.nã ois nobilitas ponit aliqͥd ꝑ modũ poſitio
nis. Mon diſtinguit.qꝛ nõ eſt relatio. Alij poſuerũt
ꝙ h qd ẽ ingenitus dꝛ ſᷣm relationẽ ⁊ poſitiue.qꝛ pꝛi
uando vnã ponit aliã.ſicut ineq̃le pꝛiuat equalitatẽ
⁊ ponit relationẽ illi oppoſitã.Silr ⁊ hoc qð ẽ diſſi/
mile.vñ ⁊ relationẽ impoꝛtat poſitiue.ſic hoc qdð eſt
ingenitus pꝛiuando relationẽ ad genitoꝛc.ponit re
lationẽ oppoſitã ad nõ genitoꝛẽ.⁊ hoc dicũt ſenſiſſe
Aug.qͥ dicit q; ſicut genitus ad genitoꝛẽ.ita nõ geni
tus ad nõ genitoꝛẽ dꝛ. Sed iſta poſitio nõ põt ſtare.
quia nõ genitus aut dẽ ad pꝛincipium. aut ad pꝛinci
— ad pꝛincipiatũ. reſpectu illiꝰ nõ põt dici
boc nomẽ ingenitus.cũ genitus dicatur in reſpectu
ad pꝛincipiũ.⁊ idẽ ſignificatũ ſit in hoc noie genitꝰ⁊
ingenitus.⁊ ingenitus differat ſola negatione. ne/
ceſſe eſt ꝙ boc nomẽ ingenitus dicat᷑ reſpectu pꝛin/
cipij. Si autẽ hoc eſt ven. ” m hoc poneret᷑ pꝛ hꝛe
pꝛincipiũ reſpectu cuiꝰdicat᷑.⁊ iteꝝ illud pꝛincipiũ
dDẽꝛ nõ genitoꝛ.ſ̊ nõ generare nõ dicit pꝛincipiũ ſᷣ pꝛi/
uationẽ illius. Lercius modus dicẽdi eſt ꝙ boc no⸗/
men ingenitus ſᷣm ꝙ aſſignatur notio patris.dẽ vᷣm
relationẽ ꝑtim pꝛiuatiue.ꝑtim poſitiue. Pꝛopt᷑ boc
notandũ ꝙ ſicut dicit Aug.idẽ eſt ingenitus et non

9 genitus. HNon genitus aũt triplłr põt accipi.ſicut nõ
albũ.qꝛ põt eſſe negatio in genere. vdl extra genus.

vel ꝑtim in genere ⁊ ꝑtim extra genus. Et ſᷣm ꝙ eſt
negatio extra genus ſic geueralit pꝛiuat ⁊ nõ ponit
I aliquã qualitatẽ. ſicut pot dici nõ albũ.qd nõ eſt in

genere coloꝛis vel q̃litatis. Scom ꝙ ẽ negatio in ge

nere.ſic pꝛiuat albedinẽ ⁊ ponit qualitatẽ cõtrariã.
vt non albũ.qꝛ caret albedine.ſᷣ tñ eſt nigrũ. Scom
ptim in genere ꝑtim extra genus.in genere ſcq; re
moto.⁊ extra genus ꝓximũ.ſic nõ albũ dicit᷑ qdð ca/
ret tã albedine ꝙᷓ coloꝛe.habet tñ q̃litatẽ nihilomi/
nus. Per bunc modũ intelligendũ eſt in ꝓpoſito.nã

Boc qd eſt ingenitũ impoꝛtat oꝛdinem in ratione ge

neris remoti.⁊ oꝛdinẽ ad pꝛincipi

eſſentia.

s emoti. 7 oꝛdinẽ ad pꝛincipiũ in rõne pximi
oꝛdinẽ talẽ ꝑ modũ nature in rõne cõpletiui. Si igi
tur ingenitus ſit negatio extra genus.ſic dĩ ingenitꝰ

ꝙ nõ generat᷑.nec ctiã bʒ oꝛdinẽ vel relationẽ.⁊ hoe

mo pure dicit pꝛiuationẽ.⁊ dẽ de eſſentia. nec dꝛ vᷣm
ſᷣam nec m relationẽ. eo ꝙ pᷣuatio ſolũ ẽ. Alio mõ
põt eſſe negatio in genere.⁊ tuc ingenitus dẽ ꝙ non
enerat᷑.hð tñ oꝛdinẽ ad pꝛincipiũ.⁊ hoc mõ dicit re
ationẽ ſubſtractã. tñ ex boc nõ dicit nobilitatem.
⁊ ſic cõuenit ſpniſancto.neæc tñ eſt notio. ercio mõ
põt eſſe negatio quodãmodo in genere.quodãmo⸗
do extra genus. ⁊ ſic d ingenitus ꝙ non generat᷑.bʒ
tñ oꝛdinẽ.ſᷣ nõ ad pꝛincipiũ.⁊ hoc mõ dicit pꝛiuatio
nem relationis reſpectu pꝛincipij. Si em̃ hʒ oꝛdinẽ

⁊ nõ ad pꝛincipiũ. ipᷣm eſt pꝛimũ ⁊ pꝛincipiũ.⁊ hoc
mõ dicit nobilitatẽ ſicut ⁊ pꝛincipiũ.⁊ decuit illã ꝑ
negationẽ ſignificari.qꝛ pꝛima cognoſcunt᷑ ꝑ nega/
tionẽ.⁊ boc mõ eſt notio.Sed qm̃ ingenitus de rõe
ſui nois nõ videt᷑ dicere niſi pꝛiuationẽ vel negatio⸗
nem generationis.pꝛopter hoc dᷣm eſt q̃rto modo
bhoc nomen ingenit? ᷣm ꝙ cõuenit patri ꝓpꝛie di/
cit relationẽ pꝛiuatiue.ſᷣ ex bocipᷣo ex ↄſequenti di
cit relationem poſitiue.Oð patet denfon generaſt
em̃ dicit᷑ qͥ ſimplir nõ generat᷑.⁊ ſic conuenit non tm̃
patri ſed eſſentie ⁊ ſſ.ſed vltra bunc intellectuʒ ꝓut

Apꝛie cõuenit patri addit.quia nõ generat᷑. nec ꝑ

generationẽ accipit᷑.⁊ ſic excludit᷑ eſſentia q̃ ꝑx gene
rationẽ accipit᷑.ſ̊ adhuc cõuenit ſpnñiſancto. Pꝛout
autẽ cõuenit ſoli patri ſic dꝛ ingenitus.qꝛ nõ genera
tur. nec ꝑ generationẽ accipit. nec generationẽ con⸗/
ſequit᷑. Der pꝛimuʒ membꝝ excludit᷑ filius.ꝑ ſcᷣm
eſſentia. ꝑ terciũ ſpũſſanctus.cuiꝰ ꝓceſſio pꝛeſuppo
nit generationẽ ᷣm oꝛdinẽ oꝛiginalẽ.quia ꝓcedit vt

nexus a patre ⁊ filio. Muis em̃ ĩ diuinis nõ ſit pᷣus
⁊ poſterius.tñ ſᷣm oꝛiginẽ ⁊ rõneʒ intelligendi pꝛioꝛ
eſt generatio filij q;; pceſſio fl. vt g̊ oſtẽſum fuit. ⁊ tñ
ſunt ſimul natura. ſic & large accepto verbo conſc-
quendi.cñ ibi ꝓpꝛie nõ ſit pᷣcedere et ſequi.triplr dẽ I0
aliquis eſſe ingenitus. aut qꝛ nõ ꝓducit᷑ ꝑ genera-
tionẽ.nec ꝑ generatõnẽ accipit᷑ ſiue habet᷑ aut quiꝗ
nec ꝓducit.nec accipit᷑.nec ↄſeqͥt᷑ hoc igit᷑ mõ inge⸗
nitus impoꝛtat nullo mõ eſſe ab alio. ⁊ ita pꝛimita/
tem.ac ꝑ hoc fontalẽ plenitudinẽ. ſicut oſtenſuz fuit

in pꝛincipio diſ.pᷣcedentis.⁊ ſicut pʒ ex pꝛincipio di.

ſequentis. vbi dẽ ꝙ pꝛ eſt pꝛincipin totiꝰ diuinitatis
qꝛ a nullo c.⁊ ita in pꝛincipali ſtellectu dicit relatio⸗

nem pꝛiuatiue.ex cõſequẽti poſitiue.⁊ ita nõ dicit ne
gationẽ ꝗᷓ nibil ponit.vñ concedende ſunt rõnes ad
hoc. Ad illud qð obꝛ ꝙ nibil ponit ᷣm ꝙ negati⸗

ue. dom ꝙ falſum c. qꝛ nõ ceſt negatio extra genus.ſi⸗
cut ſi dicat᷑ chimera e ingenita.imo ẽ negatio cũ con

ſtantia ſi nberet talſe egero in ſubiecto ſummaz
relinqͥt nobilitatẽ. Ad illð qð obꝛ ꝙ dẽ de eẽntia.

dðm ꝙ veʒ eſt. ̊ ſm ꝙ ſolũ dẽ pꝛiuatiue.⁊ ſic nõ eſt

Apꝛietas patris.ſm autẽ ꝙ ꝓpꝛietas patris nõ dẽ de
d illud qð obꝛ ꝙ negationes econtra/

rio ſe hñt affirmationibꝰ.ddm qꝙ illud nõ ſp eſt eꝝx

de negatione in genere ſ extra genus. Hon albũ eñ⸗
pꝓut eſt negatio in genere non dẽ ſuꝑius ad h̊ qd eſt

nõ qle.ſilr ingeniti ad hoc qð nõ eſt relatũ nõ eſt ſu
perius. illud ad obz vltimo ꝙ dicit relationẽ.
dom ꝙ m ꝙ impoꝛtat relationẽ pꝛiuatiue dẽ reſpe

ctu pꝛincipij. ⁊ ex hoc nõ ſequit᷑ ꝙ pꝛ habeat pꝛinci ⸗
piñ.imo ꝙ nõ habeat. qꝛ nõ vꝛ m poſitionẽ

ſed ym
H.

õõ

☚

15S tiones ſed vna tm̃.NR

16 fontalis plenitudinis.A
dicit reſpectũ ꝑſone ad ꝑſonã. dom ꝙ pꝛiuatiue ſiue

RRRRR

õ

remotionẽ Añ bene dicit Aug.ꝙ dicit᷑ ad non geni

toꝛem.qꝛ ingenitus ſignificat remotionẽ genitoꝛis.
Scdm vero ꝙ impoꝛtat relationẽ poſitiue ⁊ ex con
ſequenti.ſic reſpectu pꝛincipiati.⁊ ſic nõ ẽ incõueni/
ens ꝙ aliqd nomẽ pꝛiuatiuũ aliquid ex cõſequenti
impoꝛtet. qð nõ impoꝛtat affirmatiuũ ſibi oppoſitũ.

¶ Suppoſito ꝙ boc nomen ingenitus vicat᷑ m raaa ⸗

tionẽ. querit᷑ vtrũ impoꝛtet candẽ relationẽ quã Hᷣ
nomẽ pater.vtu ſq eadẽ relatio ſit innaſcibilitas ⁊
paternitas. ⁊ ꝙ nõ oñdit᷑ ſic. Aug.v.de trini.Aliud
eſt patrẽ eſſe dicere.⁊ aliud ingenitũ.ſed nõ ſᷣm eẽn/
tiam. ᷣm relationẽ. Itẽ hoc videt᷑ ꝑ rõnẽ.quia
poſſibile ẽ aliquẽ intelligi eſſe ingenitũ ⁊ nõ eẽ pꝛc
vt i adã.⁊ ecõuerſo vt in chaim. Si g vna relatio pᷣt
intelligi altera nõ intellecta ⁊ econuerſo.⁊ poni alte
ra nõ poſita.g ſunt diuerſe relationes.i tem rela

tiones diuerſificant᷑ penes terminos.qꝛ relatio m

ꝙ hmõi ad alteꝝ eſt.ſed ingenitꝰ dicit᷑ ꝑ pꝛiuationẽ
Fis ſcʒ patris.⁊ pꝛ ſᷣm poſitionẽ germinis vel fi⸗
lij. &O dicunt reſpectũ ſᷣm aliã ⁊ aliam partẽ.ergo ⁊c.
tẽ plus differt generatio ⁊ ingeneratio qᷓ; gene/
ratio ⁊ ſpiratio. Ma hic eſt oppoſitio ꝓpꝛia:ibi autẽ
ſolũ diſparatio.ſed alia relatio eſt generatio ⁊ ſpira⸗
tio.gᷓ ⁊ generatio ⁊ ingeneratio.ſed gencratio ⁊ pa/
ternitas eſt eadẽ vt ſupꝛa oñſum c. innaſcibilitas
⁊ paternitas nõ ſunt cedem relationes. ¶ Contra.
Omnis relatio in diuinis ẽ ꝑſone ad ꝑſonã.ſi ergo
ingenitus dicit relationẽ. aut & ad filin.aut ad ſpin/

ſanctũ.aut ad vtrũq;.qꝛ pꝛ nõ comparat᷑ vnica rela

tione ſed diuerſis ad filiũ ⁊ ſpm̃ſanctũ. Non ad ꝑſo

nam ſpũſſancti hoc cõſtat. ad filiuʒ.ſi &̊ relatio ad

ẽ relationes in diuinis ꝑſonis nõ accidunt ſed

ee paternitas.S innaſcibilitas eſt eadẽ relatio.

eſſe tribuunt ꝑpſonc.g ſi vnius pſone vnicũ eſt eſſe.
vnica eius erit relatio.ſed pꝛ eſt vna ꝑſona.⁊ conue
nit ei innaſcibilitas ⁊ paternitas.̊ ⁊c. ¶ Itẽ ſicut
ſe bʒ naſcibilitas in filio ad filiationẽ.ita innaſcibili
tas in patre ad paternitatẽ. ſed in filio eadẽ eſt rela
tio naſcibilitas ⁊ filiatio.g ⁊c. ¶ Itẽ phus.pꝛimũ ⁊
pꝛincipiũ idẽ dico.ſed innaſcibilis dicit illud qð di/
cit in rõne pꝛimi.pater in rõne pꝛincipij.g̊ dicũt ean
dem habitudinẽ ⁊ nõ relatione.g nõ ſunt due rela/
.d. ꝙ hoc qꝙ eſt innaſcibili
tas aliã rõnẽ impoꝛtat qᷓ; hoc ꝙ eſt pꝛ.ſiue q;tuʒ ad
pꝛincipalẽ nellegg ſie Ein ad ↄſequẽtẽ. Mtum
ad pꝛincipalẽ manifeſtũ eſt.qꝛ impoꝛtat reſpectum
dQd pꝛincipiũ ꝑ modũ pꝛiuationis.pꝛ autẽ impoꝛtat
reſpectũ ad pꝛincipiatũ ꝑ modũ poſitionis ⁊ genera
tionis.⁊ ita dicunt diuerſas habitudincs.q̃rũ vna ẽ
babitudo vera. altera pꝛiuatio habitudinis. Mtum
ad cõſequentẽ intellectũ ſimilit᷑ differũt.licet nõ tan
tum. Hã pater dicit rõnẽ pꝛincipij ſolũ reſpectu filij
⁊ꝑ modũ gñationis. ſed innaſcibilis vniuerſalẽ di/
cit pꝛincipalitatẽ ſiue fontalem plenitudinẽ in ꝓdu
cendo.nõ tĩ quãtũ ad generationẽ ſed etiã qᷓ;tũ ad
ſpirationẽ. nõ tm̃ reſpectu filij ſed etiã reſpectu ſpiri
tufſancti.Et hoc patet.quia innaſcibilis dicit᷑ eo ꝙ
no generat᷑ nec generationẽ conſequit᷑.ergo in no/
minc innaſcibilis aufert᷑ ratio naſcendi ⁊ ꝓducẽdi.
⁊ ſi hoc.ponit᷑ ratio omnimode pꝛincipalitatis.⁊ iõ
d illud g& q; obijcitur q;

negatiue nõ dicit reſpectum ad pſonã. Et ꝙ, diclt p

omnis relatio dicit reſpectuʒ ad ꝑſonã.intelligit᷑ d

illa que dicit poſitionẽ. Scom autẽ ꝙ accipit᷑ qᷓtuʒ
ad cõſequentẽ intellectum. dicit reſpectũ ad vtrãch
ꝑſonam. Qð obijcit᷑ ꝙ nõ eſt vna comunis relatio.
dom ꝙ verũ eſt q;ẽtum ad pꝛincipalem intellectum.

tamen bñ poteſt eſſe q;tum ad coſequentẽ.vt alias

nomen dicat plenitugine reſpectu vtriuſq;.

illud qdð obijcitur ꝙ relatio dat ꝑſone exiſtere.dicen

qum ꝙ nõ quecunq;.ſed que eſt relatio perſonalis.
Que autẽ ſit illa.j.patebit.¶ Ad illud qð obijcitur
ꝙ in filio idẽ eſt naſcibilitas ⁊ filiatio.ergo ⁊c.dicen
dum ꝙ nõ ſequit᷑.quia non opponunt᷑ eodẽ genere

17

18

oppoſitionis.quia paternitas et filiatio opponunt᷑

relatiue.non ſic naſcibilitas ⁊ innaſcibilitas. immo
magis contradictoꝛie vel contrarie. ¶ Ad illud qd
obijcitur ꝙ pꝛimũ et pꝛincipiũ eſt idem. dicendũ ꝙ;
pꝛimũ dicitur dupliciter. aut ꝑ pꝛiuationẽ pꝛioꝛis.⁊
ſic pꝛimũ et pꝛincipium idem ſunt in re nõ ratione.
Alio mocdo pꝛimũ dicitur reſpectu ſecundi. ⁊ ſic pꝛi

19

mum ⁊ pꝛincipium idem ſunt re ⁊ ratione.⁊ ſic non

ſignificat᷑ pꝛimũ ꝑ hoc nomẽ innaſcibilis. impoꝛtat
em̃ pꝛimitatẽ ꝑ pꝛiuationẽ pꝛioꝛis.vt patet ex ipſa

7

nominis impoſitine.
Dreho ij. —
¶ Atrum innaſcibilitas ſit ꝓpꝛietas ſiue relatio perſo

ne patris.an paternitas.Et ꝙ ſit paternitas videt᷑.
quia illa eſt ꝓpꝛictas ꝑſonalis ꝑ quã ꝑſona ab om/
nibus ſeparatur.ſed talis eſt hec relatio paternitas.
ergo ⁊c. ee illa eſt ꝓpꝛietas ꝑſonalis ꝑ quã pſo/
na ꝓpꝛijſſime nominat᷑ et expꝛimitur.ſed ꝑſona pa/

20

trig ꝓpꝛijſſime expꝛimitur ꝑ paternitatem. ergo ⁊7.
Itẽ ſicut filiatio ſe habet ad filium.ſic paternitas

ad patrẽ.ſed filiatio eſt ꝑſonalis relatio ꝑſone filij.
ergo ⁊ paternitas patris. Res illa eſt ꝓpꝛietas ꝑſo

ne que dicit᷑ ꝑ modum poſitionis et ꝓpꝛie habitudi

nis.ſed inter oẽs relationes que dicunt᷑ de patre ſo/
la paternitas eſt talis. ergo ⁊c. ¶ Cdntra. pꝛietas
ſiue relatio ꝑſonalis dat eſſe ꝑpſone.ſed paternitas
nõ dat eſſe ꝑſone patris.quia nihil habet eſſe ex boc

ꝙ alteri dat eſſe.ſed ꝑſona patris dicit᷑ pater qꝛ alte

ri dat eſſe. ergo ⁊c̃.

ſ⸗ c. tem non intellecta ꝓpꝛietate
pſonali impoſſibile

intelligere ꝑſonã. ſed nõ in/

tellecta paternitate eſt intelligere habentẽ diuinita⸗

tem ⁊ innaſcibilitatẽ.ergo cum innaſcibilis ſit ꝓpꝛie
tas ꝑſone patris.ergo ⁊c̃. Item ꝓpꝛietas ꝑſonalis
debet dicere totũ eſſe ꝑſone.ſed paternitas non no/
minat ꝑſonã patris ᷣm omnẽ plenitudinẽ fecundi/
tatis et innaſcibilitatis. ergo ⁊c. Dañf.in

diuinis omnia ſunt vnũ pᷣter generationẽ.ingenera

tionem. ⁊ ꝓceſſionem. Conſtat ꝙ; nõ nominat om/

nes ꝓpꝛietates.ergo ſolum ꝑſonales.ergo ingenera

tio eſt ꝓpꝛietas ꝑſonalis.⁊ non niſi patris.ergo ⁊c.
. dicendũ ꝙ ſicut dicit cõmunis opinio.et ba/

betur ex vbis magiſtri ⁊ ſanctoꝝ ſcʒ laylarij ⁊ Au/

guſtini.paternitas eſt notio perſonalis patris.Ad

boc em̃ ꝙ aliqua relatio ſit pſonalis opoꝛtet ꝙ; di/

cat illius ꝑſone pꝛimã et ꝓpꝛiam babitudinẽ.et per
modũ poſitionis ⁊ cõpletionis.ſed cõſtat ꝙ innaſci
bilitas q;tum ad pꝛimuʒ intellectum non dicit poſi/
tionem.qtum ad conſequentẽ intellectum non di/
cit ſpecialem relationẽ ſed fontalem plenitudinem.
ſimiliter ſpiratio non dicit ꝗpꝛiam relationẽ.⁊ ideo
neceſſe eſt ꝙ paternitas dicat.vñ ⁊ rationes ad boc

ð 2 —

ipncteh
amg n
ſöckntl
niſen
tinduun
gaſeon
ſpaun
S
mid
ertnon
unpn
uchisit
zütgunn
Notcunag
Piinuhet
pcnp
unpran
Menst
AKipnoken
Poobitn
oledec
thleun
alggurg⸗
ſekllunch
tolrn
dtt
lißfein
Ptees
(Hknsn
oedug
Maliont
ſnerſchr
toigomn
llts rg
Pperinnat
(ltaten,
ſſinlitery
Mlnocto⸗
Pplgterrn
hniͤͦ
tpnrinn
mirnoeeſt
ſeigdegn
chcchhis
lwtdi
impec
hüienngn
nanmzi
gſuant
gſo ein

—

pungigii⸗
hunnttöfne
Pntmät
Ektimmt

ini

Nnsſe

vij
Eſtoment
i rtn
becfunun
rteitd
gueemi
stlnierſti
Ninct nn
n:Kin
nanidnd
ne un
nbibecdich
nsuintt
Ninlme
Nrghnii⸗
rbibenin

nnnſchittt

22 inducte concedende ſunt.

23 UAdiliudq

24 vt ſupꝛa oſtenſum eſt non eſt ꝓpꝛictas.

—
.

citur ꝙ; ꝓpꝛietas dat eſſe perſone.dicendum ꝙ illud
nõ eſt intelligendũ de eſſe ſimpliciter.ſed de eſſe ꝑſo/
nali.ſiue de eſſe diſtincto.⁊ ipſa paternitatis autoꝛi
tas in diuinis nõ accidit illi ypoſtaſi.quia dicit illiꝰ
perſone complementũ ratione cuius eſt hoc. Muis

ergo pater non habeat ex hoc ꝙ dat alteri eſſe.tamẽ

m e Ptn ex hoc eſſe perſonam diſtinctã.

patris ⁊c. Dicendum q intellectu plene appꝛeben/
dente ⁊ rationabiliter ꝓcedente non eſt intelligere
perſonam patris ſine paternitate.quia ſi intelligat
innaſcibilis.ita ; non aſſit paternitas. innaſcibilis
dicit pꝛiuationẽ.nec aliquid dicit circa patrẽ.qð nõ
dicat etiam circa eſſentiam.⁊ ideo nõ intelligitur vt
Apꝛietas perſonalis.nec eſt alia.et ideo nõ intelligi/

tur perſona patris vt diſtincta ſiue ypoſtaſis illa.

Mam pꝛietas innaſcibilitatis vt ꝓpꝛietas includit
Apꝛietates ⁊ relationes reſpectu kane ai 3
Ad illu
quod obijcitur ꝙ ꝓpꝛietas perſonalis dicit totũ eſſe
perſone.dicendũ ꝙ ſi dicatur totum eſſe.i.ꝑfectum.
completum.⁊ ꝓpꝛium.ſic habet veritatẽ.ſi autẽ in/
telligatur qꝙ dicit totum eſſe.i.omnẽ babitudinem.
ſic falſum eſt.quia nõ debet dicere omnẽ.ſed neceſſe

eſt ꝙ dicat vna determinatã.aut nullam Ain G
25 te diceret. ⁊ ita non enit notio perſonalis.
quod obijcitur de dam̃.dicendũ q; nõ enumerat om

nes ꝓpꝛietates perſonales m ꝙ perſonales.ſed in/

tendit relationes ſub illis compᷣhbendere.⁊ ſub gene
ratione dnas pſonales compᷣbendit. ſub ꝓceſſione
duas.vnã perſonalẽ.aliã nõ ꝑpſonalẽ.ſed in genera⸗

tione dicit ſolum innaſcibilitatem. que ꝓpꝛietas eſt
licet non ꝑſonaliis.
Aueſtio. iiij. d ,
¶ Vtrum impꝛoceſſibilitas ſit notio patris ſicut inna

ſcibilitas. Et ꝙ ſic videtur.quia ſicut pater differt a
filio per innaſcibilitatem.ita a ſpn‚ſancto per impꝛo
ceſſibilitatem. ergo ſicut innaſcibilitas eſt notio pa/

tris. ſimiliter videt᷑ impꝛoceſſibilitas. ¶ BGtẽ ſicut

nobilitas eſt patris non generari.ita eſt non ſpirari.

ergo ſi ꝓpter rationẽ nobilitatis eſt patris nõ gene⸗
rari.ita eſt nõ ſpirari.ergo ſi ꝓpter rationẽ nobilita/
tis ponitur innaſcibilitas eius notio. ſimiliter debʒ
poni impꝛoceſſibilitas. ¶ Nẽ ſicut generare ↄuenit
patri ꝑ boe ; innaſcibilis.ita ⁊ ſpirare ꝑ hoc qð eſt
impꝛocefſibilis ſiue inſpirabilis.ergo ſicut inaſcibi⸗

litas notio ẽ. quia nõ tm̃ dicit pꝛiuationẽ ſed etiam

poſitionẽ.ita videt᷑ impꝛoceſſibilitas.Si tu dicas
ꝙ impꝛoceſſibilitas clauditur ſub innaſcibilitate.
obijcitur.quia filio cõucnit impꝛoceſſibilitas.et ta/

men nunqᷓ innaſcibilitas.ergo eſt alia notio ſaltem

in filio. ergo ſaltem in eo debet eſſe notio. Si tu di⸗

₰„

ibi. ergo ſi dicitur impꝛoceſſibilitas de filio. videtur
ſonare renobilitate⸗Juxta loc querit᷑.cum pater cõ
municet alicui nupꝛoce ſbilirztẽ ſiue inſpirabilita⸗
tem.qre non ſimili
¶ Eontra. ſi impꝛoceſſibilitas ẽ notio.ergo notões
plures ſunt qᷓ quinq; qð eſt contra cõmunẽ opinio

nem. ¶ Itẽ ſi impꝛoceſſibilitas eſt notio. Aut boc ẽ·

quia ſimpliciter pꝛiuat eſſe ab aliquo. aut quia po/

nit ſpirationem. Si pꝛimo modo.nõ differt ab inna

d illud ergo qð obij⸗

obijcitur ꝙ eſt intelligere perſonam

Ad ills

pꝛoceſſibilitas poſſit dicere nobili

