dũ q; hoc pꝛincipiũ nõ eſt illud demõſtrato pꝛe ⁊ fi
lio rñderi ppᷣt duplłr. Pꝛimo ꝙ nõ poteſt dici boc et

21 ergo pꝛ eſt filiꝰ.

videtur dicere pꝛincipiuʒ dicetum de patre et filio
dicat notionẽ ↄmunẽ.ſimiliter męr̃ dicit vltimo ca.
dicit vnitatem notionis.⁊ pꝛincipium impoꝛtat
relationem.⁊ eſſentialiter non refertur. ido nec iſte

modus eſt adbuc omnino cõueniens. licet ſit aliſs

pꝛobabilior. Et ideo eſt quartus modus dicendi.
ꝙ hoc nomen pꝛincipiũ ſtat ꝓ notione.non tamen

in comꝑatione ad ſuppoſitũ.ſᷣ ad naturã ⁊ vim ſpi

ratiuãꝗ.⁊ vnũ ĩpoꝛtat vnitatẽ circa ipᷣm ſᷣm ꝙ ↄpetit
eiꝰ acceptõi.Et H̊ pʒ ſic. Cũ em̃ pꝛ ⁊ filiꝰ ſpirãt ſpm̃
ſanctũ inq;tũ vnꝰ deꝰimpꝛoceſnbilis.⁊ inqtũ vnus
deus fit in eis volũtatis vnitas.inqtũ impꝛoceſſibil
fit volũtatis vna fecũditas. ⁊ vna fecunditas dicat
vnitatẽ pꝛincipij.dm ꝙ ſine diſtinctõe ↄcedendũ ẽ

17 pꝛ et filiꝰ ſunt vnũ pꝛincipiũ ſpũſſcti. Et ad illud
qdð q̃nit᷑ quã vnitatẽ dicat hoc ꝙ eſt vnũ circa pᷣnci
piũ.ddm ꝙ cũ hoc nomẽ pꝛincipiũ de pluribꝰſim ul
dicat. nõ pᷣt ſtare ꝓ ꝑſona.⁊ cũ iteꝝ dicat reſtectum
ad ꝑſonã.nõ pᷣt ſtare 5 eẽntia. neceſſeẽ ꝙ ſtet pꝛo
ilius ſunt vnũ pꝛincipiũ. vnũ

notione.cñ g dẽ pꝛ et filius ſunt vnũ ꝑ u. v
dicit vnitatẽ notionis.in cõꝑatione tñ ad vnitatem
nature et vis ſpiratiuc. ſicut patebit in alio ꝓbleu/
dillud qð obijcit᷑ poſtmo

illud.qꝛ ꝑ regula nõ cadit diſtinctio niſi vbi eſt ex di
uerſis cauſis vnio.qm̃ igit᷑ vnio oimoda ẽ in cõione

pꝛincipij.ita ꝙ nõ multiplicet᷑.iõ nõ eſt ibi hoc ⁊ ill
19 Alit᷑ pt dici ꝙ cũ dꝛ hoc ⁊ illud.aut demonſtrat foꝛ/

mam. aut ſuppoſitũ.aut vtrũq;. Si foꝛmã falſa eſt.

Si ſuppoſitũ vel vtrũq;.vera ẽ rõne ſuppoſiti.et iõ
nõ ſequit᷑ ꝙ duo.qꝛ foꝛma nõ multiplicat᷑. Silr põt
⁊0 argui in hoc noie deus.¶ Ad duo ſequentia rũdent

qdã ꝙ hoc nomẽ brinehpiſ nõ pᷣt ſubijci.nec ad ipᷣm
pt fieri relatio.qꝛ tene

—⁵ —

nihil ẽ.qꝛ nõ pᷣt pdicari.⁊ iteꝝ inuẽtio dʒ hꝛe rõnẽ. et
nos videm?ꝙ p̃t fieri relatio.vt ſi dicat᷑. In pꝛinci⸗
pio erat verbum.in q̊ͥ pꝛincipio erat ſpus.qꝛ non in
alio erat ſᷣ in eodẽ. Etiã põt ſubijci. qꝛ ſi pꝛ eſt pꝛinci/

piñ ſpũſt. cti.a ſimplici ↄuerſa. pᷣncipiũ ſpũſcti eſt pꝛ.
Pꝛopt qð aliter rñdendũ ẽ qꝛ cũ dꝛ vnũ ꝛincipiũ.
vnũ dicit vnitatẽ notionis q̃ cõis ẽ duobꝰ.⁊ qꝛ vni

tatẽ dicit cõem.ido ẽ hic ↄñs.vnũ pꝛincipiũ ſpũſſcti

eſt filiꝰ ⁊ pꝛ. filiꝰẽ pꝛ.ſicut hic vnꝰdeus ẽ pꝛ ⁊ filius.
d vltimũ qdð obẽ aut vnũ qð eſt
pꝛẽ c. dm ꝙ qꝛ vnũ dicit cõem ſpirationeʒ vt eſt in
pluribꝰ.ido nõ ↄtingit diuidere aut vnũ qð eſt pat.

aut vnũ ꝙ nõ eſt pꝛ. vt ſi dicat᷑.om̃is hõ eſt aial. aut
aial qdð eſt albũ.aut aial qd nõ eſt albũ.neutrũ ẽ da/

ri. qꝛ aial cõiter ſtat ꝓ aiali albo ⁊ nõ albo.ita ; pꝛo

vtroq; ſimul reddit locutionẽ verã. Silr in ꝓpoſito
pꝛincipiũ ſtat ꝓ pꝛincipio qd eſt pꝛ ⁊ qʒ ẽ filius.⁊ iõ
nõ licet ibi diuidere ⁊ deſcendere.imo eſt ibi figura
dictionis ex mutatione ſuppoſitionis ⁊c̃. H
¶ ANtrũ ſint iſte ↄvccdende prẽ ⁊ filius ſunt vnus ſpira⸗

toꝛ vel ſunt idẽ pꝛincipiũ ſpũſſcti.Et q hec ſit conce

denda.ſunt vn⸗ ſpiratoꝛ.videt᷑.quia pꝛ ⁊ filius non

ſunt vnũ pꝛincipiũ niſi qꝛ ſpirant vnica ſpiratione.
Scñ hoc nomẽ ſpiratoꝛ impoꝛtet ipᷣam ſpirationem
pa.⁊ fiſunt vnꝰſpiratoꝛ. tẽ quia pꝛ ⁊ filius vni/
creatone ceant.nõ tm̃ dicunt vnũ pꝛincipiũ crea

adiectiue. Sʒ illud nihil eſt.
qꝛ nomẽ eſt ſubſtantiuũ. pᷣt ſubijci ⁊ pdicari.et ad

euʒ relatio fieri.Et ſi dicant ꝙ ad boc inuentũ ẽ.ill ratio. In concreti

—

ture ſed etiã vnus creatoꝛ. cñ ſily vnica ſpiratione

ſpirant. ſunt vnus ſpiratoꝛ. Wr ꝙ ſint idẽ pꝛinci/
pium videt᷑qꝛ vnitas nõ multiplicata facit idẽpti⸗

tatem oimodãa.ſed pater a filius ſunt vnũ pꝛincipi’ũ

ſpũſſcti. ita ꝙ vnitas pꝛincipij nullo mõ multiplica

⁷

tur. ſunt idẽ pꝛincipiũ. ¶ Itẽ hec eſt vera pẽ ⁊ filiꝰ
ſed idẽ impoꝛtat᷑ hoc nomie

eadẽ ſpiratione ſpirant

pꝛiucipiũ qd hoc noĩe ſpiratio.ᷓ ab equipollenti pzʒ

T filius ſunt idẽ pꝛincipiũ.
ſpirat equipollent. & ſicut vnus ſpiratoꝛ. g vnus et
qui ſpirat. ſed hec ẽ falſa vnus ſpirat. quia nõ vnus
ſed duo ſunt qͥ ſpirant. ⁊c̃. ¶ Itẽ ſpiratoꝛ impoꝛ⸗
tat ipſam ſpirationẽ in concretione ad ſuppoſitum.
aut ergo illud eſt eſſentia.aut pſona. Mon eſr. entia.

ergo perſona. ergo ſi pater ⁊ filius ſunt vnus ſpira/

o⸗. ſunt vna pſona vel ypoſtaſis. ¶Itẽ ꝙ n on ſit
concedendũ ꝙ ſint idem pꝛincipium videt᷑. Si em̃

Contra. ſpiratoꝛ ⁊ qui

ſunt idẽ pꝛincipiũ ſunt ide. ſed bec eſt falſa pater

⁊ filius ſunt idẽ.ergo et pꝛima eſt falſa. Oꝛ autẽ ſcqᷓ/
tur manifeſtũ eſt. bene ſequit᷑ ſunt idẽ animal. engo
id em. Oꝛ iterũ hec ſit falſa ſunt idẽ patet.quia
diſtincti. nõ ſunt idẽ. ¶ Iẽ boc ꝙ eſt idẽ eſt pno⸗
men relatiuũ.ergo cũ ꝓnomen certã deſignet perſo
nam. ⁊ relatiuũ ſit notans idemptitatẽ.in eo p quo
refert ſignificat idemptitatẽ in ſi uppoſito. ſe ed illu

nõ eſt eſſentia ſed ꝑſona.ergo ſiguificat ſint eadẽ

pſona.q cũ ſit falſum. reſtat ꝙ illa locutio ſit falſa.

E. dm ꝙ hec locutio pater ⁊ filius ſunt vnum
pꝛincipiũ ſpuſſancti ſimpliciter recipit᷑. bec autẽ pa

2

ter ⁊ filius ſunt vnus ſpiratoꝛ non recipit᷑⁊ bec ſi-
militer nõ admittitur. pater ⁊ filius ſunt idẽ pꝛinci/

pium.quis em̃ videant᷑ equipollere illi.non tamen

equipollent. Differẽti cm̃ modo in his locutionibꝰ
ſpirationis notio ſi ignificat᷑. Pꝛopter qd notanduʒ

ꝙ notio põt ſignifi
cretione vt ſi dieat᷑ pꝛincipiũ vcl ſpira
toꝛ. In ↄcretione autẽ ꝓvteſt ſignificari vel in com/

paratione ad ſubiectũ in rõne ſuppoſiti. vel in cõpa

ratione ad ſubiectũ in rone actiui.vel vtroq; modo
Significat᷑ ergo notio ſpirationis in cõcretione ad
ſubicctum in rõne ſuppoſiti ꝑ hoc nomen ſpiratoꝛ
qð eſt nomen verbale.⁊ quia ſuppoſitũ huius nois

eſt pſona. nõ vna pſona ſed duc. io dicimus duos
ſpiratoꝛes non vnu. Mec eſt ſimile de hoc qð eſt ce

atoꝛ.quia cum ſit nomen eſſentiale ſignificat in con
cretione ad ſubiectum quod eſt ſubſtantia. Et illud
eſt vnum in tribus.ſed notio ad perſonam que de ſe
multiplicatur non eſt vna in duabus. Significatur
etiam notio in comparatione ad ſubiectũ in ratio⸗
ne actiui.vt ꝑ hoc nomen pꝛincipium qð dicit oꝛigi
nem.⁊ quoniã ſubiectum agit ꝑ virtutẽ.⁊ virtus re
ſpicit naturam. cuʒ in patre ⁊ filio ſit vna natura et
vna virtus nõ multiplicata.per hoc nomen pꝛinci/
pium ſignificatur notio ſpirationis vt nullo modo
multiplicata.ideo dicimus pater et filius ſunt vnũ

pꝛincipium ſpirituſſancti. vt vnum dicat vnitatem

notionis. ⁊ vis ſpiratiue. et nature in ſpirantibus.
NHinc eſt ꝙ pater non dicit plura pꝛincipia liect plu
res habeat notiones.quia non habet diuerſas vi⸗

res et naturas.Significatur etiam in comparatio⸗

ne ad ſubiectum vt in ratione ſuppoſiti et actiui.cũ

dicit idem pꝛincipiũ. qim̃ ꝓnomen idẽ qð certã deſi⸗
derat ꝑſonq ſignificare.reſpicit ſuppoſitum ⁊ pꝛinci

znificari dupliciter. ſc in abſtractõne
vel in concretione. In abſtractione vt ſi dicatur ſpi

22

pium ſicut dictũ eſt.reſpicit ipᷣm vt actiuũ. ⁊ qñ ſup etiã babet vnũ ſuppoſitũ.⁊ ipᷣm eſt ſubſtantia.pat
poſitũ nõ eſt idẽ nec vnũ.ideo bec ẽ falſa pꝛ ⁊ filus eñm̃ nõ creat tanq; Paiũ ſubiectũ.ſcd ipᷣa ſubſtantia
ſunt idẽ pꝛincipium. NHec igit᷑ eſt vera pater ⁊ filus viuina que vnica eſt.ſed ſuppoſitũ ſpirationis non
ſunt vnn pꝛincipiũ. bec autẽ eſt falſa ſunt vnus ſpi · ppt eſſe ſubſtantia ſed ꝑſona. ideo nõ dicit᷑ ꝙ pater
ratoꝛ. Hec iterũ falſa.ſunt idẽ ꝛinegiß ſblſct ⁊ filius vnus ſnr ghinueoꝛ G Aaillaſ qð obijcitur 25 14
25 ⁊ ratio boꝝ oim patet ex pᷣdictis..A illud h widemptitas eſt vnitas non multiplicata. vom ꝙ L
obijcit᷑ pꝛimo ꝙ ſint vnũ pꝛincipin.quia vnica ſpi / illud nõ ſufficit.niſi ſit talis vnitas ꝙ nõ multiplice
ratione ſpirant. dm ꝙ bec nõ eſt tota rõ.ſed bec eſt tur nec compatiat᷑ ſecum pluralitatẽ ſuppoſitoꝛum
tota rõ. q; vnica ſpiratione. ⁊ vnica virtute.⁊ in vni quam excludit ydemptitas.⁊ quia vnitas pꝛincipij)
tate nature ſpirant eundẽ.⁊ pꝛincipium boc mõ im compatit᷑ pluralitatem perſonarũ.ideo patet illud.
poꝛtat illã notionẽ.⁊ ideo ſunt vnũ pꝛincipiũ.NHon Ad illud qð obijcit᷑ q eadem ſpiratione ſpirant. 26
ſic añt ſignificat᷑ illa notio ꝑ hoc nomẽ ſpiratoꝛ qʒ ẽ dm ꝙ non ſequit᷑ ex hoc ꝙ ſint vnꝰ ſpiratoꝛ.q;uis
nomẽ verbale ⁊ deſcendit a verbo qð cõcernit n⸗ em̃ eadẽ ſit notio.tamen ſuppoſitũ nõ eſt ilem. Et
poſitũ ꝑſonale. Spiratoꝛ em̃ dẽ ille qui ſpirat.⁊ ile cum dicit᷑ idẽ pꝛincipiũ.notat᷑ ydẽptitas in vtroq;.
24 eſt pſona. ¶ Ad illud qd obijcit᷑ de creatione iã ptʒ Cũ dicit᷑ eadẽ ſpiratione.notat᷑ ydẽptitas in altero
By.quia creatio non tm̃ habet vna virtute fieri.ſel ideo hec nõ ſequit᷑ ex illa.nec vna infert aliã.
Niſt. xxx. de hijs que pꝛopꝛie ⁊ tempoꝛaliter dicunt᷑ de deo.
AVnt em̃ quedã que ex tꝑe de deo dicunt᷑. Supꝛa egit męr̃ de relatiuis q̃ cõueniunt deo ꝓpꝛie ⁊ eterna

liter. Hic agit de his que cõueniunt deo ꝓpꝛie ⁊ tpaliter. Et hʒ hec ꝑs duas. In pꝛima mgf agit de re
latiuis qᷓ er tꝑe de deo dicunt᷑. In ſca de his q̃ pluribus ꝑſonis cõueniunt. ſed tñ appꝛopꝛiari pñt.
vt ſimilis ⁊ equalis.j.diſt. xxxj.pꝛeterea cõſiderari opoꝛtet.cũ tres ꝑſe- one. ¶Pꝛima ꝑs bʒ qtuoꝛ ꝑtes. In pꝛi
ma ofdit aliqua noia dici de deo er tꝑe exemplificans de pluribus. In ſecunda qꝛ exemplũ videbat᷑ incoue/
niens de hoc noie dñs.opponit ⁊ ſolnit.ibi.Sʒ hic aliqͥs diceret ꝙ nõ ex tꝑe. In tercia vᷣo quia dictũ videba
tur falſum ꝙ aliqͥd ex tꝑe diceret᷑ de deo.⁊ ideo mouet ⁊ ſoluit dubiũ.ibi.quõ 5 obtinebimꝰ nihil ᷣm accidẽs
In qrta vo ex pᷣdeterminatõe ſoluit quoddã dubiũ in pᷣcedentibꝰqſitũ.ibi. Nic pᷣt ſolui q ſuꝑius ꝓpoſita.
9 eatoꝛ dñs ⁊c̃.

M ANidetur ꝙ mgr fallte ¶ Oſtendit aliqua nomia dici de deo ex tꝑe ponens di xxx
dicat iſta noia deo ex exempla. a. “ Æℛ„* n
tpe couenire. quia do AVnt em̃ quedã q̃ ex tꝑe de deo dicunt᷑.eiq; tẽ S
1 mnih ve viat Woe . poꝛaliter cõueniũt ſine ſui mutatõe.⁊ relattue ſenenu
in deo ab cterno. cr-accidit creatuꝛis. vt creatoꝛ. dñs.refugiũ.datũ vel do a rirint
go ⁊c. Itẽ dñs vt di/¶ natũ ⁊ hmõi.De his Augꝰ. in.v.li.de tri.ait. Creatoꝛ Aug. nint
cit Ambꝛo.eſt nomẽ relatiue dr ad creaturã ſicut dñs ad ſeruũ.Itẽ nõ ali— iici.
nature. ſi natura eſt quẽ moueat ꝙ ſpũſſanctꝰcũ ſit coeternus patri ⁊ filio. “M Ngi
Lemna G dorminin, vr tñ aliqd ex tpe velun hocipm qs donaiii dinimmus. zunn
toꝛ obijcit. qꝛ non d Hã ſempiterne ſpũſſancteſt donũ.tpaliter aũt dona=⸗n heſtnen
lectoꝛ qꝛ actu legit. ſ tum.Et ſi dñs nõ dr niſi cũ habere incipit ſeruũ.etiam nne⸗

quia abilis ẽ ad legen iſta appellatio relatiua ex tꝑe eſt deo. Non em̃ ſempi/
dum. ſᷣ deus abilis ẽ terna creatura ẽ.cuiꝰille dñs ẽ.g̊ dñm eſſe ñ ſempinriu· ier⸗
ad creãdũ. c. Jux· habet.ne cogamur etiã creaturã ſempiternã dicere.gee.·

eledre ille ſempiterne nõ dñaret᷑.niſi etiã iſta ſempiterne fa⸗
coͤnotatione et vnde Mularet᷑. Sicut autẽ nõ põt eſſe ſeruus qui non habet

bñt rõnẽ cõnotandi. dũñm. ſic nec dñs qui nõ habet ſeruu.
cñ diuina eſſentia ſit ¶MQpponit cõtra exempla de hoc noie dñs.ꝙ nõ ex
pᷣncipale ſignificatũ. tue ſit dñs.qꝛ eſt dñs tꝑis qð nõ eſt ex tte. b

H'. dᷣm ꝙ quis di· ¶ Sed hic aliqs dicet ꝙ nõ ex tꝑe cõpetit deo hec appel

uina ceſſentia non ha- Iatio ã dicit᷑ dñs.auia nõ eſt tm dñs rerũ toe
beat vwerepern d lario dvici vfe aula nocſt imñ one rerd aucerthe te dnnnn
creaturã. tñ cõtingit Perunt.ſed etis illius rei que non cepit ex tꝑe.i.ipſius ſnp i
eaʒ intelligere ⁊ ſigni ”MM . Khnn
ſicare ꝑ modũ reſpe- “ e r
ctus.nec tñ intellectus ẽ vanꝰ ꝓpt᷑ ̊ ꝙ totã rõnẽ reſpectꝰrealis ponit in creatura. OQm̃ hmõi noia dicũt
reſpectũ a rnonunt Fuis ponaut eẽntieiõ dicunt᷑ ̃m exigentiã illiꝰreſpectꝰ. J9do itelligẽdũ ꝙ q̃dã dicũt iſa
reſpectũ ſolũ.vt dñs.q̃dã effectũ vt creatoꝛ ⁊ iuſtꝰ.⁊ vtraq; ſũt ſub duplici dꝛia.qꝛ aut ipoꝛtãt reſpectũ ad rẽ titian
pñ̃tẽ. aut ad rem futurã.ſiue ad rẽ in actu vel babitu. Pꝛimo mõ qꝛ ponũt creaturã in actu dicunt᷑ ſolũ cum ſtiedte
ceatura incipit.ſcdo mõ ab eterno. Scm ̊g ſi dñs ⁊ creatoꝛ ipoꝛtãt reſpectũ in actu ab eterno ñ pñt dici. Ufin
Si autẽ in habitu pñt.Cñ vſus cõis accipit bmõi noĩa vt cõnotãt in actu.⁊ iõ dicit Aug.ea dici cũ tꝑe.Qð neinetn
ergo dicit boetius intelligendũ ꝙ eſt poteſtas coercendi ſubditos habitos ſed non babendos. Quog dicit ſaneni
Ambꝛo.patet ꝙ nõ cogit. quia q́;uis imponat᷑ nature.tñ imponit᷑ a ꝓpꝛietate nature vt dicit reſpectum ad he ⸗

creaturas.⁊ ideo connotat quid creatũ.⁊ ſic patent oia.qꝛ ratio connotandi eſt modus ſigniſicandi.

ſurſn⸗ l n⸗ 4

üca
lttin
iſhii
hnmn

i
u
uun

Aug.

.
d etpis qð non cepit exthe. nin nõ erat ante tps q; in⸗ b Topis qd non c
cberet. Ettdeo nõ cepit eſſe dũs ex tpe. Ad qð dici fartber viaet B5
pot. qꝛ licet nõ ceperit ex tpe dñs eſſe tpis. cepit tamẽ ſal ernepaieet che
elſe dñs tpis. q; non ſemp fuit t̃s,. ? ipſius hois exte atle m niſtmrat tpc-.
cepit eſſe dñs. De hoc Aug.in eodẽ li.cõtinue ita ait. ⸗ om̃e tale cepit in t.
Quiſquis extiterit qui eternũ deuʒ ſolũ dicat.tꝑa vo poꝛe ⁊c̃. Si tu des in⸗
nõ eſſe eterna ꝓpter vanietatẽ mutabilitatẽ. tñ ĩa ſtantiamn in ppetuis.
tꝑa nõ in tpe eſſe cepiſſe.quia nõ erat tpᷣus anteqᷓ; tpa obicit nibu mag.
inciperent.et ideo nõ in tpꝑe acciderit deo vt dñs eſſet. nahie een .
quia ipſoꝝ tpm dñs erat.que vtiq; nõ in tꝑe eſſe cepbe c. Itẽ ſi tᷣus no?æꝝ

c

dinem oñdit
pᷣt deus dici q

ante nõ diceba
tur ſine ſui mu/
tatione vt nũ/
mus dẽ pᷣciũ.

Oꝛ deꝰ dĩ refu

giũ relatiue et
ex tꝑe ſinc ſui
mutatione.

Oꝛ pr dicit᷑ re
latiue.

runt.quid reſpondebit de homine qᷣ in tꝑe factus eſt.
cuiꝰ vtiq; dñs nõ erat anteqᷓ; eſſet? Certe vt dñs hoĩs

eſſet ex tꝑe accidit deo.⁊ vt oĩs amoueat᷑ cõtrouerſia.

certe vt tuus dñs eſſet vel meus qui modo eẽ cepimꝰ.

ex tempoꝛe habuu6+t.. .
¶ Mouet dubiũ ⁊ ſoluit quõ aliqᷣd ex tempoꝛe dicat᷑
de deo. c

Qauõ g obtinebimnihil ſm accidens dici de deo. niſi

qꝛ ip̃ᷣivus nature nihil accidit quo mutet᷑.vt ea ſint acci

dentia relatiua q̃ cum aliq̃ mutatione reꝝ de qbus di

cunt᷑ accidũt.ſicut amicus relatiue dr̃. Non em amicꝰ
eẽ incipit.niſi cũ amare ceꝑit.Fit g̊ aliq̃ mutatio volũ
tatis vt amicus dicat᷑. Nũmꝰ vo cuʒ dr pciũ.relatiue
dr̃.nec tñ mutatꝰ ẽ cũ eſſe ceperit pᷣciũ.nec cũ dr pignꝰ

2 hmõi. (Si Snũmus pᷣt nulla ſui mutatione totiẽs

dici relatiue.vt neq; cũ incipit dici.neq; cũ deſinit. ali⸗

qd in eius natura vel foꝛma qᷓ nümus ẽ mutatõis fiat.
Into facilius de illa incõmutabili dei ſba debemꝰacci⸗
pere ꝙ ita dicat᷑ relatiue aliqͥd ad creaturã. vel q́;uis

tꝑaliter incipiat dici.non tñ ipſi ſe dei accidiſſe aliqᷣd

intelligat᷑. ſ illi creature ad qu dr q̃liter etiã refugiũ

noſtꝝ dr. Refugiũ em̃ noſtꝝ dr deus relatiue.ad nos

eñ̃ refert᷑.⁊ tüc refugiũ noſtꝝ fit cũ ad eũ refugimus.
Nundqd tũc fit aliqd in eiꝰnatura qð anteq; refugere/
mus ad eũ nõ erat: In nobis fit aliq̃ mutatio. qad

eũ refugiendo efficimur melioꝛes. In illo autẽ nulla.

Sic ⁊ pat noſter eſſe incipit.cũ ꝑ eius gratiã regenera

mur.qui dedit nobis poteſtatẽ filios dei fieri. Subſtã

tia ergo noſtra mutat᷑ m melius cũ filij eius efficeimur.
Similit ⁊ ille pat noſter eſſe incipit.ſ nulla ſue cõomu⸗
tatione ſbᷣe. O ergo tꝑaliter dici incipit dñs.quod an

tea nõ dicebat᷑. manifeſtũ eſt relatiue dici. non tñ ſᷣm

Summatim pᷣ
dictoꝝ intelli/
gẽtis pſtringit.

abſolutũ.s pdicat oꝛdinẽ ad alten. oꝛdo aũt reſpicit diſpõnẽ oꝛdinatonꝝ. Quedã igitu

vtruq; ẽ in potẽtia. ⁊ tũc rlatio introducit᷑ ꝑ mutationẽ factã in vtroq;.Quedã ſunt
ntũ ẽ de ſe in actu ẽ. alteꝝn in potẽtia. ſicut pʒ de e nd ẽ actu albus.actu
tendit ſilitudo. ⁊ iõ altero de nõ albo facto albo fit pfecta ſi

H accidens dei ꝙ aliquid ei acciderit. ſed plane m acci/
dens eius ad qðò dici aliqͥd deus incipit relatiue. Ex

his apte oſtendit᷑.ꝙ quedã de deo tpaliter dicunt᷑ re/
latiue ad creaturas ſine mutatione deitatis. ᷣ nõ ſine

incepit in tꝑe. cepꝛit
extra tpᷣs.& fuit tᷣus
extra om̃e tpᷣs.R.di 2
ccndũ.qꝙ qᷓ;tũ ad pũn’gs

ptinet.qꝛ de initio tẽ/

poꝛis debet dici in ſc/

cundo. differt incipe

ex tꝑe.⁊ in tꝑe.⁊ cum
tpꝑe.Quia ex dicit oꝛ⸗
dinẽ.⁊ ita pſupponit
tpᷣs tanq́; anterius.?
ido nihil cepit ex tpe
niſi qd ſeq̃t ts. In
tpe dicit tpis exiſten-
tiam.ſ̊ tpᷣs nõ fuit in
ſui initio cũ ſit ſucceſ⸗
ſiuũ. ideoq; ſunt cq̃⸗
lis duratõnis.cũ tpe
nõ ceperũt.nec ex tꝑe
nec in tꝑe.ſ cũ tꝑe.i.
cũ tps cepit.Si q̃ras

quõ tp̃s cepit. bꝛeui᷑
dom q nullo pᷣdicto⸗

rum modoꝝ. ſʒ cepit
in ſui pncipio.⁊ ideo
nõ cepit extra tẽpus.
¶ Ad illud qd obẽ q
tꝑe mẽſurat᷑ tpale.
dʒ.qꝙ tꝑale qdð extol-

lit᷑ a tpe. mẽſurat᷑ ꝛi

cipit a tꝑe. ſed illuc

nõ extollit qð incipit

cũ tꝑe.⁊ rõ pᷣdictaẽ.

c¶¶ Mumus vo cum
dicit᷑ pᷣciũ ⁊c. Nidet᷑
falſe dicere ꝙ nümus
mutat?ꝰ nõ ẽ cũ cepit
eſſe pᷣciũ.qꝛ eſſe pᷣciũ
eſt accidens nümi. et

moõo ineſt ⁊ pꝛius non

inerat.g̈ nũmus mu⸗
tatus eſt.Reꝰ. dom.q;
relatio nõ pᷣdicat q̃d
r ſũt oꝛdinabilia ita ꝙ

oꝛdinabilia ita ꝙ altez
vn hy ꝓpꝛietatẽ ᷣm quã at
ilitudo. Hõ opoꝛtet ꝙ relatio ſp inducat muta-

tionẽ in vtroq; extremoꝝ ꝓpt ſui coꝛruptionẽ vel defectionẽ. ſufficit ꝙ in altero. Et rõ viſa cẽ.qꝛ reſpicit du⸗

plex extremũ. Et
pignꝰ.vel pᷣciũ.v
crat in ctu. ex ꝑte illius qð erat in p

vnũ pßt eſſe de ſe in actu. altero cxñte i potẽtia. ſicut ĩi nũmo q eſt in ptãte
arra. ᷣm mutationẽ factã in ipᷣo. Nec aduenit nũmo aliqd abſolutũ.ſᷣ oꝛcdo q ex ꝑte nũmi
otentia fit in actu.⁊ ideo mutat᷑ illud nõ mutato

n ptãte poſidetis ꝙ; fit

.

4 b ¶ Accidens eſt in

creatura. Obijcit. cũ
rlatio ẽ creature ad
creatoꝛem. videt᷑ boc
falſum.qꝛ cõtingit re
intelligi accidente re⸗
moto. Fſi relatio ad
creatoꝛẽ accidit crea/
ture. illo remoto co
tingit rẽ creatam in/
telligi circũſcripto re
ſpectu ad creatoꝛem.
¶ Stẽ ſi relatio qᷓ cre
atura refert᷑ ad crea-
toꝛem ẽ accidens. cñ
ills ſic creatũ refert᷑.
⁊ita ꝑ accidens.⁊ ſic
de alio. ⁊ ita eſt abire

in infinitũ.Reꝰ.dom.

ꝙ creatura qẽtũ ad eẽ
pꝛimũ eſſentialiter de
pendet.⁊ talis relatio
q̃ expꝛimit illã depen
dentiã nõ ẽ creature
accidẽtalis ̊ magis
eſſentialis. Mtũ aũt
ad eſſe ſcᷣm ſiue ad
bene eẽ depẽdet eſſen
tialiter.qꝛ illud bene
elſer accidentale eſt. iõ
5 Alud nõ vi⸗
fert ſimplicitatẽ.ideo

.
. . WM.

4.2

mutatione creature.? ita accidens eſt in creatura nõ g
in creatoꝛc.⁊ appellatio qᷓ creatura dr relatiue ad crea
toꝛem relatiua eſt. ⁊ relationẽ notat que eſt in ipᷣa crea

tura. Appellatio vero illa qua creatoꝛ relatiue dicitur·
ad creaturã.relatiua quidẽ eſt. nullã notat relationẽ —

Soluit dubiũ queſitũ diſ.xviij.ibi.poſt hoc querit
vtꝝ ſpũs ſanctus ad ſeipᷣm referat᷑.Et eſt queſtio vtꝝ
ſpuſſanctdieat᷑ datũ relatiue ad ſe cũ ipe detſe. d
Nic põt ſolui queſtio ſupius ꝓpoſita.vbi querebatux
cũ ſpũſſanctꝰdicat᷑ donũ ⁊ datũ vel donatũ.viꝝ eadẽ
rõne vtrũq; nomẽ cõueniat.Qõð autẽ datur refert᷑ ad
eũ qui dat ⁊ ad illũ cui dat᷑.⁊ cũ ſpũſſanctus det ſeiᷣm
vtrũ ad ſeipᷣm relatiue dicat᷑ cũ dicit᷑ dari vel donari.
¶ Cui queſtioni rũdẽtes.dicimꝰ ſpmſanctũ dici datũ
vel donatũ relatiue ⁊ ad dantẽ ⁊ ad illũ cui dat᷑.dans
autẽ ſiue donatoꝛ eſt pr̃ cũ filio ⁊ ſpũſancto nec tñ diid e
mus ſpm̃ſanctũ referri ad ſe.ſᷣ appellatio dati vel do⸗
nati refert᷑ ad dantẽ ⁊ ad recipientẽ.quia nõ põt aliqd
dici datũ niſi ab aliquo ⁊ alicui detur. Cũ aũt ſpũſſan
ctus dari a ſe vel datus a ſe dicit᷑. relatiue quidẽ dicit᷑
ad illũ cui datur.⁊ eſt appellatio relatiua.⁊ in illo cui
datur mutatio fit non in date.

.

lalis relatio m accidens dicit vt flliatio öm ꝙ dicit adoptionẽ. t detali intelligt Au,

dillud qd obẽ ꝙ relatio relatione alia refert᷑ aliqᷓ volunt dicere ꝙ creatura ſeipſa refert tamẽ
eſſe dm.qꝛ nulla creatura eſt ſua relatio.cũ nõ ſit ſumme ſimplex.imo hocipᷣm qð refert᷑ au⸗

dm ꝙ ſicut relatiua referunt᷑ ꝓpꝛie q̃ dicũt rẽ ſubſtratã cũ reſpectu.ipᷣe autẽ relatio/

nes ſiue reſpectus nõ referunt. imo magis alia referunt. qꝛ nõ ſunt entia ſed entium. Sic in ꝓpoſito dᷣm
ipe relationes ꝑ ſe nõ referunt᷑.ſed cũ ſubſtantijs.ita ꝙ vnũ cũ alio ⁊ ꝑ aliud.ideo nõ eſt vltra querere aliud

—

q referunt᷑. e ¶ Mec tñ dicimꝰ ſpm̃ſanctũ referri ad ſe. Cõtra.videt᷑ poſſe referri ad ſe.q; ſpũſſãct⸗ ẽ donũ.
wnũ refert ad donantẽ. ⁊ ie eſt donãs. neceſſario ↄcludit᷑ qd ſc Tad ſc. R'ꝰ. dom 4 B nomé ſpiis dicit
relationẽ ſᷣm eſſe.⁊ ideo quia relatione ßm eſſe nibil refert᷑ ad ſeipᷣm ſᷣm idẽ.nullo mõ ſi pũſſanctus inq;tum
ſpũñs ad ſe refert᷑.ſed donũ nõ tm̃ impoꝛtat relationẽ ſᷣm eſſe.vtputa cũ dicit autoꝛitatẽ in dante. ſed etiã m
modũ dicendi.vt qñ dicit largitatẽ ⁊ Poteſatan in donante. ⁊ quia taliter poteſt ſm modũ intelligendi com

parari ad ſe datũ inquantũ datũ dici
tur ad ſpiritumſanctũ non autem ſpi

0

diſtinctione tria querunt᷑. Pꝛimo vtrũ ali
quid dicatur de deo ex tempoꝛe. Secundo

BDintelligentiam eoꝝ que dicuntur in hac
—
dato ꝙ ſic. querit᷑ vtrum ea que dicunt᷑ de deo ex tẽ⸗

ad ſe. inꝗtũ dans nõ.ideo cõcedit ꝙ appellatio dati vel donati ſequi/
rituſſanctus. ”
p̃deſtinatus.ergo⁊ tempoꝛale poterit dici deetemo.
Contra. Omne tempoꝛale eſt creatum.ſed deus
eſt incrcatus. hoꝛum eſt ſumma diſtantia. ſed illo⸗
rum inter que eſt ſumma diſtantia vnum nõ pꝛedi-
¶ Item omne tempoꝛaleẽ

poꝛe dicantur ꝑ ſe vel per accidens. Lercio vtrũ di caturn de altero. ergo ⁊c̃
cantur m ſubſtantiã an m relationẽ. mutabile ⁊ variabile.ſed omne illud de quo pꝛedi⸗/

¶ Mꝛ aliqua dicant᷑ de deo ex tempoꝛe oſtenditur ſic.
Mon eſt dominus niſi babeat ſeruũ ſicut dicit Au/

4

eterno ſeruũ.ergo ex

ni reſpondet paſſiota g fin ſimul. ſe
ergo aliquid creatur.ſe

guſtinus.ſed deus dicitur dominus ⁊ nõ habuit ab

Aueſtio. j. catur mutabile. circa ipᷣm eſt mutabile. cum it̃ de?
non ſit mutabilis ⁊ variabilis.patet ⁊c. ee⸗ n ni⸗
odpꝛedica

bil cternum eſt ex tempoꝛe.ſed omne qu
. . buit tur de deo eſt deus. ⁊ ita eternum. ergo nibil eßo⸗
tempoꝛc. ergo ec. 4 Desaerio⸗ teſt dici ex tempoꝛe. ¶ Gtẽ omne qð eſt aliquid ex
screat. tempoꝛc.incipit eſſe aliquid quod non erat pꝛius.⁊

non creatur aliquid niſi ex omne tale eſt mutabile. ergo nihil tale eſt in deo. e/

tempoꝛe. ergo nõ creat niſi ex tẽpoꝛe.ergo ⁊c. tẽ go ⁊c. Si dicas ꝙ nõ pᷣdicatur aliquid de deo er tem

nulli conuenit eſſe bominẽ ni .
bumanũ habet pꝛincipium.ſed deo conuenit cẽ bo/

2

ĩ ex tempoꝛe.eo ꝙ eſſe poꝛe p̃dicatione per eſſentiã vel inherentiã.ſed per
cauſam que non ponit aliquid in deo ſed in effectu.

minem. ergo ex tempoꝛe. ¶ Item ſicut ſe habet ten Contra. cum dicitur deus eſt creatoꝛ.boc dicitur ex

poꝛale ad tempoꝛale.ita eternum ad eternum. ergo
mutata ꝓpoꝛtione ſicut ſe hadet eternũ ad tempoꝛa
le.ita tempoꝛalc ad eternum.ſed eternum ſic ſe ba
bet ꝙ dicitur de tempoꝛali.vt cum dicit᷑ petrus eſt

Pꝛobatio. Omne quod dicit᷑ de aliquo per cauſam.
de alio dicit per eſſentiã vel inberenti. ſed creatoꝛ
te nullo alio a deo dicit᷑.nec ꝑ eſſentiã nec per inbe⸗

tempoꝛe. ⁊ nõ per cauſam. ergo reſponſio illa nulla.

Gtmm
ſküfnn
leensſn
ign
6⸗(end
lcgefti
usetvni⸗
Dticeone
rrrifn
onO
Gtemetu
oconklit
mtſat ghn
ſim
ſhontnutat
mumi
lceliror
endis⸗
öime
Vnnmäcdck
lincenmn
Nhencteckd
iurehettusd⸗
goneOna
ſnumnor
utnttenpe
ſttonusp
Cpftmon
rcnhenot
ewoutin
Fonaufagn
itrnd

Wyentdpr
aianl
gesebir

ſirn
ſſoezmnda⸗
Ppciatt de
cmun o⸗
lunbe. ſe⸗
toröcke
iſecd
miſeutcke
atbcore
Gtomi
Aepmnopne
hemwgai⸗

ſarn

=☛
=

naben

imwnott⸗

hrnienitnd
n Aüpe
nictnanni
ehwiſi
nopiinani:
une

4
Di.
ä”s

kentiam. & *&*. em qð dicit᷑ de alio ꝑ cauſam po

teſt inferꝛi ꝑ modũ habitudinis cauſalis.vt dies eſt

ſol lucens ſuꝑ terꝛã.̊ dies eſt a ſole.& ſi ꝑ cãm deus
eſt qeatoꝛ. pani ratone deus a creatura vel econuer/
ſo. ¶ Nem 3Pae ſolum per cãm nõ eſt idem il/
li de quo pᷣdicat᷑ ſed cum dicit᷑ deus creat. actio dei ẽ
deus. ergo nõ pᷣdicat᷑ ꝑ cãam. ¶ Item cum dicit᷑ de
dominꝰ.dñs nõ dicit aliq genus cauſe.⁊ tamẽ dici/
tur de deo. ̊ pᷣdicta reſpõſio nõ eſt ſufficiens.¶ .

7 dom q aliquid dici ex temꝑe eſt dupſr.aut qꝛ ipſum

8

9

eſt temꝑale.aut qꝛ dicit rĩſpectũ ad temꝑale. Primo
modo nibil pᷣdicat᷑ de deo ꝑ eſſentiam vel ꝑ inheren/
tiam.ſicut ꝓbant quatuoꝛ rationes ad hoc inducte.
bdicat᷑ tamẽ ꝑ cãm.vt ſi dicat᷑ deus eſt homo.et boc
nõ ponit mutatõnem vel eſſe tꝑale circa deum ſ cir/
ca creaturã.Alio modo dicit᷑ aliquid ex tꝑe eo ꝙ de
ratõne ſui nomis dicit comꝑationẽ ad aliquid tem/
Foaler dñs ⁊ creatoꝛ.̊ tamẽ de ſua pꝛincipali ſig/
icatõne impoꝛtat eſſentiam.nam dominꝰ im poꝛtat
dominiñ qð eſt ptas cobercendi ſubditos.⁊ hec ẽ di
uina eẽntia.Similiter creatoꝛ impoꝛtat diuin ã acti⸗
onem que eſt diuina eſſentia.vtrũq; tamẽ ſignificat
in reſpectu ad creaturã.⁊ ita cõnotat creatum ⁊ tem
poꝛale.Qm̃ ergo qð implicat in ſe cõtingẽs ⁊ neceſ⸗
ſarium denomiat᷑ totum cõtingẽs.ſimiliter qð eter⸗
num ⁊ temꝑale totum denomiat᷑ tꝑale. ꝓpter natu/

ram totius copulati.qð ponit vtraq; ptem.⁊ falſifi-

cat᷑ ꝓ vtraq; parte ⁊ ꝓ altera.hinc eſt ꝙ talia dicun/
tur ex temꝑe nõ ratõne pꝛincipalis ſignificati ſed ra
tionc ↄnotati in creatura.⁊ per boc patent quatuor
argumenta ſequentia.Concedendũ eſt em̃ ꝙ; nõ om
ne qð ex temꝑe dicit᷑ de deo dicit᷑ ꝑ cãm.ſed vel dici/
tur ꝑ cqm. vel ꝑ vnionem.vel ꝑ quãdam compatio/
nem ad tempꝑale. ſic patent omnia. A illuc er⸗
go qð obijcit᷑ ꝙ tpale eſt creatum et mutabile.dom
ꝙ loquit᷑ de tpali pꝛimo modo.⁊ hoc nõ dicit᷑ de deo
niſi ꝑ cãm vel vnionem. ¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ oẽ
qð pdicat᷑ de deo eſt eternum. ddm ꝙ; bec eſt duplex.
qꝛ eternum põt teneri adiectiue vel ſubſtantiuc. Si

adicctiue. ſic falſa eſt Aliquid em̃ pᷣdicat᷑ de deo cuiꝰ

tis. ſicut hic. creatio eſt deus.⁊ deꝰeſt eternus. crez

duratio nõ eſt eterna. Si ſubſtantiue.vera eſt. ⁊ ſic ẽ
ſenſus. Om̃e qð pᷣdicat᷑ de deo eſt aliqͥd eternũ. NMec
tamẽ ſequit᷑ eſt eternum.imo eſt ibi fallacia acciden

tio eſt eterna.ita in pᷣdicta.Aliquid em̃ qð eſt etnuʒ
ratiõe pꝛincipalis ſignificati.i.qᷣ eſt aliquid eternũ.
ratõne ↄnotati dicit᷑ tꝑalc. Ad illud qdð obijcit. ꝙ
illud qʒð eſt ex tpe incipit aliqd eſe. dom ꝙ illud nõ
eſt in deo ꝓpter mutatonem aliquam factam in ipſo.
in creatura.x illud teterminatum eſt ſupꝛa diſtin/

ctione. viij.
Scdo querit᷑ vtrum que dicunt᷑ de deo ex tpe. dican
tur per ſe vel ꝑ accidens. Et ꝙ m accidens oſtendit᷑

boc modo.Aug.v.de trini.⁊ babet᷑ in litera.q domi/

nus eſſet bois ex tꝑe accidit ei. ¶ Gtem bocipᷣm vi⸗

det᷑ ratõne.qꝛ om̃e qdð adeſt ⁊ abeſt pᷣter eius de quo

dicit᷑ coꝛruptõnem.pᷣdicat᷑ ̃m accidens.bec eſt ꝑ ſe
nota. ſed om̃ia bec que tꝑaliter dicuntur de deo ſunt
bmõi. c. ¶ Item qð pᷣdicat᷑ ꝑ ſe de aliquo ſemper
ineſt illi. S ab oppoſitis qd pdicat᷑ de aliquo.et nõ ſſ
ineſt. pdicat᷑ nõ ꝑ ſe. p accidens ſ talia ſunt bꝰ moi
Item om̃e qð pᷣdicat᷑ de aliquo. aut

nomia. g ⁊c.

nus.g tc.

XXX
—

eſt cõuertibile cum ſubiecto. aut de ratione ſubiecti.
aut pᷣdicat᷑ ꝑ accidens.ſed hꝰmõi nomia nec ſunt de
ratone dei.nec ↄuertibilia.vt patet de hoc noie domi

dicit de deo. ¶ Item oñdit᷑ ratiõe.qꝛ in quocũq; eſt
ponere accidens eſt ponere ↄpoſitõem. ⁊ ꝑ ↄſequẽs
varietatem. ſ̊ neutrum eſt in deo.ergo ⁊c. em
ome ꝑ accidens reducit᷑ ad ꝑ ſe.ſᷣ reductio eſt poſte/
rioꝛis ad pꝛius.nõ ecõuerſo.deus autẽ nõ babet pꝛiꝰ
nec ſimpliciter nec ᷣm quid. nihil de deo dicik bm
accidens.
ſe. de altero p accidens. pfectioꝛi modo dicit᷑ de eo
quo dicit᷑ ꝑ ſe.ſed quicqᷣd dicit᷑ de deo dicit᷑ ꝑfectiſſi-
me.g nibil dicit᷑ de deo ᷣm accidens.er o hmõi noĩa

nõ dicunt᷑ de deo ꝑ accidens.ꝑ ſe. . dOm q di

ontra. Aug.v.de trini. nihil m accñs

Item om̃e qdð dicit᷑ de duobꝰ.ᷣ vno r

10

ci ᷣm accidens eſt tripliciter. Tno modo accidẽs di
citur ꝑ oppoſitum ad ſubſtantiaʒ.⁊ ſic dicit᷑ accidẽs

Aꝓpꝛietas alij inherẽs que nõ eſt de rei eſſentia. et hoc
quidem modo nihil dicit᷑ de deo ſᷣin accidẽs ſicut di
cit Aug.eo ꝙ hoc modo accidẽs ponit ↄpoſitõnem
⁊ varietatem in eo de quo dicit᷑. Blo modo dici vᷣm
accidens eſt ꝑ Foſitoe ad pꝑ ſe.⁊ ſic dicit᷑ pᷣm acci⸗
dens. aut qð dici
es diſgregat.aut ꝑ aliquid cui eſt qdʒmodo idẽ.q̃dã

ꝑ aliud in eſſentia.vt ſi dicat᷑ pari

modo diuerſum.vtputa cum dicit᷑ de ſuꝑioꝛi ꝑ infe-

rius.vt figura habet tres.vel de inferioꝛi ꝑ ſuperius.

vt yſocheles habet tres.hoc modo nõ eſt aliqͥd dici

de deo m accidens. Hoc em̃ dici ꝑ accidens ponit ĩ
aliquo poſterioꝛitatem ⁊ imꝑfectiõeʒz ſicut oſtendũt

ratõnes ad hoc inducte.deus aũt nihil habet impfe

cte. nihil habet ab alio qd ſit oino aliud.nec a ſuperi

oꝛi vel inferioꝛi.qꝛ bec nõ cadũt in deo. Lercio mo
do dici ßm accidens cſt ꝑ oppoſitõnem ad neceſſari⸗
um. vt illud dicat᷑ accidere qð neceſſario nõ ineſt. et

boc modo bmõi dicunt᷑ de deo ſᷣm accidens.qꝛ non
dicunt᷑ de ipſo neceſſario.ſed dicunt᷑ de ipſo ꝑ ſe.qͥa

ꝑ compꝑatõeʒ ad creaturã. Compatio aũt ad creatu-

ram ꝑ ſe eſt.qꝛ deus eſt ſua actio.ſed tamẽ quia deus
agit ꝑ voluntatẽ que nõ ſemꝑ nec de neceſſitate con
iuncta eſt actui.ideo nõ neceffaria.⁊ q;'tum ad ̊ ca-
dit ibi ratio dicendi ᷣm accidens. Vñ hic modus di

cendi ꝑ accñs opponit᷑ ꝑ ſe in creaturis ratone eius

ꝙ ad dici per ſe ſequit᷑ neccſſarium in creaturis. In
deo autẽ nõ.qm̃ idem ſeipſo facit ⁊ voluntarie facit.
⁊ ideo in deo nõ habet oppoſitõnem ad ꝑ ſe. Ratio/

nes ergo oſtendẽtes ꝙ; nõ dicunt᷑ de deo vᷣm accidẽs

pcedut m pꝛimam ⁊ ſecundam acceptõnem.

luacagan nõ neceſſario nec ſemꝑ conuenit.
dm ꝙ iſta diffinitio eſt accidentis ᷣm qð adeſſe eſt
. inherentiam ſed ſic non ↄuenit deo vt viſum eſt.
ſolum creaturis. Vñ patet illud.ꝗ — qð ob/
ijcitur de ꝑ ſe.dᷣm ꝙ loquit᷑ de ꝑ ſe in creatuns. Ad
per ſe em̃ in creaturis ſequitur neceſſarium.ſed non

ſic in .
m ea que ſic dicuntur de deo ex temꝑe. dicãtur

E ſubſtantiam an ᷣm relatõnem que ſit vera rela-

generat.ita ſeipᷣo creat.tñ qᷓuis ſeipſo generet. gene
ratio ⁊ paternitas dicitur vere in ipſo ᷣm relatòem.

ergo pari ratõne uis ſeipſo creet ⁊ dominet᷑. tamẽ

rE

AQ autem obijcit ꝙ eſſe tominũ accidit.ſic in/i i

dillud qd obijcit᷑ ꝙ abſunt pᷣter coꝛruptõnem. I2

15

tio. Et ꝙ m relatiõez videt᷑ ̊ mõ. Sicut pr̃ ſeipſo

q ſunt ad alterum dicunt᷑ realiter relatiue. ¶ Ztem

bmõi nomia aut pure dicunt diuinã ſubſtantiã.aut

ſupaddunt aliquem reſpectum. Si pure diuinã ſub

¶ Item ofmis relatio dicit aliguam dependentiam

4

ſtantiã dicũt.ſed ſubſtantia eſt eterna ⁊ ab eterno.g
dicunt᷑ de deo ab eterno qð falſum eſt. ergo ſuperad/
dunt aliquem reſpectum.ergo relationem. Si dicas
qꝙ non addunt reſpectum ᷣm rem ſed m modum.
Contra. aut illi modo reſpõdet aliquid in re.aut ni⸗/

hil. Si aliquid in re. ergo realiteꝛ dicunt᷑ relatiue. Si

nibil. ergo falſus eſt modus intelligendi.⁊ inconue/
niens modus dicendi. ¶ Item ſunt quedam relati/
ua m eſſe.quedam vᷣm dici.Sed in relatiuis ſᷣm di⸗
ci eſt modus reſpectus.in relatiuis pᷣm eſſe eſt veri/
tas reſpectus.ſed ſeruus ⁊ dñs ſunt relatiua ſᷣm eẽ.
ergo vtrũq; impoꝛtat reſpectum.nõ tm̃ pᷣm moduʒ.
ſeð etiam ym rem.g ⁊c. ¶ Item vominiũ dictum de
deo ita bene dicit ſuꝑppoſitiõez ſicut dictum de crea/
tura.illa igitur ſuꝑpoſitio.aut ponitur in deo.aut in
creatura. Mon in creatura ↄſtat.qꝛ tũc idem ſibi ſu/
perponeret᷑.ergo ponit᷑ in deo.ergo ſuꝑpoſitio ẽ ve/
re relatio g ac. Gebn cum dico deus creat. hic no⸗
tatur duplex reſpectus.ſcʒ cauſe ad effectum.⁊ econ
uerſo. Aut g vterq; eſt in creatura. aut vterq; i deo.
aut vnus in deo.alter in creatura.Conſtat ꝙ impoſ/
ſibile eſt vtruq; eſſe in deo.qꝛ deus nõ eſt effectꝰ ⁊ ſi⸗

militer in creatura.quia creatura nõ eſt ſui cã.ergo

neceſſe eſt ꝙ alt᷑ ſit in deo. ergo ⁊c. ¶ Item cuz dico
deus creat.deus veriſſime eſt cã.⁊ ſi vera ratio cauſe
ponit veram relationem. bmõi noia dicta de deo po
nunt veram relationẽ. ¶ Contra. Dyo. In cauſali
bus ⁊ cauſis nõ recipimus recipꝛocatiõe.ergo cum
deus ſit cã ꝑfectiſſima creature.nõ refert ad creatu/
ram. quis ecòuerſo creatura referat᷑ ad ipᷣm. ¶ Itẽ
pꝓhs dicit ꝙ ſcientia ſᷣm rem refert᷑ ad ſcibile.ſed nõ

ↄuertit᷑ ergo ſi minoꝛ eſt dependentia dei ad creatu/

ram q; ſcibilis a ſcntin crgo null in eo eſt rela
1io. 0 tem ratone videt᷑.qꝛ bmõi noiĩa ſi vicũt rela
tionem circa deum. aut illa eſt pure diuina eſſentia.

aut aliquid ſuꝑadditum. Si pure dei eſſentia. & eter

num quid. ergo reſpectus hmõi nominũ eſt eternꝰ.
ergo de neceſſitate dicunt᷑ ab eterno. Si auteʒ dicũt
aliquid ſuꝑadditum. in deo eſt aliqua compoſitõ.

vel ſaltem oꝛdinem et habitudinem ad illud reſpe
ctu cuiꝰdicit᷑.ſed deus nõ oꝛdinat᷑ nec terminat᷑.er/
go nihil de deo dicit᷑ relatiue reſpectu crezture.
NRE. Ad boc intelligendum eit ſciendũ. ꝙ dici ßm
rlatõnem duplji eſt. aut ᷣm rem. aut ſm modũ.Re

alis autem relatio tripler eſt. Alioñ em̃ fundat᷑ ſuꝑ
Apꝛietatem accidentalez. vt ſimilitudo in duplici al

bedine. Aliqñ ſuꝑ dependentiaʒ eſſentialem. ſicut re
ſpectus vel relatio materie ad foꝛmã. Mam ſicut di
cit phᷣus.materia hocipᷣm qð eſt. ad alterum eſt.Ali

quando ſuper oꝛiginem naturalem. ſicnt effectus ad
Hiſinctio.xxxj. De ſigniſicatõne relatiuoꝝ que ↄmuniter ⁊ eternaliter de deo dicuntur.-t

ſimilis ⁊ equalis.

—

ma determinat eoꝝ ſignificat

cauſatn. filij ad patrem. Dꝛima relatio nõ pot eſſe

in deo.quia in deo nulla eſt ꝓpꝛietas accidẽtalis.Se
cunda nõ põt eſſe in eo.quia nulla in deo eſt depẽdẽ
tia. Lercia eſt in deo ſed nõ reſpectu creature ſed re/
ſpectu ꝑſone.hec em̃ nõ dicit compatõeʒ nec depen⸗
dentie inclinatõnem ſicut pꝛima ⁊ ſecũda ſed ponit
diſtinctöõnem ⁊ oꝛdinem.⁊ qm̃ vere vna ꝑſona oꝛdi⸗
natur ad aliã ⁊ habitudinez habet.⁊ alio modo pᷣm

rem ſe habet ad vnã qᷓ; ad aliam.ideo bec relatio eſt

in ꝑpſona reſpectu ꝑſone nõ reſpectu creature. Nam
