pbat. plus veritatis nõ hʒ.nõ hʒ plus magnitudis. Plus aũt veritatjnõ hʒ.qð ve

nnõ eſt. Hon eſt aũt veriꝰ vna ꝑſona qᷓ alia.vel due q;; vna. vel tres ſimul

04

32 el Eum de dicat tti ᷓ; ſingula. Non & plusveritatis habet vnd qᷓ; alia.vł
nus. nõ tñ dz dici tr· due q; vna. vel tres ſimul q; ſingula.Sic ̊ ⁊ ipſa tri⸗
plex. Aidetur dice nitas nõ eſt maiꝰ aliqͥd qᷓ; vnaqueq; ibi ꝑſona. ſᷣ tam

donoꝝ vel dictoꝝ. ef⸗

3

re ↄtra illud qðᷣ dicik

Sap̃.vij. O ſpũs ſa/

piẽtie eſt multiplex.gS

duplex. vel qdruplex.
c. Item yſid. dicit
q; trinitas eſt multi/
plex ⁊ nũerabil. Iteʒ
rõne videt᷑.qꝛ pann
vnus in ſuba duplica
tus duplex dr. tripli/
catꝰtriplex.g ſi vna ẽ
ſuba in trib? ypoſtaſi/

bus. videt᷑ triplicari i
eis ⁊ triplex dici.Re.
dom ꝙ diſtinctio per⸗

ſonaꝝ nõ põt ſignifi/

cari ꝑ additõeʒ termi

ni nuerabilis ad hoc

nomẽ deꝰ.niſi h?nois

trinꝰ.qdð ſpeãliter ad

H inuentũ eſt. vt ſigni
ficet pluralitatẽ ĩ ſup

poſitis cũ vnitate foꝛ

me. Quia b nomẽ
triplex dicit diſtictio⸗

nem ſimplr in termio

Oe

cui addit᷑.vel q;tũ ad
foꝛaʒ.vel q;tũ ad ꝑtiũ
multiplicatõeʒ. ⁊ qꝛ i
deo nõ cadit multipli
catio.nec qᷓ;tũ ad foꝛ⸗
mam.nec q;ẽtum adp
tes.ideo nullo mõ pᷣt
dici triplex. Oꝛ ergo
obijcitur ꝙ dẽ multi⸗
plex. dom ꝙ iſtud eſt
dictũ cauſaliter. quia
multoꝝ.⁊ qꝛ varioꝛũ

magnũ q; ſingula. Non em̃ ibi maioꝛ eſt q̃ verioꝛ non
eſt. vbi ipſa veritas eſt magnitudo.Ecce mõ ↄuenien⸗
ti ⁊ rõne catholica oſtenſuʒ eſt.quõ indifferens ſit ma⸗
gnitudo triũ ꝑſonaꝝ.quia nec vna maioꝛ eſt alia.nec
due vna.nec tres ſimul maius aliquid q; ſingula.

3 (Æ deus noͤ eſt dicendtriplex vel multiplex ſed tri

nus. p—
Pꝛeterea cũ deus dicat᷑ trinꝰ.nõ tñ debet dici triplex. c
Ibi em̃ non eſt triplicitas.vbi ſumma eſt vnitas.⁊ in⸗
Adiſfferens equalitas. Vñ Auguſt. in li.vj. de trini.ait.
Mon qm̃ deus trinitas eſt.ideo triplex putandus eſt.
alioquin minoꝛ eſſet pater ſolꝰ.vel filius ſolꝰ.qᷓ; ſimul
pater ⁊ filius. Cum itaq; tantꝰeſt pater ſolus.vel ſolꝰ
filius.vel ſolus ſpũſſanctꝰ.quantꝰeſt ſimul pater ⁊ fi ⸗
lius⁊ ſpũſſanctꝰ.nullo modo triplex dicendꝰeſt deus.
Mon em pater cuʒ filio ⁊ ſpirituſancto maioꝛ deus eſt
q́; ſinguli eoꝝ.qꝛ nõ eſt quo creſcat illa ꝑfectio. Perfe⸗
ccus aũt eſt ⁊ pater ⁊ filiꝰ: ſpũſſanctus.⁊ ꝑfectus dici
tur deꝰſingulus eoꝛũ.Et ideo trinitas potiꝰqᷓ; triplex

Aug.

dic debbe.
E pluralitas nõ eſt ita in rebus coꝛpoꝛeis vt ĩ tri⸗

In rebus em̃ coꝛpoꝛeis nõ tantũ eſtvna quantũ tres dð
ſimul.⁊ plus ſunt due q; vna res.In trinitate vo ſum⸗
ma tantũ eſt vna ꝑſona quantũ tres ſimul.⁊ tantum
ſunt due.quantũ vna.et in ſe infinite ſunt.qꝛ nõ eſt fi⸗
nis magnitudinis eaꝝ.Ac ꝑ hoc aperit᷑ qð ſuperiꝰ di/⸗
ctum eſt.quõ ſingula ſunt in ſingulis.⁊ omia in ſingu
lis.⁊ ſingula in omibus.⁊ om̃ia in omibus.⁊ vnuz in
om̃ibus eſt.⁊ vnũ omia.Ecce iam oſtendimꝰſufficien
ter. qualiter in trinitate aliqua ꝑſona aliam non ſuꝑet
magnitudiiin.

=

fectiuũ eſt pᷣncipiũ in qᷣbus ẽ vera diuerſitas. nõ ſic ĩpſonis. Et qdð dicit yſis.impꝛopᷣe dictũ eſt ⁊ exponẽdũ ẽ.

Ad illuq qdð idem pannꝰdẽ multiplex.dðm
um nec foꝛme. igeo non põt dici triplex. d
plus ſunt due qᷓ; vna. Nidet᷑ em̃ inſtãtia.qꝛ ig

rũ eſt. ̊ tñ m alias HHH qꝛ in deo nõ eſt alietas ꝑti
4 n rebꝰem̃ coꝛpoꝛeis. AHidet᷑ male dicere ꝙ in rebꝰ coꝛpoꝛeis

7

is cñ ferꝛo nõ eſt maiꝰ qᷓ; fern ꝑ ſe.ſiue lux cũ aere.Si dicas ꝙ

—

nõ ſunt coꝛpa. obijcit᷑ ꝙ coꝛpꝰgloꝛificatũ ſil eſt cũ nõ gloꝛificato.⁊ tantũ locũ occupat nõ gloꝛificatũ ꝑ ſe quã

tum cũ gloꝛioſo.&̊ nõ ſunt mai

.qꝛ coꝛpꝰmaiꝰmaioꝛẽ occupat locũ.R.dðᷣm ꝙ; Aug.loquit᷑ de reb coꝛpoꝛeis

7„

quaꝝ ꝗᷓlibet ẽ coꝛpꝰ.ſ̊ ignis in ferꝛo.lux in aere.nõ eſt coꝛpꝰ.ſj ꝓpꝛietas rgi reteres notandũ ꝙ; Aug.nõ

accipit ibi maiꝰextenſiue. ſᷣ accipit plꝰ ꝙᷓtũ ad veritatẽ exñtie vel eſſentie.cum em̃ non ſit ſumma venitas
qualibet re. plus eſt de veritate exiſtentie in duabus rebꝰqᷓ in vna.quis nõ ſit ibi plus de latitudine diſtatie.

₰

diuis ſit dr̃ia

ibi totalitas.ſ non eſt

totalitas.¶ Iteʒ hocipᷣm oſtendit᷑ ratõne.quia vbi

ſiue extenſiue magnitudinis.vel capacitatis ↄtentiue ꝛẽ7.

tettrũ ſit ponere totũ vle. Cercio vtrũ in diui
nis pſonis ſit Painclbiß materiale. Quarto vtruʒ in
m numew. AQuchio.. e
¶ Oꝛ ſt poncre totalitatem integritatis.videt᷑ x Au⸗
guſti. pꝛimo. ⁊ babet᷑ in litera. Lota trinitas eſt ĩ ſin/
gulis pſonis.ergo aut eſt ibi implicatio falſi. aut eſt

m em̃ non ſit ſumma veritas in

Dintelligẽtiã huiꝰ ꝑtis q̃tuoꝛ q̃runt᷑. Pꝛio quãtitas.ibi totalitas ⁊ integritas. Sʒ in r ig eſt
vtruʒz in diuis ſit ponere totũ inteãle. Scoo quãtitas vᷣtu. ſaltẽ m illaʒ ⁊ integritas. Item

vbi plalitas.ibi integritas.qꝛ ois pluralitas conſtat

go in deo eſt integritas. Si dicas ꝙ illa pluralitas ñ
integratur.quia nihil plus eſt in tribꝰ ꝙ in vno.eꝛgo

⁊ eque plene credit.qui credit vnũ ſolu eſſe ſuppoſi/
tum.ſicut qui credit tres eſſe ꝑſonas. Sʒ hoc alſuz

ibi implicatio falſi. ergo eſt ibi cut qui cedit tres eſt. oc falſuz
eſt. ergo ⁊c. ¶ Item ſi aliquid eſt equale alicui. codẽ

ex vnitatibus.ſed in deo eſt pluralitas.qꝛ trinitas.er

ſi tãtũ eſt in tribus quantũ eſt in vna. tantũ credit

At
ais⸗
zns.
6fe
s
i
e
Nitiof
ͤn
wwän
ftne⸗
oe
Pult
ſbrn
loc

n

du

ngutcha⸗
ginn,⸗
rni

54 bile.⁊ ita nec totũ.

e

* 8
4

addito adhuc erit eqle. ergo ſi aliquid ẽ totñ ad ali
huc erit totũ.ſᷣ̊ tres eſt totũ ad

quid.eodẽ addito 2
vnũñ. ergo tres ꝑſone ad vnã ꝑſonam. ¶ Item om̃e
qð pᷣdicat de aliquibꝰſimul.⁊ de nullo ꝑ ſe.eſt totum
integrũ ad illa.iſtud ↄſtat ⁊ nõ hʒ inſtantias.ſᷣ trini/
tas pᷣqiœt᷑ de tribꝰ ꝑſonis ſimul ⁊ de nulla ꝑ ſe.ergo
⁊c. ¶ Item om̃e qd remouet᷑ ab aliq differt ab illo.
genere.vel ſpẽ.vel numero.vel eſt totũ ad illud.ſᷣ tri
nitas remouet᷑ a patre.qꝛ pater non eſt trinitas.nec
differt
bꝛo.in li.de trini. In diuinis nullam ponimus tota⸗
litatem.qꝛ nõ eſt ibi quantitas nec numerꝰ. ¶ Itez

—

ratõne videt᷑.qꝛ om̃e integrũ eſt ↄpoſitum ex parti ·
bus.ſed deus eſt ſumme ſimplex.ergo in do nulla eſt
totalitas nec integritas.ergo ⁊c. ¶ Item omnis ps

ſub ratõne ꝑtis habet eſſe impfectum reſpectu toti/

n89.q ex aliquibꝰoĩno ꝑfectis nõ reſultat tercium.er

go cum in diuinis nihil imꝑfectõnis ſit ppynendum.
nõ eſt ibi ꝑs. a relatiuis nec totum. ¶ Item omne
cotũ eſt maius ſua ꝑte. ſ vbi infinitas ibi nõ eſt ma/
ius ⁊ minꝰ.ergo nec totalitas.ſed in diuinis ẽ infini⸗
tas. ergo. ¶ Item om̃e totum eſt reſolubile. vcel õm
rem.vel ſm intellectũ.⁊ om̃e reſolubile eſt coꝛrupti/
bile. cum in deo ſit nihil coꝛruptibile. nõ erit reſolu
NR.totũ ſiue totalitas vno mõ
dicit᷑ abſolute.⁊ ſic totũ ideʒ eſt qð ꝑfectũ. Alio mõ
dicit᷑ totũ ꝑ ↄpationẽ ad ꝑtem.⁊ ſic dr̃ totum qð bʒ

ptem ⁊ ꝑtem ſiue ꝑtes. Pꝛimo mõ bñ eſt ponere to/

„

talitatẽ in deo.ſcdo nõ. Hec etiã ꝑtialitatẽ. Mõ tota

lictatcʒ. quia aufert ſimplicitatem. Hon ptialitatem.
. ua tollit

ollit pe ffa Htuin gme tollit cqlitatem
ummã. ¶ Ad ülud q obijcit de Aug. qui dicit ꝗ

55 tota trinitas ⁊c. dm ꝙ totũ accipit p ꝑfecto.vel to
tum ibi accipit᷑ pꝛiuatine.qꝛ pꝛiuat hoc qð eſt eẽ par
tem ex ꝑtem. Uñ tantũ valet tota eſſentia. quantuʒ
valet nò bñs partẽ

tra vel intra.¶/A d ſe
aundo obijcit. ꝙ eſt ibi quãtitas virtut. dom q; quã⸗

itas virtutis ſtat cij ſumma ſimplicitate. iõ abſtra⸗

bit a totalitate ⁊ integritate. OQAd illud qð obijcit᷑.
ꝙ vbi ꝑluralitas. ibi ⁊ẽ. dom q pluralitas in creatu⸗
ns duo dictt. dicit em aliquoꝝ diſtinctões. ⁊ ex ipſis
vniꝰ multiplicatõnis oↄſtitutõez. Pꝛimum quidẽ re⸗
perit᷑ in diuinis.qꝛ ibi eſt diſtinctõ vere. Scom non.
qꝛ vbi ↄſtitutio ẽ ibi ↄſtituentia minꝰ hñt qᷓ; totũ q8

pſtitunt. ⁊ ita eſſentiali differũt ab inuicem. In diui

nis aũt nõ ſic. qꝛ cum pꝛ hẽat totã eſſentiã nõ ꝑtem.
nõ põt min ?habere.nec eſſentialr differꝛe.et iõ dʒᷣm

ꝙ in diuinis repenit᷑ pluralitas rõne diſtinctõis. Sʒ

pluralitas erat totũ rõne ↄſtitutõnis.? boc nõ eſt

2 „ „

in diuinis.ideo nõ ſequit᷑ ꝙ ſit ibi totalitas.eſi tñ na

ture vnitas.⁊ ꝑſonaꝝ pluralitas.⁊ tantũ eſt in vni⸗
tate.quantũ in pluralitate.ſᷣ nõ tot modis. Sʒ qꝛ fi⸗
des nõ tantũ eſt reſpectu eſſentie vel magnitudinis.
h etiã modi eſſendi.patet qdð obijcit᷑.q no tm̃ credit
qui credit vnã pſonaʒ. quantũ qͥ credit plures.Ex hᷣ

patent ſequentia.qꝛ vnũ eſt ꝑs triũ ſᷣm ꝙ dicit vnita

tem. ⁊ tria trinitatẽ. Sj cum addit᷑ boc nomẽ perſo/
na. diſtrabit᷑ ⁊ nõ manet illa rõ vnitatis.idco nec ra-
tio ꝑcialitatis.¶¶ Ad illud qað obijcit᷑.ꝙ om̃e qð pꝛe

37 dicat᷑ ſimul 2 ve nullo ⁊c.Et ad ſequẽs.oẽ qdð remo⸗

uetur ⁊c. dᷣm ꝙ hoc nõ ſolũ ↄuenit totalitati reſpe⸗
Kccu ꝑtis. etiã pluralitati reſpectu vnitatis.que qᷓ;
uis nõ teneat ratõeʒ ꝑi ꝓpter diminutiõeʒ ⁊ imperfe

ccionẽ. tenet tñ rõnem vnitatis ꝓpter pꝛincipiũ ⁊ vdi

leꝛc.vel ſpẽ.vel numero.& ⁊c.¶ Cõtra.am

Ad illud qð ſe-

XINX

ſtinctionẽ. vñ &; totũ remoueat᷑ a ꝑtibus ⁊ nõ diffe⸗
rat.hoc nõ eſt rone ↄſtitutõnis pꝛincipaliter.ſed rati
once diſtinctiõis.⁊ qm̃ in diuina pluralitate quis nõ

ſit vni? maioꝛis ↄſtitutio.qꝛ tñ eſt ibi diſtinccio. ideo

ſic remouet᷑⁊ ſic pᷣdicat᷑ ſicut totũ in creaturis.

„

¶ AUtrum in diuinis ſit ponere totuʒ vniuerſale. Et ꝙ
ſic videt᷑

ꝑ Dam̃.qui dicit.ꝙ in diuinis cõmune eſt.
vt ſubſtantia. Particulare. vt anthonius F ſi eſt ibi

cõmune et pticulare. ergo vniuerſale.quia ꝑticulari

non reſpondet aliud ↄmune qᷓ vniuerſale. ¶ Item
Hoein videt᷑ ꝑ diſtinctonem vniuerſalis ⁊ pticula/
ris. Aniuerſale em̃ eſt qdð pᷣdicatur de pluribus. par/
ticulare de vno ſolo.ſed has rationes eſt inuenire in
ditinis. ergo ⁊c. ¶ Item om̃e qð eſt in plus ⁊ ẽ vni/
uocum. eſt vniuerſale ad illa reſpectu quoꝛum eſt in
plus.ſed eſſentia ſiue ſubſtãtia eſt in plus qᷓ; ꝑſona.

⁊ in plus vniuocum.qd dicit vnam naturã reꝑtam

in illis im ydemptitatem. ergo ⁊c.¶ Item in diui⸗
nis eſt coĩcabile ⁊ incõmunicabile. aut ergo eodem.
aut alio ⁊ alio. NHon eodem.qꝛ illud nõ eſt intelligi⸗
bile ꝙ ex esdem veniat ↄmunitas Apꝛietas.conue
nientia ⁊ differentia perſonalis. ꝙ alio ⁊ alio. ergo ſi
alio eſt coiĩcabile.alio incõmunicabile.g cum cõmu/
nicabile ſit ratõne eius quo eſt.incoicabile rõne eius
q8 A u eſt ⁊ qd eſt in diuinis ſunt ꝑ differenti-/
am.ſed vbi hec ſunt ꝑ diſferentiaʒ ibi vniuerſale
⁊ ꝑticulare.ergo ⁊c. ¶ Gtem quanto aliquid ſimpli⸗
cius tanto vniuerſaliꝰ.ſed diuina eſſentia eſt ſimpli

ciſſima. ibi eſt maxima ratio vniuerſalis.Con/

tra. Boeti? dicit.ꝙ nec eſt vniuerſale nec particula/

rc. ¶ Item hocipᷣm videt᷑ rõne.qꝛ vbicunq; eſt vni

nerſale ibi eſt vna foꝛma multiplicabilis vel multi/
plicata. in cuiꝰrei ſignum. om̃e qð ſignificat vniuer/
vel natura multiplicabilis.nec multiplicata.nec re
cipit ſignũvniuerſale.vt dicat᷑ oĩs de?. ⁊c.
vbi eſt ꝑticulare.ibi eſt foꝛma vel natura.vt h ⁊ nũc.
ͤ diuina natura ſiue in ſe ſiue in ypoſtaſibꝰnõ eſt hic
⁊ nũc.ſed ſemg ⁊ vbiq;. nec in ſe nec in vpoſtaſibꝰẽ
ibi ꝑticulare. Item vbi eſt pticulare ⁊ vniuerſale.
vniuerſale eſt ſimpliciꝰ ꝑticulari. ergo cuʒ in deo nõ
ſit ſimplicioꝛ eſſentia q́; ꝑſona.quia in pſona nulluʒ
eſt acedens.nullum pꝛincipium cõſtitutiuum.ergo
⁊c̃. ¶ Item om̃is natura in qua eſt vniuerſale par
ticulare eſt in genere determinato.⁊ om̃is talis eſt li
mitata. cum diuina natura ſit infinita. patet ⁊c̃.
R'. Ad pᷣ̃dictoꝝ intelligentiã eſt notandũ.qꝙ cum
ſides nr̃a ponat trinitatẽ ⁊ vnitatẽ in diuinis.neceſ⸗
ſe ponit ↄuenientiã⁊ diſtinctõcʒ. ⁊ qꝛ ↄuenientia nõ
eſt niſi in cdicabili a pluribus ⁊ ↄmuni.diſtinctõ au/
tem nõ eſt niſi in ꝓpꝛio ⁊ incõmunicabili.neceſſario ĩ
diuinis ponit᷑ ratio coĩs ⁊ ꝓpꝛij.coicabilis ⁊ incoĩca/
bilis. Sʒ cũ in deo ⁊ in creaturis ſit diſtinctio ſi uppo

ſali põt addi om̃i vniuerſali.ſ ĩ deo nõ eſt vna foꝛma

ſitoꝝ. aliter eſt in deo ꝙᷓ; in ceaturis. Diſtinctio eni,ʒ

ſuppoſitoꝝ maioꝛ eſt ꝙᷓ diſtinctio accidẽtalis. Ande
uis innoteſcat g accidentia. tñ nõ fit ꝑ accidentia.
Accidentebus circũſcriptis. adbuc eſt intelligere

ſuppoſita differꝛe.⁊ cum non fiat ꝑ accidentia conſe

quentia.opoꝛtet ꝙ fiat ab oꝛigine vel oꝛiginali hain⸗
õ diſfert ab altero
quia emanat ab eo (Idem em̃ a ſe emanare nõ po
teſt) talis diſtinctio ſuppoſitoꝛum eſt in deo.ſed boc
nõ poteſt eſſe in ceatura. ſcʒ diſtinttio ſolũ per oꝛi⸗

38

Ti.
ginem. nam nulla creatura põt alteri totam fuam eſ
ſentiaz dare. Si ergo dat ptem. neceſſe eſt ꝙ alia dif⸗
ferentia ſit ibi qᷓ oꝛginis. ideo eſt differẽtia ab oꝛi/
ginali pꝛincipio. Hec aute no eſt foꝛma in ſe. quia di⸗
cit qd coĩcabile. Hec materia in ſe. quia dicit qd in/
diſtinctum. & boc facit foꝛma vt adueniẽs materie.
QAuia em̃ adueniẽs materie accipit ꝑtem no mate/
riam. hinc eſt ꝙ ipam diſtinguit. ⁊ ißam diſtinguen/
do trabit in pꝑtem limitat᷑.⁊ ſic hic⁊ nũc. et vnum
numero ⁊ ꝑticulare. Qm̃ ergo in diuis non eſt addi/
tio ad materiam. nec tractio ad ꝑtem. ideo nõ cadit
in diuinis vniuerſale vel ꝑticulare.ſicut oſtendũt ra
39 tiones ad hoc inducte in opponẽdo. Ad illud er/

go qð pꝛimo obijcit᷑ de Dam̃.dum q; impꝛopꝛie dici
40 tur ꝑticulare ꝓ incoicabili.¶ Ad illud qð obijcitur.
qꝙ; vniuerſale eſt qð pᷣdicatu plurius vdz:giſte
eſt ratio coicabilis. vniuerſalis aũt nõ eſt niſi m q;
realiter intelligit᷑ multiplicatuz i illis. Similiter ſol/
uẽdum de pticulari. Ad illud qð obijcit᷑.quod eſt
in plus ⁊ eſt vniuocũ ⁊c.ddᷣm q vniuerſale eſt i plus
ita ꝙ ſundlieingan minꝰ? pꝑ additõnem ad illud.no
aũt ſic in deo. ¶ Ad illud qð qᷓritur vtrũ eodem coĩ/
cabile c incoicabile.dᷣm ꝙ alio ⁊ alio.quia ſicut di-
cit Augꝰ. alio eſt deus. ⁊ alio pater.ſed nõ alio ⁊ alio
m rem.ſed ᷣm ratõem.qꝛ deitate eſt deus.paterni/
tate pater. ⁊ paternitas nõ eſt aliud re ab eſſentia./
niã pr̃nitas eſt eſſentia. Eſt tamẽ aliud ratiõe.Et dqᷣa
ablatiuus dicit ratõem.ideo nõ eodem ẽ deꝰ qͥ pater.
Et ſi obijcias.aut tũc illi ratoni rñdet aliquid in re.
aut nibil. dm ꝙ ratio illa ꝑ ↄꝑatiõem ad eſſentiam
nõ eſt niſi modus.ſed ꝑ ↄpatõem ad aliã gſona⸗ eſt
res.⁊ hoc patet.qm̃ babere eſſentiam ab alio et non
habere nõ dicit rem aliam ſed ſolum modum. Habe
re aũt ab alio. ⁊ nõ babere ab alio dicit realem diffe-
rentiã. qꝛ nulla res eſt a ſe ⁊ ab alio. ¶ Ad illud qð
43 vltimo obijcit᷑ de ſimplici. doᷣm ꝙ eſt ſimplex poſſi⸗
bile ad additõem. ⁊ tali modo vniuerſale ẽ ſimplex.
Alio modo ſimplex qꝛ pꝛiuat ↄpoſitões ⁊ additõeʒ.
⁊ hec repugnãtia nõ ↄſonat vniuerſalitati.⁊ tali mõ
diuina eſſentia eſt ſimplex.qᷓ nullo modo trahibilis
eſt in partẽ ꝑ additõeʒ ſicut trabit᷑ vniuerſale. ⁊ ivo
nõ eſt vniuerſale. ¶ Queſtio.iij. g .
¶ trum in diuis pſonis ſit ponere pꝛincipiũ materi⸗
Aalec. Et ꝙ ſic oñdit᷑ hoc modo. Qnñcunq; aliquis vel
aliqͥd eſt de aliq̃ ita ꝙ ipᷣm eſt diſtinctiuuz. ⁊ illud de
quo eſt indiſtinctiun.eſt ð illo tanq; de materiali pᷣn
cipio.ſed ꝑſona filij eſt de ſuba pr̃is.⁊ perſona diſtin/
uit᷑. ſuba dicit qͥd indiſtinctiuũ. & eſt ſicut materia⸗
epꝛincipiũ. ¶ Item ſicut efficiẽs ⁊ finis ſunt cauſe
coꝛrelarie.ita foꝛma ⁊ materia. Foꝛma em̃ dicit᷑ re/
ſpectu materie. ſed in deo eſt ponere cauſam foꝛma⸗
lem.ipᷣe em̃ eſt foꝛma vt dicit Boetius. in deo ẽ po
nere materiã. ¶ Item videt᷑ ꝙ cã matcrialis mag?
cõpetat deo q; a quod cãrum genꝰ.qꝛ materia i his
inferioꝛibꝰdat exiſtentiã ⁊ pmanentiaʒ ꝓpter ſui in
coꝛruptõnem. Añ fundamẽtum eſt exñtie creature.
cum g deus ſiue deum eſſe habeat eriſtentiã ſiue per.
manentiã pꝑ fundamẽtum incoꝛruptibile. videtur ꝙ
deo maxime cõpetat rõ materialis pꝛincipij. ⁊c.
Item in rebus creatis finitas a foꝛma venit. in⸗
finitas a materia. ſed om̃e qd eſt in deo eſt infinituz.
ergo cum deo maxime aueniat paſſio. maxime cõſe⸗
quẽs pꝛincipium materialę maxime opetit ⁊ ibſuʒ.

41

4²

Item qᷓuis in deo ſit ſumma oĩmoda ſimplid

tas.tñ nos ponimus in deo qð eſt ⁊ quo eſt vere.ſed
tñ ꝑ indifferentiã. ̊ pari rõne videt᷑ ꝙ in deo poſſet

poni materia foꝛma.tñ ꝑ indifferẽtiam. 6 tem
om̃is diſtinctio eſt a foꝛma. circumſcripta om̃i foꝛ
ma creata materia nõ diſtinguit᷑. nõ eſt ali a deo.

crgo eſt deus.quia om̃e qð eſt ⁊ nõ diſtinguit᷑ a deo.
eſt deus. videt᷑ ergo ꝙ materiale pꝛincipiu ſit ipᷣe de⸗
us.⁊ ita ↄpetere diuinis ꝑpſonis. Cõtra. Boetius
in libꝛo de tri. Foꝛma ſine materia nõ põt eſſe ſubie/
ctum.⁊ loquit᷑ qe deo.ergo in deo nõ erit rõ pꝛincipij
materialis. ¶¶ Item materia inter om̃ia entia ẽ im/
perfectiſſimum. AUñ ⁊ Augꝰ. dicit in li.cõfeſſ.ꝙ pꝛo/
e nibil eſt. ſed deus eſt oino ꝑfectiſſimuzʒ. ergo oino
in eo nibil inuenit᷑ imꝑfectõnis.ergo nec qð eſt ma/
terie. ¶ Item materia eſt pꝛincipium patiẽdi.vnde
pati eſt a materia. VUñ om̃e in quo eſt materia.ẽ na
tum pati et recipere.ſed nibil tale eſt om̃ipotẽs. In
boc enim ꝙ pati põt.deficit a poſſe.ergo in om̃ipotẽ
te nullo modo eſt male pꝛincipium. ¶ Item ſi ma⸗
teria in deo eſt. aut reſpectu ſui.aut alioꝝ. Si reſpe/
ctu alioꝛum.cum ergo materia ſit ens in potẽtia ad
alia.nec diſtinguat᷑ ab alijs rebus ſed ꝑ eas ꝑficiat᷑.

ſtingucret᷑ qd abſurdum eſt. Si aũt materia ſiti deo
reſpectu ſui.aut pure ẽ materia.aut ad aliud. Si pu
re materia.ergo nõ eſt ens.⁊ pꝛeterea nibil eſt mate
ria ſuipſius.ergo opoꝛtet ꝙ ſit ibi aliqͥd cum mate⸗
ria.⁊ ſi hoc.ergo eſt compoſitum⁊ mixtum.ergo nec
deus habet eſſe ſimplex.ac per hoc nec eſſe pꝛimum.
⁊ ita non eſt deus. R. dom ꝙ in deo nullo modo

tũc deus recipet ↄplementũ a creatura.nec ab ea di⸗

nec pꝛopꝛie nec tranſſumptiue recipitur materiale 9
pꝛincipium. Et ratio hui?eſt. quoniaʒ materia dictt
pꝛincipium paſſiuum.⁊ ita incompletum. ⁊ quoniã
a diuino eſſe.om̃is incompletio ⁊ om̃is paſſio peni/⸗
tus remouenda eſt. ideo nullo modo genus materi⸗
alis pꝛincipij in deo eſſe ponit᷑. ¶ Ac illud ergo qð
obijcit᷑.ꝙ ꝑſona eſt de ſubſtatia. et ipſa eſt diſtincta.
⁊ ſubſtãtia nõ.ddm ꝙ hic eſt defectus qtuʒ ad vtrã
qʒ cõditionem. Mam pꝛimo hec nõ recipit᷑ ꝙ perſo/
na ſit de ſubſtãtia. ſicut vult Augꝰ.quia nõ dicimus
tres pſonas ex eadeʒ eſſentia.licet bec ↄmuniter re/
cipiatur. qꝙ filius eſt de ſubſtãtia patris.vbi nõ mate
ria ſed oꝛiginis ↄſubalitas deſignat᷑.ſicut ſupꝛa oſte⸗
ſum eſt di.v. Alia eſt cõditio que deficit.nam mate/
ria eſt indiſtincta ⁊ paſſibilis ad diſtinctõnem ꝑ foꝛ
mam. ſed ſubſtantia vel eſſentia. nullo modo diſtin/
guit᷑ nec per ſe nec ꝑ accidens.⁊ ita pʒ ꝙ nõ cõuenit
ei ratio materie. Acd illud quod obijcit. q cals
ad finem refert᷑ ꝛ foꝛma ad materiam. dom ꝙ nulli⸗ 4
us cauſe babitudo cadit i deũ reſpectu ſui.ſed reſpe-
ctu creaturarum. ⁊ aliarũ cauſaꝝ habitudines iĩ eo
recipiunt᷑ circumſcripta dependetia. ꝓpter boc ꝙ ſo⸗
nant in ꝑfectõnem ſed materia ſonat oino in impfe
ctionem· Et qð obijcit᷑ ꝙ foꝛma dicit ad mater /
am. dom eꝙ eſt foꝛma ↄſtitutiua. ⁊ foꝛma exemplaſ. 45
2 foꝛma ↄſtitutiua dicit᷑ ad materiã. ⁊ bec nõ caditi
deo. ſed ſoꝛma exemplaris. ſicut ſi dicat̃ ꝙ deus eſt
foꝛa in ſe. boc eſt dictu. qꝛ eſt act purꝰnõ dependens
a poſſibili. Mec tñ ſileẽ de coꝛtñdẽtia foꝛme ⁊ mat·
rie. s efficientis et finis. Efficiens enim ⁊ finis poſ/
ſunt incidere in idem numero. ſed foꝛma ⁊ matenia
nunc. Foama vo tantũ ↄſtitutius incidit c effici

6 wolal
ucki
ſtkdamel
ccſeed
Chteepr⸗
chianud
gſetinb

nu

Gbonnen⸗
eco
Niltpo

R
iiheſinn
eonb

Napeei⸗
ſotſtu⸗
maua
W
femmaen⸗
ſigdi
clig
kincun
gft
ſroſa

nnmnd
G
eoncnn.
Nuintgho
ſeninerer
ſesraec⸗
etgovere⸗
( ſo⸗
Calinpin
ſentet/
frmueun
ſnneſgi⸗
—æ
gebopet
tductitan
Apordin
facvrarun.
Ccter diu

Opzun
glſcoan⸗
lecfic

D

ſchi⸗

Nlnigate
lnnnte
uſltnl
ſhi
Ulrdin
lnco

cn
gnd
Wekuis
Anit
nhite
Gni
güait
wori
Ecfugt⸗
rimnge
waämt
ͤi
uih
une
ſtdäne
mmngt
i

eaeeger

: ſie

ni
;
luhen,
ee

.
„ e

4 plaris in ideʒ numero.

48 lo recipit. ideo nõ cadit in co materia.
obijcitur ð infinitate.dðm ꝙ eſt infinitas ex defectu
pfectõnis.⁊ hec ↄpetit materic.ſed nõ deo.Et eſt in/

te ⁊ fine in idem ſpecie nõ numero.foꝛma vᷣo exem/
d illud qð obijcit᷑. ꝙ ma
teria eſt fundamentũ exiſtentie. dom ꝙ modus illiꝰ
fundamenti in deo nõ ↄpctit.quia eſſe fundamentũ
eſt eſſe qdð recipit aliũde ſcʒ a foꝛma.deusg aũt a nul/

finitas ex pꝛiuatõne limitatõnis.et hec deo ⁊ foꝛme

49 liberꝛime nõ materie ↄpetit.⁊ ita patet illud.¶ A

illud qd obijcit᷑ quarc materia ⁊ foꝛma nõ ponũtur

indiſfercntiam. dom ꝙ iſta duo quo eſt ⁊ qd eſt.de
ratõne ſua nullam impoꝛtant imꝑfectõnem.ſcd ra-

tione eius qdð differũt. Añ ſublata eoꝝ differẽtia ma
net ↄpletio.⁊ tũc in diuinis recipiunt᷑. Sed materia
nõ tm̃ quia differt a foꝛma dicit incõpletõnem.ᷣ cti/

am quia materia eſt.⁊ ideo nullo modo ponitur in

deo. Ad illud qð vltimo obijcit᷑. ꝙ circũſcripta oĩ

50 foꝛma. materia non diſtinguit᷑. doðᷣm qꝙ iſta ꝓpoſitio.

om̃is diſtinctio eſt a foꝛma.nõ habet veritatem niſi
intelligat᷑ de diſtinctõne ꝑfecta.OQð em̃ habet eſſe di
ſtinctum habet eſſe ↄpletum. diſtinctõne aũt quali/
cunq; falſum cſt. Materia em̃ differt a foꝛma.⁊ con
ſtat ꝙ ſeipſa diſtat ab ea.ſic poteſt dici et in ꝓppoſito.
ꝙ materia differt a deo ſcipſa.tñ ex parte ſua.qꝛ non
eſt ꝑfecta nõ cadit ꝑfecta diſtinctio.ſed ex parte dei.
quia ꝑfectiſſimus cſt. perfecta cadit diſtinctio.cauſa
ecm̃ diſtinguit᷑ a cauſato.ens actu ab ente in poten/

tia.⁊ iſte ſunt pꝛime differentie ⁊ ſumme.

9442

Aueſtio. iiij. . , b
¶ Atrum in diuinis ſit ponere diſterentiam ᷣm nume
rum.Et ꝙ ſic videt᷑ Damaſc.in pꝛimo libꝛo. In nu⸗

mero non natura differunt vpoſtaſes. ⁊ loquitur de

ats Woganbus en om̃ia que cõtingit vo
ſt differꝛe numero. ſed ypoſta⸗

re numerari.neceſie nꝛe nu ta.
ſes vere contingit numerari.vt dicantur due ⁊ tres.
ergo vere cadit in eis differentia ſᷣm numerum.

¶ Item om̃ia que differunt re. aut differunt gene⸗
re.aut ſpecie.aut numero.aut nullo modo diſferũt.

Sced impium eſt dicere ꝙ ypoſtaſes nullo modo dif

ferunt.ergo ſaltem numero differũt.¶ Itez vnitas
hm mate iam ſiue numerum non reſpicit vnitatem
foꝛme ſed ſuppoſiti. ⁊ boc patet. Hoc enim album et
bic ſedens demouſtrato petro eſt vnum numcro. er/

go ab oppoſitis.diuerſitas ſᷣm numerum non rxeſpi⸗

cit diuerſitatem nature ſed ſuppoſitoꝛum.ſed in deo
eſt pluralitas ſuppoſitoꝛum. quis nõ ſit diuerſitas

naturarum. ergo ⁊c. ¶ Item idem ⁊ oiuerſinn ſuffi⸗

lio.aut eſt idem num

tiusi lib.de trini.cap.v. Mulla eſt in deo di
nulla ex diuerſitate pluralitas.nulla ex accidentibꝰ
multitudo.ergo nec differentia ſm numerum.
¶ INtem diuerſitas hm num

ero aut diuerſus.Si idẽ.ſᷣ qus
dochq; aliqua duo ſunt cadem numero. vnum vere
pᷣdicatur de altero.ergo poſſum dicere. pater eſt fili ·
us. qð eſt cõtra fidem: Si diuerſus numero erge in
diuinis cadit diuerſitas ſm numerum. Sed cotra.
Ambꝛo.ſupꝛa.ij. epiſtolã ad Coꝛinth.⁊ magiſter re
atat litera ibi vere vnitas. vbi nulla diuerſitas. er
go nõ eſt ibi diuerſitas ſm numerum. ¶ Item boe⸗
iuerſitas.

te taterie. Añ dicit ppiloſophꝰ.ꝙ oĩno materia nuun

merabiliter eſt.ſed in diuinis nõ cadit materia alijq.

ergo nec diuerſitas m numerũ.¶¶ Item quecunq/
differunt numero. numerant om̃ia que ſunt in ſeip-

ſis. ſalteʒ omia que ſunt ibi ex parte pꝛincipij foꝛma⸗
lis.hoc patet.quia em̃ petrus ⁊ paulus ſunt duo.iõ
duo homines.duo aĩialia.duo alba. ⁊ ſic de ſingulis.

ergo ſi pater ⁊ filius ſunt numero differentes.g ba⸗

bent duas naturas.⁊ duas eſſentias.ergo ſunt du-
dij. qd eſt cõtra catholicam fidem.¶ Item quecũqs
differũt numcro ſunt ſepaꝛabilia imagine vel intel-
lectu.ſᷣ pater ⁊ filius nullo modo ſunt ſeꝑabiles.nec
re.nec modo.nec intellecu in diuinis.quia vna per⸗
ſona eſt in alia ⁊ ecõuerſo.ergo nec diſtcrunt nume-
ro. ¶ Item qð nõ eſt multiplicabile nec multiplica⸗
tum.eſt vnũ numero.ſed diuina natura nõ eſt mul/
tiplicabilis.nec multiplicata.ergo eſt vnum.ſed que
cunq; vnum ſunt numero nõ poſſunt differꝛe nume
ro.ergo ſi eſſentia vel natura diuina ceteras comple

ctitur ꝑſonas.impoſſibile eſt ꝙ ꝑſone numcro diffe⸗
rant. 1

dm qꝙ in diuinis nõ eſt ponere differen
tiam ᷣm numeruʒ. Et huiꝰratio ſumi poteſt ⁊ a po/
ſterioꝛi ⁊ a pꝛioꝛi.A poſterioꝛi.quoniã om̃ia que dif⸗
ferũt numero. ↄſequitur iſta paſſio que eſt numerꝰ.

numerus autẽ eſt aggregatio multitudinis in q̃ plꝰ

eſt in toto qᷓ; in ſingulis ꝑtium. Hec autem aggrega

tio eſt ex his ſolum q̃ habẽt vnitatez limitatam. que

plus eſt cum alio qᷓ; ꝑ ſcipſam. Limitatio autẽ venit

additõnem.additio at pducit ad compoſitõneniꝛ

eñ materia q̃ facit eẽ hic⁊ nũc.⁊ tantũ ⁊ plus.⁊ ita m

eſt diuerſitas ᷣm numerũ niſi in bis in quibus ẽ di-

ſtinctio p additõnem. ⁊ compoſitõnem. ⁊ materiaʒ.
ſ h diſtinctõ nõ cadit in deo.ideo nec diuerſitas ſᷣm

numerũ.Alia ratio eſt a pꝛioꝛi.qꝛ in quolibet qd in

telligimus vt ↄpletuʒ.intelligimꝰſub iſta duplici cõ
ditione.ſcʒ ꝑ modũ qui eſt.⁊ ꝙ eſt.⁊ vnitas quidem
ſiue ydemptitas ſᷣm ſpẽm vel genus eſt veniens a p
te eiꝰqð eſt quo ſᷣm diuerſos ſtatus.ſiue ↄpletonem

maioꝛẽ ⁊ minoꝛẽ. AUnitas vᷣo vel diuerſitas ᷣm nüe⸗

rum venit a ꝑte ipſius qð eſt ᷣm eſſc.ſiue ꝓut eſt in
ſuppoſito indiuiduo.ſc aũt iſta duo ↄiuncta ſunt in

ofnibꝰ.qꝙ numerato ipᷣo qð eſt.neceſie eſt nücrari ip

ſum quo eſt. cum ergo in omibus que differũt nũc⸗
ro numeretur ipᷣm qð eſt. neceſſe eſt ꝙ in illis multi⸗
plicet᷑ ĩm quo eſt.qꝛ ad diuerſitatem ᷣm numeruʒ.

coõcurꝛit diuerſitas ipſiꝰ qð eſt.⁊ quo eſt.⁊ qͥ eſt.i.na⸗

ture ⁊ ſuppoſiti ſiue ypoſtaſeon.płᷣ pꝛincipaliter ipſiꝰ

in dqdðò eſt. cum && in diuis quo eſt ſine eſſentia ꝓpter ſum
cienter diuidunt ens ergo om̃e quod eſt ad alterum
compatum. aut eſt ideʒ ſpecie aut diuerſum.aut idẽ
numero aut diuerſum. Si ergo pater comꝑatur fi ·

mann ſumplicitte nullo mh ſitmuitiplicabilis ideo

e eſt ſir remaneat indiſtinctum.

; cadat ibi diuerſitas m nume

rum. nectamen eſt vnũ numero. qꝛ ipſum quod eſt

vnũ numero in creaturis nõ eſt dicibile de pluribus

ſed in diuinis ipſum qʒ eſt. qᷓuis ſit vnum.tñ de plu
ribus dicibile. Et ratio buiꝰeſt.qꝛ idem eſt ibi quo ẽ
2 dqð eſt quantũ ex parte rei.⁊ ideo ſicut quo eſt.ẽ cõ
municabile pluribꝰ. q́;uis nõ młtiplicabile ita ißßn
eſt/ Ei poſſum icere ꝙ plalitas pſona mcddi

um tenet inter idem numero ⁊ diuerſum. Muis em̃

ipm. qd eſt.nõ numeret᷑.nũerat᷑ tñ ipſe qui eſt. nd
ſunt ibi plures qui. Et hoc vult dicere dam̃. cũ dicit
nũero nõ natura differũt vpoſtaſes. Der hac ei ad,
gitõnem nõ natura ipe ocraxit vꝛam 'm numerum

5J2 niſi numero ypoſtaſum ⁊ ꝓpꝛietate.

t a ſpꝛia ratõne.vt ipſe dicit pꝛimo li. ca.

ſiue diſtinxi

xj. Opoꝛtet ſcire ꝙ aliud eſt differꝛc re. aliud ratõne.

9

In ofnibus creaturis. ypoſtaſum diuiſio PeRd
tur. coitas vo rõne. In ſumma vo ⁊ in ſuꝑ tia
li trinitate eſt ecõuerſo. Añ cum diuerſitas ᷣm nũe/

rum faciat ſiue notet diuerſitatem in re ⁊ natura. ꝓ
pꝛie loquendo.niſi nomẽ diucrſitatis diſtrabat vbᷣm
numerũ ad diſtinctõez ſuppoſitoꝝ.
wſit ibi diuerſitas ſm numerũ pſonaꝝ ſiue ypoſta/
ſum. et h̊ vult dicere Dam̃. qñ dicit ꝙ ypoſtaſes dif⸗
ferũt numero. nõ inquã numero q dicit diuerſitatẽ
in re ⁊ natura.ſed qͥ dicat differentiã in ꝓpꝛietatibus
⁊ relatõne.natura ſemꝑ manente vnica et indiuiſa.
S1I Ex hoc pʒ illud Dam̃. ⸗
q; numero differunt ea qᷓ numerant᷑.ddm.ꝙ verum
eſt. qꝛ eo modo differunt qͥ modo numerant᷑.ſᷣ̊ non

numerant᷑ niſi qtum

—

obijcit᷑. que differũt ⁊c.· Diſtinguendũ eſt in h no⸗
mine re.qꝛ põt dicere naturã ſiue eſſentiã. ⁊ põt dice

nam falſum eſt. ⁊ nõ habet locum illa diuiſio.
illud qd obijcit᷑.ꝙ vnitas numero.reſpicit ydempti

ſtantia

eſt. tũc veritatẽ habet.ſi aũt dicat᷑ ipſe qͥ eſt.ſiue ꝑſo/
nõ eſt ↄcedendũ na. nõ habet veritatẽ. niſi in his in quibꝰdiffert qᷣ eſt.
⁊ ꝙ eſt. vñ ꝓpꝛie loquendo.diuerſitas ſm numerum
¶ Ad illud qð idem ⁊ diuerſum ſufficienter diuidũt
cns. idem numero vel diuerſum. dðᷣm. q illud ve/
rum eſt in ente qdð natum eſt numerari ſicut ens cre
atum.ſed in ente increato hoc deficit. Vñ hylan? de
trini. Deum ex deo natũ.nec eundem natiuitas.nec
alium eſſe natura ꝑmittit. ⁊ ita ſicut dictuʒ eſt. tenet
medium inter idem ⁊ diuerſum numero.

dillud qd ſcdᷣo obijcitur

ad ꝑſonas.⁊ ita non differunt
¶Ad illud qð

Hiſtinctio. xx. de triũ ꝑſonaꝝ equalitate q́;tum ad poteſtatem.

.

=

n AUnc oſtendere reſtat quomõ aliqua haꝝ ꝑſonaꝝ ⁊cc. Supꝛa oñdit męjr̃ equalitatem ſonaruz i⸗
tum ad magnitudinẽ.hic oſtendit q;tum ad potentiã ⁊ virtutẽ. Et habet hec ꝑs tres ꝑtes. In pꝛi

ma ꝓponit qð intendit ſcʒ ꝙ alia pſona nõ excedit aliã potentia.
habet ac. In tercia dubium ſiue obiectõeʒ in contrarin ſoluit. ibi. Sed foꝛte eoipſo maioꝛ eſt ⁊c.

7

a. In ſcda pbat.ibi. Mihil inquit paree minus
ꝛima 2

—

vltima parte manentibꝰ indiuiſis.media diuidit in tres. ᷣm tres pbatõnes ſiuc ratõnes.quarum pꝛima ſum
pta eſt ab autoꝛitate dñi. Joh.xvj. Om̃ia qᷓ habet pater mea ſunt.ſcda ſumpta eſt ꝑ deductiõem ad impoſſ/

bile.qꝛ ſi nõ genuit eqᷓlem.aut
⁊ bec ponit᷑ ibi. Item alio modo pbat filium eqᷓlem patri. Lercia ratio eſt oſtenſiua ſumpta ꝑ ſimile in gene⸗
ratõne creata. ⁊ ponit᷑ ibi. Moc aut ꝑ ſimilitudinem bumanam. è
a (Dia ꝗᷓ bʒ p? mea

ſunt ⁊c. Ex lr̃a foꝛma

tur pᷣma rõ.qꝙ aliq̃ ꝑ/
ſonan nõ excellit aliã

potẽtia.tali mõ. Dia
q̃ bʒ pꝛ.filiꝰhʒ.ꝗ quã/
tam potẽtiã bʒ pr.pʒ

filiꝰ. Iſtud argumen-

tũ novꝛ valere.qꝛ mu

tat qͥd in quatũ.naʒ

ia diſtribuit p ſuba.

quantũ ãt dicit quãti

tatẽ. R. dvm q; qỹuiſ
talis modꝰ arguendi

nõ valeret. ſi differꝛet

quãtitas ⁊ ſuba. tam̃
vbi idẽ eſt oimodã bʒ

neceſſitatẽ. ⁊ qꝛ boci
viuinis. iõ argumẽtũ

vꝓvpßpdictũ aꝛgumentũ
i1m qualibet mataria
bonũ. Hie em̃ nõ vici ę
tur aliqs ſolũ ſalia. ⸗
Sctiãqpꝛietates. ſe⸗
quit᷑ cu oĩa diſtribu /
at.p oib? babit qꝙ; ba⸗ p
beat ⁊ etiã ꝓpꝛietateſ.
Scñ nullaz potentiaʒ

hHeẽéat vnꝰ? quã nõ habe

2

At alter. ergo nibil po
teſt vn⸗ 5 ac

Alter ergo ſi vn om̃i/

otuit ⁊ noluit.⁊ ita fuit inuidus. Aut voluit ⁊ nõ potuit. et ita fuit impotẽs.

„

VUnc oñdere reſtat quõ aliq haꝝ pſonarum
aliã nõ excellat potentia. vt ſicut vna etin⸗
A äifferes eſt magnitudo triũ. ita vna ⁊ indi ·
ferẽs monſtret᷑ potentia triũ. Scienduʒ eſt S. qꝛ nõ eſt
potentioꝛ pfr̃ filio.nec ſiliꝰvel pr̃ ſpũſctõ. Nec maioꝛem
potentiam hñt duo vel tres ſil q;; ſingulus eoꝝ. q; nec
plus põt pater ſil ⁊ filiꝰ qᷓ ſolus ſpũſſãctꝰ. Nec hi tres

ſił plus pnᷣt qᷓ;ᷓ ſingulus eoꝝ. qꝛ oipotentiã quã hʒ pat.

2 filiꝰaccepit naſcendo.⁊ ſpũſſanctus ꝓcedendo. Að .

NRlia ꝑſona nõ excedit alis potennnia. ad

Aug. rõnibꝰ? auẽtibꝰ ꝓbabilr aſtruit in li. ↄtra maxi.
dqᷓ̃ dicebat patrẽ melioꝛẽ ac potentioꝛẽ filllo
3 Arame ratio qua ꝓbat᷑ ꝙ nõ põt minꝰ filius q pat.·
ſumpta ex auẽte dñi. Joh.xypy. b—
( Mihil inquit patre minꝰhʒ ille q dicit. Omia q hʒ pa 2
tter mea ſunt. HNHam ſi minꝰhʒ in ptate alidd q; pat. nO
ſunt eioĩa ꝗ; bʒ pater. eiſunt oĩa qͥ bʒ pf. tant hHxʒ½
ptatem filius quantꝗ pater. Equalis & eſt patri. HI

u aur hoc de potentia ſapis.ꝙ potens ſit filius.b po

tentioꝛ pater. vt ſᷣm doctrinã veſtrã potens potentem

otuerit generare vel gigné. ⁊ nõ ompᷣs om̃ipotenteʒ3ʒ.

babet pater omipotentiã qu nõ hʒ fllius.? ſi hoc ẽ. Ilatio ſallier

rfalſum eſt qð ait filius. oiĩa q habet pater mea ſunt. Pac opinione
Sed inquis.patera nemine potentia accepi

Apatre. fatemur ? nos filiuʒ accepiſſe potentiã ab illo beretiuus

boteno Lalter 1un patet e bic non eſt fiura dictnis. q: oid diſtribuit p teb oim genep. b NMon em̃

ſequit᷑ ip̃m qð eſt. ⁊ ideo in diuinis nõ habet locum.

re pſonã. Si dicat eſſentiã ⁊ naturã verũ eſt. Si pN0o
d.

53

tatem ſuppoſiti.dðm.qꝙ ſi ſuppoſituʒ dicat᷑ iſimn qd

1

54

humngniet
mm

jmünſe
ia
mtiſ
üsa
iitn
uinit

—

en
nan
en
nn
446

R =

umpſece. ſiboc eſt impofſibile pater c,

8 .,ðð

de quo natus eſt potens.patri vᷣo potentiã nullus de⸗

gait.qꝛ nullus eũ genuit. GSignendo em̃ dedit pat potẽ
tin filio. Sicut oia q; habet in ſubſtantia ſua. gignen⸗

Aueſtio dug. vtrum ei tantã.quanta ipſi eſt potentia ater filio de /

artat hereticů.

quõ oĩa

eſt ergo pater potentioꝛ filio.

impoſſibile. .„ ⸗.
(Niem alio mõ ꝓbat filiũ equalẽ patri ↄtr.
uiititta dicens. LTu dicis ꝙ pater genuit filium minoꝛem ſe
ipſo. in quo ⁊ patri derogas.qui ſi filiũ vnicũ minoꝛẽ

SZi dicis. q: nõ voluit. eũ inuidũ eẽ dixiſti. Si aũt nõ

r filiũ.aut nõ potuerit aut noluerit. Si nõ potuit.ĩſir
mus. Si noluit.inuidus inuenit᷑. Sed vtrũq; hoc fal⸗
ſum eſt. patri g filius verus equalis eſt. Genuit g pat

phlenũ deũ ⁊ equale ſibi genuit flll. Dl
Lercia ratio ad idem ꝓbandũ a ſimili in generatio

Hoc aũt ꝑ ſilitudinem humanam ita eẽ demoſ

ſet. QAuis g audeat dicere. ꝙ hoc oĩpotens nõ potuit.

Agdo etiã. Si poſſet homo maioꝛẽ melioꝛemq; ſeivo
gilgſeret filiũ. Sed maiꝰvel melius deo qcqᷓ; eſſe non ſi

poteſt. deus cur nõ equalem yt ais filiuz genuit. cui
nec anni neceſſarij fueruntꝑ s adimplet᷑ equalitas.
nec omnipotentia defuit.an foꝛte noluit:g quod abſit

inuidit. Sed nõ inuidit.equalem ergo genuit fllium.

Credamus ergo ſiliũ ei eſie equaleam.
VObiectionem heretici ponit ⁊ ſoluu. e

¶ Sed foꝛte dices eoipo pf eſt maioꝛ filio qꝛ de nullo ge

it“.genuit tñ eqlẽ. Ad qð cito rñdebo.iĩmo io nõ ẽ pf

Aem ſibi dene entem in natura quod tunc non valeret. Sed ſuppoſito ꝙ deus

erſo in natura. tamen equani connaturali pertea

.

derit an minoꝛ:c:? Si tantã.nõ ſolũ potentẽ ſᷣ etiã om̃i
potentẽ genuiſſe oĩpotens intelligit. Si vo minoꝛeʒ.
haber pater filij ſunt? Si patris oĩpotẽtia fi
Iij no eſt. nõ oia ꝓculdubio q hʒ pater filij ſunt. at oĩa
ſilij ſunt. omnipotentia ergo patris etiam eſt filij. Nõ

Secuncla ratio ad idem ꝓbandum ex deductione

C .
maximinũ

genuit. aut nõ potuit. aut nõ voluit gignere equalem.

Dpotuit. ybi eſt oipotẽtia dei pmtis? Pꝛoꝛſus ad hũc
Articulum res colligit.vt deꝰ pater equalẽ ſibi gigne⸗

