nis. At cum dicitu⸗
BGal.iiij. Miſit deus
c⁊c. Octauo mõ appa

ritione ſicut apparu⸗

rant abꝛabe tres viri
BGeñ. xviij. i

tarum. Contra. quia

ſuper illud Mathei

ij. Apparuerunt il/
H FAePabäipaer
cit gloſa. Helyas fuit

maximus ꝓphetarũ.

non ergo dauid. Be“.

Spiritus ꝓphetie in

maioꝛi abundãtis da
tus. ꝓphetam dñi fa-
cit excellentioꝛẽ. Po/

.
.
9

(Ille
etiam maxim? ꝓphbe⸗

teſt ergo duplicit᷑ da/ꝰ

ri in maioꝛi abundan
tia.Aut quia ad plu

ra.aut quia ad altio⸗/

ra. Helye datus ẽ ad
plura. quia ad futuro
rum pᷣuiſionem. ⁊ mi
raculoꝝ opationem.

Sed dauid ad altio/
ra.quia ſicut patet ex
eius ꝓphetia.plura vi
dit clarius.quia pꝛo⸗

pbetia intellectuali.

nignem̃ ẽ ſpũs ſapie. Eſa.q; ait. Sps dñi ſup me.
Teſtimonia no.teſta.ꝑ auẽtes ihu xpᷣi.de vnita

(Hominus poſſe⸗

dit me ab initio ⁊c.
Obijcit᷑.qꝛ poſſeſſio

elſt rei inferioꝛis oꝛdo

rei poſterioꝛis.conce/

ptio ſiiniliter ſonat ĩ

tus ſimiliter.que oĩa
10 nõ cõueniũt diuinis.
Be. Sapia deſcribit
per comparationem
ad effectus: ⁊ ꝑ com/

parationem ad pꝛin-

cipium. Et quoniam
comparationeʒ ad
effectus bʒ in ſe the/

ſaurum infinitum in

numeroſitate: et ba/
bet oꝛdineʒz in diſcre
tione: ideo deſcribi/⸗

tur ꝑ verbum poſſi
dendi et oꝛdinandi.
Deſcribitur etiã ꝑ cõ

paratõnem ad ſuum
pꝛincipium a qͥ ema/

nat emanatione in⸗
trinſeca: in eo ꝙ ẽ de

ſubſtantia emanan/
tis: ideo deſcribit᷑ ꝑ
verbum conceptiõis
et ꝑturitõnis.

ſonaꝝ trinitatẽ: apte inſinuat dicens aplis. Ite ba⸗
ptiʒ ate oẽs gẽtes in noĩe pfis ⁊ filij⁊ ſpũſſancti.n
noiĩe itaq; ait.vt Amb.ait in.j.li.de trini.nõ in noi⸗

bus. vt vnitas eẽntie oñdat᷑.ꝑ noĩa tria q̃ ſupoſuit

tres eſſe ꝑſonas declarauit. Ipe etiã ait.Ego ⁊ pat
vnũ ſumꝰ.vnũ dixit:vt ait Amb.in eodẽ.ne fiat di
ſcretio ptãti nature.⁊ addidit ſumꝰvt patrẽ filiũq;

cognoſcas.ſ.vt ꝑfectꝰpr̃ filiũ ꝑfectũ genuiſſe creda

tur.⁊ ꝙ pater ⁊ filius vnũ ſint.nõ cõfuſione ꝑſone:
ſed vnitate nature.
¶ Zeſtimonia no.teſta.ꝑ auẽtes aploꝝ de vnitate
diuine eſſentie ⁊ ꝑſonaꝝ pluralitate. i

WGohes ch; in epla canonica ait. Tres ſunt qꝗͥ teſtimo

niũ phibent in celo.pf.verbũ.⁊ ſpũſſanctꝰ.⁊ hi tres
vnũ ſt᷑. Ipᷣe etiã ĩ initio euãgelij ſui ait. In pncipio
erat verbũ.⁊ verbũ erat apud deũ ⁊ deꝰ erat bũ.
vbi aꝑte oñdit filiũ ſꝑ ⁊ eternalit᷑ fuiſſe apud patrẽ

vt aliũ apud aliũ.Aplus q; aperte trinitatẽ diſtin⸗

guit. dicẽs. Miſit deꝰ ſpm̃ filij ſui in coꝛda nr̃a. Et

alibi. Si ſpũs eius qͥ ſuſcitauit ieſum habitat in no
bis ⁊c.Itẽ alibi trinitatẽ atq; vnitatẽ euidẽtiſſime
cõmendat dicẽs.Qm̃ ex ipſo ⁊ ꝑ ipᷣm ⁊ in ipᷣo ſunt
oĩa.ipſi gloꝛia.Ex ipſo ait: vt Augꝰ.in li.de trini.
ait. ꝓpter patrẽ.ꝑ ipᷣm dicit ꝓpter filiũ.in iſo ꝓpt
ſpm̃ſctm̃. Per hoc vᷣo ꝙ nõ ait ex ipſis.ꝑ ipſos ⁊ in

ipſis.nec ait ipᷣis gloꝛia.ſᷣ ipſi.inſinuauit hanc trini

tatẽ vnũ deũ eſſe.vſᷣ qꝛ ſingule pene ſyllabe noui te/

ſtamenti. hanc ineffabilis vnitatis atq; trinitatis

veritatẽ ↄcoꝛditer inſinuãt.inductõni teſtimonion

ſuꝑ hac re ſuꝑſedeamꝰ.⁊ rõnibꝰ.cõgruiſq; ſilitudi/
nibus ita eſſe ꝓut infirmitas nr̃a valet:oñdamus.

„I.

— —

Math.xxvij.

Job. x.

ſ. Jobis. v.

Johis.j

Gal. iiij.

Ro. xj.

¶ Mꝛ in deo ſit po

ND dedarationẽ eoꝝ que de ſacra trinitate
„ vnitate dicit męr.q̃tuoꝛ pñt q̃ri circa ꝑtem

aiſta. Pꝛimo q̃rit᷑.vtꝝ in deo ſit ponere eſſen
tie ſiue nature vnitateʒ. Scoo vtꝝ in deo ſit ponere
pſonaꝝ pluralitatem. Tercio vtꝝ in diuinis pſonis
ſit ponere infinitatez. Quarto ⁊ vltimo vtrum in di
uinis ꝑſonis ſit ponere trinitatem.
.
Baaib p-ſ. a
in: onere eſſentie ſiue nature vnitatẽ vr
ratõne oſtenſiua. triplici babita ſuppoſitione quam
opoꝛtet poni.tũ ꝓpter cõcm animi ↄceptioneʒ q̃ eſt
deus eſt. q̊ maius excogitari nõ põt.tum rõne ſta/⸗
tus.q nõ eſt niſi in ſummo⁊ pᷣmo.Suppoſitio pᷣma
eſt. ꝙ deus eſt ſimpliciſſimꝰ. Ex bac arguit᷑. cũ nullo

alio diuerſo poſſit cõicare aliud.qꝛ ſi cõicat ⁊ differt

ergo nõ ſunt idẽ. eſt ibi ↄpoſitio.Si nihil põt cõica
re.g nec deitatẽ.nec entitatẽ.j ſi ſunt duo dij.cũ vnꝰ

ſit ens.⁊ alter nõ eſt ens.ſi vnꝰeſt deus alter non eſt

de ſi duo ſunt dij. nõ ſunt duo dij. Item ſcda ſup
poſitio eſt ꝙ deꝰ eſt oipotentiſſimũ.Ex hac arguitur
rgo poterit facere ꝙ om̃is alia potentia a ſua nihil

poſſit. ſi ſunt duo diuerſi in natura.hoc pᷣt facere

vn de altero. alter nihil poſſit.⁊ ecõuerſo. Sʒ cui
e potentiz auferri n5 eſt deꝰ.g̊ ſi duo ſunt dij. nul/
lus eſt deꝰ. Item tercia ſuppolſitio eſt ꝙ de eſt ſim⸗

eſt deus. c. oc põt decctiont od
impoſſibile. Si ſunt duo dij. aut vnꝰ eſt vbi aliꝰ.aut

pliciter ſummũ.Ex bac arguit᷑. oĩa ſunt infra e

oĩa alia ad ipᷣm ⁊ ab ipſo.Si ſunt duo dij.vnus

eſt infra alteꝝ. ⁊ ecõuerſo.vnꝰ eſt ab alio m naturq
diuerſam ⁊ ecõuerſo.vneſt ad alteꝝ ⁊ ecõuerſo.ſ. ed
q eſt infra aliud in natura.⁊ ab alio.⁊ ad aliud.nõ
6boc põt ꝓbari ꝑ deductionẽ ad
nõ eſt. Si vnd ubi alter. vnꝰ in altero.cũ ſint eode⸗
mõ eſſendi.ergo vnꝰ eſt alteri matcrialis. ergo alter
nõ eſt deꝰ. Si vnꝰ eſt nõ vbi alter. ergo vterq; limita
tus. ergo neuter infin tꝰ.¶ Itẽ ſi plures ſunt dij bo
ni. aut vnꝰ intelligit alteꝝ.ãaut nõ.Si nõ.ergo vterq;
eſt ignoꝛans. Si intelligit.aut ergo ꝑ pñtiã. aut per
ſpẽm.aut ꝑ ſcipᷣm.Si ꝑ pñtiã.ergovnꝰ i altero.eſgo
deus illabit deo ⁊ ꝑficit deũ. Si ꝑ ſpẽm. ergo opoſi/
tus. Si p exemplar.ergo vnꝰ exemplar alteriꝰ.ergo
⁊ pᷣncipiũ. ¶ Iteʒ ſi ſunt duo dij diuerſi.qꝝ vterq; e
ſummũ bonũ.aut vnꝰdiligit alteꝝ.vt diligendus ẽ.
aut non. Si ſic. cñ vterq; ſit ſummũ bonũ.vterq; eſt

diligendus amoꝛe fruitonis.ergovterq; fruit᷑ altero

ſed q̃ fruit᷑ alio bono a ſc.illo indiget.ergo 8,56
diget alio. ̈ vterq; eſt indigẽs. ncut᷑ de. ¶ Sz 5 6

plus põt deus facere q; intellectus nr̃ poſſet cogita

re. Sed intellcctus bumanus(vtpote gentium inn
telligit plures deos omnipotẽtes. ergo deus pol

eſuckt
Eermg
dibhol
duoq;n
etponunt
gerſtopar
trüpſona
Hiſen
dueſint
tuctijps
Uinißter
fnübonn
ſes
1) aſitette
ſmnpoſtbi
plckſum
lnre ioi
ninockſt
ntclectu.
Dihütnai
ncann
feppores:
hoͤfuiri
fſmn noblit
12 5t wr
Hublgſan
Genulapo
hoͤt ſacgreg
P
ſoupnton
nogenof
tniszugne
betertate
Winbinici
Wcvann
3 hoſtur
chineſf
Ginin
lenzeſt⸗
no Oim
atoin
denninin
itmemor

nnoraſign
Pöncerest
geter
müſmpr
ſinglate
müͤſinpli
gentoß,
linintz

mirtne.
Nimenn
varti.
i
idin
Ann i hi
Mrn
Cdaſn
mörin
1 . N
ini
uhren
ig ndi

Zitine
—H
6 rngn iee
. .„ 1 ee
Nmh t
eſie⸗ e

. A
1.2ue WWe
eN

66
4 e NENNN

N N.

Dit

—

loc facere. Sed deea poer in diuina ſiatui 4. ? ibi
U

qꝛ eterna. ⁊τ. ra bona ſũt melioꝛa pauti/
Oꝛibꝰ:ſ plures dij ſunt plura bona.g meliꝰ aliqd ert
duo c; vnꝰ?. Sʒ m Anſel. Om̃e qð meli Ecirca dei
eſt ponẽqũ. ponere plures deos. gf tẽ qn eſt di⸗
uerſa opatio: diuerſa ẽ virtꝰ:⁊ diuerſa ? nq: s oꝑatio
trniũ pſonan ẽ diuerſa. qꝛ appitio in colũba fuit ſoliꝰ
ſpñſſcti.⁊ ſol ſilius aſumpſit bũanã naturã: § ſunt
diuerſi in ſha:g ſunt plures dij. tẽ magna potẽ/⸗
tia eſt:qᷓ pot magnũ.: maioꝛ q̃ maiꝰ.⁊ maxia q ma-⸗
ximũ:ᷣ deus ſuꝑ oĩa ẽ ſũme otẽs:g põt ꝓducere ſũ
mũ bonñ. Sʒ P eſt deꝰ. cñ in eternis ſit idẽ eẽꝛ poſ⸗
11 V. 8 c. (¶Re'. dom q impoſfibileẽ plures deos eſſe.
1 1 ⁊ ſi recte accipiat ſignificatũ huiꝰ nois deꝰ.nõ ſolũ ẽ
impon ibile.s etiq nõ intelligibile. De⸗ em dicit ſim⸗
plicit ſummũ ⁊ in re ⁊ in opinione cogitantis.Quia
in re.iõ oĩa ab ipſo ⁊ in ipſo ⁊ ad ipᷣm:⁊ in ipſo om-
nino eſt ſtat iche 2
intellectu. ꝙ aliqq ſibi parificet aliud ab ipſo.¶ IZtẽ

nihil maiꝰ deo cogitarl põt:nec ctiã eq̃le.qꝛ ſummũ

„

in opinione:iõ impoſſibile ⁊ nõ intelligibile eſt one

replures deos.¶ ¶ Ad illud g qd obẽ de gẽtibꝰ. dom.
ÿ nõ fuit intellectꝰ fictio:pᷣterea nõ itelligebãt deũ

Fpm nobilitatẽ diuinq ideo non valet. Et ad illud plꝰ

12 põt de facere ⁊c Odm ꝙ; duplex eſt intellectꝰ. ſcʒ rõ
nabilis ⁊ fantaſticꝰ.· Oe pꝛimo verũ eſt: ßᷣ de ſcdo nõ.
qꝛ multa poſſumꝰ cogitare ᷣm fantaſiam:q̃ᷓ deꝰ non
põt facere.qꝛ nõ ↄuenit illi in q̊ incõueniẽs ẽ impoſ⸗
ſibile. ¶ Ad illud qað obijcit᷑: ꝙ plura bona ſunt me/
lioꝛa pautioꝛibꝰ.Odm.qꝙ iſtud habet veritatẽ in bo
no eato ⁊ finito. qdð rõne ſue finitatis recipit boni/
tatis augmentũ ꝑ additionẽ alteriꝰboni.no autẽ ha⸗
bet veritateʒ in bono infinitd.qꝛ q;ẽtũcũq; addas bo/
nũ infinitũ infinito:ſp ego intelligo de bonitate tm̃ in
vno quantũ in pluribꝰ. ¶ daliud qð obijcit᷑ de di
13 uerſitate oꝑationũ. dm ꝙ; pater ⁊ filius ſpñſſan
cin om̃i oꝑpatõne ↄuecniũt:b in relatione differunt.
Vñ in incarnatone eſt oꝑatio ꝓductionis illiꝰ natu

re:⁊ eſt vnio. In pꝛimo ↄueniũt tres pꝑſone.in ſc8o

nõ. Similiter in colũba eſt col ſbe foꝛmatio et eiꝰ ſi⸗
gnatio.in pꝛimo ↄueniũt.in ſcdo nõ.Exemplũ Aug.
de trini. eſt. ꝓꝙ ad foꝛmationẽ hbꝰ nois memoꝛia.ↄcur
rit memoꝛia. intelligẽtia? woluntas. hoc tñ nomẽ me
moꝛia ſignifi.
o.
14 ꝓducere aliqͥd eſt tri liciter. vel de ſeipſo. vel de aliqᷓ
creato.vel de nihilo.
mũ ſimplr.ſ ille nõ erit aliꝰ in natura: ꝓpter nature
ſimplicitatẽ. De aliovel de nihilo nõ põt ꝓducere ſũ
mũ ſimplicit᷑ ̊ in genere:non Ipter defectũ potentie
agentis: ꝓpter defectũ creature quã neceſſe eſt eſſe
limitatã: ⁊ ita no põt ꝓducere aliũ dum.
U ſtio. ij. H YU
¶ Alrũ ſit ponere in deo pſonaꝝ pluralitatẽ: et ſic
oñdit᷑ ſupponẽdo de deo qᷓtuoꝛ. Pꝛimũ eſt ꝙ in ipſo
ſit ſumma btitudo. Scom eſt ſ uma ꝑfectio. Terciuzʒ
eſt ſumma ſimplicitas. Quartũ eſt ſma pᷣmitas. Ex
pꝛima ſuppoſitiõe arguit᷑ ſic. Ibiẽ ſumma beatitu⸗
clo:b vbicũq; ẽ ſumma beatitudo.eſt ſũma bonitas.
ſima charitas.⁊ ſũma iocũditas. Sed ſi eſt ſumma
bonitas:cũ bonitat ſit ſũme ſe cõicare. ⁊ boc ẽ maxi
me in pducẽdo er ſe equalẽ.⁊ dãdo eſſe ſuũ.ᷓ c. Si
ſumma chanitas. cũ charitas nõ ſit amoꝛ pꝛiuatꝰ.ſed
d alcep: Srelin iit pioralitate. Ite ſi ſummg ſocndi⸗

„

cat alterã potẽtiaꝝ.ſi

eo impoſſibile eſt intelligere. ſaluo G

mili mõ ẽ in ppoſi
Ad illud qð obẽ ÿ magna potẽtia ⁊c. Odm. cꝰ

eſeipᷣo põt deus ꝓducere ſũ/

mo eſt ſtatus: Odm. ꝙ ſicut in .
tia pꝛima.a qua ſunt alie ⁊ ad quaʒ: ſic in pſonis eſt
vna pꝑſona a qua ſunt alie.⁊ ad quãꝗ.⁊ in illa eſt ſtatꝰ
oꝛiginis.qꝛ illa a nullo.⁊ H ẽ ꝑſona patris.Añ Aug.
illi ꝑſone appꝛopꝛiat vnitatem.dicens in patre vni ⸗
tg38 70. l

—

tae:cñ nulliyboni ſiue ſocio ſit iocũda poſſemo. dy

—

ſũm iocũditatẽ reqrit ſocietas ⁊ ita plalitas.

„

ſcda ſuppoſitõe arguit ſt⸗ ic. Ybi eſt ſumma

*

Ex
Pfectio. ᷣ

pfectiõis ẽ pducere talẽ Ilis ipſe eſt in nꝗ. g neceſte
eſt ibi eẽ mltiplicatõeʒ:bᷣ ̊ nõ põt eẽ ᷣm aliaʒ eẽntia.

optet ꝙ ſit ᷣm aliã ꝑſonã ſiue ſuppoſitũ. 4
cia ſuppoſitõe arguit᷑ ſic. Ybi eſt ſuma ſimpli
ſimplicitat eſt ꝙ; aliqᷓ nã ſit in pluribꝰ: vt ptz in vni⸗
uerſali:ſ ex defectu ſimplicitat/ eſt q numeret᷑ in ill⸗
g̊ſi i deo eſt ſimplicitas in nihilo deficiẽs. erit in pli⸗
tibꝰ nõ nuerata centia. ̊ ⁊c. ¶ Ex q̃rta ſi uppoſitõne
arguit ſic. Jbi eſt ſumma pᷣmitas:
pꝛiꝰ:tato fecũdiꝰeſt 2 alioꝝ pᷣncipiuz. g ſicut eſſ. chtia
pma eſt pᷣncipiũ aliaꝝ eẽntiaꝝ.ſic pĩona patris cum

itas.

quãto aliqd eſt

ſit pᷣma.qꝛ a nullo eſt pᷣncipio.⁊ hʒ fecũditatẽ reſpe-

ctu ꝑſonaꝝ:ſ fecũditas in deo reſpectu dei:nõ põt cẽ

niſi actui cõiũcta: neceſſe eſt ples eẽ pſonas. S5

Z. xẽ ꝙ ex eiſdẽ ſi uppoſitõib? poſſet argui Sriuz. ? it 2
deſtruunt᷑ rõnes ocluſiones iã poſite. Si em̃ ibi eſt
ſumma beatitudo:cũ beatũ p eſſentiã ſibi ſoli ſuffici
at ad beatitudineʒ. g nõ eſt neceſte ponere aliã pſo⸗
nã ad beatitudinẽ ſiue iocunditatẽ. Wtẽõ ſcdam
ſuppoſitõem ſic obẽ. ſi eſt ibi pfectio ſuina.g eq; ple⸗
na ⁊ perfecta eſt eſſentia in vna pſona vt in pluribꝰ.
Si aũt vltra fectõnẽ additõ ẽ ſuꝑflua.płalitas nõ
eſt in diuinis. ¶ Itẽ cõtra terciã rationẽ ſic. Si ẽ ibi
ſumma ſimplicitas: cũ pluralitas opponat᷑ ſimplici
tati:et oppoſita nõ pñt eſſe circa ide: & ſi deꝰ eſt vnꝰ.
⁊ in co ẽ ſimplicitas: nõ g pluralitas cũ ꝑ oĩia ſit ſim

plex. ¶ Itẽ cõtra qrtã ſuppoſitionẽ ſic. Si bi eſt ſũ⸗
ma pꝛimitas.ꝙ cũ ſtatꝰſit in pꝛimo pꝛincipio.⁊ ſtatꝰ

tatẽ. vꝛ ꝙ vna ſit t̃ pſona.¶ G. dom. ꝙ in diui⸗
nis eſt ponere pſonaꝝ pꝓlalitat

eſt in vnitate: pꝛimitas nõ ponit pluralitatẽ ſᷣ vni⸗

ſicut fides dicit ⁊ fõ

nes pꝛedicte ondũt.ſi qs ſine cõtradictõne ↄſideret.

HMaʒ ratõne ſimplicitatis eẽntia eſt cõicabilis et po⸗
tens eſſe in pluribꝰ. Ratõe pᷣmitat᷑ pſona eſt ex ſena
ta aliã Pducere.⁊ voco hic pꝛimitatẽ innaſcibilitatẽ&
ratione cuiꝰ vt dicit antiqᷓ opinio.eſt fontalig pleni⸗
tudo in patre ad omnẽ emanatõneʒ: hoc.j.patebit
ne ꝑfectõnis ad hoc eſt apta = pꝛompta. Ratiõe

7 7„ „7

+☚RM

beatitudinis charitatis eadẽ eẽntia diuina eſt wlũ

n ſaulh cdittoibe voſtis ncrf eeſt wnere pſo
di⸗

an pluralitatez. / iand ad
beatu ꝑ eẽntiã ſibi ſoli ſufficit: nõ indqiget ⁊c. Dodm

4

Sititer ad illud q obẽ ꝙ deitas eque plena⁊ pꝑfe-

ccã eſt invno vt ĩ pluribꝰ. Odm. qꝛ ſi ſit eque plene.

id qd obẽ in cõtrariu. 1

eru eſt ꝙ nõ indiget: ncc ponedꝰ eſt aliꝰ ꝓpter in⸗
Entig tanq; beatificans ſ in beatitudine coicans.

nõ tñ ita plene declarat᷑.⁊ pᷣterea eo ipſo q̊ plenc eſt

in patre.redundat in alias Eſonos redũdatia ꝑfectõ
nis. Ad illud qð obẽ: ꝙ p lĩ
tati. DOdm. ꝙ eſt quedã pluralitas ꝑ additionẽ hec 1
repugnat.quedã ꝑ oꝛiginẽ.⁊ hec nõ addit:nec cõpo/

nit. nec repugnat ſimplicitati: potiꝰ ſolitugini. ⁊ ſic
diuinis: vt. j. patebit. ¶ Ad lllud q obẽ ꝙ in 52
entijs vna eſt eën/⸗

¶Queſtio. ijj.

alitas repugnat ſunplici

.

Mimm in viuinis glonio ſit ponere infiitateg

i
Et ꝙ ſic oſtendit᷑ boc mõ.qꝛ creatura cñ ſit finita: qe tiũ qð põt dat filio:ſ q dat totũ qð põt.nõ põt ampli ſentöczit
gg eſt in ipſa ẽ actu finitũ: ab oppoſitis.qꝛ diuunnag us dare. nec aliã ꝑſonã ꝓducere. cũ illud ſit dare. Cuntſchi
(fentia ett infinita: icad eſt in ipa eſt infinite: c Ite pf gencrst fliñ tanc verbuiß oin aumle as geur
in deo ſit numer? pſonaꝝ. erit ifinitꝰ: ⁊ ita erũt ifinite omia dicẽs ⁊ expmes ipᷣm:vᷣ multiplicatio perſonaꝝ Gagſeneg
pfſone.¶ Itẽ cñ duplerx ſit infinitas vᷣtualis⁊ nume/ eſt ad decdlarationẽ virtut:. vr ꝙ ſuꝑfluat aliũ pdu eſprt
Alis. Inſinitas virtual eſt in deo. pari rone infini cere. ¶ Itẽ oñdit ibi vebeat eẽ quatnitas per rõ/ ſo
tas nũ eralis: in deo ſunt infinite ꝑſone ¶ Itẽ inſ ½ nẽ em natõnis. Quia em̃ fili?ꝰemanat p generatiões ſrie
nita vᷣtus cũ emanet ſᷣm ſuã totã infinitatẽ. non tm̃ nõ ꝑ ꝓceſſionẽ.ideo q;uis nõ generet: tñ ſpirando p 6 im
Hhgucit infinituʒ intenſiue: ſᷣ etiã extẽſiue. Syvirtus ducit.eadẽ rõne vꝛ ꝙ ſpũs.ſ.q;uis nõ ꝓducat ſpiran mii
patris in ꝓductõne ꝑſonaꝝ emanat ſᷣm oimodã ſni do poſſit generare ſiue generet: cũ nõ generet᷑. ¶ Itẽ niti
ptãtẽ: nõ tm̃ ꝓducit ꝑſonas infinitas in vᷣtute. im· cũ in diuinis ſit duplex modus ꝓducẽdi. ſcꝭ vnꝰ per 1 ar n
mo infinitas i nuero. ¶ Itẽ hocipᷣm oñdit᷑ ſic. Mul modũ nature.ali⸗ p modũñ volũtatis:⁊ ibi debeat eſſe Ran ine
tiplicatio pſonarũ aut ẽ virtut:aut nõ. Si nõ:gꝗ non ↄpleta rõ ꝓductõis.vi eti q ibi debeat eſſe modꝰ? ꝓp ⸗
dsʒʒ in diuinis poni. Si ẽ virtut ꝑ ſe.S maioꝛ multipli ducẽdi terciꝰp modũ artis:⁊ ſi ſic erit ibi ponere qr/- Eeh⸗
catio erit maioris virtut: ⁊ ſumme virtut infinita tã ꝑſonã.vᷣm bũc modũ ꝓducendi. ¶ Sed ↄtra. ꝙ ſen .
mltiplicatio: c. ¶ Contra. hoc oſtendit᷑ qdruplici ſit ibi trinitas tm̃:oñdit᷑ ex ſuppoſitõnibꝰſuperiꝰ fa- li⸗ n
coditione q̃ ſumit᷑ ab hoc ꝙ ſꝑ deo eſt attribuenduʒ ctis:qꝛ neceſſe eſt in illa trinitate eſſe beatitudinẽ.p/ uc
qs nobiliꝰeſt: ꝙ neceſſe eſt ponere finitatẽ ꝑſonarũ. fectionẽ. ſimplicitatẽ. pꝛimitatẽ. Ex pꝛima ſuppo⸗ bRnl
pma ẽ diſtinctio.ſca oꝛdo.tercia cõnexio. qrta ſum ſitiõe oñdit᷑ ſic. Si ẽ ibi ſumma beatitucdo: ̊ ſumma Nna
ma ↄpletio. Ex ↄditione pᷣma oñdit᷑ ſic. Si eſt ibi ↄcoꝛdia:ᷓ eſt ſũma germanitas.ſũma charitas. Sʒ ee⸗
diſtinctio: nõ fuſioꝛs vbi ẽ infinitas. ibi ẽ ↄfuſio ſi eẽnt plures qᷓ; tres:nõ eẽt ibi ſumma germanitas. uſan
S ⁊c. ¶ Itẽ ex ſcda ſic: vbi ẽ oꝛdo ibi ẽ termiatio.qꝛ ſi paucioꝛes.nõ eſſet ibi ſumma charitas. ſunt tres 4 1
vbi deficit termiatio:deficit mediatio ⁊ ꝑ ↄñs oꝛdo: tm̃. Pꝛobatio minoꝛis.Si eſt ibi q̃rta ꝑſona.aut.ꝓce 39
6 vbi ẽ terminatio nõ ẽ infinitas: ſi in diuinis ẽ o; git ab vna:aut a duabꝰ:aut a tribus. Si ab vna vel n⸗
do. nõ ẽ infinitas. ¶ Itẽ ex tercia ſic: vbi eſt cõnexdſio duabꝰ tm̃: tc nõ ꝑfecte ⁊ equalit ↄuenit cũ ofibꝰ. ta,
neceſſe eſt ꝙ oẽs ꝑſone pcedãt ab vna:nã ſi vna ab Siaũt a tribꝰ:tũc due pſone intermedie magis due 1 nnnt
alia. ⁊ ita iebtehremfnica diſtãtia int pꝛimã ⁊ v niñt ad inuicẽ q; cũ extremis.qꝛ ꝓducũt᷑ ⁊ pducunt. lnte
timã. ⁊ hoc eſt incõueniẽs:ᷓ oẽs abvna. Aut eiſdẽᷓ ¶ita nõ eſt ibi ꝑfectꝰ nexus. Itẽ ſi cent paucioꝛes ung ll
mogis:aut diuerſis. Si eiſdẽ:& nulla diſtinctio. Si tres.nõ eſſet ibi ꝑfecta charitas.qꝛ ꝑfectꝰ amoꝛ.et nlrin
diuerſis: ⁊ diuerſi modi emanadi ſunt finiti: ergo ⁊c. liberalis ⁊ eſt cõis. Quia liberalis: ideo tẽdit ad alte. 1 ei⸗
¶ Itẽ ex qrta ſic. Si ẽ ibi ſumma ↄpletio: nata eſt rũ.Quia cõis.ideo vult aliũ diligi ab altero. diligẽ e⸗
diuinitas alias cõplere:cũ cõpletio ꝑſonaꝝ ſit ĩ bea alterũ ſicut ſe. ⁊ a ſe: eſt ibi dilectio ⁊ ↄdilectio.hoc ſugee
titudie: nata ẽ alias ſcz aia btificare: ſ ſi ent pſone auũt nõ põt eſſe minꝰ q́; in tribus. ¶ Ex ſcda ſuppoſi Pifnech
infinite: ipoſſibile eſſʒ aliquẽ beatificari a deo.cogni tõne ſic. Si eſt ibi ſumma pꝑfectio.S pꝑſona ꝓducẽs ꝑ Artamot

tio em̃ cuiuſlibet pſone eſt de ſubſtatia beatitudinis
cũ tota bonitas qꝗᷓ ẽ ſubſtãtiale pᷣmiũ:ſit in qlibʒ ꝑſo
narũ:qᷓ aut aia oẽs cognoſceret:aut nõ eſſʒ beata: ſʒ

fecte ꝓducit.⁊ q́;tuzʒ ad mo

dũ ꝓducẽdi.⁊ qtũ ad eñ

qui ꝓducit᷑. Sed nõ reperit᷑ niſi duplex modus pdu
cendi nobilis. Om̃e em̃ agens.aut agit ꝑ modũ na/

ipoſſibile eſſ om̃s cognoſcere cũ virtus eiꝰſit finita ture.aut ꝑ modũ vulũtatis.ſicut vult phᷣs his duo Hirni
18 ergo ⁊c. Re.dᷣm.qꝙ ĩ diuinis ꝑſonis q;tũ ad numeꝝ bomodis:et tm̃ bis pducit: perſona ꝓducta quoli st
no eſt poncre infinitatẽ finitatẽ. Ro autẽ hui? ẽ qꝛ bet iſtoꝝ modoꝝ eſt pfectiſſima & ſi vltra pfectiõez ẽ old
infinitas numeralł repugnat ꝑfectõni ⁊ oꝛdini:qꝛ efſt omne qð ſuꝑfluit.⁊ qd eſt citra deficit: neceſſe eſt eſe ſec⸗
p receſſum ab vnitate: ſiue a ſua oꝛigine. Siliter in /½ tm̃ duas pſonas emanãtes ⁊ nõ plures nec pauco/⸗ putand
finitas molis: ⁊ iõ neutra ẽĩ deo. Infinitas autẽ v᷑tu res.⁊ vna a emanãt: tm̃ tres. ¶ Itẽ ex tercia ſic. linun
tis eſt ꝑ acceſſuz ad vnitatẽ: ⁊ ideo iſta cũ ſit pfectio Si eſt ibi ſi umma ſimplicitas. pater totum dat cuili⸗ W
4 nis: ponenda eſt in deo.¶ Ab illud qd obijclt᷑: q bet: ꝓcedentes ſiue emanãtes nõ diſtinguunt pe. nntent
29 qcqͥd eſt in deo ẽ infinite. Om.qꝙ venꝝ eſt infinite:çS nes ea que accipiũt:ſᷣ penes modũ accipiẽdi ⁊ ema/ biheen
nõ qjlibet infinitate: ſz illa qᷓ deus eſt infinitus:et hec nãdi:ßpᷣ duo tm̃ ſunt modi emanãdi:g non pũt eſſen inckic⸗
eſt infinitas immẽſitatis. ⁊ tali mõ eſt trinitas inſini ſi due pſone emanãtes ⁊ tercia ꝓducẽs. ⁊c. Ute ſlde
ta:nõ i finitate numerali q̃ nõ ↄgruit deo.Et ꝑ h̊ ptʒ ex quarta ſic. Si rõne pꝛimitat ẽ ibi ſumma fechdi ⸗/ nmnolhſt
„ 2 —22.— r en. —£ H — eR. „. . to
Pe. ad ſcm ſcʒ q̃re ifinitas numeralł nõ eſt ponẽda tas:nlła pſona põt ꝓducere aliquo genere pducen / yeß
in deo ſicut virtualis.¶ Av illud qd obijcit᷑ ꝙ infini di q̊ ꝓducit᷑.qꝛ reſpectu illiꝰnon eſt pꝛioꝛ: cum due ꝛcham⸗
tavtꝰ: infinitate emanans ꝓducit infinita. Dom.ꝙ perſone emanẽt m duos modos emanãdiimpoſſi —E— lpern
diuine virtuti nõ ↄuenit ꝓductio niſi ꝑfecti:⁊ iõ nõ bileẽ ꝙ bis modis ꝓducãt:⁊ nõ ſunt alij modi no
dↄuenit ei pductio alicuiꝰ infinitatis niſi illius qᷓ ſttt pñt ꝓducere aliã pſonã. ſunt tm̃ tres. ¶ R dom. 21
. ciũ ſumma pfectõne. bec aũt ñ eſt infinitas numera ſicut fides cacholica dicit. ponere eſt tm tres pſo⸗
20 ⁊ ideo nõ eſt in deo. . Ad vltimũ 98 obijcit᷑ ꝙ po/⸗ nas.nõ plures nec paucioꝛes:⁊ ad b ſumit᷑ rõ necc. Nrmnf
tentie eſt ſe mitiplicare. Om.qꝙ nõ om̃i mõ eſt p. ſitat? ↄgruitatl. Ratio neceſſitatis quare nõ pñt ee (wſho..

pautioꝛes qᷓ; tres.eſt ſumma beatitudo ſumma g·
fectio. Mã ſumma beatitudo exigit dilectionẽ 20di
lectõeʒ. ſumma perfectio duplicẽ emanatõeʒ. ſcʒ næa
pf. ture ⁊ liberalitatis:⁊ ad boc ad minꝰexigunt᷑ tres p
Aueſtio quarta ⁊ vlting o ſone htẽ ratio neceſſitat quare nõ pñt eſſe plures.
trum in diuinis pſonis ſit ponere trinitatem. Et eſt ſũma ſimplicitas qᷓ nõ patit᷑ pſonas diſtigui niſi
& nõ: imo magis dualitatẽ oſtendit᷑ ſic. Dater to⸗ Em modos emanãdi.Eſt ſteꝝ ncipal fecigitas.

tentie:pᷣ pfecte multiplicare ſe potentie eſt ⁊ ↄuenit
deo:nõ ſequit᷑ magis ſe multiplicare eſt maioꝛ ꝑfe
ctio: niſi intelligat᷑ ꝑfecte:ſed infinite ſe multiplicare
ßm numerũ eſt impfecte:ideo nõ ↄuenit do.„

ineiieriin,
in Ad ſehr

„ †

* 4

nei
d . 1
A,, .
eeen
õ e⸗
. „ .
üigd
.
. . . 4 E
Fumnis E
7
eii
õäl
ini e
2
2 7 a
Crs NN e,
3W
2 ℳ *“
iaee

„ ℳ
es n,

„ 4

—

.

termittit pſonã pducere aliqᷓ genere emanatiõis ni

ſi vᷣm rõeʒ intelligendi ſit poꝛ illo. Vñ pᷣma pſona q̃

eſt innaſcibilis ⁊ inſpirabilis generat ⁊ ſpirat. Scda
vᷣo ꝑſona:qꝛ iſpirabil ᷣ genita.nõ gñat ſᷣ ſpirat. Cer

cia ꝑſona:qꝛ ſpirat᷑ ⁊ ꝑcedit a generante:nec generat

6

nec ſpirat.⁊ iõ impoſſibile eſt eſe ples perſonas qᷓ

tres. Rõ ↄgruitat ſumit᷑ ex ſufficientia ↄbinationu.
⁊ ex ꝑfectiõe numeri trinarij.Ex ſufficiẽtia ↄbinatio

nũ.qꝛ cũ amoꝛ ſit in oibꝰpſonis vt dicit Richar.⁊ nõ
ſit niſi triplex amoꝛ. vicʒ gratuitus.debitꝰ.et ex vrro
22 β Pmixt. tm̃ erũt tres ꝑſone. AUna qꝗ̃ tĩ dat in qua/
eſt amoꝛ gratuitꝰ.Alia q t̃ accipit:in qua eſt amoꝛ
dcbitus:⁊ media q̃ᷓ dat et accipit:in q̃ eſt amoꝛ ꝑmi/

xtex vtroq;. Itẽ alio mõ ꝓñt obinari.ſᷣm rõnem oꝛi
ginis:⁊ hmõi cõbinatiõis ſu fficientia in trib? oſiſtit.
Mã ↄtingit intelligere ꝑſonã q̃ eſt pᷣncipiũ pſone.ꝛ

nõ eſt pꝛincipiatũ.⁊ rurſuʒ pſonã q̃ eſt pꝛinapiatũ *
nõ pꝛincipium ꝑſone.⁊ tercio mõ pſona q̃ eſt pꝛinci /
piatũ ⁊ pꝛincipiũn.Quartꝰaũt modꝰ ꝙ nec ſit pꝛinci

iũ nec pꝛincipiatũ ẽ oino impoſſibilis. nec itelligibi
is. Rõ ↄgruitatis ex ꝑte nũeri eſt.qꝛ nuerus iſte ſcʒ
trinariꝰbʒ in ſe pꝛimã perfectionẽ.qm̃ pꝛimꝰ nũerꝰ ẽ

ᷓ ↄſtat ex oibꝰ ꝑtibꝰ ſuis.ſ.vnitate et dualitate: q̃ ſił

iũcte faciũt tria. Senariꝰ aũt dẽ pꝛimꝰpfectoꝝ.qꝛ cõ
ſtat ex oibꝰpꝑtibꝰſuis aliquot.ſ.tribꝰ.duobꝰ.et vno.
Itẽ ſumma pfectio ẽ in eo:qꝛ vnitas qᷓ
2pletio oĩs numeri. reflera ſupꝛa ſe reduplicatõne ꝑ/
fecta q̃drata.q̃lis in ſolido ckaco triplicatſm rõne.
remanẽs vna ſᷣm vnitatẽ:vt ſi dicat᷑ ſemel vnum.ſe/

mel.⁊ iſtud ẽvalde ſimile trinitati increate:in q̃ ĩi vni

cate ſubſtãtie ẽ trinitas rõnũ. Mõ tñ eſt oino ſimile:
2 ibi cũ vnitate ſpᷣe ẽ trinitas rõnũ ⁊ rerũ.ſ.ꝑſonaꝝ.
Htm̃modo rõnũ.Siliter ſi ↄſideret᷑ numerus iſte in

AUntitate ↄtinua.Pʒ in ſe pꝛima pfectionẽ ⁊ ſummaʒ.

Q

-

ditõnes.j.di.viij. Hũc de veritate ſiue de ꝓpꝛietate.
longinq̃s. In ſca ſilitudines ꝓpiquas ſiue expᷣſſas.

⁊ deifoꝛmatã.attendit᷑ ſu

eſt pᷣncipiũ ⁊

Pꝛimã: qꝛ ois quãtitas hʒ pᷣncipiũ.mediũ. vltimũ.

7

Summã.qꝛ ꝑfectio quãtitatis otinue ſupᷣma ↄſiſtit

in trina dimenſione.ſ.longitudine.latitudine⁊ alti/

tudine.⁊ h eſt qd dicit phᷣs in pꝛinꝰ de celo ⁊ mũdo.

Oñe em̃ ꝑfectuʒ in tribꝰ dicimꝰ. ⁊ hoc numero ad-⸗
bibuim? noſmetipos magnificare den vnũ creatoz
dim. eminentẽ ꝓpꝛietatibꝰ eoꝝ ꝗᷓ ſunt crcata. Silitrr
ſi ↄſideret᷑ iſte numerꝰ in creatura hʒ in ſe pꝛimã pfe
ctionẽ ⁊ ſummã. Dꝛimã:q trinitatẽ veſtigij otingit

repire in q̃libet creatura q;tũcũq; pua.q;tuũcũq; mi/
erfectã: qꝛ m trinitatẽ imaginis refoꝛmatã
mma ⁊ nobiliſſima pꝑfectio

nima. P

IA

creature.ſ.beatitudo. ¶ Ad illud & qð obẽ ꝙ pꝛ dat

filio totũ qð põt.ddm. ꝙ; veꝝ eſt:pᷣ nõ dat om̃i mõ q̊

põt. Et ideo in illatõne eſt accidẽs:nõ poõt ampli?da
re.g nec aliã ꝑſonã ꝓducereqꝛ hoc no eſt dare am-
pliꝰ: H alio mo. Similiter ſequẽs obiectõ per h̊ patʒ.

qꝛ filiꝰnõ omi mõ declarat. qꝛ⁊ ſi ſmn rõnẽ nature nõ
tñ m liberalitatẽ volũtat᷑:niſi inq;tũ exipᷣo verbo p

cedit ſpũs.¶ Ao illud qð obẽ:q; ſpũſſ. anct?vʒ genc-
rare. Ddm. ꝙ nõ eſt ſile.qꝛ ꝑſona filij pcedit ſpirati/
oncʒ:iõ hʒ rõnẽ pꝛimitat.pſona aũt ſpuſfancti ſequi

lis. ¶ Ad illud qð obẽ de tercio mõ emanãdi.ſ.de ar

tur ailages ido nõ generat:qꝛ nõ eſt innaſcibi

te. Odm. ꝙ ars nõ hʒ fecũditatẽ ad emanandũ ſiue

ad ꝓducẽdũ:niſi ꝑ volũtatẽ ⁊ iõ modꝰ ille nõ dʒ di⸗

ſtingui a mõ ꝓcedendi ꝑmodũ liberalitat᷑ᷣ ſiue volũ⸗

25

tatꝭ. Vel aliter ⁊ meliꝰ. Modꝰ pducẽdi ꝑ artem cõ

uenit cñ mõ ꝓducẽdi ꝑ nãʒ. in h ꝙ vtrobi ꝓducit᷑
ſile. Differt añt. qꝛ in ꝓductõe nãli ꝓducit᷑ ſilis i ſõa
⁊ na:aliꝰin ꝑſona. In ꝓductione aũt artis ꝓducit᷑

ſile ſᷣm rõnẽ foꝛme exẽplari.diſſile vᷣo in ſuba ⁊natu

ra.talis aũt modus ꝓducẽedi eſt impoſſibilis diuine
eentie:q non ↄpatit᷑ diuerſitatem eſſentiax.

L Diſtinctio.iij. de trinitate ⁊ vnitate pᷣm q; credita per ratõnem intelligit᷑.
oſtolus nanq; ait ꝙ inuiſibilia dei ⁊c. Superiꝰ egit mgr de ſancta Trinitate inq;ᷓtũ credit᷑ in hac
cda pte agit de ipſa inq;tũ intelligit᷑.Et h̊ ꝑs diuidit᷑ in tres ptes:in qruʒ pꝛima ad intelligẽdũ trini
até: adducit ↄgruas ſilitudines ⁊ rõnes. In ſcda ſoluit emergẽtes dubitatõnes.j.iiij.di.in pꝛinciꝰ.
Hic oꝛit᷑ qõ ſatis nccria ⁊c. In tercia illis dubitatònibꝰ ſea olut: detminat trinitat ⁊ vnitatis Apꝛictates ⁊ cõ
Stez pꝛima ꝑs hʒ duas. In pꝛima adducit ſilitudines
attẽdunt᷑ in imagine:ibi. Nũc vo iaʒ ad eã pueniamꝰ

diſputationẽ. ¶ Itẽ pꝛima pꝑs bʒ duas. In pᷣma oñdit vnitatẽ. In ſcda trinitatẽ:ibi. Hunc reſtat oñdere ⁊c.
Pꝛima pars bʒ qtuoꝛ ꝑticulas. In pᷣma ꝓbat auẽte apli Ro. j. ꝙ deus ẽ cognoſcibilis ꝑ creaturã. In ſcda
vo adducitvarios modos cosſcẽdi ⁊ rõnes:ibi. Hã ſicut ait Amb. In tercia dicit illos modos in aucte apli
implicari:ibi.Ecce Beniaue Sle tangit q̃d per pᷣdictas rõnes poſſit ꝓbari.ſ. ntie vnitas nõ trinitas.
1

ibi.Hec aũt om̃ia ad vnitatẽ.

iter ſcdᷣa pars in qꝗᷓ oſtendit trinitatẽ per ſiſitudinẽ longinquã qᷓ attendit

in veſtigio habet qtuoꝛ particulas. In pꝛima oſtendit mgr̃ rõnem veſtigij in creatura. In ſcda oſtendit q̃d
rñdeat veſtigio in creatoꝛe.qm̃ trinitas appꝛopꝛiatoꝝ ſ- q oꝛiginis.pulcritudinis ⁊ delectationis:vt reddant

ſingula ſinglis ⁊c.ibi. In illa em̃ trinitate ſumma ⁊c.

! ill . ſumt n tercia docet tand
tõeʒ veſtigij in creatura:ibi. Per ↄſideratõeʒ itaq; creaturaꝝ ⁊ccẽ.vbi oſten

lari in deo trinitatẽ per ↄſidera-

it trinitatẽ appꝛopꝛiatoꝝ in deo.

⁊ äqztum ad actũ ↄditõnis:⁊ qtum ad actũ refoꝛmatõnis. In quarta aũt particula.oñdit oſideratio trini/
tat per veſtigiũ nõ eſt ſufficiens ſ longinqᷓ:ibi.Ecce oñſum ẽ q̃liter in creꝛtunuuiis. .ò

¶ Pꝛobat p ſimilitudinẽ longinquam ꝙ deus eſt co⸗

Inoſcibilis ꝑ creaturã auẽte apli.
Roma.ſ.

*„

7 7⁷

9ß[9
Poſtolꝰ nãq; ait:ꝙ inuiſibilia dei a crea
tuꝛa mũdi ꝑ ea q̃ facta ſt᷑ intellecta ↄſpici

unt᷑:ſempitna qᷓ; vᷣtꝰeꝰet diuinitas. Dder

. gqeaturã mũdi intelligit᷑ hõ ꝓpt excellẽ⸗

ti qᷓ excellit int alias creaturas. vel ꝓpter ↄueniẽ/
tiam quã habet cum omni creatura.hõ ergo inuiſi

bilia dei intellectu mentis ↄſpicere potuit: vel etiaz

*

„₰

t ex littera ⁊ earidẽ
impugnationes q;dtũ

nõ valere vel dubiuz Arech
„ uatenus relucet indicium.

AWMꝛima ¶EPonit varios modos cognoſcendi creatoꝛẽ per
Qui põt qdð nłla alia “ b

můom iſtũ:fecit qd nł-

1
—.

Oꝛdo rõnũ foꝛtnata/
ad rõnẽ ꝓpbãdi ⁊ vim
inferẽdi.qꝛ vidẽt᷑ oẽs

ſupponere.
imag rö. £W

creatura pᷣt:ẽ ſuꝑ oẽʒ
creaturã. Scd qͥ fecit

la alia crcatuꝛa pᷣt: &

rõne vẽ ſupponi du/

nõ eſt creatura: ſᷣ ſuꝑ
oẽz creaturã. In iſta

biũ duplr. ſ.ꝙ mũdꝰ
ille ſit fact?.⁊ q; crea
tura ipᷣm nõ poſſit fa

cere:quoruʒ vtrũq; ẽ
valde dubium.

Mutabilia.

vmia coꝛruptibilia ⁊
eꝰ hꝰ/

mõi:g deꝰẽ ſpũale im

mutabile. Hic ſilr vꝛ
ſupponi dubiũ: ꝙ de?

fecerit ſpũs.⁊ iteꝝ nõ

ſcquit᷑ ex H qꝛ fecit

mutabilia. ꝙ & ſit imu
tabil:imo potiꝰvĩ ſeq̃
oppoſitũ.ſ.ꝙ ſit muta

dilis. .
¶Eercia rö. c
Oui fecit bona ⁊ me/

lioꝛa ẽ optimꝰ: deꝰ
fecit cõꝛuptibilia q̃ ſt
bona. ct ſpualia ꝗᷓ ſũt
melioꝛa:g deꝰ cſt opti
mꝰ.Hec rõ ſilr vẽ nul

lã hẽc appentiã Quia

tũc ſilit qlibet artifex

q̃ facit bona⁊ melioꝛa
ẽ oꝑtimꝰ.qð ẽ falſuz.

Auarta röõ5. d

Qui facit pulchra et
pulcrioꝛa eſt ipſa pul

critudo ſiue ſpẽs:⁊ B

eſt ſpecioſiſſimuʒ. SS

videm ? coꝛpalia cẽ ſpe
cioſa.⁊ ſpnalia eẽ ſpe/
cioſiora: qui facit H̊
ſpecioſiſſimꝰ eſt. Silr
vr ratõ iſta nõ valere

Apter pᷣdictã inſtantiã. ¶ Gtẽ querit᷑ de differentia iſtarũ rõnũ. quõ diſtinguant᷑: Si dicas ſicut dicũt aliq.
nihil ẽ.qꝛ genꝰ cãe malis nõ caditĩ deo.Si dicas ꝙ penes

ſunt qᷓtuoꝛ penes qᷓtuoꝛ genera cãꝝ.B nes wogos
d obiectõnes õ quatuoꝛ ratio

Spnoſce idi. Contra.nõ

3 .
4 C %π 6, . — „ .

l — EEE„ PI6
7 . „ 4.

3
₰

nes iã dictas.R.ddm.ꝙ oes iſte rõnes vt pbent ⁊ inferant ſupponũt aliquod certũ. Pꝛima em̃ rõ ſuppoit
WW pꝛoductio rei de nibilo nõ põt ec niſi a potentia infinita.boc ſ.
re potentiã infinitã.ſcq̃t ꝙ actꝰ pductiõis reꝝ de nihilo ſit deus.
ᷓ; ex ꝓpꝛio cognoſcit᷑ deꝰoĩ

Aui fecit coꝛpalia ?
ſpũs mutabiles.ẽ ſup

conſpexit · ea que ſacta ſuſtt.i.ꝑ creaturas viſibi⸗

les vel inumbiles. A duobꝰem̃ iuuabat᷑.ſ.a natura

q̃ rönalis erat.⁊ ab opibus a deo factis.vt manike/⸗
ſtaret᷑ hoĩ veritas. Ideoq; apls dixit.Quia deꝰre⸗

uelauit illis.ſ.dum fecit oꝑa.in quibus artificis ali⸗

creaturam.

¶ am ſic ait Amb. vt deꝰq natura inuiſibilis ẽ. ett⸗

am a viſibilibe poſſet ſciri.opus fecit qð opificẽ viſt
bilitate ſui manifeſtauit.vt ꝑ ceꝛũ incertũ poſſet ſci

ri.⁊ ille deus oĩm eẽ crederet᷑:qͥ hoc fecit qð ab ho⸗

mine impoſſibile eſt fieri. Potuerũt g cognoſcere ſi

que nulla creaturaxꝝ facere vel deſtruere valet. Ac⸗
cedat quecũq; vis creatura.⁊ faciat tale celũ ⁊ terꝛã
⁊ dicã qꝛ deus eſt. Sed qꝛ nulla creatura talia face⸗

re valet.cõſtat ſuꝑ oẽm creaturã eſſe illũ qͥ ea feccit.
c ꝑ hoc illũ eſſe deũ.hũana mens cognoſcè potuit.

¶ Secunda ratio qua deus potuit cognoſci vImo
dus quo nouerunt. c

ſcere potuerũt.vel etiã cognouerũt. Vt em̃ Augu.

nõ eſſe ſummũ bonũ.deũ.oĩmqʒ pꝛincipiũ.⁊ iõ om

nem animã mutabileſq; ſpũs tranſcẽderũt. Dein-
de viderũt omne qð mutabile eſt non poſſe eſſe niin
ab illo qui incõmutabiliter ⁊ ſimpliciter eſt. vntelte
xerũt eũ ⁊ oĩa iſta feciſſe.⁊ a nullo ſieni potuiſſe.

ercia ratio vel modus. d

¶ Cõſiderauerunt etiã qᷣcqd eſt in ſubijs. vel coꝛpuſ
eẽ vel ſpũm.meliuſqʒ aliqͥd ſpũm eſſe qᷓ; coꝛpꝰ. le

longe melioꝛẽ qui ſpũm fecit? coꝛpuis.
„Auartus modus vel rõ eſt talis. e

li pꝛetulerunt. Senſibilia dicimꝰ.q̃ viſu tactuq; coꝛ

7 7 27 —

tis poſſunt intelligi.Cũ g in eoꝝ conſpectu ⁊ coꝛpꝰ

rerũ pꝛincipiũ rectiſſime crediderũt.qð factũ nõ eſ⸗
ſet. et ex quo cuncta facta eſſent

ſunt niſi tres.ſ.in rõne cãc.oblationis. ⁊ excdllentie.¶

ue cognouerũt vltra oẽm creaturã eẽ illũ q ea fecit.

¶ Alio etiam modo dei veritatẽ ductu rõnis cogno⸗ 4 .
. 2 ug.⸗
ait in li. de ciuitate dei. Viderũt ſummi phᷣi nulluly·
coꝛpus eſſe deũ.⁊ ideo cuncta coꝛꝑa tranſcenderut
querentes deũ. Viderũt etiã quicquid mutabile.

ntellexerunt etiã coꝛpis ſpẽm eſſe ſenſibilẽ.⁊ ſpi⸗
ritus ſpẽm intelligibilẽ.⁊ intelligibilẽ ſpẽm ſenſibi⸗

poꝛis ſentiri queunt. Antelligibilia q̃ cõſpectu men

et animꝰ magis minuſq; ſpecioſa eſſent.ſi aũt ommi
ſpecie carere poſſent oĩno nulla eſſent. viderũt eſe
aliquid quo illa ſpecioſa facta ſunt. vbi eſt ᷣma?⁊ inn
cõmutabilis ſpecies.ideoq; incõꝑabilis.⁊ illud eſſe

oſito.cum certũ ſit nullã creaturã habe/
Po Hilo ſit der cheſt ſug oẽm creaturã.⁊ ita ex boc actu tan
potes ſimenſus. ¶ In alijs tribꝰ rõnib ſupponit᷑ ſtatus.ſicut in tota phia ſuppo

nit ſtatus in czuſie io oe mut abile requci? ad immut mile· Quit in mutabilino v ſtat; in genere efrcien.

modos co

en niſi in mouẽte. nõ l M
Baſpesp ceneissd A n e itnen monet᷑. Silit lonũ ⁊ meli⸗r.
H nus can Ba belerberon èð d oink, atR
K. a eeitentshe th Serõni:cr vieis arn ſar i ne ihet dopeimi gin ets
ll ð ꝛpſiderãt oꝛdinẽ. et penes vtrac;. Pꝛia patʒ rñſio.no em̃ pñ ꝛme niſi ĩ eo q ẽ 2
P l . e in tripli ser — 3 e. Alie ſumũ en
üari Dicit illos pᷣdie triplici gñe cãe. efficiẽtis ſi ũt᷑ tenes
Uholerte autoꝛitate p̃dictos mod ”MM HHQDõ ſiue mouentis. .
Nlec oꝛitate apli s modos cognoſcendi finientis. ⁊ exẽpla 18.
ipde Ecce tot mod zunpuiceri. D deuz in . exéplaris.
erf des yna ſit ⁊ ſimpl uit cognoſci veritas dei Erape ððUð
Katr vlaccidenu uir Plamntrch Plla tönrtepei nernigrern 1
—* a cca ſũt. Ex p modis co i dic apłs. inuiſibili nechge 2 eternꝰ. Con.
aümi cta füt. Ex ꝑpetuite gnoſcit᷑ vitas dei pe⸗ ilia nech effect; E ppetu
4 itate nanqʒ cre as dei p ea q̃ fa S§ neq; e e9ppetu.
nſ, ↄditoꝛ etnꝰ.ex magni anqʒ creaturaꝝ. inte q fa/ nz⸗. q; efficiẽs eſt eter
en ditoꝛ etn. ex magnitudine crea rax. intelligik 7- Itégf de; eter
e. VDſtẽdit alcn wodl gubernande ores⸗ ex e naeeſtecte.
miann nõ trinitaten. 0 os ꝓbari eẽnti bil em̃ valet. es. ni-
foia t tots adl vnirat deitan: ptne eentie vnitatẽ gna alcefeat ma
. „ 4 ſten d vnitatẽ deitat ptinẽ — 9 . pot fa ckol. otés. vel
c rationẽ veſtigij in udinẽ longinquã tri andam. icũt aliq̃.ꝙ tm̃ eſt q̃
teila. T. tionẽ veſtigij in creatura. ginquã trinitatẽ per dã ꝑſuaſio ꝑ ſig 4.
nAn Nũc reſtat ondẽè aturg. nitatẽ per da pſuaſto ſignunö
hiun veſtigiũ vel ĩdi vtrũ ꝑ ea q̃ facta ſt.ali õ
moli facta ſr intelle i. zit. Opoꝛter vtezent epoe nite. no pt int inſi
ni. t b Huiꝰ.n.trinitati u ↄſpiciẽtes tri catoꝛe pea ꝓbari ꝑ creat ient
mi u.n. trinitatis ve Er! initateʒ iĩtelligam⸗. uunt , creaturas. 2—
nit. Dan⸗ oĩa qᷓ arte diuia eſtigiũ ĩ c telligam. unt finite. 16 ₰%
Aus giacd ene Dini facta ſt. vni reatun appet. Pec ei vici Hre. eſse
4 e ſ. * C nãͤe coꝛ P! oꝝ creato ä et ceſſario ſeqᷣ e. tñ ne-
