telligẽda pᷣciſe.ꝙ ila dicet. Non noui vos.ſed eoꝝ impꝛobatio hoc verbo

ꝑ ſcientiam. bona vᷣo ꝑ ꝓbationeʒ ⁊ benepla

Gad. inſinuata eſt. Ecce nõ cognoſcere dicit᷑ deꝰ que nõ ap
mlta de? cognoſcit. ꝗ Ppꝛobat que ei nõ placent.Aparet itaq; vey eſſe qð di· np.

ſunt in deo. ꝗᷓ tñ nõ ſe ximus.ſ.qꝛ quodãmodo cognoſcit deus bona.quo nõ
ex ipo. nec ꝑ ipᷣm. nec cognoſcit mala. Pariter quidem vtraq; eodemq; mo
nne oͦ iterũ acci· do noſcit q;tum ad noticiam. ſed bona etiam apꝛoba⸗
bil enablal. Aſee uone ⁊ beneplacito cognoſccit.
p̃ciſe.qꝛ multa deꝰco/ Auare bona tm dicant elſe in deoꝛ nmala. d
gnoſcit ⁊ põt facere ¶Et inde eſt ꝙ bona tm̃ dicunt᷑ eſſe in deo nõ mala. et il
nõ faciet. ⁊ ñ ſunt in la ꝓpe.hec longe.qꝛ licet in deo aliqua dicant᷑ eſſe pꝛio
ipſo. nec vnq; erũt er pter cognitionis pᷣſentiam. ⁊ deus bona ⁊ mala cogno
pſoncc b Ben Põt ſcat.mala tñ nõ cognoſcit niſi ꝑ noticiam. bona vo nõ
atchienend grbn apei ſolum ꝑ ſciam ſ̃ etiã ꝑ appꝛobationẽ ⁊ beneplacitũ.Et
bet verikate⸗Jrnhil ¶ob talẽ cognitionẽ aliq̃ dicũt eſſe in deo. ſ. qꝛ ita ea ſcit
in deo. niſi ſit aptũ ec Vt etiâ appꝛobet ⁊ placeãt.i.ita ſcit vt eoꝝ ſit autoꝛ.
er deo. a ipz. t ſicva ¶ MÆ½uomodo ↄueniant iſta tria omnia eſſe ex deo. et
let ad ꝓpoſitũ.⁊ ſic in pipſum.⁊ in ipſo. e
telligit mgr. ⁊ ꝑ er· ¶ Pꝛoinde ſi diligenter inſpiciamꝰ.idẽ videt᷑ eſſe oĩa ee
dudunt᷑ mala. qꝛ deꝰ ex deo.⁊ ꝑ ipᷣm.⁊ in ipo. Vñ ambꝛo.in.ij.li.de ſpũſctõ
non pᷣt facẽ mala.nec exdeo. ꝑ ipᷣm.⁊ in ipo. VUñ ambꝛo.in.ij.li.de ſpulete
mala pñt cſſe ex ipſo. Hec tria ex ipſo.⁊ ꝑ ipᷣm.⁊ in ipo.omnia vnum eſſe ſu ⸗
6 necꝑ ip̃ᷣm. Quod . ðð . — „
quare nõ dicunt᷑ res ef᷑naliter eẽ ex deo ⁊c.dᷣm ꝙ nõ eſt ſile.qꝛ alie poõnes ſignificãt modũ fieri.⁊ motꝰ.et
actus.ſᷣ bec pᷣpoſitio in.ꝑ modũ qͥetis.Et qm̃ deꝰ nõ fecit niſi ex tꝑe.nec fuit ca actualit᷑ cauſans.nec ex tꝑe.li-
cet habitudinaliter ab eterno.iõ magis dicũt᷑ res eternaliter ĩ deo qꝙᷓ ex deo. C alane l deo ⁊ pau
lo poſt ſubiũgit. bona cognoſcit etiã ꝑ appꝛobationẽ ⁊ ꝑ bñplacitũ.mala vᷣo nõ. ſupple cognoſcit de p appꝛo
bationẽ. AUr̃ male dicere qꝛ appꝛobatio reſpicit volũtatẽ.ſ eẽ in deo reſpicit ab eterno exeplaritatẽ. noticia
appꝛobatiõis nibil ad h̊ facit. Itẽ męr̃ vr̃ inſufficiẽs in diuiſiõe diuie cognitionis.qꝛ ſicut bona cogſcũt᷑ noti
cia appꝛobatiõis. ita mala noticia repꝛobatiõis. Itẽ appꝛobatio aut nibil aut aliqᷣd adadit ſupꝛa noticiã ſim/
plicit᷑. aut nõ. Et ſi nõ. nõ ẽ in deo diſtinguẽ noticiã ⁊ noticiã appꝛobatõis. tẽ ſi nibil addit. & ſicut ſt ĩ deo
qᷓ cognoſcit appꝛobando.ita etiã illa qᷓ cognoſcit ſimpliciter. Si aſcd adalit. vr ꝙ diuina noticia ſit compo
ſita. Si dicas ꝙ addit m intellectũ.S intellect? ur̃ nõ facit res eſſe in deo. nec noticia appꝛobatiõis. Re.dð
q; appꝛobatio ſupꝛa cognitionẽ ᷣm intellectũ addit beneplacitũ volũtatis.hic añt bñplacitũ cõnotat bonits
tẽ in deo veſpectu cuiꝰ ẽ.qꝛ deo nõ placet niſi bonũ.⁊ eẽ bonũ inoetũ hmõi.deo ſile eſt. ſi ydea dicit roem co⸗

=—

—
—
☛

Roma. xj.

pꝛa diximus.Cũ dicit ꝑ ipᷣm eſſe oĩa.nõ negauit in ipo

eſſe oia. Eandẽ vim habent om̃ia hec.ſcʒ ex ipo.⁊ in
ipſo.⁊ ꝑ ipᷣm.⁊ vnũ in his atq; cõſimile.nõ contrariũ
intelligit᷑. Ecce habes.qꝛ ex eadẽ intelligentia ſcpᷣtura
dicit oĩa eſſe in ipſo.⁊ ꝑ ipᷣm.⁊ ex ipſo.vel cũ ipſo.Cũ
ergo ex eadẽ rõne oĩa dicant᷑ eſſe ex deo vel ꝑ ipᷣm.nõ

ſolũ quia ſcit.ſed etiã quia eoꝝ autoꝛ eſt.conſequit᷑ vt

eadeʒ rõne ita eſſe in deo dicant᷑ ſcʒ qꝛ ſcit ⁊ eoꝝ autoꝛ
eſſe dicit.qꝛ in illo viuimus.⁊ mouemur.⁊ ſumꝰ.quia
eo autoꝛe ſumus.mouemur et viuimꝰ.Cũ ergo nõ ſit

autoꝛ niſi bonoꝝ.merito ſola bona in eo eſſe dicunt᷑ ſi⸗

cut ex ipſo et ꝑ iᷣm.Cũ g in eius cognitione vel pñtia
ſint oĩa ſcʒ bona et mala.in eo tñ nõ dicunt᷑ eſſe niſi bo
na quoꝝ autoꝛ eſt. VUñ Aug.in li.de natura boni.Cũ
audimus inquit ex deo et ꝑ ipᷣm et in ipſo eſſe oĩa.oẽs
vtiq; naturas intelligere debemꝰ.et oĩa que naturalit

ſunt. Neq; em̃ ex ipſo ſunt pctã q̃ naturã nõ ſeruant.
viciant.que ex voluntate peccantiũ naſcunt᷑ omnia.

Hic aperte dicit᷑ ꝙ in illa generalitate locutõnis bona
tm̃ continentur. .
uõ differant oĩa eſſe ex deo.et ꝑ ipᷣm.et in ipſo ꝑ
diſtinctionẽ perſonarum. f

¶ Pꝛeterea ſciendũ eſt ꝙ licet ibi indicet᷑ diſtinctio ꝑſo/

narum cũ dicit᷑.ex ipſo.⁊ ꝑ ipᷣm.et in ipſo oĩa.tamẽ ex

patre et ꝑ patrẽ et in patre ſunt.Sili de filio ⁊ ſpũſan
cto accipiendũ eſt. Vñ Aug.in.j.li.de trini.Non con

fuſe inquit accipiendũ eſt qdð ait apls.ex ipſo.⁊ ꝑ ipᷣm

2⁊ in ipſo.Ex ipſo dicens ꝓpter patrẽ.ꝑ ipᷣm ꝓpter fi⸗

lium.in ipſo ꝓpter ſpm̃ſ anctũ. Vigilanter autẽ atten
de.ne quia patrẽ volens intelligi dixit ex ipſo.ſic intel
ligas oĩa eſſe ex patre.vt neges oĩa eſſe ex filio vel ſpi

rituſancto. cuʒ ex patre.et ꝑ patrẽ.et in patre. oĩa eſſe
ſane dici poſſint.ſimiliter ⁊ de filio ⁊ de ſpũſancto di/

cendum eſt.

¶ Quõ differant ex ipſo ⁊ de ipᷣo.i.ꝙ nõ oĩa q ex deo

ſunt etia de ipſo ſunt.ſᷣ econuerſo. g

in lib.de natura boni.Non hoc ſignificat penitus ex

ipſo qð de ipſo.Quod em̃ de ipo eſt poteſt dici eſſe ex

ipſo.ſed nõ omne qð ex ipſo eſt.poteſt dici eſſe de ipo.
quia nõ eſt de ſua ſubſtantia.Ex ipſo em̃ ſunt celum ⁊
terra.quia ipſe fecit ea.nõ autẽ de ipſo. quia nõ de ſb/⸗
ſtantia ſua ſicut aliquis homo generat filium vel fa⸗
ciat domũ.Ex ipſo eſt filius.ex ipſo eſt ⁊ domus. ſed
filius de ipſo.domus vo de terra ⁊ ligno nõ de ipſo.
¶ Epilogus pꝛedictoum. h

Ex pᷣmiſſis apertũ eſt.ꝙ in dei cognitione ſiue pᷣſentia

ſunt omnia.ſcʒ bona et mala.ſed nõ omni modo ſunt

ibi mala q̊ bona.Et ꝙ in deo bona tm̃ ſũt ſicut ex ipſo
et ꝑ ipſum nõ mala.⁊ ex quo ſenſu hec accipienda ſint

aſſignatum eſt. Et ꝙ de ipſo nõ dicit᷑ eſſe ppꝛie quod
aliud eſt ab ipſo.Ex ipſo autẽ eſſe dicunt᷑ omnia que

eo autoꝛe ſunt.

gnoſcendi ̃m aſnimi-
lationem. oia qᷓ deus

cognoſcit.noticia ap⸗

pꝛobationis ſunt in
ipſo. Sed notanduzʒ
or . .
notare bonitatem in

ꝛobatio pᷣt con

actu.⁊ ſic non eſt pᷣſci

ſe ven ꝙ omne qð eſt

in deo ſit cognitũ no⸗
ticia appꝛobationis.
Pot iten connotare

bonitatẽ in potentia

ſicut exẽplar cõnotat

te entitatẽ.nõ qꝛ ſic.
2

de? pᷣt eã facere.
ic nibil ẽin deo niſi
qð cognoſcit noticia
appꝛobationis.quia
ſic cognoſcit ome bo⸗
num qð eſt vel q; pᷣt
facere.⁊ illiꝰphʒ exem-

plar.⁊ ideo illud tm̃ ẽ

citur.ꝙ voluntas nõ

facit ꝙ ſint in deo. di⸗
cendũ ꝙ hoc nõ ẽ.qͥa
voluntas in actu.ſed
qꝛ deus nihil pᷣt face/

requod nõ appꝛobet

tanq; bonũ.vnde ap⸗/
pꝛobatio potius dicit
ibi iudicium rõnis qᷓ;
affectũ vo lutac;. Q

IZrit᷑ ſi addit. dᷣm ;
adddit a ꝑte nr̃i intel/

lectus ⁊ a pte cõnota

ti. a pte ipᷣiꝰ dei non.

nõ ſic autem addit re

pꝛobatio.⁊ ideo mgr

non ponit noticiã re/

pꝓbationis ꝓ mẽbꝛo.

¶ Sllud etiã hic annectendũ eſt.ꝙ nõ oĩa que dicunt᷑ ee
ex deo.etiã de ipſo eſſe dici debeãt. Quia vt ait Aug.

d Enne vim bñt
oia hec ſcʒ ex ipᷣo ⁊ in
ipo ⁊ ꝑ im. Obijcit
ↄtra hec Amb.vrba
ꝙ ſi hñt eandẽ vim.
videt᷑ hic eſſe incul/⸗
catio erboꝝ. Itẽ aut
accipit᷑ eſſe in ipſo ſi⸗

cut in exẽplari.aut ſi⸗

cut in cauſa ↄſeruan/

te. Si tãq; iĩ exẽplari.

cõſtat q aliud eſt eſſe

in ipſo ⁊ ex ipſo ſicut
poſtenſum ẽ. Si tãqᷓ;
in cõſeruante. adhuc

eſt aliud pduci. aliud

cõſeruan. Itẽ ſi ean⸗
gem vim bñt. ſicut
ipo appꝛopat᷑ patri.
ita pᷣt appꝛopꝛiari fi/

lio. ⁊ ſil patri erit ap
2

- —
22 NTMWM——— — . —— . . —

larein ipſo. R. dm p eſt loqui de ilis trib? circñlocutionib cptũ ad illud as ſignificãt. aut qtũ ad oꝛdſt
Dnuare znnß R Slochunn lu adillud qð ſignãt ſic oĩa dicunt᷑ eſſe ex deo tanq; ex pꝛincipio pꝛimo.nõ
en Remolo⸗Dia dicunt᷑ eſſe ꝑ deũ tanqᷓ ꝑ pꝛincipiũ ſufficientiſſimũ qð oia agit ꝑ ipᷣm. Oia dicunt᷑ eſe in

5 in pꝛincipio infinito. qd nõ põt facere aliqdð extra ſe.ᷣ oĩa ambit eius virtus.⁊ in his tribꝰ circulo/⸗
o . nſteat 4 ſnisd pꝛindipin puma ſufficientiſſimũ.⁊ infinitiſſimũ.Et qꝛ oĩa bec in deo ſunt —
vnũ. 1 cõueniunt tribꝰ.ideo qtũ ad ſignificatũ dict Amb.ꝙ babẽt eandẽ vim. nec tñ eſicultatlo . diuer⸗ (Dommi
ſimode impoꝛtãt ᷣm rõnẽ intelligendi. Si autẽ loqᷓmur ꝙtũ ad oꝛdinẽ que ongtat pro e Popuazdinee, ſrhhop
ſic ſunt appꝛopꝛiate tribꝰ. Quia ex ipſo dicit rõnẽ pꝛimi.⁊ ꝑ ipimn dicit rõnẽ medij.⁊ in ipſo dicit ronẽ vltimi. gennt
alnntckanmirid ex ipo appꝛopꝛiat᷑ ꝑſone patris que eſt pꝛima in trinitate.ꝑ ipᷣm appꝛopꝛiat filio q̃ eſt Gaiglir
pſona media. ⁊ in ipſo ſpũiſancto qui eſt ꝑſona tercia. ex bis patent obiecta. “ uln
¶/D intelligentiã hui? partis querit de exiſten terciũ.qꝛ illud qd nihil ẽ.mõ nes öt facere. ¶ Ad i2 c
£ tia rerũ in deo. ⁊ circa boc tria pꝛincipaliter illud qd obẽ qꝙ illud qd ẽ ab aliq. eit in illo pm ſe ⁊c. ekdun
Aguerunt᷑. Pꝛimo vtꝝ creature fuerũt in do dom ꝙ qtũ ad ſcm mocũ res ſunt in deo vm ali⸗ cen
Jeternaliter. Scdo qᷓrit᷑ de mõ exiſtendi ipſaꝝ ren in quid ſui.qꝛ m exẽplar. Sed aliqd rei pᷣt dici triplr. genmrnn:
dveo.CTercio Ftaad generalitatẽ rerũ in deo exiſten ſcʒ eſſentialit᷑.effectiue.⁊· cauſatiuc. ſcʒ. ſicut ps. effe⸗ Emmnvü⸗
tiuium. vtrũ ſcʒ oĩa qᷓ̃ deus pcognoſcit fuerũt ⁊ ſunt in ctus.⁊ cauſa. Hoc tercio mõ eſt illud exẽplar aliqᷣd guunhie
. imo de exiſtentia. Scdo de mo. Et rei vel cauſa.ſcõ quantũ ad potẽtiã cauſatiuã.qꝛ eſt K
deo. Ita ꝙ. Pꝛimo de er co Em zinm n ſn ſe g . Vihefeom
tercio de numero. Quãtũ g ad pꝛimũ articulũ due res ſm ſe nõ in actu ſed potẽtia.qꝛ ſuũ eſſe pᷣGt ꝓduci iti
qᷓrunt᷑. Pꝛimo queritur vtrum res fuerũt in deo ab a deo. Silr ad ſequẽs.dom ꝙ rõne exeplaritatis res 15 Pſine
eterno. Secũdo vtrum ſint in deo rõne eſſentie vel actualit ſunt in deo.rõne creatõis potẽtialit᷑.qꝛ pñt uſptii
reſone. VVguci(O obijicit ꝙꝙ crcatura eſt in deo ßm eſſe 14 nmmaue
en Wi Queſtio.ſ. ꝗꝑ .mutabile. vom ꝙ hoc noõ eſt ven de eo qð eſt actu in mnnth E
¶ Mꝛ res fuerut in deo ab eterno. videt᷑. qꝛ agens co deo.ſed q pᷣt ꝓduci a deo ẽ mutabile. Uel dm g ut
— gnoſcens. agit ꝑ ſpẽm rei quã penes ſe bʒ. ſed res poſſibile b cõparationẽ ad diuinã otentiã que eſt mid
in aia.qꝛ ſimilitudo eius ẽ in ea. ⁊ in deo ſiłr. Si di immutabilis.⁊ ſic ẽ immutabile.vel ad cõnotatum iutnit
cas ꝙ illud exemplar nihil ẽ rei. ſm illud nõ debe tpale extra. ⁊ ſic bʒ eſſe mutabile.¶ Ad illud qð obẽ 1 heztt
ret dici res eſſe in deo ¶ Contra.plus facit ad eſſerei de creationc.dᷣm ꝙ q;uis actus creandi nõ pterãt ionict
renplar gcd coenttun r pcherun d S eſſe ab eterno. tñ o, e in deo. leti
m a re. ſi & rõne exemplaris ꝓducti a re.res· m 1 .j. de
Tan dltovitna deber viain ooo en. erone exepla · ¶ Atrum res ſint in veo ronc eſſentie vel gſone. Et ; n
ris pducentis. oͤ boc ab eterno. ac. ¶ Itẽ ſitulo rone eentie videk. quia qg ineſt rone pſone? Ppꝛiu. rückni
ꝓducta nõ eſt vere aliqͥd alicuiꝰ.ſed exeplar ꝑ ad qð ineſt rone eſſentie cõe. ſi e ẽ Cõe trib. pʒ ꝛc. vVllliini
cognoſcit deus vere ẽ ipſe deus. verius eſt exẽplar Pꝛeterea res in deo ſunt rõne exẽplaritatis.ſᷣ exem mrecͤn
rei in deo ꝙᷓ in aia. ᷓ multofoꝛtius res in deo ꝙᷓ ĩ aia. plar creature in deo ẽ diuina eſſentia. qꝛ deus ſeipſo lugerme
ſic ⁊c. ¶ Itẽ qꝛ res pt exire de materia. res ẽ in ma ꝓducit ⁊ cognoſcit. S ⁊c. ¶ Itẽ regula ẽ q quicqᷣd mnqinr
teria.cñ nõ totalit᷑ eſt in potẽtia materie.imo ageni. de deo dẽ in relatione ⁊ ad creaturã. eſt eſſentialiter gccliag
ſi res qᷓ ſunt in potẽtia dei totalit ibi ſunt. multo/ dictũ.ſed res eẽ in deo cſt taliter dictũ.S 2. (Kon⸗ lnoend
oꝛtius debẽt dici eẽ in ipo.ſic ⁊c.¶ Contra.qdð exit tra.ꝙ rõne ꝑſone videt᷑.qꝛ res ſunt in deo in — aiiton
ꝑ creationẽ oino nibil ẽ anteqᷓ creet.ſed creature ſi poſſunt ab ipᷣo exire.ſed ꝓducere cũ ſit actus ẽ ipi marnwe
exeunt. oino nihil ſunt anteq; pducunt᷑.ſed q nõ ſuppoſiti.õ ꝑſone. ¶ Itẽ ſicut dicit Aug. li. lxxxiij.q. =
ecſt.nec ẽ hic nec ibi. nõ eſt in aliqͥ.et ita nec in deo. Verbũ dicit opatiuã potentiaʒ. ſi g res ſunt in deo igen
E qʒ eſt in aliqͥ.eſt ab illo. dsn ſe vel õm alroõne potentie opatiue.ſunt in eo rõne verbi. cum at en
quid ſui. res nõ eſt in deo m ſe.qꝛ tunc eſſentialit verbũ ſit ꝑſona.ſunt in deo rõne pſone.¶ Itẽ Au⸗ cmni
eſret in deo. nec ſᷣm aliqᷣd ſui.qꝛ nihil de ipſa eſt eter guſtinꝰ.xj. de ciui.dei. ca. xxiiij.dicit.qꝙ cñ ick dide inricc
num.ſ totũ ex tꝑe. ⁊c. ¶ Gte að eſt in aliqͥ ẽ in ilo vt fiat. intelligit᷑ pater. in verbo dicendi filius.in vi⸗ alein
m eẽ actuale vel potẽtialẽ.S creatura nõ eſt in deoo ſione ſpũſſanctus.ergo cuʒ cius ſit ꝓducere eng quo R* .
ßm eſre actuale.qꝛ tunc actu eſſet. ſi eſt in deo ẽ ym ſunt. patet & ꝙ ſunt rõne perſone ¶¶ N. dicendum ig ikingn
effe potẽtiale. ſed om̃e eſſe potẽtiale m qð hmõi eſt ꝙ in diuinis eſt conſiderare eſſentiam que eſt comu aee
ꝑmutabile.ſi creatura ab eterno eſt in deo ſm eſ/ſe nis vt cõmunis ⁊ abſ. oluta. eſt conſiderare clera⸗ kirn
potentiale. ab eterno ẽ in deo õm eſſe mutabile.ſed tes.⁊ eſt conſiderare cõmune vt in relatione mor g
hoc falſum. & ⁊ pꝛimũ. ſi creatura dẽ eẽ in do pꝛia. Pꝛimũ dicit᷑ in omnimoda abſolutione.ſcdm ui R
qꝛ põt eſſe a deo.i cũ ab eterno eſſe a deo ſit impoſſi ſcʒ ꝓpꝛietas dicit rel ationẽ ad ꝑſonã.terciũ dicitre/ taaen⸗
bile. nõ erit creatura ab eterno in deo rõne potentie lationẽ ad res.⁊ illa appꝛopꝛiata ſignificant deũ vt on
10 Re'. dm. ꝙ aliqd dẽ eſſe in aliquo triptr. vel jm cãm. cñ ergo querit᷑. Atrum res ſint in deg dalone iann
actualẽ cxiſtẽtiã. vel m ſilitudinis pñtia.xel õm cre eſſentie vel ꝑſone.dicendũ ꝙ ꝗꝓpꝛie loquendo nec ſic mn in
atiuã potentiã. Pꝛimo mõ ſunt res in vniuerſo. Se nee ſic.ſed ſunt in deo vt cauſa.⁊ ſic rõne appꝛopꝛia i nen
cundo mõ in cognitiua ſba. Lercio mõ in ſua cauſa toꝛum que ſunt eſſentialia conſiderata in perſonis. mnet
Lis duobꝰ modis vltimis res ſunt in dco.quia eſt um ergo obijcit vtrũ ſint in eſſentia. dicendum 4 hupbi
cognoſcens res anteqᷓᷓ fiant ⁊ potens ꝓducere. Tñ ille rõnes concludunt ꝙ ſunt in eſſentia chnunt⸗ ſinſut
qꝛ ab eterno cognoſcit.⁊ potẽtia qᷓ ꝓduxit ex tpꝑe in ter dicta.ſᷣm q; compꝛebendit appꝛopꝛiata. non 4 raa
deo fuit ab eterno.iõ dicunt᷑ res fuiſſe in deo ab eter ꝙ in omnimoda abſolutione conſiderat᷑. QAu aumh
1I no?¶ Ad illud qð obijcit᷑ qd nihil eſt.nõ eſt in ali. obijcitur ad oppoſitũ non condludit de perſona ra⸗ Etnon

dom ꝙ ven ẽ jm pꝛimũ modũ cxiſtẽdi.ſed falſũ ſm tione pꝛioꝝ ſeq rõne appꝛopꝛiatoꝝ. Kebt

⸗
Rir
nenuſt,
Wairigt

4
e ee1 6£½
CNN

1. P i !
er
wNA5NNN

“
14

cirgeni
micon
t
mcheſrt/

7

in deo ſint in ipſo vita. Scoo querit᷑ vtrum res ve/

eſtio. j.

rius e d Ae N an
omnia ſint in deo vita.videt᷑. Joh.j.Oð factũ ẽ

in ipſo vita erat.ſed omnis creatura eſt facta.g om/
mis creatura eſt in ipſo vita.¶ Item Aug. v. ſuper
BGeñ.ad literã. Omnia dicunt in ipſo fuiſſe vita.nõ
in ſua natura. quia omnia nouerat anteqᷓ fierent.
¶ Itẽ ratione videt᷑.quia diuina eſſentia eſt vita.&
qð diuina eſſentia eſt. etiam vita eſt. ſed creatura in

eſt vna differẽtia eius qdð eſt viuere. cũ viuere dicat

quadrupliciter ̃m philoſophũ.ſi ergo intelligere eſt
vinere.omnis ratio intelligẽdi eſt ratio viuendi.ſed
res ſunt in deo ſm ſuas rõnes intelligendi. ſunt in
deo viuentes.ſed nõ p participationẽ. ergo ſunt vi/
ontra. Acx.xvij. In ipſo viuimꝰ
.Ergo quia viuimus.ſumus in
Deo vita. Ergo quia mouemur. ſumꝰ in eo motus.
led boc non dicit᷑. nec illud debet dici. Itẽ ſi res
dicunt᷑ in deo vita. aut ergo rõne potentie. aut noti-

ta ſimpliciter.
mouemur ⁊ ſum

cie aut voluntatis. Mon rõne potentie.quia res ex

beoc poteſt pduci creatione. anteq; ꝓducat᷑ ni

bil omnino eſt. quia mtotum ꝓducitur.ſi nibil eſt.
ergo nec vita. Hec ratione noticie.quia tunc cũ ma

la ſint a deo cognita.tũc mala eſſent in deo vita. qd

abſurdum eſt. Sicratione voluntatis. ſed volũtas
deii nõ eſt niſi futuroꝝ. ergo ſola futura viuerent in

o. ſed alia qᷓ futura ſunt in deo ꝑ ydeam.ergo non
oumne qð eſt in deo eſt in ipſo vita.

quia exemplar eternum repᷣſentat res expꝛeſfiſſime

Fm ꝙ ſunt abipid exeunt.ergo cuʒ quedã viuant.
quedã non. quedã repᷣſentat p modũ viuentiũ.que⸗

dam per modũ nõ viuentiũ. q̃dã ſunt in deo vita.

quedã non. Ratione buius querit᷑ quare magis di/

Cumtur res eſte in deo vita. qᷓ; ſapiẽtia. vel eẽntia.vel
12 intelligentia. Ad hoc voluerunt quidã dicere. ꝙ nõ
omnia que dicunt᷑ eſſe in deo ſunt in illo vita.ſed ea

ſolũ.que ſic ſunt in deo vt diſpoſita fieri.Et ratio hu/
ius eſt.quoniã verbum ⁊ vita dicunt actum diſpo
ſitionem. ⁊ idco dicit Anp̃hel.qm verbũ non eſt niſi
coꝝ que ſunt vel futura ſunt.⁊ ideo ſolũ ſunt in deo
vita. ⁊ ideo dicunt ꝙ ad rõnẽ dicendi vitazʒ cõcurrit
neceſſario.q res ſint in deo qᷓtum ad potentiaʒ.no/
ticiam. voluntatẽ pducendi.(. hoc nõ poteſt
ſtare ̃m Aug. Filius em̃ vt ipſe dicit. vj. de trini. eſt
ars plena oim ratõnũ viuẽtin. ↄſtat q; nõ implet᷑
niſi rõnibus infinitis.ergo infinite rõnes rerũ viuũt
in deo. ergo nõ ſolum pñtiũ vel futuroꝝ.ſed ctiã om
nium poſſibiliũ.Et iterũ Aug. li. lxxxiij.q.dicit.q ra

tio cſt etiã ſi nunqᷓ; aliquid ꝑ illã fiat. ſed conſtat q

atio in mente artificis viuit. nõ quia res extra pdu
Atur. viuit em etiã ſi res coꝛrumpat᷑.⁊ exterius cſſe.
omnino nihil facit ad vitã. Et ideo patet quare non

18 ſolum pᷣſentia vel futura viuunt in deo. Et Apterea

7

aliter dicendũ.ꝙ res tripli
Vt in pꝛincipio pducente.⁊ ſic ſunt ibi rõne poten/
tie. At in exemplari expꝛimente.⁊ ſic ſunt ibi ratõnc
noticie. Et vt in fine coſeruante. ⁊ ſic ſunt ibi ratõne

Nnfequenter q́tum ad ſecundũ articulũ que
iitur de modo exiſtentie rerũ in deo. ⁊ circa hoc
querunt᷑ duo. Pꝛimo querit᷑ vtrũ omnia que ſunt

¶Dtẽ hoc videt.

citer ſunt in deo.videlicʒ

XXXVI.

voluntatis. Pꝛimo modo quia ſunt in deo ſicut iit
pꝛincipio ꝓducente.cũ totum ex n ihilo pducat deꝰ.
nibil omnino ſunt iĩ deo.nec vita nec aliquid. Quia
Vro ſunt in deo tanq; in fine ↄſeruante.cũ cõſeruen
tur ſm eſſe qð habẽt. ſic ſunt quedã vita.quedã nõ.
VAnde quedã ſunt tm̃.quedã ſunt mouent᷑.quedã
(vt bomines)⁊ ſunt.⁊ mouent᷑.⁊ viuunt. Quia vo
ſunt in deo vt in exemplari expꝛimẽte. ſic ſunt in ipᷣo
vita.⁊ quia nõ ſolũ in illo exemplari expꝛimunt᷑ en/

tia ſed etiã omnia cognoſcibilia. ideo oia ſumt in deo
vita ꝗ in ipſo ſunt.Et ideo dicit btũs Joh.qdð factũ

eſt in ipſo vita erat.Et ſic patet ꝙ; eẽ in deo attendit

1 . vm triplex genus cauſe.⁊ ſimilit᷑ patet.quõ rõne po
deo eſt diuina eẽntia. quia quicq̃d eſt in deo ẽ deus. 1
ergo eſt vita. ⁊ boc eſt qꝗd dicit Anp̃hel.in mono.p
creatura in deo creatrix ẽ eſſentia. ¶ Itẽ intelligere

tentie ⁊ noticie ⁊ voluntatis. Et ſic ſoluit᷑ illa q̃ſio

m qð genus cauſe.vel ᷣm quã triũ ↄditionũ dicun

tur res eẽ in deo. Patet etiam ꝙ in deo dicunt᷑ vita

ſcʒ oia ꝗᷓ ſunt in ipſo tanqᷓ; in exemplari. d illud

ergo qð obijcit᷑ in des mouemur ⁊c. in elligendũ

eſt ꝙtñ ad terciũ modũ eſſeudi in deo ſcʒ ꝑ conſerua

tionẽ. Deus em̃ cõſeruat in nobis vitaʒ ⁊ opationẽ

⁊ cſſentiã.⁊ qtũ ad hoc intelligit᷑ dictũ illud verbũ.

9

¶Ad illud qð obijcit̃ cuiꝰrõne res dicuntur in deo 20

vita ⁊c. doᷣm ꝙ rõne potentie ⁊ noticie ſimul.qꝛ iſta
duo cõcurrũt ad rõnẽ excmplaris. MHon em̃ ẽ exem⸗

plar deus niſi eoꝝ que cognoſcit ? pt.¶Ad illud ⁊1

qd obijcit᷑ ꝙ res in illo exeplari repᷣſentant᷑ vt ſunt.
dom ꝙ veꝝ eſt. tamẽ nõ opoꝛtet q; rõ repñtationis
ſit talis oino quale eſt repſentatũ. ſicut ſupꝛa oſten/
ſum eſt. ⁊ ideo ſicut coꝛpoꝛaliũ eſt ydea ſpualis. ita

nõ viuentiũ viuens. Ecgiin qd vltimo qucritur 22

quare magis dicunt᷑ res eſſc in deo vita qᷓ; alia. dicẽ

dum q q;uis pᷣdictũ verbũ multas habeat expoſitio

nes quo dicit᷑.qd factũ eſt in ipſo vita erat.tamẽ ſpe
cialiter circa boc verbũ cõſideranda ẽ veritas dicti.
⁊ ratio dicẽdi.Aeritas dicti vt dic t Aug. eſt. ꝙ oẽs

res factea deo. xl eti poſſibiles fieri babent rõnes
ꝑ quas intelligunt᷑.que quidẽ rõnes viuere dicunt᷑.

quia ſunt in ſubſtantia viuẽte ſᷣm ꝙ viuens.⁊ ſunt

etiã ratio intelligendi qͥ eſt actus vite.⁊ ideo in arti⸗
fice creato dicunt viuere.ſed in deo nõ tm̃ dicuntur
viuere.ſed etiã ipſa vita.quia ipſa ratio cognoſcẽdi
eſt ipſa intelligentia. Ratio autẽ dicẽdi fuit hec. cu
em̃ res habeant eſſe in deo.⁊ in vniuerſo. ⁊ diuerſi⸗

mode. quia aliquas ꝓpꝛietates babẽt pm exiſtẽtias

in mundo qᷓ̃ nõ cõpetunt eis pm ꝙ ſunt in deo.ideo
non ſolum dijit. qʒd factũ eſt in ipſo erat.ſed vita. vt
omnes ille conditiones excluderẽtur. Creature eñ̃

in mundo habent eẽ coꝛpoꝛale.variabile.⁊ coꝛru pti

bile. Quoniã em̃ vita eſt actus ſpũalis ⁊ cõtinuus.
fluens ab ente quieto ſempiterno.dictuʒ eſt ꝙ res
ſunt in deo vita. vt ꝑ ſpiritualitatẽ excludatur coꝛpo
reitas.per quietẽ variabilitas.per ſempiternitatem
coruptibilitts.
Aueſtio. ij. d

(Qerunn res ſint in deo wrius qᷓ; in vniuerſo ſiue in

ꝓpꝛio genere. Et ꝙ wrius ſint in deo videt p Augu
ſtinũ.v. ſuꝑ Geñ.ad literã. Omnia pꝛius ᷓ fierent
erant in noticia faciẽtis.⁊ vtiq; ibi melioꝛa vbi eter
na. vbi ærioꝛa. ⁊ incõmutabilia.¶ Itẽ vnñquodqʒ;
ſicut ſe habet ad eſſe ita ad cognitionẽ. ſed creature

Vrius cognoſcunt᷑ in do qᷓ; in ꝓpꝛio genere. ergo et

Erius ſunt in deo. ¶ INẽ dmnce qð eſt in aliquo eſt
in eo ꝑ modũ eius in quo erat.ſed deus eſt in infini⸗
tum nobilioꝛ mũdo.& in infinitũ nobilioꝛi ⁊ wrioꝛi
* .* „ 2 . . . ₰ 2

mogh ſunt res in deo q in niucrſo.¶ Item nobi. eipium pducens mala nec etiã cõſeruans. Item Ge
lius ⁊ verius ẽ eſſe vite qᷓ viuentis.ſed omnia viuut non eſt exemplar expꝛimens.quia ratio exemplaris u
in deo vt ſupꝛa monſtratũ eſt.nõ autẽ in genere pꝛo⸗/ attendit᷑ ̃m aſſimilationẽ.ſed dei ad malũ nulla eſt nſalin
pꝛio.ergo ⁊c̃. Een. ring eſt res vbi eſt ſimn / aſſimilatio. ergo mala nullo mõ ſunt in deo. ¶ Itẽ 3
pliciter ꝙᷓ vbi eſt ſolũ ſᷣm quid.ſed in deo ſolũ dicit ¶to aliquid melius c.tanto magis diſtat a malo.ſed oen
eſſe p̃m quid.quia non ſequit᷑.aſinus eſt in o.ergo deus eſt optimus quo nihil melius põt cogitari.er- unen⸗
aſinus eit.ſed in ꝓpꝛio genere ſunt ſimpliciter. ergo go tanta diſtantia differt. quãta nulla maioꝛ poteſt gngen
verius. Itẽ verius eſt res vbi eſt m pꝛincipia in cogitari.ſed magis diſtat a malo qð nec hʒ veritatẽ nngbe
trinſeca ⁊ ꝓxima.qᷓᷓ vbi eſt in pꝛincipio extrinſeco malicic nec ſilitudinẽ.q; qd hbʒ ſaltẽ ſilitudinẽ.⁊ in j ſadten
remoto.ſed res in mundo ſunt ᷣm pꝛincipia intrin nullo mõ eſt malũ ꝙᷓ in qͥ aliq̃ mõ eſt. ̊ ⁊c. (Cotra. 5 lunl
ſeca. in deo autem vt in pꝛincipio extrinſeco.ergoꝛ. Smne qð cognoſcitur ab aliquo qͥ eſt ſua cognitio V N uuie
¶ Itẽ verius eſt res vbi eſt ym ꝓpꝛiam entitatẽ q;ᷓ eſt in illo tanqᷓ in cognoſcẽte.ſed deus cognoſcit ma Axcfolhl
vbi ſolum ſᷣm ſimilitudinẽ.ſed in deo eſt bomo ⁊ la la.quia ea punit ⁊ repꝛobat.⁊ deus eſt ſua cognitio. Gii
255 pis ⁊ alia m ſimilitudinẽ.ergo .ſK vom. g tri ergo mala ſunt in deo. Minoꝛ patet.maioꝛ ſimilif. tounn
plex eſt exiſtentia reruʒ.ſcʒ in exemplari eterno. ⁊ in quia omne cognitũ eſt in cognitione.ſi ergo idem ẽ ed
intellectu crcato.⁊ in ipſo nco⸗ In eremplanrt eter cognitio ⁊ cognoſcens.ergo ſi eſt in cognitione.⁊ in plitäne
no ⁊ intellectu creato ſunt res ſᷣm ſimilitudinẽ. In cognoſcente. Pe omne qð cognoſcitur in aliquo ſioppott
ipſo mundo ṽm entitatem ꝗpꝛiam. Añ gᷓ queritur eſt in illo in quò cognoſcit᷑.ſed mala cognoſcunt᷑ in dohine
in quo ſint verius. hoc dupliciter põt queri.aut ita deo.ergo ſunt in deo. Pꝛobatio minoꝛis. Mala co⸗ wöitale
ꝙ fiat cõparatio eiuſdem rei ad ſe m diuerſum mo gnoſcuntur a xo. cõſtat.aut intra ſe.aut extra. Mõ 19 taſoen
m exiſtẽdi.vt ſit ſenſus.vbi lapis verius habʒ ecẽ:· cxtra.hoc conſtat.quia diuinus aſpectus nõ exit ex- utoen
vel cũ eſt in cognoſcente.vel pducente.vel cũ eſt in tra. tunc em̃ indigeret alio ad cognoſcendum. reſtat nepe
ſe. ⁊ boc modo cõcedendũ eſt ꝙ vrius eſt vnaqueq; ergo ꝙ intra ſe. quia angeli cognoſcunt mala in deo. uuipe
res in Ape⸗ genere ꝙᷓᷓ in deo ſicut pꝛobant rõnes ad Ande Aug.?ſuper Geñ.ad literã.Angeli vident in ſenrt
hboc inducte.Alio mõ poteſt fieri comparatio rei ad illo bona veſtra que eis placent. ⁊ mala veſtra que ſotaſar
ſuam ſimilitudinẽ. vt ſit ſenſus queſtionis.quid ba eis diſplicent. ¶ Item omne quod cognoſcit in ali- ienͦ⸗
bet eſſe verius ⁊ nobilius.vtrũ ipſa res vxel eius ſini quo.⁊ non ꝑ accidens.eſt aliquo modo in illo ſicut upuns
litudo. ⁊ hoc mõ ſimpliciter concedendũ.ꝙ ſimilitu in exemplari.ſed mala cognoſcunt᷑ a deo.ſed nõ per
d rei verius ⁊ nobilius eſſe habet in deo qᷓ; ibſa res accidẽs.quia nihil ꝑ accidens cognoſcit.ſed omnia ſmnine
in muncdo rõne cius qð eſt. quia eſt ipſe deus.⁊ con / p ſe.ergo mala ſunt in deo. e omne qð cogno ſloroni
cegende ſunt rõnes ad boc inducte.¶ Adbuc.ſimi / ſcitur ab aliquo nõ per pꝛiuationẽ. cognoſcit ꝑ ſimi- tinitude
litudincs rerũ in intellectu crcato verius ⁊ nobilius litudinẽ ⁊ ydeam.ſed in deo nõ cadit cognitio ꝑ pꝛi/ anitpafie
babent eſſe q; res in vniuerſo.vt dicit Aug in trini. uationeʒ. quia nulla põt in illo exemplari eſſe pꝛua⸗ Clinonon
nõ rõne eius ꝙ ſunt.ſed rõne eius in quo.quia ſunt tio.cum ſit purus actus.ergo ſi cognoſcit mala.non ſe oſiunt
nobilioꝛi ⁊ ſpunalioꝛi mõ ſimilitudines in intellectu cognoſcit ꝑ pꝛiuationẽ ſed ſimilitudinẽ. ſed ſimilitu 1dononen
cognoſcente iᷓ ſint ipſe res in mundo cõtente.et ſic do eſt ydca in deo.ergo mala habent ydeam in deo. Gtulodap
24 patent rõnes ad vtranq;ʒ partẽ.·¶ Tamen ad illul ¶ dom ꝙ malaa deo cognoſcunt᷑.non tamen in 25 Mhictden⸗
argumentũ qʒð fit de cõparatione eſſe ad cognoſcere deo exiſtunt m ꝙ mala.quia ſic loquuntur in ꝓpom foſtone.
dom ꝙ illud gencraliter intellectum.qꝙ res ibi eſt to. ideo inquã cognoſcunt᷑.quia ſicut rectum eſt iu/ ſfſormal
rius vbi verius cognoſcit᷑ nõ habet veritatẽ.Contin erx ſui ⁊ obliqui.ſic ſumma veritas ⁊ lux ⁊ actus eſt (mrm
git em̃ cognoſcere qd nõ eſt. ⁊ ideo ſicut ad cognoſci ratio cognoſcendi.nõ tm̃ veritatẽ ⁊ lucem ⁊ actum. plnonie
uon ſequit᷑ eſſe. ita nec ad vere cognoſci vcre eẽ. nec ſed etiam obliquitatẽ tenebꝛã ⁊ pꝛiuationẽ. Vñ lux ſatureſe
Qad verius cognoſci verius eẽ. Quando ergo dicitur ſeipſam ⁊ tenebꝛam cognoſcit. HNon ſunt autẽ mala Iummſa
vnũquodq; ſicut ſe habet ad eſſe ita ad cognitio/ in deo.quoniã illa dicunt᷑ eſſe in deo ad que coope- ſttug⸗
nem. hoc intelligit᷑ quia eadẽ pꝛincipia que ſunt pᷣn / ratur deus m aliquod genus cauſe.et maxime ſm ſdoſnit
cipia eſrendi ſunt etiã pꝛincipia cognoſcendi.ſed ta- genus cauſe foꝛmalis ⁊ exemplaris.malum autem ſunent
men pꝛincipia cõferunt eſſe ꝑ ſeipia.ſed cognitionẽ nõ habet deum ꝓ cauſa ⁊ ꝓ exẽplari.quia malũ ra- wei⸗
nõ cõferunt ꝑ ſe ſed ꝑ fuas ſimilitudines. tieone malicie dicit ſolum Finationc npler aue: de
Erxcio loco eſt queſtio de tercio articulo ſcʒ ge· EEm ꝙ buiuſmodi dicit aſſimilationẽ. hinc eſt ꝙ nec pann
neralitate exiſtẽtie rerũ in deo. ⁊ circa hoc que malum nec falſitas babet ydeam in deo.ſuũ autem D
runtur duo. Pꝛimo querit᷑ vtrum mala ſint in do. oppoſitum cſt aſſimilabile. Ande cum vno ⁊ eodeʒ todn
Scdo vtrũ in deo ſint imꝑfecta ſᷣm ꝙ bmõi. cognoſcat deus bonum.⁊ malũ ſibi oppoſitum.bo/ nit
——.MZ ◻☚D o. j .. mnui cognoſcit 'm rationem aſſimilationis. ⁊ ideo mfſn
¶ ꝛ mala nõ ſint in deo videt᷑. Aug.de li.ar. intanti bonum eſt in deo vt in exemplari ⁊ vt cognitũ ꝑ ſe inchn
res recte vitupcrant᷑.inqtũ eaꝝ vituperatoꝛ arten ⁊ per modũ poſitionis. Malum autẽ cuʒ cognoſca cilm

in qua facta ſunt videt.vt boc in eis vituperet qð in
arte nõ videt. Si ergo vituperant᷑ qtũ ad maliciam
ſiue inq;tũ mala.⁊ boc modo nõ vident᷑ in deo.ergo

boc modo nõ ſunt in deo. ¶ Itẽ omne qð eſt in deo ẽ
ex ipſo ⁊ ꝑ ipᷣm. vt dicit Aug.⁊ magiſter in litera.ſed
mala nunq ſunt ex deo. nec per deum.& nec in deo.
¶ Itẽ omne qð eſt in deo. aut eſt ſicut in pꝛincipio

ꝓducente.aut ſicut in exemplari expꝛimente.aut ſi/
ct in cõſeruante.ſed cõſtans eſt ꝙ deus nõ eſt pꝛin⸗

tur a deo nõ babet in ipſo ydcam.ideo nõ eſt in deo
quis ſit in dei cognitione.quia quis cognoſcatur a
dco.non tamen cognoſcitur per ydeam ſui.ſed boni

cuius cſt pꝛiuatio. ⁊ idceo dicit᷑ cognoſci ꝑ accidens ?
er pꝛiuationẽ. ¶ Ad illud ergo qð obijcitur ꝙ ma/ 26

lum eſt in dei cognitione. ⁊ cognitio eſt deus. igit ꝛc.
dicendũ ꝙ hic eſt fallacia ᷣm accidens. Muis enim

wtentia ⁊ ſapientia. Inde ſicut nõ ſequit eſt in vei

*

ideʒ ſit cognitio dei qd deus.tñ aliud cõnotat.ſicut

cuegn
c
Nonnnes te
M
wihngi
Lane 1
eidittn
Mmune
cgtis
a
Niidin
vicgraun
Nin
Uſelgumn
uiafns
Trstt
mutlene
Porüru
N
tusin

28 pſequens.

noticia. ergo ⁊ in potentia. immo eſt ibi accidens et

27 cõſequens.ſic ⁊ in Apoceo. A illud qð obijcitur
me

p malũ ↄgnoſcitur in deo.d illud non ſequit᷑.
plus em̃ dicit eſſe in deo.q cognoſci a deo vel in deo.
Cum em̃ dicit᷑ aliquid cognoſci a deo. . bhoc intelli⸗
gitur ꝙ deus ſit ratio cognoſcendi illud.ſed cũ addi
tur ꝙ boc ſit in deo.ſignificat᷑ ꝙ deus ſit ratõ cogno/
ſcendi vt exemplar ⁊ ꝑ aſſimilationeʒ.⁊ ideo eſt ibi
dluc. qd obijcitur qð cognoſcit nõ
per acsidens mala ⁊c̃.dicendũ qꝙ cognoſci ꝑ accidẽs
hoc eſt dupliciter. aut a parte cognoſcentis.aut co/
gniti. In deo nulla cadit cognitio ꝑ accidens a par
te cognoſcentis.quia omnia cognoſcit ſeipo.tamen
cadit a parte cogniti.quoniã aliquid cognoſcit ꝑ ſi/
militudinem ſua.vt bonũ.Aliquid ꝑ ſimilitudinem
ſui oppoſiti. ⁊ ita eſt ibi ꝑ accidens.nõ in diſcurren/
do ſed in aſſimilando.cum em̃ deus cognoſcit malũ.
nõ intelligitur affimilari ei ſed ſuo oppoſito.Simili

29 ter ſoluendũ eſt de pꝛiuatione.quia cognoſcere ꝑ pꝛi

uationem eſt dupliciter. Aut ita ꝙ ſit pꝛiuatio in vir
tute cognoſcente.ſicut cognoſcit aliquis ſilentium ⁊
tenebꝛã per aurem ⁊ oculum.⁊ ſic ponit imperfectio
nem.Aut ita ꝙ ſit pꝛiuatio in cognito nõ in cogno/
ſcente.ſicut lux cognoſceret tenebꝛã ſi haberet vim
cognitiuã.ſonus ſilentiũ.⁊ ſic cognoſcit deus.qm̃ ẽ

actus purus 7 lux ⁊ veritgas.
Aueſtio.ij;. f·

¶ Vtrum imperfecta m ꝙ buiuſmodi ſint in deo. E fectoꝛum perfecta.nec tamen maloꝝ eſt ydea bona.

Ande notandum ꝙ ydea ſicut ſupꝛa dictum fuit in

videtur ꝙ nõ.quia mala vt mala nõ poſſuut habe/
re ſimilitudinem cũ ſummo bono.eErgo pari ratione
cum imperfecta nõ babeant ſimilitudinẽ cum perfe
ctiſſimo.non ſunt in deo. ¶ Itẽ illa ſola ſunt in deo
que poſſunt eſſe a deo ⁊ per deum. ſed imperfecta
a deo non ſunt.quia dicitur Deuteronomij.xxxij.ca
pitulo.dei perfecta ſunt opera. ¶ INem ſpecialiter
obijcit deur materia ⁊ paſſione. diuerſitate ⁊ com/

poſitione. Cum em̃ exemplar ſub rõne exemplaris

ſit foꝛma.ſit actus purus.⁊ ita omnino ſimplex.vi/
detur ꝙ rõnes materie ⁊ paſſionis.⁊ diuerſitatis et
cõpoſitionis repugnent exemplari.⁊ ſi boc.cuʒ nibil
dicatur eſſe in deo niſi rõne exemplaritatl.patet ⁊c̃.
tem ſicut veritas eſt generalis conditio entiuzʒ.
ita ⁊ vnitas.ſed oppoſitũ veritatis nõ habet ydeam
in deo.ſimiliter ⁊ bonitatis.ergo pari ratione oppo⸗
ſitum vnitatis.ſed oppoſitũ vnitatis eſt multitudo.
ergo ⁊c. ¶ Contra. Aug.ad Menbꝛidiũ.quia totum
condidit.nõ potuit ⁊ partiũ nõ habere rationes.er/
go cum partes ſub rõne partium ſint imperfecte.pa
tet ꝙ habet rationes imperfectoꝝ.¶ Item omnis
cognitio diuina eſt a pꝛioꝛi.cum ergo in omni crea
tura pꝛius cadit ratio imperfecti q; perfecti.vt ma/
terie ꝙᷓ; foꝛme.pꝛincipioꝝ qᷓ; pꝛincipiati.partiũ qᷓ to⸗

tius. ergo per pꝛius hec cognoſcit deus.ergo ſi perfe

cta babent ydeam in deo.neceſſe eſt ꝙ babeant ctiã

imperfecta. ¶¶ Itẽ diuinum eremplar expꝛimit rem

ſm totum.alioquin non ꝑfecte cognoſceret.ſed ma

teria eſt de rei cõſtitutione.et imperfectũ de conſti
tutione perfecti.ergo ⁊c. ¶ Itẽ omnis effectus aſi⸗

milatur ſue cauſe aliqua aſſimilatione. ſed minim
aſſimilatio ſufficit ad rationẽ exemplaris. ergo om̃e
qð eſt a deo habet ydeam in deo.ꝑ quã pꝛius qᷓ; fiat
eſt exemplar in deo.ſed materia eſt a deo. ⁊ paſſio.et
cõpoſitio.⁊ diuerſi rge

omnia ſunt in deo. ad hoc dixerunt aliqui ꝙ

impꝑfecta nõ ſunt ĩ deo.nec coëſcunt᷑ a deo p aliqua

ydeã ꝓpꝛiã.ſᷣ ꝑ ydeã ſuoꝝ oppoſitoꝝ.vt materia xer
ydeã foꝛme.paſſio per ydeꝗ actus.mititudo ꝑ ydeã
vnitatis. Sed illud ſtare nõ poteſt. Cum em̃ iſia di⸗
cant entitatẽ aliquã.et ita veritatẽ. de neceſſitate ali
quam aſſimilationẽ habent ad pꝛimã veritatẽ. ⁊ ita
rationẽ exemplaritatis.⁊ ideo neceſſario ſunt i deo.
Pꝛeterea intelligendũ.q cũ querit vtrum imperfe⸗
cta habeãt ydeam in deo. hoc dupliciter poteſt in⸗
telligi. aut rõne ip̃ius qd ſubeſt. aut rationc imperfe
ctionis. Si ratione imperfectionis. cum impfectio
ſit pꝛiuatio. ⁊ puatio nõ dicat ens nec aliquid a deo
nec aſſimilabile.ſic non habet ydeam. Si autẽ ratio⸗
ne eius qdð ſubeſt ſicut materia dicit᷑ quid impfectũ.
⁊ materia aliquã eſſentiã dicit.habet ydeam ſed nõ
imperfectaʒ. Quia ſicut nõ viuentiũ eſt ydea viuẽs.
⁊ coꝛpoꝛalium ſpũalis.ſic tempoꝛaliũ et᷑na.⁊ imper

queſtione de ydeis dicit afſimilationeʒ extra genus.

Peimna alte affimilatio eſt in ratione entitatis ĩ deo

Omne igitur qð de ſe dicit rationẽ entitatis.ſiue ſit
cõpoſitum ſiue imperfectum.ſiue materiale ſiue paſ
ſibile. ſiue in actu ſiue in potentia. poteſt deo aſſimi⸗
lari et ꝓduci.et ideo habet eſſe in deo. Oð autẽ di⸗
cit pꝛiuationem. hocipſo amittit rationẽ effectus et
rationem aſſimilationis. Et ideo falſitas ⁊ malicia

ydeam nõ habent. nec ſunt a dco nec in deo.Ex bis

patet ꝙ imperfecta ſunt in deo.patent etiam queſi
ta. 73. em̃ obijcit᷑ de malo patet reſponſio.qꝛ ma
lum dicit ſimpliciter ꝑꝛiuationẽ in co ꝙ malum.nõ.
fic imperfectum. j
fecta nõ ſunt a deo.dicendum ꝙ imperfecta pm id
ꝙ ſunt. a deo ſunt. licet in eis nõ remaneat imperfe⸗

