dicere ꝙ ſit charitas

noſtra eſſentialitcr. S

cauſaliter ⁊ exempla/
riter. Muis em̃ om̃s
virtutes habeant ex/
emplar cognoſcitiuũ
in deo. ⁊ om̃s habent

cxemplar vᷣm ſimili -

tudinẽ longinquã.tñ̃
quedã virtutes non

bhabẽt ſibi coꝛreſpon

dens i deo per omnia

ſicut patientia. qᷓ duo

dicit. ſcʒ paſſionem.?⁊

alicui.⁊ tũc ille dr ꝓpꝛie habere ſpm̃ſctm.

H M fſfſfſfuperferri paſſionibꝰ
tumad pꝛimä no
habet in deo coꝛreſpondens.ſed qᷓtũ ad ſcᷣm ſolũ.Charitas autẽ babet amo:ẽ ſibi in deo ꝑ omnia coꝛreſpõ
dentẽ.⁊ amoꝛẽ nõ tm̃ eſſentialẽ.ſed etiã ꝑſonalẽ.⁊ ideo dicũt auctes ꝙ ſpũfſanctꝰeſt charitas q diligimꝰ? deũ.
⁊ ablatiuus q̃ dicit habitudinẽ nõ tm̃ cauſe efficientis ſed etiã foꝛmalis.nõ ꝑficientis ſed exemplantis. —
Soluũ eſt qð diuidit inter filios regni et filios ꝑditõnis.Aidet᷑ hoc male diccre de dono charitatis. Quia 8
Qut loquit᷑ de diuiſione q;tũ ad cognitionẽ. aut q;tũ ad veritatẽ.Si qᷓ;'tũ ad veritatẽ.hoc falſum ẽ.quia non
l; in charitate ſed etiã in fide gratuita et ſpe differunt. Si q;tum ad cognitionẽ. tunc minime diuidit.quia

neſcitur qͥs hoc donũ habeat.Rꝰ dm.ꝙ oĩa dona virtutũ “ unt eſſe iufoꝛmia pᷣter charitatẽ. ⁊ qm̃ poſſũt
eſſe infoꝛmia.poſſunt eſſe in iuſtis ⁊ peccatoꝛibꝰ.⁊ ideo in illis nũqᷓ; ſeꝑant᷑ abinuicẽ. ſed charitas nunqᷓ; pᷣt
eſſe infoꝛmis.nec eſſe cũ peccato.qꝛ actus eius ẽ diligere ꝓpter ſe ⁊ ſuper oia.qui remouet᷑ ꝑ umne peccatũ.
⁊ ideo dicit Augꝰ.ꝙ; ſola charitas diſtinguit.loquẽdo de diſtinctionc in vniuerſali. Oꝛ obijcit᷑ de fide gratui⸗
ta ſiue foꝛmata. cõcedo ꝙ diſtinguit.ſed tñ hoc nõ habet qꝛ fides.ſed qꝛ gratuita.⁊ ita ex hoc ꝙ charitati con
, iuncta. ⁊ ſic pʒ illud. g ¶ Et tradiderit coꝛpus ſuũ ita vt ar. ⁊c. Aidet᷑ male dicere.quia dñs dicit Johß. xv.
V Maioꝛem hac dilectionẽ nemo hʒ vt anima ſuã ponat pꝓ ouibꝰſuis ⁊c. ſi bocẽ maximũ opus charitatis.
impoſſibile ẽ qð fiat ſine charitate.Re.aliqͥ dicunt ꝙ aplis dicit ꝑx impoſſibile.poſito em̃ ad boc ꝙ aliqs ha/
bens penꝗ.pateret ſine charitate. ꝓ xpo. adhuc nõ ꝓdeſſet ſibi.Credo tñ ꝙ er induſtria naturaliũ ⁊ aliq̃ gra

end tia gratis data poſſent ſuſtinere ꝓ ſide xpi moꝛtẽ eti ſine charitate.ſicut hereticus ſuſtinet p erroꝛ quod
d dicit dñs.ꝙ illud ẽ ſumme charitatis.boc dicit q;tũ ad ſignũ ⁊ exterioꝛẽ oſtenſionẽ.ſigna tñ ſunt fallibilia.et
nn ideo nõ neceſſario opoꝛtet ꝙ ſi aliquis moꝛtẽ ſnſtinet ꝓ xpᷣo ſiue ꝓ eius fide ꝙ habeat charitatem. credo ta
nnt 8 men.ꝙ ſi aliquis ꝓ xpᷣo ſuſtineret moꝛtẽ.qui nõ magnũ baberet obicẽ.qd diſponeret ſe ad gratie ſu ſceptio⸗
n nem. ita ꝙ daretur ſibi charitas.
f 6 D intelligentiã hui? ꝑtis qᷓtuoꝛ qᷓrunt᷑. Pꝛi Secundo dato ꝙ ſit creata charitas.querit᷑. truʒ
uin, mo ⁊ pꝛincipaliter ꝓpter poſitionẽ magiſtri illa charitas ſit diligenda ex charitate.Tercio.vtrũ
D IQuerit᷑. Atrum pᷣter donũ charitatis increa charitas certitudinaliter poſſit cognoſci ab baben/
nian, te ſit ponere donũ charitatis create. Et hoc eſt que te charitatem. Quarto ſi poſſit cognoſci ab aliquo
nn rere. Atꝝ charitas ꝗᷓ diligimus deũ ſit ſpuũſſanctus. non habente. U
V MM M — i 2

Dueſtio.. a .
Oꝛ nõ ſit ponere aliã charitatẽ a creata (ſuppoſita
ꝓbatione ꝑ auẽtes multas qᷓs adducit męfr̃ in lr̃a)
pꝓbakt᷑ rõnibus.⁊ pꝛimo rõnibus ſumptis ab eẽntia
charitatis q̃ eſt bonitas hoc mõ. Mullũ accidens eſt
melius ſbhᷣa rõnali.ſᷣ charitas ẽ melioꝛ aia rõnali.qͥa
eã facit melioꝛẽ. non eſt accidens.j eſt ſubſtantia.
Sev ↄſtat ꝙ nõ irrõnalis. rõnalis.&̊ aia.vel

„

lus.vel deus.ſed nõ aia vel angelus.ꝭ̊ deus. Itẽ

nulla bonitas creata eqͥualet beatitudini. ſed chari-
tas eqͥualet beatitudini.quia ꝑ charitatẽ meret᷑ bõ

⁊ efficitur dignus vita eterna ſiue beatitudine.ergo

charitas nõ eſt bonitas creata. cc. ¶ Itẽ om̃e bo/
num creatũ eſt bonũ per participationẽ. Sed om̃e
bonũ alio bono bonũ.põt intelligwi non bonum.⁊ ſic
caderet in ipo malũ ꝑ diminutionẽ ſpeciei.modi.et
oꝛdinis. ſi charitas eſt bona creata bonitate.pᷣt &
mala. vel ſaltim intelligi mala.vel etiã fieri ifoꝛmis.
qð falſum eſt. ¶ Itẽ hocipᷣm oſtendit᷑ rõnibus ſum
ptis a virtute ſic. Quanto aliqͥd virtuoſius.tanto
pautioꝛibus medijs indiget. ſi aliqͥd eſt potentiſſi
mum.nulla alia virtute a ſe indiget. ſi ſpſſanctus
eſt potentie infinite. ⁊ ipſe eſt charitas.̊ ſeipſo non
alio inflamat affectũ ad amoꝛẽc.non eſt ergo ponere
charitatẽ creatam neceſſario qᷓ ſit babitus.¶ Item
plus diſtat virtus naturalis a deo qᷓ; voluntas. ſed

deus dirigit virtutẽ naturalẽ non alio qᷓ ſit ipe.ergo

ibi nõ cadit mediũ.nec in voluntate cadet.ergo ⁊c.

Itẽ vbi mouet virtus motoꝛis pꝛimi ſemꝑ pᷣſens

⁊ nõ potens errare.ſuꝑſluit aliã virtutẽ ſupaddere.
vtputa ſi manus eſſet ſemꝑ coniuncta temoni.non
opoꝛteret ibi eſſe aliã vᷣtutẽ.⁊ ſpũſſanctꝰ eſt dirigẽs
2Z adiuuans ipſam voluntatẽ. ⁊ eſt coiunctus ſemꝑ
2 nõ potens crrare. ſuperfluit aliã charitatẽ pone/
re.ſed omne ſuperfluũ reſecandũ.g ⁊c. ¶

charitatis eſt animã recreare.ſed nõ minoꝛis virtu-
tis eſt recreare qᷓ; creare. ſi creare ſolũ eſt ab increa
to. qd eſt infinite potentie. et recreare.ſed h̊ ꝓpꝛiũ
eſt charitatis. eſt incrcata. Itẽ aliquis act? cha/
ritatis eſt vnirc.ſed nulla creatura ꝑ vanitatez vnit᷑
veritati. ſed ois creatura vanitas. & nulla creatura

eſt mediũ vniendi deo.ſi ; charitas eſt mediũ vnien

di.ergo nõ eſt vanitas nec creatura. ¶ Item actus

charitatis eſt vnũquodq;ʒ oꝛdinate diligere. ſi oꝛdi
nate diligere eſt diligere vnũquodq;ʒ ſᷣm ꝙ ſibi con/
uenit.cum bonũ increatũ ſit melius creato in infini

tum. ipᷣm magis in infinitũ diligibile. ſi charitas
facit deum diligere vt diligendus eſt. cbaritas facit

deum in infinitũ diligere.ſed qdð exit in actum infini
contra.
charitas eſt pꝛincipiũ refoꝛmandi animã ꝙtum ad
potentiã voluntatis.ſed aia q;'tum ad alias poten/

tum. eſt infinitũ ⁊ increatũ.ergo ⁊æc. ¶ Sed

tias.ſcʒ iraſcibilẽ et rõnalẽ.refoꝛmat᷑ ꝑ vᷣtutes crea/
tas.g̊ pari rõne ⁊ cõcupiſcibilis.ſed eius refoꝛmatio
eſt charitas.̊ ⁊c.¶ Itẽ vbi eſt refoꝛmatio.ibi eſt cõ
foꝛmatio.⁊ infoꝛmatio.⁊ vbi ẽ infoꝛmatio.ibi eſt ali
quid infoꝛmãs.qð ſe hʒ ꝑ modũ foꝛme.ſᷣ ois foꝛma
rei create ẽ creata.deus em̃ nullius ẽ foꝛma pficiẽs.
de ſctõ victo. Scio aia mea.qꝙ amoꝛ eſt vita tua.ſed
oĩs vita exiſtens ꝑ ꝑticipationẽ in aliqͥ eſt ab aliquo

F ⁊c̃. Her charitas ẽ pꝛincipiũ vniẽdi. Vñ Hugo
i

infoꝛmãte.ex q̊ ⁊ viuificabili fiat vnũ.ſᷣ̊ ex deo ⁊ aia

nõpht fieri vnũ. neceſſe ẽ ponere in aia aliquã cha/

aliqð ſeꝑabi

uidit oꝑa trinitatis.
creatũ errat. charita

tẽ ratio⸗
nibus ſumptis ab actu oſtendit᷑ illud idẽ.qꝛ actus

“

ritatẽ crcatã q̃ viuificet. ¶ Itẽ õe qð eſt in aliquo
poſſſibili ad moꝛtẽ.eſt in illo ꝑ aliqͥd ſeꝑabile. dite

gre eſt in aia poſ ibili ad moꝛiendũ moꝛte culpe. 5
qð ſeꝑabile. hoc aũt nõ ẽ deus.qꝛ ipoſſibile
pᷣſentiã ſeꝑari ab aliqͥ.ẽ eſt aliqͥd creatũ. ¶ Itẽ eha
ritas ẽ pꝛincipiũ gratificandi.ᷣ gratificatio eſt id in
3 diſtinguit᷑ bonꝰ a malo.iuſtꝰab ipio.nõ tm̃ in actu
etiã in qete.vt puulus ⁊ adultus.g̊ cum diſtinctio
nõ ſit boni a malo ꝑ bonitatẽ increatã.qꝛ illa oibus
eſt cõis.charitas nõ dicit qͥd cõe.Et iteꝝ cũ diſtictio
qeſcentiũ nõ fit ꝑ actũ vel ꝑ vſum.ſᷣ habitũ.patet
charitas dicit habitũ creatũ. ie⸗ charitas ẽ pꝛin/
cipiũ merendi.ſᷣ nõ qꝛ bona facimꝰ.ido boni ſumꝰ.

sͤ magis ecõuerſo. ᷓ charitas pᷣus facit bonũ.qᷓ; eli⸗

ciat actũ.ſʒ cũ aliqͥs de nõ bono fit bonꝰ. neceſſe eſt
aliq̃d poni in ipo de nouo.⁊ B nõ pt eſſe actꝰ.gᷓ babi
tus. ¶ Itẽ de? alio mõ coopat᷑ in oꝑatione merito/
ria qᷓ; nali.qꝛ ſi nõ alio mõ.tũc redit erroꝛ pelagij qʒ
ex naturalibꝰpoſſet hõ mereri.ſi &̊ alio mõ.cũ ꝑ vir⸗
tutẽ increatã oĩ nature coopet᷑.neceſſe eſt ꝙ in oꝑa-
tione creata meritoꝛia cooperet᷑ mediante alia vᷣtu/
te. ſed hec non põt eſſe niſi creata.ꝭ̊ ⁊c. ¶ Itẽ videt
ꝙ mgf errauit.qꝛ qui diuidit oꝑa trinitatis hereti-
cus eſt. ſed mgr̃ poſuit ꝙ charitas q̃ nos diligimus
deã ſit ſpũſſanctꝰ ꝓpꝛie.g ponit ꝙ nr̃m diligere(qð
eſt effectus in creatura )ſit ſolius ſpũſſancti.⁊ ita di
ſtẽ qͥ dicit qͥd ceatũ. eſſe in-
q diligimꝰ deũ ⁊ pximũ ( vt
cõiter tenet᷑)eſt qͥd creatũ.ſed męr̃ dixit bãc eſſe.ſſ.
FGerrauit. ¶ E'. ad pᷣdictoꝝ intelligentiã eſt notan-
dum.qꝙ circa hoc eſt ⁊ fuit ab antiqͥ duplex opinio:

Quoꝛunclã em̃ vt mgr̃i ⁊ ſeq̃cium ſuoꝝ ẽ opinio.ꝙ ls

ſpũſſanctus eſt eſſentialit᷑ charitas.qᷓ pꝛ ⁊ filius dili
funt nos.⁊ etiã q̃ nos diligimus deũ.Et quidã vo⸗

uerunt dicere.ꝙ intellectus huiꝰ poſitionis põt de

monſtrari ꝑ ſimilitudinẽ. Dicunt em̃.ꝙ ſicut lux tri
pliciter pᷣt ↄſiderari.ſcʒ in ſe.⁊ in trãſparenti.⁊ in ex

tremitate ꝑſpicui terminati. pᷣmo mõ ẽ lux.ſcdᷣo mõ

p̃t ↄſiderari in ſe.⁊ ſic ẽ amoꝛ pꝛis ⁊ filij. Põt rurſũ
ↄſiderari vt in humana aia inhabitãs.⁊ ſic ſpũſſan/
ctus dẽ gra. Põt etiã ↄſiderari vt vnitꝰvoluntati.⁊
ſic ẽ charitas q̃ nos diligimus deũ. Añ dicunt qꝙ ſl.
eſt nr̃a charitas.nõ ꝑ appꝛopꝛiationẽ ſᷣ ꝑ vnionem.

lumen. tercio mõ ypoſtaſis coloꝛis. Ita Peruns

OQnẽadmodũ em̃ ſolus filius ẽ hõ vel incarnatus.⁊?⁊

tñ tota trinitas ẽ incarnationẽ oꝑata. ſʒ tñ ſolus fi⸗
lius vnitꝰ.ſic qᷓuis tota trininitas faciat vnionẽ.ſſ.
cũ voluntatc.ſolus tñ ſpũſſanctꝰ vnit᷑ voluntati.et
ideo ſolus ẽ charitas.Rõ aũt mouens ad ponendũ
hoc ẽ auctas apli.ij.Coꝝ.vj.qͥ adberet deo.vn? ſpũs

eſt. Et etiã mouet eos ſimilitudo. Dicũt em̃ ꝙ; ſicut

filius pcedit per modũ nature.⁊ ita nature vnit᷑.ſic
ſpũſſanctꝰp modũ voluntatis.⁊ ideo voluntati vni
bilis ⁊ vnitus.⁊ qꝛ voluntas vertibilis c.nõ ſic natu
ra.ideo.ſſ.vnit᷑ ſepabilit᷑.ſed filius inſeꝑpabilit᷑.⁊ ivo

longe inferioꝛi mõ qᷓᷓ filius.⁊ qͥbus ſic vnit᷑.ſeipo fa

cit diligere. Sed hec poſitio nõ pᷣt ſtare.qꝛ.ſſ.nõ eſt

vnibilis.⁊ pᷣterea ſi eſſet vnibilis.aut ꝑ naturã.aut

8 etig. s ꝑ naturã. ꝑ gratiã.g a huc opoꝛtet
ebabitũ gr̃e diſponentẽ animã ad ſuſceptionẽ ta
lis vnionis.⁊ ita redit ↄtrariũ. Jo nõ credo q; ma
giſter hoc mõ fuerit buiꝰopinionis. ¶ Et ꝓpter boc
aliter dᷣm. ꝙ iſtud qͥ diligimus deũ. triplicit᷑ eſt acci

xere. Nut quo diligimus cgfectiue. ⁊ ſic charitas ſiue

–—

n tf
Kcherde
Mwone nt,

loriagt
eſecheb
Utnntlper
hüſnmnn
mitguit
dhag
ſoorigifl
iCeiit⸗
oſtonsg
ngſorun
SS
ninlan

anmng
ßͤſe
gor inn
iinun

12 neceſſe ẽ ꝙ ſit foꝛmalis ꝑfectio.

„S
Di.
amoꝛ eſt trinitatis ⁊ ſpſᷣf ancti appꝛopꝛiate. Aut q
diligimus exemplariter.⁊ ſic fl.eſt vnio pꝛis ⁊ filij.⁊
nexus amboꝝ eſt vnitas.Ad cuiꝰ imitationẽ chari/
tas nos nectit.ſᷣm ꝙ dicit dñs Joh̊.xvij.vt ſint vnũ
ſicut ⁊ nos vnũ ſumꝰ. Aut q̊ diligimus foꝛmaliter.

⁊ ſic ᷣm opinionẽ mgfi eſt ai affectio. Sʒ in his oĩ/

bus veꝝ dixit. nec errauit ſᷣ defccit.qꝛ pᷣter hoc ẽ po/
nere charitatẽ ᷣm cõem opinionẽ.q̃ eſt habitꝰ qea/
tus animã infoꝛmãs.Et rõ huiꝰſumit᷑ a ꝑte eſſentie
eius.virtutis.et oꝑationis.A parte eẽntie.qꝛ chari⸗
tas ẽ bonitas creature rõnalis.ipᷣam ꝑficiens.⁊ di/
ſtinguens. et oꝛdinãs.et diſpon

d illud & quod
obijcit᷑ pumo ꝙ charitas eſt melioꝛ aia rõnali.dðm
qꝙ nõ eſt ibi ↄꝑatio.quia ibi vnũ ꝓpter alteꝝ:ibi tm̃
vnũ.vñ hñs charitatẽ bonus ẽ ꝓpter charitatẽ. Ael
nõ cadit ibi ↄꝑatio.qꝛ nõ vnifoꝛmit᷑ dꝛ bonũ. MNam
ſba rõnalis dꝛ bona.qꝛ oꝛdinabilis in finẽ.charitas
bona.qꝛ oꝛdinãs.¶Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ eqͥualet
beatitudini.ddᷣm qꝙ eqͥualet ᷣm diuinã cſtimationẽ
q̃ opus charitat eſtimat dignũ vita eterna ſine tan
ta remuneratõe. iluck. qð obꝛ.ꝙ ſi ẽ bonũ per
pticipationẽ.tunc eius bonitas ẽ ꝑmutabilis in in/

15 foꝛmitatẽ.dm ꝙ aliqͥd dẽ bonũ per ꝑticipationem

ſir ↄfoꝛmari.neceſſe eſt ꝙ ab illa ſumma charitate

14

15

16 illud

dupłr. Aut qꝛ participans ⁊ oꝛdinatũ.Aut qꝛ parti
cipatio et oꝛdinatio. Pꝛimo mõ eſt bonũ hñs cbari
tatẽ. Scdo mõ charitas.et ido pᷣt nõ eẽ.qꝛ nõ ẽ ipſa
eſſentia bonitatis ſᷣ participatio.tñ nõ pᷣt nõ eſſe bo
na vel oꝛdinata.qꝛ.eſt ipᷣe oꝛdo amoꝛis. AUñ ſoluen/

dum ad illud per diſtinctionẽ.et in hoc patẽt rõnes

ſumpte ab eſſentia.A parte etiã virtutis neceſſe eſt
ponere charitatẽ habitũ creatũ. Mã charitas q̃ dili⸗

gimus deũ eſt virtus.nõ tm̃ q̃ deus cooperat᷑ nobis

H etiã q̃ nr̃a voluntas cooperat᷑ deo. Adiutoꝛes em̃
dei ſumꝰ.⁊ quia cũ cooperamur deo. neceſſe eſt nos

relinqᷓtur in nobis aliqͥd exemplatuʒ in nr̃o affectu.
per qd moueat illi ↄfoꝛmit᷑. Aoluntas em̃ libera eſt
⁊ nata moucri ad oppoſita.⁊ ideo ponit᷑ virtus cha
ritatis create in nobis.non ꝓpter defectũ a parte dei
nobiſcũ oꝑantis.ſᷣ voluntatis nr̃e ſibi cooperantis.
Ad illud q̊d obẽ. ꝙ virtus potentiſſima nõ indi/

t virtuce media.vcꝝ eſt. ſed charitas nõ eſt ppter

lius ltutig haigenti⸗ ſʒ potius voluntatis ſuſci
pientis.q̃ indiget aliq̃̊ habitu diſponẽte. Ad illud
qð obꝛ.q deus cooperat᷑ nature ſine virtute creata
dom ꝙ deus regit naturam ſicut inſtituit.⁊ natura
vnifoꝛmiter currit.⁊ ideo nõ indiget aliqͥ regulante.
Mon ſicẽ de voluntate q̃ mouet᷑ diffoꝛmiter.⁊ ideo
indiget aliquo habitu regulante ⁊ donete ipſam.
Ael dᷣm.ꝙ aliud eſt de natura ⁊ voluntate. Quia
natura nõ hbʒ moueri niſi iuxta ſe vel infra.ſʒ wlun/
tas ſupꝛa.⁊ ido indiget aliquo eleuante ipᷣaʒ.
3 obꝛ.ꝙ virtus pꝛimi motoꝛis eſt pñs.dm.

nõ ſufficit pᷣſentia.ſed neceſſe eſt ꝙ recipiens in/
uentiã habeat habilitatẽ ⁊ ↄfoꝛmitatẽ.⁊ hoc ẽ per
virtutẽ creatã.A parte etiã oꝑationis ponit᷑ neceſſi
tas.qꝛ refoꝛmatio vel recreatio.vnio et dilectio.nõ
tm̃ ſunt ab aliq̃ vt ab efficiente.ſed etiã ab infoꝛman
te. Infoꝛmãs autẽ charitas creata eſt.⁊ ex H patert
obiecta ex parte actus ſiue oꝑationis. Mã qͥd obijci
tur.ꝙ creatio ẽ ab increato.veꝝ eſt per modũ effici/
entis ſicut et recreatio.ſed refoꝛmatio vlterius relin
quit foꝛmꝗ.⁊ ideo neceſſe ẽ ponere habitũ infoꝛman

d vitã eternã.

dom q gra pᷣt ↄſiderari ſᷣm ꝙ ex nihilo.⁊ ſicẽ vani⸗
tas et ſic nõ vnit. Ael ſᷣm q̊d eſt influentia pᷣm diui⸗

nam pũtiam.⁊ ſic hʒ veritatis expᷣſſam ſilitudinẽ. ?

tali mõ vnit.(¶ ¶ Ad illud qͥd obꝛ.ꝙ charitas facit di 1 D
ligere deũ qtum ẽ diligẽdus ⁊c̃.dm q boc pᷣt intel
ligi duplr. Vel qtuʒ deus deberet diligi in ſe ⁊ ſic eſt
falſum.qꝛ cũ ſit bonũ infinitũ deberet in infinitũ di⸗
ligi.⁊ tali mõ deus ſolus ſeipᷣm diligit. Ael inqtum
t diligẽdus ab hoc.⁊ ſic veꝝ ẽ.⁊ tunc diligit in infi
nitum.nõ ſimplr.ſed ᷣm eſtimationẽ habẽtis chari⸗

tatẽ.Lãtũ em̃ diligit charitas deũ pluſq; bonũ crca
tum. ꝙ ſi bonũ creatum in infinitum multiplicaret
adbuc magis diligeret deũ. ¶Oꝛ autẽ obꝛ in contra
rium ↄcedendũ eſt. pᷣter duo vltima qᷓ oñdunt ma/

giſtrum crraſſe. autẽ obꝛ.qꝛ diuidit opera tri/ 1 9

nitatis. doᷣm ꝙ falſum ẽ.ꝗqꝛ ꝙ ſpuᷣſſanctꝰſit charitas
q̃ diligimus deũ.aut dictũ eſt per appꝛopꝛiationem.,

Aut per vnionẽ.aut certe per exemplaritatẽ.⁊ ſic in/

telligunt᷑ oẽs auẽtes qᷓs mgr̃ adducit ꝓ ſe.foꝛmalit᷑
autẽ loquẽdo nõ intelligunt᷑ vere.nec credo ꝙ mgr
intellexerit ſic. ⁊ per hoc ptʒ illud ꝙ mgr̃ nõ dicit
creatum ſit increatũ.ſed ꝙ ſufficiat donũ increatum
ſine creato.⁊ in hoc nõ fuit erroꝛ ſᷣ defectus mſß.
((AQueſtio. ij. H
¶ Ecrũ charitas ſit amabilis ex charitate.⁊ ꝙ ſic oſtẽ=⸗

₰

itur hoc mõ. Aug.viij.de trini. Nemo dicat.nõ no-

ui qͥd diligã.diligat fratrẽ.⁊ diligit ip̃am dilectionẽ

dilectio ẽ diligenda. ⁊c. ¶ Itẽ bocipᷣm videt᷑ ra

tione.qꝛ nõ eſt ꝑfecta cognitio niſi illa q̃ quis nouit

ſe noſſe.ſiue nouit ipᷣam noticiã.g̊ nec ꝑfectꝰ amoꝛ

niſi ille quo qͥs amat ſe amare ſiue amoꝛẽ. ſed chari⸗

tas ẽ perfectus amoꝛ. ⁊c. ¶¶ Yẽ aliqᷓs diligit pxi/
mum et recte.qꝛ videt eũ hẽe Paritaceſt ed gpter qch

vnumquodq;ʒ ⁊ illud magis. g magis debet diligere
ontra Aug. in li.de do⸗

charitatẽ ſiue dilectionẽ.
ctrina xpᷣiana.dicit tm̃ q̃tuoꝛ diligenda ex charitate
ſo deũ.ſeipᷣm. ꝓximũ.⁊ coꝛpus ꝓximi.ſed charitas
ſiue dilectio nõ ẽ aliq̃d boꝝ. nõ ẽ diligẽda ex chari-
tate. ¶ Item duplex eſt dilectio. ſcilicet. cõcupiſcen⸗
tie. ⁊ a micitie.ſi ergo charitas ſiue dilectio diligitur.
aut ergo dilectione cõcupiſcentie.aut amicitie.Nõ
amicitie conſtat.quia amicicia eſt inter ſiles ⁊ amoꝛ
quo aliquis optat alij bonum. charitati autẽ nemo
optat bonum. Item nec cõcupiſcentie.quia concu⸗
piſcentia eſt rei non babite.ergo cũ ex charitate ne-
mo diligat niſi hbabens charitateʒ. ergo ex charitate
non poteſt qͥs ↄcupiſcere charitatez. Si tu dicas gÿ.*%
cõcupiſcit augmentũ charitatis.hoc nõ ſoluit.quia
ego nõ quero niſi vtrum charitas habita pᷣm ꝙ ba/⸗
tem ſicut ſe habet fides ad

bita eſt poſſit amari.
credere.⁊ ſpes ad actum ſperandi ita dilectio ſiue
charitas ad actum diligendi. ſed nullus babens fi-
dem. credit fideʒ vel in fidẽ.quia ſicut dicit Auguſti.
nus. Credens ſcit ſe credere.⁊ videt ſe credere. co
dqulitas autẽ eſt de non viſis.ſimiliter autem nullus
ſperat ſpem ipᷣam ſed babet. ergo a ſimili nec diligit
charitatẽ. vel ſi non eſt ſimile. querit᷑ quare nõ. Itẽ
ſi diligens diligit dilectionẽ. aut eadem aut alia. Si
alia. tunc pari ratione ⁊ aliã dilectionẽ diligit alia.
ſic erit abire in infinitũ. Si ergo ſtare eſt 2 non con⸗
uenit abire in infinitũ. ſi diligit diligit eadem. Secc
ſi hoc.contra. Hulla foꝛma ſpecialis ſuper ſeipſamn
reflectitur niſi de pꝛimis intentionibꝰ, ſicut vnitas.

= 8 4 H 2 l
WWWWWWWr

En. a illud qd obz ꝙ vanitas nõ vnit veritati 17

.
4
—

Liber

veritas.bonitas. Ande nullo modo dicitur albedo
alba. ergo nec dilectio dilecta. et ſic ⁊c. ¶ R. di⸗
cendum.qꝙ accipiendo dilectionem ᷣm ꝙ deus dile⸗

ctio eſt. conſtat vtiq; ꝙ ex charitate eſt diligenda.ſᷣ

accipiendo dilectionẽ ſm ꝙ eſt habitus gratuitus.
ſic vtiq; diligenda eſt ſed no ſi iher omnia. ¶ Ad in/
telligẽtiã autẽ obiectoꝝ notãdũ.ꝙ triplex eſt amoꝛ
ſcilicet. Amicitie. quo aliquis alicui optat bonum.
Concupiſcentie.quo aliquis ſibi deſiderat aliquid.
Et complacentie.quo aliquis requieſcit et delectat
in re deſtcerata cum pᷣſens eſt. Dico ergo ꝙ chari⸗
tas amoꝛe amicicie nullo modo eſt amabilis.quia
non eſt beatificabilis.Amoꝛe concupiſcentie ẽ ama
bilis ex charitate.ſᷣm ꝙ diligens deſiderat amplius
diligere. Amoꝛe complacentie.ſcʒ quo diligens ac/
ceptat ipſam dilcctionem qua deum diligit.hoc mo⸗/
do charitas diligenda eſt ſᷣm ꝙ iã habetur. eo ꝙ ipᷣa
eſt bonũ valde acceptabile.His viſis patet reſpon/
ſio ad duo pofna. Ham ratio illa ex autoꝛitate Au/
guſtini de doctrina xpᷣiana.currit ſolum q;tum ad di
lectionem amicicie.quia Auguſtinꝰ loquit᷑ de ama/
bili cui aliquis optat bonum. ¶ Quod ſcdo querit
ſimiliter patet. Muis enim charitatis habite vᷣme
babita.nõ ſit concupiſcentia.nibilominus tamẽ e
complacentia. Poſſet tamen dici ꝙ ſpiritualis dile
ctio ⁊ poſſeſſio excitat ad deſiderandũ dum reficit.⁊

reficit dum excitat.ideo ſimul manent concupiſcen

21

22

23

tia ⁊ complacentia. ¶ Ad illud quod obijcit᷑ tercio
de fide ⁊ ſpe.dicendum.qꝙ non eſt ſimile.Actus em̃
fidei de ſe dicit imperfectionẽ.ſimiliter ⁊ ſpei.Aliter
eĩ eſt rei non viſe.aliter rei nõ habite.⁊ ideo ſi talis
actus reflecteretur.diminueret de ratione habitus.
Ande qui credit credulitatẽ.non habʒ eam.⁊ ſpem

ſimiliter. ⁊ ideo he virtutes euacuantur in patria.ſᷣ

dilectio eſt actus completionis ⁊ perfectionis ſicut
ſcientia.vnde ſicut perfecte ſcit.qui ſcit ſe ſcire. ita
perfecte diligit qui amat dilectionẽ.Ad illud qð

obijcitur.aut eadem aut alia ⁊c.dicendum q cadeʒ

qᷓ;tum ad habitum.ſed alia q;tum ad actum. Et q;
obijcitur ꝙ ſpecialia nõ reflectuntur. Dicendũñ.q re
flectio in foꝛma.aliquando venit ex natura.⁊ ſic eſt
in Eneralibo alian venit rõne eiꝰ in quo cſt. ⁊ ſic eſt
in foꝛmis que ſunt in potentijs natis ſupꝛa ſe con/
uerti.⁊ inq;tum ſupꝛa ſe conuertunt᷑.⁊ quoniã or
tentia cognitiua ſeipſam cognoſcit.⁊ voluntas e in

ſtrumentum ſeipſam mouens.ideo per ſcientiã ſcit

aliquis.⁊ ſcientia mouit.⁊ per charitateʒ ſe ⁊ ipſam
diligit. ¶ Et ſi queritur ratio quare potentia intelle
ctiua nata eſt ſupꝛa ſe redire ⁊ voluntas.alibi dicit᷑.
ſed hoc modo tĩ ſufficiat.quia ſunt ſimplices potẽ
tie.⁊ in ſubſtantia ſimplici fundate.⁊ oꝛgano nõ al/
ligate. ⁊ ideo patet ꝙ non eſt ſimile illud qð obijci
conſucuit in ſenſibus. alia eſt potentia que videt.⁊
alia qua videt ſe videre.ꝙ ſiir debeat cẽ in intelletu.
Queſtio. ijj.

¶ Utrum charitas ſit certitudinaliter cognoſcibilis

ab habente. Et ꝙ ſic videtur autoꝛitate Auguſtini
in. viij.de trini.et habetur in litera.Qui fratrem dili
git.magis nouit dilectionẽ qua diligit qᷓ; fratrẽ quẽ
diligit. ſed fratrẽ nouit certitudinaliter. ergo et cha⸗
ritatem. ¶ Item. j. Joh. ij. Qui diligit fratrẽ ſuum.
in lumine manct. ergo ſi charitas eſt lumen. cñ nihil
certius videatur ꝙᷓ lumen. ergo c. ¶ Item. j. Jo⸗
bannis.ij. Anctio doccbit vos de omnibus. non in⸗

quam de omnibus cognoſcibilibus. ſed de ommnib3

neceſſarijs ad ſalutem.ergo maxime nos docet vn⸗
ctio ſpirituſſancti.¶ Itẽ quanto aliquid anime eſt

pᷣſentius.tanto certius videtur et cognoſcit᷑ſ chari
tas anime eſt pᷣſentiſſima.quia eſt in ipſa anima. er

g0 ⁊cc. Item habens fidem.certus cſt ſe babere fidẽ

nihil em̃ certius eſt homini ſua fide. vt dicit Augꝰ.
ergo pari ratione babens charitatem.ſcit ſe babere
charitatẽ. ¶ Contra Eccs.ix. Nemo ſcit vtrũ odio
vel amoꝛe dignus ſit. ergo cũ babens charitatem ſit
dignus amoꝛe. neſcit ſe dignum. ergo ⁊c. ¶ Item. j.
Coꝝ.iiij.nihil mihi conſcius ſum.ſed non in boc iu-
ſtificatus ſum.ergo videtur ꝙ homo nõ babens re⸗
moꝛſum.poſſit no eſſe iuſtificatus.ergo non babere
charitatẽ.ſed nullum ſignũ euidentius eſt charita⸗
tis.qᷓ; carentia omnis remoꝛſus.ergo ſi illud eſt fal⸗
libile. cetera ſunt fallibilia. ¶ Item charitas eſt dili
gere deum ꝓpter ſe et ſuper omnia.infra quod nibil
cque.vel ſupꝛa.vel contra.ſed nemo ſcit vtrum pꝛe
omnibus diligat deũ. ergo nemo ſcit vtrum babeat
certitudinaliter charitatẽ. ¶ Itẽ babens charitatẽ
eſt deo acceptus.ct cõſtat nobis et omnibus. ꝙ iſta
ſunt conuertibilia. ſed nemo ſcit vtrum deo ſit acce⸗
ptus niſi per reuelationez. ergo nemo ſcit ſe babere
charitatẽ niſi per reuelationẽ. ¶ Item dicit apoſto
lus ꝙ neſciebat vtrũ haberet culpã cum dicit. ſᷣ nõ
in hoc iuſtificatus ſum.ergo ab appoſitis neſciebat
ſe habere gratiã.ergo cũ charitas nõ ſit ſine gratia.

ergo ⁊c. R'.dicendũ.qꝙ charitatẽ cognoſci ceſſen/⁊4

tialiter eſt dupliciter. Ael in vniuerſali quid ſit.⁊ q̃⸗
lis eſſe debeat. et ſic vtiq; ſo Noſci poteſt. Alio mo/
do eſt cognoſci charitatẽ in ſpeciali ſiue in hoc.⁊ hoc

modo nec de ſc. nec de alio.q;diu bomo viuit.poteſt
certitudinaliter ſcire. e alio nõ. quia nõ nouit que
ſunt in bomine.niſi ꝑ ſigna que fallibilia ſunt. Deſe ⁊

nõ.⁊ huiuſmodi põt eſſe quadruplex ratio. Ana et
pᷣcipua eſt diuine acceptatõis implicatio.quia cha⸗
ritas iuncta eſt gratie gratũfacienti. que ideo dicit
gratũfaciens.quia reddit hominẽ deo acceptũ.et iõ
charitas ſic vocat᷑.non tm̃ quia habet charũ amatũ
ſed quia etiaʒ facit bominẽ deo charũ.ct quia neſci-
mus dei acceptationẽ certitudinalit᷑ niſi ꝑ rcuclatio
nem.ideo neſcimus nos habere charitatẽ.niſi ꝑ re-
uelationẽ doceamur. Secunda ratio eſt ſimilitudo
ipius ad dilectionẽ acquiſitã. Poteſt em̃ continge/
re aliquem inflamari ad amandũ deũ ꝑ aſſuefactio/
nem qui coꝛruet ꝑ aliquod peccatũ ſpuale.⁊ tamen

ſemper afficict᷑. ſicut expꝛeſſe patet ꝑ beatũ bernar.

in li.de amoꝛc dei.vbi rephendit ſuꝑbitates de deuo
tione.Tercia rõ eſt noſtri oculi lippitudo.quia oci
lus noſter eſt ſicut oculus noctue ad manifeſtiſſima
nature ſicut dicit ppiloſophus. AUnde ſicut oculus
lippus neſcit diſtinguere inter lumen diei et lumen
flame vel lune.ita oculus noſter ſpũalis inter lumẽ
gratie gratis date et gratũfacientis.Quarta ratio ẽ
diuinoꝝ iudicioꝛum diſpenſatio. Deus em̃ daudit
oculos ſeruoꝝ ſuoꝝ.quantũ ad ea ee ſpectant ad
eoꝝ dignitatẽ.⁊ de quibus poſſunt eſteni. Eñ gra⸗
tia contraria eſt ſuperbis. Superbia cm̃ aperit ocu
los ad videndum pꝛogatiuas.et claudit ad viden/
qũ indigentias et defectus. Juxta illud Apocał.iij.
Dicis.qꝛ diues ſum.⁊ locupletatꝰ ⁊ nulliꝰindigeo.
⁊ neſcis quia pauper es et cccus ⁊c. Sed ecõtra vir
ſanctus dicit ie nibil ce. quis clqandit oculos ſuos

. S S 2

rymndt
nanoltttte
Fenens
Uhäannitß
S
lüͤſtirgt
miamch
gtligitt
Napotet A
uſücidrit
bonorurzt

gninie
Abiard

watua
ictd it
S
niwunitl
riatid
Utniignn
artuiniſe
ockſnnn
Ceckci nß⸗
ini itn/
nihinttin
ngfri

26 ſancti dicunt 2 ponunt.

¶ Aerũ charitas Eenci a nõ bñte. q; nõ vi
etur. qꝛ om̃e qd co noſcit᷑.aut ↄgnoſcit᷑ ꝑ eſfentiã.

ee queritur ſi charitas ſpuſ. nctus eſt cuz ipſa augeat᷑ ⁊c. Supꝛa egit mgñ

Di.
æus ad bolha. ⁊ aperit ad videnda tala Et bee eſ

ratio quane bomo nõ cognoſcit charitatẽ. que q;uis
ſe nõ ſufficiat.tamẽ cñ alijs bona eſt. Credo tamẽ

etiã habente reſpectu ſui. tñ põt per ſigna ꝓbabilia
vani ſiue mundani.⁊ ꝑ multa alia ſigna ꝓbabilia. ꝗᷓ
2 dillud g qð obijcik in bᷣ
ↄtrariũ.qꝙ certioꝛ eſt dilectio q́; frater.dm.q; chari
las non tm̃ dicit dilectionem. ſed vltra boc addit ſcʒ

V gratuita eſt. Et q́;tum ad habitũ dilectionis.certi Itẽ ſi charitas ↄgnoſcit᷑ ab

4 habẽte. aut hoc eſt
tudinaliter eſt cognoſcibilis. ᷓtum vero ad illud qd bario e hſlicudine. Der eentiã nõ. coſtat. S ⸗
. batio ꝙ ꝑ ſilitudinẽ. qꝛ nibil cognoſcit intellectus.
niſi ab illo infoꝛmet. charitas babitus ẽ affectus.
lis. n cognoſcit᷑ a nobis.quia oculus ni lippus bm eſſentiã illã non egredit᷑. ſi vnit᷑ intellectui ?
en. (4 jci illi infoꝛmat. hocẽ ꝑ ſimilitudinẽ ⁊ hec ſimilitudo
tẽ.ergo ⁊c. ¶ Item
ugo. dicit. ix. de trini.ꝙ ad hoc ꝙ intellectus intelli
eſt neceſſariũ ad ſalutẽ.ſed ſolũ habere. Ad illud S d eſt i

tjd eſt in memoꝛia neceſſe eſt aciẽ intellectus in⸗
qð obijcitur de pᷣſentia charitatis.dm. ꝙ ꝙᷓuis ſůᷣa foꝛmari.oᷓ multofoꝛtius ad hoc ꝙ intelligat qðẽ in

voluntate.ergo ſi intelligit charitatẽ infoꝛmatur in⸗
atens in tellectus aliquo nõ. ſi. ubſtantia charitatis. ergo ſimi
ud qð obijcit᷑ de fide.

dicit gratuitũ.nõ. ¶ Ad illud qð obijcit ꝙ charitas
eſtlumen. dom. ꝙ q;uis de ſe charitas ſit cognoſcibi
illud qð obijcit᷑ ꝙ vnctio docct nos de om li at.he
nibus neceſſarijs ad ſalutẽ. dom. ꝙ ven eſt modo poõt haberi a nõ habente charita
quo neceſſaria ſunt.ſed ſcire ſe habere charitatẽ nõ

habitus ſit pᷣſens.tñ conditio qᷓ concomitat᷑ babitũ
ſcʒ diuina acceptatio non gipiin. imo latens in dei elleci 10
itione ? iudicio. ¶ Ad il it de nde. litudinc. ergo gdpaius,
dom qꝙnon eſt ſimile.quia fides dicit hahitũ purũ. cione experientie nõ cogno
uon ſupaddendo acceptionẽ. ſicut charitas. ⁊ iõ ptʒ bentc. co
,non eſt ſimnlel. .
Queſtio. iiij. dD

gut pꝑ ſimilitudinẽc. 5 , eſſentiã. qꝛ nõ eſt eẽntialit ſic cognoſcunt᷑ ab hoie. dicunt᷑ ab
in aia peccatrice. Si cognoſcit᷑ hocẽ ꝑ ſimilitudi ⸗ veritate
nem. Sed ↄtra.ij. Coꝝ.xij. dicit glo. Terciũ genꝰ? vvy dit. vt in
ſionis qͥ dilectio intellectiua oↄſpicit᷑.eas res cõtinet
q̃ nõ habent ſui ſimiles imagines.q̃ nõ ſunt c. g ſi
militudo chanitatis nõ eſt aliud q; charitas. g ſi ca/
ret qᷣs Kangeurd N ilitudine eius, ⁊ ita nũqᷓ

eterna. aut quia veritas cognitionẽ infun/
illud ps. ſignatũ eſt ſuꝑ nos lumen ⁊c. Charitasg au

ergo opoꝛtet ꝙ pꝑ innatã co noſcat᷑. Spẽs aũt inna

cognoſcit charitatẽ. ¶ Itẽ ſi nõ habens charitatem
cognoſcit eã. Aut ꝙ , ſpeci innatã ſeu lucẽ Apꝛiam.
aut ꝑ acquiſitã.aut ꝑ effectũ. Non innatã.qꝛ crea .
ta eſt ſicut tabula raſa. Non ꝑ ſpeci acquiſita. quia ſicut verbi Fa.aie a oditione ſua datũ ẽ lumé quod-
ois ſpecies acquiſita acquirit mediante ſenſu 2 ima daã directiun ⁊ quedã directio naturalis.data ẽ etiã
ginatione. ſed ſpẽs chanitatis non cadit in ſenſu nec ci affectio vol untatis. cognoſcit S& aia quid ſit recti/
in imaginatione. Itez non o effectũ quia nemo co⸗ tudo. 2 qd affectio. ⁊ ita qd rectitudo affectöis. cũ
gSnoſcit per effectũ aliquid niſi ſciat ꝙ ſit cauſa illius charitas ſit hoc. cognoſcit cbaritatẽ per quandaã ve⸗
effectus. Añ nullus cognoſcit ꝑ eclipſim interpoſi ⸗ ritatẽ.que tñ veritas eſt ſimilitudo charitatis. ⁊ tũc
tioneʒ terre niſi ſciat ꝙ interpoſitio eſt illius cauſa.
is per effectũ cognoſcit opoꝛtet ꝙ ſciat pꝛius.qſm̃ ctu. habet tñ rationẽ veritatis put eſt in aia. Ande
illius eſt cauſa charitas.⁊ ita pcognoſcit charitatem q; Aug.dicit. ꝙ hmõi habitus cognoſcunt in ißa ve
nõ ergo per effectũ. Si tu dicas qdð cognoſcit in illa ritate.⁊ ꝑ ſimilitudines que ſunt iqẽ qͥd ipſe.non di
veritate eterna Aut hoc crit effectiue.aut foꝛmalit᷑. cit boc quia nõ
Si effectiue.ſic omnia cognoſcunt᷑ in ea que omnia .

aut ita ſilitudo ꝙ; etiã quedãa veritas in ſeipſa. Pꝛia
ſpẽs eſt ſicut pictura. ab hac creata eſt aia nuda.

fuit aliqua ſpẽs in intellectu cogno⸗

ſcentis.ſed qꝛ in aia non eſt pura ſpecies.ſed writas⸗
tſcire qᷓ̃cunq; ſciunt᷑. Si autẽ foꝛmaliter ſiue ex· quedã ab ipſa veritate impꝛeſſa. ⁊ ſic patet reſpon⸗
emplaniter. ego videt ꝙ vel impꝛimit aliquã ſpemn do adobiccca. . repon⸗
H omtr defenſionem ſue opinionis.

1 t ingr de miſnone ſpuſfancti inuiſibi⸗
iſm opinionẽ ſuam. Hic ſcdo ponit opinionis ſi ue defenſionẽ. ⁊ hoc facit rũdendo obiectionibus que pñt
ſuam opinionẽ impꝛobare. Et qm ſua poſitio impꝛobari poteſt. atione.⁊ autoꝛitate.⁊ vtroq; modo.iqeo
babet bec pars tres partes. In pꝛima parte ꝑ rationẽ impugnat ⁊ impꝛobat hoc qðᷣ dixerat. ꝙ ſpuffanctus
eſt charitas qua diligimus deũ et pximũ. Scdo Vero ꝑ autoꝛitatẽ. ibi. Supꝛadictũ eſt ꝙ ſpuũſfanct⸗ Tercio
autoꝛitates rõnes.ibi.Alias quoq; inducunt ⁊c. ¶U¶ Pꝛima ratio ↄtra magiſtrũ ſumpta eſt ex boc ꝙ cha⸗
itas augeat᷑. ¶ Secunda ratio vtra ipᷣm ſumpta eſt ex hoc ꝙ charitas eſt a ſpiritu ſancto ſicut dicit Aug?.
Tercia rõ ſumpta eſt ab hoc q; charitas eſt animi affectio. ⁊ hoc quidẽ roni ⁊ autoꝛitati cõſonat. In quæ
lcet autẽ iſtay partiũ mgf pꝛimo opponic: ſedo determinat. ⁊ partos manifeſte ſunt.

..

P. dicendũ. cogni/2
cit᷑ charitas niſi ab ha/
gnitöne vero ſpeculationis certũẽ ↄgnoſci
charitatẽ etiã a nõ habente. Mous autẽ huius co
gnitionis nõ poteſt eſſe Pcharitatis eſrentiã.nec per
ſimilitudinẽ a ſenſibus acquiſitã. g neceſſe eſt ꝙ ſit
p ſimilitudinẽ infuſam vel innatã. vtraq; autẽ que
. Aug. cognoſci in

betis.aut quia a ↄditione impꝛimit. m
tem nõ cognoſcit᷑ a peccatoꝛibꝰ per ſpẽm infuſam.

Scda ſpẽs eſt impꝛeſſio aliqᷓ ſumme writat in aia.

recte hʒ rõnem ſimilitudinis. dũ nec Riaue ab intelle

in intellectu. vel neceſte eſt ꝙ ipſa veritas vel exem⸗
plar conſpiciat. quoꝝ alten eſt ſi upꝛa impꝛobatum.
edo ta Sed cõtra. ꝑeccatoꝛes deſiderãt charitatẽ.ᷣ nullꝰ
illa eſt pᷣcipua que pꝛimo dicta eſt. ꝛuis em̃ cha de iderat qd nõ cogno ſcit. qꝛ incognita non poſſunt
ritas nõ poſſit certitudinaliter cognoſci eſſe in alis diligi. ſi icut dicit Aug. ipſi cognoſcunt charitatem.
. te aliquis hñs charitatẽ põt habere cognitionen
cognoſci.maxime ꝑ moꝛtificatõnẽ ↄcupie.⁊ amoꝛis de illa. ſeg om̃e qð cadit in intellectu apphendente.
pot in memoꝛia con ſeruari.ponat᷑ gͤ ꝙ impꝛimatur
c cognitio memoꝛie.⸗ demuʒ cadit a charitate.
ↄſtat ꝙ lapſus a charitate memoꝛiã eius retinuit.S
adhuc cognoſcit eã.ꝙ charitas pᷣt cognoſci a ñ hñte.

28

ta pot eſſe duptr. aut filitudo tm̃ ficut ſpẽs lapidis. 9

TLNiber A.

Opponit per rõnes ð opinionẽ ſuã qua dixit ſpm̃ſanctũ eſſe charitatẽ
qua diligimus deum 7 pxrimum. ”
¶ic querit ſi charitas ſpũſſanctꝰẽ.cũ ipa augeat᷑ ⁊ minuat᷑ in hoĩe.et ma⸗
gis = minus ꝑ diuerſa tꝑa habeat᷑. vtrũ ↄcedendũ ſit ꝙ ſpũſſanct? augea/⸗ —.
Sien in hoĩe au Obiectionis pue

tur vel minuat᷑ in homine. ? magis ⁊ minus habeat. Obiee 2”
idet᷑. VUidet᷑ ꝭ 9 v pꝛima lumpta At

getur. ⁊ magis vel minꝰ datur? habetur. mutabil eſſe

vel ſpuſſanctꝰnõ ſit charitas. vel charitas nõ augeat᷑ vel minuat᷑ in hoie. aac canians ß
Itẽ charitas ⁊ nõ habenti datur vt habeat. ⁊ habenti vt plenius habeat. Obiectionis pꝛire
Si ergo ſpũſſanctus charitas eſt. ⁊ nõ habenti datur vt habeat. ⁊ haben⸗ rõ ſcda. i
ti vt plenius habeat.quõ datur nõ habenti. cũ ipſe vt deus ſit vbiqßʒ. et in nins
omnibus creaturis totus. Et quomodo plenius datur vel habet ſine ſui i
mutatione. D S H Iſſin
¶ His ita reſpondemus dicentes.ꝙ ſpũſſanctus ſiue charitas penitus ſmu⸗ Re ad pumã obie i

tabilis eſt. nec in ſe augetur vel minuit᷑. nec in ſe recipit magis vel minus ctionis pꝛie ronẽ.
ſed in homine.vel potius homini augetur ⁊ minuitur ⁊ magis vel minus .

datur vel habet᷑. Sicut deus dicik magnificari ⁊ exaltari in nobis.qui taa
men in ſe nec magniſicat nec exaltatur. VUnde ꝓpheta.Accedat homo ad põ.lxiiſ.

coꝛ altum ⁊ exaltahitur deus. Suꝑ quẽ locũ ait autoꝛitas. Dcus nõ in ſe. “ 9h
b in coꝛde hominis grandeſcit. Sic & ſpũſſanctus homini datur. et datus ””MU autt
amplius datur.i. augetur. magis T minus habet᷑⁊ tamen immutabilis o

exiſtit.
Eunch vbiq; ſit ⁊ in omni creatura totus.ſunt tamẽ multi qui eum nõ ha⸗ Rey ad ſcᷣam obie
ent. Non em̃ om̃s ſpm̃ſanctũ habent in qᷣbus eſt.alioquin ⁊ irrõnabiles ctionis pue rone. .
creature haberẽt ſpmſanctũ qð fidei pietas nõ admittit. —M ecen
Vt autẽ certius fiat qð diximus autoꝛitate cõfirmamꝰ.Q ſpũſſanctꝰ ma Atrãq; rñſionen Auznn
gis ac minus ꝑcipiat᷑.⁊ homini augeat᷑.⁊ non habenti detur. ⁊ habenti vt confirmat, auto Qè
plus habeat᷑. Aug.oñdit ſuꝑ Joh.dicẽs. Sine ſpũſãcto ↄſtat nos xpmñ tace.
diligẽ. ⁊ eiꝰ mãdata ſuare nõ poſſe ⁊ id nos poſſe atq; agẽ tãto minꝰ q̃nto
illũ ꝑcipimꝰminꝰ.Tãto vo ãplius qnto illũ pcipimꝰãplius. Jõq; nõ ſolũ

n,

nõ hñti.verũetiã habenti nõ incaſſum ꝓmittit᷑.nõ hñti quidẽ vt habeat.

hñti autẽ vt amplihabeat᷑. Mã ſi ab alio minꝰ.⁊ ab alio ampliꝰ ſ habeẽ. . ſon
ſanctehelxſeus ſancto helye non diceret. Spũs qeſt in te duplo ſit in me. liij. Reguͦ .iſ
30 a bo autẽ qui elt Xpo autẽ qui eſt dei filius nõ ad menſuram datus ꝰss
