AQu vt eſt actus.ſic compat᷑ ad ſubiectũ vt ad pꝛinci· generandi dicit naturã in ꝑſona.ita eſſentiã ꝑſonali
dil et ſic nõ numerat᷑ ad numerũ ſubiccti jm ꝙ ſub ter. ſic vis ſpiratiua voluntatẽ dicit.vt wlũtas eſt in
ectũ. 5 bᷣm ꝙ pꝛincipiñ. Quoniã ergo in diuinis ſpi / perſonis in quibus eſt fecunda.et ita pat a filius ſpi
„ . rant inq;tum vnũ in eſſentia ſiue natura ſiue volun-
tate. vt dicat᷑ ꝓpꝛius voluntate cõſiderata in ꝑſonis.

ratio nõ eſt accidens ſed ꝓductio vel relatio. iõ ſea⸗
pꝛincipiũ.quare pater et „ conae
Quelibet illarũ poſitionũ mibi vr ſatis pꝓbabilis.
liter a patre ⁊ filio pꝛocedit.

tur vnitatem ſubieci vt eſt pꝛ quare pater
filius uis due ſint ꝑſone. tñ ſunt pꝛincipiũ vnum.

(Di

tio. xij. de eterna ꝓceſſione.ſ.ſ.qua raps
Wem queni᷑ cũ ſpſſanctus pcedat a patre ⁊ filio. Hec eſt ſea pꝑs in qua magiſter determiat ꝗlitet
püuũſſ peedit a patre ⁊ filio. Et bec ꝑs bo quatuoꝛ pꝑtes.ſᷣm quatuoꝛ qᷓ &tminat. In pᷣma qrit vtrum
päſfanct? pus pcedat a pre. determinat ꝙ nõ. In ſcda querit. vtrũ pꝛincipaliꝰ ⁊ pleniꝰ.ibi. Nun
tractandũu c. Lercio vtrũ. PPꝛie a patre pcedat.ibi. Ex eodẽ ſenſu dᷣ etiã ꝓpꝛie ꝓcedere a patre.Quarto deter

E

minat. vtrũ ſpuſſanct? ꝓpꝛie ꝓcedat a patre p filiũ. ibi. Foꝛte etiã iuxta hanc intelligentiã. vbi ↄfirmat auto⸗

ritate hyla.ꝙ ſpũſſanctus mittit apatreꝑ filium ⁊ pꝛocedit.

a ¶ Aut a nato iam fi⸗

lio.aut c. VUf iſtud ar

gumétũ nccriñ. qꝛ cu⸗
iuſlibet Zdictiõis.ne⸗/

ccſfariũ ẽ alterã ꝑtem

cẽ verã. natũ ⁊ñ na
tũ opponunt vdicto⸗/
Zrem dare Ec nee⸗
filio.

giſter 2 Aug. rnñdeant
interimendo vtrand;
partẽ vident᷑ male re
B ſpõdere.Rꝰ. Hdm. ꝙ
bereticus in ſua qõne

eſſec alteraʒ

9—

t. aut nato ia

—

aut nõ nato.cũ &̊ ma/

io. qð nitit᷑ hereticus oñdere ita dicxs. Si
pceſſit vtiq; ſpũſſcũs a pr̃e.pceſſit vtiq; aut a na-⸗
to iã filio.aut nõ nato filio. Si vo iã nato filio p%hdꝝũ
ceſſit.ante natus eſt filius qᷓ; ꝓceſſerit.ſ.ſ. Pꝛeceſſſſtitt·
gO natiuitas filij ꝓceſſionẽ ſpũſſancti. Si aut ꝓceſſii· 2ð
a pfe nõ genito filio.añ ꝓceſſit q; filiꝰ genitꝰ fuerit.
Wis 2 vmõi qnibus magis laboꝛioſis q; fructu
oſis rñdet aug.in.xv.li.de trini.dicẽs. In illa ſum/
ma trinitate qᷓ deus eſt.inrualla tꝑm nulla ſunt ꝑ q
poſſet oñdi aut ſaltem reqͥri.vtꝝ pꝛius de patre na⸗

(WVtr ſpüſſactpeylmagi pcedat apfe ; a flio.„
ITem qr cũ ſpũſſcũs ꝓcedat a patre ⁊ a filio . XII .
,vytrũ pus vł magis ꝓceſſerit a patre qᷓ; a ſi: Sec àa.

parteʒ queſtionis

Argumentatio b
oract.

ragadpin?
ſcʒ an pꝛius a pf6

hlanus

qucrebat de oꝛdie ge tus ſit filius.⁊ poſtea de ambobus ꝓceſſit ſpũſſcTũxs 5
naruionte flijad v. HNundd & poſſumqrere vrrũ ia pceſſerat deparre Pn
& oaline bm voratio ll. qñ natus eſt filius. an nodũ ꝓceſſerat. illo na⸗ afie
na atps no m rönẽ t0 de vtroc; ꝓceſſit.Nõ pñ̃t ꝓꝛſus ibi iſta qᷓri. vbi tht
iintelligendi. qᷓrebat nihil ex tꝑe inchoat᷑. vt ex ↄſequẽti ꝑficiat᷑ ĩ tpe. iẽGä tte
use gnt-Lat Re intelligat me tꝑe eeſſone bagoncnide vtro naren
cuͦſo 2 vtrücß falſũ qʒ. Ecce his verbis abſoluta eſt queſtio illa qᷓ qjre⸗ znce
i mnmmtnes bak vtrü pus ꝓceſſerit.l.l. a patre ᷓ a fllio. d e
. barcteiſincintrogt⸗ ¶AVty.lſ.ſ.pleniꝰvł mag ꝓcedat a pfe q;a filio. Y mlin
tionẽ m ſenſum in Nunc tractãdũ eſt qð ſco querebat᷑.ſ.an plenius Queſtio. nce
tam ponit.ſimplict?vel magis pꝛocedat, ſſia patre q; a ſlio. Add qdi / Emn

S

S .

=

E

ſe
tanp
ad
Miken
ſritü
Vnimlei⸗
Namta;
gfätn
4 wengiſer
NRrtr

=
==
=
2£ ——
— — ——=

Lng tiſeie

Kzägian

edanünet

treciitinn
ndfine⸗

2
a. Ama
ik
crigmind

rinn

—
—

—2—

—

Re. ad ſcdat ꝑt?ʒ.

ſcs an pleniꝰ ꝗa pa
tepce/

„

—

cimus. qꝛ ſicut nõ ante pcedita patre q; a fllio. itañ
plenius vl magis ꝓcedit a patre q; a filio. Aug.tñ
in.xv.li.de tri.dicit ꝙ.ſ.ſ.pꝛincipaliter pcedit de pa

tre.(¶ Mõ fruſtra inqt in hac trinitate nõ dicit᷑ buʒ

Dei niſi filius.nec donũ dei niſi ſpũſſanctus.nec de

q̊ genitũ ẽ verbũ.⁊ de qͥ̊ ꝓcedit.ſ.ſ.pncipalit᷑ niſi de

us pr᷑.Ecce audiſtis qꝛ.ſ.ſ.pncipalit ꝓcedit a patre

ß ne te h̊ turbaret.ipᷣe otinuo ex qͥ ſenſu dixerit.ape⸗
nit dicẽs. ꝗo addidit pᷣncipalit᷑.qꝛ ⁊ de filio.ſ.ſ. ꝓce

dẽ reꝑit᷑.ſᷣ h q; illi pr dedit nõ iã exñti ⁊ nõdũ habẽ

ti. Sedꝰqᷣcqd vnigenito vᷣbo dedit. gignẽdo dedit

Sic g euz genuit.vt eẽ de illo donũ cõe ꝓcederet.⁊

C

ſ.ſ.ſpũs eẽt amboꝝ.E cce expoſuit ipemet quõ ſpᷣs
vᷣncipalit ꝓcedat a pfe.nõ qꝛ pus vel magi ꝓcedat

apfe qᷓ; a filio.v qꝛ cũ pꝛocedat 4 filio.hocipᷣm habz

filius a paerte.
trũ.ſ.ſ.pꝛopᷣe pꝛocedat a pattte. c

¶ Ex eodẽ ſenſu etiã ðꝛ ꝓcedẽ pꝛope de pfe. Vñ hie⸗
ro.ĩ expõne caholice fidei niceniq; ſimboli ait. Cre

dim? ĩ.ſ.ſ.q de pf̃e pꝛocedit pꝛopᷣe.Itẽ ſpmſctm̃ ve
rũ deũ inuenimꝰin ſepᷣtura.⁊ de patre eẽ ꝓpe. et ita
de pfe filiꝰ.⁊.ſ.ſ.pꝛope ⁊ vere de pfe pꝛocedit.Ecce

apte dic. ſ. ſ. ꝓpꝛie eẽ de patre.⁊ ꝓpꝛie ꝓcedẽ de pfe.
qð nõ ẽ ita intelligẽdũ tqqᷓ; pus vel pleniꝰa patre ꝓ
cedat qᷓ; a filio.ſᷣ qꝛ hoc habet pater a ſe.nõ ab alio.

vt de ipſo ſit ⁊ ꝓcedat ſpũſſanctus.filiꝰ aũt nõ a ſe.

H
4 — 2„ 22 — . . 4 * . „
one etiã iux hac intelligẽtiã ðꝛ.ſ.ſ.mitti ꝑ filiuʒ.x
a patre eẽ ꝑ filiũ. Vñ Hyla.ad deũ patrẽ de.ſ.ſ.⁊ fi
lio loquẽs in. xij.li.de tri.ait.In.ſ.ſ.tuo ex te pꝛofe⸗

a patre hoc habet.vt de ipſo ſit ⁊ ꝓcedat.ſ.ſ.
Erru. ſ. ꝓpꝛie pꝛocedat a patre ꝑ filiſ. dD

cco. 7 ei miſſo. Itẽ añ tpa vnigenitꝰtuꝰ ex te nat
manet. ita ꝙ ex te p euũ.ſ.ſ.tuus eſt. qdð ⁊ ſi ſenſu nõ
ꝓcipiã.tñ teneo ĩ ↄſcia. In ſpũalibꝰem̃ rebꝰtuis he⸗

bes ſũ.Itẽ ĩ eodẽ.Cõſᷣua hac oꝛo fidei mee fligionẽ

vt qð in regeneratõis mee ſim bolo ꝓfeſſus ſũ ſp ob

tuũ qᷣ ex te ꝑ vnigenitũ tuũ ẽ ꝓm èar. Ecce apte dic
ſ.ſ.a patre ꝑ filiũ ⁊ mitti.⁊ eſſe.qð nõ ẽ intelligẽdũ.

AIlſlia patre ꝑ filiũ minoꝛẽ mittat᷑ vel ſit.ſᷣ qꝛ ex pr̃e⁊

nẽ verũ ẽ dicere ; v

M g̊ dẽ.quicqͥd pᷣdica

patebit. c

filio ẽ ⁊ mittit᷑ ab vtroq;.ſᷣ hipᷣm habet filiꝰ a patre.

vt ab ipo ⁊ ſit ⁊ mittat᷑.i.ſ.hoc g̊ voluit ſigniſicare
pylari diſtinctionẽ faciẽs ĩ locutiõe.vt oñdet ĩ pfe
elſſe auẽtẽ. Inde eſt etiꝗ ꝙ veritas oñdẽs patrẽ eſſe

Sanchn

eã inter

imẽédo. Ad illud qs

obẽ. ꝙ diuiſio beretici
eſt ꝑ õdictoꝛia.dom.

cipalẽ.ſᷣ ipᷣe fert nega

tionẽ ad ↄpõnem nõ

ncipalẽ ſᷣ intellectã

in hoc qð ẽ nato. ⁊ iõ⸗

cã falſitatis ſp rema/
net. hec.n.ẽ falſa.ſ.ſ.ꝓ

cedit nato filis.qꝛ no

tat᷑ ꝙ natitas filij pᷣce

dat pccſſiõcz.ſ.ſ.Hec

itcru eſt falſa. ꝓceſſit
nõ nato filio.qꝛ nota/
tur ꝙ natiuitas filij ñ
fucrit ſil chᷣ pceſſione
l.ſ.ſed hec eſt vcra.ſ.ſ.
nõ ꝓceſſit nato pꝰ fi
lio.qꝛ ſimł fuit natiui

tas filij ⁊ pceſſio.ſ.ſ.

b Quicqͥd vnigeni

to verbo dedit ⁊cc. Vi ⁊

det᷑ maledicc.qꝛ ſi hoc
ßz dedlit ei ſpirationez
dedit gignẽdo. g ſpi
ratio eſt genita. vᷣ qͥc/
q̃ͥd dĩ in diuinis ↄcre

te.dẽ abſtracte. ̊ nõ

ↄuertit᷑ ̊ ſi ſpiratio ẽ

genita. ſpiratio eſt ge
neratio. quod ẽ cõtra
omnes. Be. dom. cp
defectus eſt in vtrod,q;
argumẽto. nã illudũn
valet. dedit generäclo
ſpirationẽ. genera-
uit ſpirationẽ. ſicut ñ
ſequit᷑ generando de

dit filio eẽntiã.̊ eẽn/

tia eſt genita. Aliqᷓ.n.
p generationẽ dicunt

dari qᷓ nõ dicũt᷑ gene⸗

rari. Et iteꝝ alia ratõ
nõ valet. Spiratio ẽ
genita. ſpiratio ẽ ge
neratio. Sicut em̃ in/
fra patebit.de duabuſ
na p̃dicat᷑ de altera denoiatiue nõ in abſtractione.⁊ iõ nõ valet illa rõ.ĩmo cſt ibi accidẽs
Renoiatine.: abſtracte. verũ eſt de eſſentia. ß nõ eſt verũ de ꝓpꝛietate pſonc.⁊ B infra
us in. 1l.ſ. qᷓ de pꝛe ⁊c. Aidet᷑ falſum dicere.qꝛ ꝓpꝛiũ eſt qd ↄuenit vni ſoli. ſi de pr̃e pce

ꝙ falſuz eſt. qꝛ ꝓpõ cõ

B

3 dit ꝓpꝛie.nõ de filio. Si tu dicas ꝙ nõ dicit᷑ ꝓpꝛie ↄtra cõitatẽ.ſᷣ ↄtra impꝛopꝛietatẽ.ergo vr ünpꝛope pp
cedat a filio.Rꝰ.dm. ꝙ pꝛie nõ dicit ꝓprietatẽ ſiue ſolitudinẽ.ſed ſonat in autoꝛitatẽ ſicut pꝛincipaliter.ſi
cuit em̃ pat᷑ pꝛincipir dꝛ ſpirare.qꝛ nõ hʒ ab alioita etiã ꝓpꝛie.qꝛ bac ↄditionẽ nõ habere ab alio nulli cõicat.
ita vr dicere magiſter. Poe tñ dici ꝙ vno mõ ꝓpriũ dr ↄtra cõitate. Alio modo ↄtra impꝛopetatẽ.Lercio

2 mõ accipit᷑ ꝑ appꝛopꝛiationẽ. ⁊ ſic accipit᷑ hic. Oꝛ uis em̃ ſpiratio eque vere ⁊ pꝛie ↄueniat patri ⁊ filio. tamẽ?
filius appꝛopriat eam patri ꝓpter autoꝛitat. dP en cũ.ſ.ſ.tuus eſt. ANidet᷑ hyla.hic referens vba ad xeui
maale dicere dicẽdo ꝑ eni.qʒꝛ vt dicit pꝛiſcianus.ꝑ cũ verbis tranſitiuis ſignificat ſubautoꝛitatẽ. vᷣ cũ abſolutis
. auctẽ. vt pʒ cũ dꝛ. Ego ſũ ſapiẽs ꝑ deũ.in deo notat᷑ auctas.cuʒ ꝗ̊ dẽ ꝙ. ſſ.eſt a pr̃e ꝑ filiũ.in filio notat᷑ auẽtas
n HG.dm.qꝙ aliqui voluerũt dicere.ꝙ bec eſt impꝛopꝛia.Spirituſſanctus eſt a patre ꝑ ſung c Grenita den

ü

Mc
——— —— 9

Liber 1

t reſolui in baſie.ſpi autoꝛẽ ꝓceſſiõis ꝗᷓ ꝓcedit ſpʒ a filio.dixit in euĩẽge⸗ SðYZMUN n⸗
rituſſanctus ſpiratur lio. De patre ꝓcedit. cũ de patre ⁊ filio pꝛocedatièèꝭ nn
a patre ꝑ ſilin.⁊ ↄſen· rituſſanctꝰ.Vñ aug.in.xij.li.de trini.qrit. ſi de xpfe Aueſtio cur flituus tergi
tiñt roni pdicte. ſ c; filio ꝓcedit.ſ.ſ.cur filiꝰ dixit. de pr̃e ꝓcedit: Cur dirit ſom̃ſanctum D
iſta ſit vera. creatura ni let ad eũ referꝛe.etiã qð ipius eſt. de A patre pꝛocedere
pꝛocedit a patreꝑ fli putas niſi qꝛ ſolet ad eũ referꝛe.eti qð ipius eſt. de emn abymd 5 mſhl
um. et bec ſimilit erit qͥ ⁊ ipſe eſt ſicut ait. Ma doctrina nõ eſt mea. ſ eiꝰ cecat. qp aſim
vel ꝓcedit. nõ video q miſit me.Si g hic intelligit᷑ eiꝰ doctria quã tñ n5 gean 1
rõneʒ quare ſimiliter dixit ſuã. v patris.quantomagis illic intelligendꝰ ẽ iui
aa zede Mle. non ſpũſſanctꝰde ipo ꝓcedere vbi ſic ait.de patre pꝛoce .
5 bperea ſt oom. & , it. vt nõ diceret. de me nõ ꝓcedit. A quo aũt habʒ iif
uis pcedere nõ ſit er filius vt ſit deus.Eſt em̃ deus de deo. ab illo vtiq; tufe
bñ tranſitiuũ qtũ ad habet vt etiã de illo ꝓcedat ſpũſſanctꝰ. Et iõ ſpũſ⸗ gdan
mod ſignificandi.a: ſanctus vt etiã de filio ꝓcedat ſicut ꝓcedit de patre ſuchl
nõ aſtnut eñ accuſa ab illo hʒ patre. Quapꝛopt qpt intelligẽ in eo gd uut
o ann vtent nno ait fillus. Sicut hz pat vitam in ſemetipo. nõ ſine mi
cedit a patre ꝑ filum Vita exiſtẽti iam filio vitã prẽm dediſſe. ita eũ ſine udiu
iudicandũ eſt ſicut de tpe genuiſſe.vt vita quã pater filio gignẽdo dedit btlche
verbo tranſitiuo.⁊ i? coeterna ſit vite patris qͥ dedit. Intelligat etiaz ſicẽ Z
dicit ſubautoꝛitatem. habet pat in ſeipſo. vt de illo ꝓcedat ſpuſſanctꝰ ſic ſng
Degiſſe filio. vt etiam de iſto ꝓcedat idem ſpũſſan⸗ aui hi⸗
ctus ⁊ vtrunq; ſine tempoꝛe. Ita ergo dictũ eſt ſpm ren
ſanctũ de patre pꝛocedere.vt intelligat᷑ ꝙꝓ etiam ꝓ . e
cedit de filio.de patre eſſe ⁊ filio.Si em̃ quicqͥd ha ndns
nſſanct? bet de patre habet filius. de patre habet vtiq; vt et Ctgtas
PBekchrenhoeeref ſiio de illo pꝛocedat ſpũſſanctus.ſed nulla ibi tpa cogi⸗ l
Ag intelligentia huix tantur que habeant prius et poſterius.quia ibi om ncſnit
Lis euon jrunt ve ninonulla ſunt. hheſ ſd
pceſſione ſpuiſſancti. . ” lpeeiſhzef
in compatõe ad vtrũ “ G ldcated
roauene h ͤin
ſpũſſanctus pᷣus ꝓcedat a patre q; a filio.Secundo em̃ pꝛius duratione. pꝛius cauſalitate. pꝛi⸗ oꝛigine. Abocet
8äyrntrũ pleniꝰa pr̃e qᷓ; a filio. ercio vtrũ ꝓcedat a pfe pꝛius auẽte.Et pᷣmis duobus modis pꝛiꝰ nullo mõ ickindeck
mediante filio. Quarto ⁊vltimo vtꝝ ꝓceſſio filij pᷣoꝛ cadit in deo.qꝛ priꝰduratione ↄtrariuʒ eſt eternitati. ctäprnch
ſit ſᷣm oꝛdinem intelligendi ꝓceſſione ſpuſſancti vel pꝛius cauſalitate contrariũ eſt eẽntie vnitati. Sed p⸗ ſnedctſ,
cconuerſo. ¶Queſtio. ſ. S 9 us oꝛigine quo alter ex altero.et pꝛiꝰ autoꝛitate qͥ al italtot
ꝛ pꝛius eſt a pre qᷓ; filio ſic oſtendit᷑. Cauſa pᷣma ẽ̃ ter accipit ab altero cadit ibi. Sed pꝛius oꝛigine ca/ 6
in qua eſt ſtatꝰ. ⁊ pꝛincipiũ pꝛimũ in quo eſt ſtatuſ. it reſpectu ꝓducentis ⁊ ꝓducti.cũ alter oꝛit ex altlte (chihif
ſ ſtat? eſt in patre. pat᷑ eſt pꝛicipiũ pꝛimũ.ſed pᷣmũ ro.cũ vo vnũ oꝛi᷑ a duobꝰ nõ cadit ibi pus oꝛigine. glenle,
ſupponit pꝛius.ergo pꝛiꝰ ꝓcedit a pre q;ᷓ filio.¶ Itẽ qꝛ tunc ambo ſunt vnũ oꝛiginale pꝛincipin.tñ cadit Opfnct
cã pꝛima eſt qᷓ agit alia nõ ſuppoſita.ergo ſi pat᷑ pꝛ- ibi pꝛius auẽte.qꝛ q;uis pr̃ ⁊ filiꝰſint vnũ in ꝓducen chionr
qucit nõ ꝑ ſuppõnẽ alteriꝰpᷣnci Z linsn ſuppònẽ. do.tñ hoc accipit filiꝰa pre.⸗/Si qr̃ vtꝑ ꝑ pꝛ?ꝰ p/ Ntgin
pus ꝓducit pr ꝙᷓ filiꝰ.¶¶ Itẽ q habet aliqͥs ex ſe.ꝑ cedat.ſ.ſ.a pr̃e ꝙᷓ a filio. Si intelligat᷑ duratiõe falſũ hrinneie
pꝛius hʒ q; quod babet ex alio.ſed ꝓducere.ſ.ſ.habʒ eſt.ſiliter ſi pꝛiꝰcalitate.ſicut ꝓbant pꝛie rõnes adhᷣ gtelutzt
pater a ſe ⁊ filius a patre. ergo ꝑ pꝛius habet pat᷑ q́ inducte. Si aũt pᷣus autoꝛitate vt pꝛiꝰ idẽ ſit q pꝛin ſöheſta
lius. ¶ Contra. vbi nõ eſt ponere poſteriꝰ. nec p?. cipium. veritatẽ babet. d illucd qdð pꝛimo obijcit „ iinti
qꝛ pꝛius reſpectu poſterioꝛis dr.ſed in trinitate nõ ẽ prf eſt pꝛimũ pꝛincipium et cauſa.dom ꝙ ille rati/? uueſt
ponere poſterius.ergo nec pꝛiꝰ.Si ergo.pceſſio.ſ.. ones habent veritatẽ vbi eſt luralitas cãꝝ vel pꝛin Entdſant⸗
patre et filio eſt eterna.ptʒ ⁊c.¶ Item vbi eſt pone/ cipioꝝ.ſed reſpectu.ſ.ſ.nec eſt pluralitas cauſaꝝ nec rtflag
re pꝛius ⁊ poſteriꝰ.eſt ponere diuerſitatẽ pᷣncipioꝝ. Pancoe d 2 illud qꝗð obĩ ꝙ paꝛi? hʒ qð hʒ ex ſe. Mſnini
ſed pater ⁊ filiꝰ ꝓducũt.ſ.ſ.inq;tũ vnũ vt S̊ð mõſtra ddm.qꝙ ſi intelligat pꝛiꝰ.i.pꝛincipaliꝰverũ eſt. ſi autẽ⸗ ii uigt
tũ eſt. ergo nõ eſt ibi rõ poꝛis. ¶ Itẽ ſi ꝑ pꝛiꝰ ꝓcedit alio mõ falſũ.qꝛ vnũ ⁊ idẽ pᷣt haberi a plunibꝰpſonis riinet⸗

n hatre g, lio aut a filio nõ pccdit. aut bis pcedit. ita qꝙ ab vna ꝑ aliq. nec talis ẽ pꝛioꝛitas aliq trußat “ð??

ſed ꝓcedit a filio ⁊ non ꝓcedit bis.ergo ⁊c. tẽ cõo ctorũ modoꝝ. (Queſtioij. b 4
tingit intelligere pꝛius.nõ intellecto Pra.ags Etu plenius pcedat a pr̃e a filio. Et ſie Vf. q: ꝓ nnlnnh
pter vnũquodq; ⁊ illud magis. cũ filiꝰſpiret ꝑx pa/ teithu

ſiꝑ pꝛius ꝓcedit a patre. ergo ↄtingit intelligere qð pa/
pꝓcedit nLointenerto filio. S cõtra. Spũſſan / cré.qꝛ bʒ a patre.ergo pr̃ magis irat. ¶ Itẽ ois . uun
ctus eſt amoꝛ vniens. ⁊ amoꝛ nectens.ſed nõ eſt acci cã pꝛima pꝛisinfluit q ſcda. ſʒ pr̃ eſt pꝛimũ pꝛincipi/ß iz .
pere mutuũ amoꝛẽ ad minus q; inter duos.&̊ nec.ſ. ſpirãdi.ergo pꝛiꝰinfluit qᷓ; filiꝰ. S pleniꝰ ꝓcedit ncbi .
ſ.eſſe niſi a duobus.ergo nec ꝑ pꝛius pcedit ab vno aliqͥda q pcedit ꝓpꝛie ⁊ pꝛincipalit᷑.qᷓ a q̃ nec pꝛinc/ D
6 & ab alio. ¶N. doᷣm. ꝙ pꝛius dicit᷑ multiplicit. Orf paliter nec pꝛie.ſcq.ſſ. pcedit pre ꝓpꝛie 2 pupex aing

—

=

E

endtss
dtr
e
Sõ
Sgeunhiit
atſormnite
Ai
banthun
uentw ig

S

gariidefin
imminaſ⸗

Gen et

iptmii

toꝛitatẽ Perad
¶ GB'. vom. c.ſ.ſ. dꝛ pcedere a pr̃e pꝛincipalit ⁊ ſe

cãꝝ nec pꝛincipioꝝ.iõ non bʒ h̊ locũ.

t

palit.ſiqut dicit᷑ in litera. ⁊ aug. dicit. S c. Itẽ ple
nius ꝓcedit aliqs ab eo a qͥ bʒ qͥcqͥd bʒ. ſcllicet ſub/
ſtantiam ⁊ ꝓpꝛietatem.qᷓ a quo non hzʒ. ſʒ. . .. hʒ a pa

tre ⁊ ꝙ ſit ⁊ ꝓcedat a pꝛe.a filio aũt non bʒ r
Con

dat a patre.qꝛ tũcfiliꝰdaret aliqd patri. ̊ ⁊c.

ſ plenius a pr̃e. pfectius.& a filio nõ pcedit ꝑfe

ime. g in trinitate eſt aliqͥd impfectiõis. Itẽ ſi
pleniꝰa Potre,
vbi ẽ ponere plꝰ⁊ min
l.ſ.eſt diuerſitas. E/
q̃ ꝑfecte dat aliqͥd ali
ue auẽctẽ.ſi Sar

a filio.plꝰaccipit a pr̃e qᷓ; a filio.ſed
ibi eſt diuerſitas. ᷓ in ꝑſona

i dat ei vim ⁊ iuriſditionẽ ſi/
ater filio poſſe ſpirare. g dat ei au
eꝗᷓ pꝛinciplr ꝓcedit a filio vt a pꝛe

„

Pꝛincipali

nec pfectiꝰ.qꝛ pleniꝰponit gradum pꝑfectionis. ponit
etiã ↄpoſitionẽ ſbᷣſtantie in ꝓducto.quoꝝ neutrum
eſt in diuinis. Ande ſi ponat᷑ hec. ꝙ illud qð ꝓpcedit
ab ian leni cedit aut pꝛincipaliꝰ ſimplicit᷑.eſt
neganda.

ocũ vbi pluralitas cãꝝ ẽ. ̊ aũt nõ eſt pluralitas nec

obf.ꝙ nõ hʒ.ſ.ſ.a filio ꝓcedat a patre. DOdm.ad h̊

ꝙ nõ habere a ſe vel ab alio non ponit gradũ pleni-

tudinis. Ande q́;uis filius diuinitatẽ hẽat a pre. tñ
eſt pfectus deus vt pr.⁊ iõ non ſequit᷑ ꝙ pleniꝰa pa

rẽ.hʒ em̃.ſ.i.a filio ꝓpꝛietatẽ.licet nõ babeat ſᷣm oẽm

10 reſpectũ.bʒz em̃ pceſſionẽ a filio ̊ nõ vt a pꝛe. ¶¶ Ad

illud quod obĩ pater dat filio autoꝛitatẽ. d. q; dã
do auctẽ ſuꝑ.ſ.ſ.nihilominꝰex ipſo bʒ autoꝛitatẽ. q̃a

in eo eſt tm̃ autoꝛitas nõ ſubautoꝛitas.pᷣncipalitas
aũt autoꝛitas dicat᷑ in diunis.
Queſtio.iij.

— . e
¶ Rari ſpũñſſanctus ꝓcedat a patre mediante filio. et

AYſic videt᷑ ꝑ hyla.xij.de tri.qͥ loquens ad patrẽ ait.

Spiſanctũ qͥ ex teꝑ eũ eſt ꝓmerear. Sſpuſſanctus
eſt a patre ꝑ filium. ergo mediãte filio.¶ Itẽ Rich.

dicit ꝙ in diuinis eſt ꝓceſſio imediata tim̃.et media

ta ⁊ immediata. Mecdiata tm̃ eſſe non poteſt.⁊ dicit
qꝙ; mediata ⁊ imediata eſt pceſſio.ſ.ſ.ex patre.̈ cum
mediante filio.¶ Item ſimilis ẽ pceſſus in illa trini
tate ꝓceſſu imaginis create.ſed amoꝛ pcedit a men/⸗
te mediante intelligentia.S. ſ.ſ.pcedit a patre medi
ante filio.Si dicas ꝙ nõ eſt ſilitudo qᷓ;tum ad hoc.g

deſtruit᷑ ratio imaginis. qꝛ imago debʒ repᷣſentare oꝛ

dinẽ ⁊ oꝛiginẽ pſonaꝝ nõ tm̃ numerũ in pſonis.qꝛ H
etiã eſt in veſtigio. ren ſi ſol? filius ſpirat ita ꝙ; ñ
pater.tunc pater diceret᷑ſpirare.ſed mediãte filio ita
q eſſet ꝓceſſio mediata tm̃.gᷓ cum ſpiratio cõueniat
patri ꝑ ſe.⁊ ↄueniat ei ꝑ hoc ꝙ eſt pꝛincipiũ filij ſpi⸗
rantis.ergo ↄuenit ei.⁊ mediate ⁊ immediate.ſed ſi
boc.ſ.ſ.ꝓcedit a patre mediante filio. KContra. no
bilius eſt immediatũ pꝛincipiũ qᷓ; mediatũ.ſed om̃e
nobilius eſt deo tribuendũ.ergo ſi pater eſt nobiliſſi

„

mũ pꝛincipiũ.ſ.ſ.ergo tm̃ imediate nõ mediate ꝓdu

ait ipᷣm. Di tu dicas ꝙỹ ꝓqucit ſimul megſiate 2 ime· ¶ Queiſtaꝝ dunʒ emanacionũſ.generationis 2 pceſ

alit. qrꝛ auctas eſt in pꝛe. Per ſe. qꝛ nõ tĩ me
diante filio ſ etiã imediatc.nõ tñ pleniꝰ pcedit a pfe

d ullud g quod obr̃ de cauſa prima. et
Apter qð ⁊c. Dm ꝙ ſicut dictũ eſt pꝛiꝰ illud ſolũ bʒ

¶ Ad illud qq

nec diuerſitatẽ. Pꝛia med

tercio.

eo nibil poſſit. (¶ A.

ꝛideo nõ diminuit eaamm.

. 5èð
—

diaté. ¶Contra. mediatũ 2 immediatũ ſunt oppoſi

ta. oppoſi
eiuſqẽ. ͤ impoſſibile eſt ꝙ ſimul ꝓducit mediate et
immediate. ¶ Itẽ ſicut ſe babet ꝑ ſe ad ꝑ accidens.
ita mediatũ a
P ſe. eſt eã p accidens.ergo nulliꝰcuiꝰeſt pꝛincipiñ int

mediatũ eſt pꝛincipiũ mediatũ. ¶ J

immediatiꝰ pducit qᷓ; pducat pat᷑. non ergo vnifoꝛ

ta nõ funt ſimul vera de eodẽ ⁊ reſpectu

immediatũ.ſᷣ deus nullius cuiꝰeſt cq

iatu tẽ magis eſt in
mediatũ. quod nullo mõ recipit mediũ ꝙᷓ qd recipit
ibi ſitas. g in ꝑſ mediñ.ſed filius nullũ mediũ recipit inſpirãdo.ergo
tẽ vr ꝙ nec pꝛincipaliꝰa pꝛe.qiꝛ

miter oino ꝓducũt pater ⁊ filius ſpm̃ſanctũ.// KRo. 12

tre. ſed immediata inq̃tũ ipie ſpũſſanctus ab o s

tre ſpirat᷑. Et huiꝰexẽplũ ponit᷑ in cxitu abel de a

dom . ꝙ ſicut vult Rich. pductio.ſſ. eſt mediata ſiꝰ
t immediata. Mediata inq;ᷓtũ eſt a filio ⁊ filiꝰ a pa

Abel imediate exit de ada.qꝛ ipᷣe ex lũbis ſuis genuit
ei.nihilominus exijt mediate.qꝛ exijt ab eua que ſu

6

ma germanitas. l.ccñ barre. Siliter ſi oino immedi/
ata. vt eſſet a pr̃e tm̃.nõ eſſet ſumma germanitas cũ
filio. et ſic peedendum ꝙ mediãte fiio. Ad illud
qdð obijcit᷑ in ↄtrariũ ꝙ nobilius eſt immediatũ pᷣn⸗

mediatio ꝗᷓ excludit ĩmediationẽ tĩ.vt qñ effectꝰvl-

2

timꝰ nõ cõtinuat᷑ influentie cauſe prioꝛis.ſ̊ ꝑ mediũ

quik ̈p oino ꝓducit᷑ pᷣoꝛi nõ cooꝑante. ⁊ hec dicit oꝛdinẽ et
tre ꝓcedat.qꝛ pꝛincipaliꝰ. Od obijcit᷑ plenius bʒ. qd
vſenei r pꝛietaie Kuderi pᷣt interimẽdo mino-

diuerſitatẽ agentiũ ⁊ ſepationẽ. Alio mõ dicit᷑ medi

atio ꝓut dicit oꝛdinẽ caꝝ ad inuicẽ.nõ ſ
agendo.ſed ſolũ diuerſitatẽ agentiũ ⁊ oꝛdinẽ. Ter⸗

cio mõ ꝓut dicit oꝛdinẽ ñ tñ ſepationẽ vᷣtutũ agẽtiũ.

iatio nõ cadit i deo.qꝛ deꝰẽ

. —

hil exit a deo mediate ti
reſpectu effectꝰ ꝓducti a cᷓ creata.qꝛ ibi eſt oꝛdo cã-

creatura n liqnid: aus influẽtia remota.⁊ ido ni
1

it ab ndam ſiue de adã deducta. ⁊ bunc modũ opo
tuit eſſe in deo ꝓpter ſummã germanitatẽ. Si em tmm
mediata eſſet ꝓceſſio.ſ.ſ.vt tm̃ eẽt a filio.nõ eſſet ſũõ/

Apiũ. dm. ꝙ mecdiato eſt trib?modis. quedã em̃ eſt 1 3

tẽ ſup. ſ. ſ. nihil ſo bʒ au cꝗ ſimpliciter pᷣma cuiꝰ influentia eſt tanta ꝙÿ nulla
ex hoc debet filius eã referꝛe ad patrẽ.qꝛ bʒ a patre.
11 et inde eſt ꝙ in filio eſt autoritas ⁊ ſubauctas. n

HHõ . EnO n. Scda mediatio cadit ĩi doe
etiã pꝛincipaliter ꝓducit.ſ.ſ.ſed pater pꝛincipaliꝰ.qꝛ

rũ.⁊ diuerſitas virtutũ.ſ tñ non eſt ſepatio.qꝛ de?xin/

time agit.qꝛ ꝑ ſeipᷣm agit. nibilominꝰ p virtutẽ crea

t qᷓ ab ipſo eſt. Tercia mediatio cadit in hatise di

uina in qꝗᷓ ſunt agentes pſone.in qbꝰattẽdi

oꝛdo. qꝛ

vna hz ab alia ꝙꝙ agat. ſed tñ nec eſt ibi virtutů diuer

7

ſitas.nec ſeꝑatio vel di

qꝛ ſit mediñ diſtãtie vel differẽtie. qꝛ ꝙ filiꝰ pꝛodu⸗

cat hoc bʒ a pre.ita ꝙ eſt ibi quidã oꝛdo.Et ſic patet
nõ poſſit cadere mediũ niñ filius.ſ.ſ. ꝓcedit a patre

8.n diſtantia aliqᷓimo vna vtute e
eꝗ intime agunt.⁊ ſic p̃ mediate filio ꝓducit.ſ.ſ.nõ

ſunt oppoſita. verũ eſt em nõ pᷣmo mõ. ſʒ ſce vei

18.

accidens.g nec mediate.dm. ꝙ p accidẽs aliqd cre

are derogat veritati cauſe ſi upme. Ylliꝰ? em̃ dicit᷑ ali-
quid cã eſſe ꝑ accidens cuiꝰeſt cã ꝑ aliquid aliud qd
nõ eſt ab ipo ſed aliunde.ſi ergo deus alicꝰ eſſet cau-

ſip accñs.nõ eſſet cã vliſſima ⁊ pꝛima.et ita nec no/
biliſſima.ſ̊ mediatõ nõ repugnat nobilitati cauſe ſu

eſt immediati ꝛcauſa. Ddm. q
mediatio que pᷣdicta eſt nõ repugnat imn

„

1

144

pꝛeme. Ercare em̃ aliud ꝑ ſe. ⁊ ꝑ id quod ab ipſo eſt.
nõ dicit indignitatẽ. imo dignitatẽ. qꝛ dignitas eſt nẽõöõ
tm̃ pꝑ ſe aliqͥd poſſe.ſᷣ oſ alij cõicaꝛe.ita tñ ꝙ ille ſie
q illud quod vltio obijcit᷑ ꝙ filiꝰs
oꝛ cauſa.Ddm.qꝙ non valet. quia iſaa

q illud quod obr ꝙ deus nulli? eſt c per I 4

= 2 . 5 3 õ 7 5
4.

Aiber 1

⸗ R—— . ,—.. — — .. “ .
ſonis. ſit pꝛioꝛ m võnẽ intdligendi. qy generato aliquid cõius tanto pꝛi?eſt m rõnẽ intelligendi.ſed
ſtoſtca ſie In imagine ctn ſic eſt. ꝙ vᷣm oꝛdi·Ccois ſpiratio eſt cõioꝛ qᷓ; generatio.qꝛ ↄuenit patri et
nem intelligẽdi pꝛioꝛ ẽ emanatio noticie a mente q; filio. generatio ſoli pri. So⸗ eſtỹ m rõnẽ intelligẽ/
amoꝛis ſicut vult aug.qꝛ incognita noõ poſſumꝰ? dili gi generatio ꝙ; ſpiratio. . . vm. ꝙ qᷣcq̃d ſit de oꝛ I 5
gere. ſicut dicit aug. in. x. tri. ſi oꝛdo attẽdit ĩ ima dine reali de ꝗ infra dicet. ᷣm rõnẽ intelligendi pꝛio
gine bm ↄfoꝛmitatẽ ad trinitatẽ increata. Ebm rõey eſt emanatio verbi. tñ q⸗ verbũ ẽ.ſ. gꝛincipiũ. tu etiã
intelligẽdi poꝛ eſt ꝓceſſus verbi qᷓ; amoꝛis in diuis. qꝛ verbũ ꝓcedit ꝑ modũ nature.S.ſ.ſ.p modũ libera
maxime cũ ꝑ imaginẽ creatam intelligamꝰ trinitatẽ lis volũta tũñ etiã q; intelligim emanatões in pſois

increatã. Itẽ ſicut vult phᷣs.voluntas eſt. cui? pn p emanatoes reptas in imagine. In imagine aut cõ
cipiũ ẽ in ipo cognoſcẽte ſinglaria.̊ volũtas vt vo/ ſtat. ꝙ cognitio ⁊ intelligentia pᷣcedit amoꝛẽ ⁊ volun
luntas pᷣſupponit cognitioneʒ. ᷓ emanationẽ verbi. tatẽ.no tñ volo dicere ꝙ in diuinis ſit emanatio na- Potc

emanatio amoꝛis. ¶(Itẽ oẽ pꝛincipiũ ᷣm ronẽ intel tura poſterioꝛ emanatione. ſicut repimus in imagie
ligendi pᷣus eſt qᷓ; pꝛincipiatũ.ſ filius ẽ pᷣncipiũ.ſ. ſ. E creata. 4 Ad illð qð obꝛ in öriuʒ ꝙ appetit? pcedit
m rationẽ intelligendi. opoꝛtet pᷣintelligere filiũ ᷓ ꝑtum mẽtis. DHom: ꝙ ille apetit? hy m ſtatũ duplici i
ſ. ſ.̈ ⁊ generationẽ que eſt emanatio filij pᷣus qᷓ; pceſ ter oſiderari Ano mõ im rõnẽ inhiantis ante habi⸗
ſionẽ que eſt. l. . Ree in omni agẽte ꝑ modũ natu/ tam cognitionem. Alio modo ᷣm rationẽ cõplecten
rc 2 voluntatis.pductio ꝑ modum nature intellig· tis.et boc eſt poſt habitã cognitõnẽ. ⁊ vm pᷣmũ ſtatũ
tur ante ꝓductionẽ voluntatis. cũ pater ſit natu/ eſt imꝑfectiõis.q;tũ vo ad ſcᷣm eſt pfectiois.⁊ iõ qꝛ
ra intellectualis pducens filiũ ↄnaturalẽ ⁊ modu qð pfectionis eſt in deo ponimꝰ.nõ qð eſt impfectio
nature. .ſ.ſ.p modũ volũtatis. vt õ. tactũ „Sema nis.ideo appetitus ſcdo mõ aſſimilat᷑.i.ſ.⁊ bic tenet
natio filij poꝛ eſt vm rõnẽ intelligẽdi emanatõne.i. ſ. rõnẽ tercij. Et ꝙ pᷣmus ſit impfectiõis. pʒ qꝛ ẽigno/
¶ Contra. aug.ix.de tri.ptum mentis pᷣcedit appeti bilitantis 2 deſiderantis ſciam acquirere. qdð no ↄue
tus.· q̃̊ id qd noſſe volumus qᷓ̃rendo naſcit᷑ ꝓles ipſa nit deo.¶ Ad illud að obꝛ. ꝙ intentio erigit ad co/ 17
noticia. ante eſt in imagine creata appetit! qᷓ ſit p gnitionẽ. Ztm. qꝙ verũ ẽ ad cognitionẽ acquirendã.

les noticia.g ante amoꝛ qꝙᷓ verbũ. ⁊ pceſſio añ ge- ſegd noticia ꝓut eſt in acqrẽdo nõ bʒ plenitudinẽ cn Cinei

nerationẽ. Itẽ nullus videns rẽ cognoſcit iß5am.,. illo verbo. vt vult aug.in. xiij.⁊.xv.de tri.Ad illud 18
niſi intentio volũtatis applicet vim cognoſcẽtẽ ipſi qð obꝛ. ꝙ eque imediate ꝓcedit.i. ſ. vom. q verũ eſt.
cognoſcibili. vt pʒ de hole eũte ꝑ viã.qͥ cũ iuit et alißß tñ ſpũſſ. it ꝓcedit imediate.q etiã mediaãte filio. ? H
bi cogitauit.pfecte neſcit quo trãſierit. ſicut dicit au/ itac illa rone opoꝛtet Hintelligi emanationem filij.
guſ.in. ix. de tri. Svolũtas pcedit ipſam cognitionem ¶ Ad illud qdð obꝛ.ꝙ quãto aliqd cõiꝰtãto pᷣus.dð.

7

F amoꝛ Rerigeanme pari rõne in deo. ſaltemn verũ eſt in abſolut ſ̃ nõ tenet in reſpectiuis.vt i ge

vm intellectũ.¶ Itẽ ſicut vult pbs pᷣmũ ⁊ imedia/ neratione ⁊ creatiõe. Poteſt tñ dici ꝙ iſtud intelligi utn
tũ eſt idẽ. Ande ipᷣe in li.poſterioꝝ diffiniẽs poſitio tur de eo quod eſt cõe cõitate pᷣdicatiõis.ſed cõis ſpi 4
nẽ imediatã dicit. q imediata ꝓpoſitio eſt illa qͥ n ratio eſt cois cõitate nõ tm̃ pꝛedicationis.qꝛ dĩ de paꝛ wk
gltera pꝛioꝛ.ſ eque immediate ſ.. pcedit a patre vt tre⁊ filio. etiã cuiuſdã ↄcoꝛdie ⁊ ↄnexiõis.⁊ tale cõ
filius. eqᷓ pᷣmo.g nec ᷣm rẽ.nec vᷣm rõnẽ intelligen mũůe bm rõnẽ ↄcoꝛdie ⁊ amicicie pᷣſupponit ocoꝛdaã⸗
di. gen eratio filij pcedit ꝓceſſionẽ.ſ.ſ. WVtẽ quanto tes ⁊ cõncxos nõ pꝛeit. et ſic patet llndnld.
Diſtinctio.xiij.de eterna ꝓceſſione.ſ.ſ.q;tũ ad geneationẽ a qua diſtinguuk.
Stſt bec ↄſiderandũ ⁊c. Supꝛa egit magiſter de pceſſione cõpꝑationẽ ad illũ ad quẽ. ⁊ a q eſt. hic ter
io loco agit de ipſa m comꝑationẽ ⁊ generationcaq differt. Et hͥ ꝑs bz duas ꝑtes. In pᷣma mgf qᷓ

C it 1 determinat vtrũ. ſ. ſ. debeat dici genitꝰ. Ju ſcda vtrũ debeat dici ingenit?. ibi. Müc ↄſiderandũ ẽ
cũ.(.ſ. nõ ſit ge. ¶ Itẽ pꝛima ps bʒ ꝗtuoꝛ. In pᷣma oñ dit ꝙ. ſ. ſ.nõ debcat dici natꝰ. vel genitꝰ. vel filius. In ſe
cuũda oñdit ꝙ cũ.ſ.ſ.no dicat᷑ genitꝰ.cur filiꝰq dꝛ genit⸗ etiã dicit pcedere.ibi.Cũ aũt. ſ. . nõ dicat᷑ genit?.⁊ r
eſt ꝙ alit᷑ vꝛ filius pcedere ꝙ. ſ. l. In tercia vᷣo tentat aſſignare vꝛñtiã int enerationẽ ⁊ ꝓceſſionẽ.ibi. Int ge⸗
nerationẽ vo filij pceſſionẽ ⁊c. In qrta vo ⁊ vltima oñdit hũanã inſufficientiã ad illã dꝛñtiaʒ indagandã

—2 —

7

ibi. Quid aũt inter naſci ⁊ pcedere interſit. ¶Sillter ſcda ꝑs in qua mgr q̃rit ⁊ determiat. vtr. . ſ. debeat di⸗
ci ingenit?. hʒ quatuoꝛ ptes. In pᷣma oñdit mgr ⁊ pbat aucte aug. p. ſ. . nõ dʒ dici ingenitꝰ. In ſcda vo oñdit
Zriũ aucte hiero.ꝙ dʒ dici ingem

inctionẽ. ibi. Se

to. ⁊ ponitibi. Hiero.tñ i reguł diſtinctõnũ ⁊c. In tercia vᷣo pᷣdictã ↄtrouer/
ſiaã determinat pꝑ diſt Avtiſta que videt᷑ repugnãtiam. In qrta auẽte Hiero.ↄfirmat ſuã ſo/⸗
lutõné. ibi. O StbiidDGDGb·eee ..
rony. ita gecepit ꝛ. ¶ QAuare ſpüũſſanctꝰ cũ ſit de ſubſtantia patris nnö „
. dicat᷑ natꝰ. vl genitꝰ. vł filiꝰ.ᷣ tm̃ ꝓcedens. 9 Ddiſ. 31
Oſt hec ↄſiderandũ eſt quãtũ a talibꝰ qua eei eeſe⸗
””ñ ) les nos ſumus intelligi põt.cũ.ſ.ſ. ꝓcedot&
a(Si ſpuſſanct? fili 5ð pfe.⁊ ſit de ſba patris.cur nõ dicat᷑ eẽ na.·
1 us diceret. amtonvti dus b potius ꝓcedere.⁊ cur non dicat᷑ filiꝰ? Quare
q fili? diceret. Tide⸗ aut ſpũſſanctꝰ nõ dicat᷑ vl ſit natꝰ ⁊ iõ nõ ſit flliuuiuluges Rgr
ereſt ang n ad. Aug. oñdit in. xv. li. de trini.ita dicẽs. Si ſpuſſan⸗ a Aug. uſiuh
robegn niot ene (tus fillus diceret, ambor vtiq; filiꝰdiceret. qu ab Auncig,
generationi in creati ſurdiſſimũ eſt. Filiꝰ quippe nullus eſt duoꝝ niſi po. periii
ris.que eſt ex duobus tris⁊ mfis. Abſit aüt vt inter deũ prem ⁊ deü filua“ itſil
Be. dm q quis ſili⸗ tale aliqd ſuſpicemur. Abſurdiſſime Sg filiꝰ dicerek DRI 3 *M

R

il
ceni⸗

Wrrds gig
ngi
grnan
uullfti
gaiari
tidigine⸗
ricrisle
rien
Gi.

Funainitt

Men

lirigi
8

wuinſti ,
benem.

..

—
=

— —— —

önei,

naſcibilitas.

ambo genuiſſent. qð abhoꝛet oim ſanoꝝ ſenſus. noõ

nõ tñ dicat᷑ genitꝰ vel filius.

. — »

—„ 1

Lieir genitus etiam dici᷑ pcederr.

auit ſpuiſſanet⸗ nõ dicat genit tm̃ ꝓeedes.

Sicut ipſe in euangelio Johᷣ, ait. Ego ex deo pꝛo/
ceſſi vel exiui.⁊ veni in mundũ.nõ g tm̃ ſpũſſanct⸗
ꝓcedit a pfe.ſᷣ etiã filiꝰ. Ad qð dicimus ꝙ cũ vt

b pcedat a patre. diſſir tũ. Ma ſpuſſctũs vt ait aug.
in. v. li.de trini. ꝓcedit a patre.nõ quõ natꝰ.ſᷣ quõ

datus vel donũ, filiꝰaũt ꝓceſſit naſcẽdo.exiit vt ge
nitus. Ac ꝑ hocillud eluceſcit vt põt. ſ.cur. ſ.ſ. enaʒ
non ſit filius. cũ ⁊ ipſe a pf̃e excat. Ideo.i.nõ dr fil.
vrn dei gram in adoptionẽ nalcerer ſieut nos.
¶ Xentat aſſignare differentiã inter generationem
ſilij ⁊ ꝓceſſionem ſpũſſancie.
nter genera

Qõ maximini. onẽ vo ſi
hic viuim diſtinguere nõ ſumſicimꝰ. Uñ aug. Aa
txruinmino pᷣmiſſam qoõnẽ refricanti.ſ.querẽti cur ſpũi/⸗
ſanctus nõ diceret filius.cũ de pr̃is eſſet ſuba. re/
ſpongens ſic ait. Queris a me ſi de ſuba pr̃is eſt fi⸗
᷑lius. de ſuba pfis eſt etiꝗ ſpũſſanctꝰ. cur vnus fili
N' Aug. ᷓ pat᷑ eſt ſit ⁊ alius nõ ſit filius.E cce rũdeo.ſiue capias ſiue

ille genitus ẽ. iſte ꝓcedẽes.iõ ille filius eſt pr̃is de q
genit⸗. Aſte aüt ſpuͦs eſt vtriuſq; qm̃ de vtroq; ꝓ⸗
ccegit. iõ cũ de illo loqueret᷑ ait. De patre pcedit.

Am pat᷑ pceſſionis eius autoꝛ eſt ꝗͥ talẽ filiſ genuit
⁊ gignẽdo ei dedit. vt eiz de ipo ꝓeederet ſpiiſſcũs
NMNã niſi ꝓcedẽet etiã de ipo.nõ diceret diſcipulis.ac

cipite ſym̃ſem̃.eũq; inſuffſlando daret. vt a ſe q; ꝓ⸗
cedere ſigniſicans. aꝑte oñderet flando.qð ſpirãdo
da bat occulte. Quia &⅝ ſi naſceret᷑.nõ tm̃ de p̃e nec
tm̃ de filio.ſᷣ de ambobꝰ vtiq; naſceret᷑. ſine dubio

nhniiius dicet amboꝝ. Ac ꝑ hoc qꝛ filiꝰ amboꝝ nullo

ciꝰ cc.videt᷑ male di⸗
cere.qꝛ aut hoc qð eſt
autoꝛ dicit eẽntiã aut
notionẽ. Mõ eẽntiaʒ.
qꝛ tunc diccret᷑ de.ſiſ.
Si notionẽ.qᷓro qua
Mõ inaſcibilitatẽ. ·
illa dicit reſpectuz ac

m eſſet.nõ opoꝛtuit naſci e de ambobꝰ. Amboꝝ
eſt & ſpuſſanctus ꝓcedendo de ambobus.
EOſtendit hũana inſufficientiã qᷓ int illa duo ꝓce

Auid aüu int naſci ⁊ ꝓcede intſit de illa excellẽtiſſi

nmna nãꝗ loqns explicare qs pᷣt. Hõ oẽ qd̊ ꝓcedit na⸗
— ſcit uis 0. ce
pes eſt homo eſt.

ð”U „.
. )

dnẽ. qꝛ nibil Ect vatñ vt vñ. Itẽ dr. vtrũ pat
cut z virit byla di ir ſenſus bl.genito⸗ i⸗

Fe dici autoꝛ generatiõis. Et ꝙ nõ vr.qꝛ pi. ꝛ filt
enitoꝛ filij. tũc idẽ ect vicere ẽ autoꝛ generatiõis qʒ genitoꝛ. Re.dᷣm. q ait
toꝛ dicit in pre talẽ plenitudinẽ.ꝛ ipe nõ eſt ab alio.s alij ab ipſo. ⁊ inde dicit vt credo eandẽ notionẽ quã di
ait innaſcibik. viffereti mõ. Nuia inaſcibit dicit puationẽ poꝛis. autor vicit fecunditatõr plenitudine reſp-
ctu ꝓcedetiũ ab ipo.quã bʒ nõ aliũde.⁊ iõ dẽ autoꝛ ab auẽte. Auẽtas ãt ẽ ĩ pꝛe.qꝛ qd bʒ.ab alioñ bʒ.⁊ B ẽ q ẽ

innaſcibil. ⁊ ita g edi ut Hift
alio mõ. Ex hoc patet ꝙ vun

ebalio vñ autot wie diat p aincipſ alten o ab glie,

anmbop. ipkis ? fllj. Ambonem fili dicerek ſi eum
ab vtroq; eſt genitus. ̊ ꝓcedit ab vtroq; amboꝝn

Cũ ſpũſſanctus nõ dicat᷑ genitꝰ. cur nlius 4 dici

ri ſolet. cur filius nõ dr̃ tm̃ genitꝰ. ⁊ ꝓcedens?e

R—444=
12 ꝓceſſionẽ ſpũſſacti dũ

nõ capias.de pr̃eẽ filius.de patre ẽ ſpũſſanctus.S

1a naſci. Sicut no ome qð bi
Guis bipes ſit omnis qͥ homo eſt.

autoꝛ oim pſonaꝝ ꝗᷓ ſt ab ipo.Ex his pʒ tñ.· Oico ei ꝙ vicit eãdẽ noti
abnle⸗ autoꝛ ſpirationis uis ſpiret.quia nõ

oꝛ ſit ctu gg dualita⸗
tẽ ꝓducẽtin.nõ tñ q́;
tiiad modi poucdi
hiis. his vbis oſdit cur ſpuſſanctcũ ſit de patre Pooneret Eabetd ⸗
paſtiuũ.q;tũ aũt ad h̊
no pot ee ſlicudo.

b. (Mã ſpũſſanctus
cc. Ar male dicere.
qꝛ cũ ñ ſit datꝰ niſi æ
tpe. vr ꝙ ñ ꝓcedit n
ſi ex tꝑe.Re. ſicut ra
patebit. ſi intelligit G

ꝓceſſiõe tꝑali. datus

dicit actuʒ. Si ant de

eterna. dat? dicit apti
tudinẽ. Añ aug. ridʒ

maximino pᷣmiſſã d

nem refricãti ſic. Spi

DRZ rituſſ.eſt de?. nõ eſt D

deus naſcendo. nõö
deus naturalit᷑. ad,
optiue. et ꝙ hoc argu
mentũ ſit bonũ.vꝛ.qᷣ

qʒð ineſt alicui natuuz

te. qu ñ ieſt a natius
tate nõ ineſt natural
ter. cũ. .ſ. nõ ꝓcedat

deũ a natiuitate.g nõ

eſt deꝰ naturalit᷑.⁊ eſt

v aug ad e ꝙ arga
niſi in ge agenerant HD
in alijs nõ.

qꝛ adã erat bõ nã ſi·
cut vnuſqᷣſq; noſtru?Zz
tñ ipe hñit ꝑ ceatiõs“5
qð nos habem? p ge-.·

cCcicat natur̃ ſud ſ. ſ.
ſpiratonẽ.ſicit fuii

p generationõ.
2Bar pecmonis

ꝓceſſionẽ. Itẽ nõ ge
nerationẽ. nec ſpirati

iöes qus in
babet a ſe ſeaö

[Piſtinguere iter
uüla eeraner iſtã

Xib er

toc ſcio. ndiſtinguere aüut inter illam enerations:
hãc ꝓceſſionẽ neſcio.nõ valeo.nõ ſufficio. ac ꝑ hoc

Pccſſionẽ neſcio. Ar

aalis ignoꝛãtia eb pec-

catũ.qꝛ diſtinetio ꝑſo

nan de neceſſitate ẽ fi
dei ⁊ ſalutis. qͥ igrat

.

eęa q;ᷓ ſt de ncc̃itate fi-

dei dã abilit ignoꝛat
S5 26 (K. dom ꝙ vu⸗

5 plex ſeire. ſ. ſi . 2 ſi⸗

Rrckt. Scite ſi eſt.

modo certitudinalit᷑
credere diſtinctionezʒ
te neceſſitate ſalut?ẽ.
large ſüpto ſcire. Sci

re aũt ſicuti eſt.nõ ꝑti
net ad ſtatũ meriti ſʒ
pꝛemij.et de bac ſcien
tia loqᷣt̊ mgr̃ ⁊ aug.
Et nota. ꝙ tnia dicit.
Meſcio.qᷓ;tũ ad habi
tũ ſcie. Mõ valco.qᷓ;/
tñ ad igeniũ. Mõ ſuf/
ficio. qtuʒ ad vtrũqʒ.
Igco obꝛ de h qð di/

cit. appellat᷑ ingenitꝰ
nõ quidẽ in ſcripturꝭ

in cõſuetudine di
ſputantiũ. Cõtra. dyo
niſius. Mõ ẽ audẽdũ

aliqͥd dicere de illa ſu

perſᷣali⁊ ſancta trini

tatc.pᷣter ea qᷓ diuini/
tus nobis ex ſaci clo/

Auijs claruerũt. ma

le fecerũt qͥ nomen hᷣ

inuenerũt. R. q;uis

ſſtudvbũ nõ dicat᷑.dẽ
thm:fmñ vᷣbũ ciꝰintellectꝰ.⁊
. vbũ nõ eſt ꝓphatũ

nec erroꝛi piũctu. cuʒ

intellect? vbi ex ſcptu

