ectionẽ dñis ih̊s bi t ſpm̃ſctĩ in ra terminari oſt diui
ſurrectionẽ dñs ihs bis dedit ſi pm̃ſctm. ſemel in tra ni be dagie in pmo.
⁊ poſt humanã natu
ram de q̃ in ſc8o.

b ¶ Et tpalis q̃ a prc ⁊ filio ad ſctificandã creaturã pꝓcedit.vr dicere falſum.qꝛ ꝓceſſio tpalis è cius miſſio.
Hi ſpuſſanctꝰẽ miſſus i colũba ⁊ in linguis igneis q̃s nõ ſctificauit.Si tu dicas ꝙ nõ eſt miſſus ad linguas.ſᷣ
in linguis miſſus ad aplos q́s ſctificauit.Cõtra.miſſus ẽ in colũba ſuꝑ xpᷣm.nec ſctificauit colũbã nec xpᷣm.
Re Pt ad h̊ dici ꝙ męr nõ gnalit᷑ diffinit hic ꝓceſſionẽ tꝑalẽ.ſʒ ſpãlit᷑ put ẽ idẽ qð miſſio iuiſibilis in qᷓ da᷑
ſpũſſanctꝰ⁊ ſctificat᷑ creatura. Ael pᷣt dici qꝙ generalit᷑ accipit ſctificationẽ. Sctificare em̃ triplicit᷑ accipitur. i
Ano mõ ſᷣm ꝙ ẽ de nõ ſctõ ſctm̃ facere.Scdo mõ iã ſctm̃ iĩ ſctitate ↄfirmare.Tercio mõ iã ſctm̃ ⁊ cõfirmatũ
ſic accipit mgr. c ¶ Et ipᷣeẽ virtus ꝗᷓ de illo exibat. Ar̃ hoc de ſr ũſctõ male dicere. Quia aut vᷣtus accipit
Pe aut anpꝛopare dino mõ nõ ↄſtat.ñ ſco mõ vr. Quia.j.Coꝝ.j.dicimꝰ xpᷣm dei vᷣtutẽ ⁊ dei ſapiam ⁊c.
d hoc pᷣt dici ꝙ ſpũiictõ nõ appꝛopat᷑ vtus ſimplicit᷑.ſʒ vtus ſanatiua.⁊ BG qꝛ gra ſanitatũ ẽ donũ ſpũſſcti. ⁊
⁊ gra eius ẽ ipᷣius aie medicina.ſj̊ filio appꝛopꝛiat᷑ vᷣtus opandi.qꝛ oia ꝑ ipᷣm facta ſunt. Alit᷑ pᷣt dici vxᷣtus ʒ
vłhʒ ↄpationẽ ad illud qdð ẽ.⁊ ſic tenet rõnẽ pᷣncipij.vel ad id cuiꝰẽ.⁊ ſic tenet rõnẽ ↄplemẽti.vel ad vtrũq;.
⁊ ſic tenet rõnẽ medij.Sicut &̊ ex ipo appꝛobꝛia Gri ipm filio.in ipo ſpũiſctõ.ita vtus inqtũ tenet röncz
pꝛincipij appꝛopꝛiat᷑ pr̃i.inqtũ tenet ronẽ medij filio.inq;tũ

manifeſtare. ⁊ m A iſtoꝝ triũ modoꝝ reperit᷑ ſctificatio in oĩ ſpũſſancti miſſione rõe termini ad quẽ. ct

fi. in; io. inqtũ rõnẽ ↄpletõis ſpũiſctõ.qꝛ ↄpletio ẽ in bonitate
⁊ delectatoe ſpnᷣſſancti.ſʒ .j.melius dicet᷑. dð ¶ Poſt reſurrectionẽ dñs ihs bis dedit ſpm̃ſcti. Vr em̃ 4

ter dederit. Qꝛ pᷣmo dedit eis anꝓaſſionẽ. cũ deqit eis ptãtẽ eijciẽdi demonia.⁊ curare languoꝛes. Matht.

)

nem. Jobh.xx. Accipi

te ſpm̃ſanctuz. Item
poſt aſcenſionẽ. Act.
ij. ᷓ inſufficient enu/

merat Aug. Re'. ad p̈ᷣ⸗

§ ei?

ſens. dom ꝙ pñt nu/

merari dationes ſpi/

rituſſancti.ctum ad
actũ ⁊ effectum. ⁊ ſic
numerat Raba. 7 fu⸗
erunt tres.qꝛ ter de/
dit.⁊ qꝛ ad tria dedit.
Pꝛimo ad miraculo
rum opꝑpationẽ.Scdo
ad pctõꝝ abſolutio/
nem. Tercio ad infi/
deliũ conuerſionem.
Pnt etiã alio mõ nu
merari.qᷓ;'tũ ad locuʒ

2 ſignatuz. ſic dedit

bis. ſcʒ in terra ⁊ i cœ
lo. Itẽ in terra ad cõ/

mendandũ pᷣceptum

dilectõnis ad ꝓximũ.
in celo ad cõmendan
dũ affectũ dilectõnis

ad deũ.⁊ ſic pʒ cõtro

uerſ

mus.Querit᷑ ꝗͥᷣ tro
dictũ eſt. Et vr ꝙ co/
ueniat magis filio. qꝛ
Ecci.xv.dr.Aq̃ ſapie
ſalutarl.Et Pꝛouer.
ix. Venite bibite vi/⸗
num. ⁊ hoc dicit ipſa
ſapia ſcʒ dei filiꝰ. Sre
PRe'. dᷣm. ꝙ ſpũſſan⸗

ctus dẽ potus inq;tũ

6

ſecularis ſitis reſtrin-
git ardoꝛẽ. Hic autẽ
pbrohriat ſpuiſctõ.
Auia ſicut dicit Oꝛe
go. guſtato ſpũ. deſi/
pit ois caro. Inq;tũ
autẽ ꝑ potũ ẽ delega⸗
tio nutrimẽti ad ſin/
gula mẽbꝛa.ſic appꝛo
pꝛiatur filio.cuiꝰẽ ſa/

pientia et pꝛudentia

appꝛopatũ.q̃ qdãmõ
bñt vim regitiuã ⁊ oꝛ
dinatiuã paſtus oibꝰ
virib? anime. B
f¶ Cbaritas dei dif⸗
ſa ẽ in coꝛdibꝰuf̃is.
Vr impꝛopꝛie dictũ.

ꝗqꝛ qð diffuſum eſt di⸗

ſperſum ẽ. ⁊ virtus di
perſa minoꝛ eſt. ſi G

charitas potens ẽ.nõ

dmdz dici diffuſa. Pe“.

dom.ꝙ infu ndi ⁊ dif

Liber Y.

ppter dilectionẽ pximi. ? iterũ de celo ꝓpter dile /

ni ſpiñ potaui

7

ln⸗ noſtris.q̃ diligimꝰdeũ ⁊ ꝓximũ.
eſt deus detur ⁊ mittat᷑ hoibus. c
¶ Sunt aũt aliqui qͥ dicunt ſpm̃ſctm̃ ipᷣm deũ nõ da/⸗
ri.ſᷣ dona eius q̃ nõ ſunt ipe ſpũs.⁊ vt aiũt.ſpũſſan⸗
ctus dr dari cũ gra eins qᷓ tñ nõ eſt ipᷣe.dat᷑ hoibus.
⁊ hoc dicũt Bedã ſenſiſſe in ſupꝑioꝛibus vᷣbis.qbus
dicit ſpm̃ſctm̃ ꝓcedere cũ ipſiꝰ gr̃a dat᷑ hoibꝰ. tãqᷓ;
nõ ipſemet detur.ſᷣ gr̃a eius. Sʒ ꝙ ipe ſpũſſanctꝰqͥ
deꝰ ẽ.⁊ tcia ĩ trinitate ꝑſona det᷑.aꝑte dicit Aug.in

xv. li. de trini.ita dicẽs.Eundẽ ſpm̃ſctm̃ datũ cũ in
ſufflaſſet ieſus.de q̊ mox ait. Ite ⁊ baptiʒate omßes

gentes in noie pr̃is ⁊ filij ⁊ ſpũſſancti.ambigere nõ
debem?. Zpe eſt g qͥ etiã de celo datus ẽ die penthe

coſtes. Quõ g& deus nõ eſt qͥ dat ſpm̃ſctm̃.ĩmo q̃n/

tus eſt deus qᷣ dat deuʒ. Ecce his verbis apte dicit
ſpm̃ſanctũ ipᷣm ſqʒ deũ dari hoĩbus a pf̃e ⁊ filio.Et

ꝙ ipe ſpũſſanctꝰqͥ deus ẽ.ac tercia ĩ trinitate ꝑſona

nobis det᷑.nfr̃iſq; infundat᷑ atq; illabat᷑ mẽtibꝰapꝑte
oñdit Amb.in.j.li.de ſpũſancto dicẽs.Licet multi
dicant᷑ ſpũs.qꝛ legit᷑. qui facit angelos ſuos ſpũs.
vnus ẽ tñ dei ſpũs. Ihm g̊ vnũ ſpm̃.⁊ apli ⁊ ꝓphe
te ſunt ↄſecuti.ſicut etiã vas electõis dicit.qꝛ vnũ
ſpm̃ potauimꝰ.q̃ſi eũ qͥ nõ qat ſcindi.ſᷣ ifundat᷑ aĩis
⁊ ſenſibꝰillabat᷑.vt ſecular ſitis reſtringat ardo.ẽ.
q ſpũſſanctꝰnõ eſt de ſbᷣa reꝝ coꝛporaliũ.nec de ſbᷣa
inuiſibiliũ creaturaꝝ.his vbis aꝑte dicit ſpm̃ſctm̃
ipᷣm qͥ creatura nõ eſt.infundi mẽtibus nr̃is. Idem
in eodẽ. Ois creatura mutabilis ẽ.ſᷣ nõ mutabilis
ſpũſſanctꝰ. Quid aũt dicè dubitẽ.qꝛ datus ẽ ⁊ ſpi⸗
rituſſanctꝰ. cũ ſcriptũ ſit. Charitas dei diffuſa ẽ in
coꝛdibꝰnfis ꝑ ſpmſctm̃ qͥ datus ẽ nobis.Qui cũ ſit
inacceſſibilis natura.receptibilis tñ ꝓpter bonitatẽ
ſuã nobis eſt cõplens vᷣtute oĩa.ſᷣ qui ſolis ꝑticipet
iuſtis.ſimplex ſba.opulens vᷣtutibꝰ.vnicuiq; pñs.

diuidẽs de ſuo ſingulis ⁊ vbiq; totus. Incircũſcri⸗

ptus &D ⁊ infinitus ſpũſſanctus.qͥ diſcipuloꝝ ſenſus
ſeꝑatoꝝ infudit quẽ nihil pᷣt fallere.Angeli ad pau⸗

cos mittebant᷑.ſpũſſanctꝰaũt populis infrundebat᷑.

Quis g dubitet.qͥn diuinũ ſit qð infundit᷑ ſim plu
ribus nec vf. VUnꝰeſt ſpũſſanctꝰqͥ datus ẽ oĩbꝰ.licʒ
ſeꝑatis aplłis.Et hic aꝑte dicit Ambᷣ.ꝙ ſpũſſanctꝰ
qᷣ eſt ſa ſimplex.cũ ſit vnꝰdat᷑ pluribꝰ. Alia q;ᷓ au⸗
toꝛitate G idẽ aſtruit᷑.ſcʒ ꝙ ſpũſſanctꝰ qͥ eſt eqlis ſi⸗
lio hoĩbꝰdet᷑. Ait em Aug.de vbis apli ſic. Chari⸗
tas dei diffuſa ẽ in coꝛdibꝰ nr̃is ꝑ ſpmſctm̃ qͥ datus
eſt nobis.a qͥ dat᷑:ab illo qͥ dedit dona hoĩbus.que

dona:ſpm̃ſctm̃.qͥ tale dat donũ q̃lis ẽ ip̃e.aagna

eſt miſcðia eius.donũ dat ſibi eq̃ie.qꝛ donũ eiꝰſpiri

tuſſanctꝰẽ. Pꝛemiſſis ⁊ alijs pluribꝰauẽtibꝰaperte

mõſtrat᷑ ꝙ ſpũſſanctꝰ eq̃lis pri ⁊ filio nobis datur.
nec iðo tũ minoꝛ ẽ pfe ⁊ filio. Vñ Aug.in.iiij.li.de

trini.ait. Non ideo inquit minoꝛẽ ſpiritũſanctum.

ctionẽ dei.quia ꝑ ipᷣm donum diffundit᷑ charitas in

nõ ſolũ dona ſpũſſancti. etiã ſpũſſanctus j

ioe ſpũſfanctꝰ
q̃ deus ẽ det ⁊ mit
titur.
Aug.
AMath. xxviij.
vi
Amö.
ps. ciij.
Romayv—.non.
e
ſord

epteficn
Aopon

/
———.,e²n

— * G — .. — —

—,,P—/ãß Fͤ⏑el

—

—
—

quia ⁊ eü pater miſit ſilius arbitrandũ eſt.

viri ſancti ⁊ eccleſie pᷣlati dent vel dare poſ⸗
ſint ſpm̃ſanctũ.⁊ ꝙ nõ dent hic oñdit. dD

—rõñõõ

Hic querit᷑ vtrũ ⁊ ſancti viri dent vel poſſint dare

Aglijs ſpm̃ſctm̃: Quẽ ſi alijs dant.cũ eius donatio
ſup̃ ſit dicta ꝓceſſio. videt᷑ ab eis ꝓcedere ſpũſſan
ctus vel mitti. Sʒ creatoꝛ a creatura nõ mittit᷑ vel
ꝓcedit.reſtat & vt ſpm̃ſanctũ ipſi nõ dent nec poſ/⸗
ſint dare. Vñ Aug.in.xv.li.de tri.Non aliqͥs diſci
puloꝝ xpᷣi dedit ſpmſctm.Oꝛabant quippe.vt veni

ret in eos qbus manũ imponebãt.nõ ipſi eũ dabãt

Auẽ moꝛẽ in ſuis pᷣpoſitis etiã nũc ſeruat eccleſia.

deniq; ⁊ ſymon magus offerens aplis pecuniaʒ nõ
ait. date mihi ⁊ hac ptãtem vt dem ſpm̃ſctm.ſᷣ cui
cunq; inqᷣt impoſuero manus.accipiat ſpmſanctũ.
Quia nec ſcriptura ſuꝑius dixerat. Vidẽs aũt ſy⸗

Di. XIII.

D funci ꝓpꝛie dicit᷑ bu

moꝛis.ipſa autẽ cha/⸗
ritas humoꝛi compa
ratur. qͥa ſicut arboꝛ
fomentũ.⁊ vitã.⁊ vi -

riditatẽ habet ab bu⸗
moꝛe.ſic tota ſpũalis

machina ab amoꝛe.
Iſte aũt amoꝛ infun/
ditur inq;ẽtũ intra re

cipitur. Diffundit᷑ w

ro.inqtuʒ ex intimis
ꝓcedens dilatat affe

ctum ad dilectionem

multoꝝ.⁊ mouet oẽs
anime vires ad bo/
nas opationes. Ope
ratur em̃ magna ſi ẽ.
ſi vo operari renuit

R☚*

—

ð

—

☛ ⏑

Act. viij. mon qꝛ apli darent ſpm̃ſctm̃. Sʒ dixerat. Videns amoꝛ non eſt. Sicut
auit ſymon qꝛ ꝑ impoſitionẽ manuũ aploꝝ daretur dicit Gꝛeg. Et ido do
ſpũſſanctꝰ. Ecce his verbis oñdit Aug. nec aplos minus dicit Job. vj.
nec alios eccleſie pᷣlatos dediſſe vel dare ſpmſctm. ſlumina de vntre ei⸗
NAM nõ poteſt dari ſpũſſanctus docet. e L anll:. Q⸗ vietr
¶ Et qð plus eſt nõ poſſe etiã dari dicit in eodẽ li.ſbᷣ⸗ gver eſt in his qᷓ ba
dens. De xpo ſcriptũ eſt ꝙ acceꝑit a pre ꝓmiſſio⸗ bent oꝛtum ab oꝛigi⸗
nẽ ſpũſſcti ⁊ effuderit.in qͥ vtraq; natura moõſtrata ne deficiendi. Sicut ẽ
eeſt humana.ſ.⁊ diuina.Accepit qᷣve vt hõ.effudit in puteis in q̃dbus nõ
vt deus. Hos aũt acciꝑe qͥdẽ hoc donũ poſſumus viuit aqua. Sed cha⸗
ꝓ modulo nr̃o.effundere vo ſuper alios non vtiq; eeteereiginern
poſſumꝰ.ſᷣ vt hoc fiat.deuʒ ſuꝑ eos a quo id efficit uius.
inuocamus. his verbis expᷣſſe dicit nos ſpm̃ſcnn –C
nõ poſſe ſuꝑ alios effundere.i.alijs daurer.
4 ponit in contrarum. f
Gal.ii. (Sed huic vf̃ cõtrariũ.qð aplus ad Gał.de ſe lo/
AAuens ait. Qui tribuit nobis ſpm̃ opat᷑ vᷣtutes in
Determinatio. nobis. Ecce euidẽter dicit ſe tribuiſſe ſpm̃.¶¶ Sed
.. intelligendũ ẽ hoc dixiſſe apim.nõ qꝛ hr̃et ptãẽtem

⁊ autoꝛitatẽ dandi ſpm̃ſctm.ſᷣ qꝛ miniſteriũ habue⸗
rit in qͥ dabat᷑ a deo ſpũſſanctꝰ. Vt em̃ ait aug.ſup
eundẽ locũ exponẽs illud apli verbũ. Ab aplo pꝛe
dicata ẽ eis fides.in q̃ pᷣdicatõe aduentũ ⁊ pñtiam
ſpũſſcti ſenſerãt.ſicut illo tꝑe in nouitate inuitatio⸗
nis ad fidẽ etiã ſenſibilibꝰ miraculis pñtia ſpũſſcti
apparebat.vt in actibꝰaploꝝ legit᷑. Aꝑte hic oñdit
quõ illis ſpmſctm̃ aplus tribuerit. Hon vtiq; ißm
mittẽdo in eos.ſᷣ pdicãdo eis fidẽ xpᷣi.quã illis reci
pientibꝰꝙ ſpũſſanctꝰin eis eſſet aliqbus ſignis viſiß
bilibus monſtrabat᷑. NHNon g̊ homies quantũcunq
ſancti dare poſſunt ſpmſanctull.

. D intelligentiã eoꝝ qᷓ dicunt᷑ in pñti diſtlin· (Queſtio.ſ. M
ctione duo pꝛincipalie irunt penmo qritur d ar poumn e ⸗ tꝑalis.vr̃ per Bedã q dicit
pꝓceſſione tꝑali ſpũſſancti. ſcdᷣo de eiꝰ no/ in omel. hr in lra.ſpũſſancti miſſio ẽ eiꝰ pc io ſecd
tione. Quantũ ad pꝛimũ qrunt᷑ duo. Atꝝ ſit pone. miſſio ẽ tpalis. eſt ponere peeſſionz ſpuſſancti t⸗
re pceſſionem tpalem ſpuſſancti. Scdo vtx pceſſio poꝛalẽ.¶ Icẽ ocipᷣm oñdit᷑ rne ſie. Dꝛocedere eſit·
Ealis ponat in numen cum etemg. 2 yno in alin. cu 5 ſpuͦſſanctſit a deo. t ſiti creatu
iae

ra. deo peedit in ereaturã. boc autẽ non eſt ante

creatura ſit. boc ẽ ex tpe. ⁊c. Ite conũ ſiue datũ
a dante ꝓcedit in accipientẽ eñ ed ſpũſſanctus
ex tꝑe dat᷑. ex tꝑe ꝓcedit a dante in recipientẽ.ꝭẽ
tonere pceſſionẽ tꝑalẽ. ¶ Contra. ſpũſſancti ꝓceſſio
idẽ eſt qd eius ſpiratio.ſed non vr eius ſpiratio ali
tgalis. S nec ꝓceſſio. ¶ Item ſicut ꝓceſſio ſe bʒ ad
ſpm̃ſctĩ ſic generatio ad filium.⁊ quẽadmodũ ſpiri
tuſſanctꝰ? mittit᷑ in mentẽ. ita filiꝰ.⁊ vtrũq; ex tꝑe.ſʒ
generatio filij rõne talis miſſionis nullo mõ dꝛ tꝑał.
G nec ꝓceſſio ſpnũſſancti.¶ Item ꝓceſſio ſpũſſancti
nõ dẽ tꝑalis niſi m ꝙ ẽ ꝓceſſio ab aliqͥ in aliqͥd.vt/
ote in creaturã.ſed ꝓceſſio ab aliqͥ in aliqͥd.non eſt
7 niſi duplr.aut ᷣm ꝓceſſum ab agente in ſuſcipiens.
aut m ꝓceſſum a loco in locum. Sʒ pꝛimo mõ nõ
eſt tꝑalis ꝓceſſio. ꝛ ſpũſſanctꝰeſt pſona in ſe fixa et
ſtans.̊ no ꝓducit᷑ in ſuſcipiente. Scdo mõ non.qꝛ

qð tali mõ ꝓcedit.a pᷣncipio recedit.⁊ ad terminuʒ

accedit.boc aũt nõ ↄuenit ſpũiſctõ.. Itẽ oẽ qð tꝑa
liter ꝓcedit ab alio bʒ initiũ eſſendi ex tpe.ſi ſpiri
tuſſanctꝰtꝑaliter ꝓcedit.ꝗ̊ eſſe incipit. Itẽ ꝓceſſio
tcxalis.aut dẽ tpalis rõe ſpũſicti· aut gre. Mõ ratioe
ſpũſſancti.qꝛ pꝑerſona eterna ẽ. Silr videt᷑ ꝙ nec rõe
gre.qꝛ Aug.dicit.iiij.d tri.ſᷣm ꝙ aliqͥd eternũ mẽte
capimꝰ.nõ ſumus in hoc mundo.& ſi gra eleuat ad
capiendũ eternuz. eſſe eius ⁊ pceſſio nõ eſt tꝑalis.S
nec ꝓceſſio ſ.ſ.rõe gre. ¶ Itè in pceſſione f.ſ.in crea
turã ẽ ꝓceſſio dwoni icreati qd ẽ ſ.ſ.⁊ doni creati qð ẽ
ga.ſʒ donũ icreatũ ẽ nobiliꝰ.gᷓ cñ a nobilioꝛi debeat
fieri denoiatio. ꝓceſſio.ſ.ſ.in creaturã debet Beii
⸗ increata. ſed ois talis ẽ eterna.nõ tꝑalis. ⁊c.
dom.ꝙ ꝓceſſio ᷣm ꝙ cõit᷑ accipit᷑ de filio ⁊ de
ſpuſancto dẽ emanatio ab boc ſcʒ a pꝛe. Scom ꝙ dẽ
de ſpũᷣſctò. dẽ pceſſio ab vno in aliũ.ſed ꝓcedere ab

vno in aliũ eſt duptr. aut ſicut in obiectũ in qð pꝛo/

tenditur. aut ſicut in ſuſceptiuũ in q̃ recipit᷑.⁊ pᷣmuſ

quidẽ modus ẽ in ꝓceſſione eterna.qꝛ em̃.ſ.ſ.pꝛoce

dit vt amoꝛ mutuus.ideo ꝓcedit a duobꝰ.ita ꝙ ab

vno in aliũ. Spũs em̃ ſanctꝰvt dicit Hiero.⁊ Aug.

amoꝛ eſt.q̊ pĩ amat filiũ ⁊ filius amat patrẽ. Scos
modus in illa eſſe nõ potuit. qᷓuis ita intellexerũt.ꝙ
in filio recipit᷑ ſpũſſanctꝰ et a pie ꝓducit᷑.ſed ꝑenes
hm modũ.cũ receptio ſpũſſancti ſit ꝑ influentiꝗ bo⸗
ni gratuiti qʒð ex tꝑe eſt. attendit᷑ ꝓceſſio tꝑalis ſᷣm
qð.ſ.ſ.d ꝓcedere ab aliq̃ in aliquẽ.nõ tm̃ ficut i ob/
iectum. ſ ſicut in habitaculũ. ⁊ ſic ↄcedendũ ẽ ꝙ eſt

pꝓceſſio tpalis.i.ſ.nõ rõne eius a qͥ ſed rõne eius in
q8 ꝓcedit. ¶ Ad illud g q̊d obijci᷑ de ſpiratione et

generatione. ia pʒ rmſio.q; neutrũ hoꝝ noim reſpe⸗
10 ctum dicit in terminũ in quẽ fit gcel 4 Adillud
qͥd obijcit᷑ꝙ ꝓceſſio ſpũſſancti nõ gt eſſe ab ali

——

iͦ vt
in receptiuuʒ.ddm.qꝙ veꝝ eſt rõnei e b alii tũ

rõe cõnotati.q̃d eſt gra in q̃ datur.ſ.ſ.ſuccipit᷑.quia
1 gra eſt in alli Acut in ſuſceptiuo.¶ Ad illyd. quod
obijcit᷑.qd tpalit᷑ ꝓcedit icpit eẽ.dðm.ꝙ hͥ ẽ duplx.
ꝗqꝛ bec derminatio tꝑalit᷑ pᷣt poni circa actũ ꝓcedẽdi
ꝑ ↄpꝑationẽ ad pꝛincipiñ a q̊.vel in ↄꝑatione ad ter/

minũ in quẽ. Pꝛimo mõ vera ẽ ꝓpoſitio.ſed ſic non

ꝓf ſpũs ꝓcederetꝑaliter. eo ꝙ ex tꝑe ꝓducat᷑.Alio
mMÿ per coparationẽ ad terminũ in quẽ.ſic nõ hʒ ve/
rnitatẽ.ſi ꝓcedit in hoc ex tꝑe ꝙ babeat initiũ. ſolũ
w.incipiat eſſe in boe⸗ aal
non ꝓccdit tpaliter. qꝛ eleuat ad eternũ. doᷣm ꝙ tẽ/
12 wꝛale vr triplr. Uno mõ vr̃ tpale q̊d hʒ initiũ 2 ya⸗

¶ ANtrum pceſſio tꝑalis ponat in numeꝝ cum eterna

Ad illud qð obijcit᷑. ꝙ grfa

— —

—

riation? a aetum in te/tboc mõ dr tpale qd ſubia
cct tẽpoꝛi ⁊ eſt coꝛruptibile ⁊ variabile. Scdo modo

dr tꝑale qð bʒ initiũ in tꝑe eſſendi.ſed nõ variatio/
nem. vt aia. Tercio mõ dr tpale qͥd bʒ initiũ in tꝑe

mõ dr tꝑalis ꝓceſſio.vel gratie donatio. Põt tñ dici
ꝙ gr̃a hʒ eſſe tꝑale.rõe eiꝰin qͥ eſt ſcʒ li.ar.qd mutat᷑

⁊ variat᷑.⁊ verbũ Aug.q̃d dicit ꝙ nõ ſumꝰin h̊ mun
qo. eſt intelligendum itum ad cõfoꝛmitatẽ. ¶ Ad
illud qd obijcit. ꝙ denoĩatio debet eẽ a dignioꝛ. di⸗

cendũ.qꝙ totũ copulatũ.q; deſtruit᷑ deſtructione cu/
iuſlibet partis.bʒ denoiationẽ a parte impꝑerfectioꝛi
Vñ ſi vna ꝑs copulationis ẽ falſa totũ copulatũ dr
falſum.Si vna ↄtingens.totũ iudicat᷑ vnnges.Si
vna tẽpoꝛalis ⁊ totũ tꝑale.Quia ꝓceſſio tpalis in
dudit emanationẽ eternã ꝑſone.⁊ emanationẽ gr̃e

g tꝑalis eſt.ideo dr̃ tꝑalis.⁊ nõ eterna. Et qͥd dicit

ꝙ denoiĩatio debet fieri a dignioꝛi.dm ꝙ nõ eſt en.

niſi in eo in quo illud quod minus dignum eſt con/
foꝛmatur digni

oꝛi.
¶ Queſtio. ij. b

⁊ ꝙ ſic videt᷑ per hoc ꝙ dicit mgr. gemina eſt pꝛo⸗
ceſſio ſ.ſ.eterna ⁊ tꝑalis. ¶ Itẽ rõe videt᷑ ſilr.qꝛ plꝰ
diſtat tpale ab eterno.qᷓ; eternũ ab Acno ulnd con
ſtat. ſod ꝓceſſio eterna facit numeꝝ cum eterna.qͥæ
pceſſio filij. ? pceſſio ſ.ſ.ſuns due. ⁊c. Itẽ qᷓcunq;
bñt oꝛdinẽ.hñt numeꝝ ⁊ diſtinctiouẽ.ſ pceſſio efnæ
⁊ tꝑał hñt oꝛdinẽ.qꝛ ecna añ tꝑalẽ.̊ hñt diſtinctõʒ.
faciunt numeꝝ. ꝓceſſio tepoꝛalis ⁊ eterna ſunt

vue. Contra.numerata ꝓceſſione numerat᷑ pce-

dens.qꝛ vnum ⁊ idẽ non ꝓcedit bis. ſi ſunt due ꝓ
ceſſiones.ſunt duo ꝓcedęetes.ꝗ ſ.ſ.ſunt duo.ſed boc
eſt falſum. qꝛ vnus eſt ſpnſſanctus pcedens.ergo et
pꝛimuz. ¶ Itẽ pꝛoceſſio tpalis ⁊ cterua ſi differunt
aut hoc ẽ ex h̊ ꝙ ſunt diuerſe emanatões.aut qꝛ di⸗
uerſus modus emanandi. Non qꝛ diuerſe emana/
tiones.qꝛ tunc eſſent diuerſi emanãtes. Mec qꝛ di-
uerſus modus.qꝛ pr ⁊ filius ſemꝑ vno mò ſpirant.

Oſpnũ̃f anct ſemꝑ vno mõ ꝓcedit. c. ¶ Item bõ
pictus ⁊ bõ verus nõ ſunt duo hoies.nõ em̃ nume/

rant᷑ niſi vniuoca.⁊ q̊d dr̃ d duobꝰpᷣm vnã naturã.

ſed actũ extra tp̃s ⁊ ſupꝛa tpᷣs eleuatnʒ. ⁊ hoc tercio

13

ſed tẽpoꝛale ⁊ eternũ minꝰ cõicant.qᷓ; hõ pictꝰ et hxõ

vcrus.̊ pꝛoceſſio tꝑalis ⁊ eterna nõ ẽ dicẽda gemi⸗

na. ¶ Itẽ pꝛoceſſio tpalis nõ addit ſuper eternã ni⸗

ſi reſpectum vel effectũ in creatura.̊ reſpectꝰvel eſfe

ctus cauſe additꝰ.ipᷣam nõ numerat. Eñ ſol lucens
⁊ ſol illuſtrãs ſiue illuminãs.nõ ſunt duo.ſilr deus
ens.⁊ deus creans.g nec pꝛoceſſio eterna.nec tẽpo⸗
ralis erit dupłr. ¶ K' ad pᷣdictoꝝ intelligentiã ẽ no
cãdum.qꝙ pꝛoceſſio dr geminari.aut rõne pꝛoceden
tium.vtputa eũ pꝛoceduut duo filij.aut rõne modi.

vt amoꝛ ⁊ verbu dupli pꝛocedunt.vl rõne modi di
cendi vt dicat᷑ pꝛoceſſio gemina.i.duplłr dicta. Sed

14

attendendũ ẽ ꝙ modus dicẽdi eſt triplex.ſc vniuo

cus.equocus.⁊ analogus.Cum eſt modꝰequocus.
ibi ẽ geminatio circa dici.⁊ nõ circa ecẽ. VUñ hõ

⁊ hõ verus.duplr or̃ hõ. ſ nõ eſt duplex h vel dico

hoies. Cum ẽ modꝰ dicẽdi vniuocꝰ.ẽ geminatio cir
ca eẽ ⁊ nõ circa dicere. VUñ hᷣ verus in ſoꝛte ⁊ plats

ne numerat᷑.qꝛ ſunt duo boies.ſj nõ multiplicit᷑ di

Abi ẽ modus dicẽdi anologus.qꝛ partẽ tenet de na
tura vniuoci.partẽ de natura cqͥuoci.ibi ẽ numera/

tio in eſſendo ⁊ dicẽdo.ᷣm hunc moqum ddm. x½

17 Pe

ock doht

waſof
Cona o
hmo
ſboe n
gboefti
tſiardl.
goetſion
penccrd
.s ſuafte
nehlithl
Tenl
ninache
ſichrne
(Aa

ſhaen

nl
gunep fm
ciülucidi

ilunn

o preid
gj me
tbi,
On

itue
WS
N
neen

0. Persz;

nintie
eiiggtgi
ehan
nd
abicni⸗
eckug
W Nſen
ienmng,
denEf
unnfütt
Wdende,

nendten
Rientifig,
Hed;
astane
imi,
stdinin
nmndts N
Nugnt
oif
boicz an
ana oida
unan. De
nͦireN
Sl
ooguni
i
wliuſun
nimmtnad
4 “
dn
tnigti⸗
gnite,
kut⸗
4 9
ynin
atie
ene
lnhn

18

.

poceſſio ßm qᷓ dicta eſt de coceſfionẽ tempoꝛali

eterna.nõ eſt vniuoce nec equoce.ſᷣ analogice. quia

vnꝰ modus daudit᷑ in alio. Pꝛocedere em ab hoc
in hoc vt in obiectũ eſt eternũ. Sed pꝛocedere ab Rᷣ
in boc vt in habit aculũ ẽ tẽpoꝛale.Om̃ ǵ analoguzʒ

eſt ſicut dictum ẽ. ⁊ ſic ideo eſt ibi duplex dici.⁊ vna

pꝛoceſſio dr̃ dupł C ita per ↄñs dupir eẽ.vt nõ incõ
uenieter dicat᷑ pꝛoceſſio ſpnſſancti eẽ duplex.

ullud g qͥd obijci᷑ in ↄtrariũ. ꝙ multiplicata pceſſio
ocedẽs.ddm ꝙ veꝝ eſt. ſi accipia?t

ne. multiplicat᷑ pꝛ eſt. ſi accipi
multiplicatione ſᷣm vnũ modũ dicendi. Vñ ſi ge

mina eſſet pꝛoceſſio. ̃m ꝙ pꝛoceſſio dr exitꝰ ab aliq̃

vtiq; duo cẽnt ꝓcedẽtes.nunc nõ ſic.ſ̊ gemina.Oꝛ

vno mõ eſt ab aliquo in aliquẽ vt in obiectum. Alio

modo ab aliquo in aliquem vt in habitaculum.
Ad illud qͥd obijcit ſcdᷣo.aut ẽ duplex pccſſio.q;
duplex emanatio. vel duplex modus. dm. ꝙ non
ſufficient᷑ diuidit. debet em̃ terciũ mẽbꝝ addere.ſcʒ.
aut qꝛ duplex modus dicẽdi nõ cqᷣuocus. Et ꝑ hoc
pʒ ſequẽs de hoie picto 2 vero.qꝛ ibi nõ eſt analogia
F equocatio pura. ¶ Ad illud qd obijcit᷑ vltimo. ꝙ

reſpectus additꝰ nõ numerat ⁊c. dm. ꝙ reſpectus

additus ſubiccto.nõ numerat ſubiectũ. VUñ non dr
ſpũſſanctꝰduplr᷑.qꝛ ſpirat᷑ ⁊ inſpirat᷑ ſʒ qñ reſpectꝰ
addit᷑ ſignificationi termini.tunc neceſſe eſt aliter ⁊
alit᷑ illum dici.⁊ ſi ſit reſpectꝰ nõ diſtrabens.ita qpñ

Rciat oio diuerſaʒ ſignificationẽ.ſed ad illã oꝛdina

tus facit analogiã in tercio. ⁊ numeꝝ ſᷣm dici.⁊ etiã
numeꝝ m eẽ. Vñ ſi h̊ nomẽ illumiatio ſignificaret
actũ lucẽdi abſolutũ.⁊ actũ lucẽdi ↄpatũ.ſol duplix
dicẽt᷑ illumiare.⁊ eſſʒ illumiatio ſol gemiaſj tñ ma⸗

gis ꝓpꝛie ibi cẽt gemiatio in dicẽdo qᷓ; in eẽ᷑ndo. ñ

mgrf magis ꝗꝓpaie loq̃ret᷑ ſi diceret pceſſio ſpũffancti

dicit᷑ dupli

₰

lit ibi ꝓpꝛie geminatio.
Onſequenter eſt ſcdo loco queſti

datione ſpũſſancti. ⁊ circa hoc qrunt᷑ duo.
Pꝛimo qritur vtꝝ õ Apꝛia pſona
poibus. An tm̃ dicat ideo dari.qꝛ datur eiꝰeffectus
Secundo vtrum ſpũſſanctꝰ detur ab aliquo ſancto
Niro. AQueſtio.ſſ. fc.

ꝛ detur in ꝓpꝛia perſona ſic oñditur ad Ro. v. cha

ritas dei diffu.c.in coꝛ.n.per ſpm̃ſctm̃ qͥ datusẽ no

bis.ſed nihil diſfunit charitatẽ niſi ſpus increatus
Sc. ¶ Itẽ Aug. dicit. v. de tri ꝙ ſpuſfanct? ẽ tonũ

⁊ eo dĩ donum.qꝛ datur.ẽ ſi pſonalit᷑ eſt donũ. perſo
naliter dat. ¶ Itẽ poeitn ondit᷑ rõe.ſpũfſanct? eſt
aimnoꝛ.⁊ pᷣmus amoꝛ. ſed amoꝛ eſt dnum pᷣmũ. in q
alia oĩa cona donãt᷑. ſi nõ eſt poſterius ſine pꝛioꝛi.

—

nõ eſt ponere wona ſpnffancti dari qͥn detur ꝓpꝛie ſpi

nitituſſanctus. Itẽ ſpũffanctꝰ datur ad vniendum et

rxis miſtici ſunt mẽbꝛa inuicẽ vnit

colligendũ mẽbꝛa coꝛpoꝛis miſtici.ſed mẽbꝛa coꝛpo
. ſicut ip̃e dñs pe
tit. Joh. xvij.vt ſint conſummati in vnũ.ſ⸗ perfecta
vnio nõ ẽ niſi in vno ſumplici. g mẽbꝛa vniunt᷑ ꝑ ali
quod q̃d ẽ vnum ⁊ idẽ in oibus.boc autẽ nõ pᷣt eſfe
Vnum creatũ.ſed increatum. neceſſeẽ cum dono
creato dari increatum.¶¶ Contra. Gꝛatia eſt ars re⸗
cte viuendi.⁊ ga ẽ wonum ſufficiẽter dirigens aiam

in finẽ.g vr ꝙ aliud donũ ꝙᷓ donũ grẽ create non ſit

gie oportunum. & ſi nõ eſt in oꝑibus dei conendum

er gn liaia anaißcak per i in eo
qdnõ cſſet pꝛius. cum dare ſit facere ꝙ aliquid ſit

ſuperſluum.patet ꝙ nõ ẽ neceſſe dani ſpm̃ſanctum.
tiã nihil ẽ in eo

citer. S cum dicit e eſt gemina. quia n5

ꝛincipalis

⁊⁊ receptiuũ.aliquid tm̃ r

- .- — —.

in iſto quod nõ erat pꝛus.nõ datur niſi gratia. Si
dicas.qꝙ ſpũſſanctus eſt in eo vt ſanctus. pꝛius erat
vt ſpiritus.& nibil aliud eſt qᷓ ſj m̃ſanctum facientẽ
gratiã ſanctificantẽ in boc· Itẽ qd dat᷑ poſt dona
tionẽ.eſt in poteſtate accipiẽtis. ſed ſpirituſſ. anctus
ſuh nulla pot redigi poteſtate.ergo non poteſt dari.
Itẽ qd dat᷑ alicui differẽti per eſſentiã. aut de no
ucreatur.aut multiplicat᷑.aut eiꝰ poſſeffio trãffer⸗
tur. vt patet cum do alieui ha. e Dons ſpiiſß anm
cti non creatur.nec multiplicatur.nec poſſeſtio eius
tranffert. quia deus ſemꝑ babet ſpm̃ſcrm̃. S ſpũũſſan
ctus nõ datur. R“ dom. ꝙ dare eſt ad aliquid ba-
bendum vel po idendum. habere autẽ aliquid. vet᷑
poſſidere eſt cum aliqͥd eſt in facultate habentis vel
poſſidentis.Eſſe autẽ in facultate babẽtis vel poſſi
dentis. eſt eſſe pᷣſto ad fruendum vel vtendum. Per
fecta autẽ poſſeſſio eſt. cum bõ habet illudᷣ q̊ poſſet
vti ⁊ quo poſſet frui.ſed recte fui nõ eſt niſi deo.⁊ re
ete vti non cõuenit niſi ꝑ gratiaʒ gratum facientẽ. S
ꝑfecta poſſeſſio eſt in q̃ deus babet᷑ ⁊ eius gratia. ſy
ꝓfectum donum eſt ad perfectã poſſeſſionẽ.ᷓ nõ eſt
donum optimuʒ ⁊ donum ꝑfectum.niſi detur donuʒ
increatum qd eſt ſpiritufranctꝰ ? tonum creatuz q8ð
eſt gra. Concedendumẽ g vtrumq; dari.¶ Ad ills
Cad obijc᷑ de gra ꝙ eſt ars bene viuendi pʒ rñſio.
Fuis em̃ ſit ars q̃ vtimur.non tñ eſt poſſeſſio q̃ frni
mur vt obiccto.⁊ ideo nõ eſt pfectuʒ donũ ſine illo.
Zaillud qͥd obijcit niu lns eſt in iſto pꝛius.
dm ꝙ dari non oꝛdinat᷑ ad eſſe.ſed ad habere.licʒ
em̃ ſpu‚ſſanctus eſſet pꝛius in ꝑccatoꝛe.non tñ ha⸗
bebatur ab eo.qꝛ pctoꝛ nõ habebat facultatẽ fruen⸗
di ipo. ¶ Av illud qd obijcit᷑ ; datũ eſt in poteſtatr
accipientis. dᷣm.qꝙ aliqͥd dat᷑ alicui.vt finiẽs.ſicut
hmiñ merenti.Aliqͥd vt ꝑficiens.vt gr̃a ↄſentienti.
Aliqᷣd vt ſubſeruiẽs.vt equus militi. Oꝛ autẽ dr q
datũ ẽ in ptãte accipiẽtis.veꝝ ẽ de datõne tercio mo
dicta.nõ pᷣmo ⁊ ſcdo.qꝛ illi ſunt modi bñdi in qͥbus
bñs habet᷑. Añ hõ hbr̃ a gra ⁊ hr a dono q̃ frui᷑ Ex G̊

Farer vltimũ ꝙ illud ven ẽ de eo qd dat᷑ vt poſſeſſio
limitata. Sʒ de eo qd dat᷑ vt finiẽs.nõ.qꝛ tale ſimul

p̃t dari multis ⁊ haberi a multis.qꝛ ad idẽ tendunt.

⁊ideo cum dat᷑ non tranffer.
—Mueſtio.iÿj. .

¶ Armum ſpiſſ anctus detur ab aliqᷓ viro ſancto. et q;

ſee pbarur boc mo. Spfßſrmf van non eit aliuc ch⸗
gratia gratufacientẽ dan. Sʒ oñdit᷑ ꝙ gratiã gratu.⸗

facientẽ ab hoie dari ſiue infundi eſt poſſibile 2 con
ueniens/ veruʒ. Et ꝙ ſit pomibile vi

OQuia maioꝛis vtutis ẽ pducere foꝛmã ſbᷣalem qᷓ; ac
cidentalẽ.⁊ gratia eſt foꝛma accidentalis.cum ergo

cxreatnra habeat virtuteʒ ꝓducendi foꝛmã ſbalem.

mu ltofoꝛtius videt᷑ de gratia q̃ eſt foꝛma accidenta
lis. ¶ Item bocipᷣm videt᷑ poſſe oſtendi a ſili. quia
grã eſt lumen ſpnale.ſed ita videmꝰ in lumine conꝛ
poꝛali ꝙ aliqͥd eſt luminis datiuũ.⁊ aliquid datiuũ
tiuũ. ſi lumẽ ſpũale ẽ

eque potẽs.pari rõne videt᷑ de ipo.Sʒ datiuũ cũ ſit

d.nõ pᷣt eẽ reœptiuum. qꝛ nihil recipit ab aliq̊ͥ.

eſt regiri in creatura.qdð recipiat lumẽ ſpirituale.qd
eſt gratia. 2 det ipm. ſic de alijs. ¶ Ite duo ſunt qᷓ
faciunt creatura habere poſt. e ꝓducendi ſibi ſimile.

ſcʒ coꝛruptibilitas ob quam indiget conſeruari ab
alio.⁊ perfectio in natura. ob qua poteſt in acum x

kectum qui eſt ꝓqucere ſibi ſimile. Perfecte eninꝰ
AK 4

Liber

dicit vnũquodq; q̊d põt generare tale qle ip̃m eſt.
Si autẽ gratia eſt foꝛma que citiſſime coꝛrumpitur
2 foꝛma magne perfectionis.g debet hre virtutem
ꝓducendi ſibi ſimile. ſed nõ in ſubiecto in qͥ eſt. in
EDI Itẽ qd põt ꝑfecte expellere contrariũ.poteſt
perfecte generare habitum contrariũ. quia contra⸗/
rium non expellitur pfecte niſi per contrarium. ſed
gratia põt pfecte expellere culpꝗ.g grã in hoie põt ex
ſe gñare gratiã.ſᷣ nõ in habẽte.g in alio. Oñcdit᷑ aũt
ꝙ ſit ↄgruũ ꝙ grã ꝓcedat ab vno hoie in aliũ.Et ſic
oñditur. Rõ ſuꝑbiendi.fuit rõ amittẽdi gram. g ab
oppoſitis humiliatio ẽ rõ recupandi. Sʒ ſi grã dat
ab hoie.plus humiliat᷑ h.iᷓ ſi tĩ a deo.qꝛ ſi dat᷑ ab
hoie.humiliat᷑ hõ ſub deo ⁊ ſub hoie. Non autẽ ſi a
ſolo deo dat᷑ humiliat᷑ ſub vtroq;.g vr ꝙ ille modꝰ
ↄueniat magis.¶ Itẽ ſi in actu ſtelc eſt puni/
tio)ſubijcit᷑ aia peccatrix creature coꝛpoꝛali vt oꝛdi
netur in vniuerſo.g in actu mie dʒ ſubici alicui crea
ture vt reoꝛdinet᷑.ꝗ ſicut ab aliqᷓ creatura recipit pe
nã.ſic vr ↄgruũ ꝙ recipiat ⁊ gratiã. ¶ Itẽ ꝑfectum
agens.nõ tm̃ dat ſuſcipiẽti foꝛmã.ſʒ etiã dat poten⸗
tiã ↄſimilẽ.⁊ hoc ẽ in manifeſtationẽ ſue potentie.
ſi deus eſt agens nobiliſſimũ.⁊ qͥ maxime dʒ lauda/⸗/
ri in ſua actione.ↄgruũ eſt.vt nõ tm̃ det foꝛmã gr̃e.ſᷣ
etiã potentiã dandi.¶ ¶ Itẽ ſicut a deo eſt eẽ.ita ⁊ be
ne eẽ.ſʒ in nullo derogat᷑ deo cũ dat potentiã creatu
re dandi eẽ.̊ in nullo derogat᷑ cũ dat potentiã dãdi
bene eẽ. et eẽ gratuitum. Oñdit᷑ autẽ ꝙ ſit verum
qꝛ Johᷣ.xx. dixit dñs. Accipite ſpm̃ſctm̃.q̃n remiſe-
ritis pctã.re.e.⁊c.¶ Itẽ Act.viij.dẽ ꝙ ꝑ ipoſitionẽ
manuũ aploꝝ.dabat᷑ ſpũſſanctꝰ nõ ꝑ impoſitioneʒ
manuũ alioꝝ.vt dicit glo.ibidẽ de philippo diſcipu/
lo. aliqᷓ virtus erat in apłis q̃ nõ erat in alijs.ſed ꝑ

illa dabat᷑ ſ. ſ. ð ab hoie dabat᷑ ſ. ſ. ¶ Econuerſo oſtẽ
ditur ꝙ donũ ſ.ſ.dari ab hoie ſit falſũ.ſit incõgruũ.

ſit etiã impoſſibile.Ox ſit falſum vr ꝑ Aug.v.de tri.
Mon aliqͥs diſcipuloꝝ dabat ſpiſctm̃.ſʒ oꝛabãt vt

eniret in hoiem. Item cug dat vel vonat aliqᷓ.hʒ

poſſe aliqð actiuũ ſupꝛa illud.ſs ſupꝛa donũ ſpũſſcti

nullus ho hʒ poſſc. &vτ£. Ité ꝙ ſit incõueniẽs vr.

qꝛ ſi aia ab alio qᷓ; a deo gratificat᷑.alius qᷓ; deus ca/
dit mediũ inter aiam ⁊ deũ. Sed qñcunq; aliqͥd ca/
dit int᷑ animã ⁊ deũ.aia hoĩs eſt puerſa.o̊ ſᷣm hoc dũ
daret᷑ aie gra.puerteret᷑. Item gra põt ſupꝑ li.ar.& ſi
poſſet hõ dare gratiã.hõ hr̃et poſſe ſuꝑ alterius ar⸗/

bitriũ.ſed arbitriũ qʒ eſt alij ſubiectũ nõ eſt libeꝝ.S
talis donatio tollit ar.libertatẽ. Itẽ maxima eſt glo

ria de impij iuſtiſicatõne. ſᷣ maxia glia dei.nõ dʒ alij
cõicari. ſi cõicat᷑.diuiue glie derogat᷑.ſʒ ſi aliꝰqᷓ; de
dat gratiã.alius qᷓ; dediuſtificat.g talis donatio mi/

nuit dei gloꝛiã. Item iuſtũ eſt in eo ſperare qͥ pᷣt da/

re meritũ ſalutis.ſj ſi hõ poſſet dare grãm.poſſet da
re meritũ ſalutis. iuſtũ eſſet ſperare in hoie.ſed hõ
eſt vanitas.g̊ tonatio talis daret fiduciã vanitatis.

bis qᷓtuoꝛ medijs pʒ ꝙ donatio ſpũſſancti ab
bhoie tollit oꝛdinẽ aie ad deũ.tollit ar. libtatẽ. minuit
gloꝛiã dei.⁊ inducit in vanã ↄfidentiã q̃ oia ſunt in.

ↄueniẽtia.¶ Vñit᷑ etiã ꝙ ipoſſibile ſit dari talẽ po

tentiã creature.Quia ſicut dicit Aug. Magis eſt de

impio facere pi.qᷓ; creare celũ ⁊c᷑.ſʒ potentia crean
di nõ potuit a creatura recipi. nec potentia dandi
gratia. ¶ Item ꝓductio gre ꝑ pñtia agentis ab aĩa

ſuſcipit᷑.ſed ſolus deus pᷣt aie illabi.g ſolus deus pt

gratiã infundere in animã. Btẽ gra eſt foꝛma ſim

— 4

* 8282 J 0£
— —
plex. ⁊ deifoꝛmis. ⁊ ſpũᷣalis.nõ hñs oꝛtũ a pꝛincipijsʒ
ſubiecti.gᷣ cũ aia rõnal rõe deifoꝛmitat ⁊ ſpũalitat
nõ põt eẽ niſi ĩ deo. ptʒ Fhecgfa q̃ eque ſpnalis imo
ſpualioꝛ eſt ipa r Iteʒz grã imediate vnit deo. S
non põt eſſe a deo niſi imediate.̊ nullo oan5
creatura nõ pᷣt ꝓducere gratiã. ¶ R. dom. ꝙ ſicut
iſte vltime rõnes oñdunt gratiã ſiue ſpm̃ſctm̃ dari
ab homie.ſicut a pꝛincipio effectiuo ſiue ꝓductiuo.
oĩo eſt falſum ⁊ impoſſibile. Lñ ꝓpter intelligentiã 2 2
obiectoꝝ in contrariũ eſt notandũ.ꝙ gratiã dari ab
aliqᷓ eſt tripłr. vel ſicut a pᷣparante ſiue miniſtrante
ſacra. Ael ſicut ab annunciante ſalutaria documen
ta.vel ſicut ab impetrante ꝑ oꝛationem ſiue ꝑ bona
opera. Ael ſicut a ꝓducente.pᷣmo mõ datur gratia
a bonis ⁊ a malis.ſcdᷣo mõ tm̃ a bonis.tercio mõ tm̃
a deo. ⁊ ꝑ hec manifeſta eſt rñſio ad duo vltimo que
ꝓbant ſpm̃ſctiñ dari. qꝛ ibi datio nihil aliud eſt q; pᷣ
paratio. a illud & qd obꝛ pꝛimo.ꝙ agens crea/25
tum poſſit in foꝛmã ſpᷣalem. dico q; nõ ppt in omnẽ
ſbᷣalem. vtputa in eã q̃ eſt deifoꝛmis ſicut eſt aia ra-
tionalis.Et qꝛ gratia ẽ deifoꝛmis ſicut eſt aia růõna⸗
lis.ideo nõ põt ab agente tali ꝓduci. Si aũt de alijs
foꝛmis naturalibꝰ arguat.nõ ẽ locꝰ a minoꝛi.¶Ad 24
illud qd obijcit᷑ de lumine coꝛpoꝛali.dm ꝙ non eſt
ſimilc. Lumen em̃ coꝛpoꝛale diffundit᷑ ꝑ mediũ dif/
ferens.⁊ ꝑ idẽ mediũ põt iteꝝ generari ꝑ qͥd defert᷑.
gratia autẽ nõ eſt ꝑ dilatationẽ vel delationez.ſed pꝑ
illapſum agentis ⁊ ꝑ oiodã indiſtantiã.Ad illu
qð obꝛ.qꝙ creatura coꝛruptibilis debet hẽe potentiã
generandi.dZm.q veꝝ cſt de illa q̃ coꝛruptibilis eſt
de ſe. ſed grã de ſe nunqᷓ; coꝛrumpit᷑ vel ſeneſcit. Ael
dic ꝙ illa nõ eſt tota cauſa.maxime in his q̃ non di-
cunt ſᷣam ↄpletã ſed mag diſpoſitionẽ.¶¶ A illð 2
qd obꝛ.qꝙ gratia põt expellere culpã.ddm.qꝙ expelle
re culpã eſt duplicit.vel effectiue.vel foꝛmalit᷑.Oð
põt expellere effectiue.pᷣt efficere gratiã.ſed nõ opoꝛ
tet ꝙ illud qdð foꝛmalit᷑.qꝛ illud ſeipᷣo expellit.qm̃ g
gratia expellit foꝛmaliter ⁊ ſeipſa.ideo nõ ſequit᷑
offit generare illã gratia. illud qd obꝛ. ꝙ in
iuſtificatione debet peccatoꝛ humiliari.dm.qꝙ veꝝn
eſt.qꝛ humiliari debet ⁊ ſub hoie.⁊ etiã ſub viſibili /
bus ſignis.tñ aliter qᷓ; ſub deo.qꝛ alius honoꝛ debek
deo q hoi.⁊ ideo qꝛ ſub deo humiliat᷑ vt ſub pᷣncipio
ſalutis.⁊ a quo ſaluat᷑.nõ debet ſub creatura humi
liari.vt a q̃ ſalꝰ detur ei.ſʒ vt a q̃ ſalus miniſtrat᷑ Et
ſic pʒ etiã ſequẽs de humiliatione in pena.nõ em̃ eſt
ſimile de humiliatione illa.qꝛ ibi aia puerſa manẽs
in ſua ꝑuerſitate.rõne illiꝰſubijcit᷑ inferioꝛi ꝑ natuꝝ⸗
ram.vel qꝛ hʒ reliqͥas ꝑuerſitatis.ſʒ in gr̃e donatiõe
aia puerſa a ꝑuerſitate mutat᷑ ⁊ ad deũ imediate oꝛ
dinat᷑.¶ Ac illud qð obijcit᷑. qꝙ agens perfectũ dat.
potentiã agendi ſimile.ddm.qꝙ veꝝ eſt.ſi patiens cõ

uenlienter poſſet ſuſcipere.ſed ſicut oſtẽſum ẽ ex ꝑte

bois nõ eſt poſſibile vt talis potentia ab eo recipia
tur. ꝓpter talis foꝛme nobilitatẽ que nõ pᷣt eſſe niſia
nobiliſſimo agente.¶¶ Ad illud qð obꝛ.ꝙ dare po/
tentiam ad bene eſſe nõ derogat deo.dicendũ. q; oꝛ
do eſt in eſſentijs.quia alique creature ſunt ita nobi
les.ꝙ nõ dcet eas niſi a nobiliſſimo agente pduci.
vt ſunt ille q̃ ſunt ad imaginẽ.qm̃ ergo gratia eſt de

nobiliſſimis. patet ꝙ nõ põt ꝓduci ab bomine.ſicut

nec eſſe anime. Que vltimo obijciuntur ſoluta ſunt

ſupꝛa per diſtinctionem dationis ᷣm naturam tri
meimbzen. “ “

ßßfet

hetautehi
ginpoſt
aihͤlna
Autetufen
ſnerſi
cnaboe

QActo⸗
N..

Ay:

1

ieneßi
elon
een
amet
Kreſfic
nur
ewiig
drün
Numſienn
rfinmden
unmnſaſ,
Dmnödee
Wilecinmiſe
crahiog
gaſbaunn
iſsnen
toneiſcunt
tiiigunin

höck innee

niuriin
Gianefini
tmuhi
=
miw ⸗
umnſin
n

mneee

△ Ve

Di. xv. Atrum tempoꝛali pꝛoceſſione ſpũſſanctus pꝛocedat a ſeiſſſo.
4 Ic ↄſiderandũ eſt cũ ſpũſſanct? detur hoibus a pr̃e ⁊ filio. Supꝛa egit mgr̃ de pcefnione tꝑali ißfius

ſpũſſancti ſm ꝙ ẽa patre ⁊ filio.Hic ſcᷣo oñdit ꝙ tꝑaliter ꝓcedit a ſeipſo.⁊ boc intẽdit in tota iſta
— vſq;ʒ ibi. HNic q̃rit᷑ vtrũ ſemel tm̃ ſit miſſus filiꝰ.vbi incipit agere de modo ꝓceſſionis ſeu miſſio 5
nis filij ꝗᷓ eſt viſibilis ⁊ inuiſibilis.Et boc qͥdãmodo incidẽtalit᷑.cũ iſta miſſio ⁊ filio ↄueniat ⁊ ſpũiſctõ.Ha/
bet autẽ hec ꝑs qᷓtuoꝛ ꝑtes. In pꝛima oñdit ꝙ ſpũſſanctꝰtꝑaliter a ſe mittit᷑.dat᷑.⁊ ꝓcedit.⁊ hoc deducendo
ad impoſſibile.qꝛ alit᷑ nõ eſſent indiuiſa oꝑa trinitatis. In ſcdᷣa oñdit a minoꝛi ꝑ aucteʒ.q; pꝛ miſit filiũ vna
cñ ſpũſancto.ita ꝙ ſpũſſanctꝰmiſit filiũ.in quẽ nullo mõ hʒ auctẽ. multofoꝛtiꝰ mittit ſ· e. ⁊ hoc facit ibi. Me
autẽ mireris.ꝙ ſpũffanctꝰv mitti vel pcedere a ſc. In tercia vᷣo ꝑte oñdit hoc a ſimili.ſi em̃ filiꝰmiſit ſe. parè
rõne ⁊ ſpũſſanctꝰ ſe.⁊ boc facit ibi.Deinde oñdit datũ etiã a ſcipo eẽ. In q̃rta vo ⁊ vltima opponit ↄtra pꝛc
dicta. ⁊ boc ibi.Sʒ ad hoc opponit᷑ ſi filiꝰ a ſeipo ⁊c.vbi etiã ſoluit ⁊ bꝛeuit epilogat pᷣdeterminata.

a ¶¶ Gonat᷑ itaq; ſpi·
rituſſanctus non tmũn
a patre ⁊ filio.ſed eti⸗
am a ſeipſo. Nidetux
dicere falſum. quia

IS UQUhAE1ſpüſſanctus a ſeipſo tẽpoꝛaliter mittitur da⸗
Dl. VN tur et ꝓpcedit ̃Ma9ͤͤ4b9.. S
M Ic ↄſiderandũ eſt.cũ ſpũſſanctꝰ det᷑ hoĩb⸗
pre ⁊ filio qð eſt ipᷣm tꝑaliter ꝓcedere ab
a

„

Mytroq; vel mitti. vtrũ etiã a ſeipſo det᷑ Si ſupꝛa fecit argumen/
QAueſtio. da a le.⁊ ꝓcedit vel mittit᷑ a ſe. Ad qð dicimus.qꝛ tum ꝙ nõ potcſt dari
R... ſpüſſanct“? deus ẽ. donũ ſiue datum. ⁊ ivðᷣo dat et a ſanctis viris. qꝛ nõ
dat. Dat qͥdẽ inq;tũ deus.⁊ dat᷑ inq;tũ donũ.Cuʒ pt ab ipſis ꝓcedere

autẽ donatio ſiue datio ſpũſſancti ſit oꝑatio dei.et znon ta ſeip̃o ꝓce

zis ſit 2 indiui o rriii ere. pari rõne non
