u⸗ i tamen ſm aliã ⁊ aliã partẽ. Per cõditionẽ plurali/ dicunt᷑ coꝛrelatiue.Contra.cñ dicit deus eſt in rebꝰ
ef tatis a parte loci excluditur ſpũs creatus.qui quis non ſignificatur reſpectus nec dependentia dei ad
gin ſit in pluribus ꝑtibus coꝛpoꝛis.nõ tñ in omnibꝰniſi res.ſed rex ad deuz. ergo nihil aliug eſt dicere deum
vt vnitis. Per conditionẽ vniuerſalitatis excudi᷑ eſſe in rebus.qᷓ res eſſe in deo. Item ſi deus non
coꝛpus xpᷣi ſub ſacramẽto.qð q;uis ſit in pluribus. fuit vbiq; ab eterno.⁊ fuit.ergo fuit alibi qᷓ; vbiq;. et
ins, nõ tñ eſt in omnibus nec eſſe pot. quia boc ſolũ coue modo eſt vbiq;. ergo mutauit locum. ergo in deo ca⸗
, H ,eAi ſacramento.⁊ ita patent pꝛime inſtantie. dit mutatio.ſed hoc falſum. ergo pꝛimum. Si tu di/
gn 17 ¶Qs tamẽ obijeit de voce intelligendũ genera⸗ cas ꝙ mutatio eſt in connotato. Contra. cñ dicitur

S, .

TLi.

deus eſt in loco. nõ notat᷑ efrectus. ſz ſolũ dei pñtia.

ergo videt᷑ ꝙ ᷣm boc nõ ſignificet᷑ mutatio in cõono

eſt vbiq; eternaliter. ¶ Cõtra. vbiq; pᷣſupponit vbi.
⁊ vbi pſupponit locũ.et locum nõ eſt ponere niſi ex
tpe. et deu eſſe vbiq;.nõ eſt ponere niſi ex tempoꝛe
tẽ bene ſequit᷑.deus eſt vbiq;.& eſt in celo.ergo

tato. ſ ſolũ in ipᷣo Sp impoſſibile ꝙ deus

no nõ fuit in celo.S ⁊c. bene ſequit᷑.deus eſt

cxeſtructo ↄſequente e antecedẽs.ſʒ ab eter/

2

vn

vbiq;. in iſta domo.ſed iſta domus non fuit niſi ex
tpe ⁊ poſt initiũ tꝑis. et eſſe vbiq;. ¶ Rꝰ.dm. &

eſre vbiq; duplir põt accipi de deo.ſicut ⁊ eſſe ſemper.

AVno em̃ motdo ſemꝑ impoꝛtat diuinã immenſitatẽ

m duratõnẽ.⁊ ſic idẽ eſt qd eternitas.⁊ ↄuenit deo
eternaliter. Alio mõ connotat ſimultatẽ tꝑis.et ſic
cõuenit ei a pꝛincipio tꝑis. Sic eſſe vbiq; vno mo⸗
do impoꝛtat pᷣſentialitatẽ diuine immẽſitatis.ꝑ qua
eſt pᷣſens omni ei qʒð eſt.ſiue ſibi fiue alij.⁊ ſic idẽ eſt

eſſe vbiq; qd deũ eſſe immẽſum.⁊ ſic ↄuenit deo eter

22

naliter. ⁊ im hoc ꝓcedit pꝛima rõ. Alio modo ꝓut
connotat locum creatũ ſiue rem.⁊ ſic conuenit ci ab
initio reꝝ et locoꝝ ꝓpter connotatũ.et cõuenit ſem/

per.et ad hoc eſt ꝓpꝛium.quia cõuenit ſoli et ſemper

vno mõ.licet nõ eternaliter.ſicut etiã eſt in demon/
ſtratiuis.⁊ ſic ꝓcedit ſcᷣa rõ. Et iſte modus accipi/
endi deũ eſſe vbiq; eſt vſitatioꝛ.et ᷑ᷣm hunc modum
cõuenit ei eternaliter.¶ Dð vero obijcit᷑ ↄtra hoc
qꝙ; cõueniat eternaliter ꝑ ſuã conuerſam.dom.qꝙ nõ

eſt ſua cõuerſa. Cum em̃ dicitur ꝙ res ſunt in deo. ſi
boc intelligitur rõne exemplaritatis. nihil connota⸗
tur actu.ſed cũ dicit᷑ deus eſſe in rebus.connotatur

aliquid creatũ. Maʒ nihil eſt in deo qd non eſt.ergo
ſi deus eſt in rebus ⁊ locis.res et loca ſunt non ens.
tamẽ vᷣm ſe bene eſt in exemplari tanqᷓᷓ in pꝛincipio.
Ande hec.deus eſt in rebus.nõ eſt cõuerſa huiꝰ.res
ſunt in deo.ſʒ hec.deus eſt exemplar reꝝ.⁊ vtraq;ʒ ẽ

vera eternaliter. Et huiꝰ.deus eſt in rebus. cõuerſa

23

eſt. res cõtinent᷑ a deo et ↄſeruant᷑ ab ipo. ¶ Ad ills
q obijcit᷑.ꝙ ſi deus non fuit vbiq;.⁊ modo eſt. eſt
mutatus.ddm ꝙ nõ ſequitur.quia hoc nõ eſt ꝓpter
mutationẽ dei ſed rerũ. ¶ Quod obijcit᷑ ꝙ vbiq; nõ
connotat effectũ ſed ſolũ pᷣſentiã.ddm ꝙ pᷣſentia im

proꝛtat habitudinem ad duo.ſcʒ eius qui pᷣſens eſt.⁊
cui eſt pᷣſens.⁊ ideo pᷣt eſſe inceptio rõne rei cui pñs

eſt.nõ noui

24

6no cens⸗ Bohiſel ad oppoſitũ pce
dit ſᷣm qð vbiq; connotat locũ creatũ. ¶ Quod ta/
men vltimo obijcit᷑.non valet.immo eſt ibi fallacia

accidentis ſicut hic. Iſte triangulus incipit habcre
tres.nõ ergo omnis triangulus ſemper habuit tres.

quia non fuit diſtributio de tribus vt nunc ſed vt

ſimpliciter vẽ7c. —
„ ¶ Queſtio.iij.

6 Ercio loco pꝛincipaliter querit᷑ de tercio articu
lio ſcʒ qualiter deus ſit in rebꝰ.⁊ circa hoc duo

f. Pꝛimo querit᷑ vtrũ deus ſit in omnibꝰ re
bus equaliter ſiue vnifoꝛmiter. Secundo querit᷑ /
bus modis ⁊ qualiter deus ſit in rebus.

Queſtio...

¶ ſit vnifoꝛmiter.videtur.quia ſicut dicit philoſo/

hus. Pꝛima cauſa ſe vno modo habet ad omnia.li
cet omnia nõ habeant ſe vno mod ad ipſam.ſᷣ om/
nia in deo ſunt vnifoꝛmiter.quia ſunt vita ⁊ creatrix

eſſentia. ergo multofoꝛtius deus in omnibus rebus

eſt equaliter et vnifoꝛmiter. Mtẽ qð eſt vbiq;.to/

ter.
q recipitur eſt per modũ recipientis.dom ꝙ verũ

tum eſt equaliter et vnifoꝛmiter. ſed deus cñ ſit ſim/
pliciſſimus eſt vbiq; totus.ergo equaliter ⁊ vnifoꝛ⸗
miter eſt in omnibus rebus. B

tem vnicuiq; rei
intima eſt materia ⁊ foꝛma.ſed foꝛma nõ vnitur ma
terie niſi mediante appctitu.appetitus autẽ oꝛtum
babet ab eſſentia.ſed hoc nõ poſſet niſi per dei pᷣſen⸗
tiam. ergo deus magis eſt intimꝰomni rei qᷓᷓ ſua foꝛ⸗
ma.ſed foꝛma vnicuiq; rei eſt ſumme intima.g̊ deus
intimioꝛ intimo cuilibet. ſed qð habet eſſe intimo ẽ
vnifoꝛmiter. ergo ⁊c. ¶ Item hoc oſtendit᷑ per im-
poſſibile.quia ſi deus nõ eſt equaliter in rebus.ergo
cũ magis intime eſt in vna ꝙᷓ in alia. ergo in aliqua
nõ eſt ſumme intima.ergo aliqͥd eſt in re intrinſecũ
in quo nõ eſt deus.ergo deus nõò eſt in omni qð eſt.ſᷣ
boc eſt impoſſibile.gꝗ ⁊ pꝛimũ. Sed contra.omne
q recipitur in aliquo eſt ibi ꝑx modũ recipientis et
nõ recepti.ſed creature non ſunt equaliter capaces
dei. ergo nõ eſt cqualiter in eis dus. ¶ Itẽ ſicut ſe
habet intellectus ad pꝛimã lucẽ.ſic ens ad pꝛimam
eſſentiã.⁊ viuens ad pꝛimã vitã.ſed maioꝛ intelle/
ctus magis participat diuinã lucem. ergo ꝑfectius
ens.⁊ pfectius viuens diuinã eſſentiã ⁊ vitam.ergo
pfectius deus eſt in vno qꝙᷓ in alio. ¶ Item exiſten⸗
tia dei in rebus.eſt cõſeruatio rerum.ſed nõ omnes
res equaliter cõſeruant᷑.ergo nõ eſt equaliter in om
nibus. ¶ Itẽ cũ deus ſit vbiq;.ſolum dicit᷑ habita/
re in iuſtis.ſed hoc nõ eſſet.ſi cqualiter ⁊ vnifoꝛmit
eſſet in omnibus.ergo ⁊c.¶ Rꝰ.ad pꝛedictoꝝ intel/
ligentiam eſt notandũ ꝙ deñ eſſe in rebus duplicit᷑
oteſt intelligi. Ano mõ vt idẽ ſit qð eſſe pᷣſentẽ cui⸗
ibet rei.nõ cõnotando effectũ.⁊ ſic vnifoꝛmiter eſt
in omnibus rebus. eo ꝙ intimus eſt cuilibet rei.et
ſumme pᷣſens.⁊ totus in qualibet re.Alio modo po
teſt cõnotare effectum.ſicut artifex dicit᷑ in artificio
eſſe ꝑ cõnotationẽ effectus ⁊ ꝑ impꝛcſſionẽ ſue ſimi
litudinis.⁊ ſic cum vni creature plus det qᷓ alij.ma⸗
gis eſt in vna qᷓ; in alia.Et hoc põt eſſe dupliciter. ſcʒ
extenſiue q́;tum ad ea que habent eſſe diuturnius.

vt in coꝛpoꝛe incoꝛruptibili.plus qᷓ; in anima ſenſi

bili. AUel intenſiue q;ẽtum ad ea que habẽt eſſe nobi/
lius.vt in anima ſenſibili q; in coꝛpoꝛe incoꝛruptibi
li. Ael vtroq; mõ.vt in aia rõnali ꝙᷓᷓ in coꝛpoꝛe coꝛ/
ruptibili. S⸗ viſis patent obiecta ad vtrãq; ꝑtẽ.
Pꝛocedunt em̃ his duabus vijs vt patet (exceptis
duabus pꝛimis Jad vtraq; partẽ. S em̃ obijcit
; deus vnifoꝛmiter ſe habet ad oẽs res.ſi intelligat

vnifoꝛmitas ex parte diuini eſſe.verum eſt. Si autẽ

intelligatur ex parte effectus.falſum eſt. Quoniam
deus vnifoꝛmiter ⁊ ſtabiliter exiſtens cetera mouet
⁊ multos ⁊ varios effectus ꝓducit.⁊ efficiendo di/
uerſa in rebus. facit ꝙ res nõ ſe babeant vnifoꝛmit

ad ipſum. Quoniã ergo cũ dicit᷑ deus eſſe in rebus.

vno modo connotat᷑ effectus.alio modo non.ideo
vno modo conceditur ꝙ ſit vnifoꝛmiter. alio modo
non. Similiter ecõuerſo cũ dicit᷑ omnia ſunt in deo.
Ano modo poteſt connotari cffectus.ſicut patet in
p̃ᷣdeſtinatione ⁊ repꝛobatione.⁊ ſic nõ eſt vnifoꝛmi/
ter. Alio modo nõ connotat᷑ effectus.⁊ ſic vnifoꝛmi
uod obijcitur iterũ ad oppoſitum q omne

eſt. vbi receptum dependet a recipiente.vt ſpecies a
virtute cognoſcente.in ꝓpoſito autẽ non ſic eſt. Añ
diuina eſſentia exiſtens in re nõ accipit modum rei.
et ſic patet illud.

26

UEGe
Puizu
fſons Scft
ucnnan
ntenſt
Gnnmr
ſetonauns
t ginen
0s. Ren
citn opord
Galtcrden
Euturmmnaa
cveſech
gunuri
gautgein
harſnboe
fnplen

Mmimnenn
oalttodii

izcſenna
umſivae,
.CNen

ftenard

(Etama⸗
Janver
chr
Rdön
oucſe
ſcpiatoct
lſuep nat
tiſttriſt
iutot pon
cg ai

ſhin
icheni⸗
hebe

nunat
ntöſinnn
meinne
b ſeinn
Lccntin,
lurine

S ===

n nin
iſing
öckeürte
Gnautt
rchenhi,
rchenmg
nui
Nennd
unct
sNt.
richunn
arus
nclnts
Pulnt
uN
ennn

ibus modis ⁊ qualiter ſit deus in rebus.Et afſi/

gnat mgfr̃ dupliciter modos exiſtendi deum in rebꝰ.
Et vnũ modũ accipit ab Aug.de pᷣſencia dei ad dar/

ganuz qui dicit. ꝙ aliter eſt xꝰ in omnibꝰ?creaturis.
aliter in ſanctis.aliter in xo ꝑ vnionem. Aliuʒ mo-
dum accipit a Greg. qui dicit ſuꝑ.v. Cañ.ꝙ deus eſt
in rebus tripliciter.ſc; potẽtionaliter. pᷣſentialiter.
eſentialiter. Querit᷑ ergo de diſtinctõne.ſuſticientia.
⁊ oꝛdine iſtoꝝ modoꝝ.Et obijcit᷑ ↄtra aſſignationeʒ
Aug.Aut em̃ accipiunt᷑ modi illi qẽtum ad diuinazʒ
ſubſtantiazʒ. aut q́;tum ad creaturam. aut q;tum ad
effectus. Si qᷓ;tum ad effectus. cum innumerabiles
ſint. innumerabiles ſunt modi eſſendi. Si q;tum ad
creaturam ſuſcipientẽ.cum ſolũ duplex ſit ſuſcipiẽs.
ſcʒ natura ⁊ voluntas.videt᷑ ꝙ tm̃ duo ſint modi.ſci
licet ꝑ naturã ⁊ ꝑ gratiã. Si q;tum ad dei ſubſtanti/
am.cum in ea nõ cadat diuerſitas.erit tm̃ vnus mo/
dus. ¶ Item ſicut gra eſt effectus ſuꝑadditus natu

rc.ita opatio miraculoſa. ſicut in habentibꝰ gratiã

eſt aliter deus q; in nõ babentibꝰ.ita ⁊ in re in q̊ͥ ope
ratur miraculoſe vt in aſina Balaam crit alio mo/
do eſſendi. ¶ Item ſicut gratia gratũfaciens eſt ſu/
pꝛa naturã.ita gratia gratis data.vt phetia.ita etia
pena ⁊ gloꝛia.̊ cum iſta differant genere ⁊ ſpecc. de
bent ᷣm hoc diuerſi modi eſſendi diſtingui.g non di
ſtinguit mgr̃ ſufficicnter. ¶ Item obijcit᷑ cõtra aſſi/
gnatõnem Grego.aut em̃ illa affſignatio eſt m effe/

ans autndſen ler ⁊ ꝓpꝛietates dei. Si ᷣm effectus.

tũc cũ eſſentia nullũ connotet effectũ.nõ deberet po
ni. Si ßᷣm ↄditiões dei.ſed nõ tm̃ eſt dei potentia ſed

etiam ſapia ⁊ voluntas. videt᷑ ꝙ inſumcienter aſſi
Per. 1 tem videt᷑ eſſe pᷣpoſteratio in oꝛdine.Maʒ

m rem ⁊ ratõnem intelligendi eſſentia pꝛecedit po/
tentiam. ⁊ potentia pᷣſentiam.g male oꝛdinat.

Item verboꝝ incultatio videt᷑qꝛ in deo idem eſt

potentia. eſſentia.⁊ pᷣſentia.querit᷑ ergo diſtinctio.

28 edon ꝙ aſſignatio Aug. reſpicit diuerſitatem
doꝛũ eſſendi deũ in rebus.ſed aſſignatio Grego.
reſpicit ↄditõnes modoꝝ eſſendi. Abicũq; em̃ ẽ de/

us.ſiue ꝑ naturam.ſiue ꝑ gratiã.eſt cſſentialiter.po/
tentialiter. pᷣſentialiter. Oiuerſitas aũñt modoꝝ eẽn/
di accipit᷑ penes diuerſitatem effectuũ.⁊ nõ qualem
cunq;.ſed ſolũ trimembꝛc̃. Quidã em̃ eſt effectꝰ ᷣm

XXXVII

quem comꝑat᷑ res ad deum ꝑ modum exiſtentis. et
bij om̃es ↄtinent᷑ ſub modo nature.extenſo nomie.
Quidam ꝑ modum redeuntis.⁊ bic eſt effectus gra
tie inchoate.vel ↄſummate.vel gloꝛie.⁊ qᷓ;tũ ad hũc
eſt ſcʒs modus eſſendi.Quidã eſt eſfectꝰᷣm quẽ cõ/
ꝑatur creatura ad deũ vt ꝑueniens.⁊ bic eſt effectus
vnionis in q̃ vniunt᷑ in vnitate ꝑſone creatura ⁊ cre
atoꝛ.vt bõ ⁊ deus.Qm̃ &ᷓ tres ſunt modi effectuum.
ſm q̊s creatura diuerſimode ↄpat᷑ ad deuz. ideo tĩ
tribus modis dr eſſe in rebꝰ.Et pꝛimꝰqͥ attenditur
qᷓ;dtum ad exitum aſſimilat᷑ linee recte. Scðs qtum
ad reditum linee reſlexe.Tercius q;tum ad ꝑfcctio/
nem aſſimilat᷑ circulo.Et pꝛimꝰquidẽ modus ſilisẽ
linee.ſcs qꝛ indudit pꝛimuʒ ſilis eſt ſuꝑficiei.terciꝰ
qꝛ vtrũq; ſilis eſt ſoliditati.Et ideo optime dicit apo
ſtolus Col.ij.ꝙ in xpᷣo tota diuinitas habitat coꝛpo
raliter. eſt em̃ pfectiſſime in eo.qꝛ eſt ad modũ circu/
li que eſt figura ꝑfecta.⁊ ꝑ modũ altitudinis que eſt
quantitas pfecta. ¶ Ex his patet ſufficientia.⁊ diſti⸗
ctio.⁊ ſolutio obiectoꝝ.Aſſignatio aũt beati Greg.
accipit᷑ q;tum ad ↄditõnes modoꝛuʒ eſſendi.in his
cm̃ tribus circũloquit᷑ beatꝰ Greg.ꝑfectõeʒ modoꝛũ
exiſtendi deũ in om̃ibus in quibꝰ
quid em̃ eſt in aliquo ᷣm pᷣſentialitatis indiſtantiaʒ.
vt ↄtentũ in ↄtinente.vt aqua in vaſe.Aliqͥd vᷣm vir
tutis influentiã.vt motoꝛ in mobili. Aliqͥd ſᷣm inti/
mitatis exiſtentiam.vt illud qd eſt ↄtinens intra.vt
aia in coꝛpe.⁊ om̃e qʒ pꝑfecte eſt in re.neceſſe eſt eſſe
qᷓtum ad bãc triplicẽ ↄditõnem.et boc mõ ẽ deꝰ. Et
ideo dr eſſe potentialiter.pᷣſentialiter ⁊ eſſentialiter.

qꝛu ̃m p̃ſentislitatis indiſtantiã.ſm virtutis influẽ/

tiam. ſᷣm intimitatis exñtiam.⁊ ſic pʒ diſtinctio.ſuf/

ficientia. ⁊ oꝛdo. Qm̃ m rõnem intelligendi ↄditio

nes iſte ſe bñt ꝑ additõeʒ.⁊ ideo bñ oꝛdinat b.greg.
pꝛimo pñtialiter ⁊c. Aliqͥ tĩ hmõi ↄditõnes volunt
diſtinguere penes ſubam. virtutẽ. ⁊ oꝑatõeʒs.ſed licʒ

modus exñdi eſſentialr. rñdeat ſube. ⁊ potentialiter

virtuti.tñ pñtialiter pꝛincipalłr nõ rñdet operatõni.
nam pñs eſt aliqͥs alicubi etiã ſi nõ oꝑet᷑.Aliqͥ acci/

pint penes genera cãꝝ. Sʒ nec illud vr̃ ↄueniens.qꝛ

eſſentialr ↄſiſtere.nõ ↄnotat genꝰ cauſalitatis. Aliq
penes trinitatem veſtigij.ſcʒ modũ.ſpeciẽ.⁊ oꝛdinẽ.
ſed nnia hec pꝛecedit eſſentia m ratõnem intelli/

¶ Be dei immutabilitate q;dtum ad locum.

Euna diuina natura veraciter ⁊ eſſentialiter. Supꝛa oñd

* „

t magiſter qliter deus ſit in locis ⁊ in rebus om̃i/

us.⁊ quoniã ad exiſtentiam in loco ſequit᷑ circumſcriptibilitas ⁊ locabilitas in creatura locata.ideo inten/

boc modo.Ali/⁊9

dit bic a deo bas ↄditõnes remouere. Et diuidit᷑ hec pars in duas. In pꝛima oſtendit deum incircũſcriptibi/
lem ⁊ immutabilem. In ſca vo ↄcludit ⁊ ꝑ autoꝛitates ↄfirmat.ibi.ateamur itaq; diuinã naturam ⁊c.
ns pars habʒ quatuoꝛ pꝑtes. In pꝛima oſtendit ꝙ immobilitas ⁊ incircumſcriptibilitas cõuenit deo.
in ſca remouet a natura angeiica ⁊ om̃i natura creata. ibi. Spũs vo creatus qʒammõ ⁊c. In tercia po
nit opinionẽ quoꝛũdam qui dicũt ſpũs creatos nõ moueri loco nec eſſe locales.ibi.e mutatõne vo loci ⁊c.
In quarta ſuam ↄduſionem infert ꝙ ſolus ſpũs increatus eſt incircũſcriptus.ibi. Sunt ergo ſpũs creati ⁊c̃.
tem ſecũda pars in qua ſuam reſumit ↄcluſionem vt addat habet tres partes. In pꝛima ↄcludit pꝛede/
terminata. ⁊ auctibus ↄfirmat. In ſcᷣa vo mouet oppoſitõnem ⁊ ſoluit illam..ibi.Ad boc autem ſolet oppo
ni. In tercia bꝛeuiter epilogat pᷣdeterminata ⁊ oſtendit ratonem ſitus pᷣſentis capituli.ibi. Jam ſufficienter

¶ Oſtendit ꝙ immobilitas ⁊ in circũſcriptibilitas cõ⸗ f
uenit doo. H W k
(Cunq; diuina natura veraciter ⁊ eſſentialiter ſit ĩi om⸗
ni loco ⁊ in omni temꝑe.nõ tñ mouet᷑ ꝑ loca vel ꝑ tem
poꝛa.nec temꝑalis nec localis ẽ.Localis nõ eſt.qꝛ pe/⸗

*

„

51 a ((Meq; dimenſio⸗
nem bʒ ſicut coꝛpꝰ⁊c̃.

nſio, nitus nõ circũſcribit᷑ loco. quia necita eſt in vno loco
ꝙ nõ ſit in alio. Meq; dimenſionem hʒ.ſicut coꝛpꝰcui

. ——„
. . .
32
e⸗ »
1

* .
.
....r

vicet malc vicere. ar vm locu aſſignat᷑ pꝛincipiũ.medium. z finis.? añ.⁊ re⸗
vicit Ephe. ij. vt voſ tro. dextra ⁊ ſiniſtra. ſurſum ? deoꝛſum.qð ſui inteoo
ſitis enete ſelæ ſitõne facit diſtantiã circũſtantium. Puobꝰananq; his Quibꝰ modis
aiito⸗ latitucl ⁊c. modis vf in ſepᷣtura aliqd locale ſiue circũſcriptibile HSHS
gloſa exponit illud de ecouerſo.ſcʒ vel qꝛ dimenſioneʒ capiẽs longitudinis. ſcriptibile.
deo. R.mg loquitur qltitudinis.⁊ latitudinis.diſtãtiã facit in loco.vt con/ .
Apꝛie ad ſram. apls pus. Vkłqꝛ loco diffinit᷑ ac determinat᷑.qm̃ cũ ſit alicu
aquit mcchapboice:· bi. nö vbiq; inuenit᷑. q non ſolũ coꝛpi.ſ etiã oĩ creato
n Na vchhe Y ſpüigrutt. Oine coꝛpus.omi molocale cſit.
em̃ longitudo eſt lon· ¶ Remouet illocalitatem ? incircũſcriptibilitatẽ a na
ganimitatis. latirudo. tura angelica ofĩ natura ccea. .
charitatis. ſublimitaſ Spũusvo creatus qdðᷣammodo eſt localis ⁊ qdãmodo Spõs qeatus
iiſgc pfundau nõ eſt localis. Localis quidẽ dr̃.qꝛ diffinitõne loci ter m alterũ mo⸗
ad vei indien.. minakt. qm cũ alicubi pñs ſit totꝰ. alibi nõ inuenit᷑. Nõ umnerlocat.
52 b ¶ Mouet etiam ꝑ aut ita localis eſt. vt dimenſionẽ capies. diſtantiaz in vecd eſt emal⸗
tps et locũ creaturaz loco faciat. Diuina g ſola eẽntia oĩno illocalis X inci / er do ? Lor,
hale Sidet᷑ mala cumſcriptibilis eſt. q nec locis mouet᷑ aliqͥ modo.ſcl,ʒ pus vo einol⸗
iſta diuiſio Aug. Dꝛi vel determiatõne finita. vel dimenſione ſuſcepta.nec cale ⁊ circũſcri hn
md ga o pon iem tpibus.ſcʒ affectu ⁊ cognitõne.his em̃ duobꝰ modis. ptibile eſt. deuſ
eellemen⸗ ſcʒ loco vel tꝑe fit mutatio creature.q̃ longe eſt a crea⸗ ſloe is er n⸗
a nz videk ſuifiee. tore. lf aug. ſup Gef. Deinquit omps incömutabi agliheiit
qꝛ phs ponit ſex ſps li eternitate.volũtate.veritate ſemꝑ ideʒ. mouet ꝑ tẽ⸗ b ·
motus. Be'. v. ꝙ m pus creaturã ſpũalem. mouet etiam ꝑ tempꝰ⁊ locum
phm om̃s ſoẽs motꝰ creaturam coꝛpalem. vt eo motu naturas quas condi
Nenuegtiſea mot git adminiſtret. Cum & tale aliqd agit. non debemus
ad ſitum. ⁊ ad motu, opinari eius ſubſtantia qua deeſt tpꝑibus lociſq; mu/ DZ
d foꝛmã. Aug. aute, tabilem.ſiue ꝑ temꝑa ⁊ loca mobilem. cum ſit ipſe ⁊ in
motum ag ſitu intelli terioꝛ omni re.qꝛ in ipſo ſunt omia. et exterioꝛ om̃i re.
git p motũ ßm locum quia ipſe eſt ſuꝑ om̃ia.et antiquioꝛ om̃ibus. quia ipſe
deſt ent opleti ⁊ pfe igem eſt ante omia. æ nouio: om̃ibus.qꝛ ipſe ideʒ ẽ pꝰ
uee mnondelg⸗ omia. ſcʒ poſt omniũ initia. Ecce hic apte oſtendit᷑. ⸗.
de ꝓpuctatẽ ſube. a· nec locis. nec tpibus mutat᷑ vel mouet deꝰ· Spüualis O ia ſiemuta
ten qua ad ſitũ ẽ nii aũt creatura ꝓ tempꝰmouet᷑.coꝛpalis vo etiam ꝑ tem⸗ li tempus.
piter ſit ad foꝛmam. pus ⁊ locum. Mutari aũt ꝑ tempꝰeſt variari m qus
Morũ aũt a foꝛmã ſitates interioꝛes vel exterioꝛes que ſunt in ipſa re que
eubaluidit h nc; mutat. vt quãdo ſuſcipit viciſſitudinem gaudij. dolo
enevn: ton ten⸗ ris.ſcientie. obliuionis.vel variatõnem foꝛme.ſiue ali
boc ꝙ de ſe dicit men cuiꝰqualitatis exterioꝛis. ec em̃ mutatio que fit hjm
ſurã variabilem ⁊ re tempꝰ.variatio eſt qualitatũ q̃ fit in coꝛꝑali vel ſpũa⸗ A.
variabilis. Añ omnẽ li creatura.⁊ ideo vocat᷑ tempus. . . . ..e
mutatõeʒ q eſt hm ꝓ¶ Ponit opinionem quoꝛũdam qui dicũt ſpũs crea /
m qlitates coꝛpaleſ. ¶ De mutatõne vo loci magna int quirẽtes diſcepta⸗
ſiue ſᷣm ſpũales. vt ſi tio verſat᷑. Sũt em̃ ꝗ dicũt nullũ ſpm aliquo mõ poſ⸗
Affectiones in aiabꝰ. ſe mutari loco.ab om̃i ſpũ locũ vniuerſaliter remoue /
ipſe vocat mutatiöe re volentes.qm̃ ſᷣm dimenſionem tantũ ⁊ circũſcripti⸗
dinntonin nkec onem locũ ↄſtare aſſerũt. atq; id ſolũ eſſe locale vel in .
na⸗ Spöalis at locvo eſſe dicũt. qdð dimenſionem recipit. et diſtantiã in Aug. vba pdi⸗
creatura ꝑ ts moue. loco facit.Et hoc dicunt Aug. ſenſiſſe mutatiõeʒ tpis cca pꝛo ſe face⸗
tur. Uidet falſum di· tm ſpũali creature tribuenteʒ.loci vo ⁊ tꝑis coꝛpoꝛee. re dicut.
cere. qꝛ ſpnᷣalis crea⸗ Sʒ vt ſup diximꝰ. dupliciter dr res eſſe localis vel cir⸗ he.ad queſtio⸗
ſura meſurat cuo. cec cũſcriptibilis.ſcʒ vel qꝛ dimenſionẽ recipit.⁊ diſtãtia,z Vem.
it perpetua.g ſi mo/

C

ee
4 niz
lan
G ſi
o

1

..
1 nai
zu Mae
1 Nän

=
E

.

Beda.

Eſa. vj.

¶ Fateamur itaq; diuinã naturã ꝓ immẽſitate ſui nuſqᷓ
deeſſe. eamq; ſolꝗ oĩno illocalẽ.⁊ oĩno incircũſcriptibi

Di. XX

XVII

facit.vel qꝛ loci termino diffinit᷑.quoꝝ vtrũq; cõuenit
coꝛpoꝛee creature.alterum vᷣo tm̃ ſpũali.Nam vt ſupᷣ
diximus coꝛꝑalis creatura ita eſt localis vel circũſcri⸗

ptibilis ꝙ determinat᷑ diffinitõne loci.? ꝙ dimenſionẽ
recipiens diſtantiaʒ facit. Spũalis vo tm̃ diffinitione

loci ↄcludit᷑.cum ita ſit alicubi ꝙ nõ alibi.Sed nec di⸗
menſionem recipit.nec diſtantiã in loco facit.qꝛ ſi mł⸗
ti eſſent ſpũs hic.nõ eo coanguſtarent locum.quo mi⸗
nus de coꝛꝑibus ↄtineret. IJdeoq; Aug.attribuit mu⸗
tatõnem loci coꝛꝑi.nõ ſpiritui.quia licet ſpũs tranſeat
de loco ad locum.nõ tamen ita vt dimenſionibus cir⸗
cumſcriptus interpoſitõne ſui faciat diſtantiã circum⸗
ſtantium ſicut corpus. .
Concluſionem ſuam infert ex pᷣdictis ꝙ ſpũs creati
ſunt locales ⁊ circũſcripiibiles qðammodo.Spũs xo
dei oĩno incircũſcriptibilis.

. „

n
¶ Sunt g̊ ſpũs creati in loco et tranſeunt de loco ad lo/

cum.⁊ qdðᷣammõ locales ⁊ circũſcriptibiles.ſed nõ om
ni eo mõ qᷣ creature coꝛpoꝛee. Spũs autẽ increatus qͥ
deus eſt. in loco quidẽ eſt.⁊ in om̃i loco.ſᷣ oĩno illoca/
lis ⁊ incircũſcriptibilis. Vñ Beda ſuꝑ Lucã ait. Cuʒ

ad nos angeli veniũt.ſic exterius implent miniſteriũ.

vt tñ ante deũ interiꝰꝑ ↄtemplatõneʒ aſſiſtant.quia ⁊
ſi angelus eſt ſpũs circũſcriptus.ſummꝰtñ ſpũs qͥ de⸗
us eſt.incircũſcriptus eſt.intra quẽ curꝛit angelꝰ qͥcun
q; mittat᷑. Ecce hic dr̃ ꝙ ſpũs angelicꝰcircũſcriptꝰeſt.
ſpũs aũt qͥ deꝰeſt incircumſcriptus.Alibi etiaz Amb.
diſtantiã oñdens inter ſpm̃ increatũ ⁊ ſpm̃ creatũ diẽ
ſeraphim de loco ad locuʒ tranſire.inquiẽs ita in li.de

trini.dixit Eſa.qꝛ miſſus eſt ad me vnus de ſeraphin.

Et ſpũs quidẽ ſanctus dr̃ miſſus.ſᷣ ſeraphim ad vnũ.

ſpũs vo ad om̃s.Seraphim mittit᷑ in miſterio. Spũs

opat᷑ miniſteriũ. Seraphim de loco ad locum tranſit.

Non em̃ ↄplet omia.ſᷣ ipſe replet᷑ a ſpũ. hic aꝑte oſtẽ

¶ Beus eſt vbiq; ſine locali motu.qð cum repetitõne
ſuꝑioꝝ ↄfirmat autoꝛitatibus. 0

„ 5 —

dit᷑ ꝙ angeli quodammõ locales ſunt.

lem.nullo ↄcludi loco.ſᷣ a fine vſq; ad finẽ attingẽ.nõ
tñ ſpacioſa magnitudine.nec locali motu.ſᷣ immenſi⸗
tate.atq; imobilitate ſue eẽntie. Vñ Augꝰ.ad darda⸗
num ait. Non q̃ſi ſpacioſa magnitudine opinemur de
um ꝑ cũcta diffundi.ſic fumꝰaut lux iſta diffundit᷑.ſed

potiꝰſic in duobꝰſapientibꝰquoꝛuʒ alter altero coꝛꝑe

grandioꝛ eſt.ſᷣ ſapientioꝛ non eſt.vna ſapia eſt.nec eſt

in maioꝛe maioꝛ.nec in minoꝛe minoꝛ.nec minoꝛĩ vno
qᷓ;. in duobus.ita deus ſine laboꝛe regens ⁊ ↄtinẽs mũ

duʒ.in celo totꝰeſt.in terꝛa totꝰ.⁊ in vtroq; totꝰ.⁊ nul

lo ↄtentꝰloco.ſᷣ in ſeio vbiq; totꝰ. Idem q; ſuꝑ pſal.

ait. Ad verbũ dei ꝑtinet nõ eſſe in ꝑte ſᷣ vbiq; eẽ ꝑ ſe/

ipᷣm. Hec em̃ eſt ſapia dei q̃ attingit a fine vſq; ad finẽę

foꝛtit.nõ tñ motu locali.ſᷣ imobilitate ſui velut ſi mo/

les aliqᷓ ſaxea impleat aliquẽ locũ,.dr ꝙ attingit a fine

uetur.nõ ꝑ tempꝰmo
uetur. ꝑ euũ. Item
intellectus angelicus

ẽ deifoꝛmis ſicut vult

pbᷣs.g intelligit in in-
ſtanti. pari ratione ct
afficit᷑.nõ ergo i tẽꝑe.

Pꝛeterea.tempꝰp pᷣ /

us eſt mẽſura motus

pꝛimi mobilis. & illꝰ

ſolum menſurat᷑ tꝑe
quod ſubiacet illi mo
tui.ſed tale nõ eſt an/
gelus nec eiꝰ motus.
& . G'“. ad p̃ſens no
tandũ.ꝙ tpᷣs vno mõ
dicit ꝓprie.et ſic dicit
menſurã rei mutabi/

5

lis initum mutabil.
tñ ſub ratõne otinui.

⁊ qm̃ motꝰpꝛimi mo/
bilis eſt motus maxi⸗
me euidens ⁊ ↄtinuꝰ
int᷑ om̃s.iõ tpᷣs h̊B mo

do dicit ꝓprie eſſe in
pꝛimo mobili.ſicut in

ſubiecto ĩ q̊ pᷣmo eſt.
et in quo primo ap/
paꝛet.Alio modo dici
tur tpᷣus menſura cu/
iuſlibet rei mutabilis
ſm ꝙ mutabilis. ſiue
moueat᷑ inſtantanee
ſiue ↄtinuc.⁊ ſic non
tm̃ eſt in motu primi
mobilis ⁊ in his q̃ ei

ſubiacẽt.ſed etiam in

omni creato circa qð

accidit variatio.et ſic

eſt in angelis.Et ꝑ HG̊

patent obiecta. Q B

em̃ obijcit de euo.dꝗů.

ꝙ euũ eſt mẽſura an-

geloꝛũ q;tum ad eſſe
ſubale qd eſt inuaria/
bile incoꝛruptibile.

ſed tempus q;tuz ad
ꝓpꝛietates que vari

antur.⁊ quedaʒ ſubi/
to. quedam ſucceſſi/
ue.ſicut patet in ange
lis per naturã paula/
tim intendi aliquam

affectõnem. et ſic pa-

qualitas ſapicntis er

tent cetera.

d¶ In duobus ſapi/

entibus quoꝛuʒ alter

altero ⁊c. Uidet᷑ fal·

55

ſum dicere. ꝙ eadem
ſapia eſt in duobꝰne-

qʒ maioꝛ neq; minoꝛ.
qꝛ ſapia eſt accidẽs et

2

M

7
„*

. .
* *
. . 1 .
„ —
—ä
——

accidens ꝑ ſubſtanti- illius loci vſq; ad einen cum tanen alrerum nodeſe⸗ .
am numerat. ge. dõᷣ rat alterum occupando. Hon â habet motum localeʒ .
ad woc voluerũt ali verbum illud. ſapia illa ſolida eſt ⁊ vbiq;. Ex pꝛedi⸗ rhi
qui dicere ꝙ eadẽ ſa· ctis innoteſcit. ꝙ deus ẽ ita vbiq; ꝑ eſſentiã. ꝙ nec ſpa imiiin
pientia creata eſſ⸗ zin cioſa magnitudine diffundit᷑. nec vno deſerto loco ali unn
Roburſpee uun occupat.qꝛ localem motũ nõ habet. Ideoq; Aug. n
duas ſuppoſitiones. volens pᷣſcindere a dei puritate omnẽ localẽ motuʒ et ca. ,
AVna eſt ꝙ ſpẽs rei inn localem circũſcriptõnem.potius dicit om̃ia eſſe in illo 1
aia nõ diffeꝛant p een qᷓ; ipſum eſſe alicubi.nec tñ ipſum eſſe locũ qui non eſt Ouufte
tiam a rc extra. Alia in loco. in li. lxxxiij. q. ita inquiens. Deꝰnõ alicubi eſt. ſen
Pppgpoſitio en Gcann. qð alicubi eſt ↄtinet᷑ loco.qð cõtinet᷑ loco.coꝛpus eſt. utnin
des rem noſſe poſſñt utẽ nõ 6 alicubi eſt. 2 tñ qꝛ eſt et ĩ ſſcn
duo ſapientes ſciliczʒ deus autẽé nõ eſt coꝛpus.no 6. 4 e 4 , d ſolea
o ſapientes. ſcilicz efi tius om̃ e alicubi. nec Fin
vnũñ enũciabile.qð di loco nõ eſt. in illo ſunt potius omia q; ille alicubi.nec iulai
ctum eſt ſingulare. et tamẽ ita in illo vt ipſe ſit locus. Locus ei in ſpacio eſt tcſtht⸗
boc vltimum nõ indi gð longitudine latitudine ⁊ altitudine coꝛꝑis occu⸗ lalecden
get pſuaſione. ſed pꝛi- patur.nec deꝰtale aliquid eſt.⁊ om̃ia & in ipſo ſunt.et 6
eg es in aa non ſocus nõ eſt. necin loco eſt. Locus iñ deis impꝛoprie gzr
aaen ne ere ein. dicit᷑ templũ dei.nõ ꝙ eo ↄtineat᷑. Id aũt nihil melius ga⸗
ꝑ cadeʒs res cogno q; ala mũda intelligit.Ecce hic dicit deũ nõ eſſe in lo⸗ utfnt
ſcit ꝑ que res hʒ eſfſe. co.ſed intelligendũ eſt deũ nõ eſſe in loco localiter.ſcʒ Pekiũ
ſi ergo ꝑ foꝛmã ſuam qꝛ nec circumſcriptõeʒ nec localem motũ habet. agno⸗
habet eſſe. cogno. (ppoſiitõez mouet ⁊ ſoluit qua videt᷑ ꝓbari ꝙ de· ilot
ſa er ſoꝛma rei verez mutet loco. po 6Enr
ſt ſiens ulann foe. ¶Ad hoc aũt ſolet oponi ſic. Quotidie fiũt creature q̃ 1 Mii
mam. ⁊ contingat ali ante nõ erant.et in eis deꝰeſt.cum ante nõ eſſet mn eis. mdußie
quos duos oino ide, eſt& vbi ante nõ erat.ideoq; mutabilis eſſe videt. Sʒ ui
ſeire et cogitare. illa ñ licet quotidie incipiat eſſe in creaturis in quibus ante ſcéd
eſt em vera ſoma ſed nõ erat. quia ille nõ erant. hoc tñ fit ſine ſui mutatõne. nitli
am vna Et veᷣ qualiter in mudo cepit eſſe queʒ fecit. t ſine mutabili⸗ wunnñe
bocn tonna voteſ tate. ? ſimiliter deſinit eẽ in quib ante erat ſine ſui mu uh
ßm veritatem ↄſimi/ tatõne.nec tñ ipſe deſerit locũ.ſ locus deſinit eſſe. 55 Auincu
leʒ foꝛmã in materia Epilogus pᷣdeterminatoꝝ vbi oñdit ratõneʒ ſitꝰpᷣ⸗ opanen
ꝓducere.⁊ ſeipſazs fa ſentis capituii. „ 9 ickhe
ceri alieng matcria. gcham ſufficienter demonſtratum elſe videt quõ omia menuſ
qugne Fel Eie iaun dicant᷑ eſſe in deo.⁊ deus in omibus.quã diſceptatio⸗ ule
reaipiendi un be nem quaſi incidẽter ſuſcepimus. q: id videbat᷑ poſtu⸗ ita
vicut ſenſiſſe Auguſ. lare res circa quam noſter verſabat᷑ ſermo. Diſſereba an
vñ dicunt ꝙ ſapia nõ mus em̃ de ſcia ſiue ſapĩa dei.et cum doceremus deuz glaunt
eſt ad modu aliarum ſcire omnia.queſitum eſt vtrum ꝓpter cognitiõez qus (he
bnetatum. Sed hec de omnib⸗habet. dicerent om̃ia elle in deo. an alia ra (gti
Hõ tione hoc diceret ſcriptura. huiꝰgᷣ qõnis occaſio in pᷣ Cu
alij ſaneti a ce in plu miſſam nos deduxit diſputatönem. ZD 8 in
ribus oino ncri ſpe
no ↄuenit vni et cidẽ , fad aſint Fres n N
creature niſi ꝑ miraculum.⁊ ideo poſitio iſta ſuꝑ falſum fundat᷑.⁊ fundata eſt. Quia ſi veritas aſnl herin dae
anima.quare nõ diceret᷑ anima eſſe aſinꝰ: Et iterum. ſi eſſet veritas.adhbuc nõ eſſet eadem.quia nulla Sterch foirloe⸗
in de Senerat ſe. generat ſe oino eandem. ſed de neceſſitate plurificat eſentia in generante generato. R Pinen
in deo. ⁊ ideo nõ valet aq ꝓpoſitũ.Et ideo ſcds modꝰdicẽ di eſt ꝙ aug. intelligit de ſapia increata. que nõ vide dctbe
Hur ilibus. r attingit vbiq; pter ſui mundiciã. Sed cum aug. intendit ponere exemplũ in cr aen aoſen hir
cur adbuc hoc eſſe m eiꝰintellectũ. Et iterũ ipſe dicit. ꝙ ipſa ſapia eſt equalis in vuob? q ſunt eqliter S. il⸗ mmüge
lus jnõ aũt in alije . videt loqui de babitu. Et iõ eſt terci?mod. ipſe loqtur de vnitatep S(unlkat Se , ltit
lud adhuc nõ eſt ſumiciẽter dictũ.qꝛ tũc maioxꝛ eẽt in duobꝰqᷓ; in vno.ſicut pʒ in duobꝰdiuitibꝰq n i heſt ion
36 js ofoꝛmes ⁊ eq̃les. Dꝛopter ̊ ddʒ.ꝙ ſilitudo ſiue intentio in aia h ↄpari ad aiam in q eſt.⁊ ad i a eitate Neckte
⁊ qin oꝛtũ hʒ ab eo cuiꝰeſt ⁊ ad illud dr̃.ideo ſilitudines vniꝰrei in aiabus pluribꝰ.qꝛ in vna 4 eandẽ ven tats n
vucut. ⁊ tantũ vna quantũ due. binc eſt ꝙ ꝑ ↄpatõeʒ ad illud cuidſunt hñt vnitatez. nec maid ſunt due Jo ct r
ſiliter nec ſapia.Sed in ↄꝑatõne ad aias que ꝑ illas cognoſcũt habent pluralitatẽ.⁊ plus ſunt due En⸗ ates V
Ppʒ ꝙ nõ põt poni oino ſimile.qꝛ res differũt intentõnc ſiue ſilitudinein deo aũt in quo nõ differut p

vnus põt eſſe in multis.⁊ ſic patent cetera obiecta.

—

D intelligentiam hui? partis duo pꝛincipa eExcellit ipſuʒ locatũ. AUñ illud determinat ⁊ diffinit.
, NY liter querunf᷑. Pꝛimo querit᷑ de circũſcripti ſed qñ eſt in omnibꝰ.ipſum ſuꝑexcellit om̃ia locaet·
bilitate ſiue locabilitate dei. Scdo de muta/ ideo ſuꝑ boc nõ tantuʒ pñt omia loca.quantuʒ põt
bilitate ſpũs angelici ꝑ locum.hec em̃ duo ꝓſequit᷑i vnus locus ſupꝑ illud.qðd eſt tm̃ in vno loco.⁊ ideo mñ
litera. O?tum ad ad pꝛimũ articulum querunt᷑ tria. eſt localis dicendus deus.Ad illud qð obijcitur. 40⁰
Pꝛimo querit᷑ vtrum deus ſit localis intra locũ.Se ꝙ deus eſt hic ⁊c.dom ꝙ bic põt teneri duplicit᷑. aut
cundo vtrum ſit mutabilis de loco ad locum. Ter/ demonſtratiue tm̃.aut demõſtratiue ⁊ diſcretiue. Si
cio vtrum ſit ſeparabilis a loco.ſiue ſit extra omue, tm̃ demonſtratiue.ſic verum eſt.deus eſt hic.qꝛ nõ ẽ

4

— cun ſignare locum.cui deus nõ ſit pᷣſens.Si aũt diſcreti
E ueſtio.ſ. g ue falſum eſt eſſe hic.⁊ nõ ſequit᷑ ex pꝛima.⁊ hoc ſen.
ꝛ deus ſit localis oſtendit᷑ hoe modo. Eſſe in loco ſu ꝓcedit ſua ratio. Ad illud qð querit᷑ aut deus ẽ 41
⁊eſſe locatum ↄuertunt᷑.ſed deus eſt in loco vt in ᷣ vm totum ⁊c.ddm cꝙ in deo ſunt ſimul ſimplicitas ⁊
cedentibus ꝓbatum eſt. ergo deus eſt locatum.ᷣ e / 1infinitas.qñ g apponit᷑ circa deuʒ nomen impoꝛtãs
ſe locatum eſt locale. deus eſt localis. ¶ Item qd totalitatem.põt dupliciter apponi.vel ratione ſim/
eſt in vno loco tĩ locale eſt.ergo ſi plus poſſunt om plicitatis.⁊ ſic pꝛiuat ꝑtem ⁊ ꝑtem. ⁊ ſic ſignificatur
nia loca qᷓ; vnum.⁊ magis ſapit naturam rei qd ha 2 ꝓ nomen vt ſi dicat᷑ totus deus.et qm̃ deus in omni
bet eſſe in tota qᷓ; qd in parte habet. multomag eſt loco ſimplex eſt.⁊ qdᷣlibet eſt capax ſimplicitat diui⸗
locale qð eſt in om̃i loco.ſed deus eſt in om̃i loco.qa ne.ideo rõne ſimplicitat deꝰeſt in q̊libet loco totus.
rbin⸗ videt᷑ maxime eſſe localis. ¶ Item deus eſt Poöt iterũ totalitas apponi rõne infinitatl.⁊ h fit ꝑ
vbich. hic.ſed qdð hic eſt.eſt in loco determinato.et aduerbiũ.vt ſi dicat᷑.deꝰeſt totaliter in loco boc.ſiue
qð eſt in loco determinato eſt locale.S ⁊c. ezʒ de Sfm totũ.⁊ ſic cũ diuina infinitas a nullo loco inclu/
us eſt in loco aliquo determinato.aut gͤ m totum. dat᷑.deꝰ in nullo loco eſt m totum.OQñ g querit᷑ aut
aut ᷣm ꝑtem. Si ſᷣm ꝑtem.g habet ꝑtem ⁊ parten. Sᷣm ꝑtem.aut ſᷣm totum.ddm qꝙ nõ diuidit ꝑ imme/
qð eſt incõueuiens.Si ſᷣm totum.ſᷣ qdð ſᷣin totum ẽ diata.quia deus nõ eſt ſᷣm ꝑtem qꝛ ſimplex.nec vᷣm
in aliquo ↄpꝛebendit᷑ ab illo. ⁊ q ↄpꝛebenditur ab totuʒ.qꝛ infinitus.⁊ ideo dicendus eſt totus in quo⸗
aliquo loco determinato eſt locale.ergo deus eſt lo/ libet loco nõ tamen totaliter.
calis. ¶ Contra. Mgr in litera.localis nõ eſt.qꝛ pe- Queſtio.iij. „ð
nitus nõ circumſcribit᷑ loco.¶ Item ratione ꝓbat᷑ ¶ Atrum deꝰ ſit mutabilis ſᷣm locũ.Et ꝙ nõ videtur
ſic. Mihil dicit᷑ temꝑale niſi qd excedit᷑ a tꝑe.Lem/ ſic.Vgf in lr̃a dicit ⁊ accipit ab Aug.ſuꝑ Geñ.De.⸗
oꝛalia em̃ in temꝑe ſunt coꝛruptibilia.g nibil dici᷑ us eſt in om̃i tꝑe et in om̃i loco.nõ tñ mouet᷑ ꝑ lo
ocale.niſi qð excedit᷑ a locs dech wens non exceditur vel , Zten ratõne oñdit᷑.quia motus eſt actꝰ
a loco.g ⁊c. ¶ Item locus eſt accidens.ergo nõ de/ impꝑfectꝰ.ſed in deo nulla eſt imꝑfectio.g nec ᷣm loꝰ
nominat illud niſi ad q comꝑat᷑ vt accidens.vſᷣ ad cum mutatio. tem ꝑ omnẽ motũ aliqͥd acquiri/
deum nõ põt comꝑari vt accidens.ergo nõ denom tur.ſᷣ de nullũ locũ põt acqͥrere.qꝛ ẽ vbiq;.g&̊ impoſ/
nat deuʒ.ergo deus nõ eſt localis. Item locus et ſibile ẽ deũ ᷣm locũ mutarl. cecin nobilioꝛ diſpo⸗
quantitas ↄtinua diuiſibilis.punctus aũt eſt pꝛinci ſitõ ẽ quies qᷓ; motꝰ.ſᷣ qdð nobiliꝰẽ.deo ẽ attribuẽdũ.
pium quantitatis indiuiſibile.ꝙ magis cõuenit cum S impoſſibile eſt deũ ſᷣm locũ mutari.qꝛ ſꝑ quicſcit.
deo punctus qᷓ; locus q;tum ad ꝓpꝛietates.ſed deus ntra. Aug.ad oꝛoſiũ.Deꝰmouet ſe ſine tẽꝑe ⁊
nõ dicit᷑ punctualis niſi impꝛopꝛie ⁊ falſe. ergo non loco.ẽ vꝛ ꝙ deꝰ moueat᷑.ſᷣ ꝑfectiſſimꝰmotuũ eſt mo
37 debet dici localis.¶¶ R.d. qꝙ locale dicit᷑ qð ſequi᷑ tus ſm locũ. ⁊c. ¶ Itez yſið.Cũ ſit illocalis duus.
leges loci.ſicut temꝑale qð ſequit᷑ legis temꝑis. Le/ localr tñ ambulat in ſctis.g̊ ſaltem vẽ mutari ꝑ acci/
ges aũt loci ſunt qtum ad actum cõtinendi.menſu/ dens.i¶¶ Item hoc vr rõne.qꝛ mouẽtibꝰnob mouẽ/
randi. ſaluandi.terminandi.ſᷣm quas locus ſe habʒ tur ea q in nob ſunt. Hoc dicit phᷣs.⁊ dicit ꝓpter foꝛ
ad locatum ꝑ modũ impꝑtientis.⁊ locatum ſe habet mas q̃ non ſunt in vno determinate.j ſi deꝰ in nob.
ad locum ꝑ modũ ſuſcipientis.Et qm̃ deus ſic eſt deꝰ mouet᷑ i nob ſaltem ſᷣm accũs.¶ Iteʒ q;uis deꝰ
ſens loco vt nihil ab eo oino recipiat.ſed ſolum eius qᷓ;tum ad exñtiam.ꝑ eſſentiã nõ determinet locũ.tñ
indigentiã ſuppleat.et det loco virtutem ↄtinẽdi.et ¶ q;tum ad habitatõeʒ diffinite eſt in aliqͥbus.ita ꝙ; ñ
locato virtutem replendi.hinc eſt ꝙ deus nullo mo/ in alijs. ſaltẽ q;tum ad hũc modũ eſt mutabilis.
do dicendus eſt localis.ſicut dicit mgr̃ in litera. ⁊ẽ a ¶ . dom ꝙ ſicut dicit migr in l̃a.eꝰnullo moto 42
38 tiones ad hoc inducte ↄcedende ſunt. s illud mutat᷑ ꝑ locũ.⁊ hoc verũ eſt.qꝛ nec ꝑ ſe nec per acci/
q obijcit᷑.ꝙ eſſe in loco ⁊ eſſe locatum ↄuertuntur. dens mutat᷑.⁊ hoc eſt ꝓpter ſummã immenſitatẽ.qꝛ
D dom ꝙ ↄuertunt᷑ ratõne materie circa ipᷣm coꝛpus. adeſt om̃ibꝰ⁊ nulli abeſt.⁊ ſi incipiat eſſe in re vcl de
