¶ Dicamus ergo filiũ natũ de patre ante tpꝑa.⁊ ſemꝑ
naſci de patre.ſᷣ cõgruẽtiꝰ ſemꝑ natũ.⁊ eundẽ fate

amur ab eterno eẽ ⁊ patri coeternũ.i.autoꝛi. Pr̃ em̃

generatiõe autoꝛ filij ẽ.vt in ſequẽti oñdet᷑. vt g̊O p
eſt etnus.ita ⁊ filius eternꝰ ẽ.ſᷣ pater ſine autoꝛe.ſi/
lius vᷣo non.qꝛ pat᷑ innaſcibilis.filius natus.Et vt
git hyla.in.xij.li.de trini.Aliud eſt ſine autoꝛe ſꝑ eẽ
excnũ.aliud pfi.i.autoꝛi eẽ cocternũ ꝰ Vbi aũt pr au
toꝛ eſt ibi ⁊ natiuitas eſt.qꝛ ſicut natiuitas ab auto⸗

re eſt.ita ⁊ ab etno autoꝛe etna eſt natiuitas Oẽ ãt

dgs ſꝑ ẽ:etiã etnũ eſt.ſ tñ nõ oẽ qð eternũ ẽ.etiã in /

. —
„
„ 2
8 .
6
8 5 2 . S
△
. £

ʒʒ —

—

E qð cũ ſacfo.
ue ex co naſcit᷑.
Vf ſ̃ᷣm ̊ ꝙ pꝛ ſᷣm ſa⸗
cramẽtũ ſcie giat fili 2
uz. g ſcia ẽ rõ giandi.
Re·. d. ꝙ bila. vocat
B ſacr̃ᷣm ſacrũ ſecretũ
dicit aũt filiũ naſci cũ
ſacfo ſcie. qꝛ filij gene
ratio nõ tm̃ ſac̃.ſᷣ etiã
ſecreta eſt. nõ inituy
ðo ſecreta ſᷣ qꝛ nos cã
nõ cõpᷣbẽdimꝰ.ipᷣe ãt
ꝑfecte nouit eã.iõ di
cit cũ ſacco c.

ſeie

Vr hB falſum. qꝛ puer

naſcit᷑ de pꝛe ⁊ mr̃e vi

uẽtibꝰ. ⁊ tñ vtrũq; hʒ

ſ.impfectionẽ ⁊ noni

tatẽ. R.rõ hyla.ſicut
ram ſcqntẽ. itel !*½
igeda ẽ de viuo ꝑ cẽn

tiã. Abi.n.ẽ viues ꝑer

eẽntiã.nõ fit ex nõ vi

uo viucns.ſicut fit in

viuẽte ꝑ ꝑticipation?
vbi nõ generat᷑ viuũn
ex viuo niſi per non

tiuitatẽ ſumit ex vita.neceſſe eſt ꝑ nature vnitatem xiuũ.vtʒ.qꝛ bõ nõ ge⸗

nerat᷑ cx hoie niſi me
diãte ſemie. o ce
qʒ deriuatiõe. ſ̊ ex vir
tute natiuitas eſt. Nr
maledicere.qꝛ ſʒ dio.

liñ 7 ſpũſſcũs vt fong

⁊òilli vt riuuli.ſᷣ riuus

eſt a fonte ꝑ deriuati

onẽ.Rꝰ. dom.q; nati g/
uitas qᷓ ẽ deriuatio/! 5
nẽ attẽdit᷑ qᷓtũ ad ᷑ᷣni
mutationẽ aliquã cir

ca ill ꝗd trãſinutat.

Z ita dicit paſſionem

Indã. ac ꝑ ̊ infirmi-

tatẽ. ſed viuens qd
vitae actꝰ pur. et ita

vita pura.in q̃ nõ ẽ in
firmitas ſ̃ᷣ pura actu/
alitas. et iõ vult hyla.
dicere. ꝙ pr̃ generãs
eſt tota vita.⁊ è gene
rat nõ eſt ꝑ paſſioneʒ

vel demutationẽ q̃ at

tendit᷑ in deriuatõe. 5.

oimodãvirtutẽ.̊ fi
ius genitꝰ eſt virtus

nõ ꝑ mutatiõcʒ natꝰ

coꝛ eſt ibi ⁊ natiuitas .S

et. Aidet g impꝛopꝛie dicat. qꝛ autoꝛitas dicit cauſalitatẽ ſed becnõ recipit in diuinis. c Om q anton·

tas dicit quandã pꝛincipalitatem ſiue auẽtem in pſona que nihil habet ab alio.ſed ab,
sn prect tnaſcbbilitns vnde no dit cnuſ litatem. H vuation’ pꝛincipij8

ue nihil habet ab alio.ſed ab

ſa omnes gautg

mo pncipalitate.

Qnod abeterno. natuz eſt. qꝛ quod abeterno naſcit᷑ habet eternum q eie
enn. eſſe qð natũ eſt. Qð aũt nõ natũ eſt. id cũ etnitate gtnſe
argumentu. Si fillus nõ natũ eſt.qð vo ex eterno natũ eſt.id ſi non eter · na
egenerer ſnens nü natũ ẽ.iã nõ erit ⁊ pater autoꝛ etnus.Siqͥd g ei errncl
tio eius nõ — dqd abeterno patre natus eſt ex eternitate defuerit.id mute
2ſi boc pater nõ gene ipᷣm nõ eſt autoꝛi ambiguum defuiſſe. Quia ſi gi⸗ wi un
rat ab eterno. pater gnenti eſt infinitũ gignere.⁊ naſcenti etiã infinituzʒ wiptal
nõ eſt etnus. dero naſci eſt. medium quod inter natiuitatem dei filij mſin
Gaecemieatili. 7 generatõneʒ dei patris. nec ſenſus admittit.qꝛ et nuſcci
„ iſta ratio 8 vide- in generatiõe natiuitas ẽ. ⁊ in natiuitate generatio eligten
tur valere. qꝛ ſimili᷑ eſt.qꝛ ſine vtroq; neutꝝ eſt. vtrunq; ergo ſine inter uſſrcki
ego arguã ex ꝑte craa uallo ſui eſt. ſelint
toꝛis ⁊ creature. ᷣ cre ¶ Sed indet hereticus. Omne qð natũ eſt nõ ſꝑ fuit. Obiectio beretici ſnie e
atura nõ eſt cterna. qꝛ in id natũ eſt vt eſſet. NMemo ambigit qͥn ea d in HRe- Lylarij. i
n ren AKatet rebus humanis nata ſunt aliqñ nõ fuerint. Sʒ ali⸗ 1 —
17 toꝛeternus. By. dm udeſt ex eo naſci qð ſe nõ fuit.aliud ex eo natũ eſſe ſedrſc
q; non eit ſimile ſiut qð ſp eſt. Ibi nec ſꝑ fuit qͥ vr ẽ.nec ſꝑ pater E.⁊ qQ nõ è (nhl
patct er ſequenti eiuſ ſꝑ pat eſt.nõ ſꝑ genuit.vbi aut ſemꝑ pr E. ſemp filiꝰ ðD misbeheik
quod byla. ſupponit. eſt. ¶¶ ſi ſy deo patri ꝓpꝛiũ eſt ꝙ ſemp eſt pater. Quid ſie pꝛiu pa mlnͤr
cy eiſe patren ſit po necelie ? fllo ſo ppꝛium eiſe ſp eſt flius. Quõ er trier filio. mn
aie Paum ieher go cadet in intelligetia noſtra vt nõ fuerit ſp. cui AKk
per ↄueniat. aut alit pꝛium eſt ſemꝑ eſſe qð natũ eſt. Matũ &̊ͤ vnigenituy ? comt
res nõ bʒ eſſe pfectũ. deum cõfitemur.ſᷣ natũ ante tꝑa.nec ante eſſe q; na truſo
ſequit᷑ de necemtate. tũ.nec ante natũ q; eſſe.qꝛ naſci qð erat.iam nõ na ttmn
zt Hngeſ etern?. ſci eſt. ſed ſeipᷣm demutare nalesda⸗ nos huma r. tniam
aut pr̃ ab eterno non nũ ſenſum ⁊ intelligẽtiã excedit mũdi. Nõ hoc c⸗/ n
habet eſſe ꝑfectũ. cro itr ratig Din DeE ſe fideli llogitübbtt⸗
are vo 2ſi ſoli? vei ſit bit ratio humane intelligẽtie. ſed pꝛudentie ſidelis muſtnſu
tñ rõne connotati ba pꝛofeſſio eſt. ea funni
bet imperfectionẽ cos⸗ . e . ü tun
iunctam. m quã nõ tm̃ impoſſibile ſed etiã nõ intelligibile eſt aliquid ab eterno creari. ed ſeip̃ᷣm de⸗ ulihlct⸗
mutare naſcendo. Contra. qꝛ ᷣm hoc cũ filius dei pᷣus eſſet.et poſtea ex virgine natus. ſic ergo eſſet mutatꝰ. Aggheſwben
18 * dom. ꝙ ipe byla. intelligit vm eandẽ naturã pᷣm quã pꝛius erat. ſi em̃ ᷣm eandẽ naturã pꝛius erat et poſt Cnisaint
natus eſt. neceſſe eſt ꝙ ᷣm illam naturã mutatus ſit.ſed ſi ſm aliã naturã.opoꝛtet mutationeʒ fieri in illa AItſgtaii
natura. ſed nõ in pſona. cum illa natura non dicat aliquid in pſona. ſed magis aliquid cum perſona. VUnde Fnaturil
nulla fit mutatio in ills natura. ⸗— iſancn
e S intelligentiã eoꝝ que dicit magiſter de gene ra eſt ſumme bona ⁊ actualiſſima.8 ſumme poteſt ? iuiſſne
tntione eterna. in pñ̃ti diſt. quatuoꝛ pꝛincipali · vult ſe cõmunicare. ſed pᷣma ⁊ ſumma ratio comuni mltihoni
Iter qucrunt᷑. Pꝛimo querit᷑.vtrum in diuinis ſit pp candi eſt in generatione. ergo neceſſe eſt in diuis po rideob
nenda generatio. Sco dato ꝙ ſit. vtrũ generatõ in nere generationem. Contra. Generatio in crcatu gt hinncti.
. diuinis ſit ponenda perſonarũ diſtinctiua. Lercio ᷓ ris.aut eſt ꝑfectionis aut impfectionis. Si ꝑfectio/ ius
rit. vtrim illa generatio ſit eterna. Quarto ⁊ vltio nie evnc bo arn ſuont eie nalen incoꝛpoꝛales ſitbe
querit᷑ vtrũ illa generatio ſit terminata. ſint nobiliſſime. debet in eis generatio eſſe. ergo cum icnduna⸗
ò Auemnol. a non ſit in eis nõ eſt nobilitatis. ſed quod nõ eſt nobi natiſ
Oꝛ generatio ſit in diuinis. oſtẽdit᷑ pꝛimo a minoꝛi. litatis nõ eſt in deo. ac. ¶ Item vbi eſt generatto nſichi
MWultofoꝛtius debet eſſe generatio in eo qui genera ibi eſt variatio.generatio em eſt ſpẽs motus.et inter mitlth
tionẽ alijs tribuit.qᷓ; in his que recipiũt.ſeq genera⸗ omnes ſpecies motus maioꝛ eſtvariatõ in motu ym ſfſpiistſde
tio eſt in creaturis. et in deo qui tribuit. Et boc eſt ſubſtantiam. quia eſt entis in potentia. minor in mo inaßn
dicitur in Eſa. vl. Si ego qui generationem aliſs tu p̃m locum. ergo cum in deo non ſit variatio. nec ai
tribno ſterilis ero. dicit dminus: quaſi dicat nõ. Itẽ aliqua ſpecies motus.etiam illa que minima eſt. t ict
oſtenditur illud idem a poſterioꝛi. Der pꝛius em̃ eſt locimutatio. nec generatio. (gec; vbi eſt genera Eitobeh
paternitas in deo ꝙᷓ in creatura.ſed paternitas ⁊ ge tio ibi eſt coꝛruptio. AUnde pb̈s. ꝓpter longe ſtare tteto
neratio vere eſt in creatura.& et in deo. Oꝛ prius ſit a pꝛincipio.reliquo modo compleuit eſe deus. cõti/ iie
ibi dicit apoſtolus Ephe.iij. Ex quo omnis paterni nuam etiam bis facien⸗ generationem. et huiuſmo/ (ti
tas in celo ⁊ in terra nominat᷑. Itẽ oſtendit᷑ hivdßm di ſignũ eſt ꝙ ſola coꝛruptibilia generant ⁊ generan ſin
a ſi mili. Quia oẽ quod pꝑfectionis eſt attribuendu, tur in creaturis. ſed in deo nulla cadit coꝛruptio. er/ gukn
eſt deo in quo eſt ſumma omnis ꝑfectionis.ſed gene go nec generatio. Itez vbi eſt generatio ibi nutri ſcſtin
ratio eſt pfectionis in creatura. vt vult ppᷣs.qꝛ perfe tio. AUnde ad tot et plures ſe extendit vis nutritiua ſti
ctum eſt quod poteſt generare quale ipm eſt.ergoꝛ qᷓ; generatiua. ſed in deo non eſt vis nutritiua. ͤ nec
¶ Itẽ illud idẽ oſtenqit illa ratione. Oiuina natu/ generatius. nec nutritio nec generqtio. gigtio no e

Di. IX

19 eſt in diuinis. ¶ N. dom. qꝙ, gencratio ponẽda eſtin Queſtioj. b
dininis eſſe.huiꝰratio potẽetiſſima eſt vt cedo.quia ¶ Utrũ generatio in diuinis ſit ꝑpſonaꝝ diſtinctiua.xt

Aicoien ivo ſilem in natura pducere triplr eſt. Aut ꝑ impſ uerſitas ſuſtinet᷑ a ſuppoſito.vel in ſuꝑpoſito cõpo/
Ehe⸗ i ſionẽ ſue ſilitudinis in alio.et ſic generat᷑ caracter a ſito ⁊ multiplici.qᷓ; ſuᷣa ſimplici⁊ vnifoꝛmi.ſed rela
N ſigillo.lumẽ a lumioſo. ſpẽs ab obiecto. Alio modo tiua oppoſita nõ ſtant ſimul in eodẽ indiuiduo crea
p eductõeʒ ſpecici ↄſilis ab alio.⁊ ſic generat᷑ elemẽ to. & nec in ſimplici ypoſtaſi. Pꝛobatio medie. GPñ
tum ab demẽto. Tercio mõ ꝑ ꝓductòeʒ ſilis de ſimi ſequit᷑.ſoꝛtes eſt pater platonis. nõ eſt filius eius.
li.ſiue de ſcipo.⁊ ſic generat᷑ animatũ ab aiato.⁊ iſte vel eſt diſtinctus ab eo.g multofoꝛtius in diuinis.
terciꝰ modus eſt ꝑfectioꝛ. vñ nõ reperit᷑ niſi in ſõᷣſta ¶ Contra. Pater generado filium dat ei totum qʒ
Qu i 21 tijs habẽtibus foꝛmam nobilem que eſt vita. Et iſte habet.ſed hʒ eſſentiã ⁊ pſonã. dat ei eſſentiã ⁊ ꝑſo
naſe⸗ modus generatõis eſt õm naſcentiam. ⁊ eſt in doo naʒ. ſicut filius nõ diſtinguit a patre eſſentiatr. ita
j creaturis.ſ differenter. qꝛ pducere alium ex ſeipo pt nec pſonalr vt vr. ¶ Item pr̃ coicat filio eẽntiã ſuã
eſſe dupliciter. vel ex ſe toto.vel ex ꝑte ſui. Ex ſe to pter ſummã ſuã ſimplicitatẽ.ᷣ eq̃ ſimplex ẽ ꝑſona
to nõ põt ꝓducere niſi ille cuiꝰcſſentia põt eſſe i plu· ⁊ eẽntia. q̃ rone coicat eẽntiã.coicat ⁊ ꝑſon.(¶ Gtẽ
ribus vna ⁊ tota. Mam ſi nõ põt eſſe in pluribꝰ vna in pf̃e idẽ ẽ natura ⁊ ꝑſona.g impoſſibile ẽ ꝙ coicet
Ctota.ſi generãs dat totaʒ ſuã ſubam generato.tũc vnũ quin coicct alis.ergo ſi dat naturã.⁊ ꝑſonam.
ſuba tota tranſit in generatũ.⁊ generãs ꝑdit ſußam ¶ Item vr̃ ꝙ relatio nõ diſtinguat aliq̃ rone.qꝛvnꝰ
totam generãdo.qð eſſe nõ põt.ideo adbuc neceſſe ⁊ idẽ pnctꝰẽ pᷣncipiũ ⁊ finis reſpectu diuerſaꝝ linea-
eſt ꝙ talem habeat ſubaʒ q̃ vna ⁊ tota ſit in plurib?ꝰ rum. ſi iſte relationes nõ ſunt diſtinctiuc.vr ſilr ꝙ
talis añt ſubſtãtia nõ eſt niſi ſubſtãtia babens ſum ꝑ/ nec pr̃nitas ⁊ filiatio. Si dicas ꝙ nõ om̃s relatvðònes
mam ſimplicitatẽ. bec aũt eſt ſola diuia eſſentia.in qᷓ diſtinguũt ſ̃ ſolũ mutue.vt pᷣncipiũ ⁊ pꝛicipiatuʒ.fi
ꝓpter ſummã ſimplicitatẽ ſuppoſitũ nõ addit ad e nis ⁊ finitũ.Contra.pꝛ ⁊ filiꝰſe hñt vt intelligẽs ⁊ in
. ſentiam. vñ nec ipᷣm coartat. nec limitat.nec foꝛmazx tellectũ.vt dicit Anſel.ſ idẽ nõ põt eſſe intelligẽs et
ſSklind multiplicat. ⁊ ideo in eo põt eſſe generatio.coĩcans intellectũ.. ¶ Itẽ maioꝛ eſt repugnãtia in cõtrarijs
icbcſeme candẽ ſubam totã.⁊ talis generatio eſt oimode ꝑfe- Sin relatiuis. ̊ albedoꝛjnigredo ꝗᷓ ſunt otraria nõ
finipetegt ctõnis ⁊ in ſolo deo reperit᷑.rõne iam dicta. Alio mõ faciüt diſtinctõeʒ circa petꝝ.qꝛica põt mõ eſſe albꝰ.
õ ↄtingit aliquem ex ſe pducere q;tum ad ꝑtem ſui.ſic mõ niger. multofoꝛtiꝰvnꝰin diuinis.mõ erit pater
n en pf naturalis generat filiuʒ.ꝑtem ſube tranſmittẽdo mõ filiꝰ. Itẽ querit᷑ qᷓre potiꝰrelatões faciũt diſti/
7 deſcindendo. ⁊ hec generatio neceſſario ẽ cũ tranſ/ cctionẽ ꝑſone ꝙᷓ eſfentie.cum eq̃ bñ poſſint eſſe plłes
lsſunneott miſſione.qꝛ ei ꝑs deciſa nõ hʒ actũ totiꝰ.neceſſe ẽ eſſentie vel nature in vna ꝑſona ſicut ecõouerſo.
mmurtvdui p mutationẽ acquirat. ſᷣ qd acquirit qd nõ babʒ va· ¶ ME. dᷣm.ꝙ generatio in diuinis ſicut oñſum ẽ fa
ſechin duis, riatur.ideo hec generatio eſt mutatio.⁊ hʒ variatio cit realem diſtinctõeʒ int᷑ generantẽ ⁊ generatuʒ.nõ
nrrocett nem Kiunar . etiã cum coꝛruptõne adnexa. Quia ratõnalem vel intellectualẽ ſolũ. ſicut dixit ſabelli?ꝰ.
S em̃ aliqua ps generãtis deperdit᷑ generãs eſt a auo ⁊ realem q;tum ad ꝑſonã.non qᷓ;tum ad eſſentiã.ſi⸗
rihon põt ficri ablatio. ⁊ ita coꝛruptõ.Eſt etiã cum ↄſerua cut dixit arꝛiꝰ.Qð ſic pʒ.Generatio in creaturis vdi
ocktghan tione adiuncta. qꝛ em̃ fit deꝑditio.neceſſe eſt ꝙ ꝑ nu cit emanatõeʒ ꝑ modu actõis ſiue mutativis.in deo ? 2
rttͤctin trimentũ fiat reſtauratio. ⁊ ideo generatio in ccaatu emanatioõem ꝑ modũ relatiõis inq;tum talis ema/
ſickcut ra ⁊ pfectõnis ⁊ imꝑfectõnis eſt. Perfectõnis a pte natio dicit diſtinctõem in ꝑſona. Ratõne emanatio
R virtutis p tis. imꝑfectõnis a ꝑte ſubiecti diui nis eſt diſtinctio.qꝛ ſicut dicit Anel. Mec intellectꝰ
ritönnnſr ſibilis. ⁊ ideo eſt in ſolis aĩatis q̃ habẽt foꝛmam ꝑfe capit.nec natura ꝑmittit.illũ q eſt ab alio.eſſe illum
mununun ctionis.ipᷣm ſq; coꝛpus ⁊ aiam defectibile ⁊ reſtaura aqᷓ eſt. ̃m ꝙ poſitiue dr aliqs eẽ ab alio. HNã pr̃ pꝛi
—R bile. Generatio ðo in diuinis eſt oimode perfectõis. uatiue dr ee a ſe.i.nõ ab alio.inq;tum talis emana⸗
gnait ꝛ em̃ nõ eſt ex pte.ideo eſt.quia habet actu ſpẽm. tio ponit diſtinctõeʒ in ꝑſona. Generatio em̃ ẽ pdu/
Gon Et ideo nec ibi eſt in natura impfectio.nec variatᷣ. ctio ↄueniẽtis ĩ natura. Rõne nature nõ põt ee diſti ?
G . quia nihil nonũ acquirit᷑. Nec coꝛruptio.quia nibil ctio. vel erit rõne ſuppoſiti.vel ꝓpꝛietatis. Si ꝓpꝛie
Ugimut adimit᷑. Nec nutritio.qꝛ nihil reſtituit᷑. ⁊ ex boc pa/ ctatis.aut abſolute.aut reſpectiue.Mõ abſolute.qᷣa
iiſi tet ſolo obiectoꝝ.quia generatio de toto eſt tante ꝑ. tiũc eſſet d ſtinctio ĩ natura. Nec reſpectiue.vtputa
n mnen fectõnis ꝙ nõ põt efſe in creatura aliqᷓ. generatio vo relatiõis.quia ĩ relatõe ſᷣm ſe nõ eſt motꝰ ĩ creaturis
n to6 ex pte tantã habet imꝑfectionẽ adiunctã.vt nõ poſ · nec oꝛigo ĩ diuis.vñ filiatio nõ generat᷑ niſi ĩ alio.er/
c ſit eſſe cirea ſubam inuariabilem ⁊ incoꝛruptibilem go neceſſe eſt ꝙ ſit diſtinctio ĩ ſuppoſito.Similit ra/
roe ⁊ ſimplicem.nõ ſolum in natura increata verumeti tione relatõnis eſt diſtinctio.qꝛ nihil ad ſe refert᷑ nec
kn un am in natura qeata. Alie rationes ꝓbant de genera oꝛdinat᷑. Ratõne vᷣo talis relatõnis eſt diſtinctio ꝑ/
Uuetti 3 tione que cſt ex parte.?v Tc. fſonalis. qꝛ generare ⁊ generari.cum dicãt relatiõem
oge J modũ actdis z paſhonis Acit caiſuppoſito e

om̃is natura eſt coicabilis.⁊ quia in deo ꝓpter ſui no
bilitatem eſt aptitudo actui ↄiuncta.ĩmo ipᷣe actus.
opoꝛtet ꝙ natura ſit pluribꝰcoicata.ſᷣ̊ nõ pñt eẽ plu
res ab vna natura.quin vnus ſit ab alio.vcl ambo a
tercio.g“ cum añ diuinas ꝑſonas nihil ſit.opoꝛtet ꝙ
vna ſit ab alia.⁊ qm̃ ſunt ↄfoꝛmes in natura.⁊ gene
ratio eſt emanatio ᷣm ↄfoꝛmitatẽ natuꝛe.ideo credo

neceſſe eſt in diuinis ponere generatõeʒ. AUt autẽ

intelligat᷑ ꝑ quẽ modũ.notandu ꝙ generare de ſuiꝓ

0 . ia rone. eſt ſilem ſibi in ſuba ⁊ natura ꝓducere. Si

ꝙ ſit oſtẽditur boc mõ.Augꝰ.dicit circa pꝛincipiũ de
tri. Nulla res eſt q̃ ſeipſam gignat vt ſit. ſi &̊ gignit.
aliam gignit.ſᷣ inter aliã rem ⁊ aliam eſt diſtinctio.g
⁊c. 8S em generatio eſt emanatio.ſed vbi eſt ema-
natio ibi eſt multiplicatio ſiue plurificatio.vbi autẽ
multiplicatio.ibi ⁊ diſtinctio.ꝭ vbi generatio.ibi ne
ceſſario eſt diſtinctio. ¶ Item generatio in diuinis
eſt relatio.ſed relatio impoꝛtat reſpectũ ⁊ oꝛdinem.
ſed vbi reſpectus ⁊ oꝛdo.ibi ſuppoſitoꝝ ⁊ relatoꝛuʒ
ſiue oꝛdinatoꝝ diſtinctio.⁊ ſic ⁊c. tem minoꝛ di

2 —
— —

ſpectu ſuppoſiti. ⁊ ideo quia relatio ẽ inter extrema.
notat diſtinctionẽ. patet ꝙ diſtinctio eſt ibi ſuppoſi
toꝛum. His viſis patet facile ſoluere ad obiecta.
24 D F§ obiccit᷑ pꝛ coicat fil o totũ qdð bʒ.vx

generatoncz 1 gencrationis diſtinctez. Zoſa eninn

.

ratõ coicandi dat intelligere diſtinctionẽ.quia nullꝰ

coicat ſibi ſed alij.⁊ ideo id in qͥ diſtinguit nõ coicat.
25 Ad illud qð obijeit ꝙꝙ eque ſimplex eſt ꝑſona vt
eſſentia. Ddm.qꝙ ſimplicitas eſſentie eſt ꝙ ſit in plu/
ribus.ſ ſimplicitas ſuppoſiti eſt ꝙ; nõ ſit in pluribꝰ.
Mam ſuppoſitum ſiue indiuiduuzʒ quantũ eſt de ſe
26 dicit᷑ eſſe ꝙ eſt in vno ſolo.ideo nõ eſt ſimile. Ad

illud qð obijcit᷑ ꝙ idem eſt eſſentia ⁊ pſona.dm.q;

qᷓ;uis ſint idem.nõ tamẽ ſunt ad idem.quia ꝑſona ẽ
ad aliũ.iõ generat᷑ ⁊ refert᷑.eẽntia vo nõ.ideo eẽntia
coicat᷑.⁊ pſona diſtinguit᷑. Sicut q;uis idem ſit in
patre eſſentia ⁊ ꝑſona. tamẽ pſona generat. eſſentia
27. nõ. ſic ecõuerſo.eſſentia coicat᷑.⁊ pſona nõ.¶¶ Ad il⸗
lud qð obijcit᷑ de pꝛincipio ⁊ fine in pũcto. patet re⸗
ſponſio.quia ille nõ ſunt mutue relatõnes.qd ꝓpꝛie
requirit᷑ ad diſtinctionẽ.vñ nõ valet. Qð obijcit de
28 intelligẽte ⁊ intellecto.dico ꝙ non eſt ibi relatio ᷣm
eſſe.ſed pᷣm dici.ad hoc aũt ꝙ; relatio diſtinguat.op/
tet ꝙ ſint relatões mutue.quia aliter nõ diſtinguũt.
opoꝛtet etiam ꝙ dicũt relationẽ m eſſe. illud
29. q8 obijcit᷑ de albedine nigredine. Oum .a

Pnulla ẽ
oppoſitio foꝛmaꝝ niſi ↄſiderent᷑ reſpectu eiuſdẽ tẽ/
poꝛis.⁊ impoſſibile eſt ꝙ idem ſubiectuʒ eodem tꝑe
ſit album 2 nian hatone añt in diuinis ſil ſunt.
30 Ad illud qð vltimo querit᷑. quare magis relatio/
hes faciũt diſtinctõez in ꝑſonis ꝙᷓ in eſſentia patz ex
ilam dictis rñſio. Põt etiam alia ratio reddi.qꝛ plu/
Halitas naturaꝝ impedit ſimplicitatem pſone.vᷣ nõ
ſic ecõuerſo.qð patet ſic. Plures nature ſunt in vna
pſona.aut & ꝑ gratiam.aut ꝑ naturam. Si ꝑ gratiã
vnionis.ſic quia natura vnica ↄſequit᷑ vnitatem ꝑ/
Tone non impedit. Sed ſi naturaliter. vt in petro eſt
pluralitas eſſentiaꝝ ſiue naturarũ.tũc cum intelle/
xctus nature pcedit ꝑſonam.⁊ nõ natura ex ꝑſonis.ſᷣ

ꝑſona ex natura.ſic neceſſe eſt pſonam eſſe compoſi· cq;tum ad durationẽ habet pꝛincipiũ.qꝛ vtrunq
bet ab alio. Si aũt pꝛincipin dicat᷑ initiuzʒ.ſic dico q

cam. et inde eſt ꝙ in diuinis magis eſt vnitas natu/
re cumn pluralitate ꝑſonaꝝ q; ecouero.
Aueſtio ig. TCcC⁊C-⁊K⸗ =
Atruʒ diuina generatio ſit eterna. ſic oñdit᷑ hoc
modo. In creaturis oꝑans naturaliter opat᷑ qᷓ; citi
us põt.⁊ de pꝑerfectione agentis eſt ꝙ citiſime poſſit
opꝑari.g cuʒ ꝓductio filij a pf̃e ſit ꝑ naturã ⁊ ſummã
potentiꝗ.q; cito fuit pr.genuit. fuit ab eterno.ergo
⁊c. Item de pfectione generatiõis eſt. vt qd gene/
rat᷑ equet᷑ generanti.g cum diuina generatio ſit ꝑfe/
ctiſſima.filius erit pr̃i ꝑ omia equalis.ſ pr eſt infini
tus duratõne. ⁊ filius.¶ Item intelligere ſe coet᷑⸗
num eſt mẽt/ diuine. Nunq; em̃ eſt ponere ꝙ de non
intelligente.ſit deꝰfactus intelligens.ſedverbum eſt

coeternũ menti intelligenti.ex hoc em̃ ꝙ mens ſe in

telligit verbũ gignit. Si ꝓpꝛijſſime filiꝰ eſt verbuz.
eſt coeternũ patri. ⁊ boc eſt qad dicit beatꝰ Joh. In
feincipio erat verbũ. ¶ Item idem oñdit᷑ ꝑ lnpoſ⸗
ibile. om̃e q cepit eſſe eſt mutatũ ᷣm ſubam. ſᷣ om

ne qð incipit generari incipit eſſe. ᷓ omne qð incipit
Faeran en mutatũ ſᷣm ſuham.ſᷣ̊ generatio eſt de ſb⸗
ſtantia g en erantis.ꝙ vbi incipit eſſe generatio.ſuba
generantis mutat.s ſuba dei patris ym eſſe eſt imu⸗
tabilis ergo generatio nõ incipit in diuinis.¶ Con⸗

Epter

cipium nõò aufert rationẽ eterni. ſcᷣm vo ſic. ¶ Ad
illud qð obijcit᷑ vltimo quare pater coicat filio carẽ

A1

tra ſicut ſe babet comiptio ad nõ eſſe et pte finie ſi

generatio ex ꝑte pꝛincipij.ſed om̃e qdð coꝛrumpit᷑ de⸗
ſinit eſſe. ̊ om̃e qð generat᷑ incipit eſſe.ſᷣ nullum ta⸗
le eſt eternũ. ⁊c. ¶ Item quicqd ꝓducit diuina eſ-
ſentia eſt ipſi poſterius tꝑe ſiue duratõne. pari ra-
tione quicqd ꝓdui diuina ꝑſona.cum eſſentia ⁊2
ſona ſint idem. Item in deo idem eſt ſuum eſte. ct
ſua duratio.ſed filiꝰbabet pꝛincipiũ eſfendi.ẽᷓ babet
pꝛincipiũ durationis.ſᷣ qd babet pꝛincipiũ eſſendii-
cipit eſſe. ergo ⁊c. ¶ Item pater caꝛet pꝛincipio ⁊ ca
ret initio.ergo ꝗ ratione coicat filio nõ babere initi

unm. eadem ratõne coicat ei nõ habere pꝛincipiũ.aut
ſi nõ hoc.nec illud. E.dm.qꝙ generatio filij ẽ cc/ʒ1

na. tum ratione generatis. tum ratione geniti. Rati⸗
one generantis ꝗꝓpter ſummã ⁊ ꝑfectam fecunditatẽ
Patõne genitiꝓpter ſummã et ꝑfectam equalitatẽ.
quaꝝ vtraq; ↄditio tollit ne filius ſit poſterius pr̃e.
ſicut viſum eſt in opponẽdo. Alia ratio eſt ꝓpter ſũ/
mam in vtroq; actualitatem.in qua nõ diſtat actus
a potentia. nec poſſe antecedit eſſe.¶ Ad illud qd 32
obijcit᷑ ꝙ coꝛruptio ponit terminũ finalem. dom. q;
coꝛruptio ſemꝑ dicit variationẽ ⁊ mutatõnez. ct ita
ↄuerſionem entis in nõ eſſe.⁊ ideo ponit terminum
finalem. Sed generatio aliqñ dicit mutatõneʒ vt in
creaturis. ⁊ ſic ponit terminum initialem. p in diui/
nis nõ dicit mutationẽ ex nõ ente.ſᷣ emanationẽ ab
ente. ¶Ad illud qdð obijcit᷑. ꝙ eſſentia nibil pducit 3

niſi ex tꝑe. Dm.qꝙ ſicnt ꝑſona pducit aliam perſo/

nam. ſic eſſentia aliam eſſentiam. Aliam aũt creatu⸗
ram.eſſentia ex ſeipſa nõ ꝓducit.cum ipſa ſit immu⸗
tabilis. Mec ex alia.quia ſimiliter eſſet querere.vnd
ꝓducit illam aliam.⁊ ſic neceſſe eſt in ꝓductõne pꝛi⸗
ma creature ꝙ; ꝓducat ex nihilo.⁊ om̃e ſic ꝓductum
babet eſſe pꝰnõ eſſe.⁊ ita initiũ. Perſona aũt nõ de

X

nihilo ꝓducit ꝑſonaʒ. ⁊ ideo nõ facit de nõ ente ens.

⁊ ideo nullũ ponit initiũ talis ꝓductio.¶ Ad aliud ᷣꝗ

qð obijcit ꝙ filiꝰhabeat pꝛincipiũ eſſendi. Ddm.qꝙ

pꝛincipiñ dẽ duplex. ſc oꝛiginale ⁊ initiale. Scom ꝙ
pꝛincipiũ dr̃ oꝛiginaliter.ſic filiꝰtam q́;tum ad ec. qᷓ
q́ᷓ;tum ad durationẽ habet pꝛincipiũ.qꝛ vtrunq; ba/

nec babet pꝛincipiũ eſſendi.nec ange an ſch z
1C.

tiam initij nõ pꝛincipij.patet iam rñſio.qꝛ tempoꝛa/

le ⁊ eternũ differũt de neceſſitate ꝑ eſſentiã.pꝛincipi/
unm ⁊ pꝛincipiatũ nõ ſic.ideo nõ eſt ſimile de hoc ⁊ il-
lo.qꝛ ergo qð habet initiũ eſt tꝑale.qð caret eſt eter-

4

num.ideo cum pater ⁊ filiꝰſint vniꝰ eſſentie.ptʒ ⁊c.

Rurſum cũ habere pꝛincipiũ ⁊ nõ habere dicãt dif⸗
ferentiã ꝑſone.⁊ hec eſt inter patrẽ ⁊ filiũ. ideo ſicut
pgter nõ coicat filio ꝑſonam ſ tm̃ naturã ſiue eſſen/

coicauit nõ habere pꝛincipiũ.
Queſtio.iiij.?⁊ vltima „
¶ AUtrum generatio filij ſit terminata. Et ꝙ ſic videt᷑.
Aug.in li. lxxxiij.qqui ſemꝑ naſcit᷑ nunqᷓ eſt natus.
ac ꝑ hoc nunq; eſt filiꝰ. Mullꝰ ꝑ generatõeʒ dicen/
dus eſt filius quouſq; generatio ſit terminata.ᷣ ver

tiam. ſic municauit ei non habere initium.ſed non

bum pfis recte dr̃ ꝑfectus filius. generatio eiꝰ eſt
kerminata. ¶

Item ratõne oñdit᷑ ſic. Pꝛoducitmi/

nat᷑ ad pductum eſſe.ergo generari ad generatũ eẽ.

filius dei eſt generatus T natus.ergo eius pductio
ſiue generatio eſt terminata. ¶ Item nobilius ẽ eẽ

gunckf
tuc
inflown
tinugene
(CLontr.

ſteriugen
icomut

niorntta
tale
erntioe
mnant
ſfinitas
ſnitapy⸗
ctona1
nac
dago
uncta
ſatpian
Smar

catl

gletnt
Nattam⸗
nun⸗
Ptinoze
iſfeni
iſaei
ſhrinpib
Sfinitet
oinoapun
ſtſuntme
buschis⸗
babente⸗
piopua

0

iſguln
tres In⸗
cuna
tonen⸗
woſum
ftuſna
Ablona
Atmco
—

fonisa

Va

gentne
Gra mritzt
mntennn
Warinnanit
gennn ſe
S
m Anügen
aan ittnn

nitrdſegenne

dinttirſegten
i nän
inrſer
Getinndn
nn äundl
hügm
kintngſe
rarmd Pri
lanſeteſ
Ntcraiatflas
nfiſogn
Ndcſorig
SckGnledien
Niecant⸗
niſcſaef⸗

6 generat᷑.

generatum q; generari.qꝛ generaꝛi eſt via ad genera
tum eſſc.⁊ nõ ecõuerſo.ſᷣ qð nobiliꝰ eſt deo eſt attri/

buencũ g magis debet ei attribui generatum eſſe q
generari. generatio filij dicit᷑ in terminatione.
Item generatõne qᷓ ſemꝑ eſt in generãdo.ſemper

ctum eſt. ̃m id qð eſt ꝓductũ. g opoꝛtet vel ꝙ itere/
tur. vel qd ſuccedat generatũ in tali generatõne. ſed
in filio dei nec eſt ſucceſſio nec ibi iteratio.̊ nec con/
tinua generatio. & filij dei generatio eſt terminata.
¶ Contra. Dama. deus infinite ⁊ ſine tꝑe ens.infi/
nite ⁊ inquieſcibiliter generat.g generatõ nunq; ter
minak, Tiöeen ratione vr hoc idem poſſe monſtra
ri. eternum nõ hʒ ſe aliter nũc ꝙᷓ pꝛius. ſed ſemꝑ oio
vnifoꝛmiter. ſi ſemꝑ pr̃ a pꝛincipio generat adbuc
generat. alioquin aliter ſe baberet nũc ꝙᷓ pꝛius.⁊ ita
generatio eterna mutaret᷑. ¶ Item ſimplex ⁊ infini
tum caret om̃i termino.ſᷣ generatio filij eſt ſimplex⁊
infinita. generatio filij caꝛet om̃i termino. Oꝛ ſit in
finita pʒ.qꝛ filius eſt infinitꝰ.⁊ iterũ ipſa generatio ẽ
eterna.⁊ eternũ eſt duratõne infinitũ. (Brem perfe
ctioꝛ eſt potentia ſemꝑ actui ↄiuncta qᷓ; que nõ ſem-
per. ꝑfectioꝛ eſt fecũditas ſemꝑ actui generatõnis

ↄiuncta.maxime cum fecunditas generãdi nõ ꝑdit᷑

ſed ꝑficiat᷑.ſi ergo in deo eſt fecũditas ꝑfecta.ſemper

☛

S generat. nõ generat alium niſi filiũ.g filius ſemꝑ
R. ad pᷣdictoꝛũ intelligentiã notanduʒ.
ꝙ quedam ſunt in quibꝰidem eſt eſſe ⁊ factum eſſe.
differt tamẽ fieri ⁊ eſſe.vt ſunt illa quoꝝ eſſe eſt per/
manẽs nec dependet oio a pꝛincipio ꝓducente. et
ꝓximo ꝓducente in facto eſſe.imo babent ratõnem

ſubſiſtendi aliquam intra ſe. ſiue ꝑ pꝛincipia pꝛopa

ſui ſubiecti. vt ſubſtantia ⁊ accidẽtia innata. Quedã
ſunt in quibus differt eſſe et factum eſſe.idem tamẽ

eſt fieri ⁊ eſſe.vt ſunt ſucceſſiua.quoꝝ eſſe dependet

oino a pꝛincipio ꝓducente cxñte in ſua actualitate.
vt ſunt motus ⁊ mutatõnes. Quedam ſunt in qui/
bus eſt idem fieri.⁊ eſſe.⁊ factum eſſe.vt ſunt illa q̃
babent eſſc ꝑmanens.⁊ totaliter dependẽt a pꝛinc i/
pio ꝓducente cxñte in ſua actualitate.ꝑ eundẽ mo/

iquid vel aliquis pducit᷑. Sᷣ nõ ꝓducit᷑ id q ꝓdu/

að vltimo obijcit in generatõne que ſempꝑ eſt in ge

ſua oꝛigine ↄtinuatur in eſſe.

——

dum ꝑ quem ſunt in pꝛincipio.nõ tm̃ in ſe ſed etiam
reſpectu pducti.ita ꝙ ↄſimilis modꝰ actualitatis at

tendatur q́;tum ad vtrũq;.⁊ talia ſunt influentie ſi -

ue coꝛpales ſiue ſpũales.vñ Aag. vj.ſuꝑ Gcñ.ad li

teram dicit.q lumen ſemꝑ naſcit᷑. ⁊ dum naſcit᷑ eſt.

vñ aer ſemꝑ eſt illuminatus ⁊ ſemꝑ illuminat᷑. Si/
militer oino dm de lumine ſpũali qð eſt gratia. Si
igit᷑ filius dei hʒ effe pmanẽtiſſimũ ⁊ eſſe ↄiunctiſſi /

mum pꝛincipio pductiuo vt in ſui actualitate exiſtẽ
ti. quia ipſe eſt filius ⁊ purus actus.oino idem eſt in
ipſo naſci ⁊ natum eſſe.⁊ ideo ſemꝑ naſcitur.⁊ ſemꝑ
eſt natus.⁊ ſemp eſt.⁊ nunqᷓ; deſinit nec ceſſat gene

rari. nec pater generare. Cum g querit᷑an generatio 37
filij ſit terminata.diſtinguendum eſt terminatuʒ.qa

minata.quia ꝑfecta.cum ſimul ĩimo idem ſit genera
ri ⁊ generatum cſſe. Si vo excludat duratõnem.fal/

aut excdudit impfectiõem.⁊ ſic generatio filij eſt ter/

ſa eſt. quia ſemꝑ durat. Cõcedo ergo ꝙ generatio fi /

lij eſt interminata ratõne deſitionis.quia nunq;ᷓ deſi

nit generart ſeue bant rationes ad ſecundam par
tem adducte. ¶

Ad illud q obijcitur in contrariũ.
ꝙ qui ſemꝑ naſcitur nunqᷓᷓ eſt natus.Odm.qꝙ vcruʒ

natur ad pductum cſſe.⁊ ſimiliter nobilius eſt gene

ratuʒ eſſe qᷓ; generari.Dm.qꝙ omnia iſta tm̃ ibi ha

bent locum vbi viffert generari et generatũ eſſe. In

38

eſt in illa generatõne in qua differt naſci ⁊ natum eſ-
ſe.ſed non talis eſt generatio diuina. attamen qꝛ ge/
neratio diuina intelligitur ꝑ generationem creataʒ.
in creaturis de ꝑfecto nato nõ dicitur naſci ſed na-
tum ceſtfe. ideo vult Augꝰ. ꝙ melius dicitur filius na-
tus eſſe.quia intelligibilius eſt.nõ quia ei nõ conue/
niat naſci.Ad illud qð obijcitur.q pꝛoduci termi

59

.

illud 40

nerando ⁊c̃. Soluendũ eſt ꝑ interemptõnecʒ.nõ eſmñn

eſt verum ꝙ; generacio ſemꝑ ens.ſemꝑ de nouo ali -
quid ꝓducat. quia radius ſempꝑ oꝛitur a ſole. nec ta-
ꝑ eius ꝓductio iteratur. nec ſuccedit.ſed /⸗

¶ Diſtinctio. x. de eterna ꝓceſſone ſpũſſancti qtum ad pſonã que pcedit.

N tione filij. hbic autem agit de pꝛoceſſione ſpirituſſancti.Et quia gemina eſt ꝓceſſio ſpirituſſancti.et᷑
na. ⁊ temꝑalis. pꝛimo agit de pceſſione eterna.ſco de temꝑali.j.di.xiiij. Dꝛcterea diligẽter annotã

um eſt. ꝙ gemina eſt pceſſio ſpuſſancti ⁊c.Et qm̃ ꝓceſſio ſpirituſſancti plicſt poteſt compaꝛa

7

7

( Anc poſt filij eternitatem de ſpũſancto quantum deo onaute 1c. Supꝛa egit magiſter de genera⸗

ri. ſq; ad pſonam ad quam eſt. ⁊ ad pꝛincipium a quo eſt. ⁊ ad generatõnem a qua differt. ideo hec pars habʒ
tres. In quarum pꝛima magiſter agit de pceſſione ſpirituſſancti q;tum ad ꝑſonam que pꝛocedit. In ſecũda
qᷓ;tum ad pꝛincipium a quo.j.diſ.xj.Hic dðm eſt ſpiritumſinctum ⁊c. In tercia vᷣo agit de ſeipſa ꝑ compa:ꝛa

tionem ad generatõnem a qua diſtinguit᷑ infra di.xiij. Doſt bec ↄſiderandum eſt quantum a talibus quales

nos ſumus. ¶ Item pꝛima ꝑs que ↄtinet pᷣſentem diſtinctõnem habʒ quatuoꝛ partes. In pꝛima dicit ꝙ ſpi/

ritufranctus pccdit vt amoꝛ ſiue charitas vel dilectio.⁊ hoc ꝓbat autoꝛitate Aug. In ſecũda vᷣo.qꝛ boc erat

dubium. ꝙ ſpirituſſanctus erat charitas.mouet queſtõnem ⁊ ſoluit.ibi.Et iõ querenduʒ vtrum deus pater.

utionis aſſignat ratõnem.oſtendẽs ꝙ ſpũſſanctus ꝓpꝛie dicatur

boc ibi. Nic notandum eſt ꝙ ſi icut ſpũſſanctus in trinitate.

In tercio do ſolonem ꝑ autoꝛitatem afirmat. tum qtum ad diſtinctonem que eſt ꝑ ↄmunem acceptõnem 7
ꝛiam. tum ctiam q;tum ad veritatem.ibi. Pluribus exemplis doceri ⁊c. In quarta vo ⁊ vltima pᷣdicte ſo/
charitas.cum charitas ſit nomẽ pmune.et

2 Sesnancan 1 Probatautoritate Aug. 9 ſpaffancus pcedar Oj. N. hi
5 eernieate, veſaſſe dnn.nſfſ,.
daecrs differant. N tum deo donante videre ↄcedit᷑ diſſerraͤ noniͦ
ſic vr ꝑ yſido. dicentẽ. Nmus. Spũſſanctus amoꝛ eſt ſiue chaꝛi⸗ Ain ”M nat
Amaoꝛ en rnaliña r —– a ſiuc dilectio pfis ⁊ filij. vñ Auguſ.in ugs
Ppo S Soae lij ſoliꝰ.b amboꝝ.⁊ ideo cõem ꝗᷣ inuicè ſe diligũt po
Mihi vident᷑ theolo ter 7 filius nobis inſinuat charitatem. Spaſfanctus p/
gi cõmune qͥd dicere Johãanes aũt in epła canonica ait. De charitas ẽ. Seetns iy⸗
vilectõnis et amoꝛis non dixit ſpũſſanct“ charitas ẽ. Qõ ſi dixiſſet. ab⸗ et tamen tninitas
ngie ibigereben⸗ ſolutioꝛ eſt ſermo 2n 6ͤpua pars qõͤnis deciſa. qa Rdilctio. 5
nd vneeren rhin di; tdeus charitas eſt. incert eſt. ſpaſo.
leuih lonis qſi nos . trum da Paterſ charitas on ſlius⸗an palx
oſſimꝰqᷓ̃tuoꝛ per bis anctus. an ipſa trinitas. sSr. “ .
uo,2 nnigniſtcane. Et ideo querendũ eſt. vtrũ de pf ſit charitas anſf. AQueſtioo.
un en care. jius. an ſpũſſanct.an de ipſa trinitas.qꝛ ⁊ ipſa nd
1 K§ Almul vo vernt ires dij. vn'dereſt. Ad qð aug. in eo. lib. ita dicit. muſio
dilcctio diat iapao⸗ Meſcio cur ſicut iapiar pater dr ⁊ filiꝰ? ſpũſſanct.
ypꝛie qᷓ eſt ex volunta⸗ ⁊ ſimul om̃s.nõ tres. b vna ſapientia. no ita 2 cha/
te oꝛdinata. ſed amoꝛ ritas dicat᷑ pater ⁊ filiꝰ ⁊ ſpũſſanctꝰ.⁊ ſimul Annes
eſt affectio libidino · vna charitas. Hon ideo tñ quiſq; nos incõuenient
ſa. b hec diſtinctio eſt eſtimet charitatẽ apellare ſpmſctm̃. a: de pat er
Aaoeß orrrs deus filius põt charitas nũcupari. ſicut Ppꝛie v¹er „
,—Hõõ bum dei. etiã ſapia dei dr cũ ⁊ pr ⁊.ſ.ſ.ſit ſapia.
—— o qſi Si g ꝓpꝛie aliquis hoꝝ triũ charitas nũcupari de/ Sbuſſanctus pꝛ o
e; Hoero. Symon bet. quis aptius q; ſpdlſſanct“. vt ſc, in illa ſimma paie dicſtur chan /

Pſtea dixit amas me Hſ ſuba ipſa ſit charitas.⁊ charitas ipſa ſit ſbᷣſtã
zitap eode accpiun tas nrhain ſiue in filio. ſiue in ſpũſancto. ?2 tame
ur. hanc differenti · cia ſiue in pfe.ſiue in nuem rcebi Se
r ſepdrmal Dyo. ſpũſſanctꝰ ꝓpꝛie charitas nücupat᷑. Ecce his vbis haid
Porch nbilommns apte dicit Aug. ꝙ in trinitate charitas aligi vefrrt
Aliqua dria aſſignari. ad ſubam.q; cis eſt triũ pſonax. ⁊ tota in ſingulis.
Quis em̃ ð̊ vna ⁊ ea aliqñ ſpãliter ad ꝑſonam ſpũᷣſſancti.ſicut ſapia dei
aen boninr vic eſke⸗. allan P ſubſtantia diuina. aliqñ ꝓ filio accipit᷑. ꝛ5
e eene in multis fieri repenitrr. ⸗
o agem iude lurbus em vendlio voen .”ùc
niin viletio vo vi cabula. 7 yniuerſaliter poni. Fvnc duibuſaan Xwẽw
tra hoc adit electio. Pug adhiberi. ſicut legis noie aliqũ ſimul oia veten
Nem. vñ vilectio ex vdi ris inſtrumẽti ſignificant eloquia. aliqñ aũt ꝓprie llun
Ae ecflo. ucen vocat᷑ lex q̃ data ẽ ꝑ moyſen. ¶ulta alia ſu ehar pini
Buccres exempla. ß in re apta vitanda eſt longitudo ſermnoo ßen
Utas autvltra illa al nis. Sicut vnic dei verbum ꝓpꝛie voon oie uanm
dit magna aphꝛecia⸗ ſapſe. cum ſit vniuerſaliter ⁊ ſpũſſanctꝰ? pater ipla
iancz. Carũ en dict ahia. Ia ſi ũſſanct' ppꝛio vocabulo charitas nux-⸗ äe
illud qd magni pꝛecij ſabla. Ia ſni pf: filin⸗ vniuerſaliter chartititias. u
un nens Upat cuni t n ſilius vniuerlaliter
in eplis ſuis vocati cc ebii e ee ni, ſcit. dubitat de hac voce ſpꝛie. MWAa
q eit ac Hit maie. 2 eouenie aue Pue chi fabir ad ſitũ qꝛ mag vult inqrere ꝓpꝛietatẽ.ſ.i.ñ appꝛo ſumnt
Rei Eripnale &i pac qi appopaccoe n q v in lii pſa cHanitas peg ee vrp nch e amoꝛ g⸗ us
* irtect e ſe⸗ Wrmrge pragen . mit⸗ Sc cheritas vicnt amnor gtuitũ dz g appꝛopꝛiani pri. Man
8 vuöcoln Gantnac ni 82 ſtirne o.na ogrue p̃t appꝛopari manẽte vnitate voc vel ſigficatois.
Ber ic oàQlzcudo,in be ſiitudio na acrueßt voclꝛ ſisficatõis. ⁊ tñ ẽ de ſe coe. ⁊ tale ẽb
Põt ſilr aliqð nomẽ ſil dic ꝑ pꝛiecat 1 eentig manẽte vnitate

gitegn
mu nnen

— —

.
6

ir u ſtun
ppu uloin
rncniſti
ſNchn
intce

—
— ð —

gu lia ralt patr. De h̊ hiero.ſuꝑ.xiiij.psõ.ait.
Spũſſanctꝰnec pr eſt nec filiꝰ.ſᷣ dilectio quã habet
pr in filiũ.⁊ filiꝰin patrẽ.Aug.q; in.vj.li.de trinit᷑.
ait. In om̃ibꝰeq̃lis eſt patri filiꝰ.⁊ eſt vniꝰeiuſdẽq;
ſubſtantie.Quapꝛopter etiam ſpũſſanctus in eadẽ
vnitate ſubſtantie ⁊ equalitate conſiſtit.

Filius ꝓpꝛie diei ¶ Sed dei vbum. i. vnigenitꝰ dei filiꝰ aꝑte dictus eſt noimẽ charitas. Ali
ſopientia dei ſapia.oꝛe apli dicentis xpᷣm dei virtutẽ ⁊ dei ſa / võt dici ꝙ charitas ẽ
„ pientia. Spũuũs aũt ſanctꝰ vbi ſit dictꝰcharitas.iue. ſ ack. Ei Debbi; 3
oh:iͤg. c nim. ſi diligẽter ꝗohanis apli eloquiũ ſcerutemur. dit q eſtapner paten
ſtmonin quent er A cum dixiſſet. Diligamninuicem. qꝛ ex deo eſt dile ſiſtudinẽ ad ſapic
inuenit vbi dicẽ cctio.adiunxit.Et om̃is qui diligit.ex deo nateſt. tiaʒ.⁊ pꝛꝰoñdit ꝙ ve
eſte charitas quia dilectio deeſt. Hic manifeſtauit ſe dixiſſe eaʒ re ⁊ ꝓpꝛie infra ea. diſ.
dilectõnem eſſe deũ quã dixit ex deo.Deus g̊ ex ðo Mũcvo qð incepimꝰ
eſt dilectio. quia ⁊ filiꝰex deo patre natꝰẽ. et ſpiri onale . .Eᷓ 4 bac
