tas. patet ꝙ in diuinis non opoꝛtet dici nomen per pter duo. Ana ratio erat ad diſtincte repꝛcſetandũ ſn
ſone. ¶ Item vocabula noſtra debẽt reſpõderi gc Eeum de quo fiebat ſermo. Alia ratio erat ad melius n on
cis vt vnitas fidei oſtendatur.ſed gꝛcci non vtutur perſonãdum vel reſonãdum. ⁊ iſta duo conucniũt cal
vocabulo ꝓſopon in diuinis.quod eſt idem qð per predictis duabus ꝓpꝛietatibus.⁊ ideo ab hoc noie ſoru
ſoa. cũ ipſi.ppꝛiꝰ habeãt vocabula qᷓ; noſ ⁊ ñ vtũt. pꝓſopon apud gꝛecos.tractum eſt hoc nomen pe:ſo tn
nec nos debemus vti. ¶dntra. Perſona dicitur na apud latinos.⁊ quia in eccleſijs maxime attendi fen
quaſi per ſe ſonans ſiue per ſe vna.ſed per ſe vnum tur diſtinctio dignitatum. tractum eſt pꝛimo ad ſig/ duiſon
Ppꝛijſſime recipitur in deo.ergo ⁊ ꝑſona ſcdᷣm ſuuʒ nificandum honoꝛem in cccleſijs. Deinde quia indi finen
nomen. ¶ Itẽ pſona dicit᷑ habens ſuã naturã intel uiduum rationalis nature diſtinctum eſt ab alijs. en
lectualem ab alijs diſtinctã.ſed in deo eſt ponercba bhoc pꝛopꝛietate dignitatis inter creaturas. binc eſt ſbſſte

anig⸗

4

MN N
in
nm
ini n

4
N

n 6

„

ACNi

ſtninmi

ee gen

Stuſinins
cnigoet
gitrsang
uinunt.

.

“
ntn
munen

10 ferẽtian. E⸗

ſunt vt nos coacti trãſferre.

Di.

c
—

erren um ſ a4 ſignificãdum ſuppoſitum rationa

lis nature. Deinde quia in deo eſt reperire ſuppo⸗
ſituʒ diſtinctũ ꝓpꝛietate nobiliſſima.ſpũſãcto dictã

te tranſlatũ eſt ad diuina.qꝛ ibi res nois ꝓpꝛijſſime

inuenit᷑. quis ipſũ nomẽ pꝛius alijs ſit impoſitum.
Wltjihun 1 ergo ꝙ in diuinis ꝓpꝛie ⁊ cõueni/
enter nomẽ ꝑſone accipit᷑.¶ Ad illud ergo qð obij
citur ꝙ dictum eſt nõ vt diceret. dom. ꝙ, Augu. lo⸗
quit᷑ de tpe illo in q̊ nomẽ ꝑſõe ſᷣm vſũ equiualebat
ſubſtãtie.⁊ ideo dictũ c.nõ vt diceret᷑ qd ꝑſõa ↄſue/
uerat ſignificare.ſed dictũ ẽ quaſi trãſlatũ ne tacere

tur. id eſt ne cõfeſſio fidei diminuta eſſe ꝓbaretur.

ã illud qð obijcit᷑ ꝙ ꝑſõa nominat particulare.

ddm.ꝙ particulare de rõe ſui noĩis impoꝛtat paꝛteʒ

⁊ imperfectõem.ſᷣ ꝑpſona de ratione ſui nominis im

llarc. Reneet in vants n e ſt peciei Ppꝛie Dr. 7
L ncde lucte pp⸗
ſona nomiat ↄpoſitiſſimũ.dom.qꝙ hoc accidt.quia
ſangaun röhalts nature create ẽ in genere.⁊ ideo
multis differẽtijs diſtat. cũ diſtinguat᷑ qualitate.ſed
in diuĩs eſt diſtinctio ſola oꝛigine. hꝛctcrea non el.
in gencre.⁊ ideo non opoꝛtet ꝙ ſit ibi aggꝛegatio di
illud qd obijcit᷑ ꝙ apð gꝛecoſñ vtũt

nomẽ generis impꝛopꝛie.

pollẽti ſcʒ ꝓſopõ.dm.ꝙ rõ vteẽdi apð latinos
upe ppckas d penutia e nõ babebãt quod
reſpõderẽt.⁊ ratio huius fuit.qꝛ ſubſtãtia ſᷣm coõmu
nẽ vſũ idẽ ſonat qd eſſetia.gꝛeci aſt habebãt ꝓpꝛiũ
vocabulũ ſcilicet ypoſtaſis quo vtũtur.⁊ ideo non

itrum nomen ſubſtãtie dici debeat in diuinis. vel

tiam ſubſiſtẽtie. Et ꝙꝙ ſic videtur. Augu. li. v. de tri.
Deus abſq; vlla dubitatõe ðr ſba. vel ſi melius ap/
pellat᷑ eſſẽtia. ¶ Itẽ tã Boetius q; Augu. de trini.
dicũt ꝙ alioꝝ noim genera. vt magnitudo.bonitas
⁊c tranſeant in ſubſtãtiam.ſi ergo ſubſtãtia non trã
ſeat in aliud.conſtat ſubſtãtie nomẽ ꝓpꝛie dici. naʒ
ſi nõ ꝓpꝛie. eque bene diceret̃ ꝙ ſba tranſeat in alia
ſicut ccõuerſo. ¶ GIjtẽ ratõ ſubſtatie ſm phᷣm ẽ ꝙ eſt
ens ꝑ ſe. ſolus deus ꝓpꝛijſſime ẽ per ſe. ¶ Itẽ ra/
tio ſubſtãtie ym Augu.ẽ dici ad ſe ⁊ abſolute.ſed ibi
eſt ꝓpꝛie dici ad 2. nulla eſt depẽdentia. ergo ſi
hoc ẽ in xeo. ⁊c. Contꝛa. Augu. vij. de trini. incõ
ueniẽs eſt dicere de deo qꝙ; ſubſtet bonitati ſue. ſed ſi
de bonitate. eadẽ rõe ⁊ de qualibet ꝓpꝛietate. ergo
ſimpliciter loquẽdo incõueniẽs eſt dicere ipſuʒ eſſe
ſubſtatiã. ¶ Itẽ Woeti in li. de trini. De nõ ẽ ſub
ſtãtia ſupꝛa oẽm ſubſtãtiꝗ. h nomẽ ſubſtãtia p⸗
pᷣeẽ ĩ creaturis ⁊ nõ i deo ¶ Itẽ hocipᷣm videt᷑ roe.
oõẽ qdð ſubſtat bʒ aliqͥd inberẽs.ſᷣ in deo nõ eſt inbe/

rẽs. ¶ Itcʒ oẽ qdð ſubſtat.aliquid illi cõponit᷑. ergo

11

vbi non eſt cõpoſitio ncc nomẽ cõpoſitiõis.ibi nec

. Eem ſubſtãtix᷑. cũ in diuis nõ ſit cõpoſitio.pʒ ⁊c.
Al

dom ꝙ nomẽ ſſtãtie a duplici ppᷣetate pᷣt di
ci. videlicet a ꝑ ſe ſtãdo.nõ ꝑ alið.ſi ſic. ppᷣe ẽ ĩ diui⸗
nis. ⁊ magis ꝓpꝛie ꝙᷓ in creaturis.Ael a ſubſtando
alij. vel alijs.Et hoc ẽ triplicit᷑.Ael alij inberenti.et

ſic falſe ⁊ impꝛope dicit᷑ in diuinis.qꝛ ꝓpꝛietates in

diuinis nõ ſut accidentes nec inherẽtes. Ael alij di⸗
ſtinguẽti. 2 ſic dicit᷑ in diuinis nõ oino impꝛope nec
oino ꝓpꝛie.qꝛ ꝓpꝛietas illa nõ inberct.⁊ iõ nõ facit
ſt ubilere ſiue ſubſtare quaſi ſub alio ſtare.ſed exiſte

re.quia ab alio eſſe.⁊ binc eſt ꝙ Rich.dicit i li. tri.

ſubſtat vt pe
reſpectu eſſẽtie.

ti ꝓbleumate.cx
dicendi.non ex
6 tæ nomẽ eſtẽtie dici debeat i diuis.
Augu. . vj. 8 trini.
ita vt foꝛte ſolũ d

dicen

nomẽ qͥ

XXIII

Aueſtio. iij.

—

ici de i
Itẽ inter

₰

tur rei quidditas noie abſolu

omnimoda abſolutio
intelligimus

nominatio dei eſt

lutũ nomẽ oino dʒ
differat nomẽ ſu
tia aut dicit cõmune. aut ſuppoſitũ. Si
ſuꝑfluit nomẽ ꝑſone. Si
eſſẽtie.S cũ debeamꝰ labia noſtra
quendo de deo. n

deo.

deñ niſi in

Item queritur
ſufficiẽtia ⁊ differẽtia i
ſiſtẽtia. ſubſtantia.⁊ p
pꝛedictoꝛum eſt notãd
ſiue vocabula reſpond
co que ſunt vſia.vſioſis.ypoſta
reſpondęeat eſſentie.v
ſiſtentie. pꝛoſopon perſone.
tia iſtoꝛum quatuoꝛ nominu

ſioſis ſu

poni in deo. ¶
bſtatie ⁊ nomẽ e

oꝝ q̃t

comune.

rſona.

eũ dici opoꝛteat ꝑ eſtẽtiã.
S.ẽ nomẽ qd ipᷣe
ſe noiat. ðs ꝓpe dr
pꝛopꝛie poteſt dici
dẽ eẽntia. ¶
ſolutiſfimũ. Einde eſte
& nomẽ eſſẽtie.
creaturis ⁊ ꝑ creaturas.ſed

„

rexiſtentia qᷓ; ſubſtantia. Vel quia
rficiẽti. ⁊ ſic dicitur res nature ſubſtare
Tiſte modus magis eſt ciꝛca noſtrũ
intelligere ꝙᷓ circa diuinũ eẽ.· ⁊ ſicut patebit in ſequẽ.
noſtro intellectu eueni
ppꝛietate diuini eſte.

ad intelligentiã
um. ꝙ iſta quatuoꝛ nomina
ẽt quatuoꝛ vocabulis in gꝛe⸗
ſis. ⁊ pꝛoſopõ.vt vſia
bſtantie. ypoſtaſis ſub
NRatio autem et ſufficiẽ
5 aliquando accipitux

ſic. In diuinis eſt accipere cõmunicabile ⁊ incom/

municabile.⁊ hoc ex

dicit deũ trinum ⁊ v

nũ.
deo ꝙ vere eſt per illud
rioꝛibus.maxime ſecun
pꝛecipuas cõditões.cu
inueniatur quod eſt 2
in concretiõe ⁊ in abſt

ractione.

veritate ⁊ neceſſitate fidei.que
⁊ cũ debeamꝰ intelligere in
quod videmus in hijs infe
dum notabiles ⁊= hrunasee
m in cõmuni in in
quo.ratione cuius ſignificat᷑
vt dicatur homo et

erioꝛibus

humanitas.ſic in diuinis intelligimus.qᷓ;uis nõ in/

telligamus in differentia
ctione ſigniſicatur per hoc nomen
tione per hoc nomen deus.⁊ ideo
men quo ſi
ſentia. ⁊ ip
bec duo nomina accipiũtur ex
in diuinis acci
eſt quid diſtin
dem dupliciter cõtin
inqtum diſtinguibil
ſiue ypoſtaſis. Ael i
mẽ perſone.Et licet
bile et diſt
eſt coniuncta.
gnificari. And
dum mogñ intelligendi ſicut
eſt et quis ẽ.ᷣ et qm ĩ deo idem
arte. et diſtinguibile et diſtin
Rucci accipiũt et ſubſtãtiam
militer et ypo ſtaſis noie vtu
gctu diſtincto. Unde diſtin

7

7

*

7

iuctum.

ctum.

gnificaremus ipſum q
ſum quod eſt et boc

illa duo.

ideo ⁊ in abſtra⸗/
deitas.⁊ in cõcre
impoſuimꝰ ei no
uo eſt. ⁊ hoc eſt eſ/
eſt ſubſtantia. et ita
parte cõmunis. Et ẽ
pere quod eſt incõmunicabile.et hoc
ſiue quis diſtinctꝰ. Et hoc qui⸗/
git intelligi ſiue ſignificari. Tel
e.et hoc per nomen ſubſiſtentie
nitum diſtinctum et boc ꝑ no
in deo nihil differant diſtingui⸗

quia potentia in eo ſemper actui

e differunt iſta

4

4

tamen contingit duplici nomine ſi/
quatoꝛ nomina ſecun
no eſt et quod ẽ.et q̃
equo ẽ ⁊ qdð ẽ ex vna
ctum ex alia ſᷣm rem.
et eſſẽtiã ꝓ eodem. ſi⸗
ntur gꝛeci ꝓ ſi nppo ito.
ctio ꝑ quo et qu

4

s ſibi ipoſuit. ſi ipᷣe ꝓppe
qui ẽ. ßᷣ de qcunq; ppᷣe dðr quiẽ.
po eſſentia.ergo ⁊ in diuinis
oĩia noia nomẽ eſſentie eſt ab
ntia ſecũdum Auicẽnam dici
to. cñ ergo in diuis ſit
5 tra. Mõ

ꝑ nr̃m intelligere. ergo nullũ ablo
Itẽ quero in quo
Etie. Mam ſubſtã
ſuppoſitũ. ꝙ
ſuꝑfluit nomen
circũcidere in lo/
equaq; debet poni hoc nomen in
tia huius de neceſſitate ?
1 noim. eſſẽtia. ſub⸗

ttaliſ mod?

diuis. Et y ſic videf.·
Eſſetia vere ac ppᷣe dicit᷑ ĩi diuus.

2

*

☛⬤ .
0

p diſtinguibile et diſtinctũ. in oibus diuinis non fa.

cit diuerſitatẽ niſi ſcm rõem itelligẽdi.uerũt etiã
alij volentes dicere ꝙ ſba ⁊ eſſẽtia accipiutur ex ꝑte
cõmunis.ſed differẽter.quia illud cõmune coõtingit
intelligi ſub duplici rõe. Ana eſt ꝙ oia indigent eo
vt ſint. Alia eſt ꝙ ipᷣm nõ eget alis. Pꝛuid⸗ mõ dicit
eſrentia a qua et per quã oia ſũt.Scðo mõ ſubſtan⸗

tia.qm̃ ꝑ ſe ſtat alijs circũſ. criptis Subſiſtẽtia vo ſi ½

ue yppſtaſis ⁊ pſona accipiũtur ex parte incõmuni

cabilis. et differũt. quis em̃ vtrũq; nomen dicat qd
diſtinctũ.tamẽ ypoſtaſiſ dicit ſuppoſitũ ſbᷣe diſtictũ.

ſed ꝑſona dicit diſtinctũ pprietate nobili. Fuerunt
alij qui voluerũt dicere ꝙ iſta quatoꝛ noia diſtiguñn-/

tur ꝑ cõmunicabile ⁊ incõmunicabile.ſᷣm quod po
teſt vnũqdðq;ʒ dupliciter ſignificari.ſcʒ vel in abſtra-

ctõe vel in cõcretõe. MNã eõmunicabile poteſt ſigni /
ficare in abſtractõe.xet ſic dicit᷑ eſſentia.vel in cõcre-

tõe ad ſuppoſitũ ⁊ ſic dicitur ſubſtãtia. Similiter i/

cõmunicabile poteſt ſignificari i abſtractõe.⁊ ſic di /
citur ſubſiſtentia ſiue ypoſtaſis.vel in concretiõe et
ſic dici᷑ perſona. Sed tamen oẽs iſti modi habent
calũniam. Pꝛimus quidem qui ſumit᷑ per diſtingui
bile et diſtinctũ.quia gꝛeci vtũtur vocabulo ypoſta/
ſis vbi nos vtimur ꝑſona.ct ita ꝓ ſuppoſito diſtin /

cto.et dam̃.dicit ꝙ ypoſtaſis ẽ ſubſtãtia cum ꝓpꝛie

tatibus.et ita ſignificat actu diſtinctũ Secũdus mo
dus ſimliter habet calũniam.quia eſſentia nõ vide/
tur aliquo modo ſignificari vt in ratõe cauſe reſpe/
ctu alioꝝ.cum ſit nomẽ abſolutiſſimũ. Lertius mo
dus habet calũniam.quia ſubſtãtia ſignificat᷑ in ab

ſtractõe ſicut eſſentia. ⁊ pꝛeterea eſt dubium vtrum
ſit intelligere ypoſtaſes in abſtractis ꝓpꝛietatibus.

et ideo ſi non eſt intelligere.quõ ↄtingit ſignificare:

Et ꝓpterea quartus modus dicẽdi eſt.ꝙ cuʒ fides

dicat deũ eſſe trinũ et vnum. inqᷓ;tum dicit vnuʒ nõ

poſſumus intelligere vnum quin intelligamꝰ qð eſt
⁊ quo eſt vnum.⁊ quo eſt vnum eſt id quo eſt. et qð
eſt vnum eſt illud quod eſt.pꝛimũ eſt eẽntia.ſecũdũ
ſub ſtãtia. Si intelligamus trinũ.neceſſe eſt ꝙ intel/
ligamus eum qui diſtinguitur.et quo diſtinguitur.

Quo diſtinguitur eſt ꝓpꝛietas.ille aũt qui diſtiguit᷑

ſemꝑ ſignificatur vt diſtinctus. Et hoc poteſt eẽ du/
pliciter. vel vt diſtinctus pꝛopꝛietate quacunq;.vel

vt diſtinctus pꝛopꝛietate nobili ſiue notabili.pꝛi⸗/⸗
mum ſignificatur nomine ſubſiſtentie. que dicitur
pꝛima ſubſtantia.⁊ non tm̃ conuenit indiuiduo bo

minis.ſed etiam aſini. Secundum ꝙ ſignificatur
per hoc nomẽ perſona quod impoꝛtat nobilem ꝓ/

pꝛietatem non conuenit niſi ſuppoſito rõnalis crea

ture.qꝛ gꝛeci vtũt᷑ ypoſtaſis noie ſicut nos nomie ꝑ
ſona vt dicit boetius ꝙ gꝛeci vtũtur nomine ypoſta

ſis ꝓ ſuppoſito rationalis creature.Hijs viſis patẽt

obiecta. aũt obijcitur ꝙ nõ debemus deũ no⸗
miare abſolute.dm. ꝙ q́;uis noĩnemꝰ deuʒ ꝑ crea/
turas.tamẽ etiam per creaturas cognoſcimꝰ eũ ha
bere eſſe abſolutũ. Alia pattt.
Onſequenter eſt queſtio ſcdᷣo de numerati/
E one noim pꝛedictoꝛuʒ. ⁊ ſuppoſito ꝙ nume

retur hoc nomen pſona.queritur vtrum in

diuinis numeret᷑ q̊ nomẽ ſubſtãtia. Secũdo queri/

tur ſi numeretur eſſentia. Tertio ſi hoc nomẽ deus
vtrũ ſcilicet catholice poſſimꝰ dicere plures deos.

¶ꝛ numeret hoc nomẽ ſubſtqtia. oſteit ſic loyia.

ſonantiã. Itẽ Anſel.
cũtur ſubſtatie. ¶ Itẽ boctius in li.de duabus na/

de ſinodis ſũt quidẽ ꝑ ſubſtãtiã tria. ſed vnũ per cõ
tẽ Anſel. in fine mono. Aptius tres di

turis et vna perſona criſti.dicimus vnã eſſentiaʒ et
tres ſubſtãtias. Itẽ hocipᷣm videt᷑ ratione.qꝛ ſub

ſtantia eſt mediũ inter eſſentiã et perſonã.ſed me

dium ſapit naturã extremoꝝ.ergo pari ratione.qua
dicit᷑ vna ſbſtãtia ab vnitate eſſetie.poterit dici plu
res a pluralitate ꝑſõarũ. ¶ Itẽ ois numerꝰ ad ſbſtã
tiam reducitur oꝛiginaliter. nũq; em̃̃ accidentia vel
ꝓpꝛietates numeratur niſi per ſubſtãtiam.ſed actꝰ
num erãt᷑ et pluralit᷑ dicũt᷑ i diuis.̊ neceſſe ẽ pone
re numeꝝ ſm ſbᷣaʒ O ãt plalit᷑ dicãt᷑ ꝑʒ.dicitur eni
ater et filius et ſpũſſãctus creant.¶ Itẽ idem ẽ re
tiuũ ſubſtãtie ſicut talis.et qualis qualitatis.ſed
hec eſt falſa pater eſt idem cum filio.quia dicit byla⸗
rius.ꝙ non poſſumus dicere deum endem.ergo ne/
ceſſe eſt ꝙ cadat diſtinctio in ſubſtãtia.ſi ergo pꝛop/
ter diſtinctõem perſonarũ dicamus plures pſonas.
ergo et plures ſubſtantias.¶Contra. Mibil magis
dicitur ſcom ſubſtãtiam qᷓ; boc nomẽ ſubſtatia.ſi S
noĩa ſubſtãtialia dicũtur de oibus ſingulariter.ſicut
patet ex regula Augu. ſupꝛa poſita. ⁊c. Itẽ inter
quecũq; cadit diſtinctio ſecũdum ſubſtãtia.cadit ve
ra diuerſitas.ſed inter patrem et filiũ non eſt confi/
tenda diuerſitas.ergo nec numerus ſecũdũ ſubſtan
tiam.ergo non eſt dicere plures ſubſtãtias. ¶ Iteʒ
Augu. dicit ꝙ idem eſt deo ſubſiſtere et eſſe. ergo cõ
vnum ſit eſſe. vnũ ſubſiſtere eſt. ergo ſicut ab vno eẽ
dicitur vna eſſentia vel ecõuerſo.ita et ab vno ſubſi
ſtere debet dici vna ſubſtãtia ſiue ſubſiſtẽtia. ¶ Itẽ
Hiero.ad damaſuz.papã. Quis vnq niſi oꝛe ſacri
lego tres ſubſtãtias pᷣdicaucrit. N. ddin. , t no 14
men ſubſtantie q;ᷓ ſubſiſtentie dupliciter accipituri
diuinis.quia quodlibet iſtoꝛum habet in ſe intelle/
ctum actus et ꝓpꝛietatis. poteſt ergo dici ſubſtãtia
quaſi ꝑ ſe ſtans ſiue ſub alio.ſiue ſub ꝓpꝛietate.pꝛi/
mo modo vna tãtum eſt ſiuc nõ numeratur.qꝛ vnũ
eſt ibi quod eſt. Alio modo ꝓut dicit reſpectũ ad p/
pꝛietatem.tũc numcratur ſiue plurificatur. Pꝛinio
modo tantũñ valet quãtum vſioſis.ſecũdo mõ tan/
tum valet q;tum ypoſtaſis.Omnino codẽ modo di
ſtinguitur ſubſiſtentia.et ſcᷣm alterũ intellectũ eqͥ/
pollet vſioſi.et ſcõᷣm alterũ ypoſtaſi. Et ſcm alteꝝ
plurificatur.ſcdᷣm alteꝝ vero minime.Et quia ſub/
ſtantia dicitur dupliciter et ſubſtẽtia. ideo venit di/
uerſitas modi loquendi inter doctoꝛes. Maʒ tulius
et Boetius dicunt ꝙ ſubſiſtentia equipollent vſio/
ſi.⁊ ideo dicit ipſe Boetius eam plurificari.⁊ ſecun
dum hũc modum loquit᷑ NHNͥyla. Augu.⁊ Boetius.
⁊c̃.Hiero.⁊ Augu. volunt ꝙ ſubſtãtia equipolleat
vſioſi.⁊ ideo dicũt eã non plurificari. et ſubſiſtentia
elal rꝛ dicunt cam plurificari Ex bijs patet
ad vtrãq; partẽ. Patcet etiã quare gꝛeci nõ tran/
ſtulerũt nomẽ ꝓſopon ſicut latini.qꝛ opoꝛtuit nos
tranſferre nomẽ ꝑſone ꝓpter ambiguitatem. et id9o
maluit eccdleſia etiam reſpondere tres perſonas qᷓ;
tres ſubſiſtentias ſiue ſubſtantias.Lamẽ ad argu/i5
mentum quod facit ꝙ ſubſtãtia tenet mediũ.dom.
qꝙ; ſubſtãtia ꝓut equipollet ypoſtaſi plus ſe tenet cñ
pſona.et ideo numeratur ſicut perſona ſiue plurifi
catur. ꝓut tamen equipollet vſioſi plus ſe tenet cuʒ
eſſentia. et ideo nõ numeratur nec plurificatur ſicut
nec eſſentia. Omnes aũt ille rationes pꝛecedẽtes et

/

ſglet.
ſaliſi
gtag⸗
tbezb⸗
Edebe
tttos
cpiurt
tſuen
piar
une
rote
ſtira
alſta
ſig
(ſenne
ghre
Gnor
ac—
rie
h
ſen
;
buo
1
e⸗
Mpan
aunog
ma
Alwia
Nchera
ſeneſene
c
Nacturte,
poon
ſſcnteſu
Cflivsf
an. Ge
tes Gin
Choplur
scſe
etrietbi
Glne
arͤdicn
fundict
ſantn
ſcken
Digti
haben⸗
mogo⸗⸗

Aak,

Nurg
heltezic
oiſtit⸗
Mtcee⸗

* .
ede 1.
Wahen
on iesr..,
. 77
aPan
4.. 7
ſn . „ .
.
3
2e
„ 42
net
4— e 6
. 17 e . 1
. .
act
4 ſte

82 . .
ſnrtii
„ .
ibten hhn
S
nglte
nri,
tb Re,

4

4 ,

odN—.,

4 4 4

NN
, EE 8
Rl

AN. e 8
rtii
ſ

M
wr

ſequẽtes locũtur de ſubſtantia put equipollet ypo/
ſtaſi ſiue ſuppoſito.et hoc mõ plurificatur. Ratioões
aũt ad oppoſitã partẽ currunt ſecũdũ aliam accep/
tõeʒ huius nominis ſubſtantia. Similiter iudicãdũ
eſt de hoc noie ſubſiſtẽtia. Scd qm̃ Augu.autoꝛitas
et mos vtentiuũ nomen illo (fubſtantia ſcilicet ac-
cipitur magis in illa acceptõe in qua dicit ip quod
ſtſine vſioſim ſiue ipʒ comune.ideo cõmuniter nõ
recipitur vt dicãtur tres ſubſtantie in diuinis.
— (Wueſtioh, e
¶Be numeratõe illius noĩs eſſentia. Et ꝙ non nume
retur.oſtenditur ſic.quia in diuinis eſt vnitas abſo/
lutiſſima que non multiplicatur.ergo cũ nullum no
men ſit adeo abſolutũ ſicut nomẽ eſfentie.ergo ꝑ il-
lud ſignificatur vnitas nõ multiplicata. ergo nomẽ
eſſentie nõ numeratur. et hoc eſt quod dicit Augu.
ꝙ rõ repugnat. ¶ Itẽ hocipᷣm videt᷑ a minoꝛi.Hoc
em̃ nomen deus eſt nomen eſſentie in cõparatione

ad ꝑſonam.ſed ſcᷣm ſcripturaʒ in lege ſcilicet deut᷑.

vi. Deus dicitur vnus.et non plures.et ſcdᷣm ſimbo
lum.non tres dij.ſed vnus eſt deus.ergo hoc nomẽ
eſſentia minus plurificatur.cum dicatur abſoluti/
us. ¶ Item natura diuina non multiplicatur in tri
bus. ſed hoc nomẽ eſſentia eſt nomẽ nature diuine
yt hoc nomen ſubſtantia.ergo nec eſſentia nec ſub/
ſtantia multiplicãtur ſub ꝓpꝛijs noibus.vt videtur

Contra.Aug.vj.de trini Cur hec tria non dicant

vna perſona.et loquitur de tribus pſonis.ſed tria in
neutro genere rehicit eſenea ppiie. cr go cũ dican.
tur tria. ergo tres eſſentie. ¶.
Augu.i co.li.dicit. Oꝛ pater et filius et ſſ.dicãt᷑ tres
ꝑſone.⁊ cõmune eſt cis hoc qdð eſt ꝑſona.ſed boc no
men eſſentia eſt cõmune. ergo poteſt dici tres eſſen/

tie. ¶ Item ibidem dicit. et habetur in litera.q ido
dicũtur tres ꝑſone.quia pater eſt vna ꝑſona.⁊ filius

vna pſona.et ſpũſſãctus vna perſo na. Similit tres
eſſentie ſunt.quia pater eſt eſſentia ⁊c. ¶ Item pat᷑

et filius ſunt entes plurcs.ergo plurcs bhabẽtes enti

tatem. Sequit᷑ em̃ ſunt plures dij.ergo plures dei/

tates. Similiter pater et filius ſunt.ergo plura eſſe.

ergo plures eſſentie. *. dm. ꝙ in omni ſᷣſtãtia
cuius eſt eſſe et operari neceſſario intelligimus na/
6 turã et babẽtem naturam.Cũ ergo boc ſit in deo. in⸗
telligimus in deo naturã et habẽtem naturã Et na
turã dicimus eſſẽtiam vel ſubſtãtiam. habẽtez natu
ram dicimus ꝑſonam.quõ ergo in creatura rationa
li contingit vnã perſonã habere plures naturas.ſci
licet coꝛpoꝛalem et ſpiritualem. ſic et a cõtrario ſẽſu
Otigit in deo ꝓpter ſũmã ſimplicitatẽ vnã naturam

haberi a pluribꝰ.quia cõtingit eã haberi alio ⁊ alio

modo.⁊ hoc non poteſt eſſe ab eodeʒ. Quia ergo ea
denmm eſt natura tm̃ habita et non numerata. ido tĩ
dicitur vna ſubſtãtia et eſſẽtia.quia vero plures ha/⸗

bentes.ideo plures perſone nulla omnino repugnã
12 tia exiſtẽte.¶ Ad illud ergo quod obicit᷑ de eſfentia

per hoc ꝙ Augu. dicit hec tria.dðᷣm q; minus expꝛeſ
ſe loquitur et impꝛopꝛie.et ideo verbuʒ eius eſt ex/
18 ponẽduʒ.¶ Ad illud quod obicitur ꝙ ideo tres.qꝛ
perſona eſt cõmune.et quelibet eſt perſona ⁊c.dᷣm

ꝙy non dicit totam rõem ſed partem q́;tum ad vbuʒ

exterius.ideo opoꝛtet ĩtelligere qdð ibi additur.quia
eſt cõmune qʒð diſtiguitur. Ande pater eſt perſona.

4

4

dicatur catholice patet ex mandatis

em ratione videtur. tres dij ſed vnus eſt deus.

ratione. quia hoc nomen deus dicit diuinam natu⸗/

catur.g nec hoc nomen deus.

19 et filius eſt ꝑſona. non eadẽ ſed alia et alia.¶ Ad xl
timũ qð obicitur,dᷣm.ꝙ ens gliquãdo dicitur bſtãa

tiue.et ſic non trabit numerum aliũde. Aliquãdo te
netur adiectiue et ſic trabit numeruz a ſuppoſito.et
ſic non numerat᷑ foꝛma. ct H̊ mõ ñ ſequit ꝙ ſint plu
res entitates.nec de hoc verbo ꝙ plura eſſe.
Er us d lt. ueſtio⸗tiij..
(W ruʒ catholice poſſumus diccre plures deos. 2 y
ſic oſteditur boc modo.lHoc nomen deus recipit di
ſtinctum terminum ratione ſuppoſitõis. vt cum di⸗
atur. veus generat deum. ergo cum eadeʒ diſtinctõ
unpoꝛtetur per hoc quod ẽ generat. et per boc qdð ẽ
tres. quia perſonalis. ergo bec pari ratione eſt catho
lica.tres dij ſunt.¶ Itez idẽ 8 deus qð habens dei

tatem.ſed plures ſunt habentes deitatem. hoc dicik

catholice.ergo ſimiliter plures dij ſunt. (ſ Reʒ hoc
nomen deus cyuis ſit ſubſtantiale. tamen impoſituz
tab operatõe. Sed contingit operatõem pluralit᷑
dici de perſonis. vt patet Geñ.j. YFaciamus hoiem.
⁊cc.ergo hoc nomen dij. tem ad numeratõcʒ ali
cuius verã non plura requirũtur vna multiplica
tio ſuppoſitoꝝ et foꝛme. ſed hec eſt in deo.quia tres
ſunt perſone diuine.perſona dicit ſi uppoſitum.diui⸗
ne dicit foꝛmam. ergo. ⁊c. Ytem cu omne genera⸗
le contingat ſpecificari. ⁊ perſona ſit nomen genera
le.videtur ꝙ poſit ſpecificari cum dicitur.tres per
ſone. vt dicatur adbuc ſpecialius.qui tres. ſed h̊ nõ
poteſt eſſe niſi addatur nomen comune ibus. nec
eſt aliud dare q́; hoc nomẽ deus. ⁊c orta no
icatur cut. vj. Au⸗
di iſrl. deus tuus deus vnus eſt. vnde in ſimbolo nõ
¶ ˙tem bocipᷣm videtur

ram.ſed diuina natura non numeraturſi iue ſpecifi/
tur.a us. ¶Ke. dom. ꝙ non eſt 20
dicere plures deos catholice.quia numerus plura/
lis ſignificat plurificatõcm termini ſecũdum ſuppo
ſitum et foꝛmam in nomine ſubſtãtiuo.cum plura/
le geminet ſuum ſingulare.et ideo cũ foꝛma impoꝛ/
tata per hoc nomen deus non ſit multiplicata. non
debet dici plures dij. ¶aid illud qd obicitur de? 2 z
generat.dm.ꝙ non eſt ſimile.quia gencrat ſimul i
poꝛtat diſtinctõem cũ conueniẽtia. ſed plures dcos
ſimpliciter impoꝛtat diſtinctõem qtum ad ſuppoſi

tum et foꝛmam. ¶ Ad illud quod obicitur. q; ideʒ ẽ 22
deus et habẽs deitatẽ. Re ꝙ iſta locutio caduplexr.

quia habens deitate; vno mõ poteſt dici neutralit᷑.
et ſic eſt vnuʒ ſolũ.et equipollet ei quod eſt deus.qð
quidem dicit quod eſt. Alio mõ maſculine. ꝛ ſic non
babet eqͥpollẽs.et ſic multiplicat᷑. Poteſt tamẽ ali/
ter dici. ꝙ deus non ſignificat habẽteʒ. fed ſignificat
deitatem in cpatõe ad babẽtem. et ideo non multi⸗
plicatur. ¶ Ad illud quod dicit᷑ de operatõe.dom. 25
ꝙ nomẽ vłpᷣt ſignificare oꝑatõem per modũ adiaca
tis. et ſic trahit nenc aliude.vel ꝑ modũ ſubſtanti
ui. et ſic nõ miſtiplicat᷑.et taliter ſignificat hboc nomẽ
= illud qð obicit᷑ ꝙ ibi eſt multiplicatio ſup 2 4

poſitoꝝ ⁊ foꝛme.ddᷣm ꝙ hoc nomẽ diuinũ eſt quaſi

poſſeſſiuum. vndeimponit᷑ a duplici foꝛma.ſcilicet

poſſeſſionis et poſſeſſoꝛis. Et foꝛma viuinitatis eſt
in ratione poſſeſſoꝛis.et foꝛma poſſeſſoꝛis exiſtente

E

indiuiſa. numerat᷑ foꝛma poſſeſſiõis vt oues ſocrati

cetet ſicĩ ꝓpoſito. Ande nõ numerat᷑ foꝛma babita

Ad illud qð obicit᷑ ꝙ generale cõtingit ſpecifica/ 2

ri. vᷣm. ꝙ pſona cũ nominat indiuiduũ intellectua
nature.duplr p̃t ſpecificari.ſcʒ ꝑ ꝓpꝛia ꝑſonarũ. ve·

res vè

èè õðõä * 3 2 * „

ℳ „
W . 4
— —————ð

cũᷣ dicitur tres ꝑſone.i.pꝛ ⁊ fi.⁊ ff.pt etiaz ſpecificari tura cõmuni.aut a ꝓpꝛietate pſone.Si eſt impoſitũ

der nature determiatõem. vt ſi dicatur. pſone diuine a natura cõmuni. cũ illa nõ multiplicet᷑.nõ potuit
vl mngeleec wel Pnane Et ſi tu queris quare no ſpe / vnũ nomẽ ſpecificari Si aũt eſt impoſitũ 2 5 Pete
cificat p vnũ nomẽ ſicut eſt in creaturis vbi tres pſo te pſone.tunc cũ illa nõ cõueniat tribus.nõ poteſt .
ne angelice dicũtur tres ãageli Reſpõderi pᷣt boc illud ſi pecificari. et ideo ecdeſia cõpulſa neceſſitate.
eſt pter inopiã hũani eloquij. qua laborat tã ligua rũdet nomẽ gencrale.ſiue quod ĩpoꝛtat coitatẽ nois
ꝛeca qᷓ; latina.ſ̊ magis latia. Ael poteſt dici ꝙ boc quod eſt cmune et multiplicabile. et ideo nõ ẽ qrr
non ꝑmittit natura ipſoꝝ noim. qi nome ſpeciale. da ſpecificatõ per aliud nomen niſi per nomen adie
a ſpeciali foꝛma imponit᷑ aut igit᷑ impoſitũ eſt a na cctiuũ.et per noia perſonarum. J

Diſtin.xxiiij. Quid ſignificet᷑ p nomẽ numerale cũ loquimur de diuinis.

. Ic diligẽter inquiri opoꝛtet.cũ in trinitate. Supꝛa excipit magiſter hoc nomen pſona a generali re⸗

gula noim ſubſtãtialiũ.oſtẽdens ꝙ dom eſt tres ſne no tres eſſ. entie. vel tres dij. vel tres ſubſtan⸗
I cie. Hic incipit ſca pars.in qua determinat qui ſignificet᷑ cuzʒ dicit᷑ tres ꝑſone.⁊ bec pars bʒ duas
partes. In pꝛima oſtẽdit quid ſignificet᷑ per nomen numerale.ſiue per dictõem numeralẽ. In ſcda quid ſi/
gnificet᷑ per hboc nomẽ perſona.j.di.xxv. conſi iderandum eſt. cũ hoc nomen pꝑſona vt pꝛedictũ eſt. ¶ Pꝛims
pars iteꝝ habet duas. In pꝛima querit et ſoluit generaliter. In ſcda ſolutõem ſuã adaptat noibꝰ diſtinctis
in ſpeciali.ibi. Cũ em̃ dicit᷑ vnus deus.Et hec pars babet quatuoꝛ partes. In pꝛima determinat quid ſigni⸗
ficct per vnus et plures. In ſcdᷣa qͥd ſignificet᷑ ꝑ duo et tres.ibi. Ita etiã cũ dicimus tres pſonas nomen ter

,

narij. Zertia quid ſignificet diſcretus et diſtinctus.ibi. Cuʒ aũt dicimꝰ dſtincte ſunt perſone.In quarta qd

7 .

ſignificent trinitas ct trinus.ibi.Cũ vero dicitur deus trinus.
¶ Querit et ſoluit generaliter quid ſignifice᷑ hijs noĩbus vnus vel vna. di. xxiinj
duo vel due.tres vel tria.trinꝰ vel trinitas.plures vel pluralitas.diſtinctio
vel diſtincte. cũ hüs vtimur de deo loquẽtes.
Ic diligẽter inquiri opoꝛtet. cũ in trinitate nõ ſit diuerſitas vel ſingu
ſaritas.nec multiplicitas vel ſolitudo.qͥd ſignificet᷑ hijs noibus.ſci⸗
cet vnus vel vna. duo vel due.tres vel tria. trinꝰ vel trinitas. plu⸗
pluralitas. diſtincte vel diſtinctio. cũ dici᷑ vnꝰ deus.due ꝑſone. vel
tres ꝑſone.plures ꝑſone diſtincte ſũt ꝑſone.vel cũ dicit᷑ diſtinctio ꝑſonaruzʒ.
pluralitas ꝑſonarũ.trinitas ꝑſõarũ et huiuſmodi.videmur em̃ hoc dicentes
numeroꝛũ quãtitates ⁊ rerũ multitudinẽ vel multiplicitatem in deo ponere.
Quid ergo iſta ibi ſigniſicẽt.ipᷣo de quo loquimur aꝑiẽte inſinuare curemꝰ.
¶ Si diligẽt pᷣmiſſis autoꝛitatũ verbis intẽdimꝰ.vt dictoꝛũ ĩtelligẽtiã capia
mus.magis videt᷑ hoꝛũ verboꝛũ vſus introductꝰrõe remouẽdi atq; excludẽ
di a ſimplicitate deitatis q̃ ibi nõ ſũt.q; ponẽdi aliſtuauuu.ͤ
¶ Solutõem ſuã adaptat noĩbꝰ diſtinctis in ſpeciali.determinãs qͥd ꝑ vnũ
et plures ſignificetur. b

¶ Cü em̃ dicitur vnꝰ deus. multitudo deoꝛũ excludit᷑. nec numeri quãtitas in

diuinitate ponit᷑ tanq; diceretur. deus eſt. nec multi ſũt vłplures dij. An/ge
Ambꝛo.i li.ð trini.ait.Cũ vnũ dicimus deũ.vnitas excludit numerũ deoꝛũ. Ambꝛo.

nec quãtitatem in deo ponit.quia nec numerus.nec quatitas ibi eſt.

¶Sinmiliter cuʒ dicit᷑.vnus eſt pater vel vnus ẽ filius ⁊ huiuſmodi.ratio di ¶ atid dicti chᷣ

cti hec eſt. ꝙ non ſũt multi patres.vel multi filij. ita et de ſimilibus. ¶ gtem dicit vndeſt pi

a ¶ Cñ vicimus plu cuz dicimus plures eſſe perſonas.ſingularitatem at⸗ vnus E filius.

atctealen volauch qᷓ; ſolitudinem excludimus.nec diuerſitatem nec mul⸗ 39
ne excludiimn. Moti⸗ tiplicitateʒ ibi ponimus.quaſi diceret᷑. Sine ſolitudie

dũ. cy in diuis recipi⸗ ac ſinglłaritate perſonas confitemur. Vnde hyla.i.iiij.

mo vynitatẽ nõ ſingu/ li. de trinitate ſic ait. Dixit deus. Faciamus hominem Holarius.

laritatẽ.nec ſolitudi/- ad ymaginem ⁊ ſimilitudiem nr̃aʒ.Quero nunc.an ſo Geñ . J.
nẽ.qꝛ ſiglaritas exllu lũ deuʒ ſibi locutũ exiſtimes.an hũc ſermonem eiusng
dr oſcal lcatn: ſolt⸗ telligas ad alteruʒ extitiſſe? Si ſolũ fuiſſe dicis.ipſius
c H vocè argueris dicentis.faciamꝰ æ nraʒ. Suſtulit enim
eſſetiã ĩ pluribo. iõ ̊ ſingularitatis ac ſolitudinis intelligentia pꝛofeſſio cõ⸗
uon recipimus. Sil-· ſoꝛtij.quia aliquod conſoꝛtium eſſe non poteſt ipſi ſoli
notãdũ ex ꝑte plitat;ꝭ tario. neq; ſolitudo ſolitarij recipit faciamus.nec ali⸗

ꝙ recipimꝰ iſta qua eno a ſe diceèt noſtram. Attẽde lectoꝛ hijs verbis ⁊ vide

tuoꝛ alietatẽ.płalita/ zni eee —nJ. E
tẽ diſcretionem. atq ole conſoꝛtij pluralitatem ſignificauit. Pꝛofeſſio g

olcen⸗
M

Mamn
cbie

,„

l

eeſt dicens. Faciamus ⁊ noſtrã.pluraliter enim vtrũ
è& dicitur. Sed hac pꝛofeſſione pluralitatis non di⸗

uerſitatẽ vel multitudinẽ poſuit.ſed ſolitudinem et

ſinglaritatẽ negauit. Sic ergo cũ dicimꝰ plures p⸗

ſonas.vel pluralitatẽ ꝑſonarũ.ſingularitatis et ſo⸗
litudinis intelligẽtiam excludimus.

2

¶ QAuid ꝑ ternariũ ſigniñcet᷑ cũ dicit tres ꝑpſõe. c

¶ Mta eti cũ dicimus tres pſonas. noie ternarij non

qustitatẽ numeri in deo ponimꝰ. vel aliquã diuer/⸗
ſitatẽ.ſᷣ ĩtelligẽtiã ñ ad aliũ niſi ad preʒ ⁊ filiũ ⁊ ſpm̃

ſactũ dirigẽdã ſigniſicamꝰ. vt ſit hniꝰdicti itelligẽ/
tia. Tres pſõe ſũt.vl tres ſũt.pf̃ et filiꝰ⁊ ſpũſſanctꝰ

—

conſoꝛtij eſt pꝛofeſſio pluralitatis. quam pꝛofeſſus

diſtinctöes. ̊ H qtuo:
m?.ſcilicet diuerſita/

tẽ.mitiplicitatẽ.diui

ſionẽ.et ſepatõeʒ. Rõö

autẽ buiꝰ ẽ qꝛ ſeꝑatio
ſupponit diuiſionez.
diuiſio mitiplicitatẽ.

multiplicitas diuerſi

tatẽ.diuerſitas auteʒ
ponit foꝛme vel natu
re diſtinctõez. Et qꝛ
diuinis ẽ nature om/
nimoda vnitas.ideo

cũ nõ recipiat᷑ diuer⸗/

S id ẽ nec tm̃ pr.nec tm̃ filiꝰ. nec tm̃ pater et filiꝰ.ĩ dei. ſitas.nec aliqd iſtoꝛũ
nzut uaoaoaö9a’õdwlte ſut. ſed etiã ſſ.⁊ nõ alius ab hijs. Sily nõ tãtuz qtuoꝛ Ecõtra diſcre⸗
enpahe Augu,. eſt ibi hec perſõa vel illa.vel hec ⁊ illa.ſed hec ⁊ illa ts pecſononie diſtn⸗
JJVU-Q et illa.⁊ nõ alia. Et hoc foꝛe ita intelligẽdũ Augu. ralitatem. luralras
ſatis oſtẽdit vbi dicit. ꝙ illo noĩe nõ diuerſitateʒ in: alietatẽ. Alictas autẽ
Un telligi voluit.ſed ſingularitatẽ nolut. n tm̃ attenditur q;/
“ ¶AQAuid ſignincet᷑ per duo cũ dicitur due pſone.vł tũ ad foꝛmã.ſed etiaʒ
pat er et filius duo ſ. quztu gaſ ppoſienz.
.1. Similiter cũ dicit.ouo ſũt. pater et filius. nõ dualit: ecplarce poſta⸗
Aus tatis quãtitatẽ ibi ponimus.ſed hoc ſignificamꝰ. dviuis recipiũtur. Di⸗
dul nõ eſt tm̃ pater. nec tm̃ filius.ſed pater et filiꝰ.et hic ſtinctio aũt noim pꝛe
nõ eſt ille. ita et de alijg huiuſmodi. Ita etiã cũ dici dictoꝝ hé. Mam de
en mus.pater et filius ſũt due ꝑſone.hoc ſignificamus pꝛimis qᷓ̃tuoꝛ alietas
dum nõ tm̃ pater ẽ pſona.nec tm̃ filiꝰ eſt ꝑſona.ſed pa ct plalitas ĩpoꝛtat di.
ienn ier eſt pſona. et filieſt pſona. et hec no eſt llila. titoem a gte rei ecl
n. Ex à ſẽſu dicit᷑ ĩ ꝑſõis diſtictio vł ꝑſõe diſticte. e ꝑ cõpatiõez ad nr̃am
n. Cũ aũt dicimꝰ diſticte ſũt ꝑſõe.vel diſtictio ẽ in per cognitõeʒ. alietas p
iagu is. cõfuſiõem atq; pꝑmixtõem excludimꝰ. et hanc modũ ſbe. plalitas ꝑ
* non eſſe illã ſignificamus Cũq; addimus. diſtincte mod quãtitatis. æp
ſũt pſõe ꝓpꝛietatibꝰ. ſiue differẽtes ꝓpꝛietatibꝰ.aliã uis nõ ſit ibivere quã
* eſſe hãc ꝑſonãꝗ.et aliã illã ſuis ꝓpꝛietatibꝰſignifica⸗ titas. Diſtictio ãt di
u sRE. I. s n Bitt, ſcretio d rñt.qꝛ diſcre
m?. Et cũ dicimꝰ alia ⁊ aliã.ñ d uerſitatẽ vĩ aliena tio dr ĩ cõpatõe ad vi
wi tõeʒ ibi ponimꝰ.ſᷣ cõfuſiõeʒ ſabellianã excludimꝰ. ſũ. ß diſtictõ ĩ ↄpatõe
ne Qusõ ibi accipiat diſcretio. . aaa tactu Alia at qtu-
ni. W(WMig etiã dicunt diſcrete pſõe. vl cũ dicit᷑ diſcretio in oꝛ dm̃t ſic. qꝛ diuerli /
H alois ec. eãdẽ intelligẽtiã facimꝰ. Eodeʒ em̃ mõ ibi ea eltci enian.
t Raieria 1 diſcre⸗ accipit᷑ diſtictio q̊ diſcretio. Et cõgꝛue dicit᷑ ibi eſſe wrg guaktitste. iaitio
d tioidem. diſcretio yl diſtictio. non diuerſitas. vl diuiſio. ſue ¶ Ftuz ad poſitoez ſiue
n 6 Ambꝛio,. ſeꝑatio. Vñ Amb. in.j.li.de trini. Non eſt iſe pater ad diſcõtinuatiõez.
ni Wqui fili“.ſz inter patrẽ et filiũ expᷣſſa diſtinctio eſf. ſchals tu ad vbi. vk
n⸗ Au irinus trinitas ibi accipiat. g attr diuerſitas eytũ ad
ui Cuů vero dicit᷑ deꝰ trinꝰ. vl cũ dicit᷑ trinitas.id ſigni Bpncipiũ ĩtniſcci. miti.
. O1 oü plicitaſ qtũ ad nume
in u ficari videt᷑ qð ſignificat᷑ cũ dicit᷑ tres ꝑſõe.vt ſicut rũ. diuiſio ad termim
in nõ ßt dici pater ẽ tres ꝑſõe.vel filius eſt tres pꝑſone. ſepatõvero attẽdit᷑ qᷓ;
Contrarietatẽ ap· ita nõ debet dici pater eſt trinitas.vl filiꝰẽ trinitas. tũ ad mediũ itericctũ
ul paretem pꝛcdicto. Hic nõ ẽ ptermitiẽdũ ꝙ cũ ſupꝛa dictũ ſit deũ nec ſingularẽ.nec multipliceʒ
pi⸗ rũ obijcit ⁊ ſoluit. eſſe cõfitẽduʒ.idq; ſanctoꝛũ auctoꝛitatibus ſit cõfirmatũ. In ↄtrariũ videt᷑
ann ſentire Iſido dicẽs.diſtinguẽdũ ẽ inter trinitatẽ et vnicatẽ. Eſt em vnitas
vo⸗ lflſinplex et ſingularis trinuas vero młtiplex?æ numerabit.qꝛ trinitas ẽ triuʒ .
ſii L Vrnitas.Ecce vnitatẽ dicit eẽ ſinglarẽ.⁊ trinitatẽ młtipliceʒ ⁊ numerabilem.
8 Segd ad hoc dicim ꝙ ſin gularem accepit ſicut ⁊ alij accipiũt vnüũ. multipli
eeem vero et numerabilem ſicut alij dicunt titdDuin.

—

34

vnũ.qm̃ foꝛma que dat ecẽ̃.dat eſſe diſtinctũ.ſi igitur

Oꝛ pꝛiuatiue dica us vĩ p eius rõem.
phũs dicit ꝙ vnũ ceſt qd nõ diuidit᷑.ſ iſta ratio data

ber

= intelligetiã eoꝝ que dicũtur in pᷣſenti vi.
. queſtio de terminis numeralibus qᷓliter

aaccipiãtur in diuinis. Et circa hoc pꝛincipa
liter tria querũtur. Dꝛimo querit᷑ de termino nume
rali et ptitiuo.ſicut eſt boc nomẽ vnus.Scdo de ter
mino ſimpliciter numerali. ſi icut eſt hoc nomẽ tres.
Tercio de noic ↄplectẽte vtrũq;.ſicut hoc nomẽ tri
nus. Et qᷓtũ ad pꝛimũ duo querũtur Pꝛimo querit᷑
vtrũ hboc nomẽ vnus dicat᷑ poſitiue vł pꝛiuatiue in
diuis. Scdo vt

ueſtio pꝛrima. a

us röcm. Mam

„

in oibus vꝛ ꝑ ei
eſt ꝑ pꝛiuatoem. igit᷑ vnũ dicit᷑ pꝛiuatiue.¶ Itẽ cõ⸗
mẽtatoꝛ dicit ſup methaphiſicã. ꝙ vnũ et multa op/
ponũtur ſicut pꝛiuatio et habitꝰ.q;ꝛ vnũ dicit pꝛiua/
tõem.multitudo dicit habitũ.ꝙ ſi verũ eſt.vnũ non

tm̃ in deo ſed ĩ oibꝰ dicit pꝛiuatõem. EGS hbocipßm
m

vr rõe.qꝛ vnũ opponitur ei quod eſt multa.aut er/
go cõtradictoꝛie.aut relatiue.aut cõtrarie.aut pꝛiua
tiu e. Mõ ↄtradictoꝛie. hoc pʒ. Item nec relatiue.qꝛ
relatiua ſunt ſimul. ⁊ vnũ depẽdet ab alio mutuo.S
vnũ nõ depẽdet a multis. Nec contrarie.q; vnũ cõ
trarioꝛũ nõ eſt alterius pꝛincipiũ. Sed vnũ eſt pꝛin
cipiũ multoꝛũ.igit᷑ per locũ a diuiſione. opponit᷑ pꝛi⸗

uatiuc. Sed cõſtat ꝙ multa dicit poſitõem. igit vnũ

nõ dicit niſi pꝛiuatõem Itez ꝙ in deo ſpecialiter di
eit̃ pꝛiu atiue.vr. quia vnũ qð dicitur poſitiue eſt pᷣn
cipiũ multitudinis et quãtitatis.ſed in deo nulla eſt

omnino quãtitas. igit᷑ necvnũ poſitiue dicit᷑. ¶ Itẽ

bocip̃m vf.qꝛ ſi deus ẽ poſitiue vnus.⁊ lapis ẽ vnꝰ.

vf igit᷑ ꝙ lapis et deꝰ ſũt duo.igit᷑ deus et creatura

oↄſtituũt numerũ et ſi . deus eſt pars numeri.qdð ſu
pꝛa vnpꝛobatũ eſt. Si dicis ꝙ nõ ſe equit᷑.qꝛ vnuʒ nõ
dicit vniuoce. Illud em̃ nihil eſt vt vr.qꝛ ſi aliquid
ponit. cum illud etiã poſſit ↄuenire creature.ad mi

