otetia ſit infinita. Itez ſupᷣma creatura in vniuenſo· boc genere melioꝛitatis. Si autem intelligas q;tum
finita. diſtat a deo in infinitũ.S in diſtãtia infini · ad ſecundum modum.ſic dico ꝙ non ſolum alin.ve
ta ẽ ponere gqus infinitos.ergo vltra bonitatẽ crea rum etiam hunc potuit facere melioꝛem ſicut ⁊ ma⸗
turan ẽ intelligere crcaturas El⸗ben atis babẽtes. ioꝛc. ⁊ ſi feciſſet nõ eſſet aliꝰ. ſicut poſſet facere ꝙ-iſte
dej potuit facere mudũ ex ꝑtibꝰ tnaioꝛibꝰmole.vt ce ſtantia et virtute et tñ non eſet alius qᷓ; eſt. Conce⸗
lũ ãpliꝰ.⁊ crã latioꝛc. ſi potuit facere mai mole.ea do ergo rationes ꝓbantes ꝙ deus ſimplicit᷑ potuit
dẽ roõe ⁊ maiꝰ vtute.et ſi h. ſiplicit meli? .¶ſte ma alium mundum quantũ ad ſubſtantiã partium feciſ
teria ſm ſe totã capax ẽ foꝛme nobilimime.vtʒ.ſi ̊ͤ 8eſe melioꝛem.et etiã hũc quantum ad magnitudinem
us dare potuit toti qð nat᷑a materie potuit capere. partium et virtutem.non tñ uãtuʒ ad eſſentiaꝝ no

ð

Epotuit dare toti materie et Peuzgercthond fo⸗
re mũdũ qͥ cõſtaret ex ſolis ſbſtãtijs rõnalibꝰ.⁊ ſi h

tunc mũdꝰ baberet oẽs ꝑtes ſm ſubſtãtiã melioꝛes.

&. (Eontra. Aug. in li. deli ar. Quicqͥd in vera

ratiõe melius tibi occurrerit ſcias feciſe deum bo⸗

noꝝ omniñ conditoꝛẽ. non eſſe aũt quod vera ratiõe

bilitatẽ maioꝛem.et hoc vnlt Aug.dicere in pꝛemiſſa

autoꝛitate de li.ar. ꝙ nulla eſſentia nobilioꝛ põt cogi

tani eſſc in hoc mũdo rationabiliter ꝗᷓ non ſit ibi. NHx

ſi cogites melioꝛes eſſe ꝑtes.aut ſm totuʒ.aut jm ꝑ/

tem. Si ſᷣm totum.iam non iſtum mumdũ cogitas hß

alium. Si m pꝑtem.tunc ergo tollis oꝛdinẽ ⁊ pfectio

— . ά ☛ ⏑☚ . e .

nam ita lucidam vt ẽ ſol vel terram ſieut celum. nõ
tificez fugen rationabilit cogitas.qꝛ pimis vniuerſum. Mon em̃
ond poteſt aliua crcatura nobiſlis cogitatiᷓ non eſſer oia ſi eent equalia et hocẽ c dicit Aug deli ar.
ſit de õſtitutiõe mundi. es Aus Nofes-o MMõ ẽ vera rõ.ſ inuida infirmitas.cñ aliqͥd meliꝰ fa⸗
ciſti dñe. vnũ ꝓpe te.aliud pꝛope nihil.ſc angelica,ʒ ciẽdũ fuiſſe cogitauerimꝰ.iã nihil alid ĩferiꝰ fieri vel⸗
qreaturam. et materiã plnas nonpot maioꝛ ambi le fanq; ſi pfecto celo nolles terrã factã eẽ vtiq; om //
tus cogitari q́; a ꝓpinquitate dei ad nipil. non po- nino iniq; cogitares.et ſic patet vltimã obiectionẽ q̃
in tuit fieri mundus qui natus ẽ amplecti plures natu ad ſcdaʒz pte ec ſophiſticã. p eo ꝙ boc nõ eõpetebat
. ras reꝝ.ergo non potuit mundus fieri melioꝛ q;tuʒ vniuerſo vt materia m ſe totã pfecta eſſet foꝛma no
ad capacitatẽ.ſed cõſtat capacitatẽ illam non eſſe va ueng Ailud 5 qð obicit᷑ in ↄtrariũ ꝑ auẽtẽ S
cuam ꝙ̃tum ad aliquẽ gradum. alioquin nec mun / Aug.ve li.ar. iam ptʒz mſio.qꝛ intelligit᷑ de boc mun/
uin dus pfectus eſſet. nec vniuerſuʒ pfectum dici poſſet. do et de melioꝛitate ᷣm eẽntiã. vts ex textu. Ad il· Oo
N. ergo nec iſtc plus caꝑe.nec alius capacioꝛ potuit fie lud quod obici᷑ ſumma diſtãtia ẽ in vniuerſo.dð.
a ri. gtem materi pꝛima eſt creata in oimoda poſ · ꝙ ꝓpe deũ põt duplicit᷑ itelligi.ſc quãtũ ad imedia
ſibilitate et in pfecta obediẽtia reſpcctu creatoꝛis. S tam receptionẽ et couerſionẽ in de aut quãtum ad H
n, ſicapadias ipſius materie attendit᷑ ſm ſuam poſſ ſummaã imitationẽ et afſimilatiõeʒ. Pꝛio mo eſt na
W bilitatẽ et obediẽtiam quã habuit ad deũ.⁊ in ſum / tura angelica ꝓpe deum ſimplicit᷑ loquẽdo.ſed ſcʒo

4e ma poſſibilitate et in ſumma obedientia eſt cresta. ꝙ mõ nõ niſi ĩ copatiõe.qꝛ magis ẽ dimmilis qᷓ filis. ?
mundus q;tum ad capacitatẽ non potuit fieri meli/

6 m ad capacitat non ndl plus veficit erpꝛinut innno iuf nitis graclbus di⸗
oꝛ.ſi ergo dedit deus vnicuiq; ꝙtuʒ capax erat. ergo ſt

4 vnich at. et ideo maioꝛ ꝓpinquitas ẽ nobis cogitabilis.
n nullo mõ potuit fieri mlioꝛ. Item ꝙtumcũq; ca deo poſibilis. ꝙᷓuis nunc nõ fit. Ad illud qd obi/ 40
tura fiat bona.neceſſe eſt eſſe finitam. ergo neceſſe eſt
aliquado ponere ſtatum.ita ꝙ creatura nullo modo

citur ꝙ materia pꝛima ẽ creata in oiĩmoda poſſibili
n. ita nn Arv , pocſbiutſtatc oedicaie deus in nulla crea
. poſſit fieri melioꝛ.in nullo derogando diuine poten / tura cõplet totalit᷑.qꝛ hocẽ ᷣm omnimodũ iperiu,z
nizcicin lie.ſed qua ratiõe ſtat in aliqua ſpcie creature. ſtat᷑ creatoꝛis.ſod ↄplet capacitaté et pombilitatẽ vt di
vigin, in ſupꝛema ſpecie creature ſpiritualis.nulla crea-/
Afitu tura vel ſpecies poteſt illa fieri nobilioꝛ. et ſi optimũ

in genere eſt melius optimo in alio.et ſimplicit᷑ boc

ſponatur p alias diſpoſitiões· ? ſic ej coplet mate
riꝗ.qꝛ eius capacitatẽ debitis diſpoſitiõibus limita-
uinf, illo melius. ergo ſi optimũ in vniuerſo ẽ optimu om
ſ nis creature ꝗᷓ poſſit eẽ creatura. et ſimpliciter mun-

uit. et illas foꝛmas cõpletiuas ⁊ pfectiuas adiunxit.
e „ dus iſte eſt ita bonus q eo non fieri pöt melioꝛ Re.

cogitas non poteſt. Meq; em̃ tu potes aliquid meliꝰ
in gareur cogirarr d creature artificeʒ fugerit.er·
1

☛ £.

—

ita ꝙ nipil dimiſit incõpletuz. Quis tamẽ audeat di
cere quin deus nobilius diſponere et nobilioꝛibꝰ foꝛ
q e, ig! . mis pficere poſſet ſm ſue ſapiẽtie et potẽtie infinita
dõ. ꝙ exceſſus bonitatis ſubalis in rebus põt atten· tẽ. Oñ g dẽ dedit vnicuiq; beatitudinẽ qtu erat ca⸗
par. boc imtelligit de capacitatenõ ꝓut dict longin
quã poſſibilitatẽ et obedietiã rſpectu cꝛeatoꝛis. p⸗/
ut cũ hoc dicit diſpoſitionẽ ⁊ exigetiã.⁊ bãc ↄſtãs eſt
deũ potuiſſe maioꝛeʒ facere.Cd üllud qð obꝛ ꝙ in 1 K
creatinis neceſſe ẽ ſtare.dð. ꝙ ſicut nũerꝰ ſemꝑ habz
ſtatũ in actu.tñ nunqᷓ; ẽ dare ſtatũ aliquẽ vltra que,z
viuia potetia nõ port ſe extẽdere.ſic itelligedũ ẽ in
magnitudie molis ⁊ bonitatis.ꝙ q;tũcũq; ſit in cea
tura ſtat et ſp qꝛ finita. bene zgt ve hucuſch ta ch
non agit amplius. ſ quin poſſit amplius nunq; eſft
dare vt credo. et idco ſi alium mundum melioꝛem
hoc feciſſet. adhuc erit vltra querere quare non fe
aſt melioꝛem cñ poſſit· c ſic pꝛocedendo vlterius. e

116 di dupliciter. Aut q;tũ ad cſſentiaꝝ nobilitatem et g
6 dus. et ſie dẽ ꝙ ſpẽs hominis melioꝛ ẽ et nobilioꝛ ſpe
cie aſini. Aut quãtum ad eſſe ꝓut concernit additio
nem ſiue augmentum.ſic dicitur ꝙ marca auri meli
o: eſt vncia. non quia nobilioꝛem babet fomam vel
ſeti⸗ eſſentiam. F quia plus habet de auri ſubſtantia. ac ꝑ.
möH hoc de bonitate et valoꝛe. Oñ ergo querit᷑ vtrũ deꝰ
n potuerit mundum facere melioꝛem q;tuz ad ſubſtã
tiam ptin. Si tu intelligas de exceſſu q;tum ad pꝛi-
me mum modũ/ ꝙ mundus ↄſtaret ex nobilioꝛibus eſſẽ
ms. dſco ꝙ idem munus qᷓ eſt nunc non potuit fie
. ncior q non eſſet iſte ſ alius. ſicut iſte qui factꝰ
eſt bomo fuiffet factus aſinus.non eſſet ille qui ẽcja
cum poſſe eius non eſt artatum nec limitatum. nõ yvi

eſt reſpectu inferioꝛis. Contra. Aug. ſuper
littera. Si bona faccre non poſſet.nulla eſſet poten/
tia. Si poffet ſed nollet. magna eẽt iuidia:ergo pari
Mtione ſi poſſet facere melioꝛa et nollet eẽt inuidus
¶ Item rõe vf.qꝛ omne agens ex tota ſua ſuba fa⸗
cit rem optimo mõ quo poteſt fieri. ſi potentiã eius
nibil omnino impedit. ſed deus eſt agẽs ex tota ſua

2 44.êẽB
— *

ita talis q eſt irrationalis. et ſolutio nõ põt dari ni

ſi bec qꝛ voluit. ct rõem ipſe nouit. Attamẽ ſi lnõ fe⸗
ciſſet. nemo põt arguerc. qꝛ boc totũ qʒd fecit fuit gra
tia. nec erat aliqua exigẽtia ratiõe cui poſſit poni in

co fuiſſe inuidia.

Queſtio. ij. b

¶ Ata mũdus pt fieri melioꝛ q̃tũ ad ptiũ integrãtiũ
Forkatcs ſic. Erit lux lune ſicut
ux ſolis.et lux ſolis ſicut lux ſeptẽ dieru. hoc crit. er

t ꝙ ſic. vr̃ Eſa. xxx. Erit lux lune ſicut
go põt eſſe. ergo deꝰ poteſt ↄdere. et ita de alijs coꝛ/

poꝛibus. ct ſihoc.cſſent vtiq; res melioꝛcs.ergo ⁊c̃.

te Aug.ſuꝑ Geñ.ad litterã et magr adducit hac
autoꝛitatẽ.potuit inqͥt deus talem facere homine qͥ
nec peccare vellet nec poſſet. et ſi talẽ fociſſet.qs du/
bitat eñ melioꝛem fuiſſe. ergo ⁊c. ¶ Item melioꝛ eſt

ꝓpꝛietas incoꝛruptibilitatis et q̃etis.q; coꝛruptio/

uis et motus.ſᷣ omia que fecit deus. aut fecit coꝛru/

ptibilia. aut aliquo mõ mobilia. ergo oia potuit face
re melioꝛa. ¶ Itẽ ſi nõ potuerũt creature fieri melio
res.boc fuit.aut quia deus nõ potuit dare plus.aut

qꝛ: creature nõ potuerũt plus caꝑe. Si qꝛ deus non

potuit amplius dare.ergo diuia potẽtia eſt limitata
Si qꝛ creature non potuecrunt amplius caꝑc.Cou/
tra.videmus tota die creaturã melioꝛari et detcrio/⸗
rari ſalua ſuba et capacitate.ergo ⁊c. ¶ Cõtra.opti⸗

mi ẽ optima adducereſicut dicit Oyoniſiꝰ. ſed opti/
mo non poteſt eſſe mlius.ergo ſi deus cum ſit opti/

tẽ Pla/

mus adduxit res optime.patet ergo.⁊c.

to addit rõem. poꝛo qꝛ optimꝰ eſt. ab optimo vero
opmis inuidia relcgata erat. ⁊ ido dedit vnicuiq; crea

turc tantum de bonitate quãtũ potuit cape. Si tu
dicas ꝙ, Platonis verbũ non valet. qꝛ inuidia non
Geñ.ad

potentia in omni ſua actionc.⁊ potencia eiꝰ nullam

habet indigentiã neq; reſiſtentiã.ergo qͥcquid facit.
ita bonũ facit e nulid mõ poteſt c melleStc;
herc eſt vera ꝑ ſc.bonũ cſt diffuſiuum ſui.ergo magis
bonum. magis diffuſiuũ. et maxime bonũ maxie dif⸗
fuſiuũñ.ſed deus eſt agens maxie bonitatis.ergo ma/

rime ſe diffundit.ergo vr̃ ꝙ vnũquodq; optimũ fa/

12 cit. et qtum ad ſubas et q;tum ad ꝓpꝛicetates ¶ '.
voõm ꝙ cum qritur de melioꝛitate partiuʒ vniuerſi.
poteſt queri q;tum ad duplex genꝰ ꝑtiuʒ. Aut quan
tiũ ad pꝑtes manentes.ſicut natura intellectualis.ra/
tionalis.celeſtis. et eementaris. Aut itum ad ꝑtes
tranſcuntes.ſic ſine diſtinctiõe cõcedo ꝙ poſſunt vt
in pluribus q́; tum ad ꝓpꝛictates fieni melioꝛes. qꝛ
nãõ ſunt ᷣ ſuba vniuerii. nec ſunt a ſolo deo.ſed a do
ſlſimul opante cum agente ꝑticulari.qd impeditur et
deficit. Si autez intelligamus de ꝑtibꝰ qᷓ ſunt de cõ
ſtitutione et integritate mundi a deo ⁊ immecdiatc.
cum ergo q̃ritur᷑ vtrũ potuerunt ſtreri melioꝛes q;tũ

4

A4 ꝓpꝛietates. diſtinguendum eſt. qꝛ aut loqueris 8
ſpſis abſolute. aut de ipſis in relatiõe ad finem. Si ð
ſpſis abſolute. patet ꝙ melioꝛes ↄditiones potuerũt
babere. Si de ipſis in rclatione adinuicem vdl ad fi-

nem. optimas habucrunt ꝓpꝛictates.qð patet.quia

—

ctionc creaturarum.
Queſtio.iij. c
ot

lutũ non ſunt optimc nec in oꝛdine.

ſilei liberaliter deſeruitent. Similiter melius fuit q;

omnes homines cſſent ex vno.ct ita ꝙ haberẽt coꝛ⸗
pus animalc.et ᷣm exigentiã cius neceſſe fuit alias

creaturas coꝛpales diſponi in motu ct coꝛruptibili⸗
tate.Ex his patent rationes inducte ad pꝛimã ꝑtez.

eere dðe ꝓpꝛictatibus reꝝ ſᷣm ſe ↄſiderataꝝ.

¶ Zd illud ad obicitur in ↄtrariũ de Oyoniſio.dð.
ꝙ illud intelligitur ſm oꝛdinẽ.ſicut iã patebit ( Ad
illud qd obicitur de Platone.dð.ꝙ nõ habet verita
tem niſi intelligatur ſaluo oꝛdic vniuerſi.ct hoc qtũ

Gn

ad bonitatẽ eſſentialẽ ↄſiderata diſpoſitiõe in mate/

ria. nec ratio ſua eſt neceſſaria.ſᷣ ſolum pſuaſio in ſi⸗
mili.ſicut in homine qui põt alij bene facere ⁊ nõ fa⸗

cit.ꝙ ex hoc iudicatur inuidia.⁊ frequẽt᷑ dimittit p/
pter inuidiam.et qui caret inuidia cconuerſo facit.⁊
ſic itelligitur v⸗ dlillud qð obicitur ꝙ i
agens cx tota potentia ꝓducit optimc. dð.q agens
ex potentia tota quoddã agit m impetũ.quoddam

ſic itelligitur verbũ Aug.

hm artem ct ſapiẽtiã.Et qð ſᷣm impctũ agit facit q̃n
to melius poteſt.quod agit ſᷣm artem et ſapientiam
agit q;tum vult ct q; tum ↄgruit ſaluo oꝛdinc.qꝛ ſa-
picntĩ eſt oꝛdinare.ido qᷓdam facit bona.q̃dam me
ꝛa.quedã optima. et ſic patet ꝙ illud non ſequit᷑.

io2
124 illud qd obicit᷑ ꝙ bonũ ſummũ ſummce ſe dif̃ 10

ndit.dð.qꝙ boc verũ eſt de diffuſionc naturali.ſed
de voluntario ſiue a ppoſito non eſt veꝝ.pꝛimo mõ
eſt diffuſio in ꝓductione ꝑſonaꝝ.ſccũdo mõ in ꝓdu

—

Atrum deus potuerit mundum facere melioꝛẽ q;tũ
ad oꝛdinem ꝑtium.Et ꝙ nõ pꝛimo vr̃ auẽte Geñ.j.
Aidit deus cuncta q̃ feccrat cet crãt valde bona.glo.
Aug.ſingula queq; bona in ſc. ſed in vniuerſo opti-
ma.ſ optimo nihil eſt melius.ergo.⁊c. (er⸗ ug,
dicit ꝙ q;uis alius modus nr̃e liberationis eſſet deo

poſſibilis. nullus tñ fuit noſtre lcuãde miſcric ↄgru/

entioꝛ. ſicut deꝰ fuit ſapiẽtiſſimꝰ redẽptoꝛ. ita ⁊ ſa/
pientiſſimꝰ ↄditoꝛ.ergo ſi oꝛdinatiſſime redemit ita
ꝙ; nullus modus melioꝛ vel ↄgruentioꝛ eſſe potuit.
ergo ſimilit ſe hũit iĩ faciẽdo res.ct ſic ptʒ.⁊c.¶ Itẽ
ſi ↄſideremꝰ oꝛdinẽ clemẽtoꝝ in mũdo.ↄſtat ca opti
mc eſſe oꝛdinata.vñ nõ põt cogitari ꝙ illa q̃tuoꝛ coꝛ
poꝛa oꝛdinent᷑ melius.ſiue ſᷣm qualitates. ſiuc ſm
foꝛmas nobiles. ſiuc ᷣm ꝓpoꝛtioncs numcralcs. ſi
cut ligant᷑.viij.⁊.xxiiij.q ſunt duo pꝛimi numcri ſoli
di quadrati. ligant᷑ ꝑ duos intermedios ſcʒ.xij.ct xv
iij. ergo. ⁊c. ¶ Itẽ ſapientis ẽ oꝛdinare.ergo ſumme
ſapientis. ſumme ſiue optime oꝛdinare.ergo de? res
ita bene oꝛdinauit ꝙ nullo mõ potuit oꝛdinarc meli
us ¶ ¶ Sed cõtra. oꝛdo ille eſt bonitatis finite. crgo ſi
ſapientia dei ẽ infinita.⁊ infinitũ excedit finitũ. de/
us ſcinit meliꝰ oꝛdinarc.ſ qͥcquid ſciuit potuit. ⁊c.
¶ Utẽ melioꝛ cſt et nobilioꝛ oꝛdo in quo nulla cadit
ſinoꝛdinatio q; in quo cadit. in vniuerſo cadũt mul
te inoꝛdinatiões et defoꝛmitates. alius oꝛdo potu-

it fieri melioꝛ. ¶ Ite qd ꝓpinquiꝰ ẽ fini.melius coꝛ

*

dinatũ. ſi oia ſunt optic oꝛdinata. omnia funt cqjli/

. 4 „

ter ↄiuncta fini.g oia ꝑticipãt beatitudinẽ. abſur⸗
dum eſt. ¶Gtẽ bonitas oꝛdinis pẽdct ex bonitateꝑ

tium. ſicut reſpectiuũ ab abſoluto.ſᷣ res vᷣm abſa⸗
.dd. ρ e

△ 2

oꝛdo ꝑtium in toto.ct ẽ oꝛdo ptiũ in fine.pꝛimꝰ oꝛdo 7

. t: e ii⸗ reſpicit ſapiẽtia. ſcds oꝛdo reſpicit bonitates. ct ſunt
ſicut dicit Aug. Melioꝛes iudicauit deus bomincs äse .

iſti duo oꝛcdincs ita ↄiuncti vt vnus alteni ↄfoꝛmet.

zopt
ne
e tnea
ſgt
ouhufn
nii
luri
Onita
kijtdn
tumnue
ginenl
ſcbupnin
nuntin
Utbust
Cülanin
cöhrrn
anel
ſuſeoß
narton
ſahrnt
mela

ls

1 pavne
Porr
vonſa
ny linnm in
cchite
chſin
ſianten

A lrolſ

Mectreuft
enince
1 PWohinar
funnt
taigſebab
ckmüͤſi
Pſtopen
bubpein
Cöſoniti⸗
blloꝛſt ſt
fnſuiof

ſnni
iindiat
cdkoltare

bfnlite⸗
Potangte

rn

mlmi
agenofſt
ſehpi

i
tuſhr

NS

mnii
ſape
lſcgen

üde Ni
Cemiche;
adhhei

N

8ſolonesege
b
Whochegtw⸗ge
W
Uicn e,n et.
I 8 1
rN
Lieneeen
Nnpeäni)
0 1 ie .

11
n dei, ee
U M
1 4 „ 1„ 1

. 1
eſen wee
1

* e 1 4
M. WoN

S
.
1 8 4 e
eeee
WINKdEE

„. 44:
ee ee.
111 1
„„ e
aaS
2*
R
„(D.
õ
1. 668
“““”
ielbondN
. .. 7le ked
1,e
4.,1 e
eeeEIT.

6
CMNSN

e
wrig
nonc nune
Nponi e
S
mncdoste
ure ,
tntan,
Nensfin⸗⸗
e aENeI
abirn,

A
N
D

7
H .
(S.

1 .
Di.

⁊ oꝛdo partiũ in vniuerſo eſt ꝓpter oꝛdinationeʒ ad
finẽ.Si aũt loqᷓmur de oꝛdine partium in vniuerſe o.
aut boc eſt q;tũ ad ꝑtes pꝛimas ⁊ ſubſtãtiales.⁊ ſic
abſq;ʒ diſtinctione optime ſunt oꝛdinate.ita q meliꝰ
oꝛdinari nõ potuerũt.quia in eis conſiſtit oꝛdo ſub/
ſtantialis.⁊ pulcritudo vniuerſi immutabilis. Del
ꝓtũ ad ꝑtes coꝛruptibiles ⁊ remotas.⁊ hoc duplicit᷑
Aut vt abſolute et vt nunc.⁊ ſic vtuerũt melius oꝛ/
dinari.⁊ aliqũ erunt melius oꝛdinate.Aut ſimplicit
et in relatione ad finẽ. et ſic ſunt res optime oꝛdina/
te in vniuerſo.ſm ꝙ cõuenit oꝛdini in finẽ. Similit᷑
optime oꝛdinate ſunt res i finẽ ſaluo oꝛdine vniuer-
ſi. quia vniuerſum eſt tanq; pulcerrimũ carmen qðᷣ
dcurrit ſm optimas ↄſonãtias.alijs ꝑtibus ſucce/
dentibus alijs quouſqʒ res pfecte oꝛdinent᷑ in finẽ.

Añ ſicut in pductione rerũ manifeſtat᷑ potentia. ſʒ
in cõparatione ſiue in oꝛdine nõ entis ad ens oñdit᷑

1

19 ſumma.ſummũ dat oꝛdinẽ quẽ bꝛe pñt.

ſumma potentia ex nihilo.ſic oꝛdo rerũ in vniuerſo
in ſe oñdit ſapientiã.⁊ oꝛdo ad finẽ bonitatẽ. in cõ
paratione vnius ad alterũ oſtendit᷑ ſumma ſapia et
ſumma bonitas.quia nihil põt hunc oꝛdinẽ deoꝛdi/
nare ſicut melius.j.patebit. 8 ocedende g ſunt ra
tiones ꝓbantes ꝙ res ſunt optime oꝛdinate.qꝛ re/
8 ſpiciunt vtrũq; oꝛdinẽ. ¶ Ad illud qd obijcit᷑ ꝙ ſa-/
pientia eſt infinita.dᷣm ꝙ q;uis ſapia eſt infinita.tñ
res non ſunt capaces niſi oꝛdinis finiti.⁊ Sa 3
illu

qð obijcit᷑ ꝙ in vniuerſum cadit inoꝛdinatio.dᷣm.

ꝙ ſi cõſideremus hos oꝛdines ſcʒ ad finẽ in vniuer/
ſo. ita ſe aginuicẽ cõplectunt᷑ ꝙ nõ põt ibi eſſe inoꝛdi

20 natio.¶¶ Ad illud qd obijcit᷑ de ꝓpinquitate.ddm ꝙ;

21 3ppꝛopinquet. ſ

boc eſt veꝝ ſᷣm ꝓpꝛiã oꝛdinationẽ.ſed pᷣm decurſum
vniuerſi neceſſe e ꝙ res ſit pꝛimo longea fine. ⁊ poſt
(D illud qd obijcit᷑ ꝙ oꝛdinis bo⸗/
nitas endet ex ꝑtibus.dm ꝙ ſicut aliq̃ contingen
tia in ſe habent eſſe abſolutũ ↄſequẽs ſcʒ; oꝛdinẽ ne/

ceſſariũ.ſic et in ꝓpoſito intelligendũ. ꝙ q;uis aliqͥd

nõ ſit optimũ in ſe.tñ optime oꝛdinat᷑.Et exemꝑluʒ
huiꝰ ptʒ in ꝑtibus coꝛpoꝛis ⁊ in re artificiali in q̃ eſt
cõſonãtia ⁊ armonia ſicut in citbara. Muis em̃ no/
bilioꝛ ſit ſitus oculi q; pedis.tñ ſi ↄſideremꝰ vtrũq;
Fm ſuũ officiũ.tq oculus qᷓ; pes optime ſituati.ſunt
in toto.ita ꝙ nec oculus melius pede nec ecõuerſo.
⁊ ita dicit Augꝰ.ſuꝑ Joh̊.Oꝝ ſicut angelus optime
in celo.ita vermiculus optime in imo ſicut in terra.
Et ſimiliter apparet in cithara.pñt em̃ oẽs coꝛde ita
ꝓPoꝛtionari ꝙ ſi aliq̃ tendat᷑ vt detur ei melioꝛ ſonꝰ
nunqᷓ remanebit conſonantia. ſimilit᷑ dictiones pñt
oꝛdinari ad faciendũ verſum.ita ꝙ ex illis dictioni/
bus impoſſibile eſt fieri verſum melius oꝛdinatum.
ſic in ꝓpoſito intelligendum.

¶ Aerũ potuerit facere mundũ antiquioꝛẽ et q ſi vi⸗

.

detur.ij. Petri vlt. Mille anni apud deũ ſicut vna
dies. ⁊ in . Mille ãni ante oculos tuos tanqᷓ; dies

heſterna qꝗᷓ pᷣterijt. pari rone. C. M. annoꝝ. 5 ſi deaus

potuit facere mudu añ diẽ beſternã.potuit ꝑ C.M.
annoꝝ ante.⁊ ſi boc.eſſet antiquioꝛ. ⁊c. ¶ Itẽ di⸗
uina potentia ⁊ opꝑatio non dependet nec a materia
neca tꝑe. q rone põt in vno inſtanti pᷣt in alio.ſed
rõne in poſterioꝛi.eadẽ rõne in pꝛioꝛi.⁊ ſi hoc.mũ/
dus potuit fieri antiquioꝛ. ⁊c. ¶ Itẽ diuina eẽntia

⁊ potentia fuit ante tꝑis pꝛincipiu.aut ̊ fuit potens
ꝓducere ante aut nõ. Si n. erat impotẽs. Si ſic.

XLHI.

ergo potuit facere mundũ anteqᷓᷓ faceret.¶ Itẽ ego
quero vtrũ potuerit facere poſt. Si ſic.ſᷣ nõ ẽ maioꝛ
ratio de poſt qᷓ de ante.g pari rõne potuit facere añ.
Aut ſi non potuit poſt. nec ante.⁊ ita neceſſe fuit
tunc.g videt᷑ ꝙ cõpulſus ⁊ nõ volũtarius munduʒ
fecit tũc. ¶ Sed cõtra. Ante pꝛincipium tꝑis nihil
erat niſi eternitas. ſi potuit mundũ facere añ pꝛin
cipium tꝑis.potuit facere et in eternitate. ſed qð bʒ
eſſe in eternitate caret pꝛincipio.⁊ nibil tale põt eſſe
creatũ ex nihilo.g ⁊c. ¶ Itẽ ſi potuit facere ante.po
natur. ſilr ego qᷓro vtrũ ante.⁊ ſic in infinitũ.ſ infini
tum a ꝑte ante eſt eternũ. ſi potuit in infinitũ ante
facere.potuit etiã ab eterno.ſi ẽᷓ nõ potuit facere mũ
qum eternũ.qꝛ nõ eſſet factꝰ. nec antiqͥoꝛẽ. ¶te
neceſſeẽ mundũ hꝛe finitã durationẽ a pte ante.ſed
in oi finito neceſſe ẽ alicubi ſtare vltra qd nõ pt fieri
ꝓgreſſus.ſ q rone ſtatur in aliqͥ inſtanti finito.ſtat
in illo in q̊ cõditus ẽ mũdus.ᷓ ⁊c. ¶ Itẽ pꝛincipio
totius antiqᷓtatis nõ pᷣt aliqͥd fieri vel cogitari anti/
quius.ᷣ tpᷣs vel euũ qð incepit cñ mũdo ẽ totiꝰanti⸗
Juitaris pꝛincipiũ. etiã nõ potuit aliqͥd eẽ antiqͥus
ER. ꝙ cũ querit᷑ vtrũ deus potuerit facere muũdũ

9 9

antiquioꝛẽ. pt intelligi dupłr. Aut ꝙ ipᷣm creauerit

ab eterno cũ ꝓduxerit ex tpe. tũc eſſʒ antiqoꝛ. Aut
ſta ꝙ mũdus duraſſet tꝑe longioꝛi tñ finito. Dꝛimũ
credo impoſſibile ſimpłr. qm̃ implicat in ſe cotradi⸗
ctionẽ.Ex boc em̃ ꝙ wonit᷑ fieri.ponit᷑ bꝛe pꝛincipiũ.
ex h̊ aũt ꝙ ponit᷑ eternus.ponit᷑ nõ hꝛe pncipiũ vñ
idẽ eſt qᷓrere.vtrũ deus potuerit ante mundũ facere.

ꝓmũdus habẽdo pꝛincipiũ nõ hẽet pꝛincipiũ. hoc

includit cõtradictionis vtrãq; partẽ.Silr q;tum ad
ſcdᷣm ſenſum videt᷑ aliquibus impoſſibile.qꝛ impli⸗
Cat in ſe oppoſitionẽ.qm anterioꝛitas ſiue antiqᷣtas
incipit ſimul cũ tꝑe. na in eternitate nõ eſt añ ⁊ oſt.
⁊ tpᷣs incipit de neceſſitate ſimul cũ mũdo.ſicut ſituſ
incipit cũ loco.⁊ locus cũ oꝛbe pꝛimo. AUnde ſicut.ſ. i

₰

quereret᷑ vtrũ pꝛimus oꝛbis potuerit fieri altioꝛ.nul

la eſſet in mũdo q̃ſtio.ĩmo implicat ↄtradictionem

ſcʒ extra oẽm locũ eſſe locũ.⁊ venit ex falſa imagina

tione.qꝛ imaginat totũ mundũ eſſe in locali ſpacio.
ſicut imaginat᷑ terrã circũdari aqͥ. Silr intelligendũ

eſt in ppoſito ꝙ eſt implicatio ↄtradictõis. et venit
ex falſa imaginatione. qꝛ imaginamur ante pꝛinci⸗/

pium mũdi fuiſſe durationem tpis in q̃ mũdus po⸗/

tuiſſet ante fieri. Añ ſi qᷓrat᷑ vtrũ totus mundus po
tuiſſet extra totũ mundi.vel ſupꝛa.vel infra.ſtulta ẽ
qᷓſtio ⁊ implicãs oppoſita.⁊ veniẽs ex mala imagi/
narone lder hũc modũ rñdent ſi q̃rat᷑ vtꝝ mũdus
potuerit fieri ante vel antiqoꝛ. vñ dicunt ꝙ ſi aliq̃d
pᷣceſſiſſet ante mẽſurans tꝑaliter. potuiſſet vtiqʒ añ
fieri.ſilr ſi locus eſſet extra potuiſet altioꝛ fieri. Rõ
autẽ iſtiꝰmale imaginatõis eſt. Cũ em imaginamur
cternitatẽ in infinitũ ante tpᷣs fuiſſc.intelligimꝰ eam
q̃ſi duratione extenſam in qᷓ ſunt diuerſa nũc. in q̃ꝝ
quolibet potuiſſet fieri tõs. Sʒ boc oino nihil eſt. qꝛ
eternitas ẽ ſimpliciſſimũ in q̃ nulla oino cadlt diuer
ſitas. Cõcedendũ ꝗ ſicut ꝓbant rõnes inducte ad ᷣ
ꝙ ſicut nõ potuit mundũ facere in alio loco.qꝛ nõ ẽ
in loco. ſic nec ante. quia nulla ẽ antiqtas niſi in eo. 2 5
ad iüluq qð obijcit᷑ ꝙ apud deũ nõ eſt vis aliqua
in aliquãto tꝑe.⁊ ꝙ; potẽtia eius nõ dependet ⁊c. di/
cunt ad oĩa vnica rñſione.qꝙ; q;uis diuina virtus ad
nihil artet᷑.tñ pꝛincipiatũ nõ põt facere ſine pꝛinci/⸗

pio. ⁊ tꝑale nõ ſine tꝑe.⁊ pꝛimum tꝑale nõ pᷣt facere
ec

niſi in pꝛincipio tpis.⁊ pꝛincipiũ tꝑis nõ niſi in pꝛn

cotradictionẽ ⁊ repugnantiã.nec tñ artat᷑ ad ſic fa-

cipio tpis. Oppoſituz em̃ nõ dicit potentiã ᷣ magis

—

ciendũ.qꝛ poſſet oino nõ facere.AUñ ſicut ſtulta ẽ qõ

*„

ſi qᷓrat᷑ vtrũ gotett facere pꝛincipiũ tꝑis ante pꝛinci
ſi

pium tpis ſilr pdicta. Sʒ qm̃ durũ videt᷑ dicere q;
deus no potuit facere mundũ antiqͥoꝛem.⁊ qͥn aliuʒ
mungdũ facere potuerit. ̊ tm̃ iſtũ. ꝓpterea dicunt alij

ꝙ ſicut de potuit facere mundũ amplioꝛẽ. ita potuit

intelligit᷑ illu

24

facere antiqoꝛẽ ſine oi diſtinctoòne.Et tñ iſtud nõ eſt
oĩno ſile.qꝛ deus poſſet facere celũ amplius ⁊ m
diſtare a terra. ſalua vtriuſq; natura. ſi deus intelli
gatur feciſſe J illud nũc mag diſtet a pᷣncipio tꝑis.
nũc eẽ aliud.qꝛ etiã ſi intelligat᷑ mun
dus fact?ante. adhbuc nõ eſſet antiqͥoꝛ reſpectu iſtiꝰ

nũc.q; tm̃ diſtaret qntũ diſtat a pꝛincipio.⁊ ita non

eſſet antiqoꝛ. ⁊ iõ no ẽ ſimplr negãda.nec ſimplłr cõ⸗
cedenda. ſicut nec iſta. deꝰ potuit facere mundũ altio

rem. Si em intelligas de hoc abſolutc.falſum ẽ. ſiaat
dicit pꝛima opinio.⁊ nõ intelligibile.⁊ implicatio co

tradictionis. Si aũt intelligas ꝑ cõcomitantiã alte/
rius loci.ſcʒ qꝛ deus potuit facere alium mundũ am
plectentẽ iſtũ in q̊ ſitũ poſſet hꝛe magis altũ ⁊ minꝰ.
ſi iudicandũ de antiqtate. Et iõ ſi qrat᷑.vtrũ deus

potuerit ante facere mundũ.diſtinguẽdũ ſicut ⁊ bic
AVtrũ deus potuerit facere munduʒ in alio loco vel

alibi. qꝛ aduerbialis determinatio pᷣt cadere ſub am

pliatione verbi vel extra. Si ſub ampliatõe vᷣbi tũc
eſt vera. ⁊ ẽ ſenſus ꝙ deꝰpotuit aliũ locũ facere et in
illo mundũ iſtũ totũ ponere.potuit em̃ faccre centu
tales mũdos.⁊ adhuc vnũ coplectentẽ oẽs.⁊ vnum
in loco altioꝛi qᷓ aliũ.ſic ⁊ in tꝑe intelligendũ eſt. ꝙ
æꝰ potuit facere tpᷣs ante boc.⁊ in illo Seere mũdũ.
Alio mõ pᷣt cadere aduerbialis determinatio extra
ampliationẽ de ly p̃t.⁊ ẽ ſẽſus ꝙ de pᷣt facere mũdũ

ſſtũ in alio loco q ẽ extra munduʒ.⁊ bic ẽ implicatio

falſi. qꝛ nõ ẽ locus niſi intra mundũ.⁊ ſir de tꝑe in-
telligendum. ¶ Ad illud qð obẽ ꝙ ante nõ erat niſi

cternitas. dm ꝙ ven ẽ. ſed tñ deꝰ poterat facere ꝙ

ante. dom eꝙ infinitũ a ꝑte ante pᷣt eẽ a ꝓpoſito. aut
vm actñ aut ſᷣm potentiã.P

25 ante eſſet tpg. i d illud qd obꝛ de infinito a parte

tem. ſcdo minime.qꝛ eternitas dicit infinitum actu.

26 (Asd illud qs obẽ ꝙ neceſſe ẽ ponere ſtatũ. dom ꝙ

27

ven c. ſtat? pñt eſſe infiniti.⁊ licet in potẽtia nõ ſit
ponere ſtatũ.tñ qꝛ actus nõ ↄſequit᷑ totã potentiã.
ſʒz in aliq̃ ſtatu ẽ.iõ in ſtatu ſinito.Si q̃rit᷑ qre magis
in boc ꝙᷓ;ᷓ in alio.rõ ſumma ⁊ potiſſima ẽ volũtas fa

cientis. Ad illud qð obẽ ꝙ antiqͥtas cepit cñ mun

do. vom ꝙ ven E. h der potuit facere ꝙ ante inciperet.
ideo nõ valet rõ illa. Rones ad opoſieix ſunt conce

dende. pcedunt em̃ ſᷣm pꝛimã v

OQueſtio vnic. eE
Onſequẽter qtũ ad ſcᷣm articulũ qrit᷑ de ĩimu
AN tabilitate diuine potẽtie. Atruʒ vicz qð ſemel
deus pt ſoy poſſit. Et ꝙ ſic videt᷑.qꝛ ois potẽtia qᷓ eſt
ĩdẽ cũñ eẽntia bʒ idẽ poſſe qð cẽ.⁊ om̃e illz cuiꝰ poſſe
eſt idẽ qd eẽ.ſi bʒ eẽ imutabile ⁊ eternũ.bʒ ⁊ poſſe.ſʒ
qð deꝰ ſemel ẽ ſo cſt. qꝛ eiꝰ eẽ eſt imutabile. 2 qd ſe⸗
mel pᷣ̃t ſemp pᷣt. We⸗ oĩs potentia q̃ eſt infinita et
nõ pßt nõ eẽ infinita ſp eſt reſpectu cq̃liñ.qꝛ ſi reſrectu
paucoꝝ eſſet.aliqñ deſineret eſſe infinita. ⁊ deſineret
eẽ opᷣs.ſᷣ diuina potẽtia ſꝑ eſt infinita ⁊ ops. F nibil
poſſibiliũ accreſcit ei nec decreſcit. qðᷣ ſemel põt ſꝑ

viuina potẽtia ẽ imutabilis.⁊ hec nega

7 —

ppt. ¶ Itẽ oĩs potẽtia ꝗᷓ eſt oino efficiẽs ⁊ nullo m̃
dependẽs a poſſibili.om̃e qð pᷣt ſꝑ põt ſi in ſeip̃a ma

neat nõ mutata. ̊ diuina potẽtia ẽ ſp bmõi ⁊ nõ mu
tatur in ſe.g& ⁊c. i⸗ quicqͥd deꝰ potuit adbuc põt.
ſi nibil de eo factu ẽ qdᷣ nõ ſubſit eiꝰ virtuti.ſed nibii/
t fieri ab ipſo qð nõ ſubiaceat diuine virtuti. S ꝓpt
illud factũ nõ impedit᷑ qͥn adbuc poſſit. põt qᷣcqᷣd
potuit. ¶ Sed ↄtra.ſi de pᷣt ſ qͥᷣcqͥd potuit ſemel.ſʒ
potuit rpᷣm reſuſcitare a moꝛtuis ⁊ mundũ creare.S
⁊ mõ pt.qd ſtultũ ẽ dicere.¶ Itẽ ſi qcqͥd ſemel pot
ſp potuit. D pᷣt mundũ creaſſe.ꝗ̊ ab eterno potuit
creaſſe. ¶ Itẽ ſi qcqd pᷣt ſemel.⁊ ſemꝑ.ſ añ mundũ
potuit facere ꝙ mũdus nõ fuiſſet.S et mõ pᷣt facere
q; mũdus nõ fuiſſet.¶ Itẽ cũ dꝛ. de pᷣt hoc. ſiue põt
boc facere.boc aliq̊ͥ demonſtrato. aut ↄnotat᷑ aliq̃d.
aut nihil. Si nibil. eque vere St dici ꝙ de pᷣt malũ
vt bonũ.Si aũt aliqͥd cõnotat᷑.hoc nõ ẽ niſi poſſibi

⏑2 —w —

ſitas ad fieri.̊ qd factũ ẽ idẽ ipᷣm nõ hʒ poſſibilitatẽ

ad fieri. ̊ deus nõ pᷣt facere qð factũ ẽ.⁊ pus potuit.
Snõ pᷣt quicqͥd potuit
rñdendi. ſicut ad ſophiſma de ſcia. cõceſſo em̃ ꝙ diui
na potẽtia m veritatẽ oĩo ſit imutabilis.ſm poſitio
nẽ tñ noĩaliũ ↄcedunt bãc. pᷣt qͥcqͥd potuit.et rñdẽt
illationi.ſʒ potuit xpᷣm ſuſcitare.g et mõ pᷣt.rñdent

ꝙ nõ dʒ inferri ſub illo tpe ſed ſub alio. pᷣt xpᷣm re-
ſuſcitaſſe.⁊ hoc enunciabile adiunctũ verbis diuer/

ſoꝝ tꝑm nõ eſt idẽ.iõ dicũt ꝙ ꝓpoſitio ẽ vera.⁊ ſi alit᷑
inferat᷑ aſſignant pctm̃ in ꝓceſſu ſᷣm fallaciã figure
dictionis. vel m accidẽs.Lñ ſicut ̊ pbatuʒ fuit.
poſitio nõ bʒ veritatẽ.qᷓ;uis illa poſitio videt᷑ fuiſſe

pꝓbabil. ⁊ mgr fuit huiꝰpoſitõis.qꝛ ꝑ hoc ſoluit. Et

iterũ. nõ ſoluit in ꝓpoſito. Pꝛimũ qꝛ ſi dicerct᷑ deus
poſſe q̃cqͥd potuit.qꝛ pᷣt feciſſe qð potuit facerc.pari

rõne qͥ nuc ẽ cecus.pᷣt q̃cqͥd potuit.⁊ trũcatus quia

pᷣt feciſſe qd potuit facere.⁊ pᷣt nũc vidiſſe qð potuit
videre. Pꝛeterea dantẽ oppoſitũ buiꝰſolutõnis ad-
huc cõtingit ſoluere hoc mõ foꝛmata rõne. pt qᷣcqᷣq
potuit. ſz potnit nð feciſſce munduʒ anteqᷓ ceret. S
et mõ pᷣt nõ feciſſe.loco eiꝰqdð eſt ñ feciſſe.nõ ẽ aliud
dare cqualens.& illa rñſio nõ ſoluit.maxime cũ ipſe
imgf dicat in lr̃a ꝙ deꝰnõ pᷣt facere oẽ qd potuit ali⸗
qñ facere.nec vult facere.vel eẽ.vel fieri.qð aliqñ wᷣ
luit facere.cẽ.vł fieri. Jõ dm ſicut dictũ fuit de ſcia

Jdiuina ſcia in ſe oio imutabilis.deſinit ſcire aliquᷣ

enũciabile rõne cõnotati.qꝛ ſcibile deſinit eſſe veꝝ.⁊
ipſa ſcia ſiue ſcire conotat vno mõ in cognito verita
tem. ſilr intelligendũ ꝙ diuina potentia cõnotat in
reſpectu cuiꝰdicit᷑ poſſibilitatẽ. ⁊ talẽ inquã poſſibi
litatẽ ꝗᷓ reſpicit potentiã agentẽ ſub rõne potẽtie nõ
impotetie. Om̃ & ita ẽ ꝙ mita poſſibilia fiunt ipoſſi
bilia ꝑ accidẽs. ⁊ multa poſſibilia fiunt entia et iam
ſunt ipoſſibilia ad fieri.facere em̃ ꝙ nõ ens nõ ſit ni⸗
hil ẽ faccre.ſiłr facere q; factũ ẽ nibil eſt facerc.⁊ itæ
ipoſſibile ẽ fieri.binc ẽ ꝙ qꝛ deus nõ põt niſi poſſibi⸗
le. qd poſſe ẽ poſſbile.qꝛ nulla mutatõe facta in po⸗/
tentia eqᷓlit᷑ deo cxiſtente potẽte fit aliq̃d deo ipoſſi
bile. ꝓpter mutationẽ a ꝑte rei.⁊ bec cõcedenda q
aca eſt. qᷣcqd

deus ſemel pt ſo pᷣt.¶ Ad illud qdð obĩ ꝙ diuinũ

poffec eẽ. ⁊ infinitũ ⁊ independẽs.totũ illud cõclu⸗ 29
dit ꝙ ip̃a nõ mutet᷑.ſed nibil ſequit᷑ de ↄnotato.xꝝ

eſt tñ ꝙ poſre dei reſpectu cõnotati ſp eſt infinitũ. qꝛ
ſi auferat᷑ finitũ ab infinito. nibilominoremanet in
finitũ. ⁊ ideo q;uis deſinat alidd poſſe ſece.ſempet

ad hᷣ eſt duplex modus 28

6hait
ſemeb⸗
nln
cumeßt
walfe
gicihoen
nblfu
lthuthe

icana

In
i
nom
ſen
Pete
ſentn
rſclit
nocſtan
Agtwik
ſondtme
ſcͤchy
Vofmn
ſobru⸗

A

lnsi

loſolucön

Auntid

Mdare

r

kmirien
töcſtifi
tichtueci
nitnizin

Ae 4 4 .

Dõ
uunmifr

ſciiniiil

ttumti
nigöt,
fchli
lataciinn
sitſni
lenſtnc
enapion
mmdͤn⸗
1l Mii
ib ieſgin
ſcluſuit
linrorn,

Di.

30 tñ infinita pᷣ̃t. Ad illud qð obꝛ vltimo. qꝛ alia pa/
tent ex G̊ ꝙ diuina potẽtia dñat᷑ oibus 3 ſunt.dm.
ꝙ oia ei ſubſunt.ct tñ nõ ſcqͥt᷑ ꝙ poſſit facere qð fa⸗
ctum ẽ.pt tñ illud deſtruere.ſ facere nõ p̃t.qꝛ facien-
w. aut facit aliqͥd aut nibil. Si aliqͥd. aliqͥd pins E
nũc ꝙ pꝛius.ᷣ nõ facit qð factũ ẽ. Si nihil.g facien⸗
do nihil facit. Silr de eo qð fuit.facere ꝙ nõ fuerit.

—

aut facit boc q̃eſcendo.aut opando.aut deſtruentdd.

Quicſcendo nõ.ſi em̃ deus nihil faciat.cũ bocẽ pᷣte
¶ Diſtinctio.xlv.De quiddit

cia determinat q̃liter voluntas nr̃a diuinc ↄfoꝛmat᷑.⁊ hoc di

rnitum. ſemp eſt pᷣteritum. Si vero faciat operando.
cum nihil ex hoc fiat. hoc em̃ non fuiſſe pᷣteritũ non
eſt aliquid. ergo faciendo nibil facit. Si vero deſtru⸗
endo.cũ pꝛeteritũ ſiue qað fuit non ſit. nibil facit de/
ſtruendo. ⁊ deſtruendo nibil deſtruit. Concedendũ
eſt g̈ nõ põt quicqͥd potuit.qꝛ fuit aliqñ poſſibile
qͥd factũ eſt impoſſibile. nõ ꝓpter artationè potẽtie.
ſed ꝓpter hoc ꝙ neccſſario connotat impotentiam.
et ſic patent obiecta. H
ate voluntatis dei.

Am de voln Ar dei aliqᷣd ꝓ ſenſus nr̃i imbecillitate ⁊c. Supꝛa egit migr de ſcia et potentia. NHic iꝗ
tercio agit de voluntate.Et hʒ hec ꝑs tres ꝑtes. In pꝛima agit de voluntate ßm ſuã quidditatẽ. In
a ᷣm cius impletionẽ reſpetu oꝑis.q̃liter ſcʒ imp eat᷑.j.diſ.xlvj. Nic oꝛit᷑ q̃ſtio.dictũ ẽ cm. In ter

7

ſ.xviij. Sciendũ qͥʒ ẽ ꝙ aliqñ mala ẽ voluntas.

N¶ Mꝛima ps bʒ tres ꝑtes. In pꝛima oñdit ꝙ voluntas dei ẽ ipᷣa diuina eẽntia. In ſcda ꝙ ipſa ẽ oĩm cã.ibi.

—
—

Hec itaq; ſůme bona voluntas cauſa cẽ. In tercia oñdit ꝙ ipſa voluntas dei ẽ multipi dicta.ibi. Hic nõ eſt

pᷣtermittendũ nobis ⁊c̃.

ponit modũ pᷣncipalẽ accipiendi circa hoc nomẽ qͥd ẽ v

ſecũda ponit modos nõ pꝛincipales ̊ tropologicos ſᷣm qͥd acci

–

ꝛima ꝑs h duas. In pꝛima oñdit ꝙ velleẽ in deo eẽ.et voluntas ẽ eſſentia. In
ſcda ſoluit dubitationẽ.ibi.Et licct idẽ ſit deo velle. ¶ Scoa ps ſilr bʒ duas. In pꝛima oñdit ꝙ diuina volo
tas eſt cauſa pᷣma. In ſcda oñdit q ẽ cauſa generaliſſima.ibi. Aoluntas g dei vt ait Aug. 2
agit de iſtius noĩs multiplicitate.⁊ hec nõ ẽ multiplicitas eqͥuocatõis. analogic. hʒ tres ꝑticulas. In ꝛima

ercia ꝑs in qᷓ

7

oluntas. qꝛ ſc accipit᷑ pꝓ voluntate bencplaciti. Jn
pit᷑ ꝓ ſigno voluntatis.⁊ hoc facit ibi.Aliqũ

vero pᷣm quandã dicendi figurã ⁊c. In tereia bꝛeuiter epilogat pᷣdeterminata.ibi. Quinq; ergo ſupꝛapoſita

ſunt que dicuntur ⁊c.

V ¶ e voluntate dei que eſſentia dei vna eſt ⁊ etena. a
X LwV.

qꝗqꝛ voluntas ſiue volens de deo ſᷣm eẽntiã dr. Non eſt em

deu. itai

Anm de voluntate dei aliqd ꝓ ſenſus nr̃i imbecillitate dõᷣm ẽ᷑. S cien
i vedum ẽgͤ

z7alid velle ⁊ aliud eẽ.ſᷣ oĩno idẽ.⁊ ſicut idẽ eſt ei eſſe bonũ qð eſſe
E eſt ei eẽ volentẽ qð eẽ deũ. Nam voluntas q̃ ſemꝑ volens ẽ̃.nõ

affectus vel motus eſt qui in deum cadere nõ valet. ſed diuina vſia qua vo

lens eſt deus ⁊ huiuſmodi.

Soluit dubitationẽ ꝙ licet idẽ ſit deo velle qð eſſe. nõ tñ põt dici deus eẽ

omnia que vult. b

Et licet idẽ ſit deo velle qð eſſe. nõ tñ dom eſt deũ eẽ oĩa qᷓ vult. Qðdð quidã
de dei voluntate nõ recte ſentiẽtes.nobis obijciũt dicẽtes. Si idem eſt deo
yvelle qð eſt. &̊ cũ dicimꝰdeũ velle oĩa q̃ facit. dicimꝰeũ eſſe oĩa q̃ facit. alioqͥn
nõ ibi illo verbo idẽ ſigniſicat᷑.qð ſigniſicat᷑ hoc verbo eẽ. cũ de deo dr. Et
ſi ita ẽ.nõ ſemꝑ dr de deo velle ᷣm eſſentiã. Si vᷣo ᷣm

a eſſentiã nõ dr̃ aliqñ.quõ gᷓ dicit᷑ de deo: Relatiue em̃

a (Melatiue em̃ vo/

M.plenã cõti · voluntas nunq; dr. Ad qð dicimꝰ.qꝛ licet idẽ penitus luntas nunqꝙᷓ di. Ni-
nens ſolutõnẽ. ſit des ee- qð eẽ.nõ tñ pᷣt dici oĩa qᷓ vult.ſicut idẽ eſt —— ſent
„„. deo eſſe ꝗ cire. nec tñ ſicut dr ſcire oĩa.ita q; põt dici eatt⸗
Peraſeir eus eſſe oĩa. At vbicũq; deodf ſcire vel ſciens. vel velle vl ic Sate.
vuit. quõ inte nolens.hec de eo ſm eſſentiã dicunt᷑.Cũ em̃ dr̃ deꝰſcit eſt ͤ habitum diſt.
ligant bc vba. vel deus vult.ſiue deꝰẽ ſciens vel volens.eẽntia diui xxxv.ꝙ illa dicunt re
na pᷣdicat᷑.⁊ deeſſe enunciat᷑. Cum aũt addit᷑ oia vel latiue.S ct velle. Re.
aliqd vel aliq̃.⁊ dr deus ſcit oĩa vel vult aliqd vel ali dumqꝙ mgf accipit h̊
qua eſſentia quidẽ diuina pdicat᷑ nõ ſimptr? abſoiu⸗ rrlatiue pue relaciuꝰ
te.h ita vt ſcie qᷓ ipſe ẽ oĩa ſubiecta monſtrent᷑.⁊ volun guit 3 mo ieedekin
tati q ipſa eadẽ eſt aliqd vel aliq̃ ſubiecta eẽ dicant᷑.vt am. ⁊ hic ẽ ꝑſonalł.
b talis ſiat ſenſus deus ſcit oĩa.i.deꝰeſt cuiꝰſ. cĩe q̃ ißius ⁊ita accipit᷑ bic. ipſe
eẽntia e. oĩa ſubie ta ſunt. Silr deus vult hec vel illa .—
.. . SR eus vult nereſpectu creature
l.deus ẽ cuiꝰvoluntati q ipſe eſt hec ſiue illa ſubiecta q eſ cheu ag mo zure

ctu creati vt pſcire ⁊ creare.ſ etiã reſpẽctu dei. b

intelligẽdi.nec diſtin

eus ſcit oĩa ⁊c. Nidet᷑ male dicere.qꝛ ſilr diuine vo⸗

