tuſſanct'ex deo pfe natus eſt. ? ſpſſſſanctꝰex do pa tas ſit pnu ſoln tn
tre ꝓcedu.quẽ potiꝰeoꝝ hic debeamꝰacciꝑe dictuʒ appꝛopꝛiatũ. Sʒ tam̃
eſſe dilectõnem.merito querit᷑: Pater em̃ ſolus ita eæx alijs pbis Aug.hr
deus eſtvt nõ ſit ex deo.⁊ ideo dilectio q̃ ita deꝰeſt. ꝙcharitas nõ ſolum
vt ex deo ſit.nõ ipſe pf eſt ſᷣ aut filiꝰ.aut ſpũſſanctꝰ. (ſt appꝛopꝛiatũ ſ eti⸗
Sʒ in ↄſequentibꝰcũi dei dilectonem cõmemoꝛaſſet er aii. n aſfe
Joh.qᷓ dilexit nos.⁊ hinc hoꝛtatꝰeẽt.vt nos inuicẽ cit᷑q ites onee
diligamꝰ.atq; ita de in nobis maneat.qꝛ vtiq; di⸗ pꝛiat᷑ pꝛi.ddᷣm. ꝙ cha ⁊?c
lectionẽ deũ dixerat.ſtatim volẽs de hac re aꝑtius iitas bʒ duplicẽ ↄꝑa/
aliqͥd eloqͥ. inquit. In H̊ͥ cognoſcimꝰ. qꝛ in ißo ma⸗ tõnẽ ad vtutes aliaſ.
nemꝰ.⁊ ipſe in nobis.qꝛ de ſuo ſpũ dedit nob.Spi⸗ Lormmar en ve mie
ritus itaq; ſanctꝰ de q;ͥ dedit nobis. facit nos in deo vt enlmn e en⸗
manere.⁊ ipᷣm in nobis.hoc aũt facit dilectio. Ipſe apls colłiij. Charitaſ
eſt & deꝰdilectio.DPeus &̊ ſpũſſanctꝰq ꝓcedit ex ðͤ₰.ℳ 1 vinculũ pfectiöis.
ſigniſicat᷑ vbi legitur.deus dilectio eſt.⁊ dilectõ ex roõne pꝛimi appropꝛi-
deo ẽ. Ecce his vᷣbis aꝑte dicit Augꝰ.ſpm̃ſctm̃ eſſe atur pꝛi.rõne ſcdi.ſ.ſ.
charitatẽ pf̃is ⁊ filij.⁊ intantũ qᷓ; ſermonẽ ꝓduxit. Aa ihuc obicir.
vt videat᷑ dixiſſe ſpmſctm̃ nõ ſolũ eſſe dilectõcʒ pa tum no diecit areta⸗
tris ⁊ filij q̃ ſeinuicẽ ⁊ nos diligũt. ſᷣ etiã q̃ diligimꝰ tem amoꝛis ſiue amã
deũ. Sʒz vtrũ ipſe ſit charitas q̃ nos diligimꝰdeuʒ. di.ſ ꝓpꝛietatẽ perſone
in ſequenti explicabituur. 3 ñHdt 2n recipit.
Hũc xo qð incepimꝰ oñdere curemꝰ.ſcʒ ſpm̃ſcti
Hiero. dilectionẽ eẽ ſiue amoꝛẽ patris ⁊ filij.qͥ ſqʒ pater di/⸗

e¶ Spuſfanet? eſt dilectio qᷓ pater a fllixſeinuicẽ ⁊ nos diligũt. Querit᷑ vtrũ pẽ ⁊ filius diligãt nos ſpũſan/

cto. Atruʒ em̃ ſe diligant ſpn.querit᷑ diſtin.xxxij.vbi iſtã queſtionem ſpãliter mouet.ſ pꝛima vẽ oino falſa ⁊

impꝑꝛopꝛia. Cum em̃ dicit᷑ pater ⁊ filiꝰdiligũt nos.⁊c.oſtat verbum diligendi tenet᷑ eſſentialr. ſi diligant.

ſ.l. ſunt ſpũſſã. Et iteꝝ dicit Aug.ꝙ boc nullo modo cõcedit᷑ pr̃ diligit ſe.ſ.ſ.qꝛ diligere tenet᷑ eentialiter.er/
go ſimiliter in ꝓpoſito.Reꝰ.q; quidam dicunt ꝙ ablatiuus ille exponit᷑ per hanc pᷣpoſitõnẽ per cũ accuſatio.i.
p ſpm̃ſanctum.⁊ regula eſt ꝙ hec ppoſitio ꝑ cum verbis tranſitiuis dicit ſubauctem.cum abſolutis autẽ au/

toꝛitatem. AUñ cum diligere ſit tranſitiuum.ſenſus eſt ꝙ pater ⁊ filius diligunt nos per ſpm̃ſanctum.q̃ſi dice

ret.pater oꝑatur per filiũ. Sed bec expoſitio nõ videtur ↄueniens.quia ſimiliter poteſt dici pater et filiꝰpu/
niunt ſiue odiũt nos.i.ſ.qd noõ liquando tenei
tialiter. vt cum dicit᷑ pater 1Elnhs diligũt ſe.Aliquãdo pure notionaliter.vt cum dicit᷑. pater ⁊ filius diligut
ſe ſpirituſancto.ſicut patebit.Aliquãdo partim eſſentialiter partim notionaliter.ſicut cum dicitur. diligunt
nos.ſ.ſ.⁊ hoc patet.quia idem eſt patrem ⁊ filium diligere nos.ſ.ſ.ſcilicet ſpmſanctum nobis mittere ſiue in-
ſpirare. Mittere ſiue inſpirare aut impoꝛtat actũ notionalẽ ⁊ cẽntialẽ.q; ſenſus eſt ꝙ ſpm̃ pꝓducunt et do⸗

num eius nobis cõferunt.vnde dicit ſimul.ſ.ſ.pductõnem ⁊ gratie collatõnem.⁊ quis reſpectu actus eſſen

tialis no recipiat᷑ babituco ablatiui recipit᷑ tamen ratone notionis. ſicut ⁊ bic pĩ dicit ſeſuo verbo. dicit eti-
am creaturas verbo.ſimili modo iutelligendũ ẽ in poſito. b zʒ

D

vult dicerec Aug. Pꝛopterea notandum ꝙ diligere aliquando tenet᷑ pure eẽn 7

8 b¶Siue eñ ſit vni · (PSiue em̃ ſit vnitas ambop. ſiue ſanctitas. ſie dd —
tas. Querit qͥd dica⸗ charitas.manifeſtũ eſt ꝙ nõ aliquis duoꝝ ẽ qͥvter / Quid ſit ſpiritnat

tur ꝑ hoc nomen vni q; ↄiungit᷑.qͥ genitꝰa gignẽte diligat᷑ genitoꝛemq ſanctus. ce
tas. Aut vmitae dici ſuu diligat. ſintq; no pticipatõne. eſſentia ſua⸗ne ſitra
aut notionalem. aut ꝙ; dono ſuꝑioꝛis alicuiꝰ.ſed ꝓpꝛio ſuo ſernãtesvni . atin
pſonalem. Hon eẽn/ tatem ſpũs in vinculo pacis. Ecce hic habes ſſſf:.· anndif
tialem. quia tũc non ſctm̃ eſſe qͥ filiꝰdiligit᷑ a pr̃e.⁊ pf a filio.et qͥ illi duoX nnalun
eſſet amboꝛum. ßie- ſeruãt vnitatẽ pacis. Spũs g̊ ſanctꝰ.vt ait Augꝰ*ꝰ. hun
umn. Mon gatton ⸗ in eodeʒ. cõe eſt aliquid pfis ⁊ filij quicqᷣd illud eſt. Oſtnae⸗
gis ſpiratio. Mon ꝑ, At ipſa ↄmunio ↄſubᷣalis ⁊ coeterna ẽ.q ſi amicies (autri
ſonalem.quia pater? ↄueniẽter dici põt dicat᷑.Kᷣ aptiꝰ dr charitas.⁊ h ldd· utlach
filius nõ ſunt vnum ſuba:qꝛ deꝰſuba eſt.⁊ deus charitas eſt. Tria ̊ ſür . hjon⸗
in pſona. Item que· 2zZnõ ampliꝰ.vnꝰdiligens cũ qui de illo ẽ.⁊ vnꝰdili mmnn
ntun he venin⸗ gens eũ de q eſt. ⁊ ipſa dilectio. Que ſi nihil ẽ.quõ
9 kas. charitas. R. d. Deus dilectio eſt: Si non eſt ſubſtantia.qͥmõ deus uuson
ꝙ vnitas pſonalit᷑ te⸗ ſubſtantia eſt. 11 (berult
netur. Sed attenden Q Ratõneʒ pᷣdicte rñſionis aſſignat.oñdens ꝙ ſpi G Perine
dum ꝙ vnitas aliq̊ꝝ xrituſſanctus ꝓpꝛie dicat᷑ charitas qᷓ;uis chaꝛitas ſit nunſe
dicit dupliciter. Aut nomen omune. —d» . min
J3 Eige nt vun. Mhic notandũ eſt ꝙ ſicut ſpũſſanctꝰin trinitate ſpi uch
eſt vnitas pſonalis. liter dicit᷑ charitas.q̃ eſt patris ⁊ filij vnio.ita ⁊ no irron
Aut qua aliqui ſunt men tenet ꝓpꝛie qð patri et filio coĩter qdᷣdamodo tuenſun
vniti. ⁊ ſic pater ⁊ fli ↄgruit. Vñ aug.in.xv.li.de tri.Si charitas inquit teplon,
us vnica pſona vni/ qᷓ pater diligit filiũ.⁊ patrẽ diligit filiꝰ ineffabilẽ cõ muunn
Pre ſicut perſona munionẽ demõſtrat amboꝝ.qͥd ↄueniẽtius q; vt iI ier
puſſancti q̃ eſt amor le ppꝛie dicat᷑ charitas.qͥ ſpũs eſt cõi bobus. Mötona
2 vinculum nectens. le ꝓpꝛie dicat᷑ charitas.q ſpũs eſt cõis ambobus. cöͤten
Ad illud quod queri· Hoc em̃ ſaniꝰcredit᷑ ⁊ intelligit᷑ vt nõ ſolũ ſpũſſan⸗ tmn
tur quõ differunt illa ctus charitas ſit in illa trinitate. Sʒ nõ fruſtra pꝛo⸗ tönene
10 tria.dðm. ꝙ vnũ ad/ pꝛie charitas nũcupat᷑ ꝓpter illa qᷓ dicta ſunt.ſieut ca
en Bnadltcrf. ; nõ ſolug in ina igirere⸗ vel pũs vd nck⸗ qar?x aure
de ito“ pgter ſpũs.⁊ filiꝰſpũs.⁊ pfr̃ ſanctꝰ.⁊ filiꝰſanctus.⁊ ZRHM
nots ane tameipſen huſtra of ſpſſanct“ Auiiem eſt cois ?''e m
vis vnitiua. Sancti⸗ ambobid vocat᷑ ipſe ꝓpꝛie qð ambo cõiter. Alio⸗ wtöͤcti
tas dicit cõditionem quin ſi in illa trinitate ſolꝰſpũſſanctꝰẽ charitas. ꝓ⸗ Fun
amoꝛis caſti ↄtra libi fecto ⁊ filiꝰnõ ſoliꝰpf̃is.ſed etiã ſpũſſcti filiꝰinueni⸗ ſmniinn
dinoſum qui nõ ẽ pu tur. Ait em̃ aplus de deo pfe.Tranſtulit nos in re Gal.j. erſinet
rus Caritas vieit ognum filij charitatis ſue. ſi 8 no eſt in iſta trinitate litin
cipui. idco chani, charitas dei niſi ſpũſſanctus. filiꝰeſt etiam ſpũſſan (ſun
teoas vicit᷑. qꝛ eſt amoꝛ cti. Sed quia hoc abſurdiſſimum eſt. reſtat vt non tatciti
ineſtimabiliter babẽſ ſolus ibi ſit charitas ſpirituſſanctꝰ.ſed ꝓpter iſta Gd uuli eh
charũ amatum. quib'ſatis diſſerui ꝓpꝛie ſic voct. haponit
e¶ Sintqʒ non pꝑtticc · hmnigpn
patõne. videt᷑ no be- =ðU hunfunn.
ne dicere. quia ſerun⸗ dſertn⸗
re vnitatem ſpiritus “ Mhennor
eſt pducere.ſ. pm hoc pater ⁊ filius.ſ.ſ.ſua eſſentia pducũt.⁊ ita videt᷑ eſſentialiter ſpirare. Itenn videtur riminn
11 etiam falſum ꝙ dicit᷑ nõ pticipatõne.quia pater ⁊ filius ꝑticipatõne ſpiratõnis ſeruant vnitatem.Rꝰ. dom nnn
y Aug.vult oſtendere duplicem modum vnitatis eſſe inter patrem ⁊ filium.qui eſt inter membꝛa xpi. ſclicꝰ Uttb
nature ⁊ voluntatis ſed differẽter. quia in nobis eſt vnitas nature ꝑ ꝑticipatõnem vniꝰ omunis eff⸗ entie. ſev d i
nõ ſumus ipſa eſſentia. Pater em̃ ⁊ filius nõ ꝑticipant eſſentiam.q.diuerſum.ſmo ſunt ipſa eſſentia. ſimiliter te 4
in nohis eſt ↄfoꝛmitas voluntatis ꝑ donum dei d. vnit nos.ſed pater ⁊ filius vniuntur nõ tono accepto ab zwigfte
alio.ſed ſpiritu ꝓpꝛio.⁊ ſic patet reſponnio. ngan
f Qui em̃ ↄmunis eſt ambobus.Contra. ſᷣm hoc pari ratõne.ſ.ſ.dicit᷑ deus pꝛic. cum deus ſit cõe ambo⸗ enn
12 bus. R. dm. ꝙ equiuocatio eſt in cõitatate. NHam aug. nõ vocat ↄmune qð eſi in plunibus ⁊ de pluribꝰ.ſex fton
qða pluribus.⁊ ita ↄmunc dicit᷑ magis a ↄmunione q a cõitate.vt fiat vis in verbo.ſicut fit inter vnioneʒ tidgil
vnitatem.Et qm̃ chaꝛitas nõ tm̃ dicit coitatem.quia in pluribus.ſed coionem ꝑ vnitateʒ diſtinctop. idee ⸗ tunc

uis dicat᷑ eſſentialiter. poteſt tamen nihilominus dici ꝑſonaliter.

Di. *X

D euidentiam eoꝛum que dicunt᷑ de ſpiritu eſt ratio pꝛia huius manatonie. Ad illud quo d
ſancto in hac ꝑte duo pꝛincipaliter querun/

erun / obijcitur in contrariũ. ꝙ creature emanant per mo- I1 4
Pꝛimo qucrit᷑ de modo ꝓcedendi ipſiꝰ dũ liberalitatꝭ. DOSm.qꝙ per moduʒ liberalitat/ ema⸗
ſpiritꝰ. Scgo de ꝓpꝛictate ipſius. Circa pꝛamum que nare eſt dupliciter. Aut ſicut volitum. Aut ſicut ra⸗
runt᷑ tria. Pꝛimũ eſt vtrum in diuinis ſit neceſſe po tio volendi. Siuce ſicut datũ ſiue ſicut ratõ donandi.
nere pſonam pcedentem ꝑ modum liberalitat᷑. Sc/ Pana mocko emanãt creature que ſunt extra.ſecũ/
cundũ vtrum ſit neceſſe ponere ꝑſonam ꝓcedentez do modo emanat tercia in trinitate perſona. Quia

pmodum amoꝛis.TLercium ſi ſit neceſſe ponere r ratio volendi ⁊ donandi eſt intrinſeca ꝑfetiſſime vo/l 5
ſonam ꝓccdere luntati. ¶ Ad illud quod obijcit᷑.ꝙ voluntas nõ eſt
pꝛincipium aſſimilans nec neceſſario emanãs. dð.
ꝙꝙ voluntas ſiue liberalitas.duplicit᷑ eſt pꝛincipium.
Ano modo diſtinctum in natura. et ſic nõ aſſimilat
in ſubſtantia. Alio modo cõmunicante natura.⁊ ſic
in ſubſtantia aſſimilat. quoniã ergo pſona ſic pꝛoce
dit pꝑ modum liberalitatis vt ↄmunicet᷑ natura.ido
ſimilis eſt in ſubſtantia q́;uis ipſe modus pcedendi

modũ mutue charitatis.
‚R(NMAueſtio. j. 4a
¶ ꝛ ſit neceſſe ponere pſonam pcedentem ꝑ moduʒ
liberalitatis. oſtendit᷑ hoc modo.pfectioꝛ eſt dilectõ
mutua qꝙᷓ reflexa. ⁊ ꝑfectioꝛ adhuc mutua ↄmunica
ta qᷓ; non coicata.quia talis ſcʒ non coicata.vidctur
ſapere amoꝛeʒ libidinoſum. ſi in deo eſt ſumma di/
lectio.⁊ ſumma delectatio.⁊ ſumma beatitudo.non

eſt ibi ꝑſona que mutuo nõ amet᷑.nec cui amoꝛ mu⸗
tuus non coicetur.ſed coicatio amoꝛis mutui eſt pꝑer
liberalitatem. Sg c.
plex inuenit᷑ modus ꝓducendi nobilis. ſcʒ ꝑ modũ
nature.⁊ ꝑ modum voluntatis.pꝛimo modo cma/
nat filius a patre.ſcdo modo donum a datoꝛe. Sed

omne qð nobilitatis eſt in creatura eſt attribuendũ

deo. ergo ⁊c. ¶ Item in deo eſt ponere naturaʒ ⁊ vo
luntatem.⁊ ſicut naturã ꝑficit fecunditas.ita volun

tatem ſumma liberalitas.ſed natura ꝑfecta fccundi

tate ꝑſona ꝓducit aliam ꝑſonam.ergo pari ratione
voluntate ꝓfecta liberalitate ꝓducit aliam ꝑſonazʒ.
⁊ ſic ⁊c. Item om̃es creature a deo pcedunt ꝑ co/

gnitõnem aut voluntatem.ſed ante creaturaꝝ pꝛo/
ductõnein ponerce fuit in diuinis emanationẽ verbi
ab eterno in quo pater om̃ia fienda diſpoſuit.ẽ̊ paꝛi

ratõne neceſſe fuit emanare ꝑſonam in qua omnia
vellet ⁊ donaret. ſed talis ꝓcedit ꝑx modum liberali/
tatis.ergo ⁊c. ¶ Contra.nõ eſt ſimilis modus ꝓdu/

cendi in creaturis reſpectu dei ⁊ in pſonis. Nam cre

ature ſunt extrinſecus.pſone vo in eſſentia vnũ.ſed
cxitus creaturaꝝ a deo eſt ꝑ modum liberalitatis.er
nõ eſt ponere perſonã boc modo ꝓcedere.
¶ tem exiens ꝑ modum voluntatis ab aliquo nõ
aſſimilatur in ſubſtantia ꝓducenti.nec equatur.nec
neceſſario ꝓducit᷑.ſed ꝑſona ſi pcedit in diuinis.eſt
in ſubſtantia ſimilis ⁊ in poteſtate equalis.nec po/
tens ſe aliter babere. ⁊c. Item in bis inferioꝛibꝰ
nõ tm̃ ſunt iſta pꝛincipia nobilia.ſcilʒ natura ⁊ volũ
tas.verũetiam ratio ſiue operãs per artem.jᷓ ſi po/
nunt᷑ due ꝑſone bis duobus modis ꝓcedentes.de/

bet poni tercia que tercio modo ꝓcedat.ſed illa non

ponit᷑.ergo nec pꝑ modum voluntatis ponit᷑ aliqua
pari ratõne. Item quanto pluribus ↄmunicatur
dilectio.tanto ꝑfectioꝛ.quia om̃e bonum in ↄmune
deductum pulcrius eluceſcit. ̈ non ſolum eſt pone/

Item in his inferioꝛibus du/

non ſit ꝑ modum ſimilis.⁊ ſic patet illud. Ad ill
quod obijcit᷑ quare non ꝓcedit aliqua ꝑſona ꝑ mo/
dum ratõnis.ↄdm.qꝙ omis modus ꝓducendi nobi/
lis ad iſtos reducit᷑ duos.quia omne agens aut agit
naturaliter. aut per voluntatem. Agens em̃ per vio

lentiam aut ꝑ foꝛtunam eſt agens impfectum. ⁊ mo

dus. ꝓducendi minus nobilis. Uñ ratio non diſtin

guitur ↄtra naturam ⁊ voluutatem qᷓ;'tuʒ ad modiʒ

agendi.⁊ ideo non eſt peſona tali modo ꝓcedens.
Sed tamen hoc nõ videtur plene ſoluere.quia nos
diſtinguimꝰin bis creaturis egreſſuʒ per modum li/
beralitatis.ab egreſſu per noch
dðm.qꝙ ꝓceſſus per modum liberalitatis eſt duplici
ter.aut ſicut ratio liberalitatis ſiue ipſa liberalitas.
aut ſicut liberaliter facium.Similiter et in aꝛte.aut
ſicut ipſa ars ſiue ratio artiſicicndi.aut ſicut artiſici
um.⁊ pꝛimo modo poteſt cadere in diuina perſona.
ſecũdo modo nõ.⁊ pꝛimo modo ꝓcedit filius qui eſt
verbum ⁊ ars plena omnium rationũ viuentium.
iſte modus emanãdi nõ diſtinguit᷑ a modo emanã/
di per modũ nature.quia emanat vt oino ſimilis et
per modũ ſimilitudinis ꝑfecte.Alius aũt modꝰ non
põt eſſe.quia duas pſonas neceſic eſt ↄmunicare in
eadem natura.⁊ quia neceſſe eſt ꝙ om̃is modꝰ ema⸗
nandi qui eſt in diuinis.fit ꝑ modũ nature pꝛincip-ʒ
liter. vel illa vmunicante.vñ cum ꝓceſſus ꝑ moduʒ
voluntatis poſſet eſſe intrinſecus.ſic ꝓcedit amoꝛ
ab amante. Per modũ vo artis ſemꝑ eſt extrinſecꝰ.
inq;tum hmõi.ideo impoſſibile eſt ꝙ cadat in deo re
ſpectu pſone.ſed cadit iolum reſpectu creatune.
d illud qð vltimo obijcit᷑.ſi eſt ponere terciã ꝑ/
ſonam ob coicatõnem. pari rõne ⁊ quartam. dᷣm.

Nꝙq om̃is ratio ⁊ natura ↄcoꝛdat ꝙ non fiat ꝑ plures.

qð põt ſufficientiſſime fieri per vnũ.alioquin eſʒ ibi
ſuperfluum. Si ergo mutua dilectio non poteſt eſſe
minus qᷓ; ad vnum.⁊coicatio illius mutue nõ minꝰ

um artis. Pꝛopterea 1 &

“ re terciam pſonam cui amoꝛ ſcde ↄmunicet᷑.ſed eti· ꝙᷓ ad vnũ.⁊ ĩ vno eſt mutua dilectio.⁊ in altero mu/
i am quartam cui amoꝛ ↄmunicet᷑ tercie.⁊ ſic infini tue dilectõnis coĩcatio ꝑfectiſſime.cum vtrunqʒ ac⸗
GG tum.ſed boc eſt impoffibile in diuinis.vt oſtenſum cipiat totum infinite. patet ꝙ non eſt vltra pcedere.
nn eſt ꝑſona ꝓcedens ꝑ modum liberalitatis. ¶ E“. ſonarum pluralitatem. aufert infinitatem. et ponit
c 1 dom. ꝙ ſicut pbatum eſt in diuinis eſt ponere terci trinitatem. Dueſtioeo. b
S am pꝑſonam ꝓcedentem per modum liberalitatis qᷓ ¶ AUtrum in diuinis ſit neceſſe ponere perſonam pꝛo/
en dicitur donum.Et ratio huius eſt ꝑfectio dilectiõis. cedentem per modum amoꝛis ſiue charitatis.Et q;
mi ꝑfectio emanatõnis. ⁊ ꝑfectio voluntatis.qua exiſtẽ ſit videtur. Mon eſt enim perfecta cognitio ſine di⸗/
enſun, te liberaliſſima. nõ põt non ꝓducere perſonam.ſicut lectõne. ergo nec ꝑfectum verbum ſine amoꝛe. nec
an atura exñte fecũdiſſima.ñ pᷣt ñ ꝓducere ꝑſonã. ⁊ xpfecta emanatio verbi ſineemanatione amoꝛis.er/

h 4

nis.ergo ⁊c. Item amo⸗ in au
na tonant᷑. Miil em̃ ꝓpꝛie donatur niſi ex amoꝛe. ſi

tum. ⁊ hoc eſt incõueniens.ergo ⁊cc.

—

go neceſte eſt ponere emanatõnem ꝑ tmodum amo/
B ſtem amoꝛ eſt donum in quo alia do-

. —

ergo ꝑſona ꝓcedit ꝑ modum liberalitatis.cum ipſa

ꝓcedat nõ ꝑ aliud ſed ꝑ ſe.ergo ꝑ modum amoꝛs ſi

ue charitatis. ¶ Item omnis ⁊ ſumma pfectio plu
ralitatis eſt in vnitate. ⁊ diſtinctionis in vnione.ſᷣ
inter omnes vniones que ſunt inter viſtantes.ſum/
ma ⁊ iocundiſſima eſt vnio charitatis. ſi ergo eſt ibi
diſtinctõ. eſt vnio.⁊ ſi vnio.eſt charitatis emanatio.
ſtem ſpũſſanctus in nobis exiſtens ⁊ habitãs fa
cit nos ſimiles illi ſumme trinitati.ſicut dicit domi⸗
nus Joh. xvij. vt ſint vnum ſicut ⁊ nos.ſed ſpũſſan/
ctus in nobis exiſtens pducit pꝛimo amoꝛem chari⸗
tatis. Roma. v. Charitas dei diffuſa eſt in coꝛdibus
noſtris ⁊c̃.Sᷓ neceſſe eſt in illa ſumma trinitate repe/
riri ꝑ pꝛius emanatõ em charitatis. ed contra.
ꝑſone diuine ſunt ypoſtaſes pfecte.vt pater ⁊ filius.
nullus autem amoꝛ dicit ypoſtaſim ſed eius ꝓpꝛieta/
tem ſiue habitum. nulla pſona in diuinis pꝛocedit
ꝑ modum amoꝛis. ¶ Item amoꝛ eſt eius in quo re

quieſcit affectus. ergo ſemꝑ accipit᷑ vt in alium ten/

dens.ſed omnis pſona eſt in ſe perfecte ens ⁊ diſtin⸗
cta. ergo nulla ꝑſona ꝓcedit ꝑ modum amoꝛis.
¶ Mem nõ ob aliud ponit᷑ in diuinis emanatio pꝑer

modũ amoꝛis. niſi qꝛ pateꝛ amat filium. cum ergo fi.
lius amet ſpm̃ſctm̃.paꝛi ratõne erit ponere vlterioꝛẽ

pꝑſonam emanantẽ p modum amoꝛs. ſic in infini/
. entens. E tem cum in
natura intellectuali ex ꝑte motiue potentie ſit acci/

pere iraſcibilem qᷓ reſpicit bonoꝛem.ſic ↄcupiſcibilis
amoꝛẽ. Queſtio eſt quare in diuinis nõ accipit pꝑſo⸗
na m actum iraſcibilis. ſicut ſᷣm actũ ↄcupiſcibilis.

¶ ¶ Item cum ſint alie affectõnes in aĩa. vt gaudiuʒ.
ſpes.⁊ bmõi.quare ſolũ ꝑ modũ amoꝛis ꝓcedit per
ſona in diuinis. Si tu dicas ꝙ amoꝛ nõ tenet ratio/
nem affectõnis.tũc obijcio.quia ſicut amoꝛ diuinus
nõ eſt affectio.ita nec gaudiũ. ¶ Item cum ſint alij
habitus in aia impoꝛtantes ↄplementũ. cuiuſmodi
ſunt ſcq; dona ſpũſſancti.vt intelligentia ⁊ ſapientia.
quare magis pcedit ꝑſona per modũ amoꝛis qᷓ; per

modũ alterius habitus.ꝙ ſi nõ alius.nec iſte dʒ po/

18

ni. vt vr. ¶ K. dom. ꝙ ſicut ꝓbatuʒ eſt ſupꝛa.neceſ
ſe eſt aliquã perſonã in diuinis pcedere ꝑ moduʒ li/
beralitatis.⁊ illam dicimꝰſpm̃ſctm̃.bhãc autẽ neceſſe
eſt ꝓcedere per modũ amoꝛis.qꝛ ſi ponat᷑ in diuinis
emanatio ꝑ modũ voluntatis.neceſſe eſt q int om/
nes ſit pꝛima ⁊ nobiliſſima.emanatio aũt ꝑ moduʒ
amoꝛis eſt hmõi.qð patet ſi reſpiciamus in anima.
Affectio em̃ amoꝛis eſt pꝛima inter om̃es affectiões
⁊ radix omniũ aliaꝝ ſicut dicit Aug.in pluribus lo/

cis.max.in.xiiij.de trinitate.Et iſta affectio nobiliſſi
ma eſt inter om̃es.qm̃ plus tenet de ratõne liberali/
tatis. Vñ hoc eſt dnum in quo om̃ia alia dona do/
nant᷑.⁊ in quo ↄſiſtunt om̃s delicie ſubſtãtie intelle/
ctualis.vñ nihil in creaturis eſt conſiderare ſic delici
oſum ſicut amoꝛẽ mutuũ.⁊ ſine amoꝛe nulle ſunt de
licie. ꝓpter hoc dicit phᷣs ꝙ amicicia. aut eſt beatitu/

do.aut nõ ſine beatitudine. Si ergo emanatio eſt

modum liberalitatis in diuinis.neceſſe fuit eſſe pꝛi-
narn ⁊ ſummã.⁊ ſic neceſſe fuit eſſe per modũ amo/
tum nõ ſubam. ddm.qꝙ eſt loqui de amoꝛe roõne eius

illud ergo qd obijcit. ꝙ amoꝛ noiat babi/

1.
qð nominat.⁊ ſic nõ dicit ſubam.vel ratõne eiꝰcirca
qð ponit᷑.⁊ quia ponit᷑ in deo in quo nullum eſt ac/
cidens.ſed totum deo ſuba eſt.ideo nõ dicit habituʒ
vel ꝓpꝛietatem ſeo magis ſubam.⁊ cum dicat egreſ⸗
ſum dicit Pacar im ſiue pſonam. Similr dom. ẽ de
Bbo illð qd obijcit᷑ ꝙ amoꝛ chaꝛitatis ſemper
in alium tendit/⁊ ita ꝓcedit in alium. ⁊ nõ ſtat in ſe.

Ddm.ꝙ. ꝓcedere in alium eſt dupłr.aut quia aliud

reſpicit vt obiectum.aut quia in aliud tendit ⁊ reci-
pitur. Pꝛimo mõ bene cõuenit ꝑſone in diuinis. qͥa
bene ↄuenit habere reſpectum ad aliam perſonam.
vñ ſpũſſanctꝰeſt amoꝛ quo pater amat filiũ. Si aũt
dicat tendere ſcdᷣo mõ ſic nõ babet locum in ꝓpoſi⸗
to.quia qñ ego amo aliũ.amoꝛ nõ exit a me.ita vt re
cipiat᷑ in alio.ſed tm̃ a voluntate pcedit.⁊ qꝛ eſt acci
dens ideo non recedit.ſed in voluntate ſubſiſtit. In
diuinis vo quia ypoſtaſis eſt ideo in ſe ſubſiſtit

9

¶ Ad illud qdð obijcit᷑.ꝙ ſimiliter filius amans ſpm̃ 20
ſanctũ ꝓduceret aliam pſonã.dm.qꝙ boc nõ tm̃m fa⸗

cit ꝙ pater ⁊ filiꝰ pꝓducant aliam ꝑſonam q̃ ẽ amoꝛ.
uia ſe amant.ſed etiam qꝛ in eis voluntas eſt fecũ/
iſſima. Ratio huiꝰ? dicet᷑.j.⁊ illa nõ eſt in ſpũſſancto
Mihilominus tñ põt dici ꝙ ſtatus ſit in pꝛimo amo
re. Mam pꝛimo amoꝛe ꝓducto cum ille ſeipſo amet
alium ⁊ amet᷑.nõ opoꝛtet illum amoꝛem ꝓduci ſiue
aliam ꝑſonam p modum amoꝛis. ¶ Ad ülud quod

querit᷑ quare nõ eſt emanatio qᷓ;tum ad actũ iraſci/⁊ꝛ

bilis. Quidam reſpondent ꝙ hec vis nõ habet locũ
in ſuba ure⸗ ſpũali.tamen ſuppoſito ꝙ ſit in ſubſtã/
tia intellectuali.adhuc actus eiꝰnõ ↄpetit pductõni
pſone.tum qꝛ naturalr ſequit᷑ actũ ↄcupiſcibilis.ira

qꝛ actus eiꝰↄſiſtit aut reſpectu ſuꝑioꝛis.⁊ hoc nõ pᷣt
eſſe vbi nibil ẽ ſuperiꝰ.aut reſpectu inferioꝛis.⁊ boc
ſimpliciter nõ.qꝛ nulla ẽ inferioꝛitas in reſpectu pa/
tris.nõ ſiliter pot eſſe in deo.qꝛ ſic ẽ cũ quadã diſcon
ueniẽtia.in victoꝛioſa repulſione. In ꝑſonis ãt diui
nis ſummã vnionẽ ⁊ ↄueniẽtiam eẽ neceſſe eſt. Et ſi
tu obijcias ꝙ nõ ois actus iraſcibilis ẽ reſpectu diſ⸗
cõueniẽtis.qð pʒ in ſez qꝛ in btis hẽbit iraſcibilis
actũ. DZm. cq vel oſiſtit reſpectu diſcõueniẽtis vin/
cendi.vel reſpectu ardui aggrediẽdi.⁊ ita vł gradũ
vel diſcõueniẽtiã dicit.ſed neutrũ põt eẽ in diuis ꝑ/
ſonis.¶ Ad illud qð obijcit᷑ de alijs affectib? habi⸗

—

em̃ eſt vindex leſe ↄcupie.vt dicit Dam̃.tum ctiam

tibꝰiam pʒ rãſio.q;ꝛ amoꝛ eſt affectꝰ intimꝰ.⁊ pᷣmus ?

⁊ nobiliſſimꝰ.qꝛ oꝛigo oim alioꝝ.ideo ↄplectit᷑ in ſe
totã nobilitatẽ emanatõis ꝑ modũ liberalitat ideo
nulla pſona debuit emanare ꝑ modũ alteriꝰ babitꝰ.
cum talis modꝰnõ ſit pꝛincipalis..
Atrum ſit neceſſe ponere terciam ꝑſonam ꝓceden⸗
temiper modom mutue charitatis. Et ꝙ ſit vꝛ Joh.
xvij. At ſint vnum ſicut ⁊ nos:vominus oꝛat ⁊ petit
diſcipulis vnitatem nõ nature ſed dilectõnis ꝑ ↄfoꝛ-
mitatẽ ad illã ſummã vnitatẽ.ſᷣ mẽbꝛa xpᷣi vniũtut
amoꝛẽ mutuũ.ꝭ in diuinisẽ exẽplar buiꝰ.ſic ⁊c.
Item hiero.ſupꝑ xv.xiiij. Spũſſanctꝰ ẽ amoꝛ queʒ
3 pf in filiũ ⁊ fili?xin patrẽ. eſt amoꝛ mutuus.
Frem roͤneoñdi bocipᷣm.qꝛ ꝑfectioꝛ ẽ dlorsg
eſt mutua.quia ſi nõ ẽ mutua.ex altera parte dlaudi
cat.ſ in illa dilectõne ẽ ſuma ꝑfectio et nulla claudi⸗
catio. ergo ⁊c. ¶ Item qui nõ amat viciſſim amateʒ
ſe recte ⁊ liberaliter.aut ẽ iniquꝰ.aut ingratus.cum

neeeſe
nne

ten
Abitut
Htune
Alurt
masl
nicns n
amno:
tmo
ſtipſed
Konm
troz
ſteame
diätin
gan
itid
,ponen
3 Cſt
ſo
hum⸗
anttti.
aunh in
nunitt
iftean
bert d
iiie
enum

loſt

motn
ine⸗
(chen
iigs

undi,

umrli
dde wig
unerm
octttgin
nniii,
iccitidi
infisme,

õ
tawtiſli
mochigaſein
ii ee
Ntndime
iheutti
ngliüfii
diene en
niiminiitt
thisiſhen
Funhilt⸗
en i
Vohei tuii
mi ü

Alsfi
n un in

iin e
inan
D
mthun,

2 5 Uerſi. nõ ſic eſt in deo. bijcif. ꝙ nõ
amoꝛ purus.dm.ꝙ ex vtraq; partce liberalis eſt. et

oꝛiginis circa pſonagsg.

„’,,c2

ergo in diuinis nulla ſit iniquitas. nlla ingꝛatitudo.
neceſſe eſt ibi eſe amoꝛem mutuuʒ. ¶ Contra. ſi eſt
amoꝛ mutuus.& filij in patrem. ⁊ pris in filium.er/

ater aliquid recipit a filio qd abſurdum ef.

¶ Item qui amat amãtem facit qd debʒ.quia R̊ eſt

debitum qð rependẽduʒ eſt. ſi eſt in diuinis amoꝛ
mutuus. ergo eſt debitus. nõ eſt liberaliſſimus.qd
abſurdum eſt. ¶ Itẽ nullus amoꝛ mutuus cſt amoꝛ
vnicus. hecꝑ ſe nota cſt. ergo ſi.i.ſ.eſt amoꝛmutuꝰ.
vnicus nõ eſt amoꝛ. ¶ Itcz ſi amoꝛ eſt mutuꝰ. ergo

eſt amoꝛ patris ad filium. ſed iſte vt dicit Richarð.
eſt amoꝛ gratuitꝰ. g ſimiliter erit filij ad patrẽ. et ille
vt ipſe dicit eſt amoꝛ debitus.ꝗ ſi tercia ꝑpſona pꝛoce
dit ꝑ modum amoꝛis gratuiti ⁊ debiti. eſt amoꝛ ex
vtroq; ꝑmixtus. nõ eſt amoꝛ purus. Et iterum. cũ
iſte amoꝛ ſit filius.vr ꝙ filius ſit ſpũſſanctꝰ. quia vt
dicit in filio eſt amoꝛ ex vtroq; ꝑmixtus. ¶
ꝙ cum amoꝛ pfectõnem delectatõnis ⁊ vnionis ⁊ re
ctitudinis babeat ex mutualitate.aut nõ cſt ꝑſonaʒ

23 bonere in diuinis ꝓcedere ꝑ modũ amoꝛis:. aut ſi p

cedit. ꝓcedit ꝑę modũ mutue charitat.

dilld er
go qð obijcit᷑ in cõtrarium. ꝙ tũc filius aliquig dat
patri.Ddm.qꝙ ex hoc ꝙ amans ꝑ amoꝛem tendit in

amatũ.nihil dat ei.alioquin nos daremꝰaliquid deo

cum ipᷣm amamus..(¶ Ad illud qð obijcit᷑. amoꝛ
mutu? eſt debitus.ddm.ꝙ debitus eſt. quia rectꝰ.ſed

tamẽ amoꝛ nõ ↄſiderat debitum. Vñ quãtumcũq;

debeat᷑. dum tamẽ debitum nõ attendat᷑.nõ minuit᷑

24 Ntio liberalitatis. ĩmo oſtendit᷑ ratio rectitudinis.

illud qð obijcit᷑.ſi mutuus nõ vnicus.Dum.
ꝙ verum eſt in amantibus. quoꝛuʒ affectus ſunt di/
Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ nõ ẽ

ideo oĩno purus.Et 4 dicit ꝙꝙ eſt amoꝛ debitus ⁊ F-
tuitus.dm.ꝙ iſte ↄditõnes nõ dicũt modum amã

di circa amoꝛem. ſed dicunt modum emanandi ſiue

Ecũcdo pꝛincipalr querit᷑ de ſca pte.ſcʒ de pꝛi
Qetate.i.ſ.⁊ circa hoc querunt᷑ tria.pꝛimo queri/
tur vtrum amoꝛ ſiue charitas ſit ꝓpꝛium ſ.ſ. Secun/

W do vtrum ſpũſſanctus ſit pꝛie netus. Tercio vtruzʒ

uſſanctus ꝓpꝛie ſit ſpis. ¶ Queſtio. j. c

chanitas ſit pꝛium ſpũſſancti ſic oſtendit Augꝰ.

xv.de tri. Sicut in illa trinitate.nõ ſolus.ſ.i.eſt ſpũus.

ramipie dicit᷑ ſpũſſ anctꝰ. ita qᷓ;uis pater ſit chari/
tag. ? filius charitas.tñ ꝓpꝛie charitas dicit illa pſo⸗
na ſicut ꝓpꝛie dicit᷑ ſpũſſanctꝰ. ¶ Item boc idẽ oſtẽ/
ditur ꝑ eundẽ ſuꝑ canonicã Job. vbi intendit pꝛie⸗

tatem. liſ.. inuenire. ⁊ ad boc pducit lermons , hut⸗
ſanctdeſt chanitas. ¶ Item ratõne oſtendit᷑ illʒ idẽ.

illug eſt. pꝛie ꝓpꝛium pſone.qd dicit modũ ema

nandi ipſius.ſed amoꝛ eſt hmõi vt ꝓbatum eſt. ergo

⁊c.· Item ſicut verbum ſe habet ad filium.ita amoꝛ
ad ſpm̃ſanctum.ſedq verbum eſt Apꝛium filij. ergo et

amoꝛ ꝓpꝛium.ſ.ſ.¶ Contra.Aug.in.xv.li.x tri. Da⸗/
ter eſt charitas.⁊ filius eſt charitas.et ſpũfſanctꝰ eſt

erer vna charitas.g charitas nõ dꝛ p/
pꝛie de.ſ.ſ. ¶ Itez amoꝛ nõ esdlie aliter qᷓ; amãdo.
G cuʒ amoꝛ de neceſſitate inſit amãti.⁊ pater ⁊ filius
amando ꝓducant.ſ.ſ.impoſſibile videt᷑ ꝙ ei cõueni⸗
at ꝓpꝛie.
nor⸗ pꝛie. ſiue nõ ꝓcedit ꝑ modum amoꝛis. JIte?
icut ſe i

ſed ſapia nõ ſilij puum. imo appꝛopꝛiatu ſolum,

Aut ergo ſpũſſanctꝰnõ eſt ꝑſona. aut nõ eſt
habet ſapia ad filium. ita amoꝛ ad ſpm̃ſcim‚ũ.

ergo ⁊ amo: ſimiliter.ſ.ſ. ac. ¶ Item omne ill qd
dicit᷑ ꝓpꝛie impoꝛtat aliquã relatònem. ſi amoꝛ ꝓp/-
pꝛie dicit᷑.impoꝛtat relatõez. Si ad amantẽ. amas
nõ eſt amoꝛ. Similiter ſi ad amatuz. tũc ergo.ſ.ſ.aut

amaret.aut nõ amaret᷑.hoc aũt eſt impoſſibile.

pater ⁊ filius ↄcoꝛdant in ſpirando ſpm̃ſanctum
que ↄcoꝛdia amoꝛ ſiue dilectio eſt. Perſonaliter vo.
quia ille q ꝓducit᷑ ꝑ modum pfecte liberalitatis nõ
põt eſſe niſi amoꝛ ſiue dilectio. vñ eſrentialiter dictũ

¶ HK. dom. ꝙ dilectio in diuinis põt accipi accipi 2 6
tur neceſſario eſſentialiter. notionaliter. ⁊ pſonalit᷑.
Eſſ entialiter.qꝛ quilibet diligit ſe. Motionaliter vᷣo.

dicit ↄplacentiam. notionaliter vᷣo ↄcoꝛdiam inſpi-
rando. ꝑſonaliter po pceſſum in illa ↄcoꝛdia. Huiꝰ

aũt exemplũ poteſt poni in amoꝛe creato quo ſpon/
ſus ⁊ ſponſa ie diligut. Nam diligũt ſe amoꝛe ſocia⸗
li ad ↄuiuendũ.diligũt ſe vlterius amoꝛe⸗ iugali ad

pꝓlem ꝓcreandam. ⁊ illa ſi pduceret ex ſola ↄcoꝛdie

voluntate amoꝛ eſſet. nũc vo eſt amatus niſi dicat

amoꝛ p emphaticum loquendi modum. In diuinis

„

ypoſtaſis.

ypoſtaſis.qꝛ cum diſtinguat᷑ a ꝓducente ⁊ nõ poſſʒ

vo vere zahie amoꝛ eſt habens ratõnem amoꝛis et
is. Amoꝛis ꝓpter hoc. qꝛ ex bonitate liberaliſ
ſima pꝛimo pꝛocedit ꝑ modum pfecte liberalitatis.

diſtingui eſſentialiter. diſtinguit᷑ pſonaliter. non ſic

autem eſt in amoꝛe creato.¶ Ex patet illud quod

obijcit᷑ pꝛimo ⁊ ſcdo.cum dicit᷑ ꝙ eſt ꝛietas aman
tium ſiue producentium. quia accipit notionaliter.
Mam ꝓut ab eis ꝓcedit nõ poteſt eſſe pꝛietas.ſed

pſona diſtincta. vñ nõ oino eſt ſimilis pceſſus amo⸗/
ris qeati ⁊ amoꝛis increati.quia hic eſt ꝓpꝛietas. ibi
xpoſtaſis ⁊ ſuba.ſAd
Sm.qꝙ nõ eſt ſimile.qꝛ ſapia nõ dicit reſpectuz ad

alium. ⁊ ideo ſemꝑ de ſe dr̃ ad ſe. et eſt eſſentiale niſi
appꝛopꝛiet᷑.ſᷣ amoꝛ reſpectum dicit ad eos qͥ amoꝛe

nectunt᷑. vñ ſicut verbũ eſt ꝓpꝛiũ filij ⁊ nõ appꝛopꝛia
tur.qꝛ ↄnotat reſpectũ ad dicẽteʒ.ſic ẽt amoꝛ ſiue ca⸗
ritas nõ tm̃ eſt appꝛopꝛiatũ.verũetiã pꝛiũ.ſ.ſ. Et ſi⸗
cut ꝓcedit eapi⸗ ꝑ modum vbi.ita.ſ.ſ.ꝑ modum
e t,oihien ſe.ſ.. ſit ſapiens ſapia ge
⁊ fili diligũt ſe.ſ.ſ.nõ aũt ꝙ pꝛ ſit ſapiens ſapia ge
“ ld ülud 35 vltimo obijcit᷑. caai dicit *
ſpectũ. dom.ꝙ a
net᷑ notionalr ſicut pᷣtactũ ẽ̊. Ano em̃ mõ diligere ſe

ſicut meliꝰpatebit.j.qꝙ; h admittit᷑

illud qdð obijcit᷑ de ſapientia.

amãtes ſᷣm hoc ꝙ eſt amãtes te⸗28

idem ẽ ꝙ cõcoꝛdit᷑ ſpirare.̊ mõ ſpũs nõ eſt amans.

qꝛ nõ ſpirat.ipſe aũt obijcit de eẽntiali. quia nõ dicit
cgreſſum ab amãte.ſ ſolũ dicit ↄplacentiã volunta⸗
tis qᷓ quilibet amat D mafd.
4 eſtio. iij.

boꝝ. Et ꝙ ſic vr hoc mõ.Aug.vij.de trini.nõ eſt ali

quis duoꝝ qͥ vterq; ↄiũgit᷑.vᷣ ↄiũgit nexu. g nexꝰnõ
eſt aliqs duoꝝ. eſt tercia ꝑſona ꝓpꝛie. ceomo?

in creaturis eſt nexus. ſicut pbatuʒ eſt. ſ.f eſt amoꝛ
fectiſſimꝰ.ergo ⁊c. Oꝛ aũt amoꝛ ſit nexꝰ pʒ ꝑ Oyo.

moꝛẽ ſiue diuinũ ſiue intellectualem vnitiuã dici·
mus virtuteʒz. ¶ Item ſpuͦſſanct)m grecos pcedit
apfe ſolum. ſ̃m latinos q pfe ⁊ filio. Sʒ qcũq;
rum modoꝝ pcedit vniunt᷑ in ſpũ pr̃ ⁊ filiꝰ ſ illein

H vniũtur eſt nexus nbor ergo lleſt nerus.
Item aut ſpũs pfis eſt ſpuũs filij. aut nõ. Si nö. F
cũ nemo ſciat q̃ᷓ ſunt in boie niſi ſpũs eiꝰ q̃ẽ in illo ſa⸗

cut dicit apls.pꝛ nõ nouitvolũtatẽ filij.nec fii

—

ergo ſiiqẽ eſt ſps ambop. in ſpuͦyniunt: (Coera.

iſto⸗

. .

●
—

nõ eſt nerus iſi ſepatoꝛum. Que em̃ nõ ſegata ſůt.

ℳ

no indigent aliquo ↄnectente.ſed pater nõ eſt ſepa-
tus a filio nec ecõuerſo. quia filius in patre ⁊ pr 1fi/
lio. & c. Itẽ nex?ẽ i qᷓͥ duo aliq ↄueniũt. ᷣ pꝛ ⁊ filiꝰ

nõ ↄueniũt in pſona. nulla pſona ẽ nex? pꝛis filij.
e Item necti dicunt illa que ↄueniũt in aliquo in

quo vniunt᷑.Si ergo filius ⁊. ſ.ſ. oꝛiginaliter cõueni/
unt in patre. ergo pater eſt nexus ſilij ⁊. ſ..non ergo
ſ.ſ.eſt nexus. ¶ Itẽ nexus dꝛ aut qꝛ nectit᷑. aut quia
nectit. Si ergo. .ſ.ẽ nexus. aut & qꝛ nectit᷑.aut qͥa ne
ctit. Non qꝛ nectit᷑. qꝛ tũc ſimiliter alia pſona eſt ne
xus.ſimiliter pater eſſet nexus. Si q; nectit patrem
2 filium. dat aliquid patri ⁊ filio.ſed hoc eſt incon/
29 ueniens. ergo ⁊c. ¶ RE dom. ꝙ nexus ꝗpꝛie dicit de
ſ. ſ ſiue vnitas amboꝝ. Ratio aũt huiꝰdeſt. quia pr̃ et

—

filiꝰ coicant in ſpũ.⁊ ideo amboꝝ eſt vnitas.Et rur-
ſum ille ſpũs eſt amoꝛ.⁊ ideo coicant in eo vt in vno
amoꝛce.⁊ quia amoꝛ ꝓpꝛijſſime nexus eſt. ideo. . ſ. P/
ptꝛie nexus eſt.qꝛ amoꝛ mutuus eſt amoꝛvnicus ⁊ ſb
50⁰ kanaſcus A illud qd obijcit᷑ incõtrarium.qꝙ
nõ eſt nexus n

tripliciter. Scom diſtantiã. 2 ſic dicit᷑ ſepatio local.

Et vſᷣm differentiã. ⁊ ſic dicit᷑ ſeꝑatio ſubſtãtialis. Et

ßm differentiã pꝛietatis relatiue. ⁊ ſic nõ dicit᷑ ſepa
ratio ꝓpꝛie.ſed diſtinctio. In quolibet iſtoꝝ modoꝝ
ↄtingit eſſe nexum.qꝛ ergo pater⸗ filius ſunt diſtin⸗
3l cti.⁊ ideo recte dicunt᷑ ↄnecti.
tur. ꝙ nexus eſt in quo aliqui duo ↄueniũt. dom. qꝙ
eſt ↄuenientia eſſentialis. ⁊ ↄuenientia oꝛiginalis.⁊
nexus vtroq; modo põt dici eſſe. q;uis pater ⁊ fili
us nõ coicant foꝛmaliter in pſona vna. tñ oꝛiginali⸗
ter ↄueniũt.quia vna ꝑſona oꝛitur ab vtroq; vno et
32 codem modo. ¶Ad ulud qð obijcit. ꝙ filius ⁊. l.ſ.

—

ↄueniũt in patre.dðm.qꝙ cõuenientia oꝛiginis dicit

dupliciter. aut quia oꝛiunt᷑ ab vno.aut quia ab eis

oꝛitur vnus.Si quia ab vno.ſi ic non dicit᷑ nexus.qꝛ
nexus eſt vnio ↄſequens viſtinctõneʒ. ſed vnitas in

oꝛigine antecedit diſtinctiõez. Si vᷣo quia vniꝰoꝛigo

ſit. cum ibi ſit diſtinctio ⁊ ↄns vnio. ꝛijſſime eſt ne
xus.⁊ ſic eſt in patre ⁊ filio cſpectu.ſ.ſ. Aliter tñ po/
teſt dici ꝙ nõ eſt ſimile. qꝛ filius ⁊.ſ.ſ.nõ eodes mod
pvgducunt᷑ a patre.ſed pater ⁊ filius eodeʒ moddo ſpi⸗
rant. ſ.ſ. ⁊ iterum patris ⁊ filij ↄuenientia eſt in. ſ. . vt
in amoꝛe cuiꝰ eſt nectere.ſic nõ ↄueniũt filius ⁊.ſ.ſ.ĩ
55 Patre illud qd obijcit᷑ ꝙ nexus dicit᷑.aut quia
nectit ⁊c.
actiua ſignificant paſſionem.vt verba ad ſenſum ꝑ/
tinentia. vt video. audio. ⁊ ſimilia. Quedam in voce

—

actiua ſignificant actõnem. vt facio ⁊ pcutio. ſimili⸗/
ter in paſſua.Dðm igit᷑ ꝙ boc qð eſt nectere cũ ne
ab vtroq; ꝓcedit.recte in voce

ctere dicat᷑ ſpũs.quia ab vtroq
actiua paſſionem ſi ignificat. ⁊ in paſſiua actõnem.et
gis recipiat. è
Aueſtio.iij.⁊ vltia e?
¶ Atrum ſpuũfſ anctus ꝓpꝛie ſit ſpũs. Et ꝙ ſic videtur

hoc modo.quia pſona ſpñſſancti iſto nomie ꝗꝓpꝛijſſi/

ideo no ſignificat ꝙ aliquid det patri ⁊ filio.s̊ ꝙè ma /

me deſignat᷑ ꝙ dicit᷑.ſ.ſ.ſed hoc nomẽ ſanctus nõ co

artat hoc ꝙ eſt ſpũs cũ ſit eque cõe.ergo ſpũs ppri⸗
dicit᷑ illa pſona. He ſpũs dicit᷑ qd ſpirat᷑.S qð
ſpiratur nõ generat᷑ nec ecòuerſo. ergo cuũ ſpirari nõ

ↄueniat patri nec filio.ergo ↄuenit.ſ.ſ.¶ ¶ Item boꝛ

mines ↄcoꝛdes in vno malo dicunt᷑ ↄſpiratoꝛes.nõ
quia idem cogitent.ſed qꝛ idem malũ appetũt.et ad

at trinitati. Si a ſpiratione.
dictũ conuenit toti triuitti. quia tota trinitas dicii᷑
inſpirare. ergo actiue dictum. nõ dicit᷑ relatiue. ergo
nec paſſiue.¶ ¶ Itẽ m qð dicit᷑ a ſpiratõne. videt ꝙ

iſi ſeꝑatoꝛum. dom. ꝙ ſepatio dicitur

Ac üllud qð obijci⸗/

tur ſpũs flatus ſicut acci

Hm. ꝙ quedam ſunt verba que in voe

idem malum vnus omniũ eſt colligatus affectus er
ho cum ſpiratio a ſpiratõne veniat. nõ dicit ſpirark
niſi amoꝛ ergo nec.ſ.ſ.dicit᷑ niſi amoꝛ.S ⁊cc. . n/

tra.ſ.ſ.eſt deus.⁊ eos qui adoꝛant eum in ſpũ ⁊ veri

tate opoꝛtet adoꝛaꝛe Joh.iiij. ̊ tota trinitas ẽ ado/

randa. tota trinitas ſpũs.hoc idem dicit Augu.

¶ Item rone oſtendit᷑ hoc idem ſic. Spiritus diui /
dit᷑ ↄtra coꝛpus. qdð nõ eſt coꝛpus eſt ſpũs.ergo eſt
nomẽ abſolutum nõ relatiuum. ergo ⁊c. ¶ Itẽ ſpi /
ritus dicit᷑ aut a ſpũalitate. aut a ſpiratõne. Si a ſbi

ritualitate.ſic diuidit᷑ ↄtra oPeen ⁊ ↄſtat qd ↄueni
ontra. ſpirare actiue

magis ꝓpꝛie ↄueniat filio.⁊ hoc patet ꝑ autoꝛitatem

Job. xxxij. Inſpiratio om̃ipotentis dat intcllectuʒ.
ſed hoc appꝛopꝛiat᷑ filio.ergo c. ren ſpiratio ẽ
actus naturalis. ſed ſolus filius ꝓcedit ꝑ modũ na/

ture. ergo ſolus filius ſpirat᷑. ¶R. dm. ꝙ bocno/ z4

men ſpñs reperit᷑ in coꝛpibus.in ſubſtantijs ratöna
libus.⁊ in deo. ⁊ licet in deo ſit ppꝛijſſime. quia pꝛo/
prꝛijſſime eſt in eo ſpũalitas ⁊ ſpiratio.tamẽ ratio co

antia coꝛpali. In ſi uba aũt coꝛpali ſpũs dicitur du/ 3 5
pliciter. aut a ſpnalitate ↄtra coꝛpulentiã. et ſic dicit

aſeen cliccgl tanqᷓ a poſterioꝛi incipit a ſub⸗

abſolute. ⁊ vocat᷑ ſpũs coꝛpus ſubtile.ſicut accipit i
li. de differentia ſpus ⁊ aie.Aut a ſpiratoͤne. ⁊ ſic dici ⸗

7

