ſen tñ ratõne virtutis vocabuli nõ. Nam bec determia ſinat hoc ſolũ eſt ᷣm rei mutatõeʒ.nõ ſᷣm mutatiõeʒ
fmn tio in loco ad hoc qð habeat veritatem locutio.non eiꝰ.vtputa.ſi acre illuminato intelligatur creari cri⸗/
je⸗ exigit nec ponit niſi pᷣſentialitatem et indiſtantiam. ſtallus.radiꝰincipit eſſe in eo.⁊ criſtallo amoto deſi/
tut ſed eſſe locatum ponit ambitũ ⁊ ↄtinentiã.eſſe loo nit eſſe nulla facta mutatõne in radio.Ad illð er/qꝗʒ
3e le ponit ydoneitatem ad ꝓpꝛietates loci ⁊ indigenci / go qð obijcit᷑.ꝙ deꝰmouet ſe ⁊cc.ddin ꝙ augꝰ.nõ di/
i⸗ am aliquaʒ.⁊ ideo hec ↄcedit᷑ deus eſt in loco.ᷣuis cit ſimpir ꝙ mouet ſe.ſᷣ cũ his additõnibꝰſine tꝑe et
ℳ aliquid habcat impꝛopꝛietatis.ꝓpter hoc ꝙ hec pꝛe loco.Et qm̃ om̃is motꝰᷣm Aug.ↄpᷣhendit᷑ ſub mu⸗
iß poſitio in videt᷑ impoꝛtare ↄtinentiã ambientẽ.ſed tatõne ſᷣm tpᷣs ⁊ ᷣm locũ.ideo tantũ eſt hoc quantũ
. bec eſt magis impꝛopꝛia deꝰ eſt locatus.⁊ adhuciſta eſt dicere.mouet ſe ſine motu.⁊ ita nõ mouet᷑ vere.
eeſt plus impꝛopꝛia. deus eſt localis. ⁊ ideo nõ eſt re· Mec implicat᷑ ↄtradictio. Sʒ cum in motu ſint duo
n 389 cipienda ſed exponẽda.Ad illud qð obijcit᷑.qd ẽ ſcilzʒ qð eſt actꝰ.⁊ qdð eſt variatio ſiue impꝑfectio.vult

t in vno loco eſt locale. dm ꝙ illud eſt.qꝛ locus ſuꝑ. dicere Aug.ꝙ mouet ſe ſine motu.qꝛ ſang E in actu.
e E 3

—
— .

5ſß nõ in actu impfecto immo pfecto. Qð dicit Iſid.

eſt intelligenduz metaphoꝛice vel cãliter.qꝛ ſanctos

facit ambulare ꝑ fidem de virtute in virtuteʒ. Ad

4AAillud qð obijcit᷑.q mouentibꝰnob ⁊c̃.ddm q illð nõ

q5 ad motũ rerũ.

hʒ veritatẽ niſi in illis qᷓ ſunt in alijs ꝑ dependentiaʒ
⁊ viffinitõeʒ.vñ qꝛ radiꝰeſt in aerc.ſᷣ nõ dependet ab
aere.ideo nõ mouet᷑ moto aere.⁊ qꝛ aia eſt in manu

nec diffinit᷑ manu.ideo nõ mouet᷑ mota manu.eꝰ2

añt non dependet a rebꝰnec diffinit᷑ ideo nõ mouet
mo ¶ Ad illud qdð obijcit᷑ de habitatione
dei. dm qꝙ determinate eſt in aliquibꝰnõ rõne ĩmen

ſitatis. ̊ rõne influentie gre.⁊ ideo nõ determinatur
ipſe deꝰ ß̃ effect?tm̃.hinc ẽ ꝙ nõ ꝑ ſe ſᷣ ꝑ accidẽs mo/

uet᷑ nec moueri põt.qꝛ a nullo dependet nec depen/

dere põt.a nullo diffinit᷑ nec põt diffiniri. ⁊ nõ ſoluz
nõ eſt impoſſibile.ſ etiã nõ intelligibile.¶ Vbijciet
dũt aliquis ſic. intelligamꝰ coꝛpꝰ egredi a loco nullo
introeunte tũc remanet vacuuz. aut ꝙ ibi eſt deꝰ. aut

nõ. Si ſic. in eo eſt qð nihil Tas ſtultũ eſt dicere.
Si nõ eſt.⁊ ibi pꝛius fuit.g videt᷑ eſſe mutatꝰſaltem

p accidens. g videt᷑ ꝙ deꝰexcat cum re.⁊ cũ re alia i-

grediat᷑.qꝛ ſi res tm̃ exiret deꝰexiret. Ad hoc reſpon/

deo ꝙ ſi ꝑ impoſſibile ponat᷑ locũ euacuari.tunc re/

manere intelligit᷑ capacitas loci pꝛiuata. capacitas
gliquid eſt. ⁊ in illa deꝰeſt. pꝛiuatio autẽ nihil eſt. ⁊ in

fertur ↄpatio eiꝰad deum. Qò em̃ nibil

illla deus eſſe nõ põt.non g deſinit deus eſſe ab eo qð

remanet poſt receſſum coꝛpis.ſed cũ es gauaf ai⸗

bet ↄpatõnem. ſed cũ res mouet᷑.deum nõ dimittit.
neæ ad deũ accedit.nec deus cũ revenit.qꝛ ſic eſt in re

vt ſit extra rem idem.ideo nec res eum dimittit. nec

nouũ inuenit.Et hoc eſt intelligibile.ſi quis põt in/

telligere ꝙ deus ſit immenſus. fimplex. 2 infinitus.

Quia em̃ eſt immenſus. ita eſt intra ꝙ extra. Quia

ſimplex. ſm vnũ ⁊ idem eſt intra ⁊ extra. Quia infi⸗
tus.iqeo nec dimittit᷑. nec acquiritur aliud in re.nec

oõʒ locũ. g nihil ẽ vel in nibilo. ¶

ab ipſo itur ad ipᷣm cũ dimittit᷑.vt alibi ⁊ alibi inue

niatur.
aueſtio. iij. 4

¶ Atrũ ſit deus ab om̃i loco ſeꝑabilis.vel extra om̃em

ocũ.Et qꝙ; nõ vꝛ.qꝛ extra oẽz locũ nihil ẽ. ſi deꝰẽ eĩ
.g nihil ẽ vel Itẽ H ad eſt extra.
aduerbiũ loci eſt.g ſi deꝰextra omnẽ locũ eſt. eſt in lo

co.⁊ pᷣter omnẽ locũ.ſed hoc eſt falſum et nõ intelli /
gibile. deus non põt nec re nec intellectu ſepari ab
omni loco. ¶ Item cũ dicit̃ de?eſt extra mundũ. exx
tra aut ſtat pꝛo aliquo.aut pꝛo nihilo.Si pꝛo nibilo.

ergo chimera eſt extra munduʒ. Si pꝛo aliquo.ergo

vl pꝛo creato.vlł increato. Mon pꝛo creato conſtat.
ergo pꝛo increato. ergo eſſe extra mundum. ſeſt eẽ in
do. ſed om̃ia ſunt in deo.ergo om̃ia ſunt extra mun

dum. ¶ Item in nullo eſt deꝰ ꝙ nõ ſit in ipſo. ſed ni/

mundũ.¶ Contra. ꝙ locus poſſit ſepari a deo ſᷣm i/

hil qð ſi Puru ggioruepaifſ din eſt extra

tellectũ videt᷑.qꝛ poſſibile eſt vᷣm intellectũ locũ pꝛi
uan om̃i locato ⁊ remanere vacuũ.ſed vacuũ ẽ pꝛi
uatio.deus aũt in nullo eſt qð nõ ſit in ipſo.pꝛiuatio

aũt nõ eſt in deo.nec deus in pꝛiuatõne.ᷓ nec in va/
cuo.⁊ ſic eſt ſepabilis a loco. ¶ Item ꝙ deus ſepek

a loco ſm reʒ videtur.qꝛ ſicut ſe habet dei eternitas

ad om̃e tps.ita ⁊ imenſitas ad omnẽ locũ.ſ dei eter
nitas fuit ante om̃e tp̃s.ᷓ dei immenſitas fuit extra

—

omnẽ locum. ß qð eſt ertra aliqͥd eſt ſepatum ab eo.

gͤ ⁊¶ ¶ Item ſi deus eſt t̃ in locis creatis. cum illa

nulla ha-

ſint finite dimẽſionis.⁊ qʒ ↄmenſurat ſe finito ẽ dif
finibile ⁊ finitum. deus eſſet finitus. Item deus
eſt adeo bonꝰ.ꝙ melioꝛ cogitari non põt. ergo adeo
magnus ⁊ immẽſus ꝙ maio: eo cogitari nõ poteſt.
ſed toto mũdo põt cogitari linea maioꝛ.ſi intelligat
ꝓtendi extra circũferentiam celi. ergo ſi ibi eſt deus.
deus eſt extra. aut nõ eſt maximũ.¶ Item angelus
põt eſſe extra mundũ.ſed nõ extra deũ. deus eſt ex⸗
tra munduz.
dupliciter.vel ᷣm diſtantiã.vel ᷣm independentiã.
Pꝛimo mõ.aliqua duo qᷓ ſunt in eodem loco ſepan⸗
tur.cum vnũ elongat᷑ ab alio. ⁊ hoc mõ impoſſibile
eſt eſſe nec intelligi den ſepari ab om̃i loco. nam iſta
ſeꝑatio indudit diſtantiam ſpacij. ⁊ hoc de neceſſita
te includit locũ. ⁊ ita implicant᷑ duo oppoſita.ſcʒ q
deus ſit in loco.⁊ diſtet ab om̃i loco.Si aũt loq̃mur
tde ſepatõne ꝑ independentiam. ſic dm qꝙ deꝰ⁊ re⁊
intellectu eſt ſeꝑatus a loco.qꝛ in ſeipſo oino eſt in/
dependens a loco.ſicut ante ꝓductõeʒ loci.loc?aũt
ccontra non eſt ſeꝑabilis a deo.nec re nee intellectu
ſicut ꝓbant ratõnes ad hoc inducte.Siliter cũ que/

ritur vtrũ deus ſit extra omnem locuʒ. dum q extra 47

vno mõ dicit ſitũ ⁊ poſitõez.⁊ ſic ẽ impoſfibile.ſicut
impoſſibile ẽ.ſi añ dicat tpᷣs.qdð ſit añ tpᷣus.Alio mõ
añ ⁊ extra dicũt exceſſum ⁊ ſuꝑexcellentiã diuine im
menſitatis ⁊ eternitatis reſpectu tꝑis ⁊ loci.⁊ ſic cõ/
ceædendũ ꝙ deus eſt añ tpᷣs ⁊ extra omnẽ locũ.nec ex
ſequit᷑ ꝙ ſepet᷑ a loco.ſᷣ ꝙ ſumma imẽſitas ſupex⸗
cedat omnẽ locũ.nec ad illũ artat᷑.⁊ hoc vult dicere
Breg.ꝙ dedeſt extra oia.nõ excluſus.qꝛ nõ diſtat.et
intra oia nõ incluſus.qꝛ nõ artat᷑.qꝛ in ſcipᷣo ens eſt.
oĩino imẽſus.ita ꝙ extra ipᷣm nihil põt eſſe nec cogi
tari. ſiue nihil põt cogitari ita imẽſum ſicut deꝰ eſt in
ſeipᷣo.¶ Ex hoc pʒ ſequẽs.qꝛ ꝙ nõ eſt extra.nõ ẽ ꝓ/
ter limitatõeʒ ſuã ſ̊ loci defectõeʒ.
o bijcit᷑ de linea. dam ꝙ ſtatim dũ intelligit᷑ aliqͥd er
miom. ex h̊ dat᷑ intelligi ꝙ; deꝰſit ibi. Sicut ſi intelli⸗
gat᷑ nouꝰmundꝰfieri.abſq; dubio deꝰ eſſet in illo.tñ
nõ ſequit᷑ ꝙ ibi ſit.qꝛ illud nibil eſt.Silr ſi fieret an/
gelus extra.tũc eſt extra nõ ſᷣm motũ ſuũ ſ̃ angeli.ſ
foꝛte hoc eſt magis fictõnis qᷓ; veritatis.qꝙ angelꝰex/
tra vniuerſum exeat ſicut patebit. Attñ illud cogit⸗

dum ẽ̃. ꝙ diuinũ eẽ ſicut nõ põt cogitari bie termi/

nũ in duratõne.ſic nõ põt cogitari nec dʒ br̃e termi /

num in exñtia ⁊ pñtialitate.Et ſicut nõ põt cogitari
hfe interciſionem in duratõne.ſic nec in pñtialitate.
Hic intellectꝰeſt hñdus.caueat tñ q̃liter qᷣs imagie/
tur ⁊ expꝛimat ꝑ ſermonem.
S Onſequẽter de ſcdo articlo querit᷑ ſcʒ de mu
tabilitate angeli.⁊ circa hoc querunt᷑ tria.
Pꝛimo q̃ri᷑ vtrũ angelꝰpoſſit moueri loca
liter ſine coꝛpe. Scdo querit᷑ vtrũ moueat᷑ ꝑx mediũ
vel nõ.Tercio vtrum ꝑtranſeat mediũ moto ſubito
vel ſucceſſi. Queſtio. ſ. K
Pꝛ angelꝰnõ poſſit moueri ſine coꝛꝑe.oſtendit᷑ ſic.
HBerũñ.ſuꝑ Cañ.diſcurꝛere et de loco ad locũ trãſire.
nõ ẽ niſi coꝛpoꝝ.ꝗ ſi B ↄuenit anglo.nõ ↄuenit niſi ꝑ.
coꝛpꝰaſſũptũ.¶ Itẽ rõe vr.qꝛ qdð mouet᷑.aut mouet
ꝑ ſe. aut ꝑ accñs. Sʒ angelꝰnõ mouet᷑ ꝑ ſe localisqm̃
B eſt ꝓpꝛiũ coꝛpoꝝ.⁊ illi ſoli ineſt res ꝑ ſe.cui ineſt ꝓ/
prie A i mouet᷑ hoc eſt ꝑ accñs.ſᷣ qð ꝑ accidens mo
uet᷑. mouet᷑ alio motu. vt nauta mota naui. videt
ꝙ angelꝰnõ põt moueri niſi moto coꝛꝑc.⁊ ita coꝛpe
aſſumpto. ¶ Item om̃e qð mouet᷑moueĩ Apter in⸗

Re. dvm ꝙ aliquid ſepari ab alio eſt 46

dillò quod 4

iftt
enſe
n⸗
tpyn
lset
on
.
hext
fiti
eney
cpo
tnob
ſtio⸗
ltſi
znt
pnt
ftocn
Göme
Mme
mmumn
hloi
hene
ſetcap⸗
ar

4 flet⸗

cloſa
hni
Mannno

leris
ni

de

liteacde

pet
fogoct
o moo⸗
ſeſtmñ.
cilceipt
nn
kuper

ſigann
atst
Pnätroch
wage
wde

Ke

lrohicf
ſo.
itci
ugkllin

2
=
-

e
— =
☛ =
—
S
S
==
☛n

SSE
E
SE
=
=
S=

—
—
=.
E⸗
S
En

Nd iag
ei

n.l
nin ſpdn
Nrcigi
rſententde
er gi⸗
mhaß deen
ſeinpeſtn
Pſenä
Narcllarüdun
ntgisa
momnilti
mminiſtri
miar
Wrise iittt
migtiſoet
ninännart
miünalgiili
ii ain
wboddanb
,mwiii
wtinsg
tninaßin
Bſartinie

= =
2– S
— E ☛ =

—
☛ S=S=

==

.
4

—
—

Se

=

☛

1
1

— ==

Kenmi.

Ntir pni

anemnn
wtn
Gihlie,
gunn,

accidens.dom de motu. ßt
pꝛimũ motũ.nõ mouet᷑ ſpũale niſi ꝑ accñs ſcilʒ alio

—

digentiam.ſ in angelis beatis nulla eſt indigẽtia. er

So ⁊c̃. ¶ Si tu dicas ꝓpter indigentiã noſtra. circũ
ſlcripta indi

gentia nr̃a nõ videt᷑ ꝙ angelꝰ poſſit mo/
ueri.ſi ergo indigentia nr̃a nullã dat virtutẽ anglo.
patet ⁊c. ¶ Item om̃e qd mouet᷑ differt a motoꝛe ſi

cut ponit phus.ſed angelus nõ diſtat a ſe.ergo ange

lus nõ mouet᷑ a ſc.nec ab alio.ergo non põt moucri
niſi mouendo aliud ſicut mouendo cnad Con/
tra. Heb.j.om̃s ſunt adminiſtratoꝛij ſpũs miſſi pꝛo/
pter eos ⁊c̃.ſed aliquod miniſterium ↄſequunt᷑ ſine
coꝛꝑe.vt ſuggerẽ bona et reuelareſ. ecreta. ⁊ hmõi. S
poſiunt ſine coꝛꝑe moueri.¶ Item Dama. ꝓfeſtim
inuenit᷑ vbi diuinꝰ iuſſerit nutꝰ velocitate nature. ſi
ergo velocitas eſt diſpoſitio ad motus.ex ſui natura
ſunt mobiles. ¶ Itẽ angelus i vno loco tm̃ eſt.⁊ ibi
eſt vbi oꝑat᷑.ergo virtꝰeiꝰ aut eſt ad vnũ tm̃ artata.
Aut ſi nõ eſt artata.nec ſuba eſt artata ad vnũ locuʒ.
nõ põt eſſe in pluribꝰ.ergo cũ in vno loco eſt. eſt in

potentia aq alterũ.ſed ad eſt in potentia ad vnũ nõ

ſit actu in illo niſi ꝑ motũ ſm locũ.ergo ⁊c. ¶ Item
AIs moueat᷑ ſine coꝛꝑe aſſumpto oñdit᷑ ꝑ ſilc ĩ aima.
Anima em̃ exuta a coꝛpoꝛe fert᷑ in celũ.vel deſcẽdit i

infernum localiter.ſed cõſtat ꝙ aia nõ aſſumit aliud

ratõne angelus. ¶ Item angelus in empyꝛeo p̃ᷣt eſ/
ſe ſine coꝛpoꝛe.pari ratõne ⁊ in terꝛa.ergo ſi ꝑ eandẽ
vinm pꝑ quam quieſcit in terꝛa.facit ſe eſſe in terꝛa ſiue
4 tranſtert. ergo videt᷑ ꝙ ſine coꝛpe. Rẽ. dom ꝙ an⸗
gelus ſicut dicit ſcriptura hbʒ moueri.mouere autem
noõo ſolo afſumpto coꝛpoꝛe.ſed etiã coꝛpe non aſſum/

coꝛpus qᷓ ua⸗T mouet᷑ ſine coꝛpoꝛe.ergo pari

pto.cum non ſit minoꝛis libertatis.nec virtutis.nec

nobilitatis ſine coꝛpoꝛe ꝙᷓ eſt cum coꝛpoꝛe. Ad in
telligentiã autẽ obiectoꝝ eſt notandũ.ꝙ ſicut eſſe in

loco eſt duplicit᷑ ſiue eſſe localem. ſicut tangit magf
in litera. ſc quia circũſcribit᷑ ⁊ quia diffinit᷑.et illud
„0 Aꝓpꝛie eſt locale qð circũſcribit᷑.aliud autem quodã/

modo eſt locale.qdᷣammõ nõ. Ita moueri ꝑ locum
vvno modo eſt ꝑ circũſcriptõeʒ ferꝛi de loco ad locuʒ.

Tſic eſt tm̃ coꝛpoꝝ.Alio modo moueri eſt minꝰpꝛo/
pꝛie ſm diffinitõeʒ trãſire.⁊ ſicẽ ſpirituũ ꝓpꝛie. ergo

circũſcriptõeʒ nõ moueęt᷑ angelus niſi coꝛꝑe aſſum
pto. minꝰ ꝓpꝛieꝑ diffinitõe; mouet᷑ angelus etiã ſi⸗
ne coꝛpoꝛe.¶ Ex hoc ptz rñſio ad pꝛimũ obiectũ.Et
Berñ.accipit diſcurꝛere ⁊ trãſire pm ꝓpꝛiecatc ieri
1 eſt circũſcriptio. Ad ulud g qʒ qrit᷑ vtrũ ꝑ ſe aut
p̃ᷣdictã diuiſionem de motu.ſᷣm

motu.Sicut em̃ nauta mota naui mouet᷑.ſic ſpiritꝰ
moto coꝛpe in q̊ eſt. Mtum ad ſcm motũ ſicut an/
gelus ꝑ ſeipᷣm ⁊ ſine coꝛpe diffinit᷑ loco.ita ꝑ ſeipſuʒ
tranſfert᷑ita ꝙ nõ alio mouẽte.nec ꝑ aliũ motũ.ipſe
aũt obijcit de pꝛimo motu tm̃.qui ꝑ ſe ↄuenit coꝛpo/

82 ni ſoli. ¶ Ad illud q obijci᷑ ꝙ om̃e qð mouet᷑.mo⸗
uet᷑ ꝗpter indigentiã.dᷣm ꝙ illud veruʒ eſt in motu

naturali.in q̊ natura nõ mouet niſi ꝑ appetituʒ alicꝰ

rei qͥ ponit imꝑfectõʒ in natura.qꝛ natura habita p/

fectõne ſua q̃eſcit. S̊ nõ eſt verũ in motu voluntaꝛio

in qͥ mouet᷑ aliqs ſiue ꝓpter aliud acqͥrendũ.ſiue ad
virtutẽ demonſtranda.ſicut mouet᷑ miles in ſtadio.
Zel dm ꝓꝙillud verũ eſt in oĩ motu. generalr acci-

piendo indigentiã. ad ſuã indigentiã ⁊ alienã.qᷓ;tuʒ

ad illud cuius pꝛiuatio ponit imperfectiõeʒ. vel cuiꝰ

pꝛiuatio nõ imperfectõeʒ ponit.ſ limitatõeʒ.⁊ ſic eſt

in angelo. Angelus eñ̃ volens aliquid oꝑari in Pra.

ſndiget tranſire ad terꝛam.qꝛ nõ põt ſimul eſſe in ce
lo ⁊ in terꝛa ꝓpter boc ꝙ habet virtutem finitã.et ſic
patz illud ꝙ limitatio nõ repugnat ſumme ꝑfectõni
Gearurc a illud qð obijcit᷑. ꝙ om̃e qd mouetur
differt a motoꝛe.dm ꝙ in naturali motu veruʒ eſt.
vbi nihil mouet ſe.qꝛ nihil reflectit᷑ ſupꝛa ſe ſpter al/
ligatõeʒ cũ materia.ſᷣ nõ eſt verũ in volũtate q̃ ẽ in⸗

ſtrumentũ ſeip̃m mouẽs.⁊ virtꝰq̃ eſt in ſuba ſpnali.

õt ſupꝛa ſubaʒ reflecti.⁊ ita mouẽs idẽ eſt cũ mobi
i.tñ nõ m idem.qꝛ angelus abilis eſt ad moueri ex
parte ipſiꝰ.qd eſt ſiue ſube vel materie.ſi hʒ materiã
ſed ad mouere ex parte foꝛme ſiue ipſius quo eſt vel
virtutis actuiec. l
Aueſtio. iij. 44
crum angelus moueat᷑ ꝑ mediũ vel nõ. Et ꝙ per
mediũ videt᷑.Oam̃.dicit ꝙ angelus cito ꝑtranſit ve
locitate ⁊ poteſtate nature.ſᷣ ꝑtranſire eſt per medi/
um tranſire.ergo ⁊c. ¶ Item angelꝰmouet᷑ a termi
no a q̊ͥ ad terminũ.in quem aut mouet᷑ a termino a
quo.aut i termio ĩ quo. Sed in termino a quo.ẽ nõ
motum eſſe.in terminum in quem eſt motum eſſe.
ergo cum moueri ſit mediũ inter vtrũq;. oꝑtet ꝙ ſit
in ſpacio intermedio. ¶¶¶ Item ꝙ poſſit moueri per
mediũ videt᷑.qꝛ certũ eſt ꝙ angelus exñs pariſiꝰpo/
teſt eſſe rome eadem virtute ⁊ in quolibet interme/⸗
dio loco.⁊ pꝛiꝰin ꝓpinquioꝛi.⁊ deinde in ſinglis locis
ↄñter ſe bñtibꝰ.ſᷣ hoc eſt tranſire per mediũ. 2c.
Item qñcunq; inter aliqᷓ extrema cadit medium
qð hʒ naturalem oꝛdinẽ ad extrema.impoſſibile ẽ q;

gagens virtutis finite poſſit peruenire ab extremo in

extremum ſine medio. vt patet. quia inter album et
nigrũ eſt medius coloꝛ.impoſſibile ẽ ꝙ aliqð agens

creatũ faciat de albo nigruʒ. quin faciat per coloꝛem

mediuʒ. inter ce um ⁊ terꝛam naturali oꝛdine ſunt
alis coꝛpoꝛa media.engo impoſſibileẽ ꝙ a celo ĩ ter⸗

ram veniat ſiue mouenitur ſine media tranſitõne.
Edntra. Aug. uꝑ Geñ.ad lr̃am. ⁊ magiſter ponit
in litera. Deus mouet: creaturam ſpũalem ꝑ tꝑa nõ
per loca. q;uis fiat œ vno loco in aliũ. hoc non eſt
per locũ mediũ.¶ Item cõcluſio ꝓbata eſt in ſexto
phicoꝝ.qꝙ impoſſibile eſt imꝑtibile moueri ſuꝑ ma/
gnitudinem.ſed angelus non aſſumpto coꝛpoꝛe eſt
anpꝑcbilis. ergo ⁊c. ¶ Mem rone vr. ꝙ ſi ꝑtrãſit. aut
ergo ꝑ ſimplicia.aut ↄp/oſita. Si per opoſita.g ẽ cõ/
poſitus. Si ꝑ ſimplicis.ſed illa ſunt infinita in quoli
bet cõtinuo.et impoſiibile eſt infinita pertranſire.
Item ſi per ſimplici a.ſed ex ſimplicibus nõ fit aliq
ↄtinun.ergo motug ille nõ erit ↄtinuns.ergo pꝑtrãſ⸗
eundo illa nund ptranſit ſpaciũ. ergo ſi ꝑ medium
mouet᷑ nunqᷓᷓ ouenit ad terminũ¶ Itẽ impoſfibile
eſt ꝙ aliquo q ꝑtranſeat ſpaciũ maius ſe. quin pꝛius
ꝑtranſeat ipacium minus vel equale. ergo ſi ſpiritꝰ
angelicꝰ? tranſit ꝑ ſpaciũ.pꝛiꝰtrãſit eq̃le ſibi vel minꝰ
q; maius.ſed equale ſimplici nõ eſt niſi ſimplex.ſed
ſumplex additũ ſimplici non facit maiꝰ.ergo in pᷣmo
tranſitu tantũ eſt ac ſi nihil tranſeat. ſimiliter nec in

ſecundo tranſitu. ergo nec in tercio.⁊ ſic nunqᷓ; ꝑtrã

ſit ſpacium aliquantũ. ¶ E. notandũ eſt hic ꝙ cir⸗
ca hoc diuerſimode dixerũt diuerſi.Quidam em̃ di
xerũt ꝙ cũ angelus ſit ſimplex nõ põt mediũ ꝑtranſ-

ire. AUñ mouetur ab extremo in extremum ſine me⸗

dio. ⁊ omnis locus ad quẽ mouet᷑ ſe babet ad illum
per moduʒz immecdiati. vnde loci mutatio in angelo
nõ eſt motus.ſᷣ mutatio ti ſine medio. (Srdiſts
n 4

55§

—

oſitio nõ videt᷑ cõueniens.Certum em̃ eſt ꝙ ange/
lus qui eſt cuſtos hbominis põt ita cuſtodire ꝙ; nõ de
ſerat ipſum.⁊ ſine coꝛpe cuſtodire põt.ergo põt inſe
parabiliter ↄcomitari eũ. homo cum vadit ꝑ me/
dium.⁊ angelus nõ deſerit eum.pariter ⁊ angelꝰva/
dit ꝑ medium.Et ideo fuerũt alij qui dixerunt au
gelus ⁊ ꝑ medium ⁊ ſine medio põt moueri.qꝛ mo/
tus eius eſt ad nutum ſue voluntatis. vᷣm vireutem
diuinitus ſibi collatam.et cum vult facit ſe in extre/
mum immediate. ⁊ cum vult ꝑtranſit. Et ponunt ſi⸗
mile ꝙ intellectꝰnoſter põt cogitare de pariſiꝰ et de
roma dupliciter.aut ita immediate cogitet ð vno
⁊ poſt de alio.vel ita ꝙ pꝛimo de vno.et poſt ee via.
et tercio de tercio.et qꝛ angelo ita facile eſt ferꝛi ſicut
nobis cogitari.cum nõ ſit alligatus coꝛpori.dicũt q
lic ⁊ ſic habet moueri.Sed quicqͥd ſit de poſitõe.ex/
emplũ nõ eſt ↄueniens.qñ cogitans penes ſe habet
ſpeciem rome ⁊ ſpẽm pariſius.nec iſta habent ſitum
in anima.nec oꝛdinem ᷣm ſitum.inino quelibet eq̃/
liter eſt pꝛeſens aſpectui.⁊ ideo ad libieuim poteſt de

vna ⁊ alia cogitare.j̊ in re eſt oꝛdo ⁊ ſitus naturalis.

⁊ neceſi ario interiacet mediũ inter vnã ciuitatem et
aliam.⁊ ꝓpter hoc exemplũ illud nõ eſt conueniens.
MNec ꝓpter hoc aperit᷑ nobis via ad intelligendum.
et qm̃ illud eſt intelligibile aliq̃ͥ modo ꝙ ferat᷑ ꝑ me/
dium.⁊ ratio ↄcoꝛdat ⁊ auẽtas.ideo videt᷑ rationa/
biliter illud eſre dicendũ. Sed illud membꝛũ qð di/

cit. poſſit ſine medio arbitroꝛ reijciendũ.non quia

aſſeram eſſe falſum.ſed qꝛ non eſt auctas in ꝓmptu
que boc dicat.⁊ ratio nõ cogit.immo nõ capit.poſſi/
bile tamen eſt ꝙ deus aliqͥd dederit ſubſtantijs illis
ſpũalibus qd carnales intellectꝰnon capiũt.Conce⸗/

mediũ. Ad illud & q; obijcit᷑.ꝙ deus nõ mouet p
locum angelũ.vdin ꝙ faciencia eſt vis in verbo hm
intellectũ Aug.qð patet ex litera. IJpſe ei ſpĩ dixit
nõ moueri ꝑ loca.qꝛ ꝓpꝛietates loci ſcʒ circſcriptio/
nem ⁊ dimenſionẽ nõ obtinetcum tranſfert᷑ de loco
ad locũ.ſed ꝓpꝛietatem tꝑis que eſt variatio ⁊ inno/

vggtio aliqua vere ⁊ ꝓpꝛie admittit ſpũs. Mam noue

56 ¶ Ad illud de phᷣo ꝙ imꝑtibile nõ mouet᷑ ſupꝛa ma
gnitudinem. dᷣm ꝙ phᷣs ꝓbat ⁊ ↄcludit de imꝑtibi-

affectõnes ſuccedlũt ſpiritibꝰ p iaturꝗ ⁊ cogitatões.
et vlteriꝰ ille intendunt᷑ ⁊ remittun? iee rn not
eſſe ptibilitas a pte foꝛme ſiue ꝓpꝛietates acquirẽde.

li qd habet ſitum in magnitudine.qd eſt imꝑtibile ⁊
ſituat᷑ ſitu imptibili hoc nõ põt moueri ſupꝛa mag
nitudincm.qꝛ ſi mouet᷑.inouet᷑ ad acquirendũ ſitũ.
⁊ꝙ acquirit᷑ pꝑ motũ acquirit᷑ ita ꝙ pars poſt ptem.
⁊ ſitus imptibilis nõ põt acquiri ita ꝙ paꝛs poſt paꝛ
tem acquirat᷑.⁊ ideo verũ eſt ꝙ tale unꝑtibile nõ po
teſt moueri ſupꝛa ipſam magnitudinẽ.ſced angelꝰta/
le imꝑtibile eſt qd nõ habet ſitũ in ptibili.nec eſt di/

cere ꝙ angelus ſit in loco impaꝛtibili ſicut patebit. ?

ideo demonſtratõnes ph̊ᷣi nõ habent bic locũ.Ad

illud qð querit᷑.aut ꝑtranſit ſimplicia aut cõpoſita.

5 R“. dom eſt ꝙ tranſit ꝑ compoſita. qꝛ non eſt in loco

ſimplici ſed ↄpoſito.boc ſuppono ad pᷣſens.ſed ſuo
loco ꝓbabit᷑. NHec valet.tranſit ꝑ ↄpoſita. eſt com/
poſitus.ſicut nec valet.aia eſt in ↄpoſito.& eſt cõpo/

ſita.qꝛ ſic eſt in illo vt nõ ſit ꝑs in parte.ſed ipſum to

tum ſimplex ſit in qualibet ꝑte.ita tamen ꝙ iſte par/
tes ſint vnꝰ? locus. Poſſet tamen dici ſi quis vellet
ſe hmõi implicare. ꝙ etiam ſi ꝑtranſiret ꝑ ſimplicia.

ptranſit infinita actu.qi ſpcra illa

ratõnes ꝓbantes ꝙ angelus mouet ꝑ
32

4

noh pter hoc ptranſiret infinita. boe patet. quia ſi

quis imaginet᷑ ſpceram moueri ſuꝑ planũ.nõ tangit
niſi in puncto. nõ tangit niſi ꝑ ſi nupicta nec tamẽ
ert ſuꝑ planum
2 nõ quieſcit in quolibet ſitu.⁊ ita nulli puncto ſe cõ
metit᷑.ſed nec numerat puncta in illo.ſed cñ ſit in cõ

tinua latõne.reſpicit illa indiuiſibilia vt vnita.eęt ita

vt ſunt in continuo.⁊ ſic cũ ↄtinuũ ſit finitum actu.
⁊ infinitũ in potentia.⁊ illa potentia nõ reducat᷑ ad
actum.nõ ꝑtranſit infinita actu.quia nõ reſpicit illa
vt actu numerata. erütamen quia exemplum ba⸗
bet calumniã. ⁊ dictũ nõ videt᷑ eſſe ↄſonũ dicto phi
qui oĩno dicit inꝑtibile nõ moueri.pꝛioꝛi reſponſio
ni magis adhereo.⁊ ꝑ illam patet ſequẽs.Obijcit ei
ac ſi angelus eſſet in puncto.quod oino falſum cre-
do.quia non eſſet in loco.cum punctus non ſit locꝰ.
nec ſit actu in continuo.ſed hoc totum melius pate/
bit in ſecundo libꝛo. L
¶ Atrum ſpũs angelicus pertranſeat medium motu

ſubito vel ſucceſſiuo.Et ꝙ ſucceſſiuo videt᷑. In ali

quo inſtanti eſt in termino a quo.⁊ in alio inſtantiẽ
in termino ad quem. ſed inter quelibet duo inſtan/
tia cadit tempꝰmedium.⁊ in medio illoꝛum inſtan/
tium eſt moueri.ergo moueri ipſius cli eſt i tein⸗
poꝛe.ergo mouet᷑ motu ſucceſſiuo. Item hocipᷣm

oſtendit᷑ a parte ſpacij ſic. Angelus ſi ptranſit medi⸗
um in aliquo inſtanti.eſt in medio ⁊ in partibus mnc
dij.ſed impoſſibile eſt ꝙ aliquod vnũ pꝛeter deum ⁊?

coꝛpus xpᷣi ſimul ⁊ ſemel ſit in pluribus locis. im-
poſſibile eſt ꝙ angelus in eodem inſtanti ſit in toto
medio ⁊ in fine.ergo nõ mouetur ſubito.ergo necel/
ſario opoꝛtet ꝙ ſucceſſiue. N 1
a pte vtui.Quia ſicut vult phs.ſi tanta virtus mo/

uet in tanto temꝑe.⁊ maioꝛ in minoꝛi.⁊ maxima in
minimo.⁊ infinita in nũc.ergo ᷣm ꝙ potentioꝛ ẽ vi ½

tus. ſm boc veloci)ꝛ eſt motus. ſed inſtans exccdit
tempꝰimpꝛopoꝛtõnabiliter. &̊ virtus et que moueti
inſtanti.ſuꝑexcedit illaʒ que mouet in tempoꝛe ĩ in/
finitum.ſed nulla virtus creata ſuꝑexcedit aliam in
infinitum.⁊ virtus angelica eſt crcata.ergo cuõʒ om⸗
nis motus naturalis localis ſit ſucceſſiuus.patet ꝙ
marus augeli ſit ſucceſſiuus. ¶ Gtez ſi angelus mo-
unetur.aut ergo motus ille eſt vere motus. aut muta

ſtat eſſe falſum. Si motus.ſed om̃is motus pꝛoprie
dictus habet pꝛius ⁊ poſterius.⁊ ſitũ ⁊ tempꝰ.⁊ om
ne tale eſt ſucceſſiuum.ergo ⁊c. ¶ Contra. Augꝰ.iii
in li.v.reſponſionum. Radius non citius ꝑuenit ad
loca ꝓpin quioꝛa qᷓ; ad loca remotioꝛa.⁊ ↄſtat ꝙ per⸗
tranſit mediũ.ergo ſi virtus angelica nõ eſt minus
poteus ſed magis.patet ⁊c. ¶ Item phᷣus pꝛobat

ꝙ ſi eſſet vacuũ non eſſet motus.ſed idem ſacit ißSunu

ſpacium angelo.qd facit vacuum coꝛpoꝛi moto.qᷣa
em̃ nullo modo reſiſtit ſicut nec vacuum.ergo vide
tur q ipſe angelus ſubito ipᷣm pertranſeat.¶ Otem

om̃e qð ſucceſſiue mouet᷑ partim eſt in termino a jq.

partim in termino ad quem.ſed omne talc eſt parti-
bile. ergo neceſſe eſt angelum eſſe ꝑtibilem.aut non
mouetur ſucceſſiue. ¶ Item om̃e qð ſimul ſe tranſ⸗

fert ⁊ totũ.ſimul non ſucceſſiue mouet᷑.ſed angelus

ſimul ſe tranſfert.cũ ſit oino ſimplex.ergo in inſtan/
ti ⁊ nõ ſucceſſiue mouet᷑ tem motus ſucceſſiuꝰ
eſt ↄpoſitus ⁊ accidens.⁊ nullum accidens ↄpoſitũ

Item boc oſtendituxr

tio. Si mutatio aut genvi atio vel voꝛruptio. q8 coꝛꝝn

Cvins:
Pferts
rhaciu
ltune
utehe
ſeſnin
upen⸗
lntr
tss totn
fopirun⸗
r
dof
(ſons
moal
füycey
Kſubito.
Flude
Ulererun
Phasin
odffi
nd.
ſuuckebe
ſnunche
Giiec

u

3Nm
in
anüſhui

0fline

8
tnän

1dotn.

lani
wice
Su
nemmn
otalt
Unerpeei⸗
tuttin
opoct

ſuls ag
aeclst
Kuuß

buuse
tn
ctirget
itrt⸗
Gii
iun
ſctun
ng
onhiote
in
en
n,

68

—

=—
—
— =—

—

4

=☛

6o locum ſuñ. ¶ Ad illud qdð obijci

W

.

——

eſt in lbiecto ſimplici. ſed angel? ſimplcx. nõ ẽ ſub

ieetũ motꝰſucceſſiui.ſᷣ mobile ẽ ſbiectũ motꝰ. ⁊c.

M. dm ꝙ circa h̊ ſenſer̃t aliqͥ diuerſimode.Qui
q eĩ dixer̃t. ꝙ qꝛ angelꝰẽ ſimplex.⁊ ſpaciũ cõpoſitũ.
ꝙ tã angelꝰqᷓ; eiꝰvirtus eſt ſpacio impꝛopoꝛtõnalis.
⁊ ideo virtus eius oino vincit ſupꝛa ſpacius.adeo ꝙ
ſubito ⁊ motu impꝛopoꝛtõnabili ſpacium ꝑtranſit.

⁊ eſt hmõi motus ſupꝛa naturã.Et qm difficile vide
tur intelligere ꝙ ꝑtranſeat medium quin ſit in pluri
bus ꝑtibus medij.⁊ ponere ꝙ fubito moueat᷑. et fit

in pluribus partibus medij. eſt ponere in illo motu
ꝙ ſit in pluribus locis ſimul.et hoc oino abſurdum

eſt vicere de angelo ſicut dicñt ſancti.⁊ philoſophi.?ꝰ

dctoꝛes catholici in hoc cõcoꝛdant. Ideo dom eſt
ꝙ angelus nõ moucetur ꝑ medium motu ſubito.ſed

59 ſucceſſuo. Pꝛopter qdð notandum ꝙ in motu q̃ ſuc-

ceſſiuus eſt ſucceſſione perfecta.eſt ſuccefſio ex qua/
druplici cauſa. Pꝛima eſt medij diſtantia. Secũda

medij reſiſtentia. Lercia Eneihrlitnsrnebdis.Ouar
nite virtutis pꝛopꝛie eſt

ta eſt finitas virtutis.eo q;
mouere in temꝑe maxime ꝑ mediuzʒ. Quinta poteſt
eſſe finitas ⁊ limitatio mobilis. Concedendũ eſt er⸗
go ꝙ motus angeli ꝑ medium.nõ eſt ꝑfecta ſucceſſi
one ſuccefſiuus.quia deficit ibi reſiſtentia ſpacij.⁊ ꝑ/

tibilitas mobilis.eſt tamen ſucceſſiuus ratione di/

ſtantie ſpacij in qua nõ poteſt eſſe ſimul ꝑ totam.et

rõne finitat vtutis mouentis ꝗᷓ nõ excedit medium

impꝛopoꝛtõnabiliter.ideo nec facit motũ impꝛopoꝛ
tionalem medio oino.Et cõcedende ſunt ratönes ꝓ
bantes motum illum p ſpacium eſſe ſucceſſiuũ.Ca
men pꝛima ratio ſophiſtica eſt. ſed alibi diſſoluet᷑ cũ
agetur de tranſitõne panis in Ebus xpᷣi vbi babet
.ꝙ radius nõ citiꝰ
puenit.doᷣm ꝙ Aug.loquit᷑ m ꝑceptibilitatem ſen

ſus.qꝙ ſenſus nõ ꝑcipit radium citius pucnire ad ꝓ/

pinquioꝛa loca qᷓᷓ ad remotioꝛa. nõ quia m rem nõ
ſit ibi vere pꝛius ⁊ poſterius. Vñ ſi dicat radius mo
ueri ſubito.intelligit᷑ ſito ꝓ repẽte.⁊ repentinũ dici
tur illud qð babet moueri in temꝑe impꝑceptibili.

61 Aliter etiam põt dici ꝙ lux ſubito mouetur.q̃a mo/

tus lucis in medio non eſt motus localis tm̃.ſed eſt
motus diffuſionis qui eſt generatio.ſicut generatur
ydolum ab obiecto.⁊ qꝛ lux ſimul eſt et lucet ſimul.
cum eſt generat ſplendoꝛem.⁊ ita in eodezʒ inſtanti.
Similiter de illo iutelligi põt.⁊ ſic deinceps.Ande ſi
ſimul eſſet bomo ⁊ generaret.in pꝛimo inſtanti fuiſ/

—

ſet mundꝰ plenus hominibꝰ.hoc mõ poteſt reſpon/

o dere qui neſcit melius. ¶ Ed illud qd obijcit de va⸗

cu.o. ꝙ ſi eſret vacuũ.nõ eſtet motus. ddtm e; circa H

multi multa dixerũt.quoꝝ dicta longum eſſet dice⸗
re. NMũc autem phᷣm ſuſtinendo dici põt.ꝙ ſi eẽt va⸗
cuuʒ. nõ eſſet motus ſucceſſiuus.recte intellecto va
cuo ſᷣm ꝙ credo phm intelligere.qd dicit ſimplici
ter pꝛiuatõnem.ſi eſſet vacuũ ibi vbi intelligimꝰva/
cuum.ibi intelligimus nihil eſſe.ergo nõ ſolum deeſt

coꝛꝑis reſiſtentia. verumetiaʒ nulla diſtantia eſt ibi.

vbi autem nulla diſtantia eſt.non eſt ꝓpe nec longe.
vbi autem eſt motus localis.neceſſario eſt appꝛoxi
matio vel elongatio.ꝗᷓ ſi eſt vacuum.nõ eſt motꝰ.nö
ꝓter defectum reſiſtentie.ſed diſtantie.Sed quoni
am mecdiũ ↄpatum ad angelũ habet ratõnem diſtãa
tie.quia vere facit diſtantiã inter extrema.ideo ſuffi
cit ad ſucceſſonem qualemcũq; ꝓpter diſtantiam.ſßᷣ
vbi eſt vacuũ nõ eſt diſtantia.Et boc pᷣexigit᷑ neceſſa
rio ad localem motũ. Partibilitas em̃ mobilis.⁊ fi/
nitas virtutis.nõ faciũt ſucceſſionem niſi ſit pꝛius ?⁊
poſterius in magnitudine ſupꝛa quã eſt. ſiue ĩ eo qʒ
acquirit᷑ ꝑ motũ.¶ . d illud qð obijcit᷑.ꝙ illud qð q ʒ
mouet᷑ ſucceſſiue ꝑtim eſt in termino a quo ⁊ ꝑtim
in termino ad quem. dom ꝙ in ſuccefſiuo vbi eple/
na ſucceſſio eſt ponere ꝑtem ⁊ ꝑtem.⁊ q;dtum ad ma
gnitudinem ſubſtratã.⁊ q;tum ad magnitudinẽ mo
tam.⁊ qtum ad diſpoſitõnem acquiſitam. Quia na
turalis motus ad ſitum eſt motus ad foꝛmã quodã/
modo.ſed in motu angeli nõ eſt ſucceſſio ſᷣm omni/
modam ↄpletõnem.⁊ ideo nõ ſᷣm omnes has diffe/
rentias.ſ ſolũ ſᷣm pꝛioꝛitatem ⁊ poſterioꝛitateʒ ma⸗/
gnitudinis ſupꝛa quaʒ. OQð ergo dicit᷑ ꝙ ꝑtim eſt in
termino a quo.ꝑtim in termino ad quem.hoc nõ eſt
ſm diuerſitatem ꝑtium mobilis.ſed eſt ſolum ꝑ ac-
ceſſum ⁊ receſſum. iſ⸗
ſe tranſfert totum. dom ꝙ qᷓ;uis ex parte ſua ſe totũ
ſimul tranſferat.nõ tamen tranſtert ſe ſimul ſuꝑ to/
tum. ꝓter diſtantiam medij in quo tota nõ pot eſſc
ſenui illud qd obijcit᷑.ꝙ ↄpoſitum ⁊ accidẽs 65
nõ poteſt eſſe in re ſimplici.din qꝙ verum eſt de cõ⸗/
poſito qð habet partes actu.ſed de ↄpoſito qð eſt in
ſucceſſione nõ eſt verum. Sicut em̃ duratio ſucceſſi
ua põt eſſe in angelo ſᷣm ꝙ manet.eo ꝙ de illa nun
Fei niſi nũc.ita motus ſuccefſiuus poteſt eſſe in eo
m qð fert᷑.⁊ hoc quidem ſecum nullũ habet incon/
ueniens. ¶ Mis viſis patent obiecta. Eſt em̃ predi-
ctoꝝ ſumma ꝙ angelꝰ mouet᷑ ſiue coꝛpe aſſumpto.
⁊ ꝙ mouet᷑ in medio ſiue ꝑ medium.⁊ q mouet᷑ mo
tu ſucceſſiuo licet nõ oimoda ſuccefſione poſita vt pᷣ

¶ Ziſtinctio. xxxviij.de modis diuine ſcientie vel cognitõnis. Vtruʒ deus cognoſcatmu⸗

tabiliter vel immutabiliter.⁊ quö.

12

EInc g ad ꝓpoſitũ reuertentes cepto inſiſtamꝰ ⁊c. Hec eſt ſca ꝑs huiꝰ pi totalis in qua agit᷑ de ipa
diuina ſcientia. Lerminata em̃ pꝛima ꝑte in qua agit᷑ de ipſa q;tum ad ſubaʒ in generali.HNic agit
de ipſa q;tum ad modum.Et qm̃ duplex eſt modus nobilis cognitõnis.ſcilʒ certitudo ⁊ pfectio.ſi/

aue infallibilitas ⁊ immutabilitas.ideo hec ꝑs habʒ duas ꝑtes. In pꝛima agit de pᷣſcie infallibilita
te ſiue certitudine. In ſcda vo de eiꝰimmutabilitate ſiue ꝑfectõne.infra di.xxxix. Pꝛeterea q̃ri ſolet vtrũ ſci-

entia dei ⁊c.

Pꝛima ꝑs ſpectat ad pᷣſentem diſtinctõnem in qua mgfr̃ intendit querere ⁊ determiare vtrum

diuina pᷣſcientia infallibiliter ponat pᷣſcitum. Et babet hec diſtinctio duas ptes. In pꝛima ꝑte rediens ad p/
poſitum. ꝓpter digreſſionẽ pꝛius factã bꝛeuiter epilogat pᷣdeterminata. In ſcda ꝓᷣſequit᷑ ſuum principale ꝓ.
poſitum.ibi.Hic oꝛitur queſtio nõ diſſi.⁊c.Et hec ꝑs hbabet duas. In pꝛima mgr inquirit vtrũ pᷣſcientia po/

7

nat pᷣſci

ſcitum ꝑ modũ cauſe vel effectus. In ſca vtrum ꝑ modum neceſſitatis vel ↄtingentie vel infallibilita

tis.ibi. Ad hoc aũt qd ſupꝛa dictum eſt ⁊c. ¶ Dꝛima ꝑs duas habet. In pꝛima opponit ad vtrãq; ꝑtem.ſcili
cet ꝙ pᷣſcientia eſt cauſa pᷣſciti ⁊ etiq effectus ꝓ ⁊ ↄtra. In ſcda ſoluit.ibi Hanc igit᷑ q videt᷑ repugnantiã ⁊c.
Similiter ⁊ ſcda duas babet. in pꝛima opponit.in ſcda ſoluit.ibi.Ad qð dicimꝰillam locuteez.

illud qd obijcitur. ꝙ ſimul o

94

credit ad ppoſitũ. repetens ſuꝑius dicta vt addat ali. a Yrryiij
Wicr Einchgo ad ꝓpoſitum reuertentes.cepto inſiſtamus. Supꝛa di / xxxviy hun
n . ctum eſt ꝙ̃ᷣſcia dei futuroꝝ tm̃ eſt.ſed omniũ tam bonoꝝ q́; malo “ nn⸗
rum. ſcientia vo vel ſapia non modo de futuris. ſed etiam de pꝛe⸗
öBeſentibus et futuris.nec tm̃ de temꝑalibus.ſed etiam de eternis qa
ſeipſum nouit des.
¶ Vrrü pᷣſcia ponat pᷣſcitum ꝑ modũ cauſe vel effctus b
¶ Mic oꝛit᷑ queſtio nõ diſſimulanda.vtrum ſcʒ ſcia vel pꝛeſcia ſit cauſa rerũ. ann·
res ſint cauſe ſcientie vel pꝛeſcic dei: idet᷑ em̃ pꝛeſcia dei cauſa eſſe eoꝛsũ Ooponit ad
que ei ſubſunt. ac neceſſitatẽ eueniendi eis facere.qꝛ nec aliqua futura fuiſſet. vtranq; panteʒ
niſi deus ea pᷣſciſſet.nec pñt nõ euenire.cum deꝰea pᷣſciuerit. Si aũt impoſſi / ſ ̈ pſcia ẽ ca
bile eſt ea non euenire. qꝛ preſcita ſunt. videt᷑ & ipſa preſcia qua preſcita ſunt mcs.
eis eſſe cauſa eueniendi. Impoſſibile eſt ei ea nõ euenire cũ preſcita ſint.qꝛ ſi
nõ euenirent cum pᷣſcita ſint.faileret᷑ dei pᷣſcientia.At dei pꝛeſcia falli non po
teſt. Impoſſibile eſt &̊ ea nõ euenire cũ preſcita ſunt.ſic & pᷣn cientia cauſa eoꝝn
eſſe videt᷑.qꝛ pꝛeſcita ſunt.hoc idem ⁊ de ſcia dicit᷑.ſcʒ ꝙ quia deꝰaliqua no⸗
uit. ideo ſint. ¶ Cui ſnie Aug.atteſtari videt᷑ in. xv.li.de tri.vbi ſic dic. Nõ Aug autoꝛita⸗
iſta ex aliqͥ tpe coguit deꝰ.ſᷣ futura oĩa tꝑalia.atq; ĩ eis etiam qͥd ⁊ qñ ab illo tes ꝓponit que
petituri fueramꝰ. ⁊ qͥs et de qbꝰrebꝰvel exauditurꝰvł nõ exauditurꝰeẽt.ſine vident᷑ boc aſ/
initio añ pᷣſciuit. Uniuſas aũt creaturas ⁊ ſpũales ⁊ coꝛꝑales.nõ qꝛ ſt iõ no⸗ ſerere.
uit. F iõ ſt qꝛ nouit.nõ em̃ neſciuit q̃ fuerat creaturꝰ.qꝛ S ſciuit.creauit.nõ d·
creauit ſciuit. nec alit᷑ ſciuit creata qᷓ; creãda.Mõ ei eiꝰ ?
i liter ſeinſe. ſapie aliqᷣd acceſſit ex eis.ſᷣ illis exñtibꝰ ſic oꝑtebatiUł?l⸗··
lee aliter ſeuie le.? qñ oponebat. manuit vt erar. Vlñ in eccleſtaſtico. Ecẽi.xxij.
detur bic Augs. male Anteq; crearent᷑.oĩa nota ſunt illi.ſic ⁊ poſtq; ↄſũůma-⸗
dicere. qꝛ res ſi vee ta ſunt.Eccc his vbis videt᷑ augꝰ.ĩnuere ſclam vel pᷣ⸗
cogſcat᷑ cognoſcit᷑ ſi ſciaʒ dei cãʒ eẽ eoꝝ q̃ fiũt.cũ dicit ideo ea eſſe.qu ia de⸗
cut ẽ. ſ aliter fueft ce us nouit. Idem q; in.vj.li.dicẽ videt᷑.cũ inqᷣt. Dece⸗
fuerũt crcanda q; cu dant et ſuccedãt tpa.nõ decedit aliqd vel ſuccedit ſccde
eranc creata. Hamo dei. in qᷓ nouit oĩa ꝗ fecit ꝑ ipam. Mò eniʒ hec q creata
n es It 170 &*ſunt ideo ſciunt᷑ a deo qꝛ facta ſunt.S potiꝰiðo facta ſt.
qd. et poſtea in ꝓpꝛio 42 . E urer e .
geneꝛe 2 ſimplr. ð aut qꝛ imutabilr ab eo ſciunt᷑. Et hic etiã ſignificare vide
deyñ vere cogſcit. aut dei ſciam cãm eoꝝ eſſe q̃ fiũt dicentes. nõ ideo deũ ea
aliter cognouit. Ite, nouiſſe qꝛ facta ſunt.ſ ideo facta ſunt.qꝛ nouit ea deꝰ. n⸗⸗·
naelt enaſe c ¶ Ideoq; videt dei ſcia vel preſcia cã eſſe eoꝛuz que no⸗ Ponſt meone⸗
eabin pao denere. 2 Ult. αſt ita eſt. eſt ergo cauſa oim maloꝝ. cum omnia ue ſi ſen a s.
ali aliꝰmodcogno mala ſciant᷑ ⁊ preſciant᷑ a deo.qð longe eſt a veritate. ſcia eſſct cauſa
ſcendi ẽ boc ab illo.« Si em̃ dei ſcia vel pᷣſcientia cauſa eſſet maloꝝ.eẽt vti: omniũ rerum.
cum nõ ſit latere dae. q; deꝰautoꝛ maloꝝ.qð penitꝰfalſuʒ eſt. Non & ſcia v M
qð nouit angelus.vi/ preſcientia dei cauſa eſt omniũ q̃ ei ſubſunt.Neq; etiã⸗ Opponit in g/⸗
a⸗ deꝰ vtroq; mo- res future cauſa ſunt dei preſcie. Licet em̃ nõ eſſent ſu tem negatiua z
cognoſcat.⁊ ita ali ture niſi pᷣſcirent a d tam̃ ideo pᷣſciunt᷑ qꝛ future ꝙ res future ñ
ter ⁊ aliter. Reꝰ. do c lure niſi pſcirent a deo. no tam ideo pſaunt e utune unt cauſa ſci
cum dico rem alit co ſunt.Si em̃ hoc eẽt. tũc eiꝰqð eternũ eſt. aliquid exi⸗ b tie vel p⸗
gnoſci dupliciter põt ſteret cã ab eo alienum.ab eo diuerſum.⁊ ex creaturis ſcẽtie dei
intelligi.aut ita ꝙ adld··
uerbium dicat alieta
en chrum ad cognitõnem.aut qtum ad eſſe rei cognite. Si qtum ad eſfe rei cognite ſic eſt verum. ⁊ eſt ſen⸗ .
