cit maius.& ſi diuina eẽntia ẽ finita.maius aliqͥd cu,zʒ

alio erit q̃ʒ ꝑ ſe tm̃.gᷓ non oä unn nec optima.

aliqñ eq̃ri et reddi ꝑ duplicationẽ finiti. vtz in linea.
et h dico ſi illud qd duplat᷑ facit maius.hoc dico ꝓ-
pter pũctũ.ſi &̊ diuia cẽntia ẽ finita ᷣm nobilitateʒ et
bonitatẽ.ſi duplet᷑ bonitas creature aſcendendo.ali/⸗
quãdo ꝑueniet᷑ ad bonitatẽ eq̃lẽ diuine bonitati.hoc
aũt falſum et impoſſibile ꝙ creatura ſit ꝓpoꝛtionał
ccatoꝛi.et hoc dicit Aug.viij.de trini.& et illud ex q̊
ſequit᷑ ſcʒ q; diuina eẽntia ſit finita..¶ SGʒ ↄtra.finituʒ
et iufinitũ vt dicit phus ſunt ꝓpꝛie paſſiones ipſius
uãtitatis.ſᷣ eẽntia vt eẽntia nõ hʒ quãtitatẽ molis.
ſi ↄſiderat᷑ vt in abſtractiõe virtutis vt eẽntia.diui
na eſſentia nec ẽ finita nec infinita.¶ Itẽ
que põt vnũ ſolũ ita ꝙ non alið ẽ potẽtia finita. 5 pi
ratione ois eẽntia que ẽ vnũ ſolũ ita q nibil aliud eſt
eentia finita.ſ̊ diuina eẽntia ẽ deꝰ et nihil aliud. ⁊c
Zee oẽ illud qð ẽ finitũ ſumme veritati.ẽ ſimplicit
nitum.et hoc patʒ.quia pꝛia veritas iudicat vno⸗
quoq; ſicut ẽ.
grũ.et bonũ deo.ᷓ ſimpliciter bonũ.ſᷣ diuina ceẽntia
eſt veritati diuine cognitiõis finita.qꝛ deus ipſam cõ
pᷣbendit et nouit ꝑfecte.et qʒ ſcit᷑ vt dicit Aug.ſcien/
de lnenſtone finit᷑.S ⁊c. tẽ nullũ infinitum finit
aliud.
infinita.& nihil finit. nullius eſt finis.et ſi hoc.gᷓ ni/

—

hil bonum. tẽ nullũ infinitũ ↄphendit᷑ a finito.ſᷣ

deus cõpꝛebẽdit᷑ a beatis.qꝛ alit᷑ nõ eſſent beati niſi

deum pfecte cgnoſcerẽt.ſꝑ em̃ appetitꝰ ferrerẽt ad

amplius et nõ qᷣeſcerẽt.et ita nõ cẽnt beati.ſi gð ↄpᷣpbẽ

ditur.nõ ẽ infinitus.¶Ptẽ nulla pᷣuatio ẽ habitu no⸗/

bilioꝛ. cũ infinitũ dicat pᷣuationẽc.finitũ dicat habi⸗

tum. et oẽ nobiliꝰ deo ẽ gttribuẽdũ. ptʒ. c. Neꝰ. ad H
voluerũt q̃dã dicere ꝙ diuina eẽntia ſub rõe eẽntieẽ

finita.ſub rõne potẽtie ẽ infinita. Mã eſentia nõiat

ẽois potẽtia

atz etiã in ſimili.vt hoc ẽ albũ.et ni

qꝛ nihil dat alij qð nõ hʒ.j ſi diuina eẽntia eſt

6 pꝛiuat ſimplicitatẽ.ac ꝑ hoc pꝛiuat

ẽoẽ finitũ bonũ ↄtingit

. —

deuim vt in ſe et ſic eſt finit? qꝛ pfectus. finitus etiam
qꝛ cõpꝛehendit᷑ a finito vt a beatis.et hoc dixerũt ꝓ/⸗
pter eſſentie ſimplicitatem quã dixerũt totaʒ videri.

Inquãtũ autẽ cõſiderat᷑ ſub ratiõe potẽtie ſic dicit
reſpectum ad effectus.et qꝛ nõ eſt ſtatus ibi. qꝛ ſemng⸗

eſt aliquid extra accipere. dixerunt ꝙ ſub rõe potẽtie
crat infinita. Sʒ iſta poſitio erronea fuit manifeſte.
nam iſta duo ſunt incõpoſſibilia ꝙ potentia ſit infi
nita. oino exñte ſuba finita.et qꝛ idẽ ſunt oino.et qꝛ p
oꝛ m rõeʒ intelligendi eſt ſuba.et qꝛ ad quicqͥd ſe ex
tendit potentia ſub rõe potentie.et eſſentia.vt oſten⸗
ſum eſt. Et ꝓpter boc dixerũt aliqui ꝙ' eſt finitũ ſim/
pliciter.et infinitũ nobis.et voluerunt dicere.ꝙ ta eſ
ſentia ẽᷓ; potentia eſt finita m veritatez. qꝛ eſt finita
Zo qͥ eſt veritas.ſᷣ tñ vtraqʒ nobis ẽ ifinita.qꝛ impꝛo
poꝛtionalit᷑ nos excedit. TRinde deus infinitus dici᷑.
qꝛ nec loco nec tꝑe nec cõpꝛebenſione ↄpꝛebendit᷑ ſi
cut dicit Gam̃. Sʒ iteꝝ iſta poſitio non põt ſtare.qiñ

ſicut ſupꝛa ꝓbatũ eſt de potentia ꝙ ipᷣa non hʒ ſtatũ
in poſſendo. et iterum eſt oino actu.et ideo ponit᷑ infi
nita. ſic etiã ꝓbari pᷣt ð eẽntia neceſſe ẽ ꝙ oino infi
nita ſit actu.Et h̊ ↄdecendũ ẽ vel tenendũ eſt tanqᷓ
verum.co q; magis eſt cõſonũ fidei q̃ dicit deum im/
menſuʒ.et magis eſt conſonũ auẽctibꝰ ſanctoꝝ qͥ om
nes dicũt ipᷣm infinitũ. Añ Oam. dicit ꝙ deꝰ eſt q̊d/
dã pelagꝰſube ifinitũ.magis etiã ↄſonũ ſentẽtijs ma
giſtroꝝ.magis etiã ↄſonũ rõi itelligẽtiã g obic⸗
15 ctoꝝ in oppoſitũ. notadũ ꝙ infinitũ dicit᷑ ꝑ abnega⸗
tionẽ finis.¶¶Poõt ᷣ ouplicit᷑ dici ifinitũ.ſcʒ a ꝑte ne
16 Otionis. et ſimiliter a parte finis. A parte finis. Mã

Rnis dicitur dupliciter. vno mõ ꝙ eſt complementũ
et ſic infinitum dicitur per pꝛiuationem ↄplementi.

et hoc modo infinitum dicitur in materia.et in gene
re ſubſtãtie.et in alijs generibus. et hoc modo non
cadit in deo.qꝛ ipᷣe eſt perfectiſſimus ¶ Alio modo fi
uis dicitur terminus.ſicut finis agri.et ſic infinituʒ
dicitur quod caret termino et ſtatu. Et hoc põt eſſe
dupliciter m negationeʒ.qꝛ pbt itelligi pᷣuatiue ⁊ ne
gatiue. Pꝛiuatiue.qꝛ non bʒ terminn. tñ natũ ẽ ha
bere ꝓpter h̊ ꝙ bʒ eẽ limitatũ.et hoc mõ dicit incom
pletioneʒ et nõ eſt in deo. Alio mõ negatiuc.q non
bʒ terminũ nec etiã natũ eſt habere.et hoc mõ ponit
12 in deo ꝓpter ſumma imenſitatẽ.¶ Ad illud qð obi⸗/
1cit̃᷑ ꝙ infinitũ eſt paſſio quãtitatis.dici pᷣt ꝙ ſicut no/
men quãatitatis extendit᷑ ad quãtitateʒ virtutis.ſili
nomen infiniti.qᷓntitas aũt virtutis nõ tm̃ attendit
ᷓtuʒ ad opus ſᷣ etiã q;ẽtum ad nobilitateʒ valoꝛis.⁊
S patet. qꝛ dicit Aug.in ſpualibus idẽ ẽ maius ⁊ me
18 lius Ad illud. qd obẽ ꝙ eſt vnũ ita ꝙ non eſt alind.
dom ꝙ aliqͥd cõꝑari ad multa põt eſſe duplicit᷑.aut
m ↄparationeʒ cauſalitatis.aut pᷣm cõparationem
identitatis.Cõparari ad multa ſub rõe cauſalitatis
B ↄuenit infinito. qꝛ infinitũ.ſᷣ ſᷣm rõem identitatis
nõ. AVñ qꝛ infinitũ in deo ſe extendit ad multa. q; po
tẽtia vel eẽntia eius cõparat᷑ ad multa. ex b̊ tñ non
ſeqͥtur ꝙ ſit multa. VUñ ſi eſſentia vel potẽtia ↄparet
ſm rõem identitatis ad res.neutra eſt plurni.vnde
nec potentia diuina eſt alie potentie.nec eſſentia alie

eſſentie.ᷣ pᷣm rõem cauſalitatis ſic ↄuenit et eſſentie

et potentie.nã et ſicut potentię ↄuenit facere plura.
ſic eſſenrie in pluribus eſſe.¶ Ad illud qð obicit᷑illꝰ

19 q eſt finitũ ſumme veritati. dᷣ. ꝙ ̊ eſt duplex. Aut

eſt finitũ ſumme veritati.qꝛ veritas inducit ibᷣm

eẽ finitũ. aut qꝛ nõ excedit eius cõpꝛehbẽſiones. pumo
mõ non ẽ deꝰ ſibi finitus ſ infinitꝰ.vere em̃ ſcit ſe eẽ
infinitũ. Secundo mõ eſt finitꝰ.q; ſe non excedit cuʒ
ſit infinitꝰ.et ſic nõ valʒ argumẽtũ.⁊ ẽ ibi fallacia ym
q̃d et ſimplicit.non excedit infinitũ. ẽ infinitũ ſim /
plicter Acl illud qd obijcitur q; infinituʒ non finit. 20
dom. ꝙ infinitum per pꝛiuationeʒ perfectionis non
finit.vᷣ infinitum per negationem limitationis habʒ
ratiõem finiendi.qꝛ cum ſit ſummum.in ipſo eſt om
nis ſtatus.in hoc em̃ infinitas nõ repugnat ſimplici
tati nec cõpl em ẽto¶ Ed illud qð obꝛ q cõpꝛebendi/ 21
tur.oð.qꝙ non comphenditurꝑ indluſionẽ. cõpꝛebẽ
ditur aũt ꝑ ꝑfectam viſionẽ et dilectionẽ ⁊ tentionẽ.
et hoc a ꝑte cõpꝛehendẽtis et nõ compᷣbenſi. et ideo
qꝛ ꝑficitur res ᷣm ſuam capacitatem qᷣeſcit.quis vl-
tra nõ attingat vltimo obꝛ ſolutum kobiſalt 22
em̃ de infinito ᷣm ꝙ; dicitur puatiue.ſᷣ ꝓut dicit᷑ de
deo non dicit pꝛiuatiõeʒ ſᷣm rem.ſ ſolũ q;tuʒ ad mo
dum ſignificãdi.et rũdet ei ſumma potẽtia. nihil em̃
dicit᷑ imenſuʒ niſi qd bʒ ſummã et ꝑfectiſſimã actua
litatẽ. et nibhil coartãs et determinãs.vñ ⁊ ſi dicatur
dici pꝛiuatiue.tñ ſᷣm vitatẽ excludit oẽm pᷣuatiõem.

¶ Dueſtio ij. c

( Rẽinfinitate diuine potẽtie qtum ad opꝰ. vtruʒ vi⸗
dedicet diuina potẽtia poſſit in effectũ actu infinitũ.
Et ꝙ ſic oſtẽdit hoc mõ. Potentia ſe bʒ ꝓpoꝛtiona/
liter ad opus.vñ tanta potẽtia põt in tãtum opus.ꝭ
et maioꝛ in maius. et infinita actu in infinitũ actu.
Itẽ oĩs potentia ꝗᷓ̃ oꝑatur ex ſe tota ſi ẽ infinita./⸗
ducit infinitũ.cum opet᷑ ex tota ſua virtute.ſ diuia
potẽtia cum ſit ſimpliciſſima ſe tota oꝑatur. videt
ꝙ; ꝓducat effectuʒ infinitũ. Si tu dicas ꝙ; boc nõ pᷣt
eẽ ꝓpter defectum et limitationẽ ipᷣius effectus.Cõ
tra. fruſtra eſt potentia que nõ reducit᷑ ad actũ. vnd
et phus dicit ꝙ fruſtra ẽ potẽtia actiua cui nõ rñdet
paſſiua. S aut potẽtia diuina fruſtra ẽ infinita. aut ei
rñdet effectus infinitus.et potentia paſſius infinita.
Itẽ oĩs potẽtia pᷣt ſeipſam manifeſtare. diuia po
tẽtia cum ſit infinita. pt ſuam infinitatẽ maifeſtare.
ß ifinitas non manifeſtat᷑ niſi in effectu ifinito. ⁊c.
Si tu dicas ꝙ manifeſtat᷑ in pductione filij et ſpũſ⸗
ſancti.tunc obꝛ ꝙ ſpũſſanctus hʒ potẽtia infinitaz. S
põt ipſam manifeſtare.ſᷣ non in ꝓductione pſone in
f nite. in ꝓductione creature tẽ omne poſſibile
eſt ponibile in eẽ. deus põt ꝓducere infinita. S infi
nita ꝓduci eſt poſſibile. ponibile. ponibili poſito
in eſie nullũ accidit incõueniens. poſito ꝙ deus fa⸗
ciat infinita. nullũ accidit incõueniens. ̊ deus pᷣt oe
illud qd non eſt incõueniens poſſe e vel facere. deus
t facere ꝙ ſint infinita actu. ¶ Iẽ appeller a. om/
ne creabile.tunc quero.a.aut ẽ finitũ aut infinitum.
Si finitum. ⁊ dcus nõ põt niſi · a. non pßt niſi finita.
õ finita. Si ifinitũ. 1 de; pbt facere . a. t
acere aliqᷓ actu ifinita Itẽ ↄtinuũ ẽ diuiſibile iifini
tũ. qro vtꝝ 8 poſſit rducere potẽtiã ↄtinui ad actu.
Si non poteſt. potentia ↄtinui excedit potentiam
dei ag eſ abſurdn qꝛ tunc potentia vei eſſet finita.
Si eam pt reducere ad actum omnino. ſed bocnor
eſt niſi cum eſt actu diuiſuz in ptes infinitas.ergo ꝛc.
Sʒ contra ꝙ non poſſit in effectum intenſione int
nitum. videtur. qꝛ infinito ſimplici᷑ nibil eſt maius.

cuoc
uetni
ſtfit
ſfinis
hotis
wickn
olhhe

gitt

genplt
ifrnpot
nmnut
Nematt
Ancßfun
Hogurnti
güͤsow
ſitmnenion
Enörut
feohinn
Vepotuit

ſutoch
fnitüen
edein
nurybeſi
Aucſanen
Uglüͤce
fonlor
tahelon
ogues
Nnagdin
udien
odnt
lulcig
Mramnii
Ahegenen

Abiog

Mtüirtit
ite
ſra
Mege
Meia
de Regn
len ute
teſen

fii
nicki
nti
rimu
Net hi
Stlte

glgteer
ni
unnris
nue
icß
wen N
—KZ
mn

64
7
1
4
8—
S

n⸗

2

—R

ergo ſi pducit effectum infinitum. tũc ergo llo nihii

eſt maius. ergo deus nõ eſt maioꝛ.ſi g̊ boc eſt ſumme
nobilitatis in deo ꝙ nibil poſſit ei cquari. ꝓducere
talem effectuz eſt contra nobilitatez diuine potẽtic.
ergo cc. tẽ oẽ qʒ eſt actu infinitũ ẽ ſũme ſimplex
MHam ſi eſt aliqua cõpoſitio tunc ibi eſt coartatio et

limitatio.ſi ̊ deus ꝓducit effectũ ifinitũ.illud ẽ ſfum/

et potentia. ergo ſi

plicifimũ. i ſimpliciſſimo idẽ eſt eſſentia. bonitas.
effectus ẽ infinitus in potentia et
bonitate. g fũmũ bonũ.Sᷓ non bonũ ꝓpt᷑ aliud. ergo

non bonũ ꝓpter den. nec a deo.qꝛ vniuerſa ꝓpter

ſemetipm operatꝰ eſt dñs. et idem ẽ finis qd etpꝛi

mũ pꝛincipin. ſi eſt infinitus. non eſt a deo. nõ

effectus. et ſic patet ⁊c. ¶ Itẽ ſi de pt in effectũ actu
infinitũ. quero a te vtrũ poſſit in aliud. Si non g in
agendo amittit potentia. et ſua potetia agendo debi
lieatur. Si ergo pt in effectuʒ alium cõſimilẽ illi. eſto
ꝙ faciat. ponat᷑ S. iſti duo effectus ſunt cõſimiles in
natura. 5 ſunt in eodẽ genere. tunc hñt aliqͥd in plus
in quo cõueniunt. et aliqua ꝓpꝛia ꝑ que differunt. S
excedunt᷑ ab aliquo et artant᷑ ꝑ aliqð.ſᷣ omnia talia
ſũt finita. cc. ¶ Itẽ ꝙ non poſſit facere ifinita actu.
oñdit᷑.qꝛ non ſunt plura infinitis.ergo ſi ꝓduceret
infinita actu. non poſſet ꝓducere plura. ergo deus
ipotẽs.ſed nibil pᷣt facere deũ impotẽtẽ. c. ¶ YIteʒ
vbi eſt infinitas actualis õm numeꝝ ibi deficit ſtat?
et oꝛdo et diſtinctio.ſᷣ diuina ſapiẽtia non patit deñ
aliquid facere ſine modo et mẽſura. & ac. l
ꝙ duplex eſt infinitũ. ſcy actu. et in potentia⸗, nfini⸗
tum in potẽtia deus pᷣt facere et facit Infinitũ in a⸗/

ctu non pt facere nec facit. Mon pt inquã facere.qꝛ
nec ↄuenit ſibi nec ↄuenit creature. Sibi nõ couenit.

cum em̃ ſumme bonus ſit. non p̃t aliquid facere niſi
bonum. ct ita nõ p̃t facere niſi rem ad ſe oꝛdinatã.q
niã ᷓ oꝛdo pᷣſupponit numerũ.et numerus pᷣſuppo/
nit menſurã. qꝛ nõ oꝛdinãt᷑ ad aliud niſi numerata.

et nõ nuinerant᷑ niſi limitata.iõ neceſſe fuit deñ face

re oĩa in numero pondere et menſura.nec aliter face

re potuit. nec poteſt. nec infinitũ nec infinita in actu.
Natio eſt etiã.q;ꝛ hoc nullo mõ ↄuenit creature. In/

finitũ em̃ in actu ẽ actus purꝰ.alioqͥᷣn ſi aliqd habe/
ret de limitatiõe et artatiõe eſſet flnitũ.b qz eſt actꝰ

purus ẽ ſuñ eſſe ꝑ eſſentiaz. et nibil tale accipit eẽ ab

alia eſſentia. nec ex nihilo.ſi & creatura eoipſo ꝙ crea

tura aliũde ẽ et ex nihilo.nullo mõ põt eſſe actus pu/
rus.nullo mõ pᷣt eẽ infinita.et ſi nõ pᷣt eſſe vna infini⸗

nita ad infinitũ reduci eſt im
ad aliquod finitũ reducant.ptz.q; nece er
re oꝛdinationẽ in creaturis.nõ tĩ ad deũñ ſ etia ad ſe

ta. nullo mõ pñt eẽ infinite ſm numeꝝ.qꝛ neceſſe eſt

illas plures ad aliquã vnã creaturã reduci. ſed infi-
oſſibile. patz & Tc. Et
ptz. qꝛ neceſſe ẽ pone/

inuicẽ. Suma ronis ẽ.qꝛ nõ decet veũ facere crea⸗

turam niſi oꝛdinẽ bẽat et mẽſurũ. et rõ ẽ ex ꝑte crea/

ture. q; neceſſe ẽ omnẽ creaturꝗ eſſe limitatã eo ꝙ ex

24 nibilo. et eoip̃o ꝙ cõpoſita ẽ illð qd obicit q;
potẽtia tãta põt in tãtũ effectũ ſiue opꝰ.dd. ꝙ ẽ opꝰ

opans. et opus operatũ. Opꝰ operãs vt crcarc.opꝰ

operatũ vt creatura. dð. ꝙ opus operaseé infinitũ

ſicut ip̃e creatoꝛ.ſed opꝰ operatũ neceſſe ẽ & finituʒ.

OQð obĩ ꝙ opꝰ ꝓpoꝛtionat᷑ potẽtie. Re'. ſi itelligat

de ope opante ſiue de actione generalit᷑ veꝝ E. Si au
tem intelligat᷑ de oꝑe opato nõ bʒ veritatẽ niſi cũ cãa
et effect? ſe bñt ꝑ vniuocatiõeʒ et ſunt eiuſqẽ gener..

tum qetum ipm eſt vbi ẽ ꝓp

nina actio. ſed

.
—
.
7 6
3

.

boc añtn eſthic. Hd illud qd obicitur dë opaf᷑ 25

ex tota potẽtia.dð.ꝙ agens ex tota potentia. quod-
dam agit ꝑ naturã.et hboc agit tantũ q;tum põt.et tã
n q;tu ductio ſimilis. QNuoddaʒ
agit ꝑ dliberationẽ et volũtatẽ.⁊ tale nõ agit niſi hm
oꝛdinẽ et q̃tũ vult. vñ ex eadem potentia facit ma⸗
Fnn et ꝑpuũ.et ſic deus.
ruſtra ẽ potẽtia q̃ nõ reducit᷑ a actů. verũ ẽ de potẽ
tia qᷓ cõpletur in actu.ſed diuina potentia nõ ↄplet᷑
p actũ.et ideo non ẽ fruſtra.etiã ſi non habeat poten
tiã paſſiuã coꝛmdentẽ. Zñ illa ꝓpõ nõ intelligik ha
bere veritatẽ in potẽtia ꝗᷓ pᷣt babere infinita ſi intelli

gat᷑ ꝙ oino reducat᷑ in actũ.reducit᷑ tñ et reduci põt
dillud qð obicit᷑. 27

um ptem. et ideo non ẽ fruſtraſ
q diuina potẽtia cũ ſit infinita dʒ ſuã infinitatẽ ma.
nifeſtare in infinito effectu. dð. ꝙ deus ſuã infinitatẽ
manifeſtat in infinito bm potẽtiã ſicut patʒ. qꝛ ſicut
fupꝛa ẽ monſtratũ.interninabilis duratio maifeſtat
virtutẽ infinitã. in infinito aũt m actũ nõ pᷣt manife
ſtari ſimplicit. qꝛ nõ decet.ſed ꝓpoꝛtiõabilit᷑.qꝛ ens
infinitũ excedit non ens. et tñ deꝰ ex nibilo facit ens

nter fil diſtãtia infinita. Ande cũ diuina potẽtia di 28

cat᷑ infinita.hoc ẽ arplice vuractanin eternitate. vir
tutis imẽſitate. et eſfectuũ generalitate ſiue numero
ſitate. Pꝛima manifeſtat᷑ ꝑ infinitũ duratiõc. qdð eſt
finitũ actu. infinitũ potentia. Scda ꝑ creationẽ de ni

bilo vbi ẽ diſtãtia infinita ꝓpter oimodã impꝛopoꝛ

tionẽ. Tertia manifeſtat᷑ ptim per potẽtiã.ptim per
pꝛiuationẽ.qꝛ tot fecit.et adhuc p̃t in plura.et nõ tot
fecit. qͥn adhuc poſſit in plura.tñ hoc manifeſtat᷑ alia
infinitate duplici manifeſtata.et ita ptʒ ꝙ non opoꝛ/
tet ꝙ ſit infinitũ actu. Poteſt tamẽ dici ſicut tactuʒ 6
ꝙ virtus patris mani rin ꝓductione verbi.cæt
ꝑ cõſequens tota virtus diuina.cum virtus fili
rituſfancti ſit vna.et equales ſunt in virtute.
lud qð obijcitur ð̊ poſſbili gpse pondom ẽpoſ
ſibile alpotẽtia infinita. et poß ibile m potẽtiã finitã.
Pofſſbile ſᷣm potẽtiam finitam boreg paul Ronn ni
no poteſt eſſe ad actum reductũ. pe
tiaʒ infinitam non poteſt poni.qꝛ ſemꝑ eſt in redue
dillud qð ponitur.ꝙ

do. et nunqᷓᷓ in reductũ eſſe
a appelletur omne creabile.et qð querit vtrũ a ſit fi/
nitũ vel infinitum. dico ꝙ infinitum. ſᷣ non eſt infini/
tum actu potentia. et ideo non ſequitur ꝙ ſi deus
poſſit. a. ꝙ poſſit in actũ infinituʒ. Et ſi dicatur pona
tur ꝙ deus faciat. a. dᷣm. ꝙ non ẽ ponibile ratiõe p⸗
dictai d illð qd obijcitur. vtrũ poſſit potentiaʒ co⸗
tinui reducere ad actũ. dm· ꝙ ſicut potentia in cõti⸗
nuo paſſiua infinita ẽ ad diuiſionẽ.ſic in do actiua in
finita. Añ ſicut ↄtinuũ põt diuidi in infinitum. tñ im
poſſibile ẽ ꝙꝙ totaliter ſit diuiſuz . alioquin nõ eſſet in⸗
finitum. ſic diuidere in infinitumẽ poſſibile.ad actuʒ
reducereè ĩpoſſibile. Et ſicut impoſſibile ẽ diuina po/
tentiam terminari.ita impoſſibile eſt ꝙ ſit in termio
diuiſionis. Ande deus pòt potẽtiam cõtinui reduce/
re ad actum.qꝛ põt eſſe in reducendo. et ſemꝑ in re-
ducendo.ita ꝙ nunqꝙᷓ plus ſe extendat potentia qᷓ di
tamen continuuʒ nunq; poteſt eẽ i re⸗
ductum eſſe. ſicut nec deus in reduxiſie. ¶Concedè-
dum ergo ꝙ impoſſibile eſt ꝙ ſitaliquid actu infini⸗
tum niſi ſolum deum et eius potentiam. et hoc eſt
quod dicit Hugo de ſanct. vict. Sicut eternita⸗
tem dei non equat tempus.nec immenſitatem locꝰ?.

dillud q obẽ ꝙ 26

vbile m potẽé⸗

30

2

— 2„

/

—
. —
— —

ſic nec ſapiẽtiaʒ ſenſus.nec bonitatẽ virtus.nec potẽ

tiã opus. Añ qñ dicit᷑ ꝙ deus põt facere ifinita.no⸗.

tatur infinitas circa potẽtiã nõ circa opus. Vñ uig
diſtinxerũt hãc.ↄtinuũ pt diuidi in infinitũ.qꝛ illa 8
termiatio pᷣt detmiare h̊ vbũ pᷣt vłh vbũ diuidi.tñ q
cũq; mõ diſtiguat᷑ ſemp itelligẽdũ ẽ infinitatẽ actua
lem eẽ ꝓpꝛium ſolius dei. JM
¶ ueſtio. iiij. d

De infinitate diuine potẽtic qᷓtum ad rõeʒ oꝑandi.
ſi ſe extendat in infinitũ.Et ꝙ ſic. vꝛ. qꝛ quicquid deꝰ
põt.rõnabiliter põt.ſʒ põt infinita.gᷓ rõnabilit pᷣt in⸗
finita.et ſi boc. ratio operãdi ipᷣiꝰ potentie ſe exten
dit ad infinita e ſicut ſe hʒ ratio ſciẽdi ad ſciẽtiã.
ita ratio ꝓducẽdi ad potẽtiam.ſᷣ quia diuina ſcien⸗
tia ẽ infinita hʒ in ſe rõnes infinitas cognoſcendi.S
cñ diuina potẽtia ſit infinita. ſimilit᷑ et rones ꝓduce⸗
di hʒ infinitas. Itẽ ratio operãdi in deo nõ eſt ali⸗
ud ; naci⸗ ap̃ᷣia. ̊ ſapia et bonitas ẽ infinita. S&

et rõ oꝑandiItem rõ operãdi in deo nõ ẽ aliud q;
deus ſiue diuina eſſentia.qcquid dicat᷑ illa ratio.ſᷣ di
uina eentia ẽ infinita. et rõ operãdi.Contra. potẽ
tia ſe extẽdit ad oꝑa ſm exigẽtiã rõis.nihil em̃ omit

tit de bis q̃ ratio exigit.g rõ ſe extendit ad infinita. S
vñ ꝙ diuina potẽti 1
tem rõ operãdi eſt ipᷣa diuina iuſticia.qꝛ vniuerſe
vie dñi mia et veritas.⁊c̃.ſᷣ iuſticia nõ ẽ niſi finitoꝝ.
videt᷑ ꝙ ratio operãdi ſimilit. ¶ Itẽ rõ operãdi eſt
ipa ars et diſpoſitio. diſpoſitio nõ eſt niſi finitoꝝ.gᷓ
ratio oꝑandi nõ cſt niſi S obẽ de pᷣſcien⸗
tia qꝗᷓ ſimiliter ẽ ratio oꝑandi.et eſt in plus qᷓ; poten/

tia.qꝛ reſpcctu maloꝝ.et tñ non eſt reſpectu infinito

rum. Si tu dicas ꝙ diſpoſitio.vel pᷣſca. vel iuſticia
non cõplectit᷑ plenã rationẽ ꝑ quã poteſt operari di
uina potẽtia.Contra.ſi non totam ↄplectitur.g diui
na potẽtia ſine bis p̃t rationabilit᷑ operari.̊ poſſibi/
I pter diſpoſitionẽ. pᷣter iuſticiam. et pᷣ

lee gel oberan pier diſpoſi
ter pᷣſciẽtiam.ſed nullus talis opatur ſapient᷑ nec re⸗

32 cte. & τ. Reſtat & totam ↄplectitur rationez. Peꝰ

2„ Ko

do. ſicut dicit magiſter in lr̃a ꝙ ratio diuine potentie
eſt finita. Et ex hoc aliqui voluerunt diuin am po

a ꝓqucat infinita. qd falſum eſt.

I

tentiã limitare.

. n r nihil ſe ſheer niſi ex optima
ratione nec imittere.tũ qꝛ nibi pᷣt facere niſi ſcies.
nibil niſi iuſte. et ideo cum bec fi i pſcẽs

finitoꝛuʒ ſint vepuer
P ia q;

eoꝝ qꝗᷓ facit. dixerũt diuinã potentiã nõ poſſe
que facit. Sed bec poſitio eſt erronea ſicut oñdit ma
nobilitati diuine potentie derogat ei

giſter in lr̃a.qꝛ

imenſitatem limitando.et dẽ fuiſſe m

*

gri petri baalar

di. Ratio aũt buius ſtulte poſitiõis fuit.qꝛ neſcierũſe
diſtinguere rationẽ potẽtie nec actus eiꝰ Actus em̃

potẽtie duplex eſt.vnus ꝑ modũ habitus ſalz poſe.?q 9
actus ſcʒ oꝑari. Oñ ergo queritur.
ſit infinita. dʒ. ꝙ ſicut duplex
iciter poteſt accipi ratio reſpe-

Alius ꝑ modum
vtꝝ rõ diuine potentie ſit in
eſt actus.ita etiã du
ctu actus qͥ ẽ poſſe.

9

Beoapitar em̃ ratio in habitu ſq;

diuina ſcientia. et diuine bonitatis ↄdecentia. et bec

ratio extendit ſe ad infinita.

tia reſpectu actus qui eſt poſſe.

eſt facere accipit᷑ ratio in actu.
ue pᷣſcia ⁊ meritoꝝ exigentia.
ſponit. nihil etiã retribuit niſi ̃m ꝙ merita exigunt
gubernat nec regit aliter

=☛

qn retribuit.qꝛ nullam rem

q̃ natura eius

dam ᷣm aliam

quẽadmodũ et ipᷣa potẽ

reſpectu vero act? qͥ

ſc diuia diſpoſitio ſi⸗
nihil em̃ facit niſi qd di

natura eius ſiue iuſticia natural exigat. et pm hãc
diſtinctionẽ patet reſponſio ad pꝛimo queſitum ⁊ ra

tiones inductas. uedã em̃ ꝓcedunt ſᷣm vnã viã qᷓ-
d illud qd poſtea obicitur & iuſti 354

cia. d. ꝙ iuſticia 'm ꝙ dicit ↄdecẽtiã duine bonita⸗
tis et poteſtatis.ſic ẽ generalis ratio q̃ ↄplectitur to⸗

tu poſſe. b initũ cõn
oↄplectit᷑ totũ poſſe.
tat ↄdecẽtiam bonitatis reſp

actu. ſiccompl

. mplectitur agere.ß poſſe nõ. Diſpoſiti
militer et pᷣſcientia agere cõ

ſ agere ẽ reſpectu finitoꝝ.ſicut

reſpectu infinitoꝝ

otat exigẽtiã a ꝑte menitoꝝ ſicen
nec totũ agere. Inqtũ vᷣo cõno
ectu cuiuſlibet operis ĩ

*

oſiz5

plectuntur. non poſſe.

⁊ illa ſunt. poſſe eſt

DODõð obicitur tunc ꝙ deus pt ſi⸗

ne eis rationabilit᷑ oꝑari.d.qꝙ falſum eſt. nec ſeqᷣtur
ex illo.q;uis em̃ deus non poſſit plura qᷓ velit. tñ nõ

ſ̃t oꝑani ſine volũtate.
ſit velle. ſicut ⁊ pſcire
cẽtiã exequẽteʒ illis a
tati.ſᷣ nõ oꝑtet de

vt poſſit facere ſine illis.

cum nihil poſſit facere qͥn poſ
⁊ diſponere. Meceſſe eſt em̃ po
dequari ſcʒ diſpoſitioni et volũ
potẽtia vt potẽte.ideo non ſequit

Diſtinctio. xliiij. de potẽtia dei in cõparatiõe ad modũ ſiue qualitatẽ rep.

AeAnc illud reſtat diſcutiendum. ⁊c. Supꝛa egit magiſter de potentia in com
ubaz et quãtitatez. Mic tertio agit de potentia q;tum ad modum ſiue qua
bet duas partes. In pꝛima magiſter agit de potentia q;tum ad qualitatem
eſt maioꝛ et minoꝛ bonitas. Scdo qtum ad qualitatem
rea quen ſolet vtrũ deus ⁊c̃. ¶ Puma pars babet duas. In pꝛima querit vtrum deus potuerit aliqᷣ

7

facere qꝙ; facit. In ſecunda vtrum res quas fecit poſſit facere melioꝛi modo.vel alio mo

conſiderandum eſt ⁊c.vbi agit qtum ad modum. Similiter ſecunda
mutabilitate querens vtrum deus poſſit quicquid potuit.habet duas

7„

omne qðd oli

m potuit.⁊ opponit ꝙ nõ poſſit. In ſecunda vero ſoluẽdo

*

¶ An deus poſſit facere aliquid melius q; fecit. a

Vnc illud reſtat diſcutiendum vtruʒz

qʒ facit. Solent enim illi ſcrutatoꝛes

dicere. ꝙ ea que

atione ad poſſibile ſm
itateʒ reꝝ. Et hec ꝑs ha
poſſibilium. que quideʒ
potentie que quidem nnveailine d. Prere⸗

meli?
2et hoc ibi. Poſt b

pars vbi querit de diuine potentie im

In pꝛima querit. vtrũ deꝰ ſp poſſit
cõtrariũ aſſerit.ibi.Ad qð diamꝰ ⁊c.

facit deus nõ

poteſt melioꝛa facere. quia ſi poſſet facere et non faceret. inuidus eſ⸗
ſet et non ſumme bonus.Et hoc ex ſimili aſtruere conantur. Ait enim Au⸗
guſtinꝰ in li.lxxxiij.q. Deus quem genuit. q̃ʒ melioꝛem ſe

potuit.nihil enim deo melius debuit equalem. Si enim vol

tuut. mnſirmus eſt. Si potuit ernoluit. inuidus. Ex quo conficitur equa.

generare non

uit et non po⸗

aliquid melius boſſit facere XLIII

Aug.

7

Nime

Wimi

mae

i i⸗
ming
iſting,

=—

acti,

ſchinh

2 —
P =
—=

—,
S
—

E. E

R

☛G

in

2

S

Ecci. xxxj. de ſcti viri. Et Qu
meliores iudicauit des boĩes.ſi ei liberalit᷑ vepuirẽt. Et iteꝝ in li.de ciui. di dicit ꝙ m
poõt. q; que nõ põt Rꝰ. d.ꝙ meliꝰ dẽ duplicit. aut ſimplicit᷑.aut in oꝛdie ad finẽ. Si ſim
E hõ ↄfirmatus in gra qᷓ potẽs labi. Si in oꝛdinatiõe ad finẽ que qͥdẽ ↄſiſtit in pueniedo.ſi fuit fac
bominẽ in libertate peccadi. tñ pꝛimũ meliꝰ ẽ ſimplici.hoc aũt ẽ meliꝰ ᷣm qͥd. Et iõ vᷣbũ Aug.ſimplicit lo⸗
quẽdo bʒ veritatẽ. Oð añt dẽ de viro iuſto.laus accidẽtalis ẽ.ſiue qtũ ad gloꝛi rar en pin
nõ potuiſſe peccare et tñ erat gloꝛioſiſſimꝰ.ſimilit itelligẽdũ eſt vbn illud Aug.ſuꝑ Geñ.Sʒ qdð dẽ. ꝙ mioꝛ
eſt natura ꝗᷓ põt peccare qᷓ; que nõ pot.dð.ꝙ nõ poſſe peccare ẽ duplici de cqꝗ. aut qꝛ caret volũtate. aut vᷣtibi ⸗
litate volũtatis.et pᷣmo mõ intelligit Aug.nõ ſcdo. Hs⸗ deꝰ ⁊ alia ⁊c. Innuit magiſter q, bõiez potu
it deꝰ melioꝛẽ facere ꝙᷓ fecit. Cõtra. v iſtud nõ habere veritatẽ in oibus.⁊ ſpẽalit᷑ in xpo.quẽ vẽ nullo modo

lem genuiſſe filium.A ſili volũt dicere.ꝙ ſi poteſt de⸗
s rem melioꝛẽ facere qᷓ; facit.inuidꝰ ẽ Sʒ nõ valet hꝰ
ſihſitudis inductio.qꝛ filiuʒ genuit de ſubᷣa ſua.ideoq;
ſi poſſet gignere eqlẽ ⁊ nõ gigneret.inuidꝰeẽt.alia ve
ro que nõ de ſubᷣa ſua facit.melioꝛa facere põt. VUeruʒ
h ab eis rñderi depoſco.cur dicũt rẽ aliquã ſiue etiã re
rũ vniuerſitatẽ in q̃ maioꝛ ↄſũmatio expᷣſſa ẽ nõ poſſe
eæẽ melioꝛẽ q̃ʒ ẽ.ſiue ideo.qꝛ ſũme bona ẽ.ita vt nulla
oĩno pꝑfectio ei deſit.ſiue iõ.qꝛ maius bonũ qðs ci deeſt
caꝑe ipᷣa nõ valeat.Sʒ ſi ita ſũme bona dr̃. vt nlla ei
ꝓfectio boni deſit.iã creatura creatoꝛi equat᷑:Si vᷣo iã
nõ põt melioꝛ eẽ.qꝛ bonũ ãpliꝰ qð ei deeſt caꝑe ipᷣa nõ
Vglet.iã hoc ipᷣm nõ poſſe ðfectiõis ẽ.nõ ↄſũmatiõis.
et põt eẽ melioꝛ ſi fiat capax melioꝛis boni qð ipᷣe põot

Queſtio qᷓ ar/
tant᷑ i ↄtrariũ.

— q eaʒ fecit.põt ergo deꝰ melioꝛem rem facere qᷓʒ facit.

b Vñ Aug. ſuꝑ Geñ.ꝰ talẽ potuit deꝰ hoĩeʒ feciſſe.qui
nec peccare poſſet nec vellet.et ſi talẽ feciſſet. qͥs dubi
tat eũ melioꝛẽ fuiſſe. Ex pᷣdictis ↄſtat ꝙ põt deꝰ⁊ alia
facer Weibe que facit melioꝛa ea facere q̃; facit.
¶Vty de“ alio vl melioꝛi mõ poſſit res
fffacere zsfact.ti b —
¶ Poſt hecↄſiderãdũ ẽ vtꝝ alio mõ vel melioꝛi qʒ facit
poſſit ea facere que facit. Si modꝰ oꝑatiõis ad ſapiẽ⸗
tiã opificis referat᷑.nec aliꝰ nec melioꝛ modꝰeẽ pᷣt.Nõ
eßm̃ pᷣt facere aliqd alit᷑ vłmeliꝰ q́; facit.i.alia ſapĩa vł
maioꝛi ſapia. HNihil em̃ ſapiẽtiꝰ pᷣt facere q̃ʒ facit. Si
Ho referat᷑ modꝰ ad rẽ ipᷣaʒ quã facit deꝰ.dicimꝰ. qꝛ ⁊
gliꝰ ⁊ melioꝛ põt eẽ modꝰ.Et ᷣm hoc ↄcedi pᷣt.ꝙ ea q̃
fſacit pᷣt facere meliꝰ ⁊ alit᷑ qᷓ facit.qꝛ pᷣt qͥbuſdã melio⸗
rẽ modũ exiſtẽdi pᷣſtare.et qͥbuſdã aliuʒ. Vñ Aug.iĩ
xiiij.li. ð trini.dicit. fuit et aliꝰ modꝰnfe liberatiòis
poſſibilis deo qͥ oĩa põt.ſed nullꝰ aliꝰ nr̃e miſerie ſanã
de fuit ↄueniẽtioꝛ. Põt ergo deꝰ eoꝝ que facit q̃dam
Alio mõ melioꝛi.q̃dã alio eque bono.q̃dã etiã minꝰbo
nno facere qᷓʒ facit. vt tñ modꝰ referat᷑ ad qlitatẽ oꝑpis
id ẽ.creature.nõ ad ſapiaʒ creatoꝛis.
Querit vtrũ deus ſemꝑ poſſit omne Yd
olinm potuit. et opponit ꝙ nõ poſſit. .
Pꝛeterea queri ſolet vtrũ deꝰ ſemꝑ poſſit oẽ qð olim
pvotuit. Quod quibuſdã non videt᷑.dicẽtibꝰ.potun

Eeg ner er ccare poſſet nec vellet. et ſi talẽ feciſſet. qs dubitat eñ melioꝛẽ fuiſſe. xĩ dic iad di
otuit Wnarech et nõ ẽ trãſgreſſus.̊ᷣ dicit in laudẽ ſcti viri.Et Aug.ipᷣe dicit ſuꝑ Geñ.ad lr̃aʒ.

a Mon valet buiꝰ ſi
m ilitudis iductio.qꝛ
filũ genuit ſua ſba.
Nidet᷑ rñſio iſta non
eẽ ſufficiẽs. Mã inui/

gia põt attẽdi reſpe/

ctu diuerſi in ſuba et
natura.ſicut angelus
inuidit homi. F t
B nõ excludit᷑ iuidia

a do reſpectu creatu-

re.R. dð. ꝙ ad inui-

diã iſta duo ↄcurrũt.

oſſibilitas ſcz ad cq
litatẽ.ct exigentia rei
facte.nõ em̃ inuidet

aliqͥs alicui niſi qꝛ ꝑi
ficat᷑ ei aliqͥs.vel ex-
cedit. vel qꝛ timet ne
pificet᷑ Itẽ artifex nõ

dẽ inuidꝰ niſi qñ non

facit rẽ m qð gi.
et iße põt. ⁊ ꝓpt᷑ hoc
qʒ ex pte reꝝ nõ crat
exigẽtia. et iõ in nilo
Eaerse pificari.iõ ;
leſcũe; faccret nõ cõ/
uincit᷑ in dco eẽ inui
dia.ctiã ſi nullas res
faceret. ſ in filio dei
erat potẽtia ad eq̃li/
tatẽ.et vlteriꝰ exigen

tia. ꝓpt᷑ h̊ ꝙ erat de

ſuba pfis. binc eſt.
nõ ð ſile vt dicit mgr.

et ẽ rũſio eiꝰbona.po

nit em̃ añs pꝛo ↄnñte.

non qꝛ velit viceree
ſuidia ſit ſolũ No 7
ſit eẽ reſpectu ſilis in

natura. 5 ppt roez p
ictã. exigentie ſcz et
eqlitatis. ꝗᷓ erãt in ge
ncratiõe filij. qꝛ erat

de ſuba. pꝛis. b Ta
lem potuit deꝰ hoiez
ici ↄtrariũ ei qð dicit
elioꝛ ẽ ſuba q̃ peccare
licit᷑ loqᷓ mur. melioꝛ
ſic meliꝰ fuit facere

ꝛiã accidẽtalẽ.Cõſtat em̃ xpᷣum

poſſe facere melioꝛẽ ꝑ illud qð dicit᷑ Pbi.ij. Dedit illi nomẽ qð ẽ ſuꝑ oẽ nomẽ. Itẽ Jobh.iij. Datus ẽ ei ſpũs

non ad mẽſurã. qꝛ nllo modo potuit deꝰ dare xpo plus de ſpiritu.ergo non potuit eum facere melioꝛem.
Zu. pd. ꝙ, magiſter loquitur de vniuerſo et eius partibus.et qm chꝛiſtus nec eſt de vniuerſo.nec eſt eiꝰ pars.
ideo non habet locum in ipſo. Aerbum tamen adhuc in chꝛiſto habet dubitationem. ſi

enim quicquid habet

bumanitas chꝛiſti finitum eſt. ergo cum deus poſſit ſupꝛa oẽ finitũ.potuit maius.Et ckie factꝰ fuit paſſi

bils et moꝛtalis . et potuit fieri imoꝛtalis. Et. ppter boc dm. ꝙ tnipliciter eſt loqui de eh⸗

to. aut quantumm

.
4 .

1

D pptis itelligẽtia diſtictõ:is qᷓrit᷑ ð mõ ſiue

ad vnionẽ᷑.aut q;tusʒ
ad gratiã ſingularis
pſone. aut quãtũ ad
ꝓpetates nature. Si
quãtũ ad vniõcʒ.nec
deꝰ põt plꝰ dare.nec
creatura reciꝑe.quia
vnionis gra ex parte
alterius extremi ẽ di
gnitatis infinite. ſcʒ
ꝙ bomo ſit de?. quã⸗
uis ex ꝑte bumanita
tis qͥcquid ẽ ibi ſit fi-
nitũ. et ita nõ ponit
limitatio ex ꝑte dei.
nec ex parte crcature
capacitas infinita ni
ſi ꝑ vnionem.videli/

cet quia vnit᷑ bomo

bono infinito. a g

homo eſt deus q;

bonitatis ifinite. Si/
aũt loqmur q;tuð acd
gratiã ſingularis per

ſone. ſic

tura nõ potuit ãpliꝰ
reciꝑe.nõ qꝛ capaci/
tas aie ad gratiã per

collationẽ gratie mi /

nuat᷑.qꝛ nec minuet
nec augetur. ᷣ̊ ↄſum/
matur et cõpletur.⁊

iõ non eſt poſſibilis
ad amplius.Si autẽ

loqmur q;ẽtum ad ꝓ
pꝛietates nature. ſic
deus plus potuit de
bõitate darc. et ratõ/
nalis creatura recipc
re q;tũ ad ea ſc que

ſunt coꝛpis.qꝛ nun

des incarnari et potuit moꝛi.⁊ reſurgere.⁊ alia hmõi.
que mõ non põt.potuit ergo que mõ nõ põt. et ita ha
buit elu. quã mõ nõ hʒ. VUñ vr̃ potẽtia eiꝰiminuta.

Ad qð dicimus.qꝛ ſicut ola ſemꝑ ſcit que aliqñ ſciuit.

deus potuit plus da
re.ſed ratiõalis crea/

— .

Soluẽdo cõtrariũ eiꝰ qð dixit ſupꝛa sſſerit·
ww oia ſpꝑ põt q̃ aliqñ potutt. dv
et ſemꝑ vult qͥ aliquãdo voluit.nec vnq; aliquã ſciẽti
am amittit.vel volũtateʒ mutat quam habuit.ita oĩa
ſp põt que aliqñ potuit.nec vnqᷓ; aliqua potẽtia ſua pᷣ
uat᷑.Mõ eſt ergo pꝛiuatus potẽtia ĩcarnãdi vel reſur⸗
gendi.icet nõ poſſit mõ incarnari vel reſurgere. Si⸗
cut em̃ potuit olim incarnari.ita ⁊ pot mõ incarnatus
eſſe.in quo eiuſdẽ rei potẽtia mõſtrat᷑. Ut em̃ olim ſci
uit ſe reſurrecturũ.et mõ ſcit ſe reſurrexiſſe.nec eſt alia
ſcientia illud olim ſciuiſſe et hoc mõ ſcire.ſed eadẽ om
nino.Et ſicut voluit olim reſurgere ⁊ mõ reſurtexiſſe.
in quo vniꝰ rei volũtas expꝛimit᷑. Ita potuit olim na
ſci et reſurgere.et mõ ipe põt natꝰ fuiſſe ⁊ reſurrexiſſe.
et ẽ eiuſdẽ rei potẽtia.Si em̃ poſſet mõ naſci et reſur⸗
gere.nõ eſſet idem poſſe. Verba em̃ diuerſoꝝ tym. di
uerſis ꝓlata tꝑibus et diuerſis adiũcta aduerbijs eũ/⸗
dem faciũt ſenſum. vt mõ loquẽtes dicimus. Iſte põt
legere hodie.cras aũt dicimꝰ.iſte põt legiſſe.vel potu

it legere heri.vbiq; vnius rei mõſtrat᷑ potẽtia. Si au

tem diuerſis tẽpoꝛibꝰ loquẽtes eiuſdẽ tꝑis verbis et

aduerbijs vtamur dicentes hodie. iſte põt legere bo⸗

die. et dicẽtes cras.iſte põt hodie legere.nõ idẽ ſed di

uerſa dicimꝰ eũ poſſe. Fateamur ergo deũ ſemꝑ poſſe

qͥcquid ſemel potuit.i.habere/omnẽ illã potẽtiã quaʒ

ſemel hüit. et illius oĩs rei potẽtiã cuiꝰ ſelhũit. nõ ſo
poſſe facere oẽ illud qð aliqñ potuit facere.põt quidẽ

facere aut feciſſe qð aliqũ potuit. Smilit᷑ quicqd vo⸗
luit et vult.i.omneʒ quã habuit volũtatẽ.et mõ hʒ.et
cuiuſcũq; rei volũtatẽ habuerit et mõ hʒ.non tñ vult

eſſe vel fieri oẽ qð aliqñ voluit eẽ vel fieri.ſᷣ vult fuiſſe

vel factũ eſſe. Ita et de ſcia dei dom eſt.

plura habet q́; q factus eſt. ſed non potucrũt fini et ſaluti noſtre effici ↄgruentioꝛes.nũqᷓ; em̃ ſalꝰ nr̃a potu/

iſſct ꝑ ſbᷣaʒ incoꝛruptibilẽ ⁊ imoꝛtalẽ ita reꝑari ſicut ꝑ moꝛtẽ et paſſionẽ ei? r
Re obicit᷑ de beata vᷣgine.vẽ em̃ ꝙ nõ potuerit fieri melioꝛ.qꝛ Anſ.de conceptu vir.

it eẽ xpᷣs.et quõ non.
õis cõceptio fieret de mr̃e puriſſima.qᷓ̃ puritate maioꝛ neqᷣt ſub deo intelligi. vi

ginali dicit. deccbat q;

repata ẽ.patzʒ g.quõ melioꝛ potu

det᷑ qd nõ potuit fieri melioꝛ. et tñ ipa ſuit ꝑs vniuerſi. Itẽ ſuꝑ oẽs choꝛos ãgeloꝝ exaltata ẽ in gloꝛia.g ſeã⸗

ẽ in ſumma gr̃a.Rꝰ.dᷣ
graʒ iuſtificatiõis.q;tũ
cogitari põt.et mr̃ nobiliſſimi filij.ſic tãtã babuit bonitatis dignitatẽ ꝙ nulla mulier ãplius caꝑe potuit.
oẽs cre ti aſcẽderent in gradibus nobilitatis eẽnt pntes.oẽs deberẽt reuerẽtiam mfi dei.
Si aũt loqᷓmur qtũ ad graʒ iuſtificatiõis.tãtã habuit quãtã pura creatura
reciꝑe potuit.Si quãtũ ad naturalia.optia habuit vᷣm ꝙ fini ↄ

em̃ oẽs creature qᷓ;tũcu

ẽ loqui de btã virgie q;tũ ad tres ↄditiões.ſcʒ q;tũ
4

naturã charitatis. Si quãtũ ad ↄceptiõexʒ ꝓlis.ſic qꝛ

Sir mð dei quo nibil noban

creatura bũana ſiue rõnalis que fcta ẽ ſic
etẽs fuit.ſimplicit᷑ tñ melioꝛa potuit e
a

et deꝰ dare.⁊ ita ptzʒ ꝙ in nullo creato bʒ iſtãtiã boc vᷣbũ magiſtri.ꝙ deꝰ ea q̃ feit potuit facere melioꝛa.

tet ꝙ in aliqbus capacitatẽ gre ↄpleuit et vent.⸗ in xpᷣo Poem modum. in mfe ßm ꝙ capit pura creatun
9. et in aia hũana qᷓtũ ad ea que ſunt gfe.
dũ melioꝛẽ qtũ ad oꝛdinẽ. Quarto vtrũ po

7

7

Aletatevi

cere melio

eu feminino quãtũ ad ea que

uic potẽtie. Et circa h̊ qrũt᷑ pꝛicipa
uo. Pꝛio t rn munds vtporneri fa ueſtio.
ere melioꝛc. Scdo ꝗᷓni᷑ de imutabilitate diuie potẽ/ . otuerit facere mudũ
cic. vcañ. 48 ſenal pot ves ſemp poſſit. ¶ 1 n
runt᷑ q̃tuoꝛ. Pꝛio qritur vtruũ deus potuent facere
mũdũ melioꝛẽ quo ad ſubaʒ ꝑtiũ integrantiũ. Scoo
vtrũ potuerit ipm facere melioꝛẽ quo ad ꝑtiũ itegrãa
tin ꝓpꝛietates.Lertio qrit᷑ vtrũ potuerit facere mũ

tãt ad coꝛp

cere mũdum antiqoꝛm.
eſtio.ſj. 4
irca pᷣmũ

potuit amplius capere. boc no ſo

aliqͥd maiꝰ ⁊ meliꝰ cogitari.s deꝰ plus põt .
hõ poſſit intelligere. ⁊c. Si tu dicas ꝙ mundus nõ⸗
luit. q ee fact aa

ioꝛẽ quo ad ſubaz pti
m integrãtiñ oñdit᷑ ſic. Partes integrates mũdu
ſt finite bonitat᷑ ⁊ itenſiue ⁊ extẽſiue.ſᷣ oi fnl pot
eicg

(ie

— —-—

pertt
tiſti
finfi
hihun
rneit
Egbi
eipnet
ſinſhenn
Vdrtmn
Putnete
gannen
toefe
Uak
rütic⸗
rüenafe
onnina
Gegon
ſckewerse
giͤgoc
ſtoechſt

gunmn
ocektn
tfenmni
ſonp

iaguut

ngtuna
eltnnech
itcp⸗

onner
“

ſchctpſpn
Kitebch

teinaio
lttunt⸗
ſhonheu

XLII

—

di
pacitatẽ. ergo maioꝛ potuit capacitatẽ dare.cũ eius deo quare non potuiſet mundum melioꝛem facere
