xci. ⁊ nominis ⁊ vnius nominis.ergo deus tĩ vnu,

babet nomen. ¶ W. doᷣm ꝙ in nomine tria ſunt. ſc
vox.⁊ ſignificatib.⁊ ratio innoteſcendi.Andeetno/

men multipliciter accipit᷑. Aliquando ꝓ voce ſigni⸗

ficante. vt cum dicit᷑ petrus eſt nomen apoſtoli.⁊ ſic

conſtat ꝙ in deo ſunt plura nomina. Aliquando no

dam modo eſt dicere. nomen vnũ.quodã modo plu

omnia vnũ. Si ꝑſonaliter.ſic plures.ct plura nomi/
na coꝛreſpondentia. Aliquando nomen accipit᷑ pꝛo
ipſo notamine ſiue ratione innoteſcendi. ⁊ ſic dicen⸗
um quodãmodo nomen vnũ. q̃dammodo plura.

.* 1

mDen accipitur pꝛo re ſignificata. vt cum dicit᷑ bonunzʒ
⁊ honeſtum ſunt idem nomine.et ſic in diuinis quo·.

ra. Si cnim res ſignificata dicatur eſſentialiter. ſi-

Si em̃ accipit᷑ rõ innoteſcẽdi ex parte dei.ſic innote/

ſcit per virtutem que vna ⁊ magna eſt.et ſic vnũ no/
men dei eſt. ⁊ magnum ſiue maximũ. Ande Hicre.x.

Wagnus in re ⁊ magnum nomen tuum.. qtuz ad

roõnem innoteſcendi ſiue virtutẽ ꝑ quam innoteſcit.
m ꝙ dicit᷑ in p. Motus in iudea deus.in iſrael ma

gnũ nomen eius. Si aũt accipiat᷑ ratio innoteſcẽdi

ratione effectuum ſiue creaturan. ſic diuerſa ſũt no⸗
mina. Ham deus innoteſcit nobis tempoꝛaliter.ſ
cauſalitatem. per ablationem.et per excellentiam.et

GFm hoc eſt multitudo nominum. Si enim nominet

cauſalitatem. multa ſunt noia. quia multos habet
iꝑ ablatönem. multa ſunt noia. qa multa

Cholateut
nliauii
1 ſbiitnte
ſen
gaine
dicr mon
ſoue
unenat
imanpnn
zifomu

7

nutti
udt
ſengtn
ktück taca
ſetöſton
ſophrader
ſonin d
vocsto.
Nictideone
wihinpuun
gſtante
aſune
inore
doofepc
nten
igonunn
ſicfſipien⸗

ieimmn
ckiont,
Mr. Jureg
chiedcint
Uutur cg
ingroßensre
ede)dichen
deglapot
1s Nn n.
ͤangtetiie
opuctare
gooiaturft

trſe⸗
factſimbol
olinnttriſtn
ctipuiſba
nfoitodat
npeſcäppe
nininchte
Cigſegost
ſchſbligin
Cöndbdea
Paternitasi
Gointemnst
Ulhoctprine
nlgpli Fn⸗
iin
neins ſor
Mnitag
tanitin⸗
natzugil
inr tranſinte
oppofi
ſtasmuli

nnti
ini

„

„ „ „
Piſnin

hainef
mmwign
tantinur
mnizmn
arantte)
wngn
winn.
mumind,
—RD
a nint
ndanle⸗
gdegnnh,
mimnn

i 0*

13

14

15

Diſt.

remouentur.ſcilicet oĩa creata.Si per excellentiazʒ.
multa.quia in multis.in oibus ſcilicet conditõöibus
nobilitatis excedit creaturas. Ex pᷣdictis patẽt ob
iecta. M em̃ obicit ꝙ ſcriptura nomẽ dei expᷣmit ſin
gulariter. Odm ꝙ ſcriptura vt plurimũ nomẽ dei
dicat magnũ.admirabile.ſãctũ.⁊ laudabile.⁊ ſic nõ

loquit᷑ de nomie ſᷣm ꝙ vox.ſᷣ ſᷣm ꝙ rõ innoteſcẽdi a

parte dei.et ſic vnũ.tamẽ nõ ſequit᷑.loquit᷑ ſingula-

riter.ergo vnũ ſolũ.quia frequẽter qð dr ſingularit

dicit᷑ et vniuerſaliter.vt patet in multis exeplis i le
ge cũ dicebat᷑.hõ de iſrael.vel hõ qui feccrit hoc vel

illud. intelligebat᷑ de quolibet hoic.Ad illð qd ob

ijcitur.ꝙ pluralitas a parte rei eſt.dðm ꝙ plitas a ꝑp

te rei eſt.vt accipiat᷑ res pꝛo pſona. Si aũt ꝓ nã.et
ſic ſi nõ ſit pluralitas i ſe.tamẽ inq;tũ innoteſcit. Et
ido plura noia
ſinonima.ddm qꝙ tũc ſũt ſinonima cũ dicũtur a ꝑte
vocis ſolũ.Hic aũt eſt differẽtia ſᷣm rõem innoteſcẽ

di.et ideo non ſinonima.Alia rõ dicta fuit ſupra di.

viij.in pꝛimo ꝓblcumate.¶ Ad illud qð obijcitur.
ꝙ ſi venit a parte intelligendi ſolũ.ergo talia nomi⸗
na ſunt vana.dom ꝙ non venit ab hoc ſoluzʒ. qm̃ illi

rõi innoteſcẽdi.reſpõdet pluralitas ĩ creaturis. ⁊ in

deo reſpõdet vera veritas cõplectẽs illã totã plura/
litatem. vnde quia intelligimus dei potentiã⁊ ſapiẽ
tiq ꝑ diuerſa.diuerſimode noiamus.⁊ qꝛ in deo ve⸗
ra eſt ſapientia et potentia.ideo non eſt ibi vanitas.
Ducſtio.iij. c

¶ Hcrũ oĩa nomia diuina dicãtur trãſlatiue.an etiam

16

quedã dicant᷑ ppꝛic.Et ꝙ oia dicãtur trãſlatiue.vi⸗
detur. In reglis fidci dicit᷑.oẽ ſimplex ꝓpꝛie ẽ ⁊ im
xꝛobꝛie diciur.ſᷣ qdð impꝛopꝛie dicit᷑. impꝛopꝛic noi
natur. ñ ergo deus ſit ſimplex. noiatur impꝛope.ᷣ
impꝛopetas reducitur ad ꝓpꝛietatẽ.crgo noia diuia
oc oeo dicñtur impꝛopc.de alijs ꝓpꝛic.ſed qð dicit

de aliquo e en e er rnl i de alio ppꝛie

ergo ⁊c. Itẽ vnũquodq; ſicut ↄtingit intelligere.
oõtingit et ſignificare.ſᷣ̊ nõ ↄtingit deũ intelligi niſi
P ꝓpꝛictates ⁊ ↄditõcs creaturaꝝ. nec noiare.ſed
qð noiatur ſ̃m alienas ppᷣetates ſemꝑ trãſlatie noi
naf᷑. S. ⁊c¶Itẽ nõ ẽ niſi duplex theologia ſcilicet mi
ſtica et ſimbolica ſecũdũ ꝙ vult dyoni. ſᷣ vtraq; deũ

nominat trãſlatiue. NMam miſtica ꝑ creaturas ſpũa-

les ct inuiſibiles.ſed ſimbolica p coꝛpales.ergo om⸗
nis noĩatio dei trãſlatiue ẽ.¶ Itẽ oẽ nomẽ diuinũ ẽ
impoſitũ ꝓpter nr̃am inſtructõem.ſᷣ ois noſira do/
ctrina incipit a ſenſu.ergo oẽ nomẽ dei accipitur ſe/
cũdũ aliquod ſenſibile.ſed in deo nulla eſt ꝓpꝛietas
ſenſibilis ſᷣm veritatẽ ſed ſolũ traſlatiue.ergo ⁊c.
Cõtra h̊ dicit apls Eph.iiij.loquẽs de deo qͥ omnis
paternitas in celo et in terra noiatur.ſed ſi paterni/
tas in terris noiatur a paternitate dei.ergo deus ꝓ/
pꝛius et pꝛincipalius dr̃ pater qᷓ; alia.nõ tranſſlati/
ue. Hocipᷣm dicit dyo.et dam̃. innitẽtes huic auto⸗/
ritati apli Inquit em̃ dam̃ Sciẽdũ ꝙ nõ eſt a nobis
trãſlatu ad beatã deitatẽ paternitatis ct filiatõis et
ꝓceſſionis nomẽ.ſicut ait diuinus apls.ex quo om/
nis paternitas.g ⁊c. Itẽ beatus Amb. dicit et ha
betur in litera.ꝙ triplex eſt noĩm diuinoꝛũ differen
cia.et vna ex illis ſunt noia tranſlatia.non g oia dicũ

tur tranſlatiue. ¶ Itẽ quedã dicũtur de deo que ba
bent oppoſitũ in om̃i creatura.vt eternitas et immẽ
ſitas.ſᷣ nullũ tranſlatiuũ attẽditur ſᷣm aliquã ſimili/
tudiem. ergo talia noia nõ ſunt trãſlatiua. ¶ Itẽ q̃/

d illð qð obijcit᷑.ꝙ noia talia ſũt

ꝰ omne nomen babet aliqu
cem vt audiatur.ſed non opotet ꝙ habeat ſenſibilẽ

ſcnſibile induit vocem ſenſibile m.

dai dicũtur de deo. quoꝛũ ſignificatũ ẽ ppꝛie in ſo⸗

lo deo.vt hoc nomẽ bonũ.et qͥ eſt.math.xix. Nemo

re eſt cuius cõpatione cetera nõ ſunt. B v.
luerunt quidaʒ dicere ꝙ q̃dam ſũt noia qᷓ deus ſibi
impoſuit.qᷓdam q̃ nos ei ipoſuimus. Si loquamur
de noibus qᷓ deus ſibi impoſuit.cũ ipᷣe ſe ꝓpꝛie intel
ligat.huiuſmodi noia ſunt ppꝛia. et talia dicũtur ecẽc.
bonũ. et qui eſt. Ande dyo.videtur velle ꝙ illud no/
men bonũ ſolũ ſit ꝓpꝛiũ et pꝛincipale.Dam̃.q; illud

bonus niſi ſolus deus. Et aug. dicit q; S de? vo⸗

nomen. qui cſt. ſolũ eſt ppꝛium ⁊ pꝛincipalc.⁊ vnus

attendit in nomine ꝑfectõeʒ.alter abſolutõcm.vter/
qʒ tamen ꝓpꝛietatem. Si aũt loquamur de noibus
que nos ci impoſuimus. ſic cũ nos nõ cognoſcamꝰ2
deum niſi per creaturas.non cũ noiamus niſi ꝑ no/
mina creaturarũ.ideo ſolum tranſlatiue.ſiue quia ꝓ

pꝛins ct pꝛius conueniũt creaturc.ſiue quia pꝛiꝰ im/

poſita ſunt creature. q́;uis non ꝓpꝛius conueniant

creaturc.et bec cſt tranſlatio quedam.qᷓ;uis ꝓpꝛie lo

quendo ſit tranſlatio. quãdo pꝛius conucniut hijs a

quibus trãſferũtur.vt ridere boibus ꝓpꝛius qᷓ; pꝛa/
tis. Sed hec poſitio nõ videtur ſtare.Cuʒz ci nos co
gnoſcamus deum tripliciter.ſcilicet. per eſtectum. ꝑ
excellẽtiam.et per ablatõem.conſtat ꝙ omnibꝰ hijs
modis contingit deum nominare. Si per cffectum.
nila eſt ibi tranſlatio Parifoꝛmiter ſi per excellenciã
Similiter ſi per ablatõcm. qm̃ tranſlatio atttẽditur
ſecũdum aliquam ſimilitudiem. Omnes cem̃ trãſfe-
rentes.ſecũdum aliquam ſimilitudiem tranſferunt.

Et ꝓptcrea aliter doᷣm.q quedam ſunt noia que ſi/ 18

gnificant rem.cuiusvcritas eſt in deo et oppoſitum
in creatura.vt immẽſus et cternus.⁊ talia nullo mõ
tranſferũtur.nec ſecũdum rem.nec ſecũdum impo/
ſitõem. Quedaʒ ſignificant rem cuius veritas eſt in
deo et ſimilitudo cius in creatura. vt potẽcia. ſapiẽ/
tia.et voluntas.ct talia nomina trãſferũtur a creatu
ris ad deum. non ſccũdum rem.ſed ſecũdum impo/
ſitõem.quia pꝛius impoſita ſunt creaturis qᷓ; deo.li
cet pꝛius ſint in deo Quedam ſũt nomina que ſigni
ficant rem cuius veritas eſt in creatura.et cõſimilis
ꝓpꝛietas in deo.vt lapis ⁊ leo.res em̃ ſignificata eſt
in crcatura.ſed ſimilitudo ꝓpꝛictatis vt ſtabilitas ⁊
foꝛtitudo eſt in dco.et iſta ſunt ꝓpꝛie trãſlatiua.Cõ/
cedẽdum ergo ꝙ in diuinis ſunt aliqua noĩa tranſla
tiua non omnia. ¶Ad illud ergo quod obijcitur ꝙ 19
ſimplex impꝛopꝛie dicitur.ddm.q dicere ibi non eſt
nominare ſed enũciare..quia in ſimplici non eſt cõ/
poſitio in eſſendo.ſed cõpoſitio eſt in enũciando. ct
ideo impꝛopꝛie non ſic in nominãdo.vł dic ꝙ nõ oẽ
dictuʒ impꝛopꝛic.cſt dictuʒ tranſlatiuc.Ad illud ⁊0
quod obijcitur ꝙ ſolũ per creaturas itelligitur dom

ꝓ qᷓuis intelligatur ſolũ per creaturas.non ta mẽ ſo
lum per ſimilitudiem. immo per negatõem et diſſi/

militudiem eſt cognoſcibilis.¶ Ad illud quod obij 21
citur ꝙ; ſimbolica et miſtica theologia nominãt deũ
tranſlatiue. dᷣm qꝙ q́uis miſtica nominet deuʒ trãſ
latiue q;tum ad ꝓpꝛietates cxcellentie. non tamen
ſolum ſic nominat.ſed ctiam ꝑ abnegatõem.⁊ ideo
non ſolũ trãſlatiue. Z
nis noſtra doctrina inci

a ſenſu. dom. ꝙ veruz eſt
iqu ꝛd ſenſibile ſccũdũ vo/

ſignificatöem. qua verbum intelligentie quor eſt in

q

*ad vo 17

illð quod obijcitur. ꝙ om 22

5 . . “ .
„Te 1. .
7 . ——

Queſtio.iiij. ⁊ vltina. cL fic noia dicta de do quedã dicũtur ꝑ modũ ſubſtã otiit
¶Mru ormd dicta de deo vici cur ſecũduz ſub tie vt deus. qued ꝑ modi quantitatis vt bonus. et ul
ſtanciam. Et ꝙ non:immo aliter. oſtẽditur autoꝛita ſic de alijs oibus.Lercio mõ dici diuerſimode ẽ ym meſn
te Augu. v. de trini. Illud pꝛccipue teneamus.qͥod diuerſũ modũ ſe habẽdi. qð quidẽ attẽditur qᷓtũ ad nuu
ad ſe dicit᷑ pᷣſtantiſſima illa et diuina ſublimitas ſb abſolutũ.et ad compatũ ſiue relatũ et bic quidẽ mo pmin
ſtancialiter dicitur. ad aũt dicitur ad aliudnõ ſub· dDus diuerſitatis minoꝛ eſt qʒ pꝛimus. et maioꝛ q; ſe nihe
ſtãcialiter ſed relatiue dicitur. Scd pater et filius di cũdus Minoꝛ qz pꝛimus.qꝛ ſecũduʒ pꝛimũ attedit niui
citur ad aliud. g ⁊c. ¶ Itẽ boetius in li.de tri. Oeus diucrſitas eſſẽtialis⁊ ↄpoſitio. Maioꝛ qᷓ; fecũdus. ukiu
eſt ſine quãtitate magnus.ſine qualitate bonus.ſel quia ſcᷣm illũ nulla omnino attẽdit᷑ i re diſtinctio. lunn
nõ eſt ſine relatõe relatus.ergo relatio vere et ppꝛic Scom aũt iſtum modũ attẽditur ĩ co vnitas et plu. nngni
manet in deo. ergo et modus dicẽdi relatiue.i It? ralitas.vnitas ſcdm abſolutũ.pluralitas ſchʒ reſpe⸗ N
hocipᷣmvidet᷑ rõec.quia in diuinitate ſũt aliqua noia ctũ. et ᷓtum ad hũc modum ſolũ ſũt duo modi dicẽ
lIcõmunicabilia. vt patet in oibus ꝑſonalibus.ſᷣ ſub i.ſcilicet ſcᷣm ſubſtãciã ad ſe.ð et ſcᷣm relatõemn. vt ”?VV

ſtãcia eſt cõmunicabilis cũ ſit vna in tribus.S talia illa que dicũt᷑ ad aliquid. OQꝛ vero nõ dicũt aliũ mo
noĩa nõ indicant ſubſtãtiam.ergo in diuinis eſt aliꝰ dum eſſẽdi ideo hec pꝛedicãtur de illis.ct ſũt vnum.
modus dicẽdi q́ᷓ; m ſubſtãtiam. ¶ Itẽ in diuinis ẽ Et qꝛ dicunt aliũ modum ſe babendi. ideo ſcm F
alio et alio mõ ſe habere.quia aliter ſe habet ad pa/ vnitas.ſccũdũ illa pluralitas.Ex hijs patẽt obiecta.
trem filius q;.ſſ.ſed nõ eſt aliud ⁊ alind eſſe ſiue ſlb ¶ Oꝛ em̃ obijcit᷑.ꝙ oẽ qð dicitur. dicit᷑ ſcdm ſubſta 24 DZ
ſiſtcre. ergo cũ hoc cõtingat intclligere. et intellecu, tiam vel ſcᷣm accidẽs.dicẽdum. in diuinis habet
dicere.neceſſe eſt ꝙ ſit ibi alius duswdi ⁊z intelli 1inſtantiam.vbi rclatio nõ eſt accidẽs.nec tamẽ die-
gendi qᷓ; ſcᷣm ſubſtãtiam.& & Kotra. oẽ q dicit. tur ſcᷣm ſubſtãciaʒ.¶Ad illud qð obijcitur ſco ꝙ 2
aut dicitur ſim ſubſtãcias.aut ſᷣm accidẽs.qꝛ ſubſtã oẽ qð dicitur in diuiuis eſt ens ꝑ. ſe. dom e verũ eſt,
tia et accidẽs ſufficiẽter diuidũt ens.ſed in diuis ni ſed tamẽ nõ ſequitur.dicit᷑vt ens P ſe. ergo ſcdm ſub
bil dicitur m accidẽs.ᷣ ſcᷣm ſubſtãtiam. ¶ Item ſtãtiam.qꝛ nõ dicitur nomẽ dici m ſubſtãtiã vt ſub
oẽ qð dicitur.aut dicitur ꝑ ſe.aut non ꝑ ſe.ſi ꝑ ſe tic ſtantia dicitur ꝑ ſe.ſed vt dicit᷑ ad ſe. ¶ Ad illud qð
Em ſubſtãtiam.ſi nõ ꝑ ſe.tũc ergo ꝑ aliud.et in alio. obijcitur qualis ſit hec diuerſitas.aut ſcdᷣm rem aut .
ſed oia que dicũtur de deo dicũtur ꝑ ſe. ergo oia di ſecũdum modũ intelligendi.dm. ſchm

. nr. urur! Hu onm moan mrelugenat. vdin modũ ſe
cũtur ſcm ſubſtãtiam. ¶ Itẽ dia m ſubſtãtiam. habẽdi. qui non tm̃ eſt in noſtro intellectu.ſed etiaʒ lemten
aut ſm relatõeʒ. aut dicit diuerſitatẽ a parte rei.aut in re. Ad illud quod obijcitur quarto. ꝙ noia relati 26 ſrfge
a parte modi intelligẽdi ſiue modi dicedi. Si a par ua reſpondẽtur ad interrogatõem facta de ſubſtan⸗
te rei.ergo in deo ẽ diuerſitas et cõpoſitio.Si a par cia.dicẽdum.ꝙ ſubſtãcia dicitur dupliciter. aut ens
te modi dicẽdi.tũc cũ dinerſus ſit modus dicẽdi. in per ſe.aut ad ſe. Si vt ens ꝑ ſe. tunc omnia et relati⸗
boc ꝙ eſt bonus.et in hoc ꝙ eſt magnus.et in hoc q ua et abſoluta dicunt in deo ſubſtãtiam.⁊ quia hoc
eſt deus.quia ſi querat᷑ quatus eſt deus:reſpondef modo ſubſtãtia reſpõdetur ad queſtionẽ factaʒ per
magnꝰ.nõ reſpõdetur bonus Similiter ſi queraX. quid.ideo omnia boer reſponderi.Si aũt dicatur
qualis eſt deus.reſpõdet᷑ bonus.nõ magnus.gᷓ non ſubſtatia vt ens abſolutum nõ compatum. ſic dict᷑
cm̃ eſſent duo modi.ſed etiã multo plures q; duo. ſcm ſubſtaãtiã quod dicit᷑ ad ſe.et ſic accipit Augu. toͤ
¶Ieẽ ano reſpõdetur ad queſtionẽ factaʒ p quid et ſic patcr et filius et relatiua m ſubſtãclam nõ di⸗ gigcs
dicitur m ſubſtãciam.ct quãtum ad rem. et qtum nnrur. ſa illud qd vltimo obijcitur ꝙ multa di⸗ abaga
ad modũ.ſed noia relatiua reſpõdentur ad queſtio/ Ncũtur de deo que non dicũtur ſcm ſubſttiam. nec *
nẽ factazʒ ꝑ quid de deo. ergo dicũtur ſm ſubſtãtiẽ. ßm relatõem. dm.ꝙ dici relatiue in diuinis poteſt KW’

Pꝛobatio moioꝛis. Aug.ili. de doctria xpᷣiana. Si eſſe dupliciter. Quedã em̃ nomina dicũtur relatiue 27
uerat᷑ quid eſt deus.cõucniẽter reſpõdetur pater? ex pꝛincipali noĩs intellectu. quedam ex conſequẽti.
ilius et. ſſ. Iẽ cũ quedã ſint in diuinis que nõ di Pꝛima differẽtia diuiditur in tres. Quia qdã ſigni⸗
cũtur ſm ſubſtãtiam.ſed nec ſcᷣm relatõcm. vt hoc ficant relatõem et dicũtur relatiue vt pater. queda⸗
nomẽ icarnatus. hoc nomẽ ingenitus. videt᷑ q iſta ſignificant relatõem vt paternitas que non dici ad Ug.
diuiſio non cõplectitur oia noia diuina. ¶ R'. ad p/ alterum. ſed eſt ip̃m quo alterum refertur. quedam
23 dictoꝝ intelligẽtiam eſt notãdum ꝙ eſt dici diuerſi ndicũtur relatiue quia pꝛiuant relatõeʒ.vt ingenitus
mode ſm triplicẽ differẽtiam. Ano mõ dici diuerſi - in ꝓceſñbilis. tamẽ iſta nõ eſt pꝛiuatio pura. vt infra
mode attẽditur ſᷣm diuerſum moduʒ eſſendi qui ctt videbit᷑. Que aũt impoꝛtant relatõem erx cõſequen/
ꝑ ſe et ꝑ accidẽs.et hoc quidã mõ non eſt dici diuer/ ti intellectu ſimiliter ſũt ſecũdum triplicem differen⸗
ſimodc in diuinis.qꝛ iſta diuerſitas modi.ponit di / ciam.Quedaʒ em̃ dicũtur dici relatiue.quia ponun
uerſitatẽ eſſẽtialem in re dicta. ct qᷓtu ad hoc vnus tur ꝓ relatiuis.vt cũ dicitur deus generat deum. id
ſolus modus dicẽdi eſt in deo. Naʒx oia que dicunt᷑ eſt pater filium. Quedaʒ dicũtur relatiue. quia clau
de deo. ſunt ipᷣe deus et eius ſubſtãtia.Alio mõ dici dunt in ſuo ſignificato interius relatõcm. vt cñ dicit
diuerſimode eſt ſecũdũ diuerſũ modũ intelligẽdi.qᷓ 2incarnatus.ſenſus em̃ eſt id ẽ camni vnitus.vnio em̃ RK
quidẽ attẽditur ſcᷣm aliã et aliam rõem ſiue modũ dicit relatiõem que ſingularem pſonam reſpicit ſiue U
cognoſcẽdi.et ſic nõ tm̃ ẽ dici diuerſimode in nomi- affumere carneʒ et buiuſmodi. Quedam dicũtur re
bus diuinis.immo omnimode. quia deus nõ tĩ co latiue.qꝛ claudũt relatõeʒ i ſuppoſit.vt ſilis⁊ eq̃lis.
gnoſcitur per diuerſa. immo ꝑ omnia reruʒ genera. non enim ſũt ſimiles. niſi qui referunt᷑ ꝛ diſtiguũt.
,Qiſtinctio. xxiij. de ſubſtãtialibus noĩbus diuinis in ſpeciali. 2
edictis adijtiẽdũ ẽ ꝙ cuʒ oia noia q̃ ſcᷣm ſubſtãciã ⁊c. Supꝛa egit magiſter de diuerſitate diuioꝝ
oim in generali.Hic incipit ſcda ꝑs in agit de eadẽ in ſpeciali.Et qm quedã ſũt noia ſubſtãtialia.
qucdã relatia ⁊ H otingit ↄſiderare abſolute. qq ſe. iõ bec ꝑs bʒ tres ꝑtes. In pꝛima agit de noibꝰ

bichne
dcenden
osemn
ſerheanhi
aniie
eieetis
Dunecthanen
Ni nii
u rucunn
winin
mumes u;

Lon wcon⸗
unrtctigt
rutſcatiti⸗
W

rum partiũ ſubdiuiſiones per ſe patent.

erceptõis ẽ ino

.

Bii. III.

uubſtatialibus. In ſeda de relatiuis. .di. xxvi. Me de ppꝛietatibꝰ perſonaruz quas frequẽter ⁊–. In tertia

de bijs relatiuis adinuicem.j.di.xxxiij.poſt ſupꝛadicta interius conſiderari.Et qm̃ inter noĩia ſubſtãtialia B
nomẽ ꝑſona excipit᷑ a generali regula.que eſt ꝙ ſubſtãtiale dicit᷑ de tribꝰſingulariter.ideo nomem iſtud pꝛi/
mo a generali regula excipit. oſtẽdens ꝙ debemꝰ dicere tres ꝑſonas.et hoc iĩ pꝛeſẽti diſtinctõe. Sco vero Z
terminat qͥd ſignificetur ꝑ hboc nomen tres.et ꝑ hoc nomẽ ꝑſonas.cum dicimus tres pſonas.j. diſt. pxima
libi. Hic diligẽter inquiri opoꝛtet. Pꝛima pars babet quatuoꝛ. In pꝛima magiſter na nom excipit a ge
nerali regula. In ſcda rõem buius exceptõis inueſtigat.ibi. Ido oꝛit᷑ hic queſtio difficilis.oſtẽdẽs ꝙ fuit in⸗
opia hũani eloquij. In tercia magiſter cõtra aſſignatõem opponit et determinat.ibi.Sed querit᷑ cum dica/
mus pfem et filiũ ⁊ ſſ. In quarta epilogat determinata vt addat.ibi. Jaʒ ſufficiẽter vt puto oſtenſũ cſt. Ha

Di. XXIII Excipit h̊ nomẽ ꝑſoa a generali regla q̃ eſt ꝙ ſhale dicit᷑ de tribꝰ ſingularit
NAuia cũ illð ſᷣm ſpam dicat᷑.tñ pliter nõ ſingulariter in ſũma accipit᷑. a
Redictis adijciẽdũ ẽ.ꝙ cũ oĩa noĩa que ſᷣm ſubſtãtiaʒ de deo dicũt
ſingulariter⁊ nõ pluraliter de oibus in ſũma dicãtur pſõis. vt ſupꝛa
Ooſuſtẽſũ ẽ. Eſt tamẽ vnũ nomẽ.ſcilicet ꝑſõa.qð pſᷣm ſubſtãtiã dicit᷑ ð ſin
gulis pſõis.⁊ pluraliter ⁊ nõ ſingulariter in ſũma aceipit᷑. hicimꝰ em̃ pf eſt
ꝑſõa.ſiliꝰ ẽ ꝑſona.ſpũſſãactꝰ ẽ ꝑſõa.et hoc ſᷣm ſubſtãtia dici᷑.Nec tñ dicit᷑.pt
et filiꝰ ⁊ ſpũſſãctꝰ ſũt vna ꝑſõa.ſᷣ tres ꝑſõe.hoc ̊ nomẽ excipit᷑ a pdicta re/⸗
gula noĩm que ſcðm ſubſtãtiã de deo dicũtur.qꝛ cũ hoc ad ſe dicat᷑.⁊ ſecun⸗
dũ ſubſtãtia.pluraliter tamẽ nõ ſingulariter in ſũma accipit᷑.
Autoꝛitas ꝙ ꝑſona ad ſe dicat᷑.⁊ ſcdᷣm ſubſtãtis. b J
¶ OÆαauũt ꝑſõa ſᷣm ſubſtãtiaʒ dicat᷑ Augu. oñdit in.vij.li.de trini.dicẽs.Nõ ẽ
aliud deo eſſe.aliud ꝑſona eẽ.ſᷣ oĩno idẽ.Itẽ in hac trinitate cũ dicimus ꝑſo
”ä nã pr̃is.nõ aliud dicimꝰ qᷓ; ſubſtãtiã pr̃is. Quocircavt ſubſtãtia pr̃is ipᷣe pr
O pat᷑ ẽ nõ eo cſt nõ quo pf eſt.ſ quo eſt. Ita ⁊ ꝑſona pfr̃is nõ aliud qᷓ; iße pf eſt.Ad ſe qͥpe
qẽ of b quo . dicit᷑ ꝑſona.nõ ad filiũ.vel ſpm̃ſãctũ.ſicut ad ſe deꝰ dicit᷑. ⁊ magnꝰ.⁊ bonꝰ.
et iuſtꝰ.⁊ huiuſmodi.Et quẽadmodũ hoc illi eſt eſſe.qð deũ eſſe.qð magnũ
eſſe.qð bonũ eſſe.ita hoc eſt illi eſſe qð ꝑſonã eſſe.Ecce expꝛeſſe habes ꝙ ꝑſo
na ᷣm ſubſtantia dicit.vt cũ dicit᷑.pater eſt ꝑſona.hic ſit ſenſus.pfr̃ ẽ diuina
eẽntia.Silr cũ dicit᷑ filiꝰ ꝑſõa.ſpũſſãctꝰ ẽ ꝑſona.id eſt eſſẽcia diuna.
¶ Exceptõis rõem inquirit. oſtendens cur pater et filius ⁊ ſpũſſanctus non

dicantur vna ꝑſona.ſic vna ſubſtãtia et vnus deus.

Aug.

NRatio iã dicte
pia hũani elo/ dicãtur hij tres vna ꝑſona ſicut vna eſſentia.⁊ vnus deus? Quaʒ queſtionẽ
quij. Augu. diligẽter tractat atq; cõgꝛue explicat ĩ.vij.li.de tri.ita dicẽs. Cur nõ
hec tria ſimul vnã ꝑſonã dicimus.ſicut vnã eſſenciã.⁊ vnuʒ deũ.ſed dicimꝰ
tres ꝑſonas.cũ tamen tres deos.aut tres eſſentias non dicamꝰ. Quia volu
mus vel vnũ aliqð vocabulũ ſeruare huic ſignificationi qua intelligit᷑ trini⸗
tas.ne oĩno taceremꝰ interrogãti.qͥd tres eſſẽt.cũ tres eſſe fateamur.Cuʒ er/
Augu. go querit᷑ qͥd tres.vt ait Augu.in.v.li.de tri.Aagna pꝛoꝛſus inopia hũa⸗
nũ laboꝛat eloquium. dictum eſt tamen tres perſone non vt illud diceretur. .
ſed ne taceret᷑ omnino. NHon em̃ rei ineffabilis eminẽtia hoc vocabulo expli⸗
cari valet. Ecce oſtendit qua neceſſitate dicat᷑ pluraliter ꝑſone.videlicet vt
hoc vno noiĩe querẽtibus de tribus reſpodeamus.
¶ MQua neceſſitate dictum ſit tres perſone a latinis.
eta grecis tres ypoſtaſes vel ſubſtätie. de a ¶ Anavſia. treſypo
AQua neceſſitate non ſolum latinus ſermo ſ᷑ etiam ſtales.videtur hoc eſ
gꝛecus eadem Eene ſuper hacre laboꝛãs. noim penu ſacnere ic ad vicit.

Unde Augu. quid a grecis vel latinis bone
neceſſitate de ineffabili trinitate dichumn ſit. aperiens oſtedie nbnec
in. vij. li. de tri. ait. loquẽdi cauſa de ineffabilibus. vt igit᷑ nõ dʒ dici. Pꝛete
a fari aliquo mõ poſſemus. dictum eſt a grecis.vna eſ reavidetur ꝙ nomen
ſentia. tres ſubſtantie.id eſtᷣ vna vſia.tres ypoſtaſes. vpoſtaſis nullo mo⸗/
Aliter em̃ greci accipiut ſubſtãtiam q; latini. Alatis no nebenr garipi el.
aüt dictum eſt vna eſſentia vel ſubſtatia. tres ꝑſone, evIia⸗quia Poe

tiꝰ. dicit ſuꝑ li pᷣdica⸗

—

. 2

¶ Edeo oꝛitur hic queſtio difficilis qdem.ſed non inutilis.qua querit᷑. Curno

— —
Le
.
2

* 0
K .

7 .

ltem in ⸗
intelligatur ſaltem
gi. Et vt intellig tria ſint.
„ . . lligi. Et 67 ereret᷑ qͥd —
B ſis g Stia ſolet intellig . vt cũ qu ſciat. Cuʒ
entor. & poſtaſis nbtzria alek inte cevlcuch Pinloifenmnlecten
marsfia hole ſed e n que tria eſſe fi et ſpmſanctum ſea ori
maſia cönoſtti. ſed alidd n dicit eſſe fi ſſe nec filiũ Cum iẽdũ
in diuinis n ſitu. vatrem non dicit eſſe sS ad inuem
ſgirur ⸗ Re. denu⸗ riavel qd t ec ja diuinitatis „
ero. n6 enele noefl turqd 3 uo ongiccnnur diumnt⸗ itatur de: b
biey Nonen ccwanag g ſuper dit? veriꝰenim cogitatur:
ſů eſſet ve inſucti (urr . tateʒ excedit itatur.
q:ꝛ: none enr ſonare ti eloq gilacut⸗ verius rsienicriur cer am̃ tres
et vi ſubſtãtia us J1. no mine tres ſig tus.ſcili t⸗
18 n8 Ba. 21 bem ñ uid hocn irituſſactus ehabeante
= er gblois. et (Pater ergo et ft⸗ er cui 7 acorumnng pater lbi
arer en tacere uid tres ici tres patres. qi jſit filius nec
iõ voleba accipereét ſunt. q im poſſunt die nec pater ibi ſitt ctus /
ne beretici alignadi Mon eni ctres filij. cum cti. quia ſpũſſanc ter eſt
acirdlud nomen pater eſt. ne ec tres ſpüſſancti. qn tur. nec patere
5 SE te i dici dicun
une at lug noiten ſpũſſanctus. ne ua ⁊ donũ de perſone eẽ dicun
Teagchte ro ills⸗ ia ſignificatõe q o tres? Si tre eſt. Certe enim
ð eic gnoperſong efli Tlpanan
9.80) c filius. is id quod erſona. ⁊ ſpũſſan
qð obici nomia aliter ne ömunc eſt e filius eſt p dicimus
Wfa aliter coõm perſong. 2 ea ergo
Ehir, big. aliter tur. ter eſt per 6e dicſtur. ꝓPpterea d pſona eſt.
accipiũt abeß pʒ per quia pater s perſõe dicũ ſt eis id quod ꝑ ſſita/
erhorica. P acci/ ctus.ideo tre uia cõmune eſt oteſt. qua necehla/
. A . 9 . 7 9 4 mn
HBoetiũ qᷓ hũs. ali erſonas 4 te intelligi p ſona ſecüdu
pit loqᷓnsvt p tres tis aper e.cum ꝑ d qðᷣ
pielocjnayt phne ali pꝛedictis a is tres ꝑſone. cõmune eſti q.
ter loquẽ 2natu⸗ . ſit a latin et tribus cõ “
vaapees e. Tiniam dicarur. Und⸗ ve on dicimus trrs de⸗
is et vna pſõa en bſtatiam nomen ꝑ dicimus tre
= b eriꝰ em̃ ESic anatian eſt bor⸗ minat quare non vt dicimus tres
de ; dr. vi itat de Opponi lium 2 ſpirituſ⸗ 4
ru nte gech hictum diramus Pareeglum en b/
nipib v ß cogitat pſon ueritur hic cun uia cõmune ſona.⁊ ſpũſ⸗
e ro n ſauer res pſonas. qui⸗ fillus eſt pſona. zl os
Btevid 22. 0 5 eſſe tr eſt pſona.⁊ er tres de
Areviet⸗ itat q; di. ſactum id ẽ qꝛ pr eſt ꝑſona nus ſimiliter tre⸗ t de
cͤy⸗ id ẽ q dicamus ſimili actus ſit
g verire dicmd ſona eſt. ſona. cur nõ die 8.? ſpũſſctu tẽ
Pr. lra in it plus ſanctus eſt pſo filius ſit deus. dicit. hoc autẽ
F ire 86.27 ptura contradi u. hac
rterven ee ſ ater üi denus⸗ d ſcriptura de Augu. ha
ſe extẽdit otin cogi cũ Quia ſcilicet illud i cõtradicit. An j. de tri. ita ⸗
mois Rzegobeo no, dicit. non tamẽ iffiniens in li. vij. tü eẽ tres
tatoiſ. A teeg s ni et ſi non ueſtiõem atq; d filiũ ⁊ ſpiritũſactü eẽ tiã
arol. v. B n iliũ ⁊ ur nõ etia
den es encoctan. mouensq icimus pfem ⁊ erſona eſt. c ſt p⸗
bil pᷣt veriꝰ ex t. Si ido di F eis id qð pei ſt. quia pater eſt p⸗
.·igit ꝛc. ẽ dupler res deos dicim?. 7 ſpũſſa .? filiꝰ de. ſp 5
Smo Augu. 5 ẽtlad tre filiꝰ eſt ꝑſona.⁊ ſpũ ter eſt de. ⁊ f ſuit hãc cii
iee opatõ ẽtle ſona. ia ergo pater j. Ecce ꝓpoſuit hac “
aiar Peei dicũtur. Quia cat tres dij. E n ideo nõ di
ad decti rſic no bo ſone d de. cur nõ die odeat ſubdẽs. ani Sednec
na Ner a ſe nap; rituſſact⸗⸗ tẽde qͥd reſpõdeat ittres deos. Se ideo c
vitatẽ. qꝛ vn itat. d ueſtionẽ. at ſcriptura nõ dicit tre orat. An idee
z tat. qGq¶e ſcripti memorat. & dice
dr. 2 nrrd l actrũ cut as alicui ſcrip adiue neceſſitate t. 6 cõtradicit.
rũ fier 7each. elo pſon loquẽdi diſputs ſed qꝛ ſcriptura nõ iptura di / Deut. vj.
cenl cogi no au ſicuit oueh tura dicit. ſed qꝛ ſ adiceret ſcript lutõ Deut. vj.
q̃ndi. ⁊ ſic hʒ pᷣm 1 6 qꝛ ſcripti tres deos. cõtr cce abſolut
qndi. tẽ. qm̃ deꝰ i re. no diceremꝰ tres 36 e vnus eſt. E B tres de⸗
do eepo iuint wer. Si aüt dicere el. deꝰ tuꝰdeꝰ vni ſonas q; tr
ſuo eẽ hʒ ſũm do nr̃a ens. Audi iſrael. tiꝰ dicamꝰ tres ꝑ ”MVMã itai interioꝛ &
aa eeraeo Pa i⸗ c ſtiõis. quare potiꝰ dic⸗ milek ſütno vero neller Katcenycong.
cũ ſit cregta ce ñ pt que is afſimilet᷑ ſũ eſt ſimilioꝛ. ſiccge ⁊c
taa ſma ra ſilß ne⸗ tate habet Et rurſus cuz 1e encge ſres pernſongs v
locutio. iceo minu magis habet de ver licuit loquẽgi diſt
actus loquẽdi xterioꝛ. ma vij, olin ie
353 oppoſitin pccaßt fin fus-

Di. XXIII.

(Ne
r os.qꝛ ſcilicet illud nõ cõtradici
Cur non diamnn⸗ Geraie⸗ ſcriptura. ſcript M
non dicimus tres eſſentias vt tres pe ſeriptura nõ cõtradi⸗
. ez ⸗ AAx õtradicit
wi ter annectit dlia ema gitaueſio quã Augu.cõſequen igitur licet dieere *
ni inectit dicẽs. Cur inqt ⁊ tres eſſẽtias nõ licet di filium ſpinſã⸗
r 21135 ſiml ſcriptura ſicut nõ dicit Kand, no licet o aum Befetſento
t ſi dicis icut nõ dicit. ita nõ cõtradicitꝰ etres ꝑſo
e nibtatig dirg Etia.qro.cur nõ ꝓpter eandẽ vni e on sis e
ne nomẽ eſſẽtie.ita v Plone: vt em eit cror. q iſta nõ fu⸗
rintnica eise varahnlut tcet ſt tota ratio dicti. ſec
ti reſtat. vt 03G/vzeic 3646 igk u mtgeihnt.
tan en vantece vocabenaaaueſanugſatagen Sariein ſut
bae bula aduerſus inſidias icut ipſe aperit in ſe⸗
Däů ber vocabula aduerſus inſidias vł erroꝛes quẽtibus qui 5 c5,
ereticoſ uch onarer hũana inopia loquẽdo peo ae unt o
nn, e d poieadsinecketattoindtisnede⸗ 129 non contraclccbat⸗
rri it dicere tres eſſẽtias ꝑ qualẽcũq; intelligẽtiã.timu⸗ Mam ſi ſcꝛiptura cõ⸗
kainn litate vlla diuerſitas. Ninnlignon in ula ſnna eaua frcierres a
NRurſũ nõ poterat dicere nõ eſſe ⁊ tio dictaret non eet
ara tria quedã.Qdð Jra, O re nõ eſſe ddm. ct ppter hoc nõ
i⸗ Quaſint ero⸗ dirit ſabelli in tereſn oſigeſt Hatikcfettes ne.
hin enesim qͥd tria diceret:⁊ dixit tres ꝑſona ir ias. qul re tres eſſẽ
rnen tres ſbas.ſecũdũ gꝛecos. res nlonas. xdn Nato nd
uch Sicut nos dicim tres pſõas ita g . l at. Quare auté
dicũt ypoſtaſ⸗ ꝑſõas ita gꝛeci tres ſbᷣas q̃s ratio magis cõſonat
ri dicũt ypoſtaſes.aliter accipiẽtes ſbſtãtiã q; qds tiĩboc noie perſona. qᷓ;
un ¶ em̃ ð pſonis m ni piẽtes ſpᷣſtãtiã q; nos. h 1 ie perſona. q;
ies ſubſtatias vnã eſſentiã.id Keree ini dicut ficat vtniuſh ex ver
Euhr vſiam. quẽadmodũ nos dici es ypoſtaſes vnã bis Augu. que magi/
mn dicũt tres ſbſtãtias tres uãq; ? illi ſi vellent ſicut ckum eſt ab eccleſia
pſõas tria ꝓſopa Ills⸗ ypoſtaſes.poſſẽt dicere tres tres gſoe. patet. qaꝛ tri
ntti ſe m lingue ſue cõ aſt maluerũt dicere.qꝛ foꝛtaſ⸗ t ratto Nair
t, Detennin ecouctndlae aptius diciur. Gee geneceſitaein⸗
ri eineriteer a epilogat vt addat. ꝙ in trinitate nõ müer Sda une
toltrs veti cſingularitas vl ſolitudo vnitas * ani⸗ tpenee
4 * Jam ſu ſice⸗ cw⸗ idebtgs. i. . nullo contradiccbat.
wat dicamꝰtres dionas. o oſtenſum eſt. qua neceſſitate bar Andem cõſona⸗
24 Senn,Mo fands-rnareeuumdlterrrs deco di rinnemrellicrdns
4 HHñõ ro obuiat ſcri s vl et plus intelligit quz
nn tero diuerſitatis intelligẽtia obuiat ſcriptura. in al⸗ do dicit ꝙ ſettpenna
ins Augu. diuerſitas.ſicut nec ſin ulatitas v n⸗ nulla penit?eſt non contradicitt.
“ ugu. tas ⁊ trinitas. Vnde Augu.i vel ſolitudo. ſed vni dybi nlla penit? ẽ
an s Ai rra Dſonas ve ſingularittas-Cotra.
nin telligi.ſed daloſrmeoin ns diuerſitatẽ voluit in / Apel e
a Inrofifaf or uit. ſoiij br nn⸗ idẽptitas. igit
. intelligat᷑. atẽ noluit. vt non ſolũ ibi v Truca S
iuthi⸗ Hylarius. co liganzec 5 dicitur vna eſſentia. ſedt ant rene Ralſonc e
lon Jopᷣ.xiij. an. Dominus ic ꝑſone.hyla.quoq; in lephoenn, in verho. Drnerſtan
Galer hocdicit/e icit Qui mevidet.videt et atrẽ ein ntrtzdie ptrunt an
in hoc dicit᷑. excludit᷑ ſingularitas. atq; vni patrẽ. Cu pncipia eentialia ſiue
W teligernig⸗ Nã ⁊ ſolitariũ ſenno iigt uficat ſaſuorß ub eanenigiee
Ma ferẽtẽ tamẽ naturã ꝓfeſſio doce ſignificat. ⁊ indif⸗ diuis q̃tũ Relr
retẽ tamẽ natura ꝓfeſſio docet.v ⁊ indif⸗ diuiĩs itũ ad ſſtatia
mn rãs.vnuʒ ſũt neq; vnꝰ Mar nn ſũt enĩ natꝰ ⁊ gene⸗ tia ido dicit ꝙ; niła di
ſingularis Betiſpar deemegne Deſte eſt. nec erſitas. Jdeo ñ ſeqt
n credere duos deos ĩ Itẽ in eodẽ Sicut in pfe ⁊ filio tontas. omnino ẽ
eüiodi os ĩpiũ eſt. ita pr̃em ⁊ filiũ ideptitas. niſi ad
SS degödlcate ſacrilegũ eſt. Mihil ĩ pis ſlii ſingularey determinatio aeet
ſe rſum. nihil alieni nibil ſeparable eſt, Debocennd Reparerilnd. ..
zWzWuWu

Ai. A i

2
’——
2 — —
—— — .
— .

Augu. in li.queſtionuʒ ve.ac noue legis. Vnus eſt deus ſed non ſingularis Augu. Getünt
Item Amb. in libꝛo de trini.ait. Quod vnius eſt ſubſtãtie ſeparari non po⸗ Amb:ꝛo. btu
teſt. ⁊ ſi nõ ſit ſingularitatis ſed vnitatis deus vnus cũ dicitur.nequaq; dei ſte
tatis trinitatem excludit. Et ideo non quod ſingularitatis.ſed quod vnitain e⸗
eſt pꝛedicatur. Ecce ex pꝛedictis oſtẽditur.quia nec ſingularis.nec diuerſuis. lanai
nec vnicus vel ſolitarius confitẽdus eſt deus.quia ſingularitas vel ſolitudo 7 onchn
ꝑſonarum pluralitatem excludit.⁊ diuerſitas vnitatem eſſentie tollit. Diuer an
ſitas inducit ſeparatõem diuinitatis. Singularitas adimit diſtinctõem tri⸗ M inre
nitatis. Ideo Ambꝛoſius in.j.libꝛo de trinitate ait.Mõ eſt diuerſa nec ſingla ſiil
ris equalitas. Nec iuxta ſabellianos patrẽ filiumq; confundens Hec iuxta mtch
arrianos patreʒ filiumq; ſecernens.pater enim et filius diſtinctiõem habent. Pus
ſeparatõem vero non habẽt. Item in eodem.ꝓf et filius diuinitate vnũ ſũt. Diuerſe diun mwl
nec eſt ibi ſubſtãtie differentia. nec vlla diuerſitas. Alioquin quomodo vnũ tur aliquãdo nheft.
deum dicimus.diuerſitas enim plures facit Conſtat ergo ex pꝛedictj.quia ĩ ſone id ẽ diſtin potnch
trinitate nulla eſt diuerſitas ſi tamen aliquãdo in ſcriptura inuenitur dictuz cte. alnttt
tres diuerſe perſone.⁊ Auunndgt dine as dicit diſtincas. min
(NA non debet dici deus multipler. k ſh
¶ Et ſicut in trinitate non eſt diuerſitas.ita nec multiplicitas.⁊ ideo non eſt di nuis
cendus deus multiplex. ſed trinus et ſimplex. Vnde Ambꝛoſiꝰ in pꝛimoli. n
de tri.ait. Eſt in patre ⁊ filio non diſcrepans ſed vna diuinitas.nec confuſũ ſen
quod vnũ eſt.nec multiplex eſſe poteſt quod indifferens eſt. M: ultiplexita⸗ lo ſinn
ᷓ deus non eſt. öa =ð an
NDi intelligentiam eoꝛum que dicuntur in ß̃ bẽtem naturã intellectualeʒ ab alijs diſtinctaz ſicut iſ
aſenti diſ. de bijs noibus ꝑſona.ſubſtantia.? ſupꝛa oſtẽſum eſt de pluralitate ꝑſonarũ. ⁊c. tẽ ſueres
aAſentia.duo pꝛincipaliter querũtur Pꝛimo pſona nominat mihi vltimũ in genere ronalis natu
queritur de tranſlatione iſtoꝛũ noim ad diuina. Se/ re.ſed rationalis ſiue intellectualis natura eſt nobi- 6punton
cCido de numeratõe coꝛũdeʒ in diuinis. Circa pᷣmũ lioꝛ inter creata.⁊ rurſus vltimũ in illa eſt cõpletiſſi ainii
3 quuerũtur tria. Pꝛimo vtruʒ ad diuia debuit tranſ · mũ.quia ei nulla poteſt fieri additio. ſi quod com Nusttiz
ferri nomen perſone.Seeundo vero vtrum nomen pletõis eſt ponẽdũ eſt in deo ꝓpꝛijſſime. patet ⁊c. Mlicſen.
ſubſantie Tais re un nomẽ eſſentie. Item pſona dicit dignitaté. AUnde in eccleſijs p/ zürgie
(QO eſtio.ſ. èJZM ſoe dicũtur habẽtes dignitatẽ aliquã notabilẽ. ergo iunſezn
¶ Ntrum debuerit tranſferri nomen perſone ad di / cũ dignitas pꝓprijſſime ſit in deo.nomẽ pſone ppri⸗ ſtinalie
uina. Et ꝙ nomen perſone non debeat dici in diui iſſime in deo ponẽdũ eſt. W'. dᷣm. ꝙ pſoa ð ſui ra 1
nis oſtenditur ſic. Augu.vij. de tri. habetur in lite tione dicit ſuppoſitũ diſtinctũ ꝓpꝛietate.ad dignita ie dg
ra. Dictum eſt tres perſone.non vt illud diceretur. tem ꝑtinens. ⁊ boc patcet in ſua ethimologia ⁊ in eq i
ſed ne taceretur. ergo videtur ꝙ ſolum ad fugam be pollẽéti ſuo. In ethimologia.quia ꝑſona dicit᷑ quaſi
reticoꝛum ⁊ non ſcᷣm veritatem ⁊ ꝓpꝛietateʒ dica per ſe vna.pꝑ ſe aũt vnũ.pprie dicitur vnum quodẽ uicl
tur perſona in diuinis. ¶ Item hocipm videtur ra omnino diſtinctũ ab alijs.⁊ in ſe indiſtinctũ. Rurſũ kn⸗
tione.quia ꝑſona nominat particulare.et nõ quod/ pſona dicitur a ꝑſonãdo quaſi per ſe reſonãdo.reſo digde
cũq; ſed rationalis nature.ſed a quocũq; remouef nare aũt dicitur quod in ſono pꝛecminet alijs. ⁊ i0 dch
ſuperius.⁊ inferius.ergo cum in diuinis nõ ſit dica perſona dicitur ſuppoſitũ diſtinctum habens digni⸗ rhte
rein lare ſi vpliciter nec erit dicere perſonam. tatem.⁊ ratione huius dignitatis cum deberet ꝑ na ki
* ¶ Item particulare rationalis creature eſt cõpoſi turam vocabuli dici ꝑſona penultima coꝛepta. dici nd
tiſſimum inter omnia creata. Nam compoſitum eſt tur perſona penultima ꝓducta. Similiter ratio bu⸗ bei
ex ſubſtãtia coꝛpoꝛali et ſpirituali.et rurſus coꝛ ꝛa ius ſignificatiõis accipitur ab equipollẽti in lingua getre
lis inter omnes videtur habere maioꝛem compoſi · geeca quod eſt pſopon. Apud gꝛccos pſopon dice⸗ aicoin
tõem. ergo cum perſona ſit nomen particularis.⁊ ̊ batur ſicut narrat Boetius bomo laruatus.qui ſuͤſ
ſumme compoſiti.et in diuinis eſt ſumma ſimplici · gquidem ſolebat fieri in tragedijs. ⁊ hoc ficbat pꝛo/ bbinmn⸗
