patris eſt.et dei excitantis xpᷣm a moꝛtuis ſpũs eſt.et
idem ſpũs xpᷣi eſt a moꝛtuis excitati in aliquo differt
xpᷣi et dei natura.ne eadem ſit ſi pꝛeſtari poteſt vt ſpi⸗
ritus qui dei ẽ.nõ ſit etiam xpᷣi.Eſt ergo in nobis ſpiri
tus dei.et ẽ ĩ nobis ſpũs xpᷣi.et cũ ſpũs xpᷣi ineſt. ineſt
ſpũs dei.Ita cum quod dei eſt. et xpᷣi eſt.et qð xpᷣi eſt
dei eſt.non poteſt quid alind diuerſum xps eſſe qʒ deꝰ
eſt. Deus igit᷑ xpᷣs ẽ vnus cũ deo ſpũs.ſᷣm illud. Ego
et p̃ vnũ ſumus.In quo docet veritas vnitatẽ eẽ na
ture.nõ ſolitudinẽ vnionis. Ecce ſi hec verba diligen
ter attendas.inuenis ſpũmſanctũ rem nature dici pa⸗
tris et filij.et eũdem dici eẽ naturã dei.vbi ðꝛ per natu
ram dei natura ipᷣa hitat ĩ nobis. ſi ꝑ ſ.ſ.xpᷣs ẽ in nob.

Jo. x.

bumanã naturã ſic intelligitur de ſpirituſancto. pꝛout eſt tercia in trinitate perſona. Similit intdligẽdũ de

natura vel res xpm a moꝛtuis excitantis.Cũ qͥ habitat in nobis ſpũs xp̃i.ſpũs dei ſit.⁊ ſpi
ritus xpᷣi a moꝛtuis excitati ſpũs dei tm̃ ſit xpᷣm a moꝛtuis excitantis.Et ꝗqᷓ⸗
ro nũc in ſpũ dei.vtrũ naturã an rem nature ſignificatã exiſtimes: Hõ ẽ em
idẽ natura qð res nature.ſicut nõ idẽ ẽ hõ.⁊ qð hominis ẽ.nec ideʒ ẽ ignis.
⁊ qð ipᷣius ignis cẽ.⁊ ſᷣm hoc nõ ẽ idẽ deus ⁊ qð dei ẽ huius dicii occaſione
a Eluius dicti oc /

caſione. pᷣfati hereti

ci ⁊cc. V ꝙ ing ma⸗

le reputet hereticos
illos qui dicebãt na/
turã nõ dici de perſo
nis. qꝛ videt̃ Dam̃.
dicere idem qð illi di
cebãt. cũ dicit.ð ypo
ſtaſi nõ eſt deitatẽ di⸗
cere.g̊ cum deitas di
cat natutã.patct ⁊c̃.
Re dom ꝙ verbum
Dañm̃.ſimpliciter in/
tellectũ.generat ſini
ſtrũ intellectũ. ⁊ qͥ ſic
intelligeret ſicut ſo/
nat hereticus eſſet.ᷣ
ipᷣe Damaſcenus in
telligit cũ pᷣciſione.ſ.
q; deitas nõ dicit᷑ de
vnica ypoſtaſi tantũ

imo oib?. ba n⸗
gnifi/

ſpũ dei aliqñ ſi
cari pꝛem. ſicut illud
Eſa.lxj.Spũs domi
ni ſuꝑ me.⁊c̃. Nide
tur male dicerc.quia
Hiero.dicit ibi in gl.
p de illo ſpũ intelligi

tur de quo dẽ Eſa. xj.

NRequicſcet ſuꝑ euʒ.
⁊ cõſtat ꝙ ibi accipit

p ꝑſona ſ.ſ. /Ytenn

boc videt᷑ alia auto/
ritate.qꝛ alius cuãge

liſta Luc. xj. dicit. Si
in digito dei cjcio de
monia.gl.exponit di

gito p ſ...qͥ ẽ terciai
trinitate ꝑſona Reꝰ

ꝙ iſte rõncs nõ Zclu

dũt orietates.qꝛvna
ſcpᷣtura plibꝰ modis
pᷣt exponi. Mã in illa

auẽte ĩ qᷓ̃ dꝛ Eſa.lxj.

Spũſ dni ſuꝑ me ⁊c.

qm filius põt itelligi

milſus m dinaz na
turꝗ.⁊ ſic itelligi᷑ p/

a pꝛe ſolũ.idco ſpiri⸗

pꝛie loqᷓndo miſſus

tus domi ſtat ibi p

Fatre G auteʒz intel
i

igat̃ de miſſione yſin

auẽte ſcqnti q pt intalligi vtroq; mo.b tñ ſpus accipit᷑ alit ⁊ alit. c ¶ In alia viſtert xpi ⁊ det natura ne ca

*.
.
,

von inquꝗ ali

dem ſit ſi pꝛeſtari po
teſt. vt ſpuũs qui dei ẽ

non ſit etiã xpᷣi. vꝛ ſic
male dicere.qꝛ argu-

mentũ hoc nõ valet.

Filius eſt filiꝰ pꝛis ⁊
nõ ſ.ſ.& differt natu/

ra pꝛis ⁊ ſ.ſ.& cũ ſpi

ritus dicat pſonã. ar

gumẽtũ illud nonva

let qð facit Nyla.Reꝰ

põt dici. ꝙ Hyla.loqͥ

tur de ſpu pᷣm ꝙ no⸗
minat naturã.ſic au
tem nõ habct inſtan
tiã ſuũ verbũ. Nihi⸗

lominus tñ ſi intelli⸗
gatur de ſpũ ꝓut di⸗

cit᷑ pſonaliteꝛ.adbuc
veritatẽ habet. nam

cũ verbum nõ poſſit
eſſe ſine ſpũ.tunc ha
herẽt pꝛ ⁊ ſuũ verbũ
duos ſpũs.⁊ ita non
eſſent vnius nature.

Pꝛeterea ſi ſpũs pa/

tris non eſſet filij.nõ
oꝛirctur a xpᷣo.⁊ ſi ñ
Taraeaet or non
diſtin gueret᷑ oꝛigina
liter. S ſfentalit ſe
ſpũs dei ⁊ deus ſunt
vnuz eſſentialiter. S

opoꝛteret ꝙ ſpůs et

deus eſſentialit᷑ dif⸗
ferrẽt ſiue diſtingue⸗
rentur. 4

dMõ idẽ ẽ natura.

qð res nature.hanc

ſniam itelligit Hyla.
ſoluʒ i crcaturis.Cõ/

tra.vẽ illa ſolutio nõ

eſſe cõueniens.quia
Hyla.loquit᷑ de ſpiri
tu dei ꝓut ſignificat
naturã ⁊ reʒ nature.
p ſi nulla eſt differẽ⸗
tia.nullã dberet vim
facere.vt vẽ. ſi fa⸗
cit vim in ſpũ pꝛout
ſignificat naturam ⁊
rem nature. g vẽ di⸗
ſtinctõ inter hmõi fa
cieda.ſRe dom ꝙ cuʒz
dꝛ ab LHyla.aliud eſt

natura. aliud res na

ture. aut intelligit de
alietate a pte rei. ſic

illi heretici intcllige⸗

Ni⸗ .

—
— —

IZtaqʒ in trinitate nõ ita diſtinguendum eſt int na/

turam et rem nature.ſicut in rebus creatis.quia vt ait
Hyla. comꝑatio terꝛenoꝝ ad deũ nulla eſt.⁊ ſi q̃ ↄꝑa⸗

tionũ exempla interdũ afferunt᷑.nemo ea exiſtimet ab
ſolute in ſe rõnis ꝑfectõeʒ ↄtinere.Non em̃ hũano ſen
ſu de deo loquendum eſt. .
¶ Ad naturam & reꝝ creataꝝ reſpiciens.inqᷣt. Non
ideʒ eſt natura qð res nature.ſbᷣjciens exẽpla de ipſis
crea turſ. Inde oñdens erꝛoꝛis eẽ.ſbᷣ mẽſura creatura⸗
rũ metiri creatoꝛẽ. Addit ⁊ ᷣm h̊ non idem ẽ deꝰ ⁊ qð

dei eſt. ac ſi diceret. Si ad inſtar creaturaꝝ de creatoꝛe

ſentis.cogerfateri qꝛ nõ idẽ ẽ deꝰ⁊ qð dei ẽ.qð dicere
impiũ eſt.cũ ſpũs dei deꝰſit.⁊ dei filiꝰſit deꝰ. .

mon & fm coꝛpales modos. vt i eadẽ ſpdit ſerie. ac
cipiẽda ſunt hec q̃ de deo dicunt᷑.vbi euacuãs opinio⸗

nem eoꝝ qᷣ ua putãt aliud deũ eẽ.⁊ aliud qð dei ẽ.alið

qᷓ; naturã dei.⁊ rem nature.vt ẽ in creaturis.aꝑte do⸗
cet nõ aliud eẽ deum ⁊ q̃ ſua ſunt.ita vt inſint illi ſic di

cens.hõ aut aliqͥd ei ſiłe cuʒ alicubi erit. alibi nõ erit.
qꝛ id qð eſt.illic ↄtinet᷑ vbi fuerit in foꝛma.vt nõ vbiq;
ſit qͥ inſiſtens alicubi ſit.Deꝰaũt immẽſe vᷣtutis viuẽs
ptãs.q nuſqᷓ; nõ aſſit.nec deſit vſqᷓ;.que ſe omnẽ ꝑ ſua
edocet.⁊ ſua nõ aliud qᷓ; ſe eſſe ſignificat.vt vbi ſua in
ſint.ipᷣe eſſe ꝑ ſua intelligat᷑.MNõ aũt coꝛꝑali mõ cũ aliö⸗
bi ſit.nõ etiã vbiq; eẽ credat᷑.cũ ꝑ ſua ĩ oĩbꝰeẽ nõ deſi⸗
nat. Mõ aãt aliud ſt᷑ qᷓ; qð ẽ ipᷣe q̃ ſua ſt. Et h ꝓpt natu⸗

re intelligẽtiã dicta ſũt.his vbis aꝑte ſignificat᷑ſi tũ

intelligis hetice) qꝛ diuia nã nõ aliud eſt ab his q̃ͥ ſua
ſũt.it a vt inſint.⁊ ꝑ illa in oĩbꝰ ſuis ẽ q̃ nõ ĩſunt. Sua
em̃ ſũt etiã q̃ nõ inſũt.i.oẽs creature.⁊ ſua ſt᷑ q̃ inſunt.
vt tres ꝑſone q̃ ſunt eiuſdẽ nãe.⁊ eadẽ nã ſiẽ ſupꝛa au
guſ.teſtimonio firmauimꝰ.dicẽtis tres ꝑſonas eẽ eiuſ
dẽ eẽntie.vel eandẽ eẽntiã.ſᷣ nõ ex eadẽ eẽntia.ne ali⸗

ud intelligat᷑ eẽntia.aliud ꝑſona.Nõ tamẽ diffitemuꝛ

aliquam diſtinctõnẽ habendã foꝛe ᷣm intelligentie ra
nonẽ cũ dicit᷑ ypoſtaſis.et cũ dr eẽntia.qꝛ ibi ſigniſica

tur qð eſt cõe tribus.hic vᷣo nõ. Eſt tñ ypoſtaſis eẽn⸗

tia.⁊ ecõuerſo. Fateamur vnũ atq; idẽ eẽ tres perſo
nas ſm eſſentiã.differẽtes aũt ꝓpꝛietatibꝰ. Vñ augꝰ.

ſuꝑ locũ pᷣtaxatũ ps.ait.Queris qͥd ſit prerñdet᷑ deꝰ.

Queris qᷣd ſit filiꝰ rñũdet᷑ deus.Queris qͥd ſit pr ⁊ fi⸗
lius: ridet᷑ deus.de ſingulis interrogatus deũ reſpõ⸗
de.De vtroq; interrogatus.nõ deos ſed deum reſpon
de.Mõ ſic eſt in hoibꝰ.Tata em̃ eſt ibi ſube vnitas.vt
eqlitatẽ admittat.pluralitatẽ non admittat.Si 8O tibi
dictũ fuerit cũ dicis filiũ eẽ qð pf̃ ẽ.ꝓfecto filiꝰpat eſt.

rũde ſm ſubam tibi dixi. eẽ filiũ qð pf eſt. non pm id

ſumq; pf ad ſe ðꝛ deꝰ.ad filiũ ðꝛ prf. Qð pfr̃ ad filiũ d
nõ eſt filius.qdð ðꝛ filiꝰad pꝛẽm nõ eſt pat. Qõð ð: pat
ad ſe.filius ad ſe.h̊ eſt pater ⁊ filius.i.deus.

qð ad aliud dr̃. Ad ſe em̃ ðꝛ deꝰ.ad pꝛẽm ðꝛ filiꝰ. Rur

Diſcutit pꝛedi
cta vᷣba et non
ita eẽ diſtinguẽ

dũ in trinitate
ſicut in cꝛeatun

d
ept res cre
atas dixit non
idẽ eẽ naturã ⁊
rem nature.

Oꝛ non aliud
Edeus ct q̃ ſua
ſunt ita vt inſit

Alia em̃ ſuntᷓ

inſunt. gliaqñ
inſunt.

O aliqua eſti
röne intelligen
tie diſtinctõ cũ
dẽ ypoſtaſis. et
cũ dẽ eſſentia..

bant. ſic habet venitatem ſolum in creaturis. Alio modo poteſt dicere alictatẽ ſiue differentiam m ratio⸗

nem. ⁊ ſic hab

ud m rem.

et veritatem in diuinis.⁊ ſic intelligit Hyla.⁊ dicit Auguſti. e ali
aliug m mroͤnem ſignifencl intelligeng. 11ſebabeng⸗

atrẽ alind eẽ deũ.

. „

Ance
rinbt
guntmn

unend⸗
ſarſ
ndicckey
dümg
fic cihn
den⸗
eſenti
erum

ercchy

efmnap

onetn

da
„ egg
1 neen „—
dln Incidentem q̃ſtionem diſſoluit quare.ſ.nõ di
nii⸗ äs ſ. nõ dicunt el Dtruz ita valeat
R tes nſone vnius dei ſcut dicuntur ires perſone vni- aane . Karne bie
a ellentie. c mmnigran eber vici
WiczNderanddtll eſt cũ deus ſit diuina eſſentia. ⁊ ita di tres onevnlaldel.
3, 6 vnus deus elſe tres pſone. ſicut vna eſſentia dici=᷑ qꝛ nibil ẽ in trinitate
. uan nes lone Vrii ita valeat ſane dici. vnꝰ de⸗ triũ pſo⸗ Feel ſerues r D
ein his ſeque — dis locutio⸗ ſui rõe nõ impoꝛtat
D eim eragit.· Ulbus ſcripture vſus nobis emuladus vr. vbi freque⸗ bicetene nec domi
ter repit ita dictũ. VUna ẽ eẽntia triu. ? tres ſunt parſo niũ. nõ vꝛ ſuinies
ne vniꝰ eẽntie.nuſqʒ autẽ occurrit legiſſe vnuʒ deum rõ. Si dicas. q; hoc
Quare nõ con triũ pſonaꝝ. vel tres perſone vniꝰ dei. Qðd ideo puto vcvnit a pte termi. ni
ſueuerat ſeptu⸗ ſanctos doctoꝛes vitaſſe. ne ita foꝛte acciꝑet᷑ ĩ diuinis ile. qꝛ terminus de
noe Amh ra dicere vnuz Pſonis.vt accipit᷑ cũ de is ſile ininis ſens inporta aſpe
d dich creaturis ſile qͥd ðꝛ. Dicit᷑ eimctũ dñij 5 rik
cfi deũ triũ pſona⸗ 2 Dicit᷑ em̃¶ctu dñij. ¶ Itẽ qnit
mnn HH deus abꝛahã yſaac ⁊ iacob ⁊ deꝰoĩs crcature.Qõð vti q̃re hoe nomẽ eẽntia
Bn ct eerſo. q; dr ppter pꝛinapiſ geationis. vel gre pꝛiuilegiſ. - 10 impoꝛtat ſupex⸗
N in eſfenciq tri g- creature ſubiectionẽ vel uitutẽ. Cuʒ ergo in trinitrate cellentiã in glõ ſicut
m. uin ſonarum. nihil ſit creatũ.vel ſeruiẽs.vel ſubiectũ.nõ admiſit fi⸗ gocnoine d⸗AE
dg des in trinitate talẽ locutõis modũ.Ita etiã ecõ ſo grens dr tres gſone
ni⸗ nso ðꝛ de dei eẽntia.ꝙ ipſa ſit eẽntia Abꝛahaʒ Blaac 2 athegare ru een·
ſu Jacob. vel alicuiꝰ creature.ne creatoꝛis vel creature ad boc Femti 8
1 ESesEeE ture oc ꝙ genitiuꝰ?
”M ANden cofundere vidcamr. Epſtrunt r ppꝛienc
i Oſtendit ꝙ cõmunia appꝛopꝛiãt᷑. Quia licet potẽ ceſſe ẽ aliqu bitudi/
ſ i Opirrhontes de deo m ſubam dicãtur ĩ ſcriptu⸗ ran wer fnel g
. ñ ſolẽt he na diſti tur ilcriptu⸗ rem el im modũ in
i M feri. cis mmind diſtiucte ad ꝑſonas interdũ re telligendi. Stũs aut
53 Expᷣdicti . ipoꝛtat bĩtudinẽ pᷣn⸗
i Agit de cõpara Ex pᷣdictis ↄſtat ꝙ ſicut eſſentia.ita potẽtia.ſapi cipiati ad pᷣ net vr
tonc ſ nitas ſapia. bo 5 Pdet
4 1 pm appꝛo as de deo dicũt᷑ m ſubam. Que aũt ᷣm ſubam de ecõuerſo. vt poſſidẽ/
. . pꝛiatione m. deo dicũt. tribus ꝑſonis ꝑiter ↄueniũt. Vna eſt ergo tis ad poſſeſſum. xel
M potẽtia.ſapĩa.bonitas.patris et filij et ſ.ſ.et hitres ea ſoemeadl ar wl.
4 den hoteirende ſopi.. eadẽ bonitas. Vñ apitur in ant =
initate ſumma eẽ ꝑfectio. Si em̃ ibi 2e %½⁷² n. butugine aute
1 E lu io. Si em̃ ibi deeſſet potẽt foꝛme no .
n Auu elinpe bonitas.nõ eẽt ſummũ bonu Bed gena niſi cũ termioabitra
fun, ibi ẽ ꝑfecta potẽtia.infinita ſapia.incõpᷣhenſibilis bo⸗ cto ꝙ ſisficet ꝑ mo
n n nitas. recte vꝛ et credit᷑ ſummũ bonũ. Cũq; vnü et ide ſome am foema ſe.
mntt penitꝰ ſit in deo potẽtia.ſapia.bonitas.iĩ ſacra tñ ſ. d et wo apee
1 iik ptura freq̃nter ſolẽt hec noĩa diſtinci cri / mẽtis ⁊ dedlaratois
tura freqnter ſolẽt hec noĩa diſtincte ad ꝑſonas refer iõ talis coſt .
ſ ri.vt patri potentia.filio ſapia.ſpũiſctõ bonitas er kalis eoſruct n5
buat. entia. filio ſapia. ſpũiſctõ bonitas attri⸗ attẽdit᷑ niſi cum gtõ
uat qs auare ſtat. n Eocdoſum inquirer. nois abſtracti alio .
. ⸗ n 320 appꝛopꝛiatõnis quare patri potẽtia. ter miato. VUñ pueni
filio ſapia.ſ.ſ.bonitas attribuat᷑.cũ ſit vna potẽtia ſa⸗ Dect 8e mulier egre⸗
pientia. bonitas. tu. e la⸗ gie foꝛme.ß nihil E di
us eentie ded añt ꝗ“ôꝗ sl b mulia Kenne i
g eentie aũt nõ? nomẽ abſtractũ iõ nõ ↄoſtruit cũ gt ĩ bitudine ſubiecti bi dz eres pſouc vni
icgrie Pidſova ver hou e
i.nulla bitudinũ impoꝛtat᷑ ꝓpꝛic.niſi bitudo pꝛincipij ſiue Enen creatura dei. ⁊ qm qñ dẽ tres pſone vniꝰ
A Dap poſfeſſoꝛis. bincẽ ꝙ cũ in illo ſenſu ſit falſa locu/ .

ntellectus no eſt ſanus vt videt᷑. ſi go ſi diceret᷑ tres pſone vnius dei. diceret᷑ vnus dens triũ perſonaꝝ.⁊ iſte
ibi eſt perfecta potentia ⁊c Znnut em̃ poſſet intelligi ſicut ſi dicit᷑ vnꝰ deus trium bominũ. fꝗ Sed uia
bonitate. Contra. videtur hoc m al⸗ mabiſter in iſtis tribus eonſiſtit ſummũ bonũ. ſcz potentia. Speneis .
tentiã ⁊ ſapiẽtiã. pi rõne ſummũ b e dicere.qꝛ ſummũ bonũ ſpecificat bonũ.ꝗ ſi bonitas diſtinguit otra o;
⁊ collectiuũ.ẽᷣ nõ tm̃ hoꝝ triũ.Re d.3 * nõ vĩ in his tribꝰeẽ. qꝛ; ſummũ bonũ ẽ agsregatiuñ oim bonor
em accipitur pꝛo bonitate moꝛis.ſic cõ ſiltieg, vdinzdl diſtinguit cõtra ſapiam ⁊ potentiã. alio mõ non. Si 6
munit᷑. ⁊ ſic coplectit᷑ om̃ia. Eſt eñ õſiſtit in volũtate ⁊ diſtinguit᷑ ↄtra alia duo.Si autẽ bonũ accipi Ec
nung ſta eſt ſcientia. aut aſfereum Tit⸗ b bonũ naturc.⁊ hoc ad potẽtiã.⁊ bonũ gratie.⁊ hoc aut ſcicintellectuz
a bonitas. ⁊ bec tria complectitur bonũ in ſua vniuerſalitate.⁊ ſummũ in

quoni 1
Momamm erge omne bonum a bocrequabilc cſt ideo ſummum bonum in bis tnbus conſiſtit.

—

TLi.

¶ Ið gecurit ſer · ¶ Id ergo ſacri eloquij pꝛudẽtia facere curauit. ne deii/
ptura ⁊c innuit ma menſitatẽ ſilitudine creature metiret᷑. Dixerat em̃ ſcri
giſter ꝙ ſenptura ap ptura ſacra. Quia deus pf̃ eſt.⁊ ꝙ deus filius ẽ.⁊ au⸗

ꝛopꝛiat p'i potẽtiaã.
he giden minꝰ? po/⸗
tens. Contra. vẽ hoc
Fbs debere dici ð fi⸗
io ꝙ minꝰ potẽs eſt

diuit hoc hõ qui hoĩem prẽm viderat.deuʒ prẽm non

viderat.⁊ cogitare cepit ita eẽ in creatoꝛe.vt viderat

eſſe ĩ creaturis.a qͥbꝰ hec noĩa trãſlata ſunt ad creato⸗

rẽ.in qbꝰ pater eſt pꝛioꝛ filio. filiꝰ ẽ poſterioꝛ pre.⁊ ex

cũ fuerit paſſꝰ ⁊ moꝛ antiqtate in pr̃e defectꝰ.ex poſteritate in filio ĩꝑfectio lah
tuus. magis debe ſenſus ſolet notari? Jõ occurrit ſcriptura dicẽs patrẽ cinti
paan e vom var potentẽ. ne videat᷑ poꝛ filio. ⁊ iõ minꝰ potẽs.⁊ filiũ ſa uc
pter paſſonẽ viſus pientẽ.ne videat᷑ poſterioꝛ pfe.⁊ ideo minus ſapiẽs. is
feciſſe ſtulticiam. ? Dictus ẽ ctiã ſ.ſ.deus.⁊ dictus ẽ hr̃e ſpũm deus.⁊ vi umtpen
habuiſſe impotẽtiã. debat᷑ hoc q̃ſi nomẽ inflationis ⁊ tumoꝛis. Vñn huma mn
ꝓt ꝙ iudcis Hica- na conſcientia ad deũ ꝓ rigoꝛe ⁊ crudelitate accedere
delg rg⸗ ain ſtul. mMetuit. Ideo ſcriptura tpauit ſermonẽ ſuũ.ſpũm bo/ gou
ticiã iõ ie apls egre nũ noians. ne crudelis putaret᷑ qͥ mitis erat.nõ ꝙ pa⸗/ zucſe
giꝰ doctoꝛ nõ tĩ ſapi ter ſolus ſit potens vel magis potẽs.⁊ filiꝰ ſolus ſapi gintcle
entiã appꝛopat xꝰo. ens vel magis ſapiens.⁊ ſ.ſ.ſolus bonꝰ vel magis bo Ultch
immo etiã virtutem nus. vna eſt ergo potentia.ſapiẽtia.bonitas trium.ſi⸗ gigin
vrt lic craucat a diui cut vna eentia. Ideoq; ſicut dici᷑ filiꝰ homouſios.i. mn
maluit et appꝛopare lubitatialis pfi ita ⁊ coomnipotes.. ne
vpᷣtutẽ q;ᷓ potentiã. · ¶ De hoc nomie homouſion qð dicit ↄpationem eẽn n
vtus dicit potẽtiã v tie ſiue nature ad ꝑſonas.vbi in auẽtem receptum ſit . ſl
tẽtia. iõ maluit ci ap Hno eſt pꝛetermittẽdũ qð aug.in li.ij.ↄtra maximi tlirn
pohꝛiare vtutẽ nec nü dicit de hoc nomine homouſion. q latini tractato⸗ Lia
ſis oſideratbib⸗ idé res frenter vtũtur. Pater inquit ⁊ filius vnius ſunt nt
moõ appꝛopꝛiare vni eiuſdẽq; ſube.hoc eſt illud homouſion.qð in concilio Nn
mõ alij.cũ eqlit᷑ czue Miceno aduerſus hereticos arrianos a catholicis pa⸗ früͤn
niat tribꝰ. vñ pf̃i at / tribus veritatis autoꝛitate firmatum ẽ. Qð poſtea in nnrdd
tribuimꝰ potẽtiã.ne concilio arimenenſi ꝓpter nouitatẽ verbi minꝰ q̃́; po⸗ end
Fulſtete mokante⸗ tuit intellectã.quaʒ tamẽ fides ãtiqᷓ pepererat multis ninln
ne videat ipores ſ.· paucoꝝ fraude deceptis. heretica impietas ſub hereti ſin
ue debilitat? ꝓpt al · co imꝑatoꝛe Conſtantino labefactare tentauit. Sed rn
ſũptã bũanitatẽ.ni · poſt nõ longum tempus libertate fidei catholice pua⸗ AVlſiitll
hilominꝰ tñ faciẽda lente.poſtq̃ʒ vis vᷣbi ſicut debuit intellecta eſt. homo/ inm
vs uknorizd. ulſion illud catholice fidei ſanitate longe lateq; defen⸗ llluen
autem cut dictu et. ſum eſt ⁊ diffuſum. Quid em̃ ẽ homouſion niſi vnius ſchi
vndi. eiuſdemq; ſubſtãtie. Quid eſt inquã homouſion niſi Uunla
ego ⁊ pater vnuʒ ſumus. Non ergo inter pꝛephanas *
¶ Zradit generalem doctrinã de noĩbus q trãſiatiue ⁊ per ſimilitudinẽ de Uickinr
Leo dicärtͤðͤr.. M nmg
(¶ MPꝛeterea ſciendũ ẽ ꝙ in aſſignatione diſtinciõnis nominũ inter alia queſu.·· nagtt,
pꝛa diligenter executi ſumus. q̃dam diximus traſlatiue ⁊ per ſimilitudinezsz lirfd
de deo dici. vt ſpeculũ.ſplendoꝛ.character.figura.⁊ hmõi.de qͥbꝰ pio lecto⸗ ruin⸗
ri bꝛeuiter trado qð ſentio.vt.ſ.rõne ſimilitudinis conſiderata.ex cauſis diA/Q / ſnitn
cendi.dictoꝝ inteiligentiam aſſumat.ſᷣ catholicam.,. S han
Ponit pꝛedictoꝝ epilogationem in qua tractatũ de ſacramẽto trinitaits ulltii
2 vnitatis finit.oſtendens ſe potius defeciſſe q́; ſuffeciſe.. .. ndt
Ge ſacramẽto vnitatis atq; trinitatis ſumme ⁊ ineffabilis multa iã diximꝰ. R
nihil tamen eius ineffabilitate dignum tradidiſſe pꝛofitemur.ſed potius ex giaſn
nobis miriſicam eius ſcientiam nec potuiſſe nos ad illam ꝑuenirr.
wi

——

XXXIIII

——.
— —

. intelligentiã pꝛeſentis diſtinctionis qua
Mꝛ imo q̃nt᷑ vtꝝ ĩ dinis ſit ponere additõnẽ
Secundo vtrum in diuinis ſit poncre pꝛedicatõnẽ.
Tercio vtrum ſit ponere appꝛopꝛiationen.

le. quia foꝛmale non eſt niſi reſpectu matcrialis. cũ
in deo non ſit aliquid materiale.nõ poter:t addi ali-
quid foꝛmale.ergo nullo moo⸗ ſſrem ſi aliqd ad/
dit ſupꝛa diuinaʒ naturam.aut eſt melius diuina na
tura. aut equale. aut minus. Mõ meliꝰ conſtat. Etiã

Auarto vtrum ſit ponere tranſlationem. noſ peius.quia tũc eſſcæ creatura. Hon equale quia
Aueſtio.ſ. a nihil põt cqjri diuine nature. oino nihil. ¶ Wdom 8

¶era ſit ponere in diuinis additionem. Atruʒ.ſ.res
naturc.addat ſupꝛa naturã. ⁊ ꝙ ſic. videtur boc mo/⸗
do. Hyla. de trini. Aliud ẽ natura:.aliud res nature.
ſed intellectus nature clauditur in re nature. ergo ſi
eſt aliud. neceſſe eſt ꝙ in ratõne alicuiꝰadditi. ¶ tẽ
7 SBoetius de duabus naturis ⁊ vna perſona xpᷣi.na⸗
tura ⁊ perſona diſtinguenda ſunt.⁊ ꝓpꝛijs nominibꝰ

ꝗ cum queritur.vtrũ perſona ſiue res nature addat
aliquid ſupꝛa naturaʒ. reſpondendũ eſt ꝙ eſt loqͥ de
additione dupliciter. aut q;tum ad rem. aut qᷓ;tũ ad
intellectum. Si qtum ad intellectum. cuz intellectꝰ
huiꝰnois ꝑſona.ſiue ypoſtaſis.ſiue rei nature.inclu/
dat intellectum naturc. adhuc tũñ dat intelligere ali⸗
quid qð neceſfario eſt compoſitio circa intellectũ et
ſepanda.ſed quoꝝ diffinitões ſui diuerſe. ipſa ſunt acdditio. Et boc patet.perſona em̃ dicitur ſuppoſitũ
diuerſa.ergo cuʒ natura cadat in diffinitione pſone. rationalis nature diſtinctum pꝛopꝛietate.ccce intel⸗
neceſſe eſt diuerſitas veniat a ratione additi.S τ. lectus perſone ex pluribus intellectibus cõponitur.
SDi dicas ꝙ diffinitiones nature ⁊ perſone non ſunt ¶⁊ cadit ibi intellectus nature. ergo conſtans ẽ qp ;tũ
diuerſe re iᷣ pᷣm rationem intelligendi.tũc concludit᷑ ad intellectuʒ addit perſona ſupꝛa naturã. Iſte aũt
c intellectus ille caſſus eſt ⁊ vanus.cum in re ſibi ni inteliectus falſus non eſt. quia nec naturam per illã
bil reſpõgeat. ¶ Nem hoc videt᷑ rõne.qꝛ quãto ali- additionem diſtinguit.nec componit perſonaʒ. HMõ
quid in pluribus inuenitur. tanto ſimplicius eſt. ſed diſtinguit naturam. quoniã ⁊ ſi addat ſupꝛa intelle/
eſſentia vel natura eſt in pluribus.perſona vo ĩ vno ctum nature pꝛopꝛietatem. non tamẽ addit in recto
ſolo.ergo natura ſimplicioꝛ. ſed non eſt aliquod mi⸗/ vt intelligas perſonaʒ eẽ naturã ꝓpꝛietate diſtinctã.
nus ſimplex qᷓ; aliud.niſi pe aliquã additionẽ.g ⁊c. ſed in obliquo eſt intelligendũ perſonam eſſe ſuppo-
tem quãto aliquid eſt maioꝛis abſtractionis tã ſitum rationalis nature diſtinctuʒ. ſiue q eſt ypoſta⸗
to ſimplicius cſt.ſed natura maioꝛis abſtractionis ſis diſtincta. ⁊ iõ non ponit diſtin ctionem circa natu
q́; perſona.quoniam abſtractis pꝛopꝛietatibus ẽ in· ram.nnec intelligit eaz diſtingui. Rurſus perſonã nõ
telligere naturã ſed non perſonam. ergo perſona ad componit. nec aliquid ei quod non ſit in ipſa impo-/-
dit aliquid ſupꝛa naturam. c. ¶Item hocẽ pꝛin/ nit.⁊ hoc patet.quia intellectus ſanus ⁊ fidelis intel
i er ſe notum. de nullo eodeni ⁊ ᷣm idem vera ligit ⁊ credit perſonam eſſe ſimpliciſſimaz. intelligit
eam nihilominus eſſe perfectiſfimam. vnde ſicuit

affirmnatio ⁊ negatio.ſed aliquid vere affirmatur
&N per ſona vt diſtingui.qd negatur de natura.ᷣ̈ non circa eſſ entiam pꝛopter hoc q; perfectiſſima eſt intei
Fm idem.j in perſona aliquid eſt quod nõ eſt in na ligit omnes conditiones nobilitatis ⁊ vere .quia ibi
tura vel ecõuerſo.⁊ ſi boc.g vnũ addit ſupꝛa alterũ. ſunt.⁊ tamen illas ↄditiones q́;uis intelligat vr mul
Item hoc ẽ pꝛincipiũ per ſe notum.quecũq; ſunt tas.ſcʒ potentiam.ſapientiam. bonitatem. cum cco
cadem vni ⁊ eidem ſᷣm oimodam indifferentiã.eclã dat ⁊ ſciat omnia hec in deo vnũ eſſe. intellectus nec
inter ſe ſunt eadem. cuzʒ ergo natura ſit eadez ⁊ vna. eſt falſus nec vanus.quia non ponit in deo quod nõ
ſi perſone omnino idem ſunt cum natura ⁊ nihil ad ſit nec componit deum. Per hunc modum ſeba/
dunt.ᷓ perſone adinuicem ſunt eedem. ⁊ ſic rediter bet circa intellectum perſone. Unde ipᷣam dicit ſin
roꝛ ſabellij ꝙ vna perſona pᷣm rem ſit alia. ergo ⁊c. plicem. quia qᷓuis in ipſa dicat naturam eſſe ct vere
naturam. ⁊ ſuppoſitum quod eſt vere ſuppoſitum. ?
pꝛopꝛietatẽ que vere eſt pꝛopꝛietas.tamen dicit hec
omnia eſſe vnum.⁊ vnum eſſe alteruʒ.re ergo exiſtẽ
te ſimpliciſſima vere eſt additio 2 compoſitio circa ĩ
tellectum ſine veritate ⁊ falſitate. Si autem loqua/
mur a partc rei.ſic dm q; cum additio er parte rei
ponat compoſitionem. ⁊ diuina perſona ſimpliciſfi/

¶ ¶ CEontra. Auguſt. vij. de trini. MHon eſt aliud deo eẽ
⁊gliud penionaʒ eſſe. ergo perſona nihil addit ſupꝛa
euyrſe.ergo nec ſupꝛa arnam g. em in ſunume ſim
plici nulla poteſt eſſe additio.ſed diuina perſona ſi
ue res nature eſt ſumme ſimplex. eean hn⸗ .
qʒ duo ſic ſe habent ꝙ quicquid eſt in vno eſt alterũ
per eſſentiam. vnũ nihil addit ſuper reliquũ.ſ̊ quic-

quid eſt ĩperſona ẽ deitas. ⁊c. Maioꝛ manikfeſta ẽ.
Minoꝛ ptʒ ſic. In perſona nõ ẽ niſi ſubſtantia 2 pfp

pꝛietas. ? ſubſttia illa eſt deitas. quia eſt deus. ⁊ deꝰ

nõ alio qᷓ ſeipᷣo.quia tũc eſſ. et per participationem.g
ſeißo eſt deus. ⁊ deitate eſt deus. ſubſtantia que eſt
de intellectu perſone. eſt ipa natura per eſſentiam.et
ſimiliter pꝛietas eſt eſſentia vt ſi upꝛa pꝛobatum eſt.
reſtat ergo pꝛimum ꝙ nibil addit.¶ ¶ Item ſi addit.
aut addit aliud. aut idem. Addere idem ſibi non eſt
intelligibile. Di aliud.aut ergo aliudſ ubſtantialiter
aut accidentaliter. Mõ accidentaliter. quia nõ eſt ac
cidens in dviuinis. Mec ſubſtantialiter. quia tũc cẽnt
diuerſe ibi ſi ubſtantie. ergo natura pm eſſentiam dif⸗
ferret a perſona. ⁊ hoc ẽ nanifeſte falſum. Item ſi
addit aliqd. ant illud eſt matcriale aut foꝛmalc. Mõö

matenialc quia deus eſt. purus actus. Mon foꝛma⸗

ma ſit. ꝙ impoſſibile eſt omnino q; ibi ſit aliqua ad/
ditio. ⁊ ita m rem nihil addit res nature ſupꝛa na/⸗
turam. Sed tamen videtur illud non intelligibile q&
erſona ſit diſtincta ſn rem ⁊ eſſentia non. ⁊ cũ nul
a eſt additio.⁊ nulla differentia ſᷣm rem inter perſo
nam a naturam. ⁊ ad hoc qualitercũq; intelligendũ
cum hoc ſit ſupꝛa vires humani intellectus. notan/
dum ſicut vult Richar. ꝙ ẽ diſtinctõ qualitateʒ. ⁊?

diſtinctio ꝑ oꝛig nẽ. Diſtinctio ꝑ qua itatẽ ẽ in erea
turis.nec põt cile ſine additõne.qꝛ hec diſtinctio hba
bet oꝛtũ ex additione materie ad foꝛmã. Diſtinctio
aũñt per q̃litatẽ dẽ qua vnus diſtiuguit ab alio per ꝓ
pꝛictates abſolutas.vt patet cũ vnꝰ ẽ albꝰ ⁊ alter ni/
ge.. Diſtinctio ꝑ oꝛiginẽ ẽ cũ vnꝰ ꝓducit ⁊ alter pꝛo
ducit᷑.Et quẽadmodũ diſtinctio ꝑ qualitatẽ vera di/
ſtinctio eſt 2 Sm rem. ita diſtincuio per veram oꝛigi

92

10

11

Ai.
nem ra eſt diſtinctõ. ſicut em̃ vn? nõ põt ſimul eſſe
albus 2 niger. ita nõ põt vnꝰ ⁊ idẽ ꝓducere ſeipſuz.
QAuomiã ergo iĩ diuinis intelligit eẽ era oꝛigo. ideo
intelligitur ibi eſſe wera diſtinctio. Rurſus. cuz intel
ligo patrem pꝛoducere.intelligo ipſum ſeipſo pꝛodu

cere.ſicut cum intelligo diuinam ſi ubſtantiaz agere.
intelligo ip̃am ſeipᷣa agere.pariratone ? fulium ſcipo
pꝛoduci. crgo pꝛoductio nihil adadit.ſimiliter nõ po/
nit aliquã copoſitionem circa filiũ. ergo cũ ibi ẽ Era
oꝛigo. ibi fit vera diſtinctio. ⁊ oꝛigo intelligitur ibi ee
ſine additione. ⁊ diſtinctio ſine additione intelligit
ibi eſſe. Muis autẽ ꝑſona ſiue res nature nõ ſe ba/
beat ad naturam per additionem. tamen nihilomi⸗

nus differt m rõnem. alioqͥn non eſſet intelligibile

rentia aũt pm rationem eſt. quia eſſentia nõ oꝛitur
ab eſſentia. nec ſe babet ad alia eſſ- entiam. ſed perſo⸗
na benc oꝛitur a perſona.⁊ ſe habet ad illaz. Si tu qᷓ
ras rõnem huius. Rquia vnitas ⁊ nobilitas diuini
eſre non admittit circa eſſentiam plurificationem ſi i

7

cut circa perſonam. ⁊ buius ratio tacta ẽ ſupꝛa diſti.

ix. Quoniã ergo modus ſe habẽdi ad aliũꝛ oꝛiendi

12

ab alio non ponit cõpoſitionem in perſona m rem.

diſtinctõnem realem ab alia perſona.ideo modus

ille cõparatus ad eſſentiã vel perſon cuius eſt mo/
dus.tm̃ eſt. compatus vo ad illum ad quem eſt. cum
faciat diſtinctionẽ ᷣm rem. xre res eſt. ⁊ ita vno mõ
facit differre re.alio modo rõne.Hincẽ ꝙ qᷓuis vna
perſona non ſit alia.tamẽ res nature eſt natura. Pa
tet ergo ꝙ iſta ſunt cõpoſſibilia q; pſona ſimplex ſit
⁊ nihil addat ſupꝛa naturaʒ.nec differant niſi rõne.
4 tamẽ bec eſt cmunicabilis.ſ.natura. illa incomu-
nicabilis.ſ.pſona. hec diſtincta. illa idiſtincta. CUK.
cedende ergo ſunt rõnes pꝛobantes ꝙ perſona ſiue
res nature nihil omnino addat m rẽ ſupꝛa naturã.

Ad illud qð obijcitur. ꝙ aliud ẽ res nature.aliud

natura. ⁊ ſimilit᷑ ꝙ aliam habent rationem perſona
⁊ natura.poteſt dici.ꝓꝓ Boetius ⁊ Hyla.loquũtur i
creaturis. Si aũt intelligamus in deo. tũc dicemꝰ q;
eſt diuerſitas rõnis que fundatur non ſuper abſolu⸗

tum ſ ſuper reſpectiuũ.qui nullam inducit cõpoſitõ

nem. nam cſſentia nõ refertur. pſona aũt refertur et

13

15

oꝛitur.nec tamẽ eſt cõpoſita.qꝛ ipᷣa eſt ſuus reſpectꝰ.

¶ Ad illud qdð obijci᷑ ꝙ ſimplicius qd ĩ pluribus
repitur.dᷣm.qꝙ repiri in pluribus hoc eſt dupliciter
Aut ita ꝙ vnũ illoꝝ alicubi poteſt eſſe vbi nõ eſt al/

ten. vt homo eſt in pluribus hominibus. 2 ſic habet
poſitio writatẽ. Aut ita in pluribus ꝙ vnn non eſt

ſine alio.⁊ ſicẽ in perſonis.nam vna non ſine alia.
⁊ ſic non babet veritatez. Nam ſicut natura ẽ ſemꝑ

⁊ vbiq;ita ⁊ perſona.⁊ ſic patet ꝙ nihil addit niſi a
14 quo artetur. ¶ Ad illud qꝗ maioꝛ
ſtractionis c. dm. ꝙ illud habet veritatẽ vbi illud

obijcit᷑ ꝙ maioꝛis eſt ab

a quo abſtrabit᷑ aliquã facit cõpoſitionem cũ eo qð

abſtrabitur. ſic añt nõ eſt in deo. ¶ Ad illud qð obij⸗
citur.qꝙ affirmatio ⁊ negatio nõ e ſimul vera de eo⸗

dem. dm. ꝙ ſtulacũq; differentia rõnis ſufficit ad
affirmationẽ negationem. Uñ intelligenda ẽ pꝛo/

poſitio de eodeʒz re ⁊ rõne.⁊ pſona aliqu

oſitio e eodez re uo moõ differt
16 2à natura. licet nõ ꝑ additõnem realẽ. dulud ad

obijcitur. ꝙ quecunq; ſunt eadem vni ⁊ eidem inter
ſe ſunt eadem ⁊c. dᷣm. ꝙ illud fallit vbi eſt conueni

entia pluriũ tanꝙᷓ in cõmuni. vt dr̃iarum in genere.
Fallit etiam vbi aliqua plura diſtinguuntur ꝑ ſuas

burficaren perſona natura exiſtẽte vnica. Dif
e

—

„ õ „
oꝛigines. vt radij diuerſaꝝ ſtellaꝝ in vno puncto ae

ris vniũtur. ⁊ tamen adinuicem diſtinguũtur. Quo
niã ergo diuine ꝑſone in natura conueniũt tanqᷓ in
vno cömuni. ⁊ ꝑſone diſtinguũtur adinuicem ꝑ oꝛ-
ginem. idco patẽs eſt ꝙ non valet. Põt tñ dia vera
regula vbicũq;.ſi ſanc intelligat᷑. Pꝛopter qdð notan
dũ. ꝙ qᷓdam ſunt abſoluta.qdaz reſpectiua. Diuerſi
tas aũt in reſpectiuis venit nõ a pte ſubiecti. verum
etiã rei ad quã referũtur.in his nõ eſt regula niſi in⸗
telligat ad idẽ. qm̃ ꝑſone ꝑ ſuas ꝓpꝛietates referun-
tur. ꝙᷓuis vnũ ſint i natura.quia tñ nõ ſunt ad vnũ.

ueſtio. ij. b

ideo nõ nd ſint idem. ⁊ ſic patet ilud.

¶ Atrum in diuinis ſit ponere dicatõnem. ſcʒ vt res

naturc ſiue ꝑpſona pᷣdicct᷑ de natura vel ccõuerſo.Et
ꝙ non videt᷑. Boetius in li.de trini.deus ẽ foꝛma ſi⸗
ne ſubiecto. ſeg vbi nõ eſt ſubicctum. non cſt pᷣdica/
tum. & c. ¶ Item dyoni. dicit ꝙ negationes de deo

7

ſunt vere.affirmati

ones vo incõpacte. ſed vbi eſt ve
re aliquid de aliquo pdicare.eſt ⁊ vere affirmare. ſed
in deo nõ cõtingit vere affirmare. ⁊c. ¶ Item hoc
ipᷣm videtur rõne.quia vbicũq; eſt pᷣdicatio ibi ẽ cõ⸗
plexio. ⁊ cõpoſitio.ſed in deo nulla ẽ com lexio. g
⁊ nulla cõpoſitio.gᷣ ⁊ nulla pꝛedicatio. ¶ Itẽ in om̃i
pꝛedicatione ſubiectũ ſe babet ad modus materie.S
in diuinis nec eſt repire materiã nec modũ matcrie.
ergo nec pᷣdicationeʒ. ¶ Item ſi eſt ibi pdicatio. aut
pꝛedicat᷑ idem de eodem.aut aliud de alio. Si idẽ de
eodem. nullus ex hoc capitur intellectꝰ alius q ſi nõ
eſſet p̃dicatio.vt patʒ cũ dicit᷑.homo eſt hõ. Si aliud
de alio. ergo in diuinis ẽ aliud ⁊ aliud.̊ compoſitio.
¶ Item ſi ẽ ibi pꝛedicatio.aut pᷣdicat᷑ res nature de
natura. aut ccõuerſo. Res nature nõ poteſt pᷣdicari
de natura. quia res nature ſe habet ꝑ modũ ſuppoſi
ti. eius eſt ſubici nõ pdicari. ſi pdicat᷑tũc & natu⸗
ra de re nature. ¶ Sed ↄtra. Matura ẽ foꝛma.ſ oĩs
foꝛma dẽ relatiue ad infoꝛmatum.nullũ aũt relatiuũ
dẽ de ſuo coꝛrelatiuo. S natura nõ pꝛedicat᷑ de re na/

ture. non eſt pꝛedicatio. Sranhabeno; oſi ⸗

tas ꝓpꝛietates vnũ non pᷣdicatur de altero. ᷣ eſſentie
vcl nature ꝓpꝛietas eſt cõmunicabilitas.perſone vᷣo
incõmunicabilitas. vnũ de altero nõ Earanet⸗ nec
vna perſona de altera. conſtat & ibin lã eſſe pᷣdica⸗
tionem. ¶ Item Dañm̃.ſubſtantia de ypoſtaſibus p/
dicatur. ¶Item rone videtur. qꝛ fides habet obie/
ver abet obiectũ deũ. verũ eſt ponere in di⸗
uinis. ſed falſitas ⁊ veritas circa cõpoſitõnem ſunt.
veritas inquã. circa quã eſt credulitas vcl opinio.
in diuinis eſt ponere compoſitõnem. ⁊ pdicatocz.

¶ Ntem vbicũq; eſt vere cõmune ⁊ ꝓpꝛiũ ibi eſt ve⸗

re ponere pꝛcdicatõnem. ſed in diuinis eſt vere rexi⸗
re cõmune ⁊ ꝓpꝛiũ.quia natura vereẽ comunis.⁊ ꝑ.

ſona pꝛopꝛiũ ſiue cõmunicabile. ⁊c. ¶ Rẽ hoc yer

bum eſt. eſt nota idẽptitatis.ſed omni
mediãte hoc verbo eſt. ergo omnis pꝛedicatio ſignũ
eſt idemptitatis.ſed vbi vere eſ m. vere?
⁊ ſignũ.ſed in deo ꝓpꝛijſime ⁊ vcniſſime eſt idempti/

tas ſicut pꝛobatum eſt.quia res natue no addit ſu⸗
pꝛa naturam. ergo pꝛopꝛijſſime pꝛedicatio. Et hocẽ
quod dicit Boetius.ꝙ nulla verioꝛ pꝛedicatõ illa in

qua idem de ſe pᷣdicatur.ſi ergo boc eſt in dininis. er

go omnes pᷣdicatões i diuinis ſunt veriſſime. R.
dm. ꝙ ẽ pdicatio ꝑ idẽptitatẽ. ⁊ dicatio p inhene/ 17
tia. 2 Vtraq; in deo reꝑire. Der inberentia. t ch der

89 pꝛedicatio ẽ

ſignificatum. vere

nckt
s
ho pn
ſepnwin
ſrorene

Abieu

Nſe Cend

e)uclen

Creclen

sdt.
eclgceſt

tanen

erſuuc

ſitst
fontaids

ſinleſ
jeturgin
gronakt
huncund.
ut inconp
Cpuntdir
liufintaro
lotera.1
Nectocen

(Cod Nide
faunper

1) hütden
enrom
tcenog
1 knſta
Ctur urn

nckre

ſencherrs
ſcfunrin.
ſuctſir
ttidont.
W
ſenumen⸗
fottumn
atont
donnt
W⸗

wpon

mwrinn
N
cztcnehii
nn
tänn
ſcäitang
dr
raatnftd

aim
nni fiin
zywiüſhpe
itit
miſmz
alümireni
vMide
Hirn
unpe,
ferd
gichtan

pater generat. vl deus creat. Peridentitatem. vt cũ

dicitur. pater eſt generatio. vel deus eſt qeatio. Pꝛe

dicationem aũt ꝑ identitatem eſt reꝑire in deo ꝓpꝛi⸗
iſſime. ꝓpter ipſius rei qualitatem.qm̃ ibi eſt ſumma
identitas.vnde om̃es locutiones impoꝛtantes vni⸗

bilitateʒ. Qm̃ licet actus in diuinis ſit dei ſubſtantia
⁊ ipſa ꝓpꝛiectas.etiam quia intellectus noſter intelli⸗
git partes infcrioꝛes.⁊ enũciat ꝑ vocabulum rerum

ca inferioꝛa. ⁊ ideo pᷣdicat per modũ inherẽtie.qᷓ;uis
om̃ia que in deo ſunt realiter habeant modũ ſubſtã/
tie. Intellectus tamẽ iſte nõ eſt falſus.qm̃ quẽadmo
dum intellectus abſtrabens lineam a materia nõ eſt
falſus.qꝛ modũ illis non ponit circa rẽ ſed circa ſuũ
intelligere.ſimiliter intellectus noſter in diuinis cõ/
poſitionem nõ ponit circa rem ſed circa ſuum intelli
gere ⁊ ſuũ expꝛimere. Ouis em̃ in deo ſit ſũma ſim/

plicitas.tamen expꝛimi non poteſt niſi per compoſi /

tionẽ.⁊ ideo bene dicit Aug.ꝙ verius eſt deus qᷓ; co/
gitat᷑.⁊ verius cogitat᷑ q; dicit᷑. NMam ⁊ ſi intellectus
aliquo modo ꝑ intelligentiaʒ aſcendat ad contuituʒ
ſimplicitatis.non tamen poteſt hoc expꝛimere voce

18 ſimplici ſed compoſita. illud ergo quod ob/

ijcitur ꝙ in deo nõ eſt ſubiectum.d. ꝙ verũ eſt qᷓ;tũ
ad rem.eſt tamẽ qᷓ́;tum ad modum intelligendi ſiue
enunciandi.¶ Ad illud quod obr̃ ꝙ affirmationcs
ſunt incompacte.dm ꝙ boc dicit᷑.qꝛ nullum nomẽ
expꝛimit diuinaʒ eſſentiam ſicut eſt oino. Ael dic ꝙ;
in affirmatione notat᷑ identitas.⁊ hec vere eſt in deo

19

20 bpactio.qꝛ nulla eſt ibi realis compoſitio. illud
quod obẽ de compoſitione vel cõplexione. Ddm qꝙ
illa complexio in ſermone ſignificat compoſitionem

21 in intellectu ſed vnitatem in re. Sa illud qd obiſ /

citur ꝙ modus materic nõ cadit in deo.dᷣm. ꝙ veꝝ
22 tem vt de quo ⁊ in qᷓ bene cadit.Ad illud qdð obij/
citur.aut idem pꝛedicat᷑ de codẽ.dᷣm ꝙ aliquando
idem eſt re. diuerſum tñ ſm rationem intelligendi

dicendi.vt bonitas ⁊ ſubſtantia. Aliquando idẽ pm

ſubſtantiam. diuerſum p̃m modum ſe habendi. vt ꝑ-
ſona eſt ſuba. ſiue relatio eſt ſubſtantia.⁊ deus gene⸗

2 qui nõ capit᷑ ex ſimplici voce.¶¶ Ad illð qd qnt᷑. vtꝝ
res nature pꝛedicet᷑ de natura.dᷣm ꝙ pᷣdicatione ꝑ

rat. ⁊ ideo aliquis intellectus ex complexione.

identitatem vtrũq; de altero pꝛedicatur. nec eſt pꝛe-

24 dicatio ratione foꝛme.nec ratione materie.ſed p in/

berentiam.qꝛ cõmune pꝛedicatur de ꝓpꝛio.vt pat᷑ eſt

25 deus. Quod g obijcit᷑ ꝙ natura eſt foꝛma. Re. q foꝛ⸗
ma vno modo dicit᷑ relatiue ad infoꝛmatũ.⁊ ſic nõ ẽ

accipere in deo. Alio modo abſolute quod caret ma
26 kteria. et ſic eſt in deo. ꝛ ſic patet illud. Aliter poteſt di

ci ꝙ dici relatiue eſt dupliciter. vel m eſſe vel m di

ci. Scom dici vt videns ad viſum. ⁊ intelligẽs ad in

