diſlius no ad men/ eſt lpuͦs. Mech em ſine gratia ſpũſſancti eſt media/
ſuram datus et htoꝛ dei ⁊ hominũ homo xp̃s. em eſt vnigenitus
ſum. quia omne fini ⸗ del filius equalis patri.nõ eſt gratie ſed nature.eQ
tum babet menſurã. autẽ in vnitatẽ perſone vnigeniti aſſumptus ẽ ho⸗ ? Pader
ergo ſi ro datus eſt mo. gratie eſt nõ nature.Ceteris autẽ ad menſuraʒ Aute
ſpus non ad menſu/ datur. et datus additur. donec vnicuiq; pꝛo modo J
anAonat Ei ſue pfectionis pꝛopꝛia menſura com pleat᷑.Ecce ex⸗ Wit
contra boc ẽ ꝙꝙ om̃ia pꝛeſſe habes ꝓꝙ ſpuſſanctus magis et minus datur at
creata ſunt finite c⸗ Vel accipitur. homini datus augetur. ⁊ habenti ⁊
pacitatis. Rꝰ. hoc. ſ. nõ habenti datur.quia ſpirituſſanctus eſt charitas „
meliꝰ patebit. modo que non habenti datur. ⁊ in habente augetur ⁊ pꝛo 11 ve
tm̃ ſufficiat ꝙ boc el ficit. Inmo vt verius ⁊ magis pꝛopꝛie loquar. ho⸗ nd
A üf a ara⸗ mo in ea pficit. deficit aliqn. v tunc ipſa dicit pꝛo⸗
oia que dei ſunt. ſint ficere vel deſicere. que tamen nec ꝓficit nec deſicit Augy.·
illius bois. vel pter in ſe. quia deus eſt. Uñ Aug. in omel.ix. ſuxꝑ epiſto g. Dp
gratiam capitis quia lam Joh. ait. Pꝛobet ſe quiſq; quantũ in ilio pꝛofe· 22
in xpo eſt gra ad oẽs cerit charitas. vel potius quantũ ipſe in charitate ſc
26 s aeta:ſienel pꝛofecerit. Ham ſi charitas deus eſt. nec deſicit nec En
Aitlin emmnatioſ Pficit. Sic ergo in te pficere dicitur charitas. quaas aAi
Huat finitatẽ. puat lu in en pficis.Ecce quomodo intelligendũ ſit. cũ lcs
det miatõz ad aliquẽ? dicitur ſpũſſanctus augenim nobis.quia nos in eo az
actũ ſiue ſpaãle bonũ. ſcz ꝓficimus.ſic ⁊ alia huiuſmodgxi. W

ꝗèsä
—
-

enthi

ini

egar

ſc

fnig

neſt

Kedd
cchnoiii

igün
acn
.

Auẽtes qᷓ vident
ꝓ eis facere.

Obiectionis ſede

auẽtas p ma ſum/
pta ex verbis Au/

guſtini. ꝙꝙ chatitaſ

eſt a ſpu ſancto.

auẽtas ſcda Auj.

j. Joh. liij.

Ze ad autoꝛitatez

Aug. pꝛimã.

Roms. v.

Re ad antoꝛitatez
Aug. ſecundam.

Obiectionis ſcde

nuctas fcia Aug.

Pęꝰ ad terciã auto

Odpponit autoꝛita
te⁊ rõne j eandẽ
ſuã opinionẽ.
Rõ ꝓbans ↄꝛiũ̃.
Obiectõis fcie au
toꝛitas ſumpta ex
v̈bis Aug. ꝙ cha⸗
Iitas ẽ qai affectio.

H H r„„

res facit.

— =

¶ Opponit per autoꝛitates contra opinionẽ ſuam iam dictcẽ. h

¶ Supꝛa dictum eſt ꝙſi pirituſſanctus charitas eſt patris et filij qua ſeinui⸗
cenm diligunt et nos. et ipſe idem eſt charitas que diffunditur in coꝛdibus

noſtris.ad diligendum deum et ꝓximum. loꝛum alterum omnes catho

lici cõcedunt ſq; ꝙ ſpirituſſanctus ſit charitas patris ⁊ filij. O autem ipfe
idem ſit charitas qua diligimus deum ⁊z ꝓximum a pleriſq; negatur.Di⸗
cunt em̃. Si ſpũſſanctꝰcharitas ẽ patris ⁊ filij.⁊ noſtra. eadẽ g charitas =

q̃ deus diligit nos.⁊ q̃ nos diligimus eũ.hoc aũt ſanctoꝝ auẽtes negare
vident. Dicit em Aug.in li.de ſpũ ⁊ lr̃a. Vñ ẽ dilectio niſi vnde ⁊ ipſa fi⸗
des.i.a ſpũſancto.HNõ eſſet em̃ in nobis niſi diffunderet᷑ in coꝛdibꝰpꝑ ſpm̃.

Charitas aũt dei dicta eſt diffundi in coꝛdibꝰnfr̃is.nõ q̃ nos ipe diligit. vᷣ q̃

nos ſacit dilectoꝛes ſuos. Sicut iuſticia dei dr. qᷓ nos iuſti eiꝰ munere effi⸗
cimur.⁊ dñi ſalus q̃ nos ſaluat.⁊ fides xpi q nos ſideles facit. Ihis verbis
videt᷑ monſtrari diſtinctio int charitatẽ q̃ nos deus diligit.⁊ q̃ nos diligi⸗

mus. Et ſicut iuſticia nr̃a dicit᷑ dei. nõ ꝙ ipſe ſit ea iuſtꝰ.ẽ̊ qꝛ ea nos iuſtos
facit. Similit ⁊ fides ⁊ ſalus.ſic videt᷑ dicta dei charitas q̃ eſt in nobis.nõ
Obiectionis ſcoe

ꝓv ipſe ea dilißaret. ꝗꝛ ea nos diligere facit. De hoc etiã idẽ Aug.in li.xv.

lexit nos.⁊ miſit ſiliũ ſuũ liberatoꝛẽ ꝓ peccatis nr̃is.Ecce ⁊ hic videt᷑ ma⸗
nifeſte diuidere dilectionẽ q̃ nos diligimꝰdeũ ab ea q̃ ipſe diligit nos. Si

ergo inquiũt ſpũſſanctꝰ dilectio eſt q̃ de⸗ diligit. ⁊ q̃ nos diligimꝰ.duplex

dilectio eſt. ĩmo duo diuerſa eſt qð abſurdũ ⁊ a veritate longe eſt. Non ẽ

ergo dilectio qᷓ diligimus. q̃ deus tm̃ diligit nos. ¶ lhis rũdemus pꝛedi
cctarũ autoꝛitatũ vba determinãtes hoc mò. Charitas dei dicta Ediffundi
in coꝛdibꝰnf̃is.nõ q̃ ipſe nos diligit. ᷣ q̃ nos diligere facit ⁊c. is verbis

nõ diuidit᷑.nec diuiſa oñdit᷑ charitas q̃ deus nos diligit ab ea q̃ nos dili⸗

gimus. potius cũ ſit vna ⁊ cadẽ charitas.⁊ dicat᷑ ipſa dei charitas. ? di⸗
uerſis de cauſis ⁊ rõnibus dei charitas appellari in ſcriptura oñditur. Di

citur em̃ dei charitas.vel qꝛ deus ea diligit nos. vel qꝛ nos ea ſui dilecto/
¶Cum g ab apoſtolo dicit᷑ charitas dei diffundi in coꝛdibus no
ſtris.nõ eſt dicta charitas dei qua diligit nos.ſᷣ qua facit nos diligere.id

eſt non ibi appellatur charitas dei eo deus nos ea diligit. ſed eo ꝙ nos
ea ſui dilectoꝛes facit.Et ꝙ ea ratione poſſit dici charitas dei.quia nos ea
diligere facit. ex ſimili genere locutionis oſtendit. ſicut dicitur iuſticia dei
qua nos iuſtificat.⁊ domini ſalus qua nos ſaluat. ⁊ fides xpᷣi qua nos fi⸗

deles facit. ¶ Similiter ⁊ aliã exponimus autoꝛitatẽ vbi ait dilectionem

dei cõmemoꝛari. nõ qua nos eum. ſed qua ipſe dilexit nos.acſi diceret. cö⸗
memoꝛat dilection? dei. nõ ſm ꝙ ea nos diligimus deũ.ſᷣ ſᷣm ꝙ ie ea dili
git nos. ¶ Sed aliud eſt inquiunt qð magis vꝛget. Dixit em ſupꝛa Au⸗

guſtinus ꝙ dilectio eſt a ſpũſancto.a quo fides. Sicut ergo fides non eſt
ſpũſſanctus a quo eſt.ita nec charitas.QAuomodo ergo ſpũſſanctus eſt ſi
ab ipſo eſt. Nam ſi ab ipſo eſt.⁊ ipſe eſt.ergo ſpũſſanctus a ſe ipſo eſt.
Ad quod dicimus. Spũſſanetus quidẽ a ſeipſo nõ eſt.ſed tamẽa ſeipᷣo

Seh.

—

de trini. ait. Cũ Yoh̊.cõmemoꝛaſſet dei dilectionẽ.nõ q̃ nos eũ.ᷣ q̃ ipſe di

datur nobis. vt ſupꝛa dictũ eſt. dat em ſeipſum nobis ſ pũſſanctus. Et ex
hoc ſenſu dictũ eſt.ꝙ charitas ab ipſo eſt in nobis.⸗ tamẽ ipſa ſpũſſanctꝰ

eſt. Fides autẽ eſt a ſpũſancto ⁊ nõ eſt ſpũſſanctus.quia donũ vel datum

ſolũmodo eſt.nõ deus dans. i ¶ Alias quoq; inducunt ratões ad idẽ

oſtendendũ.ſcʒ ꝙ charitas non ſit ſpũſſanctus.quia charitas affectio mẽ⸗

tis eſt ?ẽ motus animi.ſpũſſanctus vero non eſt affectio animi vel motus

mentis.quia ſpũſſanctꝰ immutabilis eſt ⁊ increatus. Non eſt g charitas.

¶Æautẽ charitas ſit affectio animi motus mẽtis. autoꝛitatibus cõſir⸗

mant. Dicit em Auguſtinus in.iij.li.de doctrina xp̃ᷣiana. Charitatẽ voco

motũ animi ad fruendũ deo ꝓpter ipᷣm.⁊ ſe ac ꝓximo ꝓpter deuz. Igem
in li.de moꝛibus eccleſie catholice.tractans illud verbum apli. Hecmoꝛs

b ¶EWaritas dei in nec vita poterit nos ſeparea chanitate dei. Chari⸗ b
quit dicta ẽ vᷣtus c. tas dei inqͥt dicta eſt virtus q̃ animi nfr̃i rectiſſinmga

Aidet male iene ꝗ aßfectio eſt q oungit nos deo eũ diligim. Ecce
quia nullus babitus Dis verbis expꝛimit᷑.ꝙ charitas ẽ affectio ⁊ motus
eſt affectio charitas animi. ac ꝑ hoc nõ videtur eſſe ſpũſſanctus.
eſt virtus ⁊ ita babi/ Ad qð dicimꝰhoc ita dictum eſſe ſicut dr̃.Deus eſt Rey ad obiectõnes
tus.ergo non eſt afe· ſpes nr̃a ⁊ patia nr̃a.qꝛ facit nos ſperare ⁊ pati. Ita tercie auctis.
31 cio denduun. charitas djr̃ eſſe motſiue affectio animi.q; per eam Sunt
glicirer. Aino modo Mouet ⁊ afficit᷑ anim ad diligendũ deũ. Non aute ſtitin
Ipa vis affectia. Alio Mireris ſi charitas cũ ſit ſpũſſanct dicat᷑ñ mottmlen mucnn
modo dicit affectio. tis. cũ etiã in li. Sap.dicat᷑ de ſpũ ſapie. qͥ attingit Sapᷣ.viij. ſtandin
paſſio vis affectiueyt a fine vſq; ad finẽ. q eſt actus mobilis.certꝰ, inconn,: bnttet
Fcadolorrbie qͥnatus. Qðò nõ ideo dr̃ ꝙ ſapia ſit mobile aliguucd miihe
iſmodi· Cercnο vel actus aliqs.5 qꝛ ſui imobilitate oĩa attin git.-n906 HW
e affectiue. Auatto locali motu. vt vbiq; ſꝑ ſit. ⁊ nuſq; incluſa teneek uoltn
modo vicit hbabitus ſic & charitas dicit᷑ motus animi.nõ ꝙ ipa ſit mot⸗ muat
affectiuus. ſicut inte. vel affectio. vl virtus animi.ſᷣ qꝛ ꝑ eã qſi eſſj vᷣtus. Minel
lectus vno modo di/ afficit᷑ mens ⁊ mouet᷑. Sʒ ſi charitas ſpũſſanctꝰ eſt Obiectioo. AGut
Atud abitne Paimid g opat in ſingulis ꝓut vult.cũ ꝑ eũ mens hoĩs aßk·· Pnen
llectuse⸗ hod ſiciat᷑ ⁊ moueat᷑ ad credendũ vel ſperandũ ⁊ hmõi . . . un
accipitur cum dicit. ſicut ad diligendũ.quare nõ ſic dicit᷑ charitas mo/⸗ Laidn
charitas ẽ affectio tus vel affectio mẽtis ad credendũ vel ſperandum m
12 ſimilit accipit Ber ſicut ad diligẽdũ: Ad qð ſane dici pᷣt.qꝛ alios actꝰ c S. immitn
nardꝰ. cũ dicit ꝙ vir atq; motus virtutũ oꝑatur charitas.i.ſpũſſancttus·
ms eſt affectio osdimediantib'vtunib⸗qrũ actus ſunt. vtpote actu ſi⸗ Piin
nata. gei. i. credere fide media. ? actũ ſpei.i.ſperare me/ futl
dia ſpe. Per fidẽ em̃ ⁊ ſpem pᷣdictos oꝑatur actus. ſmefiͤn
diligendi vo actũ ꝑ ſe tm̃.ſine alicuiꝰvtutis medio nchntt
opatur.i.diligere.Alit᷑ & hunc actũ oꝑatur q; alios amniin
vtutü actus. Ideoq; differẽter de ⁊ de alijs loqᷣt KWDW”
ſcriptura.q̃ iſtũ ſpãliter charitati tribuit.Eſt cha Iſec
ritas vere ſpũſſanctꝰ. VUñ Aug.pᷣmiſſum vᷣbũ aßpſi· ufn
tractans in eodẽ li. charitatẽ dicit eẽ bonũ.quo nil uteautb
meliꝰẽ.⁊ ꝑ h̊ ipam eẽ deũ ſignifiat dicẽs.Si nulla npilie
res ab ei charitate nos ſepat. qd eſſe no ſolũ meli⸗ nc
ß etiã certius h̊ bono pᷣt: Ecce dicit quia charitate u n
nihil melius eſt. Charitas ſpuſſanctus eſt quieet iunhla
deus ⁊ donüũ dei ſiue datũ.qui diuidit ſingulis fflle Conzan
licbus dona. nec ipſe diuidit᷑ . ſ indiuiſus ſingulis d ench
datur. Ende Auguſtinus vbi Joh. dicit. Monnladd— hingeit
mmenſuram xpo dari ſpiritũ ait. Ceteris vero diuu men
Qditur. non quidẽ iple ſpũs.s dona eus. Cme
c (Alios actus ⁊c Contra.d hoc ꝙ dicit ꝙ charitas intus opatur alios actus at motus mediantiby alijs nne
2 pitucb Atdlek viccreorntiludlag niad Sal v Sides d ileetonom ogaur Argom ⸗Fuisilöfoſ i
adinuatt ufhn
neeackenz, 8 s airlact go valet. qꝛ mgr petit p: ncipiñ in ſoluẽdo. ſupponit em̃ inrio ſcha
neoꝑpoſti eus pbit cicm r non eſaatin nobi opa alin veun ne babit megie u ieeon. ſn
Poiaobus Aiccht Situvtcszc enilectogrpofuGicnEHGn trde dtes r
ad auctes. d py ſi aer an l Rvterloc li opinio nõ ica ꝓbabilis.nec ;tũ ad rones vec tn niru
riduiz umeri x: oi oñs dixit moyſi. Auferã de ſpu tuo ac. It.]. Johin. De ſpũ ſuo veclt nob ien Naetan
33 neſee dget vel totu dedit vel diuiſtt in otes. ſe⸗ vom ſpuͦſſanct eſt in ſemetio ſmper 1d0 ſecſenn
eſt. ꝙ pl enfed Eh in ARectibeg multiplex.⁊ ideo qtũ ad effectũ diuidit᷑.quia nõ dat᷑ ſingulis ad oia. ⁊ binc Plenfin
bis geo dlar ted no ic; as . er ciceo deit dufera da ſpirſtu euo. mnig non ad omnia datur no⸗ hüeſp
16.40 begtus Johannes. de ſpiritu ſuo dedit nobiois.

tenn
we
et Se
Nn⸗
nd
g.
nor
naet Ne
1bm
no
mdunm
bsace t
naus

d k .

me ne
nias
ne
rötlis
Eiza
ſig
1con
hanne
ſguick
lsſoe
nguls
gona
nodun⸗

—

2
. 6

1 —

1

34

ODintelligentiaʒ buius partis eſt queſtio de
augmento charitatis.⁊ circa hoc queruntur
Atuoꝛ. Pꝛimo querit᷑. Atrũ charitas poſſit
ſu

ad terminũ ſiue ad ſtatum.
Dueſtio. j. e

*

Otum ad pꝛimũ oſtendit᷑ ꝙ charitas poſſit augeri

m ſubſtantiã ꝑ Aug.ad bonifaciũ.Charitas mere
tur augeri.vt aucta mereat᷑ perfici. ¶ Item bocipᷣm

videtur rõne.charitas vie ᷣm ſubſtantiã minoꝛ eſt

a charitate patrie.ſed a charitate vie.ad charitatem
patrie cõuenit deuenire.ipᷣa ſaluata in eſſe.qi chari

tas vie nunqᷓ; excidit.ſed motus a minoꝛi ad maius

re ſalua ẽ augmentũ.ergo conuenit charitatem au/
gmentari. ¶ Item conſtat. ꝙ diuerſis maioꝛa ⁊ mi⸗
noꝛa pᷣmia dabunt᷑. Ande apoſtolꝰ.j.Coꝝ.xv. Alia
claritas ſolis.alia claritas lune ⁊c.⁊ conſtat ꝙ vni⁊
eidem ſᷣm diuerſos ſtatus.debetur diuerſum pᷣmiũ
ſcʒ maius ⁊ minus.ſed magnitudo pᷣmij ſubſtantia

lis reſpondet quantitati charitatis.non ſᷣm feruoꝛẽ.

ſed ᷣm ſubſtantiaʒ. ergo ſi contingit maius pᷣmium
glicui deberi.ergo ⁊ charitatẽ ſubſtantialiter augeri.

¶ Item contingit charitatẽ melioꝛari.cum non ſit

ſummũ bonum..ſed charitas eſt bona ſubſtantialit᷑.

ergo contingit charitatẽ ſᷣm ſuam ſubſtantiam fieri

melioꝛẽ. Sed vt dicit Augꝰ. in.vij.de trini.viij.ca.

In ſpũalibus idẽ eſt maius ⁊ melius.ergo cũ chari

tas ſit quid ſpirituale.ꝑoſſibile eſt vm ſubſtantiam
ip̃am effici maioꝛẽ. ¶

cum maioꝛitas effectus veniat a magnitudine vir/
tutis.poſſibile eſt charitatẽ maioꝛẽ effici m virtu/⸗
tem. Lũc quero.aut charitas eſt ſua virtus.aut nõ

Si ſic.ergo augmentata virtute.neceſſe eſt augeri

eſſentiam charitatis.Si non.tunc quero de illa vir/
tute.aut habet eſſentiã.aut nõ. Si ſic.ſimiliter que/
ro de illa. ergo vel erit abire in infinituʒ.vel neceſſe
eſt poni ꝙ aliquid augeatur m ſubſtantiã.ſed qua
ratione alia virtus.⁊ charitas. ¶ Sed contra. chari
tas eſt foꝛma.ſed omnis foꝛma conſiſtit in eſſentia

inuariabili.ergo ⁊ charitas.ſʒ nihil inuariabile pᷣm

eſſentiaz. augetur ſᷣm eſſentiam. ergo nec charitas.

¶ Item vbi augmentũ.ibi maius ⁊ minus.ſed vbi
eſt ſimplicitas. ibi nõ eſt maius ⁊ minus.ſi ergo cha
ritas eſt foꝛma ſimplex ⁊ nõ extenſa.in charitate nõ

erit augmentũ.¶ Item augmentũ in coꝛpoꝛalibus
eſt ̃m accidens.non ̃m ſubſtantiã. ergo pari rõne
⁊ in ſpũalibus. ergo ſi charitas augetur.hoc eſt hm

accidens non ſᷣm ſubſtantiã. ¶ Item qð augetur
mutatur.et quod auget᷑ ſᷣm ſubſtantiaʒ mutat᷑ ſᷣm

ſubſtantiã.ſed quod ſubſtantialiter mutat᷑ eſt aliun.
nunc qᷓ; pꝛius. ergo qð auget᷑ ſ̃m ſubſtantiã nõ ma
net.ſi ergo charitas nunqꝙᷓ excidit niſi per pctm̃.ſed

ſemper manet. ergo non augetur. ¶ R' dicendum.

q; pᷣm cõmunẽ opinionẽ verũ eſt charitatẽ ſubſtan/

tialiter augeri.¶ Ad intelligentiã autẽ obiectoꝛum

diſtinguũt quidẽ augmentũ m duplicẽ differentiã
Augmentũ em̃ eſt qñ minoꝛi ſuccedit maius.h̊ ant

põt eſſe dupłtr.vel ita.q illud idẽ qd pꝛius fuit minꝰ

poſtea fiat maius.ſicut hõ dꝛ augeri.vel aliqᷣd aliud
qqntũ.⁊ hc mõ charitas nõ auget᷑ vyt dicũt. Nel ið8o.

bſtantiã. Secundo querit᷑ de modo au
gmenti ipᷣius charitatis. Tercio querit᷑ de oppoſito
augmenti ipᷣius ſcʒ de diminutione.vtrum charitas
poſſit diminui. Quarto de augmẽto charitatis q'tũ

tem conſtat ꝙ in vno ⁊ eo-
em charitas poteſt in maioꝛẽ effectum ⁊ actũ.ergo

ᷓ̃ minoꝛi ſuccedat maius.nõ idẽ in ſtiumnero.ſj comn

ſismile in foꝛma. ſicut dies dicunt᷑ augeri.non qꝛ idẽ
dies.pᷣmo fit minoꝛ ⁊ poſtea maioꝛ.ſed quia minoꝛi
ſuccedit maioꝛ. ſic dicunt augeri charitatẽ.ac ꝑ boc
poſſe euadere oppoſitiões.Sðʒ poſitio iſta (vt ſupꝛa
ꝓbatũ eſt) nõ pot ſtare. Oſtenſum eſt em̃ ꝙ charita
te manente eadẽ.otingit circa eandẽ fieri crementũ
et ꝑfectionẽ. Et ideo aliter dᷣm.qꝙ augmentũ ſequi
tur quantitatez;. Quantitas autẽ dẽ dupłr.ſcʒ ꝓpꝛie 3 5
⁊ metaphoꝛice. Pꝛopꝛie dẽ quantitas molis.⁊ bec ẽ
in coꝛpoꝛalibus. Metaphoꝛice quatitas virtutis.⁊
hec in ſpalibus. Sic ⁊ augmentũ dicit᷑ dupliciter.
Apꝛie ſcʒ ſᷣm magnitudinẽ molis.⁊ metaphoꝛice ᷣm
quãtitatẽ virtutis. cũ ergo in charitate ſit quãtitas
virtutis ⁊ nõ in ſummo.ↄſtans eſt charitatẽ augeri
poſſe. Rurſus cũ vᷣtus ſit idẽ qͥd ſᷣa charitatis.⁊ ſit
quatitas virtutis.hinc ẽ ꝙ de neceſſitate ſequit᷑ cha
ritatẽ augeri pᷣm ſbam.cũ em̃ ſit vᷣtus eius ſbᷣa.nõ ẽ
alia a virtute. ¶Ad illud qͥd obꝛ in contrariuʒ. ꝓ
eẽntia foꝛme ẽ inuariabilis.dm.qꝙ veꝝ ẽ de foꝛma
vniuerſali.ſi aũt dicat᷑ de foꝛma ſingulari.veꝝ eſt in
ſe ↄſiderata.ſᷣ nõ ꝓut in alio.Ad illud qͥd obꝛ.ꝙ ʒ c
ſimplicitas nõ admittit magnitudinẽ.dðm.qꝙ veẽc
ꝙ nõ admittit magnitudinẽ molis. admittit tũ ma
gnitudinẽ virtutis. ¶ Ad illud qͥd obꝛ.q in coꝛpo⸗
ralibus ẽ motus augmẽeti ſᷣm accidẽs.pʒ rñſio. Nã
quãtitas molis ẽ accidẽs eſſentialr differẽs a q̃nto.
nõ aũt ſic eſt in quantis quantitate virtutis. immo
quantitas virtutis eſſentialis eſt vt in opponendo
ꝓbatum eſt. ¶ Poteſt tñ dici. ꝙ cñ dicit ꝙ motus 32
in coꝛpoꝛalibus eſt motus ᷣm accidens.duplr põt
accipi hoc q̊d eſt ſcdᷣm. Aut ꝙ dicat habitudinẽ ter/
mini ꝑ ſe.ſiue termini foꝛmalis.⁊ ſic vtiq; terminus
augmenti eſt quantitas ꝑfecta.Aut ita ꝙ dicat ter
minum ꝑ accidens.⁊ hoc modo augmentũ reſpicit
ſubſtantiã.qd patet. Cum em̃ additur quãtitas ma
ioꝛ minoꝛi.niſi fiat ꝑ rarefactionẽ.vel ꝑer ꝓtenſionẽ
opoꝛtet ꝙ addat᷑ ſubſtãtia in q̃ ſit illa quantitas.⁊
ita augmentũ plus habet de ſubſtãtia.⁊ ita ꝑx conſe-
quens ad ſbᷣam terminat᷑.etiã in coꝛpoꝛalibꝰ.Et per
boc patet q̊q obijcit᷑.q̃d mutat᷑ ᷣm ſbam cſt aliud ?æ
aliug.veꝝ eſt ſi dicat terminũ foꝛmalẽ.ſed nõ ſic di /
cit.¶Ad illud qͥd obijcitur.qd augmentat᷑ ̃ᷣm ſub/⸗ ʒ8
ſtantiã. ⁊ mutatur ſᷣm ſubſtantiã.ddm.qꝛ rei nõ tn
eſt eſſe ſubſtãtiale.ſed etiã ꝑfectuʒ eſſe.mutari g hm
ſbᷣam.hoc põᷣt eſſe dupłr.vwil reſpectu eſſe ſimpliciter
et ſic mutatũ eſt aliud ct aliud.vel reſpectu eſſe per
fecti.quia cum de imperfecto fit perfectum. non eſt
aliud ſed idem.Et hinc eſt ꝙ charitas qᷓ;uis ſbaliter
augcatur.nõ eſt alia.ſed eadẽ ſᷣm ſubſtantiã.vñ nõ
valet obiectio. ,
᷑([(MAueſtio. ij. f W
¶ e modo augmenti ipſius charitatis. Et ꝙ augnẽ
tum eiꝰ ſit aliunde oñdit᷑ per Aug.qui dicit.ꝙ chari
tas meretur augeri.ſed ꝙ aliquis meretur. habʒ ab
alio ᷓᷓ a ſe.ergo ſi charitas meretur augmentũ.ba/
bet ipᷣm aliunde.¶ Itẽ ꝙ augmentet᷑ ꝑ appoſitio
nem. videt᷑ per rationẽ Aug.Augmentũ em̃ eſt pꝛe ʒ ꝗ
cexiſtentis quantitatis additamentũ.ergo vbi eſt u
gmentũ.ibi eſt appoſitio alicuius eiuſdẽ generis.et
vbi appoſitio.ibi additio.ergo ⁊c.¶ Itẽ boc vide=t
poſſe oſtendi ꝑ ſimile.ꝙ charitas eſt in aia.ſicut lux-
in acre.ſed lux in aere auget᷑ ꝑ additioncm noui lu-
minis.vt patet ſi vni candele illuminãte ſuxerucnit

tris ſpuᷣalis.qᷓ; ignis materialis.ſed ignis e au/

40 QAucto. nullo mõ pᷣt per additionẽ augeri.

ALiber

a ergo ⁊ ĩ charitate erit ſimiliter reſpectu anime.
S videt᷑ per pꝛincipiũ augmẽti.quia ex eiſdẽ

vnnquodq;.⁊ nutrit᷑ ⁊ augetur.ergo ꝑ conſimilem

*

modũ babet charitas augeri. generari. ⁊ cõſeruari.
ſev generat᷑ in nobis ꝑ diuinã influentiã. ergo ⁊ per
candẽ maioꝛẽ augetur. ſed vbi maioꝛ influetia. ali-
quid plus influit ꝙᷓ pꝛius.⁊ vbi hoc.ibi eſt additio.
ergo ⁊c. ¶ Contra. maioꝛis virtutis eſt caloꝛ amo/

teʒ ꝙ
nõ per appoſitionẽ.videtur.quia ſi ſimplex ſimplici
addatur nihil maius efficitur.nec mole nec virtute.
vt ſi punctus puucto. nec ſi charitas addatur cha
ritati.erit maioꝛ. Aen i additur aliquid. cũ addi-
tionem ſeqᷓtur cõpoſitio.⁊ ad maioꝛẽ comꝑoſitionẽ
virtutis diminutio.ergo quanto maioꝛ fit additio.
tanto efficitur charitas impotentioꝛ.⁊ quãto impo
tentioꝛ tanto minoꝛ.ergo cuʒ augmentũ charitatis
ſit ice virtutem.charitas nõ augetur ꝑ addi

7

getur. ergo charitas en ignis ſpnalis.

tionẽ. ¶ Itẽ ſi aliquid addatur pꝛioꝛi charitati.aut
additũ eſt charitas.aut nõ. Si non.ergo non auget
charitatẽ. Si vero eſt charitas.ſed charitas non eſt
materialis reſpectu charitatis.ergo cuʒ ex aliquibꝰ
duobꝰñ fiat vnñ.niſi vnũ ſit materiale reſpectu alte
rius.ex chaꝛitate pᷣexiſtente ⁊ ſuꝑaddita nõ fit vnũ.
ſed ad augmentũ neceſſe eſt fieri vnũ ex et
pᷣdictoꝝ intelligentia notandũ.qꝙ circa hoc fuit du/
plex opinio. VUna eſt ꝙ augmentũ charitatis eſt per
tepurationem ſiue ꝑ imꝑmixtionẽ cum contrario.
Contrariũ autẽ amoꝛis xpi eſt amoꝛ cõcupiſcentie.
vnge qntomagis in nobis extinguit᷑ concupiſcẽtia.
tantomagis depurat᷑ charitas.⁊ ctomagis depura
tur tantomagis aſſimilat᷑ deo.⁊ accedit ad terminũ
⁊ qᷓntomagis accedit.tantomagis augetur. ⁊ iſti pᷣ
ſuerunt charitatẽ per ſe poſſe augeri per aſſuefactio
nem in bono.⁊ debilitationem ↄcupiſcentie. Ratio
autẽ que iſtos mouit.fuit autoꝛitas phᷣi qͥ dicit foꝛ/
mas intendi per acceſſum ad terminũ ⁊ imꝑmixtio
nem cũ cõtrario.Fuit etiã cũ hoc autoꝛitas Aug.qᷓ
dicit in li.lxxxiij.q.q; ſicut minuit᷑ cõcupiſcentia. ſic
creſcit charitas.⁊ tale augmentũ per maioꝛẽ depu/⸗
rationem ſimplici nõ repugnat. Sedo iſta poſitio nõ
eſt conueniens. quia conſtans eſt charitatẽ maioꝛẽ
et minoꝛẽ eſſe omni ſublata concupiſcentia. ſicut in
pꝛimo hoiĩie.⁊ etiã in angelis.g cũ omnino ſit ibi im/
pꝓmixta in quolibet angelo.⁊ etiã in ſtatu innocẽtie
eſſet in ſummo.qꝙ ſtultũ eſt dicere. Ande non eſt di
cendum qtũ ad remiſſionẽ ↄcupiſcentie augeri ſᷣm
ſbᷣam. concedendũ eſt tñ q́;dtum ad remiſſionẽ cõcu/
piſcentie. intendi per feruoꝛẽ.⁊ hoc modo intelligit
Augꝰ.⁊ hoc modo loqͥtur etiã phᷣus de foꝛmis.qtũ
ad intenſionẽ non q́;dtum ad augmentum.Alia poſi
tio eſt ꝙ charitas augetur ꝑ appoſitionẽ.⁊ huius ſi
mile habet᷑ in lumine.qð expᷣſſe charitati aſſimilat᷑.
Ande ſicut maius lumen additum minoꝛi.ipᷣm au/⸗/
get. ſic charitas ſupaddita auget minoꝛẽ.⁊ hec poſi
tio ponit charitatẽ nõ augeri virtute ꝓpꝛia ſed diui
na. Idẽ em̃ eſt pꝛincipiũ agendi ⁊ generandi. VUnde
ſicut a ſolo deo habet oꝛtũ.ita ⁊ angmentũ. Ex hoc
patet illud qd obijcit᷑ ꝑ ſimile in igne. Ignis em̃ ha/⸗
bet poteſtatẽ ſe faciẽdi in alio ⁊ augendi.nõ ſic cha/
ritas· Ad illud qð obijcit᷑ ſcdo.ꝙ charitas ſit ſim

4¹1 plex. din. ꝙ q́;uis charitas ſit ſimplex.quia nõ ba/

ad

bet partes quãtitatiuas quãtitate molis. habet tñ
quantitate virtutis.⁊ qtũ ad illã poteſt augeri. Si
obijciat᷑ de puncto ꝙ hbʒ quãtitatẽ virtutis ⁊ tamen
non auget᷑.ddm.qꝙ ad hoc ꝙ aliquid ſit natũ augeri 42

per appoſitionẽ conſimilis ugtatarla dub ſunt ne⸗

ceſſaria.ſcʒ quãtitas ⁊ vnibilitas. Anibilitas autẽ
venit ex imperfectione. perfecto em̃ inqtum bmi
non eſt poſſibilis additio.idᷣo puncto nõ pᷣt fieriad
ditio.licʒ g̊ punctus habeat quãtitatẽ virtutis.non
tñ habet fateglate eſt quoddã perfectuʒ in ſuo
genere. ¶ Aliter pᷣt dici ꝙ punctus ẽ ſimpliciſſim 43
in genere quanti molis. ⁊ ideo eſt infinituz virtute.
charitas autẽ nulla eſt ſimpliciſſima in genere qᷓnti
virtualis niſi diuina.⁊ ideo illa ẽ infinita. ⁊ qm illa
non pᷣt augeri ꝑ additionẽ.ita nec virtus puncti.Et
ſi obicias mihi.qꝙ virtus puncti eſt creata. non eſt
infinita. dom. ꝙ quia punctus eſt ſimpliciſimuʒ in
SS nõ ſimpliciter.ideo nõ habet virtutẽ ſimplr.
eo in genere reſpectu lineauꝝ. Pꝛeterea.punct?non
eſt omnino actus.ſed terminus reſpectu lineaꝝꝑido
nõ habet potentia actiuã infinitã.ſed paſſiuã.quia
non ꝓpꝛie dr̃ punctus poſſe lineas pducere.ſed po⸗
teſt ſtatui terminus linee.⁊ hoc nõ eſt incõueniens
ponere in creatura.ido virtus puncti nõ eſt augmẽ
tabilis vt virtus charitatis. (2 illud qd obiſcit. 4
ꝙ quãto aliquid eſt magis compoſitũ.tanto ẽ impo
tentius.dZm.qꝙ illud generaliter intellectũ eſt faliũ⸗
Apter hoc diſtinguendũ.ꝙ ſunt partes materiales.
⁊ ſunt partes foꝛmales ꝗᷓ dant actuʒ ⁊ virtutẽ toti.
Simplex igit᷑ magis pᷣt dici per pꝛiuationẽ partiuʒ
materialiũ.⁊ tũc habet ꝓpoſitio veritatẽ.quia taleæx
partes potius dant pati ꝙᷓ agere. Ande qto aliqᷣd
magis elongat᷑ a materia.tanto ẽ potẽtius. Si aũt
dicat᷑ magis ſimplex.quia pautioꝛes bʒ partes foꝛ/⸗
males.ſiue actiuas.falſum ẽ.quia tunc ignis minoꝛ
potentioꝛ eſſet q; maioꝛ. Sirupus cõpoſitus ex pau
cis virtuoſioꝛ eſſet ꝙᷓ ille qͥ conſtat ex multis.quoꝝ
vtrũq; falſum eſt.⁊ ideo pᷣdicta ꝓpoſitio eſt ſimiliter
falſa.qm̃ tã charitas pᷣexiſtens q; adueniens vtraq;
habet rationẽ actiui.¶ Põt tñ et aliter rũñden ᷣm
veritatẽ.ꝙ charitas augmentata nõ eſt magis com
poſita. immo magis ſimplex. ⁊ boc ſic patet.quia cõ
trario mõ eſt in quanto molis.⁊ quãto virtutis. In
quanto molis ſimpliciſſimũ eſt minimũ vt punctꝰ.
⁊ ideo in hoc genere quanti.acceſſus ad ſimplicita-

tem eſt ꝑ diminutionẽ. receſſus eſt econtrario ꝑ ad/

7 „ — „ —

ditionẽ.in quãto vero virtutis ſimpliciſſimũ ẽ maxi
mum. ⁊ ideo acceſſus ad ſimplicitatẽ eſt ꝑ additio/
nem. ⁊ hinc eſt ꝙ charitas augmentata eſt purioꝛ et
ſimplicioꝛ ⁊ deo ſimilioꝛ. Nec videat᷑ hoc inconue/
niens.quia addere puritatẽ.et ſimplicitatẽ.et ſpiri/
tualitatẽ alicui.nõ facit neceſſum a ſimplictate ſeo
magis acceſſum. ¶ Ad illud qð obijcit. vtrũ ex cis
fiat vnũ. Dicunt quidã.ꝙ ſicut diuerſa lumina ſunt
in aere diſtincta et inconfuſa. attamẽ vnũ maius lu
men reddunt Pprace ncurſum in vnũ ſuſceptibile.
Sic in lumine ſpũali.qd ẽ gratia vel charitas ddðin.
ꝙ diſtincta ſunt eſſentialiter. tamen vnũ maius eff⸗
ciunt in mouendo virtutẽ li.ar. Sed tñ illud non
ſimile.quia diſtinctio luminariũ in aere venit a pte
oꝛiginũ diuerſaꝝ. r qñ plura ſunt lucera ii
ſic eſt in gratia. Et ideo doim.ꝙ ex eis fit vnũ.¶¶ Ad ꝗ⸗
illud qd obijcit᷑. ꝙ ſe non babet in rõne materialis.
dm. qꝙ; augmẽtationẽ dupliciter cõtingit fieri. Aut

*

l

ritu
tune
Ctinaan
nugt
hlictel
tuncang
hlaud
hnüo
mtuic
totat
lollul
Miibllst⸗
d
nſen

Eric⸗
fäfuiop
tecu
ſipns
(glani
Poti
coa
nali.
Nen
heri
hülige
ſiubea
ue
ſtaten⸗
Nenitte
lentcha
Wpblit
ſvidchnb
nises
Ptons
uad
kuramm
cleaic

ſta.
nuu
Malin

Nariſe
Ctamen
cgore
ſnio
kopesi
nunczdi
fntng
odi
nllen
Nuerſon
Nuitche
lihc
goin
aplltis
ttino⸗

nni N
lliche

peniaſe
aerg
Ryeni

6
n „* ne 1
1 * W
S
wmnſtrn

göe
Sn
ninnnt;
iceie
nii Gif
mutmdiin
ngrehte.
egt

.„ ſen .
S

. e
eS 1e VA
n ſei 3
47 4 4
dinhiant

1RAE
Y
G NSe
4 7
fun

Oere,,

„„

ge „

4

—

—

per virtutem ipſius augmẽtabilis.vt patet in anima
tunc augmẽtabile habet ſe in ratione foꝛmalis ⁊
actiui.augmentans in rõne materialis ⁊ paſſiui.Cõ
tingit ⁊ augmẽtũ fieri ꝑ virtutem extrinſecam.poſſi

bilitate ſola et vnibilitate exiſtente in augmẽtabili.?

tunc augmẽtabile qꝛ imꝑfectum.ſe habet in ratione
paſſiui.augmentãs qꝛ ꝑficiens in rõne foꝛmalis ⁊ cõ
pletiui.qꝛ dat quantitatẽ ꝑfectã. M ergo obijcit᷑.qꝙ
vnũ nõ eſt in potentia ad aliud.dm.qꝙ nõ eſt in po/
tentia ad cõuerſionem.ſed eſt in potentia ad vnionẽ
et potentia iſta eſt in charitate ratione ſue imꝑfectio
nis.quia enim imꝑfecta eſt.ideo poſſibilis ꝑfici.⁊ iõ
vnibilis rei ꝑficienti.vnde non habet poſſibilitatem
ad illud quod addit᷑ inq;tum charitas.ſed inqtum
impꝑfecta. et ſic patet illud.
ueſtio.iij. ggvGs
trũ charitas poſſit diminui.Et ꝙ ſic videt᷑ ꝑ natu
rã ſui oppoſiti ſic. Sicut dicit Aug. AUenenũ charita
tis ẽ cupiditas.vnde ⁊ dicit ꝙ vbi magna cupiditas
ibi ꝑua charitas.Et in li.ↄfeſſionũ. Minus te amat
qui aliquid tecũ amat.quod nõ ꝓpter te amat. Si er
go ↄtingit cupiditatẽ nõ tm̃ remitti.ᷣ etiã augeꝛi.per
cõtrariũ ↄtingit charitatẽ diminui. tẽ veniale ẽ
malũ.ſ̊ ñ ẽ malũ.niſi qð adimit aliqͥd ð bhono.& veni
ale adimit aliqͥd.Sʒ nalis babilitas ẽ multomaioꝛis
inherẽtie qᷓ; charitas.g̊ cũ veniale adimat ð bonitate
nãali.gᷓ et de charitate.g ⁊c. ¶ N
ſui ſubiecti. Quia ſicut hoĩiem ↄtingit ꝓficere.ita re/

—

trocedere.ſed ꝑ pꝛofectum li.ar.otingit in nobis cha

ritatem augeri.dum aſcendit᷑ ad ꝑfectioneʒ.ergo cũ
ↄueniat eiſdem gradibus redire ad imꝑfectioneʒ.cõ
uenit charitatẽ diminui.¶ Gtem omne illud qð ſui
dehabilitationc in termino eſt cauſa coꝛruptionis.ꝑ
ſui dehabilitationẽ citra terminũ eſt cauſa diminuti/
onis.ſed li.ar.dehabilitatũ ꝑ auerſionẽ eſt cã coꝛru/

ptionis charitatis.ergo dehabilitatio eius ſub deo ẽ
tem hocipᷣm oſtendit᷑ ꝑ na

cauſa diminutionis.
turam ipſius charitatis ſic.Oppoſita nata ſunt fieri
circa idem. ſed augmentum ⁊ diminutio ſunt oppo/
ſita.ergo ſi ↄuenit charitatẽ augeri.conuenit ⁊ dimi/
X em qð p̃t ſaluari in eſſe ſine ↄiunctione ſui
ad aliquid.poteſt illud ab illo poſt viunctionem ſe/
pari.ſed charitas ante additionẽ habet eſſe ſine ad/
ditamento.ergo põt ſepari.⁊ ſi hoc.ergo ⁊ diminui.
ergoc. Kontra charitas eſt foꝛma ſimplex ⁊ vni/
foꝛmis ꝑ totũ.ergo quod adimit de charitate.q̃ ra-/
tione adimit vnaʒ partem.adimit ⁊ totũ.et ſi hoc.g
nunq; diminuit᷑. Ean magnitudo charitatis. ẽ
ſm magnitudinẽ diuine influẽtie.ergo diminutõ eiꝰ

eſt ꝑ diminutionem influentie.ſed deus nõ ſubtrabit
influentiam ſuam niſi offenſus.⁊ nõ offendit᷑ niſi ꝑ
auerſionem ab ipſo ⁊ contemptum.ergo non dimi/

nuit᷑ charitas niſi ꝑ pctiñ moꝛtale.ſed hoc nõ eſt ali⸗
ud qᷓ; charitatem tolli.ergo ⁊c̃.
quod diminuit alterũ.eſt illi oppoſitũ.ſed veniale vlł
cupiditas.ſiue ↄcupia citra deum. nõ opponit᷑ cha⸗

ritati.ĩmo eſt omnino illi incõtingens.ergo nõ dimi/

nuit᷑. Itẽ quod diminuit alterũ.habet poſſe ſuper
illud.ſed veniale nõ habet poſſe ſupꝛa charitateʒ.qͥa
Aesz ouigi charitas deũ qᷓ; cupiditas.t.m.a.an.Sc.
Item bhocipᷣm oſtendit᷑ ꝑ impoſſibile hboc mõ.Si
veniale diminuit charitatẽ. ergo aliqͥd diminuit ab
ipſa. ergo ſi charitas nõ eſt infinite magnitudinis. er
go veniale aliquotiens iteratũ totã adimit charita-⸗

ẽhipᷣm oñdit᷑ ꝑ nãaʒ

tem omne illud

lein quod falſum eſt. ¶ Item ſi diminuit charitatez
hm ſubſtantiam.ergo tninuit pꝛemiũ ſubſtantiale ei
debitum.ſed pᷣmiũ ſubſtantiale eſt bonum eternum.

ergo veniale aliquid aufert de bono eterno.ſᷣ̊ ablatio

boni eterni vł ſimplr vel ᷣm ꝑtẽ eſt pena eterna.gᷓ ve

niale meret᷑ penam eternam.quod eſt ↄtra cõmunẽ
one ergo veniale nõ minuit vnũ.nec aliud.
M.. dm.qꝙ; circa hoc duplex opinio eſt. fundata
ſuꝑ duplicem opinionem pᷣcedentem de modo aug⸗
mentandi charitatẽ.Quidã em̃ dicunt charitatẽ au
geri per imꝑmixtionẽ.⁊ cũ impermixtio maioꝛ ſit ᷣm
maioꝛẽ liberi ar. habilitationẽ. ⁊ ᷣm cõcupiſcẽtie di/
minutionem.eEt econtrario.permixtio per dehabilita
tionem li.arbi.⁊ augmentationẽ concupiſcentie.di/⸗
cunt per conſequens eã diminui.ſᷣm ꝙ auget᷑ cupidi
tas vel concupiſcẽtia. ⁊ dehabilitat᷑ li.ar. et boc eſt ꝑ
veniale pctm̃.ſed qm̃ veniale pctm̃ manens veniale
nunq; totiens iterat᷑. cõcupiſcentiaʒ augeat.ita q;
aliquid diligat ſupꝛa deum. ideo charitas per venia⸗
lia poteſt diminui.ſed non tolli.tollit᷑ aũt per moꝛta⸗

47

le quod auget cõcupiſcentiã ſupꝛa den. Sed bec opi

nio vt ſupra ꝓbatum eſt.nõ habet ſtabile fundamẽ-
tum.qm̃ ſubſtantiale augmẽtum charitatis non ve/
nit a li.ar.nec concupiſcentia.ideo nec diminutio.et
ꝓter hoc ponit᷑ alia opinio ꝓbabilioꝛ. ꝙ charitas ñ
minuit᷑ ſubſtantialiter. et hec opinio fundat᷑ ſuper
hoc.ꝙ augmentũ charitatis fieri habet ſuper additi
onem vel incrementum maioꝛis influentie.quo ſup
poſito dm.qꝙ charitas ſᷣm ſubſtantiã non minuit᷑
auget᷑.Et ratio huius ſumit᷑ a parte oppoſiti.ſiue a-/
gentis. Ma charitas nõ habet oppoſitũ niſi moꝛtale
teccatũ.ꝑ illud auũt non minuit᷑.ſed tollit᷑.cõcupiſcẽ-

tia aũt ſiue cupiditas ⁊ veniale ꝑeccatũ.opponuntur

charitati ᷣm feruoꝛeʒ ſolum.quia ſimul ſtant ⁊ ſub/

ſtantialiter ſunt ſeſe contingentia. Et ideo ſoluendũn
ad duo pᷣma.ꝙ illud aug. cupiditate ⁊ minoꝛi amo

re.ſimiliter ad illud de venialis diminutione. locum
habet ſolum q;tum ad feruoꝛem charitatis.⁊ ſic pa-
tent duo pꝛima. Sumit᷑ ⁊ ratio quare charitas non

minuit᷑ a ꝑte ip̃ᷣius ſubiecti quod eſt li.ar.pᷣm cõuer/

ſionem ad deum.li.aũt ar. ad augmentum charitai

ſc diſponit per habilitatem. ſimiliter ad diminutio/

nem ꝑ dehabilitatem citra moꝛtale.ſed bec diſpoſitõ
eſt de cõgruo non de condigno.et qm̃ deus pꝛonioꝛẽ
ad miſerandum qᷓ; ad ↄpdemnandũ.⁊ ad donandum
qᷓ; ad abſtrabendũ.hinc eſt ꝙ charitatẽ tribuit cum
ſe li. ar. diſponit de congruo.ſed nõ abſtrahit.niſi qñ
neceſſario ſe diſponit ad abſtractionem vel ſubtra/
ctionẽ gratie.hoc aũt ſolum eſt ꝑ auerſionẽ.⁊ tũc to/
tum tollit.Et hinc eſt ꝙ charitas nunqᷓ; minuit᷑.ſed
auget᷑.quia ſolum de congruo poteſt ſe pꝛepare ſub/
iectum ad diminutionem. ¶ Ad illud quod obijcit᷑.

ꝙ ſicut homo ꝓficit.ita deſcendit frequenter. Dm.

ꝙ non ſic diminuit᷑ ꝑ deſcenſum ſubſtantialiter cha/
ritas.ſicut auget᷑ ꝑ aſcenſum. Oꝛ autem obijcit ꝙ li.
ar.poteſt totũ pꝛiuare per dehabilitationem ⁊c̃.ddᷣ.
ꝙ iſtud falſum eſt.qꝛ foꝛma ſubſtantialis omnino pᷣ
uatur per diſpoſitionem ad oppoſitũ in termino.nõ
tñ minuit᷑ ꝑ diſpoſitionem citra terminũ. Pꝛeterea
illud habet locũ qñ diſpoſitio in termino ⁊ citra ter-/
minũ ſunt eiuſdẽ generis.nõ ſic aũt eſt in ꝓpoſito.qꝛ
vna eſt moꝛtale pctm̃ alia veniale.Sumitur etiã ra-

tio quare non poteſt minui a parte nature ſue.ipſa

em̃ eſt influentia ſm diuinam acceptationem. ſed ꝙ
ſed⸗

Liber

deus geeéptet. hoc eſt ab ip̃o. ⁊ ita ꝙ magis ⁊ magis
acceptet.⁊ ita de ſua natura poteſt augeri.qꝙ autẽ mi
nutim acceptet. hoc nõ eſt ex ſe.ergo opoꝛtet ꝙ veni
at a nobis.ergo charitas de ſe habet augeri.minui xe
ro non habet niſi a nobis vt g oſtẽſum eſt.ꝑ nos aũt
non poteſt minui. et ideo charitati debet᷑ augmẽtuz
naturaliter. ¶ Av illud quod obijcit᷑. ꝙ oppoſita
8 „ c. —, 2„
4¶8 nata ſunt ⁊c. doᷣm ꝙ verum eſt niſi alterũ inſit ꝑ na/
turam. ¶ Ad illud quod obijcit᷑ poteſt eſſe ſine addi
tione.ergo ſepari.dðm.qꝙ iſtud verum eſt ſi eſſet ali/
quid ſcꝑans.ſed nihil eſt quod ſeꝑat.
¶ Queſtio.iiij. et vltima. h

Peauchnene charitatis q;tum ad terminũ.vtrum
abeat ſtatum vel terminũ vltra quẽ nõ poſſit auge
ri.Et ꝙ ſic oſtendit᷑ hoc modo.Om̃e quod eſt in ali/
quo nõ excedit capacitatem eius in quo eſt. ſed cha/
ritas eſt in anima.ergo non excedit aie capacitatem
Sed capacitas anime eſt finita.qꝛ omnis potẽtia fi/

nita habet capacitatẽ finitã.ergo ⁊ charitas. ¶ Itez

augmentum charitatis attendit᷑ ᷣm quantitatẽ vir/
tutis.ſed quantitas virtutis ſilis eſt quantitati mol.
⁊ pfectioꝛ.Sed in quantitate molis in augmẽtando
eſt ſtatus.vnde ph̊s.oim natura ↄſtantiũ terminus
eſt.⁊ ratio magnitudinis ⁊ augmẽti.ergo ſimiliter ẽ
in quantitate virtutis. ¶ Itẽ augmentum charitat
attendit᷑ pꝑ aſcenſionem ad qualitatem pfectam. er/
go quod ſp auget᷑ nunq;ᷓ venit ad ꝑfectuz. Perfectũ
aũt eſt cui nõ eſt poſſibilis additio.ſed charitateʒ cũ
ſit opus dei nõ ↄuenit pꝑfici.dei em̃ ꝑfecta ſunt oꝑa.g̊
⁊c. ¶ Itẽ augmentũ charitatis attendit᷑ ᷣm appꝛo/
ximationem ad finem. nam quanto charitas maioꝛ.
tanto fini ꝓximioꝛ.g̊ nunq; puenit ad finẽ.aut ſi ſic.
neceſſe eſt ſtare.qꝛ als eſſʒ fruſtra. ⁊c. ¶ Contra. qꝙ
nõ ſit ſtatus oſtendit᷑ a ꝑte virtutis augmentantis.
Tantum em̃ extendit᷑ augmentũ.quantũ virtus au
gmẽtatiua.ſed virtus augmentans charitatem.ẽ vir
tus diuina que nõ habet terminũ ⁊ ſtatum. ergo ⁊c.
em hocipᷣmvidet᷑ a parte ſuſcipiẽtis. Sicut em̃
ſe habet tranſparens ad lumẽ coꝛꝑale.ſic capacitas
anime ad lumen gratie ſiue charitatis. Sed aer nun
