ralis.ſed nõ dei.qꝛ deus nõ naturaliter ꝓducit hoĩem. ergo eſt bomis.ergo bõ babet potẽtiam naturalẽ. Reo.
dom ꝙ naturale dicit᷑ dupliciter. Ano mõ dicit Raturale qd habet᷑ a natura ⁊ im ↄſonantiã nature. ⁊ ſic cre
ature multe habent potẽtias naturales. Alio mõ dẽ naturalis potẽtia q̃ ineſt alicui ꝑ Apꝛiã naturã ita ꝙ non
4 ali. nec datẽ nec ↄſeruãtẽ. ⁊ boc mõ ſola virtꝰdiuia eſt nãlis.ois aũt alia a deo eſt liberalit᷑ data. ⁊ liberalit᷑
Cin cõſeruat᷑ ⁊ adiuuat᷑ vt agat.⁊ ideo gratuita. f ere ac ꝓpꝛic trinitas deus oĩpotẽs dẽ. Aidet᷑ nõ verum
dicere.qꝛ nõ dicit᷑ ꝓpꝛie oiſciens. nec oĩpotens. Itẽ math.vlti.ata ẽ mihi ois ptãs in celo ⁊ in terra. Et de
alijs vẽ. qꝛ Mar.ix. Si potes credere.oĩa poſſibilia ſunt credenti.R.dd.ꝙ oipotẽtia eſt ſoliꝰ dei ꝓpꝛie.qꝛ di/

i cit potentiam infinitã.qᷓ in nulla põt eẽ ceatura. nec in xpo. nec in alio im bumanã naturã. hoc meliꝰ? pa⸗
tebit alibi. Ande ſi dicatur de chꝛiſto oipotẽtia.hoc intelligit bm ydiomatũ cõicationẽ.Si aũt dicat de crelcẽ
tibus.diſtributio eſt accomoda ſolum de miraculis.et ſic patet illud.

W DO intelligentiam huius diſtinctionis quatu actum.ergo ſi potentia diuina eſt in aliud. habet de/
4 D oꝛ querunt᷑. Pꝛimo vtrum deus poſſit aliqͥd pendentiam. ¶ Item omnis potentia que eſt in ali
aliud a ſe. Secundo dato ꝙ poſſit.queritur quid quod non ſemp eſt coniunctum ſuo actui habʒ
vtruʒ poſſit in eſſe quod alij agenti eſt poſſibile. er indigentiam.nõ em̃ eſt ꝑfccta niſi qñ agit. et nõ agit
cio vtrum diuina potentia ſe extendat ad omne ill niſi cum obiectum eſt pꝛeſens. qñ nõ eſt ſp pñs eſt
quod alij agenti eſt impoſibile. Quarto vtrum poſ/ aEincõpleta.boc aũt repugnat potentie diuine. ...
ſibile dicat᷑ aliquid ſimpliciter pm cauſas ſupioꝛes. ¶ Item in deo idẽ eſt poſſe ⁊ eẽ.ſed deus nõ eſt ali
ſiue potentiam diuinam.vel pᷣm inferioꝛes. vel ſcom aſe. ergo nõ õt in aliud a ſe. Si tu dicas ꝙ; potentia

potentiã creatã. ueſtio. j. a connotat ſed nõ eẽntia. Contra.deus põt aliquid fa⸗
¶Oꝛ añt nõ poſſit deus aliud a ſe oſtendit᷑ ſic. Om̃is cere quod nec eſt. nec fuit.nec crit.ergo nibil ↄnotat.
D Dpostentia que agit in aliud a ſubſtantia in qua eſt xl Si tu dicas ꝙꝙ ↄnotat qð eſt in potẽtia.ſᷣ potẽtia dei
AUlus eſt egredit᷑ ab illa ſa. potentia em̃ nõ opat᷑ ni nõ eſt aliud q; deus ⁊ qd eſt in deo. ergo ⁊ nihil aliud
i. ſiti vbi eſt. ſi ᷓ diuina ſuba opat᷑opat᷑ ꝑ ſuam potẽtiã Onotat.¶ Sed ↄtra. bonũ eſt diffuſiuũ ſui.ſ diffuſio
in aliquid aliud a ſe. ⁊ potentia eius incipit eſſe vlyfie Sm ꝙ bmoi eſt in aliud. ergo bonů ßᷣm ꝙ bonũ pt in
S ri in alio.ergo egredit᷑ a ſubſtantia.ſ ois potẽtia que aliud.aut ergo ᷣm potentiam ſuam.aut alienaʒ. Si

ęeexggrVredit᷑ a ſba elongat᷑ a ſhᷣa.⁊ ois potẽtia diſtãs a ſbᷣ ſm alienã. nõ ẽ pfecte bonũ cũ nõ hẽat actũ bonuz
ſtantia repugnat ſimplicitati.cũ ̊ hoc ſit impoſſibi / g ſe. Si ꝓpt potẽtiã ſi uã. g̈ bonũ m ꝙ bonũ. poteſt
le in deo. vr ꝙ deus nõ agat in aliud a ſe.¶ Itẽ om̃iſ aliud.ſed deus eſt ſumme bonus. ergo ⁊c. ¶ Itẽ ois
potentia cuiꝰopus eſt in aliud habet dependentiam pfectio creature eſt in hoc ꝙ poſſit aliud a ſe ꝓduce/
ab illo. Pꝛobatio.opus em̃ quod tranſit in materia, re.ſi &̊ omne qð ꝑfectiõis eſt deo eſt attribuendũ. po

ſubiectam aliquo modo pendet ex illa.ſed potentia tẽtia ꝓducẽdi aliud deo ẽ attribuẽda. Mtsẽ ſi nihil
penqet ex eodem ex quo pendet actus. qꝛ gficitur aliud a ſe põt.& nulli alij a ſe preeſt.e rgo nec aliquid
D e c

Ai. 1

—„———ʒ—ʒC——wv—Z
deo ſube ani colendus.a nullo eſt ado ſi poſſet otnne quod poteſt omnis alius. Itẽ deus ust⸗
eo beſ erc eſt o eſt querendũ.quod ẽ ſů.· n dicit omniuolens.qꝛ nõ vult omnia que alij vo/ Pei
mũ incõueniens m omnes. Item ſincbilppeen: lunt. ergo pi rõne ſi nõ poſſet oia ꝗ alij poſſunt non lemuit
Aliud a ſe. d nibil eſt ad im nech ſpter im. ſed boni eſcr oipotens. ſyte oinne eſſecſl a huimo eſſe Soẽ Fon
tas eſt in rebus T oꝛdo pꝑ relationẽ ipſoꝝ ad ſummũ poſſe eſt a pᷣmo poſſe. ergo ois potentia poteſt quic/ nie
bonum a quo eſt omne bonũ. m boc nulla res eſt quid poteſt ꝓpter viuinam potentiam. ſed ꝓpter qð dinin
bona nec oꝛdinata in vniuerſo.boc aũt eſt ummum vnũqdq; ⁊ illud magis S ⁊c. ¶ Sec otra. aliqua cre epet⸗
incõueniẽs. neceſſe eſt ponere q; poſſit in aliud a ſe atura põt omia recipe coꝛpaliter vt materia. aliq po Eſietpͤr
Pꝛima cõſequentia eſt manifeſta. Ad illud em ſolu, tentia poteſt oia recipe ſpnaliter. vt ſpũs rationalis citdiuis
t vltima reſolutio in redeundo ·in qᷓ eſt pꝛima oꝛi· creatus. ſed deus nihil boten reciꝑe.ergo nõ põt om elenc
go in exeundo.vt manifeſtum eſt. ¶ R. ad boc intel ne quod poteſt aliò a ſe. Si dicas ꝙ nõ ẽ poſſibile.S Mmini
ligendũ notandũ eſt ꝙ poſſe aliud ſiue in aliud a ſe. ſpoſſible. Cõtra. nulla ipotẽtia ẽa deo ſiue a potẽtia tuen
hoc eſt dupliciter. Aut in aliud ſicut in diſtinctũ ym diuina. ergo ſm hoc potentia materie ſiue anime nõ ounad
eẽntiã. ⁊ remotum m diſtantiam. qꝛ impoſſibile eſt eſſet a deo.¶ Item homo poteſt pati miſeriam ſiue nochonn
duo ↄtraria eſſe in eodẽ ſubiectoet boc modo poſſe ſuſtinere penam. deus nõ põt pati.ergo ⁊c. Si dicas “L
2 diſtãtia. Et qꝛ elongat᷑ a ſua ba.iõ pendet a ſuba i impoſſibile.ſed ſuſtinere eſt opus foꝛtitudinis qᷓ pꝛo (einte
quam agit. ⁊ ideo eſt ibi depẽdẽtia. ⁊ qꝛ diſtantia et ¶pꝛijſſime eſt virtꝰ. ⁊c.¶ Itẽ homo põt peccare. de⸗ itinpo
dependẽtia iõ impfectõ ⁊ indigẽtia. hoc mõ poſſe in aũt nõ põt. ⁊c.q; ſi põt peccare.põt eſſe malus.qð (ofinv
aliud deo nõ competit ꝓpter tres ↄditiones pᷣdictas eſt inconueniens. Si dicas ꝙ hoc poſſe nõ eſt poſſi⸗ tſecrgn
ſicut oſtenſuz eſt. qꝛ repugnat diuine potẽtie ſicut dNi bile. Contra. Aug.de ciui.dei. Melioꝛ eſt natura que (engi
ſtantia. dependentia. indigentia. Alio modo poſſe poteſt peccare q; que nõ poteſt peccare. 8 poſſe pec- ufm
in aliud dicit ſicut indiuiſum m foꝛmã ⁊ eẽntiam. care ſpectat ad voluntatem ⁊ perfectionem nature. itpfbi
nõ tamẽ in remotũ m aliquã diſtantiã. q; diuina eſ· ergo nõ dicit impotentiam. ¶ Item homo põt cur⸗ pont it
ſentia dum opat᷑ intime ẽ in illo.⁊ boc modo nec po rere ⁊ comedere.deus hoc nõ põt. ergo ⁊c. Si dicas ene
nit diſtantiam. nec depẽdẽtiam. nec indigẽtiã. Cum ꝙ boc eſt impoſſibile. Contra. om̃e illud qð dicit po/ leite
em̃ diuina eẽntia ſit oĩ pfectiõe ꝑpfecta.⁊ potẽtia eiꝰ tenntiam eſt a potentia que vere eſt potentia. curre⸗ Aumon
ſit oimoda indiuiſiõe indiuiſa. a nullo alio depẽdet. re ⁊ comedere nõ dicunt actus pꝛiuationis.& poſiti- cgegiul
nullo alio indiget. hoc ergo mõ ponẽdũ ꝙ deus pot onis.S ſunt a potentia inq; tum potẽs eſt. nõ in itũ Gteis.
in aliud a ſe. ſiuc aliud a fe. Ex bis patet mo obie impotens. manifeſtũ ⁊c. ¶ Re. ꝙ ſicut dicit phs in 1 2 ſersit
8 Kung d em̃ obijcit. potẽtia que ẽ in aliud egre pbia.j.Quecdam ſunt q dicunt potẽtiã q̃tũ ad mo⸗ gtthit
dit᷑ ab agente in paſſum. dᷣm ꝙ boc verũ ẽ vbi agẽs qum ddi.dicũt tñ impotẽtiq a parte rei.vt poſſe mo nag
in aliud nõ eſt in illo m veritatẽ. vbi aũt eſt. omnio ri.poſſe coꝛrumpi. Pꝛopter hoc intelligendũ. ꝙ q̃dã 1 3 Peicrot
nulla neceſſitas eſt egrediẽdi. ¶ Ad illud q obꝛ ſunt qᷓ poſſe eſt poſſibile ſimpliciter pfecte. vt poſ⸗ ckigi
potẽtia que ẽ in aliud. pendet ex illo.dᷣm ꝙ hoc ve ſe intelligere. diligere. ⁊ opari. Quedam ſunt ̃ poſſe tſtvas
rum de illo cuius actio eſt in aliud tanqᷓ; in ſuſtẽtãas. eſt poſſidile tñ impfecte.vt currere ⁊ ambularc.iſtici Matcsch
diuina aũt potẽtia nõ indiget alio ſuſtẽtante. quoed actus dicunt ſimul actionem ⁊ paſſionem ſiue defe⸗ nſie
patet. q;ꝛ nõ indiget materia ſubiccta. ſed facit er ni / ctum in agente. Quedam ꝗᷓ poſſe ſimpliciter eſt im⸗ biniimn
bilo. Et ratio buius ẽ.qꝛ cum potẽtia eſt oiĩno indif/ poſſibile.vt pꝛiuatiões.vt poſſe peccare.deficerc. Lo ttifin
ferẽs. ⁊ ab eẽntia ⁊ actu ſicut cẽntia nõ indiget ſuſt quendo de his ratione ualois. hm hoc nrellitg (Nhai
1o tante. ſic nec potẽtia. dillud qð obẽ q; Votsti qᷓ ꝙ cũ potentia dei eſt ꝑfectiſſima.illa põt deus ꝑ ſe.et zrrinn
eſt in aliud habet ꝑfectionis indigentiã. dᷣm ꝙ; vo⸗ in ſe. que ſunt potentie ſimplicit. vt meelliget 7 ge l
tentia agens in aliud eſt duplex. Quedaʒ ꝗᷓ eſt ſuus rari. illa vo que ſunt impfecte potentie. poteſt gerf . lornbio
actus. ⁊ talis nibil plus babet qñ agit in aliud qᷓ q nõ in ſe ſed ꝑ ſe. Per ſe poteſt ex hoc qð cſt ibip e lineß
nõ agit. ⁊ hec nullo modo indiget. ⁊ talis eſt potẽtia ctionis ⁊ poſſibile. In ſe nõ poteſt ꝓpter illud a il ſſechtan
diuina ꝓpter ſummã ſimplicitatem. Alia eſt potẽtia ibi impoſſibile ⁊ imꝑfcctionis qͥ in eo nõ Sadunt 4 Gicti
agens in aliud ꝑ actum a ſe differẽtẽ talis plus habz aut que ſut ſimpliciter rhoſſchie ne pot 3 2 uͤt Mlerdenn
qß agit q qñ no agit. ⁊ talis ẽqᷓ habʒ indigẽtiaʒ alia põt ꝑ ſe. Per ſe nõ poteſt.qꝛ nib o eeds g
modo.vt in potẽtia creata.nõ ſic ẽ de potẽtia diuina. a deo ꝑ ſe immediate.hoc aũt quo ſci rc o Gefunn
⁊ ideo qᷓ;uis ſit in aliud qð nõ ſem eſt pᷣſens. ꝓpter põt eſſe in deo nec a deo. qꝛ deus nõ de gin ſſen fnnſdle
1i boc tñ nec indigẽs ẽ necincõpleta. ¶ Ad vltim dy. necin agendo. Si querat vtn deus nn giced. üliign
V potẽtia cõnotat poſſibile. ⁊ poſſibile ampliat᷑ ad poteſt aliud agens.Rendẽdũ ẽ nõ ſimp icn demis ten
ens ⁊ ad nõ ens.⁊ ſicut poſſible ampliat ita ⁊ diuer· tione.i.ꝙ põt omne qð eſt poſſibile. in Sboe ol illut
ſitas cõnotati. ideo nõ tm̃ dici᷑ poſſe in aliud. q t¶ qð eſt poſſibile ſimpłr. in alio pᷣt ad poſbge mnn . ili fi
teſt in aliud quod eſt. ſed qꝛ poteſt in aliud quod po- cte.nec in ſe nec in alio qð eſt oimode impoſſil ne⸗ R. R
teſt eſre. deus aũt a ſe non poteſt eſſe aliud.iõ pʒ illð. bocipſo dicit᷑ oĩpotens.qꝛ potentia eius ad oia ſuffi⸗ munn
— ueſoch itt iIn nullo deficit. ¶ Ac üllud ergo qo obꝛ maobe 15 fiae
¶ Atrum deus poſſit in omne aliud in quod poteſt oẽ teſt recipe res.nec rerut ſnnituqies. vom te e tunee
gens creatum. Et ꝙ ſic v. Qui em̃ oẽ dicit nibil ex· ⁊ ad oĩa de quibus obijcit ꝙ illa poſſe nõ e poten 6 glniſi
cipit. ſed nõ tm̃ dicimus ⁊ credimꝰ deũ potentẽ. ſeld pfecte. Scom boc intelligendum ch eſt potetia 65 naͤ
deum omnipotẽtẽ. ⁊c. ꝛeaꝛ deus eſt omniſciẽs ſufficiens ⁊ actiua. vt potetia pducendires. Et pe un
ideo ſcit omnia quecunq; ſcit alius ſciens. Si em̃ ali tẽtia pure paſſiua.vt potetia ſuſcipiẽdi. Et ẽ pot “ liſtie
quis ſciret aliquid qd nõ ſciret deus.deus non dicere defectiua. vt potẽtia peccãdi. Et ẽ potẽtia pꝑti actiua “

tur omniſciens. pari rõne nõ diceret om̃ipotẽs.ni ptim paſſiua.vt potẽtia abulãdi.Et ẽ potẽtia gtim ſwecd

.. 1.7
.

6 eodemn. 2
ſita vera de eo igens. ſc
natn. quia ſimul ſunt oppoſita bin accidens.ſcʒ
ipiẽdi penã. gann dne ſunaltii qᷓ; ereuguan nago i
iua vt potẽtia ſuſcipi vt potẽ eſt ma ta integrare ſiue f Spoſſirngonbdle unt
iuſg Etiua 2parum defecrina t ptim wereü e . vicer Parnge moonn volſvrlis va olt A
Nct t potẽtia partim paſſiu: in ſe poteſt de 2„ v er H. dↄtra.ꝙ .de vera innocentia. Oe
cte acti aeom 6 nihil hoꝛum ant tame ꝑ⸗ ergo D 2 icere in li. de Ver
R mounechl. Od tie alic tia. qui⸗ naturã.
nti . iaenin heereitlertkee de rati n
uig, tioni potentie. tione ſciẽtie. ſicut poſit
t non diminuit de ra
onl “ .

PHil o 6 inſtitutönez n . qa
tia hec let. F ſi aliqd eſt imp oſſibile. 2 is recke vtpot⸗
Etia pec nblicic eſt deo impe ne ronis recte. v⸗ tio
dicit de potẽti⸗ ſimpliciter ſacere ↄtra oꝛdinẽ rõni inſtitutio
oudrdi nonafee rus no potet neenee Doektarcreeri indutd
16 fibilea varen Sachnge tadgee en mentin. Bmabtggtane en ettdena Wiein.
A vanddl tellig du e Ecca- a eſeckit mentin nate. bile p accidens. I v,⸗
hisr 4 andi. itelligẽdũ ꝙ ſie tm dicit potentia nobilitatem. in nature oꝛdinate oſſibile ꝑ ta facere v⸗
te 2 actũ.ſic nõ . 2 ſic dicit fectuʒ. . nõ poſſit imp = õt de coꝛrup N lau
erdtöſi tate.ſiue actũ.ſi. ſubſtrati. ⁊ ſi liciter defe tem qꝙ t deus. nõ põt de c ſſit repare dau
8, Ee actus ſubſt t ſimpliciter nul 3 ra poſſit de 5 dr ꝙ nõ poſſit rep ö fuiſ⸗
nig actiuã ratone actu tis. ſic dici ſit defectum. um ceter⸗ „ cno dr ꝙ nõ poſſu ſt nõ fuiſ.
iin Si Bebeuhnninet ſer dcernit d inan H ta eſt e eana iaig,
Reſtente uocunq; tñ in R⸗⸗ C. ra. ſed qꝛ e. e. tẽ aug. in. ij. ifſe. deus fa 3
artd Ka⸗ Qucſie ih arad enenuds r anciam zgs i rn Seainde⸗ a
cpig otẽtia ſe extenda idet. Dicit en Hanc ſniam rationeʒ reddit.S t. eoipᷣo ꝙ Era
ipſi ¶ VNtrum diuina ſſibile. Et ꝙ ſicx ationem. facere nõ põt. E vt ea que vera tati. Item
N. Eitrun impo re oꝛdina .. vt te non 01. eſſet facere anus veritati. t du
uminſn agentieſ lle ppter nature o ritionẽ. vt te non ret. hoc eſ ita eſſet ↄtrarius linam. ſcʒ vt du
Weatp aliqd impo dẽtẽ.Aliquid p ppoſitionẽ. v az. ſunt eẽnn t impoſſibile em videt. qꝛ ſicut ſe aoee.
tcſetlsg ceco fieri vi fuiſti. Lercio ꝗp ſſibile m n . no poſſii ſimul in eo mn diuiſionem. ſe 2
eis. iſſe exquo fuiſti. Te uẽ impoſſibil oteſt diiG q oſita ſint ſimu ita vnita ad diuiſie inq;. qᷓa
enickz⸗ fuiſſe exq⸗ albũ. Pꝛimũ ẽ ĩ tercium p ja ſi oppoſit. mionem. ita vnita on ſint quin V
ln eſſe nigruͦ : cides. terciu ſcientia ſup ſita ad vnionem o ⁊ tria non incipit.
chung eſſe nigru us ſiue ꝑ accidẽs omnis ſcientia Iopp facere ꝙ duo 2 tate que nõ incipit.
ne m tempus ſu linam.quia ſunt ſimul of nõ poteſt facen ſt verum veritat. p oppoſita
m er ſcom lle 'm diſciplinam. oſita non ſit omne us no po qð e verum öt facere ꝙ e
enn . „ijen p t omne cut dicit aug. qð eſ enõ p acere cõtra
l impoſſibi hn d oppont ,n ache oinne ſient vicit tai ne nõ poͤt oten facere tra
ln it illud pꝛi itur ergo ꝙ de ſſibile apud deſinit. ergo parxin. deus no po t. negare
mwm d ponit il dem. oſtendi⸗ rit impoſſibile di nec deſinit. ra. ¶ Item der idelis pmanect. 82
ign a de cogem. Mon erit imt hoc vrbo int ſimul vera. R0 hi. ij. Figelis e contra oꝛdi-
NAH vera de ſſibile Luce.j.. ia oↄtingit = Itez ſin mmnmh iuſticie. ij. boteſt facere co cere ⸗5
HR tale impo vrbum. ſed omnia ud deñ. veritatem go non poteſt⸗ ita eſt facere cõ
— Sr eingen alten innoi neag nk re⸗ cöm no Griekeconng0. Sten prchcroꝛn 18
Peſee cere. nullumt j põt facere ſupꝛac. t intelle em ſapientie. ſe le. ergo ꝛc. ¶¶ R mus aliqd im
uan Ephe ii Eiau harz mcere poſſit in õt enun⸗ ne ꝛdinem ſapientie er⸗ nos indicamus a tioncz
R—RK Ephe. Pst wens urg Heefe oſſibile q põt ent i2 tra oꝛdinem notandũ ꝙ no odo ꝑ limita PS
gere. 8 poͤt der omne imp ¶ Itẽ NHoylari⸗ intelligentiam not iſis. Ano modo itulum. 2 vir⸗
ſinnaßen! 1 öõt fingere omn d faccre. ientis. qg intellig quatuo cauſis. co fieri vitulun conci
n gere. ſed p teſt illu ſſe facientis.q oſſibile quat ie. vt de trun mine nõ poteſt co
ifint⸗ gere.l. 7 deus potel turaz p li?. Pl? p alis potentie. vt de ti ſemine nõ poteſt coꝛ/
nuirſen B oteſtatis ẽi. icẽtis. t 30 xer au nat ere. mulier em ſin s clauſa poꝛta. oteſt
* 4 erfecte pot ſermo dicẽt . . ere. ergo per inem par Ifon tem partu tura ſt tim nõ po elr.
Adg Pe ſignificareſ ; tu potes intellig it oẽ im⸗ ginen turaliter Ite ire. ſir natura ſtatim no limi-
nihrche poteſt veus faee ſanctoꝝ vr ꝙ deus cui nihil ulentiã nõ poteſt duertere cũ habeat pot. limitati
tnitiet 62 itates canonis 2 ſanc ꝛillug e potẽti le. deꝰẽ en in vieuln Jucent oſſtibile no telli⸗
naln poſſibil bile. ꝙ cui aliquid ? oẽ ei imp tatã. Secũ ie ſed ſpter limita loco. vel iacz 2
iumin be impoſſibile. ỹ c 8 nihil oino ẽ ei lle. aut hoc im potentie ſed ꝓpt in eodem loco. vel lio mõ
Muntn potẽtiſſimus in ſi ſſibile nõ ẽ deo poſ puatio⸗ c le. vt duo coꝛpa 19 in minoꝛi loc icat op⸗
ncett potetiſſimu impoſſibil tionẽ. Si ꝓpt pᷣt de gentie. vt ſis. vel maiꝰ in mi inatio ſp dicat ox
NNid Utẽ ſi aliqd im ut ꝓpt poſitionẽ. entis. ß de in diuerſis. vel n ſtra imaginat it in ſacra-⸗
li⸗ iuationẽ. aut ꝓpt poſitio⸗ omo no euti r pus apere. cũ noſtra ſic facit in ſacr
anlei ter pꝛiuationẽ ioꝛ pᷣuatio q; ionẽ. Si ꝓpte ſumus capere. ñ dictat ꝙ der ſi⸗ leuet vt cre⸗
ewt. P a. nulla maioꝛ pᷣ pᷣuationẽ. Si epo poſſur de etiam qñ dictat tra ſe eleuet vt
urds nẽ. Contr o facit aliqd. nõ g p⸗ ſubiaceat diuine poſitũ. AUnde eceſſe eſt vt ro trat ꝛiuationeʒ
Ulnen us de nihilo fac liqd ſit qdð nõ ſubi habz reſiſtẽs. nto altaris.nec it impoſſibile pte⸗ medij. vl
1S.αW1e. c aliqj. tẽtia dei b atu⸗ me e mo dicit . ſ. pꝛincipij. niti
utl poſitionẽ. ̊ vr obediat. potẽt. ipoſſibile m n dat.Tercio Em opationem. Pꝛinc potentia
Gckbe tẽtie. q ⁊ ei n iter ꝙ poſſit imp diſtat nõ ens d itie 'm oẽ dRan pᷣteritů. Oi⸗ Al in rõe pᷣn⸗
Mle - a154 aliter ꝙ . qꝛ pl diſt acit 08 exn e m nõ it ens. vel i
riuit ¶ Itẽ oſtedit ſp ree luin: a dlndi Snte frlce mi. vt pteritum facere. reſpic ide de ente po
* Ne vnen ab on drgn d tẽ poſſit timi. clligit aliad face odo. Uude x e 3no
nöctn⸗ ram.vt de trun ens ab ali liud Itẽ ꝙ p que intelligit ali el vtroq; m no aliud.ſed
el ab ente. qᷓ vnum ſt facere aliud ſſibile er que⸗ el termini. vel vt ſo. ⁊ de vno ie eſt. 4n
Prer i. quia n . ſi enõ ens lliꝰ oino poten nõ
waw ens. de vn t 8.vidr̃.quia 3 quia no e. E teſt facere nõe hoc null ſſit facere .
ini impoſſibile õm tpᷣs. nit reſiſtẽtiã. q ſtétiam. t acere non ens be creato poſſit fac fuit e
nne impoſſi d nullam po d babet reſi ente face en mni ente de eo quod fu
ides. quod null. ſe quod babet ſſbileg ente fa⸗ deus de omni tamen de eo qu ſt impol
tandin accidẽs.·qi oſſibile per ſe⸗ oteſt impoſſibile ꝑ ge q;uis deus ſiue de re. tame ino deo eſt impo
deus põt impoſſib ſſibile. ů pe iſciplinã ſit. ſiue de ratione 6 fuerit. hoc omn ſicut iam meliꝰ
ſth⸗ deus pot s impoſlib ſſibile m diſci ſit. ſiue de ratio⸗ nõ fuerit. hoc ere. ſicut iam me
fürm c illud ſit magis in oſſit impo a q́; vnum ens ſit. eſt. facere ꝙ nõ eſt nihil facere. ſi le ſcom illu
* ecdde (Mtem ꝙ, p efacceceeng Kbilcguuis boe eere icicur impoſſibile ſcom illu
lin accidẽs. lus diſtat creatoꝛ a acere ꝙ creatura vn ſibile. quia hocf do dicitur impo iuine ſapiẽtie.
ne nc 8 di it facere ꝙ; foꝛ⸗ bue. qu arto modo ꝛdinem d nin
videt᷑.qꝛ plus: ſed de; potuit fa go multo fo tebit. Quarto! eterne. ⁊ oꝛdinem eidem 2 ſcin
⸗ J mpliciſſ in n eodem. tione veritatis oppolita in tas eſt. iu⸗
ie dem ypoſtaſi ſi ta ſimul ſint in eode r ſtrationẽ tia. vt duo opp oißo ꝙ veritas eſt. iu
i ret᷑ in ea eꝙ oppoſita ſ t hoc videtu erbi gratia.vt as eterna eoif ſi ⁊ hic.duo
“W . eſt facere ꝙ nigrum. et hoe n vt verbi ge ſa veritas eter oſſibile. ſicut 2 „0 1
õ npaſſibiis viſlbbilis din. 1 argerr waentundo meteſpoltſe ligs
m Keatigreg in chꝛiſto. quia aſſibilis. viſibilis em icat ⁊il ſe quinq;. Qñe le. vdin de impoſfibili ae
45 tum bilis 2 imp fecit virgin ia no cMhegun umpoſſibi b⸗ . . eee
e uuiſibilis. 2 ſic. ſſibile m naturã. bm diſcipli· è
fenullo mo eſt H M
4 . .

20

cut facere ꝙ ſit triangulus ⁊ nõ ſit figura.⁊ hoc clau
dit in ſe duo cõtradictoꝛie oppſita. Ratio tamen pꝛe

Z „ „
AM.l.
eſt impoſfibile ſpter limitationem potentie. vel ꝓpe
limitationẽ intelligentie. qd deo eſt poſſibile. ꝓpter
eius potentia nõ eſt limitata ſed infinita.⁊ ideo ſu
pꝛa naturam ⁊ intelligentiam poteſt. quaꝝ vtraq; ẽ
artata. Illud añt impoſſibile qð eſt impoſſibile pꝛo/
pter pꝛiuationẽ oĩs exiſtentie. ⁊ qd ꝓpter illuſtratio-
nem veritatis eterne. nõ põt oĩno. Dꝛimũ quidẽ nõ
põt.qꝛ illud poſſe eſt nibil poſ e. Scom nõ poteſt. qꝛ
illud eſt poſſe inoꝛdinate ↄtra oꝛdinẽ ſapientie poſſe
Et quoniã deus ſic eſt oĩpotẽs vt nihil poſſit niſi q8
decet ſuam potentiam ⁊ nõ deoꝛdinat ſapiam. iõ hec
impoſſibilia nõ põt. Sʒ obijciet aliqᷣs ꝗ illud ẽ falſũ
ſcʒ ꝙ impoſſibile ꝑ accidens ſit impoſſibile ꝓpter p/
uationem ois exiſtentie.nã
ra. ⁊ veritas illa non fnndat᷑ ſupꝛa nihil.nec ſuꝑ ens
increatũ.cum incipiat eſſe vera.ergo ſupꝛa ens crea-
tum. et illud eſt pꝛeteritum. ergo pᷣteritum vicit aliq̊ᷓ
modo ens.ſed omne creatum quantũcũq; bẽat paꝝ
de ente põt illud amittere ſi deus velit.ꝗ̊ deus pᷣt face
re ꝙ illud quod fuit nõ fuerit.Et iterũ cũ dico hoc cẽ
pᷣteritum.aut dico aliquid.aut nibil.Si aliquid. re

ſponſio nulla. Si aũt nihil. dico ꝙ pᷣt dici ꝙ cbimera

„

ſit p̃terita.⁊ ꝙ nõ pꝛeteritũ qd nibil eſt ſit pꝛeterituʒ.
quod manifeſte falſum eſt. nõ dicit pᷣuationẽ om̃is
exiſtentie.⁊ illud nõ videt᷑ ſubtrabere quin ſubiace/
at potẽtie diuine.nã futurũ nõ dicit ens.⁊ tñ deꝰ põt
facere ꝙ futurũ ſᷣm veritatem nunqᷓ ſit futurũ.Si/

militer non pᷣſens nibil dicit entitatis.⁊ deus põt fa

cere ꝙ illud qd nunꝙᷓ eſt pñs.nũꝙᷓ ſit pᷣſens.nec ad/
buc videt᷑ euadi poſſe. Queri etia poteſt vtruʒ deus
poſſit facere de pᷣterito pᷣſens.⁊ ↄſtat ꝙ ĩ altero extre.

mo ponit᷑ ens.ſi g põt faceꝛe ꝙ pᷣteritũ ſit pᷣſens.⁊ q

eſt pᷣſens nõ eſt pᷣteritũ.pᷣt facere de pᷣterito ꝙ non ſit
pꝛeterituʒ. ꝓpter hec ⁊ his ſimilia fuit opinio Gilber
ti poꝛretani ꝙ deꝰ poteſt ſuꝑ impoſſibile ꝑ accidẽs.

poteſt em̃ facere ꝙ pꝛeteritum nunqᷓ fuerit.Et illud

be. Miero.exponũt qui ſequunt᷑ eum. ꝙ nõ poteſt fa
cere de coꝛrupta virginem.i.nõ oſtendit ſe poſſe cum
nunq fecerit. Et ſimiliter illud de aug. ꝙ deus ſenten

tiam de pꝛeterito non poteſt facere falſam. hoc inte /

ligit᷑ ſalua re. Sed certe bmõi expoſitões valde ſunt
extranee. Si em̃ hiero.dicit ꝙ nõ põt de coꝛrupta fa/
cere virginẽ.i.nõ oſtendit᷑.ſiliter nõ põt de trunco vi
tulum facere cum non oſtendat.non recte ergo dicit
cum cetera poſſit deus ⁊c̃. Et iterum.ſi ſermo Aug.
intelligit ꝙ nõ põt facere deus illam ſententiam fal/

ſam ſuppoſito pꝛeterito.ſimiliter nec ſententiam de

futuro ſalua futuritione.⁊ ꝓpter hoc cum autoꝛita/

tes hoc dicant magnoꝝ doctoꝝ. ꝙ deus de eo qð fu⸗
ſt nõ põt facere ꝙ nõ fuerit.⁊ intellectus in nullo di/
cat ↄtrariũ.nec fides ad boc nos moueat vel compel
lat. tanqᷓ; rationabilius ⁊ ſecurius dicendum eſt cuʒ

ſanctis ꝙ deus de eo quod fuit non põt facere ꝙ nõ
fuerit.Et huius rõnem ad pꝛeſens aliaʒ neſcio ꝙᷓ; eãẽ
preckets eſt. niſi foꝛte dicat᷑ hoc eſſe ꝓpter omnimo
dam indiuiſionẽ. vt ſicut oppoſita manẽtia oppoſi/
ta non poſſunt vniri.ſic nec idẽ a ſe diuidere.⁊ iõ qð

fuit. ꝓ tpe quo fuit omnimode eſt vnituʒ. ⁊ ſimiliter
pᷣſens in tẽpoꝛe in quo eſt ſiue in inſtanti. Unde hoc

eſſet idem a ſe diuidere.facere.ſ.ꝙ pꝛeteritum nõ fue
rit pꝛeteritũ.⁊ hoc repugnat oꝛdini diuine ſapiẽtie.ſi

dicta ſatis eſt conueniẽs.ſi quis recte intelligat.Cuʒ

oſitio de pᷣterito eſt ve

ehim dicit᷑ pꝛeteritum carere exiſtentia.nõ dico pꝛo⸗
pter hoc ꝙ cum dicit᷑ aliud fuiſſe.dicat᷑ omnino ni/
bil. ſed ꝓpter boc ꝙ aliud eſt verũ fuiſſe. ꝙ habuit ali
quando eſſe.etiã ſi de eius eſſe nibil omnino reman/
ſerit. AUnde ſi totus ceſar ceſſerit in nibil.verum ẽ ce⸗
ſarem fuiſſe.Et hoc dicit Anſelmꝰ ꝙ ſi omnia creata
omnino cedant in nibil.verum eſt mundum fuiſſe.
Ob aliam etiã rõnẽ dicit᷑ carere exiſtentia.qꝛ nec eſt.
nec eſt oꝛdinatũ ad pꝛeſens. Ande veritas ꝓpoſitio
nis de pꝛeterito non dicit a ꝑte rei nihil oino nec ve/
re ens in actu.ſed illud quod fuit ⁊ nõ eſt. ⁊ hboc qͥd
nõ dicit quid creatũ qdð ſit.ſed quod fuit. Si ergo de
us dicat᷑ poſſe aliquid ſuꝑ boc ꝙ nõ fuerit.aut quie/
ſcẽdo ſiue nibil opando.aut faciendo aliud. aut de/
ſtruendo. ſi quieſcit ⁊ nihil facit.pꝛopter hoc nihilo/
minus pꝛeterijt nec fuiſſe deſinit.quia cum nõ ſit ne
actu nec potentia.nec indiget ↄſeruante.nec indiget
ꝓducente.ſecus eſt de futuro.quia futurum eſt oꝛdi/
natum ad eſſe.ideo indiget ꝓducente.⁊ ideo ſi deus
nõ velit facere futurũ.non fit.⁊ ita nõ erit futurum.
ſi poteſt aliquid vt faciat hoc qdð fuit nõ fuiſſe. aut
bhoc erit faciendo.aut deſtruendo.Sʒ facere ꝙ nõ fu
iſſet eſt nibil facere. cum non fuiſſe non dicat ens.er/
go deus faciendo nihil facit qð eſt imperfectio ⁊ con
tradictionis implicatio. Similiter non eſt aliquid de
ſtruere. cũ fuiſſe nõ dicat aliquid eſſe.ergo ſi deſtruẽ/
do boc facit.deſtruendo nihil deſtrueret.qd eſt ſimile
incõueniens.nõ g̊ poteſt nibil agendo.nec faciendo.
nec deſtruendo.ergo de pᷣterito ꝙ non fuerit pᷣteritũ.
non poteſt facere. Patent g& inſtantie.nã veritas ꝓ/
poſitionis de pᷣterito nõ necrio fundat᷑ ſupꝛa aliquid
creatum qð ſit.ẽ qdð fuerit.et ideo manet omni crea
to interempto. Patet etiam ꝙ pꝛeteritio nõ dicit oi/
no nihil. ſed dicit aliquid quod fuit et non eſt.niſi foꝛ
te pꝛeteritum dicat ſucceſſionem tempoꝛalem. quaʒ
vtiq; poteſt deus deſtruere.ſed largius accipit 3 fu⸗
iſſe. Patet etiam inſtantia in ipſo futuro. qꝛ nõ eſt ſi
mile. Patet inſtantia ꝙ pꝛeteritũ põt fieri pñs.eſto
qꝙ nõ intelligat᷑ hoc adbuc.nihilominꝰintelligit᷑ fuiſ⸗
ſe. Patet etiam ꝙ deus poteſt deſtruere omnẽ ꝓpoſi
tionem et omne dictum.ſed ſalua ꝓpoſitione ⁊ eius
ſignificatione nõ ipᷣam falſificare.qm̃ hoc nõ põt eẽ.
niſi rẽ ſignatã mutaret.alioqn faceret oꝛõnẽ eoipſo
q̊ vera eſt.eſſe falſam. ⁊ hoc eẽt ↄtra ſuam veritateʒ.
rem aũt mutare nõ põt.et ita nec oꝛationem falſifica
re.Ex his que dicta ſũt ſatis põt pꝛehabita reſpõſio
roboꝛari.Ad illud ergo quod obijcit᷑ ꝙ poteſt oẽ 21
dicibile ⁊ cogitabile.dᷣm ꝙ boc intelligit᷑ de his ſo/
lum que dicunt᷑ ⁊ cogitant᷑ ſᷣm rõem recte intelligẽ
tem ⁊ recte ꝓnunciantẽ. nibil em̃ rationabile põt di
ci vel cogitari quod deus facere non poſſit.⁊ etiã plꝰ
poteſt. ¶ Ad illud qd obr ꝙ potẽtiꝰ eſt illud cui oĩa 22
ſunt poſſibilia.doᷣm ꝙ verum eſt de his que poſſe eſt
Foinie nobis. nã ſi poſſet aliquid qdð nõ ſit de nobi
itate potentie. quanto magis illud poſſet.tanto ma
gis aduerſitas ⁊ ꝑuerſitas poſſent in illũ ſm anſel.
ita tanto minus eſſet potens. ¶ Ad illud qð obijci᷑ 2
aut ꝓpter pꝛiuationẽ ⁊c̃.dðm ꝙ ꝓpter pᷣuationẽ om/
nis exñtie in vtroq; extremo.⁊ ꝗpter puationẽ diſti⸗/
ctiõis.⁊ ꝓpt poſitionẽ ex ꝑte dei.qꝛ potẽtia dei reſpi⸗
cit aliqͥd vt obiectũ effectũ.⁊ ſapia reſpicit oꝛdinatũ.
¶Ad illud qð obꝛ ꝙ poſſit impoſſibile ſjm naturã. 24
dð. ꝙ illð veꝝ ẽ. ¶ Ad illud qð obꝛ ꝙ poſſit im oſſi 25
bile ꝑ accidens.qꝛ nullaʒ dicit reſiſtentiam.dim

katſct)

tonar
carddie
ſcgend
hlinsp⸗

(nn

ſush

Molan

(ſtra

ſwrickn
ſustoe
ſgoine
ſzape
lhockate
ſualedho⸗

o

doeſtpin
leſnoa
poſſbleſu
ntam
lclamie
lulhecjr
beeck
tſtcert
lnfii
wok⸗
Marie

nnlunten,
llwnti
diome
hundhenhi
mugn
wte
nockthe
inr gann
danng
Wheheſt⸗
anſite
dunenuitte
danntt
niatimn,
nnnaa
tingrichte
Nmurcklait
r,
wrng
nisuchii
di ſonſisn
nifimtain
luni
ide
oico
un wonig
Gononſi
hirti
iignuit
Uigi r
mwupenn
üru
hen
in
in

boce n eſt dpter rcſiſtentiam pter ottilimod noõ

26 exñtiã. ob quã poſſe illud eſt nibil poſſe e. (Ad ülud

27 Fm ſimultatis exiſtentiam.

20 faat ſed ↄtra alium.

qð obijci᷑ de ceatoꝛe ⁊ cratura.dd.ꝙ ois creatura ẽ
matcrialis ⁊ poſſibilis reſpectu dei. ⁊ deus eſt in om̃i
creatura ꝑ itimitatẽ ſbe.nõ ſic rdants reſpectu op/
poſiti. Quod g obẽ q magis diſtant.verũ eſt qtũ ad
naturaꝝ dꝛñtiam.qꝛ in nullo cõicant.ſed nõ eſt veꝝ
d ülud qð obẽ de hoc
quod eſt virginẽ parere.Oðim ꝙ eſt impoſſibile ᷣm
naturã.ſed nõ impoſſibile m oppoſitionẽ.qꝛ cẽ vir/
ginem ⁊ ꝑcre nõ ſunt oppoſita. ſiliter nec eſſe virgi⸗
nẽ ⁊ ↄcipere.ſed iudicant᷑ oꝑpoſita Eter nature im
potentiãa.ſed iſta ſunt oppoſita.coijũe ⁊ eſſe virginẽ.

28 ⁊iõ ptz illud.¶ Ad illud qð obꝛ qꝙ nõ põt impoſſibi

le ſᷣm naturam ꝓpter oꝛdinẽ.dð.q; Eoꝛdo nature ſpe
cialis.⁊ gencralis. Oꝛdo nature ſpalis tranſmutari
poteſt ⁊ deſtrui.qꝛ poteſt in alterã dꝛñtiã res relabi.
ſed generalis nõ.ſic dᷣm ꝙ; ſpecialis oꝛdo attendit᷑
ſ̃m potentiã nature ſpecialis. generalis oꝛdo ſᷣm po
tentiam obediẽtie q̃ eſt generalis.) hunc oꝛdinẽ nõ

teſt ↄtra dictamẽ rõnis recte.doᷣm ꝙ verũ eſt put re
cta rõ dicit malũ nõ eſſe faciendũ.qꝛ hoc facere eſt de
ſicere.nõ ſic aũt deficit faciendo ↄtra naturã. et ratõ

buius patebit infra.
= Aueſtio. iiij.

¶ Atruʒ poſſibile ſimpliciter dicat᷑ aliquid ſm cauſas

30

ſequẽs.ſ.

ſuꝑioꝛes.hoc eſt ſm potentiã diuinã.an ſᷣm potenti
am crcitam.Et ꝙ ſin potentiã creatam ſiue ᷣm cau
ſas inferioꝛes videt᷑. Ab eodẽ em̃ eſt in rebus poſſibi
litas a qᷓ eſt neceſſitas ⁊ ↄtingentia ſimpliciter. ſʒ ne⸗
ceſſitas ⁊ ↄtingentia attendit᷑ in rebꝰ nõ tĩ bm cãs
ſupioꝛes.imo m inferioꝛes cãs pximas ⁊ particula
res.̊ et poſſibilitas.¶ ¶ Itẽ ſicut aliquid dicit᷑ potẽs
a poteſtate actiua.ita Ghoſſtoſten poſſibilitate paſ/
ſiua.ſed poſſibilitas paſſiua pꝛimo eſt in eo in quo pᷣ
mo eſt potentia ad fieri. et ꝑ illud in alijs. ergo cum
hoc ſit pꝛincipium materiale ⁊ cauſa creata.poſſibi⸗
lc ſimpliciter dicit᷑ ̃m cauſas inferioꝛes. ¶ Iem ſi
poſſibile ſimpliciter diceret᷑ p̃m cauſas ſuꝑioꝛes tiñ.
tunc cum apud deũ nõ ſit impoſſibile oẽ verbũ.nihil
iudicandũ eſſet impoſſibile. ¶ Itẽ ſi ̃m cõs ſupio⸗/
res.tũc cũ deus poſſet facere q; cecus recipia viſuʒ.
poſſibile eſt cccũ videre.ſᷣ ſi poſſibile eſſet videre.pol
ſet videre.⁊ ſi poſſet. haberet potentiã viſiuã. ſ hoc
falſum. ⁊c. ¶ Contra.poſſibi
a potentia. ſecogeſinriiekeg. boexia ſimplr. 5
potentia que ſumme ⁊ ſimpliciter eſt potẽtia. po⸗/
tentia rened dicit᷑ ſm cãs ſupioꝛes. ᷓ poſſibile ſim
pliciter dici᷑ m cauſas ſupioꝛes. It.
crean ⁊ aiam antichꝛiſti creari vel eſſe ⁊ ↄſimilia ſimi
pliciter dicunt᷑ poſſibilia. ſunt poſſibilia ſolum pᷣm
cauſas ſuperioꝛes. ergo ⁊c. ¶ Item boc oñdit᷑. quia
ſi acäecit ad aliqᷣd.ſi añcedens eſt poſſibile.⁊ cõ
qués. ſed demõſtrato aliq̃ impoſſibili.vt truncũ fie
ri ex vitulo.ſeqᷣtur deũ facere hoc eſt poſſibile. g H. ſ.
truncũ fieni ex vitulo eſt poſſibile nunlicnen.
omne verum eſt poſſibile.⁊ omne q

citer poſſibile.⁊ eſt poſſibile ſolum ᷣm cauſas ſuꝑio
res.g̊ ⁊c. ¶ R. dm ꝙ circa hoc fuerũt diuerſi mo/
di dicendi. Quidã em̃ dixerunt ꝙ ſm vtraſq; cauſaſ
accipit poſſibile ſimplr.⁊ fundãt ſ. e ſuꝑ illud.j. oE
I. Stultam deus fecit ſapiaʒ c.glo. Stultg fecit wol⸗

wᷣdeſcen tznt

Acd illud qdð obijcit᷑ ꝙ nõ po/

oſtibile dicit᷑ denominatiue

Item munduz

tẽtia pa

JtẽE
1 erat verum pe
teſt eſſe verum. et omne qd põt eſſe verum. eſt ſimpli 2O

ferioꝛi. vtpote. ꝙ ex moꝛtuo

ſibile declarando quod ipſe impoſſibile ſudicat.quia
poſſibile dicit comune ad vtranq;. Lũñ illud nõ vidꝛ
couenienter poſſe ſtare ꝙ non admittat᷑ ꝙ poffibile
ſimpliciter ſit de ceco fieri videntẽ.ĩmo dici k ümpoſſi
bile. ergo ſimul eſſet poſibile ⁊ im oſſibile.quod eſt
inconueniena. tamen illud eſt poſibile m cauſas ſu
perioꝛes. Et fundamentum poſitionis eoꝛum nõ eſt
daeiene q; oa no dicit tm̃ declarando.ſed etiaʒ
dicit faciendo poſſibile.ᷣ nõ erat poſſibile pꝛius.Et
iteru dicit ꝙ ſtulta facta eſt. qꝛ ſapia mũdana iudica
bat ita impoſſibile ꝙ nulli eet poſſibile. et deꝰ decla⸗
rauit ſibi poſſibile eſſe. Et ideo eſt alia poſitio. qꝛ bᷣm
iqunt ſcientie.ita ⁊ nomina ſcientiaꝝ.ita in
naturali phia iudicandũ eſt poſſibile ſimpliciter ᷣm
cauſas inferioꝛcs.ſe in theologia pm cauſas ſupꝑio/
res. Lñ adhuc nõ videt᷑ ↄueniẽs eẽ poſitõ.qꝛ ipe an⸗
ſel. ⁊ phᷣs ⁊ theologꝰ dicit qꝙ impoſſibile ẽ de truco fie
ri vitulũ.⁊ ꝙ imponibilia ſimpir.deo ſunt poſſibilia.
Paopter boc aliter dm ꝙ poſſibile ſimplicit põt di
cere oꝛdinẽ potẽtie ad illud reſpectu cui eſt. oꝛdinez
inquã.qͥ eſt vel qui futurus eſt.ſiue potẽtiã pñtẽ ſiue
futuram. Si dicat futuram tũc eſt enſus. poſſibile ẽ
hoiem currere.hoc eſt habere potẽtiã ad currenduʒ
Si dicat potentiã pꝛeſentẽ tunc eſt ſenſus.poſſibile
eſt hoiem currerei.homo bʒ potẽtiã ad currendum.
⁊ iſte duplex modus dicendi accipit᷑ a pho qͥ iſtã ex
ponit dupliciter. Omne b. ↄtingit eẽ a.i. omne qð ẽ
b. vel omne quod poteſt eẽ b. ↄtingit eẽ a. Pꝛout au
te dicit potentiã de futuro.ſic poteſt accipi poſſibile
m uaſcung cauſas ſiue ſupꝑioꝛes ſiue inferioꝛes.ᷣ
patet.q; nihil aliter dicit᷑ tunc niſi ꝙ babebit potẽti/
am ad hoc.⁊ a q̃cunq; hẽat.ſiue a deo.ſiue ab angelo
ſiue a ſe. verum eſt q potentiam habebit. et ſic dom
poſſibile eſt iſtum videre demonſtrato ceco illũi/
nando. ? virginem pere. ⁊ cctera talia. quia talibꝰa
ri poteſt potentia. Alio añt modo boc qð ẽ poſſibile
dicit actualiter potentiã in re que ſignat᷑ ad alterum
oꝛdinari. ſic generalis eſt regula.q ſi in re cui attri/
de ponbi ſimpliciter. eſt potẽtia ſimpliciter. tũc
dicit᷑ poſſibile ſimpliciter. Si aũt potentia ßm quid.
tunc dicit᷑ poſſibile p̃m quid.Lũc em̃ poſſibile dicit

oꝛdinem potentie ad actum. ſiue alicuiꝰ.ſiue ad ali-

9

quid mediante potentia. ⁊ i rõ ddi in ipo poſñbili.
ſumit᷑ a potentia. Momen aũt potentie dẽ duplicit᷑.
ſcʒ de potentia actiua q̃ eſt pꝛincipium tranſmutan/

di aliud. ⁊ de potentia paſnua q̃ ceſt pᷣncipiũ trãſmu/

tandi ab alio. Et potentia actiua repit᷑ ⁊ in deo et in
ceatura. ⁊ vtraq; potentia eſt ſimpliciter comple/
ta reſpectu ſni actus Ham potentia actiua coipſo
eriua dicit oꝛdinatiõeʒ ↄpletã ad actũ qᷓtũ ẽ de ſe
Hotẽtia vᷣo paſſiua repit᷑ ſolũ in creatura. Et Hqͥdẽ
potẽtia põt eẽ ruiginqua. Tab actu remota. i po
iua dꝛ ſimpira fʒ qͥd. Quedã em̃ potẽtia ẽ
nata reduci ad actũ a potẽtia inferioꝛe cooꝑante ſu/
pioꝛi.vt qñ eſt cũ diſpoſitione ꝓpinqᷓ. vt potetia q̃ eſt

*

in ligno ad cõbuſtioneʒ. Queda eſt nata requci a po

tentia ſuꝑioꝛi aliquo modo conſonante inferioꝛi vt⸗

puta impij ad iuſtificationem. ⁊ vtraq; dẽ ꝓpinqua.
uedã ita diſtat ab actu ꝙ ſi reducat᷑ nõ eclni
a potentia ſuꝑioꝛi reduci.⁊ hoc quidem oino defſici
ente vel nullo modo conſonante potentia actiua in.
vtpote it fieni viuus. et ex
trunco fieri vitulus. et hec eſt potentia ſm quid. 2
uo pꝑqtet ꝗ potentia paſſius ſimpliciter attenditur

actũ ſolum ſm cauſa⸗ 2e8. . .
actiua creata diſponẽte vel cõſonante dẽ wotentia y
quid. ⁊ dicit᷑ potẽtia obedientie.⁊ de bac dicit Aug.

ſic fit potentia pa ue ẽ bn
cauſas ſupioꝛes ⁊ inferioꝛes.dicit᷑ poſſibile ſimpꝑlici/

Aponit ſiue narrat eoꝛũ erꝛoneã opi

