aliud qᷓ; per creaturam viſibiliter manifeſtari.G̊ au/
tem non eſt aliud qᷓ; viſibiliter apparere.ergo ⁊c.
Nteʒ hoc iterũ videtur exemplo.qꝛ ſpirituſſanctꝰ
in columbe ſpecie dicit᷑ miſſus ad filium. ſicut dicit
Augꝰ.⁊ babetur in litera.ſed tũc non fuit facta aliq̃

tonatio filio.quia plenus fuit ſemꝑ ſpirituſancto.

ſolum exterioꝛ apparitio.ergo ꝛc. contra. ꝙ
miſſionis viſibilis nõ ſit tota ratio ipſa apparitio vi

ſibilis. videt᷑. quia pater in ſubiecta creatura appaꝛu

it. ⁊ tamen nõ dicitur viſibiliter miſſus.ergo pꝛiꝰ eſt
miſſio q́; apparitio. Maioꝛ patet.quia Auguſtinus
dicit.vij.de trinitate. Cemerarium eſt dicere patreʒ
erien patribus.ꝑ aliquas viſibiles foꝛmas nun⸗
appaꝛuiſſe. ¶ Item filius ⁊ ſpirituſſanctus in ve

teri teſtamento multotiens apparuerũt viſibiliter.

aliud q; ap/

⁊ tñ tempoꝛe illo neuter viſibiliter dicitur miſus ſi
cut dicit Auguſtinꝰ.iiij.de trinitate. vbi banc queſti/
onem mouet ⁊c. ¶ Item omne qð viſibiliter appa-
ret eſt coꝛpoꝛalc.cum ſenſu ꝑcipiatur.ſed deus cim

ſit ſimplex.eſt oino incoꝛpoꝛalis.ſi ergo ad deũ non

ſpectat viſibiliter apparere.ergo ſi viſibiliter mittit.
miſſio viſibilis nõ eſt apparitio. Si dicas ꝙ non ap/

paret in ſe.ſed in effectu. Contra.ſic apparet in om/

7

ni creatura.⁊ vbiq;.⁊ ſemper.ergo ſᷣm hoc viſibiliter
mittit᷑ in omni creatura ſemꝑ ⁊ vbiq;.qð ſtultuʒ eſt

dicere. ¶ Item vbi eſt miſſio ibi eſt manifeſtatio p⸗

ſone vt dicit Auguſti.ſed ꝑ ſolam apparitionẽ nun-
ꝙᷓ eſt manifeſtatio niſi aſſit reuelatio.ergo de ratvöne
miſſionis viſibilis non tm̃ eſt apparitio ſed etiaʒ re
gvelatio.ergo apparitio non eſt tota ratio.
dom a miſſio viſibilis pᷣſupponit miſſionem &
tanqᷓ; ſuperius.⁊ ſuꝑaddit differentiam que eſt viſi
bile. Miſſio autem ↄmuniter vt dictum fuit ſupꝛa i
pᷣcedenti diſtinctõne.pᷣſupponit circa miſſum ema/
natõnem.⁊ ſuꝑaddit manifeſtatõnez;.⁊ quoniã ma/
nifeſtatio emanatõnis ᷣm quam attenditur miſſio.
non fit niſi per eum quem ſpirituſſanctus inbabitat
per effectum gratie inhabitantis. binc eſt ꝙ miſſio de
ratione generali dicit manifeſtatůnem emanatõnis

⁊ inhabitatõnis.Hec auteʒ differentia viſibilis ſuꝑ-

adueniens miſſioni.cõtrabit ipſam ꝙᷓtum ad pꝛinci
pale ſignificatum qd eſt manifeſtatio.ideo dicit ma⸗
nifeſtatõnem cum apꝑitione.ſiue apꝑitõeʒ manife-
ſtantem ꝑſone emanantis inhabitationem.vel ꝑſo⸗

ne inbabitantis emanationẽ. Vñ gcedo ꝙ viſibilis

miſſio eſt apparitio. ſed bec nõ eſt tota ratio. ſed ap⸗

paritio in qᷓ manifeſtat diuina ꝑſona.nõ tm̃ vt ope/
rqs. ſed etiam vt inhabitans. nec tm̃ vt inhabitãs.S
ctiã vt emanãs. ꝗᷓſi ab alio veniẽs. Per pᷣmũ exclu/
dit appitõeʒ di in libʒ creatura.ꝑ ſcom appitõez i

ve.te. ꝑ terciũ apparitionẽ patris.qa pater non ap.
paruit vt emanans ſiue ab alio veniens. filiꝰ vᷣo vel

ſ.iſ.in ve.te. nõ apꝑuit vt inbhabitãs.v vt ſe inbitatu/
rum pᷣmonſtrans.vñ angelus appebat in illis crea/
turis in ꝑſona dei.Et hoc ꝓbat Aug. in.iij.de trinit.
dicens. CEonſtat firmitate autoꝛitat ⁊ pꝛobabilitate

ratõnis.cuʒ antiquis patribus dicit᷑ deus apꝑuiſſe.

voces illas ab angelis eſſe factas.Et adducit auto/
ritates apoſtoli ad Gal.iij. lex oꝛdinata ꝑ angelos.

Et ad Hebꝛe.ij.ſi em̃ qui ꝑ angelos dictus eſt ſermo

Tc. Mec tamẽ dico ꝙ iſta ſit ratio quare nõ eſt miſ/
ſus.qͥa appitio ficbat miniſterio angelico.qꝛ ſicut di
cit Aug.iiij. de tri. ꝓbabile eſt. ꝙ illa colũba in ꝗq ap/
paruit ſpũſſanctꝰ ym miſteriũ angeli moueret᷑. nð
idem in.iiij. de trinit.in fine dicit.ſuꝑ boc aliquid in/
uenire difficile eſt. et temere affirmare non expedit.
Qusõ tũ iſta ſinc ratõnali ſiue intellectuali creatura

potuerũt fieri.nõ video. Et ita patet q; nõ quelibet

appitio eſt miſſio. patet etiã reſponſio ad duas rati/
ones pꝛimas. ¶ Ad illud ꝗ obijcit᷑ tercio. ꝙ nõ ſit
appitio.quia
dupliciter. vel in ſe. ⁊ ſic ↄuenit coꝛꝑali.vel in alio.⁊
boc dupliciter. vel ſicut cauſa in effectu. vel ſicut ſi/
gnatum in ſigno.⁊ hoc tercio modo.miſſio eſt appa
8 ritio. ⁊ m hunc modum nõ ↄuenit om̃i creature.
illud qd vltimo obijcit᷑. apparitõ nõ eſt ma
nifeſtatio.dᷣm. q cum dicit᷑ miſſio non eſt manife/
ſtatio.nõ intelligitur actu.ſed habitu.quia aliqd fit
vel oſtendit᷑ in ͥ poteſt ꝑſone emanatio manifeſta/

ri. ⁊ boc quidem de ſe impoꝛtat apꝑitio. ¶ Ad illud

ꝰ quod obijcit᷑ in cõtrariuʒ ꝙ pᷣciſe fit apꝑitio. Dom.
wꝙ nõ accipit totam rationẽ miſſionis.quia mitti nõ
eſt tm̃ mente pꝑcipi.ſed mente ꝑcipi.vt ab alio ema/
nans. ⁊ in aliquo inhabitãs ¶ Siliter ad illud. mit/
ti inuiſibiliter. eſt manifeſtari ꝑ cffectum nuiſe
ddm.q manifeſtari nõ dicit totam rationem.¶A
illud qd obijcit᷑.ꝙ in miſſionc ſpũſſancti in ſpecie co
lumbe.nõ fuit niſi apparitio. dᷣm. ꝙ q;uis ibi nõ fu
crit donatio ſpuũſſancti.fuit tũ manifeſtatio pꝛius da
ti.⁊ tũc inhabitantis in xpᷣo.⁊ quieſcentis.⁊ ab alio

10

pꝓcedentis.⁊ ita tota ⁊ ꝑfecta ratio miſſionis.ſed ex

hoc nõ ſequit᷑.ꝙ qualiſcũqʒ apparitio ſit miſſio viſi⸗
bilis. om̃is tñ viſibilis miſſio eſt apꝑitio ⁊c.

¶ Queſtio.ij. SSMð
Ad quid ſit vtilis miſſio viſibilis.⁊ ↄſtat ꝙ ad effici-
endum nihil ↄfert.quia exterioꝛ apꝑitio.nihil interi
us opat᷑.Oꝛ etiam nõ ſit vtilis ad innoteſcendũ oñ/
dit᷑ ſic. Aut eſt ad manifeſtandum ꝑſone alicꝰema/
nationem.aut inhabitationẽ. Mon inhabitationeʒ.
quia nemo ſcit vtrum odio vel amoꝛe dignus ſit. et
ita nemo vtrum deus in eo habitet cognoſcit. Et ite
rum. qvtilitas eſt.eſto ꝙ ſciat deum adueniſſe.tamẽ
cũ igꝛct ꝑmanſurũ.nulla videt᷑. Si ad manifeſtãdũ
alicpſone emanationem.S cũ illa noticia om̃i tem/
poꝛe ſit neceſſaria.ſcʒ tpe legis ſcripte ⁊ nüc. vẽ ꝙ et
tũc ⁊ nũc deberet eẽ miſſio viſibilis. Querit᷑ ̊ quare
ſolum tꝑe eccleſie pꝛimitiue. em q;tumcunq;
apꝑeat in creatura.nõ innoteſcit niſi rcuelatio aſſit.

tur ꝙ exterioꝛ apꝑitio oio ſuꝑfluat.

§ eſt inuiſibilis.dom.qꝙ apparere ẽ

ſ cñ adeſſet reuelatio. neutꝝ ẽ ad cognitiões verioꝛẽ

⁊ certioꝛẽ.qᷓ; qᷓ eſt a ſenſu.ſi g̊ bñs cognitõeʒ certam.
nõ indiget occupari circa cognitõeʒ imꝑfectã.̊ vide
r ꝙ ej app ran pbaur
etiã ꝙ impediat ſic. Affectꝰ circa bona viſibilia occu
patus.minꝰſurgit ad bona iuiſibilia. ſitr intellectꝰ.
Sſi dʒ ad ꝑceptoeʒ inuiſibiliũ eleuari.non dʒ ei fieri
oñſio viſibiliũ.ꝙ ſi fiat.vr̃ potiꝰimpediri qᷓ; iuuari.
tem ſi miſſio eſt ad innoteſcenduʒ. cũ triplex ſit
in nob vis cognitiua.ſcʒ; ſenſus exterioꝛ.⁊ imagina⸗

tio. 2 intellect?.⁊ ſᷣm hanc triplicem vim.triplex aſſi
gnet᷑ viſio ꝓpbetalis.pari ratõne vr ꝙ triplex miſſio

deberet diſtingui.·¶ Pꝛeterea. cũ miſſio ſit ad mani-
feſtationẽ inbabitatõnis.⁊ filius inhabitet ſicut ſpi/
rituſſanctꝰ.quare non eſt miſſio viſibilis ad manife

ſtandũ illam. ¶¶ Sed ↄtra ꝙ ſitvtilis ad innoteſcen⸗

7

dum vr̃.qꝛ cognitio noſtra lncigt⸗ aſenſu. ſi debe⸗
mus eleuari ad ꝑceptionẽ intelligibiliũ. ↄgruum et

perutile eſt ꝙ aliquo mõ pꝛeuia ſit excitatio in ſen/

ſuꝑ ſignum. Et. boc eſt qd dicit Oꝛeg dum viſibiliter
deum cognoſcim? ꝑ hũc in inuiſibiliũ 27.6 Item ſi⸗
cut miracula oſtendũt diuinã potentiã. ita ſigna di/

uinã pᷣſentiam. vtile fuit ⁊ ꝑneceſſariũ fidẽ noſtrã
manuduci ꝑ miracula ad cognitõnem diuine poten

tie. pari rone ꝑ aliqᷓ ſigna viſibilia ad cognitoeʒ di/

—

uine pntle. tẽ miſſio ẽ ad redimendũ hoicz ꝑdi/

tum. hõ eſt pditꝰpᷣm naturã viſibilẽ ⁊ inuiſibileʒ. S
miſſio pᷣm vtrãq; ẽ vtilis. Itẽ familiariꝰ offert ſuã
pñtiam.qͥ ſe offert ᷣm ſenſum ⁊ intellectum qᷓ; qͥ m
alterũ tm̃.ſᷣ hoc maxie expediebat homini auerſo vt
ↄuerteret᷑ ad deũ.g 2 5 P. dom. ꝙ miſſio filij viſi⸗
bilis ꝓpꝛiã ⁊ maximã babuit vtilitatẽ. ſicut patcbit ĩ
iij. Sed nũc de ſpũſancto.dm.qꝙ eiꝰ miſſio viſibilis
vtilis ẽ ad manifeſtandũ ⁊ emanatõez ⁊ inhabitati/

—

1

onem.ſᷣ̊ nõ qualẽcũqʒ inhabitationẽ.nec in om̃i gne

pſone. Pꝛopterea intelligendum. ꝙ eſt inhabitatio
duplex. ſcz ſᷣm ſctificatiõis ſufficientiã.⁊ ᷣm plenitu l⁊
dinis redundãtiã. Illa q̃ eſt ſᷣm ſctificatõis ſufficien
tiã.inteꝛiꝰviſibiliter latet. Que vo ᷣm redundantiã.
exteriꝰapꝑet.⁊ ideo talis inbabitatio in ſigno viſibi/
li ⁊ exterioꝛi manifeſtari dʒ.ſicut factũ eſt in apoſto/
lis. Siliter intelligendũ.qꝙ duplex eſt genꝰ credenti/
um.Quidã em̃ volũt ſigna.vtputa ſenſibiles. Qui⸗
dam intelligẽtiã querentes.vtputa iã ꝓfecti. Querẽ
tes ſigna. vt per bec manuducant᷑ ad intelligibilia.
Ante tales vtilis eſt miſſio viſibilis ad manifeſtan/
lum inhabitationem plenitudinis redundantis.et
hoc ꝑſonis manuducendis per ſenſum. Ex boc patz
pꝛimum. quare ſc; non fuit miſſio viſibilis temꝑe le
gis ſcriptẽ.quia non erat miſſio in plenitudine quo
aduſqʒ; venit plenitudo tꝑis. ¶ Piʒ etiã quare mo/
do nõ dat᷑ ſiue mittit᷑ viſibiłr.qꝛ iam manuducti ſu/
mus ad fidẽ. vñ ſicut ceſſauerũt miracula.ita exteri
oꝛa ſigna. ¶¶ Oð dr ꝙ nemo ſcit vtrũ odio vł amo/ 14
re dignus ſit. verum eſt. niſi deus dignet᷑ oſtẽdere.et
tũc oſtendebat.⁊ hoc ꝑutile erat ad fidem roboꝛan/
dam. ⁊ deuotõem excitandã. Ac illud qꝗð obijci᷑.
ꝙ neceſſaria eſt aliqᷓ reuelatõ.dðʒ.ꝙ verũ eſt. nec tñ
ſuꝑfluit appitio.q; excitat intellectum ad inqͥſtõeʒ.
⁊ ſic crache⸗ 5

—

☚

5

oppat ad reuelatõeʒ. ⁊ p?reuelatõeʒ ex.
citat ad dilectõcʒ. reuelatio aũt ⁊ ſi ſit interioꝛ cogni
tio.tñ adhucẽ viatoꝛl.⁊ iõ nõ euacuat cognitõeʒ ap
paritõis. Ad ill qð obrr. ꝙ viſibilia impediũt af/16

fectum. dom. ꝙ viſibilia pñt duplr cõſiderari.vel vt

twb
nn
n
gppar
nain
9d
hmm
ſt⸗a
hetſcl
Gddrt
Seite
ng
Atinſ
uhfna
lis S
ckvick
ſnagir

19 W

flĩ
Ra;
fun
at
bost
blla
nuani

i
ſncti
ftuſn
btet

E
MIr

DM
en
.
Manſe
gcheh
ſtnine⸗
ſeiet

ti
ſülne⸗

nil
ffinr
n umngt
nqiu
häͤmt
Nmnr ting
mrmnnge
Nrorhng
Unſoſtunn

ibtigſag.

idisn
ſsnkinate
Ntnſai fid
HM
ſtgungic
Gagzdun tihin

iſe

i dſ
kaſniſün

laubegi⸗
zünclcnnzn
Cohmini
Goni tenti
un kitte

crä:tfne
iGfntttntn
rtonta
Nicictunt
leckegal
nuügfnd
„U

s ien

ſnin
irbun⸗
nnch/
autt

gitigen

17

18

19

——,

res abſolute. vel vt ſigna ? nutus vucentia in aliud.

Pꝛimo modo ſi ament᷑ vel ſi cõſiderent᷑ retardant
intellectum ⁊ affectum.ſcdo modo iuuant.⸗⁊ ſic ẽ in
apparitõne viſibili.quia ibi ↄſiderat᷑ creatura vt ſi⸗
um faciens aliud in intellectum venirc. Ad il⸗

ud qð obijcit᷑.quare nõ eſt triplex genus miſſionis.

hm triplex genus cognitõnis. DBm.qꝙ et ſi cognitio
ſit de ratõne miſſionis.nõ tamẽ quecũq; vel cuiufli/
bet.ſed inhabitãtis.Et qꝛ duplex eſt modus inbabi/
tandi vt pᷣhabitum eſt ideo tm̃ eſt duplex modꝰmit
tendi.licct plures ſint modi cognoſcẽdi. AVel aliter.
ddm.qꝙ deus in via nõ cognoſcit᷑.niſi aut in cffectu.
aut in ſigno.Si in effectu.cũ effectus ille ſit gra gra/
tumfaciẽs.q̃ in ſola cadit mentc.ſic eſt miſſio inuiſi/
bilis. Si n
eſt viſibilis.
imagines in interioꝛi ſenſu expꝛimunt᷑.deus aũt noõ
eſt talis.ideo de eo nõ eſt ponere hmõi cognitioneʒz.

d illud qð vltimo qucrit᷑.quare non fuit miſſio

viſibilis ad manifeſtandã inhabitatõeʒ filij. doᷣm.
filiũ inhabitare eſt du
gaʒ ſanctificatõnis. Pꝛimo modo non fuit neceſſa/
ria manifeſtatio.ſiueviſibilis miſſio.quia pleniſime

erat in hoie ſibi vnito.in qͥ oꝑabat᷑ oꝑa viſibilia.i q̃

bus manifeſtabat᷑.⁊ ideo nõ opoꝛtebat alia ſigna vi
ſibilia adbiberi. Scdo vᷣo modo nõ habuit miſtionẽ
manifeſtãtem inhabitatõez talem.quia ſanctificatõ
appꝛopꝛiat᷑ ſpũiſancto.vñ ſufficiebat eſſe miſſoncʒ

viſibilem.ad manifeſtãdum ipſius inbabitatõcz cui

ſanctificatio appꝛopꝛiat᷑. cum inhabitatio filij ⁊ ſpi/

rituſſancti ſint indiuiſe. manifeſtato ꝙ in hoic inba

bitet. l.ſ. ſuicienter oñdit᷑ ꝙ ⁊ filiꝰ⁊c.
Aueſtio. iij.

c
¶ Quibus mocls fit miſſio viſibilis. Et accipiunt᷑ di⸗

uerſi modi ex ſcripturis. Filius em̃ viſibiliter appa/
ruit in qeatura ratõnali.vt in hoĩe.ſpũs vᷣo ſanctus

in irratõnali.vtputa in colũba.igne.⁊ flatu. Querit
de viuerſitate hoꝝ modoꝝ apparendi.⁊ videt qꝓÿnñ
fuerũt ↄueniẽtes hoc modo. Spũſſanctꝰeſt eq̃ nobi
lis ꝑſona vt filius.ergo in eque nobili creatura debʒ
manifeſtari vt filius.

eſt minoꝛ patre.ĩmo factus minoꝛ angelis. multo⸗/

foꝛtius.ſ.ſ.ex apparitõne in igne nõ tiñ minoꝛ deo. DS
hoie etiã.ᷣ hoc nullo modo cõgruit.ergo nõ cõgruit

——

ſpuiſancto appere in creatura irꝛõnali. Si tu dicas
ꝙ filiꝰapparuit in hoie aſſumpto ⁊ vnito. ſpũs autẽ

ſanetus nõ eſt colũbe vnitus vel igni. Contra.vnio

nihil aufert diuinitati.g pter vnionem nõ debet di⸗

ci minoꝛ. Si ergo dicit᷑ minoꝛ. boc eſt ꝓpter appariti

onem.ergo ⁊c. ¶ Item videt᷑ ſpuſſanctꝰ fuit vni⸗
tus.qꝛ.ſ...appebat in illa columba ⁊ nõ in alia.⁊ rur

ſus a

pebat ipſe ibi non alia ꝑſona.ergo alio modo

erat in illa q; pater ⁊ filius.⁊ aliter in illa qᷓ in alia.ſᷣ

aliter nõ potuit eſſe in illa qᷓ; alia ꝑſo

ſtantiam.nec qtum ad oꝑatõeʒ.qꝛ eadem eſt ſubſtã
tia ⁊ oꝑatio in trinitate.ergo q;tum ad vnionẽ.ergo
⁊T.ẽ Si tu dicas.ꝙ apparuit ſicut in ſigno.tũc quero.

aut illud ſignũ fuit a natura.aut ab inſtitutõne. Si a

natura. tũc pari ratõne ⁊ om̃is alia columba. Si ab
inſtitutõne.querit᷑ quis inſtituit. ¶ Item filiꝰ appa⸗

ruit viſibiliter vno mõ tm̃.⁊ in vna creatura. querik
quare nõ ſilr ſpũnſſanctꝰ. ⁊ vr ꝙ ita deberet eſſe. quia

.

Ga cl ſignum ſit qð offert ſe ſenſui. ſic
uia vo imaginaria eſt eaꝝ rerũ.quan

. aut ꝑ gram vnionis.aut p

fecte vnibile niſi beati r.
tionalis. ideo filius in ſola ſubſtãtia ratõnali appa⸗
ruit. Quia vo vſui ſignificatõis pure.ↄuenit creatu/
ra irꝛatõnalis magis qᷓ; rationalis. ne foꝛte credere-

anif⸗ filius. ¶ Item ſi fllius pter aſum⸗
ptionẽ bumanitatis ſiue apparitõem in foꝛma ſerui

na qᷓ;tum ad ſböb

cut in ſilio nulla cadit varietas. imo oĩmoda vni ⸗

e

–ẽ

foꝛtmitas. ita ⁊in ſpirituſancto. ergo debuit appare

.

re t̃ in vna ſpẽ.

tem filiꝰtm̃ ſemel apparuit vi /

ſibiliter, qꝛ tm ſemel eſt incarnatꝰ nõ amplius.Que/
rit ergo vñ hoc eſt ꝙ. ſ...ꝓluries apꝑuit. vtputa.nõ

tm̃ ſemel in igne.ſ etiazʒ in ſpecie columbe. Si dicas

ꝙ illa in quibꝰ.ſ.ſ.apꝑuit.ſtatim eſſe deſierũt ptꝰap/

paritõem.⁊ ideo opoꝛtuit rurſum alia fieri.tũc ergo

videt᷑.ꝙ nec illa columba fuerit vera.nec ignis.cum

tam columba qᷓ; ignis habeat virtutez pꝑmanẽdi.⁊ ſi
hoc in illa apparitõne nõ fuit.tũc ergo nõ fueruũt ve-
ra.ſed falſa.⁊ nõ fuerũt apparitões.ſed pᷣſtigia ⁊ illix

ſiones.ſicut ſunt fantaſmata demonum ⁊ alioꝝ ma⸗
goꝛum. Altimo querit᷑ quare tot modis appuit ſpi⸗

rituſſanctus et quare in alia ſpẽ in capite q́; i mem

bꝛis.vt in xpᷣo ⁊ aplis. ¶ E'. dom. ꝙ finis imponit
neceſſitatem his que ſunt ad finem. ideo modus ap
pa-

parendi ſumendus eſt iuxta finem oꝑatiõis.Ap

rmuit aũt filius ĩ carne.vt eſſet mediatoꝛ. ſpiritꝰ vo ſã⸗

ctus vt doctoꝛ Joh.xvj. Cũ venerit.do.vo.o.ve.Ad
mediatõnem aũt neceſſaria eſt extremoꝝ ſepatoꝛuzʒ
ↄcurſio/⁊ in vnum vnio.ſicut patet. et ideo filius in
creatura apparuit vt vnitus.Ad eruditõeʒ ãt igno
rantium interuenit ſignum.ideo.ſ.ſ.apparuit in cre⸗
atura vt ſignatum in ſi — ergo nihil ẽ deo per⸗
cabile. hoc ſolũ ẽ ſbᷣſtatia ra

tuir vnita. nõ tm̃ ſignificãs. ideo.ſ.ſ.apꝑuit in creatu
ra irꝛatõnali.que aliqͥ modo haberet rationeʒ ſigni-

ficandi ⁊ gipenn d.ſcnt flatus ſignificat ſpiratoezʒ.
ectiõeʒ. Rurſus qm̃ ad ꝑfectam media-

ignis vᷣo dilec medi
tioneʒ requiri ꝙ mediatoꝛ ſit vnus.⁊ q; vnio ſit in/

ſepabilis. filij apparitio ſingularis fuit et indiuiſibi-
lis. Sed ecõtra qꝛ nõ pt.ſ.ſ.pꝑfecte ſignificari in vno

ſigno. ideo opoꝛtuit per plura. ideo filius vno mo⸗
do apparuit.ſed.ſ.ſ.pluribus. His viſis facile eſt re

20

ſpondere ad obiecta. ¶ Mam ad illud qd pᷣmo obij ?

citur ꝙ eque nobilis eſt ꝑſona ſpũſſancti.doim. ꝙ ni
hil facit ibi nobilitas apparẽtis.ſed finis apparitio/

nis.quia illevt mediatoꝛ iſte vt eruditoꝛ ſiue doctoꝛ.

ideo Sin⸗ vt in boic aſſumpto.ſ.i.vt in creatura ⁊ ſi
gno.i Ad illud quod obijcit᷑.ꝙ.i.ſ.dehet dici mioꝛ
ſicut ⁊ filius.dðᷣm.qꝙ minoꝛitas illa nõ dicit᷑ de filio
ratõ ne diuinitatis.ſed ratõe vnionis ⁊ coionis yde/
omatum.quia filius factus eſt homo paſſibilis.ſed

ſpũſſanctꝰnõ eſt factꝰ columba. Ad illud qd obij/⁊ 3

cit᷑ ꝙ eſt vnitꝰ colũbe.ddðm.qꝙ eſt vnio ſᷣm ventateʒ.
⁊ eſt vnio ſᷣm intentõeʒ.pꝛimo modo vniũtur illa q̃

vniũtur in natura vel ꝑſona.ſcdo mo do vniũtur ſi/⸗

ificatum ⁊ ſignum. ⁊ boc modo vnita eſt perſona
ſ. illis foꝛmis in quibus appuit. ¶ Si autẽ querat᷑

vñ veniebat talis vnio.dᷣm.qꝙ diſpoſitiue a ꝓpꝛieta ⁊ 4

tibus creaturc in quibus nata crat ꝑſona.ſ.ſ.declaꝛa

ri. ſicut flatus ſpm̃.ignis amoꝛem columba donum
Apter fecũditatẽ. Sed ↄpletiue veniebãt hec a diui⸗

na oꝛdinatõe que oꝛdinauit creaturas ad boc nõ in/
ſtituẽdo ſed ſimul foꝛmãdo ⁊ inſtituẽdo.⁊ ad hoc ſo
lum foꝛmabat.quia tam columba qꝙᷓ ignis ſił cũ ap/
paritionc etiam incepit ⁊ deſijt· Ex boc ptzʒ ꝙ. ſ. ſ.
nõ tm̃ ſemel apꝑuit.ſed pluries.filius autẽ nõ.quia
columba ⁊ ignis ſtatim pꝰapparitõem eſſe deſierũt.

. — . 7 2

nõ autem homo. ¶Ex boc pʒ etiã ꝙ ſi colũba illa ⁊ 2 ö

ignis eſſent verum coꝛpus.tamen nec columba fuit

.

re. I.

Iii. 1 di. XVI

vera columba. quia ſtatim deſijt. ſed ſimilitudo colũ do per redemptõnem. ⁊ ita fuit in xpᷣo.⁊ bec eſt per⸗
be. Similiter nec ignis verus ignis.quia nõ combu- fecta gratia per omnẽ modum. Ideo in xpᷣo appaꝛu
rebat. MNec tamen ibi erat aliqua illuſio. qꝛ non erat it in columba. qꝛ erat pꝛeciũ redemptõnis pꝛimoge/

.—

ibi aliqua falſitas in ſi ignificando. Offerebat᷑ enim nitoꝝ. ⁊ erat animal integrum ⁊ pfectum. Põt etiã

ſenſui ad ſignificandũ qð vere ibi erat. ⁊ qꝛ magl at · eſſe per vite influentiã q;tum ad ſenſum et motum.

tendebat᷑ ratõ ſignificandi q; exiſtendi.ideo tamdiu ⁊ boc mecdiantibꝰſacramentis. ⁊ hec plenitudo ẽ in
durauit. diu ſignificare potuit. vel officium ſigni ſacerdotibus. ⁊ ideo datus eſt eis ſpũſſanctus i ſpc/

impleuit. Et quia eadeʒ vi foꝛmata eſt columba. mo ce flatus Joh.xx. Inſufflauit in eos dicens.Accipi
ta. ⁊ ↄſeruata. ſtatim vt vis illa deſijt moueꝛe. colum te ſpm̃ſanctum quoꝝ remilſ. pcccata. ⁊c. Poteſt ctia

ba ⁊ ignis deſijt eſſe. Agd illud qð vltimo queritur tercio modo eſſe per cognitõnis adminiſtrationem.

26 quare tot modis apparuit.ſ. ſ. dᷣm. ꝙ apparitio.ſ.ſ. ſiue doctrinam. ⁊ bec plenitudo eſt in apoſtolis ⁊ do⸗

fuit ad manifeſtandã plenitudinez redundantie vt ctoꝛibus.⁊ iõ ſpũſſanctꝰ apparuit ĩ eis linguis igne⸗
ꝛius babitũ eſt. ⁊ qm redundantia põt eſſe triblex. is. Ex his patet reſponſio ⁊ ſufficientia modoꝝ ap/
ideo tribus modis apꝑuit. Põt em̃ eſſe hec plenitu/ parendi et obiectoꝛum.

¶ Diſtinctio.xvij. De inuiſibili ſpũſſancti miſſione.
Am nũc accedamus ad aſſignandam miſſionem ſpũſſancti qua viſibiliter ⁊c. erminata parte in
gqjua magiſter egit de pꝛoceſſione ſpũſſancti viſibili. in hbac parte agit de inuiſibili. Et diuiditur hec

pars in duas. In pꝛima determi

In ſecũda vᷣo.quia ſua opinio habuit multos impugnatoꝛes.ponit opinionis ſue defenſionem.ibi.Hic que/
ritur ſi charitas ſpũſſancti ẽ. Pꝛima iteruʒ pars habet duas. In pꝛima miſſionem ſpũſſancti inuiſibilem no/
tificat. In ſecũda ↄfirmat. ibi. Me autem in re tanta aliquid de noſtro ⁊c. IJtem pꝛima pars in qua notificat
habet vuas.in quarum pꝛima pᷣdicit ſuam intentõem. ibi. Jam nũc accedamus ad aſſignandã. In ſecunda
ſuppoſito ꝙ ſpirituſſ⸗ anctus ſit amoꝛ quo diligimus deu ⁊. pximum. oſtendit ipᷣm inuiſibiliter mitti.quando
in nobis efficit bũc effectum. ⁊ hoc facit ibi. Hoc autem intelligibilius ⁊c. 1 Sin iliter ſeda pars in qua po/
ſitõnem ſuam ↄfirmat habet quatuoꝛ partes. In pꝛima oſtendit. ꝙ amoꝛ quo diligim? deuz. eſt ſimilit amoꝛ
quo diligimus pximũ. In ſecuda vo oſtendit.qꝙ amoꝛ ille pꝛie eſt ſpirituſſanctus.ibi. Cum autem fraterna
dDilectio ſit deus ⁊c. In tercia oſtendit.ꝙ ſi Ha anctus eſt cparitas. nõ cauſal:ter. ſed eſſentialiter ⁊ foꝛmaliter
loquendo.ibi. Sed ne foꝛte aliquis dicat illud dictum. Quarto ⁊ vltimo oſtendit tanq; manifeſtatum iam q;
ſpuᷣſſanctus. tũc mittit inuiſibiliter. quando nos facit dei et. pximi dilectoꝛes.ibi.Ex pᷣdictis clarcſcit ꝙ ſpi⸗
rituſſanctus charitas. ”ül

a ( Quiproximũ di⸗

Demiſſonclpirkruſfonct quaimuiſtbiiter mi, di Ppij

utur m ſuam opinionem. “
ligit. ↄſequens eſt t Am nũc accedamꝰad aſſignandã miſſio
ipam vilecronez dil · nenm ſpuͦſſancti qua inuiſibiliter mittitur
gat. Aidet iſta conſe⸗ in coꝛda fideliuʒ. Nam ipſe ſpũſſanctus
quẽtia nõ valere. ⸗

uldene eſt. ac tercia in trinitate ꝑſona

enſum eſt. a patre ⁊ filio ac ſeio tempa

uis em̃ poſſibile ſit dſi vt ſu .
lectionẽ diligi. nõ ta⸗ t ſupꝛa oſt

4

men eſt neceſſe ꝙ ali liter ꝓcedit.i.mittit ac donat᷑ fidelibus. ſed que ſit

quis diligat eaz. mul⸗ iſta miſſio ſiue donatio. vel quõ fiat ↄſiderandũ ẽ.
ta em̃ frequẽter ama ( Buppoſito ꝙ ſpũſſanctꝰ ſit amoꝛ quo diligimus
munolenirab oe deum ⁊ ꝓximuʒ. oſtendit ipᷣm inuiſibiliter mitti qñ
e⸗ —— in nobis efficit hũc effectu. „ —
Entck dſſecksen. eHoc aüt vt intelligibiliꝰdoceri. ac pleni pſpici va/
quens eſt vt deũ dili⸗ leat pᷣmittendũ eſt quoddam ad hoc valde neceſſa

₰☛= „

gat. Quia aut intelli/ riũ. Dictũ quideʒ eſt ſupᷣ.⁊ ſacris auẽtibꝰoñſi um. ꝙ

git increata. aut re ſ.ſ. amoꝛ eſt patris ⁊ filij qͥ ſeinuicem amantet nos. Sointuſſatnotu ₰ 4

1

nec dilecio. nec pia hoc Aug · in. viij .li· de trini · ait.

ata. Si de geata ni⸗ His aũt addendũ eſt. ꝙ ipſe idem. ſ. l. eſt amoꝛ ſiue quid ſit
arA d lige uich charitas. q nos diligimdeũ ⁊ ꝓximuʒ. q cpariags
Si de increata. tüc in ( ita eſt in nobis vt nos faciat diligere deu pri
R enir mum. tüc.l.l.vicik mitti vel dari nobis er d d
oꝛi ſnia. q; dilectio q pam dilectõezʒ q̃ diligit ꝓximũ. in eoipſo deũ dili
diligim?ꝰ pximũ eſt di git. qꝛ ipſa dilectio dereſt. i. ſpũſſanctus.
lectio crcata, Re. döZ. Autoꝛitatibꝰfirmat ꝙ amoꝛ q diligim⸗ deü. eſt
Everac aſeaventia ſimuliter amos quo diligimus prin , ⸗
ona eit in Phoſito: ife autẽ in re tanta aliquid de nĩo influere videa⸗,
mur. ſacris auetibus qð dictũ eſt coꝛroboꝛem. De

„
„

in quo nõ eſt qͥetatõ.

1

nat magiſter ſpuſſãcti inuiſibilem miſſonem ᷣm ſuam opinion.

ghica
rqti

fen.
biat⸗
Flum
cto
datn
ey

Fol

N

Toninum
MCdnn
fnüm gut
ormdis
naiuidien
innin g
sne⸗
Cnumnftn
uitgtir
asntanf

dim

git. cõſequens eſt vt ipam pᷣcipue dilectionem dili⸗
gat. Deus aũt dilectio ẽ.cõſequens g eſt vt pᷣcipue
deũ diligat. Itẽ in eodẽ.deꝰ dilectio ẽ. vt ait Joh.
apls. Vt qͥd g imus ⁊ currimus in ſublimia celoꝛũ

2 ima terraꝝ.qrentes eũ qui eſt apud nos.ſi nos eẽ

ſ. Joh. iſj.
AKug'.
i. Joh. ij.

quia certitudo cognitionis eſt ᷣm pſentiã. aliquid autẽ p̃ſe ens eſt dupliciter. aut q̃tu

apud eũ velimꝰ. Nemo dicat.nõ noui qͥd diligam.
diligat fratrẽ ⁊ diligat eandẽ dilectiõeʒ.Mag em̃
nouit dilectõez q diligit. qᷓ; frẽʒ quẽ diligitꝰ E cce iã
potes notioꝛẽ deũ hr̃e qᷓ; fratrẽ. Plane notioꝛeʒ.qꝛ
pñtioꝛẽ.qꝛ ĩterioꝛẽ.qꝛ certioꝛẽ. Amplectè dilectõnẽ

deũi.⁊ dilectione amplectere deũ.ipa ẽ dilectio que

oẽs bonos angelos.⁊ oẽs dei ſeruos cõſociat vin⸗
culo ſanctitatis. Quato g ſanioꝛes ſumus a tumo⸗

re ſuꝑbie. tanto ſumꝰ dilectione plenioꝛes.et qͥ niſi

deo plenus ẽ q plenus ẽ dilectione.HHis verbis ſa/⸗
tis oñdit Augꝰ.ꝙ dilectio ipa q̃ diligimꝰ deum vel
ꝓximũ deus ẽ.Sʒ adhuc aꝑtius in eodẽ li.ſubdit
dicẽs. dilectionẽ quã cõmendat Joh̊.apls attenda
mus. Qui diligit inquit fratrẽ in lumine manet.et
ſcandalũ in eo nõ eſt. Manifeſtũ eſt ꝙ iuſticie ꝑfe⸗
ctionẽ in fratris dilectõne poſuerit. HNam in qͥ ſcan⸗
dalum nõ eſt.vtiq; ꝑfectus ẽ.Et tamen videt᷑ dile⸗

ctionẽ dei tacuiſſe.qð nũq; faceret niſi qꝛ in ipa fra⸗
terna dilectione vult intelligi deũ. Aꝑtiſſime em̃ in

eaædẽ epla paulopoſt ait. Ita dilectiſſimi diligam⸗

inuicẽ.qꝛ dilectio ex deo c.⁊ oĩs ꝗͥ diligit ex deo na
tus ẽ.⁊ cognouit deũ.Qui nõ diligit nõ cognouit
deũ.qꝛ deus dilectio ẽ. Iſta cõtextio ſatis aꝑte de⸗
clarat eandẽ ipᷣam fraterna dilectionẽ. Ha fraterna
dilectio ẽ q̃ diligimꝰ inuicẽ.nõ ſolũ ex deo.ſᷣ etiam
deũ eẽ tãta auẽte pᷣdicari ſcʒ Joh.Cũ & de dilectio
ne diligimꝰ fratrẽ.de deo diligimus fratrẽ.nec fieri
pt vt eandẽ dilectionẽ nõ pᷣcipue diligam⸗ q̃ fratrẽ
diligimꝰ.qm̃ deus dilectio ẽ.Itẽ qͥ nõ diligit frẽm
nõ eſt in dilectione.⁊ q nõ eſt in dilectione.nõ eſt in
deo.quia deus dilectio eſt. Ecce aꝑte dicit fraternã
dilectionẽ deum eſſe. . „ .
ſtendit ꝙ amoꝛ ille qͥ diligimus deũ ⁊ ꝓximũ
nõ eſt pr̃ vel filius.bᷣ ſpũſſanctꝰtmů̃. dqN

¶Cũ autẽ fraterna dilectio ſit deus.nec pr eſt.nec fi⸗

lius.ſᷣ tm ſpũſſanctus.qui ꝓpꝛie in trinitate dile⸗
ctio vel charitas dr̃. VUnde Augꝰ.in.xv.li.de trini.

ex ꝓnitate coꝛru⸗
ptionis.cui ratio ob⸗
ſiſtit. Quidã vero eſt
amoꝛ qͥ eſt cum dele⸗
ctatione.oplacentia.

centia. vtputa ille qui

⁊ quietationc.et in ta

li amoꝛe nõ eſt tm̃ ac-
ceptio rei amate.imo
etiã ipius amoꝛis. et
talis amoꝛ eſt chari⸗
tas.⁊ ideo ſequit᷑.qui
amat ꝓximum. amat
dilectionẽ.i.acceptat
Sed qm̃ bene ſequit
qui acceptat aliqͥd ex
ſe.multomagis acce/⸗
ptat illud in q̃ͥ inueni
tur ratio dilectionis.
ſs dilectio eoipᷣo q̊ di⸗
lectio. acceptat᷑ ma/

ioꝛ dilectio mag.Cũ

dilectio nr̃a ſit dile⸗
ctio exemplata.⁊ dile
ctio diuina ſit exem/
plar ois recte dilectõ
nis.⁊ in illa ẽ pꝛima⁊

ſumma rõ om̃is acce-

ptionis. hinc ẽ quod
ſeqtur.ꝙ qͥ diligit di⸗
lectionẽ. diligit deum
Ande Aug.arguit ex
bac ſuppoſitione.ꝙ
pᷣma rõ acceptionis
in dilectione exẽplan

te nõ exemplata. 2 ex

hoc patet ſcda.
b Ecce iã potes no
tioꝛẽ deum habere qᷓ;
fratrẽ. VUidet᷑ hoc fal
ſum.qꝛ.j. LChimo.vj.
dicit de deo. ꝙ lucem
habitat inacceſſibilẽ.
Pꝛeterea de frẽ no/
uit qͥd eſt. de deo ero
nõ nouit qͥd eſt.ſed ſi
eſt. ipe vᷣo loquit᷑ qᷓtũ

ad cognitioneʒ ſi eſt.

Re. dom. ꝙ aliqd
magis certitudinalit᷑
cognoſci eſt duplicit

m ad rõnẽ cognoſcendi

aut qtũ ad ſiam cognoſcibilis.Oꝛtũ ad ſam d eſt pñtioꝛ cuilibet rei.q aliqᷓ alia res.qᷓtuʒ autẽ ad růonem
noſcẽdi. ̊ eſt dupłr. Aut a ꝑte cognoſcibil:ſicut ſol ẽ pñs ceco.⁊ tñ cecus ẽ abſens lumini.ſic deꝰ pñtioꝛ

t. Si añt a pte cognoſcẽtis.ſic pñtioꝛ eſt frat.qꝛ pñs eſt ocuł carmneis.qᷣꝝ cognitio viget ſm ſtatũ pñtem
pt dici.ꝙ pñtius eſt aliqͥd dupir in rõne cognoſcibil.xel m effectũ. xl m ſe. Scom ſe notioꝛ eſt frat.
Hm effectũ notioꝛ ẽ deus.Quia effectꝰdiuinꝰqͥ ẽ dilectio intrat ibam animꝗ.⁊ ei ẽ pñs.et magis cognoſcit qᷓ

frat᷑. c ¶ Qui diligit inq̃t frẽm in lumine manet. Aidet᷑ hᷣ verbũ. j. Joh.ij. poſitũ ipꝛopꝛie dictũ.qꝛ lumẽ re
V ſicut caloꝛ affectionẽ.g magis deberet dicere manet in caloꝛe.qᷓ; manet in lumine.R.dᷣm

ſpicit cognitionẽ.

ꝙ luminis ẽ manifeſtare. Manifeſtare aũt aliqd alicui ẽ dupir. aut ſicut viã cognoſcendoꝝ. aut ſicut viam 4
nplicis. Scom ẽ ꝑ gram. Uñ. j. Joß. ij.

gẽdoꝝ. Pꝛimũ ẽꝑ ſciaʒ. 1 3 illud lumẽ opponit᷑ tenebꝛa ignoꝛãtie ſi S
eake l ean Sutes. –– lumineæ.⁊ de his tenebꝛis loquitur

vnctio docebit vos de oibus.⁊ ↄtra illud ẽ tenebꝛa malicie ſiue pcti.⁊ de B

/7

beatꝰ Jobᷣ.qð pʒ in textu.Et ecẽi.xj. Erroꝛ et tenebꝛe pctõꝛibꝰcõcreata ſunt.⁊ qm charitas ſemp eſt cũ gra.
alie virtutes non ideo dicit.Qui amat manet in lumine per appꝛopꝛiationem.

m1

5§5d Si i vonis dei ni
bil eſt maius charita

.

rioꝛẽ qᷓ babilitat ᷓ cõ

parata ad charitatẽ
minꝰ bona eſt. ̊ put

claudit charitatẽ ma
ius bonũ eſt rõnc ei?ꝰ

qð pꝛeſupponit.⁊ ita

3 ꝙ charitas pꝛeciſe

.
—

Liber

J.
d Si in donis dei nihil ẽ maius charitate.⁊ nullũòẽ d
maius donũ dei q; ſpũſſanctꝰ.qͥd cõſequẽtius ẽ G

quõ ſpũſſanctus mittat᷑ ſiue detur nobis.Lunc em̃
mitti vel dari dr.cũ ita in nobis ẽ.vt faciat nos dili
gere deũ ⁊ ꝓximũ.ꝑ qð manemꝰin deo.⁊ deꝰ inno
bis. Vñ Aug.hüc miſſionis modũ inſinuãs in.xv.

li.de tri.ait.Deus ſpũſſanctꝰ q ꝓcedit ex dco.cum

te ⁊c. Videtur dicere ¶vt iße ſit charitas q̃ dr ⁊ deus ⁊ ex deo. Ita em ait 4
ſcafme Joh. DNilectio ex deo c.Et paulopoſt. De dilectio j. Job.iiij. 4
frer oia dona. vel ſi eſt. Abi manifeſtat eam ſe dilectionẽ dixiſſe deum
igẽ eſt charitas et ſa quã dixit ex deo. deus g ex deo ẽ dilectio. Itẽ in eo So
pientia. charitas nõ dem JYoh. volens de hac re aptius loqͥ. In hͥ inqt j. Job.iiij. D
renet fatiugane cognoſcimꝰ.qꝛ in ipſo manemꝰ. ⁊ ipſe in nobis.da
Pnd. e ait de ſpũ ſuo dedit nobis. Spũs itaq; ſanctꝰde qͥ de,/
o int wona we. git nobis. facit nos in deo mancre. d ihm in nobis. o⸗
nullũ maius ẽ qᷓ. ſ. hoc aũt facit dilectio. Ipe eſt 8O de dilectio. Ipe igi⸗ urt
5 ſpũfſanctꝰ eſt hari tur ſignificat᷑ vbi legit᷑ deus dilectio ẽ. Ex his aſpa
tas. Aut ergo loqͥt᷑ d ret ꝓ ſpũſſanctus charitas eeffft. 4
charitate c naet ¶ν ſpuſſanctus eſt charitas.nõ cauſalit᷑.ſᷣ eſſen⸗
ertat Sate tialiter ? foꝛmaliterloquendo e.
idẽ. Si de creata. tũe Sed ne foꝛte aliqͥs dicat illud eẽ dictũ ꝑ expᷣſſionẽ
nulla videt pſcquen⸗ cauſe de charitss E.ſcʒ ꝙ charitas ſit ex deo.et nõ
tia. qꝛ non valet. ꝙ; ſi ſit iße deus. ſicut df. Deus nf̃a patiẽtia ẽ ⁊ ſpes.nõ
creata ẽ charitas ma wipſe ſit iſta. quia iſta ex deo ſunt. occurrit Aug.
ioꝛ int wona erenta oſidens hocnõ eſſe dictũ ꝑ cauſam. ſicut illa in.xv.
ſe ga baicts e li. de tri. ita dicẽs. HMon dictuni ſumꝰ charitatẽ non
ritas Aug. pᷣt intelli· ꝓpterea eẽ dictg deũ. ꝙ ipſa charitas ſit vlla ſba q
gi de chanitate creata dei digna ſit noie.ſᷣ ꝙ donũ ſit dei ſicut dictũ ẽ deo. .
⁊ increata.? ꝓxtraq Tu es patiẽtia mea. MNõ vtiq; iðo dictũ ẽ.tu es pa ę põ.lxx.
bʒ veritatẽ. Si de in / tientia mea. ꝙ dei ſba eſt nfa patientia.ſᷣ qꝛ ab ipſo
caiz cer ra eſ Side nobis ẽ. Vñ alibi. Ab ipo ẽ patiẽtia mea. hunc em põ.lxj.
etnain b inſe ſenſum facile refellit ſeripturau ißa locutio. Tale de
deroͤne bonitatis. ſi⸗ em. Tu es patia mea. qle eſt. Dñe ſpes mea.⁊ deus is
ue de ißa bonitate. ; meus. mia mea. æ multa ſimilia. Mõ eſt autẽ dictũ. H
aliqᷣ;d tonuz loquẽdo Dñe charitas mea.aut tu es charitas mea.aut deꝰ
aie. Qucda em charuas mea, Sʒ ita dictü ẽ. deus charitas ẽ. ſicut
na ſunt aue unt ine dictü ẽ. deus ſpũs ẽ.hocq nõ diſcemit. intellectũ a
certum eſt ꝙ minoꝛa dño. nõ expoſitionẽ q̃rat a nobis. Non aꝑtiꝰ qcq;
ſunt. Qucdã p̃ſupto poſſumus dicere. deus g charitas et.
nunt charitatez ſicut Oſtendit tanqᷓ; manifeſtum ꝙ ſpũſſanctus tunc
donũ ſapie. Charitas mittit inuiſibiliter quando nos facit dei et pꝛoximi
em̃ eſt ꝗᷓ dat ſenſum dlilectoꝛes.
guſtui t pd ed ( Ex pᷣdictis clareſcit ꝙ ſpũſſanctꝰ charitas eſt q di⸗
ſupaddit qᷓndã vlte- ligimus deũ ⁊ ꝓximũ. vñ facilius ẽ nobis oñdere

oquendo eſt excellen
tiffimũ donũ. ſapientia vero pſupponendo ſiue implicando donum charitatis dicitur excellentiſſimum. Ad
illud qͥd obijcit᷑ de ↄſequentia.dðm.ꝙ vtroq; modo bona eſt. Si em̃ intelligat᷑ de charitate increata.ſic ipſa
eſt donũ pꝛimũ ⁊ pcipuũ.⁊ ſpũſſanctꝰeſt bmoi.opoꝛtet ꝙ ipa ſit ſpnſſanctus.qꝛ q̃d ꝑ ſuꝑabundantiã dĩ vni
ſoli cõucnit. Si ant de charitate creata. tunc ↄñtia Aug.intelligenda ẽ a ꝑte noĩs ſic. Si charitas creata eſt
maximũ int᷑ ona creata.⁊ ſ.ſ.maximũ ẽ dono S melius noĩat᷑ noĩe doni excellẽtiſſimi qᷓ; alio.ↄñs ẽ vt ..ſ.
ſit charitas.ᷣ nõ crcata.imo illa q̃ deus ẽ. e Mon vtiq; iõ dictũ ẽ ⁊c.ꝙ dei ſba ẽ nr̃a patia. Videt᷑ male di
cere.qꝛ charitas qᷓ nos diligim?deũ. nõ ẽ ipſe deus. niſi intelligamꝰ ᷣ diligimꝰ exemplarit vel cauſalit. cum
ſimile ſit de patia. videt᷑ ꝙ aug. male deſtruit illud ſile. Itẽ cũ deus faciat nos diligẽtes.ſicut patientes.qre

6 nõ dĩ de charitas nr̃a.ſicut patia nra.Reꝰ.dm. ꝙ deẽ charitas ⁊ eſſentialit᷑ ⁊ cauſalit᷑ Eſſentialiter. qꝛ in ſe
amoꝛ ẽ Cauſalit. q; in nobis amoꝛẽ emfcit. Sy deus nõ ẽ patia eſſentialr.ſed ſolũ cauſalr. ⁊ io ſenpturms iſtũ

Koma. v.

Quõ ſpũſſanctus
tur/hie notatur.

—

Pꝛedicte autoꝛi⸗
tatis colligit ſum/

ꝓximi faciat amato

ſtantiã ſuã.ꝰ⁊ tradiderit coꝛpus ſuũ ita vt ardeat.

nõ ei ꝓdeſt. Quantũ ̊ bonũ ẽ.ſine qͥ ad eternã vi⸗/
tam neminẽ tanta bona ꝑducũt. Ipſa vo dilectio
vel charitas.nã vniꝰrei nomẽ eſt.vtrũq; ꝑducit ad
regnũ.dilectio g q̃ ex deo ẽ.et deꝰ ꝓpꝛie ſpũſſanctꝰ

eſt.ꝑ quẽ diffundit᷑ in coꝛdibꝰnoſtris deꝰcharitas.
per quã nos tota inhabitat trinitas. Quocirca re⸗

ctiſſime ſpũſſanctꝰ cuʒ ſit deꝰ.vocat᷑ etiã donũ dei.
Qõ donũ ꝓpꝛie qᷣd niſi charitas intelligenduʒ eſt
qᷓ ꝑducit ad deũ.⁊ ſine q̃ dlibet aliud dei donũ nõ
yducit ad deũ. ¶ Ecce hic aꝑitur qͥd ſup dictũ erat
ſcʒ ꝙ charitas ſit ſpũſſanctꝰ⁊ donum excellẽtius.⁊
quõ hoc donũ.i.ſpũſſanctꝰdet᷑ nobis ſcʒ cũ ita imp

titur alicui.i.ita hʒ eſſe in aliqͥ.vt eũ faciat dei ⁊ ꝓxi

mi amato:ẽ. Qð cũ facit.tũc aut dari dr̃ ſiue mitti

datus fuerit homini.accendit eũ ad diligendũ deũ
⁊ ꝓximũ.⁊ ipᷣe dilectio ẽ. Non em̃ hʒ hõ vnde dili⸗
gat deũ niſi ex deo. Ecce quõ dat᷑ vel mittit᷑ nobis
ſpũſſanctꝰſᷣm ꝙ dr̃ datũ ſiue donũ. Qð donũ com
mendat Aug.explanãs exꝑtius quõ det᷑ in eodem
li. Dilectio inqᷣt dei diffuſa ẽ in coꝛdibꝰ nr̃is. vt ait
apls ꝑ ſpm̃ſctm̃ qͥ datus ẽ nobis. Nullũ eſt iſto do⸗
no dei excellẽtius Solũ em̃ eſt qð diuidit int filios
regni et filios ꝑditiõis. Dant᷑ ⁊ alia ꝑ ſym̃ munera
Hſß ſine charitate nihil ꝓſunt. win 8 tm̃ impartia⸗
tur cuiq; ſpbũſſanctꝰ.vt eũ dei
rem. a ſiniſtra nõ tranffert᷑ ad dexterã. Meq; ſpiri
tuſſanctꝰ ꝓpꝛie dr̃ donũ niſi ꝓpter dilectionẽ.quã
q nõ habuerit.⁊ ſi loq̃tur oĩbus linguis.⁊ habuerit
pꝓphetiã.⁊ oẽm ſciam.⁊ oẽm fidẽ.⁊ diſtribuerit ſub

diuerſum modũ in/
nuens dicit deum eẽ
patientiã noſtram. et
deum eſſe charitatem
ſine additõne. Ratio 7
autẽ buius eſt. ꝙ qui⸗

gam babitus dicunt
incomplctionẽ. ſicut

patientia. ſpes 2 bu⸗
iuſmodi. qui non ca/
dunt in deo per eſſen

tiam ſed per cauſam.
quia hmoi ſunt a deo

QAuicz autẽ ſunt ba,
bitus dicentes com/
plementů. ⁊ huiuſmo
i ſunt ĩ deo eſſentia/

liter.ſicut charitas.et

ſapientia. ⁊ huiuſmno-
di. Motandũ autẽ q;
Aug?. vult dicere q;

deus eſt charitas eẽn

tialiter. ſʒ ipᷣe nõ vult

