alio nõ ſit.Et quia filiũ genuit vnũ
ſecũ deum.⁊ ſpũſſanctꝰ ab eo ꝓce⸗
dit vnus cum eo deꝰ. Vnitas ergo

in patre eſſe dicit᷑. qͥa nec eſt aliqᷣd

aliud a qͥ ſit. Non enim ab alio eſt.

nec ab eo aliqᷣs vel aliqͥd ẽ ab eter⸗
no.qð vnum cũ eo non ſit. Filiꝰemñn

et ſpũſſanctus vnuʒ ſunt cũ patre. cuncta creata ſunt

Vñ veritas ait.Ego ⁊ pater vnuʒ
ſumus.

Quare pat ⁊ filiꝰdicant᷑ eẽ vnũ

vel vn de. nõ vnꝰ.qꝛ res eiuſdẽ
nature recte pñt dici vnũ ſimpſr eẽ

⁊ cũ adiectõne.Res vᷣo diuerſe na

quid ynuum. h

¶ Motula
Myla. in li.de ſino⸗

dis.

lem? ſine initõ di⸗

cat filiũ qſi duo ſi⸗/
ne pꝛincipio.⁊ duo

innaſcibilia. ⁊ duo
innata. dices duos

facit deos.anathe/

ma ſit. Caput eni,-
qð eſt pꝛincipium

oim.filius. Caput

aut qð eſt pꝛincipi

um xpi.deꝰ. Sic. n.
ad vnuʒ initiabile
omniũ initiũ ꝑ fili/

um vniuerſa referi
mus. fdiũ innaſci/

bilem confiteri im
pijſſimuz eſt. Jam
em̃ nõ crit vnꝰdeꝰ.
quia deũ vnũ pᷣdi/

cari natura vnius
innaſcibilis dei exi ⸗
git. Cum de? vn?
ſit. duo innaſcibi/
les eſſe nõ pñt. cu,
idcirco deꝰ vnꝰ ſit.

cum ⁊ pf deꝰ ſit ⁊ fi

lius di de? ſit. qꝛ in-
naſcibilitas ſola p

nes vnũ ſit. filiꝰau⸗

tem idcirco deꝰ?. da
ex inaſcibili eẽòntia
natus exiſtat.
e ¶ Caput em̃ omm
filiꝰ?eſt. ß caput filij
dedeſt.⁊ ad vnũ de⸗
um oia hoc grauu
⁊ hac ↄfeſſione re

ferunt᷑.cũ ab co ſu/

mant vniuerſa pn,
cipiũ.cũ ipſe pꝛinꝰ/
cipiũ ſit. Idẽ in oo
turis ſubam volũ/

tas dei attulit. ſed

naturaz dedit filio
ex innaſcibili ac nõ
nata ſuba perfecta
natiuitas.Talia ei

qualia deꝰeẽ volu/

it. fili?añt natus ex

deo ſubſiſtit tal q⸗
lis deꝰẽ. Mec diſſi/

milẽ ſui edidit na
tura naturã.ſed ex
d es ſuba dei genitꝰ? na⸗
ture nõ poſſunt dici vnũ niſi dicaẽ ture ᷣm
„ tuulit nõ pm crcatu

ture ſᷣm oꝛignẽ at/

raſ volũtat eẽntiã.

(C.

j.Coꝝ.iij.

j.Coꝝ.vj.

DZ (Motula.
nodis. Minus foꝛ
te expꝛeſte videtur

de indifferenti ſimi
litudine patris ⁊ fi
lij fides locuta eẽ.
cum de patre filio
⁊ ſpũſancto ita ſen

ſerit ſignificataʒ in

nominibus ꝓpriaʒ
vniuſcuiuſq; noia/

toꝝ ſubaʒ ⁊ oꝛdinẽ
2 glaz. ¶ St ſint
q̃deʒ ꝑ ſubaʒ tria.
ꝑ conſonantiã vᷣo
vnũñ. volẽs ; ↄgre/

gata ſanctoꝝ ſino
dus impietatẽ eaʒ
vnitatey

vimere vnitat
pfis et filij ⁊ ſpũſ/
ſancti noim nume
ro illuderet.vt nõ
ſubſiſtente cã vni⸗

uſcuiuſq; nomis.

triplex nuncupatõ

obtineret ſub falſi ⸗

tate nominũ vnio⸗/
nem. ⁊ pater ſolus
atq; vnus idem et
ipſe haberet ⁊ ſpiri
tuſſancti nomen ⁊

filij. Jdcirco tres
ſubas eſſe dixerũt.

ſubſiſtentiũ perſo

nas.ſed per ſubam
edocentes niſi ſub
ſtantiaz pꝛis 2 filij
diuerſitate diſſimi ⸗

lis eſſentie ſeparã/
tes. OQð ãt dictuz ẽ

vt ſint quidem per

ſbam tria.ꝑ ↄſonã
tiã vᷣo vnũ ñ hʒ ca⸗
lũniã. g Quia co

gnoiĩato ſ.ſ.i.pacli/

to. ↄſo nãtie potiuſ
qᷓ; eẽntie.ꝑ ſilitudi
nẽ ſube pᷣdicari cõ/

uenit vnitatẽ. Iteʒ
in eodẽ.Cũ deũ pa
trẽ ↄfitemur.⁊ xpᷣʒ

dei filiũ pᷣdicamꝰ.⁊
int h diuoꝛtiũ deo⸗
rũ ſit irꝛeligioſa cõ

feſſio.ñ pñt pᷣm na

ture indr̃iaʒ et no/

mẽ indifferẽs non
vnũ eſſe in eſfentie
gñatõne.q̊ꝝ eẽntie
nomẽ nõ lʒ eẽ niſi

vnñ. Mõ ei fligio/
ſa vnitas nois.ex i-

cunt᷑.eadem natura atq; eẽntia nõ
diſſidens neq; diſſentiens ſignifica
tur. Vñ paulus ⁊ apollo.qͥ et am⸗

ſanct'recte dicunteſſe vnũ ⁊ vnus
de. 5 nõ vnꝰ. Res em̃ due vel plu

res recte pñt dici vnum eſſe. ſi ſint

vniꝰeſſentie.⁊ eaꝝ vna ſit natura.
Vnus autẽ vel vna nõ põt dici de
diuerſis rebꝰ niſi addat᷑ qͥd vnus

vel vna.Quo addito recte põt di⸗

ci de rebus ⁊ vniꝰ⁊ diuerſe ſubſtan
tie. Vñ Aug.in. vj. li. de tri. ſic ait.
Neſcio vtrũ inueniat᷑ in ſcripturis

dictum vnũ ſunt quoꝝ eſt diuerſa

natura. Si aũt ⁊ aliqua plura ſunt
eiuſdẽ nature et diuerſa ſentist.nõ
ſunt vnum inqᷓ;tum diuerſa ſenti⸗

unt. Cum g ſic dicit᷑ vnũ vt nõ ad⸗
datur quid vnũ.⁊ plura vnum di⸗

bo homines erant ⁊ idẽ ſentiebãt.

vnum eſſe dicunt᷑ cum dicit᷑ et qui
plantat ⁊ qui rigat vnum ſunt.Cũ
vo addit᷑ quid vnuʒ.põt ſigniſica.
ri aliquid ex pluribus vnum factũ.
q;uis diuerſa natuꝛa.ſicut anima ?
coꝛpus nõ poſſunt vtiq; dici vnũu.
Quid em̃ tam diuerſum niſi adda
tur vel ſubintelligatur quid vnuʒ.
id eſt vnus homo. Vñ apoſtolus.

Qui adheret inquit domino.ſpiri
tus vnus eſt. Non dixit vnus eſt.

yel vnũ ſunt.ſed addidit ſpiritus.

Diuerſi ſunt em̃ natura ſpũs hoĩs
⁊ ſpũs dei.ſ̊ inherendo fit ſpũs ho

minis vnꝰ ſpũs cũ deo. qꝛ ꝑticeps

fit veritatis ⁊ btitudinis illiꝰ.Si g

de his qᷓ diuerſe ſube ſunt. recte di⸗
citur ꝙ ſint vnꝰſpũs.quãtomagis

qui vnius ſube ſunt recte dicuntur
vnus deus eſſe. Pf g ⁊ filius vnũ
ſunt vtiq; ſᷣm vnitatem eſſentie et
vnus deus. In quo ⁊ arꝛiana here
ſis damnat᷑.q patreʒ ⁊ filium ⁊ ſpſi

ritumſanctuʒ (vt ait Augꝰ.in li.de

hereſi) non vult eſſe vnius eiuſde⸗

qʒ ſubſtatie atq; nature. vel vt ex⸗
pꝛeſſius dicat᷑ eſſentie. q̃ grece dici

tur vſia. ſᷣ filiũ eſſe creaturã. Nec/⸗

nõ ⁊ ſabelliana q̃ (vt ait Aug.ĩ eo.
li.)dicebat xpᷣm eundem ipᷣm ⁊ pa /
trem ⁊ ſpm̃ſanctũ eſſe vt eſſet trini
tas nominum ſine ſubſiſtentia ꝑſo

narum.vtrãq; peſtem ( vt ait aug.

tũc filij caput nõ pot
dici deꝰ.qꝛ caput ſup
excellit ⁊ maioꝛitatez
nobilitat tenet. qua,z
nõ habet pater reſpoꝛ
ctu filij. Si tu dicees
ꝙ caput nõ dicit no
bilitatem ſiue ſuperxr
cellentiaʒ. Obijcit᷑ ex

lr̃a ſequenti.vbi dr E
hoc gradu omia diffe

rũt.ſed ↄſtat qͥa inter

patrẽ ⁊ filiũ rõne dei/

tatis nõ eſt gradus.g

nõ põt accipi ratione

deitatis. Si rõne con

foꝛmitatis.filius cu,
nõ hẽat ofoꝛmitateʒ ĩ
natuꝛa cũ oibus.ſᷣ tm̃

oĩim. Reꝰ.dð. ꝙ caput

Fm ꝙ ꝗępꝛie accipitur

impoꝛtat rõneʒ influ/
entie⁊ confoꝛmitatis
nature.⁊ dr xpᷣus ca/

put eſſe totius ecclie.

ſed Nylaꝛiꝰextenſioꝛi

modo accipit. put ca
put dicit oꝛigiale ppnn
cipium. ⁊ qm̃ deꝰ p̃
pꝛincipiuz filij.⁊ filiꝰ

pꝛincipiu omnium.
ita ꝙ filius ꝓducit᷑ et
ꝓducit.ido caput eſt
⁊ habet caput.Sʒ pa

ter qm̃ caput non ba

bet. cũ ſit innaſcibiliſ.

eſt caput oiĩm. ⁊ iõ dr
fontale pncipiuz a q̊

oĩa.⁊ in quẽ oia ꝑ fili/
um reducunt᷑.⁊i hac

reductione gradus ẽ.
compando creaturas

ad filiuz. ſed vltra cõ/
ꝑando filium ad pꝛes

nõ eſt gradus ſed oꝛ/-

do ⁊ oꝛigo.Et iõ HNy/
larius nõ dicit his g/
dibus. ſed hoc gradu.
Oꝛ obijcit᷑ de ſpiritu⸗
ſancto. dom q ipe ſpi

rituſſanctus cum pꝛo

cedat a filio ꝑ filium
cũ alijs ad pꝛeʒ redu/

cit᷑. ⁊ ꝓopterea filio ap/

ꝛopat᷑ reductio.
ſint qdem per
J tria.p ↄſonãtiaʒ

vo vnũ. vr H cõfeſſio
fidei nõ eẽ ↄueniees.
qꝛ de tribꝰhoibꝰ ↄcoꝛs
daãtibꝰᷣpt illð dici ꝙ ꝑ

ſbaʒ ſt tria. pꝑ ↄſonati
az vo vng. g ¶ Quia
cognomiato ſpũſctõ

„ .
R.
— —

i padito. ↄſonãtie p ſuꝑ Johan.) elidit veritas dicens. differentis nature lenl
avceegnre ſich⸗ e pater vnum ſumus. vtrũc; centon conſtitutz uen
dinẽ ſube pᷣdicaꝛi coon audi ⁊ aduerte.⁊ vnum ⁊ ſumus.⁊ ee eſenee wr negen
nenie nitat it. a caribdi et a ſcilla liberaberis. ? L—nica acſingulauf dan
di poſe Dnäatiz ꝓPpter enim dixit vnũ liberat te ab Arrio. dei ſubſtanuia per An
ſ.qꝛ ſſ eiuſd? eẽn · dixit ſumus. liberat te a ſabellio. vnioneʒ nominis n
tie cũ pfe ſicut flius. Si vnum. ergo nõ diuerſum.ſi ſu-⸗ ntelligat᷑.cuz vtri. ng
PBæ. dom qꝙ ſicut hyla mus.ergo pater filiꝰ. Sumus.n. ſcn nie nze⸗ elrc
23 wintet onderee non diceret de vno. nec vnü de di/ n di acetc in f
oli heri gfe int uerſo. Erubeſcant ergo ſabelliani vtroq; nature in⸗ nu
P iuba tria p gſono. qui dicunt ipſum eſſe patrez qui eſt aiſſimile ſubſtanti un
tiã vnum ſancti pes filius ↄfundentes ꝑſonas.qui ⁊ di am pꝛedicetur. nn
volẽtes elidere here cci ſunt patripaſſiani.qui dicũt pa⸗ ncſni
ſim ſabellianã.qᷓ̃ elu/ treʒ fuiſſe paſſuʒ. Arriani vᷣo dicũt ſckne
vat-vScmetuet ve aliud patrẽ eſſe aliud filiũ.nõ vnã . autſet
reo lu Wam ſbam ſed duas. patrẽ maioꝛẽ.· fillu 3 uaumn
vicebat bi een rem minoꝛem. Holi hoc dicere tu catholice. In medio er / rgec
ↄfeſſi ſunt adeo expᷣſ / go nauiga.vtrunq; periculoſum latus deuita ⁊ dic pa ſe
ſe pluralitates vt mi ter pater eſt.⁊ filius filius eſt. Alius pater.alius filius. R
nus erßſſe ofterent ſeo non aliud imo hocipᷣm. quia vnus deus. Ecce oſtẽ eußl
rercſſerta rtarea ſum eſt quare vnitas n patie eſ icat. cum mes vnũ
tria tres res itellisg ſint. S a
. Ar. tres e. Auare appꝛopꝛiat᷑ filio equalitatits. i “ uln
p ↄſonantias vo non Munc videamꝰquare equalitas dicat᷑ eſſe in filio.cuʒ nufin
vſia intelligit᷑ ſ perſo. vna ⁊ ſumma equalitas ſit trium. hoc ideo foꝛte dictũ *
naris riaenieye, eſt. qꝛfili⸗genitus eſt anfe. cqualis gigneti.r dono dd en
nantic ſily verũ vixe· Ab vtroq; ꝓcedit. et iõ illa tria dicunt eſſe eqlia ꝓpter hut
rũt ⁊ irꝛep̃benſibilit. filiũ. Yiliꝰem hʒ a patre vt ſit ei equalis ⁊ ſpuiſancto. cunn
az ſicut ꝑ pr̃is ⁊ f· ⁊ ſpũſſanctꝰab vtroq; hʒ vt ſit eq̃lis vtriq;. Hoc autẽ edcki
lij nomẽ innuit᷑ vni/ ſine aſſertõnis ſuꝑcilio ⁊ maioꝛis intelligentie pꝛeiudi Cr
tas nature. qꝛ fili eſt cio dicimꝰ. malẽtes in aptõne tam clauſoꝝ ſermonunm· mit
arrho⸗ dae bitézes audire ; ali aliſs inſuere. u
intcllig vnitas con. (Auare ſpuͦiſctõ aſpꝛopꝛiat ocoꝛdia vłonexio. Kk rs
ſonãtie. ⁊ iõ verbũ H ¶ â aũt in ſpũfctõ dr eſſe vtriuſq; ↄcoꝛdia.⁊ ꝑ euʒ oĩa gihln
nõ hebit calũniã. p nexa.facilioꝛ eſt intelligẽtia.nob pᷣmiſſa ad mentẽ re nnſtal
pter boc ipᷣm dixefrt. uocantibꝰ. Sup em̃ ſᷣm auẽtes ſctõꝝ dictũ ẽ ꝙ ſpũſſã icrl
5 vult vicrcbyla. ctus amoꝛ ẽ pf diligit filiũ. filiꝰprem. Recte g ſpũſ dnnn
D aie v noedon ſanctodf onexio vel ↄcoꝛdia pfis v fl. p eſi ola one ging
qꝛ vtrũq; nõ ſit erũ. Xa. Vñ aug. in. v. li. de tri. Cõioqdam ↄſubalis pfis funn
= ß qꝛ boc eſt exrpᷣſiꝰ. et ¶⁊ filij eſt amboꝝ ſpũſſanctꝰ.Ideʒ in.vij.li.de tri. Spi ftug
bʒ minoꝛẽ calũniã. tñ rituſſanctꝰẽ ſumma charitas. vtrũq; ↄiungens noſq; gid
adbuc ſequit᷑ illud. ſubiungens. ƷMs . untet
ſi pr ⁊ filius vnũ ex ſe H an
Paucunt ſeiß bne cuiꝰeſt ibi vnitas ꝑ ↄſonantiã. neceſſe eſt ꝙ vnitatẽ bẽant in eſſentia. Br
du nralliöcntias eoꝝ que dicunt᷑ in bac pꝑpte. cum deo unagnon candee ſimilitudinem repeni ünn
6k Mapprꝛobaatbnenn e n uerſtur turbominem opcran. (ſgtem beda ſno a⸗ ine
atone Aug et Snn ane prlari Scdo de nbbꝛane ciamus hominem ⁊c. In hoc ꝙ dicit imaginem.no⸗ nn
Janerit vti fua vcat bang quernt tria. Dꝛimo tatur vna ⁊ equalis ſubſtantia trinitatis. ergo ima⸗ ſainte
relatöez. Sc 6 icat in diuinis ſᷣm ſubaʒ an ym go cum pertineat ad ↄmunitatem ⁊ vnitatem ſub⸗ nune,
do ſit pꝛunm fil dato ꝙ m relatõeʒ. querit᷑ vt ima ſtantie. dicit᷑ m ſubſtantiq. ¶ Item bocipᷣm videt lenen
Ronia lllon ee clo quenit de rone appꝛopꝛia ratone. quia illud idem qd dicit eremplar actiue. vi, (dun
(Du Ae. eternitatis.ſpeciei.⁊ vſus. citur imago paſſiue.ſed exemplar in diuinis dicitur knnd
½nαα:bichf gm fubſtantism oftendit voe mo, Enmninidt. nerntrnde gz dbe. ſunsd
o. Hytarius iii ubſtantiam oſtendit᷑ hoc mo/ imago oſiſtit in repᷣſentando aliquid.nõ tm̃ in ſuba. N
eS de trini. Deus ad communem ſibi F etiã in diſtinctõne ⁊ oꝛdine diſtinctoꝑ.ſig in diuis w
nhtn

.

S=. B, E

24 ſtantiam vel eſſentiã.

—

non cadit diſtinctio in vna pſona.neceſte eſt ꝙ in di⸗
ninis attendat᷑ imago ſᷣm ꝙ vnitas eſſentic eſt i tri⸗
bus ꝑſonis.ergo nõ notionaliter ſed eſſentialiter di/
citur imago in diuinis.¶ Contra.Aug.in.vj. de tri.
Quid abſurdius q; imaginem dici ad ſe.ſed om̃e qð
dicit᷑ ſm ſubſtantiaʒ dicit᷑ adſe.ergo cum imago nõ
dicat᷑ ad ſe nõ dicit᷑ ſm ſubam. 1 HMyla. iiij.
de trini. Jmago ſola nõ eſt. imago in diuinis eſt cũ
alio. ſed eſſentia nõ eſt cum alio. cτ. (Item boc/⸗
ipᷣm videt᷑ ꝑ diffinitõcz imaginis.qꝛ Hylariꝰdicit ꝙ
imago eſt rei ad rem cocquatio.ſᷣ res q̃ coeq̃tur rei
eſt ꝑſona.ergo imago eſt ꝑſone ad pſonam.ſᷣ quod
dicit reſpectum ad alterum dicit᷑ ᷣm relatõnem.er⸗
go imago. ¶ Item hoc videt᷑ ꝑ ethimologiã. Ima/
go em̃ dicit᷑ quaſi imitago.& vbi eſt ratio imaginis.
ibi eſt imitatõ.ſed diuina eſfentia non imitat᷑ aliqͥd.
quia om̃e tale eſt ab i uo. imago nõ dicit᷑ ſjᷣm ſb/

accipit᷑ imago dupliciter ſm ꝙ duplex eſt expꝛcſſio.
ſcilʒ vel in nature vnitate.vel in nature diuerfitate.

Inn nature ↄmunitate ſiue vnitate.ſicut filius impe

ratoꝛis dicit᷑ imago patris. In nature diuerſitate.ſi
cut imago. imperatoꝛis eſt in nuummo. Sic reſpectu
dei dicit᷑ imago ꝑ expꝛeſſionem ſᷣm vdemptitatẽ na
ture.⁊ ſic eſt imago increata. ⁊ dicit᷑ notionaliter ſi/
ue ſm relationẽ.quia imago dicit emanationẽ. ema⸗
natio auteʒ in vnitate nature nõ eſt niſi pſone.Dici⸗

tur etiam imago ꝑ expꝛeſſionẽ in diuerſitate naturc.
⁊ſic dicit᷑ imago creata reſpectu totius trinitatis.et

ſicpatet ꝙ imago in diuinis accepta dicit᷑ ſm relati
onem pꝑſonc ad ꝑſonam.⁊ hoc ſᷣm vocabuli ꝓpꝛieta/⸗

tem.ſicut ꝓbant rõnes ad hoc inducte. Sed qm̃ con
tingit abuti nomie exemplaris.vt etiaʒ dicat᷑ exem/⸗/

plar qð ad imitatõnem alterius fit.ſic ccõtrario con
tingit abuti imagine.vt dicat᷑ imago ad cuiꝰexpꝛeſſi
oncm fit aliquid.⁊ ſic cum creatura fiat ad expꝛeſſio
nem eſſentie in trinitate perſonaꝝ.põt dici imago de
tota trinitate.⁊ ſic dicit᷑ imago imaginans.cũ de ra-⸗
tione nois dicat᷑ imaginatũ.ſicut exemplar dicit᷑ ex-
emplatum abuſiue.quis exemplar ſit exemplaris.⁊x
m iſtum modum dicunt᷑ accepiſſe NHyla.⁊ Beda.
vt dicit magiſter. xvj. diſt.ij.li. Lñ poteſt dici ꝙ vter
q; loquit᷑ de imagine creata.que cuʒ ſit reſpecru vni

uss eſſentie.eſt communis imago trium pſonaꝛum. ⁊

indicat vnitatem ſubſtãtie in tribus.iũ nunqᷓ; ima
So pure dicit᷑ ad ſe.quia ſemꝑ dicit reſpectum.vł ad
gliam ꝑſonam.vel ad creaturam.ſiue creature ad di
uinam naturam. MNunqᷓ; etiam dicitur pure ſᷣm ſub

ſtantiam. quia ſemꝑ notat vel diſtinctonem interiuſ

vel exterius. VUñ imago nõ dicit᷑ eſſentia ſimpliciter
ſed eſſentia vt in tribus ꝑſonis ↄſiderata.Tamẽ ꝓ/

pꝛietatem ſermonis ſeruãdo imago dicit᷑ ̃m relati⸗

onem ꝑſonalem. ꝓut dicit᷑ imago eterna. Et cõcedẽ

de ſunt auẽtes ⁊ ratõnes ad boc.Ad auẽtes in oppo

26 ſitum patet reſponſio.¶ ¶ Ad illud ergo qð obijcitur

0

exemplar dicit eſſentialiter. ergo ⁊c. vᷣm q; nõ eſt
ſimile.quia tota trinitas eſt pꝛincipiũ. Et ideo quia

exemplar ratõnem ꝓducentis dicit. vñ ᷣm ſubſtan /

tiam dicit᷑.⁊ ↄuenit toti trinitati.ſed non tota trini⸗
tas eſt pꝛincipiata.et quia imago dicit ratõnem pꝛo⸗/

tem Hyla. iiij.

pꝛie.ſimiliter munus.
ddm ꝙ ſicnt exemplar
bm ꝓpꝛictatem vocabuli dicit expꝛeſſionem ꝑ modũ
actiui. vñ exemplar dicit᷑ ad cui?imitatõnem fit ali/
quid.ſic econtrario imago ꝑ modum paſſiui.⁊ dicit
25 imago qð alterum expꝛimit ⁊ imitat᷑. Et hoc modo

nam. Mam pꝛoductio creature

I
. TTMN —

qucti ꝓpꝛie.ido nõ ↄuenit toti trinitati.nec dicit᷑ ſᷣm
ſubſtantiam.
imago debet expꝛimere diſtinctõnem ⁊ oꝛdine. dom
ꝙ illud verum cſt in imagine que eſt imago rei babz
tis diſtinctõnem ⁊ oꝛdinem.ſicut habet bomo in p/
tibus. ⁊ tota trinitas in ꝑſonis.ſed cuʒ res cuius eſt
imago nõ habeat diſtinctõnez. vtputa vna perſona.
no opoꝛtet ſic expꝛimi. Ael poteſt dici ꝙ illud veruʒ
eſt qñ imago ſubaliter differt. Tũc em ad boc ꝙ; er⸗
pꝛeſſe expꝛimat neceſſe eſt imitari in ↄditõnibus cõ/
ſequentibꝰ ſubam. ſed cũ imitat᷑ in eadeʒ foꝛma ſub/
ſtantię nõ opoꝛtet. rMM

¶ Atrum imago ſit ꝓpꝛium filij. Et ꝙ ſic videt᷑ p Nay⸗

. 9

lariuʒ in ppoſita appꝛopꝛiatõne.Eternitas in patre.
ſpccies in imagine. vſus in munere.pater dicit᷑ pro⸗
ſi recte ponunt᷑.ex equo ima
go dicit ꝓpꝛie de filio. Item Aug. vj. de trini. So⸗
lus filius eſt imago patris.et eo expꝛeſfius filiꝰ quo
imago.⁊ verbũ.ergo ᷣm boc cum filius dicat pſona
lem relatõnem.patet ⁊c. ¶ Item imago eſt ſimilitu
do expꝛeſſa.⁊ in diuinis ſimilitudo expꝛeſſiſſima.ſ ſi
militudo expꝛeſſiſſima nõ poteſt eſe plurium diſtin
ctoꝛum.ſi ergo filius eſt ab vno.ſpũſſanctꝰ equaliter
a duobus. ergo nõ poterit eſſe imago. ¶ Item ima⸗

go in diuinis attendit᷑ ßm imitatõnem pſone nõ eſ/

ſentie. quia nõ eſt imago eẽntie ſed perſone.ergo ad
boc ꝙ vna pſona ſit imago alterius. neceſſe eſt ꝙ il⸗
lam imitcet᷑ in eo ꝙ reſpicit perſonam vt perſonam.
ſed emanatio vd ꝓductio ſreie onain r perſo⸗
picit ſubſtantiaʒ.
Cum ergo ſolus filius imitatur patrem in ꝓductio/
ne pſone.ſolus filius eſt imago. Contra. Datmaſ-
dicit ꝙ ſpũſſanct?eſt imago filij. nõ eſt filij ꝓpꝛium

eſſe imaginem. ¶ Item hoc videt᷑ ꝑ vtranq; diffini
tionem Hyla. ⁊ pꝛima eſt. JImago eſt eiꝰ rei ad quazx
imaginat᷑ ſpecies indifferens.ſed boc ↄuenit.ſ.ſ.er⸗
go ⁊ imago. ¶ Iteʒ boc videt᷑ ꝑ ratõeʒ.quia ad ima
ginem iſta duo ſufficiũt.ſcʒ imitatio ᷣm imilitudi/
nem. ⁊ m equalitatem. Sev hec duo eſt repire in
ſona ſ.l. ⁊c. ¶ Item ſicut filius pꝛocedit a patre vt
expꝛimens patrẽ.ita ſ.ſ.a filio vt expꝛimens filiuʒ.er
go quẽaqmodũ eſt imago filius patris.ita ſ.ſ.ẽ ima⸗

go filij. M. dom ꝙ imago in diuinis non ti dicit 28

expꝛeſſionem perſone ſed etiam expꝛeſſionem i ſum
mo. Expꝛeſſio aũt i ſummo duo ponit.ſcʒ ꝙ ſit vniꝰ
ad vnum.⁊ ꝙ ſit him ↄmunem moduʒ. ſit vnius
ad vnũ ponit ꝑ hoc ꝙ illud qð per ſupabundantiaʒ
dicit᷑ vni ſoli ↄuenit.⁊ ſi ſit effentiale eſſentie.ſi per⸗

ſonale ꝑpſone. NHam vnum in ſummo non põt expri

mere plura.vel plures vnum. vnum inquaʒ in quo

₰

nulla eſt diuerſitas. Similiter vnum fumme nõ po⸗

teſt expꝛimi a pluribus vt plures ſint.quia tũc onno
differentes eſſ ent. Ponit etiam aliud vicz vt ſit ex⸗
pꝛeſſio ſ̃m ↄmunem modum. Mam ſi ex aliq̃ reſpe/

ctu nõ hʒ expᷣmere.nõ expᷣmeret ſũme. Pꝛopt᷑ pᷣmã
ratõeʒ ſolꝰfiliꝰeſt imago.qꝛ ſolꝰab vno ꝓcedit.ſpũs

añt ſanctꝰ? a duobus.⁊ iõ equaliter vtrũq; expᷣmit.et
neutrũ in ſummo. Pꝛopter ſcdᷣaʒ ratiõeʒ ſolꝰfiliꝰeſt
imago.qꝛ m oẽm reſpectũ hʒ ratõeʒ expᷣmẽdi.⁊ in

q;tum ↄpat᷑ ad illũ a qͥ eſt.⁊ inqtum ↄꝑat᷑ ad illum
qui ex ipſo eſt. Inq;tum comꝑatur ad illũ a qͥ ẽ. qͥa

exit ꝑ moduʒ nature.⁊ ita ꝑ modũ verbi ⁊ ſpeciei.⁊

ꝑ modũ ſilitudinis expᷣſſe. ꝓnq;tum ↄpat᷑ ad ilum

Ad illud qð obijcit᷑. ꝙ ad hoc ꝙ ſit 27

Li.

qui eſt ex eo. quia ꝑ omia ⁊ eodem modo ſpirat fili⸗
vt pr. ſpũſſanctꝰ aũt in nullo boꝝ cõuenit.ideo ratio
30 imaginis eſt in ſolo filio. qꝛ ab vno tm̃ ꝓcedit. et qa
ꝑ modũ nature.qꝛ etia ↄſi imiliter ꝓducit ſ.ſ. Media
tñ ratio qꝛ ꝑ modũ nature eſt ratio ꝓpꝛia. Alie vo fa
ciũt ad ↄgruitatem. Concedendũ igit᷑ ꝙ ſolꝰfiliꝰ ꝓ/
pꝛie loquẽdo eſt imago. ⁊ eo qͥ filius. eo eſt imago.et
coipſo verbum. ⁊ filiꝰdicit ſolum reſpectũ ad pꝛem.
imago pꝛincii aliter ad pr̃em. ſed ↄñter reſpectũ ad
aliam ꝑſonam. verbum pꝛincipaliter reſpectum ad
patrem. et ↄñter reſpectum ad creaturam. vnde ea/
dem notio ſunt ipſius filij. tamẽ alio ⁊ alio modo ſi/
31 gnificata.vñ nõ eſt ſuꝑfluitas. 5
citur de Dam̃.dᷣm qꝙ; Dam̃.fuit grecus.greci auteʒ
nõ ita ꝓpꝛie accipiũt ratõnem imaginis vt latini.qᷣa
nec de oꝛigine pſonarum ſic ſane intelligũt. Nel po/
teſt dici ꝙ ſermo Augꝰ.⁊ Dam̃.cauſaliter intelligit.
2 quia refoꝛmat nos ad imaginẽ xpᷣi. ¶ Ad illò quod
obijcit ꝙ diffinitio imaginis ↄuenit ſ.ſ.dm ſicut in
fra patebit ꝙ ſpecies vt ibi accipit᷑ cõuenit ſoli filio.
33 Baidud qð obijcit de aſſimilatõne ⁊ cqualitate.
odm ꝙ filius nõ dicit᷑ imago ꝓpter aſſimilatiõem in
ſubſtãtia.ᷣ ꝓpter modum emanandi.⁊ hic nõ habet
ſ.ſ.expᷣſſiffimꝗ ſimilitudinẽ nec cum filio nec cum pa
tre.ideo nullius eſt imgog.
Aueſtio.iij. f
¶ Ntrum eternitas appꝛopꝛiet᷑ patri.ſpecies imagini.
⁊ vſus muneri.videt᷑ ꝙ nõ ſit bona appꝛiatio Hyla.
quia om es diuine ꝑſone ſimul eterne ſunt ⁊ coequa/
les.⁊ eternitaꝑg abſtrahit ab actu pſone. nõ eſt ap/
3ʒ4 hꝛopꝛiabilis. Item ꝗrit quare ſpẽs appꝛopaiatur
imagini. Aut em ſumit᷑ ibi ſpẽs vt ſpẽs dicit̃ foꝛma.
aut pulcritudo.Si foꝛma.ᷣ ſicut natura nulla ẽ ap/
pꝛopꝛiabilis.ſic nec ſpẽs. Si aũt pulcritudo. ſed pul

critudo imaginis refert᷑ ad ꝓthotipum.& ad patreʒ.

Silli debet appꝛopꝛiari. ¶ Item Dyo. dicit ꝙ bonũ
⁊ pulcrum idem eſt.̊ cum bonitas ſit appꝛopabilis
ſ.ſ. S⁊ pulcritudo. Item Hyla.dicit ꝙ optet ima

ginem habere eſſentia. ⁊ naturã. ⁊ ſpeciem autoꝛis.
quare & mag diffinit imaginẽ ꝑ ſpeciem q; aliquod
tem nõ eſt vtendu deo ſed ſolum crea/

alioꝛum.
a. vſus nulli ꝑſone ẽ appꝛopabilis.ergo nec ſ.ſ.

35 H. vom q illa appꝛopꝛiatio bylarij fuit ad expli/

candũ pſonaꝝ oꝛiginem ſiue emanatõem.qm̃ & per/
ſona patris emanatõnc ⁊ oꝛigine caret.ideo id debu
it ei appꝛopꝛiari qd impoꝛtat pꝛiuationeʒ pꝛincipij.
Tale aũt eſt hoc nomen eternitas.Eternũ em̃ eſt qd

pꝛincipio caret. ⁊ licet de ſuo nomie nõ dicat niſi pꝛi/

uationẽ inicij duratõnis.ꝑ appꝛopꝛiatõeʒ tñ dicit pᷣ
uationem om̃is pꝛincipij. ⁊ ſic patet pꝛima obiectio.

Spũs vo ſanctꝰ pcedit ꝑ modũ voluntatis ⁊ amo/

ris.⁊ ita debuit ei appꝛopꝛiari nomen qð actum ex/

pꝛimit voluntatis.hoc aũt eſt hoc nomen vſus. Nã
vti eſt aſſumere aliquid in facultatẽ voluntatis.ſiue

ad vtendũ.ſiue ad fruendũ.Qm̃ g̊ aſſumptio ad fru
endum eſt ꝑ amoꝛem.ſimiliter ad vtenduzʒ. qꝛ amoꝛ
eſt pondus ⁊ oꝛdo.ideo vſus recte appꝛopꝛiatur ſ.ſ.

Et ſic patet vltimo queſitum.ſcʒ ꝙ vſus accipit᷑ hic

nõ ꝓut diuidit᷑ cõtra fruitõnem. ſed ꝓut dicit amo/
ris complexũ ⁊ actũ liberum. Filius vᷣo emanat per

modũ nature.ideo emanat ꝑ modũ ꝑfecte ⁊ expꝛeſ/

ſe ſimilitudinis. Nam natura producit ſibi ſimile 2

equale.⁊ quia habet in ſe ratõnem expſſe ſimilitudi/

nis.ideo ⁊ cognitõnis.qꝛ expꝛeſſa ſimilitudo eſt ra

Ad illud q obij

A :

tio cognoſcendi.⁊ qꝛ px modum pfecte ſimilitudinis
⁊ ratõnis.habet in ſe rõnem ⁊ exemplar omniũ.in/
de eſt ꝙ habet ratõnem pfecte pulcritudinis. Quia
em̃ eſt ꝑfecta ⁊ expꝛeſſa ſimilitudo.ideo pulcer eſt in
comꝑatõne ad eum quem expꝛimit.Quia vo ratio/

nem cognoſcendi habet. ⁊ nõ vnius tm̃ ſed totiꝰvni
uerſitatis.ideo pulcruʒ. ⁊ pulcerꝛimus ipſe mundũ

mente gerens.pulcritudinem habet in comꝑatione

ad omnẽ pulcritudinẽ extraneam. Ex bis duobꝰ re/

linquit᷑ ꝑfectiſſima pulcritudo. Sicut em̃ dicit aug. 3
Pulcritudo nõ eſt aliud ꝙ; equalitas numeroſa.qi
igit᷑ in comꝑatõne ad patrem habet pulcritudinem
equalitatis.quia ꝑfecte expꝛimit ſicut pulcra imago
In comꝑatõne vᷣo ad res habet om̃es ratõnes.ᷣm
ꝙ dicit Aug.qꝙ eſt ars plena om̃i ratõne viuẽtium.
ita patet qꝙ in filio recte reperit᷑ ratio om̃is pulcritu
dinis.Eo igit᷑ q̊ͥ fiiꝰp modũ nature emanat.bʒ ratõ
nem pfecte ⁊ expᷣſſe ſimilitudinis.Eo ꝙ bʒ ratõnem
pfecte ſilitudinis.hʒ rõnem cognitõnis.⁊ rõne vtri/
uſq; bʒ rõnem pulcritudinis.Om̃ igit᷑ nomẽ ſpeciei 357
impoꝛtat ſilitudinẽ.⁊ impoꝛtat cosgſcendi rõnem.et
impoꝛtat pulcritudinẽ.vt ſpẽs quidã pꝛiami digna
eſt imꝑio.iõ elegãtiſſime appꝛopꝛiat᷑ filio. Pʒ & qre
illud nomẽ mag appꝛopꝛiat Hyla. filio q; aliud.qre
etiã mag diffinit imaginẽ ꝑ illud nomẽ q; aliq ali
Ad illud qdð obijcit᷑. ꝙ pulcritudo imaginis 38
refert᷑ ad ꝓthotipũ.ddm ꝙ verũ eſt. vᷣ tñ aliter refer
tur honoꝛ.aliter pulcritudo. Quia honoꝛ imaginis
ſiue picture ita refert᷑ ad ꝓthotipũ ꝙ in ipſa non eſt
m ſe honoꝛ.ſicut patet.ſi honoꝛet᷑ icona bti nicolai.
ſed pulcritudo ita refert᷑ ad ꝓthotipũ ꝙ nibilominꝰ
eſt in imagine pulcritudo.nõ ſolum in eo cuiꝰẽ ima/
go. Et põt ibi reperiri duplex ratio pulcritudinis. ꝙᷓ ʒ
uis in eo cuiꝰeſi nõ niſi vna inueniat᷑ qdð pʒ.q; ima- 9
go dr̃ pulcra qñ bñ ꝓtracta eſt.dr̃ etiã pulcra qñ rep
ſentat illũ ad quẽ eſt. Et ꝙ iſta ſit alia ratio pulcritu-
dinis.pʒ.qꝛ ↄtingit vnã rem eẽ pulcrã aliter qꝙᷓ ali.
quẽadmodũ dr̃ icona bti nicolai pulcra qꝛ decoꝛẽ i /
lius repñtat.⁊ tũc placida eſt.⁊ imago dyaboli pul /
cra.qñ bñ repñtat feditatẽ dyaboli.⁊ tunc feda t.Et
ideo Hyla. appꝛopꝛiãs ſpẽm ſiue pulcritudinẽ filio.
magis appꝛopꝛiat ſub noie imaginis q; ſub noie fi /
lij. ſens illud qð obijcit᷑. idem eſt bonũ ⁊ pulcrũ.q0
ddm ꝙ dyo. nõ vult dicere ꝙ ſint vnũ rõne.bᷣ ꝙ ſint
vnũ re.ſᷣ̊ qm̃ rõne differũt.ideo alicui põt ita appꝛo⸗

pꝛiari vnũ ꝙ nõ appꝛopꝛiet᷑ alterum cc.
Onſequẽter eſt queſtõ pꝛincipalis de appꝛio
ꝛiatõne Aug.qꝗᷓ eſt in pr̃e vnitas. in filio ed
Alitas. in ſpũſcõ vnitatis eq̃litatiſq; ↄcoꝛdia.
Et ita bic querunt᷑ tria. Pꝛimo querit᷑ vtrum deus
poſſit dici eſſe vnũ cum creatura. Scdo vtrũ creatu
ra poſſit dici vnũ cum alia creatura.Tercio de rati/
one appꝛopꝛiatõnis illoꝝ triunm.
Weſtioſſ. 5 4
deus poſſit dici eſſe vnũ cũ creatura. oñdit᷑ ꝑ au/
oꝛitatem apli.j. Coꝝ.vj. Qui adberet deo vnus ſpi
ritus ẽ.ſi vnꝰſpũs.ẽ̊ vnũ ens⁊ vna res.⁊ ſi h.S vnlj.
¶ Item hõ qͥ adberet do.vnꝰſpũs ẽ.aut ẽ creatus.
aut increatus. Mõ creatus.quia deus nõ cſt creatu/
ra.̈ ad minus increatus.ſed ſpũs increatus ẽ oino
vnus. hõ adherendo deo eſt ſimpir vnuʒ cum deo.
em magis vnit᷑ mediuzʒ extremo ꝙᷓ extremum

extremo. ſed ſ.ſ.eſt medius vniens viros iuſtos. ⁊ vi
ri iuſti per ipſum vniti ſunt. Ande Job. xvij. At ſint

niconu
ſunme⸗
ſatphu
com
c gse
ſoneripe
ginoren
toontorm
Ur cten
coinc
oneſua
tonpop⸗

1

Onſonnt

Arpnue
titnon
ſellpaen
Matefna
diini⸗
uunfni
fu⸗
inech

Ccrii⸗

daperch
wprnco⸗
ſahoec

—
enn
ſſenht
ſormnt
ſͤſens
trmp⸗
ctamg
gecne⸗
Wangen
Ftagin
Weſe⸗
N

14,

Winar

chehin,
nrceii
donsgn
mranmnh,
1ogehnie
instie
Nhiednd
iptirft
api
And
mnsiit
ckbie
aipöriug⸗
uni.
ZZ

15

gunin

1 à

ſancto poteſt dici vnũ. ¶ Item magis vnit᷑ mebꝛũ
capiti q; membꝛũ cum mẽbꝛo.g cum xpᷣi mẽbꝛa ſint

vnum in xpo.multo foꝛtius membꝛuʒ eſt idem ca
piti.ſed xpᷣs eſt caput non tm̃ ſᷣm hũanitatẽ ſed etiã

Fm diuinitatem.g ⁊c.(¶ ¶Contra.ex illo verbo quod

dicit᷑ Joh. x. ego et pater vnum ſumus.impugnant

ſacti hereſim arrianam et maxime Augu.ex h̊ con
cludens arriũ errare qui dicit filiũ aliũ habere natu

ram.Si ergo ratio Augu.bona eſt.vnum dicit vni
tatem in natura.ſed tali mõ non eſt vnũ creatoꝛ cuʒ
creatuꝛa. ̊ ⁊c. ¶ Item hoc viqet᷑ alia rõe.qꝛ q maxi
me diſtaãt minime ſunt vnum.ſed creatoꝛ ct creatu

ra maxime diſtãt.g non poſſũt ſimpliciter dici vnũ.

¶ Iteʒz ſi ſũt vnũ.ergo aliquid vnũ.ſed ſi aliqͥd vnũ

ſunt. deus et creatura habẽt aliq cõmune. ⁊ ſic H

11

42

45

0

vniuocãtur in aliquo. cũ vniuocũ ſimplicius ſit qᷓ;

que vniuocãtur in ipſo.aliquid eſt ſimplicius deo.
Itsẽ ſi deus et creatura ſunt vnum.cuʒ i infinitu,z

diſtet a qualibet. qua ratione dicit vnũ cũ yna, cũ
alderſai guccwele dden ſen e ae
ſe ſunt eadẽ ſeciduz hoc oia ſunt vnũ. R. dom
ſcur dicit Augu ad boc ,aliqua ſint vnn no ſuf⸗
ficit confoꝛmitas volũtatis.ſed neceſſe eſt pꝛeſuppo

ni conuenietiã in natura. qm ergo deus et creature
ſumme differut in natura. ideo nõ debent dici vnñũ.

ſicut ꝓbant rões ad hoc inducte.quia vero vir iuſtꝰ
confoꝛmat᷑ p charitatem volũtati diuine.et ei adbe

ret magis q; alicui.recte dicit᷑ vnũ cum determina
tione vtputa vnus ſpũs. Spũs em̃ volũtas dicitur
et amoꝛ. vnde q adberet deo vnꝰ ſpũs eſt. quia vniꝰ

et confoꝛmis volũtatis eſt. ¶ Ad illud quod obijci⸗

tur. eſt vnus ſpũs. vna res.ddm.qꝙ ibi ẽ fallacia ſe

cũdum quid et ſimpliciter. Naʒ vnus diſtrabit᷑ a ra
tione ſua per hoc quod eſt ſpiritꝰ.et dicit ibi vnita/

tem nõ per indiuiſionem ſiue vnitatem nature.ſ p
contormicate volütatis. V. A illud quod obijcitur.
aut vnus ſpũs creatus aut icreatus ⁊c.dm. ꝙ nec
creatus nec increatus. Ham ſpũs non ſtat ibip ſba
ſed ꝓ actu volũtatis.⁊ vnus nõ impoꝛtat niſi cõfoꝛ

mitatem affectus hñani ad diuinam volũtateʒ ſiue
ad diuinũ ꝗmoꝛẽ.quia amoꝛ tranſfoꝛmat amãaãteʒ in
amatum. ¶ Ac illud quod obijcitur ꝙ ſpũs eſt me/

dium vniẽs. dom ꝙ vnit qtum ad volũtatem ſᷣ nj
q́;ẽtum ad confoꝛmitatẽ nature.et non dicit᷑ vnũ ni⸗

ſi ratione confoꝛmitatis volũtatis ſolũ.ideo nõ va/

¶ Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ membꝛa xpᷣi ſũt vnum.
dici poteſt ꝙ mẽbꝛa xpᷣi ñ dicunt᷑ vnũ ſimplicit᷑ ſed

vnum coꝛpus.⁊ ſic etiam xpᷣs eſt vnum cõmembꝛũ.

ſed hoc eſt ratione hũanitatis aſſumpte ⁊c̃.
(DAueſtio⸗.j. b“ .
MAerum vna creatura poſſet dici vnũ cũ alia. ⁊ ꝙ ſic
oſtenditur hoc mõ. Apls.j. Coꝛ.iij. Qui plãtat et q;
rigat vnũ ſunt.ſed alius erat p lantãs vt paulus.ali
us rigans vt apollo. ergo ſecidũ hoc patet ꝙ om̃is
creatura poteſt dici vnũ cũ alia. ¶ Ytem Augu. di⸗
cit et magiſter ponit in litera ꝙ recte dicũtur vnum
que conueniũt in natura et volũtate.ſed hoc habet
vna natura cuʒz alia. & c. ¶ Nem dñs Math.xix.
Itaq; iam nõ duo ſed vna caro.Hec dixit de viro
vxoꝛe.ſed ſi ſunt.et nõ ſunt due g ſunt vnũ.& vir cũ
vxoꝛe poteſt dici v nũ.et ſi c ꝛcc. Itẽ te p
cipij materialis venit vnitas ſimpliciter que ẽ vni⸗

Item magis vnit᷑ mẽbꝛu

In volütate ſimiliter.
piebat. Actione ſimiliter. quia vterq; ad eã pcuran.
dam ſc exercebat. ille plantãdo.et ille rigãdo.⁊ vtra
q; actio cõfoꝛmis.quia vtraq; erat per diuini verbi

Aaialien ſpũs non cſt tota cauſa ꝙ ſint vnuʒ

Patet etiã ꝙ mali hoĩes nõ dicũtur vnũ.qꝛ ſi cõcoꝛ.

Eab vnitate pᷣn

— —
.

tas numero. ſed coꝛpus eſt materiale pꝛincipium in

bomine. qui aut adberet meretrici vnñ coꝛpus effi /
citur. Sicut dicit.. Coz. vj. vnuʒ ſimpliciter. ⁊ ſic
⁊c. Contra.idem ſimpliciter dictum ſtat ꝓ eodes

Nnumexo.ergo vnũ ſimpliciter dictum ſtat ꝓ vno nu

mero.ſed due creature non ſũt vnum numero qᷓtũ/
cunq; coueniũt. ergo nõ debet dici vnuz. ¶ Item ſi
aliqua dicũtur vnum ꝗpter cõueniẽtiam mn natura.
tuc ergo cñ homo et aſinus conueniãt in natura ſüt
vnum.quod non concedit᷑. Si dicas ꝙ vltra requi/

Iitur confoꝛmitas volũtatis. Contra. Cuz ergo viri
peccatoꝛes conueniat ⁊ in natura ⁊ in volũtate. de
bent dici vnum. ꝙ cũ non dicãtur.nõ ſufficit & con/

7

foꝛmitas nature et volũtatis.¶ Itez ſi homo ex cõ⸗
iunctoe meretricis fit vnũ.cuʒ ois vnitas ſit a pᷣma
vnitate.hec vnitas erit a pꝛima vnitate. ſed tal vni⸗

tas eſt deteſtabilis. ergo pꝛima vnitas facit vnitatez

deteſtabilẽ. ergo ipſa eſt vituperabilis ¶. dom gy 45
due creature diſtinctc nõ poſſũt babere vnitatẽ niſi
per confoꝛmitatem.quelibet aũt cõfoꝛmitas non fa⸗

cit dici vnum ſimpliciter. ſed illa que eſt confoꝛmi ·

tas ſimpliciter non ſecũdũ quid. Ad plenã aũt con/

foꝛmitatem requirit᷑ triplex cõfoꝛmitas. ſcilicet ĩ na

tura.in volũtate.et in operatõe.⁊ quãdo illa tria c⸗

currũt ad aliqua duo dicũtur vnũ. Sicut paulus et

Apollo in natura erãt confoꝛmes.quia vterq; bomo

quia vterq; ſalutẽ fideliũ cu/

pꝛedicatõem. AHerbũ em diuinũ pꝛimo iactatũ ẽ ſe
men. deinde accipit irrigatõem pluuie.Si aũt ſit coõö

foꝛmitas in natura ſolũ. non debẽt dici vnũ.niſi m

quid.ſcilicet eñ determinatoe diminuẽte vt vnñ ge⸗
nere. vel ſpecie. Si ſolũ in volũtate. tũc ſüt vnus ſpi

ritug qui dicit amoꝛc̃. Si vnuʒ in natura et actione.

—

poſſũt dici vnũ cũ determinatõe. vt foꝛnicatoꝛ cum
meretrice poteſt dici vnũ coꝛpus.tamẽ nõ poteſt di⸗
ci vnũ ſimpliciter.ſicut vir et vxoꝛ. nec viri mali ita
vnnũ ſicut viri boni. quia diſcõueniũt in volitis pꝛin

cipaliter intẽtis.quilibet em̃ malus bonũ pꝓpꝛiũ qᷓ/

rit et non cõmune Ex hijs patent queſita. Concedẽ

dum em̃ eſt aliqua duo dici vnũ ſimpliciter.ſi babe

ant cõfoʒmitatẽ ſicut dictũ ẽ.ſicut ꝓbãt pꝛime res
tres. ¶ Ad illud ꝙ quarto obijcitur. dm. q; non cõ 46

cludit.quia foꝛnicatoꝛ et meretrix non dicũtur vnũ
corpus rõe ſee coꝛpalis.ſed rõe operis carnaliſ in
vniũtur et ideo n
citer. Ad illud quod obijcitur de vno in numero. 47
dm.qꝙ duplex eſt vnitas.ſcilicet indiuiſionis.⁊ conꝰ

.

6 ſequit᷑ ꝙ debeãt dici vnũ ſimpli

foꝛmita t s. Anitas indiuiſionis attẽditur ĩ vno nu

mero. et hec vnitas eſt ſimpliciter. Anitas vero con
foꝛmitatis non eſt in vno numero .·ſed in hijs qui/

bus cõtingit alijs confoꝛmari vt dictũ eſt. Ad ill 48

quod obijcit᷑. Si ꝓpter cõfoꝛmitatẽ in natura dicũ.

tur vnũ ⁊c̃.ddm.qꝙ; ꝓpter confoꝛmitatẽ in natura ⁊
volũtate.et in natura nõ ſolũ.ſᷣm qð eſt rei eſſẽtia.ſᷣ
ex qua pullulat pullulans.hoc eſt in q;tũ cſt opatio/
nis pꝛincipiũ.ſic patet ꝙ hõ et aſinꝰ nõ dicũtur vnũ

dãt in fine ꝓpiquo ⁊ in ope.differũt tamẽ in remo/ 49
to. quia quilibet querit qʒ ſuũ eſt. Guſti aũt eccouer

„

ſo.ſi em aliquãdo diſſctiat volũtaces coꝝ in ſine p⸗
pinquo. cõueniũt in remoto. Ad

il quod obijcit 5.

in vnitate tali intelli

6
. 1

ꝙ vnitas meretricis nullo mõ eſt a deo ſiuea pꝛima

vnitate. dm. ꝙ ſicut in ſubſtãtia eſt peccatũ actõiſ.

7

ct boc eſt a deo.et defoꝛmitas ⁊ hec non eſt a deo.ſic

Queſtio.iij. i᷑

—

pꝛopat᷑ ei vnitas qᷓ eſt pꝛima ĩ numero. ⁊ ante qů
nibil eſt in numero. Ex boc patet reſpõſio ad as
ma.qꝛ accipit᷑ hec vnitas ſcᷣm eãdẽ rõem qna dicit
pꝛimitatẽ.nõ eſſetie ſed indiuiſiõis.quia ſic cõuertit

4 iii cũ ente. Aut volũtatis confoꝛmitatẽ. qꝛ ſic appꝛopa
EFE ratione eerols triũ noĩm pᷣdicto/ tur ſimiliter ſi. vt pꝛima. Aut patri appꝛopꝛiat᷑ ſimi⸗
„ rum. ct pꝛimo de vnitatc. Et q nõ ſit appꝛo liter. quia ꝑſona filij ᷣm rõem intelligedi eſt ſecunde Opponto
dpiꝛiabilis videt᷑.quia vnũ et ens conuertun/ et pfecte expꝛimẽs pr̃em.⁊ boc facit equalitatem iõ mgtfr
eur. S vnitas ct eſfentia. ſed eẽntia nulli eſt appꝛop/ equalitas rõe oꝛdinis pᷣmo reperit᷑ in filio. Lũc em̃ ⸗
abilis. nec vnitas. ¶ Item ſi appꝛopꝛiat᷑.cũ ſſ. ſit pꝛimo intelllgit᷑.cũ filius int ligit naſci. ⁊ g hoc pʒ
amboꝝ vnitas vt dicit Aug. videt ꝙ debeat appꝛo / obiectũ. em̃ equalitas appꝛopet᷑ boc nõ eſt rõne
pꝛiari ꝑſone ſſ. ¶ Itẽ obijcit᷑ de equalitate qᷓ appꝛo vnitatis.ſed rõe pꝛime aſſociatõis ⁊ ꝑfecte. Eq̃litas
pꝛiat᷑ filio. Mibil ẽ̃ magis eſt indifferẽs in rebꝰ eᷓ; eñm̃ tunc pꝛimo itelligit᷑. quãdo intelligit᷑ aſſociatõ.
kbus qᷓ; ipſa equalitas. ſcd indifferẽs nõ eſt appꝛo/ et bec intelligit᷑ pꝛimo in filio qui eſt ſcda perſona.
pꝛiabile. ergo nec equalitas eſt appꝛopꝛiabił.¶ Ite,y Similiter perſona ſſ. ſcm roõem intelligendi eſt ter
ſi appꝛopꝛiat᷑ debet patri appꝛopꝛiari.qꝛ equalitas cia. Concoꝛdia aũt ponit duos cõcoꝛdabiles et etiã
non eſt aliud qᷓ; vnũ ſiue vnitas in quãtitate Sᷣ vni/ concoꝛdãtem.ideo pꝛimo incipit cõcoꝛdia. vbi pꝛio
tas appꝛopꝛiat᷑ patri.gᷓ equalitas. ¶ Itẽ obijicitur intelligit᷑ oꝛiri ꝑſona tercia.⁊ ſic patet illud q cõcoꝛ r
