iene le cognoſcit rem iſtam aliter eſſe vel ſe habere qᷓ; ſe pꝛius habuit.⁊ ſic nõ intelligit angelus. Si autem ince
icat alietatem q;tum ad cognitõeʒ ſic eſt falſa.⁊ eſt ſenſus.deus aliter rem factam q; pꝛius faciendam cogno tnpien
uit. ita eſt falſuʒ.quia ſic ſignificatur diuina cognitio alterata.⁊ aliquid receperit a re extra.⁊ per hoc po⸗ Pnante
2 ie eeeenne pꝛimuʒ. OQð obijcitur ꝙ deus cognoſcit res in ꝓpꝛio genere ſicut angelus.dom ꝙ; cognoſcere res fuhai
eſt eno ererc dupl⸗ citer intelligit᷑.Aut ita ꝙ eſſe illud qð babet in ꝓpꝛio genere cognoſcat. ⁊ hoc ꝑfectionis fhobee
epte kater deũ. ⁊ ſic nõ dicit nouũ modũ cognoſcendi a cognitõne in xbo. Aut ita ꝙ aſpectus intelligentie nttdi
extra ſe. giß dellectat. ſupꝛa rem vt eſt in pꝛio genere.⁊ hocẽ impfectõnis.qꝛ vis cognoſcens egreditur Uni
ca a erernecdot les nin a ets A oleenaͤ⸗ ſopatct iluld. i
ic ei? qd eternum eſt aliquid exiſteret cã c. Ault dicere ꝙ pᷣſcia dicat qͥd eternuʒ.ſed hoc videt᷑ falſuʒ. W

fſ

o do.

ſqꝑ modũ appꝛobatõis.⁊ p modũ noticie fimplicj Et cñ ſignificat᷑ p modũ ap

RMZ ſit ſcia ſiue ſapia a pte pᷣncipał ſificati iõ dẽ ꝙ H ẽ cã illoꝝ ꝗᷓ
Ryt ſic ſigficata ẽ ñ ſigficat᷑ p modũ cãe.qm opꝑat᷑ ad ea q nilo mõ ſt a So. ⁊ ita pʒ ilij. d edindt fu. ⁊c.

*

Hoe pᷣdictisvpi penderet ſcia creato:is.⁊ creatum cauſa eſſet increati.
detur contrai Oꝛigenes tamẽ ſuꝑ epłlam ad romanos ait.HNHõ ꝓpte

ujnm. rea aliqd erit. qꝛ id ſcin deus futurum. ſed quia futurũ
eſt. ideo ſcit᷑ a deo anteqᷓ; fiat.Hoc videt᷑ pᷣmiſſis vᷣbis
Augu. obuiare. Hic em̃ ſigniſicari videt᷑ ꝙ res future
cauſa ſint pᷣſcientie. Ibi vo ꝙ pᷣſcientia cauſa ſit rerum

AQuid ex pᷣdictis tenendum ſit cum determinatõne
gutoꝛitatum. c

(; Hẽãc igit᷑ qͥ videt᷑ repugnantis de medio tollere cupiẽ
tes. dicimus res futuras nullatenus cãm eſſe pᷣſcie vel
ſcie dei. nec ideo pᷣſciri vel ſciri.qꝛ future vel facte ſũt.
ita exponentes qð ait Oꝛige.qꝛ futurũ eſt. ideo ſcit᷑ a
deo anteq; fiat. i. q futurũ eſt ſci᷑ a deo anteq; fiat.ne
qꝙ ſciret᷑ niſi futurũ eſſet.vt non notet᷑ ibi cꝗ niſi ſine q
„non fieret. Ita etiaʒ dicimus ſciam vel pᷣſcientiam dei
e n n eſſe cãm eoꝛum que fiũt.niſi talem ſine q̃ nõ fiunt.

ſi tamẽ ſciam ad noticiaʒ tm̃ referamus. Si vo nomie
ſcie includit᷑ etiãõ beneplacitum atq; diſi poſitio.tũc re/⸗
cte poteſt dici cã eoꝛum que defacit. Hhis em̃ duobus
modis vt ſuperius pᷣtaxatum eſt.accipit᷑ cognitio vel
ſcientia dei.ſcʒ/ ꝓ noticia ſola.vel ꝓ noticia ſimul ⁊ be⸗
neplacito.hoc modo foꝛte accepit Aug.dicens. IJdeo
ſunt qꝛ nouit.i.quia ſcienti placuit.⁊ quia ſciẽs diſpo⸗
ſuit.Et hic ſenſus ex eo adiuuat᷑.quia de bonis ibi tm̃
agit Aug.ſſcz de creaturis.de his q̃ͥ deꝰfacit.que om̃ia
nouit.nõ ſolũ ſcia.ſed etiã beneplacito ac diſpoſitõne
Sicc ꝭ ibi accipit᷑ dei cognitio vt non modo noticiã.ſᷣ
ec̃ bñplacitũ dei ſignificet.Mala vo ſcit deꝰ⁊ pᷣſcit añ⸗
qᷓ; fiat.ſᷣ ſola noticia.nõ bñplacito. Pꝛeſcit em deꝰ⁊ p⸗
dicit etiã q̃ nõ eſt ipſe facturus.ſicut pᷣſciuit ⁊ pᷣdixit i⸗
fidelitatẽ iudeoꝝ.ſᷣ nõ fecit. Hec iõ qꝛ pᷣſciuit.ad pctm̃
infidelitat eos coegit.nec pᷣſciſſet vel pᷣdixiſſet eoꝝ ma
la. niſi eſſent ea habituri. Unð augꝰ.ſuꝑ Joh̊.: Deꝰin⸗
quit futuroꝝ pᷣſcius.pꝑ ꝓphetã pᷣdixit infidelitatẽ iude
oꝛum.vᷣ nõ fecit.neq; pᷣſciſſet mala eoꝝ niſi ea haberẽt.
Non em̃ ideo quenq; ad peccandũ cogit.qꝛ futura ho
minũ pctã pᷣnouit. Illoꝝ em̃ pᷣſciuit pctã nõò ſua. Ideo
HG ſi ea qᷓ ille pᷣſciuit ipſoꝝ nõ ſunt.nõ vera ille pᷣſciuit.
Sůʒ3 qꝛ illiꝰpꝛeſcia falli nõ põt.ſine dubio nõ aliꝰ.ſ ipſi
peccant qs deus pctõꝛes eſſe pꝛeſciuit. Et ideo ſi non
malũ ſ̊ bonũ facere voluiſſent.nõ malũ facturi puide⸗
rent᷑ ab eo q nouit qᷣd ſit qͥſqᷓ́; facturus.hhis vᷣbis aꝑte
oñdit᷑ (ſi diligẽter attẽdamꝰ)pꝛeſciaʒ dei nõ eẽ cãʒ ma

noiandi de eo ꝗg ſificat onomẽ. c Scia vel pᷣſciam dei nõ eẽ cãm ⁊c. ſi tñ ſcia
ramd ſi vo noß . S m vel pᷣſciam dei nõ eẽ cãm ⁊c. ſi tñ ſcia

Ulo dicvo dicit eñdẽ modũ ſciẽdi aut aliũ. Si eũdẽ. g ſi vno mõ eſt cã ⁊ alio. Si aliũ m

eſcie includit bñplacitũ atq; diſpoſitio tũc recte pᷣt dici. NMR male dicere.
modꝰſciẽdi.nõ gᷓ vnifoꝛmis oĩa. Item ſcia ſimplicinoticie ẽ deꝰ.⁊ deꝰẽ cã oim. &̊ ſci
2notãt diuerſa. in deo añt vna tm̃ cognitio ẽ.ſᷣ illa vna facit deꝰqd nos mult. 2 iõ il

bonitatẽ. qñ vo ꝑ modũ ſimplic noticic.ſolũ euẽtũ.Et qm̃ eẽ cãʒ alicꝰcõnotat

qꝛ pꝛeſcientia dieit re

futura. ſed nihil ẽ fu-
turum vm eſſe qd hz
in deo. in ꝓpꝛio gene

re. S ↄnotat aliqð tẽ
pale. & vr ꝙ dieat᷑ cx
tpe. Pꝛeterea.reſpe-

ccille nihil dicit a ꝑ/
te dei niſi ſolũ noſtrũ

modũ intelligendi.er
go tũc cepit ille reſpe⸗
ctus qñ cepit nr̃ intel
lectus. non ergo fuit

ab eterno. Ze. ddz q
ſicut dicit magr.pᷣſcia
dicit qͥd eternũ et ab

eterno. cũ em̃ nõ im/
poꝛtet niſi duo ſcʒ an

teceſſionẽ et tſciam. et
anteceſſio om̃is crea-

ture ſit añ omnẽ crea
turã. ⁊ ſcia naturalr.
patet ꝙ; pᷣſcia qͥd eter
num dicit. Qd ergo ʒ

obijcitur ꝙ impo ꝛtat
rei futuritõneʒ. dom

ꝙ futuritio vno mo/
do impoꝛtat ſucceſi/
onẽ tꝑis.⁊ ita nõ ẽ de
ratõne pᷣſcie.Hoc em̃
mõ futurũ cepit cum
tꝑe.Alio mõ futuruʒ

impoꝛtat oꝛdinẽ tpa/

lis ad eternũ pᷣm ↄſe/
cutionẽ.ſicut pᷣſcien/
tia añceſſioneʒ.et qm̃
iſte oꝛdo ſolum cxigit
primuʒz extremum in
actu.⁊ illð fuit ab et᷑/
no. ideo futuritio ⁊ p
ſcia.Oð obijcit᷑ ꝙ re⸗
ſpectꝰ ad ꝑtes dei ni/

hil dieit m rez. dom
falſum eſt. qꝛ reſpe⸗
ctus ille ẽ diuia eſſen
tia.ſᷣ vcrũ eſt ꝙ nihil

dicit reſpectũ ſiue de⸗

pendentiã niſi ſolum

hſᷣm modũ intelligẽdi.

⁊ iõ nõ cepit ſᷣm rem.
Dim e dugerer an H cecaz ma ß ſoln mog? ſignificã⸗
lon q; pꝛeſcit.qꝛ non ea pꝛeſcit tanqᷓ facturꝰ.nec tanq q

li cepit. Et qn magr
dicit ꝙ pᷣſcia dicit et᷑/
nũ.nõ loquit᷑ ð rõne
m ad noticiã tm̃ refe⸗
Quia aut ſcia B̊ mõ ⁊

a. in deo ẽ miltiplex
ESENSEREi. ho g. 18 % oig. Stem ſeia ſimplic 2 de e c a illa ẽ cã oim. Rꝰ. dm
wYin nob noticia ſimplex ⁊ noticia bñplaciti dicũt diuerſas cognitõnes ⁊ diuerſos modos Sn K 33

et p ↄñs

la vna dupli pt ſignificaꝛi.
ꝛobatõis.ↄnotat effectuʒ et
c; onotat effectũ ſiue reſpectũ.qᷓ;uis ead
pᷣſcit ⁊ illa ñ. Et h̊ dr.ñ qꝛ res ſigficata nõ ſit cã.ſ

cj. ergo qo pſcit a deo eſt in deo vt cauſa. ſed omne

tem om̃e qð ſcit᷑.aliqͥ mõ eſt in ſe vel ĩ ſua

ſcit. erit. q;tum boc.ſi erit.de neceſſitate erit.ſ hnlla.

notat cauſalitas. nccibi · ¶ K.vom ꝙ pſci diat

Ti. 4 „ ð . . 585 —
ꝛuz. Obijcitur. ſua.ſᷣ etiã illoꝝ qͥᷣ ſunt ea facturi vel habituri. pᷣſciuit G S Gifin
vce Bberrut . ſa ſola noticia.non beneplacito autoꝛitatis. Vñ dat man
phete fuerit verũ ce intelligi ꝙ deꝰ ecõuerſo pᷣſcit bona tanq; ſua.tanq; ea Aie inlu
euckinalia micet q̃ facturꝰeſt.vt illa pᷣſcienda ſil fuerint ipius noticia et m
deus reuelauerit iu⸗/ fran ü cnn
. uz ſiue autozitatis beneplacim. eNei
Aaiaſ eoͤͤ es trum pᷣſcientia ponat pᷣſcitum ꝑ moduʒ neceſſita:⸗ Gin
tra ipſum ſup Gene. tis.vel ↄtingentie. vel infallibilitaai. d ſſin Nent
ad literam. vbi di ct ¶ Ad hoc aũt qð ſupᷣ dictũ eſt.ſcʒ pᷣſciẽtiã dei falli ñ poſ⸗ Oppoſitio ſim
& nulli debet reuela· ſe. ſolet a qbuſdã ita oponi.De pᷣſciuit hũc lecturũ vł mite
ri ne cogat᷑ deſperaꝛre. aliqd hmõi.ſᷣ põt eſſe vt iſte nõ legat.& pᷣt aliter eſſe q; ang
. Rr swen Capb⸗ deepſciuit. põt falli dei pᷣſcientia.qð oino falſum eſt. ulrt
prcnbo⸗ reuelat. ſue Poõt equidẽ nõ fieri aliqᷣd. et ilið tñ pᷣſcitũ eſt fieri.Nõ lan⸗
quia dicenti nõ credi iõ tñ põt falli dei pᷣſcia.qꝛ ſi illud nõ fieret nec a deo pᷣ⸗ “
tur. ſiue quia dictum ſcitũ eẽt fieri. Sʒ adhuc vrgent qõnem dicentes. Aut ſulm
e ↄditõne intelligii. glit põt fieri qᷓ; deꝰpᷣſciuit.aut nõ aliter.Si nõ aliter.g ſing⸗
—— , neceſſario cũcta eueniũt.Si vo alit pᷣt. dei pᷣſcia falli
igſo. Et quia verbuz vel mutari pᷣt. Sed pt aliter fieri.qꝛ pᷣt alit fieri qᷓ fiat.
Eſaie ꝓphete commi/ itg aũt fit vt pᷣſcitum eſt.aliter & poteſt fieri qᷓ; pᷣſcitũ ẽ. ge. etarn
natoꝛie ⁊ generaliter d qð dicimꝰillã locutõeʒ multiplicẽ facè intelligẽ N ſn
erat dictum. ⁊ bomi tiam. ſcʒ aliter p⸗t fieri q;ᷓ deeꝰpᷣſciuit ⁊ hmõi.vt põt non tüpi
nibus iam in pte in. eſſe q deopſciuit. ⁊ impoſſibile ẽ nõ eſſe qð de pᷣſciuit. Hch
alie non auetẽ zimpoſſibileẽ nõ eſſe pſcita oĩa qͥ fũt ⁊ hmõi. Dñt. n. puf
tibus.oibus his mo inc ſtio ſit implicita. ⁊ diſiũcti fpenrfn
dis potuit intelligi ve hec ↄiũctim intelligi. vt ↄditio ſit implicita.? diſiũcti. ſeird
eſſet pꝛedictio et non Si em ita intelligas nõ põt aliter fieri qᷓ; deꝰ pᷣſciuit.i. alint
reuelatio, nõ põt vtrũq; ſil eſſe ſcʒ ꝙ deita pᷣſciuerit fieri ⁊ aliter ſctir/
fiat.verũ intellig . Si aũt ꝑ diſtinctiõeʒ intelligas.vt ußtü
dicas h̊ aliter nõ poſſe euenire q; euenit.quõ futurum iicknnog
de pᷣſciuit.falſum eſt. hoc em̃ aliter pᷣt euenire q; eue⸗ re
nit.⁊ tũ deꝰhoc mõ futurũ pᷣſciuit.Silr ⁊ alia determi am
natio.ſcʒ impoſſibile eſt illud nõ euenire qð deꝰpᷣſciuit (cacius
vel cũ dee pᷣſcierit. Si ↄiũctim intelligas.veruʒ dicis. iulf
Si diſiũctim.falſum.ta etiã et illð. mpoſſibileẽ nõ mito⸗
eſſe pᷣſcitũ om̃e qð fit.i.nõ põt eſſe vtrũq; ſimul.ſcʒ vt ſrſti
fiat ⁊ nõ ſit pᷣſcitũ.hic ſenſus verus eſt.Sivo dicis de Gi
um nõ potuiſſe nõ pᷣſcire omne qð fit.falſum eſt. Potu n
it em̃ facere vt nõ fieret.⁊ ita nõ eſſe pᷣſcitum. wit
n intelligentiam pᷣſentis diſtinctionis dus qð eſt in deo eſt a deo. om̃e futurũ pᷣſcitũ neceſſario t
pꝛincipaliter querunt᷑. Primo de pᷣſcientia eſt a diuina pᷣcognitõe vt cã.g ⁊c̃. ¶ Item oõẽ qð ſci/ nnin
diuina q;tum ad cauſalitatem. Scdo qtu, tur.aut ſcit᷑ ꝑ cãm.aut ſpẽm. aut p effeauz. ſi de⸗ Petige
J ad neceſſitatem. Et pꝛimo queruntur duo. Pꝛimo pſcit. aliq̊ duoꝝ modoꝝ. Mõ ꝑ eſtectũ.qꝛ effect/ſe ſchronthe
vtrum ßpſcientia diuina ſit cauſa rerum. Scdo vtrũ quit᷑. Mõ p ſpẽm ſiue ſilitudineʒ. qꝛ illa eſt ſil. vcl eſt (ulin
uiſiſit cauſata a rebus. MD Pereimn eui h ſilitudo. ꝑ cãm.& diuina pᷣſcia eſt cã tera
— ueſtio. j. a pſciti.¶ Contra. de?nulliꝰ eſt cã niſi ꝑ voluntatẽ.ſed inin
¶ Dꝛ pᷣſcientia diuina ſit cauſa rerũ oſtendit ſic. Aug. multa pꝛeſcit ad ꝗᷓ nõ eſt eiꝰvolũtas.ᷣ ⁊c̃. Pꝛobatio liſtee
trini. Ideo res future ſunt.qꝛ deus eas nouit. medie.pᷣicit te mẽtiri.⁊ tñ nõ eſt dicere ꝙ velit te mẽ
Item ratõne ſic. Omne illud qdð añcedit aliud. et tiri.i nõ eſt cã illiꝰ. em ſi pᷣſcia eſt cã. aut ratiõe Pune
ipſo poſito ponit᷑ aliud. ipᷣm eſt ca illiꝰ hoc pʒ ꝑ diui ſcie.aut ratõne ante eſſionis. Ratõne anteceſſionis ſiu⸗
ſionẽ cauſe.ſed diuina pᷣſcia pᷣcedit omne futurum. ?ꝰ nõ.qꝛ boc qð eſt ante nõ dicit niſi oꝛdinem. Ratõne iguti
itern ponit futurũ reſpectu cuiꝰ eſt. ergo pᷣſciẽtia eſt ſcientie nõ.qꝛ multa cog ſct de? q nunqᷓ faciet. er⸗ miin
cauſa. T tem omnis res.aut eſt a deo. aut a natu go nullo mõ eſt cã. em ſi pᷣſcia cã eſt bſciti. cum ſnate
raaut a libero arbitrio.⁊ accipio cauſas ipſas large pꝛeſciat mala.deus erit cauſa mali.boc autem falſũ. ni
ꝓut compbendunt caſum 2 fotunam ſed nulla re ¶ em ſi eſt eauſa. cum cõicet alicui pꝛeſcientiam enn
a natura eſſe poteſt. nec a libero arbitrio.niſi operẽ⸗ rei eande ꝑ ↄſequens cõicat cau ſalitatez reſpectu 8
te deo. ergo omis res eſt a deo ſiue ome futurum. ſec illiꝰ. Sʒ hocẽ impoffibile. g c. ¶ Ntem Anß. de cõo/ ſen
85 do agente m artem ⁊ cognitõnem.er/ coꝛdia p̃ſcientie ⁊ li.ar. dicit.q tĩ eſt dicere.ſi deꝰ p/ m

„
„
—

ſcit deus. dici

pꝛecognitõeʒ futuri.Eſt loqui de Peeiccia aut &;/

tũ ad reʒ ſignificatã.aut ꝓut ſigni

Si qtũ ad rem impoꝛtatã.ſic dicit cauſã.ſed tamen
non ſempꝑ reſpectu pꝛeſciti ſiue futuri. Futuꝝ em̃ in

triplici differetia eſt. Quoddã em̃ eſt cuius deus eſt

tota cauſa. vt ſunt illa que crcãtur. Quoddaʒ cuius

ceatura aut volũtas eſt tota cauſa. vt ſunt defectus
et pctã. Quoddã cuiꝰ ds ⁊ creatura ſil ſũt cauſa. vt
ſũt oꝑa naturalia ⁊ oꝑpa moꝛalia.qꝛ deꝰ coopcratur

creature.Secũdum hoc intelligẽdum.q; reſpectu pᷣ/

mi futuri.diuina pꝛeſcientia eſt cauſa.reſpectu vero

ſccundi futuri.nec eſt cauſa nec tota. quia nõ habet

cauſam efficiẽtem.ſed deficiẽtem.eſt tamẽ cauſa ſui

oppoſiti.teſpectu vero tercij eſt cauſa ſed non tota.

oncedẽdum ergo eſt ꝙ diuina ſcientia vel pꝛeſciẽ=

tia aliquo modo reſpectu futuroꝝ eſt cauſa. Camẽ
ſi accipiatur in ſua generalitate.dom.qꝙ diuina pꝛe/
ſciẽtia ſemꝑ impoꝛtat cauſalitatem aliquã.ſed non
ſp reſpectu pꝛeſciti. vtputa cũ pꝛeſcitũ eſt malum.et
in bac ratõe ꝓcedunt argumenta oſtẽdentia ꝙ non
7 ſit cauſa. illud ergo quod pꝛimo obijcituꝛ ꝙ; ẽ
cauſa pꝛeſciti ꝑñ verbum Augu.dm.qꝙ Augu.loqui
tur de ſcientia rerũ ſiue bonoꝝ que a deo ꝓcedunt.

8Ad ülud quod obijcitur. ꝙ cauſa que pꝛecedit.

etiã ponit alið.dðm. ꝙ ponere aliud eſt dupliciter.
ſcʒ ſcᷣm ꝓductõem vel ſecũdum conſecutõeʒ.⁊ qd
ponit ſᷣm ꝓductõem eſt cauſa vere in eſſẽdo.qð ve-
ro ponit ſm conſecutõem.non eſt cauſa in eſſedo.ſʒ
ſolu in conſequẽdo. Ad illð qdð obijcit᷑ ꝙ illud qd
eſt a li. ar. eſt a deo.dm.q; verũ eſt de eo quod eſt de
li. ar. cfficiẽte.ſed vicia et peccata ſũt ab ipſo deficiẽ-
te. CAd illud quod obijcit᷑ ꝙ de neceſſitate oẽ futu
rũ ſcit᷑ a deo ꝑ cauſã.dm.qꝙ ſicut ſupꝛa tactũ fuit ð
cognitõe mali.in oi cognitõe eſt aſſimilatio.nihil au
tem aſſimilat᷑ deo niſi qd eſt ab illo.⁊ ido eſt in om̃i
cognitõc dei cauſalitas ⁊ cauſa.Et tamen quedã eſt
reſpectu eius qð dicit entitatẽ ſimpłr. Reſpectu illi⸗
us eſt cauſa ⁊ ydea.ſed tamẽ reſpectu priuatiõis eſt
pꝛecognitio.⁊ cũc ratio cauſalitatis ⁊ ydee eſt reſpe/
ctu oppoſiti.dðᷣm. ꝙ ad hoc ꝙ aliqͥd cognoſcatur.
neceſſe eſt ꝙ ipſũ vel eius oppoſitũ babeat eſſe in re
vel in cauſa. Hõ ſolũ aũt oppoſitũ mali.ſed etiã ipᷣa
voluntas que eſt mali p:ꝛincipiũ eſt in deo vt cauſa.
tamẽ maluʒ non eſt in deo vt in cauſa nec ꝑ ſe nec ꝑ

accidẽs.quia mutat᷑ ratio cauſãdi ſicut Poſhe dice·
e

7

tur. Exẽpluʒ huius manifeſtũ eſt. ſi artifex opet᷑ ſm
materiã nodoſã que nõ eſſet ydonea ad receptiõem

ſpecici. pꝛcſciret ꝙ defectus futurus eſt in imagine.
ſed non ab ipᷣo.Similiter intelligẽdum in do ⁊ libe

ro arbitrio.quod facit vitiũ in opere.dum nõ confoꝛ
mgt ſe ⁊ obedit deo oꝑanti. ⁊ ideo ſufficit ꝙ oppoſi/
tũ mali ſiue illud a quo eſt malũ ſit ĩ deo tanq; i cau
ſa ad hoc ꝙ pꝛeſciatur. . .
.. (iDueſtio⸗jjzj. b
vtrum pꝛeſciẽtia diuina ſit cauſata a rebus.Et p ſic
oſtẽditur hoc modo.Oꝛig. ſuꝑ epłlam ad Roma.di

☛

cit. quia aliquid eſt futurũ ideo ſcitur a deo anteq; ſfi
at.quia & aut dicit cãm eſſendi aut cõſ. equẽdi. Si cõ
pꝛeſcitũ.ita ecõo⸗

ſequendi.ſequit᷑ hoc eſt futurum.
uerſo. ſicut dicit quia futurume ideo pꝛeſcit᷑.ita
deberet dicere cconuerſo.quia ſcit᷑ ideo futurum eſt

7

et hoc negat in litera.non ꝓpterea aliquid erit. quia

t cãm eſſẽdi. ¶ Item ratione videt᷑.

ignificat̃ ꝑ illð nomẽ.
Si q;tũ ad rõeʒ nois.ſic non ſignificat in rõe cauſc.

Secũdum rõcm dicẽdi futurum e

turitione rei. ⁊ ſic intelli
illud quod obijcitur ſc

auia intellecto ꝙ deus nibil pꝛeſciat. poteſt intelligi
aliquid futurum. ſed non econuerſo. bec eſt ratio

⁊ cauſa illius. ¶ Itẽ hoc argumẽtum eſt bonuʒ.iſte
mẽtitur.ꝙ deus pꝛeſciuit cum mẽtiri. ẽ eſt ibi aliqua
babitudo locał. ⁊ nulla poteſt inueniri niſi cauſe ad
effectum. ſed deus non eſt cauſa mẽdacij.ð reſtat ẽ q;
futurum eſt cauſa pꝛxſciẽtie. ¶ Ytem quecunq; duo

ſic ſc habẽt ꝙ inuiceʒ ſe conſequũtur. aut ambo cau

ſantur a tertio.aut vnum eſt cauſa alterius.ſed ſic ſe
habẽt iſta duo ſcilicet iſtum mẽtiri ⁊ deum pꝛeſcire.
et non eſt dicere ꝙ ambo cauſentur a tertio.g& vnum
cſt cauſa alterius. ¶ Contra. Augu. non em̃ que cau
ſata ſũt ideo deus nouit.quia facta ſũt.¶ Item ra⸗
tione videtur. ꝙ nõ ſit cauſata a rebus.quia omnis
cauſa nobilioꝛ eſt ſuo effectu. ſi ergo diuina pꝛeſcien

tia cauſatur a re aliqua. cum diuina pꝛeſciẽtia ſit in/
creata. ? res creata.crgo creatum nobilius increato.

em pꝛeſciẽtia eſt cterna.ergo cum res ſit tpo⸗-

ralis.ſi cauſatur a rebus.tpalc eſt cauſa eterni.et cũ

cauſa ſit pꝛioꝛ effectu. ergo tꝑale pꝛiꝰ cterno. ¶ Gtez
ſi res ſunt cauſe pꝛeſcientie. aut ratione pꝛincipalis
ſignificati.ſᷣ cũ illud ſit diuina cſfẽtia. ergo ſunt res
cauſa dei.Si rõe cõnotati.cuʒ connotata ſint res ipᷣe
tunc ſunt cauſa ſui.¶ .X* aliqui voluerunt dicere ꝙ i2
cauſa dicit᷑ dupliciter ꝓpꝛie ⁊ coõmunit᷑. Pꝛopꝛic.qd
dat alteri eſſe.⁊ ſic nullo modo res ſũt cauſe pꝛeſciẽ/
tie diuine Alio modo vicitur cauſa cõmuniter illud
ſine qua res non eſt. ⁊ ſic dicit᷑ canſa ſine qua non.ct
boc modo quia pꝛeſciẽtia dei nõ eſt quin res ſint fu/
ture.ideo hoc modo dicũtur cauſa.Sed qm̃ hoc no-/
mẽ cauſa ſemꝑ impoꝛtat honoꝛabilitatẽ reſpcctu cu
ius dicitur cauſa.⁊ quãdam ſuppoſitõem.idco non
videtur illð adbuc oĩno ſanum dicere ꝙ ſit cauſa ſi⸗
ne qua non. Et pꝛeterea illud non ſoluit ad autoꝛita
tẽ orige.quia ipᷣe negat cõuerſã.Eſt pꝛopterea aliter
dom.ꝙ eſt cauſam accipeꝛe ſcᷣm triplicẽ modũ. ſci⸗
licet ſecũdũ rõem eſſẽdi.⁊ ſᷣm rõem inferendi.⁊ pm
rationem dicẽdi. Dico ergo ꝙꝙ ßm rõem eſſendi pꝛe·

ſcientia poteſt eſſe cauſa aliquoꝝ pꝛeſcitoꝛũ.licet nõ

omnino.ſed nullo modo econuerſo. Secũdum rati
onem inferẽdi ſunt mutuo cauſe.quia mutuo ante/
cedũt ⁊ conſequũtur.⁊ antecedẽs ẽ cauſa ↄſequẽtis.
cauſa pꝛeſciẽtie
7 non econuerſo.nam pꝛeſciẽtia dicitur ſciẽtia ante
reʒ.conſtat ergo ꝙ impoꝛtat oꝛdinẽ ad poſterius.et

qm̃ ſi ſcitum eẽt ſemper.pꝛeſẽs eẽt ſciẽtia ſᷣ non pꝛe

ſciẽtia. Nam ad hoc ꝙ pꝛeſciẽtia dicatur venit er fu

7

git Oꝛig. ⁊ pʒ pꝛimũ. ¶ Ad
4 ſcdo de habitudine locali.dom 14
ꝙ ẽ locus a conuertibili.i

dillud qd vltimo obij
citur.dᷣm.qꝙ inſtãtiã hab 7: 915

in ꝓpoſito. ⁊ qꝛ in ̊ ſolo

E inſtãtia.ido ferẽda ẽ. Rõ aũt buiꝰ cẽ.qꝛ dei pᷣſciẽtia
ẽ reſpectu veri et reſpectu ois veri.iõ ponit ⁊ ponit᷑.

Et quia poteſt eſſe reſpectu veriquod non eſt ab ip

ſo ſm id quod ſubeſt nec econuerſo. ideo nec cauſa

„

eſt nec cauſatur. Quia ergo pꝛeſciẽtia ẽ reſpectu ve⸗
ri.quia diuina.reſpectu omnis veri.quia nibil latet
deum. ⁊ ideo ponit ⁊ ponitur. Rurſus.quia ſcientia
eſt que dicit ſimplicem noticiaʒ.ideo non cauſat. qꝛ

diuina.ideo nõ cauſatur.idco ponit ⁊ ponitur.et nõ
cauſat nec cauſatur.

Onſequẽter ẽ queſtio de ſecũdo articulo ſcʒ
de diuina pꝛcſcientia q́tum ad rõem neceſſi
tis.Et circa hoc querũtur duo. Pꝛimo qᷓ⸗
2242

ſic.Ex maioꝛi de neceſſario.⁊ minoꝛi d ſem
condudit᷑ de neccſſario ſicut dicit phũs in.j.pꝛio:ũ.
Fiaiat g̊ talis ſilogiſmus. Vmne pꝛeſcitũ neceſſe ẽ eẽ
futurum. HMoc ꝑ Anb.patet.ſᷣ hoc cſt pꝛeſcitũ (quo
libet demõſtrato ) neceſſe eſt eſſe futurum. ¶ Ite
oſme quod deus pꝛeſcit eſt verum. ſed vt dicit pbnᷣs
in.,j.periarmcnias.eſſe quod cſt.quando eſt. neceſſe
eſt. g ſi pꝛeſcitum eſt mõ verum. neceſſc eſt nũc eſſe

eſt eſſe futurum.& de neceſſitate cueniet. ¶
ipᷣm oſtẽditur per impoſſibile. Oeus pꝛeſcit aliquid
in partem affirmatiuã.qucro ergo vtrum illud non
poſſit nõ eſſe.Si non.& eſt neceſſarium.Si ſic.Sꝭ po-
teſt aliter euenire q́; deus pꝛcſcit.g̊ diuina pꝛeſciẽtia
eſt fallibilis ⁊ incerta.⁊ hoc eſt argumẽtum Augu.⁊
ctiã Boetij in.v. de conſolatõe. Si alioꝛſum qᷓ; pui/

g* 1. 4
.„

ritur vtrum diuina pꝛeſcientia ponat neceſſitatẽ cir
ea pꝛeſcitum.Secũdo vtrum diuina pꝛcſcientia ba⸗
beat in ſe neceſſitatem. “

Queſtio. ſ.

O dinina pꝛeſciẽtia ponat neceſſitatem oſtenditur
ſic.Anb.in li.de cõcoꝛdãtia pꝛeſciẽtie et libᷣ.ar. Que

tem ratõe
in eſſe ſemꝑ

pꝛeſciuit deus neceſſe eſt futura eſſe.
tez

verum.⁊ futurum eſt pᷣſcitum. g̊ modo neccſſarium
tẽ hoc

ſe ſunt detoꝛqueri valẽt res pꝛcuiſe.iaʒ nõ erit firma

futuri pꝛeſcientia.⸗

ẽ deus pꝛeſcit aliqͥd eſſe futu

37 rum. aut ergo poſſibile eſt nõ eſſe futurũ.aut impoſ⸗
ſibile. Si impoſſibile non eſſe.crgo neceſſe eſt eſſe.ſi

aüit poſſibile.ſed om̃e poſſibile ponibile.⁊ falſo poſſi
bili poſito ineſſe.qd ſequitur nõ eſt impoſſibile.po/

natur ergo boc non eſſe. 1 deus pꝛeſciuit hoc eẽ. ergo
deus pꝛeiſciuit falſũ.ſed hoc eſt impoſſibile. ergo im/

poſſible ẽ aliqd pꝛecedẽtiũ. ¶ Cötra.qꝙ ñ infcrat ne/

ceſſitatem. oſtẽditur autoꝛitatec Augu.ſũpta a ſimili
in li.de libero arbitrio. Sicut mea memoꝛia non co⸗/
git facta cſſe que pꝛeterierũt.ſic dei p̃ᷣſciẽcia nõ cogit
faciẽda eſſe que futura ſũt.

tem rõe oſtẽditur id

igdem. Intclligamus deũñ nihil pꝛeſcire. ergo ex ni⸗

hil accreſcit li. arbi. ergo poſitio pꝛeſciẽtie nihil ei au
fert. ergo cũ libe.arbi. de ſe ſit cauſa rerum ad vtrũli/
ber Sringenen .diuina pꝛeſcientia boc non tollit.

tẽ ſicut ſupꝛa ꝓbatum eſt diuina pᷣſciẽtia in plu

ribus aut non eſt cauſa. aut non eſt tota cauſa.ſᷣ qd
dat alicui neceſſitatẽ.habet rõez cauſe.quia a quo ẽ
eſſe.⁊ eſſe neceſſarium.cũ ergo diuina pꝛeſciẽtia mł⸗
toꝝ futuroꝛũ nõ ſit cauſa.vt maloꝝ.nullã rebus im/
ponit nexeſſitatez. ¶
res ſicut ſũt euenture.cũ nihil pꝛeſciat niſi verum.

Item diuina pꝛeſciẽtia pꝛeſcit

cũ pꝛeſcit aliquẽ peccaturũ.cum peccatũ non ſit niſi

per volũtateʒ.pꝛeſcit iſtum per volũtatẽ hoc facere.

⁊ pꝛeſcit aliud poſſe facere.ergo ſi om̃e quod pꝛeſcit

xſt verũ.verũ eſt.ꝙ iſte per volũtatem hoc faciet.et

pottcrit aliud facere.⁊ ſi boc eſt cõtingens.crgo ſi di⸗
uina pꝛeſciẽtia eſt contingẽtia circa res.nõ ergo ne/
ceſſitas.

Item bocipᷣm oſtẽditur rõnibus ducen/
tibus ad impoſſibile.Si imponit pꝛeſciẽtia rebꝰ ne

ceſſitatẽ.perit ergo caſus ⁊ foꝛtuna.Scom impoſſi
brile eſt. ꝙ perit libe.ar. ⁊ conſiliũ.Terciũ ꝙ perit me
ritũ ⁊ demeritũ.Quartũ ꝙ perit laus ⁊ vituperiuz.
16 Bæ'. dm ꝙ tres circa hoc fucrt poſitões. Quidꝗ
eyñi dixerũt ꝙ pꝛeſciẽtia neceſſario cũ ſit infallibilis.

imponit neceſſitatem. ⁊ ideo abſtulerũt liberũ arbi.

et peccatũ. ⁊ iſta poſitio fuit beretica ⁊ iniqua.qꝛ de/
ſtruit bonos moꝛes. ¶ Mia poſitio fuit.ꝙ diuina pö⸗

ſientia ſi eſſet. neceſſitate; imponeret. ⁊ ſic omnis
virtus et laus periret. ⁊ quia dilexcrunt rem publi⸗
c&%Ü65 abſtulerit a do pꝛeſcẽtiam. 2 a poſitõibus
futuro abſtulerũñt veritatẽ. ⁊ hec beretica fuit ⁊ im-
pia. quia derogauit nobilitati diuine.¶Tercia po⸗
ſitio eſt catholica que deuʒ bonoꝛat ⁊ bonos moꝛes
cConſeruat. ⁊ ideo iuſta pia ⁊ vcra. quia diuina pᷣſciẽ⸗
tia eſt. ⁊ tamẽ non imponit rebus neceſſitatẽ

mia

eEñ ſic pꝛecognoſcit eſſe euẽtura ſicut euẽtura fũt. et

ideo cu multa ſint euẽtura contingẽtcr. vt illa qᷓ
à libero arbitrio. ⁊ a caſu. – ſicut Dnei no
eſſe futura ab itie ſe pꝛeſcit modum cõtingẽtie ßm
quẽ ſunt ab iſtis. ¶ Ad intelligẽtiam aũt obicctoꝛũ
notãdum ꝙ duplex eſt neceſſitas.ſcilicet abſoluta

17

reſpectiua. Heceſſitas abſoluta que opponit᷑ cõtin /

„

gẽtie dicit᷑ neceſſitas conſequẽtis. Meccſſitas reſpe⸗
ctiua dicit᷑ neceſſitas conſequẽtie. ⁊ bec nõ opponit
coõtingẽti.nam aliquod contingẽs neccſfario ſequit᷑.
vt ſi ambulat.neceſſario ſeqͥt᷑ ꝙ mouet᷑. dᷣm. qi
preſcito nõ eſt neceſſitas abſoluta.ſed ſolũ cõſequẽ/
tie.quia neceſſario ſequit᷑ deus pꝛeſcit hoc ergo boc
crit.⁊ hoc modo intelligit᷑ autoꝛitas An.⁊ coſimi⸗
les autoꝛitates que ꝓponũtur cum modo neceſſita/
tis. ? ſic patet pꝛimũ. ¶ Ad illud qð ſcdo obijcit᷑ de
ſilogiſmo ex maioꝛi de neceſſario ⁊ minoꝛi de ineſſe.
dm. ꝙ ſicut pʒ ⁊ phũs exponit. B itelligit᷑ ð ea po
ſitöe que ẽ æ ineẽ ſimplicit᷑ ꝙ cqͥualet neceſſario. ß
minoꝛ huius ſilogiſmi ſcilicet hoc ẽ pꝛeſcitũ nõ eſt g
ineſſe ſimpliciter. ſicut em̃ infra patebit nõ ẽ neceſ⸗
ſaria.¶Ad illud quod obijcit᷑ de pᷣſcito q; vcrũ eſt.
et ſi verum ẽ.neceſſario cſt.ddm.qꝙ iſtã rationem fa
cit phũs ad oſtẽdendũ ꝙ; in futuris non cſt veritas.
ctẽ ſophiſtica. Hã qñ dicit᷑.cẽ quod ẽ qñ eſt.neccſſa
rio ẽ.ᷣ intelligit᷑ de co quod ponit aliqͥd in actu circa
ſuppoſitũ.quod exquo poſitũ ẽ.impoſſibilc ẽ non cẽ
poſitũ.ſed verũ de futuro nihil ponit circa ſubiectũ.
quia nõ eſt verũ ꝓ pᷣſẽti ſed ſolum ꝓ futuro.⁊ ideo
nulla ẽ neceſſitas neq; ſimpliciter.neq; vt nũc.quia
nihil ponit vt i1 A
ſibile ꝙ ſi poſſet aliter eẽ poſſet falli ⁊c. dom.q ſicut
veritas venit ex cõcoꝛdia intellectus ad rẽ cognitã.
hec autẽ concoꝛdia non cſt aliud qᷓ; adequatio rei
intellectus.ſic falſitas venit ex diſcoꝛdia intellectus
ad cognitũ.ſ.militer potẽtia fallẽdi ex potẽtia diſcoꝛ
dandi. dico ergo qm̃ neceſſario pᷣſcitũ ſequitur ad pᷣ
ſciẽtiam.ido non pñt diſcoꝛdarc.⁊ ideo nunqᷓ fallit
nec pt falli.
dm. ꝙ aliter poteſt eẽ quia deus pt aliter pᷣſciſſe.⁊
cum ponit᷑ ꝙ aliter ſcit. ponitur ꝙ aliter pᷣſcit. Quã
do ergo infertur.pᷣt aliter cẽ q; ſit. ⁊ deus pᷣſciuit ſic.
ergo aliter q; deus pꝛeſcit. diſtinguẽda ẽ concluſio.
quia poteſt intelligi diuiſim.ſic vera ẽ.Et ẽ ſẽſus.de/
us pᷣſcit hoc cuenire.⁊ poſſihile ẽ illud non cuenire.
Si aũt coniũctim.falſa ẽ.⁊ ẽ ſẽſus.illð ẽ poſſible qð
deus pꝛeſcit vno modo vt eueniat alio mõ.Et ẽ fal/
lacia compoſitõis in illo ꝓceſſu.ſicut hic. currens pᷣt
non moucri.ergo poſſibile ẽ ꝙ aliquis currat ⁊ non
moueat᷑.non ſequitur. Similiter cum querit᷑.quod
Ponſen⸗ ponẽdum ẽ.ſed cuʒ aſſu mit.deus pꝛeſciuit.
oc ẽ oppoſitum poſito.⁊ ido ẽ ncgãdum.
= Aucnio.n⸗ . „
¶ Vtrum diuina preſciẽtia habeat in ſe necemtates.Pᷣ
cſt.vtrum neceſſe ſit dum pꝛcſcire quod pꝛeſcit. Et

18

19

illð quod obijcit᷑ ꝑ impoſ. 20

Auod ergo obijcit. ꝙ aliter poteſt eẽ.

ſent⸗
rg
ſgan
ia
itoect
r

ſidast
nckt
ctpel
fachmen
atſi
nutttöe

iicken

ttend
Mecſſaniu

hadt

ldache
hutepe

ut
ſeunteec

unboe⸗
Poſcine
Cchatu
frii

pe

ialoe
ſlllnir
nodann
Gck
⸗
ſlague
Kzſen
NſeG

itin

horche
ſleen
hntnn
le
ſetobe
ech

rahſi⸗
hiliie
kinon⸗
Zerbchis⸗
tgr
le ae
emmibit
lnunf
1SeTN
pnn

nt e
ſie

g;

haſt nec
qi

fic. oſtẽditur pꝛimo er autoꝛitatẽ Anbi li. de cõ⸗
coꝛdia pᷣdeſtinatõis ⁊ li

⁊ liberi arbitrij.OQð pꝛeſcit deꝰ.
impoſſibile eſt non pᷣſcire. ab equipollẽti.neceſſe ᷑
pꝛeſcire. ¶ Item ratione videt᷑.quia omne dictũ de
pꝛeterito verum eſt neceſſaꝛiũ. AUnde ſi cucurrit.ne/

ceſſe eſt cucurriſſe.ſed ſi pꝛeſcit.pꝛeſciuit. &̊ cum boc

ſit dictũ de pꝛeterito. g neceſſariũ. 1 em licet po/
tentia dei ſit indifferens ad exeũdum ⁊ non exendũ.
tamen exquo exiuit ĩ actũ neceſſe eſt exiſſe. Tnde qᷓ;
uis potuit creare et nõ creare anteqᷓ; crearet.tamen

exquo creauit neceſſe ẽ creaſſe. exquo pꝛeſciuit ne

ceſſe eſt pꝛeſciſſe. ¶ Item ſi bomo voluit ⁊ pꝛeſciuit
aliquid. neceſſe eſt hoiem ſciuiſſe et voluiſſe. ergo ſi
circa ſciẽtiam dei nõ eſt minoꝛ certitudo immo ma/
ioꝛ qᷓ; circa ſetiaʒ hominis.multofoꝛtius eſt neceſ-/
ſe. Si tu dicas ſicut aliqui dicunt qꝙ in hac deus pꝛe/
ſciuit.totũ ex futuro eſt õᷣm rem.quis intelligat᷑ ſub

ratione pꝛeteriti. AUnde nihil plus eſt dicere deus pᷣ/

ſcit.niſi deus eſt.et hoc erit. Contra.tunc eſto ꝙ ðs
nullam baberet cognitõem. dum tamen res effet fu/

tura.hec eſſet vera.deus pꝛeſcit.quod manifeſte eſt

falſum. ¶ Pꝛeterea. eſto ꝙ pꝛeſciẽtie addatur actus
trãſiẽs in pꝛeteritum.vt pꝛomiſſio.vel pꝛedictio.vel
Aꝓphetatio.ibi trãſit in pꝛeteritum aliquid.et vere fit
idem ſophiſma ⁊ idẽ dubiũ.⁊ hoc non ſoluit. Itẽ
plus diſtat eſſe et non eſſe qᷓ; neceſſarium ⁊ ↄtingẽs.
ſed aliquid quod ſimpliciter non eſt habet eſſe in dei
pꝛeſciẽtia.ergo multofoꝛtius aliquid quod in ſe con-

tingens eſt poteſt eſſe neceſſarium in pꝛeſcientia dei.

Sτ. (Etẽ omnce immutabile eſt neceſfariũ. ſed cuʒ

dicit᷑ deus pꝛeſcit.eſt immutabile.g eſt neceſſarium.
Pꝛima eſt manifeſta.ſecũda patet.qꝛ cuʒ dicit᷑ deus
pꝛeſcit.pꝛeſcire eſt immutabile.g eſt neceſſariũ. Pꝛi/

ma eſt manifeſta. Secũda patet. quia cũ dicitur de⸗
pꝛeſcit.ſi mutat᷑ vt fiat nõ pꝛeſciens.aut hoc erit ſᷣm

mutatõem rei. aut dei. Rei non.quia res adhuc ni/

bil eſt. ergo nõ mutat᷑ nec mutari poteſt. Si ᷣm mu⸗/

tatõem dei. deus mutat. Atem omne eternũ eſt
neceſſariũ.quia vnũ ſolum e

non cadit contingẽtia ſᷣ ſumma neceſſitas.ſed pꝛeſci

re dci eſt eternũ.̊ neceſſariũ eſt deũ pꝛeſcire. ¶ Cõ/

tra:regula eſt.ſi antecedẽs bone cõditõis eſt neccſſa
rium.et conſequẽs.⁊ ſi conſequẽs non eſt neccſſariũ
nec antecedẽs.Sed ſequit᷑ ſi deus pꝛeſcit hoc eſſe fu
turum.hoc erit quocũqʒ cõtingẽti demõſtrato.quia

oppoſitũ non poteſt ſtare. g cum conſequẽs non ſit
neceſſarium. nec antecedẽs. Item regula eſt ꝙ ne/

ceſſariũ cõpatitur ſe cũ omni poſſibili.Omne em̃ re
pugnans neceſſario eſt impoſſibile.demonſtrato ta⸗

mẽ aliquo qui pꝛeſcitus eſt damnari.poſſibile ẽ iſtũ
ſaluari. iſta duo poſſunt ſimul ſtare ꝙ iſte ſit pꝛeſci
tus damnani et ſaluet᷑.⁊ hocẽ impoſſiele 2. 115

regula eſt q; Ppolitin contingẽtis eſt contingẽs.⁊
3

i ad antecedẽs ſequitur ↄſequẽs.ad oppoſitũ ↄſe
quẽtis ſequitur oppoſitum antecedẽtis.Ex hijs ar/

guo ſic. Sit a contingẽs pꝛeſcitũ a deo.ſi deus pᷣſcit
a erit.S per regulã ſi a non erit.deus non pꝛeſcit.ſed
a non eſſe fuit contingẽs.deũ nõ pꝛeſciſſe fuit impolſ
ſibile. ad contingens ſequit᷑ impoſſibile.ſed boc eſt
contra artem.neceſſe eſt &̊ hoc eſſe contingẽs. deum
ſcilicet pᷣſcire hoc.¶ Itẽ omnis diuina actio que re

ſpicit obiectuʒ quod poteſt non eſſe.poteſt deſinere.
Ande cuʒ deus cõſeruet rem creatã.poteſt deſinere

conferuare. cum

teternũ. ⁊ illud eſt in

rij eſt impoſſibile. Et regula iteꝝ eſt

„

pꝛeſcire ſit reſpectu contingetis;
erit contingens. R'. dm ꝙ ſicut ꝓbatum eſt.illð̊ 22
conſtat ⁊ non eſt dubiũ.qꝙ deũ pꝛeſcire cõtingẽs ali
quod cũ antecedit ad contingẽs.⁊ connotat aliquid
quod habet veritatẽ contingẽtem.ꝙ ipᷣm iudicãduʒ
eſt contingens.ſed aliqui voluerũt ipᷣm iudicare cõ⸗
tingens.quia totũ quod dicit.dicit de futuro.⁊ illua
impꝛobatũ eſt.quia falſũ eſt ⁊ nõ intelligibile. Om.
nis em̃ intellectus qui intelligit hoc.qᷓ;uis non intel-
ligat tẽpus circa deum.intelligit ꝙ actus diuine pꝛe
cognitois ab eterno fuit in do.⁊ ille differt a re futu
ra.et ꝓpterea ſicut dictũ eſt hoc nõ ſoluit.Alij volue
runt iudicare contingẽs quia cũ ſit dictum de pᷣteri-
to.pendet tamẽ ex futuro. Et hoc dicũt in credito.⁊

Aphetico. ⁊ dicto a xpo.⁊ cõſimilibus que inferũt de

neceſſitate ꝗꝓpoſitõem de futuro.ct illud eſt impꝛoba
bile. vt videtur. Om̃ ſi actus diuine pꝛecognitõis p-
det ex futuro.tũc cum in futuro qᷓ;tuʒ eſt ex parte rei
contingẽtis nulla fit certitudo.nec in diuina pᷣcogni⸗
tõe eſſet. Pꝛeterea.quõ depẽdet.cuʒ ab eo nõ cauſe᷑
aliquo mõ.Et iterũ.quõ depẽdet iliud quod neceſſa
riũ eſt fuiſſe.vt actus cognoſcẽdi et credẽdi ⁊ pᷣd icẽ/
di ab eo quod futurũ eſt.non videt᷑ nec ꝓbabile nec

intelligibile.Et ideo alio mõ dᷣm.qꝙ quoddã eſt di-2

ctũñ de pꝛcterito et ꝓ pꝛeterito. ſicut ſi dicat᷑ petrũ leę
iſſe. Quoddã de pꝛeterito ſed ꝓ ſuturo. vt anticri/
s fuit naſciturus.Quoddã ꝓ pꝛeterito tñ depen:

det ex futuro. vt hoc dictũ.petrũ dixiſſe verũ naua/
le bellũ foꝛe.Ad hoc enim quod dictuʒ habeat vcri/

tatem. exigit᷑ belli euẽtus.et ab illo depẽdet veritas

noſtre aſſertõis que cauſat᷑ a re. Quoddã eſt dietuʒ
pe pꝛeterito quod non depẽdet ſed cõnotat veritatẽ

circa illud futurum.ſicut ſi dicatur deus pꝛcſcit hoc

futurũ. Quia em̃ dci ſciẽtia eſt ſolum reſpectu veri.
ideo cõnotat veritatem circa illud dictũ futuruʒ. ſecd

qm̃ diuina cognitio non habet certitudinẽ a re.quia
ab ipᷣa nec cauſatur nec oꝛitur.idco ab illa non depẽ-

oct. et pꝛeterea falli non poteſt q́;uis connotet futu-
rum. Ande in pꝛeſciẽtia hec duo dicũtur.ſcʒ actꝰ di/

uie cognitõis.⁊ hũc nccm ẽ eẽ ſiuc fuiſſe.Et oꝛdiatõ
futuri ad illũ actũ.⁊ q̊ oꝛdinatio futuri ad illũ actũ.
ñ ẽ neceſſaria.⁊ iudicãda ẽ ↄtingẽtia i totali dicto.ñ
rõe totalitatis ſiue pᷣncipal ſignificati.ᷣ cõnotati.Et

ſi ponatur deũ nõ pꝛeſcire aliquid quod pꝛeſcit. po

teſt et debet intelligi non per remotõem ꝑꝛincipalis
ſignificati.ſed ipius connotati.ſiue illius oꝛdinis ip/
ſius tꝑalis ad eternum.qui quidem cſt cõtingẽs ra

tione alterius ſcilicet tpalis.contingentia ergo eſt in

totali dicto.quia cõnotat aliquid eſſe verum ð futu⸗
ro.quod quideʒ eſt contingẽs.⁊ hoc patet ſic.¶ũ eĩ
dicit᷑.deꝰ pꝛeſcit te ſaluãdum.hic duplex includitur
actus ct cõpoſitio.videlicet.hic.tu ſaluaberis.⁊ hic.
deus habet cognitõem de ſalute tua.⁊ habuit cogni⸗
tõem ab cterno. Nabere quideʒ cognitiõcʒ eſt actus
cteruus et neceſſarius.quia non depẽdet a re.ſed ſai

uari cſt actus ſuturus et contingens.qm̃ ergo actus
diuine cognitõis non depẽdet a cognito.ideo poteſt
cſſe certitudo in ipᷣo.re contingẽte cxiſtẽte.Sed quã-
do ſignificatur per modũ pꝛeſciẽtie.cõnotat ſfuturuʒ
. coueinges⸗ omnc dictũ quod claudit in ſe ↄtingẽs.
iudicã
coatu. Et hec ſolutio cſt vera et generalis. Maʒ actꝰ
credulitatis. actus ꝓphetatõis.et diuine aſſertiõis.ꝑ

um cõtingens c.ideo totale contingẽs iudi

hoc ꝙ currũt ſᷣm illuſtratõem diuine pꝛeſciẽtie.ideo
a a2

Snotãt. æ nõ depẽdẽt.iõ certi ⁊ infallibiles ſũt de re/
24 ua in ſe nõ cetis. 4. 2 illð að obijcit᷑ de Anß.
ꝙ neceſte eſt pᷣſcire qd pᷣſcit.dOm.qꝙ hoc intelligit ꝙ;/
tũ ad actũ pᷣcognitõis quẽ neceſſeẽ fuiſſe.ſed nõ q;/
25 tũ ad ↄnotatõem futuritiõis.¶ Ad illud qð obijct᷑
ꝙ dictum eſt de pꝛeterito.ddm. ꝙ tum eſt de rone
preteritõis. neceſſariũ eſt.ſed qm̃ cõnotatur futurũ.
ido eſt otingẽs.Et ex hoc patet ſequẽs.quia qᷓtũ ad
illud futuruzʒ nõ eſt adhuc potẽtia i actu. ĩmo adhuc
26 non voteſt exire.iõ ⁊c. Ad illð qð obijcitur ꝙ ẽ co
gnitio ſine exiſtẽtia rei. neceſſitat/ ſine rei neceſſita-
te. dm.ꝙ vcrũ eſt ꝙ in actu cognitõis eſt neceſſitas
ſed nõ in toto. Mec eſt ſimile.quia pꝛecognitio ñ cõ/
notat actualẽ rei cxiſtẽtiam.ſed cõnotat rei futuriti/
onem.⁊ ad hoc ꝙ dictũ ſit neceſſariũ.neccſſe eſt ꝙ ſit
2 neceſſitas in ↄnotato.¶¶ Ad illð qð obijcit᷑.ꝙ oẽ im
mutabile eſt neceſſariũ.ð Zm.qꝙ ad eſſe mutabil duo
cõcurrunt.ꝙ ſe habeat vno mõ pꝛius. alio mõ poſte
riꝰ.Et ꝑ oppoſitũ immutabile pᷣt dici duplicit᷑. Aut
quia nihil actu eſt. aut qꝛ actu ẽ ⁊ nõ p̃t aliter ſe br̃e.
⁊B ↄuertit᷑ cũ neceſſario.ſʒ illud immutabile qð nõ
eſt aliquid actu nõ cõuertit᷑.⁊ ſic eſt verũ cõtingens

