oꝛdinis ſõe diſceſſ erit. neceſſe ſit vt in alteraʒ driam
relabat᷑. Exemplu ponit᷑ in circunferentia circuple⸗
ctente centrũ. 3 Alu auod obicit eſſe oꝛdina/
tum pꝛeſupponit eſſe. dom. ꝙ veru eſt in eo quodp
per ſe.⁊ ideo nou opoꝛtet ꝙ ipᷣm ſit. ſed ſufficit ꝙ ali
d ſit iĩ quo ſubſttificat᷑ malus. boc eſt bonum. vt
dicit Boetius. Ad ülud quod obijci q; oꝛdinabi
le eſt poſſibile oꝛcdinãti dᷣm ꝙ eſſe poſſibilc ſiueſb⸗
eſte potẽtie diuine eſt duplicit. aut potetie ꝓqucẽti.
aut ꝓuidẽti. ⁊ quis malu nõ ſubſit diuine ꝓductio/

tez oẽ=?

tium. ad ꝑfectõem ⁊ decoꝛẽ aialis neceſſe

pꝛiuat oꝛdiem ſpalis nature.⁊ illũ pꝛiuãdo incurrit

h5 ni.ſubeſt tamẽ ꝓuiſioni:Ac illud quoc obijcitur

2
*£ KA
—— 4

qua ꝗidinatsc fit oꝛdinabile. dm. oꝛdinatisesch

finẽ. ſed hoc eſt ſolũ er poſt facto. et ideo non ſequiẽ

malum ſit bonũ ſed ꝙ ex ipᷣo ſequit᷑ bonũ. Poſ⸗

ſet tamen dici ꝙ quis malũ nõ ſit pars.tamẽ illð in
quuo eſt pars. ? locn ⁊ oꝛdinẽ partis tentt.
Ettu malũ ſit de cõplemẽto vniuerſi. Et q ſic vide
⁊ ſic intuere in oia oꝑa altiſſimi.ſi g̊ huiuſmodi op/

poſitio ſpectat ad decoꝛẽ ⁊ cõplementũ vniuerſi.
malũ. te Augu. ð ciui.dei loquẽs de malis qua/
re ſinãtur a do.dicit ꝙ deus vniuerſũ.quaſi qͥbuſdã
antheticig boneſtauit. ⁊ exẽplificauit in ſermoe ⁊ in
picturt. In mone ſicut apls vtit᷑.j· Coꝛ. v. Der go
fiã ⁊ ignobilitatẽ.Et i picturis ſiłr. ſicut em̃ pictura
alba cum coloꝛe nigꝛo ſuo loco poſita pulcra eſt. ſic
vniuerſũ cũ malis:g malum ſᷣm hoc decoꝛat vniuer
ſum.ſed oẽ tale ẽ coplemẽto vniuerſi.S ⁊c. ¶ Itẽ
rationẽ videt᷑.quia ſicut maluʒ eſt pꝛiuatiò boni. ita
ſilentiũ eſt pꝛiuatio vocis.et ſonus vigilie.ſed ad ꝑ/
fectõem ⁊ decoꝛẽ ſermonis neceſſe eſt mapon ſuẽ⸗
ſt aliquã/
do vigilijs interponi ſomnũ. g ad n ie .

vniuerſi neceſſe eſt bonis interponi mala. Item
vniuerſũ eſt conditũ aꝗ dei manifeſtatõem.ᷣ i oꝑi/
bus dei maxime manifeſtat᷑ mia ⁊ veritas.ſed ſi ma
lum nõ fuiſſet.nec mia nec veritas ita pfecte mani/
feſtaret ſicut manifeſtat in eterna punitõe ⁊ pecca/
toꝛũ remiſſione ⁊ redẽptione. non eſſet vniuerſum
cõpletũ. ¶ Cötra Geñ.j.vidit deus cũcta que fece/

rat et erant valde bona.⁊ nõ fecerat mala. conſtat S

—

qꝙ abſq; malis erãt oĩa valde bona i vniuerſo. ß vni

uerſum non eſſet valde bonũ ſi deeſſet ei pfectu.Cũ

8 deeſſet ei malũ.videtur ꝙ malũ non ſit dð ei perfe⸗
Itẽ Augu.in.j.de li.at.loquẽs de ꝑfectið
vniuerſi dicit. Quicqͥd tibi vera rõne melius occur/
rerit.ſcias kifiemn bln feciſſe.ſi &̊ non fecit mundũ

cũ malis.ſed ſine malis.̊ mũdus ſine malis erat ꝑ/

uerſi.¶ Itẽ rõe videt᷑.quia albius eſt quod ẽ nigxo
imꝑmixtius.g pulcrius e melins uoeſe bhal im
pmixtius.ſed ſi in mũdo nulluʒ eſſet malũ.nec vni/

fect malis.& malum non eſt de pfectõe vni⸗/

nerſum eſſet malis ꝑmixtius.gᷓ melius.ꝗ pfectius.S

oꝛdinaitio mali nõ eſt de copleémẽto vniuerſi. ¶ Ite
bonum et pulcrum icdem eſt ſicut dicit dyo. S quod
eſt pꝛiuatio boni eſt pꝛiuatio pulcri.ſed mal eſt pꝛi/
uatio boni. eſt pꝛiuatio pulen. malum xturpat.
ſed quod deturpat ⁊ fedat non ſpectat ad puleritu⸗/
dinẽ ſiue decore.g nec malũ ſiue mali oꝛdiatõ.¶ R ʒ34
ad hoc notãdũ ꝙ circa hboc diuerſi diuerſa ſenſerut.
Dixerunt em̃ aliqui.cq eſt loqui de malo vt eſt in po
tentia facientis. ⁊t vt eſt in ope ſiue in facto. Si loq
mur vt eſt in potentia faciẽtis.ſic voluerũt dicere.
poſſe mali facere erat de pfectoe vniuerſitatis. quia
crcatura debebat fieni qᷓ poſſet peccare ⁊ poſſet ab/
ſtinere. ad hoc ꝙ vniuerſ pfectu eſſet. ſcut in tercõ

de li. ar. dicit. Si loquamur de malo vt eſt in facto

ſe. ſic dicũt ꝙ nullo mõ ſpectat ad oplemetu vniuer

ſi.nec ꝑ ſe.nec p accidẽs. Sʒ c auctesdicãt õriuʒ ½
er oꝛdinatse mali ad bonũ qda deceꝛ reſultat. ſicut
dicit Aug. expſſe.opoꝛtʒz alit dicere. Jdd vicunt alij
q; decoꝛ vniuetſitatis q̃dã ẽ ſpalis ſiue ꝙtñ ad et᷑.qᷓ
dã accidẽetalis ſiue q;tum ad bñ eẽ. Mtum ad pꝛi/

mui decoꝛe mala ñ ſut mciea necg ſe,nec accigee·

ſa⸗
tafnait
ſath⸗
hucet
ſecti
ben
ſtu
ſila
Honuds
ſſtſße⸗
mniſte
npttit
hitſcute
fanlae
ifen
evodi
horinͤi
re

g

ſeiti
ibee

A

etan ad aliquẽdecoz a eidra e lpa qᷓ talẽ meruit br̃e redepto
* at ad aliauë cidétalè mala bene oꝛdina cerei paſcał. O felix culpa ꝗᷓ talẽ meruit hr̃c redep
Kadens unfenkterneenaeer e hla bvecto an Afrien aralgie aloir⸗
“ſ icut , accides oꝛdi 2 illo decore circũſcripto ad geteo vl aureo. qꝛ melioꝛ ẽ poſt ꝙᷓ ante. e aC
D ſicut p accides oꝛdinat᷑. ⁊ illo dec re circũſcripto ad nis. ſed röe rdigatõis. Et ſi qras a me.nõne melius
eht „ Sceides osclinat EI eʒ onis.ſed rõe religatõis.Et 1qras à mmc. none melius 53
H huc eet vniuerſũ decoꝛn et pfecti. uis pic veto’s on ſi oẽs cẽnt beati.q; ꝙ qdam beati. qdã miſcri.
en gete, nõ bůet. Ad büc deco nõ rõe ſui.ſʒ rõe et ſi oẽs ceẽnt beati. ꝙ; ꝙ qdam be .a ieri.
rat dcnarnand ad olldetaſtrde aniie Bagſeueredi, ibo i ſerii gucud en nlurcs a
nrnät töem. AUel rõ poſiti cuiꝰ decoꝛ magis clareſcit ex ierlʒ ſupnã ꝙ ſic puẽturi ut. Ein mmali qſi ex abũda-
litnht Sen Rrcoppoſiicui, decaꝛ ma nagis eluce ti ſũt. nec ſunt i ↄputatõe. Et ſic ↄcedẽdũ ꝙ oꝛdiatio
⸗R ñtia mali. ſicut oppoſita iuxta ſe poſita magis eluce ti ſũt. nec ſunt ĩ ↄpu 1accideralc ſe gbat heen dal
matünng aus maltcut ol Hoſtn vpen ſe e liciti. multa emm̃ mali fac aq cõplemtũ accidẽtale.ſic ꝓbqt rões ad pꝛi
SNn ſe t cõiter dicit᷑. Vel rõe boni eliciti. multa maprcinanere du Heſine ac
cde, ge Ren fecit ⁊ facta ſũt.q̃ nõ eẽnt facta.niſi peccatu mã pꝑtẽ inducte.ſʒ ad cõplemẽtũ iue ad decoꝛẽ ſi alẽ
ſieni g bann a ſecie vfacta ſuͤt q ng eent facrx. fa repatõe. nec p ſe necp accidẽs. p ſe vero ad nullũ.ſicut illera⸗
i (i ur vtrũ tüc eet pulcbꝛiꝰ ꝙ nũc. ſic rñderi pt. ꝙ ſe ba ſile in pᷣuatõ vorm pille Huatoes nõ ſüt aliqd ad
ſaä tur vtru xcedétia 2 exceſſa. ſi t due facies in quaz mẽtes nec auferẽtes aliqͥd de bono vel pulcro. malũ
bẽt ſicut excedetia ⁊ exceſſa.ſicut due facies i q 'r tamé aufeiti pz ill./ Ad illud qd obijcit eyh ma
ſralcns⸗ vna nlla ẽ macula. ĩ altera ẽ cicatrix aliq̃ bñ ſita qᷓ vr tamẽ aufeĩt. iõ pʒ illd. j d illug qd obijc SFn ma 57
inn eae clErn eis Pecchno.e Porc H nifeſtaret mia ⁊ iuſticia.dðʒ. q; quis ñ manifeſtaret
rumit ES dici ſine iuditõ ꝙ decoꝛ qͥ nüc ẽ.⁊ rõ hꝰẽ. in actu. manifeſtaret᷑ tñ in ſua oꝛigie.q em̃ deuz in ſe
zcutiſti ceit. Rer eſicen bond ex malo pᷣpotẽs ẽ malo.⁊ iõ cognoſcit. videt in illo eterno exeplari qͥd euʒ deceat
S ond ad inde elicit. pᷣualz bono ſer⸗ malũ coꝛrũpit.et ſaree 5 n naP er REreiSe unk.
met õ plꝰ valz vniuerſũ nũc qᷓ; valuiſſet tũc. in q̊ nuc mõ Hihpilomin? tñ mia oñderet᷑ in ſuper oe. 2 iuſti⸗
in S . a e a en benegicte cia ĩ retributõe. lʒ nõ ita clare vt nuc in oꝑpe.
kanae cõmẽdat᷑ ſapi b. vuge ErrIvd. Uoluntas dei ſenn ateffegeter. haf volnntcis
AOluütas quippe dei ſemp efficax eſt. Su ꝛa remouit magi er dubitatões ex quibꝰ vi evar volunta⸗
— 6 cend kapeuſen⸗ icdeterminae ventate oñgen⸗ nolutatẽ vei ſemp eſſe offcacẽ ⁊ nuc impe/
uthuli⸗ dir Etberts hʒ qᷣtuoꝛ ptes. In pᷣma anete Nug oſtencit aarewel eettczes zk⸗ ce
N diri. In feci da vero ne Dor intel cer oè woln ſigni. oiſtinguit volütatẽ vt oſtẽdat hoc eſſe die uz de vo⸗
nitn diri. In lecuda vero ne boc intelligeret de volutate ſig gr E itꝙ tra quãdam volũtatem ſi i beneß
kr⸗ 5 citi. ibi. Herũ vt ſupꝛa diximus. In tercia mgr̃ o ẽditꝙ ↄtra quãdam mearenn H beneße
an aror Wudta it äne tDrs deisgenat B gnerer Lero vuude bcuiter pdetemminata aP wi Er⸗
ascicnet dictis que et ꝙ volutas dei que ipe eſt ꝛ7. it volittte kert e e e. T. e
nu deetie aucec voie (Dutoꝛtate Aug.oſtendit voluntatem dei ſemper eſſe eſſicacem et nunch
minieß Enßedirrre 77 = od velit. ?2 nihil fi⸗
ldetſcizei X DDMlütas qui be deiſemp efficax eſt vt ſiat omne quod velit. 2 il fi⸗
iiik XLVII gin que de homine ſemper impletur quocun q;ʒ ſe vertat .
rbgig “ Anihil enim (vt ait Aug. in li ð li. arbitrio) conſtitutum ſuperat volũ⸗
ninnen tatem dei. ⁊ ſi feciat contra eius volũtatẽ.tñ cõtra ei⸗ volũtatẽ q ipſe eſt nihil
en putãdũ eſt ita fieri.tanq;ʒ velit fieri ⁊ non fiat.vel nolit fieri ⁊ fiat. Ylla em̃ vo⸗
n luntas(vt ait Augu. in ench)ſemper im plet᷑. aut ð nobis.aut a nobis.De no
elnie bis impletur.ſed tamen non implemus eaʒ eñ peccamus. A nobis impletur
Galti qanñ bonuz facimus. ideo em̃ facimꝰ.quia ſcimꝰ placere deo. JIl ta de hoiĩe ſ̃ de⸗
Gatninn implet ſuã volũtatẽ.quia nihil facit hõ de quo deꝰ non opat᷑ qð vult. Mõ em̃
asſtin vult deꝰ vt peccet hõ quilibʒ.Si aut peccauerit.penitenti vult parcere vt vi⸗
maii uat. in peccatis vero ꝑſeuerãtem punire vt iuſticie potẽtiam contumax ni eua
uni dat. Sicut alios ab eterno pꝛeꝑauit ad penam.ita alios pꝛeꝑauit ad gloꝛiaʒ.
nnm et hec ſunt magna opera domini exquiſita in omnes volũtates eius. Et tã ſa
aie, pienter exquiſita. vt cuz angelica ⁊ humana creatura peccaſſzʒ.id eſtno quod
—KH ille ſed quod voluit ipa feciſſet. etiam per eandẽ creature voluntatẽ qua factũ
ſeiriii eſt ꝙ creatoꝛ non voluit. replet ipᷣe quod voluit. bene vtens etiam malis tan/⸗ 1
Nmintie 3 ́; ſumme bonus ad eoꝛum damnatõem quos iuſte p⸗ a dcon n naria⸗
rind, dDdDeſtinauit ad penam. ? ad eoꝛum ſalutem quos benig/ dentnguche drenez.
nui ne pꝛedeſtinauit ad gꝛatiam. Quantum enim ad ipos Didct Ang bimpio
ni, attinet qdð deus noluit fecerunt. qntũ vero ad omnipo pᷣe loqui.qꝛ ſupꝛa. xv.
“ tentiaʒ dei nullo mõ id facere valuerunt. hoc quippe di. dicit. ꝙ pdeſtina⸗
rttnl ipo ꝙ contra eius volũtatẽ fecerũt. de ipis facta eſt vo tio eſt de bonis ſalu⸗
grit lũtas eius. Oꝛeterea. nãq; magna dñi ſut opa exquiſi/ zunn ſritaſn von
ni ta in oẽs volũtates eius.vt miro ⁊ ineffabili mõ non fi⸗ nibn aSommlee
tilt at pᷣter eiꝰ volũtatẽ.qð etiã fit cõtra ciꝰ volũta eʒ. qꝛ n cit. Jurta qrit᷑ cuʒ
ſieret.ſino ſineret, nec vriq; nolẽs ſinit. ſed volens. nec Bo ſit ſime inſt/ ſieut
Sei, ſineret bonus fieri mala niñ ompᷣs.⁊ de malo poſſet fa⸗ ſime miſcricꝛt. qre
Galen

magis vr ppũ vei mi
ſereri qᷓ; danate ſiue
punire. R. g damaſ.

diſtinguit volunta⸗

tẽ dei ĩ añcedẽetẽ ⁊ cõ⸗/
ſequẽteʒ. pᷣt pᷣpatio

cẽ q́ tum ad vtrãcq;.

ſic ẽ p̃ᷣpatõ bonoꝝ . et

HB mõ ẽ ppatio ſimpli

cit᷑ ⁊ pdeſtinatio ꝓpᷣe

dier lo⸗ p̃ᷣpatõ a G
rolatbtez aceſt Eleruͦ vt upꝛa dixim= volutas dei diuerſie modis ac
malon. 26 cipit᷑. que diuerſitas in pᷣdictis verbis ſi diligẽter note
tur.nihil ibi cõtradictõis reꝑit᷑. Vbi em̃ dicit ũ fieri p⸗/
ter eiꝰ volũtatẽ etiã qð fit cõtra eiꝰ volũtatẽ.diſſilr ac
cepit volũtatẽ.⁊ nõ ipam volũtatẽ q̃ deꝰ eſt et ſempi⸗
terna eſt. ſed eius ſigna pᷣdictis verbis ĩtelligi voluit.

maloꝝ.⁊ ẽ pdeſtiatio
large. mg at 1 dom.
ſupia accipiũt᷑ ꝓpe.
Hß Aug. accipit cõiter
2 ſic pʒ ſolutõ.¶¶Ad

iüllud àd q̃ritur ð oꝑę
mie. dom. ꝙ qᷓuis cſt

pꝓpuz dei milcrcri ꝛ
ad opꝰmie nõ rcqͥri᷑

niſi dei benignitas. ſ

ißi do q;

ad bᷣ ꝗ ſeuentatẽ iu⸗/
ſticie faciat. pᷣſuppo⸗/
is nia micens⸗ Ge .
ills mag appꝛopat᷑
ſiꝰ nãq; pmiſſiõe ⁊c.

3 Znui m qꝙ mala

hſñ pter ꝑmiſmſiouem.
Cotra. vidct᷑ male lo

iũt pᷣter dei volũtatẽ

fiũt pᷣter ꝑmiſſionẽ.

etiã pt volũtatẽ. IJtẽ
qꝗrit᷑ ꝗᷓ dria ẽ int᷑ fieri
pᷣt volũtatẽ ⁊ . ⁊ vy
ꝙ nlla.qꝛ Math.xi.

Qui ñ ẽ mecñ õ me ẽ

Re. dom. ꝙ fieri pᷣter

volũtatẽ h̊ ẽ qꝛ volũ/

nec i eoppoſitũ.⁊ ita

ſter h mediũ c.di 9

tas dei nõ ẽ in h̊ fieri.

Ht volũtatẽ fit.q̊d nõ
fit ̃ʒ volũtatẽ nec õ.

at ĩ Math.itelligit ð

bpceptis. qᷓ qͥ negligit

(O5 Sobijcit ꝙ per

iſſio ẽ ſignũ volũta

tis bñ placiti.dv. ꝙ ñ

⁊ ſignũ ꝙ ðs vclit il⸗
lð qd ꝑmittit᷑.vᷣ ꝙ ve

lit illð qð ex co elicit᷑ᷣ.

⁊ ſic pʒ ill. c¶

non ßpter eiꝰ permiſſi
onẽ q̃ ipᷣe nõ t.ſᷣʒ hoc

f ꝙ permiſſio nõ ſit

pdeus. Cõtra. 8s ẽ ſua

actõ. g 8s eſt ſua per-

miſſio. cuz permiffio
ſit actio dci. Si tu di⸗

. . „-

— ----

cere bonũ bene. hijs verbis euidẽter mõſtrat᷑ volũ

re. vbi dictũ eſt volũtati eiꝰ nihil reſiſtere.

2
. *
2 *2 -
—
2

—

.

tas dei cterna ſemꝑ implet᷑ de hoie. etiã ſi faciat hõ cõo

tra dei volũtatẽ. Sed attẽdenduʒ eſt diligẽter quõ in
ſuꝑioꝛibꝰ dicit᷑ fieri aliqd cõtra dei volũtatẽ.qð tamẽz

—

nõ fit pᷣter eã.⁊ qualiter intelligẽdũ ſit illð.qtũ ad ſe
fecerũt ààd deꝰnoluit. q;tũ vero ad oĩpotẽtiã dei nullo
mõ id fac valuerũt. Vident᷑ em̃ iſta ſuꝑioꝛibꝰobuia⸗

— —

“ necnai dei volũtatẽ eẽ efficacẽ nõ volütate ſigni

beneplaciti.

id eſt ꝓhibitõem ſiue pᷣceptõem ⁊ ꝑmiſſiõem.

¶ Oñdit ꝙ cõtra quãdã volũtatẽ ſigni bñ pᷣt fieri. e
Aulta em fiũt cõtra dei pᷣceptũ vł ꝓhibitõeʒ q̃ tůõnõ
fiũt pter eiꝰ pmiſſionẽ? Jpius nãq; pmiſſiõe oia ſunt b·
mala.q̃ tñ pᷣter eius volũtatẽ ſempiternã fiunt. Sikrut·
Põ. xvj

Au.diẽ ſuꝑ illũ locũ pᷣs. Vt ñ loqᷣt᷑ os meũ oꝑa hoiʒ.

tẽ fiũt.que ipᷣe eſt. ſᷣ nõ pᷣter eius ꝑmiſſionẽ qͥ ife non

eſt. Appellatur tamẽ ipa dei volũtas.quia deus volẽs
ſinit mala fieri. Fũt ⁊ ðᷣ eius pᷣceptõeʒ vel ꝓhibitõeʒ.

ſed nõ cõtra eius volũtateʒ q̃ ipe ẽ.niſi dicãtur ð eam

ibi Aug.notauit vbi ait.Quãtũ ad ipᷣos attinʒ qͥd ðᷣs
noluit fecert. Quãtũ ↄo ad oipotẽtiaʒ dei.nllo mõ id
ſacẽ valuef̃t.Ac ſi dicẽt.fecerũt ) dei pᷣceptũ qð appel⸗
lat᷑ volũtas.ſᷣ nõ fecerũt cõtra dei volũtatẽ oĩpotẽtẽ.
qꝛ G̊ nõ valuerũt.illud valuer̃t.⁊ ita ꝑ hoc ꝙ fecerunt

ↄtra dei volũtatẽ.i.pᷣceptuʒ.de ipᷣis facta eſt volũtas
eiꝰ.i.impleta eſt volũtas eiꝰ ſempiterna q̃ eos dãõnari
volebat. Vñ Gꝛego.ſuꝑ Señ.Multi volũtatẽ dei ꝑpx⸗
agũt. qñ mutare cõtẽdũt.⁊ cõſilio eiꝰ reſiſtẽtes obſe /-
quũt᷑.qꝛ G eiꝰ diſpoſitõi militat.qð ꝑ hũanũ ſtudiũ re

ſultat. Hic aꝑte oñdit᷑.qꝛ dũ mali cõſilio ac pᷣcepto dei

reſiſtũt(qð volũtas dei apellat᷑) ea faciũt vñ volun⸗
tas eiꝰq ie eſt implet᷑.que diſpoſitio vłbñplacitũ vo
cat᷑. Na vt ait Aug. in ench quantelibet ſint volunta⸗

tes angeloꝝ ⁊ hoĩz.bonoꝝ vł malox.vłillð qð ðs.vł
aliud volẽtiũ q; deus.oĩpotẽtis volũtas ſemꝑ ĩuicta
eſt.q̃ mala eẽ nũqᷓ; pᷣt.etiã dũ mala irrogat iuſta eſt.et

ꝓfecto que iuſta eſt.mala nõ eſt.Deus g̊ oĩpotẽs ſiue
miam cuius vult miſereat᷑.ſiue ꝑ iudiciũ quem vult
obduret.nec inique aliqͥd fac̃.nec niſi volẽs quicquid

facit.⁊ omnia quecũq; vult facit.

4Epilogarkdetmiata. Et q̃re deꝰpᷣcepit oĩbꝰ bõa fa
ce ⁊ mala vitare.cũ ñ velit h̊ ab oibꝰ impleir. d
Ex pᷣdictis liquet ꝙ volũtas dei que ipᷣe eſt ſemꝑ inni
cta eſt.nec in aliquo caſſat᷑.ſed ꝑ oia implet᷑. Conſiliũ
vero eius ⁊ pꝛeceptio ſiue ꝓhibitio. nõ ab oĩbus im⸗

fieri.qꝛ pᷣter es fiũt. Cõtra eã quippe nihil ita fit vt ve⸗-
lit fieri qͥd nõ fiat.vel nolit fieri ⁊ fiat.quod euidenter

ptfii,

xegſo A
Aeffm
ſornhß⸗
gand
wedubi⸗

(poape

Mos wop
bueſw
Nöautari
portiogui
sſltino

hentmfalap
ſinmalapn

Ptoauto⸗

ſglinti/

ſit in

Alos ſcnt
Ffien.

ſiegoen⸗

elte
gſu

wwroͤt
ſicſe
deßettee
inet
thzdin
Munöͤfen
Kcan
hhin
ſigloizn
nranſi
Pbbrti⸗
ſtpſli
fimniß
das

nati

nõ aũt curatꝰ? in euãgelio.Rꝰ.ððm.qꝙ; q̃dã pꝛccepit deꝰ ad faciẽdũ vt pꝛecepta moralia qᷓ̃dã ad ꝓbãdũ.id G
ꝓbatũ oſtẽdẽdũ.q̃dã ad erudiẽdũ.⁊ hoꝝ duoꝛũ exẽpla tãguutur in litera. In Peceptog
ds velit imolatõem.ſʒ ꝙ vult abꝛahã vllle.⁊ iõ cũ voluit.ſe ſibi ↄfoꝛmauit. In pꝛecepto autẽ qð fec curato
ſignauit ſe velle ctemptũ laudis.⁊ iõ abꝛahã laudãdꝰeſt i volũtate obedientie.⁊ curatꝰ i h̊ ꝙ nõ tacuit.

vpoſſit facẽ

plent᷑ qba ꝓpoſita et data ſũtꝰ Hech iõ pcepit oibus cas boc cẽ dictus re

——

XNLVI

bona. vel ꝓhibuit mala. vel cõſuluit optima. ꝙ vellet Snotati. tũc obijcit

ab oibus bona q pcepit fieri. vel mala que ꝓhibuit vi q; volutas dei ſit al⸗

tani. Si enim vellet. vtiq; ⁊ fierent. quia in nullo po / c conotat irca vo⸗

teſt ab homine ſuperari vel impediri eius volũtas.ſy giſter loqt
„Wν1 Il en vOl .. l. giſter loqᷣt J
vt iuſticiam ſuam hoibus oſtenderet.⁊ mali eſſent in⸗ nẽ illoꝝ qͥ dicunt no
excuſabiles.deniq; vt boni ex o bediẽtia gloꝛiam.ma⸗ mia ſex geneꝝ ñ pᷣdi⸗
li ex inobedientia penã ſoꝛtirẽtur. ſicut vtriſq; ab eter carealiqꝗd 8 do vłin
no pᷣpꝑauit. Ea ergo que oibus pᷣcepit vł ꝓhibuit.a q⸗ So0 a So0. ſ H opinio

litũ.Re dici Sta⸗ ma⸗
ʒ opinio

buſdam voluit fieri vł vitari.ſed nõ ab oĩbꝰ.⁊ quedaã ſupꝛ:a ſꝓbata ẽ Et iõ

p̃ht dici ꝙ mę loqᷣt᷑ de

e gplſonaliter pcepit et in veteri ⁊ ĩ noua lege.q ab eis q; permiſſoe roe ſui cõ⸗

bus pꝛecepit ſieri noluit.vt abꝛae de immolatõe filij.⁊
leuangelio quibuſdaʒ curatis quibus pꝛecepit ne cui ſui nois. Et ſi tu obij)

dicerent.

£
2 —

m dicere.qꝛ pꝛeceptũ dei ẽ ſi

eſt pꝛeceptũ.⁊ de bac nõ loqͥt᷑ Aug.nec mgr᷑. e S

notati qͥd ipoꝛtat rõe

cias ð volũtate ꝙ cõ⸗
notat. dðz. ꝙ ver eſt
ex adiũcto.ſʒ nõ ẽ ita

5. deneigal ſignificatõe nois. . d e iõ pᷣcepit oibꝰ bona.vel pꝛohibuit mala. vel conſuluit optima ⁊c.
ANi

Zid dicere.qꝛ pꝛeceptũ En volntatis dei.ſicut pꝛcccptũ nẽm ẽ ſignũ volũtatis noſtre.ſʒ rectus
hõ nũq; pcipit aliq̃d alicui niſi q̊d vult

fieri.g̈ multofoꝛtiꝰ nec ipᷣe deꝰ. Rꝰ.ddm.q; Augu. ⁊ magiſter ſcques
Aug. qñ de volũtate beneplaciti loquũt᷑ſẽper accipiũt ꝓ volũtate q̃ deꝰ abſolute vult aliqͥd euenire.⁊ ðR ho
nõ ẽ dubiũ illð q̊ͥd dicit.ſʒ vlteriꝰ mgr̃ ſequẽs dam̃.diſtiguit volũtatẽ antecedẽtẽ.ſiue q;tũ in ſe ẽ.⁊ huiꝰſignũ
ꝛecepit ⁊ in veteri ⁊ in noua lege q̃ ab cis quibꝰ pꝛece⸗
pit fieri noluit. Nidet᷑ male dicere.qꝛ pꝛeceptuʒ ẽ ſignũ diuine volũtatis.& ſi pꝛccipiebat qͥd nolcbat.videt᷑ ꝙ
illos decipiebat qbus pꝛecipicbat. Itẽ videtur fn dicere ꝙ noluit im molatõnem vſaac.quia abꝛabam vole

bat.g volũtatẽ ſuã diuie cõfoꝛmabat.&g nõ merebat᷑ vt videtur. Item q̃re abꝛabã parauit ſe ad obediẽdũ.

tuoꝛ qᷓrũt᷑. Pꝛimo qᷓrit᷑ vtrũ volũtas bñpla
poffit ĩpediri. Secundo q̃rit᷑ vtrũ aliqͥs

* .

ſit mal a pꝛeciprre.

¶ M volũtas beneplaciti nõ poſſit ipediri. oſtendi᷑

pᷣmo autoꝛitate Geñ.vlt᷑.Nũ dei poſſumꝰ reſiſtere
volũtati:q.di.nõ. ¶ Itez NRo.ix.volũtati eiꝰqͥs reſi

ſtit:! Itẽ ſuper illð.j.Lhi.vl.Qui vult oẽs homies

ſaluos fieri glo.rogãdꝰ eſt vt velit.ꝙ ſi vult.neceſſe
eſt fieri. ¶ Itẽ ſuper illð pð. Juſtꝰ dñs ĩ oibꝰ oꝑibꝰ
ſuis.glo. apð deũ

½

e⸗ libẽ vult q̊d vult.g nõ poteſt ipediri ne fiat
t

ſui cffectꝰ.aut defic

Ntẽ oĩs volũtas ꝗᷓ p̃t ĩpediri p̃t ſuperari.ſ̊ diuia
V ec dſteol ſit ſup̃ma.g diuia volun

—

tas nõ pt ipcdiri. ¶ Itẽ oĩs cã ꝗ ipedit᷑ a ꝓſecutiõe

gẽter euenit pᷣt ipediri.naʒ ſi nõ pᷣt.tũc effectꝰeuenit
nccio.ſʒ diuia volũtas ẽ hmõi.qꝛ ẽ multoꝛũ cõtingẽ
tiñ.alioqͥn aut nihil eẽt ↄtigẽs.qdð ẽ cõtra arbi.liber⸗
tatẽ.⁊ cõſiliũ.⁊ caſũ.aut deꝰ nõ eẽt illiꝰ cã.q̊ꝛũ vtrũ
qʒ abſurdũ ẽ. g ⁊c. Otẽ ois cã q̃ ꝑ aliã agetẽ explet᷑.
pt ꝑ illã deficiẽtẽ ĩpediri.ſi illa poſſit deficẽ. ꝓpõ ꝑ

ſe nota ẽ.ſʒ diuia volũtas ẽ hmõi.naʒ deꝰ vult mlta
fieri p cãs creatas q̃ nõ facit ſine ipis.ſicut generare
hoieʒ. aſinũ. ⁊ ſilia. Sily ð bijs qᷓ ſut ab ope nro.⁊ H
pñt deficẽ. g diuis volijtas ipediri. ¶ Itez ois cã cꝰ

D intelligentia eoꝛum q̃ dicũt᷑ i hac parte qᷓ

õtra volũtatẽ ſigni.Tercio vtrũ ðs de-
beat mala permittẽ. Quarto ⁊ vltio vtruʒ deꝰ poſ -

Evelle.q̃d facẽ.ſʒ ñ̃ pt ipediri ne

ut mutat᷑.ſʒ diuia volũtas nec
deficit nec mutat᷑.nec pᷣt deficẽ nec mutari.ergo ⁊c.
¶ Itẽ nobiliꝰ agẽs ẽ ⁊ nobilioꝛ cã q̃ ñ pᷣt ipediri q;
qᷓ pᷣt.ſʒ diuia volũtas ẽ ſũma ⁊ ſupᷣma cã oim.vt ſu⸗
pꝛa mõſtꝛatũ . τ. (Kötra. ois cã cꝰeffectꝰ cõtin-

ri quatuʒz i

vtoſe extẽdit ad ↄtrariũ.volũtate pᷣt alið velle q; x
lit.ſʒ diuia cẽntiałẽ hmõi.aliqͥd ei vult ðs vt iſtů di⸗

nari.cꝰoppoſitũ pᷣt.B certũ ẽ.alioqui nõ eẽt opᷣs.pᷣt

§ facẽ oppoſitũ eꝰ qͥd vult.ſʒ oẽ poſſibile ẽ ponible.
koas ꝙ ðs faciat oppoſitũ eꝰ qͥd voluit.ſi h.Sꝭ vo.
litas dei ẽ fruſtra ⁊ ipedita. ⁊c. tẽ volũtas vult
aliqͥd qͥd deꝰvult ipᷣaʒ velle.aut g pᷣt velle cõtrariiĩ.
gut nõ poteſt. Si poteſt. diuia volũtas poteſt ipe-
diri. Si ñ potceſt. & nccẽ ẽ liberalitatẽ eartari 8
ad itelligẽtiã pꝛedictoꝛũ notãdũi ꝙ ᷣʒ Jo.dam̃. o%
lũtas beneplaciti ẽ duplex.ſcʒ aũs ſiue cõditõna'q,·
vult quãtũ i ſe eſt oim ſalutcʒ. et abſoluta ſiuc coõſe-
quẽs qᷓ determiate vult aliquid q̊d nouit.certitudi.·
naliter euenire.intelligẽdũ eſt = ꝙ nullã dei vo⸗/

luntatẽ poſſibile eſt ſuperari.nullam poſſibile ẽ caſ

ſari. aliquam tamen vt antecedẽtez peſſibile eſt njõ

impleri.aliquam vt conſequẽteʒ neceſſe eſt impleri.

et impoſſibile eſt impcdiri. Mullam inquam eſt poſ
ſibile ſuperari. nam ſi homo non faciat quod deus.
vult quatum in ſe eſt ſine voluntate antecedẽte.ds·
facit de ipſo quod vult voluntate cõſequente.⁊ ita.
ſemꝑ implet᷑ vel ð homie vel ab bomic.⁊ ſic nunq

vincit᷑ vel ſuperat᷑. Mon etiã poſſibile eſt volũtate

Ddei caſſari.nã caſſum dicitaliquid duʒ pᷣuat᷑ effectu
npßo ad queʒ c᷑.volũtas ãt niłlo pᷣuat᷑ cffectu ad quẽ
e

pꝓpᷣe.nã qð dicit᷑.ꝙ ds vult oẽs hoies ſaluos fie

ſe eſt. H̊ voluntas nõ cõnotat ſalutez.nec
ꝓpᷣc eſt ad effectuʒ ſalut.ſsʒ cõnotat oꝛdiatõcʒ natu

re ſiue nsy oꝛdiablcz ad ſaluteʒ. Vñ nibil plus ẽ di⸗
cere deus vult iſtum ſaluum fieri quãtuz in ſe eſt q;
deo placuit dare iſti naturã ꝑ quã poſſʒ puenire ad

ſalutẽ.⁊ ꝙ deꝰ paratꝰ cſſet iuuare ita ꝙ ſalꝰ nõ defi/

cit ꝓpt defectũ a parte dei. Eñ nõ caſſat᷑.qꝛ he poͤnz
. FTFo

8

abꝛac ſignak nõ

N

10 ecg ueri chongetct illud qͥd obijcit᷑ ꝙ pᷣt

cfectiũ. De volũtate at abſoluta planuz ẽ iy no pt

11

◻⏑
.
— . . .
——————rrrHñYñ .

caſſari.qꝛ oẽm effectũ ſuũ ponit.nec vnqᷓ; remanet i

eypleta.cũ itaq; veꝝ ſit volũtatẽ dei nullo inõ poſſe

ſuꝑari nec caſſari.tamen volũtatein abſolutã neceſ-/

ſe impleri.oditõnalẽ vero miniine.Sed attẽdẽdũ.

ꝙ; ẽ neceſſitas Fͤtic⸗⸗ 2ñtis ſicut ſupꝛa dictũ ẽ ð pᷣſci
entia.q; ipᷣa nõ hʒ neceſſitatẽ ↄñtis.ſʒ pñtie.qꝛ nccio
infert. ⁊ ſequit᷑.deꝰ pᷣſcit hoc.̊ hoc erit.ſʒ tñ nõ necio

pſcit.qꝛ in actu pᷣſcidi frequeter notat᷑ effcœꝰ cõtin
gẽs. Sic in volũtate intelligẽdũ ẽ.ꝙ volũtas dei ab⸗

ſoluta cõnotat cuentũ rei.⁊ iõ ẽ it ineceſſtas ↄñtie s

nõ ↄntis.qꝛ nõ mutat euẽtũ rei.iino vult deꝰ ꝙ eue/
niat ↄñs ↄtingẽs. ANũ ſicut pᷣſciẽtia qꝛ nccio infert ef
fectũ nõ pᷣt falli.ſic voluntas abſoluta quia nccio in/

fert nõ pᷣt impcdiri.ĩmo eã neceſſariũ ẽ ipleri.nec ne/
ceſſitate ↄñtis.nec neceſſitate ↄñtic.qꝛ nõ ↄnotat ef/
feciũ rei.ſ̊ cõnotat illud qdð ẽ oꝛdinabile ad euẽtũ vt
pᷣdictũ ẽ. ñ bene ſequit᷑.vult iſtũ ſaluari voluntate

abſoluta. g iſte ſaluabit᷑.nũqᷓ; em vellet. niſi pit᷑ pᷣſci-

ret cũ eẽ ſaluadũ. De volũtate vero conditionata vt

viſũ ẽ nð ſequit᷑.Si ̊ obijcit᷑ ꝙ volũtas dei ẽ nccia ⁊

ſitatẽ.ddm.qꝙ; qᷓ;uis neceſſe ſit den velle.⁊ volũtateʒ

eiꝰ e in actu. t cõpatio ciꝰ ẽ ad futurü ptingẽs. ⁊ iõ

impediri cũ ſit cã ↄtingẽs.ddm.qꝙ ſicut tactũ ẽ.q qᷓ;
uis cõpatio diuic volutatis ad volitũ.⁊ euẽtꝰ voliti
ſe nccio ↄcomitẽetur.ſicut vnũ ↄtingẽs aliud. iõ ñ pᷣt
impediri.tũc em̃ impedit᷑cꝗ.qn inanẽte cõpatõe ⁊ oꝛ
dinatõe e? ad effectũ.cffectꝰnõ cuenit. Oð ſponit᷑
ois cã cuiꝰeſſectꝰ ẽ cõtingẽs pᷣt impediri.falia ẽ ꝗpõ.
⁊ hʒ inſtãtiꝗ ſi efrectꝰ nccio cõcomitet᷑ ⁊ ſeq̃t ad cãʒ.

⁊ hec ẽ inſtãtia in ꝓpoſito.Ad illud g qͥd obijcit᷑

pᷣt inpediri ꝗꝓpt᷑ defectũ cauſe coopantis.ddm.q ſic
diuina volũtas ſiux diuinũ velle. ↄnotat effectuʒs. ita
cõnotat exñtiã cauſe ꝑticularis.Cũ em̃ dicit᷑ ds vult
iſtũ ſaluari.nõ eſt ſẽſus.ꝙ velit in omncin euẽtũ:ᷣ q;
vult iſtũ ſaluari.vult iſtũ velle. Añ ſicut diuia volũ/⸗

tas cõnotat iſtũ cffeciũ cuenirc: ⁊ iõ nccio ſequit᷑ eft⸗

12 dif. (Eld illud qd obijci᷑ ; ds p̃ un Lins g
vult. dom. ꝙ diuina volũtas nõ artat potẽtiã in poſ -/

fectꝰ ad ip̃am.ita cõnotat cãzʒ creatã ↄcurrere.⁊ ido

neceſſario ſcquit᷑.ſi ds vult iſtũ ſaluari.q iſte etiã x

lit.⁊ ita nũꝙ; deficit ſicut nec effectꝰ.⁊ ita nũq; impe/

d illud qd obijcit᷑ ꝙ ds pᷣt oppoſitũ eius qd

ſendo. vñ plura pᷣt q; velit. artat tñ potẽtiã in agedo.
nũqᷓᷓ em̃ potẽtia agit aliqͥd niſi qͥd vult.⁊ impoſſibie

¶ Utrũ aliquis p

ẽꝙ actõ ſuꝑexcedat volũtatẽ. Eiñ nihil pᷣt facere niſi

3 qd pᷣt velle.Oñ g dicit᷑ ꝙ pᷣt ↄꝛiũ ſue volũtatis.pᷣt in

telligi duplicit. Aut volutate mouẽte ad cotrariũ. ct
ſic notat᷑ repugnãtia volũtatis ad potẽtiã.⁊ h̊ eſt im
poſſibile. Aut volũtate nõ mouẽte.⁊ ſic notat᷑ nõ im
pedli m etuz nec repugnãtia.ſz ꝙ volũtas libere p̃t.qꝛ

ita pᷣt ᷣ ꝙ eiꝰ oppoſitũ.ita ꝙ vult hoc qd pᷣt velle ci⸗

us op poſitũ abſq; ſui mutatõe. ſicut ſupꝛa dictuz eſt

de pᷣſcietia: Et rõ buiꝰ eſt qꝛ vno ⁊ eodẽ vult q̃cunq;
Ad vltimũ dm.ꝙ volũtas dei ſᷣm conueni
entiã ad pſciẽtiã vult illa qᷓ̃ vult. Vñ ſicut pᷣſcia am/
bit to tũ velle ⁊ poſſe ⁊ agere.⁊ nõ p̃t falli aliqͥd nõ ſbᷣ
trahẽ do cõtingẽtie rci eueniẽtis.ſic etiam in ꝓpoſito
liquis poſſit facere ↄ volũtatẽ ſigni.⁊ ꝙ nõ vi
et᷑.qꝛ ſignũ ⁊ ſignatũ cõfoꝛmari dñt. g qd fit ↄ vnuʒ.

ſit ptra reliquũ. ſino pt fien ſignati necz ſignũ.

Alioquin ſi nõ fit o ſignati ⁊ ſignũ tũc ſignũ fal⸗

ſu. ſi em̃ ſignũ ducit in ſignatũ.ſignificat ꝙ fit ipſũ.
fieri ð ſignatũ.¶ Itẽ minimũ int oĩa ſignata Epꝑmilſ-⸗
ſio. cũ ſit reſpectu mali ad qͥd minime oꝛdiat᷑ bipla⸗
citũ dei.g ſi minime accedit ad volũtatẽ bñplaciti. ſi
nõ pt fieri cõtra ꝑmiſſionẽ.multo minꝰ ↄtra alia.ſed
nõ p⸗t ficri ↄtra ꝑmiſſionẽ ſicut dicit mg in litera. et
Aug.de ci.c.xx.ſicut nullꝰpoim agit recte.niſi adiutꝰ
diuino auxilio.ſic nullꝰ hoĩm atq; demonũ agit vncqᷓ
niſi eodẽ diuio atq; iuſtiſſimo pꝑmittat iuclitio.¶ 1es
potẽtioꝛ eſt volũtas cui nõ pᷣt reſiſti nec in ſe nec in ſi
gno. q;; cui pbt in ſigno ſaltẽ. ⁊ ſi nõ in re ðs eſt potẽ⸗
tiſſimꝰ. videt᷑ ꝙ; nec volũtati eiꝰ nec ſigno voluta⸗
tis poſſit reſiſti.⁊ ſic Kotra ine oia ſigna volũta
tis pᷣceptio ſiue iinpiũ videt᷑ eẽ potẽtifimu. fieri pᷣt
fit tota die ↄtra diuinũ mãdatũ.ꝙᷓ ↄtra om̃ia alia.
¶ Itẽ videt᷑ ꝙ ſpãlit᷑ ↄtra ꝑmimſonẽ. 2 pmiſſio ñ ẽ
niſi male culpe.ſed maluʒ culpe non eſt malum niſi

voluütarie fiat. ſi volũtarie fit pt ñ fieri. ꝑmittente
So aliquẽ ingle facere.pt ñ facere. pᷣt facere ↄtra ꝑ-

miſſionẽ. ¶ Item ſuper illð to. Eduxi eos cũ argen
to ⁊ auro.glo.dicit.qꝙ idẽ fuit pᷣceptu ⁊ periniſſuʒ.ſcʒ
abſpoꝛtacio vaſoꝝ.& cũ poſſit fieri pceptũ.pari ra
tõe ⁊ cõtra permiſſiõeʒ. ⁊ cõtra alia.per ↄñs ẽ cõtra

oẽʒ volñtatẽ ſigni. ¶ E. doᷣm. ꝙ ↄtra aliqͥd ſignũ di I 5

uie volũtat pt ficri.ↄtra aliqᷣd n. ⁊ ro huiꝰ duplexẽ.
ex duplici mõ diſtiguẽqi ſigna. Quedaʒ em̃ ſũt ſigna
reſpectu pñtis.vt ipletõ ⁊ permiſſio. Quedaz feſpe/
ctu fututl. vt pceptio ⁊ oſiliũ e phibit Et qmñ ð pn⸗⸗

ti d fit. ipoſſible ẽ i pnti ñ fieri. qm cẽ q̊d ẽ.qñ nctẽ

E cc. iõ reſpctũ ſignoꝝ ð pñti ñ pᷣt cẽ reſiſtẽti.qꝛ fi ſit

reſiſtetia.iã ñ ſũt pñtia. OQꝛ vᷣo futura vl faciẽda pñt
nñ fieri:iõ qtũ ad ſigna fa ſeq̃ntia. refiſtẽtia pt eẽ. Alia
rõ ſumit᷑ ᷣm aliũ modũ diſtiguẽdi.Oꝛ q̃dã ſũt ſigna
diuie volũtatis abſolute.qᷓda cõditionate. Dico ge
qꝛ cõtra volũtatẽ abſolutã nõ pᷣt fieri.nõ ppᷣt etiã fieri
cõtra ſigna volũtatis abſolute.vtpote ſũt impletio ⁊

permiſſio: Quia vcro ↄtra volũtatẽ antecedetcs ſiue
coõditõnatam pᷣt fieri.q;ꝛ pᷣt hõ diuertere ab oꝛdine ad

quẽ ex ſui coͤſtitutõc odit⸗ cẽ. binc ẽ q p̃t fieni ↄtra vo
lutatẽ ſigni.ꝗ illa ſignat ſcʒ ↄtra ꝓbibitõeʒ.⁊ pᷣceptõ
nez coilia ail q̃d obijcit᷑ ꝙ contra nullũ po⸗

teſt fiert. patet ſolutio ꝙ falſũ. /Ad ill quod obij i6

citur ꝙ minimũ eſt permiſſio.ddin.ꝙ maioꝛ ſignifi/
catio vel minoꝛ nihil facit ad hoc.ſed pꝛeſ. ctialitas ef
fectus. vel ctia quia ſignat volũtatem abſolutã qua

aliquid connotat abſolute.¶ Ad illud quod obijci/2

tur ꝙ potẽtius eſt illud contra cuius ſignũ non po/
teſt fieri. doᷣm q; veruz eſt quãdo volũtas vult oĩno
ꝙ üihil fiat niſi ꝙ oſtẽdit ſe velle.ſed diuina volun/
tas non eſt talis.immo vult ꝙ vnuſquiſq; habcat p⸗
pꝛi libertatẽ. ⁊ faciat q̊d vult. AUñ potẽtia faciendi õ
diuinã volũtatẽ ẽ a diuia volũtate.⁊ iõ nõ cẽt potẽ/
tioꝛ ꝓpt᷑ B. Vñ diſtiguedũ q; poſſe facere ↄtra ſignuʒ/
volũtatis alicꝰ.aut ẽ õᷣ volũtatẽ.⁊ ſic atteſtat᷑ ipotẽ/
tie.Aut illð poſſe ẽ a volũtate cꝰ ẽ ſignũ.⁊ ſic nõ atte⸗

ſtat ipotẽtie ſ¶ magis potẽtie.i/Ad illud quod obij i8

cit᷑ ꝙ cõtra oſa.ꝗꝛ fit cõtra p̃ceptõeʒ q̃ eſt maximum
ſignũ. ſoluẽgũ eſt p interẽptõcm.ꝙ non eſt maximuʒ
ſignum.quia impletio maius eſt Pꝛeteres hoc nibil
facit ad pꝛopoſitũ.ſed pʒeſẽtialitas in effectu. ⁊ abſo
lutio i ſignificato. illð qd obijcit ꝙ fit Z ꝑmil
ſiont᷑.qꝛ peccatoꝛ pᷣt nõ peccare.ddᷣm ꝙ deus non dꝛ
mittere peccare niſi eum qui actualiter peccat:duʒ

4 roanid

Ieni

inoſfoi
ugfittn
ſiv ſini
pblve ⸗
itt loli
iitarckni
iihoiitdid
„₰
gear
Ebetiphitt
Uscqöfenß.
Vchcnr
iendeltei
icolbere
ſsinödck
fnowiece
(omaions
Pinpeſtone
(lad n
RM
PN unpla
ſekrattz
7R ea
llbiritztae
ſane.
(oofci no⸗
eſoce⸗
noces.
(ecditbahere⸗
gin dd.dze
ſoſcordin tve
cautiuſtie
Nhoͤmanitcae
fantbocon
ausinpmie
Unltuemalef
ſuhgfegdez
ſteſtbeti
ere por
ainn
Wertnett
tgedchliton
Conſewareait
eelngtqi
erl, husen
koriſtonaic
ſcne dus
endedonin
twenten
luan tulur,
Mi hſblsa⸗
nEtöodt
liggnuſe
is Dingeti
fnenmniſg

N R

„

Khn
mntii
Arnnn
tactti
ntn
dmig
nniicee

N
4
4

iniin
””
nunkcrſgfi
„ m
erſene
ðõ

14

4 Gie

i 4o peccat et tic impoſſtbilee

—

—

Vltimo obijcit g idem fuit ibi pceptu a periniſſum.
vm qꝙ peꝛmiſſio multis modis acc vit in ſcriptura
Pꝛimo mõ dicit᷑ ꝑm ſſio non cohibere.ſicut domi/
nus pmittit mala.quia nõ cohibet. ⁊ hoc mõ eſt ſig⸗

4 6

—

nñ volũtatis diuine diſtinctũ 5 ̈cepeũ. Alio mõ nõ
punire tpalit.⁊ ſic dicit᷑ libellꝰ repudij ꝑmitti. Ma.
th.xix. Moiſes ad duriciã vr̃am ꝑmiſit.Lercio mõ
nõ ꝓbibere.vẽ. Iraſcimini ⁊ nolite peccare.glo.pec
mittit quod neceſſitatis eſt.nõ ꝓbibet. Quarto mõ
pmittere eſt minus bonũ indulgere.ſuꝑ illud.ſ.Coꝛ.
vij. hoc aũt dico hm inaulartia z Goſs inetie
r - QAueſtio.if ccc “
¶ Atrũ debeat dey mala pmittere. ⁊ c ſic videt᷑. Job
xij. habũdabũt tabeꝛnacula pᷣdonũ ⁊c. Hꝛeg.Omps
deus qð fieri ñ ꝓbibet. iuſtũ eſt vt fieri Gnat. 4 9re
de? dz cõſeruare oꝛdinẽ quẽ inſtituit.ſʒ cũ de? creauit
hoiem dedit ei liberã volũtatẽ.ſed libera volũtas di
cit᷑.eo ꝙ libere pᷣt qͥcquid vult. ſi vult malũ.pᷣt iĩma
li. cũ nõ debeat auferre hoi potẽtiã quaʒ dedit.dʒ
ißpm pꝑmittere peccare. ¶ Itẽ malũ frequẽter eſt oc⸗
caſio maioꝛis boni. ſy nõ fieret niſi malũ pcenſiſſʒ. vt
pʒ in paſſione xpᷣi.ſʒ dec; deũ facere erae id q.
eſt via ad meliꝰ. cũ nõ poſſit malũ facere.ſolũ dʒ ꝑ
mittere. ¶ Itẽ 8s oia facit ꝓpt᷑ laudẽ ſua.bᷣ in malis

manifeſtat᷑ laus diuine iuſticie ⁊ mie. ſi nõ dʒ faco

fit. 5&ac. (Cötra. ro. . Mon ſoli qui talia agũt dig
ui ſut moꝛte b qui oſetiũt. glo. Cõſetire ẽ facere cumn

poſſit arguere. cũ s poſſit coꝛrigere ⁊ ipedire ma/

lũ.ſi ꝑmittit ⁊ tacʒ cõſetit.ſʒ qui conſẽtiũt digni ſunt
moꝛte. g c.

a peccato cohibere.ſi ðs nõ cobibʒ cũ poſſit.ds no
innocẽs. ¶ Itẽ rõe videt᷑.quia oẽs virtutes no/

ſtre vñt babere exẽplar in deo.ſʒ in nobis ẽ virtꝰ eli.
Er in deo. H zely uati pt oouiat pctb. da; zc.

y. qutũ pt obuiat. 2c. (IIr

21 nõ meruit cadere. c. ¶

⁊ hoc modo

non eſte int

cetis officiũ nõ ſolũ ꝑtinet nemi malũ infeꝛre ſʒ etiꝰ⸗

Irẽ vniuerſe vie dñi mi,·
ſericoꝛdia ⁊ veritas.fi &̊ pmittit iuſtũ peccare.aut eſt
mie aut iuſticie. Mõ mie cõſtat. Mec inſticie.qꝛ iuſtꝰ
vm. ꝙ 8s pmittit ma

MõR

— HZ

Keniti vonatõe p inimicis 'm eps. Sũme etiã mant
ſeſtatur dei iuſticia in eterna punitiõe repꝛoborum.

Ande Aug xj. ciui.dei.Si oẽs remanerẽt in pena.

vEnllo appareret miſericoꝛdis gꝛatia redimẽtis. Rur

ſus ſi omnes tranſferrẽtur ad lucez. in nullo appare
ret ſeueritas vltionis.¶ Ad illud ̊ quod obicit᷑. ꝙ 23
permitttere eſt conſentire.dᷣm. ꝙ ꝑmitterce malum
eſt dupliciter. aut non cobibendo manum vel aim.

nec in facto nec in retributõe. ⁊ ſic cõſentire eſt. Ae?⸗

non cohibendo manum ſed tamen puniendo tranſ-
geſtoꝛem ⁊ arguendo continue.⁊ſic non conſentit.
deus permittit ⁊ non conſentit.¶ Adil ⁊
lud quod obijcitur- ad innocẽtem pertinet cobibe
re.dm ꝙ illud intelligitur de cohibitione q;tũ ad ar
gutoem ⁊ punitõem.non qᷓ;dtum ad voluntatis oooꝛ
ctionem. Adillud quod obijcitur. ꝙ zelus obuiat 2
peccato.dm ꝙ verum eſt ſaluo iure iuſticie ⁊ iuſti⸗
cia.ꝓut oꝛdo vniuerſi hoc exigit vt deus ꝑmittat hbo

miinemn ire m imperium ſue voltatie. Ad illud. 26

quod vitimo obijcitur pʒ reſponſio.quia permittere

aliquem peccare eſt opus iuſticie.non inquam iuſti-

cie que ſit exigentia meritoꝛum: ſed condecentia di⸗
uine ſapientie et bonitais.

Eus veus poſſt mali pꝛeapere. Et y ſcvicletur.

ecepit Oſee. j. vt duceret vxoꝛem foꝛnicariaʒ
Et Be fponis ad liraatm, Oꝛ ſi vicas ad literam
ſſe intelligẽdum. Obijcitur tunc. quia pꝛecepit
non tm ducere vxoꝛem.ſed etiaʒ facere filios foꝛnica

rios. ꝙ ſi eſſet vxoꝛ legittima.non eſſent filij foꝛnica⸗/
tionis. Stem Exo.xij. Pꝛecepit facere furtum fili/

is iſrael. ſed furtum eſt malum ⁊ contra legem natu
re.. Si tu dicas ꝙ ñ eſt malũ ſm ſe.⁊ ideo poteſt

fien. obiſcitur quia pꝛccepit abꝛabe occidere filiu in-
nocẽtem. que ſ enin in⸗
maluz im ſe. videt e deus poſſit pꝛccipere maluʒ
ren rartone vractun

—

ſciebat innocẽtem Gcñ. xxij. hoc eſt

tem nationc videtur. quia deus eſt ſuper omnẽ
legem. ergo in omni mandato poteſt diſpenſare. er⸗

go poteſt omnium pꝛeceptoꝛum ⁊ ꝓhibitionum cõ

traria pcipere. Itẽ plus diſtat non ens ab ente cỹ

iige

la fieni ⁊ boc oꝛdinatiſſime. uplex ẽ em̃ oꝛdo reri. APaPe. Se Rrndn voluntatis ex nõ en

„

rpom . tſo. Alt in finc. ⁊ vterq; exigit ꝙ de? te facit ens. ſolo impio voluntatis ex malo facit bo
igs ꝑmittat mala fieri.Oꝛdo quippe in vniuerſo exigit, num.ꝭ& poteſt pꝛecipere mala vt videtur. conen.
. R qꝛ ad ꝑfectõeʒ vniuerſitat neceſſe fuit fieꝛi creaturã pꝛeceptum eſt ſignum diuine volũtatis. aut eſt fal⸗

ltſis arbitris liberã. ⁊ peccare potẽtẽ.ſᷣ ãminiſtratio dni/ ſuim ſignun. cum ſignificet deum non velle qd pꝛece
m ten Leerſitatis vt deus ſic res conditas amminiſtret.vt cepit ant veus vult illud. Si deus vult malum.ẽ mx
