olo. Oz o n ſignificãt ſubam.ddm ꝙ ſignificationẽ accipi ppoſition I Aaau
non genſenr ruentn nõ ſupp aifat ain. dom g ioniſicationo accipit ꝓ ſuppoſitionca tantũ valʒ n
intelligentiaz coꝝ que dicunt᷑ de verbo in lij.g et verbũ. ¶ Item omne verbũ dicit reſpectum iſarnd
parte iſta quatuor querunt᷑. Pꝛimo de vrbi er erd Aſe⸗ redecrtnuin —— Aubr⸗
5 luignificatione. Scdo de connotatione.Cer/ onaliter dictum ſi dicat reſpectũ ad ꝑſonam. ſed di/ Nuchum
do & ipius a Du one. Quarto de tranſlatione. cens nõ põt eſſe niſi pſona.ergo ⁊c. Eontra. c di⸗ mhe
AAtrum ven ueſtio.oſ. e dQCccit eſſentialit᷑ oñdit ſic. ſicut dicit Aug ix. de tri.cr. tl
Strum verbum vdicat᷑ eſſentialiter vel notionaliter. verbum eſt cum amoꝛe noticia.ſed noticia eſt eſſenti z
Et ꝙ dicat᷑ notionaliter oſtẽdit᷑ pꝛimo autoꝛitate ca aliter dictum.ergo ⁊c. ¶ Itẽ verbum eſt quo res ma Einde
4 nonis beati Joh̊.elegantiſſiime expꝛimentis incar/ nifeſtat᷑ ⁊ expꝛimitur.ſᷣ manifeſtari eſt cuiuſlibet per nic
ʒ mmMnritionein vaij car factum eſt. ſed vnio nõ eſt fa ſone.et mamfeſtatio eſt equalis.ergoet verbum. Si tenmn
an nepſona filij. Sðverbum non expꝛimit niſi per tu dicas ꝙ non dicit᷑ manifeſtatõ ſimpliciter ſed ma hifnrl
In um ii 7 ꝓPꝛic. ergo vc. re aug.xv.d trinita. nifeſtatio alterius.obijcit᷑ tunc.qꝛ ſpnᷣfſanctus ẽ ma tugne
Sn atare nõ dicit verbu niſi filiꝰ.neq; donũ ni nifeſtatiuus filij Joh.xvj. Ale me clarificabit ꝛ. ſr
en uſſanctus. Item anſel. in mono. Apertiſſimũ ¶ ¶ Item bocipm oſtendit p compatõnẽ ad dicentẽ. l.
necenhe ille cuius eſt verbũ poteſt eſſe verbũ ſuuzZ3. qʒ verbum dicit᷑ reſpectu dicentis.ſed dicentes ſunt zui
Ro t poteſt eẽ ille cuius eſt verbũ.¶ Itẽ ra tres.ſicut dicit Anſel.in monol.Anuſq̃ſq; in trinitæ it⸗
ione videt aꝛ verbñ eſt quod emanat a mete p mo⸗ ee ſe dicit. verbi eſt trin ſed nipii eſt trin niſi eſenti tanr
Reeneuegcze, verbum de ſe dicit ↄceptum. ᷣ eẽ̃ ale.ergo ⁊c. ¶ Item ſicut dicit Anſel. in mono. Dice We
onale. 5 25 gengeum ſunt idem. ſed genitum eſt noti re nibil aliud eſt ꝙᷓ cogitando intueri. ſed boc eſt eẽn ſaggel
Item verbum dicit quod emanat per tiale.ergo ⁊ verbum. Si dicas ꝙ dicere ᷣm ꝙ eẽntia Flira

vicit Anſel. Pater ſe dicendo generat verbũ.f. ed oĩs

. SS .

eſt. iec ſiliter in ſpſancto. OM?uis em ſe intelligãt. ta

3 actus hin que gſona reſlectit᷑ ſupꝛa ſe eſt eẽntialis. men nõ ↄcipiunt pꝛolem.qꝛ nõ eſt in eis fecunditas
⁊ dicere ꝓut eſt eſſentiale reſpondet verbũ.ergo ⁊ꝛcc. ad generandũ.Si queras rationem huius. Augꝰ.te

em bocoſtendit᷑ ꝑę comꝑationem. Ad id qdð ꝑ

docet. xv. de trini. qꝛ nos nõ intelligimus niſi ꝑ intel

verbum dicit᷑ nihil medium inter creaturã ⁊ ceato- ligentiam.⁊ illa ſemꝑ eſt genita. In illa aũt trinitate
rem eſt notio vel notionale.qm̃ mediũ equaliter di beata. aliter eſt q; in imagine.qꝛ quelibet pſona intel
x„ ſtat ab extremis.ſed verbũ eſt mediũ.qm̃ oia ꝑ ver / ligit. Et ratio intelligere nõ dicit ibi rationẽ ↄcipien-
1 „ 26 bum facta ſunt. c. ¶ E. ad hoc dixerunt aliqui di.ac ꝑ hoc nõ complectit᷑ totam rõnem dicendi vel
S dicere tripliciter accipit᷑ in diuinis. Ano modo dice verbi in deo vt in nobis.¶ Ad illud qd obꝛ ꝙ actus 32
4. ne re eſt igem quod intelligere. Alio modo quod gene reflexus ſupꝛa ſe. dom ꝙ ſiue dicat᷑ apud ſe.ſiue exte
rare. Unde aug.exponit illud Genc.j.dixit. i.filium rius ad alterũ.vtroq; mõ implicat apud ſe actuʒ ab
genuit in quo omnia diſpoſuit. Lercio modo dicere ſolutum ⁊ reſpectiuum. Dicere em̃ apud ſe eſt co
ne idem eſt qdð creare.et verbũñ nõ reſpondet ei quod ẽ gitando ſiue intelligendo ſe cõceptum gignere.et ra⸗
4 dicere inqtum increatum.niſi 'm ꝙ dicere idem eſt tione pꝛimi eſt reflexio.ſed ratione ſecundi eſt relatõ
qð generare.⁊ ita ↄuenit ſoli patri.Sed iſtud nõ v· Sinmiliter dicere exterius eſt ſe vel ↄceptum declarã
u er intelligibile ꝙ ſit loqͥ ſine verbo.⁊ ꝙ aliqͥd ſit d/ do aliquid extra foꝛmare. AUnde dicere vtroq; motd
4 ecre cui non reſpondeat verbum.ſicut nec generare reſlectit᷑ ſupꝛa dicentem ⁊ dictum. Supꝛa dicenten
N ſine genito. nec noſci ſine noticia. et hoc etiaʒ ie moa ratione abſoluti.ſupꝛa dictum ratione comꝑati.⁊ ſic
n. dus loquendi ⁊ intelligendi abhoꝛret.qð dicit ⁊ lo, manifeſta eſt illa obiectio.qm dicere nõ tm̃ eſt abſo⸗
tur ſine omni verto. Ideo voluerunt aliqui dicere. lutum.⁊ ideo non tm̃ eẽntiale ſemp. d illud q 3
dicere accipit᷑ eſſentialiter ⁊ pſonaliter.qꝛ tres ſũt obijcit᷑ ꝙ verbũ eſt mediũ.dm qꝙ duplex eſt mediũ.
8— dicunt ſicut dicit anſel. ꝙ verbum dicit᷑ cẽntialiter ſcʒ eſſentie.⁊ intelligentie.⁊ verbũ nõ eſt medium in
e ⁊ perſonaliter.et ſᷣm iſtam viam ſoluere nitunt᷑ ob/⸗ eſſendo ſed extremũ.qm ipᷣm verbum fecit.ſed ſoluʒ
zü iecta ad vtranq; ꝑtem. Sed hoc eſt õ aug.et ↄtra an intelligẽdo.qꝛ pater ꝑ verbũ om̃ia fecit.et hoc infra
ſel. expꝛeſſe. Mam aug. dicit ꝙ verbũ eo ipſo ꝙ vbuʒ melius dicetur. èð
1 dẽ ad alterũ. Similiter anſcl.Aꝑtiſſimũ eſt ꝙ verbkn· Ducſko i . 1ðò—BVM
nõ eſt ille cuixeſt verbum. Et hoc patet etiam ꝑ auto ¶ De verbi eterni connotatione.⁊ eſt queſtio.vtrũ xer
/ ritates aug.quas magiſter adducit in lra.et anſelttin bum eternum cõnotet aliquid cx ꝑte creature. Et q;
27 monol. hoc expꝛeſſe negat. Pꝛopter hoc intelligẽdũ ſic videt᷑ pᷣmo autoꝛitate p. Dixit ⁊ facta ſunt. cuʒ
35 ꝙ; dicere eſt idem qð loqui.loqui aũt eſt duplicit᷑. vel dicere nõ ſit aliud qᷓ; verbũ ꝓferre.⁊ ad dicere ſequa

tur facere.⁊ ad facere ipᷣm factũ.g ad verbuʒ ſequit᷑
factum.ergo videt᷑ ꝙ verbũ cõnotct aliquid creatuʒ
Si tu dicas hoc eſſe dictũ de dicere ꝓut accipit᷑ eter
nalitcr. ⁊ reſpondet ei verbum creatu. Contra. Aug.
xj.cõfeſſ. Verbo tibi coeterno dicis quecunq;ʒ dicis.
⁊ ſic quicquid dicis nec aliter qᷓ; dicẽdo facis.

ad ſe vł apud ſe.vel ad alteꝝ.Loq ad ſe nihil aliud ẽ
6⸗ ꝙ aliqͥd mente ↄcipere. Mens aũt ocipit intelligen
do.⁊ intelligendo aliud ↄcipit ſimile alij.intelligẽdo
ſe cõcipit ſimile ſibi.qꝛ itelligẽtia aſſimilat᷑ intellecto
Mens igit᷑ dicendo ſe.apud ſe cõcipit ꝑx omnia ſimi
le ſibi.⁊ hoc eſt verbũ cõceptum. Alio modo dicere

vickce
Cit otl ad alteruʒ eſt ↄoceptum mentis expꝛimere.et huic di· tur ꝙ illud ſit intelligendũ de verbo eterno. Seien
ninäiffffr cere reſpondet verbũ pꝛolatuʒz. Ddm ergo ꝙ ſicut in aug.in li.lxxxiij.q.tractans illud euangelij. In pꝛinci
inuni ß nobis dupliciter accipit᷑ dicere.ita in deo. Mam di/ pio erat verbũ.dicit.melius in hoc loco verbum in/
esongni cere dei apud ſe.vel ad ſe.hoc eſt intelligendo conci terpꝛetamur. vt ſignet᷑ nõ tm̃ ad patrem reſpectus.ſᷣ
aud Sen pere.et hoc eſt generare ꝓlem ſimilem. ⁊ huic dicere etiam ad ea que facta ſunt operatiua potentia. ergo
tconuut reſpondet verbũ natũ.i.verbum cternũ.Alio modo verbum dicit reſpectum ad facta.ſed cõſtat de er
rnnuf dicere eſt extcrius ſe expꝛimere.et ſic idem eſt dicere bo eterno loquitur.ſ.quod erat in pꝛincipio. ¶ IJt- ,
pu gi ꝙ ſe ꝑ creaturam declarare. ⁊ huic dicere reſpondet ſuꝑ illud p. Semel locutus eſt deus.dicit aug.i.filiũ

genuit in quo omnia diſpoſuit. Si ergo verbum nõ

Km 2”8 verbum creatum. 2 verbũ tpale. Concedẽdũ ergo ꝙ gent . 0
tin impoꝛtat generationem. immo ctiã diſpoſitionẽ

wrbũ ſicut ⁊ dicere dupliciter accipit᷑.ſ.cternaliter ⁊

gböutſtn tꝑaliter. Et verbũ temꝑaliter eſt creatum.nec eſt d?ꝰ omniũ.ergo ad omnia dicit R—— tem an /
nünuiehi nec eſt in deo.ſed creatura reſpectu dei. erbum et ſel.in mono. Cum ſummus ſpũs ſeipſum dicit. diccit
d eent num eſt deus. ⁊ eſt illius ſolius cuius eſt cõcipi. ſitut omnia quc facta ſunt.ergo eodẽ verbo dicit ſe et cre
nns dicere eſt illius ſolius cuius eſt ↄcipere.iõ rõnes ꝓ aturas.ſed verbum dicit reſpectum ad illud quod ꝑ
Agtana bantes verbum dici notionaliter ſunt ſimpliciter c? verbum dicit᷑ ergo nõ tm̃ ad patrem ſed etiaʒ ad ea
dnmutht 29 cedende. Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ verbũ eſt notio que facta ſunt dicit reſpectũ.ergo ⁊c. ¶ Contra. Oẽ
– ⁊ verbũ eſt manifeſtatiuum. dom ꝙ iſta non eſt tota quod connotat tempoꝛale dicit᷑ tempoꝛaliter.ſᷣ ver/
miwi ratio verbi.ſicut nec noſſe eſt tota ratio dicere ⁊ ma bum non dicitur tempoꝛaliter in diuinis.quia in pn
mnrrng nifeſtare. ſed neceſte eſt ꝙ cadat ibi cõceptũ.et qꝛ no cipio erat verbum.ergo verbũ non connotat tempo
ul ticia ↄcepta ⁊ manifeſtatio ꝑ conceptũ fit ꝑ ſolum fi rale.qꝛ omnis creatura vel creatum tempoꝛaliter in
Gammn liũñ uõ ſpumſanctũ.ideo patet illud quod obijcif. cipit. accipiendo large tempus. ergo verbuʒ nibil cõ
muini 30 ¶ Ad illud quod obijcit᷑ de verbo in comꝑatõne ad notat in comparatione ad creaturas. Si tu dicas ꝙ
ilt dicentẽ. vðm ꝙ dicere non dicit᷑ eſſentialiter niſi oym. connotat in habitu nõ in actu ſicut eterna diſpoſitio
hot dicit reſpectu verbi creati. ⁊ m ꝙ notat effectum ⁊ pꝛedeſtinatio.Contra.ſi nunqꝙᷓ aliquid fieret vel fi
uſgin⸗ tempoꝛalem. ſᷣm vo ꝙ dicit reſpectũ eternũ.ſic ſolus endum eſſet.adhbuc pater ſeipſum diceret. ergo ⁊ Nxr
tmini 31 Vnus eſt vicens. ¶ Qd ergo obꝛ ꝙ dicere nõ eſt alis bum mente conciꝑet. ergo verbum eſſet ſi nunqᷓ vl/
Tunn birale intuen. vom h verũ eſt vbi intuitus nõ la creatura eſſet futura vel pꝛeſens.ergo ⁊c. ¶ Item
dte me cocepto.vt in nobis et in patrc. ſed in filio m dicere verbum eſt neceſſarium.quoniam ſicut in pꝛe

5 “
* — „
—
.
—

. 1 . „ . „,.ÜO 5„N„ — — 1 . . 7 „ 4 -— d84 S ſoeen
cedenttib atunn fuit viſ. vj. pꝛoductio perſo cohnotat effectum ſed dicit reſpecti n. non ad craeaz ia
nect rgrraie ꝓductõ keewinterc. tur am iam exiſtentem vel etiam futuram tm̃. verum ie
vnde cum pꝛoducit eam poſſet non ꝓducere.ſi ergoa cliam poſſibilem fieri. ⁊ ſic patet r. onſio ad inſti/ vcic
ſimpliciter neceſſarium nõ claudit in ſe contingens. tiam quam induÄ in ↄtrarium. ? d illud qd obij ʒ54 nueſic
verbum non vdicit reſpectum aliquem ad creaturaz. citur ꝙ; pꝛoductio verbi eſt nece ania 2 eterna. ſ cr un
¶ Item creatoꝛ ⁊ creature ſumme ſunt diſtantia. er ature voluntaria. Dm ꝙ quis actualis pꝛoductio niſt
go in nullo cõicant. ſi ergo verbum patris eſt ynum creature ſit voluntaria. tamen potentia pꝛoducendi —
2⁊ ſumme vnũ.ergo illo verbo cum dicatur deus p᷑. ⁊ ſcientia eſt neceſſaria. Impoſſibile em eſt deum nõ –
impoſſibile eſt creaturam dici.ergo ſi creatura nõ di / poſſc. unkoſipile eß deum neſcire creaturas pdu/ ʒ“ nmnn,
attur illo verbo.nõ ergo dicit reſpectum ad creaturã cere.I d illud quod obijcit ꝙ non communicant 3 hiun
¶ Ntem ſi verbũ dicit reſpectum ad creaturam. er· in aliquo. Ddm ꝙ verum eſt de coõmunitate eſſentia ephfnt
go poterit dici verbuʒ creature.quod expꝛeſſe negat li ⁊ pꝛedicatione. ⁊ hoc modo non communicant in nn
nklin mono. verbum quo creaturam dicit nequa/ verbo.quia verbum eſt deus nõ creatura. nibilomi⸗ chn
i eſt verbum creature.Si tu dicas mibi ꝙ dicit re· nus tamen hm aliquam rationeʒ poſſunt babere re⸗ ſnoap
fſppectum ad dicentem pꝛincipaliter. vnde non poteſt ſpectum ad idem. Mibil em̃ impedit ꝙ; vnius et eiuſ ſorde
Dici niſi verbum patris.eadem rõne cum ſpiritus di em deus ſit pꝛincipiuz. creatura ſit effectus.⁊ ita unſgoon⸗
cat reſpectum ad creaturam. cum omneę nomen di/ eſt de verbo eterno quos dicit reſpectum ad patrem ntenenu
cens reſpectum ad creaturam ſit eſſentiale nõ perſo Va ꝛincipium.ad creaturam aũt vt ad effectum. mnmnet
nale. verbuʒ nullo modo dicit ꝑſonaliter. quod ẽ cõ5 IAd illud quod obijcitur ꝙ tunc poteſt dici verbũ 38 irhen
34 lra pꝛedeterminata. ¶ E'. dom ſicut dicit Auguſt. creature. Dom ꝙ ſicut patet ex ratiõe nominis. ver Gololun
LTiůc verbum dicit᷑ vel generat᷑quando mente ſimi bum dicit reſpectum vt ad ꝓducentem. quia dicitur nneit
litudo vel imago alicuiꝰ cognoſcibilis concipitur. et ¶ verbum dicentis.ſimiliter donum. ⁊ qꝛ pincipalis re itſtien
verbum illud reſpicit quod reſpicit ſimilitudo conce ſpectus impꝛtat᷑ ꝑ nomen.ſolum dicit reſpectu per figdet
pta.quoniam igitur mens noſtra nec ſimul nec vno ſone.ideo nec filius dicit yerbum creature. nec ſpini ſſiiapne⸗
⁊ codeʒ videt ſe ⁊ alia.ideo alio verbo dicit ſe.et alio tuſſ anctus donum creature. Et ſi tu obijcias de hoc fliusftf
alia. imo alijs. tot enim in eo ſunt verba quot intelle nominc ſpiritus.ddm pꝛout de ſpiritu helye dicitur. inimn
cta.ſummus aũt ſpũs in patre ſe ⁊ omnia vno aſpe- non accipit᷑ ſub actu perſonali.quia ſpirituſſanctus ſontanie
ctu ⁊ eodem cognoſcit.⁊ cũ intelligit ſe ⁊ alia.cogno⸗/ dicitur Pirtpalie⸗ filij tm̃. ⁊ accipit᷑ ab actu ſpi n ſa
ſcit ſe vt alioꝝ pꝛincipium.⁊ ergo in ipſo vis conce/ randi.De quo ohᷣ.iij. Spiritus vbi vult ſpirat. t cls nt
ptiua concipit ſimilitudinem omnia circumplecten / iſte eſt actus eſſentialis. vnde ſicut dicit᷑ deus helye. nc iain
tem ſub intuitu vno ſiue aſpectu.⁊ concipit ſiue ge · qꝛ fouct helyam. vel ab aliquo alio actu.ita dicit ſpi ⸗ ſamnlogck
nerat vnum verbum quod cſt ſimilitudo patris imi ritus belye. qꝛ ſpirat helye. ita etiam poſſet dici. ſpiri idetſe
tatiua. ⁊ ſimilitudo rerum exemplatiua. ⁊ ſimilitudo tuſſanctus helye. ſicut dicit Dañ. vlti. Suſcitauit de Rtta
oꝑatiua.⁊ ita tenet quaſi mediũ.⁊ dicitur pater ope us ſpirituʒ pueri iunioꝛis. Hec boc eſt contra magi - elleni
rari ꝑ verbum.⁊ vlterius ipſi verbo attribuitur ꝙ ſit ſtrum. qꝛ ipſe loquitur de ſpiritu put eſt nomen im/ gantti⸗
dei virtus ⁊ dei ſapientia. Et ita patet ꝙ verbũ diui · poſitum a ꝓpꝛietate ꝑpſonali. magis determinatum „ (Enbomce
num dicit reſpectum ad patrem dicentem ipſuz a ̃ eſt illud totale nomen. ꝙ ſtet ꝓ pſona qᷓ; boc nomen miannia
generat᷑ p omnia conſimilem. icit etiam reſpectuz ſpiritus ꝑ ſe.ideo frequentius inuenimus ſpiritũ di ⸗ enſtnne
ad creaturam ꝑ modum exemplanitatis diſpoſitiue ci alicuius hominis q; ſpiritumſanctum alicuiꝰ hbo⸗½ mtienge
⁊ virtutis oꝑatiue.et qꝛ iſta non dicunt reſpectuʒ in minis. attamen inuenitur alicubi.qꝛ ſicut dicit᷑ ſpiri vcug tn
actu ſed ſolum in babitu. dico ꝙ ſicut exemplar dicit tus helye. quia in eum ſpirat ⁊ inſpirat.ita ⁊ ſpinituſ unpian
reſpectum in habitu ⁊ potentia. ſiłr qꝛ multa ſcit de ſanctus helye qꝛ ei ſancta inſpirat. ⁊ ido foꝛtaſſis ibi tunien
⁊ poteſt que non facit.ſic et verbum eternũ. Ande ſi dictũ eſt ꝙ ſuſcitauit ſpm̃.qꝛ non fuit ad futura pꝛe⸗ –
cut ſupꝛa dictum eſt de dono.ita etiam nunc intelli / dic ndum ſed ad iniquum iudicium retractandum. dunann
gendum de verbo. Concedende igit᷑ ſunt rationes ꝓ illud quo obijcit᷑ ꝙ nomen dicens reſpectum 39 uſn
bantes ꝙ dicit reſpectum ſed nõ connotat effectum ad creaturam non eſt notionale. Dicendũ q; verum mntu
actualitcr. Ande pꝛima rõ que ꝓbat de effectu actu eſt ſi illuz pure dicat. ſed verbum non tm̃ ipſum di / zelen
ali ſoluenda eſt ſicut in opponendo tactum eſt.qꝛ ibi cit.nec pꝛincipaliter dicit.ſed pꝛincipaliter dicit re⸗ etcn
loquit᷑ de dicere ſᷣm ꝙ ei reſpondet verbum creatum ſpectum ad patrem. ſicut ⁊ de cno dictum eſt. Ma iitln
quod eſt quaſi verbum ꝓlatum.ſed tamen illud di/ gis autẽ filius ⁊ ſpirituſſanctus nominant nomini /½ ütig
cere eſt ꝑ verbum increatum. ſicut pater dicitur ope bus dicentibus reſpectum ad creaturam ꝙ pater. ne
rari ꝑ filium.ct hoc eſt quod dicit Aug. ꝙ eterno ver niam ſm rationem intelligendi ⁊ appꝛopꝛiandi qua atthen
bo dicis quecunq;ʒ dicis.et fit quicquid dici. Poteſt ſi medium ſunt inter nos ⁊ deum. ⁊ m ratiõem ap inmn
tamen dici ꝙ illud dicere eſt eternum.et tantum va/⸗ pꝛopꝛiandi ſunt reducentes ad deum. Ane m au.· annn
let quantum diſponere.ſed hic non dicit effectum. H ſuiſtiuu. pater eſt pꝛincipium ad quod reducimur. ſi —
reſpectum in habitu.et hoc conceſſum eſt ꝙ verbuz lius foꝛma quam ſequimur.⁊ ſpirituſſanctus gratia n .
dicit. Et iſte ſit intellectus aug patet per literas ſe· qua reconciliamur. vnde et ipſi magis ppꝛie nobis un
quentem.⁊ ſimul ⁊ ſempiterne dicis. NMec tamen ſi - dari dicunt ꝙ; pater . linner
mul ⁊ ſempiterna ſunt quecunq; facis.Ex hac auto.,. edcio.teif. G nni
itate patet veritas reſoonſionis ꝙ verbum dicit ha ¶ Oe compatione verbi ad ſapientiam. et cum flius –+
55 bitualem reſpectũ. Aaan auo obijcitur in cõo⸗ ſit verbum ⁊ ſapientia. quentur quod iſtoꝛum ſit bf ill
vveriNullum eternum cõnotat tempoꝛale. dy. us ſm rationem intelligendi. Et ſapientia pꝛiꝰ ſit lend
Everum eſt in actu. vnde verb ꝓpꝛie loquendo nõ videl ug e w enini ee ea⸗ Aobhm al hem⸗ tien

Dbſinthn
net
mczen
gemnitn
ucinn
rheſnnneng
e
enmngine
mihilnie
milſcha
wce ad
inthhistt
Z
ußinics
Spbinli
urdeig.
ionmnnif
an tnißs
hochemnng
nman
WöwrGtt
Nonöheuna
nann lat
gimnüft
rrintten
.tcei
üraam,
nCaEH

nontiſitß
ri
cnih
mimimnd
mnin

*

D ehoetis be vebunrn eutonern inteligegtad,

Hit ſupꝛa noticiam.ſed quod ſe habet per a
ad aliud.pᷣſupponit illud.ergo ⁊cc. ¶

dicit eẽntiale.ſed verbum perſonalc. ergoe

iale ſit cõmunius.⁊ eſſe coius ſᷣm rationem intelli⸗

gengi ſit pꝛius.ergo ⁊c. ¶ Item verbum dicit reſpe

ctum ad creaturas. ſapientia autem dicit quid abſo

7

lutum de ratione ſui nominis.ergo cum abſolutum

hm rationem intelligendi ſit pꝛius reſpectiuo.ergo ⁊
ontra. Ecci. j. Fons ſapi’
tie verbum dei in excelſis.fons dicit rationem pꝛin/

5

cipij.ergo verbum eſt pꝛincipium ſapiẽtie. ſed quod
eſt pꝛincipium eſt pꝛius ſm rationem intelligẽdi ne/

ceſſario.ergo verbum pꝛius ꝙᷓ; ſapientia. ¶ Etez ver

bum ſicut dicit aug. in li. xxxiij.queſtionũ dicit opati
uam potentiam.ſed potentia ſicut dicit Richar. pᷣm

ntionem intelligendi pꝛioꝛ eſt qᷓ; ſapientia. ergo ⁊c.

ccclit ſapientia in intelligendo. Juxta boc qucrit᷑ cᷓ

4 0 . . 2 7 2 7 „ 4
3. ditiones.ſ.intelligentis cognitõ. ſimilitudinis conce
ptio. et alicuius expꝛeſſio. Et hoc patet. Si cĩ con-

Item verbum dicit ſimilitucinem interius conce
ptam.ſapientia dicit habitum vel habilitatem ad co

gnoſcendum. Sed conceptio ſimilitudinis ⁊ ſpecie

rum pꝛecedit ipſam habilitatem. ergo et verbum pᷣ L

7

7

filius dicat᷑ verbum ⁊ ſapienti

ſit differentia iſtoꝛum nominum. Si enim nõ eſt dif⸗

ferentia niſi in voce.tunc vident᷑ eſe nomina ſynoni

ma. E.ddm ꝙ in intellectu verbi cadunt iſte cõ/

ſideremus generationem verbi ſm anſel. in ſuo mo/

no. qui dieit ſic. Cum cogito notum homineʒz abſen⸗
tem. foꝛmat acies cognitionis in ſe talem imaginem

nrtionalis cum cogitando ſe intelli

tudinem quaſi ſua impꝛeſſione foꝛmatam. que ima-/
go eius verbum eſt. Hoc itaq; modo quis negat fũ
mam ſapientiam cum ſe dicẽdo intelligit. gignere cõ
ſubſtantialem ſibi ſimilitudinem.id eſt verbum ſuũ7.

eius qualem illam per viſum oculoꝛum in memori⸗

am contraxi.que imago in cogitatoõne verbũ eſt eiuſ⸗
dem bhominis quẽ cogitando dico. Habet igi᷑ mẽs

nem ſuam ex ſe natam.i.cogitationem ſui ad ſui ſili

Aerbum aũt non eſt aliud qᷓ ſimilitudo expꝛeſſa et
expꝛeſſiua.concepta in ſpiritu intelligentis ßᷣm ꝙ ſe

vel aliuqꝗ intuet᷑. Ande patet ꝙ intellectus verbi y/

oM.

ſupponit intellectum noticie.⁊ generationis.⁊ ima⸗

ginis. Intellectum noticic.intuitu ſpiritus intelligẽ

9

1. Zntelecumn generationis.in conceptione interi

confoꝛmi.ct ſupaddit his omnibus intcllectum ex/
pꝛeſſionis.Quoniam igit᷑ intuitus intelligentis non
dicit reſpectum. ideo ipſa ſapientia ⁊ noticia non di⸗
cit pꝛopꝛiuʒ. Scdq qm̃ cõceptõ ⁊ ſimilitudo dicunt ꝓ

pꝛium.ideo neceſſe eſt tam nomen filij. q; imaginis.

ĩ̃ etiaʒ verbi ꝓpꝛie dici. Et rurſit us patet oꝛdo in dicẽ
do. ⁊ patet etiaʒ differentis modi dicendi ratio. Hã

ſapientia vel noticia dicit piꝛimũ in intelligendo. de-⸗

inde filius qui dicit iſam emanationem ſiue conce/
ptionem.dinde imago que dicit modum expꝛeſſum
emanandi.⁊ tercio inodo verbũ quod dicit bhec om/

nia. ⁊ ſupaddit rationem expꝛimendi 2 manifeſtan⸗

do em ꝙ m rationem intelligendi intellectus noti⸗
iset ſapientie eſt p:ſo:. ¶Iad ilud qauog obijcityr

dtac. Sverbum eſt fons
ditionẽ
Item noticio
1eſſen

etranſlation.

. a. ꝓpter quid ſapiẽtia
ſolũ ẽ app:opꝛiatũ nõ ꝓpꝛiũ.vbũ aũt ẽ gpꝛiũ. Et iteꝝ
cũ filius ſit filius.⁊ imago.et verbũ ipꝛie.querit que

git ſecum imagi ⸗

Mam verbũ interius n

de ſapientia creata. guode
tentiam opatiuam. dom ꝙ verbum et ſi habeat om⸗
nipotentiam ſicut pater. tamen ipſum verbum non
dicit potentiam opatiuam de ratiõe ſui nominis niſi
inqtum illa potentia eſt operatiua paterna diſpoſiti
one.ct qm̃ diſpoſitio eſt actus ſapientie.ideo ſapien
tia pꝛioꝛ in intlligendo eſt.
tur ꝙ ſimilitudo eſt pꝛioꝛ habllitate in intelligendo.

8

Sdm q iſtud verũ eſi in quibus eſt ſapientia ꝑ acqͥ
ſitionem. ſicut in nobis.ſed non ſic in deo. imo econ⸗
ucrſo.qꝛ ex intuitu mentis ſumme ſapientis oꝛit᷑ ver
bum qð dicit eſſe ſumma ſapientia. ita q, ſimilitudo
concepta nõ dat ſapientiam concipienti.imo magis

accipit. Qdð vltimo querit᷑ iam determinatum eſt.

Aueſtio. iiijj. 5
huius nominis verbũ ad diuia.Et
ꝙ; nullo modo debeat tranſferri videt᷑. Omnis trãf
latio eſt ᷣm ſimilitudinẽ. ſed nihil in crcatura vaniꝰ
eſt verbo. qꝛ ſtatim dum fit tranſit ⁊ nõ eſt. verbum
aut dñi manct ineternum. ⁊c.¶ ¶ Rem cñ ſit verbi
intelligibile ⁊ ſenſibile p̃m duplex dicere. querit᷑ qd
iſtoꝝ tranſfcrat᷑. Et ꝙ; nõ exterius vult aug. xv. de tri
nitate. Verbum exterius nõ eſt verbuz ſ. ed ſignũ ver
bi. ergo ſi verbum diuinũ eſt verum verbũ.ergoꝛc.
tein extcrius verbum exit a dicente.verbum ai

tem diuinũ ſ. emp eſt in dicente. qꝛ ego rpare. dicit

veritas Yoh. xiiij.crgo ⁊c. ¶ Item vid ꝙ nec ad ſi
militudinem intcrioꝛis cogitationis. qꝛ dicit aug. xx

D trinitate. Cogitatio eſt quid volubile. in deo autẽ
nihil eſt volubile. ꝛc. Eem cogitationes moꝛta/⸗

lium timide ſunt Sapie.ix. et incerte ꝓuidentie no/
ſtre. ſleg in verbo diuino nulla eſt falſitas.nulla dubi
etas.g& c. ¶ Item multa cogitamus que nobis diſ-⸗
Fr.5 verbum diuinũ eſt ꝑ omnia placens. &τςι⅛..
¶Btem multa cogitamus que nõ poſſumus.ſᷣ ver⸗
bum diuinũ eſt omnipotens. c. ¶ Contra. Inter
omnia creata imago eſt expꝛcffioꝛ.ergo inter omnes D
emanationes ea eſt expꝛeffioꝛ que eſt in imagine.ſed
cmanatio ſimilis verbo increato in imagine eſt ema
natio verbia mente. ergo expꝛeſſiua. ergo conueni⸗
enter tranſtert. Iẽ q; dicat ꝑ compꝑationẽ vᷣbi in
tellectus hoc videt᷑ ꝑ comꝑationẽ ad res extra. qmᷣʒ
eccleſiaſticus.ſᷣm aliam tranſlationem.lxx. Pꝛincipt

um omnis opis verbum. ꝑ dei filiuʒ oia ſunt facta.

tem ꝙ verbuʒ vocis ſit ſimile videt᷑. qꝛ ver
bum dicit᷑.qꝛ expꝛeſſiuũ manifeſtatiuuz. vnde nec

generationis. in concet teri patrem quis nouit niſi filius.⁊ cui voluerit filius re⸗
tellectum imaginis. in ſimilitudine per om‚ſia

uelare. Math. xj. hoc maxime eſt in verbo vocis.
1 ve enus non patet niſi ꝑ verbuʒ vocis.
yexbũ increatũ dꝛ ad ſimilitudinẽ exterioꝛis verbi.
Itẽ Baſilius. filio dei attribuit ſenſus. ſapia. vir·

tus. verbum. ⁊ lumen. Senſus quo cogitant᷑ om̃ia.
ſapia q oĩa diſponunt. vtus qᷓ fint. verbũ quo annũè/
ciant᷑. lumen quo clareſcunt. Si g verbũ dẽ rönc an⸗

nũciationis. et hoc ptinet ad verbũ vocis.patet ꝙ i
lud verbũ dꝛ ad ſimilitudinẽ vbi plati. i 20. vd. y 44
ſicut rõ patnitatis ꝑ pᷣus repit᷑ in deo qᷓ creaturis.tctg

men ipᷣm nomen ẽ tranſlatũ a nobis ad deũ.ſic ratio

—.

lucis.ſic ſapientie.⁊ hoꝛũ ſilium. ſic etiã ratõ verbi ?

aE! t ralene ſicgnificati p pꝛius ⁊ nobilius eſt in deo ꝙᷓ in homini
qi. Dis viſis facille eſt ad obiecta reſpondere. Conce bos:

bus vel in nobis.tamẽ nomen trãſlatum eſt nobis

ad deum. tranſflatio aũt fit ꝗpter duo. Ana ratõ eſt 45

Apter ſimilituginẽ expꝛeſſam. Alia ratio pꝛopter
niargoeig

Ad illud quod obr ꝙ dicit po ꝗ2

qüͦlud auoq obijci/ q

quidem eſt expꝛeſſa ſimilitudo verbi creati ad incre⸗

atum. ad quam inſinuandam viſtinguit beatus Au
46 guſt. in li. xx. de trini. verbum mt licem differen⸗

tiam. MNam vnũ eſt verbum ſenſibil e. aliud eſt vbujʒ
intelligibile. terciũ eſt verbum medium. Aerbuʒz ſen

ſibile attendit᷑ in ꝓlatione vocis.verbum intelligibi

le in cogitatione rei.verbũ medium in cogitatiõe w

cis. Et eſt oꝛdo.qꝛ pꝛimo cogitat aliquid bomo quid
ſit. ſecundo qualiter debeat cogitatu ꝓnunciare. ter/

cio ꝓnunciat. Sicut ergo ratio trinitatis repitur in
ſenſu. repitur in ratione conuerſa ad ſenſum. reꝑitur

in ratione ſm ſe.ſic ⁊ ratio verbi.Et quemadmoduʒ

7

trinitas in qua conſt iſtit expꝛeſſa ſimilitudo non ẽ in

ſenſu. nec in inferioꝛi parte rationis.ſed in ratiõe hm

ſe. ſic cum tripliciter dicatur verbum.in nullo conſi⸗
ſtit ſimilitudo aen a niſi in verbo intelligendi.⁊ B
eſt verbum quo

verbi ad illud aſſignat q;tum ad tria.ſ.qtuʒ ad ema

nationem ſiue oꝛiginem. q;tum ad diſpoſitiones. J.
ide

tum ad vnionẽ. NHam bec tria in filio dei eſt conſi

„ 4

rare. Oꝛiginẽ ᷣm quam dicit᷑ filius.diſpoſitionẽ eter

nam vᷣm quam dicit᷑ mundus architypus ⁊ ars ple/

na omniũ rationum viuentium.et vnionez vᷣm quã

dicit᷑ homo factus. Similitudo eſt in oꝛigine. Mam

ſicut filius p modum nature ꝓcedit ꝑ omnia patri ſi

Z

milis. ſic verbum intellectus a mente ꝓccdit ꝑ mo/

dum nature ꝑ omnia ei ſimile ⁊ equalc. vnde dicitur

mentis conceptus. Oꝛtum ad diſpoſitioneʒ eſt ſimi.
litudo.nam ſicut homo nihil oꝑat᷑ rationabiliter qu

7

non pꝛecogitet et mente concipiat. ſic deus pater in
verbo om̃ia diſpoſuit. Et ſicut diſpoſitio noſtra vlłpᷣ⸗

£*

det. Mtum vo ad vnionem cſt ſimilitudo. Mam ſi⸗

7

cut verbum mentis vnitur voci vt innoteſcat.⁊ tam̃

2

non tranſit in vocem ſcd manet integrũ in mente. ſic

7

p omnia in verbo eterno i ntelligendu eſt.ꝙ vnitum

eſt carni et nõ tranſit in carnes. ſed manet integrum
ꝗð apud patrem. hec igit᷑ eſt ſimilitudo. Sed tamẽ hec
ſinmilitudo nõ attendit᷑ in verbo mentis generaliter.

iſtinctio. xxviij.de bis que ꝓpꝛie ⁊ etermnaliter dicuntur de deo m relationem ſeu ppꝛietas

6 ꝑſonalem que eſt innaſcibilitas.

temn
P

7

Et diuidit᷑ hec pars in duas.qꝛ pꝛi

ſcibilitatis. In ſcda quia o .
tis ⁊ naſcibilis.infra diſ.eadem.Sci

a paternitate. ⁊ dictum ſᷣm relationẽ.

verbum quod ad nullam pertinet linguam. Un/
de dicit ꝙ qui boc poteſt videre.aliquo mogdo videt
4% illius verbi ſimilitudinem. Similitudinem aũt illiꝰ

conceptio poteſt eſſc etiam ſi non ſequat᷑ opu g. ſic et
diſpoſitio eterna ⁊ pꝛecognitio non ab operc depen⸗

et perſonales. hic incipit ſecunda pars in qu

. . endũ quoq; eſt ꝙ ſicut filius.
ꝛima oſtendit quid ſit ſignificatũ buius nois ingenitus in ſe. oſt

quenter que nolumus.et tunc ↄiuncta eſt diſplicen/
tia. Frequenter que non poſſumus. et tunc iuncta ẽ
impotentia. Diuinum aũñt verbuʒ eſt veriſſimũ. pla
militudo non conſiſtit in verbo noſtro. niſi ſit verbũ

bũ quod conſiſtit in cogitationc iuncta ſibi affectiua

7 opatiua. Unde Aug . trini. verbum eſt cm amo

xe noticia.⁊ ſi adda

virtus tunc eſt ratõ ꝑfecta.⁊ ſic

verbum eſt cum amoꝛe.⁊ virtute.⁊ noticia. Crãſter
tur igitur verbum a verbo interioꝛi ſᷣm pꝛedictas ſi

militudines ⁊ pꝛedeterminatas conditiones.et hec
eſt ratio ex parte rei. Ratio aũt ex parte noſtra eſt. qꝛ
diuina intelligimus ꝑ creata. cum audimus patrẽ
⁊ filium. cogitamus de patre carnali ⁊ filio vt ſuble/

uemur ad cogitandum generationem ſpũalem. ido
diuiniſſimus iohannes qui totus erat in cõtempla/

tione diuinitatis eleuatus verbi nomine vſus eſt di⸗

telligit. multũ ꝓficit in cognitõe filij dei. His viſis pa

bet boꝛum oppoſita.Concedo etiam ꝙ verbum in⸗

terius dubium. vel falſum. vel impotens. vcl diſphi /
cens.nõ habet expꝛeſſam ſimilitudinem. ſed verbux

quod habet oppoſitas conditiones. Ad illud as
obijcit᷑ ad oppoſitũ ꝙ verbum ecic 1
militudinem.concedendum eſt.

ſed nõ expꝛeſſam.iõ tranſlatio nõ eſt ſᷣm ipſum ſ̊ ſᷣm

centiſſimũ. omnipotentiſſimũ.ideo expꝛeſſa eius ſi -

cens. In pꝛincipio erat verbum. quod verbum qͥ in

intcrius qd eſt ſimilius.vt ptʒ. Mullũ aũt vrbũ põt
illi aſſimilari.nã illud ſolum habʒ cũ dicẽte idẽptita/
tẽ ſubalem. ſimultatem naturalem.q eſt ſimul na
tura ⁊ duratione.que conditiones vt dicit beatꝰ? au

Manm ſicut dicit idem aug frequenter cogitam? que
neſcimus. ſic rrbo noſtro ↄiuncta eſt fallacia. Yre

certe noticie.⁊ complacentie.⁊ potentie.⁊ hoc ẽ ver

tent obiecta. Concedo em̃ ꝙ verbũ exterius non ba
bet expꝛeſſam ſimilitudinem. tum quia vanum. tum
quia pꝛocedit exterius.tum etiam quia non eſt ver /
bum ſed verbi ſignum. verbum autem interius hbo,/

bile babet ſi
m. Oꝛ autẽ obꝛ de 49
verbo ſenſibili.ddᷣm ꝙ aliquam habet ſimilitudine,z

guſt. non inſunt noſtro verbo. ⁊ ideo quis ſit ſimili⸗
tudo.eſt tamen non nulla diſſimilitudo. et ideo po/

teſt recte dici tranſlatio. quia non cſt p ofmia ſimilis.

et ſic omnia patent.

eterea oſiderari opoꝛtet ꝙ nõ tm̃ ꝛc. Supꝛa egit magiſter de pꝛopꝛietatibus que ſunt perſonarunm

a agit de ꝓpꝛictatibus ſiue relationibus non perſonalib?

ectas non pſonalis eſt duplex.ſ. innaſcibilitas.⁊ coõmunis ſpiratio
que ſignificant᷑ p hoc nomen pꝛincipium.ideo pꝛimo agit de innaſcibilitate. ſcdo de communi ſpiratione.in/
fra diſt. xxix. Eſt pꝛcterea aliund nomen ⁊c. Pꝛima pars habet duas. In pꝛima determinat ee ꝓpꝛietate inna⸗
oſita circa oppoſita clarius eluceſcũt.tangit incidenter de ꝓpꝛietate naſcibilita/

ẽpꝛima ꝑs babʒ quatuoꝛ partes. In

genitus.⁊ in hoc nomine innaſcibilis. ibi. Jdeo ſolet queri vtrum ſicut ſolus ⁊c̃. Adiungẽs qᷓ ſit Apꝛietas 'm
quam pater dicit᷑ ingenitus.ibi. Si aũt vis ſcire. Cercio determinat buius nois vſum. oſtendens ꝙ qᷓuis noõ
habeat oꝛtuʒ ex ſcriptura.qꝙ tñ licet eo vti.qu Ambꝛo. videat᷑ dicere ↄtrariũ.hoc em̃ facit ad repꝛebenden

dũ hereticos. ⁊ hoc facit ibi. Illud etiam tacere nõ
ex pᷣdeterminatis habet oꝛtum.ibi.P

pc ꝛeterea queri ſolet ⁊c. ¶ Similiter ſccunda ꝑs in qua incidenter deter
minat de ꝓpꝛietate filij ſiue nati.habet duas ſᷣm duo que ibi tangit.Quia em̃ ſupꝛa dictum fuerat ꝙ ſapietia

2

opoꝛtet. In quarta vo determinat quoddã dubium qu?

—

diceret commune. ⁊ imago ꝓpꝛium.ideo qꝛ boc poſſet generare dubiũ.qꝛ inuenimꝰ ecõtrar io aliquãdo. ideo

pꝛimo oſtendit ꝙ ſapientia nata ꝓpꝛie dicitur de filio. Secunqo vo oſtendit ꝙ imago aliquando accipit een. „ r2

tialiter.ibi. Illud etiam ſcini opoꝛtett.

Ecdo determi ns ꝙ ſit ꝓpꝛiuz ꝑpſone patnis. vifferes
o determinat ſignificationẽ in eqnipollenti. ſicut in hoc nomie nõö

17

Mirio⸗
ſeſſinr⸗
garued
ettui⸗
togudk
Snthil
uin.

enptort

Ntuntini
(Eoenteusij

iſonithet

fi

rnncg
un neen
Mtfioe⸗
inenülcni

naledun
eſun heſte
chüngig
mnaafun
n utar
1 en ie
can ewn;

tudinn ns
ones Aul⸗
ſu
nrininn
hckfrginſt
Hinit c
magafun
sda
mckhcinins

3

àa di

De igenito pla
&ꝙ relatiue dici ⸗
tur.et alia ẽ no/
tio qua dicit᷑ in

tus. alia qᷓ dicatur.alia notio eſt qua itelligit᷑ genitoꝛ. alia qua J
ate. 5 geaaens⸗ Benteren dicit ad genitum.i.filium. Cũ
vo ingenitus dicit.non quid ſit.ſed quid non ſit oſt⸗
ditur. hoc exemplis planum faciendum eſt. * dici
tur ingenitus.p hoc oſtendit᷑ ꝙ non ſit filius.ſed geni
tus ⁊ ingenitus cõmode dicunt᷑.filius autem latine di
citur. Sed vt dicat᷑ infilius no

pater.
Exemplis vtit
ad ̊ oſtẽdẽdũ

O tantũ valet
nõ genitus qn/⸗
tũ igenitꝰ.⁊ tã/

uentem. Si pꝛimo modo.ſic non atio roeues
pꝛeter deitatem.et homo pꝛeter humanitatem. poteſt tamen intelligi effectus non i ntellecta cauſa. ⁊ inferius
nõ intellecto ſuꝑioꝛi.qꝛ poteſt quis appꝛehendere boiem nõ intellecto aliquo ſuꝑioꝝ.et ſicut dici pps
vnũ dicit quodamodo multa dicit.nõ ſimpliciter ſed q̃dammõ.qꝛ implicite. Alio modo ↄtingit aliqᷣ 8
gere pꝛeter alterũ intellectu reſoluente.⁊ iſte intellectus ↄſiderat ea que ſunt rei eſſentialia.ſic poteſt intelligi

Oſtendit qui d ſit ſignincatum huius nominis in⸗ 4 S fllium non ge
nitus in ſe dicens ꝙ ſit ꝓpꝛium pꝑſone patris. diffe⸗ nuſſtet
a varemitate, cbieti m relation. q
lNeterea conndgeran opo:tet ꝙ non tm̃ tres p⸗ da de ce.
p ) dicte pꝛopꝛietates ſiue notiones in plonis ſt. dat perſone ingenite
D verum etiam alie que alijs notantur nomini /
us. Nam etiã hoc nomen ingenitus relatiue dicik de detur ſequi ꝙ remota
patre tm̃.et aliam deſignat notionem qᷓ; pater vel ge/
nitoꝛ. Mon eſt em̃ idem Ae patrem ? engennn
nõ ea notione pater dicit᷑ qua ingenitus. Pater em̃ vt ⁊ ita 86 o I
pꝛedictum eſt dicit im ꝓpꝛietatem generationis. In⸗ Aaictas gſonal. Pet 1
Igegnitus aut ſm ꝓpꝛietatem innaſcibilitatis. differt e
So patera ſilio autoꝛitate generationis. differ tetis p⸗
Aug. pretate innaſcibilitatis.i.qꝛ ingenitus. Unde aug.di
iEEſtin guens inter ꝓpꝛietatem qua pater dicit᷑. illã qua
dicitur ingenitus.in.v.libꝛo de trini.ſic ait.Non eſt B
cere ingenitum ꝗð eſt patrem dicere. qꝛ et ſi filium
non genuiſſet.nihil pꝛohiberet dicere eum ingenitum
na aſſignatio.ſ. Et ſi gignat quiſq; filium.nõ ex eo ipſe eſt ingenitus.
quia geniti homines gignun di⸗
cit᷑ pater. quia ingenitꝰ. Ideoq; cũ de deo patre vrrũ

ſuetudo.nihil tamen intellectui demit᷑. ſi dicat᷑ nõ filiꝰ
quemadmodum etis ſi dicat᷑ non genitus. Pꝛo eo ꝙ
dicit ingenitus nihil aliud dicitur. Ideo non eſt in re
bus ↄſiderãdũ.qͥd vel ſinat vel nõ ſinat dici vſus ſer/
monis nfi. qͥs reꝝ ipaꝝ intellectꝰ eluceat. ¶ Nõ g iã
tm dicameĩgenitũ. etiã nõ genitũ.qð tãtũ valʒ. Nũ
tüe ñ fili. b qd g aliud dicimꝰ q; non filiũ?? Negatiua poꝛro ꝑti⸗

—

dicere eũ ingenitum.
Aiget᷑ jm hoc ꝙ aci

4

—

generare ⁊ ita eſſe po.
rem. Item ex hoc vi

paternitate adhbuc re
maneat ꝑſona patrt.
⁊Zita paternitas nõ =ẽ

dom eſt loqui ð in-
er⸗ tentione huiꝰ nomis
ingenitus ⁊ pꝛ vłſim /
plieiter.vel ꝓput ponũ
tur in perſona diuina
Si loquamur ſimpli
citer. ſic diuerſe ſũt in
tentiones. ⁊ vna pꝛet
aliam eſt intelligibi·
et ſeꝑabilis pᷣm ratio
nem. ſicut patet in ge
neratione hoĩm. Alio
mogo eſt loqui de bis
ꝓut ponunt᷑ circ g
