ſina facit excluſionẽ qᷓ;tũ ad genus rei.nõ qᷓ;tum ad

rem gencris.qꝛ ratione foꝛme communis que eſt ge

nus rei.non ratione ſuppoſiti que eſt res generis.

7Ad illud quod obijcit᷑ vltimo ꝙ conuerſa eſt falſa

Dm q illa nõ eſt ſua conuerſa.qꝛ iſta ſolus deus ẽ
patcr.habet intellectum negatiue.huius.nullus aliꝰ
a deo eſt pater.et bec conuertitur ſimpliciter. ſed hec
non eſt ſus conuerſa. nullus alius a patre eſt deus.
ſed bec.nihil quod eſt pater cſt aliud a deo. idem emñ
quod ſubijciebatur in pꝛima debet pꝛedicari in ſecũ/
qa. et ſic pʒ illud. Queſtio.iij. b
Atrum dictio excluſiua vere poſſit addi termio ſba/ .
ia parte pꝛedicati. Et ꝙ ſic oſtẽdit᷑ hoc modo. Aug.
vij. & trini. Patrem dicimus eſſe deum. ſed non eſfe
ſolum deum. eſſc aũt ſolum deum dicimus patꝛem ⁊
filiũ ⁊ ſpnmſanctũ. Si tu dicas ꝙ li ſolum intelligit
a pꝑte ſubiecti. obẽ expꝛeſſius ꝑ boc quod dicit Augꝰ.
ↄtra maxi. Ipſa trinitas eſt vnus ſolus verus deus.
ↄſtat ꝙ in bac ſolus deus nõ põt eſſe diſi oſitio ex ꝑ/
te ſubiecti.qꝛ ſic eſſet ſermo incõgruus. ⁊c. Itez
boc videt᷑ ꝑ expoſitionem.trinitas eſt deus. et nõ ali
u deus. Otrinitag eſt ſolus deus. pᷣmiñ eſunt ve⸗
re. ergo ⁊ ↄcluſio. Itẽ ratione videt᷑ ꝑ ſimile qñ pᷣ
dicatuʒ nõ ineſt alij qᷓ; ſubiecto vere.bec dictio ſolus
accipitur ex parte ſubiccti. ergo quando ſubiectum
non ſubeſt alij ꝙ; pꝛedicato. vere accipitur e p/⸗
dicati. ſed iſtud ſubiectum trinitas. non ineſt alij qỹ
do. ergo ⁊c.¶ Contra. Hec dictio ſolus eſt diſpoſi⸗/
tio ſubiecti.ſicut hoc ſignum omnis.ſᷣ quando om̃is
adqdit᷑ ad pꝛedicatuʒ. locutio eſt falſa impꝛopꝛia.S
ſimiliter qũ hec dictio ſolus. Item bec dictio ſolꝰ

addita alieui termino excludit alium. vnde ſenſus ẽ.

ſolus homo.homo ⁊ nõ alius.ſed alius reſpicit ſup/
poſitũ.⁊ terminus ſubijcit᷑ rõne ſuppoſiti. et pᷣdicat
rõne foꝛme.ꝗ bec dictio ſolus de ſul rõne reſpicit ſub
iectum.g falſo ⁊ impꝛopꝛic addit᷑ pꝛedicato. ¶ Iteʒ
m ꝙ addit᷑ pᷣdicato.aut tenct᷑ cathegoꝛematice.aut
ꝛematice.tũc eſt no/

rematice. ſic impoꝛtat negationem implicitam. ſed
negatio antecedit quod negat.ergo neceſſe eſt ꝙ an/

negare. g c.

Pacdicici. Si aliu a pꝛeqicgto vt ſi

de trinitate.ꝙ trini

ſenſus. eſt ſolus deus. i. deus 2 non aliucl. kunc elt ibi⸗
ſuperſfluitas. quia foꝛma pꝛedicati exdudit aliam foꝛ
mam diſparatam quantum eſt de ſe. vnde ſequitur.
ſtaliud ab homine. ergo vide
tur ꝙ dictio excluſiua facit ſuꝑfluitatem ⁊ nugatio

iſte eſt bomo. ergo nõ eſt aliud ab ho

nem. non ergo tenet᷑ exeluſiue. ⁊ ita videtur ꝙ tenes

tur adiectiue ſolum. ⁊ impoꝛtet ſolitudinem cirsa
buc terminũ deꝰ. et ſic iſte ſunt falſe. Ro. ad bec w 8

luerunt aliqui dicere. ꝙ hec dictio ſolus pꝛie nõ de⸗
bet addi ad pꝛedicatum.ſed tſñ ad ſubiectum. ⁊ cum
addit᷑ pꝛedicato. impropꝛie ſunt locutiones. ⁊ tunc

ideʒ eſt dicere ſolus ⁊ tm̃.⁊ tñ ſi aliquis inſpiciat. nõ

„

tm̃ cum hac dictione ſolus. ſed cum bac dictionetm̃

videbit impꝛopꝛietatẽ ⁊ ſuꝑfluitatem. Quid em̃ ali·
ud eſt dicere trinitas eſt tm̃ deus.niſi.eſt deus non
aliud 5 deus. hoc impꝛopꝛie ſatis dictum eſt.qꝛ boc·
deus eſt. excludit᷑ ꝙ non ſit aliud a deo. ſicmjũ

ipſo q
deus eſt. ergo non eſt aliud a deo.⁊ nullus hereticus

vnq; dixit trinitatem eſſe deum. quin diceret aliud S
eſſe a deo.et ideo non videt magnum quid aug.dico
re ſi hoc voluit dicere. Pꝛopterea aliter dicẽduʒ eſt.
ꝙ bec dictio ſolus dupliciter põt addi termino ſub⸗
ſtantiali. aut ꝑ ſe. aut cum termino numerali ſiue ꝑ/
titiuo. Per ſe impꝛopꝛie addit᷑.⁊ ſi addat᷑ ᷣm vocez.
tamen ̃m intellcctum ſtat a parte ſubiecti. Jdez emſm
eſt dicere. homo albus eſt. ⁊ eſt albus bomo. vñ ſen

ſus eſt. non dicimus patrem eſſe ſolũ deum.i.nõ dici

mus ſolũ patrẽ eſſe deũ. Si aũt aliter ponatur. vide⸗
tur ſermo habere ſuꝑfluitatem = impꝛopꝛietatem.qꝛ
hoc exdudit qð excludebat᷑ ex natura it ius pᷣdicati
. ali cũ termi
no numerali.ſicut cũ termino vnus.⁊ tunc excludit
pluralitatem. et boc modo bene addit pꝛedicato. et
ſic accipit Aug.cõtra maxi.cum dicit. trinitas ẽ vnꝰ
ſolus verus deus.ita ꝙ; nõ plures.⁊ tũc eſt verus ſcer
mo ⁊ ꝓpꝛius.⁊ ↄtra bereticos.qͥ dicebant trinitaten:
plures eſſe deos.⁊ impoꝛtat᷑ ꝑ iſtũ terminũ ſolus p⸗
uatio multitudinis. ⁊ ita diſtinctio.⁊ magis ꝓpꝛie de

Aliter addit᷑ bec dictio ſolus termino

lus deus. Coõcedendũ ẽ g ꝙ ſolus õt addi ad p̃dic

—

tũ termini ſbᷣalis vere in diuinis. nõ ꝓpꝛie niſi cum
terminatione ⁊ adiũctiõe termi ꝑtitiui.¶/ Ad ili ⸗
qð obꝛ.ꝙ ſolus ẽ diſpoſitõ ſubiecti.ſicut boc ſignũ
ois.dð.qꝙ nõ eſt ita ꝓpꝛia diſpoſitio ſubiecti ſicut ko
ſignũ ois.qꝛ oĩs ipulei nhpont⸗s ꝓ qͥbꝰ ternmii

nus ſubijcit᷑ nõ ꝓ qͥbꝰpꝛedica

alté ſimul ſumptis.

Solus aũt nõ ſolũ dici᷑ rone ſuppoſiti.verũ ctiã rõö⸗
ne foꝛme.qꝛ excludit aliũ. ⁊ etiã pᷣt excludere aliud.?

p boc patet ſequẽs.qꝛ nõ ſeinꝑ excdudit alinñ maſculi
ne. ſed etiam poteſt exdudere aliud neutraliter. vel
etiam pluralitatem quando additur termino nume

rali vt viſum eſt. A illuea quo ar veruͦ teneatur

ſincatbegoꝛematice. vcl put eſt nomen impoꝛtãs foꝛ

deoregeie de duo in ſe. ſ.qintellectũ hui? nois

* C◻☚

mã denoiantẽ. vt iqẽ ſit ſolus qð ſolitariꝰ.dd. ꝙ ſin⸗

aliꝰ.reſpicit terminũ circa quẽ ponit ⁊ ſeqt actum.
OQxtũ ad intellectũ negatiõis pcedit.⁊ boc nõ eſt in

conueniens q;tum ad diueria pꝛecedere ⁊ ſcq̃. G̊ pts

ðs

p 4

tas ſit vnꝰ deus. ꝙᷓ de patre. cũ tm
poſſet dici de vtroq;.qꝛ pater eſt vnus deꝰ.⁊ nullꝰ vn
dixit patrẽ eſſe plures.ſ de trinitate ſiue de tribus
aliqui dixerunt. ⁊ idco ↄgrueutiꝰ dẽ trinitas ẽ vnꝰ fſo

ir⸗ t. ergo neceſſe et Ali2. 2 itellectũ negatiõis. Mtñ ad intellectũ hꝰ nois 10
tecedat compoſitiones quã negat. cñ dẽ pr eſt ſolꝰ
eus. nõ ſajt opoſitõeʒ. ergo videt᷑ ꝙ nõ poſit iöa,
Sn ego gni erchhdac gaan

Fm ꝙ hec dictio ſolus tenet᷑ ſincathegoꝛematice im/

. * .
13
.
— 2

. 3 „

ideo Conraduth ?nõ video alium a courado. Si.

i Naterimvcligendum en i Pollto, Aacas

querit᷑ quid excdudit cũ add dicato. d. ꝙ qñ ad/

Alit ſine determinatione. excludit aliã foꝛmaʒ. ⁊ tunc

rreuera eſt ibi ſupfluitas impꝛopꝛietas.tamen nibi/

lominus veritas.ſed quando addit᷑ cũ termino par

iuiiitiuo. tunc excludit pluralitatem. et tunc poteſt ſo

cutio babere veritatem. pater em̃ ⁊ filius ſunt vnus
deus 2 nõ plures.et ita vnus ſolus deus c.

=WG querunt᷑ duo. Pꝛimo queri

„

Snſequenter ſecundo loco eſt queſtio deſe⸗
cundo articulo queſtionis.ſ. vtrum dictio ex

Qduſiua poſſit addi termino relatiuo.circa
i t̃ vtrum dictio excluſiua
vere addat᷑ termino ꝑſonali reſpectu pꝛedicati ꝓpꝛij
Secundo vtrum vere addat᷑ termino perſonali re
pectu pꝛedicati cõmunis.vt vere dicatur. ſolus pa⸗-
. Queſtio...

¶ ꝛ reſpectu pꝛedicati pꝛij vere addat᷑ vt ſeʒ hec ſit
vera. ſolus pater eſt pater. videt᷑ ꝑ aug.vij.de trinita

te. In illla trinitate ſolus pater dicit pater.qꝛ nullꝰ
t

niſi ipſe eſt ibi pater. hoc videt᷑ ꝑ expoſitio/

nem. qꝛ pſona patris eſ pater.et nulla alia eſt pater.
ergo hec eſt vera. ſolus pater eſt ter ien nihil
eſt magis ꝓprium alicui qᷓ; quod eſt idem ſibi re ⁊ ra

. 5.

tionc. pꝛijſſime dicit᷑ de ſe. ſed quod ꝗꝓpꝛie cõuenit
Alicui. còuenit ſoli. ergo pater dicit᷑ de ſolo patre.
Eontra. ſolus vt vult phs idẽ eſt qð nõ cum alio.

ſed impoſſibile eſt patrẽ nõ eſſe cum alio.ergo ſemꝑ

AIqñ̃ addit᷑ buic termino pʒ vel alij termino ꝑſonali. ẽ
locutio falſa. ¶ Item ſolus excludit alium. ſed alio
eſt deus. alio eſt pater. ergo addita huic termino pa-

ter exdudit deum. ergo ſi hec eſt vera. ſolus pater eſt
pater. ⁊ hec ae nõ eſt pater. ꝙ ſi hec eſt fal

fa. ergo ⁊ pꝛima. ¶Itez ſolus indudit boc relatiuũ

alius. ſed alius ita éſt relatiuũ diuerſitatis. q nihilo/
minus implicat aliquam idemptitatem. AUnde ſeqᷣt᷑
ſſte vadit cum alio homine.ergo iſte eſt bomo. fi er·

go excludit alium ab boc quod eſt pater.aut aliũ pa.

trem. aut alium deum. ſed quocunq; modo dicaturẽ

„

locutio falſa.⁊ implicatio falſa. ⁊c. ¶ R. Dom

poꝛtat pᷣuationem aſſociationis. ⁊ locutio ſimiliter E
vera. excluſo illo ſenſu quo impoꝛtat ſolitudinez. qꝛ

ſic nõ accipit᷑ in diuinis ſicut ſupꝛa dictũ eſt. Scdm

ecrim ꝙ impoꝛtat pꝛiuationem aſſociationis vera eſt.

QAuia cum tripliciter poſſit eam impoꝛtare.in quoli⸗
bet ſenſu locutio eſt vera. Poren em̃ hbec dictio ſolꝰ

.

7

ter. Ael poteſt impoꝛtare pꝛiuationem aſſociatõnis

reſpectu pꝛedicati.et hoc dupliciter. vel in particibã

Qao. vt qꝛ alij nõ conueniat. et adbuc vera eſt. qꝛ boc
preedicatum quod eſt pater ſoli pſone patris conuę/

nit. illa em̃ ꝓpꝛietas patri conuenit. ita ꝙ nulli alij.

*

Ae poteſt impoꝛtare puationem aſſociatiõis in cõ⸗

participando.vt cum diert hetrus comedit ſolus.vł

vadit romam ſolus.nõ qꝛ

ius nõ vadit romam vel

nõ comedit.ſed q; nulllus comparticipat cum eo ;

14 Bauringicnt orntid verd⸗n illud ergo q obf

nuis pticipet. et ſiclocutio adbuc eſt vera. quia pſona
patris non participat vel commgticipat cuz alia in pꝓ

plicat foꝛmã aliqua

impoꝛtare pꝛiuationem aſfociatõnis reſpectu foꝛme
termini. vt dicat᷑ ſolus pater.i.ille qui eſt ſolus pat᷑.
ſic abſq; dubio veritatem habet. ſolus pater eſt pa

ðZZ ñ́ñð „ 9
ergo ⁊c̃. ¶ Item dictio excluſiua add
dit omne illud qdð ponit aſſociationem cum termio.
et hoc patet.qꝛ pꝛi

ſolus idem eſt quod n cum glio. Pom q nega⸗
illa non ſimpliciter excli ir alig in uſtendo n

excludit alium reſpectu foꝛme ſubiecti vel pꝛedicati
vt viſum eſt. ⁊ qᷓuis pater cuʒ alio exiſtat. ⁊ non poſ⸗
ſit ſine alio eſſe.qꝛ tñ ꝓpꝛietatem oeernitatiech lio

nõ cõicat.ideo babet ſimpliciter locutio veritatem.
Ag illud quod obijcit᷑ ꝙ alio eſt deus.alio eſt pa/l
ter.dm qꝙ ſicut dictum eſt ſupꝛa.alius dicit diuerſi

tatem ſm rationem dicendi vel intelligendi in verbo
Apoſito.ſed in expoſitione huiꝰ dietionis ſolus. dicit

diuerſitatẽ ſiue diſtinctionem in ſuppoſito.⁊ quia de
us in ſuppoſito non differt a patre imo ſupponit ꝓ
patre.ideo non ſequit᷑ ꝙ dictio excluſiua addita pa⸗
tri excludat deum. ¶ S illud qd obijcit᷑ ꝙ alius im 16
. or m m quam conueniat. dom q
iſtud nõ opoꝛtet ꝙ iſta ſit foꝛma ꝑ terminũ impoꝛta/
ta. vere enim dicit᷑ homo eſt aliud ab aſino.niſi qu⸗
do aduenit illi termino immediate.vt cum dicit᷑ ali/

us aſinus.includit᷑ conuenientia in natura cõmuni.

ſed cum dicit᷑ ſolus pater.nõ eſt dicere ꝙ pater ⁊ nõ

alius pater.ſed pater ⁊ non alius a patre.⁊ ideo nõ
impoꝛtat᷑ conuenientia in foꝛma ꝗꝓpꝛietatis paterni

tatis cum alietate.ſᷣ ſufficit ꝙ ſit alia ꝑſona.pater.n.
eſt alia ꝑſona. vel etiam alia eẽntia. ⁊ iſta excludit B
quod eſt ſ/ ns er ſe patetillud. ”MM
NQuſtio. ij. d
trum dictio excluſiua vere addatur termino per/

ſonali reſpectu pꝛedicati communis.vt vere dicatur

ſolus pater eſt deus. Et ꝙ ſic videt᷑ autoꝛitate ⁊ röe.
Autoꝛitate ſic.eccleſia cãtat.Tu ſolus altiſſimꝰ ieſu
chꝛiſte. Et illð.deo patri ſit gloꝛia.eiuſq; ſoli filio ⁊c.

2ſimiles multe inueniunt᷑.¶ Itez Matb. xj. Ne/

mo nouit filiũ niſi pꝛ.ſᷣ nemo niſi pf.et ſolꝰ pꝛ. ↄuer
tunt᷑. ſolus pater nouit.et hoc pᷣdicatũ eſt eſſentia-
le. ̊ ⁊c. ¶ Item ratione videt᷑.qꝛ dictõ excluſiua ad
dita alicui.nõ excludit niſi aliũ.ſed tres pſone nõ ha
bent alietatem reſpectu pᷣdicati ſubſtantialis. addi

ta vni. nõ excludit aliam reſpectu talis pꝛedicati. ſed

ſi nõ excludit.locutio eſt ea ⁊c. ¶ Itẽ dictio ex⸗
duſiua addita alicui nõ excdudit quod ẽ in eo vt ꝑs.
vt ſi dictio excluſiua addit᷑ petro.nõ excludit pedem
petri. Sᷓ cum maioꝛi idemptitate ſit filius in patreqᷓ
pes in petro.dictio excluſiua addita patri non exclu
dit filiu. Eontra ner pater ſolus. nec filius ſolus.
nec ſpũfſanctus ſolus deus eſt. 5 nõ vere addit᷑ reſpe
ctu termini cõis · ¶ Item omnis poſitio in qua pꝛe
dicatum cõmunius eſt ſu biecto.addita excuſiõe ad
ſubiectum eſt falſa.qꝛ nullum tale pꝛeciſe ↄuenit ſb/
iecto. talig eſt becx aſimiles ſolus parereſt deus.

*

ta alicui exdu

luat affociationem. ſed filius ponit

aſſociationẽ cum patre. vñ pater cũ filio ẽ pꝛ c alio.
Item dictio excluſiua exdudit omne aliud. ⁊ ma

xime oppoſitũ.ſ relatiua ſunt vna differẽtia oppoſi

tionis. ergo addita vni relatiuo excludit aliud. ergo
addita patri excludit filium. et ſi boc. omnes tales
ſunt falſe. Re. ꝙ hic eſt duplex poſitio. Quicdam 17
enim ſimpliciter et ſine diſtinctione concedunt bas
⁊ conſimiles. ſolus pater eſt deus. et poſitio eoꝛum
eſt. ꝙ dictio excluſiua addita vni relatiuoꝛum no ex-

cdudit reliquum. Et ratio huius poſitionis eſt. quia

non exdudit quod conſequitur ad terminum. et in-
telligitur in termino. vt addits homini non exydu⸗

As.

Adin
B

Mr.
Qnin

ncnmmerr

. „* .

7
ler
„ deeMert
nt. a
ieſdatn
ziniN

udu
us
Atfiör⸗

18 dudit filiũ.⁊ bec poſitio magis eſt pbabilis. Scdðᷣm

quantꝰeſt pater ⁊ filiꝰ.Si aũt faciat excluſionẽ reſpe

„

Aug.

— —— ——

ut animal.ſed vnum relatiuoꝝ intelligit᷑ in altero.
et cõſeqᷣtur alterũ.ergo addita vni nõ exdudit alteꝝ I
Et ſi opponat᷑ ꝙ ſolus excludit oppoſitũ.dicunt ꝙᷓ lud qð obr̃ ſcdo ꝙ ſolus pater eqpollet huic. nemo
relatiua et ſunt differentie oppoſitionis ⁊ cnris. Op niſi pater. dm. ꝙ falſum eſt. qꝛ nemo diſtribuit pꝛo
poſitionis pm ꝙ ad idẽ.et ſic addita vni excludũt ali natura nõ ꝓ ꝑſona.ſolus aũt addit᷑ termino ꝑſona⸗

—

ud. Ande ſequitur iſte eſt tm̃ pater.ergo nõ eſt filiꝰ. li.iõ excludit ꝑſonam.ideo ꝓpꝛie loquendo becẽ fal/
ad diuerſos comꝑant᷑ ſunt differentie enn ſa. Solus pater nouit filium.qᷓ;uis bec ſit vera. Ne/
mo nouit filium niſi pater.qꝛ ſenſus eſt. Nemo id ẽ
eirunenin ille qͥ eſt eiuſdem nature vt pater
d aliud quod obijcitur. ꝙ dictio excluſiua ex/ 2
quod nõ pᷣdicat᷑ nec ſubijcit᷑.ſed afſociat᷑.ſiue ſit ali/
ud in foꝛma.ſiue in ſuppoſito.et qm̃ pater cũ filio re

Scom
et ſic poſito vno ponit᷑ ⁊ reliquuʒ.⁊ vnũ nõ excludi
ab alio.qꝛ dictio exduſiua illud ſolũ aliud excludit.
qð nõ neceſſario ↄcomitat᷑. Sed hec poſitio nõ vide ⸗/
tur ↄueniens. Dictio em̃ excluſiua pᷣuat aſſociatõeʒ. cdludit alium. dom ꝙ excludit omne aliud vdl alium
ergo excludit omne illud quod ponit circa ipᷣaʒ aſſo/
ciationem. ⁊ iõ addita patri excludit filiũ. Et ꝓpter

tio vt artet excluſio. vt patet cũ dicit. Tu ſolus altii
ſimus Jeſu xpᷣe cũ.ſ.ſ.c. et ſic patet pꝛimũ. Ad il⸗

boc alia eſt opinio.q; dictio excluſiua addita patri ex ſetu pᷣdicati ſubſtantialis aſſociant᷑ ideo reſpectu

banc poſitionẽ ꝓcedẽdo.diſtinguẽde ſunt bmõi lo⸗
cutiones ſᷣm qꝙ diſtinguit aug. ⁊ magiſter tangit.qꝛ
ſolus põt facere excluſionẽ reſpectu cõpoſitiõis intel
lecte circa ſubicctũ.vel reſpectu cõpoſitõis pᷣncipalł.
Si pꝛio mõ tũc ẽ ſenſus.ſolꝰ pꝛẽ deꝰ.i.ille q ſolꝰ ẽ pꝛ
eſt deꝰ.et tunc remouet foꝛmã termini ſubiecti ab ali
is.nõ formaʒ pꝛedicati.et ſub hoc ſenſu vere ſũt om
nes.Et ſub hoc ſenſu accipit aug.ſolus.ſ.i.eſt tantus

Et ſi obijciat᷑ ꝙ addita diffinito nõ excludit difiniti
onẽ.⁊ antecedenti nõ excludit ↄſequens. Bꝛeuit᷑ di

oppoſita implicant᷑ in antecedentc.vnde hic impli/

ctu pꝛincipalis compoſitionis.locutio eſt falſa.⁊ om
nes falſe ſunt ꝓpꝛie loquendo.niſi addat᷑ determina

¶ Diſt. xxij. de trinitate ⁊ vnitate ſᷣm ꝙ credita ⁊ intellecta rõnabilit ⁊ catholice exᷣmit᷑.

„ .

ſimiles.

tholice credit᷑ ⁊ intelligit᷑.in hac ꝑte agit de ea ſim ꝙ credita ⁊ intellecta ꝑ catholicos ſᷣmones cxpꝛi⸗

dictis adijciendum eſt ꝙ cũ oia nomina ⁊c.¶ Pꝛima pars diuidit᷑ in duo. In pᷣma ꝑte ponit magiſter mul/
tiplices nominũ diuinoꝝ dꝛñtias. In ſcdᷣa omnes reducit ad duas.ſᷣm illud .

iꝰ excludunt᷑ inuicẽ. ⁊ qꝛ pars nõ aſſociat᷑ ideo nõ
excludit᷑ vñ idemptitas maioꝛ vel minoꝛ nihil facit
ad excluſionem.ſed rõ aſſociandi vel nõ aſſociandi.

cat᷑ ↄtradictio.tm̃ pater eſt. Huic aũt poſitioni ↄcoꝛ
dat aug.qui negat hanc.ſolus pater eſt deus.et con/

etij in libꝛo diuiſionum. O2

cendũ ꝙ ſi ↄſcquẽs ita ſequit᷑.ꝙ nõ ponat aſſociatio
nẽ. ⁊ diffinitio nõ claudat in ſe diuerſum.tũc non ex
cludit.Si vo aliter eſt. tunc excludit et ↄtradictoꝛie

Oſt pꝛedicta nobis diſſerendũ vr de noim diuerſitate. Supꝛa egit magiſter de ſacra trinitate ſm ꝙ ca

mit᷑. Ande ſicut ipᷣe męr dicit in ̃a.intendit hic agere de noim diuinoꝝ diuerſitate. Et bec pars ba
et duas partes. In pꝛima ꝑte determinat de noibus diuinis in Settrell ſcda in ſpãli.et hoc diſt. xxiij.pᷣ⸗

omnis diuiſio eſt bimembꝛis.vel ad bimembꝛẽ reducibilis.et hoc ibi.Sciendum eſt igit̃ illa que ꝓpꝛie ꝑti

nent. Item pꝛima diuidit᷑ in duas. In pᷣma ponit magiſter differentias noim diuinoꝝ vᷣm aug. ⁊ m amb: o

ſium. In ſcda ad maioꝛem explanationẽ ſupaddit alias tres differẽtias.ibi.His adijciẽceñ ẽqᷓ dã nomia eſſe

⁊c̃.¶ Similiter ſecunda pars in qua reducit hec membꝛa ad duo.babet duas partes. In pꝛima oſtendit

nomina in diuinis quedam dicunt relatiue.⁊ hec ꝑtinent ad perſonas.Quedam ad ſe.⁊ bec dicunt᷑ de om̃i-

bus ſimul. In ſcda oſtendit boc eſſe verũ.ibi. Oeꝰ em̃ nõ eſt magnus ea magnitudine.

et ambꝛoſium.

monſtrandum eſt quibus modis de ea aliquid dicat᷑. Illud ergo p⸗/

¶ Me nominũ differentia quibus vtimur loquẽtes de deo ſᷣm auguſtinſẽ

Oſt pꝛedicta nobis diſſerendum videt᷑ de nominũ diuerſitate. qui⸗
bus loquentes de vnitate ac trinitate ineffabili vtimur. Deinde de/

Apue teneamus. quedam eſſe nomina diſtincte ad ſingulas ꝑſonas pꝑtinen/
De di.no.ereo tia.vt ait Aug.in.ix.libꝛo de trinitate.que de ſingulis tm̃ dicunt᷑ perſonis.
differentie. Quedam xo vnitatem eſſentie ſignificantia ſunt.que et de ſingulis ſingula
uunm. 7 de omnibus communiter dicuntur. Alia vo ſunt que tranſiatiue c
M per ſimilitudinem de deo dicuntur. Vnde Ambꝛo.in.jij.libꝛo de trinitate ait.
Ambꝛo. Quo purius niteat fides. tripartita videtur deriuanda diſtinctio. Sunt em̃
De vi.no.tres nomina quedam que euidenter ꝓpꝛietatem perſonamq; deitatis oſtendunt

differentie.

q; indicia ſunt.generatio.filius.verbuʒ.et huiuſmodi. Vnitatis vo eterne.

Et ſunt quedam que pſpicuam diuine maieſtatis expꝛimunt vnitateʒ. Alia
vo ſunt que tranſlatiue et ꝑ ſimilitudinem de deo dicuntur. Pꝛopꝛietatis ita

ſapientia.virtus.veritas.et huiuſmodi.Similitudinis xo/ſplendoꝛchara⸗

cter,ſpeculum.et huiuſmodi.

1 a noe adeiendur

uedã etiã nomia
⁊c̃. Obijcit᷑.qꝛ aut di
uiſiones aug.⁊ ambꝛ.
ſunt ſufficientes. aut
nõ. Si ſic. ᷓ magiſter
ſuperflue addit. Si di
cant᷑ inſufficientes.ꝓ
incõuenienti eſt habẽ

vyvuſm. Re. dom ꝙ nec
pvinuiſio aug.nec amb.

eſt diminuta.nec ad/
ditõ magiſtri ſuꝑflua
Mam mẽbꝛa diuiſio/
nis mgr̃i. includunt᷑ ĩ

mẽbꝛis diuiſiõis am/
bꝛoſij.illa em̃ eſt ꝑ im
mediata.cuʒ.n. ſit tri
membꝛis.reducit᷑ ad

has diuiſiones.qꝛ om

pꝛiũ. aut tranſlatiuũ.

Si ꝓpꝛiuz. aut ſpectat

ad ſubſtatiã.aut ad ꝑ
ſonas. Ma aũt iſta

mẽbꝛa magis ſpecifi/
cat.qꝛ nomẽ aliqð pᷣt
ſpectare ad vnitatem
e.vł ab eterno.vł ex

tpe. Silr ad ꝑſonas.

vl ab et᷑no. vł ex tpe.

Et ad pſonas duplr.
vl diuiſim vt h nomẽ

pater. vel ſimul ⁊ con

iunctim vt hoc nomẽ

trinitas. ⁊ iſta ſũt ſex

mehꝛa. D
bᷣ uaſi collectiuũ.
Vfr male dicere ꝙ tri
nitas ẽ quaſi collecti/
uum.qꝛ vnitas colle-

ctiua vt dicit Bernb.
eſt minima vnitas.ſᷣ

vnitas trinitatis arcẽ
tenet inter omes vni/

tates.g ⁊c.Rꝰ. ꝙ hoc

cit in duobus a nomi ca ſicut nõ dicimus tres eſſentias.ſic nõ dicimus tres
ne ꝓpꝛio collectiu. magnitudines.ſed vnã eſſentiam.⁊ vnam magnitu⸗
Pꝛo qꝛ illa ꝗ nomen pinem. Sſ
collectiuũ colligit a .OI .
bent ſimpir diuerſitia 2
tem.⁊ ſcdo qꝛ habent vnitatẽ ſm qͥd.⁊ ecõtra eſt in noie trinitatis.tñ in boc eſt ſinitudo.qꝛ ſicut notmen oolte

nomen trinitas defi⸗

vtriuſq; douũ ſpñũſſanctus. Ea vᷣo que vnitatem eẽèen /
tie ſignificant.ad ſe dicunt᷑.⁊ ea qͥ ad ſe dicunt᷑.ſubſtã
tialiter vtiq; dicunt᷑.⁊ de oĩbꝰcoĩter.⁊ de ſingulis ſin⸗

¶ Pꝛemiſſis addit tres nominũ differentias quetpa-

liter deo ↄueniunt.⁊ relatiue dicunt᷑ ad creaturä. b

His adijciendũ eſt quedam etiã nomina eſſe vt aug.

ait in.v.li.de trini.que ex tꝑe deo ↄueniunt.⁊ relatiue

ad creaturã dicunt᷑. Quoꝝ quedã de oibꝰ dicunt᷑ ꝑſo

nisvt dñs. creatoꝛ.refugiũ.Quedã aũt nõ de omib⸗
vt donatus.datus.miſſus.
¶ Pꝛeterea eſt vnũ nomẽ qð de nulla ꝑſona ſingila⸗

ßbq ſi collectiuũ pluralitatẽ deſignat ꝑſonaꝝ.

Ein tetiã quedã noĩa que ex tꝑe deo ↄueniũt.nec
relatiu

loquentes de deo.de quibus ſingulis agendum eſt.
¶ Reducit omes nominũ diuinoꝝ dꝛñtias ad duas.
qꝛ quedã dicunt᷑ relatiue ⁊ hec ꝑtinent ad perſonas.
Quedam ad ſe.⁊ hec dicunt᷑ de oibꝰ ſimul. c

lent.relatiue adinuicem dicunt᷑.ſicut pater.⁊ filius.⁊

gilatim dicũt᷑ ꝑſonis.⁊ ſingulariter nõ pluraliter acci

piunt᷑ in ſumma.vt deus.bonus.potens.magnus.et

hmõi.Que aũt relatiue dicunt᷑.ſubſtantialr nõ dicũt

AUngde Aug.in.v.li.de tri.ait.Quicqͥd ad ſe dicit᷑.pᷣ⸗
ſtantiſſima illa ⁊ diuina ſublimitas ſubalit᷑ dicit᷑. Qð
dit ad aliquid dr.nõ ſubaliter dicit᷑ ſed relatiue. Lan
taq; eſt vis eiuſdẽ ſube in pf̃e ⁊ filio ⁊ ſpũſancto.vt qͥc

qͥd de ſingulis ad ſeipᷣos ðꝛ.nõ pluraliter in ſumma.ſᷣ
ſingulariter accipiat᷑. Dicimꝰem̃.pr̃ eſt deꝰ.⁊ filiꝰ ẽ de
us.⁊ ſpũſſanctꝰ eſt deus.qð ſᷣm ſubam dici nemo du/⸗
bitat.Mõ tñ dicimꝰ hanc trinitateʒ eſſe tres deos.ſed

vnũ deũ.Ita dr̃ pr̃ magnꝰ.filiꝰmagnꝰ.⁊ ſpũſſanctus
magnꝰ.nõ tres magni ̊ vnꝰmagnꝰ. Ita etiã oĩpotẽs

pr᷑.omps filiꝰ.ompᷣs ſpũſſanctꝰ. Mõ tñ tres oĩpotẽteſ
ſ vnꝰoipotẽs.Quia g̊ ad ſeipᷣm ðꝛ deꝰ.⁊ de ſinglis ꝑ
ſonis ſilr dicit᷑.et ſił de ipſa trinitate.nõ pluraliter ſed

tiue dicunt. vt humanatus.incarnatꝰ.⁊ hmõi.Ec
ce ſex noim differentias aſſignauimus.quibꝰ vtimur

Sciendũ eſt & ꝙ illa qᷓ ꝓpꝛie ad ſingulas ꝑſonas ꝑti /

ferẽtia.

Scda dfin.

Tercia dfia.

Aug.

ſingulariter dr. Et qm̃ nõ eſt aliud deo eſſe.⁊ aliwõ ma

gnũ eſſe.ſᷣ hoc idẽ eſt illi eſſe.qð eſt magnũ eſſe.ꝓpter⸗

ctiuũ ples ſil dicit ⁊ de nullo ꝑ ſe pᷣdicat᷑.ita nec hoc nomen trinitas pᷣdicat᷑ de aliqua ꝑſonarũ.⁊ tñ om̃es ſil
impoꝛtat.iõ męr̃ nõ dicit ꝙ ſit collectiuũ ſimpliciter.ſed quaſi. c eſt e illa qᷓ ꝓpꝛie ⁊c. Circa h

notandũ ꝙ ex verbis aug.que bic ponũt᷑ ⁊ in li.de trinitate.eliciunt᷑
ma eſt hec.omne nomen quod dici᷑ de deo.dẽ vl ſᷣm ſubſtantiam. vel pᷣm relationem.excepto boc nomie bo

u

edã regule de nominibꝰ diuinis. Pꝛi⸗

mo. Scðdᷣa eſt bec. omne nomen quod dicit᷑ de tribus pſonis.ita ꝙ de qualibet ſingulant᷑.dẽ ᷣm ſbam excepi

—-J— —

noib? pꝑtitiuis.

onẽ. Quinta ẽ H. Oẽ nomẽ qð
me miſſt us.qð dicit eẽ ab alio. (mo tñ tres oipotẽtes ⁊c.Contra.qꝛ cñ di
qꝗ poſſum dicere tres oipotẽtes. e.

ib? ptitiuis. Lercia eſt bec. oẽ nomẽ dictũ ſᷣm ſbaʒ.pᷣdicat᷑ de tribꝰpſonis ſilł ſumpt ſi excepto hoc
noie pſona. Quarta eſt bec.oẽ nomẽ dictũ de deo reſpectu creature indicat eẽntiã.excepi his q̃ ytinet advvi
d de deo extpe. ⁊ nõ dẽ ve pſonis ſmngulpdicat notionẽ vl qſi. dẽ ꝓpt hno
n ote ꝛn tres potẽtes. vr ꝙ
oſſum dicere tres oipotẽtes. Ge.d. ꝙ vbũ ſp adiectiue ⁊ in adiacẽtia ſignificat.⁊ iõ ſy trabit nũeꝝ a ſuppo
ſito. ſilr ꝑticipiũ manẽs ꝑticipin.qꝛ bʒ nãʒ vbi.ᷣ nomẽ qꝛ idjete ſigficat aliqñ ſbᷣſtãtius

— ₰ . —

larit᷑ excepto boc

i rõe

⁊ qñ nuerat᷑ tũc nu/

ee.
gͤugbe

ſnnn
Rnang
tügeſe
ttideon
lerinbis
oockp
Monon.
ntorq
nuhilaa

—
4
Sone
laufmnin
adſine
e aurtaen
honiindin
ltozen

go

ſti
muͤnkh;

MMV Drorgerenuchienon ergents g (Wenrdeusme, garar KeuenauE6*
2 Inus eſt ea magnitudine qua deus eſt. ſic dicendũ eſt ſtantiuũ a pte ſue fooꝛ
i⸗ Bebonitate ꝛ de oib m ſubam dieunt. d me c ï aibotes voͤt
E (Beus em nõ eſt magn es magnitudine q non eſt d eſ nometin. iGe non

Deus em no elt magn es magnitudine qᷓ non eſt qd eſ nomẽ t̃. ido non
H ipe vt quaſi ꝑticeps eius ſit.alioqn maioꝛ eſſet illa ma –☛ it. tres oipo.N
gnitudo q; deus.deo aũt nõ eſt aliqd maius.ea & ma teentes ſicut res poten
gnitudine magnꝰeſt ꝗᷓ ipᷣe eſt. Ideoq; nec tres magni tes.niſi oipotẽs ſit ad
udines dicim. ” vna magnitudinẽ. nec tres mags. ß5 iecctiuũ ꝛ adiectiue tẽ.
demaan? tü. Roõ añt quare oi
potens nõ pot eẽ prr
ticipiñ. eſt pter com
poſitionẽ quꝗ nõ adGd
mittit verbů. Partici /
piũ em̃ vt dicit ggaan
maticus trãſit in noo
men quatuoꝛ modis.
cõpoſitõe vt indoctꝰ.
compattone vt doctiꝛʒ
o:.ꝛ.pſtructiõe vt amal
illiꝰ. tpis amiſſiõe. vt·
amandus ſᷣm ꝙ ideez
ſignificat vel idem ſo
nat ꝙ amari dignus.

W ” vnſ magnũ.qꝛ nõ ꝑticipatoe magnitudis deꝰmagnꝰ
lnn eſt. ſeipo magno magneſt. qꝛ ipe eſt ſua magnitudo
H eſt.⁊ de oĩbus oinoq de deo pñt ꝓnunciari ſubſtanti⸗
aliter. quibus ad ſeipᷣm dicit᷑.nõ tranſilatiue ac ꝑ ſimili
tudinẽ. ᷣ ꝓpꝛie.ſi tñ de illo ꝓpꝛie aliquid oꝛe hoĩs di/
Q¶ poteſt. Ecce apte docuit ꝙ nomina vnitateʒ diuine
maleſtatis ſignificantia.⁊ ad ſe dicunt᷑ de deo.i.ſine re
latione.⁊ de oibus ꝑſonis cõiter.⁊ de ſingulis diuiſim
dDdicunt᷑. nec pluraliter ſed ſingulariter in ſumma acci/⸗
piunt᷑.Illa vo noĩa que ꝓpꝛie ad ſingulas ꝑtinent ꝑ⸗
ſonas:relatiue nõ ſubſtãtialiter dicunt᷑. & em̃ ꝓpꝛie
ſingula in trinitate ꝑſona dicit᷑.vt ait Aug.in eodem.
Aug. nullo modo ad ſeipᷣam.ſed ad aliam inuicẽ vel ad cre e¶Beus emñ nöéma
AAAturã dicit᷑. Et io relatiue.nõ ſuſtantialiter dicKi mani: gnus ea agnitudie
ſeſtum eeet. T.Quenkreiſatos .
aaug. Di deus eſt ꝑticd
8l gnitudo eſt maioꝛ qJ
., deus. Et videt᷑ iſta ro
non valere. Mon em̃ valet. Iſte eſt albedine albꝰꝑ ꝑticipationẽ. albedo eſt albioꝛ vel maioꝛ qᷓ ipſe.R.dð.
ꝙ rõ aug.bona eſt.⁊ fundat᷑ ſupꝛa ipſam nois expoſitionẽ.qꝛ ꝑticiparc eſt partem capere.et ſi partem capit.
Ego minus cſt qᷓ totũ. M ẽ obr de albedine.ddᷣm ꝙ eſt maius dupliciter.vel q;tuz ad eſſe.vel qtũ ad poſſe.
2 in ergo eſt ꝙ participatio ſubiecti attendit᷑ reſpectu foꝛme vniuerſalis.et q;uis ipᷣa ſit tota in ſubiecto q;
tũ ad eſſe.nõ tñ qtũ ad poſſe.qꝛ põt in alijs eſſe.deo tñ nihil põt eſſe maius nec qᷓtũ ad eſſe nec qtũ ad poſie
et ideo argumentũ Aug.bene tenet.ꝙ deus nihil poſſit ꝑticipare.Aliter põt dici ꝙ argumentũ aug.bene te
net in his foꝛmis.que nate ſunt aliqͥd denominare . eẽntiã.et in talibꝰ qð eſt ꝑ ꝑticipationeʒ.reducit᷑ ad illö
quod eſt ꝑ Mentiam.⁊ qñcunq; ſic eſt.illud quod eſt ens ꝑ eſſentiam.excellit illud quod habet ens ꝑ partic-
pationem. Si ergo magnitudo eſt magna ꝑ eſſentiaz. ⁊ deus ꝑ ꝑticipationẽ.neceſſario ſequit᷑ ꝙq magnituño
eſt maioꝛ qᷓ; deus.non ſic eſt de albedinc.qꝛ nõ eſt nata ſe dnominare.nec de aliq̊ ꝑ eſſentiã pꝛedican denoii
dicunt᷑.de nominibus diuinis quatuoꝛ que/

runtur. Primo queritur vtrũ desſit nomina nita. ergo cum nulla ſit ꝓpoꝛtio finiti ad infinitum.

llis. Secundo vtrum ſolo nomine vel pluribus de⸗

undo vtrum ſolo non bus de/ nulla ꝑ vocem erit expꝛeſſo. ergo nec nominatio.
beat nominari. Cercio ſuppoſito ꝙ plura ſint nomi ¶¶ Item omne nomen imponit᷑ a foꝛma aliqua.ſec
na diuina.queritur.vtrum omnia dicant̃᷑ tranſlati-

in deo nõ eſt ponere certam foꝛmam. AUnde Auguſ.

nac Aitur ſic. Nomen qpoꝛtionem ⁊ ſimilitudinem ali·
DO intelligentiam eorum que in hac parte di quam habet ad nominatum. vt vox ad ſignificatuzʒ.
ſed deus eſt infinitus omnino. vox autem omnis fi·

ue.aut etiam quedam dicantur ꝓpꝛie. Quarto vtrũ
nomina dicta de deo dicant᷑ jm ſubſtantiam.an etiã
aliquo alio moelgblo.

eſtio.f.

8 =ð
ie — (Pr deus ſit innominabilis oſtendit᷑ autoꝛitatibus ?
rationibus. Autoꝛitatibus ſic. Dyoniſius de diuinis
nominibus deum neqʒ dicere.neq; intelligere poſſi/
bile eſt. Et iterum. Dei neq; nomen eſt.neq; verbnz.
neq; ratio.neqʒ opinio.neq; fantaſia.ergo deus ẽ oi

—

no innominabilis. ¶ Item pbus in libꝛo de canſis.
Prima cauſa ſuperioꝛ eſt omni narratiõe.ſed quod
Rlleens omni narratione.eſt inenatrabile.et om
Rs tale innominabile. ergo »« Item racione oſtẽ/

Deus qui omnem foꝛmaʒ ſubterfugit.intellectui ꝑ/

uius eſſe nõ poteſt. ergo ⁊c. ¶ Item omne nomen ſi

ificat ſubſtantiam cum qualitate.ſed in deo ẽ ſub/

habet ſignificationem determinatã niſi ꝑ demonſtra

tionem vel relationem. Demonſtratio aũt fit medi/
antibus accidentibꝰ que poſſunt oculis ↄſpici.ᷣ hcc

nõ ſunt in deo.g̊ videt᷑ ꝙ dei neq; ſit nomen neq; p/

nomen. Contra in o. Dñs nomen eſt illi. Et iten.
O admirabile eſt nomẽ tun in vniuerſa tena. den
babet nomen. Jte Oyo. fecit libꝛu de viuis nobb?

ſtantia mera ſine quantitate ⁊ qualitate.ergo nõ coõo.·
uenit deum ſignificari ꝑę nomen. ¶ Item q nec de.
us ſit nominabilis ꝑ pꝛonomen. Pꝛonomen em̃ nõö

mam. dom q no n
lectui.cuiuſmodi eſt foꝛma cuius eſt imago in ſenſu.

Aut ergo deus eſt nominabtlis aut ſcientig ibi tradi
ta caſſa eſt ⁊ inutilis. Item ratione videt᷑.qꝛ om̃e

quod ſe expᷣmit verbo. pot ſe exprimere ſigno verbi.
led ſignũ verbi eſt vox. ergo cũ deus ſuo verbo exp⸗·
mat᷑ poteſt expꝛimi voce. ſed qdð põt vocè expmi.po

teſt noiari c. ¶ Ytem q ↄuenit intelligi puenit ſi
gnificari ſiue enunciari.ſed ↄtingit eu a no is cog-

ſci hoc certum eſt et ð pbatũ eſt. ac.

imo ipᷣe ſumme laudabilis.ergo ⁊ noiabilis.

8

dom ꝙ ſicut intelligere dicit dupliciter. ſic efabile æ
nominabile. AUno enim modo intelligere vicit᷑ p ꝑfe
ctam comp̃benſionem. Alio modo ꝑ ſemiplenam coo in plunibu⸗
uis ſit veritas vna.tñ articuli fidei ſunt multi.ſi g ſi⸗

itionẽ. Sic effabile dupliciter di. Ano modopꝑ/
kectaz expꝛeſſionẽ. Alio mõ ꝑ ſemiplenã narratiõeʒ.

ſic etiã nomiabile. Si dicat᷑ effabile ſiue noiabile ßm

—

ꝑfectioneʒ expᷣ

alio noie q;ᷓ ipſe ſit.nec alio verbo qᷓ ipe ſit.⁊ ſicut no
bis eſt incompꝛehenſibilis.ita ct ineffabilis. ita etiaʒ
et innominabilis.et p hunc modum loquit᷑ Dyoni.
⁊ pᷣs. Si vo dicat᷑ cfrabile ⁊ noiabile ᷣm qualẽcun/

.

qʒ nominationem.ſic quemadmodũ deus eſt nobis
cognoſcibilis.ita ⁊ effabilis ⁊ nominabilis.⁊ qui me ſignific talia ſunt ſyno
nimis non plꝰ dꝛ pluribus qᷓ; vno.g vfr ꝙꝙ oia alia ab

lius cognoſcit melius effat᷑. ⁊ melius nominat ⁊ ex⸗

pꝛeſſius. Ande expꝛeſſius nominat fidelis.⁊ ſcriptu

et boc modo ꝓcedunt rationes ⁊ autoꝛitates ad ſe-
cundam partem. Ad illud ergo quod ſecũdo obi

de dyo. et pho iã patet rñſio.ꝑ hoc ꝙ loquunt᷑ de no-
2 minatione in qua eſt ꝑfecta expᷣſſio. 2 ſllud q

7

obẽ ꝙ vox in hoie eſt poꝛcionabilis verbo interioꝛi
ſiue ſigniſicato.dᷣm ꝙ hoc intelligitur de nominati

one que totam rci ſignificationem includit. aliter nõ
babet veritatez. niſi intelligat᷑ eſſe poꝛcio ad rem ſpᷣ

ratione cognoſcibilis.⁊ ſic poteſt eſſ. chomnlalc⸗ .

uis enim deus ſit infinitus. tamen finite cognoſci
10 nobis. Ad illud quod obijcit᷑ , deus no babz foꝛ⸗
e dom ꝙꝙ nõ habet foꝛmam puiam noſtro intel/

babet tamen foꝛmam. quia ipſe eſt foꝛma que eſt ra-

tio cognoſcendi. quoniam et ſi nos non cognoſcimꝰ

in ſe. ipſe cognoſcit ſe in ſe. et nos eum in foꝛma crea-
ta. Ande a foꝛma creata nos nomia inponimꝰ? quãꝗ
intelligimus et videmus. (Eid illud quod obijcit᷑.
q; nomen ſignificat ſubſtantiam ⁊ qualitatem. dom
ꝙ ſubſtantia ⁊ qualitas non accipiunt᷑
muniter. pꝛout ſubſtancia dicit᷑ qd cognoſcit᷑.quali/
tas dẽ quo cognoſcit᷑et hoc ꝑ moduʒ quicetis.et hoc
dico ꝓpter verbum.⁊ participiũ.⁊ aduerbium.qdð eſt
diſpoſitõ verbi.et qm in creaturis vt plurimũ diffeꝛt
qð cognoſcit᷑ ⁊ q̊.iõ nomẽ in creaturis vt plurimum
Siteau et ratio cognoſcendi quantum eſt de ſe. ideo
ignificat nomen di
et ita ſaluat᷑ ibi ratio ſbe ⁊ qualitatis vt ↄgruit noi.
¶ Eitrum s babeat vnum ſolum nomen an plura.

Et ꝙ plura.videt᷑ autoꝛitate ſcripture que ipſum di /

uerſis nominibus appellat.Exo.iij. Nomen meum
magnum adonayx no indicaui eis. Exo. xv. OQmnipo
tens nomen eius.Et põ.Dominus nomen illi.Si er

go iſta ſunt diuerſa nomina. patet autoꝛitate ſcriptu 5
re ꝙ deus babet plura nomia. ¶ INwem vyo. in libꝛo

pbatũ eſt. ac. Gtẽ ad ↄue
nit laudare ↄuenit ⁊ noiare.ſed deũ ↄuenit lau zre.

pfectioney expᷣſionis. ſic vᷣm ꝙ ſicut deus ſibi ſoli E
intelligibilis. ſic ſibi ſoli eſt effabilis ⁊ nominabilis.6

pꝛie ſed co⸗

boc impoꝛtat ꝑ diuerſitatem. In deo vᷣo idem eſt co

uinum illa duo ꝑ differentiaʒ rei

cffectus.

de dininis no plura aſſignat nomina dei. et Ambro.
ſimiliter in libꝛo de ri etegiter ſete⸗ nbre.
ra. Item bocipᷣm ratione vr.qꝛ nullũ nomẽ ſuſſici
enter expꝛimit eſſe diuinũ.nec in ſe.nec in compatio⸗
ne ancllecd aect mois ꝑfectio ⁊ eſt. ⁊ intel
ligit᷑ eſſe in deo.et nullũ nomẽ expmit oĩs ↄditionis
pfectionẽ. cũ nõ kom̃e fieriꝑ vnũ.indigemus plu⸗
ribꝰ. ¶ Nem illud in quo res ↄueniunt ⁊ in q; diffe⸗
runt aut neceſſe eſt plunibus modis dicere. aut necei
ſe eſt vnũ equiuocari. Sed equiuocatio generat am⸗
biguitatem ⁊ tollenda eſt. cogruñ eſt diuerſis erp⸗
mere nominibus. cñ ꝙ in diuinis ſit cõe ⁊ ꝓpꝛiuʒ. 2
in pluribus.neceſſe eſt plura nomina eſſe. Itẽ qᷓ;/

des de deo multos articulos credit. ⁊ qd coꝛde credi
tur ad iuſticiam. opoꝛtet oꝛe ↄfiteri ad ſalutem. mul
tos poteſt ⁊ debet articulos oꝛe cõfiteri.ſed multi ar
ticuli vno nomine non expꝛeſſe ⁊ explicite expꝛimũ⸗
tur. ergo opoꝛtet babere plura nomina. (Cotra by⸗
la. nõ ſermoni res ſed rei ſermo eſt ſubiectus. cũ in
to ſit oimoda realis vnitas. carae Itẽ
oẽ qð eſt in deo eſt deꝰ. qʒ ſignificat aliqᷣd qð eſt in
deo ẽ de. de vnus ẽ.& oia diuia noia habẽt vnum
ſignificatũ.ᷣ oia talia ſunt ſynonima. noibꝰ aũt ſyno

vno nõ ſint necaria. ¶ Item multiplicatio diuinoꝝ
noim.aut vẽenit a ꝑte rei.aut a pte intellectuũ.aut a

pte effectuũ.Si a partc rei.tũc bonitas ⁊ veritas nõ

ſunt noia diuerſa.quia res omnino vna. Si a parte
effectuum.tunc ergo vnitas ⁊ eternitas non ſunt di/
uerſa.cum non connotent effectum. Si a parte in/
tellectuum ſolum. ergo videt᷑ ꝙ hmõi nomina caſſa
ſint ⁊ vana. cum nõ habeãt aliquid coꝛreſpondẽs in
fei Been in ſeriptura nomen dei ſingulariter po/
nit᷑ ſiue addit᷑ vni.vt cum dicit᷑. dominus nomen il/

filij 2 ſpuſſancti. ergo cum eadem ſit ratio rei ⁊ vni⸗

li. Siue pluribus. vt cum dicit᷑. In nomine patris K··

