inq;tum hmõi ſit obiectum veritatĩ.no erit obeictũ

ſcientie: inq;tum hmõi.ergo ⁊c. ¶ Item ſicut conſi

deratio huiꝰlibꝛi verſat᷑ circa fidem.ita circa ſpemꝰ
charitatẽ.& ſi ſperandũ vel diligenduz.ſiue ſperabi
le vel diligibile nõ eſt ſubiectũ huius libꝛi.x ari ratõ
ne nec credibile ẽ ſubiectuz in eo. ¶ Rñ.dom. ꝙ; ſbᷣ
iectuʒ in aliqua ſcientia vel doctrina tripliciter põt

accipi. Ano modo dicit᷑ ſubiectuʒ in ſcientia ad qʒ

oia reducunt᷑ ſicut ad primum radicale. Scdo mõ
ad qð omnia reducunt᷑ ſicut ad totũ integrale. Ter
cio modo ad qð om̃ia reducunt᷑ ſicut ad totum vni
uerſale.Exemplũ huiꝰ manifeſte patet in grãmati/
ca. Mam ſubiectũ pꝛimo modo ad qd omnia redu
cunt᷑ ſicut ad primuʒ elementale vł radicale eſt lr̃a.
quaʒ ideo vocat Pꝛiſtianꝰ elementũ.quia eſt mini⸗/
mũ in quo ſtat reſolutio grãmatici. Subiectum ad
qð om̃ia reducunt᷑ ſicut ad totũ integrale eſt oꝛatio
ↄgrua ⁊ pfecta. Subiectũ vᷣo ad qd om̃ia reducun
tur ſicut ad totum vniuerſale eſt vox lr̃ata.articula
ta.oꝛdinabilis ad ſignificandum aliquid in ſe vcl in
alio. Per dunemoge eſt diſtinguere in quadruuia-

libus. Ham ſubiectum in geomctria ad quod om̃ia

reſoluunt᷑ vt ad principiũ eſt punctus. Subiecttum
ad qd oia reducunt᷑ vt ad totũ integrũ eſt coꝛpꝰ q
ↄtineti ſe om̃e genꝰdiuiſionis. Subiectũ ad qd oĩia
reducunt᷑ vt ad totũ vle eſt quãtitas ↄtinua imobi

lis. Per hũc modũ et in h̊ libꝛo ẽ aſſignare ſubiectũ
Em triplicẽ driam. Mã ſubiectũ ad qð oia reducũt
vt ad principiñ eſt ipſe deꝰ. Subiectum g ad qð oia

reducunt᷑ que determinant᷑ in hoc libꝛo vt ad totuʒ
integrũ eſt xpᷣc ꝓut cõpꝛehendit diuinã naturam et
3 △

Sꝛologus
Dumdnõ. ſiuc creatã t increitã. Oe quibꝰ ſunt duo metur a gloꝛia. Itẽ Ecẽi.iij. Altioꝛa te ne quefſtierie. ſagſſen
Hmi libꝛi. ⁊ caput et mẽbꝛa de qbus ſunt duo ſequẽ? ⁊ foꝛtioꝛa te ne ſcrutatus fuenis. Ergo ſi ea que ma⸗ nnong
Ces.Et accipio bic large totũ integrũ. qð multa ↄple Sner pſcrutat᷑ ſunt ſe ecreta.ſunt magna.ſunt alta ct iue
ctitur nõ ſolũ ꝑ cõpoſitõem:ſcd etiã ꝑ vnionẽ =⁊ prr oꝛtia: malc magiſter ꝓcedit. ¶ Itẽ rõne oſtedit᷑ ſic I big H
oꝛdinẽ. Subiectũ q̊z ad qð om̃ia reducunt᷑ ſicut ad Woc peedecli in ꝑte ſcie debet eſſe vnifoꝛmis mõ Aboe
totũ vniuerſale poſſum nominare duplationẽ ſiun e totalis cie:ſed modus ꝓcedendi in ſacra ſcriptz iauln
ſub diſiunctõne. et ſic eſt res vel ſignũ.Et vocat᷑ bi c eſt tipicus et ꝑ modũ narratõnis nõ inqͥſitionis.cũ mnliel
ſignum ſacramentũ. Pofſumus et vnico vocabulo ergo liber iſte ptineat ad ſacrã ſcripturã.n debet pꝓ phſc⸗
noiare: ⁊ ſic eſt credibile. prout tñ credibile trãſ it nn cedere inqᷣrendo ¶ Itẽ modꝰ agendi.debet eẽ ↄue/ pniſut
rõnẽ intelligibil.⁊ hoc ꝑ additiõeʒ rõnis:et hoc mõ niens materie de q eſt. AUñ in pꝛimo ethicop dicit. fopoo
pꝛie loquẽdo credibile ẽ ſubicctũ in h̊ libꝛo.Conce Sermones inquirẽdi ſunt ſᷣm materiã. Sed mate/ munheone
Anae ergo ſunt rõnes pbantes ⁊ deũ eſſe ſubiectũ. ria bui? doctrine eſt edibile.et credibile ẽ ſupꝛa ra wpti iſi
Eet res et ſigna. ⁊ credibile: diuerſimode ſicut dictũ tionẽ.S modus ꝓcedẽdi ꝑ rõnes nõ ↄuenit buic do (haun
Oð g obijcit in contrariũ. ꝙ de deo noõ agit g to⸗ ctrine. ¶ Itẽ modus agendi debet eſſe ↄueniẽs fiiin Ayrfic
tũ in boc libꝛo. Dicendũ ꝙ qᷓ; uis nõ agat᷑ de deo q;/ ad que oꝛdinat᷑ ſcientia. Sed bec ſcia vt dicit magi Punc
tum ad ſubſtantiã tĩ. agit᷑ tñ q;tum ad ſubſtantiã ſteri littera oꝛdinat᷑ ad fidei ꝓmotõnẽ: vᷣ rõnes fidẽ nihine
vel qᷓtũ ad opera eius.⁊ ideo nõ ẽ ſubiectuʒ vt totũ nõ ꝓmouent:ſed euacuant. Añ Greg. Fides nõ bʒ ſgion
ſed vt principiñ. ¶ Ad obijcit ꝙ materia nõ coin meritñ.cui humana ratio pᷣbet experimentũ.ergo tæa uſiht
cidit in vnũ cũ fine. Dicenduʒ. ꝙ materia tripliciter lis modus ↄtrariat᷑ fini.S nõ eſt ↄueniens. Andeꝛ landt
dicit᷑. ſcʒ ma teria ex q̃.materia in qᷓ. ⁊ materia cira Hiero.Tolle inquit argumẽta cũ de fide agit᷑. Pa/ aniuc
quã.⁊ hec vltima materia magl dicit᷑ obiectũ q; ma ſtoꝛibus et piſcatoꝛibꝰ credit᷑ ñ dyaleticis. Aanus g lͤng⸗
teria. Oñ ergo dicit᷑ ꝙ materia nõ coincidit cũ fine. et inutilis videt᷑ bic modus.¶ Sed cõtra.j. Pe. ii. ſrſey
verũ ẽ de materia ex qᷓ que ꝓpꝛie ẽ materia: ſed non · Parati om̃i poſcẽti reddere rõnem de ca que in vo/ 11 (Muat
de materia circa quã que ꝓpꝛie eſt obiectũ. Mam idẽ bis eſt fide ⁊ ſpe. Cũ ergo miti ſint qͥ fidẽ noſtrã im MantE
põt eſſe obiectũ habitus ⁊ finis.⁊ tali modo accpit pugnãt. vtiq; rõnẽ de ea poſcũt. vtile ⁊ ↄgruñ videt beht
materia in ſcientia ꝓ obiecto virtutis cognoſcẽtis. per rõnes ea aſtruere.⁊ mõ ine ſitoꝛio ⁊ rõcinando liofcn
Quog obijcit de rebus et ſignis ꝙ ſint ſubiecta ꝓcedere.ergo ꝛc̃. Item Ricardꝰde ſancto Aicto.in aſnnen
Z oim ſcientiaꝝ. Dicendũ.qꝙ res et ſignũ poſtunt ac li. de trini. Credo ſine dubio ad quoꝛũlibet explanan nunradit
cipi in ſua generalitate ⁊ ſic nõ ꝑtinent ad ſcientiaz tionẽ neceſſe eſſe non mõ pꝓbabilia:ſed etiã neceſſa⸗ ieanant
ſpecialẽ.nec ad libꝛum. nec ad eandẽ ſciaʒ. Poſſunt ria argumenta nõ deeſſe. licet ↄtingat noſtrã indu⸗ dhiticauf
iterũ accipi ᷣm ꝙ induũt ratõeʒs credibilis ⁊ ſic quẽz ſtriam latcre. Ergo cuz fides noſtra credat neceſſa/ ſonis Ge⸗
admodũ vna eſt virtus ⁊ vnꝰeſt babitus de omnibꝰ ria.⁊ illa habeãt rõnes latentes.⁊ talia indigent %N Wde⸗
credibilibus.ſiue ſint res.ſiue ſint ſigna:vt fides.ſic ſcrutatione vt enodent᷑patet ꝙ modus ꝑſcutatoo dcnet
Vna eſt ſcia ſpecialis de oibus inq;tũ induunt hanc rius maxime cõuenit huic ſcĩc. B nõ eſt peioꝛis i
rõnẽ.ſ.credibil.ſiue ſint res ſiue ſigna.¶¶ Aliter põt cõditionis veritas fidei noſtre qᷓ alie veritates: ſe Kaarge
dici. ꝙ dupliciter eſt loqui de rebus et ſignis.aut ab in alijs veritatibus ita eſt ꝙ om̃is que poteſt ꝑ ronẽ innite
ſolute. aut in relatiõe ad fruitionẽ. ſiue ad illud qus impugnari. poteſt ⁊ debet rõnẽ defendi. pari ra Deckh
fruendũ eſt. Pꝛimo quidẽ modo ſpectant ad ſpecia tione ⁊ veritas fidei noſtre.¶ ¶ Itẽ non eſt mõ fides teuche
les ſciẽtias 2 diuerſas. Secũdo modo ad vnã ſciaz nęa peioꝛis ↄditionis qᷓ in pᷣncipio. qñ ipugnabat tenpi
ſiue doctrinaz. Ande quẽadmodũ de oibus entibꝰ falſa miracula magoꝝ. defendebat᷑ ꝑ vera ſancto/ nifi⸗
inqᷓ;tum reducunt᷑ ad vnũ pꝛimũ ens.eſt vna ſcien rum.ergo cu mõ im pugnet᷑ ꝑ fal ſa argumenta bere cogunit
tia aut vnus liber. ſic de oibus rebus⁊ ſignis.inq;dtũ ticoꝝ: debet defendi per vera argumenta voctoꝛuin ſegiſt
oꝛdinant᷑ ad vnum q eſt alpha et o:eſt vna ſciẽtia e dicendũ.ꝙ modꝰ ꝑſcrutatoꝛius ↄuenit buic ſbilee
Ansd obijcit᷑.ꝙ credibile eſt obiectumveritatis rine ſiue libꝛo. Euz em̃ finis imponat neceſſita öiſel
eſt dicendũ.qꝙ alio mõ eſt credibile obiectum verita tem his qᷓ ſunt ad finẽ (Quia ſicut dicit phs. Serra zuenie
tis. alio modo ſcie. Credibile enim m ꝙ babet in ſe eſt dentata: quia eſt ad ſe errandũ ſic iſte liber: quia ſemm
rationẽ pᷣme veritatis. cui fides aſſentit ꝓpter ſe et eſt ad ꝓmotiõeʒ f⸗ idei babʒ modũ inquiſitiuũ. Mo teo
ſuper oĩa.pꝑtinet ad babituʒ fidei. Scom vᷣo ꝙ ſuſr dus em̃ ratiocinatiuꝰ ſiue inqͥſitiuus valet ad fidei ⸗
rõnem veritatis addit ratõnem auctoꝛitatis.perti · Smotiõcʒz. et hoc tripliciter ſᷣm tria genera bominu otot
net ad doctrinã ſacre ſcripture. De qua dicit Aug. Quigã em̃ ſt fidei aduerſarij. Quidã ſt᷑ i fide ifirmi trütß⸗
ſuꝑ Geñ.ad lr̃am.qꝙ maioꝛ eſt eius autoꝛitas.q; hu⸗/ Quidaʒ vo ꝑfecti. Modus inqͥſitiuus valet pꝛimo loſcreef
mani ingenij pſpicacitas. Sʒ ſᷣm ꝙ ſupꝛa rõnẽ veri ad cõfundendũ aduerſarios. Unde Augꝰ. .de trini gfinsſin
tatis et auctoꝛitatis addit rationẽ ꝓbabilitatis.per Aduerſus garrulos ratõcinatoꝛes elatioꝛes magis ihſtrnn
tinet ad ↄſideratõnem pᷣſentis libri.in quo ponunt᷑ ꝙᷓ capatioꝛes. rõnib?catholicis ⁊ ſimilitudinibꝰ cõ/ alnini/
rationes ꝓbantes fidẽ noſtrã.et ſic patet quomodo gruis. ad defenſionẽ ⁊ affertionẽ fidei.ẽ vtendũ.Se Anorge
differenter eſt fides de credibili.⁊ libꝛi de canone ſa cundo valet ad fouenduʒ infirmos. Sicut em deus ſenii
cre ſcripture. ⁊ pᷣſens ſcriptura. ⁊ idco non valet illa ccaritatẽ infirmoꝝ fouet ꝑ beneficia tpalia ſic fidẽ ſeritzi
obiectio de ſperabili vel diligibili. qm iſte liber nõ ẽ infirmoꝝ fouet ꝑ argumenta pbabilia. em infir⸗ ſi
ſic ad defenſionem ſpei ⁊ charitatis:ſicut fidei.vnde mi viderent rõncs ad fidei poabilitatem deficere:? ſane
non eſt ſimile. Queſtio. ij. ad oppoſitũ abundare.nullus pſi iſteret. Lercio va/⸗ inth
¶ De cauſa foꝛmali ſiue modo agendi huius libri. Et let ad delectãdũ ꝑfectos. Miro em̃ mõ aia delec N
dictũ eſt ꝙ eſt pſcrutatoꝛius et inquiſitiuꝰſecretoꝝ. in intelligendo qð pfecta fide credit. Ande Ber̃. ſvriti
Sʒ ↄtra.Eſa.xl. Deus dat ſecretoꝝ ſcrutatoꝛes qſi Mihil libentius intelligimus q; quod iam fide co hirt
no ſint. Itẽ Daꝛouer. xxv. Scrutatoꝛ maieſtact opp· gqimus. ¶ d ergo obicit in corari, vom. c om-/10 mni

cnoas(Dn
ragiäti gi
Xtmiinen in⸗
Nn Kardua .
edo atien
nniͦ Ktlrhe
eegnt
enr gnr
rſie. nt
c isen
vte Rnin,
Er gingai
un,

nini ni

nes uͦle autoꝛitates intelligun?᷑ de pſerutatõe curio

ſa nõ de oſcrutatione ſtudioſa. Nam ipſe dñs dixit
iudeis. Joh.v. Scrutamini ſcripturas ⁊c. Hna
obĩ ꝙ ille modus nõ cõpetit ſacre ſcripture. Dicẽdũ
ad boc. ꝙ liber iſte ad ſaoã ſcripturã reducit᷑ ꝑ mo/

dũ cuiuſdã ſubalternatiõis.nõ ꝑtis pꝛincipalis.Si/

militer ⁊ libꝛi doctoꝛuʒ qͥ ſunt ad fid defenſionem.
qð ptʒ ſic. Quia nõ quelibet detminatio trabens in

partẽ.facit ſubalternationẽ ſcie.ᷣ determinatio qda
modo diſtrabẽs. Hã ſcia de linea recta nõ dẽ ſubalk
pari geometrie.ſ ſcia de linea viſuali.qm̃ hec det᷑mni
natio q̊ͥdãmodo trabit ad alia Eeii. Om̃ ſacrs
ſcriptura eſt de credibili vt cre
bili vt facto intelligibili.⁊ bec det᷑minatio diſtrabit.

ibile. bic eſt de credi/

Mam qð credimus debet᷑ aucti.⁊ qdð intelligimꝰrõ/

ni. Hinc eſt. ꝙ ſicut aliꝰmodꝰcertitudinis eſt in ſcia
ſupioꝛi.⁊ inferioꝛi.ita aliꝰmodꝰ certitudinis eſt in ſa
a ſcriptura. ⁊ alius in hoc libꝛo.⁊ iõ aliꝰ modꝰ pcc⸗
dendi. Et ſicut ſcia ſubalternata vbi deficit. redit acd
certitudinẽ ſcie ſubalternantis ꝗᷓ maioꝛ eſt. Sic ętii⸗

rñ mgf̃o deficit certitudo ratõnis.recurꝛit ad auẽtes
ſaqe ſcripture.ꝗᷓ excedit omnẽ certitudinẽ ratõnis.

12 68

tu obijcis ꝙꝙ dz ouenire materie. Dicendũ.qꝙ;

Zuenit. Et ꝙ obꝛ ꝙ credibile eſt ſuꝑ rõnẽ. verũ eſt ſu
per rone q;tũ ad ſciazʒ acqͥſitã.ᷣ nõ ſupꝛa rõnẽ cleua

tã ꝑ fidẽ ⁊ ꝑ vonũ ſcie et intellectꝰ. Fides em̃ eleuat
ad aſſentiendũ.ſcia ⁊ intellect? eleuant ad ea q̃ credi
ta ſunt ad intelligendũ

oni.tũc aufert᷑ locꝰfidei.qꝛ in aia
rònis.Sed qñ fides nõ aſſ entit p

ter rõnẽ.ſed ꝓpter

amoꝛẽ eiꝰ cui aſſentit.deſiderat babere rõnes.tuc nõ
cuacuat rõ humana meritũ.g qaugẽt ſolaciuʒ.

mõ intelligit Greg.ſiliter ⁊ bieroꝛq nõ ſunt in

cla argumẽta dyaletica. quibꝰ hõ pᷣneipalit᷑ initat᷑.qꝛ
innitenqũ ẽ aucti pꝛincipaliꝰ qᷓ; roni. ii
De cauſa finali. Et cum dictuʒ ſit ꝙ liber iſte
reuelandum abſcondita.querit᷑ vtrũ opꝰboc ſit con
templationis gra.vel vt boni fiamus: Et ꝙ ſit vt do
ni fiamꝰ. vr ſic. Om̃is doctrina q̃ eſt de bis ſine qᷣrã

cognitiõe nõ ↄtingit recte viuerc eſtvt boni fiamus.

ſed iſte liber eſt ad cognitõem nfe fidei.ſine q̃ impoſ
ſibile eſt placere deo.nec recte viuere.vt dꝛ Hebr. xj.
tẽ ois doctrina q
Spuenit cũ virtute in obiecto.eſt vt boni fiamꝰ. hec 282

Ziſte liber eſt vt boni fiamus.

ſe manifeſta eſt.ᷣ hec doctrina ↄuenit cũ fide in obie

cto.qꝛ eſt de credibili de qͥ etiã eſt fides ſiue in qͥ. ⁊c. ide

¶ Itẽ doctrina ꝑticularis ↄuenit cũñ totali in fine. ſS

h.nis totalis ſcripture ſacre. nõ eſt tm̃ vt fiamꝰtoni.S
tiã vt fiamꝰ bti.⁊ beatitudo ẽ optimũ.igit᷑ finis iſti

us ſcic eſt vt boni fiamꝰ.¶ Cõtra. mgf dicit in litera
ꝙ finis ſiue intentio ſua e

theologicaꝝ inqͥ ſitionuʒ

abdita pangere.ſ hoc ꝑtinet ad eñ cuiꝰ finis eſt ſpe⸗

culatio.g c. ¶ Itẽ ſcia que eſt vt boni fiamꝰ.ptinet

ad moꝛes.ſed cũ thbeologia ſit de fide nõ de moꝛibꝰ.

„

ſpectãt ad moꝛes.̊ opꝰ h̊ nõ ẽ vt boni fiamꝰ.¶ Itz

liber aũt iſte de bis que ſpectant ad fidẽ.nõ de his ꝗᷓ

dis ſcia que eſt vt boni fiamꝰ eſt pꝛactica. ſed ois ta-

lis eſt de bis q̃ ſunt ab ope noſtro.ſ bec nõ eſt de bis

—

14 q̃ ſunt ab ope noſtro. ſeda deo. eſt ↄtẽplatiõis gra
notandũ eſt ꝙ pfecti

nõ vt boni amus A ad intelligentiã p̃dictoꝛuz
ilis eſt intellect? noſter a ſcia.
Hunc aũt ↄtingit ↄfiderare triplicit.ſ.in ſe vel ge

extendit᷑ ad affectũ:vel ꝓut extendit ag opus. Cxtẽ

igendu. ¶ Od obj. ꝙ nõ ouenit fini
qꝛ cuacuat mun. Bickan Mentit ptcr ſe rati
is dñat᷑ violẽtia

ſiicus.vtpote ſi faciat caſu vel foꝛtuna

R eſt ad

dit᷑ aũt intellect? ꝑ modũ dictantis 2 regulantis pm
hunc triplicẽ ſtatũ.et qꝛ erꝛare poteſt. habet tripliceʒ
habitum diſcretiuũ. Mam ſi conſideremus intelle-
ctum in ſe.ſic eſt ꝓpꝛie ſpeculatiuns.⁊ perficit᷑ ab ba
bitu qͥ eſt otẽplationis gra.que dicit᷑ ſpeculatiua ſci
entia. Si aũt ↄſideremꝰ ipᷣm vt natũ extendi ad opꝰ.
ſic ꝑficit ab habitu vt boni fiamus. ⁊ hic eſt ſcia pꝛa
ctica ſiue moꝛalis. Si aũt medio mõ cõſideret᷑.vt na
tus extendi ad affectũ.ſic ꝑficit᷑ ab habitu medio in/
ter pure ſpeculatiuũ ⁊ practicũ.qui ↄplectit᷑ vtrũq;.
T hic habit?dicit᷑ ſapia.qꝛ ſimul dicit cognitioneʒ et
affectũ. Sapientia em̃ doctrine eſt ̃m nomen eius.
Ecci.vj. Ande hic eſt ↄtẽplationis gratia.⁊ vt boni
fiamꝰ.pꝛincipaliter tñ vt boni fiamꝰ.talis eſt cogni⸗
tio tradita in hoc libꝛo. Mã cognitio hec iuuat fidẽ.
⁊ fides ſic eſt in intellectu vt quãtũ eſt de ſui ratiõe.
nata ſit monere affectũ. ⁊ boc patet. Hã bec cogni⸗
tio.xpᷣs ꝓ nobis moꝛtuꝰ ẽ.⁊ coſimiles.niſi ſit hõ pcc
catoꝛ ⁊ durꝰ.monct ad amoꝛẽ ⁊ deuotionẽ.ñ ſic iſta.
circulꝰvincit diametꝝ ⁊c̃. Cõcedẽdũ ẽ ꝙ ſcia pñtis
libri eſt vt boni fiamꝰ. ¶ Qð obꝛ. ꝙ eſt ad pandẽdũ
abſcõdita. Dicẽdũ.ꝙ ibi nõ ẽſtatꝰ.qꝛ illa reuelatõ oꝛ
dinat ad affectũ. ¶ Q obꝛ. ꝙ nõ eſt de moꝛibꝰ. nee
de bis qᷓ ſunt ab ope nr̃o.iã pʒ rñſio ad illud. qꝛ ipſe
loqt᷑ de illa ſcia qᷓ ꝓpꝛie e Vont fiamꝰvt de pꝛactica.
è—èſAueſtio. iiijj..
De cã efficicnte. Et dẽ fuiſſe mar petrꝰ lombardus
piſienſis ep̃s. Sed ꝙ nõ debeat dici autoꝛ hbuiꝰlibꝛi
vigdet᷑. Ille ſolꝰ dicẽdus ẽ autoꝛ libꝛi qͥ ẽ doctoꝛ ſiue
actoꝛ doctrinc. Sʒ ſicut dicit aug.i libro de mag ſolꝰ
xps eſt doctoꝛ. ſolus dz dici huiꝰ libꝛi autoꝛ.¶ Itẽ
ſicut dicit phs in ethicis. Mõ quicũqʒ facit gramma
ticalia vel muſicalia debet dici grãamaticus vel mu⸗
vel alio ſuppo
nente ſiue dicente. Sed magiſter hoc opus cõpoſuit
erx aliena doctrina. ſicut ipe dicit in litera.ꝙ in ̊ oxẽ
re maioꝛũ exempla doctrinãq; repies. nõ debet di⸗
ci auctoꝛ. Si tu dicis. ꝙ nõ tm̃ hic eſt doctrina ſan-
ctoꝝ ſed etiam ſua.cuius ratione debet dici auctoꝛ.
Contra.a maioꝛi ⁊ dignioꝛi debet ficri denominatio.
Sed maęr dicit.ꝙ ſi pauliſper vox ſua inſonuerit. et
tunca paternis limitibꝰnõ diſceſſit. ergo non debet
iſte liber dici eſſe magiſtri. ¶ Contra. conſtat ꝙ deus
hoc opus non ſcripſit digito ſuo.ergo habuit alium
doctoꝛem. Sed non eſt dare aliũ niſi magiſtrũ.g ⁊c.
tem auctoꝛitas magiſtri in hac parte recipitur.
ideo cum ipſe dicat in litera.in multo latoꝛe ⁊ ſudo⸗
re hoc volumen deo pꝛeſtante compegimus. ergo vi
detur ꝙ iꝑſe fuit autoꝛ pꝛeſentis libꝛi.¶ Ev. ad in⸗ 1⁶
telligentiã dictoꝝ.notandum.qꝙ quadrupiex eſt mo
dus faciendi libꝛum. Aliquis enim ſcribit alienam

matcriam. nihil addendo vel mutando. et iſte me-
re dicitur ſcriptoꝛ. Aliquis ſcribit aliena addendo

nõ de ſuo.ct iſte compilatoꝛ dicitur. Aliqͥs ſcribit ⁊
aliena ⁊ ſua:ſed aliena tanqᷓ; pꝛincipalia.⁊ ſua tancỹ
annexa ad euidentiam.⁊ iſte dicit᷑ cõmentatoꝛ. Ali⸗
quis ſcribit ⁊ ſua ⁊ aliena.ſed ſua tanqᷓ; pꝛincipalia.
aliena tanqᷓ; annexa ad cõfirmationẽ.⁊ talis debʒ di
ci autoꝛ. Calis fuit magiſter. qm ſentẽtias ſuas po/
nit. ⁊ patrũ ſententijs ↄfirmauit. AUñ vere debet dici
autoꝛ huiꝰ libꝛi.. Oð gᷓ obꝛ.ꝙ ſolus xpᷣs eſt docto
⁊ auctoꝛ. Dicendum. ꝙ ſicut dicit Augꝰ.in libꝛo de ĩ¶ &
doctrina xpᷣiana. Docere eſt dupliciter ſicut dicitur
dupliciter aliqs facere videre. Aliter em̃ facit vide-

3 §

Pꝛologdununs . 2

re. q viſum reſtituit. alit᷑ qᷓ viſibili vigito oñpit. Dꝛi · pẽdeat ab alio:ita nõ bʒ babitũ intra. ſicut illij nndl
mü facit deus. ſcᷣm bõ. Siliter aliter docet qͥ ſciẽtiã faciunt bonũ latinũ:qꝛ alij eis dixerunt:ſᷣ ipſi igno/ n

babitũ ſcie impꝛimit. vterqʒ tñ dᷣ doctoꝛ ⁊ auctoꝛ: acq̃ſierat longo tẽꝑe vel laboꝛe h̊ opꝰ cõpoſuit.etꝑ

gquã bz in aliũ verbo vl ſcripto offert vł oñdit.aliter rãt artẽ. hoc mõ ñ fecit męr̃ libꝝ iſtũ.Hã a ſcia quã
e pᷣncipaliꝰ:ſicut in ꝓpoſito. Os obijcit ꝙꝙ fe / doctrinas patruʒ ſuas ſnias ↄfirmauit:⁊ ꝙ ſunt ibi Egin

cit libꝝ alio ſup onẽte.ddm.qꝙ nõ ideo dẽ facere ali multa dicta alioꝝ hoc non tollit magiſtro auctoꝛitꝰ

qs ſupponẽte alio. qꝛ ab alio didicit (tunc em̃ pauci tem:ſed potius ei auetoꝛitatẽ ⁊ humilitatem com/ ſanmmcn
eſrent voctoꝛes vel grãmatici)ſed ſi oino ſcia ei? de mendatt . eon. moniln
— Beati bonauenture ad ꝓhbemiũ ſententiaꝛum aptata interpꝛetatllle. tueſmii⸗
Apientes aliqd de penuria ⁊c. Totali libꝛo pᷣmittit mgr̃ ꝓlogũ in ᷣ tãgit cãs ſuſcepti oꝑis. Di iſtegne
uidit᷑ aũt in duas ꝑtes. In pᷣma pte ponit rõnes qᷓ mouer̃t ipᷣm ad aggrediẽdũ pñs negociũ ſiux hörtſalie
opꝰ. In ſca rõnes ꝗᷓ debẽt mouere diſcipulos ad benigne audiendum.circa fineʒ.in q̊ͥ maioꝝ ꝛ. mn dulccs
bi incipit alloqᷓ auditoꝛes. Dꝛima ꝑs diuidit᷑ in duas.qꝛ duplex rõ põt mouere aliquẽ ad opꝰfa ſncnceb
ciẽdũ.ſ.amoꝛ boni.⁊ odiũ mali. Pꝛimo ponit rõnes ſũptas ex ꝑte amoꝛis boni.ſ.catholice vitatis. Scoo zu⸗
exꝑte odij mali.ſ. hẽtice pᷣuitatis:ibi.uis nõ ambigamꝰ ⁊c. Pꝛima ꝑs bʒ qᷓtuoꝛ ꝑticulas. In pᷣma tãgit Piſi
cãz excitãtẽ ⁊ B ẽ deſideriũ mercedis et ſpes auxilij ſub exẽplo vidue et ꝑabola ſamaritani. In ſcda ponit fo n di
cãm retrabẽtẽ que duplex ẽ.ſ. laboꝛis ĩmẽſitas.et pꝛia infirmitas:ibi. Delectat nos ⁊c̃. In tercia ponit cauuꝝ nondict⸗
ſam ꝓpellentem. Et hec eſt elus ipſum accẽdens ibi.Quã vincit elus. In quarta ponit cauſam opellen ztuln
tem ⁊ pꝛeualentem: ibi. NHon valentes ⁊c. Et hec eſt petitio fratrũ ſtudioſoꝝ quibꝰnõ põt quis iure reſiſte- +r
re.ſed quodãmodo neceſſario opoꝛtet collum ſubij cere. itliie
Busa liter lie. —„ l
2 Dpusvltravires ò c
eooipte VKationes mouẽtes magiſtrũ ad aggrediendũ o geche
12 pctm̃. peccauit. Rnñ. Ex pꝛobatione ⁊ amoꝛe boni ſcilicet catholice ve/ MM wazm
e diuio adiutoꝛio. t· Apientes aliqd de penuria ac tenui⸗ Ratio excitsg. nolite
ſſupcio ſungbieꝗẽ de NVYtIate noſtra cũ paupercula in ga’ophi mercedis deſiden · anaah
Apaio ingenio. pruna ¶c latiu dſii mittere. ardua ſcandere'opꝰ um 2 ſpes aupilij. Kmih
de p̈ma loqt mor. Akkk xolummationis fiduciꝗ. labo⸗iſq;ẽ men x Pömg
alit. Eſt pᷣſumptõ ßᷣm cedem in ſamaritano ſtatuẽtes.qui platis in coura — aee
Fen grer re mpes tionẽ ſemiuiui duobꝰ denarijs.ſuꝑeroganti cũca —
4 ꝛiã eſtimatoͤnẽ dere pfeſſus ẽ. fnosveritas polticẽtis.
qꝛ ſupbie. ſeda lauda⸗ endli S. erin 9 at Pnicl⸗ [aboꝛis immenſi / inglig
Raie n biulirat Mec endi. ſed dehoꝛtat infirmitas deficiendi Quã vin⸗ c ass et pria at
ẽ culpabilis qͥ in oibꝰ cit zelus domus dei. Quo inardeſ. centes fidem no infirmitas. ſita
opibꝰ ſuis ſe reputat ſtram aduerſus erroꝛẽ carnaliũ atq; animaliũ ho⸗ Batio cõpellens Aſodj
indignũ qſi pᷣũptu· minum.dauidice turris clipeis munire.vel potius zelus domus Nci. . rnls
n S:01 gsduob ve munitã oſtendere.ac theologicarũ inquiſitionũ bb un
na aWoerogaci 26. dita aperire.necnõ ⁊ ſacramentoꝝ eccleſiaſticopp — ihi
Mic q̃rit᷑ qͥ ſit iſta ſ· Modulo intelligentie noſtre noticiã tradere ſtudufßß ctglri
Ss ſiem opa ſan ioeurg Ena “ ð i r, . l
cop ſup additio ad ſacrã ſcripturs Cõtra Oam̃.qᷓ tradita ſũt nobis ꝑ legẽ ⁊ ꝓphas veneremur nihil vxer? bſeng
18 inquirẽtes Itẽ Apocal. vlti. Si qᷣs .—— aechg. Pn vim c, eſt addditio diſtra- 12 ſuigid
bens: et eſt addito complens. Addens pꝛimo modo no ſupererogat: ſed magis diminuit ſubuertit. ⁊ t Anruſt
les ſunt beretici: quibus dat᷑ maledictio. Addens ſco modo ſuꝑerogat. quia ſaluo ſenſu ſcripturam ibam Oinliter
dilucidat. Der duos igit᷑ denarios. duo intelligo teſtamenta. pꝑ ſamaritanũ xpᷣm. ꝑ ſemiuiuũ hbominem e“nz Poptyin
tuitis expoliatũ.⁊ vulneratũ in naturalibus:⁊ ſuperogatõnem intelligo doctoꝛem exponentem. Ael aliter ngerſen
dom c eſt additio in qua additum eſt contrarium: æ eſt in qua additum eſt diuerſum. = eſt in qua aqditum uaut
eſt ↄſonum. Pꝛima additio eſt crroꝛis. Secunda pᷣſumptõnis.quia preſumptio eſt dicere in ſacra ſcriptu/ hſenirb
ra aliq oino diuerſum ab his ꝗᷓ in ea expᷣſſa ſunt.Cercia fidelis inſtructiõis.q; q implicitũ eſt explict. ſtunii
c¶ Quam vincit zelus domus dei.Hic querit᷑ quis ſit iſte zelus.et quare magis hoc Zelo accenditur con/ kenunef
tra animales ⁊ carnales qᷓ ↄtra ſuperbos ⁊ alios peccatoꝛes.et cum ʒelus ſit amoꝛ pꝛiuatus:non videtuxr· ligeng
ꝙ deberet vᷣelo accendi. Pꝛeterea cñ maius ſit peccatuz ſuperbia. videtur ꝙ magis deberet accendi contr? N
19 ſuꝑbos.Reñ.ad pꝛimum dm.qꝙ; ↄelus eſt amoꝛ nolens habere ↄſoꝛtium in amato.elus malus vitat on tengnchn
ne conſoꝛtium. ſed elus bonus vitat tm̃ malos. vnde veri ʒelatoꝛes domus dei nõ poſſunt videre in ecce⸗ bgiidet
ſia vicia que inſurgunt contra ipſam. AUnde YJob.ij. dicit gloſa. Zelus bonus eſt:quo animus abiecto bu⸗ 5 Ali⸗

mano timoꝛe accenditur. ⁊ eo tendit vt quelibet pꝛaua que viderit coꝛrigere ſatagat:et ſi nequiuerit tole/
ret ⁊ gemat. Ad ſcoᷣm dm ꝙ magiſter ſpecialiter in eccleſia zelabat fidem:et ideo magiſter gccendebator

=

20 tohtta fiqei contuiptoꝛes.

ctoni
nis ⁊c.Al

peruertit iudicium rationis. d
21. ſcit an odio. an amoꝛe dignus ſit.
dicit large amoꝛẽ mt2·

ch appᷣciantẽ amatũ.
Eñ charitas dicit᷑ q/
ſi amoꝛ charus. Pꝛi⸗
ino mõ ſumpta chari
tate verũ ẽ certitudi
naliteꝛ ꝙ neſcit aliq̃ſ.
pot tñ aliqͥ experime
to dulcedis dine mi⸗
ſericoꝛdie h̊ conijcere
ꝓbabilit. Scoo mo⸗
do põt ſcire. Et ſi pꝛi /
mo mõ dicit magiſt.
non dicit aſſerendo vᷣ
ↄijciẽdo. Si ſecundo
mo tuc aſſertiue pot
intelligi:et ſic pʒ illʒ.

e(R uis non ambi⸗
Sam?⁊c. Sup poſuit
mæogr ratönes mouen
tes ex appꝛobatione
boni. hic ponit ratõ/
2 deteſtatione mali
uerſitat. Hʒ ant bec
pars qtuoꝛ partickas
n pᷣma paꝛte tangit
eoꝝ puerſitatẽ q̃ oſi/
ſtit in calumniãdo to
nuʒ et verũ ex erroꝛis
cecitate.et inuidie pa
n malignitate. In ſe⸗
Cũda tagit huiꝰpuer/
ſitat radicẽ qꝗᷓ eſt ſug-
geſtio dyabolica ⁊ P/
ptꝛia ſuꝑbia:ibi.Qudqd
de Puiꝰ? ſeculi. In ter

. ₰ 9

io mõ coꝛrumpit quis motus ꝑuerſi

Soffendenti. impietati
tis inuidia reſultat. Quã deus ſeculi huiꝰ opatur
in illis diffidentie filijs.qui nõ rõni voluntatẽ ſub⸗
iciunt.nec doctrine ſtudium impendunt.ſed his q̃
ſomniarũt.ſapientie verba coaptare nitunt᷑.nõ ve
ri ſed placiti ronẽ ſectantes. Quos iniqua volun⸗
tas nõ ad intelligentiã veritatis ſed ad defenſionẽ
placentiũ incitat:nõ r.
ſed ab ea ad fabulas cõuertentes auditũ. Auoꝝꝓp
feſſio eſt magis placita q; docenda conquirere. nec
docenda deſiderare.ſed deſideratis doctrinã coa⸗
ptare.Habent rõneʒ ſapie in ſuꝑſtitõne. quia fidei

*

Dupliciter autem co rũpit quis fidem.aut motus teruerſitate voluntatis 4 affe⸗

g: et hie dicitur carnalis. MHam caro dicit᷑ bic carnalis affectio vm illud Gat.v. Manitfeſta ſũt opa car
tate iudicij. ⁊ hic dicit᷑ animalis quaſi fantaſtic ntaſie
bigas agitat in nobis chꝛiſti charitas. Con
H.ddm.ꝙ charitas vno modo dicit virtutem gratuitam. Alio modo

2

Zuas

m. Mo valẽtes ſtudioſoꝝ fratꝝ votliure reſiſte: eo

rũi in xpo laudabilibꝰſtudijs.lingua ac ſtilo nos ſer

licet heretice puerſitatis.

ſermonẽ calumnie atq; cõtradictõni emuloꝝ.ſe emꝑ

fuiſſe obnoxiũ. Quia diſſentiẽtibꝰvoluntatũ moti
bus: diſſentiens q; fit animoꝝ ſenſus.vt cuʒ omne
dictũ veri rõne perfectũ ſit.tamẽ dũ aliud alijs aut
videt᷑ aut complacet. veritati vel nõ intellecte vel

„

s erroꝛ obnitit᷑. ac volunta⸗

deſiderantes doceri veritatẽ.

defectionẽ ſequitur hypocriſis mẽdax.vt ſit vel in

yer bis pietas quã amiſerat conſcientia.ipſamq; ſi
mulatã pietatẽ.omni verboꝝ mendacio impiã red
dunt. falſe doctrine inſtitutis.fidei ſctitatẽ coꝛrũpe
molientes. auriũq; pꝛuriginẽ ſub nouello ſui deſi /
erij dogmate alijs ingerẽtes. qᷓ ↄtẽtioni ſtudẽtes

2

roꝛis.

zuis nõ ambi⸗ . c—
Auãuis nõ ambigamus omnem humani eloquj

4
4
E R

Ratio beretice p/

uerſitatis ſiue er⸗

ſuggeſtio dyaboli⸗

ca ct propria ſuꝑ/

Matõ defenſionis

huiꝰ erroꝛis ſuꝑſti

tio mendax? ocen
tioſa locuti.

—

taſticus qꝛ fantaſiie
tra Ecces.ix. Hem·

Rat' opcllos et
PHyualés udi⸗
olſorum pꝛece,
uuire flagitatiũ qs bigas ĩ nob agitat xpi. charitaas.
atiões mouẽtes ex deteſtatione ⁊ odio mali.ſci

Katio bni⸗ crrorꝛ

cia tangit huius erroꝛis defenſionem que eſt ꝑ falſam ſi uperſtitõem et mendacem et cõtentioſam locutõnẽ.

ibi. Habẽt ratöõnem ſapientie in ſu

Fanpilatiõem: ibi. laoꝝ igit᷑ eo odibilem. Et ratio bec eſt ſubuerſio erroꝛis.

Q

ꝑſtitione. In quarta infert ratõnem que ipſum mouit ad pᷣſentis operis

fitati vel nõ intellecte. ꝙ dicat male: qꝛ veritas eſt lux intelligibilis: ſicut lux corpalis ſenſibilis.

Sed oculus habẽs viſum:nõ oͤt ignoꝛare lucẽ ſenſibilem.g pari ratõne nec intellectꝰ ignoꝛabit lucẽ intelli⸗
1

gibilem. Si tu dicas ꝙ nõ

eſt

mile:querit᷑ quare nõ eſt ſimile:⁊ qᷓre magis deficit natura intellectui qᷓ; ſen-

22 ſui.Rñ.ddm. ꝙ ſimile eſt ſi quis attendat.Triplex em̃ eſt cã quare aliqs nõ videt viſibile. Aut em̃ nõ videt
2 nõ vult reſpicere.aut ſi vult impedit᷑ ꝓpter defectum oꝛgani.aut ꝓpter abſentiã lucis:boc manifeſtum eſt
Similiter in ſpnalibus:intellectus frequẽter aliqᷓ nõ intelligit.qꝛ nõ vult ↄſiderare.Aliqñ vᷣo nõ intelligit
pꝛopter impedimentũ ex parte coꝛpꝑis.vt pʒ in freneticis et ſtultis.Aliqũ ꝓpter abſentiã lucis.Licet em̃ lux

increata ſe nõ ſubtrahat q;'tum ad eſſenti

—

q̊ vel qᷓtum ad qualemcũq; influentiã.ſubtrahit tñ ſe bomini cuz

peccauit.q;tum ad influentiã pfectã. Añ dicit inflixiſſe ei ignoꝛantiaʒ. vñ ſicut oculus in tenebꝛis errat. ſi ic

hodie miſer bumanꝰintellectus. cum aut plene reſti
le:ſic intelligit om̃e intelligibile.
ſicut etiam eſſe beati.Sed beatitu

1

tuet᷑ in lucem: ſicut oculus videre poterit omne viſibi⸗
ernitati offendenti. Contra. Omes bomines natura ſcire deſiderãt
o neminem offendit.quia omnes eam deſiderãt.ergo nec veritas offen

2 dit aliquem. Reñ. dom. q; eſt loqui de veritate qtum ad pꝛimum effectũ qui eſt illuminare: et qtum ad iſtũ
nemo ipſam odit.omnes em̃ naturaliter deſiderant illuminari. Eſt iterum loqui q;tum ad effectũ conſequẽ

tem qui eſt arguere:⁊ bunc habet in malis. Manifeſtatio enim mali redarguit facientem
odiũt veritatcm. Quia ſicut dicit᷑ Johis.iij.

Aui male agit odit lucem.

⁊ inde eſt ꝙ mali

Aui contentioni ſtudentes contra veritatem ſine federe bellant. Contra.ij.Eſdre.iiij.capi. Magna eſt

24 veritas ⁊ foꝛtioꝛ omnib?ꝰ O mnis cerra veritatem innocat et omnes

tremunt eanm. Hen vicenum. ꝙ, eſt lo⸗

24 qui de veritate ſimpli

citer. vel deveritate qᷓ

tum ad boc ſiue ĩ ſpe/

ciali. primo modo ve
ritas eſt inexpugnabi

lis.⁊ ideo pꝛeualet.et
ſic intelligit᷑ illud Eſ/

dre.Eſt iterum loqui

de veritate. ſcðo mo⸗/
do.ſic cõtingit eam ꝑ
rationes fantaſticas

obumbꝛari: ⁊ per cõ/
tentõnem impugnari
Anð Amb. ſup illud
verbũ ↄtentiõe. Ro.
Jj. dicit Contentio eſt

impugnatioveritatis
cũ ↄfidentia clamonj.
. ler teiti monijsve

doe teſtionijs tuis ⁊c̃.
25 Q obijcitur. ꝙ ſcié
verũ eſt qtum ad mo

dum docendi et con/

ſigerandi:ſed non qᷓ;-
tum ad cognitũ ⁊ ra
tionem cognoſ. cendi. põỹᷣ

zͤ verltatẽ ſine federe bellãt. Int veri nac aſſertio⸗
nẽ ⁊ placiti defenſionẽ ⁊ ꝑtinax pugna ẽ du ſe ⁊ ve

ritas tenet: ⁊ ſe volũtas erroꝛis tuet᷑.hoꝝ igit᷑ deo

odibilẽ eccleſiã euertẽ atq; oꝛa opilare:ne vireneq⸗
tie ĩ alios effundere.q̃ant ⁊ lucernã veritatis ĩi can
delabꝛo exaltare volẽtes.ĩ laboꝛe multo ac ſudoꝛe:
Hh volumẽ deo pᷣſtante ↄpegimꝰ. ex teſtimonijs ve
ritatis in eternũ fundatis:i q̃tuoꝛ libꝛos diſtinctců.

õnes mouentes diſcipulos ad audiendũ ⁊ cũ
hoc oſtendit opus ſuũ eſſe autentiecd. Cc⸗
¶In qͥ maioꝝ exempla doctrinãq; reperies.in qꝑ

dñice fidei ſincerã pfeſſionẽ: viperee doctrine frau

dulentiã pdidimus.aditũ demõſtrande veritatis

ritatis ineternuʒ fun/
datis. Cõtra.j.Coꝝ.
xilij. Scientia deſtrue
tur ergo⁊ teſtimonia.
Pẽñ.ꝙ teſtimonia ve⸗/
ritatis ſunt ineternux
fundata. Sicut diat
in õ. Inicio cognoui

bꝛeuitas qð qrit᷑ offert ſine laboꝛe. In h aũt tracta⸗
tu.nõ ſolũ piũ lectoꝛẽ.ſᷣ etiã liberũ coꝛrectoꝛẽ deſi⸗

cõplexi:nec periculo impie ꝓfeſſionis inſerti. txato
int vtrũq; moderamine vtentes. Sicubi vo parũ
vox nf̃a inſonuerit: nõ a paternis diſceſſit limitibꝰ
Nõ igit᷑ dʒ hͥ laboꝛ cuiqᷓ; pigro vel młtũ docto vide
ri ſuꝑfluus:cũ multis impigris.multiſq; indoctis
(int᷑ qͥs etiã mihi ſit neceſſariꝰlocꝰ)bꝛeui volumine

ↄplicãs patrũ ſnias.appoſitis eoꝝ teſtimonijs. vt

nõ ſit neceſſe q̃rẽti libꝛoꝝ numeroſitatẽ euoluẽ.cui

gero. maxime vbi ꝓfunda vſat᷑ veritat q̃ſtio.que

. Incternuʒ domine ꝑmanet verbum tuum ꝛc. ?Mc
K ¶ In quo maioꝝ exempla hec eſt ꝑs vltima. In qua ponit magiſter ratõnes mouentes diſcipulos ad au
diendũ. Et diuidit᷑ bec pars in quatuoꝛ partes ᷣm quatuoꝛ que

vtinã tot hfet inuẽtoꝛes.qͥt hʒ ↄdictoꝛes. At autẽ
qð qrit᷑ facilius occurrat.titulos qͥbus ſingulox li⸗
bꝛoꝝ capitula diſtinguunt᷑.pᷣmiſimus.

Matio eöponendi

operis eſt ſubuer⸗

ſio erroꝛis.

Oſtendit opus ſu
um eſſe compendi

oſum.

Oñdit modũ de⸗
cendi eſſe bumilcʒ

quia vult coꝛrigi.

Oſtendit modum

inueniendi in hoc

opere eſſe facilẽ.

mouent diſcipulos ad audiendũ. Duo que

ſunt ex parte operis.vicz auẽtas ⁊ vtilitas.duo vᷣo ex ꝑte docentis ſq; humilitas ⁊ facilitas. In pꝛima pre/
parat docilitatem ſcʒ in auẽtate. In ſecunda in vtilitate ſuſcitat atten tönez. In duobus autez ſequentibus
ſcʒ humilitate ⁊ facilitate captat beniuolentiã. In pꝛima igit᷑ parte oſtendit opus ſuum eſſe autenticuz. In
ſcda cõpendioſum:ibi. Non igit᷑ debet h laboꝛ. In tercia oſtendit modũ docendi eſſe bumilẽ.in hoc ꝙ vult
coꝛrigi:ibi. In hoc aũt tractatu ⁊c. In quarta oſtendit eſſe facilẽ adinueniendũ ⁊ memoꝛandũ:ibi.At autẽ

26 q& querit᷑ facilius occurrat. I ¶ Liberũ coꝛrectoꝛẽ. Querit᷑ quid vult dicere 6 hoc nomen liberũ. R. dom
1

ꝙ liber coꝛrectoꝛ dicitur ſicut homo liber qui ſui tim̃ cauſa eſt. vt dicit phᷣus. ſic coꝛrectoꝛ liber dicitur: qui

tm̃ gratia coꝛrectõnis.non inuidievel ſubſanatõnis coꝛrigit. hũc deſiderat magiſter exemplo Aug.ij. de trini

tate capi. j. Abi dicit. Magis amabo inſpici a rectis q; tinebo moꝛderi a puerſis. gratanter em ſuſcipit oſcu

lum columbinũ pulcerrima ⁊ caſtiſſima charitas.dentem vero caninum euitat cautiſſima humilitas. vel re
tundit ſolidiſſima veritas.magiſq; optabo a quolibet rep̃ᷣbendi.qᷓ; ſiu ab errante ſiue ab adulante laudari.

¶ Explicit pꝛologus.

itoee
lboamb
goͤnſte
cortue
geinh
reorqaſs
hisintende
lurebus k.
decubbuc
ſoiAini⸗
gpplcate
gdaligs
qpand
tercagst
boiedebe⸗
innb⸗
oychon

ur.

„
te⸗
ie
Eg w ʒ¶öBiſtinctio. .de materia huius libꝛi et libꝛoꝛũ diuiſione. MMVM
Bicn e Eteris ac noue legis ↄtinentiã. In parte iſta incipit traccatus libꝛi q diuidit᷑ in q̃tuoꝛ libꝛos ptiſs
dor les. Dꝛima ps hʒ duas ptes. In puma pte venat magiſter materia buiꝰ libri ⁊ p ↄñs alioꝝ. In
ſca exequit᷑ diuiſionẽ ſuã:⁊ hoc di.ij. q incipit ibi. Hoc itaq; vera ac pia fide c. Itẽ pꝛima po in
e 35] H H] venat materiꝗ hbʒ tres ꝑtes. In pꝛima ꝑte venat᷑ materiã ꝑ diuiſiones: ⁊ ideo pꝛimo ponit di⸗
mmai. hiſionẽ ꝑ quã diſtinguunt᷑ tres libꝛi a qrto. ſcʒ ꝑ res ſigna. In ſcda ponit diuiſionẽ p quã diſtinguit᷑ pᷣmꝰ
üti liber a tribꝰ alijs:q eſt frui ⁊ vti:ibi. Id & in rebus ↄſiderandũ. In tercia determinat dubitatiöes quaſdã
ex pᷣmiſſis oꝛtas:ibi. Cũ aũt hoies qui fruunt᷑. Itẽ pꝛima ꝑs hʒ tres pticlas. Jn pᷣma ponit diuiſionẽ:⁊ au/
ctoꝛitate Augꝰ.ↄfirmat eã:q̃ eſt ᷣ tota doctrina theologica eſt de rebus vel de ſignis.i.ſubiectuʒ cõc theolo
anin gie:in h duo diuidit᷑. In ſcdᷣa mẽbꝛa diuiſionis explanat:ibi. Pꝛopꝛie aũt h res appellant᷑. Oſtendẽs qͥd ſit
N res:⁊ qͥd ſignũ ſcdᷣm mẽbꝛa pdicte diuiſionis. In tercia vᷣo pticula.diuiſionẽ ad ꝓPpoſituz applicat: ibi. Cüq;
rns pis Seenerte cheslogon rlgtio:dicens a de ene ſignis fuerit dicturꝰ?. pᷣmo tñ de rebus ⁊cc. Jq &
r n rebus. Hec a ꝑticula illius . tis:in ꝗ ponit diuiſionẽ.ꝑ quã diſtinguit᷑ pꝛimꝰliber ab alijs tribus.q̃ ẽ
de quibuſqã notificatonibꝰↄiuidit᷑ in duas ptes in pꝛima facit 48 vict eß Wan que dicta ſuntepfloger
w ibi. Oim igit᷑ qᷓ dicta ſunt ⁊c. Pꝛima ꝑs q̃tuoꝛ hʒ pticulas. Dꝛimo em ponit notificatões frui et vti Scdo
tmn N applicat eas ad ꝓpoſitũ.ſ.ad res nno fuends eſt ⁊ vtenduz: ibi. Res igit᷑ quibus fruendũ. Tercio ↄparat
nte Win nd alias aſſignatões:ibi. Hotandũ vᷣo ꝙ idez Augꝰ. Quarto qꝛ videret᷑ ſibi ptradicerc mouet determinat
noes naͤn quandã dubitatõneʒ:ibi.Et attende qꝛ videt᷑ Augꝰ.dicere Aca.l ant hoies qui fruunt᷑ et vtunt᷑ ⁊c. Mec
nie tercia ꝑs in ꝗᷓ mouet et tractat dubitatõnes qſdꝗ. babet tres ꝑtes:ſᷣm tres dubitatönes. Pꝛima eſt vtrů hõ
boie debeat frui. Sca vtrũ deꝰ hoie fruat: vtat᷑. et banc mouet:ibi. Sed cũ deus diligat T. Tercia eſt vtꝝ
Nnn virtutibꝰ ſit fruendũ vel vtendũ.ibi.Hic oſiderandũ eſt vtrũ virtutibꝰ ⁊c. Et in qlibʒ iſtaꝝ tricᷣ partiũ.pᷣmo
Ne an Wn mouet qõnẽ, ſcdo motã Eterminat:tercio decminatõcʒ ꝑ auẽtẽ ↄfirmat. Et ꝑtic ei ſuis locis ſũt maniteſte.
tra Air rrr A (Eox aüt aliqᷓ ſũt

Tres libꝛos diuidit a qrto pꝑ res ⁊2 ſigna. cõfirmat

R diuiſionẽ auctoꝛitate Aug. 49494949 —
