vel varietas ⁊ in quo omnino nulla ẽ eſſentie muta
tio.nec ad eſſe.nec ad nõ eſſe.⁊ boc eſt ſolũ eternum
ideo hec inuariabilitas eſt in ſolo deo ⁊ eſt Apꝛie pꝛo
pꝛium eius. Inuertibilitas autẽ per gratiã ineſt om
nibus vel pluribus creaturis.quia deus ſua gratui/
ta bonitate cetera continet ne in nibil cedant.⁊ loq̊ꝛ
t creaturis que dicunt quid completum ⁊ per ſe ex
iſtens. Concedendũ ergo q; immutabilitas ꝓut pꝛi
uat variationẽ ſᷣm accidens q;tum ad naturã 2po/
tentiam ſolius dei eſt. Similiter vt pꝛiuat mutatio⸗/
nem in non eſſe ſᷣm actum ⁊ potentiã.q;tum ẽ de na
tura ſolius dei eſt. licct per gratiã conueniat multis
creaturis.⁊ ſic ꝓcedunt rationes ad pꝛimã partem
vnde concedende ſunt.¶¶ Ad ülud ergo qdð obijcii

in contrarium.ꝙ pꝛincipia rerum ſunt inuariabilia ? ½

Dicendũ ꝙ verum eſt ſi conſiderẽt᷑ ſᷣm eſſentiã ab/⸗
ſtractam. ſed ſi conſiderent᷑ ſjm eſſe nature.ſic de ne

ceſſitate habent accidentia coniuncta. poſſunt va

riari. variatio autẽ accidentalis reſpicit eſſe. (Aid

illud quod obijcit᷑ ꝙ in beatis nõ poteſt eſſe varia⸗/

tio.dicendũ ꝙ ver tũ a
ſiue qtum ad pꝛemiũ ſubſtantiale.cadit tñ q;ẽtuʒ ad
conuerſionẽ ad inferius.tum qᷓtũ ad affectiones ſi⸗
cut patet in angelis. tum qtũ ad actiones. AUñ bea⸗
ti erunt agiles ⁊ poterunt moueri. ¶ Ad illud queccd
obijcitur de vniuerſali ⁊ empirreo.Dicẽdũ gran, 55

verum eſt q;tũ ad ſubſtantiã pꝛemij.

recipit variationẽ. ſed vninerſale rõne eius in ůᷣ

Liber EAI.

quia mouentibus nobis mouentur ea que in nobis endo naturale. nulla creatura eſt vertibilis in non
ſunt. Empireũ vero rõne contenti. Poteſt em̃ alid eſſe.nec tñ dr inuertibilis naturaliter. quia naturale
ontinere qd: non ctinet. ? aliquid non ptinere qdð eſt in quod poteſt natura. ſed pꝛincipia rei non pñt
56 D d illud quod obijcitur de incoꝛrupti ⸗ in rei conſeruationẽ. nec conſeruationẽ ſui. ⁊ ideo in
bilitate. dm. ſicut pᷣtactũ eſt ꝙ conucnit creaturis. uertibilitas nõ eſt hmõi naturalis.nec tamẽ eſt con
Alique em creature ſunt ita ſimplices. ⁊ ita bona cõ tra naturã.immo eſt ei conſona.quia oĩs natura ap
iunctione coiuncte. ꝙ nulla cadit in eis cõtrarietas. fætit ſaluari.q;uis ex ſe non poſſit.⁊ maxime illa cre/
nee eſt in eis maioꝛ ratio coꝛruptõnis qᷓ in pᷣncipiſs atura que appetit beatificari.⁊ bec eſt illa que ad dei
VUnde ſicut pꝛincipia nõ ſunt reſolubilia in aliquid imaginẽ facta eſt.Et quia deſideriuʒ nature non eſt
tamẽ cederent in nibil. ſi ſibi relinquerent᷑. ſic intelli fruſtra. vbi deficit natura. ſupplet dei gratuita iſtu⸗/
gendum in aliquibus ſubſtantijs. Ande non eſt di ꝑ tia.⁊ ſic patet ꝙ vertibilitas ineſt per naturãa. ſed in/
cendum ꝙ ſit vep ꝙ omne compoſitũ ſit reſolubile uertibilitas per gratiã. ¶ id illud quod obijcit᷑ de ʒ 9
ßm rem. HH ſicut dicit Anbhel. eſt reſolubile re vel in / comparatione gratie ad naturã.intelligenduʒ eſt ꝓ
tellectu. Ande concedende ſunt ratõnes ad hoc in / gratia di adiutoꝛiũ veniens a ſuperioꝛi reſpectu eiꝰ
39 ducte. ¶¶ Ad illud vero qð obijcitur de vertibilitate quod eſt ſupꝛa poſſe nature. Hoc autẽ adiutoꝛiũ eſt
7 Dicendii quelibet creatura vertibilis eſt per na/ duplex. Aut reſpectu eſſe ſimpliciten. aut neſpectu eẽ
turam, ſi ſibi relinquat. Si queni᷑ cauſa buius. dipfecti. Si reſtectu eſſe ſimpliciter. vtputa ↄſeruatio
cendum ꝙ bums verſionis cum ſit defectus purus iis eſſe. quia nulla pꝛincipia cuʒ ſint vana. de ſe pñt
non eſt reddenda cauſa efficiens vel reducẽs in nõ ſeipſa ↄſeruare. ſic non eſt mediante aliquo babitu
eſte ſed ſolum deficiens. Pꝛopter quod notandum infuſo vel dato. quia reſpicit eſſe. ⁊ quia eſſe eſt com
38 ꝙ natura df naturalis oꝛigo. Oꝛigo autẽ creature z mune oĩbus.ideo hec gratia eſt omnibus cõmunis.
t er nibilo. ꝛ eſt ex ſuis pꝛincipijs.m boc duplicir Ande hec eſt gratia haengnoen naturc. ? bec eſt
oↄfr̃ aliquid ipſi creature naturale.vel quia ineſt ci ex gratia q dant᷑ cetera vertibilia. Alio modo dr gra
co quod eſt ex nibilo. Ael quia ineſt ei ex eo quod ẽ tia adiutoꝛiuʒ reſpectu pfecti eſſe.⁊ quia ꝑfectio eſſe
ex ſuis pꝛincipijs. Et quia nibil nullius eſt cauſa effi eſt in bis qᷓ ad beatitudinẽ oꝛdinantur.reſpicit bene
ciens ſed deficiens ideo ꝓpꝛietates que inſunt crea/ eſſe. vel quod nõ eſt oim.ideo hec eſt habitus ſpecialł

ture ratione cius qð eſt ex nibilo.nõ ſunt poſitõnes aliquoꝝ nõ oim. ⁊ hec eſt gratia ꝑ modũ gratie. Ex Adasdi
ſev defectus. nec ſunt a virtute. ſed a defectu virtutꝭ his patet quod obijcitur de gratia.Obijcit em̃ ſᷣm q; e.

nec babent cauſam efficientẽ. ſed deficientẽ. tales gratia eſt ſpecialis habitus diuiſus contra naturaʒ.
ſunt vanitas. inſtabilitas. vertibilitas. ¶ Si que⸗·⁊ ſic dicit aliquid de nouo creatum.ſed gratia pꝛedi-
ratur a quo eſt vertibilis creatura. dico ꝙ nõ ab ali / cto modo non. Et ex boc patet vltimo obiectuʒ. qa
quo efficiente. ſed per defectũ in ſeipſa. Scom aute,y gratia dr adiutoꝛiũ reſpectu eius qð eſt ſupꝛa poſſe
ꝙ naturale dicitur ineẽ rei per ꝓpꝛia ⁊ intrinſeca pᷣn- nature.⁊ quia cõſeruatio pꝛincipioꝝ eſt ſupꝛa poſſe
apia. ſic non dicunt᷑ naturaliter ineſſe pꝛiuationes nature.non autem egreſſus actionum. immo infra.
vel defectus.ſed abilitates.⁊ idco hoc modo accipi/ ideo patet ⁊c̃.

—J Kader ſola pꝛie ac vere. Supꝛa oſtendit męr̃ duas ꝗꝓpꝛietates diuine eſſentie ſc veritatẽ ⁊ incõmutabi
litatem. Hic oſtendit ſimplicitatẽ diuine eſſentie vel nature.Et habet hec ꝑs tres partes. In pꝛima oſtẽdit
q ꝓpꝛie eſt ſimplex. In ſcda ꝙ vere.ibi. Hic diligẽter notandũ ẽ cũ dicat Aug.⁊c. In tcia ꝙ, ſumme.ibi.Hu⸗/
ius autẽ eſſentie ſimplicitas. Wern⸗ iterũ pars habet tres partes.pꝛimo ꝗꝓponit ꝙ ꝓpꝛie eſt ſimplex. Se/
cundo oſtendit ꝙ nõ ↄuenit nature coꝛpoꝛali.ibi. At autẽ ſcias quõ ſimp liciter ⁊c̃. In tercia ꝙ non ↄuenit
nature ſpnali.ibi. Creatura q́ ſpũalis ⁊c. ¶ Similiter ꝑs in qᷓ oſtendit ꝙ eſt vere ſimplex. habet tres ꝑtes.
In pꝛima oñdit q; in deo eſt pure multiplicitas nominũ. In ſecunda oñdit ꝙ in eo nõ eſt diuerſitas pꝛedi/
camentoꝝ.ibi. Quod aũt in natura diuina nulla ſit accidentiñũ ⁊c᷑. In tercia ↄcludit ꝙ; noĩa pᷣdicamentoꝛũ.
in diuinis nõ poſſunt dici ꝓpꝛie.⁊ etiã nomen pꝛimi pᷣdicamenti.ibi. Ande nec ꝓpꝛie dĩ ſbᷣa. Similit ter⸗
cia ꝑs in ꝗᷓ oſtendit.qꝙ; eſt ſumme ſimplex habet tres. pꝛimo em̃ oſtendit ꝙ tanta eſt ibi ſimplicitas.qꝙ nulla
eſt ibi rerũ diuerſitas. Secundo ꝙ cũ bac ſĩ implicitate ſtat ꝑ ſonarũ pluralitas.ibi.Et cum tante ſimplicit /
⁊c. Lercio vero ⁊ vltimo epilogat ꝙ oſtenſa eſt in diuina eſſentia triplex ꝓpꝛietas.ibi. Ecce quanta eſt Ag.
idemptitas. Z

a ¶ Eadẽq; ſola. In ¶ De ſimplicitate eſſentie diuine que ſola pꝛopꝛie
porte lſta cta ſter eſtſinpier. e⸗ ”
ne. Qu em eopoſitio Eadẽq; ſola ꝓpꝛie acvere ſimplex eſt. vbi nec ꝑtiũ a
in Lenturn ſit ratio ? nec accidentiũ. nec qrülibet foꝛmaꝝ vlla eſt diuer /
cauſa mutatõnis. ſim ſitas. ſiue variatio vel multitudo.
plicitas ẽ cauſa imu /· ¶Vſimplex eſſe nõ cõuenit nature coꝛpoꝛali. f
jta buikncis⸗ qul⸗ ſiaf ¶ At autẽ ſcias quõ ſimplex ſit illa ſubſtantia.te do ⸗ reatura
firmatio cauſa affi· cet Aug'. in. vj.lib.de trini.Animaduerte bᷣmo re Duaẽ creatura ſit
is. a negatio omnis creatura ſit multiplex. ? nullo mõ vere ſims mulciplex et non
cauſa negationis. er- . ii plex. o vere ſlimn⸗ ſimplex.
go eum caulſa ſit ante plex.et pꝛimũ de coꝛpoꝛali.poſtea de ſpũali creatu⸗·
efrectũ. debuit pꝛiino ra. Coꝛpoꝛalis vtiq; creatura ex ꝑtibus conſtat.ita De coꝛpali oñdit᷑ WKũR
magiſter ponere pꝛo⸗ vt ſit ibi alia ꝑs minoꝛ.alia maioꝛ.⁊ maius ſit totũ q̃re ſit multiplex. Ktag

.

dlen
ſcnane.
dad Wit
Meſuiri
ſeetanicht
emunellu
ckilerun
mnnnch

Aigmine.

Nemwiſct
cunltit⸗
dliutßtt
orcheeng
te unit
auſchent
rwrn nn
ſrmdtit
Mezlcoht
1anucſechen
mndrscönns
NüntnetN
Donochig
ſetcpakn
uuntnr chate
ngmägt6
ariw pen
dsdckinuſ

cnnrctin

„ 4 014 66
Wiritiint
9

15. Mnumdtn

ugimih
purckimne
1mrugtunn
ſ. u⸗
ninſenf⸗

¹⁴

Alett
(ltg⸗

N

ß
Ris

—

Quõ deus dẽ ſim ½

plex.

Augy.

õ .
„WM — .
Di. VII

̃ quelibet pars.⁊ in vnoquoq;; coꝛpoꝛe aliud ẽ ma
gnitudo. aliud coloꝛ. aliud eſt ſigura. põt em̃ ⁊ mi⸗

nuta magnitudine manere idẽ coloꝛ.⁊ eadẽ figura.

⁊ coloꝛe mutato manere eadẽ figura.⁊ eadẽ magni

tudo.Ac ꝑ hoc multiplex eſſe ↄuincit᷑ natura coꝛpo

ris. ſimplex aũt nullo modo.
Eſimplex eſſe non ↄuenit nature ſpũali. g

¶ Creatura q; ſpũalis vt eſt aĩa.in cõꝑatiõe qͥdẽ coꝛ⸗

poꝛis eſt ſimplex.ſine comꝑatione vo coꝛꝑis ẽ mul⸗

tiplex.⁊ nõ ſimplex.Que ideo ſimplex dicit᷑ reſpe/

ctu coꝛpis.qꝛ mole nõ diffundit᷑ per ſpacium loci.
in vnocd; coꝛpoꝛe.⁊ in toto tota eſt.⁊ in q̃libet eiꝰ ꝑ⸗
te tota eſt.⁊ ideo cum ſit aliqͥd in quauis exigua ꝑti

cula coꝛꝑis quod ſentiat aia.qᷓ;uis nõ fiat ĩ toto coꝛ
poꝛe.illa aũt tota ſentit.qꝛ totam nõ latet. Sed cuʒ
nec in ipᷣa aĩa vere ſimplicitas eſt. Cũ em̃ aliud ſit
artificioſum eſſe.aliud inertem.aliud acutuʒ.aliud

memoꝛem.aliud cupiditas.aliud timoꝛ. aliud leti/

cia.aliud triſticia.poſſũtq; hec ⁊ alia huiuſmodi in

numerabilia in anime inueniri natura.⁊ alia ſine ali

is ⁊ alia magis.alia minus.manifeſtũ eſt nõ ſimpli
cẽ ſed multiplicẽ eſſe naturã. Nihil em̃ ſimplex mu
tabiie eſt.oĩs aũt creatura mutabilis eſt.nulla ergo
creatura vere ſimplex eſt.deus vo ⁊ ſi multiplex di

cat᷑.vere tñ ⁊ ſumme ſimplex eſt. Dicit᷑ em magnꝰ.

bonꝰ.ſapiens.beatus.verus.⁊ quicqͥd aliud nõ in⸗

digne dici videt᷑.ſed eadẽ magnitudo eiꝰ eſt que ſa

piẽtia. Non em̃ mole magnus eſt. ſed virtute. ⁊ ea⸗

dem bonitas. qᷓ ſapiẽtia. ? magnitudo.⁊ veritas.et
nõ eſt ibi aliud ipᷣm beatũ eẽ.⁊ aliud magnũ.aliud

ſapientẽ.aut verũ.aut bonumeẽ aut oĩno eſſe

diuina eſſentia vere eſt ſimplex cum tamen

multiplex dica᷑.

¶ ůhic diligenter notandũ eſt cũ dicat aug.ſolum deũ
vere ſimpliceʒ eſſe.cur dicat eundẽ multipliciter di

ci? Sed hoc non ꝓpter diuerſitatem accidentiũ vel

partiũ dicit.ſᷣ ꝓpter diuerſitatem ac multitudinem
noiĩm. que de deo dicũt᷑.qꝗᷓ licet multiplicia ſint.vnũ
taien ſigniſicant.ſ.diuinã naturam. Hec em̃ nõ ita
accipiunt᷑ cũ de illa incõmutabili eternaq; ſba incõ/
pabiliter ſimplicioꝛe qᷓ; eſt hũanꝰanimus dicuntur.

quẽadmodũ cũ de creaturis dicunt᷑. Uñ aug. in li.
vi. de trini.Deo inquit eſt hoc eſſe qꝗð eſt foꝛtem eẽ.
vel ſapientẽ eẽ.vel iuſtũ eſſe.⁊ ſi qͥd de illa ſimplici

multiplicitate. vel multiplici ſimplicitate dixens q̊
ſudᷣa eius ſigninicet᷑.humano auüt aio non eſt h̊ eẽ.
quod eſt foꝛtẽ eſſe.aut pꝛudẽtẽ.aut iuſtũ.poteſt em̃

eſſe animꝰ.⁊ nulla iſtaꝝ habere virtutũ.

Zanta eſt dei ſimplicitas ꝙ nulli predicamento/
A. aüt in natura diuina nulla ſit accidentiũ diuerſi
tas.nullaq; penitus mutabilitas.ſed ꝑfecta ſimpli⸗
citas.oñdit aug.in.v.li.de tri. dicẽs. Intelligamꝰ

egd er boe non pꝛabaẽ anima ſit cõpoſita. ue.om. ⸗ aug. B nõ ꝓbat niſi a poſterioꝛ. Compoſito enint

4ℳ

paietatem ſimplicitat

. d Im. ꝙ reuera cõ

kolrioßm rõnẽ intel
i

gedi poꝛ eſt ꝙᷓ muta
tio.ᷣ qm̃ negatiões ſe
babẽt ccouuerſo affir
mationibus. hinc eſt
ꝙ imutabilitas ẽ pꝛi/
oꝛ.ita volũt aliqͥ dice
re. Poteſt tamen alit᷑

41

dici ⁊ melius.ꝙ ẽ pᷣuſ
notius nobis.⁊ pꝛius

notius ſimpliciter. et
q; ſimplicitas eſt ma/
xime vobis occlłta. p/
pter hoc ꝙ ſimplex in
qtum ſimplex bʒ rati
onem pꝛincipij.⁊ nos
venimus a cognitiõe
poſterioꝛis in cogniti

onẽ pᷣoꝛis.iõ pꝛiꝰ agit

de immutabilitate qᷓ;
ſimplicitate. Secr.

querit᷑ de hoc ꝙ dicit 42
in litera. Eadẽq; ſola

Aꝓprie ac vere ſimplex
q; nec habet compoſi
tionẽ partiũ ⁊c.vide⸗

tur ſuꝑflua dicere. qq li e
ſimplex eſt cuiꝰ poars

nõ eſt. ſicut cõpoſituʒ

dicit q babz partes
PRe. dd. ꝙ mor notifi·

cat hic ſimplcx ̃ʒ qʒ
eſt dei ꝓpꝛiũ.et ita op

ponit᷑ cõpoſitioni et
multiplicitati. Mtuʒ

ergo ad pꝛiuationem

compoſitiõis dicit
nõ babz multitudinẽ
partiũ.qᷓ;tũ vᷣo ad pri

uationem multipltci /

tatis extranee.dicit

nõ habet varietatem

accidentiũ. Mtuʒz vxᷣo

ad priuationem mul⸗/
tiplicitatis intrinſece
dicit ꝙ nõ habz varie

tatem foꝛmarũ.vt ge

neris.⁊ ſpeciei.et dif⸗
ferentie.et hoc modo
ſimplex.ẽ ſimplex ve

re ⁊ ꝓpꝛie.quod ſoli?ꝰ
b ¶ Cum em̃ aliud ſit

artificioſum eſſe ⁊ in/ 43

ertem ⁊c. Pꝛobat hic

6

aug. aiam eſſe cõpoſi ètN[K
tam gpter multitudi/
Mulla ſubſtantia cõ⸗
ponit᷑ ex ꝓpꝛietatib?
nec ꝑ ſe.neq; cũ alio.

agnimati ex ptib
q47 opoꝛtet ꝙ; p

Tiber

deum quantũ poſſum. ſine qualitate bonum. ſine
quantitate magnũ.ſine indigentia creatoꝛc. ſine ſi /

hecidẽtis ad ſubicctũ
⁊ diuerſitas neceſſa/

rio pᷣſupponit aliã cõ

poſitionẽ. Quia vt di
cit Boetiꝰ.qð eſt pu/
re foꝛma.ſubiectũ eſſe
nõ põt.g ad bhoc ꝙ ali
nd ſit ſubiectũ acci
clentiũ pluriũ opoꝛtet
in illo pꝛeexiſtere cõ/⸗
poſitionẽ intrinſecazʒ.
ſed aia capit in ſe mul
titudinẽ accidẽtiũ.et
iõ nccario infert᷑ a p

ſterioꝛi ꝙ ipa ſit ↄpo/ ¶

ſita licet no ex accidẽ/

litate bonũ. ſinc qnti/

tate magnũ ⁊c. Aidr
male dicere.qꝛ a q̃cũ/
q; remouet᷑ ſuꝑius.⁊
inferiꝰ. g ſi nõ bhabʒz qᷓ
litatẽ.nec bonitatem.
Si tu dicas ꝙ boni/
tas illa nõ eſt ſpẽs q̃li
tatis.qr quare nõ ſili/
ter dẽ i diuinis qᷓlitas

diuina. ſicut bonitas
E

diuina. R.quidã vo/
lunt diccre. ꝙ nomen
generis nõ tranſfert

ad diuina. tũ qꝛ nõ di

cit rci ↄplemẽtũ ſicut

ſecics.tũ qꝛ ſignat in

Cõcrctione ad ſbᷣam ⁊
in depẽdentia. Noia

aũt ſpãlia cõnotãt cf⸗

fectũ in creatura.⁊ iõ

ẽ.ſine qualitate bonꝰ

Sced ſi q̊s velit inſpi/

cere inucnit hoc ñ ha

bere veritatẽ. Si er/

go qrat᷑.quõ differt i
oco magnitudo ⁊ bonitas.d
dũ qualitatis. iſti modi ca

ficandũ remouct aug. nomina.ix. generũ inq;tũ ſunt genera. d
45 ſatis dignũ.qꝛ ſumma nobilitas eſt ꝑ ſe ſubſiſtere.R.dm.q dup
ſubeſſe.pꝛimũ eſt pfectionis.ſcdin impfectionis.⁊ iõ rõne pꝛime dicit᷑ digne nõ rone ſcde. e
poſitis.deꝰ qͥ vita eſt ſubſiſtit ⁊c. Querit᷑ ꝗᷓ dꝛñtia eſt
46 Ry. dom.

bus.q̃ ſunt materia ⁊ foꝛma.ron

tu pꝛeſidentem.ſine habitu oĩa ↄtinenteʒ. ſine loco
vbiq; totũ.ſine tꝑe ſempiternũ.ſine vlla ſui mutati
one mutabilia facientẽ.nihilq; patientẽ.Quiſquis

deũ ita cogitat.⁊ ſi nõdũ põt oĩno inuenire quid ſit

pie tamen caueat quãtũ põt aliqd de illo ſentire qð
nõ ſit.Ecce ſi ſubtiliter intendas:ex his atq; pꝛedi⸗

ctis aꝑit᷑ illa pꝛedicamẽta artis dyaletice dei natu

re minime ↄuenire.q̃ nullis eſt ſubiecta accidẽtibꝰ.
¶ Momina pꝛedicamentoꝝ in diuinis non poſſunt
dici.⁊ ꝙ deus nõ ꝓpꝛie ſ̊ abuſiue ðꝛ ſuba. k
Ande nec ꝓpꝛie dicit᷑ ſuba.vt aug.oñdit in li.vij.
de trini. Sicut ab eo qð eſt eſſe apellat᷑ eſſentia.ita
ab eo qð eſt ſubſiſtere ſubſtãtiã dicimꝰ.ꝰſi tñ dignũ

eſt vt deus dicat᷑ ſubſiſtere. hoc enim de his rebꝰre

cte intelligit᷑.in quibꝰſubiectis ſũt ea que in aliquo
ſubiecto eſſe dicunt᷑.ſicut ĩ coꝛpoꝛe coloꝛ aut foꝛma

Coꝛpus em̃ ſubſiſtit ⁊ ideo ſuba eſi.Res vᷣo muta/
biles neq; ſimplices. ꝓpꝛie dicunt᷑ ſubſtantie.deuſ

aũt ſi ſubſiſtit.vt ſubᷣa ꝓpꝛie dici poſſit.ineſt in eo

aliquid tanq; in ſubiecto ⁊ nõ eſt ſimplex. Mephas

aüt eſt dice: vt ſubſiſtat deus et ſubſit bonitati ſue.
atq; illa bonitas nõ ſuba ſit.vel potiꝰeſſentia. Ne⸗
q; ipſe deus ſit bonitas ſua.ſed in illo ſit tanqᷓ; in ſſ
iecto. Unde manifeſtũ eſt deũ abuſiue ſubſtantiaʒ
vocari.vt noĩe vſitatioꝛi.intelligat᷑ eẽntia.qð vere
ac ꝓpꝛie dicit᷑.ita vt foꝛtaſſe ſolũ deũ dici opoꝛteat
eſſentiaʒ.Eſt.n.vere ſolꝰqa icõmutabilis eſt.

EM diuina eſſentia ſumme ẽ ſimplex.qꝛ tãta ẽ ibi

ſimplicitas ꝙ nulla ſit rerũ diuerſitas. l
Huius aũt eẽntie ſimplicitas ac ſinceritas tãta eſt

ꝙ non eſt in ea aliquid quod non ſit ipſa.ſed idem

eſt habens ⁊ quod habet᷑. Vnde hylariꝰin.vij.lib.

de trini. ait. Mõ ex ↄpoſitis deꝰ qͥ vita eſt ſubſiſtit.

–

c

Ang.
D

Hylarius—
e

din. ꝙ magnitudo ſignificat diuinã eẽntiam. ꝑ modũ quãtitatis.bonitas ꝑ mo/
. litatis. & iſti modi cadũt in deũ ⁊ rõnẽ. Si querat᷑ qualis eſt deus:ſendet᷑ bonꝰ nõ egn te doðm
ꝙ nomina generu in diuinis repiunt᷑.vᷣ nõ ꝓut habent rõnẽ deus in nullo genere eſt.

⁊ ad h̊ ſigni/

i tñ dignũ eſt vt deꝰdicat᷑ ſubſtare. Vr
eſt ꝓpꝛietas ipſiꝰ ſpᷣe.ſ. ꝑ ſe ſtare. et alij

0 ex cõo

vita iſ Que int᷑ illas dꝛñtias.Oæ ſi nulla eſt vr̃ facere inculcationeʒ.
4 ꝙ quidã voluerũt ꝙ ꝑ illa qtuoꝛ excludat᷑ qᷓtuoꝛ genera SSpontlon. Dꝛima eiß eſ cenꝛicc⸗ pꝛinci
pijs centialibus.rõne cuiꝰ dꝛ ꝙ deꝰnõ eſt in cõpoſitis.i.ſił poſitis. Scda eſt ſub
nt materia ecuiꝰ dicit.neqʒ ex infirmis.qꝛ materia ſubiecta eſt pᷣuationi q̃ facit foꝛmaꝰ
mutabilẽ ⁊ infirmã ⁊ ſur materiã. Infirma em̃ dicũt᷑ inſtabilia.Lercia eſt cõpoſitio mixti ex miſcibilibꝰ. rõ/

ntie ex pꝛincipijs naturali/

bic nche⸗ obſcuris.qꝛ vbi mixtio.ibi qᷓdã foꝛmarũ cõfuſio.⁊ ita obſcuratio.Quarta eſt compoſitio

nimati iſparibꝰ. ex aia vicz ⁊ coꝛpe. rõne cui? dicit nec ex ꝑtibꝰdiſparibus.qꝛ ipᷣe eſt ſpnñs.Al
põt dici ꝙ exdudit eandẽ cõpoſitionẽ.rõne diuerſaꝝ conditionũ.Ad hoc em̃ ꝙ pꝛincipia aliqͥd conſtituant.
ꝛincipia ſint differẽtie.ſint dependentia.ſint imperfecta.ſint etiam diffoꝛmia. Si enim eſſent om

it᷑ tam̃

nino confoꝛmia ⁊ perfecta non poſſent aliquid conſtitucre.quia ex duobus entibus actunibil fit. Quia ergo

differentia. ideo ſunt cõ
obſcura. Quia diſſimil
cfſentiam. Mon poteſt

la.

poſita. quaſi cuʒ alijs poſita.Quia dependentia. ideo infoꝛmia. Quia imperfecta. iõ
ideo diſparia. Deus aũt non poteſt eſſe ex dependentibus ex diuerſis.qꝛ eſt vita ꝑ
cncnri⸗ n poteſt eſſe ex infirmis.quia virtus ꝑ eſſentiam. Mon poteſt eſſe ex imperfectis et obſcuris.
quia luy eſt. Similiter non poteſt eſſe ex diſparibus ⁊ diſſimilibus.quia ſpiritus per ent entiam. Summs er⸗
go actualitas.ſumma poteſtas.ſumma claritas:ſumma ſpijalitas.nõ permittunt in deo eſſe aliquaʒ compo

4

Mons.

neq; qᷣ virtus eſt ex infirmis cotinet᷑. neq; qͥ lux eſt ſitioneʒ. AUnde ex his
ex obſcuris coaptat᷑.nec qͥ ſpũs eſt ex dilparibꝰ ſoꝛ quaeuoꝛ conditioni
malis eſt. totũ quod in co eſt vnũ eſt. Idẽ in. viij.li Hiuends ratienee
bꝛo de trini. Nõ humano modo ex ↄpoſitis deꝰeſt. ein anplichſtnch. .
vt in eo aliud ſit qdð ab eo habet᷑.⁊ aliud ſit ipſeddiu·
habeat.ſed totũ vita eſt.natura.ſ.pfecta ⁊ inſinita.
2? n6 ex diſparib'conſtituta. viuẽs ꝑ totũ ißa. De
Boetiꝰ?·· hore.c eodẽ Boetiꝰ in li.j.de tri.ait. Quocirc ah ve⸗
re vnũ eſt. in quo nullus numerus. nullũ in eo alið
preter id qð in eo eſt.neq; eni ſubiectuʒ fieri poteſt.
Aug.q; in li.de fide ad petrũ.dicit. In dei ſuba nõ
eelſt aliqᷣd qð nõ ſit ſuba.quaſi aliud ſit ibi ſubſtätiaa
. gliud qð accidit ſubſtantie. Sʒ qcqd ibi intelligi pt

ſubſtãtia eſt. Verũ hec dici poſſũt facile ⁊ credi.vi⸗-
Augꝰ.·· e:ri aüũt niſi puro coꝛde oĩno nõ poſſunt. Itẽ aug.iĩ

xv.li.de trini.Sic habet᷑ ĩ natura vniuſcuiuſq; tri:
um. ꝙ qͥ hʒ Ls ſit qð hʒ.ſicut immutabilł ſimplexq;
Iſidoꝛus. ſubſtantia. Unde yſidoꝛus ait.Deꝰſimplex dicit᷑ ſi
ue nõ amittendo qð hʒ.ſeu qꝛ nõ aliud hʒ qð nõ
ipe.et aliud quod in ipſo eſf.
¶ ÆR cũ hac ſimplicitate ſtat pſonaꝝ plitas. m
¶Et cũ tante ſimplicitatis atq; ſinceritatis ſit natura
diuina.eſt tñ in ea trinitas ꝑſonaꝝ.Vñ aug. in lib.
xj. de ciui.dei.ait. Non ꝓpter hoc naturã ſummi bo
ni ſimplicẽ dicimꝰ.qꝛ eſt pr in ea ſolus.aut filiꝰin ea
ſolus.aut ſpũſſanctꝰin ea ſolus.i.qꝛ eſt ſola iſta no⸗
minũ trinitas ſiue ſubſtãtia ꝑſonarũ.ſicut ſabelliaa
ni putauerũt.Sed io ſimplex dicit᷑.qꝛ eſt hoc qð hʒ
excepto ꝙ relatiue queq; ꝑſona ad alterã dicit᷑. nec
eeſt ipᷣa. Hã vtiq; pater habet filiũ ad quem relatiue
pf. nec tñ ipe ẽ filiꝰ.⁊ filiꝰhʒ patrẽ.nec tñ ipᷣe eſt pa᷑.
In qͥ vo ad ſemetipᷣm dicit᷑ nõ ad alterũ.hoc eſt qð
hʒ.ſicut ad ſeipᷣm dicit᷑ viuꝰ habẽdo vitã.⁊ eadẽ vi

hins IIii eſt ipſe. Pꝛopter hoc vtiq; natura hec dicit᷑ ſim⸗
prlex ꝙ nõ ſit aliud habens. ⁊ aliud id qð habet.ſiẽ

in ceteris rebus eſt.Hõ eni habẽs liquoꝛẽ.liquoꝛ

rnrnec cozrpus coloꝛ. nec aia eſt ſapia.
triet Epilogus quo oſtendit᷑ ꝙ in diuina eſſentia eſt tri /
n li MMliex Ppꝛiegs. nn
rſin ¶ Ecce quanta eſt idemptitas.quãta eſt vnitas.ĩimu
genen labilitas.ſimplicitas.puritas.diuĩe ſubſtãtie.iuxta
.ſas H infirmitatis noſtre valitudinẽ aſſignauimus.
meani D intelligentia eoꝝ q̃ dicit magiſter in lr̃a q̃tu· Si ſic bẽo ꝓpoſitũ.Si nõ ẽ ſua pdttia cũ ſit ptẽs pᷣ
aneg „* Nloꝛ querunt᷑. Pꝛimo querit᷑. vtrũ in deo ſit ſum tentia hʒ poſſe ab alio.g deꝰ ceſt ab alio vi bocefn
ige ſen img ſimplicitas.Scdo.v.ſimplicitas ſit dei pꝛietas. ſum.& illud ex q̊ ſeqt. Rẽ in eſſe nobiliſſimo debz
Gei – Kerg ppter illud qð di in a de aia rõnali.queri· ois coditio nobilitatis ost in ſummo. de ẽ ens no
nſd tur trũ aia rõnal ſit in toto coꝛꝑe.ita qꝙ; in qualibet biliſſimũ.⁊ ſimpliatas eſt ↄditio nobilitatis.g ee
ni ziis ꝑte. Quarto qr. vtrũ deus ſit in aliquo detmiato ge gqa eſt in deo ĩ ſummo. deus ẽ ſũme ſimplex.tẽ
ſontun ere. ¶Queſtio... e quanto aliquid ſimpliaus. tato potẽti in virtutc. et
ieee ES in deo ſit ſumma ſimplicitas ſic pbat᷑. Oẽ pᷣmũ ccõuerſo.qꝛ virtꝰvnita plpõt q;; multiplicata.ᷣ deꝰ
ni, eſt ſimpliciſſimũ.qꝛ quanto aliqͥd pꝛius tanto ſimpli eſt infinitꝰ ⁊ imenſus virtute. cſt fn Ena ſinplicen
infn⸗ cius.ᷣ deꝰ eſt pᷣmũ in genere entiũ.eo ꝙ nec ẽ.nec eẽ te. in deo eſt ſumma ſimplicitas. Cõtra. Simpli·
n r põt.nec cogitari pᷣus.ergo eſt ita ſimplex ꝙ ipᷣo nibil cius cogitat᷑ aliqͥd cũ cogitat᷑ vt abſtractũ a plimib?ꝛ.·
ſe es ſimplicius cẽ põt vel cogitani ẽ ſimpliciſimũ. Iẽ q; ꝙ cogitat᷑ vt ↄtentũ in pluribꝰ. cñ fides nr̃a co
wgad, omne qð ẽ.q̃cqͥd bʒ ẽ ſimpliciſſimũ. deꝰ cſt qͥᷣcqͥd bʒ glitet den vt i pluribꝰ.nõ cogitat eñ vt ſimpliciſamũ.
non, ⁊c. Pꝛima pʒ in ſe. Minoꝛ. ꝓbat᷑ ſic. Deus hʒ po⸗ ꝭ ſi fides vere cogitat.de? nõ eſt ſimpliciſſimꝰ.Itẽõ⸗
Aaug tẽtiã.ſapiað.et ſic de alijs.aut ̊ ẽ ſua potẽtia.aut nõö. maioꝛ eſt ſimplicitas vbi eſt idẽptitas ſine 1 ita⸗

Liber

ee qᷓ; cñ diuerſitate. ſed in deo eſt idemptitas cñ di ſpectu obiecti. Si reſpectu ſubiecti. qꝛ eauſant᷑ ex doi Nig
uerſitate ſuppoſitaz. in dco non eſt ſumma ſimpli nerſis naturis in ipſo repertis.ſic ponit compoſitio-
citas. ¶¶ Itẽ maioꝛ eſt ſimplicitas vbi cſtvnitas ſine nem.qꝛ ponit ſubieæctum eſſe in pluribus. Si reſpcũ tenn
pluralitate. qꝛ numerꝰ dicit aliqᷓ mõ compoſtionẽ re ſui.ſic differt muſica ⁊ grammatica in petro.et ſic po Cdfiut
ſpectu cuiꝰvnitas eſt ſimplex. cñᷣ ſit vnitas nit ſimiliter compoſitionem.qꝛ ponit ſubiectum ſub innd
cũ pluralitate ꝓſonarũ.patet æc. maioꝛ ẽ ſim/ ecſſe pluribus.Si reſpectu obiecti.ſic ponit ſubiectũ narkan
plicitas vbi nõ tm̃ ſubiectumS etia ꝓpꝛictas eſt easͤ compꝑari pluribꝰ. ⁊ boc mõ non ponit᷑ compoſitio. a⸗
cũ ꝗꝓpꝛietate.qꝛ quandoꝓpꝛictas differt a pꝛietate in diſtinctio. Exemplum eſt in puncto quod eſt pꝛinci- dfan
vno ſunt plura differentia. ᷓ non eſt ſimplex.ſʒ in di pium ⁊ finis reſpectu diuerſarũ linearũ.hoc modo ẽ nen
uinis pſonis.in eadem pſona differt ꝓpꝛictas a ꝓpri diffcrentia ꝓpꝛictatũ in diuinis ⁊c. auchub
ctate. vnde innaſcibilitas differt a paternitate. Se. ueſtio.ij. f hiferau
¶R dd. ꝙ ſicut pᷣme rationes pbant in deo ponẽ. ¶ Atrum ſimplicitas ſit dei ꝓpꝛietas. Et ꝙ ſit videt᷑ hᷣ Gponn
da eſt ſumma ſimplicitas.¶ Ad illud g̊ quod obijfi modo. Mulla creatura eſt actus purus.qꝛ in oĩ crea Dfen
48 tur. ꝙ fides nõ intelligit ipᷣm vt ſimpliciſſimũ. Dð. tura (vt dicit Boetius)differt quo eſt. et quod eſt. S tckftn
H fides itelligit eũ vt ſimpliciſſimũ.⁊ qͥ aliter intelli in omni c:catura eſt actus cũ poſſibili.ſed omnis ta/ ſuepuncl
git nõ intelligit vt ſumme ſimplex.qdð patet ſic. Om̃ lis habet in ſe multifoꝛmitatem et caret ſimplicitate lge
eſt intelligere vnũ in vno.ct vnũ in pluribus multi⸗ ergo ⁊c. ¶ Item omnis creatuꝛa hʒ eſſe finitũ ⁊ limi tonisſie
plicatum.et vnũ in pluribus nõ multiplicatũ. Sim/ tatum.& babet eſſe artatum.ſed vbicũq; eſt eẽ limi- lusſub
plicius aũt intelligit᷑ vnũ in pluribꝰ eſſe multiplica/ tatum.eſt ibi aliquid quod cõtrabit.⁊ aliquid qð cõ Nctungliſ
tũ qᷓ; vnũ in vno.quod pʒ.qꝛ vniuerſalc eſt ſimplici tCtrahitur.et in omni talcf comfuſicio 7 differentia. ntals
us ſingulari. ⁊ adpuc multo ſimplicius intelligit᷑ qᷓ ergo ois creatura eſt compoſita. ergo nulla fimplex. nullſtt
rſt vnũu in Funibua is muſeipltcat. hae mõ intcllꝭ· ¶Htem ois creatura habcet eſſe datum aliunde. er/ faconee
git fides nra deum. ⁊ ideo ſimplicioꝛ eſt deus.qꝛ ẽ in go babet eſſe aliunde acceptũ. nulla creatura ẽ ſuũ Vxr loui
omnibꝰ? nõ multiplicat?.qᷓ ſi eẽt in vno ſolo vel ĩ plu cñſſc.ergo in omni crcatura eſt dependentia ſiue diffe Sckelin
ribꝰ multiplicatus. Hinc cſt ꝙ deus ſ mpliciſſimꝰ eſt rentia.ſed nullum tale eſt ſimplex ſimpliciter. ⁊ẽ. reuitannt
et fides nr̃a cũ vt ſimpliciſſimũ itelligit.⁊ qͥ inteligit ¶ Item omne quod eſt poſt pꝛimã vnitateʒ deficit ſſenniti
deũ plurificatum in eſſentia.vł vnũ in ſuppoſito.de· ab illa.ergo ſtatim cadit in diuidualitatem.ſicut di/ Maingena
rogat ſummc ſimplicitati eiꝰ.derogat ctiaʒ nobilita/. ecit dyoni. poſt monadem dyas eſt.ergo omnis cre bwarteſen
ti eius.qm̃ vbi ſumms ſimplicitas intelligi᷑. opoꝛt- atura eſt a pꝛima vnitate.ergo ois creatura eſt ab il/ 1goodeſcin
ſummã auẽctẽ intelligi.ſi ſumme nobilis eſt. Et vbi ẽ la deficiens. ¶Contra. ab vno non ꝓccedit niſi vnũ. potetdicit
ſumma actualitas.ſũma diffi ſ.o ⁊ cõicatio dʒ poni. ⁊a vero non ꝓcedit niſi verum.ſed vnitas ⁊ ſimpli ſhoſtonis c
⁊z ſta nõ põt eẽ niſi in ſenpit᷑na ꝓductiõc rci oino in citas candem rationem habent in deo. ergo ſicut ab ongit
finite ⁊ eqlis ĩ vtute.⁊ hoc nõ pot eẽ in alietate eẽn / vno vnum.ita a ſimplici ſimplex.¶¶ Itẽ vr ſpaliter. Ctutcontpe
tie. nõ põt intelligi diuina eẽntia ſimpliciſſima.niſi ꝙ ſimplicitas ſit in ceaturis.qꝛ ſimplex eſt qd nõ ba tonenere
in tribus pſonis intelligat᷑ tota eſſe.quaꝝ vna ſit ab bet partem.ſed punctꝰnõ bʒ ptẽ.qꝛ ita diffinit᷑. Pũ/ msͤgpen
alia. Qñ ergo obẽ ꝙ ſimpliciꝰcſt abſtractũ a pluribꝰ ctus eſt cuius pars non eſt.ergo ⁊c̃. omne Conpoſti
qᷓ; in pluribꝰ.vcrũ eſt ſi in nis lurit pluniſcc S illud ante quod non eſt aliud eſt ſimplex.qꝛ ſi cõpo/ Ofnise
49 aũt non plunficat᷑ nõ eſt veru. ¶ Ad il lud qd obẽ ꝙ ſitum eſt.neceſtario babet ante ſe aliud.ſed ens ẽ pꝛi conpolte
maioꝛ eſt ſimplicitas vbi nulla diuerſitas.dm. q mũ ſicut dicit autoꝛ de cauſis.ſᷣ pꝛimũ rerũ crcataꝝ nijconpe
viuerſitas dupliciter põt venire.vel ex additiõe.vel eſt eſe.ergo ⁊c. ¶ Itẽ oẽ illud eſt ſimplex in q ſtat re ctttcon
ex oꝛiginc.Ex additione cum eſt diuerſitas in ꝓpꝛie ſolutio.ſed reſolutio ſtat in pꝛincipijs que ſunt mate lum gug
tatibus abſolutis que diuerſe ſunt in diuerſis.vt al / ria et foꝛma.qꝛ matcria vlteriꝰnõ reſoluit᷑.cuz ſit ſta au i
bedo in pctro. paulo et gregoꝛio. ⁊ hec pꝛiuat ſimpli tus in cauſis. alioqᷣn eſſet ire in infinitũ.ergo cũ reſo⸗ dcer
citatẽ.qꝛ ponit compoſitionẽc. Eſt alia diucrſitas ve lutio ſtet in creato.aliquod creatũ eſt ſimplex.Si tu gücr,
nicns ex ſola oꝛigine. vtputa qꝛ vna ꝑſona emanans dicas ꝙ pꝛincipia nõ babent oimodam implicitatẽ nfn
ab alia. viffert ab ea. et h nõ repugnat ſimplicitati.: q qᷓuis non componant᷑ ex alijs. tñ cõponut᷑ alijs. ſnd
nullã ponit cõpoſitionẽ. ſolũ oꝛdinẽ ⁊ reſpectũ ad Contra. Hoc non videt᷑ facere contra ſimplicita- „M
aliũ. ⁊ boc non Apaie dr diuerſitas. diſtinctio ct di · ten ꝙ componat᷑ alij. Ilam ey aliquid non ſit com⸗ aed
ſcretio.⁊ hoc manifeſtũ eſt ſi intelligamꝰ patrẽ ſeißo ponibilc alij.nõ facit aliquam ſimplicitatem.cuʒ iſta S glit di
,gencrare fili. intelligamꝰ eñ gencrare. ⁊ iterĩẽõ non ¶ pꝛietas ſit in indiuiduis complctis que marime ſt Nlaune
Fcrnerare.nulla eſt hic compoſitio.qꝛ nulla additio. compoſita. ergo boc quod dico componibile alijs nõ *R
5 Ad illucd qd obr ꝙ maioꝛ eſt ſimplicitas vbi nulla tollit ab cis ſimplicitatem. et ſic ⁊c. Re. d. y ſim⸗ en
pluralitas. vom. ꝙ ouplex eſt pluralitas. Quedaʒ in plicitas eſſentie priuat compoſitionem. ⁊ pꝛiuat cẽn 52 Grag,
qua plus eſt in duobus ꝙ in vno.vt in duobus boi tialem dꝛñtiã ſiue multiplicitatem. Ande ſimplex ẽ. cfi
bus plꝰ? eſt de bonitate ꝙᷓ in vno.et iſta pluralitas re quod non babet compoſitionẽ partiũ.nec multipli/ tac
pusgnat ſimplicitati. qꝛ vnitas addit ſupꝛa vnitatem citatẽ actionũ ſiue foꝛmarũ. In ſolo aũt deo eſt pᷣua . uun⸗
QAnunecgam aũt eſt pluralitas.in qᷓ tantũ in pluribꝰeſt tio compoſitionis et differentie ſiue multiꝑlicitatis nurſmot
quantũ in vno.et bec eſt in diuinis.qꝛ tantũ de eẽet ideo ſimplicitas in ſolo deo e eſfentialiter Indeno unſnp
Ron in vno. er hecen uinis. qꝛ tantũ de eẽ. et idco ſimplicitas in ſolo deo ẽ eſſentialiter. Andeno 45 ga
di mitate. 2 virtute eſt in vna pſona quantũ in pluri· tandum ꝙ multiplex eſt compoſitio. Ana cõpoſitõ W
bus .ct iſta pluralitas nibil addit ad vnitatẽ. et ideo eſt ex ꝑtibus ceſſentialibꝰ et bec eſt in omnibꝰ ꝑ ſe en ſttn⸗
. nnadfno poni compoſitionem.nec pᷣuat ſimplici - tibus. Alia eſt ex ꝑtibus integrantibꝰ.et hec Ai or⸗ liigen
lenr. Ag ülud q obĩ ꝙ in patre differt ꝓprietas bus coꝛpoꝛibus. Lercia eſt ex partibꝰ diſſimilibꝰſi N
1 2 Dom. ep Wꝛletas diſfert a weiclate e ꝛpoꝛibus.Cercia eſt ex partib diſſimilibꝰſiue Naſune
E Petrekihoreret mnbat n e rate tl. repugnaneipus. æbe en in omnipaueis vviucuti. eglhec
Alaiter. Aut re pectu ſubiccti. ut repectu ſui. aut re bys. Ande in ommi ubſtantia p ſe cute. que dietrer M

è

inhami
tcniſatd
mimred
tmin

Schenee

Sundt
ggin
1Zfti
igiudci;
Kaida
jnniige
inggniir
wisiun
ſrouiatl

9

creatura. eſt compoſitio. Quia oĩs creatura. aut eſt

coꝛpoꝛalis.aut ſpñalis.aut cõpoſita ex vtroq;.Sili

54 eſt ↄſiderare triplicẽ dr̃iam in creaturis. Pꝛima eſt

ſhᷣe virtutis ⁊ opationis.ſiue ſbe ⁊ accidẽtis. Scda
eſt dr̃ia ſuppoſiti ⁊ cẽntie. Cercia ẽ dria entis ⁊ eſſe
Pꝛima dꝛia ẽ rei put ẽ agens. Scda put ẽ ens in ge
nere.Tercia put e ens in ſe. Pꝛia dꝛia ẽ in oĩ ſubie
cto.qm̃ cẽ ſubiectũ hʒ eẽ mixtũ.iõ nõ agit ex ſe toto.

iõ differt in eo q̊ͥ agit.⁊ ꝙ agit. ⁊ actio ſiue ſubiectũ

eſt ꝓpꝛietas. Scda dria ẽ in oiĩ indiuiduo.qꝛ om̃e in
giut un bʒ eẽ limitatũ.⁊ iõ in aliqͥ ↄuenit.in aliquo
differt cuʒ alio.et iõ in oĩ indiu iquo differt eẽntia et
ſuppoſituzʒ. multiplicatur em̃ eſſentia in ſuppoſitis.
Differẽtia tercia ẽ in oi creato et cõcreato. qꝛ omne
qd eſt pᷣter deum accipit eẽ aliunde.ſiue pꝛincipiũ ſit
ſiue pꝛincipiatũ.iõ nihil eſt ſun eẽ. ſicut lux nõ ẽ ſuũ
lucere.Si g dicat᷑ ſimplicitas per pꝛiuationẽ ↄpoſi

tionis ſic ꝓpꝛiũ eſt ſolius dei in rõne ſbe.quia nulla

alia ẽ ſubſtatia que nõ hʒ cõpoſitionẽ ex ponibili et
actuali ſaltẽ. Si autẽ ſimplicitas dicat pꝛiuationem
eẽntialis diſferentie ⁊ dependentie.ita ꝙ in eſſ. entia
nulla ſit diuerſitas nec dependentia.eſt ꝓpꝛiũ dei in
racione entis.qꝛ nullum aliud ens eſt in quo nõ ca/

dat aliqua diuerſitas vel dependentia.Concedendũ

§ eſt ꝙ ſimplicitas eſt dei ꝓꝛium vt viſuʒ eſt. creatu⸗
re aũt compoſite ſunt nec vere ſimplices.qꝛ babent

eſie mixtũ ex actu ⁊ potentia.qꝛ habent eẽ limitatũ.

Zita in genere ⁊ ſpecie ꝑ additionem ↄtractũ.quia

§F§F.

56

57

habent eſſe aliunde datũ.qꝛ babent eſſe pꝰ deũ vnũ.

a quo deficiunt.⁊ ita cadũt in compoſitionẽ. Aliter

poteſt dici ⁊ verius ꝙ ſimplex dicit᷑ ꝑ pꝛiuationẽ cõ/
oſitionis. Et notandũ ꝙ compoſitio dẽ dupliciter.
Ano mõ alicuiꝰ ex aliquibus.Alio mõ qua aliqͥd di
citur componi alij. Si ſimplicitas pꝛiuet compoſi/
tionem ex alijs.ſic cõuenit etiam creatis.vtpote pꝛi/
mis que nõ componuntur ex alijs. Si autem pꝛiuet
compoſitionem cum alijs.⁊ ex alijs.ſic ſolius eſt dei
Omnis enim creatura aut eſt ens per ſe ⁊ in ſe.et ita
compoſita ex alijs.aut eſt ens cuz alio ⁊ in alio.et ita
alij compoſita.Et iterũ eſſe creatũ.aut eſt pꝛincipiũ.
ct ita componibile alij.aut pꝛincipiatũ ⁊ ſic compoſi
tum ex alijs.et ſic accipit᷑ ſimplicitas put eſt rei pꝛi
ctas ꝑ pꝛiuationẽ vicʒ vtriuſq; embaſidie: ſ
illud ergo qd obr̃ ꝙ ab vno nõ eſt niſi vnũ ⁊c.Ddm
ꝙ ſimplex nõ eſt conditio generalis entis ſicut vnũ.
am ſimplicitas dicit modũ vnitatis nobiliſſimũ.

quem deus nulli cõicat creature.qꝛ creatura nõ põt

recipe.cũ eſſe eiꝰſit limitatũ.ſit mixtũ.ſic etiã eẽ depẽ
dens ⁊ aliunde datum. ¶ Ad iliud quod obẽ de ſim/
plicitate puncti.⁊ entis.⁊ pᷣncipij.Dd.q ibi eſt ſim/
plicitas ꝑ pꝛiuationẽ co mpoſitionis ex alijs.nõ aũt
ut ſimplicitas dicit indifferentiam oimodã. In oi⸗
us em̃ vt dictum eſt cadit aliqua differentia ? depẽ
dentia.qᷓ;uis em̃ non ſint compoſita.tñ eoꝛũ cẽ depẽ
det a compoſito ſine compoſitione. Ande bene con/

cedendum eſt illud quod vltimo dicebat᷑. ꝙ illud de

rogat ſimplicitati rei.ꝙ ſit alteri componibilis inq;/⸗
tum ſimplicitas pꝛiuat mi ultiplicitatem ⁊ differenti⸗
am in re ſimplici.qᷓ;uis nõ deroget inqᷓ;tũ pꝛiuet cõ/

Poſitionem ex alijs. Ois em̃ dependentia facit ipᷣm
“D 33 dependet a ſumma ſimplicitate ⁊ differentia rece

ibus ſunt. ſiue vni pꝛinci

cre. Solus añt deus eſt independens. Omnia gut
alia ſunt dependentia ſine compatõne ad pꝛincipia

7„

pium componẽs cõ⸗

plicet᷑ ad aliud.ſiue eſe dependens co tmpꝑatione ad

deum ſiue ab ipᷣo deo. Mibil ant quod dependetẽ ſua

depẽdentia ideo nihil tale eſt ſumme ſimplex. qꝛ om
ne ſimpliciſſimũ eſt abſolutiſſimum c.

9„..

. 8 „. „Y
¶ Atrum aia ronalis ſit in toto coꝛpoꝛe ita q in quali
bet parte. Et ꝙ ſic videt᷑. Aug.dicit.ꝙ ſicut deꝰeſt in

maioꝛi mundo.ſic aia in minoꝛi.ſed deus ſicẽ in ma/

ioꝛi mundo ꝙ in qualibet parte totꝰ.ergo anima ſic

eſt in minoꝛi.ſ.in coꝛpoꝛe. ¶ Item quod dat eſſe to
ti ⁊ pꝑtibus vnit᷑ toti et ꝑtibus ſᷣm eẽntiam.quia foꝛ/
maꝑ ſui eẽntiam dat ec. ⁊ hoc non niſi ei cui eẽntiali
ter vnitur.ſʒ anima dat eẽ toti coꝛpoꝛi.⁊ omnib?pti/

bus. ergo ⁊c. ¶ Item in oculo eſt videre.ſentire.⁊ vi

