W eas agere ꝓpꝛio motu ſinat.ſicut dicit Aug.vij.d ci./glus. Si non vult ⁊ pꝛecepit.eſt falſus.⁊ vtrũq; eſt ins
iſif dei. Ideo cum debuerit daſe potẽtiam peccãdi.⁊ de poſſibile apud deum.g ⁊c. Pizmlue obediẽés
üsi, buenit regere ſaluo oꝛgine ſue cõitõis. ſi voluit pec. Rdiuſno paccepto vebet puniri. ſi deus poteſt malu,
gae debuit pmittere. ?ſinon noluit peceare debuit pꝛccipere. poteſt malum impune fieri. Sed malũ re⸗
ed conſeruarc.⁊ ita debet pmittere mala.Oꝛdo ad fin? manere impunituʒ eſt contra diuinam iuſticiam. et
hoc exigit. quia duplicẽ fineʒ contingit repini in vni · go deus poteſt facere contra ſe ergo ſibi aduerſari.
nni uerſo. vnus eſt ſolus electoꝛũ alius diuina laus.qſĩñ hoc eſt impoſſibile.ergo ⁊c. Item deu s pcepit mæ
iartinn gᷣ pmiſſio maloꝛum reddit electos gloꝛioſioꝛes ꝑ oc la non ficri.ſi ergo pꝛecepit fieri.pꝛecepit duo oppoſi
caſionẽ. ⁊ deus non curat vtrñ ꝑ cm vel per occaſio ta.ſed duo oppoſita fien eſt impoſſibile.ergo deus ß

1, 6 èNA 4
Nſeicen ,

F

tti nNem electoꝛum gloꝛia augeatur.ideo deus ꝑmittit re cepit impoſſiblie.ſed ad nullum tale pꝛeceptum ob⸗
n cte. Unde Augxj. de ciui. dei Sicit e nullum facceret laamur. ergo deo poſſumue obece as abinrge.
enn „ quem malum pꝛeſciret.niſi pariter noſſet quibus bo eit. Et iten.ois pꝛecipiens impoſſibile eſt ſtutovłim
igicne 22 noꝛũ vſibus accõmodaret. Pꝛoſũt autẽ eis exercitẽꝭ pius. S ds ect ſiultꝰ vłimpiꝰ.q̃n vtrũq; ẽ ipoſibile
ngklaf do. Et ido dicit de lapſu mundi.ꝙ pꝑmiſit plures efſe Et iõ dic Hicro.qͥ dic deñ pᷣcepiſſe ipomible anathẽa
thumng malos. quia ſi paudi eſſent. non auderẽt execere bo⸗ ſit. (ſeo. vom q; cñ qrit vtru ds poſſit pcipe malũ
un nos. Diuina etiã laus hoc exigit.quia occaſione ma, hoc pᷣt dupticiter itdlligi. Aut malum manens ma⸗
it, Eſũme manifeſtatur diuina mia in electis.in filij vni li aut ita ꝙ pꝛecipienco faciat bonum. Dꝛimũ ſim
Pumm

=
S

—,ñ
=

7

=—
=

=
==—

Se
S

—

ficte ipoſſibile ſecũdũ vero aliquo mõ ẽ poſſibi/

icet nõ oino. Eſt em̃ aliquid malum in ſe. aliquid
malũ ſᷣm ſe.Malũ i ſe pᷣt fieri bñ.malũ ʒ ſe nllo mõ

pt fieri bñ.ĩmo h̊ intelligere ꝙ fiat bñ.ẽ itelligẽ q; idẽ
ſit malũ et bonũ. Poteſt g dici ꝙ deꝰ pᷣt pꝛeciꝑe ma/
lũ in ſe.⁊ nõ malũ m ſe.quia nihil poteſt pᷣcipere qͥn
28 bonũ ſit poſtq; pᷣceptũ eſt.⁊ illud eſt malum in ſe.nõ
aũt pᷣm ſe.⁊ ideo poteſt illud pᷣciꝑe ⁊ nõ alið.Et hinc

bʒ oꝛtũ quod dicit Berñ.in li.de diſpẽſatõe ⁊ pꝛece/

pto. ꝙ deus pᷣt diſpẽſare in pᷣceptis ſecũde tabule. et
non pꝛime. Et rõ buius eſt.qꝛ in pᷣceptis ſecũde tabu
le quãtũ eſt de rõne pᷣcepti tangitur ſiue pꝛecipit᷑ oꝛ/
dinatio ad ꝓximũ.⁊ ꝓhibet᷑ deoꝛdinatio ad eũdeʒ.

Deoꝛdinatio aũt reſpectu ꝓximi niſi ſit deoꝛdinatõ

reſpectu dei.malũ eſt in ſe. Si auteʒ reſpectu dei ma
lum eſt ̃m ſe.ſicut cognoſcere non ſuam malum eſt
in ſe.ſed cognoſcere alienam ex libidine ſiue non ſuã
malum eſt ?m ſe. Sed deus in pꝛeceptis ſecũde tabu
le diſpenſat ⁊ diſpẽſare poteſt.⁊ contra illa poteſt pᷣ/

cipere rõne pꝛedicta. Mec ex hoc ſequitur. ꝙ pᷣcipiat
contraria.quia mãdatũ ſpale abſoluit a cõmuni.ſic
pᷣuilegiũ ſpale. In pꝛeceptis aũt pꝛime tabule nõ pᷣt
deus diſpẽſare.quia eoꝛum oppoſita ſunt mala ᷣm

ſe.ipᷣ̃a em̃ pᷣcepta dicunt oꝛdinatõem ad deuʒ ſiue in

finem de ſua rõe.⁊ coꝛum oppoſita deoꝛdinatõem.

et ideo ſi contrariũ pᷣciꝑet.pꝛeciperet cõtra ſe.contra

ſe aũt non poteſt facere.⁊ ſi illa pꝛeciperet.cũ illa ſint
mala m ſe.ita ꝙ nullo mõ poſſũt bene fieri.aut deꝰ
vellet malum.quod eſt inconueniẽs.aut impune fie

ret malum. aut idem eſſet bonum et malum.quoꝛuʒ
vtrũq; eſt inconueniẽs ſimpliciter. Et ideo concedẽ.
deæ ſunt rõnes ꝓbantes ꝙ deus non poteſt malũ pꝛc-

cipere.vtputa nullum manens malum.⁊ hoc eſt ma
lum m ſe.Lamen vltima ratio ð boc ꝙ pᷣcipit ma

eſt ꝙ aliquãdo

4

ienduz quoq;

lum non valet. T iam ſoluta eſt.
obijcitur de oſee. dᷣm. ꝙ illud fu malũ in ſe ſcʒ cog

pit ꝙ ex libidie boc facerẽt. illud em̃ eſt maluʒ
¶ Ad illud quod obijcitur de eo quod pꝛecepit abꝛa 51

aliqua ſunt mals que ſi
la.ſicut mentiri ⁊ odire deum.⁊ ideo non eſt ſimile.

nctio.xl viij. Qualiter volũtas noſtra diuine confoꝛmetur.
ala eſt voluntas bois. cc. Hec eſt terci
e confoꝛmatoe volũtatis noſtre ad volũtatẽ diuinã. Et diuiditur bec ꝑs in qtuoꝛ panes. In pᷣma
giſter oſtẽdit ꝙ ad confoꝛmitatẽ volũtatis noſtre ⁊ diuine nõ ſufficit còfoꝛmitas in volito. In ſe
cunda oñdit.ꝙ nõ ſufficit cõfoꝛmitas in oꝑatõc ſiue in oꝑe oꝑato.ibi. Illud quoqʒ nõ eſt pᷣtermittẽdum. yn
tercia magiſter ſoluit ex hoc quãdam qõem a latere. Atrum ſcʒ ſãcti debeãt paſſioem xpᷣi velle.ibi.ex qͥ ſolui

.

noſcere non ſuam.⁊ diuino pꝛecepto factũ eſt ei bo

num. ſſed m ꝙ foꝛnicatio dicit actum libidinoſum.

⁊ cognoſcere aliquam ex libidine. hoc dñs nunq; p⸗
pꝛecepit ſilijs iſrael furtum. dᷣm. ꝙ illud ſimiliteꝛ ö⸗
cepit inqtum fuit malum in ſe ſcilicet accipererem

illud quod obijcitur de aucte. Exodi. q, 30

galienam. ſed boc potuit facere. quia cuʒ ſit dominus

oim.dominiuʒ potuit tranſferre. Sed nunqᷓ; haece⸗
m ſe.
be de yſaac. dm.ꝙ illud non erat maluʒ ſm ſe. quia

yſaac quis non eſſet reus moꝛtis ſibi infigẽde ab ho
mine.tamen ratione peccati oꝛiginalis reꝰ erat moꝛ/

tis tẽpoꝛalis ſibi infligende a do.ad quã habebat ne⸗

ceſſitatem. ⁊ ideo deus babebat auẽtem. ⁊ ita ð iure
potuit illã abꝛabe ex cauſa cõmittere.Tamen aliqui
volunt dicere.qꝙ nõ pꝛccepit occidere.ſed offerre. Sʒ
contra boc eſt gloſa et tertus.quia dicitur ꝙ poꝛta/
uit i en gladium. i21
teſt ſuper oẽm legem datam. doᷣm ; veruz eſt ꝙ pt.
quia poteſt ponere.ſed non poteſt deſtruere iam po/
ſitum. Am̃ enim oꝛdinatõem ad ipᷣm dicunt aliqua

mandata. ſicut non poteſt contra ſuam iuſticiam fa⸗
cere.ſic nec contra illa pꝛecipere.iAd illud qð obij 5
citur ꝙ de non ente poteſt facere ens.dom.qꝙ verum

eſt ꝙ poteſt facere.ſed hoc nõ poteſt facere.qꝙ aliqͥd

ſit ens et non ens.⁊ quia non ens non babet neceſſi

tatem ad boc 4 ſit non ens.ideo poteſt fieri ens.ſecd
ala que ſi ſunt.de neceſſitate ſunt ma/

uia ſi faceret iſta eſſe bona.faceret ꝙ idem ſimul e-
et bonum et malum.

„

a pars in qua agit magiſter

tur qð qua queri ſolet. In quarta vero et vltima magiſter mouet qõem iuxta hãc.⁊ determinat ibi. Si vero
quenit᷑ vtrũ eodẽ mõ ſentiendũ eſt.vbi oñdit᷑ ꝙ diſſiir iudicãdũ ẽ ð paſſionibꝰ ſactoꝛũ ⁊ ipius xti.

Mſtendit ꝙ ad confoꝛmitatem voluntatis noſtre ⁊ diuine non ſufficit cõ/
foꝛmitas in volito. Vł aliter. &O aliquãdo homo bona voluntate aliö vult

qᷓ; deus.⁊ aliquãdo mala id quod deus bona volũtate vutt. a

Ciendum quoq; eſt ꝙ aliquando mala eſt volſtas hominis idẽ vo
aliud volentis q́; deus. Ut eni bona ſit hominis voluntas opoꝛtet

dillud qued obijcit q po 15

attendere quid cõgꝛuat ei velle ⁊ quo fine.Lãtum enim intereſt inter volũ⸗

tatem dei ⁊ voluntatem hominis.vt in quibuſdam aliud congꝛuat deo vel/

le.aliud homini. Vnde Augu.in ench̊.Aliquando bona voluntate hõ vult

aliquid quod deus non vult.bona multo amplius multoq; certiꝰ volũtate.
Nã illius mala volũtas eſſe nũq; pᷣt.Lãqᷓ; ſi bonꝰ filiꝰ pr̃em velit viuè queʒ
deꝰ bona volũtate vult moꝛi. Et rurſus fieri pᷣt vt h̊ velit homo voluntate
mala.quod deus vult bona.velut ſi malus filiꝰvelit moꝛi patrem.velit etiã
hoc deus. Nempc ille vult qð nõ vult ðs.iſte vero id vult qð vult? deus.⁊
tñ bone dei volũtati pietas illiꝰ potiꝰ conſõat (qᷓ;uis alið volet) qᷓ; huiꝰidẽ

Scom duo c⸗o
ſiderat᷑ bõa vo.
luũitas bois.

juttri

Cpef

MaszMbuer,
ZZ
Atarſtunt
ontite
nigin

i
Buniet/
wiis,

—

6
U

£

=
☛n

“

volentis ipietas Multuʒz em̃ intereſt qͥd velle homi.

qd deo cõgꝛuat.⁊ ad quẽ finẽ ſuã quiſq; referat volü⸗
tateʒ vt appꝛobet᷑ vłipꝛobet᷑. Pt em̃ velle bonũ qð ñ
cõgꝛuat ei velle.⁊ pᷣt velle bonũ qð cõgꝛuit.ſed nõ re⸗
fert ad finẽ rectũ.⁊ ideo non eſt bona volũtas.
¶ Oſtẽdit ꝙ ad cõfoꝛmitatẽ volũtatis nr̃e ⁊ diuie nõ
ſufficit cõfoꝛmitas in oꝑe oꝑato. Vel alit᷑ Or bõa dei
volũtaſ.mala hoĩʒ volũtate iplet.vt ĩ paſſione xpᷣi cõ
tigit.vbi quoddã factũ ẽ qð deꝰbõa ⁊ iudei mala vo/
lütate voluer̃t. Voluer̃t tñ ⁊ aliqd qð ðs ñ voluit. b
Illud q; nõ eſt ptermittẽdũ ꝙ aliqũ dei volũtas bõa.
ꝑ malã hoĩs volũtatẽ iplet.vt ĩ cruciſixioe xpᷣi factũ ẽ
quẽ ðᷣs bõa volũtate moꝛi voluit. Judei vero ĩpia vo
lũtate eũ crucifixerũt.Et volebãt iudei mala volũta⸗
te qdd qð ðs voluit bõa.volebat ſcʒ vt xpᷣs pateret᷑.
moꝛeret᷑.ſᷣ volebãt ⁊ aliqd alið qͥd ðᷣſ nolebat.ſcʒ occi
dẽ xpᷣm q̊d fuit mala actio ⁊ pctm. Actũ qᷣe iudeoꝛũ
ñ voluit deꝰ.paſſiõeʒ vero xpᷣi voluit.ſic ⁊ ĩ io pᷣs.cri

ps.cxxxvij. ſtad p̃em ait. Tu cognouiſti ſeſſionẽ meã.i.voluiſti
”MVG ? appꝛobaſti paſſiõem meã.tibi eĩ placuit Voluit itaq;
tota trinitaſ vt xpᷣs pateret᷑.nec tñ voluit vt iudei occi
dDdertẽt. qꝛ voluit penã xpᷣi.ſ ñ voluit culpã iudeoꝝ.nec
Opoſitio. tñ noluit.ſi eĩ noluiſſet.nec fuiſſet. Sʒ ad h̊ oponit᷑ſic

Si voluit ðs vt xpᷣs pateret᷑.voluit vtiq; vt pateret
a iudeis vlł ñ. Si voluit vt ñ pateret᷑ a iudeis.cũ paſ⸗
ſus ſit. factũ ẽ itaq; qͥ̊d voluit ðᷣs ñ fieri. Si aũt voluit
eũ pati a iudeis.g voluit eum occidi a iudeis. Voluit
6B itaq; vt iudei occiderẽt eũ.¶ Ad qð rñdentes dicimꝰ
b ſimpliciter concedẽdũ eſſe ꝙ de voluit xpᷣm pati et
moꝛi.qꝛ eius paſſio bonũ fuit ⁊ cã nr̃e ſalutis.Cũ autẽ
dicit᷑ volebat eũ pati vł occidi a iudeis.h̊ diſtinguen⸗
dñ eſt. Si em̃ intelligit᷑ ſic.volebat eũ ſuſtinere paſſio
nẽ ſiue crucifixionem a iudeis illatã. verus eſt ſenſus.
Si vero intelligit᷑ ſic.volebat vt iudei occiderẽt euʒ.
c falſũ eſt. Mõ ei volebat deꝰactõem iudeoꝛuʒ q̃ mala
erat.ſᷣ volebat paſſionem bonam.⁊ hec voluntas per
malas iudeoꝝ voluntates impleta eſt. Unde Augu.
in ench̊.deus quaſdam voluntates ſuas vtiq; bonas
implet per maloꝛnm hoĩm volũtates malas.ſicut per
maliuolos iudeos bona volũtate pr̃is xpᷣs pꝛo nobis

„ — „ . „ — „ = . „„ 1U1
trabi. ⁊ videt᷑ ꝙ ſic.cũ de? velit.⁊ ipᷣe ſciat G̊ eẽ iuſtũ.Reꝰ dðʒ. ꝙ gꝛatiq ſubtrabi glic

quid velle hoi.qͥd do
ↄguat Cõtꝛa.ex h̊ vi
det ꝙ aliqͥd licite poſ
ſit hõvelle ſciendo.cꝰ

devvelit cõtrariũ.po/

nat᷑ impoſnble ꝙ
alicui reuclet᷑ ſua dã⸗

natio.ↄſtãs ẽ ꝙ deus

vult iſtũ dãnari volũ
tate abſoluta.aut er/
go iſte tenetur velle.

aut nõ. vel Aisid ſit

de tẽtiõe.q̃d ẽ ꝑpfectiꝰ
velle. vtrũ velle dana
ri.vel nõ. Si vult dã⸗
nari. vult a do ſepa
ri.h̊ volũtas rctã nũ/

ꝙᷓ; pᷣt appetẽ. Si non

vult danari.g pfecte
ſe nõ cõfoꝛmat. pfe/⸗
ctioꝛ ẽ volũtas dabo⸗
ſita. R'.ddm.qꝙ illud
impoſſibile ꝙ alicui
reuclet᷑ ſua daãnatõ.⁊
impoſſibili poſito nõ
ẽ mirũ ſi ſeq̃t᷑ ipoſribi
le. Tamen ſi tu qᷓras
quid ẽ pfcetiꝰ.Reꝰ.di/
cẽdũ ꝙ i eterna dãna
tõe ſũt duo.ſcʒ penei⸗
flictio. ⁊ cterna a deo
ſepatõ. Scpatõeʒ et᷑/⸗

—

nã a deo nilo mõ cre=-

do ꝓ aliq̃ aia recte de

beat velle. imo ſp vel⸗

legriũ ſʒ penazʒ vellę

ſi ꝛuelatũ ẽ ſibi dʒ.⁊ B

pʒ.qꝛ qͥlibʒ iuſtꝰ ſe

23 alio debz velle. q⸗
ois peccãs finalit᷑ et
nalit᷑ puniat᷑.& ſi po⸗/

nit᷑ pexñs cognito cer·
titudinaliter iuxta ſe.
credo ꝙ qᷓ;diu durat
ei bona volũtas ꝙ B

nolet. Si añt qᷓras de

eo qͥ peccat.vtrũ vel/
le debeat graz ſibi ſb⸗
triplici cõditõe pᷣt re/

ſpici. aut ſiplicit. aut ad t̃s.⁊ ad tpᷣs adhuc duptr.vłi ſe.vł ꝓut hʒ rõeʒ pene.̊ mõ vult ðs ſbᷣtrabẽ.⁊ h mo/

dicit Aug. Multuz itereſt ꝛc. b
dere xpᷣm erat maluʒ facere.g/ n

pꝛa negatuʒ cẽ.Reꝰ.dᷣm.q occi

do dʒ peccãs velle vt eũ ds puniat. Añ regla gencralis q; i oibꝰ q̃ ſcimdeñ velle abſolute tencmur volũta
te abſoluta velle.tñ lʒ nobis velle ↄtrariũ volũtate ↄditõnata ſiue ꝙ̈tuʒ i nobis c.qꝛ hoc decʒ nos.⁊ ꝓpter hᷣ
e voluit xpᷣm pati ⁊ moꝛi ⁊c. ¶ Cõtra.videt᷑ ei male dicere. q;ꝛ occi⸗
occidi fuit malũ fieri.ſi g̊ deꝰ voluit xpᷣm pati.deꝰ voluit malũ fieri qͥ̊d ſu
ere xpᷣm fuit malum per cõpatõem ad ſubiectum.quãdo ergo accipitur paſ-

ſio. aut ſimplr accipit.aut i cõꝑatõe ad patiẽtẽ ſiue ad ſuſtinẽtẽ penã.⁊ ſic ſ impir ẽ bonũ.aut ĩ cõpatõc ad ife
rẽtẽ.⁊ ſic ex illo reſpectu iudicat᷑ maluʒ.qꝛ malicia moꝛis potiꝰ itẽtõeʒ reſpicit q; actũ.Et pᷣmo mõ ẽ ſeſ *. xp̃ʒ
pati a iudeis ẽ bonũ.i.xpᷣm ſuſtinere penã quã iudei ituleft ẽ bonũ. Sccũdo ẽ ſẽſꝰ.xpᷣʒʒ pati a iudeis bonũ.
.i.paſſionẽ iferri xpᷣo a iudeis ẽ bonũ.⁊ ſic flin.qꝛ illatõ paſſiõis ñ fuit niſi mala.ſʒ ſufferẽtia ñ fuit niſi bõa.et

ſic diſtiguit mgr. c

volebat ⁊cẽ. Innuit m ꝙ actõ iudeoꝛũ fuit mala. Cõtra.
actio iudeoꝛum fuit cauſa paſſiõis.ſed ſi cauſa imediata mala. effectus.ergo ſi acti
dicẽdũ.ꝙ iſtud eſt verũ de actõe ⁊ paſſiõe in eodem genere bonitatis.pᷣm ꝙ vnum

videt᷑ falſum dicere qꝛ
o fuit mala. ⁊ paſſio. Reꝰ
eſt cã alteriꝰ. dicendum

cactio iudeoꝛum fuit cauſa paſſionis in genere nature⸗r in ülo genere ſicut actio fuit mala.ita ct paſſio.

a ¶Wultũ em̃ inteſt 1

—,—

Ti. ”V I
ſz ñ fuit cauſa ĩ code,s occiſus ẽ?. Qð tãtũ bonũ fuit.vt apls petrꝰ qñ id fe· n
genere moꝛis. immo ri nolebat.ſathanas ab ipᷣo qͥᷣ occiſus eſt diceret᷑. Ecc⸗ Math. xvj. zin⸗
i bona ĩtẽtio. paſſi manifeſte habes.magnũ bonũ fuiſſe ꝙ xpᷣs occiſus ẽ. HKH
onẽ volũtariã dirige etr bonũ qꝛ petr nolebat.iõ redargutꝰẽ. e nuhid
bat in bonũ finẽ. ecõ⸗/ Hbonũ qꝛ petr⸗ nolebat. 10 redargut⸗ẽ. cnes
tra i actoe iudoꝝ ſ bß ¶Soluit qõem collateralẽ. Vtrũ ſacti debeãt paſſio nd
te retu finẽ.riõ i gene nem xpi velle. . ntußea
moꝛis actõ fuit mala ¶ Ex qͥ ſoluit᷑ qõ q queri ſolet.vtrũ viris ſactis placẽ de P
o viſliag⸗ paſ/buerit ꝙ xpᷣs pateret᷑ vl occideret᷑: Debuit em̃ eis pla ſ nir
bos : xeo ba; & intuitunferedẽptõis. n ituitu ipius cruciat⸗. Eo rlie
6 tatũ honũ fuit vt ape luerũt g ac vehemẽter cupierũt xpᷣm moꝛi ꝓpt libera⸗ ſiniq
ſtolꝰ petrus qͥ id fiei tõem hois ⁊ impletõeʒ diuie volũtatis.ſᷣ nõ voluerũt 0 Non
nolebat ab ipo qͥ occi delectatõe ipᷣiꝰ afflictõis. De eodeʒ g letabãt᷑ ⁊ triſta- Uthraßgt
ſuſẽ ſathã dicet. Cõ⸗ baãt᷑.5 ob aliud gaudebãt ⁊ ꝓpt aliud dolebãt. VUole⸗ nencht
ira h b vider deũñ baãt xpᷣm moꝛ ꝓ hois redeptõe.⁊ tñ de mote ipſius ſa
daſtone 1pt cct Ndluerſis de cauſis coꝛda eoꝛui varie mouebtſir iiſrn,
darguéd. peccauit ¶ MWouet gõem circa pᷣdictã. Quõ ſentiẽdum ſit de fmmen
beatiſſima mẽ. dũ do⸗ S ſãctoꝛum an velle an nolle debeam. d glog eſen
luit ſicut dicit luce.ij. ¶Si vo q̃rit᷑ vtruʒ eodẽ mõ ſẽtiẽdũ ſit de paſſionibꝛet ſateat
Tu ipius aiaʒ ptra martyrijs ſãctoꝛũ.¶ Micimꝰ aliquã eẽ driazʒ int paſſio Ne c diſſimiit niſhloe⸗
ir Hadi⸗⸗Peecaue nẽ capitis ⁊ mẽbꝛoꝛũ.p̃i nãq; paſſio cã ẽ nr̃e ſalutis cgegaf eſt de Nr
rueſilr apli Elin eti qõ no ẽ paſſio alicuiꝰ ſãcti. Nulliꝰ em paſſione redẽp / ſgcton nt
diẽ apls. ij. Lhi. ij. Si Ioſz vj Wyeſtoßr à dn&e PpI ſacton. chtt
ſuſtiebim? cõregna⸗ ti ſumꝰ niſi xpi. Pꝛoſuert qͥdẽ nõ mõ eis qᷣ paſſi ſn. nis mi
bimꝰ. e. vom. q; do Vverũ etiã alijs fidelibꝰ Forn paſſiões. Verũtñ nr̃a re⸗ (ea
leꝛe de ali ẽ duplicit dẽptio nõ ſũt.h̊ em paſſio illiꝰ ſola potuit ꝗͥ ðs ẽ ⁊ hõ. yſtnd⸗
Aut ita ꝙ dolẽs volꝗ Illiꝰ⸗ g paſſionẽ credẽtiũ pie mẽtes voluer̃t ⁊ optaue⸗ un tuſit
tate rõis abſoluta ve rũt fieri ſiẽ futurũ credebãt. Paſſiões vᷣo ſãctoꝛũ poſ: paſſões ſã nuſ
it cotari c e v ſumꝰ velle ⁊ nolle.⁊ vtrũq; bona volũtate ſi rctõs no coß pollum nn
lere de paſſöe rpi. Et bis ꝓponam“ ſines. Cui em̃ placuit pauli paſſio eo ſi, velle v nolle et bhürtce
petiqꝛ; volũtate rõs ne.qꝛ pᷣmiũ eiꝰꝑ hͥ auctũ ⁊ ꝑactũ cernebat.bonã videt᷑ vtrũq; böa vo/ ſetun iai⸗
Sriũ volebat ẽ redar· habuiſſe volũtatẽ.q̃ volũtati eiꝰ ↄgꝛuebat qua cupie luntate. i ntäti⸗
gurh. Alio mo dolere bat diſſolui ? eẽ cũ xpo. Qui aũt voluit euʒ declinare Ohilip..j ngtdpnia
de aliqᷣ ẽ ferni ad ꝛiñ paſſionẽ ⁊ effugẽ manꝰ iniqͥꝛũ cõpaſſione pietatis.⁊ il “ oluſni,
volujtace viet eis iñ Ie habuit bonã volũtatẽ. Elñ Aug. in ench. Bone ap⸗ ten
volũtate abſoluta.fic parebãt volũtates pioꝝ fideliũ q nolebãt apłʒ paulü Pitoalaui
bonũ ẽ ↄtolere xpo ⁊ hierlim ꝑgẽe.ne ibi pateret᷑ mala q Agabꝰ ꝓpha pᷣdixe. · Acc.xxj. fabefimin
pie affici circa ei. ⁊ ſic rat. et tñ h illũ s pati volebat ꝓ annũciada ſide xpᷣi. iiſöeofl
afficiut viri ſcti.q¶ ma exercẽs martyrẽ xpᷣi. Neq; ipe bonã volũtatẽ ſuã iple bndal
aneasgit uit ꝑ xpᷣianoꝛũ volũtates bonas.ſ ꝑ iudeoꝛũ malas. on
nk i oſiceratoe dolo d eũ potiꝰ ꝑtinebãt q nolebãt qð volcebat. qᷓ; illi per ininen
rũ ſié⁊ benigniſfima qͥs volẽtes factũ ẽ qð volebat.qꝛ idipm mala voluta⸗ ſiigittlan
virgo maria i filij ſu te fecerũt qð deꝰ bõa volũtate voluit. Ita ⁊ in paſſiõe ſuind
mota ẽ paſſione. xpᷣi factũ ẽ.qð em̃ deꝰ voluit.h̊ idẽ iudas ⁊ dyabolus. nucltte
S H illi mala volũtate.deꝰ vᷣo bona volũtate. ſcilicet vt umnnd
R 1bs moꝛeret. erutamẽ illi actuʒ voluerüt quẽ deus Neſl
DADiintelligẽtiã pᷣſetis diſtinctõis querit᷑ ð c ne. oſtẽditur ſic. Eſa. v. Sicut exaltatur celia tena. S
ffpoꝛmitate volũtatis noſtre ad voltates dei. ita exaltate ſũt vie mee a vijs veſtris. et cogitatiões B e
tEECt circa hoc duo pᷣncipalit querũt᷑. Dꝛimo mee a cogitatõibꝰveſtris.ſz ſic ẽiĩ vijs ⁊ cogitatoibꝰ genet
querit᷑ de ipa cõfoꝛmitate qᷓtũ ad quidditatẽ. Secũ ſic ⁊iĩ volutatibꝰ.& ſi celũ et terra nõ hñt ↄfoꝛmitatẽ hibpe Pis
do querit᷑ de ipᷣa qᷓ;tũ ad tẽtõeʒ. Circa pꝛimũ articu/ nimmo defoꝛmitatẽ. videt᷑ ſimilit᷑ nec volũtas nia ⁊ tiaſtite
lũ duo querũtur. Pꝛimo vtrũ poſſibile ſit volũtate,z volũtas diuina. Si dicas ꝙ autoꝛitas intelligit᷑ ⁊ lo n ſe⸗
noſtrã cõfoꝛmari volũtati diuine.Secũdo vtrũ con quitutr de malis.Contra.ſuper illud tẽ.Exultate iu⸗ gbricte
foꝛmitas volũtatis noſtre ad diuinã faciat volunta ſiglo. q;tum diſtat deus ab hoie.tatuz diſtat volũ ſin getat
tem noſtrã iuſti. tas dei a voluntate bois. ergo ⁊c. ¶ Itez infinite di ninii
(Eα fet pof Queſtio.ſ.. .. ſtantiũ nulla eſt cõfoꝛmitas. ſed ve et hõ diſtant in lsam
non ſit poſſibile noſtrã volutatẽ cõfoꝛmari diui / infinitũ.cũ vnũ ſit finitũ ⁊ aliud ſit infinitũ. nlla eſt nn

* ðẽÿ

2foꝛtnitas volũtatũ. ¶ Itẽ ſi volũtas nra pfoꝛmat

diuic. aut ergo vel in ſeipᷣa. vel in tercio. Si in ter/
cio.ergo diuia volũtas ⁊ huana cõueniũt in aliqᷣ cõ⸗
muni.et ſi hoc.ergo habẽt aliqͥd ſimpliciꝰ ſe. qd ẽ in
Cõueniẽs.maxie ĩ diuia volũtate.reſtat ergo ꝙ ſi ẽ cõ
foꝛmis.ꝙ ſeipa cõfoꝛmet᷑.ergo voluntas ẽ ipᷣa cõfoꝛ
mitas.ſʒ cõfoꝛmitas nõ pᷣt eẽ diffoꝛmitas.g volũtas
noſtra nõ pᷣt diſcoꝛdare a diuia.qð ẽ manifeſte falſũ.
tẽ ſi volũtas noſtra ẽ cõfoꝛmis diuie.aut h̊ ↄuc
nit eentialiter. aut ꝑ participatõeʒ. Si cẽntialiter. re-
dit idẽ q̊d pꝛiꝰ.Si ꝑ ꝑticipatõeʒ.q̃ro de illo ꝑ cuiꝰ ꝑ/
ticipatõcʒ volũtas ẽ cõfoꝛmis.vtrũ ſit confoꝛme vel
nõ.Si nõ.nõ pᷣt cõfoꝛmare.Si ſic.tũc aut eẽntialiter
aut pticipatie. vel erit abire i ifinitũ.vel ſtare i aliq
creato qdð ſit cõfoꝛmare deo ꝑ eẽntiã.vel volũtas cõ
foꝛmat᷑ deo ꝑ increatũ.ſʒ nõ ẽ abire iĩ ifinitũ.nec ẽ po
nere ꝙ deꝰ ſit cõfoꝛmitas volũtatis bũane.ad deũ g
gliq̃d creatũ eẽntialiter ẽ cõfoꝛme. q̃d eẽntialiter ẽ
confoꝛme alicui. eſſentialiter conuenit cum illo. Et

quod eſſentialiter conuenit cum illo eſt eiuſdem eſ-

ſentie. ergo. ⁊c. ¶ Cõtra.j.Cox.vj.Qui adberet 30
vn) ſpũs ẽ.S nõ ẽ vnꝰ ſpus ꝑ vnitateʒ uature.ergo ẽ
vnꝰ ꝑ cõfoꝛmitatẽ volũtatis. ¶ Itẽ Math.xij. Dis
q̃ facit volũtatẽ patris mei qͥ ẽ i celis. ille me?ꝰ frater
et ſoꝛoꝛ ⁊c.ſʒ nõ ẽ veꝝ ꝙ ſit frater ꝑ ꝓpiquitatẽ ſagui
nis. ergo ẽ frater ꝑ ↄfoꝛmitatẽ volutatis et dilectõis
Itẽ quaſcũq; volũtates cõtingit velle idẽ ⁊ velle
oppoſita.cõtigit cõfoꝛmari et diſtoꝛmari ſiue cõtra/⸗
riari.S̊ volũtaſ diuia ⁊ hũana ſũt buiuſmodi.hoc pʒ.

ergo ꝛc. ¶ Itẽ qſcũq; volũtates ↄtingit adiuicẽ oꝛ/
dinari ꝑ ꝑfectã poſſidẽtiã ⁊ obediẽtia. cõtingit ad i/

uicẽ ↄfoꝛmari.ſʒ volũtatẽ hũanã ↄtingit diuie P oia

ſubiacere ⁊ obedire.ergo ⁊c. ¶ E. dom ꝙ aliqd cõ⸗

foꝛmari alicui ↄtigit dupliciter Aut qtũ ad ſimilitu

dinẽ. aut qtũ ad babitudieʒ. Qtũ ad ſimilitudiem
ↄtingit dupliciter. Aut quãdo aliqᷓ duo pticipãt ter
ciũ in q̊ aſſimilãt᷑.vt agnꝰ et nix albedie. Aut cũ
duo ſic ſe habẽt ꝙ vnũ ẽ ſimilitudo alteriꝰ.vt ſpẽſ co
loꝛis ſiue ydolũ.coloꝛi aſſimulat᷑ ſiue ↄfoꝛmat᷑.Aut
quãdo aliquid ꝑticipat ſimilitudicz vt ſpeculuʒ vel
oculꝰaſſimilat᷑ vel cõfoꝛmat coꝛꝑi obiecto. Pꝛimo
mõ nõ ẽ poſſibile ali 1
cũdo mõ aliqᷓ creatura cõfoꝛmat᷑ vtputa gẽa ꝗᷓ r ſi
militudo dei vel Kor⸗ q̃ ẽ deifoꝛmitas. Bercho mõ
aſſimilitat et cõ
cõfoꝛmitate nihil ad pñs. Alio mo ↄtingit cõforma
ri aliquid alicui ſᷣm ſileʒ babitudieʒ ſiue cõꝑatõeʒ. qᷓ
he dici poꝛtio cũñ ẽ reꝝ eiuſdẽ generis. et ꝓpoꝛtiona
litas cũ ẽ reꝝ diuerſoꝝ geneꝝ ſiue ñ coicãtiuʒ vt fiat
vis ĩ verbo.Large tñ loquẽdo vtraq; pᷣt dici ꝓpoꝛtõ.
et hec nibil ponit ↄmune.qꝛ ẽ ꝑ cõpatõeʒ duoꝛũ ad
duo. et pᷣt eſie inter ſůme diſlätin. et ᷣm bãc pᷣt volũ/
tas noſtra cõfoꝛmari diuine. videlicet ꝑ ſilem bhabi/⸗
tudinẽ ad actũ.vt ſicut deꝰ q; vult. vult liberalit᷑ et
charitatiue.ita et bõ.⁊ ꝑ ſilem cõꝑatõeʒ ad obicctũ.
vt qd vult Zs velit hõ.⁊ eodẽ fine quo vult deꝰvelit
bõ.hoc totũ poſſibile ẽ eẽ. et totũ poſſibile eſt nõ cẽ.
ct iõ poſſibile eſt volũtatẽ nr̃am diuine cõfo mari ⁊?
diffoꝛmari. Et concedẽde ſũt rões ad boc.¶ Ad ilið
að obijct᷑ ꝙ diſtat ds ab hoic. ⁊ hnana voluntas
a diuina in infinitũ.iã ptʒ rñſio.qꝛ B̊ nõ impedit cõ/
foꝛmitatẽ cõꝑatõis.Licet impediat cõfoꝛmitatẽ eqᷓ
9 litatis et vniuocatõis.¶ Ad illð qd obijcit᷑ vtrũ in⸗
ſcipa vcl in tercio cõfoꝛmet᷑.dom. ꝙ nõ in ſeipᷣa niſi

ab vtroqʒ. et ſic pʒ ill. ¶

iuſtã.

ut cũ alid

quã creaturã deo ↄfoꝛmari. Sc
oꝛmat᷑ aia q hʒ gaaʒ et glaʒ. de hac

dictũ c. Duplex ẽ ãt ꝓpoꝛtõ onnean.
11

XVII

loquamur de coõfoꝛmitate lõginqᷓ qᷓ attẽdit᷑ in ims g

ne. Si añt loquamur de cõfoꝛmitate Zpiau q̃ cõſi/
m

ſtit in ſilitudie.ſic nõ ſeip̃a cõfoꝛmat᷑. ediãte gr̃a.

nõ ẽ tãqᷓ terciũ ab vtroq; pticipatũ.ßſ etiã ſicut ſili
tudo vnius.et ppÿetas alteriꝰ. Añ gra ẽ ſilitudo eẽn

tialit.nõ tñ oꝑtet ꝙ eẽntialit᷑ ↄueniat i tercio.qꝛ ſimi
litudo ſeipᷣa ↄuenit cũ eo cuiꝰ ẽ ſilitudo.et ſic patent
obiecta ambo. Similit᷑ ſi loqᷓmur de cõfoꝛmitate q;⸗
tũ ad habitudieʒ. dicemꝰ.qꝙ volũtas ĩ ſeip̃a ↄfoꝛma/
tur.ſʒ ꝑ cõꝑpatõeʒ ad alterũ.qð tñ neq; ẽ de eẽntia di
uine volũtatis nec hũane. nec tãq; tertiũ pticipatuzʒ
Ad illð qd vltio q̃rit᷑. vtꝝ
cõfoꝛmet᷑ ꝑ eẽntiã aut ꝑ ticipatõez. dom. ꝙ nec ſic.
nec ſic. ſy cõfoꝛmat᷑ ꝑ poꝛtõcʒ ſiue per cõſimilẽ ba⸗/
bitudinẽ.eęt ſic patet illud.

8 . nc .
¶ Atrũ cõfoꝛmitas volũtatis nre ad diuiam faciat eã

iuſtã. Et ſic videt᷑.qꝛ ſuꝑ ill pe. Rctõs decet col/
laudatio.Glo.rcti ſũt qͥ dirigũt coꝛ ſuũ pᷣm volũtatẽ
dei. qᷓ rcta A Vue pticipatõ iſtitie cũ
imiqtate: aut q ſocietas luc ad tenebꝛas: q.d. nulla.
ſi g diuia volũtas iuſticia et lux.⁊ hũana voluntas
ſit iniqᷓ.ñ p̃t eẽ cõfoꝛmis. & ſi ẽ cfoꝛmis. neceſſe ẽ e
Gee cõfoꝛmani regłe iuſticie nibil ali ẽ qᷓ in
ſtificari. ſʒ volũtaſ diuia è regla iuſticie.qꝛ ñ pᷣt obliqᷓ
ri ad aliqͥq iniquũ. cõfoꝛmari volũtati diuie ẽ iuſti
ficari. ¶ Itẽ itellectꝰnr̃ nõ pᷣt cõfoꝛmari diuio quin
efficiat᷑ verꝰ. nec affectꝰ noſter pᷣt cõfoꝛmari diuio

ar efficiat᷑ iuſtꝰ.ſicut ei verita 3 6retitudo itellectus.

ciuſticia ẽ rctitudo affectꝰ. ¶ Cõtra. mgr dicit. et
verbũ Aug.ꝙ volutas dei bõa ꝑ boim malas volũ⸗
tates implet᷑.ſʒ vnꝰ effectꝰ nõ ꝓcedit ab vna cã per
aliã niſi ille cãe adiuicẽ cõfoꝛmẽt᷑. cõtigit malã vo⸗
lũtatẽ diuie cõfoꝛmari. ¶Itẽ cõfoꝛmitas volũtatũ
cõſiſtit i volẽdo et nolẽdo idẽ.iʒ impiꝰ pᷣt velle ⁊ nol
le. qʒd deꝰ vult et nõ vult.vt ponit erepli Aug. ð pꝛa
uo filio qͥ prem vult moꝛi. ð et ðs vult. cofoꝛmi⸗
tas ñ facit volũtatẽ iuſtã. Bee q́ᷓ;uis voluntas dei
ſit btã.tñ volũtas illi cõfoꝛinis ñ ꝓpt᷑ h̊ ẽ btã.ꝗ̊ ꝑi ra
toe quis ſit iuſta.nõ ꝓpt᷑ h̊ volũtas ↄfoꝛmis ẽ iuſta
tẽ ſi cõfoꝛmitas facit volũtatẽ iuſtã. cũ velit ho
mine q patit᷑ ſuriam vidicare.ſi ille qͥ patit iiuriam
vult ſe vidicare.iuſte vult.g iuſtũ ẽ exigere vindictã.
Situ dicas ꝙ ds vult hoieʒ vidicare. ſ ñ vult ꝙ bõ
vidicet ſe.hoc ñ ſoluit.qꝛ ſaitem tũc liceret hoĩ appe
tere ꝙ Zs ipᷣm vidicaret¶ Py. dom ↄfoꝛmitas vo 1
lütatis noſtre ad diuinã attedit᷑ p̃m poꝛtöem ſicut
Dupler ſeʒ ad actũ.et
ad volitũ Simił ꝓpoꝛtõ ad actũ oſiſtit ĩ hoc. ꝙ ſicut
8s qð vult. vult ex charitate et liberalit ſiue iuſte et
rctõ fine.ſic ⁊ hõ velit. Simil ꝓpoꝛtio ad volitũ eſt.
vt ꝗðᷣ vult da eti bõ velit. Poteſt ↄfoꝛmitas attẽ
di ym hãc duplicẽ ſimilitudinẽ ⁊ cõꝑatõem. ſic eſt
ſufficiẽs et facit volũtatẽ iuſtam. Poteſt iteꝝ atten⸗
di ſolũ m alterã. vtputa pʒ volitũ. ⁊ ſic eſt deficis
cum careat ſimili habitudine. et boe non ſufficit ad
iuſticiam. De pꝛima cõfoꝛmitate pcedũt pꝛime rö/
nes. de ſcda ſcde. Ad ill qð tercio obijcit ꝙ ofoꝛ
mitas non facit beatã aiam. ꝙ nec iuſt. dm. ꝙ bea⸗
titudo dicit iuſticiã cõſũmata. Ande plus requirit᷑
ad boc vt voluntas fiat beata qᷓ vt fiat iuſta.et ideo
non ſequit᷑.ꝙ ſi nõ facit beatã.q nõ faciat iuſtã. tañ
ſicut cõfoꝛmitas ſufficiẽs que eſt in volito 2 röe vo⸗

lendi facit volũtatẽ iuſtq. ſic ↄfoꝛmitas ſupexcellẽ⸗

+☛W.

13 tur vltimo iã patet reſpõſio.q

facit eã beatã.illa aũt eſt ſuꝑexcellẽs quãdo in om̃i⸗
bus diuine confoꝛmat᷑.et ex nulla ꝑte eſt diffoꝛmis.
nec in aliquo ſaltẽ in modico.A illud qdð obijci/
luia appetẽs vindictã
nõ cõfoꝛmat ſe deo in mõ ſiue i rõe volendi.deꝰ em̃
tanqꝙᷓᷓ iuſtus iudex vult hoc velo iuſticie.qui aũt ap/
petit vltionẽ ſui ſiue ſue iniurie vt plurimũ vult libi
dine vindicte.ſi aũt aliquis appetat ſoluʒ zelo iuſti/
cie ſicut deus et ex charitate.tũc dicerem eũ habere
volũtatem iuſti.
Onſequẽter qtũ ad ſecũdum articulũ que⸗
itur de tentõe ad confoꝛmitatẽ volũtatis di
uine.et circa hoc duo querũtur. Pꝛimo que
ritur etrũ teneamur cõfoꝛmare volũtatem noſtꝛam
volũtati diuie i rõe volendi.vt velimus ex charita⸗
te quod volumus.Secũdo vtrũ teneamur cõfoꝛma
re in voltt..
AUAueſtio.. c—
O teneamur ĩ rõe volendi videt᷑.qꝛ tenemur qð fa
cimus facere iuſte.Ande deut.xvj. Juſte quod iu/
ſtũ eſt exequeris.ſed nõ fit iuſte niſi qdð hõ facitᷣm

confoꝛmitatez volũtatis q;tum ad rõem volendi vt

velit ex charitate. ac. ¶ Itẽ tenemur diligere deuz
ex toto coꝛde.quia hoc pꝛecipit᷑ dent᷑.vj.et dominꝰ
ideʒ iterat Math.xxij.ſed hoc nõ pᷣt fieri niſi ex cha
ritate.gᷓ tenemur ad cõfoꝛmitatem in rõe ſiue in foꝛ/
ma volendi.¶ Itẽ tenemur deo veraciter obedire.
ſed veraciter non obedit deo niſi qui facit ea volun/
tate quã acceptat deus.Hec aũt ẽ volũtas infoꝛma/
ta charitate. ⁊c. ¶ Itẽ ꝓpter quod vnũquodqʒlx il-
lud magis.ſed ꝓpter confoꝛmitatẽ volũtatis roe vo
lendi.obligamur ad confoꝛmitatẽ volũtatis in voli
to.quia finis pᷣcepti ẽ charitas vt dicit apls.j. Thi.
j.Sᷓ multofoꝛtius obligamur ad confoꝛmitatẽ in rõe
volendi.vt qd volumus velimꝰ ex charitate. ¶ Co⸗
tra. deus vult et pꝛecipit parentes honorari. eſto q;
opoꝛtunitas ſe offerat ꝙ aliquis honoꝛet patrem ex
naturali pietate non ex charitate. conſtat qꝙ nõ pec/
cat.et non confoꝛmat volũtatem ſuã niſi in volito.
5 non tenetur ad rõem volẽdi. Sten ſi tenemur
confoꝛmare volũtatẽ noſtra diuine in rõe volẽdi ſi/
cut in volito.ergo quotiẽſcũq;ʒ volumus aliquid nõ
ex charitate.deficit ill ad qdð tenemur.ergo pecca/
mus i omni actu.nullus ergo actus eſt indifferens.
¶ Item ſi tenemur confoꝛmare in rõe volendi.cuʒ
ergo peccatoꝛ habeat volũtatẽ a deo cõtinue in hoc
deficiẽtem.qꝛ nõ habet charitatẽ.g cõtinue in oĩ in/
ſtanti peccat. ¶ Item nullus poteſt cõfoꝛmare vo/
lũtatẽ ſuã diuinc i rõe volẽdi niſi habeat charitateʒ.
ſed nõ eſt in noſtra poteſtate habere charitatẽ.̊ ho/

mo tenet᷑ ad impoſſibile. Si dicas ꝙ pᷣt facere.qͥ fa-

cto habebit charitatẽ.qꝛ poteſt ſe diſponere ad cha/
ritatẽ. Obijcit᷑ de obſtinato ⁊ de eo qui actualiter’ẽ
in peccato.dũ peccat.et eſt in actulillo.non poteſt ſe
cõfoꝛmarc.g nõ tenet᷑.ꝙ ſi nõ tenet᷑.⁊ alij tenentur.

repoꝛtat cõmodum de malicia.ꝙ ſi hoc nõ eſt cõue/

14 niẽs. nulli ergo tenẽtur. ¶ R. dom. ꝙ tenemur con

foꝛmare volũtatẽ nꝛam volũtati diuine in rõe volen
di vt ſcilicet velimus ex charitate.⁊ hoc patet.qꝛ te/
15 mur eñ diligere ex charitate. Attẽdendũ aũt ꝙ hec ẽ

obligatio ꝑ moqũ pᷣcepti affirmatiui. Differt em̃ ob
ligatio pᷣcepti affirmatiui et negatiui.nã negati obli
gat ſemꝑ et ad ſemꝑ.affirmatiui aũt tñ̃ obligat ſem/

per nõ ad ſemꝑ.ſed ꝓ loco et tꝑe. et ſicut nõ obligat

ad ſemp.ſta nec ad oẽn actũ volũtatis.nec ad oẽ p⸗
ceptũ. ſeg tũc ſolũ quodo tenemur exire in actu cha⸗
ritatis. Ande notãdũ ꝙ ſic tenemur ad boc ꝙ nũq;
adłkõtrariñ.ſicut velle qð ſ vult ex liberalitate. Ad
hoc etia tenemur ꝓ loco et tpe.ſi habemus charita⸗
tẽ.ſi aũt nõ habemus nõ ad hoc tenemur.ſed ad eq;
ualẽs. qꝛ tenemur facere quod in nobis eſt vt habea
mꝰ.et aq h̊ ſimiliter ꝓ loco et tpe obligamur. Ex bijſ
arer reſpõſio ad vbecra . obiſcrt gr alige
ſine peccato honoꝛat parẽtes eti ex naturali picta/
te. dvm. ꝙ veruz eſt. et ex hoc ſequit ꝙ nõ in oi actu
tenet᷑ cõfoꝛmare.nõ tamẽ ſequit᷑ ꝙ nõ teneat᷑ct per
hoc patet ſequẽs q; obijcit᷑ de generalitate actuum.
Patet etiã aliud quod obijcit᷑ de generalitate tpis.

¶ Ad illud qð vltimo obijcit᷑ ; nõ eſt in poteſtate 17

noſtra habere charitatẽ.ddm.qꝙ in ptãte habẽtium
charitatẽ eſt. et in poteſtate nõ habetiũ.nõ ꝓpinqua
ſed diſpoſitiua. Poteſt eĩ quilibet facere.quo facto
habeat charitatẽ. et ideo ſi non faciat imputat᷑ ſibi.
nec excuſatur ꝑ impoſſibilitatẽ.qꝛ non eſt impoſſibi
litas vbi ſuccurrit lende pieger on veſcit niſ pt
dom. ꝙ nullus eſt adeo obſtinatus q; nõ poſſit face
re qʒ; in ſe eſt.et qui nõ poſſit redire ad coꝛ.et iõ tene
epc. Si aũt tu queras. quid ſit locus ⁊ tps, meliꝰ do/
cet vnctio qᷓᷓ ars.tamẽ quãdo dominꝰ viſitat euʒ in,
terioꝛi allocutõc.vel exterioꝛi pdicatõe. vel aliq tali
in quo eſt opoꝛtuuitas redeũdi ad coꝛ.ſi tunc negli/
gat. incidit in contẽptũ ⁊ obmiſſiõis peccati.
dVleſtioſ. d

¶ Atrũ teneamur cõfoꝛmare volũtatẽ niam volũtati

diuine in volito.⁊ ꝙ ſic videt᷑. Math.xij. Qui nõ ẽ
mecñ. cõtra me eſt. ſi nõ cõſonat deo in volito. eſt
cõtra deñ.g ſi tenemur deo nõ eſſe cõtrarij.tenemur
velle qdð deus vult. ¶ Itẽ ſuꝑ illud ve. Mon adheſit
mihi coꝛ pꝛauũ.glo.pꝛauũ coꝛ atq; diſtoꝛtum habet
qui non vult hoc quod deus vult.ſed tenemur vita/
re coꝛdis pꝛauitatẽ.ꝙ tenemur velle quod deus vult
Item Tulius diffiniens amicitiã dicit ꝙ amici/
cia eſt idem velle ⁊ idem nolle in rebus honeſtis.ſed
tenemur deo ſeruare amicitiã.ergo et idem velle.er/
go idem velle in honeſtis.ſed deus non vult niſi iu/
ſtum ⁊ honeſtum. ergo debemus noſtrã volũtatem
ſue cõfoꝛmare in oibus. Item ois intellectus qui

diſcoꝛdat a pꝛima voluntate ſiue cognitione in cog/
nito. eſt falſus.ergo omnis affectus eſt iniquus qui
non concoꝛdat cum diuina volũtate in volito. ergo

⁊c. ¶ YItem tenemur velle quod deus pꝛecepit. aut

ergo quia pꝛecepit.aut quia vult. Mon quia pꝛece/

pit. quia illi qui ſüũt mundati quibus datum eſt pᷣce/
ptũ a domio de tacẽdo nõ peccaucrũt i reuelãdo.q;
diuina inſpiratõe cognouerũt dominũ deũ ñ velle il

lud qð pᷣcipiebat. tenemur velle qdð ðs vult.¶ Itẽ

tenemur credere nõ tm̃ qð pᷣcipit ds credere.ſʒ etiax

oẽ qdð dicit eſſe verũ.ergo a ſimili tenemur velle nõ

tm̃ qd pꝛecipit deus velle.ſed oẽ qͥq indicat ſe velle
tãqᷓ; bonũ.&̊ tenemur velle oẽ quod ſcimꝰdeũ velle.

—— —

6 vult qͥd nõ vult ðds. ¶ Itẽ viri ſãcti

oppoſita.ſicut aplłs volebat alligari in hieruſaleʒ et

diſcipuli nolebãt Act.xxj.ſed conſtat ꝙ deus ali/

quod illoꝛũ volebat. licet cõtrariũ diuine volũtati
velle meritoꝛie.ergo ⁊cẽ. ¶ Itẽ ſi tenemur in volito/

ntra. Augu.i ench. aliquãdo hõ bona volũta/
frequẽt volũt

16

Spunme
Uudeterm
nate nt
ſuche
trn.ſclßt
Uatpagd
rio Ne
rubleinen
u mtt
Hi t
ſti tofr
Nmfl
lepolints
ſatliſhl̃
ciönve
tcorlluc⸗
giöchint

guſczeen
lert
ſtntänizf.
ſcobtſpe
ſtoomra
duen
aheie
eoplenlie
leline
iitg
keogpoſarre
btltort/
gelppeltipea
ircg en
llltaſt
ſgigten
Umpolütasn
wouns
n. golöͤ
Vultbzcn
1Whgt

Vommur vele

Pſatneracht
Neyvelezbe.
nueyoleſin
teſci
fiftleqziie

Mirteb

Morlepol
ſhint
dſärtin
anma
o
Gitsd
Pbocbenie
mnepepſe
odhenc

5 .
Cmenn pfoꝛmare. & cũ i indrñtibꝰ ñ ſit nobis volũtas diniwVult obligare. vult eĩ aliq́s ſaluare ſic. ali ̊s via latio
rn na determinata. qcũq; vult aliqð idifferẽs vetermi / riire. Ex bijs 6pʒ ꝙ, tenemur generalr velle 22foꝛ

rbnna nate. omittit ſe diſcrimini. peccat moꝛtalit.qd ab, marc volũtatẽ nrᷣaʒ nõ iĩ oi volito.ſʒ i oĩ co qͥd inote-

Nlhbenn ſurdu ẽ. Si dicas ꝙ tenet᷑ qñ ſcit dñi volũtatẽ. Co n· fſcit qᷓttuoꝛ modis pᷣdictis.alioqui frãgeret᷑ amicicia.
Nemen i tra. ſcia ñ iducit nouũ pctm̃ neq; tẽtõcʒ ſ ſolũ aggia 2 ð tali volito currũt rõcs ⁊ auctes. Jõ e pᷣcepto di⸗
Vunchsc u at peccatũ.g ꝓpt᷑ ſciaʒ nemo tenet᷑. ſicut nec igno/ uio tencmur nos cõfoꝛmare.qꝛ vult nos velle q̊d pᷣ/
rchien rãs. ¶ Itẽ bieremias dolebat ſuꝑ deſtructõem hie⸗ cipit. ⁊ hoc enun pꝛclato meo teneoꝛ confoꝛma/⸗
Neſchi ruſalẽ ĩ trenis.Xpᷣs flebat ſuꝑ hieruſalẽ luce.xix. Be ri in hoc quod expꝛeſe ſcio ipᷣm velle me velle. ſed i
ine ata virgo ⁊ apli ſuꝑ paſſionẽ xpᷣi. Si flebant ⁊ dole/ pꝛelato neſcio niſi per mãdata. ſed in deo ſcio ꝑ alis 25
ſcni *M bat. 7 doloꝛ ẽ ð rebꝰ q̃ nobis nolẽtibꝰ accidũt.g̊ no/ ſigna ſicut acccnn S. ¶ Id illud qͥd obijci᷑ ꝙ in
i . nn lebãt. ⁊ ↄſtat q; oẽs hij meꝛebãt᷑.⁊ ſciebãt deuz velle nullo pt diſcoꝛdare itellec qui ſit falſus ⁊c.dðᷣim ꝙ
adir ↄtrariũ.& licite ⁊ meritoꝛie oſſumꝰ? velle ↄtrariũ di nõ ẽ ſimile de bono et vero. nã veꝝ dr abſolutc. bo/
* tum uie volũtatis.etiã vbi ſe icze⸗ qtũcũq; pᷣlatꝰmeꝰ nũ vero ĩ relatõe ad finẽ. ⁊ qꝛ duo oppoſita ñ ſũt ſil.
Ncnginn velit aliq̃d.ñ teneoꝛ ill velle niſi mibi pᷣcipiat. etiaz iõ nõ pñt ĩtellectꝰ diſcoꝛdãtes eẽ veri.ſʒ bonũ dꝛire⸗
