ctatio:g hoc delcctare eſt.quia videt iſtud in quo eſt
ipſa delectatio:ſed viſio reſpicit cognitiuaʒ:ergo ⁊c̃.
¶ Itẽ Aug. in li. de doctrina xp̃iana. bec eſt ſũma
merces vt ipo ꝑfruamur: Sʒ ſuꝑ illud põ. Oñdã illi

ſalutare ⁊c Dicit glo. ꝙ viſio ẽ tota merces:g ſi frui-
tio eſt merces:fruitio eſtviſio ꝑ eſſentiã. Sed viſio ẽ

in cognitiua ſiue in rõne: ⁊c. ¶ Item fideꝛ ſpe ten

dimus in deũ.Aut g fruendo aut vtendo:ſʒ nõ vtẽ/

17

do cum deo nõ ſit vtendum:g fruendo:ꝗ fide ⁊ ſpe

fruimur: ſed fides ẽ habitus rõnis cognitiue:ſʒ cuiꝰ

eſt habitus.eiꝰ eſt actus: g actus fruitõnis eſt actus

rõnis:ſimiliter videt᷑ de iraſcibili:g̊ ⁊c.¶ M. ᷣm ali
quos frui pertinet ad om̃es vires.et hoc dicũt:quia
om̃es vires remunerabunt᷑.qui dicunt etiã ꝙ in glo
ria erit magis ꝓpꝛie rõnis.quia immediate ſe bhabet
ad delectatõnem. Sev aliter videt dom vᷣm Augꝰ.
ſcʒ ꝙ ſit actus ipſius volũtatis. Cum em̃ tres dent
diffinitõnes de frui:om̃es dant᷑ penes actumvolun
tatis:quẽ tripliciter eſt ↄoſiderare. Pꝛimo modo cõ/
muniter ꝓut dicit motuũ cum delectatõne:⁊ ſic diſſi
nit Augꝰ.Frui eſt vti cum gaudio. Scdo ꝓut dicit

26

motuʒ cum quietatõe:⁊ hoc modo diffinit᷑ ab Aug.

de doctrina xpᷣiana. YFrui eſt amoꝛe inherere alicui
rci ꝓpter ſeipſam. ⁊ hoc modo accipit᷑ ꝓpꝛie.Lercio
modo accipit᷑ ꝓput ↄplectit᷑ vtrũq; ſcʒ quietationẽ ⁊
delectationẽ:⁊ hoc mõ diffinit᷑ ab Augꝰ.x.de trini.
Frui eſt quieſcere in cognitis:volũtate ꝓpter ſe dele
ctata.et ſic accipit᷑ ꝓpꝛijſſime.Quia & frui ᷣm omnẽ

acceptionẽ dicit delectationẽ: vel quietẽ: vel vtrũq;ʒ.
omne tale habet rationem boni.⁊ hoc eſt obiectũ

voluntatis.ido loquẽdo eſſentialiter.Yrui eſt actus

volũtatis. Sed quia volũtas nec delectat᷑ nec quie/

tat᷑ niſi in eo qd cognoſcit:vel ꝑ fidem vel ꝑ ſpem:⁊
in eo qdð habet ꝑ ſpẽ vel in re.ideo actus aliaꝝ viriũ

ad hũc diſponunt:non tamẽ ſunt ipᷣm frui eſſentia/
¶ Ex hoc patet ſolutio ad illud qu 2
cõiter conſueuit queri qᷓre frui non diffinit᷑ ꝑ actum

2gnitõis:ſicut dlectatõis.cũ h̊ qõ fdata ẽ ſuꝑ falſũ
Augꝰ.em̃ ponit in notificatione vna ꝙ eſt Esnitio

.

Liber

nis cñ dlcit. frui eſt aeſcere in cognitis.cadit tñ ibi ſi
cut viſpoſitio.¶ Ex hoc etiã patet.qre no viffinitur
ꝑ fidẽ ⁊ ſpem ſicut ꝑ charitate:qꝛ charitas infoꝛmat
ↄcupiſcibilẽ cuiꝰ ẽ frui.Lñ iſta qõ ſimilit᷑ fundata ẽ
ſup falſum. quia amoꝛ qᷓ diffinit᷑ frui eſt ↄmunis ad

amoꝛẽ caſtũ ⁊ libidinoſum: Aanars auro
non ꝓpꝛius igiheban tatis d7 Ad illud qð obijci᷑.
ꝙ ois virtus babet delectari ⁊ quietari cũ vnit᷑ ſuo
obiecto. Dm. ꝙ ipſa volũtas vt dicit Aug amat ſi⸗
bi et alijs. Et ſicut etiã dicit Anvᷣeł. Aoluntas indi
nat alias vires et alijs meret᷑ ideo eius qᷣctatio ⁊ de
lectatio redundat in alias vires. AUñ ſicut voluntas
nõ ſibi cognoſcit: ſed ratio ſibi cognoſcit ⁊ volũtati.
ſitsa volũtas ſibi ⁊ rõni delcctat᷑.⁊ ipſaʒ ꝗcſcerc facit.
⁊9 Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ amans nõ fruit᷑ niſivideat
vel babeat. Dm. ꝙ videre ⁊ br̃e requirunt᷑ ad frui.

—

ſimiliter ⁊ amare. Mã ſi quis videt aliqͥd.⁊ bʒ .nũqᷓ;

delectat᷑ niſi amet:aliter tñ reqͥritviſio qᷓ amoꝛ. Mãa

E

viſio diſponit ſimilit᷑ ⁊ tentio:ſed amoꝛ delicias ſug
gerit. Vñ g aeumen penetra ⁊ ideo eimaxime
cõuenit vnire.⁊ ꝑ ↄñs delectare ⁊ qetare:ido eſſen/⸗
80 tialiter nõ diſpoſitiue eſt fruitio. Pꝛopt qð eſt intel
ligendũ ꝙ actus volũtatis põt duplicit᷑ cõſiderari.ſ.
ꝓ modũ appetitus.⁊ ↄplacentie. Pꝛimo mõ antece
gere põt ipſam viſionẽ. ſcdᷣo vᷣo ↄſequit᷑.⁊ in hoc E
pfecta ratio ipſiꝰ fruitõis.ſ.in cõplacentia rcei viſe et
babite. ¶ Ad iüllud. viſio ẽ tota merces. Dom. ill
nõ dicit᷑ ꝓpꝛie:ſed ꝑ concomitationẽ. quia viſio ⁊ cõ

placentia in a pfecta ratio fruitõis inſeꝑabilit ſe
illu

51 habent. d qd obijcit᷑. ꝙ fide ⁊ ſpe fruimur
DSdin.· ꝙ illð ñ ẽ veru ꝑ ſe.qꝛ ꝗᷓibet haꝝ accipit rõcʒ
tendẽtie a charitate. vñ fruitio nõ ẽ ex iſt: niſi ꝑ cha
ritatẽ. Sola em̃ charitas ↄſiderat finẽ i rõe finis.⁊

„ 6 .

obiecti. vnde ñ dicit᷑ aliq̃s ſperare deũ ſicut amare.

Oſtenſo qᷣd ſit frui ꝑ eſſentiq: qõ ẽ de fruibili.
Etpmo. vty deo otingat frui. Scdo vtrũ fru⸗
endũ ſitipſo ſolo. ¶ AQueſtio.ſ. eo
¶ M deo ſit fruendum: oſtendit᷑ ſic. Eo fruendũ eſt
qð beatos nos facit.qꝛ in beatitudie ẽ recta fruitio.
ſeo deo beati gfficimur.qꝛ ip̃e nr̃a beatitudo:g̊ deo
eſt fruendũ. ¶ Itez bonũ ẽ amabile: ̊ magis bonũ
magis amabile.⁊ ſumme bonuz. ſumme amabile.ſz
co fruimur qdð ſumme amamꝰ:& ⁊c.
delectat:magis pulcꝝ magis delectat:ꝭ ſumme pul
rũ ſumme delecta
ctamur: ⁊c.¶ Seðd ↄtra. vbi eſt fruitio ibi eſt dele/
ctatio:ſed delectatio ẽ ↄiunctio ↄueniẽtis ↄueniẽti.
dei añt ad facturã nulla eſt ↄueniencia imo ſumma
diſtãtia: nec delectatio: nec fruitio Itẽ excel/
ſens ſenſibile coꝛrumpit ſenſum:vel ſaltẽptriſtat.qꝛ
vera delectatio nõ eſt niſi in medijs:g pari röne ex/
cellens intelligibile coꝛrũpit vel ↄtriſtat intellectuʒ.
ſed deus eſt excellentiſſima lux: g contriſtat. nõ dele
ctat: & c̃. dicas ꝙ ſenſibilis potentia eſt coꝛ/
ruptibilis n intellectꝰ.hoc nõ ſoluit.quia intellectꝰ
dñ eſt in carne fatigat :ꝛet impedit᷑ in actu coꝛꝑc coꝛ
rupto. ¶ Item vbi fruitio ibi quietatio:ſed in infini
to nõ eſt quietatio.qꝛ ſa saliquid extra accipe:S cũ
deus ſit infinitus. in deo nõ eſt qetatio: nõ fruitio.
¶ M. o̊m. q deo fruendum eſt co ꝙ ipſe ſolus pfe
cte finit et delectat ipſam animã ꝓpter ſe et ſupꝑ oĩa.
32 ¶Ad illud qð obijcit᷑ q velectatio eſt coniunctio
Zuenientis ⁊c.dm.qꝙ eſt ↄuenientia ꝑ vnius na/

ture participationẽ ct ꝑ ↄꝑationẽ. Puma ↄueniẽ/

¶ Item pulcꝝ

delectat: ſed eo fruimur in ͥ ſumme dele

M

tia facit cõitatẽ vniuocatðisg. Scda cditatem anolo
gie ſiue ꝓpoꝛtõis. Et hoc eſt m triplicẽ differentiã.
aut m ſimilez ↄparationeʒ duoꝝ ad dno.vt ſ cut ſe
bʒ hõ ad aĩial.ita albedo ſe hʒ ad coloꝛc̃. Aut vᷣm diſ⸗
ſimilẽ Baretlon? duoꝝ ad vnũ vt aialis⁊ cibi ad ſa
nitatẽ. Acl m ↄpationẽ duoꝝ ad inuicẽ:vtputa cñ
vnũ eſt imitatio vł ſimilitudo alterius.Silitudo em̃
nõ ↄuenit cũ ↄſimili in tercio ſʒ ſeipſa. Sic eſtin po
ſito. Quia aia eſt expᷣſſa ſimilitudo dei.Hec ↄueniẽ/
tia in vno extremo ponit indlinationẽ.⁊ cligentia
in alio quietatõnẽ ⁊ ſufficientiã:qꝛ vnũ factũ eſt Ppt
alterũ:vnde oꝛdinat᷑ ad alteꝝ.Et qm̃ ad inclinatois
qetationẽ ⁊ indigentie ſupplectionẽ. vbi eſt ſenſus.
eſt delectatio ſiue ſequit᷑:ideo aia cũ tali mõ quietat
a deo fruit eo. ¶ Ad illud qð obicitur. ꝙ excellentia 5
ſenſibilis coꝛrũpit ſenſuʒ. & ⁊cc. Ddim.ꝙ nõ eſt ſimile
de intelligere ⁊ ſentire. Et ad hoc eſt triplex rõ. Ena
eſt ex ꝑte virtutis appᷣbenſiue.Alia ex ꝑte appꝛehẽſi
ſiue obiecti.Lercia eſt ex ꝑte modi apprebendendi.
Ex pte virtutis appᷣpenſiue:q; ſenſus põt coꝛrũpi.in
tellectus añt nõ.Cuiꝰratio eſt:q; ſenſus depẽdet ab
oꝛgano. in q̊ ẽ quedã medietas ⁊ armonia ꝗᷓ non tmĩ
coꝛrumpit᷑ ꝑ ↄtrariũ:ſed ꝑ excellens.ſed intellectus
nõ dependet ab oꝛgano.q; vis eſt imateriał iõ nõ tri
ſtat᷑ in excellẽti. Ex parte obiecti nõ eſt ſimile.qꝛ ob⸗
icctũ intelligẽtie excellens iuuat ⁊ ↄfoꝛtat.qꝛ influẽ/
tia talis cognoſcibił pcedit ab intimis ⁊ intrat ipſas
potentiã: ⁊ ideo ipſam coꝛroboꝛat ? oↄfoꝛtat. Sicut
ſi magnꝰmons daret virtutẽ poꝛtandiſe e. faciliꝰfer⸗
ret᷑ qꝙᷓ paruus. Sic ẽ in intelligibili qð der eſt. Sen ⸗
ſibile añt obiectuz tm̃ extra excitat.⁊ ideo boc coꝛrtᷣ
pit: illud autẽ nõ. Ex ꝑte modi appᷣbendendi ſimilit
eſt diſſimilitudo. q̃a ſenſus i appᷣbenſione ſui obiecti
tẽdit ad exteriꝰ. vñ ꝑ ill diſpgit᷑ exteriꝰ nec foꝛtifica
tur interius: ido vebilitat. Sed obicctũ intellect c
ſit intimũ ipſi intellectui. in ei? pceptoe virtꝰ nõ diſſ

it ſed colligit᷑. ⁊ qnto virtus eſt magis vnita tanto

oꝛtioꝛ. ¶ Ad illud qd obijcit᷑ de infinito. Dom. q̈ 4
infinitũ dicit duplicit.ſ. pꝛiuatione; gfectõis ſic
matcria dicit infinita: ⁊ talis infiniti no eſt finire ſ⸗
potius finiri indiget ßm ꝙ ẽ poſ⸗ ibile. Alio moo in
finitũ dicik p pꝛiuatiõez limitatõis:⁊ qʒ ſic infinitũ
eſt pꝛie bz finire: qi vltra ipſum cũ nõ ſit maius co
gitare.nõ cõuenit aliqͥd appetere.vñ talis infinitas
oↄuenit vltimo fini qᷓ maxiine habet finiendi rone.
— Qucſtio.ij.⁊ vltima.
¶ Atrãũ ſolo dro ſiue bono increato ſit fruenquz: ct q
ſic v. Illo ſolo eſt fruendũ: qð eſt ꝓpt ſe diligẽdũ.
illud ẽ ꝓpter ſe diligendũ qð ẽ ꝓper ſe bonu. lld at
ꝓpter ſe eſt bonũ:qð bonitate quã bʒ nechʒ ab alio
gec bonitas illa eſt ad aliud. B aut eſt ſol? ven a.
telo ſolo eſt fruendũ qd qᷣctat aie appetitum·
Sʒ aie appetitꝰ nõ qͥetat᷑ ſufficter niſi in eo qd eſt
illa pfectius ⁊ maiꝰbonũ:hoc aut eſt ſol)veus .H.
¶ Iteʒ appetitꝰ aic nõ ſufficiẽter qetat᷑.niſi aliqd
qð anima implet: qꝛ ex ea pte aia deficit in quiete. g
deficit in plenitudine: ſed eſt capax vei m appetita
g ſi om̃e creatũ eſt in infinitũ.min⸗ illo nullu creatu
fupplet aie appetitũ. Et boc eſt qd dicit Aug Ani⸗
mã totius trinitatẽ capacẽ: nibil minus q; trinitas
põt implere. ¶ Itẽ bonũ qð põt cogitart põt appa⸗.
ergo ſi aliquo maius bonuʒ pot cogitari. maius illo
pot appeti.ſ om̃i finito maius põt cogitari⸗ § na
St appeti. nulli finitũ eminat aie appetitũ ſuſfiae

ſaugnt

tm

h
Ctlettnonnie
inlit tig
cfinccauine
gigvo bonſoe
limmi
ttunraſian
ludadct
ohoßidt
nineſtſwond
fit ods
ſcamcerello
tincdopi⸗
1ſcennchs.
ofnilloetf
ſtnnnifett
ſeghaennii
bitdegtat
Auguſlodiua
ſngenaebonn
rider unte
babtoanin?
bergeſedbe⸗
1e e Rng
Pontdate⸗
Gtte
Catonen⸗
chaſuntfi
tucinef
goſolod
cienterf
eſt doni
tumngde
tonalbe
doonn.
o
erqoe
ctoausne
ſuftcenter
niacck⸗
Pin Dens
donumms⸗
mannil
cſtipſaz
ti.nſilee
citroe
pſimann

töͤſolie
ahen
Nen
le

ie Aucen
mi ddbe
crn
Eihinitin
õ
dicbiren
günanhe.
erinti
mtae

„ , . ℳ 5 4

isimun
ſèrH.

2 2 4 **
õ

. „ℳ eree
r
a eidi en,

5

immnebhas
8 , .
rd nCe
We,
—

Sde 14.
ms eire

volũtatis

„

ter. ſolo bono infinito qð eſt de eſt fruendũ. Quo

ontra. vr ꝙ bono creato contingat frui.quia q́;
nis appetitus matcrie ſit infinitus.tñ per foꝛmã ccec
atam incoꝛpalem ⁊ incoꝛruptibilem ſufficiẽteꝛ fini᷑.
§ ſimiliter vẽ ꝙ ſit aliq bonum creatũ.qd ſufficien/
ter finiet anime appetitũ.ſed om̃i tali eſt fruenduʒ.
S aliquo bono creato eſt fruenduʒ.¶¶ Item appeti /
tus humanꝰeſt finite capacitatis:& non capit niſi fi/

e nõ poteſt amplius cogitaꝛi:nec deſiderari.

nitum.vel ſi capiat infinitum. capit finite: ſi finiat
p illud qdð capit.finit᷑ ꝑ bonum finitũ. vr̃ q aliquo
bono finito ſit fruendum. ¶ Item ſpaliter vr ꝙ bo/
mine ſit fruendũ.qꝛ om̃i eo
fruit᷑.ſed deus homie fruitur.quia hominem amat.
ſed amoꝛe illo quo amat ſe. amat homineʒ. quia nõ
eſt in eo duplex amoꝛ: ſed pꝛimus eſt fruitonis.ergo
⁊ ſecundus.¶ Item vꝛ ſpecialiter de virtute.Quia

omi illo eſt fruendum qð eſt ꝓpter ſe appetendũ.hec
eſt manifeſta ꝑ ſe: ſed om̃e bonum boneſtũ eſt ꝓpter
S ſe appetendũ.Quia honeſtuʒ eſt qdð ſua vi nos tra

hit: ⁊ dignitate ſua nos allicit ſicut dicit Lulius.Et
Auguſti.diuidit honeſtũ ↄtra vtile:ſed virtus cadit

in genere honeſti: virtute eſt fruendum. ¶ Jtem

videt᷑ ſpãliter de beatitudine.om̃i eo ẽ fruendũ quo

uerere:ſed beatitudo creata eſt hmõi:ergo ⁊c.

36 ¶Re“. dm. ꝙ ſolo deo eſt fruendũ ꝓpꝛie accepto frui

pꝛout dicit motum cum delectatõne et quietatõne.

Sed cõiter accepto frui ꝓut dicit motum cum dele

ctatõne tm̃.omnibus que ſpũaliter delectant ⁊ ↄiñ⸗
cta ſunt fini(cuiuſmodi ſunt fructus dona ⁊ beati/

tudines )põt frui bomo non indebite:ſed pꝛimo mo
do ſolo deo.Et ratio huiꝰeſt:qꝛ nihil põt animã ſuffi
cienter finire niſi bonum ad qð eſt creata. Hoc autẽ
eſt bonũ ſummũ qdð ſuperiꝰ eſt aia:et bonum infini -

tum qð excedit amine vires.Cognitio em̃ anime ra/

tõnalis eſt cognitio nõ artata. vñ nata eſt qdamo/
do omnia cognoſcere:vñ non implet᷑ cognitio eꝰali/

quo cognoſcibili niſi qd bhabet in ſe om̃ia cognoſcibi

lia.et quo cognito om̃ia cognoſcunt᷑. Similiter affe

ctio eius nata eſt diligere om̃e bonum: nullo bono
ſufficienter finit᷑ affectus niſi qd eſt bonũ om̃is bo/
ni.⁊ qd eſt ad om̃ia in om̃ibꝰ.Oe quo bono Exo.xx/
xiij. Oſtendã tibi om̃e bonum:bhoc aũt eſt ſummum
bonum: ⁊c. ¶ Similiter nihil ſufficienter finit ani/
mam.niſi bonũ infinituʒ. qꝛ ad hoc vt finiat᷑ neceſſe
cſt ipſaʒ finiri ᷣm eſtimatõem.alioquin nõ eſſet bea
ta.niſi ſe exiſtimaret beataʒ. Exiſtimatio aũt ſupgre/

ditur om̃e finitũ.quia om̃i finito põt maius cogitari

aliquid:&̊ cum affectio poſſet ſe extendere eo vbi eſt
exiſtimatu.neceſſario affectio anime ſuꝑgredit᷑ om̃e
finitum:⁊ ſi hec nullo bono finito ſufficienter finitur
fruendũ eſt g ſolo deo.qꝛ ſummuʒ bonũ et infinitũ.
⁊ nõ ſolũ deo fruendũ ꝓpter ꝑfectam finitõnem:ſed

etiã ꝓpter ꝑfectam delectationez. Ad delectatiõem

em̃ concernit᷑ delectabile: ⁊ ↄiunctio eiꝰcuʒ eo qdð de
lecat.Omne aũt quod delectat animaʒ: delectat in

fruendum quo deus

¶ Miſtinctio.ij.de trinitate ⁊ vnitate ſᷣm ꝙ crelelikt.
Oc itaq; vera ac pia fide tenendũ eſt. Sca ꝑs pꝛimi libꝛi in q̃ materia indagata.incipit eã mõr pꝓ
ſequi.Diuidit᷑ aũt hec ꝑs in duas ꝑtes.qm̃ dupir eſt ↄſiderare res quibꝰ fruèdũ ẽ.ſcʒ i ſe.⁊ in ↄpa/
tione ad creaturas. In ſe rõne trinitat ⁊ vnitatis. In ↄpatõne ad creaturas rõne ſcie.potentie.⁊
Pꝛimo agit de ſancta trinitate ⁊ vnitate. Scdᷣo de ſcia ⁊ potẽtia ⁊ voltate i rpv Cunch ſuß
M”MdWĩ b 2

fatõne boni et pulcri.⁊ qm ſolus deus eſt bonitas⸗
pulcritudo. ideo in deo ſolo eſt pfecta delectatio.

. .

¶ Item qꝛ ibi eſt oiunctio.ſolus aũt deeſt qͥ perfe-
ctiſſime ↄiungit᷑. Nam ↄiungit᷑ ſᷣm veritatem ⁊ in/

in anima. et intimioꝛ anime qᷓ; ipſa ſibi. Om̃es enim

be quatuoꝛ ratõnes.ad vnã reducunt᷑ſcilʒ ad banc.
nata ẽ aia ad ꝑcipiendũ bonũ infinitũ quod deꝰẽ.
ideo in eo ſolo debet quieſcere ⁊ eo frui.

illud
vo quod obijcit᷑ de appetitu materie. Ddim ꝙ appe

timitatẽ. Solus em̃ deus ꝗꝓpter ſummaʒ ſimplicita-
tem ⁊ ſpnalitatem illabit᷑ aie:ita ꝙ; ᷣm veritatem eſt

37

titus materie oꝛdinatur ad foꝛmã tanqᷓ; ad perfecti

onem ſubſtantialem: ex qua et matceria fit vnum. et

ideo neceſſe eſt foꝛmã eſſe eiuſdem generis cum ma

teria.nec eſt oino ſupꝛa materiã:ideo finita eſt om̃is

talis foꝛma.talis aũt ſi ſit incoꝛruptibilis. ꝓpter ne⸗
ceſſariã ſui vnionẽ artat appetitum materle: et arta
tum finit. VUñ nõ finitur in ſua amplitudinc. Appe⸗

titus aũt anime nõ ſic artat᷑ ꝓpter vnioncʒ cum ap/
petibili:imo delcctat᷑.et ideo oꝑtet ꝙ perficiat᷑ aliqͥ
oino ſummo. illud qd obijcit᷑ q; non capit ni/

ſi finite. Om. c infinitũ bonũ finite capit.quoniaʒ

ipſa eſt finita:ſed qm̃ bonum illud eſt infinituzʒ.ideo

Aab ipſo totaliter abſoꝛbet᷑.⁊ iam eius capacitas vn/
babito animꝰquieſcit ⁊ delectat᷑:⁊ nihil vltra poteſt diq; c Ar
helmus.in gaudiũ dñi introibit. O ſi tĩ caperet.et
non vinceret᷑ nec abſoꝛberet᷑.adhuc poſſet inſurgere
appetitus ad amplius aliqͥd capiendum: patet & ꝙ

iq; terminat᷑.vñ nõ tm̃ gaudebit:ſed ſicut dic Anſ-

ad hoc ꝙ aia ↄpleatur:q;uis capacitatẽ habeat fini

tam. tamen neccſſe eſt adeſſe bonũ infinitũ.¶Adil

lud vo quod obijcit᷑ de boie. D m.ꝙ deꝰ diligit ho

mincʒ. ⁊ amoꝛ dei eſt amoꝛ fruitõnis:tñ bomie non

fruit᷑.quia diligẽdo ſc diligit homicm.id eſt fruendo

ſe vtit᷑ homine. OQòd patet ſic.qꝛ dilectio dei ad crea-

turam nõ eſt affectio ſed effectus cõicatio. Commu

nieatio aũt m rõnem babitualem attendit᷑ ſm bo⸗

nitatem.qꝛ bonum cſt qð natũ eſt ſe umunicare.ſᷣm
ratõnem vᷣo actualem attendit᷑ ſiue reſpicit volun/
tatem.Quia em̃ vult:ideo facit. Ratio g ↄmunican
di venit ex volũtate ⁊ bonitate.ſicut ratõ cognoſcen

di ab exemplari et intelligentia. Quia cx conuerſi⸗
one voluntatis ſupꝛa ſuã bonitatem nos diligit.ido
ſe fruendo nos dili A üludquod obijcitur ð
virtutc: virtus eſt bonũ honeſtũ.Odm,ꝙ bonum
honeſtũ dicit᷑ dupliciter. Aut qð ẽ pure bonum.aut

in quo relucet eiꝰſimilitudo. Pꝛimo modo boneſto
eſt fruenduʒ ꝓpꝛie acccpto frui.quia hoc ſolum ter/

minat ⁊ quietat. Scdo modo no niſi cõmuniter ac⸗

cipiat᷑ ꝓut dicit delectatõnem. Hmõi em̃ ꝓpter aſſi/

milatõncʒ ad deũ.habent pulcritudinẽ qua nos de/

lectant ⁊ alliciũt.tñ in ipſis nõ eſt quieſcenduʒ.quia
tũc amittũt pulcritudinẽ.qꝛ ꝓtutes cum ad ſerefe/
runt᷑ ſupbe ſunt et inflate.¶¶ Ad illud qd obijcitur
de beatitudine. Dm.qꝙ beatitudo creata non finit

appetitum per ſe:ſed ꝑ ↄiunctionem cum increata.

vñ aia ipſa diligit ꝓpter den nõ ꝓpter ſe.

*

38

39

R.

– 1

2

Aiber 1

Keruerim?. De ipſa aũt ſacratiffima trinitate tripli ptingit tractare. Qm̃ pꝛimo dting
ernz de E ercio intellectã dicere ſiue enũciare. Crederè añt eſt ꝑ auctem.

tũdo creditã intelli

gere.

. 2K
2 2* 4
. .
. . —

ngi

—

intelligere rönez.

diceret cutholicz ?ronabile locutiõcz. Iceo paꝛio de ipſa trnitate ⁊ vnitate agit im q, crecik. Scvo deipſa
Ba . Zed rzede⸗ intelligit. . di. iij. Apls nanq; ait. Cercio 'm ꝙ credita intellecta. rõnabiliter ⁊ catho

lice expꝛimit᷑j.di.xxij. P
credere qᷓ; intelligere:mu
20 son E ellk drn diſtincte
Pꝛoponamꝰg i mediũ.

Scdo vo exequit᷑:ibi

myſterio trinitatis ⁊ vni
circa quã agẽ intẽdit. In

lti em̃ credũt q nõ in
inet pᷣſentẽ diſtinctõ

tat tangit modu age
ſcda ſubiũgit itentõeʒ

ſt pdicta nob diſſerendũ vr̃ de noim diuerſitate. Et patz oꝛdo. Dꝛiꝰ em ⁊ verccã
ntelligũt. et pꝛiꝰſitr eſt intelligere q; ſermone expꝛimere.¶ Pa/
qm̃ materia ẽ difficillima. Dꝛimo ponit modũ pꝓcedendi.
tem pꝛima ꝑs hʒ tres ꝑtes. In pꝛima pᷣmiſſo ꝓbemio de
t modũ agendi. qm dʒ eſſe cũ modeſtia. timoꝛe ⁊ diligetia.pᷣmittẽs materiã
ſcribẽtiũ de trinitate:ibi. Om̃s qt catholici tractatoꝛes.Cer⸗
cio tãgit oꝛdinẽ ibi. Ceterũ vt in pꝛio libro. M)od ſcribendi de tnitate dʒ eſſe fundat? ſupꝛa intellectũ fidei:
2æ cũ modeſtia ⁊ timoꝛe ꝓpter periculũ. Intentio ſcribentiũ de tnitate e ꝙ pr ⁊ filiꝰ ⁊.ſ.ſ. ſunt tres pſone ⁊ vnꝰ
Oo ſcribendi ẽᷣ auẽtes oſtẽdere veritatẽ deinde ꝑ rõnes ⁊ 2gruas ſilitudines. ¶ Sikr ſcda ps in q
ingr̃ auctibꝰ ſacre ſcripture intendit oñdere trinitateʒ ⁊ vnitatẽ bʒ duas ptes vᷣm ꝙ; ſacra ſcriptura bʒ duas
ptes. ſc; nouũ ⁊ vet?teſtm̃. Ideo pᷣ oñdit h ꝑ auẽtes ve.teſta.deinde ꝑ auctes noui:ibi. Nũc vo poſt teſtimo

nia 2c Et qiñ vetteſtm̃ duas bʒz ptes ſcz legẽ ⁊ has. in quibꝰ fides explicat: ideo oñdit p p teſtimonia legᷣ

„

—

Scdo ꝑ teſtimonia ꝓpharũ:ibi. Ille etiã maximꝰ? ꝓphaꝝ. Pꝛima iterũ ꝑps in qᷓ ꝓbat ꝑ teſtimopia legis duas

pʒ ꝑtes. Pꝛimo em̃ ꝓbat eſſentie vnitatẽ. Scdo vnitatẽ ſił et trinitatẽ:ibi. Perſonaꝝ qͥq; pluralitateʒ. Sil

illa ꝑs ve teſtimonijs pbar bʒ duas ꝑtes. In pꝛima ꝓbat eſſentie vnitatẽ ⁊ pſonaꝝ 5
Scvdo vo ſpaliter oſtendit fil⸗ ipeeſ auid ;s cterna filij generatönez. Sif!.
Ula ps in q; pbat p auctes no. teſta bʒ duas ꝑtes. Dꝛimo ei ꝓbat ꝑ auctes ſiueꝑ teſtimonia iheſu xpi. Svo
auctes aploꝝ:ibi. Johes q in epła ca. Auctes ⁊ eaꝝ explanatões:⁊ nuerus diuerſitates ſatis patẽt iĩ ſja.

mentib? cernit᷑.vꝛ ho
male dicẽ.qꝛ nlla mẽeſ/
du ẽ in via purgatiſſi
mzz eſt: ß tm̃ ĩ paiia.
ERe. dm. ꝙ mẽs ad
h ꝙ deũ ↄtemplet᷑
fecte indiget purgari
q̃ ad intellectũ ⁊ affe-

ctũ:iõ dicit ꝑ iuſticiã

ſidi.i.ꝑ fidẽ qᷓ facit iu
ſtũ in e 2 ſe pur/

gat intellectuʒ: iuſti

cia affectuz. Atriuſq;

qt purgatiõis triplex
ẽ gdꝰ. Maʒ intellectꝰ

purgatꝰ ẽ cũ abſtrahi
tur a ſenſibilibꝰ ſpẽebꝰ
purgatioꝛ cũ mudat᷑
Afãt aſtic imaginibꝰ.
pryurgatiſſim? cũ a phi
ſicl rõnibꝰ. Gꝛad?ꝰ pur
gatõnis affect?ſt iſti.
puꝛgat? ẽ affect? cum
mũdat᷑ a cpa:puꝛga-
tioꝛ a ſeq̃la.purgatiſ/
ſimꝰ ab occaſione. et i
H ſtatu idoneꝰ ẽ ↄtk⸗

plari. b ¶ Wẽt ei

hũane acies inualida

in tꝗ ex cellẽti luce nõ
figit᷑ ⁊c. Cõtra. Vr ei
J mundata nõ figat
ibi.qꝛ q;tũcũq; mdet
adbuc excedit lux illa
improportõnabiliter

acieʒ mẽtis. ſi ꝓpter
ſui excelletiaʒ nroͤr

videri a nõ hñte fidẽ.

credit᷑.⁊ in

ne dixi. Deus:qͥ nõ

tendentes ad eũ de qͥ dictũ eſt.

nec etiã ab bñte. P.ꝰ*.
2 Differt dicere ſice⸗
rari. 2 figi. ↄpᷣbendi.

ij generatoez ⁊ ſpũñſſancti ꝓceſſi ionẽ. ibi. Dauid qͥ; eterna

miſterio trinitatis ? vnitatis. Sð

c itaq; vera ac pia fide tenendũ ẽ. tri

in pꝛimo li. de trini. ſcʒ pr̃ ⁊ filiꝰ ⁊.ſ.ſ.et h
rinitas vniꝰeiuſdẽq; ſubevel eẽntie.dr.

—

vera. ¶ DHe hac re ̊ ſumma ⁊ excellẽtiſſima.cũ mo

deſtia ⁊ timoꝛe agendũ eſt.⁊ attẽtiſſimis auribꝰatʒ
deuotis audienduʒ.vbi q̃rit᷑ vnitas trinitatis pfis
ſcʒ⁊ filij⁊.ſ.ſ.qꝛ nec ꝑiculoſiꝰalicubi erꝛat᷑.nec labo
rioſiꝰ aliqᷣd q̃rit᷑. nec fructuoſiꝰaliqd inuenit᷑. Pꝛo

inde omnis qͥ audit ⁊ legit ea q de ineffabili ⁊ inac⸗
ceſſibili luce diuinitati dicunt᷑.ſtudeat imitani atq;
ſeruare.qð venerabilis doctoꝛ Augꝰ.in.j.li.de tri.

de ſeipᷣo ait. Hon pigebit me inqͥt ſicubi heſito re⸗
re.nec pudebit ſicubi erꝛo diſcẽ. Quiſqͥs & audit h̊
vel legit. vbi ꝑiter certꝰẽ ꝑgat mecũ.vbi ꝑiter heſi⸗
tat q̃rat mecũ.vbi erꝛoꝛẽ ſuuʒ cogſcit redeat ad me

vt reuocet mecũ.Ita ingrediamur ſil charitat viã

¶ Que fuerit intentio ſcribentiũ de trinitate.

¶ fms aũt catholici tractatoꝛes. vt in eodẽ.j.li. Au

guſti. ait.q de trinitate(q̃ deꝰeſt ſcripſerũt)h̊ inten⸗

derũt ᷣm ſcripturas docere. ꝙ pf̃ ⁊ filiꝰ⁊.ſ.ſ.vnius

ſint ſube.⁊ inſeꝑabili eq̃litate vnꝰſint deꝰ (Aug. in

li. retractationũ.vbi dixi de pr̃e ⁊ filio.qui gignit v
quẽ gignit vnũ eſt. Dhicendũ fuit vnũ ſunt.ſic ipſa
yeritas apte loquit᷑ dicẽs.Ego et pr̃ vnũ ſumꝰ)vt
ſit vnitas in eẽntia ⁊ pluralitas in ꝑſonis. Ideoq;
nõ ſunt tres dij:ᷣ vn deus.licet pr filiũ genuerit.ꝰ

telligit᷑.q̃ ẽ ſummũ bonũ.qð purgatiſſi
mis mentibꝰcernit Abentem̃ hũane acies inuali
da, in tam excellẽti luce nõ figit᷑.niſi ꝑ iuſticiã fidei
emũdet᷑. Idem in li.retrac. Non apꝛobo qð ĩ ofo.
niſi mũdos verũ ſcire voluiſti.
NRñd eri em̃ põt multos etiã nõ mũdos multa ſcire

uerite faciẽ ei ſp.

..

luralitatẽ in ↄmuni.
lij generatõnez. Sil

Suadet S bac me
teria cum mode-

ſtia ⁊ timoꝛe ag·

ZJobis. x.

Dauno..
lop.

Epi.
enn

aicarfi
Endahringt
Nign

iie

1
maerii ng

ii

R
maüien .
na de
ullad
deine;.
snnndln
e wiuid.
muin
mn dine d
—R *
zo
n1
oe⸗
mdub
8
unn
t i

. . . . .
C
4 „* „ . . K* .— 1. —“
ee ſ S . 2 S 5
. == ”L”M . . 4 4 Z 4 ðð 1
— J – – –—————————— 0rñ— —2 – —,,—
.

ideo ſiliꝰnõ fit qᷣ pf eſt. filiuſq; a pre ſit genitꝰ.⁊ iõo
pf nõ ſit qͥ fili eſt.⁊ ſpũſſanctꝰnec pf̃ ſit nec filiꝰ.ſed
tm pr̃is ⁊ filij ſpũs.vtriq; coeqlis.⁊ ad trinitatis ꝑ
tinens vnitatẽ.Leneamꝰ pfem ⁊ filiũ ⁊ ſpmſcimm̃
vnũ eſſe nã iter deũ:vt ait Aug.in li.de fide ad pe
trũ. Neq; tñ ipᷣm pfem eſſe qᷣ ſiliꝰeſt.nec filiũ ipſum
eẽ qͥ pr ẽ.nec ſpm̃ſcim ipm eẽ qꝗͥ pr̃ eſt aut filiꝰ. Ena
eſt em pf̃is ⁊ filij ⁊.ſ.ſ.eẽntia.quã greci homouſion
vocãt.in q̃ nõ ẽ aliud pater.aliud ſilius.aliud ſpũſ⸗
ſanctꝰ.qᷓ;uis ſit ꝑſonaliter aliꝰpr̃.aliꝰfiliꝰ.alius.ſ.ſ.
dlis oꝛdo ſit ſeruandꝰcũ de trinitate agiẽ. c

¶ Ceterũ vt in pꝛimo libꝛo de trini.Aug.docet pꝛimũ

Fſᷣm auẽtes ſanctaꝝ ſcripturaꝝ.vtrũ ſides ita ſe ha/

beat demonſtranduʒ ẽ. deinde aduerſus garꝛulos

rõcinatoꝛes elatioꝛes magiſq; capatioꝛes rõnibꝰca
tholicis ⁊ ſiſitudinibꝰↄgruis.ad defenſionẽ ⁊ aſſer
tionẽ fidei vtendũ eſt.vt eoꝝ inquiſitõnibꝰ ſatiſfa⸗
cientes.mãſuetos pleniꝰinſtruamꝰ.⁊ illi ſi nequiue
rint inuenire qð q̃rit᷑.de ſuis mentibꝰpotiꝰqᷓ; de ip⸗
ſa veritate.vel denr᷑̃a diſertõne ↄqueran-.
CTeſtionia ve. teſta. de diĩne eẽntie vnitate. d
ꝛoponamꝰg in mediũ vete.ac noui teſta.auẽtes
quibꝰdiuine vnitat atq; trinitatis veritas demon⸗
ſtret᷑. Ac pꝛimũ ipᷣa leg exoꝛdia occurꝛãt.vbi moy⸗
ſes ait. Audi iſrl dñs deꝰtuus deꝰ vnꝰẽ. Item ego
ſum dñs deꝰtuꝰq eduxi te de terꝛa egypti.nõ erunt
tibi alij dij pᷣter me.Ecce h̊ ſignificauit vnitateʒ di⸗
uine nature. Deꝰem̃ ⁊ dñs vt ait Amb.in.j.lib.de
trini.nomẽ ẽ nature.nomẽ eſt ptãtis.Iteʒ alibi deꝰ
loquẽs ad moyſen:ait. Ego ſum qui ſum.⁊ ſi q̃ſie
rint nomẽ meuz. vade ⁊ dic eis.Qui ẽ miſit me ad
vos.Dicẽs em̃.Ego ſum.nõ nos ſumꝰ.⁊ qͥ eſt.non
q ſumꝰ.aptiſſime declaꝛauit vnũ ſolũ deuʒ eſſe. In
cantico etiã Exodi legi᷑. Dñs ompᷣs nomẽ eiꝰ.nõ
ait dñi.vnitatem volens ſignificre.
¶ Teſtionia veteris teſtamẽti de diuine eẽntie vni⸗
tate ⁊ ꝑſonaꝝ pluralitaa..

** O

4 Perſonax q; pluralitatẽ ⁊ nature vnitatẽ ſilł oſten
di

t dñs in Geñ.dicẽs. Faciamꝰ hoĩeʒ ad ymaginẽ

⁊ ſilitudinẽ nr̃am. Dicẽs em̃. Faciamꝰ⁊ nr̃am.plu⸗
ralitatẽ ꝑſonaꝝ oñdit.dicens vᷣo ymaginẽ.vnitatẽ
eſſentie. Vt em̃ dicit aug.in li.de fide ad petrũ.Si⸗
in illa natura pr̃is ⁊ filij ⁊.ſ.ſ.vna eſſet tm̃ ꝑſona.ñ
diceret᷑ faciamꝰhoĩem ad ymaginẽ ⁊ ſilitudinẽ no⸗
ſtram. Cũ em̃ dicit:ad ymaginẽ.oñdit vnã naturã

elſſe ad cuiꝰymaginẽ hõ fieret.Cũ vᷣo dicit:noſtraʒ.

ꝛobat a nec ſo⸗
litudo. nec diuerſi

tas.nec ſingulari

tas ibi eſt ſed ſimi

onñidit eundẽ deũ nõ vnã ſ plures eſſe ꝑſonas.

¶ Hxlariꝰq; in li.iij.de trini.dicit his vbis ſignin⸗
cari ꝙ in trinitate nec diuerſitas ẽ.nec ſingularitas
vyl ſolitudo:ſed ſilitudo ⁊ pluralitas ſiue diſtinctõ.

Ait em̃ ſic.Qui dixit. Faciamꝰhoĩem ad ymaginẽ
⁊ ſilitudinẽ nf̃am. inuicẽ eſſe ſui ſiles.in eo ꝙ dicit
.„ ymaginẽ ⁊ ſilitudinẽ nr̃am oñdit. JImago em̃ ſola
EkEbkbii dinc ſube.
A obhr ꝗ ꝓnomẽ ſignificat certã ꝑſonã.dᷣm.q ꝑſona ibi dꝛ certũ ſuppoſitũ vbi.⁊ Bẽ ſba ⁊ nã. e Fa to⸗

5„
„.

nia a mete nõ mũda.
figi nõ p⸗t in illa. niſi
mẽs avicijs pura.ↄp

bedi nõ p̈t: niſi in pa

tria. Rõ ãt qᷓre nõ pt

figi ẽ duplex.vna qꝛ

ſuß intellectu. ⁊ iõ in⸗/
tellectꝰi ea ñ figit᷑ niſi

hẽat gluten affectꝰ?: ß

ſtati rcedit.Alia rõ qꝛ
oculꝰſanꝰẽ illi luci p/
poꝛtõnabilis ẽm qli-
tatẽ:⁊ ſi nõ ᷣm quati/
tatẽ: ſi oculꝰ ſit infir
m ſiue lippꝰ.vtroq;
mõ ẽ impꝛopoitõna
bilis. ⁊ iõ nõ figii.
c ¶ Dedem̃: dnñs no
mẽ ẽ nae ⁊ nomẽ ptã
tis. Obr otra ̊ vbuz
Amb.qꝛvt dic dama.
H nomẽ de iponit᷑ ab
opatõe.vñ dẽ ab cthi
qd ẽ aꝛdere.vł a tbein
qd ẽ fouere:vel a the
aſte qð ẽ vidcre. Reꝰ*.
dom. eꝙ 8 B̊ noie ⁊ cõ gꝭ
cõſilibꝰ eſt loqͥ vuptr.
Aut ru; ad id cui i⸗
ponit᷑: et ſic ẽ nomen
nae.qꝛ ei unponit᷑ q

—

—

ẽſuma na. Aut q;dtuʒ

ad id a qͥ iponit᷑ et ſic
eſt nomẽ oꝑatiõis.qꝛ

mbgie e op.

i
d E ſum qͥ ſum. 4
Querit᷑ de hac circũ/⸗
locutõe.vtrũ h̊ͥ nomẽ
ego ſum qͥ ſum:ſit no
men eẽntie vel ꝑſone

Et ꝙ pſonc: vꝛ.qꝛ ꝓ/

nomẽ demõſtratiuu,
certã ſiãficat ꝑſonam
Et itcrũ loqͥ eſt actus
ꝑſonc.Si forte dicas
ꝙ ego. qꝛ ſigficat oꝛi
gint᷑:ſtat ꝓ ꝑpſona pꝰ

egredientẽ ſtat ꝓꝑ ꝑſo⸗)
na filij. Qui rclatiuũ
nectẽs vtrũq;. ſtat ꝓ
ſona ſpũſſcti.Moc ni
hil ẽ:qꝛ ꝓ codem ſtat
relatiuũ ⁊ añcecdens.

R. dm. ꝙ illud no/

mẽ qͥẽ.⁊ ego ſuʒ qͥ ſũ

ẽ nomẽ eẽntie ppe.h̊

ei ẽ q̃dã circũlocutio.

ſisficãs entitatẽ ĩ oi
moda pfectõe ⁊ abſo
lutõne.⁊ ẽ nomẽ p/

Ee
b 4

Tiber è” z.inec; diůſitatẽ e e in. iij
eui not.⸗ dvoluttintelligt ſonif meie d n S
2ſilitudi ſcceri alter voluit Nlcede. Factam ſtulit intellige .
rene vern .Apſolt n cdr neh eẽ ſibipi cnt⸗ .
imago et Seh iné 2 ſili.n 1 a⸗ ↄſoꝛtiũ ſolitarij rec fmo. i. faci
tis aut éiccfe ga ſinglarita ſuʒ ſolitudoſ. faʒ. vlq; g ita diuͦſuz
ſmaginẽ Si p pꝓſona tario. ſq; alieno al ꝛiũ eũdẽq;t ↄueit faciã terq; v
tiã nr̃aʒ. infa mea. nech qᷣ faʒ: vt ſolita t. Solitario 24 nr̃aʒ. v i d
Scaenige cregte amꝰ nfaz: ſignificat. õ vel di
1 t dice. ia fferente er 4
Sip um oſituz. qꝛ ꝑ a ſe alienũq; v0 ↄuen neq; dl . inec diuer
Bhs edf vnitasne ſoaio aene meita ï nec ſolitarine yma Ju
5bat vnitgong NRõ 5 ſolitariũt Hchnecſoltaen e ⸗
B nõ. 0 vgm. . . tno! —— t. Mo Je ſibi cſi⸗
doen. g ren ovtnol ificat. ad cõem!t vt nec ſi⸗
etkoren ſccir do engnn eẽ ſignii Ita g de ad repit ni ſolitudinis.
Binaseritiud ſes eſt en Wrne rarnaiſgeg ſoliuain. aict va
nnaga vni ſleu Snacat⸗ tlta ad gaden DD ſigniiñ igengum
t toterinennte⸗ c rnitar liginoie 9ſoꝛtij. lienpre ſe.
cã relato⸗ ſilitudo patia ſonax volun lalitatis: ſonap e of. ſoli
vernagoruirude p tẽ pſona vel p na Lohon oren . al
Fen alaſe èꝗÿMB A
uſicntit qtũ ad ali mouen. ſinglaritas ne⸗ Evna ſola. Pꝛofeſſio 0 =ðDM
ar eentte: gend e/ tudo vel uftcann no intelligi: ait. Nõ diẽ. po /
qᷣd etat Piult expo ſonas.ſignifi liter 2 ſanei aritatis. 1 ſingulaꝛi
ſonan:e lit᷑ erponit ſo Es iſta ſbtili lligẽtiã ſingl. s pſonas. c filiꝰ
nit Aug. a ugſide volẽ ſtulit intelligẽ dicimtres pſo ſolꝰ. nec
lar. Aug ᷣm 2t ſu ec pf̃ nõ ꝙ nec p
yhran ſienn ſe lataligo za tollim Eerg Sncanain ame ””
ſentie viuita/n die ie leeſpallfancr⸗ banaen den mes pſone. Beait aa e
Hylaridt aginis ſili ſolus. nec ſpũſſe tm̃ ⁊ ſiles dicã det. ceperat vt
noiĩe imag git E ſolt li. nec pr tin? qᷣd ſi dria oſtendet. 9 at ali
chginls iil nelligit i mmeꝛr ſilis. bi etiã ᷣm 8 vl dr̃ia dũ ꝑſo ſupponat ali
auncs ineclle int nivaget vt bi diuerſitas) 7 ad oñden Smny phnonst⸗
vnitas ⁊ p iß ꝙ fa⸗ ti plen liq̊ mõ ſit i ſitũ redeamꝰ. tẽ. alias ſet / b tes.
milit Aug ſe z n a o ad ꝓpoſi e dine vnita pncipio crea⸗
crngez Aranaude- MNüc vo at zeane viney In! bncipiũ
ir en uang ſr teinaucam aba ignnnezoeler verts emi,
ptenarc erlaſt) tes in . d f. he
Saidata id a des 7 aphd nos de⸗ gulanqas E ACche,
LAtuz et oſig dicit in⸗ ulr⸗ t ꝓ eo ꝙ ale hyſ m qð ir Ad
in vtroch dicit in liũ. Et ꝓ g e plur :ß heloym q efert. Ad S”
Z in di ralicgten e fil eloym. q ð eſt de :b he ſonaꝝr entẽ
telligi p un eca⸗ hʒz he dictũ hel ꝗq lalitatẽ ꝑl lus ꝑ ſerp “
Snitatey. f El 74 nõ eſt diet ices. ad pla dyabolu m. ge la teſ
miſceni alteri mittit. pe etiã illud attin⸗ p ̊ in he one. e pſo/ HO”s
ont iſta v⸗ ere viyxit. Eritis ſie ca ve. teſta. de lit diuerſitatẽ: h,
H a rgereruire⸗ =èðl Nh.
ene ſttꝛ lo hdel narum ?e Smltnß accidẽs vel ß t eſſe ſili⸗ kalitatis nõ ß H vf ſa
tur ſecum vĩi dopm n 1 Silitudo ſm licitas: iõ nõ p ſoꝛtijvel pi Ftiñ pꝛiuat:
m. ꝙ ẽ ſilitu . — ptez. a ſimpli it noie onit
dom. ꝙ ẽ ſilitudo vᷣm ꝛm totũ. ⁊ Fm tia eſt ſumma ſ ignificau ip̃m nihil ponit
a ten aherin, erkkt nanme Si tm
ſul ſuicucho hm totů. ↄpatit᷑ diuer ngri vr ꝙ; om̃
no ⁊ iõ ſilitudo nõ ꝛex his vᷣbis mer
Fremonent Contran

— — 1 72 D 4 . ie

no ponunt
ſ.meliꝰpatebit.. em̃ creat᷑ ſiue oꝛdie. cAuz .
veritatẽ ſicut. S urehe er ntcli “
5 tenet: qꝛ nõ bea mein diut foꝛmaꝝ din n irtaub murzs rali 9
mgfi ꝗᷓ cõiter nõ ten. tat nucruͦ e otinui diuiſi us Apꝛie. h ona ſilij: qn o moͤſi iĩbem uos
ð dey ſtat uueue SGnae be Geñ.j. In p
nen e eeneköni
terꝛã. lo. Ad hoc vom octe ſilij 2 ſpuſſanci. Se
.A hoc atris
=

4
4 * ℳ

06
—
od .
nn

emli
kani
ngw;
Mä
RRRZ
n.
n A
ni
e
d
d
ini
.
li
a

t.
nxi

7

Stkcialia teſtimo

in te de recẽs.neq; adoꝛabᷣ deũ alienũ.Aliud hoꝝ
vt dicit Amb.in.j.li.de trini.ſigniñcat eternitatẽ.
glið vnitatẽ ſbe indifferẽtis.vt neq; poſterioꝛẽ pfe.

nec alteriꝰdiuinitati filiũ vl ſpm̃ſctm̃ eẽ credamꝰ.

Nã ſi pfe poſterioꝛ ẽ filiꝰvel ſpũſſanctꝰ.recẽs ẽ.⁊ ſi

vniꝰñ ẽ diuinitat..alienꝰẽ. Sʒ nec poſterioꝛ ẽ.qꝛ re

cens ñ ẽ.nec alienꝰ.qꝛ ex pfe natꝰẽ ſiliꝰ.ex pf̃e pce⸗
dit ſpũſſanctꝰ. Alibi q; diſtinctõeʒ ꝑſonaꝝ iſinuĩs

P8.
4 ,

5 git. Verbo dñi celi firmati ſt.⁊ ſpũ oꝛis eiꝰoĩs vtus
põ. lxyvj

er
* *

nos de? metuãt eũ oẽs fines tre. Trina em̃ ↄfeſſio
dei:trinitatẽ expmit ꝑſonaꝝ.vnitatẽ vo eẽntie aꝑit
cum ſingularit᷑ ſoiungit. Eſaias q; dicit ſe audiſſe
ſeraphin clamantia. Sctũs ſctũs ſanctꝰ dñs deus.
Der h qð dicit ter ſanctꝰtrinitatẽ ſigniſicat:p ̊ qdð
ſubdit dñs deus.vnitatẽ eſſentie H

Jla. vj.

¶ Teſtimonia ꝓphetica ve.tel. de filij generatiõe
⁊ ſpũſſancti pceſſone ſpecialiter.

(Sauid q; etnã fili gñationẽ aꝑte iſinuat ex pſona

filij dicẽs.dñs dixit ad me.filiꝰmeꝰes tu.ego hodie

genui te.De hac gratõe ĩeffabili Eſaias ait. Gene
Pꝛouer. viij.

rationẽ eiꝰqͥs enarrabit.In li.q; ꝓuerbioꝝ eterni⸗

poſſedit me ab initio viaꝝ ſuaꝝ anqᷓ; qcq; faceret a

pncipio.ab etno oꝛdinata ſũ ⁊ ex antiqs añq; terra
fiet.necdũ erãt abyſſi.⁊ ego iã ↄcepta erã.necdum

fontes aq̃rũ eruꝑant.necdũ mõtes gui mole ↄſtite

rant.Añ oẽs colles ego ꝑturiebar.adhuc trã nõ fe⸗

cerat ⁊ flumina.⁊ cardines oꝛbᷣ tre.Qñ pᷣparabat

celos aderã.qñ apẽdebat fundamẽta tre ⁊c̃.cũ eo
erã cũcta ↄponẽs ⁊ delectabar ꝑ ſingulos dies lu/
dens coꝛã eo. Ecce aꝑtũ de etna genitura teſtimo⸗
niiũ. qͥ ia ſapia ꝑhibet ſe añ mũdũ ↄceptã eẽ.⁊ par

MWichee. v. El 1 £ 177 6
Z tionẽ ⁊ tꝑalẽ ex maria ſimł inſinuauit dicẽs.Et tu

gkcialia eternitatis. / De ſpũſctõ etiã expᷣſſa documẽta in
nia de ſpũſanco. ve.teſta.hẽmꝰ. In geñ.em̃ legi᷑. Spũs dñi fereba
In li. Sap̃.dr. Spũſſãctꝰdiſciplie effugiet fictũ.be

te diuine eẽntie ⁊ ꝑſonaꝝ pluralitate. h

¶ Iuũc vo poſt teſtimonia ve. teſta. de fide ſancte tri
nitatis ⁊ vnitatis ad noui teſtameti auẽtes acceda

,mmMmus vt in medio duũ aĩaliũ.i.teſtamẽtoꝝ.cogꝗſcat
Pl Ditas.⁊ foꝛcipe de altari ſumat᷑ calculꝰqͥ tãgaãt᷑ oꝛa
ſiſideliũ.Dñs itaq; xpᷣs vnitatẽ diuine eſſentie ac ꝑ/

i AIlle etã maximꝰ ꝓphaꝝ ⁊ regũ.dauid qͥ ſuã cete⸗
ris pfert intelligẽtiã dicẽs.ſuꝑ ſenes intellexi:vni/⸗
Ppz · g& wkatẽ diuine nature oñdẽs: ait. dñs nomẽ eſtjilli.nõ
Atecit dſii. Alibi etiã eiuſdẽ vnitatẽ ⁊ eternitatẽ ſimł
oñidẽs.ait ex ꝑſona dei. Iſrael ſi me audieris ſ erit

eoꝝ. Alibi etiã ait.Bñdicat nos deꝰdeꝰnf̃:bñdicat

turiri.i.genitã.⁊ apð patrẽ etnalit exiſte. Ipᷣa etis
glibi ait. Ego ex oꝛe altiſſimi ꝓdij pᷣmogenita ante
oẽm creaturã. Micheas q; ꝓpha ernã vᷣbi genera⸗

bethleẽ ephꝛata puulꝰes ĩ milibꝰiuda.ex te egredi
tur qͥ ſit dñatoꝛ ĩ iſrł.⁊ egreſſus eiꝰ ab initio a diebꝰ

tur ſuper aqᷓs.Et dauid dicit. Quo ibo a ſpũ tuo.

deus. bebꝛei beloym.

dðò eſt noiatiuus plu-
rtalis huiꝰ nti ſingula
ris hel. 0
do ſuppoſitione vt cẽ
dicit᷑ deus genuit deũ

ercio mo/

Pꝛouer. viij. Añ om⸗/

nes colles ego partu
riebar.id ẽ generauit
me dñs. Qu arto mõ
egpactde vt Oe.

n pᷣncipio cre⸗
auit deus ⁊c. Deꝰ em̃

ðè”ðð

re:

ibi pr̃i appꝛopꝛiat᷑ t
pꝛincipiũ filio. Quin

to mõ iteratione. vt

Eſa.vj. Sanctꝰſctüↄũ

ſanct? dũs deus ſaba
oth. Sexto mõ oꝛdi/
ne verboꝝ. pp. Bene⸗
dicat nos deus deus
nt᷑. ⁊ bñdicat ⁊c᷑. See·

ptimo mõ connota
tione in actu miſſio⸗
