“ rar auare ein 3 quod dicimꝰ.quia licet ſᷣm ꝙ verbũ nõ ſit hoc qð pMi gig
. Apꝛictas ẽ ee—n enen e eern d III.. ſt. id qᷣ pater.i. d wigen⸗
in perſona vt diſtin· ter c.ea tñ ꝓpꝛietas ꝗᷓ verbũ eſt.ẽ id qð pater i. diuig o Gin
gués in eſſentia nö. eſſentia.ſed non eſt ypoſtaſis patris. èòD Pncknii
Röactur e og i ußie
ſſeæ habet ad aliiũ.xxxer. ngaiun
fertur diſtinguit᷑.⁊ ſi boc rñdeatur. adhuc manet q̃ſtõ Enafe Plond refert᷑.& rñdetur qꝛ vna effentia.tres flautic
pſone. Si tu Atne ino omnino ſimile.nõ inuenies.⁊ ideo in fundamento fidei opoꝛtet ſiſtere. d¶ Nos nunh
antem aliter foꝛe iſta intelligenda ⁊c. MNotandũ.ſuꝑ iſta ſolutõne mgf̃i quã ponit hic ꝙ locutiões iſte quas umnpotd
Aponit aug.ſ.pꝛ nõ ẽ in co ſubſtãtia quo ẽ pꝛ ⁊ cõſiles duplices ſunt.qꝛ ablatiuus impoꝛtat habitudinem in küzot
rõne foꝛme ſiue cauſe foꝛmalis.q;uis in diuinis nõ cadat vere habitudo cauſe Aumn ad rem.tñ qᷓ;ẽtum ad ra Crtote
tonem intelligendi. Põt g cauſalitas cadere ſub negatõne.vt ſit negatio cauſalitatis.⁊ tũc locutio ẽ vera.⁊ uunſfm
in hoc ſenſu accipit auguſ. ⁊ magiſter cxponit. Eſt em̃ ſenſus.non eo ẽ dens uo Parer quis paternitate ẽ pa Ppt
ter tanq; rõne dicendi vel intlligendi.nõ ſic aũt paternitas eſt ratio ddi ipᷣm eſſe deũ vel intelligendi.⁊ tunc Cudfire
locutio vera eſt. ⁊ nihil facit ꝓ poꝛretano. Poteſt iteꝝ eſſe cauſalitas negatioins.⁊ tũc eſt falſa. ⁊ eſt ſenſus. ſhictre
non eo ẽ eſt deus quo pater.i.qtum ad id quod eſt pater nõ cſt deus.⁊ in boc ſenſu accipii poꝛretanus.⁊ ita Mlcipn
eſt falſus intellectus.⁊ ſic non accipit Auguſti. ̊ ſnin
ſ D intelligẽtiam pꝛeſentis diſtinctionis qua temitas a perſona. ſed quod vere differt ab alio.nõ antiſtut
HAYAkuO queitrr. pꝛedicatur de eo in abſtractõne. ⁊c. em vbicũ Ptett
Diauiꝛimo ꝗrit᷑ de cõpatione ꝗpꝛictatis ad perſonam. q; eſt abſolutum ⁊ reſpectiuũ.abſolutum non ẽ ipſe fmumn
Secundo de comparatõne ꝓpꝛietatis ad eſſentiam. reſpectus qᷓtũcũq; ſeipſo referatur. Einde qᷓuis ma xpmncſ
Tercõ d comparatione vnius ꝓpꝛietat s ad aliam. teria ſcipᷣa referatur ad foꝛma tamen non ent iere⸗ limwci
Auarto de cõpationc ciuſdẽ ꝓpꝛietatis ad ſeipſam. ſpectus ad foꝛmã.ergo cum in diuinis perſona vete hii⸗
(Aueſtio.ſ. q ſiit ſubſtantia abſoluta. relatio ſit verus reſpectus.qᷓ nkeg
Pe coꝑationc ꝓpꝛietatis ad ꝑſonã.⁊ q̃nt᷑ vtrũ pio tumcũq; ſeipſa referatur perſona. non eſt verus re/ afut
piꝛietas ſit ꝑſona.⁊ ꝙ nõ.oñdit᷑ hoc mõ. Abicũq; eſt ſpectus.ſiue ipᷣe reſpectus.nec ecõuſo.ergo ꝓpꝛie⸗ lig
vere determinãs ⁊ determinatũ m rem. ibi determi tas non cſt ipᷣa perſ ona.¶¶ Ex his tribus ſuppoſitio titniſe
nãs differt a determinato. Mã ſi nõ differt. nõ eſt de nibus arguebat poꝛrctanus ꝙ; perſona non eſt pꝛo/ Ppiet
tcenminas vere ſ̃ totũ ẽ determiatũ. ſpſona in diuis pꝛietas nec econuerſo.⁊ quia omne quod eſt in pſo⸗ fntttaa
E? vere determinatum. 7 ꝓpꝛietas vere determinans. na eſt perſona pꝛopter ſummã ſimplicitatem. argue ſſpeton⸗
⁊ ꝓpꝛietas vere ⁊ nõ ᷣm modũ dicendi ſoluʒ diſtin bat vlterius ꝙ pꝛopꝛietates non ſunt in perſonis ſᷣ ſeſneſu
guit ꝑpſonã.g eice differt a ꝑſona.ſᷣ dr̃ia nõ pᷣdi- aſſiſtunt. Et ꝙ iſta poſitio ſit conueniens.videt᷑ au⸗ nlco⸗
cat d ſe in abſtractionc. nec ꝓpꝛietas de pꝑſona. vel ctoꝛitate HBoetij de tri. Dicit em̃ ꝙ relatio non in o Pohſeu.
ecouerſo. ¶ Item xbicũq; ẽ vere abſtractu ⁊ cõcre· quod eſt eſfe conſiſtit ſed in comparatione.¶ Item tunſft
tuũ. ibi differt qð abſtrahit᷑ ab eo a q̊ abſtrabit᷑.ſᷣ pꝛso⸗ hocipſum oſtenditur ratione.quia om̃e quod adue Hupe
Paeꝛictas ſignificat in cocretione ad ꝑſonaʒ cũ dicitur nit alicui ⁊ recedit ſine ſui mutatione non pꝛodicat Mwapn
pPater. ⁊ in abſtractione cum dicitur patemitas.⁊ nõ aliquid quod ſit in illo.ſed ſolum eſt aſſiſtens. ſed re mpen⸗

em eſt differetia in modo loqndi. quia aliqd diei᷑ de latio eſt bmõi.vt patet in dextro ⁊ ſiniſtro. ⁊c. Cuz ſinine
pacre quod non de patemitate. ergo vere vifet pa ergo pꝛopꝛietates ſint relationes. non ſunt perſone ſlte

—
—
—
=
=

—

==E —
=S — , =

— R1
–☛e =

K.£☛,

egkuigis
rrhndr
Amiinn
ttigard
wunmn
iſan tc
Ren

nirt

kiſpti
u
S
nonnndit
sſeſ
rcki
6
whusn
Nuni
Eolti

Di.
nee in perſonis.ſ afſiſtunt. ¶ Contra. omne ſimpli⸗
ciſſimũ eſt id qd habet excepto eo ad qð relatiue dẽ.
bec eſt Auguſti.ðin.xj.de trini.⁊ per ſe nota cẽ.ſᷣ diui⸗
na perſona ẽ ſimpliciſſima. aliter nõ eſſet deus.⁊ nõ

dicitur relatiue ad ꝓpꝛietatem.g eſt ꝓpꝛietas. ꝗ

omne perfectiſſimũ eſt om̃e illud a quo perficit᷑ ⁊ &⸗
nominatur.hecẽ per ſe nota.quia aliter denominãs
⁊ perficiẽs eſſet perfectius co.Et auguſti.iſtam Po
nit. vj.de trini.dicens.ꝙ ipᷣe deus eſt maximus.ideo
eſt ſua magnitudo.ſed perſona diuina eſt perfectiſſi
mum quid ⁊ denominat᷑ ſua pꝛopꝛietate.ergo perſo
na ẽ ſua rierabee voece eſtpaternitag. e⸗ om̃e
ſimpliciter pꝛimũ eſt quicquid habet ex toto eo ꝙ ex
illo. Nam ſi habet aliquid quod nõ ſit ab ipᷣo.vel qd
non ſit uiſluc egane pennn vtipm. ipᷣm non
erit ſimpliciter pꝛimũ.ſed pater habʒ paternitatem.
⁊ paternitas non eſt ab ipſo.⁊ õ
mus.ergo pater eſt paternitas eadem ratõne filius

eſt filiatio.⁊ ſpũſſanctus pꝛoceſſio Ex his condudit

ꝙ pꝛopꝛietates non ſunt tm̃ perſone ſed etiam in ꝑ/
ſonis.Et ꝙ iſtud veꝝ ſit videt᷑ auctoꝛitate Hieroni.
Tres inquit perſonas expꝛeſſas ſub pꝛopꝛictatibus
diſtinguimus in lib. de expoſitione fidei catholice ad
pbilip. ¶ Item hoc videtur ratione.quia omneqð
eſt. aut eſt ens per ſe.aut in ſe.aut in alio. Pꝛopꝛieta
tes igitur aut ſunt per ſe entes.⁊ ita ſubſtantia.aut iĩ
alio.Si in alio.non em̃ in perſonis.quia pꝛopꝛietas
non eſt niſi in eo cuius eſt ꝓpꝛietas.Si per ſe.g ꝓpꝛie
tas eſt ſubſtantia.aut &ᷓ creata.aut increata.aut me/
dia.Sed non creata nec media. iſtud cõſtat. reſtat

increata.ergo ſane fone⸗ N vinq decompa/

ratione pꝛopꝛietatis ad perſonaʒ triplex fuit opinio.
Pꝛima poſitio fuit ꝙ ꝓpꝛietates non ſunt perſone

noc in perſonis ſed aſſiſtũt perſonis. ſicut relatõnes

Et ratio que mouit iſtos fuit ꝑſonarũ pluralitas et
diuina ſimplicitas.Quia em̃ ꝑſone plures ſunt.plu
res habẽt pꝛopꝛietates Aspele rentes ſunt. 2
quia differentes ſunt.ſi eſſent in perſona.auferrẽt ei
ſimplicitatem.que cum non poſſit auferri a diuinis.
poſuerũt pꝛopꝛietates eſſe aſſſtentes perſonis.non

eſſe perſonas.⁊ huic videtur conſonare natura rela

tionis.que non videtur eſſe in ſubſtantia.nec pꝛedi/
carc alqͥd in ſubiecto.ſed dicere reſpectum ad aliud
Et hec poſitio ⁊ ſi rationabilis aliquo modo fuit.tñ
ſtare non poteſt.quia poncbat relationes in diuinis

nec um eſſe nec creaturam. vnde etiam ſi in pꝛinci
pio ſui modicũ continet erroꝛem. tamen duccbat ad

magnũ.⁊ ideo retractata fuit in concilio remenſi.et

magiſter gilbertus poꝛretanꝰ oꝛe ꝓpꝛio retractauit.

Igeo fuit ſecũda opinio multum differens ab iſta.
videlic. ꝙ pꝛopꝛietates om̃ino ſint ꝑſonc. nec diffe

rãt niſi ſolũmodo in modo loquendi. ⁊ tiñ ſunt tres

pꝛopꝛietates. ſicut ſunt tres perſone. Et iſta poſitio
fundata eſt ſimiliter ſuꝑ diuinã ſimplicitateʒ. Quia

em̃ perſone ſunt ſimpliciſſime.ſep̃is diſtinguũtur.et

ipᷣe ſunt ſue ꝓaietates.nec habent alias differentes
re.ſcd ſolo mo loquẽdi. Et iſta poſitio fuit magiſtri
pꝛepoſitiui.⁊ magis eſt pꝛobabilis q; pꝛeccdẽs. At/
tamen ipᷣa impꝛobata eſt ſupꝛa diſt.xxvj.quia vna ꝑp

ſona plures habet relationes que ſunt vere relatio/

nes.⁊ plures perſone babent vnam pꝛopꝛietatem.⁊
vna perſona alio ⁊ alio modo ſe habet ad filiu ⁊ ad
ſpũmſanctum ⁊ ᷣm rem. Ex quo neceſſario ſequit᷑.

Erealiter aliquo modo diſſert pꝛietas a perſona.

non ſolum in modo loquendi.ſicut dicebat mgr pꝛe
poſitiuus.Et pꝛopter boc intelligẽdum.qꝙ vtraq; pᷣ⸗
dictarum poſitionum aliquid veri dicit. ⁊ in aliquo
deficit. Nam pꝛima que dicebat ꝙ pꝛopꝛictatcs aliq̃
modo differant a perſonis.verũ dixit.ſed in boc ma
le. ꝙ, dixit ſimpliciter differre. Sequens que dixit
ꝛietates ſint perſonc.veruʒ dixit.ſed in boc crccl⸗

ſit ꝙ dixit. nullo modo differãt a pſonis. JIdeo ex

bis duabus poſitionibus conſflatur vna ⁊ cõmunis
poſitio quã tenent modo nmgitt cõmuniter.q; pꝛo
Pretates ſunt ꝑſone ⁊ in perionis.tñ aliquo mõ dif⸗
crũt a perſonis. Et ꝙ iſta poſitio ſit cõöueniens ptz.
ſi quis inſpiciat naturam pꝛopꝛietatũ. Dictum em̃ ẽ
ſupꝛa cum querebatur quid eſſet pꝛopꝛietas in diui⸗
nis.ꝙ erat relatio.dictum eſt etiam ꝙ rclatio ratõne
compꝑationis quã habet ad ſubicctũ trãſit in ſubſtã

tiam in diuinis. ct ideo de ſubiecto ſuo omnino ve/⸗

repꝛedicatur. vt pater cẽ paternitas. Rõne vo cõpa/
tionis quã habet ad obiectũ.manet veniſſime in di⸗
uinis. habet quodãmõ differentiã a pęrſona. Mec
facit m hoc cõpoſitionem ſed diſtinctõneʒ reſpectu
cuius ẽ. Compoſitio em̃ attenditur per comꝑatõnẽ
Apꝛietatis ad ſubiectum. diſtinctio reſpectu obiecti.

Et ex hoc patet ꝙ ꝓpꝛietas eſt perſona ⁊ in perſona.

quia idem ẽ per eſſentiam ſiue modũ eſſencdli.diſtert
tñ q́;tum ad modũ ſe habendi.Cõcedende igit᷑ ſunt
—S ſunt perſone ⁊ in perſonis.⁊ ptʒ
ex dictis ad pꝛimũ argumentũ.Quia em̃ aliquã⸗
tulꝗ habẽt differentiã ꝓpꝛietas ⁊ perſona penes mo
dũ ſe habẽdi.ideo ꝓpꝛietas vere determinat ⁊ diſtin/
guit.hoc tñ non tollit pꝛedicationẽ.quia modus ille
non addit aliam eſſentiam. Aun uo obijci/
tur ſecũdo de abſtactione.ddin ꝙ non eſt abſtractio
m rem.ſcd ſolum ſᷣm modũ intelligendi ⁊ loquẽdi.
quia abſtractio reſpicit ſubiectuʒ in quo.⁊ ᷣm illum
reſpectũ tranſit.quia tñ manet in comꝑatõne ad ter
minũ.hinc eſt ꝙ rdatio non tm̃ modo loquendi ditf-/
fert.nectñ opoꝛtet ꝙ ſit vera abſtractio.¶ Ad illud
qð obijcit᷑ ſcdᷣo ꝙ abſolutũ nõ dẽ de reſpecciuo.ddðᷣm
ꝙ veꝝ eſt in creatura.quia reſpectus ipᷣe verus.aut
eſt alius per eſſentiam.aut in comꝑatõne ad aliud .
eſſentiam.vt materia ⁊ foꝛma.quoꝝ neutrũ eſt in di
uinis.vnde reſpectus in creaturis ponit dependen/
tiã. ideo pꝛiuat ſummã ſimplicitatem. ⁊ ideo nõ pᷣ
dicat᷑ in creatura. Omne em̃ ſimpliciſſimũ eſt inde/
pendens omnino. In diuinis aũt relationes dicunt
reſpectum ſine dependentia.⁊ ideo non pꝛiuat ſun
mã ſimplicitatem. ⁊ ideo dicũtur de ypoſtaſi. Ac
qiud qð obijcit᷑ ꝙ om̃es rdationes ſunt aſſiſtentes.
dom ꝙ eſſe in relatione dicũtura boetio: non qꝛ nõ
ſint in re.ſed quia cũ ſint in re nõ ſint in ea abſolute.
ſed in comꝑatione ad alten. quo quidem mutato ct
coꝛrupto.contingit rdationem pariter coꝛrũpi ⁊ de/

ſinere pꝛopter bocꝙ nonẽ in ſubiecto abſolute ſ ad

alteꝝ.nihilominus tñ eſt in ſubiecto.Ex hoc patzʒ rñ
ſio ad illud qð obicit. Ham illud non habet verita-
tem niſi in ente abſoluto nõ reſpectiuo.Et trahit᷑ ex
rõne ⁊ verbis Boetij.Ex rõne.quia qñ dico hoc effe
oꝛdinatũ ad aliquid.non nibil dico de illo de quo dẽ.
⁊ quãdo de aliquo qd non habet oꝛdinem fit habẽs
oꝛdinem. quia nõ erat illud ad quod oꝛdinaretur. et
ideo oꝛdo erat in potcntia in boc.non ratione ſui.ſᷣ
ratione ad boc quod eſt. qᷓtũ ex parte ſui erat i actu.
⁊ idexo nulla mutatõne facta erat in ipo.ſ in obiccto

¶ Secũdo queritur de compatione ꝓpꝛietat
tiam. ⁊ queritur vtruzʒ pꝛopꝛictas ſit eſſentia. ⁊ ꝙ ſic

S èQK

introducitur in eẽ ⁊ deſinit. ⁊ hoc patet ex verbis bo
etij. quia boctius non negat ſimpliciter ꝙ relatio nõ

in eo qð eſt eſſe ↄſiſtit.̊ nõ totalr ↄceſſit.vñ dicit nõ

põt pꝛedicatõ relatiua qcꝙᷓ rei de q̃ dꝛ per ſe adderc.
vel minuere. vel mutare. quia non tota in co ꝙ ẽ eſſe
conſiſtit. ex boc innuit ꝙꝙ aliquo modo conſiſtit. ⁊ iõ
nec in creaturis nec in deo verum ẽ dicere ꝙ relatio
non ſit in aliquo. ſed vcrum eſt dicere ꝙ non tota eſt

in aliquo abſoluu.
Queſtio.jj. bh
patione ꝓpꝛietatis ad eẽn

videtur.quia eccleſia cantat. In perſonis adoꝛctur
pꝛictas.ſed nihil eſt adoꝛãdũ latria niſi diuina eẽn/

tia. & c. vnde Berñ. JIllam ꝓpꝛietatez que deus nõ

eſt. nõ mibi adoꝛabilem credo. ¶ Item eſſentia ẽ in
perſona ⁊ ꝓpꝛietas.aut & ſunt ibi per differentiam.
aut per indifferentiam. Si per diffcrẽtiam. & pſona
eſt cõpoſita quod ẽ incõueniens.Si per indifferẽtiã
oimodã. pꝛopꝛietas ẽ eſſentia.⁊ eſſentia eſt pꝛopꝛi
etas. ¶ Item pꝛietas aut eſt aliquid aut nibil. Si
nihil. ̈ aut perſona non diſtinguit᷑. aut diſtinctio ꝑ/
ſonc nibil eſt. Si aliquid eſt. ſed omnc quod ẽ aliqᷣd
eſt eſſentia vel creata vel increata.ſed ꝓpꝛictas nõ ẽ
eſſentia creata hoc manifeſtuʒ eſt. increata. Rs

omne quod eſt. aut eſt deus. aut melius deo. aut mi

nus bonuʒ. aut maius. ꝓpꝛietas ergo aut ẽ deus.aut
melius.aut minus.aut maius. Sed maius non põt
eſſe. quia deus eſt quo maius excogitari non poteſt.
Minus non põt eſſe.quia tunc pater eſſet minoꝛ qᷓ

ſit ipſe. deus eſt. ¶ Lontra. Auguſti. dicit ⁊ habet᷑

11

ſupꝛa di. xviij. non eo eſt deus quo pater. ſed deitate

eſt deus. paternitate eſt pater. deitas non ẽ paterni/
tas.immo aliud ⁊ aliud. ¶ Item boc videt᷑ ratõne.
Hec ẽ cõceptio anime per ſe vera.qꝙ non cſt idẽ pꝛin
cipiũ diſtinguendi ⁊ vniendi foꝛmaliter loquendo.ſ
eſſentia eſt rõ vniendi. eſſentia et ꝓpꝛietas nõ ſunt
idem. ¶ Item nulla pꝛopꝛietas pꝛopꝛie pꝛedicat᷑ de
aliqua effentia ſiue ſubſttia niſi ſit in illa.g ſi ꝓpꝛie⸗
tates dicũtur de diuina eſſentia. ſunt in illa.ſed ꝓ/
pꝛiecas ponit rem ſuam circa ſnbiectũ in quo ẽ. cũ
rei pꝛopꝛictas ſi reſpectus. ⁊ ad reſpectũ ſequat᷑ di/
ſtinctio. de neceſſitate ꝓpꝛietates ponũt diſtinctionẽ
circa diuinã eſſentiã.ſi ſunt in illa.ſed hoc ẽ inconue
niens. c. ¶ Item ſi eſſentia ẽ ꝓpꝛietas. aut ů pꝑ ſe
aut per accidẽs.Si per ſe. cuicunq; ineſt eſſentia.⁊

paternitas.ſ hoc eſt falſum.& ſi eſt vera.ẽ vera ꝑ ac/
cidens.& cuʒ in diuinis non
per accidẽs. patz ⁊c. ¶ Item ſi ꝓpꝛietas ẽ diuina eſ/
ſentia. cum diuina eſſentia vł ſubſtantia ſit creatrix

ſit poncre accidens nec

⁊ creet.S ꝓpꝛietas creat.qð non conceditur.Querit
ergo quare conceditur ꝙ paternitas ſit eſſentia.⁊ ꝙ
etiã ſit adoꝛãda.non tamẽ ꝙ ſit creatrix vel ſapiens
BRy.ſicut magiſter tãgit in lr̃a aliquoꝝ poſitio fuit
⁊ imponit᷑ pictauenſi.ꝙ pꝛopꝛietas nec ſit eſſentia.
nec in effentia.ſed ſolũ aſſiſtens.Sed iſta poſitõ ma

nifeſte impꝛobata ẽ. quia neceſſe eſt ꝙ ſit diuina eẽn⸗

tia ſi eſt aliquid. Pꝛopter hoc ad intelligentiã obie/

ctoꝝ intelligendũ ſicut pꝛenotatũ eſt. ꝙ relatio rõne

compꝑationis ad ſubicctũ traſit in ſubſ antiam. ⁊ iõ
pꝛopꝛietas ẽ diuina ſubſtantia. Rõue vo comꝑatio/
nis ad terminũ ſiue ſubiectũ remanet.⁊ qᷓ;tũ ad hoc

eſt diſtincta. ⁊ differt ab eſſentia.non qꝛ dicat aliam

eſſentiam.ſed aliũ moqũ ſe habendi.q per coõparatõ

6

nem ad eſlentiam vel pſonam dicit moduʒ nibil ad/

dens. In compꝑpatõne vo ad coꝛrelatiuũ.verce dicit rẽ
diſtinctionem.⁊ ideo non eſt vanitas in ratione in
telligẽdi.nec compoſitio in re ſed vera diſtinctio.Et
quoniã iſte reſpectus non dicit aliud qᷓᷓ eſſentiã ipſi
comꝑatus.ſimiliter nec aliud qᷓ; perſonaʒ. ideo vere
eſt eſſentia ⁊ perſona. ſ qꝛ vltimus reſpectus ille nõ
eſt eſſentia ad aliud ſed perſone ad perſonã.ideo re⸗/
ſpectus ⁊ relationces pꝛopꝛie loquendo ſunt in ꝑſo/
nis non in eſſentia.quia perſone ſᷣm cos referũtur⁊
diſtinguũtur. in eſſentia autem non. quia nec refert᷑
nec diſtinguitur. Sunt tamẽ in eſſentia diuina loq̃n
do cõmuniter ⁊ impꝛopꝛie.vt dicatur in diuina eẽn-/
tia.omne qð eſt dinina eſſentia.vel omne quod ẽ in
eſſentia vcl perſona. illud ergo quod obijcit᷑.
cy alio eſt deus.alio eſt pater.dm ꝙ ablatiuus dicit
rationem dicendi vel denominãdi.vnde ⁊ alietas ꝑ
ablatiuũ ſignificata attenditur ſolum q;ẽtum ad mo
dum.non q;tum ad eſſcntiam. vt patet. ¶ Ad illud
ſimilit᷑ qd obijcit᷑ ꝙ non ideʒ eſt pꝛincipiũ diſtinguẽ
di ⁊ vniendi.patet &*. quia pꝛopetas diſtinguit in

12

15

co ꝙ differens nõ eſſentia ſed modo.qui modus nõ

dicit cõpoſitionem. quia tranſit in ſubſtantiam.nec
dicit ſolum intellectum.quia res ẽ.⁊ manet reſpectu
obiecti. illud qd obijcitur ꝙ; non pꝛedicat᷑ de
ſubſtantia.dᷣm ꝙ non pꝛedicatur de ſubſtãtia vt de
ſubiecto.nec per inbherentiam. ſed ſolum de perſona
ſic pᷣdicatur. Añ de eſſentia pꝛedicatur.quia eſſentia
⁊. ꝓpꝛietas ſunt vnuʒ in periona.non quia vnũ ſit in
alio.(¶ Ad illud quod obijcit᷑. vtruʒ pꝛedicatur ꝑ ſe

—

4

—

5

aut per accidens, dᷣm ꝙ non per ſe.qꝛ per perſona
Mon per accidens.quia perſona non eſt aliud ab eſ

ſentia. Quoniaʒ ſicut res diuine ſuꝑexcedũt res
inferioꝛes.ſic ⁊ pdicatio pꝛedicationem. Acd illud
vltimo obijcitur.ꝙ ſi eſſentia creat.⁊ pꝛopꝛietas.
HSom ẽ ad hoc.ꝙ q;uis pꝛopꝛietas ſit eſſentia.tamẽ
eſſentia non ſupponit ꝓpꝛictatem.nec econuerſo.vñ
non ſequit᷑ ꝙ illud qð conuenit eſſentie conuenit ꝑ/
ſone vel econuerſo.aliqua tñ conueniũt eſſentie ⁊ ꝓ

pꝛietati. aliqua non. ¶ AUñ notandũ.qꝙ q̃dam dicun

tur de diuina eſſentia in ſe. vtputa illa que dicuntur
in oppoſitõne ad creaturam.vt unmẽſa. incrcata.et
bmdi. ⁊ hec dicũtur de pꝛopꝛietatibus. Aliqua dicũ/
tur de diuina eſſentia vt in perſonis.vt eſſe cõmuni/
cabile.⁊ eſſe in tribns vnaʒ.talia conueniũt eſſentie
vt habent rõnem foꝛme.⁊ in hoc differt ratio eentie
⁊ pꝛopꝛietatis.⁊ talia nõ dicũtur de pꝛopꝛictatibus.
Rurſus aliqua dicũtur de eſſentia.vt eſſe pꝛincipiuʒ
opationũ.eſſe potentẽ.ſapientẽ.volentem.⁊ ceare.
⁊ talia non dicũtur de ꝓpꝛietatibus.Añ notandum.
ꝙ adiectiua eſſentialia que eſſentiam in ſe reſpicüt
vt eſſe diuerſum a creatura.dicũtur de ꝓpꝛietatibus.
que aũt de ipſa foꝛmaliter ſiue vt eſt foꝛma. vłvt eſt
pꝛincipiũ. non dicuntur.⁊ ſic patẽt omnia queſita.
ueſtio. iiij.

¶ De compatione vnius notionis ad aliam.⁊ querit᷑

vtrũ vna notio ſiue pꝛopꝛietas vnius perſone pᷣdice
tur de alia. Et ꝙ ſic videt᷑ ſilogiſmo expoſitoꝛio. Dec
neceſſitate em̃ ſeqͥtur vt dicitur in arte pꝛioꝛu. hoc a
eſt b. hoc a eſt c. eodem demonſtrato. c cſt b. ⁊ fun⸗
datur iſte ſilogiſmus ſuper illud pꝛincipiũ per ſe no/
tum. quecũq; vni ⁊ eidem ſunt eadẽ int ſe ſunt cadę.
Fiat ergo talis ſi ilogiſmus. pater eſt paternitas. pa.
ter eſt inaſcibilitas. paternitas Einnaſcibilitas. N

6

—

J

ſiwan⸗

cator
pemg
Pini⸗
mags
Ginan
pien
lonuta
tnsin⸗
ſnnſan
upick,
Wrod
uni,
nalare
etoner.
minen
laturde
anllos
cetyn
pthe

caunmbec
i mii

Ntintun
horo e
bemenon
potor
inen
eſepn
lerckt
tng⸗
mongti
ſindae

1 Dii
lunſi⸗
nia
fſgun
luer
nſhotg
iienl

N

N
hmtgin 4

geſerig
Eprſanzzien
mms ſcheenie
naſnüig
cin
efnekfitt⸗
nin ginnt
ncſinmntu,,
Nnnmiſdins
Wongl,
aclg
,l
mbin n
mſtüſütnann
Sdriggi
Ncninn de
uge

aSeAc
1NANX.

18

19

20

21

tatum in vna ypoſtaſi. vna de alia pꝛedicat᷑.

res ſed vna.

tu dicas ꝙ; accidens peccat conrra iſtam cõſequẽtiã
⁊ contra iſtud pꝛincipiũ.vt patet hic.petrus eſt indi
uiduũ.petrus eſt homo.ergo homo eſt indiuiduuʒ.
Contra boc obijcit᷑.quia vbi eſt accideus ibi eſt acci
dentalis pꝛedicatio. ſed cum dicitur pater eſt pater-
nitas. pater eſt innaſcibilitas. non eſt accidentalis pᷣ
dicatio.quia eſt in abſtractione. non eſt ibi accidẽs
V em bene ſequitur concretiue.parer generat.pa
ter eſt innaſcibilis. innaſcibilis generat.⁊ tamẽ ſic
magis impoꝛtat᷑ pꝛedicatio per modũ accidentis.g
multofoꝛtius ſequitur in abſtracto.̊ becẽ vera.pa/
ternitas eſt innaſcibilitas. ¶ Item hoc oſtenditur a
minoꝛi ſic. Maioꝛ eſt vnio pꝛopꝛietatuz in vna pſo/
na ſiue in ſuppoſito incõmunicabili.qᷓ; pꝛopꝛictatuʒ

in vna natura cõmuni. ſed tanta eſt vnio ꝓpꝛietatuz

in vna natura cõmuni.ꝙ vna eſt alia.vt bonitas eſt
ſapientia. multofoꝛtius in perſona vna ꝓpꝛietas pᷣ
dicatur de alia. ¶ Item maioꝛ eſt vnio pꝛopꝛietatũ
in vna perſona ꝙᷓᷓ ꝓpꝛietatis ⁊ eſſentie in perſona.qꝛ
ibi vnio qᷓ;tum ad rem eſt equalis.⁊ qᷓ;ẽtuʒ ad modñ

magis conuenit ꝓpꝛietas cũ pꝛopꝛietate qᷓ; ꝓpꝛictas

cñ natura ſiue eſſentia.ſed tanta eſt vnio eſſentie ⁊ p
pꝛietatis in perſona.ꝙ vna d alia pꝛedicatur.vt pa⸗
ternitas eſt deitas. ̊ ⁊c. ¶ Item maioꝛ ẽ vnio pꝛie⸗
tatis in vna perſona qᷓ; duarũ naturaꝝ in cadem ꝑ/

ſona.ſed pꝛopter conueniẽtiam naturaꝝ in vna ꝑpſo

na xpᷣi eſt omunicatio idiomatũ.quia deus eſt homo
⁊ homo deus.ꝗ̊ pari rõne ꝓpter cõuenientiam ꝓpꝛie
Lon-
tra.ſicut ſe habet perſona ad perſonam.ita notio ad
notionem.ſed vna perſona non pꝛedicatur de alia ꝑp
ſona. nec vna notio de alia notione. ¶ Nem qð p/
dicatur de aliquo in abſtractione non facit numerũ
cum illo. ſi notio de notione pᷣdicatur.nõ ſunt plu/
35en ſi notio pꝛedicatur de notione.
generatio.⁊ ſpirare ẽ generare.ergo

ergo ſpiratio

cum hec ſit vera. pater ſpirat ſj nens⸗ ⁊ hec erit

vera pꝛ generat ſpũmſanctũ. dðm ꝙ eſt pꝛedi

catio per identitatem. ⁊ pꝛedicatio per inberentiam.

Hꝛedicatio per inherentiam eſt in concretõne.⁊ hec
eſt in ratione ſuppoſiti.vt albũ eſt muſicũ. Pꝛedica/
tio vᷣo per identitatem eſt in abſtractione et ratione

foꝛme non ſuppoſiti. vt iuſticia eſt bonitas. Dico er

go ꝙ notio ad notionem dupliciter poteſt compara
ri.vel in concretione.vel in abſtractione.Si in cõcre

tione. ſic vna pꝛedicat᷑ de alia. vt generãs eſt ſpirãs.
⁊ pater eſt innaſcibilis.⁊ hoc quia conueniũt in ſup

poſito.Si aũt in abſtractione.quia tunc notio pure

impoꝛtat ipm reſpectum.⁊ in vna eademq; perſona

ſunt diuerſi reſpectus ſine ſui cõpoſitione.⁊ hoc ᷣm
diuerſas compꝑationes.ſic vna de alia non pꝛedicat᷑
Adillud qð obijcit᷑ de ſilogiſmo. doᷣm ꝙ contra
illum ſilogiſmũ peccat accidẽs. ſicut patet in exẽplo
ꝛius poſito.vnde non valet foꝛma ſilogiſmi.Simi⸗
iter illud pꝛincipiũ intelligendũ eſt m idem. HNon

em̃ ſequitur ꝙ ſi aliqua duo ſunt ſimilia vni. ꝙ ſint ſi
milia inter ſe. niſi ſint ſimilia 'm idem. Similiter eti

am opoꝛtet in reſolutionibus ad hoc ꝙ ſit identitas
vnins ad aliam.qꝙ non tm̃ eadem ſint ᷣm idem. veꝝn
etiam ad idem ſint.Quoniã ergo relationes diuerſe
iu eadem perſona.non ſunt ad idem ſiue ad cũdem.
ideo non ſequitur ꝙ ſi conueniãt in ſi uppoſito. q; p/

pter hoc ↄueniãt inter ſe.⁊ ſic patet.ꝙ nec ſilogiimꝰ2

nec pꝛincipiũ conuenit. ¶ Ad illud qd obijci᷑. ꝙ nõ

¶ BGe compatõne eiu

ratio.g̊ generatio eſt generãs.

eſt ibi accidens. dom ꝙ fallacia accidentis non ſolũ
attenditur ꝙtum ad pꝛcdicatum accidentalc. ctiã
attenditur q;tum ad pꝛincipij variationem. ita p in
vna ſola acceptõne ſua cõueniat:in alia ſit extranecũ.
ſic eſt in pꝛopoſito. Ham pater ſm aliam compara/
tionem eſt innaſcibilitas.vᷣm aliaz eſt patcernitas.ita
paternitas nullo modo dicit compationẽ ad pus
nec poſitiue nec pꝛiuatiue.qtuʒ ẽ de ſua rõne.⁊ ideo
patet ⁊c. ¶ Ad illud quod obijcit᷑ per ſimilitudine;
vnionis duoꝝ in tercio.ddm ꝙ pᷣdicatio per id enti/
tatem poteſt eſſe tripliciter. aut ita ꝙ eſſentia compe
tur ad eſſentiam.aut eſſentia ad ꝓpꝛietatem. aut p-
pꝛietas ad ꝓpꝛietatem. Oñ ergo eſt pꝛedicatio icke,
titateʒ per comꝑationem eſſentie ad eſſentiam.no/
tatur ydẽptitas eſſentialis.vt cũ dicitur magnitudo
eſt bonitas. Oñ iteꝝ per comꝑatõnem cſſentic ad ꝓ
pꝛictateʒ.ſimiliter notatur identitas eſ entialis.Oñ
vo eſt comparatio ꝓpꝛietatis ad pꝛopꝛietatem.quia
ꝓpꝛictas non impoꝛtat niſi rationem ⁊ relatõnẽ ſiue
reſpectũ.tunc notatur identitas rationis.⁊ hinc ẽ q;
Waiprierae eſſentialis p̃dicat᷑ de altera.⁊ ꝓpꝛictas
S eſſentia.quia vnifoꝛmis modus pꝛedicandi eſt in
his ad ſeinuicẽ ⁊ ad illud in quo ↄueniũt.quia ꝑ idẽ-
titatem eſſentie. Sed non ſic eſt cum Apꝛietas pꝛedi/
catur de ꝓpꝛieiate. NHam cum pꝛopꝛietas pꝛedicatur
de perſona.notatur conueniẽtia in ſubſtantia.⁊ ec̃n⸗
tia in ſuppoſito. Cum autem pꝛedicatur de alia pꝛo/

22

pꝛietate.notatur cõuenientia in rõne ⁊ reſpectu.⁊ iõ

non eſt ſimilc. immo eſt ibi accidens.cõueniũt in ſub

ſtantia g in reſpectu. ¶ Ad vltimũ de ↄuenientia na
turarũ in vna perſona patet Re. quia non eſt cõmu/
nicatio idiomatum in abſtractione. ſed in concretio
ne. quia deitas non ẽ humanitas.ſed deus eſt bomo.
ſimiliter in ꝓpoſito (A patent omnia.

Qucſtio.iiiijj. d
em ꝓpꝛietatis ad ſeipßam.Que
ritur ergo vtrũ eadem pꝛopꝛietas ſiue notio pꝛedice
tur d ſe denominatiue. Et ꝙ ſic videt᷑ per ſimile. qꝛ
adiectiua eſſentialia denominãt abſtracta.vt magni
tudo eſt magna. bonitas ẽ bona. pari rone gene-
ratio generat.⁊ ſpiratio ſpirat. Item quia in pꝛi⸗
mis ẽ ſtatus.ideo ſeipis denominãtur. vnde vnitas
ſeip̃a eſt vna.g cum pꝛopꝛietates perſonales nõ ha/
beant pꝛioꝛcs.immo ipᷣe pꝛime ſint.⁊ ideo ſeipᷣas de⸗
nominant. (Ftem indefinita affirmatiua equipol-
let particulani & ſimpliciter cõuertũtur. ſed bec ſim⸗
pliciter cõceditur. generãs eſt paternitas ſiue gene/
tem ſi hec nõ con
ceditur. paternitas non eſt generãs. aut boc eſt pꝛo/
pter repugnantiam a parte rei.aut a ꝑte modi. Nõ
parte rei.quia eadem res cſt. Mõ a ꝑte modi.quia
eadem pꝛopꝛictas ⁊ rclatõ impoꝛtat᷑.ergo nullo mõ
eſt ibi repugnantia. ergo locutio ſimpliciter eſt vera.
oͤtra. ſicut pꝛiũ ꝓpꝛietatis eſt diſtinguere.ſic pꝛo
pꝛiũ eſt perſone aliam pꝛoducere.ſ hec eſt falſa. pſo⸗
na diſtinguit. quia non diſtinguit. immo diſtinguit᷑.
ergo ⁊ hec eſt falſa.pꝛietas generat.¶ Item omne

quod refertur eſt aliquid excepto co qd relatiue dj.
ſed ꝗꝓpꝛietas non eſt relatio. ergo pꝛopꝛietas non re

fertur.ſed generare eſt referri.ergo pꝛopꝛictas nõ ge
nerat. ¶ Item pꝛietas impoꝛtat oꝛiginem ⁊ relatõ
nem. ergo ſi ſupꝛa ſe reflectitur. ⁊ ſeiam denomiat.
tũc ergo oꝛiginis erit oꝛigo ⁊ relationis rcelatõ.quod
habet philoſophus ⁊ omnis ratio pꝛo incõuenienti.

en cum dicit᷑ generatio generat. aut verbũ cõ/ bilominus alia rõ aſſignari. quia reſpectus reflexus uun,
uit rõne ſuppoſiti. aut rõnc foꝛme. Mõ foꝛme. ꝛ ſupꝛa abſolutuz ibi quietat᷑.itaq; abſolutũ reſpectui n
reſpectus nõ agit. Mec rõnc ſuppoſiti.quia ſuppoſi datr fundamentũ. ⁊ reſpectus dat cõplementũ.ſ cuʒ
ta notione non ſupponit᷑ pſona. aliqd em̃ cõuenit ꝑꝓ reſpectus reſlectit᷑ ſupꝛa ſe.qꝛ vterqʒ dicit ↄpationẽ
ſonc.qd non notioni yt ſupꝛa oſtenſum eſt. Slocuts ad alteꝝ. vnꝰ nõ põt dare fundamẽtũ.nec alter com
24 ſimpliciter eſt falſa. R dom ꝙ pᷣdicte locutiones plementũ. ideo nõ põt reflecti. b in ſimplicibus pꝛi
Rſunt falſe. Hulla em̃ notio denominat ſeipam. Et rõ mis cuiuſmodi ẽ veritas.qꝛ aut nõ impoꝛtãt relatio rrwi
huius ẽ. qꝛ denominatio notionis impoꝛtat emana- nem. aut ſi impoꝛtãt impoꝛtãt relationẽ ꝗᷓ cõiter re/ nasts
tcionẽ vt actũ. impoꝛtat ⁊ relationẽ.⁊ qin pductio ꝓ ſpicit ſubſtantig ⁊ eius ꝓppꝛietates. vtputa eſſe a do. On
pꝛie ẽ ſuppoſiti non foꝛme. ſimiliter ⁊ relatio alicui?ꝰ io ſupꝛa ſe reflcctũt.nõ ſic in oꝛopoſito.qꝛ pꝛoductio ſunn
yt ſuppoſiti. ideo omis talis denominati⸗ concernit reſpicit ꝑſonã. d illud qd obijcit᷑.ꝙ bec eſt vera. 5 glür
ſuppoſitũ.non ſicẽ de pꝛopꝛietatibus eſſe entialibus. generãs pꝛnita dom ꝙꝙ generãs ſubicit᷑ rõne ypo 7
velut eſt de pꝛimis vt de vno ⁊ vero. imino reſpicint ſtaſis. ⁊ ita notat᷑ pᷣdicatio ꝑ identitatẽ.ſᷣ cuʒ pᷣdicat
foꝛmã.ideo denominãt ſeip̃as. Oð qꝛ nõ eſt in bmõi pater. accipitur ròne foꝛme.ideo mutat᷑ modus acci
agdiectiuis notionibus.nõ pñt locutõnes eẽ vere ro- piendi.ideo non ſequitur. Si tamẽ intelligeret rõne
ne foꝛme. Rõne vo ſuppoſiti non pñt eſſe vere.quia ſuppoſiti ͤcart ven eſſet. tũc em̃ eſſet ſenſus.pat᷑/
notio nõ ſupponit pſonã .quia plures notõnes ſunt nitas eſt ille qui generat.ſed tũc nõ ſequitur.genera/
in eadẽ perſona. Eſſentia tamẽ ſupponit ſubſtãtiaʒ. tio generat. immo ẽ ibi accidens.¶ſAd illud qð obij 2 6
qjuia ẽ vna eſſentia ⁊ vna ſubſtatia. ideo hecẽ vera citur.q repugnantia ſit ibi.dðm ꝙ ibi eſt repugnan
xeitas creat.qꝛ deitas ſupponit deũ. hec aũt falſa. pa/ tia a parte mogi intelligendi.nam notio nõ denomi⸗ 2H
ternitas gencrat.quia no ſupponit pꝛem. (Quod nat niſi ſuppoſitũ. vnde talis mnodus non connenit Pln
obicitur de conditionibus eſſentialibus ⁊ pꝛimis notioni. vncde ſicut bec ẽ falſa. albedo ẽ alba.ſic in ꝓ/ Dmht
patct ꝙ non ẽ ſimile rone iam dicta. Poteſt tamẽ ni poſito eſt intelligendum. nicin ⸗
. — , ‚⸗ e, „ 2 . Asi
Ziſtinctio.xxxiiij. De comparatione ꝑſone ſiue rei nature ad naturã. Vel de cõpatione

14

—
—

7 7

pſonan ad eſſentim. SS N
5 Kecictis adijciendũ eſt.qꝙ quidã puerſi ſenſus bomines ⁊c̃. Supꝛa egit magiſter de compatione p/

ꝛietatũ ad perſonas ⁊ eſſentiã.hicſ. ecũdo agit de cõpatione ꝑſonarũ ad eſſentiã. Et hoc facit in hac
iſtinctione. que in tres partes diuidit᷑. In pꝛima agit de comparatione ſjm pdicationem. In ſccun/
Aada 'm appꝛopꝛiatonem. bi. Ex pꝛedictis conſtat ꝙ ſicut eſſentia ita potẽtia ⁊c. In tercia annectit capituluʒ i
ve tranflatione vt ſic tractatu iſtum perducat ad conſũmationẽ. ⁊ hoc ibi. Pꝛetcrea ſciendũ eſt ꝙꝙ in aſſigna⸗ Vtld
tieone. Einn pars habet quatuoꝛ partes. In puima ponit eroquosſican dicentiũ perſonas nõ eſſe na iiſon ut
turam. hoc cum ſumma cõfirmatione.ſ. autoꝛitate Hyla. In ſecũda ipᷣius autoꝛitatis ſanũ intellectum ex Ctänze

verbis Myla. ſequcntibns elicit. per que ctiam erroꝛem illoꝝ clidit. ibi. Moc quidẽ dicũt nõ intelligentes ⁊c.
n tercia quãdã queſtionẽ incidentem diſſoluit. quare nõ dicũtur tres erſone vnius dei. ſicut dicũtur tres
perſone vnius eſſe entie. ibi. Mic conſiderandũ eſt cum deus ſit diuina e entia ⁊c. ¶ Similiter ſecũda pars in
qua magiſter agit de appꝛopꝛiatione habet tres partes. In pꝛima dicit ⁊ oſtendit ꝙ; cõmunia appꝛopꝛiatur.
In ſecũda rõnem reddit appꝛopꝛiatõnis ibi. Id & ſacri eloquij ⁊c· In tercia. quia boc nom Ehomonſioh. di
cit comparationem eſſentie ſiue nature ad ꝑſonas.vſum eius determinat eſſe catholicũ.⁊ vcritati fidei eẽ cõ
ſonũ. ibi. Hic non eſt pᷣtermittendũ qᷓ Aug. ⁊c Item tercia pars in quʒ agit magiſter de nominũ tranſlatõ
ne poſſet diuidi contra totũ tractatu pᷣcedentem de diuinis nominibus.ſed quia magiſter parũ aut nibil de⸗
terminat de his nominibus.ideo potius incidenter cum epilogatione ẽ poſita. Uñ hec pticula duas habet ꝑ P
tes. In pꝛima quandã generalẽ de nominibus tranſlatiuis tradit inſtructionem. In ſecunda vᷣo ponit pᷣdi/ ey.
ctoꝝ epilogationem.ii qua tractatũ de ſacramcto trinitatis ⁊ vnitatis finit. oſtendens ſe in hoc tractatu po
tius vfeciſſe qᷓ ſi uffeciſſe goter materie altitudinem. hoc facit ibi. de ſacramẽto vnitatis atq;ʒ trinittatis.⁊c.
Ponit erroꝛẽ quoꝛũd dicentiũ ꝑſonas nõ eſſe diuinam naturam.qð au⸗
tontate Hyla rij confirmare nitütur./1 “ S
Redictis adijciendũ ẽ ꝙ quidã ꝑuerſi ſenſus homines in tantam ꝓ xxxuy.

ſilierut inſaniã vt dicerẽt nõ idẽ eſſe naturam dei ⁊ pſonam ſiue ypo Agit de compa
ratione ᷣm pᷣ/

Nſtaſim. dicentes eandẽ eſſentiã nõ poſſe eſſe pr̃em ⁊ filium ſine perſo qiczti
dicationem.

mwarũ cõfuſione.Si em̃ inquiũt ea eſſentia qᷓ pater E.filiꝰ ẽ.idẽ ſibi pr̃ ẽ ⁊ filiꝰ
Sihans rẽ dicis eſſe prẽm.aliꝗ qre qua dicis eſſe filiũ. Si vo aliã nõ qſieris uætem ꝗᷓ pꝛo
ß eandẽ dixeris.idẽ genuit ⁊ genitus c. Pꝛopter hec hmõi inter naturaʒ ? ceis ſccre lde
pſonã diuidũt.ita vt nõ recipiãt vnd deitaus naturã ⁊ ſim plicẽ eẽ tres ꝑſo⸗ tur ponit de li.
nas. Jd q; teſtimonio hyla. defendere nitũt.4 in. vij. li. de trini.qᷓrẽs.vtrũ Mylarij.
apls ĩpm̃ dei noians ⁊ ſpin xpᷣi. idẽ ſignificauerit vtroq; verbo. inquit ita.
Gẽtiũ pᷣdicatoꝛ.volẽs nature vnitateʒ ĩ pr̃e ⁊ filio docẽ ait. Spũs deiĩ vob
F. Si qͥs aũt ſpm̃ xpi nõ hʒ.hicnõ ceiꝰ. Si aũt ſpũs eiꝰ q ſuſi citauit ieſuʒ 26.
ſpuales oẽs ſumus ſi in nobis ẽ dei ſpũs.v ⁊ hic ſpũs dei ẽ ⁊ ſpũs xpᷣi.Et cũ

xpᷣi ſpũs ĩ nob ẽ. ei⸗ ſpuũs ĩ noð ẽ qꝗ ſuſcitauit xpᷣm.Et cũ eiꝰ qͥ ſuſcitauit xim S H
in nob ẽ ſpũs.⁊ ſpũs ĩ nob ẽ xpi. Nec iñ non dei ẽ ſpũs qᷣ in nobis ẽ.Diſcer/⸗ Qucſtõ Hyla. z
ne o heretice ſpuũm xpᷣi a ſpũ dei.⁊ excitati a moꝛtuis ſpm̃ xpi:a ſpiritu dei vtmin ſp der

R
nee ! 4
d 9 7
ngicfn
ofi
ee eA.. 1
A „ DW
naf

hihin

niwinicn
iminn
cNE

nature ſigniki/
cata ſit idem.

ſenſum trabat

Ilſa. lxj

—

Dꝛ non? n ain pfati heretici dogmatiſauerũt nõ ideʒ eſſe perſonam ⁊
raq res natu Naturã dei. aſſeretes naturã dei nõ eẽ tres pſonas. In
re. Oñdic que telligẽtes in his pᷣmiſſis vᷣbis hHyla.ꝑ rem nature pſo⸗

nam.⁊ noĩe nature diuinã naturã.⁊ iõ dicũt hyla. in
terrogaſſe hereticũ.vtrũ ꝑ ſpũm dei putaret ſignifica
tam eẽ naturã/an rẽ nature.vt ſic oñderet diſtinguen
ũ eẽ inter naturã ⁊ rem nature.i.perſonn.
Erroꝛẽ pᷣdictũ elidit ex ſano autoꝛitatis hyla.intel
.lectu quẽ elicit ex ſeqntibus verbis eiuſdẽ. b
((¶lioc qͥdẽ dicũt nõ intelligentes pia diligentia ſcriptu
re circũſtantiã.q̃ cõſiderata percipi põt quõ pꝛemiſſa

— „

b dixerit hyla. Subſeq̃nter em̃ in eadeʒ ſerie oñdit᷑ in

ex illis verbis.

1.
1

xj ſpü dei aliqñ ſignificari prẽm.vt cũ ðꝛ. Spũs dñi ſuꝑ
Aath.xijj.· me. Aliqñ ſignificari filiũ.vt cuʒ ðꝛ. In ſpũ dei eijcio
V demonia.nature ſue poteſtate ſe demones eijcere de⸗
Joelis.ij. t monſtrans.Aliquando ſpũmſanctũ vtibi. Effundaʒ
Act. ij. de ſpũ meo ſuper omnẽ carnẽ. Qð dicit cõſummatuʒ
Acxk.ij. fuiſſe.cũ apli ſpũſancto miſſo oĩbꝰ linguis locuti ſunt
Deinde quare hanc diſtinctionẽ fecerit.⁊ ꝙ in ſuꝑioꝛi
bus ꝑ verba apli idẽ ſpũſſanctus ſignificatus ſit.⁊ ꝙ
Verba Hyla. ipe ſit res vniꝰ nature patris ⁊ filij.aꝑte oñdit indens
ponit quibꝰ p/ ita.lec idcirco ſunt demonſtrata.vt quacũq; ꝑte he⸗
miſſoꝝ intelli - retica falſitas ſe contuliſſet.finibꝰ veritatis ↄcluderet᷑
gentia aperit· abitat em̃ in nobis xpᷣs.qͥ hitante hĩtat deꝰ.⁊ cũ ha-⸗

bitat in nobis ſpũs xpᷣi.nõ aliud habitat q̃ʒ ſpũs dei.
QQ ſi ꝑ ſpũmſctm̃ xpᷣs in nobis intelligitur eẽ.hunc tfñ
ita ſpm̃ dei vt ſpm̃ xpᷣi eẽ noſcendũ ẽ.Et cũ ꝑ naturaʒ
dei natura ipᷣa habitat in nobis.indifferens natura fi⸗
lij credit᷑ eſſe a patre cũ ſ.ſ.qui ẽ ſpũs xpᷣi.⁊ ſpũs dei.
res nature demonſtret᷑ vniꝰ.Quero nũc ergo quõ nõ
ex natura vnũ ſint: A patre pꝛocedit ſpũs veritatis.
a filio mittitur.et a filio accipit.ſed omnia q̃ habet pa
ter filij ſunt. Idcirco q̃ ab eo accepit.dei ſpũs ẽ.et idẽ
ſpũs xpᷣi ẽ. Res nature filij ẽ.ſᷣ et eadem res et nature
