, ficatum ⁊ ↄnotatum.qꝛ neminẽ odit deus qtũ ad af ſonarum deus. ¶ Sed Z. Exo. xxxiij. Miſereboꝛ cui
nnn fectum. ſolum q;'tum ad effectum.et pᷣmũ nõ eſt ex miſereoꝛ. ⁊ clemens cro ſuper quem placuerit mihi.
nug, meritis. ſcm.quod patet ſi reſoluat᷑.qꝛ odiũ eſt p Sᷓ rõ pᷣma: potiſſima diuine miſcricoꝛdie ⁊ pꝛedeſti-
nin, poſitũ puniẽdi. poſitũ aũt nullus meret᷑ ſ penã. nationis eſt dei beneplacitum ⁊ voluntas.
we, 11 TKSd illud qð obꝛ ꝙ neminẽ repꝛobat voluntate cõ HNHatb. xj. dicit filius. Reuelaſti ea paruulis. ⁊ abſcõ
lg⸗ ſequente.dum ꝙ volũtas ↄſequẽs nõ dẽ q; ↄſequat diſti hec a ſapientibus.ita pater. quoniaʒ ſic placitũ
4 cc
*

„

Huit ante te. ergo ſi filius reddit optimam ratõetn.ſo
lum diuinũ beneplacitum eſt rö. Itẽ apls Ro.ix.
ſup bac queſtione dicit. Hunquid nõ babet figulus
poteſtatem de eades maſſa facere alia quidẽ vaſa in
bonoꝛem. alia in ↄtumcliaʒ. Si enim quereret᷑ ab ar
tifice quare de vna pte maſſe facit vaſa pulcra. ⁊ ex
alia vilia. cum cque ſit bona tota maſſa.nõ eſt alia rõ
niſi quia placet. ita em̃ bene faceret ſi faceret cuer/
ſo. &. ¶Item Aug. de deſtinatiõe ſanct. Mõ qͥa
tales nos futuros ſciuit ideo elegit. ſᷣ vt tales eſſemꝰ
Item ratione videt᷑.qꝛ volũtas dei eſt cã cauſaꝝ.
S ibi eſt ſtatus.ſed vbi eſt ſtatus nõ eſt vltra querere
rationẽ.g ⁊c. Oꝛ ſit ibi ſtatus patet.Oe etiã ſtatꝰ nõ
patiat᷑ quercre rationẽ videt᷑.qꝛ quotiẽs cauſam vel
rõnẽ querimꝰ.qucrimus vt diſtãtẽ.ſi em̃ oino eſſent
idem cã ⁊ cuius eſt rõ.ſtatim illo viſo viderec cã et
nõ qucreret᷑.ſed nõ eſt ſtatus niſi in ſumme ſimplici.
ct ita nulia diſtantia.g nec rõ nec qõ. ¶ Itẽ ſi de? pꝛe
deſtinat iſtũ ꝓpter pᷣuiſionẽ.aut ̊ bonoꝝ.aut maloꝝ.
aut indifferentiũ. Mõ ꝓpter pꝛeuiſiõem indifferen/
tium ⁊ maloꝝ.g ꝓpter pꝛeuiſionem bonoꝝ.ſed bona
nulla futura ſunt in iſto niſi qᷓ̃ deus ſua volũtate fa/
cturus eſt. S Fuiſſo eſt ꝓpter voluntatẽ. ⁊ nõ ecõuer/
ſo. ¶ Item ſi quis quereret cum potucnit deus ꝓdu
ccre vnũ alium mundũ ſimilẽ huic:quare mag iſtuʒ
qᷓ; illum.nulla cſſet qõ.qꝛ hboc ſolum fuit.quia wluit.
Spari rõc nulla eſt cauſa quare pꝛedeſtinat ⁊ repꝛo/
15 bat niſi qꝛ vult. Aig voͤn q; cum qucrit᷑.vtrũ eter/
nũ dei ꝓpoſitum ſiue electio vel repꝛobatõ in deo mo
tiuam rationẽ habeat.hoc nõ intelligit᷑ qtum ad vo
luntatẽ diuinã vel eius actũ.qui deus eſt.ᷣ qtum ad
oꝛdin ationẽ voliti ad eius voluntatem.Et ſi querat
ratõ cauſalis vel meritoꝛia.reſpondet᷑ ꝙ dari nõ poſ/
ſit. Si aũt querat᷑ rõ cõgruitatis ⁊ decentie. Rndent
quidam ꝙ ipᷣa dei voluntas ſibipſi eſt ratõ.necẽ alia
rõ quarce iſtũ clegit.niſi quia placet.⁊ hoc eſt ſuffici/
ens ꝑ omnẽ modum.qꝛ eſt cauſa cauſarũ.⁊ ratio rõ/
num. ⁊ eoipſo ꝙ placet.iõ rectum eſt ꝓpter ſummaʒ
ipſiꝰvoluntatis rectitudinẽ.qꝛ nõ tĩ eſt recta ſ᷑ etiaʒ

regula. Scd cauendũ eſt ne dũ voluntatẽ dei magni

ficare volumus.potiusvoluntati eiꝰderogemus.Si
cim nõ cẽt alia rõ quare deus iſtũ elegit.⁊ illũ nõ.niſi
qꝛ placet certe iam nõ occulta dicerent᷑ diuina iudi/
cia.ſed manifeſta.cum quilibet hanc ratõem capiat.

nec dicerent᷑ mirabilia. ſed potius voluntaria.Et ꝓ/

pter hoc eſt ddᷣm ꝙ ꝓpoſitum illud eternũ ſicut vicit
Aug.⁊ habet᷑ in la.⁊ voluntas illa eſt rõnabiliſſima

⁊ ratiõem habet.⁊ ſicut ab ctemo fuit.ab eterno rõ/
nem habnit. nõ aliam ꝓpter eſſentiã ſed ꝓpter cõno/
tatum.Quid aũ ſit illud in electõne hoim vel repꝛso
batiõe nobis nõ eſt omnino notum. nec omnio igno
16 tum. Pꝛopter hoc notandum ꝙ quedã ſunt opera

q̃ exeunt a volũtate diuina cũ alio ad hoc oꝛdinato.

oꝛdine neceſſitatis.ſiue neceſſitatẽ ſumamus in cau
ſando. ſiue in merẽdo vęꝗl diſponẽdo.vt pluere ⁊ re
munerare.ſiue damnare ⁊ ſaluare.⁊ reſpectu talium

diuina voluntas hʒ rõneʒz in generali ⁊ ſpeciali. An

de ſi queratur quare deus vult pluere. Rndet᷑ ꝓpter

noſtram vtilitatem. Siliter bʒ rõnẽ in ſpãli.vt ſi q̃ra

tur. quare vult deus pluere in hyeme no i eſtate. tůõc
rñdet᷑ qꝛ vapoꝛes aquoſi magis in hyeme abundãt

p in eſtate. Similiter ſi querat᷑.quare mag vult ſal

97

rita

ancerttun q́; iundã. Rndet᷑ ꝙ iſte habuit bona me

evᷣo mala.Qucdam aũt ſunt oꝑa que ſunt a

„

diuina wlunkaͤte cuz alio ad boe oꝛdinato oꝛdine õ

.
. ,

gruitatis.ſicut eſt noſtra gratificatõ vel lcetes

eſt a diuina wluntate cũ opatiõe ⁊ ppatiõe li.ar.
qjuia qͥ creauit te ſine te.nõ iuſtificabit te ſine te.Et
boc dictum eſt ᷣm ↄgruentiã. Adiutoꝛes em̃ dei ſu/

mus.Attamen deus ſine pᷣpatiõe ⁊ coopatiõe iuſtifi

cat. vt patʒ de ſanctificatis in vtero.⁊ vt dicũt ð pau
lo. ⁊ reſpectu taliũ oꝑm babct rõnem volũtatis in ge
nerali. ⁊ babet in ſpali.ſed in generali certam.in ſpe

ciali occultam. Si em̃ qucrit᷑ quare deus vult iuſtifi⸗

care.Rendet᷑ ad miſericoꝛdie ſue onſiõeʒ. Et ſi qf. qre
nõ vult oẽs hoies iuſtificare volũtate bñplaciti.dðᷣ.

ꝙ hoc eſt ꝓpter iuſticie ſue oſtenſionẽ. Ande auguſt.

xxij.de ciui.dei. Si remanerent om̃s in ꝑena.nõ appa

reret miſericoꝛdis gratia redimentis. Rurſus ſi om/

nes tranfferrent᷑ de tenebꝛis ad luceʒ. in nullo appa

rerct ſeucritas vltionis.in qua ꝓpterea plures ꝙᷓ in
illa ſunt. vt ſic appareret qͥd omnibus debebat᷑. Si qᷓ
rat᷑ in ſpeciali.quare magis vult iuſtificare vnum 2
alium. duobus ſimilibꝰdemõſtratis.qꝛ multe pñt eẽ
ratònes cõgruẽntie.ideo nõ eſt certitudo a parte rei.
⁊ ideo cum cognitõ noſtra pendeat a certitudine rei.
nullus certam poteſt inuenire rationem.niſi babeat
ꝑ reuelationem illius cui dubia ſunt certa.et qꝛ non

fuit nobis expedicns ad ſalutem iſta cognitio.ſed q·

vlterioꝛ fuit neceſfaria ꝓpter humilitatem.ideo deuſ
noluit reuelare.et aplłs nõ fuit auſus inquirere. ſed
oſtendit defectum noſtre intelligentie cum exdama/
uit. xj. ad Ro. O altitudo ſapientie ⁊ ſcientie dei. ᷓ i⸗
compꝛehenſibilia ſunt iudicia eius.⁊ inueſtigabiles
vie eius ⁊c. ¶ Ad illud ergo qð querit᷑ vtrum pꝛcte/

ſtinatio habeat rationẽ. Odm ꝙ babet in generali. ſi

militer in ſpeciali.⁊ hec rõ nota eſt diuine pᷣſcientie.

1

7

nõ nobis.ratõe pꝛedicta.¶ Ad illud qdð obꝛ de ſacra 1 8

ſcriptura ꝙ afſignat beneplacitũ ꝓ rõne. dom ꝙ ;/
uis aſſignet ꝓ rone ⁊ aliam nõ cxpꝛimat.nõ tamẽ eſt
ideo ↄcludendum ꝙ; nõ ſit alia.qꝛ nõ ſunt om̃ia ſcri
pta.ſed nobis vtilia. Atile aũt fuit ſcire ꝙ diuinũ be
neplacitum eſt cauſa ⁊ rõ.vt diſcamus eum timere.
et nibil meritoꝝ nobis attribuere. Ad illud qð ob

ijcit᷑ ꝙ nõ elegit. qꝛ uidit tales. d. ꝙ aug. negat m

ꝙ boc qð eſt.qꝛ dicit cãm.nõ ſᷣm ꝙ dicit ronẽ.qꝛ q́;

uis diuina voluntas poſſit babere rõnẽ.ex qua dici᷑
cõgruent᷑ oꝑari.tñ nõ cauſam ſiue rõnẽ cauſalẽ.cum
ſit cauſa cauſarum.⁊ maxime reſpectu voliti.qð qͥ/
dem eſt ex mera dei liberalitate. vtpote eſt gratia iu/

ſtificans impium.⁊ ꝑ boc ptz ſequẽs de ſtatu.¶ Ad 19
illud qd querit᷑ ꝓpter quoꝝ pᷣuiſionem.dd. ꝙ põt eẽ

pter p̃uiſionẽ bonoꝝ vt aliqͥ mõ ſunt a lib.ar. pter

quoꝝ tamen pꝛeuiſionẽ nec ſcio determinate. nec vo

lo querere.nec eſt ratio niſi cõgruitatis. Unde ⁊ alia

poteſt eſſe qᷓ; bec.¶¶ Ad illud qð obꝭ de mundi creati

one.dum ꝙ nõ eſt ſimile de mundi creatiõc.qꝛ mun/
di creatio a diuina voluntate ⁊ beneplacito eſt ta
a tota cã.Et rurſus ꝑ creatõnẽ nõ pᷣſupponit᷑ aliq̃d.

Nõnes vo ad oppoſitũ ꝓbant ꝙ diuia volũtas rõ/⸗

nabiliter facit ꝙ bʒ rõnẽ cõgruitatis rõne voliti.⁊ qꝛ
hoc verũ eſt. iõ cõcedẽde ſunt ui
habere calumniã.tñ ↄcluſi

. — *

am. Mã aug.dicit boc in li.retract.poſt oẽs retracti

oncs.q; ꝗꝓponit ⁊ elegit ⁊ repꝛobat vritate certiſſima

a nfis ſenſibus remotiſſima.et qꝛ a ſenſibꝰ nris eſt

remotiſſima.iõ nultꝰdʒ ipᷣam inq̃rere. qꝛ in hac vita
nõ poſſumus inuenire.⁊ iõ in nf̃e intelligentie inſuf⸗

Cere

a
nizn
ſcng
. 9
Gtthuh
tuod
emian
e

Euder
ſeneſast
Honod
la
ogletion
ennc
fan aͤti
tleyst
eſeſin
tfn⸗
clictn
ſjlono
nde
ſuena
neligtn
st ita
folointe
ſetwscit
itnite
oocroſe
nodrsfin

lete

Goſcnt
Atinint
lireap⸗
nintele
Altrcke
hockbmme
Neronis
sabern
Naibfut⸗
nuniure
ſibagmn⸗
nſsdial
ſtonigns
tteit

zinrenenn
nchogtt
mmüumin
isiin 6
ngtn
ntttua
rimen!
Grerpel!
liuigernn
gnrrüm
ingni

nsontN.
ſalug
guien
vder iic
miad
icuſl
ntltig
Neckgen
Srſenſ
nN

ficientiam ſenno de pꝛedeſtinatione daudendus eſt.
vt obſtruat᷑ omne os.⁊ ſubditus fiat oĩis mũdꝰ deo.

cuius iudicia nõ ſunt ſcrutabilia ſed foꝛmidoloſa. ſi/
ſilentio veneranda.

querit᷑ de ſco.ſ.interminabilitate diuine co
gnitionis.Et circa hoc querunt᷑ duo. Pꝛimo
qꝛ dubin habet ꝑ comꝑatõnẽ ad cõplexa.querit᷑ vtꝝ
deus cognoſcat res ꝑ modũ cõplexionis. Scdo que⸗
ern enunciabili ſiuc que deus ſemel cognoſcit.
anp cogno ſr
¶ Aueſtio. .

M cosnoſcat deus ꝑ modũ cõplexionis oſtenditur

fic. Eandem rẽ quã cognoſcit ſenſus cognoſcit intel/
leceus.ſed ſenſus ꝑ modum incõplexionis.intellectꝰ

vo ꝑ modum cõplexionis.ſed intellectus eſt potenti
oꝛ in cognoſcendo qᷓ; ſenſus. cognoſcere ꝑ modum

cõplexionis eſt ma

9

Ais potẽtie.hᷣ omne tale ẽ deo at⸗
Itẽ different᷑ ſignificat᷑ res ꝑ vo/

cem incõplexam ⁊ ꝑ cõplexionẽ. qͥa ꝑ vocẽ incõple/

xam q̃tũ ad eſſe ſimpliciter.ſed ꝑ oꝛonẽ q̈tuz ad eſſe
tale vel tale.ſed deus nõ tm̃ cognoſcit res qᷓ;dtum ad

eſſe ſimplłr.̊ etiam qᷓ;dtum ad eſſe tale vel tale.ã cos/

ſcit ſm complexiones.¶ Ntẽ oꝛdo vniꝰ rei ad alterã
cui cõiungit᷑ in re.facit compoſitionẽ in cognitiõe.vł
in ſermone cõplexionẽ.ſᷣ deus nõ tm̃ intclligit in ſe rẽ

ipſam.vᷣ etiam in oꝛdine ad rẽ aliã cui vnit᷑ ẽ non ſo

lum ꝑ modum ſimplicem ſ᷑ cõpoſitionis. Itẽ deꝰ
intelligit nr̃m intelligere ⁊ noſtrũ dicere.ſed nos dici
mus ⁊ intelligimus rẽ ꝑ modũ cõplexionis.ᷓ deꝰhoc
modo intelligit. ¶ Sed ↄtra. Dyo. de di.no. Cogno⸗
ſcit deus oĩa. imaterialiter materialia. imptite ꝑtita.
vnifoꝛmiter multa.iĩmutabiliter mutabilia.ſi parti

ta cognoſcit imꝑtite.̊ cõpoſita ꝑ modũ ſimpliceʒ.S

modus ſimplicitatis ⁊ cõplexiõis opponũt᷑. nõ co/
gnoſcit ꝑ modũ cõplexionis. ¶ Itẽ cũ intellectus co
gnoſcat ꝑ modum cõplexiõis.aut modus ille eſt ĩ re.
aut in intellectu. Mõ in re.qꝛ cũ ſenſus appᷣhẽdat eã-/
dẽ rẽ.appꝛebenderet eã ꝑ modum cõplexionis.q eſt
in intellectu.ſᷣ oĩs talis intellectus in q̊ͥ eſt ↄplexio re
aliter eſt cõplexus ⁊ ↄpoſitus.ſᷣ diuinus intellectus
nõ eſt hmõi.ᷓ ⁊c. ¶ Itẽ ſi cognoſcit res p modũ cõ/
plexionis.cũ modus diuine cognitionis ſit ei coeter/
nus.ab eterno cognouit ꝑ modũ complexionis. cõ
plexio fuit ab eterno. ergo vere vl falſe. Si vere. ergo
plura ſunt vera ab eterno. Si falſe. ̈ plura ſunt fal-
ſa ab eterno. ¶ Item ſi cognoſcit p modum cõplexi
onis.cũ eadẽ res mõ vere ſignificet ſub ratione futu
ritionis.mõ ſub ratiõe pꝛeteritionis.mõ rõne pñtia⸗
litatis. ̊ bis omnibꝰmodis deus cognoſcit. Sʒ Z.
oia cognoſcit vt pñtia. vñ.ij.pe.vl. Anus dies apud
deum ſicut mille anni ⁊c. ̊ nõ cognoſcit oibꝰ his mo

20 dis. ¶ E. d. q; cognoſcere res ꝑ modũ ↄplexionis

põt intelligi tripliciter. Aut em̃ modus cõplexiõis ca
dit circa re.⁊ ſic eſt ſenſus.deus cognoſcit res exiſtere
vel ſe habere ꝑ modũ cõplexiõis ſiue compoſitionis.
⁊ hoc eſt verum.cognoſcit em̃ res eſſe ſicut ſũt. Alio
modo vt modus complexionis cadat circa rem vt ẽ
expꝛeſſa ꝑ intellectum nr̃m.⁊ tunc eſt ſenſus p deus

cognoſcit res non tm̃ vt ſunt.ſed etiaʒ vt intellectus

erpꝛimit. cognoſcit enim res ⁊ voces ſiue intellectꝰ
las ſignificantes. et boc verũ eſt. Tercio modo po
teſt intelligi vt modus complexionis cadat circa in⸗
elleaum diuinũ. ⁊ boc modo falſum eſt. hoc e ſpe

Onſequenter q;tum ad ſecundnz articulnm

ctat ad intellectũ qͥ intelligit multa. multa qᷓ̃ opoꝛ/
tet cõplecti.deus aũt multa intelligit vno. ⁊ ita ſim/
plici modo.nec magis eſt ſimplex intellectus eiꝰ in/
telligendo vnũ q; multa. AUñ intelligere multa Ans
dũ cõplexiõis nec eſt oino vᷣtutis nec oino impfectio

Z

nis.⁊ ideo nõ ponit᷑ nec in cognitiõe infima vt ſenſi⸗

tiua.nec in cognitione ſupᷣma vt ĩ diuina.⁊ foꝛtaſſis
nõ etiã eſt in cognitione ſupᷣma ipᷣiꝰaie que dicit᷑ itel
lectiua ꝓut eſt in ſuo ſummo.cognoſcit em̃ ꝑ modũ
ſimplicis aſpectus. Rationes ꝓbantes qp cognoſcit
ꝑ modum cõplexionis pcedũt ᷣm pᷣmã ⁊ ſcdaʒ viã.
iqeo verũ ↄcludũt pᷣter pꝛimũ ad qdð iã ſolutum eſt.

Ad illud ð obꝛ ꝙ cõplexio venit ab intellectu. di 2 1

cẽdũ ꝙ complexio dupliciter põt compari ad intelle
ctũ. Aut ſicut ad cauſaʒ. aut ſicut ad ſubiectũ. Si ad
ſubiectum in qͥ. ct qd infoꝛmat ⁊ denominat. ſic ↄpa
tur ad intellectũ hũanũ a qͥ eſt ↄplexio.qͥ etiã ↄplecti
tur. Si ad cauſam.ſic ↄꝑat᷑ ad intellectum diuinum
Mam intellectus diuinꝰcognoſcit ↄplexionẽ nõ cir/
ca ſe ſed circa noſtrũ intelligere.qm̃ cõplexio nõ ẽ ab
intellectu noſtro niſi coopante diuino in intelligẽto

d illud qð obijcit᷑ ꝙ ſi cognoſcit res ꝑ modũ cõ/22

plexionis.ꝙ tunc complexiones ſunt eterne.dm q;
ex pᷣmo vel ſccundo ſenſu nõ ſeqͥt᷑ ꝙ cõplexiones ſũt
eterne.qꝛ nõ eſt ↄplexio circa deũ.ſᷣ bene ſequit 7 ve
ritas ſignificata ꝑ aliquã cõplexionẽ eſt eterna. ſicut
veritas huius.mũdũ eſſe futurũ.tñ ꝓpoſitio ⁊ ↄople⸗
xio eſt ab intellectu noſtro intelligente illaʒ veritatẽ
eternã. Vñ ſicut wx tꝑalis ſignificat rẽ cternã.vt boc
nomen deus.nõ tñ ſequit᷑ ꝙ ſit eterna.ſic multa enũ⸗
ciabilia ſignificant veritatẽ eternã nec tñ ſunt ct᷑na.

dillud qð obẽ ꝙ tũc cognoſcit res ſub ratiõe fu 23

itionis ⁊ pꝛeteritionis. dom ſicut tactũ eſt ꝙ mo/
dus diuine cognitionis pᷣt accipi vłſm ſe.vła parte
cogniti.Si a pꝑte cogniti.ſic dico ꝙ oino cognoſcit rẽ
cſſe. ⁊ ita mutabiliter eẽ.⁊ ita ↄꝓpoſito modo eẽ ſicut
eſt. ⁊ ita de oibꝰ.⁊ ſic cognoſcit rẽ pᷣteritã eẽ pᷣteritã.
⁊ futurã eſſe futurã. ⁊ nõ pᷣteritã eẽ pñtẽ. Poteſt ite⸗
rum accipi a ꝑte ſui.⁊ ſic cũ cognitio dei ſit oino ſim/
plex. oino pꝛeſens.oia cognoſcit ꝑ modum ſimplici/

tatis ⁊ ꝑ modũ pñtialitatis. Añ ꝙ dicit.oĩa ſunt pꝛe 24

ſentia apud deũ.hoc dictũ eſt q;tum ad cognitionem
in qua nulla cadit ſucceſſio.ideo nec nouũ.nec vtꝰ.
nec pᷣteritũ. nec futurũ.in actu aũt cognitionis ange
lice ⁊ humane cadit ſucceſſio.⁊ ideo pᷣteritũ futuꝝ.
⁊ pᷣterea nõ ita dicunt᷑ oia pñtia aie cognoſcẽti ſicut
deo.⁊ hoc manifeſtũ eſt.qꝛ nũc eternitatis qʒð eſt ſp pᷣ
ſens cõplectit᷑ oĩa tꝑalia. ⁊ ideo patet quõ ſit intelli/

gendum. .
“ Queſtio.ij.

gnoſcit ſemꝑ cognoſcat vel ſciat.Et ꝙ ſic videtur.qꝛ
deus nõ cognoſcit enunciabile niſi ratõne veritatis.
ſed veritas enũciabilis que ſemel fuit. ſemꝑ fuit.⁊ẽ.
⁊ erit.g̊ enunciabile qd ſemel cognoſcit ſp cognoſcit.
Pꝛobatio medie.oĩs veritas cõplexi fundat᷑ ſupra
rẽ ↄplexã.ſᷣ eadẽ res pᷣmo ẽ futura.poſtea pᷣſens.de/⸗
inde pꝛeterita.⁊ vna ⁊ eadẽ.g̊ vna ⁊ eadẽ veritas cſt
in ea im omnes hos modos.ſed neceſſeẽ ꝙ ſit ſp ſbᷣ
aliquo hoꝛum modoꝝ. ⁊c. Se n hocipᷣm videt᷑
alia ratione.quia quecunq; ſcit deus ſcit imutabilit᷑.
alioq̃n cñ ſcire dei ſit ſuuʒ eẽ.ſi mutaret᷑ ſuum ſcire.⁊
eſſe.quod eſt impoſſibile.ſᷣ omne qð bʒ imutabilita

¶ Atrum enunciabilia ſiuc cõplexa que deus ſemel co

tẽ. hʒ ſempit᷑nitatẽ.qꝛ ſi deſinit mutat᷑.gᷓ qd deꝰſemcl

ℳ 2

cognoſcit ſempꝑ cognoſcit. ¶ Itez qð ſcriptũ eſt in il⸗
ſoſh denns põt. ſed deus cognoſcit nõ aſpicien
w extra. ſed legendo in libꝛo ſue pᷣſcientie.ergo qð ſe
mel cognoſcit ſemꝑ cognoſcit. ¶ Pꝛeterea ptʒ.qꝛ ſu
per illud Exo. xxxij. Aut dele me de libꝛo tue ⁊c. glo.
lTecurus hoc dicit.quia nõ delebit᷑. Et idẽ dicit ſuꝑ vẽ.
¶ Item qð deſinit vel ꝑdit᷑ aliqͥ deſinente de neceſſi⸗

tate pendet ex illo. öᷣ diuina cognitõ non dependet ex

veritate creanda. S q́;uis enunciabile deſinat eſſe xe/
rũ.tñ deus nõ deſinit illud ſcire.et ſi boc.g qdð ſemel
ſcit. ⁊ ſp.¶ Sed ↄtra.ſicut pꝛeſcire babet ſe reſpectu
futuri vt futurum eſt. ſic ſcire reſpectu veri. ſi enim

aauctu ſcitur.actu eſt verum.ſed dicit magiſter. deꝰ de/

14 „

25

ſimiliter deſinit ſcire cum de vero fit falſum.
ſicut diuina acceptio reſpicit bonitatem.ita viſio ve/

——

ſinit pꝛeſcire rem. cum res de futuro fit pꝛeſens.ergo

Itez

ritatem. ſed deus deſinit hominem acceptare cũ per/
it bonitatem. ergo deſinit rem cognoſcere ſiue enun
ciabile cum perdit veritatem. ¶ Item hocipſuz oſtẽ
dit᷑ ↄ impoſſibile.qꝛ ſi quodcunq; enunciabile ſciuit
modo ſcit.et ſciuit chꝛiſtum eſſe moꝛiturum. ergo et
modo ſcit.ſed quicquid ſcit eſt verum.ergo chꝛiſtum
eſſe moꝛiturum eſt verum.quod eſt contra fidem.
¶ Item ſi quicquid ſciuit mõ ſcit.ſed aliquando ſci⸗

uit non eſſe te cum nõ eras.ergo ſcit te non eſſe.⁊ ſcit

te eſſe.qꝛ verum eſt. ergo ſcit ſimul duo cõtradictoꝛie

oppoſita.ergo duo ↄtradictoꝛie pboſit ſunt ſimul
vera.quod falſum eſt et impoſſibile.( E. dðʒ ꝙ ſci

re dicit᷑ dupliciter. Uno modo ꝓut reflectit᷑ in ſe. et

ſic ſenſus eſt. iſte ſcit hoc. id eſt habet cognitionez de
boc.et hoc modo dicendũ.ꝙ ſcire nihil ↄnotat a par

te ſciti actuale.nec veritatem nec pᷣſcientiaʒ.deus em̃

de omni enunciatione habet ꝑfectã cognitiõem.vtꝝ
ſit enunciatio ꝑfecta et congrua.vtrum vera.⁊ ſic ſi/
milia. Alio modo ſcire dicit᷑ ſm ꝙ eſt verbum ꝓhe/
reticuz. ⁊ ſic tranſit in actum extra.⁊ ſic ↄnotatveri
tatem in obiecto.tunc g̊ ſcire enũciabile aliquod idẽ
eſt quod pꝛeſcire ipᷣm eſſe verum. VUnde ſcio te ſede/
re.hoc eſt dicerc.nõ tm̃ habeo cognitionem de hoc ſʒ
etiam cognoſco ipᷣm eſſe verum. Pꝛimo modo ſcire

impoꝛtat diuinum intelligere. Secundo mõo intelli⸗

tercio 5

gere cum aſſenſu. Si ergo ſcire accipiat᷑ pᷣmo mõ.ſic
dico ꝙ quicquid eſt.⁊ omne enunciabile.⁊ omne qð

ſciuit.adhuc ſcit.⁊ habet cognitionẽ de illo.qꝛ de om

ni eo quod eſt.et quod poteſt eſſe babet cognitõneʒz.

nec ſequit᷑.ſcit hoc.ergo boc eſt verum. immo eſt ibi
cõſequens. Si autem accipiat᷑ ſcire ſecundo mõ pꝛo

ut ↄnotat veritatem circa enunciabile.ſic fuerũt qui
dam qui dixerunt ꝙ deſinit aliquid enunciabile ſci/

re.quia poſuerunt ꝙ enunciabile quod eſt verum.xo
teſt eſſe falſum. Alij dixerunt ↄtrarium. qꝛ poſuerũt

cꝙ enunciabile qð ſemel verum eſt. ſꝑ eſt veruʒ. ⁊ ita

ſemp ſcitur. Et vt meliꝰ pateat videnda eſt eoꝝ poſi

tio ⁊ ratio poſitiõis.Fuerunt qui dixerunt q albꝰ al
ba albũ cũ ſint tres voces.⁊ tres habeant modos ſi/

gnificadi.tamẽ quia eandem ſignificationem impoꝛ

tant. ſunt vnum nomẽ. Per bunc modũ dixcrunt ꝙ
vnitas enunciabilis.accipienda eſt nõ ex parte voc

vel modi ſignificandi.ſed rei ſignificate.ſed vna res

eſt que pᷣmo eſt futura. deinde pᷣſens. tercio pᷣterita.
ergo enunciare rẽ hãc pᷣmo eẽ futurã.deinde pᷣſentẽ.
teritã. nõ faciet diuerſitatẽ enunciabiliũ.hᷣ wo
cum. Rurſus cum idẽ tps ſit pᷣmo futurũ.deinde pᷣ
ſens. tercio pterituʒ.tps.ſ.qdð eſt mẽſura rei qð ſigni

*- 2

in ſe ſed in ↄnotato.

. —
—„ „
„ *

Rcat᷑ g oꝛationem. ꝙuis eſſe vel fuiſte vel foꝛe Pſigni
ficent tria tꝑa. rõe tñ ſignificati nõ diuerſificant enũ/

ciabile.ſ̊ variat᷑ ſoluʒ a parte tꝑis ſignificati.vnde ſi
dicaʒ ſemel ſoꝛtes currit hodie.⁊ cras dicã cucurrit.
cum hoc verbum det intelligere aliud tempꝰ. et ita
aliam actionem.enunciabile nõ eſt idem. quantũcũ

q; non mutata ſignificatione.et quia retenta eadem

ſignificatione.enunciabile ſemꝑ eſt verum.⁊ non eſt
idem.niſi cum eadem ſignificatio retinet᷑.ideo dixe⸗
runt qꝙ illud qð ſemel eſt verũ ſꝑ eſt verum.et iõ cuʒ
deus nihil obliuiſcat᷑. dicunt ꝙꝙ om̃e enunciabile qðᷣ
deus ſciuit ſcit.Et rñdent illi rationi omne enũciabi
le quod ſciuit ſcit.ſed ſciuit te naſciturum.vel te eſſe.
ergo ⁊c̃.non debet ſic inferri. ſcit te eſſe.ſed ſic.ergo
ſcit te fuiſſe.Aliter eſt ibi figura dictionis.qꝛ pcedit
ab identitate in modo ſignificandi ad identitatẽ rei.
et hoc modo ſoluit magiſter.Et iſta fuit opinio noi⸗ꝭ
lium.qͥ dicti ſunt noiales.qꝛ fundabant poſitõeʒ ſu⸗
am ſuꝑ nois vnitatẽ.Sed iſta fuit poſitio ↄtra phᷣm
qui dicit in pꝛedicamentis ꝙ eadẽ oꝛatio pꝛimo ẽ ve
ra.poſtea falſa.Fuit etiã ↄtra cõem opinionem. Fu
it etiã ↄtra veritatem. Rõ buius eſt.qꝛ nec bonũ fiin
damentum babet.nec bonaʒ adaptationẽ. Pꝛio.n.
ſi querat᷑ vtrum albus alba album ſint tria nomina
Bendendũ eſt. aut loqueris grãmatice.aut logice.Si
grãmatice.cũ grãmaticus ↄſideret impoſitionẽ no/
minis ⁊ modum pꝛincipalẽ ſignificandi ſbam cũ q̃li
tate.ſic dicet vnũ nomen eſſe.Si logice.cũ logicꝰ cõ/
ſideret nomen inq;tum eſt vox expꝛeſſiua. vnde diffi
nit nomen.verbũ.⁊ oꝛationẽ ꝑ vocẽ tanqᷓ ꝑ genus.⁊
multiplicato ſuꝑioꝛi neceſſe eſt multiplicari inferius
ſi ſunt multe voces ſignificatiue.ſunt de neceſſitate

multa noia.⁊ ideo patet ꝙ male accipiebant nomis

vnitatẽ vᷣm ꝙ ↄgruit ad ꝓpoſitum. Mala etiam fuit
adaptatio.qꝛ enũciabile nõ ſignificat rem.ſed modũ
ſe babendi.et cũ ꝑ verbum pꝛeſentis pꝛeteriti ⁊ futu
ri temꝑis ſignificet᷑ res alio modo ſe babere.patʒ de
neceſſitate ꝙ aliud enunciabile eſt te eſſe naſcituruʒ.
⁊ te eſſe natum. Rurſus deficiebant in vltimo.qꝛ ſi-
cut homo nõ ſignificat iſtũ hoiem vel illũ. ſic verbuz
pꝛeſentis tpis nõ ſignificat illud vel illud pñs.ſʒ pꝛe
ſens in cõi ſiue copulet ſiue ſignificet.⁊ inde eſt ꝙ ſi⸗
cut homo nõ habet aliam ſignificationẽ.nec eſt alid
nomẽ.nec eqͥuocũ.ſi mõ ſupponat ꝓ petro.mõ ꝓ cõ

rado.ſic nec vᷣbũ pñtis tꝑis ſiue ꝓnüciet᷑ hodie ſiue

cras hʒ aliam ſignificationẽ.⁊ iõ nõ facit aliud enun
ciabile. Et pᷣterea patet ꝙ quocũq; tpe ꝓferat᷑ te eſſe
naſciturum.qꝙ idẽ eſt enunciabile qð pᷣus fuit veruʒ
modo falſum.ſᷣm & ꝙ ſcire ↄnotat veritatẽ circa enũ
ci abile.ſcit illud qð ſciuit.⁊ modo nõ ſcit nulla facta
mutatione in dei ſcia ſed ſolum in ↄnotato. Con/
cedendũ igit᷑ ꝙ in ſcdᷣa acceptione non omne qð ſcit
ſemp ſcit.¶ Ad illud quod obẽ ꝙ veritas eſt vna in
p̃ſenti.pꝛeterito ⁊ futuro.dm ꝙ; qᷓuuis ſit reducibil
ad vnam rei veritatem ſicut accidens ad ſubiectuʒ.
⁊ modus eſſendi ad entitatem.tñ cum modus eẽndi
habeat ſuam veritatem.⁊ tres ſunt modi eſſendi.iõ
tres ſunt veritates.Ad illud quod obijcit᷑ de inde
libilitate imutabilitate ⁊ independentia.ddᷣm qꝙ iã
ſolutum eſt.qꝛ nulla fit tranſmutatio in dei cognitio
ne.nec deſinit ſcire enuũciabile pter mutationeʒ in

—

26

2 WUDW

ii

— 5
1
1 E ⸗D
—

—

„ R
g eDiſt. xli. de potentia dei in compatone ad poſſibilia que potel.
int, Anc de omnipotentia dei agendũ eſt. Supꝛa egit magiſter de ſcientia diuina. hic agit de potentia. Et
tfl n cAc potentiã tripliciter cõtingit cõſiderari.ſ.q;tum ad qdditatẽ poſſibilium.⁊ qtũ ad quantitate. 7 q;
ncan tum ad modũ opandi.iõ hec ꝑs tres ↄtinet ptes. ſiue tres diſtinctiones. In pꝛima determinat ingy
ctant de potentia in comꝑatione ad poſſibilia que põt. In ſcda determinat de potẽtia q;tum ad quantitatẽ. oſten/
ſeei dens eius immenſitatem. infra di.xliij. Quidã tñ de ſuo ſenſu gloꝛiantes. In tercia determinat de ipſa qtum
unchtd ad modũ infra di.xliiij. Nunc illud reſtat diſcutiendũ vtrũ melius ⁊c. ¶ Dꝛima ps q̃ ↄtinet pᷣſe entẽ diſtincti⸗
nennmn onem bʒ quatuoꝛ ꝑtes. In pᷣma mgf oñdit ꝙ dei potẽtia eſt oipotentia.qꝛ eſt reſpectu oĩm poſſibiliũ ꝗᷓ poſſi/
oeini iee bile eſt eſſe. In ſecunda remouet illa poſſibilia que poſſe nõ e potentie.ibi. Sed queritt᷑ quõ oia poſſe dica⸗
nanntſt tur. In tercia ponit rationes ꝗᷓ atteſtant᷑ diuine potentie.ibi. Hic ergo diligenter cõſiderantibus oipotentia
meanmin eius ⁊c. In quarta magiſter alias rõnes oipotentie wocet ad pdictas duas reducere.ibi.Ex qͥbuſqã tñ aucti/
cnanetit bus tradit᷑ iõ ⁊c. Et ibi pᷣmo ponit auẽtes.deinde tocet eas exponere.⁊ B ibi. Sʒ ad ̊ põt dici ꝙ aug.c.
Kchmmngts à DVia quidẽ poteſt 1
archli ₰☚ li M ſten dit ꝙ dei potentia ẽ oĩpotẽtia.quia eſt reſpe de ſe n wet nin
titgi AVnc de oiportẽtia dei agendũ eſt. vbi pᷣma cõ boc verbũ aug. e fal⸗
ien tie, Dei potẽtia eſt ¶ n ) ſideratio occurꝛit quõ vere deꝰdicat᷑ oĩpotẽs. ſum.qꝛ in po. dicitur.
drpinrn ommpotentig. Ran qꝛ oia poſſit. an tm̃ qꝛ ea poſſit q̃ vult. O Miſericoꝛdia domi/
Wrging em̃ deus omnia poſſit pluribꝰ auẽtibus cõpꝛobat᷑. ait ni ſuꝑ oia oꝑa eius.
ngiun Aug. em̃ aug.in li.qõnũ vete.ac no.legis. Oia qͥdẽ põt de Sr lc dicele
gügnti us.ᷣſed nõ facit niſi qð ↄuenit veritati eius ⁊ iuſtit. git wiſereedic Erne
mun b Igem in eodẽ. Potuit deꝰcuncta facere ſimul.ſed rõ rũ.qꝛ dꝛñtia eſt int ve
n phibuit.i.volũtas.Roõnẽ nẽpe ibi volũtatẽ dei appel ritatem ⁊ iuſticiã.Reꝰ.
lrmnti, lauit. qꝛ dei voluntas rõnabilis eſt et equiſſima. faten / dð. ſuſticia vno mo
Giaiini dum eſt ergo deum omnia poſſe. — igeen d erigen
rigt We nonet⸗ deo illa poſſibilia qᷓ poſſe nõẽ potẽtie. b ” „
nmiuſii Sed qr quõ oĩa poſſe dicat᷑.cũ nos quedã poſſimus ꝗᷓ qiam. Alio modo di⸗
nrafe ipſe nõ põt: Nõ poteſt em ambulare.loqui.⁊ hmõi.ꝗ cit condecentiam bo/
lnauini a natura diuinitatis ſunt penitus aliena.cũ hoꝛũ ĩſtru nitatis. hoc mõ cõpᷣ
— mẽta nullatenus habere queat incoꝛpea z ſimplex ſůa bendit miſericoꝛdiaʒ
ziunlui 1 latio.ſ.⁊ locutio ⁊ hmõi a dei potentia aliene nõ ſunt. dicto verbo. 1hoc ub

4
.

iel 4

ſed ad ipſaʒ ꝑtinent. Licet em hmõi actiones in ſe de⸗
habere nõ poſſit.nõ em̃ põt ambulare.vłloq.⁊ hmõi.

differt a veritate vᷣm
rationẽ dicẽdi.q;uis

türchnin eas tamen in creaturis põt oꝑari. facit em vt hõ am⸗ igem ſit 'm rẽ. Nam
unſuß buulet ⁊ loquat᷑ ⁊ hmõi.Hõ ergo ꝑ iſtas actiões diuie veritas reſpicit vnã/
iin Dealjs a, botentie detrahit᷑ aliquid. qꝛ ⁊ hoc põt facere oiĩpotẽs aache fin ſe bult
lrnult, De alijs obꝛ. Se ſunt alia quedã que deus nullatenꝰ facere po atont acl aitenge g
ninitutt teſt. vt pctã.Hõ em̃ põt mẽtiri.nõ põt peccare.ſed nõ q; p leges debitas col
opennnif ideo oĩpotentie dei in aliquo detrahit᷑ vel derogat᷑. ſi ligat᷑ vna alteir
icti hotn peccare nõ poſſe dicit᷑.qꝛ nõ eſſet hoc potentie ſed ĩfir/ ⸗“—
iſctlue mitatis. Si enim hoc poſſʒ.omnipotens nõ eſſet. NHõ b¶ Potuit deus cun 2
ene g impotentie ſed potentie imputandũ eſt ꝙ iſta nõ po ctaf⸗ behe ſng. 1a-
i ri teſt. Unde aug. in. xv.li. de tri. AMagna inquit deti bo mmo plibuit. Ciigerur
unt Soluit aug. tentia eſtnõ poſſe mentiri. Sũt enim quedã qͥ in alijs phbiberi eſt impoten⸗
RW rebus potẽtie deputanda ſunt.in alijs vo minime.Et tie. ergo ſi diuina po⸗
vnorndt. que in alijs laudabilia ſunt.in alijs vo repꝛehenſibilia tentia põt ꝓhiberi. eſt
uti ſunt. Nõ ergo ideo deꝰminus potẽs eſt qꝛ peccare nõ impotens. Item illa
Be. pot. cum omipotẽs nullatenus poſſit eẽ qui hoc põt. ,————

4
usc⸗ 4

Sunt etiam ⁊ alia quedã q deus non poteſt.vñ vi⸗

det nõ oia poſſe. nõ em poteſt moꝛi vel falli. Vñ aug. adeo probibuit diut⸗

creatũ. & aliqd aliud

Abrdkrc, nid poteſt reſiterzes eccx ain- virtutẽ. ergo ali
“ 4 bihes 3 reſiſtere deo. Si incregtum. quõ poteſt pꝛobibere cum ſit omnino idem. Pꝛeterea hoc non videt᷑
üneri 1 lum. qꝛ Ecci. xviij dicit. Qui viuit ineternu creauit oia ſimul. Re ddm qꝙ rõ hic vocat᷑ volũtas ratõ
nalig. ? ronabilitas in voluntate. et iſta quis nõ dicat aliquid q;ẽtum ad pꝛincipale ſignificatum a diuina cẽn

wn diconoese tamen aliqᷣd.ſ. congruitatem in volito.que quidem non repitur in eius oppoſito. Quod patet. ſi
onmia ſimul ꝓqucta eſſent tum aa eſſc ſingulare nullg cregtura glicq faceret. 2 nõ eſſet ꝓpter boc curſus

in vniuerſo q eſt. Ao

luntas rõnalis boc

erigebat vt deus non
faceret omia ſimul qᷓ;
uis poſſet.vñ ꝓbibito
nõ accipit᷑ bic ꝓ repu
gnantia ſᷣ ꝓ artatioe

potẽtic qᷓtũ ad actuʒ

nou qᷓtũ ad poſſe.Et
bec eſt determiatõ in-
differẽtie ad boc opꝑꝰ
nõ ad oppoſituʒ. ⁊ ſic
patẽt obiecta. Mã ec
cleſiaſticus intelligit
æyᷣtũ ad ꝑtes pꝛincipa
les ſiue poꝛes. ᷣ augꝰ
loquit᷑ qtum ad indi
u

c ¶ Deus oĩipotes nõ
põt moꝛi ⁊c. Querit
de differentia boꝛũ qᷓ/
tuoꝛ qᷓ remouet Aug.
deo.f. moꝛi.falli.mi/
ſerũ cẽ.⁊ mentiri. Rꝰ.
oðdm ꝙ iſta dicunt de
fectus ipſius bois ſi/
ue animce in coꝛpoꝛe.
Quadruplex autẽ eſt
actꝰ ⁊ quadruplex po
tẽtia. Pꝛima eſt viui/
ficatiua.⁊ huiꝰ actus
eſt viuere. ⁊ ↄtra bũc

eyſt deſcctus moꝛi. Se

cunda ẽ cognitiua.cu

ius actus eſt noſſe. et

contra hunc eſt falli.
Tercia ẽ affectiua. ⁊
buius actus ẽ velle ſi⸗
ue amare ⁊ delectari.
23 hüuc eſt miſcy eſſe
Quarta ẽ opatiua. et
buius actꝰ? eſt agere
13 hüc eſt vinci ⁊ ſu/
pari. Et nota ꝙ ex biſ
gq dicunt᷑.q̃tuoꝛ gene
ra actuũ remouent᷑ a

deo. ſ.coꝛꝑpales ſiue in

ſtrumentales. vt cur/
rere.Actꝰ culpabiles.
vt peccarc. mentiri.
Actus paſſiui. vt vin
ci ⁊ ſuꝑari. Actus de⸗
fectiui. vt moꝛi⁊ falli.
qꝛ hñt potẽtiã ↄiũctã
defectui. Et inde elicit
mimęgj pfectã rõnẽ potẽ
tie q̃ põt oĩa facere.et
nihil pati. Tã
ample ⁊ generalit᷑ ac

ccpit oia vt etiãõ mala

includeret. Nidet᷑ fal

ſum dicere.qꝛ aut ma

lñ indudit᷑ rõne ſub/
ſtrati. aut rõne defoꝛ⸗

mitatis. Mõ ratõe ſõ

tm̃ di

in li. de ſimbolo. Deus omnipotens non poteſt moꝛi.
nõ poteſt falli.nõ põt miſer ſieri.nõ pᷣt vinci.hec vtiq;
⁊ hmõi abſit vt poſſit oĩpotẽs. Si em̃ hmõi paſſiõibꝰ
atq; defectibus ſubijci poſſet.oĩpotẽs minime foꝛet.et
inde mõſtrat᷑ oĩipotens.qꝛ ei hec ꝓpinquari nõ valẽt.
poteſt tamen hec in alijs oꝑari.

¶ Ponit rationes aue atteſtant᷑ diuine potentie que

ſᷣm duo conſiderant. C

—

Mic ergo diligenter cõſiderantibus oĩpotentia eiꝰ ſᷣm

ℳ—

duo apparet.ſcʒ ꝙ oĩa facit q̃ vult.⁊ nihil oĩno patit᷑.

4

Aug.

Solutio.

ſᷣm vtrunq; deꝰoipotẽs veriſſime pꝛedicat᷑.qꝛ nec ai

quid eſt qð ei ad patiendũ coꝛruptionem inferre vale⸗
at. nec aliquid ad faciendũ impedimentũ afferre. Ma
nifeſtũ eſt itaq; deũ oĩno nihil poſſe pati.⁊ oĩa facere

poſſe.pꝛeter ea ſola quibus eius dignitas lederetur.
ciuſq; excellentie derogaret᷑.in quo tamẽ nõ eſt minꝰ

omnipotens.hoc em̃ poſſe nõ eẽt poſſe ſed nõ poſſe.

Nemo ergo deũ omnipotentẽ in aliquo dicere pꝛeſu/
mat. qui omnia põt que poſſe potentie eſt.⁊ inde vere
dicit᷑ omnipotens.

* 7„7

Alias rationes oĩpotentie auete aug. ? criſo. docet
ad pᷣdictas duas reducens. d

¶Ex quibuſdã tñ autoꝛitatibꝰ tradit᷑ iõ vere dici oĩpo/

tens.qꝛ quicqͥd vult poteſt. Vñ aug.in enche. Mõ ob

aliud veraciter vocat᷑ ompᷣs.niſi qm̃ qͥcqͥd vult pᷣt.nec

volũtate cuiuſpiam creature volũtatis oĩpotẽtis im /
pedit᷑ effectus. Idẽ in li.de ſpũ ⁊ lr̃a. Mõ poteſt deus
facere iniuſta.qꝛ ipſe eſt ſumma iuſticia ⁊ bonitas.Oiĩi
potens vo eſt.nõ ꝙ poſſit oĩa facere.ſᷣ qꝛ põt efficè qͥc⸗

quid vult.ita vt nihil valeat eius volũtati reſiſtere qͥn
cõpleat᷑.aut aliquo mõ impedire eãdẽ.Johᷣ.criſoſt.in

omelia quadã de expoſitiòe ſimboli ait. Omps dicit᷑
deus.qꝛ poſſe illius nõ põt inuenire nõ poſſe.dicẽte ꝓ

pheta. Oia quecunq; voluit fecit. Ipſe eſt &ᷓ oĩpotẽs

vt totum quod vult poſſit. Vñ apis. Eius inquit vo
luntati qͥs reſiſtit:his auẽtibꝰvidet᷑ oñdi ꝙ deꝰex eo
cat᷑ ompᷣs ꝙ oĩa põt q̃ vult.nõ qꝛ oia poſſit.
eterminatio pꝛemiſſarũ autoꝛitatum. e
ed ad hoc põt dici ꝙ aug.vbi dicit. Oipotens non
icit᷑ ꝙ oĩa poſſit ⁊c᷑. tã ample ⁊ generalit accepit oĩa

vt etiã mala includet.q̃ deꝰnõ põt nec vult. Nõ & ne/

gauit eũ poſſe oĩa q̃ ↄuenit ei poſſe.Silr cũ dicit.Nõ

ob aliud veraciter dicit᷑ oĩpotẽs niſi qm̃ quicqd vult

pt.nõ negat eũ poſſe etiã ea q̃ nõ vult.ſᷣ aduerſus illoſ
qͥ dicebant deũ multa velle q̃ nõ poterat.affirmat euʒ

poſſe qͥcqd vult. Et ex eo vere dici oĩpotẽtẽ nõ ob ali⸗

ud.qꝛ põt qͥcqd vult.Sed caue quõ intelligas.pᷣt qᷣc/

qd vult.an qᷣcqᷣd vult ſe poſſe.an qͥcqͥd vult facere.an

quicqᷣd vult fieri. Si em̃ dicas iõ oĩpotẽtẽ vocari.qᷣa
põt qᷣcqͥd vult ſe poſſe.&̊ ⁊ petrꝰ ſilr ompᷣs dici põt.vł

qlibet ſancoꝝ vł beatoꝝ.qꝛ põt qᷣcqͥd vult ſe poſſe. et

põt facẽ qᷣcqͥd vult facc. HNõ em̃ vuit facè niſi qdð facit.

nec poſſe niſi qð põt.ſᷣ nõ pᷣt facẽ qͥᷣcqͥd vult fieri. vultt
em̃ ſaluos fieri qͥ ſaluandi ſunt.verũtñ eos ſaluare nõ

Aug.

Zo. Cniſol.

Põ.cxiij.

Ro. ix.

Quõ intellige⸗
duz ſit. pt acd
vult.

be
0eat
Wonm
aar.

ſadn

cktel

Iane
Mleivrl
Mne
Gen
Negeg
Aisti.
atpote
tchtalt
Obos di

Allquid fieri p ſe poteſtillud facere p ſe.? p ſe facit. ſiẽ ſtruciicludit᷑ At agio
Ccelum ⁊ terram ꝑ ſe fecit.quia voluit.Si autẽ vult fi⸗ Tonniaaf dencs
eri per creaturam ⁊ ꝑ eã oꝑat᷑.ſicut ꝑ homiĩes facit do potentia. Hõ ratione

mos ⁊ hmi artiſicialia.⁊ deus quidem ex ſe ⁊ ꝑ ſep̃t. defoꝛmitatis. qꝛ cũ il⸗
HM homo aũt vł angelꝰquãtũcũq; btũs eſt nõ eſt potens la ſit ſim Ir non ens.
. Dobolutt ½ex ſe vel ꝑ ſe. ¶ Sed foꝛte dices nec dei filius põt a ſe. nõ videt᷑ poſſe inclu

nec lipoſſt a nec ſpũſſanctus. ſed ſolus pater. Ille em põt a ſe qͥ eſi di. g'. dom qꝙ maluzʒ
ſe nec ſp̃ſſcũs. aſe. Aius aũt qꝛ nõ eſt a ſe ſᷣ a patre.nõ pᷣt a Edape aipif daege efdrn
PBe⸗ tre. ⁊ ſpũſſanctus ab vtroq;. ¶Ad qò dicimus.qꝛ licʒ buit ivic voſnni
HW filius nõ poſſit a ſe.nec opetur a ſe.pᷣt tũ ⁊ oꝑat per ſe. ⁊ poſſibile poteſt acci
Hyla. ſic ⁊ ſpũſſanctus. Vnde hila.in li.ix.de trini. Nature pi generaliter tã a po⸗

inquit cui ↄtradicis heretice hec vnitas eſt. vt ita ꝑ ſe tentia actiua qᷓ; defe

agat filius.ne a ſe agat.⁊ ita nõ a ſe agat vt ꝑ ſe agat. ctiua.⁊ ſic accipit᷑ am
“ aüt dicit agere ⁊ potẽs eſſe.qꝛ naturalẽ hʒ poten⸗ e pꝛcheugi ma
tiã eandẽ quã ⁊ pat᷑ qua potens ẽ ⁊ oꝑat᷑ ſed qꝛ illam Alio modo k ombi D
hyʒa pfe.nõ a ſe.iõ a pre nõ a ſe dr poſſe ⁊ agere. Hhõ le vicat aporcha mueé
uuuuuuhßt vel qngelus gratuitã habet potentiã qᷓ dore⸗ eſt. fin rez mocdi eſt po⸗
HMic plene f ideoq; g vere ac ꝓpꝛie trinitas deus omps dici .qꝛ ꝑ tentia. ⁊ tunc ꝓpꝛie ac
Rakee f eanewa potentia põt quicqᷣd vult fieri.⁊ quicqͥd it⸗ Krne na ene⸗
de omnipotẽs pult ſe poſſe. Nihil em̃ vult fieri qð nõ poſſit facere ꝑ in ooly in mnh anhi
viecatur. ſee vel creatura. et nihil vult ſe poſſe quod nõ poſſit. deũ oipotetẽ. ⁊ ſic pty
eect omne qud vult fieri vult ſe poſſe. ſed nõ ome quod ꝙ ỹuis nõ otineatur
yvult ſe poſſe vult fieri. Si em̃ vellet fieri fieret. qꝛ vo⸗ ſub ente. no eſi ſimil

g luntati eius nihil reſiſtere poteff. onoan D
? HMomo aũt vel an
gelus gratuitã hʒ po/
H ”MBV tẽtiã qua potens eſt.
Aidet᷑ male dicere.qꝛ generatio eſt actus naturalis cũ quis generet ſimilẽ in natura.ergo eſt potentia natu⸗
