nus analogice.⁊ ᷣm analogiazʒ attẽdat᷑ muneratõ.

vt cũ dicit᷑ hũanitas et albedo ſũt due eſſentie.ergo
boc nõ ſoluit. Cõtra.ab codẽ habet aliquid eſſe.⁊

ens nõ dicit᷑ pꝛiuatiue ſed poſitiue.pari rõe necvnũ
de aliquo dicitur pꝛiuatie.¶ Itẽ ad ſonat in cõple/
mẽtũ.ſonat in habitũ nõ pꝛiuatõcm.ſed vnũ ſonat ĩ

cõplemẽtuʒ. quia quãto aliquid ꝑfectius tanto ma/
gis iſgucr vnitatẽ.igitur vnũ non pꝛiuatiue di/

teʒ ſi vnũ ẽ pꝛiuatiuũ.ↄſtat ꝙ nõ niſi reſpe

ctu mititudis. Sed ↄtra. nlla pꝛiuatio antecedit ba

bitũ naturaliter.ſed vnũ naturaliter antecedit mul/

ta.igitur vnũ nõ eſt pꝛiuatio.i¶¶ Itẽ nlła pꝛiuatio cõ

tio.
nio fuit et mgfr̃i pꝛincipalitcr. ꝙ quicquid ſit in crea

ſtituit ſuũ habitũ.nec ſaluatur in illo.ſed vnũ ſaluat
in multis.et illa cõſtituit.igitur nõ opponit᷑ vt pᷣua/

igitur nõ accipit᷑ pꝛiuatiue ꝙ quoꝛũdã opi

turis de boc noie vnũ.in veo non dicitur poſitie ſed

pꝛiuatiue vt dicit in litera.et aſſumit autoꝛitateʒ ab

byla.q;uis hilarius nõ dicat expꝛeſſe.niſi ꝙ hoꝝ no
minũ vſus in deo inuẽtus eſt magis cauſa pꝛiuandi
qᷓ; aliquid ponẽdi.Et ratio ſua fuit.quia vnũ poſitie

dictũ eſt pꝛincipiũ quãtitatis et numeri.deus aũt in

ſe nõ habet quantitatẽ.nec in ſe eſt numerabilis.nec

aglij cõnumerabilis. Sed q;uis bec poſitio ꝓbabilis

habeatur. tamen cõmuniter nõ tenetur. Et ratio hbu
ius eſt.quia cuʒ vnũ multo cõpletius ſit in deo qᷓ; in

creaturis.multo foꝛmalius ibi dicit᷑ poſitiue.Et rur

Su ſm ſubſtãciãvl vᷣm relatõey.

ſus.cũ oĩs vnitas ad pᷣmãvnitatẽ reducat᷑ ⁊ nõ ẽ fe
ductio habitus ad pᷣuatõeʒ. neccſſe ẽ ꝙ vnũ i dco ali
qd ponat. Et ꝗꝓpterea dicedũ ꝙ ẽloqͥ de ̊ noĩe vn⸗
i tareSrr Ain ad rẽ itellecta. vel eỹtũ ad rõcz in⸗
telligẽdi Si em̃ loq̃mur qtũ ad rõcʒ itelligẽdi ſic di
co ꝙ dicitur pꝛiuatiue vnũ.et ratio eius pꝛcaſſignat᷑
per pꝛiuatõem diuiſionis ſiue multitudinis.et bocẽ
quiavnũ eſt pꝛimũ.⁊ pꝛima nõ habent intelligi a no

bis et notificari niſi per poſterioꝛa.et inde eſt. ꝙ pꝛi-/

uatiue dicitur vnũ.vnitas in ſubſtãcia.quãtitate. ct
qualitate. ⁊ quia habet aliquid pꝛius per qð poſſiti
telligi dicitur poſitiue.vt idẽptitas.cqualitas.ſimili⸗
tudo.cet eoꝛũ oppoſita pꝛiuatiue.Si aũt loquamur
qᷓ;tum ad rem intellecta.ſic vnũ habet reſpectum ad
materiã.et babet reſpcctũ ad foꝛmã. Rationc reſpe
ctus ad materiã cſt in ſe indiuiſũ.tamen potentia di
uiſibile.et quia potẽcia materialis ſe habet per mo/
dum pꝛiuatõis.ſimiliter ct vnũ.Ratione reſpectꝰad
foꝛmam que dat eſſe diſtinctum et limitatum.ſic di-

cit poſitõem. Om̃ igitur in deo cſt vnuʒ omnino ſe⸗
cũdum foꝛmam. in creaturis attẽditur.et ſecůdum

foꝛmam.et ſecũdum materiã.hinc eſt ꝙ ſoluʒ in deo
poſitiue.in creaturis vcro aliquãdo accipitur poſii
ue.aliquãdo uantcct ſöundhrom
obijcitur pꝛimo.qꝙ diffinitur ſiue noti
ue patet reſponſio.quia ſecũdum rõem ſui nominis
co ꝙ pꝛimũ.ſic debet notificarii Ad illð quod obij
citur ſecũdo qd opponitur vt pꝛiuatio.dðᷣm ꝙ vnũ
per reſpectũ ad numerum accipitur pꝛiuatiue. ct ſic
accipit cõmẽtatoꝛ. Per reſpcctũ ad foꝛmam. cõtra/
ric accipitur ſecũdum qꝙ multitudo foꝛmaliter acci/

pitur. Per reſpectũ ad actum cõſequẽteʒ quiẽ men
ſurare accipitur rolatiue. et ſecũdum genus relatio/

rum in quo vnũ non dependet ab altero.ſicut patet
in ſcientia et ſcibili.et ſic diuerſe ſuper hoc opinides
ſũtvere.¶ Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ in deo nõ eſt n

multitudinis ſecũdum generalem nominis ratõeʒ.

H illa pꝛiuatio.et ſinominetenus ẽ pꝛiuatio.tamẽ re

aliter eſt poſitio.quia quãtomagis eſt pꝛiuatio diui/
ſionis in aliquo.tanto illud eſt cõpletius et perfecti
us. cum igitur in deo ſit perfectiſſima vnitas.ibi ac
cipitur ſecũduz omnimodã pꝛiuatõem multitudis.
boc aũt mõ dicit᷑ vnũ.qð nõ hʒ actu mlſtitudinẽ.nec
ẽ in potẽtia ad multitudiem. ncq; ꝑ diffinitõem.ne-
qʒ per aggꝛegatõcm. Hoc aũt vnũ eſt perfectiſſimũ
et ſummũ et infinitum. et illud non eſt in potẽtia ad
numerum. et hoc non eſt alij connumcrabile. et hoc
modo eſt i ſolo deo. Et ſic patet ꝙ dicitur deus vnꝰ
poſitiue. et quomodo differat vnitas eius a creatu⸗
ra. ¶ O igitur obijcitur ꝙ vnũ ẽ pꝛincipiũ multitu
dinis. Ddm. ꝙ verum eſt in vnitate creata. ſed non

eſt verum in vnitate perfecta et increata. Dico pꝛn

cipium intra ſe ſicut pars. Ande ſi dicatur de?2 cre⸗
atura ſunt duo.aut boc impꝛopꝛie dictuz eſt. et duo
cadit a rationc numeri ſecundum rem. Aut ſi dicat
numerũ. poc eſt ſolũ a parte intelligẽtis. qꝛ cũ intelli
git diuerſa ⁊ diſtincta. accipit ſub ratione numeri ſi
cut cum intelligit intellectus noſter cõcernit tepus.
eſtio.ij. b .
Ntrum vnus dicatur ſcoᷣm ſbam an ſecũdum rcla⸗
tõem. O ſecũdum ſbam vr.quia ens et vnũ conuer
tũtur ſicut vult ppbũs ⁊ Boe. ß ens dicit ſecũdũ ſub

ſtanciã igitur ⁊ vnũ. Ote h conccdit᷑p. ⁊ fa ſſ.ſut

Ad illud qd
icatur pꝛiuati

cipium mumerãdi cc. doᷣm.qꝙ vnum dicit pꝛiuatocʒ

ömap
Acketäi
le O
ſtw eſen
inun⸗
ſkegnin
Ulrdus;
huſngah
ſitlicſetti
RKH

nüas

Wüdiern
Minngt
Vizticng
chnuig

A . .

enns .
Amndhe
Afni⸗
(nriiine
ae
Leniſung
nc
ene
enwn
iniig
Wrait
„
driene
* 1
ℳ6%
n
, 1 ene
„αα²
pinim
. 4 4 4
„7, 7
. 6.
tiͦmnich

Mcmmn,
Frnuzt
in“

10

nus deus. ſed ſi ſunt vnus deus.cum deus nõ dimi
nuat de rõne vnius.gꝗ ſunt vnus. Secd nihil vicit᷑ in
ſumma de tribus ſingularit᷑ qð nõ dicat᷑ ſubſtãtialr.
igit᷑ ⁊c. Si dicat᷑ ꝙ qn adiectiue tenet᷑ tunc nõ dicit
ſubſtatialiter. Contra.eadem eſt ſignificatio termi/
niqñ tenet᷑ ſubſtãtiue. ⁊ q tenet᷑ adiectiue. Ité
cũ ſubſtantiuat᷑ in neutro genere dẽ ſubſtantialiter.
cũ igit᷑ eadẽ ſit ſigniſicatio termini in maſculino ⁊ in
neutro.cũ eadẽ ſit impoſitio.igit᷑ dĩ ſubſtantialiter
in maſculino. Pꝛeterea alia nomia in maſculino di
cunt᷑ ſubſtãtialiter.vt hoc nomẽ eternus.AUñ in ſim
bolo. Mon tres eterni.ᷣ vnus eternus.ſiir g̊ vnus.
Item cũ dicit᷑ pᷣ eſt vnus.aut tenet᷑ ſbaliter. aut
notionalit᷑. Si ſubſtãtialiter.habeo ꝓpoſitũ.Si no/

dici ſed duo. ¶ Itẽ notio ⁊ ꝓpꝛietas ſunt idẽ.igit᷑ cũ
ꝓꝛietas dicatur q; cõuenit vni ſoli.nulla notio pot
dici de tribus.ſed boc nomen vnus pᷣdicat᷑ de quali
bet ꝑſona.igit᷑ nõ dicit notionẽ. ¶ Contra.regula ẽ
ſuperius habita.di.xxij. Omne qð pᷣdicat ſſᷣam vel
eſſentiã. dicit᷑ de tribꝰ ſingulariter in ſumma. ſᷣ hoc·
nõ conuenit buic noi vnus.igit᷑ ⁊c. ¶ Itẽ nibil per
einens ad eſſentiã ſiue ſbam.multiplicat᷑ ſiue pluri-
ficatur.ſed boc qdð eſt vnus plurificat᷑.quia paterẽ
vnus.⁊ filius ẽ vnus.⁊ ſunt duo.quia vnus ⁊ vnꝰ.
ergo ⁊c. ¶ Itẽ idẽ eſt eſſe vnũ ⁊. e diſtinctũ. ſed cũ
de pater eſt diſtinctꝰ.hoc qdð eſt diſtinctus nõ dicit᷑
ſubſtantialiter. igit᷑ nec boc ek vuvr⸗ Rante⸗
ſpectu cuiuſcũq; termini ẽ dicere aliũ in diuinis.ille
terminus dicit relationẽ. vñ non dẽ alius deus.ſed
reſpectu eius ꝙ eſt vnus ẽ dicere aliũ. Mã pater eſt
vnus.⁊ filius eſt alius. ⁊c.¶¶ R.dm.q cũ rõ vni
tatis ſit rõ diſtinctionis cum indiuiſione.in diuinis
autẽ ponamus eſſentiã indiſtinctã ab alijs cẽntijs
ꝓſeipᷣam.⁊ pſonã diſtingui ab alijs ꝑ ꝓpꝛietatẽ.ne

ceſſceſt etiã in diuinis ponere.⁊ vnitate eſſentialem

13

⁊ pſonalẽ.Qm̃ igit᷑ ꝑſona non eſt aliud ab eſſentia.
vnitas eſſentie ⁊ pſone. non ſunt due vnitates m
remiſ vna rõne differens. Ideo vnitas de hac ⁊ illa
nõ dicit᷑ equiuoce.qm̃ nec illi nec iſti imponit᷑ ſxcia

11 liter. Quia g& ↄcretũ nõ accipit ſpecialẽ fignificatõnẽ

ababſtracto.hoc nomen vnus impoꝛtat in diuinis
vnitatẽ eſſentialẽ ⁊ pſonalẽ.⁊ cũ adiectiue tenet᷑.in/
differenter impoꝛtat vtrãq;.determinat᷑ aũt per ad/
iunctũ. cum em̃ addit᷑ termino eſſentiali impoꝛtat
ſtentialé cũ addit᷑ termino notionali. impoꝛtat p/
ſonalem. cũ ant ſubſtantiuat᷑ neceſſe eſt ꝙ ſcipo de/
erminet᷑. Et ideo cũ neutruʒ genꝰ impoꝛtct ꝙ dicit

ſub indiſtinctione. in neutro ↄuenient attributũ eſt

ſiue appꝛopꝛiatũ vnitati eẽntiali. In maſculino vo
qʒ impoꝛtat diſtinctionẽ ⁊ ſuppoſitũ certũ.⁊ quia di
cit rõnẽ ꝓducentis.appꝛopꝛiatũ eſt vnitati pſonali.
Et ideo pʒ ꝙ ſic nõ accipit᷑ vt ens.neq; vt conuerti
bilecum eo.ſed ſolum in neutro. Patet etiã ſcᷣm q;
ibi eſt fallacia figure dictionis.ex cõicatione iſtiꝰter⸗
mini vnus. Muis em non variet᷑ ſignificatio ꝑ ſub
ſtantiuationẽ.neq; ꝑ generis diuerſitatẽ.põt tñ nibi
lominus diuerſiſicari modus ſupponendi maxime
ſi vſus hoc facit.⁊ rõ ſit cõueniens vſui. Ac illud
quod obijcitur ꝙ eternus dicit᷑ eſſentialit. patet re⸗
ſponſio.q; eternitas d ſolũ eſſentialit᷑.ſed vnitas p
ſonaliter. Aliquitñ dicunt.qꝙ hoc eſt in boc nomine
vnus.q eſt nomẽ partitiuũ et habẽs in ſe articulũ.

¶ Ad illud qdð obijci᷑ aut pᷣdicat notionẽ c. dᷣm.

—

XAIIII.

pᷣ̃dicat notionẽ. ſed attendendũ.q; non qᷓ;cunq;.ſ

Daque facit eſſe vnũ.⁊ illa ẽ vna in qlibet ꝑio⸗/
paternitas. Et cõiter.vt ꝑ hoc nomẽ relatio.notio.

na. le illud qd obijcit᷑. notio dꝛ de vno.dpm. qꝙ ẽ
ſignincare notionẽ ſub rõne ꝓpꝛia.vt ꝑ hboc nomen

vnitas.⁊. ꝓpꝛietas.que idẽ dicunt ſub rõnibꝰ diuer/

te in ſe indiſtincta.⁊ ab alijs diſtincta.
Ecundo pꝛincipaliter querit᷑ de noibus pure
.mnumeralibꝰ.vt ſunt duo ⁊ tres ⁊c. Et circa hoc
ſimilit᷑ querunt᷑ duo. Pꝛimo vtrũ dicant᷑ poſitiue.

aut pꝛiuatiue. Sco vtꝝ dicant᷑ ſᷣm ſubſtantiã.aut

m relationem.

tionaliter. ſed pẽ hy duas notiones.igit᷑ non dʒ vnꝰ ( Oꝛ dicant᷑ pꝛiuatiue ſolũ. videt᷑ auẽte mgri qͥ dicit

ꝙ hoꝝ vſus magis eſt inductus cauſa pꝛiuandli qᷓ;
onen i er viqe ꝑ auẽtes alioꝝ firmani autoꝛitas
magiſtri.i
eſt vnũ.in qͥ nullus eſt numerus.ſed in diuinis vnũ
eſt veriſſime.igitur in diuinis nõ eſt numerus. ꝙ iſti
termini in diuinis aut falſo dicunt᷑ aut non pᷣdicant
numerũ.Sed nõ dicunt aliud q; numcrũ.ſi aliquid
ponunt.igit᷑ ⁊c.

eſt memeris.i.diuiſionis ſᷣm ethimologiã.ſed in deo
nõ cadit diuiſio.& nec numerꝰ.igitur idẽ qð pꝛius.
Icẽ dicit phᷣus ꝙ; numerus eſt multitudo menſis
rata per vnũ.ſed in deo nõ cadit menſuratio cũ ipſe
ſit immenſus.igitur ⁊c. ¶ Item videt᷑ hoc ꝑer ratio

ſis.ſenſus em̃ eſt ꝑſona vna.i.vnica ꝑſonali ꝓpꝛieta

Dicit em̃ boetius in li.de trini. IJllud vere

¶ Itẽ Iſido. dicit. Numerꝰvirtus

nem. A quocũq; remouet᷑ genus.⁊ ſpẽs.ſed genus

quantitatis remouet᷑ a deo.ergo ⁊c̃. tẽ in quo⸗/
uuch eſt genus. neceſſ eſt ponere aliquã ſpecicrũ.
igit᷑ ſi numerus eſt in deo. vel ibi eſt trinarius. vel bi
nanus.vel aliquis alioꝝ. Sed ſancti oẽs ſpecies ne
gant. igit᷑ ⁊ genꝰ.igitur idem qdð pꝛius..¶ Contra.ſi
tm̃ pꝛiuatiuce tres diceret᷑.quia nõ ſunt vnꝰvel duo.
tunc igit᷑ pari ratione poſſet dici chimẽ ſunt tres. q2

nõ ſunt vna vel due.ſed illud non dicitur.igitur .

¶ Itẽ ꝙ dicat numerũ videtur. Euſebius dicit. In

diuinis eſt numerus ſed nõ oꝛdo. Sed ſi eſt ibi nu

merus.tunc cõtingit illũ ſignificare.⁊ ſi hoc.ergo po
ſitiue tenent᷑ dictiones que illum ſignificant. Ite
Berñ.Si vna eſt eſſentia.⁊ tres pſone.quis nume⸗
rum neget.q.d.nullus.igit᷑ ⁊c.¶¶ Nẽ
ratione.quia diſcreta quantitas eſt

maioꝛis abſtra/

ctionis ꝙᷓ continua.igit᷑ diſcretio magis qᷓ; duratio.
Segd nomen dicens in diuinis durationẽ dicit poſi⸗

tine vt eternus.igit᷑ et nomen dicens diſcretionem.
¶tẽ in qcunqʒ eſt ponere ſpẽm poſitiue.eſt pone
re genus.ſed in deo eſt poncre trinitatẽ.igit plura

litatem.¶ E. ad pᷣdictoꝝ intelligentiã notandum.

ꝙ poſitio magiſtri fuit ꝙ bhmõi noia numeralia nõ

bocipᷣm videk

ponerent aliqͥd in diuinis ſed pꝛiuarent. ſicnt patet

in l̃a. Et ratio huiꝰ poſitionis fuit. qꝛ bmõi nomia
ſi aliquid ponunt.vtiq; numeꝝ ponunt. ſed numeꝝ
dicit nõ eſſe ponendũ in diuinis.⁊ ideo dicit ⁊ auto
ritas ſanctoꝝ cõfirmat. Cũ em̃ in diuinis nõ ſit diui
ſio et ſeparatio.nõ ſit etiã aggregatio.non ſit etiam
menſuratio.⁊ numerus ſeparationẽ impoꝛtat antæ

cedenter. æ aggregationẽ menſurationẽ conſequẽ.

ter. numerus in diuinis nõ eſt ponẽdus.ideo etiam
dictiones numerales in diuinis nõ dicunt aliquid.
ſed magis pꝛiuant.maioꝛẽ ſcʒ numeruʒ ⁊ minoꝛem.

.

ueniens ſi interius attendat᷑. Poſitio em̃ deſtruit ſe⸗
P

17 ſtantias.quoꝝ vtrũqʒ eſt contra fidẽ.

ipſam. Ponit em̃ & nomina deſignantia pluralita/
tem dicant᷑ pꝛiuatiue. Similiter et noia ſignificãtia
vnitatem. ⁊ ſi hoc. ſic inuicẽ opponunt᷑ vt vtrũq; ſit
pꝛiuatio alterius. erit ibi circulatio in notificando.
⁊ ſi vtrũq; alterius pꝛiuatio eſt. cũ pꝛiuatio nõ ſit pꝛi
uationis ſed babitus.vtrũq; aliquid ponit. et ita ſi
dicunt᷑ pꝛiuatiue. dicunt᷑ poſitiue. ⁊ ſic poſitio non
eſt cõueniens. Ratio ſümiliter poſitionis nõ eſt cõ/
uenienter affumpta. Mã numerus impoꝛtat diſtin/
ctionẽ.et ſuꝑ hoc ↄpoſitionẽ aggregationis.⁊ q;uis

in diuinis nõ ſit aggregatio.nibilominus eſt diſtin /B

ctio. ideo numerus nõ ſimpliciter remouendus eſt
a diuinis.ſed numerus talis.Et mgr̃ omnino remo
uet. ideo in poſitione ſua defecit. Et in illo aritculo
cõmuniter nõ tenet᷑ a magiſtris pariſieñ. Concedẽ
dum igit᷑ ꝙ bmõi noia vicnnr paſineſnen ꝓpbant
rõnes ad hoc inducte.⁊ concedendum ꝙ in diuinis
aliquo mõ eſt numerus. aliquo mõ non. Mam vᷣm
ꝙ dicit diſtinctionẽ perſonalẽ ſᷣm oꝛiginẽ. ſic doᷣm ẽ

numerũ eſſe in diuinis.ſᷣm auteʒ ꝙ aggregationen⸗

merus in diuinis.¶ Ex his patent obiecta. Mã ra/
tiones ad pꝛimã partẽ ꝓcedunt de numero ᷣm eam
acceptionẽ qua ſumit᷑ in iſtis inferioribus qtuʒ ad
cõditiones pᷣdictas.Vñ in ſenſu ſuo veꝝ cõdudunt
ꝙ ibi nõ eſt numerus.Similiter rõnes ad partẽ op
poſitã ꝓcedunt ſᷣm ꝙꝙ numerus diſtinctioneʒ certã
impoꝛtat. ⁊ hoc quideʒ eſt ponere in diuinis.et ideo
veꝝ concludunt in ſuo ſenfu. Unde in diuinis ne/
gandũ eſt eſſe numerũ ſimpliciter.ſed concedenduʒ
eſt numeꝝ eſſe ꝑpſonarũ. illud tamẽ qð obijei-
tur de quantitate cõtinua et ſpecie numeri.dicendũ
ꝙ nec quantitas continua eſt in deo. quia eternitas
non eſt quantitas.nec trinitas eſt ſpẽs numeri.
Atrũ pᷣdicta nomina dicant᷑ in diuinis ᷣm ſubſtan
tiam aut m relationẽ.Et ꝙ; m ſubſtantiã videtur.
AQAuia ſicut dicit Boetius ⁊ Augꝰ.Quãtitas in ſub
ſtantiã tranſit. ſed numerus quantitatem dicit.ergo
tranſit in ſubſtantiã.gꝙᷓ dictiones numerales ſᷣm ſub
ſtantiã dicunt. ¶ Item omne nomẽ qð dicit᷑ ad ſe.
dicit᷑ ſm ſubſtantiã.ſed duo ⁊ tres eſt nomen ꝗð dẽ
ad ſe.nõ ad aliud.̊ dicunt᷑ ſᷣm ſublantia gſ⸗ em
cuʒ dicit᷑ pater ⁊ filius ⁊ ſpũſſanctus funt hoc ꝙ eſt
tres.aut dicitur notionaliter.aut eſſentialiter. NMon
norionaliter. quia nulla ẽ notio qᷓ cõmuniter dicat
de tribus.igit᷑ dvᷣ eſſentialiter. ¶ Itẽ notiones ſunt
quinq;ʒ.ſed ſi termini numerales impoꝛtant plurali
tatem notionũ. igit᷑ erit numerus quinarius in di/
uinis.igit᷑ nõ tres ſed quinq; ſunt.ſed hoc eſt falſuʒ.
igit᷑ nõ dicunt᷑ notionaliter.ſed dicunt᷑ eſfentialiter
ſiue ſubſtantialiter. ¶ Contra. omne nomẽ ꝑtinens
ad ſubſtantiã nõ dicit᷑ pluraliter ſed ſingularitcr.ſ
tres tiñ dꝛ pluraliter.ergo nuilo mõ dicit᷑ ᷣm ſubſtã
tiam.& dicit᷑ ̃m relationẽ. ¶ Itẽ omne nomen ſub

⁊ diuiſionẽ ilE dicit.non eſt ponendus nu

ſtantiale pᷣdicatur de qualibet ꝑſona.ſed tres denu

la pſona pᷣdicatur.ergo ⁊c. ¶ Itẽ ſi hoc nomen tres
hm ſubſtantiã dicit᷑.ergo licet addere terminũ ſub/
ſtantialẽ.igit᷑ poſſumꝰ dicere tres deos vel tres ſub/
nti⸗ dðm. q;
aliqui voluerunt dicere ꝙ hmõi termini numerales
nibil aliud dicant in deo qᷓ; hoc nomen ꝑſone plura
liter. Unde ſi dicat᷑ ꝑſone ſunt tres.idẽ ſubijcitur ⁊
pᷣdicatur.⁊ ratio ⁊ modus intelligendi bic eſt. quia

.

ſi ponerent᷑ foꝛme eſſe ab eterno.ſicut impom? otᷣx⸗
toni ꝙ poſuit.tunc plures eſſent.et in aele⸗
numero.ſʒ numerꝰille.nec eſſet ꝓpꝛietas.nec paſfio
cõſequens.ſed ipſe foꝛme numerales.⁊ ꝑhuncmo/
dum dicere tres in diuinis nõ eſt dicere niſi tres pſe
nas. Sed illud nõ opoꝛtet dicere.qm̃ ſi idẽ eſſet om
nino.tunc videret᷑ eſſe nugatio ſi dicerent᷑ tres pſo⸗
ne vna ꝑpſona.et videret᷑ non plus dici cum dĩ tres
ſunt ꝑſone et pſone ſunt ꝑſone. ¶Et ꝓpter boc aliꝰ
modus dicendi eſt. ꝙ buiuſmodi termini numera⸗
les dicunt᷑ m relationeʒ.et impoꝛtant notiones.et
hoc patet. quia in diuinis impoꝛtãt diſtinctionem.
diſtinctio autẽ eſt a ꝓpꝛietatibus. Ande tres impoꝛ
tat ꝓpꝛietateʒ triũ perſonaꝝ in concretione. Notio
autẽ inq;tũ conuenit ſoli deo dicit᷑ eſſe ꝓpꝛietas.in⸗
qtum vero ab alio diſtinguit.dicit᷑ eſſe vnitas. Añ
dicunt᷑ ꝑſone tres tribus ꝓpꝛietatibus diſtincte. Et
ſi tu queris.quid dẽ qũ dẽ tres notiones.Dm ꝙ ſe⸗
ipſis diſtinguunt᷑ ꝓpꝛietates.ideo nõ dicit niſi notio
nes ipſas. ¶Al illud igit᷑ obijcitur ꝙ quantitas 18
tranſit in ſubſtantiã.dᷣm.qꝙ numerus in creatunis
eſt quantitas.ſed in deo dicit relationẽ.⁊ hoc patet
ſic.diſtinctio in creaturis eſt per alicuius ꝓpꝛietatis
vel qualitatis appoſitionẽ.⁊ita ꝑ additionẽ.vbi aũt
additio ibi limitatio.vbi limitatio ibi vnius ab alio
diuiſio.⁊ vbi hec ſunt ibi aggregatio diuerſoꝝ ⁊ mẽ
ſuratio.⁊ quia quãtitat eſt mẽſurare.ad diſtinctio/
nem in inferioꝛibus ſequit᷑ numerus.et eſt modus
eſſendi cõſequens materiã cũ foꝛma. In diuinis au
tem eſt diſtinctio ꝑ oꝛiginẽ nõ ꝑ additionẽ alicuius.
⁊ideo nulla additio.nulla limitatio.⁊ vbi hoc non
eſt.nec mẽſuratio.⁊ ideo nec quãtitas.Sed vbi oꝛi

go. ibi habitudo ⁊ relatio.⁊ ideo in diuinis numerꝰ

non dicit quantitatẽ ſed magis relationẽ. ſed qm̃ re
latio nõ tranſit in ſubſtantiã.igit᷑ nec termini nume
rales.¶ Ad illud qdð obijcitur ꝙ dicunt᷑ ad ſe. dicen
dum.qꝙ nomen dici ad aliud.põt eſſe duplict᷑. Ano
mõ intra vel extra. vel implicite vel explicite.Et illð
nomen ſubſtantialiter dicit᷑ qd non dꝛ ad aliud nec
intra nec extra.nec implicite nec explicite. Sed ter/
minus numeralis dicit relationeʒ ad aliquid intra.
quia impoꝛtat diſtinctionẽ numeratoꝝ.⁊ implicat
relationẽ. ¶ Ad illud qdð obijcitur nulla notio dicit᷑ 20
de tribus. Dom qꝙ ven eſt nulla notio determinata.
ſed ↄmune ad notiones ᷣm rationẽ dicit᷑ &᷑ tribus.
vt hboc nomẽ relatus. ⁊ boc nomen diſtinctus. ⁊ alia
nomina ↄſimilia.¶ Ad illud qd obijcitur ꝙ notio/ 21
nes ſunt quinq;. Odm qꝙ tres nõ quaſcunq; notio
nes impoꝛtat.ſed ſolũ ꝑſonales. Ala em̃ notio que
facit illã perſonã eſſe perſonã.et ab omnibus diſtin
ctam.illa dicit᷑ vnitas perſone intũ dat eſſe diſtin⸗
ctum.et illa notio eſt vna vnius. ſicut vna ẽ vnitas
vnius.⁊ ille ſunt tm̃ tres.et ideo cũ ſint tres vnita/
tes in tribus perſonis. binc eſt ꝙ perſone ſolũmodo
tres dicunk. r”Mẽ
Ercio pꝛincipaliter queritur de differentia no/
minum numeraliũ. ſicut eſt hoc nomen trinus
itas.Et circa hoc q̃runt᷑ duo. Pꝛimo vtrum
buiuſmodi noia impoꝛtant vnitatẽ. Secundo dato
ſic. qrit inſct illa vnitas quã impoꝛtant.
M ueſtio.ſ.

☛

9

Wꝛ impoꝛtent vnitatẽ. videt᷑ pꝛimo ꝑ ethimologi.·

trinitas em̃ dicit᷑ quaſi tn vnitas. ſimiliter tnin.
¶ Itẽ boc viget. qꝛ in diuinis reperit boc nomen

itssd
nenn
licinme
Uiinistee⸗
bochonet
ienti
Nitinue
ltn
lamn
6lunm anc
nlsionsn
Cetsich
rdictu
iins
Fingrius
necboen
Gn
Vnita
onnne
nnaſti

her bie
Nanſ
nen. totn
11 hu
fowcknn
ain futate
Gltnloil
ſtocino
1) ſantſin
nitaooolee
ſagutturpin
ſoͤckplr
talenotnen
cſencun
tenetpl
ſuneſaſa
onſuppol
Nble l
lunqſa
Uligsverdid
Ccit obintc
liceneßd

(Cinſmndt
fnto
ſeltoce
Cchrwonnn
Nſaitemni
4
cſencs

Phonnine
Morantont

2 XXV
i trinitas.ſed nõ boc nomen trinarius. Sed bec duo noſmen trinitas dicit eſſentialẽ vnitates.pari ratio/
SW eandem pluralitatẽ impoꝛtant.ergo hoc nomen tri ne et hoc nomen trinus.¶ Item nec boc nomẽ tri
K,MU/ð nitas.ſi recipiatur in diuinis.hoc nõ eſt rõne plura/ nitas nec hoc nomen trinus dicit᷑ de perſona.ergo
WlHũlZ litatis.ergo hoc nomen trinitas vltra pluralitatem nõ impoꝛtat vnitatẽ perſonalẽ. Non em̃ hec conce
Ner i aliqd impoꝛtat. ⁊ nõ niſi vnitatẽ.ergo ⁊c. ¶ Itez in itur.pſona eſt trina vel ꝑpſona eſt trinitas.¶ Con/
Wðqqñꝗ‧ diuinis recipit boc nomen trinus.ſed nõ recipitur tra. Huiuſmodi nomina ſimul impoꝛtant vnitateʒ
Nmn tzin boc nomen triplex.nõ em̃ dicit᷑ deus triplex ſicut di et pluralitatẽ.ſed ſola vnitas ꝑſone eſt plurificabi/
ſt 3 citur multipliciter in litera. ſed fides ↄmuniter dicit lis uon eſſentie. ergo impoꝛtant vnitatem perſone.
ſinitn deũ trinũ.igitur aliquid dicit vltra hoc 5* eſt tr·¶ Item vnitas eſfentic pᷣdicatur de patre.ſed neq;
ei 1 plex.ſed no pluralitatẽ.igitur vnitatẽ. Itẽ multi⸗ boc nomen trinus.neqʒ boc nomen trinitas pꝛedi/
Äů en pliciter dicit᷑ ſupꝛa di xxij. trinitas eſt nomen colle catur de patre.igitur ⁊c. ¶ Itẽ vnitas eſ. entie pꝛe/
Reise ctiuum.ſed nomen collectiuũ noꝝ tm̃ impoꝛtat plu icatur de cẽntia. ſed nequaq; dicit᷑ eſſentia diuina
ring A ralitatem. ſed etiã vnitatẽ. ergo ⁊c. ¶ Contra.ex tri qeſt trina. igitur nõ dicit vnitatẽ cſſentialẽ.¶ Querit᷑
riin „ bus pſonis nihil vnũ fit.ſed ex pluribus vnitatibus igitur qua vnitatẽ impoꝛtent.⁊ vtrum dicantur iſta
ni creatis aliquid fit ſiue reſultat. ergo numerus in cre nomina m ſubſtantiã an ſ̃m relationẽ. Et cum di/
ningmin aturis dictus potius debet impoꝛtare vnitatem q́; cantur de omnibus ſimul in ſingulari.videntur dici
rdesannn in diuinis.cum ergo dicit᷑ in creaturis binarius vel Fm ſubſtantiã. cũ iterum nõ dicant᷑ de aliquo ſigil/
Ennse trinarius.ita impoꝛtat numeꝝ ꝙ nec vnitates.ergo latim.nõ videntur dici ſjm ſubſtantiã.¶ RE. ad pꝛc
Prsthi nec hoc nomen trinitas debet in diuinis impoꝛtare dictoꝝ intelligentiaʒ.dm ꝙ ad hoc conſueuit dici
lutgftine ¶ Item ſi trinus et trinitas impoꝛtant pluralitatẽ ꝙ hoc nomen trinitas duplicẽ babet ethimologiã.
ngr et vnitatẽ.cum nullũ nomen ſit diſtinctũ ⁊ indiſtin· Ano modo trinitas dicit᷑ vnitas ter.⁊ ſicnomẽ nu 2 5
nttne ctum.nec habeat pluralitatẽ diſtinctionis ⁊ vnitatẽ incralc cadit in eo vt complementuʒz.⁊ ſic dicit᷑ ̃ᷣm
öckpan indiſtinctionis.de nullo noie in diuinis poterit dici. relationẽ.ſicut termini numerales.et vnitas quam
enite i ¶ Ntem ſi vnitatẽ impoꝛtat.ergo cum idem non de impoꝛtant eſt vnitas ꝑſonalis non eſſentialis.quia
S beat ſibi copulari.male ⁊ nugatoꝛie dicitur in bym/ illa plurif. cat᷑. Alia etbimologia eſt.trinitas eſt vni⸗
rbie no confeſſoꝛum in fine.qui ſupꝛa celi reſidens cacu/ tas trium.⁊ tunc vnitas nõ numerat᷑ ſed ſignificat
und men. totius mundi machinam gubernat trinus et vt cõmunicabilis a tribus.⁊ qm̃ hec vnitas eſt eſſen
Bimen * vnus. ¶ N.diccendum.qꝙ quia in diuinis ſingulari tialis.ideo impoꝛtat vnitatẽ eſſentialẽ.⁊ bec quidẽ
l modo eſt numerus ſcʒ ex diſtinctione ſuppoſitoꝛuʒ cethimologia abſq; dubio habet veritatẽ. Sed pᷣma
iin cum vnitate foꝛme. ſpcciali debuit expꝛimi nomine nõ videtur habere vcritatẽ. MHam cũ eandẽ ſignifi
Rnhintic qð ſimul dicit pluralitatẽ et vnitatem. quia ergo hu cationẽ habeat trinus ⁊ trinitas.ſi illa eſt ethbimolo
Am iuſmodi nomina impoꝛtant pluralitatẽ et vnitateʒ. gia trinitas ter.tũc trinus diccret᷑ vnus ter. HNoc au
nntimd 2 idco ſunt ſimilia nominibus collectiuis. Sed quia tem nõ poteſt dici de deo. videlicet ter vnus.cum ta
uuanchere vnitas collectiuoꝝ eſt vnitas aggregationis q̃ con / men dicat᷑ trinus. ꝓpter qð dicenduʒ. ꝙ buiuſmodi
inen ſequitur pluralitatẽ. hic autẽ eſt vnitas foꝛme que nomina impoꝛtant vnitatẽ foꝛmalẽ ſiue eſſentie cũ
trifen nõ eſt pluralitateʒ cõſequens.idco nõ eſt collectiuũ pluralitate ſuppoſitoꝝ.⁊ ideo habent quodãmodo
tale nomen.Et ideo dicit magiſter ꝙ eſt quaſi colle naturã termini ſubſtãtialis.in hoc ꝙ dicunt᷑ de tri
ndhad etiuum.Et per hoc patet pꝛimũ in contrariũ. Con/ bus ſingulariter.⁊ termini numeralis in hoc ꝙ di⸗
wimarſt⸗ cedendum ergo ꝙ impoꝛtat pluralitatez et vnitatẽ. cuntur de nullo per ſe.¶Ad illud qð obijcitur ꝙ ſo
wntn ¶Aã illud qð obꝛ nullũ nomẽ impoꝛtat ſimul vni/ la vnitas perſonc eſt plurificabilis.dðᷣm.qꝙ trinitas ?
miarg tatem et pluralitatẽ. Dicendũ ꝙ hoc veruʒ eſt rõòne nõ impoꝛtat pluralitatẽ circa vnitatem in recto.ſed
R foꝛme.ſed cũ ſit vnũ in foꝛma.poteſt habere plural i ſolum in bgub ſit trium vel in tribus.⁊ hoc eſt
imer tatem ſuppoſitoꝝ.⁊ hoc nõ eſt incõueniens vel im/ eſſentic. ¶ Aã illud qð obijcitur ꝙ vnitas eſſentie
Setri poſſibile.¶ Ad illud quod obijcit᷑ de nugatione di pᷣdicatur de patre.ddim ꝙ verũ eſt ſed nõ rõne hac.ꝰ⸗
twlun! cendum.qꝙ ſicut boc verbum cede habet intellectu, quia plures in ea cõueniunt.ſicut animal pᷣdicatur
gintnin buius verbi dandi et loci.ſed cum dicit᷑ cede loum de bomine nõ ea rõne qua diuerſa ſpecie in eo con/
W cadit ab intellectu.ſimiliter in ꝓpoſito.⁊ ſunilit᷑ in/ ucniunt.⁊ quia trinitas impoꝛtat illam vnitatẽ vt
iuczi⸗ telligendũ de re atiuis cũ dicit᷑ filij pater. in pluribus.ideo ⁊c. ¶ Ad illud qdð obijcit᷑ ꝙᷓ nõ di
*Rrl Aueſtio. ij. f citur eſſentia trina neq; trinitas trina. dm ꝙ hoc 28
lnis ¶ Cuiuſmodi ſit illa vnitas quã impoꝛtat hoc nomen nomen trinus impoꝛtat vnitatem vt in concretio/
gnu gen trinitas vel trinus.vtrũ videlicet ſuppoſiti vel eẽn / ne ⁊ ita inberentẽ pluribus.Et ideo de eo ſolo dicit
aai⸗ tie.Et ꝙ eſſentie videt᷑.quia hoc qð eſt trinitas di qꝙ; impoꝛtat vnitatẽ vt in concretionc vt hoc nomẽ
in citur omnibus ſimul in ſingulari. Sed hoc cõue/ deus.quod quidẽ ſupponit ꝑſonas.et quia tale eſt
mmg i nit ſolũ termino impoꝛtante vnitatẽ ſubſtantialeʒ. hoc nomen deus.ideo concedit᷑.deus eſt trinus.nec
mane ergo nn ulla vnieas eſt trium niſi eſſentia dcitas eſt trina.quia deitas nõ ſupponit perſonam.
rdſ vel eſſentialis.ſed trinitas eſt triũ vnitas.ergo hoc ſimilit᷑ nec hoc nomen trinitas.⁊ ſic patent obiecta.
etn, ¶ Dininctio.xxv.Quid ſignificet hoc nomen perſona.
—K NRceterea conſiderandũ ꝙ cum hoc nomen perſona.Supꝛa oſtendit magiſter quid ſignificat᷑ per ter
mih p minum numeralem cum dẽ tres perſonas.hic ſubdit quid ſignificetur per iſtum terminũ perſona.
Et diuiditur hec pars in duas. In pꝛima querit ⁊ opponit. In ſecũda ſoluit.ibi.quibuſdã vidctur
, 49 ÿ nomine perſone.Pꝛima pars habet tres partes. In pꝛima mouet dubitationem. In ſecunda opponit
l, per autoꝛitatẽ Auguſtini.oſtendens ꝙ dicit᷑ ̃m ſubſtantiã.ibi.ꝑſona cm̃ vt ſupꝛa ait Aug.Tercio opponit

–

3
. 9Te

a rationem. ibi. Aliter etiam videtur poſſe oſtendi ꝙ nomine perſone.vbi monſtrat illud idem. Simi⸗
i

ter ſecunda pars in qua ſoluit diuiditur in duas. In pꝛima ſoluit vᷣm benione alioꝝ qui dicũt ꝙ perſona

accipitur m eſſentiã.tamen rdatam ad ſuppoſitum. In ſecunda ſoluit

m opinionẽ ſuam per diſtinctionẽ

bi. ciendum eſt igitur ꝙ hoc nomen ꝑſona multiplicem intelligentiã facit. Et hec pars diuiditur iu du
Sin⸗ parte oſtenit quomodo accipitur hoc nomen ꝑſona in plurali. Secundo quomodo Nc
ſingulari.cum dicit᷑ alius eſt pater.alius eſt filius. IJbi nunc inſpiciamus vtrum ᷣm eandẽ rationẽ. Dꝛima
ars habet tres partes. In pꝛima ponit diſtinctionẽ ꝑ quã ſoluit. In ſecũda confirmat per autoꝛitatẽ Au⸗
guſtini. ibi. ⁊ hic ſenſus adiuuatur ex verbis. In tercia ad obiectionem reſpondet.ibi.Ad boc autẽ ꝙ illi di/
cunt. Similiter ſequens pars babet tres partes. In pꝛima determinat quomodo accipitur ꝑſona. cum dici
cur. alia eſt perſona patris. Secundo quomodo accipitur cum dicit. Alius eſt pater in perſona. Tercio boc

7 „7.

confirmat autoꝛitatibus.pꝛimũ facit ibi. Nunc inſpiciamus ⁊c. Scᷣm ibi.deinde queritur vtrũ ᷣm eandẽ

rationem/Tercium ibi.ꝙ autem ſᷣm ſubſtantiam dicatur.

Abouet dubitationem quid ſignificat᷑ cum dicit᷑ pluraliter tres perſone
yel due perſone. a ⸗
Reterea conſiderandum eſt ꝙ cum hoc nomen perſona(vt pꝛedi⸗
ctum eſt) ſᷣm ſubſtantiã dicatur.que ſit intelligentia dicti.cum plu
raliter pꝛofertur tres perſone vel due perſone.⁊ cum dicit᷑.Alia eſt
perſona patris.alia eſt perſona filij.alia eſt ꝓſona ſpũſſancti? Si em̃ in his
locutionibus perſone vocabulum eſſentie intelligentiã facit.plures eſſen⸗

tias confiteri videmur.⁊ ita plures deos.Si vero eſſentie ſigniſicationem
ibi non tenet. alia eſt huiꝰ nois ratio cum dicit᷑.pater eſt perſona. vel filiꝰ
eſt ꝑſona.⁊ alia cũ dicit᷑.pater ⁊ filiꝰ ⁊ ſpũſſanctus ſunt tres ꝑſone.et cum

dicit᷑. Alia eſt ꝑſona patris.alia filij.⁊ huiuſmodi.
¶ êpponit autem Auguſtinꝰoſtendens ꝙ ſᷣm ſubſtãtiã ſiue eſſentiã dici⸗
tur. Alia eſt perſona patris.alia filij.ſiue tres ꝑſone.vt cum dicit᷑ pater eſt
perſona.filius eſt perſona. b
Werſon⸗ em̃ vt ſupꝛa ait Aug.ad ſe dicit᷑.⁊ idẽ eſt deo eẽ perſonã qð eſſe.
leut idẽ eſt ei eſſe qd deum eſſe. Vnde manifeſte colligitur ꝙ eſſentiam di⸗
uinam pᷣdicamus dicentes.pater eſt perſona.filius eſt ꝓꝑſona.ſpũſſanctus

eſt ꝑſona.id eſt eſſentia diuina.⁊ omnino vnũ ⁊ idem ſignificatur nomine

perſone.i.diuina eſſentia.cum dicit᷑.pater eſt ꝑſona.et filius eſt ꝑſona.qð

ſignificatur nomine dei cum dicit᷑.pater eſt deus.filius eſt deus.Ita etiaʒ
icdem ſignificat᷑ cum dicit᷑.deus eſt deus.⁊ deus eſt pſona.Vtroq; em̃ no⸗/
mine eſſentia diuina intelligitur. quia vtrũq; ſ̃m ſubſtantiã dicit᷑. Cum oů

dicit᷑. Pater et filius et ſpũſſanctus ſunt tres ꝑſone.quid nomine perſone
ſignificamus:an eſſentiã:oc em̃ videt᷑ ſi ſupꝛa poſita verba Augꝰ.dili⸗
genter ſcrutemur. Supꝛa em̃ dixit ꝙ ideo tres perſonas dicimus. quia id
qð pſona eſt.cõmune eſt tribus.Et itẽ quia pater eſt ꝑſona.⁊ filius ẽ ꝑſo⸗
na.⁊ ſpũſſanctus eſt ꝑſona.ideo tres ꝑſone dicunt᷑. Videt᷑ ergo eandẽ te⸗
nere ſignificationẽ hoc nomen ꝑſona cum dicit᷑.tres ꝑſone.quã habet cuʒ
dicit᷑. Pater eſt ꝑſona. filius eſt ꝑſona.ſpũſſanctus eſt perſona. Quia vt
oſtendit Aug.hoc dicit᷑.i.tres ꝑſone ꝓpter illud.quia id qð ꝑſona eſt.cõ⸗
mune ẽ eis.Id ergo qð cõe eſt eis.i.patri.⁊ filio.⁊ ſpũiſancto.videt᷑ ſigni⸗
ficari nomine ꝑſone.cum dicit᷑ tres ꝑſone.

Opponit ꝑ rationẽ poſſe oſtendi.ꝙ ſᷣm ſubſtantiã ſiue eſſentiã dicatur.

etiam cum pluraliter ꝓfertur. c

¶ Uliter etiã videiur poſſe oſtendi.ꝙ ibi nomine ꝑſone ſignificetur eſſentia.

cum dicit᷑ tres ꝑſone. Vt em̃ ſupꝛa dixit Auguſtinus. Ea neceſſitate dici⸗
mus tres ꝑſonas.vt reſponderemus querentibus.quid tres vel quid tria
Cum ergo querit᷑ quid tres quid tria:cõuenienter reſpondet᷑ cum dicitur
tres ꝑſone.At cum querit᷑.quid tres vel quid tria.ꝑ quid de eſſentia que⸗
ritur. MNon em̃ inuenit᷑ quid illi tres ſint niſi eſſentia. Si g queſtioni recte
rñdemus.opoꝛtet vt reſpondẽdo eſſentiã ſignificemus.alioquin nõ oſten

*

diſ. xxv.
Inducit dubium
quualiter accipiat
oc nomen pſona
cũ pluralit᷑ dẽ tres
ꝑſone vel due pſo
ne. ⁊ alia eſt ꝑſona
patris ⁊ alia filij ⁊
alia ſpũſſancti.

Aug.

O. noiepſone id
ſignificat᷑ cũ dicit
pꝛ eſt ꝑſona.qð ſi⸗
gnificat᷑ noie dei.
cũ dẽ pꝛ eſt deus.

Opponit rnẽ.

dimus qͥ tres ſint. Si vo rũdentes eſſentiã ſignificamꝰ. ipſam eſſentiim

xſone noie intelligimus.cũ dici᷑ tres ꝑſone.

Opoponit ꝑ anẽtẽ

M⸗

Dl XXV.
ind Soluit im opinionẽ alioꝝ q putãt eẽntiã ſignifira a Tres gſone.i. ſb⸗
Ed inoie pſone cũ dicimus tres ęſonas. ſſtentn. onerari
R Auibuſdã videt noſe oſoneſigniſcf eentia cĩ oẽ dactvorriuein l.
SS res ꝑſone. pꝛoptea qꝛ Aug. dicit iõ dici tres pſonas. pſona xp̃i aſſignans
Wù qꝛz cõe ẽ eis id qð ẽ ꝑſona.yt ſit talis intelligẽtia.pr̃ et differentiã inter ſub⸗
d nd filiꝰ⁊.ſſ.ſunt tres ꝑſone.i.ſunt tres id hñtes cõe qð eſt ſiſtere 2 ſubſtare. Oꝛ g
M M piona.i. tres ſunt qͥꝝ qᷣq; ẽ pſona.i. eſſentia. Sʒ quö ſb liſttr iltind asindt
n luurxta hac itelligẽtiã dicet. alia ẽ ꝑſona pfris. alia filſſᷣ. at oeen
Et hoc etia ita voluit intelligẽ.ſcʒ aliꝰẽ pf.⁊ aliꝰ ẽ filiꝰ ſtat vero qdð ſubiectũ

id t cõe hũtes q ĩ pſona.Et hofirmat auete Aug. q mnint et wiger an⸗
Aug. i1n. vij.li.de tri. ait. Tres ꝑſonas eiuſdẽ eentie. vel tres ꝙ ſubſiſtere ſit idẽ qu
ꝑſonas vnã eẽntiã dicimꝰ.Tres aũt pſonas ex eadezʒ eæſſentia. nullo mo/

N eẽntia nõ dicimꝰ.q̃ſi aliud ibi ſit qð eẽntia ẽ.aliud qd do põt dici ꝙ ſint plu⸗

nnmi N Alona ẽ.lhac auete ⁊ pmiſſis conant aſſere ĩ pdictj lo⸗ res H .
nang e utionibenomẽ pſone eẽntid ſignificare. Sʒ qd rũde⸗ pit ibibocnoms ſyb⸗
1.As A bunt ad id qð ipᷣe Aug.in li.de fide ad petꝝ dicit. ſcʒ g ſiſtentia ᷣm marcum
itünds dn ali“ẽ pr in pſona ſiue ꝑſonalit.aliꝰpſonalit filiꝰ. alius tuliñ. ꝓut accipit ſi⸗
acn lonalit.ſſ. Quõ em̃ aliꝰpſonalit pr̃.aliꝰ ꝑſonalit filiꝰ gnificatiouẽ m actũ
—— gAli pſonalr.ſſ.ſi in eẽ ꝑſonã oino ↄueniunt.i.ſi ꝑpſona ſubſiſtendi ſiue per ſe

eſſentie tm̃ intelligẽtiã facit. Ideo nobis videt᷑ alit ꝭ ſtandi. ſic tñ̃ vna ẽ
RH eee er. 2 ſubſiſtentia. Sed nũc
poſſe E dici 2gruetius iuxta cathe olicoꝝ doctoꝝ auctes „N . coctoꝛes ſe cripture gc
¶ Soluit m opinionẽ ſuã diſtiguẽs ꝙ h nomẽ ꝑſona cipiunt pꝛout magis
.. tripli in trinitate accipit.? quõ accipit᷑ ĩ pſi. dictüũ. e impoꝛtat reſpectum
Enia- ¶ Sciendũ eſt igit᷑ ꝙ hoc nomẽ ꝑſona multiplicẽ intelli ad ꝓpꝛietatẽ cui ſub⸗
gentiã facit nõ vnã tm̃. Et vt hylarius ait in li. ilj. de ¶ eſt. et ſic plurificatur.

in igentis dictov or anet 5 Eda dicen Ratio autẽ huius eſt
trini. Intelligentia dictoꝝ ex cauſis ẽ aſſumẽda dicen eomanis vſ. Aui⸗

KNac

rigck e AAi. qꝛ no ſermonires. rei mo ſubiectus ẽ. diſcernen⸗ aounie⸗ ſubſtantiã
unmd à . tes ̊O dicedi cãs huiꝰnois ſcʒ ꝑſona. ſignificationẽ di⸗ ꝓ natura rei. ideo p
ſtin guimꝰdicẽtes. ꝙ G̊ nomẽ ſcʒ pſona ꝓpꝛie ſᷣm ſůam fſuppoſito magis vo⸗
r d'fi.⁊ eẽntia ſignificat. ſicut ſup oñdit Aug.cũ dr.deꝰẽ lucrunt accipcre ſub⸗
leug n Alona.pf eſt pſona. Quad iñ neceſſitate vt ſup dixit ſiſtentimh.
Juanz ſin MMWD Aug. tranſlatũ ẽ hoc nomẽ.vt pluralit diceret tresooo
eün ſone cũ quereret᷑.qͥd tres vel qͥd tria. vbi nõ ſignificot·
lnih iin eęlſentiã.i.naturã diuinã q̃ cois ẽ trib⸗ pſonis.łᷣ ſů=s.
tr val Yhoſaſes fin grecos: Gc'auippecvt ſuß digditt
ini Au. )alit accipiunt ſam.i.ypoſtaſim.alit nos. HBos
aun Snñm ſban dicimeentiã ſiue naturã, pſonas aũt dicimꝰ h, J Kres perſonas
in⸗ ſicut illi dicũt ſpas.i.ypoſtaſes. Si. nos ita accipim cſſe nam eſſentiam.
5 plſonas. vt illi accipiunt ſpas vel ypoſtaſes.et illi alit vel eiuſdẽ eſſentie. nõ
* accipiunt ypoſtaſes q; nos ſbam. alit᷑ g nos accipimꝰ2 randen ſenria. Si
