alicꝰ?. ⁊ bꝛ ſcs ſenſus
Itẽ pᷣt teneri oꝛdialłr.

⁊ tũc ẽ ſenſus ſic.crea

tura dẽ fieri de nibilo

Et hbi tercius ſenſus.
Hõom g q hm pꝛi⸗

mũ ſenſuz. deꝰ pᷣt dici

de nihilo eẽ. ſiue pat.
ſiue dina eẽntia.tñ h

modꝰnõ ẽ vſitatꝰ. Oꝛ=
tũ ad ſcdᷣʒ modũ oio
fit nihil ex nibilo.
tũ ad ᷑ciũn modũ ᷣm

— ʒ

de nihilob de aliqͥ. nec tamẽ de aliq; n ateria. Un⸗
de etiã hylariꝰin.xij.li.de trini. ait. AUnigenit'deuſ

—

„

cũ natꝰſit. pr̃em teſtat᷑ autoꝛẽ.cũ ex man ẽte natꝰ*.

nõ eſt natꝰ ex nihilo.⁊ cum añ tpᷣs natus ẽ omnem

ſenſum pᷣuenit naſcendo. Hic apꝑte dicit᷑ ꝙ ſilius nõ
eſt natus ex nihilo.Silr ⁊ ſpũſſanctus noe dicẽdꝰ

eſſe vel ꝓcedere ex nihilo.quia filius deſ⸗ ubſtantia
patris natus ẽ.i.a patre ẽ.cum qᷣ eiuſdẽ ſubſtantie

eſtæ eadẽ ſuba.Ex qͥ ſenſu accipiendũ etiã eſt illð.

parer genuit id qð eſt ipſe.i.filiũ qui eſt hoc qð pf.

mo li.ↄtra maximinũ.HHoc genuit pater qð eſt. ali⸗

MRedit ad ꝓpoſitum ⁊ ↄfirmat expoſitõnem ſuazs
auctoꝛitate g0gg. n

Et hoc ita debere intelligi Aug. aꝑit dicens in pꝛi⸗

oquin nõ eſt verus filius:ſi qð eſt pater nõ eſt filiꝰ

Augs.

Item ſuba dei genuit filiũ.i.pater ſubᷣa genuit fili /

um q eſt eadẽ ſuba ⁊ eiuſdẽ ſube.Qð ſic eſſe intelli

„

gendũ Aug. oñdit dicens ad maximinũ. Sicut di⸗
cis:ſpũs ſpm̃ genuit.ita dic ſpũs eiuſdeʒ nature vl

ſube ſym genuit. Itez ſicut dicis. de; deum genuit.
ita dic deꝰ eiuſdẽ naiure vel ſube deũ genuit. Hoc
ſi credideris ⁊ dixeris.nihil de hac re vlteriꝰaccuſa

beris. His em̃ verbis apit quõ pᷣdicta debeant intel

ligi. Silr filius natus eſt de ſuba patris. vel pat᷑ ge

nuit filiuʒ de ſua natura ſiue eſſentia.i.de ſe natu⸗
ra ⁊ eſſentia genuit filiũ eiuſdẽ eſſentie ac nature.et
q̃ eſt eadem eſſentia ac natura. Silr expone illud fi
lius ſube patris ⁊ filiꝰpatris ſube.i.qͥ eſt ſba cum q̊
Z filius eadẽ ſubaa eſt. qꝛ ↄſubalis eſt patri filiꝰ. Et

hic ſenſus adiuuat᷑ ex his verbis Aug. qᷣ in li.vj.ð
trini. ait. Lres ꝑſonas eiuſdẽ eſſentie.vel tres ꝑſo/
nas vnã eſſentiã dicimus. Tres aũt ꝑſonas ex ea⸗
dem eẽntia nõ dicimus.quaſi aliud ibi ſit qð eſſen⸗/
tia eſt. aliud qð ꝑſona. HHis verbis oñditur nõ eſſe

dicendũ ꝑſonam eẽ ex eſſentia. niſi ex ſen ſu pᷣdicto.
Qui ſenſus ↄfirmat᷑ etiã ex eo qð in li.xv.de trini.

idẽ ait. Sicut nr̃a ſcia diſſilis eſt ſcie dei.ſic ⁊ noſtyꝝ

verbũ qð naſcit᷑ de noſtra ſcia: diſſimile eſt illi vbo
dei qð natũ eſt de patris eẽntia.Tale eſt aüt acſi di
cerẽ. de patris ſcia. de patris ſapia.vel qð eſt expſ/
ſius ð patre eẽntia. de patre ſcia. de patre ſapiẽtia.

Ex hoc itaq; intellectu bum dei patris vnigenit/

Prr

aeſcnogzie
ſſate to
gamea⸗
ſödiſtingutt.
te wbecd

(Fongo
lod gdſin
ſcntano ſup

Ilfclt cſt

ſ prcto
bubercricabi
tocſſcntum
la.pfatci

tes neeht

cunq ſcſebit
prctates qui⸗
cſenta ſuntb⸗
noſspncad
fngnis ſic
Nitnguact

cſentan
obebereppti

Rpaſtiock
tficicione
ſonmagſonn
Neinna ho⸗
ſclebebita

nueidea

ſeriptl
ſecetdiacen

uptſioſis

Katacrs S filius ꝑ omia patri ſimilis ⁊ equalis recte dicit de incinie
lo. qꝛ nõt ibi oꝛdinẽ de deo. lumẽ de lumiĩe.ſapia de ſapiĩa.eẽntia de en·? iifinn
vt eſſe babeat. ppnon tia. qꝛ B ẽ oĩo qð prf.nõ tñ pf.qꝛ iſte filiꝰ.iſte pater. ¶hñ patr „ arzitil
eſſe boc ad eſt nihlo. IInde? ſolus vnigenitedei dicit᷑ natura ſilius. Aebnatſah, ſtcffincen
anarnatert iacf. q eiuſdẽ nature eſt.⁊ eadẽ natura ẽ cuʒ patre. Eñn n r filius natn⸗
len uie ͦpare 2 hylaaꝰin li de trini. oc xpo loquẽs ait. ſftatura fllti⸗ ⸗
habent materiã pꝛeia vxᷣ · eandẽ naturã quã ille qͥ genuu.hʒ.
centem.quia cum nũõ·

habent eſſe poſt nõ eſſe. ideo nõ dicunt᷑ eſſe ex nibilo.⁊ idco non valet pꝛimum argumentum · uia Poegit ab
inſufficienti. Scom vo ⁊ terciũ argumentũ de patre factuz pcedit ſcᷣm ꝙ negatio eius ꝙ eſt nibil ert extra
ad verbum. t facit oꝛatõeʒ negatiuã. Aliter em̃ nõ equipollet nõ eſſe de alio ⁊ d nihilo. 1 7m bunc ſenſum ſi⸗
cut ↄceditur ꝙ pater a nullo ſit. ita de nihilo. tamen ſicut dictũ eſt. ſenſus ille nõ eſt vſitatus. omuniter emñ̃ vu
mur bac locutoõne m ꝙ negatio de nihil ſſtit intra. ⁊ hoc eſt ꝙ de gccipit᷑ oꝛdinaliter.

Di.
NRparte iſta ad intelligentiam duaꝝ pꝛinci⸗
palium ꝑtium buiꝰdiſtinctõnis duo pꝛinci-

one generatõnis ad ſubam ſiue eſſentiazʒ. in ratione
Eancpej. Seo queri᷑ de ↄꝑatõne eiuſdem ad eſ
itiã in ratõne termini. Et duo querunt᷑ q;tum ad

p:imum. Duo vᷣo q;tum ad ſcᷣm. Rtum ad pᷣmunʒ
quenit᷑ pꝛimo.vtrum ſuba vel eſſentia generet. Se⸗

cundo vtrũ de ſubᷣa generet᷑ aliquis.
(AQueſtio.ſ. 4
¶ Oꝛ ſubſtantia nõ generet oſtendit᷑ ſic. Generare di
tit relatõeʒ. cui ↄuenit generare ↄuenit referꝛi.ſed
cſſentie nõ ↄuenit referꝛi.g̊ nec ↄucnit generare.

——

¶ Item generare impoꝛtat diſtinctiões.ẽᷣ cui ↄueĩt

generare. ⁊ ꝑ ↄñs etiã diſtingui.ſᷣ eſſentia cũ ſit vna
nõ diſtinguit᷑.S cc. Aut ſi gencrat. plures ſunt eẽn-
tie. ⁊ ad hec duo incõuenicntia ducit magiſter.
¶tem generare dicit actionẽ ꝑſonalcʒz. de illo ſo
A. lo djr̃.qdð ſignificat ꝑſonã.vel ſupponit pſonã.ſed eſ-
ſentia nõ ſupponit ꝑſonã.cum ſit cõis.nec ꝑſonã ſi⸗
gnificat. cũ ſit oio abſtractũ.ᷣ c. ¶ Item gencrare
ſt ꝓpꝛietas ꝑſone. cõicabilitas eſt effentie. g ſicut ſe
babet coĩcabilitas ad ꝑſonam.ita ꝓpꝛictas pſonalis

2 eſſentiam. coicabilitas nunq; eſt ꝑſone.qꝛ ̊ͥ eſt

ſalſa. pr eſt coicabilis.ꝙ nec ꝓpꝛietas pſonalis erit eſ
ſentic.g nec generare. cñ ſit pſone. ¶ Contra. Que-
cunq;ʒ ſic ſe bũt ꝙ vnũ eſt ideʒ alij ⁊ nõ bñt diuerſas
Apꝛietates.quicqͥd dr̃ de vno.et de altero.ſᷣ ꝑpſona et

eſſentia ſunt bꝰ mõi.qꝛ pſona eſt eſſentia.nec hñt di/
uerſas pꝛictates.qꝛ ꝓpꝛietas in diuinis ẽ relatio di
ſtinguẽs.ſ ſi eſſentia haberet aliquam ꝓpꝛietatẽ.tũc

diſtingueret᷑ ⁊ referꝛetur. ⁊c. Si dicas q; quis ꝑſo
na ⁊ eſſentia nõ hñt diuerſas ꝓpꝛietates.tñ differũt

tradictionẽ. magis differũt cſſentia ⁊ pſona.qᷓ; per
ſona⁊ pſona.ſ pſona ñ pᷣdicat᷑ ò pſona.ᷓ nec ꝑſona
. V eẽntia. hoc ẽ aũt falſum.̊ ⁊c. ¶ Item. quecun
ſic ſe habẽt.q vnũ pᷣdicat᷑ de altero. vnum ſupponit
pꝓ altcero.qꝛ ſubiectũ vere ſubijcit᷑ pᷣdicato.ſed eſfen
tia vere pᷣdicat᷑ de patre. VUñ bec eſt vera. paterẽ eſ-
ſentia. ergo ⁊ ſupponit. ergo ſicut deꝰpater generat.
ſic pot dici eſſentia generat. ¶ Item de quocũq; pꝛe
dicat᷑ ſubicctũ.⁊ ꝓpꝛia paſſio.led gencrare eſt ſicut ꝓ
pꝛia paſſio pꝛis.ſed hec eſtvera.diuina eſſentia ẽ pr.
cg⁊ ſiliter illa eſt vera diuina eſſentia generat.
KFtem de quocuq; pᷣdicat᷑ diffinitio. ⁊ diffinitum.
fec dimnitio pꝛis eſt filij pr. Cũ ergo ſit hec vera. di
nina cſſentia eſt pr.et hec erit vera diuina eſſentia ẽ
10 ſilij pꝛ. a ↄuentibili. filieſt filius eſſentie. ¶M'. ax
. F6pgictoꝝ intelligentiã eſt notandum. ꝙ fides vera di
4. QAtt q̃ſi fundamentũ deum eſſe trinũ ⁊ vnum. ⁊ ita tri
Nes ert num.qꝙ trinitas non ↄfundit᷑.⁊ ita vnum ꝙ vnitas
See nõ m

“ce

„—— „

ctone.⁊ vnitatem ſine om̃i multiplicatõne. Sicut g

noia impoſita ꝑſonis.oino ſunt incõicabilia.⁊ q;ti

Ge ad ſuppoſitũ. ⁊ qtum ad ſignificatum. Añ bec oꝛa
At tio eſt falſa. pater eſt filius.vel pater eſt ↄmunicabi

Poni. quenõ diſtinguerent. nec q;tum ad ſignifica⸗
1 Hum n cum ad ſuppoſitum. WMotandu autez

aliter querunt᷑. ¶ Pꝛimo querit᷑ de ↄpati/

tro.
⁊ negatõnis.dm.q verum eſt vbi negatio nihil po
nit ſicut inter aliquid ⁊ nihil.ſed vbi ponit extrema

ꝑ babere ꝓpꝛietatem 1 non habere. Contra. ſumma
oppoſitio eſt ↄtradictio.ſed talis diuerſitas eſt ꝑ cõ

ari multiplicat. Si ergo no credim? dpoꝛtuit ſignimſi
care.opoꝛtune inuẽta ſunt noia in dininis.imo a do
vobis manifeſtata. qᷓ ſignificent trinitateʒ ſub diſti ·

= li.ita ex parte eſſentie vel nature opoꝛtuit noia im/

. —„
—*

———,,—

—

IEttr pler eſt genus nominũ ſignificantiũ eſſentiaz.

uedam em ſigniſicant in ↄcretione.vt hoc nomẽ
deus. Quedam in oimoda abſtractõne.vt h̊ nomen
eſſentia. Quedã medio mocdo. vt lumen.ſapientia.
voluntas.⁊ ↄſimilia.⁊ iſta dicunt᷑ medio modo ſi⸗
gnificare. quia nõ ↄcernũt ſuppoſitum ꝑ moduʒ in/
herentie.ſed ↄcernũt ſuppoſitum ratõne eius ꝙ di

cunt aliquam rationem actus vel oꝛiginis que ſunt

ipᷣoꝛum ſuppoſitoꝛũ. cum igitur tres ſint nominum
differetie.nomẽ cõcretum ſupponit ꝓ ꝑſona ꝓpꝛie.
nomẽ medium ſupponit ꝑtim ꝓprie ꝑtim impꝛope.

nomẽ abſtractum ⁊ abſolutum nõ ſupponit oĩo.ni/

ſi impꝛopꝛie. vnde hec ẽ ꝓpria. deus generat. ⁊ i vſuʒ

adducenda. Hec aũñt. ſapientia generat. de ſapientia

ꝑtim pꝛia. ptim impꝛopria. ideo eſt ſuſtinẽda. ec
autem eſſentia generat. oino impꝛopria. ⁊ ideo negã
da eſt.ſi legat᷑ alicui eſt exrponenda. Sancti em̃ quã

doq; ad cofundendae bereſes eßſſſus loquunk. ſE
Aprietas ſermonis ſuſtineat. ¶ Ad illud ergo qð pꝛi

mo obijcit᷑ ꝙ eſſentia ⁊ pſona non babent diuerſas

ꝓpꝛietates.ddm.qꝙ; diuerſitas ratõnis dupliciter eſt 2

in diuinis. Ano mõ ꝑ babere diuerſas ꝓprietates.⁊
ꝑ illud inducit diſtinctõneʒ. ⁊ ſic differũt ratõne.nec
pᷣdicantur de codem. vt pater ⁊ filius. Alio modo ẽ
babere ꝓpꝛietatem ⁊ nõ habere.⁊ illud non indu/⸗
cit diſtinctõnem.nec facit q; vnuʒ nõ pᷣdicetur de al⸗
tero.facit tamẽ ꝙ aliquid dicitur de vno qdð nõ dici
tur de altero.vt patet in Petro ⁊ homine petrus eſt
lldun. homo nõ.⁊ tñ homo vere pᷣdicat᷑ de Pe
ſAd illud ꝙ ſumma oppoſitio ſ affirmatiois

minima põt eſſe.et ſurgit ex quãtulachq; pua diffe

rentia ſiue rei ſiue ratonis.vnde nõ ſuffcit ad diſtin
guendum. Ad illud qð ſecũdo obijcit᷑.ꝙ pꝛedica-

tum ſupponit ꝓ ſubiecto.dici põt vno mõ ꝙ ſicut ĩ

inferioꝛibus eſt pdicatio m ſubſtantiã. vt bomo eſt
animal. eſt pᷣdicatio ſᷣm ratõnem. vtanimal eſt ge

nus.⁊ pᷣdicatum ſupponit ꝓ eo de quo pᷣdicatur ſᷣm

ſubſtantiã.ſed mutata pᷣdicatõne ᷣm ſubſtantiaʒ in

pᷣdicationẽ que eſt ſ̃m ratõnem eſt ibi accñs.vñ nõ
ſequit᷑.animal eſt genus.bõ eſt animal.̊ bomo ẽ ge⸗
nus. Similiter dicunt in diuinis.ꝙ cum ſint ibi res.
⁊ ratio.eſt ibi pᷣdicatio ſᷣm ſubſtantiaʒ.⁊ illa ſaluata
icqͥd dicit᷑ de pdicato.⁊ de ſubiecto.ſed mutata pᷣ⸗
catõne m ſubſtantiã in pᷣdicationẽ ᷣm ratõnem.

eſt ibi accidens. ⁊ talis eſt hec. pater generat.ſed di
uina eſſentia eſt pater. ̊ diuina eſſentia generat. Sʒ
iſta ſimilitudo non videt᷑ ↄueniens. quia in diuinis
ratio pᷣdicatur de eſſentia.vñ hec eſtvera.eſſentia eſt
paternitas ⁊ generatio.qd quidem in inferioꝛibꝰ nõ

repitur. Pꝛopterea aliter dm. ꝙ in diuinis eſt du/
plex modus pꝛedicandi.ꝑ ydemtitatem.⁊ ꝑ inberẽ/

tiaz. Per ydemptitatẽ vt cũ dicitur. eſſentia eſt pat᷑.
Per inherentiã ſiue denominatõeʒ.ſicut faciũt adie
ctiua ⁊ verba. Pꝛedicatio ꝑ ydemptitatẽ eſt in diui
nis ratõne ſumme ſimplicitatis.que nõ patitur pſo⸗
nam minus eſſe ſimpliceʒ ꝙᷓ eſſentiam que quia nõ

eſt in creaturis. ideo in eis non repitur pᷣdicatio per

cum dicitur humanitas eſt bumanitas. Sed omnis
pri p̃dicatio eſt ꝑ inberentiam. quia nibil eſt oino
tae

☛☚

U„ „
1.

£△
— —
—

In pᷣdicatõne vᷣo per inherentiam. terminus aliud
ſignificat. ⁊ ali ſupponit. Quia ſignificat foꝛmã cõ
munem.⁊ ſupponit ꝓ inferioꝛi.⁊ in tali verum S.qð
illud q; pᷣdicatur de altero.ſ nppdnit illo. ſed in p/
dicatõne ꝑ ydemptitatẽ idem ignificat ⁊ ſupponit.
UVñ tũc ẽ ſenſus.ꝙ ſignificatũ ꝑ bũc fminũ pꝛ.ẽ ides
qð ſiãficatũ ꝑ bũc tminũ eẽntia. ido pꝛnitas ẽ eẽn/

tia. Et qꝛ nomẽ eẽntia nõ ſigficat ꝑſonã.iõ ꝓ ipᷣa n

ſupponit.cum nullo modo de fißſ a pdicet᷑. niſi pꝛe-
dicatõne ꝑ ydemptitatẽ. ¶ Ad illud qð obijcit ter-
cio de paſſione? ſubecto ⁊ ↄſimilibus.dm.ꝙ que/

16 gam ſunt vocabula in diuinis ſubſtantialia.qͥ clau/
dunt intra ſe rem. circa quam ponũt foꝛmaʒ impoꝛ/

tatam ꝑ ipſa. vt hoc nomen patcr. ⁊ talia poſſunt pᷣ
dicari ꝑ ydemptitatem.vt cum dicit᷑ eſſentia eſt pa/
ter.i.ille qui eſt pater. Quedam ſunt que ſunt oio in
adiacentia.vt generat.⁊ genitus.⁊ natus.⁊ talia po

nunt rem ſuam circa ea de quibus pᷣdicant᷑.ideo tm̃

. inberentiam pᷣdicantur. ⁊ ideo generare ponit di/
ſtinctõnem qua impoꝛtat circa eſſentiam cum de ea
vr.⁊ iõ hec eſt falſa.eſſentia generat.hec tamen ve/

ra eſſentia eſt generatio.Et quãdo a pᷣdicatione per

ygdemptitatẽ itur ad pᷣdicatõnem ꝑ inherentiam.po
teſt eſſe ibi accidens. Oꝛ & dicit᷑ de quocũq; pᷣdicat
ſubiectum. ⁊ ꝓpꝛia paſſio.iſtud babet inſtantiaʒ vbi
Apꝛietas eſt extranea ei de quo pᷣdicat᷑ ſubiectum. vt
bec intentio ſpẽs.q;uis ſit ꝓpꝛietas bomis.et homo
dicat᷑ de petro.nõ tamẽ dicit᷑ de eo boc ꝙ eſt ſpecies
Et ſi obijcias.in diuinis nõ cadat ratio extranei.q̃a

nõ cadit ibi accidens. Odm. ꝙ ſi non ſit extraneitas

nec diuerſitas.qtum ad rem.eſt tñ qͥ ad ratõnem ſi/
ue quo ad modũ pᷣdicandi.qui tripliciter eſt in diui/

nis ſicut.j.patebit. Vñ ſicut hic eſt accidens.eẽntia

Apoſito. illud qd vltimo obijcitur de bac.eẽn/
tia diuina eſt filij pater diſtinguit᷑ a ppoſitiuo ꝙ pa/
ter põt ponere ſuam rem ſiue reſpectũ ꝑ ipᷣm impoꝛ
tatum circa ipᷣm ſubicctum qð eſt eſſentia. et tũc cſt

eſt pſ. doaſ d ꝑpſona diſtinguit᷑.ergo ⁊ eſſentia.ita in

locutio falſa. Eſt em̃ ſenſus.qꝙ eſſentia refertur ad fi
lium. Vel põt clauderc intra ſe rem ſui ſubſtantiui.

vt ſit ſenſus.eſſentia eſt pater filij.i.eſſentia eſt ille qͥ
refertur ad filium. ⁊ hoc modo vera eſt locutio.⁊ nõ
valet argumentum. ergo fllius eſt filius eſſentie. im⸗
mno eſt ibi accidens. Sicut eniz non ſequit᷑.filius re/
fertur ad illũ qui eſt pater.⁊ ille eſt eſſentia. ergo re/
fertur vel diſtinguitur ab eſſentia.ſic ⁊ in ꝓpoſito.
¶ Mirum ſit ↄccdendum ꝙ aliquis generet᷑ de ſubſtã
tia patris vt filius.Et e ſic videt᷑ p multas auctoꝛi
tes in litera. ⁊ maxime ꝑ illam dicit᷑ qʒz ⁊ frequenter
in ſcriptura legit᷑.pater de ſua ſubſtantia genuiſſe ſi⸗
lium. ſed ſcriptura non dicit niſi verum.nec frequẽ/

— .

tia. ¶ Item in inferioꝛibus fili qui habet ptem ſub
ſtantie a patre.diet᷑ cſſe ve ſubſtantia patris.g̊ mul

tofoꝛtius.qui babet totã ſubſtantiã dicit᷑ eſſe de ſub
ſtantis generantis. bec eſt vera.fiius eſt de ſubſtã

dicit ydemptitatem.aut di

em ratonc oſtendit᷑ ſic. Quicũq; eſt ab alio. et
eſt ei ↄſubſtantialis. eſt de ciꝰ ſubſtantia. ſed filius ẽ
a patre.⁊ eſt ei ↄſubſtantialis.ergo eſt de eius ſubſtãa
tia. ¶ Item pater generat filiũ.aut ergo de aliqͥ.aut
te nullo. Mon de nullo.quia tũc eſſet creatura. ero
de aliquo. ⁊ nõ pe aliquo alio a ſe. ergo de ſui ſnbſti

tat niſi ꝓpꝛium.& pᷣdictus ſermo eſt verus ⁊ ꝓpꝛius.

—

vybi tranſitio ibi ⁊ diſtinctio ⁊ diuerſitas. cum dici⸗

tur filius de ſubſtantia Hõ pꝛepoſitio de no
ubſtantiam patris ⁊ filium.

„7 29

tris. ꝓpo

ia patris. ¶Contra. ppoſitõncs ſunt tranſitiue. et

5 cum nulla ſit diſtinctio. quia filius eſt ſubſtatia pZʒ
ſitio pᷣdicta eſt falſa. Si dicas ꝙ hec ꝓpoſi ⸗

tio de cadit a generali ſiguficato pᷣpoſitionũ.retin?ꝛs

ſpeciale.ergo eſt ibi ſoleociſ. mus.ſicut ſi dicat᷑ ſubli⸗

me volat. ꝓ ſublimiter. qdð ſtultum eſt dicere. ¶ Ntẽ
obijcit᷑ de ſignificato ſpeciali.hec pᷣpoſitio de ꝓut ac

cipit ſ ãlit᷑ aliqñ tenet᷑ malr.vt cultellꝰð ferꝛo.Al

— .

8

–—

„&
„ , .
qn oꝛdinalr vt ð mae fit meridies.i.pꝰmane.Aliqñ

Sed quocũq; iſtoꝛum modoꝛũ accipiat᷑.falſa eſt lo⸗

cutõ.Si materialiter eſt falſa.quia filius caret matt

ria. Si oꝛdinaliter. falſa.quia ſenſus eſt. ꝙ filiꝰ ſit p-ꝰ

patrem. ſiue poſt ſubſtantiam patris. Si oꝛiginali/

ter.ſimiliter falſa.quia tũc eſt ſenſus ꝙ filius hbabeat

oꝛtum a ſubſtantia patris.ſed iſta nõ admittit᷑ ſub⸗/
ſtantia patris generat filium. ergo eſt oino falſa. Si

dicas ꝙ nullo iſtoꝝ modoꝛum. ſed tenet᷑ qnaꝛto mõ
ſubſtantialiter.qu erit᷑ vnde oꝛtum habeat hec ſigni

ficatio.⁊ vbi ſimiliter accipit᷑ ⁊ videt ꝙ hoc nibil ſit
quia tũc bec eẽt vera.pater eſt de ſubſtantia filij. quã

nemo cõcedit. Item boc idem oſtendit᷑ ſic.diſtert 5

hec p̃poſitio de ⁊ a. quia a ꝓpꝛie dicit habitudinẽ pᷣn
cipij actiui.ſed hec ppoſitio de dicit habitudinẽ pꝛin
cipij paſſiui.ſed deo ⁊ eius ſubſtantie magis conuc/
nit ratio pꝛincipij actiui q; paſſiui.ergo hec eſt mag
vera.filius eſt a ſubſtantia patris.q; de. ſco hec non
recipitur.ergo nec alia debet recipi. Item de aut
iuerſitatem. Si ydempti⸗
tatem.ergo cũ ſumma ydemptitas ſit in eſſentia vel
ſubſtantia.hec erit vera.ſubſtantia de ſubſtãtia.quã

—

negat magiſter. Si diuerſitatem.ſeo nõ diſtinguitus
ſubſtantia patris a filio.quia filius eſt pſa ſt ubſtan⸗
tia patris. ergo oino eſt falſa. ¶ R. dom. ꝙ p̃dicta

locutio eſt ⁊ ad intel am f
notandum.ꝙ pᷣter pᷣdictos tres modos quibus hec

4

pᷣpoſitio de. accipit᷑. Quarto modo põt etiam accipi⸗

ſcʒ ſubſtantialiter. vt dicat ſubſtantialem cõuenien/

öcedenda. ⁊ ad intelligentiam pdictoꝛi

tiam inter extrema. ſed banc nunq; purc dicit. cum
ſit pᷣpoſitio.⁊ impoꝛtat aliquam habitudinem et re

ſpectum ad extrema. Si em tiñ ſubſtantialiter tene/
tur. ſicut dicit᷑.filius de ſubſtantia patris.ita dicere
tur. pater de ſubſtantia filij.qd abſonum eſt. Pꝛop/

terea notandũ.ꝙ ſubſtantialiter accipi cõſueuit tri/

pliciter. Aliquãdo em̃ accipit᷑ ſubſtãtialiter ⁊ parti/

„

ſtantia totius.vt vꝛcevini de dvoleo.Aliquãdo acci

pitur ſubſtantialiter et oꝛdinaliter. vt cum dicit. ve

pane fit coꝛpus xpi.ibi em̃ eſt oꝛdo. quia ſubſtantia

21

gliter. vt cum dicit᷑ ꝙ ꝑtes ſunt de toto.ſiue & ſub

panis nõ manet in coʒpe chꝛiſti. ſicut nec mane ime

ridie. ſed vlterius ſubſtantialiter. quia ſubſtãtia pa/
nis tranſit in ſubſtantiam coꝛpis xpi. Aliquado di/
citur ſubſtantialiter ⁊ oꝛiginaliter. vt cum dicit᷑ fili⸗

us de ſubſtantia patris. ratõne ablatiui tenetur ſub

ſtantialiter. ratone genitiui oꝛiginaliter. ⁊ ideo ipoꝛ/-

tat aliquam diſtinctõnem filij ad patrem. nõ ad eiꝰ

ſubſtantiam. ⁊ ita ppoſitio tenet ibi generale ſignifi

catum ⁊ ſpeciale.Et ſic patet rñſio ad pꝛimum argu

mentum ⁊ ſecundũ.Lamen qð dicit᷑.ꝙ pᷣpoſitõnes

„

=

ſunt tranſinue. nõ intelligit ꝙ notent ex borviuer 22

Mnis.

tenminat 6

(Olaꝛge
onbus etme
gfraonisg
Gpepfeeoͤ⸗
tenmnat de
tenninat aut
cnock ſubzye
turad acudtes,
asqindiunt
togoediſngu
totamminabit
Atclatoni

Ctaak. (Ren

olent enque

funpank enq

uctigence

adon ſubn a
cnerat aſud
nisq; ingen
mlitudoing
taminet ad
tun mnqu⸗
Pornentin
ſibndiuinana

, Ten

ſſegdbypin
chiti difingn
efi
. ſeno
awacſenta
ſſinngnnn
Kſhogc
dugokte
mactio in
poſtüßtgen

1.

Pan. ſg⸗

ſctmgnini/

ternfinc ſitatẽ neceſſario.ſed ſicut dicit᷑ ꝙ obliqͥ ſunt tranſiti in illis foꝛma cois ꝓducit᷑ ⁊ coꝛtumpit.⁊ ideo in cre
Kande⸗ ui q́;tum ad modũ.quia tranſitiue ↄſtruunt᷑ cũ ver aturis generatio nõ tm̃ ſ̃m intentionẽ. ſed etiaʒ ſᷣm
Lheſtnd bis. vt videt me. Similiter h̊ deppoſ tiõibus dicit᷑ q Pgductonem ad ſubſtantiã ↄmunẽ terminat᷑. ⁊ ideo
nsfln etiam cum obliquis ↄſtruunt᷑. Patet etiã terciuʒ Vniuerſale in ſingulari gencrat᷑.quia natura pꝛodu-
ckſubting de.nõ tm̃ dicit habitudinẽ pꝛincipij actiui.nec tiñ ha cens hũc hoiem.intendit foꝛmã cõem.quia numcra
g bitudinẽ pꝛincipij paſſui.ſed habitudinem ↄſuba. tur. Sʒ qm in diuinis ſuba nõ numerat᷑.nec adueit
Nitniti, lem. cum habitudine oꝛiginis.qd nõ facit hec pᷣpoſi/ ei nouũ eſſe. ideo generatio m ꝓductõnem termia-
utſdcki, tio a. ⁊ ideo nõ eſt ſimile. Ad illud qð vltimo ob/ tur ſolũ ad ſubam pꝛimam que eſt ꝑſona Quia pſo 25
cnit iIjcit᷑patet rñſio.qꝙ nõ dicit ibi penitus ydemptitatẽ na ſᷣm Boetiñ eſt ratõnalis nature indiuidua ſba.
ſtnd rl hnec diuerſitatem. ſed ↄſubalitatem cum habitudine qꝛ ⁊ illud ſolũ dicit᷑ generaꝛi ꝓpꝛie ad qð terminatuꝛ
“ orꝛigiois.. generatio ᷣm rõneʒ ꝓducendi.ideo pſona generat᷑.
inn Ni Onſequẽter circa ſcᷣm articulũ huiꝰqueſtiöcis nõ ſubſtatia.vel eſſentia.⁊ iõ ̊ non recipit᷑. eſſentia
hi gui eſt ꝑ ↄpatõnem generatõnis ad eſſentiam generat᷑.⁊ ſic patent oia obiecta ad vtraq; ꝑtem. ꝓ/⸗
g “ in ratone termini. duo qucrunt᷑. Pꝛimo querit᷑ vtꝝ cedunt em̃ de diuerſis vijs. Patet etiã quare in diui
de ſcht ſuba ſiue eſſentia generet᷑. Scdo vtrum ꝑ generatio nis nõ ſequit᷑.ꝙ generata ꝑiona.ſuba generet᷑.ſicut
nuscrad nem ↄmunicet. in creaturis. Poſſet tñ aliter dici ꝙ nõ generet᷑ cõe
Lügle⸗ aelio⸗. c niſi vt in h.⁊ nõ tm̃ in creaturis hoc verũů eſt.ſed etiã
1n Siagl (I.ο ſuba generetur.ſic obijcituꝛ. Generatio in inferi in diuinis.cõe aũt vt in hoc.nõ ſignificat᷑ in abſtra/
igftuobhet oꝛibus eſt motus ad ſubam.q motus eſt.hoc eſt in· ctione.ſᷣ in ↄcretõne.⁊ ideo qꝛ hboc nomẽ deus ſigni/
mͤmik in pfectõnis.ꝙ ad ſubaʒ eſt hoc eſt ꝑfectõnis. Si ergo cat ſubam in ↄcretõne.iõ in ↄcretione deꝰgenerat᷑.⁊
Gchawfti qd ẽ pfectiðis eſt trãſferendũ ad diuina.̊ generatõ deus generat deũ.Quia vero ſubſtantia vel eſſentia
dina uchſh terminat᷑ ad eſſentiã. ¶ Item generatio in diuinis ſignificat in abſtractõne.ideo nec generat nec gene/
ndherhe ſi terminat᷑.aut g̊ ad ſubam.aut ad accidens.qꝛ omne rat᷑.⁊ ita ꝓcedũt rõnes ad ꝑtes oppoſitas.
nighrtt ens eſt ſuba vel accidens.ſed in diuinis nõ termina Queſtio.ij.⁊ vltima. 3
ibturuftnc⸗ tur ad accidẽs.cum nõ ſit ibi.g̊ ad ſubam. Si tu di/ trùm ſubſtantia ꝑ generationẽ coicet᷑.⁊ ꝙ ſic.vi/
niociſcdin cas ꝙ in diuinis q;uis nõ ſit accidens.eſt tamẽ rela det᷑ hoc mõ. Per idem res coicat᷑.ꝑ qð fit in pluri-
nethbninn tio que diſtinguit᷑ a ſuba.tũc arguit᷑ ſic.Aut genera bus.ſed ſubſtãtia eſt in pluribꝰpſonis.⁊ non eſt niſi
reitnaenn tio terminabit᷑ ad ſubam.aut ad relationes.ſed non generationẽ ⁊ ꝑ pceſſionẽ.ergo ꝑ generationẽ coi⸗
rrnet⸗ ad relationẽ.quia in ad aliquid ꝑ ſe nõ eſt oꝛigo nec cat᷑. ¶ Item cauſa eſt.q̃ poſita ponit᷑ res.⁊ q̃ remo
nnopbacfte, terminat᷑ ꝓductio. g terminat᷑ ad ſõam. ergo ſuba ta remouet᷑.̊ᷣ poſita emanatõne in diuinis ponitur
Sirrt generat᷑. ¶ Item ſicut dicit pᷣs. mouentibꝰ nobis coitas ⁊ diſtinctio. remota generatõne vel emanati/
n ſnrut mouent᷑ ea que in nobis ſunt.⁊ coꝛruptis nobis coꝛꝛ one.eſſentia eſt in vno ſolo ſicut ypoſtaſis.ꝗ genera/
n Sſont rumpunt᷑ ea ꝗᷓ in nobis ſunt.⁊ hoc eſt. qꝛ vniuerſale tio ceſt ratio cõicandi eſſentiam. ¶ Item q dat᷑ ali⸗
”õ habet idem eſſe cũ ſingulari.g̊ cum multomagis ſit cui ⁊ nõ deſinit haberi a dante. pꝑ idem ꝑ qð datur ꝑ
uriiiugt cæadem ſuda cum ꝑſona. ⁊ ſuba ſit in ꝑſona.ſi ꝑſona illud coicat᷑. Sed ſubſtantia a patre dat᷑ filio per ge
loüntnan generat᷑.⁊ ſubſtũtia. ¶ Ieem generare tam in diui / nerationẽ. ⁊ nõ deſinit haberi a patre dum dvat filio.
cia ſhtn nis ꝙ; in creaturis eſt ſimile ſibi ꝓducerc.ſed nõ ẽ ſi / ergopꝑ generationẽ coicat᷑. ¶ Item generatõ in his
WM militudo in ꝑpſona.ſed in ſubſtãtia ⁊ natura.ergo cũ inferioꝛibus eſt ratio coicandi ſubſtantiã ſiue natu/
8 terminet᷑ ad ſimile.inq;tum eſt ſimilę. ad ſubſtan / ram. ſ in diuinis natura eſt illis multo coicabilioꝛ.
Aem 4 tiam ſᷣm quã attendit᷑ ſimilitudo. .aontra. omne quia ſimplicioꝛ. ergo in diuinis ꝑ generationeʒ ſub/
usgiit qð generat᷑ ab alio generat᷑.qꝛ nibil ſeipᷣm gignit.o ſtantia vel eſſentia coicat᷑.¶ Contra. Generatio eſt
in ani ſuba diuina nõ hʒ aliũ.necc aliud in diuinis.&̊ nõ ge/ paincigin diſtinguendi⸗/ß nõ eſt idem pꝛincipiũ diſti/
manten nerat᷑ ¶ Item ofe qdð generat᷑ hʒ pꝛincipiuʒ a q.S guendi ⁊ coicandi.ergo generatio nõ eſt ratio ↄomu/
nnence om̃e qð bʒ pꝛincipiũ è pꝛincipiatũ.ſᷣ pꝛincipiũ ⁊ pi/ nicandi in diuinis.ergo ꝑ generationẽ nihil coicat᷑
mprnain cipiatũ diſtinguunt᷑.ſi ergo ſuba generat᷑.diſtiguit᷑. tem qð facit aliud eſſe in hoc. nõ eſt ratio ↄmu/
Stamlinin aut ergo a ſuba.aut a ꝑſona.ſvtrũqʒ eſt impoſſibile. nicandi.ſᷣ appꝛopꝛiandi ⁊ indiuiduandi.ſᷣ generatò
pnb nin i ſem oõẽ qð gencrat᷑ eſt de ſbᷣa geneꝛant᷑.ſ. ꝙ facit eſſe ſubſtantiã in tali ꝑſona.vtpote in ꝑſona fi
Cnnck d ſõᷣa vel eſſentia gencrat᷑ ſubſtãtia vel eſſentia eſt de lij.ergo nõ eſt ratio coicandi.ſed ppoPuanlli.
chictann/ ſubſtãtia generant ᷑ nõ eſt niſi vna ſubſtãtia.g idẽ Ztem om̃e illud qð ꝑ generationẽ eſt ↄomune.per
iimuim de ſeipo. q;d eſt impoſſibile. ¶ Item gencratio eſt ꝓ gencratõcʒ coicat᷑. Si ergo ſubſtantia ꝑ generatio⸗
un ilt, ductio. ꝓductio eſt quedã actio.⁊ ois actio creastu nem ↄmunicat᷑.ꝑ generatõnem eſt comunis. Si er⸗
a lt, re terminat᷑ ad ſingularia.ergo cũ generatio ſit uů- g0 ſubſtantia ꝑ generationẽ ↄmunicat᷑.generatõne
n ui dam actio.in dinis terminabit᷑ ad ſinglare ſiue ſup/ circũſcripta no erit ↄmunis.ergo ꝗpꝛia. Sʒ pꝛopꝛiũ
eniin poſitũ. tale nõ eſt ſubſtatia. ergo nõ terminabit᷑ ad p generationẽ nõ poteſt omunicani. ergo nec ſubſtaã
dornru ip̃am. ¶ R. q generatio de ſua cõi ratione. ad ſöam tia. ¶ Item qð ꝑ generationẽ ↄmunicat᷑ ꝑ genera-
,guinſ, 25 terminat᷑.ſᷣ attẽdendũ ꝙ ſubſtãtia dĩ dupłr. Pꝛima tcionem dat ⁊ recipit᷑. ⁊ omne tale.ſi nõ eſt generatõ
c mig, q̃ eſt indiuiduũ ⁊ ypoſtaſis ſiue ꝑſona.⁊ ſcda que eſt ni accidentale. generat ſed ſubſtantia nõ accidit ge
rtanid 24 pↄmune. dico ergo ꝙ eſt loqui de termino generatio nerationi. ⁊c. ¶ Re.ad bec intelligendũ notanquʒ
uumnn i/ nies duplr. Aut qᷓtum ad ꝓductionẽ. aut q;tus ad in/ eſt ꝙ ↄmune quantuʒ eſt de ſe. indifferenter ſe bʒ ad
tanhe tentionẽ. Otum ad pductionẽ cum ſit circa ſingla actũ ⁊ potentiað. Cõmune em̃ põt dici illud quod ẽ
um ſͤn re. terminat᷑ ad ſubſtantiã pꝛimã. qtũ vo ad intẽtio coicabile. qᷓuis nõ ſit in pluribꝰ.ſicut pʒ in muli vni
veſc nem. ad naturã ↄmunẽ.qꝛ be natura ꝓducẽs bune uerſalibus.vt in ſole ⁊ luna ⁊ hmõi.Coe em̃ dicit᷑ cõ
umm, hominẽ. intendit foꝛmã ↄmunẽ dare ei. Sed qm̃ in municatuʒ qð eſt actu mnlunbus die⸗ ergo qꝙ; quẽ⸗
irine, creaturis foꝛma cõmunis numeraĩ in ſuppoſitis.iõ admodũ foꝛma vniuerſalis quantũ ẽ ð ſe coicabilis

Di.

— —

.

2 quia p generationẽ fit. vt ſit in pluribus vna.¶ Ad

„ . — — — .*
5 - .

agsregatõcʒz plurium. ſic natura diuina vel eẽntia
ſe quideʒ coicabilis eſt. ſᷣ ꝙ actu coicat᷑ nõ eſt niſi p
id qd multiplicat vel plurificat ei ſuppoſita. Hec at
eſt generatio.qm̃ ergo ꝑ generatõeʒ ꝑſone plurificã/
tur. ⁊ ſubſtantia in ũlis non numerat᷑. binc eſt ꝙ ve⸗
riſſime ſubſtantia vel eſſentia ꝑ generatõncʒ coic k.

eſt. ſed tñ actu nõ Zmunicat᷑ niſi ꝑ ꝓpagationein vel tum quia idem ſignificat ⁊ ſupponit.ſicut ſup oſten

guitur. Hec em̃ eſtvera. eſſentia patris. ⁊ eẽntia quę
eſt in patre cſt filius. Vel aliter põt dici ꝙ facerei hᷣ
eſt dupliciter. aut abſolute.⁊ ſic eſt ratio appꝛopꝛian
di. Aut in ↄꝑatione.vbi illud qd erat pꝛius in vno.
fiat poſtea in alio. ⁊ ſic eſt ratio coĩcandi naturã.SS
quedam natura cſt que deſtruit᷑ in ſuppoſitis.vtpu/
illud qd obijcit᷑ ꝙ gencratio eſt pꝛincipiũ diſtinguẽè a illa cui fit additio.quedam nõ.vt diuina.⁊ in pri/
di.dᷣm. ꝙ generatio eſt ꝑ ſe pꝛincipiũ diſtinguendi
ſuppoſitũ a ſuppoſito.quia ad id terminat᷑ ꝑ ſe.⁊ eſt

lum ↄmunicandi.¶ Ad illud qdð obijcit᷑.ꝙ ſi ↄmu/
ꝛincipiũ coicandi naturã ↄmunem.qꝛ ↄſimilem ex

ſignificatum aũt eius nulla additõne diſtin-

ma eſt ratio ↄmunicandi ⁊ diſtinguendi.in diuia ſo⸗

nicat᷑ ſubſtantia.fit ꝑ generationẽ ↄmunis ſubſtan/

29

Rrli. Sed qm̃ natura in inferioꝛibus numcraturi

ſuppoſitis.ideo eſt pꝛincipiũ diſtinguendi etiã com/

mune.ſed ꝑ accidens.in deo autẽ nec eſt ꝑ ſe nec per
28 accidens. AE illud qð obijcit᷑ ꝙ facere vomune eẽ
i

in hoc.eſt ratio appꝛopꝛiandi.ddm.qꝙ illud habʒ ve

ritatez.qũ eſt ↄmunc appꝛopabile vel appꝛopꝛiatũ
p eſſe in hoc.diuina aũt eſſentia nõ eſt ſ.c appꝛopꝛia
bilis vel appꝛopꝛiata ꝑ eſſe in hoc.quia non eſt ap/

pꝛopꝛiabilis quo ad ſign ificatũ.nec quo ad ſuppoſi/

tia.dm.q verum eſt ᷣm ꝙ; ↄmune dicit᷑ ſ̃ᷣm actum
quia in pluribus.ſed non ᷣm potentiam. vnde cir
cumſcripta generatione.ſubſtantia eſt communis
quia ↄmunicabilis.ſed nõ eſt ↄmunis.quia cõmuni
cata. ¶ Ad ülud q obijct᷑ ꝙ p generatönem datuꝛ 3⁰
generari. dm.ꝙ falſuz eſt.quia generari dicit pdu⸗
ctionẽ ⁊ diſtinctõe.ſed datio dicit auẽtem ⁊ ↄmuni
cationem.quia ꝑ generationẽ ſuba nõ diſtinguit᷑.q;
uis ↄmunicet᷑.̊O c.

(d⸗rNRiſtinctio. vj. de ↄpatione actus generandi ad potentiã.

Neterea queri ſolet. vtrum pater genucrit filium voluntatc ⁊c. In pte iſta ponit magiſter dubita ⸗
tiones emergentes ex ↄparatõne actus generandi ad potentiazʒ. Et quoniã ↄtingit ↄpari as acti

—— ncrandͤt ad potentiã. ⁊ potentiã generandi ad ſuppoſitũ.⁊ ex vtraq; ↄparatõne incidit dubita/
o circa eſſentie vnitatem.ideo pꝛimo ponit dubitatõnem ex ↄparatõne actus generandi ad potentiam. ſe/

cundo ponit dubitatõem ex ↄpatione potentie generãdi ad pſonam. jj. diſti. vij. Hic ſolet queri a quibuſdaʒ
⁊c. ¶ Item pꝛima pars que ↄtinct pᷣſentem diſtinctionẽ babet quatuoꝛ ꝑticulas. In pꝛima ꝓponit queſtõeʒ.
AVtrũ potentia vel virtus generandi ſit ꝓducens neceſſitate vel voluntate.⁊ determinat veritatem huius q
ſtionis. Scdᷣo ad iſtam queſtionẽ reſpondet ↄtra bereticũ hominẽ arguendo.ibi. Dicamus verbum dei ei⸗
ſe filium dei. Tercio vᷣo opponit ↄtra pᷣdictam ſoloeʒ ⁊ reſpondet.ibi.Sed contra hoc opponit᷑ ſic.voluntas
dei Tc. Quarto ⁊ vltimo redit ad explanatõnem pꝛime ſolonis.ibi. Pꝛedicta tamen verba quibus pꝛudẽter

dictum eſt. vbi explanat ſoloeʒ pᷣhabitam.

a (Mec voluntate. fFEFEfe rN,rr
Recncrckice. Hiee cl Dl. VI.
tur inſufficiens diu / (D ⸗

ſio. Omne em̃ qð deꝰ
facit.aut facit natura
liter. et ſic neceſſario.

aut voluntarie. Si tu
dicas ꝙ ipſe reſpon/⸗

neceſſitate vl voluntate.

Atrũ potentia vel virtus generandi ſit pduce9es·
Reterea q̃ri ſolet vtrũ pr̃ genuerit filiu E·
voluntate an neceſſitate.De hoc Oꝛoſi⸗
us ad Aug. ita ait. Volũtate genuit pa⸗

det ad intellectuʒ be ror filiſ voſ „, Ea ee,
kecici. theretions in⸗ ter filiũ.vel neceſſitate.ſᷣ nec voluntate

nec neceſſitate.qꝛ neceſſitas in deo nõ eſt.pᷣire volũ

telligit de voluntat . de ELep 75
Aec ecker⸗ taneurk tas ſapiam nõ potuit. Quo circa Aug.ait in.xv.li.

ſitate ineuitabilitat/.
obijcit᷑ qꝙ oꝛatio in ſe
eſt multiplex. Sz qui
reſpondit oꝛatõni mł
tiplici. ſimpliciter af/
firmando vel negan/
do male reſpõdet ᷣm

de tri. Ridenda ẽ dialetica eunomij a qͥ eunomiani Seio euiuf4a=
heretici oꝛti ſunt. Qui cuʒ nõ potuiſſʒ intelligẽ. nec Ddemia euiaſche⸗ .
credè voluiſſet vnigenitũ dei filiũ bum dei eẽnae—
ture.i.de ſuba pf̃is genitũ.nõ nature vł ſube digdit
eẽ filium.ſᷣ filium voluntatis dei.volẽs aſſerè accte
dentẽ deo voluntatẽ.qua gignẽet filiũ.ſicut nos ail·
ꝙ dicit philoſoppus. qñ aliquid volumꝰqð antea nõ volebamus ꝓpter
ergo ⁊c. Ræ. dom. 7 qð mutabilis intelligitur nr̃a natura.qð abſit vtin
DngerePonder nt deo es credammmmudss.
nis ante, iee Rñdet ad queſtionẽ ꝓpoſitã ↄtra hereticum ar⸗
multiplex. qꝛ eñ bere-⸗ Guendoo. bb
ticus in vno ſenſu a “
Alang taeatzithſolencii quia n peedir pmal neion
I tas ulla no faoceret ad ſoluendũ.quia nõ ꝓcedit ſm illam. Sed diſtinctio po
plitatẽnõ cjqit veceptio magis eſt zd oſtontatoe E ab veri eſponſtone.

Aus.

ſtõis multiplicis. qñ m ülaãm!

ntliatißin⸗
Raddiinzfi,
dnsihmag
Nigfut,
rand ghin
R Ausun
Mcanciunni.

Ndiinti⸗

Bobtal.gſon⸗
Momunisſibſtn⸗
nunedick fnng
Potentun hect
tuntin Atconnnuns
Munsqlichnit,
NEencrtöfendm
gent i
Nrmämntofln
ienüdiingi⸗

nit nagto li
cngt doen aui
köneinact dr⸗
diadpotnn⸗
n veris gltſe,
ma Ponit gufig
tventaenlige
nus etunt
poni;ſic aint
Nhaqubrsgti

di.
4. .

—

e

ſlſua deus ẽ.nõ natura. Quid sg reſtabat niſi vt ob⸗

. .
.G
* 4

b Dicamꝰqbum dei eẽ filiũ dei natura.nõ volun⸗

tate. vt docet Aug. in. xv. li. de trini. vbi quẽdã ca⸗
tholicũ heretico rũdentẽ cõmẽdat dicẽs. Acute ſa
ne quidã rñdit heretico vᷣſutiſſime introganti. vtꝝ

deus filiũ volẽs vel nolẽs genuerit.vt ſi diceret no

Vcxritatem reſpuebat 2 aduerſabat.

lens.abſurdiſſima dei miſeria ſeq̃retur. Si aũt vo⸗
lens.ↄtinuo qð intẽdebat ↄcluderet.ſcʒ nõ nature
eẽ filium ſᷣ voluntatis. At ille vigilantiſſime viciſ⸗
ſim q̃ſiuit ab eo.vtrum deus pr̃ volẽs aut nolẽs ſit
deꝰ. vt ſi rſderet.nolẽs.ſeq̃retur grandis abſi urdi⸗
tas ⁊ miſeria. quã de deo credẽ magna eſt inſania.
Si autẽ dicẽt volens.rñderet᷑ ei.g̊ ⁊ ipſe voluntate

muteſceret ſua interꝛogatõne.obligatum indiſſolu
bili vinculo ſe vidẽs.Ex pᷣdictis docet᷑ ñ eſſe ↄcedẽ
dum ꝙ deus volũtate vel neceſſitate. vel volẽs vł
nolẽs ſit deꝰ. Iteʒ ꝙꝙ volutate vłneceſſitate.vł vo⸗
lens vel nolens genuerit filunm.
Spoſitio ↄtra reſponſionem iam dicca. c
Sed ↄtra hoc opponitur ſic. Volũtas dei eſt natu⸗
ra ſiue eſſentia dei.quia nõ eſt aliud deo eſſe.aliud
velle.⁊ ideo ſicut vna eſt eẽntia triũ ꝑſonarum.ita
⁊ vna volũtas.Si g̊ deus natura deus eſt.⁊ volun
tate deus eſt.⁊ ſi verbũ dei natura filiꝰdei eſt.⁊ vo⸗
luntate ſilidei eſt. hoc aũt facile eſt refellere. Naʒ
⁊ pᷣſcientia dei ſiue ſcia qua ſcit vel pᷣſcit bona ⁊ ma⸗
la.diuina natura ſiue eſſentia eſt.⁊ pᷣdeſtinatio ſiue
volũtas eiꝰ eadem diuina eſſentia eſt. nec eſt aliud
deo ſcire ⁊ velle q; eſſe.⁊ cũ ſit vnũ ⁊ idem ſcientia
dei vel volũtas.nõ tamẽ dicit᷑ de volũtate quicqͥd
dicit᷑ de ſciẽtia.⁊ ecõuerſo.nec om̃ia illa ſua volũta

gloꝛia. ⁊ affiſtentes fallacia. Ideo ↄmendat iſtam reſponſionem Augꝰ.ꝙ manifeſte
dum reſpondendi docuit dominꝰ Math.ᷣ xxj. vbi dixit baptiſm

ne ligauit. Hũc ;̊ mo
an de bominib?ꝰꝛc.

tio beretici fit ꝑ immedia

hec.ꝙ bereticus querit de volu

.

b ¶¶ Nerbũ di eſe flli
um di natura nõ vo/
luntate. Ar̃ nõ bene
diceꝛe.quia pateꝛ alio
eſt deus. alio eſt pat.
qa diuinitate ẽ de?. et
paternitate eſt pater.
vt dicit Aug. Sed fi/
lius eſt de? natura di⸗
uinitatis.g hac nõ di
ceret᷑ filius.ſed ipᷣa fi
liatõne. R. dm. qꝙ il ꝰ
le ablatiuꝰ põt ↄſtrui
foꝛmaliter et ſic fal/
ſa eſt.quia foꝛmaliter
alio eſt deꝰ?. ſcz natu⸗/
ra. ⁊ alio filiꝰ. Poteſt
iterũ ↄſtrui oꝛiginalt
⁊ in rõne pꝛincipij.et
ſic vera ẽ.et ẽ ſenſus.
qꝛ filiꝰoꝛtũ bʒ a patre
naturali. c ¶ Acu⸗/
te ſane quidem rñdit
⁊c.Contra.Aug.com
mẽdat iſtã ſoloeʒ.qᷓ ñ
tiplicare incõueniẽs

wꝓꝙẽ ſolo ad hoiem. et So laνà .
eſt ſolo ad oꝛonem.et Voron,

aliqñ meli? 2 vtiliꝰeſt
ſoluere ad bomiez ; ane locee ſa

len webuta an l
