post de facere niſi qd bonũ ⁊ iuſtũ ẽ fieri

ſtide» .
. . ———

m inferioꝛes T ſuperioꝛes. Et qꝛ Sm qͥd dĩ ꝑ defectũ

reſpectu ſi knnlicee vekkei⸗ paſfiua ꝗᷓ põt reduci ad
m cauſas ſupꝑioꝛes.deficiente potentia

in coſta erat.nõ vnde fieret mulier. ſed vnde fieri

poſſet. ſc potentia obedientie. Poſſibile quod vi/
cit᷑ a potentia nõ dicit᷑ vnifoꝛmiter.nec dicit᷑ omino

cquiuoce ſed analogice.ſicut ſanũ. ⁊ ideo eiꝰacceptõ
eterminat᷑ ꝑ adiunctum. Poteſt & boc quod Epoſ/
ſibile dicere oꝛdinẽ ſube ad agere.⁊ tunc dicit poten/
tiam actiuam. ⁊ loc determinat᷑ per adiunctum. Mã
ſi dicat oꝛdinem ſbᷣe increate ad actum. dicit potenti
as ſ̃m cauſas ſupioꝛes. vt ſi dicat᷑ deũ creare mũdũ
eſt poſſibile.vel ũluminare cecum. Si auteʒ dicat or
dinem ſubſtantie create dicit potentiam actiuã crea

tã. vt ſi dicat᷑. poſſibile eſt antixpᷣm currere. vel cecũ
poſnibilc eſt videre.ſignat᷑ potentia in ccco. idco fal/

ſa eſt ſimpliciter. Poteſt iterum dici oꝛdinẽ alicuius
aag fieri. ⁊ hoc poteſt eſſe dupliciter.Aut in comꝑato

ne ad aliquid ex quo.aut ſine coinꝑatione.Si in co/

arionen aliquid.vt cum dicit᷑.poſſibile eſt ex aere

eri ignem.tunc anportet potentiã paſſiuam m rẽ.
iua ſimpliciter. vt illa que ẽ hm

ter. Si aũt ſit potentia paſſiua reducibilis ſolũ ſcdᷣm

alicuius ad fieri ſine comꝑatione ad pꝛincipiũ ex q̊.

tunc impoꝛtat potentiam paſſiuam ſᷣm modum.ſed

actiuam ſᷣm rem. vt ſi dicat᷑.poſſibile eſt animã anti

chhriſti creari. vel poſſibile eſt vitulum fieri.hoc eſt di
cere.aliquis poteſt facere. et ideo ſine determinatiõe
eſt poſſibile. ſiue m cauſas ſuperioꝛes.ſiue ſᷣm cau/
ſas inferioꝛes.quia ratione potentie actiue vtrobiq;
ſaluat᷑ ſimpliciter. Poteſt etiã tercio hoc qð eſt poſ/
ſiibile dicere oꝛdinẽ vel comꝑationẽ entis ad eſſe. vt
cum dicit᷑. hoc põt e. quocunq; demõſtrato.⁊ ſic nec

potentiã actiuã nec potentiã paſſiuam dicit determi

naste.nec ſᷣm cauſas ſupioꝛes.nec ſᷣm cãs inferioꝛes.
Ainde ſimpliciter dicit᷑.quocũq; boꝝ modoꝝ ſit poſ
ſibile ſolũ in vno caſu poſſibile m quid dicit᷑ 8 zaziuua
Di. xliij. de potẽtia dei ĩ ↄꝑatione ad qntitatẽ.oñdẽs eiꝰimẽſitatẽ.ſiue quãtũ deus poſſit.
ANAHiidã tñ de ſenſu ſuo gloꝛiantes. Supꝛa oñdit mgfr qͥd deus poſſit.in hac parte intendit oñdere q̃n/

„

„

ſas ſupioꝛes. videlicet eum dicit potentiam paſſiuas
bm modum et rem.vt cum dicitur.ex ceco poteſt fie
ni videns.⁊ ex trunco vitulus.⁊ ex aſino poſſibilc eſt
fieri bominem. ¶ Ex bis patent omnia obiecta ad
vtranq; beetn ne obiecta ad pᷣmã partẽ ꝓcedunt de
poſſibili m ꝙ; dicit potẽtiam paſſiuam. ¶ Ad illud
quod obijcit᷑ ad oppoſitũ ꝙ poſſibile eſt denoiatiue
a potentia.ðvᷣm ꝙ poſſibile põt dici denominatiue a
potentia paſſiua vel actiua.⁊ qꝛ in deo ꝓpꝛie eſt potẽ
tia actiua. ⁊ ideo poſſibile ſimpliciter ſᷣm ꝙ ab illa de
nominat᷑.nõ ᷣm ꝙ a paſſiua. ¶ Ad illud qdð obꝛ de
hoc qð eſt mũdũ creari.Ddðm ꝙ qᷓ;uis dicat potẽtiã
ꝑ modum paſſionis.tñ ſᷣm rem no dicit niſi potẽtiã
actiuam.quia ante mundi creationẽ nibil eſt niſi po
teutia actiua.⁊ iieo dicit᷑ ſimpliciter ᷣm cauſas ſuꝑi
oꝛes.¶ ¶ Ad illud qdð obijcit᷑ ꝙ ſequit᷑.ſi deus põt fa/
cere ꝙ res põt fieri.dᷣm ꝙ veruʒ eſt õm ꝙ pot dicit
candem potentiam ꝑ modum paſſionis.⁊ hoc dicit
cum ſimpliciter dicit᷑. Si aũt vere dicat potẽtiã paſ/
ſiuam.ſequit᷑.qꝛ variat᷑ hoc qð eſt poſſibile.vt ptʒ ſi
dicat᷑.deus poteſt facere de ceco videntẽ. ergo cecus
poteſt eſſe videns.vel ex ceco poteſt fieri videns.pꝛi⸗
us em̃ dicebat potentiam actiuam ſimpliciter ⁊ poſt
modum paſſiuam. et ideo nõ ſcquit᷑.ergo qñ dicit᷑ ſi
antecedens eſt poſſibile ⁊ ↄſequens.intelligendũ eſt

m eadẽ poſſibilitate. ¶Ad illud quod vltimo obijci
cauſas ſuꝑiores.eſt ſolũ ſᷣm quid.vt ſi dicat᷑.ex trun
co poſſibile eſt fieri vitulũ.negãdũ eſt ſimpłr. niſi ach⸗
AQa.aar determinatio gbens.vt ſi dicat᷑. poſſibile poten
tiea obedientie vel poſſibile deo. Si autẽ dicit oꝛdinẽ

tur. ꝙ omne verũ põt eẽ verũ anteqᷓ ſit. Odðm ꝙ ve⸗
rum eſt. ⁊ demõſtrato ceco hoc dictum eẽ verum eſt
poſſibile.quia poſſibile accipitur ibi reſpectu vcri.et
dictum eẽ poſſibile quãdo dicit oꝛdinẽ ad eſſe vł ad
eſſe verum dicit potentiã communiter ad actiuam ⁊
paſſiuam.ſuꝑioꝛem ⁊ inferioꝛem.ſed tuncnõ ſequit
de re. ergo iſte poteſt videre.qꝛ dicit potentiam paſſi
uam creatam.ſcʒ potentiam viſiuam.nec ſequit.er/
go de ceco poterit fieri videns.ſᷣm ꝙ poteſt ponit po
tentiam actu in iſto.qꝛ dicit potentiam paſſiuam di
ſpoſitam.immo eſt ibi fallacia ↄſequentis.qꝛ cũ poſ-/
ſibile accipiat᷑ in ſua generalitate habet tres cauſas
veritatis.aut in ceco eſt poteſtas ad videndum. aut
poteſtas ad recipiendũ. aut quia in alio eſt poteſtas
ad dandum.ratione huius dictuʒ eſt poſſibile. et fi/

„

ct aliquando verum.ſicut patet. et ita patent cetera

obiecta.

tũ poſſit. Et qm̃ qͥdã dei potẽtiã limitabãt.iõ intendit mꝗr̃ oſtẽdere huiꝰopinionis falſitatẽ.⁊ hbuius
poſitionis falſitate oſtenſa reꝑitur dei potentia eſſe infinita. Et bec pars habet tres partes. In pᷣma
nionẽ. In ſcda diſſoluit multiplicẽ rõnẽ eoꝝ.ibi. Iſtãq; pꝛauã ſuã opini
onẽ veriſimilibꝰ argumẽtis. In tercia ↄcludit ⁊ ↄfirmat veritatis aſſertionẽ qᷓ eſt in buiꝰ opinionis ↄtrariã
partẽ. ibi. Fateamur ꝙ deũ ⁊c. Pꝛima ⁊ vltima pte remanentibus indiuiſis media ꝑs diuidit᷑ hm numerum

rationũ q̃s adducit. Dꝛima ſumpta eſt a ratiõe boni ⁊ iuſti.Et bãc foꝛmat duobus modis.⁊ ponit᷑ ibi. Mõ

₰

pst de facere uſtuũ ẽ fieri. Scdᷣa ſũpta ẽ rõe debiti.⁊ hãc ponit ibi. Addũt q́ʒ ⁊ alia dicẽtes nõ
põt ⁊c. Cercia ſumpta eſt a ratiõe faciẽdi ⁊ dimittẽdi.et bãc foꝛmat duobꝰ modis ·ibi. Addũt q̊ʒ illi dicẽtes

⁊c Quarta ſũpta eſt ex rõne pᷣſcie dei.⁊ hec ponit᷑ ibi. Itẽ aliud adiũgũt dicentes ⁊c̃ Quinta ſumpta eſt ab
auẽte Aug.⁊ hoc a duplici aucte.ct ponit᷑ ibi.His aũt illi ſerutatoꝛes.Et in qualibet harũ partium magiſter

Vpinio erꝛonea quo:undã dicẽtiũ deũ nil

—

Pnit pꝛimo obiectiões. ſcðo vᷣo ponit ſolutiõem.et partes manifeſte ſunt.

poſſe niſi qð faecdt. a

Tlidã tñ de ſuo ſenſu gloriates.dei potẽtis ſub mẽſura coartari conati ſũt
Cũ em dicũt.hucuſq; pᷣt deꝰ⁊ nõ ampliꝰ.qͥd qj eſt aliud q; ei potẽriã q inn⸗
nita eſt ↄcludere ⁊ reſtringere ad menſuraʒ. Aiũt.n.nõ põt de aliud facere

qᷓ́; facit.nec meliꝰfacè id qð facit.nec aliqd pᷣtermittere de his que facit.

33

54

55

36

noc/ unn

Ppo n
uotunens

dpeer
tösnoc
uttt
Ge.ad rn

pnnenocn
Cpcutn

biti

lutge,
nmi
Ntnligti
enbicki⸗
fnaie
iſuf
rgn
ns tdne
Ner gſti⸗
geſbermi
imlant
apcid
obfemit,
Cniito

angind

Wansc

modꝰ pꝛimus

Põis pꝛie mo

dus ſecundus.

Ze. ad pꝛie ra-

q

tiõis modũ pꝛi

mum.

O1. — ZZ

*

Soluit multiplicẽ rationẽ illius opiniõis. b

¶ Iſtamq; pꝛauam ſuã opinionẽ veriſimilibargumẽtis.cauſiſq; cõmẽticijs.

necnõ et aa autoꝛitatũ teſtimonijs munire conatur dicentes.

?B ¶ Pꝛima ratio ſũpta a ratione boni et iuſti
Poõnis pꝛime ¶ Mon poteſt deus

Cc

facere niſi qdð bonum et iuſtũ eſt fieri.nõ eſt aũt iuſtũ et bo

nũ fieri ab eo niſi quod facit. Si em̃ aliud iuſtũ eſt et bonũ eũ facere qᷓ; facit.

nõ ergo facit oẽ quod iuſtũ eſt et bonũ eũ facere.ſed qͥs audeat hoc dicere:

Adadunt etiã non poteſt facere niſi quod iuſticia eius exigit. ſed nõ exigit ei
us iuſticia vt faciat niſi qð facit.non ergo põt facere niſi quod facit.Eadein
q; iuſticia exigit vt et id non faciat qð non facit.nõ autẽ poteſt facere cõtra

7

duplicem verbox intelligentiam aꝑientes.

et ab cis inuoluta euoluentes ſic. Non põt deus face⸗

re niſi qdð bonũ eſt et iuſtũ.i.nõ poteſt facere niſi illud
qð ſi faceret bonũ et iuſtũ eſſet.verũ eſt.ſed multa po

teſt facere q̃ nõ bona ſunt.nec iuſta.quia nec ſunt.nec

PRe. ad ratiõis
pᷣme mouz ſe

cundum

Geñ. xix.

erunt.nec bene fiunt.nec fient.quia nũqᷓ; fient.i Iteʒ
qð ſecundo pꝛopoſituʒ fuit nõ poteſt facere niſi quod
iuſticia ſua exigit.et nõ poteſt id facere qð iuſticia ſua

exigit vt non fiat.Dicimꝰ qꝛ exactiõis verbũ ð deo cõ
grue non dicit᷑.nec pꝛopꝛie accipit᷑.⁊ in illis locutiõibꝰ

duplex eſt ſenſus. Si em̃ inteiligas nõ põt facere niſi

qð ſua iuſticia exigit.i.niſi qð volũtas ſua iuſta vult.

falſum dicis. Juſticia em̃ ipſius dei equiſſima volun⸗

tas accipitur.qualiter accipit Aug. illa verba dũñi in

in Scñ.loquẽtis ad Loth(non poſſuʒ qᷣcqᷓ; facere do⸗

nec illo introeas )exponens.nõ poſſe ĩquit ſe dixit qð

ſine dubio poterat per potentiã.ſed nõ poterat ꝑ iu
ſticiã.quaſi poterat quidẽ.ſed nõ volebat.et illa volũ

ſe facere niſi illud qð ſi fieret iuſticie eiꝰ cõueniret. ve⸗

tas iuſta erat. Si vero ꝑ hec verba itelligis eũ nõ poſ

rum dicis. Similiter diſtingue illud. Mon põt facere
qð ſua iuſticia exigit vt non faciat.i.non põt facere id

quod ipᷣe qͥ eſt ſumma iuſticia nõ vult facere.falſum ẽ

Si aũt his verbis intelligas eũ nõ poſſe facere id qð
iuſticie eiꝰ cõuenire nõ poteſt. verum dici+s
(Secunda ratio ſumpta rõe debiti. d
Addunt q; et alia dicentes.MNõ poteſt deus facere ni
ſi qdðᷣ debet.nõ aũt debet facere niſi qð facit. Si em̃ de

bet alia facere.nõ ergo facit omne qð dʒ. Si vero fa⸗
Lit oẽ qð debʒ.nec põt facere niſi qdð debet.nõ ergo po
teſt facere niſi qð facit. Itẽ aut dʒ dimittere qð dimit⸗
tit ne faciat aut nõ debʒ. Si nõ dʒ.non recte dimittit.
Si vero dʒ dimittere. ergo nõ debet facere. Si autem
nNuon debʒzʒ. nec decet.nec oꝑtet eũ facere.et ſi non decet
nec oꝑtet eum facere.ergo non põt facere.nõ ergo po

iuſticiã ſuã.nõ ergo põt aliqᷣd eoꝝ facere que dimittit. His aũt reſpõdemꝰ

a (Mis aut reſpon
demus duplicẽ ver⸗
boꝝ intelligentiã api
entes. Qucrit᷑ vñ ve
niat duplicitaſ hmõ i
nõ poteſt de? niſi qZ
iuſtũ ẽ. Si dicas ꝗ Bᷣ
vbũ eſt põt ſignifica/
re iuſticiã que ẽ.vł iu
ſticiã que cfficit ſi de⸗
us faceret.Hoc cniʒ
nibil vr.qꝛ ſi dicat᷑ iu

ſtu eſt hoc ficri. intel⸗

ligit᷑ iuſtũ cẽ vt nũc.
ſimilit᷑ in pꝛopoſito.
R.dðd. ꝙ diſtictio ma
giſtri eſt rõnabil. Ra
tio aũt huiꝰ multipli
citatis ẽ ꝙ boc vᷣbuʒ
eſt põt dicere pñs vt
nunc.vel ſimplicit᷑.⁊
ita iuſticiã que nũc ẽ.

vel qᷓ cẽt ſi res fierẽt.

Põt autẽ multiplici
tas aſſignari a tribꝰ
Pꝛimo a rõc attribu
ti. ſicut ẽm̃ hoc vᷣbuz
currit ꝑ ſe dictũ dicit
pñs vt nũc. ſᷣ qñ ad/

dit᷑ determinatio po
teſt ſtare p pñti ſim/
pliciter. vtputa ſi di/
cat᷑ de equo iacente i

ſtabulo. iſte equꝰ be/
ne currit. ita põt eſſe
de hoc verbo eſt roõe

cius qð addit᷑ bonũ

et iuſtũ. Aliter põt aſ
ſignari a ꝑte amplia

tionis bnĩus verbi põt. qꝛ ſ ninpllatio buius verbi põt totũ dictuz reſpiciat.ita ꝙ implicatio cadat ſub am/

t velle

pliationc.ita dicit pꝛeſens ſim

piat᷑ locutio vere multiplex eſt. b

ð eſt niſi. qꝛ põt tencri ex

N Pee. iciter. Si aũt cadat extra.ſic dicit pꝛeſens vt nunc.ct ᷣm hoc accipit᷑ duplex
ſenſus qnem mgagr aſſignat. Lertio modo põt aſſignari rõ a ꝑte ciꝰ q ipit
uauctiue. Si exceptiue tuc ſtat actus ſiue acceptũ ꝓ pꝛeſenti vt nunc.ct eſt ſenſus.nõ
laé
pliat ibi ad oẽ te. Er quacũq; tñ cauſa accipiat lo.
no potcrat p iuſticia Contra q: iuſticia ſat ibi o volütate cidet malc viccre. ae ni
poſſit velle.ergo ſi iuſticia dei ẽ volũtas.oẽ qdð põt ſimplicit᷑ põt ð iuſticia.⁊ ccõuerſo. Itẽ poſſibili poſito

tiue vcl cõſe

unc. et eſt ſenſus. nõ põt deus niſi qd iuſtũ ẽ.i.
piecutiue. Et tũc neceſſe ẽ ꝙ ̊ pbũ ẽ tencat᷑ ſimplicit᷑.qꝛ rgu

termi in cõditiõc ampliant᷑ ad oẽ tpᷣs.et tũc eſt ſenſus.nõ põt deꝰ niii qð arane⸗ iuſtũ. ⁊ ſic am

oterat ꝑ potentiã ſed

il põt deus facere qð nõ

dd

in eſfe non fequit᷑ im

poſſibile. ſi ergo dc)
poterat per potẽtiaʒ
Loth ſubuertere ſiune

tunc quero aut hoc
fuit iuſtũ.aut nõ. Si
ſic. ͤ poterat ꝑ iuſtici
am. Si nõ. facit cõ

le.Reꝰ. d. ꝙ iuſticia
nõ ſtat ibi ꝓ volũta/
te diuia. ſimplicit᷑ cõ
ſiderata.ſicut cm̃ po⸗

terat velle. et poterat
facere.ᷣ ſtat ibi ꝓvo

luũtate pẽſante meri/

ta et volẽte retribue⸗

re ſm merita. Et qm̃

Loth non meruerat

ſubmergi cũ illis pec

catoꝛibꝰ.nõ poterat

ſuſte ſubmergi q;;tuz

fu dce ex igẽtia meri
mẽ poterat deus hoc

facere.qꝛ ex boc lau⸗
dẽ ſuã et Loth vtili⸗

cũ nõ ſit maluʒ ſᷣm ſe

pot em̃ h̊ ocuſ facere

ad bonũ ſuũ.Et p H̊

factũ fuerit. ponitur

patz rñſio ad ill qʒ
obicit. poſito em̃ ꝙ H

ad ↄdecẽtiã. licet nõ

*
„

q;ʒtũ ad merita.Con/

tra em̃ exigẽtiaʒ me

ritoꝝ deꝰ põt facore
et facit. Jere. xx.glo.
ODð facere cogitaba
YPpter iuſticiꝗ.nõ fe/

ci ꝓpt᷑ cemẽtiã.

.
⸗

. .

. .

Hoc vᷣbñ dʒ venenu
hʒ ac. Innuit mgr q;
Bᷣ vᷣbũ dʒ ꝓpꝛie non
oↄnenit deo. niſi foꝛte

ẽ debitũ

9

tra iuſticiã. inique.
qd ẽ oino impoſſibi /

teſt facere niſi qð facit. nec põt illud dimittere qð fa⸗
cit qͥn faciat.qꝛ dʒ illud facere.⁊ qð dʒ facere nõ põt il
lud dimittere. ¶ Sʒ vt mihi vf. B verbũ dʒ venenũ c
hʒ. Aultiplicẽ em et inuolutã ↄtinet intelligẽtiã.nee
deo ꝓpꝛie ↄpetit qͥ nõ ẽ debitoꝛ nobis.niſi foꝛte ex p-o
miſſo. Hos vero eiꝰ debitoꝛes ſumꝰ ex ↄmiſſo.vt aũt
venenũ euacuet᷑ diſtigue verbi ſenſꝰ. MNõ põt deꝰface
re niſi qð dʒ.i.niſi qð vult.falſũ ẽ. Sic em̃ põt ipᷣe dici
debere aliqd qꝛ vult illud. Si aũt dicat᷑ nõ põt qð dxʒ
i.nõ põt niſi illud.qð ſi faceret ei bene ↄuenirʒ.veꝝ ẽ.
¶ Eertia ratio ſũpta a rõe faciẽdi ⁊ dimittẽdi. e
Addũt q; illi dicẽtes. Nihil facit aut dimittit niſi opti
ma ⁊ rõnabili cãꝗ.licʒ nobᷣ oceulta ſit.ſᷣm quã oꝑtet eũ
facere aut dimittere q facit vel dimittit. Rõ em penes
eũ ẽ.q̃ illa facit ⁊ illa dimittit.q̃ rõ etna ẽ et ſo manẽs
pter quã nõ põt aliqͥd facere vel dimittere. Illa & ma
nẽte nõ põt qð facit gimittere nec9 dimittit facrer.
⁊ ita nõ põt facere niſi qð faeit.Et ad hoc rũdemus ſe
ãabiguitatẽ locutiõis detminãtes. Cũ em̃ dr rõ vel eꝗʒ
optia penes deũ ẽ qͥ facit cũcta q̃ facit.et dimittit ea 4
dinmittit. veꝝ qͥdẽ ẽ.qꝛ in eo võlũtas ẽ eqᷣſſima ⁊ rectiſ
ſima q facit et dimittit qͥ vult.ↄtra quã facere nõ põt.
nec pᷣter eã facere põt.Nec vtiq; ↄtra eã faceret.nec pᷣ
ter eã.ſi ea q̃ facit dimitteret.vłq̃ dimittit facerʒ.ſᷣt ea⸗
dẽ manẽte rõe ⁊ cã.alia potuit facere ⁊ iſta dimittere.
Licet & rõ ſit penes eũ q̃ alia facit ⁊ alia dimittit. pot d
tñ ſᷣm eãdẽ rõem ⁊ dimittere que facit.et facere que di
mittit. Ipi aũt addũt.Ratio ẽ eũ facere q̃ facit. et non Adbuc addũt
alia.et nõ põt facere niſi qð rõ ẽ eũ facere.etita nõ pot queſtionemn
facere niſi qð facit. Itẽ ratio ẽ eũ dimittere que dimit⸗
tit.⁊ nõ põt nõ dimittere qð rõ eũ dimittere.⁊ ita nõ
põt nõ dimittere ꝗð dimittit. ¶ Et ad hoc dicimꝰ lo⸗ I.
cutiões ãbiguas eſſe et iõ derminãdas.Si em̃ cũ dici
tur nõ põt facere niſi qð rõ ẽ eũ facere.itelligas eũ nõ
poſſe facere niſi ea que rõnabilia ſunt.et ea q̃ ſi fierent
rõnabilia eẽnt.verꝰ ẽ ſenſus. Si aũt itelligas eũ non
poſſe facere alia rönabilia et bona niſi ea que vult et
facit. falſus eſt intellecccc.

. .

„ . .

Quarta ratio ſũpta ex rõe pᷣſciẽtie dei.

¶ Itẽ aliud adiũgũt dicẽtes. Si põt deꝰaliud facere q;
ſacit· põt ergo facere qð nõ pᷣſeiuit. et ſi põt facere que⸗

dlicat᷑ ⁊ ꝓmiſſo. Contra. vr male dicere.qꝛ ſicut qᷓ dʒ er ↄmiſſo obligat᷑ ne incumat ingratitudinẽ. ita qͥ vʒ ex
Penſe nõ reddit incurrit falſitatẽ.g deꝰ vereẽ lr de vere , ee oe doc debitũ ex vmiſ
e dehitn Ppꝛig gi gie vo ürzte velnt em nolie ge⸗ ccepit b
daut ex pmiſſo qð ẽ mere liberalitatis ẽ debitũ qd ſeqt largitatẽ ꝓmittẽtis.et iõ ſm rẽ pl⸗ꝰ bʒ ve rõe gre ꝙᷓ ve
biti.et h mõ dey ẽ dehitoꝛ. pꝛimo mõ nõ. ex ſua em liberalitate i⸗ it. End obſeqa
nſfa nõ acceptat pꝓprt indigetiã iõ rõ debiti m ꝙ obligatiõcʒ dicit ppe in deo nõ cadit.ſi aſt abutamur noie

2

accepit bñficiũ. ſi neceſſario eget bñficio. debitũ

pmittit vt alliciat nibil reapit. And obſeqa

vt debitũ ſonet in cõdecẽtiã bonitatis dei.ſic recipit᷑ in deoo. d ¶ Põt tñ m eandẽ rõcʒ. ⁊c. Innuit męr q;

cadẽ rõe manẽte de potuit alia facere et iſta dimittere. Cõtra. vi

facere oppoſita. Re
uit omia. ido

o eadẽ ratie manẽte non potuit

1. B d. ꝙ; mgf vocat bic rationẽ voluntatẽ dei equiſſima. vt ſiẽ dictũ eſt ſupꝛa.ꝙ qꝛ de(? no
asinintant ſcire oppoſita ſine innouatiõe ſciẽtie. ita etiam et de voluntate. Ande non intelligi᷑ volun-
Rs mutan q dens põt velle quod non vult.ſeq aliquod volitum ad ipſam comparari ipſ vna et endem.

—
„ 4 .

dits bö: alia roe odit? c qus S alta hoceſſe falſum. q: Aug Picit alia ratio
dit ẽ hõ. alia roõe adit? equꝰ. & alia ct alia ratiõe fiunt oppoſita. ergo ea e man

en
gloltſe⸗

lägin
ack.
Algianen

aſa
Ag au

h
NH

Alener
ſepotite
hne
Nea
Werllaſe
gäger
ie
küti
Mogn⸗
kinleg
aſex

noſs

II

.
8
— – —— 2.

nõ pſciuit. põt ſine pſciẽtia opari.qꝛ oẽ q facturuʒ ſe

* .

Pſciuit facit, nec facit alidd qo non bſciutt, d ſi bter te balio mo coner
ſciaʒ eiꝰ aliqᷣd fieri ĩipoſſibile E. Oẽᷓ 8 qoð pᷣſcitũ E fieri ne iue ad aliud et alis.

immutabili remanẽè⸗
te.ſᷣ alio mõ cõpata

6 ceſſe ẽ. g alid fieri q; ſit nila rõe poſſibile ẽ.nõ g̊p̃ᷣt a do eraur nes 5
e ſieri niſi qð fn Hhec autem q̃ſtio de pᷣſcia facile deter: ſcientia faciie detmi /
minari pt ꝑ ea q̃ ſuꝑiꝰ dicta ſunt cũ de pᷣſcia agereX. nan põt ꝑ ea que ſu
Peuttars ſũpta a duplici autoꝛitate Aug. g peniꝰ dicta ſut. Qne⸗/
Aug. pꝛima ¶ His aut ili ſcrutatoꝛes qfceruͦt ſerutates ſcrutinio. ne ſanus diern e?
autoꝛitas. ſctõꝝ ãnectũt teſtimõia. Dicit em̃ Aug.i li.de ſinbo em̃ 118 nheratigne⸗
o. Hoc ſolũ ñ pᷣt deꝰqð ñ vult.pꝑ qð vr nõ poſſe face⸗ cſſari ſi s der nibil
iriealiqd niſi qð vult. nõ vult niſ qð facit. ⁊ ita vr nõ põt oꝑari niſi illud 65
gy. ad pꝛimaz poſſe niſi q facit. Yllud aũt ita ĩtelligẽdũ ẽ. ꝗd ſolu, ſciat.⁊ nõ pᷣſcit niſi q
Aug. aucetẽ. nõpt deꝰ qð nõ vuit ſcʒ ſe poſſe. ¶ Ydẽ in vij.li. ↄfeß. facit. ̊ ꝛc. Dom eſt
Aug.ij. auẽtas ad deũ loquẽs ait. Me cogeris inuitꝰ ad aliqd. qꝛ vo⸗ ad hoc ꝙ deꝰ põt pie
liliitas tua n e maioꝛ q; potẽtia. eẽt at maioꝛ. ſi teißbo Cire plir ſeted
tuipſe maioꝛ eſſes.Ex hoc videt᷑ ꝙ deꝰnõ poſſit plura A dendn ſolutto efk
q vult.ſiẽ̃ nõ vult plura q; pt. Sicut em̃ volũtas nõ ꝙ pꝛeſcia dei põt eſe
maioꝛ potẽtia.ita nec potẽtia maioꝛ ẽ volũtate Jðo⸗ alic?cuiꝰ nõ eſt.et iita
ꝗgGq ſicut plura nõ vult q; põt.ita eũ non plura poſſe q; de põt farere illud.
N. ad ſecũdaʒ velle dicũt. ¶ Sʒ ad hoc dicimꝰ.qꝛ nec volũtas potẽ aancuis Ecui e 4
Aug. auẽtem. tia. nec potẽtia volũtate maioꝛ ẽ. qꝛ vna ⁊ eadẽ res ꝭ nõ facete ernuqs po
potẽtia et volũtas. ſc ipe deꝰ. q eẽt maioꝛ ſeipo ſi vo⸗ nit aliqd facere ine
lütas maioꝛ eẽt potẽtia.vł potẽtia volũtate.Nec hac ſſcia. Ex H̊ mãifeſtu
autdꝛitate negat᷑ deum plura poſſe qᷓ; velle.qꝛ plura ẽꝙ nõ eſt neceſſarn/
ſunt ſbiecta eiꝰ potẽtie q; volũtait. deoeun ſcire ad p̈ſcit. ſi
Autoꝛitatibꝰↄfirmat vitatis aſſertionẽ q̃ ẽ ĩ hꝰ opi / mm e er tue Wonibt
niõis cõtrariã ꝑtẽ. deũ ſcʒ pła qᷓ; fac face poſſe. h reqʒ ülud e facit. ct
. (Sareanun itaq; deũ plura poſſe facè qͥ ñ vult.et poſſe B erroꝛ mãifeſtus.
el imitte q̃ fac. ¶ AQð vt certiꝰ firmiuſq; teneat᷑.ſcri „Wrchn deh q; *
an AatB5. † ture teſtimonijs aſſeramꝰ deũ plura poſſe facere qʒ dicit An putas qꝛ no.
Wath, faciat. Weritas ipſa ᷣm Aat. ait. An putas quia nõ poſſũ rogarc pꝛe c.
xxyI. poſſuʒ rogare patrem meum. ⁊ exhibebit mihi modo Ticer lud s Nens.
pluſq́;. xij.legiones angeloꝛum. Ex qbꝰ vbis patent bat dare ant n. S.
S mnnninnuit᷑. qꝛ ⁊ filiꝰ poterat rogare qð nõ rogabat.et pat volebat et xp̃ᷣs nõ vo
Zugs exhibere quod nõ exhibebat. vterq; ̊D poterat facere lcbat. i volũtate dii
g. qʒ n faclebat. Aug. etiã in ench. ait. Oipotẽtis vo⸗ coꝛdabãt. Si aũt no
QAlũtas multa pᷣt facere q̃ nõ vult nec facit.potuit em̃ fa⸗- lebat et xpᷣs poterat
cere vt.xij.legiões ãgeloꝝ pugnarẽt ↄtra illos q xpᷣm daas: ago vocct t
cepert. Itẽ in eodẽ. Cur apud quoſdã nõ facte ſũt vir ſcoꝛqdare. peare qdᷣ
tutes.q̃ ſi facte fuiſſent.egiſſent illi hoĩes pniaʒ.⁊ fctẽ ẽptra ventatẽ apte.
ſunt apud eos qͥ nõ erãt credituri.tũc nõ latebit qud S/. dð. ꝙ pat᷑ vole
nũc latet.nec vtiq; ſiuſte deꝰnoluit ſaluos fieri.cũ poſ bat darc et xpᷣs nole,
ſent ſalui eẽ ſi vellẽt. Lũc ĩ clariſſia ſapie luce videbi bat petere. pat o⸗.
tur. qð nüc pioꝝ ſides bʒ anteqʒ manifeſta cognitiöe terat vel et He iin⸗
videat᷑.q; certa ⁊ imutabilis ⁊ efficaciſſima ſit volun: fcoꝛdare. tunc aũt diſ
ie tas dei.que mlta poſſit ⁊ nõ velit.nihil aũt qdð nõ poſ coꝛdãtia eſſet ſi xx᷑ᷣus
n Sine mutabili ſit velit.Idẽ in li.de natura.et gratia.Dñs Laʒaꝝ ſu poſſet petere⁊ pater
niift e veelie 8 ſcitauit in coꝛpoꝛe.? Nunquid dom eſt. nõ potuit iu non poſſct vdle.quõ
etn oe deret alia dam ſuſcitare in mẽte: potuit qdẽ ſy noluit. His au due de po Fe sltautd
and Benoalia ſa. toꝛlitatib aliſſ; multis apte docet᷑. ꝙ deꝰ multa poſ⸗ pia babith eſt. 8
crc vult vd ſit facere que nõ vult.qð etiã ratiõe ꝓbari põt. Non enenacs Eẽnon
un, cicr. ”MV ðẽðs potuit Judã ſuſcitz
u re in mẽte.Ex boc vẽ ꝙ deus poſſit ſaluare Judãꝗ.ẽ pari rõe dãnare Petrũ.Cõtra.iuſtꝰẽ ⁊ ne Z iömend
nen põt.ergo nec facere ↄtra iuſticiã. Si tu dicas ꝙ h̊ nõ põt.Contra.poſict deꝰdeſtruere oĩia que facit qd maius
ie eſt. H multofoꝛtius ̊ põt.e. aliqui diſtinguũt bic potẽtiã dci duplicit.dicentes deũ poſſe. aut potẽtia abſo/
ℳ luta. et ſic poteſt Judã ſaluare et Petrũ pãnare.aut de potẽtia oꝛdinata et ſic nõ põt. Sʒ bec diſtictio nõ vv

eẽ ↄuenies.cũ uihil poſſit deꝰ qdð nõ poſſit oꝛdinate. Doſſe em̃ inoꝛdiate facere ẽ nõ poſſe.ſicut poſſe pecre

dd i

et poſſe mentiri. Afn yult de oẽs hoies iuſtificare.et tñ qs dubitat eñ
mentin. n eniz vult de“ oẽs hoies iuſtificare.et tñ qͥs dubitat eũñ
ner balnirupee ie poſfe, Dot ergo de, aliucd facere; fact: erta ſt aluud
tiri. Aliter dicũt alij faceret. aliꝰ ipe nõ eẽt. Et põt aliud velle qʒ vult. ⁊ tũ
q põt ſaluare iudã.S ciꝰ volũtas nec alia.nec noua.nec mutabilis aliqᷣ mõ
nõ dãnare petruz. p̃t eẽ.A et ſi poſſit velle qð nũqʒ voluit.nectñ noui ⸗
ein ug on dne. ter.nec noua volũtate.ſʒ ſempiterna tm̃ volũtate vel
maleif,. et ncare iu leßp̃t. põt em velle qð ab eterno põt voluiſſe. Hʒ eniʒ
dam eèt ſupabudãj potetiã voledi et nũc ⁊ ab eterno. qð tñ nec mõ vult
mie. dãnare Petꝝ nec ab eterno voluit. èô

eẽt crudelitatis maxie.ſᷣ tñ cũ deus ſũme iuſtꝰ ſit.fſũme miſertcoꝛs.ſicut nõ poteſt facere ↄtra miſericoꝛdiaz.
ſic nec ↄtra iuſticiam. Ideo alit᷑ dicunt alij ꝙ deus neutꝝ põt.et hoc non derogat eius potẽtie.qꝛ vtraq; eeẽt
i iuſticia ⁊ inoꝛdinatio.reuocare quẽ finalit dãnauit.et qͥ finalit᷑ dãnari meruit. Mec ẽ ſimile ð traiano.qꝛ de
us ſic diſpoſuerat ad honoꝛẽ ſctõꝝ et ſuũ aliqᷓ ſpalia facere.et ideo moꝛs illa traiani et danatio licʒ pm cãs
inferioꝛes finalis videret᷑.tñ ᷣm diuiuaʒ diſpoſitiõeʒ et ↄſiliũ alit᷑ erat. Sʒ tñ quis boc audeat diceret quin
deus de iuda hac diſpoſitiõe potuerit qð diſpoſuit detraiqo.ct qͥn generalit᷑ de oibus poſſit facere qð ꝓbat
feciſſe vni. Et iten Dug vict⸗ ꝙ deus ip̃i dyabolo bonã voluntatẽ poſſet dare. Pꝛopt h. dd.ꝙ qñ qjrit vtrum

deus poſſit ſaluare i

et danare petrum. d. ꝙ aut loqueris ſaluis meritis.aut nõ ſaluis. Si ſaluis merit.

ſic dico ꝙ nõ poſſit. hoc em̃ idẽ ẽ dicere et q̃rere ac ſi q̃reret᷑ vtꝝ poſſet iudicare iniuſte.qdð quidẽ abſq; dubio

7727

deꝰ nõ põt. Si aũt intelligat᷑ nõ ſaluis meritis.ſic abſqʒ dubio poſſet ſaluare iudã auferẽdo ꝑ gazʒ peccata ⁊
demerita. et dãdo merita. Petro aũt nõ põt dare merita mala.s tñ ſicut liberalit᷑ dedit bonã volũtatẽ petro.

DO intelligẽtiã pñtis diſtictiõis q̃rit᷑ ð quãti
tate diuie potẽtie ſiue de infinitate. Et circa
boc ꝗrũtur quattuoꝛ. Pꝛimo ꝗrit᷑ vtrũ potẽ
tia dei ſit infinita. Scoo dato ꝙ ſic. qrit᷑ vtrũ ipᷣa eſſẽ
tia diuina ſit infinita ſicut potẽtia. Tertio vtꝝ deus

poſſit ꝓducere opus infinitũ. Quarto vtꝝ rõ opan ·
di ſit infinita. Pꝛima queſtio reſpicit ifinitatẽ in poſ

rõe oꝑpandi. R—
Zi potẽtia ſit ĩfinita.⁊ ꝙ ipᷣa potẽtia ᷣm ꝙ buiꝰ

mõi ſit ifinita oñdit᷑ ſic. Infinitũ dicit᷑ qʒ; nõ bʒ tmi

ſendo. Sca in eẽndo. Lertia in oꝑãdo. Quarta in

4 —

ma manifeſta ẽ. Scda patz ꝑ Chꝛib.in qᷓdam omct.

Oipotẽs dicit᷑ qꝛ eiꝰpoſſe.ñ iuẽit ñ poſſe. ſi ſʒ iuẽit

poſſe.⁊ ſꝑ q̃ntitatẽ potẽtie accipiẽtibꝰẽ vltra ene.
Eé are oĩs potẽtia actiua ꝗᷓ pᷣt ĩ effectꝰ ifini
tos ẽ actu ĩfinita.SRina p
me. Si potẽtia ẽ pure in actu. hʒ totuzʒ actualit᷑ q
poõt habere. ſi totũ hʒ actualit᷑.et nibil põt ei accre
ſcere nec ð nouo aliqͥd dare.ct potẽtia vt potẽs ſe ex

tẽdat ad infinita. actu hbʒ in ſe infinitatcʒ . Minoꝛ
patz.qꝛ diuia potẽtia nunqꝙᷓ pᷣt in tot effectus qͥn ac
buc poſſit in płes. ̊ manifeſtũ ẽ ꝙ ſit infinita. tẽ ri roe?
uia potentia. cũ aĩa ſit expꝛeſſa imago dei.vñ vident
rões pᷣdicte nihil valere. uiaz
eſt ponere oino in actu ⁊ ĩ babitu ⁊ infinitã ſicut ꝓ
batũ ẽ ꝑ effectũ a poſterioꝛi.qꝛ bʒ effectũ infinitũ du

ois potẽtia ꝗᷓ st in actũ infinitũ.ſicut oĩno ẽ in actu
ẽ ſimplicit᷑ infinita.ᷣ diuia virtus ẽ hmõi.g ⁊c.Ma/⸗

ioꝛ ptʒ ſic. ſicut ſe hʒ potẽtia ad potẽtiã.ſic act? ad ac
tõi.ᷣ actus infinitꝰ excedit finitũ in infinitũ.g̊ ⁊ potẽ
tia potẽtiã. ſi potẽtia ẽ oino in actu.ẽ infinita.Mi/

noꝛ patet.qꝛ deꝰ dici᷑ durare in infinitũ.et pᷣt ceatu
rã ↄbuare in infinitũ.. ¶ Itẽ ois potẽtia ꝗ põt ſug
eyxtrema ĩ ifinitũ diſtãtia ẽ infinita.ſᷣ̊ potẽtia diuia ẽ

hmõi.qꝛ de nihilo aliqͥq facit.et inter aliqͥd et nibil ẽ
infinita viſtãtia. ̈ &πt& oĩs potẽtia ꝗᷓ oiĩno idiffe-
rẽs ẽ ab eẽntia ẽ infinita.ſᷣ diuia potẽtia ẽ hmõi.g ⁊c̃

HPHaꝛobatio pꝛie.qñœinq; aliq̃ duo ſunt oino indiſtan
tia. vbicunq; ẽ vnũ ibi et reliquũ. ſi potẽtia eſt oino

ingifferes ab centia. vbicunqʒ ẽ potentia.et eẽntia.
vbi ẽ eentia ibi eſt cẽtrũ potẽtie.g vbicũq; pᷣt potẽtia

talis pᷣt vt in cẽtro. cñ niulla potẽtia limitet᷑ ĩ cẽtro

ſuo ſ̊ aplius poſſit.aut diuia potẽtia nibil pᷣt.aut pᷣt

quãtũ vult.et ſic in infinitũ/ eỹtuʒ ẽ de ſe potẽtia il

ita etiã liberalſter cõſeruat ſiir naturã.et ſic patẽt obieca.
. la ßp in infinitũ opꝑari.ſᷣ potẽtia oĩno illa ẽ indifferẽs
et ſimplex. idẽ ẽ ibi latũ et intẽſuʒ. ſi extẽſiue ẽ in-/
finita. et intẽſiue.& oino ẽ infinita.et hoc eſt qð dicit
pbus in li. de cauſis ꝙ virtꝰ qᷓnto magis vnita tãte

vt actꝰ? coꝛpales ct actꝰ defoꝛmes. ⁊c.
ccedit᷑ ab aliquo eſt finitũ.qꝛ infinitũ nu

nũ. diuia potẽtia qᷓ;'tũ ad eè nõ bʒ minũ.g ⁊c. Pꝛi/

otẽtia ẽ hmõi. S. Pꝛobatõ p oppoſita ẽ diſtãtia infinita.vᷣ creature virt? finitum

finita. S

magis infinita.cũ & diuia potetia ſit infinitiſſima.qꝛ

eſt oino idẽ cum ſua oꝛigine.vbiq; pᷣt tãq; in ſua oꝛi
gine. nũqᷓ; inuenit nõ 4

oſſe. ¶ Cotra. oẽ illud eſt fi
nitũ in q̊ͥ ẽ reꝑire ſtatũ.ᷣ in diuia potẽtia ẽ reꝑire ſta/
tũ.qꝛ ẽ aſſignare aliqͥd qð nõ pᷣt.ſicut ſupꝛa oñſuʒ ẽ.
mõ exce/
dit᷑.H ſciẽtia excedit potẽtiã reſpectu ſinuig glurus
em̃ ẽ ſcia qᷓ; potẽtia.ſcit em̃ mala et nõ pᷣt. ac¶ Iteʒ
videmꝰ in potetijs creatis ꝙ infinitas ẽ a materia.ſ
finitas ẽ a foꝛma. cũ potẽtia dei ſit oino foꝛma ſiue
foꝛmalis.nihil oſno hñs poſſibilitatis. ſimplicit eſt
tẽ inter cõtradictoꝛie

vnũ reducit ad alteꝝ.vt nõ currẽtẽ facit currexe.⁊ tñ
Atẽ video ꝙ aia bʒ potẽtiã oĩno differẽ
tẽ ab eẽntia.ſicut potẽtiã viuificãdi coꝛpus.bʒ etiam
potẽtiã ad actũ infinitũ ſicut ad durãdũ ſiue pmanẽ
dũ in infinitũ. bʒ potẽtiã nibilominꝰ ad actꝰ infini/
tos.et tñ ipᷣa potetia ẽ finita in ſe.ẽ vẽ pari rõẽ de di⸗

R. dð. ꝙ diuiaʒ potẽtiaʒ

ratiõe.et iufinitos oppoſitiõe.ad quos ↄpat᷑ vt actꝰ
purus et vt tota cauſa et rõ hñs in ſe plenã et ꝑfectã

actualitatẽ reſpectu infinitoꝝ.et neceſſe ẽ cũ habeat
totũ ꝙ nunq babitura ẽ. et ex ſe hẽat ꝙ ipᷣa infinita
ſit. Alia rõne oñditur hoc a pꝛioꝛi. Pꝛopter ſũmaʒ

em̃ indiuiſionẽ vᷣtutis cũ eẽntia. et ꝓpter ſũmã vni/
tatẽ ipiꝰ virtutis.vbicũq; pᷣt.tota põt.et tĩ in extre-/

mũ mũñdi q̃ntũ in medio.et tm̃ in ſũmo qntũ in latꝰ.

et oĩ mõ infinitatis.nec ẽ ↄſilis rõ ĩ aliqua creatura.
nec qᷓ;tũ ad cauſalitatẽ cffectꝰ.nec qtuʒ ad vnitateʒ.
Mõ quatum ad cauſalitatẽ eſſectus.qꝛ nulla virtus
ereature reſpectu duratiõis infinite ẽ pure actiua.im

mo neceſſe ẽ ꝑ diuinã influẽtiã ↄſemari. Similt nec
antũ ad ꝓquqionẽ actus vñ bʒ infinitatẽ paſſinam

liginen
haſod

Ppcttirl
ctu.xtois
ndeten
businli
tesſunte
ſeublſin
ditintoo
tüſtppli⸗
e hoyee
fätiaißn

7

ſepptitadie
iu
emntit
Nctoic
ſensda
Aweinfu

4 detepcicn

rginen
linapote
hlerepp⸗
Ueipßit
nind
nino
uin pot
la nuqj

' tMaient

roe
Atd prt
ltalam
et
rud
Plunen
ACenta
lböot

iätin

hepufn
behitrnin
Hicſcni
Oinletin
Uſeſporru

Mypötirt

tOuan

Mltifeher

ileſctudi
ſehſd
fotnen

fnivdo
eſerde
cheigfnin
Polpeſten
ſeder
llſſn⸗
nnedſe,
Nunge
Criafti
ſaiͤ
Ueacpiey
gnanrin
idd
N foner,
ibes

rilgzr
Mihi,

tißfigii
udg
wuliſnſu
atinig
Rrac
riinit

iſic

1itpitfunl
nittinemni
üipzkinit
eawinden
untiir
nüifdtann,
aäiinde
logetin

oda fi
dennige

11ẽ ppter imenſitatẽ vᷣtutis

12 ctiſſimꝰ

15 nita. nec eſt ſimile.

etiã in rcipiẽdo.et idoo nulla ẽ actu infinita ᷣ ſoluʒ
in potẽtia.ſᷣ qꝛ infinitũ in potẽtia pẽdet cx infinito ĩ

actu.vt ois infinitas duratiõis creature et oꝑatiõis

pendet ex infinitate virtutis increatc.et h ẽ qð dicit
pbᷣus in li. de cauſis.ꝙ oẽs veritates infinite pẽden
tes ſunt ꝑ vnũ infinitũ pꝛimũ qð ẽ virtꝰvtutũ.Simi
lit᷑ nõ ẽ ſimile de ſimplicitate ſiuc vnitatc.nã potẽtia
dinia ẽ oino in ſe ſimplex.et oino hʒ cẽntiã:ſiue ſbᷣſtã

tiã ſimplicẽ.oino etiã ab illa ẽ indifferẽs.et iõ oimo/

da vnione ẽ vnitiſſima.cet iõ infinita.ſᷣ nullius crcatu
re qᷓtũcũq; nobilis potẽtia ẽ oino ſimplex.qꝛ ois ta-
lis potẽtia dicit aliquẽ reſpectũ depẽdentie.nec fun/
dat᷑ in ſuba oĩno ſimplici.nec oino ẽ idiſſerẽs.qꝛ nul/
la creatura ẽ ſua potẽtia loquẽdo eẽntialit.et ideo qꝛ
deficit ois creatura a rõe ſumme ſimplicitatis.et infi
nitatis ꝑ ↄſequẽs.et ſic patʒ ꝙ diuia potẽtia ẽ infini⸗
ta rõe infinitatis. Et patʒz rñſio ad vltimã rõem oſtẽ/
dẽtẽ pᷣdictas rõnes nõ valere. ¶ Ad illud g qð obici
tur ꝙ iuenit terminũ.et ꝙ inuenit exceſſ um. dð ꝙ di
uina potẽtia ẽ infinita reſpectu eoꝝ q̃ poſſe eſt poſſi

bile.reſpectu alioꝝ q̃ poſſe ẽ ipoſſibile.nec eſt finita

nec infinita.qꝛ nihil ex eis e Of em̃ dẽ ꝙ iuẽit ter/
minũñ vel exceſſum. dð.qꝙ falſuʒ ẽ.qꝛ exceſſus et ter/
minus rei attẽdit᷑ ᷣm ea ad quc res ſe extendit.cet di
uina potẽtia ſe extendit ſolũ ad bona.et quãtum ad
alia nunqᷓ; ẽ pluriũ ſciẽtia q;ᷓ potentia.nec quãtũ ad

10 talia iuenit terminũ.et ideo patet illð. Põt tamẽ ali

ter dici ꝙ, duplicit ẽ loqͥ de potẽtia ct ſcientia.aut i ſe.
aut ad ↄpꝑationẽ ad obiectũ. Si in ſe ſic vna non ex
cedit aliam.qꝛ quicqͥd ſcit põt ſcire.et qͥcquid pᷣt ſcit
ſe poſſe. Ael ꝑ cõꝑationẽ ad obiectũ.ct ſicẽ loqui du
litit. aut ſm foꝛmã ſiue ſpeciẽ.aut hᷣm numcrũ.Si
m numen.ſic cũ potentia poſſit infinita.nõ excedi/-
tur a ſcientia.Si aũt ſᷣm foꝛmã.ſic qꝛ potẽtia ẽ reſpe
ctu bõoꝝ tm̃.ſcia vo bõoꝝ et maloꝝ.iõ excedit᷑.tñ ex
Bn ſertin ſit ifinita.⁊ ẽ exẽplũ ſi q̃s imaginet᷑ duas
lineas infinitas.plures ſunt due q3 vna.qꝛ non ha/
bebũt vnã infinitatẽ m numeꝝ ſᷣ ſolũ ſᷣm longitudi
nẽ.et ſic nõ ſunt maioꝛes vel longioꝛes due ꝗᷓ vna.
Similit᷑ in ꝓpoſſito intelligit᷑. Potẽtia em̃ dꝛ infiui/

ta reſpectu obiectoꝝ ᷣm numeꝝ.ſᷣ̊ nõ ſᷣm q̃litatẽ.qꝛ

non põt in mala vel pᷣuatoꝛia.et ꝑ boc patʒ pᷣmũ et
ſcᷣm.Quãuis em̃ inueniat terminuʒ reſpectu mali.

non tñ reſpectu boni et ille terminꝰ vel exceſſus po/

tius facit ad infinitatẽ.qꝛ non ẽ poſ ſ᷑ nõ poſſe.et iõ

uauis h̊ videat᷑ dare terminũ ſᷣm rõem intelligẽdi.

m veritatẽ nõ dat.qꝛ ꝙ non poſſit mala hoc totum
d illud qð obẽ ꝙ infini
tũ ẽ paſſio potẽtie materialis.dð.qꝙ hoc verũ ẽ de in⸗
finito ꝑ pꝛiuationẽ cõpletiõis ſiue cõpleti eſe.ſ̊ non
eſt veꝝ de infinito ꝑ pꝛiuationẽ limitatiõis. Pꝛimuʒ

em̃ ẽ infinitũ potẽtia paſſiua ſiue reccptiua.et ita pꝛi

mo ineſt materie. m ẽ infinitũ actu ·ct iõ in illo ſolo
vere ẽ et ꝓꝑꝛie.qꝛ tm̃ eſt actus ct actus purꝰ ⁊ pfe-⸗
d3 ill qb obẽ ꝙ creatura pᷣt ſuper ea que
ſumme diſtat. d.qꝙ ens et nõ ens nõ dicunt᷑ ſumme

diſtantia.qꝛ opponunt᷑ ↄtradictoꝛie.ſᷣ qm̃ nihil hñt

coc. nec qntũ ad genus ſubiectuz. nec qntũ ad genꝰ
pᷣqicabile.S qeſcere et moueri et nõ moueri qd ꝓ eo⸗
dẽ accipit᷑ vtro TSrnt cõe.ct ita nõ ẽ diſtatia infi/

uendi. dᷣ ꝙ viuere vno mõ dicit actum ↄſequẽtẽ ſi⸗
cut moueri.et ſic ẽ ab aia mediaãtibus potẽtijs diffe⸗
rentibus ab ipſa eſſentia. Scom aũt ꝙ ẽ actus purꝰ

q oino nephas ẽ dicere.

dillud qð obicit᷑ de potẽtia vi

eſt ab eſſentia aie vt in rõe foꝛme nõ in rõe agentis.⁊
ꝓpter hoc nõ ↄſiderat᷑ ibi eẽ tm̃ in oꝑando. ſicut al/
bedo ſeipſa dealbat.ita ꝙ nõ notatur ibi nec ẽ egreſ/
ſus alicꝰ vt a potentia agẽte.nos aũt hic loquimur S
potetia vt agente et ꝓducẽte aliqͥd.potẽtia vero aie

quãtũcunq; ſit idẽ tñ dicit aliquã inclinatiõeʒ.et is8o

2.

dependẽtia.et i

ifinitatẽ. in do añt non ſic.et iõ ratio illa nõ bʒ in ſtã
tiã recte intellecta

¶ Atrũ eẽntia ſit infinita. ſiue diuina potẽtia ſit infini⸗

ta quãtũ ad eẽ.Et ꝙ ſic.vx.qꝛ nulla potẽtia nobilioꝛ
ẽ ſuba.̊ᷣ diuia potẽtia ẽ infinita.ᷣ cuʒ nõ ſit nobilioꝛ
nec maioꝛ ſuba.neceſſe ẽ ſubaʒ e infinitã.¶ Item ſi
aliqua duo liceat ſic dicere ſicut oiĩno idẽ.ſi vnũ ẽ infi
nitũ et reliquũ. ſuba et potẽtia ſũt idẽ et eẽ ⁊ poſſe.

Scũ diuinũ poſſe ſit iſinitũ.⁊ ee. ⁊ ita eẽntia ¶lgtẽ q̃n
tumcunq; aliqua duo ſic ſe hñt ꝙ ad nihil ſe extẽdit
vnũ ad qð piter ſe nõ extendat reliquũ.ſi vnũ ẽ infi/

nitũ.et reliquũ.ſᷣ ad nihil oiĩno ſe extẽdit potẽtia ad
q ſe nõ extendat eẽntia.nunqᷓʒ em̃ deus põt facere
tot.qͥn etiã ſuba poſſit eẽ in tot.ᷣm qꝙ dẽ Ro.iij. Si
celum et celi celoꝝ ⁊c. ¶ Itẽ oi finito põt aliqͥd cogi
tari maius.ſcʒ infinitũ ipᷣm.ſᷣ diuia eẽntia ẽ ita bona
et magna ꝙ nihil maius nec melius cogitari põt.alio
quin nõ ẽ deꝰ.g ⁊c. ¶ Itẽ oẽ finitũ bonum meliꝰ ẽ
cũ alio bono qᷓ; ꝑ ſe tm̃.quia finitum additũ finito fa

