2 7
Kübmaem
„ 41
,
„ .
.. . 1 . 1 ½
Masunnirt:

.* 76E

3
3

.
74
Aonoinvt⸗

„

omn

wunrpct
1Ae .N,

Rsnent

ofmn

a (

Aug.

ZJZoh. xvj.
S apie. ix.

c
Aug“. d

us a.ſſEt qp ſic videk. qꝛ ſtatus

minẽ duxit ad

qꝛ ſcribit᷑. Joh.vij. Spũs non

tus. qꝛ nõ ita abũdãter. ⁊c.¶ Item maioꝛ cognitio ⁊ dilectio eſt toe leg gre qᷓ; tpe legis ſcripte.S .

tionalis.

Altrum ſemel tm̃ miſſus ſit filiꝰ.an ſepe. e
ic queri᷑ vtrum ſemel tm̃ miſſus ſit filiꝰ.an ſepe
mittat᷑. Si em̃ miſſio filij iius tm̃ incarnatio ẽ.cuʒ
ſemel tm̃ incarnatus ſit.⁊ ſemel tm̃ videtur miſſus.
At ſi ſepe mittit᷑.eſt ⁊ alia eius miſſio qᷓ; incarnatõ.
Sed q eſt illa: Nunqᷣd eterna genitura miſſio eius
dicenda eſt.an etiã alia miſſio querenda eſf.
Oſtendit auẽte Auguſ.ꝙ filius duobus modis
miſſus eſt. ſcʒ viſibiliter? inuiſibilr: f

lam eternã geniturã q̃ ineffabilis eſt.pᷣm quã etiam
miſſus poſſet dici.vt videt᷑ quibuſdaã.ſᷣ meliꝰac ve
rius ſᷣm eã dicit᷑ genitꝰ. Pꝛeter eaʒ ꝗᷣ duobꝰ modis
dicik mitti. ſcʒ. vel cũ viſibiliter mũdo apparuit car
ne indutus.vel cum ſe in animas pias ſic tranſfert.
vt ab eis ꝑcipiat᷑ ac cognoſcat᷑.hhos duos miſſiõis
nodos aꝑte Aug. diſtinguit in. iiij. li.de tri.dicẽs.
Mon eoipᷣo ꝙ de patre natus eſt miſſus dicit᷑ filiꝰ.
ſed vel eo ꝙ aparuit huic mũdo.verbũ caro factũ.
vñ dicit.A patre exiui.⁊ veni in mundũ. Vel eo ꝙ

ex tꝑe cuiuſdã mente ꝑcipit᷑.ſicut dictũ eſt de ſapiẽ

tia.Emitte illã de celis ſanctis tuis.⁊ a ſede magni
tudinis tue.vt mecũ ſit⁊ mecũ laboꝛet.i.doceat me
laboꝛare.⁊ tũc vnicuiq; mittit᷑ cum a quoq; cogno⸗
ſcit᷑ atq; ꝑcipit᷑.quantũ cognoſci ⁊ ꝑcipi põt.ꝓ ca⸗
ptu vel ꝓfieient in deũ.vel ꝑfecte in deo anime ra⸗

ignat duplicẽ driam iſtoꝝ modoꝝ. ſcz ꝙ bᷣm

alt. rum ſemel. ſm alterũ ſepe ſit miſſus.⁊ ſ̃m alteꝝ

vt ſit hõ ⁊ ᷣm alterũ vt ſit cũ hoĩe.

¶ Ecce diſtincti ſunt duo modi miſſionis filij.? ſm al
terum ſemel tm̃ miſſus eſt dei filius.ſᷣm alterum ſe/
pe miſſus eſt.⁊ mittit᷑ quotidie. NHam ſ̃m alteꝝ miſ⸗

ſus eſt vt ſit homo.qð ſemel tm̃ factum eſt. Scom
alteruʒ vᷣo mittit᷑ vt ſit cum hoĩe.quõ quotidie mit
titur ad ſanctos.⁊ miſſus eſt etiam ante incarnatõ⸗
nem.⁊ ad om̃s ſanctos qͥ ante fuerũt.ꝰ⁊ etiã ad an⸗
gelos. vñ Aug.de filio.i.de ſapia patris loquens
in.iiij.li.de trini.ait.Aliter mittit᷑ ſapia vt ſit cũ ho
mine.aliter miſſa eſt vt ſit hõ. In aias em̃ ſanctas

ſe tranſfert.⁊ amicos dei ⁊ ꝓphetas ↄſtituit.ſiẽ im 2

fectõez. H euangeliuʒ dicit. eſtote pfecti Math.v. ⁊c. Item de ſpũſancto vf boc ſpecialiter.
ñ erat datꝰ.qꝛ ibs nondũ erat gloꝛificatꝰ.boc nõ dr ꝙ; nullo mõ añ fuerit da

In pte iſa ſunt dubi

p dubitat᷑ de ſitu. c. j.

mãr nõ debeat H po/
nere tractatũ de miſ⸗

ſione filij.qꝛ miſſio fi/

lij eſt incarnatio. de
eiꝰincarnatõne agit᷑ i
tercio.g ibi deberet a⸗
gere de miſſione non
h. F'.ꝙ mor inciden-
ter itroducit hũc tra⸗
ctatũ de miſſione filij

ter explicatõeʒ miſ

ſionis. ſ.ſ. Poſtet ta
mẽ dici ꝙ mor h̊ agit
de miſſione filij in mẽ
tem pᷣncipalr. ð miſ
ſione filij in carnem
p accñs. vt diſtiguat
à miſſione filij in mẽ/

tem. De illa aut miſſi

one q̃ eſt in carnẽ ſpã
liter ⁊ pᷣncipalr agit i
tercio.⁊ ido aliter ibi

b ¶ Mon eoipo ꝙ de
pꝛe natus ẽ miſſus dẽ
filiꝰ. Aidet᷑ dicere fal
ſum ⁊ ↄtra Greg.qui

dicit. eo mittit᷑ filiꝰ q̃
nerek: Peꝰ. dom. qp

ug. loquit᷑ cũ pᷣciſio
ne.vt intelligat᷑ in eo

ipſo tm̃. Greg. aũt cũ
p̃ſuppoſitõe manife/⸗
ſtatonis. Ael alit᷑.au

.

guſti. loquit᷑ de gene/

ratõne et᷑na. Greg.

tpali.vnde nulla ẽ oiĩ

¶ Minus eſt etiam
ante incarnatõneʒ et

ad oẽs ſanctos.Que

a Mic quent vtruů.

35

„

rit᷑ vtrũ pꝰincarnatõ/
nem pleni ſit dat? fili
ꝑfectõnis. Lex em ne-

Ry.ddm.q pleniꝰdari poteſt duplrr intelligi. Aut intenſiue. aut extenſiue. Si extenſiue.ſ. ic pluribꝰdat?eſt. ſ. ſ.

tꝑe leg gre.qꝛ in omnẽ ter.

exi. ſo.eoꝝ ⁊c.nõ tiñ ad vnã gentẽ. Si intenſiue.̊ ẽ duplr.aut qtũ ad gñalẽ ſtatũ.

aut ꝙᷓtum aq ſpales pſonas. tum ad gen eralẽ ſtatũ in no.te.q‚tum ad fpãles pſonas in ve.teſ.⁊ ſic ſe bñt
vt excedẽtia ⁊ exceſſa. Quia in ve.te. fuernt aliqͥ viri euãgelici.⁊ ſic ꝓcedũt rõnes ad vtrãq; ꝑtem. In ve.teſ.

fuerũt aliqͥ abundan

tes in ſapia. vt ſalo

de vt abꝛabã. Alid in deuotõne vt dauid. Aliqͥ in miraculoꝝ ope vt belyas. d 13 an
ſalſum.Quia angelꝰ v nunciꝰſeu miſſus.ſ ad miſſum nõ eſt miſſio. ⁊c. Si tu dicas ꝙ alio mõ mittit᷑. Con
tra.q ſp eſt pñs.nõ indiget miſſione.ſ ange otẽplat᷑ deñ vt pñtez. ⁊c. Rꝰ.dᷣm. ꝙ miſſio ſapie ſiue filij ẽ

ad creatura illuſtrandã.ſicut miſſio.ſ.ſ.a

mõ. Aliq in patia vt iob. Aliqͥ in manſuetudie vt moyſes. Aliqͥ in fi⸗
etiã ad angelos. videt᷑

creatura ſctificandã. Et qm angli nec ex ſe fuerũt ſapientes. nec ex

ſe fuerũt ſcti ideo optuit ꝙ a pncipio mitteret᷑ eis ſapia.ꝗᷓ ẽ filiꝰ⁊.ſ... Tiñ aug loquit᷑ p ſtatu gloꝛiſicatõis. P/

₰

pꝛie aũt nõ di

cit mittinñc nſſi dicgt large

mitti ag manifeſtatõnem alicuidocculti.

z8 cutones ↄſiles. O

2. .

e¶ Imaz anos m e;

mẽte aliqͥd efne capi-

mus.nõ in h̊ mdo ſu/
mus. Elidet᷑ falſuʒ di
cerc. Quia aut dicit
hm aiam. aut vᷣm car⸗
nẽ. Mõ ſᷣm carnem Hh
ↄſtat. ſᷣm aiam.g vi
det᷑ ꝙ aia qñ deũ cog
ſcit ſit in celo.ſiue ex-
tra mũduʒ. Itez h vꝛ
rõnc.qꝛ cape eternuʒ
eſt magiſ capi.g ſi qd
capit᷑ a capiente loca
tur.g aia locat᷑ i cter/
nitatc.g er tᷣs. Pꝛe/
terca qð cognoſcit et
amat.aut trahit᷑ a co
gnoſcẽte ⁊ amãtc.aut
ccõucrſo.ſᷣ duz deum
amamus ⁊ cognoſci/
mꝰ.nõ trabimꝰ deum
ad nos.ſ̊ nos ad deũ.
ſicut dẽ in.iiij.de diui.
noibꝰ. Ryꝰ. dðm.ꝙ lo/
cus hʒ naturã ↄtinẽi᷑
⁊ quietant᷑.Eſſe gᷣi h
mũdo eſt dupir. Aut
qtum ad veritateʒ ⁊
ↄtinẽtiã.aut qᷓ;̃tuð ad
quictẽ. Aug.ant loq̃t
nõ pꝛimo mõ.ꝙ aia ⁊
coꝛpꝰvere egrediatur
bhũc mm dũ mẽte ca
pit deů. intelligit qᷓ;
tum ad quictẽ. Quia
affect? aic nõ reqͥeſcit

in tpaliboß etnis bꝰ

ſupfeꝛt᷑. ⁊ qtum ad h̊
intelligit᷑ dyo.⁊ intel/
ligit᷑ ſcda rõ. ꝙ; ama/
tũ trahit nõ localiter
mutãdo.ſᷣ ſibi confoꝛ
mãaãdo.qꝛ amãs tranſ

foꝛmat᷑ in amatuʒz. et

cogſcens ↄfoꝛmat᷑ co
37 f¶Pf em̃ ẽ ⁊c pꝛici/
piu totiꝰdiuinitat᷑.vł
ſi meliꝰdr deitatis.vr
male diccre.qꝛ aut H̊
eſt ꝑ generatõem.aut
pꝑ ſpiratõcʒ. Sʒ ſi hoc
pr̃ generat vel ſpi/
rat deitatẽ.qð ẽ cõtra
marm ſuß diſt. v. vbi
diet. ꝙ eſſentia nec
generat.nec generat᷑.
Pꝛeterea q̃rit᷑.quaꝛe
dicit.vlł ſi meliꝰdꝛ deita

vt ĩ ꝑſonis.tñ qꝛ nõ P

ſoliꝰdei ꝓpꝛiũ.ideco

cit. vi ſi ſmeli? dꝛ deitaſj. Re*. dd. ꝙ aug. nõ ſimpli dicit.
i ſunpliciſſimo nõ cadit aliqᷓ tocalitag niſi erreſnoie totalitaj a
t trabi ad ꝑſonas.cũ ſit nomẽ abſtractũ.pᷣ
quenit᷑ quare dr. deitat meliꝰ. dom.qꝙ diuinũ pᷣt dici de creatur.ſm ꝙ dr
deitas mag ꝗꝓpꝛie dicit foꝛmã dei q diuinitas iõ meliꝰdi deitat qᷓ diuinitatis.

plet etiã ſanctos angelos. Sʒ cum venit plenitudo
tpis miſſa eſt nõ vt impleret angelos.nec vt eẽt an
gelus.nec vt eſſet cum hoibꝰ.vel in hoibꝰvt antea

in patribus erat ⁊ in ꝓphetis.ſed vt ipᷣm verbũ ſie
ret caro.id eſt homo. .

¶ Scõm alterũ modũ dicit᷑ filius miſſus in mũdũ

ſᷣm alterumnon.

¶ Pꝛeterea notandũ eſt.ꝙ cũ his duobꝰ modis mit/⸗
tat filiꝰ.ſᷣm alterum dicit᷑ miſſus in mundũ.ſm al⸗
terum vonõ.Eo em̃ mõ miſſus dicit᷑ in munduʒ q

viſibilis mũdo aparuit. Vñ augꝰ.in eodem li.ait.

Cuʒ ex tꝑe cuiuſq; mente ꝑcipit᷑.mitti quidẽ dicit᷑.
ſed nõ in hunc mundũ. MNon.n. ſenſibilr apparet.i.
coꝛpoꝛeis ſenſibꝰpᷣſto eſt. Nam ⁊ nos ſᷣm ꝙ mente

aliquid eterne capimus.nõ in hoc mũdo ſumus.⁊
omniũ iuſtoꝝ ſpũs etiã in carne viuentiuʒ inq;dtum

diuina ſapiũt nõ ſunt in hoc mundo.Ex pᷣdictis li⸗

quet.ꝙ pᷣter ineffabilẽ geniturã duobꝰmodis mitti

ic querit᷑ cur pr nõ dicit᷑ miſſus.cũ ex tpe a quoqᷓ
cogſcit᷑ ſicut filiꝰ: Ad qð dicimꝰ.qꝛ in eo ẽ pꝛincipij

ter em̃ ẽ(vt ait Aug.in codẽ li.)pꝛincipiũ totiꝰdiui
nitatis.vel ſi meliꝰdieit᷑ deitat .qꝛ pꝛincipiũ eſt filij

tur filiꝰ.ſcʒ cum viſibiliter aparuit.vel inuiſibiliteꝛ
pcipit᷑ mente. èèMv
(Babiu oꝛtum ex pᷣmiſſis. Cur ſcʒ pat᷑ nõ dicit᷑ mi
8. cũ ab aliqͥ cognoſcit᷑ vt fili.· i
AQueſtio.

auẽtas.q̃ nõ hʒ de qͥ ſit.a qͥ filiꝰẽ ⁊ ſpũſſanctꝰ. Pa⸗ Aug.

⁊ ſpũſſcti.Nam vt ait Augꝰ.in eodeʒ.Si voluiſſet

etia deꝰ pr̃ ꝑ ſubiectã creaturaʒ viſibilłr appareret.

abſurdiſſime tñ aut a filio quẽ genuit.aut a ſpũſctõ
qᷣ de illo ꝓcedit.miſſus dicere᷑. Cõgruẽter aũt ille

miſſus dr qᷣ in carne apparuit.miſiſſe aũt ille quiin

ea non apparuit.

¶ Docet cauè erꝛoꝛeʒ qͥ poſſet oꝛiri ex ſolutõne pᷣdicti

dubi oezin eſilllanetusno ſünr mmonesyfc⸗

q;uis miſſi dican᷑.

¶ Gdeoq; putauerũt qdã heretici.cũ pnõ ſit miſſus

Hp filiꝰ⁊.ſ.ſ.patrẽ eẽ maioꝛẽ̃.ac filiũ minoꝛẽ eẽ.⁊.ſ.ſ.
atq; patrẽ q̃ſi maioꝛẽ miſiſſe vtrunq; qſi minoꝛem.

¶ Qõð aug.impꝛobat in.iiij.li.de tri.illis ↄtradicens

Nõ iõ inqͥt arbitrandũ ẽ minoꝛẽ eẽ filiũ ꝙ miſſus ẽ

Aug.

a pfe.nec iõ minoꝛẽ.ſ.ſ.ꝙ⁊ pater eũ miſit ⁊ ſiliꝰ. Söi·

parilitatẽ.vel diſſilitudinẽ ſube in ſcriptun b poſi⸗

uc eĩ ꝓpt viſibilẽ creaturã.ſiue potiꝰ ꝓpter pncipij)
auẽtem vel ↄmẽdatõeʒ.nõ ꝓpter ineqlitatẽ. vłim/

ta intelligunt. Hõ & i dicit par miſiſſe flliũ vr.ſ. ſ.

wYlille eẽt maioꝛ ⁊ illi mioꝛes.ſᷣ maxie ꝓpter auẽtem

pꝛincipij ↄmẽdãdã.⁊ qꝛ in viſibili creatura nõ ſicẽ il

le appuit.Ecce oſtenſum eſt que ſit miſſio filij ⁊ qui
bus modis mittaturr.

4

ſit ͤneipiũ viuitai cũ hac detmiate toti Et an
F. ꝑpſonaꝝ plalitatẽ.iõ deitas ſiue diuitas.ſta
p̃dictꝰſenno exponẽdꝰ ẽ ſicut ð exponit mar lo

–
*
—
4 „*

den

priad
toſclc
6

isſanc
unodicn
töneofe
mineſe
mittit t
nsſehn
fam no⸗
1, Adboed
Uiſibilte
co. Ie
tinlancd
ſpuf
lagege
dug .
ducidp⸗

tria querunt᷑ de miſſione filij inuiſibili.qꝛ de
iſibili aget in tercio. Et quia miſſio inuiſi/
bilis filij. ſimilis eſt miſſioni inuiſibili.ſ.ſ.ideo ſimul
uerit᷑ de vtraq;. Pꝛimo querit᷑ vtruʒ hec miſſio ſit
m dona gfre gratufacientis. vel gre gratis vate. Se-⸗
cundo querit᷑.vtrũ ᷣm eadẽ dona gre.dicat᷑ mitti fi
lius ⁊.ſ.ſ.Cercio vtrũ vtraq; miſſio ſit ̃ᷣm eadcʒ do-
na gre augmentata.
¶ O bec miſſio ſit ſm dona gre gratis date.oñdit᷑ ſic.
NRab. dicit de ſpuũſancto.qꝙ ter datꝰeſt ſpũſſanctꝰ.⁊ p
mo dicit ipᷣm eſſe datũ ad miraculoꝝ oꝑatõnem.cõ⸗/
ſtat autẽ.q; miraculoꝝ oꝑatio eſt gra gratis data.S
⁊c. ean dat᷑ donũ ꝓphetie. vñ.j. Re.

4 xij.Factꝰeſt ſpũs dñi ſuꝑ ſaul ⁊ ꝓhabat.ſᷣ bonuʒ p/

phetie dat᷑ frequẽter bis qͥ nõ hñt gr̃am gratũfaciẽ/
. tem. ſicut pʒ de ſaul ꝑ textum.g ⁊c. ¶ Item ꝙ filius
mittat᷑ ̃m dona gre grat date.vr. Lũc em̃ filiꝰdicit
. mitti.qñ fit reuelatio occultoꝝ.ſᷣ reuelatõ occultoꝝ
2

põt fieri ſine dono gr̃e gratumfacient. g ⁊c. ¶ Item

Aug. dicit ⁊ hr in pñti di.ꝙ tũc ſapia mittit᷑.cũ a cu/

iuſq; mente ꝑcipit᷑.ſiue cum alicui innoteſcit.ſi ergo
cipit᷑ ⁊ innoteſcit ꝑ dona gre grat᷑ date.vt ꝑ fidẽ in
4 oꝛmẽ.ꝙ vr in illis dari.ergo ⁊c. ¶ Contra. Aug.di/
cit ꝙ tũc dat᷑.ſ.ſ.alicui.cum ſic dat᷑ vt eum faciat dei
⁊. ꝓximi dilectoꝛẽc.hoc ẽ dicere.qñ dat᷑ homibꝰ chari⸗
tas.ſed charitas nõ eſt niſi gre gratũfacieni. c.e..
¶ Nem hocipᷣm vj de filio. qꝛ dicit᷑ Sap.vij. In ani

— —

dei nõ dicunt᷑ ſine grẽ̃a arlaciente apor. eʒ
ratõne oñdit᷑.tunc dat᷑ vel mittit᷑.ſ.ſ.qñ habitat i ho-

te. ⁊c. ¶ Item cũ mittit᷑ filiꝰvel.ſ.ſ.ad aliquẽ.non
mittit᷑ vt ſit vbi pꝛiꝰnõ erat.ſᷣ vt ſit in eo aliter q; pꝛi

J0 am. nõ eſt niſi ꝑx grẽam gratũfacientẽ. ergo W.
ad hoc diſtinguũt aliqͥ.ꝙ ſpm̃ſctm̃ dari vel mitti in/
uiſibiliter põt eſſe.vel inq;tum ſpoõ.vel inq;ẽtum ſan/
ctus. Inq;tum ſpõ dat᷑ ꝑ donuʒ gr̃e grat date. Inqᷓ;⸗
tum ſanctificãs.dat᷑ ꝑ dona gre gratũfacient.Silit᷑
ſapia vel filiꝰpõt mitti.vel. put faciẽs ſaꝑe.⁊ ſic ꝑ do/
na gre grat date.vel ꝓut ſapia dicta ceſt a ſapoꝛe.⁊ ſic
ꝑ dona gre gratũfacientis.Sʒ iſtud nõ vr ſoluere.q:
dantẽ oppoſitũ iſtius ſolonis.eſt poſſibile adbuc ſol

uere.⁊ querere de ſpũ ⁊ vᷣbo quõ dicat᷑ dari et nõ in

40 babitaꝛe. ¶ Pꝛopter B aliter doᷣm tam de filio qᷓ; de
ſpuᷣſancto.qꝙ dari vel mitti eſt dupłr. vel ſimpłr. vcl
ad hoc.Lũc dat᷑ ſimpliciter qñ ſimpłr habet᷑.videli
cet nõ tm̃ ad vſum.ſed ad fructũ.boc autè ẽ ſolũ per
dona gr̃e gratumfacient᷑.⁊ ideo in illa ſoluʒ dat᷑ ſim-
pliciter vel filiꝰvel.ſ.ſ.Alio mõ dẽ dari ad hoc.qñ nõ
ad fructũ ſed ad auxiliũ ſiue ad aliquẽ vſum aliq̃ do⸗
na donant᷑.⁊ hoc fit.cũ dant᷑ aliq̃ dona gr̃e grat᷑ da/
te. in quibꝰ manifeſtat᷑ filiꝰvel.ſ.ſ.et ſic ꝓcedut rõnes

£

W———————

Ipſe em̃ coiter loquit᷑ de miſſione.Añ dicit ſpũſſan/
ctus ter dat᷑.Aug.aũt loquit᷑ de datõne vel miſſione
45 eſt ad habitandũ.vel ſimpir habendũ.. Ad illud
qð obijcit᷑ de ꝓphetia.dm. ꝙ vno mõ dat᷑ in ea.ſ.ſ.
ſunplr. ꝓut ipſa dicit cognitões ſᷣm idoneitatẽ ſuſci/

atio.⁊ ſic nõ dat᷑ in ea ſpũs ſimpłr ſiue nõ mittit᷑ ni

Dinte ligentiã eoꝝ que dicunt᷑ in parte iſta

⁊ aliud donum. ¶

ad aliud ſpũſſanctꝰ. pꝛopꝛig
filio. ⁊.ſ.ſ.ſed aliud in creatura.ergo cum filius dica/
m 5ncrag trãſfert. ⁊ amicos dei ↄſtituit.vᷣ amici

minc.ſed nõ dr̃ habitare in hoie.ſine gra gratũfaci

us.ſed nouꝰmodus eſſendi.addẽs ſupꝛa ceẽ ꝑ natu/

ad pumã partẽ. Mam ſic intelligendũ ẽ vᷣbũ. Rab.

ientis ⁊ ᷣm pietatẽ exequeni.Alio mõ put eſt reue
ſiad hoc. Añ nõ dicitin li. Rxg.ꝙ ſpũſſanct?ſit miſ

xv.

ſus ad ſaul. vel factus in ſaul.ſed ſuꝑ ſaul. 6
lud qdð obijtit᷑.ꝙ mittit᷑ filiꝰcum fit reuelatio o
toꝝ.dm.qꝙ hoc nõ eſt in quacũq; reuelatione.nam

Adü 42
occul

aliqᷓ fit reuelatio.nõ ꝑ miſſionẽ filij.ſed ꝑ miſſionem

angeli. Multa em̃ reuelant᷑ angelis.ſed intelligitur
e illa reuelatõne in q̃ eſt anime illuſtratio ꝑ gram.
⁊ ſi ꝑ gratis datã.nõ ſimpłr mittit᷑& ſi ꝑ gratufaciẽ/
tem tunc ſimpir mittit᷑ ⁊ habet᷑.¶

mo obijcit᷑.ꝙ tũc mittit᷑ qᷓ ꝑcipit.dm.qꝙ non ſuffi

cit cognoſcere filiũ ꝙ ſit ab alio.immo opoꝛtet ꝙ co⸗

gnoſcat ꝙ ſit in ipſo vt in ſuo habitaculo. Hoc autẽ

Ad illud qad vlti/ 43

dico.nõ cognitõe neceſſitatis.ſed ↄiecture.nec de co.

gnitõne actuali.ſed de habituali.
ueſtio. ij.

nõ videt᷑ hoc mõ. Miſſio ſpũſſancti eſt eiꝰ donatio.

donatio. ergo ᷣm aliud donũ.

¶ Ntrum ſm eadẽ dona gfe dicat᷑ mitti filiꝰ2.ſ. . Et q

em hocipᷣm vide⸗-

⁊ ſilr filij.ſed alia eſt miſſio igen ancti. ergo alia

tur ꝑ ſimile.qꝛ ſicut ſe habet miſſio viſibilis filij. ad

miſſionẽ viſibilẽ.ſ.ſ.ita etiam ⁊ inũiſibilis.ſed miſſio

viſibilis filij ⁊ ſpũſſancti eſt p̃m alium ⁊ alium effe/

ctum.⁊ ſignum in creatura.ergo inuiſibilis pm alid

em miſſio eſtad cognoſcenduʒ
emanatõnem ⁊ diſcernendũ. ſi ergo filius diſcernit

ab effectu in quo mittit᷑.⁊.ſ.ſ..⁊ hmõi ſunt dona gra
tie. ergo q́;ẽtum ad aliud donum mittit᷑ filius. qtum

nõ eſt idẽ appꝛopꝛiatũ

tur mitti in cffectu ſibi appꝛopꝛiato.i alio effectu vel

ono mittit᷑ filius qᷓ; ſpnſianctus.¶ ontra.omnis

noꝝ diſtributio.tam gr̃e gratis date.qᷓ; ge gratůò

facientis.attribuit᷑ ſpniſancto.maxime dona gratie
gratumfacientis. Sicut patet.j.Coꝝ.xij.ergo cũ.ſ.ſ.
mittat᷑ in donis ſibi appꝛopꝛiatis.in omnibus donis
mittit᷑.ergo in eiſdem in quibꝰfilius. Item filius
mittit᷑ cum ſapientia dat᷑.⁊ ſimiliter ſpuſſanctus.qꝛ
pᷣcipuũ donum.ſ.ſ.eſt ſapia.ergo ⁊c̃. 14 St em qñcun/
qʒ dat᷑ cognitio dicit᷑ mitti filius.ſed in hoc dono da

tur vel mittit᷑.ſ.ſ. JYoh.xvj.Cum venerit ille docebit

vos om. ve.ergo ⁊c. r qñcunq;ʒ charitas dat᷑.

mittit᷑.ſ. . ſed in boc dono dat᷑ filius. Sapᷣ.vij. In ai
mas ſanctas ſe tranſfert.⁊ amicos dei ↄſtituit.⁊ au/

guſti. in. iiij. de trini.exponit illud de miſſione filij.er/
go ⁊c.¶ E&. dom. ꝙ in miſſione inuiſibili eſt dnoꝛũ
collo.in quibꝰ eſt manifeſtatio ⁊ inhabitatio.Et ſᷣm
boc iutelligendũ eſt.ꝙ eſt loqui de donis dei.qᷓtũ ad

radicem.vel q;tum ad habitum.vel q;tum ad actuʒ

ↄſequentem.Loquẽdo aũt q;tum ad radicem. ſſic qꝛ

vna eſt gra gratumfaciens.ꝑ quã inbabitat filius ee
ſ. ſ.que eſt radix tnoꝝ gratuitoꝛuʒ. ſic dant᷑ vł mit

tunt᷑ eodem dono. Loquendo aũt q;tum ad habitũ.
ſic diſtinguendũ.quia quidam habitus ſunt pure af
fectiui.quidam pure cognitiui.quidaʒ medij. In ha

bitibus pure affectiuis datur ſiue mittit᷑ ſpũſſanctꝰ.

quia ci appꝛopꝛiat᷑. In habitibus pure cognitiuis.

nec filius nec ſpũſſanctus ꝓpꝛie ſicut dictum eſt mit
titur. In habitibꝰ autem partim cognitiuis.partim
affectiuis ᷣm ꝙ diuerſa in ſe ↄtinent.⁊ filius mittit᷑.
⁊ ſpũſſanctus. Mam cognitiui ducunt in manifeſta/

tionem verbi.affectiui in manifeſtationem amoꝛis.

Si aũt loquamur q;tum ad actus cõſequentes.qui

ſunt illuminatio intellectus. ⁊ affectus inflamatio.

ſic vocando donum.in alijs ⁊ alijs donis mittuntur.

ſed quoniam iſta ↄiuncta ſunt.ideo miſſio ſis ⁊. ſ. ſ.

.

ſnuiſibiles ſunt indiuiſe. et ᷣm hoc peedũt rationes

ad oppoſitas ptes. Lñ illud qd adducit ꝓ ſimili in

2

miſſioõe ſenſibili. nequaqᷓ eſt ſile. qꝛ nõ eſt tanta vnio
⁊ ↄnexio in ſignis cxterioꝛibus.quanta eſt in babiti⸗
bus interioꝛibus.

Queſtio. iij.

¶ Atrum miſſio filij ⁊ ſpũſſancti ſit ̃m eadẽ dona gr̃e

augmentata. Et ꝙ ſit.v excmplo. auẽcte.et ratione.
Exemplo ſic. Conſtat in die penthecoſtes aplis eſſe

ſ.miſſum.nõ tm̃ viſibiliter. S etiã inuiſibiliter. quia

miſſio viſibilis ſine inuiſibili non ↄfert.ſᷣ ipſi pꝛiꝰba/
bebant graʒ.ᷣ cc. ¶ Item G̊ v? aucte rabani. In ba
ptiſmo dat᷑. ſ.ſ.ad habitatõez deo ↄſecrandas.ſcd in
ↄfirmatõne cum omi plenitudine ſanctitatis venit i

hominẽ.ꝗ dat᷑ in ↄfirmatõne poſt baptiſmum.g ⁊c.
Utem augmentnz ge. eſt ꝑ gratie additõnem.ſed

vbi eſt gratie additio.ibi grc donatio.ſed ſpũſſanctꝰ

mittit᷑ vel dat. cum dat᷑ cgĩa vt dicit Becda. ergo ĩ

.

augmento gfe dat vel mittit. ſ. ſ. ¶ Ytem nõ minus

——

donum eſt charitatem cõſeruare qᷓ; inchoare. ergo ſi
mittit᷑ filius vel.ſ.ſ.cum gra inchoat᷑.multofoꝛtiꝰcũ
ↄſeruat᷑.ſed ↄſeruat᷑ p augmentũ.ergo mittit᷑ in au/
ginento.¶ ontra.ſpũſſanctꝰnõ mittit᷑ in bomineʒ
vt de nouo ſit in eo.ſed vt aliter ſit in ipſo.ſed in eo ĩ
quo auget᷑ gratia nõ eſt aliter vt pꝛius. ad illud nõ
mittit᷑. ¶ Item ſi mittit᷑ in augmento gratic.aut er/
go quia de nouo mittit᷑aut quia abundantiꝰmittit᷑.
nõ quia de nouo.ergo qꝛ abundantiꝰ. ¶ Sed cõtra.
mitti eſt pcedere.g̊ abundantiꝰmitti.eſt abundanti/
us ꝓccderc.ſed ſcmꝑ equaliter ꝓcedit. ⁊c. ¶ Item

ſi mittit᷑ in gratic augmento.cum ergo gratia in no/
bis quotidie augeat᷑.etiaʒ homie neſciente.videt᷑ qꝙ

di. ⁊ alio mõ vtendi.⁊ ideo nouo modo.
qʒ obijcit᷑.ſi abundantiꝰmittit᷑ abundantiꝰ pcedit. ?-7
Hdm.qꝙ mitti abundantiꝰvel ꝓcedere eſt duplicGi.

ſpũſranctus vel filius mittat᷑ boie nelciente. ch zti

dic mittat᷑ homini.qð nõ eſt dðm. ¶ Item cõuenit
gr̃am charitatis in aliq̃ ꝑ negligentiã remitti. ſi.ſ.ſ.
mittit᷑ in augmento.⁊ recedit in remiſſione.ergo qñ
aliquis peccat venialiter ꝑdit ſpm̃ſctm̃ qð falſumẽ.
¶ R.ad hoc dicunt aliqui.q gram augeri eſt dupli

citer.ſc ꝑceptibiliter ⁊ impceptibiliter. Si ꝑceptibi/dAS

liter. tũc dicũt in tali augmento dari vel mitti filium
⁊ ſpm̃ſctm̃.Si aũt imꝑceptibiliter.tũc dicũt ipᷣm nõ
mitti.Et ratio huiꝰeſt.qꝛ tũc dicit᷑ dari vel mitti.cuʒ
mente pꝑcipit᷑. Sed aliter põt dici.q augmentũ gra/
tie eſt dupłr. aut ſᷣm ꝓfectũ in gra pꝛiꝰhabita.aut eiꝰ
vſu.aut ꝑ colłocʒ noui vſus.vel etiam doni gratuiti.

citur mitti.ſ.ſ.Si aũt ꝑ colloneʒ noui doni.ſicut fuit
aplis in die penthecoſtes.vel noui vſus. ſicut eſtiĩ cõ
firmatõne.tũc põt dici mitti vel dari.ſ.ſ.qꝛ aliqͥ mo/
do eſt ibi de nouo.qᷓ;dtum ad illud donum.vel vſum
doni. ⁊ qꝛ abundantiꝰeſt. illud qð obijcitur.q;
nõ eſt ibi alio modo eſſendi.dm. ꝙ et ſi hoc non ſit
alio modo eſſendi. eſt tñ ꝑfectioꝛi modo hahitan

vel ab hoc.vel in hoc.pꝛimo modo vnifoꝛmiter eſt
illð qð obᷣr. ꝙ qͥtidie auge/
tur. dm. ꝙ quotidie auget᷑ qᷓtum ad feruoꝛem.ſed
nõ qᷓ;ẽtum ad nouoꝝ donoꝝ vel vſuum collos.
d illð qð obr. ꝙ gra remiſſa dʒ recedere.ddᷣm.ꝙ
ſicut.j.patebit. gra auget᷑ q;tum ad ſbaʒ. nõ remit
tit᷑ niſi ſolũ q;tũ ad feruoꝛc.ſpm̃ aũt ſctm̃ mitti nõ dꝛ
in augmẽto feruoꝛis.ſᷣ ſolũ ſube charitatis.

¶ Diſtinctio. xvj. De tpꝑali ꝓceſſione vel miſſione ſt püſſancti itum ad modũ ſm quem.

VUnc de ſpũſancto videndũ eſt p̃ter illam ineffabilem 2c. Supꝛa egit magiſter de tempali pceſſio⸗ 6

ais eſt.ſcʒ viſibilis ⁊ inuiſibilis.ſicu

4.)) ne.ſ. ſ. qua pcedit vel mittit᷑ a ſeipſo. bic agit de eadem qtum ad modũ.Et qim̃ miſſio.ſ.¶ duobꝰ mo
llis eſt. ſcʒ viſibilis ⁊ inuiſibilis t miſſio filij. ideo bec pars habet duas ꝑtes. In pꝛima agit ma

giſter de miſſione. ſ. ſ.viſibili. In ſcda agit de inuiſibili.

filius dicat᷑ minoꝛ patre ⁊c̃.

⁊ hoc.j.di.xvij. Jam nũc accedamus ad aſſi

miſſionẽ ſpũfſancti. Prima iterum pars habet duas. In pꝛima mgfr explicat miſſionem ſpũſſancti viſibilez.

1

gnandum

ꝛima ps habet duas. In pꝛima magiſter aſſignat duplicem modum miſſio⸗

In ſcda ad maioꝛẽ a em moucet ⁊ determinat dubitatõez quandã.ibi.Sed pꝛius querendũ eſt cuʒ

nis ſpũſſancti. m duplicem modũ miſfionis filij. Scdᷣo vᷣo ꝓſequit᷑ de altera. ſc miſſione viſt ibili. ibi. Et pꝛi⸗
mo agamus de illo mõ miſſionis qui fit viſibiliter ⁊c. vbi dicit q; miſſio eſt viſibilis apparitio facta in extenio

—

ri ſigno.ꝑ qð monſtrat᷑ miſſio interioꝛ.¶ Simi

liter ſcda ꝑs in qua mgr̃ mouet dubitatões que habet otum

ex ↄpatõne miſfionis filij ⁊ ſpũſtancti (cum em̃ ſpũſſanctus mittat᷑ vifibiliter ſicut ⁊ filius.queſtio eſt quare

nõ dicit᷑ minoꝛ patre vt filius)habet tres ꝑtes. In pꝛima opponit ⁊ determi

„

miſſione minoꝛ. ſicut filius.quia ſpũſſanctꝰnon eſt vnitus.Scdo occaſione buiꝰadiungit quoddã verũ huic
anncxũ.ſcʒ q filiꝰrõne miſſionis dicit᷑ minoꝛ ſeipſo.ibi. Notanduʒ aũt ꝙ filius ſᷣm ꝙ bomo factheſt. Lercio
modo cet ſane intelligere quoddã verbũ dubiũ.qd eſt pñti ↄſideratõni piunctũ qd dicit bylariꝰ.ſo ꝗ pat
ſm diuinitatẽ eſt maioꝛ filio.ſilius ᷣm diuinitatem non eſt minoꝛ.ibi.Hylarius aũt dicere vr ꝙ pʒ ſit c.

biliter 2 inuiſibiliter.

di XVI.

((De miſſione ſpuſſancti fit duobus modis.viſi

Vnc de ſpũſancto videndũ eſt pᷣter illaz
ineffabilẽ ⁊ eternã ꝓceſſionẽ qua ꝓcedit
a pf̃e ⁊ filio ⁊ nõ a ſeipᷣo.q̃ ſit eiꝰ tꝑalis p
ceſſio q̃ dicit᷑ miſſio ſiue datio? Ad qð di

cimus.qꝛ ſicut filiꝰduobꝰ modis dr̃ mitti.vno quo

viſibilr apparuit. altero q inuiſibiliter caſtis menti⸗
bus pcipit᷑. Ita ⁊.ſ.ſ.a pfe et filio ac a ſeio duobꝰ
modis ꝓcedere ſiue mitti ſiue dari dici᷑.vno viſibbo

Si ſolũ p ꝓfectum ſicut oñdunt vltime rõnes.nõ di

46

48

nat ꝙ ſpũſſanct? nõ debet dici ex

ie

Wtodnit,

, z. RR
Adäiſte⸗

nendrn

r

4
*

V z 9pHÿ
2 . .

ſhee
ronſ ENR

„ „ 4 1
Eweee idlie
t GNNNRS

—. 14
* 8*
NXhCER

nin

. „ „ſE
l
Ceänille

mniſoneid
64 riien
V 7
Ken,
. 46 7
HüſnciN
17
nge ,
SSl
a NA NA
itnaef

i

miti d

1 nntee
Amo Mre:

Aug.

Re'.

liter. altero inuiſibilr. DPateſt em̃ viſibilis creature

demõſtratõne.ſicut in die penthecoſtes alijſq; vici

bus. et dat᷑ qtidie inuiſibiliter illabendo mentibus
fid elum.

¶e illo modo miſſionis ſpũſſancti qui fit viſibi⸗

ſpẽ.De h̊ Aug.in.ij.li.de tri.ita ait. In ꝓmptu ẽ in

telligẽ de ſpũſctõ.cur miſſus ⁊ ipᷣe dicat᷑. Facta ẽ ei
quedã creature ſpẽs ex tꝑe in q̃ viſibilr oñderet᷑.ſ.
ſ.ſiue cũ in ipᷣm dñm coꝛꝑali ſpẽ colũbe deſcẽdit.ſi⸗
ue cũ in die penthecoſtes factꝰ eſt ſubito de celo ſo⸗

nus qᷓſi ferꝛet᷑ flatꝰvehemẽs.⁊ viſe ſunt illis lingue

diuiſe ſiẽ ignis.qͥ ⁊ inſedit ſuꝑ vnũquẽq; eoꝝ.hec
oꝑatio viſibilr expᷣſſa.⁊ oculis oblata moꝛtalibus.
miſſio.ſ.ſ.dicta c᷑.nõ vt appareèt eis ipᷣa ſuba.q̃ ⁊ iße

inuiſibilis ⁊ incõmutabilis ẽ.ſic̃ pr ⁊ filiꝰ.ſᷣ vt exte⸗
rioꝛibꝰviſis.coꝛda hoĩm ↄmota a tꝑali manifeſtati
one veniẽtis.ad occultã eternitatẽ ſꝑ pñtis ↄuerte
rent᷑.Ecce his vᷣbis aꝑit Aug.illũ modũ miſſionis
qͥ viſibilr exhibet᷑.cũ tñ ipſe ſpũs in ſui natura non
videat᷑.qͥ nec in illis creaturſmag erat qᷓ; in alijs.ſᷣ
ad aliud. In illis em̃ erat vt ꝑ eas ad hoĩes veniẽs
oñderet᷑ eẽ in illis ad qͥs ille creature veniebãt.Nõ

em̃.ſ.ſ.tꝑali motu tũc venit vel in hoĩes deſcendit.

ſ ꝑ tꝑalem motũ creaturc.ſignificata ẽ ſpũalis ⁊ in
uiſibil ſpũſſcti infuſio.Etvt aꝑtiꝰdicã.ꝑ illũ modũ

miſſionis ſpũs ſcti coꝛꝑalr exhibitũ.mõſtrata ẽ ſpi

ritualis ⁊ interioꝛ miſſio ſanctiſpũs ſiue donatõ de

qua agendum elt.

¶ Dubitatõ ex pᷣdict oꝛta.qꝛ cũ filioſit miĩoꝛ pfe m

foꝛmã creatã in q̃ apꝑuit.cur nõ ⁊.ſ.ſ.ſirr. c

militer mioꝛ pr̃e cũ in foꝛma creata apꝑuit: Nã de

filio ꝙ mioꝛ ſit pf̃e ſᷣm foꝛmã qᷓ miſſus appuit.apte
oñdit Aug.in.iiij.li.de tri.dicẽs.Miſit deꝰfiliũ ſu⸗

um factũ ex muliere.factũ ſub lege.vſq; adeo puũ
vt factũ.eo itaq; miſſuʒ.qͥ factũ. Fateamur g̊ factũ

miĩoꝛeʒ.⁊ intantũ mioꝛẽ inq;dtum factũ.⁊ intantum

factũ inq́;tum miſſuſ.Ecce habes.qꝛ filiꝰinq;tuʒ eſt
miſſus.i.factꝰmioꝛ ẽ pr̃e.Cur g̊.ſ.ſ.nõ dicit᷑ pr̃e mi⸗
noꝛ.cũ ⁊ ipᷣe creaturã aſſumpſerit i q̃ apꝑuit.QAuia
aliter ſpũs aſſumpſit creaturã in q̃ apꝑuit.aliter fi/
lius. Mã filiꝰaccepit ꝑ vnionẽ.ſpũso nõ. Filiꝰem̃
accepit hoĩem ita vt fieret hõ. Spũsꝰo ſanctꝰnon

ita accepit colũbã vt fieret colũba.De h̊ Aug.in.ij.

li. de tri. ita ait. Jdo nuſq; ſcptũ eſt ꝙ deꝰ pf maioꝛ
ſit. ſ.ſ.vel.ſ.ſ.mioꝛ pfe.qꝛ nõ ſic eſt aſſumpta creatu
ra in q̊ apparẽt.ſ.ſ.ſicut aſſumptꝰeſt filiꝰ hoĩs. in q̃

forma ipſiꝰdei verbi ꝑſona pᷣſentaret᷑.nõ vt habẽt

verbũ dei vt alij ſcti ſapientes.łᷣ ꝙ ipᷣm vᷣbuʒ erat.
Aliud eſt em̃ vbum in carne. aliud vbũ caro.id eſt
aliud ẽ vbũ in hoie.aliud xbũ hõ.Caro ei ꝓ hoie

Et pꝛimo agamus de illo miſſionis mõ qͥ fit viſibili

a ¶ Mam de fllio c.
Contra hoc ꝙ filiꝰ in
iᷓptum miſſus.factus

mioꝛ ſit.ſic obijcitur.
Ois actꝰ ſᷣm queʒ ali
quẽ ↄtingit fieri mio/
rem eſt indignitatis.
Si ergo filius ratiõe

miſſionis eſt minoꝛa/
tu s.ergo miſſio perti

net ad dei indignita/

tem. Item quando/

cũq; aliquis de equa/
li fit minoꝛ.mutatur.

mõ eſt minoꝛ.ergo ⁊c

Pe. dᷣm.ꝙ quedã di

ſec filius ante miſſio
1. ſj Ffli 121. mneunm erat equalis. et
Sz pꝛiꝰquerendũ eſt.cũ filiꝰdicat᷑ mioꝛ pr̃e m miſ
ſionẽ q̃ in foꝛma creata apꝑuit.cur ⁊.ſ.ſ.nõ dicat᷑ ſi

1

cunt᷑ de filio dei per eſ
ſentiam. quedam per

vnioneʒ que tanta fu

it. vt faceret hominẽ

deum. ⁊ deum homi⸗

nem. Eſſentialiter lo/
quendo. nullo modo

filius dei eſt minoꝛ. H
hoc dictum eſt ꝑ vni /
onem.quia om̃ia que

dicuntur de homine
poſſunt dici ð filio di
⁊ ita patet ꝙ nulla ex
hoc eſt indiguitas.nlł-

la mutabilitas in eiꝰ

pſõa. ⁊ ſic ſoluit vtrũ

q; obiectum.qꝛ vtra-

qʒ ratio ꝓcedit intel⸗
lecto ꝙ vᷣm eandem
naturam fieret mi/

noꝛ. ̃m quaʒ erat eꝗd
lis. ⁊ ita deſineret eſſe

equalis. Nunc autez

ſimul eſt minoꝛ ⁊ eq/

tis.
14

b ¶ Etiã ſeipſo mioꝛ
2 dicit᷑ ⁊c. Uidet᷑ ma/
le dicere.qꝛ maioꝛ di/
uerſitas impoꝛtat᷑ ꝑ
boc qð eſt maioꝛ⁊ mi
noꝛ. qꝙᷓ ꝑ hoc qʒð eſt ali
us ⁊ aliꝰ.qꝛ pꝛima nõ
cadit in diuina natu⸗
ra.ſca ſic. Si ergo H
eſt vera filiꝰeſt minoꝛ
ſe. ergo ⁊ HG. filiꝰ ẽ ali/
us⁊ alius.⁊ ita due ꝑ
ſone. qd nõ ↄceditur.
Be. dm.qꝙ veruz eſt

ꝙ maioꝛem diuerſita

tem dicũt maioꝛ ⁊ mi
noꝛ.qꝛ diuerſitatẽ vir

tutis ⁊ naturaꝝ.ſᷣ ad

diuerſitatẽ nature. q;;
uis ſit maioꝛ. nõ ſeqͥt
diuerſitas in ꝑſona.

qꝛ plures nature pñt

eſſe in vna ꝑſona.qm̃

ergo in xpᷣo cadit di/

uerſitas naturaruʒ.⁊
ita virtutũ.nõ aũt per
ſonaruʒ. ideo drĩ ma/
ioꝛ ⁊ minoꝛ ratõne di
uerſaꝝ virtutũ.nõ au
tem aliꝰ⁊ aliꝰ.cũ non
habeat diuerſas ꝑſo/⸗
c Winoꝛatus pau
lominꝰ ab anglis.Vi⸗

det᷑ eẽ falſum. Quia

ſupꝑ illud Heb.ij. eum
qui modico ab angel
minoꝛatꝰ ẽ dicit gloſ.
Matura bũane mẽt
jlem xp̃s aſſt umpfſit.
q̊ niło pctõ potuit de⸗
pꝛauari.ſuꝑ om̃s ma/
ioꝛ eſt. IYtem btã vᷣgo
q̃ eſt pure creatura.ẽ
ſuꝑ om̃s anglos exal
tata. & ⁊c. R.dm. ꝙ;
ẽ loqͥ de xpᷣo in ↄꝑpatõ

ne ad anglłos q́;tũ ad

qtuoꝛ.ſc; q;tũ ad gra
tiã. ⁊ qtũ ad nãz mẽ/
tis.⁊ q;ẽtũ ad naturaʒ
coꝛꝑis.⁊ qᷓ;tuʒ ad ſta/
tũ paſſibilitat. Mtuʒ
ad graʒ ẽ ſimpir ma/
ioꝛ. Mtũ ad naturaʒ

—

poſita eſt in eo ꝙ ait. vbum caro factũ eſt. Mõ & ſic
aſſumpta eſt creatura in qᷓ apparuit. ſ. ſ. ſicut aſſum⸗
pta ẽ caro illa ⁊ hũana foꝛma ex vgine Maria.nõ
em̃ columbã vel illũ flatũ vel illũ ignẽ beatiſicauit.
ſibiq; in vnitatẽ ꝑſone ↄiunxit ineternum. Ex pᷣdi⸗
ctis aꝑte oſtenſum eſt ᷣm quid filiꝰdicat᷑ minoꝛ pa⸗
tre. ⁊ quare filiꝰdicat᷑ minoꝛ patre ⁊ nõ. ſ.e..
elm g factus eſt: nõ mõ patre ſᷣ ⁊ ſpũ⸗
ſancto ⁊ etiã ſeipo minoꝛet. d
Motandũ aut ꝙ filiꝰ ᷣm ꝙ hõ factꝰeſt.nõ tm̃ patre
ß ſpũſancto ⁊petiã ſeipo minoꝛ dici᷑. Et ꝙ etiam ſe b
ipſo minoꝛ dicat᷑ ſm foꝛmã ſerui. Aug. oñdit.j.lib. Aug.
de trinit. dicens. Erꝛauerunt hoies ea q̃ de xpᷣo ᷣm
hoĩem dicta ſunt ad eius ſubam que ſempiterna eſt

tranſferẽtes.ſicut illud qð ipſe dñs ait. pater maioꝛ Joh. xiiij.
me eſt. qd ꝓpter foꝛmã ſerui verutas dicit 'm quem
modũ etiã ſeipo minoꝛ ẽ filiꝰ. Quõ em̃ nõ etiam ſe⸗
ipo minoꝛ factꝰeſt qui ſeipᷣm exinaniuit foꝛmã ſerui

m en exinaniuitn Phil. ijſ.
accipiens: Mõ em̃ ſic accepit foꝛma ſerui vt amitte⸗
ret foꝛmã dei in qᷓ erat equalis patri. In foꝛma gů di
vuigenir vetie equalis ẽ patri. In foꝛma ſerui eti
am ſeipo minoꝛ eſt.nõ eꝛgo immerito ſcriptuꝛa dicit
vtrũq;.ſ.⁊ equalem patri filium:⁊ patrẽ maioꝛẽ fi⸗
lio. Illud em ꝓpter dei foꝛmã.hoc aũt ꝓpter foꝛmã
ſerui intelligit. De hoc eodeʒ in.ij.li.de trini. Aug.
ait. Dei filius ẽ equalis patri ſᷣm dei foꝛmaʒ in qua
eſt. ⁊ minoꝛ patre ſᷣm foꝛmaʒ ſerui quã accepit.in q̃
nõ mõ patre. etiã.ſ.ſ.nec hoc tm̃.ſ etiã ſeipo mĩoꝛ
inuent?eſt. Pꝛopter qð vt idẽ in li.ↄtra maximinũ
ait.nõ tm̃ patre.ſᷣ etiam ſeipᷣo ⁊.ſ.ſ.minoꝛ fact⸗ eſt.
⁊ etiam. minoꝛatꝰpaulominus ab angelis. Eſt er⸗: c
go dei filiꝰ. vt iße ait in. j. li. de tri. Deo patri nat⸗
ra equalis.habitu minoꝛ.i.in foꝛma ſerui quã acce
pit. is auẽtibꝰ oñdit᷑ apte fili ꝰſᷣm foꝛmã erui mi⸗
noꝛ patre.⁊ ſeipᷣo.⁊ ſpirituſancto.

*

Socet ſane intelligere verbum dubium Hyla⸗
um Marig⸗

Mylarius aũt dicere videt᷑.ꝙ pr̃ ſit maio: filio⸗nce d
tñ filiꝰminoꝛ pf̃e. Pater em̃ dicit maioꝛ. ꝓpter au⸗
toꝛitatẽ. qꝛ in eo eſt auẽtas generatõnis. ſᷣm quam
dicit. pr̃ maioꝛ me ẽ.Et apls. Donauit ei nomẽ qð
ẽ ſuꝑ oẽ nomẽ.Cuʒ & ait.pf maioꝛ me eſt. h eſt ac ſi
diceret. donauit mihi nomen. Si ergo inquit hyla⸗

rius in. ix.li.de trinitate. DPonãtis autoꝛitate pater
maioꝛ eſt.nunqͥd ꝑ doni ↄfeſſionẽ filiꝰ minoꝛ eſt.

Phil ij.

e en narrten anor qr ſicut dicit go. WMinor angdis fuit conen mre Oitum ad natus oꝛie.
mimo⸗ fuit. Ottum aũt ad naturã paffibilitat. fuit minoꝛ ⁊ modico mioꝛat.qꝛ ſtat paſſibilitat in ſtatuð glie
A noris paulopoſt ↄuertendꝰerat. d¶ AVidet᷑ ꝙ pf̃ ſit maioꝛ filio. Contra ſi ven eſt qð dicit. cñ idẽ ſit in
o. ſapia. potẽtia. bonitas. ⁊ magnitudo.ꝭ ſi maioꝛ ẽ.⁊ ẽ potentioꝛ. ⁊ ſapiẽtioꝛ.⁊ melioꝛ. Pꝛeterea in deo non

eſt magnitudo molis.ſ virtutis. ſi p̃ eſt maioꝛ.ẽ potẽti 2. q ſtare nõ põt. Item maioꝛ aut dicit eſſentiam.
aut notionẽ. Mõ eentij. qꝛ centia ſ̃ unt eqᷓles. Si notõeʒ.qᷓro quã. Si tu dicl.ꝙ pr̃nitatẽ. Contra.ↄpatio ßm
mai? aut in nõ attẽdit᷑ niſi in ↄpꝑticipatibꝰ. Añ nõ di cignꝰẽ albioꝛ coꝛuo. ̈ ſliꝰ nõ ẽ ↄpꝑticipãs pfeʒ. ac.
Item qrit᷑ qre nõ dꝛ maioꝛ.ſ.ſ.R.ddm.q in prĩeẽ auẽtas reſpectu filij ⁊.ſ.l. in filio reſpectu.ſ.ſ.⁊ iõ ĩ pꝛe ma-

Enoton
ſingaute

do
*“l
ciln
on
ſonn

tßt
en⸗

Joh. x.

S „
* . . .
———————— l .

R

eAAaioꝛ itaq; donãs eſt.ſᷣ minoꝛ iaʒ nõ eſt.cui vnũ
eſſe donat᷑. Ait em̃.Ego ⁊ pater vnũ ſumꝰ.Si non
hoc donat᷑ ieſu vt ↄfitendꝰſit in gloꝛia dei patri.mi
noꝛ patre eſt. Si aũt in ea glia dei donat᷑ eſſe q̃ pa/
ter eſt.habes ⁊ in donantis auẽte qꝛ maioꝛ eſt. ?⁊ in
donantis ↄfeſſione qꝛ vnum ſunt. Maioꝛ itaq; pa
ter filio eſt.⁊ plane maioꝛ.Cui tm̃ donat eſſe.quan
tus eſt ipſe.cui innaſcibilitatis eſſe imaginem ſacco
natiuitatis impartit.quam ex ſe in foꝛma ſua gene
rat.Audiſti lectoꝛ qᷣd ſuꝑ h̊ dicat hylariꝰ.cuiꝰ ↄba

vbicũ q; occurꝛerint diligẽter nota.pieq; intellige.

ioꝛ autoꝛitas.et mai⸗

oꝛ fecunditas. ⁊ quia
nullum nomẽ ita cöo⸗
pectit ad expꝛim ẽduʒ

autoꝛitatem.ſicut hoc

nomen magnꝰ. ideo
dicit hylariꝰ. ꝙ; pr̃ eſt
maioꝛ filio. ex hboc pa
tent obiecta.qꝛ maioꝛ
nõ dicit eſſentiã.ſicut
potentia ⁊ ſapientia.
ſed dicit notõnez. Si
queras.quã.dico.diR
altt notõez ↄmuniter.

(α

ußß

pꝛincipij. ſicut ſubautoꝛitas in ratione emanantis.⁊ binc eſt ꝙ pater dicit maioꝛ filio.quia ⁊ ſi vterq; babe
at notionem in ratione pꝛincipij.pater tñ in ratione pꝛincipij tm̃.⁊ ideo plus habet de ratione autoꝛitat!.ſpi⸗

ſed tamen in ratione

„

ritus autẽ ſanctus nullius ꝑſone eſt pꝛincipin.⁊ ideo nõ ↄparatur eis ᷣm autoꝛitatem.

e¶ Waioꝛ itaqʒ donãs eſt.ſed minoꝛ ⁊c᷑. Nidet᷑ dicere falſum.quia quocũq; modo accipiat᷑ maioꝛ.dicit᷑ rela

tiue ad minoꝛẽ. ergo ſi eſt ponere patrem maioꝛem.eſt ponere filiñ minoꝛem. Item pater dicit᷑ maioꝛ.qꝛ ba/

bet autoꝛitatẽ ſupꝛa filiũ.ergo cum filius babeat ſubautoꝛitatẽ reſpectu patris.debet dici minoꝛ.Re.dm.
nibil impedit.quare filiꝰnon dicat᷑ minoꝛ patre ratione ſubautoꝛitatis.ſicut pater maioꝛ. niſi quia noia indi /
Eitatis in deo nõ debent ad vſum trabhi. Ael qꝛ ſancti doctoꝛes quantũ poſſunt.ſe elongant ab bereticoꝛum

lacia.ideo cum Hyla.dixiſſet patrem maioꝛc.noluit ꝙ; filius diceret᷑ minoꝛ.ne videret᷑ illa maioꝛitas.non

2-

tm̃ autoꝛitatis.ſed etiã inequalitatis.⁊ q́;uis byla.diceret in patre autoꝛitatem.nõ tamen legit᷑ in ſilio dixiſſ·

ſuhautoꝛitatem.ſed illud verbum a magiſtris eſt additum in ↄſuetudine diſputantium.

miſſione viſibili. pꝛimo quid ſit. ſecundo ad
auid ſit vtilis. tercõ queritur. quibus modis

ſtendit᷑ pꝛimo ꝙ viſibilis miſſio non eſt aliud qᷓ;
apparitio extcrioꝛ.Auguſtinꝰvicit.ꝙ tũc ſpũſfanctꝰ
vel filius mittit. cum ex temꝑe cuiuſq; mente perci⸗
pitur.ergo tũc viſibiliter mittitur.cum viſibiliter ꝑ/
cipitur.ſed viſibiliter ꝑcipitur. cum haler in crea⸗
tura viſibili.ergo viſibilis miſſio nõ eſt
paritio. ¶ Item hocipᷣm videt᷑ per ſimile. quia mit⸗
ti inuiſibiliter nõ eſt aliud qꝙᷓ; ꝑ effectum inuiſibilem
inuiſibiliter manifeſtari. ergo mitti viſibiliter nõ eſt
