„.ſibi equalem filiũ. ⁊ ab vtroq; ꝓcedit vtriq; equałſpi⸗
ug. rituſſanctus.Si em̃ foꝛmã ſuã vt ait Aug.ↄtra eunde
DPater in vnico filio plenam gignere potuit. nec tñ ple/
nam genuit. biinoꝛe. cogimini parrẽ inuiduʒ dicere.

dO quiens. Homo pater ſi potuiſſet. equalẽ filiſ genuiſ⸗

maioꝛ filio.qꝛ eqlẽ genuit. Oꝛiginis em̃ qõ eſt iſta. qs

is eẽ ei qᷓ dedit. Nidr
dicere falſum. qꝛ ſi h̊.
cñ ois ceatura ſit ac⸗
cipiens.nulla cſſet in

ęqualis deo. ſ hoc fal

ſuz. 5 ⁊ pꝛimũ. Reꝰ.d
ꝙ aug.non loquit᷑ ge

nergliter ⁊ de qlibz ac

cipiente ſiue dve qlibet
mõ. ß de co q accipit
oia. et talis accipiens
nõ pᷣt eẽ inequalis.

lõ wtuit. vbi eſt z
5 Potetia d patrl⸗
Exr lra foꝛmat ſeun⸗
da rõ ad ideʒ tali mõ.

Si pat nõ potuit gig
nere filiũ equalẽ. g pi

nõ eſt oipotes. Nidet᷑
male argucre. qꝛ ſi
milit᷑ poſſet argui de
filio ⁊. ſ. ſ. ſi nõ potuit
filiũ cqlẽ pducere. S
⁊· Gad hoc. non
cõpetit gencratio niſi
ypoſtaſi pris ſicut ali
bi tactũ eſt. iõ nõ val,y
nec eſt ſile. Itẽ dubi
tat᷑ de alia ꝑte rõnis.
qꝛ illud argumẽtũ nõ
vf valere. potuit pdu

ccre cq̃lẽ.2 nõ pduxit
ſiue genuit. innidus
fuit. qꝛ ſilr põt argui.

potut iſtaz creatura
cere melioꝛẽ ⁊ nõ fe

„

cas ꝙ iuidia ſo oſide

rat parẽ vel ſupioꝛez3z.
icut dicit Kegſußi⸗
lud Job. Paruulune

occigit inicſia. obijce
cunc. qꝛ ſi filiũ genuiſ ⸗
ſet minoꝛẽ. nõ habuiſ

ſet ibi locũ iuidia. ᷓ vi
der ꝙ iſta ſolo nõ ſol
uit. Itẽ in creatum nö
valet. iſte artifex potu

r 2 n fecit. fuit in⸗

uicdlia artiñis pduNl---. inn deo. Re“. vom nn-⸗
bulin mtifegg hducentis no attedikin pdductionereiinclis vel minobone vbires Eiſt aend crigitta ?
lis cac an necno ↄacludit᷑.ꝙ aut ducẽs nõ potuit. aut inuidit. Si potuit ⁊ nõ ꝓduxit.qꝛ nõ fecit vt debu
ſt. et qm̃ fili eoipᷣo flize natheſt p ecte imitari.ſi nõ genuit filiũ in ꝑfecta imitatiõe. ↄcdudit᷑
impotens fuit. aut inuidit. ⁊ iõ pʒ ꝙ; nõ eſt ſil⸗ creatura ⁊ creatoꝛe. archa ⁊ artifuce. d mo pate
ſi potuiſſet ꝛc. Ex lr̃a foꝛmat᷑ tercia rõ ad idẽ tali mõ. Hõ pater ſi potuiſſet cq̃lẽ filiũ genuifſet. ⁊ deꝰ. Cont.
illud argumẽtũ nõ valet. Hõ hʒ aliũ hoſem ſibi equalẽ. vel bẽe põt. ̊ teꝰſifr qſñ deus de ſua nobilitate
baber nullus põt ei eq̃ri. ⁊ ita vr̃ rõ augꝰ.nõ valere. Re.·dicendum q ſi

omo

obilitate hoc

equalitas poneret de neceſſitate in

ece . runc non valeret ꝙ deus generet filium connatn·
. E neceſſitate ſequit᷑ ꝙ ſi bomo equalem genuitq; deus multo foꝛtius. O= ctionis
ſit equari diu

sis eſt. aliouin diui

is enim impfectionis

ns naturs eſſet in aliauo.

P aut ꝓduces

DMHů querunt᷑ vuo. Pꝛimo querit᷑ vtrũ in diuis ſit o

tus ſit. Contra. Ai-

mogco ꝓut vicit deno

Aiber

E aalitate 40
tem qualis aut quan

anele iet uenen j alter Poꝛ eet altero.
dit᷑ ſimilitudo nõ eq/ Gormo —
litas. qꝛ ꝓpꝛiũ eſt uus ctus ab vtroq; ꝓcedit.

litatis m eam ſimile
vcd diſſimile dici. Re.

nile vic. He: dicik. Ecce eqlitas trin
vm ꝙ de qualitate ? dicit. Ecce eqlitast

6*

dickne. Ad oꝛiginẽ ꝑtinet qõ qᷓ qf. ꝗs de q ſit. ad eqdaua
litatẽ vo illa qua qnt᷑.qlis aut qs ſit. Nec cũ ðꝛfiliuas
a pfe genitꝰ. oñdit᷑ ineqlitas ſube.ſᷣ oꝛdo nature.non

quo alter eſt ex altero. Non er:··

9

go m hoc ꝙ pater genuit. filiꝰ geniteeſt. vel ſpuſſan
1s ab vtt dit. equalitas vel ineqlitas ibi exi⸗
ſtit. qꝛ nõ ſᷣm hoc alia ꝑſona alij equalis vel inequalis

itatis.⁊ vna eadẽq; ſᷣa.q̃ntuʒ

bꝛeuiter potuimꝰ demoõſtrata ẽ ĩ ſupꝑioꝛibꝰ.qliter.ſ.ali

loqui duplicit. Uno qua triũ ꝑſonarũ quãlibet aliã.nec eternitate.nec ma

minans. Alio mõ p/
ut dicit᷑ diſpoſitio no

ſecquenti vt viſum eſt.

*

Scdo vtrũ in diuinis ſit ponere oꝛdinẽ.
nere adequatõnẽ ꝙtũ ad extẽſionẽ poſſibiliũ.Sc
vtrũ ſit ibi equatio qᷓtũ ad intenſionẽ potentie.
Qucſtio... 4

N ſit ibi ponere adequationẽ potentie qtũ ad nñe⸗
rũ poſſibiliũ oſtendit᷑ ſic. Quecunq; habent eande,-

naturam.habẽt eãdẽ potẽtiam naturalẽ.ſᷣ quecũq;
babent oino eandẽ potentiã. quicqͥd põt vnũ.⁊ alte/
rum.ſ pater ⁊ filiꝰ 2.ſ.ſ.pabent eandẽ potentiã.ergo
⁊c̃. ¶ Itẽ quecũq; hñt oino eandè oꝑationẽ.nihil pᷣt
vnũ opari ſinc altero.ſed pat᷑ ⁊ filius habent eandẽ
opꝑationẽ. nibil põt pater ſine filio. Yoh. vj. Que/
cunq; pater facit.hec oia ſilr filius facit.

finita.qꝛ nõ põt tot quin plura.g pater nõ põt plura
ĩ filiꝰ.pari roõne nec ꝙᷓ.i.. ¶ Cotra. Quanto ꝓdu/
cta ſunt magis diſtantia. tanto potentia ꝓduces eſt
latioꝛ ſiue amplioꝛ.ſed potentia patris ſe extẽdit ad
creatũ ⁊ increatũ.potentia filij ad creatum tm̃.⁊ ma
gis diſtat crcatũ ⁊ inc catũñ qꝙᷓ; creata ſolum. ergo c.
VWem filius dei ⁊ crcatura ſunt aliue⁊ uckquia

crcatura eſt quid creatũ.ſed filius eſt eẽntia icreata.
filius ⁊ creatura ſunt aliud ⁊ aliud.ergo plura. er/

go potentia q̃ pot in filiũ ⁊ creaturã.ꝑotẽtioꝛ eſt qᷓ; q̃

poteſt in crcaturã tm̃.ſiue potẽs eſt in plura.ſᷣ poten

tia pꝛis eſt talis.ergo ⁊c. tantũ vel eque ma⸗/
gnum vel maius cſt ꝓducere ꝑſonã cqualẽ ſicut cre

aturã.ſed pr̃ põt ſine filio ꝓducere ꝑſonã.ergo ⁊ pp

ducere creaturã.ergo vfr̃ potentia in patre ſc extẽ/
dat ad plura. ¶

⁊ ſione poſſibilin eſt maioꝛ.. R

ad potẽtiã eẽntialẽ.ↄcedendũ eſt ſine calunia ꝙ pꝛ ⁊
filius equaliter ſint potentes ẽtũ ad extenſionẽ poſ

DOintelligentiam coꝝ qᷓ dicunt᷑ in pñti diſt.
duo pꝛincipaliter querunt᷑. Pꝛimo qr̃ vtru-
iuinis ſit ponere potẽtie adequationem

tẽ nul /
lus põt plura oĩpotente.ſed verbũ dei eſt oipotens.
ſicut dicik Sap̃. xviij. Om̃ipotẽs ᷣmo tuꝰ vne.a
ioꝛ ptʒ.qꝛ qͥ omne dicit nihil cxcipit. ¶ Itẽ in infini /
tis nõ eſt ponerc aliqua eſſc plura.ſed filius ponit in

la tẽ qᷓuis.ſ.i.et filiꝰnõ ſint aliqͥd plꝰ
tñ plures ſunt qᷓ; filius ſolus.ergo cũ in pr̃e potẽtia
poſſit in ꝓductionẽ vtriuſq;. in filio in alteram tm̃.
in plura poteſt potentia in patre ꝙᷓᷓ in filio.ergo extẽ·
e poſſibiliũ⸗ .dom ꝙ loquendo 8
potẽtia eẽntiali q̃ eſt reſpectu actus cẽntialis ſiue ꝓ
ductionis. ad nihil ſe extendit in pꝛe.ad qd parit nõ
extẽdat ſei filio.⁊ iõ qꝛ equalitas pſonaꝝ ↄſiſtit eẽtũ

gnitudine. nec potentia excellat.

bilitatis. et m banc attendit maioꝛ et minor nobilitas. ⁊ ita nobilioꝛ res dicit᷑. Et quia in ſpiritualibus ideʒ
maius ⁊ melius.idco queſtio de qualitate ſpectat ad equalitatẽ. non ex ꝓpꝛia ratione nominis. ſed ex con

ſibiliũ¶Ad llud ergo agoba in trai. latioꝛ ẽ
potẽtia qᷓ põt in magis diſtantia. Odm ꝙ iſtud verũ
eſt de potẽtia eodẽ modo dicta.⁊ qtũ ad cõſilem mo
dum ꝓducendi.ſ patrẽ poſſe ꝓducere qͥd creatuʒ.ẽ
. Aatstie eẽntialis ⁊ oꝑis creatõis.prẽʒ vo poſſe ꝓducc
filium. eſt p aiere in pſona ⁊ gencratõis. iõ illa rõ
nõ valet. ¶Ad illud qð obẽ ꝙ creatura a filius ſunt 9
plura.ddm ꝙ verũ eſt ꝙ ſunt plura.⁊ tñ nõ plura ꝓ
ducta. ꝙuis em̃ filius ſit aliud ꝙᷓ creatura.tñ non eſt
aliud ꝓductuʒ. filius em̃ eſt eẽntia ⁊ natura.ſᷣ tamẽ
nõ eẽntia vel natura ꝓducta. qꝛ ꝓducere filiũ nõ eſt
Banese aliquid ᷣ aliquẽ. ⁊ iõ nõ ſequit᷑ ꝙ ꝓducere
filiũ ⁊ creaturã ſit poſſe ꝓduccre plura qᷓ poſſe pdu
cerc alterũ. ¶Ad ulud qð obẽ ꝙ ꝓducit ꝑſonã ſine 10
flio. Odm ꝙ nõ eſt ſimile. qꝛ cum ꝓducere creaturꝭ
ſit ꝓducere eẽntiã.tã ꝓductio ꝙᷓᷓ potẽtia eſt eẽntiał.
⁊ qꝛ eẽntia eſt indiuidua in patre ⁊ filio.iõ ⁊ potetia
⁊ actio.pinde ⁊ illa pductio.qꝛ vero ꝓduccre ſiliuʒ
eſt pꝓducere pſonã iõ ꝓductio illa ⁊ potẽtia dicit qᷣd
pſonale. ⁊ qm̃ pꝛ ⁊ filius nõ ↄueniũt in ꝑſona ſ in eſ·
ſentia. pʒ ⁊c.¶ Ad illud qd obꝛ ꝙ filiꝰ?.ſ..ſunt plu. 11
res ⁊c. dm qꝙ; berũ eſt ꝙ põt eti in plures.ſed ̈tũ
ad hoc non attendit᷑ equalitas vel inequalitas vt vi
¶ Atrũ in diuinis ſit equalitas q;tũ ad intẽſionẽ potẽ
de Erc ſe 6ndu hoc mõ. Mibil eſt xotentl ſua i
tutc. Sed xp̃s eſt dei virtus.ergo pat nõ eſt potenti/
oꝛ filio.ſinter pi rõne nec filius ſpũſancto. ecſ⸗
ceque nobilis. eque nobilis ⁊ excellens cſt po entia.
ſba cq̃ nobilis eſt in filio vt in patre. ergo ⁊ potentia
c nobilis. ergo nibil potẽtiꝰ pot pat q fili. Mte
ea potẽtia qᷓ s põt ſupꝛa infinitã ⁊ ſummã diſtuti
nibil eſt potentius. potentia verbi põt ſuꝑ infinitã
⁊ ſummã diſtantiã qᷓ eſt inter ens ⁊ no ens.q pꝑ pm
oia facta ſunt. ergo ⁊c. ¶ Itẽ ea potentia cui mil pot
reſiſtere. nec aliquid põt eã retardare. nibil eſt poten
tius. ſed potentiã fili nibil põt retardare. nec alid
põt ei reſiſtere.qꝛ ſubito facit ⁊ libcre.ptʒ. qꝛ dixit et
facta ſunt. ⁊c. sSera Pormerzer potetia in
co ſaan t agere. qᷓ in eo qͥ agere ⁊ pati ſ̃ in patre
eſt ſolum agere. in filio agere 2 pati. c. ¶¶ Ie wo⸗
tentiꝰ aliquid pot qð eſt ᷣmũ pᷣncipiũ q; qð nõ pꝛi-
mũ.qꝛ oĩs cã pꝛimaria plꝰ influit ꝙ ſcda. ſed pater
Kick gn eg eeaaheree
llius. Item potenti/ põt ᷣ bʒ potenti s ſe .

tᷣ
nag
Alle⸗
1 entij⸗
Ciguun⸗
tytlick
onſnll
Chrrnin
Nicont
unon
angt.
lentatii
ſGcten
Knnoo

Di. XX

ab alio. Qui cm̃ aliquid a ſe habet multo melius bꝗ Sc. Itẽ oꝛdo ↄtrariat᷑ ſimultati. vbi eſt oꝛdo ñ
betqꝙᷓ ſi ab alio recipiat. ꝙᷓ cum filius babeat poſſe a eſt oĩmoda ſimulias. vbi nõ eſt oimoda ſimſtas.ñ
4 patre.pater aũt ꝑ ſe ⁊ a ſe.ᷓ ⁊cẽ. Item plus põt ali eſt pfecta equalitas.ergo ch in diuinis ſit oimoda et
e quis.q põt ⁊ p ſe ⁊ ꝑ aliũ.q;ᷓ qui tm̃ pꝑ ſe.ſed ater o pfecta equalitas. nullus eſt ibi oꝛdo.i¶ Itẽ ſi oꝛdo E

teſt opari filium. ſpũſſanctus nõ poteſt ꝑ filiũ. nec in diuinis. aut eſt qᷣd eſſentiale. aut notionale. Hon
12 etiam ipef ius ꝓpꝛie loquẽdo. ergo ⁊c̃. . vom. eſſentiale.qꝛ vbi oꝛdo ibi diſtinctõ.in diuinis aut nõ

ſ potẽtia in patre ⁊ filio eſt eque intenſa. 2 in vtro⸗ eſt diſtinctio m eſſentiã. g Xc. Mec qð notionale. q-
1 qʒ ſumma eſt ⁊ eque nobilis. qꝛ in vtroq; vna ꝑ na niã idẽ eſt oꝛdo 7 Apꝛietas.ſed oꝛdo nullius pſone ẽ
turam nõ degenerãs.ſimiliter et in ſpirituſancto eſt. Apꝛietas. c. Itẽ vbi eſt oꝛdo ibi eſt dependẽtia
⁊ boc loquendo de filio pᷣm diuinã naturam ᷣm quã ⁊ indinatio.nihil em̃ oꝛdinat᷑ ad aliquid niſi ad ill&
A 13 equalis eſt patri. ¶ Ad illud ergo quod obꝛẽ ꝙ flius bhabeat inclinationẽ in diuinis aũt nulla eſt depẽdẽ⸗
en poteſt pati.dom q; iſtud nõ eſt pᷣm potentiam diui- tia. g ibi nullꝰ oino oꝛdo. ¶ Itẽ oꝛdo pᷣſupponit nu-
nam. ſm infirmitatem humanã. ⁊ m illam infenr · merũ.ſ in diuinis nõ cadit differẽti

a hm numerũ vt

oꝛ eſt patre ⁊ minus potens.ſᷣm aũt diuinaz nõ pör oñſum eſt ſupꝛa. necoꝛdo. R dom triplex eſt 1 9
14 pati.ſicut nec patcer. Ad illud quod ſecũdo obijci oꝛdo.ſ.ſᷣm potentiq. ̃m anteceſſionẽ.⁊ p̃m oꝛiginem

1
igng, paimmn pꝛincipiũ magis poteſt. Odm qꝙ pꝛimum Sꝛdo vᷣm potentiã dr̃ aliquoꝝ quoꝝ vnũ eſt ſuperi⸗
ð pxincipin. aut ſolũ dicit oꝛcdinẽ. aut ſubſtantialẽ diffe us. aliud inferius. Et hoc põt eẽ dupliciter. vel in lo⸗
rentiam. Si ſolum oꝛdinẽ.cũ vnũ ⁊ idẽ ſit vtrobiq;. co. vel in dignitate. ⁊ hic

oꝛdo non cadit in diuinis ſi
Peizriin nõ eſt potẽtius bic qᷓ; ibi. Si aũt differentiã ſubſtan ⸗ cut oſtendit pꝛima ratio ſumpta ab Euſcbio. ⁊ ſcda
n et. tialem cũ oꝛdine.ſic verũ eſt ꝙ potentiꝰ eſt pꝛimũ qᷓ ſumpta ab aug. ſicut patet. O do vo pᷣm anteceſſio⸗
ii ſcm.aqꝛ ſcm addit aliquid ſupꝛa pꝛimũ. quod du, nem dicit eſſe eoꝝ ꝝ vnũ pꝛius eſt. alterũ vo poſte⸗
ilanie facit magis compoſitum. m 8 reddit limitatuʒ. et rius.Et hoc dicit dupliciter. Aut qꝛ antecedit dura/⸗
RK 15 ita minus potens. Ad illud qð obijcit tercio.iam tione ſiue tpe. aut pꝛius naturali intelligetia ſiue co⸗
ſairuii ſolutum cſt. qꝛ haber ab alio hoc eſt aut differẽte ſb gnitione. hic oꝛdo nõ eſt in diuinis ſicut pꝓbat ratõ
— ſtantialiter. aut ꝑſonaliter. Si ſubſtãtialiter. ſic verũ tercia. qꝛ bic oꝛdo tollit equalitatẽ ſimultatẽ Irum
B eeſt. qꝛ cum babeat ab alio ꝑ eſſentiam. nõ hʒ eſſentia vtrũq; pfecte eſt in diuinis. Oꝛdo aũt ᷣm oꝛiginem
Lininen liter ꝑticipatione. ſed qũ babet ab alio ꝑſonaliter. ſiue m emanationẽ eſt ꝓducẽtis ad ꝓductuʒz. ? iſte
tinmi eodem tñ eſſentialiter. tunc habet eque nobiliter. qꝛ oꝛdo eſt in diuinis. qꝛ ibi eſt oꝛdo pꝛincipij 2 pꝛincipi
e toraliter ⁊ eſſentialiter. Unde Johᷣ. vj. Sicut p ba⸗ ati. ſiue pducentis ⁊ ꝓducti ⁊ bunc oꝛ. inẽ eſſe i di⸗
16 bet vitã ĩ ſemetipſo.ſic dedit fiſio ⁊. ¶ Adil ud qd uinis ꝓbant rõnes pᷣme. . dillud qð obẽ quarto 20
K obꝛ quarto ꝙ pater poteſt ꝑ ſe. et ꝑ aliũ.doᷣm ꝙ poſ⸗ ꝙ; oꝛdo nõ eſt qͥd notionale nec ꝑſonalc. dom ꝙ eſt
garnaſ⸗ ſeꝑ aliũ eſt dupliciter. Aut p aliquam cauſam inferi notionale.ſed notionẽ otingit dupliciter ſignificare.
Pean erß oꝛem ſimul agentẽ. Aut p aliam ꝑſonaʒ. Pꝛimo mo Aut ſub ꝓpꝛia ratione.vt cũ dici generatio. Aut ſbᷣ
kane⸗ do potentius eſt poſſe ꝑ ſe ⁊ ꝑ aliũ qᷓ; ꝑ ſe tm̃.qꝛ poſ/ cõi ratione. commũitate inquã rõnis.vt cũ dicit or⸗
c⸗ ſe ꝑ aliũ dicit dñium ⁊ ita poteſtatẽ. ̊ poſſe ꝑ aliuʒ ꝑ do.notio. ꝓpꝛietas.ſicut indiuiduũ eſt cõis intentio.
zuwr pſonã conſubſtantialem nõ dicit vminiũ ſed tm̃ au ⁊ ſub hac communitate nõ diſtinguit. tñ in ſuis infe
n toꝛitatem. Autoꝛitas aũt nõ dicit maioꝛitatẽ ſᷣ ſolu, rioꝛibus diſtinctionẽ ſupponit.Ad illud q obẽ?. 21
r dicit oꝛiginẽ. ſicut poſſe ab alio ⁊ nõ ab alio nõ dicit vbi ẽ ordo ibi depẽdẽtia. d. oꝛto ĩpoꝛtat bitudinẽ.
iminhr minoꝛitatẽ in potentia.ſed ſolum ſubautoꝛitatem et et oꝛ hitudo in creaturis rõne impfectõis dicit depẽ
igi oꝛiginem.⁊ ſic intelligendũ eſt in ꝓpoſito de poſſe er dẽtiã iõ i crcatun ipoꝛtat depẽdẽtiã. in diuis ãt ſolũ
ecäig⸗ aliu. ⁊ nõ poſſe ꝑ alium. “ ponit cõpationẽ ⁊ cõnexionẽ. ⁊ nullã depẽdẽtiã ⁊ in
lasürr. . nſequenter eſt queſtio ſecundo loco de ſe⸗ clinationẽ. ¶Ad ill qð vltimo obẽ ꝙ oꝛdo pᷣſup/
ccundo articulo.vtruʒ in diuinis ſit oꝛdo. Et ponit numeꝝ.d. ꝙ ſicut in diuinis numerꝰ diſtra-/ 22.
Airca hoc qrunt᷑ duo. Pꝛimo querit᷑ vtrum hita rõne numeri. qꝛ ibi eſt diſtinctio ypoſtaſum tm̃.
“ in diuinit ſit oꝛdo ponendus. Secundo vtruʒz in di ita oꝛdo a rõne oꝛdinis ſimplr. qꝛ q;uis ſit ibi oꝛdo. ñ
gienn uinis ſit oꝛdo nature. tñ eſt ibi anteceſſio. ſolu ouginis cmanatio. Acl ali
Baprit „. Dueſtio.ſ. „ c ter dʒ. ꝙ nõ ſp pᷣſupponit di tinctionẽ m numeruz.
utiür ¶ Oꝛ in diuinis ſit oꝛdo. oñdit᷑ pꝛimo aus. ad maxi. niſi intelliga de oꝛdine locali ſiue ̃m poſitionẽ. Mã
alost ybi dicit. cũ dẽ filiꝰ a pꝛe.nõ ſignificat᷑ incqualitas ſbᷣ oꝛdo ſm naturã ⁊ ßm naturalẽ intelligentiã attendi
ummteß, ſtantie. oꝛdo nature. Itẽ hoc vr aucte ecdeſie.q; tur inter ſuperiꝰ⁊ inferiꝰ.inter que nõ cadit numer?.
anſe cccdleſia noiationẽ trinitatis expꝛimit oꝛdinate. Dici et ita patet illud- .,
i tur em̃ in noie patris ⁊ filij ⁊..ſ. ⁊ hic oꝛdo nũq; mu⸗ AQueſtio ij. d
n e 17 tat᷑. &. eem oꝛdo dicit rõnem cõ leti eſſe 2 bo ¶ Herã in diuinis ſit oꝛdo nature.Et ꝙ ſic vr p aug. qᷓ
ni. eſſe em vt dicit Boetius ẽ quod vꝛcine retinet ſer dicit in l̃a. ꝙ cum dicit filius a patre. nõ dicit᷑ ineqᷓ
l uatq; naturam. ſimiliter ⁊ bonũ.ſed in diuinis eſt ꝑlitas ſubſtantie ſed oꝛdo nature. Item vbi eſt na⸗
anmig, fectiſſime ratio boni et eſſe. ibi eſt ratio oꝛdinis. turalis oꝛigo.ibi eſt naturalis oꝛdo.ſed in diuinis eſt
e Item vbicunq; ſunt plura inter quos nõ eſt oꝛdo naturalis oꝛigo. et naturalis oꝛdo.g eſt ibi oꝛdo na
en n unt inoꝛdinati. ſed in diuiuis pſonis eſt pluralitas. ture. ¶ EGtẽ vbi eſt ca ⁊ effectus.ibi eſt pꝛiꝰ et poſteri
uinnie ſi nõ ibi oꝛdo. eſt inoꝛdinatio ⁊ ↄfuſio.ſed inoꝛi us.ſed vbicunq; hoc ibi eſt oꝛdo nature. g cũ in diui
=WGD qinatio ⁊ cofuſio repugnat diuinis. eſt ibi oꝛco. nies oↄtingat repire cauſam et effectum. ſicut dicit Cri
. “ (Co tra. Euſebiꝰ. in diuinis eſt numerus ßͤ non oꝛ ſoſt. ſup p̈ncipiũ ad hebꝛe. et dam̃.j.li.ca.viij. Pater
u 4 18 do. Itẽ hocipᷣm vꝛ ex roneoꝛdinis. Aug. de tri. di eſt cauſa filij. patet *. Contra. Cuiuſcunq; eſt oꝛ⸗
ni cit. Oꝛdo eſt partiũ diſpariũ ſua vnicuiq; tribuens do ipᷣm oꝛdinat᷑. ſi in diuinis eſt oꝛdo nature.natu
Gig, locz diſpoſitio.ſed in diuinis. nõ eſt diſtinctio locoꝛ. ra oꝛginat ſeg qð oꝛqinat᷑ diſtinguit z numeratur.

4 p 2

tur. ſed boc falſum. ⁊c.

—— NEEES

₰

Si boe. ergo in diuinis eeg diſtinguik nutnera

7 „ * 2*

in diuinis idẽ eſt na/

tura ⁊ eſſentia.qꝛ naturan men eſt eẽntiale.ſʒ in di⸗

uinis nullo mõ ponit᷑ oꝛdo eſſentie. nec nature.

9

Item vbi eſt oꝛdo natureibi eſt pꝛius ⁊ oſterius

pnm naturã. ſi in diuinis eſt oꝛdo nature. ibi eſt pᷣ/⸗
us ⁊ poſterius.ſed hoc nullo modo recipit᷑.g necoꝛ

do nature. Oꝛ aũñt in diuinis nõ ſit pꝛius ⁊ poſterius
oñdit᷑ ſic. Relatiua ſunt ſimul natura. &O pater filiꝰ

Hſm ꝙ pater et filius ſimul ſunt natura.ꝗ relationes
in diuinis nõ ſunt aduenientes.nec tm̃ ſunt rõ refe/

rendi ſed etiã exiſtendi. ergo pater ⁊ filius m ſuas

vypoſtaſes ſimul ſunt natura. nõ eſt ibi oꝛdo nature

¶ Itei in cauſis creatis videmus gragus, ⸗ quan
to ſubſtãtia creata citius põt velocioꝑat᷑. AUnde ꝗᷓ;

dam opꝑant᷑ in tꝑe. quedã repente. quedã ſubito. Et

—

illa cauſa que oꝑat᷑ ſubito.aliqñ nõ pᷣcedit tꝑe ſʒ na/

25

24 Kn

vna p

„

tura. Si ᷓ deus pducit filium m omnẽ nobilitate

2⁊ virtutẽ ſue potentie.⁊ virtus ſue potentie infinite
maioꝛ eſt qᷓ finite.nõ tin ſimul duratione. ſ etiam

ſimul natura ꝓducit. & nõ eſt ibi oꝛdo nature. ¶ Itẽ

videm? in comnoſchleb quedã babent ſui gni
tionem inueſtigando ⁊ poſteriꝰtꝑe.⁊ loquoꝛ de actu

ali nõ de habituali vt anima bumana. ? quedã ſimul
duratione vt angele ſi dei cognitio. ⁊ dictio ſiue lo
cutio nõ eſt acci
qᷓ oĩs creatura.habet verbũ as non tm̃ ſil

ens ſed multo nobilius ⁊ virtuoſiꝰ

duratione ſz etiã natura. c. ¶ W. voᷣm q; oꝛdo di

cit᷑ eſſe alicuiꝰduplicit᷑. Aut ſicut oꝛdinati.aut ſicut

rõnis oꝛdinandi. Oꝛdo in diuinis ſicut oꝛdinati dici
tur pſone pꝛis ⁊ filij ⁊.ſ.ſ. Sicut rõnis oꝛdinancdi.vr

— — „ 4

nãe. Natura em̃ dicit vim pductiuã ſᷣm ꝙ dicit phs

ꝙ eſt vis inſita rebus ex ſimilibus ſilia ꝓcreans. In
y

2

7

diuinis aũt eſt oꝛdo ᷣm ꝓductioneʒ.i. dicit᷑ ibi oꝛdo

7

ure. i. naturalis oꝛiginis. Añ genitiuꝰille nõ con/

. „

9 —— 7

batione dubias rõnes di

Muerit quomodo poſſit dici.tantus eſt ſolus pater quantus pater ⁊ fili⸗

⁊· cum ſint inſepabiles.

pſone.¶¶ Ad quod ita reſpondet Aug.in eodẽ. Solũ deũ patrẽ dicimꝰ. non ie“.
qꝛ ſepat᷑ a filio vel a ſpũſancto.ſᷣ hoc dicentes ſignificamꝰ. qꝛ illi ſimul cum

xerat ꝓpter dictiones excluſiuas.mouct i

9
Ic oꝛit᷑ queſtio trahens oꝛiginẽ ex pꝛedictis. Dictum eſt eni ſupꝛa ꝓ
z tantus eſt ſolus pater. vel ſolus filius.vel ſolus ſpũſſanctus.quantꝰ
mul illi tres.⁊ ꝙ due vel tres ꝑſone ſimul non ſint maius aliquid qᷓ;
aſola. Ideo querit aug.in.vj.li.de tri.quõ hec ſane dici poſſint.cũ
nec pater ſit ſolus.nec filius nec ſpũſſanctus.bᷣ
patre.⁊ pater cũ filio.et ſpũſſanctus cũ vtroq;.

.
‚

—

ſtruit ſubiectiue ſicut cñ dẽ albedo. p. s er vi dela xx
tiõis eſſentie.vt cũ dẽ. albedo daritatis.Et iõ reſolui

tur in duos. vt ſit ſenſus. oꝛdo nature.i. naturał ou-
ginis.ex hoc ptʒ pꝛimũ qdð obr̃.qꝛ obijcit ac ſi dicere
tur oꝛdo eſſe nature vt rei oꝛdinate. Patet etiã ſcom

ꝙ eſſentia dẽ in abſolutione oĩmoda. nõ vt alterius

pꝛincipiũ.natura vᷣo dicit vt alterius pꝛincipiũ.iõ di

cit cõꝑationẽ ad ꝓductionẽ ſiue emanationem natu
ralẽ. Añ vlterius attendẽdũ ꝙ oꝛdo pᷣm naturalem ⁊ 5

oꝛiginẽ in his inferioꝛibus duo dicit.ſ. emanationeʒ

⁊ anteceſſionẽ.⁊ rõ buiꝰeſt.qꝛ emanatio in his infe

rioꝛibus ponit diuerſitatẽ ſubſtantialẽ. vnde omne
quod emanat in his inferioꝛibꝰeſt eſectꝰ.⁊ q ꝓdu/

cit eſt cauſa.⁊ iõ dicit᷑ cauſa ad cuiꝰeſſe ſequit᷑ aliud. 2

et qꝛ aliud in natura.iõ poſterius in natura. In di/

uinis aũt eſt emanatõ ad quam nõ conſequit᷑ eſſen-

„

tic diuerſitas vel nature.ideo nec pꝛius nec poſteri /

us natura ſed ſimul natura. ⁊ iõ in diuinis nõ accipi
tur rõ cauſe vel effectus ᷣm latinos ̊ nomen pꝛinci
pij.q;uis greci extenſo noie vtant᷑ noie cauſe. ꝓ noie
pꝛincipij.⁊ iõ in diuinis eſt oꝛdo nature.nõ quo alt

ſit poſterioꝛ altero.ſ qͥ alter ex altero.et boc eſt qð di

cit aug.in la.et ex boc patet qdð ſcdᷣo obꝛ. Ouis em̃

in creaturis oꝛdo poſterioꝛitatẽ ponat. nõ tñ in deo.
7 Juis nõ ſit ibi poſteritas.nõ ſeqtur qn bene ſit ibi
oꝛdo.Ex his patẽt obiecta ad vtrãq; ꝑtem. Cõcedẽ/

dũ ergo ꝙ aliquo mõ repit᷑ in diuinis oꝛdo nature ſi

cut ondũt pᷣme rõnes. Lercia tñ rõ deficit. q nomẽ
cauſe nõ repit᷑ in diuinis ſm latinos ꝓpꝛie. Oð obꝛ

ad oppoſitũ patet.q; ordo nõ eſt nature vt rei ordi / 1

nate. Patet etiã qð obꝛ de diuina eſſentia. qꝛ eſt no/
men abſolutũ nec impoꝛtat rõnem oꝛiginis. Altimũ
patet. qꝛ nõ eſt ibi oꝛdo nature.quo alter poꝛ altero.
ſed quo alter ex altero. ZMU!

Diſt. xxj. Qualiter dictiones excluſiiue accipiant᷑ in diuniiis.
Ic oꝛit᷑ queſtio trabens originẽ ex pꝛedictis. Supꝛa ꝓbauit magiſter equalitatẽ ꝑſonarũ.hic qꝛ in

7

llas dubitatiões ⁊ ſoluit. Et habet

bec pars tres partes m tria dubia que ꝓpo nit. Pꝛimo em̃ querit de bac ratõne tant? eſt ſolus pater
quantus pater ⁊ filius. Secundo ꝓponit hanc ſiue querit de hac. ſolus pater eſt deus.et hoc facit ibi. Poſt H
querit᷑.vtrũ ſicut dicit᷑ ſolus pater ⁊c. Tercio queritur de hac.trinitas eſt ſolus deus.⁊ hoc facit ibi. Sed iteꝝ
querit᷑ quõ ipᷣam trinitatẽ. Et in qualibet iſtaꝝ ꝑtiũ.pᷣmo mouet᷑ dubitatio.ſcdo ſoluit̃᷑.

ſemp ⁊ inſeꝑabiliter.⁊ filiꝰ cũ
Inſeꝑabiles eni ſunt he tres Aug.

eo nõ ſunt pater. Solus enĩ pater pater eſt.qð nõ dicit᷑ qꝛ ipᷣe ſit ſolus.i.ſine
filio vel ſpũſancto.ſᷣ per hoc filius vel ſpũſſctũs a paternitatis conſoꝛtio exx
cludunt᷑. Ita ⁊ cũ dicit᷑ ſolus filius.filius eſt.vel ſolus ſi pũſſanctus.ſpũſſan /
ctus eſt.nõ diuidit᷑ filius a patre.vel ſi pũſſanctus ab vtroq;.ſᷣ a ↄſoꝛtio filias
lis ꝓpꝛietatis excludunt᷑ pater ⁊ ſpũſſanctus.⁊ a conſoꝛtio pꝛoceſſibilis po
prietatis.pater ⁊ filius.Cum ergo dicit᷑.tantus eſt ſolus pater.quantſimul
illi tres. p hoc ꝙ dicit᷑ ſolus.nõ ſeꝑatur pater ab alijs.ſ hic eſt ſenſus. Soluſ
pater.i.pater qui ita pater eſt.ꝙ nec ſilius nec ſpirituſſanctus tantus eſt ⁊c̃.

— — — .
S S- V

di.xx).

cp
ſta

. S .
. 1 . . . .
DZ ,—ð A
— „. „ .

Sinmiliter intellige euz dicit. ſolus eſt ſlius. vel ſolus e HBec trinicae ſim
iil ſpuſſanctus. Solus ergo pater dicit vt ait aug. in A ei Aſe ſolns
A “ elt ſipullanctus. Solt . z niſſj deus. Contra. Uidet
re cocæé?.qꝛ nõ niſi ipᷣe ibi pater eſt. ⁊ ſolus fili⸗ qꝛ no niſi bc wlle negare iſta
hut — ipdſe ib ieſt. r ſolus ſpuͤſſanctus a: nõ niſi ipe ibi ſi bater eſ ſolus des. ſz
Ga nd ’InunIuſanctuset. „ʒ viget bec eẽ veraꝑ
¶ Vtrum poſſit dici.ſolus pater eſt deus. ſolus fili ꝰ?ẽ poſition qr pacer aſt
R deus. vel ſolus ſpũſſanctus eſt deus. vel pater eſt ſoo Rekelc6ae Hien
Naln MM uoeus vel ſilius eſt ſolus deus rvel ſhiruu ſancaus —— quo⸗ t
WDM . t ſolus deus. bb95— de tota trinitate. non
RHRlLZ Dubitatio.ij ¶ Roſt hoc quenit᷑ vtp ſicut dicit. ſolus pater eſt pater. pot eſſe niſi pᷣdicatux
ie vvveel ſolus filius eſt filiꝰ.ita poſſit dici.ſolus pater ẽ de/⸗ eſſentiale.qꝛ aliter nõ

afit us. vel ſolus filius eſt deus. ita ⁊ de ſpũſancto. Aut pf diceret de tota trinita
ſ Pe, eſt ſolus deus. filius eſt ſolus deus:? Ad qð dicimꝰ. qꝛ teet eſſentiale pꝛedi⸗

a pater et filiꝰ ⁊ ſpũſſanctus dicit᷑ etiaʒ vnus deus.et er aſne mailen.
i trinitas ſimul ꝓpꝛie dicit᷑ eſſe ſolus deus. ſicut ſolꝰ?ſa / ergo pater eſt ſolꝰ e⸗
— ans ſolus potens. Sed no vider debere didla noß zoh errry-lse
Wrl vrer bis noſtris vtentibus.niſi vbi ſermo autoꝛitatib⸗ ſe addit adprer icatũ
A occurrit.ſolus pater eſt deus.v el pater eſt ſolus de⸗ ita ꝙ non intelligit a
en.. . ug. Aus. ita de ſilio ⁊ ſpͦſancto dicimus. Vnde aug. in li. ee ſrelect innꝛopa
ai De nõ dicit ſo pij. de trini.ait. Qm̃ oſtendimꝰquõ poſſet dici. ſolꝰpa turde rnlnerhen ſi
uuühhls pater de? ẽ. ter vel ſolus filius.ↄſideranda eſt illa ſnia qua didit᷑. ue de patre. Hec vult
nMnM eſſe ſolu patrẽ deũ verũ ſolũ. ſ patrẽ ⁊ filiũ ⁊ ſpm̃ dicere aug. ꝙ ſolꝰ de
n ſauanctũ. Ecce habes. qꝛ nõ ſolus pater dicendus eſt ee p̃dicet᷑ de tota trinita
W yrerus den. Iem in eodẽ. Si qs introgat. pater ſolus teita non we patre.
sd ytrum ſit de: Quõ reſpondebimnõ eſſe. niſi foꝛte di Seoin ilis ne
””MƷMẽ camꝰ.ita eſſe qͥdẽ patrẽ deũ.ſ nõ eũ eẽ ſolũ deuʒ. Eſſe gloꝛia oſilibus. ſol?
õ uuaut ſolũ deũ dicam patrẽ ⁊ filiũ ⁊ ſpm̃ſanctũ.Ecceet S

EeII EdLeò?nõ accipit pvnica
n hic habes. qꝛ pr nõ debet dici ſolus deus. atq; hoc ſo⸗ pſona erclndgo ali⸗
wnge. lũ in pꝑte ſubiecti tm̃ accipere qdaʒ volũt.in ꝑte vo p⸗ as ꝑſonas.ſed ꝓ tota
dicati ſic cõcedũt. ꝙ pat eſt ſolus deus. Sz ex verbis trinitate excudendo
aug.videt᷑ oſtendi.ꝙ ꝓpꝛie ſolꝰdeus dici debeat tora alias naturas. et ma

.

ee trinitas.Et hec trinitas vt ait aug.ↄtra maxi. intelligi Snavenereſbireae
u I.Thimo.vj tur cũ apls dicit. Beat⸗x ſolꝰpotẽs. ? ibi. Soli ſapKen boc. ſolus deus
utis Moma. xvj. ti deo.⁊ ibi. Inuiſibili ſoli deo. Nõ em̃ de ſolo pfe hec carer veechnund.
wte j. Thim̃.j. accipienda ſunt.vt ↄtendebat maximinus ⁊ alij here⸗ no ve patre. iõe vnlt
HE Thim. vj. tici. ß de trinitate. Sicut ⁊ illud. Solꝰ hʒ imoꝛtalitatẽ ¶ꝙ ſupponat ꝓ ipᷣa tn
e 'm recta fide ipᷣa trinitas eſt vnus ſolus de⸗. beat?*. raco⸗ Ppee no n
„ asirthlesacne drdodee gieae n ne hromenteun
W eeeee.e.eens ſit trinitas.hec ſit nobis ſolutio qoõnis. vt intelli tre· iõ aug concedit
Whe gamus ſolũ deũ ſapientẽ. ſolũ potentẽ patrẽ ⁊ filiuz ? G ſola trinitas ẽ ſolꝰ
ſpũmſanctũ.qui eſt vnus ⁊ ſolus deus. vVnus deus. nõ tamen
Auomodo dicit᷑ trinitas ſolus deus cuz ipſa ſit ců olꝰ pater. vnde ⁊ ma
Hnaunhitea „. „piritibus 1 animabus ſanciis. T* E= — pare
BHubita b Bech iteru querit᷑ quõ ipᷣam trinitatẽ dicimſolũ deũ. n5 ae vieſk er lug,
145. Be , cũ ſit cũ ſpiritibus et aiabus ſanctis? Ad quod rñdet manifeſtu eſt ſi inſpi⸗
AAaaug. in. vj. li de trini.ita dicens. Trinitatẽ dicimꝰ deũu ciat qualit ſolus debʒ.
ſou. uis ſp lir ſpininbus v animabus Hanch. ſo addi ad p̃dicatum.
lũ dicimus.qꝛ nõ aliud qᷓ; ia trinitas deus eſt. nõ ef
Ulil illa deus ſunt vcl aliqua alia. ipſa tninitas m5. Auomoo 6
nõ illi vel alia deus ett. mitaten vicinz ſo⸗

sl

lum deum cũ ſit cum
Z sl PPiritibus z animab? HZ
l “ üſfuanctis. Querit cum *
inſepabilis ſita reb alijs. intim? oibus. pter qͥd magis dicit eſſe cñ ſanctis iᷓ cñ alijs: R. dom ꝙ; qᷓuis de 2
us ſit cum dinnibus ⁊ in omnibus. ceñ ſpccialiter dicit õ gratie ubalrenes
auam ipſi ofoꝛmant ⁊ cini ct ſimdlis ei wernt Ande Pꝛoneriyiij Delicie mec eſſe cim filijo boim. dicit ſa

ſus homo. ſ dictio ex/
ceptiua nõ excipit m-
ſi cöõtentũ ſub termio
Ange nihil eſt dictuz
MNullus bomo currit

ter nõ ↄtineat᷑ in ſup/
poſitione huius nois
dicas ꝙ ampliatur ex

trem. niſi filius. Con/
tra. cũ nemo cõpona/
tur ex nõ ⁊ homo. er/

pienſt vei Aude d? Veruntamẽ vt ait Aug. ? ſi de ſolo patte pꝛedicta di⸗
minus vobiſcum dici

emo nouit pa

go nemo idẽ qd nul

niſi aſinus.cũ ergo pa

vſu diſtributio impoꝛ

. „
„.
* .
7. l
7„*
—
„ * KA. 4 .
. . . .

Keßdica der⸗

quia hi tres vnum ſunt. ſicut in Apocal. de ſilio legéf. Int non tſ er⸗
ꝙ habet nomen ſcriptum quod nemo ſcit niſi ipe.mõ
mo nouit patrem niſi filius.non inde ſeꝑatur pater ⁊
ſpũſſanctus.quia inſeꝑabiles ſunt. Aliquando etiam
nominat᷑ pater ⁊ filius.⁊ tacet᷑ ſpirituſſanctus vt veri
tas ad patrem loquens ait. Ut cognoſcant te ⁊ quem
miſiſti ieſum chꝛiſtum. eſſe vnum verũ deũ. Cur ergo
inquit aug.tacuit de ſpũſancto: qꝛ conſequens eſt vt
vbicunq; nominat᷑ vnus.ſicut pater ⁊ filius.tanta pa
ce vni adherens intelligat᷑ etiam ipſa pax.q;uis non „
commemoꝛet᷑. vno ergo iſtoꝝ nominato.etiã reliq in·
telligunt᷑.quod in pluribꝰſcripture locis occurꝛit.

uderet filius
ſpaſant,.

Aug.

tata p iſtum terminũ nemo vltra q;ᷓ ad boĩes. tũc ego quero ꝓ quo ſtat. aut ꝓ creato. aut p increato. Si pꝛo

creato. nulla eſt exceptio. qꝛ ſimpliciter vera. ⁊ pterea pater non eſt ibi contentum. Si ꝓ increato. ſimpliciter

cõmuniter ꝓ cõi cognoſcente ſiue babente vim cognitiuam.et diſtribuit nemo nõ ꝓ ſuppoſito tm̃ ſiue p per

beãt cõe.Et ſi babent cõe.aut hoc ꝙ

et totaliter eſt falſa. ̊ ꝑ exceptionẽ nõ põt veriñcari. Si tu dicas ꝙ pꝛo vtro quõ poteſt hoc eſſe.cũ nibil ba
nemo diſtribuit ꝓ eſſentijs.aut

onis. Si pꝛo eſſentijs.ergo nõ de

bet excipi pater. Si ꝓ ꝑſonis. dʒ excipi. ſ.ſ. ſicut ⁊ pater.alioqͥn locutio 2 falſa. Reꝰ.ddm ꝙ nemo diſtribuit

ſhona. ſed ꝓ natura. vnde pater nõ excipit᷑ qꝛ ꝑſona.ſed quia eiuſdem nature cum filio. et ideo implicatur in
illa exceptione filius et ſpũſſanctus.et ideo locutio babet veritates. AUcl dic ꝙ nemo diſtribuit ꝓ hominibꝰ.⁊

Oꝛ vere a0e

7

ꝗl. ſtio de dictionibus excdluſiuis.⁊ circa hoc pᷣn
alpaliter querenda ſunt duo. Pꝛimo querit
vtrum dictio excluſiua in diuinis vere addatur ter/
mino ſubſtantiali. Secundo vtrum vere addat᷑ ter⸗/

4/ 3 2 intelligentiam buius partis eſt bic que⸗

mino relatiuo. Et ꝗtum ad pꝛimum qucrunt᷑ duo.
Pꝛimo. vtrum dictio excluſiua vere addat᷑ termino
ſubſtantiali a parte ſubiecti. Secundo.ſi vere adda

tur a parte pꝛedici.
r. Aucſtio. .

ſeo ꝓpꝛium eſt quod ineſt ſoli. ⁊c. et quia conſtat ꝙ;

excluſio vere addit᷑ termino ſubſtantiali reſpectu p̃ᷣ/

dicati eſſentialis.vnde bene dicit᷑. ſolus deus creat.

querit᷑ vtrum vere addat᷑ ei reſpectu pꝛedicati pꝛo/

prꝛij. ſicut termini relatiui. vtrum.ſ.vere dicat᷑.ſolus

dLeus eſt pater. Et ꝙ ſic. videtur ꝑ ſuam expoſitioneʒ

que eſt. ſolus deus eſt pater.i.non alius qᷓ; deus ẽ pa

ter. ergo ſolus deus eſt pater. ⁊ ꝙ ſit iſta eius expoſi/

tio boc babet᷑ a communi vſu.et a philoſopho qui di

cit. ꝙ ſolus idem eſt quod nõ cum alio. ¶

ſolus deus eſt

ergo c. ¶ Item a quocunq; remouet᷑ hoc quod eſt

in plus. remouetur quov eſt in minus.ſed eſſe duum
eiſt in plus ẽ eſſe patrem. ergo a quocunq; remouet᷑
us.et pater. ſed quecunq; ſic ſe babent. ꝙ a quocũã
q; remouet᷑ vnum ⁊ alterum. vnuʒ pꝛeciſe pꝛedica
T: altero.nec habet inſtantiam.ergo pater pꝛeciſe P
dicatur de deo. ſed ſi preciſe:ergo cum excluſione.er

nr buic termino deus a ꝑte ſubiecti
oſtenditur hoc modo. Deus habet aliquid ꝓpꝛium.

tem hoc
vigdetur a conuertibili.quoniam iſte due conuertun
tur. Mibil pꝛeter petrum curit. ergo ſolus petr? cur
rit, ergo ⁊ iſte due. Mibil pꝛeter deum eſt pater. ergo
ater. Sed pꝛima eſt vera.quia hec eſt
falſa. Mibil eſt pater. ⁊ nõ habet inſtãtiã niſi in do.

tenet᷑ nõ exceptiue ſed aduerſ. atiue. ſicut dicit. ij. Lhimo.ij. ad nihil vtile eſt niſi ad ſubuerſionẽ andiẽtiũ.
go ⁊cc. ¶ Contra. Terminus accidentalis implicat

rem ſuam circa ſuum ſubiectum. vt patet cum dicit
homo albus currit.circa hunc terminũ bomo impli⸗/
catur albedo.ergo ſimiliter cum dicitur.ſolus deus

eſt pater.circa deum implicat᷑ ſolitudo. Sed bylariꝰ

dicit ꝙ deus nõ eſt ſolitarius confitendus.ergo ⁊cc.⁊

ratio iſta concludit ꝙ non poſſit vere addi. nec cum
pꝛedicato ꝓpꝛio.nec commui. ¶ Item oſtẽdit qnõ
poſſit vere addi reſpectu pꝛcdicati communis.vt cũ
dicat᷑.ſolus deus creat.boc em̃ nomen deus de ſeba⸗

bet ſuppoſitionem quaſi indefinitam reſpectu pſo/
narum.ergo reddit locutionem veram ꝓ aliquo.ſed

ꝓ quolibet eſt falſa. bec eſt enim falſa.ſolus pat
at. ergo cum omne pꝛedicatum eſſentiale conueniat

tribus. non ſolum vni. nullo modo poteſt addi di/
ctio exduſiua reſpectu talis pꝛedicati ſubiecto com/
tem ꝙ nõ reſpectu ꝓpꝛij videt᷑.quia ſi bex

eſt vera.ſolus deus eſt pater.ergo a ſimplici conuer/

ſa ⁊ bec ſolus pater eſt deus.ſed iſta eſt falſa. ergo c·
Si dicas ꝙ non conucrtitur ſimpliciter. Contra. ba.
bet intellectum vniuerſalis negatiue. ⁊ particularis

affirmatiue.⁊ vtraq; ↄuertitur ſimpliciter.exgo ⁊c.

¶ P. dom ꝙ bec dictio ſolus poteſt eſſe catbegore.

ma vcl ſincatbegoꝛema. Scum ꝙ eſt cathegoꝛema.
ſic eſt nomen adiectiuum abſolutum ponens reʒ ſu⸗

am circa ſuum ſubſtantiuum. ct res ſua eſt ſolitudo.

Ande tantum valet bic ſolus quantũ ſolitarius. et
qꝛ ſolitudo nullo modo recipitur in dininis q;tũ ad

ſubſtantiam. quia eſt in multis ꝑſonis.boc nomẽ ſo
lus non recipit᷑ in diuinis ſubſtantialibus. ſicut oſtẽ
dit pꝛima ratio. Si aũt accipiatur inqtum eſt ſinen⸗
chegoꝛema. ſic pꝛiuat afſociationem. ⁊ impoꝛtat ali⸗

Qquam negationem rſiccum aliuod pꝛcvicebſb
ntiale et ꝑſonale pꝛeciſe dicat de nomine fobſtan

cre⸗

osd
ſenfwt
fongen
nun
.
nmghe
guoch
orota
Cbwn
ic
eſeß
fundea
pnnep
fitnnt
Cbenden
flurhi
Aheſb
Dtranar
ſſtiten
teſubieer
Mveniet
Moydeu⸗
rept
lanznt
Gptur
dan
ſaitaick
Wegde.
foſodtci.
Win
ſtultere
gagiatt
ſolebon
hoſcirt
ſhefomnea
ſchin ⸗
fnanen

htet

fonatieh
egtton

lachte⸗

mopo

Ke

— =

— —
2

SHUHUð
=

—

ie
arthr N
ſ N
ee
4 WN
AN e 7
i”
Herzi⸗
*
A
4 4

RNNN
rarmorde
1* 7 444 2*
*

rer
N
—

NEER1

õ

7

2 un

1841
/*½

2 KZ. kelaee
in a
Wc
Gie
Gd
mienht
9 4
9 7

9,A

men adiectiuũ ⁊ nõ recipit᷑ in diuinis.Si ſi incathego

Gdo adqitr

Di

tiali ſiec vere dleit in diuinis ⁊ Feſpẽctu pꝛedieti ſub

ſtantialis.vt cuʒ dicitur ſolus deus creat.⁊ reſpectu

S perſonalis.vt cum dr̃ ſolus deus eſt pater. ¶Abil/
ud ergo quod obijcitur ꝙ ponit rem ſuam circa ſub

ſtantiuuz. doᷣm ep non eſt ſimile m ꝙ H nomen ſolꝰ
tenet᷑ ſincathegoꝛematice.qꝛ albus eſt diſpoſitio ſub
iecti abſoluta.vnde abſolute ponit rem ſuã circa ter

minũ.ſed ſolus ratione negatiõnis nõ abſolute.⁊ iõ

& non ponit ſolitudineʒ ſed pꝛeciſionem. Ad illud
quod obijcit᷑ ſco q terminus ſubſtãtialis debʒ red/
dere locutionem veram ꝓ aliqua ꝑſona.doᷣm ꝙ ter/
minus cui addit᷑ excluſio.reſpectum habet adpꝛe/
dicatũ.⁊ reſpectuʒ bhabet ad exduſionem.et licet re/
ſpectu pꝛedicati poſſit habere ſuppoſitionem perſo⸗/
nalem. vt cum dicat᷑.ſolus homo currit. tamen regu
la eſt apud ſophiſtas.ꝙ ꝑ comꝑationem ad dictionẽ
exduſiuã talis terminus habet ſuppoſitionem ſim/

plicem.vnde nullo modo licet deſcendere.et hoc eſt

quod dicitur in libꝛo de regulis fidei. dictio exclu⸗
