Mõ ẽ ̊ bonñ ꝓꝙ aliqͥs oꝑet᷑ malũ.qꝛ tm̃ boni ðs autoꝛ
cC.Hhoc ãt Aug.in eoð li.aꝑte explicat ita dicẽs. Qui

oĩm q̃ ſũt autoꝛ ẽ.⁊ ad cuiꝰ bonitatẽ id ꝑtinet vt ſit oẽ

qð ẽ.boni tãtũmõ cã ẽ.Quo circa mali autoꝛñ ẽ.⁊ iõ
ipe ſũmũ bonũ ẽ.a qͥ in nullo defice bonũ ẽ.⁊ malũ eſt
deficẽ.nõ ẽ ̊ cã deficiẽdi.i.tẽdẽdi ad ñ eẽ.qͥ vt ita di⸗

RAM —☛ „ —R— — 1—

cã eẽndi cã ẽ᷑.qꝛ oĩʒ q̃ ſũt autoꝛ ẽ.q inq;tũ ſũt.bõa ſũt.

Ecce aꝑte habes ꝓꝙ deficẽ a deo qui ſũmum eſt bonũ.

malum eſt Mala ergo facere malum eſt. non ergo ðo
gutoꝛe vel volente mala fiuunt.

¶ BPonit obiectõem quoꝛũdaʒ ſophiſticã qua ꝓbare
nitũtur ex deo eẽ ꝙ mala fiant. I

¶ Jã ſufficiẽter oſtẽſũ ẽ ꝙ deo autoꝛe ñ fiũt mala.Qui⸗

dã tñ ſophiſtice incedẽtes.⁊ iõ ðᷣo odibiles.ꝓbare co⸗
nat᷑.ex ðo autoꝛe eẽ ꝙ mala fiãt H̊ mõ. &α mala fiunt

veyn eſt. omne aũt veꝛũ qð ẽ. a veritate eſt que ðs ẽ.a
Ddeo ergo eſt ꝙ mala fiũt. aüt omne verũu a deo ſit
cõfirmaãt autoꝛitate Augi li.lxxxiij.qõnũ ita dicẽtis.

Omne verũ a veritate verũ eſt. Eſt aũt veritas deꝰ.
deũ ergo habet autoꝛẽ omne veꝝ.Eſt aũt verũ ꝙ ma

la fiunt vel ſunt. ðo ̊ autoꝛe ẽ ꝙ ſũt vł fiũt mala.
42 eſponſio vbi cõcedit omne verum eſſe a deo.⁊ ſo
prhiſma aperir.

uibus facile eſt nobis rñũdere.ſed indignũ rñſiõe vi

defj quod dicũt. Omne nãq; veꝝ a deo ẽ vt ait Aug.
cui conſonat Ambꝛo. qᷣ tractãs illud verbũ apli. NMe/

mo poteſt dicere dominꝰ hicſus niſi ĩ ſpũſancto.dicit.

ita ſapia ſad culpã.ſʒ
virtꝰ ſil ſtat cũ ignoꝛã
tia. ergo ſapia ſił ſtat
cũ culpa.Rꝰ.d dm.q;

ſapia vno mõ dicit co

gnitõem veram. Alio
mõ cognitõeʒ verã ct
nobiliſſimã.qꝛ ꝑ cau-
ſas altiſſimas.Tertõ
mõ dicit cognitõez ve
raʒ nobilẽ et ſapidã.
Quarto mõ ſapia nõ
dicit aliã cognitõez qᷓ
religionẽ diuinã ſiue
cultũ.vᷣm ꝙ dẽ ꝙ pie/
tas ipᷣa cſt ſapia.ſiue
theoſebia.et bec cõſi
ſtit vt dicit Aug. in
fide.ſpe.⁊ charitate.⁊
B mõ claudit i ſe vᷣtu/
tẽ.⁊ ita opponit᷑ cul/

e. 2 ſic pʒ rñſio. f
(Ben

— —☛ ☛ —

8 nõ ẽ cã tẽdẽdi
ad nõ eẽ. Videt᷑ flm

dicere.qꝛ i cant᷑.deut᷑.

dicit. Ego occidam ⁊
ego viucre faciã.ꝑcu/
tiã.⁊ ego ſanabo.& vi
det᷑ cũ moꝛs ſit coꝛru
ptio tẽdẽdi ad nõ cẽ.
ꝙ deʒ? ſit hꝰ cã. Reꝰ.di/
cẽdũ.ꝙ nõ cẽ ñ appel
lat᷑ H ꝑ pᷣuatõeʒ qliſ/
cũq; eẽ.ſʒ illiꝰ q̃d diffi
nit Boeti?dicẽs Eſſe
ẽq̊d oꝛdieʒ retiet ſuat
qʒ naturã. ⁊ ad illð dſ
nõ deducit.ipᷣe ãt obij
cit de eẽ naturali. AUcl
pt dici ꝙ loqᷣt᷑ h ʒ na
ture iſtitutõez. Pʒ quã
Ir de? moꝛteʒ ñ fecit.
Oꝛ at dicit ꝙ ipᷣe occi

dit Bẽ ᷣm punitõem

iuſtitie. H tñ i ſco me
liꝰ dicit. g ẽdere
em̃ ad non eẽ malũ ẽ.
Aidæt᷑ inale dicere.qꝛ
ſi tẽdit ad nõ eẽ.aut h̊
dicit᷑ qtũ ad eẽ natu/
re.aut g Si nature.
malũ coꝛrũpit natu
raʒ qð ẽ õ dyo.qͥ dicit
qꝙ malũ nibil coꝛrum
pit exñtiuʒ i eo eẽntia
vł natura. Si ãt itelli
gat qtũ ad eẽ gẽe. ſi
milit flʒz videt᷑.qꝛ pꝰp
mã culpã nõ remanʒ
eẽ gꝛatuitũ vᷣm aliqͥd
ſui.qꝛ totalit᷑ ꝑx moꝛta

le expellit᷑ ga. ergo ñ

tẽdit ad nõ eẽ.ſᷣ iaʒ ẽ
i termio. Reꝰ. dom ꝙ i
ff 2

. õ .
– 2 74
7 V 5*½.
2 4 *2

—

hoie iuſto et bono elet ¶Mνοn' verum a quocunq; vicitura ſpiꝛituſan⸗ h utt⸗
tria cliccarefe n2. cto eſt. Cum itaq; verum ſit ꝙ mala fiunt.hoc verum ſchascf
æ Gatig due omuni quod dicitur illa locutoc ſcilicet mala fiunt. a deo eſt. npnn
noꝛĩe dicit᷑ habilitas. ſed non inde ſequitur ꝙ a deo ſit vt mala fiant. Si em̃ Der ſimile oñ⸗ Gnl
et oꝛdineʒ gꝛatie ſiue hoc diceretur. autoꝛ maloꝛuʒ deus eſſe intelligeretur. dit illð eẽ ttiu.
gꝛatie oꝛdiatõcs. Ma quod ex ſimili manifeſte falſum oſtẽderetur.deus ꝓ/ nſtcpe
luz ergo per ſe loquẽ hꝛibet furtũ fieri.ſed furtum fieri verum eſt.ergo ꝓphi⸗ ntte,
coꝛrũpit ip̃am oꝛdia · pet verũ.non ſequitur. Wn &α ſitent
bilitatez. et ehoc els ate. — izi
gat a gꝛatia. ⁊ facit tẽ — .. . .ò 1 föſfnhu
bere aa non eiſe et aA. ¶Partem queſtionis appꝛobat illoꝛum qui dicũt de Auntl
babilitas nũq; ommn/ um non velle mala fieir. n ſhoro⸗
no tollielalin-ndrn . . nin
et natura ñ coꝛrũpit᷑. Mec ici ziinanſe rolten ng uſ⸗
ſemp malum facitte. Mec igitur et alia hmõi inania relinquentes. pꝛemiſſe ngtert
rc ad non eſſe ita ꝓ Aueſtionis parti ſanioꝛi fauentes.que ſactoꝛum teſti / k eni
nunqᷓ eſt in temino. Monis plenius appꝛobatur.dicamus deum non vel / ltnnet
8⁸ biBer a quocũq; le mala fieri. nec tamẽ velle non fieri.neq; nolle fieri. ninitit
dici ntdeta ẽ. AIi Omne ergo quod vult fieri.fit.⁊ omne quod vult nõ iacg
detur male dicere. qꝛ fieri t. Tiunt aſt multa oue nã vult for vtr „ ihief
ſi hoc eſt verum. cũ nie man fit. Fiunt aũt multa que nõ vult fieri.vt om ſtclty⸗
detractoꝛ detrabẽdo e ludetsd
dearver viek di bo nen
cat a ſpũſancto.Similiter dyabolus multa vera dicit. Similiter de verbo illo obijcit. icit dñs ti
niſi in ſpũſcto. Multi em̃ peccatoꝛes hoc dicũt tota dic. Itẽ veritas ap opeiat Sn mant Agan
dicere Amb.ꝙ oẽ verũ eſt a filio.ꝰ.dm.qꝙ aliquid dicit᷑ a ſpnſãcto illuſ ãte intellectũ. et mouẽte affectuʒ glue
et illud eſt verũ et bonũ.Et aliquid dicit᷑ ex charitate a ſpũſãcto mouẽte affectũ.ſed non illuminãte intelle⸗ a
ctũ.ſieut dixit apls ſe iturũ ad hiſpanos.falſũ ei dit. ſed tamẽ i dicẽdo meruit. quia charitas mouebat euʒ i mne
velle hoc dicere. Aliquid eſt dictũ a ſpnſancto illuſtrate intellectũ ſed nõ rectificate affectũ. etillud poteſt e urra
malũ.et tamen verũ eſt dicerc.ergo ꝑfectũ vtrũq; includit.⁊ ſic dicit᷑ a ſpũſãcto et in ſpũſãcto. et ita intellgit iinytulii
lg: Renb⸗o aulez largius gici:. Een darer lnd uod obijett æ ventas appꝛopꝛiat filio. ſñdetur em æ ete
ſpũiſancto appꝛopꝛiat᷑ interpᷣtatio. NHel dðm.ꝙ hoc non dicit᷑ tãq; appꝛopꝛiatũ.vel ſi iatum tack
eſt ratione vonien t ey to. c doh.g dice ktac on ptiatu. vel ſ vt appꝛopꝛiattim boe —
Deuidẽztiã eoꝝ que determinat magiſter in tem apte. oẽs q̊s vult d ri eligi⸗ ecrck
* pxeſenti dicſtintõe.vj.querũtur. Pꝛimo qᷓri ne deigint alidð uaalter! ſgirnd ͤttmn
tur vtꝝ deus velit oẽs hoies ſaluos fieri vo dũ.g ſi oẽs vult ſaluos fieri.oẽs ſũt electi. ¶Coͤtra tauti
luntate beneplaciti. Secũdo querit᷑ vtrũ deus velit Math. xxij. Multi ſũt vocati pauci vo electi. Gtẽ itintie
mala fieri. Cercio vtrũ mala fieri ſit bonũ. Quarto in pᷣdeſtiatõe ñ ſũt niſi duo.ſcʒ pcognitio.⁊ volutas umde
vtrũ mala fieri ſit verũ.Quito vtrũ mala oꝛdinẽtur ſaluãdi rõe cuiꝰ deꝰ dicit᷑ pᷣdeſtinare. Dũ ei pponit ſtiliic
a deo. Sexto et vltimo vtrum mala gugeant decoꝛẽ dare gꝛatiã.et głaʒ pᷣpare.pᷣdeſtiare dicit᷑. cu pcog⸗ füftecket
in vniuerſo. . . nnniitio i oiboſit cois. ſi volũtas ſalut/ ẽ reſpectu oiʒ. ſiiun
„ NAucſtio.. a oss ſut peſtiati 6s oceſtiati ſaluabunt os undeit
¶ M deus velit oẽs hoĩes ſaluos fieri volũtate bene ſaluabũt᷑.qͥd ẽ ↄtra fidẽ. Si tu dicas mihi ꝙ duplex cceceet
X placiti oſtẽditur ſic.j. Zhi.ij. Ault oẽs hoies ſaluos eſt volũtas.abſoluta ⁊ cõditõnalis. et deꝰ abſoluta niiiben
fieri. ſed cõſtat ꝙ boc nõ eſt dictũ de volũtate ſigni. voluũtate ſolũ vult ſaluare q̊s pᷣſciuit cõfoꝛmes fieri rmne
quia nec pꝛecepti. nec impletõis.nec alicuiꝰ alteri?ꝰ. imagini filij ſui.⁊ iſtos pᷣdeſtiauit.volũtate vero cõ/ wſifetle
hoc em̃ nõ cadit ſub pcepto. cõſtat eſſe dictũ de vo itionali vult oẽs ſi ipi velint. tũc obijcit᷑ ꝙ volun⸗ W
lũtate beneplaciti. tẽ dam̃.Opoꝛtet ſciri.qm̃ deꝰ tas cõditõnalis nõ videt᷑ cõuenire deo.qꝛ bec ẽ vo/ nahioetn
vult antecedẽter oẽs hoĩes ſaluos fieri.et regni ſui lũtas ſemiplena.deꝰãt qͥcqͥd vult plene vult.Et ite⸗ tchagmni
potiri foꝛtuna.nõ em̃ ad puniẽdũ plaſmauit noſ ws. ruʒ. quicqͥd facit plene facit. Et iterũ.̊ cõditõnata eſe ri
Ecñ volũtas añcedẽs ſit volũtas bñplaciti q̃ ẽ bono voluũtas.aut ẽ volũtas bñplaciti.aut volũtas ſigni. ſuiſtin
r q ſũt bõa irrefꝛagabilit᷑.volũtate beneplaciti vult Si ſignitẽ nibil ad ꝓpoſitũ.q; volũtate ſigniñ vult entſfue
oẽs hoies ſaluos ficri ſiue ſaluari. ¶tẽ ois bñs cha oss hoies ſaluos fieri. Si voluntas bñplaciti.ſʒ hec Kfltte
ritatẽ vult oẽs hoies ſaluos fieri qtůcũq; modicam vno mõ tm̃ c.et dicit᷑.⁊ ſp implet᷑.S oẽs hoies ſaluã neſiunse
habeat dilectõem et charitatẽ. Cũ g deꝰ ſũmã hẽat tur.Et pᷣterea bec volũtas ↄditõnata q dicit᷑ ꝙ vult iigflue
dilectõcʒ et charitatẽ. videt᷑ ipe velit oẽs homies ſi ipᷣi vclint. locũ ñ pᷣt habere in ꝑuulis qͥ moꝛiunt᷑ẽ fictisfn
ſaluos fieri. ¶ Itẽ ſicut vult phũs.pᷣmũ ens.ſ.deus adbuc ñ ſoluit diſtinctio iſta.¶ Itẽ cñ ſic dicit. vult ſcehulen
Vno mõ ſe bʒ ad oĩa ſiuc ad oẽs.& qtũ eſt de ſe os hyc ſaluari aliq̃ demõſtrato.aut hoc qð eſt velle ali/ ſhüiente
vnifoꝛmit diligit. g ſi vult aliqs faluari. et oẽs.vel ſi quid cõnotat.aut nihil. Si nihil. ꝑi rõe pᷣt dici ð la ſſgitrg⸗
e liaens vult.pari rõe de nullis. ¶ Cõtra h̊ pᷣmo pidge ꝙ deꝰ vult hũc ſaluari. Si aliquid.ñ niſi ſalutẽ. ngiide
eſt inſtantia quã adducit magiſter in litera. Si vult ¶ ſequit᷑ ſi vult hũc ſaluari.ꝙ iſte ſaluabit᷑ qlitercun N
oẽs Holes ſaluari.⁊ oibus plures dãnãt᷑ qᷓ; ſaluũf. qq;ʒ accipiat᷑ v elle. Si dicas ꝙ cõnotat poſſibilitates ſocule
S volũtas eius fꝛuſtrat᷑ et caſſat᷑. qð eſt cõtra verita et oꝛqiabilitatẽ ad ſalutẽ.obijcꝛt᷑ tũc ꝙ de quolibet ſealgte

mie
/
n
n.
un
nan

Ecgset
rticlet
Wingrurdht
kustunder
õ
turdai tiff
irslin iſhn⸗
nestie
Ktcinen
ut winnpe
ir tieĩi
ciredeb gtuin
tgor

.
ui⸗

☛G

11 q1a ven

oꝛdinabili ad aliquid pᷣt dici ꝙ veus velit. quilibet
clericus eſt oꝛdinabilis ad epᷣatũ. et qͥlibet miles ad
dignitateʒ regiam. ds vult oẽs clericos eẽ epõs.et
oẽs milites eẽ reges.qð nõ concedit᷑.¶ : dom.ꝙ;
cũ apls dicat q; deꝰ hoc vult ſcʒ oẽs hoies ſaluos fie
ri neceſſe habemꝰ cõcedere ꝙ deꝰ velit. et cum non
poſſit exponi de volũtate ſigni. neceſſe babemꝰ expo
nere de volũtate bñplaciti.ſʒ cum nõ oẽs ſaluẽt᷑.et
volũtas dei nũqᷓ; fruſtrat᷑.iõ neceſſe eſt ꝙ fiat vis in

mõ diſtribuẽdi.vel in mõ volẽdi.Et egꝛegiꝰ doctoꝛ

Augu. duplicẽ facit vim in mõ diſtrubuẽdi in ench.

10 Ano mõ ꝙ diſtributio fit acomodata.ſicut et h.oĩs

bõ timet in mari.ſᷣm cõem modũ loquẽdi intelligit
qui eſt in mari.Similiter Aug.exẽplificat.ſi dicatur
magiſter iſte docet oẽs pueros de iſta ciuitate.qꝛ ſcʒ
docet oẽs qͥ addiſcũt.nullꝰem̃ docet᷑ niſi ꝑ iᷣm.Si⸗/
militer deꝰ vult oẽs hoies ſaluos fieri.qꝛ nullus ſal⸗
uat᷑ niſi velit deꝰ.et iõ oꝛãdꝰ eſt vt velit. Facit etiazʒ
alio mõ vim in diſtributõe ſᷣm oẽm modũ diſtribuẽ

di. que pt fieri 3 ſingulis generũ.et ſic eſt falſa. ⁊ nõ
1

intelligit apls ſic.vel ꝓ generibꝰſinguloꝝ.⁊ ſic vera.
quia deus de oi gẽte voluit et vult aliqͥs ſaluari.⁊ ð
geecis et de latis.et de pᷣlatis ⁊ ſubditis.et de oĩ gen
te. ideo dicit apłs ꝓ oibus eẽ oꝛãdũ. Hec eſt reſpon
ſio Aug.cui magiſter innitit᷑et neceſſe eſt ſic. vel ſic
ucre. Buppole⸗ velle dicat ibi velle dei ſm qð
dicit᷑ velle placito.qͥetato.ſiue volũtate abſoluta.de
A dicere.oia quecũq; voluit fecit. Sʒ dam̃
cit vim in mõ volẽdi.diſtinguit em̃ in deo volũta⸗
tẽ antecedẽtẽ ⁊ volũtatẽ cõſequẽtẽ.et volũtas ante/
cedẽs eſt volũtas reſpectu eius ꝓpter d deꝰ hoieʒ
fecit.et eſt irrefragabilit᷑bonoꝝ.Aolũtas aũt ↄñs ẽ
volũtas nõ que ſequit᷑ merita.ſed que vult aliq̃ ᷣm
ſciẽtiã meritoꝝ. Prima ſcʒ añs dicit᷑ a magiſtris vo
lũtas cõditionalis ſiue volũtas qᷓ deꝰ vult qᷓtũ in ſe
eſt. Secũda qt ſcʒoñs dicit᷑ abſoluta. Dria aũt inter
hãc volũtatẽ et illã non eſt m diuerſitatẽ affectiõis
ſiue modi volẽdi qui ſit in deo.ſed ſᷣm rõem cõnotã
di et intelligẽdi. Pꝛout em̃ de dicit᷑ velle oim ſalutẽ
qtũ in ſe eſt et antecedẽter.cõnotat᷑ in oibꝰ oꝛdiatis
ad ſalutẽ.tum ex parte nature date.tuʒ ex parte gre
ob late. Dedit em̃ eis deꝰ naturã ſᷣm quãꝗ poſſent eũ
cognoſcere.et cognitũ querere.et queſitũ inuenire.⁊
inuẽto inberere.ac ꝑ boc ſalutẽ obtinere. Gam ſimi
liter obtulit. dũ filiñ miſit ⁊ obtulit.cuiꝰ pᷣciũ oiĩm ſa
luti ſufficit. Leges etiam et mãdata tribuit ſalutis et

oſtẽdit. Ipe etiã pᷣſto eſt oibꝰ inqͥrẽtibꝰ.et ꝓpe eſt oi

bus inuocãtibꝰ eũ.Aelle g̊ hoiem antecedẽeter ſalua
re eſt oꝛdinatũ ad ſalutẽ facere.et volẽti ꝑuenire nõ
deeſſe. AUnde velle antecedẽter ſaluare nõ connotat
ſalutẽ ſed oꝛdiabilitatẽ ad ſalutẽ. Aelle aũt ↄñter ſi⸗
ue abſolute ſaluare eſt velle dare ſalutẽ ei quã pᷣſcit
ad ſalutẽ ꝑuenturũ. et ſuũ auxiliũ et gram.et cõno/
tat ſalutis euẽtũ.et ſic nõ eſt dicere ꝙ deꝰ velit om̃s

hoiĩes ſaluos fieri.Huic rñũſioni magis ↄſonãt magi

ſtri. quis vtraq; bona ſit. Scom hac g reſpõdẽduʒ
; deꝰ vult omnes hoies ſaluos fieri.quãtuʒ in ſe eſt
volũtate antecedẽte.nõ aũt voluntate abſoluta ſiue
cõſequẽte.et qꝛ illa nõ cõnotat effectꝰ euẽtũ.ideo nõ
impedit᷑ ĩ hoc ꝙ nõ oẽs ſaluãtur. Patet etiã ſReꝰ ad
illud quod obijcit᷑ de p̃deſtiatõe ſiue electõe.quia in
illis claudit᷑ volũtas abſoluta ñ ſolũ añs. Patʒ etiã

12 Reo. ad vltimũ de cõnotato. ¶ Ad illð tñ qð obijcit᷑

ꝙ volũtas cõditõnata nõ cadit in deũ.dm. ꝙ ñ po

— —
nit᷑ in deo velleitas qtũ ad effectũ plenitudis volũ/

tatis.nec ꝓpter diuerſos mõs volẽdi.ſed ppter aliã

cõpatõem in cõnotãdo.et ſic pʒ illud. Ad rões ve
ro ad oppoſitũ q ds vult oẽs hoĩes ſaluos fieri.re/

ſpõderi pᷣt ad duas pꝛimas ꝙ verũ ↄcludũt et vere.
124.

llucd aũt qd obijcit S arttatchoim vom 5

non eſt ſimile.qꝛ nos neſcimꝰ merita hoim futura
naliter. et ſi quis ſciret aliqs eſſe p̃ſcitos.quis qᷓtuʒ
in ſe eſt deberet eos velle ſaluari.nõ tñ volũtate ab-

ſoluta. ſed bec meliꝰ infra patebũt. Acd ill quod 1 4

obijcit ꝙ deꝰ vno mõ ſe bʒ ad oẽs.ddm. ꝙ illud ver
bũ phi hʒ locũ qtũ ad rerũ gubernatõem.nõ ꝙ̃tum
ad eoꝛũ ꝓductõem.vel ꝙᷓtũ ad naturalia.nõ cytum
ad gꝛatuta.
Queſtio.ij. d

¶ Htrũ de? velit m fieri. Et ꝙ ſic oñdit᷑ ꝑ Anbß. de?

nõ vult inqᷣt qͥd ipoſſibile ẽ fieri.gᷣ ꝑ cõſequẽtiã ecõ/

uerſo.q̃d poſſibile ẽ fieri.deꝰ vult ills.ſʒ malũ ẽ poſ-

ſibile fieri. ergo malum fieri eſt deo volibile.¶¶ Item

duobus oppoſitis pꝛopoſitis inter q̃ nõ ẽ medium.

neccſſe eſt alterũ eẽ a deo ſcitũ.g pani rõe neceſſe eſt

alterũ eẽ volituʒ.̊ demõſtrato peccãte iſtũ peccare.
iſtũ nõ peccare ſũt oppoſita. ̊ deꝰ vult alterũ.ſ quic

qd deꝰ vult ill fit. ſi vult iſtũ nõ peccare.iſte ñ pec
cat. qd ẽ ᷓ poſitõem. vult g iſtũ peccare:ſᷣ hoc nõ ẽ
malũ.g malũ fieri ẽ a do volitũ.⸗
oẽ qð iuſtũ ẽ.ſʒ ois pe iuſta ẽ vt diẽ Aug.⁊ oẽ malũ
1

tẽ ois iuſtꝰ vult

pẽa. oẽ malũ qͥd fit a dᷣo ẽ volitũ fieri. N oẽ malũ

ſit ꝑena.pʒ ꝑ Aug.pᷣmo cõfeſ. Juſſiſti inquit dñe et

ſicẽ. ꝙ ois motꝰ inoꝛdiatꝰ ſibi ſit pẽa. Itẽ oẽ aliq̃d
volẽs volũtate ↄſiliata et deliberata vult oẽ illð ſine

q̊ illð nõ pᷣt eẽ. quis em̃ aliqͥs velit eẽ abbas.ſᷣ ñ mo

nachus.tñ ſi deliberatiue velit eẽ abbas.vult pit eẽ

monachus. deꝰ vult aliqͥd bonũ qͥd nũqᷓ pᷣt eẽ ſine

malo.ſicut ſãctos ſuos ꝓbari et pati et filiũ ſuum.S
⁊c. ¶ Cotra. nihil ẽ ab aliq̊ volitũ vel volibile qd oꝛ⸗

J noomllel ei ⁊ eſt odioſũ. ex Ecci.xij.dicit᷑. Altiſi
mꝰ odio hʒ peccatoꝛes.ſʒ nõ niſi rõe peccati ſi ge

li.ͤ multomagis odit maln. nõ vult ill fieri. tẽ

Aug ⸗ in li. lxxxiij.q. Idẽ cſt fieri deo volẽte ⁊ deo au⸗
ctoꝛe.ſʒ malũ nõ fit deo auctoꝛe.gᷓ malũ nõ fit do vo

lẽte. Pꝛimã ſupponit ipᷣe.ſedgam ꝓbat.qꝛ nłlo hoie

ſapiẽte fit hõ deterioꝛ.& multofoꝛtiꝰ nec deo. ¶ Itẽ
rõe videt᷑.qꝛ ois volũtas aut denoiat᷑ a volito. aut
denoiat volitũ.ſi ꝗ̊ᷣ deꝰ vult malũ.aut ꝗᷓ volũtas eſt
mala. aut ſi volũtas ẽ bona.volitũ ẽ bonũu.g aut ni/
hil ẽ malũ.aut deꝰ ẽ malꝰ ſi vult malũ fieri.ſ⸗ vtrũq;

falſũ. 5 ꝛc. ¶ Itẽ ois volẽs malũ vult ſub roe appa⸗

i
ri mala.deꝰ decipit᷑q̃d ẽ ipoſſivie EPtẽ ois qͥ vult
aliquid qͥd nõ pᷣt ẽ miſer.ſʒ ds ñ pᷣt malũ ſicut ſupꝛa
ꝓbatũ ẽ. ſi vult ill ẽ miſer.ſʒ hoc ẽ impoſſibile.g
⁊c̃.¶ E.qdm.q ſicut ꝓbãt vltime rões malũ ñ ẽ a
deo volibile. malũ inquã culpeę.qꝛ ois volũtas ioꝛdi
nata ẽ cui placet illð malũ.⁊ G oẽs cõcedũt.Sed tñ
aliqui voluerũt dicere.q ds vult malũ fieri.cuʒ ipᷣe
nõ ſitcã ciꝰ ſʒ aliꝰ a deo volẽte.Et boc qͥdẽ dicebant
deũ velle nõ rõe ſui ſʒ rõe eiꝰ q̊d inde elicit. Sʒ hoc ẽ
) Aug.ſicut oñdit męr i litera.qui hãc opinionẽ im-
ꝓbat.iõ neutrũ eſt ↄcedẽdũ.ſʒ ſi alicui legit exponẽ
dũ. ¶ Ad illud ergo qd obijcit in cõtrari ꝙ ds nõ
vult q̊d impoſſibile ẽ fieri.ddᷣm q; nõ velle dicit᷑ du⸗

pliciter. aut negatiue. aut pᷣuatie. Si negatie.nõ ẽ ve

rẽtis boni.g̊ ois volẽs malũ deci ſeang fie

rũ ills.nec An.ita intelligit. Si pᷣuatie.tũc nõ velle

3

15

16

vna dictio eſt. et tercia gſõa eiꝰ q̊ͥd ẽ volo.⁊ hoc mõ
dicit᷑ deus nolle.qdð abſolute vult nõ fieri. Noc aũt
mõ nõ eſt dicere ꝙ deus nolit mala fieri.et hoc mõ ñ
tenet ↄña a cõtrario.qꝛ nõ tenet in Zrijs.ſed in pdi/
17ctorijs. Ad illud qͥd obijcit ꝙ duobꝰ oppoſit? ꝓ⸗
poſitis nece eſt alterũ ſcire.& neceſſe eſt alterũ velle.
dam. ꝙ loquẽdo de volũtate bñplaciti nõ eſt ſimile.
nã ſciẽtia eſt reſpectu oĩm que fiũt.volũtas aũt bñ/

placiti nõ eſt niſi reſpectu coꝝ que ſũt ab ipo.ſAd

18 illud qð obijcit᷑ ꝙ quilibet iuſtꝰ vult iuſticiã ⁊c.dðʒ

waliqͥd dicit᷑ iuſtum duplicit᷑.in ſe ſcʒ et ex oꝛdine.
uod iuſtũ eſt in ſe.vᷣm id qð eſt. eſt a deo volitum.
Oð vero ẽ iuſtuʒ ex oꝛdie eſt volitũ a deo ᷣm quod
oꝛdinatũ ⁊ malũ nõ eſt volitũ ᷣm ꝙ malũ.ſᷣ ſᷣm qð
unit. ⁊ ita ʒ qd oꝛdinatũ.⁊ ita ᷣm id qͥd eſt ñ ẽ vo/
19 litũ. illud q̃d obijcit᷑ ꝙ qͥ vult aliqd vult om̃e
illi annexũ.ddm.qꝙ velle aliqͥd eſt dupliciter.aut vo⸗/
lũtate añte.aut volũtate ↄñte.OQð vult aliqᷣs volũ/
tate añte. vult oẽ annexũ illi neceſſario. Odð vo vult
volũtate ↄñte.pᷣt etiã velle ſine annexo. Poteſt em̃
ex malo bonũ elici.q̊d nõ eliceret᷑ niſi factũ illud ma
lũ diſpliceret et bonum elicitum complaceret ei qui
nouit elicere. Poteſt tñ rñderi ꝑ interẽptiõem.ꝙ vo
lẽs volũtate cõſiliata vult aliqͥd. nõ tamẽ vult illud
qð ↄſequit᷑ ſicut aliqͥs vult aliquẽ ſurgere.vᷣ tñ non
vult eũ cecidiſſe. Camẽ pᷣt aliter dici ⁊ meliꝰ ꝙ vel/
le aliqd ſine alio eſt duplicit᷑. Aut velle boc ⁊ nõ vel/
le aliud.qꝛ vnũ placet et aliud diſplicet.⁊ ſic poſſibi/
le eſt hijs que inſepabiliter ſũt coniũcta.Alio modo
velle aliquid ſine alio eſt dicere velle aliquid ſine il/
lo eſe.et eſt velle impoſſibile. Pꝛimo mõ nõ ſequit᷑
velit id quis nõ ſince illo.ſẽſus em̃ eſt nõ ſine illo
ente ſᷣ tamẽ ſine illo volito.Et eſt exẽplũ ſẽſibile.vo
lo em̃ aliquẽ qui cecidit ſurgere ita ꝙ nõ volo eũ ce/
cidiſſe.nõ tamẽ v ſ vat ita ꝙ nõ ceciderit.
— Queſtio.iij. c
¶ Aitrũ mala fieri ſit bonũ.⁊ ꝙ ſic oñdit᷑ hoc mõ. Oð
eæxpedit faciẽti ad ſalutẽ illud eſt bonũ.ſᷣ malũ ẽ bu/
iuſmodi.Vñ ſuꝑ Ro.viij. Diligẽtibꝰ dcũ oia coop/
ant᷑ in bonũ.glo.etiã ipᷣe caſus.Et Aug.xiiij.de ciui.
dei ca.xiij. Audeo inquit dicere ſuꝑbis.vtile eſſe in/
cidere ĩ aliqͥd aptũ manifeſtũq; peccatũ.vt inde ſibi
diſpliceãt.qͥ iã ſibi placẽdo coꝛruerãt.igit᷑ malũ fie/
ri eſt bonũ et vtile faciẽti ad ſalutẽ.g̊ ⁊cc. Iteʒz qͥd eſt
bonũ deo ⁊ vniuerſitati.eſt bonũ ſimplicit᷑. qꝛ bonũ
cõmune pᷣfert᷑ bono pꝛiuato.ſᷣ malũ fieri eſt bonum
vniuerſitati.& ⁊c. Oꝛ ſit bonũ dit Boetiꝰ i li.ð cõſo.
Sola diuia vis ẽ cui q̃q; mala bõa ſũt.Et Au.i li.cõ
feſſ.tu cui nihil oino malũ.ſed nec vniuerſe creatu/
re tue.qꝛ nihil eſt extra te q̃d coꝛrũpat oꝛdinẽ quem
impoſuiſti.g ſi malũ fieri eſt bonũ vniuerſitati.patʒ
⁊Xc. ¶ Itẽ cuius vſus bonus eſt.ipᷣm quoq; bonuʒ.
ſed vſus maloꝝ factoꝝ eſt bonus.g& ⁊c. Minoꝛ pʒ ꝑ
Aug.xſ.de ci.neq; em̃ deꝰ malos eſſe pᷣſciuit.niſi pa/
ri roe pᷣſciret quibꝰ eos bonoꝝ vſibꝰ accõmodarct.
¶ Itẽ oẽ qd iuſtũ eſt.bonũ eſt.ſᷣ mala fieri iuſtũ eſt.
qꝛ pena eſt peccati pᷣcedẽtis ſicut vult Gꝛeg.̊ malũ
ſieri bonũ eſt. Cõtra.malũ fieri.eſt malũ in eſſe ꝓ/
duci.ſi g̊ malũ fieri eſt bonũ.ꝓductio mali eſt bona.
ſed regula eſt in arte topicoꝝ.cuiꝰ generatio vel ꝓ/
ductio bona eſt. ipᷣm quoe boni. aſi⸗
eſt bona.malũ eſt bonũ.

tẽ malũ fieri eſt idẽ qð

bonũ pꝛiuari ſiue coꝛrũpi.ſi g̊ malũ fieri ẽ bonũ.coꝛ/

Nupꝑtio boni eſt bong ß regula eſt chius coꝛruptõ bo

ductio mali

na.ipᷣm quoc; malũ.ꝭ ſi coꝛruptio boni eſt bona.bo
nũ eſt malũ.quod abſurdũ eſt. ¶ Itẽ de duobus cõ
uertibilibus ſi vnũ eſt bonũ.⁊ reliquũ.ſᷣ malũ fieri ⁊
mala facere ſũt cõuertibilia. ſi malũ fieri eſt bonũ.
⁊ malũ facere eſt bonũ.ſj ꝓ bono nullus eſt punien
dus. nullus faciẽs mala eſt puniẽdus.¶ Itẽ ſicut
oppoſitũ in oppoſito.⁊ ꝓpoſitũ in wonichi malũ
fieri eſt bonũ.ergo bonũ fieri eſt malũ.̊ hoc abſur/
dñ eſt ꝙ malũ ſit facere bonũ.̊ ⁊ pᷣmũ.¶ Itẽ ſi ma
luʒ fieri eſt bonũ.aut & in ſe.aut qꝛ ex ipᷣo euenit vel
cõſequit᷑ bonũ. HMõ in ſe.ↄſtat. Si ergo qꝛ inde eue⸗/
nit bonũ.qui dicit faciamꝰmala vt eueniãt bona bñ 20
dicit.g̊ male apls repᷣhẽdit. Ræ.ad pᷣdictoꝝ intelli

—

gẽtiam notãdũ ꝙ in oꝑibꝰ illud eſt dicere bonũ vel

vtile ſiue cõferẽs.q̃d in finẽ bonuʒ ducit.ſiue eſt via

ad bonũ.Ducẽ ãt ad bonũ triplicit᷑ dicitaliqͥᷣd.ſcʒ .
modũ cauſe.vel ꝑ modum caſus.vł ꝑ modũ occaſi⸗
onis.⁊ dꝛñt h̊ tria Mã cãꝑ ſe ducit circa illð cca qʒ
ponit᷑ qð eſt ꝓducẽs ⁊ intẽdens. Sed caſus pꝛiuat
intentõem ſʒ nõ oꝑatõem ſicut pʒ in fodiete qui in/
uenit theſaurũ pᷣter itẽtõem. Occaſio aũt pᷣuat vtrũ
qʒ.nõ em̃ dicit pᷣncipiũ ꝓducẽs.ſʒ magis dicit aliqͥd
qð pᷣncipiũ afficit vt efficiat.ſicut aliquis ex vbo au⸗
dito ꝑcutit alium. verbum auditũ fuit occaſio nõ ef⸗
ficiẽs ꝑcuſſionẽ.nec cooꝑans cefficiẽti.ſʒ qʒammõ af
ficiẽs.Et hec occaſio duobꝰ modis ẽ.Quedaã em̃ eſt
q̃ qdammõ bʒ rõem actiui.qꝛ qdammõ excitat effi/
ciẽtẽ.ſic maluʒ exẽplum ad peccatũ. Ael q̃ bʒ rõem
paſſiui.vt ex quo aliquis aſſumit rationem. ſicut al i.
nin ex malo alterius excitat ſe ad facienduʒ bonũ.
m hoc intelligẽdum.q; malum duo dicit.ſcilic pꝛi-
uatõeʒ. ⁊ naturã ordin abilẽ.⁊ rõe malitie cõpat᷑ ad

bonũ qð clicit᷑ ſicut occaſio paſſiua.rõe boni qð ſb/

ſternit. ſicut occaſio aliquo mõ actiua. ꝓpt᷑ qð malũ
dicit᷑ occaſio boni.Cuʒ ꝗ̊ aliquid ducat in bonũ hijs
tribus modis.habet ſic drñaʒ in ducẽdo.Aliquid ei
pᷣt ducere aliquid ad alteꝝ.aut ex ſe.aut per aliquid
ſui.⁊ tunc tenet rõem cauſc ꝑ ſe. Aut pᷣt duccre ꝑ al⸗/
teꝝ ad qð tñ nõ oꝛdiat᷑.ſʒ illud oꝛdiat ad terciũ ſum/
pta occaſiõe ex illo.⁊ ſic tenet rõeʒz occaſiõis.Aut du
cit cum alio ad qð tñ nõ oꝛdiat᷑.nec illð ad tercium.
ſʒ ambo ſimul.⁊ ſic tenet rõem caſus qui ex cõcurſu
eſt cauſaruʒ.Ex hoc ergo pʒ qꝙ illud qð ducit ꝑ mo/
dũ cauſe hʒ intra ſe rõem oꝛdinatõis in finẽ.⁊ ido in
ipᷣo eſt bonitas.⁊ iõ recte denoiat᷑ bonum.Oð vero
ducit ꝑ modũ occaſiõis.nllã hʒ intra ſe rõeʒ oꝛdina/
tõis in finẽ.iõ nec bonitatẽ.⁊ ꝓpt᷑ ̊ nõ pᷣt denoinari
bonũ ꝑ ſe niſi cum additõce illiꝰ ꝑ qd oꝛdiat᷑.in qͥ ſcʒ
cõſiſtit rõ oꝛdiatõis ⁊ bonitatis.⁊ circa qdð ponit᷑ bo
nitas.Cũ ergo maluʒ nõ ducat ad bonũ ex ſe.ſʒ ꝑ il/⸗
lud qðᷣ Aicis ex ipo a ſapiẽte deo.abſolute loquẽdo
malũ fieri nõ eſt bonum immo oẽs cõſimiles ſũt ne
gãde.qꝛ bonitas notat᷑ poni circa ipᷣm maluʒ.Si qt

addat᷑ bonum qð clicit᷑ vłipᷣe eliciẽs.ſic ↄcedẽdeſũt

hbꝰmõi locutões.malum fieri eſt bonuʒ ei qui nouit
oꝛdiare in bonuʒ.ſilr maluʒ fieri eſt bonũ vt electip
bent᷑ Ex hoc ergo patẽt duc pᷣme men. Peclant tiñ
cum determinatõc ſicut pʒ in ipis auẽtibꝰ.ꝗ il/21
lud qð obijcit᷑ tercio cuius vſus bonus ⁊c. dᷣm ꝙq
duplex eſt vſus rei. Anus ad quẽ res de ſeoꝛdiatur.
⁊ de tali verũ eſt. ſicut pʒ de equo qui eſt ad equitan

vũ.Alius vſus qui eſt aliqñ ⁊ ex poſt facto.⁊ iſte pt

eſſe bonus ex bonitate vtetis nõ vtilis.q; bonꝰ vtẽs
bñ ytit mal. ⁊1 de tali yſu nõ eſt regula ycra.detli aan

Pnnlin
ſtrata
cen⸗
Gtets
Rotk
g
mun
cboniid
iaßgt
ſicksrn
ſnsartt
luparih
Aupentate
ifick
ſopoodeti,
ſtterane

Pitgten

Uluc
,„
C
unn ſclitg

enniſi
Mc acet
Taßpop

. 44 e
Nantaahri,

4
An

dcii

ngdag
E
DeNA ⸗
ene ure . . 1. „
8 äl
eduee erede,
akaaa
e 4 8
43
“ Wha
eegente.
Nheg. e
T
/ 2 . i
enealienegden
„ . 11
WKni
e &S . . 44
.
,& W1,
12 R
tſeadfcoe,
N
N
4 etmaleh
zaſ 1 zehee
Pamhoe NN
5 1
woza
8 en 4 NcEENS

3E

1

31 eSe
N
A
6

nt
5) 0
„„7„, 1,a6N
At,
ludedtrrE
. 1, 6
N
411 1.
„ 4 ſ 4
I, 1A Ndtee
rüonſin
„2 E
würbonundd
et
Gütnſeicen
pebnüfim,
ocd
Abwüi
. ſ G, Ne
Nde Kl,
o Ndd,

ſ

/erise
wcohine,

24 ⁸7.

25 loquẽdo vex eſt mala fieri. Ac illu obnat

res ſit bona.⁊

18 s loquit Aug. (Acs dlg qobijeik. ag iuſtuͦ eſt bo⸗

nũ eſt ⁊c.dðm qꝙ iuſtũ dicit᷑ duplicit᷑. ALno mo iuſte

oꝛdiatũ ꝑ iuſticiã q̃ eſt in ipo.⁊ oẽ qð ſic iuſtũ eſt bo

nñ eſt. qm intra ſe babet iuſticiaʒ. Ael eſt declarati/
uñ iuſticie. ⁊ ſic me nalu oß ere. Sicur ei malũ pᷣt ad
retributõem iuſticie diſponere.ita ⁊ oñdere.⁊ h̊ mõ
dicit oꝛdinatõʒ iuſticie in altero.nec ſequit᷑ ꝙ ſit bo.
nũ.qꝛ iuſtũ plꝰ impoꝛtat rõeʒ oꝛdis. Nihilominꝰ tñ
ſermo ille nõ eſt ꝓpꝛius quo vicit᷑ iuſtuʒ eſt vt qui in

ſoꝛdibꝰ eſt ſoꝛdeſcat.ĩmo valde ꝑ accidẽs intelligit. eſt. 2
nõ c.⁊ nõ habere veritatẽ.cũ illa nõ hʒ.Nã ſicut ali⸗

qꝛ iuſtũ eſt vt relinquat᷑ a deo.⁊ ad hoc ſequit᷑ ꝙ ad
huc anecti⸗ intelligit.

eſtio. iiiij. d

¶ Atrũ mala fieri ſi veꝝ. ⁊ videt᷑ ꝙ ſic. qꝛ de quolibet
affirmatio vel negatio vera.de nullo ambo ſil.ſᷣ hec

eſt falſa nulla mala fiũt. oppoſitũ eſt ſimplicit᷑ veꝝ
ſcʒ mala fieri. ¶ Itẽ veritas eſt adequatõ rei ⁊ intel
lectꝰ.g quotiẽs bõ intelligit ſicut eſt in re.veritatem
hʒ. ⁊ intellectꝰ intellectũ.Sᷣ qui itelligit mala fieri.ve⸗
re intelligit. ſi vere intelligit.intellectũ eſt verũ.er/
go mala fieri eſt verũ. ¶ Itẽ veritas ppoſitõis aſſe/
rit veritatẽ in dicto. VUñ ſi ſoꝛtes currit.ſoꝛtẽ currere
eſt verũ. ſi malũ fit.malũ fieri eſt verũ.sõ malum fit
cõſtat. ⁊c. ¶ Itẽ veritas dicẽtis ponit veritateʒ in
dicto. s qui nõ eſt mẽdax dicit mala fieni Mathᷣ.

ix. Quid cogitatis mala in coꝛdibꝰ vris. verum eſt
mala cogitari.pari rõe verũ eſt fieri. ¶ Cõtra.veruʒ

et bonũ cõuertũtur.ſʒ malũ fieri nõ eſt bonũ.vtõ ꝓ⸗
batũñ eſt.gᷓ mala fieri nõ eſt verũ.Si foꝛte dicas ꝙ ve
rñ eſt veritate cõplexi.oñdit᷑ de oi veritate.qꝛ oĩis
veritas entitas quedã eſt.⁊ oẽ qð participat ronem
entis.participat rõem boni.S ⁊c̃. SBrs ois veritas
eſt a veritate pꝛima.g ⁊ oẽ veꝝ a pꝛimo vero.ſi ergo
malũ fieri eſt verũ.malũ fieri ẽ a deo.ſʒ hoc eſt ſupꝛa
impꝛobatũ.g ⁊c. Si tu dicas ꝙ illud eſt verũ de ve/
ritate rei nõ ſigni.hoc nibil eſt.qꝛ ſicut a deo ſũt res.
ita et ſigna.⁊ Amõᷣ.dicit.ꝙ oẽ verũ eſt a ſpũſancto a
quocũq; dicat᷑.loquit᷑ gᷓ de veritate in ſermone:⁊ ita

dc veritate cõplexidis ſiue ſigni. ¶ Itẽ ois veritas

ſigni ſiue cõplexiõis cãm ⁊ oꝛtũ hʒ a veritate cõplex/
ionis. veritas iſtũ furari ortũ hʒ a veritate furti.ᷣ
furtũ nõ dicit actõem verã imo defectiuã. pari rõe

2 iſtum furari non eſt ſimplicit veꝝ. 4 “ tu dicas ꝙ;
veritas cõplexiõis triplex eſt.ſcʒ po

itõis. pᷣuatõis.?
negatõis. Et pᷣma cauſat᷑ a veritate rei.ſcda vero ⁊
tercia nõ cauſat᷑.Cõtra.phũs generaliter dicit ꝙ ab
eo ꝙ res eſt vl ñ eſt. oꝛo dicit᷑ vera vel falſa.ergo boc
vbiq; verũ eſt. ¶¶ Ntẽ oẽ qͥd mõ verũ eſt de pñti.ab
eterno fuit verũ de futuro.j ſi malũ eſt hoc mõ veꝝ.
ab eterno fuit verũ.ſʒ nihil eternaliter fuit verũ.niſi
eſſet deꝰ.vel in deo vt in cã.& ſi malũ foꝛe fuit verũ.
et nõ fuit deꝰ.fuit in deo tãqᷓᷓ in cã a deo.ſʒ boc flm.
dom c ſine diſtinctõe cõcedẽdũ ẽꝙ ma⸗
la fieri eſt verũ.vere em̃ enũciat᷑.⁊ vere intelligi᷑. ve
rũ em̃ dictũ de cõplexo reſpicit cõpoſitõeʒ.ſicut dicit

phũs. qꝛ veritas ⁊ falſitas circa ↄpoſitõem cõſiſtũt.
et ideo dicit veritatẽ ſigni.ſignũ aut eſt veruũ.qñ ſig

nat rẽ ſe hĩe ſicut ſe bʒ. tũc em̃ dicit᷑ adequari.⁊ ideo
cñ ita ſe habeat in re ſicut ſignũ expꝛimit.ſimpliciter
veruz

.

verũ et bonũ cõuertũtur.dm.qꝙ circa i

Vñ ſi res eſt vera eſt bona.⁊ ſi ſignũ eſt erũ ẽ bonũ.
ſz tamẽ non ſequit᷑ꝙ ſi ſignũ ſit verũ.q ſignatũ ſiue
iõ h eſt fallacia accidẽtis.oẽ veꝝ ẽ bo⸗

ᷣois veritas c

Ccit᷑ ceſar ẽ bõ moꝛtuꝰ. Megatõi
eſt. Pꝛimã dicũt fũdari ſupꝛa ens ſimpliciter. ſcdaʒ

veritas ſi

¶ AUtꝝ malũ ſit o

nu ſed inud furan eſt verũ iſtud furarieſt bonus.

de illo dicto roͤe ↄpoſitõis.cũ ſit dictio modalis.bo/
nũ vero rõe attributõis.⁊ bãc inſtãtiã facit mgr ĩ li⸗
tera. Silis modus arguẽdi eſt bic. audio anglos cã
tare.ſed catare angelos ẽ verũ. audio verũ.Conſi

milis modꝰ arguedi eſt in illa oeaden ene oj
Ad illu 2

iſtũ furari eſt verũ. ⁊c. ⁊ iõ ſiły ſoluẽdũ.
qð obijcit ꝙ veritas ſigni eſt a veritate rei.ddm.qꝙ;

fiin eſt. Lũc em̃ ſignũ verũ eſt qũ ſignat rẽ nõ eſſe qᷓ

erx variatõe minoꝛis extremitatis. Aerũ em̃ pᷣdica᷑

6

quid impfectuʒ pfecte equatur alij imꝑfecto.ita res

. defectiua plene pᷣt ſignari. AUñ phũs ñ dicit ab eo ꝙ;
res eſt tm̃. ſed eſt vel nõ eſt. Et eſt ſeſus.ab eo re
eſt. eſt ofo vera q̃ ſignificat ipᷣaʒ eſſe.⁊ ab eo ꝙ; nõ ẽ.

eſt falſa que ſignificat eſſe ipᷣaʒ. ⁊ ab eo q nõ eſt. fal

ſa q̃ ſignificat eã eẽ. Ecõtrario intelligẽdũ in re que

nõ eſt. ñ qᷓuis furtũ ſit ens ſm qͥd.tñ oꝛo que ſig⸗

nificat aliquẽ furari eſt vera ſimplicit᷑. Aeruʒz eſt tñ

eritas cõplexa ſuꝑ aliqͥd fũdat᷑.ſʒ nõ opoꝛtʒ
ꝙ ſuꝑ rem intellectã.ſʒ ſuꝑ intelligẽtẽ in quo oꝛo bʒ
eſſe. ⁊ ſic pʒ illud qd fudat᷑ ſup ens ſᷣm qͥd rõc defoꝛ
mitatis.⁊ tñ verũ eſt ſimpliciter. ꝓpter adequatõem

que eſt ſimpliciter. ¶ Mota tñ ꝙ de füdamento ve/2

ritat ꝓpõis diuerſimode ſen. iũt diuerſi. Aliq̃ em̃ di

poſitõis.vt cũ dicit᷑ ceſar eſt bõ. Pꝛiuatõis.vt cũ di/

„

s. vt cũ dicit᷑ ceſar ñ
ſupꝛa ens ſᷣm qͥd.⁊ terciã nõ dicũt fũdani ſupꝑ aliqͥd.

ſufficere.qꝛ cũ dicit᷑ bec oꝛo vera eſt.verũ pᷣdicat ali⸗

quã cõditõem entis. neceſſe eſt ſup aliqd fundari

ſit. Et iõ dicũt alij ꝙ fũdat᷑ ſupꝛa pncipia ceſaris.

ſed hoc nõ ſufficit. quia eſto ꝙ ceſar oino ſit coꝛrup⸗
tus. ⁊2 F materiã ⁊ m foꝛmaʒ.adbuc tñ vera ẽ iſta.

ſtinguuüt ſicut tactũ eſt tripliciter veritatẽ ofois. ſcõ

7

aꝛ talis oro nibil ponit. Sed tamẽ illud nõ videtur

ceſar fuit. ſiue ceſar nõ eſt. Et iõ dicũt alij ꝙ fũdatur

qꝛ eſto ꝙ nuliꝰ intelligat actu. aduc ofo eſt vᷣa ſcrip/
ta in pariete ceſar fuit. Jõ dm.qꝙ veritas ofonis ſit

lutã.ſicut nec neceſſitas ↄñtie.ſed reſpectiuã. ſicẽ ſig⸗/

gni. ⁊ veritas ſigni nõ dicat qualitatẽ abſo

nũ. cñ oẽ qð ↄtingit ſignificare aliqͥd contingat vere

ſignificare et etia falſe. ⁊ ſicut ad roõem ſignificãdi ñ
odtet rẽ ee entẽ ſʒ cognoſcibilẽ.ſic nec ad rõem vere

ſignificatõis. ⁊ qm oẽ qð intellectꝰ capit. vel eſt ens.

ſupꝛa intelligẽtẽ. Sz adbuc videt᷑ illud nõ ſufficiẽs.

vel capit ſiue imaginat᷑ ꝑ cõpatõem ad ens. iõ ofnis

ſigniſicatio ⁊ veritas oꝛatõis ſignificãtis.vel fũdat

ſimplr ſupꝛa ens. vt ſi dicat geie ẽ. vel in oꝛdine ad
ens. En poſi fũdat᷑ ſuꝑ oꝛdinẽ eiꝰ? ad
p̃ſens. ſilr ꝓpõ de futuro.ſicut ꝓpoſitio negatiua. vt
ſi dicat᷑ ceſar nõ eſt. alid em̃ ens eſt qd nõ eſt ceſar.
et ſic de alijs. ſilr ſi dicat chimera nõ eſt hircoceruꝰ·
Ad illud qͥd obijcit᷑ vltimo ꝙ maliciã foꝛe ſit veꝝ 2 8
Ab eterno. dom.qꝙ ad boc ꝙ aliqͥd ſit verũ. 1
tet ꝙ ſit in deo tac in cã.ſʒ ſufficit ꝙ ſit in dei pᷣſcien

ens. Vñ oꝓpoſitõ de pᷣterito

nõ opoꝛ.

4*

tia.ꝗᷓ nõ ẽ niſi veri.ad boc aũt ꝙ aliqᷣd ſit in dei pᷣſciẽ
tia. ſufficit ꝙ ipᷣm vel eiꝰ cᷓ vel eiꝰ oppoſitũ ſit in do
tãc in cã. ſicut ſupꝛa dictũ eſt de cognitõe dei.

merita aiarũ ſic oꝛdiari a So. vt pulchꝛitudo vniuer⸗

ſitat. exnłla ꝑte violet᷑.iĩ oibꝰ laudat deuz viſiigues

4

ꝛdiabile a dei wlũtate. Et cy ſic videt᷑.

? 5

Beuim aliquid feciſſe 2 oꝛdinaffe. vner nhonn

aliud non feciſſe. ſed oꝛdinaſſe vt malum.
Ausgu in ench. Malum bene oꝛdinatuʒ; et loco ſuo

poſitum. euidẽtius cõmendat bonum. ISem roe
videtur. quia omnne meritũ oꝛdinatur ad pꝛemium
ſiue retributõem. ſed malum meretur pens ſiai bo
num gloꝛiam. et cum bonuin gꝛatie ſit oꝛdinabile.
pari ratione malum culpe. Se⸗ peccantes in ſu⸗
pplicijs oꝛdinantur. ſed ꝓpter vnumquod; t illud

magis. ſed mali non oꝛdinãtur in penis niſi ꝓpt᷑ ma

la. ͤ malum multomagis eſt oꝛdinabile.

quod auget decoꝛem in re oꝛdinata eſt oꝛdinatum.ſ

tum. k⸗ .. deci deiſ
cut pictura cum coloꝛe nigꝛo ſuo locò poſita.pulcni
oꝛ eſt. ita vniuerſitas rerum ex peccatoꝛibus eſt pul

malum auget decoꝛem in vniuerſo quod eſt oꝛdina-
Pꝛobatio minoꝛis.Aug.in xj.de ci.dei. ſi⸗

ontra. Aug. malum eſt pꝛiuatio modi. ſpe-

cca. 16 n malum el io me
ciei.? oꝛdinis.ſed nulla pꝛiuatio participat id cuius

rxſt pꝛiuatio.& ſi malum eo ꝙ malũ pꝛiuat oꝛdinem.
mmalum non contingit oꝛdinari.

ẽ qd non eſt.ñ

eſt oꝛdinabile. nam oꝛdo pꝛeſupponit eſſe.ſed malũ

in eo ꝙ malum.nihil eſt.g̊ non eſt oꝛdinabile. tẽ
omne oꝛdinabile eſt oꝛdinanti poſſibile.ſed malum

non eſt poſſibile deo.quia deus nõ poteſt facere ma

lIum.ẽ non eſt a deo oꝛdinabile.¶ Item ſi malũ eſt
oꝛdinabile.aut oꝛdine partiũ in totum. aut in fineʒ.
Mon pꝛimo mõ.quia maluʒ nullius eſt pars.Si ſe⸗
cundo mõ. cum bonum eſt aliquid ex oꝛdine in fi/

nem.tunc malũ fieret bonũ. R'. ad pꝛedictòꝛum

29 intelligẽtiam notandum. quẽadmodũ aliquid dicit᷑
eluſſe ſanũ triplicit. aut ſubiectiue.vt animal dicitur

ſanũ. aut diſpoſitiue vt potio dicit᷑ ſana. aut oſtenſi/

ne vt vꝛia ſana. Sic aliqd oꝛdinatũ dicit᷑ tripliciter.
aut ſic oꝛdiſ ſuſceptiuũ.aut ſic diſpoſitiuũ.aut ſiẽ oñ
ſiuũ.Sic ſuſceptiuũ ñ aliqͥd oꝛdiabile niſi qdð ẽ ens

2 natura aliqᷓ.⁊ ita malũ ñ ẽ oꝛdiabłe.niſi ꝑ accidẽs.

Tcʒ per bonum ſubſtratũ. Sicut diſpoſitiuũ: maluʒ

eſt oꝛdinabile. ſed nõ ſicut diſponẽs.ſed pꝛiuãs. Du

pler em eſt oꝛdo.ſc; nature ⁊ iuſticie. Oꝛqo nature
Eſt inſtitutus:oꝛdo iuſticie eſt acquiſitus. Malũ aũt

Ioꝛdinẽ iuſticie.quia oſtedit.vñ ratio oꝛdinadi ſicut

diſpoſitio in oꝛdinè iuſticie eſt meritũ vel demeritũ:

Sicut oſtẽſiuũ.malũ eſt oꝛd

Z

manifeſtat oꝛdinẽ bonoꝝ per oppꝑoſitũ.oppoſita au

tem iuxta ſe poſita magis eluceſcũt. Roões pbãtes

zo dipoſtoem voſieſiem. A lad ane duod obij⸗
cit᷑ ꝙ malũ eſt pꝛiuatio oꝛdinis.doᷣm.qꝙ; verũ eſt pa·

q malũ ſit oꝛdinatũ pcedũt m oꝛdinẽ iuſticie.⁊ Fʒ

8

ticularis nature ſed nõ ẽ veru put oꝛdo dicit diſpo⸗/

ſitõem vᷣlis ꝓuidentie. de quo dicit Hoetius. ordo
cũcta cõplectitur quo fit vt ſi quis ab afſignata ſibi
