turalia. & melius in diuinis dẽ de.ſ.ſ. donũ qᷓ; datuʒ.

¶ Gtem donuʒ eſt datio irredibilis.ſᷣ qͥcqͥd deus dat

irredibiliter dat.qꝛ cũ det nihil põt recipe.& in diuis
datũ/rõnẽ habet doni ⁊ induit eius rõnẽ. ↄuenien/
tius ibi dĩ donũ qᷓ; datũ. Rꝰ.ddm ꝙ q;uis in diui/

nis vtrũq; dicat᷑ ⁊ datũ ⁊ donum.tñ ↄueniẽtiꝰ dꝛ d/

num. Et huiꝰ? duplex eſt rõ. Ana qͥdẽ eſt.qꝛ datuʒ cũ
ſit participium.vel nomẽ verbale.ↄcernit tpᷣs.donũ
aũt a tꝑe ſubtrabit.⁊iõ qꝛ oia dona ſupꝛa tpᷣs ſũt.cõ

uenientiꝰdꝛ in diuinis tonũ qᷓ; datũ.Alia rõ eſt.qꝛ do
nũ ſupꝛa ratõnẽ dati addit ↄditionem liberalitatis
pꝛium eſt. ſ.ſ. cuiꝰ ꝓpꝛium eſt ꝓcedere ſᷣm rõnẽ libera
litatis.et ita ᷣm rõnẽ doni vel donabilis.⁊ boc moto
donum vel datum equiualent. Oifferunt tñ.qꝛ datũ

ſiue irredibilitatis.qᷓ eſt ↄditio magne nobilitatis.et
ideo maxime competit diuinis.⁊ hec eſt rõ.qre donũ
appꝛopat᷑ gtuitis donis nõ tm̃ ipᷣi.ſ.ſ.q eſt pᷣncipiuʒ

gratuitoꝝ donoꝝ.⁊ ex hoc pʒ rñſio ad illud de auẽte
gaco. ¶Ad illud ꝗ obẽ ꝙ mobilis ⁊ moti eadẽ
19 eſt rö. dm ꝙ non eſt ſie de mobili ⁊ moto.⁊ dono et

be. Jaco.

tonato. Quia motũ ceſſe.addit ſupꝛa mobile motuʒ.

⁊ dicit totũ qd dicit mobile.Sʒ datũ nõ dicit totum

dqs dicit vonũ quãtũ eſt de generali intellectu nomis

20

21

¶ AVerũ tonũ ꝗpꝛie ↄueniat ſpũiſancto.Et ꝙ ſic videk.
Aug. v. de trini. ſicut in trinitate nõ eſt verbũ niſi fili

„£

niſi appꝛopet᷑. Donũ ẽ em̃ datio irredibił.⁊ B meliꝰ

patebit in. iiij. pbleumate. Ad illud qd obẽ ꝙ actꝰ
eſt ꝑfectio potẽtie.dð.qꝙ aliq̃d eſt in potẽtia ad actũ

dupliciter. Aut ꝓpter imꝑfectionẽ agentis. Aut p/
pter defcctũ ſuſcipiẽtis. Si ſit pptẽtia pꝛimo mõ tũc
actus eſt ꝑfectio potẽtie.Si aũt ſcᷣo mõ.nõ eſt ꝑfe-
ctio. AVñ ſi dicat᷑ ꝙ ſol actu lucens põt domũ illũina-
re q̃ nõ eſt aꝑta.⁊ domũ apꝑtã illumiat.nulla oĩo ma/
ioꝛ notat᷑ ꝑfectio qᷓ; ante.Sic intelligẽdũ eſt de dona

bilitate ⁊ actuali donatiõe.(¶ Ad illud qd obr̃ datũ

eſt rõ dandi donũ.qꝛ iõ donũ qꝛ dat᷑.dm ꝙ nõ ẽ to

ta rõ ſicut dicit᷑ in lra.ſᷣ ſolũ in cõpatiõe ad eũ cui da

tur. Ael põt dici qᷓtum a parte ni i intellectus.iõ do/
nũ dicit᷑.q; dat᷑ ſed tñ a ꝑte rei eſt ecõuerſo.qꝛ iõ da

ueſtio.iiiſj.

tur quia don

us.ita nec donũ niſi.ſ. ſ. ¶ Ytẽ tonũ dicit emanatõeʒ
modũ liberalitatis. hoc aũt eſt ꝓpꝛiũ ſoliꝰ. ſ.ſ. S 2c.
ſtẽ donũ dei dẽ relatiue ad donatẽ.ſ̊ donãs nõ tmj̃

pr̃ imo etiã filius.qꝛ vterq; eſt mittens.ᷣ donũ dẽ

relatiue ad patrẽ ⁊ filiũ.⁊ ſi hoc.diſtinguit᷑ ab vtro⸗
Coö⸗
tra. Donũ dẽ in habitu.ſᷣ datũ dr in actu. datũ ad/

q;.g nec pater nec fili?. ſolũ.ſ.ſ.dꝛ ꝓpꝛie donũ.

1 4 4 4

dit ſupꝛa donũ. cui ↄuenit eſſe ꝛatũ ⁊ rõ doni. Sed
datũ ↄueit trinitati.qꝛ tota trinitas dat ſe.ꝭ̊ ⁊ donũ.
Itẽ conũ dicit reſpectũ

nõ ergo —
ad dante. ⁊ ad eſi cui dat᷑.ſi eſt.

reſpecti ad danté aut fecip te. in

pter reſpectuz

ad recipientẽ.q ſimiliter filius datꝰ eſt nobis.⁊ ma,
gis etia datus qᷓ; ſpuũs. Si vᷣo ad dantẽ. Contra. filiꝰ
dẽ ꝓcedere a dante.ſ.a patre.ẽ vr̃ ſm coem rõneʒ fi⸗
lio ↄuenire.Si dicas ꝙ filius nõ ꝓcedit ꝑ modũ do
nabilis.neq; quõ datꝰeſt. ſᷣ quõ natꝰ.Contra.filiꝰſic
ab eterno ꝓcedit.vt tꝑaliter eſſʒ miſſibilis.qꝛ eo mit
tit᷑ filiꝰ q̊ generat᷑.ſᷣ miſſio nõ eſt aliud q; donatio.

fillus pcaiſit ve onabilix ſ Rtei arus ſ flis

tꝑpe.aut erat ad hoc habilis ab eterno.aut nõ. Si ſic
ergo ꝓceſſit vt donabilis. Si non. aliqͥd ↄuenit ex
tꝑe filio ꝗd repugnat eterne emanationi.qð eſt incõ
enueg⸗ zedregula eſt ꝙ omne nomẽ dicẽs reſpe⸗
ctũ vel 24 creaturas eſt cõe tribꝰ.ſᷣ donũ eſt

num dicit᷑ in diuinis ꝓpꝛie ſiue ꝑſonaliter.nõ eſſenti
aliter. ſicut verbum ꝓpꝛie dicit᷑ de filio. Datũ autem

poteſt accipi ⁊ eſſentialiter ⁊ ꝑſonaliter. ſiue ꝓpꝛieet

cõiter.tota em̃ trinitas dat ſe.⁊ tñ pr ⁊ filius ꝓpꝛic

dant ſpũmſanctum. Pꝛopter boc notandum.qꝙ da/
tum de ſui ratione.ideʒ eſt qd cõicatum. Poteſt igit᷑ 2

hoc qʒ eſt datum dici cõicatũ ex liberalitate.⁊⁊ ſic eſt

commune toti trinitati. Ael ex liberalitate ⁊ autoꝛi/

tate. ⁊ ſic ↄuenit.ſ.ſ.et filio.q habent ſubauẽtem re
ſpectu patris. Ael poteſt dici datum ex liberalitate?-
auẽte.nõ tĩ cõicatum.ſᷣ etiã ꝓductum.⁊ hoc mõ ꝓ

dum eſt ꝙ donum ꝗpꝛie dr in diuinis de.ſ. ſ.
lud qð obẽ ꝙ datũ addit ſupꝛa donuʒ.dm q; ᷣm cõ

dicit cõicationẽ in actu ſᷣ donũ in habitu.Et . D
munẽ acceptionẽ dati ⁊ doni.aliquid dicit dnum vl

tra qᷓ; datum. ⁊ datumvltra qᷓ; donuʒ. Donum vltra

qᷓ; datum. impoꝛtat emanationẽ ꝑ modum liberali
tatis. Datum vo vltra q; donum impoꝛtat actuʒ cõi
cationis:qꝛ donum dicit habitum. et iõ qꝛ illud qdʒ
addit donum ſuꝑꝛa datum eſt ꝑſonale.iõ donũ ẽ p/
pꝛie ꝑſone.ſ.ſ. Ad illud qð querit᷑ rõne cuiꝰ reſpe/25
ctus dicat᷑ donũ ꝓpꝛie.iã pʒ rñſio.qꝛ rõne reſpectèad
dantẽ.nõ inquã rone reſpectus ſimplicitcr. ſᷣ ratöòne
talis reſpectus.qꝛ emanat ꝑ modũ donabilis.qð eſt

Apꝛium.ſ.ſ. Oꝛ g obẽ ꝙ emanat ꝑ modum donabilis

filius.dð.ꝙ falſum eſt. Ouis em̃ donabilitas ſiue li/

beralitas coicet᷑ filij generationi. non tamen ceſt rõö

emanandi.qꝛ cõicat᷑ eternaliter. iõ dat᷑ tꝑaliter. ſ q;
nõ eſt rõ emanandi.iõ nõ emanauit filiꝰ vt donũ ſed

ſolus ſpirituſſanctus.¶ Acd illud qð vltimo obẽ de 26

reſpectu ad creaturã.dðm ꝙ hoc intelligit᷑ de illo no
mine qð impoꝛtat ſolum reſpectum ad creaturã.nõ
ſone ad ꝑſonã.donum aũt vtrunq; impoꝛtat.iõ nõ

abet beu locum.

ueſtio. v. eEg

¶ Atrum tonabilitas ſiue donuʒ ſit ſpꝛictas diſtincti

ua.ſ.ſ. Et ꝙ ſic vr. Dicit em̃ aug.v.de tri.eo eſt vnũ
quo ſpiritus.ſed ſpiritꝰeſt ꝓpꝛietas diſtinctiua.ergo
et donũ. ¶ Item aug.xv.de trini.aſſignans dꝛñũtiam
ceſſionis filij ⁊.ſ.ſ.hanc ponit.qꝙ ille ꝓcedit ꝑ mo/
um dati. ſed iſte ꝑ modũ toni.gᷓ ſi bec dꝛñtia atten/
dit᷑ penes ꝓprietates diſtinctiuas.vt pʒ.qꝛ natiuitas
eſt pꝛietas filij.ergo ⁊ donabilitas ſiue donuʒ ẽ ꝓpꝛi
etas.ſ.ſ. ¶ Nẽ hocipᷣm vr rõne.qꝛ ois ꝓpꝛietas ſᷣm
quã pſona biffert ab oibꝰalijs.ẽ ꝑſone pꝛietas diſti/
ctiua.ſᷣ donũ ineſt ſoli pſone.ſ.i.⁊ ſp. eſt ꝓpꝛietas eꝰ

ꝑſonalis.¶ Itẽ ꝓprietates in diuinis ſt relatiões: ß

.dom ꝙ ſicut pʒ ex verbis aug. So 22

dil-/24

4

ditt
cuc
pnuche
nf
rscſt
Parien
ſdins
eu⸗

piite N
len.
muͤht
ugenen
ſodicbact
tcban
Pensd
Edate
toditi
uſſcte
nochin
wotiode
Oden
Notte
1iconue
lic
Qona
ohctun
Gteſea
ſanei
Uamnoi
ſatos:
ſillk
mau
hieial
Nberhee
ſemut
lrfetpe
ſenhlter
hunſtqrd⸗
uliisiſ
thimoſin
Metteleq
kͤlihtsref
inun
henſcore
Uugzehor
ſohctarci
oſülben
itth
ccdobi⸗
wnüdi
Ntoniag
ic neſſ
actiip
ingogebi

tlingi⸗
iconhtn
lipintn
gegkuns
eſe
Peugfi

„

dfere

XVIII
rna l. ad patrem ⁊ filium. magis apparet in boc nomine tionẽ. ꝑ tñ different eam nominãt. Hã ſpũs dicit eã
diöa, donum q; in hboc nomine ſpiritus.ergo vtraq; eſt per pꝛincipaliter ꝑ comꝑationem ad vnũ ꝓducentem qᷓ
ari dnal. Coners iei dicens reſpectum ad creatu eſt vis ſpiratiua. Amoꝛ pꝛincipaliter q;tũ ad moduz
uiün ras eſt ꝓpꝛietas diſtinctiua pſone. qꝛ omni reſpectu emanandi.qꝛ vt nexus. Donũ vo qtu ad reſpectuz
ſctiniſ ad creaturam circumſcripto. tenet diſtinctio pſona oſequentẽ Et ſimiliter emanatõnẽ vbi otingit tripli 32
Aimid lis.ſed tonũ dicit reſpectum ad eum cui dat᷑ ⁊c. citer ſignificari.ſ.pꝑ hoc nomen filius.imago. ⁊ vbũ.
anngiz Di dicas. ꝙ non eſt ꝗpꝛietas ſm compationẽ quuam Quia a vi nature filius. Quia modum expꝛeſſuz.
Smlin babet ad creaturas.ſed ad dantem. ꝑi ratiõe.ſ.ſ. erit imago. Quia aliis expꝛeffiuum i5 verbũ. Similiter.
anki Apꝛictas viſtinctiua cum non dicat reſpectũ ad mit / a vi ſpiratiua.ſpns. Quia ꝑ modũ nexꝰ.amoꝛ. Quia
Lornemtidi, tentem. ¶ Item omnis ꝓpꝛietas diſtinctiua dicit᷑ ab nos natus cõnectere. donum. et ſic patet ꝙ vna eſt
cköeniſ actu nõ ab habitu. Ende pater dr qꝛ generat. fiius notio. aliter ⁊ al iter nominata m rones conſequen⸗
DR D quia generat᷑.ſpũs vo ſanctus qꝛ ſpirat᷑. ſed donum tes.ideo nõ eſt ibi ſinonimia. r
kiuegſnlin nõ dr ab actu donandi.ſed ab habitu. alioqn nõ die ueſtio.vyv. f
tdaidfn ret᷑ ab eterno.ergo ⁊c. ¶ Item nullius alteriꝰ pſone ¶ Atrũ rõne wonabilitatis dicat̃ ſpũs noſter: Et ſic
igenini ꝛietas diſtinctiua. accpit᷑ in relatione ad creaturã videt᷑. Quia noſter dicit poſſeſſonẽ nos nõ habu⸗
krifine vel dicit reſpectum.ſed donũ dicit hoc.⁊ nõ ꝓpꝛie imus aliquid diuinũ niſi largitionẽ donationez.
nenn tas diſtinctiua. ¶ Item ſi donũ eſt pꝛietas diſtincti cũ ſpuſſanctus dicat quig diuinum. qd dicit no⸗
igöam ua. ſ.ſ. et eius notio. tunc ergo.ſ.ſ.amoꝛ nõ eſt ꝓpꝛie ſter. hoc eſt Ntione wonabilitatis. ¶ Item boc etiaz
S tas.quia ſi ſpũs ⁊ amoꝛ eſt ꝓpꝛietas.ergo ſunt ſeptẽ viget᷑.qꝛ etiã dicit ſpũs noſter. nõ a it dicit filius wel
giirin notiones.quod eſt ↄtra communẽ opinionẽ omniũ. pater noſter. ꝓpter aliquam pꝛietatẽ que eſt in ſpi
ini Si dicas.qꝙ eadẽ impoꝛtant᷑ ꝑ hec tria noia.̊ vidẽt rituſancto. ⁊ nõ in atre ⁊ filio. ſed hec no eſt niſi wo⸗
— nomina ſinonima vt marcꝰ? tuliꝰ.qð ẽ eque magnuʒ nabilitas. c. ¶ Beem anteq ſpũſſanctꝰ habitet in
ſainng, 27 inconueniens. ergo ⁊c. ¶ Eo. dð.ꝙ ad boc dixerunt nobis. nõ dicit noſter. ſed inhabitat ꝑ wonationẽ. er⸗
zazundt Aliqui.qꝙ donũ dupliciter eſt in diuinis conſiderare. go dꝛ noſter roõne vnabilitatis. ¶ Contra. ſi rõne wo
. znnnu AVno modo ꝓut dicit reſpectum ſolum ad donato/ nabilitatis. S cũñ donabilitas ſit pꝛietas pſonalis nõ
awen rem.et hoc mõ dicit aug.ꝙ eo dicit vnn quo pꝛoce/ eſſentiał.vr ſolũ dici de pſona ſſancti.hoc aũt fal/-
tuan Aaia dit.⁊ ſic dicunt ꝙ donũ eſt ꝓpꝛietas diſtinctiua ſpiri ſum. qꝛ dicit᷑ deus noſter. ¶ Ntẽ ſi rõne donabilita
nni tuſſancti.Alio modo dicit᷑ donuʒ ꝓut dicit reſpectiũ ergo ↄſtat ꝙ non ꝑ comꝑationẽ ad dantẽ. ſed ad eũ
RR ad eum cui dat᷑.⁊ ſic nõ dicit ſpeletaren diſtinctiuu cui dat᷑.ſed filius datus eſt nobis etiã magis qᷓ ſan⸗
nſguannſ ſß oſequens ad ꝓpꝛictatem diſtinctiuam¶ Sed illud ctuſſpũᷣs. ⁊c. ¶ Item ſi rõne donabilitatis. 5 v eg
an nõ videt᷑ poſſe ſtare. nam donũ ſp aliquam cõpatio/ uenienter dici vonũ noſtrũ. ¶ Itẽ ſi rone tonabilita
linnn nem dicit ad eum cui dat᷑ Intellecto em̃ ꝙ no ſit d tis,cñ donabilis ſit nobis magis inqtum ſanctus.

„ 4

nabilis alicui.impoſſibile eſt intelligere ꝙ ſit donuʒz.

incytum ſpus. meli? dʒ dici.ſ. ſ.nr. qu tñ nõ dici᷑f.·

28 Et pter hoc eſt aliter dicendum ſicut pꝛius tactum

m Querit᷑ generaliter de qby poſſet dici n. Re.. dd. 3 3
eſt. ꝙ donũ pᷣter reſpectum quẽ impoꝛtat ad dantes

ꝙ meũñ ⁊ nr̃Dm dupliciter pñt attribui alicui.vel me/

e

mnchguini impoꝛtat reſpectum ad eum cui dat᷑. Sed hoc poteſt diante cõpoſitione.vel immediate. Si mediante cõ⸗
trini eſſe tripliciter. Ael m actũ vt qꝛ datus. Ael ᷣm hapoſitione. ſic de ſe ponũt ꝓpꝛiã habitudinẽ circa fmi⸗-
i ingi bitum vt qꝛ dandum. Vel ſᷣm aptitudinem. vt quia nũ.ſ.habitudinẽ poſt. eſſionis. vt cñ dr. hoc eſt meuz.
hefnenn donabilis.⁊ iſte reſpectus adeo ↄiunctus eſt pꝛimo. ⁊ hoc mõ.qꝛ ois qͥ bʒ ſpm̃ dei.hʒ deũ ⁊ oia qᷓ ſunt dei.
nr,Müdat vt pꝛimus ſine hoc non poſſit eſſe. nec intelligi.imo boc mõ meũ ⁊ noſtꝝ vlł tuũ põt dici de oĩ ꝗq; in deo ẽ
nmtottene de ncẽtate ſeqͥt᷑.ſi pcedit ꝑ moũ doni. ꝙ; ſit dnabil. cõiter.ſed magis Pꝛie de filio. qꝛ datus eſt nobis per
siiis et iõ ſeq̃ns reſpectꝰnõ aufert pᷣmo qjn ſit Pꝛietas di incarnatione maxime aũt de. ſ.ſ. q eſt pignus eterne
n.,N ſinctiun. dd. ẽ ꝓpᷣetas diſtinctiua rõne pᷣmi re- bhereditatis. VUñ ↄcedendũ ꝙ rõne dnabilitatis põt
muire. ins ſpectꝰ.ſcdᷣo reſpectu nõ repugnte.ſed ↄſonãte. Ex h int alias pſonas rõ poſſidẽdi appꝛopari.ſ.ſ. Põt eti⸗
zanmnmutitt patet reſponſio ad pꝛimũ.qꝛ ille reſpectus talis eſt am B qð eſt nr̃m attribui alicui imediate.⁊ ſic nõ di⸗

– nõ põt circũſcribi ᷣm aptitudinẽ ob emanationẽ per cit habitudinẽ.ſᷣ tm̃ rõnẽ habitudinis impoꝛtate per

1weketnn modũ liberalitatis. ⁊ patet qꝙ; nõ eſt ſimile de miſſiöe terminũ cui vnit᷑.ſic.n. nullivnit᷑ niſi qð impoꝛtat re
cheeni 2 de dicit reſpectũ ᷣm actũ.nõ ᷣm aptitudinẽ ¶ Ad il ſpectũ explicite.vt pr̃ nr.vel meꝰ. vel implicite vt liᷣ
inmm lud qdð obꝛ ꝙ ꝓpꝛietas diſtinctiua dz dicere actũ.dů. meus.i.poſſeſſio mea. ¶Gcom boc notadũ. nõ dꝛ
q; donũ dicit duplicẽ reſpectũ.⁊ rõne buiꝰdicit com ꝑ½ meus vl noſter de aliqᷣ; niſi m illud nomẽ ᷣm qð dĩ 3 4
ꝑpationẽ ad duplicẽ actũ.Rone pꝛimi reſpectus dicit HB eẽ huiꝰ. hoc aũt eſſe buiꝰ.pᷣt dici ßm triplicẽ habitu
4aut actũ ꝓceſſionis.rõne ſcdi dicit actũ cicationis. Dꝛi dinẽ. Aut infoꝛmationis vt albedo petri. ⁊ bac habi
ngen 4 mũ actũ impoꝛtat in actu.ſcdᷣm in habitu. ⁊ ratioe pᷣ tudinẽ impoꝛtãt noia q̃ ſignificãt in abſtractiõe. ⁊ qꝛ
tu mi eſt ꝓpꝛietas diſtinctiua nõ ratione ſcdi.¶ Ad il - nihil diuinũ compꝑat᷑ ad nos ſᷣm habitudinẽ ifoꝛma-
AENNNe— 5 *
Re

nigtil 50 lud quod obẽ ꝙ i alia ꝑſona hoc nõ eſt. rñdẽt qͥdã tionis.iõ nõ põt dici de nomibus abſtractiuis noſter

nan t ſpũſſanctus eſt tercia pſona.ideo nobis ßm rationẽ iõ nõ dẽ deitas nr̃a.nec eternitas nr̃a. dõt etiã ſcoo
a f intelligendi immediatioꝛ. ⁊ ideo ꝓpꝛietas eiꝰ ſumi dici boc eſſe huiꝰ ſᷣm habitudinẽ cauſalitatis.⁊ hanc
n in compatione ad nos.nõ ſic in alijs. Aliter põt ſol ⸗ habitudinẽ impoꝛtant noia qᷓ dicũt actũ.vt creatoꝛ.
iinguſe tebit. Aala quod obꝛ de pluralitate notionuʒ. etia tercio mõ.boc eſſe hui? ßm habitudinem coꝛre⸗
SS 31 Dum ꝙ; ſpũs. amoꝛ. 2 donũ. eandẽ ꝓpꝛietatem dicũt lationis.et hanc habitudinem impoꝛtãt nomina re
Ani rone differentem. Eandẽ inq;ᷓ notionẽ dicunt. qꝛ di / latiua. Sed bec ſunt dupliciter.quia q̃da dicũt reſre

nat pſonarũ equalitatẽ.qꝗ

ctum pſone ad perſonam. Quedam aũt reſpecttum

ad creaturam.e his

ſonam. nõ dicit men
nos. vt dñs. magiſter. noſter. E &*
nabilitas qtum ad illum modũ dicendi noſtrũ.nihil
facit ſicut ꝓbant rõnes ſcdᷣo inducte.bᷣ hoc facit re

ptinent a

ſpectus. qꝛ ſ ſs dictereſhecth ad ill
⁊ hoc ſumus nos.ideo dicit ſpno noſter. Sinder
us.· quia imponit᷑ ab actu quem bʒ circa nos. vt dicit
dam̃.ideo dicit᷑ deꝰ noſter. Eſt ergo regula.qꝙ debis
dicit᷑ noſter. qᷓ dicũt reſpectũ ad nos ſᷣm babitudinẽ
cauſalitatis vel coꝛrelationis.⁊ ſic patẽt oĩa obiecta.

que dicunt reſpectum ad per ⸗
el noſter. De bis aũt que ad
recte dr noſter. Doᷣm & ꝙ do

0 Diſt. xix. de ppꝛietatibꝰ ↄditiõibꝰqͥdã mõ cẽntialibꝰ ⁊ qdã mõ pſonalibꝰ trinitat? vnitat.
Anc poſtq;ᷓ coeternitatẽ triũ ꝑſonaꝝ ⁊c. Terminatis duabꝰ? partibus in qͥbus magiſter egit de bis qᷓ
eſſentie vnitatem ⁊ ꝑ

ſohanm pluralitat ſigilatim bic incipit tercia pars in dua detenni
ſil recipit pluralitatẽ ⁊ vnitatẽ. Et hec ꝑs bʒ tres ptes pᷣncipales. In pᷣma

—

ꝓponit in quibus oſiſtit equalitas.J n ſcda ꝓbat ſt paliter. ibi. Munc igit᷑ ſupeſt oñdere ⁊c. In tercia.qꝛ in ꝓ
bando ꝓpõnes dubias dixerat.in quibꝰdictio exduſiua generat ambiguitatẽ.iõ detminat qualiter dictõnes

excluſiue accipiunt᷑ in
lis in qua ꝓponit ea in

nitate. magnitudine.⁊ poteſtate. In ſco
q; enumerent᷑ iſta quaſi diuerſa ⁊c.

diuinis.infra di.xxj. 8O oꝛigine ex pꝛedic Ama pꝑs pꝛincipa/
quibꝰequalitas ↄſiſtit.hð duas ptes. In nna parre wponit oſiſtit in his tribus. eter
a ne crederent᷑ hec tria diueria. oñdit ꝙ bec ſunt idem in deo. ibi. Cñ
ilr ſcda pars pꝛincipalis in qua ꝓbat equalitatem diuidit᷑ in duas.

rxxj.Nic oꝛit᷑ q trabens oꝛiginẽ ex pꝛedictis.¶

Suppoſito em̃ ꝙ in diuinis ſit equalitas q;tuzʒ ad eternitatẽ.oñdit pᷣmo equalitatẽ q́;tum ad magnitudinẽ.
ſcdo q;'tum ad poteſtatem.infra di.xx. Huc oſtẽdere reſtat quõ aliqua ⁊c. Prima iteꝝ ꝑs habet duas. In p

ma ꝓbat equalitatem

Sedꝗ iam nunc ad ꝓpoſitum redcamus. Pꝛima ps in ꝗ̊ᷣ

magnitudinis ꝑ eſſentie vnitatẽ. Scoo ꝓbat equalitatẽ excludendo inequalitatẽ ibi.
ꝓbat ꝑſonarũ equalitatẽ q;tũ ad magnitudinẽ ba

——

bet duas. In pꝛima pbat p eẽntie indiuiſionẽ ſiue vnitate. In ſcda ꝑ illam eandẽ. oñdit eſſe in ꝑſonis circõ/

Mane poſti In

pte iſta ſunt dubitati/

ones circa lrãm. ⁊ pꝛi
mo dubitat᷑ ð ſitu bu /⸗
ius ptis.cũ em̃ vnitaf
in ſbᷣſtãtia faciat id⸗e-
ptitatez. vnitas in qᷓn

titate equalitatẽ.vni/
tas in qualitate ſimili

tuginez. pari rone vi⸗
get᷑ ꝙ deberet detmi ⸗

nare de idemptitate ⁊

ſimilitudie. qꝛ ſi de hiſ
non determinat. vß

nec de equalitate de/

beret facere ſpeciale,y
tractatũ. R. dom q
oſtẽſa pfecta equalita
te. oſtẽdit᷑ ꝙ oimoda
ſit in natura idempti/
tas ⁊ ſimilitudo.⁊ iõ
determinata equalita
te.nõ eſt opoꝛtunũ de
alijs determinare. ſed

magis de equalitate

determinat. ſpter be⸗
rreſes extirpandas. ar

rianoꝝ maxime. qͥ po

—

ſuerunt inequalitateʒ
in diuinis. ⁊ iõ diffici/
lioꝛ ⁊ vtilioꝛ circa hoc
verſat᷑ diſputatio.

inceſſionem. ibi. Et inde eſt ꝙ pater dicit᷑ eſſ⸗ c in filio.

aenundine. poteſtate. ℳ„92
Ainc poſtq; coeternitatem trium pſonaꝝ pꝛo
n modulo facultatis noſtre inſinuauimus.ia de
aearundẽ eq̃litate aliqͥd eloqͥ ſuꝑeſt. Fides em
catholica ſicut coeternas.ita ⁊ coequales tres ꝑſonas
aſſerit.Equalis eſt em in omnibus patri filius.? pawiim·
2 filio ſpũſſanctus. Ouia vt ait aug.ĩ li.de fide ad pe⸗ Aug.
trum. bꝛeuiter apiens quõ intelligat᷑ equalitas.docet
ullus hoꝛum aliũ aut pᷣcedit eternitate. aut excedit
magnitudine. aut ſuꝑat poteſtate. Quia nec filio nec
ſpũſancto q́;tum ad nature diuine vnitatem ptinet.
qut anterio? aut maioꝛ eſt pater filio.nec filius ſpũſann⸗-
cto. Eternum quippe ⁊ ſine initio eſt.qꝛ filius de natu /

De equalitate triũ pſonarũ que conſiſtit in eternita “ XIX .

ra patris extitit. ⁊ eternũ ac ſine initio ẽ. ꝙ ſpũſſanct⸗
de natura patris filijq; ꝓcedit. Ob hoc S tres vnũ re⸗

cte credimus ⁊ dicimus deuʒ. qꝛ vna pꝛſus eternitas.
vna immenſitas. vna naturaliter eſt triũ ꝑſonaꝝ diui
nitas. Ecce bꝛeuiter aſſignauit Aug.in quo trium ꝑpſo
nay ↄſſiſtat equalitas.ſ.qꝛ alia aliã nõ excellit.aut eter
nitate. aut magnitudine.aut poteſtate. .
¶Neternitas ⁊ magnitudo ⁊ poteſtas in deo ſunt

vnum licet ponantur quaſi diuerſa.

4 E unq; enumerentiſta quaſi diuſa. in deo tñ vnũ : idẽ
ſunt. i.eſſentia diuina ſimplex ⁊ incõmutabilis. Unð

aug. in. vij.li. de tri. Nõ alio magn. alio de⸗ eſt. ß eo
magnꝰqͥ deꝰ.qꝛ nõ ẽ illi aliud magnũ eẽ. aliud deũ eẽ.

a ¶ Coetnitatẽ triũ pſonaꝝ. Ar̃ male dicere ꝙ coeq̃litas ↄſiſtat in etnitate. qꝛ iße diuidit coeternitatẽ eql/
tate. ſi ab ea diſtinguit᷑ qᷓtũ ad eternitatẽ no attendit᷑ equalitas.R. dᷣm ꝙ eqlitas ꝑfecta in ena

ſiſtit. ⁊ mgr cõdiuidit eq̃litatẽ ðᷣ eterni

7

tatẽ q;tũ ad alia duo mẽbꝛa.ſ.magnitudinẽ ⁊ potẽtiã. b. Mon alio

magnꝰ ⁊c.· vidr pari rõne.cũ alio ſit deꝰ.alio pf̃. ꝙ alio ſit deꝰ.alio magnꝰ. Si dicas ꝙ quãatitas trãſit in ſbaʒ.
relatio nõ.Obr ꝙ illud nõ ſoluit.Aug.em̃ loqͥt᷑ de foꝛmali pᷣdicatõe.⁊ ↄſtat q foꝛmalit᷑ loqᷓndo ꝙ; ſicut iſta ẽ

2 falſa. de? magnodeitate. vl de?ẽ magn?magtudie. ſic ⁊ iſta. pꝛ ẽ magnꝰ.Re. dom q q;uis ſm ronẽ loquẽdivxx

7 *

intelligendi a ꝑte nr̃a. magnitudo in diuis dicat᷑ ꝑ modũ ꝗntitat.⁊ deitas p modu ſbe. tñ a pte rei nulla ẽ oi.
no dꝛia. Mihil. n. de magtudie vẽ. qd ñ dicat᷑ de ſba. In reloe ãt pꝛnitat ñ ẽ ita. Aliqᷣd.n.pᷣdicat᷑ de pꝛnitate q8

iinn
MU

andt
fone
1.
üſar
A
M/GJ

Eadeʒ quippe eius magnitudo eſt que virtus.⁊ ede

Oꝛ magnitu eẽentia que magnitudo. Pater g ⁊ filius ſił vna eẽntia
eſt dei eẽntia. ⁊ vna magnitudo. ita ec et potẽtia dei eẽntia diuĩa E.
AAinnde Aug.in.vij.li.ofeſſionũ. Volũtas ⁊ potentia
vvo. e dei deus ipſe eſt. Eternitas q; dei eſſentia diuina eſt.
Aug po⸗ e Qð aug.oñdit ſuꝑ illü locũ ps. In generatione ⁊ ge
deus eſt. d nerationem anni tui. Eſt generatio generationũ que
nõ tranſit collecta de oĩbus generationibꝰ.i.ſancti.in
illa erunt anni dei qui nõ tranſeunt. i. eternitas dei. nõ
et᷑nitas dei eni aliud ſunt anni dei.aliud ipſe.ſ anni dei eternitas
dei eſt. Eternitas vo ipᷣa dei ſuba eſt nihil habens mu

deus eſt. r. Hil r
tabile.Incõcuſſe ergo teneamus ꝙ vnũ ⁊ idem eſt.ſ.

eſſentia diuina.dei eternitas. potentia. magnitudo.et
tñ ↄſueuit ſcriptura hec ⁊ his ſilia quaſi diſtincte po⸗

nere. In his ergo verbis triũ ꝑſonarũ equalitatẽ bꝛe/

uiter complexus eſt aug.qꝛ alius aliuʒ nec eternitate.

nec magnitudine.nec potentia ſuꝑat.QO aũt eternita

te aliqua triũ ꝑſonaꝝ aliam nõ excedat ſupꝛa oſtenſũ

eſt. vbi coeternitas triũ ꝑſonarũ inſinuata eſt. .
¶ UVna ꝑpſona nõ eſt maioꝛ alia. nec maius aliquid
due q; vna.nec tres vel due q́; nna. c
Munc igit᷑ ſugeſt oſtẽdere ꝙ magnitudine vel potẽtia
aliꝰ aliũ nõ excedat.et pᷣus de magnitudine videam⸗.
¶ Pꝛobat equalitatẽ magnitudinis ꝑ eſſentie vni⸗
tatem. 2555„m
¶ Scienduʒ eſt g. qꝛ pater nõ eſt maioꝛ filio.nec pat vel
filius maioꝛ ſpũſancto.nec maius aliqd due pſone ſi⸗

mul ſunt q; vna.nec tres ſimul maiꝰ aliqͥd q́; due.nec
maioꝛ eſt eſſentia in tribus q; in duabus.nec in duab?

qᷓ; in vna.qꝛ tota eſt in ſingulis. Vnde ) oh. dam̃. ait.

Conſitemur deitatis naturã omnem pfecte eſſe in ſin /
gula ſuaꝝ ypoſtaſeon.i.ꝑſonaꝝ. oẽm in patre. omnẽ?

in filio.omnẽ in ſpũſancto. IJdeoq; pfectꝰdeus pf. ꝑfe
ctus deꝰfilius.ꝑfectus deus ſpũſſanctus.
. ¶ Per eſſentie indiuiſionem ſiue vnitatem. ꝓbat eqli
tatem magnitudinis ꝑ circũinceſſionẽ.ſ.quomõ dicit᷑
eſſe deus pater in filio ⁊ filius in patre.⁊ ſpũſſanctꝰ in
ytroq;.⁊ ſingulus in ſinguis.

„

l e
E? EEt inde eſt ꝙ pater dicit eſſe in filio.⁊ filiꝰin patre. et
ſpũſſanctꝰin vtroq;.⁊ ſingulus in ſingulis. Vñ augꝰ.

in li. de fide ad petrũ. Pꝛopt vnitatẽ naturalẽ.totꝰpp
in filio ⁊ ſpũſancto eſt. totꝰcq; ſpũſſanctꝰin pfe ⁊ filio ẽ

Nullꝰhoꝝ extra quẽlibet ipᷣoꝝ eſt ꝓpter diuine natu⸗

re vnitatẽ.Ecce hic aperit aliquatenus( Mõ enim ple⸗

ſum dicere ⁊ innuere

nõ põt dici de eẽntia.
ſicut diſtinguere di⸗
ſtinguin.
c generatione ⁊ ʒ
generatõnẽ anni tui.
Videt᷑ male dicere.qꝛ
in er᷑nitate niła cadit
variatio.g cũ annꝰva
riationẽ habeat. ñ dʒ
tranſtferꝛi ibi. Itẽ in il
ꝗ eternitate eſt oimo
da ſimplicitas ⁊ imꝑ/
tialitas. ; n debẽt pl
dici annos. R. dm.
ꝙ iuxta modũ nr̃e in⸗
firmitatis.⁊ intelligi -
mus diuinã trinitatẽ
vł et᷑nitatẽ.⁊ noiamꝰ.
qm̃ annꝰ dicit ↄpletã
tpis reuolutionẽ hm
decurſum ſolis in ʒZ3o⸗
diaco.⁊ regreſſum ad
idẽ punctũ:⁊ diuia et᷑
nitas eſt pfecta ⁊ du/
ratiões ceteras circũ/
plectens.iõ ad ipßam
tranſtulit ſcpᷣtura no/
men anni. Rurſus qꝛ

intminata. ? a ꝑte añ

⁊ a ꝑte pꝰ.iõ nõ annũ
dicit.q.terminũ habe
at.nec gencrationem
ſingulariter. ᷣ plurali
ter annos.⁊ generati
oncs ſimiliter. Rõne
& erfectõnis ⁊ intmi
natõnis tranſfert᷑.nõ
ratione variatonis.

d¶ Eñ generatio ge⸗
nerationũ. Nidet᷑ fal

RAR

q in generatione ſan/⸗

ccoꝝ ſint anni dei et⸗

nitas. Quia duratio
ſanctoꝝ eſt finita a pꝑ-
te ante. ſed eternitas
dei eſt infinita a parte
ante ⁊ poſt. ergo ſan/
cti nõ ſunt in illa. Itẽ
quo mõ eſſendi in.eſt
generatio ſanctoꝝ in

llllla. Sicut mẽſura. ñ.
NAꝛ dei eternitas ſolius

dei eſt menſura. Si ſicut cauſa in effectu. ſed boc modo eſt in ceteris creaturis. Re. dm.illud verbũ nõ eſt di

„

ctum per commenſurationem. neq; per equali

tatem. ſed ꝑ concomitantiam ⁊ confoꝛmitatẽ.Quia enim ge⸗/

neratio ſanctoꝝ a parte poſt durat in infinitum. et durat etiam ſine variatione.ideo illam ſi ummam eternita

tem ineternum comitatur.et ei expꝛeſſe cõfoꝛmat᷑. et ideo ſic exponit illud I beatus aug. In generatione 2
generatione anni tui.ſiue in generatione interminata. qᷓ̃ eſt generatio ſancti:ſiue ſancti ſunt illa gencratio. 2

q; imꝑpetuũ durat.et qꝛ ex multis generatiõibus ſunt collecti. e ¶ Pater dĩ eſſe in filio ⁊ fl. ⁊c. Contra. qꝛ g

ſi quicqd eſt in deo. deꝰeſt Apter ſummaʒ ſimplicitatẽ. & qcqͥd eſt in filio eſt filius. ergo ſi pater eſt in filio.pa/
ter eſt filius. Reꝰ. doᷣm. qꝙ non eſt ſimile. Quia cum dicit᷑ aliquid eſſe in deo.bec pᷣpoſitio in.aut dicit diſtinctio⸗ G
nem eſſentialem. ⁊ ſic nõ quicquid eſt in deo eſt deus. quia nos in deo viuimus. monemur ⁊ ſumꝰ. Aut nullã
dicit diſtinctionẽ niſi ym modum intelligendi. boc ponit oĩmodã idẽptitatẽ. ⁊ i ſeqt᷑ ſit de?.qð ẽ in deo.

Liber

Sev cum dicik de ter ne põt tantũ ab homine reſerari archanũ )ex qua intel
ſona. bec ppoſitio in. ligentia dicat᷑ ſingula pſonaꝝ tota eẽ in alijs. VUñ etii Hhylarius.
dicit diſtinctionẽ ꝑlo Hylarius iſta vlterius pquirens in li. iiij. de tri. ait. Al M
nalcz⸗ va Ron de fert pleriſq; obſcuritatem ᷣmo dñi cũ dicit. Ego in pa JYob. xvij.
Pts beit ſimlle. tre ⁊ pater in me eſt. nec imerito. Natura em intelligẽ
Fec exẽplũ aliad tie humane rõnẽ dicti huiꝰnõ capit nec exẽpluʒ aglicd f
rebꝰ diuinis ⁊c. Nide rebus diuinis comꝑatio humana pᷣſtabit. Sʒ qd non g
tur falſum. qꝛ imago intelligibile eſt homini. deo poſſibile eſt. Cognoſcẽldũ
expſſa ſimtudo. x itaq; atq; intelligendũ eſt quid ſit illud.Ego in patre
igium eſt in oĩ crea⸗ etrpaterm me eſt. Si tñ cõphendere hoccita vt ẽ) vale⸗
tura.ergo vr̃ ꝙ exem/ — r
plum ſit in omnibus. bimus. vt quod natura reꝝ pati non poſſe eſtimat᷑.id “ „
7 R. dom . ꝙ eſt erendiuine veritatis ratio ↄſequat᷑. Patrẽ ergo in filio. ezPe Abo⸗
plum erpꝛimens pfe/ filiũ in patre eſſe. plenitudo in vtroq; diuinitatis pfe⸗
afa dſinilte oino ee cra eſt. a plenitudo diuinitatis in filio. quod in patre
nln aſo etce clt. poc vin nlio eſt. quod in ingenito eſt. hoc in geni /
re cre to. alter ab altcro. ? vterq; vnũ. Js.ſ. qui eſt nihil ha/

tere creature plus ha *L Viæ 6
bent diſſimilitudinis bens quod non ſit etiã in eo a ͥ eſt.nõ duo vnus.vᷣ ali
ᷓ ſimilitudinis. Et ẽ us in alio.q: nõ aliud in vtroq;.vt vnũ ſint in fide no
remplũ aliqᷓ mõ ma ſtra vtq; nõ vnus.nec eundẽ vtrũq;. nec aliud cõfite⸗
nnncene. lis mul⸗ mur. qꝛ deum ex deo natum. nec eundẽ natiuitas. nec
ta ſunt : ex mult col · aliud eſſe pmittit. Eandẽ ergo in vtroq;. ⁊ virtutis ſi⸗

ligit᷑ vnũ.nec tñ oĩno deien „. 4 .
git vnu. nec tn omo militudinẽ. ⁊ deitatis plenitudinẽ confitemur.qꝛ veri

pfectũ. Wr. ? v.
g ¶ Dð no intelligibi tas dicit. Ego in batre ⁊ pater in me eſt. Oia eni filius
le eſt boi ⁊c. Aidr fal · accepit a patre.ꝰ Nam ſi ꝑtem eiuſdem qᷣ genuit acce⸗ h en
ſuz; qꝛ aia noſtra qdᷓ pit. neuter ergo pfect eſt. deeſt eni ei vnge deceſit. nec Tn
mõ oia. et intellect? plenitudo in eo erit qͥ ex poꝛtione cõſtiterit. Neur er⸗ 1
noſter non tot intelli⸗ tudinéẽ ſi õõl Ger⸗
git n plura poſſit in/ go pfectus eſt. ſi plenitudin? uam ⁊ qͥ genuit amittit. ceie
telligere. Pe. dð. ꝙ, eſt nec qui natus eſt ↄſequit᷑. Fateamur ergo ꝙ pater eſt
8 loq de intellectu com in filio. ? filius in patre.x deus in deo. vt idẽ Hylari⸗ NMyla. bec 1 2
p̃bendente. ⁊ ſic nõ ẽ ait in. vij.li. de trini. Nõ ꝑ duplicem ↄuenientiũ gene Verba di⸗
pos cem de rũ ↄiunctionẽ.nec ꝑ inſitiuã capacioꝛis ſube naturaʒ. ncder al ond
nliqjd dei eſt cobenſi ſed ꝑ nature vnitam ſilitudinẽ. xꝑ natiulitatẽ viuentis Dtuan
bile nobis. qꝛ oino in/ 4 almn
finitꝰ. Et eſt loqͥ de in .. . “?
te lectu apᷣbendente. ⁊ hoc dupliciter. Aut in ratione poſſibilitatis ⁊ ſuſcipientis.? ſic omne qð põt fier. cx (e⸗
teſt intelligere. qꝛ poſſibile eſt ad intelligendũ. Aut in ratione agentis. et qꝛ nõ habet lumen tante potentie æ in ſind
poſſit ſuper omnia. ſ. pꝛeſentia ⁊ futura.qꝛ multa ſunt ↄtra eius iudiciũ.ſic nõ eſt omniin. · cqnalc⸗
5Uam ſi ptem eiuſdẽ qui genuit cc· Aidet᷑ nõ ſequi boc. qꝛ bomo pfect? generat filiũ ꝑfectũ. et tñ nõ dat isthul
y ei niſi partẽ. R. dom. ꝙ eſt perfectio ſimplex. EEci in genere. Perfectio in genere bene compatit᷑ ſecum usg
dationem ⁊ receptionẽ partis.qꝛ in vante ſupp et ꝑ reſtaurationẽ. in accipiente p augmentũ ⁊ additionem cty
Sed perfectio ſimpliciter.nõ patit᷑ ſecũ reſtaurationẽ. nec additionẽ.et qm in xo pfectio eſt ſimpliciter ideo ſſibi
ſi daret partem. in dante remaneret defectus.ſimiliter ⁊ in accipiente. 1 ſon per duplicẽ ↄuenientin c oſecd
Coñ. Aut tangit modos eẽndi.aut generandi.Mõ eſſendi.qꝛ multo plures ſunt qᷓ; iſti. Mõ generadi. ⁊ ita in G
vtroq; modo eſt inſufficiens. Re. Aliqui dicunt ꝙ Hyla. aſſignat hos modos generatiois. ſunt in creatun. un
vt excludat eos a filio. Sj nõ afnignat niſi duos modos.qꝛ non loquit᷑ niſi de generatione viui. viuens aũt ge I
nerabile. diuidit᷑ in vegetabile ⁊ ſenſibile. ⁊ ᷣm illud duplex genꝰ. duplex eſt modus generandi. quem tangit Auin
bylarius. Nam aialia generant᷑ ꝑ oiunctionẽ maris ⁊ femine. plante ꝑ inſertũ. et pꝛimũ tangit cum dicik. leal⸗
Mon ꝑ duplicẽ ↄuenientiũ enerationẽ.qꝛ maſculus ⁊ femina ſunt duplicis generis qtum ad ſexũ.et tame b⸗
conuenientes ſunt q;tum ad foꝛmam ⁊ materiam. Scoᷣm modum tangit cum dicit. Nec per inſitiuaʒ natu toti⸗
ram.capacioꝛis ſubſtantie naturam. ſicut ſurculus inſert arboꝛi.ſ. ed ꝑ nature vnita ſimilitudinem. i. ſimilit·u ditin
/ 10 dine omnino in natura differente. Aliter poteſt vici. ꝙ Hyla. nõ loquit de modo generandi.ſed loquit quo. Fen
mogdo pater ſit in filio. ct exdudit modum eſſendi in. quo creatura dicit᷑ eſſe in crcatura ßm modum vſitatũ ſaef
ꝗ ad quem modũ ↄcurrit duplex conditio creaturaꝝ. Pꝛima eſt quo ad naturam duus ſitas. Scda eſt conti⸗ i
nentis capacitas. et has exdudit ab illo modo exiſtendi qui eſt in diuinis per illa duo que dicit. ꝗꝙ filius eſtin inti
patre. non per ↄiunctionem duoꝝ generũ. nech her inſitiuam capacitatis ſubſtantie naturam. or o 1
nin

teram bylarij. quoniã immediate ſi ubiungit in oꝛiginali. et magiſter obmittit. Quia inquit Hyla. n
neceſſitatem. exterioꝛa fieri bis quibus ↄtinent᷑ interioꝛa nõ poſſunt. Ault ꝙ illucd eſt impoſſibile in creatu⸗ ſbi
coꝛpalibus ꝙ mutuo ſint in ſeipſis. ſicut pater eſt in filio. Quia pter coꝛpoꝛalem neceſſitatẽ ⁊ imperfectone · aib

=.
E

.

ne

i⸗

N
1†
e
o⸗
e de⸗
eeſ
4
„e

aN

—

nn.
unc
e
iee

. 8

„* 44½
“
”lf
cbNN
9
4 e
1. 25 6
eNAeDW
eNN
ℳ „MNN 4
1 U
e,

W

́””ͦ””ñ

—

„

A erx viuente natura dũ res non differt dum naturã dei
n degenerat natiuitas. dum nõ aliud aliqd ex deo q́;
deus naſcit᷑.dum nihil in his nouũ eſt. nihil alienũ.ni
hil ſeꝑabile. Ecce his verbis ꝓut humana ꝑmittit in⸗
firmitas. apit᷑ ex qͥ ſenſu xpᷣs dixerit ſe eſſe in pre.?⁊ pa-
trem in ſe. Ex eodem etia ſenſu intelligit᷑.ſ.ſ.in vtroq;
2 ſingula pfonan in ſingulis. qꝛ ſc in ſinglis eſt eade,z R 4
plenitudo diuinitatis. ⁊ ynita ſi ilitudo nature. qꝛ non
eſt maioꝛ diuina natura in aliq̃ haꝝ ꝑſonaꝝ.ſᷣ vnius ⁊
1ingifferentnature ſunt he tres ꝑſone. IJdeoq; altera ĩ
gltera eſſe dicit᷑.vt pᷣdictũ eſt. Vñ ambꝛo.pᷣdictoꝝ ver
boꝝ ſententiã nobis aꝑiens ſuꝑ eplam.ij.ad Coxꝝ.ait.
Per hoc intelligit᷑ pater eſſe in filio ⁊ filius in patre.qꝛ
vyna eſt eoꝝ ſuba. Ibi em eſt vnitas vbi nulla diuerſi⸗
tas. Ecce tribꝰilluſtriũ viroꝝ teſtimonijs.ſcʒ Auguſt.
Hylarij. Ambꝛo. in idem ↄcurꝛentibꝰ. reuelatõne ſpi⸗
rituſſancti in eis loquẽtis.pie credere volentibꝰoſten⸗
ditur (tñ quaſi ꝑ ſpeculũ ⁊ in enigmate) qualiter acci⸗
piendum ſit cum dicitur pater in filio eſſe. vel filius in
patre. vel ſpirituſſanctus in vtroq;. HD

Ambꝛo.

interioꝛa nõ pñt fieri
exterioꝛa his quibus
continent᷑.vt ſi aqᷓ eſt
in vaſe. dum eſt intus
nõ põt ficri extra.⁊ ita
nõ ↄtinet᷑ vas vt vas
ſit in aqgqau.
um naturã dei
nõ degenerat natiui/
tas. Querit᷑ qͥd ̊ ſit
dicere.qꝛ nõ tm̃ i deo
ſed in creaturis pluri
bus non degenerat.

re eſt extra genꝰgene⸗
rantis esirc.Exire au
tem extra genꝰ? gene-
rantis boc c.aut q;tũ
ad foꝛmã cõeʒ ⁊ natu
raʒ.⁊ ſic ẽ degeneratõ
in eqͥuocis.ſicut equꝰ
ex aſina generat bur⸗/
donem. et aſinꝰ ex eqᷓ
mulũ. vñ mulus dege
nerat. Alio mõ dege⸗
nerare eſt ꝓpꝛietates

generantis relinquere. retenta natura. ſicut filius qui generat᷑ ex patre nobili ⁊ pulcro.eſt ruſticus ⁊ turpis.

Zercio eſt degenerare.naturã generantis relinq̃re.nõ ꝑ
natiuitas creata degenerat.qꝛ in omi creatura gencrans

diſſimilitudinẽ ſed ꝑ diuerſitatẽ. ⁊ boc modo om̃is
eſt aliud a generante.⁊ in ſola diuina generatõne de⸗

generatio nõ eſt.qꝛ nihil naſcit᷑ nouũ.nihil addit alienum. ⁊ ideo generãs a generante in ſuba nõ ſeꝑatur. et

ideo ſola illa generatio eſt nobiliſſima ⁊c̃.

*

¶ ſit ibi equalitas oſtendit᷑ pꝛimo ꝑ illud qð dicit᷑
in ſimbolo.Lote tres ꝑſone coeterne ſibi ſunt ⁊ co/
equales. ¶ ren hocipᷣm oſtendit᷑ ratõne ſic. Om/
udo reducit᷑ ad vnitatem. om̃is inequa
litas ad equalitatẽ. ſed vnitas a qᷓ eſt om̃is multitu
do.eſt vnitas increata. g ⁊ eqᷓlitas ad quã reducitur

ez
oſ̃e qð ꝑfectõnis eſt tranſferendũ eſt ad n
tem

tuoꝛ. Pꝛimo querit᷑vtrũ in diuinis ſit pone
qualitatem. Scdo dato ꝙ; ſit. vtrũ ſit ibi
umma equalitas. Lercio. vtrum in diuinis ſit eq̃ti/
ione. Quarto. vtrum ſit ibi equalitas

tas cum ↄuerſione
cum circuminceſſione.
ueſtio pꝛima.

nis multit

om̃is ineq̃litas.eſt eqlitas increata.ergo ⁊c. ¶

eq̃litas eſt perfectõnis in creatura.ergo ⁊c./
vnum in ſuba facit ydemptitatẽ.vnũ in quantitate

eq̃litatem. vnũ in qualitate facit ſimilitudinẽ. ſed in

diuinis nõ tm̃ eſt vnitas in ſuba.ſed etiã in quãtita/

te. alio quin nõ eſſct ibi ꝑfecra vnitag. ergo no tmñ eſt
ibi ydemptitas ſube.sᷣ ⁊ eq̃litas.¶ Contra. vbi eqli⸗
tas ibi diuiſibilitas.qꝛ ſimplex ſimplici non equat᷑. S

—R E /

H igniens Ponde diuiſibilitatẽ. nec eq̃litatẽ.

em vbi eqᷓlitas.ibi quãtitas.qꝛ ꝓpꝛium eſt quã

titatis. m eã equale vel ineqᷓle dici.ſed in diuinis ñ
eſt ponere qutitatẽ.qꝛ vᷣm Aug. Oeꝰ magnꝰ ſine qn
titate. ⁊c. ¶¶ Item vbi eq̃litas ibi finitas.qꝛ ibi eſt
omenſuratio.ᷓ menſura ⁊ finitas.ſed in diuinis eſt

infinitas. &. ¶Itez vbi eq̃litas ibi diuerſitas.qm̃

nihil eſt ſibi eqle.s in diuinis ẽ oimoda vnitas. nõ

F
.

*

— intelligentiam hui? partis querunt᷑ qua/

Pe. dom. ꝙ degenera 11

m & dr in ſimbolo. Et dicit aug. ¶ Ad b̊ intelligen 12

dum notandum. ꝙ ele ⁊ ineq̃le eſt ꝓpꝛia paſſio ↄns
quantitatẽ. Quantitas aũt dẽ duplr. ꝗꝓpꝛie ſcʒ quan-

titas molis.⁊ tranſlatiue quantitas virtut.et qꝛ illa

eſt ꝓpꝛia paſſio quãtitat᷑. eqlitas ↄſequit᷑ vtrãq; qᷓn/

