Choſ⸗ tia generãdi. ercio vtꝝ poſſe generare ſit vnicim oñdit᷑ ſic. potẽtie diſtinguunt᷑ ꝑ actus. ſi acc⸗ potẽz
, poſſe vel nõ.Qnarto vtꝝ poſſe generari ⁊ creari ſit tie dicit qͥd.⁊ potẽtia ſilr 33 pſtat ꝙ generare ĩ dci
fixh·· (boſſe vnicck. NQueſtio. ſ. a uinis nõ dicit quid. ſz ad aliquid. nec poſſe generz
H ¶ Oꝛ generare dicat q̃d oñdit᷑ pꝛio ꝑ auẽtem mgr̃i in re.¶ Itẽ ꝙᷓuis in creaturis differũt virtus ⁊ oꝑatio

tñ in deo idẽ ſunt. ſicut vult dyo.. in deo idẽ ẽ poſſe
generare ⁊ generari. Sʒ generare i diuinis dict ad
aliquid ⁊ nõ quid. ſilr poſſe. ¶ Iem pr̃ generat 2

pᷣt generare.aut g ideo pᷣt.qꝛ generat.aut iõ generat

lr̃a. Pr nõ eſt potẽs.niſi nã eiꝰ.qꝛ potentia natura ẽ
vcl eẽntia.ſʒ natura ⁊ potẽtia dicũt qͥd.nõ ad aliqͥd
— 8 ⁊ potẽtia generãdi ¶ Itẽ rõe oñdit᷑ ſic. generare ẽ
ſibi ſile in natura ꝓducere.ſʒ ſᷣm ph̊ᷣm. natura ẽ vis

aämmiie inſita reb? ſilia ex ſibus ꝓcreans. vis generadi re· qꝛ pᷣt. Conſtat ꝙ nõ iõ pt gnare.q; gnat. ſ ecõuerſo.
umhainit ſpicit ip̃am naturã ſiue eẽntiã de ſe.nõ ꝑſonã. ſy omßſfe Si rõ Apꝛij debet eſſe pꝛia. S potẽtia generãdi dzʒ
aphiſiud tale dicit qͥd. Sͤac. ¶ Itẽ ĩ ꝑxtuo ñ differt eẽ 2⁊ poſſe. eẽ pꝛia.⁊ nibil eſt ꝓpꝛiuz in diuiuis.niſi qꝗð dicit a
iſnni, ⁊ potentia ⁊ eẽntia.ſʒ eſſe ⁊ eſſentia in diuinis dicũt aliquid. ⁊c.¶ Itẽ ois potẽtia actiua q̃ ineſt cea·
me0 q̃d nõ ad aliqᷣd. ſiue ꝑ ſe dẽ. ſiue cũ adiuncto.vñ eẽn ture ineſt ſᷣm aliq̃s ↄditiones T ꝓpꝛietates.vt patʒ.
* tia pfis dicit qͥd.ẽᷓ pari rõe potẽtia generãdi.¶ te Poſſe em̃ illuminare ineſt luminoſo p lucẽ.poſſe ca
aſonau 45 in diuinis idẽ eſt m rẽ poſſeſcire ⁊ velle. Sʒ i diui · lefacere calido ꝑ caliditatẽ. quis aũt potentia gene
gig nis nõ ẽ ſcia ꝓpꝛia.vel volũtas ꝓpꝛia.ſiu eẽntia ad randi non ſit geciua. eñ actiue ſilis ẽ.g cũ inſit patri.

ineſt g aliquã puictatẽ. Illa pꝛietas autẽ dicit d

ALiber

aut ad aliqd. Si qd. ineſt oibꝰ pſonis.⁊ ita poſſe ge

nerare. qd manifeſte negat mgr. & dicit ad aliquid.
ↄ ⁊ potentia qꝗᷓ ineſt m illã. ⁊c.¶ N.dðm q; cir-
ca hoc ꝓpleuma tres fuerũt poſitiones. Fuerũt qͥdã

q̃ diſtiuxerũt potentiã generandi dicẽtes.ꝙ potetia

Ilibet poſſet generare. Pꝛeterea nõ vr̃ ſana.ponere

generãdi põt dici potẽtia nuda.vel potẽtia viſpoſi
ta. Si dicat᷑ potentia nuda. ſic voluerũt aliqͥ dicere

ꝙ; dicit quid. ⁊ in oibꝰpſonis ẽ.qm̃ bec potẽtia ſic di

cta ↄſeqt naturã.vñ cũ natura ſit in q̃libet pſona. ſi

milit᷑ ⁊ potentia bhmõi. Scdm aũt ꝙ dicit potẽtiã di
ſpoſitã.qꝛ nõ bʒ diſpoſitionẽ nec ↄueniẽtiã vt exeat
in actũ gnationis niſii ſola ꝑſona pr̃is.voluer̃t dice
re.ꝙ dicit ad aliqͥd. Sʒ verba iſtiꝰ poſitionis nõ vi-
dent᷑ vera nec ſana. Mõ inquã vera.qm̃ cuiꝰ poten/

tia ẽ nuda.nata ẽ piter diſpoſita eẽ.ſi ẽᷣ triũ ẽ potenꝰ-

tia generãdi.vt ẽ potẽtia nuda.ſiłr ⁊ diſpoſita.⁊ ita

em̃ potentiã nudã q̃ ſir ſe bʒ ad eẽ ⁊ nõ eẽ reſpectu

grationis quã oiĩno neceſſariũ eſt eſſe.nõ vr ſanc di⸗

ctũ eẽ ſiue ꝓpꝛie. ¶ Euerũt etiã alij qͥ dixerũt.ꝙ cuʒ

in diuinis ſit idẽ poſſe ⁊ eẽ.⁊ põtẽtia ⁊ eẽntia.ꝙ quẽ

admodũñ potentia ⁊ eẽntia dicũt qͥd.qꝙ ſilr eẽ ⁊ poſſe
Et quẽamodũ cũ dico eſſentiã pꝛis ⁊ eſſentiã filij et
ſpũ̃ſſcti.ſiue eẽ patrẽ.ſiue eẽ filiũ.ſiue eẽ ſpm̃ſanctũ.
nõ dico aliã eẽntiã.nec aliud eſſe.ᷣ altenꝰ.ita ꝙ qñ
dico potentiaʒ pꝛis ſiue patrẽ poſſe generare.filium
ſre gigni. nõ dico aliud ⁊ aliud poſſe.ſʒ alterius.⁊
mõi poſitionis fuit mgr̃. ſicut euident᷑ apparet in
lr̃a.vñ iſti dicebãt.qꝙ poſſe generare dicit quid.ſj re
ſpectũ ad aliqᷣd.qꝛ ẽ eẽntiale tractũ ad ꝑſonã.Cũ em̃
nõ ſit oĩmode abſtractõis.põt ad ꝑſonã trabi.⁊ iſta
oſitio ſatis ẽ ꝓbabil ⁊ ſatis bene vr ſuſtineri poſſe
uerůt etiã tercij modernioꝛes qͥ dixerũt.ꝙ po/
tentia generandi dicit ad aliqͥd in diuinis de ſe.⁊ rõ

eoꝝ ẽ.qm̃ potentia dicit habitudinẽ oꝛiginalis pꝛin/

imo dicit

cipij ad pᷣncipiatũ.Et qm̃ habitudo põt eẽ ꝑſone ad
pſonã.⁊ tũc vere ẽ babitudo.⁊ eſſentic ad creaturã.
⁊ tũc ᷣm modũ dicendi ſiue intelligendi.hinc eſt q;
pꝛincipiũ de ſui rõne nõ tm̃ ẽ eſſentiale appꝛopꝛiatũ
p additionẽ.imo etiã dicit ꝓpꝛiũ ꝑſone. Pari rõe cũ
potẽtia dicat oꝛiginalẽ habitudinẽ nõ tm̃ eſſentialẽ
dr vel terminat᷑ ad ꝑſonãvt dicat eſſentiã pſonalit᷑.
Apꝛiũ.⁊ ita ad aliqͥd de ſe.⁊ poſitio iſta ſine
iudicio vr ꝓbabilioꝛ. Hã potẽtia generãdi non vr
dicere niſi fecunditatẽ ad actũ generatõnis.⁊ illa eſt
ꝓpꝛiũ ꝑſone.vñ ſilr ⁊ potẽtia. Nec ẽ ſule de poſſe ⁊ eẽ
niſi vno mõ. Hoc em̃ verbũ eſt.aliqñ ꝑ ſe pᷣdicat᷑.ali
qñ ẽ terciũ adiacẽs.Oñ ꝑ ſe dẽ.tũc dicit actũ abſolu

tũ.qꝛ dicit actũ entis rõne cẽntie.⁊ tũc opoꝛtet ꝙ di⸗

catur abſolute.⁊ ꝙ dicat qͥd. Qñ vo eſt terciũ adia/

11

cens.vt qñ dicit᷑.pꝛ eſt pꝛ.tũc hoc verbũ ẽ dicit ba/
bitudinẽ pᷣdicati ad ſubiectũ.Et qm̃ pᷣt dicere habi/
tudinẽ ad pᷣdicatũ eẽntiale vel ꝑſonale.iõ pᷣt dicere
eſſe.cẽntiale.⁊ modũ eẽndi ꝑpſonalẽ. Poſſe autẽ de
ſui rõne ꝓpꝛia dicit habitudinẽ ſᷣm oꝛiginẽ.⁊ binc ẽ
ꝙ ſpecificat᷑ ꝑ adiunctũ.vt dicat ↄditionẽ pꝛincipij
eẽntialis vel pſonalis.¶ Hanc poſitionẽ ſuſtinen
do.Reꝰ.argumẽtis ꝓbantibꝰ.qꝙ dicit qͥd. Oꝛ em̃ pꝛi/
mũ Sbiar nrcec em̃ mgr̃m fuiſſe huiꝰpoſitõis.

vñ dixerũt ꝙ eadẽ potentia põt filiꝰ nt pꝛ pᷣt gi⸗

gnere.qꝙ nõ eſſet niſi potẽtia diceret qͥd. AUnñ dixitq;

— generãdi ẽ in filio.ſʒ nõ ad gare.ſʒ ad gari

Naec aũt potẽtia vicit ꝙ ẽ i ſolo pꝛe qꝛ nõ tiñ reſpicit

doꝛes. 5 ꝛc. ¶S

J.I.

—

—

naturã ſed ꝓpꝛietatẽ pſone. ¶ Ad illud qd obijcitur 12
quõ generare ↄſequit᷑ naturã. Om qꝙ in diuinis ñ

ſequit᷑ naturã ſimplr.ſʒ naturã vt in ꝑſona.qꝛ nõ in
q̃libet ꝑſona ẽ natura fecũda.ſʒ ſolũ i ꝑſona patris.
⁊ B eſt ꝑ aliquã ꝓpꝛictatẽ q̃ eſt ſoliꝰilliꝰpſone.nõ ſic
eſt in inferioꝛibꝰ.ſicut iã patebit.iõ ptʒ illud non

valee Kad illud qd obijcit᷑ in eternis ẽ igẽ eẽ et 1 3

poſſe.dom. ꝙ veꝝ eſt. ſed tñ argumentuʒ nõ valet.
Muis em̃ oĩo ſit idẽ in diuinis eẽ.⁊ eſſe patrẽ.nõ tñ
ſequit᷑.ꝙ ſi eẽ ꝑatrẽ ẽ ꝓpꝛiũ.qꝙ eẽ ſit ꝓpꝛiu.Silr dom
in ꝓpoſito. ¶ Ad illud qð obijcit᷑ de ſcia ꝙ dicit qͥd.

ſiue ꝑ ſe dicat᷑.ſiue cũ alio.dm ꝙ nõ ẽ ſite de ſcia et !

potẽtia. Scia em̃ q́'tũ eſt de ſe. dicit qlitatẽ abſolutã.
⁊ iõ qtũ ẽ de ſe.ſꝑ dicit qͥd.niſi trabat᷑.ſʒ potentia di
cit habitudinẽ ad oꝛiginẽ. ⁊ iõ pᷣt dicere bitudinẽ ꝓ/
pꝛiã ⁊ ꝑſone ad ꝑſonã. Añ illud ſile mgfi nõ valet.

vm hanc poſitionẽ.Ou ſicut vna ? volũtas q̃ pater

vult eẽ pꝛ.⁊ nõ vult eẽ filiꝰ.⁊ ecõuerſo.ſilr vna ẽ po⸗
tentia vt vr. Si qͥs aũt vult ſuſtinere poſitionẽ ma/
giſtri. defacili pᷣt ad oẽs rões ĩ oppoſitũ rũdere.mMã
nulla rõ ꝓbat ꝙ potẽtia de ſe dicat ꝓpꝛiũ.ſʒ q potẽ
tia generandi actiue dicta.ſiue poſſe generare.dicat
ex adiũcto reſpectũ ad ꝑſonꝗ.⁊ ita dicit ad aliqͥd.ſ.

boc ẽ ſolũ rõne additi. ¶ Ptẽ notandũ.qꝙ q̃tuoꝛ ſũt ¶ 5
genera noim in diuis. Quedã em̃ eẽntialia ſunt di⸗

cta eẽntialit.vt diuinitas.deitas.⁊ maieſtas. Que⸗/
dam eẽntialia ꝑſonalit᷑ dicta.vt potẽtia generandi.
Quedã pꝑſonalia dicta ꝑſonaliter.vt generãs ⁊ geni
tus. Quedã ꝑſonalia dicta eẽntialit᷑.vt miſſus.icar⸗/
natus.⁊ bhmõi.q dicũt reſpectũ ad ꝑſonã.⁊ iõ pſona
lia. ⁊ effectũ in creatura.⁊ ideo eſſentialr ſunt dicta.
¶Duabꝰrõnibꝰ ſequẽtibꝰfacileẽ rũdere.qꝛ illud ñ
hʒ veritatẽ.niſi qũ actꝰ ↄplectit᷑ totã potentiã.nõ ſic
eſt ĩ potetia dei.qꝛ eadẽ ẽ potentia gignere ⁊ gigni in
deo. ¶ Ad illud qð obijcit᷑. idẽ ẽ poſſe gñare ⁊ ge/
nerari.dm.qꝙ non valet. Muis em̃ idẽ ſit pẽ ⁊ ſba.
nõ tñ ſequit᷑ ꝙ ſi ꝑiĩ d ad aliquid.ꝙ ⁊ ſha.ſicut me/
lius patcbit. Buabovltnnis rõnibꝰ difficile ẽ be
ne rũdere.tñ pᷣt quis dicere.qꝙ rõnes ille nõ ↄcludũt
ꝙ potẽtia dicat ad aliquid de ſe.ſed ſolũ rõne adiun/
cti.qð eſt generare.⁊ ſic patent ꝛc.
. Queſtio. ijij. b

¶ Utg potentia generãdi ſit in filio.⁊ ꝙ ſic vr autoꝛi

tatibꝰ⁊ rõnibꝰ. Pꝛimo ſic.Hyla.ix.de tri.dicit.Filiꝰ
bʒ in ſe naturalit᷑ naturã gignentẽ.g natura i filio ẽ
nata gñare. ¶ Itẽ Aug.iñ li.cõtra maximi. Mõ põt
filiꝰnõ gñare.ſʒ due negatões eqͥualent vni affirma
tioni.g potuit gñare. (Bie rõnibꝰ oñdit᷑ ſic.plꝰoꝛdi

—

nat grare ad generãdi potentiã.q; ad potentiã ſpi-
randi.ſʒ pꝛ generãs filiũ.cõicat potentiã Piranct. S

multofoꝛti? potentiã generãdi. ¶ Icẽ filiꝰ ẽ expᷣſſiſſt
ma imago pꝛis. tm̃ imitat᷑ patre.ꝙ nõ pᷣt cogitari
ſimilioꝛ.ſʒ ſi fili?ꝰcogitat᷑ vt generãs. magis cogitat

⁊ in actu generãdi. ſile vr̃ ſic. Maioꝛ cõi/
catio ⁊ diffuſio ẽ in luce et᷑na.qᷓ; i luce creata.ſed lux
creata dat ſplendoꝛi potentiã ꝓducẽdi aliũ.⁊ ſic pce
dendo.⁊ ſi eſſet ifinite vᷣtutis ꝓduceret iſinitos ſplẽ/

imitari.g ſi imitat᷑ amplius qᷓ; poſſit quis cogitare.
Wes

ꝛes. 5⁊c. ¶ Itẽ in gñatione carnali. p? nõ dẽ pfe/
ctũ filiũ gñare.niſi det ei potentiaʒ generãdi.& pari
roe.imo multofoꝛtioꝛi nõ erit filiꝰ ꝑfectꝰ.niſi hẽat
potentiã ad id qð pꝛ pᷣt. ad generandũ. Aut ſi nõ
eſt ita i diuinis.tũc ego qro rõnẽ q̃re de ꝑfectõe gene
rationis eterne.nõ ſic ẽ cõicatio potentie generandi

ſotingena
nur. dicti.
ſtoporunu
deok inpen
nonpthhan⸗

Itacko
nO,A

Gttuntonug
afloßouen
Utnmianu
ndi(
inidion
ipoſlee
ohesnceſt
leitpetfoipo
ſolurpona
tlocfd⸗
isiſtegen

Mlrig

Ptzctand
ſeiaiſeiol
u ortope
Gungeney
lecketüͦim

to Augdace
ſepſegnar
ſtalnoniſea
ſios Qnaqt

ſkmeudo

neſtk inali
otiͤ generic

dßſigeneraret

Goanmneußf

1eilsonen⸗

necpſcenbe⸗
ſehutpiaßie
jtſos Genon.
Pcuctoneſil
npauegel
loicouen
egllapot
öapontt
poſſbilea
nonchicttfl
cſtqnonit
bece geftan
cpi ꝛ̃ß⸗
buapii coie
ſec
Ageneranch
lcarefllio⸗
ſtebtditr
Ncare. gn
hllsdig
tundſttgri
tgtädſtgn,
fedfgen
lltptenh;
ibiin
neſiehn

du Hmnmn
thinti,
ſenfün
Ewolätgzine
gültn,
gepſuiginn
ſei üͤterf⸗
üheri
ſegnarnede

niiginſ
1Cndalg ſordr
lie Kniſenn
dghonirgen
ſcnnckinde.
ir gli
rimenäiͦ
ngnerggin
“
Cickitſirt
1ebaſcen
ns lleni And⸗
ſiien

9

1lefun
énmmniſu
1munn. r⸗
glatmin
agnrch

=
——
2☛
2 —*
O
☛ —

—

— —
—*
„
*

A S

. .

„

—

ſicut in generatione creata. ¶ Sed cõtra Aug. gtra
maxi.dicit ꝙ ñ opoꝛtuit filiũ generare.ſʒ ſi non fue/
rit opoꝛtunũ.nec ↄueniens.ſʒ omne incõueniens in
deo ẽ impoſſibile. ipoiſipnie fuit filiũ hare. Sfiliꝰ
non pᷣt giare.g non bʒ potentiã generãdi.q; oi po/
tentia eſt potens ille qͥ bʒ eã.g 2 5ee Anbhel. in
monolo.Qui pᷣt quod ſibi nõ ↄuenit.qntomagl boc

põt. tantomagis aduerſitas ⁊ ꝑuerſitas pñt in eũ.æS

cũ filio ñ ↄueniat generare.ſi poſſet.potentia illa eẽt
in eo miſeria.ſed nullã hʒ miſeriã. nec potentiã ge
nerandi. ¶ Nẽ rõne ꝓbat᷑ hoc idẽ. Sicut oẽ illud
in qͥ aliqᷓ duo neceſſario diſtinguunt᷑.ſi nccio ↄuenit
vni.ipoſſibile ẽ vnq; cõuenire alij.ſicut pʒ.Si petrꝰ
⁊iohes neceſſario differũt in albedine.⁊ albedo cõ/
uenit petro.ipoſſibileẽ ꝙ iohãni ↄueniat.ſʒ pr et fi
lius ſunt ꝑſonalit᷑ diſtincti.ita ꝙ neceſſe ẽ eẽ diſtin/
ctos.⁊ nõ eſt dare in q̊ diſtinguunt᷑ niſi in h̊ ꝙ illeẽ
generãs.iſte genitꝰ.g̈ cum gnare ↄueniat patri.im/
poſſibile ẽ ꝙ ↄueniat filio.g filiꝰnon pᷣt generarc.g
non hʒ potentiã generandi.¶ Itẽ gnatio filij a pr̃e
ſilis ẽ expᷣſſe ipſi giationi verbi a mente.ſʒ verbum
genitũ non hʒ potentiã generãdi aliud verbũ. imo
opoꝛtet ꝙ om̃e verbuʒ imediate ſit a mẽte.& ſi recte
ſile eſt verbũ increatũ.nõ hʒ potentiã generãdi.ſed
generãdi potentia ẽ in ſolo pr̃e. Itẽ fiat argumẽ/
tatio Aug.ducens ad ipoſſibile.Si filiꝰ hʒ potentiã
ſiue poſſe generãdi.ponat᷑ ꝙ generet.q̃ro ne ſecũdo
ſir.⁊ ſi non ẽ ſtare in pᷣmo.opoꝛtet ponere infinitos
filios.Qnia q̃ rõne non ſtat᷑ in pꝛimo.ẽ nec in aliqͥ.
Sſi ẽ ſtare.qꝛ boc repugnat diuine ↄpletioni.ſ.q̃ ra-⸗
tione ſtat᷑ in aliq̃.ſtatur in pꝛimo.g̊ pꝛimꝰ nõ ipo.
tentiã generãdi. ¶ Itẽ fiat argumentatio Rich. vt
cũ ſi generaret filius aliũ filiũ. cũ filius genitꝰma/
gis attineat pfr̃i qᷓ; alius.vᷣm boc nõ eſſet ibi ſumma
⁊ eq̃lis ↄnexio.g nec ſumma ⁊ eq̃lis diſtinctio.ergo
nec ꝑfecta beatitudo.qꝗᷓ oia tanq; ſumme ipoſſibilia
reſpuit pia fides. R.opinio aliq̊ꝝ ẽ ꝙꝙ in filio ẽ po
tentia generãdi.ſʒ nõ gencrat.Hoc aũt nõ eſt.qꝛ nõ
pᷣt.ſed qꝛ non ↄuenit ei.Et ponunt ſile in creaturaꝝ
ꝓductione ſiue creatõne. Deus ppᷣt iufinitas crcatu
ras ꝓducere.ſed ꝙ nõ ꝓducit.bhoc ñ eſt ex ĩpotẽtia
ſed qꝛ ñ cõuenit ei.ſic ⁊ in ꝓpoſito.Sʒ ↄtra. Ponat
tunc ꝙ illa potentia q̃ eſt in filio ad generandũ.du/
catur in actũ.ↄſtat ꝙ filiꝰgenerabit deum eternũ.g
aliqͥd poterat inciꝑe bhr̃e eſſe.⁊ eẽ eternũ.hoc aũt eſt

ipoſſibile.⁊ non intelligibile.ꝓpter hoc dᷣm. ꝙ pat᷑

non cõicat filio potẽtiã generadi ꝓpter duo.Anum
eſt qꝛ non pᷣt.aliud qꝛ non dʒ. Rõ autẽ q̃re non põt.

16 becẽ.qꝛ fecunditas ad generandũ eſt in pre.qꝛ pꝛin

cipiũ.⁊ iõ pᷣncipiũ.qꝛ pꝛimũ. Impoſſibile aũt eſt.ꝙ
pncipiũ cõicet alij pᷣmitatẽ. Mã boc ẽ oppoſitio in
adiecto.ꝙ ꝑſona ꝓducta ſit pꝛa. Quia fecũditas
ad generandũ ex pꝛimitate pfi inerat.ideo nõ pᷣt eã
cõicare filio.⁊ hanc credo ꝓpꝛiã eſſe rõneʒ huiꝰ.ſicut

ſ patebit di.xxvij.vbi aget᷑ qre pr̃ generat.Silr non

dʒ cõicare.quia in emanatione diuina pſonaꝝ dʒ
attendi oꝛiginalis diſtinctio.⁊ pleniſſima cõicatio.
Oꝛiginalis diſtinctio.qꝛ neceſſe ẽ ea q̃ cõicant ĩi na/

tura diſtingui.vel ꝑ materiã.vel ꝑ oꝛiginẽ. Der ma

teriã diſtingui ꝑſonas ẽ impoſſibile.qꝛ vbi ẽ tał mo

dus diſtinguendi.eſt cõpoſitio ⁊ variatio.et foꝛme
multiplicatio.q̃ dia deo repugnãt qͥ eſt ſimplex ⁊ in

uariabilis ⁊ vere vnũ.⁊ ideo neceſſe ẽ diſtingui per
iginẽ ſiue habitudinẽ. ꝑ generare ⁊ gñari. ſi fi

lius pᷣt generare.pt etiã nõ diſtingui.Si tu dicas ꝙ;
adhuc ẽ diſtinctio.qꝛ vnus tm̃ pr. alius tm̃ filiꝰ.aliꝰ
pꝛ ⁊ filius.Lunc ego oppono tibi.qꝙ ſcðs filiꝰpoſſet
generare eadẽ rõne q̃ pᷣmus.⁊ tunc duo eſſent qͥꝛuʒ
vterqʒ eſſet pꝛ ⁊ filius.Silłr ꝓpter pleniſſimã cõica/
tione no dʒ coicare.qꝛ multiplicatio ſuppoſitoꝛum.
hm ſimilẽ modũ egrediendi nõ ẽ niſi aut ꝓpter defe⸗
ctum durationis ſicut dictũ ẽ in generabilibꝰ ⁊ coꝛ/
ruptibilibꝰ.vt ꝑ ſucceſſiuã generationẽ ꝑpetuet᷑ eẽ.
aut ꝗꝓpter defectuʒ ꝑfecte actionis.vt fiat ꝑ plures.

qð nõ pᷣt per vnũ.ſicut ſunt ꝑfecte plures ſtelle. qꝛ ñ

ſufficeret vna ad h̊ qd faciũt oẽs. Sic etiam plures
angeli ⁊ plures aie.ad implendã illã ciuitatẽ.⁊ ma⸗
nifeſtandã dei bonitatẽ.quã nec vna aia.nec vnꝰan
gelus poterat ſufficiẽter manifeſtare. Cum & in filio
dei ſit pleniſſima cõicatio.qꝛ totã infinitatẽ ſuã dat
ſibi pr.nõ fuit ↄuenicns.qꝙ cõicaret filio illaʒ poten⸗

tiam.⁊ ideo fuit iĩpoſſibilę.qꝛ inconucniens qdlibet

in diuis eſt moſnle. D illud autẽ qð obijcit᷑ in
ↄtrariũ ꝑ auctẽ hyla.qꝙ filius hʒ in ſe naturã gignen
tem. doᷣm.qꝙ verbum illud ẽ impꝛopꝛiũ.⁊ ex verbis
impꝛopꝛijs nõ eſt arguendũ.ſed magis eoꝝ impꝛo⸗
pꝛietas exponenda.⁊ mgr̃ ſuꝑius expoſuit. Eſt em̃
ſenſus.hʒ in ſe naturã gignentẽ.i.naturã patris gi⸗

gnentis. Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ nõ potuit.dom

ꝙ mgr bene exponit.i.nõ fuit ex ̊ ipotens.Añ ſᷣm

12

18

artẽ diſtinguendũ ẽ.qñ dr filius nõ potuit generare

qꝛ nõ pᷣt teneri pᷣuatiue.⁊ tuncẽ ſenſus.nõ potuit.i.
impotens fuit.⁊ tunc negat᷑ potentia.⁊ relinquitur
aptitudo.ſicut de trũcato dr.ꝙ nõ pᷣt gradi.hoc mõ
non pht dici de filio.qꝛ nõ hʒ ad h̊ aptitudinẽ. ⁊ in

ſenſu loquit᷑ Aug.Alio mõ non poſſe tenet᷑ negati

ue ⁊ in ̊ ſenſu ↄcedendũ ẽ ꝙ filius ñ potuit genera
re.¶Ad illud qͥd obijcit᷑ ꝙ pr̃ cõicat filio potentiã
ſpiratiuã.patʒ rñſio.qꝛ cñ filius generet᷑.pᷣt hr̃e pꝛi
mitatẽ reſpectu generationis.ſed cũ ñ ſpiret᷑ ẽ inſpi
rabilis.⁊ iõ potuit hr̃e pꝛimitatẽ ⁊ fecunditatẽ reſpe
cte illiꝰ. ⁊ ſic pʒ ꝙ nõ valet rõ. ¶ Ad illud qͥd obijci

tur.ꝙ filiꝰẽ expᷣſſiſſima imago ⁊c. Dicẽdũ ꝙ filius ẽ

expᷣſſiſſima imago.qꝛ repñtat in oibus in qͥbus ima

20

go nata ẽ repñtare.ſed tñ imago ſic nata ẽ repntare.

vt tñ ipᷣa nõ ſit imaginatũ.alioqͥn nõ eẽt imago.Si
autẽ filius repᷣſentaret i actu generãdi.iã effet pr.⁊
ideo nec itelligibile.nec pomibile ẽ filium generare.
ſiue i generatione patrẽ imitari. ¶ Ad lllud q̊d obij
citur de luce ⁊ ſplẽdoꝛe.dicendũ.ꝙ nõ ẽ ſim ile.quia
lux nõ pfecte ſe multiplicat in pmo ſplendoꝛe.ideo
in pluribꝰfacit.q̊d nõ pᷣt in vno. Simillt᷑ ⁊ i filio car
nali intelligẽdũ.Ande vnꝰpr̃ generat plures filios

carnales.ec tñ rõ nõ ẽ pᷣncipalis.ſ illa q̃ dicta ẽ g̊.
qꝛ in his inferioꝛibꝰnõ ẽ fecũditas ꝑ rõnẽ pᷣmitatis
g ꝑ rõnẽ pfectionis. In deo aũñt. qꝛ eſt perfectiſſmũ
⁊ pꝛimũ.nõ tm̃ ẽ per naturã perfectionis.qꝛ tune in
oibus perſonis eſſet.⁊ ſtatꝰeẽ non poſſet.ſed per ra

tionẽ pꝛimitatis. Itẽ rõnes iſte non ꝓcedunt per ſi
mile. immo mags ger diſſimllle.
NAQueſtio. iijj . .—r

¶ ltrũ poſſe generare ⁊ creare ſit vnicũ poſſe.⁊ ; nõ

ſit vnicũ.vr̃ per Au.alio ẽ pr.alio ẽ deus.j alio ẽ ge
nerans.alio creans.ſᷣ potentia generãdi ẽ generãs.
potẽtia creandi eſt crcans.̊ c. Gtẽ potẽetie iſtin

guunt᷑ per actus.⁊ actus per obiecta.& ſi generatio
terminat᷑ ad deũ.⁊ creatio ad creaturam.⁊ hec ſunt

oino diuerſa. ⁊c. ¶ Nẽ potẽtie plurificant᷑ ꝑ ſub/
f 2

— — „
—¶—

—

txꝑale.potẽtia vᷣo generãdi cternũ.pꝛioꝛ ẽ ſᷣm rõnem

25

24

.* .

cto ꝓpꝛio.ᷣ

ſecta. qꝛ in plunboſubiectis plures ſunt potẽtie. ſed

potentia creandi ẽ in filio ſiue poſſe creare.in eoo auu

tem nõ ẽ poſſe gñare. nõ ſunt vnũ poſſe. Item
qꝗ̃cunq; ſic ſe habẽt ꝙ vnũ pᷣt intelligi.altero nõ in/

4

2

p̃t intelligi.circũſcpᷣta potẽtia generãdi.ac. Cõ⸗
tra.vniꝰpotẽtis oĩo ſimplicis.vnicũ tm̃ eſt poſſe.pꝛ

tellecto.⁊ ecõuerſo.illa nõ ſunt vnũ.Sʒ poſſe Se

eſt potens oio ſimplex.g̊ vnicũ im̃ bʒ poſſe.ſᷣ hbabet

poſſe cherae rpoſfecrearz. gilla vno ſint vnicũ
bon gre ſipeſſe ẽ aliud ⁊ aliud.cũ poſſe genera
re reſpiciat ꝑſonã.poſſe creare naturã.g̊ natura ⁊ ꝑ/
ſona ſunt duo.& nec natura de ꝑſona.nec ec
dẽ. q̊d eſt oino falſum. ¶ Itẽ ſi ẽ diſtinctio int᷑ poſſe

5 are ⁊ poſſe ceare. ẽ ibi oꝛdo.ꝗqᷓro ̊ qͥd ſit pꝛius

m rõnẽ intelligendi. Et ꝙ potẽtia gencrandi vr̃.qꝛ

eſt reſpectu eterni.⁊ eternũ ante tꝑale.Sed contra.

Intellectꝰcõis ẽ ante intellectũ ꝓpꝛij.ſᷣ potẽtia cre/
andi dicit cõe tribꝰ.potentia generãdi.ꝓpꝛiũ patris

⁊c. ¶ R. dð. ꝙ poſſe gñare ⁊ poſſe crearce.eſt poſſe
vnicũ.tñ duplr dictũ. Anũ em̃ eſſe ẽ in re.eſſe patré
⁊ cẽ deũ.differens aũt ſᷣm rõnẽ intelligẽdi.qꝛ ẽ abſo/
lutũ cũ dico eẽ deũ.idẽ relatũ.cũ dico cẽ patrẽ.ſilr et
in poſſe ẽ intelligendũ.Vñ ſicut eẽntia⁊ pſona vnũ
ſunt in rc.tñ ẽ differẽtia rõnis in intelligẽdo ⁊ in di/

cendo. Silr dom ẽ de potentia generãdi ⁊ creandi.
⁊ ſicut ẽ ibi dr̃ia nõ re.ſᷣ ſᷣm rõnẽ.ita eſt ibi oꝛdo ᷣm
rõnẽ intelligẽdi. Añ ſᷣm diuerſas ↄpationes.habẽt
aliũ ⁊ alium oꝛdinẽ. Cõparando cm̃ poſſe creare.⁊
poſſe generare.ad illud cuiꝰ ſunt.cũ poſſe ceare ſit
nature.poſſe generare ſit ꝑſone.⁊ intellectꝰ cõis eſt

ante intellectũ ꝓpꝛij.ſic abſq; calũnia.pꝛioꝛ ẽ ᷣm ra/⸗

tionẽ intelligendi potẽtia crcandi. Cõparando aũt
ad illud ad qͥd terminat᷑.cũ potẽtia crcãdi reſpiciat

intelligendi potẽtia gencrãdi qꝙ; potentia creandi.⁊
ſic patent obiecta de oꝛdinc.Concedẽde ſunt g rões

oñdentes ꝙ nõ differũt poſſe generare ⁊ poſſe crea/

re. differẽtia 'm rẽ.ſiue m eẽntiã.¶ ¶ Ad illud quod
obijcit᷑.ꝙ alio ẽ deus.alio pꝛ.ddm.q; Aug.loqᷣtur de
alio ⁊ alio alietate rõnis ⁊ nõ rei.Et intceiligit᷑ alie/
tas rõnis ꝑ illuʒ modũ qͥ ſupꝛa dictuz cſt diſt.v. vbi
q̃ritur vtꝝ eẽntia generct. dillu d qd obijcit. ꝙ
potentie diſtinguunt᷑ ꝑ actus ⁊c. Dðm.ꝙ vcꝝ eſt h
de illis actibꝰqͥ habent ↄpletionẽ ab obiectis.ſᷣ non
ſunt ſic actꝰdiuini.NVñ q;uis creatura ⁊ filiꝰoio diffe
rant.attamẽ generatio ⁊ creatio idẽ ſunt.ſicut eſſen
tia ⁊ pſona. Deus cm̃ in agẽdo.nõ complet᷑ ab obie

26 cto. q; ſeipo agit. ¶ Ad illud qd obijcit q potentie
a 5 plurificant᷑ 6 ſubiecta.dðddm.qꝙ iſiud veꝝ ẽ de ſubie-

ius nõ iniqᷓtñ filiꝰeſt ſubiectũ potentie
creandi.ſᷣ inq;tũ deus.Et oſtat ꝙ ſicut natura diui/

na nõ facit numeꝝ ci pꝛe.ita nec potetia reſpiciens
26 naturã cũ potẽtia pꝛis. ¶ Ad il .
vnũ.pt intclligi ſine altero.⁊ econucerſo.dvᷣm.ꝙ aut

d illʒ q̊d vlt.obijcit᷑. q;

loqris q;tũ ad ſignificatũ.aut qtũ ad connotatum.
Si q́;tũ ad connotatũ. rca dicis ꝙ creatura põt in/
na f

ad pꝛincipale ſignificatũ dicis falſum. Impoſſibile

telligi.nõ intellecta ꝑſona filij ⁊ econuerſo. Si q;tũ

eſt em̃ intelligi potentiã generãdi ſine potẽtia crean

£

ra de ꝑſona. nec ecõuerſo

Biſt. vuj. de ꝓpꝛictatibus et conditionibus eſſenti
Anc de veritate ſiue ꝓpꝛietate ⁊Tc.Lerminatis ſuꝑius du ab? ptibus iſtiꝰptis pꝛicipalis.q̃ eſt de trin

di.ſicut ĩpoſſibile è intelligere ꝑſonã ſine eſfentia.
AlQueſtio.ii‚,.: „v„7
Et ꝙ non vf. qꝛ uis idẽ ſit generare ⁊ creare qᷓtuʒ
ad pꝛincipale ſignificatũ.aliud tñ eſt gencrari ⁊ ccea

ri.ſicut creatoꝛ ⁊ creatura. cũ nõ habeat eẽ vniuo/

—

cum creatura et creatoꝛ.g̊ ⁊õ· ¶ Item creatio dicit
egreſſum ⁊ imitationem.generatio vᷣo oĩm excludit
imitationẽ.g cũ poſſe creari ipoꝛtet potẽtiã trãſmu
tandi.poſſe generari nõ.cũ potẽtie differãt in ſua ge
neralitate in potentia trãſmutãdi ⁊ in hac nõ cõue
nitur. g in nulla.iGtẽ oẽ diſtribuit terminũ ꝓ oibꝰ
q̃ vniuocant᷑ vel analogant᷑ in illo.ſʒ cũ dico oiĩpo/⸗
tens.nõ fit diſtributio p illo q̊d pᷣt generari.qꝛ tunc
filiꝰnõ eſſet oipotens.g̊ manifeſtũ cẽ.ꝙ vtrũq; poſſe
nec ẽ vniuocũ.nec analogũ.alioqͥn oĩpotentia non
ↄuenit filio.¶¶ Sʒ ↄtra.res ẽ cõe ad fruibile ⁊ vtibi⸗
e.& cuʒ eqᷓlis ambitꝰvel maioꝛis ſit poſſibile qᷓ; res.
⁊ nõ ſit maioꝛ dꝛia int᷑ generatũ ⁊ creaturã.qᷓ; inter
fruibile ⁊ vtibile. pari rone poſſibile ſiue poſſeẽ cõe
ad vtrũq;. ¶ Itẽ in eternis nõ pᷣt cẽ multiplicitas.
nec diuerſitas. cũ poſſe creari ⁊ poſſe gñari.ab eter
no ante ↄditionẽ creature fuer̃t.̊ non hñt multipli
cationẽ in ipᷣa potẽtia. ¶ Itẽ cuʒ dico.creatura põt
creari.nihil dicit crcatũ.qꝛ illud vere dr de eo.qð oio
nibil ẽ. ſicut de aia antixpᷣi.g ſolũ dico potẽtiã agen/
tis.ſʒ patiẽtia dei ẽ vnica.nõ hñs aliquã multiplici/
tatẽ.g eius poſſe vniuocũ eſt ad poſſe creari ⁊ poſſe

¶ AUtn poſſe generari poſſe creari ſit poſſe vniuocãũã

gencrari. rrem g cũ dico poſſe creari ⁊ poſſe
3

generari.dico pꝛincipale ſignificatũ.⁊ dico connota
tum.Mtũ ad pꝛincipale ſignificatum. dico ꝙ poſſe
creari idẽ dicit re qͥd poſſe creare.differcns ſolũ mõ
loquẽdi vel dicẽdi.qꝛ q̃d dꝛ ꝑ modũ actionis ꝑ oſſe
crcarct᷑.dicit ꝑ poſſe creari ꝑ modũ paſſionis. tũ
vo ad connotatũ.dicit effectum in creatura. quõ
cõꝑant᷑ poſſe creari.⁊ poſſe generari. Si ↄpent᷑ roe
pꝛincipalis ſignificati.dico ꝙ nõ tĩ ẽ vniuocũ.iĩmo
⁊ vnicũ.vt viſum ẽc.alit᷑ tñ ⁊ alit᷑ intalectũ ⁊ enũcia/

tum. ſicut poſſe generare ⁊ poſſe creare.Si aũt rõne

connotari ↄꝑent᷑.ſic ↄcedo ꝙ ẽ analogum.ſicut hoc
nomẽ res ad fruibilia ⁊ vtilia. Oꝛuis cm̃ creatoꝛ et
creatura non habent cõe vniuocũ.hñt tñ analogũ.
eſs nqũ autẽ ꝙ duplex ẽ analogia.Eſt q̃dã per
reductionẽ ad vnitatẽ nature ſm pꝛius ⁊ poſtenius
⁊ hec pᷣt eẽ ↄꝑando creaturã ad creaturam.⁊ in hac
ſignũ diſtribuit ꝓ oibus ↄtentis. niſi ſit diſtributio

reſtricta ex additione vel ex vſu. ſiue mõ loquendi.

ſicut diſtributio dr̃ accomodata. vt ſi dicat᷑.celuʒ te⸗
git oĩa.Alia ẽ analogia ꝑ reductionẽ ad vnitatẽ ſili-
tudinis ꝓpoꝛtionis nõ nature.⁊ qͥd ſic analogat᷑ nõ
eſt int᷑ alia. Eñ diſtributio ꝓpꝛie ꝓ illlo ñ diſtribuit.
niſi ſit extenſa. Vñ deus ñ ẽ ens int᷑ oĩa.ſed ſuꝑ oia.
Et binc eſt ꝙ oĩpotens ñ diſtnibuit ꝓ potentia gene⸗
randi ꝗpꝛie accepta diſtributione.niſi fiat quedã ex
tenſio.⁊ ex illa ꝑ ↄñs fiat quedã appꝛopꝛiatio circa
ſuppoſitũ.vñ ꝓpꝛie opᷣs ↄuenit tribꝰ.quia nõ diſtri/
buit ꝓ potentia generãdi.appꝛopꝛiate aũt ſᷣm ꝙ ſit

atpliatio ex ꝑte ſigni ſoliꝰ eſt pꝛis. Ex bis patẽt oig
obiecta. ꝓcedit cm̃ ꝑ diuerſas vias vt pʒ intuenti.
alibus trinitatis ⁊ vnitatis. „

„

ate m ꝙ intclligit᷑.in qbus ad pꝛobandã trinitatẽ adduxit rõnes ⁊ remouit dubitationes. In bac
rcia pte determinat mgf iſtius trinitatis ⁊ vnitatis ꝗꝓpꝛietates ⁊ 9ditiones.Et qm q̃dã ſuni ꝓpꝛie

tates reſpicicẽtes eẽntiq vt veritas.q̃dã ꝑſonas yt gencratio.qdã vtraqʒ vt eqlitas. Igeo bec ꝑs tres babet

£◻R

ntt⸗
ditncn
atee
anche
atn
bulto.
ie

Ni l

in

Ag'.

hlaon

pletatea
Ataeſe
Mnpli
ſotäe
loqck/
tonondf
uigiurel
buncloqu
llequidi
lengune
ſionen 7
1ſicckb
ſcinc̃
ſanuice⸗

Mclog.

ſtſoſen
mulnöh⸗
ctones et
hoſhileg
aſone
W
ia
hait
Nlatech
baratack
hullach

uIzin

.4 „
. 14 „-
£● .
4

. 6£
. . . ——
ecettt . partes. In pᷣma ꝑte agit męr̃ de ꝓpꝛietatibus eſſentialibꝰ. In ſcda depaieratih oſonalcheebieir Hune ad
toeſeen diſtinctionẽ ꝑſonaꝝ ⁊c. In tercia de ꝓpꝛietatibꝰ⁊ oditionibꝰ.qͥdã modo centialibus.⁊ qͥdã mõ ꝑſonalibꝰ.ſi
eſenui cut eqlitas pſonaꝝ.in cternitate. magnitudine ⁊ veritate.j. di. xix. NHuũc poſt coetemicate triu pſonaꝝ ac-
annt, ia ꝑs qꝗᷓ ↄtinet pñtẽ diſtinctionẽ tres hʒ ꝑtes.ſm tres ꝗꝓpꝛietates q́s aſſignat. Pꝛima ẽ de veritate. Se
Kgmen cunda ẽ de imutabilitate. Et hec ponit᷑ ibi.Dei etiã ſolius eentia ꝓpꝛie incomutabilis dꝛ.Lercia de ſimpli/⸗
Aarinn citate.Et bec ponit᷑ ibi. Eadẽq; ſola ꝓpꝛie ac vere ſimplex ẽ ⁊c̃. Itẽ pꝛima ꝑs hʒ duas partes.qꝛ pꝛimo attri
tmnettnt buit deo ꝓpꝛietatẽ veritatis. Scdo remouet dubitationẽ habentẽ oꝛtũ ex pdictis ibi.Hic diligent᷑ aduerten⸗
W n leur ſega ꝑs hbʒ duas. In pᷣma aſſignat deo ꝓpꝛietatẽ incõmutabilitatis.⁊ ꝓbat autoꝛitate Auguſti
Kgtaüifüi ni. In ſcda ↄfirmat per aplin. ibi. Ideoq; aplus loquens ⁊c.Lercia de ſimplicitate infra ſubdiuidef.

a ¶Müc de veritate
emntiin Dl. vij.
häzch⸗ 4
“MB tabilitate atq; ſimplicitate diuine nature ſi⸗ ſtinguitur. ſeg diuina

mangm WZ
zannn Due ſpe ſiue eẽntie agendũ ẽ. Eſt itaq; deus efſſentia nõ eſt diſtin/
nde Aug'. yt ogit Aug'. in. v. li. de trini. Sine dubitatõne ſba. guibilis. non babet
Etheſtiet vel ſi melius hoc appellat᷑ eẽntia.quã greci vſiam Ilum. I M quod 1
tinſtie ab eo qð ẽ ſcire dicta ẽ ſcia. ita ab eo qð eſt eẽ dicta ſtinguibilis quo imnd
znig . c eſt eẽntia. Et qᷣs magis ẽ q; ille ꝗͥ dixit famulo ſuo. bʒ ꝓpꝛietates ⁊ econ⸗
nting Exo.iij. ego ſum qͥ ſum. Et dices filijs iſri.q eſt miſit me ad auerſo. Quia ꝙᷓuis in
Hacmi ddd vos. Ype vere ac ꝓpꝛie dr̃ eẽntiacuiꝰeẽntia nõ no ſenon ſit diſtinguibi -
wriragi Hierony. uit pᷣteritũ vel futurũ. Vñ Hiero.ad marcellã ſcri⸗ lis per plurificationẽ
En⸗ it. Peus ſolus ò exosdi nᷓ hx. vere eſſenti⸗ ſui. nec a perſona per
nen bens ait. Deus ſolus q exoꝛdiũ nõ hʒ. vere eſſentie diucrſitate eſt tamen
n J nomẽ tenuit. qꝛ in eius ↄpatione ꝗͥ verecẽ̃.q; inoom diſtiguibilis reſpectu
cniſ mutabilis ẽ.q̃ſi nõ ſunt q̃ͥ mutabilia ſunt. De qͥ em eiectezeeteſpe⸗
Ritungen dOvlf fuit.nõ eſt.⁊ de qͥ dr̃ erit.nondũ ẽ.deus aũt tm̃ ẽ ctu cuius babet has
ani AuAuns nouit fuiſſe. vel futuru ee ſolus deus vere ẽ. APprictatce. (1(Item
— E?E (cuius eſſentie cõparatũ noſtrüũ eſſe nõ ett. 4ik unlis ⸗
mmnspt i. ſcz. we veritate im
– alabittcatce ſentee
4 ctitate. cũ multe alie conditiones ſint diuine eſſentie. quare ſoluz de bis trihus agit.Reꝰ. vm. q; per das kes 2
ꝓpꝛietates ſufficienter diſtinguit᷑ eſſe increatũ a creato. Hã creatũ eoipſo q̊̃d creatũ babet eſſe poſt non eſſe

—

üüü᷑ſſine Ihalctate ꝛc. diui
¶ Artribuit deo ꝓpꝛietatẽ veritatis. a ne eſſentie ꝛc. videt

Anc de veritate ſiue ꝓpꝛietate ⁊ incõmu/ ne ababer gpain vl

mn Gopdi

tnughe ⁊ita eſſe vanũ ⁊ poſſibile.iõ habet eẽ permixtũ cum poſſibilitate.⁊ ꝓpter hoc deficit a veritate.a ſtabilitate.
urdnirh ⁊ ſunplicitate. Increatũ vero eẽ habet ↄtrarias ꝓpꝛietates.⁊ in hbis ſufficienter diſtinguit. Nam veritas re
nend n ſpicit q̊d eſt.immutabilitas quo eſt. ſimplicitas vtrumq;. Ideo patet ſufficientia ⁊ oꝛdo. b Sicut en ab
mmegniu eo qͥd eſt ſapere dr̃ ſapia. Mon vr̃ dicere veꝝ. Sicut em̃ albedo ſe habet ad albũ.ita ſapia ad ſapcre.ſed albe
Nuscſun do non dr ab albo.immo magis ccontra. S ⁊c. .dðm.qꝙ m intellectum componentẽ ſapere dr̃ a ſapiẽtia. ʒ
htni un quia intellectus cõponens pcedit ab abſtracto ad concretũ. Scm vo reſoluentẽ eſt econuerſo.⁊ qtum ad
legnlaßt bunc loquit᷑ Aug. Ael poſſet dici ꝙ loquit᷑ ̃m ↄſiderationẽ grãmatici non loyci. c &

n
e ſr egramade nonio Duis magis eſt q;;
ngtoſn ille qui dixit famulo. ANidetur male dicere.quia eſſe non recipit magis ⁊ minus ⁊ maximũ in deo.i¶ R.di/q
muunmi cendum.qꝙ magis et minus dupliciter poſſunt conſiderari.ſcq; in comparatione ad idem. ⁊ ſic dicunt inten/
ni ſtnſtin ſiionem ⁊ remiſſionẽ. Ael in cõparatione ad diuerſas ſubſtantias ⁊ naturas.⁊ ſic dicunt gradum ⁊ exceſſum
ſenohae⸗ ⁊⁊ ſic eſt bene ponere magis ⁊ minus in ente.reſpectu creatoꝛis et creature.et reſpectu creaturaꝝ adinuicem
ſdaicit ſed in cõparatione creature ad creatoꝛeʒ eſt exceſſus impꝛopoꝛtionabilis ⁊ infinitus. reſpectu creaturaꝑ ad
winnni ſeinuicẽ eſt ꝓpoꝛtionabilis. ð¶ Cuins eẽntia nõ nouit pᷣteritũ vel futurũ. Aidet᷑ em̃ eſſe iſta ppꝛietas ⁊
iſenagi angeloꝝ.quia Aug.de ciui.dei dicit.ꝙ immoꝛtalitas angeloꝝ non eſt pᷣterita.q.non ſit.nec futura.q.nõdũn
Uoafi⸗ ſit.ſed ſemper eſt pᷣſens.ergo nõ eſt ppꝛiũ ſolius dei.¶ .quidã dicunt q; duratio eui eſt ſimplex ⁊ tota ſi-S
nton n mul nõ habens pᷣteritũ et futurũ.nihilominus ipᷣm euiternũ ſeu eternũ habet pᷣteritũ ⁊ futurũ q̈tum ad affe
tpn ctiones.et ita ꝓpꝛiñ eſt ſolius dei. Alij dicunt ꝙ in omni duratõe.creatũ qm̃ differt a durante.etiã habet cẽ
enlitgiit poſſibile cũ pꝛioꝛi ⁊ poſterioꝛi.ſed diſtinguunt in pꝛioꝛi et poſterioꝛi.Quoddã em̃ eſt qͥq dicit duratõnis ſuc õᷣ
Ppuhinnhall cefſionẽ.quoddã ſucceſſionis durationẽ cũ variatione ⁊ innouatione. Pꝛimũ eſt in euo.ſcom in tpe et hoc
launini vult Anbbel. expᷣſſe.et hoc credo ꝓbabilius.et patet rñſio ad verbũ Augꝰ. Jpe em̃ loquit᷑ de pꝛioꝛi ⁊ poſte⸗
mruͤnt rioꝛi q̊d quidẽ dicit innouationẽ et variationẽ et coꝛruptionẽ. e Luius eentie Sataen nogn c non
lgbei eſt. ANidet᷑ hoc falſum. Quia q̃ ineſt alicui ſubſtantialit᷑ non adimit᷑ ↄpatione aliqᷓ.ſed eẽ eſt ſbale rei cuili⸗
ortumon bet. ̊ ⁊c. Itẽ ex cõparatione ad deũ creatura melioꝛat᷑ vt dicit Aug. magis eſt qᷓ ſi nõ ↄparet᷑. g c. G. du 27
pliciter eſt accipere talẽ cõparationẽ. Ano mõ ̃m rõnẽ influentie et receptionis.ct ſic creatura ad deñ com⸗
n arata eſtmagis ̈ ſinõ opetur. Alio mõ opatur 'm babitudinẽ equipantic ct qpoætionis cthoc mno ven
rints ꝙ nulla eſt ratio ꝓpoꝛtionabilis. ſjm conditionẽ veritatis et nobilitatis eſſe diuini.⁊ ideo quaſi nibil eſt.nõ
ſiin omyuino in ſe. ſed nibil a ꝓpoꝛtione.quia non poteſt inueniri aliqua ꝓpoꝛtio quantitatiua.· M

8

kica gſeng ¶NRemouet dubium oꝛtum ex pᷣdictis. blb
idek Hic diligent aduertendũ ẽ quõ intelligi debeãt illa
verba Hiero. Deus tm̃ eſt. ⁊ nõ nouit fuiſſe.vel fu /
turũ eẽ.tanq; nõ poſſit dici de deo fuit vel erit.ð tjů̃
eſt. cũ de eo ſcriptũ frequẽter reꝑiamus.ſfuit ab eter

bec verba nõ dici de
txo. qꝛ dicunt diuer/

ſa tꝑa.ſʒ in deo nõ co

dit diuerſitas tẽpoꝝ.

Be. Quidã voluerũt
dicere. ꝙ actꝰ? iſti non
pᷣdicãt de deo diuerſa
tpa ᷣm eẽntiã. ſ vm

ↄcomitantiã.qꝛ diui/

nũ eſſe oio inuariatũ

oẽ tpᷣs ↄcomitat᷑

bec poſitio non ſoluit
plene. dr em̃ vere ꝙ

ded fuit añ oẽ tps.tũc

ↄcomitantiã nõ pᷣt

dicere. Jõ dicunt alij
ꝙ tõs cõſignificatũ ñ
eſt diſpoſitio rei acce/
pte ſiue intellecte.qñ
dr de deo. ſolũ mo⸗/
di intelligendi.qñ vᷣo

cte re mobili. vtroq;

mõ.Exẽplũ pʒ de ma

ſculino gñe ĩ lapide ⁊
viro.qm̃ i viro ẽ vt di
ſpoſitio rei accepte.i
lapide.vt modꝰ intel
ligendi ſolũ.Sed hec
poſitio ñ vf ſufficiẽs
qꝛ intellect? nõ ponit
= circa ſuũ itel⸗
igere qñ itelligit deũ
fuiſſe. opoꝛtet ꝙ po

nat circa rẽ. Pꝛopter

B notandũ. ꝙ verba

diuerſoꝝ tꝑm alit᷑ di⸗

cunt᷑ de eterno.aliter
de Pall. H reſpectu
tꝑalis impoꝛtãt mu/⸗

tabilitatẽ ⁊ ſucceſſio⸗
nẽ ⁊ duratõnẽ. Scoʒ

vo ꝓꝙ de euiternis di
æunt᷑.duo tm̃ impoꝛ/

tant.ſucceſſionẽ ⁊ du

rationem. ſicut vult

Hierony. ⁊ Auguſ. et

Anbbel. Scom vero

p dicunt᷑ de deo ĩpoꝛ
tanr ſolũ durationeʒ

AVñ dr de? fuit. qꝛ eiꝰ

duratio ñ cepit De?

eſt.qꝛ duratio eiꝰnon
intrũpit᷑. Deꝰerit.q̃ᷣa
ñ deſinit nec coꝛrũpit
Pꝛope g̊ loquẽdo ñ
dicũt᷑ de deo. vt dicit

NHiero. Large aũt lo

quẽdo dicũt᷑.vt dicit

mgr̃ ⁊ Aug.⁊ ad hoc

vadit opiuio mgfi.

UEſſè nõ ẽ deo acci
ens ⁊c. Queritur.qꝛ

no. fuit ſempꝑ. erit in ſecula.et hmõi. Vñ videt᷑
non eſt tm̃ dicendũ.de deo.fuit.vel eſt.vel erit. Si
em̃ diceret᷑ tm̃ fuit.putaret᷑ ꝙ deſierit eẽ. Si dicere

tur tantũ ẽ. putaret᷑ ꝙ nõ ſp fuerit. eẽ ceperit. Si
tm̃ diceret᷑ erit.putaret᷑ nõ eẽ mõ. dicat᷑ g̊ ꝙ ſemꝑ

fuit. eſt. ⁊ erit.vt intelligat᷑.qꝛ nec cepit.nec deſit. .

nec deſinit. nec deſinet eẽ. de hoc Aug. ſuꝑ Joh. ita

ait. Cu de ſempiterna re ꝓpꝛie dicat᷑ eſt. ᷣm nos be
ne dr. fuit ⁊ erit. Fuit.qꝛ nunqᷓ; deſijt.Erit.qꝛ nũq;
deerit. Eſt.quia ſemper eſt. non pᷣterijt quaſi quod

non maneat. non oꝛietur q̃ſi qð non erat. Cũ ergo
nfa locutio ꝑ tꝑa variet᷑. de eo vere dicunt᷑ verba

cuiuſlibet tꝑis.qͥ nullo tꝑe defuit.vel deeſt. vel de⸗

erit.⁊ iðᷣo nõ eſt mirũ ſi de ſpũ veritatis veritas lo⸗
quens dixit.ꝑ futuꝝ.Quecũq; audiet loquet᷑. Au

diet ſcʒ ab eo a q ꝓcedit. Audire illius ẽ ſcire.idem
etiã eẽ.A quo & ille ẽ eſſentia.ab illo audiẽtia.i.ſcia

—

f

Job/ xvj.

q̃ non eſt aliud q; eſſentia. Audiet g̊ dixit de eo qdd

audiuit ⁊ audit.i.qð ſemꝑ ſciuit.⁊ ſcit.⁊ ſciet. Ecce

hic dicit Augꝰ. verba cuiuſlibet tꝑis dici de deo.

tñ ꝓpꝛie.eſt. Illud &̊ qð Hiero.dicit ita intelligẽdũ

eſt. Mon nouit fuiſſe vel futurũ eẽ.ſᷣ tm̃ ec.i.cum di
citur de deo ꝙ fuit vel erit.nõ eſt intelligẽdũ ꝙ pꝛe⸗

terierit vel futurus ſit.ſed ꝙ exiſtat ſimpltx ſine ali

tꝑali motu. Licet em̃ verba ſubſtantiua diuerſoꝛũ
tꝑm de deo dicant᷑. vt fuit. erit.eſt.erat.non tñ tꝑa⸗
les motus et᷑ diſtinguunt.ſcʒ.pᷣteritũ vel futurum.
vel pᷣteritũ imꝑfectũ.vel pᷣteritũ ꝑfectũ.vel pᷣteritũ

pluſqᷓ;ꝑfectũ.ſᷣ eſſentiã ſiue exiſtentiã ſue diuinita/
tis ſimpir inſinuant.deus g̊ ſolus ꝓpꝛie dr̃ eſſentia

vel eſſe. Vñ Hyla.in.vij.li.de trini.ait.ꝰ Eſſe non
eſt aceidens deo.ſᷣ ſubſiſtens veritas ?⁊ manens cãꝗõ.
