S fas illud teo attri-
buere.vt ipᷣaʒ trinita⸗-
tẽ ↄferẽdo aꝑtiꝰpoſſi
nnus imerlligene.

eſt patris pꝛopꝛium. ingenitů dicit nõ genitũ.⁊ ſᷣm hoc de ſpaͤſancrof 0
B. dom. ꝙ licet ma- teſt dici.cũ ſpũſſanctꝰ nõ ſit genitus.
giter vicat intellecrn ¶( HBeterminationẽ ſua ziirmat auee hiero. oſdes
Bageninz ent 2 ra ſenſu dixerit ſpmſanctu ingenitaů.
pꝛiuat eẽ ab alio. nec is quibus in eodem tractatu vtit ſaciens a diui/ “
hoc ſuſnicit ad hoc vt
t notio. niſi etiam Sienuene niatch 3 ſtab po an ſicut obicgum nnon sbal io aen nongt

veran conuenit eſſentic.

ra ⁊ fide hẽat᷑.nõ fuit

3 alireraug. Hoc
nõ videt᷑ wrũ.quia h̊
nac wrb cõue/
nit eſſentie. ergo non

Miero.tñ in regulis diinitionũ ztra hereti

acceptiones dicit eos locutos g
¶ Sed vt iſtam q̃ vr repugnãtiã de medio abigam⸗
Dicimus ꝓꝙ hiero. aliter accepit nomen ingeniti. et
aliter aug. Accepit em̃ Aug.ingenitũ qui vel qð de

qꝛ 7 a ⁊ iſta eſt ineffabilis. Sicut ꝓpheta de filio
loquens ait. Generationem eius ꝗͥs enarrabit. Ita
de ſpũſancto veriſſime dici᷑. ꝓceſſionem eius quis
enarrabit. Satis ſit &̊ nobis.qꝛ nõ eſt a ſeipᷣo ſilius.

ſed ab illo de q̊ͥ natus eſt.nõ eſt a ſeipo ſpuũſſanctus

ſed ab illo de à ꝓcedit. Et qꝛ de ——— ſicut
iam oſtendimus. de ſpũſancto
nec tñ ipſe filius ſit qm ꝓcedendo nõ naſcendo legi

uõ ipſe de deo ſit.

tur eſſe de deo.iam ſuperius quantum viſum eſt di

ſputauimus. 1
¶ Pꝛobat ꝙ ſpuſſancx'n debet dici ingenitus au
toꝛitate aug.
iuc cõſiderãdũ eſt cũ a ſpüſſanct⸗no ſit genit⸗. vty
debeat dici ingenitꝰ*: Ad quod dicim. ſ. ſ. nec geni /
tũ nec ingenitũ debere dici. VUñ aug.ad oꝛoſiũ ait.
Spmſctm̃ nec genitũ nec igenitũ fides certa decela⸗

rat.Quia ſi dixerimꝰingenitũ.duos patres videbi

mur affirmare.Si aũt genitũ.duos credẽ filios cul
pamur. Sicut em̃ ſolus ſilius dicit᷑ genitꝰ.ita ⁊ ſolꝰ
pater dicit᷑ ingenitꝰ.eo ꝙ ab alio nõ ſit. Vñ aug.in
xv.li.de tri. Pater inqͥt ſolus nõ eſt de alio.ideo ſo

lus appellat᷑ ingenitus.nõ qͥdem in ſcripturis.ſᷣ in
ↄſuetudine diſputantiũ ⁊ de re tanta ſermonẽ qua⸗

lẽ valuerint ꝓferẽtiũ. Filiꝰaũt de pfe natꝰ eſt. et ſpi
rituſſctũs de patre pᷣncipaliter.⁊ cõiter de vtroq; ·
cedit. Ideoq; cũ ſpmſctm̃ genitũ nõ dicamꝰ. dicrnrre

tñ ingenitũ nõ audemus.ne in hoc vocabulo vl du

os pfes in illa trinitate.vel duos qͥ nõ ſunt de alio

qſpiã ſuſpicet᷑. Ecce his verbis aperte oſtendit ſpi⸗

ritumſanctum nec genitũ nec ingenitũ debere dici.
¶Pꝛobat autoꝛitate hiero.dici ſpũmſcim̃ ingenn⸗

tum qad videt᷑ pꝛedictis aduerſari.

ico⸗ diẽ
ſpũmſanctũ ingenitũ eẽ his vbis. Spüũſſanct p⸗

ick' pat
nõ eſt ſed ingenitꝰatq; infectꝰ. Pat᷑ nõ eſt.qꝛ patris
eſt ⁊ in patre eſt.ꝓceſſionẽ habet ex patre ⁊ nõ natit
uitatẽ. Filiꝰ aũt nõ ẽ qꝛ genitꝰ nõ ẽ. Ecce his vᷣbis

dr. ſ. l.eẽ ingenitꝰ.qð vr aduſari pᷣmiſſis vbis aug.
Determinatio pᷣdicte ↄtrouerſie 6 em dius

glio nõ eſt.⁊ ſᷣm hoc de ſolo patre dicit᷑.

„ „
*

ſ

Aug.

. 4

vittut⸗
Mienumner
nin lſa
rtotus,
econ.
aftusctp⸗
ſotigent
cegtama
ſtosmok
Pradicu
Neratone
One
nenahe
ſutal
mins. G
etidra
Plinltagt
icinecti
ineg
ſu

bec mots· ſionẽ. ¶ e quod eſt, aut ingenitũ eſt: aut geni
daligent. tũ.aut factũ.Eſt ergo quod nec natũ eſt nec factũ.
—f ſet eſt quod natum eſt ? factũ nõ eſt.⁊ eſt qð nec na
ti eſt nec factum eſt. ⁊ eſt quod factũ ẽ.et natum nõ

eſt. 7 eſt quod factum eſt ⁊ natum eſt ⁊ renatum eſt.
Ceſt quod factum eſt ⁊ natũ eſt ⁊ renatum non eſt.
MMunc pꝛepoſitoꝝ ſingulis rebus ſubſiſtentiam de⸗
ſtinemus. Quod ergo nec natũ nec factũ eſt. pater
eſt.nõ em̃ ab aliquo eſt. Quod aũt natũ eſt ⁊ factũ
noõ eſt. filius eſt. qui a patre genitꝰeſt nõ factus. ð̊
iterum nec factum nec naiũ eſt. ſpũſſanctus eſt. qui
Apatre ꝓcedit. Quod etiã factum eſt ? natũ nõ eſt.
celũ ⁊ terra ceteraq; inſenſibilia ſunt. Quod aüt fa
ctum ⁊ natum ⁊ renatum eſt. homo eſt. Quod vo
fſactũ eſt ⁊ natũ eſt.⁊ renatum nõ eſt. aialia ſunt.Ec
ce his verbis oſtendit hiero. ſe ingenitũ acciꝑe nõ
genitum. Aliter em̃ nõ eſſet pᷣmiſſa diuiſo vera. ſcili
cet omne quod eſt.aut ingenitum eſt. aut genitũ E.
aut factum. atq; in diuiſionis huiꝰ ꝓſecutione.in aſ
nignatione ingeniti vbiq; ponit nõ natum.

7
2 3 — —.
6 —E
S 4

E

„

f Et eſt qð natã eſt

2⁊ factum noò eſt. Obij

.

cit arrius. p. xij. ſunt

modi generatiois.qn
quolibet dato ſeqtit
Afilius nõ tm̃ natꝰ.

ſe etia factus eſt. et
ſputans ↄtra victoꝛi-

anũ. Pꝛimus modufſ
eſt. p defluxum linee g
puncto. Secundꝰ eſt

lenes emiſſionẽ radij
a ſole.vł ab alio lumi

noſo coꝛpoꝛe. Terci?ꝰ
eſt penes ſigillationẽ?

caracteris ſicut ſigu⸗
ra fit in cera a ſigilo.

Quart?ẽ penes imiſ ⸗
ſionẽ. vt qñ a deo da
bona volſſtas Ouin⸗ 2
tus eſt penes exitũ ꝓ
pꝛietatis vel acciden
tis a pꝛincipijs ſubie-
cti. que ſunt materia

⁊ foꝛma. Sextus ẽ pe⸗

nes intẽtiõis ſiue ſpẽi abſtractionẽ. ſicut ſpẽs reꝝ generat᷑ in aia. Septimꝰ⸗ penes excitationẽ. ſicut liberũ ar HW
bitrium excitatum a gratia. pꝛocedit in bona opæra. Octauus eſt penes tranſfigu rationem. ſicut ex ere fit ſta
tua.vel ſicut in figura inciſionis. Nonus eſt penes pꝛoductionem.ſicut a pꝛimo mouente immobili pꝛoduci

tur motus. Decimus eſt penes exit

um ſpecierum de gencre ꝑ differentias diuidentes genus ⁊ conſtituentes x

ſpeciem. Andecimus eſt penes ydeationem ſicut archa exterioꝛ ab archa que eſt in mente artificis. Huode
citmus eſt penes naſcentiam. vt homo generat᷑ ab homine. Quocunq; aũt pꝛedictoꝝ modoꝝ generet᷑ filius.

nõ tm̃ genitus. ſed etiam factus eſt. Ad hoc eſt reſponſio. quia aut arrius accipit generationes cõmuniter acd
ccatam ⁊ diuinam.aut ſpecialiter in creatura. Si communiter tunc dico. ꝙ inſufficienter diuidit. quiavltra

iſtos modos eſt generatio filij a patre ᷣm modum ſi ingularem que eſt de tota ſubſtantia generantis. ſicut ſu

pra dictum fuit. ix.diſt. vbi quia nõ poteſt eſſe mutatio.nullo mo
nerationem vt eſt in creaturi

vilnſto la 0 voteſt eſſe factio. Si autem diuidat ge N
3. OIm. ꝙ diuiſio illa inſufficiens eſt adbuc. quia omittit generatõnem equiuo

cam.que eſt ſᷣm putrefactionem.ſed eſto qꝙ compꝛehendat eam ſub gencratione que eſt pm naſcentiam. ta-

men adhuc nõ valet ad ꝓpoſitum.ꝙ ſi nõ generatur ſicut creatura dicitur generari.nullo modo generatur.

cyuis enim creatura ſit deo ſimilis. tamen plus eſtdiſſimilis q; ſimilis. ſicut dicit Aug.
larius. Similiter cum omnis compatio inferioꝛum plus habeatur hominibus vtili

„

xv. de trinitate. ct Hyy

%

8 qᷓ deo apta. ? ideo be

retici crraucrunt qui credebant omnino eſt. ein deo ſicut videbant in creatura.et hoc bene tangit in glo. ſup

pꝛimũ ad hebꝛe. vbi dicit᷑. Mon poſſi unt tempoꝛalia compꝑari eternis. integra collati

one. ſed aliqua tenui ſii-

tiudine.et ideo ſicut ſupra oſtenſum cſt. m diuerſas conditiones.diuerie generationes illam repꝛeſentant.

a ſole. ſiue de luce. Ratione equalitatis.generationi viuentis de viuente.

a N tuoꝛ querunt᷑. Pꝛimo querit᷑.vtrum in diu ceſſiõis iſta duo reqrũt᷑.ꝙ ſit

—

—„

NRatione enim cõfoꝛmitatis eſt ſilis generationi verbi a mente. Ratiõe coeuitatis.ſilis generationi ſplendon

tẽ ad cõpletã rõnẽ pp/

luerunt. Hꝛim um in ſiois recjrut.qꝙ ſit ab alio ⁊i aliũ tẽdat.Sö
nunis ſit ponere ꝓceſſionem. Scdo vtrũ ꝓceſ amoꝛ q eſt. l.ſ.nõ pcedit a pꝛe inq;tũ amat ſe. nec a fi
. ſpirituſſancti ſit generatio. Tercio vtrum pceſ- lio inqtũ amat ſe. b inq;tũ vndamat alteꝝ. qꝛ nexꝰ?7ů.

ſio ſpirituſſancti realiter differat a generatione. S.ſ.ſ. amoꝛ qͥ amqs tẽdit i aliũ.⁊ iſta duo coplectũt
uarto verum ſpirituſſanctus debeat dici ingenit? ronẽ pceſſiõis pfecte peeſſio in diuis. ¶ Eoñ. ꝓ
aut non. Queſtio.e.]). ceſſio de rõne ſui nois dicit elõgationeʒz ⁊ receſſionẽ.
Mꝛ pecſſio it ponẽda in diuinis. oſtendit᷑ pꝛio auto Vñ ꝓceſſio q̃ſi pcul ceſſio.ſicut pᷣceſſio dicit ant

lcit anteceſ

ritate Yoh xv. vbi vicit ſaluatoꝛ. Mittaz vobis ſpi ſione. Sʒ ſicut i diuinis nõ añceſſio pt ſumã ſimul

ritũ veritatis q a patre pꝛocedit. Si ergo veritas nõ tatẽ.itꝗ nõ ẽ elõgatõ ꝓpt ſumã
dicit niſi verum.et verba dei nõ loquit᷑ niſi rie ve nõ ſonit nomẽ pᷣcefſiois.ita ñ
r. ergo ꝓpꝛie eſt pꝛoceſſio in diuinis. Vtanin di⸗ nisitei creatun pceſſio ⁊
uinis veriſſime eſt oꝛigo. ergo ⁊ pꝛoductio.ſed omni tũ. ?1 a indigẽtiã ⁊ ipfecti

vnitateé. ſicut i diuſs
dʒ poni nomẽ pceſſio

de rone ſui genen dicit mo
onẽ.ß nullũ tale nomẽ dz

abn n geeſſte e gn diupdn cücferi ad win nec peeſſto: tite creitb dielt ile
ctio paſſiua eſt pceſſio.ergo ꝗ pꝛimo ad vltimũ i di· dꝛiã ꝓceſſõis ⁊ dꝛiaʒ addẽtẽ nobilitatẽ.qꝛ diẽ egreſ-

„

uinis vere ⁊ ꝓpꝛie pꝓceſſio Itẽ amoꝛ nf. ⁊ amor ſü rei a creatoꝛe.qᷓ ẽ cã nobili

hima. s creats paſſiua

⁊ab alio.⁊ exitꝰ eiꝰab alio vere ⁊ ꝓpꝛie expᷣmit᷑ vᷣbo nillo mõ repit i diuis.nlla.n. pſona dẽ creari pi fröe

hn amoꝛ di

ab alie it ſicut vomẽ amon ei ↄktit ipꝛijſſime Vleʒ ſocalis 2

uind.cq .ſ. ſ. vere ⁊ ꝗpꝛie amo: nec pceſſio. tẽ Pceſſio ĩ creatun nõ dĩ niſi du r. 7
lis. Localis ꝗᷓ eſt in motu pgreſſuo.

Liber

Cauſalis que eſt effectus a cauſa. ſed localis non po

teſt tranſferri ad diuina. qꝛ nulla mutatio bm locuz.
nec in generali. nec in ſpeciali.cadit in g. ber⸗
cum talis fit ab vno in aliũ opoꝛtẽt ponere ſpſſ.
eternaliter nõ ꝓcederet a patre ⁊ filio. non Kinuent
tur ꝓceſſio localis. ſ̊ bec nobilioꝛ eſt q; cauſalis.quia
iſta entis cõpleti.⁊ a pꝛincipio intrinſeco. ergo ꝑ lo

cum a maioꝛi. nec cauſalis inuenit᷑ iĩ veo. ⁊ ita nullꝰ

modus pceſſionis reperi᷑.¶ E. Dom. poꝛceſſio
in creaturis dicit reſpectum ad pꝛincipium a quo.

vt radiꝰ dicit᷑ ꝓcedere a ſole.ſiue flos ab arboꝛe. ⁊

dicit motum boc accidit ei. Et ſimiliter ratione no/
minis dicit reſpectum ad terminũ ad quem.cet ꝙ di⸗
cit ůongationem hoc accidit ei. Quoniã & in diuiniſ
vterq; reſpectus reꝑit᷑. Nam perſona pcedẽs reſpe
ctum habet ad pꝛincipiũ a quo.amoꝛ pꝓcedens reſpe
ctum babet ad amatũ. amoꝛ.ſ.ille qͥ eſt nexus ⁊ cha/
ritas.ideo vere ⁊ ꝓpꝛie ⁊ perfecte ratio ꝓceſſionis in
uenit᷑ in diuinis.vnde ↄcedẽde ſũt rõnes ad B addn
cte. A illud ergo qd obĩ in ↄtrarium ꝙ ꝓceſſio
dicit elongationem. dom. ꝙ hoc verũ eſt in creaturl.
in quibus ꝑ appꝛopꝛiationem ad terminũ ad quem
fit elongatio a termino a quo. ꝓpter ſui finitateð. et
circumſcriptionem ⁊ diſtantiam.et ſic nõ eſt in deo.
¶ Ad ülud quod obr. ꝙ dicit motũ in creatur. dd.
9 ꝙ nõ tranſfert᷑ rõne motus.ſed ratione duplicis re/⸗

ſpectus. qͥ Fuig nopon et eſſe in creaturis ſine motu

vter impfectionẽ. nibilominus tñ eſt in creatoꝛe
Taia illud quod obr̃ de creatione.dicendũ.q crea/
o tio de pꝛincipali impoſitione dicit exitum dc nihilo.
zideo nullo mõ ſignificatuʒ eius poteſt in deo ſalua
ri. nec ꝓpꝛie nec tranſumptiue.non ſic autes eſt de ge

neratione ? ꝓceſſione. ¶ Ad illud quod obꝛ. ꝙ nec

11 cauſalis nec localis. dem. q immo ad modũ cauſal.

Et cauſalis vno mõ ↄuenictiam habet cũ locali.naʒ
cauſalis pceſſio vno modo terminat in pcedente.?

ita ꝙ nibil vltra reſpicit.vt cum dicit᷑. filius ꝓcedit a

patre. Alio modo ꝓut effectus reſpicit aliquẽ vt ter
minũ.⁊ ſic ꝓcedit amoꝛ ab amante in amatu. ⁊ aliq̃ᷓ

7

modo ↄuenit cum ꝓceſſione locali.quia reſpicit ter/

7

minũ ad quẽ. Aliquo modo differt.qꝛ nõ reſpicit tãa⸗

i in illo recipiat᷑ſed tanꝙ obiectum.et qm̃ reſpect?

2 emanatio vere repiunt᷑ in diuinis.binc eſt ꝙ illa e⸗-

manatio dicit᷑ ad ſimilitudinẽ emanatiõis cauſalis.

ſilitudo localis ꝓceſſionis ibi nõ cadit.niſi longin-
12 que.⁊ idco greci decepti ſunt. Et ad illud ꝙ ꝓceſſio
localis eſt perfectioꝛ.ddðm.q; pꝛoceſſio localis ſemꝑ
babet imperfectionem ↄiunctam ratione nomis.no

ſic oꝛiginalis.⁊ veruʒ eſt ꝙ perfectioꝛ eſt inter motꝰ.

ꝓceſſio in diuinis nõ dicit motũ.ſ oꝛiginẽ ſine mo
iamud
ue

Aueſtio. ij. b
¶ Atrum peeſſio ſpũſ ſit generatio. Et ꝙ nõ vñ aug.

de trini. xv. Sicut filio pꝛeſtat eẽntiã ſine vllo initio

tẽpoꝛis et ſine vlla mutatione generatio. ſic ſpuiſan/
cto ꝓceſſio. ergo ſi nõ eſt i
perſonis ⁊c. Ite bocipᷣm vr ratione.q; generatõ ẽ
emanatio m modũ fecunditatis nature. ſicut õ.
batũ eſt. ſ. ſ. pcedit ꝑę modum liberalitatis ⁊ amoꝛis.
ergo nõ gencrat᷑. generatio non eſt pceſſio. ¶ Itẽ
nihil vnu exit a duobus ſilibus per viã gen eratiõis.
niſi alter ſit vt pater. alter vt mr alter vt pꝛincipium
actiuum.alter vt pᷣncipiũ paſſiuũ. ß.i.ſ. Pcedit a du/
obus ſilibus. ſi per viam generqtionis. alter ei vt

cadit in deo.⁊ pᷣtereg.

ſinõ eſt idem as pſtat cẽntia duabꝰ

pater. alter vt mater.quod omnino abſurdum eſt.
Item filius eſt ſua generatio.et ſpũſt.eſt ſua pcet·
ſio. ergo ſi ꝓcedere eſſet generari. ſpuſſanct)eff. Se
ſed ſpuſſanct? pꝛocedit a filio et dicit᷑ ſpũs filij.ſicut
filius dicit᷑ patris.ergo ſi filius nõ eſt pater. nec ſpi/

rituſfanctus cſt filius.ergo nec ꝓceſſio eſt generatõ.

Kantratnnn Cncegmea generatio eſt motus
ad ſubſtantiam. Ande generatio eſt ſubſtantie ꝓdu
ctio. ſed pceſſio ſpũſſ. eſt ſubſtantie ſm ypoſtaſim
ductio.ergo eſt generatio. ¶ Item generare ſic diſft⸗ 15
nit᷑ a dam̃. Generare eſt ſibi ſiklem in ſubſtantia pdu
cere. ſed ſpiratione vel ꝓceſſione ꝓducit᷑ ſpus ſimi⸗
lis in natura.ergo ⁊ ꝓceſſio eſt gencratio.¶ Otẽ acti
ones ⁊ mutationes denominant᷑ a termino.ergo qᷓ;
cunq; ↄueniunt in eo quod hr̃ per emanationẽ.ↄue
niunt in modo emanandi. ſed filius ⁊ ſpũſſanctꝰ cõ/
ueniunt in ſubſtantia quam habent per cmanatõcʒ.
S ↄueniunt in emanatiõe.ergo ſi modus emanandi
ſilij eſt generatio. et ſpuſſancti ſimiliter. ¶ Item ꝓp⸗
ductio eſt ſuperius ad generationem.ſed quecũq; ꝓ
ducunt᷑ pcedunt.ergo ꝓceſſio eſt ſuperius ad gene/
rationem.ergo generatio eſt ꝓceſſio.ergo pari ratõ
ne ꝓceſſio eſt generatio. Si dicas ꝙ ꝓceſſio appro/
pꝛiat᷑ ſpũiſancto. quero rationem.et vr̃ ꝙ magis de/
beat appꝛoptꝛiari filio.qꝛ ſi ratio ecdendi ßm ratio/

nem intelligendi per pꝛiꝰ eſt in filio. ergo pceſſio ma

gis debet c appꝛopꝛiari.Iem i generans eſt ſi
rans. genitus eſt ſpiratus et cconuerſo. ßͦ ſpiratio
paſſiua eſt pceſſio. ⁊c. ¶ R. dm. ꝙ ſicut ſpũſſan

ctus nõ eſt filius.ita nec ꝓceſſio ſpũſſancti eſt gene⸗

ratio. ¶ Ad illud ergo qð obr in ↄtrariũ.ꝙ genera/ldA

tio eſt pductio ſi ubſtantie. dom. ꝙ; eſt ꝓducereſbam
ſimilem ᷣm voluntatem. et eſt ꝓducere ſbam ſimilẽ
pꝛeter naturã.⁊ eſt ꝓducere ſubſtantiam ſimilẽ per
modũ nature. Iſti tres modi diſtinguunt᷑.⁊ diuerſi
⁊ ſepabiles ſunt quantũ eſt de ſe.qð patct.qꝛ in ꝓdu

ctione adam fuit ſubſtantie ꝓductio. et tamen nõ fu

it generatio.deus em̃ nõ generauit adaʒ ſed creauit.
In ꝓductione eue de adam. fuit ſimilis ſubſtãtic p
ductio.non tñ generatio. qꝛ adã nõ genuit euas. Sz
in pductione abel. fuit ſõe ꝓductio ſm viam natu-
re.et ideo fuit ibi generatio ſm rezs. ergo iſti tres mo

di diſtingunt᷑ in deo. Zamen in actione creature nõ

diſtinguunt᷑ qꝛ crcatura nõ poteſt ſubſtantiã ꝓdu⸗

cere niſi ſimilem. et hoc pervirtutem naturalẽ. Et rõ
buius eſt imperfectio potentie. ⁊ limitatio in creatu

ra. ſed in deo eſt ſumma potentia. et idco in eiꝰ ope-
ratione iſti trés modi bũt diſtinctionẽ. Jðo q;uis in
ſſtis inferioꝛibus gẽa materie ſit completa rõ geneꝛa
tionis. ꝓductio ſt ſtantie ſilis. elp uctio ſubſtan⸗
tie. nõ tñ in diuinis.ĩmo opoꝛtet a. di per modum fe
cunditatis nature. Et qꝛ iſta an lrig delrtel du
ctione ſpũffancti.pʒ ꝙ nõ ſequit᷑. Ad illudq obĩ
ꝙ ſimilem hʒ vtiq; emanationẽ. d. ꝙ differt emana
tio in his inferioꝛibꝰ.⁊ i deo.q; in his inferioꝛibꝰ ter
minat᷑ ad eentiam vel ſubſtantiam. multiplicat᷑.S
in diuinis termiat᷑ ad ypoſtaſes. quoniam ergo ypo
ſtaſis ad quam terminatur pꝛoceſſo eſt amoꝛ. ypo/
ſtaſis ad quam terminatur generatio eſt imago. 73/
moꝛis ⁊ nexus eſt ſpirari.n generari. ccõuerſo ima⸗
ginis generari. nõ ſpirari.cũ nõ ſit ↄſimilis ratio pꝛo
pꝛia ypoſtaſum m ſe. nec erit conſimilis emanatio.

rct. Ad iüllud qad obi pceſſio eſt coe generacioi!

15

ipſe E ſubſtantiam ppꝛie tenning

et
wobiel⸗
ant ſie⸗
cturncet
nisſuen
i
nul
huigton
ſecipel
D
Puntsli
Centorsne
Ntnls
golvbtnot
un
omanaro
atioſon
eſau⸗
ltioe
peeſio
lſ⸗
ſiſna
fonis
Ammuni⸗
Nanusct
ifibui⸗

Sut iitl

dcdco
ucier
1Gaghe
neigeohe
gawnicaßt
ſgnikg

W
(oneftn.

widet
Pponere
telegoci

gone⸗
liiſ
eneratic

1duobdeg
fnniaver
Wuntas.

ckenur

Hoptno
dunpo

imngnee
ſigunt
erloeh⸗
tſchklte
nbcpone
ltdifer
Ptrzgen
Poſnns
tunn
ſpißr
focken
ſcunait
Untntis

mmmiitmnnnge
rammn,
ſatilistiii;
ndangan
en
Winmniti,
ſchgaſnapent
Irsg nn
nnaf
mipent
a dnutdfi

nack Aumrint
Critinn
jcetr,,
nitfri
ei
DG
imumai

PHõm ip eſt cõe giationi 1 pꝛoceſſioni ſpꝛie diete.7

17

nos bic loqͥmur de ꝓceſſione ꝓut tm̃ ſpuiſancto cõ

—

uenit. ſic aũt nõ eſt cõis.nec hoc mõ pᷣdicat᷑ nec ſbij/

citur.nec ẽ intelligẽda ibi cõitas rei.ſj ſolũ ꝓpoꝛtio/
nis ſiue modi loquẽdi.Oꝛ g q̃rit᷑.qre mag ſpũiſctõ
appꝛopꝛiat᷑.Quidã voluerũt dicere ꝙ ſicut nomen
ꝓPꝛiñ cõe eſt diffinitioni ⁊ ꝓpꝛie paſſioni.tñ qꝛ diffi/
nitio addit ð nomẽ ꝓpꝛij.pꝛia paſſio ñi.õ diffinitio

habet nomẽ. ꝓpꝛia paſſio nõ.ſed nomẽ cõe retinuit.

ſic et in ꝓpoſito. Sʒ hoc ẽ abſurdũ dicere.ꝙ ſpũs nõ

hõ ꝓpꝛiũ ⁊ ſingularẽ modũ cmanãdi ſicut filiꝰ. JZo

volunt alij ꝙ addit aliũ modũ.ſed qꝛ ille modus in

creaturis nõ eſt. qꝛ aut raro aut nunqꝙ; ꝓcedit aliqua
ypoſtaſis alit᷑ qᷓ; ꝑ generationez.ideo ſacri dctoꝛes

nolunt nomẽ ꝓpꝛin vel nouũ fingere.ſed magis cõe
appꝛopꝛiare.Sed illud adhuc nõ videt᷑ eꝝ.qꝛ ſicut
emanatio filij recte expꝛimit᷑ vᷣbo generãdi.ita ema
natio ſpũs verbo ſpirandi.Et ꝓpter hoc aliter dᷣm.
qʒꝛ ſicut pꝛ dᷣ ingenitus.qꝛ ab eo remouet᷑ ois gene/
ratio.qꝛ nec gencrat᷑.nec eſt a generato.ſilłr ecõuerſo
ꝓceſſio ꝓpꝛie de eo dẽ.in q̊ eſt oio rõ ꝓcedendi.⁊ tal
eſt. ſ.qꝛ ꝓccdit.⁊ eſt a ꝓcedente.nõ ſic aũt filiꝰ.idðo
ſpũiſancto attribuit᷑.Alit᷑ pᷣt dici.ꝙ cõpleta rõ pꝛo/
ceſſionis ↄſiſtit in ↄopatione ad pꝛincipium a q̊ͥ ⁊ ad

terminũ ad quẽ. ⁊ qꝛ ſpũs in ſua emanatione quia

13

¶ AUtrum peceſſio ſpũſſancti realiter differat a genera

SS

nexus eſt.vtrũq; reſpicit.filius alteꝝ.ideo cõpletiſſi
ma rõ huiꝰnois repit᷑ in ſpũſancto.qᷓ;uis aliq̃ moto
repiat᷑ in filio.⁊ ideo ſpuiſancto appꝛopꝛiat᷑.
illud qð obijcit᷑ vltimo.ꝙ generãs eſt ſpirans.dom
ꝙ illa pdicatio nõ ẽ foꝛmalis.ſed ſolũ rõe ſuppoſiti.
⁊ qꝛ vna pſona ſiue vnũ ſuppoſitũ pᷣt generare ⁊ ſpi

rarc.idco hec ẽ vera generãs ẽ ſpirans.ſʒ nulla ꝑpſo⸗

na vnica pᷣt ſimul pluribꝰ modis emanare.ido non
ſequit᷑ ꝙ genitus ſit ſpiratus.
W Aueſtio. iij. c
tione filij.an ſolũ ᷣm rõnẽ intelligendi. Et ꝙ realit
videt᷑. Perſone differũt ſᷣm ſuas emanatõnes.cum

pſone realit differãt.nõ tm̃ intellectualiter.qꝛ oĩ in/

tellecto circũſcripto adhuc remanct trinitas. ema
aane ſunt ꝓceſſio ⁊ generatio.differunt realr

Itẽ q ſunt a diuerſis pꝛincipijs. realit᷑ differunt.
ßͦ generatio eſt ab vno in diuinis.pccſſio ſpũſſancti
a duobꝰ.qꝛ a patre ⁊ filio. realiter differũt. ¶ Itẽ

2

ſm rẽ ⁊ veritatẽ aliquoꝝ eſt pꝛincipiũ diuina ſba vt
voluntas.quoꝝ nõ eſt pꝛincipiũ vt natura. ſicut pʒ
qꝛ creature ſunt a deo agente ꝑ moduʒ voluntatis.
nõ ꝑ modũ nature.ſi & ꝓceſſio eſt voluntatis ꝑ mo
dum voluntatis.generatio ꝑ modũ nature vt natu
re.ꝓceſſio ⁊ generatio realiter differunt.¶ Iteʒz in
imagine creata egreſſus verbi.⁊ egreſſus amoꝛis di
ſtinguunt᷑.qꝛ differunt realit᷑. hoc em̃ pfectionis eſt
qꝛ ex hoc faciunt imaginis trinitatẽ.ſ̊ ſᷣm ꝙ differũt
eſſentialiter. hoc ẽ impfectionis.ſed om̃e qð ꝑfectio

nis eſt ponendũ eſt in diuinis.g ꝓceſſio ⁊ gencratio

realit᷑ differunt.qᷓ;uis nõ eſſentialit᷑.¶ Cõtra. pater

ſpirat ⁊ generat.Aut q̊ inq;tũ vnus.aut inqtũ plu-

res vel plura.Si inq;tũ plures vel plura.ſic pꝛ eſt cõ

poſitus.Si inq;tũ vnus.ſed qꝛ pꝛ ⁊ flliꝰ ſpirant inq
tum vnũ.nõ ſunt due ſpirationes.ſed vna.g ſimiliẽ
ſi pꝛ ſpirat ⁊ generat inq;tum vnũ.ſpiratio ⁊ genera
tio eſt vna ꝓductio. ¶ Itẽ ßᷣm oẽs ven ẽ.qꝙ pꝛ rõne
fecunditatis nature generat. rõne fecunditatis vo/
luntatis ſpirat.ſed in deo iqẽ eſt voluntas ⁊ natura.

abinuicẽc.g̊ nec gñatio ⁊ creatio.
ratio et ſpiratio ſiue ꝓceſſio differunt.nõ tm̃ pᷣm ra
tionẽ dicẽdi.ſᷣ etiã ſm dꝛiam oꝛiginis ⁊ habitudinis
qꝗ⁊ diuerſus ẽ modus ſe hñdi.⁊ differẽs modus oꝛi/⸗
ginis.talis autẽ dꝛia vnitati eẽntie nõ repugnat:Si

ergo ꝛc. ¶ Itez emanationes pꝛʒis penes terininos

diſtinguunt᷑.ſ pẽ oio idẽ ⁊ totũ qd dat filio ꝑ gnatio
ne.dat ſpũiſctõ ꝑ ꝓceſſioneʒ. g ſpiratio ⁊ generatio

ſunt oĩio vna emanatio.¶ Itẽ
poſſibile.Si differunt.aut ſeipᷣis.aut alijs. Mon ſe/

ipis.qꝛ emanatõnes nec ſunt a ſe nec ad ſe. ſi vnũ⸗

qdq; diſtinguit᷑ ꝑ illud qdð ẽ.vel a qͥ. emanatões hu/
iuſmodi ſeipis nõ diſtinguunt᷑. Si alijs.aut eẽntia.
aut notione.aut ꝑſona. Mõ eſſentia ↄſtat.qꝛ illa nõ

diſtinguit᷑.nec diſtinguit. Mõ pſona.qꝛ eius ẽ diſtin
gui.nõ diſtinguere. ſi differũt. hoc erit alijs notio/

nibus. 7 ſikr erit querere de illis alijs.⁊ ſic in infinitũ.
tẽ ſi differunt.Aut dꝛia ſbᷣali.aut accidẽta⸗

& ⁊cc̃.

tẽ hocipᷣm oñdit᷑ ꝑ im/

li. Mõ ſbᷣali.qꝛ talis dꝛia nõ ẽ in diuinis. Nõ accidẽ/

tali. qꝛ in deo nõ ẽ accidẽs.g̊ ⁊c. ¶ Itẽ plus differt fi

lius a creatura q; a ſpũſctõ. plus differt generatio

a creatione q; pceſſione. Sʒ gñatio nõ diſtinguit᷑ a

creationc.g nec a ꝓceſſione. Pꝛobatio medie.crea/
tio ẽ diuina cẽntia.ſed ꝑſona ⁊ eẽntia nõ diſtinguũt
nien gene

auteʒ q̃rat᷑ rõ dꝛie hbaꝝ emanationũ.ddm.q; pꝛia rõ
differendi nõ pᷣt aſſignari a ꝑteterminoꝝ.Termini
em̃ ſunt ꝑſone qᷓ nõ impoꝛtat rõnẽ differendi actiue

ſed paſſiue. Si & perſone differunt.q̃re ⁊ in quibus

differat ſi oſtendere voluerimus neceſſe ẽ redire ad

emanationes ⁊ relationes.qᷓ ſunt gñatio ⁊ ꝓceſſio.

⁊ita in hac aſſignatõe erit circulus.Silr ex ꝑte pꝛin

cipioꝝ. Si em̃ dicat᷑ ꝙ differant he due emanatio/

nes m fecunditatẽ duplicem. nature ⁊ voluntatis.
quero.quõ differat fecunditas a fecunditate. Si di⸗
cas.ꝙ fecunditas nature ẽ in ſolo patre.voluntatis
in pꝛe ⁊ filio. hoc vlterioꝛẽ hʒ queſtionez. vñ xeniat
bec differentia. ⁊ opoꝛtet ad hoc venire ꝙ fecundi
tas natureẽ in vno.qꝛ imago ꝓcedens ꝑ illã nata ẽ

eſſe ſolũ ab vno.fecunditas voluntatis in duobus.
qꝛ nexus ſiue ꝓceſſio ꝑ modũ nexus ẽ in duobus.⁊
ita redit dꝛia in pꝛimũ.⁊ ẽ ibi rõ circularis. ptʒ ſᷣm
hoc.qꝙ baꝝ emanationũ dꝛia pꝛima.nec ẽ ſummẽda
a ꝑte termini.nec a ꝑte pꝛincipij. Et iõ notandũ q;
eſt loqͥ de hmõi emanatõnibꝰq;tũ ad eẽ.⁊ q;tum ad

diſtingui. Si qtũ ad eẽ.ſic hñt rõnẽ eſſendi a ſuis p-
fectis pꝛincipijs ⁊ fecũdis. Quia em̃ i deo ẽ pfectiſfi

ma natura.⁊ natura vera.iõ ꝑfecta ⁊ vera fecũditas
in ypoſtaſi q̃ h rõnẽ pꝛincipij.Et qꝛ vera ⁊ perfecta
et ꝓpꝛia ẽ fecunditas nature.iõ verã ⁊ ꝓpꝛia hʒ ema

R

9

nationẽ.et hec ẽ gñatio.ſilr intelligendũ eſt de ſpira

in deo. eſt vera fecunditas nature et voluntatis. Si
autẽ loqᷓmur ꝙtũ ad differre.dvᷣm. ꝙ ſeipſis differt
ſicut oñſum cſt.qꝛ ois diſtinctio in diuinis.venit a

modis oꝛiginis et relatõis. VUñ ſicut due dꝛie ſe eipᷣis

differunt. vt rõnale ⁊ irrõnale.ſilr in diuinis be due
emanationes. Et tunc dẽie differentiaꝝ innoteſcũt

tione q;tũ ad voluntatẽ. Vñ rõ qᷓre hmõi vere ſunt

nobis per alias differẽtias qᷓ ab illis oꝛiunt᷑. Sic et
in diuinis.quia em̃ ſeipſis diſtinguunt᷑ gñatio ⁊ ſpi ?ꝰ

ratio.ad eas conſequit᷑ ᷣm rationẽ intelligendi di’᷑

ferentia duplex. Ana quia generatio eſt ab vno.ſed
ſpiratio a duobꝰ. Quia em̃ generatio eſt emanatio
per modum perfecte aſſimilationis. ideo ad vnum

pꝛincipiũ reſpicit. Quia vro ſpiratio ẽ emanatio p
paincipii repicit. Quia Kro ansnatior

modũ conexionis.ideo eſt a duobꝰ. Alia differentia

eſt in ↄpatione ad nos.Quia em̃.ſſ.ſpirat᷑ vt nectẽs
Ain diten tendens.ideo ſpũſſanctꝰvt donabilis.
Filius vo generat᷑.⁊ gencratio nõ reſpicit terciũ.ꝑ
bas differẽtias neceſſario elicit᷑ haꝝ emanationum
cõcomitantia. Quia ſpiratio vat pᷣintelligere gene/
rationẽ.nõ em̃ nectunt᷑ niſi diſtincti ⁊ ſilłes.⁊ ita illi
quoꝝ vnus ẽ ab alio ꝑ generationẽ. Silr generatio
dat ↄñter intelligere ſpirationẽ. Neceſſe eſt em̃ di/
ſtinctos ⁊ oio ſiles.ꝑ delitioſum amoꝛẽ ↄiungi.Cõ/
cedende g ſunt rões ꝓbantes ꝙ differũt ſicut ẽ ma/
nifeſtatũ in rõnibꝰ.ſʒ ille rões ñ ſunt ſumpte a pᷣoꝛi
Aliqui tñ voluerũt affignare alias differetias.⁊ qui
dem ꝑ vim ſpiratiuã ⁊ generatiuã dicunt differre.vᷣ
bec differẽtia dedarat ignotũ ꝑ ignotius.Alij etiam
dixerunt ꝙ filius ꝓcedit ꝑ modũ eſſe.ſſ.ꝑ modũ be
ne eſſe.ſed hec verba non ſunt ſana nec tali materie
21 couenientia. ¶Ad illud qd pꝛimo obẽ. vtrũ pater
ſpiret inqtũ vnus ⁊c.dom ꝙ nec inq;tuʒ vnus.nec
inqtũ plures.ſed inq;tũ alio ⁊ alio mõ ſe hñs.quia
alio mõ ſe hʒ ad filiũ.alio mõ ad ſpm̃ſctm̃. Iſte aũt
alius ⁊ alius modus ſe habendi nõ repugnat vnita
ti ſvᷣe vel ꝑſone.ſed pꝛ ⁊ filius ſpirant in eo ꝙ vnum
vno mõ ſe hñs. Inde ẽ ꝙ duplex ẽ ꝓceſſio filij et.ſſ.
a patrc.ſed vna eſt ſpiratio ſiue ꝓceſſio ſpũſſancti a
22 patre ⁊ filio. ¶ Ad illud qd obꝛ.ꝙ natura ⁊ volun/

tas in deo ſunt idẽ. Odm ꝙ et ſi natura ⁊ voluntas

in deo cõſiderata abſolute.ſint idẽ. tñ aliqͥd reſpicit
voluntas vt voluntas in rõne pꝛincipij.qð nõ reſpi

cit natura vt natura. Et inde eſt. ꝙ ſicut nõ ſequit᷑.

ereatura eſt a deo pꝑ modũ voluntatis.ꝙ ideo ⁊ per
modũ nature.Silr qꝛ natura et voluntas ↄpantur
ad bas emanationes ſub rõne pꝛincipij.ivo nihil ꝓ
bibet has emanationes differre. q;uis idem ſint in
23 ſba. natura a voluntas. ¶Ad illud qð obẽ ꝙ ema/
nationes differũt penes terminos.ddm ꝙ in his in/
ferioꝛibus eſt veꝝ.vbi emanatio dicit ens in poten/
tia. ⁊ ita impfectũ.nõ aũt eſt veꝝ in deo.qꝛ ibi nõ di/
eunt ens in potentia.nec imꝑfectionem. Uñ in diui
nis ſunt ratio diſtinguendi.Lñ ſi velimus dicere q;
differunt penes terminũ.nõ accipiemus terminum
ſba vel eſſentia. ſʒ ypoſtaſi vt pꝛius babitum eſt.
24 . dillud qð querit᷑.vtrũ ſeipſis vel alijs.pʒ ꝙ ſe⸗
ipſis.Et ad id qd obꝛ ꝙ nõ hñt eſſe a ſe.g nec diſtin/
gui.dm ꝙ illud nõ tenct in eſſe oꝛiginali.qᷓ;uis em̃
aà genere.differẽtie habeant oꝛtũ.tñ nõ diſtinguunt
25 a genere ſed a ſeipſis. S illud qð obijcitur. quõ
differunt. aut ſubſtantiali aut accidentali differẽtia.
dðm qꝙ inſufficienter diuidit.quia in diuinis eſt re/
lationũ differentia vt dicit Aug.in.v.li.de trini.que

nec accidentalis nec ſubſtãtialis eſt.ſed magis dici-

26 tur oꝛiginalis. ¶¶ Ad illud qð obijcit᷑ de creatione.
dom ꝙ rõne connotati.magis differt creatio.ſed ra
tione pꝛincipalis ſignificati.non tãtũ differũt. quia
iſt. xiiij. De tempoꝛali

le oñdit.qy.

— —

ali. Et qm in hac ꝓceſſione ẽ tria cõ
ꝛ⁊ modus ᷣm quẽ.⁊ ꝓpꝛietas ꝑ qua aptus natꝰẽ ꝓcedere.ideo hec ꝑs hʒ tres ꝑtes. n q̃ru pᷣma agit
mꝗar de ꝓceſſione tpali ꝑ ↄpationẽ ad pncipiũ a q̃̊. In ſcda agit de ipᷣa in ↄpatõe ad modũ ᷣm quẽ.
Müc de ſpnſctõ vic endũ ẽ ⁊c. In tcia ꝑ ↄpationẽ ad ꝓpꝛietatẽ ꝑ qu natus ẽ tꝑaliter ꝓcedere.
tag. . diſt. xviij. in pncipio. Hic qrit᷑ cũ.ſſ.ꝑ quẽ diuidũt᷑ dona. Pꝛima ꝑs iteꝝ bʒ duas. In pᷣma
tpalit᷑ mittat᷑ ſiue pcedat a pꝛe ⁊ filio. Scdo q̃rit᷑ vtꝝ mittat᷑ ſiue ꝓcedat a ſe.j.di.xv.in pᷣn

.

nõ tãtũ differt eẽntia a pſona qᷓntũ ꝑſona a ꝑſona.
Ande pᷣdicatur eſſentialiter de ꝑſona.nec facit aliq̊
modo aliquẽ numerũ.perſona &̊ diſtinguit᷑ ab alia
ꝑſona.⁊ ideo non valet argumentũ.
. ueſtio. iiij. d
¶ Suppoſita differentia generationis et pceſſionis.
Querit᷑ bic quarto.vtꝝ ſpũſſanctꝰ ſit ingenitus.et
ꝙ ſic videt᷑ aucte Hiero.quã męjr̃ ponit in lr̃a. Itẽ
bᷣ ipᷣm oñdit᷑ rõe Hiero.qꝛ õe qdð eſt.aut ẽ ingenitũ.
aut genitũ.aut factuʒ.ſed.ſſ.nõ eſt genitꝰ.aut factꝰ.
S eſt ingenitus. ¶ Itẽ negatio pꝛiuatiua cũ cõſtan/
tia ſubiecti cquipollet pꝛiuatiuo termino. Vñ non
par circa numen.idẽ ẽ qd impar.⁊ ſic cũ ſpũſſanctꝰ
genit? nõ ſit. eſt ingenitꝰ. EPgr⸗ plus diſtat a rõne
generationis.ſi.qᷓ; pꝛ.qꝛ pater gencrat quis non ge
neret᷑.ſpũs vero ſanctꝰ.nec generat nec generat᷑
eque vere pꝛiuat᷑ generatio a ſpũſancto vt a patre.
ſicut K dẽ ingenit?. ſic ⁊ ſpũſſãctꝰ. ¶ Cõtra. Aug.
ad oꝛoſium dicit.ꝙ ſolus pꝛ eſt ingenitus.&̊ ſᷣm hoc
nõ ↄuenit ſpũiſancto. ¶ Itẽ ingenitꝰ aut dicit᷑ ßᷣm
ſbam.aut ſᷣm relationẽ.Si ſᷣm relatõnẽ. eſt notio
Sſpũſſanctus hʒ duas notiones.⁊ ita eſſent ſex.qð
eſt ↄtra cõem opinionẽ.Si ſᷣm ſbam.ẽ pari rõne di
ceret᷑ de filio.cũ illud qð vᷣm ſbᷣam dẽ ↄueniat tribus
Itẽ cũ diuina eſſentia nõ ſit genita.nec ſpũſſan/
ctus ſit genitus.nec pꝛ ſit genitꝰ.nec etiã aliqð iſtoꝝ
ſit factũ. rõ ingeniti ßf Biero. obus ↄuenit. que⸗
ritur quõ differunt.¶ E“ dᷣm.qꝙ aliqui voluerit
diſtinguere de hoc noie ingenitũ.qð põt ſcribi ꝑ vnũ
n.⁊ ſic t̃ valet qᷓ;tũ increatũ.vel ꝑ duo n.⁊ ſic oppo
nitur ei qð eſt genitũ ꝓpꝛie dictũ.Sed bec diſtinctio
⁊ ſi valeat apud grecos.non tñ valet apud latinos.
quia ingenitũ ꝑ duo n.eſt wx nõ ſignificatiua apud
nos. Dama.autẽ aſſignat hanc differentiã i lingua
ſua.quia grecus crat. Pꝛetcrea nõ valet ad ꝓpoſitũ
quia nihil querit᷑ hic de ingenito ꝓut tm̃ valet q̃ntũ
non genitũ ſiue innaſcibile. Et ꝓpterea aliter dᷣmẽ ?7
⁊ bꝛeuiter.qꝙ ingenitum vno modo pure accipit᷑ pi
uatiue.ſcʒ pꝛo eo qð non generat᷑.⁊ hoc modo dꝛ de
ſpũſancto ⁊ de eſſentia.Alio modo ꝓut ingenitum
tĩ valet q;tum nõ ens ab alio ⁊ a quo alij.⁊ hc mõ
dicit notionẽ ſolius patris.quia dicit ꝓpꝛietatẽ ⁊ di
itatẽ in patre.Et ᷣm pmũ ſenſum loquit᷑ Hiero.
m aliuʒ loquit᷑ Aug. VUnde autẽ babeat oꝛtum iſti
ſenſus.⁊ qᷓre innaſcibilis ſit notio ⁊ ñ impꝛoceſſibił
infra dicet᷑. Ex his patet ſolutio cõtrarietatis.patẽt
etiã obiecta. ¶ O g obijcit᷑. negatio cũ cõſtantia 28
ſubiecti.cquipollet termino pꝛiuatiuo. vepꝝ eſt. ſi ſit
vere pꝛiuatiuũ.ſed illa rõ ↄcludit ſolum de hoc noie
ſm qð pꝛiuat.non ᷣm qð aliquid ponit. ſeld illud ⁊29
qdð obꝛ.aut pꝛiuat eſſentiã.aut relationẽ.ddᷣm q; ᷣm
qð dicit᷑ de eſſentia ſolũ pᷣuatiue ſiue negatiue tene/
tur.⁊ ideo non pꝛedicat aliquid.ſicut quando dicit
eſſentia non generat. Cetera alia manifeſta ſunt ⁊c.

Di peeſſione ſpũſſancti quantũ ad pꝛincipium a auuo.
Reterea diligent notandũ c.ex ßenine ẽ ꝓceſſio.ſſ.erminata ꝑte ꝗᷓ eſt de eghiane etna. bic inci/
, vit ſcᷣa ꝑs q ẽ de ꝓceſſione tꝑali ſcherare. 4

—

3 pncipiñ a q̊ ꝓcedit ſſ.

j. diſ. xxj.
eſt donũ

ic ↄſiderãdũ e cu. ſſ. det᷑ hoibꝰc. ¶ Pꝛia ps eader bz duas ptes. In pᷣma Gonege tpalr a pꝛe

⁊ filio.In ſcda qri᷑ vtx.ſſ.det᷑ a ſctis boibꝰ.ibi

☚

ic qrit᷑ vtꝝ ⁊ ſcti vini dent vł pñt ⁊c.

1pꝛiq iteꝝ ꝑte tris

Gotfnt
lidet⸗
ſatipe
zinaptt
4 ſͤfen
zmi;
nöckden

Re
ne
Mmiiiſt
ummin
rrti⸗
aninetn
onegni
ziſc Gn
Nenane uziß
nncnii te⸗
imnbnni
nömii
dtgigi
iigini
tnini
6nmi
wtoun

en

.
Auda
ſ
keuinen
t non tinmh
1 eee
S
. S

R

K 4 S

2
“

facit hm tres htes. Gnpꝛima oñdit q; gemina eſt pceſſio ſpũſſcti. In ſcda ꝙ vtrach Pceſſio ẽ a pre⁊ filio.
ibi. De tꝑali aũt ꝓceſſione beda in omel.⁊c. In tercia quia ſpũſſancti tempoꝛalis ꝓceſſio eiug eſt donatio.
oñdit ipe ꝙ ſ.ſ.in ꝗꝓpꝛia pſona tonet᷑nõ tm̃ in effectu.ibi. Sunt autẽ aliq q dicunt ſpm̃ſctm̃.¶ Silx ſca s
qᷓ̃ incipit ibi.Hic q̃rit᷑.vtꝝ ⁊ ſcti viri dent vł ⁊c.in q oñſo ꝙ ſpũſſanctꝰ ꝓcedat tpalit᷑ ſiue donet᷑ a pr̃e ⁊ filio.

ꝗrit mgr.vtꝝ donet᷑ ab aliq̃ ſctõ viro.Et hec ꝑs hʒ tres ꝑtes.ſᷣm tria qᷓ oñdit. Pꝛimo nãq; declarat et ꝓbat

ꝙ ſpũffanctꝰnõ det᷑ ab aliq̃ ſctõ viro. Sco vo oñdit aucte Aug.ꝙ nõ pᷣt dari.ibi.Et q plus ẽ nõ poſſe etiaʒ
dari ⁊c. In tercia opponit ad ↄtrariũ.qꝛ vr̃ datus a paulo.ibi.Sed huic vr̃ ↄtrariũ qð apls ⁊c.vbi ſoluit
nõ eſt datus ab 6 Kedab eius miniſterio. ,
a Pꝛeterea diligen

Di xuy. ¶ &Æ gemina ẽ ꝓceſſio ſpũſſancti.etna ⁊ tpalis. a ter. In pte iſta ſunt

Reterea diligent notandũ ẽ.ꝙ gemina eſt ———
/ ꝓceſſio ſpũſſancti.eterna videlicet q ineffa ptis. q; non vr ꝙ bic
“”ò bilis ẽ.q̃ᷓ a patre ⁊ filio eternalr ⁊ ſine tꝑe ꝓ ðeberet agere de pꝛo⸗
b’ cceſſit.?7 tꝑalis qᷓ a patre ⁊ filio ad ſanctificandã cre ceſſione tpali.qꝛ i bac
R]Ragtturã ꝓcedit. Et ſicut ab eterno cõiter ac ſimul ꝓce pte agit de his ꝗᷓ eter/
dit a patre ⁊ filio.ita et in tꝑe cõiter et ſit ab vtroq; lde ecneuinc,
pcedit ad creaturã nõ diuiſim a patre in fili. afm cho kln e rr,
lio ad creaturã. VUñ Aug.in.xv.li.de tri.ait. Spiri pꝛalis ĩ alio ⁊ alio li⸗
tuſſanctꝰnõ de patre ꝓcedit in filiũ.⁊ de filio ꝓce / bꝛo determinet. quia
dit ad ſanctificandã reareni; ſimul de vrroc p⸗ cternn in peino: ſed
cedit.qᷓ;uis hoc filio pater dederit.vt ſicut de ſe.ita cpalis in tercio.qre ñ
etig dello pꝛocedat. ſimnnilr ie ſc⸗
¶ Ee vtraq; ꝓceſſio eſt a patre ⁊ filio. b ceign ꝙ; pceſſio tpa/
BSDe tpꝑali aũt ꝓceſſione Beda in omeł dñice pꝛime lis ⁊ eterna ab eodes
poſt aſcenſionẽ ita loquit᷑.Cũ gr̃a ſpũſſancti datur pncipio ſunt. ſicut di
hoibus. ꝓfecto mittit᷑ ſpũs a patre.mittit᷑ ⁊ a filio. cit mgfr̃.⁊ iteꝝ eſt ibi
qꝛ et eius miſſio ẽ ia ꝓceſſio.his verbis aꝑte oſtẽ Jaarnado molus p. .
dit donationẽ gratie ſpuſſancti dici ꝓceſſioneʒ vel erndfarl 6
miſſionẽ eiuſdẽ. Sed cum donatio v el datio nõ ſit darationẽ alreriusr
niſi tꝑalis.cõſtat ꝙ et hec ꝓceſſio ſiue miſſio tpꝑalis ideo incidẽtaliter po⸗
eſt. Hanc q tꝑalẽ ſpũſſancti ꝓceſſionẽ Aug.in.xv. nitur bic tractatꝰꝭ p
li.de tri.inſinuat dicẽs ſpm̃ſctm̃ ꝓceſſiſſe a xpᷣo.qũ ceſſione tꝑali ad ma/
poſt reſurrectionẽ inſufflauit in diſcipulos his ver nifeſtationẽ pccſſio⸗

Joh. xx. bies. Eũ reſurrexiſſet xpᷣus a moꝛtuis.⁊ apparuiſſet iis eterne. Sʒ ſic nõ

diſcipul.inſufflauit ⁊ ait.Accipite ſpmſctm̃.vt etiã Saler eone hli

c cũũ de ſe ꝓcedere oñderet.⁊ ipe eſt virtus q̃ de illo pncipio.imo a matre

Luce. vj. exibat.vt legit᷑ in euãgelio.⁊ ſanabat oẽs.⁊ vt oſtẽ tm̃.⁊ reſpicit duaſna

deret hãc ꝓceſſionẽ ſpũſſaneti nõ eẽ aliud qᷓ; dona⸗ turas.ſq; diuinã ⁊ bu

d tionẽ vel dationẽ ipᷣius ſpũſſancti.addit.ꝰpoſt re manã.iõ debuit de ea
