Pit Cnis. Job i, Spiritus

vbi vult ſpirat ⁊c. ⁊ in tõ. Ignis grando ſpirit?c.

Scdm modũ hũc duplicem accipit᷑ in ſuba ſpiritua
li ſiue ratõnali. aut a ſpũalitate ↄtra coꝛpoꝛeitatem.

2 ſic ſuba ratõnalis vel eiꝰpotentia interioꝛ dict᷑ ſſi
ritus Ecces.iij. Quis nouit ſi ſpũs filioꝛuʒ ⁊c. Aut a
ſpiratõne. ⁊ ſic affectus vel amoꝛ dicit᷑ ſpũs. Et ratõ
buiꝰeſt. quia actus ſpiratõnis in coꝛꝑe eſt actus int/
nus.actus cõtinuus.actus viuificus.⁊ habet oꝛigi/
nem a caloꝛe.qꝛ ergo egreſſus amoꝛis vt amoꝛvenit
ab intrinſeco. ⁊ amoꝛ eſt actus viuificus.q;ꝛ amoꝛẽ
vita. ⁊ itrum amoꝛ eſt actus ↄtinuus.qꝛ ↄtinue &-
bet reddi amoꝛ. ⁊ tũc eſt ꝑfectus qñ bomo ſicamat.
Rurſſus eſt caloꝛ ſpũalis.ideo ſolus amoꝛ dicit᷑ ſpũ⸗
allter ſprrari. ⁊ ſic accipit᷑.j.ad The. v. At integer
ſpus ꝛc. Scom bũc duplicem modũ accipit᷑ in diui/

nis. Mã vᷣm ꝙ ſp̃ dr a ſpũalitate ſic ↄuenit toti tni⸗

tati. Maʒ tota fnitas caret coꝛpoꝛeitate ⁊ malitate.
⁊ ſic ẽ nomẽ abſolutũ Jo.iij. Sxẽ Edeꝰ. Scom auteʒ

7

ꝙ dẽ a ſpiratðe ſic dueit illi ſoli pſone que peedit vt .
amoꝛ ronce iã dicta. Spirare em̃i ſpualib? ſolius

amoꝛis. ⁊ qñ amoꝛ pt ſpirari recte ⁊ oꝛdinate.⁊ ſicẽ
purꝰ.vel indirecte imũde.⁊ ſic ẽ libidinoſus.iõ pſo
na illa qᷓ ẽ amoꝛ nõ tm̃ dr ſpũs.b. ſ.l. no ſic filiꝰ dꝛ ſan
ctus.q; gñatio mot? nãlis. circa quẽ nõ attẽdit ſan
ctitas vel puritas.ſicut attẽdit᷑ circa amoꝛẽ voltat
d il qd obr. ꝙ ſpirare toti?knitat. vom. ſpi

re dr duplir. Ano mõ ẽ ſpirare idẽ qð ſpm̃ pduce⸗/

2

re?⁊ ſic nõ ↄueit toti fnitati.Alio mõ ẽ ſpirare idẽ qð

inſpirare. ⁊ illa ↄueit toti tnitati.q; inſpirare dicit ecc
fectũ ſt q ẽ a tota fnitate. vꝛ ei inſpirani i panio
ſpñalr imittit᷑ ſiue affectio ſiue ontio Ach liuch
qdð obir. ꝙ motꝰẽ nãlis.dd. ꝙ ſicẽi coꝛpalibꝰ?qᷓ inſpi/

t pe nature indigẽtid. uõ ſici ſpſialib ſſtacſ.

ſprrat er liberalitate voluntat. vnq rone puiOont
tranſferunt᷑.ſed ratõne aliaꝝ ꝓPꝛietatum.

=☛
—
=
—

— –

–☛

li
ſon

Ii
buß,

cut

¶ Diſtinctio. de etema peeſſione ſpũſſancti q́um ad puncipiũ aqͥ peedit.

Ic dicendum eſt ſpm̃ſanctum a patre eſſe ⁊ filio. Supꝛa egit magiſter de pꝛoceſſione ſpirituſſan/
cti in comꝑatione ad ipſum pcedentem. Hec eſt ſecunda pars in qua agitur de eadem in compa-
Altione ad pꝛincipium a quo.Et diuidit᷑ bec bars in duas. In pꝛima oſtendit ſpũſſanctus ꝓce
sckſign aß e⁊ filio. In ſecunda determinat qualiter pcedit ab eis.j. diſtin. xij. Ytem querit᷑ cum ſpirituſſanctꝰ
cgt G ꝓcedat a patre ⁊ filio.¶ Pꝛima pars habet quatuoꝛ. In pꝛima oſtendit magiſter p multas auctoꝛitates ꝙ
uihtin Cdit a patre ⁊ filio. In ſecũda vo ecõtra.p rationes gꝛecoꝛũ oſtendit ꝙ a ſolo patre.ibi. Greci tamẽ dicũt
* ſpm̃ſanctum tm̃ pꝛocederea patre. In tercia auctoʒitates ⁊ ratones grecoꝛum ſoluit ⁊ determinat.ibi.os
ar r autem illa verba ita determinamus. In quarta oñdit pfeſſionem fidei grecoꝝ.implicite ↄuenire cñᷣ noſtra.
R ibi. Scienquʒ tamen ꝙ grect oftent.
heir
Nenngrn

2 .) . .

Di. XI. ¶ O ſpũſſanctus ꝓcedit a patre ⁊ filio ꝓbat muli
SAe autoztattbus. 4
ZS dicendũ eſt ſpm̃ſctm̃ a pf̃e eſſe ⁊ filio.
T?ꝓpcedere a patre ⁊ filio.qð multi hereti⸗
ci negauerunt.&α aũt de vtroq; ꝓcedat

a Ihn pꝛincipalib⸗

gus iülluf

Gal iiij.
Ro. viij.
J oh. xv.
Math. x.

hꝛobat᷑. Ditit ei apls. AHlſit deus ſpm filij ſui
da vfa. Ecce hic dicit᷑ ſpũs ſilij. Et alibi. Qui autẽ
ſpm xp̃i nõ hʒ.hic nõ eſt eiꝰ. Ipe etiã filiꝰde ſpiritu

—

—w—
„

nultis diuinoꝝ eloquioꝝ teſtimonijs cõ
bat᷑. Dicit eĩ apłs.Miſit deus ſpm̃ filij ſui ĩ coꝛ⸗

ſancio dicit in euãgelio. Quẽ ego mittam vobis a

prfe. Pfis auũt ſpũs dictus eſt vbi legit᷑. Si ſpiritus
eiꝰqͥ ſuſcitauit xpᷣm a moꝛtuis habitat in vobis.Et

ipſe xpc dicit. Mon em̃ vos eſtis qui loquimini.ſed

ocilijs. Queritur que
ſunt illa quatuoꝛ pn/
cipalia ocilia.⁊ dom.
ꝓꝙ fuerñt quatuoꝛ co⸗/
cllia apoſtoloꝝ in ec/
cleſia pꝛimitiua.vt di
cit quedam glo.ſuper
actus. Pꝛimũ fuit ad
electionem Mathie.
Actu. x. Scom ad dele

ſpũs patris veſtri qui loquit᷑.Et in alio loco.Quẽ
mittet pf̃ in noĩe meo.Et alibi ipſe filius de ſpũſan
CLo ait.a pfe ꝓcedit. his ⁊ alijs auctoꝛitatibꝰ pluri⸗
bus oſtendit᷑. ꝙ ſpũſſanctus a pfe ⁊ filio ꝓcedit.

ctioncʒ. vij.dyacono/
rum.Actuũ.vij.Ter-
iun bur a non im⸗
onenda legalia gen-
nbus Act. xv. Quar⸗/
tum ad tolerandũ le-
galia ad tempꝰ Actu

eno.
ererumn
k (Greci contendũt ſpiritumſanctũ pcederea ſo⸗
Gisneten ¶ Breci tamẽ dicũt ſpm̃ſctm̃ ꝓcedere tm̃ a patre ⁊ nõ Ben Col
SS a filio. Qð ideo dicũt.qꝛ veritas in euãgelio fildem apud gꝛecos ſimiliteꝛ
= integram ↄtinente.de ꝓceſſione ſpũs loquens ſolũ fuerunt quatuoꝛ ſcili
– Katem amemoꝛat dicens. Sps quia patre pꝛoce cet Micenuz. Epheſi⸗
lbibe Scos cuſa an dit.Et etia ideo.qꝛ in pꝛincipalibus ↄcilijs q̃ apucd hnente et
i in Eeceos celebꝛata ſunt.ita ſimbola eoꝝ ſubiunctis ana/ num. pouea/
duII thematidus ſancita ſunt. vt nulli de trinitatis ſfile b ¶Qui aliud doeu-
2 Aliud docere vel aliter p̃dicare q; ibi cõtinetur.lice⸗ erit vel aliter pꝛedica
cgen Att. In quibus quidem ſimbolis cum ſpirituſſanctꝰ uerit ⁊c. exponit iſta
He DSdnrmemoꝛer ꝓcedere a patre et nona filio.quicunq; etka Cceroriw⸗
en HWr induiunt a ſilio eum ꝓcedere addunt. anathema in muorit. vet contratio⸗
Lurꝛunt. vnde et nos arguunt anathematis reos. tuniſta expoſitio pꝛo-
Adunt etiam ad aſſertonem ſue opinionis ⁊ in te⸗ babilis. eo ꝙ ipſe qus
H ſtimonium noſtre damnatiõis de ſimbolo fidei.qõ contradicit articulis
——FEFm traditõnem pᷣdictoꝛum concilioꝝ.leo tercius ro. excomunicatus eſt ip
me anſerſpin in tabula argentea poſt altare beati

JZoh.xv.

Pꝛima cauſa

. ſo iure. ergo nõ opoꝛ⸗
cautella oꝛthodoxe. In quo quidem ſimbo⸗ detur æpro dinan
lo in ꝓceſſione ſpiritus.ſolus ↄmemoꝛat᷑ pater his tulerunt ſententiam.

— ver bis. t in ſpmſanctum dñm ⁊ viuiſicatoꝛem ex ¶ Pꝛererea vnd venib
1 nib pfe ꝓcedentẽ. cũ pfe ⁊ filio coadoꝛãdũ ⁊ glificãdũ iſta expoſitio ꝓ deo.

d ⁊c᷑. Illud ẽ ſimbolii qð in miſſa cantat edtũ in ni MNare non dixerunt.

neno ocilioin ſine uius ſubiunct en. Aui aliuc i cnnadie,

;
—

epidie Anſel Ois docuerit. vel aliter dicauerit. anathema ſit. Ideo⸗
ſicut dicit Anſel. Ois docuerit. vel aliter pdicauerit.anathema ſit 2
renõ ↄtradiat ꝓpter ſanctũ a filio/ dd lor no vnic Hοο οα11ι =“
Riz Ertlistgi: nooigioick dapatefioch Pcrdit, ltenm gian
hahrhie nis eſt additum ſcilicz filioq;. .
Fe . Eleadetis ꝛecoꝝ auẽtes ⁊ rõnes ſoluit ⁊ detmiat. Cc 1
oa. imere excoi⸗ (Mos auũt illa vᷣba ita detrminamꝰ. Qui aliud docu ghe
cationbereticop dͦs erit. vł aliter pᷣdicauerit. vel ↄtrarium docuerit. velil “S
ſancti patres in cõcntraꝛio modo pᷣdicauerit anathema ſit. Aliud er
lijs oꝛdinabant que poſuit ꝓ oppoſito. qualiter ⁊ aplus in epła as Gal. Gal. j.
ſunis erant. et vter Si quis aliud euangeliʒz auerit. i. ↄtrarium anathe
tenꝛem eſ dict ma ſit. Non dicit. ſi quis addiderit. Mã ſi illud di⸗
ncecyuis intellexerüt ceret. ſibi ſi vt ait Aug. pᷣiudicaret ꝗᷓ cupiebat ve⸗
Fain we ces mregd Aas qbꝰ ſcribebat. ſicut ad Theſ. vt ſup⸗
peſcerent oꝛa pꝛeſum pleret qᷓ illoꝝ fidei deerant. Sʒ qui ſupplet qò m /½
ptuoſoꝝ ne adinueni nus erat addit. non qð inerat tollit. Qui autẽ p̃ter: Mationemn geco
tent noultates in fi· reditur fidei regulam. nõ incedit in via. recedit tum ſoluit.
da e nwelirv . dvia. Ad illud auũt qð de euangelio oponũt reſpõ 2’
ſentetia no ſe extedlit demus ita.quia cũ dicat in eo veritas ſpmſanctum
niſi ad otradicentes. a patre ꝓcedere.nõ addit ſolo.⁊ ideo etiq a ſe ꝓce⸗
quia no fuit eoꝛus in⸗ qere nõ negat.ſ ideo patrẽ tm noĩat. quia ad eũ ſo
tentio parl udẽdi vi/ . le 4 referꝛe etiã qð ipſiꝰẽ. qꝛ ab illo habʒ. . D
aaean ma⸗ ABrecos in ſenſu nobiſcum ↄuenire ⁊ ſi verbis diffe N
wanams Tam pbarmurieae dnſen efe flhudg ſen
Seentnekar pn⸗ Sakendarame P diat. Spm filij. Et veritas in Bal. iii. 2En
S . e „ C 2 2 2 1. — % 6 4 liij ““
bene moti fuiſſent. et cuangelio⸗ſpm veritatis. Sed. cũ nõ ſit aliud ſpm̃ Zoh. iij. 8 ne
ſentẽtia eoꝛum meri ſanctũ eſſe pfis ⁊ filij. qᷓ eſſe a pre vel filio. etiam. in nS
to abolecda cſſet. hoc in eandẽ nobiſcũ fidei ſniam ↄuenire vidẽtur. in
64 SZogann Sleke n etia quidã eoꝝ catholici doctoꝛes iutelligẽtes .
dvicere cappa ſoꝛt q̊. vnã eandẽq; foꝛe ſniam pᷣdictoꝝ verboꝝ quib dici en
aappa facta a ſoꝛte. rur ſpuſſanctus pcedere a filio ⁊ eſſe filij.ꝓfeſſi ſunt Athahaſiitgr: nti
ſimiliter videt᷑ in po ſpm̃ſanctũ etiã pcedere a filio. VUñ athanaſiꝰĩ ſim⸗ ianue ina⸗
poſito. Aut ſi nö. qaue pmienem enag ccaee al e n. . ð D
ritur ratio. R.dm. bolo fidei. Spũſſanctꝰa pfe ⁊ filio.nõ fact nec cre ale
4 g genitiuus eᷓuis de atus nec genitꝰ.ſed ꝓcedens.Ecce ſpm̃ſanctũ aꝛte ß .
nomietur ab habitu⸗odixit ꝓcedere a pfe ⁊ filio.Didimetiã eoꝝ maxim Didimus
dine pꝛincipij tamen poctoꝛ in li.de ſpũſancto.ſpm̃ſanctũ a filio ꝓcedeꝛe man
aliam habitudin? im dicit. Saluatoꝛ inquit q eſt veritas . Hon em̃ loãt thin
porat e voſſafſis: a ſemetipᷣo.hoc eſt nõ ſine me.⁊ ſine meo ⁊ pfis ar⸗ dð ocn
“ e inenone⸗⸗ bitrio.qꝛ inſeꝑabilis eſt a me ⁊ a pfis voluntare.qꝛ af
babitudo niſi oꝛgis. ex ſe nõ eſt. ſed ex patre et me eſt. Hoc em̃ ipſum ꝙ nti
ratione materie ĩ di / ſubſiſtit ⁊ loquit᷑.a patre et a me illi eſt.Item ſpiri⸗ nin
uinis determinat᷑ aald . mini
babitudinem pꝛinci·· V linn
Ei adie ee ia ”́G 2? ſinnr
eſt dee bt n. . Deeterea alia eſt ratio. quia ſpiritus m ep eſt nomen abſolutum ſicut boc no⸗ Men
uaſirle goenitaſ t9d etnrdeurt ab tDeid ener gilccreſpineus l)a eli reg oos
archnlaturie riei bm g dicit᷑ a ſpiratõne. ? ſic eſt nomen ngarane⸗ oꝛiginem. ſicut ſeqᷣtur fin? pꝛis.er- D
. 1 1 — * ii j. i. —„ 5 . . — .
6 Sſnſſetrfren c inferioꝛ filio. Si tu dicas ꝙ arbitrium dicat voluntatem. il eſt.
euun im boe ey pintuſſan tus ſie nfer elie irn docneichr ſime arbienio ſpinteuſtancti, a pater ſimiiter.
ſimler diat pue dam 1 ſpirituſfanctus eſt gaena iio oↄſubſtatialis.ita ꝙ a patre ſio vcedicogerd⸗ len
tio. ergo ſpintuſſanct? omuuis eſt patri ⁊ fllio. ?⁊ ſimiliter eque babet eſſea patre ⁊ filio.ita nõ eſ vicerc &æ 1

habeat locutõnem ꝓpꝛiam.nec ꝙ babeat locutõnem a ſe. ⁊ hec duo voluit exdudere dominus cum dixit. non

wunſat.

6*

Joh. cryſo.

tuſſanctus qui eſt ſpũᷣs veritatis.ſpũſq; ſapiẽtie nõ
poteſt audire a filio loquẽte que neſcit.cũ hocipſuzʒ
ſit quod ꝓfert᷑ a filio.i.ꝓcedens deꝰ de deo. Spũs
veritatis ꝓcedens a veritate. cõſolatoꝛ manans ex
olſolatiõc. Item Cirillus epᷣs in eplła Neſtoꝛio dire⸗/
ccta ait. Spũs intelligit᷑ ꝑ ſe ̃ᷣm ꝓ ſpũs eſt ⁊ nõ filiꝰ
ſeeg tamen non eſt alienus ab eo. Spũs enim veri⸗
tatis nominat᷑ ⁊ ꝓfluit ab eo ſicut ex deo patre. OÿO
hannes ch; criſo. in omelia quada de expoſitiõe ſin
boli ſic ait. Iſte eſt ſpũs ꝓcedens de patre ⁊ filio. q ſed ſolum autoꝛitateʒ
diuidit dona ꝓpꝛia ꝓut vult. Idem in alia omelia
Credendũ eſt ſpirituſanctũ patris eſſe ⁊ filij. Iſtuʒ
ſpmſanctum.dicimus patri ⁊ filio coequalem ⁊ pꝛo
cedentẽ de pfe ⁊ filio. oc credite.ne colloquia ma

ee .
„

Cirillus.

WRr

loquit᷑ a ſemetipſo.vt
excludat᷑ ratio ꝓpꝛij. ·
ratio pꝛimi pꝛincipij.
et hoc exponens didi
mus contra ꝓpꝛiũ di -
cit. Mon ſine me. Cõ⸗
tra rationeʒ pꝛimi pᷣn
cipij dicit.ſine meo et
patris arbitrio. et ar/
bitriũ nõ impoꝛtat do
miniũ ſiue cauſalitatẽ

in patre ⁊ filio reſpe
ctu ſpũs vel eius oꝑa

tionis.

la coꝛumpant bonos moꝛes.Ecce a doctoꝛibꝰgre,
coꝛum aperte habemus teſtimonia.quibus ſpũſſan
ctus a patre ⁊ filio ꝓcedere oſtendit᷑. Omnis ergo

Dintelligentiaz buius partis duo pꝛincipa

ec guerunk. Ponino querit᷑ de pꝛoceſſione
ancti q;tum ad pꝛincipiuzʒ.et qr̃. vtrum

ſpüſſanct? pcedat a patre ⁊ filio. Scoo. vtv pcedat

.

aA pfe ? filio i

⸗ aſemñ Perdiet patre.
grecos

inq;tum ſunt vnũ aut inqᷓtũ ſt dꝛñtes.

¶UR6£ ſolum a patre ꝓcedat ꝓbant greci rõne ⁊ auẽte.

MRatione ſic. Emanatio ſpuſſancti eſt ꝓceſſio.ſ pceſ
ſio eſt motus ab vno in aliũ.ergo ſi recte pceſſio eſt
in diuinis.ſpũſſ.eterna pceffione ꝓcedit ab vno in
aliũ. Si ergo ꝓcedit a filio. aut pcedit in patrẽ. aut ĩ
aliam ꝑſonã.nõ in patrẽ.qꝛ pater nihil accipit a filio
nec in aliam perſonam.cũ nõ ſit dare quartã. non
ꝓcedit a filio. Se alia rõne ſic. qꝛ ſpuff. ꝓcedit per
modũ ſpiratõis
demꝰ in creaturis. qꝙ exitus locutionis nõ pᷣcedit ſpi
rationem. nec egreſſus ſpũ̃s eſt a verbo.ꝗ nec in di/
uinis.ſ.ſ.a filio. em ſpũſſanctꝰ vt oẽs dicũt pꝓce
dit ꝑ moqũ nexus.ſed nexus tenet rõnẽ medlij. ſʒ ſi p
ceqeret a filio.teneret rationem tercij ⁊ ertremi non
medij. nõ pcedit a patre ⁊ filio.ſed a patre in filiũ.
Itẽ ſpũſſanctus pcedit a patre. aut ſufficient᷑ aut
non. Si nõ ſufficienter ⁊ plene. ergo pater impfectꝰ
in ſpirando. Si ſufficienter.ᷓ ſupfluum eſt fieri per

6 qð poteſt fieri ꝑ vnũ ſufficienter. ſi a filio pcc
it. cũ

eſt ſupfluitas.qdð abſurdũ eſt. ¶ Item bocipᷣm nitũt
geci oñdere ꝑ auẽtez.ſed nõ pñt ꝑ ſacre ſcripture in
troductionẽ. ideo arguũt ꝑ pꝛiuationẽ in euãgelijs.⁊
maxime in euangelijs iohis.⁊ eplis.vbi integre tra⸗
dit᷑ noſtra fides.ſ in nullo dicit᷑ ꝙ ſpũſſactꝰ pcedat
niſi a patre tm̃. Joh. xv. Spũum veritatis q̃ͥ a pꝛe p/
cedit. aut euangelia inſi bſigenter fidenm docẽt. aut
Itẽ in qᷓtuoꝛ ↄcilijs apð
8 celebꝛatis. vbi fides a patribus ſufficienter ẽ
explicata dicit᷑ꝙ ſpũſſ. pcedat a patre ⁊ nihil dr de

ſilio & ſi deus illis ſufficienter fidẽ reuelauit. ̊ c.
Item hunc erroꝛẽ imitari nitunt᷑ ꝑ doctoꝛes. q̃

nõ ſolum apud eos.ſ etiaʒ apud nos celebꝛes ſunt.

et pꝛimo p Orego. naʒanzenũ.qͥ dicit theologꝰ. Fi
lius ⁊ ſpſſanctus gemin patris radi vſq; aq nos

icut vᷣbũ ꝑ modũ locutõis.ᷣ ita vi

cedat plene a patre.in illa ſumma trinitate

lingua ↄfiteat᷑ ſpm̃ſanctũ ꝓcederea patre ? flbio.

miſerunt claritatem ſuam. ereũt a prevt duo radij
Et dyoni.etiam dicit in li.de di.no.Ex immateriali 2

impartibili bono coꝛdialia croꝛta ſunt lumina. loqͥ/
tur de patre.gᷓ exeũt vt lumina.ſed talia ſic ſe habent
ꝙ vnũ nõ eſt ab altero.g ⁊c. ¶ Itẽ dam̃.expꝛeſnus.
Spm̃ſanctũ ex patre dicimus.⁊ ſpũm patris nomia
mus.ſpm̃ vo ſanctũ ex filio non dicimus. ⁊ tñ ſpũm
filij nominamꝰ. ¶Itẽ ſi latini boc cognouerunt. tñ
greci nõ cognouerunt.aut fuit boc ſcripture autoꝛi
tate. aut pᷣdicatõe.aut rõne. aut reuelatiõc. Scpᷣture
autoꝛitate nõ.qꝛ eandẽ ꝑ oia ſcripturaʒ habent greci
Similiter nec predicatione.qꝛ idẽ doctoꝛ grecoꝝ qͥ ẽ
et latinoꝝ.q eis fidem pfecte tradidit.ſ. paulꝰ apis.
Si ratione.ſed rõne nõ ſufficit aliqͥd afſrmare in biſ
q̃ ſunt fidei. Ande dyo.⁊ dam̃.dicunt ꝙ nihil eſt di⸗
cendũ nec cogitãdũ de illa ſumma trinitate. pꝛeter id
quod nos ſacra eloquia docuerunt. Et biero. Mibil
credat᷑ mihi niſi ↄfirmauero ꝑ nouũ ⁊ vetus teſtm̃.
Si reuelatiõe.querit᷑ cui fuerit reuclatũ.⁊ cũ deꝰve⸗
lit omnes hoies ſaluos fieri.quare hoc nõ reuelauit
grecis: Et iterũ quõ ↄſtat q boc fuerit a deo. Con
trarium arguit᷑ rone oſtenſiua ſic. Spũfſanctus pm
omnes fideles ꝓcedit vt donũ.ſicut ex multis locis
ſcripture ꝓbat᷑.⁊ iterũ omnes tam greci qᷓ; latini di-
cunt ſpũmſ.a filio nobis donari.g omnes cõcedunt
Pcedere ab vtroq;.cum nõ detur niſi a quo ꝓcedit.
¶ Gtem ſpũſſanctus pᷣm omnes et ſicut ſupꝛa oſten
ſum eſt ꝓcedit vt amoꝛ.ſed amare non tm̃ eſt patris
ſed etiam filij.vnde et ꝑ omnia amat filius ſicut⁊ pa
ter. ergo ſi a patre amante amoꝛ pꝛocedit. eadem ra-
tione a filio. Yem ſpirituſſanctus m omnes p⸗
cedit vt nexus.ſed perfectioꝛ nexus eſt qui ab extre
mo vtroq; ꝓcedit.q; qui ab altero.ergo ſi ſpũſſanctꝰ
nexus pfectiſſimus. nõ ſolum a patre pcedit ſ eti
am a filio. ¶ Item hoc idem oſtendit᷑ ratione ducẽ
te ad impoſſibile ſic. Omnis diſtinctio pſonarũ in di
uinis attẽdit᷑ m relationẽ ⁊ oꝛiginẽ. ſi ſpũſfanctꝰ
nõ ꝓcedit a filio nec ecõuerſo.nulla eſt ibi oꝛigo. er-

s mqioꝛ germaniras eſt inter duos.qñ vnus ꝓ

— —

ab alt. bec eſi per ſe nota:ergo ſi ſpũſſanctus hoꝑi ſpnalius plienientius commpauerit. i ex rone ſug

eſt a filio nec econuerſo.nec eſt pfecta vnio. nec ſůè/

ma nec pfecta beatitudo. Itẽ pfectioꝛ eſt expſſto
qñ generans cõmunicat genito non tin ſubſtantiã ß
etiam actum q nature geniti nõ repugnat.ſ actꝰ ſbi

rangdi nõ repugnat filio.qꝛ nullũ ex boc inconuenies
fequit᷑ ſi ſpiret. ſi pater hunc actum ei nõ cõmuni/

cat.filius non eſt ꝑfecta imago. ¶ Itez hocipᷣm onññn
dit᷑ auctibꝰ.Et pꝛimo auẽte apli Gala.iiij. Miſit de
us ſpm̃ filij ſui ⁊c.ergo cum pater nõ mittat ſpuũz ni /

fi filij idem eſt ſpũs patris ⁊ filij.ſed eius eſt ſpũs a ꝗᷓ rticuli ꝓfeſſiõe. Pꝛ
eccleſia latinoꝝ ex triplici cauſa.vicʒ ex fidei verita/

ꝓcedit. ergo ſpũs ꝓcedit a pꝛe ⁊ filio.Si dicas ꝙ nõ

equit᷑.qꝛ nõ dicit᷑ filij.qꝛ Peedlit filio.ſed qꝛ eſt in fi

lio.ergo eadẽ rone cum filius ſit in ſpũſ.põt dici filiꝰ
ſ. ſ. Item Jobannis. xv. Quem ego mittam vob

ſpũm veritatis.Ex hoc arguit᷑ ſic. Hullus mittit ali

um niſi babeat auctem ſupꝛa illum.nullus aũt habz
autoꝛitatem ſupꝛa aliũ niſi aliquid tribuat ei.ſᷣ nul /

la pſona tribuit niſi ab ipſa Gecdat e pꝛimo ſpuũſſ.

io mittit ex tpe. ⁊ ex tẽ

ꝓcedit a filio. Si dicas ꝙ; a

poꝛe ꝓcedit. Contra. Filius nõ ideo habet auẽtem

qꝛ mittit.ſed ideo mittit.qꝛ habet auẽtem. ergo ante
babet auctem q́; mittat tꝑaliter. ergo anteq; mittat
tpaliter. neceſte eſt ſpm̃ſ.ꝓcedere a filio.gᷓ ⁊c. ¶ Itẽ
Joh. xvſ. Ille me clarificabit.qꝛ de meo accipiet.Ex
quo arguit᷑ ſic. Quiſqᷓs eſt omne quod habet.eſt om
ne quod accipit.ſed ſpũſſanctꝰ cũ ſit deꝰ ſumme ſim
plex. eſt omne quod babet. omne quod accipit. ſi
accipit aliquid ab aliquo accipit eẽ.ſed a qͥ̊ accipit eẽ
ab illo pcedit.& ſi aliqd accipit a filio ꝓcedit a filio.
Si dicas q acape üllud é toalit. Tüc obijci ex hoc.
qꝛ oẽ quod tpꝑaliter accipit aliquid ab aliqͥ mutat᷑ c.
Rʒ.dð.ꝙ ſicut oñſũ eſt auctibꝰ⁊ rõnibꝰ fidei.veri
tas eſt ꝙ ſpuſſanctus ꝓcedit a patre ⁊ filio. Ad in/
telligentiam aũt cõtrouerſie latinoꝝ ⁊ grecoꝝ ⁊ oꝛi/
6 Len eins narman eſt ꝙ circa pceſſionẽ ſpuſſancti
filio eſt duo ↄſiderare.ſ. articuli cognitionẽ. ⁊ eiuſ
dem cogniti ꝓfeſſionẽ. In pꝛimo tota eſt differentia
Zn ſcdo ↄtrouerſia.Cognitio aũt huius articuli fun
damentũ habet a ſcriptura. ꝓfectum vel incremẽtũ
a rõne.ſed ↄſeruationem a reuelatione. In ſcriptu/
re auete greci et latini ↄueniunt.que dicit ſpũmſan/
ctum eſſe filij ⁊ mitti a filio.ſed in rõne ⁊ reuelatione
differunt. In rõne quidẽ intelligendi. Maʒ cum ſcri
ptura dicat.ſpm̃ſ.pꝛocedere.greci ad intelligendum
vſi ſũt alio mõ ſilitudine ꝓceſſionis. alio mõ latini.
Mam cñ ꝓceſſio dicat᷑ in creaturis motꝰ localis ab
1vjvno in alin.⁊ dicat᷑ motus cauſalisvnius ex alio.gꝛe
¶Ilintellexerunt ꝓceſſionem pꝛimo modo ab vno in
aliñ.latini vo ſcdo mõ.⁊ in boc melius intellexerunt
latini qᷓ greci.qꝛ compauerunt ꝓceſſionẽ eternaʒ ꝓ
ceſſioni magis ſpũali.⁊ ideo magis ſimili ↄꝑauerũt.
⁊ ſic mælius.Similit᷑ ſcriptura dicit fpũmi.p ſpirati⸗
onem peedere. Sed cum duplex ſit ſpiratõ. ſ. flatus
S exterioꝛis.et amoꝛis interioꝛis.greci comꝑant ſpm̃
ſpirationi fiatus exterioꝛis.ſed latini ſpirationi inte/
rioꝛis amoꝛis.⁊ ideo latini melius.qꝛ ſpũalioꝛi ⁊ ſi/
milioꝛi ſimilitudini aptauerunt. Similiter cum ſcri/
ptura dicat. ſ.ſ. ꝓcedere vt nexũ ⁊ cõionẽ. Et duplex
9 aſr eſſe nexus.vel ſicut mediũ iungens alteri.vel
ſi

cut extremũ in quo ↄiungunt᷑.greci compauerunt

pꝛimo modo latini ſeo modo. et iqeo ſpualioꝛi ⁊ ſi
miliori. q; ille nexus magis habet ſimilitudinẽ pſo/
nc qꝛ ergo differentigm babuemnt in ralie. v laeini

ſunt eleuati.⁊ ꝑ hoc ad intelligentiã ſcripture diſpo/
ſiti. et ideo manifeſta reuelatione edocti ſunt de bar.
pceſſione. Gꝛeci vo qꝛ ſilitudines differẽtes ⁊ minꝰ
Apꝛias aptabant. ideo ſunt ſua rõne depſſi. ⁊ nõ valẽ

7 —. „. 2 .

eterno ꝓcedere. artauerunt ſcripturam ad intelligẽ
dum de pꝛoceſſione tempoꝛali. ⁊ ideo ſibi viam reue
lationis dauſerunt. Hec eſt ergo ratõ diuerſitatis in
buius articuli cognitione. Controuerſia vᷣo venit ex
huiꝰ articuli ꝓfeſſiõe. Pꝛofeſſio vo articuli venit ab ſo

te.ex ꝑiculi neceſſitate.ex ecclie autoꝛitate. Fides di
ctabat boc.et ꝑiculi neceſſitas iminebat.ne foꝛte ali/
qui boc negarent.in quod ꝑiculuʒ inciderunt greci.
⁊ eccleſie autoꝛitas aderat.⁊ iõ ſine moꝛa expꝛimi de
bebat. Megatio vo huius articuli venit ex triplici cã I
ſcʒ ex ignoꝛantia.ex ſuꝑbia.et pertinacia.Ex ignoꝛaã/
tia.qꝛ nec ſcripturam intellexerunt.nec habuerũt cõ

gruam rõnem.nec apertam reuelationem. Ex ſu
bia.quia cum reputarent ſe ſciolos.⁊ vocati nõ
runt.noluerunt ꝓfiteri qð nõ erat ꝑ eos inuentum.
Ex ꝑtinacia ne còuincerent᷑ ⁊ irrationabiliter moue
ri viderent᷑.inuenerũt ꝓ ſe ratõnes contra veritatẽ.
et ideo ſuam ſententiam defendere auſi ſunt.⁊ auẽti
ecclie romane obuiare.⁊ ideo facti ſunt beretici.q̃a
negant fidei veritatẽ.Et ſciſmatici.qꝛ receſſerunt ab
ecdeſie vnitate.Sed qꝛ mos eſt hereticoꝝ ⁊ ſciſmati
coꝝ cum ſe non poſſunt rõnibus cõmunire aduerſã
partem accuſare.ideo nos accuſant ⁊ redarguũt tan
q́; curioſos ⁊ tanq;ᷓ excõicatos ⁊ ſciſmaticos.Curio/
ſos.quia ſine buiꝰ articuli ꝓfeſſione ſalus erat.qua/
re ergo intromiſerũt ſe latini boc ꝑquirere qd nõ fu/
it neceſſarium.ſed ad hoc patet reſponſio.qꝛ opoꝛtu
nũ fuit ꝓpter ꝑiculum quod ipſi inciderunt.Simili/
ter dicunt nos excõmunicatos.qꝛ ſimbola coꝛrum/
pimus in quibus ꝑ ſanctos patres ſub excõmũicati
onis pena boc erat ꝓhibitũ.Et ad boc patet reſpon
ſio ꝑ pꝛedicta. quia nõ coꝛrumpimus ſed ꝑficimus.
nec ſententia lata eſt ↄtra pficientes.ſed contra coꝛ/
rumpentes. Ael poteſt dici ſicut dicit Anſel.ꝙ nouũ
edidimus.quod quidẽ facere potuimus.qꝛ romana
eccleſia plenitudinem poteſtatis a petro aploꝝ pꝛin
cipe acceperat.in quã nulla patꝝ ſnia nec inteꝛdictũ
ponere.nec artare potuit.nec ei pᷣiudicare.nec ligare

eam ad aliquid. Similiter dicũt nos ſciſmaticos.qꝛ
a nobis incipit diuiſio.Cum em̃ hoc Nllemꝰaſſerere.
noluimus eos vocare.Et ad hoc reſpõderi poteſt
latinis. q; eos vocare nõ fuit opoꝛtunũ.qꝛ ecclcſia ſi/
ne eis hoc poterat.⁊ quia erat laboꝛioſum ꝗꝓpter di/
ſtantiam. erat infructuoſum ꝓpter inſipientiam. qa
ſã non erat in grecis ſapientia tanta ſicut fuerat.im/
mo ad latinos tranſierat. Erat nibilomin? piculoſũ.
quia quod ꝓ certo habendum erat. piculum erat dua
cere in dubium. et ſic patet ꝙ friuole ſunt eoꝝ accu/
ſationes. Ad rationes autẽ intellectis que dicta ſũt
facile eſt reſpondere.Ad illud erge quod obijcit᷑.

ꝙ ꝓceſſio eſt ab vno in alium. dom. ꝙ verum eſt de

„

pꝛoceſſione locali.ſed non eſt verun de ꝓceſſiõe cau

ſali. ſicut infra melius patebit. cum pꝛocedere in aliũ
eſt dupliciter. aut quia in alium tendit ſicut obiectũ.
et ſic ſpũſſanctus eſt amoꝛ quo filius amat patrem
ſieut econuerſo. Si autem dicat ſic rerel ali⸗⸗
queim vt ab eo recipigt . omnino ſtult eſ int lec /

.„—.. .
— 5

Mim

S lu

ſſ
ia
kpr
tun
17 er
nnt
fn
eno
ſnn
eeen
bannis
it os
N
ntec
iturd
nain
dic
lakin
Flen
ho lati
Nanti
kenin
laltopy
albe

.
16
nk
ſo
Auuſo
Mope
auſmni

S 4 W 4
2s.
öze

———= H . = M Wers kes. 7 in tuth vnu. vi
Etoßi eleere gmor aufeſt i oileka ae Pern caur inctum diffn nees 2 g in tuun,
AYAYætlef vlccrc, amoꝛ de aee areere. ave E i nacfione 1. Hjuliuetu
. . ſiſtan in filio. ſicut riuus oꝛi ob L atione capit. ſ. &Ee patris ⁊ filij jm ꝙ alt. 8. 8Deemer
enan WYpcedit verbum. dᷣm. ꝙ verut ile. (Ad uls oſtendit ſic. vnitas effectus eſt ſubiecti. ergo cũ
N 0 2 n de intenoꝛi. et ideo icxus nõ babet fationez Eynitas actus ab vnitate p c⁊ filio. ergo ꝑ vnum
M 98 ieeneneing Ech aligat volucune de⸗ vna ſit pſ⸗ 539 iacvrte bt nru oni⸗
rnaſa⸗ mecdij. ſed rationem tercij. q;ch j. 2 voluerũt iſti ſu nerum pꝛoducitur et per [Piem quod eſt a duobꝰ
Kifnn cere ꝙ locum ten ean itinoꝝ. 2 diſtinguut rant incptum ſunt vnum. a quolibet aut ab
Dnüdnte ſtinere opinionem grecoꝛum zlaeinon. ſic pcedit inqᷓ;tum duo · aut eſt inſuffigenter a quolibet *
eſnz duplicem modum pcedendi.ſin aliuz. et ſilio. er altero ſuperſflue. ſeq ſpuͦſſanctus a nulla pſona eſ
e 15 nar. H. — Heedene edit a patre et filio. e PeH trum ↄuenit nature ꝑ
W 15 a patre. vel ab alio et ſic ꝛocedit baber ct intellectẽ ſufficienter cc ſupꝑflue.qꝛ neutrum zinc;tum duo
anitiin iſſtu eſt eyt flandum bodic. quia nõ habert intelle fecte. S 2c n quod eſt a dnobꝰ inqtum d
W ſiſtug eſt exuflar ino codem mõ pꝛocedit ab vtro ae. Aorem laliter eſt ab illis. quia a duo
umfi⸗ ſanum. immo omnino codem mo pꝛocee rempluz compoſitum. ſi ſubſtantiali er eſt ab illis. qui ill
ininen Em onm ig cſt. ſicut ponit᷑ cxemplu, inq edit vnum. ct ita opoꝛtet q i.
emmarnfe qgq. tamen vtriu q; nexus eſt. ſicut pon flama. bus inqptum duo Pcee Ereie poſitus.
Re A B e cederet vna flama. ñ p⸗ ſed. ſ. ſ. nõ eſt compoſi u.
iutng S duobus lignis ex quibus pꝛocederet vj s vnñ habeat dit erentiam. ſed.ſ.ſ.nõ eſt cot ſnii⸗
iennn 16 lkug rvoe ab altero ꝛincipia ergo c. ¶ Item nibil x uo. niſi alter ſit ſicut prin⸗
ean gillug quodol eſſent diuerſa pꝛinapia o/ uantum duo. niſi alter ſit icut prin⸗
WNNrg . Im. iſtud verum eẽt neſſent din Ange ſicut ñ bus in nat ra quantum duo. n ipium paſſiuum. ſi⸗
RK qd no eſt v. nſia patebit Ende ſicuteñ bus actiuum. alter ſicut pꝛincipium paſſiuun 4
H ſ.ſ. qð nõ eſt verum. ſicut i rreat afilius ſimiliter. Cpium actiuum.a⸗ e d hoc non eſt in di
4 llVoA. ter creat ⁊ filius ſimilite lter vt pa alter vt mater. ſed 0c non eſt⸗
mrehbri valet hoc argumentuz. pat lo. ergo filius ſuperſſu ue alter vt haler. alter vt mater ſe duobus ita q;
unndi eango. ergo filius ſuper inis. 5 c. ontra. qui pꝛocedit a duobus it
RKrr” et pater eſt ſumciens in creando do. ſimiliter uinis.g KEontta. alio. pꝛocedit inq;tum ſũt
en ie e ium in creando. ſimilit 1o pꝛincipalius q; ab alio. 0ccdit inqptum
staſi tit. quia ne v um gꝛincip lud quod obijci‚. ab vno p En incipaliter pꝛocedit a patre.
ealci ſolnenu ito. ¶Ad ülud quod obici ſed ſpuſſanctus pꝛincipaliter pꝛoccdit a p-
Sareen 17 ſoluendum eſt in gpo ſi verba non repe- duo. 9 puſſer in ſequenti diſt. ergo æc.
non repi ſenptura. Odm ꝙ ſi verba nea ſicut dicit Aug. ⁊ habet᷑ in equenti diſt. ergo ſti
renpüne non repit in ſe ſicut in obijciendo mon/ Alit Aug. hal bus inq;tum ſunt diſtin
Michlte amen ſenſus. ſicut in bijci⸗ 3 ¶Item qui pꝛocedit a duo 8 inct r. oln
insnn nant repit᷑ tam nentum non valet. nõ re Eſytem qt us inq;;tũ ſunt duo.ſed nexus nõ
Merniint ſtratum R. Tat ngo non eſt verum. quia ſcriptu/ õ pꝛocedit vt nexus pꝛoce-
“ pitur in ſceniptura. ergo non eſt verum. quia ſer i e niſi diſtinctoꝝ. ergo qui p 13 differentib
ofn in tii hitur in ſenptura. engo pter inſinuandam bumi eſt niſi 18 vt a diſtinctis. ita vt a differentibus.
nragn ſe⸗ . lens nos crudire ad . m ab vnitat ſubiecti eſt vnitas actus. 7
6 em. nde dominus volene eee . WVtem ab vnitatet go ſpirant duplici ſpiratione.
ctennin litatem. vnde omi⸗ ſun eſt patn actribuit. ſicut 9.. (Itema it duo. ergo ſpirant duplici ſpiration
Simete: litatem. omne quod vn en Patti tribuit. lliter di ter ꝛ filius ſunt duo. ergo ſpir⸗ it duo. ergo ꝛc
”õ litat is vij Poz , rina non eſt mea. Similiter 1ergo ſpiratur ſiſ. b eis incytuz ſunt duo. ergo
bannis. vij. Mea toctrina no it loquens de ſpuſan- er o ſpiratur. .ſ. ab eis crru⸗ num. aut ine⸗
talmnmnzi cit Jobß. xvj. Qui a patre pcedit loquens de dnlan em ſi ſpirant ſſeinc;tum ſunt vnum. e
* cit Joh̃. xvj. Qui a pat git. omnia que pater h mea Item ſi ſpirant. ſ. ſtantia. aut in notione. aut in
dsthmlt cto. tamen iple ſubiun. t. ommnia que pater bʒ mea / tx in ſubſtantia. aut in notion SI
ole ſunt. cc ideg alnn,, Etũ nõ valet. aillud qò obij Dbpfana inqtum ſunt vnum in ſub antig. ergo ci
4 unt. et idco argum in ocilijs illis ſunt om⸗ pſona. Si inq n ſunt vn itia. ſ. ſ. pꝛoccclit a
iwegingu itur de concilij dm. ꝙ nec in ↄcilijs i. lunt on irituſſanctus ſit idem in ſubſtantia. ſ. Pꝛocee.
atur de concilijs. don etiam ommia fſpinituſſanctus ſit idem in notione. hoc nihil eſt. qa
uige nia inſtituta que ſpectant ad moꝛes. nec eti⸗ 1 can / ſe. Si inqtum ſunt idem in notione. hoc nihil eſt.
12 alance. 1 . „. 2 bolo qð can/ le. α — ssä ſi — iratores ſed econuerſo
1giin dicta que ad fidem ptinent. ſicut in ſimbole S nun. non ieo ſpirant quia ſunt piratores ſed econuert
f in mif niil ſ d os. Sʒ nun · non ie e vnum in pſona. quia in perſona
w tat in mifla nihil dr de deſcenſu ad inferos. Sʒ 2 ſi NMec inq; tum ſi vnum in pſona. quia i ꝛ0ccdit a 2
reſt latuit ſanctos patres p ſio ſpuͦſſancti a fil ſicut non vniunt᷑. Re. d m. &ꝙ ſpuſſanctus p oluntach
r Mlatuit õ nõ latuit. ſicut non evnũ in fecũditate wlunta
Grherth nõ latuit quare nõ dixcrut Crodo nõ latuit. ſic Hatre a filio inq̃tuz ſunt vnñ intas. qꝛ pater 1 fili-
lgen Dans t er adducit autoꝛtta patre af n Patre ſilio voluntas.q;ꝛ pater
umng antiquos eeamen han n. e eſſum. quia nõ Eina aüt eſt in patre et nlio vo in eis volutatis fe⸗
„.A . E 4 um. quia no e SrE ſi er o eſt in eis volutatis E
nseN tem in litera.ſed tamen non fuit expꝛeſſum. c lebat. us ſunt vna ſubſtantia. ergo eſt in cis luntatis alt
e . 3 negabat nec negari volebat. cundita w eſt fecunditas in cis. Doluntati
ſorntNN cat opus. Mullus eniz negabat licita fidei noſre cunditas. vna ſect lis r, bnn o⸗
èèſr ni⸗ c er icita fidei noſtre ſecunditas eſt in patre 2 filio qa vterq; deus impꝛo
umg hi Sced beretici multa gue erant implicita fic ſic patz fecunditas eſt in hatre filio. qꝛ vterq; de Kunee
e t. pe lerunt explicare. ⁊ ſic pa j. rafibilſ tem ſuperius dictum fuit de umen
dobijcit᷑ de autoꝛitate d arum. et infra melius patebit um abet inna
rhuin 18 illud. A illud quo⸗ omni oda ſimilituto.ſᷣ ma “ ſonarum idem ein tre q mitas. ? pᷣmuz
auk et Grego. vvni cy no el e iſſimlnend in boc Zb ilitate. enn en — rato
züN Brtengit aut d litatis in patre ⁊ in c pꝛincipium. ſicut ic eim rati Duoniam ergo pat
“ ad plenitudiuem fontalita boerm re ⸗ pꝛincipiandi ſiue fecunditatis. ceſnone generatio
ntie diuiſione perſongrum. emanantium jen eſt offuno⸗) lioꝛ eſt in omni emanatiõe. ſ. pe
Amtien . e in creatura. non tamen eſt ommſimo- pri
nmign ptione influentie in creatura.non t .
“ anr ſimſlicude ;rum ad moan
rihnn 19 illud. dillud quod obijcit de
l 2 eſt in iſta parte ei aſſenti

. 8

anwongter cts 1 pamepint Qur vo filius W———
um. ſigut enim intelleri onis ernfrneznis ageicrakätnen ſt inſpira.
ipſe fuit in tempoꝛe quando oita contentio. vnde bilis. bine eſt eſt pᷣnapiũ ſpirandin

nerandi.
itent E Pulg. mogo ſe habet. neutro mõ ẽ pᷣ
non eſt in boc ſuſtinenqus. mpllater fuit grecus
ieee Tamẽ ipſe caute loquit᷑ A ene

feri
ta filio. ſed dicit non dicima filio. q? greci no pfite eeceve fünt u (.pcevit ab eis initum ſunt
RK diera ve emen negabant. ſee mam vementiam vnu. bi teſt dia duplicter. aut te⸗
ic t dicta pꝛogenies adid ad paternam dem mn dim. ꝙ pꝛincipalit᷑ poteſt dici duplic ter.
it ig t dicit ꝙ nõ pꝛocedit a o niſi tempoꝛaliter. ide ſecundarij et ſicimpoꝛta aine Hoꝛis 2 po
n ta ttnentont eni eſſnle òð
* ecdeſia. ¶Queſtio. i. pit hic. Zlio modo vt pꝛi filin. vñ vna creatura p⸗
Hanctns eganr den wlio in ein itatem. ſicut pr di opari , fſin:.vñ vna creacura
Atruz ſpuſſanctus podat parre ſut ritatem. ” i 2
e, (NNQtruz ſpoſſanctus pceot a parr a ſlio iuchtu ſſe¶ iitatem. licut pf dꝛ opari

* .

.

M S .
— . .
= ⸗ .

Liber

ducẽ a patrep filiũ. inqtum ſunt vnum. et ſic intel⸗
gendum eſt in ꝓpoſito. Ad illud quod obijcit ꝙ;
nexus pꝓcedit a pluribus ⁊c̃.dᷣm ꝙ ratio nexus in/

cipit a diſtinctione ⁊ tendit ſiue pꝓcedit in vnitatem

õ
— — .
X. — —

aꝛp eandẽ virtutẽ ſpirant.iõ dctus nõ numerat indd ſut
lis.iõ ſpirant vna ſpiratiõe qᷓ;uis ſint duo.Ad il/ꝛ4 ſonpee
iud quod quenit᷑ vltimo aut inqtum vnũ in ſubſtõ. *l
em tia ac. Dm. ꝙ in ꝙ̃tum vnũ in fecũditate volũtatis
. Ande vltima a cõpleriua rõ eſt vnitas. Licet ne? pPut illa voluntas tracta eſt ad notionẽ ꝑ fecundita⸗
ſit ouom 2 a duobꝰ. ſi eſt pfectꝰ nexus. eſt ab eis inc; tem Srundicae eſt ratione pꝛimitatis. ꝗᷓ pꝛimitas
ctum ſunt vnũ. nõ inq;tũ ſunt plures. ¶ Ad ütud as ſignificatur p hoc ꝙ eſt impꝛoceſſibilis. Et boc eſt
obr. ꝙ ab vnitate ſubiecti eſt vnitas actus ⁊2 plura⸗ qð dicit Anſel. ꝙ pater ⁊ fillus ſpirant ſm qꝙ vter;
litate pluralitas. doᷣm ꝙ iſtud nõ bʒ inſtãtiã bᷣm mo/ eſt idem deus.nõ yᷣm ꝙ deus ſimplicit. m ꝙ de in
22¾¼ q loquendi:qꝛ ſi duo ſunt termini copulati. act? nu vtroq;.hoc eſt cõſiderare voluntatẽ in pſonis. Si er
meratus dʒ eis reddi.ſᷣ ſᷣm rem diſtinguendũ eſt. aꝛ go queras vtrũ inqtum vnu in ſubſtantia.aut noti/
ſubiectũ dicit᷑ dupliciter. aut ꝑ ſe et pꝛimo.aut nõ p/ one.aut pſona. dom ꝙ reſpondcri pot duplicit ßm
mo.et illud verum eſt de ſubiecto per ſe et pꝛimo.nõ duas opiniones pus poſitas de potẽtia generandi.
xe alio.et ſic accipi endo pr ⁊ filius nõ ſunt vnũ pꝛin vij. diſ. qꝛ quidã dicũt ꝙ potẽtia generãdi nõ differt
cipiũ ſeu pꝛimũ ſubicctũ ſpirationis.qꝛ non ſpirant a generatione ſiue paternitate niſi modo loquẽdi. t
hv̈m ꝙ pater ⁊ filius. B vᷣm ꝙ in eis eſt vna fecunditaſ ita dicit notionẽ.ſ.pſonalez ꝓprietatem. vt generat?
voluntatis. ⁊ ita inqtum vnum. Ael aliter dom. ꝙ licʒ alio mõ. Similiter iſti dicũt ꝙ fecũditas volũta,
23 eſt loqui de actu. vt eſt actus vel oꝛigo. ⁊ de actu vxt ſiue vis ſpiratiua. dicit eandẽ notionẽ quã ſpiratio.
3 cſtaccidens. Si loqnamur de actu vt eſt accidẽs. de licet alio mõ.q; vis ſpiratiua dicit vt in rõne aptitu
dinis. ſed ſpiratio in ratione actus. ⁊ ita ᷣm hos in/

neccſſtate numcrat᷑ ad numcꝝ ſubiecti. qꝛ nõ ẽ vnñũ qᷣ tio in actus. Tita b
accidens in duobꝰſubiectis. Si aũt loquamur de a⸗ tum ſunt vnũ notione.Alij dicũt ꝙ ſicut potentia
