cõis ſit ?⁊ indiuiſa opatio triũ pſonaꝝ. Donat᷑ ita⸗ pot darla ſege di .

Auge, b G ſpũſſanctꝰnon tm a pre ⁊ filio.ſ etiã a ſeivo. EUñ dum. ꝙ magr argue⸗
Aug'. Aug.in.xv.li.de trini.dicit ꝙ ſeim dat. Sicut in bat de pꝛoceſſione tẽ⸗
quit coꝛpus carnis nihil ẽ aliud q; caro.ſic donum poꝛali.et de hac bene

cõcedit ipᷣe.ꝙ ꝓcedit
a ſe. eo ꝙ ꝓpꝛie pote⸗
ſtatis eſt vt ſpiret in
en m in quẽ vult. ſed
ſancti viri nõ habent
poſſe in e‚. b Si⸗
cut inquit coꝛpꝰ car/
nis. nihil aliud ẽ q; ca
ro.ſic dnum ſpũſſan
cti nibil aliud ẽ qᷓ; ſpi
rituſfanctus. Nidet
ſi ſimilitudo bona eſt
vt omne qð eſt dnũ
ſpũſſancti ſit ſpũſſan/

ſpirituſſancti nihil eſt aliud qᷓ; ſpirituſſanctus. In/
tantũ ̊ donũ dei ẽ.inq;tũ dat᷑ eis qbus dat᷑. Apð
ſe aũt deus eſt ⁊ nemini dat᷑.qꝛ deus erat pfi ⁊ filio
coeternus anteq; cuiq; daret᷑.nec qꝛ illi dant ⁊ ipſe
dat. ideo minoꝛ eſt illis. Ita em̃ dat᷑ ſicut dei donũ.
yvt etiã feipᷣm det ſicut deus.Hõ em̃ dici põt nõ eſſe
ſue ptãtis.de quo dictũ eſt. Spũs vbi vult ſpirat.
Ecce aperte dicit ꝙ ſpũſſanctus ſeipᷣim dat. Si eniʒ
ſpũſſanctꝰſeipᷣm dare nõ põt.⁊ eũ pr̃ dare poteſt et
fiilius. poteſt itaq; pater aliquid ⁊ filius.qð nõ põt
c ſpũſſanctus.Item. Si pf̃ ⁊ filius dant ſpm̃ſanctũ
nec ipſe dat aliquid. ergo pater oꝑatur et filius.qð

d nõ opatur ſpũſſanctus. dat & ſpuſſanctꝰſeipm. Si el. Sec onere,⸗
aut ſeipm dat. tunc a ſeipſo ꝓcedit ⁊ mittit᷑. Quod en ti Be. dicendũ. q 2

.—Kr donũ cũ dicit relatio⸗
. neʒ ac ꝑ ̊ quo.damo
do diſtinctionẽ põt illã impoꝛtare tripliciter. aut pm modũ intelligendi. aut ̃ᷣm modũ cſfendi.aut ſm eſt. en/
tiã. Pꝛimo mõ idẽ ẽ dans ⁊ datũ.ſicut idẽ intelligẽs ⁊ intellectũ.⁊ꝛ differẽs rõne modi dicẽdi. qꝛ dat᷑ idẽ a ſe.
⁊ ſic intelligit Aug.Alio mõ pᷣm modũ eẽndi.ſiue ſ· ebñdi.q aliꝰẽ ⁊ aliꝰin pſonis.⁊ ſic dicit relationem ꝑſone
ad ꝑſonã. Tercio mõ ĩipoꝛtat diſtinctionẽ ᷣm eẽntiã. ⁊ reſpectũ creature ad eſſentiã increatã.⁊ B mõ amoꝛ dẽ
nũ ſpũſſcti.s h̊ infra meliꝰpatebit. c Si pꝛ ⁊ filiꝰdant.Oꝛ iſta rõ vt gᷓ dictũ eſt nõ valet. Pꝛ põᷣt gůare
ſiliũ.⁊ filiꝰnõ põt.ᷓ pꝛ pᷣt aliqͥd qͥd filiꝰnõ õt. pari rõne ũ ſpnũſſanctꝰdicit ꝑſonã vt filiꝰnõ valet. Si tu di
cas ꝙ nõ ẽ ſile ꝓpt᷑ actũ dandi.qͥ eſt opatio in ratura. Tontra ſicutdieit mgjr in lr̃a.ſpũſſancti donatio ẽ
eiꝰ ꝓceſſio. illud argumentũ nõ valet.ſpũſſanctꝰ pcedit ⁊ pꝛ nõ.g aliq̃d facit San. anctꝰ qͥd nõ pꝛ.& ſil nec
in ꝓpoſito.Si tu dicas m ꝙ nõ ẽ ſile de actiua ⁊ paſſiua. Cõtra.inflexio nois ꝑ caſus nõ variat ſigniſicatõcʒ.
Sſiur vꝛ.ꝙ nec ibi ſit variatio ꝑ actiuũ ⁊ paſſiuũ.Et ſi tu dicas ꝙ nõ ẽ ſile.oñdit᷑ ꝙ ſic.qꝛ oĩis actiua infert paſ
ſiuq.& vr ꝙ ſi in voce actiua tenet᷑ eẽntialit᷑.ꝙ ſilłj in paſſiua.Rꝰ.dm.qꝙ ſicut pᷣdeterminatũ ẽ rões mgfr̃i bo⸗
ne ſunt. qꝛ ipᷣe accipit dare.ſᷣm ꝙ dicit effectũ in creatura.⁊ ᷣm ̊ cõeẽ tribꝰ ꝑſonis nccio.̊ in actiua ſigni
ſicatõe. Dare em̃ ſpm̃ſctm̃ alicui.ẽ facere ꝙ inbitet ĩ eo. ⁊ iõ nõ ẽ ſile de potẽtia generãdi. A ills qd obz. 3

q̃q mgf dicit ꝙ wnatio idẽ ẽ qdð ꝓceſſio.ddᷣm ꝙ loq̃t de donatõe paſſiua.ᷣm qͥd artat᷑ ad ſpmſcti argumẽ &

tũ ſuũ bonũ c.qꝛ ab eodẽ pᷣncipio ẽ actio ⁊ paſſio:g ſi donatio actiua ẽ a pꝛe.ſur ⁊ donatio paſſiua.ſiłr ſi dona

tio actiua ẽa ſ.ſ.⁊ paſſiua.Ad illð q̊d obꝛ.ꝙ i actiua tenet᷑ eẽntialit᷑.g ⁊i paſſua.Sił pᷣt dici ꝙ pꝛ ꝓcedat.
dom. q argumetũ iſtud nõ valct.qꝛ ſpirare ĩ wce actia ↄuenit duobꝰ.i vocc paſſua ↄuenit vni ſoli. Sic mit
tere pᷣt ↄuenire tribꝰ.pcedẽ vo ſiuc mitti duobꝰ tm̃̊5. dð ¶ Si ãt ſeipᷣm dat tũc ⁊ a ſeipᷣo ꝓcedit. Ur falſuni. S

ꝓcecjereẽ ꝓquci. ſi ſ.ł pccqit a ſe. pqucit a ſe. Si tu dicas ꝙ no dẽ ſine determinatoe viqelicet tꝑaliccr.

Contra. tpaliterẽ de vtic; veꝝn E. Nã ꝓceſſio tꝑalis ſt pũſſancti vł miſſio.
terminatio nõ dimi ißpius ẽ donatio et ißa dei oꝑatio. Pꝛocedit &̊ ſpiri⸗

nuens. ſequi᷑ d ne tuſſanctus tꝑaliter a ſe. ⁊ mittit᷑ a ſe.qꝛ datut aſe. Poh
dita ſe ꝙ pcedat a ſe Oñdit ꝑ auẽtẽ a minoꝛi ꝙ- ſpũſſanctꝰ dr̃ mitti k ohe

aſe' ec pcegere a ſe. qꝛ etiã filius dicit᷑ mittiaſe. b
F a. dcho oe Ae ꝙ ſpũſſanctꝰdr̃ mitti vł ꝓcedéaſe e
ppationis ad tminũ Mã ⁊ de filio dicit aug.in. i. li. de tri. ꝙ nõ tm̃ a Hfe
in q ſuſcipit creatu / milſſus ẽ.ſ etiã a ſeipoꝛ a ſpũſancto.qrens quõ ſiltti“
a eefca e Vl ſpͦſſacta ſit miſſus. cñ vterqg ſit vbich tac; de⸗
tle nde of tpalie. MHaz vterq; inqt Aug. legit miſſus. De ſvuctõ ei ¶Zoß. xiii.
⁊ qm ille effectꝰ tpalł. legit᷑. Quẽ mittit pr̃ in noie meo.Et iterũ.Si abie. JYoh.xvj.
eſt a ſpuſctõ. iõ ⁊ p to mittã eũ ad vos.Et filiꝰde ſe dicit. Exiui a patre Joh. xvj.
ceſſio.licet nõ ita 2 veni in mũdũ.Et apls dicit. Miſit deꝰ filiũ ſuũ. Bal.iiij.
piic ſicut de pre. Et ñ In ꝓpha aut ſcptũ ẽ ex ꝑſona dei.Celũ ⁊ terrã ego Fere. xxiij.
valet de Sõ impleo. itaq; vbiq; deus ẽ. vbiq; & eſt filius.vbiq;
r gecne acpnapis etiã eſt ſpũſſanctus. Illuc g̊ miſſus eſt filius ⁊ ſpiri⸗
a . non conotat effe tuſſanctus vbi erant “
ctum. Ande ſicut nõ ( Quocirca qrendũ eſt quõ intelligat᷑ miſſio filij vel Quo intelligenda
valet. pcedit tpaliter ſpũſſancti.Pr̃ em ſolus inqt Aug.in eodẽ.nuſ. q; le ſit miſſio vtriuſq;.

aumẽ S. pceſſio rue ¶ Me aüt mir

5 pducit᷑ tpalit᷑.ſicx gitur miſſus.ſ filiꝰ?⁊ ſpũſſanctꝰ. Et de filio pᷣmo vi⸗⸗ ⸗
in ſtaee ens deamus qu miſſus eũ apls dicat. Miſit de filiuʒ BGal.iiij.
ti c. Af ꝙ, male pꝛo⸗/ filiũ qͥ factũ ex muliè. ꝓinde mitti a patre ſine ſpũ/⸗

bet miſſionẽ ſpũſan/ ſancto nõ potuit.qꝛ pat intelligit᷑ miſiſſe eũ cũ fecit

cti pꝑmiſſione; filij. q ex femina.qð vtiq; nõ fecit ſine ſpũſancto. Eccehic ʒ hp⸗
miſfo victt ſubauctẽ dicit filiũ miſſum a patre ⁊ ſpũſancto.Et ꝙ a ſpiri⸗ Ra Pnſanckaſt
nniſ splie tuſancto filiꝰfit miſſus.vt ait Aug.in eodẽ.auẽtibꝰ it iitzsſt⸗
ei ins de (oͤlirmat. ipe xp vicit ꝑ Eſa. Müc miſit me vñs et Jia xviij. mac.
iGne millionls aͤ v ſpũuũs eius. de hoc Amb. in li. ij, de ſpuſancto ita ait.
potius deberet pce Quis ẽ ꝗᷣ dicit. Me miſit dñs ⁊ ſpũs eius. niſi qui
dere cõtrario. Item venita pfe vt ſaluos facet peccatoꝛes.i.xpᷣs.& ⁊ pr
no vialt mnaeſt⸗ . migmiit 7 alatho. Zaetcode. varne Ea patre.
tionem. ſ miſſio full. vt Eſa. dicit. Puer natus ẽ nobis.⁊ filiꝰ dat⸗ Eno⸗ ſa.ir
anfetatae rn bis. datus ẽ audeo dicc ⁊ a ſpũi.qꝛ et a ſpũ miſſus ẽ. Imix.
maniteſtioꝛ eſt miſſio Dicit em̃ filiꝰ dei. Spũs vñi ſuꝑ me. ꝓpt qð vnxit ¶Iſa.lxj.
ſpuſſancti. S vr̃ ꝙ ꝓ me.euãgelizare pauperibꝰ miſit me.pᷣdicare capti⸗
bet ignotũ p ignot?. uis remiſſionẽ ⁊c. Qð cuʒ de libꝛo Eſa.legeret.ait
JZuxta hoc qri᷑ de in euãgelio.hHodie ↄpleta ẽ hec ſcriptura in auribꝰ“ Luce.iiij. Rſr
iruttveſrehnnens veſtris. vt de ſe dictuzʒ eſſe ſignaret. Bene aũt dixit . fei
Pe. odin. q imgr pꝛo⸗ ſuꝑ me. ꝛ qſi filius hois ?⁊ vnctꝰ“e? miſſus ad pᷣdi / es
bar miſſionẽ ſpuſſan. candũ. M ym diuinitatẽ. no ſuꝑ xp̃m ẽ ſpũͦs ſed iinn un
ci ꝑ miſſionẽ filij. da xpo. Ecce his v̈bis oñdit Amb.filium eẽ miſſumlmꝰ· n
magis expᷣſſas habet datũ nobis.nõ tin a patre.ᷣ etiã a ſpũſanco. ccſ
uces. ihatteßt 2 hendit a ſimii ipmmſctm̃⸗ mitti ſeu ꝓcedere aſe. 1
Dteic s Sandde Aatinsmuſnseſtet Peſſt ſee icgg
6 bene pcedit. In miſ⸗ ¶ Deinde oñdit eẽ datũ etiã a ſeipᷣo.ita dicẽs in codẽ H 2
ſione em̃ pſoneẽ dus li.Cũ nõ diffinitũ fuerit ꝑ ꝓphetã a q̊ datus ẽ fili. 7 /, ner
ↄſiderare ſcð emana oñdit᷑ datus grã trinitatis. vt etiã ipe filius dederit fhte
tionẽ röne cuiꝰẽ ſub ⸗ Ecce hic dicit ꝙ filius ſe dedit.qꝛ trinitas eũ dedit. Din
zuroꝛitas mn enſſſo er Si aũt filius a ſe datus ẽ.a ſe &̊ miſſus ẽ.⁊ a ſe pꝛoꝛ: n
uenit ſpmmetin mit · celſſit. Et hoc vtich ver eſt ocedi opoꝛtet. ei eius Te e u
ti.r qtum ad hoc ar · mMiſſio ſit diuina oꝑatio. ¶ aũt a ſe mittat Ang. O filiꝰ ſit miſſus uuua
gae igf a bmnil g aſtruit in li. ij. de trini.dicens. Yoꝛte aliqs cogat vt aſe. S A
ſi filius mittit a ſpir· dicamus etiã a ſeipſo miſſum eẽ filiũ.qꝛ et marie cõ ſe
tuſancto ⁊ 9ſe mlto/ ceptus ⁊ ꝑtus oꝑatio trinitatis ẽ. Sʒ inqᷣt aliquiss iu

öinelint

nſortu .

liüi.

ſtnnifizn⸗
thgani⸗
Arij

it.
lt.

11

leii⸗

geii⸗

quõ pater eũ miſit.ſi ipſeſe miſit: Cui rideo q ens
vt dicat.quõ eũ pater ſanctiñcauit.ſi ⁊ ipe ſe ſancti⸗
ficauit. Utrũ q; em̃ dñs ait.Quẽ pater inquit ſan/

Fob. x.
Zoh. xvlij.

ctificauit ⁊ miſit in hunc mundũ.Et alibi.Ego pꝛo
eis ſanctiſico meipᷣm. Itẽ quero quõ pater eum tra
didit.ſi ipſe ſe tradidit.vtrũq; em̃ legi᷑. Credo ꝙ
rñdebit ſi pꝛobe ſapit.qꝛ vna voluntas eſt patris ⁊

filij ⁊ inſepabilis oꝑatio.Sic igit᷑ intelligat illẽ in⸗

carnationẽ ⁊ ex virgine natiuitatẽ.in q̃ filius intel-⸗

ligitur miſſus.vna eademqʒ oꝑatione patris et filij

inſeꝑabiliter eẽ factã.nõ inde ſeparato ſpũſancto.

8 patre ⁊ filio miſſus eſt idẽ filius.quia a patre et

Eplogus.

natio.i. ꝙ factus eſt hõ.p qð vifbilis apparuit. qö

Joh. viij.
Solutio.

verbo eius factum eſt vt mitteret᷑.i.incarnarus ho
minibus appareret. Mon em̃ miſſus ẽ mutando lo
cum.aqꝛ in mundo erat.Quapꝛopter ⁊ pater inuiſi

ilis. vna cũ filio ſecũ inuiſibili.eundẽ ſiliũ viſibilẽ
faciendo miſiſſe eũ dictus ẽ.qͥ ſi ita viſibilis fieret.

vt cũ patre inuiſibilis eſſe deſiſteret.i.ſi ſbᷣa inuiſibi
lis verbi in creaturã viſibilẽ mutata ⁊ trãſiens ver
teretur. ita miſſus a patre intelligeret᷑ filius.vt tm̃
miſſus nõ etiã mittens cũ patre inueniret᷑. Cũ vero
ſic eſt accepta foꝛma ſerui.vt maneret incõmutabił
foꝛma dei.manifeſtũ ẽ ꝙ a pfe ⁊ filio nõ apparẽtib⸗
factũ ſit qð apparet ĩ filio.i.ab inuiſibili pr̃e cũ iui⸗

ſibili filio.idẽ ipᷣe filius viſibil mitteret᷑. Ex pᷣdictis
aperte monſtrat᷑ ꝙ filius miſſus eſt a patre.⁊ a ſpi⸗

rituſancto.⁊ a ſeipſo.⁊ que ſit ipſa miſſio ſqʒ incar/⸗

eſt opus cõmune patris ⁊ filij ? ſpũſſanctti.
¶ Owonit contra pᷣdicta eo ꝙ filius dicit a meipᷣo
non veni. 9

¶ Sed ad hoc oponit᷑.Si filius a ſeipſo miſſus eſt.

curg& ait. a meipſo nõ veni. Ad hoc Aug. rũdet in
ij.li.de tri.dicens.hoc dictũ eſſe ᷣm foꝛmã ſerui.ſᷣm

quã nõ fecit vt mitteret᷑.i.nõ eſt oꝑatus incarnatio

nem.łᷣ ſᷣm foꝛmã dei.

foꝛtius et ſpũſanctꝰ.

Eſt autem conſidera
re manifeſtationem.
⁊ ratione huius con/

uenit filio magis.qͥa

magis euidenter ap/

paruit mundo.⁊ qᷓtũ

nd boc arguit magi/
ſter a minoꝛi. ⁊ ita ꝑ/
optime pꝛocedit. Ad
ſpuſſanctus manife/

hoc non eſt pter de⸗

fectum euidetie aper⸗

te miſſionis filij. ſech

Apter cecitatẽ aperte

videntiũ.quã remo/
uet ſpũſſancti gratia.

Ano em̃ modo ma-⸗
gis cõpetit filio. Alio

modo ſpũᷣiſancto. ᷣm

duas pꝛedictas con⸗
ditiones.

f¶ Satis oſtendit ꝛc.· Scom boc videt᷑ ꝙ cũ ſpũfſanctus nõ ſit factus ex mulicre. videtur ꝙ; n5 ſit miſſus.

Pꝛeterea ſi filius ẽ fa

ctus ex mulierc. eſt factus.Contra in ſimbolo nõ factus.e. Iſta nõ

miſſionis.ſed ſolũ miſſionis viſibilis ipᷣius filij.⁊ iʒo nõ valet de ſpũſancto.Ad illud qd obijcit

cõmunis rõö

dooõöm ꝗꝙ illud nõ eſt intelligendũ pᷣm humanã naturã. ideo opoꝛtet addere determinationẽ. vt dicat᷑ factus

ex muliere vel ſm humauam naturã.quia ſimplii Apter erroꝛem arrij vitandum non

cccleſiaſticum.

A runtur. P

₰

boc oſtendit᷑ per teſti

intelligentiã huius partis quatuoꝛ que⸗
tur. Pꝛimo queritur. Atrum miſſio ſit
iin diuinis. Scdo dato qð ſit. Atrum miſſio
it ex tempoꝛe vel eterna. Tercio queritur cuius ſit
uarto cuius ſit miſſio vt mittẽtis.
2 miſſio ſit in diuinis oſtenditur pꝛimo ſcriptu/
ram veteris teſtamenti. Sap.ix. Mitt
⁊ loquit᷑ de ſapientia.que
pturam noui teſtamenti.ad Gał.iiij. Cum venit ple
nitudo tꝑis miſit deus filiũ ſuum. ⁊ poſt. qm̃ eſtis fi
lij dei. miſit deus ſi piritũ filij ſui in coꝛdla vꝛa. ¶¶ Itẽ
cit per teſtimoniũ veritatis Joh.xvj. Cũ
gutem abiero mittã vobis ſpiritũ veritatis. (tez

ratione videtur iſtud id
in aera. ſe ſpuſſanctus
turã.g ab eis mittit᷑.

qñcunq; datur ſpnſſanctus

tio. ergo ⁊c̃.

recipit eam eloquium

idetur eʒ. quia mittere nõ eſt aliud
q ex ſe aliquẽ ꝓducere in aliũ.ſicut ſol radiũ mittit
patre ⁊ filio ꝓcedit i qea⸗
eis mittitk. Itẽ qñcunq; datur aliquid
vt abſenti.cõuenienter dẽ mitti.ſed tota trinitas eſt
abſens peccatoꝛibug tuʒ ad gratiq inbabitantẽ S—
qntũ ad gratiã inhabi⸗

ix. Mitte illa de celis. tantẽ.non incongrue dꝛ mitti. ſi pan eſt in diuinis
di filius. Item ꝑ ſcri/ boc modo vt dictũ ẽ.g ⁊ miſſio. Cõtra. vbicũq; ẽ

miſſio ibi eſt ſeparatio. Uñ Hicero. ſup Eʒech. Og
cõiunctũ eſt ⁊ in vno coꝛpoꝛe co
fed qð extra eſt. Unde nõ mitti manus ſed iaculũ
Sed in diuinig eſt oimoda indiuiſio ⁊ nulla ſ. epara
tẽ vbicunq; ẽ minio ẽ mii ad mit⸗

ulatu. mitti nõ põt

nõ ẽ fact? 8

è ́õ
——— .

tentẽ ſubiectio. qd patet. dñs em mittit ſeruũ ꝛ non

9

la ſubiectio. ibi nõ ẽ miſſio. Itẽ vbicũgʒ ẽ miſſio
ibi eſt mutatio.qꝛ nõ dicit᷑ aliqͥd mitti.vbi ẽ. in di⸗
uinis. nulla oio cadit mutatio.g ⁊c.¶ Item miſſio
paſſiue dicta inqᷓtũ talis eſt opus miniſterij. ſed in
nobiliſſima natura inqtũ talis nõ cadit miniſteriũ.
S cc. Ro dom. ꝙ miſſio ẽ in diuinis.ſicut oñdunt
pᷣdicte auẽtes ⁊ rõnes.⁊ trãffert᷑ a creaturis ad deũ.
Scom autẽ qꝙ miſſio in his inferioꝛibꝰcõſt iderat᷑ bʒ

reſpectũ ad tria. ſc ad pꝛincipiũ.⁊ ad terminũ.⁊ ad

–

miſſum.Ad pꝛincipiuz ſiue ad mittentẽ ſub triplici

mittente. ꝓpter diſtantiã termini ad mittentẽ. vt ppꝓ

10

pabitudine comꝑari couenit. At ad dantẽ eſſe.⁊ ſic
mittit᷑ radius a ſole. At ad dantẽ virtutẽ.⁊ ſic mitti
tur iaculũ a piectoꝛe. At ad dantẽ iuriſditionẽ ſiue
auẽctẽ.⁊ ſic mittit᷑ nuncius a pᷣceptoꝛe. Scoᷣm omnẽ
banc ↄpationẽ eſt in diuinis miſſio.q: ſpũs mittitur
a patre ⁊ filio tanqᷓ; bñs eſſe ⁊ virtutẽ ⁊ auctẽ in opꝑe
rando ab eis.⁊ ideo miſſio ſᷣm bunc reſpectũ ẽ com/
pletiſſime in diuinis. Mõ em̃ ẽ ponere ꝙ vna ꝑſona
recipiat auctẽ. niſi a q̊ recipit vᷣtutẽ. nec vᷣtutẽ niſi a
reripigt eẽ. Silr ad terminũ ſub triplici habitudlie
cõpat᷑. Mittit᷑ em aliqͥd alicui.vbi videlicet qͥetat᷑.
vt lapis mittit᷑ deoꝛſuʒ. Mittit᷑ etiã alicui vt a qͥ hba
beat᷑ſicut aliqͥs mittit alicui dvnũ. Mittit᷑ etiaʒ vt
ad aliqͥd ſcʒ ꝙ oꝑet᷑. Scoᷣm hanc triplicẽ ↄꝑationẽ
eſt miſio in diuinis. Mittit᷑ em̃ filiꝰ vel ſſ.vt alicui
ad inhabitandũ.vt alicui ad poſſidendũ vt donum.
vt ad aliqͥd ſcʒ ad effectũ cõparanduʒ. ⁊ ideo miſſio
ꝑ ↄpationẽ ad terminũ reperit᷑ cõpletiſſime in diui/
nis. multomagis ꝙᷓ in creaturis. Si autẽ loqmur de
miſſione in ↄpatione ad miſſum.ſic in his inferioꝛi/

bus ponit triplicẽ cõditionẽ imꝑfectionis.ſcʒ ſepara

tionẽ. ſubiectionẽ. ⁊ mutationẽ.qᷓ quidẽ non ſunt in

diuinis.eſt tñ aliqͥd pꝑfectionis ibi iſtis coꝛreſrõdẽs.

rõ huiꝰpʒ ſic. In iſtis inferioꝛibꝰ ſepatur miſſus a

cũ mitto aliquẽ romã.q; roma diſtat a me. ſi ille de
bet eſſe rome opoꝛtet ꝙ ſeparetur a me. In diuinis

vero qꝛ deus mittẽs ẽ vbiq;. nulla ẽ diſtantia. ⁊ ideo
nulla eſt ſeparatio.loco tñ hmõi eſt miſſi a mittente

egreſſio ſiue emanatio. ⁊ ſic patet rũſio ad illud qð
obijcit̃ de cõditione ſeꝑationis. Silr in his inferioꝛi
bus ẽ in miſſo ſubiectio ꝓpter differentiã mittentis
ad miſſum.qꝛ em̃ miſſus recipit a mittẽte.vl eẽ.vel
ptutẽ. vel opationẽ. ⁊ eſt ſepatus ab co in ſba.qꝛ ſbᷣa
oĩno eadẽ nõ ꝑticipat᷑ a pluribꝰ. neceſſe ẽ ꝙ aliã vir
tutẽ recipiat ab co.⁊ aliã iuriſditionẽ illa inferioꝛeʒ.
in diuinis nõ eſt ſbalis differentia.⁊ ideo oia ſunt
eq̃lis nobilitatis in mittente ⁊ miſſo.ſᷣ tñ loco huiꝰ
eſt ſubauẽtis emanatio.⁊ ſic ptʒ ſcda obiectio. Sil
in bis inferioꝛibꝰẽ in miſſo mutatio.ꝓpter diſtantiã
miſſi a termino.qꝛ em̃ nõ eſt in termino ad quẽ mit/

titur. ideo opoꝛtet ꝙ mutet locum.⁊ ꝙ ſit in eo mu⸗
tatio.qꝛ vero in diuinis miſſus nulli loco abeſt.non
opoꝛtet ꝙ perſonalit᷑ accedat.⁊ ideo nõ eſt ibi muta
tio. Sed tñ loco eius ẽ alicuiꝰeffectus de nouo pꝛo/
ductio.⁊ ſic pʒ tercia obiectio. Muis em̃ in diuinis
nõ ſit ſeparatio.ſubiectio. ⁊ mutatio.tñ loco boꝝ eſt
emanatio.ſubauctis oꝛigo.⁊ noui effectus ꝓductio

Ad illud qð vltimo obijcitur germer ad mini
ſterium. dicendum ꝙ hoc verume

creaturis ⁊c.

qð mittit qᷓ; habet ille ad quẽ mittit.

Nerum hoc verum eſt vbi miſſio dicit
ſubiectionem. ſeq boc nõ eſt in diuina natura ſed in

l.

Queſtio. ij. b

ſeruus dñm. Sʒ in diuinis ẽ oimoda eqlitas. nul/ Atrum miſſio in diuinis ſit ex tpe tm̃.an etiam ab

eterno.Et ꝙ ab eterno oñditur auẽte ⁊ rõne.Auto/

ritate ſic. Gꝛego.eo mittit᷑ filius qͥ generat᷑.ſed gene

rat᷑ ab eterno. mittitur ab eterno.ꝗ̊ miſſio in diui⸗

nis eſt ab eterno. ¶ Gtẽ Beda in omel. Spũſſancti

miſſio cſt ꝓceſſio.ſʒ ꝓcedit ab eterno.& mittitur ab
eterno. ¶ Item ratione ſic. Miſſio ſiue actiue ſiue

paſſiue dicta. eſt deus/ſed oĩs actio qᷓ actiue ⁊ paſſi-

ueẽ deus eſt ab eterno. c. ¶tẽ ois actio qᷓ babet
deũ vt terminũ. ⁊ vt pꝛincipiũ.eſt ab eterno.vt pʒ cũñ
dicit deus intelligit. deus generat. ſed miſſio ẽ bmõi
qꝛ deus mittit deum. miſſio eſt eterna.Si dicas q;

miſſio requirit duplicẽ terminũ.ſcʒ eum q mittitur.

⁊ eũ ad quẽ mittit᷑.⁊ ille ad quẽ fit miſſio.eſt tpalis.

Contra.deus põt eſſe qͥ mittit.deus qui mittit᷑. ergo

pari röone deus ad quẽ mittit᷑.⁊ videt᷑ ꝙ iſte cõpara-
tiones pꝛincipij ⁊ termini maxime deo conueniant.
Deus em̃ eſt alpha ⁊ o.pꝛincipium ⁊ finis.g̊ magis

Iteʒ quicqͥd eſt deus eſt eternũ.miſſio eſt deus.g
eterna. ſed pᷣmiſſe ſunt verc. et dlno. eoi
tra Joh. xvj. Si nõ abiero paraclitus nõ vcniet ad
vos.cũ autẽ abiero mittã vobis eũ.Cũ ſpũfſanctꝰ

3 . dicit deus ad quẽ mittit᷑ q; deus qui mittitur.

tt miti⸗ mitti.ſed qð eſt eternum.nõ pᷣt pnrr
tge uſa mẽte kercipit. (Ite oĩs miſſio eſt ad
qui

tẽ Aug.iiij.de tri. Mittit᷑ filius vel ſſ. cuam

poſterius mittente.ſed vbi cadit poſterius.ne-

ceſfario interuenit ratio pꝛincipij et tꝑis. c. pᷣma

ppoſitio ꝑ ſe eſt vera.qꝛ mittens per pꝛius bʒ ipſum
t ez omnis
miſſio.vel eſt rõne mutationis.vel rõne oꝑationis.
ſed in diuinis nõ eſt mutatio.& ad hoc ꝙ miſſio ſit.
neceſſe ẽ ꝙ interueniat operatio.⁊ ſi operatio.⁊ eſfe
ctus.⁊ ſi effectus.⁊ tẽpus. omnis miſſio eſt ex tem
oꝛe. ¶ R. dom ad pdicta ꝙ miſſio in diuinis nul/it
o modo dẽ niſi ex tpe.Et ratio huiꝰeſt.quia dicit cõ
parationẽ.non tm̃ ad pꝛincipiũ.nec tm̃ ad miſſum.

ſed etiã ad terminũ. terminꝰille de necefſitate crreꝛ

tus eſt.qꝛ miſſio in deo cũ nõ dicat mutationẽ.dicit
aliquã circa terminũ operatõnẽ.⁊ ita aliquẽ effecũ.
⁊ quia omne qð recipit effectũ eſt creatuʒ ⁊ tpale.iõ
miſſio de neceſſitate eſt tꝑalis.
cit Gꝛego.eo mittitur filius quo generatur.ddm.qꝙ

ipſe loquitur pꝛeſuppoſita manifeſtatione in crea/
turis.pater em̃ manifeſtat᷑ in creatura.ſed non mit⸗

titur.ſed filius mittitur.Et Oꝛego.reddit rationeʒ.

7

quia nulla alia cauſa eſt niſi ꝙ ille generat᷑ille non

id eſt pater. ¶Ad illud qð obiſcit᷑ de Beda. domcq 13

Beda loquit᷑ de ꝓceſſione ſpũſſcti ꝓut eſt in creatu
ra.⁊ ita ſemꝑ eſt tꝑalis vt miſſio. S
obijcit᷑.ꝙ omne qð actiue et paſſiue in deo ponitur
eternũ eſt. dom.ꝙ veꝝ eſt niſi habeat vlterioꝛẽ reſte
ctum ad creaturã.ſed miſſio pᷣter reſpectũ qͥ eſt mit
tentis ad miſſum. impoꝛtat aliquẽ effectũ in creatu/

ra. Ad uülud qð obijcit᷑ ꝙ miſſus actiuc ⁊ paſſiue i 5

eſt deus. dm ꝙꝙ eſt quedã actio q̃ ſolũ reſpicit paſ-
ſum. vt percutio te.quedã qᷓ paſſum.⁊ aliũ terminũ
vt doceo te grãmaticã. ſimilit ⁊ mitto te ad illuz. Et
qð obijcitur vruʒ eſt in actione ⁊ paſſione que nibil
aliud reſpiciunt niſi pꝛincipiũ ⁊ obiectũ.ſed non in
alijs que requirunt alium terminũ.⁊ ideo bʒ inſtan

tiam in ꝓpoſito. Similiter ſoluendũ eſt ad ſequens
ven eñ ſi actio illa omnino terwinaret᷑ in dum.

d üllud qò di/ 12

d illud quod 14 1o luded

ſnrabl
urdp
Paiog
wint.
Mmm
ſeg
mtone⸗
(gentpri
rſiu
nuſſont
lan

ledon
eunu
ſothnile
Gemii

Nitg
rtfic
angr
menin
londe,⸗
tmnen
inn
imn
äpemng
ſemnge
igancei
1adgitti
man ſa
ienlinſ
Wrgii
dblifin
init En

.
4

—

S=

toctc

„ 7 6

auk
Gitita,
s 4

Tmitti. Si eſt inequalis.g

18 na immiſſibilis. nõ niſi pater. ergo xc.¶Re⸗.
AY miſſſio ſicut patet ex ratõne aug.⁊ melius.j.pate/

Sed qð obijcit ꝙ; miſno reſpicit deũ vt terminuz ad

quem.dm.qꝙ ſi terminꝰ ad quẽ eſt miſſio eẽt ſolum
in rõne finientis.ſic veꝝ eſſet. nũc aũt non eſt ſic. ſed
1 magis in ratõne ſuſcipientis.
vðm. ꝙ ibi .
naturale.ſtatua eſt es. ⁊c.quia qd erat materie at/

. d vltimũ obiectũ
eſt paloꝰ accidentis.ſicut hic.omne es eſt

tribuit᷑ ſtatue ratõne artificij. Similiter bic qd erat
diuinc eſſentie attribuit᷑ miſſioni rõne ↄnotati.
Aueſtio. iij. c

uerit᷑ cuius ſit miſſio vt miſſi. ct vẽ ꝙ ſit totiꝰtri/
nitatis. Aug.iiij.de tri. Mittit᷑ filius.cum ex tempo⸗/
re cuiuſq́; mente ꝑcipit᷑.ſed tota trinitas ex tempo/
re mente gaie⸗ tota triuitas mittit᷑.S̊ pater.

1¶ Item mitti pſionam. eſt ipſam de nouo venire ad

babitandum. ſed tota trinitas de nouo venit ad ba/
bitandum in pcccatoꝛc. cum gratia dat᷑ ei. c. mioꝛ
patet Job.xiiij. Ad eum veniemus ⁊c̃. ¶ Item miſ⸗
ſio ↄnotat cffectum in creatura. ſed ita eſt. ꝙ omne
ↄnotans effectum dicit᷑ eſſentialiter. ergo miſſio paſ
ſiue dicta dicit᷑ eſſentialiter.ſed qꝗð eſſentialiter dici/
tur ↄuenit toti trinitati.g ⁊c. Item qñ aliqͥd mit/
titur mittit cuʒ eo eẽ qð ei inſeꝑabiliter eſt ↄiunctũ.
ſed patcr eſt inſeꝑpabiliter ↄiunctus filio.g̊ qñ mitti/
tur filius.mittitur ⁊ pater. ¶ Item mittere et mitti
aut ſunt equalis nobilitatis.aut nõ. Si equalis.cr/
go qua ratone dicit᷑ mittere de patre.eadem ratione
u tens eſt maioꝛ miſſo.
& filius eſt inequalis patri. Contra.Aug.iiij.ð tri.
Pater nuſq legit᷑ miſſus.ſed nõ debemus aliqð aſ-/
lerere de deo qd nõ habemus ex ſcriptura. ergo mit⸗
ti nõ ↄuenit toti trinitati. ¶ Item Aug. dicit ꝙ pa⸗
ter abſurdiſſime dicit᷑ miſſus.ſᷣ ſermones veri nonꝝ

ſunt abſurdiſſimi. ſed potiꝰfalſi.&̊ mitti nõ vere dici⸗

tur de patre. ¶ Item aug. dicit ꝙ mitti eſt cognoſci
ab alio.ſed pater nõ cognoſcit᷑ eẽ ab alio.g̊ᷓ pat᷑ non
mittit᷑. ¶ Item om̃e mobile reducit᷑ ad immobile.
FS miſſibile ad immiſſibile.g in diuinis eſt ali del⸗
Te m.

Nee⸗ſeng duo habet ex ſuo intellectu.ſcd emanatõeʒ
maniteſtatõcʒ ꝑ efſtectũ.Quia ergo impoꝛtat ema/
nationẽ.paſſiue miſſio dicta.hinc eſt ꝙ cum pr̃ oino
careat pꝛincipio.ꝙ de ipſo nullo modo põt dici miſ/
ſio paſnua.vñ nõ inuenit᷑.⁊ ſi inueniret᷑ eẽt tãqᷓ; fal/

9 ſa ⁊ velut impꝛopꝛia exponenda. illud q

obijcit᷑j. ct. ij. ꝙ miſſio eſt ꝑceptio ab intellectu. vel
inhabitatio de nouo.dm.q; nõ dicit totam rõnem
miſſionis.ſed ſolũ a ꝑte termini in quẽ.vñ debet ad/

di cum illis emanatio ab alio.⁊ tũc nõ valet. ¶ A
0 illud qð tercio obijcit᷑ ꝙ ↄnotat effectũ.qᷓ eſt eẽntia

le.dm.qꝙ nomẽ ↄnotãs effectũ.aut dicit ſolũ reſpe
ctum ad effectũ.⁊ tũc eſt pure eẽntiale vt creare.aut
dicit etiã cum hoc reſpectũ ad ꝑſonam.⁊ ſic põt eſſę
notõnale.ſicut creaꝛe ꝑ filiũ.ſolius eſt pꝛis.ſic ẽ de B
qð ẽ mitti.Quia nõ dicit tm̃ ↄꝑatõeʒ miſſi ad ſuſci/
pientem effectũ.ſed etiã ad pꝛincipiũ. Sigficat eniʒ

21 ip̃m cẽ ab alio ⁊ in aliũ.⁊ ſic pʒ.¶ Ad illud qð obij/
lt᷑.ꝙ inſeꝑabilia ſimul mittunt᷑.dm.qꝙ illud eſt ve

rum deilla miſſionc q̃ eſt ꝑ ſeparatõʒ.ſed de illa miſ/
ſione ꝗᷓ eſt pex diſti
tant᷑ neceſſario illi qͥ diſtinguunt᷑.ſicut nec ĩ alia miſ

¶ Altimo querit᷑ cuiꝰ ſit miſſio vt mittentis.

diuinã naturã.

auẽtem in ipᷣm. nõ mittit.

ipe ſit miſſus inchtum wni.
quoꝝ fuit poſitio.ꝙ mittere ⁊

nu

per diſtinctionem nõ eſt dicere. ꝙ ſic mit

ſone illa que ſepant. ⁊ qm pater diſtinguit᷑ a filio.?
mifſio in diuinis dicit diſtinctiõcʒ. ideo nõ opoꝛtz æ

XVv.

cum mittat᷑ filiꝰ mittat᷑ pater. Agd illud qð obijci 22

tur vltimo.qꝙ equalis nobilitatis eſt mitti vt mitte/
re.dm.ꝙ mitti nõ remouet᷑ a pre qꝛ dicit ignobili
tatẽ. ꝭ quia dicit emanatiõʒ ⁊ ſubauctem qᷓ q;uis nõ
ſit ignobilitatis.tñ nõ ↄuenit patri.
Oueſtio ih. „d
Et ꝙ ſit

totiꝰtrinitatis oñdit᷑ ſic. Miſſio idem eſt qd temꝑa⸗

lis donatio.ſᷣ tꝑaliter dare ↄuenit toti trinitati.quia

tota trinitas dat ſpm̃ſctm̃ vt dicit augu. ⁊c.¶ Item
aug.iiij.de tri. Mitti a patre filiꝰſine ſpũſancto non
potuit. miſſio filij ↄuenit ſpũiſancto.ergo eadẽ fa⸗/
tione miſſio ſui. Si dicas ſicut dicũt quidã ꝙ illð in/
telligit de miſſione m bumanaʒ naturã.q̃ miſſus ẽ
ad pᷣdicandũ.ſᷣm illud Eſai.lxj.Ad annũciãdũ man
ſuetis miſit me.nõ aũt de miffione ᷣm diuinã natu/
ram.Contra.miſſio ᷣm diuinã naturaʒ.eſt miſſio in
mentẽ vel in carnẽ.ſ̊ aug.intelligit de miſſione i car/
nem.vñ ſtatim ſubdit᷑.qꝛ pater intelligit᷑ euʒ miſiſſe
cum fecit ex femia. g cõſtat ꝙ loquit᷑ de miſſione ſᷣm
1 tem męꝗr facit tale argumentuʒz.
Si pr pᷣt dare vel mittere ſpm̃ſctm̃.⁊ hoc nõ facit.ſ.ſ.
aliquid facit pr̃ qd nõ facit ſpũſſanctꝰ.gᷓ diuiſa ſunt

oꝑa trinitatis. ¶ Contra.datũ dicit᷑ relatiue ad dã/
tem.ſicut dicit aug.xv.de tri.gS.ſ.ſ.nõ dat᷑ niſi ab his
ad q̊s relatiue dr̃.ſ̊ nõ dicit᷑ relatiue ad ſe.g non dat
ſe. S nec mittit ſe. ¶ Item ſicut pr̃ eſt pꝛima perſona
in trinitate.ante quã nõ eſt alia.ita.ſ.ſ.ptꝰquẽ nõ eſt
alia. Sed pꝛ qꝛ nõ habet ꝑſonã ex qua ſit.nullo mo/
do dr̃ miſſus.g cũ.ſ.ſ.nõ habeat pſonã ex ſe emanã/
tem. nullo modo dr mittere. en vbicũq; ẽ miſ/
ſio paſſiua.ibi eſt ſubauẽtas reſpectu alicuius pꝛinci

pij in miſſo.ſicut dr̃ ab augꝰ.⁊ mgr̃o. vbi eſt miſſio

actiua ibi notat᷑ auctas reſpectu ꝑſonc.ſ ſpũſſanctꝰ
nõ habet auctem reſpectu ſui.nec alteriꝰpſone. ac.
tem vbicũq; eſt miſſio ibi vere notat᷑ diſtinctio.
ſicut in creaturis ſeꝑpatio.ſed ꝑſona.ſ.ſ.nõ diſtinguit
a ſc.ergo a ſe nõ mittit᷑.nec filiũ mittit.cũ nõ babeat

tem om̃is actus ᷣm

quem ꝑſona reflectit᷑ ſupꝛa ſe.eſt eẽntialis.⁊ eẽntia/

liter dictus.ſi ergo filiꝰmittit ſe.vel.ſ.ſ.ſe: ergo mitte

re vel mitti eẽntialiter dr.iᷣ om̃is talis actus dicit᷑ ð
tribus.ergo pꝛ mittit ſe. ¶ E.dm.ꝙ in hac qõne.
ſapientes opinant᷑ ↄtrarie ſapientibꝰ. Nam magr̃ di

cit expᷣſſe ⁊ nitit᷑ ꝓbare auẽte ⁊ rõne.q;.ſ.ſ.mittat ſe

dat ſe.nec opoꝛtet ſᷣm ipᷣm.ꝙ inter mittentẽ ⁊ miſ/
ſum cadat ꝑſonalis diſtinctio. ſᷣ ſolũ q;tum ad ratio
nem intelligendi.vt ipᷣe ſit mittẽs inq;'tum deꝰ.⁊ idẽ
Alioꝝ mgroꝝ ⁊ anti
. mitti de ronc ſui nois
ungoꝛtgt ſubauctem.⁊ auẽtem.⁊ diſtinctõcʒ.⁊ ido
lo modo põt dici ꝙ vna ꝑſona mittat ſe.vel mit/
tatur a ſe.vñ locutõnes iſte ſunt impꝛopꝛie ⁊ expo/
nende que hoc dicere vident᷑.⁊ poſitõnem ſuaʒ con/
firmant ꝑ Aug.qui dicit ꝙ pater nullo modo mitti/
tur.nec legitur miſſus.hoc nõ eſt ob aliud. niſi quia
hoc qð eſt miſſus.impoꝛtat ſubautoꝛitateʒ.ergo per
oppoſitum.mittere impoꝛtat autoꝛitatem.⁊ vna ꝑp/

ſona nõ babet autoꝛitatem ſupꝛa ſe. Et reſpondent

ratõnibus magiſtri.ꝙ nõ eſt ſimile de boc qð eſt da/

le oino.⁊ nullam ↄnotat diſtinctonein. 2 ſiccoccdi

25

re.⁊ de hoc qò eſt mittere. Quia dare vno modo eſt 24
ex liberalitate ſiue amoꝛe ↄmunicare. ⁊ ſic eſt eẽntia

„
● 5 1 —

tmtr. ꝙ tota trinitas dat ſeipſam. ? pater ſimilr. Alio

25

modo eſt dare alicui donũ coicare.nõ tm̃ ex liberali/
tate.ſed ctiã ex aucte.⁊ ſic dare dicit notionẽ.ſiue te⸗
net᷑ notionaliter. ⁊ hoc mõ nõ valent ille rationes.ſi
pater dat ſpm̃ſanctum.⁊ ſpũſſanctus nõ dat ſe. ali
quid facit pater qd nõ ſpũſſanctus.quia dicit notio⸗/
nem. ⁊ in boc ſenſu equipollet ei qdð eſt mittere.ſimi/
liter donatio paſſiua ei qð eſt pcedere.¶¶ Similit᷑ ad
ſimile qð inducit męr de filio.dicũt ꝙ nõ eſt ſimile.
quia in filio duplex eſt natura.ſcʒ diuina⁊ humana.
⁊ q́tum ad humanaʒ põt mitti ⁊ mittit᷑ a tota trini/
tate.qꝛ minoꝛ eſt deo.⁊ inferioꝛ.⁊ nõ tm̃ ſubauctẽ ba
bet. ſed etiã ſcruitutem.quia eſt ſeruus dei quis per

9 9 —

vnionem ſit deus. Oꝛtum ad diuinã aũt. mittitur a
ſolo patre.quia a ſolo patre ꝓducit᷑.Quia g̊ ſpirituſ
ſanctus ꝓducit᷑ ⁊ a patre ⁊ a filio.⁊ nõ a ſeipſo.binc

eſt ꝙ nõ mittit᷑ niſi a patre ⁊ a filio.⁊ ꝓpter hoc ratio

nes magiſtri nõ valent.quia om̃s auctes que dicunt

filium mitti a ſpũſſancto vel a ſe.m humanã natu/
ram intelligunt᷑.Sed licet hec poſitio ratõnabiliter
videat᷑ ⁊ facilioꝛ ad ſuſtinendũ.tñ quia nõ debemus
autoꝛitates ſanctoꝝ ad noſtrã trahere ratõnem.ſed
magis ecõuerſo.ratõnem noſtrã autoꝛibus ſancto/
rum ſubijcere vbi nõ ↄtinent expꝛeſſam abſurdita/
tem.Et ſancti dicũt.⁊ magiſter dicit.⁊ maxime aug.
qui plus ſuꝑ hac materia locutus eſt. filium mitti a

ſpũᷣſãcto.⁊ a ſe.qð nõ pñt exponere ᷣm humanã na

turam. Ideo alia poſitio.tum ob rcucrentiã ſancto-

rum.tum ob reucrentiã magiſtri.videt᷑ magis cẽ te/
nenda. F Z ud em̃ verbũ aug. qð dicit. ꝙ filius eſt
miſſus in carnem a ſpũſancto.ſᷣm humanã naturaʒ

nullo modo põt intelligi.vt videt᷑.quia miſſio h̊ fu/

it ad humanitatis ſiue carnis aſſumptõeʒ. ̊ ſᷣm ra/
tionem intelligendi.pᷣcedit humanã natura.vt iam

vnitam.& ſi filius hoc modo dicit᷑ miſſus.opoꝛtʒ q;

attribuat᷑ diuine naturc.⁊ ita ratõne diuine nature
miſſus eſt a ſpũſancto.multofoꝛtius ergo a ſe.ac per
hoc ⁊ ſpnᷣſſanctus a ſe.Et ꝓpterea ad intelligentiam
obicctoꝝ in contrarium notandũ eſt. ꝙ miſſio de ſe
duo impoꝛtat.ſcʒ emanatõncʒ ⁊ manifeſtatõnem.⁊
pꝛincipaliter de ratione ſue ſignificatõnis impoꝛtat
manifeſtatõnem. Et hoc patct ꝑ aug. in.iiij.de trini.
qui dicit.ꝙ mitti eſt cognoſci eſſe ab alio.⁊ habetur

in pñti diſtin. quia tunc filius mittit᷑.cum ex tꝑe cu/

iuſqᷓ; mente ꝑcipit᷑.Quia ergo pꝛincipaliter impoꝛ/

tat manifeſtatõez ⁊ ↄnotat in miſſo emanatõeʒ. ido
manifeſtatio ſumit᷑ ꝑ hoc qð eſt mittere ꝑ modum

actõnis.⁊ ꝑ boc qð eſt mitti ꝑ moduʒ paſfionis.ſed

natiuus reſ

emanatio vtrobiq; vnifoꝛmiter. VUñ ſenſus ẽ.pater

mittit filium.i.declarat ſiue manifeſtat filij emanatõ
nem.ſiue filium emanare. In paſſiua vᷣo ſenſus eſt.

filius ſiue ſpũſfanctus mittit᷑.i.manifeſtatur ab alio
emanare.Et qm̃ ablatiuus reſpectu paſſiui.⁊ nomi/

lij. ſcdo circa miſſionẽ.ſ.i.j.in pꝛincipio.xvj.di. MNũc de.ſ.ſ.videndũ eſt ⁊c. 8 bz qtuoꝛ ptes.
ma (pᷣmiſſa qõne voñndit auẽte Aug.ꝙ filiꝰdPuobꝰmodis miſſus ẽ.ſcʒ viſibiliter ⁊ inuiſibiliter.ibi.Ad qdð dic
mus. In ſcda aſſignat duplicẽ driaʒ iſtoꝝ duoꝝ modo
Aliã.ibi. Pꝛeterea notandũ. In tercia vo mouet dub n bi.
cur pꝛ nõ dð miſſus. In qrta vo remoucet ſiue tocet erꝛoꝛẽ cauere.pcedẽtẽ ex illiꝰdubij ſolone.ibi. Jõq; das

cctu actiui.impoꝛtant ratõnem pꝛinci .—
De miſſfione filij ⁊.ſ.ſ.q;tũ ad modũ qui duplex ẽ.viſibilis ſcʒ ⁊ inuiſibilis.
Mic q̃rit᷑ vtꝝ ſełtĩ miſſꝰ ſit filiꝰ. Sup egit mgf̃ de miſnõc qᷓ
duplex ẽ. ſcʒ viſibił et inuiſibil.Et qm iſti modi ↄueniũt miſſts

feſtatio ⁊ emanatio.ideo illa eſt ꝓpꝛijffima.qñ abla⸗
tiuus vel nominatiuꝰimpoꝛtat habitudinem pꝛinci

pij reſpectu vtriuſq;.vt cum dicit᷑. pater mittit filiñ.
⁊ filius mittit᷑ a patre.quia filius emanat a patrc.et᷑

manifeſtat᷑ a patre.Quia vo pꝛincipale ſignificatuʒ
boꝝ verboꝝ eſt manifeſtatio.nõ emanatio.qm̃ no⸗
minatiuꝰvel ablatiuus eſt pꝛincipiũ manifeſtatõis.
qᷓuis nõ emanatõnis. ꝓpꝛia eſt.ſed minus pᷣdicta.⁊
in hoc ſenſu ↄcedunt᷑ iſte. Filius mittit ſe.⁊ ſpiritui
ſanctus mittit ſe. Quia vᷣo tam mittere qᷓ; mitti im-/

poꝛtãt emanatõnem circa miſſum.⁊ ꝑſona pr̃is nõ

emanat ab aliquo.ſimiliter nec trinitas.ideo ꝑſona
patris nuſq legit᷑ miſſa nec ipſa trinitas.Ex boc pa

tet. ꝙ hec eſt ſimpliciter oino impꝛopꝛia. pater mit

tit ſe.ſiue ipſa trinitas.qꝛ recedit᷑ a ꝓpꝛictate ꝑſonaꝝ

mittit filiuʒ.cum a nullius ꝓpꝛietate recedat᷑.
illud qð obijcit᷑ in cõtrarium de dato ꝙ dicit᷑ relati⸗
ue.dm. ꝙ verum eſt ſm ꝙ dare dicit ꝑ quandã au
toꝛitatẽ coicare.hoc mõ nõ accipit męr.ſed inq;tum
dare idem eſt qð liberaliter ⁊ volũtarie coicare.

⁊ trinitat᷑. Illa vo eſt ſimpliciter ⁊ oino ꝓpꝛia. Pat᷑ 28

illud qð obijcit᷑. ꝙ pater nõ mittit᷑. quia non ?29

ab alio.dOm.qꝙ nõ eſt ſimile.qꝛ tam mittere qᷓ; mit
ti.impoꝛtant emanatiõeʒ in miſſo.vt pʒ exponenti.
ſenſus em̃ ẽ. G̊ ꝑſona mittit illã.i.manifeſtat eiꝰema/
natiõeʒ. ⁊ H mittit᷑ ab illa.i.eiꝰ emanatio manifeſtat

Ab illa.̊ h emanatio nõ ſꝑ imꝑtat reſpectũ ois ꝑſo/

ne mittẽtis.qꝛ ab aliqͥ põt eſſe manifeſtatio miſſiõis
a q tñ nõ eſt ipᷣa emanatio.⁊ iõ ſic nõ ponit᷑ pductio
in mittẽte.ſicut emanatio ĩ miſſo.⁊ iõ nõ ſequit᷑.ꝙ ſi

pater nõ mittit᷑ ꝙ. ſ.ſ.nõ mittat᷑.¶ Acd illud qdð obr

vbi eſt miſſio paſſiua.ibi eſt ſubauctas.dm.qꝙ veꝝ
eſt.nõ rõne q̃ paſſiuuʒ.ſᷣ ea rõne.q̃ tam paſſiuum qᷓ
actiuũ notat emanatõeʒ ĩ miſſo.ſicut patuit in expoo
ſitõne.Et qꝛ emanatio nõ ſꝑ eſt reſpectu mittentis.
ideo nõ õʒ ꝙ ſp impoꝛtet᷑ auẽtas in mittẽte.ſ rõ iſta

val eret bñ.ſi ita eẽt.vt pᷣnci enec eiꝰ qð eſt
miſſio.eẽt emanatio ſiue ꝓductio. Ið qð ob
qꝙ mittere impoꝛtat diſtinctõez. dom. ꝙ mittere vno

mõ impoꝛtat dr̃iam ſubalem.vt cũ impoꝛtat dñiuʒ.
vt cũ dr.deus mittit angelũ.Alio mõ diſtinctiões p⸗
ſonalẽ.vt cũ impoꝛtat auẽtem in mittẽte.⁊ ſbᷣauẽteʒ
in miſſo reſpectu mittẽtis.vt cũ dr pr̃ mittit filium.

Tercio mõ impoꝛtat diſtinctõeʒ ſolũ.qtum ad mo⸗

dum intelligẽdi.Sicut cũ dr̃.voluntas eſt inſtrm̃ ſe

ipᷣm mouẽs.qꝛ idem eſt mouẽs.⁊ motũ. Silr cũ dr.

Spũſſanctꝰmittit ſe.idem ẽ mittẽs ⁊ miſſum.rõne
drñs. Mittens inquã.ſᷣm ꝙ deꝰ.ß miſſum. vᷣm ꝙ do

num ſicut pᷣdictũ eſt. Acdillð qð obr vltimo dere 33

flexione actꝰ. dm. ꝙ ven eſt qͥ ad pᷣncpale ſignifica
tũ.ſᷣ nõ oꝑtet q;tum ad ↄnotatum.⁊ roõne pᷣncipalis
ſignificati eſt reflexio ꝑſone mittentis ſupꝛa ſe.vt di⸗
cat᷑.mittens eſt miſſus. “

tũ ad pᷣncipiũ.h̊ agit de miſſiõe q;tũ ad modũqᷣ

i filij ſon p affigt eos circa miſſionẽ fi/

ꝛima ꝑs bʒ qᷓ̃tuoꝛ ꝑtes. In p/

v.vnãꝗ ibi. Ecce diſtincti ſunt duo modi miſſiõis ſi
iũ qͥddaʒ.qdð bʒ oꝛtũ ex pᷣdeterminãtis.ibi.Hic queri

uert qdaã herctici. Ex ̊ em̃ qdð direrat pꝛem nõ mitti poſſet qͥs crederei dinis nõ eẽ eqitatẽ. Ad hoc rdene
mar dicit ꝙ boc nõ eſt ꝓpter inequalitatẽ. pter pꝛincipij auẽtem ſiue ↄnotationem.,g 5

pij.⁊ ſignificatio hui⸗ꝰverbi mittere ⁊ mitti eſt mani

Ad illð qd obr 70

ug
W⸗
Sapi

Ap.

fiusnintſeh
muts Lon

Wrceele e

.
83 “
gdndcn
P. 4
„e enge „e,
Mre N

* N
. aT
enurit
