mgenge diſtolus. e e
no vult intelligere ve —
ritaté,et qñ affiſtetes
ſunt ſimplices.⁊ non he. „
pnt caꝑe veritatẽ ⁊ ſj

,,eküiklllitareé. i qꝛ beretic
idcirco aduerſanti erat aduerſandum et tali modo quo magis pꝛiuaret

opponentẽ ſua queſtio/
us iohannis de celo erat

Item querit᷑ cum nõ ſit reſponſum ad oꝛatõnem.quõ reſpondendum ſit.vr ꝙ diffini⸗
quia velle ⁊ nolle opponunt᷑ ↄtradictoꝛic. inter que nõ cadit medium. ⁊ dᷣm ad
ntate accedente ſiue de antecedente.⁊ tũc ncutra pars eſt vera.nec ſunt mem⸗

bꝛa oppoſita ↄtradictoꝛie.ſed ↄtrarie. Nolle em̃ ⁊ velle dicũt actus voluntatis ↄtrarios.inter quos cadit me
dium. Aliquid em̃ eſt reſpectu cuiꝰvoluntas nõ habet ratõnem cauſe nec repugnantie.⁊ ita patet illud.
d ¶ Mam ⁊ pᷣſciẽtia. v falſum dicere de ſcientia dei. et p̃ſcientia de bonis ⁊ malis. Dicit em̃ glo.ſupꝑ illud tẽ.
Que ignoꝛabam interꝛogabant me ⁊c. Ars neſcit vicium.ſev in deo eſt ars artium. ̊ c. Si dicas ꝙ neſcit p

modum pꝛacticum.ſed ſpeculatõnis. Contra.illud ſoluʒ

mala. & τ.

ſicut recte dicitur.deus cognoſcit mala ꝑ ſeipᷣm. ſic rectum in

„

leg pecnatonis. ſcit hoc modo qdð in co relucet.ſed in deo nõ relucet
Item vr magiſter nõ ſoluere argumentum.

ultiglicnt em inesneniens nõ eſt ſoluere. DHdm.
cat liquo. ⁊ lux de tenebꝛa.nec opoꝛtet᷑

in deo luccat malum.ſed ſufficit.e in co luceat mali ghoſtum. Ad illud quod obijcit᷑ de ſolone.dðᷣm.

ꝙ ſolonem non ponit.ſed innuit cõtra arguendo. q.d.ex i

o. vnum nõ poteſt inferꝛi

ex altero.quia qᷓ;uis ſint

idem in eſſentia. tamen diuerſa ſunt cõnotata. ¶ Item querit᷑ de hoc qð dicit bylarius in notula. circa iſtum
5· Pꝛedicta tamen. ꝙ ſancta ecdleſia anathematiʒauit cos qui dicũt deũ non generare ↄſilio ⁊c. Aidet eniz

ↄtradicere Dam̃.dicenti. quia in deo non eſt ↄſilium. quia

ↄſilium eſt ignoꝛantis naturc.Re.dm. ꝙ conſili⸗ 4

um dictur dupliciter. Ano modo dicit᷑ conſulere accipere ↄſilium.⁊ ſic dicit ignoꝛantiam.⁊ ſimiliter conſili
um dictum ad boc. Alio modo cõſulere dicitur dare coſilium. ⁊ hoc modo dicit ſcientiã ⁊ poteſt tranſferꝛi ad

„ „

diuina. Deus em̃ nullo

rei occulte.⁊ eſt ibi diſj

oſitio firma. qm ergo in deo eſt veriſſima cognitio occultoꝝ. in

modo aceipit ↄoſilium aliunde. Añ notandum ꝙ in ↄſilio duo ut. Eſt ibi oniei

ce in ipſo dict eſe llium. vnde Oꝛeg deus mutat ſniam. ſed nõ oſilium.

ariabilitas. ieo re
4

te deus vult. qᷓ ſua ſciẽtia ſcit. cum ſua ſciẽtia noue/

rit taʒ bona qᷓ; mala. volũtate autẽ nõ velit niſi bo⸗

„

na. Scia quipe dei r pſcientia ve bomisꝛ malis.
volũtas vo ⁊ pᷣdeſtinatio de bonis eſt tm.⁊ tamen
vnum ⁊ idẽ in deo eſt ſciẽtia ⁊ voluntas.⁊ pᷣſciẽtia
⁊ pᷣdeſtinatio.Ita cum vnũ ſit natura dei⁊ volun⸗ Nylaꝛi? in libꝛo de

tas. dicit᷑ tamen pater genuiſſe fili natura.nõ vo⸗
luntate. t eſſe deus natura nõ volutate.

¶ Redit ad explanatõeʒ pꝛime ſolutonis. videlicʒ

ſynodis. Eos qͥ di
cunt de nõ extanti
bus eſſe filiuz dei.
ſilr qͥ dicũt q; neq;

qualiter intelligenda ſint illa verba.pater nec no⸗ ↄſilio neq; volũta

lens nec volens deus eſt.nec volens nec nolens ge

nuit filium.

EPꝛedicta tñ verba quibꝰ
us pater nec volens nec nolens eſt deꝰ. nec nolens
nec volens genuit filiũ.ſiue voluntate ſiue neceſſi⸗
tate. ex tali ſenſu vident᷑ accipienda.ꝰ t voluntat
pcedentẽ vel accedentẽ intelligamꝰ.qualiter euno⸗
mius intelligebat. Mon em̃ ipſe de eſt volütate p⸗
volens pꝛiuſq; deꝰ.necvo
lũtate pᷣcedente vł accedẽte genuit filiũ.nec pꝛiꝰvo
lens qᷓ; generans genuit filiũ.nec pꝛius generas ꝙ;

cedenti vel efficienti.vel

ꝛudenter dictũ eſt. ꝙ de⸗

te pr̃ genuerit fili/
um. anathemati/
d ʒat ſctã eccia. Itẽ
ſi quis nolẽte pꝛe
dicat natũ filium.
anathema ſit. Mõ
em̃ nolente patre
coactus pater.vel
naturali neceſſita-
te dnctus cũ nol/
let. genuit filium.
ſed mox vtvoluit.

biliter ex ſe vnige⸗

è volens genuit filiũ.volens tñ genuit.ſicut potens nitum demonſtra⸗
„— genuit. ⁊ bonus genuit filiũ.⁊ ſapiẽs genuit.⁊ hu- utt.
iuſmodi. Si em̃ pater ſapiẽs et bonꝰ dicik genuiſſe
filiũ. cur nõ ⁊ volẽs? Cũ ita ſit deo idem eẽ volen⸗
teunm qð eſt eẽ deũ.ſicut idẽ eſt eſſe ſapientẽ qð ẽ eſſe
deũ. Dicamꝰg qꝛ pr̃ ſiẽ ſapiẽs.ita volẽs genuit fili
um.S nõ voluntate pᷣcedente vł accedente. Quem
ſenſum aꝑit Aug.⁊ ↄfirmat ita dicẽs ſuꝑ epiſtolam

ad Ephe. De filio dei.i.dño nro iheſu chꝛiſto ſcri⸗
ptum eſt. quia cũ pf̃e ſemꝑ fuit.⁊ nunq; eum vt eet
paterna volũtas pceſſit.Et ille qdeʒ natura filiꝰ ẽ.

—
— —

D euidentiam huiꝰpartis tria pꝛincipaliter
ueruntur. Pꝛimo querit᷑ vtrum generatio
uſilij ſit ᷣm ↄditõnem neceſſitatis. Secundo
vtrum ſit ᷣm ratoõne
ↄditõnem exemplaritatis.

generatio ſit m ↄditõnem neceſſitatis ſic oſten

ditur. Fecundioꝛ ⁊ actualioꝛ eſt natura in patre ad
ducendum filium. ꝙᷓᷓ ſit in luce ad pducendum ra/-
ium.ſed lucẽ neceſſe eſt radium ꝓducereita q pꝛo⸗/
ductio in ipſa eſt ̃ᷣm ↄditõnem neceſſitatis. mul/

tofoꝛtius in patre reſpectu filij. Item omne qʒ

emanat ab alio. Sanar hm conditonem neceſſita⸗
tis aut cõtingentis. ergo ⁊ filius emanat altero iſto/

rum duoꝛum modoꝝ.Sʒ nõ ᷣm cõditõnem contin

gentie. quia tũc cõtingẽs eſſet filium generari.gS.
¶ Item ab ofñipotente detrabere maximum poſſe
ſt impoſſibile. ſed deus pater eſt omipotens. cuius

maximũ poſſe eſt generare filium. detrabere ci poſ/
ſe generare filium eſt impoſſibile. Sʒ in eternis po⸗

em voluntatis. Lercio vtrũ vᷣm

2 . „ rGrr

tentia eſt cõiuncta actui.ergo pari ratõne impoſſibi
le eſt auferꝛe actum generatõnis. impoſſibile ẽ nõ
generare. ſed impoſſibile non eſſe ⁊ neceſſe eſſe con/
uertunt᷑.ergo neceſſe eſt generaꝛc. ¶ Contia. Augꝰ.

ad Oꝛoſium ⁊ magiſter dicit in litera. Nec volunta
te nec neceſſitate genuit pater filium. quia neceſſitai
in deo nõ eſt. ideo ⁊c. ¶ Item bylarius in libꝛo. de ſy
no. Mon naturali neceſſitate ductus pater genuit fi

lium. ergo nõ fuit ibi neceſſitas naturalis.nec neceſ-

ſitas alia vt videt᷑. Sc. ¶ Ites nabilius pducens ẽ
illud qd dominat᷑ ſue e qð ſubiacet.ſᷣ agẽs

„

fßFm ratonem neceſſitatis ſubiacet actõni. qꝛ velit no

lit optet ipᷣm facere.g ſimpliciter pr qͥẽ obiliſſimũ

agẽs.nobiliſſimo mo pducit filiũ.nõ igit hm ↄictõ
nẽ nccitat. ¶ Itẽ hidẽ pᷣt oñdi ſic.Oð ſtis dat᷑ non

de nccitate dat᷑. Sʒ richar.dicit ꝙ in pꝛe ẽ amoꝛ gra/

tuitꝰ.qᷓ dat eſſe filio ⁊ ſpirituiſancto. ſi Etis dat. ñ5
dat nclio. ie ad p̃dictoꝝ intclligẽtia ẽ notãdũ ꝙ F

multiplex eſt neceſſitas. Quedã em eſt neceſſitas p/
ueniẽs ex pᷣncipio diſcõueniente. Quedã ex pᷣncipio

ſine tpe ⁊ impaſſi

uckaiznni

loeltmo non
lndo grizeſblis
ninid
bertittwiran
ſkitrn Ai
licdlurcligt ne
altindunm : r
1brlgriusintele

(leruralineceſt

o dunteyugn
=
Nafalumcet.
ntan Cumce

untateſbiſe

oſtsſumment
ontateticnulla

eccſariockber

Cut neccſariück

7 bencſckinge

nt Nangege⸗
ammorc.pni 1
. 1
ia dꝛe ine em
Nhorgratuttusi

n ſicin
ſiguis mgindi
dar mmiſin.
urbemſt i
n tenn
Acls n
muunlnacſt
ewasdid⸗

Lptfluan.

Sonerthon.
fpetnpc

enrtetmr

* mmnntr⸗

¶ Utrum xencratio filij ſit m ratõnem voluntat᷑.Et

— — * —
4 .

&ficiente. Quedaʒ ex pꝛincipio Zueniente ⁊ ſufficiẽõ

te. Illa aũt que ꝓuenit ex pꝛincipio diſcõuenientc ẽ

duplex. Aut em̃ eſt ex io mouente ↄtra naturam.⁊
bec eſt neceſſitas violentie. Aut ↄtra voluntatem.?

eſt neceſſitas coactõnis.⁊ de illis duobꝰmodis quc/
rit hbereticus qui ſunt valde vſitati. Illa ſitr que eſt

ex pꝛincipio deficiẽte eſt duplex.Aut em̃ eſt reſpcctu
ccidq̊ res eſt nata cõpleri.⁊ bec eſt indigentie neceſſi-/

NI

dus pducendi in trinitate creata ⁊ in trinitate inete

ata. ͤ n imagine noticia oꝛt᷑ mediante voluntatea
mente. ergo filiꝰa pre mediante voluntate ſiue ꝑ vo

luntatẽ. Minoꝛ pʒ ꝑ Aug.ix.de trini. Paꝛtũ mentis
pcedit appetitus.q̊ͥ dum querendo inuenimꝰ quod

noſſe volumꝰ.naſcit᷑ ꝓleæs ipᷣa noticia.¶ Item vbi

eſt maioꝛ ↄmunicatio ibi eſt liberalitas maioꝛ. ̊ pa⸗

ter plus cõicat filio.q; omnibꝰcreaturis.g̊ maioꝛ eſt

tas.vt cibi ⁊ potus.⁊ de hac dicit᷑.j. Joh̊.iij.Qui vi

derit fratrẽ ſuũ neceſſe br̃e ⁊c.Aut reſpectu ciꝰqð in

curꝛit cx ipᷣo defectu.⁊ bec eſt neceſſitas ineuitabili /

tatis.qualis eſt in moꝛte ⁊ in pꝛimis motibꝰ.hãcne

ccſſitatem incur:it hõ ex carentia oꝛiginalis iuſticie.
tvõ.De ncceſſitatibꝰmeis erue me.Tercia eſt ſilr du

plex q̃ eſt ex pᷣncipio ſufficiẽte ⁊ ↄuenienteę. Aut em̃

eſt ex pᷣncipio ſufficiente in diſponẽdo.⁊ h̊ eſt nece-

ſitas materie diſpoſitc.q̃ põt dici neceſſitas exigẽtie

Aut in ↄplendo.⁊ G̊ immutabilitat ẽ neceſſitas.Et

hoc vltimo mõ neceſſitas cadit in deo.⁊ pncipaliter
in Zo.qꝛ ipᷣe ſolus cſt qui pᷣncipaliteꝛ ſibi oio ſufficit.
⁊ qui ſecũ oio ↄuenit.Hec aũt neceſſitas nõ repugt
libertati volũtatis.ſced ſolũ vertibilitatis.qualis nõ
eſt in deo. ¶ Ad illud ꝗð obijat de litera. dom. qꝙ il
lud intelligit᷑ de neceſſitate coactõnis.q̃ nullo modo
cadit in deum.⁊ de hac qucrebat hereticus. Similit᷑

⁊ hbylarius intelligit de hac eadẽ.vñ ſubiungit in lr̃a.

nõ naturali neceſſitatc.cũ nollct.tũc ibi eĩ eſſet co/

6 actio. dum repugnaret voluntas.¶ Ad ilud quod
obijcit᷑.ꝙ agens ꝑ neceſſitatem ſubiacet ſue actioni.

dm.qꝙ falſum eſt.niſi ſit neceſſitas repugnans vo/
luntati. Cum em̃ eſt neceſſitas repyugnans. neccſſe ẽ
voluntatẽ ſubijci.quia nõ põt pᷣualere.Sed qñ ẽ ne
ceſſitas ſumme ↄſonans nõ potens diſcoꝛdare a vo

luntate.tũc nullam inducit ſubiectõncʒ. ſicut pʒ.deꝰ
neccſſario eſt beatꝰ.⁊ neceſſario vult eſſe beatꝰ.⁊ ſi/

cut neceſſariũ eſt ip̃ᷣm eſſe beatũ.ita ⁊ velle.ſic intcl/

vt in rone pducentis Et h̊ dupſr. aut put

itbi liberalitas.ergo cũ creature pcedãt ꝑ modũ libe

ralitatis.multomagis filiꝰ.⁊ ſic ⁊c. IJItem in creatu⸗

ris exñtibꝰ in actu generationis ſil mouet natura et

voluntas. ⁊ nipil ex filio dero gat. ſi p̃ mag pdu
⁊ voluntatẽ. ¶ Item ad hᷣ eſt auctas llyla. in. iij. de
tn. pf an ome tps fii pereauit. ome dð eſt deus ber

volũtatẽ.¶ Item Oꝛig. loquẽs de mente dina dicit.

germẽ ꝓferẽs volũtat fit vbi pr.ergo vr gene

rer abien volũtatẽ. ⁊ ꝙ ſit fliꝰ volũtat. Rdoðm 4
ꝙ volũñtas pᷣt dupłr ↄſiderani reſpectu voliti.ſcʒ vt
in rõne appꝛobãtis ⁊ diligentꝭ.⁊ ſic eſt reſpectu ois
boni. ſiue ſit neceſſaꝛiũ.ſiue ſit ↄtingẽs.ſiue creatuʒ.
ſiue increatũ.ſiue ab alio.ſiue nõ ab alio.vtʒ. Hec ei
vera eſt. pater vult ſe eſſe deũ. Alio modo cõſiderat᷑
pꝛinci⸗

piñ diſtinctã ↄtra naturã.ſᷣm ꝙ dr̃.ꝙ alia ſunt natu

li gendũ eſt in generatoône filij. Ad illud q8 obijci⸗

7 tur de amoꝛe gratuito.dm.qꝙ duo ſunt in gratuito

amoꝛc.vnũ eſt qd dat liberalitate eterna ita ꝙ nul/

ia eſt exigentia ſiue debitũ meriti vel nature.Aliud
quia dat ſine retributõne. ⁊ q;tum ad hoc ſm dicit
anmoꝛ gratuitus in patre.nõ q́;tum ad piimũ. NMatu

candi naturam.
Aueſtio.ij.

re em̃ fecunditas patris neceſſario eſt ratio ↄmuni/

Tro ino anects ehap taronles u ene
dit᷑ ꝑ auẽtem bylarij qui dicit in li.de ſinodis.omni/

hbus qeaturis ſubſtantiã dei voluntas attulit.ſed fi-

ſo meura Gaſit ccin aus vo e riniencber.
dit eunomiñ qui poſuit filiũ dei eſſe filiũ voluntat.

&̊ ſi recte rephendit.generatõ filij nõ eſt m ratödem

voluntatis. ¶ Item ratõnibꝰoſtendit᷑ ſic. Genera
tio quantũ eſt de ſe eſt exitus naturalis.ſiue per mo/
dum nature.Sev ille eſt alius modꝰ ꝓducendi qᷓ; ꝑ
voluntatẽ. ⁊cc. ¶ Item filius eſt ſapia patris.crgo
ſi ꝓcedit pᷣm ratõneʒ voluntatis.voluntas eſt pꝛioꝛ
ſapia.ſed boc eſt incõöueniens.qꝛ cognitio ᷣm ratio/
nem inteiligendi.pᷣcedit affectonem ſiue voluntatt᷑.
d contra. In offii natura oꝛvinata. potẽtia na

turalis ſubiacet voluntati.vel ſaltem ↄfoꝛmat᷑ volũ
tati. ſicut patet in pꝛimo bomine.ſed in deo eſt natu
moꝛdinatiſſima. go nibil eſt a natura vel p natu⸗
Em. qd n ſit ꝑ volijntatem. Item oſimilisẽmo

„

△

ioꝛ eſt ↄmunicatio in generatõnc filij cc. dᷣm.q; ma

q̃ poſita eſt pꝛimo.i

ra. alia volũtate.aut put eſt ↄiunctũ.Si ꝓut ẽ pᷣnci⸗

piũ diſtinctũ ſic diſtinguit᷑ voluntas dupir.ſcʒ aceeꝛ

dens ⁊ añcedẽs.volũtas accedẽs ẽ q̃ aliq̃s de nõ vo
lente fit volẽs.h nõ eſt in deo.nec reſpectu dei.deus
em̃ nõ bʒ aliꝗ nouã volũtatẽ.nec reſpectu ſui.nec re
ern alteriꝰ. Holũtas añcedẽs pᷣcedit effectũ cau/
glitate ⁊ duratõc.hᷣ q̃deʒ ẽ in deo.̊ᷣ nõ reſpectu dei.

Hſ reſpectu creature ſolũ.om̃es em̃ diuine ꝑſone ſunt

ſimul. Alio mõ ꝓut volũtas ↄſiderat᷑ vt pᷣncipium
ↄiunctũ naturc.pᷣt eſſe duplłr.qꝛ tũc natura ⁊ volun/
tas ſunt pᷣncipiũ.aut igit᷑ natura ẽ ꝓducẽs pᷣncipali
ter volũtate cõicante.aut ecõuerſo. Atrũq; em̃ pnci
paliter eẽ nõ pᷣt. Si volũtas ẽ pncipiũ cõicante na/
tura.ſic ẽ pceſſio ſpũſſcti.qͥ ꝓcedit ꝑ modũ amoꝛis.
tñ ſil in natura. Si vo natura ẽ pᷣncipiũ cõicante vo
lũtate.ſic ẽ generatio filij qͥ ꝓducit᷑ vt oĩno ſil.⁊ per
modũ nature.nihilominꝰvt dilectꝰ.⁊ iõ dĩ ꝙ ſibi in

co ↄplacet pꝛ ⁊.ij.pe.j.dr filiꝰdilectõis. ¶ Ad illud
ds obijeit᷑ in cõtrariũ. ꝙ generatio eſt ꝑ modũ volũ ꝰ

tatis.ſiue ſᷣm rõnem volũtat᷑.dm.ꝙ boc intelligi⸗

tur. aut de volũtate appꝛobãte.vt oñdũt due aucto/
ritates Hyla.? Oꝛig. aut de volũtate cõicante vt rõ
Ad illud vᷣo qð obᷣr de ſikitudii

„

ne imaginis.dm.q in hoc eſt diſſiis imago creata ꝰ

ſpſi trinitati increate. vt dicit Auguſti. xv. de trinita.

quia ibi non naſcitur verbum ꝑ inquiſitõnem ſicut
poteſt naſci in nobs vuct Poiitts valet ad oppoſi/
tum q́; ad ꝓpoſitum. ¶Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ ma
ioꝛ ↄmunicatio vel minoꝛ non facit modum emanã⸗
di eſſe ̃m liberalitatem vel ᷣm modum voluntatis

ſed modus ſiue ratio ↄmunicandi.Et quia pater cõ

municat creaturis 5 voluntatem. ita ꝙ voluntas eꝰ
eſt cauſa pducens filio ꝑ fecunditatem nature.ideo
nõ ſic dr ſilius pduci ꝑ volũtatem ſicut cresture.·
d illò q in gñatone bois ſi mouet nã ⁊ volun

tas. dm. B qpter defcctũ mag q́; p oplemẽtůũ.
q pĩ ꝑ ſe nõ p̃t gnare excoicatioe ch alio diſtantr.

11

Li.

qs ſi ad inperiñ voluntatis deus auts alio adiuuã

te nõ indiget. ⁊ ideo nõ eſt ſimile.
NAueſtio. iij. . ltin. c
Atrum generatio f⸗ hatre ſit ᷣm ratõnem exem⸗
plaritatis. Et ꝙ ſicvidet᷑ boc modo. ſuꝑ illud p. Se
mel locutꝰẽ deʒ.glo.i.filium genuit.in quo omnia di
ſponit. ſed diſpoſitio eterna dicit ratonem exempla/
ris. 5 ſi flius pcedit vt verbum. ꝓcedit ꝑ modũ exẽ
plaritatis. ¶ Item generatio flli a patre eſt ſimilis
ꝓductõni noticie ex mente.ſed noticia pc B
ie ̃m ratõnem cxemplaris. quia exemplar eſt ratio
cognoſcendi.. ¶ Item qð eſt imago in ꝓducto. hoc
eſt exemplar in pducente. Qñ eniʒ ꝓductum exp̃ſſe
repᷣſentat.imago dicit᷑. Siliter cum ꝓducens expſte
repñtat.exemplar dicit᷑.ergo cũ filius ꝓcedatvt ima
go. eadem ratõne ꝑ modum exemplaritatis. ¶ Itẽ
omne pꝛincipiũ cognitiuũ rei pducende ꝓduci v̈ᷣm

2

ratõnem exemplandi. ſed pater eſt pꝛincipiũ filij co/

gnitiuũ.ergo

nibil eſt. qꝛ ſi bomo dum generat bominez. poſſy ta/

ucit filiuz m ratõnem exemplaris.
Si dicas eꝙ illud nõ ſufficit. imo neceſſe eſt ꝙ exem/
plar ⁊ exemplatum differant in foꝛma ⁊ natura.hoc

lem generare qualem cogitat.tũc generatio illa non
tm̃ eſſet m naturã. ſed etiam ᷣm exemplar. Sed pr
T. Si dicas.q

oĩo ꝓduxit filium vt ſciuit ⁊ voluit.

nec illud ſufficit. ̊ neceſſe eſt eremplar pᷣcedere. Ob⸗

ſfqcit᷑. Si deus ab eterno creaſſet mundũ ꝑ impoſſibi

le. nibilo minꝰ mundus eſſet pductus ſᷣm rationem

ſn patre.ergo nõ ꝓ

12

X

auẽtem exponẽs.ibi.Quõ accipit᷑ qʒ ſupꝛa dictũ ẽ.
ſit in filio.h duas ꝑtidas.

exemplaritatis. ¶ Contra. in inferioꝛibus. agens ꝑ
naturam. ⁊ agens ꝑ exemplar ex oppoſito diuiduntk
ſigit natura ⁊ intellectus.S qð ꝓducit᷑ im naturaʒ.
nõ ꝓducitur m ratõnem exemplaritatis. ſed filius
ſm naturam ꝓducit᷑ a patre. ⁊c. ¶ Item omne ꝓ
ducens aliud ᷣm ratõnem exemplaritatis.pꝛoducit
ſm ratõnem volũtatis. Sedpaten vt oſtenſum eſt
ſupꝛa)nõ /ꝓducit filium ꝑ voluntatem. ⁊c.¶ tez
foꝛme nõ eſt foꝛma.ergo nec exemplaris exemplar.
ſeo filiꝰeſt ars reufiar oim. g nõ babet exemplar
ce

dom.ꝙ ſicut ꝓcedere ꝑ modum voluntatis ⁊ libe
litatis eſt dupliciter. vno eĩi mõ ꝓcedit ꝑ modũ libe

cedit ex mẽ

it õm ratonem exemplaritat.·
1q8 eſt i alio m veritatez. non eſt in illo ym
exemplar. ſed filius eſt in patre m veritatem. non
ꝓcedit ᷣm ratõnem exemplaritatis.ergo ⁊cc. Rꝰ.

ralitatis iõm q nõ eſt liberalitas.ſed q fit vel da᷑=

A

ivarltate aſe creature pecdunta deo. Alio mo

o ſicut id qð eſt ratio liberalitatis.vt amoꝛ. ⁊ ſicp/
cedit ſpũſſanctus vt amoꝛ.qui eſt cnũ.in quo om/

nia tona donant᷑. Sic ꝑ modũ exemplaritatis eſt ꝓ-
cedere dupliciter. Ano mõ ſicut exemplatuʒ ꝓprnie.

plaꝛi.⁊ ſic impoꝛtat exemplar cauſalitatẽ foꝛmalem
reſpectu exemplati. Alio modo dicit᷑ ꝓcedere ꝑ mo/
dum exemplantis.ſicut rõ exemplandi.⁊ ſic vr pce-
dere ipᷣe filius.q dr̃ verbũ patris qͥ ſe nõ tm loquit᷑.
ſed etiã cetera diſponit. AUñ filius ᷣm aug.vij.de tri.
dicit᷑ plena ars oim rõnum viuentiñ.Et hinc habet

ſic creatura ꝓcedit a deo. tanq; exemplatũ ab exem/

oꝛtum illud qð ↄſueuit dici.ꝙ qui negat vydeas eſſe.

negat filiũ dei eſſe. Et ille modus ꝓcedendi ᷣm cxẽ⸗

plaritatẽ nõ repugnat ꝓceſſui naturali.ideo nõ põt

eſſe niſi naturalis.Aliꝰvo modꝰrepugt ꝓceſſui nali

₰ „—

eſt em̃ ᷣm volũtatis impiũ.ita ꝙ; ꝓducẽs ⁊ ꝓductuʒ

differũt. ſicut cã ⁊ cauſatũ. Sʒ vnũ ſᷣm veritatẽ.nõ ẽ

in alio.vñ ratõnes inducte ad bãc ꝑtem ꝓcedũt ᷣm

bãc viã. ⁊ ̃m hãc verũ ↄcdludũt.ᷣm aliã vo nulla cᷓ
dudit. imo ad om̃s ſoluendũ ẽ ꝑ interemptõeʒ R
a5

le aũt qᷓ obijciunt᷑ in cõtrariũ.om̃s ꝓcedũt ſᷣm
viã.qꝛ dicũt ꝙ; ꝓcedit m modũ exemplaritat.qð
rõ exemplãdi.qð pʒ aꝛ ſumunt᷑ a rone eterne diſpo⸗
ſitõis. cognitõnis. ⁊ imaginis. Altiavo rõ ↄcludit ꝙ
ꝓcedit ꝑ modũ exemplaritat ſicut exemplatũ.⁊ pᷣte
rea ſoluenda eſt ꝑ interemptõneʒ.¶¶ Ad ülud quod
er come prnei iũ rei ꝓducẽde.ſi bʒ cognitõe p/
cedit ꝑ exẽplar.dom eſt.qꝙ illð falſuʒ c.niſi rõ cogni⸗

tõnis pᷣccdat.ita ꝙ bʒ pᷣcognitõeʒ ſaltẽ ᷣm rõem cãe

ad effectũ.ꝗᷓ oꝛdinatio exigit eẽntialẽ diuerſitatẽ.ſi/
ue ſpãlem ſiue ſubalẽ. Exeplatũ em̃ ſᷣm q exẽplatuʒ
nõ ẽ in exẽplãte ᷣm veritatẽ.b p ſuitudinẽc.q̃ inquaʒ
ſihitudo cũ ſit rõ cogſcendi ⁊ exẽplãdi.dr exemplar.

14

Pꝛocedit & filiꝰpᷣm rõem exẽplaritat᷑ nõ ſicut exem i

platũ ꝑ exèplar.ſᷣ ſicut ipᷣm exẽplar vel rõ exemplan

di cetera. Et ſi tu obijcias.ꝙ exẽplar cõe ẽ toti tnita⸗

ti. Rñdit ad h̊ Altiſios.de mundo architipo ſiue de
xdeis.ꝙ ydea ſiue mᷣs archicle
E ipi filio.verũetiã ꝓpꝛiũ. Ael ali

₰ —

nõ tm̃ appꝛopatuz
fp̃t dici.qꝛ ſᷣm ꝙ ex/ 10

emplar dicit rõem coſcẽdi.ſic cõe ẽ toti trinitati.et
appꝛopꝛiat᷑ filio.ſicut ſapia. vᷣm vᷣovltra hoc dicit ra

nomẽ verbũ vt meliꝰpatebit infra.

Ziſtinctio. vij. de ↄparatõne potentie generandi ad ꝑſonã.

—— — 2

. dbr Zee it᷑ a qͥbuſdã ſi pr̃ potẽs ſit ⁊c. Itẽ pꝛa ꝑs bõ qtuoꝛ ꝑticła
grñare.ſur ↄpent᷑ ad ꝑſonã Sc0 1

In pꝛia mor qrit ⁊ de᷑miat.vtrũ filiꝰpoſſit generari.

— 7 „ . 9 =–☛

Ic ſolet ꝗ̃ri a quibuſdã vtrũ pr potuerit vel voluerit ⁊c. In pñti di.ponit męr dubitatõez ex opa

nſcdᷣo vtrũ potẽtia generadi ſit i flio.
In pꝛia mouet qõez. vtꝝ poſſe velle

tione potẽtie generadi adpſonã.vtrũ ſcʒ ſicut ẽ in ꝑſona Sas ſit ĩ ꝑſona filij.Et bʒ q̊ ꝑs duas.

fis ⁊ filij. Scdᷣo opponit ↄtra ſolłocʒ ꝑ auctẽ aug.ibi. Sʒ vebemẽter nos mouet

qd ang. ⁊c. Cercio opponit ↄtra pᷣdictã auẽteʒ ꝑ rõem.ibi.lHhoc at nõ vꝛ a dbuſdã. Quarto redit ſupᷣ dicta⸗

dꝛio q̃rit ⁊

. 2„ . .

Itẽ ꝑs ſcda bꝰ di. in qᷓ qrit mr. vtꝝ potẽtia g̃andi

bʒ ouas ptichas. Dꝛio qrit ⁊ detmiat bãc qões. vtx aliq potẽtia ſit in preqᷓ nõ in nlio. Si emñ pina

oĩo eadẽ eſt potẽtia in pꝛe ⁊ filio. S

qꝛ erat dubi ideo opponit ↄtra pdictã ſołoez ⁊ detmiat ꝑ diſtinctõeʒ. Scdo rñdet ad pꝛimã qõein diſtin

——

guendo. vtꝝ ſcʒ fili?peat potẽtiã gnandiibi. Ita etiã cũ dr̃ filiꝰnõ hʒ ⁊c. Si em̃ intelligat᷑ actiue falſus eſt in

tellect. ſq; ꝙ filiꝰpoſſit generare. Si vo itelligit᷑ paſſiue.ſq; ꝙ, hʒ potentiã q poſſit gñnarivera ẽ.Et fundat᷑ il

la diſtinctio ſm alios ſuꝑ h.ꝙ li generandi põt intelligt . Sii paſſtt
ra ẽ.⁊ ẽ ſenſus.filiꝰpʒ potẽtiã gãandi.i.potetiã ꝗᷓ gñat᷑. Sʒ in actiua pᷣt eẽ duplr. qꝛ pbt eſſe Seinen
Ais:n fſcbeſuppoſich detiniain ⁊cᷓ falſa. Eſt em̃ ſenſus.filius bʒ ⁊c.i.filiꝰhʒ potẽtiã q ipᷣe fili gñat
ſonalis. ⁊ tũc nõ

2 .

7

—

bzʒ ccrtü ſuppoſi

„

nalis. T tũ tũ ⁊ looutõ vera. Eſt em̃ ſenſus.fili? habet potentiã gencrã
ntiã qua aliquis generat.tñ bunc ſenſum nõ ponit magiſter. “

lpſons

tionẽ emanãdi ſic eſt pꝛiñ filij. ⁊ ſic impoꝛtat᷑ ꝑ hoc

in ſignificatõe paſſiuavel actiua. Si ĩ paſſiua. tũc vo⸗

en⸗

Achiotder

rnnite
nonumefnn

ice d

liticacſe

ägatnn,
cieſef,
eiöiigi⸗
nugin
n Caite
nicet tut
anl iiiſ⸗
Ws ſil
lebastguun
ünt
KeKen aift
nümdnci
ginarwig
sggüͤfti⸗
arperic
Enirannen
iroi art
ſaraentizi
tallifninn
Gruidigſin
indne i
rti iſt

—

vhötf gunn
kijtnalfit
rſeinpctiß⸗
ſ.

Queſtio

B. g aueſtone,y

Obiectio

Re. ad obiectõem

Aug.

char. non intelligit᷑ tanq; filius ſit inter omnia. ſed tanq ante om̃ia. vnde arguit ex poſt

ovfipotẽtẽ genuit filiũ prf̃is natura nõ fecit.

im patris ⁊ filij. 9
Ic ſolet queri a q huſdam vtrũ pat᷑ po
tuerit vel voluerit generare filiũ. Si ei
i1ingquiũt potuit vel voluit generare filiũ.
& potuit aliquid ⁊ voluit:qð nec voluit.
it filius. Mam filiꝰnec potuit nec voluit ge

nec pot

nerare filiũ. Cui verſucie facile ridemus dicentes.
poſſe vel velle generare filium.nõ eſt aliquid poſſe
vel velle ſubiectũ potẽtie vel voluntati.Eſt tñ ali/
qua potẽtia vel voluntas.ſcʒ poſſevel velle gignè

filiuʒ.⁊ ideo diſtinguẽda ẽ intelligẽtia ꝓpoſiti ver⸗

bi. poſſe vel vefle gignẽ filium.⁊ poſſe vel velle ali⸗

—

quid. Neq; em̃ generatio filij aliquid eoꝝ ẽ.q̃ ſub⸗

iecta ſunt diuine potẽtie ⁊ voluntati.nec ẽ aliqͥd in

ter omnia vel de omnibꝰ.ſᷣ ſuꝑ omnia ⁊ añ omnia.
Non em̃ añ voluit vel potuit q; genuit.ſicut nec añ

fult q; genuit. qꝛ ab eterno fuit ⁊ ab eterno genuit.

Ex ſimili qᷓ; hoc vidẽ poſſumus.pat᷑ em̃ põt eẽ pa/⸗
ter.⁊ vult eẽ pater.filius aũt nec põt nec vult eẽ pa
ter.g pater põt vel vult eẽ aliquid qð non põt vel

vult eẽ filius.nõ ſequit᷑.qꝛ eẽ patrẽ non eſt eẽ ali⸗
quid. ſed põt eſſe ad aliquid. vt in ſequẽti oſtẽdet᷑.

¶ Obiectio ↄtra reſponſionẽ iam dictam auctoꝛi⸗

tate Aug. b

Ged vebemẽter nos mouet qð Aug. ait in.j.li.cõ⸗

tra maximinũ.qui aſſerebat patrẽ potẽtioꝛẽ eſſe fi⸗

lio.eo ꝙ filium genuit deũ creatoꝛẽ. filius aũt non.

dicebatq; prẽm potuiſſe gignẽ nõ filiũ.⁊ ideo potẽ
tioꝛem eẽ filio. Ad qð rñdens Aug.dicẽ videt᷑.ꝙ fi
liusetiã potuit gignẽ᷑.volẽs oſtendẽ patrẽ eſſe nõ

potentioꝛẽ filio.his verbis. Abſit vt ideo potenti/⸗
oꝛ ſit pater filio.ſicut putas.quia creatoꝛem genuit
pater.filius aũt nõ genuit creatoꝛem.neq; em̃ non
potuit.ſed nõ opoꝛtuit.vide ⁊ diligẽter attẽde hec

verba.nõ em̃ nõ potuit.ſed nõ opoꝛtuit.Videt᷑ em̃
dicẽ ꝙ filius potuit gignẽ.ſed nõ opoꝛtuit.⁊ ita po
tuit qð nõ opo:tuit.QAQuare aũt non opoꝛtuit.ſub⸗

dit dicens. Immoderata em̃ eſſet diuina generatõ.
ſi genitus filiꝰnepotem gigneret patri.qꝛ ⁊ ipſe ne⸗

pos niſi auo ſuo ꝓnepotẽ gigneret. ſᷣm vraʒ mira⸗
bilẽ ſapiam. impotẽs diceret᷑. Silr etiã ille ſi nepo

tem nõ gigneret auo ſuo.⁊ ꝓnepotẽ ꝓauo ſuo nõ a
vob awellaret᷑ ompᷣs.nec impleret᷑ generatõis ſeri

es.ſi ſemꝑ alter ex altero naſceretur.nec eam perfi⸗

ceret vllus.ſi nõ ſufficeret vnꝰomnipotens. Itaq;

laum poſſe velle generare ſimiliter open tur

2
äsl

a ¶ Si em̃ inqulunt.
2S de ſolutöne
msgri q̃ hic innuit nõ

F§ pᷣt aliqͥd

poſſe generare nõ

poſſe aliqᷣd ſubiectu,
potẽtie. Sʒ h̊ non vr

ſoluere. ̊ agguare ar
gumẽtũ. Cu em̃ gene⸗
raꝛe eũ poſſc. ſit poſſe

ſedqt᷑ pr pt generar
W nd. ſ
c nõ filiꝰ. Et rñdet 4

maximũu.vr ꝙ maiꝰi/

cõueniẽs ſeqt᷑.⁊ maꝗ

deroget᷑ potetie filij ſi
in hb deficit. q; ſi eũ ge

nerare filium eſſet ali

quid ſubiectum potẽ

tie.Rꝰ. dm.q; magr

bñ ſoluit. Potẽtia.n.

pfis bʒ ↄpari ad infe-

rius.⁊ ad eqle.ſed ad

ſuꝑius non.cũ careat

ſuꝑioꝛi.um ↄpatur
ad inferiꝰ.tũc eſt po/

tentia eſſentialis.⁊ eſ

ſentialłr tenta.qꝛ ↄno

tat reſpectũ i creatu/
ra.⁊ ſpectu tlis potẽ

tie incoueniẽs eet. q

aliqͥd poſſet pꝛ q nõ
donh dl

i. qꝛ tũc diffeꝛ

rẽt ꝑ eẽntiã. Cũ ãt cõ

paratur ad equalc.vt
ad ꝑſonã.cũ trahitur
ad pſonã. ⁊ tũc nullũ
incõueniens ẽ. ſi aliqᷓ

Apꝛietas ꝑſonalis eſt

iĩ pꝛe.ꝗᷓ no ẽ in filio.iõ
ñ ſeqͥt᷑ ꝙ aliqᷓ potẽtia

ſit i pꝛe q̃ᷓ nõ ſit i filio.

b¶ Generatõ filijac.

nõ eſt de omnibꝰ. AUr

em̃ Richar.de ſancto

Victo.dicere ↄtrariũ

q̃ dicit ꝙ quia omni/

potens c. excuſari nõ

ppᷣt quin filiuʒ genue⸗
rit. generatio filij cõ
tinetur ſub omnipo/

tentia. filius inter

omnia continct᷑.Rꝰ.
dom. ꝙ ſicut diẽ ma⸗/
giſter. generatõ filij ũ
cõtinetur ſub om̃ipo

terntia niſi acciꝑet᷑ oĩ/

potẽtia ꝑ appꝛopati/
onez. Et qð dicit Ri⸗
erioꝛi. Si em̃ emana

tio nature m ronem intelligendi pᷣcedit emanatõnem ᷣm roõnem voluntatis.nunqᷓ deus eſſet potẽs ꝓduce

re creaturã ꝑ voluntatẽ.niſi etiam ꝓduxiſſet filiũ ꝑ naturꝗ. c
aliqͥd ⁊ nibil ñ cadit mediũ.ſi pꝛ nõ ẽ eẽ aliqͥd. eẽt nihil.Reꝰ.eẽ ali

⁊ ſicnõ cadit mediũ ⁊ in hoc ſenſu eſſe prem eſt eẽ aliqd. Alio mõ put trabit᷑ ad eentiaz. ⁊ ſic cadit inter eſſe
aliquid. ⁊ eſſe nibil.mecium.ſciliæet eſſe aliquem. perſona enim pꝛedicatur vt quis non vt quid.

2„

ſene patrẽ. nõ eſt eẽ aliqͥᷣd. Cõtra.qꝛ cuʒ inf
q̃d dẽ dupſr.vel cõiter ad eẽntiã ⁊ pſonã. ʒ

Si eñ nala po⸗
tuit. potuit eẽ filiꝰ ꝛc.
Vr illa illatio mgriñ
valere.quia in creatu
ris. vbi magis differt
relatio a ſuppoſito.

põt dici ꝙ idẽ ſimilis

poteſt eſſe alteri diſſi

tio ⁊ ſpiratio ſint rela

tiones.pari rõne filiꝰ
poterit eẽ ſpũſſanctꝰ.

tione. Itẽ omne mu⸗
tabile eſt aliqd pᷣter

illud pᷣm qð mutatur
bum. eſt aliud q; albe
do. ergo ſi intelligat
ſpuſſanctuſ mutari ſi
generetur.tunc aliud
eſſet in eo generatio.

aliud ille qui genera-

tur.ſᷣ̊ hoc ẽ falſuʒ.er/

4 go ⁊c. Re ſecus eſt in

relationibus creatu/
re ⁊ dei. qm̃ relatiões
in creaturis nõ dant
relatiuis exiſtere.vn/
de ſine illis poteſt res

eſſe ⁊ cuʒ illis. In di⸗

uinis autẽ dant ꝑſo/
ig inge ⁊ ideo ſi
intelligat ꝙ ꝓPpꝛietas
inſit.ypoſtaſis intelli
gitur eſſe.⁊ ſimiliter
ſi intelligit᷑ nõ ineſſe.
intelligitur ypoſtaſis

nõ eſſe. cũ ergo ſpiri ⸗

tuſſanctus nõ poſſit
ſimul ſpirari ⁊ gene/⸗

rari.quia q;uis vna

pſona poſſit duobus
modis pꝛoducere. tñ
vna pſona nõ poteſt
niſivno mõ pꝛoduci.
ſequitur de neceſſita-
ctus eẽ filiꝰvł potuit.
poteſt non eſſe ſpũs.

te. ſi pöõt Perſtuſſan⸗

ſiue nõ ſpirari.⁊ ſi po

tnit nõ ſpirari.potuit
nõ eſſe. ⁊ iterum ſi po
tuit gñari.potuit eẽ.

⁊ ita potuit fieri de ente

t. ( Hoc anñ

Obiectio ↄtra auẽtẽ pᷣdictã ꝑ rõönẽ.
t videt᷑ qbuſdã nõ poſſe ſtare.ſ.ꝙ filius po
tuerit gignere. Si em̃ potuerit filiꝰ gignere.potuit
eſſe pater.⁊ ſi potuit eſſe pr. potuit & eſſe pr̃ vel ſui.
vel pfis.vłſpũſſancti.vł alicuiꝰaliꝰ.Sʒ alicuiꝰaliꝰ
nõ.qꝛ nullus alius ſemꝑ fuit. Nec patris.qꝛ pat᷑ eſt
ingenitꝰ⁊ innaſcibilis. Nec ſui.qꝛ nulla res ſeiſßam
gignere põt. Nec ſpũſſancti.qꝛ naſci nõ potuit Si
em̃ naſci potuit.potuit eſſe filiꝰ.⁊ ita mutabilis eſſe

Wer⸗ autoꝛitatẽ p̃dictam exponens. d

uõ ergo accipiet᷑ qð ſupᷣ dictũ eſt.nõ em̃ nõ po⸗
tuit gignere.ſᷣ nõ opoꝛtuit.quaſi potuit.ſᷣͥ nõ opoꝛ⸗
tuit. Non eſt nobis ꝑſpicuũ aperire quõ ſit hoc ve⸗
rum. ⁊ ideo ſub ſilentio potius eſſet pᷣtereundũ.niſi
me ſu ꝑ hoc aliqͥd loqui cogeret inſtantia qrentiuʒ.
Poteſt g ſic intelligi. Non em̃ nõ potuit.ſᷣ nõ opoꝛ

tuit.i.nõ ex impotentia ſui fuit ꝙ filius nõ genuit.vᷣ

ei nõ cõueniebat. ſicut deus filiꝰnõ eſt deus pater.

nec tñ hoc ex impotentia ſui ẽ. Nã ⁊ pater ſiłr nõ ẽ

filius.nec hoc eſt ex impotentia patris.Sed querit

maximinus arrianoꝝ epᷣs. VUnde ergo eſt ꝙ pater

nõ poteſt eſſe filius.vel filius pater: Non vtiq; ex
impotentia.ſᷣ pater ꝓpꝛietate generationis pater ẽ
q̃ opoꝛtet eũ nõ eſſe filiũ.⁊ fili s ꝓpꝛietate natiuita
tis filius eſt.q̃ opoꝛtet eũ nõ eſſe patrẽ.de qbus ꝓ/
pꝛietatibus poſtea plenius tractabi.
¶Vtrũ pater natura ſit potens gignere filiũ ⁊ an
hoc ſit aliqua potentia que nõ ſit in filio. e

EUterũ querit᷑ a quibuſdã.Si pater potens ſit natu

ra gignere filiũ.⁊ an hec ſit aliq̃ potentia q̃ nõ ſit in
filio? Ad quod dicimus.ꝙ pater nõ eſt potens niſi
natura.eius enim potentia natura eſt vel eſſentia.
At inquiunt illi. Si potens eſt gignere.habʒ ergo
potentiã gignendi.filius autẽ nõ habet potentiaʒ
gignendi ſi nõ poteſt gignere.habet g̊ aliquã potẽ
tiam pater quã nõ habet filius. Non ſequit᷑.Ean⸗

dem em̃ potentiã habet penitus filius quã ⁊ pater

q̃ pater potuit gignere.⁊ filius gigni potuit.Eadẽ
.n.potẽtia ẽ ĩ filio q̃ potuit gigni.qͥ ẽ ĩ pr̃e q̃ potuit
gigne. Sʒ ) B oponit᷑.Alið ẽ poſſe gigne. Alið ẽ
poſſe gigni.qꝛ aliud ẽ gignere.aliud gigni.hoc di⸗
ſtinguendum eſt. Si em cum dicik aliud eſt poſſe
gignere.aliud poſſe gigni. aliã ſignifices potentiã
qua pater potens eſt gignere.⁊ aliam qua filiꝰ po⸗

1

ODOcpoſitio
Rñſio.
f

nõ ens.⁊ de nõ ente ens. ac ꝑ boc mutari. ⁊ ſic pʒ vltimũ. quia nõ dicit᷑ mitari pꝛo⸗

pter diuerſitatẽ ꝓpꝛietatum circa idem ſuppoſitũ.ſicut eſt in mutatione naturali.ſed ꝓpter coꝛruptionem et
inceptionem eiuſdẽ. Mec eſt illud ſimile.pater poteſt generare ⁊ ſpirare ſine ſui mutatione. ergo ſpũſſanctꝰ

gen erari ⁊ ſpirari.quia nõ eſt inconuenicus vnũ pꝛincipiũ pluribus modis
ribus modis ꝓduci eſt impoſſibile ⁊ incompaſſibile.⁊ ideo patet illud. e
S tra.quia ſᷣm hoc generare qð nullo modo
te conſiderata.ſit idem qð eſſentia.tamen potentia quia nõ eſt nomen a deo abſtractuʒ ſicut eſſentia.trabi

4

„ —— „

eſſentie.nullo modo eſſet potentie.Rꝰ.qᷓ;

ꝓducere.ſed vnũ pꝛincipatũ plu
ater nõ eſt potens ⁊c.Con/

uis potentia abſolu/

ad perſonã. Ande potentia generandi non dicit naturã diuinã ſimpliciter. ſed naturꝗ vt in tali ꝑſona.ſ.in-
naſeibili.ideo nõ eſt ſimile de hoc nomine eſſentia.⁊ de hoc nomine potentia. f ¶ Aliam ſignifices potes/

ediot t⸗
ſcaun diu
Unsonal
Gcurhocde
Mtentiage
ſlio no dic
ſflijchuen
apatre J
Apotenti
Tg
flo Aoa⸗

4

tpſich⸗
agener;
*
hoſſernie
eanen
ſa hind
lainna
rote
ſiſſtenm
ſtuhft
tlencti
1)octg
W
tapfid
ndiuing

nͤnoiſ⸗

„%½

—

genuiſſe.⁊ patris qua vult eẽ genitoꝛ ⁊ filium geni⸗

tens eſt gigni.falſus ẽ intellectus.Si aũt dicas pa⸗ tiam q pater cc Coſ
trem poſſe habere aliam ꝓpꝛietatem ſiue notionem ingo ſiuft lenwelt n
qua genuoꝛ eſt. fl aliam qua genitus eſt.verus actmnam v paſſtn sm.·
eſt intellectus. Aliam em̃ habet pater ꝓpꝛietateʒ q Sʒ poſte gignere. di⸗
pater eſt.aliam ſilius qua filius eſt. QLitt potentiam actiuj.
¶ Q[uõ ſit intelligendum.filius habet vel non ha⸗ poſſe gigni potentiaʒ
bet potentiam generanii. f paaiſmnarncrgo n do
ta etiã cũ dicit filius nõ habet potentiaʒ generãdi cxſt al Lor dacne
quam pater habet. dupliciter intelligi põt. Si eniʒ generare non eſt age.
dicat᷑.nõ habet filius potentiã generandi quã ⁊ pa re ꝓpꝛic. ſimiliter nec
ter.ſ.qua potens ſit ad generandũ.i.vt genuerit vł generari pati. obijci ·
vt generet ſicut pater.verum eſt. Si vᷣo intelligat tur ꝙ potentie diſtin
ſic. nõ habet potentiam qua poſſet gigni. vel geni⸗ guuntur p actus. ſed
tus eſſe qua eadem pater potens eſt vt genuenit. v agiencreſeali⸗
vt gigneret. falſum eſt. Sicut dicit. pater habet po potetia buins ꝛ dlis.
tentiã qua poteſt eẽ pater.filiꝰvᷣo nõ habet potẽtiã ¶ N. Iſta diſtinctio
qua poſſit eſſe pater. ecõuerſo. Filius habet potẽ quaʒ ponit magiſter
tiam qua poteſt eẽ filius.pater vᷣo nõ habet potẽtiã de potentia gignendi
qua poſſit eẽ filius.habet ergo aliquã pater quam actiue ⁊ paſſiue. fun/
nõ habet filius ⁊ econuerſo. Abſit: quia eadẽ eſt po cdatur ſupe bocc to
tentia patris qua pot eẽ pater. x filij qua põt eſſe ſ⸗ ran eerſt conige
lius.Ita etio eadẽ eſt voluntas.qua pater vult eſſe ¶⁊ ſi dicit naturam. 2
pater nõ filius.⁊ filius vult eſſe filius nõ pater.⁊ ea ſic vna natura eſt in
dem eſt voluntas filij qua vult eſſe genitus ⁊ pfem gencrante et genito.

ſed alio ⁊ alio modo
Sic eadem potentia
poteſt iteruz conſide

. M H „ .rari m id ad quod .
⁊ ſic dicit modũ exiſtendi naturã in perſona in comparatione ad alium.qui eſt pꝛincipium vel pꝛincipiatum
⁊ ſic cum diuerſi modi ſunt.diuerſe dicuntur pꝛopꝛietates poſſe generare ⁊ poſſe generari.⁊ diſtinguunt hm
actus ꝑſonales.ſed pꝛimo mõ nõ. g Eilius habet potentiã q̃ poteſt eſſe filius.ſiue qua poteſt gigni. NRi
detur hoc dubium vel falſum.qꝛ gigni oino ẽa gignere.⁊ gignere eſt a potentia patris.g ⁊ gigni. E. ſicut Y
potentia gignendi in patre nõ dicit niſi naturã in ꝑſona.vt natã ex ſe pꝓducere aliã. ſic potentia gignendi in
4 ſilio nõ dicit niſi naturã in ꝑſona.vt natã ꝓduci ab alia.ſicut em̃ ypoſtaſi Pg i ↄuenit generare ſicypoſta⸗
ſi filij cõuenit generari. MHec valet qdð obijcit᷑ in ↄtrariũ. Mã omne qð hz ſiliꝰ ſiue eſſ entiale.ſiue ꝑſonale.hʒ
a barre. Zdeo Fuis ipᷣm gigni.ſit a potentia pris.nõ excludit᷑ tũ quin potẽtia gignẽdi paſſiua ſit in filio. SG
illa potentia nõ eſt pꝛinapiũ generationis.ſ idoneitas pſone ſiue ypoſtaſis cum ſua ꝗpꝛietate ad generari.
Añ ꝙ dr̃ poſſe gigni potentia põt intelligi oꝛiginalit᷑.⁊ ſic eſt in ſolo patre.vel foꝛmaliter.⁊ ſic ponit᷑ eſſe¶ in
ilio. Alio autẽ modo non ⁊cc̃. H e tik

—
7

ſ. D euidentiã eoꝝ q̃ dicit mgr̃ de potentia ge aliqᷣd.iĩmo ſcia dicit qͥd.⁊ eſt triũ.ſil 2 volũtas. o
7 ¶nerandi.qᷓtuoꝛ 1

qrunt᷑. Pꝛio qrit᷑ vtꝝ poſſe tentia generãdi dicit qͥ̃d ſiue eẽntiã. Sʒ 3.mor di
Agnare i diuinis.dicat qᷣd. vel ad aliqᷣd. Scoðo cit in ſra poſt pᷣncipiuzʒ. Poſſe generaie no eſt boſſf.
vtꝝ pꝛ chicet potẽtiã generãdi.i.vtꝝ in filio ſit potẽ aliqᷣd. ꝙ non dicit q̃d.vel ad aliqᷣd.ᷓ ⁊c. ¶ Itẽ rõne
