coitas eius accipit᷑ ſm rationẽ nois ideo impoꝛtat

comunitatẽ ſᷣm pꝛiuationẽ ⁊ ꝓpoꝛtionẽ. ſiue analo⸗
magis accedit ad naturam rei. quia reuera pꝛiuatio
illa in pſona magis eſt poſitio q; pꝛiuatio.⁊ rurſus
nominis intentio fund
oncedende g ſunt rõnes ꝙ pſona dicit cõmune in

26 diuinis. Ac illud q obijcit plurificat iam pa

t refwnſio quia vniuerſale diat comunit ccz ym.

entia.
differentia autẽ cõitatũ different accipit᷑ a diuerſis.
25 Quidã em dicunt ꝙ dupii ↄtingit aliquid eſſe cõc.
ſcʒ.ᷣm poſitionẽ.et pᷣm pꝛiuationẽ. Scom poſitio⸗
nem dicunt aial eſſe cõe ad hominẽ ⁊ aſinũ. Scom
ꝛiuationẽ vᷣo vt nõ aial eſt cõmune ad lapidẽ ⁊ ad
fang dicunt ꝙ cõitas ᷣm poſitionẽ eſt in natura
vero ſ̃m pꝛiuationẽ eſt in perſona.quia dicit perſo⸗
na quaſi incõicabilis.i.ſm pꝛiuationem ↄmunitati.
24 ; dicunt ꝙ duplex eſt coõitas.quedã vᷣm vnita⸗
tem nature abſolute. quedã ſᷣm ſimilitudinẽ habi -
tudinis ↄpate. Cõitas ſᷣm vnitatẽ nature abſolute

ita

oꝛmã naturalẽ niſi in ſiſtit ĩ incõm

perſona in diuinis.qdð indiuiduũ in creaturis. Oẽs

ꝓꝛietati diſtinguenti.di -

amentũ ⁊ radicẽ habʒ in re.

tro ỹ eius alb cenaumn e Hor
perſona dictum de pel ſonis diuinis dicitur õm

oſitioneʒ. et Sm vnitatẽ nature.⁊ ſim tem non ſolũ
ſm rõnẽ. et qm̃ ꝑſona hoc mõ nõ impoꝛtat cõmu⸗
nitatem. ideo nõ eſt vniuerſale. Nibilominus tamẽ
ratio nõ valetquia vniuerſale nõ plurificatur. neq;

vere munerat᷑ ꝓpter verã ts ons peen qus con

trahitur ad indiuiduũ.⁊ hic pſona non addit ſi upꝛa
perſonã.qm̃ vt pᷣdictum eſt.nõ eſt diſtinctio in diui⸗
nis per additionẽ ſed ꝑ oꝛiginẽ.ideo ꝑſona nec vere
numerat᷑.nec trabitur in partẽ illo modo quo vni/

Dodm ꝙ illud qð pꝛiuat comunitatẽ nõ eſt cõmune
Ffm illã cõmunitatẽ quã pꝛiuat.ſed ꝑſona pꝛiuat cõ

munitatẽ rei.ſed nõ cõmunitatẽ rõnis.2 ßm illã nõ

eſt coõis. ſed ᷣm cõmunitatem rõnis.¶ Ad ülud q 28

obijcit ꝙ eſt cõmune et dẽ m ſbam coõmunẽ. vom.
ꝙ bic eſt accidẽs.ſicut bic.iſte eſt albus.⁊ iſte eſt mo

nachus.g eſt albus monachus.ergo aliã rationem

denominãdi impoꝛtat iſte terminꝰ albus in pᷣmiſſa
2 in cõcduſione.Sic recte dicendũ de ̊ termino cõ⸗
mune.quia pꝛimo ſm habitudineʒ.ſcdᷣo ᷣm nature
vnitateʒ accipitur.Oꝛ querit᷑ aut eſt cõitas rei. aut
nominis. aut rõnis.dm. ꝙ omnibꝰ his modis.ſed
comunitas realis duplex eſt ſicut viſum eſt. ſcʒ ßᷣm
natune vnitatẽ.⁊ ſm ſimilẽ babitudinẽ.⁊ pꝛimo mõ

loquit᷑ dam̃.⁊ ideo patent cetera.

ueſtio. iij. d

litudineʒ babitudinis relate eſt illa que attendit᷑ in ¶ Ocrũ boe nomen ꝑ ona ſit cõmune vniuocũ creat?

et increatis ꝑſonis. Oꝛ ſic. videt᷑.quia eadẽ eſt ratio
Lige

nomen pſonc ſᷣm quod dicit᷑ de his ⁊ de illis.
tẽ hoc videt᷑ quia cõmunitas pſone eſt cõmu⸗
g oſimilis habitudinis.ſed cõſimilis habitudo
que reperit᷑ in deo.reperit᷑ ⁊ in creatura.Ania ſicut
pater eſt ſuppoſitũ diuine nature.ita pctrus buma
ne. ergo ⁊c. Biscomplenemd rõnis ꝑſone con/⸗
nicabilitate.ſʒ incõmunitas cõmunis

eſt ꝑſonis diuinis ⁊ creatis.ergo ⁊c.¶ Contra. Deꝰ

et qeature ſumme diſtant.ergo nibil babent cõmu.

creatura nõ vniuocant᷑ in ſubſtantia.quia tunc deꝰ
eſſet in genere.ergo nec in pſona.¶ Itẽ que vniuo-
cantur in aliquo.equaliter ſunt in illo.ſʒ nihil ꝑtici-
pat equaliter creatura cuz deo. ergo hocipᷣm qð eſt
ꝑſona nõ dicit᷑ vniuoce de deo et creatura. ¶htem

querit᷑ ergo de quo ꝑ pꝛius dicat᷑ ꝑſona.et videt ꝙ&

per pꝛius ꝑſona dicat᷑ de creatura.quia inde tranſia

Contra. Matura intelllectua⸗

lis.et ſubſtantia. ⁊ diſtinctio eſt in deo per pꝛius qᷓ in

qturis. ⁊ nõ ſunt plura de rone perſone. ergo ⁊c.
Ge. dicenduz ꝙ hoc nomen pſona ſicut pꝛius vi/
ſum cſt nõ dicit niſi cõmunitatẽ habitudinis.ſuper

—

quã fundat᷑ cõmunitas rõnis.quoniã ergo conſimi

lis habitudo reperit᷑ in ꝑſonis creatis et increatis.

Hinc eſt ꝙ boc nomen pſona non dicitur equiuoce

ſed analogice.Sed attendendũ ꝙ cõmunitas habi

17

uerſale. ¶Ad illud qd obicit ꝙ paiuat comunitatẽ 2

ne. nibil vuiuocũ. ¶ Item pſona ẽ ſba. que vni⸗
uocantur in pſona vniuocant᷑ in ſõa. Sed creatoꝛ

tudinis poteſt eſſe per reſpectum ad res eiuſdẽ ge/ 3

tet 2 Po neris. ⁊ tunc eſt vniuocatio et analogia ſᷣjm equali⸗
gam et ronẽ. Lamẽ inter oẽs hos modos mediugsg

tatem.vt petrus eſt indiuiduũ et paulus.et equali/
ter conuenit eis ratio indiuidui. Poteſt etiam eſſe
per compoſitionem diuerſoꝛum generum. vt pe⸗
trus et albedo petri in hoc ꝙ eſt eſſe indiuiduum
vniuntur.et Ee onuent ratio indiuidui pe/
bedini. Sic dicendum ꝙ hoc nomen

29

gpationẽ reg eiuſdẽ naturc.iõ analogice et cqliter.

et ideo quodãmodo vniuocc.ſuũr cũ dicit᷑ de ꝑſonis

creatis. Cũ autẽ dꝛ de pſonis creatis ⁊ increatis.di

. cõpoſitionẽ reꝝ diuerſaꝝ naturaꝝ.⁊ idco ꝑ pꝛius

4

⁊ poſterius.Et ſic ꝑſona pꝛius dꝛ de ꝑſonis creatis

vᷣm nomẽ. ſᷣm rẽ nois ꝑ pꝛius dꝛ de pſonis increa/
tis. Et ꝙ querit᷑ vtrũ perſona ſit cõis perſonis crea/

tis ⁊ increatis.dᷣm.ꝙ ſi dicat᷑ cõmune vniuocum.

31 nõ. ⁊ rõnes ad hoc cõcedende ſunt. ¶M obijcit
Ww ꝰö cadẽ eſt rõ cc. dm. ꝙ nõ eſt eadẽ rõ niſi ̃m ana/
logi

Diſtinctio.xxvj.de his que ꝓpꝛie et etern

am. qꝛ longe nobilius ⁊ aliter eſt natura intelle/

4 ·

ctualis ⁊ ypoſta ſis ⁊ diſtinctio et ꝓpꝛietas in deo q;
in creaturis. ¶ Ad illud qd obijcit ꝙ eſt babitudo 32
ↄſimilis.dm ꝙ nõ eſt ſimilitudo equalitatis.⁊ pꝛe
terea talis ſimilitudo non facit vniuocationẽ ͥ ana
logiã ſolũ. / Ad illud qð obĩ de incõicabilitate. d.
qꝙ; nõ eſt pura pꝛiuatio.imo impoꝛtat diſtinctioneʒ.
⁊ cũ alia rõ diſtinguendi diſtans multũ ab illa ſitin
deo.⁊ hoc non tĩ ſᷣm rẽ.immo etiã vᷣm rõnẽ rectaa,zZ.

intellectus nõ attribuit deo modũ diſtinguendi qui

cõpetit cõpoſitis.ideo nec rõne vniuocũ eſt ſed ſolũ
liter dicuntur de deo ſᷣm relationẽ ſiue ꝓpꝛieta:⸗

tem perſonalem ſᷣm ꝙ ipſis ꝑſonis aſſignant᷑.

„ 9

deo vᷣm

Anc de prlceneitns pſonaꝝ quas frequẽter ⁊c. Supꝛa męr multipliciter egit de his que dicũtur de
n bam. hic ſcdo agit de his que dicunt᷑ de eodes ſᷣm relationẽ. Diuidit᷑ autẽ bec pars in duas
In pꝛima agit de bis qᷓ dicunt᷑ de deo ꝓpꝛie ⁊ eternaliter. In ſcda agit de his qᷓ dicuntur de deo ꝓpꝛie

⁊ tpꝑaliter.j.diſt.xxx.Sunt em̃ quedã que ex tꝑe. Pꝛima pꝑs iterũ diuidit᷑ in duas.qꝛ q̃dã ſunt ꝓpꝛietates ſiue

relationes ꝑſonales. ⁊ de bis agit pꝛimo. qucdã nõ pſonales. ⁊ de his agit ſ.
derari opoꝛtet ꝙ nõ tm̃ tres ⁊c᷑. Pꝛima ꝑs iterũ diuidit᷑ in duas. In pꝛima a

w in ipſis pſonis aſſignant᷑. In ſcda vo agi

vo circa aſſignationẽ mouct dubitationẽ.ibi. Hic querit᷑ quõ ꝓpꝛi dicat᷑ eſſe nato ⁊c. ¶

diſt. xxviij. Pꝛeterea conſi⸗
ouag. In pꝛima aſſignat ꝓpꝛietates pſonan m
t de ipſis ᷣm ꝙ eas cõtingit diuerſis nominibꝰexpꝛimi.j.di.xxvij.

Hic queri põt vtrũ ꝓpꝛietates ⁊c. Pꝛima ꝑs hʒ duas. Jn pꝛima mgr aſſignat ꝓpꝛietates eina kain ſcda

partes. In pꝛima determinat qbus aſſignent᷑ ꝓpꝛietates qꝛ ypoſtaſibus. In ſcdᷣa aſſignat qᷓ

ꝛima dottoo

ſint ille ꝓpꝛicta⸗

ces. ibi. Jam de ꝓpꝛietatibus pſonaꝝ videamꝰ.Lercio oñdit qͥd ſunt ille ꝓpꝛietates.qm ſunt relationes ſiue
dicte m relationẽ. nõ tñ m accidens.ibi.Quo circa ſciendũ eſt non om̃e ⁊c. ¶ Similit ſcdᷣa ꝑs in qᷓ mouet
dubitationes iuxta pᷣdictas aſſignationes hʒ duas. In pʒima mouet dubitationes cõtra aſſignationẽ ꝓpꝛie
tatis filij. In ſcda ↄtra aſſignationẽ ꝓpꝛictatis ſpũſſancti.ibi. Hic queri põt vtꝝ pater. Pꝛima pꝑs bʒ duas.
In pꝛima ꝓponit qpõnẽ.⁊ ſoluit auẽte Aug.⁊ hyla.In ſcdᷣa illã ſolutionẽ applicat etiã circꝗ ꝓpꝛietatẽ ſpiri/

.

*

it ibi. quidã tamen putant ſpiritũſanctum.

nales.quia ypoſtaſibus.
Oꝛ ꝓpuietates a/
ſignant ypoſtaſi/ (

g

in hoc tractatu cõmemoꝛauimus. aliqᷣd lo⸗
. qui nos opoꝛtet. Sed pꝛimũ audiamꝰquid
noĩe venenũ latere.ſᷣ hoc dicit ſᷣm ꝙ heretici eo vte
bant vt ſimplices ſeducerẽt ſcʒ ꝓ pſona et ꝓ eſſen/
tia.vt ſiue diceret᷑ vna tm̃ vpoſtaſis. ſiue tres.mi⸗

hoc nomẽ ita apud catholicos vulgatũ.nec ita eiꝰ
ſignificatio determinata vt mõ. Etiõ Hiero. dicit

Hiero.
òèòMã hoc noĩe nõ vtendũ foꝛe ſine diſtinctõe vel expoſi/⸗

tione.tũc ſcʒ qñ cũ hereticis cõtendebat᷑ ita ſcribẽs

83 de fide catholica ad vamaſum papa. Ab arriano⸗
rum ſſule ypoſtaſion nouellũ nomẽ a me hoie ro/
mano exigit᷑. Interrogamꝰ.qͥd tres ypoſtaſes ar⸗

peitrentur intelligi? Tres ꝑſonas ſubſiſtẽtes aiunt.

Rñdemus pos ita credere. Mõ ſufficit eis ſenſus.

Ipᷣm nomẽ efflagitãt.qꝛ neſcio qͥd veneni in ſilla ,/

bis latet.clamamus. Si quis tres ypoſtaſes.id ẽ
tres ſubſiſtentes ꝑſonas non confitet᷑. anathema
ſit. Si quis autẽ ypoſtaſim vſiam intelligens.non

— tribus pſonis vnã yvoſtaſim indicit.alienus a xpo
eceeſt. qui ſcʒ tres ypoſtaſes dicens ſub nomine pieta

tis tres naturas conatur aſſerere. Suſſiciat nobis

Vinc de ppretatibus pſonax qsfequent

de hoc noĩe ypoſtaſis Hiero.dicat.Ait em̃ ſub hoc

nus pitos ad incõueniens deducerent.cũ non erat

tuſſancti que eſt donũ.ibi. Ita etiã de ſpũſ. ancto dom eſt. Similit ſcdᷣa ꝑs bʒ duas partes. In pꝛima querit
⁊ ſoluit. In ſecunda quoꝛundã poſitionẽ impꝛobat. Dꝛimũ facit ibi.Hic queri põt vtrũ pater ⁊c. Scᷣm fa

A uaftenee
¶ Determinat quibus aſſignant᷑ ꝓpꝛietates perſo gellum nomena me
g,„ hoie romano exigit.

ſule ypoſtaſion no/

Obicitur. ſi eſt nouel

dicat. j. Thimo. vlti.

vocũ nouitates eſſe

vitandas.nullo mo⸗

do debuit concedere.
Pꝛeterea dam̃. dicit
ypoſtaſis eſt ſub/
antia cũ accidenti/
bus. ſʒ in dininis nõ
cadit accidens.igitur
nec nomen. ypoſtaß.

igitur ⁊c. R. vuᷣm. cy

nouitas vno mõ ſo⸗

nat in viciũ alio mo⸗
o nõ. qñ eſt talis ad/

4
„

iunctio ꝙ ſententiam

etiã facit que non bʒ

oꝛtũ ex veritate antiiä

tunc ẽ vere noudllũ.
⁊ ſic dicit apls eſſe fu
gicnduʒz. vnde addit

Apbanas. qtum ad
intellectũ ſanum non

erat nouũ. qtuz ad
intellectũ quẽ hercti/
ciſupponcbant. Qd
obijcit de autoꝛitate

alri

ltpri

mogllt

prüffignit

Nugſi
p

7

Mefatteß

hochänn

”

S
nt itigſt
onncs
Aumi
täſerlrn
Grgiit
1ſigitn
un pft
a iſß

Srunt
eiin,
Antnit
vrwN.
nmmag is
1 De
inmtn
ndsto
Hutanet
u
tuis cki⸗
hai it,
Nida

o e
e
un
uii
in
mn
umg
crunm
nital
“
lifein
n
SL

Aug.

9

AQuigd ſit ꝓpꝛiũ
patris.quid ſit
Pni filij. quid
it ꝓpꝛium ſpiri

Hic de nomini
bus relatiuis qᷓ
notant ipas re⸗
latönes.

¶ Dam de ꝓpꝛietati

§
Di.

dicere vnam ſubſtantiã ⁊ tres perſonas ꝑfectas equa⸗
les.taceamus tres vpoſtaſes ſi placet.HNomẽ hoc non
bone ſuſpitõnis eſt.cum in eodeʒ verbo ſenſus diſſen/⸗
tiunt. Aut ſi rectum putatis tres ypoſtaſes cũ interp⸗
tatõnibus ſuis debere nos dicere nõ negamus.Sʒ mi
hi credite.ꝰ venenum ſub melle latet. Tranſfigurat.n.
ſe angelus ſathane in angelum lucis.his verbis non

negat vtendum eſſe nomie ypoſtaſis.ſed hereticos eo

pꝛaue vſos oſtendit.ↄtra quos cautela opus erat di⸗
ſtinctõne ſignificatõnis. Alioqͥn ſibi ↄtradiceret.qͥ ſu⸗
pꝛa tres ypoſtaſes ↄfitet..
Engnat que ſint ille ꝓpꝛietates ꝑſonaꝝ ⁊ de nomĩ
bus eaꝝ relatiuis. b
ietatibꝰpſonaꝝ videamus. que etiã noti⸗
ones ſiue relatõnes in ſcriptura plerũq; dicunt᷑ in illa
ſancta trinitate.q̃ iðo a nobis repetũt᷑.vt coꝛdi nr̃o te
nacius infigãt᷑. Ait Aug.in li.de ſide ad petrũ. Aliõ
eſt genuiſſe q;; natũ eſſe.aliudq; eſt ꝓcedere qᷓ; genuiſ⸗
ſe vel natum eſſe. Vñ manifeſtuʒ eſt ꝙ alius eſt pater.
alius filiꝰ.alius ſpũſſanctus. Et eſt ꝓpꝛium ſoliꝰpa⸗
tris.nõ quia nõ eſt natus ipſe.ſed qꝛ vnum filium ge⸗
nuerit.ꝓpꝛiumq; ſoliꝰfilij.nõ quia ipſe nõ genuit.ſed
quia de patris eſſentia natus eſt. Pꝛopꝛiũ vo ſpũſſan
cti.nõ quia nec natus eſt ipſe nec genuit. ſed quia ſol⸗

de patre filioq; pꝛocedit.Ecce bꝛeuiter aſſignauit tres

ꝓpꝛietates triũ ꝑſonaꝝ.quarum vna nõ eſt alia. Hoc

em̃ ſignificauit cum dixit. aliud eſt genuiſſe q́; natum

eſſe. aliud q; ꝓcedere.i. alia ꝓpꝛietas ſiue notio eſt ge⸗
neratio.⁊ alia natiuitas.alia ꝓceſſio.que alijs nomini

bus dicunt᷑.paternitas.filiatio. Has ꝓpꝛietates deſi⸗
gnant nomia ꝑſonaꝝ.ſcqʒ pater et filius ⁊ ſpũſſanctꝰ.q̊

relatiua ſunt ⁊ ad ſeinuicẽ dicunt᷑.qꝛ notãt ralatões q
nõ ſunt deo accidẽtales.ſᷣ in ipᷣis ꝑſonis ab eterno ſũt

immutabiliter. vt nõ mõ appellatões relatiue ſ etiã re⸗

latiões ſiue notiões in reb ipſis ſcʒ ĩ ꝑſonis ſint.
Mſtendit quid ſunt ille ꝓpꝛietates.qm ſunt relatio
nes ſiue dicte ſᷣm relatõnem.nõ tñ ſᷣm accidẽs. c

¶ Quo circa ſciendũ ẽ.ñ oẽ qð dr de do dr̃ dici m ſbaʒ.
qꝛ q̃dã dicunt᷑ ᷣm relatiõeʒ q̃ nõ ẽ accñs.qꝛ nõ eſt mu⸗

tabilis. VUñ Augꝰ. in.v.li.de tri.ait. Mihil in deo ᷣm
accñs dr̃.qꝛ nihil ei accidit.nec tñ om̃e qð dr.ſᷣm ſbam
de deo dẽ. In rebꝰcreatis atq; mutabilibꝰ qð non ſᷣm
ſbᷣam dr.reſtat vt ſᷣm accñs dicat᷑.In deo aũt nihil qͥ
dem ſ̃m accñs dr̃.quia nihil ĩ eo mutabile ẽ aut amiſſi

bile. Mec tñ ome qð dr ſᷣm ſbᷣam dr. ODf em̃ ad aliqͥd ſi
cut pf ad filiũ.⁊ filiꝰad patrẽ.qð nõ eſt accũs.qꝛ et ille

ſp eſt pf.⁊ ille ſꝑ eſt filiꝰ.⁊ ita ſemꝑ.qꝛ ſemꝑ natꝰẽ filiꝰ.
nec cepit vnqᷓ; eẽ filiꝰ. n ſi aliqñ eẽ cepiſſet.aut aliqñ
deſineret eſſe filius.ſᷣm accidens diceret᷑. Et quia pa/
ter nõ dicit᷑ pater niſi ex eo e eſt ei filius.⁊ filius nõ di
citur filius niſi ex eo ꝙ habet patrem.nõ ᷣm ſubſtanti
am hec dicunt᷑.ſed adinuicem iſta dicunt᷑. neq; tamẽ
ſ̃m accidens.quia ⁊ ꝙ dicit᷑ pater.⁊ ꝙ dicitur filius.⁊
eternũ atq; incõmutabile eſt eis. Eece aperte his ver

XXVI

dam̃.dð ꝙ; nomẽ ypo

ſtaſis de ſe nõ impoꝛ⸗

tat reſpectuõ ad acci
dens.ſᷣ ſolũ ad ꝓpꝛie/
tatem diſtinguentez.

q̃ inquazʒ in creaturis

eſt accidẽs. Ideo di ⸗
cit ſubiectũ cũ accidẽ
tibus.nõ ſic auteʒ eſt
in deo.
b ¶ Aenenũ ſub mel ⁊
le latet ⁊c.Obijcit᷑.qꝛ
cũ hoc nõ dicat niſi ꝑ
erꝛoꝛẽ ↄuictus.videt᷑
qꝙ talia noia oino eſ/
ſent fugienda.Rꝰ.dðᷣ
ꝙ venenũ nõ latebat
ſub noie ſed ſub eoꝛũ
intentõne ſiue occaſi
one qͥ ex boc occaſio/
naliter volebãt indu/
cere i hereſim. Ałpo
teſt dici ꝙ venenũ la/
tebat nõ qᷓ;ẽtum ad ſi/
gnificatõez ſed ꝓpter
dubitatõez. ⁊ iðo nũc
cũ determinata eſt eiꝰ
ſignificatio.abſq; du⸗
bio eſt tenẽdum.
c¶ Aliud eſt genuiſ/ ʒ
ſe ꝙᷓ; natũ eſſe. Aidet᷑
male dicere. quia cuʒ
aliud dicat diuerſita⸗
tem in eſſentia. vᷣm H

vidr̃ ꝙ generatõ acti⸗

ua et natiuitas diffe/
rant pꝑ eſſentiã qdð eſt
ↄtra ſidẽ.Rꝰ.ddm q;
aliud non dicit ibi di⸗
uerſitatẽ a ꝑte rei ab/
ſolute. ̊ ꝑ ↄꝑpatõnem
ad dicentẽ ⁊ intelligẽ
tem.q.d.aliud ẽ intel

ligere ſiue dicere pꝛeʒ
generare et hꝰ?mõi. et

huic alietati nõ ſbeſt
diuerſitas cẽntie ſed
alietas ꝓpꝛietatis.
d Et eſt ꝓpꝛiuz ſoliꝰ 4
pꝛis. nõ qꝛ non ẽ natꝰ
ipſe. Uidet᷑ dicere co⸗
tra illud qdð dr̃.j.diſt.
xxviij.vbi dĩ ꝙ hᷣ ꝙ ẽ
ingenitꝰẽ ꝓpꝛiũ pr̃is.
ß ingenitũ nõ eſt alið
dicere q́; nõ genituʒ.

Pe'. ꝙ Aug. loquit᷑ de

boc ꝙ eſt nõ natꝰ m
ꝙ dicit purã negatio/
nem. ⁊ ſic nõ dicit ꝓp/⸗
pꝛietatẽ. Ingenit? em
ꝓut eſt ꝓprietas nõ ẽ
pura negatio.

e¶ Mibil in deo m 5

Li. 1

accidẽs dicit᷑.qꝛ nihil

—.—

bis oſtendit᷑ quedam dici de deo ſ̃m ſubſtantiaʒ. que⸗

eſt ĩ do mutabile aut dam ᷣm relatõem.nihil tñ ſᷣm accidẽs.oſtendit᷑ etiam
amiſſibile. Aidet᷑ iſta ꝓpꝛietas patris eſſe qð habet filium. ⁊ ꝓpꝛietas filij ꝙ
ratio nõ valere.qꝛ ali/

qua ſunt accidẽtia in
ſepabilia ⁊ talia nõ ſt᷑

habet pr̃em.Ideoq; cũ dixit eternũ ⁊ incommutabile

eẽ qð pr̃ dr.⁊ qð filiꝰdr̃.ita intelligi voluit.i. ꝓpꝛietas

amiſſibilia. Re. dom. q̃ pf ẽ pf.⁊ etas qᷓ filiꝰ ẽ filiꝰ.etna ẽ ⁊ incõmutabilis. ,
Sicut ipſe Rsdn . 7 t idvafen ⁊ fili-ſemꝑ filius. Vñ ⁊ hyla.pꝛo⸗ Hylarius
Om̃e accidẽs.aut eſt pꝛietates ꝓꝑſonarũ aſſignãs in.xij.li.de trini.ait. Si ſp
f un naeum mutabi patri ppꝛum eſt ſ⸗ emꝑ eſt pater. neceſſe eſt ſemꝑ ſi/
boreten ltu mae lio ppeium eſſe vr emneſt filius. Abi eniʒ ſemꝑ pater
põt circa ſubiectũ ſu/ 1. ſt. non ſe
um intẽdi vel remit eſt. ſemx filius eſt. qui nõ ſemꝑ patere hon ſemp u
ti. Et ipe non dicit ꝙ genuit. Item in eodem. Nato deo. mnanifeſtum eſt p/
ſit accides tm̃. qꝛ pot pꝛium elſe qð filius eſt. W ⸗ hr⸗
amitti. qꝛ potuit a ¶ Bouet dubitatiõeʒ ↄtra aſſignatõnem ꝓprietatis
tivel reccdere are filij. quare ſcʒ dicat eſſe ppꝛium vnigeniti ꝙ eſt filius
ti. vel reccdlere a re iã . iz homines ſint filij dei „ Z
exñte. vel ſaltẽ intẽdi dei. cum etiã homines ſint fili dei. 2 ſpi⸗
vel remitti ſiue varia ¶ Mic querit᷑ quõ dicat᷑ ꝓpꝛium eſſe nato deo ꝙ eſt dei fi
7 ri. Et ſi tu obijcias ꝓ lius vel genitus ex deo. cum enam homines filij dei di -ʒ—
accidẽtia nõ pñt vari cant᷑ ⁊ ſint:⸗ſᷣm illud. Filij excelſi om̃es. Et ad moyſen Ps.lxxxj.
ari m boetiu. verum de populo iſrael dominꝰait. ſilius meus pꝛimogeni⸗ Exo.iiij.
n glenatonoad tus iſrael. Sed magna eſt diſtantia. Homines emfi/ f
certũ eſt ꝙ in codẽ in lij dei ſunt factura.nõ natiuitatis ꝓpꝛietate. Deꝰaüt g
tendunt᷑ ⁊ remittun/ filius oꝛiginis ꝓpꝛietate filius eſt et veritate natiuita⸗
8 tur. Aliter põt diei ꝙ tis.nõ facturavel adoptõne.⁊ illi quidem ante ſunt qᷓ;
accidẽs põt ↄpari a filij dei ſunt. Fiunt em̃ filij.nõ naſcunt᷑ filij dei. Vnde
ſubiectũ pꝛimũ. et ad Hyla.ſolum deum natuʒ oꝛiginis ꝓpꝛietate dei filium ,
can ginum F oſtendens inter im ⁊ homſes filios dei euidentiſſime eylan⸗ auto
iectum pꝛimuz omne diſtinguit in. xij. lib. de trini. ita dicens. Vero deo pa⸗ tate mat ſo
accidẽs dr̃ adueniẽs. tri qui ex deo naſcit᷑ vere filius eſt. et nos quidem filij Apta diſtinctõ
qð eſt poſſibile ctim dei ſumus. ſed ꝑ facturã. YFuimus em̃ aliquaãdo filij ire ſnter deum fili⸗
abeſſe. uis nõ reſpe ſeg filij dei p adoptõneʒ effecti ſumus potius qᷓ; naſci⸗ um. ꝛ bominuz
cin ſubiccri qn ſbie. mur. Et quia om̃e qð fit.anteqᷓ; fiat nõ fuit. nos cuʒ fi: filios. quia ille
ag vicenchen alen lij no fuiſſemus. effcimur. Ante em filij no eram⸗. ſeo garus fiins i
id ſolũ eſt p naturam gratiã facti ſumus.non nati neq; generati.ſed acqui facti filij
immutabile qð ẽ oio ſiti.Acquiſiuit em̃ nos deus ſibi. ⁊ ꝑ hoc dicit nos ge⸗
ſimplex. Si igit᷑ dus nuiſſe.Genuiſſe em̃ deum filios.nunqᷓ; cum ꝓpꝛietat
eſt oino immutabiliſ. ſignificatõne cognoſcimus dici. Ex adoptõne em̃ ho⸗
igit̃ animo lenzie mo factus eſt filius dei. nõ ex generatone. neq; ei ꝓpri
acchs. gdc nmloi, etas eſt. ſed nucupatio. acꝑ id nõ vere filius eſt. quia
mutabili accñs ẽ p/ nec ꝓpꝛie natus dicit. nec ſemꝑ fuit filius. Vnigenit⸗
nere. Si igit᷑ pater eſt gautem deus nec fuit aliquãdo nõ filius. nec fuit aliqd
immutabilis et in eo anteq; filius.nec quicqᷓ; ipſe niſi filius. Atq; ita qͥ ſem⸗
eſt pinitas.igit᷑ nõ eſt .
accidens.

f Noies em̃ filij dei ſunt factura.Obr ꝙ ſᷣm illũ modũ dñdi.cũ aſinꝰ ſit factꝰ. videt᷑ poſſit dici dei fllius.
Et ſilr ꝙ archa qᷓ facta eſt ab artifice.poſſit dici filia artificis.quoꝝ neutrũ cõcedit᷑. Si tu dicas ꝙ optet ꝙ ſit
ad imaginẽ dei act?. Contra. dyabol ? ad imaginẽ dei factꝰ. igit dyabolꝰc filiꝰ dei. R. dom ꝙ B̊ ꝙ dico filius
9 duo dicit. ſcʒ oꝛtũ imitatõeʒ. dom igit ꝙ eſt imitatio p oimodam aſſimilatiõez. ⁊ ſic filius naturalis imitat
hatre. ⁊ qꝛ nõ hʒ ſocium imitãdo ſic ideo ſolus ipſe eſt filiꝰnaturalis.Et iterũ eſt imitatio expᷣſſa. ⁊ hec cõſiſtit
m imagine. 2 hec tenet adbuc ratõeʒ filij ⁊ facture. Et ita eſt iterũ imitatio longinqua.⁊ hbec tenet tm̃ ratõem
facture nõ filij. Sed attendendũ eſt ꝙ imitatio expᷣſſa vt ↄſiſtit in ſua ↄditõne.aut eſt inſignita vlterniꝰ ſua ꝑ/
fectõne ⁊ decoꝛe. aut eſt pꝛiuata honoꝛe ⁊ defoꝛmata a ſu⸗ oↄditõne. Pꝛimo modo dicit᷑ filius factura. Sec d.
modo filius factura ⁊ ado tõne. Tercio modo neutro m dicit᷑ filiniſi valde impꝛopꝛie ⁊ cum additõne di
ſtrahentc. quia womin? Yoh.viiſ vreie heccatoꝛes habere patrem dyabolum. pterea ꝙ a deo recedũt ⁊ imitã
10 tur cum. g Deus autem filius oꝛiginis. Ponit tres ꝓpꝛietates nominũ quibus deus filius.filiꝰdei eſt. ſc
oaꝛginem. veritatem. 7 natiuitatem. querit ergo de diſtinctõne illoꝛum nominũ. voᷣm ꝙ tria dicit ad excudẽ
gqum tres hereſes. Contra fotinum dicit oꝛigiue nõ agoptõne. quia fotinus diccbat xpᷣm eſſe fillum dei ado⸗

☛ .l — —

S
—
SSe

— –☛

li
di
v⸗ lpr.
f f
it
1*
6
ge
n
ne hie

in

Neacre
K uannſ
mahen
1. ſism
9 usſiun

Aug.

Deu. vj.

Hrlarius

Momo vo qui filius dei eſt factura.nõ tm̃ patris.ſed ⁊

—= ——— —

H
’—

per eſt filius.naſcibilitatis ꝓpꝛietate ac veritate filius ptiuuʒ. Contra ſabel⸗
eius eſt ſolius qui genuit.⁊ ille tm̃ qui genuit pater ip lium dicit veritate 5
ſius eſt. quia ſicut ule filius oꝛigine.ita ille pater gene⸗ cbabg icez eep.
ranoor. nno pater nucupaba⸗
Soluit dubitateʒ auẽte Aug. = Hoyla. ꝙ homo di⸗: tur poſtca flius Cb,/
cit᷑ filiꝰtrinitatis.⁊ trinitas põt dici pr̃ hoim. e tra. arꝛium dicit nati/

uitate non creatõne.
quia Arꝛius dicebat
eſſe dei filium creatu⸗
ram.

filij ⁊ ſpũſſancti filiꝰeſt.i.totius trinitatis.⁊ trinitas ip
ſa pater eius dici põt. Vñ Aug.in.v.li.de trini.dicit.
Non põt dici trinitas pater.niſi foꝛte trãſlatiue ad cre
aturam ꝓpter adoptõnem filioꝝ. Qð em̃ ſcriptuʒ eſt.
Audi iſrael dñs deus tuus deꝰ vnus eſt. Non vtiq; excepto filio aut ſpiritu /
ſancto oꝑtet intelligi.quẽ vnũ dñm deũ noſtrũ recte dicimꝰ.etiã pr̃em noſtrũ
ꝑ gram ſuã nos regenerantẽ.De h etiã hylariꝰin.vj.li.de tri.ait.Om̃ibus ꝑ
ſidem deus pater eſt.quibꝰeſt pater.ꝑ eam fidem ihm xpᷣm dei filium confue
mur.Ecce oſtenſum eſt quare ꝓpꝛium dicat᷑ eſſe dei nati ꝙ filius eſt.quia ſcʒ
ipſe ſolus natus ꝓpꝛie dicit᷑. Vñ hylariꝰin li.iij.de trini.ait.Dñs dicens cla⸗
rifica filiũ tuum.nõ ſolo noĩe ↄteſtatus eſt ſe eſſe filiũ.ſed ⁊ ꝓpꝛietate. Nos fi
lij dei ſumus.ſed nõ talis hic filius.hic em̃ verus ⁊ pꝛopꝛiꝰeſt filiꝰoꝛigine.nõ

adoptõne.veritate nõ nũcupatõne.natiuitate nõ creatone.
¶ Aplicat ſolutõnem pᷣcedentem ad ꝓpꝛietatem ſpũſſancti.que eſt donum.
quia ꝓpꝛietate eſt donum.vt filiꝰnatiuitate.⁊ vtroq; modo dicit᷑ relatiue et

p̃ᷣm eandem relatönen.

¶ Ita etiam de ſpũſancto dicendum eſt.qui ꝓpꝛie dicitk᷑ donum dei. cum tamẽ

⁊ alia plura ſint dona dei. Sed ſpũſſanctus ita ꝓpꝛietate imutabili et eterna
donum eſt. ſicut filius ꝓpꝛietate eſt filius.Eo eniʒ dicit᷑ donum quo ſpũſſan/
ctus.⁊ vtroq; vtiq; nomine relatiue dicit᷑. Eademq; relatõne dicit᷑ ſpũſſan⸗
ctus ⁊ donum. licet ipſa relatio nõ apareat in hoc nomie ſpũſſanctus. ſicutĩ

hoc nomine donũ. Vñ Aug.in.v.de trini.ait. Spũſſanctus qui non eſt tri⸗

nitas.ſed in trinitate intelligit.in eo ꝙ ꝓpꝛie dr̃ ſpirituſſanctus.relatiue dici⸗
tur.cum ⁊ ad pr̃em ⁊ ad filium refert᷑.qꝛ ſpũſſanctus et patris et filij ſpiritus

eſt. Sed ipſa relatio non aparet in hoc nomine. Apparet autẽ cum dicit᷑ do⸗

num dei.Donũ em̃ patris ⁊ filij.qꝛ et a patre ꝓcedit ⁊ a filio.g ſpũſſanctꝰin⸗
effabilis quedam patris filijq; ↄmunio eſt. Et ideo foꝛtaſſe ſic appellat᷑ vt iaʒ
diximus.nec iterare piget.quia patri ⁊ filio põt eadem appellatio conuenire.

Nam hoc ipſe ꝓpꝛie dicit᷑.qð ille ↄmuniter.Quia etiã pater ſpũs.⁊ filiꝰſpi⸗

ritus.⁊ pater ſanctꝰ.⁊ filiꝰſanctus. Vt ̊ ex nomie qð vtriq; ↄuenit vtriuſq;
ↄmunio ſignificet᷑. vocat᷑ donum amboꝝ ſpũſſanctus.Ecce habes quaꝛe ſpi

rituſſanctꝰ ꝓpꝛie dicat᷑ donũ.⁊ ꝙ relatiue dicit᷑ ſiue donũ.ſiue ſpũſſanctꝰ.Et

ꝙ nomen ſibi ꝓpꝛium tenet.qð cõiter patri ⁊ filio ↄuenit.ſed diuiſim. Et eſt

ſciendũ.quia cum pater vel filius dicit᷑ ſpũs ſiue ſanctus.neutrũ relatiue di⸗
cit᷑.ſed ſᷣm ſubſtantiam.

Mouet dubitatõeʒ ↄtra aſſignatõnem ꝓpꝛietatis ſpũſſancti. Vtrum pa⸗
ter.vel filius.vel trinitas ipſa poſſit dici ſpũſſanctꝰ.

(¶ Mic queri poteſt vtrum pater.vel filius.vel etiam ipſa trinitas poſſit dici ſpi

rituſſanctus.ſicut diſtinctim dicit᷑ ⁊ ſpũs ⁊ ſanctus.de hoc Augu.in.v.li.de

trini.ſic ait. Trinitas nullo modo põt dici filius.ſpiritus vᷣo ſanctus poteſt
quidem vniuerſaliter dici m id qð ſcriptum eſt.qm̃ deus ſpũs eſt. Itaq; pa
ter ⁊ filius ⁊ ſpũſſanctus.qm̃ vnus deus eſt.⁊ vtiq; deus ſanctus eſt.poteſt
appellari trinitas ⁊ ſpũſſanctus.Sed tamen tũc ſpũſſanctꝰrelatiue non dice⸗
tur. ſed m eſſentiam. quia /ꝓpꝛie ſpirituſſanctus qui non eſt trinitas.ſed ĩ tri⸗
nitate dicitur relatiue. ů
86 2

⸗5

b¶Sz eũ qui eſt itri
nitate relatiue dici. li⸗
cet nõ ci rñdeat viciſ-/

—

—

— „ “ —
Nepꝛobat quoꝛũdam poſitõeʒ qui putant ſpiritum
ſanctũ nõ dici relatiue ad patrẽ ⁊ filiũ.qꝛ ñ viciſſim re⸗
ſpondent ſibi vocabula ſed falſo. b.

ſuy wocahnun Lide⸗ Auidam tñ putant ſpmſanctũ vel donũ nõ dici rela⸗
pꝛium eſt rclatiuoꝛu, tiue ad patrẽ vel ad filiũ.Si em̃ inquiunt hec relatiue
dici ad ↄuertentiã.er ad ſe dicunt᷑.ſuis inuicem ſibi rñũdent vocabulis.vt ſi⸗
go ſi nõ dicunt᷑ ad cõ cut dicit᷑ pater filij pater.⁊ filiꝰpatris filiꝰ ita dicat᷑ pa
uartent nd dt eur ter ſpũſſancti vel doni pater. ſpũſſanctus vel donum
nur. rnanie bpatnis ſpũs vel donum. Seo no ita ẽ in omnibꝰrelati⸗
poſitũ eſt vtriq; errre uis. Non em̃ om̃ia que relatiue dicunt᷑.ſuis ad ſeinui⸗

mo.alioquin ſi deficit

ex vna ꝑte nõ dicituꝛ.
vt ſi dicat᷑ remus na/

uis. Similiter vult di

cere aug. ꝙ ſu iſtnoi⸗

bus pater ⁊ filiꝰnõ re

ferunt᷑ ad ſpmm̃ſctñ.

eiri vſitatũ võbulũ.

ſic donum. ſecundo dicit᷑ ab eterno. S

¶ Mlin diuinis ſit ponere pꝛopꝛietates pſonaꝛuʒ non esgem pion.
ſolũ vocaliter ſ etiã realiter ondit᷑ ſic. Hiero.dicit. ? neratõ ⁊ ſpiratio.ſicut hec eſt vera pater ſpirat ſ.ſ.et

Aillie nõ potuit. Nide/

¶ Auia h̊ potuitin

cem reſpondent vocabulis. Vñ Aug. hoꝝ elidẽs opi
nionem in. v. li. de trinit᷑.non te moueat inquit qm̃ di⸗
ximus ſpmſctm̃ nõ ipſam trinitatẽ.ſed eũ qui eſt ĩ ti⸗ h
nitate relatiue dici.licet nõ ei rñdeat viciſſim vocabu⸗
lum eiꝰad quẽ refert᷑. Dicimꝰem̃ ſpm̃ſanctũ pf̃is.ſᷣ nõ
viciſſim dicimꝰpatrẽ ſpũſſancti.ne filiꝰeiꝰ intelligatur

Sed tñ vbi deficiunt ¶ſpũſſanctus.Item dicimꝰſpm̃ſctm filij.ᷣ nõ dicimꝰfili
narnina decz fingerc⸗ unm ſpũſſancti.ne pater eius intelligat᷑ ſpũſſanctꝰ. In
eſt tacere fingere p multis em̃ relatiuis hoc ↄtingit.vt nõ inueniat᷑ voca⸗

bulum ꝗͥQ ſibi viciſſim rũdeant. Cum g dicimꝰ donũ pa
tris ⁊ filij.nõ quidẽ poſſumꝰdicere pr̃em doni aut fili⸗
um doni. Sed vt hec viciſſim rñũdeant.dicimꝰdonum
donatoꝛis.⁊ donatoꝛẽ doni. qꝛ hic potuit inueniri vſi i

ullie no hotuit. Niqe tatum vocabulũ.illic nõ potuit. donũ g̊ donatoꝛis.et
tur hoc falſum. qꝛ ita
bñ ſpirator dici᷑ ad
ſpiritum ſicut vona .
toꝛ ad donũ. R. vnuſ
mocdus dicendi eſt ꝙ

donatoꝛ doni cũ dicimꝰ. relatiue vtrũq; ad inuicẽ di⸗
cimus. donatoꝛ tamen nõ fuit deus niſi ex tꝑe.cũ ſpi⸗ k
rituſſanctus ſit donũ etiam ab eteno.

Aug.nõ loquit᷑ ſimpłr de hoc noie ſpũs.ſed de hoc toto ſpũfſanctus.Ael aliter. xc dicit quia ſpiratoꝛ tũc nõ
erat nomen vſitatũ vt wdnaoot.—e
k Donatoꝛ tũ non fuit deus niſi ex tpe. Obijcit᷑.quia ſᷣm hoc nec donum dicit᷑ niſi er temꝑe cum relatiua
ſint ſimul natura. Ad boc dᷣm ꝙ poteſt dici ab actu donandi vel ab babitu. pꝛimo modo dicit᷑ ſolũ ex tꝑe et

dato

quernit᷑ quis ſit actus ipſaꝝ. Quarto ⁊ vltimo queri
tur && nuinero ipſa.j,..

AQAuecſtio pꝛima

D intelligentiã eoꝝ que in iſta diſtin.dicun · differunt generatio et ꝓceſſio realiter.alioquin non
tur quatuoꝛ querunt᷑. Pꝛimovtrum in diui
nis ſit ponerc ꝓpꝛietates ꝑſonaꝝ. Secundo
ſic.Querit᷑ quid ſint ille ꝓpꝛietates. Lercio

differꝛent pſone.ergo generatio ⁊ ſpiratio differunt
realiter.ſed tam generatio qᷓ; ſpiratio eſt in vna ꝑſo/
na nõ multiplicata vt eſt in ꝑſona patris.oj cum per

go eſt ponere ꝓpꝛietates realiter in diuinis differen/
a tes.ſed nõ differentia eſſentiali.ſed nec ꝑſonali.cum

ſona ſit realiter vna.⁊ ꝓpꝛietates realiter plures.er

ſint in eadem ꝑſona.g notionali.ꝙ ſi no differũt ge-

habet᷑ in fine pᷣcedentis di.nõ tĩ nomia ſed etiã no⸗/
in li. de fi. ad petruũ. ꝓpꝛium eſt patris ꝙ; vnũ filiũ ge⸗
nuit. a ↄiugatis.generatio eſt ꝓpꝛietas patris.pᷣ cõ

minũ ꝓpꝛietates ↄfitemur.g ⁊c.¶ Item ug vieit ſct filius. cit
um ſpũ̃ſſancti.hoc ſupꝛa pꝛobatum eſt. ⁊ eſt ratio in

iũ ge⸗

hec. pater generat ſ.ſ.⁊ tũc ſequeret.ꝙ ſpuſſanctꝰeſ/
ten pater ⁊ filius ſunt vnum pꝛincipi

pꝓpmpto.qꝛ vnus oino eſt qui ſpirat᷑.⁊ hoc qð eſt vnũ

ſtat ꝙ generatio realiter eſt in deo. ⁊ cõſtat ꝙ ↄuenit dicit vnitatem nõ eſſentie nec pſone. ergo opoꝛtet ꝙ
ſoli patri. ſm rem eſt ꝓpꝛictas patris. ¶¶ Item pꝛo Apꝛietatis.⁊ ſi hoc.neceſſe eſt poni ꝓpꝛietates in di/
pʒꝛietatis eſt diſtinguere. & vbi eſt vera diſtinctio ibi uinis realiter.nõ nominaliter nec tm̃ in voce.

„

eſt vera pꝛopꝛietas. ſed in diuinis eſt vera diſtinctö. ¶ NHtem in patre eſt paternitas ⁊ innaſcibilitas.aut

Ande Dajm̃. Differentiam ypoſtaſeon.i. pſonarum ergo eadem Apꝛietas aut alia. Si cadem ꝓpꝛietas.
in tribus ꝓpꝛietatibꝰ.paternali.filiali.⁊ pceſſibili. co ergo ⁊ relatio eadem. ſed ſᷣm paternitatem refertur
gnoſcimus. Item bocipᷣm idet ratõne. ꝗꝛ ſicut ẽ acdfilium. ergo 1 m innaſcibilitatem. ſed boc eſt fal
aliꝰmodus q̃r ndi de eſſentia ⁊ ꝑſona.ita eſt alimo ſum.igitur alia. ⁊ ꝑſona eſt vna.ergo neceſſe eſt po/
us querendi de eſſentia⁊ ꝓpꝛietate.De eſſentia enim nere ꝓꝛietates in diuinis perſonis etiã realiter dif/
querit ꝑ quid.de ꝓpꝛietate ꝑ quõ ſe babet.& ſicut po⸗ ferentes. ¶ Contra. HMyla.de trini. pater ⁊ filiꝰ ⁊ ſpi/
nitur eſſentia in dinnse pſona ſᷣm veritatem. ita rituſſanctus ſolis differũt nominibus. igr ſi differũt

debet poni ꝓpꝛietas.¶ Item ſupꝛa pꝛobatum eſt ꝙ ſolis nominibus nõ ſunt ibi reales ꝓpꝛietates ſed vo

“
ſifrtr
Aincſon
bcobove
Pſchuscho
gonnſope
ſcreſanun
ſhtehna
pntaent⸗
ſetunnege
knten
aſte
tolatuc⸗
linisun
ſechehſtibt
Mlanustat
uoniopr
ſhonuari
enckiten
Nlengint
ſünagſuki
odſori

WNynerz
onocoſie
hoinans
ſangunbeu⸗
lhimmthf
ſunn
uifiin
chipneef
atuc
Keun
enupdh
Mentdspen
En tobetn
hnhe
Upfini
ſlleinn
uren
ffmnte
le
ſchte
unſafe
unſakt

1

S.

=.

ien mit
eRiſüg

aimiii
Nrtockun
nupmogenr
slinii
,n duinönin
CAnergoun
lgin
nhunfitl
gt ienn
Eiur funſun
i muim
l
ri

cales. ¶ Itemn Hamaſce. dicit in pꝛimo lib. Opoꝛtz
ſcire ꝙ aliud eſt diffcrꝛe re.aliud ratione.⁊ dicit ꝙ in
creaturis eſt diſferentia re.⁊ ↄuenientia ratõne. ſᷣ in
diuinis ecõtraꝛio.cun

tates. videt᷑ igit᷑ ꝙ ſint bi ſolum ᷣm modum loquẽ⸗
di vel intelligendi nõ a parte rei.

„5

go c. ¶ Item ita ſimple

*

ietates ꝑſone. ¶ Nem

no em rem. ſimiliter apꝛietates pſone. Iite
diuina cſſentia ꝗpter ſummam ſimplicitatein ſeipſa

ręfertur ad creaturam. æ ideo relatio eſſentialis ſolo
modo loquendi differt ab eſſentia. vt cum dicit do⸗

èM —

minus. oino em in ſubſtantiq tranſit. & pari ratione

ꝑſona ſeipſa refert᷑ ad pſonam. Item creatura ꝓ

pter eſſentialem ↄparatõnem ad ſuum pꝛincipium.
ſelpſa refert᷑ ad ſuum creatoꝛem. Alioquin in crea/
turam ⁊ creatoꝛeʒ caderet medium.·qð non efſet nec
creatura neq; creatoꝛ.g ſi multo eſſentialioꝛ eſt com

.

diuinis. Cum em̃ ſi

Duoniã ergo viderũt aliqui ſummam ſim plicitateʒ
in gſona. ſicut in eſſentia. poſuerunt ꝙ ſicut in eſſen
tia oino eſt idem quo eſt ⁊ qd eſt. ita in pſona omni/

₰

no idem qui diſtinguit᷑ ⁊ quo. ⁊ ita ſuppoſitam ⁊ p/

pꝛietas oino eſt idem. differens autem ſolo modo o
quendi.ſicut ſi dicat᷑ rogo te benignuʒ vel bepignita
tem tuam. Sʒ iſta poſitio nõ poteſt ſtare.om ſicut in
opponẽdo pbatuʒ eſt. in eadem pſona ſuit aeen⸗
tes vifferetes. no ſolum mõ loquendi ſee æ Tealiter.
Didemus ne modo vna pſon⸗s cõnarat᷑ ad
vnaʒ vt pater ad filium. ⁊ videmus vnan pſonam
vno modo ſine vna habitudine comari ad plures
vt ſpũſſanctus ad patrem 2 fili⸗. ⁊ iterũ vnam p/
ſonam pluribus modio compari ad plures vt filiuz

ad patrem ⁊ ſpm̃ſanctum. Similit᷑ videmus plures

ꝑſonas eodem modo comꝑari ad vnam.vt pater 2

ſilius ad ſpm̃ſanctũ. vnitas habitudinis nõ poteſt
accipia parte eſſentie. certum eſt.nec a parte pſone

ue teferk. nec er hafte pſonead quam refert. ſe-
c ſit alus modus dicendia paite rei ſumpt⸗.
ꝓꝛictates ꝑſonarum realiter differentes ad ſeinui/

cem. ⁊ p hoc etiam differentes a pſonis aliquo mo/
Spluriſtedts plu

res ponimꝰ pſonas.modi dicendi ei
naliter differũt nõ ſolum differentia ſumpta a parte
noſtra ſed etiam a pte rei. Sic ⁊ doᷣm de modo dicen
di pſonaliter ⁊ notionaliter. Et ideo diſtinguũt ma/
giſtri tres modos dicẽdi in
rei. ſc eſſentialem. pſonalem. ⁊ notionalem. Et dici/
tur coiter ꝙ tres ſint modi pꝛedicandi.ſcʒ in quid.in
quis.? in que.ſiue in quõ ſe babet.Et incidit in pec/
catum ſcʒ figuram dictõnis ex ↄmtõne boꝛũ mo⸗
doꝛum. ſicut in geaturis er mutatione pᷣdicamen⸗
toꝛum. Sicut igit in viui/s verg eſt eſtentis ⁊ vere

cedi in diuinis qui ſunt a parte

5

ergo ſit diſtinctio pm pꝛopꝛie

idino rei. ¶ Item hocipſum
videt᷑ ratõne.qꝛ in ſummo ſimplici nõ cadit differẽ/
tia aliqua. ſed diuina pſona eſt ſumme ſimplex. aut
igit ibi no eſt pꝛopꝛietas.aut ſolo modo loquedi.er/
6. Item eſt pſona ſicut eſſentia.
ietates eſſentie nõ differut niſi ſolo modo loquẽ

paratio pſone ad ꝑſonam. ergo ſeipſa refert. et ſi b.
igit videt᷑ ꝙ ipſa ꝓpꝛietas vel relatio nõ differat ni/
12 ſi ſolo modo loquedi a pſona. ¶e. doᷣm ꝙ omnes
catholici tractatoꝛes poſuerũt ꝓpꝛietates pionaꝝ in
tuims. Cum em ſint plures ꝑione ⁊ diſtinete. neceſ
ſe eſt ꝙꝙ ſit ibi diſtinguẽs.hoc autem ꝓpꝛietatem ap/
pellamus.ſed diuerſificati ſunt in modo poſitionis.

entialiter 21 pſo

tiam nõ cadit medium. quia ipſa

—

ſunt ꝑſone. ita ſunt ꝑſonarum ꝓpꝛietates. Ad ill
qð obijcit᷑ in cõtrariũ pꝛimo de byla.dm ꝙ ipſe nõ
accipit nomia ꝓ ipſis vocibus ſed ꝓ intellectibus ſi
ue ſignificatis impoꝛtatis ꝑ illa tria nomia. Impoꝛ⸗
tant em̃ ꝓpꝛietates. Nam ſolũ ibi nõ excludit ꝓpꝛie
catis veritatem.ſed excludit diuerſitatem foꝛme.vlł
ſubſtantie. vel nature. ¶ Ad illud qꝗð obijcit᷑ de Da/ 15
maſce.ꝙ differũt ſolum ratõne.ddm ꝙ differꝛe rati/
one eſt tripliciter. Ano modo a parte nr̃e appꝛeben
ſionis. ſicut differunt in deo bonitas ⁊ magnitudo.

Alio modo differꝛe ratõne eſt ſm differentiaʒ attri-

butõnis. quia aliquis modus ponit᷑ circa vnum vel
attribuit vni qui nõ attribuit᷑ alteri.⁊ ſic differũt ra
