qꝙᷓ; tantũ recipit de lumine.quin adhuc poſſit plus re
cipere.g ⁊c.
ginẽtabilis.qð eſt charitas.qꝛ ipᷣa ẽ eq̃ in actu v am
pliꝰſicut ignis malis.ſᷣ ignis malis rõne ſue actuali/
tatis auget᷑ in infinituz.ſi aſſit cõbuſtibile.ſicut dicit
ph̊s.̊ ſiliter charitas de ſe.
tur a parte obiecti charitatis.quod eſt ſummũ bonũ
nõ habens menſurã.g ſi menſura charitatis debʒ at
tendi ꝑ magnitudineʒ obiecti.⁊ illud caret mõ ⁊ mẽ-
ſura.& ⁊ charitas.ct ſi boc.g non habet ſtatum nec
terminũ.¶ E.. doᷣm.qꝙ ſtatus eſt in augmẽto chari/
tatis. pᷣm oinnẽ modum.vſᷣm quẽ ↄuenit eſſe ſtatum
4A9 ⁊ perfectionẽ in motu augmenti. ¶ Augmẽtũ em̃( ſi⸗/
cut patet in coꝛpalibꝰ)habet ſtatum a tribus.videli
cet.a virtute agente.⁊ potentia ſuſcipiẽte.⁊ foꝛma ꝑ/
ficiente.ſicut eſt in hominc.cuius augmentũ ſtat qũ
virtus caloꝛis ⁊ carnis ſᷣm ſpẽm non põt ampliꝰc/
uertere q́; deꝑdat᷑.qñ potẽtia humidi radicalis non
poteſt plus extendi.quando coꝛpus ꝑfectũ eſt ſᷣm ꝙ
S50 congruit ꝑfectioni anime. Sic dᷣm.ꝙ charitas ſtat
a ꝑte virtutis agentis.ſed hmõi ſtatus poteſt eẽ du/
pliciter. Ham illa virtus. aut eſt opans naturaliter.
aut a ꝓpoſito. Si naturaliter. tunc ſtat quando non
poteſt amplius.Si a ꝗꝓpoſito.tunc ſtat quando non

Item boc videt᷑ oſtẽdi poſſe a ꝑte au

tem hocipᷣm oſtendi

—

D

tum. cum deuentũ eſt ad menſuram quã menſus eſt
deus homini vm diſtributionem ſue ſapientie.⁊ io
licet virtus augmentans ſit infinita. tñ opat᷑ pm di⸗
ſpoſitionem ſapiẽtie limitantis effectus varios pᷣm
ꝙ placet ſibi. Hon em̃ opat ſm omnimodam poſſi⸗
bilitatem. Stat etiam a ꝑte ſuſcipientis.qꝛ ſicut dici 51
tur Math. xxv. Dedit vnicuiq; ſᷣm ꝓpꝛiam virtutẽ.
Et huiuſmodi ſtatus poteſt intelligi tripliciter. Aut
m actum.cum amplius nõ ꝓcedit.et ſic ſtat in vir.
perfectis qui nõ aſſurgunt ad maioꝛa. Aut pᷣm apti
tudinem. ct ſic ſtat in beatis qui ampliꝰ nõ poſſunt
ſe diſponere.⁊ tantũ habent quantũ ſe diſpoſuerunt
vnge ſtatus eſt in eis.Aut ᷣm poſſibilitatem ſuſcipi
entis.⁊ ſic ſtatum habent in chꝛiſto. et credo etiaʒ q;
in beata virgine.⁊ aliqui dicunt ꝙ in angelis.vtruʒ
in aliquibus alijs neſcio. Scio tamen de chꝛiſto. qa
tantum habet de gloꝛia quantum poteſt recipe crea
tura vnica. ⁊ credo hocipᷣum de matre dulciſſima.
Stat etiam a parte augmentabilis cum peruenit ad S2
quantitatem perfectam. Sed notandum ꝙ quanti/ S3
tas virtutis pꝑerfecta eſt dupliciter. Ael ſimplicit. vl
in genere. Simpliciter pꝑerfecta eſt in ſummo ⁊ ſim/
pliciſſimo vt in deo. In gencre vᷣo omnibus qui per/
tingunt ad actũ completum.ad quem ſunt. et hoc eſt
diligere denm erx toto coꝛde.et ex tota anima.⁊ ex to
ta ruſf ſane modo non eſt ſtatus.ſed ſecundo
ſolum. ¶ Ad illud quod obijcitur pꝛimo de infinita
te virtutis agentis. Odm. ꝙ illa ratio teneret. ſi vir/

diſponit amplius.⁊ boc mõ ſtat charitatis auginen⸗

tus charitatez augmentãs ageret naturaliter. et om

impetum.ſiue m totum ſuum poſſe.nunc autẽ agit
ſapienter. ⁊ ita ponit vnicuiq; limitem e⸗ in ſe non
limitata. ¶ Ad illud quod obijcit᷑ per ſimile in aere

ꝙ ſuſcipientis potentia eſt ad infinitum. Ddm.qꝙ lu

men augeri in aere hoc eſt dupliciter. Ael per ipius 55

clarificationem.vel per luminũ aggregationem. Pꝛi
mo modo credo ꝙ ſtatum habeat.adeo enim poſſet
aer illuminari.ꝙ ſi etiam ſuperueniret aliud lumen.
non magis clareſceret.Alio modo poteſt augeri lu/
men in aere ꝑ luminum aggregationes. ſic quia lu/
mina diuerſarum luminariũ ſunt in eodem puncto
geris.non ſe anguſtant nec ſe expellunt. ſicut multe
ſpecies in vno medio.⁊ ita nũq; ſunt tot ſpecies. qͥn
plures poſſunt ceſſe.ſimiliter de luminibus. Sʒ tunc
non eſt ſimile de charitate. quoniam ſicut pꝛius ta/
ctum eſt.in vna anima tm̃ eſt vna charitas.nõ ſic eſt
de lumine quod egreditur a diuerſis luminaribus.
¶ Ad illud quod obijcit᷑ a ꝑe augmentabilis.ꝙ ig⸗
nis in infinitum eſt augmẽtabilis. Ddm.qꝙ caloꝛ po
teſt augeri dupliciter. Ael intenſiue.⁊ ſic ſtatum ha/
bet ⁊ ſummũ.Ael extenſiue.⁊ vt ſic in pluribus.⁊ ſic
nõ habet ſtatum a ꝑte ſua.ſed a parte combuſtibilis
quod finitum eſt. Similiter dico ꝙ charitas põt au/
geri intenſiue.vt magis diligat.⁊ ſic habet ſtatum.ſi
cut ignis. Alio modo extenſiue.vt a parte dilectoꝛũ.
⁊ ſic non habet ſtatum ex parte ſua.qꝛ nunq; tot dili
git. qn adhuc nata ſit diligere plures. ¶ Ad illud qð
obijcit᷑ a parte obiecti charitatis. Odm.ꝙ obicctuzʒ 57
nibil ad boc facit.quia obiectum ſemꝑ eſt idem. non
mutatum. et eſt infinitum.et ideo nunq ei charitas
commenſurat᷑.nec ad eius menſuraʒ recipit augme
tum nec detrimentum.

uitpl
ſnqua
gliad
ai
dick
ahii
ſaatibi
gonesr
Nermi
hoeſ⸗
Ho.⸗gen
flias
eſt
dicts

4

datiy

giſa
gei

ſocian
Hülme

g.

rice /
te

mien

r 14 ene , 1
0 e 7
Wree
46 RK
Wumige
60 W tegle. 4
4 neeenet.
/
n oereee
Neeee
* * 1
eſee
V
„„
mecne ee
L4
Ee e
1
eet e eee

4 17
Aeneeee AAe
. KRop A
.
rrtke N
e
WV
NN
2228
4 4
Nr * Wee
n H
4

„ . .
edente,
o 0NRRN

—. 7n
mieNN.
e Noter
2 NeaeN
cni riees⸗
,a. et
neoe;
gninſere
1
Neeaugra,
. 8 . 1
1. 49
DDa„Gebt
eC, NdN/N

M

AR
.

ei tꝑ

Diſt. xviij.de tpali ꝓceſſione ſpũſſancti q;;tũ ad ꝓpꝛietatẽ ꝑ quã natus eſt tpalit᷑ pcedere.
Ic querit᷑ cum ſpuſſanctus ꝑ quem diuidunt᷑ dona ipſe ſit donũ ⁊c. Hec eſt tercia pars huius partis
. in qua magiſter agit de ꝓceſſione ſpũſſancti tꝑali. Determinato em̃ pꝛincipio a qͥ ſpũſſanctꝰ ꝓcedit.
determinato etiam moch⸗ ſm quem ꝓcedit. determinat hic magiſter ꝓpꝛietatem ſᷣm quam conuenit
aliter pcedere et bec Apꝛietas eſt dnum. et de hac in tota pᷣſenti diſt. intendit agere. Diuidit᷑ aũt hec ꝑs
in quatuoꝛ partes.ſm quatuoꝛ qõnes quas mouet. In pꝛima querit ⁊ determinat vtrũ.ſ.ſ.ſit Onum in quo
alia dona donant᷑. In ſcda querit vtrũ.ſ.ſ.ſj it eadẽ rénc datum ⁊ donũ.ibi. Pꝛeterea diligenter ↄſiderandum
eſt. cũ ſpũſſanct? dicat᷑ donũ ⁊ datũ. In tercia querit᷑.cũ nõ ſe olũ ſpũſſanctꝰ.ſed etiã filius ſit datus. quare nõ
dicit filius noſter ſicut ſpũs noſter.ibi. Hic querit᷑ vtrũ ⁊ filius cũ ſit nobis datꝰ⁊c. In q̃rta ⁊ vltima querit
cũ ſpũſſanctus ſit donũ relatiue.quõ poſſit a ſe dari.ſi em̃ a ſe donat᷑. vr ſpũſſanctus ad ſe relatiue dici. hoc
facit ibi. Poſt hoc querit᷑ vtrũ.ſ.ſ.ad ſeipᷣm referat᷑ Ceteris ꝑtibus indiuiſis remanentibꝰ.qꝛ ſpaliter pſeqͥt
qõnes pꝛedictas. Mecdia ſiue ſcda pars que eſt de dꝛntia doni vel dati bʒ quatuoꝛ partes. In pꝛima querit 2
determinat ꝙ nõ eadẽ rone.ſ.ſ.dicit᷑ donũ ⁊ datũ.qꝛ donũ eſt ab eterno.ſᷣ datũ ex tempoꝛe. In ſecun la vo 3
hoc ſcʒ ꝙ ſpuſſanctꝰ ſit donũ eternaliter. obijcit.ibi. Sed querit᷑ cui donabilis. vtruʒ patri vel filio. In tercia
vo.qꝛ in ſolutione dixerat qͥddã dubium.iõ incidenter mouet ⁊ determinat illud ibi.Hic oꝛit᷑ queſtio vtrum
filius naſcendo ⁊c. In quarta vᷣo ⁊ vltima redit ad pꝛimã ſolutionẽ.oñdens.ꝙ ſpũſſ. anctus eternaliter onũ
eſt. qꝛ eo ipo eſt donũ quo ꝓcedit a patre ⁊ filio.⁊ temꝑaliter eſt datum vel donatum.et boc facit ibi.Ex pᷣ/
dictis patet ꝙ ſpirituſſanctus ⁊c. JMMU äl

d 1 Ic querit᷑ cum ſpũſſanctꝰꝑ quem diuidunt᷑ dona ipſe ſit donũ. vtrũ
R. ovonu qð eſt ſpũſſanctꝰ ſingulis ꝓpꝛia diuidũt᷑.⁊ ipᷣm coĩter om̃s bo
habentoia. hiilla.alij alia. ;uis ipᷣm donũ a qͥ cuiq; ꝓpꝛia diuidũt omnes

cõcedendũ ſit ꝙ ꝑ donũ diuidant᷑ ac dent᷑ dona?Ad qð dicimꝰ. qa ꝑ
Aug. ni habent. Uñ aug. in. xv. li. de tri. ait. Per donũ qð eſt ſpũſſanct⸗ in cõe om
è nibꝰmẽbꝛis xpᷣi.multa dona q ſũt qbuſq; ꝓpꝛia diuidũt᷑. Nõ em̃ ſinguli qᷣq;
habeant.i.ſpmſanctum. Apte dicit ꝑ donũ dong donaa.ͤ
Utrum eadẽ ratione ſpũſſanctus dicat᷑ donũ ⁊ datũ ſiue donatůu. b

¶ Preterea diligenter cõſiderandũ eſt cũ ſpirituſſanctus dicat᷑ donũ ?⁊ datum

amarsa trů eadé rone vtrũq; nomẽ ei ↄueniat.qd vtiq; videri potet.
Hõ aparẽs. Cũ em̃ idem ſit ſpũmſanctũ dari.⁊ ſpũmſanctũ donari.ex eadeʒ roõne videt᷑
ffſpüſſcüs dici datuü et donũ. hoc etiã videt᷑ aug. ſignificare ĩ.xv.li.de tri.cũ
ait. Spũſſanctꝰintantũ donũ dei eſt. inquantũ dat᷑ eis qᷣb⸗ dat᷑. apud ſe aũt
deus eſt ⁊ ſi nemini dat᷑.Ecce apꝑte dicit ſpmſanctũ donũ appellari.qꝛ datur.
Spũſanct? d¶ Si aüt exco imm appellat donũ.q; dat᷑.no ab eterno fuit donũ. quia non da
datu vkwnat niſi ex tpe. Rid quod dicimus. qꝛ ſpũ'ſſanctus ? donũ dici ? datuz ſiuc do
t natum.ſᷣ datum ſiue donatũ ex eo tm̃ dicit᷑.qꝛ dat᷑ ſiue donat᷑.quod habʒ tmj̃
Spũſi..vi toni ex tꝑe. ¶ Donũ vo dicit nõ ex eo tm̃ ꝙ donet᷑ſed ex ꝓpꝛietate quam habuit
Ab eterno. vnde ⁊ ab eterno fuit donũ. Sempiterne em̃ donũ fuit.nõ qꝛ dare
tur.ſed qꝛ ꝓceſſit a patre ⁊ filio. AUnde aug.in.iiij.li.de tri.ait. Sicut natum
Aug .quid ſit fi eſſe eſt filio a patre eſſe.ita ſpũiſancto donum dei eſſe:eſt a patre procedere =

ſbianent. A lilio. ic apte oſtedit ſpuũͦſſanctus eo donũ eſt ꝙ ꝓcedit a panc ⁊ a fllio.
puilancto. 1HI .

ſicut filius eo eſta patre ꝙ natus eſt ab eo. Nõ em̃ idem eſt filio eſſe a patre?⸗
ſpũiſancto.i.non ea ꝓpꝛietate filius dicit᷑ eſſe a patre qua ſpũſſanctus. Naʒ
filius dicit eſſe a patre.qꝛ genitꝰeſt ab eo. Spũſſanctꝰ vo dicit᷑ eẽ a patre et a
filio.qꝛ ſpũſſanctus eſt donũ pr̃is ⁊ filij.i.q;ꝛ ꝓcedit ab vtroq;. Eo em̃ dicit
ſpũs ꝗ donü.æ eo dvonũ quo ꝓcedes. Añ aug. in. v.llde tri.ait. Spuſſanct⸗
Aug. q non eſt trinitas ſᷣ in trinitate intelligit᷑.in eo ꝙ ꝓpꝛie dicit᷑ ſpũſſanctꝰ rela⸗-
tiue dicit. cũ ⁊ ad patrẽ ⁊ ad fili refert.qꝛ ſpuſſancꝰ···
⁊ pris ⁊ fili ſpũs c᷑.ſᷣ ipa relatio nõ apꝑet in hocnoie Relatio nõ appa
ſpũs.apparet aut cũ dr donũ dei.QDonũ eſt em patris t in hoc noie ſpuis.

erfii hmapre pcedit za flio Ecce bis Pbis agreob⸗ ie d,
dit eade relatione dici ſomſcm̃ ⁊ donũ.donũ aũt qꝛ; p reæfert ad ſprrant er⸗
cedit a pr̃e ⁊ filio. Pꝛopetas g̊ qua ðꝛ ſpũſſanctꝰvl do go apparet in eo relia
nũ pꝓceſſio ipa eſt.de qᷓ poſt pleniꝰagemꝰ cũ alijs.Cuʒ tio, Ite videt ꝙ mag
S ab eterno ꝓceſſerit ab vtroq;.⁊ ab eterno donũ fuit. ꝛ ppareat qᷓ in noie
Nõ ꝭ̊ ſpũſſanctus eo tm̃ dicit᷑ donũ.qꝛ donat᷑ nam et donũ. qꝛ relatiua di⸗

ante fuit donũ q;; donaret, Vnde Aug.in/y/li, de tri⸗ Ra gr. an e
G n 2

9
Eo dicit᷑.ſ. ſ. q̃
donuz. et eo do
nũ q̊ ꝓcedẽs.

i ſpũs babet eẽ a ſpi ⸗

rante.donũ vᷣo ñ opor
tet ꝙ hẽat eſſe a dona

te.g̊ non vr̃ in boc timn

appere relatio. Reꝰ. di
cendũ ꝙ tam donũ ꝙᷓ

ſpus dr relatiue. b tñ
relatio mag apparet

in hoc noie donũ ᷓ in

boc noie ſpũs.qꝛ do/
nũ ſp dicit reſpectum
ad dantẽ.ſpũs aũt nõ

imo põt accipi abſo/

2

lute. Ael alit dom. ꝙ

aug. nõ dicit ꝙ relat ö

nõ appareat in hᷣ no/
mie ſps ſᷣ ꝙ nõ appa

reat in hboc nomie.ſ.ſ.

Muis em̃ dicat᷑eẽ ſpi
ritus ſpiratoꝛis.nõ ta
men dicit᷑ eẽ ſpũſſan⸗

ctus ſpiratoꝛis. Ad il

lud qð obꝛ ꝙſpiritus
mag dicit habitudi⸗
nẽ reſpicienteʒ eſſe q;
donũ. dom eꝙ verũ ẽi

bis qͥbus accidit do/

nũ. ſed in. ſ. ſ. qꝛ iõ eſt
qꝛ donũ.nõ bʒ locum
iſta ere.
b Filius naſcendo

accepit c. vt ſit ipa ſöõ

ſtãtia. Uidet᷑ male di

cere.qꝛ in omni eo qð

ineſt filio pꝑ natiuitatẽ

diſtingu it filius a pa/
tre.qꝛ natiuitas ẽ ꝓpꝛi

etas diſtinctiua. ergo

ſi filiꝰnaſcẽdo accepit

vt ſit eſſentia vel ſub⸗

ſtãtia. & pat᷑ in ſubſtã⸗
tia diſtinguit᷑ a filio.
Itẽ qð fuiꝰ naſcendo
accepit. ſiue qdð filius
eſt naſcendo eſt natũ.
Sſba eſt nata.ſi filius
naſcẽdo eſt ſubſtãtia.
Omne em̃ qð naſcen
do accepit a natiuita/
te habet oꝛtũ. Re. vʒ.
ꝙ aliqui diſtinxerunt
iſtã locutionẽ.filiꝰ na

ſcendo eſt diuina ſbõa
ſiue deus. Quia gerũ

diũ põt dici ↄcomitã/

tiã.⁊ ſic ſimpliciteꝛ eſt

vera.vel cauſam.⁊ ſic
multiplex. qꝛ cũ dico
filius eſt deus ſiue di
uina ſubſtãtia.tria di
co.ſ.ſubiectũ.compo/
ſitõnẽ.⁊ pᷣdicatũ. Po
teſt gᷓ boc gerũdiũ na
ſcendo dicere cauſali

Sempꝑ ſpũſſctũs ꝓcedit.⁊ nõ ex tꝑe ſ ab eternitate ꝓ

cedit. Sʒ qꝛ ſic ꝓcedebat vt eẽt donabile.iã donũ erat

añqᷓ; eẽt cui donaret᷑.Alit em̃ intelligit᷑ cũ ðꝛ donũ.ali
ter cũ d̃ donatũ.Nã donũ pᷣt eẽ etiã anteq; de᷑.dona

tũ aũt niſi datũ fuerit.nullo mõ dici põt. Sempitne g
ſpũs ẽ donũ.tꝑaliter aũt donatũ.his verbis aꝑte oñ

dit᷑ ꝙ ſic ſpũſſanctus ab eterno ꝓcedit ita ab erno do⸗

nũ eſt.non quia donaret᷑ a patre filio.vel a filio patri.
g ab eterno ꝓceſſit donablis.
Obiectio ð hoc ꝙ ſpũſſcũs ſit donũ eternalit. e

Seld querit᷑ cui donabił vtꝝ patri ⁊ filio.an tm̃ nobᷣ

nõdũ eramꝰ: Si aũt nõ erat donabilis pf̃i ⁊ filio ſᷣ tm̃

nobis.⁊ ex eo donũ erat.qꝛ ſic donabił ꝓcedebat.vide

tur ꝙ filiꝰſp eadẽ rõne donũ fuerit.qꝛ ab etno ꝓceſſit a

pr̃e donabił nobis in tꝑe.Hã ⁊ de filio legit᷑ ꝙ datꝰeſt

nobis.Ad qð dicimꝰ.qꝛ ſpũſſcũs nobis tm̃ nõ pfi vel
filio donabilis ꝓceſſit.ſic̃ ⁊ nobis tm̃ datꝰeſt.Et filius
vere datus eſt nobis.⁊ ab et᷑no ꝓceſſit a pre.nõ vt do⸗
nabilis tm̃.ſᷣ vt genitꝰqͥ ⁊ donari poſſit: Pꝛoceſſit ̊
vt genitꝰ⁊ donabilis.ſᷣ ſpũſſcũs nõ ꝓcedit vt genitꝰ ſᷣ

tm̃ vt donũ.donũ aũt ſꝑ fuit.nõ ſolũ qꝛ donabilis.ſed

qꝛ ab vtroq; ꝓceſſit.et qꝛ donabilł fuit. Vñ aug.in.v.

li.de tri.ait. Eoipᷣo ꝙ daturꝰ erat eũ deꝰ.iaʒ donũ erat

etiã añqᷓ; daret᷑.Et iõ donabilis eſt.ſᷣ alit᷑ donabilis qᷓ

filiꝰ. Na ⁊ alit᷑ datꝰ⁊ alit᷑ ꝓceſſit q; filiꝰ. Filij em ꝓceſ⸗

ſio genitura eſt vel natiuitas.Spũſſcti xo ꝓceſſio na
tiuitas nõ eſt.vtraq; vo ineffabilis eſt. Et notãdũ

ꝙ ſic bfiliꝰ naſcẽdo accepit nõ tm̃ vt filiꝰ ſit.ſᷣ oĩno vt
ſit. ⁊ vt ipᷣa ſuba ſit.ita ⁊ ſpũſſanctꝰa pf̃e ⁊ filio ꝓcedẽ⸗

do accepit.nõ tm̃ vt ſpũſſanctꝰſit vel donũ.ſᷣ etiaʒ vt
om̃ino ſit.⁊ vt ſuba ſit.qð vtiqʒ nõ accepit ex eo qͥ da⸗
tur. Mã cũ nõ det᷑ niſi ex tꝑe.ſi hoc habẽèt ex eo ꝙ dat

accepiſſet g̊ ex tꝑe vt eẽt. Vñ aug.in.v.li.de tri. Filiꝰ

nõ tm̃ hoc hʒ naſcẽdo vt ſit filiꝰ ̊ oino vt ſit. Querit᷑
e ſpũſſanctꝰeo ꝙ dat᷑.habeat nõ tm̃ vt donũ ſit
oino vt ſit? Qð ſi nõ eſt niſi qꝛ dat᷑.i.ſi nõ hʒ eẽ:niſi
eo ꝙ dat᷑. Sicut filiꝰnaſcẽdo habʒ nõ tm̃ᷣ vt ſit filiꝰ.qð
relatiue dr̃.ſᷣ oĩno vt ſit ipᷣa ſuba.quõ iã ſpũſſcũs erat

ipᷣa ſubſtãtia.cũ nõ pᷣus daret᷑ q; eẽt cui daret᷑. Non &ᷣ
eo ꝙ dat᷑ ꝓcedẽdo hʒ vt ſit donũ.⁊ vt ſit eẽntia. ſic
filiꝰnõ eo ꝙ datꝰeſt ſ̊ naſcẽdo accepit.nõ tm̃ vt ſit fili⸗
us.pſᷣ vt ſit eẽntia. Vñ aug.in.xv.li.de tri.ait. Sicut

filio pꝛeſtat eſſentiã ſine initio tẽꝑis.ſine mutabilitate
nature de patre generatio.ita ſpũiſancto pᷣſtat eẽntiaʒ

ſine vllo initio tẽꝑis.ſine vlla mutabilitate nature de

vtroq; pꝛoceſſio. „„ ”
¶ OZubitatõ ex vᷣbis · 5· ꝓximi s oꝛta vicʒ ꝙ filiꝰnõ tm̃

ſit filiꝰnatiuitate ſᷣ etiã eẽntia a ſili ⁊.ſ.ſ. ꝓceſſiõe. D
nic oꝛi᷑ queſtio. Si filius naſcẽdo hʒ. nõ tm̃ vt ſit f/
lius.ſᷣ̊ vt ſit eẽntia.⁊ ſpũſſanctus ꝓcedẽdo.non tm̃ vt

ſit donũ.bᷣ vt ſit eſſentia. et filius natiuitate eſſentia
eſt.⁊ ſpũſſanctꝰ ꝓceſſiõe eſt eẽntia.cũ alibi dicat᷑ ꝙ nec

par eo pf eſt qͥ deus.nec filiꝰeo filiꝰ qͥ deus.nec ſpũſſã

ctus eo donũ qͥ deus. Quia vt ait aug.i.vij.li.de tri.
his nominibꝰrelatiua eoꝝ oñdũt᷑.nõ eẽntia.vnde pꝰ

Aug P ſemt

pꝓcedit ſpnſian

Jlaie ix.
S.

Oꝛ filiꝰ pceſſit
vt genitꝰ ⁊ do⸗
nabilis. ſ. ſ. vo
vt donũ ⸗ cona
tũ. ⁊ qꝛe ꝓcedit
ab vtrocq;.et qꝛ
donabilis eſt.

Sicut filius
naſcẽdo ac/
b cepit nõ tm̃
ſed etiã eẽntia.
ita⁊ ſpũſſanctꝰ
ꝓcedẽdo acce/
pit nõ tm̃ vt eſ⸗
ſet donũ ſʒ etiã
vt eẽt eſentis.

1

u

O
noſte
tufal

☛ Ee

0
4
Me
n

ct
ſs N.
nde
n abe
n⸗ ſorn
en in
Konm 8
i
ℳ.
Mu
en
Wüſt
ani
16
zan
nz
nſe
ffi⸗

plenius agemus. Ad quod breuiter rĩũdentes dicim.
c qꝗa: nec filius natiuitate eẽntia e. p tm̃ filiꝰ. Hec ſpũſſan
ctus ꝓceſſioe eentia eſt.ſᷣ donũ tm̃. 2 tñ vterq;. ⁊ ille
naſcendo ⁊ iſte pcedẽdo accepit vt eſſet eſſentia. Nõ
eni vt ait hyla.in.v.li.de tri.p defectionẽ.aut ꝓtenſi/
onẽ. aut deriuationẽ ex deo deus.ſ ex virtute nature
in naturam eandẽ natiu tate ſubſiſtit filius. ⁊ ex virtu

lilarius

te nature in naturam eandem ꝓceſſione ſubſiſtit ſpiri
Erponit verba tuſſanctus. Auod ita intelligi poteſt.Ex patre qͥẽ
baan. vittus in genita. natura qua bz. eande filius natiuita
te.i.naſcendo.⁊ ſpũſſanctꝰ ꝓceſſione.i.pcedendo ha⸗
bet. Vnde ipſe idẽ aptiꝰeloquẽs.quo d dixerat aperit
dicẽs. Matiuitas inqt dei nõ põt nõ eã de qua pfecta
eſt tenere naturam. Hõ em̃ aliud qᷓ; deus ſubſi ſtit. qd
nõ aliunde q de deo ſubſiſtit.Ecce his verbis apit qͥ⸗
modo intelligendũ ſitillud. de patre generato pꝛeſtat
eſſentiam ſilio.et de vtroq; ꝓceſſio pꝛeſtat eſſentiã ſpi

rituiſancto. Mon qꝛ ille eſſentia ſit filius.et iſte eſſentia

ſit ſpuſſanctus.imo ꝓpꝛietate pſonali.ſed qꝛ ⁊ ille na⸗
ſcendo.⁊ iſte ꝓcedendo eẽntiam habet eandẽ ⁊ totaʒ
que in patreefft. Er sz
Medit ad pꝛima ſolutionẽ. oſtendens ꝙ ſpũſſanct
ceſſionis. ed
¶Ex pdictis patet ꝙ ſpũſſanctus ſempiterne donũ eſt.
⁊ tpaliter datum vel donatum. Ex quo apparet illa di

ſtinctio gemine ꝓceſſionis de qua egimus. Nã ſᷣm
alterã ꝓceſſionẽ ðꝛ donatũ vel datũ.ſᷣm alterã vo di⸗/
cit᷑ donũ. Et m hoc ꝙ ſempirne donũ eſt refert ad
patrẽ ⁊ filiũ.m hoc vo ꝙ dr̃ datũ vel donatũ.⁊ ad eũ
qͥ dedit refert᷑.⁊ ad eos quibus dat᷑. et eius djr eſſe qui
dat. ⁊ illoꝝ quibus dat᷑. Unde aug.in.v.li.de tri.ait.
Aug. Qð datũ eſt. ⁊ ad eum q dedit refert᷑.⁊ ad eos quibꝰ
Pe alice -r p; dedit. Itaq; ſpũſſanctꝰnõ tm̃ pfis ⁊ filij q deder̃t. ſed
e altecdi exia nr dicit qͥ accepimus. Spiis 5 ? deir eſt qͥ dedit. et
turalis. uoſter qui accipim ille ſpũ's noſter qͥ ſumus. qꝛ ipe eſt
ſpüs hois q in ipo eſt.qᷓuis ⁊ illũ ſpm̃ q hois dr̃ vtiq;
e accepimꝰ.ſ̃ aliter iſte.alit᷑ ille nr̃ dicit᷑. Aliud eſt enim
qð accepimꝰ vt eſſemꝰ.aliud qð accepimꝰvt ſ- ancti eſ⸗
ſemus.Q aũt ſpũſſanctꝰnoſter dicat᷑.ſcriptura oñdit
Scriptũ eſt em de iohanne ꝓ in ſpũ helye veniret. Ec

Numerixſ. cæ dicte eſt helye ſpus quẽ accepit Helyas.ſ.ſpũſſctũs

tatein reſpecku ſubie⸗

cti. vel reſpectu cõpo⸗
dicati. Gi reſgcetu b.

filiꝰnaſcẽdo.vel q́ na⸗
deus. ſic eſt vera. Si
ſic eſt ſenſus. Fili? eſt
deus naſcendo.i.hoc
pᷣdicatũ ↄuenit ſubie-
cto ꝑ natiuitatẽ.⁊ ſic
adhuc eſt vera locutõ
Si fſpectu pᷣdicati.ſic
eſt ſenſus. filiꝰẽ deꝰ ſi ⸗
ue ſba diuia naſcẽdo.
ita ꝙ naſci ſiue natiui
tas ſit pꝛincipiuʒ ſiue
oꝛigo deitatis.⁊ in hoc
ſenſu ẽ falſa. Mgr tñ
iſtã locutionẽ nõ diſti
guit ſᷣ ſimplicit᷑ cõce⸗
dit. ⁊ ſatis ꝓbabiliK᷑.
qm̃ pᷣdicta diſtinctio
nõ vr habere radiccʒ.
Cũ ei gerũdiuũ natũ
ſit derminare cõpoſi⸗
tionẽ.qꝛ oĩno nihil eſt

dicere hõ naſcendo 2

hmõi. ⁊ cũ cõpoſitõ p
dicati ſiuc eẽntie. ſiue
oĩm que attribuũt᷑ fi/
lio. ↄueniãt ſubiecto
p natiuitatẽ.iõ hʒ ve/
ritatẽ. Nec valent ob
iectiones in ↄꝛiuʒ ad

ducte. qꝛ natiuitas ñ

diſtinguit illud qd p
nati kare habet᷑ ſiue
qð eſt in naſcẽte. ſᷣ eũ
ſolũ q̃ naſcit᷑.⁊ iõ non

ſeqt᷑ ꝙ ſba ſit diſticta.

nec ꝙ ipſa naſcat᷑.qᷓ;
uis pꝑ generationẽ ba
beat. .
c Nec ſili natiuita
te eſſentia eſt. Nidet

in òè«ùꝗVM ” he falſum dicere. qꝛ cum
i naſcedo ſit eentia gi rone vf ꝙ natiuitate ⁊ hoc vĩ pauetẽ hyla.in Ia. e dm q abiq; dubio iſia eſi diſtin. 4
guenda. Fili? natitate eſt diuia eẽntia.qꝛ ablatiuꝰpot ↄſtrui in rõne foꝛme. vel in rõne pꝛincipij.Si in ratõne
ing, foꝛme.ſic eſt falſa.qꝛ natiuitas nõ ẽ cã foꝛmalis reſpectu pᷣdicati eẽntialis.Si in rõne pꝛincipij. ſic hʒz veritaté
qꝛ oia q ↄueniunt filio ↄueniunt ei ꝑ natiuitatis oꝛiginẽ. Sed męr qꝛ accipit gerundin in rone pꝛincipij. id0
cũ gerunio ſimplicitet geedit. Er aꝛ aeeit vit ablatiuñ in foꝛme. iõ cũ ablatiuo ſimplieit negat. magis. n.
ui ſudicat m vſum loquedi ; m virtutẽ ymonis. d IIIjõ em̃ ⁊c. defectionẽ aut ptẽſionẽ aut deriuati S
,„ onẽ. Querit᷑ quõ differt illa tria. Reꝰ.quidã dicunt ſic. ꝙ ꝑ defectionẽ ꝓducit „ de materia p foꝛme pᷣexi/
8 entis coꝛruptionẽ. ſicut ex grano frumenti berba. Per Ptenſionẽ ꝓducit᷑ gliq ꝑ pᷣerũtis foꝛme pmanẽtiõ
Nirß unductionẽ foame artificialis. ſicut vas fit de argento. er deriuationẽ. q pducit p perñtis foꝛme pmanẽ
amn tia ſola locali mutatione. vt riuu er fonte. ⁊ lac? ep riuo. Alit᷑ põt dici ꝙ materiale pꝛincipiũ ex res eſt. aut ẽ
ſo⸗ materiale ⁊ tranſiẽs foꝛmaliter. ⁊ ſic eſt defectio. Aut eſt materiale ⁊ pmanẽs.⁊ ſic eſt ptenſio. Aut materi⸗
1 gle 7 pmanes 2 agẽs. 2 ſiceſt deriuatio. boꝝ exempla ſunt manifeſta. e ¶¶Aliud eſt em̃ qð accepimꝰ vt eſ 6
emus ⁊c Qidet male dicere. qꝛ ſicut ſine ſpiritu dei nõ poſſum? ſancti eſſe. ita nec eſſe. vr ꝙ ſpũ. ſ.nõ tm̃ ac
, cepim?vt eemus ſancti. ſed etia vt eſſemꝰ. Re. pot ad hoc dici.ꝙ hoc dictũ eſt ꝑ appꝛopꝛiationẽ. us em̃ a
le⸗

. 2

—

cpũaneto babeamus Et moyſi ait dominus. Tollam de ſpiritu tuo. ⁊ da/ 1 Müeri. xj. hugi
cé ⁊ ſanctũ eẽ. appꝛo po eis.i.dabo illis de ſpũſancto quem iam dedi tibi. at c
pꝛiate tñ habem?ſan · Ecce et hic dictus eſt ſpũs moyſi.patet igit᷑ qꝛ ſpũſſa/⸗ ſungt
itn i⸗ no R cc ſ. ctus noſter dicit᷑ ſpũs.ſed qꝛ nobis datus.⁊ datꝰ vti⸗ couse
munek ge ucte⸗ Alit q; ad hoc vt ſancti eſſemus. Spũs vo creatus ad hoc LL. 1. ſonn
ter teñ põt dici qꝙ ſiut eſt datus vt eſſenunuiuiuus. guraii
dare oꝛdinat᷑ ad habẽ ¶ An filius cum ſit nobis dat poſſet dici noſter vt ſpi ncgl⸗
duʒ.ita ⁊ acciꝑe.⁊ qa rxituſſanctus dicit᷑ noſtſer. f tuͤ
nullns z.. auentu ¶llhic querit᷑ vtrũ ⁊ filius cum ſit nobis datus dicat?᷑ ⸗ inii
Kapoes fui. 1 ois poſſit dici noſter? Ad qð dicimꝰ. qꝛ filiꝰdicit᷑ noſter pa gianen
talis eſt ſanctꝰ. iõ.ſ.ſ. nis.nr̃ redemptoꝛ ⁊ hmõi.ſᷣ nõ dicit᷑ noſter filius. qꝛ fi nfutau
nõ dẽ pꝛie loquendo lius dicit᷑ tm̃ relatiue ad eum qͥ genuit.Et iõ nĩ filiꝰnõ rant.
dari nec accipi niſi ſãa põt dici. ſᷣ patris tm̃. In eo aũt ꝙ dicit᷑ datus.⁊ ad eũ ꝛ nõ dict ſſ. nſiine
cig ſznccis. q dedit ⁊ ad eos quibus datꝰeſt refert᷑.vt ſpũſſanctꝰq noſter ſpirit⸗ niSiant
KTolla re ſp tuo. etia cũ in ſcriptura vt ſupꝛa dictũ ẽ dicat᷑ ſpũs noſter. noſter. Grirn
HNoc nõ põt dici qᷓ;tuʒ etia cu in criptura v P lpus noſter. * ſevcbbtin
ad ſham. & qtũ ad ef· vel ſpũs tuus.vłillius.vt de moyſe ⁊ helya dictũ eſt. tct Cin
fectũ ſiue grãm. vß nuſq; tñ in ſcriptura occurrit ita dici.ſpũſſanciꝰnr.vel uſtngnin
ꝙ; gra tranſferat᷑ ab tuus.vel illius.ſᷣ ſpũs noſter.vel tuus.vel illiꝰ.QAuia teaaili
vyno in aliũ. Si tu di / ſpũſſanctus eo dr̃ qͥ donũ.⁊ vtrũq; relatiue dr̃ ad pa/⸗ ſhattoit
cas boc ec dictũ ꝑ ctrẽ ⁊ ad filiũ.⁊ hoc ſempitna relatiõe.Si tñ aliqñ dici floghnt
foꝛmitatẽ. Obꝛ ꝙ, pa/ ln — 5 „. taualt
ri roõe poſſs dici ꝙ tol tur donũ nr̃jm. accipit᷑ donũ ꝓ donato vel dato. Cum eſetn
leret ſpũ alioꝝ 1 da So donũ accipit᷑ eo mõ q̊ ſpũſſanctꝰ donuʒ pfr̃is ⁊ filij Para
ret moyli.R. doᷣm 82. nõ hoiĩs.ita ⁊ filiꝰſub hac apꝑellatione nõ põt did Kklunck
illud intelligiẽ de ſpi nx. vt dicat᷑ filiꝰnoſter.ſic nec ðꝛ ſpũſſanctꝰnf.⁊ tñ de fi Pünce
qtu ad effectũ.⁊ H̊ p/ lio dicit᷑ panis nr̃.⁊ de ſpũ ſpũs noſter. Ille nr̃ panis. ulgn
poſitio de ſpoꝛtat con qꝛ nos reficit nobis datꝰ. Iſte nr̃ ſpũs.qꝛ nobis inſpi- ummuin
foꝛmitatẽ ſil ⁊ partia/ fe 2 fllio. in nobis ſpirar ſiẽ vult. Eñ Ar iekem⸗
litatẽ. H nõ q;tũ ad / tat ur a pre 7 filio.⁊ in nobis ſpirat ſic vult. An Aug. Aug ua
tẽ ↄferentẽ vel ↄtin? in.v. li. de tri. ait. Qð de pfe natũ eſt. ad prẽm ſolũ re immusn
tẽ ᷣm veritatez. ſᷣm fert᷑ cũ dr filiꝰ.Et iõ filius patris eſt ⁊ nõ noſter. Dici Rihong
Apoꝛtionẽ. qm̃ effectꝰ mꝰ tñ ⁊ panẽ nr̃m da nobis.ſic̃ dicimꝰ ſpũm nrm. cnsczc
ſiunlraius abudla⸗ An ſpuͦſſanctus ad ſe relatiue dicat. 8 W
uit i movſe q; in aliss. ¶cNʒᷣ . ſiſſ. aad ſoim̃ raf pienta int
viwagalt ner gemwe Hoſt hec quent.· vrx ſpaſſanct ad ſeißm deſcrat Hor ſuine
vigeret bie. 20: tollã em̃ videt᷑ ex pdictis poſſe ꝓbari. Si em̃ qð dat. refert ergi
tũ ad ſollicitudinẽ. ad eũ qᷣ dat. ⁊ ad eũ cui dat᷑.⁊ ſpũſſanct/ dat᷑ a ſeibo. He¶ az ſoluit lAilut
q; dũ dona. ſ.ſ.alijs ſt vt pᷣdictũ eſt. refert᷑ ad ſeipᷣm.hHuiꝰ qõnis detminu⸗ inffra diſ. xxx. in cfinn
dinniczta ſollicitudo tionẽ in poſteꝝ differimꝰ. donec tractem?de Hisatel⸗ ine. a
moyſi ẽ diminuta. e t& Ni . ſ qhopgrii: ſj atiner . UNcl rtf
n lio,eliciu dis eſt tiue dicunt᷑ de deo ex tgeĩ 4b datü ? donatũ ↄtinent n
alijs comiſa c. — , ſiptoſ
S ppoſito ex pcedentibus ꝙ; ſpũſſanctus ſit ſanctus eſt pꝛimũ donũ.ſed omne poſteriad pꝛi? re ncn
wnum. ⁊ qꝙ tonet᷑.ad intelligentiã buiꝰpar/ duci᷑.gꝗ omne donũ reducit᷑ ad donũ qð eſt. ſ. ſ. in (önedonan
tig ſex querunt᷑. Pꝛimo qr̃ vtrũ ſpũſſanctus omnibus donis ro donationis eſt p.ſ.. S ⁊c. It ſoghoefti
ſit donũ qͥ oia alia dona donant᷑. Scdo vtrũ ſpũſſan ome donũ inqtuʒ donu ex amoꝛe dat. alioquin non 1nco Zl
ctus ſit donuz vel ab eterno vel ex tꝑe.Tercio qr qd hbabet rõnem doni.ß.ſ. . eſt amoꝛ atris 2 filij. vt di / onnetie
ↄuenientiꝰdicat᷑ de ſpũſancto.donum.ſ.an datum.,. ct aug.⁊ habitũ eſt ſupꝛa. S ⁊c. ¶ Contra. Iſidoꝛus fetn
Auarto vtrũ dona ſpꝛie ↄueniãt ſpũiſancto.Quin / Multis indignis ſpũſancto da dona. l. . ergo cõ⸗ Tnonock
to vtrũ donũ ſit ꝓpꝛietas ſpũſſcti diſtinctiua. Sexto tingit alia vona donari ſine hoc. nõ eſt donum in qꝗ inin
yyrtyn rõne donabilitatis dicat᷑.ſ.ſ.noſter. oĩa alia donant᷑.¶ Item aliqua ſunt dona q appꝛo/ nncgnin
2=ð a pꝛiant᷑ filio. vtputa ſunt illa que dant᷑ ad illuſtratio/ W=
¶ Pꝛ ſpirituffanctus ſit donum quo om̃ia alia dnan / nem intellectus.& ſi loquamura pꝛietate. talia do. W
tur. oſtendit᷑ autoꝛitate ⁊ ratiõe ſic Apls.j.Coꝝ.xij. na vonant in filio ſiue ꝑ filiu nõ vono quod eſt. ſc. alc
Diuiſiones grãꝝ ſunt.idẽ autẽ ſpũs diuidit ſingulis Item filiꝰdatus eſt nobis Eſa.ix. Paruulꝰꝗnatus Grf
ꝓut vult ⁊ loquit᷑ de donis nõ tm̃ gratie gratũfaciẽ- nobis. filius datus eſt nobis. & ſi dat p. ſ.ſ. viget Kiane
tis. ſed etiam que ſunt gratis date. & ſi ꝑ ſpm̃ſanctũ ¶. ſ.. aliquã autoꝛitatẽ vel inſluentiam babeat in ſi⸗ Nkurfne
dant᷑ vtraq;.cum nõ ſit alia dꝛñtia donoꝝ.ipᷣe eſt d lium. hoc aũt eſt n omnia alia dona dona⸗ vegfe
num in q oia alia donant᷑. ¶ Itẽ aug. xv. de trini. per turꝑ ſürnſanckun. Item hoc oſtendit p imwſſt ſbſfnide
donum qð eſt. ſ. ſ cõe oib? membꝛis chꝛiſti pꝛia qui/ bilc. eſto ꝙ intelligat᷑ ꝑ impoſſibile ſpumſanctü non miͤßi
buſq; dona dei dant. ¶ Itẽ roõne oſtendit᷑ ſic. Spũſ/ eſſe.adbuc pater ⁊ filiꝰ intelligunt vt liberales. alio⸗ ig

2
Dit.
n ineſt eis liberalitas a ſpſancto quod falſum eſt.

N ſi ſpũſſanct?eſt dnum in quo alia donant᷑.etgo doni
ee eſt donuʒ. ⁊ donationis eſt donatio.⁊ ſi hoc.motꝰ eſt

motus. ⁊ relationis relatio.⁊ hoc bʒ ph̊s ꝓ inconue

endens nõ poſſit alteruũ determi/
ni D nare erit ibi pceſſus in infinitu. ¶ Re. dom ey cum
dicit A.tſeit⸗ donũ in q̊ͥ omnia alia donant᷑.ablati/
uus iſte põt accipi dupliciter.vel ita ꝙ dicat cõcomi/

nec eſt dvonũ niſi ex tpe.

tantiam. vel ſic ꝙ dicat cauſalitatẽ. Si dicat ↄcomi⸗
In tantiam. ſic intelligendo vlr falſum eſt. qꝛ eſt ſenſus
gi der cum omnibꝰ donis. Quedam em̃ ſunt dona qᷓ
ſemp ſunt cum.ſſ.ſ.vt charitas ⁊ ſapia. Quedã ꝗᷓ nũ⸗
u ie· G ſunt cum. I. . vt timoꝛ ſcruilis. Qucdã qᷓ aliq ſüt
N De cum ſpũſancto. aliquando ſine. vt fides. phetia. et
i uf⸗ hmõi. Si aũt ꝑticulariter intelligat᷑ de donis gratu/
in. W facientibus.ſic vera eſt ⁊ nõ babet inſtantiam. Poöt
dich iten ablatiuus impoꝛtare cauſalitatem. et boc tripli
M.N citer. AUel ita ꝙ dicat ſimpliciter cauſalitatem.et in h
Qui diſtinguit᷑ nec a patre nec a filio.qꝛ oia dona ſũt a pa
33 tre ⁊ a filio ⁊ a ſpnſancto. Vel ita vt dicat calitatẽ et
u ſubautoꝛitatem. ⁊ in hoc diſtinguit᷑ a patre ſed nõ a
Nid filio.qꝛ pater ⁊ ꝑ filium ⁊ ꝑ.ſ.ſ.donat. Ael ita vt di/
Ecat cauſalitatẽ ⁊ ſubautoꝛitatẽ et exẽplaritateʒ.et ſic
föti Apꝛie ſpirituiſancto ↄuenit. Ipſe enim ꝓcedit ꝑ mo
cdũñ pꝛimi toni.ita ꝙ omnis donatio recta ⁊ gratuita
Mn poſt illam eſt ⁊ ab illa accipit rõnẽ donatiõis.Cõce/
aüxi dendum eſt ergo ꝙ ſpũſſanctus eſt donum qͥ oia do
fen na.ſ. gratuita donant᷑ ꝑ cõcomitantiã. et oia dei do
den 2 na donant᷑ ꝑ exemplaritatis cauſam. ¶ Ad illud qð
* ob jcit pᷣmo de Iſido.iam ptz rñſio.qꝙ ipᷣe loquit de
in . donis gratie gratis date.non gratumfacient.¶ Ad
nbür illud quod obijcit᷑ ſcᷣo.ꝙ quedã dona appꝛopꝛiant᷑
. Da filio. Odm ꝙ de donis eſt loqui dupliciter.aut ratio
. ne eius qð ſubeſt. aut ſub rõne donatiõis. Ratõe vo
4 eiquod ſubeſt. aliqua dona appꝛopꝛiant᷑ filio.vt ſa
pientia ⁊ intelligentia.aliqua ſpũiſancto vt charitas
Aatione vᷣo donationis.oia appꝛopant᷑.ſ.ſ.rõne iã
Achi dicta. q; p ipᷣm tanq; p pꝛimũ donũ donant᷑ alia.
en Ad illud quod obr ꝙ filiꝰeſt datet nõ a ſpirituſã
u ri cto.rñdeni poteſt. ꝙ filius eſt datus ſm bumanã na⸗
. turam. ct hoc fuit ꝑ amoꝛcẽ̃ Joh.iij. Sic deus dilcxit
sijn mungñ vt filiũ ſun ꝛc. ¶ Ad illud qð obf. q; ſpuſan⸗
M 11 cto circumſcripto. adhuc manet ratio doni. Dðm ꝙ
circũſcripto. i.ſ. eſt intelligere in deo donoꝝ cauſalita
Aianmeppi, tem ⁊ ſubauẽtem. ſcd non exemplaritatẽ donatiõis
– 1 ſub rõne donationis.qꝛ non intelligit᷑ pcem us amo
S ris. et hoc vltimo modo dicit᷑ ꝓpꝛie ↄuenire ſpũiſan
ansckli 12 cto. ¶ Ad illud quod obꝛ. ꝙ tunc eſt donũ doni. dð.
amex ꝙ motus nõ eſt motus vt termini.ſiliter nec relatio/
4mag nis relatio. tamen vt pꝛincipij. et motus eſt motus.
, q; motus eſt pꝛincipiũ motꝰ. relatio relatiõis. ⁊ ſic
nmmind, dicit᷑ donũ doni. ⁊ qꝛ in creado ſtat᷑ in pᷣmo.cũ ſit pᷣÿ⸗
ſrnii mum donũ.non eſt abire in infinitũ. Pꝛeterea donũ
nü, in diuini ram ypoſtaſim dicit.
S .. Aueio. ) s
nni e ¶ Atrum. ſ. . t donũ ab eterno. vcl er tpe. Et extẽ⸗
imignde poꝛe vf. Aug. xv. de tri. eo donũ eſt quo dat qbꝰ dat᷑.
eu . ſed dat᷑ ex tpe. cc. ¶ Item. v. de tri. eo donũ dicitk
be inn , datur? ipᷣm erat deus.ſed ↄſtat q; daturus erat ex te
cn poꝛe. ſi donñ eſt eternum. tꝑale eſt cã eterni. ¶ Ztẽ
Eortoné Honum em not,, vicit compacionen ad
1 rdih⸗ dantẽ. etiã ad eũ cui dat᷑.g poſito dono.ponit᷑ dãs

⁊ recipiẽs.qꝛ relatio ponit extrema. ſ recipiens ẽ cre

ſum eſt. atura. 5 ac. ¶ Y wonũ addit ſupꝛa datũ qꝛ tonũ eſt
ergo ſi intelligũt liberales. ergo 1 donatoꝛes.¶ Itez

datio irredibilis.g ſi ſpnſſanctꝰ nõ ẽ datꝰ niſi ex tpe.
Itẽ ſicut filij eſt generari.
ita doni eſt vonari. nõ eſt filiꝰ anteqᷓ; generet. ergo
nec donũ anteq; donet᷑.ſᷣ donat᷑ tm̃ ex tpe.ᷓ ꝛn7.
¶ Contra. Aug. v. de trini. qꝛ ſpũs ꝓcedebat vt eſtet
vnabilis.iam donũ erat.ſed pcedere vt donabile.Rᷣ
eſt eternũ. et donũ ab eterno. ¶ Itẽ idẽ expꝛeſniꝰ.
ſpũſſanctus ſempiterne tonũ eſt. tempꝑaliter vᷣo dat
¶ Item hocipᷣm videt᷑ rõne.qꝛ vbi eſt amoꝛ gratui⸗
tus.ibi eſt gratia doni.ſed ab eterno eſt in deo nere
amoꝛem gratuitũ.ergo ⁊ donũ. ¶ Item vbi eſt perfe
cta rõ liberalitatis ibi eſt dnũ. Sed in diuinis ab et
no eſt ꝑfecta ratio liberalitatis. c. ¶ Item ſicut ſe
habet ratio verbi ad rerum pductionem. ſic ſe babs
ratio doni ad gratiarum diſiributionẽ. ſed ante rerũ
ꝓductionem in Bnciio fuit verbũ. ante grãꝝ col/
lationẽ in pꝛincipio fuit donũ.iſſ.dd. q; cũ vonũ
dicat reſpectũ ad euʒ cui dat boc põt eſſe tripliciter.
vel ᷣm actũ.vel pᷣm habitudinẽ.vel pᷣm aptitudineʒ.
Si ᷣm actũ.hoc modo dicit᷑ donum qꝛ dat᷑. Si vᷣm
habitudinem.hoc mõ dicit᷑ donũ qꝛ donandũ aliqñ.
Di ſᷣm aptitudinẽ.hoc mõ dẽ donũ qꝛ donabile. Se
cũdũ pᷣmã acceptionẽ dẽ tpaliter.ſed pᷣm ſcdazʒ ⁊ ter
ciã dicit᷑ eternaliter. ⁊ in his tribus ſ. enſibus accipit

3

Aug. ¶ Concedendũ eſt ;̊ q; m aliquã acceptioneʒ
donum dei dicit᷑ eternaliter. ſicut ꝓbant rõnes indu
cte ad ſcdam partem. ¶Ad illud vo quod obẽ in cõ
trariũ.dm ꝙ; ꝓcedit de dono vt dicit actũ donatio⸗
nis.ct ſic ex tꝑe dicit᷑ vñ nõ valet obiectõ. Ao illð
qð ſcdo obijcit᷑ ꝙ eo dꝛ donuz q̊ daturꝰ c.dðð.q; ſᷣm

iſtam acceptionẽ dẽ eternaliter. qꝛ nõ dicit reſ ectuz
ad creaturã ſᷣm actum ſ̃ ſjm habitũ.ſicut 7 ckeſtina
tio. Oꝛ g obꝛ ꝙ tunc tpale eſt cã eterni.dm qp illud
participiũ daturũ.duo im poꝛtat.ſ.oꝛdinationem ad
dandum. ⁊ actũ oꝛdinationis.⁊ oꝛdinatio eſt eterna
licet actus ſit tpalis.⁊ tũc ablatiuus nõ dicit cauſali
tatẽ rõne actus. rõne oꝛdinatiõis. Doſſet tñ dici q
dicit cãm ↄſequẽtie nõ ↄſequẽtis. Aqd illud qð obẽ 5
ꝙ dicit relationẽ ad extrema. dm. ꝙ relatio actua/
lis ponit vtrũq; extremũ in actu. non aũt relatio ha-
bitu. ſicut ptz. ꝙ deus eternaliter dicit exemplar cre
ature tpalte/Ad ulud qð obꝛẽ ꝙ donũ addit ſupꝛa 16
datũ.dð.qꝙ donũ in qͥbuſdã ↄſequit᷑ rõnẽ dati. vtpu
ta ſunt illa.qᷓ de ſe nõ dicunt liberalitatẽ.niſi ꝓut ad-
dit᷑ eis rõ cõicatiõis.vt liber.cultellꝰ: hmõi In ali⸗
quo datũ ↄſequit᷑ rõnẽ doni.vtputa ĩ eo qd er ſe im-
poꝛtat liberalitatẽ. etiã ſi nunqᷓ; de᷑ donũ.vt ẽ amoꝛ.
⁊ ſic ↄuenit H illud qd obꝛ ꝙ ſicut f „
lij eſt generariac.dᷣm qꝙ; falſum eſt.qꝛ generari dicit
emanationẽ filij.ꝗᷓ ̃m rõnẽ intelligendi pᷣcedit filiũ.
Vnñ impoſſibile eſt qꝙ ſit niſi generet᷑. Donari aũt nõ
ſolũ dicit doni emanationẽ ſ ampliꝰdicit eiꝰcõicatio
nẽ.et hoc ↄſcquit᷑ eẽ doni.⁊ iõ nõ dĩ donũ ex tꝑe. qᷓ;

—☛

4

uis donet᷑ ex tpeo.
Atrum ↄuenientius dicat᷑ de ſpũſancto donũ q; da⸗
tum. Et ꝙ tã ↄuenient᷑ dicat᷑ donũ vt datũ videt᷑.qꝛ

Jaco.j.Omne datũ optimũ ⁊ omne donuʒ pfectuz
eſurſuz eſt. ergo a ſpn‚ſancto ſunt data ſicut ⁊ dona.
8D ſicut ad ipᷣm trãſfert᷑ rõ doni.ita ⁊ dati.¶ tẽ mo⸗
bilis et moti eſt eadẽ rõ.̊ ſir dati ⁊ donabilis.ẽ ſi do
nũ dicit᷑ in ratione tonahilis. datum vo in rõne actu
alitatis dati.ergo eadẽ eſt rõ doni ⁊ dati.ergo ⁊c.
n 4

18

Tiber

Item in quolibet genere pfectioꝛ eſt actus ꝙ; po/

tentia. cũ datũ dicat in actu.donũ in potetia. pfecti
us expmit᷑ aliqd cum dicit᷑ datũ q; donñ. p qð
ris eſt ꝑfectiõis. magis ꝓpꝛie ↄuenit deo. ac.
qñ aliqua duo dicũt de aliqᷓ qꝝ vnũ eſt rõ dicẽdi⸗
rũ de eodẽ illud ↄuenientiꝰdicit᷑ qdð eſt rõ dicẽdi.ſed
datũ ⁊ donũ dẽ de.ſ. .c vt vult aug. eo donũ dẽꝛ. qꝛ da
tur. g̈ magis ꝓpꝛie dẽ datũ. rba datf ↄuenit. ſ. ſ.
ſolũ ex tꝑe ſᷣ donũ eternaliter. ᷓ magis ꝓpꝛie dicit᷑ do
nũ. ¶ tẽ ſi nunq; actu varet᷑.donũ eẽt. ⁊ ſpũs eſſet.
g vr ꝙ, magis pꝛie ↄueuit ei donũ. ¶ Itẽ glo. ſuꝑ il

lud Jaco.ſ.Omne datũ optimũ ⁊c.dicit ꝙ datũ di/

cit᷑ quo ad naturalia. vonũ quo ad gratuita. Si ergo

gratuita aptius appꝛopant᷑.ſ.ſ.qui ſanctificat qᷓ; na/

