cat᷑ ⁊ miſſio ⁊ oꝛdinatio.in rõne pᷣdeſtinatõnis acci/
pit᷑ vt oꝛdinatio. Mã ſicut dicit Aug.pᷣdeſtinare idẽ
ẽ quod pᷣoꝛdinare.ſ artifexr licet volens ⁊ ſciens pꝛe

virtutes vł in ea qᷓ ſunt volũtatis.ſ̃ in ea q̃ ſunt co/
gnitionis. Sed nos diuidimus diuinaʒ ſcientiam in
pꝛedeſtinationẽ ⁊ repꝛobationem. g pᷣdeſtinatio m

ꝙ; bmõi ad ſciam ſpectat. ¶ Contra. pᷣdeſtinatio eſt

cauſa gre ⁊ gloꝛie.ſᷣ̊ gra ⁊ gloua imediate ſunt a vo/

luntate.̊ pᷣdeſtinatio de ſẽ dicit qͥd in genere volũta

tis. Si dicas ꝙ ex vi nois non impoꝛtat illã cauſali/
tatem. ¶ Cotra. eſto deus pᷣſciret aliquẽ habiturũ
gram ⁊ gloꝛiq aliũde ꝙ;ᷓ ab ipᷣo.non diceret᷑ pꝛedeſti⸗
em pᷣgeſtinatio

⁊ in tali pꝛepara

iget a egopemuclum. “W

pꝛedeſtinatus ſaluabitur.ergo ⁊c.¶

impoꝛtat ſcientiam voluntatem. ſed quotiens bẽe
duo in aliquo impoꝛtantur.volũtas ſe habet ꝑ mo/
dum cõſeqntis ⁊ addẽtis ad ſcientiã.ſᷣ qdð conſequi/
tur ⁊ addit.ſe habet ꝑ modũ dꝛie ⁊ ↄplementi.⁊ a ta
ſi eſt res denominãda. vr o ꝙ opietſus impoꝛtet vo-
luntatem. ⁊ ita ꝙ male ſituet magiſter.¶ Rdom ꝙ
cum pᷣdeſtinatio ſignificet diuinam eſſentiaʒ vt cau/
ſam gr̃e ⁊ gloꝛie.⁊ hoc ᷣm oꝛdinatam diſtributioneʒ
e⁊ gloꝛie.q;tum eſt de ſe.nõ em̃ impoꝛtat ſcientiã
etiam voluntatem ⁊ potentiã.vᷣ qm̃ cauſalitas gr̃e
⁊ gloꝛie attribuit᷑ ꝓpꝛie volũtati vt efficiẽti.vᷣ ſcientie
vt diſponẽti.⁊ potentie vt exequenti.ideo ⁊ ſi pꝛede
ſtinatio impoꝛtet illa tria.tñ pꝛincipalius eſt in gene
re voluntatis.⁊ ideo ab Auguſti.diffinitur pꝛedeſti/
natio per illa tria. Pꝛimo per illud qð reſpicit potẽ
tiam in li.de fide ad petrũ. Pꝛedeſtinatio eſt gratui/

ta donationis pᷣparatõ.Secũdo per illud qð reſpicit

ſcientiam in li.de bono perſeuerantie. Pꝛedeſtinatõ
eſt pꝛeſcientia beneficioꝝ dei. Tercio per illud qð re
ſpicit volũtatem ⁊ ꝓpꝛijſſime in li.de pꝛedeſtinatõne
ſanctoꝝ. Pꝛedeſtinatio inquit ibi eſt pꝛopoſituʒ mi⸗
ſerendi.¶ Ad illud ergo qð obijcit᷑ ꝙ dicit oꝛdinem
dm ꝙ eſt oꝛdo duplex. Unus diſpoſitio reꝝ in vni
uerſo.⁊ hic appꝛopꝛiatur ſcientie.Alius directio i fi
nez.⁊ hic appꝛopꝛiatur bonitati ſiue volũtati.⁊ hoc
mõ ẽ de rone pᷣdeſtinationis.¶ ¶ Ad illud qð obijcit᷑.
ẽ pars pᷣſcientic.ddðᷣm q; quẽadmodũ fides ⁊ pꝛu/
entia ſunt in genere cognitionis.tñ addũt ſupꝛa co
gnitioneʒ aliquid qð diſtrabit iu genus virtutis.qð
reſpicit volũtatem.ꝑ hũc modũ ⁊ in ꝓpoſito ẽ intelli
Ei E qm̃ ſciẽtia nõ tiñ accipit᷑ ꝓ ſimplici noticia
ſ̃ etiã vt freq̃nter ꝓ pꝛactica.⁊ hoc mõ ↄplectit᷑ ſciẽ
tiam cũ volũtate.⁊ mgfr ſic accipit generalit᷑.iõ enu/

merat pᷣdeſtinationem inter ea qᷓ̃ ſunt ſcie. Nolũt tñ
gliqᷓ dicere ꝙ pꝛincipalius ẽ in genere ſcie. eo ꝙ in rõ

ne pᷣdeſtinationis cadit ſcientia in recto.ſᷣ voluntas
in obliq̃̊.Eſt ei pᷣdeſtinatõ ſcia bñplaciti. Aterq; mo.
qus dicendi ſatis eſt ꝓbabilis.̊ pꝛimus magis.
Ecundo q;tuʒ ad bñc pꝛimũ articulũ q̃ritur
de neceſſitate pꝛedeſtinationis. Et circa hoc
querũtur duo. Pꝛimo vtrũ inferat neceſſita
tem ſalutis li. ar. Scdo vtrũ inferat certitudincm in
euentu. ueſtio.ſ. c

—

¶ Oꝛ inferat neceſſitatẽ oſtẽditur ſic.omis cauſa q̃ ne⸗

ceſſaria ẽ in ſe ⁊ neceſſario ponit effectũ. ifert ſimpli
citer neceſſitatem effectui.ſed pꝛedeſtinatio reſpectu
ſalutis eſt hmõi. ergo ⁊c. Minoꝛ patet. Pꝛedeſtina⸗
tio em̃ cum ſit deus in ſe dicit quid neceſſaniũ.⁊ iteꝝ
neceſſario infert effectũ.quia neceſſario ſequit᷑.ſi eſt
tus ſaluabitur. erg tem ois cau/
ſa que nullo modo poteſt caſſari neceſſitatem ponit

circa pꝛoductõnem effectus.nam cauſa dicit᷑ caſſari

cum nullũ ponit effectum. ſed pᷣdeſtinatio nullo mõ
poteſt caſſari.ergo pꝛedeſtinatio ponit neceſſtatem
Item quotienſcũq; due cauſe cõcurrũt ad aliquẽ
effectum quas impoſñbile eſt diſcoꝛdare.ſi vna ẽ im
mutabilis.neceſſe eſt alteram eſſe immutabilem ⁊ ef
fectum per conſequẽs.hec manifeſta eſt per ſe.nam
ſi altera eſt mutabilis reliqua exiſtente immutabili.
poſſibile eſt eas diſcoꝛdare.ſcd impoſſibile eſt q pᷣde

ſtinatioclib. ar. diſcoꝛdẽt.crgo cum pꝛedeſtinatio ſit
cauſa immutabilitatis.neceſſe eſt ꝙ li.ar.ſit immuta

bile. ⁊ ſimiliter cum totum ſit immutabile. reſtat er/
go ꝙ neceſſitatem imponit pᷣdeſtinatõ li.ar. ⁊ ſaluti.
bb 2

16

17

18

19

gtem videt᷑ ꝙ; pꝛedeſtinatus nullo modo poſſit
Ween ſi Rer ⸗ neceſſario ſaluat᷑.⁊ oñditur hac
rõne. Iſta duo ↄuertũtur eẽ pᷣſcitũ ⁊ damnari.eẽ pᷣ/
deſtinatũ ⁊ ſaluari.ſᷣ pᷣdeſtinatus nõ põt eſſe pꝛeſci-
tus. non p̃t dãnari. Pꝛobatio medie.qñ aliq̃ duo
ſic ſe babẽt ꝙ impoſſibile ẽ vnũ alteri ſuccedere.nec
pñt ſimul ineſſe. ſi alteꝝ ineſt. impoſſibile eſt reliquũ
ineſte. pᷣ eſſe pᷣdeſtinatũ ⁊ eſſe pꝛeſcitũ ſic ſe bñt ꝙ im

poſſibile ẽ ſimul ineſſe eidem.impoſſibile etiã alterũ
alteri ſuccedere.ſ.ꝙ homo pꝛimo ſit pꝛedeſtinatus ⁊
poſtea p̃ſcitus. cũ eſt pᷣdeſtinatus.nullo mõ poteſt

eſſe pꝛeſcitus. & ⁊c. Item de omni qð eternũ eſt cũ
non eſt impoſſibile eſt eſſe.quia impoſſibile ẽ ꝙ non
ens ſit eternũ.& pᷣſcitus ſi ẽ. eternaliter ẽ pꝛeſcitus.g
illũ qui non eſt pꝛeſcitus impoſſibile ẽ eſſe pꝛeſcituʒ.
ſed pꝛedeſtinatus non eſt pꝛeſcitus.g ⁊c̃. yten de
eo qdð nõ eſt.idem ẽ dicere.hoc poſſe eſſe ⁊ poſſe inci
pere eſſe.ſed pꝛeſcitũ eſt quid non ens reſpectu pᷣde/
ſtinati. Sidem eſt dicere pꝛedeſtinatũ poſſe eſſe pᷣſci⸗
tum.qð poſſe incipere pꝛeſciri ſiue damnari.ſed non
poteſt incipere eſſe pꝛeſcitus. ⁊c. ¶ Contra.pꝛede/
ſtinatio diuina nulluũ facit indigne ſaluari.g cum di/
gnitas in ſaluando reſpiciat meritũ.⁊ meritũ li.arb.

ergo pꝛedeſtinatio non tollit arbitrij libertatem vᷣm

xꝓ li.ar.g nec imponit neceſſitatem. ¶ Item pᷣdeſti/

natio nibil aufert li.arb.ſed tĩ ponit in eo gram.ſed

20

21

27

2 5

deſtinatus laudandus eſt ſi ſ⸗
vituperãdus ſi damnat᷑.qdð ẽ contra ſtatum gloꝛie ⁊

ↄſequentie.ſimiliter nec pꝛedeſtinatio.
tent pꝛima obiecta de necefſitate inferendi.impoſſi-

gra nullã infert li.ar.neceſſitatem. cum ſalus pen/
deat ex li.ar.patet ⁊c. ¶ Item ſi pꝛedeſtinatio impo

nit neceſſitatem. g cum in omni caſu contingente ne

ceſſe eũ qui pꝛedeſtinatus cſt ſaluari.S fruſtra labo

rat aliquis bñ facere.quia ſiue faciat bonum ſiue ma
lum neceſte eſt eum ſaluari. Sen nullus laudat᷑

in eo qdð neceſſitatis eſt neq; vituꝑatur.ſi g neceſſeẽ
pꝛedeſtinatum ſaluari ⁊ pꝛeſcitum damnari.neq; pᷣ/
ſi ſaluatur.neqʒ pꝛeſcitus

pene/ ¶ * dom ꝙ pꝛedeſtinatio nõ infert neceſſita/
tem ſaluti.nec infert neceſſitatem li.arbi.qm̃ pꝛede/
ſtinatio non eſt cauſa ſalutis niſi incdqudendo merita
⁊ ita ſaluando li.ar.¶ Ad intelligẽtiam aũt obiecto/
rũ notandũ ꝙ ꝑꝛedeſtinatio duo impoꝛtat.⁊ rõnem

pꝛeſcientie.⁊ rõnem cauſe. Inq;'tum dicit rõneʒ cau

ſc.nõ neceſſario ponit effectum.qꝛ nõ ẽ cauſa per ne/

ceſſitatem ſed ꝑ volũtatem. ⁊ iterũ non ẽ tota cauſa
ſ cũ alia cauſa cõtingente.ſ.cñ li.ar. Et regula ẽ ꝙ q̊/

tienſcũq; effectus pendet ex cauſa neceſſaria ⁊ varia
bili.a neceſſaria tanq; ab vniuerſali.A variabili tan

ꝙᷓ a ꝑticulari denominat᷑.A variabili.qꝛ denomiatõ

E a cauſa ꝑticulari.⁊ effectus qui dependet a cã con⸗
tingente ẽ contingens. pꝛeter rõnem cauſe impoꝛ/
tat rõnem pꝛeſcientie.⁊ pᷣſcientia quidẽ totum inclu
dit in cognitione.qꝛ li.ar.⁊ eius coopationẽ.⁊ verti/

bilitatẽ.⁊ totũ. Et pꝛeterea nõ ẽ niſi veri.⁊ etiã de ve

ro cõtingẽte eſt infallibilis icut ſupꝛa monſtratũ eſt
in qᷓſtione de pᷣſciẽtia.iõ pꝛedeſtinatio infert ſaluteʒ.

⁊ nõ poteſt caſſari nec diſcoꝛdare a li.ar.⁊ quia pᷣſciẽ

tia nullũ imponit neceſſitatem conſequenti.ſ̊ ſolum
x hoc pa

bilitate caſſandi.impoſſibilitate diſcoꝛdandi.bec em̃
oia dicut neceſſitatem conſequẽtie ſolũ.q inſunt pᷣ/
deſtinationi nõ per rõnem cauſalitatis b pcognitio/
nis. que ẽ cõcoꝛs. certa. ⁊ infallibilis. Concoꝛs. qꝛ pꝛe
ſcientia ſiue pꝛecognitio vera.Qui em̃ coynoſcit ve⸗

re. cognoſcit rem pꝛeſentem eſſe ſicut eſt futura ſie

4

euenire ſicut eueniet.Eſt em̃ veritas adeq̃tio rei ad 24

intellcctum. Eſt iterũ certa.quia independens.quia
nullo modo pendet ex pᷣcognito.nõ em̃ ſm eiꝰ exiſtẽ

tiam cognoſcit.ſed ſᷣm exigentiam luminis ⁊ darita

tis eterne.in qua nulla cadit dubietas ſed certitudo
ſumma.⁊ ideo omnibus equaliter certa eſt. Eſt iten
infallibilis. quoniã eſt totũ poſſe pᷣſciti circũplectẽs.
⁊ ideo in nullo poteſt falli nec circũueniri.Et eſt exẽ
plũ Boe. in li. de conſo. ꝙ ſi aliquis aſpiceret de loco
eminenti circũiacentem regionem vbi eſt multitudo

vViarũ.quas omnes ſimul ⁊ vno aſpectu videret am

bulans per locuʒ ſuũ.qᷓ;uis poſſit per diuerſas vias
ire.nõ tamẽ poſſet viſum eius latere.pꝛo eo ꝙ nullã
viam poſſet ire.quã ille nõ videret. ſi ergo intdligat
vnus eſſe viſus qui Pon et om̃es vias pꝛeuidere.⁊ to
tum poſſe eñũtis.nullo modo quis eũ puenienteʒ cir/
cñuenire poſſet.⁊ talis eſt aſpectus diuine pᷣſcientie.
qꝛ ab eterno cognouit quod cogitare poteramus vel
velle.⁊ ſimul cum bhoc vidit in quã parteʒ noſtra w⸗
lu ntas ⁊ opatio inclinant᷑.⁊ quia totuʒ poſſe ⁊ velle
⁊ agere cõplectitur.ideo non poteſt falli.⁊ quia pꝛe/
deſtinatio daudit pᷣſcientiam.bhinc eſt ꝙ cõcoꝛdat cũ
li.arb. ⁊ non poteſt diſcoꝛdare.⁊ non poteſt caſſari.⁊

neceſſario infert ſalutẽ.ſᷣ nõ neceſſario efficit.¶ Ad 25

illud qð qucritur. vtrũ pꝛedeſtinatus poſſit damna-
ri. dm ꝙ ſic ſine diſtinctõne.quia qᷓuis bec poſſit di
ſtingui de re vel Sõ damnani eſt poſſi
bile. ſicut hec. albũ poſſibile eſt eſſe nigrũ.hec tamen
non eſt diſtinguenda ſᷣm artẽ.pꝛedeſtinatus põt dã/
nari.ſicut nec hec.homo albus poteſt eſſe niger. Mõ

em̃ poteſt eſſe de dicto.cum non ſit dictũ. Pꝛopt᷑ qdð 26

intelligendũ ꝙ iſta habet tres cauſas veritatis.pᷣde/
ſtinatus poteſt damnari.ſicut hec pꝛedeſtinatus po
teſt eſſe pᷣſcitus.Aut quia foꝛma pꝛedicati poteſt in/
eſſe ſubiecto cum foꝛma implicata.vel poſt foꝛmam
implicatã.vel ſine foꝛma implicata.quocũq; em̃ mõ

pꝛedicatum poſſit ineſſe. iudicãda eſt locutio ſimpli-

citer vera. Et dico ꝙ i tercio ſenſu locutio ẽ era.pꝛt
deſtinatus poteſt eẽ pꝛeſcitus.pꝛedeſtinatus em̃
teſt nõ eſſe pꝛedeſtinatus.⁊ neceſſe eſt omnẽ bominẽ
eſſe pꝛedeſtinatum vel pꝛeſcitum. ⁊ ideo ſequitur ꝙ
poſſit eſſe TaGirtrs hoc quidem neccſſariũ eſt po/
ni. nam fides dicit ⁊ ratio.ſequitur ergo ſi ẽ pꝛedeſti
natus.ſaluahit᷑. Rurſus fides dicit ⁊ ratio.quia iſtũ
ſaluari eſt contingens.⁊ qui diceret cõtrariũ ⁊ aſſcre
ret reſpuẽdus eſſet ſᷣm oim iudiciũ certũ.Et iterum
ars dicit. ꝙ ſi conſcquẽs eſt contingens.impoſſibile

eſt añcedens eſſe neceſſariũ.⁊ hoc ſupꝛa pꝛobatum ?᷑

per tres regulas.⁊ qui dicerct huius cõtrariũ totam
artem ſilogiſticã deſtrueret. cuius vis illationis ẽ vt
oppoſitũ ↄſcq̃ntis non poſſit ſtare cuzʒ antecedente.
ertum
neceſſario. iſtũ ergo eſſe pᷣdeſtinatũ no eſt neceſſaniũ.
⁊ eſt neccſſariũ vel contingens vel impoſſibile.⁊ nõ
eſt impoſſibile vel neceſſariũ. eſt contingens.⁊ con
tingens poteſt non cẽ. ergo iſte qui eſt pꝛedeſtinatus
poteſt non eſſe pꝛedeſtinatus.Et boc quidẽ credo q
neceſſe ſit poni. hoc tamẽ difficile ẽ intelligi. Poteſt
tamẽ ſic capi. ſi puupponamꝰ qᷓtuoꝛ vera. Pꝛmũ eſt
oreſens diuine eternitatis carcũplectitur om̃etpᷣs
idem ⁊ vnifoꝛme.⁊ hoc dicit Anb.in li.de cõcoꝛdia pᷣ

ſciẽtie ⁊ li.ar. ꝙ ſicut pꝛeſens tempus circũplectitur

omnẽ locũ.⁊ om̃e quod in loco ẽ.ita pñs eternitatis

eſt aut ꝙ oppoſitum contingentis ſtat cum 27

fkete⸗
ſumt
nſcii
utaret
dsfve
og
oltung
h
nnſt
ein
enolne
ſewochr
po
ſu⸗
D
iboenit
nzüge
Ggingind
ghtfr
B Ridr
iſtus⸗
ppoſt
worlin
Hocken
ſtinpee
ſſehan.
Mon ouu
mſo / ⸗
ſcfnla
Mhanfe⸗
ensordi
Uuralgan
Urſoceſto
oniturin⸗
oeſctis
Nlineeth
Miüfitun
horakeſe
ſ pont )ſve
ieeins
ſiusdto⸗
ſai duini
Ufturze
ipfani⸗
nntne
icheiter
nitek
Mlbekei⸗
enandf
Met
Cinanc
ſicope
Nurche
ſulne
gfiinee
nucie
ler
hennc⸗
W
ſheſit
ſaliern

ri
duhint
mirrt
nient⸗
zaͤrien
ertaͤf
Ninäſtiz
isent
uin,
Vgtuaietn
pin
cbug
nübanin
Ackenn
nnelcti⸗
wappſi⸗
Grtnnig⸗
facöi!
nrun⸗
huge
cher,
ficte

an
ten
mnde,
u,

lni

c,
i

ommnctẽpus. ⁊ boc neceſſariũ eſt poni. quis nõ poſ-
ſumus boc plene intelligere. AUidemus em̃ eius op/
poſitũ eẽ falſſum ⁊ impoſſibile.qꝛ ſi boc non eſſet.tũc
mutaret᷑ pñs diuine eternitatis. Secũdũ eſt illud q;
deus vno ⁊ eodez cognoſcit omnia. ita ꝙ Evnica dei
cognitio qua cognoſcit hoc et qua cognoſcit eiꝰ op/
poſitum. ⁊ boc ſupꝛa pꝛobatũ eſt autoꝛitate ⁊ rõnc.

non ſolum q;tum ad illud per quod cognoſcitur.ſcd

etiam qᷓtum ad actum diuine cognitionis. Terciuzʒ
eſt ꝙ cũ dicimus diuinam cognitionem vel volũta⸗
tem oꝛdinari ad hoc cognoſcibile ⁊ ad aliud. nõ po/
nitur oꝛdo vel reſpectus in deo actu. ſed ſolum ex ꝑ⸗
te rei create vel cognite. ⁊ ille quidem ſicut pꝛeuiſuzʒ
eſt non ponit᷑ in actu ſed in habitu. nec de pñti ſed de
futuro. Quartũ eſt ꝙ futurũ ſub rõne futuri qd po/
nitur ſemel eſſe verum. ponitur ſemꝑ fuiſſe verum.
⁊ qð ponit᷑ ſemel eſſe falſum ponit᷑ ſeinper fuiſſe fal⸗
ſum. ⁊ ideo cũ ponitur poſſe eſſe.non ponit᷑ nec mu/
tari nec inciꝑe. His pᷣſuppoſitis facile eſt intelligere
pꝛedeſtiuatus poteſt eſſe ꝛeſcitus. q; deus queʒ
pꝛeſciuit potuit pꝛedeſtinaſſe. Conſtans em̃ eſt ꝙ ſa
us iſtius qui pꝛeſcitus eſt potuit ab eterno pᷣuideri.
cum poſſit eẽ ſiue fieri in tempoꝛc.⁊ ſi potuit ab eter
no oꝛdinari ad diuinam cognitionem volũtatem.
potecſt ⁊ nũc.Etem̃ quia pꝛeſens totũ eſt ⁊ nibil tran
ſit in pꝛeteritũ. ⁊ nihil factum eſt quod ſit neceſſariũ
eſſe factuzʒ. hinc eſt ꝙ ſicut poteſt cogitari vere poſſe
⁊ non pꝛedeſtinaſſe ab eterno. ita ctiã q; poſſit nunc
in ſuo.ſ.nũc eternitatis nõ pꝛedeſtinaſſe. ⁊ hoc dicit
mgf in Ira. Actus tamen eternus diuine cognitõnis
non poteſt cogitari non fuiſſe. vcl ad boc futurũ cõ/
tingens oꝛdinatũ nõ eſſe.⁊ ſi hoc nõ ponitur.nõ po/
nitur aliqua mutatio in eterno pñti.qnia nulla poni
tur ſucceſſio.nec ponit᷑ mutatio in cognitione.qꝛ nõ
ponitur in deo alia cognitio. nec in oꝛdine ex ꝑte co/
gnoſcẽtis.quia non ponitur in deo alius oꝛdo.nec in
oꝛdine ex parte cogniti. quia ex parte illa non ponit
niſi futuru. ⁊ illud cum non eſt.poteſt intelligi eſſe.⁊
poteſt eſſe futurũ ſine mutatione. ⁊ hoc totũ clarius
aperit᷑.ſi veniamus ad ſignificationẽ hoꝝ vocabulo

7

28 m pꝛeſcitus ⁊ deſtinatus. Pꝛedeſtinatus em̃ ⁊ pꝛe

ſcitus duo ſunt vocabula. ⁊ qᷓtũ ad pꝛincipale ſigni⸗
ficatũ diuinã eſſentiam.qtum ad connotatũ impoꝛ⸗
tant futura contingentia. Otum ergo ad pꝛincipa⸗
le ſignificatũ idem ſunt.qᷓ;ẽtum vᷣo ad connotatuz.qꝛ
ſunt contingentia q̃ non de neceſſitate inſ unt. poteſt
vnũ eſſe alteꝝ. Quia vo cõnotata non tm̃ ſunt ↄtin/
gentia. ſed etiaʒ de futuro que nihil ponũt actu. pñt
non ineſſe ⁊ ieſſe ſinc mutatõne.Cũ em̃ ponũtur in⸗
eſſe vera de futuro.ponũtur ſempꝑ fuiſſe ⁊c. ſicut ptz.
⁊ Anbß.dicit. Si dicat᷑ aliquid eſſe futurũ de contin
genti. conſtat ꝙ poſſibile eſt non eſſe futurũ. ſi futu
m eſt. ſemp fuit im eſſe futurũ. ⁊ ideo hecẽ vera ſi⸗

he mutatõne ⁊ ſine inceptõne. pꝛedeſtinatus poteſt

eſſe pꝛeſcitus. nulla em̃ repugnantia eſt. nec ex pte ſi
gnificati. nec ex parte connotati. ⁊ hoc patct ſi reſol⸗
natur. Senſus cm̃ eſt. Iſte ẽ pꝛedeſtinatus .i.iſte eſt
a do pꝛecognitus. ⁊ ſaluabit᷑ per dei gẽam. Similit᷑
iſte eſt pꝛeſcitus. ſenſus eſt. Iſteẽ pꝛecognitus.⁊ dã/
nabiturꝑ ſuam culpã. Conſtat em̃ ꝙ in dina cogni⸗

tione non eſt differentia in ſe ſed ſoluʒ in connotato.

cum ergo ſaluandus poſſit damnari. pᷣdeſtinatus pᷣt
eſſe pꝛeſcitus ſine aliqua mutatione. Ex hoc patent

tria obiecta.naʒ pꝛimũ vltimũ intclligit᷑ in foꝛmis

ponit illud pꝛo ſi um⸗
non fuit electus quãdo non perſcuerauit in bono fi
naliter. ſi ergo illud ſignum eſt rectum. certum eſt ꝙ

certitudo eſt in euentu. /

ergo vr ꝙ certi

nauit. immo tota die fit tranſmutatio.

deus addit ad numerum pꝛecdiffinitum. nõ
tudo qᷓ;tum ad numerum ſaluãdoꝛum.⸗

que aliquiq ponũt actu circa ſubiectum. ſcdᷣm vo de
co quod eſt eternũ qð nibil temꝑale connotat. talia

agut non ſunt eſſe pꝛeſcitum ⁊ eſic pꝛedeſtinatũ.⁊ ſic

patent omniia.
uppoſito ꝙ pꝛedeſtinatio non inferat neceſſtates
ibero arbitrio ꝙ non poſſit aliter eſſe. querit᷑ vtruz
ponat certitudinem in euentu.ſ.vt nũqᷓ; aliter eueni

. , „ 7

at niſi ſicut deus pdiffiniuit. Et ꝙ ſic oſtendit᷑ pꝛimo

autoꝛitate Johᷣ.xiij. Ego ſcio quos elegerim. Et. ij.

Thi.ij. Mouit deus qui ſunt eius.& ſi diuina cogni/
tio eſt certa ⁊ infallibilis. ⁊ fallerctur ſi nõ ſaluarent

illi quos nouit eſſe ſuos certitudinaliter. crgo veruz

—

ꝙO ſic euenit ſicut pꝛediffiniuit deus.⁊ ſic ⁊c. ¶

I. Joh. ij. Ex nobis cxicrunt.ſed ex nobſs non erant.

4

gno. ſcʒ ꝙ illud eſt ſignum ꝙ homo

7

omnes pꝛedeſtinati ⁊ ſoli

in gratia finaliter perſeue⸗
rant.⁊ ſi hoc.certum eſt

ſoli ſaluantur 2 omnes.g
tu. ¶Itein Auguſtin? in libꝛo
de bono perſeuerantie. Pꝛedeſtinatio eſt pꝛeſcientia

beneficioꝝ dei per que certiſime liberantur quicũq;
liberãtur. Si ergo liberant certiſſimc.patet ꝙ certi/
tudo ſalutis ẽ reſpectu perſonarum. ſic 2.4 Secs
Auguſtinus in li. de coꝛrectione = gratia. Certus eſt
numerus electoꝝ.qui non poteſt minui nec augeri

tudo ſit in quodam numero. ¶ Iczʒ
boc videtur ratione. qnia in vomo patris ſunt mul/

te manſiones.ſicut dicit Joh.xiiij. aut ergo pꝛcuidit
us qui debeant ibi habitare. aut non. Con at ꝙp/
nidit qui debeant ibi eſſe. ergo ſi aliquis eoꝝ deſit.ali

qua manſio vacua remanebit. ſed boc eſt incõueni/

ens ⁊ indecens in ciuitate ſuperna. ergo certum ẽ
quililet pꝛedeſtinatus locũ ſuũ habebit.¶ Item nu⸗
merus elcctoꝛuʒ a deo pꝛefinitus eſt optima ⁊ decen

tiſſima ratione ⁊ ꝓpoꝛtione.ſi em̃ fecit omnia oꝛdina

tiſſime. multofoꝛtius ſupernam ciuitatem. ſed opti⸗

ma ꝓpoꝛtio fedatur ⁊ perditur per augmentum ⁊ di

minutionem. ergo ſi non poteſt eſſe vt ſit ibi defectꝰ

oꝛdinis ⁊ ꝓpoꝛtionis ↄgruentis.certitudinaliter tot

ſaluabũtur ⁊ non plures nec paucioꝛes qt deus pᷣui⸗

dit. ¶ Sed contra. ꝙ non ſit certitudo ecuentus qtũ

ad perſonas videtur ſic. Apocaliij. Tene qd babes

ne alius accipiat co.t. Greg.ibi. Dum alius liberat᷑.
alius in locum cius ſubinducitur. ergo ſi vnus ven⸗
dicat ſibi locum alterius.non cuenit ſicut deus oꝛdi
illud Job. xxxiiij. Conteret multos. Oꝛeg. ibidem. lo

cum vite alijs cadentibus alij ſoꝛtiſtur. ¶ Item

nmon ſit certitudo qtum ad numerũ:. videtur. Lu. v.
Numpebat thet glo. Mon tot intrant de iudeis qt
ſunt pꝛedeſtinati.ergo paucioꝛes ſaluãtur qᷓ; ſunt pᷣ-/

₰

deſtinati. ¶ Item — Addat deus ad hunc
numerũ multa milia.glo. ad hunc numerũ pꝛediffi/

nitum in dei pꝛeſcientia qui nouit que ſunt eius. & ſi

Drem

qtum ad neutrũ ſit certitudo videtur.intelligamus

em̃ a b ceſſe numeꝝ pᷣdeſtinatoꝝ. defnumerum pᷣ⸗

ſcitoꝝ.tunc quero aita bene poteſt dãnari ſicut 2 d.

⁊ ecõuerſo d ita ſaluari ſicut a.ergo nulla eſt certitu/

do q́;tum ad perſonas. Rurſus a poteſt damnari.

tunc ſolũ remanent duo.⁊ d ſaluari ⁊ tũc erũt qtuoꝛ

bo. 3

. . Dn . — W 4 „„ e „ „ iagEo
A nulla eſt eertitudo tutn ad numneꝝ. ¶ Item boc huc nutnen intelligitur iuſtificando plures ⁊ vocan o⸗
z oſtenditur o eed neennemene em̃ do ad fidem. ¶ Ad illud qð obijcit. ꝙ poſſunt eſſe 32 iche
certum eſt qui ⁊ quot ſaluabũtur ita ꝙ ſic euenict ⁊ plures ⁊ paucioꝛes. ⁊ alij q; ſint pᷣſciti. ibi nõ eſt cer Natenpen
non aliter. ergo certum eſt ꝙ nullus pꝛedeſtinatus titudo dᷣm.ꝙ nõ eſt certitudo ncccſſitatis.eſt tamẽ ngu
damnabitur aliquo caſu vel euentu. ⁊ nullus pꝛeſci · certitudo. infallibilitatis. quis em̃ poſſint eſſe alij et ſtein
tus ſaluabitur. 5 nullus debet curare vtruz faciet bñ plures.tamẽ nũc erũt. ⁊ ſi eſſent.tũc ab eterno pᷣde/ Nſoinn
vehl male.quia ſi pꝛeſcitus cſt. quicquid faciat in fine ſtinati eſſent. ideo nõ poteſt ibi cadere aliqua muta/ Epumt
damnabitur. ſi pꝛedeſtinatus.quicquid faciat in fine tio. Keid illud qð obijcit᷑.ꝙ ſi ita euenit tũc fruſtra ʒ ʒ g
ſaluabitur. ſtultus eſt ergo qui non comedit ⁊ letaẽ laboꝛat pꝛeſcitus ⁊ pᷣdeſtinatus.ddm ꝙ illud eſt ar- Sln
9 æ nõ habet bona in vita ſua. ¶ Re dom ꝙ eſt dicere gumentũ qð duci eos in toꝛpoꝛem ⁊ impietatis er⸗ Narin
certitudinem a parte rei eueniẽtis. ⁊ a parte dei poꝛ; cuſationẽ. ⁊ ideo pꝛimo oſten dendũ eſt eos ſtulte ar gedn
dinantis. Si loqᷓmur de certitudine a parte rei eue guere inferendo a ſimili.ddo ſic. Deus pᷣdeſtinauit Nceu
nientis. cũ bec dicatur cõtra contingentiã.ſic dico ꝙ vtrum tu debeas cras viuere an non.ad quid g̊ ↄme Gnche
non eſt maioꝛ certitudo in numero electoꝛuʒ qᷓᷓ ſit in dis ⁊ bibis.qui ſic argueret ⁊ tali rõni cõſentiret.ar/ Ctlnod
numero alioꝝ futuroꝝ ↄtingentiũ.quia pendet euẽ- gueret᷑ dementie. Similiter in ꝓpoſito. Sccundo rñ ſoithr
tus noſtre ſalutis ⁊ damnationis ex noſtri arbitrij li detur argumentando. tu dicis ꝙ; deus pꝛedcſtinat ⁊ 4 unf
bertate. Si aũt loquamur de certitudine a parte dei ego dico ꝙ deus tanqᷓ; iaſtus iudex iuſte remunerat.
pꝛecognoſcẽtis.ſic certus eſt euentus ſalutis noſtre nullũ bonũ g irremuneratũ.nullũ malũ impunituʒ. nuſen
certitudine infallibilitatis. quia diuina pꝛeſciẽtia nõ S nullus laboꝛat ſine fructu.nullus toꝛpet ſine dam itne
hallitur. ⁊ iõ euenit vt pᷣſciuit. Certus etiã eſt certitu no. Et ꝓpterea dom Afaeictn ar henetati deficit. zwobeſ
Qine immuta bilitatis.quia diuina diſpoſitio ⁊ oꝛdi/ Ppcedit em̃ ac ſi deus pᷣde tinaret ⁊ pᷣſciret in euentũ nnench
natio non variatur vt modo eligat vnũ ⁊ mõ aliunz3. omnẽ. ſᷣ nõ pᷣdeſtinat hoiem ad ſalutẽ niſi per meri/ tidfes
ſed qui ſemel electus ẽ ſempꝑ fuit ⁊ erit.⁊ nõ aliꝰ. Rõ/ ta.ncc repꝛobat vt ꝑueniat in damnationẽ ſine meri Feſkfn
nes ad pꝛimã partem inducte pꝛocedũt de certitudi tis.⁊ ideo non ſolũ ẽ noſtra ſalns ex parte dei ſᷣ exꝑ/ Nuͤfatt
ne effectus euentus. non q̃tuz ad neceſſitatem ſᷣ q; te nr̃a. ⁊ cum ipe velit omnes ſaluos fieri. ⁊ omnibꝰ Dſſtnui
tum ad infallibilitatem pꝛecognitionis. ⁊ qtum aald gram impartiri.ſolũ ex nr̃a malicia vel negligẽtia x ſanve
inuariabilitatem eterne pꝛeoꝛdinationis. ¶ Ad ills nit defectus noſtre ſalutis. eipun
30 ergo quod obijcit᷑. ꝙ alius alterius locum accipit? Brnſcquenter ꝙtum ad ſecuudũ articulũ q̃/ onge⸗
coꝛonam. dum ꝙ locus eterne manſionis ⁊ coꝛona C ritur de diuina electione.Et circa boc q̃runt thaait
retributõnis alicui debet᷑ m reputationcm iuſticie.⸗ vuo. Pꝛimo queritur vtruʒz electio ſit in deo wicktn
alicui ſᷣm pꝛediffinitõnem pꝛeſcientie. ⁊ contingit ꝙ eꝑternalit᷑ vel cx tꝑe. Secũdo queritur quid ſit elecõ eckdiſin
vnus locus debet᷑ alicui õm pñtem iuſticiam. eo ꝙ il Sm rem. ſrlrit
lo cadente alius iutrat cui detetur ſm pꝛediffinitio⸗e (Dneſtio.ſ. e ananen
nem etemam. quãdo vo alicui dvebetur locus m pᷣ⸗ ¶ Me electio in deo ſit eternaliter oſtenditur pᷣmo an · olchie
diffinitionem eternam. poteſt quidem cadere ⁊ loñ̃ toꝛitate apli Ephe. Elegit nos ante mũdi conſtitu Hioneen
perdere.⁊ alius qui non eſt pᷣdeſtinatus poteſt acqᷓ tionẽ vt eſſemꝰ ſancti ⁊ imaculati coꝛã io Cõtra. Nrodtn
rere.ᷣ tamẽ hoc nũqᷓ; eueniet. Quia ergo pᷣſcitus iu Jo.xiij. Ego ſcio quos elegerim.ſed omnes dlegerat ſtonsr⸗
ſtus frequenter locum eterne manſionis perdit quẽ? tꝑaliter qui erant eius diſcipuli. nõ eſt alia electio ĩ poitch
alius paris meriti acquirit.⁊ nemo ſcit vtrũ ſit pᷣſci deo qᷓ temꝑalis Item ꝙ electio ſit in deo videtur dipolti
tus vel pꝛedeſtinatus.ideo q;uis ſciat ſe eſſe iutum. per rationem.quia omnis agens diſcrete ⁊ oꝛdinate lgemnit
ctimere debet ne amittat locum. ⁊ ad bũc timoꝛẽ boꝛ eſt agens per eleetionem.ſed deus ẽhmõi. ergo ĩ deo gtoe
tatur btũs Jo. in pᷣdicta autoꝛitate Apocal. Et hic eſt ponere electõnem.¶ Item ꝙ ab etemo videtur. iarun
timoꝛ bonus eſt omnibus ⁊ pꝛeſcitis ⁊ pᷣdeſtinatis. quia om̃is eleetio queẽ ſpecialiter aliquoꝝ nõ tĩ eſt ſcttero
quia bumiliat ⁊ ſollicitat. Econtra certitudo de cle dilectio ſed etiam clectio.ſed pꝛedeſtinatio dei nonẽ WWMl
ctione dlauat in tumoꝛez. ⁊ depꝛimit in toꝛpoꝛem. iõ omniũ hominũ ſed ſolũ ſaluandoꝛũ.⁊ pꝛedeſtinatio ſllerck
ßm oꝛdinatiſſmam diſpoſitiouem boc factum eſt vt non eſt ſine dilectione. ergo neq ſine electionc. ills titenn
nulli reuelet᷑ an ſit p̃deſtinatus niſi ſit a deo cõfirma ab eterno. ⁊ iſta.¶ ¶ Sʒ cõtra. Daĩ Electio non ca lliten
tus in bono. vt non poſfit eleuari ꝑ ſupbiam. vel toꝛ it in deuʒ. quia diuina natura non eſt poſſibilis ad WDD
pere per negligentiam. Patet illa autoꝛitas nõ ignoꝛantiam. Geen eligere eſt alterum alteri pꝛe- lg
lſigniſicat mutationem fieri in pꝛeſcientia. vel aliter optare. ſed deus vult omnes homines ſaluos fleri. ſenn
euenire ꝙᷓ deus pꝛeſcit. ꝙ qui actualit᷑ iuſtus ẽ. po⸗ videtur ꝙ electio non ſit in deo. ¶ Item viget ꝙ ſo⸗ ai
teſt locum quo dignus eſt dere pdndo inſticiam. lum ſit in deo tempaliter. electio em̃ non cſſet ſi hp⸗ linci
⁊ꝙ qui peccatoꝛ poteſt ſibi locu debituʒ acquirere ſtitiſſet. ergo videtur ꝙ lapſus bominis faciat ad de leht
acquirendo iuſticiã. ⁊ hoc tota die contingit. Exem / ctionem. ſed temꝑale nõ facit ad eſſe etemũ. electõ n
plu in veteriteſtamẽto manifeſtũ fuit de ſaule ⁊ da non eſt eterni ſed temꝑalis. ¶ Nem electio ẽ diſſimi ie
uigd in regno.cui ſcʒ ſauli recte potuit dici. Lene qd liter entiũ.ſed omnia in deo etermaliter ſunt vnum⁊ fr
habes.i.humilitatẽ ⁊ iuſticiq.ne aliꝰ accipiat coꝛonã ſimiliter. electio cſt rerũ exiſtentiũ in ꝓpꝛio genere. n
tuam tibi debitam m ſtatũ pñtem. alij tñ debitã ym ſeg in ꝓpꝛio genere non ſunt niſi ex temꝑc. Snec elc⸗ l
diſpoſitõnem eternam. Exemplũ etiam ẽ in coꝛonis ctio. ¶ Item electio eſt poptatio.ſed deus nihil pꝛe/ e
31 xl. martirũ. Ad illud quod obijcit᷑ de diminutione optat alij qᷓtum ad intentionem affectus. ſoluz q; t
⁊ augmento.ddm.qꝙ totũ referendũ ẽ illud ad ſtatũ tum ad excellentiam effectus.ſed effectum none po er
pñtis iuſticie. Ham illa glo.non tot intrãt.intelligit nere niſi ex temꝑe.S ⁊c̃. ¶ Ieem in plus eſt vocatio .

tempe pꝛimitiue eccleſie. quia multi intrabũt in tᷣ ꝙᷓ electio. Multi vo ſunt vocati. pauci electi. Mat. fan
finalis eccdeſic. Similiter quod dr̃ ꝙ deus addat ad xxrij.ſed vocatio eſt tempoꝛalis. ergo videt ſimilit & M

Dmnerd
tizanua

n
ettid
42
4 „
ſtec
4 4
„ 7
Ameln
wene
7

6
6Ndr.

“
ni Netn
2„ 4

neglien

/ 9

nirn

pꝛedeſtinatõ vo eterna.ꝗqᷓritur vnde boc eſt ꝙ elecõ
34 2 tempalis eſt ⁊ eterma. N dm ꝙ electio dicitur
dupliciter. AUno modo pꝛout dicit dilectionem cum
Diſcretione ſolũ. Alio modo vt dicit dilectionem cuʒ
diſcretione pꝛecedente. deliberatione ⁊ inquiſitõe.

cadere põt ignoꝛãtia. ⁊ boc ſecũdo mõ loqᷣtur Dam̃.
55 (Ad ulud qd obijcitur ꝙ volũtas dei ⁊ dilectio ẽ ſi
ne diſcretõne. dᷣm ꝙ eſt voluntas antecedẽs. ⁊ ↄſe
quens. Antecedẽs.qua vult quantum in ſe eſt. conſe
quens.qua vult cum pᷣſcientia noſtre ſalutis.⁊ pᷣma
quidem eſt omniũ.ſca vo non. Scom bũc modum
eſt dilectio duplex. AUna q̃ reſpicit volũtatem antece
dentẽ. ⁊ bac diligit om̃es.⁊ alia ꝗᷓ reſpicit ↄſeqntem.
6 ⁊ hac diligit oẽs ſaluandos. ⁊ hec eſt electio ¶¶ Ad
illud quod obijcitur ꝙ electio non eſſet niſi bomo noõ
peccaſet. dᷣm ꝙ eſt electio qua cligitur ⁊ ſepatur bo
nus a malo.⁊ eſt clectio qua ſepatur melioꝛ a minus
bono.bec ſecũda eſſet ſi bomo non peccaſſet.pᷣma au
tem non eſſet ſi bomo non peccaſſet. nõ quia lapſus
aliquid faciat ad rõnem eligendi ſed pᷣuiſio lapſus.
qᷓuis lapſus bominis fuerit rangee uiſio tamen
57 eius fuit eterna.¶ Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ elcctio ẽ
diſſimiliũ entiũ.ddm ꝙ ſicut dilectõ duplex eſt. que
dam que oꝛitur ex conſideratione bonitatis.quedas
que ẽ pꝛincipiũ bonitatis.Sic electio duplexẽ. Quc
dam que cauſatur a diuerſitate ⁊ pᷣeminentia eligibi
liũ.⁊ hec cõſequit᷑ eligibilia.vt electio humana.Que
dam q̃ eſt ratio diuerſitatis in eligendo vt diuina.et
hec eſt diſſimiliũ.nõ que ſunt ſᷣ que futura ſunt.⁊ ta
ʒ8 lis pcedit ⁊ ccterna. liſi em̃ eſſet diuina electõ. oẽs
eſſemus repꝛobi ⁊ mali.⁊ ſic patet illud.¶ Ad illuꝗ
quod obijcit᷑ ꝙ electio eſt pᷣoptatio.ddm ꝙ poptatõ
ratione maioꝛitatis effectus poteſt eẽ dupliciter.aut
per modum appꝛopꝛiationis.aut per modum diſpo
Rronio potchnateomio⸗ Per modũñ appꝛopꝛiatõis
ponit effectũ in actu.per modum pꝛeoꝛdinationis ⁊
39 diſpoſitionis ponit in tétia tĩ. ⁊ ſicut diſpoſitio ẽ
39 etema. ita ⁊ poptatio. Ra lud quod obijcitur de
voeatione ꝙ ſolum eſt temꝑalis.dom ꝙ vocatio di/
cit actum vt exterioꝛẽ.electio dicit actũ vt interioꝛc.

p̃deſtinatio dicit actũ vt anterioꝛẽ. Quoniã g actus

vt exterioꝛ connotat effectum vt exterioꝛem.iõ voca
tio ſolum eſt temꝑalis. Rurſus quoniã actus vt an-

terioꝛ non habet rõnem iniciandi.ideo pꝛedeſtinatõ

eſt ſolũ eterna. Sed quoniã actus interioꝛ ꝑ manife
ſtationem fit exterioꝛ.binc eſt ꝙ electio ẽ eterna ⁊ tẽ/
poꝛalis. Quod ergo obijcitur de vocatione ꝙ in plꝰ
eſt. ergo pꝛioꝛ.dom Tios bm rõnem intelligen/
di tanq; cõmunioꝛ.ſed non q́;tum ad oꝛdinem durã
di.non em̃ eſt ſupius eſſentiale ſed effectu cõſequẽs.
⁊ ſic patent omnia.
— Queſtio. ij.

¶ OQuid ſit electio. ⁊ ; ſit idem qd pꝛedeſtinatõ videt᷑.
Magiſter dicit in lr̃a.Cum aũt pꝛedeſtinatio ſit ele
ctio qua deus elegit quos voluit ante mũdi conſtitu
tionẽ. ¶ Item ratõne videt᷑.quia omnis pꝛedeſtina
tus eſt electus.⁊ omnis electus pꝛedeſtinatus. pꝛe
deſtinatio eſt electio.cum per ſe pꝛedicẽtur adinuicẽ
Ztem quoꝝ oppoſita ſunt eadem. ipᷣa ſunt eadẽ.
ſed oppoſitum electionis eſt repꝛobatio.⁊ bec eſt op
poſitum pꝛedeſtinationis. ⁊c.¶Contra. quecunq;
ſunt diuerſoꝝ ipᷣa ſunt diuerſa. ſeg pᷣdeſtinatio eſt ſo

gectio Eonſequẽter ergo cum vocatio ſit teinpalis.

Et pꝛimo mõ eſt in deo.ſecũdo mõ in creatura i qua

lum bono: umn. 1 ommniũ ſaluandoꝛum. 2 aliquoꝛuin
damnandoꝛuʒ. ergo ⁊c. Pꝛobatio minoꝛis Joh.vj.
Monne duodecim vos elegi ⁊ vnus ex vobis diabo

lus eſt. Si tu dicas q ülud intelligitur de clectone tẽ
poꝛali. Contra. electõ tempoꝛalis ſignum eſt eterne.

aut ergo concoꝛdant.aut eſt ſignũ falſum. Item ſi

nũq;ᷓ eſſet aliquis malus.eſſet faden ina tio. ſed non
eſſet electio m hoc. ergo aliucd o “
ctio. aliud pꝛedeſtinatio.ergo non ſunt omnino idẽ.

obiectum reſpicit ele

Item agens m pꝛopoſitum dicitur agens ꝑ ele/
ctionem. ⁊ non dicitur agere ſᷣm pꝛedeſtinationem.
ergo differt pꝛedeſtinatio ⁊ electio.Queritur ergo qᷓ
ſit differentia.⁊ qd; ſit pꝛius ᷣm rationem intelligen
di.¶ R.dm ꝙ electio tripliciter dicitur. Eſt em̃ ele ꝗo
ctio ᷣm affectionem dilectionis.⁊ ᷣm effectum fina/
lis gratificationis.⁊ ᷣm ſtatum pꝛelationis. Pꝛima
eſt eterna.⁊ eſt idem qð pꝛedeſtinatõ. Secũda ẽ tem/
poꝛalis ⁊ ſignũ pꝛime infallibile.Cercia ſimiliter tẽ⸗
poꝛalis.nec eſt effectus nec ſignum eternc electiõis.
Multi enim pꝛeſciũtur S repꝛobi.⁊ vtinã non

ſint plures mali qᷓ; boni.¶Ad illud ergo quod obij ꝗ1
citur de verbo dñi Job. vj. dom. ꝙ intelligit de ele⸗ 4
ctione pꝛelatõnis. ⁊ hec nõ eſt tm̃ bouoꝝ.nec oĩim bo
noꝝ.⁊ ideo vere patet ꝙ non eſt idem quod pꝛedeſti
natõ.Et quod obijcitur ꝙ eſt ſignum. dm.qꝙ nõ eſt
nignum certum. nec deus dat pꝛo ſigno. ⁊ ſtultus eſt 4/
qui huic ſigno credit.Sed elcctio ᷣm effectum fina/
lis gratificationis hec eſt ſignũ certum ſimpliciter.ſᷣ
non eſt certum nobis.⁊ hec diffret a vocatione.quia
multis datur gratia qui non perſeuerant.ideo dicũ
tur vocati.ſed non electi.⁊ de his dicitur Mat.xxij.
Multi ſunt vocati.pauci vo electi. ¶ Ad illud qð
obijcitur ꝙ electio reſpicitimalum ⁊ conuenit omni 45
agenti a ꝓpoſito.non ſic p̃deſtinatio. Notandum
in deo idem ſunt ꝓpoſitum. pᷣdeſtinatio.⁊ electio ᷣm
rem.tamẽ differũt ſᷣm ratõnem intelligendi. Nã ꝓ/
poſitum ſimpliciter dicit voluntateʒ faciendi aliqͥd.
Ille em̃ dicitur ꝓponere.qui firmiter vult facere ali⸗
quid.Electio vᷣo ⁊ pꝛedeſtinatio addũt ſupꝛa conce/
ptionem.ſed differenter.quia pꝛedeſtinatio addit oꝛ
dinem ⁊ directionẽ in finem. ſed electio diſcretioneʒ
ſiue ſepationẽ a ſuo oppoſito. Añ ꝓpoſitum dicit fir
mã volũtatis cõceptionẽ.pᷣdeſtinatio cũ ebceptione
dicit pᷣoꝛdinationẽ.⁊ electio quandam diſcretioneʒ.
Scʒm g hoc ptʒ ꝙ ꝓpoſitũ eſt pꝛius ᷣm rõneʒ intel/
ligendi. ⁊ deinde electio. qꝛ pꝛius ẽ intelligẽdũ aliqͥd
ſepari a malo ſiue a malicia qᷓ;ᷓ dirigi in finẽ. ⁊ ſic ptzʒ
diuerſitas ⁊ oꝛdo.Et ex hoc patet illud qð vltimo ᷓ
ritur quare agẽs a ꝓpoſito no ſemꝑ dẽ agere ſᷣm pꝛe 44
deſtinationẽ ſicut m electionẽ.qꝛ om̃is agẽs a pꝛo/
poſito deliberãs.alterã ptem ↄtradictõnis pᷣaccipit.
iõ oĩs talis dr̃ eligere.ſ̊ nõ oĩs agẽs ſic oꝛdiat effectũ
in finẽ.ᷣ vt plurimũ ſeip̃ᷣm. Pꝛedeſtinare autẽ eſt pᷣ/

oꝛdinare alteꝝ in finẽ.⁊ hoc qͥdem cõpetit deo uc.
⁊ iõſpatʒ illud. Pꝛedeſtinatio em̃ tria cõnotat.ſ.pꝛe⸗

oꝛdinatũ ⁊ hoc eſt homo.⁊ rõnem pᷣoꝛdinãdi ⁊ hec
eſt gra.⁊ rõnem finis ⁊ bic ẽ gloꝛia.⁊ ſic ſunt tria.ſcʒ
quod. 8 qò. ad qa4aads.
SOhnſeqjnter ẽ Stae tercio articulo.ſ.de re
pꝛobatione. Et cũ ea que dicta ſunt de pᷣde/
ſtinatõe eterna.ſunt dicẽda vł aptari pñt re/
ꝛobationi.qꝗᷓrit᷑ ſpãlit᷑ de obduratõe q̃ ẽ eiꝰ cõnota/
tũ.de qua duo qᷓruntur. Pꝛimũ vtrum ſit pena vel
culpa.Secũdũ vtrũ obduratio ſit a doo. e

AQueſtio.ſ.. vountingat per pꝛopꝛiã actionem. nibilominus da
¶ M auten obaut it⸗ ſit pena ſic oſtenditur. Super eſt. ſicut ptʒ in ſcabioſo qui in Tealpando ſeeicene⸗ “ i
illud Roma.ix. Cuius vult miſeretur ⁊c. glo. Augu. ſcd poſtea ſentit in carne ardoꝛm.— 6
Obguratio eſt nolle miſereri. ſed nolle miſeren no ẽ (Dueſtio⸗s5j. hh. Mbn
culpa ſed pena. ⁊c. ¶ Item ibidem. Miſeret᷑ m (trum obduratio ſit a deo.ſiue ſit effectus dei repꝛo ittd
gam que gratis vatur obdurat autmn iudici dʒ bantis &tcp ſicviderur Roma ir Euius pule miſie gig
meritis redditur.ſed cõſtat ꝙ nõ redditur bonis me retur. ⁊ quẽ vult indurat.ſed ideʒ ẽ aliquid fieri deo Vnuni
