¶ De incommutabilitate eſſentie diuine et pꝛsobaearꝛ

ralis generis pꝛopꝛietas.

autoꝛitate Auguſtini. c

. Wei etiã ſolius eſſentia incõmutabilis dicit᷑ ꝓpꝛie.
quia nec mutat᷑ nec mutari põt. Vnde Augꝰ.in.v.
li.de trini.Alie inqᷣt eſſentie vel ſubſtantie capiunt
accidentia.qͥbus in eis fiat vel magna.vel quanta-
cunq; mutatio. Deo autẽ aliquid huiuſmodi acci/

Hic apit quomo⸗
o ſint intelligen⸗
ga verba Hiero.

dere non poteſt. ? ideo ſola ſubſtantia vel eſſennes

que eſt deus incõmutabilis eſt. cui ꝓfecto maxdime
ac veriſſime competit eſſe. Quod em̃ mutatur.non

ſeruat ipſum verũ eſſe.⁊ qð mutari poteſt.etiam ſi

non mutet᷑.poteſt qð fuerat non eſſe. Ideoq; illui

ſolum qð non tm̃ nõ mutat᷑. verũetiã mutari oĩno

non poteſt. veriſſime dicit᷑ eſſe.i.ſubſtantia patris

X fili æ ſpäſſancdccde.

deoq; apls loquens de deo, ait Qui ſolns habet 1. Thumo/ yj c.

n

.,
m inſoha
reck.
.

CThinox,.

rea imos Amd kalttate. Et em̃ ait Auge in lib.ſdetninita.
Aus ſit vera imoꝛ £ uʒ anima quodãmodo imoꝛtalis eſſe dicat᷑ ⁊ ſttc.
n oo aer no diceret aplo ſolus deus habet imoꝛtalitats niſ=

Aug,

zoreſt. gqulia vera imoꝛtalitas incõmutabilitas eſt quã nul
A poteſt habe creatura. qm ſolius creatoꝛis ẽ. EN¶f
Jaco.ſ. AJacobus ait. Apud quẽ nõ eſt trãſmutatio.nec vi D V
SEE ciſſitudinis obumbꝛatio. Et dauid. Mutabis eaz ́”MÿM
ps g. HW mutabunt᷑.tu aũt idẽ ipſe es. Ideo Aug.ſuꝑ BGeñ. ́YUMUł2
dicit ꝙ deus nec ꝑ loca nec tẽꝑa mouet᷑.creatur U
— So ꝑ loca a Erpip mole en ꝑ affectiones
g, Aalach.iiſ. cõmutari.Deus aũt nec loco nec affectione mutari

põt.q ꝑ ꝓphetã ait.Ego deus ⁊ nõ mutoꝛ.qͥ eſt im
mutabilis ſolus.vñ recte ſolus dr̃ hr̃e ĩmoꝛtalitatẽ
In om̃i em̃ mutabili natura.vt ait Aug.ↄtra maxi
mi. Mon nulla moꝛs eſt ipᷣa mutatio.quia facit alis
quid in ea nõ eſſe qð erat. Vñ ⁊ ipſa anima huma⸗
na q ideo dr immoꝛtalis.quia ſᷣm modũ ſuũ nunqᷓ;
deſinit viuere.habet tñ quandã moꝛtẽ ſuã. quia ſiũ
M iuſte viuebat ⁊ peccat.moꝛit᷑ iuſticie. Si peccatrix
n erat ⁊ iuſtiſicat᷑ moꝛit᷑ peccato. Vt alias eius muta
tiones taceã.de qbus mõ louguʒ eſt diſt putare. Et
creaturarũ natura celeſtiũ moꝛi potuit.quia peccx
re potuit. Mã ⁊ angeli peccauerũt ⁊ demones facti
ſunt.quoꝝ ẽ dyabolus pᷣnceps.⁊ qᷓ nõ peccauerũt.

PpPpebccare potuerũt.⁊ cuicũq; rõnali creature pᷣſtatur
er ſ. Thimo. vf. Vl peccare non poſſit.nõ eſt hoc nature ꝓpꝛie ſßů dei
din Chimo. vj,. gfe. Et ido ſolus deus. vt ait aplo.bq inoetalitat?
Chepbe⸗ H q̃ non cuiuſq; gra ſ natura ſua. nec potuit nec põot

aliq̃ cõuerſione mutari.nec potuit nec poterit alic
mutatione peccare. Pꝛoinde vt ait Aug. in.j.li.de
trini. Subſtantiã dei ſine vlla cõmutatione muta⸗
MV bilia facientẽ.⁊ ſine vllo ſuo tpali motu tꝑalia cre⸗
antẽ intueri ⁊ noſſe(licet ſit difcile)opoꝛtet.vere S&
ac ꝓpꝛie iĩmutabilis eſt ſola diuinitatis eẽntia que
ſine ſui mutatione cunctas condidit naturas.

cñ eẽ nec creature ſit accidens (nulli em̃ oino rei accidit eẽ)quõ ̊ ꝑ h̊ notat᷑ deus differre ꝗ creatura. Re. di⸗
9 cendũñ.ꝙ accidẽs dicit qͥd natũ in alio eẽ. ab alio exire.⁊ ab alio recedere. Accidẽs em̃ dr̃ q̃d ineſt ſubiecto. ek
ab illo trabit oꝛtũ.⁊ ꝓpterea pᷣt adeſſe ⁊ abeſſe. In his tribꝰ ꝗꝓpꝛietatibꝰcõicat eẽ creatũ.licet nõ eodẽ mõ oio
Mã eẽ nrm pẽdet ab alio ſulkinerc oi ab alio efficiẽte. Creatura etiã nata ẽ ſuñ eẽ pdere.iõ eẽ eixẽ q̃ accñe
n tñ vre accñs.qꝛ cũ pẽdeat a deo nõ pẽdet ſicut a ſubiecto.exõu oẽ in deo. ⁊ iõ dicit Hyla.ꝙ cẽ nõ ẽ acecjs
deo. ⁊ ꝓpt᷑ õ̃rias ꝓpꝛietates. Oꝛ accidẽs natũ ẽ alij ineſſe. ꝓpter h̊ dicit ſubſiſtens veritas. Oꝛ natũ ẽ ab alio
Vg EvIe. dicit manẽs cauſa. Qꝛ natum eſt etiaz ab alio rece⸗ lere. contra hboc dicit naturalis generis ꝓpꝛietas. q
uõ dimittit eſſe. h¶ Solus deus bz immoꝛtalitatẽ. Querit quõ bhic intelligat᷑ imoꝛtalitas. cum hic dicat᷑

Augꝰ.ꝙ accipit᷑ p incõmutabilitate.ſed boc nõ vr cõueniens.Moꝛs em̃ nõ dicit oẽm mutabilitatẽ.ſʒ ſolu,.
10 coꝛruptibilitatẽ viuentium. g nõ idẽ eſt dicere. R. ſicut vita accipit᷑ cõiter et ꝓpꝛie.ita ⁊ moꝛs.ita ⁊ imoꝛta-⸗ / Nα 5 Prafern
litas. Ano em̃ mõ dẽ vita actus ↄtinuus ⁊ internus qͥ eſt a foꝛma ſpũali.⁊ ſic or ꝓpꝛie.⁊ ſic moꝛtalitas dicdcios W
yitã talẽ cum poſſibilitate ad eius pꝛiuationẽ. Alio mõ dr vita actus cõpletus potentie qᷓ eſt ̃m rei naturrz 9—
ſicut dr̃ aqua viua que bʒ operationẽ aque cõuenientẽ ⁊ hoc mõ impoꝛtat repugnantiã ad coꝛruptionem.⁊ 66 1
ideo debet dici m banc vitã imoꝛtale. qʒ eſt ita in actu cõpleto.ꝙ nullo mõ pᷣt aliquã pꝑeioꝛationẽ reciperre. CcC ν.
11 ſicaccipit apłs ⁊ exponit Augꝰ: i Mec viciſſitudinis obumbꝛatio. Querit᷑ que diſferẽtia eſt int viciſſũ
tudinẽ ⁊ obumbꝛationẽ. ⁊ qᷓ couenientia rõne cuius dicat᷑ viciſſitudo obumbꝛare. Et dom ꝙ viciſſitudo int
poꝛtat numeꝝ vicis. et iſte ẽ numerus cũ intenuptione. Sed obumbꝛatio dr ꝑ pꝛiuationẽ actus lucis. Om̃
ergo actus foꝛme lux c.pꝛiuatio eius recte d obumbꝛatio.ct qꝛ viciſſitudo rõne numeri dicit interruptionẽ
et ratione interruptionis dicit pꝛiuationẽ. et rõne pꝛiuationis obumbꝛationẽ. hinc eſt qð recte dr viciſſitu⸗
dinis obumbꝛatio. nttols ⸗ ee et,
Mparte iſta ad euidentiam duarum pꝛima gnat. ſcilicet eritatis ⁊ incõmutabilitatis. duo pꝛiꝝn·
um ꝓpꝛietatum quas magiſter pꝛimo aſſi · pꝛincipaliter queruntur. Dꝛimo de ipſa veritate.

ſDling — f4

ALiber

Secundo de immutabilitate. De veritate iteru que
runtur duo. Pꝛimo vtrum veritas ſit ꝓpꝛietas di
uini eſſe. Secundo vtrũ ſit eius ꝓpꝛietas in uumm permixta glieut Diu o deo eſt imitati
non ſimilitudo pura. nõ permirxta. alicui diſſimilitudi-

id eſt adeo qꝙ, nõ poſſit cogitari non efſſe.
(O: veritas ſit ꝓpꝛietas diuini eſſc oſt enditur auto

ritatibus et rationibꝰ. Dꝛimo mõ ſic aucte Hiero

ad marcellã. et habet᷑ in ra. Solus de? vere . cui?ꝰ
eẽntie ↄꝑatũ nr̃jm eẽ. nõ eſt. ſʒ qͥd alicui ſoli ↄuenit.

eſt ppꝛium illi. ergo veritas eſt ppꝛium diuini eſſe.

Item Augꝰ. de vcra rcligi. Falſitas eſt ex illis re

bus qᷓ imitant᷑ illud vnũ.qᷓ eſt vnũ.qnicdd ẽ. inptũ

illud implere nõ bñ. Si nulla creatura põt illud
ſumme vnũ implere.·
ſed in oibus falſitas. ¶ Itẽ Aug.in ſoliloquijs.⁊ de

vera religione dicit ꝙ lux increata eſt rõ cognoſcen /

₰

di. ⁊ ſola lux increata ẽ veritas.& veritas ẽ pꝛietas
dei ſolius. Item Anbbel. in li. de veritate dicit. ꝙ
oĩa ſunt vera pᷣma veritate. aut & intelligit effectiue
aut foꝛmalit᷑. Hon effectiue.qꝛ ſilr oia pñt dici bona

pꝛima bonitate. intelligit᷑ foꝛmalit. S nõ ẽ alia ve⸗

ere. veritas nõ eſt in aliqᷓ cxeaatura

tiua ſuo modo. ⁊ alia veritas eſt ab illa. ¶ Ad illud 16
qð obijcitur de Anphel.q; oia ſunt vera veritate pꝛi-

ritas q; veritas increata. & ſi illa eſt in deo. c ergo

veritas eſt ſolius dei ꝓpꝛictas. ¶ Itẽ rõnibus ꝓpba

tur ſic. veritas ⁊ vanitas opponunt᷑.ſed oĩs creatu/

ra bʒ vanitatẽ ⁊ pꝑmirxtionẽ cũ nõ eſſe.cũñ ſit ex nibilo
⁊ ſolus deus hac caret oio.& in ſolo deo eſt veritas.

„ 7

veritas opponit᷑ vmbꝛe. Oð em̃ ẽ vmbꝛa rei
nõ bʒ veritatẽ. ſed creature ſunt vmbꝛe illiꝰ ſummi
eſſe. nõ hñt Fertare in eẽ. ¶ Itẽ veritas E q̃ aliqͥd
eſt veꝝ. ᷣ̊ veritas
ſtat e non alio qᷓ ſe. qꝛ als eſſet abire in infinitũ.ſed

q̃d ẽ ven ſeipᷣo.eſt veꝝ ꝑ eſſentiã. oĩs veritas ẽ ve li i luminis. qů ſi ceſ
ſinerent eẽ vera.iõ nulla veritas creata eſt vera ꝑ eſ-

ra ꝑ cſſentiã.ſʒ ſola veritas increata ẽ xera per eſſen

—

tiam. gᷓ veritas cſt ꝓpꝛietas dei ſolius. Contra. Si
veritas ẽ dei ꝓpꝛietas. aut & veritas cõplexa aut in
complexa. NHon ↄplexa.qꝛ talis ẽ cũ ↄpoſitõne. YIn
deo aũt nõ eſt ↄpoſitio aliqᷓ. Mon incõplexa.qꝛ bec
ↄuertit᷑ cum ente. cum entitas nõ ſit dei ꝗpꝛietas.
pari rõne nec veritas erit. ¶ Item ven eque cõe eſt

— ſ△

vt bonũ.⁊ q̃dãmodo magis.ſed bonitas non eſt dei

ꝓpꝛietas. pari rõne nec veritas. ¶ Itẽ veritas eſt

rõ diſcernendi creatoꝛẽ a creatura. ⁊ creaturã a crea
tura.ſed qͥd eſt rõ diſcernẽdi ⁊ diſtinguẽdi eſt diuer/

ſum in diuerſis.& alia veritas eſt in deo q; in creatu

ra.⁊ in vna creatura q;ᷓ in alia. nõ eſt ppꝛiũ ſolius

tas eſt ipᷣa entitas. nõ eſt ꝓpꝛiũ eſſentie. qꝛ ſi ſic.q̃
roõne dẽ veritas eſt ꝓpꝛictas eſſentie.poſſet dici econ
2 uerſo.cũ oino idẽ ſint.¶ E.dm.qꝙ veritas bʒ tri-
plicem ↄparationẽ. Mabet em̃ ↄparari ad ſubiectũ
q̃d infoꝛmat.ad pꝛincipiũ q̃d repñtat.⁊ ad intelle/
ctum quẽ excitat. In ↄpatione ad ſubiectũ veritat⸗

dr̃ veritas actus ⁊ potẽtie in diuinis. In ↄpatione
ad pꝛincipiũ.dr̃ veritas ſumme veritatis ⁊ pᷣme reꝰ

ſentatio ſiue imitatio. In ↄpatione ad intellectum
13 dr veritas rõ diſtinguendi. Et in oibus illis ↄpatio/

nibus dupir pᷣt accipi veritas. Vno mõ ꝓut diſtin/

guit᷑ ↄtra falſitatẽ. Alio mõ ꝓut diſtinguit ↄtra per
mixtionẽ ſᷣm ꝙ veꝝ dẽ purũ ⁊ imꝑmixtũ. P
ritas diuidit᷑ ↄtra falſitatẽ.ꝗqᷓ eſt pꝛiuatio indiuiſio/

nis.imitationis.expᷣſſionis.ſic cũ in creatura ſit aliq̃

modo inuenire.⁊ indiuiſionẽ.⁊ imitationẽ.⁊ expᷣſſi/

onem.ſicẽ veritas nõ tm̃ in creatoꝛe.ſed etiã in cea
tura. 7 ſic nõ aſſignat᷑ dei ꝓpꝛietas.Alio mõ ꝓut

vera.cũ ſit cognoſcibilis.ſj̊ con /

dei. ee Augꝰ.in ſolilo.Aerũ eſt id qd eſt.g̊ veri -

20 ut ve

ri ſed etiam creature.

5„

—

.
„
—

rfitas diuidit᷑ ↄtra permixtiones ſiue impuritatẽ.ſic

eſt in ſolo deo. Ha in ſolo veo eſt indiuſſio pura nõ

ermixta alicui diuerſitati. In ſolo deo eſt imitatio

ni. Et in ſolo deo eſt erpᷣſio luminis nõ permixti ob
ſcuritate. In creatura antẽ eſt indiuiſio cum actus

⁊ potentiẽ diuerſitate.⁊ imitatio cum diſſimilitudi/
ne. Eſt vlterius in ea expᷣſſio cum obſcuritate.⁊ iðo

boc mõ eſt veritas diuini eſſe ꝓpꝛietas.⁊ ſ. ic accipit
mgj̃ ⁊ Augꝰ.⁊ Hiero. Aocant em̃ veꝝ eſſe qd nihil

bʒ de poſſibilitate. nibil hʒ de vanitate. nihil de non
entitate. ⁊ ideo in deo nõ cadit pᷣteritio ⁊ futuritio.

ꝗG aliquo mõ non entia ſunt. ⁊ ſic ꝓcedunt due pme
7 Ad illud vo qd obijcitur.ꝙ 15

autoꝛitates ⁊ rõnes.⸗
non ſit alia veritas qᷓ; eterna.qꝛ ipᷣa ſola facit intelli
gere. dicendũ. ꝙ ſicut coloꝛ eſt obieetuzʒ viſus.⁊ mo
tiuum viſus.tñ non ſine actu lucis. ⁊ differt ab ipſa
luce. Sic dicendũ.qꝙ veritas creata quis non poſſit
mouere ſine veritate increata.nibilominus eſt mo/

ma. dm. ꝙ verum de ſui impoſitione dicit comꝑati

onem ad cauſam exemplarem. ſicut bonũ ad cauſaʒ
finalem. Sicut em̃ dicit᷑ bonum ratiõe oꝛdinis.ſic x
rum ratione exp:eſſionis.⁊ rõ expᷣmendi eſt ipius ex
emplaris.ſicut ergo cũ dicit᷑ de bonis creatis.ꝙ ſunt
bona bonitate increata. bonitas pᷣdicat finẽ in abla/
tiuo.nõ foꝛmam.qꝛ bonitas nullius creati eſt foꝛma
Siliter cum dꝛ ꝙ omnia ſunt veritate increata vera

ablatiuus dicit cauſam foꝛmalem exemplarem.Oia
em̃ vcra ſunt ⁊ nata ſunt ſe ex ꝛimere. expꝛeſſione il⸗
lius ſummi luminis.qð ſi ceſſaret influere.cetera de/

ſentiam. ſed ꝑ ꝑticipationẽ. ⁊ ꝑ hoc patẽt vltima.
Ad illud vo quod obꝛ in ↄtrariũ.q non eſt ꝓpꝛie 1⸗

tas.patet Re. qi obijcit de veritate ſᷣm ꝙ habʒ op/
poſitionem ad defectũ falſitatis.nõ ad pmixtionem
poſſibilitatis. pdicto 7 modo ↄuenit nõ tm̃ creato

idẽ qd diuina eẽntia. Om.qꝙ de rone ꝓpꝛietatis ĩ cre

atura ſunt iſta tria. Primũ eſt qd ↄuenit ſoli. Scm

eſt ꝙ eſt rõ innoteſcendi. Lerciuz eſt ꝗ; differt ab eo
cuiꝰ eſt ꝓpꝛietas. Duo pꝛima ſunt ꝑfectiõis: vltimũ

vo impfectionis. qꝛ excludit ſimplicitatem. ? iõ veri

7

tas dr diuine eẽntie ꝓprictas.nõ qꝛ diffcrat vel ſit in
herens diuine eſſentie. ſicut accidens ſubiecto. ſed
quia ſoli conuenit. ⁊ eſt ratio cognoſcendi cam. Et

bec eſt cauſa quare econuerſo eẽntia non eſt pꝛopꝛie

—

tas veritatis. qꝛ nõ eſt rõ innoteſcẽdi eã.ſicut ecouer.
ſo. Si aũt queras cum idem ſignificant eẽntia ⁊ ven 19
tas.quare vnũ eſt ratio cognoſcẽdi alteruʒ.⁊ no eco/

uerſo. Ad boc dixerunt aliqui. ꝙ q;uis idẽ ſignificẽt
eẽntia et veritas.tñ vnũ.ſ.veritas eſt magis ratio co
gnoſcendi. rõne connotati. Sed boc non poteſt ſta/

re. qꝛ veritas nihil ↄnotat. Dum ꝙ bocẽ re modi

ſignificandi intelligendi. Et notandum q duplici⸗

ter eſt loqui de bis nominibus.Ano modo ratione 20
eius quod nominant ſeu ſignificant. Alio modo ra

tione eius in quo ſignificatur poni quod nominat.
vnde differt dicere ſenſum · et ſenſum bominis. quia
pꝛimo dicit᷑ commune ad ſenſum bominis et bꝛuti.
deinde pꝛopꝛiũ. Oꝛ ſi & accipimus huiuſmodi noia
ßm ſe. alia rõ eſfentie. aliaveritatis.qi eẽntia dicit

qd. veritas cõditionẽ entis. Cũ vo eentiã ⁊ ritatẽ

Agd illud qð obꝛ ꝙ veritas ẽ 18

ebſtnuo
ſcnificato⸗
atibiſnon
ntio ſubiee
tict nue
wreſantan
cero/,.
wclti

nolcendice
limd

1 hee
liniciſta
ſerf Ans
cänblm
gmmunme
Ppſitdiuin
damß. dict⸗
ſmnpꝛeſta.

Mueſauntt
mmleetin

(Netnai

meßalq⸗
code rro

cogtan non

Puma orta

ſopumälua

cogtudo⸗

etprenta
iliſvonta
Nſtenungare
Pobꝛtome
e pſenui
Pochedaͤpn
disſentzsi
tgteci l.
matiunsd
boe Abocg
kboc ech
1arttütt
ßmanut
ſftertulus
nigge
Putngliaui
nliͦn

geven⸗

rünßiß⸗
wcpn
logtat ſ
ſodqi⸗
ſeſeg

ſiſfinii

iſepoteit
t .

i

oide
ſsin
inſ
inhr
gtareſe
Gaitnen

tputineſt.
nohinn
Gckinittd
limlnß
möpemnn⸗
ioanen
ndiſiniinc⸗
ManttetN
srſec
wähi
enbldenn
ntotfun
Cemduenn
diachhant
ſolfertit
Kr; isen
dfnuß
cuswrt
Monisckte
bil ſAtk,
terrn
nedictant
utdwnüa
nöcacnt
önmäckiin
nsctndgi
lusantian
ntri
nampmd
incrqcin
auicrahmd
ruckſen⸗

Nepi n.

zügunchg,
urfngbijf
Nö geün
Notrüfic
igns
ſonpprteſn
oNcntſin
ckoninz
gfaeröe et
utun i,

ſignificandi ⁊ intelli

ſiꝑ pꝛimã lucẽ ⁊ veritatẽ.g oĩs actio intellectꝰ q̃ eſt

Aliqᷣd ẽ veꝝ. aliq̃ veritas & ꝛc. Sʒ ↄtra dam̃.di /

exabimus ad deũ.quis idẽ ſint. tñ rõne generalium

ſignificatoꝝ.vnum accipit᷑ vt ꝓpꝛietas alteriꝰ.⁊nõ
eſti⸗ ſinonomia.nec ſunt noia ſinonima.ſʒ manet
ratio ſubiecti et pꝛopꝛietatis pᷣm modum ſignifican
di. et manet etiam ſm modum intelligendi. Quia
per eſſentiam in creatura. intelligimus eſſentiam in

creatoꝛc.⁊ ꝑ veritatẽ creature.intelligimꝰveritatem
increatã. VUñ ſicut veritas creata ꝓpꝛictas ⁊ rõ co
gnoſcendi eẽntiã creatã.ſic veritas increata ᷣm rõo,

igendi ẽ rõ cognoſcendi ⁊ intelli

gendi eẽntiã incrcatã. 1 Queſtio.ij. b

NEtuꝝ hec ꝓpꝛietas ↄueniat deo in ummo. i. vtrũ di ⸗
uinũ eẽ ſit adeo veꝝ ꝙ ñ poſſit cogitani non eẽ. Et q
ſic vr̃ ꝑ Anphel.qͥ dicit q deꝰp̃m cõem ai acceptionẽ

eſt q nibil maius cogitari pᷣt.Sʒ maiꝰẽ qͥd nõ pᷣt co

gitari non ec.qᷓ; d pᷣt. cũ deo nibil maius cogitari

pſſit. diuinũ ec ita eſt. ꝙ nõ pᷣt cogitari nõ eẽ.¶ Itẽ
dam. dicit ꝙ cognitio eẽndi deũ nobis naturalit᷑ eſt

impꝛeſſa. naturales impſſiones nõ relinquũt nec
aſſueſcunt in ↄtrariũ.&ᷓ veritas dei impᷣſſa menti hu
mane eſt inſepabilis ab ipᷣa.g non pᷣt cogitari nõ eẽ.

ne
tẽ maioꝛ ẽ veritas in eẽ diuino qᷓᷓ in aliq̃ digni/
tate.ſʒ aliqᷓ dignitas ita ẽ vera ꝙ nõ eſt ei ↄtradicere

coꝛde.vt om̃e totũ ẽ maius ſua pte.⁊ ſilia. Añ nõ pᷣt

cogitani non cẽ. ꝗᷓ multofoꝛtius hᷣ erit veꝝ dicere de
Itẽ intellectꝰnr̃ nihil intelligit ni

in cogitando aliqͥd eẽ eſt ꝑ pꝛimã lucẽ.ſʒ ꝑ pꝛin lu

9

cẽ nõ ↄuenit cogitare ꝑꝛimãa veritatẽ nõ eẽ. S. ¶ Ite

qd ñ ↄuecnit cogitare.ᷣ ñ ↄuenit enũciare.ſj̊ no ↄue

nit enunciare pꝛimã veritateʒ nõ cẽ. S nec cogitare.
Pꝛobatio medie.ois ſermo enũciatiuus aſferit ſe eẽ
veꝝ.vñ ſequit᷑.Si hõ eſt aſinꝰ.hoiem eẽ aſinũ Exen
ſz om̃e qͥd ponit veritatẽ ponit pꝛimã veritatẽ.quia
dis veritas infert illã. ois ſermo aſſerit pꝛimã veri
tatẽ e. ̊ ⁊c. ¶ Ntẽ ois ᷣmo enunciatiuus aut affir⸗
matiuus ẽ.aut negatiuus.ſʒ affirmatiuus affirmat

boc de hoc.qꝛ ſequit᷑.ſi ẽ ens qͥd ẽ hoc.eſt ens q̃d nõ

eſt hoc.qꝛ cũ dico ens hoc.dico ens limitatũ. finitũ.
⁊ artatũ.⁊ tali poſito.ponit᷑ ens ſummũ. ois ſᷣmo
affirmatiuꝰ circa creaturã infert deũ. Itẽ negatiuꝰ
ſilr. qꝛ nullus ſᷣmo ẽ magis negatiuus i iſte. nulla ẽ
veritas. Sed aug.in ſolilo.pbat ꝙ ſermo iſte ponit
pꝛimꝗ aliquã veritatẽ cẽ.Oꝛ ſi nulla veritas eſt.
eſt nullã veritatẽ eẽ.⁊ ſi boc ẽ ven. aliqd eſt ven.⁊ ſi

cit.intm̃ pᷣualuit ꝑnitioſa hoim malicia. vt dicat deũ
nõ eẽ.ſᷣm illud ps.ixit inſipiens ⁊c. ¶ Itẽ ydola/
tra dicit ꝙ nõ eſt alius deꝰ niſi ydolũ.⁊ hoc credit 2
cogitat.ſcd Pnar ydolũ non eẽ deũ. c. ¶ Itẽ om̃e
illud q̊ intdllecto nõ eẽ pᷣt aliqd intelligi.pᷣt cogitari
nõ eſſe. Sʒ dicit boetius in li.de ebdomadibꝰ.ꝙ in/

teollecto per ipoſſibile ſummũ bonũ nõ eẽ. adhuc põt
gliqͥd intelligi rotundũ albũ. S ſilr in ſummo vero

ſic poterit cogitari ñ eé. ¶ Itẽ illud qͥd maxie nos
latet defacili pᷣt cogitari ñ eẽ ſed veritas diuiui cẽ eſt

hbmõi.q; deus bitat lucẽ inacceſſibillẽ.g c. ¶ IJtem
qro qͥd ẽ dicere deuʒ nõ poſſe cogitari non ee. Si qꝛ

nõ pᷣt aliqͥ mõ cogitari.nec vere.nec falſe.illud ẽ ma

nifeſte falſum. Si qꝛ non pᷣt vere.ſilr nec aia nec ce-

lum ⁊c̃. hmoi. ¶ Rtẽ qd ↄtingit exrpꝛimere. ↄtingit

cogitare. ſed otingi

MNon ſolum ꝓpter defectum pñ̃ti

ſitio nihil eſt. deſtru
t expꝛimerc diuinñ eẽ non eẽ. =ʒ
cogitare.Oꝛ ↄtingat.hoc pʒ cum dẽ in ſpali.deus nõ
eſt. ⁊ in generali.nibil ẽ.a ꝙ neutra iſtaꝝ inferat den

. .
„S Y

eſſe. pʒ. qꝛ oppoſitũ non infert oppoſituz. ⁊ q nibil

Ponit nibil infert. qᷓlibet autẽ iſtaꝝ nibil ponit. Pe. 2

dom.ꝙ aliqͥd cogitare nõ eẽ eſt duplicit. Aut in rõe

falſi. ſicut cogito de hac. hõ eſt aſinus. ⁊ hoc cogitare

nihil aliud eſt ꝙᷓ qd eſt qͥd dẽ intelligere. hoc mõ põt
cogitari non eẽ veritas diuini eẽ. Alio mõ eſt cogita
re cum aſſenſu.ſicut cogito aliqͥd non eẽ.⁊ credo nõ
cc.⁊ hoc mõ aliqͥd cogitare non eẽ q̃d eſt. põᷣt venire
aut ex defectu intelligentis. aut ex defectu intelligibi
lis. Defectus autẽ intelligentis eſt cecitas vel igno⸗

rantia. ob quã.qꝛ ignoꝛat rẽ.ideo cogitat ipam non ⁊2

eẽ Conuenit autẽ duplły eẽ cogitationẽ de aliqᷓ ente.
videlicet ſi E.⁊ qͥd eſt. Intellectus autent veſlcte in
cogitatione diuine veritatis qtuʒ ad cognitionẽ qͥd
eſt. tñ non deficit q;tum ad cognitioneʒ ſi eſt. Ande

Hugo. Deus ab initio ſic cogitationẽ ſuã in homie

tꝑauit.vt ſicut nũq; qͥd eẽt poterat opᷣbẽdi.ita nũq;

¶ eet poterat ignoꝛari. Quia & intellectus nr̃ nunq

deficit i cognitione dei ſi ẽ. ideo nec pᷣt ignoꝛare ipᷣm

eẽ.ſilr non cogitare non eẽ. Quia o deficit in cogni

tione qͥd eſt. ideo frequẽter cogitat deum eẽ. ꝙ non
eſt ſicut ydolum.vel non eẽ c eſt ſicut deũ ñ iuſtũ.
Et qꝛ qͥ cogitat deum non eẽ ꝙ ẽ vt iuſtum.per oñs
cogitat ipᷣm non cẽ.idco rõe defectus intellectꝰ. deꝰ
põt cogitaꝛi non cẽ.ſiue ſumma veritas.non tñ ſim/
pliciter ſiue gñaliter. ſed ex ↄñti.ſicut q negat beati-
tudinẽ eẽ in deo.negat eã eẽ. Hoc autẽ mõ ꝓpcedunt
rõnes ꝓbantes ꝙ aliqͥs intellectus cogitat vel cogi

tari põt diuinũ eẽ non eẽ. Alio mõ põt cogitari aliqch

non eſſe. ꝓpter defectum a ꝑte intelligibilis. ⁊ hmõi
defectus pot eẽ dupir. Aut defectus pntie. aut defe⸗

ctus cuidetie. Defect? pñtie. vtpote.qꝛ non ſp. quiæ

non vbiq;. non vbiq; totalit. Qꝛ nõ ſp eſt. aliqñ eſt.
aliqñ non. ⁊ ideo aliqũ vere pᷣt cogitan non eẽ. Silx
de eo q̃d non ẽ vbiqʒ.qꝛ eadẽ rõne q̃ pt cogitari non

eẽ bic pᷣt cogitari non eẽ alibi. Similit᷑ de eo qd om

partẽ adeſt. ̃m partẽ abeſt. Deus autẽ eſt ſemper 2
vbich. 2 totus ſp et vbiq;.iõ non pᷣt cogitari non eẽ.

Hanc rõnẽ aſgnat Anhel.in li.ↄtra inſipientem.
le pt cogitari aliqch
non eẽ.ſed etiã ꝓpter defectũ euidentie.qꝛ non ẽ eui
dens in ſe. nec ẽ euidens in ꝓbando. Sʒ diuini eſſe
veritas ẽ euidens ⁊ in ſe ⁊ in pbando. In ſe.qꝛ ſicut

„

pꝛincipia eognoſcimꝰinqᷓ;tum terminos.⁊ qꝛ cauſa

pᷣdicati claudit᷑ in ſubiecto.ideo ſeipᷣis ſunt euigẽtia
ſic ⁊ in ꝓpoſito. NHã deus ſiue ſumma venitas ẽ ipin
eſſe qᷓ nibil melius cogitari pᷣt. ꝙᷓ non pᷣt non cẽ. nec
cogitari nõ eẽ. DPꝛedicatum em̃ claudit᷑ in ſubiecto.
Mec tm̃ bʒ euidentiã in ſe.ſʒ etiaʒ ex ꝓbatione.qm̃
diuinã veritatẽ eẽ ꝓbat ⁊ ↄcludit ois veritas ⁊ na/
tura ccata. qꝛ ſi ẽ ens ꝑ participationẽ ⁊ ab alio.eſt
ens per eẽntiã ⁊ nõ ab alio. Pꝛobat etiã ipam ⁊ con
cludit oĩs intelligentia recta.qꝛ oĩ aie eius cognitio
eſt impᷣſſa. ⁊ ois cognitio ẽ per ipam. Pꝛobat iteruz
ſipam ⁊ ↄcdludit oĩs ꝓpoſitio affirmatiua. oĩs em̃ ta⸗
lis aliqq ponit.⁊ aliꝗ poſito ponit᷑ veꝝ. ⁊ vero poſi⸗
to ponit᷑ vcritas ꝗᷓ eſt cã ois veri. Pꝛopoſitio ant ne
gatiua nõ infert ipam niſi ſophiſtice vt dicunt. An/⸗
de ex hoc ꝙ eſt nibil eẽ.vel nullã veritatẽ eẽ.nõ con
tingit ↄcludere nec inferre veritatẽ eẽ. Hec em̃ po
it omnẽ veritatẽ. ⁊ ideo ad ipᷣaʒ
non ſequitur aliqua affirmatio. ⁊ hec eſt falſa ſi ni⸗
bil eſt. nulla pꝛopoſitio eſt nec aliquid. Auguſtinus
autẽ tale argumentũ non facit appꝛobandqo ſed inqᷓ

ALiber

rendo. Concedendũ eſt tanta eſt veritas diuini

eſe. ꝙ cum aſſenſu non p̈t cogitari nõ eſſe. niſi pter

anoꝛantiã cogitãtis qͥ ignoꝛat qͥd ẽ qdð ꝑ nomen dei
Et dcegend ſunt rões ad hoc. licet aliq ſint ſo/
pbiſtice. Ad ills g qd obijcit iĩ Zꝛiũ intantũ Hua⸗
luit ⁊c.dm ꝙ dam̃.loqᷣtur ð cogitatõne q venit ex
cecatione. qd pʒ ex ipo verbo eius cuz dicit malicia.
Silr ad illð de ydolo.dom ꝙ iõ crrat.qʒ Pan
qd ſit. vñ nõ cogitat deũ nõ eẽ in vniuerſali. Ad il
lud qdð obijcit᷑.ꝙ intellecto deo nõ ec̃.pñt alia nõ eẽ
intelligi. dm. ꝙ boetius loqtur de mnellec kin
poſſibile aliqd cogitamꝰ.ſj nõ aſſentimꝰ. 4 ill
qð obijcit᷑.ꝙ maxime nos larer pa rñſio. ꝙᷓ maxime
nos latet qͥd ẽ.ſj tñ maxime pʒ.ſi eſt. ¶ Ad illud qð
obijcit᷑ qd ẽ dicere diuinã veritatẽ nõ poſſe cogitari
nõ eſſe. Poͤm ꝙ aliqͥs nõ põt credere ꝙ deus nõ ſit
duñmogdo vtat᷑ rõne. Mõ ſic de creaturis. Quia et ſi
certũ ẽ.vnã creaturã eẽ vni.nõ tñ oibus.qꝛ nõ ẽ veri
tatis tante. vt ſe oibus offerat eqliter. ſicut pᷣma veri
24 tas. illud qð obijcit.q̊d ↄuenit expꝛimere con
uenit ⁊ cogitare. Ddm qꝙ; pᷣt accipi cogitare galiter
ꝓ actu mẽtis ſiue errantis ſiue nõ.ſiuc aſſentientis
ſiue nõ. ⁊ tũc ẽ illud veꝝ.vel ꝓ cogitatione cũ aſſen/
ſu tuncẽ falſum.qꝛ dogmatibꝰ ↄtingit ronẽ ↄtradi⸗
cere qtum ad exterius.non tñ qᷓtum ad interius.vt
dicit phᷣus in poſterioooo.
Vnſequẽter ſcdo loco eſt qõ de ſcda ꝓpꝛietate
diuini eſſe. ſc imutabilitate. De qᷓ duo q̃runt᷑.
Pꝛima q̃rit᷑ vtꝝ imutabilitas ſit in deo.ſcᷣo vtrum
ſit ꝓpꝛietas dei. Aueaod. c
¶ Vꝛ imutabilitas ſit in deo. oñdit᷑ hoc mõ. Om̃is
i itatio aut ẽ ̃m ſbam.aut ᷣm accidẽs.ſed de non
mutat᷑ ſᷣm ſbham.qꝛ om̃e tale ẽ coꝛruptibile. De? aũt
ſiue diuina ſba cũ nõ habeat pꝛincipiũ ẽ incoꝛrupti⸗
bilis. ⁊c. Itẽ nec ᷣm accidẽs.q; in deo nõ eſt acci
dens.& nulla in co ẽ mutatio. ¶ Itẽ oẽ qð mutat᷑. ꝑ
pꝛius ẽ in potẽtia.qᷓ; in actu.⁊ in tali differt actus a
potẽtia.ſj deus ẽ purus actus. nullo mõ mutatur.
( Itẽ fiat deductio Rich.ois mutatio aut ẽ in ſta/
tũ melioꝛẽ.aut deterioꝛẽc.aut parẽ.ſʒ nullo iſtoꝝ mo⸗/
doꝝ mutat᷑ diuina natura. Ox nõ ĩ melioꝛẽ.quia ve/
riſſime ẽ. Mon in deterioꝛc.qꝛ a ſemetipſa ẽ. Hon in
equalẽ.qꝛ pfecta ẽ.g nullo mõ ↄuenit diuino eẽ mu
tabilitas. 1 Contra. Sa ij oibus mobilibꝰmobi⸗/
lioꝛ eſt ſapia.̊ ⁊c̃. Si dicat᷑ ꝙ ſapia dꝛ mobilis p cãʒ
eo ꝙ facit alia moueri.Contra.nihil dat qd non hʒ.

ſed deꝰdat oibus motũ.g motus vel mutatio maxie

eſt in deo. ¶ Itẽ om̃e qd nunc ẽ aliqͥd quod nõ fuit
pꝛius ẽ mutatũ.ſʒ filiꝰdei bõ ẽ.ab et᷑no aũt ñ fuit hõ.
& eſt mutatꝰ.Si dicas ꝙ bõ pᷣdicat᷑ de filio dei.nõ
inherentiã.ſʒ ꝑ vnionẽ.⁊ vnio ẽ relatio.⁊ relatio ac
uenit ſine mutatione.vt de nũmo fit pᷣcium. vt dicit
Aug.in.v.de tri.Contra.Ambꝛo. ita arguit ↄtra he
reticũ qͥ poſuit filiũ ex tpe genitũ a pꝛc.qꝛ ſi hoc.tunc
factus ẽ nõ de patre pꝛ.g̊ mutat᷑.g ſimin

tione q̃ eſt ab ocio in actũ.ſj deus de nõ creante fa/

ctus ẽ creans.g ẽ mutatꝰ.Si dicas ꝙ de?ꝰ de nõ agen

te fit agens.nõ ꝓpter mutationẽ ſui.ſʒ ꝓpt᷑ mutatõʒ
effectus ꝓducti.ſicut ſol de nõ illuminate fit illumi/
nans.Contra.nõ qꝛ creatura ẽ.iõ deus creat.ſed qꝛ
deus creat. creatura fit ſiue ꝓducit᷑. Per pᷣus eſt g
deũ agere iᷓ creaturã fieri.& cũ poſterius nõ ſit cau/

ſa pꝛioꝛis.non qꝛ creatura fit de nõ ente ens.deus fit

e r in ꝓpoſito.
tẽ qcunq; de nõ agente fit agens.mutat᷑ muta/

J.

de non creante creans.ſʒ econuerſo.⁊ ita mutatio ẽ
rõne agentis non effectꝰ. e deus lac vult qð
pꝛius nõ voluit.qꝛ ex tꝑe voluit creare qdð nõ voluit
ab eterno.ſed qͥcunqʒ vult aliqͥd qdð non pus voluit

mutatus ẽ. ⁊c.Si tu dicas ꝙ ab eterno voluit cre/

are mundum in illo inſtanti · ſicut ego volo audire
miſſam cras.Contra.voluntas dei ẽ cã reʒ ꝓxima
⁊ imediata.ſed poſita cauſa ꝓxima ⁊ imediata.poni
tur effectꝰ. ſi ab eterno voluit.ab eterno mundus

fuit. ¶ B.dgm.qꝙ ſicut dicit boetius.deus ſtabilis ⁊

manens dat cuncta moueri. vñ diuina cẽntia ẽ imu
tabilis. Mon em̃ mutat᷑ loco.qꝛ vbiq; ẽ. Mõ tꝑe.qꝛ
eternitas ſimł ẽ. Mon foꝛma.qꝛ purus actus ẽ. Vñ
mutationẽ ᷣm foꝛmã tollit ſimplicitas.vᷣm tpᷣs tol/
lit eternitas.ſᷣm locũ tollit imenſitas..⁊ ideo in deo
eſt ſumma ſtabilitas.⁊ inde ois motus cauſalitas.
Quia ſicut ꝓbat Augꝰ.⁊ vult phs.Ois motus ꝓp/
cedit ab imobili.vt cũ mouet᷑ manus ſtat cubitus.⁊
mouet᷑ cubitꝰ.ſtante humero.qꝛ & dei ſapia ẽ ſtabił

ideo oia mouet.¶ Oð obijcit᷑ g de ſapia.ꝙ dẽ mo/ 26

bilis. Dm. ꝙ mobile dr actiue de 722 facit motũ
non paſſiuc.ſicut ſenſibile de aiali. ¶ Et ad illud qð

obijcit᷑.nihil dat alteri qd non bʒ. Odm.qꝙ triplex ẽ 27

aliquid bfe. cz. ſomal. exemglanit. cauſalie. qᷣlibʒ
iſtoꝝ modoꝝ qð hʒ dare pᷣt. Pꝛimo aũt mõ non hʒ
deus motũ. ſed ſcdo ⁊ tercio ſic.
citur de relatione. DSm.ꝙ relatio cũ dr̃ de nouo de
neceſſitate ponit mutationẽ in altero extremoꝝ.nec
opoꝛtet ꝙ in vtroq;.ideo iſta relatio q̃ eſt pſone ad

pſonã.ponit mutationeʒ in altera perſonaꝝ.⁊ vna

mutata mutat᷑ ⁊ reliq̃.quia eadẽ ſunt eſſentia.ideo
de neceſſitate ſi de nõ pr̃e fieret pr̃. mutaret᷑. Rela/
tio autẽ eſſentie ad eſſentiã non de neceſſitate ponit
mutationẽ.niſi in altero extremoꝝ. Quia cũ diuer/
ſe ſint eſſentie.pᷣt vna mutari altera non pꝑmutata.
ideo in relatione ad creaturã ſempꝑ intelligit᷑ ĩ crea-
tura facta mutatio non ĩ deo. Lamẽ ꝓpꝛie loquẽdo
ſicut alibi patebit.deus non refert᷑ ad creaturã niſi
m dici ⁊ modũ loquendi. Poſſet tũ aliter dici ſicut
ſupꝛa tactũ eſt.ꝙ non ẽ ſile.qꝛ relatio perſonalis dat
pſone exiſtere.non ſic autẽ relatio ad creaturã.⁊ iõ

ſequit᷑.Si incipit eſſe pr.incipit eſſe.nõ autẽ ſequit᷑

hic. deus incipit eſſe hõ.igit᷑ incipit eſſe.⁊ ideo bene
valet argumentũ Ambꝛo.ꝙ ſi pr incepiſſet gignere.

ꝙ eſſet mutatus.qꝛ incepiſtet eſſe.non qꝛ ab vno ſta
tu in alten mutatꝰ eẽt. ¶ Ad illud qð obijcit᷑.qũ de ⁊ 9
nõ agente ⁊cc.Dicendũ qꝙ eſt agens qð eſt ſua actio.

⁊ eſt agens qdð nõ eſt ſua actio.Agens qð non ẽ ſua

actio ſic agit.ꝙ inter ipᷣm ⁊ effectũ cadit mediuʒ q

diſponit ipᷣm. ⁊ tale agens nunqᷓ fit agens de non
agente qͥn mutet᷑.qꝛ nouũ qͥd ſibi aduenit.Sʒ agẽs
quod eſt ſua actio agit ſeipſo.⁊ ideo inter ipᷣm ⁊ effe

ctum non cadit aliquod medium ipᷣm diſponens.?⁊

ideo cum de non agente fit agens.quia nihil nouũ

ſibi accidit.iõ nõ mutat᷑.tale agens deus eſt.¶ Ad ʒ0o

illud quod obijcit᷑ de voluntate. Dicendum qꝙ cau⸗
ſa ꝓxima ⁊ immediata dicit᷑ tripliciter. Aut reſpe/

ctu ſubſtãtie.aut diſpoſitionis.aut actus. Reſpectu

ſubſtantie. cũ inter eã ⁊ effectum nõ cadit alia ſub/
ſtantia media creans. Reſpectu diſpoſitionis.cum
non addit᷑ noua diſpoſitio ad effectũ ꝓducendum.
Reſpectu actꝰqñ actui ↄiungit᷑. Dico ̊ ꝙ dei volũ
tas fuit cauſa pꝛoxima et imediata ab eterno reſpe⸗
ctu ſubſtantie ⁊ diſpoſitionis.⁊ non reſpectu actus.

Ad illud qd obij 28

ien
ni hli⸗
öitumnn
gnulin
motNa
diot um
nllinms
nnotaitat.
gieg
Dañ Omnee
ſte
(uſtickdel
Gtorscrett
bjſthlitnte
lurius,1brin
tumadcſe
Varibltar.
ori.
ſoisgertur
tatibʒinſen

3) ogtumnt

Iittutablita

nsalrillani
unhlitu

gannafhvt

ſtigmin

ckfamaagre
iͤſſtucine

cſſftn. 8

Nllepatütoc
glo Geñad

idngenturz
utflegget⸗

ſotloch t..

ptrirede

Cliter

nlrantcrot
kirita ſed mn
pbllitate.
ieſegcompn
Hüröbabenta
nomftblu
Upthſeß ig
Ao t Nin
lis termnino cl
agonanuralit
ofclt genn
ſotſeſal nihi

*△

nſeſe gaſe
llusgrtn
ſuntizin

mus ufhl
uintttiin
dunsmse d
tang fnſftt,
ſts. 1dennde
wotus attts,
nlsſtu ahins⸗
leditztits
deſnrgin⸗
ii. Puiig
dngthgi
mtati ti
Demütiih
eſAutgn
mäio
nAenN
wrdickenn
Amgmem
õ
mhimmni
NNNrſt n.
mnor Mudi
ſunn . mer.
ſenginndlgin
Tnimi⸗
eicumin
ſerüainnuſ
rclnoeiel
to Me
tcle nöuii
cptcſenche
lr nnit ,
cſenon
Ens c innn
Aarsdm

qʒ actui nõ cõiungit᷑ voluntas.niſi pꝛo te in q̃ vult
agere.vt pʒ cũ dr.volo cras legẽ. wlũtas ñ copulat
actui.niſi ꝓ tꝑe craſtino. ueſtio. ij. d.
Atru immutabilitas ſit diuine eſſentie ppꝛietas.ita
W nulli creature cõueniat:Et ꝙ ſic vr. Quia.j.Tbi⸗
mot.vj.dr de deo ꝙ ſolꝰpʒ immoꝛtalitatem. Et aug.
dicit ↄtra maximinũ. In omni natura mutabili.nõ
nulla moꝛs eſt ipa mutatio.ergo ſi ſolus deus babet
immoꝛtalitatẽ.ſolꝰpʒ immutabilitatẽ. ¶ Itẽ oẽ ver

tibile eſt mutabile. ois creatura eſt vertibilis. vnde
Dam̃. Omne qð a verſione incipit. in verſionem tẽ-

tẽ oẽ quod ſibi relictũ in nibilum cedit.

uanitũ eſt de ſe ẽ mutabile.ſed oĩs creatura ẽ hmõi.

Añ Greg.cũcta in nihilũ tenderent niſi manus con
ditoꝛis ea retineret.g̊ ⁊c. ¶ Itẽ nullũ accidens de ſe
hʒ ſtabilitatẽ. eẽ oi creature accidit ſicut dicit HNHy/
larius. ⁊ hr̃ in l̃a.qꝛ ab alio venit. ois creatura ꝙᷓ;
tum ad eſſe eſt inſtabilis.¶ Itẽ oẽ vanũ eſt ſubiectũ
variabilitati.ſed oĩs creatura vana. cuz ſit ex nihilo.
Vñ Ro.viij. Aanitati ſubiecta eſt creatura ⁊c̃. ergo
ſi ois creatura vana. nulla imutabilis. ¶ Itẽ oẽ mu
tatũ hʒ in ſe mutabilitatẽ.ſʒ ois creatura facta eſt. S§

51 dis creatura mutata. 5 nulla immutabilis. (Cna.

immutabilitas nõ dẽ niſi trip:r. Dicit᷑ em̃ imutabili⸗
tas.aut inuariabilitas. aut incoꝛruptibilitas. aut in⸗
uertibilitas. Oſtendit᷑ aũt ꝙ inuariabilitas ↄueniat
ceaturis.vtpote pꝛincipijs. Ham Aug. oñdit in. xi.
cõfeſ.ꝙ materia infoꝛmis eſt inuariabilis. Quia q8
carct foꝛma caret oꝛdinc.etiaʒ qd caret oꝛdine caret
viciſſitudine. g̈ variatiõc. Autoꝛ aũt ſex pꝛincipioꝛũ
dicit hoc de forma.ꝙ eſt in ſimplici ⁊ inuariabili eẽn
tia cõſiſtens. ¶ Itẽ vr ꝙꝙ inuariabilitas cõueniat be
atis.qꝛ vbi ꝑfecta btitudo.ibi nulla depditio.⁊ vbi .
nulla variatio eſt. ¶ Itẽ variatio attedit᷑ ſicut dicit

aug.ſuꝑ Geñ.ad lram.aut ſᷣm locũ.aut ᷣm tpᷣs.ſeld

aliqua creatura caret determinato loco ⁊ tpe.vt vni

uerſale að eſt ſp ich⸗r celũ empyreũ qdð eſt extra

tpᷣs ⁊ locũ. ⁊c. ¶ Itẽ ſi immutabilitas dicat᷑ incoꝛ

ruptibilitas.idem oſtendit᷑. Mã ois coꝛruptio natu
ralis venit ex ↄtrarictate.ſicut dicit phs in li.de moꝛ

te ⁊ vita.ſed multe qeature carent ↄtrarietate. et

coꝛruptibilitate. ¶ Itẽ ois coꝛruptio eſt in aliqͥd pꝛi

us ſe. qꝛ coꝛruptio naturalis in aliquid eſt. ſed pꝛinci
pia nõ habent aliquid pꝛius vtpote materia. ſunt

incoꝛruptibilia. ¶ Item omne perpetuum eſt incoꝛ

ruptibile.ſᷣ aliqua creatura naturaliter eſt xerpetua.

ergo ⁊c. Minoꝛ ꝓbanri poteſt ſic Perpetuitas ẽ de

32 ntione imaginis. ñ aug. Hõ ect aia imago ſi moꝛ
ties termino clauderet᷑.cũ g aĩa naturalis ſit imago.

ergo naturaliter eſt immoꝛtalis ſiue ꝑpetua. Iteʒ

.

oñdit᷑ ꝙ creatura ſit inuertibilis.ſi vertibilitas eſt in

nõ eſſe.ſed nihil eſt qd creaturã aliquã poſſit eertere

in ñ eſſe.qꝛ a ſe nõ vertit᷑ cũ nibil ſe coꝛrũpat.ab alio
nõ.qꝛ actio creature in id terminat᷑ ex quo incipit.
nullius creature actio incipit ante eſſe. ac. Pre
terea. diſtantia infinita eſt inter eſſe creature ⁊ nibil.
ſed inter extrema in infinitũ diſtãtia nõ põt fieri mu
tatio ꝑ virtutẽ finitã. ergo nihil poteſt cedere in ni⸗
bil niſi deo faciente.¶ Item vertibilitas dicit᷑ ꝑ coꝛ
ruptionẽ in non eſſe oino.ſed nibil qð coꝛrumpit᷑ ce
dit oĩno in nõ ens.ergo nullũ coꝛruptibile vertibile
ſolũ. Si tu dicas ꝙ inuertibilitatẽ nõ bʒ creatura 3
natauram. ſed per gratiam. Contra. Quod omnibꝰ
ineſt eſt naturale.qm̃ gratia ſpeciale eſt. ſed natur

uationẽ mutabilitatis. Mutatio autẽ dicit᷑ triplicit᷑ 3 3½

le eſt quod eſt idem apud omnes. ſed fere ois creati
ra eſt inuertibilis.qꝛ nulla redigit in nihilũ. ergo hoc
naturale. ¶ Itẽ oſtendit᷑ ꝙ nec per gratiã. quia gr̃a
eſt peꝛfectio nature. ꝙ repugnat nature non datur
per gratiq. ſi inuertibilitas eſt otra naturã creatu-
re.ergo non dat᷑ ꝑer gratiã. ¶ Itẽ obijcit de illa grfa
quia ſi eſt creatura eit veꝛtibilis.ſi ergo conueniat ei
inuertibilitas. opoꝛtet ꝙ per aliazʒ gratiam. ⁊ ſic erit
abere in infinitũ. Si g opoꝛtet ſtare. patet ꝙ nõ per
gratiã. Si dicas ꝙ gratia illa non dicit habitus. ſed

xus gratis oſeruãs. nibil ẽ. quia ſine do opante
nulla ccatura operat᷑.ꝗ ſicut nulla creatura eſt in-⸗

uertibilis niſi per grati.ſic nulla creatura operatur
niſi ꝑ gratiã. nulla operatio ẽ naturalis.qd ſtultũ
dicendũ ꝙ immutabilitas dr p pꝛi/

Ano modo ab entc in ens. hec eſt mutatio ᷣm ac/
cddens. dicit᷑ variatio. Alio mõ ab ente ſimpliciter

in ens potentia. ſiue 'm quid. ⁊ hec eſt mutatio pᷣm
foꝛmã. ⁊ dicit᷑ coꝛruptio. Alio mõ eſt mutatio ab en
te in ſimplr non ens. ⁊ hec eſt ſm totã rei ſubſtãtiq. H
⁊ dĩ verſio. Scom boc intelligendũ ꝙ; ĩimutabilitas
dicit᷑ tripliciter. Ano modo inuariabilitas. Alio mõ
incoꝛruptibilitas.⁊ tercio mõ iuertibilitas. Si gͤ im
mutabilitas dicat᷑ inuariabilitas.ſic dico ꝙ in nullaæ
omnino eſt creatura.neq; per naturã.neq; per gra/
tiam. Haã omne creatũ aut eſt accidens. aut hʒ acci-
ns.⁊ ita variabile.ſic accepta inuariabilitas ꝓpꝛie

Ipꝛium ipius dei eſt. Si autez dicat immutabilitas
incoꝛ ruptibilitas. ſic dico ꝙ in al iquibus eſt creatu/
rnis. In quibuſdã per naturã vtputa in ſimplicibus

In quibuſdã per gratiã vtputa in gloꝛificatis coꝛ⸗
poꝛibus.nec ſic eſt ꝓpꝛie ꝓpꝛium diuine eſtentie. Si
vero tercio mõ dicat᷑ immutabilitas.ſic omnibꝰ cre
aturis ineſt per gratiã.nulli autẽ per naturã niſi ſo⸗
li deo. Inuertibile em̃ per natura eſt q ex ſeip̃ᷣo ba
bet vt poſſit ſtare. hoc autẽ eſt in q̊ nulla eſt vanitas
