trſ tfig ie coꝛpoꝝ ⁊ alaꝝ. Et aliqᷓ u ⁊ vnũ aliqd ario ſeq̃t᷑ in efficiẽ
i. t figure vel qlitates . Et 27 ynũ aliqd te ſi in efficiẽ
L ᷓ rü. Et Amne neres voipo d als⸗ ſoemak de Impon teceking.
Nan 1 coilocanoes orpopiramore aeeratena: eed en
ae ,.2 ita in creaturis p moꝛes vel delectati era v„y F6 ce⸗ totũ ab ali
cg, GS n creaturis pᷣlucet vel delectatiõcs aĩa qᷓ qͥ nõ otũ ab ali
ſa en t veſtigi trintatis. ⁊ qᷓ rõne ĩ ̊ totũ.⁊i q̊
nilla em̃ trini eat veſtigio in creato 9. fſibet. Bültenſieſinn
2 ſima pulcr a oꝛigo e Ppetirgng. e anrom
Hmme. dels f. a ᷣ ſt oĩ i. de vera reli 10. Süma at tia. 2 ſi cũ poſſi⸗ .
i= Faig en
RS. * icta babeant iſta tri vnitatẽ qᷓndã in ſe oñdũ . tüs. Perfectiſſi/ finitũ. ipᷣm eſt actu i
videt᷑ male a tria. ſ. vnitatẽ. ſpẽr in ſe oñdũt. ⁊ ſpẽm M finitũ dur⸗ acni.
nichh⸗ ienes A enumerare. Quia teibein T oꝛdh: ſpem ꝛ crvinẽ f tm oigete a ieserer
zun e de diuerſis mo enumeraeiſta drrn Saſt⸗ nrd F no nhut ſt e falſũ. ꝙ qᷓ ↄdita re vie 2
lai4 intentionibus tunc illa tria nõ enumerãdi vñ eniã u. oꝛdinẽ. ſpẽm. 7 icut dyabolꝰ ⁊ repꝛobi. ue
. tionibus generalibu⸗ ia nõ dicũt cõditõnes i niãt.Reꝰ. Ad HG̊ ⁊ ſpẽm. ⁊ hic alia.vnitatẽ repꝛobi. Itẽ
zmnn ſlloꝝ triũ.ꝙ nõ vf alibus eſt reflexio. Qitõnes in re cr 1 dicũt aliqᷣ q; a. vnitatẽ. veritatẽ 2.
. aut in con vf oueniẽ eſlexio. ⁊ ideo ſtatꝰ. eata. in exẽplari i boc intelligit de er⸗ até. 7 bo
Intü in ſe vel anancu An pᷣmã.Et ᷣm o. tplr ↄſiderari. aut in nd Sdiluga dici ꝙ in pᷣmis
iad ſe ßh eſt aut Ftu ad bamm R8;RNRSLℳ.—— Fd: cnuume:deioe
ad ſbam pᷣncipi ingit repire trini atiõe ad alias creaturas. 3
pioꝝ.⁊ ſic eſt illa ennieats dunlietf Si em pfice. S
materia. foꝛma. copoſi
a. foꝛma. copoſi

ine tio. q ponũ
nüt ÜR. 2
na vin in libꝛo de regul fidei
a diſpoſuiſti. egul fidei. Aut cÿtũ
4 In numero en eegetn babitucines Sicog ila S
pꝛincipioꝛum dichinceio. 4 SoDi a in nũero pond
ndere pꝛopꝛia ipſo⸗ idere 1 mẽé

in menſur
aut inqtũ oꝝ adinuicem ꝓpoꝛci
nia ut inqtũ agit actiõe nali. ꝓpoꝛcio. Itẽ ſi Pſi
Gelſui, ſicilla Aug. El yin. nat ſehrmie eſanktee um eatunni,
gee ran Wen b vor db annl⸗ enalta Sſnig⸗ ura in cgatcad alas crentura.
aindene rir et dla wirze Se Geazieantetäkatene pot eſe.
anilri tnad bis vltimis oditioſ vnitas. veritas. boi t tm̃: et ſic eſt illa me ad aiam. Si aut ↄſide õe ſpali. ?
mituch agiſter miſcet s pditionibꝰ ꝗpꝛie acci 18. bointas. Of ve illa modus. ſpes. ?oꝛde liderant in eo⸗.
ularin e Fanefaans Grre eernaltse gienlt⸗ ginn mmocua ſen :nde Autmnaitß reien
Letiſfima du s ſpeciei. tã ↄucnientiã ⁊ reſpo eſt int iſtas ↄpati tiõe ad deum pꝛie. .
tudo intelligit ſllus ſwene⸗ eMan Sorneen vnitas i aneniengi deds oſipu.
—— an oGemboe viar eitunen. reſpict — E.
quijs. NHen/

Git⁵ ms eſt i quode gſone appꝛo 5
gt. nec yeritqs. Iẽ viqet᷑ maleappꝛopare oꝛdi
oꝛdinẽ ſpuiſctõ.
2

Libel

q; in pꝛecedenti capi-

tulo dicit ꝙ ex oꝛdine
iIntelligit᷑ ſapiẽtia.ſed

20
5720 .

pat filio.
dom. qꝙ

veritas duplicit᷑ põt

ↄſiderari.ſicut coloꝛ.

Mã vno modo coloꝛ.
dcoõſiderat᷑ ̃m id in q̊
eſt. ⁊ ſic diffinit in li.
de ſenſu ⁊ ſenſato.Co

4

loꝛ eſt extremitas per-
ſpicui in coꝛpe termi/

nato. Alio mõ in cõ/
paratione ad viſum

quẽ mouet. Et ſic dif⸗
finit᷑ in li.vᷣ aia. Coloꝛ

eſt motiuũ viſus pᷣm

nctum lucidi.Simili/

ter veritas põt ↄſide-

rari in comꝑatiõe ad

illuc in q̃ eſt. et ſic ve⸗

rfruũ eſt quod dicit aug.
Seritas cſt id qð eſt.

Alio mõ ꝑ cõꝑatõnẽ

ad intelletuz quẽ mo/

unet. 7 ſic veritas ſicut
vicit pps i.ij. metha⸗
pfhicc. eſt finis intelli/
Fgęẽtic ſpeculatiue.Se⸗/

cundũ pᷣm

tris eſt cẽntia patris.

Otũ adſcᷣm modũ

modũ di

eritas pa

Que tñ oĩa nec fierẽt a pr̃e ꝑ filiũ.neq; ſuis finibus

ſalua eſſent.niſi deꝰſũme bonꝰ eẽt.qͥ ⁊ nlli nãe q̃ ab

illo bono eẽt iuidit.⁊ vt ĩ bono ipᷣo manet alie q̃ntũ
vellet.alie qntũ poſſet dedit. q̃ bonitas intelligitur
ſpũſſcũs.qͥ eſt donũ pf̃is ⁊ filij.q̃re ipᷣm donũ dei cũ
pfe ⁊ filio eq̃ ĩcõmutabile.colẽ ⁊ tenẽ nos ↄuenit.
¶ Docet ↄtẽplari in deo trinitatẽ ꝑ ↄſiderationem
veſtigij in creatura ẽc. g

¶ Per ↄſiderationẽ itaq; creaturarũ.vniꝰſbe tanita⸗
tẽ intelligimꝰ.ſᷣ vnũ deũ pf̃em a qͥ ſumꝰ.⁊ filiuz per
quẽ ſumꝰ.⁊ ſpũmſctm̃ in qͥ ſumꝰ.ſ.pᷣncipiũ ad qð re
currimꝰ.⁊ foꝛmã quã ſeqmur. ⁊ grãm q̃ reconcilia⸗/

mur.vnũ.ſ.qͥ auctoꝛe ↄditi ſumꝰ.⁊ ſilitudinẽ eiꝰꝑ
quã ad vnitatẽ refoꝛmamur.⁊ pacẽ q̃ vnitati adhe
remꝰ.ſ.deũ qͥ dixit fiat.⁊ vᷣbũ ꝑ qð factũ ẽ omne qð
ſbᷣaliter ⁊ nãlit eſt.⁊ donũ benignitatis eiꝰ.q̃ placu⸗

it qð ab eo per verbũ factũ eſt ⁊ recõciliatũ ẽ aucto⸗

ri vt nõ interiretur.
¶S,ͤqdit ꝙ ↄſideratio trinitatis ꝑ veſtigiũ non eſt
ſufficiens ſed longinqua. h

¶ Ecce oſtenſum eſt qlit in creaturis aliq̃tenꝰ imago
trinitatis indicat᷑.nõ em̃ ꝑ creaturaꝝ ↄtẽplationem

ſufficiẽs noticia trinitatis pᷣt haberi. vel potuit ſine
doctrine vel interioꝛis inſpiratiõis reuelatiõe. Vñ
illi antiqͥ phi qſi ꝑ vmbꝛã ⁊ de longinquo viderunt
veritatẽ.deficientes in contuitu trinitatis.vt magi

ma pulcritudo intelligit filiꝰ.ſ. veritas pfis nlłDꝛ er
ptie ei diſſitis.quẽ cũ ipo ⁊ ĩ io pfe veneramur. qii
foꝛma eſt oĩm q̃ᷓ ab vno facta ſunt ⁊ ad vnũ referi··

6
gnn
narroct
s e lo
eeſa
ſummay
ſicin
tſumme

ole
liltt
non ſutmmne
drcdau⸗
ſchliottn⸗
gunich
Uiſcetali⸗
enoͤtolit
cencegſun
nact⸗
airdei
farphi
7 gltogch
Pbenſone
Glir og
ltats A⸗
ioſnetti
Auoipaſi
ſoroi Et
eckinuago⸗
Grchenſons
teatalsno
ſdascſtint
tcligt Oyo
asn

tũ ad ſcdᷣm modũ veritatis
uerſo.et hic appꝛopꝛiat᷑ ſapientie. Et eſt oꝛ

dicit Hilan?. ꝙ veri ⸗

tas eſt declaratiuũ eẽ.
Et qm̃ f.lius eſt qͥ pos

pharaonis in tcio ſigno. Adiuuamur tñ in fide inui
ſibiliũ ꝑ ea que facta ſunt.

edit vt verbũ. cui appꝛopꝛiat᷑ rõ declarandi. ideo ei appꝛopꝛiat᷑ rõ exemplaris. ⁊ ſequens rõ Eritatis q́;

. 4

dedſit cognoſcibilis a creatura. Scm. vtruʒ

iſt cognoſcib lis ꝑ creaturã.Terciũ vtꝝ modꝰ cos/
ſcendi p creatura ↄueniat hoi qtũ ad oẽm ſtatũ.ſ.ſta
ti innocẽtie.ſtatũ nãc lapſe.et ſtatũ nãe gloꝛificate.

Auartũ quid ſit de deo cognoſcibile ꝑ creaturã.

7

¶ Queſtio. j. a.

¶ Atrũ deus ſit cognoſcibilis a creatura:Et ꝙ nõ oñ⸗
Qit᷑ px auctẽ dyoniſij de di.no. Deuʒ neqʒ dicere neq;
intelligere poſſibile eſt. Itẽ oñdit᷑ ronc ꝑ qdruplice,ʒ
ſuppoſitionẽ quã ncæc eſt eẽ in cognitiõe.ſ. poꝛtio⸗
n. vnionẽ᷑ ſiue receptionẽ. iudiciũᷣ. infoꝛmatonẽ. In
tellectꝰ em̃ nõ intelligit niſi qd eſt ſibi ꝓpoꝛcionabi-

le.⁊ q; ſibi aliqͥ mõ vnit᷑.⁊ de q̊ͥ iudicat.⁊ a qͥ acies ĩ

telligẽtic ifoꝛmat᷑. Ex pᷣma ſuppone arguit᷑ ſic. NMe⸗

e eſt eẽ ꝓpoꝛtionẽ cognoſcentis ad cognoſcibile.

5 dei ad intellectũ nõ eſt ꝓpoꝛcio.qꝛ deꝰc infinitꝰ.ſed

intellect? finit?. c.
AYnõð ſit ſufficis. qꝛ plꝰdiſtat veꝝ increatũ ab intelle
ctu humano. q; qdᷣlibet creatũ intelligibile a ſenſibi /
li. Sed ſenſus q eſt ceptiu? fenſibilis nũq; eleuatur
ad cognitionẽ intelligibilis creati. nec intellectn

ꝛcterea ſi eſt aliqᷓ ꝓpoꝛcio.vr

ᷓ eleuabit᷑ aq cognitionẽ intelligibil increnti. ¶ tẽ

ipᷣe aũt accipit pᷣmo mõ. Ad illud qð obꝛ de oꝛdine.ddm.qꝙ eſt oꝛdo rerũ in vni
pꝛia o reꝝ in finẽ.et hic appꝛopꝛiat᷑ bonitati.⁊ ſic pʒ ꝙ nõ ẽ prietas.
D intelligẽtiã eoꝝ ꝗᷓ in bac ꝑte pᷣma pũt di/
* ſtinctiõis tãgunt᷑.qᷓtuoꝛ qᷓrunt᷑. Pꝛimũ.vtꝝ

erx pᷣſuppõne ſcda ſic. Meceſſe eſt eẽ vnionẽ cognoſci
bilis ad cognoſcẽtẽ.ita ꝙ vnũ ſit in altero.ſed cogno
ſcẽs nõ ẽ in cognoſcibili.ᷣ ecouerſo.ſᷣ impoſſibile eſt
infinitũ capi ab ipſo finito.gᷓ impoſfibile ẽ eẽ in iũllo.
deñ eẽ in intellectu eſt impoſſibile.cũ ſit infinitus.
Itẽ ex tercia ſuppoͤne ſic Aid cognitionẽ neceſſe eſt
in cognoſcẽte eẽ iudiciũ ðᷣ cognito.ſᷣ om̃e iudicãs bʒᷣ
poſſe ſuꝑ iudicatũ.finitũ aũt nõ hʒ poſſe ſuꝑ infini⸗
tũ. de illo nõ iudicat.ᷣ ad cognitionẽ reqᷣrebat᷑ iu-

diciũ.g intellect? finitꝰnõ cognoſcit deũ infinitũ. ſug

quẽ nõ hʒ poſſel tẽ ex q̃rta ſic. Neceſſe ẽ intelletĩ
cognoſcẽtẽ infoꝛmari a cognito.ſᷣ oẽ qd alteꝝ infoꝛ/

mat. aut infoꝛmat ꝑ eẽntia. aut ꝑ ſilitudinem. deus
nõ infoꝛmat ꝑ eẽntiã.qꝛ nullt vnit᷑ vt foꝛma. nec per
ſihitudinẽ abſtractã.qꝛ ſilitudo abſtraeta eſt ſpũalioꝛ

eo a q̊ abſtrabit. deo aũt nihil ẽ ſpnaliꝰ.nec põt e. S

⁊c̃. ¶ Contra.aia rõnałẽ ad imaginẽ dei. Sʒ ſicut di

cit Aug.in li. de tri.⁊c in lr̃a pni diſt.in ꝑte.ij.Mẽs

eo ẽ imago dei.q̊ capax dei eſt. eiuſq; ꝑticeps eẽ põt.

Cape aũt nõ eſt ſᷣm ſbam vlł eẽntia.qꝛ ſicẽ in ombus

creatun. ꝑ cognitionẽ FS poͤt cognofcei

lux eſt maxime cognoſabilis ißi aic.

lis fit ronc lucis increate vt dicit Aug in ſolilocis.

ſols d⸗
Ghmtd
uſr
Poce
Aemi
Noapi
9 hhaiů
cſeno⸗
Sm ſen
ſolucreg
ifag
nbae,
nitoqule
Uitateaun
ſinpeerch
qunertr⸗
rride⸗
lfz it
Elanmi
hoſeti
oomö i

nnm

einn
Wi

i bi
NN

1
brs: it
e n ann
S
S
uin

quin extra illud ſit.⁊ ſic intelli

ſit cognitio aliquoꝝ ꝑ pꝛeſentiã.aliquoꝛum ꝑ ſimili/

tudinẽ.illa cognoſcunt᷑ wrius.que cognoſ. ut ꝑ p̃ſen

*

tia.vt dicit Aug.ſed deus ẽ ipi aie vnitꝰ ꝑ pñtiã.ẽ de

ns veri cognoſcit᷑.q;ᷓ alia q̃ cognoſcũt᷑ ꝑ ſititudineʒ.
tẽ ſicut ſe habet ſumma bonita? ad dilectioneʒ.

ſic ſumma veritas ad cognitionẽ. Ged ſumma boni
tas eſt ſumme amabilis ab effectu. ſumma veritas
eſt ſumme cognoſcibilis ab intellectu.
quodq; efficacius põt in id ad qð naturalit᷑ oꝛdinat᷑
ſed intellectꝰ noſter naturaliter oꝛdinat᷑ ad cognitio
nem ſumme lucis.& illa maxie cognoſcibilis ẽ.R
vum. ꝙ deus in ſe tanq; ſumma lux.eſt ſumme cos⸗
ſcibilis.⁊ tanq; lux ſumme intellectũ noſtrũ cõplens
ct quantũ eſt ð ſe.cẽt ſũme cognoſcibilis.etiã nobis.
niſi eẽt aliqᷣ
dẽ nõ tollit᷑ ꝑfecte niſi ꝑ deifoꝛmitatẽ gloꝛie. Conce/
dende g ſunt rõnes.ꝙ deꝰ ſit cognoſcibilis a creatu/

ra. ⁊ etia clariſſime cognoſcibilis quantũ eſt de ſe.ni/
ſ aliud eẽt impediens vel deficiens ex ꝑte intellectꝰ.

ſicut pꝰpatebit. ¶ Ad obiccta in Zriũ doᷣm.ꝙ eſt co⸗
gnitio ꝑ cõphẽſionẽ.⁊ appᷣpenſionẽ. Cognitio ꝑ ap/⸗
pᷣbenſionẽ ↄſiſtit in manifeſtatione veritatis rei co⸗/
gnite. Cognitio vo compbenſionis in incluſiõe tota
litatis. Ad pꝛimã cognitionẽ requirit᷑ ꝓpoꝛcio cõue/
nientie.⁊ talis eſt in aia reſpectu dei.qꝛ q̃dã modo ẽ
aia oia.p aſſimilationẽ ad omnia.qꝛ nata eſt cogno/
ſcere oia.Et maxime eſt capax dei ꝑ aſſimllationem.
qꝛ eſt imago ⁊ ſilitudo dei. Otum ad cognitionẽ cõ/
pꝛehenſionis requirit᷑ ꝓpoꝛcio equalitatis ⁊ cqͥpan/
tie. ⁊ talis nõ eſt in anima reſpectu dei.qꝛ aia ẽ finita

deus cſt infinitus.⁊ ideo hac nõ habet. ⁊ de bac in/
ien yoniſius.⁊ de illa certat obiectio.de alia vpᷣo

nõ. illud qdð obr̃ de diſtantia intelligibilis ⁊ ſẽ
ſibilis. ODm. ꝙ duplex eſt diſtantia. ᷣm rõnẽ entis.
et ᷣm rõnẽ cognoſcibilis.pᷣmo mõ eſt maioꝛ diſtan/
tia.ſcdᷣo mõ nõ.qꝛ vtrũq; eſt intelligibile.ſ.deꝰ ⁊ aia.
Mõ ſic eſt de intellectu ⁊ ſenſu, ꝗꝛ ſenſus eſt potẽtia
vetermiata.ſed intellectꝰnõ.¶ Ad illud ꝙ infinituʒ
nõ capit᷑ a finito.dicũt aliqͥ. ꝙ cape infinitũ ẽ duplex
ſcʒ q;tũ ad eſſentiã.⁊ ſic capit᷑.⁊ qtũ ad vtuoſitatẽ.
ſic nõ capit᷑.ſicut punctus a linea totꝰ attingit᷑ ᷣm
ſpᷣam.ſed nõ totaliter ſm vtutẽ. Sed iſta ſolo nõ vr
ſoluere.qꝛ in deo idẽ ẽ eẽntia qd virtus.⁊ vtraq; eſt
infinita. Jo dm.; duplex eſt infinitũ. Anũ qdð ſe
babet ꝑ oppoſitionẽ ad ſimplex.⁊ tale nõ capit᷑ a fi-
nito.quale eſt infinitũ molis.Aliud eſt qʒd habet infi
nitatẽ cum ſimplicitate vt deus.⁊ tale infinitũ quia
ſimplex eſt.vbiq; totũ eſt.qꝛ infinituʒ in nullo ſic eſt.
igendũ eſt in cognitiõe
dei. ⁊ ideo nõ ſeqͥtur.ꝙ ſi cognoſcit᷑ totꝰ ꝙ cõpᷣhẽda⸗
tur.qꝛ intellectus eiꝰtotalitateʒ nõ includit.ſicut nec
creatura imenſitatẽ. ¶ Ad illud qð obr̃ iudicans hʒ
poſſe ⁊ẽ. dm.ꝙ iudicare de aliq eſt dupliciter. Pri/
mo mõ diſcernedo vtꝝ ſit vel no ſit.⁊ H mõ conucit
iudiciũ oi intellectui cognoſcẽti. reſpectu ois obiecti.
Alio mõ appꝛobando vel repꝛobando vtrũ ita debe
at eſſe. ⁊ ſic nõ iudicat de veritate.ſᷣ pᷣm ipᷣaʒ de alijs.

„

ſicut dicit aug.de vera reli. iudex nõ iudicat lege.

ß ſᷣm ipᷣaz iudicat de alijs. St de H mõ ven ẽ qð dicit

aug. qꝙ nullꝰ g illa vitate iudicat.nils tñ ſine illa iudi
cat.⁊ de ̊ͥ mõ veꝝ ẽ qd opponit. ꝙ iudicqs pᷣt ſuꝑ iu

dicatuz. Dec ſcvo vo nõ eſt veꝝ. q poſſit ſup. põt tñ
din igi vt in obiectũ adminiculo illiꝰ. Ad illud qð vl/
mo obijct x infoꝛmgtione. dom. æ de eſt pñs ipſi

tẽ vnum2/

qͥs defectꝰ a parte virtutis cognoſcẽt.qͥ qᷣ

anime et omni intellectui ꝑ veritatem.ꝛ ideo nõ eſt
neceſſe ab ipſo abſtrabi ſimilitudinem ꝑ quã cogno
ſcat᷑.nihilominus tñ dũ cognoſcit᷑ ab itellectu.intei⸗
lectus infoꝛmat᷑ qdã notica.ꝗᷓ eſt velut ſimilitudo
quedã nõ abſtracta ſed impꝛeſſa inferioꝛ deo. qꝛ i na
tura inferioꝛi eſt ſupioꝛ aia.qꝛ facit iſam melioꝛẽ.Et
hoc dicit Aug.ix.de tri.cap.xj.Quẽadmodũ cũñ ꝑ ſen
ſus coꝛpoꝝ diſcutimus coꝛꝑa.fit eoꝝ aliqua ſimilitu
do in animo noſtro. ita cum deũ nouimus. fit aliq̃ ſi
militudo dei. illa noticia tñ inferioꝛ eſt.qꝛ in inferio

E natura eſt. ð Queſto b. .
ESu deus ſit cognoſcibilis ꝑ creaturas: Et ꝙ non.

vigdet᷑.Quia via ad erꝛoꝛẽ non eſt via ad cognitõnẽ.
ſed cognitio per creaturã eſt via erꝛoꝛis. g& c. Pꝛo/
batio minoꝛis Sap.xiiij. Creature dei facte ſunt ĩ de
ceptionẽ aic hoim.⁊ in odiñ. ⁊ in muſcipulã pedibꝰ
inſipientiũ. Pꝛeterea aug.in li.d li.ar.loqtur de bis.
Qui occupant᷑ in creaturis doꝛſum ad te vertentes.
in coꝛꝑali oꝑe tanqᷓ; in vmbꝛa ſua defigunt ¶ Itẽ te⸗
nebꝛa ⁊ tenebꝛoſum.nõ eſt via ad cognoſcẽdũ lumi⸗
noſum ſiue lucẽ.ſᷣ creatura eſt tenebꝛa. de? gũt ẽ lux⸗
& deus non eſt cognoſcibilis ꝑ creaturã. E me⸗
dium ꝑ quod cognoſcitur aliquid vel pꝛobat᷑ de ex/
tremo debet cõicare in aliquo cum eo qð cognoſcen
dum eſt.ſed creatura ⁊ creatoꝛ nibil habẽt comune.
8O deus non cognoſcitur per creaturas.¶Itẽ oẽ me
diũ ꝑ qdð aſcendit᷑ ad extremũ diſtat ab illo gradibuſ
finitis. ſed ois creatura quantũcunq; nobilis diſtat

à deo gradibus infinitis.qꝛ quantũcũq; duplicet᷑.nũ

qᷓ; perueniet ad eius nobilitatẽ. ergo per creaturam
nõ aſcendit᷑ in cognitionem dei. 6 Poncfa ſaßp.xiij.
A magnitudine ſpeciei ⁊ creature cognoſcibiliter pᷣ
terit creatoꝛ hoꝝ videri. Unde Iſid. de ſum. bono.
pulcritudine circumſcripte creature. pulcritudi-
nem ſuam que circũſcribi nõ põt.facit deus intelligi.
Itẽ roõne oñdit᷑ ſc. Cõtingit nõ ſolũ eſſectũ cogno
ſci per cãm.ſed cãm per effectũ.& ſi deꝰ ẽ cãẽ operans
m ſuã nobilitatẽ. ⁊ creatura effectꝰ.poterit deꝰ cog
ſci ꝑ creaturã.¶ Itẽ ſenſibile ẽ via cognoſcẽdi intel
ligibile.̊ creatura ſenſibilis.deus ẽ intell igibilis. H gꝑ
creaturã eſt deuenire in cognitionẽ creatoꝛis. Itẽ
contingit ſimile cognoſci ꝑ ſimile.ſed oĩs creatura 6
ſimil deo.vel ſicut veſtigiu.vel ſicut imago. g oẽm

creaturã ↄtingit cognoſci deũ. Querit᷑ ergo ꝗᷓ ſit di
ferẽtia inter veſtigiuũ ⁊ imaginẽ: cuʒ in oi creatura
ſit veſtigiũ.qr quare nõ ſiliter imagoꝛet ſᷣm qͥd attẽ/
dit᷑ veſtigiũ: dm q qꝛ relucet cã in effectu.?⁊
ſapia artificis manifeſtat᷑ in ope.iõ deꝛqᷣ eſt artifex ?
ca ceature ꝑ ipᷣm cognoſcit᷑.Et ad hoc duplex eſt rõ.
vna eſt ꝓpter cõucnientiã. alia ꝓpter indigẽtiã. Pꝛo
pter ↄuenientiã.q; ois creatura magis ducit in deũ.

q; in aliq̃d aliud. Pꝛopter indigentiã.qꝛ cum deꝰ tã
ꝙᷓ lux ſumme ſpualis nõ poſſit cognoſci in ſua ſpũa/
litate ab itellectu.q̃ſi m li luoe indiget aia vt cogno
ſcat ipᷣm.ſ.p creaturã.¶ Ad illud qd obr.ꝙ cognitõ
creature eſt via in erroꝛẽ.dm.q; dupliciter eſt coö/ 1 3
ſcere creaturam. Ael acñ ad ꝓpꝛietates ſpãles.que
ſunt imꝑfectionis. Vel qtũ ad ↄditiones generales
q̃ ſunt cpletiõis.Si qᷓtu ad ſpãles ↄditiões impfe/
ctiõis. B vupſr. aut attribuẽdo deo. aut remouedo.
mo mõ eſt via erron.ſcòo mõẽ via cognitõis.⁊ ſie
cognoſcit᷑ deus ꝑ ablationẽ᷑. Si aũt cognoſcat᷑ q̊ͥ ad
oↄditiones pfectiois.ſic põt eẽ dupliciter. ſicut pictu/
ra dupliciter cogſcit.aut ſicut pictura.aut ſicut ima⸗

4

24

25

16

So. AUnde aut ſiſtitur in pulcritudine creature. aut H
lla tendit᷑ in aliud. Si pꝛimo modo tunc
nuiationis. Añ Aug.de lib. ar. Ae bis qui nutus tuos
ꝓ te amant. ⁊ oberrãt in vſtigijs tuis.⁊ derelinquũt
te ducẽ. Si ſcho mõ 5 Fur eſt via in aliud.ſic eſt rõ co⸗
gnoſcendi ꝑ ſuꝑ ex . qꝛ om nob
lis in creatura veo eſt attribuẽda in ſummo. ⁊ ſic pʒᷣ
illud. Avd illud quod obr̃. ꝙ tenebꝛoſum medium

eſt via de⸗

entiã.qꝛ omnis ꝓpꝛietas nobi

nõ eſtvia cognoſcẽdi lucẽ.dm.ꝙ eſt oculus bene diſ

poſitus.⁊ oculus lippus.De oculo bñ diſpoſito ve

rũ eſt. ſed nõ de lippo.cui nubes obtegens. vel terra

ſuſcipiens luminis daritatem.eſt mediũ videndi ſo
lem. Sic intellectui noſtro.qͥ ſe babet ſicut oculꝰ no/

ctue ad manifeſtiſſima nature.¶¶ Ad illud qð obijci

tur de defectu coitatis.Ddm.ꝙ ſi nõ eſt communeꝑ

vniuocationẽ. tñ eſt cðe ꝑ analogiã.que dicit habitu

dinẽ duoꝝ ad duo.vt in nauta ⁊ ductoꝛe.vel vnius

ad vnũ. vt exemplaris ad eremplatũ.¶ Ad illud qð
obijcit᷑. ꝙ ſempꝑ ſunt infiniti gradus.dm. ꝙ aſcen/

ſus in den potcſt eſſe dupliciter. Aut q;tũ ad aſpctm̃
pñ̃tie.et ſic quelibet creatura nata eſt ducere in den.

nec ſic ſunt infiniti gradus.Aut qᷓtũ ad equalitates⸗
equipantie.et ſic eſt veꝝ ꝙ ſunt infiniti.qꝛ bonũ crea
tum quantũcunq; duplicatũ nunqᷓᷓ eqͥpat᷑ increato.
Pꝛimꝰ autẽ gradus q;tum ad aſcenſum ad aſpectu
pñ̃tie eſt in ↄſideratioe viſibiliũ. Scds in ↄſideratio
ne inuiſibiliñ. vt aie vcl altcriꝰ ibᷣe ſpũalis.Lerciꝰ eſt
ab anima in deum. qꝛ imago ab ipſa veritate foꝛma/
tur. ct deo immcdiate cõiungit᷑.¶ld illud qð vlti/

mo qr de dꝛñtia veſtigij et imaginis.quidã aſſignãt

talem differentiã.qꝙ veſtigiũ eſt in ſenſibilibꝰ.imago
in ſpnale Seiſ poſitio vel diſtinctio nõ valet.qꝛ
veſtigiũ ẽ etiã in ſpnalibꝰ. Mã vnitas.vitas. boitas.
in qͥbꝰaſiſtit veſtigiũ.ſũt ↄditõcs maxie vniuerſalcs
⁊ intclligibiles.Alij ãt dicũt qp veſtigiũ dꝛ.qꝛ repᷣſen

tst ſm ꝑtem.ſᷣ ima o ſm totu. Sed hec iterũ diffe⸗
rentia non valet. Quia cũ deus ſit ſimplex.nõ hʒ re/

pꝛeſentans pᷣm ꝑtẽ.Cũ iterũ ſit infinitus.a nullo oĩ/

no creatura.nec ctiã a toto mundo põt repreſentari

ſm totũ.Et iõ intelligendum.qꝙ cũ creatura ducatiĩ
cognitionẽ dei ꝑ modũ vmbꝛe.⁊ per modũ veſtigij.⁊
ꝓ modũ imaginis.differẽtia esꝝ notioꝛ a qua etiam
vcno:ninat᷑ accipit᷑ penes modũ repñtandi. Mãvm

baæꝛ dicit᷑ inqᷓtũ repñtat in quadã clongatione ⁊ cõ/

fuſione. vcſtigiũ in quadaʒ elongatione ſed diſtincti

one.imago vo in auaulz zpinauicare diſtinctiöne.
Za

Ex hac dꝛñtia colligit᷑ ſcda que eſt penes ↄditiones

in qͥbꝰ attẽdũt᷑ hec. Nam creature dicũt᷑ vmbra q;
tum ad ꝓpꝛietates.q̃ reſpiciũt deũ in aliqͥ genere cẽe
SFßm rõnẽ cauſe indeterminatã. Aeſtigium ꝗtũ ad ꝓ
pꝛietatẽ ꝗᷓ reſpicit deũ ſub rõne triplicis cauſe. effici-

cntis. foꝛmalis. ⁊ finalis.ſicut ſunt vnũ.verũ.⁊ bonũ
Imago qᷓ;tum ad cõditiones.que reſpiciũt deũ.nõ

tm in rõne cauſce.ſʒ ⁊ obiecti.que ſunt memoꝛia.intel

ligẽtia.⁊ volũtas.Ex his ↄcludũt᷑ alie due dꝛñtie.q;
tũ ad ea ad que ducũt. Ham creatura vt vmbꝛa du/
cit ad cognitionẽ cõium vt coĩa.veſtigiũ in cognitio
nẽ communiũ vt appꝛopꝛiata.imago ad c

periunt᷑. Qm̃ em̃ ois creatura comꝑat᷑ ad deũ in ra

tione eauſe. ⁊ in rõne triplicis cauſe.ideo omnis crc⸗

atura eſt vmbꝛa vel veſtigiũ. Sed qm̃ ſola rõnał cre
atura comꝑat᷑ ad deũ vt obicctũ.qꝛ ſola ẽ capax dei.
imaginationẽ ⁊ amoꝛẽ.idco ſola ceſt imagg.

qiq;tũ ad ſtatũ beatitudinis.videt᷑.qꝛ

eſt ex parte. ¶

Forere . creaturas.ſᷣ potiꝰin creatur.⁊

itiões
Apꝛioꝝ vt ꝓpꝛia. Alia dꝛñtia eſt penes ea in qbus re

.
.ẽ

Vtrũ cognitio ꝑ creaturas ſit hois qtũ ad omnẽ ſta
tũ:Oꝛ ſit hoĩs q;tũ ad pᷣmũ ſtatũ.ſic oſtendit᷑. Ho/

mo in ſtatu innocẽtie nõ cognoſcebat facic ad faciẽ.

ſi cognoſcebat deũ.cognoſcebat ꝑ effectũ. ꝑ veſti

gium. creaturaʒ. ¶ Item in bomine in ſtatu in⸗
nocentie. cognitio ſenſibilis nõ erat in impedimẽtũ.
ſed in amminiculũ cognitiõis intellectiue.ſed cogni

tio intellectiua ꝓpter quã factus eſt bomo.eſt cogni/
tio dei. oĩs cognitio ſenſibilis in pᷣmo hoĩe oꝛdina/

bat᷑ ad banc. Sed cognitio dei ꝑ amminiculũ ſenſi-
biliũ. eſt cognitio ꝑ creaturã.̊ ⁊c. ¶ Itẽ ꝙ ſit hois

eaticuin⸗ ticognoſcůt
creaturam.ſed nõ ſiſtũt in illa.ſed referunt ad deuʒ.

cognoſcũt deũ ꝑ creaturam. ¶ Itẽ oẽs beate ani⸗

me laudant deũ ꝑ creaturas.ſ laudare gß creatu
ras eſt cognoſcere ꝑ creaturas. ⁊c. ¶ Sed j. ꝙ nõ
ſit hoĩs inſtituti ſic oſtendit᷑. Cognitio ꝑ veſtigin eſt

cognitio ꝑ mediũ.ſᷣ mens vt dicit Aug. imediate ab

ipia veritate foꝛmat᷑. talis cognitio nõ ↄueuit hũa
ne nature q;tũ ad illũ ſtatũ.nec etiã q;tũ ad alium.
tem nõo eſt rectus oꝛdo ꝙ; Pinauus pueniat᷑ in
finem ꝑ mediũ magis diſtans.ſed home in ſtatu pꝛi
mo erat ꝓpinqͥoꝛ veo.ceteris creaturis.g nõ ↄuenic/
bat ei ꝑpuenire ad cognitionẽ dei ꝑ alias creaturas.
¶ Item e non ſit bomis talis cognitio q;tũ ad ſta-/
tum beatitudinis. videt᷑.qꝛ cognitio ꝑ veſtigiũ eſt co
gnitio ꝑ manuconione. 6 nõ eſt cognitio ꝑfecta.⁊ ſi
nõ cſt cognitio ꝑfecta. eſt ex parte. ⁊ ſi ceſt ex parte.
G non manct in beatis.quia in ipſis euacuabitur qdᷣ
Itẽ veſtigiuʒ ſiue creatura ẽ ſicut ſca
la ad aſcendẽdũ. vcl ſicut via ad pueniẽdũ ad deũ.S
cũ ꝑuentum eſt ad terminũ.nõ eſt vſus vie alterius.

ergo ſiliter cum homo eſt ſurſuʒ.nõ indiget ſcala.nã

cũ cognitio beatoꝛũ immediate eſt in deü. ergo nõ eſt

ꝑ creaturas. Re. ad intellectũ pꝛedictoꝝ notãdũ. 18

ꝙ aliud eſt cognoſcere dcuʒ in creatura. aliud ꝑ crea

turas. Cognoſcere deum in creatura. eſt cognoſcere

ipſius pᷣſentiam ⁊ influentiã in creatura.⁊ boc qͥdes
eſt viatoꝝ ſemiplene.ſed compbenſoꝝ ꝑfecte.Ande
dicit Aug.in fi. li.de ciui. dei.ꝙ tũc expſſe de vidcbit
qñ deus erit omnia in omnibus. Cognoſcere aũt de/
um ꝑ creaturam.eſt cleuari a cognitone creature.ad
cognitionem dei.quaſi per ſcalam mediam. et hocẽ

Aprie viatoꝛum ſicut dicit Berñ. ad Eug. Aliter ta⸗

men cõuenit homini in ſtatu nature inſtitute.⁊ natu

re lapſe.qꝛ in ſtatu pꝛimo cognoſcebat deum ꝑ crca/

turam tanq;; ꝑ ſpeculũ claruʒ.ſed poſt lapſuʒ cogno
uit tanqᷓ; ꝑ ſpeculum ⁊ enigma.ſicut dicit apls.j.Co

rinth.xiij. ꝓpter obnubilationem intellectus et peio/
rationem rex. Ad illud ergo quod obijcit᷑ de ſtatu 19

beatitudinis.dm ꝙ ſicut dictum eſt beatoꝝ nõ eſt
rõnes q̃ᷓ
t ꝓbare contrariũ non pꝛobant.ſed potius ꝙ
cognoſcatur ab eis in creaturis A Ad üllud qð obij
cit᷑ de ſtatu innocentie.ꝙ mens iĩmediate ſoꝛmat᷑ ⁊c.

Dom ꝙ duplex eſt medium.ſ. diſponens.⁊ efficiẽs.20

Se pꝛimo mecdio debet intelligi qð dixit aug. ſed de

ſecundo non. quoniꝗ deus eſt medium cfficies ⁊ ob

iectum ipſius mentis. Illud aũt verbum dicit augu
ſti. contra pᷣos quoꝝ opinio erat.ꝙ mens non con.
iungeret᷑ vitati immediate.ſed mediãte aliqua intl
ligentia. Ad illud quod obr. ꝙ nõ ceſt rectus oꝛdo.

Dõðm ꝙ& dupliciter tot conſiderari bomo vel ens in 21

ſeidet⸗
naun
nnfuol
leac
puno nne
ciainden
npen
974
hio⸗
tnilt
nüpee

eenaßh
ccrunt

AA Prn

Pppiat⸗

funt.
diardi
cueſuci
toghn
reoſtnt.

topraen
ſcetrinta
lammocal
Noſonarun
Uhas be⸗
ſhdtuene
tenhr
Wmss
Adui
Molut
nenan
aaſ
hot
chhole

(Cnese

vingie

ſorepti
dlatn
nntasvn
dictis.
voſerea
maum⸗
lnatint
mgtina
Nongie i
albi⸗

gee
ſaeugg⸗
cſei ri
n impennii
—
ckag⸗
wdindn

memal ſſ⸗
Crgfin
benn cogi
nm en

Midtn
(SKzeß

„ò (.

antdi
cti 1uaun.
Gins gocniii
wmein ſauuft
r oa
lias einnn
nitio ti uſn
ovengücke
Nitiogfect4
1ſicka en
õ
Ntureſicntſe
giech adi
us viealienn
nagerſcahn
deierpoi
icon notiii
wura. Auder
nick oin
oſeeind⸗
urgrinni
mellam. eta⸗
1Cig An
Enfimrn
damgc
i,
t deh

ſe vel ertra. ᷣmo modo nõ ꝑuenit per creaturas a ſe
in deum.ſed ens extra ſe per cognitionem creatura

rum recolligit᷑ in ſe et eleuat᷑ ſupꝛa ſe. AUel dicenduʒ

w alie creature poſſunt conſiderari vt res.vel vt ſig.
pximo modo ſunt inferioꝛes homine.ſcdᷣo mõ ſt me
clia in deueniendo ſiue in via non in termino. qꝛ ille

non perueniunt.ſed per illas peruenit homo ad deũ
illis poſt ſe reliccis
¶ Quẽſtio.iiij.et vltima.d.

Quid ſt de deo cognoſcibile ꝑ creaturas. Et dicit a⸗

poſtolꝰ.ꝙ ſempiterna virtus ⁊ diuinitas.et querit᷑.
vtrũ ꝑ creaturas poſſit cognoſci gſonaꝝ pluralitas.
et videt᷑ ꝙ ſic.qꝛ phᷣi nõ habuerũt cognitionẽ de deo
niſi per creaturas. ⁊ cognouerunt trinitatẽ. τ Mi
noꝛ pʒ ꝑ aug.de ciuitate dei. Phi triꝑtitam dicũt eẽ
phiam.in qua eſt cognitio trinitatis.¶ Item magi

dcfcecerunt in tercio ſigno. Exo. viij. et exponit᷑ ꝙ de

fecerunt in cognitione tercie perſone. Aut ergo qᷓtũ

ad ꝓpꝛia. aut q;tum ad appꝛopꝛiata. Mõ qtũ ad ap/

pꝛopꝛiata.qꝛ bonitas maxime nobis rclucet in crea-
tura. ꝙ;tuzʒ ad ꝓpꝛia. ſaltẽ duas ꝑſonas cognoue
runt.¶ ¶Item boc idem vr̃ ꝑ rationẽ᷑.qꝛ veſtigiuʒ cũ
dicat diſtinctionem eſt ratio cognoſcendi deũ diſtin⸗
ctiue ſiue in diſtinctiõne.ſed non eſt in deo niſi diſtin
ctio pſonarum.ergo ꝑ veſtigiũ potuerunt cognoſce/
re dnlinctionem perſonarum. ¶ Item ꝑ imaginem
cſt cognitio trinitatis q;tũ ad oꝛcinẽ.diſtinctionem.
⁊ equalitatem.ſed cognitio per imaginem eſt cogni-
tio per creaturam. per creaturã potnerunt cogno⸗
ſcere trinitatem. ¶ Item difficilioꝛ eſt cognitio pꝛi⸗
etatum occultarum creature.qᷓ; cognitio pluralitat ⸗
perſonarum. quia illa non capit᷑ niſi a magnis ct ſb
tilibus.bec aũt capit᷑ a rudibus ⁊ inſipiẽtibus ergo
ſi potuerunt ꝑ ꝓpꝛictates creaturaꝝ viſibiles perue⸗
nire ad inuiſibiles. multo foꝛtius ad cognoſcendum
pſonas eſſe plures. Et hoc eſt quod dicit᷑ Sap. xiij.
Si enim tantũ potnerint ſcire ꝙ poterant ſeculum
menſurare.quomodo non buius dominũ faciliꝰ in/

nencrunt: ¶ Contra. cognitio trinitatis eſt cognitio
ſidei.ſed cognitio fidei eſt de bis que ſunt ſupꝛa rati-

onen. ct quc ſup:a rationẽ ſunt nõ pñt cognoſci per
creaturas. ⁊cc. ¶ Itẽ nõ eſt nifi duobꝰmodis ð deo

cognoſcere ꝑ creaturam. aut affirmando quod eſt in
Munc vo ad cã ꝛc Hec cſt ſea ps huis diſtinctiis. in qua mgr̃pꝛobat trinitatẽ tatep Einiliupine .
pinquã et expſſam. cuiuſmodi eſt imago. Et diuidit᷑ ͥ ꝑs in duas. Inpma oñdit trinitatẽ ⁊ vnitatẽ in crea⸗
toꝛ:e.pꝑ trinitatẽ et vnitatẽ cõſideratã in potẽtijs aie. J

¶ Pꝛima iterũ pars bʒ

dictis. Atrũ.ſ.aia ſit ſue
poſſet cauſari ⁊ oꝛri

t cauſari ⁊ ouri cx oſtenſione trinitatis crcate.q omniſ
maxima eſt diſſimilitudo imaginis ad deũ.ibi. Aerũtamen caueat.

tendit inucſtigare imaginẽ in habitibꝰ aie m

onalis in ↄtẽplatione trinitatis create. pficit

¶ Pꝛobat p ſilitudinẽ ppinquã ? expᷣſaʒ q in ꝑte

ſupioꝛi ⁊ tribꝰpotetijs aie.ſ.memoꝛia.intelligẽtia.?
olũtate ſit imago trinitatj. AUl de ſilitudine creãt.

⁊? create trinitalits.

—

infu

ꝙ poſſibile eſt.diuidit᷑ in quatuoꝛ
tangit in quibꝰ imago trinitatis attendit᷑.qᷓ ſunt. mens.noticia.⁊ amoꝛ. Scdᷣo illis
attendit᷑ imago ꝓpter cõſiderationẽ. oꝛdinẽ.⁊ e ualitatẽ.ibi. Hec aũt tria ⁊c. Tercio oſtendit quõ mens rati
videndũ ⁊ cognoſcendum trinitatẽ increatã in vnitate. ibi.

cxo ad ea ia ꝑuenim diſputatiouẽ ybi ĩ mente

* — —,
. . I. .
. H SõLõ

——,

SAcX ſ X

creatuiꝗ dut ſimile. aut remouendo. ſed tnlnitas nꝰ
anoſettn per remotionem.ſed per poſitionẽ.ſed ĩ
nulla creatura inuenit᷑ pluralitas ſuppoſiton cum
vnitate eſſentiet. ergo ⁊c. ¶ Item lex ſcripta eſt ſuꝑ
m nature.ſiue liber ſaqe ſcripture ſuꝑ libꝛũ mũ/
ane ceature.ſed nullus fide carens.pꝑ ſacram ſcri
pturam venit in cognitionem pluralitatis perſona⸗

* multominus per libruꝭ mundane ſcripture. 22

.dm. ꝙ pluralitas perſonarum cum vnitace
entie eſt priũ diuine nature ſolius.cuiꝰſimile nec
reꝑit᷑ in creatura.nec poteſt repiri. nec rationabilit᷑

cogitari. ideo nullo modo trinitas Rionarunn eſt co⸗
li

gnoſcibilis per creaturã. rationabiliter aſcendẽdo a
creatura in deum.ſed licet nõ habeat omnino ſimile
habet tamen aliquo modo quod credit᷑ ſimile in cre
atura. Andc dico ꝙ phi nunqᷓ; cognouerũt per rati
onem.perſonarum trinitatẽ.nec pluralitatẽ.niſi ha/
berent aliquem habitum fidei.ſicut babent aliqͥ be⸗
retici. Ande qui dixerunt. locuti ſunt nõ intelligen⸗

tes. aut fidei radio illuſtrati. Eſt alia trinitas appꝛo

pꝛiatoꝝ.ſ.veritas.vnitas.et bonitas.et banc cogno⸗
ucrunt.quia babẽt ſimile.¶¶ Ad illud g qð obꝛ ꝑ tri⸗
ptitam phᷣiam cognouerunt ph̊ᷣi trinitatem. dm.
ꝙ verũ eſt ꝙ per illud et per alia venerũt ad cogniti ?
onem appꝛopꝛiatoꝝ.credẽtes vo in cognitionẽ vtri-
uſq; trinitatis. Ad illud qð obijcit᷑ de tercio ſisng
dicit᷑ ⁊ bene.qꝛ ſapicntes non dicunt᷑ defeciſſe in ter ? §*½
cio ſigno.qꝛ defecerunt in cognitione effectus potiſ⸗
ſime bonitatis.ſ.redemptionis.Ad aliud dicenduz..
ꝙ veſtigiũ dicit diſtinctionem ꝓpꝛietatũ eẽntialiũ.et ? S
huic rñũdet trinitas appꝛopꝛiatoꝝ.non ꝓpꝛioꝝ ſiue ꝑ
ſonarum. Aad illuc quo obẽ de imagine dicend. 6
ꝙ eſt cognoſcere aiam m id qð eſt. et cognitio iſta ẽ 26
ronig.vel m id qð imago.et cognitio iſta eſt ſoliꝰfi
dei. Dla illud quod vlterius obijcit᷑ dificiliꝰ eſt o
gnoſcere mundũ.dm.qꝙ iſtud intelligit poſito ?7

diuino amminiculo.ſimpliciter aũt loquendo falſuʒ
cſt. Cicius em̃ homo piſponeret᷑ ad fidem. qᷓ; acqui-

reret cognitioncm phᷣie. Intellectꝰtamen noſter plꝰ

poteſt in cognitionem reꝝ mundanarũ qᷓ; trinitatis

qʒ; illa eſt ſupꝛa rationẽ. ⁊ ↄtrariũ eiꝰ videt in ſenfu.⁊
ideo indiget noua elcuatione. vtpote cognitione per

ſionem.

qua mgr pꝛobat trinitatẽ ⁊ vnitatẽ ꝑ fimilitudinẽ p-

. .

n ſcdᷣa vᷣo in habitibꝰ.ibi. Põt etiaʒ alio modo ⁊.
qᷓtuoꝛ pticulas. In qꝝ pꝛima oñdit vbi querenda ſit imago in aia.qm̃ in parte ſupi-
oꝛi ⁊ tribus potentijs.ſ.memoꝛa.intelligentia.⁊ voluntate. In ſeda vo ta
nitas.vnitas.⁊ equalitas.ibi.lↄec &ᷓ tria vt ait Aug. In tercia vo mouet ⁊ ſo

it imaginis cõditiões. ᷓ ſũt tri⸗
uet dubitationẽ.que oꝛit᷑ exr pᷣ⸗

potentie.ibi.Hic attendendũ eſt diligenter. In quarta aũt docet cauere erroꝛez qui
omnimoda ſinulitudo eſſet ad increatã. vbi oſtẽdit q;

Siliter ſecunda ps in qua magiſter in
particulas. Primo em̃ illa
pꝛetactis oſtẽdit ꝙ in bis

Wens itaq; rõnalis.
Nnarto vo bꝛeuit᷑ re
colligit q̃ g ſũt demõ⸗
ſtrata · ihi. Quapꝛopt
iuð iſt ↄſideratiões.

6 4

5

1 IbetS

“

Liber TI
hũana q̃ nouit veũ.vł poſſit noſſe.trinitatj imagi/⸗
nẽ reꝑiamꝰ. Vt em̃ ait aug.in.xiiij.li.de tri.licʒ hu /
mana mẽs nõ ſit eiꝰnature cuiꝰdeꝰẽ.imago tñ illiuſ
q̊ nihil meliꝰ ẽ..ibi qrẽda ⁊ iueniẽda c.qͥ naturanfa
ßMBU niil hʒ meliꝰ.i.in mẽte. In ipᷣa etiã mẽte anteq; ſit y⸗
= unceps dei ei imago reꝑit᷑.⁊ ſi em̃ amiſſa dei ꝑticipa
(wago dei tam?ę tiõe defoꝛmis ſit. imago dei tñ ꝑmanet.Eo em̃ iſßo S 1Wens qᷣͦd
permanet. Contra H imago dei ẽ mes ̊Q capax eieſt: eiuſq; particeps ee ſit.
ri alerette. Borni põt. Jã & in ea trinitatẽ qᷓͥ de e inqramꝰ. Ecce enim
copm ad nihilum redi mẽs meminit ſui.intelligit ſe. diligit ſe. hec ſi cerni⸗
28 ges. Imago dicik mus. cemimtrinitaté. nodũ quide deũ. imaginẽ
dupliciter. Ano mõ dei. Hic em̃ q̃dã apꝑet trinitas.memoꝛie intelligen
qᷓ;tum ad ſubſtantia- tie.⁊ amoꝛis.Hhec & tria potiſſime tractemꝰ.memo/

õ riz. intelligentia, volütleẽzẽtt.
neteonuneee (Tangit imaginis aditões ꝗᷓ für trinitas. vnitao. gu⸗
ſic ſemper permanet. E alitaas. „ . änia
Alio motdo put ſupꝛa ¶ Mec & tria vt aug.ait in li.x.de trini.nõ ſt tres vite.
eſre addit benc eſc. xt vna vita.nec tres mentes.ſᷣ vna mẽs.vna eẽntia. x
txeæcoꝛè ⁊ honoꝛẽ. ⁊ we d Memoꝛia vo dr̃ ad aliqᷣd.⁊ ĩtelligẽtia.? volũtas.
noreſ ndi. Dua bo⸗ ſiẽ dilectio ſilr ad aliqd dr̃. Vita xo dicit ad ſeiß5asz Aoßet
ſet nõ intellexit. ⁊ mẽs ⁊ eẽntia.hec & tria eo vnũ ſunt. qͥ vna vita. rumn
vna mẽs. vna eẽntia.⁊ qᷣcqd aliud ad ſeipſa ſingnnaiuu:: ſten⸗
la dicunt᷑.etiã ſił nõ pluralit.ſᷣ ſingularit dicũt᷑.eo
vo tria ſunt qͥ ad ſeinuicẽ referun. M
¶E& qualia etiã ſunt nõ ſolũ ſingula ſingulis.ſᷣ etiiõ Ouz iſta tria cq⸗
ſingula oĩbꝰ. Alioqᷣjn nõ ſeinuicẽ capent.ſe aũt inui lia ſint. qꝛ a ſa,⸗
cẽ capiũt.Capiũt᷑ em ⁊ a ſingulis ſingla.⁊ a ſingu gulis capiunt᷑ oia
, lis oĩa. Memini em̃ me habẽ memoꝛia.⁊ intelligẽ/ et tota.
. =YMU! tiam. ⁊ volũtatem. Et intelligo me intellige. ⁊ vel⸗
le.atq; meminiſſe. Et volo me velle:et meminiſſe.⁊
intelligere.
¶ Totãq; meã memoꝛiã ⁊ intelligẽtiã ⁊ volũtatẽ ſiꝭ Quõ tota illa tria

memini.Qð em̃ memoꝛie mee nõò memini. illud nõ memoria capiat.
eſt in memoꝛia mea. Mihil aũt tã in memoꝛia eſt. qJ —
ipᷣa memoꝛia. totã ꝗ̊ memini. Itẽ qcqͥd intelligo. in
telligè me ſcio.⁊ ſcio me velle qcqd volo.qͥcqd aũt
ſcio memini.Totã & intelligẽtiã totãq; volũtatem
¶Simllit c htria intelligo. tota ſik intelligo. Neh Dus illa ma to
Similit cũ h tria intelligo. tota ſił intelligo. Neq; illa tria tor⸗
Snccq intelligibiliũ eſt qd nõ intelligã. niſi qud Apiat intelligetis
ignoꝛo. Quod autẽ ignoro.nec memini.nec volo. 2ðèòðB Dünz
uicqͥd & intelligibiliũ nõ itelligo.ↄñit᷑ etiã nec me ==
3 Winier volAuicd S intelligibiliũ memi.?⁊ o
o ↄñiter ⁊ intelligo. .
Volutas mes enia totam intelligetiã totq; me piot wlgtn.
am memoꝛiam capit.dũ vtoꝛ toto eo qð intelligo ⁊ M Pper
memini.Cũ itaq; inuicẽ ſingula.⁊ oĩa tota capiant Kaakin⸗
equalia ſunt tota ſingula totis ſingulis.⁊ tota in⸗ .
gula ſił! omnibꝰtotis.⁊ hectria vnũ.vna vita.vna
=Wð mẽs.vna eſſentia.Ecce illiꝰ ſũme vnitatis atʒ trini
b ¶ Wemoꝛia vo di⸗ tatis.vbi vna eſt eẽntia ⁊ tres ꝑſone.imago cẽ hũa⸗

citur ad aliqᷣd. Obijc na mẽs licʒ ipar.AMẽs aũt h ꝓ aio ipᷣo accipit᷑. vbi Wune
er mer gralnte eſt illa imago trinitatis. Pꝛo do mẽs dicit᷑ vt ait
ligetia. ⁊ volutas. ſit ¶ Aug. nõ ipla aia. qð in ea eſt excellentius. qualit

1 faſmn git
.

4

Lenihe

☛

—

— — —

e
4

ſepe accipit. Illud etiã ſciendũ eſt. ꝙ memoꝛia non
ſoluü eſt abſentiũ et pꝛeteritoꝛũ.ſed etiã pᷣſentiuʒ. vt
git aug.in.xiiij.li.de trinitate. Alioqͥn nõ ſe capet.

5*

„

Dubitatio ex pdictis orta. vtx aia ſit ſue potetie
et quõ illa tria dicant᷑ vna eſſennia. 1

rvryonal.eẽntia ẽ ſpũalis ⁊ incoꝛpoꝛea.Illa vo tria na

8

ꝛ ũla tria dicat
