Man pſonas q; ſam. Cũ g dicimꝰ tres pſonas.nõ ibi pſo/ ter gar ſe tiun da
u ne noie eentia ſignificamꝰ. Quid & dicimꝰ: DHicimus porer Rattae
i quia tres pſone ſi unt. i. tres ſubſiſtentie. ſ. qʒ tres entes rat ſpiritumſanctus.
greci dicunt tres ypoſtaſes. ergo videtur ꝙ; om̃s
́”UV«. onfirmat autoꝛitate Aug.ſolutionẽ ſuꝗ. f plone ſint de cadem
um Et hic ſenſus adiuuat᷑ ex verbis Aug.pmiſſis ſi inte⸗ ſubſtantia. Item qi
G rius intelligant᷑. Quia em̃ pf ẽ ꝑſona.i.eſſentia.? filiꝰ N..—
A “ eſt pfona.⁊ ſſ.pſona. Jõ dicũt᷑ tres pſone.i.tres ſubſi/ ereadem Men it
RRä ſtentie tres entes. Mõ em̃ pñt dici tres ſubſiſtentie vel cut conceditur iſta p⸗
wen entes.niſi ſingulus eoꝝ eſſet pſona.i.eẽntia. Quia g ſone ſunt eiuſqẽ eſſen
1d eeꝛs cõe eſt id qð ẽ pſona.i.eſſentia. ideo recte dicunk tic. Et vigetur ꝙ de⸗
s itres pſone. i. ſubſiſtetie. vel ſubſiſtetes. vt ſicut eſſen⸗ bezt ccedi Aulaer
8 ia qᷓ eis eſt cõis. vere ac ꝓpꝛie eſt. ita illi tres vere ac cdinetdrinene
2% b Ppꝛie ſubſiſtẽtie vel entes intelligant. Ideoq; Augꝰ. militer geniefundon.
iun cas dictoꝝ diſcernẽs dicit tres ꝑſonas eẽ vnã eẽntiã. ginem impoꝛtat. Si

r. 5

ſitiones.quia ſicut pᷣ/
poſitiones ſunt tran/
ſitiue.ita ⁊ obliqui ca

ſus ſunt tñſitiui. Pꝛe

terea hec recipitur.ꝑ/

ſone ſunt in eodẽ eẽn

tia. ⁊ tamen hoc ꝙ di

3 co in eſt pᷣpoſitio. R.

— —

vel eiuſdem eſſentie. nõ ex eadem eſſentia. ne aliud in⸗

telligat᷑ ibi eẽ ꝑſona.aliud eẽntia.Tres em̃ ꝑſone.i.ſſ

ſiſtentie. vna ſunt eẽntia ⁊ vniꝰeẽntie.Nõ aüt füt vna
pſona vel vniꝰpſone.licet ꝑſona ſm ſubſtantiam dica
tur aliquando. NHam ſi hoc diceretur. conſuſio ſieret in

perſonis.

¶Rbiectioni illoꝝ hic rũdet qua nituntur ꝓbare pſo
Obiectioni re/
ſpondet.

nas ſᷣm eſſentiã accipi.

—

dicenduz. ꝗ aliqauan Ad hoc ãt qð illi dicũt.cũ q̃rit᷑ qͥd tres vel qͥd tria.de

do aliquid compara⸗/⸗
tur ad aliud vt infoꝛ-
mãs ſiue denominas
⁊ tamen non ponitur

Vptoer hoc diuerſitas

iue diſtinctio vnius
ad alterum. ſic em̃ cõ

parat᷑ deitas ad deũ.

Alio modo compara
tur aliquid ad aliud
ſicut pꝛincipium ad
pꝛincipiatũ.⁊ tunc de
neccſſitate impoꝛtat᷑

4 diſtinctio. Quoniam

ergo hec pᷣpoſitio ex
impoꝛtat habitudinẽ

cauſe vel ſaltem pꝛin

cipij. ideo de necehi.
tate dicit diſtinctionẽ
inter extrema.ideo h

nõ poteſt eſſe vera ꝙ-
pſone ſunt ex eadem
eſſentia. Sed quia ge

nitiuus non tm̃ con/
ſtruitur in ratõne pᷣn
cipij. immo ex vi de/
clarationis eẽntie cũ
dicitur mulier egre/

gie foꝛme. vt dicit pꝛi

ſtianus. ideo cum ge⸗
nitiuo hec ẽ era tres

perſone ſunt eiuſdeʒ

eſſentie.

c Tres res. Accipit

hoc ab Auguſtino in

. li.de doctrina xpᷣia/
na. Et videtur male
dicere. dicendo tres
res.quia res ẽ nomẽ
abſolutum ⁊ genera/
le. ergo videtur ꝙ ſi
aliquid dicat in diui/

nis ꝙ dicat cſſentiaʒ

ſiue ſubſtantiazʒ.ergo
ſicut nullo modo ac/
cipitur tres eſſentie.
ita nullo modo de/
bet recipi tres res.Et

S ſi tu dicas tres entes

Hic non eſt ſimile. qꝛ
ens eſt participium.
ita trabit numerum

eſſentia querit᷑.qꝛ nõ inuenit᷑ qᷣd illi tres ſint niſi eſſen /
tia. p hoc volentes nos inducere. vt noĩe pſone eſſen⸗
tiam intelligamꝰ.cũ rñũdemꝰtres ꝑſonas.ita dicimus.

Indubitabilit᷑ veꝝ ẽ.qꝛ ñ iuenit᷑ vnũ aliqᷣd qð illi tres

ſint niſi eſſentia.vnũ em̃ ſunt illi tres.i.eẽntia diuina.

Vñ veritas ait.Ego ⁊ pr̃᷑ vnũ ſumus. Verũtamẽ cuʒ
querit᷑.qͥd tres vel qͥd tria.non de eẽntia querit᷑.nec

ibi quid ad eẽntiã refert᷑. Sed cũ fides catholica tres

eſſe ꝓfiteretur.ſicut Johes in epla canonica ait.Tres
ſunt qͥ teſtimoniuzʒ ꝑhibent in celo.q̃rebat᷑ qͥd illi tres

eſſent. i. an eſſent tres res.⁊ q̃ tres res.et quo noĩe ille
tres res ſignificarent᷑.⁊ ideo loquẽdi neceſſitate inuen

Joh. x.

j. Joh. v.

tum eſt hoc nomẽ ꝑſona ad rũdendũ.⁊ dictum eſt rrres

per/ſonr.
¶ MÆig tres res.⁊ qͥd vna res hic diciWV.§. h

7 7

Jon autẽ te moueat ꝙ diximꝰ tres res. MNõ em̃ hoc di

centes diuerſaruʒ reꝝ numeꝝ ponimꝰin trinitate.ſᷣ ita

tres res dicimꝰvt eaidẽ eſſe vnã q̃ndã ſummã rẽ cõſi ⸗

teamur. Vñ Aug.in. j. li.de doct.xpᷣia.ſic ait. Res qͥ/
bus fruendũ ẽ nos beatos faciũt. Res ̊ qᷣbus fruẽdũ
eſt. ſunt pr̃ et filius ⁊ ſpũſſanctꝰ.Eadẽq; trinitas.vna

quedã ſumma res eſt.cõiſq; fruentibꝰea.ſi tñ res ⁊ nõ

rerũ oĩm cauſa ſit. Nõ em facile põt inueniri nomẽ qd

tante excellẽtie cõueniat.niſi ꝙ melius dr̃ trinitas hec

Auge.

vnꝰ deus. Sicut g tres res dicunt᷑. et he ſunt vnares.
ita tres ſpᷣe dicunt᷑.⁊ he ſunt vna eẽntia.Ecce oſtenſu,ꝰ

eſt que ſit intelligẽtia huiꝰ nominis ꝑſona cũ dicimu
tres ꝑſonas.

¶ Oſtendit quomodo hoc nomen ꝑſona accipitur in

ſin gulari cum dicit᷑alia eſt ꝑſona patris.alia filij. alia
ſpuſſancti. i

Munc inſpiciamꝰvtrũ ſᷣm eandẽ rõnẽ et cãm dicatur.

alia eſt ꝑſona pr̃is.alia filij.alia ſpũſſancti. Qð vtiq

ſane intelligi pᷣt.vt ſit ſenſus talis.Alia ẽ ſubſiſtentia

vel ypoſtaſis patris.alia ſubſiſtẽtia filij.alia ſubſiſten

tia ſpũſſancti.Et alia ſubſiſtentia pater.alia filiꝰ.alia
ſ uſſe anctus.

6 hec intelligant᷑. Alius ẽ pater in ꝑſona. alius

filius.alius ſpũſſanctus. k

— .

¶ Deinde querit᷑ vtrũ ſᷣm eandẽ rõnẽ accipiat᷑ cũ dicit.
Alius ẽ pater in ꝑſona.aliꝰin ꝑſona filiꝰ.alius in ꝑſo⸗
na ſpũſſanctus. Siue alius ꝑſonalit᷑ pr.alius ꝑſonalit᷑

filiꝰ. alius ꝑſonalit ſpũſſanctꝰ? Ad qð dicimus.qꝛ etſi
poſſit eodẽ mõ accipi.cõgruẽtius tñ ex rõne dicti alia

variat᷑ intelligẽtia. vt hic ꝑſone noĩe ꝓpꝛietas ꝑſone
intelligat᷑.vt ſit ſenſus talis.Aliꝰẽ in ꝑſona vlł ꝑſona⸗

ri

bbeegze
htisaſen
ſ ſſt tn
42 Fa
mnigige
Neccun

Nathtti⸗

Quẽõ aecipitur

ꝓſona cuz dicit

alia eſt perſona

patris ⁊c̃.

Summã dicto

rum colligit.

Job. dam.

—

liter pater.i. ppꝛietate ſua pf alius ? q;ᷓ fili. ⁊ fliꝰpꝛo⸗

pꝛietate ſua aliꝰ q; pater. Paternali em ꝓpꝛietate di⸗/
ſtinguit᷑ ypoſtaſis pr̃is ab ypoſtaſi filij.⁊?⁊ ypoſtaſis fi/⸗
lij filiali ꝓpꝛietate diſcernit᷑ a patre.⁊ ſpũſſanctus ab
vtroq; ꝓceſſibili ꝓpꝛietate diſtinguit᷑. cetiã mo

do ſane põt accipi ꝑſona in pᷣmiſſis locutionibꝰcũ dici
tur. Alia ẽ ꝑſona patris.alia filij.i.alia eſt ꝓpꝛietas

pater eſt pater.alia qᷓ filius ẽ filius.alia q̃ ſpuũſſanctus
eſt ſpũſſanctꝰ. Ita etiaʒ noĩe ꝑſone quidã ꝓpꝛietates
intelligere volunt.cũ dicunt᷑ tres ꝑſone.ſᷣ melius ẽ vt
ſubſiſtentias vel ypoſtaſes intelligamꝰcũ dicimꝰ tres

pꝓſonas.¶ Ex pᷣdictis colligit᷑ ꝙ nomẽ pſone in trini/

tate triplicẽ tenet rõnẽ.Eſt em̃ vbi facit intelligentiaʒ
eſſentie.⁊ eſt vbi facit intelligentiã ypoſtaſis.⁊ eſt vbi
facit intelligentiã ꝓpꝛietaltliiliiiss.
¶Autoꝛitatibus ſanctoꝝ oñdit qð dixit.

¶ Bautẽ hᷣm ſbam dicat᷑.⁊ eſſentiã aliqñ ſignificet.ſupᷣ

ex dictis Aug. aperte onñdimꝰ. vο ꝓ ypoſtaſi atq;
ꝓpꝛietate accipiat᷑.ex auẽtibus ſctõꝝ oñdi opoꝛtet.ne
cõiecturis nr̃is aliquid auſi dicere videamur. De hoc
Hiero. in expoſitione fidei catholice ad alippium et
Aug.epos ita ait. Non ẽ ꝓꝛſus aliqs in trinitate gra
dus.nihilq; qð inferius ſuꝑiuſue dici poſſit.ſᷣ iota di⸗
uinitas ſui ꝑfectione eqlis eſt. vt exceptis vo cabulis
que ꝓpꝛictatem indicant ꝑſonarum.quicquid de vna

perſona dicit᷑.de tribꝰ poſſit digniſſime intelligi. Atqq

vt confutantes Arrium vnã eandemq; trinitatis dici
mus eſſe eſſentiã vel ſubſtantiã.⁊ deum vnũ in tribus
ꝑſonis fatemur. ita etiã impietatem ſabellij declinan⸗
tes.tres ꝑſonas expꝛeſſas ſub pꝛietate diſtinguim?.
nõ ipſum ſibi patrẽ.ipſum ſibi filium.ipſum ſibi ſpiri⸗
tumſanctum eſſe dicentes.ſed aliam patris.aliam filij
aliam ſpirituſſancti eſſe perſonã. Non em̃ nomina tan
tũmodo.ſed etiã nominũ ꝓpꝛietates.id eſt perſonas
vt greci expꝛimunt vpoſtaſes.id eſt ſubſiſtentias con⸗
ſitemur. HNec pater filij vel ſpirituſſancti ꝑſonam ali⸗
quando excludit. Nec filius vel ſpirituſſanctus patr
nomen ꝑſonamq; recipit.ſed pater ſemꝑ pater.et filiꝰ
ſemꝑ filius.⁊ ſpũſſanctus ſemꝑ ſpirituſſanctꝰ. Itaq;
ſubſtantia vnũ ſunt.ſed ꝑſonis ac nominibus diſtin/
guuntur. Ecce hic aperte dicit hHieronymus ꝓpꝛieta⸗/
tes eſſe ꝑſonas.⁊ ꝑſonas eſſe ſubſiſtentias. Vnde ma
nifeſtum fit quod diximus ſcʒ perſone nomine ſignifi⸗
cari et ypoſtaſim et pꝛopꝛietatem. Johannes etiam
dam̃ pſonas dicit eſſe ypoſtaſes.⁊ eas dicit entes ita
indens. In deitate vnã naturã confitemur ⁊ tres ypo
ſtaſes ſᷣm veritatem entes.id eſt perſonas.

—

tur ᷣm foꝛmam pꝛo/

pꝛie entitatis.tes au-

tem eſt nomẽ ſubſtan
tiuũ. Si tu dicas mi/
hi ꝙ res noiat foꝛmã
a parte aie. vel iſtud

nomen impoſitũ eſſ

a parte aie. hoc nibi?
quia illa ſunt no/

mina intentionum. ?

res diuidit᷑ cõtra in/

tentionẽ. R. dᷣm.ꝙ G

res põt ↄſiderari tri-
pliciter. Aut pᷣm ꝓpꝛie

tates qᷓs habet in p⸗

pꝛia natura. Aut!
modũ ꝑ quẽ fit apud
animã. Aut ſᷣm ꝓpꝛie
tatem cõem qᷓ ineſt ei
ab actibus aie.q ſunt
ſuhijcere et pᷣdicare.
cõponere ⁊ diuidere.
hm banc g triplicem

acceptionẽ contingit
rem tripłr nominari.

Vno mõ ꝑ nomẽ q
indicat exiſtentiam a

pte ſue nature. ſicut

dicit᷑ albũ et nigrũ et
bmõi. Alio mõ vᷣm ꝙ

aia accipit ꝑ modum

entis. boc mõ noiat
res. AUnde om̃e illud
res dẽ ꝙ aia cogitat
vt exiſtẽs in natura.
Alio modo contingit
noiare ꝑ intentiones

ſcdas.ſicut dicit᷑ ge⸗

nus. ſpecies. ſbiectũ.
pᷣdicatum.quoniã er⸗
go boc nomen res di
cit mediũ inter nomẽ
qð dᷣccit pure foꝛmaʒ
nature.⁊ nomẽ quod

dicit foꝛmã intentio/

nis.iclco nõ tm̃ eſſen-
tie cõuenit ſed etiam

perſonis. ⁊ ideo tres

res dicimꝰ tres perſo
nas.nõ ſic tres eſſen/
tias.⁊ huic ſignifica/
tioni alludit ipᷣm no/
men. Res em̃ dicit᷑ a
reoꝛ reris.quod dicit
actum a parte aie.Et
alio modo res venit

ab hoc qð eſt ratus. qd dicit ſtabilitatẽ a parte nature. ſic res dicit ſtabilitatẽ ſiue ratitudinẽ ex parte enti/

tatis. ⁊ ſic patent obiecta. quia vno mõ eſt nomẽ nature. alio mõ eſt nomẽ rõnis. v ¶¶ Mon ẽ pꝛoꝛſus ali⸗
l is in trinitate gradus. Nidet᷑ hic Hiero.dicere otra illud qd dicit Aug.ix.cõfeſ. Pꝛ ⁊ filiꝰ nõ differ̃t ſhᷣa.

cã ⁊ gradu. Itẽ in diuinis Va ier ibi eſt ſub. ̊ ſub dẽ relatiue ad ſuꝑius.igit᷑ ibi ẽ ſub ⁊ ſuꝑp.&̊ inferiꝰ ?⁊

ſuꝑius.igit᷑ gradus. Itẽ vbicunq; e
dicendum ſicut dicit glo.Exoð.xx. Hon aſcendas per gradus ad altare ⁊c.

auẽtas ⁊ ſubauẽtas ibi eſt gradus.ſed hec eſt in
Per grad

Fa tre ⁊ filio. ⁊c.Re.

aſcendit ad altare.q

dicit patrẽ maioꝛẽ filio.⁊ filiũ ſpũſctõ,.ſicut arrius dixit. Añ cũ gradꝰde rõne ſui nois tollat ꝑſonaꝝ eq̃litatẽ.

r 4

aliunde r no nutmeræ

7

üäT—

5 —

8 Jdeo bene dieit Hieronymus. M non eſt pꝛſus in diuinitate rius NMiblominus vonitr oꝛdo. Diffe⸗

nat in rationem pꝛincipij.⁊ hoc ponit oꝛdinem in cognoſcendo.

„ de comuni

runt em̃

dicit Auguſti
vero ſumitur pꝛ

adus ⁊ oꝛdo ſicut punctus ⁊ vnitas. Nam punctus eſt ſi ubſtantia poſt ita. i⸗
libus. Anitas vero eſt ſubſtantia nõ habens poſitionem. ideo eſt in ſpiritualibus. Sic gradus dicit
tionem vel loci vel dignitatis. Oꝛdo vero dicit habitudinẽ ad pꝛincipium ſine poſitione. Ad illud igitur q
ici uſtinus. Dicendum ꝙ impꝛopꝛie loquitur in vtroq; verbo.⁊ cauſa ſumitur ibi ꝓ pꝛincipio. grac?
ur pꝛo oꝛdine. Ad illud quod obijcitur de ſub. dicendum ꝙ ſub in diuinis non dicit ſubautoꝛita⸗

ſolũ eſt in coꝛpoꝛa
ſuppoſi

tem ſed ſolum habitudinẽ ſm rationẽ intelligendi. Ad illud quod obijcitur de autoritate. dicendum ꝙ ven
eſt ̃m ꝙ autoꝛitas ſonat in rationẽ dominij quod ponit gradum.ſed ſic nõ eſt in diuinis.ſed ſolum put ſo⸗/

Ointelligentiam buius partis duo pꝛinci⸗

— 7

runtur. Pꝛimo de g
quid ſit iᷣm diffinitionem.
eſtio.ſjſ. a

ꝛ pſona dine⸗ hſᷣm ſubſtantiã. videtur ex verbis

Auguſtini in. vij. de trinita. Idem eſt deo eſſe ⁊ ꝑpſo⸗
nam eſſe.Et iterum.cuʒ dicimus perſonam patris.

nõ aliud dicimus qᷓ; ſubſtantiam patris.ergo perſo
na dicit᷑ ᷣm ſubſtantiã.
no.quot ſunt ꝑſone tot ſunt ſubſtantie.igit᷑ nomen
per ſone dicit m ſubſtantiã. ¶ Ytem hugo de ſan
cCto victoꝛe in li. ſacramentis.in pꝛima parte libꝛi
tercij. Anum ſoluʒ nomen eſt ſubſtantiale quod de
ſingulis dicitur ſingulariter. In ſumma tamen nõ

tem Aubhel.in fine mo

dicit᷑ ſingulariter.ſed pluraliter ꝓnunciatur. vt per
. Igten hoc nomen pſona eſt nomen ſubſtantia
e.

Item Boetius in libꝛo de duabus naturis et

vna pſona xpᷣi.pſonam diffiniens dicit.ꝙ eſt ratio⸗
nalis nature ſubſtantia indiuidua.ſed ſi ſubſtantia.
pᷣdicatur in recto ⁊ nõ per accidens.ſed ſᷣm ſe.tunc

ergo perſona dicit ſubſtantiã m omnes doctoꝛes.

Ntem bhoc ipſum videtur ratione.⁊ hoc ꝑ diffini⸗
tionem. Boetius em̃ venando diffinitionem perſo
ne dicit ꝙ aut eſt ſubſtantia aut accidens.⁊ dicit
ns eſt accidens.ergo ſubſtantia. Si ergo perſona in

bis inferioꝛibus dicit ſubſtantiã ⁊ quid ꝑ ſe exiſtẽs.
ergo ⁊ in deo. ¶ Item hocipſum videtur ꝑ eius ab⸗
ſolutionem. quoniã omne nomen quod dicit᷑ ad ſe

dicit ſubſtantiã in diuinis.quia tale non ſᷣm relatio

nem dicitur. ſed hoc nomen perſona eſt huiuſmodi

vt patet. Et Auguſtinus dicit.vij.de trinitate.Ad ſe

quippe dicitur ꝑſona.vt bonus magnus ⁊c̃. Itẽ
hoc etiam videtur per ecdleſie reſponſionem. quia

omne nomen quod cõuenienter reſpondetur ad in
terrogationem factam ꝑ quid indicat ſubſtantiam.

ſed quia quid querit ſubſtantiam.ſed hoc nomẽ ꝑ/

ſona ab eccleſia hereticis reſponſum eſt querentibꝰ

quid tres ſicut dicit Auguſtinꝰ ⁊ magiſter.ergo in/
dicat ſubſtantiã. ¶ Item hocipᷣm videtur relatio/
nis abſtractione. Intelligamus ꝙ nulla relatio ſit ĩ
diuinis. ⁊ ꝙ in vna ſola ypoſtaſi ſit natura diuina.ſi
cut intelligunt gentiles.tunc contingit ꝙ adhuc eſt

intelligere naturã intellectualẽ ⁊ habentẽ illã. ergo

et pſonam ⁊ naturam.igitur ſi circumſcripta omni

relationc ſaluus eſt intellectus perſone.perſona nõ
dicitur m relationem. ⁊ dicit᷑ m relationẽ vel vᷣm

ſubſtantiam. ergo dicit᷑ m ſubſtantiam.¶ Contra
Boetius in lib.de trinitate in fi. Si perſone diuiſe

ſunt. neceſſe eſt vocabulum quod ex partibus tra/

bit oꝛiginem ad ſubſtantiam nõ pertinere. Si ergo

que trabunt oꝛiginẽ a partibus nõ ꝑtinent ad ſub/

paliter querũtur. Pꝛimo queritur de quid/
ditate huiꝰ nois gerſona. Secũdo queritur
tate eiuſdem. Mtum ad pꝛimũ duo que/
imo de ꝑpſoua ᷣm rem quid ſit. Secundo

ſtantiam. multofoꝛtius nec nomen perſone. Ande

Rich. de ſ. ancto victoꝛe dicit ꝙ pſona idẽ eſt qð ꝑ ſe
exiſtens.iuxta quendã ſingularis exiſtentie modum

nature rõnalis.ſed ſingularis modus exiſtentie eſt
relatio in diuinis ⁊c.
nomen qð recipit mult
ptinet ad relationẽ. quia m oẽs ſubſtãtia remanet

te rõne videtur. quia om̃e
udinẽ vel plurificationem

indiuiſa.Et boetius dicit ꝙ ſubſtantia cõtinet vni⸗/

tatem. relatio multiplicat trinitatẽ. ſi ergo nomen p

ſone eſt multiplicabile. patet ꝙ dicit᷑ pm relationeʒ.
em omne nomen de ſe impoꝛtans diſtinctionẽ

dicitur ſm relationẽ.ſed nomen pſone impoꝛtat di

ſtinctionẽ.quia pſona eſt ypoſtaſis ſpꝛietate diſtin⸗
cta.⁊ boetius dicit ꝙ eſt indiuidua.et indiuiduatio

nõ eſt aliud qꝙ; diſtinctio. ergo ⁊c. ¶ REe'dicendũ. ꝙ 9

aliqui voluerunt ſoluere diſtinguendo ſignificatio/

nem pſone vm diuerſitatẽ numeri. vt in ſingulari di
ccretur ſm ſubſtantiã. in plurali ᷣm relationẽ. Sed
hec ſolutio nõ valet.quia dicit᷑ in ſingulari. alia ꝑſo/

na patris.alia filij.qð dici nõ poſſet.ſi eſſet terminꝰ

ſubſtãtialis. cũ nõ ſit alia pſona ſubſtãtia patri.alia

filij. Alij voluerunt per diſtinctionẽ ſignificationis

ſoluere ſm diuerſa tꝑa. videlicet ꝙ ante reſponſio⸗

nem eccleſie diceret᷑ ſubſtãtialiter ⁊ m ſubſtantiã.

poſt rñũſionẽ diceret᷑ ſm relationẽ. Sed hec ſolutio

nõ valet.nec in ſe.nec ad ꝓpoſitũ. In ſe nõ valet.qͥa
eccleſia aliq̃ rõne rñdet magis illud nomen q; aliud
ſubſtantiale. ⁊ tunc nõ impoſuit ſignificationẽ.ergo
rñſio eccleſie nihil facit ad mutationẽ ſignificatõis.

Ad ꝓpoſitũ nõ valet.quia ſᷣm ſignificationẽ quã bʒ

poſt reſpõſionẽ eecleſie loquunt᷑ doctoꝛes.⁊ currũt
rõnes ad vtramq; partẽ. Et ꝓpterea eſt intelligen⸗

qum ꝙ pſona dicit᷑ rõnalis nature ſuppoſitũ ꝗpꝛie
tate diſtinctũ.ſᷣm oẽs qui intelligunt eius ſignifica

tionem ſpecialem.ſed ſuppoſituʒ rationalis nature
conſtat eſſe ſubſtantiã.ꝓpꝛietatem diſtinguentẽ con
ſtat eſſe relationẽ.ergo cũ perſona vtrũq; impoꝛtet
ſcʒ ſuppoſitũ et ꝓpꝛietatem.neceſſe eſt dici ſ̃ᷣm ſub/

ſtantiam ⁊ m relationẽ. Et cum dicat᷑ ſm ſubſtan
tiam ⁊ ſᷣm relationẽ.pꝛincipaliꝰ dicitur ſᷣm ſubſtan

tiam quantũ eſt de generali ⁊ pꝛimo nominis intel/

lectu. Perſona em̃ dicit ſuppoſitũ certuz ſubſtantie
ſiue in deo ſiue in creaturis.Et huic cõſonat modus

dicendi a parte nois.Sed quantum eſt de ſpeciali ⁊
vltimo nois intellectu.quia dicit ſuppoſitum diſtin

ctum ꝓpꝛietate q̃ eſt relatio.dicit᷑ in deo ſᷣm relatio/

nem.Et hinc eſt ꝙ ſancti ⁊ coctoꝛes dicunt nomen
ꝑſone ſm ſubſtantiã dici licet etiã ſm relationẽ d /
catur. Sed obijciet aliquis cũ iſti modi.dici ſm ſub
ſtantiam ⁊ dici ſᷣm relationez. diuidant nomẽ diui/

nũ vt videt᷑ ex oppoſito.aut nõ potuer̃t inuenini in
eodem. aut illud nomen implicat in ſe oppoſita.Et

pꝛopterea intelligendum ſicut dicit Rich. de ſancto
victoꝛe.dici ſᷣm ſubſtantiam eſt dupliciter. Aut in/io

Aspſon

Uultate

Keinde
aͤturbon
tanmvtl
Dicoge
tin. 1. .
uiu.
tenchbn
ſhltif
otniifn
aſto G
fſin.
nſpen
ſtediäf
ſto d
Pent.
e

hoep
Iſalan
ſenn
H20
rach
lawe
ſartloe⸗
iſat
ſorfen
dpen
Mdti
Pagucken
expon
gueſerin
1t̃em
poſttur
ſpüͤſana
ſceſut
kiucuſ⸗

Vonrq

tasno
gei
taſ
finn
Mlord
Mcrrer
nchee
tde

e

Utnclin

Metſdr
Pate
Wn
agen
biapt

(li.7
kuntin

Wh

.
1
me „ Mr
„ N
S
X

. 1

6 .

nen D
rmmini
ringimiſtn
nini
ktiu goniirr
iidtri
tniki
na
ainin
mbn
3 4 ErRNe,
ℳ

1 4 1

..

dicando ſubſtantiam ſᷣm naturã cõmunem. ſic di
citur homo ſm ſubſtantiam. Aut indicando ſubſtã
tiam vt ſuppoſitũ certum.vt quidã bomo. Pꝛimo
modo dicere eſt quid. ſcoo modo ẽ dicere aliquid.
Dico g̊ ꝙ nomẽ eſſentie vel ſubſtãtie dẽ ſm ſubſtan

tiain.qꝛ indicat naturã cõcm.ſ̊ pſona dẽ ſᷣm ſöůam.

quia indicat ſuppoſitũ certũ ⁊ diſtinctũ. Natura au
tem cõis nõ multiplicat᷑ nec refertur. ⁊ ido qdð dicit
ſubſtãtiã ᷣm naturã cõem. ita dẽ ad ſe.q; nullo mõ

Hõ⸗t dici ᷣm relationẽ.⁊ hoc quidẽ mõ diuidit᷑ ex op

poſito. Suppoſitũ autẽ ſiue ypoſtaſis natũ eſt plu/
rificari. ad aliud cõparari.⁊ ita referri.Et qd ſic dẽ

vm ſubſtantiã.nihil impedit rõne relationis ſupad

dite dici ᷣm relationem. ⁊ hoc vult vicere Rich.de
ſctõ victoꝛe. Patet & rñſio ad obiecta ſᷣm vtramq;
partem. Concedendũ eſt em̃ nomẽ ꝑſone ſ̃m ſbam
dici vt explicatũ eſt.ſicut dicunt ſcti.⁊ rõnes ꝓbant
Ita em̃ intelligunt dici m ſbam. Concedẽdũ ẽ ni/
hilominus dial m relationẽ.licet nõ ita pꝛincipalit᷑
ſicut ꝓbant rõnes ſequẽtes.qm̃ multitudo relatio⸗/
num plurificat ipſam pſons. (Ad ülud tñ qð obij
citur ꝙ rũdet᷑ ad interrogationẽ factã ꝑ quid.et ex

hoc poſſet cõcludi ꝙ nõ tm̃ dicit ſam vt ſuppoſitin

11 ſed etiã vt naturã cõem. Ddin ꝙ quid aliqũ querit

— .

eſſentiã ſuppoſito qͥd eſt q per nomen di. vt qͥd eſt
PW. ⁊ qd rnñdct ad banc qõnẽ indicat ſubſtantiã pu⸗
re et eſſentiã.⁊ qñ eſt queſtio de ſubſtãtia.Aliqñ ſup
ꝓoſita voce indeterminate querit qͥd ꝑ nomen dicit᷑
ſicut ſ. dicat᷑ bꝛunellus currit.⁊ querat᷑ qͥd bꝛunellꝰ.
vtrũ ſcʒ hõ vel aʒinus. Aliqñ ſuppoſita quidditate

⁊ ſignificatione querit de eo reſpectu cuiꝰdicitur no

men dependens.vt ſi dicat᷑ albi currunt.⁊ ſi querat

quid albi.põt rñdere homines vel aſini.et hoc mo⸗.

do queſierũt heretici qͥd tres.quia beatus Johᷣ.dixit
in canonica.v.Tres ſunt qui teſtimonium dant ⁊c.
queſierũt quid tres. cũ ſit adiectiuũ ſine ſubſtãtiuo.
⁊ tũc magis querit ſuppoſitũ qᷓ; eſſentiã.⁊ ideo ſup⸗
poſitum ẽ reſpõſum.⁊ ſic ꝑ hoc nomen ꝑſona. VUñ
ſpũſancto ſuggerente poptime ⁊ nobiliter ⁊ catho/
lice ſicut dicit Rich.rñdet eccleſia ⁊ valde bene.⁊ in
ſtinctu ſpũſſancti ſicut dicit Rich̊.magis rñũdit hoc

nomecn ꝙᷓ aliud. Sed tunc poſfet queri quare bere

.

ticus nõ queſiuit ꝑ hoc interrogatiuũ qui.⁊ videtur
ꝙ debuiſſet. Si eĩ querebat de ſuppoſito.ctqͥ que-/
rit de ſuppoſito.debuit querere qui tres. Et ad hoc
eſt rñſio.ꝙ qui querit de ſuppoſito certo ſiuc reali.⁊x

de illo nõ qᷓrebant.quia in eadẽ autoꝛitate ſubditur.

ctus pꝑſone poſſit abſtrahi ab hac ꝗꝓpꝛietate determi

pater.verbũ.⁊ ſpũſſanctus.ſed qrebant de ſuppoſi-

to reſpectu cuiꝰ hoc qʒ eſt tres ſignificat in adiacen
tia.⁊ ideo magis q̃ſierunt quid tres qᷓ; qui tres.Sic

Ad vltimũ argumentũ ꝙ nõ recte ꝓcedat pate/
bit melius.j.rñſio. Camen poteſt dici ꝙ etſi intelle/

nate.tñ de ſuo generali intellectu. clandit intellectũ
AWietatis. ⁊ quia in diuinis ꝓpꝛietas eſt relatio.ido
de generali intellectu claudit relationẽ. Ande ſicut

bpec pſona in viuinis que eſt pater.nõ poteſt abſtra/

Weboc nomilon⸗

hi a paternitate que eſt relatio pſonalis ſalua perſo
nalitate. ſic nec ꝑſona a relationis intellectu in ſpe⸗
ciali.⁊ ſic patet ꝙ non ſequitur ꝙ dicatur jm ſub/
ſtantiam. MM .
ꝛeſtio. ij.
na quid ſit

„ 4

õmuni vel pꝛo ypoſtaſi. ¶ It.

opoꝛtet vnico nomie rũdere.⁊ ipſi boc q̃rcbant.

dua non ponit ſed pꝛiuat.

ſtanciam. aut ſicut per rem ei
ue ſic ſiue ſic.eſt ibi additio. Mam diffinitiones acci
dentiũ ſicut dicit phs ſunt ex additamẽto. Silr ſi p

bm diffinitionem. et

dimt init catn Woctius ſic. Perſona eſt rõnalis natuũ
re indiuidua ſubſtantia. Sed q; iſta diffinitio ſit
conueniens diuine perſone oſtenditur per intentio
nem autoꝛis. quia boetius intendit agere de perſo/
na xpi. conſtat autem perſonam xpᷣi eſe increatam.
ergo intendit aſſignare ratõnẽ pſone diuine ſiue in/
create. . Itẽ ꝙ h ſit rõ in diuinis videt᷑. Nã in deo
vſtat wonendũ eſſe ſuppoſitũ incõicabile.⁊ B ſuppo
ſitũ e ſba diuina. ⁊ B etiã ẽ rönalis nature.⁊ nõ ↄue
nit ci niſi de qᷓ dicit᷑ gſona.igit᷑ eſt eiꝰ ratio vt videt᷑.
ontra. Omnis diffinitio dicit aggregationem.
m conſtet er pluribus.alioquin eſfet ibi nugatio.
In ſimplici autẽ nulla e aggregatio.igitur nulluʒ
implex eſt diffinibile. ſed ꝑſona in diuinis eſt omni
no ſimplex. ergo ⁊c. Si dicas pᷣm ꝙ aliqui ꝙ q́;uis
ſit ſimplex ᷣm rem. tamen nõ eſt ſimplex pᷣm ratio/
nem. ¶ Contra. Aut illi rationi reſpondet aliquid

in re. aut nibil. Si aliq̃d. ergo aliqua compoſitio eſt

in re. Si nihil.ergo ratio omnino vana c. ſed Apter
rati nvan non eſt aliquid diffiniendum. ergo æc.
¶ Iten ratione ſuarũ partium non videt᷑ conueni
re diuine ꝑſone. Nam rõnale eſt differentia anima⸗
lis.ergo cui nõ conuenit eſſe animal.non conuenit
natura rõnalis. Sed animal nõ conuenit deo cum
ſit ſpecies coꝛpoꝛis.ergo nec hbomo qd eſt rationale.
heem videt᷑ ꝙ ſubſtantia non dicatur in recto de
ꝑſona.quia multiplicato diffinito necefe eſt multi⸗
plicare diffinitionẽ ⁊ partes diffinitionis. ergo ſi ꝑ/

ſona eſt ſubſtãtia. cum ſint plures pj. onc. igitur plu⸗

res ſubſtantie.Si tu dicas ꝙ ſubſtantia ſtat ibi pꝛo
ypoſtaſi. Contra. ypoſtaſis dicitur ſubſtãtia indiui/

dua ſicut dicit boetius.ᷣ ergo ſicut eſt nugatio ſi dice
retur homo rõnalis.ſic ⁊ in pꝛedicta notificatione.

Querit᷑ ergo vtrum boc nomen ſubſtantia ſtat pꝛo

uni tem videt᷑ eſe nõ con
uertibilis. Nam anima bominis eſt nature rationa
lis ſubſtãtia indiuidua ergo ⁊c.¶ Altimo queritur
cum diuerſe ſint diffinitiones ſiue aſſignent e per⸗
ſona quomoo differant. ¶ Rdicendũ.ꝙ ſicut pa

tet ex intentione autoꝛis. hec diffinitio conuenit et

aſſignatur diuine pſonc. illud vero qð obijci/
tur qꝙ; ninpler nõ eſt diffinibile. dicunt aliqui ꝙ du/
pliciter eſt aliquid diffinibile. Ano moo in eeoer
. differentiã dicentẽ poſitionẽ.vt cum dicit homo
eſt animal rõnale moꝛtale. ⁊ hoc modo verum ẽ ꝙ
diffinitio dicit aggregationẽ compoſitionẽ.et hoc
modo ſolum aggregatum eſt diffinibile. Alio modo

contingit aliquid diffinire in obliquo ⁊ per differen

tiam dicentem pꝛiuationẽ. vt cuʒ dicit ſimietas eſt
curuitas naſi.⁊ tunc nõ ſignificat᷑ ſubſtantia rei ag
gregari ex diuerſis.quoniã qd ponituri obliquo nõ
intrat eſſenciam de neceſſitate. Alterius differentia
pꝛiuans nõ ponit aliquã compoſitionem ſiue ꝗ po

ſitionem. ⁊ talis eſt dicta ratio. Nam hoc quod eſt

rationalis cadit in obliquo.⁊ hec differentia indiui
. Sec hec reſponſio nõ
poteſt ſtare. Pꝛimum quides.quia quod diffinitur

7

per obliquum.aut diffinitur ſicut accidens per ſub⸗/

rem eiuſdẽ generis.tunc ergo intrat eſſentiam et nõ

dicit totam. cum ſit pars diffinitionis. ergo neceſſe
eſt illuq quoq apponitur aliquiq addere m rem.ct

15

6

ita ſi to ſiue in obliquo neceſre eſt diccre ag boetij qñ venatur diffinitionẽ perſone per pᷣdictam n
16 eecal prcrca vom aliter ꝙ bec ratio in diuiſionẽ ſubſtantie vt ibi patet. Ande boc nomen i⸗
tellecta de pſona creata. eſt notificatio dicens aggre indiuidua coartat illã indifferentiã illius nominis Na
gationem. In deo autẽ nõ dicit aggregationem bm ſubſtantia xt ſtet ꝓ ſubſtãtia pꝛima.⁊ ſic non eſt ibi uen⸗
rem. ſed m intelligendi rationẽ. que tamen non eſt nußsatio. nec ſubſtantie cõis indiuiduatio.Ad il/ꝛ1 ſbie
vana. eo ꝙ omnia que dicunt᷑ in ratione perſonc.in lud qð vltimo qucrit᷑ de aſſignationc diffinitionum mag
ueniuntur in deo. licet nõ per diuerſitatẽ.⁊ hoc qui/ dicendũ ꝙ ꝑſona diffinitur a boetio.ꝑſona eſt rõna ſfn
dem poteſt intelligi ſic. In creaturis ſpecificatio per lis creature indiuidua ſubſtantia. Rich. ſic. perſona ie
additionẽ complentẽ.eſt indiuiduatio per additio/ eſt intellectualis nature incõmunicabilis exiſtentia. 4 uſt
nem ſiue appoſitionẽ contrabentẽ. Et ideo cum di⸗/ Diffinit᷑ etiã alio modo ſic.ꝑſona eſt exiſtens per ſe
citur ſubſtantia indiuidua.indiuiduum realiter ad/ iuxta ſingularẽ quendã rõnalis exiſtentie modum. ſie
dit ſupꝛa ſubſtantiam. vnde ⁊ ſubſtantia indiuidua A magiſtro diffinitur ſic.ꝑſona eſt vpoſtaſis diſtin/ tiſen
ſupꝛa naturã.⁊ ideo neceſſe eſt eſſe compoſitã perſo cta ꝓpꝛietate ad nobilitatẽ ꝑtincnte.Et notanda eſt eamun
nam in creatura. Sed indiuiduatio vci diſtinctio ẽ differentia haꝝ diffinitionu.qꝛ Boetius ⁊ magiſtri 3Ctinin
in deo per ſolam oꝛiginẽ.Et quia perſona oꝛitur ſediffiniunt perſonã ſᷣm ꝙ cõmuniter dicitur in deo ⁊ Pppin
ipſa. ⁊ ideo nulla eſt ibi additio ſed plurificatio. ⁊ p in creatur.ſ. ed boetius magis ↄſiderat rationẽ rei. Pmtn
plurificationẽ diſtinctio ⁊ indiuiduatio.et ideo nec magiſtri wro addunt rationẽ tranſiationis. Diffini aunni
indiuidua addit ſupꝛa ſubſtantiã.nec ſubſtantia ſu tiones vero NRich.ſunt ꝑſone ꝓut eſt in diuinis pꝛc f
pꝛa naturã.ideo vere dicit᷑.⁊ vera eſt ratio intelligẽ/ cipuc.ſed vna eſt ꝓpꝛia aſſignatio.alia vero diffini/ chuat
di. ⁊ notificatio iſta cõuenit ꝑſone diuine.nec ſigni / tionis boetij expoſitio ſiue coꝛrectio. Poſſet tamen Gwngau
ficatur in ea aliqua compoſitio.vndc tenet ratione dici ꝙ oes idem dicunt.differunt tamẽ ᷣm modum io
cuiuſdã notificationis. ⁊ cadit a ratione diffinitõis. dicendi.quia diffinitio Boetij fuit data.et videbat᷑ Aitor
quia nec deus nec diuina perſona eſt diffinibilis. et impꝛopꝛietatẽ ſonare. ideo poſuit ich. aliã magis nto
12 tamen cognoſcibilis et notificabilis. ¶Ad illud qd p ꝗpꝛia verba. ſic vſq; ad quartã. J len
obijcitnr de differentijs poſitis ſiue de membꝛis.di/ Ecundo querit᷑ de ſecundo articulo ſcʒ de com Kortnt
cendum ꝙ rationale dicit᷑ vno modo qð habet po/ munitate huius nominis perſona.⁊ circa hoc iuots
tentiam diſcernendi bonũ a malo.verum a falſo. et uerunt᷑ duo. Pꝛimo querit᷑ vtrum hoc nomen ꝑer D
ſic deo ⁊ creature conuenit. Alio modo qd habet pp ſona ſit vere cõmune perſonis increatis. Secundo ſſtlcpe
tentiam diſcernendi ꝑ inquiſitionẽ.⁊ collationem ? vtru ſit cõe vniuocũ ꝑſonis creatis ⁊ increatis. lttuſfn
diſcurſum.⁊ hoc eſt ꝓpꝛium anime coniuncte cariii. ucſtio.ſ. c. .. lugu⸗
2 ſic differentia talis pꝛimo modo ponit᷑ in diffini · ¶ Mꝛ hoc nomẽ pſona ſit vere cõmune pſonis increa- bnin
18 tione. ſed ſcdo modo obijcit. Acd illud qð obijcif tis oſtendit᷑ ꝑ Aug.vij. de trini. Ideo inquit dicunt gbſevtt
ſubſtantia indiuidua dicit᷑ in recto. Dicendũ ꝙ nu/ tres perſone.quia cõmune eſt eis qʒ eſt perſona. ſed (pien
meratur ſicut perſona. quia ſicut dicit Anhel.plu/ conſtat qꝙ ad plurificationẽ non ſufficit cõmunitag W
res ſubſtantie ſunt indiuidue.ſicut plures perſone. nominis.ſolũ ergo vere eſt comune ſᷣm rem. Itẽ ſthn
19 ¶ Ad illud qð queritur.vtrum hoc nomen ſubſtan hocipſum videt᷑ ratione.quia omne nomen qð reci ſoſc
tia ſtet pꝛo cõmuni. aut pꝛo ypoſtaſi.conſucuit du / pit ſupꝛa ſe nomen diſtributiuũ eſt vere comune ad ſennab
pliciter reſponderi. Pꝛimo modo ꝙ ſubſtantia ſtet illa in que diſtribuit. ſed tale eſt hoc nomen pſona. lack
pꝛo cõmuni. ⁊ ſi tu obijcis ꝙ illa indiuiduat᷑.dicunt ergo eſt cõmune ad tres.¶ Itez omne qð ſm idem Dl
ꝙ differentia adueniens reſpicit ſubſtantiã ratione nomen ⁊ m eandẽ rationẽ dicit l hai
ſuppoſiti.⁊ non rõne foꝛme.vt patet cum dicit᷑ inkſi recomune ad illa.ſed ꝑſona eſt hmõi. ⁊cc. Item V
uiduum animal. Hec autẽ reſponſio non videt̃᷑ oon cũ dico pater eſt pſona. hoc nomẽ ꝑſona pᷣdicat᷑. aut ki
ueniens. quia hoc nomen ſubſtantia pᷣm ꝙ ſtat pꝛo ersgo tanq; ens de rone patris. aut tanq accidentale ti
cõmuni non ſupponit perſonam. vnde hec eſt falſꝗ. Conſtat ꝙ nõ tanqᷓᷓ accidentale. tanqꝙ ens de röne Piuni
cſſentia generat.ſimiliter hec.ſubſtãtia generat. Se patris.aut & dicit totu qdð eſt pꝛ.aut nõ. Si totũ.ſi⸗ ii
cundo mõ dicit᷑ ꝙ ibi ſubſtãtia tantũ valet quantũ ¶cut &̊ pater pdicat᷑ de ſolo patre.ita ⁊ ꝑſona. qð fal- nan
ypoſtaſis. nec eſt nugatio. Mam indiuiduatio atten ſum eſt. nõ dicit totũ. in plus eſt hoc ꝙ eſt ꝑſona Dõ
ditur in perſona q;tum ad triplicem incõmunitatẽ. öꝙ pater. ⁊ in plus ꝙ eſt de ratione patris.⁊ ſimiliter 67 ith
ſcʒ per pᷣdicationẽ ⁊ hec conuenit ycoſtaſi.Et ꝑ com de rõne filij. ů eſt vere nane Edunna Biiech uſ
poſitionẽ.quia nõ eſt altcri cõponibilis.Et ꝑ vnio ad aliqua.qð numerat᷑ in illis ẽ vere vniuerſale ad an
nem ꝓut aliquid vnit᷑ dignioꝛi. Et ita differentia in illa.maxime ſi nõ dicitur accidentaliter de illis. hoc *
diuidua dicit iſtas duas incõmunitates. Ande pa/ patet.quia Augꝰ. dicebat ſupꝛa diſt. xviij. ꝙ non ob ſ u
tet qꝙꝙ nõ eſt ibi nugatio. patet etiã quia diffinitio eſt aliud eſſentia nõ eſt vniuerſale niſi ꝙ non numerat fnnei
conuertibilis. Per iſtã duplicẽ incomunitatẽ exclu in ſingularibus.ſi ergo ꝑſona eſt cõmune ad tres.⁊ ud⸗
ditur anima hominis que eſt alteri componibilis.? vlterius numerat᷑ ſiue plurificat᷑ in illis.ergo ẽ vni- frnie
bumana natura in xpo que eſt vnita dignioꝛi. Sed uerſale.ergo in diuinis eſt ponere vniuerſale.quod ln⸗
tamen illud licet rõnabiliter ſit dictuʒ adhuc reſtat eſt contra pᷣdeterminata. ⁊ contra Augꝰ. Qui vult aam
ueſtio de ypoſtaſi.quia ypoſtaſis eſt ſõa indiui / ꝙ in diuinis nõ ſit vniuerſale nec ꝑticulare. ytezʒ Mtf
dua queritur ſimiliter quõ ibi accipiatur ſubſtãtia. nihil ẽ cõmune qð de ſua rõne ⁊ noie pꝛiuat cõmuni inti⸗
⁊ nõ põt accipi nec pꝛo cõmuni.nec pꝛo vpoſtaſi.et tatem.ſed ꝑſona dicit indiuiduum ſiue incõicabile n
ꝓpter hoc dicit᷑ tercio ꝙ boc nomen ſubſtantia ſtat de ratione ſui noĩs.ergo ⁊c. ¶ Itẽ omne qð dicitur nge
ibi m ꝙ hoc nomen ſubſtantia diuidit᷑ in piimaʒ Sm ſubſtantiã ⁊ eſt cõe.dẽ ſᷣm ſbam cõem. nihil qð nnig⸗

ſecundã.⁊ ita in quadã cõmunitate ad ſubſtantiam

vniuerſalẽ et particularẽ.⁊ illud colligunt ex verbis

dẽ m ſubſtantiã cõmunẽ plurificatur.ergo perſo/
na non plurificatur. Couſtat autem ꝙ pluniicatur.

erehi,
16 liene
Nedfininn
oncki
hlen
nchhisgin
nlat
bernn
hg
Wdaur
Nonmnnit
gij1
inarns d
sti
nnne snt
üchmim
Cbemoſe
Wenrd
ur nü
itu1 u
Gnntin
Mninin

„„
120

ccepta ab aia ſm ↄſimilẽ modum accipiendi. et ſic
hoc nomen indiuiduũ eſt cõe ſ̃m rõnẽ ad petrum ⁊

habet. roõne eius ꝙ ſubeſt

tñ dicit ſm ſbatn.ð no dielt quid eðe. ¶
cit qͥd cõmune.aut nois tm̃.aut nomis et rò

aut nois ⁊ rõnis et rei. Si tm̃ nomis.ergo eſt equi

uocatio. nõ eſt cõmune. Si tm̃ nois ⁊ ronis ita ꝙ;
nihil eſt cõmune in re. g eſt vanitas ſolũ. Si vᷣo no/⸗

minis ⁊ rõnis ⁊ rei.ſed cõitas realis vt vult Dam̃.
nõ eſt niſi cõitas ſubſtatie ⁊ nature.⁊ hec nullo mõ
plurificat boc nomen ꝑſona nullo mõ põt eſre cõ
22 mune.

V.ad pᷣdictoꝝ intelligentiã eſt notandũ
q ꝑſona abſq; dubio eſt cõis tribus ⁊ cſſentia cõis.
ſed tñ alius modus cõitatis eſt in effentia et ꝑſona.
et huiꝰſignum eſt ꝙ plurificat᷑ perſona nõ

.

et eſſentia.et in noĩe boc ſignificante. Communitas

eſt humanitas reſpectu petri ⁊ pauli.qꝛ vna natura
vniuerſalis reperit᷑ in vtriſq;. Cõitas vero ᷣm ſimi⸗

2

ↄſimili opatione.ſicut modus regendi cõmunis eſt
naute ad regenduʒ nauem.et doctoꝛis ad regendas
ſcholas. quia vterq; nõ debet eſſe ſoꝛte ſed arte peri·
tus.Et pꝛimus quidẽ modus attendit᷑ in effentia.

Scus vero attendit᷑ in perſona. Mã perſona dicit
gauaſi ꝓpꝛietate diſtincta. ⁊ ita dicit habitudinez ad
Paeraté que ↄſimilis eſt iu Aber perſonaꝝ. Mon
cm̃ dicit quantũ eſt de ſe vnã foꝛ en
obliquo.ſed fubſtãtia ſiue eſſentia dicit foꝛmã et na

turam abſolutã in qua cõicant.Alij dicũt tercio mõ

goutler eſt irag. rei ſcʒ ⁊ rõnis. Rei.ſicut vniuer
ale ad ſingularia. Rönis vero. ſicut aliqua intentio

ad paulũ. Dꝛimo mõ dicunt eſſentiaz eſſe cõmunẽ
Scdo mõ dicunt eſſe cõem perſonã.Quia boc dicit
ũt iſti modi dicendi ſi diligẽtius attendamus con.
uenientes ſunt ⁊ ſumpti ſunt ex ſiguificatione buiꝰ
nois qð eſt ꝑſona ſiue ex diſtinctione. Perſona em̃
diait incoicabile ᷣm rõnem. ⁊ boc dicit pꝛiuationeʒ
cõitatis ¶ Perſona vlterius quia incõicabilitatem

cit babitudinẽ ad ꝗꝓpꝛietate.ſicut ꝑx nomen ypoſtaß.
Rur ſus ex bis habet᷑.ꝙ pſona ponit circa ſuppoſi⸗
tum de quo dẽ intentionẽ ſubijciendi ⁊ nõ pᷣdicandi
de pluribus. et ita pʒ ꝙ de rõne ſui nomis impoꝛtat
babitudinis pꝛiuatõnẽ et intentionẽ rõnis. Et quia

