uere. Quero ergo vtrum ſint hec vnus actus vel dif

ferentes. Non vnus.hoc conſtat.qꝛ pꝛiuato viſu ad

huc ſentit ꝑ tactum.pꝛiuato ſenſu adhuc viuit. ſicut
in palitico. cum ergo viuere ſit a ſubſtantia. videre a
potentia.in oculo eſt anima ſm ſubſtantiam. eadem

aane poteſt ꝓbari.et in omnibus partibus eſe.
Item anima oꝑatur in toto coꝛpoꝛe.ergo in toto

coꝛpoꝛe eſt ꝑ potentiam.ſed potentia anime ſimplex

eſt. g ſi potentia vna eſt in manu ⁊ pede.idem ẽ in di

uerſis ꝑtibus.ſed nõ eſt ſimplicioꝛ potentia qᷓ; ſubſtã

tia. &τ. (htem anima cſt in coꝛpoꝛe. aut in quali/

bet parte. aut in vna determinate. aut in puncto. Si
in qualibet parte. habeo ꝓpoſitum. Si in vna. cum il

la habeat plures ꝑtes.⁊ anima ſit ſimplex.erit ĩ plu
ribus ꝑtibus.ergo non eſt incõueniens aiam cẽ iplu
ribus partibus.Sed qua ratione cſt in ptibꝰpartis.
eadem ratione eſt in ꝑtibus totius. Si eſt in puncto
coꝛpoꝛis.g cum punctus nõ habeat ꝓpoꝛcionẽ ad to
tum coꝛpus.aia eſt impꝛoposcionabilis toti coꝛpi.
non põt eſſe ꝑfectio.cum ꝓpoꝛcio ſit ꝑfectionis ad pꝑ⸗

fectibile. Similiter punctus eſt ſubſtantia poſita ſi⸗

ue habens poſitionem.ergo anima habet ſitũ in cor
poꝛe.ſeq nulla foꝛma ſitualis eſt motoꝛ ſufficiens. er
go ⁊c. ¶ Sed contra. Foꝛma que eſt in toto et in p/

tibus vna. denominat partes ⁊ totum ratione conſi

mili. Ande quelihet pars ignis eſt ignis. ſi aia ẽ in
qualibet ꝑte.quelibet ꝑs animalis dicit᷑ aial. cñ que
libet pars eſt ſubſtantia animata ſenſibilis. EGlen
exiſtentia anime rõnalis non dependet ab aliqͥ par-

te coꝛpis.cum ſit fixa in ſe. ergo non eſt in qualibet.
tẽ opatio eiꝰ nõ dependet ab aliqua pte coꝛpis.

nec alicui cõicat᷑. g in nila pꝑte ßis .nec inq;tu pfe
ctio.nec inq;tum motoꝛ. EUnde pb̊s dicit qꝙ aia nulli

us coꝛpis eſt accus.i.nulliꝰ ptis coꝛpis.ſj in quo eſt.ẽ
ſicut actus. ¶ Item coꝛpus oꝛganicũ eſt diuerſaruʒ

rationum in partibus ⁊ toto.ergo babet diuerſam ꝑ

fectionem.ergo cum aia pficiat totum qdtum ad een
tiam. perficit ꝑtes qtum ad potentiam.ergo aia ra⸗
tionalis non eſt in partibus.niſi ſolum q;tum ad ra/

tionem potentie.⁊ hoc etiã dicit phᷣs.ſicut anima ad
coꝛpus.ſic partes aie ad ꝑtes coꝛpis. m li an
ma eſt tota in qualibet ꝑte coꝛꝑis. tota eſt in manu
ſed qñ giano . guet illo mot
ergo mota manu mouet᷑ anima.et ſimiliter manu qͥ
eſcente quieſcit.g& cum manus vna poſſit moueri al⸗

tem ſi ani
totũ eſt in aliquo. mouet᷑ illo moto.

tera exiſtente in quiete.aĩa vna et eadẽ numcro ſiłqͥ⸗

eſcit 7 mouet bᷣm idem. Item ſi anima eſt in pla .
ribus tota.qua ratione in tribus.ea ratione in pluri
bus.⁊ ita in infinitis.et q;eumcunq; cxtendat᷑ coꝛpꝰ
ergo gnimg natg eſt eſſe vbic. et ita Naekec D

Niber

non ſit limitata ſed immenſa. Item ſi tota anima

eſt in manu ſicut in alijs ꝑtibus. ergo cum vita ſit ab

58

anima.non magis recipit motum ⁊ ſenſum manus
a coꝛde ꝙᷓ; ecõuerſo. Hoc autem eſt ↄtra omnes phi⸗
loſophos:⁊ ſequit᷑ ex boc tale incoueniẽs.ꝙ ſicut le
ſo coꝛde perit vita.ita leſa manu. ¶ E.aliqui dicũt

ꝙ aia ᷣm eſſentiam.eſt in aliqua ꝑte determinate. ʒ
potentiam vᷣo eſt ⁊ ſtuit in toto coꝛpe.ſicut aranea ẽ

in tela. Ande dixerũt ꝙ eſt in coꝛde:qꝛ coꝛ eſt domici
lium vite.⁊ eius inbabitatoꝛ eſt auima.Et ad hoc po
nendum mouit eos expimentum cum defectu ratio
nis.Expimentum.qꝛ viſibiliter apparet q leſo coꝛde
ſepatur aia.⁊ ab ipſa influit ſenſus et motus.⁊ ẽ mł/
brum nobile exiſtens in medio.ſicut centrum coꝛpo

ris. Defectus rationis.qꝛ non potuerunt intelligere

quomodo aliquid limitatũ ſit vnum⁊ idem totuz in
pluribus.⁊ qꝛ fides nõ cogit credere.⁊ rõ non intelli

git. idco dicunt nõ eſſe ponendũ.ꝙ ſit in toto ratõne
S

59

cuiuſlibet partis. ¶ Sed alioꝝ opinio eſt vt Augu.
ꝙ aia in qualibet ꝑte coꝛpis ſit tota.⁊ ad hoc ponen

dum mouet expimentum.exemplum.⁊ rationale ar

gumentum. Expimentum.qꝛ aĩa in ꝑtibus diſtanti/

bus a coꝛde ita cito ſentit ſicut ⁊ in ꝓpinquis. Item

a: ſimul quaſi in ictu oculi ſentit leſionẽ in partibus
diſtantibus.⁊ cum aia ſeꝑat᷑.doloꝛ eſt in ſingulis ꝑ/
tibus et reſolutio.Exemplũ ſimiliter mouct. ſicut di
cit Aug. Nidemus em̃ ꝙ in aiali ꝑfecte ſano eſt vna
ſanitas in ſingulis ptibus.nec maioꝛ in maioꝛi: nec
minoꝛ in minoꝛi. Si ergo hoc eſt i foꝛma coꝛꝑali.q̃n/
tomagis in ſpirituali. Mouct rationis argumentũ.
qꝛ aia eſt foꝛma.ſimplex.et motoꝛ ſufficiẽs.Quia foꝛ
maa totalis coꝛpis eſt in toto. Quia vᷣo ſimplex.nõ eſt
Fm partem ⁊ partem ſui.Quia motoꝛ ſufficicns.idðo

nõ habet ſitũ. et ideo nec eſt in Paeè? gec in parte de
terminata. Et qꝛ magis ratõnali da
tur ſupꝛa rõnem.qᷓ; que fundat᷑ ſupꝛa defectus ratõ/

60

dam qᷓ̃ pficit ⁊ exten

7

8 eſt opinio q;ᷓ fundla

nis.⁊ qꝛ Aug.hoc dicit.bhanc appꝛobo tanq; melio/
rem. ¶ Ad üllud ergo quod obꝛ drorrariti onna q̊ ẽ
in toto ⁊c̃.ddm.q; leroſt genus foꝛme. Eſt em̃ qᷓ;
it᷑ ⁊ dependet.⁊ bec qꝛ totũ ꝑfi

cit eſt in toto. Quia vo extendit᷑.ꝑfectioneʒ totiꝰ cõi

cat ꝑtibus.Quia vᷣo dependet.nec agit ꝑ ſe.oꝑatio.

nem totiꝰcõicat ꝑtibus.vt pʒ in foꝛma ignis.qꝛ que/

libet ꝑs ignis eſt ignis.⁊ q̃libet calefacit.Eſt alia foꝛ
ma qᷓ pficit et dependct. ſᷣ̊ nõ extendit᷑.ct talis foꝛma
qꝛ totum pficit eſt in toto ⁊ qualibet parte. Quia vᷣo
non extendit᷑.ideo actum totius nõ attribuit ꝑtibꝰ.
Quia vo dependet.oꝑationẽ totius coicat partibꝰ.

⁊ talis eſt anima.vegetabilis ⁊ ſenſibilis.qꝛ nulla ꝑs
aialis eſt aial.tñ quelibet pars animalis viuit ⁊ ſen/

tit. Eſt iteruʒ foꝛma queſtotũ pficit.tñ nec extendit᷑.

61 aliud de foꝛma.qꝛ foꝛma ꝗᷓ eſt in ꝑtibus hõ denoĩat
ſimul totũ ⁊ ꝑtes.niſi ſit foꝛuia dependẽs ⁊ extẽſa.et

nec dependet qtũ ad opationeʒ.⁊ talis qꝛ pfectio ẽ.
eſt in toto et partibus.Quia vᷣo nõ extendit᷑.ꝑfecti/
onem totius nõ cõmunicat partibus. Quia non de⸗
pendet. ideo nec oꝑationem coicat.⁊ talis eſt aia rõ/
nalis. Quia nulla pars hoĩs eſt bomo. ⁊ nulla ꝑs ho
minis intelligit. tamẽ et ſi nõ cõmunicet actum totiꝰ
vt toti.cõicat vt partibus.qꝛ quelibet ꝑs homis.vi/
uificat᷑ a ꝑfectione hois.⁊ ideo ꝑfectio hois eſt in q̃
libet parte.et ſic pʒ reſponſio ad illud. nullius coꝛ
pis eſt actus.qꝛ nulli cõicat ꝓpꝛiã oꝑationẽ nec pꝑfe/
ctionẽ totius.cũ oẽs ꝑtes pficit in toto. ¶ Siliter ad

loquor bic de foꝛma ſbali tñ nõ de ccidentali. Ad 62
iłlud quod obẽ ꝙ nõ ſunt eiuſdẽ rõnis totum ⁊ ꝑtes
dm. ꝙ in ꝑtibus eſt ↄſiderare oꝛgani rõnẽ ⁊ cõple/
xionem. Kone complexionis ſunt vnifoꝛmes toti.
⁊ ſunt diſpoſite ad idem genꝰ vite ⁊ ꝑficiunt᷑ abvno
Nõne oꝛganiʒationis ſunt diuerſe ⁊ pficiunt᷑ a po/
tentijs. illud q obẽ.q mouet᷑ mota manu ⁊c

DHm. ꝙ pfectio pᷣt ſupꝛa totũ ꝑfectibile.⁊ q;tum ad ? ʒ

ſbᷣam.⁊ q́;tũ ad potẽtiã.⁊ cũ aia ſit ꝑfectio totiꝰ coꝛ/
poꝛis.ſuꝑ totũ põt.⁊ ideo nullo minoꝛi ꝙᷓ ſit totũ coꝛ
pus diffinit eiꝰ ſubſtãtia nec potentia.diffinit᷑ at coꝛ
poꝛe ſuo quod pꝑficit.⁊ ideo coꝛpe moto mouet᷑ ꝑ cõ
ſequens.ꝑtibus aũt nõ diffinit᷑.qꝛ ſunt minoꝛes to/
to.⁊ ita eſt in vna ꝙ nõ eſt extra aliã. Etiam iõ.qꝛ in
nulla pte eſt diffinitiue.nõ mouet᷑ ad motũ alicuius
ptis.ſicut nec deus mouet᷑ ad motũ alicuiꝰcreature.
⁊ boc pʒ ſequens.qꝛ totũ coꝛpꝰ ↄpat᷑ ipi aie tanqᷓ;
vnus locus.⁊ iõ in pluribꝰptibꝰnõ eſt niſi inq;tuʒ in
vno loco. Vñ ſi ſepent᷑ nõ erit in illis. Nec ſeqͥt᷑ ex h̊
ꝙ ſit infinita.qꝛ oim natura ↄſtãtiũ terminus eſt. et
rõ magnitudinis ⁊ augmenti.⁊ ita coꝛpꝰ humanũñ
poteſt cogitari tãamagnũ coꝛpus ꝙ nõ poſſit viuifica
ri ab i Ad illud q ð obr̃ vltimo ꝙ tunc vna ꝑs 64
nõ recipit ab alia.dᷣm.q ſicut deus in maioꝛe mun/
do immcediate ẽ in oĩ creatura ip̃am ↄtinẽs.tñ pꝑ oꝛdi
nem vniuerſi influit aliqͥd vna creatura in alia.ſic in
telligendũ.ꝙ aia ꝑ ſui pñtiã eſt in qualibet ꝑte ime/
diate.quã ↄtinet ⁊ ↄᷣuat.nõ tñ oino.ſᷣ influit in oẽs
ptes ꝑ vnã.⁊ iõ ceſſante illa ꝑte ⁊ eiꝰinfluentia. perit

oꝛdo coꝛpoꝛis eſſentialis.⁊ ita aia ſeꝑat᷑.

MWueſtio.iiij. Tẽ vltimg. b

¶ Htrũ deus ſit in aliqᷓ derminato genere. Et ꝙ ſit oſtẽ

dit᷑ hoc mõ.Oð diſtinguit᷑ ab alijs entibꝰ eſt aliqua
natura determinata.ſᷣ de eſt hmõi.qꝛ diſtinguitura

creaturis oĩbꝰ.qꝛ nullũ creatũ eſt deus. ẽ natura de

terminata.ſᷣ qð eſt natura det᷑miata ẽ i genere deter
minato. ⁊c. ¶ Itẽ qð hʒ ſuꝑius vniuocũ ⁊ eẽntia⸗
le. hʒ eẽ in genere determiato.vᷣ de? hʒ ſuꝑiꝰſe vt ſub/
ſtantiã q̃ dẽ de deo ⁊ creaturis.⁊ eẽntialiter ⁊ vniuo/⸗
ce.qꝛ ᷣm iſtã rõnẽ q̃ eſt res ꝑ ſe exñs. ⁊c. tez
ſit in qͥlibet genere.vr.Quia oẽ qdð ẽ cõpletiõis i crea
tura attribuẽdũ ẽ deo.ſ̊ oẽ pᷣdicamentũ hʒ aliqͥd cõ/
pletionis. res oim pᷣdicamentoꝝ ſunt in deo. ſ qͥc-
quid eſt in deo eſt deus ⁊ ecõuerſo. deus eſſentialit᷑
ſubijcit᷑ rei ois pᷣdicamẽti. eſt in qͥlibet. ¶ Itẽ ſum
mo bono nihil deficit de bonitate. g8R ſummo enti ni/
hil de entitate.& in deo eſt ois entitas ⁊ ois differẽtia
entitatis.ᷓ cum dꝛñtie entiũ ſint.x.pᷣdicamẽta.om̃ia
ſunt in deo. ¶ Contra. aug.in li. de tri.v. Deus eſt bo
nus ſine qᷓlitate.magnus ſine qntitate.̊ͤ magnitudo
dei nõ eſt in genere quantitatis.nec bonitas in gene/
re qualitatis. nec ſuba in gñe ſbᷣe. in nullo genere.
Itẽ vr̃ ꝙ nõ eſt in genere determinato.qꝛ oẽ qd ẽ
in genere detminato bʒ eſſe finitũ ⁊ limitatũ.deꝰ aũt
eſt infinitus.g ⁊c. Ehem ꝙ nõ in quolibet genere.
vidr̃. Quia qdð bʒ in ſe res pluriũ generũ eſt ↄpoſitũ.
deus aũt eſt ſimpliciſſimꝰ.ꝭ̊ ⁊c.¶ R.dð. ꝙ nõ ↄue/
nit deo eẽ in vno genere derminato.qꝛ oẽ tale bʒ eſſe
limitatũ ⁊ artatũ.⁊ cõpoſitũ in plibꝰgeneribꝰnõ põt

eẽ. Aut em̃ aliqͥd eſt in pluribꝰ ꝓpter naturaꝝ ⁊ ꝗpꝛi ᷓ

etatũ diuerſitatẽ. vt albũ inq;tũ dicit ſubiectũ aliqdB
ſiue rẽ albam. ẽ in genere ſbe. b inqtum dicit foꝛmã
q̃ eſt albedo eſt in pᷣdicamẽto qlitat. Aut ꝗpter gene
ralitatẽ ſicut ynũ ⁊ ens.Et ꝗpter naturaꝝ muſtipli⸗

Orcadr
1 ubis
Amanti
fücantated
n Goeriue
cPobzauatnoꝛ
dicincti 1coet
Göbocinqu
Qubootno
m athollco⸗
mnlit con ob
Ntes Ip
verhapnins N
diecrerigeant.
flnſa erpie⸗
Naſentingumſu
lianſoluttobie

M—

Dektiefli

nnne.

Al⸗

nnn ſtihiig
ta diſniie
notd nalci)
Einming
Anarilan
Nüainenn.
iii
Möcknſinzn
s eraigh
Kümnnsct
mapdhaunni,
mgunug
sumdenn
en Mnici)enl
rnnntüſen
icinintets
aiſi.
n
wor tdl
Aorbcki
wäigntrpin
nirriigr
1s nidhei tain
wigleſ⸗
mcti liſtd
vr irn n
fwegei
iibe (inn
e iͤm il
ts tnbniltl
rmir Douc
tr hmmnt
nmnun
hezinwe
⸗ gigt

plicitatẽ nõ põt deus eſſe in pluribꝰ.qꝛ omne tale cõ
poſitũ eſt ⁊ multifoꝛme.deus aũt ſimplex. Mõ ꝓpter
generalitatẽ.qꝛ ens tale nihil ẽ hñs diſtinctuʒ a rebꝰ

creatis.deꝰ aũt eſt habẽs in ſe ens diſtinctũ a rebus.

et babens eſſe ſimnpler ⁊ infinitũ.et iõ nec in vno ge/
nere nec in plurib
66 diſtinguit᷑ ab alijs eſt natura diſtincta ⁊c. dᷣm. ꝙ ve
rũ eſt ſi diſtinguat᷑ ꝑ aliqͥd qdð ipᷣm ↄtrabat ⁊ artet.ſi
cut ꝑ dꝛñtiam cdẽtẽ in genere.deus aũt nõ ſic diſtin
guit᷑ p ſeipᷣo. illud qð obꝛ.ꝙ deus hʒ ſuꝑiꝰ vni
uocũ. Om.qꝙ deo nõ ẽ ſuꝑius.qꝛ eo nõ ẽ ſimplicius
nec vniuocũ.qꝛ ſbe rõ nõ ↄuenit vnifoꝛmit᷑ creature

67

eſſe põt.¶¶ Ad illud g qd obr.q

1
.
—— 2 —

—

⁊ creatoꝛi.Deꝰ em̃ ẽ ens ꝑ ſe.qꝛ nullo egẽs.creatura
eſt ens ꝑ ſe.qꝛ nõ ẽ ĩ alio vt ĩ ſubiecto.eget tñ alio ad
ſui ↄſeruationẽ.¶ ¶ Ad illð qdð obr.ꝙ oẽ qð ẽ ꝑfectio 68
nis et bonitatis ponẽdũ eſt in deo. Dm. ꝙ boc põt
eſſe duplicit᷑.vel ꝑ diuerſitatẽ.⁊ hoc facit cẽ in diuer⸗
ſis generibus. vcſ m oimodã vnitatẽ. ⁊ hoc facit eẽ 6
extra oẽ genꝰ. ¶ Ad illud qdð obr vltio.q deo nibil 9
deficit de bonitate.dm.qꝙ deus nõ dẽ nõ deficiens a
bonitate ꝓpter h̊ ꝙ oĩs dꝛñtia boni pꝑticularis ſit in
deo differẽtiam. ̊ qꝛ eſt in eo ꝑ eqͥualẽtiã.qꝛ em̃ eſt
ſummũ bonũ.cõplectit᷑ in ſe bonũ om̃e.ſic intelligẽ/
gũ eſt de entitate.et ſic pʒ illud.

Diſtinctio.ix.de ꝓpetatibꝰ⁊ ↄditiõibꝰpꝑſe onalibus trinitatis ⁊ vnitatis.
Anc ad diſtinctionẽ ꝑſonarũ accedamꝰ⁊c. Supꝛa egit mę de ꝓpꝛietatibꝰ q̃ reſpiciũt eẽntiã. h̊ agit
n de his que reſpiciũt ꝑſonas.Et hec ꝑs hʒ duas ꝑtes.Quia.n.diſtinctio pſonarũ attẽdit᷑ ᷣm duplicẽ

——

eceeemanationẽ.ſ.generatiõis ⁊ ꝓceſſionis.iõ pᷣmo agit de generatõc.ſcdo vᷣo de ꝓceſſiõe.j.di.x. Mũc pꝰ

filij eternitatẽ de ſpũſancto ⁊c.

i eernitate de ſpuͦſancto ꝛc. ¶ Itẽ ᷣma ꝑs hʒ duas ptes. In pᷣma oñdit qͥd de gen eratione filij eſt ſentiẽ⸗
dũ.Scdo ex incidenti qͥ ſermone eſt ipᷣa exmenda.ibi.Hic q̃ri põt cũ generatio filij a pr̃e ⁊c.

Pꝛima iterũ

ꝑs bʒ quatuoꝛ partes.pᷣmo ꝓponit veritatẽ ꝗᷓ ẽ a catholic retineda.ſ.q generãs ⁊ genitꝰ ſunt ꝑ generationẽz
diſtincti ⁊ coetni.ita ꝙ generatio eſt diſtinctiua ⁊ eterna. In ſcda ð hoc opponit ꝑ oppoſitõnẽ hereticoꝝ.ibi.
Sʒ ð hoc inquit bereticus. In tercia det᷑minat ↄtra arguẽdo ꝑ rõnes catholicoꝝ doctoꝝ. aug.⁊ ambꝛo.ibi.

E

QAui h dicit nõ intelligit etiã natũ eẽ ⁊c. In q̃rta ⁊ vltima rñdet cõpeſcẽdo inqᷣſitõnẽ ſuꝑfluã bereticoꝛũ ⁊ eti
am catholicoꝝ ſuꝑboꝝ.ibi. Sʒ queris a me inqͥt Ambꝛo. vbi oñdit ꝙ inſcrutabile ẽ ſaccm generatõis.i Si
milit᷑ ſcdᷣa ꝑs huiꝰdiſtinctionis in q̃ mgr̃ determinat ermone generatõis et᷑nitas ↄgruẽtiꝰ expmat᷑.hʒ qtu

oꝛ ꝑtes. In pᷣma ponit doctoꝝ apparẽetẽ ↄtrouerſiã.

— -⸗

q̊ qͥdã dicũt eã debere expᷣmi ꝑ vba pᷣteriti tꝑis.alij ꝑ

*

verba pñtis. In ſcda pᷣdictã cõtrouerſiã reducit ad cõcoꝛdãtiã.ibi.Sed ne tanti autoꝛes in re tãta ſibi cõtra
dicere videant᷑. In tercia ꝑ verba byla.ↄfirmat rñſionẽ ſuã ne videat᷑ dictis Oꝛige.inniti.ibi. Hyla. qʒ dicit
filiũ naſci ex pꝛe ⁊c. In quarta cõcludit ſummatim qͥd doᷣm ſiue quõ loquendũ.⁊ quõ ctiã de generatiõe eter
na ſentiendum ſit.ibi. Dicamꝰergo filiũ natũ de patrc.vbi cõfirmat veritatẽ per autoꝛitatẽ hylarij.per quaʒ

etiam ſoluit obiectionem herctici.

cti et co eterni.

diſt. IX.

libro de fide ad petrum. patrem ⁊ filium

. N a & mõ eſt aliud pat
¶ Æ generans ⁊ genitꝰ ſunt ꝑ generationẽ diſtin⸗ 2 falſuz qð dẽ. qꝛ be
H 99 — ne ſeqt᷑ petr? eſt albꝰ
Vnc ad diſtinctõnem ꝑſonarum acceda n5 Srce Ninl .
mus. Teneamus ergo vt docet Auge. in albũ. pari rne quia

Set ſpiritumſanctũ.vnũ eſſe deum natura
liter. nec tamen ipᷣm patrem eſſe qui filius eſt.nec fi
lium eſſe ipᷣm qui pater eſt.nec ſpiritũſanctũ eẽ iſßm
qquui pater eſt aut filius.vna em̃ ẽ eẽntia patris ⁊ filij.
a ⁊ ſpũſſancti.In qua non eſt aliud pater. aliud fili⸗
aliud ſpũſſanctus.qᷓ;uis ꝑſonaliter alius ſit pater.

alius filiꝰ alius ſpũſſanctus.

idẽ ſignificãt alius et
aliud.ſeqͥt᷑ eſt alius.S
eſt aliud ens.Si tu di

cas ꝙ nõ eſt ſile de h̊
noie alius.⁊ de ̊ no/

mine ens. Contra.be

ne ſequitur eſt aliꝰ ho

mo. S ẽ aliud gial. g̊a
ſidmili illud ſequitur.

De eknite filij cu ¶ Benitus eſt em a patre filius.et ideo aliꝰ.nec ta⸗ Ry. dom. q, qꝛ in deo 1
patre. b mẽ afñ fuit pr q; flius. Coerne.n.ſibi ſt tres pſone. eſt ſingularis alietas.
¶ Mú.Ppoſitio contra iam dicta ꝑ argumentationem ? alietas ſuppoſiti cẽ
hereticoꝛũ arrianoul. b— oimoca pnitate natu
Ambꝛo. re ideo ſingulari mõ

Bed contra hoc inqᷣt hereticus. vt refert ambꝛo. in

li.de tri. Omne qð natũ ẽ.pncipiũ habet.⁊ iõ qꝛ fi⸗

opoꝛtet expᷣmi.⁊ quo
niã maſculinũ genus

lius natꝰeſt.pᷣncipiũ habet.⁊ eẽ cepit.qð hereticoꝛũ impoꝛtat quandã di⸗
oꝛe ſic dictũ eſt. Hã ipſe arriꝰ.vt memit aug.in.vj. ſtinctionẽ vel diſcreti
li.de trini.dixiſſe fert᷑.Si filius eſt.natus eſt.ſi natꝰ nzfeg acen eſc,
eſt. erat quando non erat filius. ſtinctionẽ reſpicit na⸗

turã. iõ ali?ꝰ impoꝛtat
alietatẽ in pſona.aliꝰ

lietatem in natura.⁊ in diuinis n ide ſignifcant. Doſet etis dici p in crezturis aliud ſomſene ais
iſte eſt alidab illo. ⁊ aliud cũ dico ẽ aliud. ⁊ vnũ ſequit᷑ ad aliud. nõ ſici diuis.⁊ nõ ẽ ſile de albo. qꝛ albũ impo

nit᷑ a foꝛma ſpali que eſt albeldo. b

Coerne em ſunt ſibi tres perſone. Vr̃ h̊ falſũ.q; ſi coecne et etne.

Etres eterni. qd ẽotra ſimboli. vbi di.n tres etni Et iten ↄtra rõnem. qꝛ nuerus plis multiplicat foꝛmam.
Ande non vere vl res ſynt dij. N/ dom. ꝙ nomẽ ſignificans ſbaʒ in dininis rerent᷑ pm triplicẽ modũ. Que

merum a ſubſtãtiuis

Eidem q; arrianice queſtioni Ambꝛo.in hũc mo

damn em̃ ſignificãt ib⸗ onſo aug. ⁊ Ambꝛo. ad girianam arsume ”M
ſtatiã et per modum ĩonem. LE55e
ſbe vename ſubſtan⸗ (Aui hoc dicit non intelligit etiã natũ eſſe deo.ſen · Aug.
tiuum. vt veus. ⁊ ta⸗ viternumq; eſſe.vt ſit coeternus patri filus. Sic d —
le nullo mõ plurifiea. ſolendoꝛ qui gignit᷑ ab igne atq; diffundit᷑.coeuus Pꝛima rõ ʒ bere⸗
tur nec dicit᷑ pluralit hlene IN l ticos.
ſiue ſit ſubſtantiuũ ſi / eſt illi ⁊ eſſet coeternus.ſi ignis eſſet eternus. Aug. ſeda ratio
ue ſubſtantiuatũ. 5 Item ſi dei filius inquit aug. virtus ⁊ ſapiẽtia dei c bereticos.
nomen eternus ſic ac eſt.nec vnq; fuit deus ſine virtute et ſapientia.cQùort
cipit᷑ ĩ ſimbolo.Que nus eſt deo patri filius.dicit aũt aplłs chꝛiſtum eſſe
dan ſigriegt lubſtar. dei virtutem ⁊ dei ſapientiam. Aut ergo nõ fuit qñ j. Cox.j.
tcnric hane noia adie n fuit filius. aut aliqũ deus non habuit virtttenm
ctiua adiectiue tenta. et ſapientiam. quod demẽtis eſt dicere. Conſtat em̃
⁊ talia que trabũt nu qꝛ ſemꝑ habuit ſapiam.ſemꝑ &̊ habuit filii’.

f¶ Ambꝛo. j. ratõ

dicunt᷑ pluraliter. ?ẽ 5 dum reſpondet.Ego inquam filium eſſe natum cõ⸗ ↄtra bereticum.
ere taliũ ſunt vᷣba an oſt ini piorati .
in Mlia ſt no fiteoꝛ. quod reliquũ eſt impietatis. hoꝛreſco. Scri
nhnag impoꝛtant b ptum eit enim in veteri teſtamento. vt vel vnũ plu „
ſtantiã in adiacentia ribus dicam. Ante me non fuit allus deus.et p»me ☚ + 5-*°
connotando intra re non erit. Quis ergo hoc dicit. pater an filiꝰ? Si fili
lationez mutuã. qlia us. ante me inquit nõ fuit alius deꝰ. Si pater. poſt

ſunt coeterni. ⁊ talia
ex duplici cauſa pñt

me inquit non erit.hic pꝛioꝛẽ.⁊ ille poſterioꝛẽ nõ hʒ
¶ *IvIℳnuicem em in ſe. et pater in filio.⁊ filius in pa⸗

g AUimbꝛoſij. ij.

di iunaleder tRvri tre cognoſcitur. Cum em patrem dixeris. eius etiazʒ no otr bereti⸗
ue modi ſignificandi. filium deſignaſti.quia nemo ipſe pater eſt ſibi. Cuʒ
tum rone connotatio filium nominas.etiam patrem fateris.qꝛ nemo ipſe
nis. et ſic patet ꝙ nul ſibi filius eſt. Itaq; nec filius ſine patre.nec pat᷑ po⸗
ia et deradictio⸗ Ob⸗ teſt eſſe ſine fiio. Semꝑ & pf.ſꝑ ⁊ filius.
Aüriftcar oꝛinaz. Di ¶ Item dic inquam mihi heretice.Fuit ne.quando ¶ Ambꝛo. inuectõ
cendũ ꝙ boc nõ ẽ ve oipotens deus pater non erat.⁊ deus erat: Nam ſi bereticum.
rum in adiectiuis. pater eſſe cepit. deus ergo pꝛimo erat.⁊ poſtea pa⸗

5§

6

7

c¶ Qui boc dicit nõ

int lligit. etiamnatũ

ter factus eſt. Quomodo ergo immutabilis deꝰ ẽ⸗
Si em̃ ante deus.poſtea pater fuit.vtiq; generatio

eſſe ⁊c. HNic ponit ma . A une
Biſter quatuos ratoeo nis acceſſione mutatus eſt. ſed auertat deus hanc
demonſtrantes filiuu, amentram. “”M

coeternuʒ patri.⁊ ita
argumẽtum arrij nõ

valere. Filius eſt natus.ergo non eſt eternus. d
pta eſt a ſimili.⁊ eſt talis. Splendoꝛ eſt eiuſdem durati

*
4
₰

S t ſplendoꝛ. Hic innuitur prima ratio que ſum/
nis cum igne.ſiue cqualis.et tamẽ eſt generatus ab

igne.ergo multo foꝛtius eſt filius ſic ſplendoꝛ patris.et q;uis ab ipſo generet᷑ erit ei coeternus. ergo conclu/
ſio dicte rationis eſt falſa.et illa conſequentia interimenda.ſi natus eſt.erat quando non erat. ¶ Scd cõtra.
Si emanatio pꝛocedens a deo eſt ei coeterna.ſicut emanatio ꝓcedens a creatura eſt ei coequeua.ergo cum
res exierunt a deo.videtur ꝙ ab eterno.Rꝰ.ddm.qꝙ egreſſus ſplendoꝛis a luce vel igne eſt egreſſus connatu
ralis.et talis eſt egreſſio filij a atre. non añt egreſſus creature a creatoꝛc.imo eſt voluntariꝰ.⁊ argumentum
eſt bonum in ppoſito. e ¶ Vrem ſi dei filius. inquit Aug. Hec eſt ſcdᷣa ratõ aug.filius dei eſt virtus ⁊ ſa
pientia.g ſi non eſt eternꝰ.aliquando fuit deus ſine virtute ⁊ ſapientia.ſed hoc eſt impoſſibile.ergo ⁊c. Sed
contra hanc rationem ſic obijcitur. Si enim ſequit᷑.ſi pr̃ nõ habet ſapiam genitã nõ eſt ſapiẽs.vr ꝙ ſit ſapiẽs
ſapientia genita.qð expꝛeſſe negat Augꝰ.in.vj.de trinitate.Rꝰ.aug.iſtam rationem redarguit.in.vj.de trini
tate.oſtendens illam pꝛocedere ex malo intellectu verbi. attamen.qꝛ magiſter adducit eã põt dici.ꝙ rõ valʒ.
nõ quia pater ſit ſapiens filio qui eſt ſapientia genita.ſed qꝛ eadem eſt ſapiẽtia genita ⁊ ingenita. ⁊ ita ſi vna
incipit ⁊ ali. f ¶Eidẽ q́ʒ arrianice queſtioni.Hec eſt tercia ratio quã adducit.⁊ eſt Ambro.ſumpta ab
autoꝛitate Eſa.Ante me non eſt deus.⁊ poſt me nõ erit.g nec pater ante filiũ.nec filiꝰpoſt patrem. Sed con
tra. In diuinis ꝑſonis eſt oꝛdo.ſed oꝛdo nõ eſt niſi pᷣoꝛis ad oſteriꝰ. g ⁊c.R.ddᷣ.ꝙ ſicut infra patebit.nõ eſt
ibi oꝛdo duratiòis.q̃ alter eſt alto pᷣus.ſᷣ oꝛdo oꝛiginis qͥ alt᷑ ex alto. —– ſe ⁊ pꝛ in filio.⁊ filiꝰ i.
pẽe cogſcit᷑. H ẽ q̃rta rõ ⁊ ẽ talis.Relatiua ſił ſt natura.ᷣ pꝛ ⁊ filiꝰſũt relatiua. ſił.ſi pꝛ ẽ ecnꝰ. filiꝰcoet᷑nus.
Pꝛobatio ꝙ pꝛ eternꝰ.qꝛ ſi pꝛius fuit deꝰ⁊ poſtea pr᷑. mutatꝰẽ.Sʒ ʒ iſtã rõnẽ pᷣt argui ꝑi rone.pus fuit deꝰ
⁊ poſtea dũs.g mutatꝰeſt.R.aliqͥ volunt dicere.ꝙ iſta rõ valet.qꝛ generatio eſt de ſba gnantis.⁊ iõ ſi incipit

giare ſᷣa mutat᷑.ſᷣ h̊ nõ vr.qꝛ gñatio in diuinis non dicit motũ.Alij dicunt.ꝙ quia genitus eſt conſubſtanti

alis gignenti. ſi mutatur genitus ⁊ gignens.ſed genitus mutatur.ſi de nouo generatur.ergo et generans per
conſequens. Alius moqus dicendi eſt.ꝙ paternitas verã dicit habitudinem in pꝛe nõ ſic crcatio vel dñatio.

Aaipt
ſu

H

P.hee
dnd
Mopin

cſſoin
con
mſt

mnus

3.

fwoſen
har

ban

n.

voget⸗
o ℳℳW
1eg
ſusco
gffim,

Philip.iiij.

no licet ſuꝑna myſter lee , ne
cet diſcutere quõ natus ſit.illð mihi negarenõ licʒ.

Sed queris a me inquit Ambꝛoſius.quomodo
ſiſilius ſit. non pꝛioꝛem habeat patrem: quero item

—

te. quando vel quamodo ſilium putes eſſe ge⸗

neratũ: mihi em impo ibile ẽ generationis ſcire ſe⸗
cretũ. Albens deficit. vox ſilet.nõ mea tm̃ ꝛ ange

loꝛũ.ſupꝛa ptãtes. ⁊ ſupꝛa angelos.⁊ ſupꝛa chern /
bin.⁊ ſupꝛa ſeraphin. ⁊ ſupꝛa omnẽ ſenſuz eſt. quia

chꝛiſti ſupꝛa oẽm ſenſũ eſt.quõ nõ eſt ſupᷣ oẽm ſenſũ

tanta generatio: Tu g oꝛi manuʒ admoue. ſcrutari
ſteria.licet ſcire ꝙ natus ſit. nõ li⸗

Hoc querere metus eſt. Ineffabilis em̃ eſt illa gene⸗

ratio. Unde Eſa. Generationẽ eiꝰqͥs enarrabit.

AQuidaã tñ de ingenio ſuo pſumentes dicũt illam
generationẽ poſſe intelligi ⁊ alia hmõi.inherẽtes il

li auẽti hiero.ſuꝑ eccleſiaſten. In ſacris ſcripturis

äyt ibi. generationem eius q enarꝛabit? Sed h̊B nõ

vel explicari poſſit a quoq; moꝛtaliũ.ſᷣ qꝛ de ea ali⸗ nis mutat vt iſte qcũ
q modo dicat᷑.non ẽ
magnũ ꝑiculũ.qꝛ non

Pe. Gregoꝛij ex qᷓ
SaKeforiſeoel .

unt᷑ opinioncs. 3

Mic queri poteſt cũ generatio ſilij a patre:nec pᷣnci „

dixit hiero. iõ ꝓ generatio filij eterna plene intelligi

quid intelligi vel dici põt. Quidã tñ hoc accipiunt
dictum de tempali chꝛiſti generatione.
trũ generatiõis eternitas debeat expᷣmi p ver

b pꝛeſentis tꝑis.ſemꝑ gignit᷑.vel ꝑ verbum futuni mse i
tempoꝛis ſemper genitꝰeſt filius.et eſt in hac expꝛeſ ns.

ſione aparens doctoꝝ cõtrouerſia.

piñ hebeat hee mderterna en-vean deheat dici ſi
lius ſp gignit᷑ vel ſemꝑ genitus eſt. vel ſemꝑ gigne
tur: De hoc Grego. ſuꝑ Yob ait. Dñs deus ieſus ĩ

co ꝙ virtus ⁊ ſapia dei eſt. de patre ante tꝑa natꝰẽ.

vel potius.qꝛ nec cepit naſci nec deſijt. Dicamꝰ ve⸗

rius ſemꝑ natus.non aũt poſſumus dicere ſꝑ naſci

tur.ne impfectus eſſe videat᷑. At vᷣo vt eternꝰ deſi⸗

gnani valeat ⁊ pfectet ſꝑ dicamꝰ? natus.quatenꝰ⁊

natus ad ꝑfectõnẽ ꝑtineat.⁊ ſꝑ ad eternitatẽ.qᷓuis

per hocipſum qð perfectü dicimꝰ. multum ab illius

venitatis expſſone deuiam. Quia q factu nõ eſt.

Az panneipale moſitutn eſt ̈tum ad partem iſtax de necemtate locutionis)ſient vn
doata eſt voluntas libera. ſicoſcientia ſecreta. Unde ſicut nõ põt aliquis volũtatem al

„

Ambꝛoſij reſponſio qua compeſcit ſupfluã inqſt

(ES nno qua cE igeo pateritas ve
tionẽ hereticoꝝ ⁊ etiã ſuꝑboꝝ catholicoꝝ.⁊ ð ineffa mis mutat.nõ. co⸗
Rulz e in vel Liſs .. is modo. „ minatio. Sed nulla
bili ⁊ nõ intelligibili generatonis modo. „ dictaruz rationũ dat
vigoꝛem buic rationi
contra hercticos. qa
hereticus diccbat. &

nus patri. ac per hoc

nec conſubſtantialis.

nec idem in ſubſtãtia

ſcriptũ eſt.pax chriſti ſupꝛa oẽm ſenſũ eſt. Etſi pax Prparboc msdo .

na eſt contra heretici⸗

lſcta eius ſuppoſitio
e. qꝛ heret
bat patrem ⁊ filiũ dik

hercticus dice

ferẽtes ĩ ſba ⁊ nã ſicut

in gnatiõe carnali. ꝑi
rõne contra euz dicit

b

ratlonẽ. 4
nõ babent. Si dicas
bñt voces ſpiritua
les nõ pꝛolatas. ſicut

Ambꝛ. cũ ita ſit pꝛ
iſte mutet᷑ acceſſione

ſte uris generstionis qͥ gene-
d ſepiſſime nõ ꝓ impoſſibili.ſᷣ ꝓ difficili ponitur. ninis ſuniliter pat ge
nerat aliũ in ſba. ergo

rat aliũ in ſuba.⁊ ĩ di

acceffione generatio/

oia argumenta q̃ fiüt

ad veritatẽ ſunt neceſ

ornlet nõ mea 8
tm̃ ſed ⁊ angcloꝝ. ·
male dicere angcloꝝ.

. .

qꝛ: vox non eſt niſi ba

bentiũ drKana ⸗ reſpt
ed angeli

dicit Hamaſce.ꝙ tr

dant ſibi intelligenti ⸗

as ſuas ſine voce ꝓla

ſitas vocis ſpiritual⸗

et quis modus loquẽ
di.et quis modus au

diendi. .· bꝛeuiter ̊

dicendũ eſt (qꝛ boc

icuiq; nature rationali

terius in aliud vertere

ſen Gu mn ingucere niſ ipſa ſe inclinct pacter ſolum deum in cuius manu ſunt coꝛda bominũ. ita nemo o.
teſt conceptiones alterius cognoſcere ſed ſolum conſoerepꝛeter deum. niſi ipſa intelligentia expꝛimat. ⁊ iba

expꝛeſſio locutio nuncupatur.

Ratio autem huius

ctum. q;eum ad affectum. et modus loquendi ſimilis eſt modo addiſcendi. Sicut enim nos per ſenium ad

Qiſcimus. ita ꝙ ſpecies per n ſen tellectum mnus. quia verb Hr
nis interne vnitur vod in excogitatione.et poſtmodum voci ſenſibili in pronunciatione. 2 ex boæſit epred.
ſio in actu. Angelus aũt vnica vi

ad ipſum cognoſ.

.
. .—.

„
*

wlitanie poſſet

abſcõgere ais 2 aufenci in ſercucct. (

le ipm cognoſait. ſicoꝛdinando ſpeciem innatam ad aliuim augelum cognoſctẽ conc⸗
Fecliochtoradſgck eikgeſtnr conuerſione reapit.et ſic vnus loquit᷑.alter audit. Simileẽ ted

interioꝛem ſenſum perucnit ad intellectum.ſic exprimimus.quia verbũ cogitatio

G
.

rtute facit. ꝗqd nos pluribus. AUnde aug. ſicut ter applicationem ſpẽi innaae

õ

Liber TI
Breci ratio bec ett¶noõ põt dici ꝓpꝛie pfectũ ſ balbutiẽdo vt poſſum⸗
vt des etem pfect? excelſa dci reſonem. Et dſis noſtre infirmitat ver Hatt. v.
valeat deſignari. SS bis cõdeſcẽdẽs.Eſtote inqᷣt pfecti. ſic hr veſter celle P. „t?
Eb int arpaße ſiis pfectus eſt. Sup illu locũ etiã p;. Ego bodie ug Ser
am bʒ Garnirateca die genui te. de hac generatiõe filij ita lodt auguſ. ? g.
veni vi ẽ de deo q; fu· Quãq; ꝑ h ꝙ dicit hodie.poſſit etiã ĩtelligi dies il⸗
it aut erit ſicut expo le qͥ xps m hoĩem natC. tn qꝛ hodie pntia ſignifi⸗
nit aug. ſicut babitu, cat.atq; in eternitate.neq; pteritũ qᷣcq; eſt. quaſi eẽ
eſt in ceceei di he velientt. nech futuru qſl nodu ſit. pns tm̃. qꝛ cdd
in d ia tpa non. eternũ eſt ſꝑ ẽ.diuiniꝰiñ accipit de ſempitna gene/
Py. dom. ꝙ ſicut S. to ratiõe ſapie dei. Ecce his vᷣbis oñdit aug. ꝙ gene/⸗ —
9 ccũ eſt ꝙ vba diuerſo ratio filij ſp eſt. nec pᷣterijt.nec futura eſt. qꝛ erna eſt.
rũ tom dicta de do ñ Igeo dixit genui. ne nouu putaret᷑.ſ.ne videret᷑ in
ezt aieſs Bale⸗ cepiſſe. Hodie dixit. ne pꝛeterita generatio videret᷑
ah es ſineen Ex his verbis pphᷣe vt ait Johᷣ. Cryſ.nihil aliul

itio vt pfitũ. ſine ink manifeſtat. niſi qꝛ ex ipᷣa eẽntia pfis ſe genit⸗ ẽ filiꝰ —— obe⸗
mallo pfo nne ter —· Miꝛigenes vdo ſup hiere.diẽ. ꝙ filiꝰ ſp generat a pfe Oeige diel aſtii .
mino vt futurũ. ⁊ qa his verbis. Saluatoꝛ noſter eſt ſapia dei.ſapĩa vᷣo lxxiij. q. de ſpo
oia iſta eque vere re eſt ſplendoꝛ eterne lucis.ſaluatoꝛ &̊ noſter ſplendoꝛ natd diſſerel
piunt᷑ in des diaeh eſt claritatis. Splendoꝛ aũt nõ ſemel naſcit᷑ ⁊ deſt⸗ I ait. Melioꝛ Y.
e melei er:nerge nit. 5Hquories. oꝛtü fuerit lumẽ ex qͥ ſplendoꝛ oꝛit to 3 Srerd. 8 u
n generatise ytuͦ ad tiens ont ctia ſpledo⸗ claritatis. Sic & ſaluator ſo eur. aꝛcj ſp naſcit.
initiũ.pauci vel nulli naſcit᷑. Vñ ait in li. Sap. Ante oms colles generat nodu ẽ natꝰ. ⁊ nũ⸗

qᷓ;tum ad interuallu, me.nõ vt quidã male legũt.generauit. Hhis verbis qᷓ natꝰ. aut natus
vei terminuz. iõ ſacri apte oſtendit Oꝛig. ſane dici poſſe ⁊ debẽè. filius ſy enrit ſi ſo naſcit. ali
werozel oꝛa bẽtico naſcit᷑. Qð videt᷑ ↄtariũ illi verbo grego. pꝛemiſ⸗ ud em̃ ẽ naſci. aliðᷣ
rit oan ſo. ſ. non poſſumus diccre ſemp naſececk. narn vaer B n5
ſign f cat vt pteritum Reſpondende exponit pmiſſa ̈ba gregoꝛij · pßdi matze Filiauͤt ea Nilenge
ita nucß baͤbereͤn⸗ ctam ↄtrouerſiã ad cõcoꝛdi reducẽs. aꝓz nat deſt ſp fili⸗ Wiit.
cipiũ cxpſſerunt. Alia Sed ne tanti autoꝛes ſibi Zdicè in re tanta videãf. us. Semg igit᷑ na
rò ẽ. qꝛ nos generatio illa verba Greg. benigne interpᷣtemur. Dñs inquit tus eſt.
one dat mngnutugtt ieeſus ante tẽpoꝛa natus ẽ de patre. vk potiꝰ. qꝛ nec
aneſda nre ieme cepit naſci. nec deſijt. vicam venoſb nar Si qus
eſt. 2 qꝛ videmꝰ ĩ hac veriꝰ ðꝛ B. ſ. ꝙ filiꝰ ſp natꝰẽ. q illð. ſ. ꝙ de pfe añ tpa
generatiõe. quia geni nat? S. Illud em̃ ſincera ⁊ catholica fides tenet ac
tus dũ gñat᷑ eſt imr pidcat. vt iſtud. QAuare ergo ait dicamꝰ verius.cũ
ne eire poſſ, vtrũq; pariter ſit verũ.niſi qꝛ volebat intelligi hoc
alis g eif cetee ad maioꝛẽ euidentiã et expꝛeſſionem veritatis dici
dici ſp genitus. Dom q̃ illud.His etem verbis oĩs calumniandi verſuti
S hräcrpeerrrfr. Paad maio fickei erplanatön⸗
cq̃ vere ac ꝓpꝛic dĩ vnũ.ſicut reliquũ. Oð vo dicit Oreg. dicit q;tů ad maioꝛẽ fidei explanatõnẽ ne erꝛoꝛ hẽat
locũ.⁊ ſic expoit mgr. Mag ↄuenit dicẽ ſp genitzc t Mec ẽ ſile de H̊ vᷣbo ẽ ⁊ fuit.qꝛ G̊ vᷣbũ ẽ ſigficat
z in

p modũ ent.⁊ iõ ẽ.dũ ẽ.pfectũ s h̊ vbũ gñari penes H̊ inferioꝛa p modũ fieri.⁊ qꝛ in plibop vbũ ẽ ꝙ aliqᷣd dũ
ſit nõ bʒ eſſe pfectũ.iõ nõ ẽ ſilc ßm rõnẽ intelligẽtie. k Ego bodie genui te. Quia b̊ pt intelligi de die q ex
mfe natꝰẽ.iõ h̊ nihil vr̃ valere.qꝛ hm bãc gñationẽ nõ hũit prẽz ſ tm̃ matrẽ.Rꝰ.dð. Verbũ iluchintelligsan 3
eſt calit. Scm.n. gñationẽ ex mic dꝛ genuiſſe. qꝛ fecit gĩari. Silis expõ ſuꝑ illud Mat.iiij. Potẽs ẽ de lapi · lang
dibꝰillis ſuſcitare filios abꝛae.glo. In huiꝰ teſtimoniũ rei. ve? de ſara genuit filiũ. i. fecit gñnan.. I ¶ Splẽdoꝛ
aũt nõ ſeł. Coñ.ſi ſile rectũ ẽ.vr̃ q filiꝰ nõ ſel naſcat᷑. S qr. qre mag gnatio filij aſſitat ſplẽdoꝛi ꝙᷓ alijs rebus
1 maxie cũ nõ gñet᷑ a luce ſi plẽdoꝛ. niſi ad pñtiã coꝛpis obiecti. Pꝛetca filiꝰdĩ lux.nõ & ſplẽdo: luci.R.dðᷣm.ꝙ
gatio filij hʒ in ſe ꝑfectã ↄfoꝛmitatẽ.ooet᷑nitatẽ.⁊ eq̃litatẽ.⁊ qꝛ in creatura vna ſil H̊ nõ poſſumꝰ inuenire.iõ
capimꝰex mult. iõ mltas iſti aſſifſamꝰ. Mtũ g ad ↄfoꝛmitatẽ. ſilis ẽ gñatiõi vᷣbi qð pler pitte repñtat il
lũ a qͥẽ. tũ ad coet᷑nitatẽ.ſilis ẽ egreſſui ſplendon a luce in q̊ ẽ coet᷑nitas.ꝗpt᷑ luc actual ate. Mtñ ad cqli

10

7

tatẽ ſilis ẽ giatõi viuẽt ex viuẽte qᷓ ̃at ſibi cqle oĩo.⁊ ſic diuerſimode ↄꝑat᷑ a ſctis. Cõpat ᷣoꝛ ge.ad
12 ſple4 nSe ad iteratõi anitathne.s qtũ ad pᷣuatõz intmiſſiõis ſiue intpolatõis.E⸗ 10 q diſfete ſpſedoꝛ
radiꝰ ⁊ lumẽ.cũ oĩa di it influẽtiã a lũinoſo.qꝛ radiꝰdicit emiſſionẽ ſʒ diametralẽ diſtariã. lumẽ ſᷣm Circüfe⸗ Kes
rẽtiam. vtriq; tñ in pfundũ trãſferẽt. ſplẽdoꝛ dgereercene ad orpaezi nanens terſum ⁊ limitatũ. ß tũ̃ wain
h oꝛigẽ. notat ſplendoꝛẽ lumẽ pgrediẽs a luce.¶A ulud g ad obꝛ. ꝙ ili dd. ux bz iſe naz manife igag
ſtãdi. ⁊ ita reſplcit cogtiões. ⁊ appꝛopat᷑ filio. Hʒ i ſe vi mltiplicãdi ſiue gñane ſplẽdoꝛc.⁊ ita appꝛopat᷑ pii. WG

h,,

dit ii
langaß
d d
1. Man
chms
ziomd
rgähe,
uint rni
muns
mignk1
ctai
iepb
iftͤck
bnpchehin
Sei
uͤck

hereticis obſtruit aditus. quibꝰxpi m deitatez ge⸗

neratio. ſine ininio v ſine fine eſſeac pfecta monſtra
tur. Hõ aũt adeo aperte manifeſtatur veritas cum

Dicit᷑.filius ante tꝑa genitus eſt de patre. vel filius

ſemꝑ naſcit de patre. Et ideo dicit Greg. ꝙ nõ poſ

ſumus dicere ſꝑ naſci᷑. Hõ inquã ita ↄuenieter.nõ
ita ↄgrue ad explanationeʒ veritatis. põt tñ dici ſi

ſane intelligat.ſemꝑ em̃ naſcit᷑ filiꝰ de patre.vt ait

Oꝛigenes.non ꝙ quotidie iteretur illa generatio.

ſed quia ſemper eſt.ſemper ergo naſcitur. ideſt ns/

tiuitas eius ſempiterna ef.
Reſponſionẽ ſuã ꝙ filius ſemꝑ generat᷑ confir/

e dictis hylarij ne videat᷑ dictj oꝛige.inniti. c7c.
ex Nasy Sr. in 35 n ¶ Ovs añt ex viuo.

(WMylarius q; dicit filium naſci ex patre in lib.vij.de

Joh. vj.

oh. v.
tẽ in eodẽ.

Attẽde totñ qd in
beo. viuit.

hrlanus,

trini.his verbis Viuens deus ⁊ nature eterne viuẽ
tis ptãs eſt. et qð cũ ſacrõ ſcientie ſue ex eo naſcit
nõ potuit aliud eẽ qᷓ; viuẽs. Nã cũ ait. Sicut miſit

me viuens pater.⁊ ego viuo ꝓpter patrem. docuit
vitã in ſe ꝑ viuentẽ patrẽ ineſſe. Ecce hic habes qa

filius naſcit᷑ ex patre. Itẽ in eodẽ.cũ dicit chꝛiſtus.
Sicut pater habet vitã in ſe.ſic ⁊ filio dedit vitam
habere in ſemetipᷣo.oĩa viua ſua ex viuẽte teſtatꝰẽ.
MQõð aũt ex viuo viuũ natũ eſt:hʒ natiuitatis ꝑf⸗
ctũ ſine nouitate nature. Non em̃ nouũ eſt qð ex vi
uo generat᷑ in viuũ.qꝛ nec ex nihilo eſt.⁊ vita q̃ na

⁊ pfecte natiuitatis ſacr̃m.vt ⁊ in viuẽte viuat ⁊ in

ſe habeat vitã viuẽtẽ. Ecce ⁊ hic habes.qꝛ genera⸗

tur ex viuo viuẽs filius.Itẽ in eodẽ. In deo totuʒ

quod eſt viuit.deus em̃ vita eſt.⁊ ex vita nõ põt q c
qᷓ; eẽ niſi viuum. Meq; ex deriuatione ſᷣ ex virtute
natiuitas eſt.ac ſi dum totum quod eſt viuit.⁊ du
totũ qð ex eo naſcit᷑ virtus eſt.habet natiuitatẽ fili
us.nõ demutationẽ.⁊ hic dicit qꝛ naſcit᷑. Itẽ in.viij
li.de trini.Dhonat pater filio tantũ eẽ quatũ eſt ipe.
cui ĩnaſcibilitatis eſſe imaginẽ ſacr̃o natiuitatis im

pertit.quein ex ſe in ſua foꝛma generat.hic dicit qꝛ

generat pater flinm.
ꝛeuiter docet quõ de hac generatione dicendũ

ſeu loquẽdum ſit. h

—— . —

