deus ad creaturam nõ habet oꝛdinẽ.nec habet aliaʒ
7 aliam habitudineʒ.⁊ ideo nullo modo eſt realiter
in deo relatio reſpectu creature.Creatura aũt ad de⸗
um habet oꝛdinẽ ⁊ habitudinem mediante ꝓpꝛieta/

te accidentali.⁊ dependentia eſſentiali.⁊ oꝛigine na/

turali.ideo pᷣm omnẽ modum refertur creatura ad
deum. Quoniã igit᷑ intellectus noſter cum intelligit
aligui referꝛi ad aliquid.intelligit etiam compara⸗
ri illud ad illud.ideo intelligit duum per modum re⸗
ecu ⁊ relatõnis.cui reſpectui in deo nibil reſpon
et niſi diuina eſſentia.ex parte tamen creature re/
ſpondet.⁊ ideo nõ eſt vanus. Concedenduʒ ergo ꝙ
buiuſmodi nomina dicta de deo nõ impoꝛtant rela/

tionem in deo m rem.ſed ſolum ᷣm modum intcl/
ligendi. Ex his patent queſita. Quod em̃ obijcit᷑ 1 5

de atrr wen qꝙ nõ eſt ſimile.quia patris ad filiũ eſt
oꝛdo ⁊ babitudo.⁊ alia habitudo ad filium qᷓ; ad ſpi
ritumſanctũ.deus autem ſicut dicit phᷣus nõ babet
oꝛdinem nec aliquam habitudinem.naʒ pꝛima cau/
ſa eodem modo ſe habet ad omnia. ꝙᷓuis alia alio ⁊
alio modo ſe habeant ad ipſam.vt in.xj.pꝛime phie
dicit ꝙ pꝛimum ⁊ ſummuʒ bonum nõ oꝛdinatur ad
bec creata.¶ Að illud qð obijcit᷑.ſi nõ dicũt relatio 16
nem. ergo pure ſubſtantiam. dom ꝙ pure circa deũ
dicũt ſubſtantiã ᷣm rem.ſed relatiõeʒ ſᷣm modũ in-

telligendi. in creatura vᷣo m eſſe. Et quod obijcit ꝙ
vanus eſt intellectꝰ.dm ꝙ falſuʒ eſt. qꝛ intellectus

fundat᷑ ſuꝑ aliquid ſcil ſuꝑ relatõnem creature cii
rñdet relatio ſm dici in doo. Ad illud qð obijcituꝛ 17
ꝙ quedam ſunt relatiua ſᷣm eſſe ⁊c.ddᷣm ꝙ quedam
ſunt relatiua ᷣm eſſe ex parte vtriuſq; extremi.vt do
minus ⁊ ſeruus in creatura.Quedam ex partealte/
rius. vt ſcibile ⁊ ſcientia.⁊ menſuratõ ⁊ menſura. ſic
in ꝓpoſito. ¶ Ad illud qd obijcit᷑ ꝙ dñs dicit ſuper/ 18
poſitionẽ.⁊.ſimiliter creatio Loutalnate dom ꝙ ſu⸗
perpoſitio in deo eſt vere ſuꝑpoſitio ⁊ vere cauſali/
tas. quia vere alij ſuꝑponit᷑ deus. ⁊ vere efficit. Ta/
men illa ſuꝑpoſitio nõ eſt vere relatio.ſiliter nec ca
litas. ſed eſt vere diuina eſſentia.qꝛ ſeipſa ſupponiẽ
icte. A illud qð obijcit᷑. ꝙ eſt ibi reſpect? cau/ 19
ſe ⁊ effectus.dm ꝙ reſpectus effectꝰ ibi eſt vere re⸗
Pectuse⸗ vere relatio.ſed reſpectus cauſe nõ eſt re
pectus nec relatio in deo m rem ſed m modũ in⸗

telligendi. m rem vo ſuba vel eſſentis.

Rcterea pſiderari opoꝛtet eum tres pſone coequales ſibi ſint ⁊ẽ. In pᷣcedenti ꝓxima pꝑticula egit
magiſter de relatiuis que dicunt᷑ de deo ꝓpꝛie ⁊ temꝑaliter. In hac parte agit de his que dicunt de
deo ↄmuniter ⁊ eternaliter.2 35 hec ſunt appꝛopꝛiabilia.ideo hec pars habet duas ptes. In pri/
22

. *

. In ſcda eoꝝ appꝛopꝛiatõez. ibi. Mon eſt igit bic pᷣtermittendũ.
Pꝛima pars babz duas. In pꝛima detenminat ſignificatõeʒ bui?noĩs equalis. In ſcda buiꝰnoĩs ſimilis ibi.
. ssä

—

Quigſte

7

li

l
Awmgnn
nfnnt

in liſe

4 e
icgumgit

tdihett

onmnuui
hantn n
wunitdn

ti iüſet

n Wetind
Orriefttin
nbzntn

euid,

C
3 Fſt

Auic ſit equa⸗
litas

niter intellecta. Ael
tas nõ oſiſtit in. nietatib? pſonalibꝰ.ß magis in eſſentialibꝰq̃ ſupꝛa viſa ſunt.

D intell

₰

bis no

mina dica
Secundo
hm relatõ⸗
tuam relatõ

fi:an ſᷣm ſubam an ᷣm relatõeʒ ita ⁊ ſilis. a
mReterea ↄſiderari opoꝛtet.cum tres ꝑſone
p coeqles ſibi ſint. vtrum relatiue h̊ dicat᷑.an

q; ſpũſſanctus ꝓpter ſummaʒ ſimplicitatem eſſentie ⁊
vnitatem.Equalis eſt &̊ filiꝰpatri ſᷣm ſubam nõ ſᷣm re

lationem. Vñ Aug.in.v.li.de trini.ait. QAuerimꝰ ᷣm

Ig equailis ſit patri filiꝰ.nõ ſᷣm hoc qð ad patrem dici
tur filius eq̃lis ẽ patri.reſtat g̊ vt ſᷣm id eq̃lis ſit ꝙ ad

ſe dicit. Quicqͥd aũt ad ſe dici᷑.vᷣm ſubᷣam dicit᷑. Re⸗
ſtat g& vt ſ̃ᷣm ſubam ſit equalis.Eadẽ g eſt vtriuſq; ſb⸗

ſtantia. Item in. vj.li. Satis eſt videre nullo modo fi⸗
liuium equalẽ eſſe patri.ſi in aliquo ſcʒ qðᷣ ꝑtineat ad ſi⸗
gnificandam eiꝰſubaʒ inequalis inuenit᷑. In omibꝰ g
equalis eſt patri filiꝰ.⁊ eſt eiuſdem ſube.Eq̃lis eſt etii⸗
ſpũſſanctus.⁊ in omibus equalis ꝓpter ſummaʒ ſim⸗

plicitatem illiꝰſube.Ex his ꝑſpicuum fit ꝙ ſᷣm ſubam

filius eſt equalis patri ⁊ vtriq; ſpũſſanctꝰ.⁊ appellatõ
tm̃ relatiua eſt. Eqlitas & patris ⁊ filij nõ eſt relatõ vł
notio.ſᷣ naturalis vmitas ⁊ y'demptitas.
nit ſignificatõeʒ huiꝰnoĩs ſimilis.quõ dicat᷑ fli/
uss ſilis patri.⁊ quid ſit ſimilitudo. b
Hoaoc idem etiã

b

— „

lis patri.qꝛ nec maioꝛ eſt eo necminoꝛ.⁊ h ꝓptvnitatẽ

eẽntie.Ita ⁊ ſilis dicit᷑.qꝛ nec diũſus.nec alienꝰ.nec in

Fm ſubſtantiam.

igentiam huiꝰ partis eſt queſtio de
minibus ſimilis ⁊ equalis.⁊ circa hec
ia querunt᷑. Pꝛimo querit᷑ vtrum bec no/
ntur m poſitõnem.an ſᷣm pꝛiuatõnem.
querit᷑ vtrum dicant᷑ ̃m ſubſtantiam an
nem. Tercio queritur vtrum dicant mu⸗
nem in patre ⁊ fli.

aliquo diſſilis.Et hoc ꝓpter eſſentie ſimplicitatẽ. MNõ
g ſm ꝙfilius eſt genitꝰ a patre equalis vel inequalis
eſt patri.nec ſimilis vel diſſimilis.ſed equalis ⁊ ſimiliſ

uia bec currunt in cadem ꝑſona. ct ita intelligit magiſttter. .
qualitas patris ⁊ filij nõ eſt relatio vcł notio.Obijcit᷑.qꝛ ſtatim pᷣdixit.ꝙ ſimile ⁊ equale eſt relatiuuʒ.
ilitudo eſt relatio. Reꝰ. dom ꝙ magiſter intelligit de notõne que eſt ꝑſone ꝓpꝛietas.nõ de relatõne cõmu/
Ael aliter dm ꝙ verbũ magiſtri eſt cauſaliter intelligendũ ſicut pʒ ex pᷣcedentibꝰ.qꝛ equali

¶ Queſtio. j.

7

minoꝛ eſt co. ¶

ſ̃m ſubam:?⁊ ſi relatiuc.vtꝝ ſᷣm relatõeʒ.an
FßFm eſſentiã oſideranda ſit eq̃litas?:Heinde
quid ſit ipſa eillitas: Ad qð dicimꝰqꝛ ſicꝰſile nihil ſibi
eſt. Similitudo em̃ vt ait hyla.ſibupi nõ eſt. ita ⁊ eq̃⸗
le aliquid ſibi nõ dicit᷑.ac ꝑ hoc ſicut ſimile.ita ⁊ equa
le relatiue dicit᷑. Dicit᷑ ergo relatiue filiꝰ equalis pr̃i.?
vtriq; ſpũſſanctꝰ.Eſt tamen equalis pfr̃i filius.⁊ vtri⸗

dicim?de ſimili ⁊ ſihitudine. Cum enim
Dicit᷑ filiꝰſimilis patri. relatiue quidẽ dicit᷑.S ſimilis eſt
patri ꝓpter vnitatẽ eſſentie.Eſt &̊ aellatio tm̃ relati-⸗
ua. Similitudo vo indifferẽs eſſentia. Vñ quibuſdaʒ
nõ indocte videt᷑ noĩe equalitatis vel ſilitudinis non
aliquid poni.ſᷣ remoueri.vt ea ratõne dicat᷑ filiꝰequa⸗

XI

S

H di Honit ſignificatõeʒ hanois eq̃lis.quõ dicat᷑ filiꝰeq̃
1.xxx] u P

—
a Pꝛeter ea cõſide/

rari opoꝛtet.Dubita⸗

tur de ſitu huiꝰ part.

qꝛ cum ſupra diſ.xix.
actũ eſt de equalitate.
videt᷑ hic mgr̃ ſuper/
fluc repetere.R.dʒ l

ꝙ de equalitate ⁊ ſili/

tudine ẽ loqui dupli⸗/

citer.ſcʒ a parte rei.et
a parte nominis. Et
pꝛimo modo agit᷑ de
equalitate ⁊ ſimilitu/
dine in pcedentibus.
ſcdo mõò hic.

b¶ Simile nihil ſibi
eſt. Uidet᷑ hoc falſuʒ.

quia aliquis differt a

ſe.ſicut ſoꝛtes ſenex a

ſe puero. pari ratio/
ne poteſt eſſe aliquid

eſſe ſile ſibi. Itez xpᷣs

homo eſt ſibi ſimilis.
quia nullus eſt beatꝰ

niſi ſit deo aſſimilatꝰ.

ſÿ̃ vps eſt maxime deo

aſſmilatus.ergo ⁊c.
R.ddm ꝙ ſicut diffe 2

rentia aliquando no/

tat alietatem ſuppoſi

ti a ſuppoſito. vt cum
dicit᷑ petrus eſt alius

a paulo. Aliqñ alieta

tem in natura. vt cuz
dicit᷑ xp̃s ſm ꝙ homo
differt a ſe deo. Aliqũ

glietatem ſtatus a ſta

tu. vt petrꝰ ſenex diſt⸗½
fert a ſe puero. ꝑ hũc
mogdum intelligendũ
de ſimilitudine. Quã

do igitur ſimilis dicit
ſimilitudinem ſuppo
ſiti ad ſuppoſitũ.non

koerſt eſſe idem ſimi ⸗
i8

ſibi. quando vo di
cit ſimilitudinem na/
ture ad naturam. vel
ſtatus ad ſtatum po/
teſt idem eſſe ſibi ſimi

⸗

e dicant᷑ ſᷣm pꝛiuatõnem videtur ꝑer autoꝛitatem
magiſtri in litera. Quibuſdam videt᷑ nomine equa⸗
litatis ⁊ ſimilitudinis non aliquid poni.ſed remoue
ri.vt dicatur filius equalis patri.quia nec maioꝛ nec
Item hoc poteſt pꝛobari ſic Eucli⸗
des diffinit equale ſic. Equale eſt qð alteri ſuppoſi

x 2

1nõ excedit nec ceditur. ergo cum bec diffinitõ
tum nõ excedit nec ex 5 anale *

ſit data m pꝛiuatõnem. patet æc. Deem
ſimile nõ tm̃ dicũt vnitatem ſev etiam diuerſitatem.
ſed nõ eſt ponere diuerſitatem in diuinis.ergo buiuſ
modi nomia nõ dicunt᷑ im poſitõnem ſed ſᷣm pꝛiua

tionem. ¶ Item equale m ꝙ dicit poſitõez dicit co

menſuratõnem. ſed in diuinis non eſt ↄmenſuratio
nec exceſſus. ergo dicunt᷑ ꝑ pꝛiuatiõeʒ exceſſus nõ ꝑ

poſitõnem. ntra. Similitudo ⁊ equalitas ĩi bis-

inferioꝛibus dicunt᷑ poſitiue.ſed hec ↄpletius ſunt i
æo. quia vt dicit Auguſ.in filio pꝛimo reꝑitur ratio
ſimilitudinis ⁊ equalitatis.S multofoꝛtius in deo di
cunt poſitõez. ¶ Item om̃is negatio que nõ eſt pu/
ra negatio fundat᷑ ſupꝛa poſitõnem. ergo cum B̊ qð

dico equale impoꝛtet remotõnem exceſſus.⁊ nõ im/

poꝛtet puram negatõeʒ.quia tunc chimera eſſet eq/
ſis deo.opoꝛtet ꝙ impoꝛtet poſitõnem. ¶ Item bec
eſt falſa pater ⁊ filius ſunt inequales.ergo hoc qð ẽ
inequale aliquid pꝛiuat qʒd eſt in deo.ſed hoc non eſt
niſi importatũ ꝑ eq̃litatem. equalitas aliquid po/
nit.quia ſi eiꝰoppoſitum pꝛiuat.neceſſe eſt ivſum po

nere. ¶ Item beretici dicũt hanc falſam pater ẽ eq/

lis filio.aut quia aliquid ponit᷑.aut quia aliquid re/
mouet᷑. Mon qꝛ remouet᷑.quia dicũt hanc veraʒ pa⸗
ter eſt inequalis que remouet. quia aliquid ponit᷑.

ergo ⁊c.⁊ fundat᷑ vtraq; iſtarum poſitionum ſupꝛa

oppoſitõnem inequalis ad equale. Si em̃ equale et

mnequale accipent᷑ remoti oppolit
perent᷑ poſttine (R dom ꝙ m ꝙ in litera innui⸗

tur ⁊ toctoꝛes antiqᷣ dicũt. ꝙ poſitio magiſtri fuſt ꝙ
noia que non dicunt ꝑſonalem ꝗꝓpꝛietatem vel eſſen

2 „

tie vnitatem. pꝛiuatiue accipiantur. Ande quia ſi/

milis ⁊ equaiis dicit reſpectũ patris ad filium.⁊ ille
reſpectus nõ eſt ꝑſonalis ꝓpꝛietas.nec eſſentia.volu
it ponere ꝙ omnia talia ?m pꝛiuationeʒ dicerentur.
ſicut duo.tres.ſimiles.⁊ equales.⁊ ↄſimilia.QLamen
iſta poſitio ſtare nõ poteſt ſicut ſupꝛa pbatum eſt de
S vnitate ⁊ pluralitate nominũ diuinoꝝ.Si em̃ in di/
uinis eſt vnitas poſitiue. ⁊ pluralitas.⁊ hec duo faci
unt ſimilitudinem ⁊ equalitatem.neceſſe eſt hec po/
ſitiue accipi in diuinis. Et cõcedende ſunt rõnes ad

6 hoc inducte. Ad illud ergo qd obijcitur ꝙ equale
eſt qd nõ excedit.dðm ꝙ illi negatõni ſoſternit᷑ affir
matio ⁊ poſitio.que notificatur ꝑ pꝛiuatõneʒ oppo/
ſiti ſcʒ exceſſus. 3 5

d illud quod obijcit᷑ ꝙ nõ eſt di
uerſitas in diuinis.dom qꝙ nõ indicant diuerſitateʒ
niſi ſuppoſiti.nõ foꝛme de ſe.⁊ quia i diuinis eſt plu/
ralitas ſuppoſitoꝛum.patet ⁊c. ¶ Ad illud qð obij/
citur ꝙ; ſᷣm ꝙ dicunt᷑ poſitiue dicunt cõmenſuratio/
nem.ddm ꝙ in diuinis nõ eſt ↄmenſuratio ſimplici-
ter. ſed tamen eſt ↄmenſuratio reſpectu infiniti.⁊ H
nõ ponit ſimpliciter cõmenſurationẽ. Aliter põt di/
ci ꝙ equale et ſimile de ſuo pꝛimo intellectu ponunt
vnitatem quantitatis ⁊ qualitatis.O⁊ aũt ponat cõ
menſuratõnem hoc ꝙ eſt equale.eſt.quia quantitas
illa eſt menſurata. qm̃ ergo in diuinis eſt immenſa.
dicit ibi ↄuenientiam in quantitate virtutis.qᷓuis ñ
ponat ibi ↄmenſuratönem.
Aueſtio. ij. “ 4 b
¶ Atrum nomina pᷣdicta dicant᷑ ſm ſubſtantiam. an

hm relatõnem. Et ꝙ ſᷣm ſubſtantiã videt᷑ autoꝛitate
magiſtri in litera. Equalitas inquit nõ eſt relatio vel

notio.ſed nature vnitas vel ydemptitas.Et byla.de

ue.tunc eoꝝ oppoſita acci

. .

trini. Similitudo eſt indifferens eſſentia. ergo taʒ ſi/

militudo qᷓ; equalitas dicit diuinã eſſentiam. Itẽ
equalitas dicit᷑ ſm quantitatem.⁊ ſimilitudo vᷣm q̃‚
litatem. ſed in diuinis qualitas ⁊ quantitas tranſe-
unt in ſubſtantiã. ergo ⁊c. ¶ Neʒz om̃e qð dicit᷑ m
relatõnem impoꝛtat diſtinctõnem de ſuo pꝛincipali
intellectu.ſed ſimile ⁊ equale dicũt ↄuenientiam.er/
o nõ dicunt᷑ 'm relatõnem. Srem nibil qð dicit
in relatõnem dicit᷑ de duobus niſi impoꝛtet relatio
nem in ↄmuni.hoc dico ꝓpter hoc nomen relatus ⁊
diſtinctus.ſed ſimile ⁊ equale impoꝛtant relatõnem
ſpãlem.ſi eam eque impoꝛtãt.qꝛ nõ eſt aſſignarc ſpe
cialioꝛes ſub ipſis.⁊ dicunt᷑ de pluribꝰ.g ⁊c.¶ Cont᷑.

Hyla.de trini. Similitudo ſibi nõ eſt.ſed om̃e quod

dicit ſᷣm ſubſtantiã dicit᷑ ad ſe. ergo ⁊c. ¶ Item om
ne qð dicit᷑ ſᷣm ſubſtantiam dicit᷑ de pluribus ſingu

lariter. ſed ſimilis ⁊ equalis dicit᷑ pluraliter. ergo ⁊c.

¶ Item qualiate refert᷑ pater ad filium et filiꝰ ad
patrem.ſed nõ eſſentia.ergo equalitas nõ dicit eẽn/
tiam. em aut pater eſt equalitas filij ad patreʒ
aut nõ. Si ſic.ergo cum filius equalitate illa ſit eqᷓ/
lis patri.pater eſt equalis ſibi.qð nõ ↄcedit᷑.ꝙ ſi pa/
ter nõ eſt equalitas filij ad patrem. equalitas non
dicit᷑ de om̃ibus. nõ dicit eſſentiam. Eſſentia enim
filij eſt pater. ¶ E'. dom ꝙ ᷣm cõem omniñ opinio
nem.cum ſimile ⁊ equale dicãt ↄuenientiam pluriũ
in vno.ꝙ de ſe impoꝛtent diſtinctõnem in ſuppoſit.
⁊ vnionem ſiue vnitatem in eſſentia.quia diſtinctio
pſonarũ ſpectat ad modum dicendi ſᷣm relatõnem.
vnitas eſſendi ad modum dicendi ſᷣm ſubſtantiam.
ideo bmõi nomina nec oino dicunt᷑ ſm ſubſtantiaʒ.
nec oino ᷣm relatõnem.ſed qdammodo ſᷣm ſubſtan
tiam. qu ammodo ᷣm relatõnem. Sʒ qꝛ nõ poſſunt
ßm hũc dupᷣlicem modum dici pꝛincipaliter.neceſſe
eſt ꝙ hm alterumm iceo vlterius opoꝛtet querere hm
quem moduʒ accipiendi accipiunt᷑ in diuinis.et bic
ſunt diuerſe opiniones. Quidam em̃ dicũt ꝙ bmoi
noia ſᷣm ↄcretõnem ſignificata dicunt᷑ pꝛincipaliter
m relatonem. Mam ſimiles dicunt᷑ habentes ean/
dem qualitatem. qꝛ ergo reſpicit ſuppoſituz ꝑ ſe ſm
ꝙ ↄcretum.ideo dicit᷑ m relatõnem. Sed in abſtra
ctione.qꝛ ſimilitudo eſt vnitas nature vel eẽntie.qᷣa

reſpicit vnitatem foꝛme pꝛimo.nõ diſtinctõneʒ ſup/

poſitoꝛuʒ niſi ex conſequenti. pꝛincipaliter dicit yᷣm

ſubſtantiã. Sed iſte modus ſoluendi non eſt ↄueni-

ens. Maʒ eſt eadẽ ſignificatio in cõcreto ⁊ in abſtra/

cto in pꝛincipali ſignificato.ergo ſi dicit᷑ m ſubſtan
tiam vnum. ⁊ reliquum ſimiliter. boc nõ ſoluit qð

2„

dictum eſt. Scda opinio ꝙ bmõi noia ⁊ in cõcretio/

ne ⁊ in abſtractõne vicunt᷑ pꝛincipaliter bm ſubſtan
tiam. ⁊ ↄnotant diſtinctõnem in ſuppoſitis.Et ratõ

ipſoꝛũ eſt. quia cum ſimilitudo reſpiciat iſta duo ſcJ
ↄuenientiam ⁊ differentiã. immediatius ⁊ comple
tius reſpicit ↄuenientiã. Dicunt᷑ em̃ differentes eſſe
ſimiles initum oↄueniunt. cõuenientes vo nõ dicũ⸗
tur ſimiles inqtũ differũt. ſeſpici ſimilitudo di
ſtinctönem ꝑ modũ materie.ſed ꝑ modum foꝛmere
ſpicit vnitatem eſſentie. ⁊ ideo completiue dicit ßhm
ſubſtantiam tam ſimilitudo ꝙ ſilis. Sʒ iſta poſitio
nõ põt ſtare. Certũ em̃ eſt ꝙ ſilitudo dĩ reſpectꝰaliiq

rũ adinuicẽ. ſᷣ in diuinis nõ ẽ niſi reſpectꝰ pſone ad

Sõ aũñt pſone ad ꝑſonã non põt dii

in ſubſtantiã. Sneceſſe ẽ ꝙ nomẽ ſile qd a ſilitu⸗

roanicit
lude
Imn dnrfnn
Nmunicdeſti.

fhoritdict
Urfiarogti⸗
1fli atalai

porrititt

ſn reltͤczi.
Ettulainp⸗
todſtnpn⸗
dſfnche⸗

(havoditue

Cepkrden
iugtſonensn

Eclatchatn
nceneſtitt.

glaptinigo

loniidarttc
ckipbofot
ſtcreusdi
feumplurin
Mctrehpect

ſtönisinyn

(Whantespha

eno
yckitbei

Uloninüͤſt

lepnnn
induen
fmednne
tmnning
ummmn

Nciütgtigt
R e
cigtei.
Nüßött
tiſitte
GcereN
mimmet
mcun
iwwiirtp
mnrgcht
gimnilf
nnca
rntut
ii

ioffe⸗
zne⸗

b
Pem

ata. In pꝛima oſtendi

uſq; concoꝛdia.

dine impdnit᷑ ſᷣm ſubain nõ dicat᷑. Et ideo eſt tercia
opinio ꝙ bmõi noia dicant᷑ pᷣm relatõnem foꝛmali

ter loquendo. dicũt em̃ reſpectum ſuppoſitoꝝ diſtin

ctoꝝ ↄuenientium in aliqͥ vno.⁊ ita reſpectus cadit
ibi ꝑ modum foꝛmalis.ſed vnitas eſſentie ⁊ plurali⸗

tas cadit ꝑ modũ cauſe.ido ꝓpꝛie ⁊ pꝛincipaliter ᷣm

relatõnem.ex ↄſequenti vo ſᷣm ſubam dicunt᷑ cauſa
liter loquendo.Et hoc magis pʒ ſi ↄſideremꝰſignifi
catõnem hoꝝ noim in creaturis vnde fit tranſlatio.
Similitudo em̃ eſt ſᷣm qualitatẽ.ſimiliter et eq̃litas

ſm quantitatẽ.⁊ ſilitudo dicit relatõneʒ foꝛmaliter.

5 qualitatẽ cauſałr. Similiter eqlitas dicit quantita
tem cauſaliter. ̊ relatõcʒ foꝛmaliter. Mõ cm̃ eſt ſimi
litudo qᷓlitas.ſᷣ relatio ꝗqᷓ attendit᷑ ſm qualitatem.

10 Adillud qð obijcit᷑ de mgro ⁊ byla.ꝙ eſt cẽntia.

dom ꝙ cauſaliter intelligunt᷑ om̃es tales ſcrmones.

11 ¶Ad illud qð poſtea dicit᷑ ꝙ equale dr̃ ſm quanti/

tatem. doᷣm ſᷣm ꝙ dicit cãm efficientem.nõ dicit foꝛ

2 mam.ſic de ſili. ¶ Ad illud qdð obijcit᷑.ꝙ rclatiua

impoꝛtãt diſtinctões. dom ꝙ quedã in diuinis dicũ/
tur m relatõeʒ qᷓ ſunt diſtinctiua relatoꝝ. vt pater
⁊ filiꝰ.⁊ talia impoꝛtãt reſpectũ diſtinguentẽ.⁊ talia

impoꝛtãt diſtinctõeʒ vt excrcitã. Quedã aũt dicunt᷑

ſm relatõeʒ.qᷓ ſunt relatiua diſtinctoꝝ.vt ſilis ⁊ cq̃

lis.⁊ talia impoꝛtãt reſpectũ. ille reſpectus non eſt

notio diſtinguẽs ſed ons diſtinguentem. JImpoꝛtat
em̃ diſtinctõcʒ vt nõ exercitam ſed vt ↄceptam. Mã

reſpectus diſtinguens eſt ꝑ vnius ꝑſone ad aliã pßᷣm

ꝙ eſt ab illa. In bmõi vᷣo noibus impoꝛtat᷑ reſpectꝰ

vnius ꝑſone ad aliam. ſm q; coicant vnã naturam.

Et quia reſpectus eſt relatio.ido plurificatur.qꝛ bvo
reſpectus vniꝰeſſentie.ideo dicit᷑ de pluribus.Et iõ

patet vltimũ qð dicit᷑ ꝙ nullũ relatiuũ dicit᷑ de plu/
ribus niſi dicat relatõeʒ in cõi.dm em̃ ꝙ hoc nõ ſo/

lum eſt in his noibus que impoꝛtãt diſtinctõnem in
cõi vt relatus ⁊ diſtinctus.verũetiã in his que dicũt
reſpectum pluriũ vt cõicant in aliquo.Lale em̃ no/
men dicit reſpcctum in cõi.ſpecificatum tñ ratione
cõicatõnis in vno.vñ ſimiles dicunt᷑ adinuicẽ relati

ꝑticipantes vnam qualitatem.

ibi recipꝛocatio vt dicat᷑ pater equalis tiio.

equat᷑ filio ꝑx emanatõeʒ ab alio.

¶ Aucſtio. iij.

trum p̃dicta noia ſq; equalis ⁊ ſimilis dicant mu-
tuam relatõeʒz. ſm quã pater filio. ⁊ filiꝰ patri ſit cq;

lis. Et ꝙ nõ videt᷑.qꝛ ṽm Oyo. In talib? non recipi
mus recipꝛocatõeʒ.ſᷣ pr eſt pꝛincipiũ filij. nõ cadit
tem

boc vr rõne. Quia em̃ filiꝰſilis eſt pri.ideo dicit ſili/

tudo pfis. ſi ecõuerſo pater eſt ſilis filio pfecte. er·
go pater eſt ſilitudo filij. hec aũt nõ recipit᷑. ergo 7.

¶¶ Item qui eſt equalis alij p̃m cqualitateʒ ſibi ade/
quat᷑.ſi g pater eſt equalis filio. ſi adcquat᷑.quero

à quo. auta ſe. aut ab alio. Mon a ſe. qꝛ qnicũq; eq̃t
ſe alij aliquid agit in ſe.ſed pater nihil agit in ſe.ergo

nõ adequat ſe.nec alio equat᷑. ergo nõ eſt equalis fi/
lio. ntra. ſimile ⁊ cquale ſunt relatiua equipa/

rantite.ſed iſta denoiant vtrũq; extremum. & ſi filius

eſt ſimilis patri. pari ratõne pater eſt ſimilis filio.
¶ Item ratio ſilitudinis eſt ↄuenientia vel indr̃ia ĩ
qualitate vel ſubſtantia. Sed ↄuenientia cqualit᷑ re
ſpicit vtrũq; extremũ.⁊ indr̃ia.ſi ergo filius eſt indik
erens patri ⁊ ecõuerſo. pr̃ eſt ſilis = Item om
ne plurale geminat ſuũ ſingulare.ſed hec ↄcedit᷑ pa
ter ⁊ filius ſunt ſimiles ⁊ eqles.ergo pr eſt ſimilis.q̃
ro cui.aut ſibi.aut alij. Mon ſibi.ergo alij.¶ Rꝰ.dd. ꝗ
ꝙ ſimilis ⁊ eq̃lis dupliciter accipiuntur. Aut ꝓut di
cunt ↄuenientiã in quantitate vel qualitate. Aut p/

ut ſupꝛa ↄuenientiã addũt imitatõnem vel expᷣſſio

nem ꝑfectã. Pꝛimo quidem modo ſunt relatiua eqͥ̃
parantie.⁊ dicunt᷑ ad ↄuertentiam ᷣm ꝙ ꝓbant ra⸗
tiones ſcdᷣo inducte. Alio modo ſimilis et eq̃lis ad/

dunt ſuꝑ boc ratõem oꝛiginis. AUñ eq̃lis dicit᷑ quaſi

adequatus. ſilis q̃ſi aſſſatus.hoc mõ nõ ↄuenit ni

ſi ei qui eſt ab altero. ⁊ hoc modo pcedũt pꝛime rati⸗

ones.ꝙ pater nõ dicit᷑ ſilitudo filij ꝑ imitatiõeʒ. ncc
dez ab alio. equat ſibi filum.
ꝙ nõ recipimus reciprocatõnem i

Oð tñ dicit Pyo.

⁊⁊c.loquit᷑ de cauſa ꝓpꝛie.⁊ ꝓut differt ab effectu ꝑ e

ſentiam. boc aũt modo pater nõ eſt cauſa filij.immo
bene eſt habitudo filij ad patrem ſicut econuerſo.et

ſic patent om̃ia.

eappꝛopꝛiatõne relatiuoꝝ que ↄmuniter ⁊ eternaliter de deo dicunk. vt ſimilis ? eqlis.

Mon eſt igit᷑ hic pᷣtermittendum qð vir illuſtris Hylarius. Terminata parte illa in qua agit de ſignificatõne

hoꝛum nominũ ſimilis 2 equalis. Hic incipit ſcdᷣa pars in qua agit de boꝛum nominũ appꝛopꝛiatõne.et hba-
bet bec ꝑs duas partes. In pꝛima aſſignat appꝛopꝛiatõnes. In ſcda mouet ⁊ ſoluit dubitatõnem que ex hu-

iuſmodi appꝛopꝛiatõne babet oꝛiginem infra di.xxxij. Hic oꝛit queſtio ex pdictis deducta.

ꝛima ꝑs diu

ditur in duas ꝑtes. In pꝛima aſſignat appꝛopꝛiata m Hyla. In ſcda ßm õ etiã ſciri opoꝛtzʒ q;

earũdem trium ꝑſonaꝝ diſtinctõeʒ. Pꝛima ꝑs habet tres. In pꝛima aſſignat

yla. appꝛopꝛiatõez ⁊ eius ex

planatõnem ꝓpter ſui obſcuritatem. In ſcda oſtendit ꝙ illa que Hyla.aſſignat nõ ſunt ꝗꝓpꝛia.ſᷣ appꝛopꝛiata.

ibi. Mon em̃ ym pᷣmiſſam er

4.

pꝛopꝛiatio em̃ ↄmunis reſpectu ꝓpꝛij.⁊ hoc facit.ibi
gnat magiſter appꝛopꝛiatõnem Aug. habet duas. In

epoſitõnem. In tercia vo o git q;
pꝛia igit᷑ ꝑpſonaꝝ ⁊c.¶ Si⸗ in
pꝛima ponit ipſam appꝛopꝛiatõnem. In ſecũda ponit

ſtendit qꝙ illa quibus hc appꝛopꝛiat ſunt ꝓpꝛia. Ap

imiliter ſcᷣa ꝑs in qua aſſi

eius expoſitõnem.ibi. ſed plurimos mouet ꝙ patni attribuit ⁊c Et bec pars habet tres m illa tria appꝛop/

9

cunt᷑ vnum.ibi. Hic dici opoꝛtet. In ſ.

t qualiter patri eaer vnitas. oſtendens etiam incidentaliter qualiter aliqua di/
aa v oſtendit quõ filio appꝛopꝛiat᷑ equalitas.ibi. Nũc videamꝰ qua

liter equalitas. In tercia vo oſtendit quõ ſpũiſ ancto appꝛopꝛiet᷑ ↄcoꝛdia.ibi. Ox autem in ſ. ſ. dicit᷑ eſſe vtri ·

appꝛopꝛiata oſtendit.

a ¶ Non eſt igit᷑ hic pᷣtermittendũ ꝙ vir illuſtris l!ylari
us. ꝓpꝛietates ꝑſonaꝝ aſſignans dicit in patre eẽ eter
nitatem.ſpeciem in imagine.vſum in munere.que tan

BDe ſententia ſancti hylarij qua in trinitate ꝑſonaꝛi

a ¶ Mon eſt igit h pᷣ⸗
te ſnan ige ma⸗
giſter agat de appꝛop
atõnce di. xxiiij.⁊ ð ap
pꝛopꝛiatis di.xxv.vſ/
q ad fineʒ.vidctur q;
male ſituet h̊ tracta⸗

tun de appꝛopꝛiatis.

te difficultatis ſunt verba. vt in eoꝝ intelligentia atq;

icultatis ſut uerit Aus. vtipeon. Aug.
plicis explanatõne vehementer laboꝛauer i vellet bꝛe
— Tdahlias B e ————— Digene aungm en Nel dee
cauſa ponit iſſime ſingulax in trinitate riina s
3 eſr vantun ap mniſſime ſingulax in n ten eces in imagine.vſus ĩ
pꝛopꝛiatis. Ena ca erernitas inauir in iochis auẽtis in mractatione
e nmnonem munere. Et öne fidei vir extitit. hec em hrlari⸗
Iuc dicht ralatioꝛei; ſcripturaꝝ ⁊ aſſertõne boꝛũ.i.patris.⁊ imagis.
vm relatõnem cõmu ſcrip is ſuis poſuit. oꝝ ver r itã ſcrutatꝰin
m auã appꝛop in libꝛis ſui⸗ ſus abditã ſcrutatꝰii
na Err anur, Kon Muncris cternitor; ſpotien evſu abik arbitroꝛ in
ſunt ſimilis et equat. telligenelamm. auanntu niſtg parer nõ habet patreʒ e “S”
ocnat Ais eteritatis vo rpercen viiſaup na eſ ipe. Erquoſchlni
ttoch auſ appꝛo/ gquo nt futel pfecte implet illud cun unng eſie talligen ga ſunt
pꝛiata faclunt ad eui⸗ ſit. Imago em̃ ſi ꝑfecte impl e.in qua imagi verba Nylaꝛij.
Zegte Halrtend⸗ ido coequat᷑ ei.nõ illud imagili lue l al⸗ tanta eſtogru vic weet Aug.
. gagn poſt tractatuʒ Rlanit Cted anrn an ſilitudo.nulla inl⸗ din tt ittal barn zu8
pgeis r oc marme entia. ?7 ma eqlitas. qlis. nulla ex pte diſſimilis. eremnitas pi
Aeig axime o ineqlis.⁊ nu eſt pri⸗ tribuatur mfuß
S eus anera nornochinil ei nago ennpdien ei nbnae
is agit bic. qᷓ non ma ⁊ ſumm ne 8.cui nõ eſt aliud vi⸗
creaturas. Peſns uere et Dlinnd iin ino voſir alich d. (Moeula „
SSanerahlrund Fhum pfectum cun deſtalidd. h en e
sa teſecum d iegam om̃ipotentis: Nylanius in lib. d
ceaturas at ens ennogen plena omnium rationuz ſc
pater diſtinctio hinꝰ entis dei. plena omniun Tom⸗ a ¶ Ymago eſt ei⸗
nppee aiata Hylarij nes vnum in ea. ſicut wbi nouit oĩa tur ſpecies indife⸗
manifeſtant perſona⸗ vno cum quo Pnnen. En autẽ in / r e. Meq e ißeſ
Zitno epnnpna⸗ taalecuices 2gleruapan a ntha ßs
ta Auguſti. nob ma⸗ effabil is qui non eſt ſine pfuitõe. neceſſeẽ vt imago nare ſpüſſii ſanuitn
nifeſtant perſonaru, imaginis q in 10. Ylla er⸗ demonſtret. Quare ſpuſſa⸗ Anr
Xt e lewin dilectio. de em cocqugags ir.
16 b(Ars quedam oi⸗ bomndol tamen Rian ir as, gimagia⸗ 02 . man⸗
votentis c. Tidetur beatitudo(ſi dñ) vſus ab illo ap⸗ αασdvilien . ac ſce
porentſe . iderur ne vocedigna dvlue trinita⸗ ater. eſt etiã ſinltucydi
Wrcſtams aucam. ellatatſt bꝛeuiter. ⁊ eſt in trinita⸗ Eſt gpate o piis ninonſine
dei eſt ars quedã om/ pellat nõ genitꝰ. ſ̊ genitoꝛis filiꝰ. qꝛ imago pꝛis emmnroi
iporentis et ſapien, te ſpũſſanct'nõ genit⸗. eitate eſt flins. li
nit aeeneis er ſanien ie ſpuͤſt ſuauitas ingẽti largi ꝛimagos c
tis dei.quia vnuſquiſ genitiq; dens om̃s crea-⸗ c ( Etq nsee –
21.*1 ate ꝑfundens oi a ? vt rei imago ſit. ſpe ahud
q; nõ wtenece are? atq; vbert Itaq; illa tria ? vt tehe eni mniin
iners. er go ſi filius el tuꝛas ꝓ Captu eaꝝ. Itac dent . et eneceſſe cn en
ars patris. nõ intclle- ſeinuicem determiari vident. et ean imago aſtt infrini
ſtacge e in ſe infinita ä D chignevus. dii
mGnablrerr operari ex ꝑte. vel ꝑ ſpeculu deum 7 gegs aciift⸗
habeat pater a filio gaudeat cognoſcens deum ? ietateʒ ad vidẽdi. huuiſ
ſuo. F ddin c fac⸗ agat. Qui vo nõ terndat d⸗ vnꝰeſt deus. ſed fi’i e⸗ ns nia Anln
da eſt vis in verbo. qꝛ nõꝑ cecitatem ad ca umgt vba hylarij pᷣmiſſa gecl⸗ en atio Au ſin
nõ dicit ꝙ ſit ars ſim⸗ trinitas. ¶ Ecce habes q̃liter ditatis. vt etiaʒ adhi⸗ explanatio l einoen
li rin itatis.vt etiaʒ guſti. ſuper bis fidagn
Micier. N n ee rgcatunt Koretande I—́ iſſimas. iin
5. quia non eſt pie G, enus ea intelligere obſcuriſſin. giigen
u arer er, bitacrpolttne nir 11 Paeog erplogauo gur Baus⸗ puigin
ſed vbi nouit. Mõ eſt humanꝰſenſus.cum ⁊ ipa eo⸗ʒ ifficultatis T ambigu⸗ AAnnnen
ſed vbi no t ſEn, ſe habeat difficultatis ⁊ ambig ant
ars patris n . c edidit.plurimum in ſe habe “ ſng
ſit ſapientia. ſec qᷓ eſt cel S= õ numn
en eeeees dus ſtatt. peum arsinchnh ta intentõnem virtutis ⁊ ſapientie. ſunlit ver⸗
Patcr Sr nhen ſilium. Et notandũ cumnars HH eſt ꝓpꝛium. ars vice Comvid⸗ do· ni
Dan an wrdeſencekan enn dicit emanatonem ꝛ reſp Obijcirur. ergo hin boc vi
bum. tñ differenter. quia ver ate ꝑfundens om̃es creaturas. Obij
17 c Ingenti largitate atq; vbertate ꝑfundens om̃es cxe

nde
an
ti⸗ at
hen Weee
in unle
tei nei
„ Kpußge
nls; Wäl
ct⸗ n
ld
na⸗
mö

¶ Oſtendit ꝙ illa que hyla.aſſignat non ſunt ppꝛia
ſed appꝛopꝛiata. H n mnr i

ℳ₰ —

on em̃ ᷣm pmiſſam expoſitõneʒ diſtinguunt B tres

ille ꝓpꝛietates ſupꝑius aſſignate.ſed ipe ypoſtaſes diſti
cte abinuicem monſtrant᷑.Eternitatis tñ noĩe eadẽ vi
detur deſignata ꝓpꝛietas.quã notat hoc nomen inge⸗/
nitus. Sed videamꝰquid ſit quod ait. Imago ſi pfe⸗

cte implet cuiꝰimago eſt.ipſa coequat᷑ ei.nõ illud ſue

imagini. Videt᷑ em̃ dicere ꝙ filiꝰqui eſt imago patris.
patri coequat᷑.nõ pater filio.cum et filius dicat eqᷣlis
patri in ſcpᷣtura.⁊ pater filio.ſed filius hoc habet a pa
tre vt ſit ei equalis.pater autem non habet a filio.⁊ ta
cuius eſtiimaog. H .
¶ MQuare dicat᷑ Hyla. ꝓpꝛia ꝑſonarum aſſignaſſe in

men filius plene ac ꝑfecte equalis eſt patri.i.imago ei

VYerbis pᷣdictis cum ibi non ſint expᷣſſe pprietates. e
Hſtendit Fu⸗ ¶Pꝛopꝛia igit ꝑſonaꝝ in pᷣdictis verbis aſſignaſſe dici⸗
la quibus Hap rur hylarius.qꝛ relatiua noĩa ꝑſonarum poſuit.ſcʒ pa
hꝛopaiat . ſiit tris. imaginis. ⁊ muneris. que relatiue dicunt᷑ de pio⸗
wus. nis.⁊ ꝓpꝛietates notant quibꝰ diſtinguuntur ꝑſone.
Ita em̃ dicit᷑ ſpũſſanctus munus relatiue ſicut donũ.
Verũtamen ipſas ꝓpꝛietates alijs tribus noĩbus nõ
ſignificauit. iuxta pᷣdictam Auguſtini expoſitõeʒ. niſi
ſolo noie eternitatis.quo nõ ipſam paternitatẽ.pᷣ eam
voluit intelligi notionem qua dicit᷑ ingenitus.

*.
2*
k
.

netur ſpirituſ ahetus
R. dom ꝙ ſpirituſſã
ctus nõ dicit᷑ dari ra/
tione cuiuſlibet effe⸗
ctus.ſed ꝓpꝛie ratone
eius qui facit ſpiritũ/

ſanctum haberi. ⁊ ita

inbabitare in aliquo
vt in templo.et quia
huiuſmodi ratõnalis
creatura capax eſt. et
ſoli iuſti capiunt.idᷣo
patet ꝙ illis ſolis 5
6

rituſſanctꝰdatur.

autem ſpirituſſanctꝰ
dicitur ꝑfundere cete
ras creaturas.non qꝛ

ei attribuatur actus
creandi. ſed quia at-

tribuitur ei actus cõ/

a ¶ Imago eſt eixrei ad quam imaginat᷑ ſpẽs indifferens. Pꝛimo videt᷑ ratio iſta quam Naylari? ponit in
notula nõ ſit ↄuertibilis.quia totũ videt᷑ ↄuenire ſ. ſ. Item ſpẽs aut accipit᷑ perſon aliter. aut eſſentialiter. Si
enealet idem ſenſus eſt qͥ eſt ſpẽs indifferẽs.qͥ eſſet etiã ſi diceret᷑ eſſentia indifferens. ſed boc cõuenit

patri nõ tm̃ nõ dicit᷑ vt
cum dr̃ pſona indifferens.hoc aũt falſum. b
ſimilitudo. Aidet᷑ hoc alletg.
dam.tũc videt᷑ eſſe eq̃litas nõ ſi

⸗

io. Item eſſentia nõ dicit᷑ vt alicuiꝰſ ſtat p ſona. ergo ſenſus eſt idem ſpẽs indifferens qui eſt
ſum. b Ynago 4 eſt rei ad rẽ coequandã et imaginata ⁊ indiſcreta
frequẽter imago nõ coequat᷑ ei cuiꝰeſt imago. Item ſi eſt ad rem coequan/

itudo. Item videt᷑ falſum dicere cuz dicit indiſtincta rucho aid oiatmag
6*

18 ſimilitudo diſtinguit᷑ ab eo cuiꝰeſt imago. JItem cum vnius rei vna ſit diffinitio.qucrit᷑ quõ differenter i
ratõnes aſſignent᷑. dom ꝙ bic diffinit imago increata ꝓut eſt ꝓpꝛium ſoliꝰ filij. ⁊ ſic ſemꝑ dicit reſpectum ad
patrem.⁊ ideo in pꝛima ratõne ponit᷑ genitiuꝰvt in ratõne pꝛincipij.in ſcda vt in ratõne termini.qm̃ imago
debet ↄꝑari ad pr̃em. nõ ſolum tanqᷓ ad aliquã rem.ſiue ad quid.ſiue in qͥd ducit.ſᷣ etiam a qͥ emanat. et ita
patet haꝝ diffinitio rõnum ⁊ oꝛdo.Et pꝛima ratio tres ↄditõnes ↄtinet. Per pꝛimaʒ notat᷑ filiꝰ eſſe ab alio.

cum dicit᷑ imago eiꝰrei ad quã i.

maginat᷑.⁊ p gtm̃ ⁊ verbum qð eſt paſſiuum. Per ſcdam notat᷑ ꝙ eſt ᷣm mo

dum expꝛefſum emanandi.ſcʒ boe ꝙ dicit ſpecies. que includit pfectam ſimilitudinẽ cognoſcendi. Per ter

ciam vᷣo notat᷑ ꝙ ſit indifferẽs
ab eſſentia.pꝑ ſ.

indifferẽs ᷣm ſubam. ſcz p hoc qʒ eſt indifferens.Et ꝑ pꝛimã ↄditõnem differt a patre
m a ſpnſancto.⁊ ꝑ terciam ab imagine creata.Et ꝑ hoc ꝙ ſpecies ⁊ ſi de ſe ſit eſſentiale.tam̃

accipit᷑ hic vt tractum eſt ad ꝑſonam. ⁊ indifferens nõ dicit indiſtinctõnem in hoc nomince ſpecies ſed in ſub

—

ſtantia. ⁊ ſic patent obiecta de ratõne pꝛima. Hac viſa ſimiliter 4
patrem vt ad terminũ.⁊ hoc patet cum dicit᷑ ad rem coequan
dudit᷑ ꝑſona patris.Et ꝑ hoc ꝙ dicit imaginata.excludit᷑ pſon

3 ratio ſcda.que dat᷑ in comꝑatõne ad ipſuʒ
q rci.i.pſonam filij ꝓſone patris.⁊ ꝑer hoc ex⸗

cludi nis. Et p hoc ꝙ dicit imaginata. exclu a ſpũſſancti. Der h̊ qd dẽ indiſcreta exdudit᷑
ipſa imago creata.Et indiſcreta nõ dicit indiferentiam ꝑſonalem.ſed ſolum eſſentialem. Ad

illud & quod

obijcit᷑ de equalitate.dᷣm ꝙ illud nõ eſt neceſi arium de creata imagine. Et rurſus.qm imago dicit de ratöne
ſui nominis qualitatem in quantitate.ideo pꝛima dicit ſimilitudo ad rem coequandaʒ.i.ſimilitudo ſpᷣm quã

res coequat᷑ rei. c

19 naturam. imaginem.quõ hic diſtinguant᷑.dvᷣm q; vniuſcuiuſq; foꝛma ſubſtantialis

cies.natura.⁊ eſfentia.⁊ hoc ſᷣm triplicem ↄſi iqeratõnem. Põt em̃ oſiderari in ſe. ⁊ ſic

t quia imago ⁊c̃. Querit᷑ de diſfterentia hoꝝ trium nominũ que attribuit. ſcz ſpeciez.
opletiua. dicitur ſpe/
dicit᷑ eſfentia. põt cõſi⸗

derari in compatõne ad opatõneʒ ꝓpꝛiam. ⁊ ſic dicit᷑ natura. Põt iterum oſiderari in comꝑatõne ad noſtraʒ
cognitonem.⁊ ſic dicit᷑ ſpecies. Speciẽ ò̊ habet imago autoꝛis.co ꝙ ſimilitudo eſt eius. Haturam auteʒ ba/

bet. quia ſimilitudo genita vel imaginata naturaliter. Eſſentiã vo quia ſimilitudo indiſereta ꝑ ſubam.

x 4

20

tf eſt pꝛime pſone.⁊ i

2

d S qs innaſcibi/
lem ⁊ ſin t
filiũ. Aidet᷑ ꝙ byla.ñ
dicat bñ. Quia qͥ di/
cit duos innaſcibiles
dicit duos deos. qꝛ in
naſcibilitas ĩ diuis ñᷣ
eſt ꝓpꝛietas eẽntie.bᷣ ꝑ
ſone. 5 nõ ſequit᷑.ꝙ ſi
ſunt duo inaſcibiles.
ꝙ due eẽntie. h̊ ꝙ due
pſone. Itẽ inaſcibili/
tas dicit pᷣuatiõeʒ eiꝰ
qd ẽ natꝰ.vñ tm̃ valʒ
innaſcibilis quãtuʒ ñ

filiꝰ.ſᷣ nõ ſequit᷑.ſunt

duo filij in diuinis. S
duo dij. ̊ paꝛi ratõnc
nõ ſequit᷑.ſunt duo ĩ/
naſcibiles.g duo dij.
Re*. dom ꝙ inaſcibil

ſicut ſupꝛa dictũ ẽ pri

uat ſiue negat eſſe ab
alio. ⁊ ex boc ponit fõ
talem plenitudinẽ in

illo qͥ inaſcibilis dr᷑.?

ex vtraq; ꝑte ↄcludit

ꝓ ſi ſint duo inaſcibi⸗

leſ. ꝙ ſint duo dij. Se

—

quif em̃.ſunt duo q̃ꝝ
quilibʒ nõ ẽ ab alio.g
nõ diſtinguũt᷑ ꝑ oꝛigi

nem. g neceſſe ẽ ꝙ diR
ſtinguant ꝑ ſubam.
Iteʒ ſi ſunt duo i q

qlibet ẽ fontalis ple/
nitudo.jᷓ qͥlibet pᷣt eẽ
fnitat pꝛicipiũ.⁊ pᷣn/
cipium totiꝰdeitaſ.ſi⸗
cut dr de pꝛe. ñᷣ ſi pꝛin/
cipia ſunt diſtincta et

principiata. ſi quili⸗/

bet ẽ pꝛincipiũ totius
deitatis. ⁊ ſunt duo. S
duc deitates. q;uis er

go ingenit? nõ ſit ꝓpꝛi

etas ſube ſᷣ pſone.qꝛ

vnica pſona nõ p̃t eẽ
niſi vna inaſcibilitaſ.
ideo de neccſſitate po
nit deoꝝ diuerſitateʒ.

e ¶ Caput em̃ omni /
um filiꝰeſt. vide? ma⸗

le diccre.qꝛ aut dicit

caput ratone deitat-.
aut ronc ofoꝛmitat i
natura.Si rõne deita

tis.eadem ratõne ſpi

rituſſanctꝰpõt dici ca
put. Itẽ ſi rõe deitat.

——

¶Ad notulam

1 ſine initio dicat

¶m

2

Æ earundẽ pſonaꝝ diſtinctio⸗

nem ſeu appꝛopationẽ notat Aug.
alijs verbis ſine exßſſiollc ttinʒ pl!

pꝛietatum.

¶ Illud etiã ſciri oꝑtet ꝙ earundem
triũ ꝑſonaꝝ diſtinctõeʒ Aug. oſtẽ⸗
dere volẽs ſine expᷣſſione illaꝝ triũn

ꝓpꝛietatũ ſupiꝰↄmẽoꝛatax in.j.li.
de doctrina xpᷣiana ſic ait. In pfe ẽ
vnitas.in filio eq̃litas.in ſpũſãcto
vnitatis eq̃litatiſq; cõcoꝛdia.Et h
tria vnũ.omnia ꝓpter patrẽ.ecq̃lia
om̃ia ꝓpter filiũ.ↄnexa oĩa ꝓpter
ſpm̃ſctm. Itaq; pf̃ ⁊ filiꝰ⁊ ſpũſſan⸗

ctus.⁊ ſingulꝰquiſq; hoꝝ deꝰ eſt.?

ſimul om̃svnꝰdeꝰ.⁊ ſingulꝰquiſq;
hoꝝ plena ſuba ẽ.⁊ ſimul oẽs vna
ſuba.pr̃ nec filiꝰ.nec ſpũſſanctꝰ.⁊
filiꝰnec pr̃ eſt nec ſpũſſanctꝰ.Spiri
tuſſanctꝰnec pr̃ eſt nec filiꝰ.ſᷣ pater
im̃ pater.⁊ filiꝰ tm̃ filius.⁊ ſpũſſan

ctus tm̃ ſpũſſanctꝰ.Eadẽ tribꝰeter

nitas.eadem incõmutabilitas.ea⸗

dem maieſtas.eadeʒ ptãs. In his
Pbis apte inſinuat᷑ ꝑſonarũ trium

pꝛopatiõeʒ Aug.exponit ſcʒ

ꝗre pr̃i attribuat᷑ vnitas. g

. .

¶ Sed plurimos mouet ꝙ pfi attri⸗

buit vnitatẽ. filio eqtitatem. Cum
em̃ vnitas dicat᷑ ſ̃m ſubſtantiã.nõ

im̃ in patre eſt.ſᷣ etiã ĩ filio.⁊ ĩ ſpĩi⸗
ſancto.⁊ equalitas vna eſt patr et

filij ⁊ ſpũſſancti.cur &̊ patri attribu

itur vnitas.⁊ filio eqlitas.foꝛte ea⸗
dem ratõne attribuit᷑ patri vnitas

ſᷣm Aug.q̃ ſupᷣ eidem eternitas ſᷣm

Hyla.quia vicʒ pater ita eſt. vt ab

