guitur a mõ dicẽdi ᷣm ſbam. Uel 5e dici ꝙ mgr 67 uit᷑ ſm generalẽ nois intdllectũ.qꝛ vclle nõ eſt tm̃ reſpe⸗

luntati ſubiecta ſunt oĩa.q;ꝛ voluntati eiꝰnullus reſi

it. de vult oĩa. qd nõ cõcedit᷑. Itẽ ego q̃ro cũ oia ſci- 2 S

ee 2

bilia ſint biecta diui · ſunt. Volens ů ſiue velle dẽ deus im eſſentiã. cuèvo
ne ſcie et eẽntie. ⁊ ſii· funtas eſſentia ẽ ſempiterna ⁊ imutabilis.licet ea va⸗
Volita. qre nõ diann⸗ rientur ⁊ tranſeant que ei ſubiecta ſunt.que non poteſt
vus volendo ſe eſſe iniuſta vel mala, quia deus eet.
t alete ce (ον„ dei voluntas ſumme bona. eſt omniũ qᷓ natura
dis. tũc cetera eſſent liter ſunt cauſa pꝛima cuiꝰcauſa nõ eſt q̃renda.qꝛ nulæ⸗
eterna. Si tu dicaſ lam habet cũ ſit etena .
nõ eſt ſile. qrit quare ( Hec itaq; ſumme bona voluntas cauſa eſt oĩm q̃ na⸗ Diuina volun
15 er ide ſſt e turaliter fiunt vel facta ſiue futura ſunt.q̃ nulla puẽta tas ẽ cauſa pꝛ⸗
et dee tit ex- eſt cauſa. qꝛ eterna eſt. Ideoq; cauſa ipius q́renda nõ ma.
tra veũ. et ſciendo ſe eſt. ¶ Qui em̃ eius cãm qrit. aliqd maius ea qᷓrit. cum
ſcit oĩa. ita et de volũ. nihil ea maius ſit. Vñ Aug.in libᷣ.lxxxiij.qonũ.Qui Aug.
tate videt᷑. Rꝰ.dm. qrit q̃re voluerit deus mundũ facere.cãm q̃rit volun NMic dicit᷑ qua⸗
y ſbiecta dmne ſcee tatis dei.is autẽ cauſa efficiẽs maioꝛ ẽ eo qͥd efficit eceeſ
n dieunt nunt iv¶ NMihil aut maius ? voluntate dei. Hon & eius cauſaGòno Gk.
cunt᷑ reſpectu quoꝛũ qrenda ẽ.Idẽ in li. manicheos. Si q dixerint quid
eſt act? diuiue cogni· placuit deo facere celũ ⁊ terrã: Rñdendũ eſt eis.qͥ vo
tionis.⁊ bec quidem lſuntatẽ dei noſſe deſiderãt.cauſas ⁊ voluntatẽ dei ſci

ſunt oia cognoſcibi re q̃runt.ꝙ voluntas dei oĩm q̃ ſunt ipſa ſit cauſa.Si

lia. et ides nouit oia em̃ hʒ cãm voluntas. eſt aliqd qð antecedit voluntc⸗ 3 gii
line ſublecta voluntatem dei. quod nephas ẽ credere. Qui & dicit qᷓre fecit e ſad.
volibilia. idco pz ils deus celũ ⁊ terrã.rũdendũ eſt illi qꝛ voluit. Volũtas mn

5y Qs quenit vtrus w⸗ em̃ dei cauſa eſt celi ⁊ terre.⁊ ideo maioꝛ eſt voluntas
lendo ſe velit oia. di dei q; celũ ⁊ terra.Qui aũt dicit q̃re voluit facere celũ
cendum ꝙ velle vno ⁊ terrã.magis aliqͥd qrit᷑ q; eſt voluntas dei.nihil au⸗
mõ dicit ↄplacentij. tem maius inueniri põt.Cõpeſcat ſe humana teme/

Potctt uogſane. ritas. z id qð nõ eſt nõ querat. ne id qð eſt nõ inueniat ſei⸗
ã. credo ꝙ bene võt Ecce his auètibus aperte inſinuat᷑ ꝙ volũtatis dei cã in i
dici ꝙ volendo ſe ve nulla eſt. ⁊ ideo querenda nõ eet.
lit oia.quia om̃ia pla ¶ τρ voluntas dei eſt oĩm cã generaliſſima. 5 .
te ab S“ Volũtas & dei(vt ait Aug.i.iij.li.de tri. pma ⁊ ſum o N
5 greſſ⸗ Pene ay ma cauſa eſt oim ſpẽꝝ atq; motionũ. Nihil em fit qð ę

e. nõ de interioꝛi atq; intelligibili aula ſummi imꝑatoꝛis
e rnnertaco di⸗ egrediat᷑ ̃m ineffabilẽ iuſticiã. Ubi em nõ oꝑatur qð .
ct reſpectũ ad exem · yuit dei oĩpotentis ſapia.q ꝑtingit a fine vſq; ad ſinę Sap. viij. unt
plar. vñ ſicut nõ ſeqf foꝛtiter ⁊ diſponit oĩa ſuauiter.⁊ nõ ſolũ facit ea q̃ ꝑſe⸗
poſſendo ſe p̃t oĩa.ſic uerantia cõſuetudinis admiratõe nõ admittũt.ᷣ etiaʒ

„

tm

Gareftcit uus ea que ꝓpter rarttatẽ T inſolituͦ euentũ mira videntur “
celũ et terrã. Reſpon ln
voluit. AHidet᷑ mala rñſio.quia tunc videt᷑ facile oĩa determinarxe.videt᷑ etiã ; voluntas dei nõ babeat rõnẽ Lwit
Secd cõtra.ſuꝑ illud Eph̊.ſ. Scoᷣm cõſiliũ voluntatis ſue.gloſa.voluntas dei eſt ex rõne. eſt querere roõnẽ.
Ry.dm.q voluntas nr̃a cũ exercet᷑ a volito.cãm et rõnẽ ab eo hʒ.et qtũ ad ſe.et qtũ ad volitũ.maxime tñ
vult aliqͥd qdð eſt ꝓpter finẽ.ſed voluntas dei cuiꝰactus ẽ ipſc.maxime cũ vult.qꝛ nõ excicat᷑ aliq̃ rõne alia a
ſe.tñ cãm q;'tũ ad ſe bẽe nõ pᷣt. Aolitũ ãt aliqñ hʒ aliã cãm q; volitatẽ.aliqñ ſolã volũtatẽ.vt ĩ mũdi creatio/ .
ne voluntas hʒ rõnẽ ſed non cãm.quia nõ eſt irrationalis.vnde nõ habet rõnẽ tanqᷓ diuerſam a ſe.ſed idem ztus
re.et ideo voluntas dei nõ põt eſſe irrõnalis.et ꝓpter hoc in actibus q totaliter ſunt ab ipſo ſuſticit ipᷣm ſcire rc⸗
nec opoꝛtet vlterius aliã rationẽ querere.⁊ ſic patet illud. d ¶ Aoluntas ergo dei ⁊c. Videt᷑ male dicere. Nnt
quia tunc cũ voluntas dei ſit agens per intentionẽ.videt᷑ ꝙ nibil fiat caſu et foꝛtuna.Rꝰ.dem q deus q;uis inn
it cauſa oim. nõ tamen eſt tota cauſa.ſed ipſe cũ cauſis creatis. Pꝛopter hoc notandũ ꝙ effectus bʒ compa fnſen
rari ad cãm ſupꝛemã que deus eſt. et ſic nibil euenit caſu et foꝛtuna.Habet etiã cõparari ad voluntatẽ ſiue nii
cãm creatã qͥ eſt natura vel intelligentia.et ſic cũ multa eueniant pᷣter intentionẽ.multa fiunt caſu et foꝛtu/ dantie
na. eNibil em̃ fit qd nõ de interioꝛi atq; intelligibili aula ſummi imꝑatoꝛis ⁊c. ANidet᷑ falſum.qꝛ peccx omnn
ta fiunt et nõ egrediunt᷑ ab ipſo.Reꝰ. dicendũ ꝙ magiſter nõ aſſumit hãc autoꝛitatẽ ſicut habet᷑ in oꝛiginali. fieai
Mam ibi dicit᷑ ꝙ non iubeat᷑ aut permittatur.et ita nõ habet locum obiectio. Nihilomin? poteſt dici ꝙ ma nnbe
teria reſtringit diſtributionẽ ſuam ad res que ſunt aliqua natura.vel dicendũ ꝙ ampliat verbum egredien- iire⸗
ad facere et permittere. 2 Un⸗

AMro

1

n.

uittee
wicni
at Raßen

uſr W

d
iw
ala
S
ſt .D
ins
ntas
i
A⸗
ne
nat

ca

G&
vt ſuntidefectꝰ luminariũ.⁊ terre motꝰ.⁊ monſtruoſi
animãtiũ partus.⁊ his ſilia.quoꝝ nihil fit ſine volun⸗
tate dei.ſᷣ pleriſq; non apparet.deoq; placuit vani
tati phoꝝ etiã cauſis alijs ea attribuere.cũ oĩno vide⸗
re nõ poſſent ſuꝑio:ẽ ceteris oibus cam.i.voluntateʒ
dei. Itaq; nõ niſi dei volũtas cauſa pᷣma eſt ſanitatis.
egritudinis.pᷣmioꝝ atq; penaꝝ.gratiaꝝ ⁊ retributio/⸗
num. hec ergo ſola eſt vnde oꝛtum ẽ quicqᷣd eſt.⁊ ipa
nõ eſt ona ſed eterna. .
¶ Aoluntas dei eſt multipliciter dicaa. eæ

ic non eſt pᷣtereundũ nobis ꝙ ſacra ſcriptura de vo

luntate dei varijs modis loqui cõſueuit.⁊ tñ nõ ẽ dei
voluntas diuerſa.ſᷣ locutio diuerſa ẽ de voluntate.qꝛ
noĩe voluntatis diuerſa acciobooit.
Ponit modũ pꝛincipalẽ accipiendi hoc nomen vo
luntas ſᷣm quẽ dicit᷑ voluntas beneplaciiti. f

h ¶ Nam voluutas dei vere ac ꝓpꝛie dr qᷓ in ipo ẽ.⁊ ipi

1

Recitat qͥnq;
q̃ ſᷣm tropũ di/
cunt᷑ vei volun
tas.

ps.cx.

ps.lxxxviij.
Ps.xviij.

bibitio. cõſiliũ.
d dei volũtas.

q̃ ſola ẽ cauſa ſimplły pᷣma. ⁊ ſimplr gñaliſſma. b

eẽntia ẽ.⁊ hec vna ẽ.nec multiplicitatẽ recipit nec mu
tabilitatẽ q inexpleta eſſe nõ pᷣt.De q̃ ppheta ait.Oĩa
q̃cunq; voluit dñs fecit.Et apłs.voluntati eiꝰqᷣs reſi
ſtet. Et alibi. Vt ꝓbetis q̃ ſit voluntas dei bona ⁊ be⸗
neplacens ⁊ ꝑfecta.Et hec voluntas recte appellatur
beneplacitũ dei ſiue diſpoſitio. .
Ponit modos nõ pᷣncipales ̊ tropologicos ſᷣm ꝙ
voluntas accipit᷑ ꝓ ſigno voluntatis.

¶ Aliqñ voo ſᷣm figurã qndã dicendi volũtas dei vocat

qð ſᷣm ꝓpꝛietatẽ nõ eſt voluntas eius.vt pᷣceptio.ꝓ⸗
hibitio.cõſiliũ.necnõ ꝑmiſſio ⁊ oꝑatio. Iðoq; plura.
liter aliqũ ſctura volũtates dei ꝓnunciat. Vñ ꝓphe
ta.Magna oꝑa dũi exquiſita in oẽs volũtates eiꝰ.cũ
nõ ſit niſi vna voluntas dei q̃ ipſe eſt.pluralit tñ dicit
voluntates.qꝛ voluntas dei varijs modis ac ꝓ diuer
ſis accipit᷑ vt dictũ eſt. Ita etiã idẽ ꝓpheta ꝓpt᷑ mul⸗

tos effectus miſcðie ⁊ iuſticie pluralit᷑ dicit. Miſcdðias

dñii in eternũ cantabo.Et alibi. Juſticie dñi recte leti⸗

ficantes coꝛda.cũ tñ in deo vna ſit miſcðia.vna iuſti⸗

cia.et vna eadẽq; ſit miſdia q̃ iuſticia ſcʒ diuina vſia.
Igdeo aũt pᷣceptio ⁊ ꝓhibitio atq; cõſiliũ cuʒ ſint tria.
dr tñ vnũquodq; eoꝝ dei voluntas. quia iſta ſunt ſi/⸗
gna diuine voluntatis.quẽadmodum et ſigna ire di⸗
cuntur ira.et dilectionis ſigna dilectio appellantur.et

mã volũtas dei ⁊c. Nidet᷑ falſu

X„LV

BDefcetus luming 7
riũ ⁊ terre motus.et
monſtruoſi aialiũ ⁊c̃.
Aidet᷑ falſum dicere.
qꝛ monſtrũ dicit deoꝛ
dinationeʒ aliquã in
natura.g nõ eſt a cau
ſa ſupᷣma.Reꝰaliqͥbus
dum videt᷑ ꝙ mõſtꝝ
dicit deoꝛdinationem

aliquã in natura.⁊ di

cit etiã ſᷣam aliquã.
Sba cãm hʒz poſitiuã
5 deus ẽ. inoꝛdinatio
illa nõ hʒ cãm poſiti⸗
uam ſ̊ pᷣuationẽ.ct B
cſt vt in plurimũ im/
ꝓpoꝛtio virtutis agẽ
tis ad materiã. Aut
em̃ materia ſupabun
dat.aut deficit ᷑ᷣm ꝓ/
poꝛtionẽ caloꝛis ope/
rantis ⁊ virtutis. Et᷑
Aug. loquit᷑ de mon⸗
ſtris q;tũ ad id q̊d ba
bent ſubſtratuʒ. Tñ
alit poſſet dici ꝙ mõ⸗
ſtra etiã ſũt a deo pu
niente qñ pene ſunt.
⁊ ſic hñt rõem oꝛdis.
Fuis em̃ deꝰnõ faciat
3 oꝛdinẽ in finẽ.facit
tñ õ ſolitũ curſum na
ture frequẽter.vel ad
vindictã vel ad miſe
g ¶Placuit vanitati 8
phoꝝ ⁊c. Videt᷑ ꝙñ
bene dicat. qꝛ phi cau
ſas alijs attribuerũt
vere.g in boc vani nõ

fuerunt. vtpote luna

eclipſat᷑ eo ꝙ terra in
terponit᷑. R. ddm ꝙ
nõ ideo dicunt᷑ vani.
qꝛ alijs tribuerũt.ſed
qꝛ ſic alijs tribuerũt.
vt ad cãm pᷣcipuã nõ
fferrẽt.Et iõ euanue
runt.qꝛ ad cãm pᷣmã
⁊pᷣcipuã nõ vcnerũt.

m dicere.qꝛ plures ſũt ↄ

ygdec.eo ꝙ pluriũ ydeatoꝝ. Gen. wlitoꝝ. Rey. dicẽdũ ꝙ nõ eſt ſile ſicut pʒ in qõe

de ydeis.q;ꝛ voluntas dicit plus ſetenet er pec volentis ⁊ m eſſect ſᷣm rõem dicẽdi.⁊ ideo re et rone vna
eſt voluntas beneplaciti.bᷣ ydea ſᷣm roem dicedi plus ſe tenet ex ꝑte vdeati.qꝛ ſiſitudinẽ eius dicit.⁊ cognitõö

autẽ nõ.ideo hoc duplici rõne cedit᷑ de ydeis nõ de volũtate. i

ec mutabilitatẽ ⁊c. Aidet᷑ falſum.q̃ͥa i o

hm rõem intelligẽdi ⁊ dicẽdi motũ dicit in nobis a rebꝰad aiam n in deo ᷣm rõem intelligẽdi.volũtas
e

deus nũc vult aliqd eſſe qᷣd poſtea nõ vult eſſe. ᷓ videt᷑ ꝙ deſinat vel
tas mutari.Rꝰ.dicẽdũ ꝙ in hmõi locutionibꝰẽ ſolũ reſpectu cõnota
rõne cuiꝰponit᷑ inceptio ⁊ deſitio in actibꝰillis qͥ cõnotant aliqͥd de

7

et ſilr incipiat. videt᷑ diuina volun/
ti mutatio.qð ↄꝑat᷑ ad diuinã volũtatẽ
pñti. Si em̃ dicat᷑ deus vult hoc eſſe futu

rum. ab eterno voluit.ſed tñ cauſa in actu ſiue actualit᷑ cauſans nõ fuit niſi q facere voluit.i.ꝓ illo inſtanti

in qͥ actꝰvolũtatis copulat᷑ oꝑi.

nõ ãt ipᷣi ſhiecto volẽti.⁊ ſic pʒ quõ ſit cã actuał in tpe nulla facta i ew. muta-

tione.quia cõtinue voluit.et ita in actu fuit.ſed cauſans in actu nõ fuit niſi ꝓ tꝑe ꝓ quo voluit.ita nulla cir/
caà deũ voluntas incepit.ſed ſolus effectus inceit.

ce 5

I1IR ¶ Dieit᷑ iratus deꝰ

⁊ tamen nõ eſt ira in
eo aliqua ⁊c. Uidet᷑

male dicere. quia in
deo eſt vis rõnalis et

cõcupiſcibilis.ᷓ pari
rõne ponẽda ẽ in deo
iraſcibilis. ergo ſicut

vere in eo ẽ actus co

gnitiue et amoꝛis.ita
ie actus furoꝛis.
*. vicendũ q; iraſci/
bilis aliquo modo ſo

nat imperfectionẽ de

ratione ſie ui nominis.
et ideo dicunt aliqui
ꝙ nullo mõ recipitur

i deo niſi trãſſũptiue.

Contra. actus hmõi
vis in nobis ſunt glo
riari et dominari.⁊ hi
ſunt in deo.quare nõ
ſimilit᷑ et hec vis. Et
eſt ꝓpterea dicendum
ꝙ in deo vere eſt vis
gloꝛiandi ⁊ wminan
di que eſt ipſa diuina
ſubſtãtia. tñ quia ita
habet paſſionẽ quie/
tam de rõne ſui no/
tur in deo vis iraſci/
bilis.nec ita niſi trãſ-
ſumptiue ⁊ ſermone
tropico.Et notandũ
ꝙ deus babet ſigna
ire nõ que ſignificent
iram in ipſo. ſed que
ſignificant irã in no/

bis. et re quando in

nobis ſunt.

I¶ Bꝛecepit em̃ abꝛa
he immolare filiũ nec

tamẽ voluit. Contra.

m hoc videt᷑ ꝙ pꝛe/
ceptum falſum ſignũ
fuit.R.dicendum q;
volũtas dei volebat
fidem et deuotioneʒ
abꝛahbe maifeſtare in
Aperatõne obediẽdi.
et hoc deus volebat.

⁊ hoc ſignũ im oꝛta/ .
bat et vere.ſed tamẽ

Hm eſtimationẽ abꝛa
be plus impoꝛtabat.
et ꝑ illud plus quod
abꝛahaz intolligebat.
dominus fidẽ eius ꝓ
babat.ita ꝙ nec iu ſi⸗

gno falſitas.nec in a⸗

bꝛabam deceptio fuit
ſeq ꝓbatio.

—— *„ . „ Sððð *
. „ 4
. ☛△ * . A. ● „

¶ AQuinq; g ſupꝛa poſita ſunt que

— ——

„

npicit᷑ iratus deus.⁊ tamẽ nõ eſt ira in eo aliqua. ſecd
ſigna tm̃ que foꝛis ſunt quibꝰ iratus oñdit᷑.ira ipſius

noĩatur.Et eſt figura dicendi ſᷣm quã nõ eſt falſuʒ qð

dicit᷑.Fᷣ verũ qð dicit᷑.ſub tropi nubilo obumbꝛat᷑. Et

ſm hos tropos diuerſe volũtates dei dicunt᷑.quia di⸗
uerſa ſunt illa qͥ ꝑ tropũ voluntas dei dicunt᷑. Pꝛopᷣ⸗
cepto dei atq; cõſilio põt accipi voluntas.vt ibi. Fiat

voluntas tua ſicut in celo ⁊ in terra.Et alibi. Qui fa⸗
cit voluntatẽ patris mei qͥ in celis ẽ.ipᷣe frater meus et

ſoꝛoꝛ et mater eſt.Et cõtra hanc voluntatẽ multa fiũt
Vñ Aug.in li.de ſpũ ⁊ lr̃a. Infideles inqͥt ↄ volunta
tem dei faciunt.cũ eius euãgelio nõ credunt.Et ſi illa
tria dicunt᷑ dei voluntas.ideo qꝛ ſigna ſunt diuine vo
luntatis.nõ ẽ tñ intelligendũ deũ om̃e illud fieri velle
qð cuicunq; pcepit.vel nõ fieri qð ꝓhibuit.łPꝛecepit
em̃ abꝛahe imolare filiũ.nec tñ voluit.nec ideo pᷣcepit
vt id fieret.ſᷣ vt abꝛahe ꝓbaret᷑ fides.Et in euangelio
pᷣcepit ſanato ne cui diceret.ille aũt pᷣdicauit vbiq;.in⸗

telligens deũ nõ ideo phibuiſſe qͥn vellet opus ſuum

pᷣdicari.ſᷣ vt daret ſoꝛmã homini laudeʒ humanã de⸗

clinandi. Permilſſio q; dei ⁊ oꝑatio voluntas dei ap⸗
pellant᷑ q̃liter accipit Aug.in ench.dicẽs. Non fit ali⸗

quid niſi oĩpotens fieri velit.vel ſinendo vt fiat. vel
ipſe faciendo. Nec dubitandũ eſt deũ facere bene etiã
ſinendo fieri qᷓcunq; fiunt male.nõ em̃ hec niſi iuſto iu
dicio dei ſinit.⁊ ꝓfecto bonũ eſt.om̃e qð iuſtũ eſt.Ec⸗
ce hic manifeſte habemꝰdei voluntatẽ appellari ipᷣius
oꝑationẽ vel ꝑmiſſionẽ.cum dicit nõ fieri aliquid niſi
oĩpotens fieri velit.vbi includit ⁊ bona et mala oĩa q̃

fiunt. IAdeoq; aperte diſtinguit quõ deũ velle dixerit.

ne eadẽ ratione intelligeretur velie bona et mala ſub⸗

dens.vel ſinendo vt fiat hoc q́;dtum ad mala dicit. vel
ipſe faciendo.hoc q;tum ad bona.Mala em̃ ſinit fieri

ſed non facit. bona vero ipſe facit. Ideoq; dixit eum
velle.quia et volens mala ſinit.⁊ volens bona opera

tur.et ob hoc permiſſio et operatio voluntas dei di /

¶Epilogus pdictoꝝ ꝙ quinq; ſup ſunt poſita que di

cuntur ſᷣm tropũ.⁊ ideo diſtinguat lectoꝛ vbiq; ꝓ quo

eoꝝ accipiatur voluntas „„“—
PS icunt᷑ ſᷣm tropũ dei
voluntas.quia ſigna ſunt diuine voluntatis que vna
eſt ⁊ immutabilis ſcʒ dei beneplacitũ. IJdeoq; diligen
ter diſtinguat lectoꝛ vbi de voluntate dei ſcriptura cõ

adhibenda diſcretio in cognitione diuine voluntatis.

☚

quia pᷣcepit deus multis ea que nõ faciunt.⁊ pꝛohibet

que nõ cauent.? conſulit que nõ implent.

Exẽpla vbi ꝓ
pᷣcepto ⁊ ↄſllio
accipitur dei wo

luntas.

Aug.
Deus nõ vult
ab hominibus

oĩa fieri ꝗqᷓ pꝛeci

vel nõ fieri
q̃ ꝓbibet.

—

Er la ht o⸗

io opera-

tio dicunt᷑ dei

voluntas.

—¹ʃ

memoꝛat iuxta quẽ modũ accipi opoꝛteat.ſq; ꝓ bene,/
placito dei.an ꝓ aliquo ſignoꝛuʒ eius.Magna em̃ eſt

quia et beneplacitũ dei eſt voluntas eius.⁊ ſignũ be-
neplaciti eius dicit᷑ voluntas eius. Sed beneplacitu
eius eternũ eſt.ſignũ vo beneplaciti nõ.⁊ cõſonatren
effectibus beneplacitũ ipſiꝰ.⁊ ipſi effectus rerũ ab illo
nõ diſcoꝛdant. Fit em̃ om̃e qð beneplacito vult ſieri.?
oẽ qð nõ vult fieri.neqq; fit. Non ita aũt eſt de ſignis.

Ghwwno⸗

ſinoſedn
notuotani
Pice,
l. ⸗
tbidnigt
Merfigina
ſrſcckgen
blis id
Mlabia e
end nalig7
ocdoppo
migls inde
ugei Po
uaeckptus
AYyppliſclta
Urockiben⸗
Gtnroditlb
eicn
RKä
iſfn polti
genbortoiere
ſleintiict
eſͤreride
AKuingaan
tgecte gro
hteßdans
Aurmhucns
ſſirwopns
cnibzoſhecs
Mrepc ais
ckoiofcſctn
ilogne
ock alugi
hontrinoſt
ſſnnsfnod
itirifn
Neßbenlte
Gaensppn
zmeiinize
nmihonde
ſciarſ
tstſberi
n o rope
odifgtmn
mukpen
algafing
amnitog
Pbils. .
lcteen,
ngennlane
Cinin
Poodt
ilepnſhizfe
autti
zectgen
cltnte

ie
1 hiß
mp⸗
ai e
iis
ui
1
W
4

N

.ẽð

Dintelligentiã pñtis diſtinctionis tria pn⸗

cpaliter qrunt᷑. Dꝛimo de volũtate diuina
2 ꝓtũ ad qͥdditatẽ. Sco qᷓ;tũ ad cauſalitatẽ
Tercio q;tũ ad rõem ſignificãdi.

vtꝝ ipᷣm ſit dicerxe omniuolentẽ ſicut dicitur

omnipotens
„(Queſtio.oſ. .
in deo nõ ſit ponere volutatẽ oñdit᷑ auẽte ⁊ roe.
Pꝛimo ſic. Aug.in li.de li.ar. Aoluntas eſt rõnalis

motus ſenſui pᷣſidens ⁊ appetitui.s in deo nõ ẽ mo/

tus nec ſenſus nec appꝑxtitus.g nfch volgta A 6
Aug.in li.&e duabꝰ aiabus. Aoluntas ẽ animi mo
tus ad aliqͥd ꝓſequendũ vel fugiendũ. ß in deo nõ ẽ
ponere fugã nec pſecutionẽ. g nec volũtatẽ.¶ Itẽ
rõne videt᷑ qꝛ voluntas ẽ potentia in nobis mapime
Wrtibilis. vñ alie potentic non pñt in malũ.ð ſed ſola
volũtas ẽ a q̃ ẽ pctm̃.ſed in deo nulla ẽ oĩo vertibili
tas ad malũ.g ⁊c. ¶ Itẽ voluntas eoipſo volun⸗
tas eſt ad oppoſita.Co ꝙ ad oppoſita eſt ↄtingens
variabilis.in deo aũt nulla cadit ↄtingentia nec va⸗

netas. ⁊c. Pꝛobatio pᷣme. voluntas eoipſo ꝙ vo/
luntas c.eſt ptãs rõnalis.· ſ ptãtes ronales ſunt ad
oppoſitũ.ſicut dicit phᷣs. ⁊c. Silr eoipſo q̊ eſt vo/

luntas eſt libera.⁊ ſi hoc. nõ ẽ determinata ad vnũ.
qꝛ tunc nõ bĩet libertatẽ. ſicut nec potenti
les. eſt ad oppoſita. ⁊ igit᷑ variabilis.¶ Sed ↄtra.
Eph.ſj. dicit apls. ſᷣm cõſiliũ voluntatis ſue.Et it
ibidẽ ſᷣm ꝓpoſitũ voluntatis ſue.⁊ tota ſcriptura et
plena boc noie voluntatis vt eſt in deo. ⁊c. Dre
pbᷣus in. xj. cõcludit ꝙ voluntas ẽ actio ipſius dei.
tẽ rõne videt᷑.qꝛ voluntas ẽ illud penes qð reſi
det inter creata ſumma ptãs. ſi voluntas de ſe di/

cit ptãtẽ.qꝛ oibus pᷣſidet in regno aie.⁊ nihil põt ſibi

impꝑare. deus ẽ potẽtiſſimꝰ. ⁊ omne qð poſſibile ẽ
ſibi attribuendũ ẽ. ̊ ⁊c̃.
ſiſtit voluptas ſumma ſiue felicitas. Beatus em̃ eſt
qui hʒ om̃e qð vult.vñ nibil delectat᷑ niſi hñs volũ/
tatẽ vel aliqͥd ſite voluntati.ſʒ deꝰ eſt feliciſſimꝰin q̃
eſt oĩs felicitas ⁊ iocunditas.g ⁊c. ¶Otẽ voluntas
eſt illud penes qð reſidet iuſticia ⁊ eqͥtas.iuſticia em̃
nõ eſt aliud qᷓ; rectitudo voluntatis. vñ nõ habẽtia
voluntatẽ nõ ſunt capabilia iuſticie.ſed deus eſt in/
ſtiſſimus pᷣm oẽm intellectũ.ᷓ bʒ voluntatẽ. 3 6
volũtas ẽ vis m quã attendit᷑ ſumma liberalitas.
oĩs em̃ liberalitas venit ex amoꝛe.ſed ↄſtat ꝙ amoꝛ
eſt actus voluntatis.in deo autẽ ponere eſt ſummã

13 liberalitatẽ. g et amoꝛeʒ et voluntatẽ.¶ R. dᷣm ꝙ;

₰

in deo ẽ ponere voluntatẽ ſicut oñdunt qᷓtuoꝛ rões
pᷣdicte. Pꝛopt᷑ qᷓtuoꝛ 2ditões.ſ.ptãt.voluptat.eqͥ
tatis.⁊ liberalitat.q̃ ſũt circa volũtatẽ.⁊⸗ mag Apꝛie
in deo.⁊ cõpletioꝛi mõ qᷓ; in nob.volũtas eim̃ in nob
eſt ꝑ differentiã a ſa ⁊ actu.⁊ per diſtantiã a fine.in
deo autẽ ꝑ oimodã indifferentiã hoꝝ ſcʒ ſbe. vᷣtutis.
actus.⁊ finis.Et qꝛ in nobis ẽ ꝑ differentiã a ſbᷣa et
8 b dentr leo alijs pᷣſidens.⁊ ſ̃m diuerſos actus va⸗
riabilis.
tentie radicari pᷣſidet alijs potentijs vt ſenſui ap/
betitui. ꝓpter differentiã ab actu eſt variabilitas pᷣm
alterationẽ affectionuz. in deo autè neutrũ. ideo nec
regit inferioꝛes potẽtias.nec hʒ variari ſᷣm affectio/
nes varias.⁊ ideo qꝛ in nobis eſt ꝑ diſtantiã a fine.
inde eſt ꝙ ẽ indigens. ⁊ ido in ea eſt fuga ⁊ appetitꝰ.
⁊ cadit in ea triſticia ⁊ malicia.qꝛ põt a fine obliq̃ri.

tũ ad pᷣmũ duo
ge Prit qrit᷑ vtꝝ ſit in doo ponere volũtatẽ.

catur a voluntate oiuolens ſicut a potenti

Seurs-

Itẽ voluntas e in q con/

” ſicut potentia et ſcientia ſe extendũt ad oĩa ⁊ infi/

ropter drñtiã em̃ a ſõa in q̃ pñt ⁊ alie pp

ᷓ nõ ſit ſlli cõiuncta. in deo autẽ eſt oino fini cõiun

cta. ideo nec fugã nec appetitũ bʒ. nec triſticiam nec
maliciã. ſed omnimodã leticiã et iuſticiã. Et ſic ptz⸗
rñſio ad pꝛima tria. qꝛ qᷓuis iſte cõditiones. appeti/
tus.fuga.malicia ſiue vertibilitas ↄditiones.ſint o

luntatis create.tñ omnino a voluntate diuina ſ. cmo

teſunt. ¶ Ac illud qð obijcit ꝙ eſt cötingens 2 va⸗
riabilis. dm ꝙ eſt cotingentia in actu. vel in effectu

Si loquamur de contingentia in effectu.non tm̃ eſt

in effectu noſtro. ſed etiaʒ in multis que a deo ſunt.
Nulta em̃ facit deus qᷓ poſſct nõ facere nullo repu⸗
gnante. Si autẽ loquamur de cõtingentia in actu.

ꝙ voluntas mõ vult aliquid. modo deſinit aliquic

velle.et incipit velle.modo vult aliqͥd. mõ vult op/
poſitũ.hoc cadit in voluntate humana.quare inter
voluntatẽ humanã ct actũ eſt differẽtia.vñ nec ſem
per eſt in vno actu.nec in actu vnifoꝛmi. diuina aũt
voluntas ꝓpter ydentitatẽ ſui cum actu omnino va
riari nõ põt. nec hʒ in ſe aliquã cõtingentiã.⁊ ido pa
tent omnia queſita.
Queſtio. ij. b H

tur vtrum ipſam ſit ponere omniuolentẽ. vt ita di⸗
ia 2 ſcien⸗/
tia omniſciens ⁊ om̃ipotens.Et ꝙ ſic videt᷑.qꝛ deus
nõ dicit᷑ opᷣs eo ꝙ poſſit oia.ſed qꝛ wõt om̃e qð decet
eius potentiã.nõ em̃ pᷣt mala.Silr vult deus omne
qð decet voluntatẽ eius velle.g debet dici oiuolens
ſicut oipotens. ¶ Itẽ ſicut ſe bʒ cognitiua dei ad ve
rum.ita ſe hʒ affectiua ſiue voluntas ad bonum.ſed
cognitiua ſiue intellectiua amplectit᷑ omne verum.

vñ qui diceret deũ aliqd ven ignoꝛare derogarct eiꝰ
intelligentie. pari rõne cũ intelligentia nõ ſit latioꝛ

nec eſt pfectioꝛ qᷓ; voluntas. voluntas erit reſpectu
omnis boni. ſicut dicit᷑ omniſciẽs.qꝛ ſcit omne ve
rum.ita omniuolens.qꝛ omne bonũ vul t. ¶ Item
ſicut dicit᷑ deus veꝝn omnis veri.quo ſcʒ omue verũ
bʒ veritatẽ.ita eſt bonũ oĩs boni a quo omne bonũ
hʒ bonitatẽ.ſed deus in cognoſcẽdo ſuã veritatẽ (qꝛ
eſt rõ oim )oia cognoſcit. ſilr diligẽdo ſuã bonita/
tem om̃e bonũ diligit.ſᷣ om̃e qð diligit. vnlt. & vult
om̃e bonũ ſicut ⁊ cognoſcit om̃e veꝝ.⁊ ſic ⁊c̃.
bona voluntas ẽ q̃ ſe extendit ad multa bona.gᷓ me
lioꝛ ad plura. ⁊ optima ad oia. g infinita ad infinita.

nita.ita ⁊ wluntas.ẽ q̃ rõne dicit᷑ o s omniſciẽs.
pari rõne debet dici omniuolens. .in
DDmnia qᷓcunq;ʒ voluit fecit.ᷓ nibil vult niſi que fa/
cit. ſed plura põt facere ⁊ nõ põt niſi volens.ꝗ plura
põᷣt velle.ſed ſi deus plura poſſet ſcire nõ eſſet omni.
ſciens.ergo ⁊c.¶ Itẽ ſi aliquid ſciret homo qð non
ſciret deus. nõ eſſet omniſciens deus.cũ g aliqd lit
homo qð deus nõ velit.vtputa facere furtũ.g deus
nõ eſt omniuolens. ¶Itẽ ſi poſſe malũ eſſet poſſe.
deus nõ eſſet omnipotens.quia nõ poteſt mala.cũ

¶ Suppoſito ꝙ in deo ſit ponere voluntatem. Queri

Contra.in c.

ergo velile malũ ſit velle.et deus nõ velit mala. deeus

nõ eſt omniuolens. Pꝛobatio minoꝛis. malũ nõ eſt

malũ niſi quia voluntariũ.quia ſᷣm Aug.peccatum
adeo eſt voluntariũ ⁊c.ergo ratio volũtatis ſaluat
in malo. ſimiliter ⁊ actus voluntatis in volẽdo ma
lum. ⁊c.¶ Itẽ velle malũ.ant eſt velle.aut eſt nol
le. Si velle habeo ꝓpoſitum. Si nolle.ſed nolle ma

lum. eſt bonũ. ergo velle malũ eſt bonũ.ergo ſi duus
vult om̃e bonũ.deus vult om̃e malũ.qdð eſt falſum.
ec 4

15

4 eðõ —
—

Reſtat ep velle malũ eſt velle. ⁊ deus nõ vult ma/

lum. deus nõ eſt oiuolens.Sʒ illud argumentum

eſt ſophiſticũ.quia ſimilit᷑ poſſet obijci de potentia.
Sed q̃rit᷑ vñ eſt boc ꝙ velle malũ eſt velle. ſed poſſe
malũ nõ ẽ poſſe vel potẽtie impotẽtie. Juxta boc
qritur de ↄpatione otẽtie. ſapie. wlütatis. ad ſua
obiecta ᷣm ãbitũ R. doᷣm ꝙ cũ q̃rit᷑ vtꝝ deus ſit
oĩuolens.duplicẽ intellectũ pᷣt faccre iſta locutio.ex
eo ꝙ boc qð ẽ om̃e pᷣt facere diſtributionẽ ſimplr. vl
vt nũc.Si diſtributionẽ ſimplr ꝙᷓtũ ad actũ ⁊ habi

tum facit.tũc dẽ oiuolens.qꝛ vult oẽ volibile.Si vt

nũc.dẽ oiuolẽs.qꝛ vult oẽ wlitũ.in vtroqʒ ſenſu fal/
ſitatẽ bʒ. ⁊ in vtroq; ſenſu veritatẽ bʒ in potẽtia ⁊ in

16 ſcia. Et iõ ſimpir cocedit᷑ ꝙ deus ſit oĩſciens ⁊ oĩpo/

tens.⁊ ſimpir negat᷑ ꝙ ſit oiuolens. Intellectꝰ buiꝰ

2Zrõ pʒ. Si em̃ ſimplr accipiat᷑ deꝰ.ſcit oẽ ſcibile ⁊ pᷣt

oẽ poſſibile.ſᷣ nõ vult oẽ volibile.qꝛ diuina volũtas

ipoꝛtat cãʒ actualẽ.potẽtia vᷣo abſtrahit a rõe actua

17

18

19

litatis ⁊ ponit rõem cauſe.ſcia vo abſtrabit a rõne

vtriuſq;.qꝛ ̊ deꝰnõ ẽ cã actualis oĩm q̃ pᷣt facere el

xelle. ſicut ñ facit oẽ volibile.ita nõ vult.Oꝛ potẽtia

ro abſtrahit a rõne actualitatis.iõ nõ dꝛ ſolũ reſpe

ctu faciendoꝝ in actu. ſz etiã reſpectu poſſibiliũ fieri

a deo. Quia vo ſcia abſtrahit a rõne vtriuſq;. hinc ẽ
ſcia nõ tm̃ eſt reſpectu faciendoꝝ ſ etiaʒ reſpectu

poſſibiliũ.nõ tĩ deo ſ̃ etiã alijs.vtpote poſſibilium
malop. Hec geſt rõ.qꝛ actus ſcie vt ſcire ẽ ꝑ modũ
habitꝰ.ſilr et poſſe ꝑx modũ babitꝰvt poſſe.volũtat
pꝑ modũ actus vt velle.iõ ſcia ẽ oĩm ſcibiliũ.potentia
oim poſfibiliũ qᷓ ſunt potẽtie.ᷣ nõ voluntas oim vo
libiliũ.⁊ iõ nõ pᷣt deus plura ſcire vel poſſe.pt tñ plu
ra velle.Silr ſi accipiamꝰrẽ vt nũc reſpectu rei pᷣui/
ſe. ⁊ reſpectu facte ⁊ volite.ſcia ẽ reſpectu ois rei in q̃
ſaluat᷑ rõ ſcie.⁊ potentia in q̃ ſaluat᷑ rõ potẽtie.ſʒ vo
luntas nõ ẽ reſpectu ois rei in q̃ rõ volutatis ſaluat
Scia em̃ ẽ reſpectu oiʒ futuroꝝ.⁊ pñtiũ.⁊ pᷣteritoꝝ.
bonoꝝ et maloꝝ. qꝛ ibi ſaluat᷑ rõ ſcie ⁊ nobilitatis.
q ſcire malũ ſcireẽ.⁊ ſcire malũ nobilitat eſt. Sili
potentia ẽ reſpectu oim bonoꝝ in qbus ſolũ ſaluat

—

rõ potentie. Mã poſſe malũ nõ ẽ poſſe. Añ poſſe ma

ium nõ tm̃ derogat ꝑfectõni potẽtie.ᷣ etiã ipſi ppten

tie.qꝛ poſſe deficere nõ ẽ poſie.⁊ ideo adhuc dꝛ os.

NVoluntas vero eſt reſpectu bonoꝝ tm̃ nõ reſpectu
maloꝝ. ⁊ qꝙuis in volendo malũ nõ ſaluet᷑ dignitas
voluntatis.ſaluat᷑ tñ rõ volendi.qꝛ velle malũ velle

eſt. ⁊ hinc ẽ ꝙ deus nõ dẽ oiuolens.qꝛ nõ vult malũ

ſed tñ opᷣs dꝛ. qᷓ;uis nõ poſſit malũ. Si q̃rat᷑ qre rõ

47 —

potentie nõ ſaluat᷑ reſpectu mali ſicut ⁊ rõ volunta

tis. dm ꝙ potẽtia idipᷣm qð dicit. dicit ꝑ modũ ha
bitus et poſitionis.de potentia actiua loquẽdo.Añ
qñ eſt reſpectu pᷣuatõis.iã nõ ẽ potentia ſʒ defectus
potentie. ſy voluntas idipᷣm qð dicit.dicit ꝑ moduʒ
cuiuſdã indifferẽtie et cõplacentie.qꝛ ꝗ̊ in malo ſal/
uatur rõ cõſenſus ⁊ cõplacentie.ſicut ⁊ reſpectu bo/

ni.ideo velle malũ velle ẽ.ſʒ poſſe malũ nõ eſt poſſe.

Ad illud q obẽ ꝙ deus vult om̃e qð decet. dom.
q illa nõ eſt rõ q̃re dicat᷑ oiuolens.ſʒ illa qᷓ
ta ẽ ſcʒ qꝛ pᷣCt om̃e qdð poſſe potẽtie ẽ. ¶ Ad illud qð
obẽ ꝙ cognitiua amplectit᷑ om̃e veꝝ.et affectiua oẽ
bonũ.ddm ꝙ alit᷑ amplectit᷑ bec.aliter illa. Cogniti
ua em̃ amplectit᷑ actualit᷑ cognoſcendo om̃e qð eſt
veꝝ et qð p̃t eſſe.ſʒ affectiua qꝛ actus eius ẽ in rõne
actus.amplectit᷑ et vult ſolum bonũ qðd eſt vel erit.
Rurſus.veꝝ amplectit᷑ totũ a ctũ cognitiucqꝛ nibil

pᷣaſſigna

ſcitur niſi veꝝ.nã falſum ſcire nõ ẽ ſcire.ſʒ bonũ nõ
amplectitur oino actũ wlũtatis.nã velle oppoſitum
boni ẽ velle. ⁊ hincẽ ꝙ deꝛ ſciendo oẽ veꝝ dꝛ oiſciẽs.
ſe ns vold bon oiuolens.
obꝛ ꝙ deꝰ ognoſcẽdo ſe qͥ ẽ vitas ipᷣa.oẽ veꝝ codſcit.
S ⁊c̃.dð.q veꝝ c.ſʒ alit.qꝛ cogſcẽdo ſe ẽ cã Kaͤſer.
& exẽplaris nõ tm̃ futuroꝝ ſed etiã poſſibiliũ a deo
fieri.ſʒ diligẽdo ſe bonũ ẽ cã actuał vt patebit.⁊ iõ ñ
ſequit᷑ ꝙ velit niſi bona q̃ crunt vel fient.⁊ ꝓpter hᷣ
5 ße dici oiuolens.Alia tñ ẽ huiꝰ rõ ſicut pʒ in lr̃a.
tendit ad plura.dᷣm ꝙ volũtas ẽ actus rõnalis.vñ
nõ dẽ voluntas melioꝛ qꝛ ſimpir ad plura.ſed qꝛ ad
plura rõnabilit᷑.⁊ qñqʒ rõ recta dictat creaturas fie-

ri in numero definito.qꝛ numerꝰinfinitꝰrebꝰ nõ cõo⸗

petit.idᷣo optima voluntas ⁊ ꝑfectiſſima in aliqͥ nu
mero vult res bonas eẽ.ſʒ tñ finito.⁊ ex hoc nõ ſeqͥt
voluntas ſit infinitoꝝ.vel oim poſſibiliũ.nec etiã
oim. Pot tñ dici ꝙꝙ illud ſi alicubi hʒ veritatem. ibi
tiñ hʒ vbi volũtas aliqͥd recipit a volito.ſʒ volũtas
dei nibil recipit.⁊ ideo nõ ẽ melioꝛ volendo tria bo/
na ꝙᷓ; vnũ.⁊ mille qᷓ; tria.et ideo nõ valet illa rõ in p

ponto. ¶E hoc pʒ illud qd cõſueuit queri.vtꝝ w/ 22

luntas et potẽtia ⁊ ſapia ſint atce. ven em̃ ꝙ ẽ loqᷣ
de hijs qntũ ad actũ.et qᷓntũ ad effectũ.⁊ qᷓntum a
obiectũ.Si q;tũ ad actũ ſic eſt ibi oimoda eq̃litas ⁊
circũinceſſio.vt pʒ.qꝛ qcqͥd ſcit deus ⁊ põt.vult ſcire
⁊ poſſe.⁊ ecõuerſo.Si qtũ ad effectũ.ſic adbuc ſunt
eqlia.qꝛ nibil efficit deꝰniſi ꝑ potentiã.ſapiam.et vo
luntatẽ.Sʒ qᷓ;tũ ad obiectũ ſiue cõnotatũ ſunt ineqᷓ
lia.ſcia em̃ hoc mõ ẽ in plus.et potentia in minꝰ.et
voluntas in minꝰ.nã ſcitũ bonũ ⁊ malũ.poſſibile
eſt bonũ tm̃.ſed futurũ et nõ futuꝝ.volitũ vero ẽ bo
num et futurum fnnñ.
Vantũ ad ſcdiñ articulũ q̃rit᷑ de voluntate di/
uina ſcʒ qᷓtũ ad cauſalitatẽ.Et circa hoc q̃runt
duo. Pꝛimo q̃ritur in generali.vtrũ voluntas dei ſit
cauſa reꝝ. Scdo vt ſr uſ⸗ pᷣma et imediata.
B neſtio.oꝗ..
¶ volũtas dei ſit cauſa reꝝ oñdit᷑ ſic. Hylarius in
li.de ſynodis.Oibus creaturis ſbam voluntas attu
lit.ſʒ filio natura dedit. Gre Aug. in li. vtra mani/

cheos. Rñdendũ ẽ eis qͥ voluntatẽ dei noſſe deſige⸗

rant.qꝙ voluntas dei oĩm q̃ ſunt ipᷣa ſit cauſa. ¶ Itẽ
rõne videt᷑.qꝛ deus ẽ cauſa reꝝ.ſed oĩs rei cuiꝰ ẽ de
cauſa ẽ ꝑ ſcam.potentiã.et voluntatẽ.aut ẽ cauſa
qꝛ potens.aut qꝛ ſciẽs.aut qꝛ volens.Mõ qꝛ potẽs.

lens.i
Sc. ¶ Itẽ deꝰ ẽ cã reꝝ creataꝝ.aut ꝑ naturã.aut
ꝑ voluntatẽ. aut ꝑ caſum ⁊ foꝛtunã. Hon ꝑ caſum
foꝛtunã.qꝛ tales ſunt cauſe ᷣm imꝑfectã rõem. Mõ
p naturã.qꝛ ſic ſimile ex ſimili ꝓducit᷑reſtat ꝙ ber
voluntatem. ⁊c. ¶ Cõtra.ſi voluntas dei ẽ cauſa.
aut rõne pᷣncipalis ſignificati.aut rõne cõnotati. Si
rõne pᷣncipalis ſignificati. cũ idẽ ſit ſapia.potẽtia.
voluntas.et eſſentia. eadẽ rõne debẽt dici cauſe. Si
rõne cõnotati.quero qͥd ſit illud.nõ eſt dare niſi eſe
ctum. ſed effectus cõſequit᷑ rõem cauſe.nõ econuer-
ſo. nõ ergo rõne cõnotati.Et iteꝝ.ſi cõnotat effectũ.
ßs nullo mõ põt dici deus vult ſe eſſe. cũ cirea ſe ni
bil oino efficiat.qð eſt fallſum. ¶ Itẽ aut voluntas
eſt cã ꝑ ꝓpꝛietatẽ.aut ꝑ appꝛopꝛiationẽ.Si ꝑ ꝓpꝛie/
tatem.tũc g ſapia et potentia nõ ſunt cauſe.Si per

illud q 20

dillud qð obꝛ de voluntate ꝙ melioꝛ eſt q̃ ſe ex 21

qꝛ multa p̃t q̃ nõ facit. Silr nec qꝛ ſciens. quia vo
facit.ſed cauſa ẽ ad cuiꝰ eſſe ſequit᷑ aliud.

ſethitſu
ſodiue
n
icon
NNNon

doroe

etltart
ſtinpen
Svotion
ohlvopas

Fßfoinon

ſitpoten

nohoffunt

Aonspend
omüet
Gidi
ſonocosin
ſiͤganthr
Necticeg

dlomönn

cdanei
Ntnoger⸗

o
ülbe

ſſecintai.

lrinͤne

N

Rigtofin
(oinc
RKansfn
wlumns

huimode
nſclte

kliſxein

Krimti
ninentgiſf
hen;
rimfi⸗
wümbin
tgenn
Lai i
inlir
s et
Nriiut
üminti
cywun
imn nind⸗

ihinnng
bann
rinnn
teindr

4
bensn
min
n
niauſi
taſt
Gtninnti
Gs litſ⸗
ensge
cſeln

appꝛop:lationẽ.aut qꝛ in voluntate pᷣ pꝛius eſt wᷣ
cauſalitatis.aut qꝛ imediatius. Hõ qꝛ pꝛius.nã po
tentia ⁊ ſcia antecedũt voluntatẽ ſᷣm ronẽ intelligẽ

di. Necqꝛ imediatius.qꝛ dicit Augꝰ.ꝙ deus ꝑ volũ/
tatẽ mouet.ꝑ ſapiaʒ diſponit.⁊ ꝑ potentiã exequit᷑.

& imediatioꝛẽ cooꝑationẽ habẽt ad opus ſcia et po/
tentia qᷓ; voluntas.g ⁊c. ¶ Itẽ aut eſt cã ꝓpter vir/
tutẽ agendi.aut ꝓpter modũ. MNon ꝓpter virtutem
agendi.qꝛ wluntas nõ dicit virtutẽ ᷣ potentia dicit.
Si ꝓpter modũ agendi.Contra.modus agendi per
modũ nature nobilioꝛ eſt.̊ natura magis eſt cauſa.
Pꝛobatio.illud agens ẽ virtuoſius qð eſt ſufficiẽtiꝰ
⁊ nobilioꝛẽ effectũ ꝓducit.ſᷣ natura ſufficientioꝛ eſt
in agendo.⁊ paucioꝛibꝰindiget.⁊ nobilioꝛẽ effectuʒ
ꝓducit qᷓ; ars ſiue agens voluntariũ.ᷣ ⁊c.¶ Nẽ ꝙ;
nõ qᷓtũ ad modũ videt᷑.qꝛ agens qdð dat ꝓducto ꝓp/
pꝛietates naturales oſimiles agit ꝑ modũ nature.ᷣ
deus effectibꝰ ſuis dat vnitatẽ.veritatẽ.⁊ bonitatẽ.
nec põt facere ſine his.⁊ iſte ſunt ꝓpꝛietates natura/
les diuineſbe. deus agit ꝑ modu nature nõ volun
tatis. Itẽ om̃e agens voluntarie.ẽ agens pᷣconci
piendo.ᷣ deus nõ agit pᷣcõcipiendo. ſicut dicit dyo.
de di. no. quia ſicut ſol nõ pᷣconcipiẽdo illuminat.ſic

23 dens nõ pconcipiẽdo creat. ⁊c.¶ E.ad pᷣdictoꝛũ

intelligentiã ẽ notãdũ qꝙ q;uis diuina eẽntia ſit vnũ

qͥd ſimpliciſſimũ.tñ ẽ pelagus ſbᷣe infinitũ.⁊ ivo oia

q̃ in nobis repiunt᷑ ꝑ diuerſitatẽ. oia inquam in deo
nobilius ꝑ oimodã reꝑiunt᷑ ydentitatẽ.nihilominꝰ
tñ ſim oimodã ꝑfectionẽ ⁊ veritatẽ. vñ ſicut ĩ nobis
ſapia. ⁊ potentia. voluntas.vreẽ ens ⁊ cã rerum
q̃ a nobis ſunt.ſic ⁊ in deo ſunt.ᷣ tñ vnũ ſunt.qꝛ in/
tellectus nr nõ põt infinitatẽ illiꝰ ſoe cõpꝛebendere.
nec ꝑ vnũ verbũ expꝛimere.iõ multis modis intelli
gim? deũ.⁊ diuerſis noibus expꝛimimꝰ.⁊ pᷣm ꝙ ꝑ il/
los modos intelligimꝰplura enunciabilia.ita q deo
aliqͥd attribuimꝰ m vnũ modũ qð nõ ſᷣm alium.⁊
vere quidẽ.qꝛ oĩa in deo habẽt verã exiſtentiã.⁊ isdo
cũ alio mõ intelligamꝰdeũ cũ dicimꝰ deũ bonũ.alio
cñ dicimꝰeũ eternũ.cõcedimꝰſe diffundere.qꝛ bonꝰ
eſt nõ qꝛ eternus.hec em̃ ẽ ꝓpꝛietas bonitatis nõ du

rationis.hinc ẽ q cũ intelligimꝰ vere voluntatẽ eſſe

in deo. ⁊ ꝓpꝛietas voluntatis ſit ꝓducere ea qᷓ exeũt
modũ libertatis.ꝙ dicimꝰdeũ inqᷓtũ voluntas eſt
eſſe cãm rerũ. Rõ autẽ qre voluntati attribuit᷑ cau⸗

ſalitas hec ẽ.qꝛ rõ cauſandi ẽ bonitas.⁊ in rõne effe

ctiui.⁊ in rõne finis.nã bonũ dẽ diffuſiuũ.⁊ bonũ eſt
ꝓpter qd oia. effectiuũ aũt nõ fit efficiens in effectu
niſi ꝓpter finem. illud qdð dicit ↄiunctionẽ pᷣncipij
effectiui cũ fine eſt rõ creandi in effectu.ſᷣ voluntas
eſt actus ſᷣm quẽ bonũ reflectit᷑ ſupꝛa bonũ ſiue bo⸗

nitatẽ. voluntas vnit effectiuũ cũ fine. et binc ẽ q;

poluntas eſt rõ cauſare faciẽs in effectu. ⁊ ideo attri
buimus deo rõnẽ cauſalitatis ſub rõne voluntatis.

non ſic ſub alijs rõnibꝰ. Et boc colligit᷑ ex verb dyo.

in.iiij.de di. no. vbi dicit. ꝙ bonitatẽ vt pᷣncipium. ⁊

vt ↄtinẽtiꝗ. ⁊ vt finẽ.oiaſappetũt. At pᷣncipiũ a quo

ſunt. vt otinentiã ꝑ quã ſaluant᷑ vt finẽ in quẽ ten-
dunt. Añ diuinus amoꝛ eſt quidã actus eternus.ex

optimo.ꝑ optimũ.⁊ in optimũ.ex q̊ colligit᷑ ꝙ dicit
coiunctionẽ pᷣncipij cũ fine.⁊ iõ cãm actu qñ vult fa
cere.ita ꝙ actualitas in cauſando referat᷑ ad volun

tatẽ nõ ꝓ inſtanti in quo hʒ voluntatẽ.ſ in q̊ͥ facere

yvult.ſicut ego volo cras audire miſſam.⁊ voluntas

hciet me cras eſſe in actu reſpectu voliti.ſic ſuo mõ

7

SSZ
——

eſtin deo. ¶Ad illud q qrit vtrf aueniat voliſtati
rõ cauſalitatis ꝓpter cõnotatũ vel Iter rẽ ſignifica

tam.dico ꝙ nec ꝓpter rẽ ſi

74

gnificata tim̃.nec ꝓpter cõ⸗/

notatũ.s pt re ſic ſignificatq. qꝛ ſignificat diuia eẽn

tia vt volutas.cui mo ſignificadi rndet veritas.Am
de ſicut qñ nos dicimꝰ ꝙl

is aſſimilat᷑ deo inq;ti

ens.aial inq;tũ viuens.et bo inqtũ intelligens.reue

ra. eſſentia. intelligentia. ⁊ vita idẽ ſunt in deo. cũ idẽ

ipm alio mõ dat᷑ intelligi.nõ ꝓpter cõnotationẽ ſed
ꝓPter eiuſdẽ ſbᷣe infinitatẽ in q oẽs nobil es ꝓpꝛieta⸗
tes ſunt vnũ.nõ tamẽ pñt ſignificari niſi ꝑ diuerſa.
¶ Ad illud qq obijcit᷑ vtrũ ſit cauſa ꝑ pꝛietatẽ aut

appꝛopꝛiationẽ.dico ꝙ ſimpłr loquẽdo ꝓpꝛijſſime

2§

