ſum et offenſiuũ. mſi pcim ꝙ ↄtẽpnendo dei pᷣceptũ.et a
uertendo nos a bono momutabili. offedit deu. defoꝛmat
li · ar pimit donũ gtuitũ. et obligat ad ſuppliciũ et᷑nũ.
Cum ergo defoemacõ imagims et pemp cõ gre ſit quaſi
anchilacio in eſſe moꝛis et vite Stuite cũ ofrenſa dei ſit
tãta pondanda quãtꝰ eſt ip̃e cũ reatꝰ pene et᷑ne roez te⸗
neat mfimti. impoſſibile eſt ꝙ bõ reſugat a culpa mſi re
creet᷑ invita gtuita.mſi remittat offẽſa et pena relaxet᷑
etna. Solus eĩ go q fuit pncipiũ creatiuũ etiã eſt pñcipi
um recreatiuũ et repatinu. vbũ. ſcʒ pris et᷑num q; ẽ xpᷣus
iheſus/mediatoꝛ dei et hoĩm. ꝙ; qꝛ omĩa exmchilo creat
i6 creat ſeipo ſolo ſine aliquo mtermedio. qꝛ vero recre
at defoꝛmatũ puiciũ culpe.refoꝛm ãdo ꝑ habitum gre et
iuſiicie ob ligatũ ad penã. abſoluedo p ſatiſfactõez odi⸗
Snã.Hinc eſt q; nos repat ſuſtinẽdo ꝓ nobis penã ĩ na
tura aſſumpta et infnnoẽdo graʒ refoꝛmatiuã qꝗ qm oti⸗
nuat nos ſue oꝛigim.facit nos mebꝛa xp̃i. ac p boc aĩam
reccatuicẽ qᷓ eſt immica dei ꝓſtibulũ diaboli et ſerua pec
cati.facit ſponſam xpi templũ ſpũs.ſ.et filiã pr̃is eterm
qð totũ fit ꝑ Stuitã et deſceſiuaz infuſionẽ dom gratuiti

N .

Piniaht
Gfnmt,o
nucſenſu
ſepo ſolu n
adulcis d⸗

1„ „,
terpnliona
trlcnec ſe

inic i⸗
ceneceſſee⸗
ſeſtrne /e
msad boe
digtamicr
ſüumeetſt

iſlicachede
iate in
mmöieratac
(abns tſt
o nlei

nlian pot
aucdement.
lyne ad ſaut⸗
geannt deſnet
WoGvoeden
Gnulluspeti
ſna dona err
beralit lngi
ſequaſino
Glbemarbi
Rien mſe V
Faca 8
Cuas Denme
bberi

anign⸗

nmnfidit d

Feimie
ealned

ſen eipeldie
aplenns n

mifütfn pin
egs dnectee
nhellermun
dpeptiet
. Nonme
Dipbchenni⸗
td Feſt g
dücfemd di⸗

me eue ſoer te

Naalrami
rpem melaret
iieſt papi
Lernnevio e
o ioemt
p bapumgt
ſatiltactno
pobefmnini
mmiijicn⸗
i,1 yoe Kamm

Kürfsten

RPednſ

Nurſus /qm deus ſic refoꝛmat q; leges nate inditas non

4

infirmat.iõ ſic hãc grazx tribuit li. ar.vt tñ ipᷣm nõ cogat/⸗

ſʒ eius oſenſus liber ꝓmaneat.et iõ ad hoc ꝙ culpa expel
lat᷑ nõ ſolũ neceſſe ẽ ꝙ gr̃a intro ducat᷑ veꝝetiã ꝙᷓ; li. ar.

in adultis dico. qꝛ in puulis ſufficit fides eccleſie.et me⸗

itũ xpi. et excuſat impotẽcia ſui. neceſſe inquã ꝙ ↄfoꝛmet

ſe expulſiõi culpe ꝓ deteſtacõz oĩum pctõn quã vocamꝰ?
otricõʒ. neceſſe ẽ etiã q; ↄfoꝛmet ſe introductõi gre ꝑ co⸗
placẽtiã et accepcõz dom̃ dĩim. quã vocamꝰ motũ har.

et ſic neceſſe ẽ ſta quatuoꝛ ↄcurrẽ ad iuſuficacõz impij.

Poſtremo/qꝛ pdiſpoſicõ ad foꝛmã ↄtẽplatiuã dz ei eẽ ꝰ⸗

foꝛmis ad hoc q; li. ar. ſe diſponat ad graz gratũ faciẽtẽ

indiget amĩculo gr̃e gtis date.et qꝛ gre ẽ li. ar.nõ cogè
ſu puemre. et ſil vtriuſq; ẽ in actũ ꝓdire. hĩc eſt m ma

dĩate. ita ꝙ; gĩe tis date eſt excitare li. ar. li. aũt ar. eſt
pmõi excitacõi ↄſentire vel diſſentire.et in ĩuſtificacõe cõ
ſenciẽtis eſt ad gram gtũ faciẽtẽ ſe ppare.q; hoc ĩius ẽ
facẽ qð in ſe ẽ.et ſic diſpoſito gr̃a gratũ faciẽs bz imfüdi
cui li.ar. põt cooꝑari ſi vult/et tüc meret᷑.vel cõtrariari/
et tũc demeret. Si er go coopet ei vſqʒ in finẽ meret p⸗

iuſtiłicacõe ↄcurrũt actꝰ? li. axr. et gre. ↄſone quidẽ et o⸗

uemire ad ſalutẽ eternã. Wen ẽ igit᷑ qð dicit aug?:.q q.

creauit te ſine te / nõ iuſtificabit te ſne te. Wen ẽ etiã q/
nõ eſt voletis neq; currẽtis.ſed dei miſerẽtis. Ven etiã
q nullus põt ſupbire de merttis. qꝛ ml deus in nobis pt
ſua dona coꝛonat.reſeruauit em̃ ſibi deus munera gje li⸗

beralit largiẽda.vt diſcat homo non eſſe ingratus. nec

in ſe quaſi non accepit ſed in dño gloꝛiart. Perũ eſt etiã
ꝙ liberũ arbitruũ licet ꝑ ſe legem implere non poſſit.nec

graciam m ſe efficere. mexcuſabile tamen eſt ſi non facit

quia gracia gratis data ſemꝑ eſt pꝛeſto ad comomcõem
cuius admimculo poteſt facere quod in ſe eſt. quo facto

impleat legem. et eius faciat voluntatẽ. qua facta.tandł

pabeat graciam gratum facientem. qua obtenta. diuinã

4

qua facta tandẽ ad beatitudinẽ puemat ſempiternã ꝗpt
opa meritoꝛia qᷓ totalit ſunt a gra.totalit᷑ etiã a li.ar. licʒ
pncipaliꝰ a gra. Quia vt dicit augꝰ gra ↄpat᷑ ad li.ar.ſi
cut ſeſſoꝛ ad equũ.q qu dẽ ſeſſoꝛ li.ar.dirigit deducit /

et ꝓducit ad poꝛtũ felicitatis eterne.exercẽdo nos in opi.

us pfecte virtutis.ſjm donũ ip̃ius gre ſeptifoꝛmis. .
(De ramifica coe gre et habitu vinutu
Ercio reſtat agere de gr̃a in ↄpacõe ad habitus
virtutũ.circa quã ↄſiderãda ſunt tria. Dnimũ eſt
qualit᷑ gra ramificat in habitꝰ virtutũ. Scðm eſt qualit᷑
ramificat᷑ in habitꝰ donoꝝ. Terciũ qualit᷑ ramificat᷑ in
habitus btĩitudinũ. ¶ De ramificacõe igit᷑ gre in habitꝰ
virtutũ. hec tenẽda ſunt.qꝙ; cu vna ſit gra gratificãs am⸗
mã.ſeptẽ ſunt tñ virtutes gratuite qbus regit᷑ vita hu⸗

mana.tres quidẽ theologice.ſcʒ fides ſpes et caritas.et

quatuoꝛ cardĩales.ſcʒ pꝛudencia tpancia foꝛtitudo et iu⸗
ſucia.q̃ vno mõ eſt virtus ↄuũis et gnalis. alio mõ ſpãlis
et ꝓpꝛia. Hec aũt ſeptẽ virtutes licet ſint diſtincte et ꝗpei
as excelletes hñtes. ſunt tñ ↄnexe et equales ad muicem
in eodẽ.et licʒ ſint gratuite ꝓ gram infoꝛmate. pñt tamẽ
fieri infoꝛmes ꝓ culpã ſola caritate excepta.et ĩteꝝ infoꝛ
man ꝑ pniam aduemẽte gra ꝗᷓ eſt habituũ virtualiũ oꝛi⸗
So0 fims et foema.
Ncõ ad intel. p̃. hec eſt. q;ꝛ ſicut pꝛimũ pñcipiũ ꝓdu
ctiuũ ſua ſumma pfectõe in dãdo vita nate nõ tm̃ dat vi
uere quãtũ ad actũ pꝛimu. venetiã quãtũ ad actũ ſcõᷣm.
ꝗ eſt opan..ſic neceſſe eſt ꝙ pnapiũ repatiuũ vitã tnibu⸗
at ſpui in eſſe Stnito.et quatu ad eſſe et quatũ ad opari
Et qm vmꝰ riuẽtis ſzm vnã vitã pꝛimã multe ſunt mebꝛo
rum opacões vitales ad illiꝰ vite ꝓfectã mamfeſtacõeʒ.
cum actus diuerſificent᷑ ꝓꝑ obiecta. et diuerſitas actuũ re
qui rat diſtinctõem habituũ.Hinc eſt ꝙ licet vna ſit gra
ramificãs.ramificari tamẽ habʒ neceſſario in varios ha⸗
bitus ꝓpt varias opacões. Et qm qᷓdã ſunt oꝑa moꝛalia

imnif⸗
4. cda p.
ſa eetfe⸗

,fecuftcan

bebthii
lctinoop⸗
enlaſp⸗
ggeint
nfaaiin
ſta wptn
ons iſt
nigoſeanta
saiafen

is plon

tadenclid
IMIntas m in

ni gamti⸗
lces card
woiniabtlea
Kons das,
Wnitepe
nedſenn
Giuſtcude
ttiinötiin
ang ie eck
iifanot
ſt atzo g
Mochaa ner
lrno
cGttiſtan
tutg di
oriog ne

Mitn tt

iilanl
dlar
rede Rr

n,
—

adbebe

naPnick

Nnſtnali
ni nmmhektin
Fraſcis dinn
t na ba:
e antae
addeen

alond pas
tdiſanden i

s ao micen
Aue pir tini
iten nfon
ymnahüor

nificü
nr wöthden

Veui gtinba
. ini vopin
mbelyr nepn

S

erma ſit gi
vinncs

½
o Doce:

Prione

4

peima ria ſi cut credere. quedã media ſicut intelligẽ credi
ta. quedã vo poſtremo ſicut videre intellecta. et ĩ pꝛrimis
aĩa rectificat᷑.in ſcdᷣis expedit᷑.in tercijs pficit᷑.ideo gra
gratũ faciẽs ramificat᷑ in habitus virtutu. quoꝝ eſt aiaz
rectificare.ĩ habitus donoꝝ quoꝝ ẽ aĩaz expedire. et imn
habitꝰ btitudmũ quoꝝ eſt aĩazx ꝓficere.Rurſus/qim aie
rectitudo pfecta requirit q; ipa rectificet᷑ jm duꝑlicẽ fa⸗
dem. ſq; ſupioꝛẽ et inferioꝛẽ. et reſpectu fims et reſpectu
eoꝝ que ſunt ad finẽ. ideo neceſſe ẽ aĩaʒ quãtũ ad ſuꝑio
rem faciẽ / in qua ↄſiſtit imago tnimtatis eterne rectifica⸗
ri a deo ꝓ tres theologicas vixtutes.vt ſicut imago crea .
tioms coſiſtit in trimtate ꝓpſonaꝝ cũ vmtate eſſencie. ſie
imago recreacõms in trimtate habituũ cũ vmtate gre. p
quos aĩa fert᷑ recte in ſummã trimtatè ſzm tria aqpꝛiata
tribus pſoms. ita q; fides dirigit in ſumme veꝝ crevẽdo
et aſlenciẽdo.ſpes ĩ ſumme arduũ imitãdo et expectãdo.
caritas in ſumme bonũ deſiderãto et diligẽdo. Neceſſe ẽ
etiã quantũ ẽ ad inferioꝛẽ faciẽ aĩaʒ rectifican ꝓ quatuoꝛ
virtutes cardĩa les. Nã pꝛudencia rectificat rõnalẽ. foꝛti⸗
tudo ĩraſcibilẽ.tẽ pancia ↄcupiſcibilẽ.ĩuſticia vero rectifi⸗
cat om̃s has vires in cõpacõe ad alterü. Et qꝛ alten id
derminãte poteſt eſſe ꝓximus.põt etiã idem homo ðↄpa⸗
ri ad ſeip̃m vt ad alterũ.põt etiã eſſe ipᷣe deus. PHinc eſt
ꝙ iuſticia dicit ciranre et rectificare oms virtutes. Dicit
etiã nõ tm̃ virtus cardĩalis / venetiã gnans ↄphẽdẽs to⸗
cius aĩe rectitudinẽ. cum ipᷣa dicat rectitudo voluntatis.
vñ ip̃a nõ tm̃ ↄpᷣbendit vᷣtutes oꝛdinãtes ad ꝓximũ.ſicut
eſt eqtas et hberalitas.venetiã ad ſeipm. ſicut ẽ pnia et
mnocẽcia.necnõ et ad deũ. ſicut ẽ latria pietas et obedĩa
Poſtremo/qm̃ oĩs rectitudo vᷣtutũ im eẽ Stuitũ manat a
gra tãqᷓ ab oꝛigie et radice et ſjm ee meritoꝛũ ↄpat ad
caritatẽ ſicut ad oꝛngmẽ foꝛmã et finẽ.hic ẽ q cete vir⸗
tutes Stuite quo ad hĩtus ſunt ↄnexe et quo ad actꝰmeri
toꝛios ſunt equales. NHinc etiã ẽ ꝙ ceti hitus vᷣtutũ pñt

4

eſſe infoꝛmes ſola caritate excepta.que eſt virtutũ foꝛma
Cum em̃ habent ſine gra et ca nitate in quibus ↄſiſtit vi
ta virtutũ.tũc ſunt infoꝛmes.Cũ aũt ſuꝑfundit᷑ gra tune
foꝛmant᷑ et decoꝛant et deo acceptabiles fiũt ſicut et co⸗
loꝛes abſq; luce ſunt muiſibiles ſupuemẽte aũt luĩe ſunt.
lucidi ꝑulcri et aſpectui ↄplacẽtes. Vnde quẽadmodũ er
luce et coloꝛibus.fit vnũ in rõne motiui.et vna lux ſuffi⸗
cit ad multos coloꝛes illuiandos.ſic ex habitibus et gr̃a
mfoꝛmibus cũ foemant᷑ fit vnũ ſjm rõem meritoꝛij et gra
tuiti.et vna mchiloĩꝰ? gra ſufficit ad infoꝛmacõʒ et Stifi⸗
cacõz hĩtuu diuerſoꝝ. ſDe ramificacõe gre m hitus
N SES ramfficacõne aũt gre in habitus ( dvonoꝝn ½·½P
donoꝝ hec teneda ſunt. q; licet plurima ſunt do
na gfje gratis date.et gnalit᷑ om̃s habitꝰ diuim⸗
tus dati,dona dei nõ abſurde dici pñt.ſpãlit tñ et agʒpꝛia
te ſeptẽ ſunt dona ſpũs ſancti.que enumerat et noiat yſa
ias loquẽs de floꝛe qui ꝓceſſit ð radice yeſſe.i.iheſu xpo
de quo dicit requieſcit vel requieuit ſuꝑ eũ ſpũs dñi·
ſpũs ſapĩe mtellectꝰ ſpũs oↄſilij et foꝛtitudĩs.ſpus ſtie et
pietatis.et replebit eũ ſpũs timoꝛis dñi. In hac aũt enu⸗/
meracõne deſcẽdendo ꝓcedit a ſummo et cõbinãdo yvt ſit
oſtedat donoꝝ diſtinctõ ↄnexio oꝛigo et oꝛdo. “
Ecõ ad mtel.p̃ᷣ. hec ẽ.qꝛ cũ pncipiũ repatĩ ꝓ ſum
mã liberalitatẽ ñ tin dat gr̃az? ad rectificãdũ ↄt᷑ ob⸗
lqᷓtates vicõꝝ ꝓ habitꝰ vᷣtutũ.veꝝetiã ad expediẽdum
vtra impedimẽta ſinthomatũ. ꝓhabitꝰ donoꝝ. ideo plu
rifica n debẽt dona gratuita.ſjm q; neceſſariũ ẽ ad erpe
dicõĩs ſuffiaẽ cã. Qm̃ ergo aĩa nra indiget ſeptifoꝛmit
expediri.hĩc ẽ ex ſeptifoꝛmi cã neceſſe ẽ ſpũs ſ.dona
eẽ ſeptifoꝛmia.ſndigʒ nãq; expediri ↄt᷑ vicõꝝ obliq̃ tates
qꝙᷓtũ ad vires natales.quo ad vᷣtutes ſupadditas ĩ paciẽ
do agẽdo et ↄtẽplãdocpꝛimo ergo ad vicõꝝ obliqtates
expeditiſſime repellẽdas.ſeptem ſunt ſpũs ſancti dona.
vtpote.timoꝛ cõtra ſupbiã.pietas ↄtra inuidiã.ſciencia

ſigte
gienen
nüntle

us hnt⸗
proſps

nlsphor
giri daf
ginche
ferönalisy
ſcoeet ere⸗
pralandü.
lige id dec
nn medie
endavigvint

ſa ameren

reri uſnai.
ſca ntit.1
i ſe lpin⸗
nchciabona
nnsi
fnmhnte
fmnüinsh
Diiizgini,
manpfei
mmanpreſſuas
nlerid⸗ 8
Ntn vtni
dopfortt
a⸗ ſage
idinceſt

Pcdſtpe

nriſoma

Nwiiſit

mndiſnn

„„

quendrdig
mege

NSendbits

mmior do⸗
band dur

te wierſ.

eſei triin
aiſpis di⸗
His ſiet
bac aut en
vinadoyr ſi

d0

W.

npepiin

nneiidic⸗

miihe.

hiͦldoli

vusipack

nch don⸗
miͦſunm

ra irã:que eſt quaſi quedã inſama, foꝛtitudo ↄtra acei
Diã/que mentẽ reddit ao bona mualidã. ↄſilin otra aua⸗
rciã. intellectꝰↄtra gulam.et ſapĩa ↄtra luxuriã (Secũdo
ꝓPter expediẽdas vires natales debẽt eſſe ſeptẽ dona ſpi
ritus ſancti.nã ſraſcibilis ad bona indiget expedin. tã m
pꝛoſpis ꝙᷓ; in aduerſis. in ꝓſperis expedit᷑ ꝑ timoꝛẽ.ĩ ad⸗
uerſis ꝓ foꝛtitudinẽ.Cõ cupiſcibilis aũt indiget expedir
quãtũ ad affectõem reſpectu ꝓximi. et hoc fit ꝑ pietatẽ.
et quãtũ ad affectũ reſpectu dei. et hoc fit ꝑ guſtũ ſapĩe

Hacõnalis vero mdiget expediri in veritatis ſpeculacõe,

electõe et execucõe · x donũ intellectus expedit ad verũ
ſpeculandũ. ꝓ donu aũt ↄſilij ad ven eligenð.pꝑ donum
ſciẽcie ad electũ exequẽdũ.pꝓ donũ em ſciẽcie recte ↄuerſa
mur in medio nacõis pꝛaue et puerſe (Cercio ꝗpt expedi
enda vi,virtutũ officia ſeptẽ debẽt eſſe ſpũs ſancti dona
Nã timoꝛ expedit ad tpanciã q; carnes ofigit.pietas ad
verã iuſticiã.ſciẽcia ad pꝛudentia.foꝛtitudo ad foꝛtitudi
nẽ ſeu paciẽciã.ↄſiliũ ad ſpem. intellectꝰ ad fidẽ.ſapĩa
ad caritatẽ. Vnde ſicut ca ritas eſt mat᷑ et oſummacõ vir
tutũ.ſic ſapĩa donoꝝ.ita vt vere dicat ſapiẽs.venerunt
mchi oĩa bona piter cũ illa.et immiſerabilis honeſtas ꝑ
manus ill Muarto ꝗpt expedicõʒ in paciedo ↄfoꝛnit adð
xpᷣm. vij.ſunt habitꝰ donoꝝ.xpᷣm aũt ad paciendũ mouit
pr̃na volũtas.humana neceſſitas.et virtutis ſtremitas.
Diuia quidẽ volũtas mouit vt cogmta p mttellectũ. vt
amata ꝓ ſapiam.vt reuerẽna habita ꝓ timoꝛẽ.mouit etiã
nrᷣa neceſſitas/ad quã cognoſcẽdã necia eſt ſcia. ad qua
miſerãdã ſuꝑaddit᷑ pietas.mouit nñlommꝰ virtutis ſtre⸗-
nuitas. vt ꝓui dentia in eligẽdo ꝑ ↄſuliũ. vt vigoroſa ĩ P
ferẽdo p foꝛtitudinẽ. et ſic debẽt eẽ rij. dona ( Qñto ꝓpt

Arpedicoõʒ ĩ agẽdo vij. dant᷑ dona a ſpu ſ.nã ad actõʒ exr·

pediẽdã neceſſe habemꝰ expeoin ad declimãdum ama⸗
lo. quod ſit per timoꝛem.neceſſe ha bemus etiã expediri
In bone duplici.ſcʒ vel neceſſitatis vel ſuperogatoms

Circa peimũ expedimur p ſciẽciã et pietatẽ. ita q; vnu ẽ
dirigẽs aliud exequẽs.circa ſcoᷣm expedimur p ↄſiliũ di
nigẽes ꝑ foꝛtitudinẽ exequẽtẽ. Neceſſe etiã habemꝰ? quie
ſcere in optimo·et hoc quãtũ ad intellectũ veri. et quãtũ
ad affectũ bom.pꝛimũ fit ꝑ donũ intellectꝰꝭ. ſcᷣm ꝑ do⸗

nu ſapie m quo eſt quies Sexto ad expedicõz in ↄdtem⸗
plãdo/dona ſpũs ſancti ſunt ĩ ſepteno numero.nã ad vi⸗
tã ierarchicã et ↄtemplatiuã neceſſanũ ẽ aĩam purgan. 1ͤ3

lumiari et ꝓficiſpurgari aũt optet a ↄcupĩa a malicia ab
ignoꝛãcia ab ĩfirmitate ſiue impotẽcia.pꝛimũ facit timoꝛ

ſcᷣm pietas. terciũ ſciẽcia.quartũ foꝛtitudo Illuĩari in⸗

digemꝰ? m opibus repacois et peimarie? ↄdicõms. pꝛimũ
dat oſil iũ. ſcdᷣm intellectꝰ Perkfici aut habemꝰ ꝑ acceſſuʒ

ad ſummũ qð oſiſtit in vno et hoc ꝑ donũ ſapie.et ſic ar
chanũ ↄtẽplacõis allatũ oↄſummat᷑ quaſi in e ee

mo ad expedicõʒ demq; in actõe et ↄtẽplacõe ſeptẽ dona

debẽt eſſe. Nã otẽplatiua qpt ↄuerſiõeʒ ad trimtatẽ tria
debet hre dona expediecia. ſez quãtũ ad reuerẽciã maie⸗
ſtatis timoꝛẽ.quãtũ ad intelligẽcia veritatis / intellectũ.

quãtũ vo ad ſapĩaʒ ſiue guſtũ bomtatis ſapiam. etiua

vo qᷓ verſat in agendis et ſuſtinedis debet hre quatuoꝛ.·
ſcʒ pietatẽ ad agẽvũ.et foꝛtitudinẽ ad ſuſtinẽou.et dire

ctiua hoꝝ duoꝝ.ſcz ſciam et ↄſinũ. Vnde q ad expedi⸗
tionẽ neceſſaria eſt directio. ideo fit donoꝝ cõbminacõ. et

plunma ſunt dona ad intellectũ ſpectãcia. q; lux cogcõ⸗
ms vehement᷑ expedit ad dingẽdos pedes in viã pacis.

(De ramificacõe i ipius m habitꝰ? btitudmũ.

toꝛ enumerat in ſermone de mõte.ſcʒ pauꝑtas ſpũs.miti

tas.luctꝰ. eſuries ĩiuſticie.miſcdia.mũdicia coꝛdis.et par

d has beatitudĩies ꝗpt ſui pfectõez et plemtudinẽ· xij.

fructus ſpũs.et.v.ſpũales ſenſus ↄſequunt᷑.qui nõ dicũt
nouos habitus.ſed ſtatus delectacõnũ et vſus ſpũalium

ES ramficacõe gre in bhabitus beatitudinũ hec te
nẽeda ſunt. ſcz qꝙ ſeptẽ ſunt btitudĩes / quas ſalua

elti

ſco.

Mepa
ntuet!

zbio na

20 bubin⸗

bulo nüar⸗
nunenste
Nrfrtöni
Dmmtegnita
sa nalo.x
Gno⸗Gn
gficorem
llongidu a
beanees
mitltas do
lolibidime
frluo in botr
dil miſcin
Inbes duas
anunicdr.
iwpt
di iaditsic⸗
ts ad i
tendant do⸗
goͤsßhee⸗
isioni
tmnet app
tnft m
fins ltozpo fl
hneniem
Dſen e
nnuiin

wdiz

ſpeculacõnũ.quibꝰ replent et ↄſolent᷑ ſpũs iuſtoꝝ viron
”B Neõ aũt ad intelligẽciã pdictoꝝ hec eſt. quia cum
e de⸗ epatiuu pncipiu ſit pfectiſſimũ.et pfectiſſime repa
gi ratiuu et refoꝛmatiuũ ꝓ donũ gra tuitũ.ideo gracie donũ
önpd, ab ipᷣo manãs liberalit et habunde.ramifican debet vſc
cnarn: ad habitus ꝓfectõnũ. qui cum fim aꝗpximet. recto voca
ddhn bulo nũcuꝑant ex nommie beatitudinũ.quaꝝ ſufficiẽtia
npurgint⸗ numerus et oꝛdo colligit᷑ ex integritate ꝓfectõis.ex mo⸗
nalijab do ꝓfectõnũ et diſpoſicõibus ad ꝓfectõem · Primo ergo
Unuütto ad mtegritatẽ ꝓfectõis neceſſario requirit᷑ pfectꝰ receſ⸗-
Juian in⸗ ſus a malo.pꝓfectus ꝓceſſus in bono. et pfectus ſtatus in
ns. peimi optimo. Qm aũt malũ aut ꝓcedit ex tumoꝛe ſuꝑbie. aut
pacreſſu ex rãcoꝛe malicie. aut ex languoꝛe ↄcupie.ideo ad pfecte
Nieſt⸗, elongãdũ ab hoc gñe triplicis ma li. tres ſunt neceſſarie
ard Sern beatitudĩes.ſcʒ.pauꝑtas ſpus/elongãs a malo tumoꝛis
beleptidon⸗ mititas/elongãs a malo rãcoꝛis.et luctus/elongãs a ma
münrurrn lo libidims et languoꝛis ↄcupĩalis. QAuia vᷣo ꝓceſſus ꝓp⸗
iui näe, fectus in bono attendit him ðᷣinã imtacõʒz et vmuerſe vie
relrt. dñi.miſcdia et venitas·hinc eſt qʒ duplex eſt beatitudo.
n ſeche ſzm bas duas vias. ſcz eſuries ſiue zelus iuſticie. et affe⸗
rgninr. CLuus miſcdᷣie. Am̃ aũt ſtatus in optimo eſt vel ꝑ limpidã
d. dt⸗ ⸗ coscõʒ. vel ꝑ trã quillã affectõz. hĩc ẽ ꝙ ſunt due vltime
md ehed⸗ btitudĩes. ſcʒ mudicia co⸗ dis ad deũ videndu. et pax mẽ
ele tis ad fruẽdũ deũ pfecte. Scðo etiã ſi modi pfectõnũ at
accla,, tendant debẽt eẽ ſeptẽ habitꝰ btitudmũ.nã e pfectõ reli
g cchn giõis pᷣlacõis et interne ſcuũtudĩs.d ꝓfectoʒ aũt religio
nu i⸗ ms necio reqrt᷑ abdicacõ bom pꝛiuati. et accepcõ bom
– fratm.et appetico bom eim.pꝛimũ fit ꝑ pauptatẽ ſpũs.
nnmni ri ſcdm fit ꝓ mititatẽ affectꝰ?.t᷑ciũ ꝓ amaritudinẽ luctꝰ.d
g uu rpfectõz vo lacõis duo necia reqᷓrunt zelus iuſticie.et af
fio fectus mĩie. miſcdia et vitas cuſtodiũt regẽ.ſzm hec duo.
t =o diſpom dʒ regimẽ placõis ĩ eccia militãte Nd pfectõ: vo
ndnell interne ſcũtudĩs necio reqrit᷑ puntas ↄſcĩe.et trãqllitas
tociꝰ aĩe ꝓ pacẽ dei omnẽ humanũ ſenſum exſuperantem
ſus ⸗

ä N R
f .᷑ᷣ. .s l

4

Tercio ſi attẽdant᷑ diſpoſicões p̃ambule vij· debẽt eẽ biei
tudĩes.Cimoꝛ em̃ facit recede a malo et occaſione mali .

Et quia radix oĩum maloꝝ ẽ cupiditas. ideo tmoꝛ diſpo
mt ad ſpũs pauptatẽ. in qua ſimul iũgit huĩlitas cũ pau
tate. vt ſic elonget᷑ vi pfectus a fonte oĩs culpe. ſcʒ a
Epbi⸗ et cupiditate. Et hĩc eſt q; pauꝑtas ſpus eſt fun
damẽtũ tociꝰ pfectõis euã gelice. vnde peimo optet hoc
fũdamẽtũ ſternẽ quĩ vult ad culmẽ pfectõis vemre. ſzm
illud math. xix. Si vis pfectus et vade et vende oĩa ꝛc ·
Ecce pfecta pauptas qᷓ mchil pꝛoꝛſus ſibi retinet. et ſeqᷓ
re me. Ecce buĩlitas qᷓ facit ꝙ hõ abnegãdo ſeipm tollat
crucẽ ſuã et ſequat᷑ xpm qui ẽ toci? ꝑfectõis pncipaliſſumũ
fundamẽtũ. Diſpomt er go timoꝛ ad ſpus p auꝑtatẽ pie⸗
tas aũt ad mititatẽ. nã qui pie ad aliquẽ efficit᷑ nec illᷣ
irritat. nec ab illo irritat. Scia diſpomt ad luctũ.qm ꝑ

ſciam cognoſcimꝰ nos a ſtatu btitudĩs relegatos in hac
vallẽ miſerie et lacriman.Foꝛtitudo aũt diſpomt ad eſu

riẽ iuſticie. qui em̃ foꝛtis ẽ tam auide ſe tenet in iuſticia.
ut malit a vita coꝛpali ſepan ꝙᷓ a iuſticia. Conſiliũ vero
diſpomt ad miſcdiam. mqchil eim deus magis oſulit in ſcri
ptura ꝙᷓ miſcdiam facs.qðᷣ ſuꝑ omiĩa reputat holocauſta
IntellectZaũt diſpomt ad mũdiciã carms.nã ſpeculacõ
verita tis mũdat coꝛ nrjm ab omibus fantaſus.Sapĩa vo
diſpoĩt ad pacẽ.nã ſapia iũgit nos ſummo vero et bono.
in quo ẽ fims et trã quillitas tociꝰ nr̃i appetit⸗ rõnalis.
qua pace adepta neceſſano ſequit ſuꝑpbabũdãs delecta⸗
tio ſpũalis.qᷓ ĩ duodenario fructuũ ↄtinet/ad inſinuãdũ
ſuphabũdãciã delectacõnũ.et ideo duodenariꝰ numerns
pabũdat in quo inſinuat ſpũaliũ cariſmatũ exuberãcia. qᷓ
bus fruit᷑ et delectat᷑ aĩa ſctã.et tũc ẽ hõ ad ↄtẽꝑ lacõem
idoneꝰ et ad aſpectus et amplexus ſponſi et ſponſe.q̃ fie
ri hñt ſim ſenſus ſpua les qui bus nr̃i ſponſi ſumma pulcri
tudo videt ſub rõe ſplẽdoꝛis.audit ſumma armoma ſub
rõe vᷣbi. guſtat᷑ ſumma dulcedo ſub rõe ſapie ↄpᷣbẽdẽus

. pti tra

S

tficen
ſub cne
slbre
gli tr
bllepar

mfeſte
diſout.
binsrob
ſuclus qn
go bent
.iſutasdie
lio ro pü⸗
pplandi.
Gtumadt
tellectuaie
rita ſenſu
ſor. d won
dimtellige

veei pia cer.
ſttſeilan
“ neisnq
moſ.

glideſdri
ſinctmn aien
ſdeeſden

Ffiat zals

u ſn

Mat jodor

ſilltternor

Nhceſu il
ſegndimr
ſidinep
de Rce

Weibe
wenil,
an
lisän
aheig
püseſtinn
voptet boe
vem, hen
eola X.
une K ſei
ſapmtollit
napalſſmmi
npeac pie⸗
naknec ili
eznos n bie
ipont dit
r miuſtaa,
ſoniiliü rero
olulr inloi
tbolocauſta
tüſptolat⸗
is Bhape
mnt
enth fonals⸗
vüdos V 497
midi
nund undns
i niga
eiftron

vtrũuqʒ. vbum lcz et ſplendoꝛẽ odoꝛat᷑ ſumma fla gran tia
ſub rõne verbi inſpirati in coꝛde aſtringit ſumma ſuaui⸗
tas ſub rõne verbi mcarnati et inter nos habitantis cor-
palit et reddẽtis ſe nobis placabile. oſculabile.amplexa
bile ꝓ ardẽtiſſimã caritatẽ qᷓ mentẽ nr̃aʒ ꝑ extaſim et ra
ptũ trãſire facit ex hoc mũdo ad preʒ. Ex dicus huis ma-
mfeſte colligit ꝙ habitus vᷣtutũ ad exerciciũ pncipa lit
diſponũt acuue. habitꝰ vo donoꝝ ad actũ ↄtẽp latierha
bitus vo beatitudmũ ad pfectõʒ vtriuſq;.Nurſus vero
fructus qui ſunt caritas.gaudiũ.pax.lõgammitas.boĩ⸗
tas. bemgtas. manſuetudo.fides.mo deſtia.ↄtmiẽtia.et
caſtitas dicũt lectacõnes ↄſequetes opa ꝑpfecta. Sen
ſus vo ſpũales dicunt ꝑcepcõnes mẽt ales circa vtatem
vtẽplanda a. ꝗᷓ qdam ↄtẽplacio fuit in ꝓphetis ꝓ reuelacõʒ
q;tum ad triplicẽ viſionẽ. ſcʒ coꝛpaleimagmatiuã.et in
tel lectualẽ · In alns vo iuſtis reꝑit᷑ ꝑ ſpeculacõʒ qᷓ inci⸗
pit a ſenſu et puemt ad imagĩacoʒ et de imaginacoe ad
16; de rone ad intellectu. de intellectu ad mtelligẽtiaz
ð intelligetia vo ad ſapiaʒ ſeu noticiã exceſſiuã q̃ incipit
hic ĩ via et ↄſumat᷑ ĩ gloꝛia ſempiterna. et ex hiis Soib?
ↄſiſtit ſcala iacob cuiꝰ cacumẽ adtingit celũ.et tronꝰ ſa
lomoĩs in quo reſ.idet rex ſapiẽtiſſimꝰ et vᷣe pacificus et
amoꝛoſiꝰ. vt ſpõſus ſpecõſiſſimꝰ et deſiderabilis totus i
quẽ deſiderat angeli ꝓſpicẽ et ad quẽ ſuſpirat deſideriũ
ſanctaꝝ aĩaꝝ ſicut ceruꝰ deſiderat ad fõtes aquaꝝ quo
qdẽ deſiderio feruẽtiſſimo ad moð igms ſpus nr᷑ nõ ſolã
efficit᷑ agilis ad aſcẽſum.vmetiã qdã ignoꝛãtia docta ſu
Pꝛa ſeipᷣm rapit ĩ caligiez et exceſſum vt nõ ſolũ cũ ſpõſa
dicat ĩ odoꝛe vngẽtoꝝ tuoꝝ curremus:ſj etiã cũ ꝓpheta
pſallat et nox illuĩacõ mea ĩ delicus meis.quã nociurnã
et delicoſaz illmiacõz nẽo nouit n ꝗ ꝓbat. nẽo aut ꝓbat
n ꝓ graʒ dimtus datã ·qᷓ q nemiĩ dat ñ ei q ſe exercet ad
an deinceps oſiderãda ſunt exercicia meritoꝝ
De exercicic gĩe reſxeciu creoeoen.

Vanto ergo reſtat ↄſiderare graz quantũ ad er⸗ iyp⸗
ercicia meritoꝝn. circa q; ↄſiderãda ſunt quatuor ⸗
Leimo de exercitacõe gr̃e in credendis cuiꝰmoi aadc
funt arti

culi fidei. Scdo in dinigẽdis. cinmõi ſunt illa innſſne
ſpectãt ad oꝛdinẽ diligendi. Tercio ĩ exequẽdis cuiꝰ nmneſ te
mõi ſunt pᷣcepta legis ðᷣme. Quarte in poſtulãdis cui?. iidem in
mõi lunt peticõnes dñice auroa Oe articulis aũt fidei ꝰR tareſum
hec tenenda ſunt. q; li cet ꝑ fidẽ aſtringamur creds pilu ßuün ien
ra qᷓ ſunt ſupꝛa rõeʒ. et gnalit om̃ia ꝗᷓ ↄtinent et aſſerũt᷑ md arde
in canone ſacre ſcripture. Spẽaliter tñn et ꝓpꝛie articuli fi herfide
dei eredẽdi ſunt qͥ ↄtinent᷑ in ſerie ſimbeli apoſtolici.et Yjeſtdet
hñ quidẽ vno mõ ſunt.xii.ut ſi habeat᷑ reſpectꝰ? ad eos taddinge
qᷓ ſimbolũ ediderãt..lio mõ xiiii. vt ſi ↄſiderem? q̃ radi⸗ (ypta d
calit ſunt crecẽda tanq;; credendoꝝ oĩm ſunt fündam̃ta fino qeve
Ncio aũt ad intel.p̃.hec eſt · q cũ pꝛimũ pñcipiũ in dqbaſaers
Pſeipo ſit ſumme vm et ſumme bonn ĩ opevo ſuo ſit pbypentas
ſumme iuſtũ et miſericoꝛs.et ſummo vᷣo debeat᷑ firma af 6ſſumptzn
ſenſio ſumme bono feruens dilectio.ſumme iuſto vmuer ute er n
ſalis ſubiectio. ſumme miſencoꝛdi fiducialis inuocacio. nentizl
et gra ſit oꝛdmatia mẽtis nr̃e ad peimi pnciꝑ ũ culturam umn eran⸗
debitã. Hic eſt q; ipa dirigit et regulat ad debita et me Finte erſi
ritcꝛzia exercicia in credẽdis amandis. exe quẽdis.et po⸗ nioprie
ſtulãdis.ſʒm q; requint ſumma veritas. bomtasĩiuſticia ſctarn
et mĩa. intrimtate beata Qm igit᷑ vitati eſt credendũ et tregien
maioꝛi veritati. mags eſt credendũ et ſumme veritau ꝑ unſntſen
ſequẽs ſumme credẽdũ eſt et veritas pemn pncipũ in m ertad P
fimtũ.maioꝛ eſt om̃i vernitate creata et illumĩoſioꝛ omi nauc⸗ i
lumĩe mintellecius nri, Hinc eſt q; ad hoc ꝙ; intellectus idem
nr recte ſit oedmmatꝰ in crededis. neceſſe eſt q plus cre⸗ guit na
dat ſumme vitati qᷓ ſibi et q; ſe redigat in obſequiũ xri··· nei fen
ac ꝓ hoc qð nõ ſoluũ credat qᷓ ſunt ſim rõʒ. vmetiã q funt du ehre ſt
ſupꝛa rõeʒ et ↄtra ſenſuũ expientiã.ꝙ; ſi recuſat nõ exhibz an i
ſumme vitati debitã reueretiam. et judiciũ induſtne P.eZe RKWD w ett
Pfert dictamiĩie lucis eterne q eſſe nõ põt abſq; tumoꝛe binnn

mti de⸗
me arnor
miriſn
tcnednai

lis ait fdr

Nter aſeri

e amnculifi
Ppoſtolhet
ed d kos
mndi
tdaſt
cpevoſoſt
dent fmmn 4
enuſtoynner
mocado⸗
rialaran
wbirtet me
dsetpo⸗
ſrar uuſnaa
gedendü
me ventuy
piahinn
mioforon
inlteis
gtzer⸗
obemiitp.
immii funt
kruͤtbit
otne pe
; tumoe⸗

õ

ſupbie et elacõms ĩ ꝓbandi.Rurſus qꝛ vᷣitas ſup rõʒ ſeu
pᷣter roeʒ eſt veritas nõ viſa nec apparẽs ſy magis oœul⸗
ta et ad credenz Difficilima.iõ ad hHoc q firmit credat
neceſſaria eſt illuſtracio veritatis. a ĩam eleuans.neceſſa

,ra eſt teſtificacio autoꝛit atis. aĩam firmãs. pꝛimũ fit ꝑ
fidem infuſam ſzm ſ criptaʒ autẽticã quoꝝ vtrũqʒ eſt a vi

tate ſumma ꝑ iheſum xpm qui eſt ſplendoꝛ. et p verbũ et
p ſpum ſanciũ qui venttatẽ oſtendit et dicit. et mchilo⸗
mmꝰ credẽ facit. Hinc eſt q; autcꝛitas pᷣbet fulcimentũ
fidei et fides aſſentit autonitati.ſj qꝛ autoꝛitas pncip ali
ter reſidet in ſacra ſcriptura qᷓ ꝓꝑ ſp ũm ſancin eſt ↄdita to
ta ad dirigendã f.dẽ catholicã.Minc eſt qꝙ vera fides a
ſenpta nõ diſſonat ſed ei aſſentit aſſenſione nõ ficta. ODo
ſtremo q;ꝛ veritas ad quã credendã artamur p fidem. et
ð qua ſacra ſ criptura agit pncipalit᷑ nõ eſt vitas qcunq;
hz ventas ðina. vel vt eſt in nata ꝗpꝛia. vel vt eſt in naca
aſſumpta.nã in hmoi veritatis cogmcõne oſiſtt et Fmiũ
patne et meritũ vie.Hinc eſt q; articuli qui ſunt fidei fũ
damenta.aut ſpectãt ad mitatẽ.aut ſpectãt ad hůam
tatem et qm deitas h oſiderari in tribus pſoms.ſcʒ pre
Snante. et filio gemto.et ſpũ.ſ.ꝓcedente. et quadꝛifoꝛ⸗
mi oꝑacõne.ſcʒ creacõne in eẽ nat᷑e. recreacõne in eẽ gre
reſuſcitacõne in reꝑacõne vite et gloꝛificacõne in col⸗
lacione gloꝛie. Hinc eſt q; articuli ſpectãtes ad dᷣmita⸗
tem ſunt ſeꝑtẽ. ſimilit qꝛ xp̃i hũamtas hʒ oſiderari vt cõ
cepta de ſpũ ſancto vt nata de virgine beata. vt paciens
in cruce deſcendẽs ad infernũ ut reſ urgẽs a moꝛrte vt a
ſcendens in celũ vt vemẽs ad fmale diciũ.Hinc eſt qp

ſeptẽ ſunt articuli huamtatis.et ſic in vmuerſo .xnn. ad
moð ſeptẽ ſtellaꝝ et ſeptẽ candelabꝛoꝝ aureoꝝ m me⸗
dio quoꝝ filiꝰ hoĩs ambulat. Qm̃ ergo vnus eſt xpus in
nata ðᷣma et hũana / et vna tĩ eſt veritas in ſumma ꝗeſt
rõ credendi vm pꝛima ſumma et ſola qᷓ nõ mutat᷑ ptpa
Hinc eſt ꝙ om̃ibus pdicus articulis vna tm̃ e fides et

eadẽ nõ mutata tã in pᷣſentibus ꝙᷓ in pᷣteritis et futuris.
licet magis dara ſit et explicita in eis qui xpᷣm ſe quunt
qᷓ; in eis qui pceſſerũt eius aduentũ.ſicut nouũ teſ.clari
us eſt ꝙᷓ vetus in qbus pdich articuli ↄtinent. et quia
ſpuᷣs ſanciꝰ hos articulos fidei in ſcripturaꝝ ꝓfuditate
otẽtos in vnũ ↄpegit pꝑ.xu. apoſtolos tanqꝙᷓ ꝑ teſtes fir
miſſimos. Hinc ẽ ꝙ pdicti articuli in vnu ſimbolũ apo⸗
ſtoloꝝ collecti fuerut. et iõ ſm aplos ↄponẽtes.xii.ar⸗
ticul dici pñt. qꝛ qlibet apoſtolus in edificacõneʒ fidei
poſuĩit vnũ articulu quaſi lapidẽ vnũ ꝙ; ſpũs ſ· recte pfi
gurauit m. xii. viris qui. xu. lapides de ioꝛdams alueo
extraxerũt ad altare diicu oſtruendũ
NDe exercicio gre reſpectu dinigedon.
Eelgedis aut hec tenẽda ſunt.ꝙ liq; oĩa opa
ðina ſint bona valde,. quatuoꝛ tñ ꝗpꝛie ſunt dili⸗
genda er cantate. ſcz de? etnus. q;nos ſumꝰ.nr᷑ ꝓxumus.
et nr̃jm cospus in quoꝝ dilectõe ſemandꝰeſt oꝛdo et mo
Dus. vt deus diligat pꝛimo et ſup omia ꝗpter ſe. Scðo

qꝙ nos ſumꝰ ſnb deo et ꝓ deo.i·nr ſpũs. Tercio ꝓrimgnr
ſicut et nos. Quarto coꝛpus nim infra nos et infra ꝓxi⸗

mũ tanqᷓ bonũ minꝰ pcipuũ.d hoc aut exequẽdũ dat
vnꝰ caritatis habitus et duplex mãdatum in quo depẽ⸗
det vmuerſiuas legis et ꝗꝓphetaꝝ nõ ſolũ q;tum ad vet2
O teſtamẽtum. vmetiã qtum ad nonũ
DNVcio aũt ad intel pᷣ.hec eſt. q pꝛimũ pñcipiũ hoc

eſt / et hoc iĩpo q ſumme bonũ/eſt ſumme beatũ et beati
ficatiuũ et hoc ipo q; ſuùme beatificatiuũ ipᷣo eſt ſumme
fruenð/et hoc ipo ꝙ eſt eo ſumme fruendũ ſumme ẽ ei
inbeiẽdũ ꝓ amoꝛẽ et in eo ẽ quieſcẽdum tanqꝙᷓ m fine.
Qm ergo amoꝛ rectus et oꝛdmatꝰq caritas appellatur
pnecipaſit᷑ fert in illud bonũ quo fruit᷑ et in quo qeſcit et
hoc ip̃m eſt rõ diligendi. Hinc eſt q; illud pꝛecipue dil

git tanqꝙᷓ beatificatiuum et etiã ꝓ ↄſequens que ꝑ illuꝰ-

ipo qꝗ; pꝛimũ ẽ ſummũ/jet hoc ipo ꝙ ſummũ/ſumme bonũ

ſdonen n
nnsi pi
jntini
tate dl⸗

eomim cor

ns nr iun⸗
ninos tan
don dilge
in. coſßp
primsn
nfn wo ſa
pus pnm.
pism. Po
nis affecto⸗
alitendit

utcer guat

nidatü. ni
ftanis oni⸗
ſignim fini.
dobus mäde
dumnptan
ati ügt⸗
ttotdnnen⸗
et yynallice
dligidend
nmntate üt
ſeledilecti⸗
orspmalt
in et coepus
Nmheſtas n
Ronitz
nnugtpyn
vuttn n

getfitnie
mem
tſeclan
ment qi
an Pdn
hpteſtefr
ſimbolu ape⸗ V
neres. nij a
cacone, ſdei
islnecte fi
dams Aueo

hezoia opa
dne ſuntdli:
mdem pum,
eſt odo et m
pterle Sed
entapu⸗
pid dat
inqvo dee⸗
dum ddves

i ummebon
beaüe beit
ndiimme
nnj nfne

igelatun

idonea ſunt beatifican. Qm̃ ergo nobiſcũ ad btitudĩem
natus ẽ ꝓpuemre ꝓximꝰ.natũ eſt etiã ꝓuemie et coꝛpus
nĩm tãquã beatificabile cũ ſpũ.Hinc ẽ ꝙ quatuoꝛ ex ca⸗
ritate diligẽda eſſe dicunt᷑.ſcʒ deus et ꝓximꝰ.et nr̃ ſpũs

* et nr̃m coꝛpus. Qurſus qm̃ deus eſt ſupꝛa nos tãquã bo
*nũ ſup̃mũ.ſpũs nr̃ intra nos tãquã bonũ intiſecũ.et ꝓri⸗

mus nr iuxta nos tãquã bonũ cogmtũ.coꝛpus vo nr̃m m
fra nos tanquã bonũ ſubiectũ Hinc ẽ debet ſeruar oꝛ
do in diligẽdo.vt pꝛimo deus diligat᷑ ſupꝛa oĩa et ꝗpt᷑ ſe
ipᷣm. ſcdᷣo ſpũs nr̃ ſub deo ſupꝛa om̃e bonũ ca ducũ,.tercio
ꝓximus nr̃ iuxta nos ad ↄſimile bonũ.quarto coꝛpus mim
mfra nos ſicut mimũ.et in eodẽ gradu ↄtineri debet coꝛ⸗:
pus ꝓximi. qꝛ vtrũq; tenet rõem inferioꝛis bom̃ reſpectu
ſpũs nmi. Poſtremo/qꝛ amoꝛ eſt pondus mentis et oꝛigo
omĩs affectõis mẽtalis qui defacili reflectit᷑ in ſe et diffi
cult tendit in ꝓximũ et difficiliꝰ eleuat᷑ in deũ. Hinc eſt
q; licet quatuoꝛ ſint ex caritate diligẽda. duplex tñ dat᷑
mãdatũ.vnũ qð dirigit in deũ.aliud qð dirigit inꝓximuũ
Et qui a omĩa pcepta vel ad deum referunt᷑ vel ad ꝓximũ
tãquã in finẽ.et in illud qð eſt ad finẽ.hinc ẽ q; in illis
duobus mãdatis claudit collectõ mãdatoꝝ et ↄpᷣhenſio
oĩum ſcriptaꝝ. et caritas ipᷣa eſt radix foꝛma et fims vir
tutũ.qꝗᷓ igit om̃s cũ vltimo fine.et ligat oĩa adinuicẽ ſi?
et oꝛdmate.ac ꝑ hoc ip̃a eſt pondus inclmacõis oꝛdĩate
et vinculũ colligacõis ꝓfecte. oꝛdinẽ q dẽ ſeruãs reſpectu
diligẽdoꝝ diuerſon. quãtũ ad effectũ piter et defectü.
vmtatẽ aut hũs in habitu.quãtũ ad vnu finẽ et vnũ pnci
pale dilectũ qð eſt rõ diligẽdi reſpectu oĩum alioꝝ q ꝑ a
moꝛis vinculũ nata ſunt colligari ĩ vnũ xpᷣm quãtũ ad ca
put et coꝛpus ·qð vmuerſitatẽ in ſe ↄtinet ſaluandoꝝ.q
vmuerſitas nõ m via cõſummat ſed ↄſummabit᷑ m eterna
gloꝛia. ĩiuxta qð dñs oꝛat.vt ſint vnü ſicut et nos vm ſu⸗
mus.et ego in eis.et tu in me.vt ſint ↄſummati ĩ vnu qua
vmtate ↄſummata ꝓ vmculũ cantatis.ent deus omia m

4

oĩbus etnitate certa ppetrata et pace Pfecta erũtqʒ oĩa
p amoꝛẽ ↄuia ↄuione oꝛdĩata et oꝛdĩacõe vnexa. et con⸗
nexione indiſſolubiliĩ alligata.
N¶De exercicio reſpectu agẽdoꝝ
pceptoꝝ et ↄſuioꝝn.

moſayca ſunt pcepta iudicia ſia figuralia et moꝛa
lia.vtpote.x.pᷣcepta decalogi/m dua bus tabulis
oſeripta digito dei. Lex aũt euãgelica iudicialia tpat au
ferendo. figuralia euacuat adimplẽdo.moꝛa lia ſumat
adiciẽdo. adicit aut do cumẽta mſtruẽcia.ꝓmiſſa excitã⸗
cia. et ↄſilia ꝓficiẽtia.cuiuſmodi ſunt ↄſilin pauptatis

oſthũ obedĩe.ↄſiliũ caſtitats. ad qᷓ implẽda muitat xpᷣs

dñis nĩ eum qui vult eſſe pfectus.
ncõ aũt ad intel. p. hec ẽ e. qꝛ cũ pꝛimũ pncipiũ ſicut
eſt ſuume bonũ i m ſeipo. ſic eſt ſumme iuſtũ in ſuo ope. et
vmuerſi m regimie diſponedo. Am ergo ſumme iuſti eſt
zelare iuſticiã nõ tm in ſe.vmetiã in alto.· ĩuſticia vo cõſi⸗
ſtit in ↄfoꝛmãdo ſe regulis iuris hinc ẽ q ðme iuſticie ẽ
regulas iuſticie homi impeimè et expꝛimẽ.nõ tiñ docẽdo

P modũ veritatis erudietis/ſʒ etiã pcipiẽdo et obligãdo.

p modũ volũtatis impantis. Et qm gracia fadt volũta⸗
tem noſtrã ð ine volutati confoꝛmẽ.ipius eſt diſponere
nos ad obtpandũ et ſubiacẽdum illis regulis iuſticie. ſe
cũdũ dictamen legis dᷣimtus date. Rurſus/qm diuims
impijs duplicit cotingit obtpare. videlz. ex timoꝛe pene.
vel ex amoꝛe iuſudie.et pꝛimũ eſt impfecton.ſcõm autẽ
pfectoꝝ.iĩdeo duplicẽ hom cõtulit legẽ.vnã timoꝛis.et
altam amoꝛis.vnã in ſeruitutẽ gnantẽ.aliã in adopcõem
fulioꝝ dei trãſferentẽ.Nc ꝓ hoc qꝛ timẽtibꝰ et impfectis
cõpetit vt terreant᷑ ꝑ iudicialia. et manuducant᷑ ꝑ ſigna.

et dirigant᷑ mchilommꝰ pꝓ pcepta. Hinc eſt ꝙ; lex moſay

ca ꝗ ẽ lex timoꝛis ↄtinet iudicialia figuralia et moꝛalia.
pfectis aüt et amãtibꝰↄuemt aꝑta miſtructõ documẽtoꝝ

S pceptis aũt legis ðme boc tenẽdũ eſta q i ilege

——

ligrrw
ſye 1401.
emesber

ͤbec g

V s lia 4
ctites ad⸗
iuſtaeiſ
hiitälnt
dplex can
ſepdunn
ant Etae⸗
lunma mait
leptada
opisrs
le coenden
ſacojs iunt
ſt imaot
let ittas.
critüffer
Güſuntm
ſeotftteteſt
nonidoaltn
nes verate
ſadeſalion
eppomtan
na m cod
ſets no
lih ſtheco⸗
ngf⸗ fote
n te deb⸗
Un; dpe
alſpig

laſchoen d

agie

Aritin
S

—

maliä er men
Abus tabuls
uha Ppatan
kala dumat
pmiſtepiti⸗
pupens.
imutat ys

igiapiſn
ünſoopet
ſumneinſte
uſtaa vociſt
dine iuſtaei
otm docede
t obligado⸗
faat volütar
en diponene
Glis ulnce
3 gdum⸗
er tmor pen,
mi m’l
in pen
hanprets
nantpſign⸗
e nole,
e naun
5 doounen;

4

larga pꝛomiſſio p pᷣmioꝝ.et alta pfectõ oſilioꝝ. hinc eſt p
lex euãgelica ↄtinet iſta tria.et ideo ðe lex moſayca dif⸗
ferre ab euãgelica. qꝛ illa figure/hec veritatis.illa lex pe
ne / hec gre. illa lra lis/ iſta ſ. pualis.illa occidẽes/illa viui⸗
