quin q; modi cognoſcẽdi. Primꝰ eſt ſim ðmaʒ natam/et
hpoc mõ cognouit o'a actualia et poſſbilia. fimta et mfi

mta cogmcõne actuali et ↄphenſiua. Ecõus ꝓ gloꝛiã et
poc mõ cognouit oĩa actualia et fimta cogcione actuali

et ↄpᷣbenſina· Infinita vo nõ miſi foꝛte cogcione hĩtuali
vel exceſſiua. Tercius ꝓ gr̃aʒ et hoc mõ cognouit omia

ſpectãtia ad humam gnis redẽpcionẽ. Quartꝰ? eſt ſcm

integrã natam cuiuſmõi fuit in adam.et hoc mõ cogno
uit omĩa qꝗᷓ ſpectãt ad vmuerſi ↄſtitucõez. QAumtꝰ eſt ſe
cundũ ſenſibilẽ expienciaʒ. et hoc mõ cognouit ea qᷓ vem
unt ad oꝛgana ſenſuũ.ſcõᷣm quẽ modum ðꝛ ꝙ didicit ex
biis ꝗᷓ paſſus eſt obedientiam
ſcio ad intel. pᷣ. hec eſt. qꝛ ſicut repatun pncipi ẽ
nos repare ꝑ liberaliſimã grazʒ. ſic etiã ꝓꝑ ꝓuidiſſimã ſa
pienciã. Qð em̃ ſim oꝛdinẽ ſapĩe ⁊ ditü fuit.nõ põt abſq;
luce et oꝛdine ſapiĩe repari.et iõ ſieut xpᷣus immums ee
debuit ab omĩ culpa ſic elongatus debuit eẽ ab o igno
rãcia.ac ꝓ hoc totalit᷑ repletꝰ luce ſuꝑne ſapie et circu⸗
fulgẽtia. quaꝗpter cogmcõeʒ ꝓfectã habuit ſm vtranq;
nataʒ et potentiã cognoſcitiuã.et ſim omeʒ reꝝ exiſteci
am : qꝛ ergo res hñ̃t eſſe in eterna arte.ĩ huana mente. in
ꝓpꝛio gne.neceſſe fuit xpᷣm hĩe hanc trifoꝛmẽ cogcionez
reꝝ. Quia vero res põt duplicit cognoſci in arte. ſcʒ ab
ip̃o artifice vel ab alio artẽ ↄtemplante.Similit hʒ du⸗
pliciter eſſe et cognoſci in mẽte/pᷣter acqſicõeʒ qᷓ x-po nõ
opetit ꝓpter impfectõeʒ. vel ſʒm habitũ innatũ / vel ſcoõm
habitũ in fuſum. Miĩc ẽ q; ad ꝓfectã ſapĩe plemtuomẽ ne
ceſſariũ fuit quinmq; mõs pᷣdictos repire in xpᷣo deo et ho
mine vt in arte eterna cognoſcat res et ꝓ nataʒ deitatis
et ꝑ gloꝛiã ↄpᷣhenſioĩs. In mẽte aũt ſua ꝑ habitũ nata⸗
lẽ et mnatũ ſicut cognouerũt adã et angeli.et ꝓ habitũ
Stuitũ infuſum. ſicut ſancti dei ꝓ ſpuᷣm ſanctũ illumĩati.
In ꝗpꝛio vo gñe cognoſcẽt via ſenſus m eoꝛie et expiẽtie

4

ꝗᷓ in nobis facit rem incogmta cognoſci. in xpᷣo aũt rem
cog mtam ſcdᷣm vnũ modũ co gnoſci fecit.ſecundũ aliũ
mod. Qm aũt in ᷣma ſubſtancia virtꝰ et opacio ẽ immẽ
ſa. Hic eſt ꝙ ſjm pꝛimũ modũ qui ẽ ꝑ nataʒ deitatis in o⸗
fimta actua lit ↄpᷣhendit.quodã em̃ ĩeffabili mõ ſumme.
ifimto. om̃is infimtas eius ẽ fimta.qꝛ vero create quã
tücunq; ſubſimatefimta eſt ſubſtãcia.potẽcia.virtus et
opacio/ita tamẽ qð mens hũana nõ quieſcit mſi in bono
mfimto. nec tñ illud ꝗpꝛie ↄphendit.qꝛ infimtũ nõ ↄphẽ
dit a fimto accepta ↄpᷣhenſione ꝓpꝛie.Hinc ẽ q quantũ
ad ſim modũ cognoſcendi aĩa xpᷣi ꝑ gloꝛiã ↄpᷣhenſioms
capit quantũcũq; põt cape nata fimta ꝓ bonũ mfimtum
beatificata cii ẽ ſumme vmta. ac ꝓ hoc ad fimta ſe extẽ
dit actualit ↄphendẽdo. ſd infimta vero non mſi foꝛte
habitualit vel qᷓ̃ſi excedẽdo.nõ em̃ põt aĩa equari vbo
nec in ſciecia nec ĩ aliquo alio.Rurſus qꝛ gra maxime re
ſpicit opus reꝑpacõis.hinc eſt ꝙ ſcdᷣm terciũ moð cogno
ſcẽdi ꝓ grasꝭ ꝑfecuſſimã cognouit xpᷣus omĩa q ſpectant
ad reꝑacõʒ hũane nate.longe excellentius et melius qᷓ
aliqs ꝗꝓphetaꝝ vel etiã angeloꝝ. mplius q nata hoĩs
bñ inſttuta nata erat omibus creat᷑s peſſe et ip̃as noſcẽ
tanqꝙᷓ eas qꝗᷓ debebant ſibi ſerueri ſicut patuit in pꝛimi
hom ĩs dicõne. Hinc eſt ꝙ; quantũ ad quartũ modũ co
Snoſcendi cognouit ypus omia qᷓ ſpectãt ad mundanam
machmã ↄſtruedaʒz longe excellẽtius qꝙ adam. Poſtrẽo
qꝛ ſenſus nõ eſt ꝑceptinꝰ reꝝ/mſi ꝓ obiecu pᷣſentiã. Hĩc
eſt qð quãtum ad cogmcõnem ſenſitiuã/nõ ſimul cogno⸗
ſcebat omia. ſed mõ hoc/mõ illa iuxta q; opoꝛtunũ erat
Qad repacõne: hũam gñis faciẽdam,
De pfectone meriti in effectu
E plemtudme vero meriti xpᷣi hoc tenendum eſt
qð in xpᷣo dño fuit om̃is meriti pfectio et plem,:/
tudo; Peimo quantum ad eum qui merebat᷑.quia nõ tm̃
erat homo. vmetiã deus. Scdo quantũ ad tẽpus in quo

v. (

Gerttt
cudque
ntate
inoern
4. notin

“S gpatuad

gmen
ttaplo
ſi geli
cbat tü glo
cchnficac⸗
tno qniti
uis mer
Utonags!
zbo modo.
noſcrtae
zpusent⸗
omi⸗
co
foladio⸗
Celimt robi
ntſofuent
nodipenn
nmöapeni
fiichteni
pfectonn
nentis tan
Gefut eo⸗
frm ach n 4
lteteraga
giti adid⸗
tetact
dhenarde
men dt

Wait ſeff
tadizli

dnign
nmöſumen

ocreate a

mnbon
aafbi
e quanti
pbenfoms
mmfimtum

ntaſe eta

onmhforte
enmn,
Namanmer
i noteg
niiſeckir
t nalius
nata hois

isroſti

rinnrum
antu noduc⸗
d mundenan
dan Poſi⸗
o ſl ogo⸗
cemnn

meim
ioc plen⸗
,ia ofn

4
merebat᷑.quia ab inſtãti ↄcepcõms vſq; ad hoꝛã moꝛtis.
Tercio quãtũ ad id ꝓ qð merebat᷑.qꝛ ꝓ ꝑfectiſſuimũ habi
tũ caritatis et ꝓfectiſſimũ exerciciũ virtutis.in oꝛãdo in
agẽdo et in paciẽdo. Quarto quãtũ ad eũ cui merebat᷑.
qꝛ nõ tm̃ ſibi veꝝetiã nobis.ĩmo omĩbus iuſtis. Quĩnto
. quãtũ ad id qð merebat᷑ nobis.qꝛ nõ tĩ gloꝛiã/veꝝetiã
gram et vemãa. non tm̃ gloꝛiã ſpus ſed etiã ſtolã carms.
et apcõz ianue celeſtis. Sexto quãtũ ad id qð merebat
ſibi.qꝛ licʒ ñ meret᷑ gloꝛificacõʒ mẽtis quã iã hẽ bat.me⸗
rebat tñ gloꝛificacõz coꝛpis et aceleracõʒ reſurrectõms.
et clarificacõz ſui noĩs.et digtatẽ iudiciarie ptãtis.Se⸗
ptimo quãtũ ad modũ quo merebat᷑. Cũu em̃ triplicit ðꝛ
aliquis mereri.vel de indebito faciẽdo debituͤ. vel de de⸗
bito ma gis debitũ.vel de debito vno mõ faciẽdo debitum
alo modo. Omĩbus hiſjs modis meruit nobis. et tcio tĩ
mõ ſibi.faciẽte hoc x lemtudĩe gr̃e ſpũs ſancti.pꝑ quã ſił᷑ᷣ
xpᷣus erat beatꝰ et ĩ ſtatu merẽdi.ita q; ſuꝑ eiꝰ meritum
omĩa merita noſtra habẽt fundari. H
NScõ aũt ad intel.p̃. hec eſt.cũ in pñcipio repatiuo
x̃o ſcʒ dño nr̃o.neceſſario fuerit plemtudo gfe et ſapie-
que ſunt nobis oꝛigo recte et ſancte viuẽdi. neceſſe ẽ q)
in xpᷣo fuerit xꝑ lemtudo et pfectio omĩs meriti.ſm omnẽ
modũ plemtudĩs. Quia em in xpᷣo fuit plemtudo gracie
vmõis pꝓ quã erat deꝰ et hõ ab mnſtãti ↄcepcõis.hñs glo
riã ↄphenſõis et motũ li. ar. Minc eſt q; neceſſario fuit
pfectio meriti.et quãtũ ad cxcellẽtiſſumã digmtatẽ me⸗
rentis.et quãtũ ad celerrimã opoꝛtuĩtatẽ tpis. Rurſus/
qꝛ fuit ĩ eo plemtudo gr̃e ſingularis pſone.pꝑ quã habuit
firmã caritatẽ. et om̃s vᷣtutes ꝑꝓfectas quãtũ ad habitꝰ
et exercicia. neceſſe fuĩt ꝙ in eo fuerit plemtudo meriti.
quãtũ ad id ꝑ qð ↄtingit mereri.cuiꝰ modi eſt radix can
tatis. et actus multip licis nobilitatis. mpli?.qꝛ fuit in
eo plemtudo gre capitis.hinc eſt ꝙ xlemtudinẽ habuit

meriti. nõ tĩ reſpectu ſui ſz etiã noſin quibus ſicut omĩia

4

ſpualia que habemꝰ infudit rõe deitatis ſic meruit rone

aſſumpte huamtatis. ſiue ſint bona ſtatꝰ pñtis ſuue eténe
felicitatis. Doſtremo/qꝛ tantoꝝ cariſmatũ plemtudo ne

ceſſario ponebat ĩ xpo ſummã et pfectã felicitatẽ ſm ſui
Ptẽ ſuꝑioꝛt.licʒ diſpẽſatiue ꝗpt᷑ nos eẽt in ſtatu vie.hic ẽ

ꝙ pfectõʒ habuĩit meriti quatũ ad id qð meruit ſibi.qꝛ ñ

gloꝛiã et btitudinẽ aĩe ↄcreatã.q̃ natalit ĩ ipᷣo om̃e meri
tũ anibat.ſʒ ſolũ illa cũ qbus ſtatꝰ vie ſtare nõ poꝛat.ſi⸗
cut ſtolã coꝛpis cũ clarificacõe ſue excelletiſſime digtatis
bic ẽ ꝙ; ꝓfectõz habuit meriti quãtũ ad moð meredi.qꝛ
em̃ ĩ ipo ab inſtãti ↄcepcõis fuit ꝓfectiſſima pleĩtudo.ſta
tim oĩa meruit ꝗᷓ potuit mereri reſpectu ſui. ac ꝓp hoc de
debito vno mõ facere potat debitũ alio mõ. De indebito
aüt debitũ vel de debito magis debitu faceè nõ potuit ſibi
qꝛ nullo mõ potuit in ſanctitate ꝓfics.cũ a pncipio eſſet
ſanctiſſimꝰ.fecit tñ hoc nobis qui merito ĩpius ĩiuſtifica

mur ꝓꝑ gram. ꝓficimꝰm iuſticia.et ꝓ eternã gloꝛiã coꝛona
mur.ac ꝑ hoc in merito xpᷣ radicata ſunt oia merita nra.
ſiue ſatiſfactoꝛia pene ſiue meritoꝛiavite et᷑ne.qꝛ nec ab

offẽſa ſummi bom digm ſumꝰ abſo lui.nec ĩmẽſitatẽ eim

pmij digm ſumꝰ lucri.ũ ꝑ meritũ hoĩs dei.cũ dicẽ poſſu

mus et debemꝰ. oĩia opa nr̃a opat es in nobis dñe. Ipᷣe
mquã ẽ dñs cui ꝗꝓpheta dicit. Dixi dñe de? meꝰ es tu /qm

Oſtqꝙ; aũt circa verbũ incarnatũ (tũ paciẽtis.
oↄſiderata ẽ vmo nataꝝ. ↄſiderata ẽ nlommꝰ ple⸗

paſſionũ.circa quã ↄſiderãdꝰ ẽ ſtatꝰ paciẽtis.ſcðᷣo modꝰ⸗

paciẽdi. tercio exitus paſſiõis i De ſtatu vᷣo paciẽtis hec

teneda ſunt.ſcʒ q xpᷣus aſſumpſit nõ tm̃ humamã na tam
ſz etiã defectus circa natam. ſſumpſit em̃ penahtates

coꝛpales vt famẽ ſitim et laſſitudinẽ.ſſumpſit etiã ſpxi⸗

tuales vt triſticiã et gemitum et timoꝛẽ. nec tamẽ omnes
coꝛpoꝛa les aſſumpſit. ſicut ſunt defectus egritudmum

bonoꝝ meoꝝ nõ eges 2 De paſliõe xpi quãtũ ad ſta/

mtudo cariſmatũ.deinde ↄſiderãda eſt tolerãtia

Eyletormin
ones a em
ſiace dim
Ni voliütat
nato⸗
ſne⸗
patuinn⸗
ai re
mnbi
ga mty. 6
tilset mpe
r paſſtbils
boin yt poſ
ſuſnaa et in
norratate
tudine pma
ta beati. ſi
cũ niſena e

et miſenip ⸗

bie iwreni e

(ſtetu ali⸗
deſutn inott

titate deſe
Hnis e
Pprarpetnon
Mal ſca. lta⸗
bri Pybasn
vi int gen
nopeoſim
niͤniiſ
ce tmo⸗
mmn hi e

w etre
done⸗
ühnſn.
Adeee
it ſbgi Z
vonemei
v portat ſi
edisrans
nende e
nimdo. ſtn
pboe de
e mdbito
out ſbi
co Ae
WSWuiter
ori coron
1mmci n
. ner 14
Atate emm
dicipoſlu⸗
die Pe
Aestign
orit
Cians
ivn ⸗
eſtwaia
l

5.
nuz be

enm Htates
ni olnne

dſe⸗

m

K

mkltifoꝛmiũ nec oẽs ſpuales ſicut ſũt ĩgnoꝛãcia et rebelli

ones carms ad ſpũm.nec qualitcunq; .qꝛ ſic neceſſitatẽ

padiẽdi ſuſcepit vt tñ mchil pati poſſit ĩuite.nec ſʒm vo⸗

lſũitatẽ ðᷣmitatis.nec ſjm volũtatẽ rõis.licet paſſio fuerit

—

t polũᷣtatẽ ſenſualitatis et caris ſicut expꝛmit or̃o ſal⸗

uatoꝛis/nõ ſicut ego volo ſ; ſicut tu vis
PNcio aũt ad intel. pᷣ.hec ẽ.qꝛ cũ pꝛimũ pñcipiũ re⸗

Patiuũ in recõciliando neceſſario hẽat mediatoꝛis offi.
ciũ. ideo neceſſe ẽ q; hẽat ↄvuementiã cũ vtroq; extremo⸗-

rum nõ ſolũ qtum ad nataʒ. vmetiã qᷓ;tum ad ea ꝗᷓ ſunt

circa nataʒ. QAm̃ ergo deus ẽ iuſtusbonꝰ et beatꝰ imor⸗

talis et impaſſibilis. homo vo lapſus ẽ peccatoꝛ et m⸗
ſer. paſſibilis et moꝛtalis.neceſſe fuit mediatoꝛeʒ dei et
hoĩm / vt poſt homĩez reducere ad deum cũ deo duĩcare
ĩ iuſtcia et in beattudine·cũ hoĩe vo in paſſibilitate et

moꝛtalitate ut ſic hůdo moꝛtalitatẽ trãſſeuntẽ et beati⸗
tudmẽ Pmanẽtem hoĩeʒ reducẽt ð pᷣſenti miſeria ad vi⸗

tã beatã. ſicut edtrio angelus malꝰ hñdo ĩmoꝛtalitatem
cũ miſeria et ũuſticia fuit mediatoꝛ faciẽs cadẽ in culpã
et miſeriã ꝑ ſuggeſciõ; ſuã.qm̃ ergo xpᷣs mediatoꝛ debuit
hre ĩnocẽtiã et btitudĩeʒ fruicõis cũ moꝛtalit ate et paſu
bilitate. Hic eſt ꝙ ſił debuit eẽ viatoꝛ et opᷣhẽſoꝛ. De oĩ
ergo ſtatu aliqd habuit in ſe hm q; ðꝛ aliqd aſſumpſuſe
de ſtatu inocẽtielpeti imumtatẽ de ſtatu nate lapſe/moꝛ

talitatẽ. de ſtatu vo gloꝛie/beatndinẽ fruicõms pfecte
RKurſus qm̃ penahtates vicioſe ſicut ſunt illa quatuꝛ

ꝗpter pctm oꝛngmale inflicta.ſczꝭ ignoꝛãtia, infirmitas

malicia. et ↄcupĩa/ſtare nõ pñt cũ pfectiſſima ĩnocẽtia.
Hic ẽ q has nec aſſumere debuit nec aſſumpſit.qꝛ vo pe
ne ꝗᷓ ſunt exercitatie vᷣtutis ꝓfecte et teſtificatiue huam⸗
tatis vᷣe nõ ſimulate potiſſime ille ſunt qᷓ reſpiciũt nataʒ
nr̃aʒ in oui.ſicut fames et ſitis in abſencia alimẽti.triſu⸗
cia et timoꝛ in pᷣſentia nocumẽti⸗ Hic eſt q; has net aſſu⸗

mere debuit et aſſumpſit. Poſtremo q nullus innocẽs

4

debuit inuitus penã aliquã ſuſtinere· et boe e& dt᷑ oꝛdi⸗
nem diuine iuſticie. nullus etiam moꝛtalis vult moꝛi ee
izm appetitũ nat᷑e q natalit refugit moꝛtẽ Hinc eſt q;
yfps debuit hr̃e bmmon penalitates · ita tñ ut mchil poſſet
pati inuite ſcoᷣm rõneʒ.nõ ſolũ ꝗꝓpter beatitudinẽ et dei⸗

tatem onnpotẽtem ſibi vmtam ꝓ quã poteratr Fele „
zm .

omial ſed etiã ꝗꝓpter ꝓfectiſſimã mnocẽciã ꝗpter quã ſd
oꝛdinem naturalis iuſucie mchil pmittit᷑ pati mmuite. ſic
etiã pateret᷑ ut etiã hoc eſſet ↄtra naturalẽ inclinacõneʒ
et appetitũ nate / qui eſt in ſenſuaſlᷣtate / et in carne Et
binc eſt ꝙ vpᷣus oꝛãs ſecundũ rõeʒ voluntatẽ carms ex⸗
pꝛimebat:qua paſſionem refugebat cũ dicebat trãſeat a
me calix ĩſte.voluntatẽ tñ rõms voluntati pris cõfoꝛa
bat/et appetituĩ carms pᷣponebat cũ dicebat.nõ mea vo/
luntas ſed tua fiat.et ſic vna voluntas non erat alteri ꝰ
traria. quia ſcᷣmvoluntatem dᷣinaʒ qð iuſtũ erat voluit
ſzm volutatẽ rõms iuſticie ↄſenſit ſ̊ ſcõᷣm voluntatẽ car⸗
ms penã recuſauit.ſʒ tñ inſuciã nõ accuſauit.et ſic vnaq
q; volũtas qð ſuũ erat oꝑabat /et qð ad ſe ꝓꝑtinebat ſej
pat. volũtas.ſcʒ vᷣina iuſticiã.volũtas rõnalis obediẽtiaã

voluntas carms nataz. ac ꝓ hoc nõ erat in xpᷣo collucta

cio et repugnãtia. ſʒ pacata oꝛdĩacõ et trã quillitas oꝛdi⸗
De paſlone xpi n ad moë paciendi Anata
E mõ autẽ paciendi hoc tenendum eſt ; xpus.
ſcz paſſus eſt paſſione gñaliſſima.paſſione acer
biſſima. paſſione ĩignomĩoſiſſima.paſſione inter⸗
ptoꝛia.ſʒ viuificatiua. Paſſione inquã gnaliſſima.q;tum
ad nataʒ hũanaʒ. nõ ſolũ ſcᷣm omia mẽbꝛa coꝛpis pnñci⸗
palia. vmetiã ſcᷣm om̃eʒz aĩe potentiã.licʒ mi pati poſh
ſecundum diuinam naturam· Paſſus eſt etiã paſſione a⸗
cerbiſſima.quia non ſolum dolendo vt paciens per vul⸗
nera. ſed etiam condolendo vt ↄpatiẽs.ꝗpter nr̃a delicta
DPaſſus eſt etiã paſſõe ignomimoſiſſima.et ꝗꝓpt᷑ patibu lũ
crucis /que erat ſupliciũ peſſimoꝝ.et ꝓpt᷑ oſoꝛciũ imquoꝝ

——

nefar.
gtun pan
ſua tam
aun dit

) ait

Ris
t pinn
itnyen
ſtlbenas:
gi otdo n
1abbertate
cynplie
Daullme p⸗
nitute che
Deci dun
bis alaiſſn
noſms &

tammaain
ſͦpepatſc
flonebe⸗
K natün
eddeer
aitſauſte
iſtnngt,
deaaade⸗
mnannqni
mbono
lchalit

ar 6

hirſtg videlicet latronũ.cum quibus erat deputatꝰ. Paſſus eſt
lſoe etiam paſſione mtemptoꝛia/p ſepacõem amme a coꝛpe.
mirde⸗ ſalua tamẽ vmone vtriuſq; cum deitate Fnathema em ẽ
e qui dicit dei filiũ naturã quã aſſumpſit ſemel.aliqñ reli⸗
prergtüß „» — quiſſe.
u niſt eõ aũt ad intelligẽtiã pᷣdictoꝝ hec eſt. quia repa
nrliuchn, tiuũ pñcipiũ ſicut oꝛdmate pꝛoduxit:ſic et oꝛdinate debu
Wꝰ it repare Senus humanũ. ſic etiã repare debet vt ſalua
ianim ſit libertas arbi trũſſalu⸗ ſit mchilommꝰ? honoꝛ deiſ. alu?
niſet eria odo vegimis vmuerſe Kauia erso epaſe debuit ſal⸗
iscimg⸗ ua libertate arbitricrepauit dãdo exemplu efficaciſſimuũ
tmnin⸗ Exemplũ efficaciſſimũ eſt illud q; vunficat et mfoꝛmat
rim: n euimevircutn molil alt magis Rifcengr hammué an
imndni virtutẽ &ᷓ exempluͤ tolerãdi moꝛetẽ / qpter iuſticiã et obe⸗
Aumtiad Diciã diuinã. moꝛtẽ mquà no quãcũqʒ ſ ed penaliſſimã .—
Amticc Nichil vero magis mcitat qᷓ; tota bemgmtas qua ꝓ no⸗
t a ſem bis altiſſimus dei fuiꝰ abſq; nr̃is meritis imo cũ multis
penthntſi noſtris demeritis poſuit ſuã aiam. que bemgtas tãto ma
is heoſns gis oſtẽdit᷑ quãto ꝓ nobis abiectõ:a et grauioꝛa ſuſtinu⸗
zocoliuc it amma eius et pati voluit. Deus em̃ qui ꝗꝓpꝛio filio ſuo
uliras di⸗ nõ pepcit/ſed ꝓ nobis oĩbus tradidit illũ. quõ nõ omĩa

ta ciui illo nobis donaumit. ex quo muitamur ad ipm amãdũu.

zenani. et am atũ imitãdũοrſus/ qꝛ repare debuit ſaluo hono
Paſentuten re dei. ideo repauit offerẽdo obſe quiũ ſatil factoꝛiũ. Eſt
aſnorente aũt ſatiſface:debitũ deo honoꝛẽ impendẽ. honoꝛ aũt deo
liſimam ſubtractꝰ p ſupbiã et mobeciam reſpectu rei ad quã h
copsil⸗ reſtringit᷑ nullo mõ meli? reſtitiit ꝙᷓ; ꝓꝑ huilia cõʒ et obe⸗
zummpf diẽciã ad eã rẽ ad quã nullaten? tenet᷑. Qm ergo iheſus
= xp̃us inquãtũ deus / equalis erat paeri im foꝛma dei: mqud-
Gangtl⸗ tum homo / innocẽs. nullaten? erat debitoꝛ moꝛtis. ſemet
ſdela ipm exinamuit et factus eſt obediẽs vſq; ad moꝛt. Er⸗
47 migee et obtulit ſacrificiũ ſumme ſuauitatis pꝛo pfecta dei pla⸗

catione Poſtremo/ quia reparare debuit l. aluo oꝛome

regis vmuerſi. ideo per remediũ cõuemẽtiſſimũ repauit.
Conuemẽtiſſimũ aut eſt vt ↄtraria ↄtrariis curent.quia
ergo homo volens eſſe ſapiẽs vt deus peccauit in ligno
vetito voles delectari ita q; indiinatꝰ? eſt in libidinẽ ere⸗

ctus in pſumpcõʒ. ac ꝓꝑ hoc totũ genus humanũ mnfectũ ẽ

et pdidit immoꝛtalitatẽ.et incurꝛit debitã moꝛtẽ. Hinc ẽ
ꝙ ad hoc q homo reparet᷑.cõuementi remedio deus fa⸗
ctus homo voluit humnliari.et in ligno pati.et ↄtra vm⸗
uerſalẽ infectoem pati gnaliſſima paſſone. ↄtra libidinẽ
paſſiõe acerbiſſima. ↄtra pſumpcõem paſſõe ignomimo⸗
ſiſſima.ↄtra moꝛtẽ debitã et muita pati moꝛte non inuita
ſʒ volũtaria uia ergo gnalitas coꝛrupcõms infecerat
m nobis/non ſolũ coꝛpus et ammã.ſed etiã omnẽ coepis
parte et omne amme potẽciã Miĩc eſt ; xpus paſſus eſt
m omm coꝛpis ꝑte:et ĩ omm potẽcia amme.et in ſupioꝛi
poꝛcõne rõms que ſumme m deo delectabat vt rõlet gpt
vmonẽ ſuĩ ad ſupius.et ſumme paciebat᷑ vt naturalet ꝗꝓpt᷑
Riunctõem ad inferius.qꝛ xp̃us erat viatoꝛ et ophbenſoꝛ ſi
mul. Qurſus/quia libido vehementer infecerat in nobis
a mmam et carnem. et quatũ ad carnalia et quãtũ ad ſpi
ritualia pctã chic eſt ꝙ; xpᷣus acerbiſſima paſſiõe paſſus
eſt ĩ aĩa.et quia ĩ carne erat maxima equalitas ↄplexio⸗
ms: et pꝓfecta ſenſuũ viuacitas.in amma vero ſumma ca⸗
ritas ad deũ.et ſumma pietas ad pꝛoximũ.hic eſt ꝙ vt⸗
q; doloꝛ fuit intẽtiſſimus. Vmplius/quia tumoꝛ ſupbie
aliqñ ↄſurgit interiꝰ ex pᷣſumpcõe.aliqñ exteriꝰ ex oſtẽta
tione et aliena laudedeo ad remediandũ omnẽ ſupbiã
xpᷣus paſſus eſt ſim vtrũq; genus ignomme.et ĩ ſe paciẽ
te et ĩ ↄmitatu quẽ habuit ĩ paſſiõe. Poſtrẽo/quia hec
omia non attingebãt diuinã natam ĩ paſſiõe ſed ſolũ hu
manã hinc eſt q; ĩ moꝛte xpi ſic facta eſt diuiſio amme a
carne vt tamen ſalua eſſet vmtas pſone.et vmo tam car⸗
ms qᷓ; amme cum deitate. Et quia vmo amme cum coꝛ⸗
poꝛe facit hominẽ et facit riuũ.hĩc eſt q; xpus nõ fuit hõ

nilotmi⸗
yrde qun
npni⸗
apfyin

„ worte

tü mors
ſS
E
nid
fem ſuue
ie mibra
boctercla d
peins vun
gusfutpe
peſtwiee
aſcedit a
drteri s
oauent?
ſdet n poe
lus miſtt n
gegata eſte
adüdiugt
ſon
vobi
tüncana
eſſ pfeat
huitengon
duce adpf
heſſet ſuf
tſlni doo
mago
nidencei
verniſcn
Memni 1

K otra pn;

Oend lbidi k

ee wninit
ns inkereat
me copis
Bſus elt
e nſmpi
AN pt
nann pi
er pbeiſeſ⸗
at , hohs
giti el
epalus
hunscpepe⸗
Goimmad
biteſt gye
atmm iet

ſni futat
ſerſpblbt
duiwanme
EW m
meanm a⸗
zuſs nith⸗

M DZZ

in illo triduo.licet amma et caw vmta eſſent cum verbo
Vnde quia moꝛs in huãna nata nõ potuit moꝛtẽ inducẽ
m pſonã que ſemp fuit viua:ideo moꝛtua ẽ moes in vita

et ꝓ xpi moꝛtẽ abſoꝛpta eſt moꝛs in victoꝛia.et pꝛinceps

moꝛtis deuictꝰ. ac ꝓ hoc hõ a moꝛte et cã moꝛtis.p meri
tũ moꝛtis xp̃i tanquã ꝓ remediũ efficaciſſimũ liberat?
De paſſiõe quãtũ ad exitũ paſſioms. ́JNMD
E exitu paſſiõis xpi et fruetu hec mdubitant te
nẽda ſunt ſcz q; aĩa xpᷣi poſt moꝛte deſcendit ad
infernũ ſiue ad limbũ.ad liberacõʒ nõ oĩum ſ̊ eoꝝ qui n
ter mẽbꝛa xpi deceſſerũt ꝓ fidẽ viuã vel ꝓ fidei ſacra.pꝰ

hoc tercia die reſurrexit a moꝛtuis reſumedo coꝛpus qð

pꝛius viuificauerat. ſ̊ nõ tale quale peius fuerat. q; coꝛ⸗
pus fuit paſſibile et moꝛtale·poſtquã aũt reſurrexit im⸗
paſſibile et immoꝛtale viuẽs ꝓpetue. Deĩde poſt. xl.dies
aſcẽdit ad celos.vbi ſuꝑ omne creatam exaltat? ſedet ad
dexterã dei pr̃is.qð dictũ intelligit᷑ nõ quãtũ ad ſitũ qð
nõ duemt deo pri. ſz quatũ ad excellẽciã bonoꝝ. qe ſcz re
ſidet in pocõ:ibus boms pris. Poſtremo mtiectis.x.die⸗

bus miſit in apoſtolos ꝓmiſſum ſpiritũ ſanctũ/pꝑ quẽ cõ

gregata eſt etiã eccieſia.multitudo gentiũ. et oꝛdĩata ſe⸗
cũdũ diuerſas diſtribucões officoꝝ et gracaan.
Icõ aũt ad intel. pᷣ.bec eſt.quia ſicut xpus inquãtũ
verbũ increatũ pfectiſſime oĩa foꝛmaunit.ſic mquã⸗
tũ incarnatũ om ĩa ꝓfectiſſime refoꝛmare debuit. Decet

em pfectiſſimũ pncipiũ opus nõ Dimittè citra ꝓfectũ. de⸗

buit ergo repatoꝛiũ pncipiũ repacõis hum ane remediũ
duce ad pfectũ.Nd hoc aũt ꝙ eſſet ꝓfectſſimũ optuit
q; eſſet ſufficiẽtiſſimũ et efficaciſſimmũ.Quia ergo ſufficie
tiſſimũ ideo ſe extẽdit ad celeſtia terreſtria et infernalia:

N

Quia er go pꝑ xpᷣm ſunt infernalia recuꝑa ta.terreſtnia re⸗

mediata.celeſtia reintegrata.ita ꝙ pꝛmũ hoꝝ fecit per
vema.ſcoᷣm ꝓ gram. terciũ ꝑ gloꝛiã.iõ poſt paſſoem aĩa

deſcendit ad mferos ad liberandũ in inferno detentos.

4

Deinde reſurꝛexit a moꝛtuis/ad viuificãdũ in pctis moꝛ
tuos Oſcẽdit ad celos reducẽdo captiuitatẽ / ad reintegn
du iheruſalẽ celeſte. Miſit ſpm̃ ſanctũ/ad edificãdũ ihe⸗
ruſalẽ terꝛeſtrẽ. que oĩa neceſſario oſecunt᷑ et exigunt᷑ ad
repacõis huãne ſufficiẽtiã Rurſus/qꝛ remediũ illud fuit

efficaciſſimũ.tã in eos qui xpᷣi aduentũ pᷣceſſerũt/qꝙᷓ ĩ eos

qui ſequunt᷑.qui tñ ad ipᷣm xpᷣm acceſſerũt et accedũtiet

eius mebꝛa fuerũt et ſunt. Tales aũt ſunt qui adherẽt ei

p fidẽ ſpem et caritatẽ.ideo remediũ illud efficaciã hre
debuit. pꝛimo in eos qui in xpᷣm crediderũt.credẽdo ſpe⸗

rauerũt.et ſperãdo amauerũt.ac ꝓ hoc ſtatim ad inferos
debuit deſceẽdere ad ipoꝝ liberacõoz. vnde apta ianua ce⸗

li ꝑ xp̃i paſſiõz qui ſatiſfaciẽdo amouerat trüpheã immu⸗
taãdo ſmam diuinã.eripuit de inferno oĩa ſua mẽbꝛa. De
buit etiã hr̃e efficaciã pᷣcipuã in eos q xpᷣi aduentũ ſecũ⸗
tur. vt attrabẽdo ad fidẽ ſpem et carita tẽttandẽ ad glo
riã pduceret celeſtẽ. Vt ergo edifi caret ad fidẽ qua cre⸗

dimꝰ xp̃m ven boĩez et ven deü. qua crevimꝰ eũ voluiſ⸗

ſe nos redimè ꝓ moꝛtẽ.et ad vitã nos reducẽ poſt ꝓꝑ re⸗
ſurꝛectõz: ideo voluit reſurgẽ ad vitã immoꝛtale/ mtie⸗
cto tñ ſpacio tꝑis debito. ſczꝭ.xxxvi. boꝛaꝝ.in quo oſten⸗
dit᷑ q; vere moꝛtuꝰ? fuiĩt· nec magis accelerare / ne ſi cicius
reſurget crederet᷑ q; nõ vere moꝛtuꝰ fuiſſet / ſz ſe moꝛtuũ
finxiſſet. nec ampliꝰ differre / ne ſi ſemp iacẽt in moꝛte cre
deret impotẽs. et , nullos poſſet ad vitã reuocare. ideo
q; reſurꝛexit tercia die. umplius vt eriget ad ſpem/ad ce
leſtẽ aſcẽdit gloꝛiã quã ſperamꝰ.ſʒ qꝛ ſpes nõ oꝛit mſi ex
fide immoꝛtalitatis future.ideo nõ ſtatim aſcẽdit ſͦ ſpa⸗
cio dieꝝ intiecto. in quo ꝓ multa ſigna et argumẽta verã
aſtruct reſurꝛectõz ꝑ que a mmꝰ ſolidaret in fide. et ſub⸗
leuaret᷑ ad ſperãda gloꝛiã celeſtẽ. Poſtremo vt inflãma⸗
ret ad caritatẽ miſit ſpũs ſancti ignẽ in die penthe. et q⸗
nullus hoc igne replet᷑ mſi qui qrit petit et pulſat. cũ m
ſtanti et impoꝛtuno ſpei deſiderio. ideo non ſtatim poſt

ſomſon L
iuunies
atpeej⸗
ſeinten

ammſten
auonan
linni de
nſtatid
niben der
nteſtoffia
mninn
noſaecie⸗4l
iſgphecis⸗
mnprenaco ſ
diuides in
ga et xuid

( lvopit ui

eſtdonüd
goi dro⸗
efaaament
datüͤſunt he
tdonatet
ingqrieſt
imrſumini
mfdidi,
tig
Gönlon;

unn pars

rd aſcenſiõem miſit / h intiecto.x.dien ſpacõ m quo diſe cipu⸗
i, li ieunãtes oꝛãtes et gemẽtes diſpoſuerũt ſe ad ſpũs ſan
ah ctr recepcõz. ac ꝓ hoc ſicut debita ſeruauit hpoꝛã in paciẽ⸗
di 2, . do ſic in reſ urgedo ſic 1 aſcẽden d0 ĩ celũ. ſic ĩ mittẽdo ſpi
Dme * ritũ ſanctũ.ð et ꝓpt᷑ füdacõʒ truũ vtutũ pᷣdictan·et ꝓpt mui
n *ta miſteria que ĩ hijs tpibus implicant᷑.Et qm ſpus ſan⸗
ticcrdit t ctus qui caritas ẽ. et ꝑ caritatẽ hpabet᷑ eſt oum oꝛigo ca
niphmita riſmatũ.ĩdeo cũ deſcedit ſpũs ſanctꝰ?effuſa eſt plemtudo
Rrndi fſe carimmatũ ad coꝛpus xpi miſticũ ↄſummãdũ. Et qe diuer
wedoße: ſa mẽbea debent eſſe ĩ coꝛpe xfecto. et dinerſoꝝ m ebꝛoꝝy
nadifnos diuerſa officia et exercicia.et diuerſon officioꝝ diuerſa
n iumace⸗ canſmata. Hic eſt ꝙ vm dat p ſpm̃ ſermo ſ apie. alij ſer
teiimm mo ſciẽcie. alĩj fides.alij gra ſamtatũ.alij opacõ virtutũ
anina De alij aphecia.ali diſcrecõ ſ pirituũ.ali gña lim guaꝝ. alf
Dunntſern⸗ intpꝛetacõ ſ ermonũ. que omĩa opat᷑ vnus atq; jdẽ ſpüs

ade diuidẽs ſingulis ꝓut vult ſm ſuã liberaliſſumã ꝓPuiden⸗
didi aur ciã et ꝓuidentiſſima largitat?.
mei wluß⸗ ncipit quĩta ps De gra ſpũs ſanck: ¶De gra inquã⸗
1 poſtyn⸗ n eſt donn diuimtꝰ? datũ. capim ximu; CN“ . rè*)
nriliſmüe Oſtcq tractatũ ẽ de incarnacõne vᷣbi ꝙ eſt
ngoſten oꝛigo et fons omĩs dom Stuiti /dicẽda ſunt
enccns aliqua de gra ſpüs ſancti.qᷓ nobis quadꝛu⸗

R plicit oſideranda occurrũt. DPꝛimo mquãtũ
eſt donũ dumumtꝰ? datũ. Scðo in opacoe ad h. ar. Ter⸗

bſe worn

ung cio in ↄpacõe ad pabitũ vtutũ. Quarto mm ↄpacõe ad ex
mmonen H ercicia meritoꝝ (De gra ergo mquantũ eſt donũ dimt?
dhmne datũ ſunt hec tenenda ißa eſt donũ ꝙ a deo immedia
noct ng te donat et mnfundit᷑ et cũ ipſa et in ipſa dat᷑ ſpiritꝰ ſan
ar i⸗ ctus qui eſt donũ increatũ optimũu et pfectũ. qꝛ deſcẽdit
upmitenl apfr̃e lum mũ p verbũ incarnatũ ſzm q; ioh. in apoc. flu⸗
nuſb/ H uũ ſpledidiſſumũ ad modu criſtalli vdit ꝓcedẽ de ſede
wtiffinO dei et agm. Ipſa mchilommus eſt donũ ꝑ qdᷣ aĩa Pficit
rhe. d tt efficit᷑ ſponſa xp̃i finia prñis etm et templuz ſp ũs ſancti.
glntin qs nullo mõ fit mſi ex ↄdignatia ↄdeſcẽſiõe et ↄdeſceſiua

ſum 7

S

dignatione maieſtatis eterne ꝑ donũ gre ſue. Ipa dem ⸗· Vn pon

q; eſt donũ qð ammã purgat illummat et pficit viniſfſi:· Nrioi
cat reformat et ſtabihit eleuat aſſimulat et deo iũgit. ac cpde
P boc acceptabilẽ facit ꝓpter qð illuo donũ huiõi gratia (Echah
— gratũ faciẽs recte ðe et debuit appellan. . doi
Ncõ aũt ad intel.p.hec eſt.qꝛ cũ pꝛimu prcipiũ ꝓ⸗ vint
ducuuũ ꝓ ſua ſumma bnuolencia fecit ſpm̃ rõnalẽ/ capaca fataum
beatitudis et᷑ne.et repatiuũ pncipiũ capacitatẽ illã imfir jiinan
matã ꝑ pctm.repauit ad ſalutẽ eterna. et beatitudo ↄſi⸗ DW nimas
. ſtit m hndo ſummũ bonũ.et hoc eſt deus.et bonũ excellẽs izi
imꝗpoꝛcõna bilit omnẽ huam obſequij digtatẽ.nullꝰ? oĩ⸗ Unsaian.
no ad iſtud ſummũ bonũ dignꝰ eſt ꝓuemre /cũ ſit omĩno . lu
ſuꝑ oms limites nate.hnᷣ deo ↄdeſcẽdẽte ſic eleuat ipe ſu⸗ 4
pea ſe. deus aũt nõ ↄdeſcẽoit ꝑ ſui eſſenciã mcõmutabile tchn
z p influeciã ab ipo manãtẽ. nec ſpus eleuat᷑ ſupꝛa ſe pꝑſi muti .
tũ localẽ/ſz p habitũ deifoꝛmẽ. ideo neceſſe eſi ſpi rona ſciz,
li vt dignꝰ fiat eterne btitndĩis q; ꝑticeps fiat influẽcie ohn
deifoꝛmis. Hec aũt influecia deifoemis/ qe eſt a deo et ſe emmis
cũdũ deu et ꝓpter deun. ideo reddit ima ginẽ noſtre mẽtis littlio
confoꝛmẽ trimtati beatiſſime. non tantũ ſcᷣm oꝛdinẽ oꝛi Ce⸗
gims/verumetiam ſcdm recttudmem electõms. et ſcõm baid
quietudiem fruicois.et qui hec habet immediate ad de⸗ OU
um reducit ſicut ei ummediate ↄfoꝛmat᷑ ideo donũ illuo mſgiri
immediate donat a deo tãquã a pncipio in fluxiuo.vt ſe⸗ tiiſimmn
cut immediate emanat a deo dei ima go. ſic ĩmediate ma NRNuitonin
nat ab ipo dei ſimilitudo qꝗᷓ eſt ᷣme ima gims pfectõ dei⸗ fatt giali
foꝛms et ideo ðe recreacõis imago.Nurſus/qm qmi frui Aarure lbe
tur deo deu habz. iõ cũ gracia qᷓ ſua deifoꝛmitate diſpomt gian⸗ ic
ad dei fruicõʒ dat donũ increatũ qð eſt ſpus ſanctꝰ.qð mdefſeen
qui hõ habz deu ha bet. et qm̃ nullus deu ha bet quin ab dins dati
eo ſpãlius habeat. nullus habz et habet᷑ a deo qi iyᷣm p⸗ icd
cpue et incõpabilit diligat et diligat ab eo.ſicut ſpõſa a nntſipe
ſponſo. nullus ſic diligit qn ad et᷑nam btitudmẽèẽ et here⸗ Fanedl

ditatẽ adoptet᷑ ꝓ filio Hinc eſt ꝙ gr̃a gratũ faciẽs facit innnedn

igt
ndagnti
uun.
wnnli cipe
rteillimin
NImmdodſi⸗
tbonützalles
Nati null o
ci ſt onin
mömtäbl
mſpnſepf
ſiar Mlrice
Eroſtrnits
in. e ſcön
ncduart de⸗
do denin ud
rflenuo.t,
ſie intdaten
umin Molt
coeut ſon
nmnmig ben

aĩam templũ dei. ſpõſam †pi.et filiã prñis eterm. Et quia
boc nõ poteſt eſſe mſi ex ſumma dignacõe et ðdeſcẽſione
dei. ideo illud nõ põt eſſe ꝑ habitũ aliquẽ natalit᷑ inſertũ
ſʒ ſolũ ꝑ donũ diuinitꝰ datũ.et gratis infuſum.qð expſ⸗

* ſe appet ſiqͥs ponderet quãtũ eſt eſſe dei templũ et dei fi
* ſ. deo ñlommꝰ indiſſolubilit, et quaſi mrimomalit/ꝑ a

moꝛis et gre viculũ copulatũ. Doſtremo/qꝛ mẽs nr̃a ñ ef
ficit᷑ ↄfoꝛmis trimtati btiſſime hm rectitudĩieʒz electõis ñ
pꝑ vigoꝛẽvtutis ſplẽdoꝛẽ vᷣitatis et feruoꝛẽ caritatis·et vi
Soꝛ virtutis animã purgat ſtabilit et eleuat. ſpledoꝛ ve
ritatis aĩaʒ ĩlluĩat et refoꝛmat et deo aſſimilat.feruoꝛ ca
ritaus aĩam pꝓficit viuificat et deo iũgit.et ex hiis oĩbus
bõ deo placẽs et acceꝑtꝰ exiſut:Hinc ẽ illa influẽcia
deifoꝛmis ðꝛ hr̃e om̃s nouẽ actus pᷣdictos.ita tñ q; deno
minat᷑ ab vltimo ſicut a opletiſſimo.Dicit᷑ em̃ gra gratũ
facẽs.qꝛ habẽtẽ facit deo gratũ.cũ nõ ſolũ gratis detur
a deo / venetiã ſam deũ et yt deũ. cũ ad hoc ſit vt ꝑ ip̃am
opꝰ manãs a deo reuertat in deũ. in quo ad modũ cir⸗
culi intelligibilis ↄſiſuit oĩum ſpũum roõnaliũ ↄplemẽtũ.
e gia inquãtũ educit li:arextra ꝑctuſin—
Ecũdo ſpũᷣͥs ſancti gra occurrit nobis ⁊ſiderãda
ĩ ꝓpacõe ad li.ar.et hoc ſim duꝑlicẽ modũ.Dri⸗
mo ſczʒ inquãtũ eſt adiutoꝛiũ ad meritũ. Scðo vᷣo inquã
tũ eſt remediũ ↄtra pctĩ. ¶ De gr̃a ergo dei inquãtũ eſt
adiutoꝛiũ ad meritũ · hec tenẽda ſunt ꝙ cũ gr̃a dicat tii
plicit. gñalit᷑ ſpalit et ꝓpꝛie. Gnalit ðꝛ adiutoꝛiũ diuinũ
creature liberalit̃ et gratis impenſum. et indifferent ad
quẽcunq; actũ.et ſine hoc adiutoꝛio gre nec poſſumꝰali
quid efficẽ nec durare ĩ eſſe. Spãliter ð gra adiutoꝛiũ
dnũntus datũ.vt quis pᷣparet ſe ad ſuſcipiẽoũ ſpũs ſancti
donũ quo puemat ad meniti ſtatũ.et talis ðꝛ gra gratis
data. et ſine bac nullus ſufficient᷑ facit qð in ſe eſt yt ſe

—

pparet ad ſalutẽ · Propeie vᷣo gr̃a ðꝛ adiutoꝛiũ datũ di⸗
uimtus ad merẽdũ.qð quidẽ dꝛ donũ gĩe gratũ faciẽtis

ſine quo nullu 8 poõt mereri. nec in bonoꝓficere.nec ad ſa mnd
luts rinz Eueire Tra em tqui vawir merciai menta Amet
ancedit. ꝓpt qð dietu q pueit volutatẽ vt velit ſubſeqt 4 oe
ne fruſtra velit. vñ ipaz nullus põt meren merito ↄdigmi 8 ot
led ipa meret augeri a deo in via vt aucta mereat᷑.et pfici .
in pria et gloꝛia ſempiin a ab ipo deo. cui eſt gram mfu“ lei
dere augere et pficé. m coopacõʒ volũtatis nre.et izm net
zpoſitů ſeu bñplacitũ pdeſtinacõis eterne. ſagee
E Neõ aũt ad mtel. p. hec eſt qꝛ cũ pꝛimũ pnñcipiũ ſua aian
omipotẽti virtute.et bemgmſſima ſua largitate.creataz u⸗
omnẽ de mehilo ꝓduxerit ad eſſe. ac ꝓ hoc creata de ſe iensin
nõ ha beat eſſe totũ aut eſſe habeat ahũde. ſic facta fuit tſndkß
vt ipa ꝓ ſua defectibilitate ſemꝑ ſuo pꝛincipio indigeret iropn
et pꝛimũ pncipiũ ꝓ ſua bomtate influẽ nõ ceſſaret. Cũ er mmtnged
Sgo ſy us rõnalis hocipo ꝙ; de mcbilo ẽ ſit in ſe defectinꝰ. glc
hocipᷣo q; nata limtata et egena ſit in ſe recuruꝰ amans kanpo⸗
apain bonũ. hocip̃o q; totꝰ ſit a deo.totalit ſit deo obno npnnd
rius. Et qe defectuꝰ elt de ſe ten dit in nõ eſſe. recuruus Fr ſblinie
Pſe nõ alrẽdit ad rectituomẽ ꝓfecte iuſucie.q; deo tota eotench
liter obnoxius. et deus boms eius nõ indiget. inchil põt ſewiter⸗
facere de ſe et ꝗpꝛia virtute. ꝓpt qð deũñ ↄſtituat ſibi adiu⸗ mmunden
toꝛẽ et debitoꝛẽ. et maxime mercedis eterne 4 deus eſt. ntsqd
miñ p mam odelcẽſiõem. Hic eſt qʒ ad hoc q; faluet in Rchren
eſſe cũ ſit defectiuꝰ?. indiget ſemp adiutoꝛio ðme pñtie . umſdaüe
mann tenẽte et influẽte. p qua manũ teneat m eſſe . que qᷓ ercantan;
uis ſit vmuerſalis in creatas om̃s.nomia tur tñ noĩe gra grätunane
cie. quia nõ ex debito ꝓcedit. ſed ex liberalitate boĩtatis c(ßtbisgee
diuie. Hinc eſt etiã q; ad hoc ꝙ; ſe ppet ad donũ ſupne do er ſun
gracie. cum ſit recuruus. indiget dono altius gracie gra⸗ tepte on
tis date maxime poſt natam lapſam. ꝑ quã abilis efficia
tur ad bona moꝛalia qᷓ ſunt bona er circũſtãtia que nullo
mõ pñt dici bona mſi ꝓcedãt ex intẽcõe recta. videlicz q
nõ ꝗꝓp᷑ nos ſʒ ꝗpt ſummũ bonũ fiãt.ad qð nõ aſſurgit ſpi
ritus nr recuruꝰ? n puemat a deo P aliquã graz Stis datã

ner ddit
Nentt
rſceit
nendi

.1.
tgiinii

ns gfeerg
NN.
püapiüſun
dannin

eaer dee

deſetachin
choiiger
zalna. Cü
eram zmun
lbi ſt doon⸗
denm

it de

at ſladi⸗

voc Ghürei

uo dinefin⸗
at in eſeqgef
aem tien⸗
alute⸗ wick

Hinc nichilomin? eſt ad hoc q; opa mentoꝛia mereedis
eterne faciat cũ totalit ſit deo obnoxins et debitoꝛ ſui to

cius. indiget dono gr̃e gratum faciẽtis.pꝑ quã deus ſibi
ↄdeſcendat pꝛius acceptans ſuã imaginẽ et volũtatem
qꝙᷓ oꝑacõeʒ er ip̃a manantẽ. q; cũ cã nobilioꝛ ſit effeciu
nullus põt facere ſe melioꝛẽ.nec facere opus deo placẽs
anſi pꝛius placeat ip̃e vt deus pꝛius ip̃m reſpiciat qᷓ; ad

munera eius. iõ omĩs radix merẽdi fũdat᷑ in gr̃a gratum

faciẽtẽ cuiꝰ eſt facere hoĩem deo ↄdignũ.qpter q; nullꝰ
pt eã mereri merito ↄdigni ſed ſolũ merito ↄgrui. Ir̃a
aũt babita meret᷑ ſuip̃us augmentum in ſtatu vie ꝓꝑ bo
nũ eius vſum mento digm. Nã cum ſolus deus ſit ĩpius
gr̃e fontale pncipiũ influendi.ipᷣe ſolus eſt pñcipium au
gmẽtandi ꝑ moð infũdentis.et gr̃e ꝑ moð meriti et di⸗
gmtatis. et liberi ar.p moð coopantis et merẽtis.ꝙ eo
ꝙ li. ax· coopat᷑ gre · et qð eſt gre ſuũ facit.et iõ non tĩ
l. ar. p graz meret᷑ gre augmentũ in ſtatu vie merito di
gm. vmetiã ↄ lemẽtum in ſtatu patrie merito ↄdigm. tũ
ꝓpt᷑ ſublimitatẽ dom ſpũs ſancii.in merito cooꝑantis tũ
ꝓpter veritatẽ dei ꝓmittentis tũ ꝗpter vtibilitatẽ li.ar.
ↄſenciẽtis et finalit ꝓſeuerantis.tum ꝓpter difficenltatẽ
ſtatus merendi. tũ ꝗꝓpter digmitatẽ xp̃i capitis nĩ̃ intue
mentis ꝙ; dz gloꝛificari cũ ſuis mẽbꝛis.tũ ꝗꝓpter liberta
tẽ dei tribuentis. quẽ nõ decet ꝓua reddere pter obſeqͥ
um fideliter ſibi obtpantis. tũ ꝗpter nobilitatẽ oꝑis q3)
ex caritate ꝓcedit/qy tĩ ponderat᷑ in oſpectu iudicis.
quãtum amoꝛ ex quo ꝓcedit qui deũ incõpꝑabilit ppoĩt
om̃ibus creatis.et idee nõ ſufficient.et ↄpetenter pᷣt miſi
in deo et ſummo bono remuneran. ex qᷓbus omibꝰ tãcᷓ
ex ſeptẽ rõmbus gloꝛiã eternã merito no tm̃ ↄgrui ſeo
ddigm mereri facit gr̃a ſeptfoꝛmis l
2 De gfa inquantũ iuuat ad bonũ mentoꝛtu.
E gra vero mquantuũ ẽ remediũ ↄtra peim̃ bee
tenenda ſunt. li, ar. licet ſit ſub deo poteuiſſunũ̃

põt tñ ꝑ ſe m pctĩ coꝛruere ſed nullatemus reſurgere p̃t
ſiine adiutoꝛio gre ðine qᷓ ðꝛ gratũ faciẽs. Ipᷣa aũt gr̃a
licet ſit ſufficiẽs rem ediũ ↄtra pctm̃ non tñ mfũdit᷑ adul
to. inſi aſſit li. ar. ↄſenſus. ex quo colligit᷑ qð ad iuſufi⸗
cacõeʒ impii quatuor ↄcurrũt. ſcʒ infuſio gre. expulſio
culpe. ↄtricio.et motus li. ar. Expellit᷑ ergo culya a dei
dono.non tñ a li.ar. Nã gr̃e gtis date eſt li. ar. reuocarꝑ
a malo et excicare ad bonũ.et li. ar. ẽ ↄſentire. vel diſ⸗
ſentire et ↄſenciẽtis eſt graʒ recixe et ſuſcipientis coopa
c( eidẽ vt tandẽ ꝓuemat ad ſalut

Naio ad intel.pᷣ hec eſt.qꝛ cũ pꝛimũ pñcipium. ho
ip̃o qð pꝛimũ potentiſſimũ ſit caſatiuũ cĩm qᷓ fiũt in vm⸗
uerſo pᷣterqꝙᷓ; pctõꝝ. q̃ ſunt trãſ greſſiões legis dðine et ce
leſtiũ mobediẽtie mãdatoꝝ mchil hʒ ſibi rebelle · imunio
