creata que ſenſum habebat interiꝰ? ad cogmcõʒz libꝛi inte
rioꝛis vt angelus. et alia qᷓ totũ ſenſum hbebat foꝛis. vt
qõlibet ammal beutu. .d pfectõz vmuerſitatis fieri de⸗
buit creata. qᷓ hoc ſenſu duplici eſſet pdita/ad cogmecõeʒ
libꝛi ſ. cripti intus et foꝛis. id ẽ ſapĩe et ſui opis. Et qe im

te et ammiculãte.4regimĩe vo ðᷣine ꝓuidentie ſic inti?⸗

cõ ad intel. p̃. bec eſt qꝛ pꝛimũ pnñcipiũ fecit illũ

ᷓ; P illud tanquã ꝓ ſpeculu et veſtigiũ reduceret ĩ deũ ar

xpoÿ ſimul ocureit ſapia diuia et eius opus m vna plona

deo diat
hummet
dpler ho
ninſune
bepern
ltudo lt
gotui e
beniouple
eilind eter
igmübond
ſtahey pn,
ſedut fu
ditieſt he⸗

uüiin diſerr

fotrar e
mi güßa⸗
tale de paa

coobei

itin mtermi
Niielien
Ndäwäm
tteinbo
dorachem
plereiotrl
Duplien!
djcadi /e
theriſind
Nlirad
Figansd
di ſaßm!
fihtgi⸗
Pii
höͤpft tina

Emakege

Abisfen
ſre
Fen nng

at Miiſi 4
onIn
t ei ſettit

eſarpegeti

iereſeimid⸗

no bec teneda
r et errenoꝛ.
dsſanpens

GKadeero

m eſteidupte
Atme lten

ſae bom et ma

mdmupler ad⸗
us behiit uͤ
amo cae:

jeifüfre⸗ li
s et udt
bebat h N
ſetnnefiid⸗

s m Ma;

—

ideo dicit᷑ liber ſeriptus intus et foꝛis ad repacõeʒ giis
hpumam.et qꝛ cuilibet ſenſui rñdet motus.ideo datꝰ eſt
duplex homi motus.vnus ſjm inſtinctũ rõis in mẽte. aliꝰ

ſzm inſtinctũ ſenſualitatis in carne.pꝛimi eſt mꝑare.ſcdi
ebepere ſzm rectũ oꝛdinẽ.qñ aũᷣt fit ecõuerſo tũc re⸗

Mtudo et regimẽ aĩe pcipitat de ſtatu ſuo. et qꝛ cuilibʒ
motuĩ et ſenſui reſpõdet appetitꝰ ad bonũ.ideo p̃patũ ẽ

hbomi duꝑlex bonũ. vnũ viſibile alten muiſibile · vnũ tpa

le alind eternũ.vnũ carm altm ſpiritui. Ex hijs boms de
us vnũ bonũ dedit. alten regꝓmiſit.et vnũ gratis poſſide
ret alteꝝ ꝓ meritũ ꝗreret. Et qꝛ fruſtra dat bonũ mſi cu
ſtodiat᷑.fiuſtra ꝓmittit᷑ mſi ad ip̃m ꝓuemat · ideo duplex
da tũ eſt hoĩ pceptũ.vnũ nate ad cuſtodiẽð bonũ datũ
altim diſciplie ad ꝓmerẽdũ bonũ ꝓmiſſum. qð nullo mõ
poterat meliꝰ mereri qᷓ; ꝑ merã obedĩaz. O bedĩa aũt me
ra ẽ qñ pᷣceptũ ex ſe ſolo obhgat nõ ex aliqua alia cã.et
tale ðꝛ pᷣceptũ diſciplie.qꝛ ꝑ ipᷣm diſcermt᷑ quãta ſit vir⸗
tus obediĩe.qᷓ ſui merito ducit ad celũ. ſuo vo ↄtranio du
cit in infernũ. nõ ergo datũ ẽ homĩ illuo mãdatũ ꝓpt in⸗
digẽtiã aliquã quã deus hr̃et de Hhumano obſequio/ſʒ ad
dandã viã merẽdi coꝛonã ꝓ merã et volũtariã obedĩam.
Et qm̃ hõ rõne nate defectiue ex mchilo foꝛmate. nec p
gloꝛiã firmate potat cadẽ. bemgmſſimus deus quadru

plex ei ↄtulit adiutoꝛiũ.duplex nature.et duplex gracie.

Duplicem em indidit rectitudmẽ ipi nate.vnã ad recte
iudicã dũ, et hec eſt rectitudo ↄſcie.aliã ad recte volẽdũ
et hec ẽ ſinderiſis cuiꝰ eſt remurmurare ↄtra malũ et ſti⸗
mulare ad bonũ. Duplicẽ etiã addidit ꝓfectõeʒ gre.vnã
gre gratis date.ꝗᷓ fuit ſcĩa illuians intellectũ ad cogno⸗
ſcẽdũ ſeip̃m deũ ſuũ et mũ dũ iſtũ.q faciꝰ fuerat ᷑ iuym
aliã gre Stũ faciẽtis.q̃ fuit caritas hĩilitãs affectũ ad dili

gẽdũ deũ ſup oĩa etꝓximũ ſicut ſeipᷣm. et ſic añ lapſũ huitt

hõ pfecta natalia ſupueſtita mchiloĩ⸗ gra ðma. Ex quo
pz maĩfeſte q; ſi cecdit hoc non fuit mſi ex culpa ſua.

.M

T jtpᷣditus aũt collig pẽt ꝙ creata mũdi eſt quaſi
quidã li ber in quo relucet repñtat᷑ et legit᷑ trim
—ℳ tas fabꝛica trix ſʒm triplicẽ gra dũ expᷣſſiõis.ſcʒ p
modũ veſtigu imaginis et ſimilitudims.ita q; rõ veſtigi,
repit᷑ in oĩbus creatis.racõ imagims in ſolis ntellece
libus ſeu ſpiritibus rõnalibus.ro vero ſimilitudĩs ĩ ſols
deifoꝛmibus.ex quibus quaſi ꝓꝑ quoſdã ſcalares gradus
bumanꝰ mtellectꝰ natus eſt gradatim aſcendè in ſummũ
cõ aũt ad intel. pᷣ. hec ¶ xpncipiũ qð eſt deus.
NPeſt.quia cũ om̃s create reſpectũ habeãt et depẽden
ciãᷓ ad creatoꝛẽ ſuũ.triplicit᷑ pñt ad ipᷣm cõꝑari.aut ſicut
pncipiũ cauſatũ.aut ſicut ad obiectũ motiuũ.aut ſicut ad
donũ mhitatiuũ.pꝛimo modo ↄpat᷑ ad ip̃m deũ oĩs eius
effectus.ſcdᷣo modo omis intellectꝰ.t᷑cio mõ oĩs ſpũs iu⸗
ſtus et deo acceptꝰ. Omĩs em̃ effectꝰ quãtücũq; ꝓpuũ ha
bens de eſſe habet deũ ſicut pncipiũ. Oiĩs intellectꝰ quã
tücũq; ꝓuũ hñs de luĩe natus eſt ꝓ cogcõʒ et amoꝛẽ ca⸗

pe deu. Omis etiã ſpũs ĩuſtus et ſanctꝰ habet donũ ſan

cti ſpũs ſibi infuſum. Et qm̃ creata hre nõ põt deũ ſicut
pnñᷣcipiũ qñ ↄfiguret᷑ ei ſm vmtatẽ veritatẽ et bomtatẽ.
nec deũ ſicut obiectũ qñ eũ capiat ꝑ memoꝛiã mtelligen
ciã et volũtatẽ· nec deũ ſicut donũ infuſuz qñ vfiguret ei
p fidẽ ſpem et caritatẽ ſiue triplicẽ dotẽ.et pꝛima ↄfoꝛ⸗
mitas eſt longinqua.ſcdᷣa ꝗꝓpinqua.tcia ꝓxima.Hinc eſt
qꝙ; pꝛima ð veſtigiũ trimtatis.ſcda imago.tcia ſimilitu⸗
do. Eſt ergo ſpũs rõnalis mediꝰ int᷑ pꝛimã et vltimã.ita
q; pꝛimã habet inferius.ſcdᷣam mt᷑ius.et terciã ſupius.et
ideo in ſtatu innocẽtie cũ imago nõ erat viciata/ſʒ deifoꝛ⸗
mis effecta ꝓ gram. ſufficiebat liber create in quo ſeipᷣm
exerceret hõ ad ↄtuendũ lumẽ dᷣine ſapie.vt ſic ſapiẽs eſ
ſet cũ vmuerſas res videret in ſe. videret in ꝓpꝛio gñne vi⸗
deret et in arte.hm ꝙ res triplicit hñt cc. ſcʒ mn matia vel
nata ꝗꝓpꝛia et in mtelligẽtia creata et in arte et᷑na. hm ꝗᷓ
tria dicit ſcripta dixit deus fiat fecit et factũ eſt.per quã

Pe

npi

eyt
caris
valo⸗
nizach
mnper

iis bu⸗

vler
pus ne
binen

les eta
pibono
wmo
mewand
1
P
ensep⸗
fecün
mal .
malü de
lumme, B
ddoner
funpe
ce ine⸗
cn d
bonot
beret

tinlgtti
nſols nlee
ſmindiic
WD 6de

mdiiie

ücgida
dabend didn
nchn auſn
wanmi anr ſanen
iyn d dis an
ioni dis ſpüs i
giricig piüt

Pber doniln
pot di ſin
tite et bonitat⸗
enoni intili
iin cchdnteit
C;⸗ApeNd
a grina hiut
nigidt ult,
et tmiſniui
x nun uifn
rutu ann
Pieni⸗ ſpet
ganpiohen
c nataa 1
rfacnieſe e 6

—

erna pars

triplicẽ viſionẽ/triplicẽ accepit oculũ hõ ſicut dicit hu.
ſc carms rõms et ↄtẽplacõis caris quo videt mudu. et
ea qᷓ in mudo ſunt. rõis quo vidẽet aĩm et ea ꝗᷓ ſunt ĩ aĩo
Asteplacõis quo vidẽt deu et ea qᷓ ſunt ĩ deo. et ſic oculo

caris vidẽt hõ ea qꝗᷓ ſunt ex ſe.oculo rõis qᷓ ſunt int᷑ ſe.et
oculo ↄtẽplacõis ꝗ ſunt ſupꝛa ſe.q quið oculꝰ otẽplacõ
ms actũ ſuũ pfectũ nõ hʒ ñ ꝑ gloꝛiã qᷓ; amittit P culpaʒz /

recupat aũt ꝓ graʒ et fidẽ et intelligẽtiã ſcripturaꝝ q bꝰ

mẽs hũa purgat᷑.illuĩat᷑ et pficf᷑ ad celeſtia ↄtẽplanda

ad q lapſus hõ puemre ñ põt ñ pꝛiꝰ defect? et tenebꝛas
ꝓpᷣas recognoſcat ꝙ; nõ facit ñ oſidet et attẽdat rumam

¶ De coꝛruptela pcti

hüane nate Ingpit tcia ps
Nedetmiatis aliqᷓbꝰ bꝛemt᷑ ð trimtate dei
et creata mũdi. Reſtat nunc aliqua bꝛeuit

nenð eſt ꝙ peim nõ ẽ eẽncia aliqua ſz de fe

Ncio ad intel. p. hec ẽ qꝛ pꝛimũ ꝗ declinare ĩ malũ
pncipiu cũ ſit ens a ſe ipo nõ ab alio.neceſſe ẽ ꝙ ſit

ens ꝗpt ſeip̃m. ac ꝓꝑ hoc ſumme bonũ. nul lügꝛſus hñs de

fectũ.non ergo ẽ aiqd.nec eẽ põt q; ſit pꝛimũ et ſumme

malũ. qꝛ pꝛimũ pnñcipiũ dicit ſimũ ↄplementũ et ſ umu
malũ defectũ dicit ꝑmaximũ.Qm̃ ergo pꝛimũ pncipiũvt

ſumme ens et ↄplemẽtũ.nec deficẽ põt ĩ cendo.nec ĩ oꝑ

ãdo.nec aliqd malũ ſũme malũ ẽ. nec aliquo malo pnci

tãgẽ de coꝛruptela pcũ de qua ĩ ſumma te

2ðòð ctꝰet coꝛruptela.qua ſcʒ coꝛũꝑit mõꝰ ſpe
cies et oꝛdo ĩ volutate creata.c ꝑ hoc coꝛrupcõ ꝑctĩ ẽ
ipi bono ↄtria.nõ tñ hʒ eẽ mſi ĩ bono.nec chit oꝛtũ mſti a
bono qð qdẽ bonũ eſt li. volũtatis ar. et ipᷣm nec ẽ ſum
me malũ cũ poſſit velle bonu. nec ſumme bonũ cũ poſſit

(pz*

piare põt. Quia tñ oĩpotẽs ẽ; pᷣt bonũ ð n eẽ ĩ eẽ dedu

cẽ ſine amĩculo alic⁊matie ꝙ; et fecit cũ ceeatam finxit
cui dedit viuè/ee / intelligẽ / et velle. qᷓ qᷓdẽ/qꝛ a ſummo
bono fit ſcdᷣm habitudinem triplicis cãe oꝑptuit ꝙ ha
beret de ſua ſubſtancia et voluntate modum ſpeciem et

3

oꝛdinẽ. ergo fu it nata agere opa ſua a deo et ſcðõm deũn
et ꝓpter deũ et ſcdᷣm modũ.ſpẽm.et oꝛdmẽ ſibi inſtum.
ſeo qe ð mchilo fint et defectiua potuit deficere ab agẽe ⸗
do ꝗpt᷑ deũ vt aliqᷓ d faceret ꝗpter ſe nõ ꝓpt deũ.ac ꝑ bocaK¶
nec a deo / nec hm deũ et hoc eſt pctiñ eſt mõi ſpẽi et
oꝛdĩs coꝛruptiuũ/ꝙ; q; defectꝰ eſt nõ hʒ efficientẽ cãz. ſ⸗
dekicientẽ / videlicz defeciũ volutatis create. qꝛ vo coꝛru
pcio ẽ / et nõ eſt mſi bom et omis coꝛrupcõ in re coꝛrupti
bil eſt. iõ nõ eſt mſi in bono.ac ꝑ boc cũ volũtas libera
coꝛrupat in ſeipᷣa/moð / ſpẽ / et oꝛdimnẽ. deficiẽdo a vᷣo bo
no pcim̃ eſt inctũ hmẽ eſt.et eſt a volũtate ſicut a pꝛĩ
mo oꝛigme.et eſt in volũtate ſicut ĩ ꝗpꝛio ſubiecto q; 4
dem facit volũtas qñ ſua defecubilitate / mutabilitate / er
vtibilitate. ſpꝛeto bono indeficiẽte et ĩ ↄmutabili bono
omutabili inhereſcit. Ex qbus colligit᷑ ꝙ petm̃ nõ ẽ ap
xeticõ reꝝ malaꝝ · ſʒ deſercõ melioꝝ. et iõ ĩ appetitu vo
lũtatis eſt mõi. ſp ẽi. et oꝛdĩs coꝛruptiuũ.ac ꝓ hoc a deᷣ
volũtariũ/q; ſi nõ eſt volũtariũ iã nõ eſt peti. His aũt
pintellectis maĩfeſte cadit impietas maĩcheoꝝ ponen
tin ſumme malũ oĩm maloꝝ pncipiũ pꝛimũ. Ippet etiã

que ſit mali cꝛigo et q ſit mali ſubiectũ
D mtelligẽdũ aũt qualit coꝛruptela pcu introĩ
iit in müdũ oſiderare optet lapſ ũ pꝛimi pentis
traductõz oꝛigĩalis culpe et oꝛtũ ſeu radicẽ peccati aciu
alis. Circa lapſum aũt pꝛimi pentis hec tna nobis ↄſi⸗
derãda occurrũt.ſcʒ tẽptacio dia bolica/culpa ↄmiſſa/pe
na inflicta. De tẽptacõne diabolica hec tenẽda ſunt. q
cũ deꝰ hoĩez ↄdidiſſʒ in felicitate pa diſi in duplici ſexu.
vinhſcz et muliebꝛi. Diabol 2 muidens hoĩ aſlumpta ſxpẽ
ſerpẽtma ag greſſus ẽ młerẽ. pꝛĩo qᷓrendo cur pᷣcepitvo
bis de? ne vmederetis. ſcdo aſſerẽdo nequaq; moneni
tercõ ꝓmittẽdo. eritis ſicut dii ſciẽtes bonũ et malũ vo
lẽs iſta tẽptacõe deicẽ młerẽ infirmioꝛez et ꝓ illã poſtes

dſeerne

4

c.
aß

dwern⸗

s age
llat yt;
licet are

mmi xm

mergo
dendof
mne voleb
fotutet
ſumpſit
deßbende⸗
devodce
Heſus
diſrelac
teſcet me⸗
ſtamuhe
ls fottſ
dt auntan⸗
nefutven
lt apin
racoe. Ale
t cauſa⸗
ne forten
ten⸗ pti tt
et ſi hns
ffialtas
dicag tree
letgpfi⸗
derier
tlbilgre

5

diſcernere ſexũ virilẽ. qð et fecit deo ꝓmittẽte.

4 *
en Ncio aut ad intelli. p. hetc eſt. Oma ſicut ꝑꝛimũ pꝛĩ
WSZ Ncipiũ eſt potẽtiſſmũ in ꝓducẽdo ſic et rectiſſimũ ĩ
di⸗ gubernãdo ⸗· et ideo ſic res quas ðdidit admimſtrat. vt tñũ
ephtie as agere ꝗꝓpꝛios motus ſinat. Am̃ ergo homo ſic facius
na hun erat vt ꝑ victoꝛiã pugne puemret ad pmiũ quietis etne.
ſmmuicir/ licet ſciret deus hoĩem temptacõi ſuccũbere.dbuit tñ ho
lo cornn minẽ pmittere temy tari ab eo qui ſciret poſſet et vel let.
nne np Qñm̃ ergo diabolus qui pꝛius erat ſciẽs et rectꝰ/ꝑ ſuꝑbiã
olürs bben cadendo factꝰ eſt verſutꝰ et muidus.ideo ꝓ inuidia tẽp
oa0de tare volebat et ꝑ aſtuciã ſciebat.et ita tẽptauit iuxta qðᷣ
e ſata pi potuit et dñs ꝓmiſit.q; aũt ĩ temptãdo ſpeciẽ ſerpẽtinã
ibrei aſſump ſit hoc fuit diſpẽſacõms diuine.vt nõ ſolũ poſſet
mtimaeſer deỹ hendi eius verſucia/ venetiam er ũla effigie verſucia
mmuttin don diabolica in temptãdo innoteſcẽ poſſet cũctis filus ade.
Neinir Nurſus / q tẽptauit de pᷣcepto diſcip lie hoc ſimilit fuit
Ginpeup diſx ẽſacõis ome vt ſiue vmceret ſiue vinceret cũctis imno
Eplkridn teſcẽt meritũ obedĩe ſeu dementũ mobedĩe. Oð aũt ince
i huait pit a muliere hoc fuĩit verſucie ſue. qꝛ faciliꝰ eſt deicẽ mi
ttern poren nus foꝛtẽ · vnde et verſucia hoſtis ex mirmoei pte aggre
if ze ei dit ciuitatẽ. Modus ſimilit quo in tẽptacoe ꝓceſſit mag
ne fuit verſucie. qꝛ expiendo impellẽdo et alliciẽdo Pceſ
ſit. expiẽtiã aũt ſumpſit in introgacõe.impulit in aſſecu
racõe. allexit aũt in ꝓmiſſiõe.pꝛimo introgauit de mada
gebfel im ti cauſa vt rõem duceret in dubiũ.ſcdᷣo dubitacõe hita.
füpen an ne foꝛte moꝛiamur aſſecurauit vt iraſcibilẽ duceret in cõ
ici eunin tem ptũ. tercio ꝓmſit vt ↄcupiſabilẽ ducét in appetitũ.
emninif/ Et ſic hijs tribus modis libertatẽ ar. trahet ad oſenſum
aletmif⸗ qᷓ facultas eſt volũtatis et rõis.ↄplectẽs mchilommꝰ? pꝛe
tenir in / dictas tres vires. ſcʒ rõnalẽ iraſcibilẽ et cõcupiſcibilẽ re⸗
ingin ſern⸗ ſp cectu quaꝝ diabolus allexit mulierẽ p triplex appetibi
wi npaft le ſez p ſciaʒ qᷓ ẽ apperibilis ronali. pꝓ excelletiã ad modũ
vooriatinl dei. q e appetibit iraſcibiln. et ꝑ ſuauitate l Zm qꝗᷓ ẽ appe
ejnan tibilis ↄcuꝑ iſcibili. et ſic tẽptauit om̃e qð erat m muliere

N /,
rlipe .

3

temptabile ꝓ om̃e illud ꝓ qð poterat induci in tẽptacõz.
qð eſt triplex appetibile mudi ſcʒ ſzm ↄcupiſcẽtiã carms.
ſzm ↄcupiſcẽtiã oculoꝝ et ſipꝑ biã vite.ſjm ꝗᷓ tria omis oꝛi
So temptacõms attẽdit᷑.ſiue a mũdo ſiue a carne ſue a
diabolo. ¶ De pꝛimon parẽtũ trãſgreſſõe.
E culpa vo pꝛimoꝝ parẽtũ ſunt hec tenenda.ſcʒ
q; mulier aſſentiẽs tẽptacõi diabolice appecijt
ſciam et excellẽtiã ad modũ dei. appecijt mchil⸗
minꝰ expiri ſuauitate ligm vetitiet tandẽ incidit ĩ trãſ
greſſõz mãdati. nec hoc ↄtenta offerẽdo fructũ ligm ve
titi induxit virũ qui nolẽs delicias ſuas ↄtriſtare mulierẽ
nõ coꝛripuit ſʒ pociꝰ ↄſenſum pᷣbuit male ſuadẽti.et obla
tu pomũ guſtãdo factus eſt trãſgreſſoꝛ dunm p̃cepti·
Necõ aũt ad mtel. pᷣ.hec ẽ.qꝛ cũ a pꝛimo pncipio vt
ſupꝛa dictũ fuit.datꝰ eſt homĩ duplex ſenſus et ap
petitreſpecta duplicis libei.et reſpectu duplicis bom.vr
tzm libertatẽ arbitrii hõ poſſet ad vtrũqʒ ↄuerti. mulier
audita ſuggeſtiõe ſerpẽtis extioꝛis nõ recurꝛit ad libꝝ in
terioꝛẽ q legibilẽ ſe p̃ᷣbet recto iudicõ rõis.ſʒ pociꝰ ſenſuʒ
ſuũ cca extio:ẽ libꝛũ tenuit.et cca ext᷑ius bonũ negociari
cepit.et qꝛ ſenſus eius nõ acceſſit vſq; ad verũ minfallibi⸗
le. appetitus eiꝰ ↄuerti cepit ad bonũ ↄmutabile.appeci⸗
it ergo qð diabolus ꝓmiſit.et iõ ↄſenſit vt facẽt qð ſug
geſſit. appetẽdo ergo excelletẽ ſciam erecta ẽ in ſupbiã.
hocipᷣo illecta eſt ad gulã.ac ꝓ hoc tcio ꝓſtrata eſt ꝓ in
obediẽtiã.pꝛimũ fuit in mẽte.ſcõm in ſenſualitate.teraũ
in ope.et ſicut temptacõ ab mferioꝛi incipiẽs puemt vſ⸗
q; ad ſummũ.qꝛ ab auditu ꝓ appetitũ vemt ad ↄſenſum.
ſic ↄtraria deoꝛdĩacõ a ſupioꝛi incipiẽs ꝓueit vſq; ad imũ
er fecit vnũ pctim ↄſummatũ/qð in humana nata eſt oĩs
peti miciũ et oꝛigo maloꝝ.nã mulier illecta illexit vin. ꝗ

ſimilit ad libꝝ extioꝛẽ ↄuerſus et ad bonũ ↄmutabile m

mis apᷣciando cõſoꝛciũ mulieris.et ſue ſocietatis ſolaciũ.
nec mulierẽ voluit coꝛripe. nec ꝓpꝛias delicias ↄtriſtare.

—

ltañ
uur arp
ſea ſer

jetia.
et alis
virolt!
ninonn
nomop
Cillecin
auid ep
mms am
ducidoe
Gmed
Post
dinate
tilqm

6
li
ſitebalu
veridafe
mmenmt
ae.peni
maledic⸗
klictzeſt
na doloꝛ
weſmg
derie ſc
ſcao
duis
doc p
bancke
ſupſe⸗

nthtreh
leriani
raio;
c
erendſ
eae nehl⸗
NMRit
mnſtan mei
nadin g o
pichiopt
Nisdoi

oni negycur
neri milio⸗
bleaſean

mne nipri⸗
pſratuckpn
ℳ ,
giuslitact teian
piis lint
neit
dis

na m ſt
plem

1 †
lctans lnan

das M.

Et qm̃ debuĩt eã coꝛripe et nõ coꝛripuit.idcirco imputa
tur ei pctm muheris. qꝛ vo noluit ſuas delicias ↄtriſta⸗
re a ſe repelliendo muherez incepit mmi diligè ſeip̃m.
ac p boc recedẽs a ðᷣma amicicia incdit ĩ gulã et inobe
etiã. fuit ergo traſgreſſio p̃cepti ↄnisvtriq;.licʒ ex alia
et alia cã. qꝛ nõ vir ſʒ mir fuit ſeducta. In vtroq; tñ ſcʒ
viro et muliere fuit deoꝛdĩacio a ſummo vſq; ad imũ.qe
pꝛimo in mẽte ſiue in rõne / dinde ĩ ſenſibilitate / et poſtre
mo in ope · ideo em vterq; ꝓſtratus fuit ꝓ mobedietiam
et illecius ꝓ gulã, qꝛ vterq; erectus fuĩit in ſuꝑbiã.mĩer
quið appetẽdo et ambiendo q; nondũ accepat.vir aüt
mmis am ãdo et apᷣciando ꝙ iã habebat. vñ mulier ma
ducãdo credidit ſublimari.adã vo exiſtimãs ſe aliq; ma
gnũ et deo carũ minꝰ Suit᷑ ſe credidit pumẽdũ.nõdũ ex⸗
ptus fuerat rigoꝛẽ ðᷣine ſeueritatis / et ſic vterq; dü moꝛ
dinate erexit ſe ſupꝛa ſe cecidit miſerabilit infra ſe a ſta
tu ſq; innocẽcie et gre ad ſtatũ culpe et miſerie
De xrꝛimoꝝ pentũ pumcone
ESpena v pꝛimoꝝ pentü eſt loc tenendũ vide⸗
licʒ ꝙ vir et mulier ſtatim pꝰ culpã ſenſerũt pe⸗
nã rebellioĩs et erubeſcẽtie in carne.et iõ ad coopiendũ
verẽda fecerũt ſibĩ ꝓizomata.poſtea vo ð mo ĩudicio.vir
incurrit penã laboꝛis et anguſtie.penã famis et indigẽ
cie.penã moꝛtis et reſolucõis ĩ cinerẽ ſicut dicit ſcripta
maledicta terra ꝛc̃. ulieri aũt duplicata eſt pena.qꝛ ĩ
flicta eſt ei penalitas multipliciũ erũnaꝝ. in ↄceptu pe⸗
na doloꝛis. in ptu pena ſubiectõis ad virũ iũctũ.ac ꝑ
boc ſim ꝙ appet ſatis guiter pumtũ eſt hoc petiñ ĩobe
diẽtie. ſcz ligm vetiti eſus. licz fuent facilit ꝓpetratů.
Ncio aũt ad intel. p. hec ẽ. qꝛ cũ pꝛimũ pñcipiũ ſit
ꝓuidentiſſimũ ĩ gubernãdo. et rectiſſimũ in pſidẽ

do. ml ꝓrſus dimittit moꝛd inatũ in vmuerſo, et q cul⸗

4 *

pa recte oꝛdinat᷑ in pena ↄue mẽtiꝰ em̃ dolet mmiuſtus in
ſuxplicio ꝙᷓ letatꝰ eſt ĩ delicto.qin meli? eſt dolẽè dãnũn

ſalutis ꝙᷓ letari ĩ dãno eqᷓtatis.iõ ſtati in pꝛĩs ꝑẽtibꝰde Huſii
dec? peu ſubſecutũ ẽ decꝰ iudici/vt q; ĩoꝛdĩatũ fuit ca⸗ alaſe
dendo ab oꝛdĩe nate cadẽt ſtati ĩ oꝛdĩes iuſucie. Hic Gimimm
em̃ duplex oꝛdo ſic cũcta ↄplectit᷑ vt ꝙ ab vno ceciderit o nfl
in altaz differẽtiaz rela bat᷑. Qm̃ ergo vterq; parẽs ſuꝑ ℳ kuales
biẽdo ĩ mẽte. et guſtãdo ĩ carne mobediẽs fuit ſuo ſuꝑi pler or⸗
oꝛi iuſto dei ĩudicõ factũ ẽ vt ſibi fleret ino bediẽs ſuũ in pler vh⸗
feriꝰ et maxie qᷓtũ ad ptes illas ſzm quas ẽ Ructio vtuſ trriahera⸗
q; ſexꝰ/qᷓ ſunt mẽbꝛa vtuti gnatiue deſzuiẽtia · et qꝛ hoc liſisno
inerat eis ñ ex nata ſʒ exꝗpꝛia culpaiõ erubeſcebat et co iad
opiebant᷑ · Rurſus qꝛ vir ſpꝛeto ſummo delectabili qſuit Peot
ĩ carne delectari.iõ iuſto dei ĩudicio inflictꝰẽ ei laboꝛ et ſao.
defectꝰ?/faĩs /et ſitis. Poſtremo qꝛqpt bonũ caris ſepari 1graſee
elegit a bono mẽtis iuſto dei ĩiudicio aĩa ĩ uita ſeꝑat᷑ a ſmmn acp
carne ꝓ moꝛtẽ. et ĩcineracõz. ac ꝓ hoc ſicut deꝰ dederat ſevne e⸗
poĩ ſzm oꝛdinẽ nate/coꝛpꝰ /ſub vi amme.qpagabile ſine po hoie⸗
libidĩe.vegitabile ſine defectõne. ĩmutabile ſine moꝛte fſiaagt.
intuemẽte ſic hoĩe peccãte ſm oꝛdinẽ iuſticie ſubthot ce uirſit.
tera p̃dicta et infliget oppoſita / vt ſic culpa nõ remanerz Aaſterp
ĩpuĩta et ĩoꝛdĩata ꝙ ne quaqᷓ pati debebat dina ꝓuden ciiſu
tia et qm̃ peti a muliere exoꝛdiũ ſumpſit · iõ pena eiꝰ du dorarſte
plicari debuit. qm ergo ĩ mẽte ſupbiẽs fuit ſubiectõꝛ in⸗ ifern
currit / q lignũ ad veſcenð ſuaue vidit et appeciit. iõ do haſec⸗
loꝛẽ incurrit. Poſtrẽo q; fregit iugũ obediẽtie iĩcurrit vĩ nobizee
culũ et põdꝰ multiplicis erũne. et ſic ptz qᷓto oꝛdĩe ine aati .
ꝓuidẽtie inflicte ſuntviro młtiplices pene / et duplicate igaen
młre vt ſic dedec? pcti nõ remanẽ᷑t ſeu eẽt ſine decoꝛe aogi i
iuſticie. tãta ẽ em btĩtudo ĩuſticie / vt nẽo ab ea ñ ad mi⸗ atn
9 ſeriã poſſit abſ. cedẽaDeoꝛigiał pcu corrupcõe dbo,
Oſt lapſum vo pꝛimi pentis dicẽda ſunt aliqua deilmn
de traductõe pcti oꝛigialis. Circa ꝙ; pꝛĩo ↄſidðan R
. dũ eſt modꝰ coꝛrupcõis.ſcdðᷣo modꝰ traductõms.tercio .„
2 3 modꝰ curacõis. Qodus aũt quo gñꝰ? hũnuʒ ꝓ oꝛisiale i 4
2 pctm̃ coꝛrũpit hic eſt. nã q libʒ ꝓ ↄcubitũ gnatꝰ /naſcit Mk

Peopnrbe

.

aid
ſatiſütch⸗
at
wekader
. 11 ſes 8
nnt o ſp⸗
wores ſuu n
nuctio ptuſ
1 g bot
ſecbet er co
abihſunt
Hai labor et
ansſepari
unſepat
pagibiieſn⸗
l iue none
bibir
munen
din ed

eſt⸗ in

ine an
et te ri

n * en⸗

nare filiꝰ ire. qꝛ peinate rectitudĩe oꝛi gĩalis iuſticie ꝗpt
cuiꝰ abſenciã mcurnimꝰ? qᷓtũ ad aĩaʒ quadꝛuplicẽ penã.
ſcz infimitatẽ/ſignoꝛãciaʒ/ maliciã / et ocup iſcẽtiaz. qᷓ qua

tuoꝛ inflicta ſunt ꝗpt oꝛigia le pctĩ / quas ſane penas ſpi
ua les ↄcomitant᷑ ĩ coꝓpe / multiplex penalitas/multi
plex defectꝰ/multiplex laboꝛ/miitplex moꝛbus et multi

plex doloꝛ. has quoʒ penas ſubſequit᷑ pena moꝛtis.

et ĩcineracõis/pena carẽtie viſiõis dei et aniſſiõis głe
celeſtis.nõ ſolũ in adultis.vmetiã in puulis nõ baptiza
tis/ q quidẽ puuli pena mittiſſima int ceteros pumunt

ꝙ ſolũ penã dãm hñt ſine pena ſenſus

Ncio aũt ad intel. p. hec ẽ. qꝛ cũ pꝛimũ pñcipiũ oĩa
agat a ſe et ſzm ſe et ꝓpt ſe. neceſſe ẽ eſſe optimũ et recuſ
ſimũ.ac ꝑ hoc piſſimũ /et ĩuſtiſſimũ · et inde ẽ q; vmuer
ſe vie eiꝰ ſunt miĩa /et vitas et iudiciũ. Si em deꝰ a pñci

pio hoĩeʒ in tãtis miſeriis ↄdidiſh.nec pietas eẽt/nec ĩiu
ſticia q; tãta miſzia opꝑꝰ ſuũ oppꝛimẽt nulla pcedẽte cul
pa ſiłr ſi taãtis miſeris nos replẽèt t replert pmittẽt ſine

culpa/nec pie nec ĩuſte gubernarʒ nos dᷣinaguĩidẽtia Si
ergo ctiſſimũ ẽ pꝛimũ pnñcipꝛũ /et ie ducedo / et ĩpuiden⸗

do/rectuſſmũ et clem̃tiſſimũ eẽ.neceſſe ẽ q; genꝰ huanũ

talt fecerityt a pnñcipio nulla eẽt in eo/nec culpa nec mi

ſeria. Neceſſe ẽ e etiã ꝙ; talit᷑ ãmmiſtraiz vt nõ ꝓpmittat in

nobis eẽ miſeriaz nñ ñ ꝗpt᷑ aliq; culpã pᷣambulã. Qm̃ ergo
certũ ẽ q; a nra oꝛigie młtiplicẽ ↄthimꝰ miſeriã pene ctũ
ẽ ꝙ oẽs naſcũt᷑ nata filñ ire.ac ꝓ hoc pãuati recutudĩe

oꝛigia ĩuſtcie /qᷓ; pꝛiuacõʒ vocamꝰculpã oꝛigĩalẽ.et qꝛ
oĩs culpa dicit receſſum a bono ĩmutabili et acceſſum

ad bonũ omutabile et recedẽ a bono ĩamutabili eſt rece
dẽ a ſumma vtute / vitate/ et bo ĩtate. Nccedẽ aũt ad bo
n ũ ↄmutabile ẽ plꝰ?debito ĩ id tẽdẽ ꝓ amoꝛẽ. Hic ẽ q; p⸗

dẽs oꝛigĩalẽ ĩnſticiã ĩcurrit infirmitatẽ/ignoꝛã tiaʒ/mali
ciã/et ↄcupiſcentiã. QAurſus qꝛ deſerẽs bonũ ĩomutabile

pꝛopter bomm commutabile efn ficitur indignus vti oq;

rvat

Hinc eſt q; rõne carẽcie ongnalis iuſticie/ pdit aĩa qe e
tem tpalem m coꝛpe p multiplſicẽ coꝛrupcõʒ et moꝛtem Niin
et tandẽ ſepat᷑ a vinone ludis eterne/amittedo felicita⸗ ſle
tẽ gloꝛie ta in aĩa quã in coꝛpe.Poſtremo qꝛ carẽcia hꝰ? “ 4 edi
iuſticie / in naſcẽtibusnõ eſt p motũ volũtatis wꝛie · nec*ꝰ Aum
actualé dilectõz. Hinc eſt q o ginali p? hãc vitam nõ 5ͤs
debet pena ſenſus in gebenna. ꝓ eo ꝙ; nõ ſupꝛa ↄdignũ. wvwi 4
ſzy citra pumt ðᷣma ĩuſucia ꝙqᷓ; ſpꝑ ↄcõmittat᷑ miſ coia ſup Arg
habudãs · hoc credendũ eſt ſennſſe beatũ aug. licz vba tuczfen
ipiꝰ exteriꝰ ꝗpt deteſtacõ; erroꝛis pelagianoꝝ q̃ aliqua nuni
lẽ felicitatẽ eis ↄcedebãt aliqd aſſentire videant · vt eifm huii
&£⸗ eos reducèt ad mediũ habudãti? declĩauit ad extremũ gpint
(De oꝛigmalis peccati traſfuſione nin
Odus aut traductois culpe onginalis videt eẽ imai
Atalis. q; lic; aĩa nõ ſit educe. oꝛigmnalis tñ cul i
pa ab aĩa ade trãſit ad aias poſterioꝝ m ediante carne. uerſoe
p ocupiſcẽtiã Satam · ita q ſicut ab aĩa peccãte infecta uul.0
fuit caro adena effecta ad libioinẽ / ſic p libidinẽ ſemiĩ tr
natã et ſecũ trabens infectõez libidĩoſaʒ / inficit et uiciat cüſtpe
aĩam qᷓ qdem infectio ĩ aĩa nõ tm̃ eſt pena / ſz etiã culpa ſcne ede
et ſic ꝑſona coꝛrũpit nataʒ /et nata coꝛrupta ccꝛrũpit ꝑ Rdam
ſonã. ſalua tñ in om ĩbus dina iuſucia cui nullo mõ põt naggal
imputari infectio aĩe / licz eã creãdo infũdat / et infüden mantch
do vmat cũ carne infecta — faſtſee
mna aüt ad intel. p. hec eſt. qꝛ cũ pꝛimũ pũcipiũ nutier
fecerit homĩez ad ſuã imaginẽ.et ꝗpt ſuiipius exp̃ᷣſſiont dnals
ſic eũ ↄdidit ex ꝑte coꝛpꝑis / vt omes homĩes ꝓpagaren natze
a pꝛimo hom ĩe tancᷓ ab vno radical pñcipio · ſic ex pte Prame
aĩe ꝗpt exp̃ſſa ſumlituomẽ tã ĩ eſſendo et durãdo/qu 64
in intelligẽdo et amando imediate emanarẽt om̃s ſpũs 4
ronales ab ipo deo tanqᷓ; a pꝛimo pñcipio et imediato.
. et qm̃ ſpũs tanqᷓ excellẽtioꝛ magis accedit ad pꝛimum n
pncipiũ, ſic ↄdidit de? hbomĩem vt ſpũs coꝛpi peſſet / et rſen
nad

coꝛpꝰ ſubeſſet ſpirituiĩ creato ꝙᷓ diu ille obediret ſpiritui

Wairge increato. et ecõtra.ſi ſpũs creatus non obediret deo iuſto
gedeaem dei iudicõ coꝛꝑus ſuũ incipet rebellare ſibi. qð et fecit cũ
e n; adã peccauit. ſicut ergo ſi adã ſtetiſſet coꝛpus ſuũ ſpüi
Pain / — obediẽs eſſet. et tale ad ꝓcſteros trãſmittét. et deus aiaz
1 pee and) 8– Ali mfundeét, ita q; vmta coꝛpi immoꝛtali et ſibi obedien
R ti h̃et oꝛdinẽ et rectitudinẽ iuſucie et immuĩtate oĩs pe⸗
uodigni. ne. ſic exquo adã peccauit.et caro rebellis facta eſt ſpui
nlanſip optet q; talẽ ad roſteros trãſmittat, Et ꝙ deus ſzm inſti
ni harba tucẽʒ pꝛimanã aĩam infũdat. aĩa vo cũ vin carm rebelli
er ug . incurꝛit defectũ oꝛdims natalis ĩuſticie quo debebat omĩ
eeen bus mjferioꝛibus impare. Et qꝛ aĩa carm vmta eſt oꝑtet
tadenntemi q iĩpᷣam trahat vel trahat᷑ ab ipa.et ſi ip̃am nõ põt trahẽ
* tãquã rebellẽ.neceſie ẽ vt ab ipᷣa trahat et incurꝛat moꝛ⸗
Lũ ⁊ cupꝑie. et ſic incurrit ſimul carẽtiam debite ĩiuſticie et
miarſdt 4 moꝛbu vcupie. ex qbus duobus tanquã ex auerſiõe et cõ
Galdtil uerſiõe ðꝛ mtegrari ſzm aug.ęt anſ belmuũ peccatũ oꝛigi
ncnnte an, nale. Qm ergo oꝛdĩatiſſimũ fuĩit vt nata hũana ita ↄdere
mnit ifitß tur et q; ↄdita ꝗagaret et ꝙ peccãs ita pumret ſicut di
Moni eſmn ctũ eſt xzius.ita q; m ↄdicoe ſeruat᷑ oꝛdo ſapĩe.in ꝗpaga⸗
rint er nildůdt tione oꝛdo nate. m pumcõe oꝛdo ĩuſtide.patet q; nõ eſt
ſztnialpa ctra diuinã iĩuſticiã ſi ad poſteros trãſmittit᷑ culpa. Rur⸗
6 enin p ſus/qꝛ culpa oꝛigin alis imn aiam trãſfũdi nõ poſſet mſi pe⸗
nulo no hi na rebelliõis in carne pᷣcedẽt. et pena nõ eſſet mſi culpa
atetifid Fceſſiſſet.nec culpa ꝓceſſit a volũtate oꝛdĩata ſʒ moꝛdi⸗
nata. ac ꝓ hoc nõ a Nolũtate ᷣma ſ̊ huana.patet ꝙ; oꝛi⸗
ni fichi ginalis ꝓ cuũ trãſfuſio eſt a pctõ pꝛimi hoĩs nẽ a deo.non
uaßſon a nata ↄdita ſj vicõ ꝓpetrato Et ſic ven ẽ gð dicit ausꝰ
frunt q; pctm̃ oꝛiginale nõ trãſmittit ad poſteros Pasgaco ſ li
ing bido. ¶¶ De oꝛiginalis peccati curacõe. A
vi Oſtremo diligent attẽdo q; modus curacõis cul
9 is ſͦ pe oꝛiginalis eſt iſte. ſcʒ q; ſic culpa arat ꝙ; re⸗
unit⸗ un manet pena tpalis / ſicut patz in puulis baptiſa⸗ 2
ct ime . tis · ſic curat᷑ quãtũ ad reatũ pene ei᷑ne remanet quã⸗
ne, „RW tů ad actũ ct motũ ↄcupĩe ſic curat ĩ parẽte mchiloĩꝰ⸗

ab eo qui curatꝰ eſt ꝓꝑ baptiſmũ trãſmittit᷑ in pꝛolẽ oꝛigi⸗
nale pctm. ſic tollit᷑ oꝛiginalis pctĩ macula ſʒ remanet ſe
quela/cũ qua optet pugnare quãdiu viuimꝰ in hac vita.
qu; in nullo pꝛoꝛſus extinguit᷑ ↄcupĩia ꝑ gr̃am ↄueʒ.qð di
co ꝗꝓpt᷑ beatiſſimã virginẽ mariã/min qua in ↄcepcõne kfilij
(dei extincta fuit ꝓ gr̃am ſingular-·
Ncio aũt ad mtel.pᷣ.hec eſt.qꝛ ſicut infectio deriua
tur in om̃s a pncipio creato a quo fit ꝓpa gacõ coꝛpoꝝ.et
hoc a pte inferioꝛi ſcʒ carms. ſic curacõ fieri habet a pn⸗
cipio increato/a quo fit infuſio aĩaꝝ.et hoc a pte ſuꝑio⸗
ri ſcz mẽtis. Qm̃ ergo ex pte mẽtis diſtinctõ eſt in hoĩ⸗
bus. ita ; ſzm illã nõ ꝗꝓpagat᷑ vnus ab alio · ſz immediate
gr̃a curatiua mẽti noſtre a deo mnfuſa reſpicit vnũquẽ q;
inquãtũ tenet rõem pꝑſone ſingularis et induidue.nõ in
quãtũ tenet rões ꝓducu ſʒm virtutẽ nat᷑e Quia ergo pec
catũ oꝛiginale eſt moꝛbus inficiẽs ꝓſonã Pĩiter et natam
pſonã in volũtate/naturã in carne.ĩdeo ſic curat macula
oꝛiginalis in mẽte ꝙ; remanet in facto/et ſequela ĩ carne
et quia hõ gnat nõ ſjm q; curatꝰ eſt in mẽte/ſʒ hm q; coꝛ
ruptus in carne. nõ ſzm q; ſp ũalis/ſʒ him q carnalis.hĩc
eſt q; ;uis ſit baptiſatꝰ et ſit ab oꝛiginali müdatꝛ in ſe
trãſmittit tñ oꝛiginale in pꝛolẽ. Rurſus qꝛ reatꝰ x ene et
ne reſpicit defoꝛmitatẽ mẽtis et ꝓſone. motus aũt reſpi⸗
cit inclimacõz carms et nate.ideo trãſit oꝛi giale ꝑ baptiſ
mũ quãtũ ad reatũ et remanet quãtũ ad actũ Poſtremo
qꝛ affliciõ tẽpalis ↄdicõem reſpicit ex ꝓte carms cu caro
ſemp remaneat ſubiecta andã mfectõi. remanẽ debet ſem
pꝑ ſubiecta pcnalitati.et ideo ſicut penalitas et coꝛrupcõ
a carne per graciam non aufertur. ſic ſequela illa ſiue cõ
cupiſcẽtia et languoꝛ mẽbeoꝝ ſimul ſtare põt cũ gra cura
tiua.et ideo quãuis paulatim mmuat qꝛ radix nõ tollit
totalit᷑. nũquã oĩno aufert᷑ in viatoꝛe mſi in briſſima vir
gine mana ꝑ gr̃am ſingularẽ.quia em̃ vir go ðcepit eum
qᷓ erat expiacõ oĩs culpe.ideo data fuit ei gra ſingłaris

£

Etin

Giendu

R neq

q deer
ptnataht
gi lius
au pis
ledequo
5
0
6

Deonoe
vdaacze
teynman
mniel
etillechue
ſit ci olin
Aectaco f
get an
famemo
ſt ſnee
volitas
fofact⸗
de⸗
ducät mun
tieſttin
cc bod
ſuo
el
tae ſans
mod
erpedi.
Utang⸗

wbaig
mqnt ſe
nrni.

nited
peinii

ho denin
dcapon.er
dabet pn⸗
pe ſpio
ocſtinboi⸗
zmmedate
miqueq

WeNDen.

Nnae er
pürernatm
ganat mal
uelicane
tumnals. bie
nidinſe
. e
zäilepbaft
nnsdid
nunidin in
s ane⸗
Hrͤtolit
bäſſunavi
vraptten
Gafugin

liuſue

qua extincta fuit in ea radicitus omĩs ↄcupiſcẽta ad cõ
cipi endũ dei filiũ abſq; om̃i pctĩ labe et dcupĩa et coꝛ⸗
ruptela. Nẽpe decẽs erat vt ea puritate qua maioꝛ ſub
deo neqt intelligi virgo illa mtet cũ deꝰ pr̃ vmcũ filiũ
q́; de coꝛde ſuo gemtũ ſibi equalẽ tanqꝙᷓ ſeipm diligebat
vtnatalit᷑ eẽt vnꝰ idẽq; ↄũis dei pr̃is/et vᷣgims fiulius et
quã filius ipᷣe ſpẽalit᷑ facere ſibĩ matrem eligebat.et de

qua ſpũs ſ. volebat et opaturꝰ eratvt ↄciꝑet᷑ et naſceret

ille de quo ip̃e ꝓcedebot ð
De oꝛigine pctõꝝ actua ũ
Oſtq aũt dictu eſt ð traductõne oniginalis pec
cati dicẽda ſunt aliqua ð oꝛigine pei aciualnis
De oꝛto ergo pct actualis hec tenẽda ſunt in ſumma.
videlic; ꝙ pctm̃ actuale oꝛiginẽ trahit a libera vol unta

tevmꝰ? ciiꝰ? q; ꝑ ſuggeſcõʒ / delectac õz/ oſenſum / et opacõʒ

ſzm iacobũ:cũ.vnꝰ q̃ſq; tẽptat᷑ a ↄcupĩa ſua abſtracius
et illeclus. deimde ocupĩa cum ↄceꝑit pant petim̃- pci m̃
aũt cũ ↄſumptũ fuerit gñat moꝛtẽ. Si aũt ſuggeſtio et
delectacõ ſiſtat cit ↄſenſum pctm̃ eſt vemale. Si vo ↄſe⸗
quat᷑ ↄſenſus et opus in hiis que ðᷣina lege ꝓhibita ſunt
pctĩ ẽ moꝛtale dſummatũ. OQð ſi medio mõ ſit vt ⁊ſenſ⸗
ſit ſine ope/aut q; vult in opus ꝓcedẽ ſz nõ põt et tunc
volũtas reputat᷑ ꝓ facto.nec minꝰ culpabilis eſt qᷓ; ſi in
ip̃o facto dephenderet᷑.aut qꝛ nõ vult in opus ſuũ ꝓce⸗
dere. ſz vult interi? voluptari in delectacõne et tũc man⸗
ducat mulier / licz nõ vir. et z petĩ nõ ſit plene ↄſumma
tũ eſt tñ int moꝛtalia deputanð.qꝛ muliere manducãte
totꝰ hõ dãnari meret᷑ ꝙ maxie intelligi hʒ ĩ pcũs carna
Ncio aũt ad intel. . hec ẽ.cũ pcim̃ dicat ¶ lib⸗
receſſum volũtatis a pꝛĩo pncipio inchtũ ipᷣa volun

tas nata ẽ agi ab ipo et ſm ip̃m et ꝗpt iyÿm: ome petĩ ẽ

inoꝛdĩacio mẽetis ſeu volũtatis / clrca qᷓ; nata ſunt eẽ vtꝰ
et viciũ. Petm̃ ergo actuale eſt actualis inoꝛdĩacio vo⸗
lãtatis, moedĩacio aũt ĩſta tãta ẽ. aut ꝙ oꝛdinẽ iuſticie

extmĩat et hoc mõ ðꝛ moꝛtale ꝓcim.qꝛ natü 6 aufkerre

vitã ſepando ipazʒ a deo p q; viuificat aĩa iuſta/ aut eſt

tam modica q; oꝛdinẽ illũ nõ 5 pimit / ſ ĩ aliquo pturbat
tm̃ et tũc dðe vemale pcim̃. qꝛ de ip̃o adipiſci poſſumꝰ ve 92
mã cito ꝓ eo q; ꝑ ipᷣm gr̃a nõ tollit/nec inimiciciã ðma;
incurnt bõ. Eſt aũt oꝛdo iuſticie vt bonũ inomutabile p
ferat᷑ mutabilĩ vt bonũ honeſtũ pᷣferat vtili/et vt volü
tas dei ỹ ferat voluntati nr̃e vt iudiciũ rõms recie Pſit
ſenſualitati hüane / et qm̃ lex dei iſtũ oꝛdinẽ pcixit et ve
tat oꝑpoſitũ qñ bonũ ↄmutabile pᷣfert᷑ eterno et bonũ

vtile pfert honeſto / et volũtas nra pᷣfert vðine voluntati
et ſenſibilis appeiit?pfert rõne recte tüc ↄomittit᷑ moeta
le pcim.de quo dicit ambꝛo.ꝙ eſt p puaricacõ legis ðmn

et celeſtiũ inobediẽtia pᷣceptoꝝ vel mãdatoꝝ. hoc em
ↄmittit ſiue obmittit ꝙ lex ðᷣina pcepit ſiue fiat illð qð

ꝓhibz ð quo duplex genꝰpcii oꝛit᷑ delclũ ſe cz et vmiſluʒ
Oñ vo bonũ ⁊ mutabile plᷣ debito diligit᷑ ſʒ nõ pfert in

vmutabili/ et vtihtas no pfert honeſtati/et volutas nra

plꝰ debito amat᷑ ita tñ q; ñ pᷣfert᷑ dðine/et caro ↄcupiſcit

nec tamẽ pfert᷑ iudicio rõms recte tunc nõ eſt moꝛtale ſ

vemale pcim̃ /quĩa licet hoc ſit pᷣter legem non tamen
direcie eſt ↄtra legem. Senſualis aũt appetitus rõm re

cte non pᷣfert᷑ mſi quãdo ei ab ipᷣa rõne ↄſentitur.et ideo

pꝓctimĩ moꝛtale circa ↄſenſum non ↄmittit᷑ ſi tamẽ ſenſnali
tas nõ mmo:dinate moucat cũ illa inoꝛdinacõ ad malũ in
clinet licʒ rõ nõ oſenciat/xctĩ eſt aliqðᷣ qꝛ aliquo mõ le
dit oꝛdinẽ iuſticie/ et qꝛ in ſtatu inocẽcie nõ mouet ſen⸗

ſualitas mſi ſjm rõis motũ/iõ ſtante hoĩe nõ poterat ibi

eſie ve male p ctm̃.nunc aũᷣt : rom rexrgnat ſenſuali⸗

tas/ velimꝰ?/ nolimꝰ?. ideo neceſie babemꝰ? ↄmittè᷑ aliq
vemale peccatum per peimes motus / qui et ſi pticulan

ter poſſint et ſigilla tim vitari/vel decl mari. omnes tñ

nullo modo poſſunt cauen.quia ſic ſunt peccata ꝙ; ſunt

etlam pena peccati, et ideo merito dicuntur vemalia

gi⸗
voepe
ic en
nitv

flem

taci
tute.
ltmulta
l.et ſt
lcet mn
nmwa
lepet.
litimita
farut

fina ia
Deor
Nkraliüß
tüſeptte
ſurbia. n
Perrad
Tngier
in
Nit ne
S
rch
ſipo.
iifing.
mhiap
tlcn Apa
len

Anid teſt
Mante
laheſundr/⸗
mmidgidnn
momucabie,
tli et r rolt
m eck pſt
eßat etxe
noet boni

me polunran

mntat morti
Aales de
Darn.dren

ſnemd

ai ſgerenſr

r vwlirasi
caroo piſan
eſmortalef
en Wnn

penne ſonn

*

Aſention er N
tſitme enin
mac Piunin
nit

Semnin d

miahk

P

mun.Misd

paungin

. caud

.ℳ

5

quia hocipᷣo digna ſunt vema · Weꝝ qꝛ racõ bijs ↄſentire
nõ ↄpellit.ſʒ ſi poſt ↄſenſum delectacois ↄſenciat in opus
tũc eſt plenus ↄſenſus.ac ꝑ hoc pctiñ ↄſummatũ.qꝛ ꝓue
mt vſq; ad viꝝ.id eſt ad ſupmã rõms ptẽ/ex qua pendet
ꝓlemtudo ↄſenſus.qꝛ ſic nõ ſolũ mm opus venetiã i dele⸗
ctacõe eſt ↄſenſus/in quo inferioꝛ poꝛcio ſequit ſenſuali⸗
tatẽ.ideo ſi ĩ delectacõe ſenſuali rõ ſenſualitatis ſuccũbat
et mulier ſerpẽti obedit.ac ꝓ hoc fit ſubuerſio oꝛdiĩs re⸗
cti. et ita ſubuerſio iuſticie/ꝗpt᷑ q ↄmittit᷑ pcim̃ moꝛtale
licet mmus graue.qð non ſolũ imputat᷑ mulieri.veꝝctiã
viro a quo debuit mulier ↄpeſci et cohiberi ne obtẽparet
ſerpẽti. Et ſic patet q; in ppetracõe omĩs pcti actualis.
fit imitacõ aliqualis pꝛimi pctĩ ſʒm exꝑlanacõʒ doctoꝛis
pcipui ſcʒ augꝰ.li.xi.de ci, dei.
Te oꝛigine et diſtinctẽe pctõnꝝ capitaliũ.
Onſe qnt᷑ deſcend ẽdũ eſt ad oꝛtũ pctõꝝ in ſpãli.
int que quedã ſunt capitalia. qᷓdã penalia.q̃dã
fina ſia ſiue irremiſcibilia.quaſi pꝛima media et poſtrema.
De oꝛtu aũt capitaliũ hec in ſumma tenẽda ſunt.q; oĩum
actualiũ pctõꝝ vnũ eſt mmiciũ.duplex radix.triplex fomẽ
tũ.ſeptifoꝛme caput ſiue capitale pctiñ Vnũ eſt miciũ ſcz
ſuꝑbia. ĩiur̃ qð ſcriptũ ẽ Imciũ omĩs pctĩ eſt ſupbia. Du
plex radix.ſcʒ timoꝛ male huĩliãs.et amoꝛ male accedẽs
Triplex fomẽtũ ſjm tria q̃ ſunt in mũdo.ſcʒ ↄcupĩa oculo
rũ. ↄcupĩa car mis. et ſuꝑbia vite. Septifoꝛme aũt caput.
ſcʒ ſuꝑbia.muidia.ĩra.accidia.auaricia · gula.et luxuria
Int᷑ que qũq; pᷣcedẽtia ſunt pctã ſpũalia.duo vᷣo vltuma
