talis.q; ſicut hẽat eẽ ꝓpetuũ.ſic coꝛpus hoʒ cui pꝑpetuo in

fluat vitã. ac ꝓꝑ hoc coꝛpus qð vmt᷑ aĩe ex ip̃a vmõe oedi

nacõʒ hʒ ad incoꝛrupcõʒ ꝑpetuã.ita tñ q; illud in quo ↄſi⸗
ſut ſubſtãcia coꝛpis ſicut ſant mẽbꝛa pncipa lia.et etiã hu
miditas radicalis.et caro ſjm ſpeciẽ hʒ neceſſariã oꝛdia⸗
tionẽ. Aia vo ſcʒ caro ſim materiã et ptes qᷓ ſunt de bñ
eſſe coꝛpis.hẽant oꝛdĩacõez de ↄgruo.et ideo pꝛime ꝓtes
ſunt oꝛdĩate ad reſurꝛectõe: ſm oꝛdinẽ nexeſſitatis alie
vo om̃s ſim oꝛdinẽ ↄgruitatis.quẽ qdẽ oꝛdinẽ qe deꝰ im
pꝛeſſit nate.et nata nõ põt pfic.qꝛ nõ põt moꝛtuũ ſuſci⸗
tare. et ip̃a ᷣma ꝓuidencia mchil fruſtra debuit facẽ. ne⸗
ceſſe ẽ ; ipiꝰ virtute repet᷑ coꝛpꝰ idẽ numero.ĩmoꝛtale.
ex oĩbus ꝓtibus oſtitutũ.et ſalua tota ventate nate. Cũ
aut hoc nata nõ hẽat jn ptãte.ſ ſolũ in appetitu .qꝛ nec
e coꝛpus numero deſtructũ repare pot.cũ nõ poſſit in
tota rei ſubſtaciã nec coꝛpus immoꝛtale poſſit efficé. amm
ome ꝑ natam gñnabile ſit coꝛruptibile. nec di ſpla collige

fomenub

in echtude

Dermi.
Kiboi

zjbonies

lacomme
lngeäne
ſc hmo
ſſos der.
kacerbita
fͤfupplig
Nco⸗
ſog⸗
donecſe.

näiunain
teopter
nequibes
lefttate uſt
alpinͤt

nmeh

*

tſtaund,

uſticnt

Uatate en
PSinaptn

tſi3

iconns nte

mam ecaus
ectns di⸗
lisengt
ahfienmi

.locin
Apmoe odD

dincrooſt
na.a enab
ſaniä oin
ünr dei
topanee
eſicansdle
nig n
. nuni i
wirrle.
gent li
n 4g ne
ſo foſi 11
ſttiftian

4

neceſſe eſt q; reſurrectõ nõ ſemĩalibus nec natalibus cau
ſis ſʒ pꝛimoꝛdia libus attribuat᷑.vt fiat ſim curſum mira⸗
bilẽ et ſuꝑnatalẽ.et ðine impiũ volũtatitis.
RDe oſeqntibus ſcz igne infernai.
Onſeqnt de ↄſeqntibus ad iudicũ ẽ dicenduʒ ꝗ
ſunt duo.ſcʒ pena inferna lis.et gloꝛia celeſtis
De pena ergo infernali hoc tenendũ ẽ q; pena mfernat᷑

eſt ĩ loco deoꝛſum in quo einalit᷑ affli gunt om̃s repꝛobi

tã hom ĩes qꝙᷓ; ſpus mali.affligent᷑ aũt eode igne coꝛpali.

qᷓ ↄcremabit et affliget ſpũs et etiã coꝛpa.nec tñ coꝛꝑa

illa oſummet ſz ſemp affliget alos plus alios mmus / hm

exigẽciã meritoꝝ. Nmõi aũt afflictõi igins ↄiũcta erit af

flictõ ſim om̃s ſenſus.dũcta erit pena vermis. et carẽcia
viſiõis dei. ita q in hijs pems varietas erit. et cũ vaneta
te acerbitas. et cũ acerbitate inm̃mĩabilitas.vt ad repbo
rũ ſuppliciũ toꝛmẽtoꝝ fumꝰ aſcẽdat ĩ ſecula ſeculon

ſtcõ aũt ad intel. p.hec eſt.qꝛ cũ pꝛimũ pncipiũ eo⸗

ip̃o q; peimũ ſit ſummũ.quicqᷓd hʒ habet iĩi ſummo.
ideo neceſſe eſt eſſe rectiſſimũ. Cũ ergo ĩ retribuẽdo agat
hm rechtudinẽ ſicut ↄtra ſe facẽ nõ põt nec ſe negare nex
ſuã iuſticiã impugnare.ſic neceſſario ſua rectitudie exige⸗

te optet ꝙ petin pumat᷑ ſim quãtitatẽ culpe.ĩ hijs maxi

me qui legẽ miſcdie ↄtẽnentes ꝑ impnĩaʒ impe gerũt ĩ ſe
ueritatẽ iuſtcie. Om̃ er go ſeuentatis iuſticie ẽ oſiderare

—–

culpã nõ ſolũ quãtũ ad radicẽ venetiã quantu ad circü⸗
ſtãcias agouantes. et ↄ gruiſſimũ ẽ vt iuder iuſt? penas

debitas ab impijs exigat vſq; ad vltimũ quadrãtẽ vt ſie
nõ remaneat pcti dedec? ſine decoꝛe iuſticie. et ſicut ma⸗
mfeſta ẽ ptãs in creãdo.et ſapĩa in gubernado.et clemẽ

cia ĩ repãdo.ſic maĩfeſtet ſumma ĩuſticia ĩ pumedo. Qm̃

„

ergo dðᷣma iuſtida petõꝛem impiũ dz pumre ſzm exigẽciã

culpe. et culpa moꝛtalis ad quã ſuccedit finalis impnĩa.
ipa hʒ rõem deoꝛdĩiacois ꝓretue. deoꝛdiacons libidioſe.

deoꝛdinacois multimode. neceſſe eſt ꝙ ipa pumat penan

6

..
”
ü

etermtate acerbitate et multiplicitate et multikoꝛmitate.
Pꝛimo ergo deoꝛdĩacoõms pPpetue pena dʒ eſſe ppetua.
qꝛ pctm̃ qð ꝗs ↄmittit et de quo nũquã pemtet.et ppe⸗
tuo m aĩo durat et a vita ppetua ſeʒ deo ſepat. et a vo⸗
lůtate ꝓcedit ꝗᷓ in pciõ vellet ppetuo: delectari. et licz illa
delectacõ traſies ſit momẽtanea. q; tñ deoꝛdinacõ tz rõ;
Ppetuitatis. pena deoꝛdinacõi ↄuemẽs dʒ hre carẽciã fi
ms.pt ſicut hõ in ſuo ppetuo finẽ nõ appoſuit a pctõ re⸗
cedendo. ſic deus in ſuo ppetuo nõ deſitat in pumẽdo.
et ſicut cõtra mnfimtũ peccauit.ſic penã infi mtã habeat.
Et qꝛ nõ põt hi penã infimtã intencõe heat ſaltẽ in du
racoe.et ſicut volũtas eius poſt moꝛtẽ ſi emp malo adhet
ſine ſuſcepc õepnĩe. ſic de?ſp afſligat ſine immutacõe ſen
tencie. reqren te hoc ꝓpetuitate deoꝛdĩacõis ĩ impijs dã⸗
natis. Rurſus/qm deoꝛdĩacõis libidĩoſe pena dʒ eſſe af⸗
flictiua. qe delectacõ pumt᷑ pꝑ triſticiã ↄtrariã.et ſpũs ra⸗
cionalis in peccãdo ↄuerſit ſe ad bonũ ꝗꝓpꝛiũ et omutabi

le et pciabile vel Pticulare! libidĩoſe amadũ.et ex hoe otẽ

mt vↄmũ impiũ et driam. Mĩc ẽ q; ad boc q; illa delecta⸗

cio imꝓba pfecte pumat᷑.in qua ſimui ẽ delectacõ cũ ↄtẽ

ptu. neceſſe eſt q; ad punicõʒ illiꝰ vtempt? et delectacõ
ms pctõn. ſiue ſit hõ ſiue ſp üs pcipitet i. in locũ infimũuũ.et
maxie a ſtatu gloꝛie lõginquũ.hoc eſt in ꝓfundiſſimũ in
fernũ. Neceſſe e ẽ etiã ꝙ; ibi exponat affligedus infime na
ture. ac ꝓꝑ hoc non a ſubſtãcia ſpuali paciant ſ a coꝛpali

et infima hoc eſt a fecibus coꝛpoꝝ müdanoꝝ vt m fecib?

defigant et igne et ſulphure vↄcremant᷑. Et qm ſpũs qui
P natam ppoint coꝛpi et in coꝛpus bʒ influs et põ̃m mo
uere digmtatẽ nate ꝓ culpã puertit et ſe ſ⸗ ubicit quodã⸗
mõ vilitati et mchilitati pcti. hinc eſt q ſz zm oꝛiginẽ iuſti
cie dz oꝛdiari.vt tã petõꝛ ſpũs qᷓ⸗ hoõ i igne coꝛpeo alliget
noõ vt in illũ influat vita ſz vt de ip ip̃o vᷣmo decreto ſuſcipi
at penã. cũ rei quã hoærẽt ꝑ timoꝛẽ dmmtꝰ imiſius.et quã
ſentit P vi natalis ſ. enſus ſit mſepabilit alligat? neceſſe

„

g
ccni p
ditisln
Mone
Gealn
eidſ
dnc
tenchn
Genp
ſno
ltyd
aadenr
ui nec ace
Poſtreme
tunodae
auerſio⸗
1 bonu
nen rome
unt dan⸗
füpiſtoms
Fiepugni
Uulapliata

audent et

.

Ntcect. eſt qy acrit toꝛmẽtet et qꝛ ignis ille nõ agit ñ ꝑ diſpoſi⸗
Wenn, tionẽ pcti et reatus et macule ex imꝓ bitate libidĩs pee⸗
ee dẽtis.et hoc nõ eſt equalit mn oĩbus. Hmc eſt ꝙ ab eoð
a n: alij concremantur plus alij vero mmnus.ſicut ſub eodem
haſlt .ine aliter vritur palea et alit ↄburit᷑ lignũ. Am aũt illa
deohſi Petĩ diſtinctõ et reatus ſim quã actio igms moderat᷑ ĩ eo
nidt dem eſt vmfoemis et nũquã creſcit nec decreſcit nec mu⸗

tatur. hinc eſt q; no impio oꝛdinante igms ille ſic agit

1pce⸗
. qꝙ ſemꝑ vrit et nõ ↄſumit.ſemp affligtt et nõ intermmit.

pumedo,
H⸗R qꝛ nõ agit ad ſue foꝛme mul tiplicacõʒ ſz ad paciẽtis aĩe
lündn et coꝛpis ꝓturbacõz ſiue ipᷣius ſpũs in ſeipo. vñ nõ fit no⸗
“ ua ademp cõ. ſʒ adempte pacis otinuacõ: vt ſic in eadẽ pe
na nec acerbitas etmtatõ nec etmtas attollat acerbitatẽ
mmcckf Poſtrem 0/ qm̃ deoꝛdiacõis multunode pena dz eſſe mul⸗
gde timoda et in omĩ pctõ actuali moꝛtali et deoꝛdinata eſt
gtſen auerſio a ſumma luce et bomtate et inoꝛdmata cõuerſio
ie hiun ad bonũ ↄmutabile.et deoꝛdĩatio voluntatis ↄtra dicta⸗
gan men rõms recte. Hmc eſt q; om̃s actualit peccã tes qui
r ott erunt dãnati pument pena triplci ꝗpter aucrſiõem carẽ⸗
li latt⸗ cia viſioms dei. ꝗ; ter ↄuerſione pena incendij materialis
coc te AYpter pugnã volutatis et rõis pena vermis.vt ſic ex hac
dledo multiplicitate penay afflicti varie et acerbe et eternalit
mimi crucient et toꝛmẽtoꝝ fumꝰ aſcẽdat in ſecula ſeculon⸗ H
ndiſhmn (De gloꝛia Fara DiKcW A
s iffinen Egloꝛia autẽ celeſti in ſ umma eſt tenendu qn in
batera ip̃a eſt pꝛemiũ ſutł ſtãciale et cõſubſtãciale et acci
re rnik dentale. Premiu . inquã ſubſtãciale conſiſũt ĩ viſione frui
ͦfüßt cione et tencõne vmus ſummi bom ſcʒ dei. qm bom vide⸗
n.n buüt facie ad fauẽ hoc eſt nude et ſine velamie quo fruen⸗
utgoda ⸗ tur auide et delectabilit quẽ etiã tenebũt ſempitnaliter.
cgriuſſt vt ſic vificet illud bernar. qꝙ; futurus eſt deus rõm plem⸗
n t tudo lucis.volũtati multitudo pacis.et memoꝛie ↄtinua⸗
aeſuſch tio etmtatis. Premiũ vo ↄſubſtãaciale oſiſtit in gloꝛa coꝛ
iſunt i poꝛis qᷓ ſcda ſtola dicit᷑ qua reſumpta pfectius aĩa bona

nece

4

tendit in ſummü celum et ber ſtola ↄſiſtit in quadruplidi
dote coꝛpis.ſcʒ in dote claritatis.ſubtilitatis. agilitatis
et impaſſibilitatis qᷓ erũt ſim plus et minus.ſʒm maioꝛi⸗
tatẽ et mmoꝛitatẽ pꝛius habite caritatis. Pꝛemiũ aũt ac
cidentale ↄſiſtit in quodam decoꝛe ſpeãli ſupadiecto qui
quidã aureola nũcupat᷑ et ſjm doctoꝛẽ ſnias debet tplici
gni opm.ſcʒ martirio et pᷣdicaclom et ↄtinencie virginali
et in ommbus pᷣdictis ſeruabit᷑ dus et diſtinctõ izm exi

gentiam meritoꝛum,

Naio ad intel. p. hec eſt: qꝛ pꝛimũ pñcipiuz hoc ipſo
qꝙ pꝛimũ hʒ ſummã vmtatẽ. veritateʒ. et bomtatẽ et hHoc
ipſo eſt ponè in eðs ſummã potencã.ſapiazʒ.clemenciã.et

iuſuciã. Am aut hec muiſibilia dei mamfeſtari decet per

opaideo deus munduũ iſtu ſenſibilẽ pncipiãs ſic Pouxit
ſic gubernat.ſic repat.ſic remunerat et vↄſummat in ꝓ
ductõe mamfeſtat ſumma potẽcia.in gubernacõe ſapĩa.
m repacõe clemcia.ĩ retribucõe iuſticia ↄſumata vt ergo
mamfeſtaret᷑ potẽcia ad ſuũp̃ius laudẽ.gloꝛiã, et hono⸗
rem. omĩa ꝓduxit demchilo faciẽs aliquid ꝗpe michil ſcz
materiã coꝛpalẽ. et aliqd ꝗpe ſe. ſcʒ ſubſtãtiã ſpũalem et

ſiłt hoc iũges in vno homĩe ĩ mutabilitate pſone et natu

re. ſcʒ rõnalem ammã.materiã coꝛpalez.vt mamfeſtaret᷑
ſapĩa.ipſe quidẽ ꝓuidẽtiſſime gubernat et oꝛdmate nã

ipſe ſupꝛemũ homiĩs regit ꝑ ſeipſum. menteʒ ſcʒ quã illu⸗

ſtrat et mfimũ.ſq; coꝛpus ꝓ li.ar.volũtatis.vt ſic coꝛpus

et coꝛpalia quo ad regnũ ſubiaceãt ſpintui. ſpũs vᷣo deo
vt mamfeſtaret clemencia. lapſuz hoĩeʒ repauit aſſumen
do hoĩs nataʒ ſuſcipiendo penalitates et tandẽ pferẽdo
penam.ꝓt ſic ſumma miſcdia miſero miſcdᷣem faceret eſſe
ofoꝛmẽ ad reuelacõʒ miſerie. non ſolũ indistate nate cõ⸗
Dite. veyetiam in defectibus nature in miſeria oſtitute vt
tandẽ mamfeſtet iuſticia. tribuet vmcuiq; ſcoõm exigen⸗

ciã meritoꝝ ñ ſolũ malis penã·venetiã iuſtis głaʒ ſ empi

ternaz. ſic em̃ exigit retributio equa et repatio gratuĩta

ſ gebin emm

nu⸗ .
eicgbne
nanmi

mhnn

annmiſust
nsdofot
tagtmier.
fechsoo
ſGarplaet
iuat tot
ilimir.
iibavn
natteata en

Uingeris

Apmenäg
aie alhe
flunt, ad g
rfiaddſſ

ttuniimerd
(cLbeaannck
(ͦ; atale n
ccpb übe
plg ſpüh
((eine danm

naris reſlltn
fünbeffehe
Müulitzt
luii ſ tapr
4 igi⸗ . er

drhli
Arans
iaite

etio gii

ettpte
gnaͤln
ohmen

bor pſo
er hoe
ma. et
es per
e
anp
coeſpin
aneg
,t hono,
nichi ſ
ialem et
eet Mau
nicltanet
dinate ni
quäir
ſic cns
it im

et gubernacõ oꝛdĩata et ꝓductõ vtuoſa. Nã oĩm honꝝn
ↄſumacõ ẽ in fine. pꝛimũ ergo ẽ qm oĩm iuſtoꝝ ᷣmiacõ
fieri dʒ him ꝙ exigit retbuco ĩuſta et etiã ꝓduetõ vtuo⸗
ſa. et ꝓducto dei fecit rõnalẽ ſpm̃ ꝗpe deũ capacẽ dei ſcz
capacẽ izm vim indite imagis ip̃us beatiſſune tmtatis
cui muſus totus hoĩs ſpũs deſzuiuit. Miĩc ẽ q; nilo mi
nus deo põt talis ſpũs pᷣmian nec ĩpleri nec cius capaci
effectus ofoꝛmis et rõe videat ip̃m clare et volutate di
ligat plene et memoꝛia retineat met᷑num.vt ſic aĩa tota
viuat.tota doret ĩ viribus tbus.tota deo ofiguret. to⸗
ta illi vmat᷑. tota ĩ illo reqeſcat ĩ ĩo ſicutĩ oĩ bono in
vemes pacẽ.lucẽ. et ſufficiẽciaʒ ſempit᷑naʒ ꝓ qᷓ in ſtatu
om banoꝝ ↄggacõe pfecto ↄſtituta et eina viuẽs vita
dicat beata et etiã głoſa Rurſus qm retnbucõ illa fie ri
dz ſm exigit ñ ſolũ retribucõ ĩuſta ſʒ etiã ꝓd uctõ vtu
oſa. vmetiã gubernacõ oꝛdĩata.et deus ĩ ꝓductõne coꝛ⸗
pus aĩe alligauit et natali et mutuo appetitu ĩuicẽ co⸗
yulauit. ad gubernacõʒ vo ſubiecit et ĩ ſtatu meriti fecit
vt ſpũs odeſcẽdẽt et intendẽt coꝛpi gubernãdo qpter ex
erciciũ ĩ merẽdo.nec natał᷑ appetitꝰ patit᷑ ꝙ aĩa ſit ple
ne beata ñ reſtituat᷑ ei coꝛpꝰ? ad qð reſumenð hʒ inclina
cõʒ natalẽ inſertã.nec regis oꝛdo ſuſtinet quĩ reſtituat
coꝛpꝰ ſpũi beato n ꝑ oĩa illi ↄfoꝛme et ſubieciũ ctũ pot
coꝛpus ſpũi beato ↄfoꝛmari: Qim ergo ſpũs ẽ viſiene lu
cis eine darificatus. i6 dz ĩ eius coꝛpe clarltas lucis p
maxia reſultare.qꝛ de lectacõe illius ſum̃ ſpus ẽ ſumme
ſyũa łᷣ effectus.iõ m coꝛpe dʒ hre coꝛrñdentẽ. ſubtilit tẽ
et ſpũalitatẽ.q; tẽcione etmitatis factus ẽ oĩno ĩpaſſibi
lis.iõ ĩ cope eius dz eẽ ĩpaſſibilitas oĩmoda tã int ꝙ;
er. Quia vo ex hiis oĩbus ſpũs ꝓmptiſſimus ẽ ad tẽdẽð
ĩ deuaõ ĩ coꝛpe glłoſo dʒ ſuma agilitas repiri. Am̃ ergo
p has quatuoꝛ ꝓpetates fit coꝛpꝰ?ſpui ↄfoꝛme et etiã ſub

iectũ Hic ẽ ĩ his quatuoꝛ pcipue dotari de rẽe quoꝝ

idoneitatẽ hʒ ſeq ſpm et locari ĩ regiõe celeſti.q ẽ rego
beatoꝝ. In iſtis em ꝗꝓpeietatibꝰ? cel eſtibꝰ coꝛpibꝰoſiliat
P quas quaſi Sdati diſtat coꝛpus celeſte a.ini.elemtis et
ſic dos coꝛpũ quadꝛuplicata et coꝛpꝰ in ſe pfecte reddit
et ofoꝛme hĩtacõm celeſti et ſpũi beato ꝑ q; a ſumo capi
te deo vſq; ad oꝛam veſumẽti.ſcʒ coepis plemtudo dul⸗
cedĩs et beatitudmũ ebꝛietas redũdat/et cᷓ;tũ eſt poſſi
bile deriuat᷑. Poſtrẽo qm illa pᷣmiacõ dʒ fieri ſzm q exi⸗
Zit retbucõ iu ſta et ꝓductõ vtuoſa/et gubernacõ cꝛdina
ta et etiã repacõ gloꝛioſa et ĩ diuer ſis xpᷣi mẽbeis diuerſa
ſunt criſmaca graꝝ.nõ ſolũ qᷓtũ ad intioꝛa dona. vmetiã
chtũ ad exercicia excioꝛa ñ ſolũ quo ad hĩtꝰ.vmetiã quo
ad ſtatus. nõ ſolũ ad ꝑfectõez caritatis ĩ mẽte; vymetiaʒ
quo ad ꝓfectõis decoꝛẽ et pulẽtudinẽ ĩ ope coꝛpali. Hic

eq aliqbus mẽbꝛis nõ ſolũ ſtola aĩe cũ tbus eiꝰ dotib?-
et ſtola coꝛꝑis cũ, uin. vmetiã excellencia qdã decoꝛis et

Sauoñ debet ꝗpt᷑ pᷣceilẽciã ꝓfectõis et decoꝛis hĩti ĩ ope
vtuoſo. Qm̃ igit᷑ plex e grns opis pᷣcellet pfectũ et pul
cru et ſpiritali foꝛmoſitate foꝛmoſum ſzjm tplicẽ vim aĩe

ſzm rõnabilẽ pᷣ ĩcacõ vitatis pducẽs alios ad ſalutẽ ſm
Ocupiſcibilẽ ꝓfecta declmacõ ↄcupiſcenciaꝝ pꝓ integtãtẽ?

petue ⁊ tinencie vgmalis.ſcdm iraſcibilẽ ꝓꝑpeſno moꝛ⸗

tis ad honoꝛeʒz xpi. OHinc eſt q; hiis tribus generibus iu
ſtoꝝ.ſcʒ pdicatoꝛibus/vgimbus/et martiribus debet᷑ illa

exrcellencia pᷣmn accidentalis q; aureola nommat᷑ qy ad
decoꝛem facit non ſolum amme. verum etiã coꝛpis.quĩia

non reddit᷑ volũtati tm̃.ſʒ opi extrinſico ſubſternẽs ſibi

meritum et pmium caritatis ꝙ; ſiſut in ſeptifoꝛmi dote
triplici amme quadeupſici coꝛpis in quibus claudit᷑ con
ſummacõ/mteg as/et plemtudo ommn bonoꝝ ſpectãciũ

ad gloꝛie ↄplem ẽtum. Qualia autẽ et qᷓta ſint il la non

mea ve ba.ſed anſpelmi ponant, Ait em in fine Pſot.
excita te nunc amma meaet erige totum mtellectum tuũ

et cogita quãtum potes. ſi em ſingula bona delectabilia

ſrtcegtt
gtiit cald
ncepe,⸗
giait bona
drellusf⸗
ſpirqon⸗
Nleknits
lecroii
Sdilenne
gegnidnole
jequalare
pims og
do boni ai

cia bona et

nüͦt ſureſt
nla jbieu
lantudo /i
dpart iben
ffles ngehs
fün veczin
nas iauſt
mo docſ
ndaſichen
feelodi⸗ bian
ſltgrönn
tiepotabis e⸗
ſeniaci⸗ dil
eanpilli
eunn volit⸗
Prghote
lit cſari
ticqridil

Kzing
Phoſche
netinee
recken
aſin
emmndo du⸗
nüeſtoof
ncd di
as dierl
von. peti
emeni gao
Kepmen,
rab. Pi
1 eA dorte
di cit
ns binicr
pfecliant
ptuinmn a
oſelui hn
pinngeti
veſtomo⸗

Senendig
us dherſi⸗
mimnut ,
bernisid
ttform dote
amn
ner ectechi
ine lla non
2lecnmnti
daectabln

ſunt cogita et intẽde ꝙᷓ deſiderabile ſit ilud bonum qd

ↄtinet iocũ ditatẽ oĩum bonoꝝ nõ quale in creatis rebus

ſumꝰ expti.jͥ tãto different᷑ qᷓto differt creatoꝛ a creata

Si aũt bona ẽ vita creata ꝙᷓ; bona ẽ vita creatrix.ſi iocũ

da ẽ ſalus facta ꝙᷓ iocũda ẽ ſalus qꝗᷓ facit omnẽ ſalutẽ Si

amabilis eſt ſapia in cogcõne reꝝ ↄditaꝝ. ꝙᷓ amabilis ẽ
ſapĩa ꝗᷓ omia ↄdidit ex mchilo Demq; ſi multe et magsne
delectacões ſunt ĩ rebus delectabilibꝰ. qualis et quãta ẽ
delectacõ ĩ illo qᷣ fecit illa delectabilia.q hoc bon o fruet
qd ülli ent?et quĩd illi nõ erit.certe qcquid rolet erit et
qcquid nolet eſſe ñ eriteibi quippe erũt bona coꝛpis et
aĩe qualia nec oculus vidit nec auris audiuit nec coꝛ ho
mims cogitamt Cur ergo ꝓ multa vagaris homũcio qre
do bonũ aĩe tue et coꝛpis tui.ama vnu bonũ in quo ſunt
oĩa bona et ſufficit. dendera ſimplex bonũ qð ẽ om̃e bo⸗
nũ.et ſateſt. Quid em̃ amas caro mea. q;d deſideras aĩa
mea. jbi ẽ quicqᷓd amatis qcquid deſideratis. ſi delectat
pulcritudo fulgebũt iuſti ſicut ſol.ſi velocitas aut foꝛti⸗

tudo aut libertas coꝛꝑis vt mchil obſiſté poſſit erũt ſi⸗
miles angelis dei. q ſemĩat᷑ coꝛpꝰ aĩale et ſurget ſpuale.
ptãte vtiq; ñ nata.ſi lõga ẽ ſalubꝛls vita ibi ſana etm⸗

tas. quia iuſti in ppetuum viuũt et ſalus iuſtoꝛum a do⸗
mino deo eſt. ſi ſacietas ſaturabunt᷑ cum apparuerit glo⸗
na dei. ſi ebꝛietas mmebꝛiabunt᷑ ab vbertate domꝰ dei . Si
melodia ibi angeloꝝ choꝛi ↄcinũt ſine fine deũ laudãtes.
ſi quibʒ nõ immũda ſʒ mũda voluptas toꝛrẽte voluptatis
tue xotabis eos. ſi ſapĩa ip̃a dei ſapia oſtedat eis ſ eipaz
ſi amicicia diligũt deu plus cqᷓ ſeipos. qꝛ illi illũ et ſeinui
cem pꝑ illũ. et ille ſe et illos ꝓ ſeipᷣm.ſi ↄcoꝛdĩa oĩbus illis

erũt vna volũtas.qꝛ nulla erũt illis mſi der volũtas. Si
ptãs oĩpotẽtes erũt ſue volutatis vt deus ſue.nam ſicut
pot̃it deus volet p ſeip̃m ita poterũt illi ꝑ illũ qð vo

let. qꝛ ſicut illi non aliud volunt ꝙᷓ qð ĩlle. ita ille volet
quic quid illi volũt. et q; ille volet non potit non eſle. z

bhonoꝛ et diuicie deus ſeruos ſuos et fideles ſupꝛa multa

bona ↄſtituet.ĩmo filij dei et dij vocabunt et erüt. et vbi

erit filius dei ibi erüt et iili. heredes quidẽ dei. cohedes

aũt xpᷣi. ſi vero ſecuritas certa.certe ita certi erũt q; nüc;ᷓ

et nullatenus iſta vel pocius illud bonũ ſit de futuro. ſic
certi erũt ſe non ſua ſponte illud amiſſuros.nec dilecto⸗
rem di dilectoꝛibus ſuis muitis ablatuꝝ nec aliud deo
potencius inuitos deum et illos ſepaturũ. Gaudiũ vero

quale aut quatũ eſt vbi tale aut tantũ eſt bonũ. co: hu⸗

manũu coꝛ indigẽs coꝛ exptũ erünas imo obꝛutũ erumms

quantũ gSauderes ſi hijs omĩbus habũdares. Interro ga

intuma tua ſi kapere poſſunt gaudiũ ſuũ de tanta beatitu
die ſua. ſed certe ſi quis alius quem omnio ſieut teipᷣm
diligeres eandem beatitudinẽ haberet. Si vero duo vel
tres vel plures idipᷣm haberent dux licaret gaudiũ tuum
quia non mmus Zauderes pꝛo eo qᷓ pꝛo teip̃ᷣo gauderes.

ſi ſin gulos ſicut teipᷣm. ergo in illa ꝑfecta cantate et inn

mera biliũ angelonꝝ.et hommũ beatoꝝ. vbi nullus alium⸗
mmus ꝙᷓ ſẽm diligit. nõ alit᷑ gaudebit quiſq; pꝛo ſin⸗
SZulis alijs ꝙᷓ; pꝛo ſeipo.ſi ergo coꝛ homĩs de tato ſuo bo⸗
no vix capiet ſuũ gaudiũ quomodo capax erũt tot.et tan
toꝝ gaudioꝝ.et vtiq; quia quãtũ diligit aliquẽ tantum
de bono eius gaudebit. ſicut in illa Pfecta felicitate vnuſ
quiſqʒ plus amabit ſine cõpacõe deũ qᷓ ſe.et oms alios
ſecũ. ſed ſi deũ ſic diligerent toto coꝛpoꝛe tota mẽte tota
amma. vt tamẽ totũ coꝛ tota mens tota amma nõ ſuffici
at digtate dilectõis Pfectõms Pfecto. ſic gaudebũt toto
coꝛpe tota mẽte tota aĩa ac totũ coꝛ tota mens tota aĩa.

non ſufficiat plemtudĩe gaudij. Non dum ergo vñe dixi.
cognoui quãtũ gaudebũt illi bom tui vtiq; tãtũ gaude⸗
but quãtũ amabũt.tantũ amabũt quãtũ cognoſcẽt.quà

tum cognoſcent te et quantum amabunt te. certe nec ocu
lus vidit.nec auris audiuit.nec in coꝛ homims aſcendit.
m hac vita. quantũ te cognoſcent et amabũt in illa vita.

R*
.

CN
ojpoſi
dunvem
eibiaar
düm
win
tis aape!
grii ng
Plencentl
nentitem t
neng nerle
ietos men
idertt to⸗
nii cui eſt
alon me

iun m
ert ety⸗

en

tqni
futerd
talud der
audiü pen
oni. coꝛ hi⸗
nü enmms
Jtenog
mta eatenn
ſient ten

derd due.

Gandiütun
untate ain
lus Aum
ſy poſn/
tuto ſuo bo⸗
it tot et tan
bqi andunn
hatatepi⸗
g oñs dos
ota nirttot
n dit ton

n ie d n

ai gnde⸗
gveet. n⸗
cene net dl
ns aſeendin
1 n ll⸗

4

Oro te deus cognolſcã te. amem te vt gaudeã de te. et ſi

non poſſum ad plenũ in hac vita vel pꝛoficiã indies vſq;
dum vemat illud ad plenũ. ꝓficiat hic in me noticia tui.
et ibi fiat plena.creſcat amoꝛ tuus /et ibi ſit plenꝰ.vt hic

gaudiñũ meum ſit in ſpe ma gnũ. et ibi ſit in re plenũ. Dñe

per fihium tuũ etiã iubes imo conſulis petere et pꝛomit⸗
tis accipe vt gaudiũ noſtrũ ſit plenũ.deus verax peto ac
apiã / yt gaudiũ meum plenũ ſit. Peto dñe qð p admira⸗
bilem conſiliariũ nr̃jm cõſulis accipiã qð pꝛomittis.et per
veritatem tuã gaudiũ meum plenũ ſit. Meditet interim

mens mea. loquat᷑ lingua mea. amet illud coꝛ meũ.ſermo⸗

cinet᷑ os meum. eſuriet illud amma mea.ſicięt et caro mea
deſiderat tota ſubſtãcia mea / donec intrem in gaudiũ der
mei. qui eſt trinus et vnus deus benedictus in ſecula ſe⸗
culoꝝ.Rmen.

ftamſtdt
69 Hari eint
an
inp ſits cp
mireif
i Dumitas
Sianl
zint i- tipleamm
viwion
konisvas
fatoſnis pen
ſon yronteplan
2 ſtendie⸗
Amttatio ni
ſleneic en
Epaaſcui
tpobttüin
ten j
lſti vnbolus
nin duot In
Mrarrnlager
hei ibiilin
Uunniade bl
ttied
in nün
efli
ei

nſ filläs

Keag
aſe

õ
4²
„
.
4 wer
* *

*
N

nnl

49
e/

no
ſat
3fe!
s
ee
piin
muan
ſepe
f⸗

in deſcripcõe ierarchiaꝝn gra datim oꝛdĩataꝝ.que ſunt ie

rarchia eccleſaſtica angelica et diuĩa. et ſubceleſtis ce⸗
leſtis et ſupceleſtis. ita pꝛimã deſcribit patent᷑.ſcam
aliquantulu magis occulte. terciã adhuc magis occulte.
Et ex deſcripcõe eccleſiaſtice ierarchie eſt alta. ex deſ exri
ptione angelice altioꝛ.ex deſcripcõe diuie altiſſrma. ita

vt poſſumus dicèé illud ꝗphete. mirabilis facta ẽ ſcia tua

ex me. et ↄfoꝛtata eſt et non potero ad eã. Et hoc quidẽ
ſatis recte Nã cum res habeãat eſſe in natura.habeãt etiã
eſſe in aĩa ꝓ noticiã acce uiſitã. habeãt etiã eſſe in ea per

gr̃am · habeãt etiã eſſe in ea ꝓ gloꝛiã·et habeãt eſſe in ar
te eterna. Philoſophia quidẽ agit de rebus vt ſunt ĩ na⸗

tura ſeu m aĩa ſzm noticia nataliter inſitã vel etiã acqui⸗
ſitã. ſed theolo gia tanquã ſciẽtia ſupꝛa fidem fudata.et
p ſpiritũ ſanctũ reuelata.agit etiã de eis que ſpectät ad
gram et glonã. et etiã ad ſapiam eternã. Vnde ipa ſnb⸗

ſternẽs ſibi philoſophicã cogmcoem. aſſumẽs de natis

reꝝ quã tũ ſibi eſt opus ad fabꝛicandũ ſpeculũ /ꝑ qð fiat
repñtacõ duuũoꝝ quaſi ſcalã erigit / que in ſuo mkemo ma⸗
gis tangit tereã.ſʒ in ſuo cacumie tanet celũ. et hoc to⸗
tum p illũ vnũ ierarchã iheſum xpm. qui nõ tin rone hbu⸗
mane nature aſſumpte eſt ĩerarcha in eccleſiaſtica ierar⸗
chia. ven etiã in angelica. et media pſona in illa ſupcele⸗
ſti ierarchia beatiſhme trimtatis.ita ꝙ per ipm a ſummo
capite deo deſcẽdit vnctõis gra.nõ ſolũ ĩ barbã veyetiã
m oꝛam veſtimẽti.q; non tm̃ m ihermſalẽ ſuꝑnã/veꝝetia

vſq; in eccleſiã militãtẽ. Eſt em̃ pulcntudo magna ꝛ ma⸗

chma mũdana. ſzʒ longe maioꝛ m eccłiaſtica pulcritudie
ſanctoꝝ cariſmatũ oꝛdĩata.maxima aũt in irim ſuꝑna. p⸗
maxuma aũt ĩ illa trimtate ſumma et beatiſſima.ideo ipa
ſcripta nõ tm̃ altiſſimã habet materiã ꝑ quã delectat. et
p quã m altũ leuat intelligẽtiã mẽtis/vmętia pa e venu⸗
ſuſſuma.et miro quodãmõ intellectiĩ mat᷑ am delecta t/ et
ſe magis et magis delectando aſſuefacit ad diumoꝛum

VierFarbSelector Standard - Euroskala Offset

Copyright 4/71999 VXVMaster GmbH WwwW.yXyVmaster. Com