ficãs.illa timoꝛeis / iſta amoꝛis illa ſeruitutis / iſta lberta

tis. illa oneris iſta facilitatis. Poſtremo qm̃ regule ſpe⸗

ctãtes ad ĩuſticie neceſſitatẽ ↄtinẽtur in diuĩs pceꝑtis.et
iuſticie ẽ ſuũ vmcuĩq; reddẽ.neceſſe eſt q; pᷣcepta moꝛa⸗
lia qdã ſint que oꝛdmant nos ad deũ.qᷓdã ad ꝓximũ.ſjm
Duple x caritatis mãdatũ.qð ſpũs ſanctꝰ voluit inſinua⸗
re ꝑ duaꝝ miſteriũ tabulau. et ideo digito dei ſ. cripte Di⸗

cunt. Et qꝛ deus eſt trinꝰ.pr filius et ſpũs ſan. cui ↄpetit

ſumma maieſtas adoꝛzãda. veritas ꝓfitẽda.et caritas ac
ceptãda. ſjm vim iraſcibilẽ rõnalẽ et ocupiſcibilẽ. p actũ
opis oꝛis et coꝛdis.ideo triplex eſt mà datũ pꝛime tabu⸗
le coꝛrñdens tribus Fmiſſis.ſcʒ adoꝛacõis ſubiectiue. iu⸗

racõis iuridice. et ſabba tiʒacõis ſacrate. Quia vo Prximꝰ?

eſt imago trimtatis. et er mquãtũ pᷣfert imaginẽ pris de⸗
bet pietas.inquãtũ pᷣfert imaginẽ filij debet veritas. in⸗

quãtũ fert ĩ imaginèẽ ſp üs ſancu debet bemsgtas. bĩc ẽ q

ſeptẽ ſunt mãdata que ad ſcdᷣam tabulã ſpectat.nam pe
nes pietatẽ ſunt duo.vnũ qð pieta tẽ mãdat ſcʒ ð pre ho
noꝛãdo.altm qð impietatẽ vetat.ſeʒ nõ occidendo. De⸗
nes veracitatẽ vo qᷓ pnciy alit ↄſiſtit in verbo. accipit vnũ
ſcʒ de falſo teſtimomo nõ ferẽdo Penes bemgtatẽ vo cui
oppomt cupiditas et ↄcupĩa. quaꝝ vtraq; põt ĩ ope vel
etiã in co:de. accepiunt᷑ quatuoꝛ ſcꝭ nõ 6 mechaberis. nõ cõ
cupiſces vxoꝛẽ.nõ furtũ facies:et nõ ocupiſces rem alienã
et hñt hec oꝛdĩari ſim maioꝛa vel mioꝛa nocumẽta per qᷓ
ifringi põt iuſticia.et ſic regule ſpectãtes ad iuſticie ne
ceſſitatẽ debebãt otineri in. x. pceptis. Qm aũt iuſticia p
uemt ad pfectõz dũ pfecte 1 eelõgat a malo. et quatũ ad
culpã et qus ãtũ ad cãm.et om̃e malũ oꝛit᷑ ex triplice radi

ce.ſ cʒ ↄcupie carms.ↄcupĩe oculoꝝ et ſupbie vite. hine ẽ

10

ne mentali 6 4 eſt aſcenſus i

tria zſunt oſi lia euã gelica pfecte nos elõgãcia a tnpliei
radice picta. qᷓ ĩ deo ſunt ↄſilia vt pfecte fac ciãt receoẽ a
malo.nõ ſoluũ ſepãt ab illicitis venetiã a licitis et oceſſis
que pñt eõ occaſio mali. ac ꝓ hoc nõ ſolũ iuſuciã otinent

lurficiẽtẽ ven etiã habũdantẽ. ſjm ↄpetit pfectõ euan .

gelice legis. et exercita cõ gre pfectõis.
(De exerciao reſpectu Petedon et oradon.
E peticoibus ant oꝛõis dñice hoc tenẽdu eſt q;
licet ſit liberaliſimꝰ et ꝓmptioꝛ ad dãdũ qᷓ; nos

ad accipiẽdũ. vult tñ a nobis oꝛari vt occa ſiõem habeat

largiẽoi dona ſpũs ſan cti. N ult aũt oꝛari nõ ſolum oꝛacõ
intellectꝰ? in deü. ven etiã voca
li que eſt peticõ dicẽtiũ ad deu noſe oluũ P noſipes / ven⸗
etia p ſanctos tà quã ꝓꝑ coadiutoꝛes nobis dᷣimtꝰ datos
vt qð min?: digm ſumꝰ impetrare ꝑ nos valeamꝰimperre
P ſanctos. Et ꝗe quid oꝛemꝰ? ſjm q optet neſcimꝰ ne va
garemur incerti. foꝛmã nobis tradidit in oꝛõe quã Apoſu
It. m qua ſub ſeptenario numero peticõnũ vmuerſitas cõ
Ncõ aũt ad intel. F· hec eſt ( bendit᷑ perẽdoꝝ.
quia cũ pꝛimũ pncipiũ ſicut eſt ſumme ven et bonũ

m ſeipo ſic miſercoꝛs et iuſius in ope ſue Et qm miſen⸗
coꝛdiſnmũu eſt et iõ libetiſſime odeſcẽdit humane milerie
E: mfuſez: gĩe ſue Quia vo ſimul cũ hoc iuſtũ ẽ.ideo do
nñ pfectũ nõ dat i deſ derãti. nõ dat graʒ mſi regraciãti
no inpedit miſ. cõiazʒ mſi miſcdiaʒ cognoſcẽeti.vt ſalua ſit
libertas arbitruũ. et nõ vileſcat nobilitas dom. et mteger

pſeueret cultus honoꝛis diuim. Qm̃ ergo oꝛãtis eſt affe⸗

ne ðmoꝝ cariſmatũ. et deus oꝛan vult ad hoc vt munera
largiat. Nurſus/qꝛ ad hoc vt deſideriũ efficaci ſurſum
ttendat ad impetrãdũ dona dmna. neceſſe ẽ q; affectõ nra
ſit feruida.et cogita cõ munũ ſit collecta et expectacõ no
ſtra ſit cta et frma. et coꝛ nm frequẽter ẽ * teꝑidũ. freqnt

ctare ſubſidiũ. qꝗqpꝛiũ allegare defectu. et gras ags ꝓpt bn⸗
ficiũ gratis datu. Hinc eſt q oꝛacõ diſpomt ad ſuſcepcõ

n
ſloymè an
ure meta

iitla nos p

ſdvai pan
P ſe. 4 pocn
bus builit⸗
vanet.n
e gemt
ngen ine
ſns deus
gue pecan
fetiit idj
lt ſeqnuetia
docit id
ſit ad diun
Fua pitans
apeliapen
linchsetm
Uentundcn
wipdliten

ſeheter

littteshete
dat flatye
titad ti
t eſpiait
nchſenn
slebn

en
ſn n

annle
aree
murgeſt
ulngient
tpreinen
.
nidieſt
dedi gynor
dem dabeꝛt
lolumduc;
veyerli woe
oſpes ven⸗

Dimtd datoge

NenOmpein
Wamd nen⸗
inmunirsc
raboi
tt mmien
iaeltuſt
demanng
orits ile/
m ſloe⸗
boen monen
epecheon

*%

diſperſum et paui dũ ꝗpt pctĩ remoꝛſum.nec audens ↄpẽè

ꝓ ſeĩm ante ↄſpectũ dei.hinc eſt q dñs noluit nos tm
oꝛare metalit veꝝetiã vocalit/ad nri affectꝰ excitacõem
ꝓ verba.recollectõzʒ cogitacõis ꝑ ſenſum verboꝝ.voluit
etiã nos ꝑ oꝛare ꝑ ſanctos.et ſanctos ꝓ nobis ad danð
fiduciã paui dis.vt qui nõ audent vel pſumũt impetrare
p ſe.ꝓ ydoneos impetratoꝛes obtineãt.ac ꝓ hoc in oꝛã⸗
tibus huĩilitas ↄſeruet. in ſanctis incedẽtibus digmtas

declaret. in oĩbus ypi mẽbꝛis caritas et vmtas oſtendat᷑
qua que inferioꝛa ſunt ad ſupioꝛa fiducialit recurrant.et
ſupioꝛa inferioꝛibus liberali᷑ ↄdeſcẽdũt. Poſtremo/quia
iuſtus deus et miſericoꝛs exaudire non debet miſi in his

que ſpectant ad ſuũ honoꝛẽ et noſtrã ſalutẽ. hmõi aũt qᷓ
ſpectãt ad pmiũ prie.et ad viaticũ vie.et pꝛima ſunt tria
et ſequẽcia quatuoꝛ. Hinc eſt ꝙ peticões et oꝛacões que
docẽt quid petere vtilit debeamꝰ. ſunt ſeptẽ. que em̃ ſpe

ctãt ad diuinũ honoꝛẽ et pᷣmũ pr̃ie ſunt tria.ſcʒ intelli⸗
gẽcia vitatis.reuerẽcia maieſtatis.et ↄcoꝛdia volũtatis.
ſeu pꝓ alia verba.vel eſt viſio ſumm veri.qð nõ videt miſi
a ſanctis et mũdis.et hoc petit᷑ cũ dicit᷑.ſanctificet no⸗
men tuũ.i.tui nomĩs noticia ꝓ fectis ſanctis et mũdis do⸗
net. pel eẽ tencõ ſummi ardui q̃ reges facit. et ꝓ quã reg

nü pabet. et hoc petitur cum dicit. aduemat regnũ tuũ.
vel fruicõ ſummi bom.que nõ datur mſi hijs qui ſuasvo

lütates habẽt diuim volũtati ↄfoꝛmes.et hoc petit᷑ cuim
dicit.fiat volũtas tua ſicut in ce.et in terra.QAue aũt ſpe

ctãt ad trãſitũ vie.aut reſpiciũt collacõem bom oferẽtis
aut reſpiciũt amocõem mali nocentis.collacõ aũt bom
ꝓferẽtis petitur in pane quotidiano.ſeu ſuꝑſubſtãciali.
in quo ꝑetitur quicqᷓd neceſſanũ eſt ad ↄſeruacõem vite

pñtis.ſeu ſʒm ſpiritũ ſeu ſꝛm eoꝛpus.i lmocõ aũt mali no⸗

centis petitur in peticõibus tribus vltimis. quia om̃e ma
lũ aut tenet rõem pᷣteriti.aut futi.aut pñtis.vel alit.aut
tenet roʒ mali/culpe.aut pugne. aut pene.pꝛimũ petitur

—

WMp&

An pons

amoueri in dimiſſiõe debitoꝝ · ſcᷣm in victoꝛia temptacõ
num. terciũ et vltimũ in liberacõe ab oppꝛeſſiõe maloꝝn.
Et ſic ſepte in vmuerſo ſ unt peticões in quibus vmuer⸗
ſali petit᷑ quicq̃d petendðũ eſt. et hoc quidẽ ſatis recte.
vt ſeptenarius peticõnũ reſpõdeat ſeptenario ðᷣmoꝝ ca⸗
riſmatũ.et donoꝝ gracie ſeptifoꝛmis. Propt qð notãdũ
ꝙ ſeptifoꝛmẽ ſeptenariũ ꝗpomit nobis conſiderãdũ ſacra
ſcriptura · ſcʒ vicõꝝ capitaliũ.ſacr̃oꝝ.virtutũ donoꝝ bea
titudinũ peticõnũ.et dotũ gloꝛioſaꝝ triũ ſpũaliũ.et qua
tuoꝛ coꝓpaliũ.vt infenus appebit. Propomt ergo ſepte
nariũ vicõꝛũ tanquã pꝛimũ.a quo debemꝰ? recede.ſepte⸗
nariũ ſacramẽtoꝝ ſzm quẽ debemꝰ mced.ſeptenariũ do
tũ vltimũ. quẽ debemꝰ appetere.ſeptenariũ peticõnũ pe
nultumũ quo debemꝰ petere.ſeptenariũ aut virtutũ dono
rũ et beatitudinũ triplicẽ intmediũ ꝓ quẽ debemꝰ traſi⸗
re. vt ſic ſepcies in die laudãtes nomẽ dñi et oꝛãtes.im
petremus gram ſeptifoꝛmẽ donoꝝ virtutü et beatitudi⸗
nũ qua vĩcamꝰ ſeptifoꝛmẽ pugnã vicõꝝ capitaliũ.et ꝑ⸗
uemamꝰ ad ſeptifoꝛmẽ coꝛonã dotũ gloꝛioſaꝝ.a diuua⸗
te mchbilominꝰ? ſeptifoꝛmi medicina ſacramẽtoꝝ diuimtꝰ
ad repacõem humam giis ſtatutoꝝ.
Inapit ſexta paxs. De medicina ſacramẽtali.·

Oſtquã actu eſt de trimtate dei. de creatu⸗
ra mudi. de coꝛruptela peccati.de incarna⸗
tione verbi. et de gracia ſpũs ſancti. Ja nũc
ſexto agendũ eſt de medicina ſacrametali.
+ Circa quã ↄſiderãda ſunt ſeptẽ.gendum
eſt em̃ de ſacr̃oꝝ oꝛigine.variacoe.diſtinctõe.inſtitucõe
diſpẽſacõe. iteracõe.et vmuſcuiuſq; inte gritate.
— a ſagramẽton ongin.

S oꝛgine aut ſacramẽtoꝝ hoc tenẽdũ eſt. ſa⸗
cramẽtta ſunt ſigna ſenſibilia diuimtus inſtituta/
tâquã medicamẽta.in quibꝰ ſub tegumẽto ren ſenſibiliũ
diuina virtus ſecretius opatur.ita ꝙ ipᷣa ex ſimilitudine

1

is ¶
hiponr oi
nenmnacüeſt
inchcf
mndietpn⸗
binamati
getise
nerbus
tente poc
fſcipalit
nnſibo cam
ſurꝛa di⸗
Pritt ſen
ie cecſol
Efuſent
6 Eehhi
dcert adſ
tetia er di
bidictoeſen
nnekii m⸗
gedlk et f⸗
mqroſe
niſmmrit
Duoſfcaci

j6

– nna tali repſ. entãt. ex inſtitucõne ſigficant. ex ſanctificacõ
ihe ne ferüt aliquã gra; ſpũalez ꝑ quã aĩa curat infirmi
Bog tatibus vicõꝝ et ad hoc pñcipalit oꝛdinant᷑ tanqᷓ ad fi⸗
Neſrsni ,nẽ vltimũu. valẽt tñ ad humilacõʒ erudicõe; et ex ercita⸗
no dndne,⸗ 2 cõeʒz ſicut ad finẽ q eſt ſub fine.
iwrd ſcio ad intel p̃.hec eſt.qꝛ cũ pnñcipiũ repatiuũ qð
Midiſinn elt xpus crucifix?. verbũ ſcʒ incarnatũ q; ſapientiſſime
ndonon hen dDiſpomt oĩa qꝛ ðᷣinũ.et clemtiſſime curat qꝛ diumitus
iiiic n imncarnatũ.ſic debet repare et ſanare genus hüanũ egro
nr ado ſept tiui him vpetit ip̃i egrotanti egtudimi et occaſiom egro
rede. ſept⸗ tandi et ipius egtudims curacõm. ip̃e aut medicꝰ? ẽ ver
Pptenuni do bũ incarnatũ. deꝰ ſcʒ muiſibilis in nata viſbili homo e
ierchnüe grotas ẽ nõ tm̃ ſpuũs.nec tin caro ſʒ ſpus in carne moꝛta⸗
Gmmtido li moꝛbus aũt eſt oꝛiginalis culpa q ꝑ ignoꝛãtiaʒ inficit
deen ra · mentẽ ꝓ ↄcupĩam inficit carnẽ.oꝛigo aũt huiꝰ? culpe lʒ⸗
zet crünͤn prrüicipalit᷑ fuerit ex ↄſenſu rõms. occaſionẽ tñ ſumpſit a
iebem ſleenſibz carms. ¹d hoc er go ut medicina ↄuems elſlet oĩ
Pttiia bus ſupꝛadictis optuit ut nõ tm̃ eẽt ſpũalis.vmetiã ali
en.tiſinn qd hr̃et ð ſenſibilibꝰſigis· vt ſicut hec ſenſibilia fuerũt
4 aie occaſio la bñdi ita eẽnt er occaſio reſ urgendim mer
cton diuumt. G
So ſigna ſenſibilia cᷓtũ ẽ de ſe nõ hñt efficacẽ oꝛdĩacõʒ
ad graʒ licz hẽant longincqᷓ repᷣſentacõz ð ſui nata. Hic
d ẽ q; oꝑtint ; ab autoꝛe gre inſtituènt᷑ ad ſigfcãð et bñ
dode nu dicent ad ſactificãð vt ſic eẽnt ex natali ſi łitudĩe repſe
at. demnnt “S tatia ex adiucta inſtitucõne ſi Sficãcia et ex ſuꝑaddita
slman in bdictõe ſanciificãcia et ad graʒ pᷣpancia ꝑ qð curet et
ſume. ſanet᷑ aĩa ma. Qurſus qm gr̃a curatiua nõ dat᷑ elatis m
epti ſ 6Sven creduł et faſtidioſis iõoꝑtuit hec ſigna ſenſibilia dimtꝰ
Ne iſnmai Ddarnt ꝗᷓ nõ ſolũ ſanctifica ret et graz vferrẽt ac ꝑ hoc. vm⸗
Gn ·. etiã ſana rẽt ſigficacõe erudirẽt et ſuſcepcõe huiliret et
diuerſificacõe exercitarẽtvt ſic ꝑ exercitacõeʒ excluſa ac
AA⅓⅜˖adia a ocupiſcibili p eru dicõ,z excluſa ignozꝛantia a rõna
ginſtmn eili. p hüiliacõnez excluſa ſuꝑbia ab iraſcibibi tota aĩa
em ini HMM curabil ſier et. a gta ſpũs ſancti qᷓ refoemat nos izm has

immlaon

tres potencias ad jmagineʒ trinitatis et xp̃i. Poſtremo
quomaʒ per huiuſmodi ſigna ſenſibilia diumitus inſti⸗
tuta. gracia ſpintus ſancii ſuſcipit et in eis ab accidenti

bus muemtur ; M inc eſt q; huiuſmodi ſacram ta dicun

tur gracie vaſa et cauſa. non. qe gra ſubſtancialiter in eis
contmeatur. nec cauſalſter efficiatur cum in ſola amma

babeatur collocari. et a ſolo deo habeat infundi. Sed
quia in illis et ꝓ illa graciam curacoms a ſummo medi⸗

co xpᷣo ex diumo decreto oꝑtet haurini. licet deus non al
ligauerit ſuam gram et potenciam ſacramẽtis.Ex pmiſ
ſis igitur apparet non ſolũ quis ſit ſacramẽtoꝛum oꝛtus
verumetiam quis vſus. et quis fructus. Qam oꝛtus eoꝝ
eſt xpᷣůus dommus. vſus autem eſt acius exercitatiuus.
eruditiuus.humiliatiuus.fructus autẽ eſt hommũ cauſa
et ſalus. patet etiam que ſit cauſa efficiens quia ᷣma

inſtitucõ. que materialis. quia ſigm ſenſibił repꝛeſenta

cio. que foꝛmalis.quia gratuĩta ſancuficacõ. que finalis
quia hominũ medicinalis curacõ ·et quĩia denc mĩacõ fit
a foꝛma et a fme. Hinc eſt q; dicuntur ſacram ẽta quaſi

medicamẽta ſancuificancia. ꝑ hòͤc em̃ amma a feditate vi
cioꝝ reducitur ad ſanctificacẽénem ꝓfectam. et ideo licz
ſint coꝛpalia et ſenſibilia.tñ ſunt medicinalia et veneran

da tanqᷓ ſancta.quia ſacra ſigmficant miſteria ad ſacra
ppant cariſmata a ſacratiſumo deo data.ſacra inſtitucõ

ne et bñndictione diumĩtus ↄſecrata ad cultũ ſacratiſſi 2
ũ dei data in ſacra eccleſia ↄſiituta ita vt menito dici

debeant ſacramẽeta
De ſacrametoꝝ varlacone

cramẽta ab imcio ad cura cõz hoĩs ↄſtituta ſunt et ſemꝑ
cũ moꝛbo hoĩs ↄcurrer̃t et vſq; in finẽ ſecun ꝓdurabũt
ſed alia fuerũt in lege nature.alia ſub lege ſcnpta.alia
ſub gra er in hiis ommbus illa que poſtenoꝛa ſunt. ſi⸗
gmficacõne ſunt eui dencioꝛa et effectu gracie digmoꝛa

CE variacõne aũut ſacr̃oꝝ hoc tenendũ eſt ꝙq ſa⸗

zleye⸗
nlege
eſt erp

cfio⸗
ta ſunt

uteeffia
gleo ſn
faea
bun
tfons et
ttſppient
anaretur
ſocſacn
tabiis ſ⸗
ſa adhit
tempoy
wuentu
ngoac⸗
nns cong
lenpoum
ſeinſaun⸗
Jnspſb
conenet
mlenet
tumfomme
met ſim
Parcic
mmfeſtun
fordat,
Woſcut
ANmpg
Denage
Herſid
ſue *

ſceno
nſti⸗
ade di
gamind d
naälteringg,
molaamm
mandi, ged
lumno medi
dus on al
lus Er niſ
litonmoꝛtus
morus eon
eratauus.
Rbommni cant
ms qna din
ſbilſepreſen.
rgefüs
dncnid
namiti qraͤſt
a ſeoſtaten
m., t deo ig
Ane venetan
ſtena ad ſun
laai itnnd
alti banmd⸗
yt nend e

ſendetl gſi
ca ute ſenp
cut nati

Fleal
man ſutel

aae din

6

in lege em nate fuerũt oblacões ſacicficia et decimacões
m lege aũt ſcripta mtroducta eſt ciraimciſio ſupaddita
eſt expiacio et ſupa diecta oblacionũ.decim acionũ et ſa⸗
crificioꝝ multifoꝛmis diſtinctõ. in lege aũt noua ſtatu⸗
ta ſunt ſacramẽta mmero paucioꝛa. vtiſitate pocioꝛza. v
tute efficacioꝛa. et peminẽtia digmoꝛa. in qnibns eſt im
plecio ſimul et euacuacio ſacroꝝ oĩm pᷣdictoꝝ

Icio ad intelligenciaʒ pᷣdictoꝛum hec eſt. quia ver
bum mcarnatum q; eſt reꝑpacõms noſtre ꝑncipiũ.

et fons et oꝛigo ſacramentoꝛzum cum ſit dementiſnmũ.
et ſapientiſſimum.eo q; clemtiſſimũ eſt non permiſit ꝙ;
curaretur moꝛbus peccati ſine remedio ſacramti. eo ve⸗
ro ꝙ ſapientiſſimum eſt.ideo iuxta dictamen ſue immu⸗

ta bilis ſapiecie cuncta oꝛdmatiſſime gubernantis diuer
ſa adhibuit medicam̃ta et varia ſcᷣm mutacõneʒz variã
tempoꝝ diuerſoꝝ. QQn ergo ab imcio pcurrente txe et

aduentu ſa luatoꝛis magis ac magis agꝗpinquante. ſi emp
masis ac magis effectus ſalutis creuit et cogmcio ven
tatis congruum fuit ꝙ ipᷣa ſisna ſalutis ꝓ ſucceſſionem
tempoꝛum alia poſt alia variari.vt effecius gracie diui

ne in ſalutẽ creſceret ſimul q; et ip̃a ſigmr̃icacio in pis ſi

gms viſibilibus euidencioꝛ apperet· et ideo pꝛimũ ꝓ obla

cionem et poſtea ꝑ circumciſionem ad ultimm pꝑ baptiſ

malem ablucõnem expiacõis et iuſtificacõms lacramẽ
tum foꝛm ari iſſtitutũ eſt. quia eiuſ dem muũdacoms foꝛ⸗

ma et ſimilitudo in oblacõne quidem oculte muemtur.
In circũciſionevero euidenci?expꝛimit᷑. p baptumũ aũt
mamfeſtius declarat᷑.et hinc eſt ꝙ illa pꝛimi tpis ſacr̃a
ſicut dicit hu go.fuerunt ſicut veritatis vmbꝛa medn te

pons ſicut figura ſeu imago. Poſtremi ſcilicet gracie ſi

cut coꝛpus. quia intra ſe veritatem et graciaz curatricem

otmẽt qua pſentant et p̃ſencialiter conferũt ꝙ ꝓmitrũt.
Rurſus qm vitatis et gre que in lege gre exbibet rone

ſue excellencie et multifoꝛmitatis in oꝑe et vncute er

vnũ ſignũ expeimi non poterat vt decebat. Hine eſt q/

m omm tpe et lege plura fuerũt ſacr̃a data ad illam ve
ritatem et graciã expꝛimendam, ſed p pcipue in tpe legis

figure cuius eſt figurare multa ſigna et varia pᷣceſſerũt/
que ſua vrarietate xp̃i gram multiplicit expꝛimerẽt et ex⸗⸗

cellencius vmẽdando nutnrẽt puulos exercerẽt pfectos
et duros onoꝛnando frangerẽt et ad iugũ gre domarẽt
et quodãmõ emoliret. Poſtrẽo qm veritate ſupuemente
ceſſat vmbꝛa et figura pnudiãs ſoꝛtit᷑ fine ĩten tü. quo ha
bito ceſſare debet eius vſus et acius · Hinc eſt q; gr̃a ſu
puemẽte vetęra ſacr̃a et ſigna impleta ſunt ꝑiter et ſub
lata. quia ſigna erãt ꝓnoſtica futuroꝛum et quaſi p̃nun
ciancia de longinquo et noua mchilom inꝰ? iſſtituta tan
qꝙ; d monſtratiua p̃ſentis gre et rememoꝛatiua quodam
mõ paſſioms dom imce que fons eſt et oꝛigo gre curati
ue ſiue in nobis ſiue in his qui pceſi erut xpi aduentũ.
ſed in bis qui pceſſerũt tanq pciũ ꝓmiſſum. ſiue in hns
qui ſecunt᷑ tanqꝙᷓ; pcium pſolutũ.et qm non debet᷑ gracia
ꝓmiſnom pᷣcu mſi rõne pſolucõnis. et habũdancioꝛ debe
tur ꝓ ſoluto pᷣcio ꝙᷓ ꝓ promiſſo. Hinc eſt ꝙ paſſio xp̃ᷣi
immediaciꝰ? ſanctificat ſacra tꝑis legs noue/et plemoꝛ
gracia in eis redũdat.pter q; illa ppauerut et ꝓduxer̃t
0 hec ſicut via ad im mum.ſicut ſignũ ad ſignatũ. ſicut
figura ad veritatẽ. et ſicut impfectu reducit et p̃pat ad
e ſacramentoꝝ numero et diſtinctone (fectů
E diſtincioõne aut et numero ſacramẽtoꝝ noue
legis hoc tenendũ eſt. q ipa ſunt ſeptẽ ſecũdũ
coꝛreſpondenciã ad gram ſeptifoꝛmẽ que p ſe⸗
Fptenariũ tpis nos reducit ad pꝛimũ pncipiũ quietem et
circulu etmtatis. ſicut ad octauã reſurrectõms vmuerſa
lis. Hoꝝ vero ſacmentoꝝ ianua eſt baptiſmꝰ. deinde cõ
firmacio· euchariſtia.pm̃a.vnctio extrema· oꝛdo et mi⸗
momũ qð licetvltimo oꝛdin etapter moꝛbũ vcupie ãanexũ
irm tñ fuit añ omĩa introductũ in xpadiſo et añ pctm ·

ſao
nim
tubet ſa
e. ſic de
mrſi di⸗
teſopfec
gopulſo
in ucte .
ierpmwer
ſatiomis.
tlis etvem
gulaaeink⸗
laltaneu. iu
ber rabe
nne moꝛtbü⸗

iId moeta⸗

goritum
nntate ofirm
litotter ane
hotſineteſt
Utegarſlii
quatuor an
tuendüͤmfa
nn ſanande
ſſtin ad a
kleuariz
Opudeni
beit ffinmn
Meno
ſh nnod
mnefen N
aſce
5 1rmatnn
Xhe⸗

tten nquo be
ſſtqg gaſ
tpeter etlub
qgaſnn
muduta tan
Arma quoden

go Fe an

tin dden.
un ſue nbi
dwer graci⸗
angor deh⸗
Pfalio xß̃
e et plemo:

ite det

dſGati ſan
tetpern
Ctei
amctoy wre
me ep ſe⸗
Pecen en
Pisynuent
u demndec
edo /
zapie inmn
tanein.

caltaneũ. ſicut dicit iero.
ben otra bec ſeptenariũ medicamtoꝝ. ad hunc ſeptifoe⸗
mẽ moꝛbũ plemꝰ expellenð. ſcʒ ↄtra oꝛnigmalẽ baꝑtiſmũ

Neio ad intelligẽtia pdictoꝝ bec eſt. qꝛ cũ pñcipiũ
nfm repatiuũ xpus dñs v bum mea rnatũ cu ſit dei

. Vtus. et ſapĩa. et mĩa nra.ſic potent. ſic ſapient ſic clem
ter. ſic decent ſua inſtituere deb; ſacr̃a in lege gre vt mi
Prſus deſit curacõm nr̃e quantũ ↄpetit ſtatui pſentis vi

te. d pfectam aũt curacõʒ egtudims vcurrũt hec tria.

ſczʒ expul ſio egtudĩs.introducuo ſamtatis. et ↄſer uacio

mtroducie ſalutis · Am ergo ꝙᷓtũ ad pfectã curacõʒ pfe

cta et vmuerſalis rerit᷑ moꝛbi expulſio. et moꝛbus eſt
ſeptifoꝛmis. triplex culpabilis. ſc; cupa oꝛigmalis. moꝛ
talis et vemalis.et quadꝛuplex penalis. ſcʒ ignozantia.

ma licia. infirmitas. er Deuart nõ ſanat oculũ q; ſanat
Hinc apparet q; optuit adhi⸗

ↄtra moꝛtalẽ pñiaʒ. ↄtra vemalẽ vnctoõeʒ extremam ðtra

ignoꝛãtiam oꝛdmẽ.ↄtra maliciã euchariſtiã. ↄtra mfir⸗

mitatẽ ↄfirmacõeʒ. ↄtra coꝛpis ↄcupiam matrimomũ q;

eã tpat et excuſat· Quiſus quia pfecta curacõ eſſe non
põt ſine reſtitucõne integre ſamtats.et ſamtas amme

integra ↄſiſtit in vſu ſeptẽ vᷣtutũ.ſcʒ triũ theologicaꝝ.et

quatuoꝛ cardinalũ. inc eſt q; ad haꝝ vſum ſanũ reſti⸗

tue ndũ inſtitui optuit ſeꝑtifoꝛme ſacramtũ Nam b aptiſ
mꝰ ſanando diſpomt ad fidem. ↄfimacõ ad ſpem. eucha⸗

nſtia ad caritatẽ.pnĩa ad iuſticiam. vnctio extrema ad
Fſeuarãciã ꝗᷓ eſt foꝛtitudims ↄplemẽtũ et ſumma. oꝛdo
ad pꝛudentia matimomũ ad tpãciaz ↄhhuãdã qua maxie

pſeqt᷑ ĩfirmitas carnalis.ſʒ honeſtas remediat nupciaꝝ
Poſtremo qm xfecta curacõ eſſe nõ põt ſine ↄſeruacõne
ſalutis introducte, et ſalus intreducta ↄſeruari nõ põt
in ꝓflictu certamĩs.mſi in acie eccleſie qᷓ eſt terribilis vt
caſtroꝝ acies oꝛdinata et hec qnidem fit ꝓ ſeptifoꝛmis

gfe armaturã. Hinc eſt q; neceſſe eſt ſeptẽ eẽ ſacramta
Naã vt hec acies ſit ꝓfecte et otinue omunita cu oſtet ex

— — — —

ptibus corꝛuptibilĩbꝰ indiget ſacris mumẽtibꝰ et rele⸗ etide
uantib? et renouãtibꝰ. mumẽtibus pugnantes. releuan
tib? cadentes et renou atibꝰ moꝛiẽtes. Sacr̃m aut mu⸗.· M
nens aut mumt ingredientes et ſic eſt baptiſmꝰ. aut ſtã ( Kull
tes et ſic eſt ↄfimacõ,. aut exeũtes et ſic eſt extrema vn⸗ AAig
cu. Sacrm vo releuãs. aut releuat a cãu vemali. et ſie M al re
euchariſtia. aut a moꝛtali et ſic eſt pm̃a.Sacrᷣm aũt re 2 e
ůůü nouans. aut in eſſe ſpuali et ſic oꝛmo cui? eſt admĩſtrare e en
e ſacramẽta.aut in eẽ natali et ſic ẽ mrimomũ qð q reno uh
= uat multitudo in eẽ nate q; eſt oĩm füdamẽtuiõ pꝛimũ oomt
fuit añ omĩa introductũ. li cet ꝗgter moꝛbuũ ocupie anexũ ſunis,
et qm mĩme ſanciifica tiuũ: qᷓuis ſigficacõe ſit ſacram̃tũ ine
masnũ int medicamẽta ſpuũalia vltimo collocet et locũ nioidn
ſoꝛciat᷑ extremũ.vñ qꝛ baptiſmꝰ eſt ingredi enciũ. ↄfirma Ltedent
cõ pugnancium. euchariſtia vires reſumẽtiũ.pnia reſur⸗ Pplemng
SZenciũ. extrema vnciio exeũcinm. oꝛdo nouos milites in⸗ effiaa⸗
troducẽciũ.mrimomũ nouos milites ppanciũ.ptz ex hns ebio x.
¶Qſufficiencia et oꝛdo medicamtoꝝ ſacram̃taliũ et armoꝝ int oſi
De ſacramẽtonꝝn mſutucone òèM ifcros.
Emſutucone aut ſacroꝝ hoc tenenð eſt ꝙ ſeptẽ untfleno
ſacxra legis gre xp̃s inſtituit tancᷓᷓ noui teſ. me ditepngn
Diatoꝛ et p̃cipuꝰ? latoꝛ legis.in qua vocauit ad ꝓmiſſa ſemütun
et᷑na. dedit pᷣcepta dirigẽcia. et mſttuit ſacr̃ᷣa ſ igficacia Anenſte
Inſtituit vo ea in v̈bis et elemẽtis ad euidenciã ſigfica ſoſpeno.
cõis et efficatiã ſanctificacõis.ita ꝙ; ſꝑ hñt ſigficanciã vYi talsalin
tatis. ſz nõ ſp efficaciã curacõis non ꝗꝓpter defectũ a pte horonſi
ſui. ſ a pte ſuſcipiẽtis. Inſtit nit aũt pdicta ſacra diuer nege
ſimode. qᷓdaʒ ſcʒ ex eis ↄfirmãdo.aꝗpbãdo.et ſeruãdo nechmrei
ut mrimomũ et pma. qᷓdaʒ aũt et inſinuãdo et imciãdo nle iöh
vt confirmacõem et vnctionẽ extremã ꝗqdazʒ vo imciãdo ntzer;
ↄſũmãdo et in ſemetipᷣo ſuſcipiẽdo ut ſacr̃m bap. eucha: cfümati
et oꝛdĩs hec ei tria et plene ſtatuit et etia pꝛĩꝰ? ſuſcepit DDeitt
xpᷣs crucifixus.vbũ ſcʒ incarnatũ ꝙ quia verbũ eſt uitſeand

Zcio ad intel. p· hec eſt. q; pñcipiu repatiuũ nrm ẽ

Ureb,
ntei. Weun
cin zir ;
tiſmd autſi⸗
ertremaw:
remali. et ſe
Meimn aüt ie
ſtadriſaie
icce tn⸗
ini öpini
Neupie aneti
eſt ſeramnti
lucei

ni. iun ,
gos milhresnn
aũ pher bi
thüetarmo⸗

weſtqſe gſen
nom telem
uit 10 pPi⸗
ſaiaſ et
deniiſic

.

r equaie et oſubſtãciale eſt vybum ſumme vtutis. ſüme
vitatis et ſumme bomtatis. ac P hoc etiã ſumme autoꝛita
tis. et ĩdeo ipus eſt ꝗꝓpꝛie nouũ teſ. mt roducè pius ẽ eti
am legẽ dare mitegra et ſufficientẽ ſzm exigẽtia ſumme
vtutis et vitatis ac bomtatis ſue. rõne igit ſumme bom⸗
tatis ꝓmiſſa ꝓpoſuit beatificãcia. rõne vero ſumme vita
tis precepta dedit dirigentia racionevero ſumme virtu
tis ſacramta ſtatuit admĩculancia ut ſic ꝓ ſacramta vtꝰ?
reparet adimplenda pcepta dirigẽtia. et p pᷣcepta dire
cuua puemret᷑ ad ꝓmiſia et᷑na facieẽte hoc vᷣbo etno xpo
ſcz dño m lese euã gelica mquatũ eſt via vitas et vita.
Qurſus qm repatiuũ pncipiu nõ ſolũ eſt pᷣbum / inqᷓtum
vbum. qſ̊ etiã mꝙtum incarnatum. et hoc ipo q; incar⸗
natũ o ĩibus ſe offert ad noticiam vitatis et oĩibus digne
accedentibꝰſe exhibz ad graz curacõms. Hinc eſt ꝙ tan
ꝙᷓ plenũ gre et vitatis ad maioꝛẽ euidentiã ſigficandi
et efficacia ſanctificãdi ſacra inſtituit in elemẽtis ſił ee

verbis. vt du elemẽta oculis et vba auribꝰ ſe offerẽt qꝗᷓ

ſunt duo ſenſus maxime cognoſcitiue euidentiã darẽt ſi
gmficacõis expᷣſſe · Demde etiã verba ſancuficarẽt elem
ta vt plemoꝛ fieret efficacia curacois hũane.qᷓ qm nulli
dat repugnãati et ĩpugnãti fontẽ gre interius m coꝛde.iõ
ñe inſtituta ſũt vt ſigficarẽt ſꝑ et vmuerſaliter.nõ aũt
ſanciuifi caret mſi accedentes digne abſq; omm fictõne ·
Poſtremo qm et ſi verbũ incarnatũ ſit fons gre ſacram̃
talis aliqua tn gra ſacram̃talis añ in carnacõeʒ fuit aliqᷓ
vo nõ mſi pꝰ ſpus ſ m iſnonẽ.qᷓdaʒ aut medio mõ ſe hñs
Hinc ẽ q optuit ſacr̃a inſutui diuerſimode.nã añ incar

nacõz neceſſana fuit et ↄpũctõ pnĩalis et gnacõ mrimo⸗
malis. iõ hec duo ſacram̃ta nõ ð nouo mſtituit ſz iã a ſe

mſtituta et natali dictamĩ quodã impᷣſſa ↄſũmauit.qꝛ
confirmauit in le ge euangelica dum pemtenciam pꝛre⸗
Dic auit et nupcũs mterfuit et legem coniugũ appꝛoba⸗

uit ſecundum q) colgliitur ex diuerſis euangelin locis

nnte vo ſpũs ſancti miſſiõz.nec fiĩt plena ſpũs fancti do
nacõ ad ↄfirmacõz et nomĩs xpi publicã ↄfeſſiones.nec
vncuo mẽtis ſatis plenaria ad euolacõz. ĩdeo hec duo ſa

crameta.ſcʒ ↄfirmacõʒ et extremã vnctionẽ xpᷣus ſolũ ini
ciauit et inſinuauit ofirmacõz manũ ꝓuulis imponendo
et pdicẽdo diſcixu ls baptizandos ſpũ ſancto. vnctõezʒ
vo dictauit ad curandũ mittẽdo eos qui infirmosvnge
bãat.ſicut ðꝛ ĩ marco. medio aũt tpe et fuit regen eracõ
et eccleſie oꝛdinacõ.et ſpũalis cibacio iõ xp̃ᷣs hec tria ſa

cramẽta ſcʒ baptiſmi.euchanſtie · et oꝛdims et vplete et

clare inſtituit. pꝛimo baptiſmũ ſuſcipiendo. deinde ſacra

mentũ euchanidie foꝛmã dãdo et ceteris publicãdo.oꝛ⸗

dimẽ vo dando pꝛimo ptãtem ligandi et ſoluendi pctã

Pũam gñis. et ptãtem ↄficiendi ſacram entũ altanis. eu-
cha riſtiã vo ↄpando ſe gno frumẽti et ↄf̃iciẽdo.et dãdo

imimẽte paſſone. ſacramentũ coꝛpis et ſangms ſui et iõ

hec tria ſacramta ꝓ xp̃m diſtincie et integre debuerũt in
ſutui. et in lese veteri muluplicit figurari tanquã ſacra

mẽta ſubſtanciaha nom teſtamẽti et ꝓpꝛia legis latoꝛis
verbi. ſc; incarnat ¶ De ſacramẽtoꝝ diſpeſacone.

E diſpenſa cõne aũt ſacrameteꝝ bhoc tenẽdũ eſt
q; ptas diſpenſacõis ſacroꝝ regulanter ſpectat
ad ſolũ genꝰ hũanũ. In omĩbꝰ aũt ſacris diſp-

ſandis.neceſſaria eſt indiſpenſacoõne i min tencõ in aliq bus
etiã neceſſaria cũ intencõne requini᷑ oꝛdo ſacerdotalis.

ſcʒ vel põtificalis mꝙᷓtum neceſſanꝰ eſt diſpẽſacõi ↄfir
macdis et oꝛdĩs.ſacerdotalſis vo diſpẽſacõi eucha riſtie

pñ̃ie. et vnctõms extreme. baptiſmꝰ aut et mrimomũ licʒ

ad ſacerdotes ſp ectãt · pñt tñ pter oꝛdinẽ ſacerdotalem

diſpenſari de facto maxime ĩ articulo neceſſitatis. Hiis

aut exiſtentibꝰ?ſacramẽta diſpeſan pñt a boms et malis
fidelibꝰ et ab hereticis intra eccleſiã et e.ſj intra ſm vꝛ
tatẽ et ad utili tatẽ. eỹ vero nõ ad utih tate. licer diſpen
ſent ſcom veritate

i
fri⸗
cameta,

Flüͤftit

‚ſeruanda
dint
nusſaluan
Dins be⸗
noordrn
tiſaaame
lcicndo n
itunt.
orpmet⸗
nn ad ſaln
ſeton eſt
ſn ſalutis
inredit
i⸗ tͤfuck
Ennn
lredſtielin
6egtume
docheson⸗
netopon
Ntbaptſe
Deriſten
ftenaa. lt
twopitd
We⸗ . ali⸗

4 dkei in

Damnhe
epoet
Pon⸗ tene
Abimn

Vincido
le e

tpuſtüin

mponen
do. nncton
fmmogng
regeneraro
bet ma ſa
etepleteet
dendeſtan
bljcädo, o⸗
nendi pcti
Arans.eu⸗
Ddor tt dide
gis iitt i
dbueritn
nriſien
Vs licoꝛss
etenidi eſt
nter ertt
tlañs diye
cöm iibs
= L
ſpelici
Pn

nmm lc⸗

5 cio aũt ad mtel. . bec eſt. qe repatiuũ pñcip iũ no
dſtrũ. ſcz; verbũ incarnatũ ſicut mnqᷓtum deꝰ et hõ · la
cramẽta inſtituit et ad ſalutẽ ho ĩim oꝛdinauit.ſic et con
gruũ fuit ut homibus diſpenſarent᷑ ꝑ miſteriũ homĩ.qpt
ſeruandã ↄfozꝛmitatẽ diſpenſatoꝛis ad ſal uatoꝛẽ vpᷣm et

ad ip̃m hoĩeʒ ſa luanð. Qm̃ ergo xpᷣus ſaluatoꝛ hũanũ ge
nus ſaluauit· ſim ꝙ exigebat equitas iurisdigmtas oꝛ
Dims.et ſecuritas ſalutis. opatus em̃ eſt ſalutẽ nraz mõ
recto oꝛdmato et certo. Minc eſt q; ſim hoꝝ triũ exigen

tiã ſacramẽta ↄmiſit hoĩbus diſpelanva. pꝛimo ergo. qꝛ

rectitudo iuris exigit. vt opa hoĩs ſʒm q; homo/no fiat

pcipitant.et oꝑa hoĩs ut miſtn xpᷣi aliquèò mõ referant

ad xpm.et opa hbo ĩs vt miſtri ſalutis ah quo mõ referan

tur ad ſalutẽ.vel in grali.vel ĩ ſpeali et diſp ẽſacõ ſacra

mẽtoꝝ eſt opus hoĩs.vt rõnalis.vt mĩſtri xpi.et vt mĩ⸗

ſtri ſalutis. Minc eſt c neceſſe eſt q; fiat ex intẽcõe qua

ꝗs int ẽdit facẽ ꝙ vpᷣus inſtituit ad huanaʒ ſalutem. vel
ſaltẽ facẽ qð facit eccleſia in quo claudit᷑ in gnali mten

cio pdieta.q; ipᷣa eccleſia ſicut ſacramẽta a xpᷣo accepit.
ſic ad fideliu ſalutẽ diſpenſat. Qurſus qꝛ ordo digtatis
exigit ut maioꝛa maioꝛibns. mĩoꝛa mĩoꝛibus.meoia me⸗
diocbus omittant᷑. et quedã ſũt ſacramẽta q pcip ue reſpi
ciũt excellẽciaz virtutis ſeu digratis. vt ſacrẽ̃m ofirmacoõ
ms et ordims.quedã qᷓ reſpiciũt morgẽttaʒz neceſutatis .

vt baptiſimꝰ et mrimomũ quoꝝ vnũ gnat /alten regnat

ad exiſtetiã debitã. quedã autẽ media.vt euchariſtia pe
mtencia.et vncuio extrema. Hine eſt ꝙ pꝛima tanch ſü⸗

ma nõ yñt diſpẽſari mſi ab epis et põtilicibus tü eſt

iure ↄui. alia vo tanqꝙᷓ; infima pñt a q buſcunq; oꝛdimbꝰ

et pſoms inferioꝛibꝰ maxime in articulo neceſſitatis. q/

dico rõne baptiſmi. media autẽ a ſolis ſacerdotibꝰ q int
epos et inferioꝛes pſonas ſunt quaſi in medio ↄſtituti.
Poſtremo · qel ſecuritas ſalutis exigit vt res ſic fiãt vt m
dubium nõ cadãt et nullus eſt qui certus ſit ð bomtate

6

et credulitate diſ peſ acõis et dem ipe nõ eſt certus ð ſe

vtꝝ amoꝛe an odio dignus ſit.ideo ſi ſacramẽta diſpe⸗

ſani ſolu poſſent a boms.nullus eẽt certus de ſuſcepcõe

ſacramenti.et ſic oꝑtẽet ſꝑ iteran et malicia vmꝰ piudi⸗

caret aliene ſaluti. nnlla etiã eſſet ſtabilitas im gdibꝰ ie

rarchie eccleſie milicantis que maxime oſiſtit in ſacramẽ
tis diſpẽſandis et ideo ↄgruuũ fuit vt ſacroꝝ diſpẽſacõ cõ
mittet᷑ homĩ nõ rõne ſanciitatis qᷓ variat᷑ ſim vol utate
ſz rõne autoꝛitatis qᷓ ſp manet qᷓtum eſt de ſe. ac ꝑ hoc
optuit ꝙ; ſe extenderet ad bonos et ad malos. ad eos
q ſunt mtra eccleſiã.et ad eos qui ſunt er.vnde qꝛ ex vm

tate fidei et cantatis ꝗᷓ facit nos fuios eccleſie et mẽbꝛa

nullus põt ſaluan. 10 ſi ſacramẽta e recipiant nõ ad ſa
lute recipiunt. quis va ſint ſacramẽta.ſʒ vtilia pñt fieri
ſi quis redeat ad ſanctã mr̃eʒ eccleſiã.vmcã xpᷣi ſpõſam
cuiꝰ fulios tm̃ xpᷣus ſponſus dignos reputat hereditate
eterna. vñ aug. ↄtra donatiſtas eccleſia padiſo ↄpata in
dicat nobis poſſe q dem baptiſmũ eiꝰ hoĩes foꝛis accipe
ſz ſalutẽ beatitudĩs erĩ eam nemĩemvel peipe vel tenere
nã et flumĩa de fonte padiſi ſicut ſenptura teſtat etiã fo
ras largit manauerũt. Noĩatim qppe⸗ oↄmemoꝛant et per
quas tras fluant et ꝙ; e᷑ padiſum oſtitute ſunt omĩibus
notũ eſt. nec tñ in meſopotaneavel i in egipto quo illa flu
mina puenerüt eſt felicitas vite qᷓ in padiſo ↄmemoꝛat᷑.
ita fu vt cù padiſi aqua ſit ex Padiſum. Beatitudo tñ nõ
ſit mſi mtra pa diſum. ſic ergo põt eſſe baptiſm? ex eccle
ſiãa. munꝰ aut beate vite nõ mſi int eccleſia repit᷑ q̃ ſupꝛa
petraʒ fũdata eſt qᷓ ligandi et abſoluẽdi claues accepit.
hec eſt vita qᷓ tenet et poſſidet om̃e⸗ ſpon ſi ſun et dñ ſui
ptãtem. ꝑ quã ugalẽ ptãtem.etiã ð̊ anallis pere filios
põt q ſi nõ ſuꝑbiãt in ſoꝛtẽ hereditatis vocabunt᷑ ſi autẽ
ſupbiãt ex remanebũt. magis ergo qꝛ ꝓ eccl eſie honoꝛe

atz vmtate pugnamꝰ.nõ 5 tribuamꝰ? hereticis qᷓcqd apud
eos eiꝰ? agnoſcimꝰ. ſz eos arguẽtes doceamꝰ eq; extra

muint
msam
glercanae
geſmuis
umitus
ſeefkat.
ſtene
ſoo
u. pewwu
et bomta
fruckole.
ſns oxibn
nnergo
Goumeie
nittee⸗

perſarain

Gengtet
tas ſunm⸗
met Hhr
kfficnga d

tin mtrod

clü ad be
lelleſia ie
Detdcut
leatiteff
tofin
tesaln

An.

n de

Atiſe

dipelc,
mdlitatit
ſee v hoc
los. 2d eos
dqgeiyn
tie mebꝛ⸗
minoadſt
Alapir ſien
berede
oreun
8 ons aadpe
kemiem

eſtat ena fo

nonnt erper
ſunt onibrs
0 o iu n
ſoamenont
enatdo zin
unptiͤſc
Aames ic er⸗

loa dii

lsreflion
bunt ſi autt
deſie bonon
ican
eq en

vmtatẽ hñt nõ valere ad ſalutẽ mſi ad eãdẽ venerit vm
(De ſacron iteracoane ltaté
Eiteracõne aũt ſacroꝝ hoc tenenð eſt licet
ꝛue ſit om̃ibꝰ ſacris nõ iterarn ſup eãdem pſonã

et mat᷑iaʒ et ex eað cã ne fiat ↄtumelia ſacro · Spẽalit tñ

tria ſunt ſacr̃a ꝗᷓ nõ ſunt iteranda alquatenus. ſcʒ baptiſ
mus ↄfirmacõ et oꝛdo. In hiis nãq; tribus im pꝛimit tri
plex caracter interioꝛ qui nõ delet᷑ int quos caracter ba
ptiſmalis retinet füdamẽetu.nec alñ pñt impꝛimi mii ille

pꝛimitus ĩpeimat᷑ vñ ſiqs oꝛdinat᷑ nõ baptiʒatꝰmchil ꝓꝛ

ſus efficit. ſz eſt totũ de nouo facienð. qꝛ non mtelligit
itera tũ q; oſtat nõ fuiſſe factum

NDcio aũt ad mtel. p. hec eſt.q; x ñcipiũ nĩm repati⸗

nũ. verbüu ſczʒ incarnatũ licet rõne ſumme vtutis.et ſapĩe

et bomtatis ſue mehil agat mefficacit.mi mepte.ml m⸗

fructuoſe.potiſſune tñ hoc obſeru are dz in no biliſuimis

ſuis opibus cuiꝰmõi ſunt illa ꝓ qᷓ reꝑat᷑ genus huanum.
Qm̃ ergo ſacr̃a ſunt de gñe hmoi opum vᷣmoꝝ. Hinc ẽ

qꝙ ↄtumelia quodã mõ fit eis qñ ſuꝑ eanð matiam et ꝑ

ſonã et ex eadẽ cã iterãtur. q;ꝛ ex hoc oſtendit᷑ q; pꝛiꝰ di
ſpenſata fuerũt mefricacia. mepta. et infructuola t io

ꝙ exigebat ipius repatiui pncipii. vtus.et ſapĩa.et bom⸗

tas ſumma. ꝗᷓ ſꝑ aſiſut · et ad opanð in ulis et ꝓ illa ſac
mẽta. Qurſus qm int hec ſacr̃ᷣa repant᷑ in qbus gſalit ẽ

efficacia ᷣine vtutis ad reꝑacõz huůam giis.qdaʒ ſunt qᷓ

tiñ introducta ſunt ꝓpter rem edia moꝛboꝝ. qᷓdam em no
ſolũ ad hoc.ſʒ ad ſtatuendũ.diſcernenð· et oꝛdmand in

eccleſia ierarchicos Zd2 et moꝛbi pnt variar et expelli
et iten introduci. Sdus aũt eccleſie debẽt eſſe firmi ſoli

di et ↄcuſſi. Hinc eſt ꝙ ſacr̃a q reſpiciũt moꝛbos iterabi

les / hñt effectus traſſeũtes. ac ꝑ hoc itabil es rõe noue

cãe. Sacmẽta vo illa ꝗᷓ reſpiciut Sdus ierarchicos / et ſta

* „

tus fidei detmĩatos neceſle eſt ꝙ pᷣter effecius rem eoiã

etes ad Suũ et ſtatuu

eccleſie diſtinctionẽ fixam et ſtabuẽ et qm hoc nõ xõt

fieri ꝓ data nataliavel dona gtuita łᷣ Stuitũ faciẽcia. ne

ceſſe ẽ ꝙ fiat ꝓꝑ alqᷓ ſigna ſubſtãcie ĩcoꝛruptibił. ſcʒ aĩe
icozuptibilr a pncipio ĩcoꝛruptibili hm ofoꝛmitatẽ ad ĩ .
coꝛruptibile inde lebilit et Stis impᷣſſa qᷓ caracts appel⸗
lat᷑ q qm nuquã delent᷑.iõ nec iterari pnt.nec illa ſacra
m qbus hbmoi caracteres impꝛimut᷑. Poſtremo qm̃ tri⸗
plex e ſtatꝰ fidei ſim q; bʒ fieri diſtinctio in ꝓpło xpᷣiano
et m acie eccliſiaſtice ierarchie. ſcʒ ſtatꝰ fidei gemte ro
boꝛate. et multphicitate. ſtzm pꝛimũ fit diſtincto fidenũ
ab imcredulis. p ſzm fit diſtinctio foꝛciũ ab infirmis et ð
bil ibꝰ. hm terciũ fit diſtinctio clenicoꝝ a laicis. mc ẽ
qꝙ illa ſacra ꝗᷓ reſpiciũt fidei ſtatũ pᷣdictũ caractẽs impꝛi᷑
mũt p quos m lebilit impᷣſſos ſp diſtin guũt ac ꝓ hec
