nũqᷓ iteraui pñt. Qm̃ ergo baptiſmꝰ reſpicit ſtatũ fidei

gemte in quo xpis dei diſtinguit ab incredulis. vt iſrii

te ab egipcus et ↄfirma cõ reſpicit ſtatũ f.dei roboꝛate.
m quo diſimguit᷑ populꝰ? foꝛtis ab mfu mis.ſicut pugi
ies ab hns qᷓ ad pugnã ñ ſunt ĩ donei. Crdo reſpicit ſia
tũü fidei multiplicitate in quo diſtinguit clerꝰ a laicis ſi
cut leuite ab alũs tnbubus. Hinc eſt q; hũs tm̃ tubus
ſacris caracteres impemut᷑ QAuia vo diſtincuo ppłi añ
ppło eſt pꝛima et radicalis. Hinc eſt ꝙ caracier baptii

malis eſt füdam̃tũ oĩm alio caracteꝝ et ideo illo ſub⸗
ſtracto mchil potit ſuꝑedifican. ac ꝓ hoc optet ð nouo

fieri. ſi aut ſubſternat᷑ alii pnñt impꝛimi. nec vnquã vlte

rus iterãdi ſunt.nec ſacr̃a tria p̃dicta qᷓ hos impꝛimunt
ex cã aliqua iĩiterant et Suis defacio itantibus dʒ pena

impom ꝓpter diuim ↄtumeliã ſacr̃i.licet alia quatuoꝛ ex
cãis diuerſis poſſint ſine ↄtumelia iteran..
De oſutucone et inte gritate baꝑptmi..

m nuc ſeptio loco reſtat videre de intestate vm? cuiꝰ

q; ſacri ꝗqᷓ c ſint ĩ num ero ſeptifoꝛmi. pꝛimo dicedũ eſt

e mtegtate baptiſmi q; eſt ianua aloꝝ ſacram̃toꝝ.De

ntegrita
4 obe

t exfſt

gobmn
froſnaa
wnian.
gentote
tmerfiof
Nuntentb
ſegnans e
icaauns fi
pmittuntt
igreqen
ſcio
npe
t ſufhaen
ſunpmed
flmoroina
Püanen
gigcbat⸗
Sovnusn
damert
ftrtn ſg
nacdire
quima
bireſt

füftinin
rbil git
omitrini⸗
clig are
erila lacn
no qn mn⸗
plompian
A Enrer
ncuo dli
rimis etd
ias. inc
nctis p
duͦt it phet
atſtati fn
duln bt ſal
miwbaute,
s.ſar pyg
hſeſpiet ſia
Aas
8 tin tuhns
naofphei
niele bart
don⸗ in⸗
ope dund
engille
1 mmmt
busn ſend
ano⸗

ueynla
niror

integritate igit᷑ ſacramena baptiſmi boc tenendum eſt
ꝙ ad boc q; aliquis baptiuarentur vere et plene req⸗

et ſuf

nit expᷣſſio foꝛme vocalis a dño inſtitute q̃ eſt hec. Ego
te baptizo in nom ĩe patris et filii et ſpũs ſancti amẽ abſ

q; obmiſſione vocali/et ſine immiſſione vocabuli abſq;

roſtracione oꝛdims ſupꝛadici. et ſine omutacõne noĩs

rnomĩati.Nequinit etiã mſiero et ablucio elementi a⸗
qque in toto coepe vel ſalte in digmoꝛi pte ĩta q expᷣſſio
et mer ſio fiat ab vno et ab eodem et in eodẽ tpe qui bꝰ
ocurrentibus ſi non ſit ficuo in baptizando datur ei gra
resgnans rectificans et purificans ab omĩ·culpa/q; vt ef
ficacius fiat catheciſmus et exoꝛciſſmꝰ tanq; pᷣpatoꝛii
pmittunt᷑ tam in puulis qꝙᷓ; in adultis ita tame q i aoul

tis requirit fides ꝗpꝛia.in puulis aut ſufſicit fides aliena
Ilcio aũt ad mtel.pᷣ/hec eſt.quia cum pncipiũ nĩm
repatiuum.verbũu ſcʒ incarnatum tancᷓ ꝓꝑfecuſſimũ
ficientiſſimũ pnñcipium repare habeat genus huma
num ꝑ medicamẽta ſacr̃oꝝ.ita q; mi ſit in eis ſuꝑfluum

mi moꝛdmatũ.mi etiã diminutũ.ita diſponere debuit
lacramentũ baptiſmi et alia integrarent ſecundũ q;
exi gebat ſua virtus.nr̃a ſa lus: et etiã nr᷑ moꝛbus Qm̃ er
So virtus nos repans eſt virtus tociꝰ tnimtatis.quã ſan

cta mater eccleſia credit in ammo. cõfitet᷑ in verbo. et ꝓ⸗
fitet᷑ in ſigno.ſub tnum perſonayꝝ diſtinctõne. et ꝓpꝛieta
te. oꝛdine et oꝛigine naturali, eciam eſt virtus paſſioĩs

rpi qui moꝛtuus et ſepultus fuit et die tercia reſurrexit

Hine eſt q; ad hoꝝ exp̃ſſionem in ſaẽmento q; ommũ ſa

cramentoꝝ pncipium eſt et in quo pꝛimo et pncip aliter

hec virtus operat᷑.debuit fieri expᷣſſio tmtatis.indiſtin⸗
cia. ꝗpꝛia et oꝛdinata nomĩacone. quantum eſt de foꝛma
ↄmum.licʒ ĩ tempoꝛe pꝛimitiue eccleſie potuit fieri ĩ no
mine iheſu xpᷣi m quo claudit intellectus trimtatis.De
buit eaam fieri ꝗpꝛia et oꝛdinata nomĩacio verbi bap tuã
Di cũ tnna mer ſione ad expᷣſſonẽ mortis xpᷣi et ſeꝑulte

S . 4 . —õõ ꝛ— fhf

6

et reſ urrecioms xpi poſt triduũ facte quantum eſt de cõ

giuitate. et quia ſimul opat᷑ vtraqʒ virtus in vno ſalua⸗

toꝛe xpᷣo vtrunq; hoꝝ debet fier ab vno et eodem ſimul

et m eodem tepoꝛe ꝗꝓpter ſeruandaʒ; vmtartẽ in ſacramto*

et ſigmficandaz vmtatem in mediatoꝛe xpᷣo. Rurſus q
ſalus nr̃a requirebat inchoare p regeneracõne; ſeu reno
uacoõnem i eſſe gracie conferentis ſpirttuale eſſe abſni⸗

gendo immundiciaz; eftugando tenebꝛa; et refrigando
concupſcentiam que vmuerſaliter labefecerat omnem ho

mmez delcendente ſemmaliter ab adam. Hinc eſt q; ſa⸗
cramentũ pꝛimũ q; eſt regeneratiuũ debuit fien in elem⸗
to q; haberet confoꝛmitatẽe ex naturali repſentacõne ad
triplicem pᷣdictũ effeciũ gr̃e inchoantis noſtraʒ ſalntem

Cim er go aqua ſua purtate mundat ſua ꝑueit ate ve᷑ p⸗

ſy eintate lum inis eſt dilatiua.ſua frigiditaterefrigerat

et maxime ↄuis eſt om̃ibus inter omna liquida. Hinc eſt

oꝙ lacr amtũ regeneracõms nre pfici debuit in elem̃to a⸗

que indifferenter. quia om̃is aqua omi aque eſt eadem

ſpecie.et etiaʒ ne aliquis ꝗꝓpter defeciũ elem̃ti piculũ ſa⸗

lutis incurrẽ poſſet. Coſiremo qm moebus contra quem

pncipaliter eſt baptiſmus.eſt onginale pctim q; ammaʒ
pꝛiuat vita gre et ommũ vtutù rectitudine habilitante
et ꝓnu qdðamodo reddit ad om̃e genus culpe et tradu⸗

cit aliũde et puulũ facit ↄcupiſcibilẽ.et adul tũ actu ocu⸗
piſc entẽ redigit etiã in diabolicaʒ ſzuitutẽ et in ptãtem

pncipis tenebꝛaꝝ Minc eſt q; ad hoc qð p iludſacrm ꝓ

triũ ſufficiẽs adhibeat᷑ remedi medicamtũ q; ogruit ĩ

ue gr̃ᷣaʒ purificantẽ ab omi culya ↄtgmtatẽ ad om̃e; de

eo dan graʒ regnantẽ ↄt᷑ pꝛiuacẽʒz vite gtuite.graʒ rect
ficantẽ in ſeptifoꝛmi vᷣtute ↄt᷑ pꝛiunacõʒ vᷣtutis habilitati

oꝛdinacõʒ vicioſam et qm oꝛigmale pcim trahit᷑ aliũde

et puu lũ facit ↄcupiſcibilem et adultũ actu ↄcupiſcentẽ

neceſſario eſt adulto fides ꝗpꝛia et pemtencia: ſʒ puulo

ſufficit fides a liena que ſalicet eſt m vmuerſali cccleſia

nns et fih
vlkrcitur e
ns epſſcor
ſema vewb.
firmaru
bbee con
ſco ad
Micpii
ſalter coner
cärneſenit
ömincoc
ftedody
dica pe⸗
mpenm et
guao intt
hnoynt
faſeanmdu
cimynde
teſegend
ettala t
ſt mtegran

mnmeſtdri
snnoſiln,

emſtonit
cone; ſen ſe
aleeſſe ab
t ningand
ronnemh
bireſtehſl
fien in elen⸗
ſentaconee,
ſre ſaltren

wenaterx

ntmerefnzoen
guida Hirtl
nit melentos
reſteaden
ntipeulüſi⸗
8condia quen
ctincj amm
ne babihtant.
allpetet nadn
Dultü acina
cic inpeirn
luoſuin)
nriGi

ningi ſal

ioñer d
deupiieen
nda⸗ hun
alah ali

Cuna vero baptiſmus debet eruere de ſeruitute dia boli
et de poteſtate pncipis tenebꝛaꝝ tam puulos ꝙqᷓ; adul⸗
tos. Hinc eſt q; vtriq; exoꝛcizari debẽt ad expulſionem

poteſtatis Rtrie vtriq; chathecizari adulti vt expulſa ca
ligine erroꝛis infoꝛment᷑ ad fidem puuli vt ſciant patri⸗

m ꝙ eos debent docere. vt ꝓ hũmano defectu nõ impe
diat baptiſmatis ſacramentum quo minus habeat finẽ

De mtestate ↄfirmacõms

Eſacramento confirmacõms hoc tenendum eſt
q ad ip̃ius integtatẽ requintur foꝛma vocalis
que ſecundũ moꝛem magis ↄmunẽe Hec eſt ſigno
te, ſgno crucis. confirmo te criſmate ſalutis in nomme
patris et fili et ſpũs ſancti. requiritur etiam criſma q/
conficitur ex oleo oluarũ.et balſamo. de quo cũ ꝑ ma-⸗
nus epiſcopi ſignũ crucis fronti impꝛimitur ſub pdicta
foꝛma verboꝝ ↄfirmacõms ſacram̃tũ ſuſcipit per quod
confir matur homo. vt pu gil. ad nomen xpᷣi audacter et
publice confitendu. H
cio ad intelligẽtiã p̃dictoꝝ hec eſt quĩa repatiuũ
xñcipiũ nr̃m. verbum ſcilicet incarnatum ſicut eter
naliter conceptum eſt in coꝛde patris et temporaliter in
carne ſenſibiliter appit homim. ſic neminem reperat mſi
ip̃m in coꝛde credendo concipiat et creditũ extenius con
fitendo deꝓmat confeſſione debita cuiuſmodi eſt ꝓfeſlo

imi dica ve itate plena que non tm̃ eſt veritas ſpeculati

ua. verum etiam pꝛacuca hec aũt eſt in qua nõ tm eſt ad
equacio intellectus ſermoms rei. verũetiam in qua totꝰ

homo veritati confoꝛmatur. ſecundum intelligetiã raco⸗

ms.ſecundũ oↄplacenciã voluntatis.et ſecundũ adheren

ciam virtutis et ſic ex toto coꝛde.tota amma.et tota mẽe

te. ſic ex coꝛde puro conſciencia bona.et fide non ficta. D
et talis eſt confeſſio integra. placida.et ĩtrepida· ut

ſit integra in rõne eius de quo eſt placida eius racione

coꝛam quo mintrepida ra cione eius a quo fieni habet mla es
confeſſo. Qm ergo ad hec homo puſilamiĩs nõ eſt ido Ylſt
neus mſi ꝓ manus ſuꝑne gracie confirmet ideo hoc ſa⸗ iſte
cramẽtum confirmacoms fuit diuimtus mſtitutũ tanq;ᷓ; ögus
immediate ſequẽs baptiſmũ. quia vero fims impomt ne. cafene
ceſntatẽ hiis que ſunt ad fmẽ. ideo integrari debet hocꝰ 6ſdan
ſacramẽtum ſcõm exigẽtiam ↄfirmacõms pᷣdicte et ſuay ſghsf
dicõnum triũ videlicz pdictaꝝ. pꝛimo ergo qm cofeſiiu (mguünmn
hec debet eſſe integra et integtas confeſſioms non eſt ñn LE
quis confiteat vm hom inẽ ꝓ homimbꝰ cruciſixum eun e
demqʒ dei fum in trimtate patri et ſpiritui ſancto ꝑ oĩa ſ
coequalem. Hinc eſt ꝙ in foꝛma vocaui non tm̃ fit expᷣſ/ 168
ſio actus confirmandi. vmetiã ipius ſigm crucis et noĩs mepen
dbeatiſſime trimtatis: Nmplius qm confeſſio debet eſſe kobo
placida racione eiꝰ coꝛã quo fit et fieri habet coꝛam deo npeolas
et homĩbus.et deo non põt placere mſi aſſit lumẽ mitelſ poeccſt
gentie et mtoꝛ conſciẽcie. nec ꝓximo mſi aſſit odoꝛ bone * i
fame et vite hone ſte. ideo ad hoyꝝ deſignacõ; in elemto linon
exterion commiſcet᷑ oleũ oliuaꝝ q; eſt mtidũ balſamũ P
y eſt odoꝛiferum vt ꝓ hoc ſigficetur q; confeſſio ad q5 i
hoc ſacramtum oꝛdmat et diſpomt ↄiuctum debet pre H
mtoꝛem conſciencie et intelligetie et cũ ſuauĩ odoꝛe.tam a i
vite ꝙᷓ fame.ne ↄtrarietas alĩ qua ſit inter linguam et co onmn
ſciẽciam vel im guam et famã: ꝗꝓpter qꝙ talis ↄfeſſis non (Fungiii
acceptet ab homme.nec aqpbetur a xpᷣo. Doſtremo eee apiß
taſis confeſſio debet eſſe intrepida. vt nec pudoꝛe. nec tu Urtcpund
moꝛe dimittat quis direre vitatẽ et te mpoꝛe pſecucõis t ah
ignommioſam moꝛtem xpi m crucr confitert ſi publiee PR⸗
foꝛmidat quis et erubelcat p cipue hboꝛrẽs in oſimiẽ in-⸗ ſpün
cidere penã et ignomimã paſſioms et lomoĩ timoꝛ et pu iuiſiſtnyj
Ddoe potiſſime appet in facie et maxime in frõte.ideo ad ültſicram
omem vericũdiã et foꝛmi dmẽ ꝙ pulſandam et manꝰ po Eignf
teſtatiua impomt que ↄſirmet et crux fronti impꝛimit᷑ vt ite
no ernbeſcat eã publice ofiteri. nec foꝛmidet ꝓ ofeſſiõe Mmni

ren 1

mnn
dn Nrr
Peterſig
X n cokeſil
nomwneſt
cncipun n
on tuften
cwas et not

ſwo dobet e⸗

Abet cran

r bumenan

Alkr odor beſe
naco n ebin
nidi ballami
nleſſo a5 .
m debet bfe
un dr tam
rlingung

lis Neſnoor

.Poſtrr 4

c dor t

Fut iu
urn ible⸗
Güninlinn
oiindtet pn
oe ndeod
dng nand 4
nn memi
dap feſſos

NRnoet
tiie

nſini

Sioꝛiã mimme pdicarem.

6

nomims xp̃i opus fuerit quã tũcunqʒ penã vel ĩignomim
am ſuſtinere tanquã verus pugil vnctus ad plium. et tan
quã ſtremuus miles ferens in fronte regis ſui ſi gnũ.et cru
cis eius triũp ha le vexillũ.cum quo ꝓatus ſit hoſtiũ cune
os penetrare ſecurus.non em̃ poteſt crucis gloꝛia libere
pᷣdican ſi crucis pena et ignomima foꝛmidet᷑. Juxta qdᷣ
ſanctus Indreas dixit. Ego ſi crucẽ expaueſcere/crucis

2
»

„

¶De integritate eucanuſſe.
E ſacramẽto eucariſtie hoc tenẽdũ eſt.q; in boc
ſacramẽto veꝝ rp̃i coꝛpus et verus ſanguis non
tm̃ ſigficat venetiã veracit᷑ ↄtinetur ſub duplici

ſpecie pams ſcʒ et vim. tanquã ſub vno non duplici ſacra

mento.hoc aũt eſt poſt ↄſecracõem ſacerdotalẽ.que fit
in pꝛolacõe vocalis foꝛme ad nomẽ inſtitute.ſuꝑ panem·
——

ſcʒ hoc eſt coꝛpus meum. ſup vmũ hic eſt calir ſangiis

mei. in quibus verbis cum mtẽcõne ↄficiendi a ſacerdote
pꝛolatis tranſſubſtãciat᷑ vtrũq; elementũ ſjm ſnbſtãciam
m coꝛpus et ſanguinem iheſu xpᷣi. remanẽtibus ſpeciebus
ſenſibilibus. in quaꝝ vtra qʒ continet totalit᷑ non circum⸗
ſcriptibili᷑ ſed ſacramẽtalit totus xpᷣus. In quibus etiã
ꝓpomtur nobis vt cibus quẽ qui digne accipit nõ ſolũ ſa
cramẽtalit᷑ venetiã ꝓ fidem et caritatẽ ſpũalit manducã⸗
do coꝛpi xpᷣi mſtico magis incoꝛpat᷑.et in ſemetipo refici⸗
tur et purgat.qui vero indigne accedit iudiciũ ſibi man⸗
Ducat et bibit.nõ duudicãs ſanctiſſimũ coꝛpus xpi.
O Pecõ aũt ad intelligẽciã p̃dictoꝝ hec eſt quia pñei⸗
piüũ nĩm repatm̃ verbũ ſcʒ incarnatũ et ſufficiẽtiſſi⸗
mũ eſt in virtute/et ſapiẽtiſſimũ ĩ ſenſu.ideo ſic nobis co⸗
tulit ſacramenta ſym qð exigit ſapiẽcia et ſufficiẽcia ſua.
Et quia ſufficiẽtuſſimũ eſt ideo in largiendo medicamen⸗

ta mo:boꝛum et cariſmata graciaꝝ. nõ ti inſtituit ſacra

mentũ ꝗᷓ; nos in eſſe gracie generaret vt baptiſmũ. et ge

mitos augmentaret vt confirmacõem / veneti a gemtos

G
et augmentatos enutriret vt ſacramentum enchanſtie

Pter quo hec tria ſacramẽta dant᷑ omibus qui accedũt
ad. fidem οm ergo natrimẽtũ mm quãtũ ad eſſe gratui

tũ attendit in vnoquoq; fideliũ.pꝓ ↄlerua cõez deuocoms e

ad deü. dilectõis ad ꝓximũ.et delectacõis intra ſeipᷣm. et ⸗
deuocõ ad deũ exercet᷑ ꝓ ſacrificij oblacõez. dilectõ ad P
rimũ ꝓ vmus ſacramẽti ↄñionẽ.et delectacõ intra ſeipᷣm
P viatici refectõezs. hinc eſt ꝙ pncipiũ noſtrũ repatm̃ il⸗
lud ſacramẽtũ eucariſtie dedit in ſacrificiũ oblacõms.et
ſacramẽtũ ↄunioms. et viaticũ refectois aiuia vero pnci⸗
piũ noſtꝝ repatm̃ nõ tm̃ eſt ſufficientiſſimũ/venetiã ſapi
entiſſimũ.cuiꝰ? ?ſt omĩa agere oꝛdmate.ideo ſic dedit et
diſpoſuit nobis ſacrificiu ſacramẽtũ et viaticũ exhibere ·
ſzm qð cõpetit tẽpi gre reuelate.ſtatui vie. et capacitati
noſtrerimo ergo quomã tẽpꝰ gre reuelate requirit q/
non iam offerat᷑ oblacõ qualiſcũq;.ſed pura placida et
plenana. et nulla alia eſt talis.mſi illa que fuit in cruce
oblata. ſcʒ xpᷣi coꝛpus et ſanguis. Hinc eſt q; neceſſario
oꝑtet m hoc ſacramẽto non tm̃ figuratiue/venetiã vera⸗
ater coꝛpus xpᷣi tanquã oblacõeʒz huic tpi debitã ↄtineri.
ſimilit quia tpi gracie ↄſonat ꝙ ſacramentũ ↄnñioms et
dilectõis non tin ſit ↄnionẽ et dilectõeʒ ſigficãs / venꝛetiã
a illã inflãmãs vt efficiat q; figurat.et q; maxime nos
inflãmat ad dilectõez mutuã. et maxime vmt membꝛa/ef
vmtas capacitatis a quo per vim amoꝛis diffuſiuã vmti
uam et trãſfoꝛmatiuã/manat in nos dilectõ mutua.hinc
eſt q; in hoc ſacramento ↄtinetur veꝝ xp̃i coꝛpus et caro
immaculata vt ſe nobis diffundẽs.et nos inuicẽ vmens
et in ſe refoꝛmãs ꝑ ardentiſſimã caritatẽ ꝑ quã ſe nobis
dedit. ꝓ nobis ſe obtulit.et ſe nobis reddidit.et nobiſcũ
exiſtit vſq; in finẽ mũdi.ꝑ hũc etiã modũ refectõ ↄpetẽs
ſtatui gr̃e eſt refectõ ſpũalis ↄũis et ſalutaris.refectõ aũt
ſpũalis ẽ vbũ vite.ac ꝓ hoc refectõ ſpũalis ſpũs ĩ carne
eſt verbum incarnatũ ſmne caro verbi, que cibus eſt ↄũis

enmmſin

lalueän
Guiaes
Utkerun

(ore lu
fockutgn
clore.
rpönip.
ſtun nde
leroreen
ſefuitaa
gioſinbolt
ſckllmag
wtus vim
imtatis e
diſnmis 9
nmu collen
Writ ſae
tacbug e
Ppoans
ncamie
Uerhoſohſt
dusſohs 4
tentimsg
lt glonoſn
nabamm.
ſeeſtynn
dubege
Dnens tot
ſ ſſ Gt

Coniglo⸗
inccrei
hei lte

atenſte,
Kumdit

deii,

diectöad V

ira ſein
Epatm i⸗
ducomseet

apropfic⸗
veyeniſap/

ſic dedit er
ti echidere⸗

cacn
eqnmn

rapluade
fuit man
4 celano
verend veſi⸗
onis er
ncis penii
ſmunme mo
zie norbu
diffuſnir

et ſalutans. quia licet ſit vna/om̃s tamen ſaluant᷑ p ipᷣa⸗

Niia ergo non eſt dare cibum alium ſpualez ou em et ſa

lutiferũ mſi ipm veꝝ xp̃i coꝛpus. pinc eſt ꝙ neceſſe ẽ ip̃ᷣm

m boc ſacramẽeto veracit eſſe contentũ.exigente hoc pfe

ctione ſacramẽti placatiui. ſacramẽti vmtiui et viatici re⸗
fectiui. que dicunt᷑ eſſe in tpe noui teſtamẽti et gracie re⸗

uelate. et veritatis xpiRurſus/quia ſtatui vie nõ cõpe⸗

tit pᷣm apte videre. ꝗpter velame emgmatis. et ꝓpter me⸗
ritum fidei. nec ↄuemt xpᷣi carnẽ dentibus attrectare Pt
poꝛroꝛẽ crudelitatis. et immoꝛtalitatẽ ipius coꝛpis. et ne

ceſſe fuit coꝛpus et ſan guinẽ xpi tradi velatũ ſacratiſſi⸗

mis ſimbolis et ſimilitudimbus ↄgruis et expſſis. Et qm̃

mchil magis eſt idoneũ ad refectoem ꝙᷓ cibus pams et
potus vim. mchil etiã magis eſt ivoneũ ad ſigmficacõeʒz
vmtatis coꝛpis ypᷣi veri et miſtici. qᷓ pams factus de mü⸗
Diſſimis grams. et vmũ expᷣſſum de puriſſimis aciims in

vinũ collecus.ĩdeo ſub hijs ſpeciebus magis ꝙᷓ ſub alis

debuit ſacramentũ iſtud exhiber Et quia xpᷣus ſub llis

ſpeciebus eſſe debebat. non ſzm mutacõez factam in ipſo.

ſed pocius in eis. ideo a d . acõez duplicis verbi pdicti.

m qua inſinuat exiſtẽcia ypᷣi ſub ſpeciebus illis ſic fit cõ⸗

uerſio ſubſtãcie vtriuſ q; m coꝛpus et ſanguinẽ remanenti⸗
pus ſolis accidenti bus tanqu ſigms ipius coꝛpis. et cõ⸗
tentiuis et etiã expꝛe ſſiuis QaiuaD vero coꝛpus xpᷣi beatũ
et glonoſum nõ poteſt diuidi. nec in ꝑtes ſuas.nec ſepa
n ab amma nec a diuimtate ſumma· ideo ſub vtraq; ſpe⸗
cie eſt vnus rpus et totus et indiuiſus.ſcʒ coꝛpus amma
et deus. ac p hoc vtrobiq; eſt vnũ et ſumpliciſſimũ ſacr̃m.

dtinens totũ xpᷣm. et qᷓibet ꝑps ſpecier ſigficat xp̃i coꝛpꝰ?.

bic eſt ꝗq totũ ſic ẽ in tota ſpecie.et in qualibʒ eius Ppte. ſi⸗
ue mtes ſiue diuiſa. ac p hoc non ẽ ibi vt circũſcriptũ. ut
occupãs locũ.ut habens ſitũ. vt pceptibile p alique ſen
ſum coꝛpeũ et huãnũ. ſʒ p oẽm ſenſuʒ latẽs.vt fides hẽat
locũ et mentũ. ꝓpt qð etiã vt non dephẽdant accidentia

6
llla habent omnẽ opacõem quã etiã habebãt pꝛus. licet
ſint pꝛeter ſubiectũ q;diu mtra ſe ↄtinẽt coꝛpus xpᷣi. qoð
quidẽe eſt quãdiu durẽt in ſuis ꝗpnetatibus natalibus.
et ſunt ydonee ad abano i
ſtra ad xpm efficacit ſuſcipieduũinon eſt a carne ſed a ſpi⸗
ritu, non in ventre ſed in mẽte.et mens xpᷣ̃m non attingit
mſi ꝑ cogmcõem et amoꝛẽ/ ꝑ fidẽ et ꝓ caritatẽ.ita ꝙ; fi⸗
des illuiat ad cogmcõem.et caritas inflãmat ad deuo⸗
ciont.ideo ad hoc ꝙ aliquis digne accedat opoꝛtet q;
ſpiri tualit ↄmedat.vt ſic ꝓ recoꝛdacõem fidei maſticet.
per deuocõem amoꝛis ſuſcipiat.p quã non in ſe trãſfoꝛ⸗
mnet xpm. ſed ipe pociꝰ traiciat᷑ m eius miſticum coꝛpus.
ꝓter quod maiĩfeſte colligitur ꝙ qui tepide indeuote et
mcõſi derate accedit. iudiciũ ſibi mã ducat et bibit. quia
tanto ſacrameto contumeliã facit. Et ideo conſuledu eſt
hns qui ſe ſentiũt minus mundos mente vel carne vel im⸗
deuotos vt differant quouſq; parati ad eſum veri agm⸗
mundi et deuoti et circuſpecti accedãt. Jter quod et hoc
ſacramẽtũ pꝛeceptũ eſt celebꝛari cũ ſolenmtate pᷣcipua.
quãtum ad locũ et ad tempꝰ.quatũ ad verba et oꝛacões
et quantũ ad veſtimẽta in celebꝛacõne miſſa. vt tã 1pi
ſacerdotes ↄficientes ꝙᷓ etiã ſuſcipiẽtes ꝓcipiant gracie
Donũu.per quã purgant᷑ illumment pficient refictent vi⸗
uificentur. et in ipᷣm xpᷣm pꝓ excellẽtiſſimũ amoꝛem et ex⸗
ceſſiuũ ardentiſſume tranſferant.

E ſacramẽto pnĩe hoc tenẽdũ eſt q; ipa ẽ ſcdᷣa ta
bula poſt naufragiũ ad quã naufra gans ꝓ moꝛ⸗
tale peti recurrẽ põt quãdiu eſt in ſtatu pñtis
vite quãdocũq; et quocẽſcũq; dimnam clemẽciã volue
t imploꝛare. iĩpius aut ptes mtegrales ſunt ↄtricõ ĩ aĩo
feſſio in vbo.et ſatiſfactõ in facto.ex qbus tũc ipᷣa pma

oſtremo/qm̃ capacitas no⸗ .

rgit
went et
terareß⸗

bolucä
,ucnn bo

redͤte
betfen⸗
geteie
ſo
piün
Gmnarüfe
egnnusb
crünc⸗
ſicäriün

er 1

Nxnaa et
ſma ame
fontifias
leriaa
auntian
Ktcrete
mendlſun
inplee
verek ſ
mentuet.
fanpin
hſne eſte
nieree⸗
ſigie

Nanegon

ſnſfmiln
hiene r

ag lien
⸗ mc
naribs.

Paans,,

ameſediße
non Aang
Ntr.lt, i,
un adder⸗
cportet 4

du miſncet ,
nſe träſſon

aum corpus,
mdeote
a didr qnn
coluledunſ

Acarne ve

mpen sn
rgoot boe
ire papud.
n et oꝛacoes
m.dtti i
piant Fa
Eitfiaentn,
morema s/

v
integrat.cũ pctõꝛ omnẽ moꝛtalẽ culpã ꝓpetratã.et facto
deſerit et verbo accuſat. et ammo deteſtat. uoneẽs nũc;
iterare peccatũ. Hijs aũt debito modo ↄcurrẽtibus cum
abſolucõe ab eo in quo ẽ oꝛdo clauis et iuriſdicto abſoi⸗
uitur homo a peceato.et reſtituit᷑ eccie.et recõciliat xpᷣo
mediãte claui ſacerdotali. p cuius etiã iudiciũ nõ tm̃ ha⸗
bet fieri abſolucõ.venꝝetiã excõicacõ et relaxacõ que pꝛo

pꝛie habet fieri ab epo tanquã ab eccleſie ſponſo-

O Pcõ aũt ad intelligẽciã pᷣdictoꝝ hec eſt. quia pnci⸗
Pin noſtrũ repatm̃ verbũ ſc; mimcarnatũ.eoipᷣo qᷓ; iu⸗
carnatũ fons eſt pietatis et indul gecie. ideo debet repa⸗
re genus humanũ ꝑ medicamẽta ſacron. et pcipue vtra p
cipuũ moꝛ bũ.qui ſcʒ eſt moꝛtale pctm.ĩuxta qð decet pon
tificẽ piũ.peritũ medicũ.et equũ iudicẽ.vt ſic in curacõe
noſtra appeat verbi incarnati ſumma clemẽcia ſuma pꝛu
dencia et ſumma iuſticia. Primũ ergo qm in curacõe no⸗
ſtra a moꝛtali culpa ꝓꝑ pemtẽciã app erę debet ipius xpi
rontificis pijſſimi ſumma clemencia.et ſumm pontificis
cle mẽcia ſuꝑexcedit oĩa humana peccata.qualiacũq; et
quantũcunq; ſint et quocienſcũq; fuerint ppetrata. hinc
eſt q; peccãtes ſuſcipe ad vemã eſt ipius pontificis cle⸗

mentuumi non ſemei nec bis ſed quocien ſcũq; ſupp licit᷑

imploꝛauerint clemẽciã dei. Et quia vina clemencia tunc
pvere et ſupplicit imploꝛat᷑ quãdo intuemt pemtencie la⸗
mentũ. et ad hoc poteſt homo ſe cõuertere quãdiu eſt in
ſtatu pñtis vite. quia vertibilis eſt in bonũ et in malum.
hinc eſt ꝙ quãdocũq; et quantũcunq; et quocienſcũ q;
peccatoꝛ peccauerit / ad pemtẽcie ſacramẽtũ poteſt habẽ
refugiũ ꝓ quod ſibi fiat remiſſio peccatoꝝ· Qurſus⸗/ quiĩa

. „

in curatione noſtra debet mamfeſtan ipius xpᷣi mediq pe

ritiſſimi ſumma pꝛudenciaet pꝛudencia medici eſt in ad
hibendo remedia ↄtraria. per que non tantũ moꝛbus au

ferat᷑ venetiã pſcidat᷑ cã. eñ peccet ĩ deũ delectacõe ꝛſen⸗

4 „*

ſu et ppetcõe ſcʒ co. de oꝛe et ope . hĩc ẽ peudẽetiſſumꝰ?

6

medicus mſtituit pt dtra deozomacsem peccatoꝛis ſym

triplicem vim ſcʒ affectiuam interpratiuã et opatiuam.

que fit ꝑ delectacõis occultã ↄplacẽciã eẽt refoꝛmacõ pe⸗

mtẽtis ſm triplicẽ vim pᷣdictã.ꝓ doloꝛis pnĩaʒ ↄceptã in
coꝛde P ↄpunctõem expꝛeſſam in oꝛe p confeſſionẽ oſum
matã in opere ꝑ ſaciſfactõem Et quia omĩa peccata moꝛ

talia ab vno deo auertũt et vm gracie opponunt᷑.et vnã
pncipalem rectitudinẽ homĩs puertũt. hinc eſt q ad boe
q; pemtẽcie medicamẽtũ ſit ſufficient er ſuis ꝓtibus in⸗
tegratũ. neceſſe eſt pemtẽcia habeat de omĩbus pec⸗
catis. et quantũ ad pᷣteritu per diſplicẽciã de ppetratis.
et quãtũ ad pꝛeſens per ceſlacõez de ppetrandis. et quã
tum ad futurum per ꝗpoſitum nũquã recidiuãdi in idem
vel in aliud genus peccat..vt ſic totalit᷑ recedendo a cul
pa per pemtẽciam diuina gracia ſuſcipiatur.per quã ob⸗
tineatur vema ommũ peccatoꝝ. Poſtremo/quia in cura
tione mamfeſtari debet ipius xpᷣi iudicis recta iuſticia. et
ius in ꝓſona ꝗpꝛia non eſt iudicare ante iudiciũ vltunũ
et finale. ideo ad pticularia iudida ante finem liudices
debuit conſtituere. Et quia iudices iſti inter deum offe⸗
ſum et hominẽ offẽdentẽ ſunt quaſi intmedij et pꝛoximi
rxpᷣo et pꝛepoſiti populo Deo aut illi p pcipue ſunt pꝛoximi

et famliares racõne officij.qui ſunt eius pcipuo miniſte⸗

rio ↄſecrati ſcʒ ſacerdotes.ideo ommbus in ſacerdotali
oꝛdine conſtitutis et ſolis datur poteſtas duplicis cla⸗
uis ſcʒ clauis ſciẽcie ad diſcernendũ.et clauis que eſt po
teſtas ligandi atq; ſoluẽdi/ad iudicandũu et ad abſolu⸗
tioms beneficiũ impetrandũ. Quia ergo ꝗꝓpter confuſio⸗

nem vitandã non quilibet clericus eſt p̃latus in eccleſia

militãte. cũ ip̃a ierarchia eccleſiaſtica debeat eẽ ſm ptãtẽ
iudiciariã oꝛdinata. ideo hbec poteſtas ligãdi atq; ſoluẽ
di cõceſſa ẽ pꝛimo vm peimo et ſummo ſacdoti cui colla
ta ẽ tã quã ſummo capiti potãs vmuerſalis. et deinde ſzjm
pticulares eccle ſias diuidit᷑ in ꝑtes.ita q; pꝛimo in epos

atdundr

rſus om
ſubiecti.

2 (um per

denden
libethor
neeott!
gineps
theiem .
boiem ia
lgimo et.
Pobdiü⸗
nexccſcae

Ltxleſie gr
Ga mebe

dices liga
ga impen
bolnater
agpentit
eſ⸗
di
ns etdi⸗
da pemale⸗
etpediat.
ncojnfim
Uunbus nan
Arrilud:
wepernan
ma heſae
annig n

oet tenpe⸗

tong in
Rwuam,
dme
Gchn
Moriainn .
cdtane
mt, ni
1cad bee
pabus
niuspee⸗
ppernes.
dis et qni
dmiden
Kedozal
per id⸗
qianan
aiuſtaae
iai iuni
en indiees
damoffe⸗
gapecnim
ſmtpronm
mommſ
n ſacendoui
deplus d⸗
us get⸗
wahlu
penenſo⸗

”ßUßc
l
äl

ℳ₰

et in ep̃is eſt hmõĩ iuriſ dictõ.nõ tm̃ ad iudicãdũ mint deũ

et deinde in p̃ſbiteros deſcendit a capite vno. licet vnuſ⸗
quiſ q; ſacerdos ha beat oꝛdmẽ et clauem.ad eos tamen

vſus ommẽs cdauis tm ſe extendit qui ſibi oꝛdmarie ſunt
ſubiecti.mſi ab eo qui hʒ iuriſictõem oꝛdinarnã omittat.·

Cum vero illa iuriſdictõ pncipalit ſit ĩ ſummo capite.et
deinde in epo. poſtremo ĩ ſacdote curato.põt qde a quo

libet hoꝝ ↄmitti alti.ſufficient quidẽ ab infimo.magis a

4,.

—

et hoĩem mn occulto /vey etiã ad iudicãdũ int homĩem et

hoĩem ĩ apto.tãquã in illis quibus ↄmiſſum eſt eccleſie

regimẽ et cuſtodia. ſicut ſponſo cõmnttit ſpõſa. Hic eſt
q; gladiũ habent plati quo pñt ꝓcutẽ ad iuris defenſiõʒ

„ —

in excõ

eccleſie quos habet repoſitos et mẽdatos tam a capite
ꝙ a mẽbꝛis. et hoc in relaxacõe.vt ſic tanquã veri det ius

icacõe.et poteſtatẽ largiẽdi ð theſauris meritoꝝꝛ

dices ligã di et ſoluẽdi integrã poſſideãt poteſtatẽ per
quã impemtẽtes feriãt et ↄpeſcãt.rebelles nichi lomin⸗2

abſoluãt. et recoalient deo
cater pemtetes

C

E& integritate vnctõis extreme

et ſancte matre ecdeſie vera⸗

E ſacramẽto vnctõis extreme hoc in ſumma ten 6
dũu eſt ꝙ ipᷣa eſt ſacr̃m exeuciũ ex hac vita. ppa⸗
rans et diſponẽs ad ſamtatem pꝓfectã valet etiã ad dele
da vemalia. et ad recuꝑãdã ſamtatẽ pᷣſentem. ſi infirmo

—

expediat. d huiꝰ? aũt ſacramẽti integritatẽ requintur
oleũ ſimplex ſed oſecratũ.et vocalis expᷣſſio oꝛacõnũ.m⸗
unctõ infirmi ĩ ſeptẽ ꝑtibus determĩatis. ſcʒ in ocnlis.in
aunbus nanbus labijs mam bus pedibus et lumbis. nec

debet ĩllud dari mſi adultis. immmẽte piculo moꝛtis et

hoc per manũ et mimſteriũ ſacerdotis. Ex quo colligt᷑ ꝗq/
inter hoc ſacramẽtũ et confirmacõʒz eſt dirferẽcia ſepti⸗
foꝛmis.ſq; inefficacia.materia.foꝛm
co et tempoe.·

.

4. ſuſcipiẽte.dan te 1 O⸗ .

Nverbu ſczʒ incarnatũ.nos repat inetũ mediatoꝛ dei
et hoĩm hõ xpᷣus.inquãtũ ibeſus ha bet ſaluare.inquãtũ
aut xpᷣus vnctus bʒ vnctõis gram in alios deriuare. binc
eſt q; ipius eſt in ſacr̃is ſuis vnctões me beis tribué ſalu⸗
taré. QOm̃ aũt aĩa ad hoc q; pfecte ſanet indiget triplici
gne ſamtatis.ad ſtrenuitatẽ actõis. ad ſuaui tatẽ otẽpla

tioms.ad felicitatẽ ↄpᷣpenſiõis.et pꝛimũ ẽ intrãciũ in acis

eeeleſie. ſcõᷣm eſt pᷣſidentiũ in eadẽ.quoꝝ eſt alios erudi
re. et terciũ eſt exeutm de eadẽ ꝓ moꝛtẽ. hinc eſt ꝙ nõ ſo
lũ vnctõem ſact᷑̃a lẽ inſtituit dñs ĩ ↄfirmacõe.venetiã me
diã in oꝛdĩe pontificali. et extremã immmẽte piculo moꝛ
tis, Qm̃ ergo fims impomt neceſſitatẽ hins ꝗᷓ ſunt ad fi⸗
nem. hic eſt q; m exigenciã hmõi fims debet hoe ſacĩm
opan. debet etiã integran.ſuſeipi. et diſpenſan. Dnmũ

ergo qꝛ hmõi ſacñi opacõ dʒ regulari a fme.et fims eſt qe

introductũ eſt ad ſal utẽ ppetue felicitatis.faciliꝰ et ex⸗
pedieiꝰ vſequẽdũ.et hoc fit ꝑ deuocõeʒ ſurſum leuantem
et ꝓ exoneracõʒ a culpis vemalibus et alijs ſequelis qus
deoeſum depꝛimũt. hic eſt ꝙ ſact̃m iſtud efficadã haber
et ad deuocõeʒ excitãdã et ad vemalia dimittẽda.et ad
petõꝝ ſcoꝛiã faciliꝰ abolendã. Et qe plunbꝰ infirms er
pedit adhouc viuẽ ad ſuoꝝ cumulũ mentoꝝ. hic eſt q; ſa
cramẽtũ iſtud et aĩam vigoꝛãdo ĩ bono.et exonerando a

malo. frequent᷑ et allemiat a moꝛbo Et hic q; vicit beatꝰ

Jacobus ꝙ; oꝛacõ fidei ſanabit infirmũ.et ſi ĩ peccatis
fuerit dimittent᷑ ei. QAurſus/qꝛ hmòi ſacri inſtitucõ dzʒ eẽ
ſzm exi genciã fims.et hic eſt acqͥ ſicõ ſpũalis ſalutis ꝓ re
miſſionẽ culpaꝝ.et hec ſalus reſpicit ſamtatẽ et mũdiciã
ðſciẽcie mtioꝛis/ſjm quà iudicat ille iudex celeſus. hĩc ẽ
q ĩ hoc ſact̃o debet eẽ oleũ ſunplex et ↄſecratũ.qꝛ ſancti
tatẽ et tutoꝛẽ deſignet in hoc habitaculo ↄſcie. Quia vo
ſuꝑ illã ſalutẽ moꝛtalis hõ nõ hʒ ptãtem. hĩc eſt ꝙ oꝛacõ
et foꝛma vocalis expzimit᷑ ꝑ verbũ depᷣca cm̃, ad impetrã

reẽõ auũt ad intel. p. bec eſt. qꝛ pñcipiũ nĩm repatm̃

noceiſn
becenaſt
eſſone mn
femalit p⸗
ſeſurſum
guaſtnt
ſtſocing
gitu bimc
ſchottbus
ſtbugotree
zelceertr
foagtil
ffnnae
hocad at⸗
lallano⸗h
liun hoe ,
üimin
ndie n
lls boe
bereitaſe
ahne peed
dieſten
fintlirg

nmmpatn
edcd
nigii
Mnan dee

Frnpin
tati otipn
fiai in ai
Aos end

eKinoe

pepetii ne
pienlo nor
ſan ad
t doeſaein
ſan. Pmni
erfinmeſte
Halderer:
in leueren
relse
caai habet
nida. etad
immmser
biteſkal
etoperandos
1ſ iſes
—
glitdspfe
Neie nionca
lſts bice
i glunh
ℳq
,hen

—

duũ gre donũ. Qm̃ vero aĩa infirmitates ſpuales vtrahit

in coꝛpe ſzm quatuoe virtutes ipius coꝛꝑis regitiuas. ſcʒ
ſenſitiuã mipꝛetatiuã gnatiuã et ꝓgreſnuã.hic ẽ ꝙ mẽ⸗
bꝛa hijs virtuti bus ſeruiẽcia ſunt mnngẽda. Quia ergo
qnq; ſunt mẽbꝛa qnq; ſenſibus deleruiecia. ſcʒ oculi viſuĩ

aures auditui. nares olfactui. manus tactui- et os guſtui

Et etiã ali vtuti ſcz mẽpꝛetatie. et pedes deſ⸗ eruiut greſ

ſui.et lumbi gnacõi.qꝛ gemtalia mdignũ et pudenduũ eſt

2trectari.et etiã noĩari. hic eſt q; inunctõ debet fieri ĩ ſe⸗
ptẽ locis pᷣdictis.vt ſic diſponat hõ ꝓ hoc ſacr̃m ad ple⸗

mtudinẽ ſaintatis ꝑ delecõz omis vemalis pcti· Poſtre
mo qꝛ iſnus ſacri ſuſcepcõ a fine dependen et fims ẽ ve⸗
locioꝛ tãſitus ad celũ.p depoſicõʒ oneris vemalii. et co

uerſionẽ mentis ad deũ.ideo nõ dʒ dari mſi adultis qui
remalit peccãt.nec aliquibus mſi petẽtibus.qui deuocõ
ne ſurſum erigunt᷑ nec aliqbus niſi in ꝓxiculo ↄſtitutis. et
qua ſi in trãſitu ad aliũ locũ.et ad aliũ ſtatũ. Et qe hoc

eſi ſactjm piĩclitãciũ.et tñ habet mat᷑iã ſacrã.ſcʒ oleũ ſe⸗

cratũ, hinc eſt q; ꝗpt piculũ euitãdũ ↄñter ↄmitti debet
ſacdotibus.et ꝗpt᷑ ↄſecracõzʒ olei nõ ẽ mſi a ↄſecratis ma⸗
mbus otrertã du. Ex vanacõe ergo fums in ↄfirmacõe et
vnctẽe extrema oꝛit diuerſitas mefficacia in matia et in
foꝛma et ĩ loco et in tpe.in ſuſcipiẽte et ĩ diſpẽſante. In⸗
efficacia.q;ꝛ illud ſact̃m diſpomt ad viril? agomſandũ.
hoc ad celenꝰ euolãdũ. In matia qꝛ illud ĩ oleo pꝓmixto
balſamo.hoc vo in oleo puro. In foꝛma qꝛ illud ĩ iudica

tiua.hoc vo in dep̃eatiua. In loco q illuꝰ m fronte.hoc

aũt ĩ multiplici ꝑte. In tpꝑe qꝛ illud iſi amtate hoc ĩ egri⸗
tudĩe. In ſuſcipiẽte qꝛ illud nõ tm̃ adultis venetia par⸗
uulis. Poc vero tm̃ a dultis. In dante quia illud ab epis

hoc aũt a ſacerdotibꝰ qᷓbuſcuq;· Et hec omĩs diuerſitas

a fine ꝓcedit. qꝛ ſicut claruit diuerſitas a fumbꝰ? ꝓximis
diuerſitatẽ introducit in bijs que ad fines illos habent
finaliter oꝛdiari. N.De integritate oꝛdims.·

mittet᷑ Et qꝛ hmõi diſcrecõ nõ debuit fieri mſi ꝑ ſigna ſa

cra cuiuſmodi ſunt ſacra. hinc ẽ ꝙ debuit eſſe aliqð ſac⸗

mentũ qð eẽt ſacꝝ ſignaculũ oꝛdiatm̃ diſtinctm̃ et pote
ſtatm ad ſacr̃a cetera diſpẽſanda mõ diſtincnuo poteſta
tiuo et oꝛdĩatiuo. et ideo oꝛdo diffimt᷑ ꝑ ſignaculũ qð⸗
dã m quo ſpũaſis potãs tradit᷑ oꝛdĩato.ita ꝙ ſimul in

eius notificacõe claudũt᷑ tria p̃dicta.ex q bus colligi pũt

imn ſumma q̃ ad integritatẽ oꝛdims exigunt᷑ Primũ ergo
qm̃ oꝛdo ẽ ſignaculũ diſtinctm̃ et ſeqᷓſtratm ab omi po⸗
pulo.yvt ſi qᷓs ðᷣino cultui ſit totalit᷑ mãcipatꝰ.ideo oꝛdi⸗
nes pcedit diſtinctõ quedã in tonſura et coꝛona.ꝓ quã m

telligt reſecacõ tẽpaliũ appetituũ.et mẽtis eleuaco ad

eterna.vt totus oſtedat clericꝰ deputatꝰ eẽ ad ðᷣmũ cul
tum.et ideo dicit in ſuſcepcõe coꝛone.dũs ps hereditatis

Etcet
E ſact̃o oꝛdims bec in ſumma tenẽda ſunt q; oꝛ⸗ du 4 4
do eſt ſignaouũ quoddã quo ſpualis ptãs tradi ⸗
tur oꝛdiato. Licet aũt oꝛdo ſit vnũ de ſeꝑtẽ ſacra kec⸗ 49
mẽtis.ſeptifoꝛmis tñ ẽ oꝛdims gradus. pꝛimꝰ ẽ in hoſtia en
rijs. ſcdus in lectozibus. terci? ĩ exoꝛcſtis. quartꝰ ĩ ato loot
litis.qntus ĩ ſubdiacoms.ſextꝰ in diacoms.ſeptimꝰ ĩ p⸗ ſnde
ſbiteris.Hijs aũt q ꝑ modũ cuiuſdã ppatoꝛij ſuppomt᷑ hilnc,
dericalis tonſura et etiã pſalmiſtatꝰ.p modũ aũt cõple⸗ cgiucn
mẽti.ſuppomt᷑ epãtus.a qbus manãt oꝛdines et diſpen .
ſari debent ſub debitis ſigms.tã ex ꝓte auditus ꝙᷓ viſus. uungliy.
ſolemtate debita mchilommꝰ obſeruata. quãtũ ad tẽpꝰ rdisdd
O et locu officiũ et pon ſntpt mmn
Evcõ aũt ad intel. p. bec eſt.qꝛ pñapiũ nr̃m repatĩ Nptocf
verbũ ſcʒ incarnatũ qꝛ vt deus et hõ ſacroꝝ medicamẽta 6 halr
ad ſalutẽ hoĩm inſtituit oꝛdĩate diſcrete et poteſtatiue. znqon. et
ſzm exigeciã ſue bomtatis ſapie et vᷣtutis. Hic eſt q ipa niet qedl
medicamẽta ſacroꝝ ↄmiſit hoĩbus diſpẽſanda.nõ qualit⸗ het illuian
cũq; ſʒ eo modo quo exigebat oꝛdo diſcrecõ et poteſtas. moiump
Optuit ergo aliquas pſonas ao hmõi officiũ exequẽdũ nem odie
diſtingui et ſegregari.quibꝰ oꝛdĩario iure ptãs hmõi cõ⸗ naodoe

hiton dipe⸗
trdene
noinnbs

lllecis giet

omagls aſe

fucörsa
ſtapa meri
fiiis inm
spfia
Nutone oi
rgia
Kteſeni
ſaligt

nde
güſien
nbeſnn

niad
„
dandiß⸗

ippont
t copl⸗
diſpen
yſs,
1dtip

nnepati
Nanin
teſtame,
teſtß
no qualt⸗
potiſas.
rrqridi
bmno co⸗
vſaſ⸗
mapote
mo poeſt
naalid⸗
pimin
Coll p
hmch
bompo⸗
Nocedi⸗
pquin
maco 30
dönüal
vreditlii

mee Et qꝛ tals debet eſſe inſtruct? in dinis laudibus ꝗᷓ
maxime oſiſtũt ĩ pſalmis.ideo pſalmiſtat? tãquã pambu
lãs ceteros oꝛdĩes añcedit.quẽ cũ largo mõ pyſidoꝛꝰ nu
merauit. Scðo vo q; oꝛdo ẽ ſignaculũ oꝛdĩatm̃:et ĩ ſe⸗

iðÿp̃o etiã oꝛdinatũ.et oꝛdo ↄſiſtit in graduũ diſpitate et

„

diſtinctõe plena ſjm q; exigit ſeptifoꝛmis gra.ad cuiꝰ? di
ſpẽſacõʒ ſacrj̃m oꝛdĩs pñcipalit᷑ oꝛdĩat·hĩc ẽ ᷓ vij. ſunt

oꝛdies Sdatun oꝛdĩati vſqʒ ad ſacdociũ ĩ quo ẽ ſtatꝰ? oꝛ

oĩum gr̃aꝝ. vñ alij ſex ſunt tãquã ſubmĩſtratiui.et quaſi

gradus qdã ꝓ quos ad tronũ aſcẽdit ſalomõis.qꝗ et ſex
ſunt ꝗpt numen ꝓfectõʒ.qꝛ ſenaniꝰ?ẽ pꝛimꝰ numer?pfectꝰ
et ꝓ hoc q; ſic exigit ꝑfectõ et ſufficiecia officij mĩſtrãdi
Naã optz aliquos miſtrare quaſi a remocõꝛi.alios quaſi a
ꝓpinqoꝛi. et alios de ꝓximo. vt ñl deſit ĩ miſterio oꝛdia

1 .

to. et qꝛ qdᷣlibet hoꝝ mĩſterioꝝ geminat ſzm actü purga
di et illuiandi. Hinc ẽ q; ſex ſunt oꝛdĩes miſteriales · et

vnus oĩum pfectiſſim? ĩ quo altaris ↄficit ſaccẽm qð ðſum

— ☛¶“

mat᷑ in oꝛdie vno tãquã ĩ tmio vltimo et oↄpleto. Poſtre⸗

mo/q; oꝛdo ẽ ſignaculũ ptãtiuũ.nõ tm̃ reſpectu alioꝝ ſa⸗

æEmẽtoꝝ diſpẽſatoꝝ/venetiã reſpectu ſui. et ptãs ſuꝑ po⸗

