ſcðo q̃li᷑ cũ płalitate aꝑicõnũ.t᷑cio qualit᷑ ſtet cũ
płalitate aꝓpꝛiatoꝝ. De płalitate pſonaꝝ ĩ vmtate nte
boc dictat recta fides eẽ tenendũ.q; in vmtate nate ſunt

tres pſoẽ. ſcʒ pr et fliꝰ. et ſ.ſ.quaꝝ Peima a nulla ẽ. ſc da
a pꝛima p ſolã gnacõʒ. tcia vᷣo a peim P ſpiracoʒ ſiue p⸗

ceſſiõz· ĩta q t᷑mtas pſonaꝝ nõ excludit ab eſſencia ma
ſummã vmtatẽ ſimplicitatẽ ĩmenſitatẽ eẽ̃mtatẽ incõomuta

bilitatẽ natalitatẽ et peimitatẽ.qn pociꝰ includit hre ſũ⸗

mã fecũditatẽ cantatẽe liberalitatẽ eqnalears germaĩta⸗

tẽ ofoꝛmita tẽ et inſeꝑpabilitatẽ.qᷓ oĩa ſana fides mtelligit⸗
Necõ aũt huiꝰ vitatis hec (eẽ in briſſima trimtate
E.qꝛ fides cũ ſit pncipiũ cultꝰ dei.et fundamẽtũ eiꝰ
qᷓ ſzm pietatẽ eſt doctrine dictat de deo ſentiẽdũ eẽ altiſ

ſiume et piiſſime. nõ aut ſentiret altiſſime ſi non credet qp
deus ſe ſumme vuicare poſſet. nõ ſentiret piiſſſime ſi crede

ret ꝙ poſſet ſy nollet.iõq; vt altiſſime et piiſſime ſentiat
dicat deũ ſe ſumme ↄuicare et᷑nalit hnñdo dilectũ et ↄdile
ctũ.ac ꝓ hoc trinũ et vnũ deũ. Huic aũt fider inctũ di⸗
ctat de deo piſſime ſentiẽdũ atteſtat᷑ tota ſ. acra ſcripta.
qᷓ de doctrina ſzm pietatẽ. qe deũ fatet hre pꝛolẽ quã ſum
me diligit. vbũ ſibi coequale q; ab etno genuĩt quo cũ
cta diſpoſuit.ꝑ qðᷣ cũcta ꝓduxit et gubernat. p qð etiã
carnẽ factũ ꝓ ſumma bemsgtate hoĩez redemit Pcioſiſſumo

eisſangne. redemptũq; cibait. p qð et in fine mũdi ſum

mã miſcdiaʒ imptiẽdo ab om miſeria liberabit. vt ꝓ xpᷣm
om̃s electi ſint fulij ſumm Fris/ in quo erit omis pietatis
vſumma cõ:et dei ad nos et ecoõuerſo Inquãtũ aunt dictat
de deo ſentiẽdũ altiſſime. nõ tm̃ atteſtat᷑ ſ. acra ſcripta / ve
ruetiã oĩs creata. Jux qd dicit augꝰ. xi, de mtate. Neq;
cat deũ/ h oĩs qᷓ nos⸗
circũſtat creata ad quã nos etiã ptinemus. vmuerſa ipᷣa
rerũ nata ꝑclamat hpᷣre ſe pᷣſtatiſſimũ ditoꝛẽ/ qui nobis

niti
ſo ſ
noꝛt
foꝛm
wut
con
i
yt eu
ſt coꝛ
potiti
Gn
ſpoſt
teſep
nnes
s
ete
nn⸗
titi ſ
ſobile

7.

ergu⸗ WM mẽtẽ rõeʒq; dedit.qua viuẽtia nõ viuẽtibus.ſenſu pᷣdita
ephne nõ ſentietibus intelligetia nõ intelligẽtibus.immoꝛtalia
iſnei moꝛtalibus. impotẽtibꝰ potẽtia.miuſtis ĩiuſta.ſpeõſa de
mnte KM foꝛmibus.bona malis. mcoꝛruptibilia coꝛruptibilibꝰ. im
tl „ mutabilia mutabilibus. muiſibilia viſibilibus. mcoꝛpea
hiki coꝛpalibus. beata miſeris pferenda iudicamꝰ?. Nc ꝓ hoc
ſur YM AIm̃ rebus creatis creatoꝛẽ ſine dubitacõe ppoĩimꝰ.optet
SZ vt euũ ſumme viué et cũcta ſentire atq; intelligè. et moꝛi
cNnnan et coꝛrũpi mutariq; nõ poſſe.neq; coꝛpus eſſe ſʒ ſym oim
ithieſi, potẽtiſſimũ.ĩuſnſſmũ.ſpecioſiſſimũ. optimũ.beatiſſimũ
emitr q; fateamur. In bins xn imncludunt altiſſime nobilitates
mtoligt⸗ tz poſt vt ip̃e oſtẽdit hec xii. reducunt᷑ ad tria.ſcʒ etmta⸗
mmtate tẽ ſapiam et btitudmnẽ. Et hec tria ad vnũ ſcʒ ad ſapĩaʒ·
mirdͦ ei⸗ m qua includunt᷑ mens gñans. verbu naſcẽs. et amoꝛ ne
li i⸗ ctẽs vtrũq;.in qbus fides dictat btiſſimã oſiſté trimtatẽ
geditg Et qm ſumma ſapĩa pomt tnmtatẽ. pomt etiã mchilo⸗
ſtace minꝰ? om̃s pꝛius habitas nobiliſimas ↄdicões.videlʒ vm
ſpneai tatẽ ſimplieitatẽ et cetas vñtes neceſſe eſt om̃s Pdictas
co⸗ nobilitates ðine eſſencie ſimul ſtare cũ btiſſuna trimtate
jeüdi⸗ De iſtlus frdei intelligetia ſana . JMä 5
ſaptn D hui aüt fidei imtelligetiã ſanã docet doctrina
en ſſac q; ĩ ðims ſunt duo emanacoes,. tres ypoſta⸗
gͤſan ſes. quatuoꝛ relacões. qñq; no cões.Et ex hbns tin tres ꝓ⸗
iq Recõ ad intel. p̃. hec ?. ge (vxꝛietates pſonales.
dan cuũ peimũ et ſummũ pñcipiũ hocipo ꝙ; pꝛimũ ſit ſun⸗
tlſuw, pliciſſimũ.et hocipᷣo q; ſummũ ſit pfectiſnmũ.iõ pfectſi
nnnmd me ſe auũicat. quia pfectiſſimũ., et mdiuiſiõz oimodã ſer⸗
npin uat hocip̃o ꝙ ſimpliciſſimũ Et iõ ſalua vmtate nate ſunt
Nenas ibi modi emanãdi pfecti · Modi aũt ꝑfecti eman adi ſunt
tdichi duo tm.ſczꝭ ꝑ modu nature.et ꝓꝑ modũ volũtatis.pꝛimus
mtape eſt gñatio.ſcõs eſt ſpiracõ ſiue ꝓceſſio.et ĩiõ hij ſunt ibi
eeg Et qꝛ duabus emanacõibus ſubſtãtificis/neceſſe eſt ema
giwo⸗ nare duas ypoſtaſes.neceſſe eſt etiã ponè ypoſtaſim pꝛri
tis h9 mo ꝓducentẽ/ab alio nõ emanare.ne ſit abire m mfemtu

i ſoh⸗

ideo ſunt ibi tres ppoſtaſes. Et qꝛ cuilibet emanacõi re⸗
ſpõdet duplex hĩtudo relatia.ideo quatuoꝛ ſunt relacõ⸗

nes.ſcʒ pritas filiacõ ſpiracõ et ꝓceſſio.Et qꝛ ꝑ has ha

bitudmes minnoteſcũt nobis ᷣme ypoſtaſes. Et pᷣter hoc
etiã yppoſtaſis illa in qua eſt pꝛima rõ pnñcipiãdi innote⸗
ſcit/qᷓ nõ ꝓducit᷑.q; hoc eſt nobilitatis in ipᷣa.ideo qnq;
ſunt nocões.ſcʒ quatuoꝛ relacões pᷣdicte/cũ innaſcibilita
te. Et qꝛ qᷓlibet pſonaꝝ vnã habet ꝗpeietatẽ/ꝓ quã pnci⸗
palit mnoteſcit.iõ tm̃ tres ſunt ꝗpꝛietates pſonales/ que
hiis noibus ꝗpꝛie et pncipalit᷑ noĩant᷑ ſcʒ pat᷑ et filhius et
ſyuᷣs ſanctus Cũ em ꝓpꝛiũ ſit pris eẽ mnaſcibile ſiue inge
mitũ. eſſe pncipiũ de nõ pnᷣcipio.et eſſe patrẽ.innaſcibili⸗
tas notificat ipᷣm ꝑ modũ negacõis liczꝭ ex ↄſeqnti ꝓꝑ mo
dũ poſicõis.qꝛ mnaſcibilitas in pre pomt fontalẽ xlemtu
dmẽ.pncipiũ de nõ pñcipio/ꝑ modũ poſicõis cũ negacõo
ne. eſſe prem ꝓꝑ modũ poſicõis et hitudims ꝗpꝛie oplete
detmiate. Smmilit filiꝰ cũ ſit ima goverbũet fuliꝰ.imago
noĩat illã pſonã vt ſimilitud inẽ expᷣſſam. verbũ vt ſimlli⸗
tudinẽ expſſiuã. filiꝰ vt ſimilituomẽ ypoſtaticã.Nurſus
imago vt ſimilitudinẽ ↄfoꝛmẽ.verbũ vt ſimil itudinẽ in⸗
tellectuale. fili vt ſibitudmẽ ↄſeqᷓncialẽ. Per hũc modũ
cuũ ꝓpꝛiũ ſit ſpuͦs ſancti.eſſe donũ.eſſe nexũ ſeu caritatem

ambon. etiã eſſe ſpiritũ ſanctũ.donũ noĩat ipᷣm vt dartu.

volũtariũ.caritas ſiue nexus vt datũ volũtariũ et pncipi
um. ſpus ſanctꝰ vt datũ volũta nũ pncipiũ pꝛimũ et ypo
ſtaticũ. inc ẽ ꝙ; ꝑ hec tria nomia.qᷓ ſunt pat᷑ et filiꝰ et
ſpus ſanctꝰ triũ pſonaꝝ ꝗꝓpꝛietates plonales inſnuant.
Hec igit tria teneda ſunt ad fidei trimtatis intelligẽtiã
ſanã iſtius fidei expᷣſſioe catholica.
D iſtius etiã fidei expſſiõez catholicã tenendũ ẽ
ſzim ſacroꝝ doctoꝝ documeta. q; in diuims ſunt
duo modi pdicã di.ſcʒ ꝑ modũ ſubſtãtie.et relacõo⸗
ns. Tres modi ſupponẽdi:ſcʒ eſſencie pſone et nocõms.
quatuoꝛ mõi ſubſtãtiã ſigficã di.ſ.noĩe eſſencie ſubſtãcie.

7

pre
ette⸗
d
.₰“
ſmu.
Hus⸗s
tonit
ſdemn
iſion
ortli
pto mea
unthn
no W
grof
dicu⸗
plici.
immũ
nomar
vntate
duom
ſemin
dicrn
clee
lacee
hodj
dſſtie
hemt
ſſtn
N
nſu
ſoit
pue

naen r⸗
hes,
tun
ahe
Rmot⸗
doig

uipi⸗
häles ae
ehihus e

ſiue inge⸗

mlaibili⸗
nupno
eiemmtn
unegeco
ne Ppler
imago
pt ſimir
Hurſus
din m⸗
ie modi
antatem
yt dan
etpiupi
ni appo
li
ſmwunt,

Algini

nd
is lunt
tlnco
ocoms,
ubſtüce⸗

AS⁵ aũt ad intelligẽtiã pᷣ̃diétoꝝ hec eſt (Cligẽdi.

2.

pſone et ypoſtaſis.qñq; dicendi,quis quiqᷓ qᷣ et quid
et tres modi differẽdi. ſcz ſim differẽtem modũ exiſtedi.
ſzm differentẽ modũ ſe hñdi.et ſjm differẽtẽ modũ mtel⸗

Neaꝛ cũ pꝛimũ pncipiũ ſit ꝓfecuſſimũ ſimul et ſimpliciſ
ſimũ. omia que pfectõis ſunt de ipᷣo dicunt᷑ vere et Pꝛie.
Que aũt impfectõis nõ dicunt᷑.aut ſi dicunt᷑ ſʒm aſſump
tionẽ humane nate dicunt. vel trãſlatiue. Cu igit ſint x.
pᷣdicamẽta. ſcʒ ſubſtãcia quãtitas qualitas relatio actio
paſſio vbi qñ ſitus hre. qnq; vltima ꝗꝓpꝛie ſpectãt ad coꝛ⸗
poꝛalia ſeu mutabilia. ideo nõ attribuũt᷑ deo mſi träſſum
pto mõ et figuratiuo· llia vo qñq; pᷣcedẽtia deo attribu⸗

unt ſzm id ; ↄplecõʒ dicũt. ita tñ q; diuinã ſimplicitatẽ

nõ impediãt· Omĩa ergo p̃dicta ſunt idip̃m qð eſt id de
quo pᷣdicant᷑.et ita ꝑ dpacõʒ ad ſubiectũ in quo ſunt oĩa
dicunt᷑ trãſire in ſubſtatiã. relacõe tm̃ excepta.qᷓ̃ cũ du⸗
plicẽ habeat ↄpacõʒ. ſczʒ vt ad ſubiectũ in quo.et vt ad
tmmũ ad quẽ. pꝛimo mõ trãſit ne faciat ↄpoſicõeʒz. ſcðo
mõ manet vt faciat diſtictõz. et hic ẽ q; ſubſtãtia ↄtinet
vmtatẽ / relacõ multiplicat trimtatẽ. et iõ manent tm hij

duo mõ pᷣdicãdi differẽtes. De quibus talis dat᷑ regula
ꝙ ꝗᷓ dicunt᷑ ſzm ſubſtãtiã / de oĩbus dicunt. et ſigulati et

ſimul et ſingularit. Que vo ſm relacõeʒ. aut nõ de oĩbus
dicunt᷑ aut ſi de pluribus pluralit dicunt. vt relati Diſti
cti equales/qpt relacõʒ intñſecã. Et qm plures pnt eẽ re
lacões in vna ꝓſona ſicut ſunt plures pſone in vna na ta
16 diſtictio in nocõe nõ infert diuerſifica cõeʒ ꝑſone. nec
diſtictio pſone plunficacõz nat᷑e Et gptea. nõ quicqd cõ
uemt eſſencie/ↄuemt nocõi vel pſone.nec ecõue rſo.et hĩc
eſt q; ſunt ibi tres modi ſuppon ẽdi. De ꝗᷣbus talis dat
regula. Suppoſita eſſencia nõ ſuppomt᷑ nocõ nec pſona
et ſuppoſita nocõe nõ ſupponit᷑ pſona nec eencia. et ſup⸗

—— 2 —

poſita ꝓſona/ñ ſuppomt᷑ eẽncia nec nocõ.ſicut patẽt exe⸗
pla Et qm vera diſtictõ ẽ in ſuppoſitis ſubſtãtie/ ma nete

Ppe“

eſſencia vna. ideo neceſſe eſt multiplicit᷑ ſigficani ibi ſub
ſtatiã.ſcʒ vt ↄnñicabilẽ et incõicabilẽ.vt ↄuicabilẽ p moð
abſtractoõis/ꝓ nomẽ eſſencie.et ꝑ modũ ↄcrecõis/p nomẽ
ſubſtatie., vt incõicabilẽ vero. vel vt diſtigiibile/ ꝓ nomẽ

ypoſtaſis.vel vt diſticta/p nomẽ pſone · vel alit vt diſti⸗.

ctã qualitcũq;/et ſic ypoſtaſis.vel notabilit᷑ et pfecte.et
ſic pſona. Exepla hoꝝ quatuoꝛ in creata ſunt humaĩtas
homo.aliquis hõ.petrus.pꝛimũ eſſenciã/ſcdᷣm ſubſtãtiã
terciũ ypoſtaſim/quartũ ꝓſonã dicit. Et qꝛ in pſona que
Diſtiguit᷑ nõ ſolũ eſt ↄſiderare eũ qui diſtinguit᷑/ſʒ id quo
diſtinguit᷑.et hoc eſt ꝗpꝛietas ſiue nocõ.Et ideo neceſſe
eſt ꝙ m diuims ſint qnq; modi dicendi piter et qᷓrendi.
ſcʒ.quis rõne pſone.qui rõe ypoſtaſis qꝛ dicit ſuppoſitũ
ſubſtãtie indiſtincte. que rõne nocõis. qð rõe ſubſtãtie.
quid ſiue quo rõe eſſencie. Et qm om̃s hii modi in vmta
te eſſencie radicant᷑.q;ꝛ quicqᷓ d eſt in deo ẽ ipᷣe deus vnꝰ
et ſolus.ideo non ponũt ibi driam nec ſzm eſſenciã/neq;
izm eſſe. Et ꝓpterea / ſunt ibi tm̃ tres modi differẽdi. ſcz.
ſim modos eſſendi ſiue emanãdi. ſicut differt ꝓſona a p⸗
ſona.ſzm modos ſe habẽdi / ſicut differt pſona et eſſencia
q; vna pſona ad alterã refert᷑ ꝙ ideo diſtinguit᷑ eſſencia
vo nõ refert ad alterã. et ideo nõ diſtinguit. ſʒm modos
etiã mtelligẽdi/ſicut differt vna ꝓpꝛietas ſubſtacialis ab
altera.vt bomtas et ſapia.pꝛima dria eſt ꝓfecta et ſum⸗
ma que poſſit repiri in diuims. Eſt em in ſuppoſitis ita
q; vnũ non ðꝛ de altero.ſcdᷣa dr̃ia eſt minoꝛ qꝛ eſt in attri
vutis. licz em vnũ poſſit dici de altero.vt pſona de eſſen⸗
cia· aliq d tñ ðꝛ de vno qð nõ de alto.vt ꝓſona diſtiguit᷑
et refert᷑.eſſencia vero nõ Tercia dria ẽ mma quia eſt m
cognotatis.licet em̃ vnũ de altero dicat᷑ ad muicem.et
idem poſſit dici de vtriſq;.non tamẽ idẽ cognotat᷑ vtro⸗
biq;. nec per idem datur mintelligi vtrumq; . Ex pꝛimo mo
do differẽdi oꝛitur pluralitas ꝓpſonaꝝ.ex ſecundo modo
pluralitas pꝛedicacõnum ſubſtacialium et relatiuarum.

rich tü⸗
ciserpt
ſenctüſad
niſa nata
wd poer
ſt furm
n. ſpis!
mſ foꝛ

ſit mittn.

Stelligin.
fiapiü ſt
et muſib
füſpüali
tümutab
mömuta
ſeddit n
Sſalter
abus de
doja cn
wrtetn
eucde.
aRin
Phoe
ſoisd

npiſib⸗
Nepnod
epnor
nndn
tpfrrte,
bemnzitas
lbſtin;
ponqne
thid qo
Nonecele
atqrend.
tſuppoſtti
udſäne.
Rn
pe dens n
ſenaieg
mmmialo.
pomap.
er eſſena

mteſſenaa
n nodos
ſtianbs
fecn et un
geſtnen
on delbn⸗
n4 Nſigit
micem. et
otut ytno⸗
pamo
ndo moo⸗
Ntiuanun

2.

P„

ex tercio pluralitas ꝗꝓpꝛietatum eſſencialiũ et nocõnum.
ſiue ab eterno ſiue ex tpe.ſiue ꝓpꝛie ſiue trãſſumptiue.ſi⸗
ue ↄũ̃iter ſiue aqꝗpꝛiate dictoꝝ.exempla maĩfeſta ſunt Ex
bhiis intellectis ſatis claret/et quid ſentiẽdũ et qͥd loq̃n⸗
dũ et qualiter loquẽdũ ſit de ſumma trimtate ðᷣmaꝝn pſo
naru.

De vmtate diuĩie nate ĩ multifoꝛitate apꝑicõnũ
Ecundo de pluralitate appicõnũ hoc docet eſſe

cũſcriptibilis muiſi bilis et mncõmutabi᷑.mchilo
minꝰ tñ ſpãliter habitat in ſanctis viris.appuit patriar
chis et ꝓphetis. deſcẽdit de celis. miſit etiã filiũ et ſpiritũů

ſanctũ/ad ſalutẽ humam generis Et licet in deo ſint ndi

uiſa nata virtus et opacõ trimtatis.miſſio tñ vel appicõ
vmdꝰ pſone nõ eſt miſſio vel ax picõ alteriꝰ?. licet ibi etiã
ſit ſumma equalitas.ſolius tñ pr̃is eſt mittere et nõ mit⸗
ti.ſpũs ſanctt eſt tm̃modo mitti reſpectu diuiĩiaꝝ onaz
mſi foꝛte dicat᷑ mittẽ hoĩem aſſumptũ.filij aũt eſt mitte
et mittti.ſicut ex ſcripturis appet. .
Otelligẽtia autẽ et rõ p̃dictoꝝ hec eſt. Quia licet pꝛimũ
pncipiũ ſit immẽſum et mcircũſcriptibile. ſit incoꝛpoꝛeũ
et inuiſibile. ſit eternũ et incõmutabile. pncipiũ tñ eſt re⸗

rũ mutabiliũ ſenſibiliũ et circũſcriptaꝝ.ꝓ quas ipe licet
incõmutabilis et inſenſibilis et incircũſcriptibilis/ſeipᷣm
reddit maĩfeſtũ et notũ. NReddit aũt ſe maĩfeſtũ et notũ
gñaliter ꝓ vmuerſitatẽ ſuoꝝ effectuũ ab ipo emanãttuũ ĩ
q bus ðꝛ eſie ꝑ pñtiã ꝑ eſſentiã ꝑ potẽtiã.qð ſe extẽdit
ad oĩa creata. Reddit etiã ſe ſpaliter notũ ꝑ aliquos ef⸗

fectꝰ q ip̃m ſpaliter ducũt rõe quoꝝ ðꝛ mhabitare appéè

mitté et mitti. Mabitare nãqʒ dicit effectũ ſpãlem cũ ac

ceptacõe. ſicut eſt effect? gre gratũ faciẽtis. ꝗᷓ eſt deifoꝛ:

mis et in deum reducit:et facit nos hr̃e et hii a nobisac
p hoc inhbĩtare ĩ nobis. Et q; effectꝰ gr̃e ẽ ũis oĩbus p⸗
ſoĩs.iõ vna ꝓſona nõ mhitat ſine aua imo ſił tota tmtas

tenendũ doctrina diuia. Quia cum deus ſit incir

rũ ſpũaliũ et coꝛpaliũ.nataliũ et gratuitoꝝ.ac ꝓ boc re

e

Per
Er parere vo dicit effectũ ſenſibilẽ cũ expᷣſſa ſigficacõne/⸗ S ſn
ſicut ſpũs ſanctus appuit ĩ colũba.et qm̃ ſicut pſone di ißn
ume diſtincte ſunt /ſic diſtincte ſigficari pñt et ſigms et . D
noĩbus.ideo quelibz pſona põt ꝓ ſe apparere/et appicoo uuun ſn
õt oĩbus ↄpetẽ /ſiue inſimt᷑ ſiue cuilibʒ ꝑ ſe.vñ ꝙ; ſpũs . euaſenp⸗
ðꝛ ĩ lin guis igneis et co lũba appuiſſe hoc non eſt ꝗpter . .
nouũ vmculũ/vel effectũ ſpẽalẽ ſʒ ꝓpter vinonẽ qᷓ eſt int L⸗
ſignũ et ſign atũ/ſibi ſpẽaliter et mõ et oꝛigine deputaaauit· iuin fr
Deſcendẽ aũut dicit vtalibʒꝛ effectũ pᷣdictoꝝ cũ inchoacõ fmem
ne. deus em cũ beatiſſimis anget ſp eſt pᷣſens in cek. qe en,re
mn eis ſp inhabitat et appet. pctõꝛbus aũt in terris eſt Munciat
mõ vt abſens. et quantũ ad gram.et quantũ ad noticiã. riſuim
et ideo cũ incipit a pere uel mhabitare de pñte celo. et iuſion
quaſi abſente nobis.fit pᷣſens · et iõ lic; ĩ ſe nõ mutet᷑.no üuſnc
bis tñ deſcendẽ ðꝛ.Oittẽ vodicit effectos pᷣdictos cum racoe.
eterna ꝓductõne. Tunc em̃ ꝑater mittit filiũ cũ faciẽdo iüguät
cũ nobis p̃ſentẽ ꝓ notici vel Sciam/inſmuat q; ab ip̃o ꝓ 77
cedit. Et qe pater a nullo ꝓcedit. ideo nunquã mitti ðe. unrpenno/
qe em filiꝰ et ꝓducit et ꝓducit᷑.ideo mittit et mittitur. Alus pſon
Quia vo ſpũs ſanctꝰ eterna lit ꝓducit᷑ ſʒ non ꝓducit mſi Keigopl
ex tpe.iĩdeo ipᷣius ꝗꝓpꝛie ẽ mitti et non m ttẽ mſi reſpectu Ainebon
creature. Ex quo appet ꝙ; hee ſunt ĩꝗpꝛie exponẽde ſpũs dt gi
ſanctus mittit ſe et mittit fliũ.filiꝰ mittit ſeipᷣm.mſi intel axyröres
ligat᷑ quãtũ eſt de virgine natus. Patet etiã quare mittẽ (onüeſt
et mitti nõ ↄpetit omibus.qꝛ licet dicat effectũ in creata rian
dicit tñ relacõem intriſecã ita ꝙ mittere dicit autoꝛitatẽ. Gn
mitti ſub autoꝛitate/rõe ꝓductois eterne mterius impoꝛ⸗ Disnn
Erxcio de pluralitate aꝗpꝛiatoꝝ docet ſcripta di ile
uina hoc eſſe tenendũ. ꝙ licet omĩa eſſencialia. grerd
omibus pſoms ↄuemãt equalit᷑ et mndifferent · tñ ſihin
patn dicit᷑ aꝓpꝛian vmtas. filio veritas. ſpũi ſancto boi⸗ Koale
tas. Et iuxta hãc ſumit᷑ aꝗpꝛiacõ ſcdᷣa ylarii.ſcʒ e᷑mtas ſan
m pr̃e.ſpẽs in imagie.et vſus in munere. Et iuxta hãc ſu „
1

Frire
t dore .
te iin et
Napi
b.iin
wneſtper
ngeſ ni
vedpirati
iͦ nchoꝛco
S“ 4
mienseſt
droticĩ
fite celo.et
Wmtet do
ſdaos cm
lhi da fdiido
1 geb jop
mmalde,
et miutur.
Pdat iſ
mrneſpecin
iqunemen
ctü maitt
it utoititi
menus myor
rre
NN
. enaalin.
olferentnn
lancto ho⸗
ſc eimml⸗
nuta bin⸗

mit᷑ tercia.ſcʒ. in pr̃e rõ pꝛĩcipiãdi. m fulio rõ exẽplãdi.in

ſpũ ſancto rõ fimẽdi. Et iuxta hãc ſumit quarta.ſcʒ.omiĩ⸗
potẽtia patri.omĩs ſciẽtia fuio.volũtas ſeu bñuoletia ſpi
ritui ſancto. Hec aũt dicunt aqꝗpꝛiari nõ quia fiãt ꝗpꝛia.
cũ ſemp ſint ↄnñia.ſed quia ducũt ad intelligẽtiã et noti⸗
Ntelligẽtia aut et ¶ aã pꝛion. ſcz triũ ꝓſonaꝝ.
raco pdictoꝝ hec eſtqꝛ pꝛimũ pncipiũ eſt nobiliſſi

mũu et pfectiſimũ.ideo ↄdicões entis nobiliſſime et gña⸗
liſſime m eo repiunt᷑ in ſummo Mee aũt ſunt vnũ ven et

bonũ, que nõ ↄtrahũt ens ſjm ſuppoſita/ſʒ ſm rõem.Nã
vnũ noĩat ens vt incõnumerabile. et hoc habet ꝓ indiui
ſionẽ ſui in ſe. Veꝝ ſʒm q; cognoſcibile.et hoc habet per
indiuiſionẽ ſui a ꝗꝓpꝛia ſpecie.i.exeplari ſiue imagine.Go

nu ſzm q; ↄuicabile.et hoc habet ꝓ inDĩiuiſiõz ſui a ꝗpꝛia

oꝑacõe. Et quia hec triylex indiuiſio ſe habet ſzm oꝛdi⸗
nẽ quãtũ ad rõem intelligẽdi ita ꝙ ven pᷣſuppomt vnũ.
et bonũ p ſuxypomt veꝝ et vnũ. Hinc eſt q; bec attribuũ
tur pꝛimo pnñᷣcipio m ſummo.qꝛ ꝑfecta et gnalia aꝓpꝛiant
tribus ꝑſoms quia oꝛdĩata. Et ideo ſumme vnũ patri.qꝛ
eſt oꝛigo pſonaꝝ. Sũme verũ fuio.q; eſt a ꝑr̃e vt verbũ

Suüme bonũ ſpui ſancto. qꝛ eſt ab vtroq; vt amoꝛ et do⸗

nũ. Et quia ſumme vnũ eſt ſumme pꝛimũ.nã caret omĩ in
cepcõne. Zume ven eſt ſumme equale et ꝓulcru. Sũme
bonũ eſt ſumme vtue et ꝓficuũ. Hinc oꝛit᷑ ſcdᷣa aꝗpꝛiacõ
hylarii.que eſt etmtas in pr̃e.qꝛ nõ habet pncipiũ/ſʒ eſt
oĩno pꝛimũ Opẽs in imagine.i.in verbo.qꝛ ſumme pulcꝝ
Vſus m munere.i.in ſpũ ſancto·qꝛ ſumme ꝓficuũ et ↄũi⸗
catm̃. Quod p alia verba ſic inſinuat Qugꝰ. In pr̃e vm
tas. in filio equalitas. in ſpũ ſancto vmtatis equalitatis
q; ↄcoꝛdia. ARurſus/qꝛ ſumme vnũ et pꝛimũ.tenet rõem
pnñcipiãdi et oꝛiginãdi. Sũme pulcrũ et ſpecioſum. tenet
rõem expꝛimẽdi et exẽplãdi Sũme ꝓficuũ et bonũ.tenet
rõem fimẽdi.qꝛ bonũ et fims idẽ. Minc oꝛit᷑ tercia rõ ap
ꝓpꝛiãdi/dans patri efficaciã.exẽplantatẽ filio.finalitatẽ

2.

ſpuũi ſancto Rurſus/quia a pꝛimo et ſummo pncipio fluit
omne poſſe.a pꝛimo et ſummo exẽplari omne ſcire.et ad

ſummu finẽ tendit om̃e velle. ideo neceſſe eſt pꝛimũ eſſe

omipotẽtiſſimũ.oĩſapiẽtiſſimũ.et oĩbemuolẽtiſſimũ.vm⸗
tas aut ſumma et pꝛma rediẽs ſup ſeipᷣ̃am redicõe ↄple⸗
ta et ꝓfecta eſt oĩpotentiſſima. ſic et veritas ſapiẽtiſſima
et bomtas bñuolẽtiſſima, et hec aꝗpꝛiant᷑.quia oꝛdinẽ in
ſinuũt. Volũ tas em̃ dat pᷣintelligè cogmcõez.et volũtas
et cogmecõ pᷣſuponũt potentiã et vᷣtutem. qꝛ poſſe ſcire ẽ
aliud poſſe. Ex hiis apet que ſunt aꝗpꝛiata et quibus et
qua de caula. Hec tñ vltima.ſcʒ potẽtia ſapia et volũtas
ſunt potiſſime illa ex qbus mn ſcripturis laudat᷑ trimtas
ſumma. Et ideo de his aliq d dicẽdũ ẽ bꝛeuit et ſummati
De omipotentia dei.
Gitur de dei omĩpotetia ſzm ſacrã ſcriptam hec tenenda
ſunt. ſczʒ ꝙ deus eſt omĩpotẽs ita tñ ꝙ; ei non attribuunt
actus culpabiles vtpote mentiri et male velle. nec actus
penales vt metuè dolere. nec actus coꝛpales ſiuc mat᷑ita
les.vt doꝛmire et ambulare.mſi foꝛte tranſſumptiue.nec
actus incoue mẽtes. vt poſſe facẽ maioꝛẽ ſe.vel aliũ deũ

ſibi equalẽ. vel infimtũ actu et oſihia.qꝛ vt dicit Rnſhel

mus. Quodlibet incõuemẽs apud deũ eſt impoſſibile. Li⸗
cet aũt hec nõ poſſt'/eſt tñ omĩpotẽs vere ꝗꝓpꝛie et pfetẽ
Ntelligẽtia aũt et racõ pdictoꝝ hec eſt. Quia pꝛi⸗
mũ pncipiũ eſt potẽs potẽtia que eſt potentia ſim⸗
plicit. et ideo diſtribucõ addita ei diſtribuit ꝑ hijs ꝗᷓ poſ
ſe eſt poſſe ſimplicit Hec aũt ſunt que egreoiunt᷑ a potẽ
tia ↄpleta et oꝛdinata. Potentiã aũt ↄpletã dico que nõ
põt deficere/nec poteſt ſuccũbere/nec põt indigere. potẽ
tia aũt in peccãdo deficit. in paciẽdo ſuccũbit.in coꝛpa⸗
libus actõibus indigẽtia includit Diuĩia aunt potẽtia que
eſt potẽtia ſumma et pfectiſſima.ideo nec eſt de mchilo.
nec de aliquo.nec eget aliquo.ac per hoc nec culpabilia
nec penalia nec vilia põt.et hoc qꝛ omĩpotẽs eſt potẽtia

oonrla
ſn c
eſt p
etia ac
,lic; n
deo nal
et Cs pᷣ
ſbile ſtan
ſut et
cetatal
ge Erbn
mq de
ſcbiha et
ta

4
ephoen
lomödin
eneſt c

ci

„

gtüet⸗
ſe
dediſpo
ſepbatto
Geſced,.
ue⸗
ne⸗
e
ſ
unie

apofluit

nſinäd.
drhe e⸗

odin⸗
pglütas
ſeſane
guibus et
etpolüͤtas
mimtag
t lummati

dettenende
naunbume
le.ner achs
ſue man⸗
npane. ner
A dliü den
gat Pnſbel
poſtble. lechn
pre ll bin
Qan⸗
tentiaſmn:
pb bis je
iuntawer
c 04α60n
nord pol⸗
, n copa⸗
votetn que
denchilo,
. htil

ſ potin⸗

*
completa.Potẽtiã aũt oꝛdinatã tingit triplicit᷑ dici· vel
ſzm actũ vel ſm aptitudinẽ ſoliꝰ? vtutis increate Hmc
eſt q; poſnbile ẽ pꝛimo mõ dicto non tm ẽ poſſibile ſed

etiã actuale q; ſcdo mõ et nõ peimo ẽ poſſibile ſimptr
licʒ nõ actuale.q; tcio mõ nõ pꝛimo vł ſc ðdo ẽ poſſibile

deo vel impoſſibile nate. Að vo nullo pᷣdictoꝝ mõꝝ eſt

poſſibile / ſicut illõ q; directe repugnat oꝛomi ſzm rões
et cãs pꝛimoꝛdialiſſimas et etnas illud ſimpᷣr ẽ impoſ
ſibile ſicut ſcʒ q; deꝰ faciat a liqd actu infimtũ/q; ſimul
faciat eẽ et nul io mõ eẽ.qꝙ faciat illud q; fuit nõ fuiſſe/⸗
et cefa talia qᷓ poſſe ẽ ↄt᷑ oꝛdinẽ et ↄplementũ ðᷣine potẽ

cie. Ex hus ptz reſpeciu quoꝝ eſt ðma potẽtia. patet ett

am ꝗᷓ debẽt dici ſimplicit poſſibilia. et q̃ ſi mplicit impoſ
ſibilia / et ꝙ aliquoꝝ ĩpoſſibilitas ſił ſtet cũ va oĩpotẽ⸗

tilia IT e dei ſapĩia pᷣdeſtinacoõne et Pſcietia

E ſapĩia vero dei hec tenẽda ſunt. qʒ pa ðma ſa⸗
pistia. limpidiſſime cognoſcit oĩa bona et mala
pterita pᷣſentia et futura. actualia et poſſibilia.

ac ꝓ hoc inephẽ ſibilia nobis et infimta. ĩta tñ ꝙ; ipa nul

lomõ diuerſificat/ licʒ diuerſa noĩa ſoꝛciat᷑. Inquantũ

em eſt cognoſcitia oĩm poſnbilin ðe ſciẽcia ſine cogcio.

netũ vo cognoſcitia oĩm qᷓ in vmuerſo fiunt ð viſio ·
Inctü eſt cognoſcitiua oĩm ꝗᷓ bñ fiũt. dð aꝗpbacio JIn
qᷓtũ eſt cognoſcitiua eoꝝ qꝗᷓ futa ſunt.ðꝛ pᷣſciẽcia uł pᷣui

ſo. Inqtü eſt cognoſcitiua eoꝝ ꝗᷓ ab ipo deo fiõda ſunt
de diſpoſicio. Inchtũ eſt cognoſcitiua eoꝝn 4 pmianda

ſunt/ðꝛ pᷣdeſtinacio. Inꝙᷓtum eoꝝ qᷓ damnada ſunt. ð

reꝓbatio. Et q pᷣa nõ tĩ eſt cognoſcitiua ſʒ etiã rõ co⸗

gnoſcẽdi. ideo mquãtũ eſt rõ cognoſcẽdi oĩa cogmta /

lur Inqtů eſt rõ cognoſcẽdi viſa et aqꝗpꝛiata/ ðr ſpecu⸗

lũ. Inchtum eſt rõ cognoſcẽdi puiſa et diſpoĩta/ðꝛ exẽ
Plar Inquãtum eſt ro cognoſcẽdi pᷣdeſtinata et repba

ta/ðꝛ liber vite. Eſt igit liber vite reſpectu reoꝝ vt rede

unciũ.exemplar /vt exeücium.ſp eculũ vt entiũ. lux vero

Pe

reſpectu oĩm. id exemplar aũt ſpectat/idea/verbũ/ars/
et rõ.idea ſjm actũ ̃ᷣui dendi.vbũ ſʒm actũ ꝓponeẽdi.ars
ſzm actũ ꝓſeqᷓndi.rõ ſʒm actũ ꝑficiẽdi.qꝛ ſuꝑaddit intẽ
cionẽ fims. Quia vo hec omma vnũ ſunt in deo.ideo vnũ

frequent᷑ accipit ꝓ alio.et licq; vᷣina ſapĩa rõne diuerſita⸗

tis ſcitoꝝ et cognotatoꝝ diuerſa ſoꝛciat vocabula.nõ tñ
diuerſificat ſzm rõez intñſecam. Cognoſcit em̃ ↄtingẽtia
infallibilit. mutabilia ĩmutabilit.futura pᷣſencia łr.tpa⸗
lia eternalit. dexẽdẽtia indepẽdent. creata increate. alia
a ſe / in ſe/ et ꝑ ſe. et cũ infallibilit᷑ ↄtingẽtia cognoſcat.ſił
ſtet libertas et vtibilitas volũtatis cũ pᷣdeſtinacõne et pᷣ⸗
Ntel ligẽtia aũt et rõ pᷣ dicioꝝ hec eſt (ſciencia.
pꝛimũ pnciꝑ iũ hoc ip̃ᷣo ꝙ pꝛimũ et ſummũ/coscionẽ hʒ ſił
ſimpliciſſimã et pfectiſſimã.q; ꝓfectiſſima/iõ cogneſcit
oĩa diſtincliſſime ſub oĩbus ↄdcõmbus quas hñt res et
pñt hre.et ꝗpterea futura ſcit eẽ futura.et pᷣſencia p
et bona ſcit cẽ aq; bã da.et mala repbãda.Hinc eſt
uerſa ſoꝛtit᷑ vocabula ſcᷣm q; dictũ eſt ſupꝛa. Sʒ qꝛ ſim ł
ſtat ꝓfectio ſapĩe cũ ſumma ſumplicitate.Hinc eſt q; oĩa
alia a ſe cognoſcit ĩ ſe et ꝑ ſe. Ex quo ſequit᷑ q; creata co
gnoſcit increate.ex quo ſequit᷑ terciũ q depẽdentia cogno
ſcit indepẽ dent. ex quo oꝛit᷑ quartũ.q; tpalia cognoſcit e
ternalit. ex quo ſequit᷑ quintũ/q; futura cognoſcit pᷣſen⸗
cialit. ex quo oꝛit᷑ ſextũ/q mutabilia cognoſcit ĩmutabili
ter. ex quo ſequit᷑ ſeptimũ/qꝙ ↄtingẽtia cognoſcit infalli⸗
bilit.et ita ↄtingẽcia manẽtia ↄtingẽtia/ſunt dᷣine ſapie
ꝓrſus infallibilia tã in ↄtingẽtibus qᷓ ſubiacẽt nate quã ſi.
bertati volũtatis hũane. Vnde q̃ uult hoc octauũ intelli⸗
Sere quomõ ſimul ſtet libertas volũtatis create cũ infalli
bilitate pᷣ deſtinacõis eterne/reſoluẽdo ab hoc vltimo ꝓ⸗
cedat ꝑ illos ſeptẽ Sdusvſq; ad pꝛimũ.ꝙ ſcꝭ pꝛimũ pne
piũ ꝓfeciuſſime cognoſcit oĩa ꝓ ſe ipᷣm/ eſt vm ctiſimu
ex quo cœta rõcinãda infallibint edludunt᷑. Sicut aũt di
ume co Scioms certitudo ſimul ſtat cum ↄtingẽtia rerum

Pſencia
q di

ontir
ſenncis
lreade c⸗
goſatv
ſectilhm
tgren
ſnrian
cfat
zm mes
tult et ſen
fiphuresn
iſtytas
ſmiltudem
ſtenüſve
ligſntpn
fopel de⸗
ſnte eo⸗
kerperin
geidat.s
greſtilid⸗
fererufin
Cbent inon
lt Präaäc
niſimide
leſmilin

e .

6 P
btn
bn
mi dbent
plitubi
aie
Cni
bfi

Pa

n cognitay · qe ſimul eſt ſimxp lex et pfectiſſima ma ſapĩa.
ſic vmtas ſimul ſtat cũ multifoemitate ronum. et ideay
aRi ex eadẽ cã. Quia em pfecuſſima eſt.iĩõ Oiſtinctiſſime co
„Con gnoſcit vmuerſa et ſingula/et illa oĩa diſtinctiſſime et ꝑ
ednſ . ectiſſime rep̃ſentat/et iõ ſinguicꝝ ðꝛ hre rões et ideas
bulans n tãquaʒ reꝝ ſiłitudmes pꝑfectuſſime expᷣſſuas Quia vero
noengeni ſimpliciſſima eſt. iõ om̃es ille ſimilitudiĩes ſunt vnũ ĩ ipᷣa
wakt,tpa⸗ Vnde ſicut de? vna vᷣtute oĩa ꝓducit ex tpe ſcðᷣm oimo⸗
nnte alin Dam integtatem reꝝ / ſic vna vitate oĩa expꝛimit ſempit⸗
Gcſen nalit/et ſicut eſt ĩ deo vna opacio actiua ſjm rem. dicunt᷑
incheetß⸗ tñ plures reꝝ ꝓductões rõne plitatis ꝓductaꝝ.ſic vna
(Cenir. eſt vitas vmꝰ actus intelli gẽtie in deo.dicunt᷑ tñ p lures
doonibyft ſimilitudmes. idee.et rões.rõne plitatis ideatoꝝ vel ex
oeſet iſtentiũ/vel futuroꝝ / vel poſnbihũ. Hee rõnes uel idee.
bit tese liq; ſint vna veritas/et lux /et eẽncia.nen tñ dicunt eẽ vna
fſenaem. r6 vel idea. Racio em vel idea dicit vt ad altum / ſzm 163
biclſtan intelligẽdi. Nomĩat em̃ ſiſitudinẽ cogmiti qᷓ realit tenet
1,gkn ſe ex ꝓte dei/licz ſm rõʒz mtelligẽdi / videat dicẽ aliqo ex
neeſthoit pte ideate. Si aũt honiz ſiłe in creatis reqrat.dicẽdum q;
gaunto Hoc eſt illi? exeplaris Ppꝛĩ. qꝛ ſicut dictũ eſt. ſimul ẽ ſim
denta cogl plex et infimtũ et ꝑfectiſſimu/quo Pintellecto cetera oſe
acchaet quent inoteſcut. Quia em exẽplar illud S ſinpliciſſimũ
erwſatßin et ꝓfectiſſimũ.iõ actus purus.quia vo mfimtü eſt et im
l mhl mẽſum. ideo eỹ ome genꝰ. Et hinc eſt q; vmi exiſlẽs põt
ritill⸗ eẽ ſimilitudo expᷣſſiua multoꝛ HW
nſ t De volũtate et ꝓui dentia
*R Evolũtate dei hec tenẽda ſunt ꝙ ipa ſie eſt recta
rre⸗ vt nullo mõ poſſit obliquan /ſic ẽ efficax vt nul⸗
toal, u lo mõ poſſit impedin.ſic eſt vna. vt tñ multifoꝛ⸗
am mit᷑ habeat ſigmfican, rigficat᷑ em vma volutas que 6
toe lun volũtas bñplaciti P volũtatẽ ſigm ſzm quĩq; differetias
giſmnſe ſignoꝝ. qꝗᷓ ſunt pᷣcepcio.ꝓhĩbicio.ↄſiſiũ.impletio·pꝑmiſſio
Atmiclin ſcõᷣm qᷓ diſponunt᷑ a volũtate bñplaciti.quecũq; ĩ vmuer

Liath

1

ſo fiũt.Eſt em̃ volũtas dei pꝛima et ſumma cã oĩm ſpeꝝ

30

et mocõnũ.mchil em fit viſibilit et ſenſibilit qð nõ ð illa ittN
impiali aula ſummi impatoꝛis / aut iubeat᷑ aut pmittat᷑. nns.
ſzm meffabilẽ iuſticiã pmioꝝ. atq; penayꝝ retribucõem et gasa⸗
graꝝ. Et qꝛ iſta volũtas rõe regulata ðꝛ dei ꝓuidentia. ppett
Hicc ẽ q omiĩa que in vmuerſo fiũt agunt᷑ et regunt᷑ di- nat, t
uina ꝓuidentia/q; ꝑ omĩia eſt irꝛephẽſibilis. ꝗ mchil p̈ci⸗ Dddintn
pit oſulit vel ꝓhibit mſi iuſte. mchil agit mſi bñ. mchil p pgn
Ntelligẽtia aut et rõ p̃. hec eſt. pꝛimũ mittit mſi iuſte gtnin
pncipiũ cũ ſit ſumme nobile et voluntatẽ habet. et nobili doboe
modo habet. Cũ ergo volũtas de ſe dicat illud ſim q; in nodo iul
agẽtibus a ꝗꝓpoſito attẽdit᷑ regula rectitudĩs/et efficacia dumnte
opacõis.neceſſe eſt q; volũtas in deo ſit rectiſſima et ef urinng
ficaciſſima. Ideo aũt rectiſſima. qꝛ idẽ eſt in deo rolun⸗ aGoofi⸗
tas et veritas. Ideo efficaciſſima. qꝛ idẽ ꝓꝛſus eſt volũ⸗ dori
tas in deo et virtus et poteſtas. Et qꝛ nõ põt dᷣina volũ⸗ Aſtſmn
tas carere veritate. ideo non tm̃ eſt recta imo etiã regula itpot
rectitudĩs. Quia vo nullo mõ põt carẽ vᷣtute.iõ non tm̃ Rofo
eſt efficax/ venetiã fons et oꝛigo tociꝰ efficacie. ita vt m inne
chil ſine illa poſſit effici.mchil ↄtra illã poſſit fieri.mchil wämn
etiã ſit a quo valeat impediri. Et qe rectiſſima eſt nullꝰ Pitine
põr eſſe rectus mſi ↄfoꝛmet ei.nullꝰ aũᷣt põt ei ↄfoꝛmari. *
mſi volũtas illa innoteſcat ſibi. Optuit igit᷑ volũtatẽ di “
uinã regula rectitudĩs notificari nobis. Nectitudo aũt giine
ꝗqdã eſt neceſſitatis.et hec eſt in faciẽdo bonũ neceſſanũ KWKW i
et decl inãdo malũ.qᷓ dã pfectõis.et hec ẽ in ſuperogan⸗ 8
do vltra debitũ.et ſim hoc mnoteſcit nobis p triplex ſig⸗ Juht

nũ. ſczʒ pcepcõz ꝓhibicõz et ↄſiliũ. qd quide ſigficat di⸗
uinũ bñplacitũ acceptare tanquã iĩuſtũ. qð fit hm diuinũ
pceptũ. qð decl mat ſym ꝓhibicõz. et adimplet ſzm oſiliũ
Signa autẽ hec infallibilia/ſigna ſunt diuĩe volũtatis
ut eſt regula rechtudis· Aurſus/qe efficaciſſima ẽ. millo

mõ aliqs põt aliquid effici mſi ip̃a coopãte et coefficiẽ tdi
te.nullus deficẽ vel peccare mſi ipᷣa iuſte deſ erete. et ſm pottran
boc duo eiꝰ ſunt ſigna.ſcʒ implecõ qð ẽ ſignũ volũtatis matn
eEennpd

Am tut.
iu
Nide
ke ednnt da
. 649 jmchilf ⸗
nibi. nchly⸗
t nſt iuſt
aberet dergobſt
ldß mn 4
sſet eſncaa

Whſſima et S

in do rolun
Paus eſtvoli⸗
or dma voli
1moenädl
r. oton n
Htar. iti ptn
ſiticn. mchil
meſtmull⸗
rach ſoman.
evoin inded

ami⸗ 1
be i ini

/

au
n deſ N;,
zfiß ndinini
molll Hülii
winnt

nur yol
at

nper t

te * fin
en gece⸗ Af H

Paas

vt efficiẽtis. et ꝓmiſſio qðᷣ nt ſignũ volũtatis iuſte deſe

rentis. Juſte aüt deſerit/qꝛ iuſtů eſt vt ſic aomiſtret res
quas ↄdidit vt nõ jnfringat leges quas indidit. et ſic co
opet᷑ rebus quas creauit. vt tñ eos agere ꝓpꝛios motꝰ ſi

nat, et ideo ſi liberũ ar. ad vtrũq; vertibile de lege nate

Dimittat in malũ cadè hoc nõ ꝓmittit mſi iuſte. Qurſus
ſi ꝓꝑ graciã puemat et ſuſtẽtet.nulli muriã facit/ideo non
agit miuſte.nec oĩno iuſte hm exigẽtiã meritoꝝ.qꝛ meri⸗
ta ad hoc nõ ſufficiũt. ſʒ gratis et miſericoꝛdit et quodã
modo iuſte quãtũ eſt ex ↄdecetia bomtatis ſue.Cu ergo

damnat et reꝓbat opat ſm iuſticiã.qñ vo pᷣdeſtiat opa⸗

tur ſzm gr̃am et miſcdiam/q̃ nõ excludit ĩuſticiã. Quia
ergo om̃s zm ꝙ; de maſſa pdicõis erãt debebãt danan.
ideo plures reꝓbant᷑ ꝙᷓ; elegant.vt oſtẽdat 9 ſ. aluatto
eſt ſʒm gr̃am ſpnalẽ.ſj damnacõ hm iuſticiã onñem. null?
auᷣt põt ↄq̃ri de diuĩa volũtate. q; omia agit rectſſime.
imo m oĩbus debemus gras ag et honoꝛificare regnũ ꝓ
uidentie ſuꝑne. Si quis aũt qrat.quare magis vno pee⸗

catoꝛi munus gfe largit᷑ ꝙᷓ alti. Hic oꝑtet ſilenciũ impo —

nere humane loquacitati.et exclamare cũ aplło. O altitu
do diuician ſapie et ſciẽtie dei/ cqᷓ imcõp̃ᷣ. ſunt iudi. eius.

et mue · ſunt vie eius. qnis em̃ cogno.ſe.do.aut quis ↄſi:

cius fu.aut t quis peioꝛ dedit illi. et re. ei. qm ex ipᷣo et per

ipᷣm et in ipᷣo ſunt oĩa.ip̃i gloꝛia in ſecula ſeculoꝝ Nmen
NJnapit ſcda ps De creatura mũdi.
¶ mundi tota lis Frmn peimu,

De pꝛoductoe

Rius ſnmmatim pꝛeintellecus de trimtate
dicẽda ſunt aliqua de creatura mũdi Circa
quã hec tenda ſunt in ſumma.ſcʒ ꝙ vmuer
ſitas machine mudialis ꝓducta eſt ex tpe
et de inchilo jab vno pꝓncipio pꝛimo ſolo et ſummo. cuius
potẽtia licet ſit immẽſa diſpoſuit tñ omĩa in certo pondẽ
et menſura et numero. Hec gñalit intelnigedã ſunt circa
rerũ ꝓductõz/ex qbus veritas colligit᷑.et erroꝛ repudiat᷑

per Boc em̃ q; dicit er tpe/ excludit erroꝛ ponẽtii müdu
ab eterno. ꝑ hoc ꝙ; dieit de mchilo / excludit erꝛoꝛ ponẽ⸗
tiũ etmtate circa matiale pnᷣcipiũ.pꝓ hoc ꝙ ðᷣꝛ ab vno pnñ
cipio/ excludit erꝛoꝛ maĩcheoꝝ ponẽtiũ płalitatẽ pncipio
ruũ.ꝓ hoc q; ðꝛ ſolo et ſummo/excludit erꝛoꝛ ponẽtiũ deũ
ꝓduxiſſe creatas inferioꝛes ꝑ miſteriũ intelligẽtiaꝝ. per
boc q addit᷑ in certo numero pondẽè et mẽſura / oſtendit
q creata eſt effectꝰ trimtatis creãtis ſub triplici genere
cauſalitatis.ſczꝭ efficiẽtis a qua eſt in creata vmtas mo⸗
dus et menſura. Exẽplaris a qua ẽ in creata.veritas ſpẽs
et numerus. Fmalis aũt eſt in creata boĩtas oꝛdo et põ
dus que reꝑpiunt in oĩbus creatis tanquã veſtigia creato
ris/ſiue ſpualibus ſiue coꝛꝑalibus ſiue ex vtriſq; ↄpoſitis
Neõ ad intelligẽtiã pᷣdictoꝝ bec ẽ/q ad hoc ꝙ; ſit
oꝛdo pfectus et ſtatus in rebus neceſſe eſt ꝙ omĩa
reduacant ad vnũ pncipiũ qð ſit pꝛimũ vt det cetis ſtatũ.
et pfectiſſimũ vt det ceteris cõplemẽtũ QOiñm̃ ergo peimũ
pncipiũ in quo ẽ ſtatus nõ põt eſſe mſi vnũ ſolũ. ſi mũdũ
ꝓducit / cu nõ poſſit im ꝓducẽè de ſ eipo. neceſſe eſt ꝙ ꝓ
ducat ex mchilo. Et qꝛ ꝓductio de mchilo pomt eẽ poſt

nõ eſſe ex ꝓte ꝓductu. et immẽſitatẽ in virtute ꝓPucente

ex pte pnñcipnñ. cũ hoc ſit ſolius dei. neceſſe eſt q creata
müdi ſit ꝓducta ex tpe ab ip̃a immẽſa virtute agẽte p ſe
et immediate. Rurſus/qm̃ pncipiũ pfectiſſimũ a quo ma
nat pfectio vmuerſoꝝ. neceſſe ẽ agere a ſe et hm ſe et pt
ſe. qꝛ nullo indiget e ſe in agẽdo⸗ neceſſe e q habeat re⸗
ſpectu cuiuſ libet create mtencõ; triplicis cauſe. ſcz efficiẽ

tis exẽplaris et finalis. neceſſe eſt omnẽ creataz ſzm hac
triplicẽ habitudinẽ ↄpare ad cãm pꝛimã.omĩs em creata

oſtituit in eſſe ab efficiẽte/ↄfoꝛmat᷑ ad exẽplaret oꝛdma
tur ad finẽ. ac ꝓ hoc eſt vna nata bona modificata⸗ ſpeno

ſa oꝛdĩata menſurã diſcreta et ponderata. Eſt em pondꝰ?
inclinacõ oꝛdinatia. Et hec quidẽ generalit᷑ dieta ſunt
de omi creat ura ſiue coꝛpea ſiue i incoꝛpea ſiue ex vtriſq;

4

goſti
ſdrad⸗
6 opar⸗
4
ma rod
iur.
mu. auan
aua vol⸗
4 chna dr
ſit oxett
nnſemtfu
ſeo
tale ut
optnit /
at nolil
maaon

tontatn
agi enre
Hor s
ſdo ic
pfiaze⸗
ne luces .
q lt he
kteſt di
tgaa dje

ledaf int

nttitf
d oer
lünen nitt
fn

geqte

Hninidi
dimepori⸗

4 “

.

dopppi H

tmiiche

liznne pr
lmn oſtendi
mla gnen
anusno⸗
npenttsſpis
0doet po
neign geato

2d dog

ech gori
decküs ſunn.

„ .⸗„

eceſeelt qp

pont cepoſt

ꝰpoſita vel oſtituta ſicut ẽ nata hũana.ata vᷣo coꝛpea
oſiderãda ẽ nobis quãtũ ad fieri quãtũ ad eſſe et quãtũ
ad opar. [[De natura cozpali quãtũ ad fien⸗
Enata coꝛpea quantũ ad fieri hec tenẽda ſunt
ſp aliter. ſcz q; ſit ſex diebus ĩ eſſe ꝓducta.ita ĩ
