ryũicipio añ oem diẽ creauit deus celũ et terrã. pꝛiĩ

ma v die fozmata ẽ lux. ſcdᷣa firmamẽtũ factũ imn medio

aquaʒ.tcia die ſepate ſunt aqꝗᷓ a terra et ↄgregate ĩ locũ
vnũ.quarta vo die celũ oꝛnatu ẽ luia nbus.quĩta aer et
aqua volatilibꝰ et piſcibꝰ.ſexta die tra aĩalibꝰ et hoĩbꝰ
ſeptima die requieuit dñs ñ a laboꝛe nec ab ope cũ vſqʒ
nũc opet ſͦ a nouaꝝ ſpecieꝝ ↄdicõe.qm̃ oĩa fecerat vel
mi ſmili ſicut illa qᷓ ꝓagant.vel ĩ ſemiali rõe ſicut illa qᷓ
Neõ aũt ad mtel. (alis modis introvucunt m eſſe
Pp. hec ẽ.qꝛ res manãt a pꝛimo pncipio ꝑfectiſſimo.
tale aũt ẽ oĩpotẽtiſſumũ ſapiẽtiſſimũ et bnuolẽtiſſimũiõ
opꝑtuĩit q; ſic ꝓducerent᷑ vt ĩ eaꝝ ꝓductõe relucè᷑t tripli⸗
cit᷑ nobilitas pᷣdicta et excellẽtia.et iõ triplicit᷑ fuit oꝑacõ
dma ad müdanã machmã ꝓducẽdã ſcʒ creacõ qᷓ aꝗpꝛiate

rũdet oĩpotẽtie.diſtinctõ qᷓ ridet ſapie.et oꝛnatꝰ q rñdet

bomtati lar giſſime.et qm̃ creacõ ẽ de michilo.iõ fiit ĩ pñ
cipio ante omnẽ diẽ tãquã oĩum rerũ et tym fundamẽtũ.
Nurſus/qꝛ diſlictõ coꝛꝑũ mũdiattẽdit᷑ m trip licẽ moð
ideo facta fuit ꝓ triduũ Eſt em diſtinctio nate luĩoſe a

pfſpicua et opaca. et bec facta eſt in pꝛma die in diuiſio

ne lucis a tenebꝛis. Et eſt diſtinctõ nate pſpicue a pſpi⸗
cua.et hec facta ẽ in ſcdᷣa die in diuiſ.õe aquaꝝ ab aqs.
Et eſt diſtinctõ nate ꝓſpicue ab opaca.et hec facta eſt
tercia die ĩ diuiſiõe aquaꝝ a terris. In hbijs aũt implici⸗
te dat᷑ intelligi diſtictõ celeſtiũ et etoꝝ. ſzm ꝙ poſtea de
clarabit᷑.ſic ergo diſſictõ debuit fien ꝓꝑ triduũ. Et qꝛ oꝛ
natꝰ coꝛrñdet diſtinctõi.ĩõ tribus diebus debuit ſilr cõ⸗
ſũmari Eſt em̃ oꝛnatꝰ nate luĩoſe.q̃ factꝰ ẽ quarto diei
foꝛmacòe ſtellaꝝ et ſolis et lune Eſt et oꝛnat? nate pſpi
cue ꝗᷓ factꝰẽ qñta die ĩ qua ex aqs facti ſut piſces et aues

ad oꝛnatũ aeris et aque Eſt etiã oꝛnatus nature poace
ſcʒ terre et bic factꝰ ẽ ſexto die in quo facie ſunt beſtie.
facta etiã ſunt reptilia: facta ẽ etiã ad ↄſummacõz oĩm
natura huana. PHec aũt omia liq; deus potuerit facẽ in
inſtanti maluit tñ Pſucceſſionẽ tpum tũ ꝓpter diſtiiedã
et arã repntacõʒ potẽtie ſapĩe et bomtatis. tũ ꝓpt oue⸗
mentẽ coꝛreſpondentiã vt ſicut in pꝛima mũdi odicõne
fien debebant ſemĩaria opum fiendoꝝ /ſic fierẽt et ̃fi⸗
Suracõnes tpum futuroꝝ. Vnde ĩ illis ſeptẽ dieb? qua⸗
ſi ſeminaliter pᷣceſſit diſtinctio oĩm tꝑum q̃ explicant᷑ ꝑ
decurſum ſ eptem etatũ · Et hinc eſt ꝙ ſex diebus opum
addit᷑ ſeptimꝰ q̃etis. qui dies nõ ſcribit᷑ hr̃e veſpam.nõ
qe nõ babiit illa dies nocte ſuccedentẽ /ſʒ ad pfiguran⸗
dã aĩiaꝝ quietẽ que nũquã habebit finẽ. Si aũt diceret᷑
alio mõ q; omĩa eẽnt ſił᷑ facta.tũc om̃es hi ſextẽ dies
referunt᷑ ad ↄſideracõe; angclicã. vmtñ peimus modus
dicẽdi magis eſt ſcripture ↄſonãs.et auorieanthrlos
et qͥ pceſſerũt et qui etiã ſecuti ſunt beatũ auguſtiniũ
De natura coꝛpali quantũ ad eſle

celeſti et elamẽtan. ita ꝙ; celeſtis diſtincia eſt
in tres celos pnñcipales. ſcz empireü. criſtallinum. et fir
mamẽtũü. intra firmamtum aũt q; eſt celũ ſtellatũ otinẽ
tur ſeptẽ oꝛbes ſeptẽ planetaꝝ qꝗ ſunt. ſaturn?/ nupiter/
mars / lol / ven?. mercuri?/et luna.Natura vo elemẽtans
ĩ quatuoꝛ ſperas diſuguit ſcʒ igms / aeris/ aque/ et ter
re. et ſic ꝓcedendo a ſummo celi cardine vſq; ad centꝝ
terre decẽ occurrũt oꝛbes celeſtes · et ſeptẽ ſpere elemen
tares. ex qᷓbus integrat᷑ et ↄſtituit᷑ tota machina mũdi
ſenſibilis / diſtn cte/ pfecte/ et oꝛdmate
1 Necõ aüt ad intel. p. hec ẽ qꝛ cũ nata copalis ad
pfectõʒ ſui et expᷣſſionẽ ſapie multifoꝛmis pꝛimi pncix ii

reqͥrat multifoꝛmitatẽ foꝛmaꝝ ſicut appet ĩ mineralibꝰ

E natura copali qtum ad eẽ hec tenẽda ſunt.
ð coꝛpalis mũdi machina tota ↄſiſut in nata

cogpisl
na son
am eſee
nt calid
ne ſun G
tpatt.
nametal
uphoe
Galttar
celeſns.
gnia lun
yeytu⸗
monpyn
riſ
fultttomm
fome gn
lunchen
Miteran
lunt el
ptfutd
is ſertr
monp
kiunctn
Kum
nmneralee
wmne ale

ner

eeipam nd
Ofiignan⸗
Butdocet
waſetedies
numus no
agnſtnů

tmede ſunt.
oflutin ata
83 Mtnatſt
Callimvn.er F
iſtalai m
/ upie
o emitind
s a ccer
nig docentn
eihmm lnen
. cbin mnmd
Sð
1copubs
fim pin⸗
4 1minenal 18

plantis. aimma libꝰ.neceſſe fuit ponẽ aliqua coꝛpa ſim⸗
plicia que multifoꝛmit poſſent miſceri ad mtroductõem
foꝛmaꝝ multifoꝛmiũ.et talis ẽ natura ſubiecta ↄtrarieta
ti. et hec eſt elemẽtaris.neceſſe etiã fuit fieri naturã per
quã ha berẽt hec ↄtraria in mixto ↄciliari.et talis eſt na⸗
tura elõgata a ↄtrarietate. cuiuſmodi eſt natura lucis et
coꝛpis ſupceleſtis.et qm̃ nixtio fieri nõ poteſt mſi ꝑ ↄtra
ria agentia et pacia.ideo neceſſe fuit cõtrarietatẽ Dupli
cem eſſe in elemẽtis · ſcʒ quãtũ ad qualitates actiuas que
ſunt calidũ et frigidũ. et quãtũ ad qualitates paſnuas.
que ſunt humidũ et ſiccũ. Et qm quodlibet elemẽtũ agit
et patit᷑.ideo quodlibet habet duas qualitates vnã acti
uam et alterã paſſiuã. ita tamẽ q; vnã pncipalẽ et ꝗpꝛiã.
ac ꝓ hoc neceſſe eſt tin quatuoꝛ eſſe elemeta ſim quatuoꝛ
qualitates pᷣdictas quadrup licit᷑ ↄobmatas. Natura aũt
celeſtis aut eſt vmfoꝛmis et immobilis. que eſt empirei
quia lux pura. aut mobilis et multifoꝛmis/et ſic eſt firma
mentũ.aut mobilis et vmfoꝛmis. et ſic eſt celũ mediũ in
ter empireũ et ſtellatũ qð eſt celũ criſtallmnũ:quartũ mẽ
bꝛũ ſcʒ q; ſit multifoꝛme et immobile nõ poteſt ſtare.qꝛ
multifoꝛmitas diſpomt ad motus varietate non ad vm⸗
foꝛmẽ quietẽ. Sunt ergo tres celi. quoꝝ pꝛimũ ꝑ totũ ẽ
lumĩoſum ſcʒ empireũ.ſcdᷣm ꝑ totũ pꝑſp icuũ ſcʒ criſtalli⸗
nũ.terciũ ex vtroq; ⁊iunctũ ſcʒ fir mamẽtũ. Cu erso tres
ſunt celi incoꝛruptibiles.et quatuoꝛ elemẽta variabiha.
vt fiat debita ↄnexio ↄcoꝛdia et coꝛrñdentia diſpoſuit de
us ſep tem oꝛbes planetaꝝ qui ſua varietate motuum et
incoꝛruptibilitate foꝛmaꝝ: quaſi quoddã vmculũ eſſent
et iunctura mmferioꝛum elemetariũ oꝛbium et ſuꝑnoꝛũ ce⸗
leſuum.ad pꝓficiendũ et decoꝛã dum vmuerſum et ſcom
numerales ꝓpoꝛciones oꝛdinatum dicitur et dnexum m de
nario celeſtiũ oꝛbiũ et quat᷑nario clemẽtoꝝ.red dentibus
ipᷣm ꝓpoꝛcionalit᷑ tam pulcrũ quã ꝓ fectum et oꝛdmatum.

õ C hvhvfh

A e

—

et ſuo modo ſuũ pñtet pꝛincipin

E natura aũt coꝛpea quãtũ ad opar hoc tenen
dũ eſt. ſcz ꝙ; celeſtia influũt in terreſtria et elemẽ
taria/quãtu adD diſtictiuã ſigficacõʒ tpm. ſcz die⸗

rũ menſiũ et annoꝝ. ſicut em dicit ſcripta ꝙ; ſint ĩ ſigna

et tẽpa et dies et annos. influũt etiã quãtũ ad effectiuã

ꝓductõʒ rerũ gñaliũ et coꝛruptibiliũ ſiue minerabiliũ.ſcʒ

vegetabiliũ ſenſibiliũ et coꝛpoꝝ humanoꝝ. ſic tñ ſunt in
ſigna tꝑm et regmẽ opacõnũ vt nõ ſint cta ſigna fut᷑oꝝ
ↄtingentiũ.nec influũt ſup li.ar.pꝓ vim oſtellacõnũ.quã
dixerũt aliqᷓ philoſophi eſſe fatũ.
LN vcõ aũt ad intel.p̃ᷣ.hec eſt.qꝛ cũ in coꝛpibus cele⸗
ſtibus ꝗꝓpt ꝓximitatẽ ad pꝛimũ pncipiũ ſit lux motꝰ caloꝛ
et virtꝰ?. lux rõe ſue foꝛme et ſpẽi.motꝰ reſpectu ſuꝑioꝛis
nate influẽtis. caloꝛ reſpectu inferioꝛis nate ſuſcipiẽtis.
virtus vᷣo in ocibus modis pᷣdictis. Cũ inquã ita ſint cele
ſtia coꝛpa ꝓ lumẽ et motũ ſunt in diſtinctões tꝑm.ſcʒ die
rũ ſjm lucẽ ſolis et motũ firmamẽti.menſis hm motüũ lu⸗
ne in circulo obliquo.anm ſym motũ ſolis in eodẽ circu⸗
lo.tpm vero ſim variũ planetaꝝ motũ diſtãciã et cõcur
ſum. aſcenſum et deſcenſum. retrogradacõʒ et ſtatũ.ex qͥ⸗
pus ontur diuerſitas in tpibus. Per virtutẽ aũt et calo⸗
rem influũt ad ꝓductõe; eoꝝ qꝗᷓ ex elemẽtis gnant᷑.exa
tando ꝓmouẽdo ↄciliãdo.ita ꝙ; ſim ↄciliacõem ↄtrarioꝝ
ab equalitate remotã influũt in mineralia. ſym ↄciliacõʒ
ab equalitate minꝰ lon ginquã vel remotã in vegetabilia.
ſzm ociliacõz equalitati agpximãtẽ in ſenſibilia.ſcdᷣm vero

cil iacõʒ equalẽ in coꝛpa hum ana/qᷓ diſpoſita ſunt ad no⸗

biliſſimã foꝛmã que eſt amma rõnalis/ad quã oꝛdinat᷑ et
termmat᷑ omĩs appetitus nature ſenſibilis et coꝛpalis.vt

p eam que eſt foꝛma ens viuẽs ſentiẽs et intelligens qua⸗/

ſi ad modũ circuli intelligibilis reducat ad ſuũ pncipiu.
m quo pficiat᷑ et btificet᷑. Et qm̃ in illud tendit ꝓ liberu

—

timi.
nnti coꝛ
aüt
ſcoes
oium te
nũ olle⸗
t vdet
unt be
di domu
nüpuen
ſe coppis
amnne. et
6

ti ao ſ
Etlanr
ſſtuünec⸗
Kepntutt
tdemet

6„

eſr

ſ⸗
per en
ptpia
pfap⸗
ffectiun
un ſepe
Mhiti

getget.
denn
öpian
ſbline

— .⸗ ⸗ 4 2 — „ „ „.„ — ⸗ —„ „
nennmen arbitriũ. ideo quãtũ ad arbitri libertatẽ pcellit omnẽ vir
unini⸗ tutẽ coꝛpalem· ac ꝑ hoc cuncta nata ſunt ſibi ſeruire. m⸗
Stpnie chil aut habet ſibi dñari mſi ſolus deꝰ. nõ fatũ ſeu diſpo

Piiriſin ſicões ſiderũ.et ꝓptea indubitant ven eſt q; ſumus fims
4, *oĩum eoꝝ que ſunt. et omĩia coꝛꝑalia facta ſunt ad huma

a mũ obſe quii / vt ex illis omĩbus accẽdat᷑ homo ad amãdũ
ülri et laudanð factoꝛẽ vmuerſ oꝝn cui? ꝓuiĩdẽtia cetera diſpo⸗
enluen⸗ nunt. Hec ergo ſenſibilis coꝛpaliũ machina eſt quaſi ꝗᷓ⸗
n dã domus a ſummo opifice homĩ fabꝛicata.donec ad do
emni u mũ puemat nõ manu factã in celis. vt ſicut aĩia modo rõ
ne coꝛpis et ſtatus meriti eſt ĩ terris. ſic aliqn coꝛpus roe
bs cee; amme. et ſtatus p̃mij ſit in celis. r
umi tio⸗ ¶De modo deſarbedi dicta in ſacra ſcripta.
pon xiam dicus colligit q; ſicut deus res oꝛdiate co⸗
te ulaens, A sdidit quãtũ ad tẽpus. et oꝛdinate diſpoſuit quã
niiſir ae tũ ad ſitũ ſic etiã oꝛdinate gubernat quãtũ ad influetiã
wn Ne Et ſcriptura oꝛdĩate narrat quãtũ ad doctrine ſ ufficien
ſmnrülu ciã. licet nõ ita explicite deſ cribat diſtinctoʒ oꝛbiũ.nec ce⸗
tode dara leſtiũ nec elemẽtoꝝ. paꝝ aut mchil dicat de moti bus et
gie töent/ et virtutibus coꝛpoꝝ ſupioꝝ. et de mixtiõibus elemẽtoꝝ
ſrti erq; et elemẽtatoꝝn. et plus eſt mchil erplicite narrat de co⸗
Eutache⸗ Dicoe ſuꝑnoꝝ ſpirituũ maxime cu deſ cribit illud vmuer⸗
Gmni al Acõ aüt ad intel. . hec ẽ. (lum meſſe pouctü.
en i NAæ cũ pꝛimu pncipiu reddat ſe nobis cognoſcibile et
1 dman Pper ſeriptam et p creatam. ꝓ libꝛũ creature ſe maifeſtat
— vt pncipiũ effectiuũ.p libꝛũ ſcripte vt pnñcipiu repatiuu.
inn eet prapin repatiuũ nõ poteſt cognoſci mſi cognoſcat᷑ et
gun effectiuũ. ideo ſcripta ſacra licet pncipalit agat de operi⸗
iann, bus repacõis. agere mchilominꝰ debet de ope vdicõis.
nichna inquãtũ dncit in cogmcõz pꝛimi pncipynj efficiẽtis et refi⸗
ibn ciẽtis. et iõ ipᷣa ẽ cogcõ ſublimis et ſalutans.ſublimis/q;
ntalgib e de pꝛimo pncipio effectio qð ẽ dens creatoꝛ. ſalutaris / qꝛ
ſui pich,. pnapio repatio qð ẽ xpᷣs ſaluatoꝛ et mediato:.Rurſus
nott plboan ſublinns ẽ vtpote qe agit ð pꝛimo pncipio et ente ſummo

õsõ

+

ideo non delcẽdit ad deſeribendas ſpãles entiũ naturas
motus virtutes et drtas.ſʒ ſtat in gnalitate quadã ĩ qua
implicanc ſpãlia. deſcribedo ſcz ↄdicoez miidi quãtũ ad
diſpoſicõ: et influetiã. quo ad natam luĩoſam opacã et
puiã/ in gnalitate quadã. Et qm pꝛnnu pnapium de quo
agit habet in ſe oꝛomẽè nate in exiſtedo.oꝛdinẽ ſapie in
diſponẽdo.oꝛdinẽ bomtatis in influedo. ita ꝙ oꝛdo na⸗
ture habet ſimultatt et equalicatẽ.· oꝛdo (apie cõſiderat
pꝛioꝛitatẽ et poſterioꝛitatẽ. oꝛdo mfluecie ſupioꝛitatẽ et
mferioꝛitatẽ Ideo ad mſinuãdu oꝛdmẽ nat᷑e detmiat q;

in pncipio an decurſum tpis fuertt illa tripler nata de nõ

eſſe in eſſe ꝓducta, cu dicit. m pnapio creauit deus celũ
et terrã . et ſpuũs dei ferebat᷑ ſuꝑ aquas. vbi noĩe celi inſi⸗
nuat᷑ nata lumoſa.noĩe terre nata opaca. noĩe aque na⸗
tura ꝓſpicua ſiue peruia. ſine ↄtravietati ſubiecta / ſuie ſu⸗

pꝛa ↄtrarietatẽ eleuata. vbi etiã mſmuat᷑᷑ timtas etna.ſ.
pr in noie dei creantis. filiꝰ m noĩe pncipii. ſpũs ſanctus

m noie ſpus dei. Et ſic ẽ mexlligẽdu illud qð dieit. QAui
viuit in etmmm creauit onna ſimul. no quia ea creauit in

„

chaos omimode ↄfuſiõis. ſzm qð finxerũt poete cũ ꝓdux

ert hãc tnplicẽ natam. ſummã ĩ ſummo mediã m medio

et mmfimã m mfimo. nec etiã ĩ eſſe oimode diſtictõis. cum
celu eet impfectu. et terra mcopoſita mnat᷑a media quaſi

mediũ tenes nõi eſſet av pfectã diſtictoe; deducta

mſinuãdu aũt oꝛdinẽ ſapie m diſponẽdo detmat ꝙ bec
triplex nata no ſimul fuit diſticia et oiata. hj iuxta tn⸗

plicis nature create exigeciã ꝑ triduũ diſtincta et per tri

Duũ onata. vt ſicut deus m pncipio triplicẽ nataz ſimul

creauit in prmnordio tẽ pis. ſic ſucceſſõe tepis in tnpliei
menſura tpis. ſcʒ triplicis diei trplicem faceret diſtictõ;

cem oꝛnatum triplias nature diſtincte. d mlimiandum
vero omins bomtacs minfluendo temmat her en⸗

nti
doo ſb⸗
deſpeaue

1dütent

preian
ſammg
oa
giueset
nblese
korit
bltans l
ie cteñ
longnne
tates act
ers puch
tatis. et
rſſtallm
ti t fom
ſallinu no
ace pt
ſonet cet
fcitiet
co aratr
et dineſe
Plutmns
ſeracoß,
turſtant .
ingcloy
Vrdre
ſiadi,
znſic
ninte
1e mn

drig
Piige
dgi d
Enoftät
Fna
dmihypie
cedom⸗
endtet
A detnian

r nam ed

uit deus celi
wieal ml⸗
NM Mnem
nnris ,.
is ncis
det Aul
acraut m.
oenci dur
din nd
dlkeds om
a dau
edeenſ
hrche
lii A
Penngin

zandiiſd,

omdiofſ
dmnſmde

uur ht⸗
erltu

digtatẽ ſuã et influẽtiã.et qꝛ luĩoſum plurimũ habʒ ð ſpẽ
ideo ſibi debet᷑ circuferẽtia.qꝛ vero opacũ mimmuũ habet

de ſpecie. ideo ſibi debet cent;. Quia vo nata ꝓ viã me⸗
diuũ tenet. ideo mediũ ſoꝛtita eſt ſitũ.et qi nata puij et

ꝑpſpicui ↄũis eſt nate celeſti et elemẽtari. Et ru rſus/luĩo
ſa vtriq; cõuemt ·ideo recte factũ dicit firmamẽcũ m me⸗
dio aquaꝝ.nõ qꝛ ſupꝛa celos ſint aque fluxibiles frigide
graues et coꝛruptibiles.h qꝛ ſubtiles et puie et incoꝛru
ptibiles.et ſuꝑ omnẽ ↄtrarietatẽ eleuate et ſublimate.ac
p hoc celeſtis nature et in celeſtibus collocãde rõne no⸗
bilitatis ſue foꝛme. Collocant᷑ etiã rõe virtutis et influẽ
cie.q; em̃ omĩs actõ coꝛpalis in rebus inferioꝛbus regu⸗
lã oꝛiginẽ et vigoꝛẽ ſumit a nata celeſti.cũ due ſint quali
tates actiue.ſcʒ calidũ et frigidũ. et aliqð ſit celũ influ⸗
ens pncipalit in calidũ.ſicut celũ ſidereũ rẽe ſue illuĩoſi⸗
tatis. et ↄgruũ fuit ꝙ aliqð influeret ſuꝑ frigidũ qð ſit
criſtall mũ.et ſicut celũ ſidereũ licet influat ad caloꝛẽ nõ
tñ eſt foꝛmalit᷑ calidũ.ſic etiã celũ qð dicit᷑ aqueũ ſiue cri
ſtallinũ nõ eſt eſſencialit᷑ frigidũ. Vnde q; ſancti dicunt
qꝙ; aque ibi ↄſtitute ſunt ad repꝛimẽdũ caloꝛẽ ſuꝑioꝝ coꝛ
poꝛũ et ceta ↄſmilia.nõ ſzm foꝛmalẽ p̃dicacõz ſed hm el⸗
ficiẽtiã et influẽtiã intelligẽda ſunt, Competit ergo di⸗
cio crea te hm oꝛomẽ pᷣdictiuũ, et oꝛdim creatricis ſapĩe
et diue ſcripte.qꝛ eſt ſcia ſublimis. Nurſus/qꝛ ẽ ipᷣa ſcia
ſalutaris.ideo nõ de tmĩat de ope ↄdiecõis.mſi ꝓpt᷑ opus

rexacõis. Et qm angeli ſic ↄditi ſunt vt nullatenꝰ reꝑan

tur. ſicut appebit in ſeqᷓntibus.iõ tacet᷑ ſzm lr̃am extioꝛẽ
angeloꝝ lapſus et ↄdicõ.qꝛ nõ debebat ſubſequi repaco
Quia vo ſnblimitatẽ ſcripte nõ decebat pꝛoeſus recicere

de odicõe ſublimiſſume create.iõ ſic ſeripta ſacra deſcribit

rerũ ↄdicõzʒ. iur q; exit ſcia ſublimis et ſalutaris.vt tamẽ

ſzm ſpũalez intelligẽtiã tota ↄdicõ lr̃alit deſcripta ſpalit
referat᷑ ad deſcribendã iĩicrarchiã angelicã et eccleſiaſticã

ĩdeo zm ſpecialem jintellectum deſcribitur m illis naturis

+
tribus pꝛimo ꝓdu ctis. iera rchia an gelica noie celi. et ec
cleſiaſtica noĩie terre.et gfa P quã irrigat᷑ vtraq;/nomĩe
aque Rurſus/p ſeptenariũ dieꝝ mtelligit ſeptifoꝛmis ec
cleſie ſtatus ſim decurſum vii.etatũ.ꝓ eũdẽ etia ſeptena
riũ mtelligit ſeptifoꝛmis angeloꝝ ↄuerſio a creata ad de
um. Et ſic ex pdictis appet ſufficiẽtia et veritas ſ. cripte.
m diuerſis opimõibus ſanctoꝝ ſcʒ Nuguſtim et alioꝝ qꝗᷣ 4
ſibi ↄtra dicũt cũ vere ſint ſi recte intelligant
Onſeqᷓnt agẽdũ eſit ¶ De ꝓpductoe ſupnoꝝ.
de nata ſpuali et incoꝛpea/cuiuſmodi ẽ angelica
de qua ↄſiderare optet quãtũ ad ↄdicõʒ ſupnoꝝ
ſpirituu. qutu ad ruinã demonũ. et quãtũ ad ofirmacõʒ
bonoꝝ angeloꝝ.Sciendũ eſt ergo ꝙ angelis a pꝛimoꝛ⸗
dio ſue ↄdicõis quatuoꝛ ſunt attributa.ſcʒ ſimplicitas eſ
ſencie.pſonalis diſcrecõ ꝗpt᷑ rõem mnſitã · memoꝛia intelli⸗
gentia volũtas et libertas arbitri.ad elegẽda bona et re
ſpuẽda mãla.hec aũt attributa ſunt quatuoꝛ pncipalia.
alia comitant᷑. ſcʒ vᷣtuoſitas in opãdo.officõſitas in mi⸗
ſt 400. pſpicacitas i in cognoſcẽ̃do.immutabilitas poſt e⸗
Ncõ aut ad ectõz ſiue im bono ſiue m malo.
telligẽtiã pdi. hec eſt. Quia pꝛimũ pñncipin lbocipſo
pꝛ'imü.oĩa de mehilo Pducit. deo nõ tm̃ ꝓpe mchil. ſiz
etiã gpe ſe. no tm̃ ſubſtatiã a ſe longiquã.ſcʒ nat᷑am coꝛ⸗
poꝛeã ꝓducè debuit / verüetiã ꝓPinquã. et hec eſt ſubſtã⸗
tia intellectualis et incoꝛpea.que hocipᷣo ꝙ; deo ſimilima
eſt ſimplicitatẽ habet nate et diſcrecõ: pſonalẽ.vt deo al
ſimnlet ex ꝑte ſubſtantie ſiue ↄũis ſiue indiuidue.habet
etiã in mente imaginẽ trimtatis.ſcʒ memoꝛiã intelligẽtiã
et volũtatẽ. habet etiã voluntatẽ libertatis vt aſſimulet
deo ex pte potẽtie. ſiue natalis ſiue electiue. vr ſic poten
tia natalis inſigmta ſit dei imagie.electiua vᷣo arbitrui li⸗
bertate. Nequaqua em meritoꝛie ꝓpuemret av pᷣmiũ glo⸗
roſum qð facit quẽquã beatũ/mſi hr̃et libere voluntatis
arbitriũ. hoc aũt eſſe nõ põt mſi in ſubſtãtia rõnali quã

mita
optet
cia q
ater
choiß
pn an
boupo
ſendo.
Aorm
nemma
lenon

ſtauen
gie et
fome
ſine d
nis det
lis ſupf
dens zut
Kadut
toto m
f
eabo
nuseſt
doodi⸗
tenderet
fdittte
luckerf
dſed
habte
hoeß

—

ee, an ir tabtgan eotiar Menered dekpcchnn
citer omi cares diuiſiõe quãtitatiua. talis etiã ſubſtãtia
tant dd ocipᷣo q; ſimplex eſt virtuoſa eſt. hocip̃o q; virtuoſa et
ni⸗ lapt⸗ pſonalit᷑ diſcreta/ↄuemt ei diſtinctõ officii m mĩſtrando.
ner aop / hocip̃o ꝙ ſunplex et vtuoſa ↄpetit ei ꝓſpicacitas ĩ diſcer
4 nendo. hocipᷣo q; ſunplex et pſpicax eſt habẽs inteliectũ
Wlpnon. deifoꝛmẽ. poſt electiõ; ſtabiliete in eiecto ſiue in bono ſi⸗
Ne melic ue m malo. Et hee ↄdicões ipam gnalẽ odicõem ſpirituũ
dei ſipnon. ſuꝑnoꝝ gnalit᷑ vmttant. ¶¶ De apoſtaſia demonu. N
Oofimmaco; E apoſtaſia aũt demonũ hoc tenẽdũ eſt q; deus
s ijunoꝛ⸗ om̃s angelos fecit bonos. medios tñ int ſe ſum⸗
mplictase mũ bonu et bonũ ↄmutabile qð eſt creatũ.ita q;
maa meln ſi ↄuerterent᷑ ad amandũ qð eſt ſupꝛa aſcẽderet ad ſtatũ
Von bona eſt gre et gloꝛie.Si vo ad bonũ ↄmutabile qð eſt infra hoc
. zupii. ipo ruerẽt in malũ culpe et pene. q no eſt dedecus pecca
its Ii⸗- ti ſine decoꝛe iuſticie.pꝛimus aũt lucifer int᷑ an gelos pᷣ᷑ſu
lien poſte⸗ mẽs de bono pꝛiuato pꝛiuatã appecũt excelletiã volens
menmh. alis ſuꝑferri.et ideo cecidit cũ alus ↄſentiẽtibus ſibi. ca⸗
dens aut factus eſt impemtẽs et obſtinatus et obcecatꝰ
et excluſus a dei ↄtemplacõe et deoꝛdĩatus in opacõne.
toto mtẽs conamĩe ad hoĩez ſubuertedũ p tẽptacõʒ mul
Ncõ aũt ad intel.p.hec eſt.qꝛ cũ pꝛimũ (tiplicẽ.
MWRB Irncipiũ ſit ſumme bonũ. mehil facit qð nõ ſit bonũ
Ae v qꝛ a bono nõ ꝓcedit mſi bonũ.qð tñ fit ab ipo hocpo mi
mdh 4 nus eſt eo. et ideo nõ põt eſſe ſummũ.fuit ergo angelus a
ut⸗ . deo ↄditus. bonus quidẽ/ſed non ſummꝰ. ꝓficẽdus tñ ſi
ven min ten deret in ſummũ et quomã p liberũ arbitriũ volũtatis
veniimni potat tendò in ſummũu bonũ. vel ↄuerti ad bonũ pꝛiuatũ
nunrfrfote lucifer ſue puleritudĩs et altitudis oſideracõe excitatꝰ.
aninmi ad ſe diligẽdũ et ſuũ pꝛiuatũ bonũ pᷣſumpſit de altitudie
ßnue babita. et ambiuit excelletiã ꝗpꝛiã nõ tñ obtenta. ac per
rng hoc pᷣſumẽdo conſtituit ſe ſibi ſummũ pꝛincipiũ in ſeipſo
44o

npeſch s

ſna.
det eſt ubſi,

—

gloꝛiĩãdo.et ambiẽdo ↄſtituit ſe ſibi ſummũ bonũ in ſeipᷣo
quieſcedo. Cũ aũt ipᷣe nec ſummũ eſſet pñcipiũ nec ſum⸗
mũ bonũ. neceſſe eſt ꝙ; de inoꝛdinato aſcẽſu rueret pari
rõe. et om̃s in hoc ↄſentiẽtes:; Et qꝛ nõ eſt dedecus peti
ſine decoꝛe ĩuſticie.ideo ſtatim cũ cecidit in pctĩ cũ cetæm*.
ris adherẽtibus ſibi ꝓdidit locũ ſummũ ſcʒ empireeũ.de⸗
ſcẽdens ad imũ ſcʒ caliginoſum aerẽ vel infernu. ita q; la
pſus in culpã fuit ꝑ libeꝝ ar.lapſus vo in penã p diuinũ
iudiciũ. Et qꝛ immutabilitatẽ habuit poſt electõz. iẽ ſta⸗
tim obſtinatus eſt in malo.et ꝓ hoc excecatꝰ a vero. de⸗
oꝛdĩatus in oꝑpacõe.et infirmatus in virtute.iõ volũtas
eius impia et actio auerſa a deo. ↄuerſa eſt ad hoĩs odiũ
et mnuidiã.et ꝑꝓſpicacitas rõis a vero lumĩe excecata ↄuer
ſa eſt ad decepcões ꝑ ðmacões et cautelas. Et officõſi⸗
tas in miſtrãdo a vero miſterio amota ↄuerſa eſt ad tẽp
tamẽta. Et virtuoſitas immutata et coartata quãtũ per
mittit᷑ c uertit᷑ ad miracula faciẽda ꝓ trãſmutacoes repe⸗
tinas quas facit circa co:peã creatam Et qe hec omĩa de
oꝛdĩata ſunt ꝓ volũtatẽ depꝛauatã ſcʒ ꝑ ſuꝑbiã.iõ omĩa
hec ↄuertit ad fomẽtũ ſue ſuꝑbie.qᷓrens ab homĩbus coli
et honoꝛari ad modũ dei.hinc eſt ꝙ omia male agit. qð
deus iuſto iudicõ ꝑmittit ad vidictã malefactoꝝ/laudẽ
vo bonoꝝ.ſicut appebit ꝑ finale iudiciũ.
De ↄfirmacõe angelon bonoꝝn.
E ↄfi macõne vo angeloꝝ bonoꝝ hoc tenẽoum
eſt ꝙꝙ ſicut angeli a deo auerſi ſtatim ſunt obſti⸗
nati ꝓ impniam.ſic angeli ad deũ ↄuerſi ſtatim fuerũt cõ
firmati ꝓꝑ gram et gloꝛiã in volũtate. pfecte illuĩati ĩ rõe
ſzm cogcõem matutinã et veſptinã. ꝓfecte foꝛmati in vir
tute ſiue motiua ſiue opatiua. ꝓfecte oꝛdiati in opacõne
ſiue ðↄtẽplatiua ſiue miſtratia.et hoc ſzm triplicẽ ierarchi
am. ſcʒ ſũmã mediã et inf.mã. Ad ſup̃mã aũt ſpectãt tro
m cherubin et ſeraphin. mediã aũt dñacões virtutes
et ptãtes:Od mfimã autẽ pncixatus archangeli angeli.

Eran
homm
B
dine
ſobea
mar.
ſoralt
ſctl dr
güͤt
inppro
pinnät
ſus lu⸗
ose
tenpr
ſumpt
pferh
donde
gia ci
na dei
fucatin
UNR
ſitat
noſat
lin
lgend⸗
rdies
fentia.
nben
thatu
macd⸗
nin
chite⸗
cidi

,—„
un ſu

un unn

dog

zenpinri d
Ruapdinmni
MadN:
r oclins
ereraen oer
eiaiſtadi
nan gitpe
nmes npi⸗
vbronia de
hi oni
onibus coli
ale gt. qd
ma vde

bortmion
nm ſuntobſt
Atim ninit
e liniſe
fomun
opacone
glaä mnch
cöts ludd
nge unge

lit reſpicit ad maieſtatẽ venerãdã. aun

—
Ex quibus plurimi ſunt in miſteriũ miſſiſet ad cuſtodiã
Necõ aut ad (Pficiẽdo/ſm mpiũ volũtatis dei.

di q; cu angeli ꝗpt expſſam ſinilitu⸗
Oinẽ et ꝓpinqtatẽ ad peimũ et ſummu pnapiũ. mtellectũ

pa beãt deifoꝛmẽ et immutabilĩtatẽ poſt ↄſenſum ex lbe

ro ar. diuĩia ſupuemte gra/ ad ſummuũ bonũ ↄuerſi cum
totalit in deũ tenderũt ꝓ gloꝛiã fueruũt ↄfirmati piter et p
fecti. ideo quãtũ ad volutatẽ fuerunt ſtabiles et felices.
quãtũ ad rõnes ꝓſpicaces.ita vt nõ tm cognoſcerẽet res
in ꝗpꝛio gne ſ etiã m arte.ac ꝓ hoc nõ tin cogmcvez ve⸗
ſptinã hrent/venetiã matutinã vel etiã diuturnã.qpt᷑ il⸗

lius lucis plemtudmẽ et oimodã puritatẽ.reſpectu cuu⸗

omĩs creata merito ðᷣ tenebea Quãtũ aũt ad virtuoſita
tem pfecti foꝛmati.ſine in opando ſiue m exeqndo.vel al
ſumpto coꝛpe vel etiã nõ aſſumpto. Quãtu ad opacõem
pfectiſſimi oꝛdiati vt iã nõ poſſint deoꝛdiari.nec aſcde⸗
do ad ↄtemplacõʒ; dei. nec deſcẽdendo ad miſtradu hoĩ.
quia cũ deũ facie ad faciẽ ↄtemplent᷑ quocũq; mittant᷑ m
tra deũ currüt. aguntf et agũut/ſzm oꝛdine ierarchicũ i eis
iniciatũ ꝓꝑ natam.et oſummatũ ꝓ gloꝛiã.qᷓ ſtabiliedo libe
ri ar. vtibilitatẽ.illuſtrauit pſpicacitat?. oꝛdiauit officio-
ſitatẽ.et roboꝛauit virtutẽ/ſʒm quatuoꝛ att ibuta ſupi?
noĩata. Derſpicacitas aũt rõis in ↄtemplãdo:aut pncipa
rãda. aut ad veritatẽ int
ligendã:aut ad bomtatẽ deſiderã dã:et ſym hoc ſunt tres

oꝛdies in pꝛima ierarchia ſeʒ trom ad quos ſpectat

rentia. cherubin ad quos ſapia.et ſeraphi
ctat bnuolẽcia.td ꝓfectã aũt virtuoſitatẽ ſpectat virt
opatiua vrtus executiua. virt⸗ expeditiua pꝛima ad Do
rũ ẽ arcẽ ptãtes ↄtrafias.Nd pfectã aũt officõſitatẽ ſpe

ctat regere reuelare et releuare. pꝛimũ ſt puapatuũ. ſe⸗
cũdũ archan geloꝝ, et terciũ an geloꝝ. quia cuſtodiut ne

Rantes cadãt. et cadẽtes adiuuãt vt reſurgãt.et ſie patz
bec omia ſunt in augelis ſjm plus et minꝰ gradatim a
ſupioꝛibus deſcẽdendo vſq; ad ima. Ordo aũt denoĩari
debet ab eo qð excellẽtius accepit in munere.
De pꝛoductõe hoĩs quãtũ ad ſpiritũ

Oſt naturã coꝛp eã et incoꝛpeã/dicenda ſunt ali
qua de nata ex vtriſq; ↄpoſita.pꝛimo ex ꝑte mẽ⸗
s. ſeo ex ꝑte carms. tercio ex ꝑte tociꝰ homĩs. De aĩa
ergo rõnali bec tenẽda ſunt ſzm ſacrã ſi criptaz ſcz i ip̃ᷣa E
foꝛma ens viuẽs intelligẽs et libertate vtẽs foꝛma quið
ens nõ a ſeipᷣa nec de ðina nata/ſʒ a deo ð mchilo crea
tionẽ in eſſe deducta foꝛma aũt viuẽs nẽ a nata extrin⸗
ſeca iů a ſeip̃a.non vita moꝛtali ſed vita ꝓpetua. Foꝛma
vero intelligẽs.nõ tm̃ creata ſy etiã creatricẽ eſſenciã ad
cuiꝰ imaginẽ facta eſt ꝓ memoꝛiã mntelligẽtiã et volũta⸗
tem. Foema libertate vtens. qꝛ ſemp eſt libera a coa ctõe
a mieria vo et coactõe libera fuit in ſtatu innocẽtie.licet
no in ſtatu nate lapſe. hec aũt libertas a coactõne mchil
aliud eſt ꝙᷓ facultas volũtatis et rõms que ſunt potẽtie
Necõ aũt ad intel · p. hec eſt. q; (aie pncipales.
cũ pꝛimũ pñcipiũ ſit beatiſſimũ et bnuolẽtiſſimũ.iõ

rituali et ꝓxime / ſz etiã coꝛpali et longinque. coꝛpali tñ
et longinque mediate. qꝛ lex diuimta tis hec eſt. vt infi⸗
ma p media reducant᷑ ad ſumma.et iõ nõ tin ſyintũ an⸗
gelicũ et ſepatũ fecit btificabilẽ/ſ etiã ſpiritũ Riuctũ ſcz
bumanũ. Eſt er go aĩa rõnalis foꝛma btificabilis. et quia
ad btitudims pmiũ puemre nõ 5 eſt gloꝛioſum mſi p meri⸗
tũ. nec mereri otingit mſi in eo qoð volütanie et libere fit
ideo optuit aie rõnali dare libertatẽ arbitri ꝑ remocõez
omis coactõis. qꝛ hoc eſt de nata volũtatis vt nullaten?
cogi poſſit. licʒ ꝑ culpã miſera efficiat᷑ et ſerua peti. Kur
ſus qꝛ foꝛma btificabilis eſt capax dei p memoꝛiã mtelli⸗
gẽtiã et volũtatẽ. et hoc eſt eſſe ad ima ginẽ trimtatis.

ſumma bnuolẽtia btĩtudinẽ ſuã ↄũicat create. nõ tiñ ſpi⸗

0

mor
modue
Erbis
dictan?
btifcab
beo ſe
Kon
peſſen
veret
tiua ſen
Giatnu
nitatyt.
iite
mierir⸗
ſanfi
ditnii
oßberde
ſuis ſan
viſtieet
pimapj
dſcenit
huip .
drep
nas ſfe
Ntpipe

D
m
Maini
⸗
ti⸗
nmda ſunt al
der pre ne⸗
nis De aia
ghgiri
foma quid
nchlopaen
utdernn:
i henca d
iinwitn
berna coachn
maine hn
ne ncbil
in potitie
ehichales.
mi
niend zcnit
guet dn⸗ .
ka ſ yem⸗
ͦfn
at l ef,
ſumn nionen⸗
r⸗ tert

ocos

asn liot
ud ii⸗ Sen
ni mim

.

W
3 D

ꝓ vmtatẽ in eſſencia et trimtats ĩ potẽciis. ideo aĩaʒ ne⸗

ceſſe fuit eẽ intelligentẽ deũ et oĩa.ac ꝑ hoc dei imagie in
ſigmtã.et qꝛ mchil beatũ põt btitudinẽ amittè.mchil po
terat eſſe btificabile mſi eẽt incoꝛruptibile et immoꝛtale.
neceſſe ergo fuit aiaz rõnalẽ ĩ moꝛtali vita de ſui nata eẽ
viuẽtẽ. Poſtremo qm̃ om̃e ꝙ ab alio btificabile ẽ / et im⸗

Moꝛtale ẽ Eſt em immutabile ſzm bñ eſſe. incoꝛruptibile

ſzm eſſe.iõ aĩa nec a ſe ẽ nec de diuina nata/qꝛ mutabilis

nec ꝓducta de aliquo.nec ꝓ natam gnata·.qꝛ ẽ immoꝛ tatł

et incoꝛruptibilis.et ĩita hec foꝛma nẽ põt ꝓ gnacõʒ in eẽ
introduci. qꝛ oẽ natalit᷑ gñabile ẽ et natalit coꝛruptibile

Ex hijs appet qualit᷑ fims btĩtu dims neceſſitatẽ pomt P

dictaꝝ ↄdicõnũ. ipi aie ad btitudi mẽ oꝛdĩiate QAm̃ aũt vt
btificabilis ẽ et immoꝛtalis. .iõ cũ vmt᷑ moꝛtali coꝛpi põt
ab eo ſepari:ac ꝑ hoc nõ tm̃ foꝛma ẽ/veꝝnetiã hocaliq.
et iõ nõ ti vmt vt xfecto / venetiã vr motoꝛ. et ſic pficit
P eſſenciã qð mouet ꝓ potẽtiã. Et qm̃ ĩp̃a nõ tĩ dat eẽ.

verüetiã vius ſentire et intelligé. ideo potẽtiã hʒ vegeta

tiuã ſen ſitiuã et intellectiuã.iĩta ꝙ ꝑ potẽtiã vegetatiuã
gũat nutrit et augm̃tat.gñat vt qd.nutrit vt quale: aug
mẽtat vt quãtũ.ꝓ ſenſitiuã aũt appᷣbẽdit ſenſibilia. reti⸗
net apphenſa. ↄpoĩt et diuidit retenta NPpp̃hẽdit ꝓ ſenſi
tiuã extioꝛẽ qñq; ꝓtitiua ſjm coꝛrũdentiã ad qũq; mundi
coꝛpa pñcipalia.tra coꝛrũñdet tactui:aqua guſtui:aer au⸗
Ditui. igms odoꝛatui · qnta eſſencia ſiue qũtũ coꝛpus qð

ↄp̃ᷣhendit totã luĩoſaz natam.cũ oĩbus oꝛbibus et ſperis

ſuis ſurſum ab eto igms vſqʒ ad celũ ineluſie/coꝛrũdet
viſui. retinet ꝓ memoꝛiã.ↄpomt et diuidit ꝑ fantaſiã/q̃ ẽ
pꝛima virtus collatiua. Der intellectiuã auũt intelligit et
diſcermt ven. refugit malũ.et appetit bonũ.veꝝ quidẽ
diſẽmt ꝓ rõnabilẽ. malũ repellit ꝑ iraſcibilẽ. et bonũ ap
petit ꝓ ↄcupiſcibilẽ Hurſus /qꝛ diſcrecõ veri ẽ cogmcõ.fu
ga et appetitus ẽ affectio,. ideo tota aĩa diuidit᷑ ĩ cogti⸗
uã et affectiuã. ſempli?/ qm̃ cogcõ veri ẽ d duplex. vel vert
vt veri vel veri vt bom. et hoc vel etm qð ẽ ſupꝛa aĩam.

10

vel tpalis qð ẽ infra. Hinc eſt ꝙ potẽtia cogtiua vtpo⸗
te intellectꝰ et rõ diuidunt ita q; intellectus mi ſpeculati
uũ et pꝛacucũ.rõ vo in ſupioꝛẽ poꝛcõeʒ et inferioꝛẽ qᷓ po⸗
cius noiant diuerſa officia ꝙᷓ diuerſas potẽtias.Poſtre⸗
mo qm̃ appetitꝰ dupłr põt ad aliqd ferri.ðſcʒ ſzm nata⸗
le mſtictü. vel ſzm deliberacõz et arbitriũ. hic ẽ q; Poten⸗

cia affectiua diuidit ĩ volũtatẽ natalẽ et electiuã qᷓ greie.

volũtas ðꝛ. et qm tat᷑ electõ inoĩrĩns ẽ ad vtrã q; ꝑtẽ iõ ẽ

a libero ar. et qꝛ hec indr̃ia ↄſurgit ex deliberacoe p̃am⸗

bula et volütate adiũcta. hic eſt q liberũ ar. eſt facultas
rõis et volũtatis ita ꝙ; ſicut dicit aus. oms pdictas rõᷓ
nales potẽtias ↄphẽoit. Nit em̃ cũ de libero arbitrio 1oq
mur nõ de pte aĩe loqmur ſz cte de tota. ex vcurſu em i⸗
laꝝ poteciaꝝ ſcʒ rois ſupꝛa ſi eipam et volũtatis ↄũicãtis
oſurgit integritas libertatis ꝗᷓ ꝓnapiũ ẽ meriti vel deme

rniti ſzm electoz bom vel mali ¶ e ꝓducihe bois quã⸗

E coꝛpe huãno in ſtatu pame (tu ad ſpiritu.
odicoñs tenẽda ſunt hec ſim doctrinã fidei oꝛto⸗
doxã · q; coꝛpus hois pemi ſit ↄditũ fuit et de li⸗
mo terre foꝛmatũ vt tñ eẽt aie ſubiectũ ꝓpoꝛcõnale.poꝛ

cionale inquã quãtũ ad oplexiõʒ equalẽ.quãtũ ad oꝛga⸗
mſacõz pulcrimã et multifoꝛme. et quãtũ ad rectitudmẽ

ſtature. Subiectũ aũt vt eſſet obtꝑas ſine rebelliõe.eẽt
etiã ꝓpagãs et gpasabile ſine libidie. eẽt vegetabile ſine
defectõe.et eẽt immu tabile ad oĩmodã incoꝛrup cõʒ nõ in
teruemẽte moꝛte. et ſjm hoc datꝰ ẽ ei locꝰ padiſi treſtris
in Hitacõʒ trãquillã.foꝛmata ẽ mulier de latẽ viri in oſoꝛ
ciũ et adiutoꝛiũ ad ꝗpagacõʒ immaculatã. datũ eſt ectã
lignũ vite ad vegetacõʒz ↄtimuã. et tandẽ ad muta cõz P⸗
ectã p immoetalitatẽ ꝓpetuã.
NEcõ aũ̃t ad intelligẽtiã pᷣdictoꝝ hec eſt. qꝛ cum pꝛi
mü pncipium ſit in ꝙducẽdo potetiſſimũ ſapiẽtiſſ nmu et

optimũ et ĩ oĩbus effectibꝰ ſuis hoc aliquo mõ maĩfeſtet

potiſſune debet hoc maiĩfeſta re in vltimo effectu et no bi⸗
liſſimo cuiꝰ modi ẽ hõ quẽ int᷑ cetas creatas ꝓduxit vltio

ſero⸗
ſcidine
tbnt r
tte nata
ntofoꝛme
ſulckom
oſtae
eſt oege
tladal
chi pt ſi
ſet. ſoſn
Clena i0
fremg
iacinn
iz ſde
Nbiitir
gle copt
Pars ptn
etame
1 amen P
D
nmn upo
ndenaz
Alener
e bt Keo
R

pern .

ſeviie
1 deſte⸗

Wnit⸗

igen

len iie

460 tig ſo⸗
marin⸗
Aſtfaauleas
zpdichs rb

ts emcats
nn va deme

. ſ 8
n ad Pwd.

——
WPr 4P der eto;

ti air e delr
ronala poꝛ
iti ad egi⸗
d cntudine
crehde. eer
Krle ſe

te y ndh
4 091 nc

eſt⸗ fanßi
pin teni el
ond nan fufr,
—
pon vi

vt in hoc app eret et relucot potiſſime? ðmoꝝ opũ „ſum⸗
macõ.vt ergo in homĩe maĩfeſtaret᷑ dei potẽtia.· iõ fecit
eũ ex natis maxime diſtãtibꝰ/ↄiũctis in vnã pſonã cuiꝰ⸗
odi ſunt coꝛpꝰ? et aĩa quoꝝ vnũ eſt ſubſtãcia coꝛpoꝛea
Merrän vo ſcz aĩa eſt ſ ubſtancia ſpüa lis. et i incoꝛpea / que
min gñe ſubſtãcie maxime diſtãt.vt vᷣo mamfeſtaret dei
ſap ia fecit tale coꝛpus ꝓpoꝛciõz hr̃et ſuo mõ ad aĩam
qm ergo coꝛpus vmt aĩe vt Pficiẽti et meuẽti/et ad bea
titudinẽ ſurſum tẽdenti ĩideo vt ofoꝛmaret᷑ aĩe viuificã⸗
ti/ Hũit ↄplexiõʒ equalẽ/nõ a pondẽ ! mole /ſz ab equali
tate natał iuſticie qᷓ diſpoſuit ad nobiliſſimũ moduvite
vt ↄfoꝛmaret᷑ mouẽti/ꝑ multifoꝛmitatẽ potenciaꝝ hüit
multifoꝛmitatẽ oꝛganoꝝ cũ ſumma venuſtate et artifi⸗
cioſitate et ducubilitate / ſicut ptz in facie et ĩ mam que
eſt oꝛganũ oꝛganoꝝ vt aũt ↄfoꝛmaret᷑ aĩe ſurſum teden
ti ad celũ ha buit recttudiẽ ſtatu et caput ſurſum ere
ctũ vt ſic coꝛpalis rectitudo mẽtali recutudini atreſta:
ret. Poſtremo ut ĩ ho ĩe mamfeſiaret᷑ dei bomtas et bñ
uolẽtia. i6 fecit hoĩem abſq; omĩ culꝑa et abſq; omĩ p e
na ſiue miſeria. Cum em̃ pꝛimũ pñcipiũ ſimul ſit ox tih
et ĩuſuſſimũ. qꝛ op timũ nõ debuit facere homĩeʒ mſi bo
nũ.ac ꝓ hoc i mnocentẽ/et reciũ.qꝛ iuſtiſſimũ iõ penã n6
debuit inf ligẽ ei qui nul lũ oino habebat rctĩ.ac pꝓ hoc
tale coꝛpus oſtituit illi aie rõnali ꝙ ita ſibi eẽt obtem
pans vt nulla in eo eẽt pugna rebeſlio ĩs nulla Pmtas
libidims/nulla ĩmuĩcio vigeꝛis/milla coꝛrupcõ moꝛtis
ita etiam est amme confoꝛme.vt ſicut a ĩa erat innocẽs
et tamen poterat cadere in culpam. ſic coꝛpus eẽt impaſ
ſibile vt tamẽ poſſʒ cadere in penã.et ideo poterat non
moꝛi et ꝓotat moꝛi. potat hr̃e ſufficiẽciaʒ et poteſat hr̃e
mndigentiã. poterat obtempare amme / et poterat hre re
bellionẽ et pugnã.et ꝗꝓpterea in ſtatu illo coepus erat ta
le vt ab eo fieret ſemĩa lis deciſio ad Pa gaco; ꝓphis pad
m imcu lũ ſexꝰ muliebeis piter opncipiantis. fieret etia⸗

nutrimẽtalis humoꝛis ↄſumpcõ.pꝓ achons caloꝛis fieret
mchilomimnꝰ reſtauracõ/ꝓ alimentũ lignoꝝ paradiſi. re
ſtauracio ſeu pſzuacõ humi do radicali Pp ignum vite qo
qdem lignũ hãc vᷣtutẽ huĩt/ob quã vt dicit aus. nõ ſolũ

fuit m cibũ vmetiã in ſa cramẽtũ. Incoꝛrupcõ ergo et .

moꝛtalitas coꝛpis ade pncipalit᷑ vemebat ab aĩa ſicut a
Otinẽte et influẽte a nata bona et equali ↄpoſicõne ſicut
a diſponẽte et ſuſcipiente. ligno vo vite ſicut a vegetã

Muãte et exterius Ptesente.
De ꝓductõne eius ꝙᷓtum ad totũ Riũctũ
E toto aut hole in padiſo collocato hec tenẽda
ſunt q; datꝰ eſt ei duplex ſenſus.ſcʒ interioꝛ et exterioꝛ.
mentis et carms. Datus eſt duplex motus ſcz impans
mi voluntate et exercẽs in coꝛpe. Datũ eſt ei dup lex bo
nũ vnum viſibile et alten muiſibile. Datũu eſt ei dupler
pceptũ.ſcʒ nate et diſcipline. p pceptum nature creſcite et

mulc licamim. pᷣceptũ diſciplie. de ligno ſcie bom et ma

li ne comedatis. Denn qð datũ eſt ſibi quadruplex ad⸗
iutoꝛiũ.ſcz ſcie ↄſcie ſinderiſis et gre.ex qbus habuit ſuf
ficient᷑ vt poſſet in bono ſtare et ficere et a malo caue⸗
re et declmare.

modũ ſenſibilẽ ad declarãdũ ſeipᷣm. vndelz ad hoc

tificẽ amãdũ et laudandũ. Et ſzm hoc duplex eſt liber.
vnus ſcz ſcriptus intus qui eſt etm dei ars et ſapĩa.aliꝰ
aut ſcriptus foꝛis/mũdus ſczʒ ſenſibilis Cũ ergo eſſet vna
