teſtatẽ ẽ ptãs excellẽs.iõ nõ ſibi tin ↄpetit ptãs ſimplex.
cuiꝰmõi ẽ in oꝛdĩe ſumplici/venetiã eminẽcia ptãtis cui?
mi ẽ in hijs quoꝝ ẽ oꝛdĩies oꝛdĩarie diſpẽſare. Et qꝛ ex⸗
cellẽcia quãto magis deſcẽdit tãto mags dilatat᷑. et qᷓ
to magis aſcẽdit taãto magis vmt᷑.hĩc eſt q; ples ſunt epi
paucõꝛes archiepi. pauciſſime priarche. et vnꝰ pr̃ patꝝ
qꝗ papa merito appellat tãquã vnus pꝛimꝰ et ſummꝰ pr

—

ſpualis oĩum prjm. vmo oĩum fideliñ et ierarcha. pe puus

ſpõſus vmcus. caput indiuiſum. põtifex ſummꝰ.xpi vica⸗

rius.fons oꝛi go et regula oĩum pncipatuũ eccĩaſticoꝝ a
quo tãquã a ſummo deriuat᷑ oꝛdĩata ptãs vſq; ad infima

—

eccleſe mẽbꝛa ſzm ꝙ exigit pcelles digmtas ĩ eccia ierar

chia. Et qꝛ bec digmtas pcipue manet in oꝛdine. i hoe

MBũ

6

ſacrm nõ debet diſpẽſari.mſi cũ magna diſerecõs et ſolẽ⸗ umn
mtate. at ꝑ hoc nõ a quolibz nec cumilibz nec ĩ quolibz lo itms
co nec ĩ quolibzr tpe.h pſoms lratis et honeſtis.et a cũ⸗ Hnftt
ctis irregulantatibus aliems. ieiuno ſtomacho. loco ſa⸗ „Enbet
ero. tpe miſſe. et tpibus ab ecciaſuco iure ſtatutis.debert HGrffe
lmõi oꝛdĩes diſpeſari.ac ꝓ hoc ab epis qbus ꝗpt ſui emi du ſart
neciã reſeruat᷑ diſp ẽſa cõ oꝛdmũ, ↄfirmaco ꝑ impoſicõem jimut
manuũ. ↄoſecracõ momaliũ et abbatũ. et dedicacõ ecciaꝝ rN

q apt᷑ ſui celebꝛitatẽ nõ debet diſpeſan ñ ab hijs ꝗ hnt p⸗ Wduofen
em mẽciã ptãtis. ¶ De mntegritate mtmomn. ſeſtvnta
ſ E ſacro aut mrimomj hoc ĩ ſumma tenẽdũu ẽ qy e froducti
Ale gitima inctõ maris et femie indiuiduã vite o⸗ fco ſttu
ſuetud int᷑ ſetinẽs.hec aũt diũctõ nõ ſolũ fuit pPy· dcdinidui e
petm̃ venetiã añ petin ſ̊ pꝛiꝰ fuit inſtitutũ ſacrm diugi ſel dat
bidĩs moꝛbũ.pꝛiꝰ ſigficabat ctõꝛ dei et aĩe. nüc aut ſetüſchã
ter hoc ſignat uctoz xp̃i et eccie. et duaꝝ nataꝝ ĩ vmta Zejeceſe
te pſone. introducit᷑ aut hec ↄiũctõ ĩ eẽ ꝑ li.ↄſenſum aio temt ppel
rũ ex ſigno vtnuſq; pſone.extius expᷣſſum ĩ aliquo ſigno n;
ſenſibili. oſummani aut b: in copula carnali. nã p vba ð R
futo de mrimomũ miciari. ꝓ vba de pñti ratificari.ſj̊ per Dhtinen
carnale copulà hʒ ↄſummari.hmòi aut ſacri tria ſunt bo⸗ HS
na. ſczʒ fides ꝓles et ſacrm.et xi impedimẽta qᷓ impediit en
thendũ., et dinmũt iã otractuũ.qᷓ in hijs vſibus ↄunent᷑. eta
. Erroe ↄdicõ votũ cognacõ crimè. Cultus diſpitas ius oꝛ Eutta
do ligamẽ honeſtas. Si ſis affims/ſi foꝛte coire neq bis. her
Hec ſociãda vetãt ↄnubia incta retractat. eſeaimcrt
L Heõ aüt ao intel. p. pec eſt. qꝛ pncij i nrm repatm̃ e
verbũu ſcʒ incarnatũ. eoipo ꝙ; verbu dei fons ẽ ſapie m ex ſiets,
celſis. eoipo q; vbũ incarnatũ ẽ clemẽcie fõs in tris.et iõ fgpanin
eoipo ꝙ; vbu increatũ ẽ hũam gñis foꝛmatm̃ ex ſumma a Aulnpen
piẽcia. eoĩpᷣo qꝙ; incarnatũ ẽ ipᷣi? refoꝛmatm̃ ex ſumma cle unfüüns dr
mãcia.i“ hũan gen? fepat᷑ p clemciã. qe pii? repabile ninm
fecit ex ſapia ꝗᷓ ꝓ ſummo oꝛ vie exigebat ꝙy Senꝰ hũanũ an ſ

3

ſtedſcamei

Letſole;
ich
.loen 4

9

uns we,

Piſum
poſicöen
Geriiz
q bitp⸗
diee
awted
dlüfip.
demdng
mediidt
e⸗nüc it
t ipn
Neniun aio
ano igno
upyba d
hcanhpen
maſunt do⸗
impenin
us oumſt⸗
ſocas inn
tone neqbs⸗
it.
imim vpenn
ztns.et
r ſummaſi
ſumma 4

faceret potẽs ſtare.potẽs labi.potẽs et repari.ſicut in p⸗
cedẽtibus oſtẽſum ẽ. Am ergo verbu dei imn ſumma ſapia
hoĩem fecit. ſicut et ↄgruũ fuit potẽs ſtare cadẽ et reſur⸗

„ dere. hic eſt ꝙ genꝰ humanũ eo mõ ꝗꝓpagandu oꝛdiauit.
ex ipᷣo mõ ꝗꝓpagãdi hr̃et etiã q mauduceret ad reme⸗

din.ſicut etiã im ꝗꝓpa gacõe illa è aliqd ꝓ petm̃ ſcʒ libi do
qᷓ inducit moꝛbũ.Et qꝛ ſtatꝰ hoĩs erat ex ↄiũctoõne ipius
aie ad deũ ꝑ amoꝛẽ mutuũ.caſtiſſimo mõ ſin gulari et in⸗
diuiduo remediũ vemebat ex iuctõe dᷣme nate et huma
ne in vmtatẽ ypoſtaſis.et ꝓſone.vmtatẽ inquã dᷣinã gr̃aʒ
mtroductã vt ſingularẽ et mdiuiduã. hic eſt q; deus ab
micio inſtituit vt ꝗpagacõ fieret ꝓ iũctõcꝭꝗ maris et feie.
mdiuiduã et ſin gularẽ ꝗᷓ ſignaret añ pcim ↄiuctõʒ dei et
ae. ſeu dei et ſubceleſtis ierarchie.poſt pcim vo ↄiuctõʒ
pp̃i et huãne nate.ſeu xpᷣi et eccle.et ideo vtrobiq; ẽ ſacra
mẽtũ ſczʒ añ et p?.ſj alio mõ quàtũ ad ſigficacõʒ et vſum
Cũ em̃ eſſet ſacr̃m anquã ſupuemret moꝛbus.libidoq; ſu
puemt ꝑ pctm̃.pociꝰ bʒ moꝛbus ꝓ mr̃imomũ excuſan ꝙᷓ
ipm valeat miciare.qꝛ nõ moꝛbus medicamẽtũ coꝛrũpit
ſʒz med icamẽtũ hʒ curare moꝛbũ. Ex quo maĩteſte appet.
d ſit mrimomũ et qualit ſit diuimt? in troductũ in eſſe.
NRurſus/qꝛ qlibet p dictaꝝ ſpũaliũ vmonũ ĩ ſacro mrimo
m ſignataꝝ.eſt vmo vmꝰ ſicut agentis et mfluẽtis.al⸗
teriꝰ? ſicut paciẽtis et ſuſcipiẽtis.et hoc faciẽte amoꝛis vin
culo ꝗᷓ ex mera velutate ꝓcedit. Hic eſt ꝙ mrimomũ dz
eſſe unctio duplicis ꝓpſone differẽtis ſzm rõeʒ agẽtis et
paciẽtis.ſczʒ v irilis ſexꝰ et mulieris.hoc eſt ex mero ↄſen
ſu volũtatis.et qꝛ volũtas exteriꝰ nõ Bert p ſigna
ipaz expꝛimẽcia. hĩc eſt q; neceſſe eſt vt ↄſenſ us mutuꝰex
terius expꝛimat. qꝛ vo ↄoſenſus vt de fu to nõ ẽ ꝗpꝛie dſen
ſus ſi ipius ꝓmiſſio.ↄſenſus vo añ ↄmiy tionẽ nõ facit ple⸗
nariã vmonẽ. qꝛ nõdũ ſunt vna caro. hinc ẽ ꝗq; ꝑ verba ð
futuro ðꝛ eſſe mrumomũ miciatũ. de x ſti ↄfirmatũ. ſ ed in
carnah cop ula ↄſummatũ. quia tũc ſunt vna caro et vnũ

9⸗Aas ,
Qs pʒ: ſic, d miimomale nãqʒ ↄſenſuʒ reqrit᷑.libertas in

coꝛpus. ac 2 boc plene ſificat vmoz illã q eſt int nos et

rxpm. tüc plene traducit᷑ coꝛpꝰ vmus ĩ coꝛpꝰ alti. ſcz ſui
ↄparis ptãtem ad ꝓcreãdã ꝓlẽ.et iõ ipiꝰ mrimom ſunt
tria bona. ſcʒ ſacr̃m pt viculũ indiſlolubile. kides gpt de

biti ſolucõz. ꝓles vo e effectꝰ? ↄnñs ad vtuc 3. Poſtremo

qꝛ diũctõ mrimoĩalis dz eẽ ex li.oſenſu ꝓcedẽs ad copula
tionẽ pſonan. diſtatiu ĩvnã mr mom legẽ. et lhoc p pt. xij.
modis impediri. hic ẽ qʒ xij.ſunt impedimẽta mrimom

. oſenſu. libertas i m ↄſentiẽte, et idoneitas ad ↄiũctõez . ch li
bertas ĩ ↄſenſu tollit᷑ ꝑ duo.ſim duas ptes muolũütanꝗ.
yſcʒ pꝑ ignoꝛãciã et ꝑ violeciã. et ſic ſunt duo impedimẽta.
Cyſcz erroꝛ et violẽcia. Libertas aũt ĩ ↄſentiste tolut᷑ P hoc
qs ẽ alligatꝰ alti.et hoc deo vel hoĩ. ſi deo hoc ẽ P vo
tu expᷣſſum vel p aliqo qð hʒ votũ annexũ.pꝛimũ ẽ in vo

to. ſcom ĩ oꝛdĩie. Si aut hom boc duplicit. aut p ligamẽ
exiſtes. aut p edẽs. pꝛimũ e m ligamẽto quo qs ligatꝰ ẽ

vxoꝛi. ſcõm ẽ ĩ crimĩie qñ mechꝰ vel mecha machiat? e in
moꝛtẽ oiu Ggs. vel ipo viuete fidẽ de otrahodo dedit et ſic
ſunt quatuoꝛ imp eoimẽta.ſcʒ votü ligame oedo et crimẽ
Jvoneitas aũt ad vmõ; ẽ diſtãcia pſonanꝝ ouemẽs qᷓ tol
lic ꝑ mmiã ꝓximitatẽ et ꝓꝑ mmiã elongacõʒ. mmia aut ꝓp
rimitas vemt ꝑ gnacẽz vel ꝓ aliud ſimile gnacõi. vt eſt
cognacõ legalis et ſpuüalis aut vemt p omix ciõz ſexuu.
aut ꝑ ↄtctõʒ ſpõſalii.et ſic ſunt tria impedimẽta. ſcz co8
nacõ. affimtas. et publice luſticie honeſtas Et mmia di⸗
ſtãcia aut attẽdit᷑ quatũ ad ea qᷓ ſunt nate.vt cũ nõ pñt

miſcer carnalit. aut ad ea 4 ſunt foetune. 1 nõ ſunt ĩ nr̃a

piare · ve t pʒ cũ vnꝰ ſeruꝰ? et alt liber. aut ad ea qᷓ ſunt re⸗
ligicis xpiane. vt cũ qs eſt baptiſat? alt vo mĩme. et ſi
ſunt tria impedimẽta ſcʒ impotẽcia coeũdi. erroꝛ odicõis.

et diſpitas religiõis. ac ꝓꝑ hoc in vmuerſo ſunt xi. impedi

menta qᷓ ſpũ ſancto dictate mtroducta ſunt ĩ eccia.cui et
ſi oĩa ſacr̃a ſint ↄmiſſa.potiſſime tñ iugi) ſacrm omiſſaz

Gtegtti⸗
netenensn
„ tonühmt⸗
timas ven

her rp

ne rMot
fenieſepe
m.

an. Deen
mmenſoy f
abir nin
muiqehme

olbonſch

iſtiinee
nebiſcgin
itan
Ubitpdett
fom⸗

röi Aut

„

niſei

kiiwee
idgi
momint
jdespid
Poſtene
34 copll
bocpetti.
ummmormn
lbertas mn
icoezhl
molütang.
mpedimeti.
wlephoe
vboipn
pamüeny
uutpligmni
is ign
chinten
deditet in
do et enmi
nemisqtof
mma dt
inci e
rt, ſenn,
m ta 05
Ermad
tci ron
ölntim
ſun n
nime⸗er l
r odicoßs
e ripinpeh
etinan⸗
en ni

Septiã pars

eſt regulãdũ ꝗpt᷑ varietates que ↄtra hoc ſacr̃m mcidre
pnñt:et ꝗpt moꝛbũ annexũ qui eſt maxie infectiuꝰ. et mim
me tenens modũu. et ideo ipi? eccleſie eſt Jradus cogna⸗

t onũ limitare. ſicut ꝓ tpe expedire videt. et pſonas legt
timas vel nlegitimas iudicare.et diuoꝛcia facẽ.ſʒ nũquã

debet vel põt mrimomũ qð legitime mtroductũ ẽ anu:
lare.qꝛ quos deus iũxit nõ põt hõ quãtũcũq; ſit magne
potecie ſepare. cũ ip̃iꝰ dei ĩudicio/iudicãdi remaneãt vm
uern. AInaipit ſeptima ps de ſtatu finalis iudici.

△ 2 241

— —

mta⸗
te dei. de creata mũ di. de coꝛruptela pecca
ti.de incarnacõe vbi.de gra ſpũs ſancti.de
medicina ſacr̃ali. reſtat nüc ſeptimo et vlti
mo aliqua bꝛeuit tangè de ſtatu finalis iu⸗
dicij. De quo in ſumma tenẽdũ eſt q; ſine dubio iudiciũ
vmuerſoꝝ futuꝝ ẽ. in quo deus pt᷑ ꝑ deũ nr̃m iheſuʒ xpᷣm
iudicabit viuos et moꝛtuos bonos et malos.reddendo
vmcuĩq; ſjm exigẽciã meritoꝝ. In hoc aũt iudicõ fiet ap
tio libꝛoꝝ ſcʒ ↄſciaꝝ.q̃bus merita et demerita vmuerſo⸗
rũ ſibipis et cetis innoteſcũt.faciẽte hoc vᷣtute illiꝰ libꝛi
vite. vbi ſcʒ incarnati. qui in foꝛma deitatis non videbit
mſi a boms. in foꝛma vo hũamtatis in qua et ſnĩaz ꝓmul
gabit videbit᷑ tã a boms qꝙᷓ a malis. licz terribilis ĩ eade
kfoꝛma apeat repꝛobis.et blandus ĩuſtis.
Icõ aũt ad intel.pᷣ.hec ẽ.q; cũ pꝛimũ pñcipiũ hoc⸗

Oſtquã aliqua bꝛeuit᷑ dicta ſunt de tri

ppo ; pꝛimũ ſit a ſeipᷣo.ſʒm ſeipᷣm. et ꝓpter ſeiym hocip̃ᷣo
ipm ẽ efficiẽs foꝛma et fi msivmuerſa ꝓducẽs regẽs et p

ficiẽs.ita q; ſicut ꝓducit ſʒm altitudinẽ ſumme vtutisſſic
etiã regit ſzm rectitudinẽ vitatis. et ſummat ijm plem⸗

tudinẽ bomtatis. Om̃ ergo altitudo ſume vtutis reqre⸗

bat vt non tm̃ eſſet ꝓductõ create ad veſtigũ.venꝝetiã
ab imagine.nõ ſolũ create irrõnalis venetiã rõnalis.non
ſolũ create que mouet᷑ ſm impetũ naturalẽ / veꝝetiã ſzm

lgbiſine

libertatẽ volũtatis et creata qᷓ eft ad imagihẽ. qꝛ capax bon
eſt dei et btificabilis.creata ronalis ẽ diſcipliabilis. crea en e
tura irrõnabilis eſt mndiſapliabilis creata hns lbertatt· lber
volũtatis.et ẽ ſim legẽ iuſticie oꝛdĩabilis et deoꝛdiabił. E .» nali
hic ẽ q; rectitudo volũtatis lege homĩ imponè debuit ime⸗ u in
qua ad btitudinẽ ĩuitaret et ad vitate erudiret et ad in nin 3
ſuciã obligaret.ita tñ ꝙ; libertatẽ volũtatis nõ cogeret. 1 ̃
qn ꝓ ſuo libito ventatis ĩuſticiã relinqᷓre poſſet et ſequi epe
cu ſic res quas ↄdidit admiſtrat vt eas agẽ ꝓpꝛios motꝰ autnehn
ſinat. Et q; pleitudo bomtatis ĩ ↄ ſummãdo opat᷑ hm . Mpoet
exigit altitudo virtutis et rectitudo vitatis. hinc ẽ qp co⸗ eerſe ei⸗
ſummacõ btiiudĩx nõ dat᷑ a bomtate ſumma mſi hijs qͥ in nütnii
ſeruauerũt iuſticiã. a rectitu die vitatis impoſitãqͥ ſuſce neſeee
perut et amauerũt illã ꝓpetuꝗ felicitatẽ ꝑlꝰ qᷓ territoꝛia tloſtyry
bona Et qm qdã hoc agũt qdã aũt oppoſitũ. ꝓ ſuaꝝ va tegꝛvor d
letate volũtatũ qᷓ muius occultat᷑.et m ſtatu vie ſjm ſuũ u hie i
arbitriũ ourrũt.hinc ẽ q; ad maifeſtacõ: altituoĩs virtu (tebit 4
uis.et rectitudĩs vitatis.et plemtudĩs bomitatis.neceſſe ei
ẽ q; vmuerſale iudiciũ ſeq debebat m quo fiãt iuſte rett f,
bucões pᷣmioꝝ. aꝑte declaracões meritoꝝ.et irreuocabi⸗ (((Aomt
les lacões ſnĩaꝝ vt iuſtis retribucõibus ſtipẽdioꝝ ſumme oſcz dena pr
bomitatis appeat plemtudo.in aꝑtis declaracõibus meri defer
toꝝ/vitatis appeat rectitudo.in irreuocabihbꝰ lacoibꝰ imhiigiit
lniaꝝ ſumme vtutis et ptãtis appeat altituo. ODrumũ erx Mpſareit
80 qm iuſta retnibucõ reſpicit culpã.cui debet pena. vel etnmnuhn
auſticiã cui debet᷑ gloꝛia:et vmuerſi fij adã hñt hãc vel iit ſffign
illa. hinc ẽ ; neceſſe ẽ iudicõ retribucõms om̃s iudicari ntornid.
Sebet vt iuſti gloꝛificent᷑ impij ↄdemnent᷑.NQu rſus/quia fſimſem hi⸗
npta declaraco meritoꝝ reqͥnt q; ſimul appeat qd agẽ⸗ eis
du et quid factũ eſt vel obmiſſum a libertate volũtatis ii n
humane ſzʒm varietatẽ circũſtãciaꝝ:hĩc ẽ q; et libꝛi ↄſcia nn gilug
ri apient᷑.vt appeant merita.et liber vite vt appeat ipᷣa innnen
auſucia. ſzm quã aꝗpbãda vel repeobãda ſunt merita illa. “
Et qm ille liber vite liber ĩ quo ſenpta ſunt omia / ſimul ſen

cee
ſchiaqu⸗
Vlen
deit .
ne Whiti
intet dn

o cogee, H

ſerer ſegi

Pros not)

cpetßn

hmrihe⸗

1mäh

nimdis wun
as. wreſſe
itiuſteretn⸗
mocabi .

Dion umme
acobus nen

lvreai
vet penie
ibirbien
gis udin
Funitszgin

at qode⸗

xwlitats
e lbe Nn
appent
mentta ſ⸗
t onigſint

P
oſti⸗ſ⸗⸗
chrntn
tipb
mpehnũü

A

lucidiſſime.et m oſcitcijs ſcnibunt᷑ veracit.iõ ex dcurſu ap
tiõis hoꝝ libꝛoꝝ fiet apta declaracõ oĩuʒ meritorita q
occulta coꝛdis cuiꝰ libʒ ſibi et cetis mmnoteſcãt.vn vtvult
aAug9. Liber ille e vis qua fiet vt ad memoꝛã cui? libʒ oc
Q culta mirabilit reuocẽt vt lucide appeat eqtas dᷣmoꝝ iu
dicõꝝ ĩ aꝑtiſſimo luie vitatis. Poſtremo/qꝛ irreuocabitł᷑
lacõ ſniaꝝ dʒ fieri ab eo q̃ poſſt audiri et videri.et a quo
nõ poſſit appellani.et videri ab vmuerſis ñ põt ſuma lux
quã tenebꝛoſi oculi vidẽ nõ pñt. ꝓ eo q; facie ad faciẽ vi⸗
deri nõ põt ſine deifoꝛmitate mẽtis.et iocũditate coꝛdis
neceſſe e ꝙ iudex ap eat ĩ effigie create.qꝛ vo pura crea
tura aucitatẽ nõ hʒ ſummã a qua appellar ñ poſſit. hĩic ẽ
ꝙ neceſſe ẽ ꝙ; iudex nr et deꝛ ſit vt ſq; ꝑ aucitatẽ ſummã
et hõ ſit vt vvᷣat᷑ et diſceptet cũ pctõꝛibꝰ ĩ effigie hůana
Et qꝛ vox diſ ceptacõis tret culpabiles et aſſecurat inocẽ
tes. hĩc ẽ q; eiꝰ effigies ĩuſtos letificabit et eↄtrio ĩpios
detrebit. ¶ De ancedẽtibꝰ? ad indiciũ cuiuſmoi ẽ pena
Einde m ſpãli circa ſtatũ finalis ( purgatoꝛia.
iudicij ↄſidᷣanda ſunt qᷓdã ſicut pambula.qᷓdã ſic
ↄcomitãcia.qᷓdã ſicut ↄſeqncia.pᷣãbula aũt ſunt
duo ſcʒ pena purgatoꝛia et ſuffragia ecciaſtica Primo
ergo de pems pur gatoꝛijs hoc tenẽdũ ẽ q; igms purga⸗
toꝛꝰ ẽ igms coꝛpalis quo tñ ſpũs iuſtoꝝq in hac vita ñ
impleuerũt pnĩaʒ et ſatiſ factõ: ↄdignã affli gunt᷑ ſjm piꝰ
et mius ſzm q; plus de cremabili ſecũ ex hac vita traxe⸗
rũt. Offligunt aũt minus grauit᷑ ꝙᷓ; ĩ inferno.et gramus
ꝙᷓ in hoc mũdo.nõ tñ ita grauit᷑ qn ſemꝑ ſciãt et ſperent
ſe ĩ inferno nõ eẽ. licʒ foꝛte ꝓ penaꝝ magmtudie hoc ali
quociẽs nõ aduertãt. hac aũt afflictõe ab igne coꝛpali in
flicta purgant᷑ ſpus a reatibꝰ et ſcoꝛijs et reliquijs pctõ⸗
rum. quibus ſufficient᷑ expurgatis immediate euolant et
mtroducunt᷑ in gloꝛiã padiſi. ”Mẽ
Ncõ aũut ad intel.p.hec eſt.qꝛ cũ pꝛimũ pñcipiũ eo
ipo ꝙ pꝛimũ ſit oꝑ timum et pfectiſſimũ.et eoipᷣo q;

A

optimũ. ſit ſumme ama ciuũ bom et ſume deteſtatm̃ mali
ſicut ſnima bomtas nõ patit᷑ ꝙ bonũ remaneat wrennine

ratũ.ſic etiã pati non debet q; malũ remaneat impumtũ.
Am erSo vert iuſti aliqn decedãt q; ynĩaʒ in hac vita nõ

talis et vemalis diſpomt ad hoc.et ð offenſa reqrit᷑ pu⸗-

totalit᷑ impleuerũt cũ meritũ vite etne in eis nõ poſſit re⸗
manè irremuneratũ. et viciũ culpe nõ poſſit remanè im⸗
pumtu.ne pturbet᷑ pulcntudo oꝛdĩs vmuerſi.neceſſe eſt
q ipi finalit pᷣmient᷑.neceſſe ẽ q; idẽ tpalit pumant᷑ ſim
ſuaꝝ exigẽciã culpaꝝ et reatũ: et qꝛ culpa omiſſa offen⸗

ua fuit maieſtatis dᷣme.et dãmfica tiua eccie.et defoꝛma

tiua imagis dᷣine mẽti nr̃e impſſe.maxiĩe ſi fuit culpa moꝛ
mcõ.de dano vᷣo agsda ẽ ſatiſfacto.et de defoꝛmacõe re⸗
qrenda ẽ expurgacõ.hĩic ẽ ꝙ; neceſſe ẽ ꝙ pena illa ſit in⸗
ſte pumtiua digne ſatiſ facton a et ſufficiẽt expurgatiua.

ODnmüũ ergo qm pena illa dʒ eẽ iuſte pumtiua.et ſpũs q̃

otẽpto bono etno et ſumo ſe obiecit ĩfimo iuſte dʒ mferi⸗

oꝛi ſubici.vt ab eis ſuſcipiat penà ex quoꝝ occaſiõe ppet᷑

uit culpãet rõne quoꝝ et deũ vtẽpſit et ſeipᷣm vilẽ fecit.

hic e ꝙ oꝛdo iuſticie ðᷣme exigit vt ſpũs ab igne matiali
habeat pumri.vt ſicut ſm oꝛdinẽ nate aĩa vmt᷑ coꝛꝑi vt
mfluat vitã.ſic vmat᷑ igne matiali ſm oꝛdinẽ ĩuſticie vt
pumbile pumeti a quo ſuſcipiat penã.et qꝛ vin iuſti qui

ſunt in gra nõ ſunt digmi miſi pena trãſitona.et täto ma⸗

ĩioꝛi digm ſunt pena quã to maioꝛa ↄmiſerũt pctã.et mio
re egerut pnĩaʒ. hĩc ẽ q; ab igne matiah pumunt᷑ tpalit
quidã vo diuciꝰ quidã vo bꝛeuiꝰ.quidã a cerbiꝰ.quidã
tñ leuiꝰ.ſim ꝙ reat exigit offenſaꝝ. neceſſe eſt vt dicit
egregiꝰ doctoꝛ augꝰ.q; tim vrat doloꝛ quãtũ heſerat a⸗
moꝛ. Tato em vifniciliꝰ qͥs purgat᷑ quãto medullis coꝛ⸗

dis eius intimꝰ amoꝛ inbeſerat müidanoꝝ. mpliꝰ? qm̃ pe⸗

na illa dʒ eẽ ſatiſfactoꝛia. et ſatiſ factoꝛia reſpicit libertatẽ

volũtatis. et ſtatũ vie potiſſime. cũ ibi iã no ſit ſtat? me⸗

rẽdi. et pene ille mime tenẽt rõez volũtari.neceſſe ẽ q) il

lud quod defeat ex ꝑte libertatis inuolũtani ſubſiſtẽte

yij
gn che
boben
volital⸗

⸗ „12
. tialte

tant alil
liman
angeol
mntömt
nis biti
knii⸗
cite pt
ſes dipo
gendamſ
eeſſe e lo⸗
ſum leuas.
ims, ec e
fferzt ge
pena ion
Eſ
—
nid
deo
mekeea
alpis dan
ſtuſcig lr
lerpaldem

Olipoſn

übri piin
wironis
ſiini,
notlbenc
fnenden
ſeizi⸗
poni.

ſtn. D 4

Anunn ſuppleat᷑ in acbitate ex ꝑte pene. q; vᷣo graʒ hñt qui pur⸗
tNNe.. Sant᷑ ꝙᷓ dẽ vlt pdẽ nõ pñt.hĩc e ꝙ; nec a triſticia peĩitꝰ
en abſoꝛberi.nec ĩ deſpacõʒ ĩcide.nec ĩ blaſphemiã pñt.nec
nüpeſſe voluüt aliquatenꝰ ꝓſilire. ac ꝑ hoc lic; Suit pumant lõge
enanem“ tñ alit᷑ et mia? ꝙᷓ ĩ inferno.et ſtatũ etiã ill ſcũt indubi
meceſſe en tant᷑ aliũ eẽ ꝙᷓ illũ ĩ quo ſunt illi q ĩ inferno iremediabi
manehn luit cruciant. Poſtremo. qꝛ illa pena dz eſſe purgatoia et
Eſocii purgacõ illa ẽ ſpũalis. neceſſe ẽ ꝙ; ĩgms ille ſpualẽ hẽat
e cen vtutẽ dimtus ſibi datã.vel vt magis credo ipᷣa vᷣtus gre
alano intius hĩtantis ad vitã a pena extñſeca ipaʒ aĩaz ꝓ okffẽ
RHR ſis puĩtã et a reatuu one alleuiatã purget purgacoe ſuf
mser ficiẽte. vt iã nulla remaneat diſſiłitudo dᷣd gloꝛiã.et qm
l tales diſt poſiti ſi unt i ſummo ad deifoem tatẽ gloꝛie ſuſci⸗
ahavi pienda m ſe. cũ ianua ſit apta et pursa cõ oſumm ata. ne⸗
eeꝗ ceſſe ẽ illos ſpus ſic euolare ĩ qbus ẽ caritatis igms ſur
s el ſum leu ãs. et mchil retardãs ex pte impuĩitatis aĩe vel re
uſtonin atus. nec em decet ðᷣmaʒ miſcdiaʒ ſeu iuſticiã vt amp lius
enſerßel differat gloꝛiã cũ mueiat receptaculũ idoneũ.et magna
inneſfec. ſit pena ĩ dilacõe p̃mioꝝ vt ãpliꝰ pumri debeat ſpus iã
Henmal & ſuffragijs aũt ecciaſticis hboc te⸗ (ꝓurgatus „
nt cahiye nedu e ſuffragia eccĩie ꝓſut moꝛtuis.ſuffragta
niuſdten dico qᷓ eccia ꝓ moꝛtuis facit. ſiẽ ſunt ſacficia ĩeiu
nuſt ma ekie et alie oꝛões. et pene volũtarie aſſumꝑte ꝓ eoꝛꝛ
titen culpis celerius et facilius expiãdis. ꝓſunt aüt moꝛtuis nñ
itpchia qbuſcũq; ſʒ mediocrit boms.vtpote qᷓ ſunt ĩ purgatoꝛio
mumt ai nec valde malis ſcz illis qᷓ ſunt ĩ inferno. nec valde boms
anbh ſcʒ hijs q ſunt ĩ celo.qn pociꝰ eot᷑rio eoꝝ merita et oꝛões
KeNEN ſuffragãt eccłie militãti.cuiꝰ mẽbꝛis multa bñficia impe
iei/ traut bti. ꝓſunt aũt ſzm masg ac minꝰ ł ꝓ diuerſitate meri
enlse toꝝ ĩ moꝛtuis vel ꝓ caritate viuoꝝ. q magis ſollicitatp
Swgne aliqbus ꝙᷓ ꝓ alijs.et hoc ł ad penaꝝ mitiga coz vel cele⸗
ſulbennn rioꝛẽ liberacõʒ ſim q; ſuꝑne ꝓuidecie diſpẽſacõ ehls me⸗
ielad / lius viderit expedire. ́”ÿ”MUẽE OUYU—F
netli⸗ Ncõ aũt ad intel.pᷣ.hec eſt qm̃ pꝛimũ pnñcipiũ cũ ſit

doptimũ. ac per hoc ſumme ſeueritatis ↄtra malũ.dʒ

piter ſumme ſuauitatis elle ad bonü.et i 15 cũ rone ſeuen⸗
tathi iuſticie iuſti in qbus ẽ reatꝰ culpe debeat poſt hanc

vitã in purgatoꝛio toꝛq̃ri.debẽt et rõe ſuauitatis miſcðie

releuari.et h̃e auxiliũ et mummẽ. maxie qe m miſeria ſunt ⸗

ↄſtituti.et ſuie opibus et meritis nõ pñt ampli? ſe iuua⸗
re. diſpone ergo debuitr regimẽ ð me ꝓuidencte / ſuffragia
eis ↄferri ab eis q̃ pnt. ſalua tñ rectitudĩie iuſticie.a qua

nec debet nec põt dulcedo miſcdie diſſentire. nec aliqua⸗

ten? ſe epari. Qm ergo rectitudo iuſticie exigit ↄſeruacõʒ
honoꝛis dim regim ĩs vinu erſi.et qualitatis meriti hůam
ideo ſupm et pꝛimi pncipij ꝓuipẽcia ſumma diſpomt hec
ſuffragia valè defũctis. ſzm dulcedinẽ miſcdie et rectitu⸗
dinẽ iuſticie.ſeruãtis dim honoꝛis distatẽ vmuerſi regi⸗

mẽ.et huam meriti qualitatẽ. Prmo ergo qm ĩ hmõi ſuf᷑⸗

fragijs ſeruari dʒ iuſticia ꝗᷓ q dim pᷣcipue ẽ ↄſeruatia hono⸗
ris. et honoꝛ mchilomĩꝰ exigit opa ſatiſfactoꝛia et pena
lia ſibi ꝓſolui ꝓ aulpis.hmc ẽ q P illa opa hñt ſuffragia
fieri ꝑ ꝗᷓ fiat ſatiſfactõ et honoꝛ recõpenſet᷑ deo. Am̃ er⸗

So Hmõi ſunt tres ptes ſatiſfactõis.ieiumũ oꝛacõ er eley⸗

moſina et altaris ſacrificiũ ĩ quo maxie reodit᷑ honoꝛ de⸗

bitus ꝗpt᷑ placẽcia illiꝰ q ĩ ſacnficio offert᷑. Hinc ẽ ſuf
fragia eccłia oſtituit ĩ pmõi oꝑibꝰ ſatiſ factoriſs. er. maxi
me ĩ miſſis celebꝛadis. qm gres. m. in. Dialo. imſinuat ali

quos ꝗpt᷑ miſſaꝝ bñficia de pems magms celerrie libera

tos.ac ꝓ hoc põpa exeqanꝝ et curacõ funeris et hmõi.nõ

debẽt int ſuffra gia eccie ↄputari.ꝗpt᷑ qð et ſanct augꝰ.
dicit in li. de cura moꝛtuis agẽda. q curaco cõ funeris cõ⸗
dicõ co ſepulte. et põpa exeqaꝝ.magis ſunt ſolacia viuoꝝ.
ᷓ ſubſidia moꝛtuoꝝ.mpliꝰ/qm dʒ ibi ſeruan iuſticia ꝰ
ſeruatiua oꝛdis et regimĩs vmuerſi. et hoc exi git vt influ
enciaꝝ ſeruet oꝛdo et ſimbolũ mi ea ĩ ꝗbus et in 4 ꝗᷓ influẽ
cie ille manãt. ac ꝓ hoc inferi2 nõ debeat influè in id qoð

ſupꝛa. nec in id qð eſt p oĩmodã diſtaciã elõgatũ. hic

c ſuffragia eccłiax no pñt valé hijs qui ſunt ĩ inferno

ſtac⸗
cad tes
id
nn ent

. nbe ett⸗

ordo zim
ggit wt
iiat
fr ſ⸗
tipetice
es neben
nantpoſt
Yran ml
igaila
Mlo uo. br
tyalent d
mteco faa
io abſardu
fit. lic eni
meſtcutil
tcapmv.
ſoones ened
ſg ſcdetsi
dihtnge
lbypaler
Lfiffige⸗

Wd dihids

Ea
eg
erure
. inn
Udi deſg
eik
tiſini e⸗

genent me

e ſenei⸗
hoſthene
micde

2,
menait,

Cleimn⸗
ne. qun
er aliqua⸗
ſenaco;
na hüam
pomt hec
dn⸗
nuerſ ſeg⸗
nibmöiki⸗
natia boro⸗
mmnerpem
r ſufmige
,.Güer⸗
̃ etley⸗
doneede⸗
mmiiif
ews. et wan
inſunuath
ſenielben

4

qꝛ ft a eoꝛpe miſtico pemt 2 fepati.vñ nuila ſpũalis ĩfluẽ⸗

cia ad eos puemt nec eisꝓ deſt mebꝛis a coꝛpe ãputatis hĩc

ẽ ꝙ; nõ ꝓdeſt beatis.qꝛ ſunt oĩo ſuꝑioꝛes ſim ſtatũ ĩã in ter⸗

mino exiſtẽtes nõ pñt alciora aſcendẽ. ſʒ magis eot ipi ꝓſůt

nobis et eoꝝ orones.nã et hoc meruerũt ĩ carne iõ diſpoſuit
ordo dinus vt etiã ipis ſanctis oroes offerant᷑ vt etiã ĩp̃i ſuf
fragũt᷑ nobis ad ᷣma bñ̃ficia ĩpet᷑nda·ñ ꝓſunt ergo eis eccle⸗
ſia ſuca ſuffragia.ſʒ nobis magis ꝓſunt ſua:Reſtat ergo q;
ꝓſint ſolis iuſus qͥ ſunt in pems purgatorus nã ipi roe pene

et ĩpotẽcie ſe iuuare ñ pñt et iuuãdi ſunt aviuis rõe vo mſtie

cetis mebꝛis eccleſie ſunt ↄiũcti iĩta vt merito eis eccleſie ſce
merita poſſint ꝗꝓpt᷑ ſimbolum et oꝛiginẽ ſuffragri Poſtrẽo qm
dz ſzuari in his iuſtia qᷓ pẽſat exigẽciã meritoꝝ. Mic ẽ q ſuf
fragia illa qᷓ ↄuit᷑ fiũt ꝓ defũctis ſʒ oĩbꝰ boms valeãt ꝓ mo⸗
dulo ſuo. his tñ ãpliꝰ valẽt q magis meruert vt ſibi ꝓdeent
et valent dũ erãt ĩ ſtatu vie.illa vᷣo q ſpẽalr fuũt ꝓ aliqͥbꝰ q⸗
intẽcio faciẽtis ẽ recta et hm deũ ꝓcedit et eccle ſiaſtica iĩſtitu
cio abſq; dubio nõ ẽ caſſa.iõ plꝰ valẽt ĩllis ꝓ qᷓbꝰ detmmate
fiũt. licz etiã aliis alio mõ ↄũicent᷑ nec tñ pñt illa alns ſubue⸗
mre· ſicut illi prñcipali pſone ꝓ eo ꝙ lz ſint ſpũalia.tñ ðmna ĩiu
ſticia ꝓ maioꝛe culpa maiorẽ exigit emẽdaxꝛ et ꝓ płibculpis
plures emẽ das vñ exẽplũ ð luĩe q; equalit᷑ uluiat ad vnã me
ſaʒ ſedẽtes ñ placzʒ.qꝛ hꝰ ſuffragia pociꝰ aſſiſan hñt pᷣcibꝰ re⸗

dẽptiuis ꝙᷓ; hꝰꝝ influẽciis diffuſiuis. Quãtũ aũt detmiate cui⸗

libz va leat ille ctitudĩalit diffinire hʒ cꝰ ẽ in reatibꝰ et pems
et ſuffragus põdus attẽdẽ et numen et meſura Memde aliqd
dicẽð ẽ SRtãtibꝰ iudiciũ ꝗᷓ ſunt duo.iſ.ↄlascio mudanon igm⸗
Evↄflagcione ( um et relurrectõ mortuon corpũ.
ergo tenẽð hoc ẽ ꝙ igms pᷣcedit faciẽ iudicis quo tre
exuret᷑ facies ita ꝙᷓ figura hꝰ mũdi.ĩ. mũdanoꝝ igm

um dofla gciõe pibit ſicut factũ ẽ aquaꝝ ĩundacẽe diluuin· dꝛ

aũt trãſire figura hꝰmũdi ñ q;tũ aodeſtructõʒ totalit ĩſuꝰ mũ

di ſenſibils. ſ qe p actõz illi? ĩigis oiĩa elemtaria inflãmãtis
cõſum̃ent᷑ vegetabilia et ammalia purgabũt et mnouabunt

elementa maxie elem̃ta aer et tra: pur gabunt juſti/ et aduret

reꝑpbi quibus factis ceſſabit etiã mot? celi vt ſic ↄopleto
numero electoꝝ fiat qdãmõ ĩnoua cõ et pᷣmiacõ coꝛpum
Recio aũt ad intel p. hec ẽ q; pñcipiin (huũanoꝝ

ren vmuerſale cũ ſit ſapientiſſmũ et ſi in oĩbus qꝗᷓ

agit atteda t cꝛdinẽ ſapĩe potiſſime aũt dʒ in hñs atten
dere ꝗᷓ ſpectãt ad ↄſummacòʒ vt ſic nõ diſcoꝛdet pꝛimũ a

medio.nec mediũ a poſtremo.ſ̊ in cũcus ↄgruiſſime oꝛ

dinatis appet illius pnñcipii pꝛimi ſapia oꝛdinãs et bom
tas et altitudo. QAm̃ ergo deꝰ ſzm ſapĩaz ſuaz oꝛdinatiſui
me cũciuũ mũðõ iſtũ ſenſibilẽ et maioꝛẽ fecit ꝓ᷑ munð mi
noeẽ videlz hoiez q inter deũu et res iſtas infenoꝛes ĩ me

dio collocatus ẽ. Minc eſt q; vt oĩa ſibi mnuicẽ ↄgruant
et hitacõ cũ habitatoꝛe hẽat armoĩam/hoĩ bñ inſtituto
debuit mũdꝰ iſte ĩ bono et quieto ſtatu inſtitui homĩe

etiã la bẽt e debuit mundus iſte detioꝛiari homie turba
to debit pt ban.hoĩe expurgato debuit expurgan ho⸗
mie ĩnouato debuit inouari et hoĩe ↄſumato debuit oſu
marl et qetari. Pꝛio ergo qm mũdꝰ iſte ꝓturbari dz ho
mie pꝓbato. ſicut ſtetit cũ ſtãte et qdᷣãmõ cecidit cũ la⸗

bñte et ĩ futo iudicio ꝗꝓpt᷑ ſeuentate iudicis ondendã.ne
ceſſe ẽ oĩm coꝛda treri et pctõꝝ maxie qvmuerſoꝝ dñm
ↄtẽpſerüt vt oĩs crea ta ᷣmũ accipiat zelũ et ↄfoꝛmat᷑ au
toꝛ et fomet᷑ etiã hĩtatoꝛi. neceſſe ẽ tociꝰ oꝛbis cardi

nes ↄmoueri honbiliſnme et mechil mteéſi? et velocizet

hoeribiiꝰ ĩ agẽdo ↄmouet alia elemta quã ĩgms.hincin

de ex oĩ pte ocurrẽs. Mĩc ẽ q; neceſſe ẽ q; ipi?faciẽ iudi
cis ĩgms pcedat non ex vna pꝑpte tm̃ ſʒ ex oĩ ꝓte mũdi.vt

ſit ibi ↄcurſus ĩigms elemtaris et treſtris igms purgato

rii et etiã ĩfernat᷑ vt ꝓ infernalẽ reꝓbi durãt᷑ ꝓ purgato
riũ iuſt expurgent᷑ ꝓ t᷑reſtiẽ hʒ ire naſcẽcia ↄſůmũt᷑ pꝑ e

lemtarẽ elemta ſubtuliẽt et ad ĩnouacõis faciẽ diſponãt
et ſił cũ tra ↄtbũt vt ñ ſolũ hoĩes et demões.vmetiã vi
dẽtes ãgeli treãt᷑. Qurſus qm̃ mũdꝰ iſte purgari de cũ

hoĩe expurgãdo et hõ ã ſtatu finał tꝑis ĩdiget purgari

1ſeoni in
hunr nog
athire
fopunpens
Kfoälen
lumn Cntaas
errin fneqn
nt dberena
fngre⸗
ſerittoneg

lusqün

natone mwor
petiſtanet
nduchhn
ſui fomeei
ate ognutn
—R
ſidas e⸗
tcifmoraco
ſiphoe⸗
potenczäin
Sacdenmon
einflimmg
ſtciſlun

fpoßerafig

emepheen
ſltieeſunat⸗

lseſtnne

fatdſinin

Alunmmin
nolnteec

sllenann

Rerihifai⸗

tplet⸗
upen
ciduge
Stn
tpeini“
iſſmeon
cthon
dinauſi
mundm
aes ime
gruant
mnliituto
ubee
wiede
uginbe
dehntaſt
tbenigho
oitaila⸗
ddäne
on din
tormat in
och and
veloct
faiu
pe nüdyd
ns ulgt
Ninit pe
diponat
zneta n
1m deen
et pungnn

a ſcoꝛia auaricie et malicie ſicut in pꝛimo tempore a fece
luxurie · indiget etiaz purgari et velociter et mtime et p⸗
fecte.Hinc eſt ꝙ ſicut pꝛimꝰ mũdus deletus ẽ et quodã⸗
mõ purgatus ꝓꝑ elementũ aque q; eſt frigidũ ↄtra ardo
gem et fecẽ luxurie. ſic finalis mũdus pꝓ ignẽ ꝗpter refrige
rium caritatis et ↄtra frigus malicie.et auaricie que reg⸗
nant in fine quaſi in ipſius mundi ſenectute ꝗqᷓ qꝛ maxime
ſunt adherencie: neceſſe eſt ꝙ purgacio ſit actõis intime
et violẽcie accellerate q; nõ ↄtingit repiri in elemto alio
quã in ĩgne et iõ ſicut factũ eſt aquaꝝ mundacõe diluuiũ
ſic ꝓꝑ actionẽ igms huiꝰ mũdi ſenſibilis facies exuretur.
Amplius qm mundus iſte imouar debz cum hoĩe inno⸗
uato.nec mnouari põt aliquid ad nouã formã mſi ꝓꝑdat
vetuſtam et quodãmõ diſponat᷑ diſpoſicõne noua ſuper
inducta. Hinc eſt q; cũ igms marime hẽat vᷣtutẽ expul⸗
ſiuã foꝛme er̃nee habeat etiam vim ſubtiliatiuã et celeſu
nate cognataz. Hinc eſt q; ꝑ ipᷣm dʒ fieri purga cõ ſimul
et innouacõ.ĩta q; cũ gemiam hẽat efficatiã qᷓtum ad a
liqᷓ; iudicis aduentũ pᷣcedit.qᷓtuʒ aũt ad reliquũ hʒ ſequi
et cũ innouacõ ſit ad nouitatẽ qᷓ ampliꝰ ñ redit ad vetu
ſtatẽ ac ꝑ hoc ad nouitatẽ in corruptibilẽ quã dare nõ ẽ
in potencia alicuius creature. Hinc eſt q; licʒ in illa pur
gacõe et mnouacõe igms aliqd agat ꝓ vtutẽ naturalem
vt in flãmare.pur gare. ratefacẽ.et ſubtiiare.tñ neceſſe
eſt ꝙ; cũ illa vtute natali ſit vtus oꝑpans ſuꝑ nataʒ cuius
impio fiet ↄflagracõis mmiciũ et cuiꝰ etiã vᷣtute fiet mchil
ominꝰ ↄplementũ. Poſtremo qm̃ mũdus iſte dz ↄſumma
ri hoĩe ↄſum̃ato et tunc eſt hõ ↄſummatꝰ.qm̃ in gła con
pletus eſt numerꝰ elem̃toꝝ ad qᷓ; qᷓdẽ ſtatũ oĩa tendũt.
ſicut ad finẽ vltimũ et ↄplemtũ.neceſſe eſt facta ↄplecõe
illius numeri minari.neceſſe eſt etiã imiman et quietari
motꝰ nate celeſtis. neceſſe eſt etiã mmari tranſmutacõ
nes elementa res.neceſſe eſt quidẽ ꝓꝑ ↄſequẽs termimani
gñacõʒ qᷓ in ammalibus et plantis eſt.cuʒ em̃ omma iſta

oꝛdinant᷑ ad foꝛmã nobiliſſimã. qᷓ quidẽ eſt aĩa rõnalis
poſito ſtatu in aialibus.neceſſe eſt ſtatũ et ↄp lementum
pom m cetis pᷣcedẽtibus.et iõ coꝛpa celeſtia habita quie
te et lumis plemtudins dicunt᷑ remunerari.elemẽta vo qꝗᷓ
ampli? nõ hñt vim multiplicãdi. ꝓ trãſmuta coõez mutuaz.
dicunt᷑ interire.nõ quãtũ ad ſubſtãciã ſͦ quatũ ad occa⸗
ſionẽ et paſſionẽ mutuã.et hoc maxime quãtũ ad quali⸗
tates actiuas. ve getabilia vo et ſenſibina qꝛ nõ hñt potẽ⸗
ciã et vitã ꝓpetuã et duracoʒ ſempit᷑nã qualis operit ſta
tuĩi illius nobilitatis. neceſſe eſt in ꝓpꝛia natura cõſumi.
ita tñ ꝙ ſaluant᷑ in pncipijs et quodãmõ in ſimili.videlzʒ.
m homme qri ſinmilituomẽ hʒ cũ omĩ gne create.et iõ in
ipius imnouacõe et gloꝛificacõe.pñt dici omia innouari,
et Mocaämode Smian.
ntibus ſicut eſt Wſürrectä m moꝛtuoꝝ.
S ſectone coꝛpoꝝ moꝛtuoꝝ hoc tenẽdũ eſt.
qꝙ oĩum coꝛpa reſurgẽt in reſurrectõe gnali. nul⸗
la in eis exiſtẽte diſtantia quãtũ ad oꝛdinacõeʒ tpis. ſed
magna quãtũ ad oꝛdĩiacõʒ digmtatis. nã mali ſurgẽt cũ
ſuis defoꝛmitatibus et penalitatibꝰ et miſeris et defecᷣ
bus quos habuerũt in ſtatu vie. in boms aũt nata ſerua⸗
bit᷑ et vicia detrahunt et om̃s reſurgũt integro coꝛpe et
piena etate et debita mẽſura mẽbꝛon ſyt ſic oes ſancti oc
currãt m virũ pfectũ. et menſurã etatis plemtudims xpi.
Surgit aũt tam in boms ꝙᷓ in malis coꝛpa eadẽ nume⸗
ro qᷓ pꝛius et ex eiſoẽ ꝑtibus cõſtituta ſſalua tociꝰ vitate
nate.nõ ſolũ quãtũ ad mẽbꝛa pñcipalia et humiditatẽ ra

Dicalẽ / venetiã ſaluis capillis et ceteris mẽbꝛis qꝗᷓ faciunt

ad decẽciã coꝛpis.ita q; in quaſcũq; aures vel ſin? nate.
puluis huãm coꝛpis cedat ad eam aĩa redibit i pm Ppai⸗
. us pt viueret et creſceret aĩiauit.
NNeõ aũt ad intel. p. hec eſt. q pꝛimũ pñcipiũ eoip̃ᷣo
q pꝛimũ et ſummũ eſt vmuerſaliſſimũ et ſufficiẽtiſſimum
ac ꝓꝑ hoc eſt pemcipiũ naturaꝝ graꝝ et p̃ᷣmioꝝ.pꝛincipiũ

min
itknad⸗
ſniie⸗
dion. füfn
Kinſtaan
tnbncasn
loamon
orteion
icope⸗
Cetrnäteqt
ops nor
ſchit dit
glepeet
tmniet i
lcite hoe
lechm te
mat bein
ina bien
merinspu
Ntehmeng
dit tewangge
Wedpi⸗
hertſtetſte⸗
bucosaſt
bucosyer
teatquaan
dne uſe
als nan
ii⸗ znſitg,
liug btiſſen
bctet tpen⸗
Fritpepal

rnttdnoe
füimmezit

ii wni⸗
Pemmm
Abeht gi
Anen
ce⸗ ma

atn dd da⸗

iadeu⸗

nbit oi⸗

lsepentſ

imi nde.

te etſon
monar,,

vt tmidic
wbe giai n,
cortpio ſ
al uurget di
p e defecn
t nata ſenna⸗
Gocepee
des ſanenen
mntudibl
ndenne,

uun tond iune

bunpenil
ihesinam

makitoß⸗
mnairſinn.

mfirmitatibus defoꝛmitatibus et defectibus ſuſatenturx.

etiã potẽtiſſimũ ctemetiſſimũ et iuſuſſimu.et liez ſim quaᷣ

dã agpꝛia cõʒ. ſit potentiſſimũ in ↄſutucõe nataꝝ:clemen
tiſſimũ ĩ collacõe gran· et iuftiſſmů ĩ retribucõe ſtipen⸗
dioꝝ. tñ ſingula ſunt ĩ ſingulis.qꝛ ſuma potẽcia clemẽcia

et iuſticia nullatenꝰ pnñt ab muicẽ ſepani.et ideo ĩ ope re

tribucõis neceſſe ẽ q; ĩa fiat.ſʒm qð exigit rectitudo in
ſticie. refoꝛmacõ gr̃e et ↄplecõ nate. Om̃ ergo iuſticia re⸗
qrit necio.vt hõ q̃ meruit vel demeruit. nõ ã aĩa ſolũ necx
ſolũ ĩ coꝓpe pumat᷑ ł pumet᷑ ſ in vtroq;refoꝛmacõ autẽ
gf̃e etiã reqrit vt totu coꝛpus aſſimulet capiti xpi. cui⸗
coꝛpus moꝛtuũ neceſſariũ fuĩt reſurgé cũ vmtü eſſet mſe

pPabilit deitati Cõpletio vo nate reqrit vt hõ oſtet ſimul

ex coꝛpe et aĩa tãquã ex foꝛma et matia qᷓ mutuũ hñt ap

petitũ et ircdlinacõz mutuã neceſſe ẽ reſurrectõzʒ eẽ futaʒ.
exigẽte hoc ↄſtõne nate. infuſiõe gre. et rettibucõe iuſti⸗
cie. m q; tota vmuerſitas hʒ regi.et 10 ex hijs tribus oĩa
cdamãt bcĩcz reſuſcitãdũ. et vt oĩs tollat᷑ excuſ acõ. illis
q ↄtra hãc vitatẽ fidei obſurdeſcũt. et merito ðtra tales.
pmuerſus pugnat oꝛbis tran. Primo ergo qᷓ reſurrectio

dz eẽ ſm exigẽciã oꝛdĩs vᷣine iuſticie. et ðina juſticia red

dit vmcniq; qð ſuũ eſt. ꝓ loco et tpe. et oĩs aĩa coꝛpi ſe⸗
mel et ad ppctũ tpis vmta. vel bzʒ m eo culpã vel gram.

neceſſe eſt q; oms reſurgãt. Et qr diſtictus dz eẽ ſtatꝰ? re
tribucois a ſtatu vie. et reſurrectõ ſpectat ad ſtatũ retri⸗

bucõis vt nõ ↄfüdat᷑ oꝛdo vmuerſi.et vt fdes merltũ ha

beat qua credit ꝗᷓ nõ vidzʒ.et vt cerciꝰ et clari? apeat eqͥ

tas dine iuſuicie. et vt ſimul fiat oſ ummacõ et retrihutio
finalis in angelis et hoĩbus. Reqrit hoc ma ĩuſticia ut
om̃s reſurgãt ſimul quãtũ ẽ de lege ↄii.qð dico ꝗpt xym

et eius btiſſimã mrez głoſam virginẽ mariã Quia vo ma
lis debet pena et miſeria. boms gloꝛia. et 10 et ſi ſik reſur
gat ĩ tpe. valde tñ dilnles erũt ĩ ↄicoe. na malis ẽ re

ſurꝛecdtõ nõ ad vitã ſz ad ſuppliciũ.neceſſe eſt ꝙ; ipi cum

4

NRurſus/qꝛ reſurrectõ debet eſſe hm exgẽciã ↄſummacõis
gre.et ꝓfecta gra facit nos ↄfoꝛmes xpᷣo capiti nro.ĩ quo
nullus fuit defectꝰ mẽbꝛoꝝ/ſj pfecta etas et ſtatura de⸗
bita et effigies foꝛmoſa. optunũ eſt ꝙ bom iuſtificent
optimis ↄdicõibus.ac ꝓ hoc neceſſe ẽ ꝙ ĩ eisvicia dethe
tur et nata ſeruet. optunũ eſt etiã vt ſi aliqᷣ mebꝛoꝝ de
erat ſuppleat᷑.ſi aliqua ſuꝑfluitas auferat᷑.ſi aliqua mẽ:
bꝛoꝝ deoꝛdĩacõ coꝛrigat᷑.ſi puulꝰ erat ad quãtitate eta⸗
tis xpᷣi quam hẽbat in reſurrectõe.licʒ nõ mole. ðina vᷣtu⸗
te reducat᷑.ſi decrepitꝰꝭ ad eandẽ etatẽ reducat.ſi gigas

ſi gnanꝰ ad eandẽ meſurã vgrua limitet᷑. vt ſic om̃s mte

?

gri et pfecte occurrãt in virũ pfectũ.et ĩ meſuram etatis

plemtudims rpi. Poſtremo/qꝛ reſurrectõ pfectois dʒ ecẽ

ſzm exigẽciã ꝑfectõis nate.et nata ſpũs rõnalis exigit q;
viuificat coꝛpus ꝗꝓpꝛiũ. q; ꝗpꝛiꝰ actus ĩ ꝗpeia hʒ fieri ma⸗
teria.neceſſe ẽ q; idẽ coꝛpus numero reſi urgat. a loqñ nõ
eſſet reſurrectõ va. Neqnt etiã nata aĩie ronalis et imoꝛ⸗
