Gb321_fol_2
author: Bonaventura, Heiliger

N12c511980725 021

IIIINIIIIIMIIIIIIII

—
UB Tübingen

W. Raiser

—

R

ut fere atietuse

—
.
.
te
8
. ₰ —
7
₰ „
.
7 4
. 4
.
.
.
*
*
.
.
. SSZZ
ð 8

gnalit
pt.
dietag

tanayte

ſicde
leerna
Wſorz
modar
tator
teng

S ðð H ä

Ccecto genua mea ad patrem domim no⸗
ſtri iheſu xpᷣi. Ex quo omms pr̃mtas in
celo et imn terra nommat᷑ vt det vobis ſe
cundũ diuicias gloꝛie ſue virtutẽ coꝛro
boꝛari per ſpiritũ eius in interioꝛi homi
ne. habitare xp̃ᷣm per fidem in coꝛdibus
veſtris/ in caritate radicati et fundati. vt poſſitis ↄpꝛe
hendẽ cum ommbus ſcunctis que ſunt latitudo longitu⸗
do ſublmitas et ꝓfundũ. ſcire etiã ſupeminen tẽ ſciẽtie
caritatẽ xp̃ᷣi.vt imp leamim in omnẽ plemtudinẽ dei.
¶ Magnus doctoꝛ gentiũ/et pᷣdicatoꝛ veritatis.diuino
repietus ſpiritu/tanqꝙᷓ vas electũ et ſanctificatũ. in hoc
verbo apit ſacre ſcripture / que theologia dicit᷑.oꝛtũ.ꝓ⸗
greſſum. et ſtatũ.inſinuãs oꝛtũ ſcripture attendi hm in⸗
fluẽtiã beatiſſime trimtatis. ꝓgreſſum aũt ſm exigẽtiã
pumane capacitatis. ſtatũ vero ſiue frnctũ ſim ſuphabũ⸗
dantiã plemſhme felicitatis. Ortus nãq; nõ eſt ꝑ hpumazy
m inueſti gacõʒ/ſj ꝑ diuinã reuelacõeʒ que fluit a patre
luminũ.ex quo emms pr̃mtas in celo et in terra nomĩat᷑
a quo ꝑ filiu eius iheſum xpᷣm. manat in nos ſpiritꝰ ſan
dus. Et ꝓ ſpiritũ ſanctũ diuidentẽ et diſtribuẽtem do⸗
na ſingulis ſicut vult / dat fides. et ꝑ fidem habita t xp̃s
in coꝛdibus noſtris. Mec ẽ noticia ibeſu xpᷣi.ex qua oꝛi⸗
ginaliter manat firmitas et intelligẽtia totius ſacre ſcri
pture. Vnde et impoſſibile eſt ꝙ aliquis in ip̃am ingre
diat᷑ agnoſcẽdã/miſi pꝛius fidem yp̃i habeat ſibi infuſaz
tancᷓ; totius ſcripture lucernã et ianuã et etiã fundamẽ
6 tũ/ Eſt em ipᷣa fides/cauſa ommũ ſuꝑnataliũ illumiacõ⸗
nũ qᷓ diu pegnnamur a dno.et fundamẽtũ ſtabiliẽs et
lucerna dirigẽs et ianua introducẽs.ſcoᷣm cuius ettam
menſurã neceſſe eſt etiã menſurari ſapiam nobis diuim⸗
tus datã. ne quis ſapiat plus qꝙᷓ optet ſape ſʒ ad ſobꝛie
tatẽ et vmcuĩiq; ſieut deus diuiſit menſurã fidei. Mevia⸗

1

te ergo hac fide dat᷑ nobis noticia ſacre ſcripture ſcᷣm

””

influẽti trimtatis beate. Juxta q; exp̃ſſe inſinuat apis =“

m pꝛima Pte auẽctis pꝛius mducte. Progreſſ us ant ſa⸗ u
cre ſcripture nõ e coartatꝰ ad leges rõcinacionũ diffim⸗ pintin
cionũ et diuiſionũ. Juxta moꝛẽ aliaꝝ ſciaꝝ et nõ ẽ coaor. anam
tatus ad ptẽ vmuerſitatis. ſz pocius cu ſzm lume ſupna⸗ giün
turale Pcedat ad dandà viatoꝛi homi noticiam reꝝ ſuf ͤgeſa
ficientẽ ſcoõm ꝙ expedit ad ſalute. pꝑtim ꝑ plana verba pfine
rociacionũ. ptim ꝑ miſtica de cribit tociꝰ? vmuerſi otin⸗ tint
tiam quaſi m quadã ſumma ĩquo artendit latitudo. de⸗ mat

ſcribit decurſum in quo attedit᷑ longitudo. deſcribit ex⸗
cellẽciam finaliter ſ aluãdoꝝ i quo attedit ſublimitas.
deſcribit miſeriã damnatoꝝ ĩ quo ꝓfuditas oſiſtit· non “

ſolũ iß ipius vmuerſi. vmetiã diuim indicu.et ſic deſcubit glitis
totũ vmuerſum quantũ expedit hre de ipo noticiã ad ſa ndi
lute. ſcᷣm ipius latitudin:lõgitudmẽ.altitu dmme et züt
fũditatẽ. Ma bẽs etiã et ipa ĩ ſuoꝓceſſu. hec quatuoꝛ m ddd
poſterius declarabit᷑. qꝛ ſic exigebat ↄdicio capacita chup
tis huͤane. 4 magna et mlta nata e magmkice et mktipli⸗ ſucox
citer caꝑe tanquã ſpeculu quoddãa nobiliſſimuũ. in quo fͤſiar

nata eſt deſcribi.nõ ſolũ naturalit. vmetiã ſnꝑnaturalit
reꝝ vmuerſitas mudanaꝝ vt ſic ꝓceſſus ſacre ſenipture
attẽdat᷑ ſzm exigẽtiam capacitatis huane. Status vo
ſiue fructus ſacre ſeripture non eſt qcunq; ſz plemtudo
eterne felicitatis. Nã hec eſt ſceptnra in qua ſunt verba
vite eterne. ꝗᷓ ideo ſcrpta ſunt nõ ſolũ vt credam?. verü
etiã vt poſſideamꝰ vitã eternã. In qua gdem videbim?
deũ lauda bimꝰ. amabimꝰ.et vmuerſalit nr̃a deſideria ĩ
plebunt. qbus impletis. vere tüc ſciemꝰ ſupemientẽ ſcie
caritatẽ, et tũc impleti erumꝰ ĩ omez plemtudmẽ del. ad
quã quidẽ plemtudmẽ conat nos ma itrodncé ſcptu⸗
ra iup pdiete ſnie apoſtolicevſtate. Hoc exgo facto hac tite
intencõne ſa ſcriptura pſcrutanda eſt. docẽda. et etiaz⸗ 4
audienda. etvt ad iſtũ frnctũ et tmmũ recto puemiam? n

(Esekt
ꝓsgreſſu. ꝑ viã recti itineris ſe eripturaꝝ. inchoandum eſt .

nptal
ait
legtles
Aicß
mpyin
is co⸗
loride
lbus en
herapo
nun. no
tfpt

nendo de⸗
diaheg⸗
ublint,
oſiſtitidn
ic deſcni

tiaa ade ⸗

ndme et;
mathorhn
1o capand-

rnatuni
eſcnpen
plemen
mientile⸗
me MA0
nerſcynu⸗
lcto haͤt
. et enq
iemmn
mndunen

ab exoꝛdio.hoc eſt vt cũ mera fide ad pr̃ez luminũ acce
damus/flectedo genua coꝛdis noſtri.vt ipe ꝓ filiũ ſuũ in
ſpiritu ſancto/det nobis verã noticiã iheſu xpi.et cũ noti
cia amoꝛẽ ipius.vt ſic ip̃ᷣm cognoſcẽtes et amãtes.et tã⸗
quꝗ in fide fundati et caritate radicati.poſſimꝰ ipius ſa⸗
cre ſciipture noſcere lõgitudmẽ latitudme altitudinẽ et
ꝓfundu. Et ꝓ bac noticiã puemre ad plemſſimã noticiã.
et exceſſuũ amoꝛẽ beatiſſine trimtatis/quo ſctõꝝ den⸗
ena tendũt/m quo ẽ ſtatus et ↄplemẽtũ oĩs veri et bom
Nius aut ſacre ¶ De ꝓgreſſu ſacre ſcripture.
ſcripture fine ↄcupito et mtento.et pꝛĩcipio cre⸗
Ccdito ſimul et muocato/videndus eſt pꝛogreſſus.
quãtũ ãd ipius latitudinẽ longitudmẽ ſublimitate et ꝓ⸗
fundũ/ſzm viã et oꝛdmẽ apoſtolici documẽti. Conſiſtit
aũt ipius latitudo in multitudie ſuaꝝ ptiũ.Lõgitudo vo

*

m delcripcõe tꝑm et etatũ: Nltitudo in deſcripcõe ierar⸗

chian gradatim oꝛdĩiataꝝ. Orofüditas in multitudie mi-

ſucoꝝ ſenſuũ et intelligẽtiaꝝ Si aũt velimus latitudi

nẽ ſacre ſerip te ſpeculari. pꝛima frõte occurrit nobis ſac

feripta ſecãda in duo teſtamẽta. ſcʒ in vetus et nouu Pe

tus aut occurꝛit cũ multitudme libꝛoꝝ. habet em libꝛos
legales yſtoꝛiales ſapĩales et ꝓphetales·ita q; pꝛimi ſunt
quĩq;.ſc di decẽ Cercij quĩq;.et quarti ſunt ſex.ac ꝑ hoc

m vniuerſo ſunt xxvi.ouu teſtamẽtũ ſimilit habʒ libeos

pis coꝛreſpõdẽtes/ſjm quadruplicẽ foꝛmã.nã legalibus
coꝛrñdent libꝛi euã gelici.yſtoꝛialibus actus ap lici.ſapia
libus ep łe apłoꝝ et maxie pauli.ꝗphetalibus coerñdet li⸗
ber apocalipſis. vt ſic mira ſit ↄofoꝛmitas m vetus et no:-⸗
uum.non ſolũ in otinẽtia ſenſuũ/venetiã in quadrifoꝛmi
tate ptiũ. In cuiꝰ figurã et ↄſignacõz vidit ezechiel qua⸗
tuo? rotas quat uoꝛ facieꝝ· et rotã in medio rote.qꝛ vetꝰ
eſt in nous/et ecõuerlo. et in libeis legalibus et cuageli⸗
cis eſt facies leems/qpt excellẽtiã auctis. in yſtoꝛialibus
eſt facies boms/qpter exempla virtutis. in ſapialibus eſt

facies homims/qpter pꝛudentiã ſagacẽ. in libꝛis ꝓphetali Rem
bus eſt facies acquile/apt intelligẽtiã ꝓſpicacemNecte
aũt ſacra ſcripta diuidit in nouũ et vetus teſtamẽtũ.et
non cheoꝛicã et pꝛacticã ſicut phiſica.qꝛ cum ſcriptura ſa ⸗
cra fundet ꝗꝓpꝛie ſuꝑ cogmcõem fidei. que virtus eſt et fü
damẽtũ moꝛũ et iuſtieie et tociꝰ recte vite.non poteſt in wan
ea ſeqᷓſtran noticia rerũ ſiue credendon a noticia mon. ſe Fu
cus aũut eſt de phiſica. que nõ tantũ de veritate moꝝ/ve⸗ gite
rüetiã ð vero a Iit nuda ſpecula cõe ↄſiderato QAm er 8o 1⸗
ſcriptura ſacra eſt noticia mouens ad bonũ et reuocãs a dund.
malo. et hoc eſt ꝓ timoꝛẽ et amoꝛẽ. Ideo diuidit ꝑ duo iimd
teſtamẽta quoꝝ bꝛeuis differentia eſt/tumoꝛ et amoꝛ. Et dSe
quia quadruplicit᷑ poteſt quis moueri ad bonũ et reuo⸗ nnſe⸗
cari a malo. ſczʒ p pcepta potentiſſime maieſtatis. vel ꝓ ſunes
documẽta ſapiẽtiſſime veritatis. vel p exẽpla et bñficia dom
mnocentiſſime bomtatis.vel ex omibus munũ collectis. don
Ideo tam m nouo qꝙᷓ in veteri ſunt quadrifoꝛmit᷑ traditi ſee
libei ↄtinetes ſacrã ſcriptam/ſjjm coꝛrñdentiã ad quatuoꝛ ſam
pmiſſa.Naã libei legales mouet p pᷣcepta maieſtatis omi⸗ tes et
potentiſſime. Hyſtoꝛiales ꝓ exepla bomtatis innocẽtiſũ ſteroꝛ
me. Sapiales ꝓ documẽta veritatis ꝓuidentiſſme. Dro üini
phetales mouẽt ex oium pᷣ̃dictoꝝ aggregacõe ſicut mam ſtanp
feſte in eis aparet · vnde ipi ſunt rememoꝛatimi tociꝰ le- B
galis ſapĩie et doctrine ¶ Eſt igit᷑ ſcripfa ſacra ſimilis la⸗⸗ daeli
tiſſimo fluuio qui ex con curſu multaꝝ aqua aggregat . aap
masgis et magis/ſʒm q; longiꝰ decurrit.nã cum pꝛimo nm iddet
ſcripta eſſent libꝛi legales.poſt ſupuemt aqua ſapie yſto 2
rialiũ libꝛoꝝ. tercio vero ſupaduemt doctrina ſapietiſſi täf
mi ſalomoms. poſt hoc etiã doctrina ſanctoꝝ ꝓghetaꝝy 4
Et tandẽ doctrina eu ãgelica/reuelata p os carms xp̃i et
ꝓlata.pꝑ euãgeliſtas ↄſcripta. p ſanctos apoſtolos diuul
Sata, Ndditis etiã documẽtis que ſpũs ſanctus ſup eos N
vemes docuit nos ꝑ eos.vt ſie omnẽ veritatẽ ꝓ ſpirtũ B
ſanctũ iur᷑ diuinũ ꝓmiſſum edocti oĩs veritatis ſalutaris

nchetn

ſtunetie

npanſ

Weſefi⸗
n nop⸗
tr noy, be⸗
1 kuocis
mdet ddoo
t anonr t
e rero⸗
Ats, p
et biftca
n collechs
mit tmdin
15 atu
ſtans oni
nocenit
ſwmne P
i td e⸗
ſmilsli⸗
Grgt
npenonn
ſprenſ⸗
1lpeuſt⸗
mmo
osDiunl/
ſup eos
ſeintn
ſolucan

.N

doctrinã eccleſie xpᷣi darẽt. et ſacrã ſcipturã ↄſummãdo
itatis noticiã dilatarẽt de logitudie ſacre tbeologie
Abet etiã hec ſcriptura longitudinẽ que ↄſiſtit ĩ
deſcrip cõne / tam tpum qua etatũ a pncipio mun
di ſcz vſq; ad diem iudici. Deſcribit aut p tria

.tpa mundũ decu rrentẽ. ſcʒ ꝓ tpus legis nature/legs ſoai

pture et legis Scie et ĩ bns tribus tpibus ſeptem oiſtin
guit etates. Quaꝝ paima eſt ab adam vſq; ad noe. Se
cũda a noe vſq; ad abꝛahã · Tercia ab abꝛaham vſ q; ad
daud. Quarta a daud vſq; ad traſmigracõez. Quĩta a
trãſmigracõe vſq; ad xpᷣm. Sexta a xpo vſq; ad finẽ miu

di. Septima decurꝛit cum ſexta / que ineipit a quiete xpi

in ſepulcro vſq; ad reſurꝛectoz vmuerſalẽ.qn meipiet re⸗
ſurzectõis octaua. Et ſcripta eſt longiſſima.qꝛ m tractan
do mceipit a mũdi et tꝑis exoꝛdio mn pꝛicipio geneſis. et
decurꝛit vſq; ad finẽ mũdi et tpis.ſeʒ in fine apocalipſis
Necte aũt vmuerſum tpus qð decurꝛit ſzm triplicẽ lege.
ſcʒ inditã datã exterius et mfuſam. decurꝛit ꝑ ſepte eta⸗
tes et ↄſumit᷑ in fine ſexte.vt ſic mudi decurſus reſpõde⸗
at exoꝛdio. et maioꝛis mũdi decurſus coꝛreſpõdeat decur
ſii vite minoꝛis mũdi.ſcʒ homims ꝗꝓpt᷑ quẽ etiã factus eſt
Nam pꝛima etas mũdi in qua facta eſt ipiꝰ mũdi foma
tio/ cãus dem onũ et ↄfirmatio angeloꝝ recte rñdet pꝛio

Diei in qua facta eſt lux et diſtincta a tenebꝛis. Scda in

qua ꝓ archam et dilumũ ſaluati ſunt bom et deleti man
rñdet ſcdi diei ĩ qua ꝓ firmamẽtũ facta ẽ diſuineuo aqua
rũ ab aquis. Tercia m qua vocatus eſt abꝛahã/et imcho⸗
ata ſinagoga que fructficare et generare debebat plem
ad dei cultũ / coꝛreſp ondet diei terae in qua apuit terra.
et ꝓtulit herbã virentẽ· Quarta m qua viguit resgnüu et
ſacerdotiũ.et dauid rex ampliauit cultũ diumũ coꝛreſpõo
det diei quarte in qua facta eſt foꝛmacõ luĩariũ et ſtel⸗
laꝝ. Quĩta in qua tranſmi grãtes int᷑ ppłos multos vſa⸗
ei ſunt et ẽbulati rñdet diei quĩte ĩ qua facta ẽ foꝛmacõ

.

piſeũ ex aquis. Serta etas in qua natus eſt xp̃s in hoĩs
effigie qui ẽ vere imago dei coꝛreſpõdet ſexte diei ĩ qua
foꝛmatus eſt homo pꝛimus. Septima q eſt quies a ĩan
nõ hñns finẽ rñdet ſeptime diei in qua requieuit deus ab
omĩ ope qð patrat Et ſic diſunguũt᷑ hee ſeptem etates

ꝓpter mſi gma facta ꝗᷓ fuerũt in eoꝝ exoꝛdũs rõne quorũ .

coꝛreſpõdet diebus foꝛmacõis mũdi. Vocat aũt pnma
etas infantia.qꝛ ſicut infantia tota obliuione delet.ſic l
la pꝛima etas ꝓ diluuiũ eſt ↄſumpta. Scda puericia. ſiw⸗
cut em̃ in puericia loqui incipimꝰ. ſic in ſcda etate facta
eſt diſtinetio liguaꝝ. Tercia ðᷣꝛ adoleſcetia qꝛ ſicut vis
gnatiua incipit in actũ ſuũ exire ſic tũc vocatꝰ ẽ abꝛabã
et data eſt ei circũciſio et facta eſt ꝓmiſſio de ſemme.
Quarta dꝛ ĩiuuẽtus.qꝛ ſicut ĩ iuuentute floꝛet hoĩs etas
ſic quarta etate ſub regibus floꝛuit ſinagoga· Quita ſe
nectꝰ. q; ſicut ĩ ſenectute vires mmuũtur et decidit pul
ctudo ſic et ĩ trãſmi Scione factũ eſt ð iudeoꝝ ſacerdocõ
Sexta etas ðᷣ ſemũ. qe ſicut illa eſt q copulat᷑ cũ moꝛte
hñs tñ magnã lucem ſapjĩe. ſic ſexta etas mundi im mat
m die iudicui. et in ea viget ſapia p docirinã xpᷣi. Sic er

So totus iſte mudus oꝛdĩatiſſimo decurſu.a ſcriptura ſa
qa deſcribit᷑ ꝓcedè a pncipio vſq; ad finẽ ad modũ cui?

da pulcenmi carm is oꝛdĩati vbi põt q̃s ſpeculan ſm de
curſum tpis/varietatẽ / et multiplicitatẽ/et eq tatem/oꝛ⸗
dmẽ / rectitudinẽ/et pulcntudinẽ/ multoꝝ ðmoꝝ iudicio
rm ꝓcedẽtiũ a ſapiẽtia dei. gubernãte mundũ Vnde ſicut
nullꝝ põt videre pulerituome carm ĩs: mſi aſpect? eiꝰ fe
rat ſuꝑ totũ verſum. ſic nullus videt pulcritudinẽ oꝛdĩs
et regimĩs vmuerſi mſi eã totã ſpeculet᷑.et qꝛ nullus hõ
tã lõgeuus eſt q tota poſſit vidẽ oculis carms ſue. nec
futa põt ꝑ ſe pᷣui de. puidit nobis ſpũs ſanctus librũ ſen
pture. cuiꝰ ſongitudo ↄmetit᷑ decurſuĩ regimis vmuerſri
Abet mchilommꝰ ¶ De ſublimtate ſacre ſcpte
ſacra ſcriptura in ſuo ꝓceſſu altitu dmẽ. ꝗ ↄſiſut

——
⸗

nn deſe⸗
kurchia
ſeſts e
diqua
Eter
4 pton
ytpo
er ne.
ſins fe
eſem.
Fam⸗
lettern
tura ſe
ſte
pir
Gam
ſtem
x4
ſopit⸗
gs tan
tunpt
manen
hia.yp
Kiien
lapite
moꝛa
ſey in
china!
nndoy
manmne
gtn
da
ſſirr
ſi ne

daj n⸗
mes lian
en

Manetts
e

tit m⸗
edet ſef
nenaaſ⸗
Uitninc
1geſatye
Werbeab
deſemy.
t bois eras
rrinſe
deaduprl
mſcedoc
mdi imnn
ſaiptund
modüa⸗
mlanhn d
htaten
nor
Yrdfar
Peckut
udmtadss
mls bo
ns ſeee
1s bbut
apnueri
oſſt

in deſcripcõe ierarchiaꝝ gradatim oꝛdĩataꝝ. que ſunt ie

rarchia eccleſiaſtica angelica et diuĩa. et ſubceleſtis ce⸗
leſtis et ſupceleſtis.ĩita q; xꝛimã deſcribit patent.ſcõam
aliquantulu magis occulte. terciã adhuc magis occulte·
Et ex deſcripcõe eccleſiaſtice ierarchie eſt alta. ex deſ cri
ptione angelice altioꝛ. ex deſcripcõe diuĩe altiſſima. ita

vt poſſumus dicè illud ꝗphete. mirabilis facta ẽ ſcia tua

ex me. et ↄfoꝛtata eſt et non potero ad eã. Et hoc quidẽ
ſatis recte Nã cum res habeat eſſe in natura. habeãt etiã
eſſe in aĩa ꝓ noticiã acquiſitã., habeãt etiã eſſe in ea per
gr̃am· habeãt etiã eſſe in ea ꝑ gloꝛiã.et habeãt eſſe in ar
te eterna. Philoſophia quidẽ agit de rebus vt ſunt ĩ na⸗
tura ſeu in aĩa ſDm noticia nataliter inſitã vel etiã acqui⸗
ſitã.ſed theolo gia tanquã ſciẽtia ſuꝑꝛa fidem fudata et
p ſpiritũ ſanctũ reuelata. agit etiã de eis que ſpectãt ad
gram et glonã. et etiã ad ſapiam eternã. Vnde ipa ſnb⸗

ſternẽs ſibi philoſophicã cogmcoõem. aſſumẽs de natis

reꝝ quãtũ ſibi eſt opus ad fabꝛicandũ ſpeculũ/ꝑ qð fiat
repñtacõ diuũoꝝ quaſi ſcalã erigit/que in ſuo infimo ma⸗
gis tangit tereã.ſʒ in ſuo cacumie tangt celũ. et hoc to⸗
tum pꝓ illũ vnũ ierarchã ibeſum xpᷣm. qui nõ tm̃ rõne bu⸗
mane nature aſſumpte eſt ierarcha in eccleſiaſtica ierar⸗
chia. veꝝ etiã in angelica. et media pſona in illa ſupcele⸗
ſti ierarchia beatiſſime trimtatis.ita ꝙ per ipᷣm a ſummo
capite deo deſcẽdit vnctõis gra.nõ ſolũ ĩ barbã veyetiã
m oꝛ am veſumẽti.q; non tm̃ m iheruſalẽ ſuꝑnã/veꝝetiã
vſq; in eccleſiã militãtẽ. Eſt em̃ pulcitudo magna ĩi ma

chma mũdana. ſz longe maioꝛ m ecc łiaſtica pulcritudĩe

ſanctoꝝ cariſmatũ oꝛdĩata.maxima aũt m irim ſuꝑna. p⸗
maxima aũt ĩ illa trimtate ſumma et beatiſſima.ideo ipa
ſcripta nõ tm̃ altiſſimã habet materiã ꝑ quã delectat. et
p quã m altũ leuat mintelligẽtiã mẽtis vmętiã ipᷣa e venu⸗
ſtuſima.et miro quodãmõ mtellecti mat am delectat/et
ſic magis et magis delectando aſſuefacit ad diumoꝛum

ſ ectaculoꝝ mtuitus et anagogias. bacd

e pꝛofunditate ſacre ſcripture. nſe
Nbet poſtremo ipᷣa ſcriptura ꝓfunditatẽ/ que cõo⸗ “ nn
ſiſtit in multiplicitate miſticaꝝ intelligentiaꝝ.nã / en
WBter lralem ſenſum habet in diuerſis locis expom ALi
tripliciter. ſcʒ allegoꝛice moꝛalit᷑ et anagogice. Eſt autẽ . P
aliegoꝛia/qñ ꝓ vnũ factu indicat aliud factũ ſzjm q; cre bn
dendũ ẽ. Tropologia ſiue moꝛalitas/qñ ꝓ illud qð factũ en
eſt dat᷑ mntelligi aliud qð faciendũ eſt. Ona gogia quaſi m
ſurſum ductoõ / eſt qñ dat intelligi id qð deſiderandũ eſt. mns
ſcʒ eterna felicitas beatoꝝ. Necte aũt hic triplex ſenſus ẽ ni
m ſcriptura pter intelligẽtia lralem.qꝛ ſic ↄpetit ip̃iꝰ ſcri voeo.
pture ſubiecto. ip̃i auditoꝛi ſeu diſcipulo.ip̃ius oꝛigim.ipi none
us etã fim. Subiecto mquã cõpetit. qꝛ ipa eſt doctrina tusin
que eſt de deo. de xpᷣo. de opibus repacõis. et de credibi ⸗ “
li. Subiectũ em illius quo ad ſubſtãtiã eſt deus. quo ad toe
veritatẽ xpus. quo ad opacõem repacõis opus. quo ad pot
omia/hoc eſt ipᷣm credibile. Deus aũt eſt trinus et vrnuus. lat⸗
m eſſentia vnus/in pſoms trinus. ideo ſcripta que eſt de tillig
Po/ habet in vmtate lr̃e trifoꝛmitatẽ intelligẽtie. Criſtus ntpe
etiã cũ ſit vnũ verbũ omia p ip̃m facta dicunt᷑.et in ip̃o nata
relucẽt.ita ꝙ; eius ſapĩa eſt multifoꝛmis et vna. Opa re/ eina
pacõis cũ ſint multa/omĩa ad xp̃i oblacõem pncipalẽ hñt *“
reſpectu. Credibile vt credibile diuerſimode relucet/ lim fieni
diuerſum ſtatũ credentiũ. ideo ꝗꝓpter ↄfoꝛmiatẽ ad oĩa p/ mſic
miſſa/ſacra ſcripta in vna l̃a multifoꝛmo parit mtelligẽ⸗ nüo
tiã. Competit hoc etiã auditoꝛi. quia nullus eſt ↄuemẽs di
eius auditoꝛ/mſi huilis mũdus fidelis et ſtudioſus. ideo ſſurm
ſub coꝛtice lre apte/occultat᷑ miſtica et ꝓfunda mtelligees tellee⸗
tia að ðpeimendũu ſuꝑpbiã. vt ipᷣius ꝓfunditate in bhuĩlita⸗
tate lre latente/et ſuꝑbi cõpꝛimant᷑ et immudi repellant. n
frauduleti declment᷑ et negligẽtes excitent᷑ ad mtelligẽ⸗ n
tiã miſterioꝝ. Et qꝛ auditoꝛ iſtius doctrine nõ eſt vmus i

generis ſʒ cuiuſlibet. oms em ſaluãdos optet aliqua de bten

hac doctrina ſcire.ideo ipᷣ̃a multifoꝛmẽ habet intelligẽtiã

geci vt ſic omnẽ intellectũ capiat.omiĩ intellectui ↄdel cẽdat.
dnnn omnẽ intelle ctu ſupexcedat. et omnẽ mntellectũ ſibi dili⸗
wan . Sent᷑ intendentẽ multitudie radioſitatis ſue illumĩet pit᷑
et et accẽdat. Cõpetit etiã pnñcipio a quo eſt.qꝛ a deo eſt pP
iln ha⸗ xpm et ſpiritũ ſanctũ loquẽtẽ ꝓ oꝛaꝗphetaꝝ et alioꝝ qui
eii banc doctrinã ſcripſerüt Quomã aut deus nõ tm loquit
dNan P verba/venetiã p facta.qꝛ ip ipius dic/facere eſt. et omĩia
nid. creata tanquã effectus innuũt ſuã cãm.iõ in ſcipta diui⸗
rſin mtus tdita. nõ tm debẽt ſigficare vba vmetiã facta.xp̃ᷣs
; ü, etiã doctoꝛ licet eſſet humilis in carne/altus tñ erat ĩ dei

tate. iõ decebat ip̃m et eius doctrinã he huilitatẽ in ſer
ongemnß/ mone cũ ñ Pfüditate ſmie.vt ſicut xpus fuit panms muolu/

dochrina

de gedebi⸗

s nd
. dn
us et M
que

k. etuß
na.M
napa rir ibit
ſene n ,
te D
it nalss⸗
ſt Menis
jolus, No
ulise
. end uilttä⸗ .
tlnt.
neelln we⸗ .
Aſtymm
nqud d

tus ĩta ſapĩa in ſcripta figuris q buſdã huĩlibus muoluẽ⸗
tur. Spũs etiã ſanctꝰ diuerſimode illuſtrabat et reuela⸗
tiões faciebat ĩ coꝛdibus ghetaꝝ pm etiã nullus latere

põt mtellect. et miſſus erat oem docè vitate. iõ ↄpete⸗

bat eiꝰ doctrine vt in vno ſermõe multiplices lateret in⸗

telligẽtie. Cõpetit mchilommꝰ ipi fim. q⸗ ſeripta data ẽE

vt pꝑ eã dirigat᷑ hõ ĩ cognoſcẽdis et agẽdis.vt tã dẽ pue⸗
mat ad optanda. Et q; om̃s create ad hoc facte ſunt vt
ſeruiãt homĩ tendẽti ad ſuꝑnã priam,iõ ſcripta aſſumit
ĩpᷣ̃as creataꝝ ſpẽs diuerſas.vt ſic ꝓ illas doceat nos ſa⸗
riẽtiã dirigẽtẽ nos ad etna. Et qꝛ hõ nõ dirigit ĩ et᷑na.
mſi co gmtia agnoſcat veꝝ credẽoũ.et opatia faciat bo⸗
nũ opando.et affeciia ſuſpiret ad deũ videndũ et ama
dũ et pfĩuẽdũ. Hĩc eſt ſe ta ſaẽ ꝓ ſpm̃ ſanctũ data
aſſumit libꝝ create referẽdo ĩ finẽ ſim triplicẽ modũ in —
telligẽtie· vt ſic ꝓ tropologiã habeamꝰ noticiã agẽdoꝛũ
moꝛalit.ꝓ allegoꝛiã credẽdoꝝ veracit᷑ · ꝑ ana gogiã deſi⸗
derandoy delectabilit. vt ſic purgati per vᷣtuoſam opa⸗
tionẽ.illumiati per radioſam fidem. pfecti per ardẽtiſſi⸗
mam caritate.puemamus tande ad bꝛauium felicitatis
eterne.

Ntanta igit multifoꝛitate ſapie ꝗ ↄtinet᷑ in ipiꝰ
ſcripte la titudĩe lõgitudĩie altitudine et ꝓfũdo
VUrnaus eſt ouis modus pꝓcedendi / autẽticus vide⸗ .
lieet.intra quẽ ↄtinet᷑ modus narꝛatiuꝰ· pceptoꝛiꝰ.ꝓhibi⸗
tiuus. exoꝛtatiuus.pᷣdictiuꝰ.ↄmĩatoꝛius.ꝓmiſſiuꝰ.depᷣca
toꝛius. et laudatiuꝰ. et oms modi ſub vno modo autẽti⸗
co reponunt᷑. Et hoc quidẽ ſatis recte. quia em hec do⸗
ctrina eſt vt bom fiamus et ſaluemur.et hoc nõ fit ꝓꝑ nu⸗
dã dſideracõeʒ ſʒ pociꝰ? ꝑ inclmacõʒ volũtatis.ideo ſcrip
tura diuĩia eo modo debuit tradi quo modo magis poſſe
mus mcliari. et quia magis mouet affectꝰ ad exẽpla qᷓ
ad argumẽta.magis ad ꝓmiſſiões ꝙᷓ; ad rõnes.et magis
p deuocões ꝙᷓ; ꝑ diffimcões.ideo ſcripta iſta non de buit
habẽ modũ diffimtm̃ diuiſiun et collectiuũ. ad ꝓbandũ
paſſiones aliquas de ſubiecto ad modũ aliaꝝ ſciaꝝ. ſed
optuit ꝙ hret modos ꝗꝓpꝛios ſzm varias mdl macões am⸗
moꝝ diuerſimode ammos in dinãtes. vt ſi quis nõ moue
ret᷑ ad pcepta et ꝓhibita/ſaltẽ moueret᷑ ꝑ exẽꝑla narrata
ſi quis nõ mouet᷑ ꝑ hoc moueat᷑ ꝑ bñficia ſibi oſtẽſa. per
momcões ſagaces.p ꝓmiſſiões veraces. ꝓ momcões terei
biles. vt ſic ſaltim exercitet ad deuocoeʒ et laudẽ dei/in
qua pcipiat gram.pꝓ quã dirigat᷑ circa oꝑpa virtuoſa QAm
ergo hij modi narratiui/nõ poſſunt fieri ꝓ viã certitudĩs
rõnũ.quia pticularna geſta ꝓbari nõ pñt.ideo ne ſcript᷑a
iſta tanquã dubia vacillaret/ac ꝓ hoc mmus moueret. lo⸗
co certitudims rõms. ꝓuidit deus huic ſcripte certitudi⸗
nem anctis. que adeo magna eſt q; omnẽ pſpicacitatem
pumam ingemi ſupexcellit Et quia non eſt certa autoꝛni
tas eius qui põt fallè vel falli.nullus aũut eſt qui falli nõ
poſſit et fallere neſciat. mſi ſolus deus et ſpũs ſanctus.
bĩic ẽ q; ad hoc q; ſcripta ſacra mõ ſibi debito eẽt ꝓfecte
autẽtica ꝙ nõ ꝑ hũam mueſtigacoʒ ẽ tdita ſjʒ p reuelacõʒ
diuinã. ideo mchil in ipa ↄtenendũ tãquã mutile.mchil

i

de.

Awa/
at,
ber de⸗
ſrpr
doſag/
gspoſe/
niplic,
t nugs
&beit
dbandi
aem. ſe
cces in
nömor/
1nant
ſteſape
toes tani
d daim
cla in
grutudi
nelart
vucelo
taen

E

n uni
ll
vchos
4 riecte
melaco⸗
enchi

reſpuẽdũ tanquã falſum.mchil repudiãdũ tã quã miquũ
pꝛo eo ꝙ ſpũs ſanctus eius autoꝛ ꝓpfectiſſumus mchil po⸗
tuit dicere falſum.mchil ſuꝑfluũ.mchil dimiutũ. et ꝓpte⸗

rea celũ et terꝛa trãſibũt/verba ſcripte ſacre nõ pibũt qͥn

impleant,. Donec em̃ celũ et terꝛa tranſeat ĩiota vnũ aut
vnus apex nõ pᷣteribit a lege donec omĩa fiãt.ſaluatoꝛe
teſtãte. Qui ergo ſoluerit ea que ſcripta docet et docue⸗
rit ſic homĩes/mnnmꝰ vocabit᷑ mm regno celoꝝ.qui autẽ
fecerit et docuerit/hic magnus vocabit᷑ m regno celoꝝ.
oee ¶ De modo exponẽdi ſacrã ſcuptam.
IWemadmodũ aũt ſcripta hec ſpecialẽ habet mo⸗/
duũ ꝓcedendi. ſic iuxta ſuũ ꝓcedendi modů / ſpali

WS

W

,,töſuo modo debet intelligi et expom Cũ em̃ ipa multiplicẽ

ſub vna lra tegat intellectũ. expoſitoꝛ debet abſconditã
pꝛoducè in lucẽ.et illã eductã mamfeſtare ꝓ aliã ſcriptu
rã magis patẽtem. Sicut ſi exponeret illuo ps. Npphẽ⸗
de arma et ſcutũ et exurge in adiutoꝛiu michi. et velim
explicare que ſint arma diuĩa.dicã q; eius veritas et bo
na voluntas. Et q ita ſit/pꝛobandũ eſt ꝑ ſcripturã ap⸗

tam. Nam et ſcribit. Scuto bone volũtatis tue coꝛonaſu

nos. Et iterũ. Scuto circũdabit te veritas eius · d qd
non poteſt quis defacili ꝑtingere mſi ꝑ aſſuefactõʒ lectõ⸗
ms textuũ et lram biblie mendet memoꝛie.alioqn in ex.
poſicõe ſcripture nun quã poterit eſſe potẽs. Vnde ſicut
qui dedignat᷑ pꝛima addiſcẽ elemẽta/ex quibus dictõ in⸗
tegrat.nũ quã poteſt noſcè nec dictõis ſigficatũ.nec re⸗
ctã legẽ cõſtructõnũ.ſic qui lram ſacre ſcripture ſpermt.
ad ſpãles eius intelligẽtias nüquã aſſur git. Nttẽdat aut
expoſitoꝛ q non vbiq; requirẽda eſt allegoꝛia nec omĩia
ſunt miſtice exponẽda qpter qð notandũ ꝙ ſcripta qua⸗
tuoꝛ habet partes. Vna eſt in qua ſzm lr̃am agit de mun
dams naturis. Et ꝑ illas ſigficare intẽdit repacõʒ mram.

ſicut aparet in deſcripcõe foꝛmacoõms mundi. lia eſt m

qua agit de actibus et ꝓceſſibus illius populi ifrahelitici

= 5

ibidẽ res ſigficate ꝑ verba pꝛmo. ſigmficãt dem

et p illos ſignat repacõez huam generis. Tercia m qua
nudis verbis ſigmficat et expꝛimit que ptinet ad noſtrã
ſalutẽ quãtũ ad fidem et moꝛes· Quarta eſt in qua pᷣnũ⸗
ciat noſtre ſalutis miſteriũ. ꝓtim verbis nudis/ ptim emg

matis et obſcuris. Et pᷣterea/ſcripta in hiis locis varus.

non eſt vmfoꝛmit᷑ expon ẽdaa/ Debet aut expoſitoꝛ dirigi
in expoſicõe ſacre ſcripte / him triplicẽ rõez qᷓ trahi põt de
verbis auguſtim. m libꝛo de doctuna xpiana. Prima eſt
bec. Vbicuq; in hac ſcripta pꝛma verboꝝ ſigficaco ſigt
res creacõis.ſiue ſin gulares actus humane ↄuerſacõms.
de nte
repacõis miſteria. vbi vero pꝛima verboꝝ ſigmficacõ ex.
pꝛimit fidem ſiue caritate /ibi nulla eſt allegoꝛia qᷓrenda.
Scda rõ eſt iſta vbi verba huius ſcripte ſignãt res crea
tioms aut ↄuerſacõis populi iſrahelitici.ibi qᷓrit ex alio
ſcripte loco quid qlibet res ſigficat.et deinde ſigficacõʒ
ſuã eliciat ꝓ verba nude ſigficãtia fidei veritatẽ et moꝝ
etiã honeſtatẽ.vtpote ſi dicat᷑. oues paniũt gemellos fe⸗
tus.oſtedat ꝙ; oues ſigficãt ibi hommes. et gemmus fe⸗
tus gemmã caritatẽ. Tercia regula eſt iſta. QAuãdo ali⸗
qua ſcripfa habet aliquẽ intellectũ lralem et ſpuale. debzʒ
expoſitoꝛ diſcuts.vtꝝ illa attribucõ yſtoꝛie an ſpuali ſig

ficato ↄueĩiat.ſi foꝛte vtriq; nõ poteſt ↄuemre.cet ſi vtriq;

oↄpetit.tũc lr̃aliter et ſpũalit᷑ debet affirmari.Si vo alto
modo tm̃.tuũc ſpũaliter tin debet intelligi.ſicut ſabbatũ
legis eſſe ppetuũ.ſacerdotiũ eternũ.poſſeſſio terꝛe etna.
et pactũ circũciſiõis eſſe eternũ.que omĩa ad ſpuale ſis
ficatũ refereda ſ unt /d hoc aut ꝙ; pꝑ ſacraꝝ ſcriptaꝝ ſi/
uã quis ſecure incedondo et exponẽdo incedat.opus eſt
vt pꝛiꝰ nouerit ip̃ius ſacre ſcripte veritatẽ ꝓ verba expli⸗/
ata. videlz vt attẽdat quõ ſcripta deſcribit mian ꝓgreſ⸗
ſum vel ↄſummacõʒ duplicis copis.quaſi ex oppoſito ſe
reſpiciẽtiũ.bonoꝝ ſcʒ qͥ ſe huiliat ut exaltent᷑ ſempit᷑nalit
m futo, et maloꝝ qui hic ſe exaltãt et einalit dopꝛimunt

piu
ſna.
D
toho
nem
ſace

ment

loge
obſan
gndy
ſgen
mnn
ded
peel

nſte Vn de ißa agit de toto vmnerſo quãtũ ad ſummũ et imu
Wõl ma cmuſ dã crucis intelligibilis in qua deſ eribi habet et
n . AIuodamovo piden lumie mentis ehea macpnia un nerſ
Rr quã quidẽ intelligenð optet noſcè renꝝ pnᷣcipiũ ipaꝝ
.. rren creacõʒ/lapſum/redõpcionẽ p ſangnem / refoꝛmacõe;
DNnN p gr̃am/cura cõʒ ꝑ ſacramta/et tandẽ retribucoʒ ꝑ pena
dn 4 et głiaz ſempit᷑naz ſet q hec doctrina tam in ſcriptis ſan /
koN ctoꝝ q; enã docton. ſic diffuſe tradita eſt vt ab aceeoe
rſaconn, tibus ad ſcripfam ſacra audiendã.nõ poſſit ꝓ longa te⸗
enderm poꝛa videri nec audiri. ꝓpter qð etiã noui theologi freqn
den ter ſcriptam ſacrã exhoꝛrẽt tanq; incertã et moꝛdiata et
renduꝛ tancᷓ ſuuã opa cã.rogatus a ſocus vt de paupcula ſcieco
ſes ne le noſtre aliquid bꝛeue in ſumma dicerẽ de veritate theo⸗
er de logie.eoꝛũq; pᷣcibus deuictus aſſenſi.bꝛeuiloquiũ quodo⸗
Gncach dã facere.in quo ſummatim non omia ſed aliqua magis
er r optuna ad tenendũ bꝛeuit tangerent᷑.addẽs ſimul cum
mellosi hoc rõem aliquã ad intelligendu ſzm q; occurrebat ꝓ tẽ⸗
ins fe pus Quia vero theologia ſermo eſt de deo et de pꝛimo
ido ali— pꝛicipio. vtpote. quia ip̃a tanquã ſciẽtia et do ctrina altiſ
ledeb⸗ ſima. omia reſoluit in deũ tanqua m pꝛĩcipiũ pꝛimum et
tiſi ſummũ. Ideo in aſſign acõe racoõnũ in omibus que m to⸗
ſͤprig to hoc opuſculo vel tractatuio otin ent᷑. conatus ſum rö⸗
oa nem ſumere a pꝛimo pꝛmncipio. vt ſie oſtẽderem veritatem
1 ne. ſacre ſcripture eſſe a deo / de deo / ſeõᷣm deü / et ꝓpt deu . vt
tſcter merito illa ſciẽtia apareat vna eſie et oꝛdmata. et theo⸗
ren logia non immerito nũcupata. Si quid igit impfectu vel
hin⸗ , obſcuꝝ vel ſupfluũ vel mmus rectũ ibi fuerit vema occu
mtnſt pacõi et bꝛeuitati tẽpis et paupcule ſ. ciẽtie/ cocedat. Si
ohn⸗ 4 quid vero rectũ/ſoli deo honoꝛ et gloꝛia referat᷑. Vt aut
wp ehln ſequetia clarius eluceſcãt.titulos ptiquares et capitula
ii ⸗ pmittere curam ad facilioꝛe mem oꝛiã.et lucidioꝛẽ ↄtuitũ
poſto dicẽdoyꝝ. que ſeptẽ pticõibus et ſeptuagintaduobus ca⸗
mintt pitulis diſtinguunt. MIncipiüt tituli capitulon.
umunt = —

Nima ps eſt de trimtate dei. habet capitula nouẽõ.

Prumũ de illis ſeptẽ de quibus cheologia ĩ ſumma.

Scdðm quid tenẽdũ de trimtate pſonaꝝ ĩ vmtate eẽncie

Tereciũ de iſtius fidei intelligẽtia ſana.
Qnartũ de iſtius fidei expᷣſſione catholica.
Quitũ de vmtate diuĩe nature ĩ multifoꝛmitate apcõnũ
Sextũ de vmtate diuie nate ĩ multiplicitate aqpꝛiatoꝝ.
Septimũ de ommpotentia dei.
Octauũ de dei ſapia pᷣdeſtinacõe et pᷣſciẽtia.
Nonũ de volũtate dei et pꝛouidentia.
Ecunda pars de creatura mundi.
U Primũ de pꝛoductoe mundi totalis.

JSecũdũ de natura copali quantũ ad fieri.

Terciũ de natura coꝛpali quatũ ad eſſe.

Quartũ de natura coꝛpoꝛali quã tũ ad influere et opari.

Quintũ de modo deſcribẽdi pdic᷑ta in ſacra ſcnptura
Sextũu de pꝛoductõne ſuꝑpnoꝝ ſpirituũ.
Septimũ de apoſtaſia demonũ.
Octauũ de ↄfirmacõe angeloꝝ bonoꝝ.
Nonũu de pꝛoductõe honmmms quãtũ ad ſpiritũ.

Decimũ de pꝛoductõe quantũ ad coꝛpus.

Vndecimũ de pꝛoductõe eius quãtũ ad totũ nncium.
Duodecimũ de oplecõe et oꝛdine tociꝰ mũdi ↄſummati.

Ercia pars de coꝛruptela peccati.
ADrumü de oꝛigine mali in vni.
Sec ũdũ de pꝛimoꝝ parẽtum temptacõe.
Terciũ de pꝛimoꝝ parentũ trãſgreſſione.
Quartũ de pꝛrimoꝝ parẽtum pumcõe.
Quintũ de oꝛiginalis peccati coꝛrupcõe.
Dextũ de oꝛiginalis peccati trãſfuſiõde.
Septimũ de oꝛiginalis peccati curacõe.
Octauũ de oꝛigine peccatoꝝ actualiũ.
Nonũ de oꝛigine et diſtinctõe capitaliũ.
Decimũ de oꝛigine et qualitate pctõꝝ penaliũ.

ondecimũ de oꝛigie pctõn fmaliũ ꝗᷓ ſunt pcta ĩ ſpum ſ.
Varta ps de incarnacone vᷣbi M H
Oꝛimu ð rõe qua vbi dei debuit incarnari deaut

. Scðm eſt de incarnacõne chtum ad vmonem naturay.
DMõ Terciũ de incarnacone quantũ ad modum
A Ouartũ de incarnacõne quantu ad plemtudmem tpum-
g, Quintü ð plemtudie gre xpi quantu ad cariſmata maf
Sextũ de plemtudĩe ſapie pᷣi ĩ intellecen (ect
Septimũ de pfectione meriti xpi in affectu
Octauũ de paſhone xpi quantũ ad ſtatum paciẽtis
Nonũ de paſſone xpi quantum ad modum paciendi
Decimũ de paſlione xpie uantu ad exitũ paſſtoms
OPꝛimu 8 gra mquantũ eſt donũ diumitus datum
ropen. com de gra inchtum educit libeꝛũ arbitriũ extra petm̃
Penn Terciñ de gra in quantũ iuuat ad banũ meritoꝛiũ
Quartũ de ramificacõne ipius gre in habitus vᷣtutum
Qumtũ de ramificacõne ĩpius in habitus Donoꝝxꝝ
Sextũ de ramificacõne ip̃ius in habitus beatitudinũ / et
P dvſe quẽs fructuũ et ſenſuum S
Septimü de exercitio gre reſpectu credendoꝝ
Octauũ de exercitio gre reſpectu dingendoꝝ
Nonũ de exercitio gfe reſpectiu agẽdoꝝ pᷣceptoꝝ et oſili
Deci.ð exercitio gre reſpectu petẽdonꝝ et oꝛãdoꝝ doꝝ
Exta ps de medicina ſa cramẽtali
Pꝛimu de laeramentoꝝ oꝛisine
Scðm de lacramentoꝝ variacoõne
Tereciũ de ſarramentoꝛũ num ero et diſtinctione
Gua rtum de ſarramentoꝛũ inſtitutione
Quintũ de ſacramentoꝛũ diſpenſacõne
Bextum de ſacramentoꝛũ iteratione
Be timü de oftitutione et integritate baptiſmi
Oetauũ de integritate ↄfirmacõms
Nonũ de integritate eucariſtie

Pecimũ de integritate pem tentie
Vndecimũ de integritate vnctioms extreme
Duodecimu de inte gritate oꝛdinis
Tredecimũ de integritate matrimomi
Eptima ps de ſtatu finalis iudici
Peimũ eſt de iudicio in omum *
Scõom eſt de antecedentibus a iudicium eiuſmodi eſt,
pena purgatoꝛia
Terciũ de ancedentibus ad iudiciũ criuſmovi ſunt ſuf⸗
fragia eccleſiaſuca Ka
Qnartu eſt de crommtantibus ſient ẽ oflagratio igmum erri
Quintũ de thõtonntãtibus / ſicut eſt reſurrecuc moꝛtuoꝝ
. Sextum de oſequentibus ſc; de igne infernai
Septmũ e et vltimü de gloꝛia Paraoin èè

Er licit pemin Ancipit s pꝛima de trimtate ded
is ſeptem de gubuns eſt theolose m fumma cari.

lont
utad
ſwj
nüpie⸗
ntaſun
ſtadi
gup⸗
Wimn
iap.
cium
ſtet
nine
ch⸗
Wi
D
int

Pvmia paꝛs

N pñicipio intelligendũ eſt ꝙ ſacra doctrina ſcz w“) prr)
cheologia que pnñeipalit agit de pꝛimo pncipio.
ſcz deo trino et vno / de ſepte agit in vmuerſo. icʒ

2„
in, de trimtate dei. de creatura müdi, de coꝛruptela
,·pcti. de incarnatiõe verbi. de gra ſpuͦs ſancu. de
Rinft medicina ſacrali. deſtatu fmalis iudiĩci. M
Ncõ aũt ad intelligẽtiã huiꝰ? veritatis hec eſt. quia
murdi Aam ſacra ſcripta ſiue theologia ſit ſciẽtia dans ſuf
nenen ficientẽ noticiã de pꝛimo pñncipio hm ſtatũ vie / ſim qð eſt
2rr neceſſariũ ad ſalutẽ. et deus nõ tm̃ ſit reꝝ pncipiũ et exẽe
plar effecnuũ in creacõe. ſʒ etiã refectiuũ in redempcòe.
et pfectiuũ in retribucõe.ideo nõ tm agit de deo creatoꝛe
hſz etiã creata. et qꝛ creata rõnalis qᷓ eſt quodãmodo fons
nend oĩum nõ ſtetit / ſed ſuo caſu indiguit repart ideo agit de
ugi coꝛruptela pti medico ſamtate et medicinaiet tan dẽ de 4

curacõne pfecta ꝗᷓ eſt in gloꝛaſimpiis piectis in penã. Et
deo ip̃a ſola eſt ſciẽcia pfecta.ꝗqᷓ incipit a pꝛimo qð ẽ pꝛi
mũ pncipiũ et ꝓpuemt ad vltimu qð eſt pᷣmiũ etnũ Inci
pit a ſummo qð eſt deus altiſſimus creatoꝛ oĩum. et pue
it ad infimũ qð eſt infernale ſupliciũ · Ipa etiã ſola eſt
ſapĩa pfecta/qᷓ mcipit a cã ſumma vt eſt pncipin creatoꝝ
vbi tminat᷑ cogmcõ pbiſicaſet traſit ꝑ ea vr eſt remediũ
pctõꝝ. et reducit in eã vt eſt pᷣmũ meritoꝝ et fims deſi⸗
derioꝝ. et in hac cogmcõe ẽ ſapoꝛ pfectus vita et ſalus
aĩan. Et ideo ad eã addiſcẽd ã mflaman debet deſideriũ
oĩum xpᷣianoꝝ) Ex hus patet ꝙ; licet theologia ſit ð tot
et de tam variis.eſt tñ ſcia vna. Cuiꝰ? ſubiectũ vt a quo
omãa eſt deus. vt ꝓ qð omĩa xp̃us.vt ad qð omĩia opus
repacõis. vt circa qð omia/vmcũ caritatis vmculũ quo
celeſtia et terreſtria vi gunt᷑. vt de quo omĩa in lbꝛis ca
nomcis op̃henſa/ credibile vt credibile. vt de quo omia in
libiis expoſitoꝝ/credilevt intelligibile. Qma ſm aug.
in libꝛo ptilitate creocdi. q; credimꝰ debemꝰ aucti. ꝙᷓ
mtelligimꝰ? ror, ADe trimtate pſonan i vmtate eencie;

2

2

.

moꝝn libꝛoꝝ timmodo auẽtas er poi

Nimo ergo ð tmtate dei oſiderã da ſunt bec. qua
lit ſtet vitas ſubſtatie et nate cũ płalitate plone
