cõ aũᷣt ad intel.pᷣ·hec eſt.qꝛ cũ ( ſunt carnalia
rvcim̃ moꝛtale ſit actualis receſſus a deo ſcʒ a pꝛimo
pncipio. recedẽ aũt a pꝛimo pncipio nõ põt eẽ inſi ꝑ ↄtẽp
tũ ipius. vel in ſeipᷣo vel in ſuo pcepto Cõtemptꝰaũt pꝛi

mi pnapi eſt ſuꝑbia.neceſſe eſt q; omĩs moꝛtalis pecca⸗

ti culpa vel offenſa miciũ ſumat a ſuꝑbia. Quia vo nul⸗
lus ⁊temmt pꝛimũ ꝑncipiũ et ſummũ vel eius pᷣceptũ pꝑ ſe

mſi ꝑ hoc ; aliq̃d alind ab ipo vel vult acquirẽ vel ti⸗
met pdere. YHmc ẽ ꝙ; neceſſe ẽ ome pctm̃ actuale oꝛiginẽ
trahẽ a duplici radice. ſcʒ timoꝛe et amoꝛe qᷓ radices ſunt
maloꝝ licet nõ eque pꝛimo.nã omĩs tumoꝛ oꝛtũ habet ab
amoꝛe. nullꝰ em timet aliqd pꝑdere mſi illud qð amat ha
bere. et ĩideo timoꝛ hʒ foueri ꝑ ea ꝑ qᷓ fouet᷑ amoꝛ.amoꝛ
aũt moꝛdmatus ẽ reſpectu ↄmutabilis bom Et qm̃ bonũ
iullud eſt triplex.intius ſczʒ excelletia.extius ſcʒ pecuma.
et inferius ſcʒ carms laſciuia. Hinc ẽ q; neceſſe ẽ ꝙ; ſint

tria radicalia fomenta pcetõn actualiũ.qᷓ ſupius p̃ᷣtarata

ſunt ad que dũ aĩa moꝛdiate fert oĩa pctã actualia oꝛiũ
tur. Et qꝛ hoc fit ſzm ſeptifoꝛmẽ modũ. ideo ſeptem ſunt

pctã capitalia, ex quibus gnatur vmuerſit as vicõꝝ. vo⸗

lũtas em nr̃a aut deoꝛomat᷑ qꝛ appetit qð nõ eſt appetẽ

dũ. aut refugit qdð nõ eſt refu giẽdũ.ſʒ qꝛ appetit qd non
eſt appetẽdũ. vtpote bonũ vt nũc ſeu ↄmutabile ſen ap⸗
parẽs bonũ. aut hoc eſt mtius. et ſic eſt peiuata excelle⸗

cia quã amat ſuꝑbia.aut eſt extius et ſic ẽ ſufficiẽtia qnã
amat auaricia. aut eſt inferi?. et ſic aut delectabile qꝛ ẽ
ad ↄſeruacõz indiuidui et ſic eſt alimẽtũ.qdð eſt delecta⸗
bile him guſtüũ et appetit᷑ a gula, aut qꝛ eſt ad ↄſeruacõ⸗
ſpeciei. et ſic eſt coĩtus.qui eſt delectabilis ſm tactũ et

appetit᷑ a luxuria. Si aũt volütas deoꝛdmat qy refugit
qð nõ eſt refugẽdũ. hoc põt eſſe triplicit ſjm triplicẽ mo
dü refugẽdi. aut em̃ refugit ſzm puerſuʒ inſticiũ rõnał et
ſic ẽ inuidia. aut ſzm mſtictũ ↄcupiſcibił᷑ eęt ſic ẽ accidia
aut ſzm mſtictũ iraſcibilis et ſic ẽ ira.vñ qꝛ quatuoꝛ ſunt

pnñᷣapalia et appetibilia. et tres vires / hm quaꝝ inſtinctũ
eſt fuga. ideo tm̃ ſeptẽ ſunt pctã capitalia. Nurſus/quia
ſenſus appetibilis eſt cum delectacõe.ſenſus aũt rei fugi
tiue eſt cũ doloꝛe.hinc eſt ꝙ quatuoꝛ hñt ai ũctã leticiã
tria vo alia habent adiuncta triſticiã et penã. Omĩa tam̃
dicunt᷑ capitalia. qꝛ deoꝛdĩacões ſunt pncipales.et mul⸗

taꝝ aliaꝝ deoꝛdimmacõnũ pncipia ſuo mõ influẽcia,. vnde

ſarqo
g i
peſnde
loet t
ſta umf
tunt era
Aguer
ſamane

6
mſnt ſi
ſeey
etmeſti
aüt ſpi⸗
coem m
rarator.
nterpain
dapitet
nunbnsv
pecca. t
ſa uſtar
tantial
na eſtad
nans de
ſo
aln
letb norr
o Honn .
diſni
nomtin⸗
turaleir

danſu

dmoe. amo.
ctqñboni
geam.
eſeigint
iußenrat
lchala oni
lepten ſunt
Sm w⸗
heti
et con
rinar etutl
rtble /
zeſt Meckn⸗
Aernaci;
m tnpiren
nai tin!
ee ieium
4 iunn
ninundhi

licet qdam ex hiis pñcipaliter fugaʒ reſpiciant. hñt tam̃
et ip̃a delectabilia ſua. Nã inuidia vult pꝛiuatũ bonum
poſſidere ſine ſocio et ita integra liter. Ira ſine contra⸗

¶rlo et ita inpturbabiliter. Nccidia ſine laboꝛe aliquo et
,ita mfatigabiliter. et quia hec defacili nõ obtinẽt.ideo

magnũ exerciciumvicioꝝ ſecũ trahũt ad himoi que appe

tunt exequenda vel ad ea que reſpiciũt declinãda reſpe

ctu quoꝝ dicunt᷑ pctãcapitalia quaſi capita ex quibus
alia manant
WD eoꝛigine et gqualitate petõn penalin
E pctis aũt penalibꝰ hoc tenenð eſt. ꝙ izʒ malũ
culpe et malũ pene ſint diuerſe maloꝝ dĩie qᷓdã
tñ ſunt ſic pctã q; etiã ſunt pena peccati.Spẽali nãq; mõ
pctã et pena pcti dicunt᷑ illa qᷓ habent adiũciũ doloꝛẽ
et me ſticiã.ſicut imnuidia et accidia et ↄſimlia. Omus
aũt ſpẽalit dicunt᷑ ĩilla qᷓ hñt adiũctazʒ vł merã depꝛaua
cõem nate uel ĩignomĩaʒ,ſicut ſunt illa quantũ ad que de
peccatoꝛ tradi in repbũ ſenſumgñalit᷑ aũt pctã que ſunt
mter pꝛimã apoſtoſiã et vltimã penã gehẽne et peccata
dici pñt et pena peccati.ĩuxta q; dicit gres. crun ina cri⸗
mimbns vmdicare: Licet tamẽ idem dicat petm̃ et pena
peccati. tenendum tamẽ eſt ꝙ omis pena mquantũ pe
na iuſta eſt et a deo.nulla vo culpa eſt iuſta nec a deo ſʒ
tantũ a libere volũtatis arbitrio. Dena vo que mere pe⸗
na eſt a deo eſt recte inflicta. que vero eſt culpa vł incli
nans ad culpam eſt ↄtracta vel acta
cio autẽ ad intelligenciã pᷣdictaꝝ hec eſt. quia cũ
alum dicat receſſum a pꝛimo pncipio ꝓ hoc q; no-
cet bono · non nocet aũt bono mſi aliquid adim ẽdo ð bo
no. Bonũ aũt ⁊ſiſtit in modo ſpecie et oꝛdine nullum eſt
malũ q nõ ſit coꝛruptiuũ mõi.ſpẽi.et oꝛdims.oꝛdo aũt
duplex ẽ. oꝛdo nate et oꝛdo ĩiuſticie: oꝛdo nate eſt in bo
no natali. oꝛdo iuſticie ẽ in bone moꝛali.et qꝛ bonũ na⸗
turale ẽ in om̃ nata. bomim moꝛale ivoluntate. iõ oꝛdo

nate in om nata eſt. Oꝛdo vo ĩuſticie bʒ oſiſtere in vo⸗
lũtate electiua.et qꝛ volũtas eſt mſtrumẽtum ſeipᷣm mo
uens.nata vo minĩe. Hinc eſt oꝛdo iuſticie ẽ oꝛdo nõ
tm factus ſi factiuꝰ?. Oꝛdo vero nate eſt tm̃ oꝛdo factus
AÆυ ergo malũ pꝛiuare põt oꝛdinẽ iuſticie et oꝛdinẽ na⸗
ture. Hmc eſt ꝙ duplex ẽ malũ.ſcz culxe et pene.Rur⸗

ſus qꝛ oꝛdo ĩuſticie eſt oꝛdo vol utarius. Hinc eſt q; ma

lũ culpe eſt affectio volũtaria.malũ aut pene affectio ĩ
uolũtaria. Poſtremo qꝛ oꝛdo ĩuſticie in volũtate e oꝛdo
factiuus.ideo malũ culpe ꝙ; eſt eiꝰ pꝛiuacio eſt malũ ꝙ;
facimꝰ.et malũ pene ẽ malu q; patimur.et qꝛ paſſio nõ ẽ
mſi nataliter pcedat actio.nec eſt actio ad quã nõ ſequa
tur aliqua paſſio. Hinc eſt ꝙꝙ nulla eſt pena ſine pceden
te merito culpe.nulla eſt etiã cnlpa qum ↄcõmittet᷑ al⸗
qua pena·et qm̃ ꝙ facimꝰ a nobis eſt ꝙ patimur põt eẽ
a nobis et ab alns.vtpote a cauſis ſupioꝛibus vel infe
rioꝛibus.ideo licet omis culpa ſit a nobis nõ tamẽ omĩis

pena eſt a nobis. imo qᷓdam a nobis acta/quedam infli⸗

cta quedam ↄtracta. et qe cum quis facit qð nõ debet iu
ſiũ eſt pati ꝙ debet.iõ om̃is pena inquantũ pena iĩuſta
eſt et a ðᷣma ꝓuidentia. quia oꝛdinata ad culpã. Quia
vero paſſio illa poteſt eſſe ꝑ a dempcionem bom natura

us vel bom moꝛalis cum naturali. Hinc eſt ꝙ quedam

pena eſt mere pena. quedam eſt pena et culpa. quia bo
nũ moꝛale q; eſt iuſticia nõ adimit᷑ mſi ꝑ miuſticiã q̃ eſt
culpa. Pꝛima erge pena eſt a deo. ſcz et ſcõm id eſt.
et ſecuudum q; pena eſt a deo inquantũ non mſtituente
ſed vmdicante. Secunda vero cum ſit cenlpa ſecundum
id qð culpa eſt a deo nõ eſt ſʒ ſolum quãtum ad oꝛdine
ipᷣa vo vel eſt acta.ſi ſequat᷑ actuale.vł᷑ eſt ↄtracta ſi ſe
quat᷑ ad oꝛigmale.Si igit ꝗpᷣe accipiat᷑ malũ ſzm id ꝙ e
pꝛiuaco bom natatł᷑ et affectõ ĩuolũtana et malũ qð pa⸗
timur ſic ñ comcidit cũ malo culpe ĩ ið licʒ ſit ãnexũ eið

Si auũt large accipiat᷑ vt dicat᷑ malũ qð patimur ſiue a

ſitt yni
hliiralih
mmemiſſb
bno pot
lo api
tato ſiw⸗
ſunt din
nite d/
Kea
eſſu
gitnmt
nplcepe
lbero zn
ntars.
volitat
Parneht
Nalias,
droeme
ſci⸗
a aedz
ewit
nflie
volirne
mullipe
ken⸗

nariede
nodoſis /
eet one 1
er ere Hn
hirelnn
ew afrerno
ücnnd odo
weſtmaliq⸗
tepaſionoi
dariſeq
en ſmneerden

1RNomnei d⸗

ppaummſiti

s waioni
rumifl⸗
ni remiuſta
gen donmwmuna

et alpe 4
tſcond er.
on haente

u wordne

[De o⸗

mũ et vnũ.aqpꝛiate tñ ðꝛ aliqð pctm eſſe ĩ prem. aliqð in

nobis ſiue aliũde. ſiue in nata ſiue a volũtate. ſic comci⸗
Dut i ide / ſed nõ ad idẽ vel ſzm idẽ. quia qð eſt culpa in
ſe ðꝛ pena pᷣcedẽtis. vel culpa roe actois.pena ðꝛ eẽ rõne

Vaſſiis. Et ſic patet quõ et ꝓ quãto et quare aliquid ſi⸗

mul dicit᷑ peccatũ et pena pcti.
Sine xctoꝝ finaliũ/ꝗ ſunt pctã in ſpintũ ſanctũ.
E peccatis autẽ finalibus ſine irremiſſibilibus.
cuiuſmodi ſunt pctã in ſpiritũ ſanctũ. hec tenẽ⸗
Da ſunt ꝙ licet om̃e pctm gñalit ſit ↄtra deũ tri

filiũ. aliqð in ſpũm ſanctũ. hoc aũt petm̃ in ſpüm ſanctũ

irremiſſibile ðe in hoc ſeculo et in futoinõ qꝛ in hoc ſecu

lo nõ poteſt dimitti.ſʒ qꝛ raro dimittit᷑ aut vix in hoc ſe
culo quãtũ ad culpã. modicũ aũt et quaſi mchil fiet ĩ fu
turo ſibi remiſſio quãtũ ad penã. NHuus aũt peccati ſex
ſunt drie. ſcz jnuidia ſupne gr̃e.impugnacõ veritatis ag
mte. deſpacõ. p̃ſumpcõ: obſtinacõ mentis.impnia finalis

ginẽ trimtatis defoꝛmat. et ip̃am aĩam fedat quantũ ad

triplicẽ potẽtiã.ſcʒ mraſcibilẽ rõnalẽ et ↄcupiſcibile. et a

libero arbitrio ꝓcedit. qðᷣ in ſe gerit imaginẽ ſancte tri⸗

mtatis.ſcʒ pr̃is rõe facultatis.filij qꝛ rõis.ſpũs ſancti qe
volũtatis. Licet aũt hec tria ſimul ↄcurrãt ad omnẽ cul⸗

pa· quelibet tñ haꝝ ꝓ ſuũ defectũ poteſt eſſe rõ deoꝛdinã
di alias, Defectus auũt circa facultatẽ eſt impotẽtia. cir⸗

ca rõem eſt ignoꝛãtia. circa volũtatẽ eſt malicia.et hinc
eſt q;ꝛ cũ quedã ſint pctã ex impotẽtia· quedã ex ignoꝛã⸗
tia quedã ex malicia.et potẽtia attribuit᷑ pri. ſaxĩa filio-
et volũtas ſpuũi ſancto.quedã dicunt᷑ eſſe in prem. quedã
in fuliũ. quedã in ſpiritũ ſanctũ. et qm mchil masis ẽ in
volũtate ꝙᷓ ißa volũtas.et volũtas ipa eſt oꝛigo peccati
nullũ petm eſt adeo voluntariũ et viciũ ſicut eſt illud qd
pꝛouemt a coꝛrupcõne exiſtente in voluntate. Cum emm

5

Ncõ ad intel.p̃.hec eſt. q;ꝛ cum pctĩ pꝛimũ dicat re
ceſſum a peimo pñcipio trino et vno. om̃e pctiñ ima

3

duplicit᷑ dicat inuolũtariũ.ſcʒ ꝓ viclẽciã et ꝓ ignoꝛãtiã.
pemũ p defectũ potẽtie. ſcõm ꝑ defectũ ſcie. ſcʒ qñ volũ⸗
tas ſola coꝛrupcõne ſua.licet poſſit reſiſtere et ſciat hoc
malũ eſſe. aliquid eligit. tũc ðꝛ peccare ex certa malicia

et tale pctin mere ꝓcedit ex impꝛobitate volũtatis liberi.

arbitrij. et directe impugnat gram ſpũs ſancti. et qꝛ me⸗
re ꝓcedit ex libertate arbitru.ideo nõ habet coloꝛẽ excu⸗
ſacõis.et ꝗptea modicũ et quaſi mchil debet ei qui pumt᷑
de culpa impumtuũ relaxari. Quia vero directe impugnat
gram ſpũũs ſanct/p quã fit remſſio.ideo dꝛ irremnſcibile
nõ qꝛ nullo modo pcſſit remitti.ſʒ quia quãtũ eſt de ſe.
directe eſt impugnatm medicamẽti et remedij.p qð fie⸗
ri habet remiſſo pctõꝝ. Et qm ꝑctĩ remiſſio fit a deo ꝑ
gram pnialẽ mtra eccleſiaſticã vmtatẽ.ideo dr̃ie hunus
Pcti accipiunt ſim ꝙ; directe impugnãt illa tria. Nut em
impugnat ipᷣam gram pniĩalẽ in ſe. aut in oꝑpacõe ad deũ
a quo dat᷑, aut in ↄpacõe ad eccleſiã in qua ſuſcipit᷑.Si
m ↄpacõe ad vmtatẽ. ſic qꝛ vmtas eccleſie oſiſtit in fide
ſpe et caritate.ſiue in gra et veritate.ſic eſt duplex pctm̃
ſcʒ inuidia frat᷑ne gr̃e.et impugnacõ veritatis agmte Si
in ↄpacõe mętis ad deũ dantẽ.cũ vmuerſe vie eius quã
tũ ad ĩuſtificacõzʒ maxime ſint miſcdia et veritas. ſic eſt
Dduplex pctm.vnũ qð impnugnat miſcdiam. et hoc eſt de⸗
ſpacõ. Alterũ quod impugnat ĩuſticiã.et hoc eſt impu⸗
mtatis pᷣſumpcõ. Si vero impugnat ipᷣam gram pnĩalem
in ſe vel ſzm ſe. et ſic eſt duplicit.qꝛ gra xnĩalis facit re⸗
ſuire a ?miſſis pctis.et pᷣcauẽ a ↄmittẽdis.ↄtra pꝛimũ ẽ
obſtinacõ.ↄtra ſcᷣm eſt impnia finalis. ſjm q; finalis im
pnia dicit ꝓpoſitũ nõ pemtedi.ſic em̃ eſt ſpẽs pcti in ſpi⸗
ritũ ſanctũ. ſjm q; finał impnĩa dicit ↄtinuacõʒ pcti vſq;
ĩ finẽ. ſic ẽ ſeq̃la oĩum moꝛtaliũ.qᷓ ĩ hac vita nõ remittũt᷑.
et maxie oium ſpẽꝝ pcti in ſpiritũ ſanciũ. et ſic omẽ petĩ
miciũ ſumit a ſuꝑbia.et ↄſummacõʒ ſine fine hʒ ĩ finali im
pnia. ĩ quã q puemt coꝛruit ĩ iehenã. a qua nullꝰ peccãs

ucs gi
tenͤt alua

ſicut nec
ry pinp
ſtpperbi
iagod
kiolenid
cecizſt
fannedi
ſidyf
herbiſend
maoiun
ſluti aec

dwinz
gawoli⸗
nſint o⸗
nnia,
iteen ;

kae

renn⸗
a qui punit

rinngat

memſable
ieſt dee⸗
pefe⸗
u adop
de duns
ma. ren
Eiürud
u ſapit
ſt id
duphr peñ
Sa8ne
je ains qui
tnn we
dot e
doc eſi mp
Seng gamfr ſin
niels uun⸗
me⸗
ngiten
dnſe

nul pes

.

moꝛtalit᷑ põt liberari. mſi mtuemat mediatoꝛis gra ihe⸗
ſu xpᷣi.et ideo incarnacõem eius deſ derabat vmuerſitas
ſ. aluadoꝝ. cui mediatoꝛi dño noſtro ſit o ois honoꝛ et glo⸗

na m ſecula ſeculoꝝ.

ua verbu dei debuit mcarnan ·
Oſtquã aliqua dicta ſunt de trimtate dei. ð
crenta mũdi.et coꝛruptela pcti. Neſtat nüc
aliqua bꝛeuit dicẽ de incarnacõne verbi. p
dq quidẽ verbũ incarnatũ facta eſt ſal? et
repacs gñis hüam. nõ q;ꝛ deus humanũ genus alit nõ po
terat ſa luare vel liberare. ſed q; milus modꝰ fuit ĩta cõ
guns et ↄuemẽs ipᷣĩ creaton.ip̃i repatoꝛi · et repabili re⸗
Nco ad intel. p. hec eſt. Quia cũ pꝛrimũ (ꝓaracõi
rñci pi effectiuũ reꝝ nõ potuerit nec decuerit eſſe
mſi deũ.et nõ minꝰ ſit res ↄditas repare ꝙᷓ; in eſſe ꝓducẽ
ſicut nec minꝰ eſt bñ eſſe qᷓ; ſimplex eſſeldecẽtiſſimũ fuit
reꝝ pncipiũ repatm̃ eſſe deu ſummũ.vt ſicut omĩa creaue
rat ꝓ verbũ increatũ/ſic omĩa curaret ꝑ verbũ incarnatũ
Om ergo deus omĩa fecit potent ſapieter et optime ſeu
unuolentſdecuit vt ſic reparet q; potẽtiã ſapĩam et bem
uolẽciã oſtẽderet. Quid aũt potẽtius ꝙᷓ diũ gere extrema
ſumme diſtãtia in vnã pſonã · Quid ſ apiẽciꝰ? et ↄgruẽciꝰ
qꝙ ad pfectõʒ tociꝰ vmuerſi fieret iunctõ peimi et vltimi
verbi ſcʒ dei qðᷣ eſt oĩium pncipiũ.et huãne nate ꝗᷓ fuit vI⸗
tima oĩum creataꝝ. Qind bñuolẽcius ꝙᷓ ꝙ dñs pt ſerui
ſalutẽ accipiat foꝛmã ſerui.imo tãte bemgmtatis eſt vt
mchil demeciꝰ mchil bemgmꝰ? mchil amicabil? cogitari
poſſit. Cõuemẽtiſhmus ergo erat hic modus deo repato⸗
n ꝓpt omẽdãdã vᷣinam potẽtiã ſapĩaʒ et bnuolẽciã.Nur
ſus / quia homo cadens in culpã auerterat et receſſerat a
pꝛincipio potẽtiſſuno ſapiẽtiſſimo et bñuolẽtiſſimo. ideo
cezruerat in infirmitatem i gnoꝛantiã et maliciam.ac per
hoc de ſpirituali effectus carnalis ammalis et ſenſualis.

Inapit quarta ps. De incarnacõe verbi. ¶ De Yöng (ℳ pre“

*

4

et ideo meptus ad diuinam virtutẽ imitandã/ad lucem
cognoſcedã/ad bomtatẽ diligẽdã.d hoc igit᷑ ꝙ homo
ab iſto caſu reparet ↄgruẽtiſſimũ fuit vt ei cõdelcẽderet
peꝛimũ pncipiu reodẽdo ſe illi noſcibile amabile et imita⸗
bile Et q; bõ carnalis aĩalis et ſenſualis. nõ nouerat nec
amauerat nec ſeqbat mſipoꝛcõnalia et ↄſimilia.ideo adð
eripiẽdũ hoĩem de hoc ſtatu. verbũ caro factũ eſt.vt ab
hoĩe qui caro erat cognoſci poſſet et amari.ac ꝑ hoc q;
bõ deu cognoſces et amãs et imitãs remediaret a moꝛbo
pcti. Doſtremo/ qꝛ hõ reꝑari pfecte nõ potat/mſi recupa
ret mentis innocẽtiã/dei amiciciã et ſuã excellẽtiã qua ſo
li deo ſuberat· et hoc nõ potat fien mſi ꝓ deũ ĩ foꝛma ſer
ui. ideo gruũ fuit verbu incarnari.Excellẽtiã nãq; recu⸗
pare nõ potat mſi reꝑatoꝛ eẽt dea.qꝛ ſi mera creata.tũc
homo eſſet mere create ſubiectꝰ. et ſic nõ recuparet ſta⸗
tũ excellẽtie. Nmiciciã aut dei recupare nõ potat mſi per
mediatoꝛẽ cõuemẽtẽ.qui manũ poſſet ponẽ in vtruqz. et
vtriq; pti ↄfoꝛmis eſſet.et vtriq; amicus.et ideo ſicut ſi⸗
milis deo p dinitatẽ/ ſic ſimilis homĩ ꝓꝑ huãmtatẽ. Inno
centiã vero mẽtis recupare nõ potat/mſi dimiſſa culpa.
quã dimittẽ nõ decebat diuinã inſticiã/ mſi ꝑ ſatiſfa ctõ⸗
ddignã Et qe ſatiſfa cẽ nõ potat mſi deus pꝛo toto huma-
noinec gñe debebat ñ hõ qͥ ñ peccauerat.ideo ogrnẽtiſſi
mũ fuit huãnũ genꝰ? repari ꝓ deũ hoĩem natũ de gñe ade
Qñm̃ ergo excellẽtia recuꝑari nõ potat · niſi ꝓ recuꝑatoꝛẽ
excellẽtiſſimũ. nec amicicia refoꝛman potat mſi ꝑ media⸗
toꝛẽ amicabiliſſimũ.nec innocẽtia reacquĩiri potat mſi p
ſatiſfactoꝛẽ ſufficiẽtiſſimũ. Excellẽtiſſimus autẽ ſepatoꝛ
nõ eſt miñ den 8· Nmica biliſſimꝰ repatoꝛ nõ eſt mſi ſit hõ
Sufficiẽtiſſimꝰ ſatiſfactoꝛ nõ eſt mſi ſit ꝑiter deus et hõ⸗
et ↄgruiſſimũ fuit me repacõi incarnacõvbi. vt ſicut Snz
hum anũ i eſſe exierat ꝓ verbũ increatũ. et in culpã ceci⸗

derat deſerẽdo verbũ inſ Pirati. ſic a culpa reſurgẽt Per
verbũ i mcarnatũ.

i

(inca ym

igdin ſn⸗
Deoren
Ginama
s1dettat
oͤm̃eſte
mnvegetad
nmtatenat
ſumetis⸗
tantafev
mimsetre
ſteo
ore
guütucſ.
tuu m vem
ncarnaco
goqd on
erecor
manare, 6
tini ſeme
nicagtͦ ne
fit tot
oͤnoczer
netnoiac⸗
Kirtdig
nanorom
ſefammie
ſdine
iſitiſhig

Agbono
Nient
d am:

wremner?

vta norbo

miteede
litiz gaſo

iſom ſe⸗
iniqern⸗
1aratn tic
wranſin⸗
wwiat pe
unnige
twſatſ⸗

ntmi. Jno

mill alpa⸗
Pbelfachi
weabnnd⸗
worFiinſt
de gien
ip wapeen

PT e incarnacõe quãtũ ad vmonẽ naturaꝝ.

„

Irca ipᷣm aũt verbũ mcarnatu tria nobis cõſide
rãda occurrũt.ſcʒ vmo nataꝝ.pleĩtudo cariſma
tũ.et ꝓpeſſio paſſionũ ꝗꝓpt redimẽdũ gen?hũanũ

. Circa vmonẽ aut nataꝝ hec tria ↄſiderãda ſunt ad intel
ligẽdũ incarnacõis miſtenũ.ſcʒ opusſmodus ſet tꝑs. D

De ope mimmcarmacõis dñ hec tenẽda ſunt ſzm fidẽ xpianãa
qꝙ incarnacõ eſt opacõ trimtatis ꝑ quã fit aſſumpcõ car
ms a deitate.et vmo deitatis cũ carne. ita tñ ꝙ aſſumpcõ
nõ tm̃ eſt carms ſenſibilis.ſʒ etiã ſpus rõnalis /ſjm potẽci
am vegetãdi ſciẽdi et intelligẽdiita etiã q; vmo nõ ſit in
vmtate nate ſʒ pſone.nõ huãne ʒ ðᷣme. nõ aſſumpte ſed
aſſumẽtis. nec pſone cuiuſlibet ſj ꝓſone ſoliꝰ verbi. in qua
tanta fit vmo vt quicq̃d ðꝛ de filio dei dicat᷑ de filio hbo

mijms et ecõuerſo.hijs tin exceptis ĩ qbus expꝛimit᷑ vmo

NRcõ aũt ad intel. p. hec C(cLel claudit᷑ negacõ.
Neꝛ opus incarnacõis nõ ſelũ eſt a pꝛimo pnᷣcipio m
quãtũ eſt effectiuũ in ꝓducedo/vmetiã inquatũ eſt repa
tiuũ in remediãdo ſatiſfaciẽdo et recõciliãdo. m ergo
incarnacõ mquãtũ dicit alquẽ effectũ eſt a pꝛimo pnᷣci⸗
pio qð omĩa facit rõe ſumme virtutis.et ſubſtãtia/virtꝰ
et oꝑacõ vmca eſt et indiuiſa omimode in tribus pſoms
pinc ẽ ꝙ neceſſe eſt incarnacõis opacõʒ a tota trimtate
manare. O uia vo eſt a pꝛimo pncipio inquãtũ eſt repa⸗
tiuũ remediãdo.et totũ genus humanũ lapſum fuerat et
viciatũ.nõ ſolũ rõe aĩe veꝝetiã carms. hic eſt c neceſſe
fuit ꝙ totũ aſſumeret᷑ vt totũ curaret᷑.et qm nobis ma⸗
gis nota eſt ꝓs carms et magis a deo diſtat vt expᷣſſioꝛ
fiat noĩacõ. et magis expꝛimat᷑ huĩliacõ.et ꝓfundioꝛ ex
plicet᷑ dignacõ.hine ẽ ; opus iſtud nõ maĩatio ſz mcar⸗
natio nomiat᷑· Qurſus/q; eſt a pꝛimo pncipio mquãtum
repatiuũ eſt ſatiſfaciẽdo.et ſatiſfactio non fit inſi ab eo
q̃ debet et põt.et nõ dʒ mſi hõ.nec pᷣt mſi deus.optuit q;
ĩ ſatiſfactõe ſił eẽt ↄcurſus vtuſq; nate ſcʒ ðᷣine et huãne

tabilitatẽ ipiꝰ pfectiſſimã. Hinc eſt q; deitas et hbumam /

habitã/ꝗpt᷑ cãm pᷣdictã ¶ De incarnacõe quãtũ ad modð

Et quia impoſſibile eſt q; diuina nata ↄcurrat cũ alia/ſi
cut ꝑs ad ↄſtitucõz tercij· vel q; ipᷣa trãſeat in aliã nata⸗
vel alia nata tranſeat in ipᷣam/ꝗpt᷑ ſuimpliatatẽ et immu⸗

tas nõ vmunt᷑ in vmtatẽ nate nec accidẽtis. vmunt ergo
in vmtate pſone et ſpoſtaſis. Et qꝛ vᷣina nata ĩ nullo ſup
Poſito põt pſiſtere p̃terqꝙᷓ in ꝗpna ipoſtaſi. ideo vmo illa
nõ poteſt eſſe in ipoſtaſi ſeu ꝓſona hoĩs ſʒ dei. ac ꝑ hoc x
illã vmonẽ pꝛimũ pncpiũ in vnã ſuaꝝ ipoſtaſum fecit ſe⸗
ipm ſuppoſitũ huãne nate. Et ideo tm vna eſt ibi pſona
litas et vmtas pſonalis ex pte ſczꝭ aſſumẽtis. Poſtremo.
qm eſt a pꝛimo pncipio vt reꝑatm̃ recõciliãdo. et recõci⸗
liãs eſt mediatoꝛ.mediacõ aũt ꝗpꝛie ↄuemt dei filio.et iõ
incarnacõ, mediatoꝛis nãq; eſt eẽ mediũ int hoĩem et de
um/ad reducedũ hoĩeʒ ad ðimam cogmcõʒ ad diuinã cõ⸗
foꝛmitatẽ/ad diuinã filiacõz nullũ aut magis decet eſſe

mediũ ꝙᷓ ꝓpſonã que ꝓPucit et ꝓducit qꝗᷓ eſt trũ media p

ſonaꝝ.nullũq; magis decet reducẽ hoĩeʒ ad diuinã cog
mcõʒ ꝙᷓ; verbũ quo ſe pr̃ declarat qð eſt vmbile carm. ſi
cut et verbũ voci. nullũ etiã magis decet reducẽ ad ↄfoꝛ
mitate ꝙᷓ; eũ qͥ ẽ imago pr̃is.nnllũq; magis decet fien fili
um hoĩs qᷓ; ip̃m filiũ dei. Qm̃ ergo oĩno idẽ eſt filiꝰ hoĩs
et dei rõne mcarnacõis.et quecũq; ſunt vm et eidẽ eadẽ
int ſe ſunt eadẽ. Hinc eſt q; neceſſario fit ↄũicacõ ideo⸗
matũ mſi ſit vocabulũ in quo aliqna repugnãtia inclu⸗
dat᷑. ſicut ſunt illa in q bus includit᷑ reſpectꝰ vmõis vmꝰ
natu re ad altam. ſicut vmri imncarnari aſſumẽ et aſſumi.

vel negacõ alicuiꝰ cuiꝰ oppoſitũ alti ↄpetit.ſicut incipe

eſſe creari.et ↄſimiia in q bus inſtãtia fert᷑ ↄtra regulã p⸗
E mcarnacõe quãtu ad modũ hec tenẽda ſunt.
q) angelo nüciãte btiſſune virgim mare miſteruuů
mncarnacois pficiẽdũ in ipᷣa.vigo credidit appe
eijt et ↄſenſit.ſpũs ſanctꝰ in eã ſupuemt ad ſanctficãdũ

.

glui
eptt
gemepe⸗
nore
.
fanus
ſnono⸗
nipen
inte opar
agriſtnn
elpodeat
ai gemms
Periun
fundert
eſſcr an
ſencies
t krüd⸗.
ſocuraren
Uriri cr
rochüat
kintüͤſen
tone tz
tio eſt
meamnat
ſti terre
Ntmedice⸗
nnacoſe
ng Nt.
otee
nen
wlene
tom onn

naiimntn
Mnamm

„misd,
imtoi
weyno i
naephoey
lum keat ſe⸗
ſt ſi pona⸗

Poſremo⸗

o. weot⸗
i Mwenede⸗
ddumic⸗
s dert eſe
ſtmü meap⸗
diini cog,

ble am ſ-

uci dofoe⸗
dern en flli
iddois
na edeend
mös
umekn,
tit lar upe
mnglih⸗
nini
rmmideſn,
dt

51 mikncn

Q

et fecũdandũ. cui? virtute virgo ocepit dei filium. virgo
peꝑit.et poſt ꝓtũ virgo ꝓmãſit.C õcepit aũt nõ ſolũ car
nem. venetiã carnẽ aĩatã.et verbo vmtã nullo pectõ ob⸗
Anoxiã/ſʒ oĩno ſanctã et immacula tã. rõe cuiꝰmater dei di
. (Cit᷑: et eſt dilectiſſima virgo mara· H
Rcõ aũt ad intelli. . hec eſt „Hincarnacs eſt opus
manãs a pꝛimo pncipio mquãtũ eſt repatm modo ↄgruiſi
ſimo.mõ ⁊ũiſſimo.et mõ ↄpletiſſimo.ecet em̃ eius ſapie
tiã oꝑpan ↄgrue, decet eius largitatẽ opari ↄuiter. et vir
tutẽ opan ꝓfecte. Am̃ ergo ẽ a pꝛimo pncipio repãte mõ
gruiſſimo. et ↄgruꝰ modus eſt ꝙ medicina ex oppoſito
reſpõdeat moꝛbo · et repacõ lapſui.et remediũ nocumẽto
cũ genus hũanũ lapſum fuerit ꝓ diabolicã ſuggeſtiõz. et
P ↄſenſum mulieris decepte. vel gna cõez ↄcupiſcibilẽ traſ⸗
fundẽtẽ oꝛigmnale pctm̃ ĩ pꝛolẽ.optuĩt ergo q; ecõtrario
eſſet angelus bonus ſuatẽs bonũ · et vir go credẽs et cõ⸗
ſenciẽs in bonũ ſuaſum. et caritas ſpus ſancti ſanctificãs
et fecũdans ad oceptũ immaculatu. vt ſic ↄtrana ↄtrari-
is curarent.ac ꝓ hoc ſicut mulier ꝑ diabolũ decepta. et
p virũ ↄcupiſcibilit cogmta et coꝛrupta trãſfudit in om̃s
moꝛbũ culpã et moꝛtẽ·ſic mulier p angelũ erndita. et per
ſpiritũ ſanctũ ſanctificata et fecũdata/abſq; om coꝛrup
tione. tã mentis ꝙᷓ coꝛpis.pꝛolẽ gnaret qᷓ oibus ad ipam
vemẽtibus daret gram ſalutẽ et vitã QRurſus/qꝛ incarna⸗
tio eſt a pꝛimo xncipio reꝑpãte mõ ⁊ũiſſimo.nam ꝑ verbũ
mcarnatũ repat lapſus hommũ et angeloꝝ.vtpote cele
ſtiũ terreſtriuũ ct hommũ lapſus reꝑpant᷑ ſzm vtruq; ſexũ.
vt medicamẽtũ ſit ↄvũe omĩbus·: decẽtiſſimũ fuit ꝙq ad in
carnacõis miſteriũ fieret ↄcurſus/an geli mulieris et virti.
an geli vt annũciãtis.mulieris virgims vt ↄcipietis. viri
vero vt ↄcepte pꝛolis.vt ſic angelus gabꝛiel eſſet nũciꝰ⸗
pris eterm. virgo immaculata eſſet templũ ſpus ſ. an cti.
pꝛoles ↄcepta eſſet ip̃a pſona verbi.ac ꝓ hoc in vñi repa-
tiom omnio ↄuis fieret ↄcurſus trium de triplici ierarchia

4

ſcʒ diuina angelica et humana.ad inſmuãdũ nõ ſolũ tri⸗
mtatẽ dei. ven etiã gnalitatẽ bñficij.et libertatẽ repato⸗
ris ſummi.et qm liberalitas ſpuũi ſancto aꝓpꝛiat᷑.et ſancti

ficacõ virgim/in qua pacta fuit verbi ↄcepcõ. Hinc ẽ )
licet opus illud ſit a tota trimtate.ꝓ applicacõʒ tñ dicit

v̈go vcepiſſe ðᷣ ſpũ ſctõo. Doſtremo/qm ẽ a pꝛimo pncipio

repãte mõ ↄpletiſſumo. hic ẽ ꝙ in ↄcepcõe ↄplecõ debita

fuit ĩ ꝓle. fuit ĩ ↄceptu.fnit et ĩ vtute ↄcipiẽte.qꝛ ↄplecõ

debita debuit eẽ in pꝛole.hĩic eſt ꝙ in inſtàti ↄcepcõis nõ

tm̃ fuit ſemĩs mmciſio/veꝝetiã ↄſolidacõ cõfiguracõ. viui⸗

ficacõ ꝓ aĩam.et deificacõ ꝑ deitatẽ vmtã.vt ſic btiſſi⸗

ma virgo dei filiũ vere vcipet ꝓpt vmõem carms ad dei⸗

tatẽ mediãte ſpũ rõnali/ꝑ quẽ tanquã ꝓꝑ mediũ ↄgruẽtie

caro erat idonea ad vmon.qꝛ vᷣo ↄp lecõ debuit eẽ in cõ

ceptu cũ ex quatuoꝛ modis tres modi ꝓducẽdi hommẽꝓ
ceſſiſſent.pꝛimꝰ nec de viro nec de muliere. ſicut in adã.
ſcos de viro ſine mnliere. ſicut in eua. terci? de muliere et
viro. ſicut in omĩbus ↄcupiſcẽtialit natis.decuit ad ople

mentũ vmuerſi quartũ modũ mtroduci qui ſcʒ eẽt de mu

liere ſine ſemie virili/ꝑ virtutẽ opatoꝛis ſumm. Qm vo

debuit eſſe ↄplecõ in virtute.hinc eſt ꝙ in ↄcepeõne felij)
dei ſimul ↄcurrit virtꝰ imnata matiã pᷣparauit.virtꝰ infu

ſa purificãdo ſegregauit · virtꝰ increata ſubito pfecit qðᷣ
non potat a vᷣtute creata mſi ſucceſſiue fieri.et ſic virgo
btiſſima maria mater fuit ↄꝑletiſſimo mõ ip̃m dei filiũ cõ
cipiẽdo abſq; viro.fecũdãte ſpũ ſancto.quia em̃ in mẽte
virgims amoꝛ ſpũs ſancti ſingulari᷑ ardebat.ideo in car⸗
ne eius virtus ſpiritus ſancti miracula faciebat.ſcʒ ꝑtim
excitãte.pꝓtim adiuuãte.pꝓtim eleuãte nataz. iuxta qð cõo

ceptus ille mirabilis exigebat. De incarnacõe
quatũ ituoinẽ t —2=èòèòMG
E tpe vo incarnacoõis hoc tenẽdũ eſt ꝙ licet de
usa pnᷣcipio potuerit incarnari. noluit tñ mſi ĩ fi
ne ſeculoꝝ p̈cedete lege nate et lege figure/pꝰpriarchas

ſempet
ſupden
tnem
naßn
afacat
mnouslit
alſceca
ltad Si
Reget
Gſirh
ſtinct
ketſalut
pnitn
inpliat
llat ſea
literiz
Puſun
npn
tede
tage⸗

it⸗ Ibetas qbus et ꝓ quos fuit mcarnaco v nice ⸗
ſick t dignatus eſt mcarnart tanch in fme tym . 1 mi⸗
n Tuine. in g oicit ap tus vbi vemz- lici iub Ege r.
Minc tune⸗ filiũ ſuũ natũ ex muliere faciu ſi 3. .
„ ch iliũ ſun natu ex mulier 2 pꝛi
dai * Ra ounei p bees Grunn ncarnaeo eſi oxe
mopichn d r ſachn ſablimitatẽ remeon et um beeerdit Qñ̃
hüdtn Nã ſapientiſſimꝰ artifex i. agenm ichiltrabar ivita. ſie
ncpci tñ libertas ar.hoc requinit 6 ĩuemret / qui vel
agin debuit deosenObſanu nollẽt ſa luatoꝛẽ qrere nec ſa⸗
1nc.un . toꝛẽ. qui vo nollet ſa⸗ A.. .
mns 4) o⸗ ince p . ſen noꝛãtez· millꝰ qᷓrt adiutoꝛẽ mſi eeoSne
di min *n cen Quĩa ergo hõ ĩ pſcipĩo an Pxind 1s na
Eitüni ſapbicbet Biae in er vaneer is kmiſt des pne legia na
H5s ſupbieba duĩceret᷑ de ĩgnoꝛãtia/et pꝰ cogmta ĩgnoꝛan
t.ſteut madi, tiã iz pmanete ſupbia v̈tu 4 zDit legem pceptis
ney deeſt deeſſe ꝗqᷓ iubeat. addidit legem
&mulereg qᷓ fadat.ſʒ deeſt dee t cerimomalibꝰ agguantẽ / vt habi
mit0opl moꝛalibꝰ erudientẽ et cerim fuget hõ ad dinaz miaʒ
. 5 mta impotẽtia ofugẽt he 5cu röi je
ge dem a ſaecia et cogmira imx data eſt nobis in aduẽtu xp̃i i
m. Gnp et a0 graz Poſalijne bſeq debui ĩcarnacõvbi. Rurſꝰ
Nrpohell palegẽ ſeripte et nate ſubſe credet fide firmiſſima
ken⸗ m ſublimitas remedii req̃nt vt credet fið ſecretiſſmũ
irndi⸗ emet te ardẽtiſſima tanꝙ; miſteriũ ſecetiſnmũ
rit in g et amet cantate: ogruentiſſimũ fuit vt añ xp̃i aduentũ
eri ir i et ſaluberrimũ · iõ 54 ꝓphetaꝝ tã explicita in verbis q7
ndili Huct multa teſtimo ltis et firmis teſtimomis qð
i e implicita 18 — bitabile ads credend. Pee
med at ſecretũ fieret certů et mdubitabil ſi derla / vt
tado nd⸗ Era t ed . licia ꝓmiſſa et ardẽtiſſima deſi . la —
ber ipen ict etia multipnaa⸗« ctaret᷑.expectatũ differet᷑.dilatũ
t ꝓmiſſum bñficiũ exxe t diu de ſïatum feruent amaret
„eſ umplius deſ. deraret et diu de t᷑. Doſtremo qm̃ in
Dei.⅓ Inp 1 ſuſcipet᷑ et ſolliciciꝰ huaret᷑. Poſtremo a .
testas et pfectio vmuer ſi re ſcq; incarnacõis erat
eſtqhhet n ad loca et tpa et hoc opꝰ ſcʒ mcarnacois
e ta quantu ad loca et tꝑa 1
luice .

ntn

4

pfectiſſimũ inter omia opa dima. Pꝛoceſſus aũt dz eẽ ab

impfecto ad pfeciũ et ñ eotra. Hinc ẽ q; opus illud de

buit fieri in fme tpm yvt ſicut peimꝰ hõ q erat tociꝰ mũ⸗

di ſenſibilis oꝛnamẽtũ. vltimo fuĩt ↄditus. ſcz ſexta die
ad ↄtẽplacõz tociꝰ mũdi ſic ſcdᷣus hõ tociꝰ mũdi repati
ↄplemetũ in quo pꝛimũ pncipiũ diũgit᷑ vltimo.ſcʒ deꝰ cũ
ho ĩe. homo fieret in fine tꝑm hoc ẽ in ſexta etate qᷓ eſt
etas apta ad exerciciũ ſapie/ad renũciacõe; vcupĩe et ad
trã ſitũ a ſtatu turbinis ad qetem qᷓ om ĩa ↄpetũt vltime
etati decurſus mudi ꝗpt incarnacõʒ fili dei. QAm̃ ergo ad
uẽtꝰ? xpᷣi fuit in tpe legis gre et inpibicõe mĩe reꝓmiſſe
et in pncipio etatis ſexte et hec oĩa dicũt plemtudinem
qe lex gre implet legẽ ſeripte. et ſolucõ ꝓmiſſi implet ꝓ⸗
miſſiõz. et ſexta etas rõe pfectõis ſe narij ſonat in plemtu
dinẽ. hinc eſt ꝙᷓ in adustu filij dei de eſſe plemtudo tẽ⸗

poꝝ. nõ ꝗpt hoc ꝙ in ei? aduẽtu tps fimat᷑.ſʒ qꝛ tpalia
mſteria imp leant᷑.ſicut antixps nõ debuit vemre in pnci

pio tepis, qꝛ aduentꝰ eius mmis fuiſſet feſtinus.ſic nec
differre vſq; in finẽ vltimũ. qꝛ tũc mmiũ eſſet tardus. de
cebat em ſaluatoꝛẽ int tps moꝛbi et tꝑs ĩiudicij.in medio
mtroducè tps remedij. decebat mediatoꝛzẽ qdã membꝛo
ruũ ſuoꝝ pᷣcedẽe/qᷓdã ſequi. decebat ductoꝛẽ tuc ſe ꝓfectũ
eſtendẽ cũ eſſet oꝑtuitas recurꝛẽdĩ ad bꝛauiũ.et hoc eſt
m fine tpm.et int immũ et int aꝗprimacõʒ ad finale iudi
caũ. vt ꝓ timoꝛẽ iudici ſumulati et ꝓ ſpem pᷣmij attracti.
er p Pfectõʒ exẽpli aĩati vigoꝛoſe et ꝓfecte ſequamur du⸗
cẽ de v̈tute ĩ virtutẽ vſq; puemamꝰ? ad bꝛauiũ feliatatis
(Der leitudie gĩe xp̃i tũ ad cariſmata ĩ affectu (etine
Oſtꝙᷓ mmnotuit nobis verbũ incarnatũ quãtũ ad
vmonẽ nataꝝ. ↄſiderãdũ eſt quãtũ ad plemtudi
1 nem canſmatũ ſpũaliũ. Circa que pꝛimo ↄſiderã
da eſt plemtudo gr̃e ĩ affectu.deinde plemtudo ſapie in
mtellectu. poſtremo plemtudo meriti in ope et effectu.
De pleitudĩe ergo gre in affectu m xpo hec tenẽda ſunt.

R R—
l —=W
—,BMA =ð
— =ð

impo⸗
tiad r
4 jtu ad 8
dos v ip⸗
„vee peceai
g⸗ eſtne
4 Aulens
ſuit motu⸗
ſe fecti x.
fit ſue ſut
turck⸗
ſco⸗
n fiapn
etadiym
et deutom
dithoiez
patet ois
yalibi n
djofuente
ſepando no
ni. Eren
etphapn
mtdo ge
dargin
clend dore
malianoh
Pſeptran
iuin b
S K din
onsͤ ſoe⸗

udlie
Puſludde
Nrtili⸗
oſende

moſg

lante heſt
dapſe et a)
penityluime
Gnedoed
nie epniſe
emtudinem
Rmplerp⸗
Winplemdn
ſenmdon⸗
hektpalu
tyemne n pie
Minus. ,e ier
lr tarous. &
an mn medio
inenbe⸗
irſegii
m oe n
10 Kudeino
Gmit enin,
ſecum n/
zuin aMs
fen En
ie⸗ ii
i kind
wi ſon⸗
zarolien
eAd⸗ Eenn
rnidnſun⸗

4

qʒ in xpᷣo a ſni ↄcepcõne fuit plemtudo om̃is gre quan
tu ad graʒ ſingulans pſone. quantũ ad graz capitis et

chtũ ad gr̃az vmõis ita Pp graʒ ſingularts Plone huĩt

oĩs culpe ĩmuĩtatẽ et qtu ad actũ et qᷓtũ ad poſie/qꝛ

nec peccauit nec pctm hre potuit. p graʒ aut vmonis di⸗
gnꝰ eſt nõ tm̃ felicitate gloꝛie.vm etiã adoꝛacõne late q̃

eſt cultus reuerẽtie ſoli deo debite. p gr̃azʒ vo capitis m

fluit motũ et ſenſum in vmuerſos q ad eũ accedũt vel ꝓꝑ

fidẽ rectã vel ꝓ fidei ſacramẽta ſiue aduentũ eiꝰ p̃e ſſee⸗

rint ſiue ſubſecuti fuerint. nã et qui pibant et qui ſeqban
tur clamabãt oſanna filio dauid
Lcio aũt ad intel.pᷣ.hec ẽ.qꝛ repacõ eſt oꝑacõ pꝛi
mi pñcipiita q; oĩs gra ab ipᷣo manat ſzm liberalitate⸗

et ad ipᷣm refert ſzm vfoꝛmita tẽ.iõ oꝑtz q; fiat ꝑ gram

et deifoꝛmitatẽ. gra em̃ et manat a deo lberalit et red⸗
dit ho ĩez deifoꝛmẽ. qm ergo reꝑatiuũ pncip iũ ꝓ gr̃aʒ re
Pat et oĩs res plemꝰ? et ꝓfecuꝰ eſt in ſuo fonte et oꝛigie/
ꝙᷓ alibi. neceſſe eſt q; in pncipio nro reparatiuo.ſcʒ xpᷣo
dño fuent oĩs gr̃e plemtudo.et qm̃ repꝑatiuũ pncipiũ
repando nõ ti tenet rõez pnñcipii/vmetiã medi et extre
m. Ertremi quið in ſatiſfaciẽdo/medii in recõciliando.
et pñcipii m ſupmfluẽdo.i 16 neceſſe ẽ q ĩ xpᷣo fuerit ꝓple

mitudo gre rõne extreme ſatiſ faciẽtis/medn recõcihan⸗-

tis / et pñcipni ſupinfluentis. qm ergo extremũ ad ſa tiſfa
cienð idoneũ neceſſe eſt eẽ deo placens · ac ꝑ hoc ab omiĩ
pctõ Pfecie ĩmune. et hoc nõ pᷣt eẽ mſi p donũ gre ðine
m aliquo hoĩe.neceſſe fuit ponè in xpᷣo graʒ ip̃m ſancuifi
cãtẽ et ↄfirmãtẽ quã vocamꝰgr̃aʒ ſingkaris plone. Rur⸗
ſus qm mediũ ad recõcihanð ↄuemes nõ eſt mſi habeat
in ſe vtranq; nataʒ ſupioꝛẽ et infenoꝛẽ coadoꝛabilẽ et ad
oꝛantẽ·et hoc fieri nullo mõ põti mſi p ſummi dei graz et
Ituitã vmonẽ. iõ neceſſe eſt in xpᷣo ponè graʒ ſup omem

graʒ et oĩmoda reuerẽtia venerãdaʒ ꝙᷓ vocamꝰgraz vm

oms rõne cuiꝰ xpᷣus hõ eſt ſuper oĩa bndicius deus et iõ

4

cultu latnie venerandus. Poſtremo q; pnñcipiũ ad influ⸗
endũ efficax nõ ẽ ñ heat in ſe plemtuomẽ fontalẽ et oꝛ⸗
Smalẽe qꝗᷓ nõ tm eſt plemtudo fufficiẽcie / ſy etia ſupha buů⸗
Dãcie. neceſſ fuit verbũ incarnatũ eſſe plenum gre et
Vitatis ita q; de plemtudiĩe eius acape valeãt vmuerſi *
iuſti. ſicut vmuerſa membꝛa.a capite recipiũt inf luẽtiã
motꝰ et ſenſus ꝗpt hoc vocat᷑ hec gra/gr̃a capitis. ꝓ eo
qꝙ ſicut caput hʒ ĩ ſe ſenſuũ plemtudinẽ et cet᷑is mebeis
e ofoꝛme / cetiſq; p̃ſidet / ac cetis bñficiũ p̃ſtat inf luencie
qꝗ ipi capiti ↄnectunt᷑.ſic xpᷣ̃us hñs in ſe gre ſuphabũdan⸗
tiã et nobis ↄſiłis ĩ nata p ceteris ſanciis et iuſtis ceiiſ
q̃ ad ipᷣm accedũt.pᷣſtat bnficiũ gre et ſpũs ꝑ qᷓ fit ſenſus
et motꝰ in ſpualibus. Et qm ad ĩm accedẽð eſt ꝑ fidẽ
vel ꝓ fidei ſacramtũ et fides xp̃i eadẽ eſt in p̃teritis pñti
bus et futuris. iõ rõ influendi in xpᷣo pomt᷑ reſpectu oĩim
tã pᷣteritoꝝ ꝙᷓ pñtiũ ꝙᷓ futoꝝ in xpᷣm credenciũ et in ip̃o
regnatoꝝ ꝗ ꝓ fidẽ copulãt᷑ xpᷣo et ꝑ graʒ mfluentẽ fiũt
mẽebꝛa xpᷣi et tẽpla ſpũs ſancti.ac ꝓ hoc fili dei patris con
nexi admuicẽ ꝑ indiuiſibilepinculũ cantatig q ſicut di⸗
ſtancia locoꝝ nõ diuidit᷑ ſic nec diurmtate tꝑm ſepat.
Nc ꝓ hoc om̃s iuſti vbicũq; ſunt et qñcunq; fuerũt vnũ
efficiũt coꝛpus xpi miſucũ ſenſum et motũ ſuſcipiẽdo ab
vno capite influete ſm fontale radicalẽ et oꝛiginalẽ ple⸗
ntudinẽ oĩs Scie in ip̃o habitãtis ſicut m fonte
eplemtuine ſapie in intellectu
E plemtudie vo ſapie xpi ĩ intellectu hoc tenẽ
duũ eſt q; in verbo incarnato xpᷣo ſc; dño noſtro fuit oĩis
ſapie plemtudo nõ ſolũ ꝙtũ ad cogmta.vmetiã quantũ
ad cognoſcẽdos modos et differretias. In xpᷣo nãqʒ fu
it cogcõ ſempiternalis ex ꝓte deitatis; cogcio ſenſualis
exr pte ſenſualitatis et carms cogcõ ſciẽcialis ex ꝑte men⸗
tis et ſpũs et hec fuit triplex. ſcʒ qᷓdaʒ pꝓ nat᷑a; qdam p
Sciaʒ/qdaʒ ꝓ gloꝛiã.vnde ſapĩam ha buit et vt dezet vt
hõ. et vt ↄphenſoꝛ/et vt viatoꝛ. et vt illuĩatꝰ ꝑ graciam

è
õõ

,tretel
gunch no⸗
hoc mno co

ſta coI

oc noͤce⸗
et Ntvnin
vceneſiu.
etintel
ntesr natan
ſtoninf⸗
ndüſenſib⸗
t adorgen
bis
ſoo⸗
nos ſerare
piencij
luce et oꝛd

dbuicab o

ſna ac pbe

itd. ana
iuthet poten

wgtergort
Ppeo Fne. e
rey. Aae
ſoartkicey
phatereſee
Petit pter
nabien mfuſe
Aſnifiit
Nneytin ar
etpgoni
4 nmti
Fkurinfuen

Wedinfin⸗
nlio,
iabi⸗
G ſet
le⸗ DnN
it flieni
Pris pen
ens melyis
r nthenie
ipbabidan⸗
tuſtis ceiſ⸗
iſt ſenſus
deſtpfide
nhechndin
mütin in
mlrerrehüt

Aptnsc

nsſardi⸗
tyn ſepat.
erntpnn
arido ab
cngnleſle⸗
ſcutmfonne
1
ſed bomi
men. Aume
nionigft
Sarimnals ,
s apemen
nenidamp
et Metn

p aan

et vt recte foꝛmatꝰ ꝓ nataʒ.et ita ĩ vmuerſo fuerũt ĩ xpᷣo
