erpeus eſt⸗
nbigno ver⸗
em. mulns
vunne Mi,
ue vin
min inis
mi müng
vu.

„,,484
gub⸗

h., ): C 2

niam poffũ hoce facere vobis · dicunt ei vtiqʒ do mĩe.

Tüc tetigit oculos eoꝝ dicens· ſecundũ fidem veſ⸗

tram fiat vobis. Et aperti ſunt oculi eoꝛum
Vam obrem clamãtes ſequi pmittit docet rurſus am⸗
bicionẽ eſſe fugiendam et inanem hanc gloꝛiã nõ con⸗
quirẽdã. Nã cũ prope domũ eſſet diſtulit curacõeʒ eoꝝ
vt occulciꝰ ibi eos curaret ae ideo nulli eciam hac de re
quidq; dicè pœpit. Mõ paruo aũte dedecoꝛi ceci indei ſũt qniã eru⸗
tis oculis nichil videntes auditu ſolũ crediderũt cũ illi ſigna ocu⸗
lis cernẽtes· et optimũ viſũ ſecũ habẽtes teſtunoniuũ · cõtra q; ceci
et dicãt et faciãt. Egd vero animi eoꝝ ardoꝛẽ a clamoꝛe et a ver⸗
bis intelligo. NMon en ĩ ſunpliciter acceſſerunt ſed cũ magno cla⸗
moꝛe nete aliud quidq; petebant q; miſericꝛdiã. filium autẽ dauid
appellabant quoniam id nomẽ magni erat honoꝛis. Vnde gphete
quoq; ſepius reges quos honoꝛare et magnos oſtẽdere volebãt ſic
appellabãt. Cum vero in domũ ipᷣos adduxiſſet ideo rurſũ inter
vgauit quoniã ſepius ne quis ambicione ad miraculoꝝ accionẽ
ſpõte ipᷣm accurrere putaret rogatus curabat. Preterea ne quis
obicere queat· ſi miſericꝛdia ſola ſaluos faciebat. eur omẽs ſal⸗
uos non fecit · Habet enĩ pwofecto ipa miſericoꝛdia quandã racõeʒ
quoniã ĩ eoꝝ fide qii ſaluãt᷑ radics agere ſolẽt nec hys de cauſis
taut ũmodo fidem ab eis petit. Merum eciã quoniã filiũ dauid eũ
appellabant ad alcius atq; ſublimius reducere volens vt dignã de
ipᷣo exiſtimacõnem rectumq; iudicium facerent interrogauit

Creditis quoniam poſſum hoc facere H
Mõ dixit cete · quoniã poſſum precibs id a patre meo impetrare.
ſed quoniã poſſum hoc facere. Quid autẽ illi. tiq; domine. Nõ
filiũ iam dauid a ppellant.ſed ad ſublimioꝛa volẽtes dominũ ipßm
tam magne poteſtatis attribucione profitẽtur. Et tune demum
manum unpoſuit dicens
Secundum fidem veſtram fiat vobis
Quod fecit vt et fidẽ eoꝝ firmioꝛẽ redderet ac ſimul oſtẽderet non
nullã ad ſalutẽ ſuã ipᷣos quoq; partem cõtuliſſe id ſemper pene fa⸗
ciebat cũ anteq; coꝛpoꝛa curaret anime fidem manifeſtare ſtuderet
Qua ex re non ſolum ipᷣos qui ſalutẽ acceperãt preſtãcioꝛes red⸗
debat. Verum eciã ceteris eoꝝ exemplo cnficiebat · ſic anteqᷓ; pa⸗
rvalitici coꝛpus diſſolutũ cõſolidaſſet animũ eius excitauit dicens.
Cõfide fili dimittunt᷑ tibi peccata tua.puellã vero cũ a moꝛtuis

* ) „£

exritaſſet p elbum quem ſibi afferri inſſit a quo eſſet ſuſcitata in⸗
ſeruxit. Eodemq; modo centurionis fidei totũ attribuit· nee diſ:
cipulos a furoꝛe maris ante liberauit · q; de parua eoꝝ fide queſt?
fuiſſet · piter eciã hic quãqᷓ; vel antequã ipᷣe quidq; pvoferꝛet mẽ⸗
tes eoꝝ nõ ignoꝛãt nichilomĩꝰ tamẽ ad gloꝛiam aperuit · Deinde
poſtquã curauit nulli eos dicere iuſſit nee ſunpliciter ſed magna
cum vehemẽcia inſſit· acriter enim ipᷣis infrenuit dicens. Cauete
ne quis reſciat JMÿM
Allſi autẽ eũtes diffamauerũt eũ in tota terꝛa illa
Mon potuerũt tamẽ illi adeo eſſe ingrati vt conticerẽt · ſed tante
rei pdicatoꝛes ac euangeliſte facti q; celare iubebant᷑ magna voce
reclamabant. Mec vepũᷣgnat hoe illi quod alibi dictũ eſt nõ ſumꝰ

neſcij. Wade et enarꝛa gloꝛiã dei quĩymo inter ſe mea quidẽ ſnĩis

ſũmo opere cõuen iũt. Hys enĩ nos monet · vt que laudi ſunt non
modo ipi tacaamꝰ. Verũ eciã alijs pdicare nõ ymittamꝰ Que

vero ad gloꝛiam dei pertinent . ea nec ipi pretereamus ſilẽcio ſed

et alios vt efferꝛent exhoꝛtemur .
Ipſis autem egreſſis ait ecce attulerunt ei ho mĩeʒ

mutum demonium habentem
Mõ enĩ naturali curſu egrotacio ſed demoiĩs inſidijs illi accidit.
Quaꝗꝓpter ipe per ſe venire oꝛareq; iheſũ nõ poſſet ligataq; lĩgua
ſibi vna cum anima vi demonis ab alijs affer?. Quas ob res nec
fidem eonꝝ efflagitauit · ſed illico laboꝛantẽ curauit. Siecto enĩ de⸗
mone ait /locutus eſt mutus .turbe autẽ admirate ſunt dicẽtes.

PNuũquã apparuit ſic in iſrahel. Qua ex re maximũ doloꝛẽ pha⸗
rizei ctrahebant q; cũetis ſimul non pñtibs ſolum ac viuis · verũ
eciã defunctis ac priſcis ipᷣm anteponebant.qꝙ ſeilicet · nõ quia cu⸗

rabat · ſed quia q́; primũ volebat inumeros atq; arte hominum

incurabiles facilime curabat. SEt vulgus quidẽ ita dicebat . pha⸗

riſei vero cõtra nõ modo calum pnijs obfuſcare fulgoꝛẽ ſignoꝛum
conant᷑ · ſed ißi ißis oppũgnare nõ erubeſcũt. Ita peruicioſũ ma⸗

lum ac ſibupᷣi ctrariũ atq; repungnãs inuidia · Quid enĩ diecut

AIn principe demonioꝛnm eicit demones

Quid demẽcins hoe dici aut excogitari poſſet. NPam vt ꝓgrediẽs

aſſerit. Im poſſibile eſt a demone demonia eici · ſolent enĩ demoẽs
uuuare cofirmareq; ſuos · nõ debilitare · aut deſtruere pᷣterea ipe
nõ demoĩa eiecit tantũ. Merũ eciã leyroſos mũdauit· moꝛtuoſq;ʒ

doꝛmieres excitauit · mariſq; fluctus freno epeſeuit· pĩta bominũ

tice
dnih
demoẽ
ducun
xerea
venia
lſc⸗
ſoo ner
vilasi
ngnia
ſoeradi
wn
Rev
erwo
diſam
rſem
ſuis me
ſolttite
wemere
ſcaster
ww
eclan
gi fan
W
mayi
oni n
ibat m
neeidſn
vidice
noͤheb⸗
woter
farioe
guant.
diſipu
eſtr⸗
wollen.
dperetn
Wlind

lann n⸗
irnnd⸗
fde gand
frnn⸗
Rd
ſomagu
n,Cauen

mile
ſaund
uga
Kniſun
guidini⸗
bi une non
m', Qut
ſlico ſed

lloni

Rude.
ginig itt
voboner
ieer mni e
med icns
vloi pha⸗
iuis veri
wi ;
ANrNNN
dichu ⸗
viigom
guudoi
ui⸗ icniit

17 ni xms
peeu e
4 niſeh

ptãte ꝗpria dimiſit · eternã immoꝛtalitatẽ btĩtudinẽ pᷣdicauit ac
deniq; ad patrẽ · cuerſos adduxit · que omĩa nec vellẽt nec poſſẽt
demoẽs facere · ad pdola enĩ vt opera manuũ demoẽs hominẽ ad⸗
ducunt · a deo abducunt nullam fuiſſe futurã vitã omĩbs pſua⸗
dere onant᷑ · pᷣterea demoẽs ſi eõtumeliaberis quã ab ipᷣis ſperabis
veni am qui vel cultoꝛibs ſuis exicio ſunt.xpᷣm autẽ videmus hys
alij ſq; eẽtumelijs et inurriaim petitũ nõ modo vltuni non fuiſſe ·
ſed nec coonmotũ quidẽ .quippe qui eciã poſt hec maledicta vrbes et
villas iudee circuiret vt ſeribit᷑ pdicans in ſynagogis euangeliũ
regni celoꝝ et curãs omẽʒ moꝛbũ omẽzʒq; languoꝛẽ · quaquidẽ mã⸗
ſuetudine animi accuſaciones illoꝝ facile refellebant᷑. Nam ſig⸗
noꝝ cõtinua ſerie ofirmacionẽ pruus hoĩm de ſe exiſtimãciũ red⸗

dere volebat. Deinde racionibs quoq; ipᷣos redarguere. Cireuibat

ergd vrbes et vnmuerſã uidee regionẽ docẽs in ſynagogis · vt nos
diſcamꝰ. nõ maledictis maledicta · ſed beneficijs atqʒ meritis eſſe
referenda. Et certe qui nõ gracia hoĩm ſed ꝗpter deũ bene decõbuis
ſuis mereri ſtudet. Et ſi maleficia pp beneficijs referãt᷑ . mĩme tñ
ſolitã benignitatẽ emittet. Mon enĩ latet eum maioꝛẽ ſibi ꝗpter
hoc mercedẽ eſſe repoſitã. Qui vero maledẽtis atq; in iurijs laceſ⸗
ſitus benefaciendi ſtudiũ neglexerit · is nõ ꝗpter deũ ſed vt ab ho⸗
minibꝰ laudaret᷑ beneficijs fuit in proximũ. Quaqpter yp̃s vt lu⸗
ce clarius videremꝰ ſola ipᷣm benignitate · atq; mi ſericoꝛdia illa
oĩa feciſſe. NHon eypectabat ſemper egrotos afferꝛi · ſed iße quoq;
ad la boꝛantes ac ſua ope indigentes vltro pvofectus eſt.duo enim
maxĩa beneficia cõferens · primũ eterni regni euangeliũ. Deinde
omĩs moꝛbi atq; languoꝛis repulſionẽ. Nullã ergo ciuitatẽ pᷣter⸗
ibat nullũ vicũ negligebat · ſed ad omĩa loca libenter accedebat·.
nec id ſibi ſuffecit · ſed alio quoq; modo pwuidere voluit. Mã cũ
vidiſſet turbas miſertꝰ eſt·quia erãt vexati et iacẽtes ſicut oues
nõ habentes paſtoꝛẽ · tunc dicit diſcipulis ſuis · Meſſis quidẽ mul⸗
ta operarij autẽ pauci. Kogate ergo dñm meſſis vt mitteat ope⸗
rarios ĩ meſſem ſuam vide rurſus q́; fugiat inanem hoĩm głaʒ.
quantũq; oſtẽtacõnẽ cõtempnat. Nam ne omẽs ad ipᷣm cõfluãt
diſcipulos emiſit nec iſta ſolũ de cauſa id ſecit · ſed eciã vt q̃ſi in
paleſtra quadã ĩ iudea exercitati tocius oꝛbis terꝛarũ curã ſubire
poſſent. Idcireo ingẽtes ſi paruas vires eoꝝ cõſideras laboꝛis atq;
opere cauſas ꝗpoĩt. et quaſi teneras e nido auiculas pwtrahit ad
volandũ.vt facilius poſtea maioꝛa capeſcãt certamĩa · vt in pñti
audẽ coꝛpoꝝ ſolũmodo poſtea vero animarũ curacõis que natura

—
7„

. —
Vrſe noſipo G rL

prima. eſt ptãtem ſibi elargitus eſt. Cu autẽ ↄſidera qualiter et
facilẽ et neceſſariã ſimul vẽ oſtẽdit. Quid enĩ dicit. Meſſis quidẽ
multa operarij autẽ pauei. NMõ mitto inquit vos ad arãdi ſemi:
nandiq; laboꝛẽ · ſed ad ſegetis iam ſparatã meſſẽ. JIdißm iohãnes
quoq; alijs verbis ſcripſit. ij namq; mquit laboꝛauerũt et vos
laboꝛem eoꝝ introiſtis.Hys dictis ſimul ne ſibiipᷣis attribuerẽt
atq; arꝛogarẽt que faciebãt. Et cum magnos laboꝛes iam pceſſiſſe
oſtẽderet · prompcioꝛes eos reddebat. Illud eciã perſpice q;admodũ
a miſericoꝛdia quadã et retribucõe exoꝛſus eſt. Wiſcera enĩ expã⸗
ſit miſericoꝛdie · quoniã vexatos et deiectos q̃ſi oues que paſtoꝛẽ
nõ ha beãt turbas videbat. Quod quidẽ dietũ pricipũ atq; ponti⸗
ficũ accuſacõʒ habet.qui cũ eſſẽt paſtoꝛes lupoꝝ officio fungebãt᷑.
quomã nõ modo nõ ſtudebant reducere multitudinẽ ad virtutẽ.

Verũ eciã ꝓgreſſũ ipᷣius ad melioꝛa impediebãt. Nam vulgus

quidẽ admirabãt᷑ a clamabãt.Nũquã ſic apparuit ĩ iſrahel. Illi
vero eõtra · in prineipe demonioꝝ demonia eicit. Sed quos nã hie
operarios vocat·duodecim certe diſcipulos. Cur igit᷑ cum dixiſſet
operarij autẽ pauci numero diſcipuloꝝ alios non adiecit · ſed ipßos
ſolos emiſit· aut cuiꝰ rei grã dicebat· oꝛate dñm meſſis vt mittat
operarios ad meſſem ſuam· cũ neminè?᷑ eis obiecerit· quia videlicʒ
ſi numero ꝑſonarũ nõ addiderit. Nirtutẽ tñ ac graciã contulit.
Orate autẽ inquit dñm meſſis.hic ſignanter magnirudiuẽ doni
oſtendit. et occuleius ſe eſſe dũm meſſis patefecit. NMam et ſi neq;
oꝛauerint.neq; obſecrauerĩt quẽpiã ipᷣe tñ cõtinuo eos oꝛdinauit·
atq; cõſecrauit.vt hĩc ipᷣm eſſe dñm intelligerẽt · et verba iohãnis
memoꝛia recolligerẽt · nec obliuiſcerẽt᷑ aree aut vẽtilabri aut pa⸗
lee aut tritici. Vnde elarũ fit ipᷣm eſſe agricolã. ipᷣm eſſe meſſis
er ꝗg hetarũ qui ſemina meſſis iecerũt dñũm. Nam ſi ad meſſem
ſuam operarios miſit · metebãt autẽ operarij ſegetẽ que ꝗphetarũ
ſemmnibo pullulauit · eerte ſicut meſſoꝛes ita ipᷣi quoq; quo ſemĩã⸗
uerunt operari) eius fuerũt neq; verbis ſolũ eos ad meſſis hoꝛtatꝰ
eſe miſteriũ · ſed multo magis quoniã mirabilẽ eis metẽdi ptatẽ
preſtitit vocãs enĩ ait duodecim appoſtolos ſuos dedit eis pr̃atem
inmũdoꝛũ ſpirituũ vt eos eicerent a curarẽt omẽʒ in firmitatẽ et
omẽʒ lãguoꝛẽ. Nt qui nõ dũ ſpiritꝰ erat datus.nõ dũ enĩ inquit
ſpũs erat datusquoniã ihũs nõ dũ erat gloꝛificatꝰ. Quomodo
igit᷑ ſpũs eiciebãt. JImperio certe ipᷣius atq; ptãte. Tu vero dili⸗
gẽẽ wẽde quã optuno ↄgruoq; tẽpoꝛe ipᷣos miſerit · et qꝛ nõ eõfeſtĩ
incipiens· ſed poſtea qᷓ; nõ omino paruo tẽpoꝛis ſpacio ipᷣm ſecuti

Mnet
ſetrue
cum ſu
Tunt
bps in
tineret
Kmer
ninuad⸗
nomme!
guog
wol

Duc

thanan.
leye
rdigmit
poſtoli
iplonca⸗
ans no
WNd
annes
maa at
geii /e
umap
no ſeiſc
catnen
weat’it
lumov
udas
hilcari⸗
Ma⸗
eum di
ſenbere
büt or
aerudis
denmmn
uatua
vnus en

Prvi⸗

lere
R
ridiſmi,
zn ighins
urͤ: es
irnburit
un jaſſiſe
rcdnchü
neiti⸗
gur aſi
ng .
iunghit⸗
ünyew,
Am nuhgu⸗
inalJi
guos ni hie
umdinſer
tt ſedios
N mirat
miavwa
Acrw.
nurmnni ii
Wncrſineg
s inani
erta iobinis
briaut ,
naſe meſs
Runeſen
g oſenii,
omeſtsntad
wridiit
Citehfüm
man e
ininnn

defunetu viderut ab inferis redijſſe mare ſibi paruiſſe · demones
extruſos· paralitici menbra cõſolidata· peccatoꝝ nexus ſolutos.
cum ſufficere ad omĩ potẽciã ipᷣuis et verbis et operibꝰ percepiſſẽt.
Cunc eos mittit nõ ad piculoꝝ negocia plena cũ adhue nullum
hys inmineret in indea piculũ · niſi q; ad verba maledicetaq; per⸗
tineret · et tñ quoq; ſibi futura predicit· vt ab inicio ipᷣos ſtatim
cõfirmet. maioꝛis animi faciat· aſſidua veraciq; de periculis di⸗
uinaciõe · deniq; niã binas apłoꝝ ↄiugacões petri atq; iohaãnis
nomine voeatas. Suangeliſta iam docuit· et cum illis matheum
quoq; adiũxit · nullãq; adhuc alioꝝ fecit mẽcionem. neceſſariũ hie
cathologũ et numerũ ipoꝝ atq; nomĩa manifelſt uit· dicit enim
Duodecun autem appoſtoloꝝ nomina ſunt hec
Primus ſymõ qui dicit᷑ petrus. Erat enĩ alter eciã ſymon ˖ qui
thananeꝰ dicebat᷑. Zimilitè indas alter hiſcariotha⸗alter iacobi·
Jacbꝰ enĩ eodẽ modo alter alphei alter zebedei. St marcus quidẽ
ex dignitate ipos numero cllocauit. Poſt duos enĩ qui apicem
appoſtolatꝰ tenuerũt andream poſuit. Sed inſpiciamꝰ a prĩcipio
appłoꝝ eathalogũ·prunꝰ ſymõ qui dicit᷑ petrus et andreas frater
eius · nõ paruã landẽ hys attribiuit· cum alteꝝ a virtute alterũ a
nobilitate moꝝ appellauerit. Deinde inquit iacobus zebedei et io⸗
hannes frater eius· vides nõ ex dignitate ipos numerari. Nam
mea quidẽ ſnĩa · iohãnes nõ illis qui poſt illũ numerãt᷑. Nerũ
eciã fratre maioꝛ erat. Adiecit deinde philippũ atq; bartholome⸗
um poſt eos attulit. Choãs atq; matheꝰ publicanꝰ.luca s vero
nõ ſie · ſed thome iſtũ antepoĩt. Jacobꝰ deinde ĩquit alphei âniam
erat vt iam dixit iacobꝰ zebedei · lebeũ poſtea nomĩat qni thadeꝰ
vocatꝰ ẽ et ſimonẽ zelotẽ quẽ et thananeũ nũcupat. Ad pwditorẽ
vltimo veĩt vt nõ inimicꝰ atqʒ hoſtis ſed vt hiſtoꝛiã cõſcribẽs ĩita

locutus eſt nec dixit ſceleſt? ille indas ſed a patria ipᷣm appellauit

hiſcariotha. Srat enĩ alter indas lebeus q; thadeum vocauerunt.
Ipiũ autẽ iacobi indã appellat. Judas vero eciã ꝓdicõne vocauit
eum dicens hiſcariotha qui et tradidit eũ. Nec pudebat ipᷣm ita
ſeribere cum nichil vnquã nec eoꝝ quidẽ que vitupari poſſe vide⸗
bãt᷑ occultarĩt.Sed appoſtoloꝝ oĩm q̃ſi vertex indactus ille erat
ac rudis. mmaduertamꝰ quo quos miſit. Iſtos inquit duo⸗
decim miſit ibeſus. q̊s iſtos dicis · piſcatoꝛes ſcilicet et publicãos·
quatuoꝛ enĩ erant piſcatoꝛes · duo publicani matheus et iacobus
vnus eciã pwvditoꝛ quid igit᷑ ißis precepit D
In viã gencium ne abieritis et ĩ ciuitates ſamari⸗

tanoꝛum ne intraueritis. Sed pocmus ite. Ite autẽ
mag is ad oues que perierunt domus iſrahel
Ia ip̃is aperte dicere videk. Moõ putetis odio michi bos eſſe nee
animũ meũ ab ipis auerſũ eſſe· quia cõtumelias michi ingerunt
demoĩacũ appellãt. Nidetis enĩ tãtã me curã hoꝝ habẽ.vt nõ ad
alios ſed ad iſtos vos mittã · vt doctoꝛes a medici eis ſitis. Nee
prius hys q́; ceteris predicare denũcio ſolũ. ſed ne viã facere inei⸗
piatis qᷓ ad illos dueat iubeo- nee ĩ ciuitatẽ ſamaritanoꝝ intrare
quoniã nõ bono in indeos animo erãt ſamaritani. Et quãqᷓ; faci⸗
lioꝛes ad eredendũ eſſẽt ſamaritani .ad difficilioꝛes tñ indeos mitz
tit· vt q̊niã tamq; ſui curã gereret nõ ignoꝛarẽt. Et ſie oꝛa ipᷣoꝛũ
obſtrueret vt ad doctrinã appoſtoloꝝ preparet ne rurſus crimĩari
audeãt ad ſpuaũ habẽtes xp̃i abijſſe. diſcipulos ac ideo iure vide⸗
rent᷑ ipᷣos odiſſe atq; abbomĩari. Oues aũt qͥ periere ipᷣos appelat·
non que fugam ſponte ceperũt· vt vndiq; paratã eis veniam eſſe
oſtendendo. mentes eoꝛum promulceret
Euntes autem ait predicate dicẽtes appropinqᷓuit
reg num celoꝛum
Vides diuini miſterij magnitudinẽ vides ſublimem appoſtoloꝝ
diggrtatẽ · nichil q; ad cꝛp? nichil qs ad hos ſẽſꝰ ptineat· nec ſiłia
moyſi ꝗp haꝝ doctrĩe· ſj noua quedã atq; inaudita qᷓlia prioꝛes
non docuerũt quia terrena hec bona ꝓmittebãt · ſed celoꝛꝝ regnũ et
totã illã bea tirudinẽ predicare uubent᷑. Mee tñ hac racione ſolum
maioꝛes iſti atq; preſtãcioꝛes ſũt. Merum eciã quia esfeſ tim ob⸗
temperauerũt·non enĩ recuſant quẽadmodũ nõ nulli veteres. ſed
pericula quoq; ipᷣa et bella ceteraſq; intollerabiles affliccões audi⸗
endo ſingulari obediencia inſſa capeſcunt· gandẽtes ꝙ regni celoꝝ

faeti eſſent predicatoꝛes. Sed cur miraris quiſpiam obiecit ſi non

ad durum atq; arduũ aliquid ſed ad predicãdũ miſſi ceõtinuo pa⸗
ruerũt. Quid dicis nõ ad ardua miſſos ipos fuiſſe nõ audis car⸗
ceres nõ vĩcula nõ inteſtina bella.nõ inimicicias oĩm hoĩm q̃ oĩa
paulo poſt ſubituros eſſe predixit. Nam alijs quidẽ pᷣdica toꝛes et

mille bonoꝝ artifices conſtituit. Jpſis autem afflicciones cꝛpoꝛis

mulrtitudine fere infmitas magnitudine intollerabiles prenun⸗
Kiauit. Deinde ſide dignos predicatoꝛes regni efficeret

Infirmos curate ait moꝛtuos ſuſcitate leproſos
midate demões eicite gratis accepiſtis gratis pate

ſont
wuse
nobil
tume
au
ppet
giral
uenin⸗
nuclert

Pon
wehr
dua
We
ſummr
Quogt

nulla &

ſe ios
immd
s⸗
sW
dixrit⸗
ſos an
usg
mula
vn 0.
lentin.
auſa di⸗
WWwi
habere
rii
diſayl
liberos
arit
tudixer
vieet
nimt
nhy ſo
ioa

uts

weihen
dingen
ienin
isſins,
hian int,
inne
guiſia⸗
ds mitg
een ihei⸗
seni
doir ni,
ipaptltt.

mumche
pinquit

re

awN
1u mes
ic
aone ſwun
flanmob⸗
wans ſe⸗
res udi⸗
NNR
Rchmn,
udis
nwin
ſeurit
oct weis
nmmn

4

8

lyn⸗
cpt

Conſidera qualiter nõ minoꝛẽ curã habet vt moꝛes eoꝝ in melius
reducat q; vt ſignoꝝ prebeat poteſtatem. Nam vt oſtendat abſq;
nobilitate moꝝ nichil ſigna valere. vtq; nullũ faſtũ animi · atq;
tumoꝛẽ inciderẽt gratis accepiſtis inquit. Deinde ne cupiditate
peccuĩaꝝ mouerent᷑ intulit᷑ gratis date. Nam ne quaſi ſua ipᷣoꝝ
poteſtate miracula faciẽtes inde ſupbirẽt gratis dixit accepiſtis.
Sie alijs quoq; lec beneficia quoꝝ nullũ poteſt cõdignũ preeiũ in:
ueniri · gratis date · poſt hee cum radicem maloꝛum oĩm voluerit
euellere · vicion fundamentũ diruere
Non poſſideatis aurum neq; argẽtum dixit neqʒ
peccuniã et in zonis veſtris non peram in via nee
duas tunicas neq; calciamenta neq; virgam
Hõ dixit nõ accipiatis vobiſcũ · ſed nõ poſſideatis · vt ſi et aliũde
ſumere poſſent· recuſarẽt tñ ac puicioſã hanc egritudinẽ fugerẽt.
Quo quidẽ recepto multa profecto ſparant᷑ atq; cõparant᷑.primũ

nulla de diſcipulis poteſt eſſe ſuſpicio · deinde ab om̃i ſeculari cura

ſic ipᷣos liberos reddit · vt pᷣdicacioni ſolũ vaccare poſſint. Adhue
immẽſã eius potenciã ipᷣis patefacit · quod et poſtea omemoꝛauit
dicens. Nũquit vobis tũc defuit · quã do vos nudos et abſq; cal⸗
ceis miſi. Illud eciã conſideraci one dignũ eſt ꝙ nõ incipiẽs ſtatĩ
dixit · nõ poſſideatis aurũ neq; argẽtũ · ſed cũ priꝰ mũdãdi lepro⸗
ſos: eiciendi demonia poteſtatẽ eis dederit tunc intulit nõ poſſide⸗
atis · gratis accepiſtis gratis date. Sic rebs ipis docuit vtilia ſi⸗
mul a honeſta et facilia facta eis pᷣcipere. Sed inquies cetera qui⸗
dem nõ abſq; racione certa dieta eſſe. Quid autẽ vt peram nõ ha⸗
beant in via.nec duas tuĩcas nec virgã nec calcos. Qua nam de
cauſa eis iniunyxit. SEx actiſſime certe · ſublimioꝛis vite fũdamẽta
voluit iacere. Sice et in ſupioꝛibs nullã de futuro die curam ipᷣos
habere hoꝛtabat᷑ . Nam cum ad vniuerſi terrarum oꝛbis magiſ⸗
teriũ ipos miſſurus eſſet non iniuria ad angelicã vt ita dixerim
diſerphnã ex humana vita traducit ab omi cura rerũ ſeculariũ
liberos reddẽs ve vni rei pᷣdicacioni videlicet euangelij ſolũmodo
vacarẽt. Immo vero eciã ab ea ſolicitudĩe atq; cura eos liberauit
tũ dĩixerit · ne ſoliciti ſitis qualiter vel quid loquamini. Ita quod
videbat᷑ hoꝛroꝛis laboꝛiſq; plenũ facile ſibi atq; ꝓeline fecit.Nlła
enĩ ves tranquillitatẽ animi magis gaudiumq; ſolet efficere · qᷓ ſi
omẽ ſollicitã curã et languoꝛẽ animi depoſueris · preſtum cũ ſine
ſeudio atq; opera tua ope ac auyxilio deus qui tibi adſit ĩ omĩbus

aà nemine poſſit ſupari. Sed ne vninerſis cogitacõib, exagitarẽt᷑
ſecum ipi dicẽtes. Vnde igit᷑ que ad vitã neceſſaria ſũt ↄſequem⸗
nõ adduxit ĩ mediũ ꝙ; alias eis di xerat. Inſpicite volueres celi.
Mon dü en i poterãt re ipᷣa hoe ſceptum preſtare ſed multo foꝛciꝰ
eſt illud q; adieeit dicens dignus enĩ eſt operarius eibo ſuo· vnde
perſpicuũ fit a diſcipulis eoꝝ cibarios ipos aſſumpſiſſe. Me autẽ
ipᷣi aduerſꝰ eos quos docebant quaſi oĩa prebentes a michil viciſſĩ
accipientes inſurgerẽt aut illi qui audirent q́; neglecti atq; ſpreti
decederẽt ac ne eos pudeat· qui qᷓ̃ſi mẽdicãdo viuere ipᷣos volebat
operarios vocauit ·et q; eis dabat᷑ mercedẽ appellauit · vt vẽ debitã
dari ſibi oſtenderet. Nam a ſi velis· ſolũ operari videbant᷑ res ñ
erat non parui laboꝛis et beneficia collata non parua. Quare qs
appoſtolis dabat᷑ nõ gratis offerebat᷑.ſed ad retribucõʒ benericioꝛũ
reddebat᷑.dignus eſt enĩ operarius cibo ſuo · quia nõ tanti ſolũmõ
laboꝛes illi appoſtolici fuerũt· nequaquã enĩ hoc cogitandũ ẽ vt ne
appoſtoli plus aliquid querãt qui ſibi neceſſaria miſtrabãt niła
iactaciõe liberalitatis tumerẽt ſi debitũ perſoluebãt
Inquãcumqʒ autẽ ciuitatẽ vł caſtellũ introieritis
quis dignꝰ ĩ iſa eſt et illic manete donec exieritis
Hie q; dignos ee dixit operarios eibo ſuo ne opinarẽt᷑ oĩm domos ·
hoe volo ſibi patere · ſed magnã quoq;ʒ in hoc moderacõʒ ſcirent eſſe
habendam.hoc adiecit · quod et laudi eſſe poterat/ et ad neceſſarioꝝ
ſparacionẽ cõferebat. NMam ſi dignũ inuenirent dediſſet certe ille
dbaria nõ inuitꝰ? preſtim cũ nichil vltra neceſſaria peterẽt. Nõ
aũt ſolũ digs q̃rẽdos uibet. Merũ eciã ne ðð domo ĩ domũ trãſeãt
vt neq; qui ſuſcepit rurbaret᷑ nec ipi aut leues aut ventri dediti
viderent᷑. quos ſignanter expreſſit cum dicat. Jbi manete donec

exieritis q; darius ab alijs euangeliſtis diſcere poſſumꝰ perſpicis
qualiter tam ipos grauioꝛes maturioꝛeſq; reddidit· eos qui ſuſ⸗

cepturi erant diligẽcioꝛes cũ oſtenderit magnã hine illos vtilitatẽ
magnã głaʒ cõſecuturos. Deinde ipᷣm rurſꝰ ↄfirm de volẽs dixit

Intrãtes autẽ ĩ domũ ſaluta te eam dicẽtes. Pax
huic do mui. Et ſi quidẽ do mus fuerit digna veĩet
pax veſtra ſupra ipſã. Si autem nõ fuerit digna

payx veſtra ad vos reuertatur
Vide ꝙ vſq; ad minima nõ recuſat deſcẽdere nec iuria ad lethas
eos pietatis a pᷣdicatoꝛes veritatis ad vniuerſũ oꝛbẽ erat miſſur⸗

1 ſa

r
o
nere
erit
auui
ſpi
wbise
vos wor
Kw
digne
pnm
punie
domos
hulue⸗
yt eſan
Tuw
ßisnd⸗
Wus
cöi⸗
ynbu
cos pri
nere
wepan
ſiluem
guonist
guonüär
ſgi
dlos w
admod
re indi
ignoꝛſt
& nos.
nichüp
guenende
Sor
Pequen

mnun
R anen ,
Dundtt.
muld
wſude
Mui
lchil viaigt
argſni
s ltat
ndbiti
t wfi
Qung
Wcanti
tunt /olün;
wütven
rabie nl

wierits
wents
Wdwds⸗
ifarmeel
rſm
ſererr üe
emit/
müͤ tiſdit
entri Min
anen dnec
me winas
A fin,
ilos wlunn
s i
in
ng ciet

digne

gunliis
1 . niſur⸗

R

ae ideo ecia vt moderacioꝛes ſimul et iotũdioꝛes eos faceret adiecit
Q uicũq; non receperit vos neq; audierit ſmones

vrõs exeũtes do mũ vel cuuta tẽ illam excucite pul⸗

uerẽ de pedib? veſtris. X½âmẽ dico vobis tollera biliꝰ
erit terꝛe zodo moꝛum et gomoꝛre ĩ die iudicij quã
ciuitati illi
Molite inquit ogitare quoniã doctoꝛes eſtis. JIdcireo expectandũ
vobis eſſe donee illie ſalutacio ab illis vobis afferat᷑ · ſed precedite
vos honoꝛe primiq; ſaluete. volens autẽ oſtendere nõ eẽ ſalutaciõ⸗
häc nudã atq; inanẽ. ſed benedeõis vires retinere. Si erat inquit
digna dom velet ſuper ißam. Zin vero ſupba atq; cõtumelioſa ·
primum quidẽ pace veſtra nõ pfruet᷑ · Deinde nõ mĩoꝛe ſupplicio
puniet᷑ q; zodoma. Sed quid ad nos inquient ſupplicia eoꝛum · cum
domos dignoꝛ habeatis. Quid aũt ſibi vult cum dicat. Excucite
puluerẽ pedũ vrõꝝ certe vt oſtẽdãt nichil peĩtꝰ ab illis habuiſſe vł
vt teſtimoniũ perhibeant longi itineris· quo ad eos peruenerũt.
Cu vero cõſidera nõ dũ ipᷣis omĩa eſſe donata. Non eciã pᷣſcĩa
ipis adhuc largitus eſt vt proficere poſſint quis dignꝰ quiſq; in⸗
dignus ſit ſed inueſtigãdi cura periculo rerum id intelligẽdů
cõmiſit. Ita iße apud publicanũ mãſit · qm dignũ ſe ꝑ penitẽciã
prebuit publicanꝰ. Sed ulud nõ pretermittẽdum q; cum omibus
eos priuaſſe videa t᷑ cuncta cõceſſit· permiſit enĩ vt in eoꝝ domos
intrarent qui diſeiplinã ſuam ſuſciperent vt ibi diucius manerẽt
hoc pacto ab omĩ apoſto los cura liberabat et ceteꝝ pſuadebat ꝗpe
ſalutem eoꝝ a ſe miſſos appoſtolos fuiſſe. Suadebat autẽ facile vł
quoniam nichil plus qᷓ; neceſſaria doctoꝛes et medici petebant ˖ vk
quoniã nõ ad omẽs ſumpliciter et ſine inquiſicõe introibãt · ita nö
ſignis ſolũ ſi młto magis qꝗpria illoꝝ virtute fieri claros appoſ⸗
tolos volebat. Nam nichil ſublimitatẽ philozophie oſtẽdit quẽ
admodũ ſi nichil ſupfluũ poſſideas et magnitudine animi nulla
re indigeas · qᷓ; eciam illi qui falſo appellati appoſtoli fuerãt non
ignoꝛãt. Jdẽc paulꝰ qq; dicebat vt ĩ eo quo gloꝛiãt᷑ ĩueniãt᷑ſicut
et nos. Quod ſi alienas regiones petẽtes ad ignoros ꝓficiſcẽtes
nichil plus querẽoum ſit quã cttidianus cibus· quanto minoꝛa
querenda ſunt ab hys qui domi fue moꝛant᷑ H

Exhoꝛtacio triceſmmaſecunda dU
Hec queſo nõ audiamꝰ ſolũ ſed diligenter eciã imitemur. Nõ enĩ

ſolis appooſtolis dicta ſunt ſed omiĩbus qui cum ſãctis cõnumerar:i
volunt. faciamꝰ ergo dignos a quibus appoſcoli ſuſcipiant᷑. SEx
animo enĩ a bona ſuſcipienciũ volũtate payx iſta in domũ venit.
et ex mala rurſus euolat. Non enim docenciũ preſencia ſola ſed
dignitate ſuſcipienciũ id fieri ſciamꝰ. Molite ergo paruã putare

ĩiacturã ſi quis hãc pacem amiſerit quã ꝗꝓpheta quoq; ꝓnũciabat
dicens quam pulchri ſunt pedes euãgeliſ anciũ pacem· cuius pacis
dignitatẽ atq; pᷣſtanciã explicãs intulit · euãgeliſãciũ bona. euiꝰ
eciã epus magtudinẽ atq; ſublimitatẽ oſtẽdẽs dixit pacẽ dumitto

vobis · pacem meam do vobis. Quare omnia nobis faciẽda ſunt
vt ea pace et domi et in ecdleſia pociam. Nam et in eccleſia preſul

pacẽ preſtat hoc illius figura eſt opoꝛtet omĩ ſtudio ipᷣm ante

menſam libẽter recipere. NMam ſi turpe eſt mẽſe cõmunionẽ non
offerre · quãto turpius hit faciet · qui pacẽ offerẽtẽ depellet. Cauſa
cui preſpiter ſedet · cauſa tui rectus ſtat doctoꝛ · la boꝛibs et a ffliccõe
affect?⸗qua igit᷑ te excuſabis racde ſi ne ad audiẽdũ quidẽ para tũ
animũ ei prebueris. Comunis certe domꝰ ecleſia oĩm ẽ. quos vos
boꝛes · nos ad illoꝝ figurã poſterioꝛes intramꝰ. Ntq; iĩdeo cõiter
omiĩb cõfeſtim cum intrauerimꝰ pacem ſecundũ illam legẽ offe⸗

rimus. Nemo ergo deſidia veniẽdi ſtudio ſupſedeat. nemo ſecu⸗
laribus ſuſpenſũ animũ rebus habeat cum iam ad predicandum

ſacerdotes intrauerint: non enĩ parua iminet punicio. Vnde iße
optaret nullies domi noſtre eõtemptus eſſe · q; in hoc loc prediĩcãs
ſemel tantũmodo nõ auditus. Canto certe michi hoc q; illud mo⸗
leſtius eſſe videt᷑ quãto hec domus q́; veſtra excellencioꝛ eſt. Nam

hie magne nobis ſunt paſſiones hic omis ſpes noſtra ſita eſt oĩia

que hic ſunt ſublimia certe ſunt atq; fulgẽcia · hec menſa peioſior

multo eſt atq; ꝛiocũdioꝛ q;ᷓ tua · hec lucerna magna fide oleo hie p⸗

vncti a moꝛbo liberati ſũr. Archa eciam hec melioꝛ q́; tua ẽ. ma⸗

gisq; neceſſaria· non enĩ precioſas veſtes ſed miſericoꝛdiã incluſã

cõtinet · qᷓ qͥ puãt᷑ cłpa ſua puãt᷑ · hic a lectulꝰ ẽ valde tuo pᷣſtãcioꝛ.
diuinarũ enim ſcripturarũ leccio omĩ magnific lecto ſuauioꝛ ẽ.

Et certe bene nobiſcũ ageret᷑ ſi nullã aliam domũ preter hãc poſ⸗

ſideremꝰ. qʒ dictũ ne que nobis videat᷑ rẽte dictũ tria milia hoĩm
et quĩq; milia illi teſtant᷑ quu domũ vnam et mẽſam vnã et aĩaʒ
vnam habuerũt. CToaus enĩ multitudinis credenciũ inquit vnũ
coꝛ erat et anima vna. Merũ quoniã mmiũ longe a vᷣtute illoꝝ
abſumꝰ et diſſipati ꝑ ꝗprias domus ſumus ſaltem quãdo hue cn⸗
ueniemus omiĩ ſtudio faciamꝰ. Nam er ſi in alijs rebus paupes

cuciam
ridat⸗
Wa
med
ſinea⸗
ngtg
ca
tam
erit.
nata do
ditte
at
ſtatis
et dr
retis
uͤag
michi
edde 1

(aritan

uſatis
Wion

emgen
dmüden.
naa ſol d
mnien
Pücna
cunus paas
bna ai⸗
dmit
teiida un
Aia
Mihm nn
e
yelr. Caul
Haffiai⸗
md; pariti
i quos ⸗
ioeer
n legiofe⸗
nendien;
Kumdom
no Mei⸗
o wich
iiludma⸗
ecſt Tn
ſia rol
nſa maoſior
edlobit e
zi
gaümanſi
mouͤag⸗
iame⸗
nnmm in
nanlin
mmnikün,
inzun nn
nienn i
ir huecn,/

af

et inopes nos ſumus nichilomĩꝰ cum huc ad vos intremus cum

caritate nos oꝛo ſuſcipiatis cũq; pax vobis dicimꝰ. et ſpiritui tuo
nõ voce ſolũ ſed animo quoq; reſpondeatis nõ oꝛe magis q; mente
id pwferentes. p ſi quidẽ ſpiritui tuo pax hic reſpõdeas.cũ vero

exieris ĩ pũgnas deſpuis maledicis nulle obprobrijs laceras q̃lis
nam hee pax eſt ſed ego quidẽ eciã ſi eẽcies michi cꝛã maledi xeris
toto ſtudio tibi mente ſincera et aĩo integro pacem prebeo nichil
vmq de te maledicens aut cogitãs. ha beo enĩ viſcera paterna et ſi
aliquãdo increpauero. cura tui per motꝰ id facio. Tu aũt occulte
moꝛdes et cũ me ĩ hac dominica domo mente nõ recipis vehemẽter
timeo me rurſus maioꝛem michi meroꝛem inferas · nõ quia con⸗
tumeliatus nec quãdo ex animo me eieciſti ·ſed quoniã ita pacem
repuliſti vt acerrima illa tibi attra xeris ſupplicia. Nam et ſi iße

puluerem aduerſus te nõ excuciam. ſi eciã nõ auertã animũ meũ

abſte · permanent tñ immota que tibi xpᷣGus minatus eſ t. Ita ego
quidã erebro pax vo bis di cã neq; vnq; id dicẽs finẽ faciã. Zi vẽo
vos cõtemptui cõtumelie me habebitis · neq; ſie puluẽʒ ĩ vos ex⸗
cuciam. nõ quia nolim auſcultare obtempareq; domine. ſed quia
caritate veſtri vehemẽeius ardeo. NMã nichil pwoꝛſꝰ nr̃i aliud effti
cauſa. neq; longã pegrinacõʒ accipi· nec ĩ illo habi tu ita veni · vt
nichil pwꝛſus haberem Quaqapter nos ipos prius accuſemꝰ nec
ſine ealceis nec abſq; ſecunda tunica veni ac ideo foꝛſan vos quoq;
negligencioꝛes faeti eſ tis. Werum tamẽ nõ eſt id ſatis ad vrãm
excuſacõʒ:ſed quãuis indiciũ nobis maius ipᷣi preparauimꝰ.nlła
ta mẽ hine vobis venia concedeẽ · domus priſcis tempoꝛibo eecleſie
erãt · nũe ipᷣa eciã eccleſia in domũ redacta eſ t. MNMichil autẽ ĩ pri⸗
uata domo carnale loquebant᷑. Michil nũc in eccleſia ſpuale me⸗
dicat᷑. ſed hue eciã foꝛi et indidij negocia introdueis Cumq; deus
loquat᷑ nõ modo ipᷣm ſilencio nõ auditis. Werũ eciã aduerſe pote⸗
ſtatis magna ĩmiſcetis. tq; vtinã ad hane vitã ſ altim vtilia.
et ad voſipos ptinẽcia. nõ illa que nichil ad vos ptineãt et dice⸗
retis audiretis. Quas obres acerbe fleo nũq; flẽdi finẽ faciã.
MNuũquã enĩ poſſum ab hae domo in aliam ꝓfieiſci · ſed neceſſe eſt
michi donec a preſenti vita ĩ aliam traducar· hie habitare. Suſ⸗
cipite igit᷑ nos ſicut paulus qq; inſſit. Mec eni hee de mẽſa di xit ·

ſed de animo atq; mente. hoc ipᷣm ergo nos eciã a vobis querimꝰ⸗

carita tẽ ſcilicet dileccõq; feruẽrẽ illa ꝗpriam. Quod ſi hoc eciã re⸗
cuſatis· ſaltem oĩm languoꝛe animi depoſito vos ipos diligite · ad
melioꝛa ꝓgredittes. Qua racõe maioꝛem eciã ipᷣe potero oſtendere

Za le Dirn.

.

4

ñ

earitatẽ. Polite igit᷑ facere vt quãto magis vobis amem tanto
min? a vobis diligar. Multa enĩ nos cõiungut ac cõpulãt. vna
mẽſa omib, nobis qꝗpoſita eſt · vn? nos omẽs genuit pater · eoſdẽ
omẽs doloꝛes partus intulimꝰ parenti. Idem potus omiĩbus:quid
dico idem ac vnꝰ? potus cum eeiã ey vno et eodẽ calice deẽ?· Pater
enĩ noſter magno caritatis vinculo ſtudens nos vnire · vt eciã ex
vno ea lice biberemꝰ effecit· que res ma xima nos caritate copulat.
Zed lõge inquies a dignitate appoſtoloꝝ tu ab es · fateoꝛ nec vnq;
negabo nõ ſolũ non illis · ſed ne vmbra quidẽ eoꝝ me dignü eſſe.
Jed tamẽ ſi noſtrũ officiũ vos cõſeruabitis nullã iacturam hine
facietis· vmmo magnã eciã vtilitatẽ cõſequimĩ .PNã cũ vel erga
indignos magna ſitis affecti caritate cum ſingularẽ preſtetis eis

obedienciã maioꝛa tũc premia maioꝛ que vobis debetẽ retribucio.
Won enĩ noſtra predicamꝰ.quoniã eſt vobis doctoꝛ in terris ˖ ſed

que recepim ea tradim? · et tradẽtes ea nichil alind a vobis fla⸗
gitamꝰ. ꝙ vt diligamur. Quod ſi eciã diligi ſumus indigni ſed
nos dileccione ac caritate veſtra dignos cito facietis quãuis mã⸗
datũ ſit nõ amicos ſolũ verum eciã inimicos diligere. Quis ergo
ſit durus atq; agreſtis eſt· vt cũ huĩoĩ midata ſibi rradita ſint .
nichilo mĩꝰ amicos auertat᷑ · atq; oderit · eciã ſi mille vicijs mentẽ
irretitã atq; oppreſſam habeãt. C onmunicamꝰ eadẽ mẽſa ſpũali ·
cmunicemꝰ et ſpali caritate. Nam ſi latrones cũ alteri alteris
ſale cõmunicauerit latrocinãdi ferocitatẽ deponant. Quibus nos
ra cionib excuſ abimꝰ dñi coꝛpoꝛe qmunicãtes · a latronũ ↄſuetu⸗
dinẽ atrocitate ſuperãtes. preſertim cũ multis gẽtilibꝰ noͤ quoniã
vna menſa vrerent · ſed quoniã vniꝰ eſſẽt ciuitatis ſatis ad ami⸗
ciciã fuerit. Nos autẽ qui eiuſdẽ ſim⸗ ceiuitatis vna nobis domꝰ
eſt. eadẽ mẽſa eadẽ via ianua radix vita · quib⸗ idem caput eſt ·
idem paſtoꝛ· idem rex. vnꝰ et idẽ magiſter Judex cõditoꝛ pa ter ·
que omĩa nobis equale quadã inſunt cmunitate Qua erimus
indigni ſi mente diuiſi alter alten nõ diligim? Sed ſigna foꝛſan
queritis que appoſtoli faciebãt velletis videre mundare lepwſos ·
demoniacos curari defunetos e ſepulchris exilre. Zed maximum

nobis cu et ardentis illud caritatis ſignũ eſt. S1 abſq; pignoꝛib⸗

firmiter deo creda tis Qua de cauſa ꝛã ceſſaſſe crediderim quãuis
eciã aliã ceſſacõnis cauſam habeam. Nam ſi doctrina aut virtute

aliq̃ preſtãt · ſeipos eyxtollũt · paruiq; ceteros facientes · diſſeperant

ſe ab ulis atq; ſe iniũgunt.quot quãtaſq; diuiſiones ac ſciſmata
effe putaretis ſi miraculo ſignoyꝝ aliqui prefulgerẽt · hec nõ ciee⸗

ſura n
nſf
igna
aus in
do/
iſici
oͤtintri
ſttulisn
xnobis
Geſe!
denad
veroin
dewahr
gueſo
omisei.
ſeruian
gue noi
pauper 4
fiit ſt
wuc
rwd
zauludi
ſaſinata
Alndo.
motuon
oinolux
Tbrlern
ſri ſn

e noͤne

and.
rus voea
mei diſa
wo. Eta
lpniſciean
litan lder
goilin
iie tam
Mrutis i
wuſuris

mind
Kyn
wr
us gd
Per
Neuile
cpulet,
ner vng
gücke,
ranhine
iWon
mwdse
nmbuad.
ns ſe
wbis fls⸗
digniſch
niuis ni⸗
uiserg
dien ſmt;
s wii
rpanb.
Am alens
Auibus nos
mni ſor,
n goni
is adami⸗
obis dn
K.
S
Quenma
ſgufin
umlyrt⸗
dunnun
ſrigu
. ut virme
Hdiſtynt
44 mnuts
rndoͤs,⸗

tura michi inani dicta ſũt· ſy atteſtãt᷑ michi coꝛinthij qui multa
per peſſi diſſidia ſunt· quoniã valde ſignis attendebaãt. Non ergo
ſigna ſed animi ineolumitatẽ queras · noli defũctũ aliquẽ exmoꝛ⸗
tuis ſnſcitari deſiderari cum didiceris vnmierſos hoĩes reſurrectu:
ws. Non queras ceci curaciõz qui omnes nunc videas acutiſſime
aſpiciẽtes ſublimioꝛe atq; vtilioꝛe aſpectu. Quare diſcas tu quoq;ʒ
