ipᷣm xpᷣm ſeqͥ diligẽt᷑ ideſt oĩa re ipᷣa pᷣſtare q̃ ab ipo inbent᷑ patũqʒ
ſem per eſſe tam laboꝛes ſubire quã ome genus moꝛtis ſufferre. Si
quis enĩ inquit venire poſt me velit. abneget ſemetipᷣm ·tollatq;
crucẽ ſuam et ſequat᷑ me. Maius quipe ẽ q́; peccuniã cõtempnere
ꝓpri) ſanguinis effuſio. Quã quidẽ ad rem nõ parũ ↄfert nõ fiet⸗
nõ ſimulatꝰ peccunie cõtemptus · hec ille cũ audiſſet meroꝛe deiectꝰ
abijt. Qò nõ abſq; cauſa illi accidiſſe ſigficauit euãgeliſta dicens

Habebat enun poſſeffſiones multas
HNon ſpiter certe hac paſſione opprim ũt᷑ qui pauea poſſidẽt · et qui
magna rerum cœpia obruũt᷑. nee vmquã magna voce predi care
ceſſabo acceſſiõe peccuniarũ cupiditatẽ habendi magis atq; magis
adeo inflãmari vt rerũ cpia creſcẽte paupertas q̊q; augeat᷑. Nã
qui maioꝛe deſiderio ardent ·egere ſe magis ſenciũt · perſpice igitur
quãta huiꝰ paſſiõis vis ſitcũ maſᷓ diues ille xpᷣm leticia adijſ⸗
ſet. Ita ſuffoſſus atq; obrutus fuit · qma eiciendã peccuniam eſſe
audinit vt nec reſpondere quidem potuerit · ſed triſtis ac meſticia
preſſus deceſſerit. Quid igit᷑ xpᷣus
Difficile inquit in regnũ celoꝝ diuites intrabunt
Quib⸗ verbis nõ peccuĩaʒ ſed peccunia detẽtos carpit · ꝙ ſi diuites
ſimpliciter difficile ſaluãtur· quid facient rapiẽtes. Nam ſi ſua
nõ dare impedimẽto ad regnũ eſt · quan tũ ſibi cõtrahit ignẽ qui
aliẽa occupat. Cur autẽ di ſapulis adeo pauperibs vt nichil ꝓrſ⸗
haberẽt hee dicit · ſane vt eos erudiret nee pudoꝛe paupertatem ſibi
punirẽt.et qᷓſi reſpõdeat· quã obrem nichil habere pmiſit. Quod
autẽ primo difficile dixit · idipm progrediẽs cameli atq; acus cõ⸗
paracione valde unpoſſibile oſtendit
Facilius enim eſt ait camelum per foꝛamen a cus

tranſire q; diuitem intrare in regnum celoꝛum
Vnde patet nõ paruã mercedẽ philoʒophãti locupleti ee repoĩtã ·
ideo dei quoq; opus id eſſe aſſeruit vt ingentis gracie dono ad hãe
rem opus eſſe oſtendat. Nam diſcipulis perturbatis

Hec apud ho mines inquit umpoſſibile eſt· apud deũ

autem omnia poſſibilia ſunt
Et muiꝰ ri gracia diſcipuli qui nimiũ mopes erãt turbãt᷑·quia

₰

grer perdicõez illoꝝ dolebãt · quoꝝ iam caritate afficiebant᷑ er qſi
magiſtroꝝ ac patrũ viſcera ſuſceperãt · ſic enĩ ꝓ vnmuerſo terraꝝ
oꝛbe huiꝰ ſentẽcie acrimonia expauerũt vt nõ parua eis cõſolacõe
opus fuerit hac de cauſa inſpiciẽs eos prius dixit que apud hoĩes
umpoſſibilia ſũt · et apud deũ poſſibilia ſũt. Jocũdo namq; aſpẽtu

ac mãſueto · mẽtis hoꝛroꝛe eoꝝ o poꝛtune ſedato et anguſtia a diſ⸗

ſoluta qʒ inſpiciendi verbo euangeliſta ſignificauit · demũ verbũ
quoq; exſuſcitat dei virtutẽ in mieediũ adducendo ac vt confiderẽt
exhoꝛtãdo. Zi vero modum quoq; ipᷣm perdiſcere deſideras · et quo
nam pacto quod poſſibile et impoſſibile fiat diligẽter attẽde. Nõ
enĩ ea de cauſa que apud homiĩes impoſſibilia ſũt· apud deum poſ⸗
ſibilia eſſe di xit · vt tu deſperacõe cõfuſus quaſi ab umpoſſibilibus
deterrearis· verũ vt cum magnitudinẽ virtutis verceperis faciliꝰ
rem aggrediaris deũq; oꝛes ꝗpiciũ tibi foꝛe · vt eius ope eterne vite
premia conſequaris. Quomodo igit᷑ id poſſibile fiat · certe ſi opes
pwieceris ſi peccuniã cõtẽpſeris · ſi hac ſoꝛdida cupiditate nõ ſupe⸗
ris. enĩ nõ deo ſoli ſed voluntati quoq; tue rem attribuit · qpq;
dicta hec ſibi ſũt vt virtutis pre oculis magnitudo ponat᷑ · ex hys
que ſequuntur perpendes· nam eum petrus wogauerit S
Ecce nos derelictis omnibus te ſecuti ſumus quid
ergo erit no bis Mercede illis prius diffinita ſubiunxit
Et quicumq; reliquerit domꝰ vl agvos vl fratres
vel pr̃es vel matres propter nomen meum centu

plum accipiet et vitam eternam poſſidebit
Ita quod impoſſibile erat poſſibile factum eſſe videm⸗ Sed quo
pacto inquies opes relinqre potero. Quomõ qui ſ emel tali paſſoe
ac magno habedi deſiderio ſubmergit reeipere ſeipm ace fructib⸗
emergere potuerit. Certe ſi faciet iniciũ · ſupfluam verũ opiam
circũcidẽ atq; abicẽ faciliꝰ ac expediciꝰ huiꝰ cètamĩs curſu ſubibit
Eyhoꝛtacio lxnj. Quod fugienda ſit auaricia
Non ergo totã rem ſimul aggrediaris. ſed ſi arduũ tibi videtur
eodẽ vninerſa tempoꝛe aggredi · ſenſim atq; gradati per hat ſ calã
aſcẽdas que te tandẽ ĩ celos abducet. Nam quẽadmodũ qui acute
bilis feruoꝛe febricitãt nõ ſolũ extinguũt ardoꝛem potu · verů eciã
incẽdũt atq; inflãmãũt.ſic qui auaricia laboꝛat cũ huie cupiditati
omi bile acerbioꝛi percuniam afferunt · Maioꝛe ipm flãmam in⸗
cendut. Nichil quippe hanc ſitim ita extinguit quẽadmodu ſi ab

te ſset vi.
recua⸗
atur⸗um
icnnd
ſovmepte
Woya
eger
modo deſ
xeſirent
cnniis
tuni ri

Ofni euen

ueraae
waggeper
iauror
racde dyr
idnos mi
ve er era
nymer p⸗
ſacliwan in
ndͤamtgs⸗
Wwpoleb
penmtas n
cupiditads
wlereiht
lerminre,
weer nucu⸗
dian Wu
gue ſemper
ſuien grepe

uer faalie
ltes en

muigi
ein
d lie
mg ihan
ngnſuzN
mi i
Nomert
Ws agd
Aumc
NRNNs
rrpswl
Brmtne
rami
Ditanniſi
lenogit g
vnuierys
4
wns
mmmun
eRfunn
maun anal

et
ciui i⸗
anuwl⸗
ummGfe
m s üfut
tmenn

huĩoi deſiderio te ipᷣm liberũ conſtituas ·ſicut eciã acutabilis non
potu ſed ecõtrario pocius extinguit᷑. Sed hoc ipᷣm inquies quomõ
facere potero · ſi perſpexeris nũquã rerũ copia huiꝰ te ardoꝛẽ ſitis
extincturũ.ſed ſolo diuiciarũ deſpectu ab hoc te tabefieo moꝛbo eri⸗

pere poſſe. Moli ergo multa cquirere ne incõprehẽſibi lia ſeqᷓris

et incurabili peſte laboꝛes ac oĩbs miſerioꝛ intollerabili hoc do loꝛe
et ſis et videaris. Weſpõdeas enĩ michi oꝛo quẽ nã putas magno
doloꝛe cruciari .· vtrum eum qui edẽdi atq; bibendi cupiditate cõfi⸗
citur. cum non poſſit deſiderio ſatiſfacere ſuo·an eum qui nec tali
quidẽ cupiditate vexat᷑. non dubito quin eum reſpõdebis qui aĩm
ſuum explere non poteſt. Tanti certe do loꝛis plenũ eſt non poſſe
voluptate frui cum mimiũ deſideres · nee bibere poſſe cũ ingẽti ſiti
exa giteris vt cũ pre oculis nobis ponere gehẽnã xpᷣus voluerit hoc
modo deſcripſerit et diuitẽ ſic tabefieri dĩixerit· vt cũ ſtillam aque
de ſideraret nec habere poſſet atrociter vexaretur. Quas obres qui
peccunias deſpicit. Is cupiditati terminũ cõſtituit. Qui vero di⸗
tari deſiderãs plurima indies cõquirit· maioꝛe ſiti cpulſꝰ nũquã
ad finẽ deueniet · ſed ſi mille adipi ſceret᷑ talẽta·nulle alia cõtinuo
querit .· que ſi poſſidebit· duplicare vniuerſam ſubſtanciã multo
magis exarſit. Ne ita progrediens montes terrã maria cunceta
ſibi aurum fieri precat᷑· eo furoꝛis genere inſaniẽs ꝙ nũquã hac
racõe deprimi poteſt · verũ vt tibi pſuadeas oblacõe non acceſſiõe
id nos malũ poſſe ↄpeſcere. Conſidera ſi tibi vnquã in mẽtẽ veĩt
vt per aera ceu volucris ferri optares · quo modo hãc cupiditatem
repmere poſſes verũ fingẽdo pẽnas aliaq; ad volãdũ inſtrumẽta
faciẽdo an ſuadẽdo tibi ip̃i veſana impoſſibiliũ cupiditate detinẽi
nõ ambiges.· bene ſeio quoniam ſi animũ induxeris nõ debere nos
impoſſibilia proſequi tranquillo penitus aĩo eris. Sed hoc inquies
penitus im poſſibile·ſane nõ minꝰ impoſſibilia petit qui habendi
cupiditatis terminũ inuenire cnat᷑ · facilis namq; eſt hominem
volare q́; acquiſici one ac acceſſione peccunie cupiditatem ha bendi
terminare. Quare quãdo ea que deſiderant᷑ poſſibilia ſunt nõ eſt
preter naturã eoꝝ acquiſicõe deſideriũ mitigari·quãdo autẽ peĩt⸗
impoſſibilia nichil alund relĩquit᷑ q́; vt animũ tuũ procł a cupi⸗
ditate abducas. Me igit᷑ incaſſum laboꝛemꝰ cupiditate peccuĩaꝝ
que ſemper nobis meroꝛis cauſa ẽ neq; vmquã pectus noſtrum
quieſcere patit᷑ oĩno abiecta. ad aliũ poꝛtũ plenis velis nauigemꝰ
qui et facilioꝛ eſt et ſumam nobis facile prebebit beatitudinem.
Celeſtes ergo theſ auros expectamꝰ qui nõ laboꝛis multũ afferẽt·

„
ℳ W 4

nobis er queſtũ ineſtimabilẽ prepabũrt · in quib, coͤſeqndis nilka;
facere vniquã poſſumꝰ iacturã dũmodo vigilemꝰ et pñ̃ſia cõtẽp⸗
namus. am qui ſecularibꝰ rebꝰ ſeruit ae ſemel illis deditus in
ꝗꝓpoſito perſeuerat · eũ neceſſe t᷑. vt ſupioꝛẽ amittat theſaurũ. Hee
omiĩa tecũ cogita et te a flãma huiꝰ eripe ceupiditatis. Nemo enĩ
ꝓfecto dicere porerit pñcia quidẽ hane cupiditatẽ pᷣſtare q̊ futuris
oĩno priuamur · qnam uis ſi ſic eſſer fugiendã tñ vltimã penã nõ
dubitares. Nune vero ad futura ſupplicia preſens quoq; accedit
cruciatꝰ. multas quippe domos hec cupiditas euertit. multa bella
concitauit.et laqueo pleroſq; obrũpere vitã cegit · ad hec omĩa
nobilitatẽ humani animi extermĩat timidũ ignanũ mendacem
audaciſſimũ rapacẽ obtrectatoꝛẽq; ↄſtituens.ſed argenti atq; auri
ſplendoꝛ multitudo ſeruoꝝ ediũ magficẽcia · ſalutacio atq; eõcurſ⸗
in foꝛo vulgi te deapit. Cui rei optimum illud remedium eſt ſi
quomõ huie animꝰ afficit᷑ intellexeris. Acer enĩ racõeq; deſolat⸗
et de foꝛmis efficitur. ſi cgitabis quãtis malis hec poſſeſſa ſune.
quãto laboꝛe.quibuſq; periculis cõſeruãtur.nec tñ diu permãent.
ſed ſi euaſerĩt vndiq; cũ moꝛs ſurrepſerit ad inimieꝝ manꝰ foꝛte
peruenerũt. Tu autem nichil exrhys niſi vulnera tecum retines
pwfundaq; vlcera que dum hee colligeres aĩa tua coͤrraxit miſer
recedis · cũ igit̃᷑ videris magnifico veſtita. et multis ſatellitibus
aliquẽ pre fulgvꝛe eius conſcieneiã cegita coe ↄfeſtim euolue et in⸗
uenies omĩa intus turpiſſimis plẽa ſoꝛdib: veniat tibi ĩ mentẽ.
qualis erat paulus. qualis petrusqualis iohãnes· qualis helijas.
Ipſius vnigeniti dei filij recꝛdare · qui nõ habebat vbi caput in⸗
dlinaret eũ ac veros eiꝰ ſeruos imitandos ducas · et ĩ eſtimabilib⸗
eoꝝ diuicijs firmo coogitacõis fantaſmate inhereas. q; ſi paululũ
reſpexeris · deinde rurſus tibi tamqᷓ; ĩ naufragio procella meubu⸗
erit tenebras afferens· hãc xp̃i ſentẽciã tecum illie verſa repeteq;
ſepins · ꝙ im poſſibile ſit ad cellos diuitẽ puenire. Ad hãe tu ſnãʒ.
montes terrã maria cõferas ac omiĩa ſi ita vis cogitacõe aurum
facito. Michil enĩ exequari dam pno poterit qʒ inde pacieris et tu
quidẽ multa iugera terre deſideras· domos ha bere velles· quã płes
totidem balnea mille mãcipia· oꝛnatas argẽto edes auro decoꝛatos
thalamos. Sgo vero illud dicere nõ dubitabo ſi diuitũ ſiguli hae
pauptate omiſſa. Pauptas eni hee ẽ cũ eo collata.qꝙ dicturꝰ ſum
in vmuerſũů mundũ poſſideret totq; pnos haberet quot nũc in oꝛbe
terraꝝ ſunt homĩes.ac vbiq; terraꝝ edes ciuitates gentes ſua deõe
eeneret et fontes ae fluuij auro ſibi ppo aqua fluerẽt tribus certe

,
wle⸗
dignun⸗
magnon
erge nui⸗

nni⸗ unnh
fll dde⸗
erons
nnaͤ
oporunt v
magneaf
poeitate ir
nil mdi
dignu iunt⸗
ſſema vui
ntgaiduun
ſeruuntur
vere Wüns
mdind ond
Tunen

musoiae
li⸗
Wr
innrrogach⸗
ſug le⸗
eſaun hee
aun nutgler
nichileminn
nſicbleidn
habüdarer
pwlare ſenti
halys diſpn
ſdubitzut

tieg i
rpſect ine
vniqt,
vmmn ſir
wne
vre we
Aſunlrbu
munenn
Ueahi lneni
ulis its
twiyuri⸗
icanibilb
cimalli
dncah
ew ſng
Mlle ith⸗
ne aueur!
wles dri⸗
vmo
diiniſg
cim h
na 1 ⸗
„Pos
Mmt uN

obolis huiuſ cemõi hoĩeʒ vna cũ diuicijs ſuis niſi ad celũ aſpiraret
dignũ no dicerem?. Nam ſi modo cũ caducas has opes eyepectant
magno meroꝛe toꝛquent᷑ niſi acquirãt · quid harũ veꝝ eos cõſolari
poterit ſi ſenſũ aliq́; illoꝝ bonoꝝ accipiant. Nichil profecto · noli
ergo tuaꝝ ĩ pecuĩaꝝ affluenciã recẽſere.ſed diligẽti ſtudio quãtũ
hince detrimentũ qui eã affectãt paciunt᷑ ↄſidera · cum celoꝝ gloꝛia
bee permittẽt ac idem faciãt vt ſi quis regno ex actus ampliſſimo
ſtercꝛis:cumulo gloꝛiet᷑ · nichil nempe peccuniaꝝ aceruus a ſter⸗
cꝛis cumulo diſtare videt᷑ · vymmo vero młto pᷣſtãcioꝛ hic q; ille.
Maã cũ ad edificãda balnea putilis tum ad colẽdos agꝛos nẽcaria
eſt ſteroꝛis exageracio· aurũ vero ſuffoſſũ michil penit? prodeſt ·
neq; nõ prodeſt ſolum · verũ eciã q̃ſi foꝛnax ardẽtiſſima niſi quis
opoꝛtune vtat᷑ · habentem exurit. Adeo enĩ multa hinc mala adeo
magne affliccõs ſtaturiũt vt maloꝝ oĩm arx ab autoꝛiba auaricia
vocitate ſit · quã bea tiſſimꝰ ille paulus multo ſignificancius oĩm
maloꝝ radicem appellauit· hec igit᷑ ogitantes emulemur eaq; nr̃a
digna ſunt emulacõe . Non magnifieas edes nõ vberrima pᷣdia
nõ cetera huĩoi ſed eos viros qui magnã apud deũ fiduciã ↄſecuti
ſunt qui diuicias in celo ingentes poſſident quoꝝ theſauri ibi re⸗
ſeruantur qui ꝗpter pauptatẽ longo diuicijs interuallo ſponẽtes·
vere diuites ſunt. Id enim ſi faciamus eternã pweul dubio beati:
tudinẽ conſequemur grã et miſericꝛdia dñi nf̃i iheſu xp̃i amen
Tunc reſpõdens petrus dixit ei. Ecce nos reliqui⸗

mus oĩa et ſecuti ſumꝰ te.Quid ergo erit nobis
Vere nam ſũt hec omĩa que te dicis beatiſſime petre re⸗
liquiſſe. Arũdinẽ viliſſimã · recia vniuerſũq; piſcato:
rum artificiũ · hec tu omĩa vocas. Ita inquit ſed non
ambicõe qᷓdã aut ĩani gła· verũ vt pauperũ plebem hac
interrogacõe introducã. Nam quoniã a dño dictũ eſt. Si vis p⸗
fectus eſſe vende que habes diſtribue paupib et habebis in celis
theſaurũ ne quis paupem oppine?᷑ nõ poſſe ad perfeccõʒ ſe pueĩre·
cum nõ habeat que paupibus offerat. Querit petrus vt tu diſcas
nichil te minus ꝗꝓpter inopiam habiturũ. Querit in quã petrus
ne ſi ab ſe id perciperes preſertim cum ad huc ſpiritus gracia non
habüdaret am biguitate ꝓplexꝰ iaceres. Sed vt ab ipo eius mgrõ
plata ſentẽcia. firma ſpe roboꝛeris. Nam quẽadmodũ eciã nos
p alijs diſputamꝰ . ſic appoſtol quoq; ad vniuerſi oꝛbis cõmodũ
nõ dubitauit interrogare. ſupioꝛibs enĩ patet nichil de ſe ißo

—

ambigiſſe. qui enĩ ipoꝝ celoꝝ claues ſuſcepit qto magis de ceteris
que ĩ celo ſunt cõfideret. Tu autẽ illud diligẽter expẽde q; exq̃ſite
duo illa que xpᷣus ad nute pecijt · vt ſeilicet paupib ſubſtãciã diſ⸗
tribueret ſuam et xpᷣm ſequet᷑ breuiter cõplexus eſt dicẽs reliqui⸗
mus omia et ſecuti ſumus te.· ambo enĩ hec facta iam erãt et eo q;
omiĩa reliquerint ſequi facilius potuerũt. Et quoniã reliquerũt
oonfidere atq; gaudere ipᷣos admonebat. Quid igitẽ᷑ xps reſpodet
Xmen dico vobis quia vos qui ſecuti eſtis me in
regeneracione cum ſederit filius ho minis ĩ trono
maieſtatis ſue ſedebitis vos ſuper duodecum ſedes

indican tes duodecim tribus iſrabel
AIn ig it᷑ et indas ſedebit · minime. Quomodo igit᷑ in duodecim
ſedibus ſedebunt quomodo pollicitacio hee adimplebit᷑. Xttende
gquomodo et qua racõe lex eſt adeo per iheremiam promulgata in
qua hec cõtinẽt᷑ terminũ loquar ſuper gẽtẽ et ſuper regnũ vt auf⸗
feram perdam ·. et ſi cõuertet᷑ gens illa a malis ſuis me quoq; pe⸗
nitebit a malis que oœgitaui eis facere. Et termmũ loquar ſuper
gentẽ et regnũ vt reſtaurem et plantẽ et ſi nequiciã fecerint incõ⸗
ſpectu meo vt nõ audiẽt vocm meã ne quoqʒ penitebit eoꝝ bonoꝝ
que facturũ eſſe ipᷣis locutꝰ ſum piter enĩ inquit tam in boms qᷓ;
in malis ideo facere ſoleo. Si enĩ reſtauraturũ me dixero nõ fa⸗
ciam. ſed quis indignũ ſe hac pollicitacõe prebuerit.q; primo co⸗
feſtim homĩ accidit· tremoꝛ enĩ veſter et timoꝛ ait erit ſu per feras
q; ecõtrario fieri videmꝰ quia videliet indignũ ſe homo tali pre⸗
buit principatu. ſicut eciã indas./ Nam ne punicionũ terroꝛe in
deſpera cõʒ nõ nulli cõpulſi durioꝛes ad virtutẽ fiant aut bonoꝛum
pollicitacõibo in deſidiã delabãt vtraq; iſta per iheremiã coꝛrigit
dicens. St ſi minatus fuero nõ diffidas · potes enĩ penitẽciã agere
ſentẽciã meã ſicut nminiuite cuertere. ſi aliqd bonũ ꝓmittam.
qꝗpter ꝓmiſſiõʒ nõ decidas. Nõ enĩ proderit tibi pollicitacio mea.
ſi vicio te ĩdignũ feceris · vmmo vero maioꝛis cauſa erit ſupplicij.
nam ego dignis et in eo quo digni ſunt perſeuerantibꝰ polliceoꝛ·
qꝗptèa diſcipulos alloqns nõ ſumplicit᷑ pollicet᷑. Mõ enĩ ſedebitis et
vos ſolũmodo dixit · h adiecit qͥ me ſecuti eſtis · vt et indã eiciat.
Ipoſterioꝛes attrahat. Nõ enĩ ad illos dictũ ẽ ſolos neq; ad undã
qui ſe indignũ effecit. Ita diſcipulis quidẽ magna pollicet᷑ dicẽs
ſup duodecim ſedes ſedebitis ſublimioꝛes enĩ iam facti nichil e ca:⸗
ducis rebs petebant. Ceteris autẽ hec eciã preſencia pollicet᷑ dicens

Ar
aut
wom

erwt
Comm.
lnuen
tidynun
tum onft
nabalis 4
Awan
menaor
fiai pi
Qudan
luoprn
audm
Wallaui
ſothifr
infturuns
Rewone
bunrei
epicbat
.ml diate⸗
lir izi
diſapui x/
tt in ſeguent
ihtimmn
Gnpm
ginu guoe⸗
guid fu
ſupr on
nifiaat en
ſtinme
eſſe ſchil
norni
rri iſta
V ti Tati

reg
uörifn
wäir⸗
inii
rit ay
kenhi
mein
sitrono

wn

Fndaden
eil Ar
mar
mi Na
me cy e,
lgur fͤper

wrmd,
Naw
mndbns
muRrdnon
mie Pginet,
tmt ir ſni⸗
bmul pr,
rümor in
umWu
wmiw
zwümninm

iplommnnt

zuſi l
mmnty wer
Peiſernt
Net wiun
os me

1,/49
nind⸗
KADs
uplu

Q uicumq; dimiſerit fratres aut ſoꝛoꝛes aut prem
aut matrem aut vxoꝛem aut filios aut agros aut
do mum gracia nominis mei. Cen tuplũ acerpiet
et vitam etern am poſſidebit
Certe ne quis iullud audiẽs diſcipulis vt maxima ĩ futuro mia

cõſequant᷑ datũ ſolũmodo credat.ea qꝓpter lacius oꝛacõʒ produxit.
et ad vnmerſũ oꝛbem pollicitacionẽ extẽdit · ita vt a pñtibus fu⸗

tura onfirmet. Sic a diſcipulis. cum impfeccioꝛes in primis eu⸗

nabulis adhuc eſſent que ad hanc vitã pertinẽt offerebat Mã qn

a mari et a piſcandi artificio remouit nullã celeſtiũ fecit ſedium
mencionẽ . ſed huiꝰ vite preſtanciã cõmemoꝛa bat dicẽs · hoĩm vos
faciã piſ catoꝛes. Poſtq; vero ſbᷣlimioꝛes fecit. de celeſtibo diſſerit.
Quid aũt eſt quod dicit indicãtes duodecim tribus iſrahel. nichil
aliud profecto q; cõdempnãtes nõ enĩ ĩ ſolio iundicandi ſedebunt.
ſÿ quẽadmodũ reginã auſtri et niniuitas cõdẽpnaturos generacõʒz
illã aſſeruit ſimili quodãmõ diſ. cipuli nõ gẽtes non vmuerſũ oꝛbẽ
ſed trib iſrabel cõdempnabũt Nam quomãã eiſdem et legibus et

inſtitutis viuẽdi tam urꝛdei qᷓᷓ appoſtoli educati fuerũt. Cũ iudei

dicturi ſint. Jdẽo nos credere xpo nõ potuiſſe quia mãdata legis
bᷣuare iubeamur. diſcipulis ĩ mediũ pdductis a quib⸗ et lex ſuſ⸗
cipiebat᷑ et fides xpᷣo adhibita eſt.oẽs indeos cõdempnabit ꝗpterea
enĩ dicebat indices iſti veſtri futuri ſunt. Zed quid precipui pol⸗
licet ipß is inquies.ſi quod niniuite et regina nõ habebũt.id eciam

diſcipuli poſſidebunt. Multa quoq; alia in ſupioꝛibs iſtis obtulit

et in ſequentib: polliet᷑. Quãuis alioquĩ occulcius in hoc eciã ſig⸗

nificat᷑ maioꝛa iſtos illis habituros. 5 illis enĩ ſumpliciter dicitur
quin viri niniuite reſurgent et condẽpnabũt hãe generacõ; Re⸗
gina quoq; auſtri ſimiliter. De iſtis vero nõ ita ſumpliciter. ſed

quãdo filiꝰ homĩs ĩ ſede maieſtatis ſue ſedebit tũc a vos ſi edebitis
ſuper duodecim tronos iudicãtes duodecim trib⸗ iſrahel. vnde ſig⸗
nificat᷑ quia tam regni qᷓ; gloꝛie participes futuri ſunt · ſi enĩ ſu⸗
ſtinemꝰ inquit ſunul quoq; regnabimꝰ. et ecce nõ cõceſſum quidẽ
eſſe ſedes ſignifieauit eum ipᷣe ſolus in ſolis iudicaturꝰ ſ edebit. izʒ
honoꝛem atq; gloꝛiã in effabilẽ vocabulo ſediũ ſignãter expreſſit.
verũ iſta diſcipulis dieta ſunt ceteris autẽ vnmerſis eternam ibi
vitã cẽtuplũ hie pollicet. Et ſi reliquis multo magis appoſtolis
quib ꝓmiſſa cõtigiſſe in hoc ſeceulo nõ. ignoꝛamꝰ q ui cũ arũdinẽ
et viliſſima recia reliquerint · oĩm fidelium qui predicacione ſua

erediderůt · vymmo vero eos quoq; ipos credẽtes ĩ ptãte habuerũt·
Pam vel moꝛi pw ipis cencies voluiſſẽt vt paulus teſtat᷑ dicẽs.
Si poſſetis eciam oculos veſtros michi dediſſetis cum autẽ didit ˖
quicũq; reliquit vxoꝛem· nõ ſimplicit᷑ precipit dirimẽda eſſe ma⸗
trimonia ſed ſicut a ſupioꝛibus dicebat. Qui perdit animã ſuam
inueniet ißam nõ vt noſipos interimamꝰ. neq; vt animã noſtrã
violẽter a coꝛpoꝛe diſiũgam .· ſed vt religionis pietatẽ cereris oĩb⸗
anteferamꝰ . Ita de vxoꝛe quoq; ae fratrib intelligẽdu eſt · michi
autẽ perſecuciões hic occuleius ſignificari videntẽ᷑. Multi enĩ a pa⸗
rentibus filij· multi mariti ab vxoꝛibus ad impi etatẽ trahebãt᷑ ·
que cũ facere conẽt᷑ ait · nec vxoꝛis loco nec parentis habeant᷑ . Qðs
et paulus cõſulebat dicens. Zi vero infidelis ſeperet᷑ licet. Cũ ĩigiẽ
alacrioꝛes mentes eoꝛum infecerit nec pw ſe ſolũ ſed pro vnierſo
eõfidere oꝛbe preparauerit continuo ſubiecit

Quia multi autem prumi erũt nouiſſuni et no-

uiſſuni primi ea
Quod ita indiffinite atq; indiſtinete de multis alijs dictůũ de in⸗
credulis quoq; phariſeis accipiendu eſt vt e inſupioꝛibus dicebat
multos ab oꝛiente atq; occaſu venturos ad abrabſe vſaac et iacob
fulgentiſſimos ſinus filij autẽ regni pricient᷑ foꝛas· deinde para⸗
bolam adiecit qua eon qui tardauerunt ſ tudia incendit
Zimie eſt ait regnũ celoꝛũ homini patrifamilas
qui exiuit pruno mane cõd ucere operarios in vi⸗
neam ſuam cõuencione autem facta cũ operarijs
ex den ario diurno miſit eos ĩ vmeã ſuã. Et egreſ⸗
ſus tercia hoꝛa vidit alios ſtantes ocioſos et Alis
dixit ite et qu odcumq; fuerit iuſtum dabo vobis.
Et circa ſextam et nonã fecit ſoniliter Circa vn⸗
deconam autem hoꝛam muenit alios ſtãtes ocioſos
et dixit eis . Quid hie ſtatis tota die ocioſi · ipſi
aũt vicũt ei nullꝰ nos conduyit · dicit eis ite et vos
1 vineam meam . et quodeumq; fuerit imſtum ac⸗
cipietis. Sero autem facto dicit do minꝰ? vinee pro⸗
curatoꝛi ſuo· voca operarios et redde eis mercedem

ſam 7
600 wen
fütfu
lbecſtn
urmun⸗
ſüm vnn
giporen
ſchondens
facadhr⸗
wlle guo
huc ſiute
cribys
ignunggob⸗
ſuni hul
lludſerſtp
sde
Wubund
ſcati pewen
vltimos yjin
ſunt pnars
lei Mens l.
ſuc vero dleen
dnii
Worenided
fuanmggdi⸗
iemntiäiwr
wirnfigiu
icpnmitun
ce edeos
nande
Nnptenimr
hmiktknſin
n 4 lunis een
s nlis P

— ——
—

ngit.
niiz
möd
Acken,
mmnlfun
mmii
ienzech
icenti
heiig⸗
imhit⸗
lem

W

MV
ſimi anm

dieei N in⸗
das Not

Aaun un;

1 Ndn
Edit
mimmiiss
nos ini
ems
6 ge⸗
osdi
o wnn.
. (KW
tinecſ⸗
. ocof 4
es tn
tw
ne⸗

ſuam. Incwpiens ab vltimis vſq; ad primos. Cũ
ergo veniſſẽt qui circa vndecunã hoꝛã venerãt acce⸗
perũt ſnglłos denarios. Et pmi exiſtimauerũt qð
plꝰ eſſẽt accepturi acceperũt ipĩ eq̃lit᷑ n cũ acceperẽ

murmurabãt aduerſus pr̃emfamilias dicen tes hyy

vltimi vna hoꝛa fecerunt et eq̃les eos nobis feciſti
qui potauimus pondus diei et eſtum. Ipſe autẽ
reſpondens vni eoꝛum dixit · amice non iniuriam
facio tibi · nõne ex den ario diurno cõueniſti mecũ ·
tolle quod tuum ẽ et vade · volo autem dare vltimo
huic ſicut et tibi · vel non licet michi quod volo fa⸗
cere ĩ hys que mea ſunt. An oculus tuus nequã
quia ego bonꝰ ſum. Ita erũt vltimi pmian pmi
vltimi. Multi enĩ ſunt vocati pauci vero electi

Quid hec ſibi parabola vult. Mon enĩ cõſona ſũt que iuxta finẽ
iſtius dicunt᷑ ſ̊ cõtraria oĩno hys que paulo antea diſputata ſũt.

Pam hic nõ alios quidẽ eici alios vero introire · et omẽs ad eũdẽ

ſtatũ perueĩre videamꝰ. Cũ tam antequã poſt parabolã ecnẽ᷑rio
vltimos primos a primos vltĩos affirmauerit ideſt hys qui pᷣmi
ſunt prioꝛes erũt · nõ pmanẽtibs tñ primis ſed inextremũ penit⸗
locũ deductis. Quid inde magis declarat. młti enĩ inquit vocati·
pauci vero electi ſũt. Jta dupliciter et illi qui primariũ amiſerũt
moꝛdent᷑ · et iſti qui lucrati ſũt cereioꝛe hoꝛtatu inflãmant᷑ · pabola
vero non id · ſed hys qui magno ſudoꝛe compvobati ſunt equales·
futuros oſtendit. Equales enĩ inqmuũt nobis feciſti qui pondus
et eſtum diei poꝛrauimꝰ. Quid igit᷑ parabola hec ſibi vult · hoe enĩ
declarato facilius illud ſoluemꝰ viniã igit᷑ mãdata dei · operandi
autẽ opoꝛtunitatẽ ac tempꝰ cõmodũ preſentẽ vitã appellauit · ope⸗

rarios vero eos qui different᷑ aut mane aut tercia aut ſexta aut

nona aut vndecima hoꝛa. diuerſis etatibus vocati acceſſerunt · et
compwbati ſunt. Sed hic iam ambiguitas pwꝛũpit. Cur cũ rcte
primi laboꝛaſſent deoq; placuiſſẽt et diurno ſudoꝛe choꝛuſcaſſẽt peſ⸗
ſuma liuoꝛis atq; inuidie paſſione vexent᷑ · vidẽtes enĩ eadem illos
pᷣmia conſecutos qui per vnã hoꝛam laboꝛarunt · murmurabãt · et
equales nobis qui diei pond' et eſtũ tulimꝰ ipos feciſti: Ita cum

nulluũ ipi otrimẽtũ pa cerẽt᷑ nec de mercede ſua quitqᷓ; dimĩuereẽ᷑.·
meroꝛe ac moleſtia qapter alioꝝn bona ſpmebank. Quodq; peius eſe
iße eciã dñs domus de iure aduerſus eũ qui hec dixit reſpondẽs. li⸗
uoꝛis ipᷣm atq; nequicie cõdẽ pnat dicẽs. nõne ex denario cõueiĩſti
mecũ.tolle q; tuũ eſt et vade· volo autẽ vltimo dare ſicut et tibi
ſi ocu lus tuus nequã eſt quoniã ego bonus ſum. Quid igiẽ eſt q;
iſtis verbis aſtruit᷑ · hocipᷣm eni et alijs emulatoꝛibos accidiſſe vi⸗
demus. Ille namq; filius qui probus ac patri obtempoꝛans fuiſſe
perhibet᷑.qͥ pdi gũ fratrẽ magis honoꝛatũ eſſe a parente q; ſeißm
perſpexit piter dicit᷑ cõturbatus fuiſſe. Nam quẽad modũ iſti q;
primi mercedẽ recipiũt magis honoꝛãt᷑ · ſic ille profecto ex aggre⸗
gacione honoꝝ magis honoꝛabat᷑. Et bec illeipe prob filiꝰ · ita ſe
babuiſſe teſtat᷑. Quid igit᷑ dicere poſſumꝰ. Nemo talia ĩ regno
celoꝛum de iure diſputat aut alios crimĩat᷑ · pvvcul enĩ hoc abſit.
Mem pe ille locus omĩs linoꝛis atq; turbauõis expers eſt. Si eniĩ
animas ſuas in hac vita pw peccatoꝛib ſancti tradere ſolẽt quãto
magis cum ibi eternis eos bonis fruentes videant gaudebüt ſuũ
eſſe opus ſalutẽ ipoꝝ putãtes. Cuiꝰ igit᷑ rei gracia hac figurata
oꝛacione vſus eſt· pabolam dixit. St in pabolis nõ opoꝛtet mmia
in ſingulis verbis cura pãgi. Sed cũ quid per parabolã intendat
didicerem? Inde vtilitate collecta · nichil vlteniꝰ anxio ẽ conatu
inueſtigandũ. Cur igit᷑ hec ſibi pabola cõ poſita eſt et quid inten⸗
dens hys verbis vſus eſt. Nuidioꝛes voluit eos facere qui decre⸗
pita etate deiecti ſunt · ac ideo non patit᷑ eos putare min? ſe habi⸗

turos. los ergo introduxit moleſte felicitatẽ eoꝝ ferentes · noö⸗
vt inuidie tabo moꝛderi oſtenderet . ſed vt tanto illos honoꝛe frui

demöſtraret quãtꝰ ad inuidiã alios cõpellere poſſet qð nõnulli nec
a quo quã interpellati nec ali detrahere volentes ſed muneris atq;
bonoꝛis magnitudinẽ quo ille affectꝰ eſt oſtendere cupientes ſepe
faciũt dicentes ille me accuſauit ac expoſtul auit quia te tantoꝑe
honoꝛaui. Sed cur nã inquies non ſtatim omẽs cõduxit · oẽs quidẽ
ille ab imcio cõduxiſſe voluiſſet. Sin vero nõ oẽs eodẽ tẽpoꝛe pa⸗
ruerũt · a volũtate vocatoꝝ hec differencia reſultauit. Idcireo ali.
mane alij tercia · alij ſexta alij nona alij vndecima hoꝛa vocantur ·
quia tũc obtempaturi erãt · qʒ paulus aperte ſignificauit dicẽs.

Quando autẽ acceptauit deus qui ſeparauit me a ventre matris

mee· quando poꝛr deus voluit · quãdo certe obtempatus erat. Nã
ipᷣe a primis eciã meunabulis noluiſſet · ſͦ quia illũ reuixurum

ſciebat tũc voluit. cũ animũ illius penetraturã vocacionẽ nõg⸗

oubat.
ſ voeat
mo gu⸗
Nindend
tot/ 1
anti 1
di noran
hi eitt
iiſeniors
ywbnod
Sacda
guonid
terria omi
indigre. A
Volitueio/
tamit ne
Mium audi
fimüceodu⸗
1ngno van
Kand d
Gewerads
id ſbi vnc
et ont4 ,

illud atg 40

turͦ oſeidit,
hieſenme
taridedende⸗
guinnegtuc
ne 4 ſumus
wotiei
nlts fen

ſuucte
duareobſe

Kiniscin

Wne,
ne
Np
tn
nfannth
iket
nlhi ni/
wens fuiſe
mniſihn
iia
wa,
dW NN

NiNe

Amii,
est l
1Nreſoh
t gan biti
1baefigurn
d WMRI
milinen
mmicnn
Aeermon
Kant idt
ni niti/

s wror fl
ndnlinet

Amndo
8 ahimms
guntn
chrrt e
miin⸗
ruit⸗N
ba ,
igifru
eW 4
N Mim
amnind⸗

noꝛabat. Sice et latròeʒ poſtea vocauit potuiſſet antea ipᷣm voceaſſe
ſed vocatus ille non paruiſſet.qꝙ; ſi dicũt iſti nemo nos conduyeit
bᷣmo quidẽ nõ opoꝛtet cũcta vt di ximꝰ curioſe impabolis ſcrutari.
deinde nõ dñs domus id . ſed illi di xerũt dñs vero domꝰ ne tur ber
eos · ſed vt magis alliciat redarguere noluit. Nam quia omnes
quantũ ad ſe pertinet a prima ſtatim hoꝛa vocati ſunt ipᷣa pabola
eciã denotauit dicẽs · mane ipᷣm ad cõducẽdũ exiuiſſe. Ita vndiq;
apit᷑ · etates nobis hoĩm hac pabola deſignari· quoꝝ alij innioꝛes
alij ſenioꝛes virtutẽ amplectunt᷑ · vt et illi diſcãt nõ ſu pbire neq;
obprobrio dare · quia vndecima hoꝛa recte viuere aliqui ceperũt.
iſti eciã quia breuiſſimo tempoꝛe vmuerſa poſſunt recupare. Nã
quoniã ad ardua nimiũ hoꝛtatur vt ſcilicet peccuniã pwicias
terrẽa omia ſub pedibs cõculces · que res magno la boꝛe atq; ſtudio
indiget. Ideireo vt caritatis fläãmam accendat et ardẽcioꝛes faciat
volũtatis oſtẽdit quia poſſibile ſit eciã ſi noummꝰ veneris · ꝓ tota
tamẽ᷑ die mercedem accipere · quod apcius nõ dixit. Me rurſus in
deſidiam audientes illabant᷑. Ita ſubaperit a ſua vniuerſã hane
rẽ miſericoꝛdia emanare ꝗpt᷑ quã · nec qui vndecima hoꝛa venerũt
a regno decident ·˖ hoc quidẽ eſt qʒd hac parabola cõſtruere voluit ·
ſi aucẽ adiecit vltĩos pmos·et primos vltios futuros· ac młtos
eſſe vocatos paucos autẽ electos· nõ admireris. Mon enĩ a pabola
id ſibi concluſũ eſt · Sed quẽadmodũ nunc cntigit · vt ᷣter ſpem
et contra opinionẽ oĩm equalẽ omẽs mercedẽ acciperẽt · ſic maius
illud a tq; admirabiliꝰ vt primi vltimi fiãt a vltimi primi euẽ⸗
turũ oſtẽdit. Xlind igit᷑ illud alind hoc eſt · videt᷑ aũt michi in⸗
deos hic ſermo tãgere ac eos ex fidelibꝰ qui primo virtute choꝛuſ⸗
carũt · deinde negligencia deiecti ad profundũ ſunt· et illos rurſꝰ
qui a nequicia ſeipos recipiẽtes ad anterioꝛa currerũt. Non enim
neſcij ſumus tam fide quã viẽdi inſtitutis magnas mutaciões
plerumq; fieri ſolere

Exhoꝛtacio ſexa geſunaquarta. Q uod vnius vir⸗
tutis deffectꝰ claudit celum · quodq; offerẽdum lar⸗

gius eſt et non iu dican dum
uare obſecro magno ſtudio diligenti q; cura et fidem rectã er

vitam integram conſeruemꝰ. Miſi enĩ fidei vnnẽdi cõgruat diſ⸗

dplina vltima pẽdemꝰ ſupplicia · qᷓ beatꝰ paulus a ſupioꝛib: tem⸗
poꝛib oſtendit dicens ſpiritalẽ potum omẽs bibiſſe et ſpiritalem
cibũ omẽs cõmediſſe nec tamẽ omẽs ſaluos fuiſſe· ſed multos eoꝝ

5

in heremo pweidiſſe · xp̃s q̊q; idipᷣm declarat cu aliquos qͥ eiecerũt
demonia ac eciã ꝗꝓphetarũt. in gehennã in trudat · ad hec parabole
quoq; ille virginũ dico ille ſagene ſpinaꝝ · ac deniq; arboꝛis nullũ
pvducẽtis fructũ omt᷑ virtutis opus requirũt. AXeccidit qꝙ; rariꝰ
de dogmatib yps diſſeruit. ſepuns vmmo vero vbiqʒ et ſemper de
vunendi ſinceritate · nullo enĩ ad illud laboꝛe opus eſt hor quoniã
impugnat᷑ ottidie. Ideireo continuis laboꝛibo indiget · nec ſolum
vmuerſa vmẽdi diſcipliua ven eciã parua eius omiſſa particula
maxima dampna intulit. NHam elemoſma neglecta quãuis vir⸗
tutis quedã pars non ipᷣa vnmerſa virtus ſit ˖ in gehennã tamen
facile intruſit. Nam virgines quia ipam nõ habuerũt punite
ſunt. St dines hac de cauſa in inferno toꝛquebat᷑ · et qui eſurientẽ
nõ cibarunt vna cũ dyabolo cõdempnant᷑ · preterea nõ maledicere
pticula quedã virtutis eſt· quã tamẽ niſi quis recte pagat ſoꝛas
eiciet. Qui autẽ fratrẽ fatuũ vocat · ait gehẽne ignis reus ẽ. d
bec modeſtia vᷣtutis pars eſt· nullꝰ tamẽ abſq; hac dñũm videbit.
pſequimĩ enĩ inq uit pacẽ ac ſanetimoĩaʒ abſq; qua nemo videbit
dñm humilitas ſimilit᷑ btutis pars eſt ſine qua eciã ſi alia młta
peragas inmũdus eris apud deũ · quod phariſeꝰ omiĩbꝰ patefecit ·
qui mille virtutibs affluens ꝗprer arroganciã ·. ſupernã felicitatẽ
amiſit ego vero maius quoddã ha beo dicere:non enĩ vna quedam
ſola pticula virtutis amiſſa celũ nobis oĩno claudit· verũ eciam

ſi nõ cõgruẽti cura et ſtudio pagit᷑. Illud ipᷣm ſolet in ferre.niſi

enĩ ſuphabũdauerit. inquit inſticia veſtra pluſq; ſcribaꝝ pha⸗
riſeoꝝ nõ intrabitis in regnũ celoꝝ et quãtũ ille prebebãt inqͥes.
d iam eciã ipᷣe dicere volebã ut qui nõ dant incitent᷑ ad dandũ
et qui libent᷑ afferũt nõ ſupbiant·ſed plura dare oonent᷑. Quantũ
igit᷑ ille prebebãt. decimã pruno veꝝn ſuaꝝ oĩm · deinde alterã · a de⸗
mum terciã decimã offerebãt.quare nec terciã partem prebebam.
Cres enĩ hee decune coaceruate minꝰ tercia tocius conficiũt. Sed
ad hec primicias quoq; ac pᷣmigenita alia pła ptim ꝓ peccatis .
partim pv purgacõibs offerebãt · preterea ĩ diebo feſtis ĩ iubileo
indebiti abſciſione et famuloꝛũ dimiſſionibs in mutuis abſq; fe⸗
noꝛe ſi aũt qui terciã pꝑtem vmmo vero mediã reꝝ ſuaꝝ offerebãt.
Alſcendẽt nempe ad medietatẽ oĩa vna cõgregata. Si qui mediã
inquã dabãt nichil magni operabant᷑ · quid tu fadies · qui nec de⸗
dmã quidẽ partẽ paupibo vnquã dare cœgitaſti · quare nõ iniuria
paucos foꝛe ſaluos quidã dicebãt. Non negligamꝰ igit᷑ exactam
atq; exquiſitam uiuendi diſcipl inã. Nam ſi pars quedã obmiſſa

uni perie
gien .
itz ſper
delere w
fütimit
incine!
ahem?, T
obis fubilt
ftciemmmei
zuwii faalle
unngine
doꝛem anumd
pauc vſi
nmnmo w /
ſeigrioracli
ſtnoͤgmis y⸗
ſſeychit⸗ven t

icas noͤn

dron kaate
Gwer
ſicum Alios
inuemaris.

Or migis

lios neg/ i⸗
din ererplu
ſigtud ißeten
Curchmniked⸗
Nlant nee
bnuseſtein
wrisRm
nngnrofeie
nnich wybisn
Umrnns inini
Hicigiuh
mma muridlis
n pmus des
lech. iobte
fiiͦetil

igieie
mt
Wkngli
Arpr
R
ſekr myni
renrh
ſihmial
guinisvir⸗
tmiumen
uridi
nWöei
annin
rpgtiag
nis ui)
edum vint
Aneno pi
niRaan
mi erm⸗
emiini
nmi uenn
ir⸗Mnn
lrinini ni
ſnie ſn,
mi ndndu
t. Qrm
rrti,
ummmihnmn.
us Ghain 1
en,in
pſetziin

tantũ periculũ affert · ſi cũeta ſpreuerimꝰ. quomõ eterna toꝛmẽèta
fugiemꝰ.aut qʒ genus ſupplici) nõ perſ oluem? Sed que nam in⸗
quies ſpes ſalutis nobis reliqua eſt· ſi ſingula omiſſa ĩ gehẽnam
depellere poſſint · hoc ipᷣm ẽ quod eciã ego magna voce cõdlamo ve⸗
rũtamẽ ſi attendè voluerimꝰ nõ eſt impoſſibile ſaluari preſertim
ſi elimoſine remedia mutuem̃. quibs vulnera noſtra diligenter

curemꝰ? PMon enĩ ſic oleũ coꝛpus hoĩs roboꝛat ut animã miſeri⸗

coꝛdia ſtabilit · a deoq; cfirmat vt ſupari a dyabolo nequeat. lu⸗
bricũ enim elimoſine oleum cꝛpus hoĩs cõſtituit · ita ut manus
dyaboli facile ꝗpter lubricitatẽ effugiat. hot igit᷑ oleo crebro nos
perungamꝰ hoc ſpiritalis cauſa eſt ſanitatis · hac lucem. hoc ſplen⸗
doꝛem animo afferre ſolet. Sed ille inquit ac ille auri talenta non

pauca poſſidet nec aliquid paupibs prebet. Et quid hoc tua inteſt

ymmo vero mirabilioꝛ atq; venerabilioꝛ videberis · ſi cũ paup ſis
benignioꝛ ac liberalioꝛ eris. Mã et appoſtolus macedões admiratꝰ
eſt nõ quia prebebãt · ſed quia quãuis paupes eſſent tamẽ largiter
