minad
nnutin diif/
rylun⸗/

gu onm
Nw

☚
aan
Hiatnsiii
abitvirin
itunfmn
ſcrroen
eiſaint
hnuii/
norutn

m

Vultis ad ſpctaculũ huiꝰ vᷣtutis rurſꝰ oſtẽdamꝰ ad ſanctoꝝ dies
tabernacula mõtes atq; cõualles. ibi eni ſublimitatẽ ac huilitatẽ
videbimꝰ. ibi ſũt hoĩes quoꝝ alij digtatib: pfulſerũt alij diuieijs
excelluerũt. Qui omẽs mirabilit᷑ ſe vndiq; veſtitu domo miĩſtris
ceteris omĩbs ad pᷣeipuã humilitatẽ reduxerunt. Omnia igit᷑ que
ad ſupbiam incendũt amictꝰ magficẽcia · ediũ · ſplendoꝛ · mĩſtroꝝ
multitudo.quibs vel inuiti ad inſolenciã omẽs detrudunt᷑. Jacẽt
ibi humi ꝓſtrata. Ipſi ergo ligna ſandũt · ipi accẽdũt ignẽ . ipi
coquũt · ipi aduenis mĩſtrant.nee ſedentẽ ibi nec leſũ ãquẽ vi de⸗
bis nec pᷣcipientẽ nee cui pᷣcipiat᷑ · ſed omẽs miſtri ſunt·et ab vno
quoq; cõuenaꝝ pedes lauant᷑. Et magna de hac apð eos hõeſta cõ⸗
tencõ qð faciũt nõ inquirẽtes ſiue ſeruꝰ ſit ſiue liber qui aduenit.
ſed erga omẽs ſimplicit᷑ hoc mĩſterio vtunt᷑ Nullꝰ enĩ ibi ẽ ma⸗
gnus aut paruus. Jugẽs igit᷑ ↄfuſio inquues. Pmmo vero pꝛeci⸗

puus oꝛdo. Nemo enĩ paruus ne an ignar? ſie reſpicit ſed omnes

inferioꝛes ſe cet᷑is dicũt.Et hac racõe maioꝛes efficiunt᷑· vna mẽſa
omibꝰ et admĩſtrantibs et hys qui admĩſtrant᷑ · eedẽ epule · ea dem
indumẽta · eedẽ domꝰ. Idem vinẽdi oꝛdo magnꝰ ẽ apud qui vilia
opera rapit. Abeſt inde meũ ac tuũ · eiectũ inde oĩno id bᷣbũ eſt ·
quod multoꝝ cauſa eſt belloꝝ. Cur autẽ miraris ſi vnus viuendi
modus vna mẽſa vnus veſtitus omibo ſit· cũ omĩa quoq; vna ſit
vniuͤ ſis · nõ dico ſecundũ ſubſtanciã id enĩ ſimilit᷑ ĩ omĩbʒ eſe · ſed
ſecundũ caritatẽ. Quõ igit᷑ ibi ſuꝑbiet · nõ eſt ibi paupies· non
ſunt diuicie· nõ gloꝛia nõ ignomĩa. magni et parui bvᷣtute ſolũ:
modo ſunt · ſed nemo id reſpicit. NMon enĩ dolet paruus quaſi cõ⸗
temptꝰ. Quiſpe cũ qui cõtempnat nemo ſit. q ſi eſſet · iſtud eru⸗
diunt᷑ maxime cõtempni ſcilicet deſpui ac vilipẽdi nõ verbis ſolũ
veꝝ eciã rebus· cum maucis cũ paupib libenter cõuerſant᷑.et hys
mẽſe cõuiuijs plene cottidie ſunt · ꝗpterea regno celoꝝ digni ſũt.
alius ibi vulnere pmulcet lepꝛoſialius cæcũ ducit · alius poꝛtat eũ
qui erus fregit.nõ ſũt ibi paſiti nec adulãciũ multitudo Pmmo
vero nec qᷣd ſit adulari ↄgnouerũt vnde igit᷑ inſolẽtes fieri poſſũt
cũ tanta ſit apud eos eq̃litas · ꝗpterea eciã magna ſibi ad virtutẽ

facilitas atq; mirabilis pᷣbet᷑ hys enĩ multo magis rudioꝛes ꝓfi⸗

ciunt q; ſi ogerent᷑ pᷣmos alijs honoꝛes defferre ſicut enĩ audacẽ ae
temerariũ · nõ qui reſiſtit ſed qui cedit ſolet erudire · ſic ambicõſũ
nõ qui de gloꝛia cõtendit ſed qui gloꝛiã aſpernat᷑ coꝛrrigere videt᷑.
Quod illis diligent᷑ factitatũ eſt: nam quãta cõtencio de prumat
apud nos eſt.tantũ apud eos certamĩe de cõtempnendo pmatu .

X

6

ftudent enĩ nõ ut honoꝛent᷑ · ſj ut honoꝛẽt.ꝛpᷣa eciã opa ad huilita tẽ
exhoꝛtant᷑ et ſupbire nõ ſinũt. Quis enĩ vmqᷓ; fodiens plãtas ri⸗
gans ſpoꝛtas et ſacculos texens · ceteraq; ſunilia faciens młtũ ſibi
potit arrogare. Quis pᷣtèa paup inedia ſeipᷣm domãs hac egtudie
laboꝛabit· nemo ꝓfecto · ꝗpterea pfacilis ibi humilitas eſt. ã
q;admodũ apud nos ꝗpter plaudenciã atq; admirãciũ młritudiĩe;
difficile eſt humilitatẽ ſeruare · ita tbẽ facilumũ · ſolitudini enim
ſolũmõ ille actẽdit · voluẽs volãtes vidʒ.arboꝛes cõcuſſos aſpicit·
ſpiantẽ zephiꝝ ſẽtit · fluuios ꝑ valles defferri ſpctat. vnde igit᷑ ex⸗
tollet᷑.qui in tanta ſolitudine vinit. Non tñ idereo excuſabiles
nos erimꝰ qui in media multitudĩe ↄuerſãtes nobis arrogamꝰ.
Mam et abꝛa hã cũ caldeis erat et tñ dicebat. Ego vero ſum terra
et einis · et dauid in medijs acrebus. Ego clamabat vermis ſum
nõ homo·et paulꝰ in medio terraꝝ oꝛbe nõ verebat᷑ dicẽ. Non ſũ
dignꝰ vocari appoſtolꝰ.Quã igit᷑ ſatiſfaccõeʒ habebimꝰ cum poſt
tot tantaq; exempla nõ reſipiſcimꝰ. Nam quẽadmodũ illi mille
oꝛõis rutilabũt qm̃ pᷣmi vᷣtutis iter egerũt · ſic nos qͥ nec pꝰ illos
quoꝝ res geſtas lectitamꝰ neq; poſt iſtos viuẽtes.quoꝝ opera ad⸗
mirãtes videmꝰ.ad imitandã humilitatẽ eoꝝ unpellim mille me
remur ſupplicia. Qua enĩ racõe ſatiſfacies cũ nõ emẽderis.littas
foꝛte neſcis et ſcripturã perlegere nõ potes. ut inde pꝛiſœꝝ vbtutes
viroꝝ pdiſcas. Culpa qui dẽ eciã hec ẽ cũ eccleſia ſemꝑ tibi pateat
nõ venire ad deguſtãda hec fluenta. verũ ſi pᷣſoœꝝ vᷣtutes ignoꝛas.
hos vinẽtes aſpicere potes. Sed nullus eſt in quies qui me ducat.
Me igit᷑ ad eas ego tibi hoꝝ diuù ticula oſtendã.veni et aquid vtile
ab iſtis diſce · lucerne iſti ſũt vbiq; terraꝝ fulgẽtes · menia vrbiũ
iſti ſũt ꝗpterea ſolitudinẽ pecierũt ut te quoq; doceãt tumultꝰ ci⸗
uitatis deſpicẽè. lij te foꝛcõꝛes in medijs fluctib t᷑nquillitate po⸗
ciunt᷑. Tibi vero qui vndiq; exa gitaris quiete opus eſt ut pau⸗
lulũ a frequẽtibs ꝓcellis reſpirare poſſis. Crebꝛo igit᷑ ad illos ꝓfi⸗
ciſcaris ut orõnib: et admonicõibs eoꝝ ſoꝛdes peceatoꝝ detergas. et
cum hic iocunde viuas· tum futurã beatitudinẽ cõſequaris ĩ xpᷣo
dño noſtro cui gloꝛia et imperiũ in ſecula
Ve vo bis ſeribe et phariſei
Hypocrite quoniã deuoꝛa tis domos viduaꝛ: oꝛõe
lloõg a oꝛã tes ꝓpterea indiciũ ampliꝰ accrpietis
— Inc iam ꝗpter ventris voꝛaginẽ in eos inuehitur quoq;
grrauius eſt qui non a diuitib: ventres ſuos implebant.

Ctcam
oppumd
atatis
omisen
lonitati
zndus⸗E
unn wſ
leudinẽ .
(Cumeni!
neauuiter
Vevo⸗
eni no
pſi acen
ſunt qui
atqy yarat
lerabilia eit
noͤmoͤmen
nadwucd d
dcrde
ſurgunt.
dennes in
deinde rin
(ireuiti
Poſelitu
gaenne
Ponin g
trina velt
nadorade
poſſidem?
magnise⸗
ton exiſtin
deſides adn
ch eos mil
ißis giard
impeobos
wo gelene
lutudin;

nihuns
ne gümn,
nsmäſ
hie GFu⸗
tns eſt,
ümomdie
eudmn mim
ſosihit.
dtlabiles
aNN.
NNN
everms un⸗
tdit, ſhrſ
bim ang
wi ill mle
qr pyilos
n ora 4),
AWee
nrs s
ien iam
en n
iaunz igwus
gui ne ictt
ie iomile
mnmi wwii
Kumnlt a
ingunnnp⸗
usrur un
geniluff⸗
urz Nmhiyt
aleumi

dmuin

”ͦ”ͦð
„

ı
h. — X CQ⸗ 27

Et eum illoꝛũ paupertati auyilio eſſe debuiſſent. Scontra eciam
oppꝛimebant · neq; ſimpliater edebant. ſed deuoꝛabãt. cuius vero⸗
citatis modũ grauioꝛẽ fuiſſe videmꝰ oꝛa cõe nãq; ait longa oꝛãtes.
omẽs enĩ qui ꝗperã agunt· ſupplies digni ſũt · qui vero ſimłacõe
bonitatis ad impꝛobitatẽ tendit multo grauioꝛi pena oĩno affici⸗
andus. St cuiꝰ rei gracia nõ puauit ipᷣos dignitate · quia nondũ

temp poſtulabat. Quare interea omiſſis caucioꝛẽ hys v̈bis mul⸗

titudinẽ fecit ne ꝗpter digtatẽ eoꝝ decepti imitãdos eſſe crederent.
Cum enĩ dicat quecũq; vobis dicũt facè facite oſtẽdit quecũq; illi
nequiter nõ faciũt ne rudioꝛes putẽt omĩa eis eſſe ꝑmiſſa
VYe vobis quoniã clauditis regnũ ante hoĩes vos
erm non intratis nec intrã tes dimittitis intrare
ſi accuſãdi vident᷑ qui nemĩ ꝓſunt· qui dapno atq; impedimto
ſunt quã veniã ↄſequent᷑. Quid aut᷑ẽ eſt intrãtes vydoneos ſcilicet
atq; paratos. Nam cũ pᷣcipue ꝛrigere que alios opus erat intol
lerabilia eis onera iniungebãt.econtra autẽ cũ ipᷣos facè optebat
nõ mõ nichil agebãt. Zed quod multo peius eſt alios eciã ad ſikez
nequiciã hoꝛtabant᷑.Hy ſunt quos peſtes trãſferãdo appellamꝰ qui
ad coꝛrũpendos alios ſtudioſe vigilãtes adůſꝰ doctoꝛis officiũ in⸗

ſurgunt. Si enĩ doctoꝛis eſt errãtes reuocare qui ad ſalucem ten⸗

den tes in erroꝛẽ reducit. Js perditus oĩno atq; peſtifer eſt. ind
deinde crimen exaggerat Hr
Circuitis inquit mare ac aridam ut faciatis vnũ
pꝛoſelitum · cumq; factus fuerit · facitis eum filium

gehenne duplo q vos
WPHon inquit ſaltem quia multis et magnis laboꝛib dquẽ ad doc⸗
trinã veſtrã attraxiſtis ad parcendũ ei eſtis parati. Preſtim cũ
natura duce maioꝛe omi pſymonia cõſeruamꝰ que maioꝛe laboꝛe
poſſidemꝰ. vobis autẽ neq; id quidẽ micõꝛes reddit. Ita in duob⸗
magnis eos terminat᷑ · quoꝝ vnũ eſt quia inutiles ad ſalutẽ mł:

toꝝ exiſtẽtes vix magno ſudoꝛe qmq; poſſunt attrahè · alterũ quia

deſides ad euſtodiẽdos attractos ſunt. Pmmo vero eciã pꝛodiĩtoꝛes
cũ eos malo exemplo vinẽdi deterioꝛes faciãt magiſtris enĩ eciam
ipis peioꝛes diſcipuli fiũt· ꝓbos enĩ doctoꝛes viĩx imitari quimus
umpꝛobos aũt quoniã facilioꝛes ad malos ſumꝰ eciã ſupamꝰ⸗ filiũ
vero gehẽne ip̃m ꝑ ſe gehennã appellat· et duplo quã nos ait ut et
multitudinẽ terreat a illos grauiꝰ feriat quia impbitatis mgꝗfi

funt et maioꝛe diſcipłos nequicia oꝛrũpere conant᷑ ad maioꝛẽ eos
impꝛobitatẽ adducẽtes· que res pditiſſimi oĩno animi eſt · deinde
amenciã quoq; ipᷣoꝝ vepᷣhendit quia maioꝛa inbebãt mãdata con⸗
tempnere · Atqui oppoſitũ ſupius dictum eſt.q; onera grauia et
intoll erabilia colligarent. Sed iſta eciã rurſus faciebant. C umq;
omẽz opam ad cœꝛrumpendã multitudin? ſuſciperẽt · acerbi exqui⸗
ſi toꝛes erant· in paruis maioꝛa vero negligebant

Decimatis enim ait mẽtam et anetũ et dimittitis
grauioꝛa legis iudiciũ et miſericoꝛdiã et fidem hec

opoꝛtebat facere et illa non dimittere
MPerito hec opoꝛtebat facere inquit.elemoſina enĩ eciã decuna eſt.
Slemoſina vero nocere nõ poteſt. Mon autẽ ſicut legem ſeruã tes
fa ere opoꝛtet neq; ipſe ſic dicit ſed hec facere optebat et illa nõ di⸗
mittè vbi aũt de mũdis et inmũdis diſputat nõ adicit illud. ſ ed
diſtinguit · ac neceſſario exterioꝛes mũdicias ad interioꝛẽ cõſequi
neq; ↄtrariari oſtendit. Nam que miſericꝛdi t᷑ rtõne fiebãt ea in⸗
different trãſcurrit. u apter idipm quia miſicoꝛdit fiebãt · tũ
quia nõ erat adhuc temp; legis clare atq; apte defferende que vero
ad obſeruacõeʒ mũdacõm cꝛpoꝝ ptinebãt. ea maniſfeſtiꝰ euertit.
gpterea de elemoſina dicit hec facere optebat et illa non omitrè. de

purgacõib, vero nõ ſic · mũdatis enĩ quod defoꝛis eſt calicis K pa-

rapſidis. Intra aũt eſtis pleni rapina a inmũdicia. mũda calicẽ
in teriꝰ ut eciã exterius mũdus fiat. re cõmuni atq; maĩfeſta
calice dic ac parapſide iſtud accœpit· deinde ut oſtendet nikm dap⸗
num ex cõtemptu cꝛpoꝛaliũ mũdacõm ſequi. Xcerba vero ſuppli⸗
cia hys imminere qun amime mundaceʒ deſpiciũt que mundacio
virtute conficiẽ. Altera culicem quoniã parua altera camelum
quia magna et intollerabilia ſunt appellauit

Kit eni culicẽ tran ſcolan tes· et camelũ glucientes
Parua enĩ illa ꝗpter magna· miſericꝛdiã dico atq; indiciũ lege
firmata ſũt. Quare a magnis dirupta mhil pdeſſe poſſũt. pua
enĩ ad magna ſequnt᷑. Hec autẽ ad illa nõ cõſ equnt᷑. Hec dicit ut
oſtendat eciã ante qcie temps nõ pluris iſta fuiſſe cũ alia maioꝛa
quererent᷑.Quare cũ ſublimia iã et dininioꝛa mãdata acceſſerint

in utilia oĩno vemanſerũt. AXc ea cõſeruare amplius non opoꝛtet
ſemp igit᷑ atq; vbiq; ꝑnicõſa quedã res impꝛobitas ẽ· magis aũt

In cꝛreccõne indigẽ nõ putat. Cum vero maxime puic ſiſſima

eſt. cũ ſe ad emẽdandos alios ſufficere oppinat᷑. Que ſig ficaãs xp̃s

on d
miſen
ndi
ſignit
malox
pſuuſit
ſümope
ſeriodi
veltra n
mieria
ſeucros
plieir
oſeqmu
Juſtii
dicit lker⸗
guemol
lam wmd;
runda elle
verti pan
dind Ges
ſoluet hi
putat ſe
ellt/ gue
in omie.
dilignt ſun
ſguit ein
Nſpiciöng an
con nohendi
olno idit⸗
W
dienin

Mis os
ni td
ninn R.
igrung
ent,Cung

mittitis

fdan

ANemtt.
mnſenir
eer il nöi
nat lud⸗ſd
moi toſthii
miraz in⸗
utfehitti
N
Rw
memmimn
ranns n
1i,muͦd sla⸗
p miſſt
Nenlndey,
1wüpl,
d wNRad
wundun

neß indiei 6
ieu
ne. edut
a alu mn
darn en
us wic⸗
ginil
1 nihint
riffis i

cecoꝝ duces illos appellauit. Nam ſi maxiĩa videt᷑ calamitas atqʒ;
miſeria ducẽ oĩno acetu repelli.quid dicemꝰ ſi alioꝛũ eciã dux eſſe
ↄtendit· hys omiĩbs furoꝛẽ inanis gloꝛie atq; rabiẽ enigmatice de⸗
ſignat· qui moꝛbus quoniã ad oſtentacõneʒ cũcta faciebãt omĩm
maloꝝ cauſa extitit · qii et afide ipos abduxit.et virtutẽ negligẽ
pſuaſit. Effecitq; ut purgacõibs anĩe neglectis mũdacõib coꝛpis
ſũmope vacarẽt · ꝗpterea ad vᷣtutẽ et purgaeõeʒ ipos reducẽs mi⸗
ſericoꝛdie iudicij atq; fidei memit hys enĩ vita cõtinet᷑· hys anĩa
veſtra mũdat᷑ · iuſticia ſcilicet miſicoꝛdia et veritate. Ex quibus
miſericoꝛdia ad ignoſcendũ vos inducẽs nõ pmittit ſupꝛa modũ
ſeueros ĩ peccatoꝛes atq; difficiles eſſe. ſie enĩ miſicoꝛdes effecti du⸗
pliciter lucram̃. partim quia eciã ipᷣi a crea toꝛe omi miſericoꝛdiã
aſeq̃mur · ptim quia micõꝛes fa cti oppꝛeſſis ↄdolemꝰ et opitulam-
Juſticia vero ſeductoꝛes et ſimulatoꝛes eſſe nõ ſiuit. Quãdo autẽ
dicit hec optebat facẽè et illa nõ dimittẽ. non ſubiecit hoc q̃ſi legalẽ
ꝗquam obſeruaceʒ inducens. Abſit hoc enĩ · nam id in ſupioꝛib
iam demõſtrauimꝰ.cũq; de calice parapſide dixerit interioꝛa cu⸗
randa eſſe ut eciã exterioꝛa mũdent᷑. Non ideirco bhec dixit. ut ad
veterẽ paruoꝝ curioſitatẽ hoꝛtaret᷑ · vmmo vero ecõtrario ſupfluã
oĩno eſſe oſtẽd it. Mon enĩ di xit eciã extioꝛa purgate ſz interioꝛa
ſolũ et hinc eciã illud ſequet᷑. pᷣterea nec de calice et parapſide diſ⸗
putat · ſed de anĩa et coꝛpe diſſerit · et coꝛps quidẽ quod intꝰ eſt ap⸗
pellat· quod ſi in caliœ interioꝛi mũdace opus eſt. Quãtomagis
in homĩe· vos aũt a cõtrario facitis inquit.parua enĩ exterioꝛa
diligent ſua tis. magna vero intioꝛa negligitis. Vnde magnuũ
ſequit᷑ demẽtũ · nã cũ vnidſa effeciſſe putetis q̃ fer̃a ſũt oᷣſpicitis.
deſpiciẽtes autẽ ne cogitatis qͥdẽ ea capeſcè · pꝰ hec inanẽ rurſ⸗ gklaz
eoꝝ repᷣhendit. Sepulera eos dicẽs puida et ppoetas appellãs · qᷓ res
oĩno pdidit · nõ ſimpliciter autẽ ſepulera calce ſolũ puncta ſß lux⸗
uria ypocriſi plẽa eſſe affirmauit. Ita cauſã expoſuit qre nõ cre
diderũt ˖ qa ppocriſi et ini tate referti erãt q̃ nõ xpᷣs tantũ.ſj ꝗphe
q; ſepiꝰ pᷣdicauerũt · quia videliz pnᷣcipes eoꝝ nlłax inſticie rẽeʒ in
indicãdo ſeq̃rent᷑. Ita vbĩq; inueĩes hec qͥdẽ flagitari atʒ exigi ſa⸗
crificia vᷣo eici. Quare nec pᷣeepta iſta neq; ẽmĩãacio hec. aut pma⸗
g ſepuleri noua in auditaq; ſunt. Quippe huiꝰ ymagĩs ꝗphᷣa qᷓ

memit neq; id ſimplicit · ſed ſepulcrũ apertũ gutt᷑ eoꝝ appellauit

Exhoꝛtacio ſeptua geſimatercia ↄtempnen dꝰ oꝛ⸗
natus ſit et aſpectus mulieꝝ fugiendus

—

3

Multi eciã nũc huĩoiĩ hoĩcs inueniũt qui ſe magno opere defoꝛis

exoꝛnant. Intus autẽ omĩs ſunt iniquitatis pleniſſimi.· Multe

nãq; vie in pneiaꝝ eciã exterioꝛis oꝛnat? exhibent᷑ magna cura
magna vigilia eius rei młtos pueget · aĩe vero decus et purgacõ
penitus negligit᷑. Nam ſi ↄſcienciã ſingłoꝝ cernè poſſemꝰ. młtos

ibi vermes. multã ſaniẽ atq; intollerabilẽ ↄperiremꝰ feteꝛ?. Cu⸗

piditates dico a rõne alienas atq; impꝛobas que vermes ſpurcicia
min ĩ modũ excedũt. Sed phariſeos quidẽ atq; ſeribas tłes fuiſſe
q;uis graue ſit· nũc tñ ita malũ videt᷑.ſicut penitꝰ in tollerabile
eſt vt vos qui templa dei ꝑ graciã effecti eſtis ſepulera rurſꝰ fetu⸗
lẽriſſima facti eſſe videamĩ. Sxtreme certe id ego duco miſerie.
Pam vbi xpᷣus habitat vbi ſpũs ſanctꝰ operatꝰ eſt. In quo tot
miſteria pacta ſũt · id ſepulcrũ facies · quo fletu · quibs lacrimis ·
quo planctu id pſequendũ eſt · cũ mẽbra yxpᷣi ad inmũdiſſimů ſe⸗
pulchꝝ trãſ foꝛmaueris· cgita quõ natus ſis · quibs dignꝰ factꝰ·
quẽ accepiſti amictũ . quo pacto templũ ↄſtrĩctꝰ es q; dirui aliũde
nõ poteſt. Quo pacto oꝛnatꝰ es nõ auro neq; gẽmis ſed ſpitu qui
oĩm rerũ pcioſiſſimꝰ eſt· ogita quia nullũ in eiuitate ſepulerum
ſtruit᷑ · quare nec tu in ſupernã poreris ciuita tẽ introire nam ſi in
terreſtri ciuitate hoc interdictũ eſr multomagis ĩ celeſti. Pmmo
vero eciã in terris cũ moꝛtuã animã circũfoꝛas. omĩbꝰ qui mẽtis
cõ potes ſũt deridendꝰ videris · nec deridend? ſolu · ven eciã fugiẽdꝰ.
Keſpõde q̃ſo ſi qͥs cadauer putridũ circũferẽs p ceuitatẽ vagaret᷑.
nõne omẽs eũ fugerẽ᷑t · hoc de te cogita qii animã peccatis obꝛutã

atq; moꝛtuã circũducis. Quẽ ergo tui miſerebit᷑ cũ adeo crudelis

in teißm ſis aduſariꝰ. Si quis vbi doꝛmis vbi eenas eadauer ob⸗
ruiſſet quid nũc faceres. Cu vero moꝛtuã obruis anumã nõ vbi
prandes neq; vbi doꝛmites ſed in ipis xpi mẽbꝛis nec foꝛmidas ne
mille in caput tuũ fulmina iaciant᷑. Quomõ aut᷑ẽ cũ tantis ſoꝛ:
dib refertus male intus oleas m eccleſiã et templa ſãcta venwe
audes. Nam ſi qui moꝛtuũ in regiã obꝛuerit. is vltima ſupplicia

luat. ogita tu quã acerba pena vexaberis qui atria hec adire ſcca

et obſceuo vetoꝛt unplere nõ erubeſcas. Imitare meretricẽ illam
que pcioſo xp̃i pedes vnxit vnguẽto et bono totã repleuit domum
odoꝛe. Cuins tu cõtrariũ in hac domo facis. quid enĩ refere ſi tu fe
toꝛẽ nõ ſentis · hoc enĩ incuabilis ma xime moꝛbi ſignũ eſſe vider ·
et eo diffici lioꝛis quo humana c poꝛa coꝛwvdunt et fetent · illa enĩ
egritudo ſaltem àquo ſenſu a laboꝛibs pcipit᷑ et miſicoꝛdia digna
videt᷑ hec vero in ſenſũ tuũ fugit et odio atq; punicõe digna eſt⸗

guom
ſatis
eris .
mes!
abſte.
Qui⸗
mulier
endi in
noͤdefe
ſolfe
miſer
Qud
ml⸗
ecceſu⸗
e vix
guatet
teio vr
vrnſcis
nds Wa
tadds
areag
elt. Fe
tuppit
. lpari.⸗
ſaltem
nioriby
neqz ſer
mulier
trayio.
fwrdi
nye
Mona
ubit.)
dſie indie
virlliag
ſidre ete
byvini

nulla ti,

ni xn

en Kis
um NA
igna an
ſenmirs
fmi (n/
es hure aa
8 ta fuſte
nulkaable
Anmß; ſe,
Wad.
con
puin hanmi⸗
müdiſtmnit⸗
dign ſich⸗
imiali
ſoßiru ui
wirewamR
Nün Hnnd
min unis
zn mingid⸗
miun mei.
mntu ohnti
amm auols
s aduun db⸗
smminiN
geaufendunt
midktuni d.
menenWn
lan ihii
R unnſ
4 narmrit in
Inplarm/

.
7

eni ninſi⸗

7

„

quomõ ergo grauit᷑ laboꝛas ut nec ſenſu quidẽ magtudinẽ moꝛbi
fatis pcipias. Age actẽtiſſimũ te hodie pᷣbeas ut quãta peſte veye⸗

eris pdiſcas. Sed pꝛimũ audi quid te pſallẽ opteat· dirigat᷑ oꝛacio

mea ſiẽ incenſũ incõſpectu tuo. ſi nõ incenſũ ſed moꝛdatiſſimũ
abſte ac quiter oleus fumus aſcendat.quibs ſupplicijs dignꝰ? eris.
Quid aut᷑ẽ iſte fumꝰ eſt tam grauis qᷓ; moleſtꝰ. multi ad foꝛmas
mulieꝝ aſpiciẽtes in aduleſcentuloꝝ pulchꝛitudinẽ curioſiꝰ intu⸗
endã in eceleſiã veniũt · deinde nõ miraris quomõ vndiq; fulmina
nõ deferunt᷑ quõ cũeta funditꝰ nõ euertunt᷑.Hec enĩ nõ fulminib⸗
ſolũ · ſed eciã gehenne ſupplicõ digſſima · ven deus cũ longanimꝰ et

miſericꝛs ſit ut in penitenciã te adducat irã ſuã interea retinet.
Quid facis homo· mulieꝝ ſpeciẽ curioſiꝰ in eccleſia ꝑſcrutans nec
hoꝛreſcis tãta templũ dei afficiẽs cõtumelia ꝓſtibulũ ne tibi videt᷑
eccleſia a foꝛo ignobilioꝛ. Nam ĩ foꝛo erubeſcis·eciã times ne quis
te videat mulierem ſectari. In eccleſia vero dei · cũ ipᷣe deus te allo
quat᷑ et ab iſtis detereat eo ipᷣo tempe maxime foꝛnicacse ac adul⸗
rerio vreris quo tibi magna voce intonat᷑· ut ab hys fugias· nec
hoꝛreſcis nec ſtupes veꝝ hec ab impudiciſſimo theatro didiciſtis hec
nos illa cõtagioſiſſuma peſtis docuit · virus illud peſtiferũ · ineui⸗
tabilis negligẽciã laqueus· incõtinenciũ voluptuoſa pdics. Quo
circa ꝗpheta quoq; id accuſãs dicebat neq; oculi tui neq; œꝛ bonũ
eſt. JZane młto magis eſſet cecos aut alit᷑ egrotos eſſe:q; ita ocłis
turpiter abuti. Opoꝛteret quidẽ interioꝛe pariete a mulieribꝰs diſ⸗
ſepari . verũ qmã nõ vultis neceſſariũ eſſe patres nr̃i putauerũt

ſaltem hps ligneis parietibs vos diſſepare. Audiui aurẽ ego a ſe⸗

nioꝛibs nõ fuiſſe hos parietes ab imcio. In xpo enĩ iheſu nõ ẽ mas
neq; femĩa appoſ toloꝛũ eciã tempe vna viri et mulieres oꝛabãt· et
mulieres vere mulieres.et viri ſimilit᷑ viri erãt. Nunc vero ecõ⸗
trario. Mulieres quidẽ mètricũ ſibi moꝛes aſſumpſerũt· viri aũt
furoꝛẽ equoꝝ imitant᷑.nõ audiſtis viros ac mulieres in cenaculo
cõgrega tos fuiſſe · et celo oouentũ illũ dignũ fuiſſe · et mito quidẽ

Magna enĩ phia tunc mulieres vinebãt a viri caſtimõiaʒ cſer:

uabãt. Xudiatis purpure vẽditricẽ illã quid dicat ſi dignũ vie
dñe indicaſtis · introite et mãete apud me. Andiatis femĩas qui
virili aſſumpto anumo cũ a populis oꝛbẽ circuibãt · pᷣſcillã dico p̈⸗
ſidere et ceteras a quibs adeo ꝓcul abſunt pᷣſentes femine· quantũ
hy viri ab illis viris. Tunc enĩ q;uis oꝛbẽ illi mulieres circuirẽt

nulla tñ ignomĩa notabant᷑. Nune vero eciam in thalamo ſuo
moꝛã ↄtrahẽtes vix turpẽ ſuſpicõʒ effugiũt · qdᷓ a mimia ex poliese

atq; delleijs fſibi aceidere ſolet. Illis erat cure ut p̃dicac& ereſceretr⸗ ziati;
hys foꝛmoſitas ſolũ atq; coꝛpoꝝ pulchtudo · hec eſt iſtaꝝ gloꝛia hee curaſtn
ſalus. magna vero atq; ſublimia vᷣtutis opa nec ſũmo quidẽ vidẽ no ißtn
vellent · que mulier opam dedit · ut maritũ faceret melioꝛẽ. Quis erit ·ſ
vir ſtudet ad amoꝛẽ vᷣtutis impellẽ vxoꝛẽ. nemo ꝓfecto. Sed omne tů voln
ſtudiũ atq; opa de veſtibꝛ· de aureo cꝛpis oꝛnamẽto cetiſq; huĩoi. ſnidap
Et ut exterioꝛa bona augeant᷑ mulieri eſt.viro autẽ et hee et alia nmni die
multa cure ſũt. vniũſa tñ huiꝰ ſeculi quis vxoꝛẽ ducturꝰ quomõ bies a dj
puella educata ſit inueſtigat. Nullꝰ oĩno ſ̊ pecuĩa ſtatĩ.poſſeſ⸗ vps verd
ſionũ magtudo ſuppellectiliũ qᷓrit᷑ hee q̃ſi quitq; empturꝰ eſſet vt ꝑ et la ſe
mutacseʒ quãdã facturꝰ.diligẽciꝰ pſcrutat᷑. ac ideo ſvnnalagma Aa ne
grece · latine p mutacõʒ nupcias appellãt. uduui enĩ multos di⸗ ſequari⸗
centes · cõẽmutauit ille vł illa ideſt cõiugio copula ti ſũt. Ita dona mulieri
dei vitupant cum quaſi vẽdentes ac emẽtes vxoꝛes viri durant · et ad temyr
viris nubent mulieres · ſtipulacões quoq; nupciaꝝ maioꝛe aſtucia nies et e
cõponũt q; eas que in vẽdendo vel emẽdo con fici ſolẽt. Diſcite qu⸗ Pam in
pꝛioꝛes vxoꝛes ducebãt et imitamĩ. Quo pacto ergo ducebãt. In⸗ in naturi
geniũ moꝛes animi virtutẽ querebãt.ac ideo ſtipulacõibs et lõga lupraͤſei
inſtrumẽtoꝝ ſerre nõ indigebant. Sufficiebat enĩ loo iſtoꝝ oĩm wweren
ſponſe indoles. Quare vos hoꝛtoꝛ ne facultates et copiã reꝝ h̊ mo⸗ feretſt
deſtiã et moꝛes queratis q̃re pudicã et religioſã puellã et hee tibi cachinos
magno theſauro erunt pᷣſtancõꝛa. Si enĩ que dei ſunt queritas hee guubilsn
quoq; tibi addent᷑. Si vero illis omiſſis ad hec rapiẽda feſtinas et orlou ip
illa amictes et hec nõ cõſequeris. Sed ille atq; ille inquies vxoꝛis et ſuts ’r
opibꝛ locup letatꝰ eſt nõ erubeſcis talia in mediũ exempla ꝓferre. Ve vob
Cencies pꝛudentes vos viros audiui malbe extrema ſe paupie la⸗ od
boꝛare q; vxoꝛis facultate ditari. Quid enĩ amarius hys diuicijs nats m.
quid moleſtius hac rerũ facultate.quid t᷑pius q́; inde ita inſignẽ diebus
fieri · ut ab omĩb: dicat᷑ ab vxoꝛe ille locuples factꝰ eſt. inthſecas ſecum
enĩ mõ ſolicitudĩes ac moleſtias. Omitto arroganciã młieris atq;
iactanciã ·ſeruitutẽ viri · famuloꝝ obꝓbꝛia · pauper iſte diceneiũ
ac pãnoſꝰ ignobilis et ex ignobilib⸗. Quid enĩ habuit quãdo hue
venit. nõne vniuͤſa hec dñe noſtre ſunt · ſed paꝝ de hys v̈bis cuas
nõ miroꝛ quia liber nõ es. S imilia enĩ paſiti/eciã gnatones au⸗ ſ
diunt nee dolent aut erubeſcũt · ſed eciã gloꝛi ant᷑ huiuſcemõi dede⸗ ⸗—
coꝛe· quẽadmodũ et iſti qͥ eũ hec a nobis audiãt · abſit inquiũt ſua ES R
ne q;d michi atq; iocũdũ et ſuffocet me. O vᷣſuciã dpaboli q̃ ꝓubio is dn
edi

vite hoĩm tradidit · quib integra poſſit hoĩs vita euerti. Expẽde iedis
igiẽ oꝛo qᷓ; cta hys verbis peſtis inſideat nichil enĩ aliud hoc ꝓubio derie

D
Nhrun
idvi
iui⸗
domme
Phui.
Nretalis
gumns
ipdel
Gan
mAA
mred
ad
nutmnt
lar aſtunt
ilargs
hie jn,
wali
r n
dmin⸗
Uinlch
gumiusle
1anuer
niss ymis
gim.
yeilr
medwua⸗
e⸗ nefltes
Amheng
iedimmi
irgipfn
o dhsan
Wnesnn
ufani
npuitß

Gchi⸗

r D. Cc 2

dicit q; ꝙ nulla tibi honeſte vinẽdi nllła iuſtitie cererarũq; vᷣtutũ
cura ſit· omĩa hee apud te iaceãt· voluptatẽ ſolã vbiq; ſeqris · et ſi
res ippᷣa te obꝛuerit ac ſuffocaret. Si omẽs obuij ĩ faciẽ tuã deſpu⸗
erẽt. ſi ſoꝛdes in ſtultũ ꝓicerẽt. ſi quaſi rabioſũ canẽ depellerẽt dũ
tñ voluptas inſit expetibilẽ rem eſſe indicato· et omla ꝗpter illã
ferẽda putato.qͥd aliud pꝛoici aut caues ſi verba hũana ſibi cõcede⸗
rent᷑ dicerẽt. foꝛtaſſe autẽ nõ ita impudeni loquerent᷑ · veluti nũe
hoĩes a dyabo lo pſuaſi gruniũt.valde igit᷑ uos pᷣœꝛ ut magnã in
hys verbis eſſe amẽciã ↄſiderãtes · et hec et ſimilia ꝓùbia fugiatis
et illa ſcripturaꝝ iſtis cõtraria in oꝛe ſemp homĩs. Que autẽ ſunt
illa ne ambules poſt cõcupiſcenciã anime tue· et appetitũ tuũ non
ſequaris et de meretrice rurſus cõtra quã ꝓuerbiũ ↄſulit. Imꝓbe
mulieri nõ actende · mel enĩ ſtillat a labys femine meretricis que
ad tempus guttur tuũ inpiguat. poſtea vero amarius felle inue⸗
nies et aceutum magis ferro bipenni. Hec igit᷑ nõ illa audiamꝰ.
am inde illiberales inde ſeruiles oogitacões oꝛiunt᷑. Inde hoĩem
in naturã cõuertunt ferarũ · quia vbiq; iuixta ꝓuerbiũ illud vo⸗
luptatẽ ſeq̃ndã arbitrant᷑ ꝙ eciã abſq; verbis noſtris a ſeipᷣo deri⸗
deri merent. Quid enĩ ſanitas illa tibi ꝓderit. quid voluptas af⸗
feret · ſi obrutꝰ ſuffoca tuſq; fueris nolite igit᷑ tantos audientibꝰ⸗
cachinos cõmouere · nolite gehennã incendẽ · nolite ignẽ inextin⸗
guibilẽ vobis ſparare. Reſpiciamꝰ aliqᷓndo ut opoꝛtet ad futura
ockłoꝝ lippitudie diligent᷑ terſa ut et hãc vitã hõeſte ac pie pagã⸗
et futis bonis pociam̃ gr̃a et miſicoꝛdia dñi nr̃i ihu xpᷣi amen
Ve vobis qui edifficatis ſepulchꝛa ꝓphetarũ et oꝛ⸗
natis monumenta iuſtoꝛ ·˖ et dicitis ſi fuiffem?ꝰ? in
diebus patrum noſtroꝛum non comnunicaffem?

ſecum in ſang uine pꝛophetaꝛꝝ
On quia edifficãt nec qma patres ſuos accuſẽt ve illis
dixit. Sed quomã ita faciẽtes et ita dicẽtes.pr̃es ſuos
cõdempnare audebãt cũ ipᷣi peioꝛa cõmicterẽt. Nam q;
ſimłacõe patres repꝛehẽderẽt lueas ſubaperit dicens · qnn
er placet quia edi fficatis · ve nammq; vobis inquit quia edifficatis
monumẽta ꝗphetaꝝ · pa tres aũt veſtri occiderũt eos · ergo teſtamĩ
et cõplacetis opibs patrũ vr̃oꝝ · quia illi quidẽ ꝗphas intfecerũt.
vos autẽ edifficatis monumẽta eoꝝ. Menti enĩ ac voluntati eoꝛũ
quia edifficabãt apte detrahit. Mon enĩ ut honoꝛarẽt oceiſos · ſed
ut cede illoꝝ vires ſuoꝝ oſtẽderẽ᷑t timẽtes ne ſi vetuſtate ſepulchꝛa

eaderent· tanti facinoꝛis ac audacie memoꝛia caderet. Sic igit ſe⸗
pulchꝛa ꝗꝓphetaꝝ quaſi tropheũ cõſtituẽtes pᷣelaris ↄſtruccõibo edi

ficabãt audaciã patu oſtentãtes· q̃ nãq; in pnñciaꝝ audetis inquit

ea facile hac volũtate monumẽta vos edifficare oſtendũt. Pam

et ſi ↄtraria dicitis q̃ſi pr̃es veſtros ↄddempnãtes. quia ſi fuiſſem⸗
in illis dieb' nõ ↄñicaremꝰ cũ illis in hoc· ſed quia iſta dicatis nõ
latet: ꝗpterea enigmatice dixit vt id ãquatulũ obduceret atq; cõ:
tegeret. Cum enĩ dixerit quia dicitis· ſi eſſemꝰ ĩ dieb patu nr̃oꝝ
nõ ↄñicaſſemꝰ illis in ſaguine ꝗphaꝝ. Sed quod nã crimẽ eſt filiũ
eſſe homicide ſi patris mentẽ aſperneris. nullũ ꝓfecto · vnde mani⸗
feſtũ eſt ideo id aduſus eos ꝓtuliſſe vt cognacõeʒ nequicie occulciꝰ
ſigficaret quod a ſequẽtibs apit᷑ adiecit enĩ
Serpentes genunina viperarun
Quaſi diceret quẽa dmodũ vipere veneni ſiłitudĩe matriba ↄiun⸗
gunt᷑ · ſie et vos parẽtibs veſtris ceupiditate cedis ↄiũgimĩ. deinde
quoniã mentẽ incertã multis ꝑſerutat᷑ a futuris facinoꝛibs ſuis q
vmuͤſis patebũt dicta pbauit. Nam quoniã iã dixit quare teſ⸗
tamĩ eoꝛũ vos filios eſſe qͥ occiderũt ꝓphas· ut ſigficaret imꝓbã ſe
hãc ↄgna eõeʒ intellexiſſe· apiretq; fingè ulos cũ dicãt nõ fuiſſemꝰ
cũ illis pticipes ſtatim intulit · et nos umplete opus patꝝ veſtroꝝ
nõ impas ſ̊ quod futuꝝ erat pᷣdicẽs cedẽ dico ſuã ab illis ppetratã .
qpterea redarguce illata cũ oſtẽderit fiete ac ſimilate ad defẽſiõe;
illis ſe verbis vti quia nõ fuiſſemꝰ cũ patrib: pticipes in ſaguĩe·
Si enĩ dño nõ pepꝑcerũt · quomõ ſeruis pepciſſent. acrimonie autẽ
plena vtit᷑ oꝛacõe · ſerpẽtes genimina viperaꝝ appellãs ac dicens
quomõ gehenne indiciũ euitabitis talia audentes facinoꝛa .· deinde
negantes et mentẽ veſtrã om̃i ſtudio celantes · poſtea per exagge⸗
racionẽ aliunde ipᷣos redarguens inquit
Quia mittam ad vos ꝗꝓphetas et ſapien tes et ſeri⸗
bas et ey ipſis interficietis et crucifigetis et flagel⸗
labitis in ſyna gogis veſtris
Mam ne dicẽ poſſint quia et ſi dñm crucifiximꝰ.ſeruis tñ ſi tũe
fuiſſemꝰ. pepciſſemꝰ. ecee inquit ſeruos vobiſipᷣos quoq; ꝗphetas
micetã nec abſtinebitis a ſaguine ipoꝝ · hys oſtendit nõ eſſe mirũ
ſi a filijs illoꝝ oteidet᷑ · ceũ ſimulacde dolo cupidi tateq; cede nõ pari
Patres ſupant ſuos. d hec in anis gloꝛie iactancia ineenſi facile
mõſtrant᷑. Quod enĩ dicũt ſi fuiſſemꝰ in dieb patu noſtroꝝ non
ↄſenſiſſemꝰ effuſiõi ſaguĩs ꝓꝓhaꝝ· verbis ſolũmõ philoʒophãtes.

ere zü
mimä v
guions⸗
maion
ii mal⸗
illiu inter
dicta
pelltate in
gubiuditi
comuerüt
Jut
ruit dein
credebit⸗
Scee m
et ex iy
r nos
ſchadſ
dis
oment
Vidti
dixit iam
ilis. Quo
Alios iji r
nöͤſerent iſt
nam eis inti
ſmais pfuit
Pltis ü aai
Pullitül
anet, (urm
guionn ſedior
woralt udc
bnchehdn
ſum. ge
omonit⸗ Pr
ens pece⸗
ſimeodio/

marzen N
udeugingi
nüt. Tn
uſfuiſten⸗
n diansn
ennitgc⸗
unn nion
nmidt klid
DMRNN;
Nnnt d

Amimbu
liyini. dinn
nwlhſis
nitqume ei⸗
winglſe
RN
unwfeg
ilsperi⸗
lueid wiin
o nini⸗
immniuuff
mlisndien⸗
tuang NN
Aumg.

wngeſe
rst bt

„ 4
ſenms kiii
s gnog in
dit nicſtnn

angalk

opere aũt ootrariũ facientes oſtentaes is gracia dicũt. ſerpẽtes ge⸗
mimã viperaꝝ · hoe eſt miqui ac iniquoꝝ filij pentibꝰ młto ini⸗
quioꝛes · fedioꝛa enĩ ſcelera ppetrarũt.tũ quia poſt illos tum quia
maioꝛa eõmiſerũt ac maxime quia iactabãt ſe nũquã ſi tempib⸗
patꝝ fuiſſent in crimĩa illoꝝ collabi potuiſſe deinde finẽ atq; apicẽ
ipᷣi maloꝛũ oĩm impoſuerũt. Illi enĩ ad vineã miſſos puos. Iſti
filiũ interfecerũt. Illi vocãtes ad nupcias iſti ſponſũ necarũt · hee
dicit a ↄgnacõe abꝛahe operib eos remouẽs · oſtendenſq; nullã ſibi
vtilitatẽ inde futurã niſi opere pr̃iarchã imitent᷑ ꝗpta ſubiũgit·
quõ indiciũ gehenne vitabitis ſi illos ſequimini qui tãta ſcelera
cõmiſerũt. Hince vepſentacõʒ quoq; iohãnis in memoꝛiã reduxir.
Sie enĩ iohannes illos appellabat et futuri indicij memoꝛia ter⸗
ruit deinde qm nec indicij nec gehenne nimis trebant᷑. ptim qͥa nõ
credebãt· ptim quia fut᷑is nõ mouebant᷑ a pñtibo eos repmit dicẽs
Ecce mitto ad vos ꝓphetas et ſapientes et ſcribas ·
et ex ipſis interficietis et flagellabitis vt veniat ſu⸗
per nos omnis ſaguis iuſtus a ſaguine abel inſti
vſqʒ ad ſag uinem zacharie filij barachie quem occi
diſtis inter templum et altare. Xmen dico vobis

venient hec ſuper generacionem hanc
Vide qt modis ac argumentis veuocare ſtabilireq; ipos ſtudeat.
dixit iam pa tres ſuos ab eis ↄdempnas quia iſti nõ ↄñicaſſent cũ
illis. Quod ad cõuerrendũ paruũ non eſt.dixit qm cdempnã tes
ahos ipᷣi peioꝛa faciũt · quo ad ↄfuſionẽ eoꝝ ſufficiebat· dixit quia
nõ ferent iſta unpune· a vt terroꝛis magtudinẽ remoueret gehẽ:
nam eis intẽtauit· ven quia gehenna futura eſt ac vlreriꝰ vite p⸗
ſencia poſuit · veniẽt enĩ omĩa hec inquit in gnacõ; hanc que ſup⸗
plicia cũ acrimonia ꝓtulit dicens· quoniã guioꝛa ceteris pacient᷑.
ulla tñ haꝝ oĩm racionũ facti ſũt melioꝛes. Quare ſi quis di⸗
ceret. Cur nam guioꝛa omĩbo pacient᷑ · reſpondendũ eſt quis ini⸗
quioꝛa ſedioꝛaq; q; eeteri omẽs ꝓppetrarũt et nichil eos a ſeeleribus
potuit reuocare. An nõ audiſtis lamech dicentẽ · vindica tũ eſt ex
lamech ſeptua geſies ſeptẽ · hoe ẽ płibs ego q; ca vm ſupplicip dignus
ſum. Xt qui fratrẽ ipᷣe nõ interfecit · ſed qina nec exemplo quidẽ
cõmonitꝰ pꝛudencioꝛ factus eſt punit᷑. Jdipᷣm eſt qð alibi deus ait
veddens peccata parentũ in filios in terciã et quartã gn acõeʒ hys
qui me odio habent. Non quoniã alieni peccati quiſquã ſupplicia

luat ſed qm qui młtos ꝗprer pecta ta ſua vexatos eſſe nõ ignoꝛat
neq; idcireo factus eſt melioꝛ ſed eadẽ cõmictẽs nõ curat. Jlloꝝ q;
penas inſte ſuſtinebit. Abel autẽ illũ ĩ mediũ ꝓduxit ut oſtẽdat
inuidia eciã iſtos ĩ cedẽ incitari. Quid igit᷑ inqͥt dicè poteſtis. an
foꝛſan quia poſt omiſſa deus cõticuit. an quia exclamauit quidẽ
ſed grauia ſupplicia nõ popoſcit· an quia ignoꝛaſtis quib⸗ pa tres
noſtri exaggitati ſunt modis quoniã ꝗphetas occiderunt. nonne
mille cladibus traditi perierũt· quõ igit᷑ melioꝛes facti nõ eſtis.
Cur autẽ patrũ veſtroꝝ ſupplicia et que paſſi ſunt egd enarrẽ . ipi
vos patres veſtros ſaguinis crimie ↄdempnaſtis. Cur ergo peioꝛa
facitis· voſipᷣi iã ſenreneiã ꝓtuliſtis quia malos male pdet. Quã
igit᷑ poſt hãc ſentenciã a troeius furẽtes veniã impetrabitis. Sed
zacharias iſte quiſnã eſt. ij iohãnis patrẽ opinant᷑. AXlij zach:
ariã. AVij binominẽ quẽdã ſacerdotẽ quẽ ioda ſcriptura noĩat.
Tu vero peende duplex illud ſcelus fuiſſe nõ enĩ viros ſolũmodo
ſancros. erũ eciã in loco ſacro necabãt hee dicẽs illos terrebat
et diſcipulos ↄſolabat᷑ oſtendẽs quia iuſti viri iam antea talia y⸗
peſſi ſunt. Illos vero terrebat quia quẽadmodũ et pr̃es ſui penas
dederũt . ſie eciã illi Fuioꝛib vexabunt᷑ · ꝓhetas autẽ et ſapiẽtes
ſebas miſſuꝝ ſe ait · omeʒ eoꝝ excuſacõʒ abſc dẽs ne ſeʒ dicãt gẽtiles
qſdã miſſos fuiſſe ac ideo nõ fuiſſe ſuſceptos. Ita ſola cedis cu⸗

piditas a ſaguĩs nimia ſitis ad ſcelera illos impellebat qð Pphe c;

omẽs crimĩabant᷑ ſaguin ſagumi miſceri ab eis dicẽtes ſaguĩs
eſſe viros · ꝗpterea et ſaguinẽ᷑ ſibi offerri deus voluit vt oſtẽderet
quia ſi bꝛutoꝝ ſaguis ita pꝛecioſus eſt quãto magis homĩs. qʒ ad
ngoe mkto exp̃ſſiꝰ dixit vĩdicabo omẽʒz ſaguinẽ effuſũ. milleq; alia
mueire facile poſſumꝰ dininitꝰ adeo indeis iniũcta ut ab effũdẽdo
ſaguinẽ remouerent᷑. Quo circa nee ſuffocatũ ãquud cõmedẽ pce⸗
pit· o ineſtimabilẽ mibicꝛdiã dei qui quãuis ſceiret nichil indeis
hec ꝓfut᷑a · nichil omĩꝰ pᷣdicere ac admonè nũquã ceſſauit. Mitto
enĩ inquit quãuis occiſũ eos iri neq̃q; ignoꝛẽ. Ita hince eciã falſo
illud ↄpᷣhendebant dicere · qo pticipes ꝗphetarũ ſa guĩs nõ fuiſſent
ꝗphetas enĩ eciã iſti et in ſynagegis in terfecerũt nec locũ nec per⸗
ſonas reueriti. Mon enĩ abiectos quoſdã.ſed ꝗphetas et ſapiẽtes
ne ab eis increparent᷑ interfecerũt ſignificat aũt appłos a eos qui

cũ appoſtolis et poſt appoſtolos fuerũt. Ex quib: multi eciã ꝓphe⸗

tabãt. vt deinde hũc terroꝛẽ augeat. Xmen dico vobis intulit ve⸗
nient hec oĩa ĩ ghacseʒ hãc ĩ caput veſtuꝝ hec omia eõuertã et aptã
faeã vlcionẽ. am qui młtos peccãtes videt nec illoꝝ obꝓbrijs

oeſti⸗
ſli lue
emodare
moniche
d vrie
Touſ
Dicis qui
