inmt⸗

neim

lnapit. .r

nerzz s
nnch ſen⸗
Nni Ptlli
ht umn⸗
mümlepe
mimine
zmmhg
ni ng iin
miti gihin
muitiolt
wohrmunn
wunt, Jhn
Aaddrd Ws
Recrwde
amumen
mingun
saami nuit
ta l/ns
ninz in,
nir üit
iuii namoi
eed
en ranuwet
eniNint ſlo
dus nirwed
pgumnin 4
midi ſülnnd

crttas n⸗

miſerrime holm quã venter mẽſurã flagitat et pudebit ee immo⸗
deratiſſune atq; ineptiſſime huius edendũ diligẽcie · michil tale eſe
apud angłos illos. Sed huĩoi eciã voluptates moꝛtue ibi atq; ſe:⸗
pulte ſũt. NHon enĩ ut repleant᷑ nec voluptatis ſed vinẽdi cauſa
ſumũt alimenta· nõ ſunt apud eos aucupes. neq; piſcatoꝛes. Sed
panis et aqua. Sollicitudo autẽ hee et tumultꝰ et cura pweul inde
abeſt tam tuguria ſua q́; coꝛpoꝛa · ita magnã illis pᷣſtãt ᷣ᷑nquil

litatẽ · admodũ magnos tẽpeſtatis fluctꝰ in iſtos ↄcitant. Ne⸗

ſeinde igit᷑ oogitacõe vẽtres iſtoꝝ et videbis magnã intꝰ cõgeriẽ.
ſoꝛdidiſſimã cloacã ſepulerũ vetidũ erubeſe dicẽ que ſequnt᷑ erue
tacões videliʒ fetulẽtas faſtidioſos vomitꝰ.euacuacões vẽtris ſur
ſum ſumul atq; deoꝛſũ. Si autẽ illuc ꝓficiſcaris nõ modo has cupi
ditates · ven eciã illas veneris que ardẽcioꝛes inflãmacioꝛeſq; ſunt
vnacũ equis et armis deiectas videbis equi nempe arme cacule·.
verba turpia ſunt.neq; in hys ſolũ pᷣclarã illi vietoꝛiã obtinent.
veꝝ eciã ĩ acquirẽda peccunia.in cõcupiſcẽda gloꝛia in admittẽda
inuidia in ceteris omib: moꝛbis · putas ne pᷣſtãcioꝛẽ hũc exercitũ
eſſe · ¶ menſã illã veſtra iocũdioꝛẽ. Nemo certe nec eoꝝ quidẽ qui
comedẽdi voluptate dirüpunẽt niſi mente captꝰ ſit negare audebit
hee enĩ viã ad celũ ſparat· illa vi ad gehẽnam trahi t dpabolꝰ. illiꝰ
xps iſtiꝰ pnᷣceps ẽ luxꝰ et baſciuia illã. phia et mosacõ iſtã ſpar⸗
at · hie deus adeſt. ibi dyabol?ꝰ. vbi enĩ temulencia. vbi bᷣba ẽpia.
vbi venter ſatur. ibi demones et dpabolus exultant. TCalis erat
menſa diuitis illius qu nec vniꝰ ſtille aque poſt moꝛtẽ pociebat᷑.
Monachi autẽ nõ talẽ certe habẽt · ſed angeloꝝ vitã iã meditant᷑·
non celebꝛant᷑ nupcie apud eos nec ſomno nec delicijs dediti ſunt.
MNam quis faciliꝰ hoſtes fundẽ poteſt · quã qui comedẽdo tropheũ
erigit. Ideo ꝗpheta quoq; dicebat paraſti in cſpectu meo menſa
adüſus eos qui tribulãt me. Mon enĩ errabit quiſpiã ſi hoc elo⸗
quiũ ad menſã ↄferat monachoꝝ. nulla enĩ alia re magis anima

tribulat᷑.quã cõcupiſcẽcia petulãcia ebꝛietate cetiſq; vicijs q̃ hine

oꝛiunt᷑.quod omẽs ſciũt qui haꝝ reꝝ piculũ fecerũt. Quod ſi con⸗
ſiderare diligent᷑ volueris vnde illa · vnde hec mẽſa refera?. CTũe

quid inter vtrãq; intſit ꝓbe cognoſcs· vnde igit hee repleri ſolet

ex multis viduarũ lacrimis ey multis oꝛbis parentũ que facile

qpt᷑ impotenciã violant᷑. Illa vero a inſtis laboꝛib vnde foꝛmoſe

mulieri quã nichil externũ deoꝛat cũ innata quadã pluſtritudĩe
ſplẽdeat pſiłis illa eſt. Hec autẽ meretrici defoꝛmi · que q́;uis młto
dreumdet᷑ fuc non poteſt tñ defoꝛmitatẽ occulere·ſed quo magis

-UNU

ſyr- 2 S
. C zr/

appꝛopiquat eo ò foꝛmioꝛ vf.noli en incipiẽtes cõuiuas examĩare

ſed famẽtes ↄſidera. Tunc enĩ videbis quaſi libera a pudica mu⸗

lier illa ſit. nichil ea pñᷣte dici aut fieri turpe· hec aũt quaſi mere⸗
trix atq; infamis nichil honeſtũ admittit. Illa cõuiuaꝝ ſolũmõ
querit vtilitatẽ · hee detrimẽtũ atq; ꝑniciẽ. Illa offendẽ deũ nõ pa⸗
tit᷑ ae te nõ dimittit niſi offendas. Abeamꝰ igit᷑ ad illos vnde ſei
emꝰ quot quãtiſqꝙ; vĩculis ſunꝰ innodati. vnde facile diſcẽ potimꝰ
quõ niłe referta boĩs mẽſa ſparat iocũdiſſuma mĩmi aut nulliis
impẽdij omĩs ſolitudĩs eyxpers inuidie cõuicij et omĩs moꝛbi oĩno
inmunis optima ſpe repleta młtis tropheis oꝛnata vbi tumult?
nõ eſt· quo moꝛbo nõ accedit · vnde abeſt ira vbi trãquillitas vbi
pax habitat· nee michi mĩſtroꝝ apud diuitũ menſã ſuẽciũ enar⸗
ra. Sed clamoꝛẽ cõuiuaꝝ nõ pᷣtermittre. Pon enĩ dieo qui alteriu’
ad alteꝝn eſt q;uis et hic ridicł oſiſſunꝰ ſit · ſed intioꝛẽ qui aĩm ipᷣm
occippat qui captiuũ ducit cogitacdeʒ dico tumultũ fluctꝰ tenebꝛas
tẽpeſtates quibꝰ omĩa ita ↄfundunt᷑ ac pmiſcent᷑.ut noct᷑na l aĩo
pugna cõmitti videat᷑ · nõ ita in tabernacłlis monachoꝝ fieri vi⸗
dem?· ſed magna trãquillitas ingens ibi quies verſat᷑. vnde poſt
hanc quidẽ menſã ſiłis moꝛti ſomnꝰ ↄſequit᷑.poſt illã aũt vigilia
et mẽtis et cꝛpis hanc quidẽ atroces pene illã regnũ celon ↄmit
tat᷑. Illã igit᷑ inſequam̃ vt fructibs eiꝰ pfrui meream̃ · ad q̃s oĩb
nobis puenire ↄtĩgat.gr̃a et miſicoꝛdia dñi nr̃i ihu xpi amẽ

hariſei autem cum audiſſent quia oꝛa ſadu⸗
ceoꝛum obſtruxerit congregati ſunt in vnũ ·

St interrog auit vnus ex ipſis iuriſperitus temp⸗
tans eum et dicẽs. Magiſter quod eſt mandatum
magnum milege
Vrſus cauſã euãgeliſta poſuit ·qᷓ; bꝛẽ ſiere debuiſſent
vt faciliꝰ temeritatẽ eoꝝ onñdat. Quo pacto· quia ilł
ↄfuſis iſti rurſꝰ aggrediunt᷑ · cũq; quieſcẽ opteret decer
tare voluerũt et legis piciã ꝓfitentẽ pᷣmittũt · nõ diſe G
ſed remptare cupiẽtes ac ita inirogãt. Quod nam pᷣmũ mãdatũ
in lege ſit. Nam cũ pᷣmũ illud ſit diliges dñm deũ tuũ putantes
cãs ſibi allatuꝝ qm deũ ſe faciebat hoc modo introgãt. Quid igit
xpᷣus. ut oſtendat idcireo adhee eos deueniſſe quia nulla in eis eet
caritas ſed inuidie linoꝛe tabeſcerent

Dilig es inquit do mmũ deum tuum. Hoc pꝛinum

et mad

müeb
Quau
munit
et wumd
uptiſüte
nina elt⸗g
midata m
ſcut tim
meo vede
mädatat
Et ſadn
I lempti
cudü eai
ſed jmo ſn

aitm, Cint

inda ancr a
inguit N
NReNa
ſonicia t̃⸗
litavs pe
diuit · hg
Tunced
picies imai
oinia inuite
Adele cſw⸗
ſbi err fn
ſer ei alii
Nnaä ſolen
xßi aſerit
rem aut il
certe qui
dü temp a
pmané din
4 norn teſt
roouerur⸗
tvnü eſe⸗
loe dicci

e; mine
1dan
it uine,
uuan gün
dillespy ſ
eniſt pim
ine ulus
i whidin
ANRmdld
figilen
är
indgiim
mi iinin
iſr mte
karnuinli
nurte Mmn;
lmne
Wiüyala
Wa
õ
mi
nui cu nn⸗
nen mi⸗
nrus aem⸗
WNRun⸗

iſinmtn
mmitit ihl
n zmi nid
Ni i un⸗

gir Cu

mulin

4
4

et magnum man datum eſt ˖ Secundum autem ſi

mile huic. Dilige pꝛoximũ tuum ſicut teipſum
Quã autẽ obrẽ ſiłe eſt huic.quã hoc illud inducit et ab illo rurſꝰ
munit᷑.Quicũq; enĩ male agit odio habet lucẽ a nõ venit ad lucẽ
et rurſꝰ dixit inſipiẽs in coꝛde ſuo nõ eſt deus · deinde ſequit. Coꝛ⸗
rupti ſũt et abhoĩabiles facti ſunt· et iteꝝ radix oĩm maloꝝ aua
ricia eſt · quã quidẽ appetentes errauerũt a fide · et qui diligit me
mãdata mea ſᷣuabit· quoꝝ caput a radix eſt · diliges ꝓximũ tuũ
ſicut teipᷣm. Si ergo diligẽ deũ · diligẽ ꝓximũ eſt. Nam ſi diligis
me o petre inquit paſe oues meas ſi eciã dilectio ꝓximi facit ur
mãdata cuſtodi as.merito ait in hoc totã legẽ et ꝓphetas pendere.
Et chadmodũ in ſupioꝛibs cũ de reſurreccse in trogaret᷑ plꝰ docuit

q̃j temptãtes petebãt. Sic in hoc loc de pᷣmo int᷑rogatꝰ mãdato.ſe

cũdũ eciã nõ valde quã pᷣmũ inferius ſpõte attulit. Secũdũ enĩ ẽ·
ſed pᷣmo ſimile. Ita occuleiꝰ inſinuauit odio illos ad querẽdũ in⸗
citari. Caritas enĩ inquit nõ zelat᷑. Sed cuiꝰ rei gracia. Matheus
quidã apte ait temptãdo illo queſijſſe. Marcus autẽ ecõtra. Sciẽs
inquit iheſus quia ſapient᷑ reſpõdit · dixxit ei nõ longe es a regno
dei · nulla certe inter euãgeliſtas diſerepãcia eſt.ſed magna eciã cõ
ſonãcia tẽptando enĩ incepit · ſed cũ a reſpõſione xpᷣi nõ nichil vti⸗
litatis pceperit iure laudat᷑. Mon enĩ incipiẽs ſtatim laudes au⸗
diuit · ſ quãdo di xit maiꝰ eẽ diligẽ ꝓximũ q; holocauſta offerre.
Lunc ei dicit᷑ nõ es ꝓcul a regno dei. Humilia enĩ et abiecta diſ⸗
piciẽs iniciũ vtutis pcipit. Cuiꝰ cauſa et ſabbata et rᷣliqua huĩoi
omĩa inuẽ᷑ta ſũt nec tñ ↄſumata ipᷣm laude honoꝛauit ſͤ.ñhnonichil
ei deeſſe oſtẽdit. NMam ſi nõ ꝓcul abeſt · abeſt tñ · quare defectꝰ ille
ſibi erat ſupplendꝰ. Moli aũt mirari ſi cũ vnũ eſſe deum dixit . et
pter eũ aliũ nõ eſſe laudatꝰ eſt. Sed hinc eciã pdiſce ad mentẽ acee
deneiũ ſolere ipᷣm plerũq; reſpõdẽè nam et ſi mille indigna gloꝛie
xp̃i afferãt. Illud tñ dicè nõ audẽt quia oĩno deus nõ ſic.Quãob
vrem aũt illũ laudauit qͥ pᷣter patrẽ nõ eſſe aliũ deũ dixerit. Non
certe quia nõ eſſe ſe deũ voluit ſiꝗficare. Ab ſit hoc enĩ ·ſ̊ quia nõ
dũ temp; aderat ſue deitatis reueläde. Jdẽco in poꝛe dogmate illũ
pmanẽèẽ dimittit · ceuq; pꝛobe vetera tenentẽ laudauit· vt ydoneam
ad noui teſtamẽti doctrinã facèt quã optuno tpᷣe maiĩfeſtiꝰ erat in
troducturꝰ q;uis eciã quãdo in ſcriptura ſiue veteri ſine noua di⸗
cit᷑ vnũ eſſe deũ et pᷣter eũ aliũ nõ eſſe nõ ad diſtinccõeʒ filij · ſed ex
cluſiõeʒ dictũ ſit pdoloꝝ.Quare hac ſẽtẽcia volũtatẽ iſtiꝰ laudatã

exiſtimato. Cum igitur reſponſů dederit iße quoq; interrogat .

Quid vobis videtur de xppo. Cuius filius eſt. dicũt
ei dauid

Conſidera diligent᷑ atq; ppende quia multa miacula ſigna. poſr

multa reſponſa ultro citroq; data poſt argumẽta eqlitatis cũ tpᷣe
plura · poſt doctrinã verbo et ope rutilant᷑ poſt laudẽ iſtius qui

vnũ eſſe deũ aſſeruit tanð introgat. Nam ne dicẽè poſſint miacłka

quidẽ abeo facta fuiſſe · legi aũt cõtrariũ extitiſſe. Idcirceo poſt tot
tãtaq; introgat occulciꝰ eos inducẽs ut ſe deũ ꝓfiterent᷑. et diſci⸗
pulos quidẽ pᷣmũ quid alij · deinde quid ißi dicerent. Introgauit
iſtos vero nõ eo pacto · ſeductoꝛẽ enĩ ꝓfecto et pditũ virũ dict nõ
dubitaſſent. Quare ſentenciã eoꝝ de xpo inquirit. Nam quoniã
ad paſſionẽ iã iturꝰ erat. eãqphiaʒ in mediũ adducè voluit q̃ ap⸗
tiſſume dñm eẽ ißm pᷣdicat. Mon tñ pnᷣeipalit᷑ neq; temere. ſed eye
cauſa rõnabili ad iſtud puenit. Nam quomiã int᷑rogati pᷣmo nõ
vera de ißo dicebãt hoĩez eſſe nudũ aſſerẽtes ad refutaciõe erroꝛis

ſui· dauid illũ deitatis ſue pᷣdicatoꝛẽ citauit. Nam quomiã nudũu

hoĩeʒ oppinabant᷑. Ideo dauid eſſe filiũ ĩſpondebãt qð emendãs iße
ꝓpham hũt inducit et quia dñs ſit et quia ꝗpꝛie patris filꝰ. et qa
patri equalis ↄfirmantẽ · nec id ſibi ſufficit · ven ut eciã terrerent
que ſequntur ſubiunxit

Donec ponã inimicos tuos ſcabellũ pedũ tu oꝛ

Ita omĩb modis ad fidem eos inuitabat. nec autẽ dicere poſſint

adulacõis cauſa et hũano ↄſilio ſic a ꝗpheta ſcriptũ fuiſſe
Quomodo igitur inquit dauid in ſpiritu dommũ
ꝓpſum vocat
Neſpice q;admoð ſbmiſſe opĩorẽ ꝗphe atq; ſẽtẽciã de ſe recitauit.

pᷣmũ euiꝰ eſſe filiũ arbitrarent᷑ · deinde poſtq illi dauid ſpõderũt.

nõ dixit · atqui dauid ſit de xpᷣo ꝗphetauit. Sed rurſꝰ introgandi
oꝛdine quomõ i git᷑ dauid in ſpitu dixit. Quod facit ne hys v̈bis
ↄtbent᷑. Ideo nec quid vobis de me videt · ſed qd de xpo videt᷑ intro⸗

gauit. Sic et appoſtoli remiſſe diſſerebãt dicẽtes.licet libere dicẽ de

pr̃iarcha dauid quna moꝛtuus et ſepultus eſt. Similit᷑ igit᷑ et ipe
introgãdo atq; rõnando dogma hot de ſe introducit dicẽs · di xit dñs
dño meo ſede a dextris meis · donec ponã inimicos tuos ſcabellũ pe
dum tuoꝛũ. Si ergo dauid dñm ipᷣm vocat.quoniã filius eſt · hoc

rõnat᷑.nõ quia velit oſtendere dauid filiũ xpᷣm non eſſe. Non enĩ

vri hacd.
ducat. 6
fliu vt
hüim arbit
infart. 9l
liaudiin
ncabit.
ſeti uo
idatcyßn,
auuſas papr
inirogide d
Ponene
tunitat et
dinit,guua.
nault. qua
pni nimia⸗
ſoi ſbia pñ
anitarcgin⸗
Aeadle⸗
Nwa len
Aggredt
noͤpayvul
detectis/49
gheapidie
Goraae
mmem ghoꝛ

condcrade
Orauis eni
cis ai
ſini ieinmi
capit ey
moautaye
ſti guos
eſtygloꝛia
adiaut r
mhatate an
ninnue

aseſ

Arign
elutz iͦ
i ſs gui
pin nac
r R
wmi ndia⸗
Pimgit
Nwidn
ngmn
ui vuri⸗
n ſet
H H
mrnairi
mamirhi
tzdii
t MN
arrümt

iian
mr Men pfine
iſt
gemnvmi

alxſeritnt⸗
—
faat mtſßin
vrßs videnn
liat lme
ginihi it⸗
ut diis niß
v ug il/

eni
mdNi

petrũ hac de cauſa inerepaſſet · ſed ut falſã oppĩoeʒ eoꝝ in melius
veducat. Quare quãdo infert· quõ igit᷑ filius eius eſt· nõ ſic eſſe
filiũ ut illi putabãt affirmat. Illi enĩ filiũ ſolũmõ.nõ autẽ eciã
dñm arbirbant᷑. Ita poſt recitatũ teſtimomũ quiete atq; ĩmiſſe

infert. Si ergo dauid dñm ipᷣm vocat·quomõ filius eius eſt. hec

illi audiẽtes nichil reſpõdebant nõ enĩ diſcẽdi ſed temptãdi cauſa
introgabũãt. IJdeo ipe intulit ſed quoniã paruã ei fidẽ habebãt · pꝛo
phetã quoq; ſecũ accepit.Quod maxime cõſiderãtes quãdo rᷣmiſſũ
quid atq; huile de ipo dicit᷑ · nõ ſcãdalizabim̃.ad multas enĩ alias
cauſas pcipua hec accedit · q; illos cõdeſcendẽs alloquit᷑. Qua de cã
introgãdo dogmata modo ſan xit ac digtatẽ ſuã occulciꝰ oſtẽdit.

WPon enĩ equale videbat᷑ · dauid et indeoꝝ dñm dicẽ. Tu autẽ op

tunitatẽ eciã expende. Cum enĩ vnũ eſſe dñm dietũ ſit · tũe de ſe q;

dixit · quia dñs eſt · quod nõ opibꝛ ſolũ ſed ꝗphete auctoꝛitate ↄfir

mauit· qua demõſtrauit quia parer ipᷣe ſibi ꝗugnat · donec eni
ponã inimicos tuos inquit ſeabellũ pedũ tuoꝝ. Ita magnũ ho⸗
noꝛẽ ſibi a pr̃i ſe patri cõcoꝛdẽ eſſe oſtẽdit. Hic fuit finis diſputa
cionũ atq; introgacionũ oĩm pꝛeclarꝰ quidẽ atq; ſublimis adeo ut

oꝛa eoꝝ facile cõſuerint. Conticuerĩt enĩ ex illo tp̃e non ſponte ſed
quia ita letali fuerãt pfoſſi vulnè· ut nõ auſi fuerũt eũ amplius
aggredi. NMull? enĩ ait auſꝰ fuit ab illo die introgare eũ · hec ves

nõ panꝝn vulgo cõducebat · ac ideo repulſis iã lupis inſidijſq; illoꝛ⸗

detectis · ad młtitudinẽ oꝛõeʒ ↄuᷣtit. Nichil enĩ ampliꝰ illi inanis

gkie cupidi er Fui hac paſſione ſupati acquirẽ poterãt
Eyhoꝛtacio ſeptua geſimapꝛuna fugiẽdam eſſe in⸗
anem gloꝛiam ac peipue illam que per elemoſinã

concitatur
Grauis enĩ atʒ młticeps ète iſta paſſio ẽ · alij enĩ pnᷣcipatu alij di⸗
uicijs alij woboꝛe cꝛpis gl ant᷑· ꝓgrediẽtes q̃ſi oꝛĩe qdã ad elemo
ſinã i eiuniũ oꝛa cões doctrinãq; veniũt. Ita multa ſũt huiꝰ belue
capita · veꝝ nõ ẽ miabile inani gła ꝗpt alias res cmoueri. Jeiu
nio aũt atʒ oꝛõe iactare miabłe ſił a laZmis dignũ ẽ. Zed ne ſolů
mĩem̃ · age modũ eciã q;dã exponãꝰ q̃ tã truculẽtã potimꝰ effugè
beſtiã quos igit᷑ pᷣmo aggrediam̃· eos ne qui diuicijs an eos quu

veſtib⸗ gloꝛiant᷑. Sos qui pnᷣcipatu · an eos qui doctrina · aut arte
quadã.aut roboꝛe oꝛpis aut foꝛma aut oꝛnatu iactãt · eos ne qui

atrocitate an eos qͥ hũanitate et elemoſina aut vᷣſucia aut moꝛte

aut hys que poſt moꝛtẽ cõſequnt᷑ tumeſcũt.Multos enĩ hec paſſio

Sð ⸗
SS”ůͤ 4 4

riuos poſſidet et vltra vitã noſtrã ꝓgredit᷑· moꝛtuus eniĩ eſt ille

ac ille inquit et ut mirabilis quidam fuiſſe videat᷑ talia et talia
teſtamẽ to iuſſit fieri: hac racõe ille inops eſt ait. ille autẽ dines.

Mam quod acerbũ eſt a cõtrarijs eciã hec fera cõſtat. Quos igit᷑
. . D * L. 2 „ „ .
hbmos acie petemꝰ · nõ enĩ adùſus omẽs vna racõ ↄgruit vultis ne
illos inuadamꝰ qui elemoſina gloꝛiant᷑. Michi certe ita videẽ.

doleo enĩ cũ inanẽ cõſidero gloꝛiã rei quã vehement q̃ſi peſtẽ inſidẽᷣ

et quaſi nutricẽ regie puelle in ſidiantẽ · alit enĩ eam. Sed ad im⸗
pudiciciam et infamiam. Nam patrem cõtempnere inbet. et ue
ſceleſtis ac perditis iunuenib: placeat in pudico expolit oꝛna tu. ac
tali qᷓlem cꝛrupti laſauie ſcilicet ac petulãcie pleno nõ q̃lem pater
deſiderat age igit᷑ aduſ?ꝰ hos enſem ſtringamꝰ. fiat ergo a quodã
elemoſina eumulate ad oſtẽtacõʒ; ſie igit᷑ a thalamo paterno pᷣmũ
eam educit · cũq; pater inbeat ne ſmiſtre quidẽ eã apparè ipa puis
notis atq; ignotis · et qͥbuſcũq; obuijs ipᷣam oſtẽdat· vides a qua
lena h ſcoꝛtũ ad amoꝛes t᷑pes ſoĩm impellit᷑ · et cadmoð ißi iubeãt
ita oꝛnet᷑ vis videre quomõ nõ meretrix ſunplicit᷑ ſed furioſa me
retrix huĩoi aĩa efficit᷑ · quali mente pᷣdia ſit diſcẽ ſtudeas. Quid
enĩ furioſiꝰ eſt q; omiſſo celo poſt ſeruos fugitiuos et pditos ho⸗
miĩes ꝑ vicos et angipoꝛtꝰ currè ac in quirẽdos inimicos atq; am⸗

plectendos. Nemo quippe maioꝛe odio młtitudini eſt q; qui falſã

gloꝛiã ab ea q̃uiſmõ aucupat᷑ mille nãq; ẽminacões in huĩoi loĩeʒ
ↄfingũt · nec alit᷑ fit qᷓ ſi quis puellã regiã a ſolio regali depulſã
adulteris viris et deſpuentibs eã tradat. Iſti ergo qto magis eos
amplecteris tanto te magis aũtunt᷑.deus autẽ ſi ab eo gloꝛiã qᷓras
amp lectit᷑ te atq; laudat et magna retribuẽ paratꝰ eſt. Xd hee ſi
detrimentũ hinꝰ iactãcie meliꝰ pᷣdiſcè velis·ſi quãdo ad oſtentacõj
et laudẽ dederis. Conſidera quomõ meroꝛ ↄfeſtim ſurrepat et cõti:⸗
nuus pmaneat · pcipe q̃ndocũq; xpᷣi clamãtis in mentẽ veniat oẽ;
te mercedem pdidiſſe · vbiq; ac ſemp inanis gloꝛia vitupat᷑. Illa

vero t᷑piſſima eſt que mĩa inflat᷑ Quippe cũ extreme crudelitatis

eſſe videat᷑ alienas clades quaſi pᷣenio efferre q̃ſiq; pauptatẽ expꝛo
bꝛare. Nam ſi beneficij cõmemoꝛacõ quaſi expꝛobꝛacõ eſt· quid di⸗
cemꝰ eũ facẽ᷑ qui bñficia libent᷑ multis oſtentat. Quomõ igit᷑ ho:
venenũ effugiem?. certe ſi diligent ↄſiderabimꝰ a quibꝛ q̃rimꝰ glo
riam.dic enĩ queſo quẽnã elemoſine opificẽ eſſe putas:eũ videli⸗

qui rem ipᷣam adinueĩt qui optune oĩm id facè nouit · er ſine ter⸗

mino factitat. Age igit᷑ reſpõde ſi luctas exercitatoꝛias differs.
ad quos nam ſpectares aut q;bo te in paleſtra oſtendẽs olera ne ae

ſſces v
li gui
Wsder
giſen
cypuus a
eſt in ee⸗
nſic ⸗
menti nd
lucteris
rni
ligenitr
qui ma⸗
ſoꝛſan a
hui?mil
nüü tuelt
alox /wli
igs ſapie
ca
Wo
wana k
tötagiol
latronid
ſdiũ yi⸗
ſum. noͤn
ißo dola
e Rro
biciotie t
offerras
ſund neg
elemoſine
noſtni mi

Anonaas

iuntquepr
quaritat.
dueit. deü
ißi wraa⸗
ſidamin

nuggſteile
Miann
ile Min.
a. n i
Frupultsn
wrinniri.
niſintiſn
in. hin,
neni n t
Noltamwd
wnd NN
g
min
iunin
dtigin
nni
t .unoſtn
iſendeis, (
Ns!
Wümimsnn
dickiii
neitsni
ſnyil cpl
vir nihen
uvgbiiiru
e Vi
oen
nimmntit
nmni wnitd
gunm.
armetinmn
ſis umiſ
epunsel,
wwiineh
nuriuii⸗
eat

piſces vẽdentibo an huiꝰ luetacõis pnceipi atq; magiſtri. St certe
illi quidẽ multi ſunt.hie vero vnicꝰ. nõne igit᷑ ſi hic te admirat᷑
illis deri dẽtib⸗· tu q; vna cũ magiſtro illos irridebis. Quid poꝛre
ſi teſtib certare diſceres nöõne it᷑ ꝓfeſſoꝛẽ eius ctamĩs atq; ma
giſtrũ ſpectares. Sin autẽ eloq; cie artibo pᷣſtare velles. nõne ſi a p
cipuis aratoꝛibꝰ młtitudĩs v̈ba ↄtempnès· quomõ igit᷑ turpe nõ
eſt in ceteris quidẽ artificijs ac ctamĩbs ad magiſtrũ te dũtaxat
reſpicẽè · hac vero in re cõtrariũ penitꝰ facè · pſertim cũ equale detri
mentũ nõ ſit. Nam ſi ad voluntatẽ multoꝝ ad indicũ magiſtri
lueteris ĩ ea re ſolũmõ dapnũ eſt.Sin vero oſtẽtacõe iactas vitã
eternã ꝓmiſiſti. Si ergo mibicoꝛdit᷑ dando ſimilis deo fact? eſt di⸗
ligent᷑ ſtude ut in cõtempnẽda eciã oſtentacõe ſimilis ei efficiaris·
qui moꝛbos hoĩm curãs pᷣeipiebat ne ãacui dicerẽt. Sed miſericoꝛs
foꝛſan ac liberalis ab hoĩb vocari deſideras.q́;obrẽ· nõne nullũ eſt

huiꝰ rei lucrũ · dapnũ autẽ ineſtimabile· ipᷣi enĩ quos ad teſumo⸗

niũ tue benignitatis citas latrones abſte ↄſtituunt᷑ qui te regno
celoꝝ ſpoliẽt · vymmo vero nõ ab ipᷣis hoc patim̃ . ſed a nobis nõ ab
alijs ſupioꝛe głia pellim. O noue calamitatis gen?.o furioſã hãc
tbacõeʒ que tinea coꝛvodè nõ poteſt nec fur violare· ea inanis gła
oĩno diſpergit. Hee eſt tinea celeſtis theſauxvi ·hic eſt fur qui et᷑na

regna furat᷑· qͥ in marceſſibiles a nobis diuicias auffert. qͥ tam q́;
tõtagioſꝰ moꝛb omĩa crũpit. Ita quoniã ꝓſpexit dpabolꝰ tam

latronib et vermibs qᷓ; alijs machinis inexpugnabile illud eſſe p

ſidiũ p inanẽ illud gloꝛiã expugnat. Sed gloꝛie inquies cupidus

ſum.nõne ſa ris habes a ↄſciẽcia eius cui beneficiũ collatũ eſt et ab

ipᷣo deo laudari. Sed apud reliqs eciã hoĩes te oſtẽtare cupis. Caue

ne ↄtrariũ eueniat et ãquis nõ libalitate ac benefico anĩo·ſed am:
bicioꝛie te id facè eredat intollerabiliq; ſupbia q; alienas libenter

offerras clades. Nam elemoſina miſteriũ eſt·ↄcludẽde igit᷑ ianue

ſunt ne quis aſpiciat que vidẽ nephas eſt. St certe miſteria nr̃a

elemoſina mayime ac caritas ſunt. Ineffabili enĩ ſua mißicoꝛdia

noſtri miſᷣtus eſt. Et pᷣma que in euchariſtia dicit᷑ oꝛacõ quia ꝓ

demoniacis deßcam̃ mißicꝛdie ſue cõmemoꝛacõe plena eſt.Secũda

ſunt que pro hys oꝛamꝰ qui penitẽciã agũt miſicꝛdiã humiliter

queritat. Tercia eciã que ꝓ nobiſipᷣis infundimꝰ vel infãtes ad

ducit. deũ ad mibicoꝛdiã lacrimis inflectentes. Nam quomã nr̃a

ipi peccata ↄgnouimꝰ ꝓ alijs qui peccarũt· quiq; accuſari poſſunt
ipi clamamꝰ. ꝓ nobis autẽ ipᷣis infantes quoꝝ imitatoꝛes celoꝛũ

regnũ expectat hac enĩ oꝛõe ſiqficat᷑ q qui ſimplicitatẽ paruuloꝝ

“

ſequntur ·hp maxle ꝓ reis deũ depꝛecari pñt. Ipſũ aũt eukariſtie
miſteriũ quãta miſicoꝛdia plenũ ſit iniciato ſolũmodo nouerũt.
Quare tu quoq; cũ elemoſma vteris ianuas claude. Ipſe qui veci
pit ſolꝰ ↄſciꝰ ſit. Pmmo ſi poſſibile ẽ nec ipᷣe quidã pcipiat. vnde
erogatũ ſibi bñfieũ eſt. Que ſi derideris anĩo et hoc miſteriũ tuũ
edideris in mentẽ tibi veniat quia eciã illeipe a quo gloꝛiã aueu⸗
paris tamq́; vanũ te oĩno ↄdẽpnabit· et ſi amicꝰ ẽ ſecũ te repñdet.
Zin vero inimicꝰ eciã apud alios hanc ambicõneʒ ↄdẽpnabit. Ita
ↄtraria tibi eueniũt queq; deſideras. Cu quidẽ maxime cupis vt
de te admirans ille mibicoꝛs· ille human? ille benign? dicat ipſe
autẽ ille inanis gloꝛie cupidꝰ pᷣdicabit. Ille qui omni q̃uis modo
placè hoĩbo ſtudet cereraq; hys deterioꝛa. Sin vero tu celabis tune
exclamabit.o miſicoꝛdẽ illũ at; humanũ. Non eniĩ grãde aquid

atq; pᷣcipuũ occultari diuciꝰ deus patit᷑ · ſed ſi tu celabis ille mani

feſtabit ita et miſabilioꝛ eris et maioꝛa lucraberis. Quare ad ae⸗
quirendã gloꝛiã cõtraria eſt oĩno oſtentacõ. Nam ad qð feſtĩant᷑
pgimꝰ?. Xd illud impedimẽto ſolet maxume eſſe. Mon enĩ benefi⸗
cencie gloꝛiã ſolũ amictimꝰ.ſed ↄtrariã quoq; acquirimꝰ.et ad hec
nõ paruis nos inomodis ſubicimꝰ. Hoꝛũ igit᷑ oĩm gracia inanẽ
gloꝛiã ↄtempnamꝰ et a deo ſolũmodo lucrari cupiamꝰ hoc enĩ mõ
et pꝛeſenti et futura gloꝛia pociam̃ gracia et miſericoꝛdia dñi nfi
iheſu criſti amen
unc iheſus locutus eſt turbis et diſcipulis ſuis
dicẽs ſuper kathedrã moyſi ſederunt ſeribe et
phariʒei. Quecũq; igitur dixerint uobis facite ſe⸗
cũdum vero opera eoꝝ non facite
Vnec iſtud qñ ſigficat.Quãdo illoꝝ oꝛa obſtruiit · qñ
ita iam ↄfuſi fuerũt ut temptare ipᷣm ampli? nõ au⸗
derẽt ven quoniã dñi a domi mencionẽ fecit iten refu⸗
git. Nam q́;uis nichil tale in lege ſeriptũ inueniat᷑.
Allud autẽ in pᷣmis dñs deus tuus dñs vnꝰ eſt· legẽ tñ noua vni
ũſam vererẽ ſcripturã ſolet appellare hys omiĩbs oſtẽdit eadẽ ſe pf̃i
velle. Pam ſi cõtraria illi cuperet cõtraria quoq; i legẽ duxiſſet.

Nune vero adeo legẽ vereri videt᷑ ut et ſi legalis docine ꝓfeſſoꝛes

oꝛrupti ſint · auſcultare tñ hoꝛtet᷑ de recta diſeiplina vinẽdi diſ⸗
7 2 / , „
ſerat. que res maxume cauſa incredulitatis erat · cruptis enim

vunẽdi moꝛibs et inanis gloꝛie cupiditate a credendo repellebant.

Cum igit᷑ pcepta emẽdaciõnis gracia tradè voluerit q; pᷣeipue ad

ſluti
ſungat.
mndigt
duencie

haipat

ungil
xus imp
tſe veten
zutumet,
n fhen⸗
ſund in e⸗
fer fom
lomi an
vt noͤyee
iſta⸗Faut

crucis miſt

videakdiſn⸗
nit er ena
nit⸗dorhn
pmonw
eni ſumu
netuee
duck/y⸗
ne imdua⸗
wnece.
guia mon
vin Ger
adaccuſa
ucis pas
crR
ſumat et
eminidi/
oim guu d⸗
Anpnak
Aandigt.
ſuia quie
ais ep
guerſus/

ut Alenſde
wdnni
Pegin
lapint d
miſeni nu⸗
gamn,
üͦeni,
Wnbe
vm cis v
eRniſe
wmiiise
3ANar
nmigrid in
clbis ilennt
„ Quman
n10 Kſtin
railmt,
rimd Kader
ANNN
NWN
cadudn

rſayulsis
nneſcrer
isfaatre⸗

ructſonptg
mimt nin,

mi mir

nprü imumnti
egi ci wun
s wenn ſir
glin iin

ſalutẽ cõducit nequis ſciliz dogmata negligat. neue in ſacdotes in
ſurgat. Id ſũmope inbet nee iubet ſolũ veꝝ eciã facit. nõ enĩ a do
cendi gradu coꝛruptas deiecit ut nullã audiẽtibs occa ſionẽ inobe⸗

diencie relinqret maiꝰ illis indiciũ ſpararet. Sic q́;uis neq́; eſſent

pnᷣcipatũ eis cõfirmauit · ut vel poſt inerepacõeʒ edixerit facite q̃⸗
cumq; illi uobis eſſe faciẽda ↄfirmãt. nõ enĩ ſua ſed que ꝓ mopſẽ
deus impauit pᷣdicãt. Tu autẽ ↄſidera q́;tã mopſi defferat honoꝛẽ

et ſe veteribo cõuenire oſtẽdat et illos ꝗpter legẽ mopſi venerãdos

autumet. In mopſi enĩ inquit kathedra ſederũt· ita qm a moꝛib⸗
eoꝝ fide nõ potuit ißos dignos eſſe teſtari. a ſede ac ſucceſſiõe que

ſunt in lege intelligè ut de cibis et ſacrificijs cetiſq; huĩoi quõ enĩ
hee cõfirmaſſet que iam refutauit. Sed omĩa inquit quibꝰ moꝛes

homĩ oꝛrigunt᷑·quibꝰ melioꝛes efficim̃ · et que ita nobis ↄgruũt·
vt nõ paciant᷑. Jugo ampliꝰ legis depmi. Cur igit᷑ nõ gr̃e pᷣceptis

iſta · ſ auct᷑ate mopſi ↄfirmauit/qm niła tpᷣis optũitas erat ante

crucis miſteriũ ad hee maĩfeſtãda. Quãuis ad hec illud eciã michi
videatẽ᷑ diſpenſare. Nam qm̃ grauiꝰ eos accuſatos eſt.ne unpe⸗
riti ex peti cõe pnᷣcipatꝰ eoꝛũ laboꝛare aut odio ipᷣm moueri eyiſti⸗
mẽt · hoc pᷣmo remouet ut om̃i ſuſpicõe ablata liberius repᷣhẽdat ·
ſed cuiꝰ rei gracia ipos tandẽ accuſat et longa in eos utit᷑ oꝛaciõe

pᷣmonè᷑ młtitudinẽ voluit · ne opa eoꝝ ſeqᷓntes miſeriꝰ cadãt. õ

enĩ ſimile eſt in:dicè᷑ ne faciãt aut et eos qui peccarũt oſtendẽ . ſiẽ
nee ſile eſt ↄſulè que optet a eos qui recte ipᷣa fecerũt in mediũ ꝓ⸗
duck · ꝓprerea et pueniẽs ait· ſcõm autẽ opa eoꝝ nolite facẽ· nam
ne inducẽ aĩm poſſint qm auſceł tãdi ſũt imitãdos eciã ee hac vtit᷑
ꝛreccõe. Ita qui ſibi honoꝛ deferri videbat᷑ in repᷣhenſionẽ ↄuertit᷑
quia moꝛes eiuus ↄtẽpnãt · quare in vitupacõʒ ↄuertit᷑ cũ talis eoꝝ
vita eſſe videat᷑ ut imitatoꝛes ipᷣoꝛũ cꝛrũpant᷑·hac ergo de cauſa
ad accuſacõeʒ ipoꝝ deuenit adhuc ut oſtẽdat ineredulitatẽ eoꝝ et
erucis patibulũ qʒ; ſcelerate facturi ſunt nõ ipᷣius cruci fixi nee nõ
crediti culpa · ſed illoꝝ ſcelè accidiſſe. Tu vero ↄſidera vnde miciũ
ſumat et vnde ẽmĩa eoꝝ amplificat dicũt enĩ inquit et nõ faciũt ·

ẽminãdi nãq; omẽs ſunt inquit qui legẽ trãſgredinnt᷑ ſed maxĩe

oĩm qui doctoꝛis fungit᷑ auctate · duplicit enĩ atq; iplicit᷑ inre cõ⸗

dempnat᷑ · pmũ quia ẽnſgredit᷑. deinde cũ in cꝛrigendis alijs ipſe

claudicat. ꝗpter digtatẽ quã gerit maioꝛe dignꝰ ſupplicõ ẽ. Terce
quia qui cũ ceu doctoꝛ pᷣſideat nequicia ſua facile ceteros coruũpit

is ais vephenſionẽ adiungit quoniã auſteros ſe minimũ gerant

aduerſus reos

Ligant enim onera grauia et unpoꝛtabilia et im⸗
ponunt in humeros ho minum. dig ito autem ſuo

nolunt ea mouere
Duplicẽ hic nequiciã eoꝝ oſtẽdit · tũ quia ſiue venia exqſitiſiune
młtitudinẽ vinèẽ volũt · tũ quia mimiũ ſibupᷣis indul gẽtes mag
nam aſſumãt licenciã · quoꝝ oppoſita in optimo pnᷣcipe reqͥrunt᷑.
ut ſciliz aduſus ſeipᷣm nulla vtat᷑ venia.ſed ſeuerũ in ſe indicem
exhibeat. Erga ſubiectos aũt micioꝛ et ad dandã proꝛnioꝛ veniam
ſit · quoꝝ oppoſita iſti faciebãt. Tales quippe omẽs ſunt qui vᷣbis
phiam terminãt auſteri nimiũ.a nõ ignoſc᷑tes ceu inexperti ei⸗
doctrine que opere ac exemplo diſcipulis tradit᷑ que nequicia eum
parua nõ ſit· ſupioꝛa crimĩa in maius extollit. Cu aurtẽ expende
quomõ id eciã auget nõ enĩ dixit nõ poſſunt. ſj nolũt· nee poꝛtare
aut ferre · ſed digito mouere hoc eſt nec prope accedè nec tangẽ vo⸗
lunt ſed diligẽtes atq; wobuſti in ꝓhibitis ſunt

O mnia enim opera ſua faciunt ait · ut ab ho mini

bus videantur
Hys verbis inanis gloꝛie cupiditatẽ eis obicit qua perierũt. Ita
ſupioꝛa crudelitatis erãt atq; deſidie hec vero furoꝛis qui głie ina⸗
nis cupidine illos exagitabat que res a dei eos expulit caritate.
coꝛrupit ac effecit facile ut in alieno certarẽt ſpectaculo. Nam q̊⸗
les ſpectatoꝛes quiſpiã ſibi elegit cũ hps placè ſtudeat cõſona illis
certamĩa ſuſcipiat neceſſe eſt. Ita qui foꝛtibs viris ſpectãtibꝛ lue⸗
tat᷑ · foꝛtiter agẽ conat᷑. Qui vero apud ignanos et timidos iße qᷓ
huĩoi efficit᷑. ut verbi cauſa riſu quis gaudentes habet ſpecta toꝛes
ridẽdi · autoꝛ illico efficit᷑ ut ſpectatoꝛibꝰ placeat. Aliꝰ a diligẽti
atq; philoʒopho ſpectare voluit: talis et ipe videri certat vt laudẽ
a ſpectatoꝛe ſuo ↄſequat᷑ ſed ꝑſpice in hoc loo rurſus quomõ crimẽ
amplificet. Non enĩ alia ſic alia faciunt ſed vniuſa ſumplicit᷑ ſie.
Cum igit᷑ inanẽ gloꝛiã eis obieciſſet · nõ magnarũ neq; pᷣelararũ
reꝝ fama eos laboꝛare demõſtrat nichil enĩ huĩoi habeãt · ſed et p⸗

uns et vilibo glaʒ mẽdicabant᷑ qbs ingens eoꝝ nequicia ſigficabat᷑

Philacteria eoꝛum inquit dilatant et magnifi⸗

cant fimbꝛiam veſtum ſuarum
Quenã ſunt hec philacteria et fimbꝛie quoniã facile beneficõꝝ dei
obliuiſcebank. Adeiroo deus ſigna ſua in libellis bꝛeuiſſime ſcribi
Tmanibꝰ eoꝝ appendi uiſſit vnde dietũ eſt. Mee rem ouebunt᷑ ab

gtis tui
mnktem
in men
giiift
cincnn
pitut⸗
nin
(os et fi,
vibat,
gutes⸗vel
ti deus
(ddhe
glonai.
tus deſed
minoꝛibt
Diligu
mos in/
t vocar
Retcrine
Pame
alacrum
diam./4.
oꝛta ſunt
tu ſemiar
ſem ibi
bant humil
nichit)
uis no ine
unune
dowkderſn
mmisbonien
inglcitlis
dini dig
Biginenn
nra god
ſuos Oengg
Migentada

in tim⸗

nütkfiiſnn
ndulgi
minſeidinn
Fnan
zsinmüſts
A nehed
ud
mün
wlüt npen
Minrtmgin,

a kmn

Frin
sAgu
Gunarun
malg. Rn,
uritcui
noferinhi⸗
umi trs eg
aer en oes
Mulgd
nermlnd
iugonieini
ilaſemfuiſt
ri njfnn
. kakeit ſot,
gnian iin
t mugn

ile mnimi
vruſim/
enu

oclis tuis · hee philacteria q̃ſi quið cuſtodiecia latle vocabãt ſicuti
młte mulieꝝ mõ faciũt euãgelica ex collo depẽdentes . et ut aliũde
in memoꝛiã veducant᷑ · quod obliuioſi erebꝛo facè ſolent in filo di⸗
gitũ ſtrietius ligantes id deus ceu infantulis cito uiſſit facè. Ja⸗
einctinũ eni filũ in extremitate veſtis que ad talos eſt aſſui pꝛece⸗

*

.

pit· ut attencõꝛe cura mãdatoꝝ recoꝛdarent᷑ · hac fimbꝛiã appellãr.
In hys igit᷑ rebs diligencõꝛes ligacula quibs libelli dependebãt la⸗

cioꝛa · et fimbꝛias maioꝛes faciebãt quod ex inani gloꝛia proficiſa

videbat᷑. Quã enĩ obrẽ hec ĩita facis. an quia virtutẽ id eximiam

putes. vel quia aäquid vtilitatis inde habeas nõ ſecundũ mãdata

tibi deus pꝛecipit· ſed ut ſigna miracula eius memoꝛia teneas.

Quod ſi elemoſma atq; ieiunio que opera nr̃a efficiunt᷑ nlło pacto

gloꝛiari opoꝛtet. q;obrẽ hys plurimũ iactas o phariſee qbↄ maxĩe

tua deſidia declarat᷑. Illi vero nõ hine ſolũ veꝝ eciã ex alijs młto
mmoꝛibus moꝛbum cõtrahebant

Diligunt enim ait pꝛimos in cenis accubitus et p
mos in ſynagogis cõſefſus· ſalutaciones in foꝛo
et vocari ab hominibus rabbi

Hec enim et ſi mĩma eſſe videant᷑ magnoꝝ tñ cauſa ſunt maloꝝ.
MNam et ciuitates et eccleſias ſepe numero euerterũt · ꝓpterea nec

a lacrunis abſtinẽ poſſum cũ pmos oↄſeſſus iſtos a ſalutacses au⸗
diam. ac in mentẽ veniat quot quantaq; hine mala in eccleſia dei
oꝛta ſunt que modo peenſere temp⸗ nõ eſt. Pmmo vero nec opus
cũ ſeruioꝛes que ea viderũt mĩoꝛibs eciã enarrare queãt. Tu aũt
cõſidera ibi maxime illos inanis fomẽta gloꝛie q̃ſuniſſe vbi vide⸗

bant᷑ humilioꝛes eſſe. in ſynagogis videliʒ quo ad docẽdos alios ve

niebãt. In cõuiuijs enĩ huĩoi ãquid cõmittẽ nõ ita graue videt᷑.
q́uis nõ in eccleſia ſolũ · ſed vbiq; doctorẽ ceteris pᷣſtare opoꝛteat.
Mam cqad modũ homo vbicũq; fuerit ceteris aĩantib pᷣſtat. Ita

doctoꝛẽ decet ſine loquat᷑ ſiue ſileat · ſiue in cõuiuijs ſiue alibi ſix ce

teris homiĩbo excellẽ adeo ut in inceſſu et aſpectu et habitu oĩbuſq;

ſumplicit᷑ alijs pᷣſtancioꝛ eſſe videatur. Illi vero in omi re derideri
digni vndiq; ſibi dedecus ↄtrahebãt que fugiẽda erãt inſequẽtes.

diligũt enĩ ait · quod ſi diligẽ erimen eſt quid erit re ipᷣa efficẽ. Sed

cetera quidẽ tamq́; parua vilia in quibs nõ erat ops diſcipłos
„ „ .ℳ ℳ ℳℛ „ 2 „ as
ſuos cdꝛrigi in accuſacõe ac rep̃henſiõe illoꝝ tminet · pnᷣcipatꝰ aũt

appeticõ que oĩm maloꝝ cauſa erat · a ſedis docẽdi raptꝰ in mediũ

diligent᷑ ad doctrinã diſcipuloꝝ ꝓducit᷑ · quid enĩ air

*

Vos vero nolite vocari ralb—
Cuius cauſa ſtatim ſubiungitur

V nus enim veſter eſt magiſter· omnes vero vos

fratres eſtis M
Wec alter altero pᷣſtancõꝛ· qniã nichil eſt quoð a ſeipᷣo feiuerit.
Apeo paulꝰ quoq; dicit. Quis eni eſt paulꝰ.quis aũt appollo · quis
poꝛro cephas niſi miniſtri nõ dixit magiſtri. Et rurſꝰ nõ vocetis

patrẽ · nõ ut neminẽ patrẽ vocẽt. ſed ne ignoꝛent· quẽ pnᷣcipaliter

patrẽ vocare opoꝛteat. Nam qadmodũ nemo pnᷣcipalit᷑ magiſter

eſt. ſic nee pater pᷣter illũ qui tam magiſtroꝝ q́; patu oĩm cauſa

eſt. St rurſus ſubiungit
Neq; vocamini magiſtri quia magiſt veſter vn⸗
eſt eriſtus

PNec di xit ego · ſed q;a dmodũ ĩ ſupioꝛibꝰ quid vobis videt᷑ de xpo

dixit nõ de me · ſic in hoe loo. Quare libenter nũc aduſarios int⸗
vgarẽ · qͥd dicẽt cũ ſepiꝰ patri ſoli ad ↄtẽptũ vnigeniti vnꝰ de? et

vnꝰ dñs acoõ modẽt · doetoꝛ ne pat᷑ ẽ. Mullꝰ negare audebit· at qui

vnus inquit doctoꝛ noſter eſt xp̃ᷣus.Quẽadmodũ igit᷑ cũ vnꝰ eſſe
xep̃us dicat᷑. nõ expellit᷑ pater ne doctoꝛ ſit. Sie cũ vnꝰ? dñs et vnus
deus pater aſſerat᷑ non expellit᷑ filius qm vna cũ patre dñs et deus

ſit· vnus enĩ atq; vnꝰ ad diſtinccõeʒ hoĩm aliarũq; creataꝝn dicik.

Cum ergo fugiendũ eſſe hũc grauẽ moꝛbũ edi xerit docet pꝑ humi⸗
htatẽ eſſe fugiendum ac ideo adiecit

Qui eſt maioꝛ veſtu erit veſter miniſter qui enim

exaltauerit ſeipſum humiliabitur . et qui ſe humi⸗

liabit ſeipſum exaltabitur
Michil enĩ humilitate p̃ſcancius ꝗpterea erebꝛo de hac virtute co⸗
memoꝛat. Nam et quãdo puulos ĩ mediũ adduxit · cũ in moõre

docèt hĩe beati ficacões illas incepit· et in pnñciaꝝ radicitus ſupbie

viciũ euellit dicks. Qui ſeipᷣm humiliauerit exaltabit᷑. vide quõ
recte ad cõtrariũ auditoꝛẽ impellit. Mon enĩ a cupiditate pᷣmat⸗
phibet ſolũ. ſed ad alteꝝn extremũ hoꝛtat᷑. Sic enĩ deſiderio pocieris
inquit tuo ꝗpiea oꝛdĩe nobis iſta ſeqᷓnda ſũt. Qui eni ſeipᷣm hu⸗
miliauerit is exaltabit᷑. Sed vbi hanc inueniemꝰ huilitatẽ in qᷣes
Exhoꝛta cio ſeptua geſimaſecunda ꝙ; monachoꝛũ

humihtas imitan da ſit & ad eos crebꝛo eundem

Fultie
taberns
videbi⸗
epelu⸗
cenris
adſupb
multitui
lbihumi
oguuti
bis nec ⸗
guocoᷣ
nnc
ſederga
gnus au
puus o
inkenors
ominca
inoumeca⸗
orra rayit
gocd wu
modus v
vnraſis⸗
ſecundu
ſuntdini
moov ſun
enpt. (
diunt mi
ven eci n
maſe zui
alius ibi⸗
qui gus
veroner
tu tanta ſit
faciitisat
t zn
emerarih.
nögndeg

uod iſiis

gud nos /

Neoe

☚
wlygni
niwers
Binglin
imgi
Aneal

Nnrw⸗

nixi xyi⸗
Mmos in,
m'&**&
gui
a R
isa wns
