ſed ut timoꝛe cadẽdi maio:e vos cura muniã. Mam ſi tantꝰ vir
quia parũ neglexit tot tantiſq; telis cõfectus pene fuit · q;d de nob
erit ſi rẽte vinendi noꝛmã oĩno cõtemſeri mus. Quare non quod
ceciderit ſolũ conſidera ne foꝛte pigrioꝛ inde fias. Sed et diligenter
cogita quid poſt ca ſũ fecerit quẽ fletũ ſuſceperit qua penitẽcia die
ac nocte confiteret᷑ m quomõ ailicio indutus laqmis lẽm ſuũ riga
uerit. Quod ſi ille tanta coꝛdis conpunccione indiguit. qua nos
pacto ſalutẽ acquiremꝰ nullo poſt pẽta doloꝛe compũcti · prebtim
qm qui multa meruit prius poterit foꝛſan hinc ab inminentibus
telis ſe im defendere qui aũt nudus oĩno eſt ad quãcũq; ꝛpoꝛis
partẽ telũ puenerit moꝛtale vulnus ingerit᷑ q; ne accidat vᷣtutibꝰ⸗
nos iſos armemꝰ et ſi quid macule nos defoꝛmauerit confeſtĩ la⸗
crimis et gemitu abluam̃ ut ad dei gloꝛiam hac vita pacta bonis
pfruam̃ futuris quibs omes vtinã pociamur gra et mĩa dñi nr̃i
Bu xpi cui gloꝛia impiũ cũ pr̃e et ſẽto ſpũ inſecła ſeculoꝝ amè
iber · xx vijꝰ · incipit. Et cũ veniſſet ihus in domu
petri vidit ſocrũ iacẽtẽ febricitã tẽ et tetigit manũ
eiꝰ dimiſit eã febris et ſurrexit miſtra bat illis
Tmarcus qm̃ tempus ſignificare voluit eciã adiecit
hie vero ſignũ nobis tantũ expoſuit tpe oĩno neglecto
er alij quidẽ addunt · qm rogabat eũ que iacebat hic
vero eciã id pretmiſit ꝙ certe non eſt diſcrepanciũ ſed
alten breuitatis alten narracõis exqueſite. Sj cuiꝰ rei grẽa domũ

peeri dñs pecijt. Michi quidẽ videt᷑ ut cibũ aſſůmẽt qʒ euãgeliſea
i ſiñficauit cũ dixerit ſurrexit miſtbat ei. Mon eni ignoꝛam⸗
diſcipkoꝝ dinerſoꝛio ipᷣm fuiſſe. nam ad matheũ diuereit qñ eum
vocauit qʒ faciebat ut hoc ab eo affecti honoꝛe diligẽcioꝛes ad omia
fierent. Tu autẽ eciã hie ſũmam petri in xpᷣm ᷣuerẽaã cõſideꝛa ·
nam cũ ſocrus ſua domi iaceret caloreq; febris arderet nõ traxit
eũ neq; cogẽ cogitauit· ſj expectauit q̃uſq; predicacõnẽ abſoluẽt ·
tetoſq; om̃s qͥ tůc ad eũ ↄfugerãt curaſſẽt et tũe demũ cũ int᷑ſſet ꝑ
ipam iacentem wgauit ſic ſtati ab ipis inicijs alioꝝ &moda ſuis
preponẽ diſcebat pecijt autẽ domũ eiꝰ non ab eo vocatꝰ ſed ſponte
atq; a ſe ipo ut qui a cẽturione audierãt · dñe non ſum dign?. ut
intres ſub tectum meũ · hinc quãti faciebat diſcipłm poſſẽt intel⸗
ligere · quãquã cogitacõe aſſequim̃ quales namq; piſtatoꝛum
domus fuerit. Videm? tñ ipᷣm hũuũiles ſponte caſas petere ut hps
omiĩbo deſpiciendam eẽ humanã magficenciã doceat· alias quidẽ
verbis ſolis affert eura em. Munc vero manus poꝛreccõe febrici

tantem ſanauit. Non nũquã autẽ vtriſq; vtit᷑ ut multis modlis

poculis curacs adducat᷑· nam cũ ad huc deitatis ſue miſteriũ latẽ
multos cõmodius fuerit ac papue diſcipłos ne pre gaudio excla
maſſẽt. ideo nolebat nimiũ ſemp humane curacòis modũ excedẽ ·
qs; inde patet. qm cũ a moꝛte deſcẽdẽet · precepit ne cui dicerẽt que
viderũt. Tetigit ergo manũ eiꝰ nee febriũ tantũ ardoꝛes extĩ xit
aut ca inelũitatis ſigna reduxit. Werũ eciã priſtinas cꝛpoꝛũ
vires iĩᷣcuperare illic fecit· ut quãdo facilis curatu egrotacõ vide⸗
ba tur curandi modo vᷣtus curantis oſtẽderet᷑. Nam id certe me⸗
dendi artificiũ homo facere non pt. Nemo quiſpe ignoꝛat qᷓ; lõgo
tp̃e poſtea q́; febres ceſſauerũt opus ſit ad priſtinũ wbur recup⸗
and um. Cuncta igit᷑ tũt ſił facta ſũt q; et in mari parit᷑ eueniſſe

ꝓpendere poſſumus. nam ut ibi non ventos ſolũ ac tẽpeſtates fe⸗
dauit ˖ ſed q; in auditũ oĩno erat fluctꝰ eciã vndaſq; ſtatĩ compo⸗
ſuit. Mam et ſi vis ventoꝝ ceſſauerit permanet tñ fluetꝰ vndan

dincius. ſz non ita hic· non enĩ nat᷑a duce aut arte fiũt que a xpᷣo
fiũt ſed ſiÿ oma finẽ ſuũ aſſequunt᷑ q; ſuboſtẽdit euãgeliſta dictẽs
Surrexit et miniſtrabat illis
d cerre tam vᷣtutũ xp̃i ſup̃ hoĩeʒ ſificabat q; volũtatẽ mulieris
atq; a ffectũ erga xpᷣm apiebat. Illud q; hinc diſcimꝰ ꝙ non nũqᷓᷓ
alioꝝ fide alios dñs curat· pariter enĩ hic· et in centurionis filio·
alij quoquo modo credebant · alij curabant᷑. Nam a ſi non curet
niſi credẽs.tñ ſi aut moꝛbꝰ aut etas im pedimẽto erat magna q̃dã

poſß de xpo qᷣſ piã cgitare alioꝝ hoꝛtatu ac fide adduct⸗ curabat
Veſpere autem facto obtulerũt ei demonia młtos

haben tes et eiciebat ſpiritus verbo et omnes male
habẽtes curauit ut adunpleretur quod dictum eſt
per yſaiam ꝓhetam dicentem. Ipſe inſirmitates
noſtras accepit et egrotaciones noſtras poꝛtauit
Vides iam młtitudinis fidem ad auctam certe neq; tem poꝛe ita
cogẽte decedere poterant nec impoꝛtuno ſe putabant eẽ ſi eciã veſpe
iam facto egrotos ad eũ adducerẽt · tu autẽ michi ppendas quãtã
multitudinẽ hoĩm curatã fuiſſe aſſeꝛant euangeliſte nõ ꝑ ſingłos
minutim enarrantes.ſed vnico verbo miraculoꝝ pelag? exſponẽ⸗

tes. Deinde · ne magtudo reꝝ mirabiliũ incredulitatem cuipiam

faciat cũ tantũ populũ ex tam varijs dinerſiſq; moꝛibs vno mo⸗
mẽto tempoꝛis ab eo libera tos fidẽ excedere videat᷑ · qpheta inducicẽ
qui iam din hys rebus teſtimoniũ pibuit et ſil magnã cõflaude
deitate xp̃ᷣi demõſtracõem ſẽpture oſtẽdit euangeliũ ſigniſq; pro⸗
fecto nõ minoꝛẽ. Idcirco dicit᷑ ab vſaia pᷣdictum fuiſſe . qm infir⸗
mitates nr̃as accepit.et egtudines poꝛtauit· non dixit diſſoluit
aut curauit · ſed accepit atq; poꝛtauit q; de peccatis michi dictum
a ꝗpheta videtur ut cũ iohanne coueniat dicẽte. Sece agnus dei
ecce qͥ tollit peccata mũdi. Cur ergo inquies de moꝛbis aut egro⸗
tacõnib id dictũ euangeliſta in hoe loco ſẽpſit. Certe aut hiſtoꝛice
teſtimoniũ ꝗphete accepit· aut ſub aperire voluit plurunas egro⸗
tacões ab aĩ peccatis oꝛiginẽ trahere. Nam ſi moꝛs qu moꝛboꝛũ

oĩm fons capndq; eſt a radicibꝰ peti pullulauit. quid mirum eſt

ſi egrotacões quoq; multe inde naſcantur vnde uel ipᷣa egrotandi
poteſtas egreſſa eſr

Videns autem iheſus turbas multas cwcũ ſeipſũ

iuſſit eas abire vlttrra
Vides ne iteꝝ vmmo creberrime quanto ſtudio fugiat oſtẽtacõʒ
MNam ceteri quidẽ dicũt demonib eũ precpiſſe ne dicerent ipe

eſſet. Matheus autẽ dicit ꝙ turbas remouebat qd faciebat parti

ut nos q;ᷓ oſtẽtacõem fngiẽdã ee diſcamꝰ.partĩ ut iudei peſtiffere
veneno inuidie tabeſcerent. SEt enĩ cũ cꝛpum incolũitas cure ſibi

tantũmodo erat· ſed multo magis aĩarum ſaluti · pwuidebat ita

vtrumq; ſupra hoĩem ſe ee oſtẽdebat ex qʒᷓ moꝛbos verbo aut tactu

curraret. quod humanã gloꝛiã non quereret. Repellebat igiẽ᷑

turbam qm erant ei affixi non pauei amãtes admiranteſq; ipᷣm.
videreq; ſemp cupiẽtes. St certe quis ab auctore taliũ ſignoꝛum
nõ in uitus recederet · aut quis uel faciẽ ſolam aſpicere · oſq; ipᷣm
ex quo diuina preceptoꝛũ inſtituta profluebant ingenti deſiderio
nõò ardèt. NHaã ue in facièdis ſignis erat mirabił. ſie viſu gracio⸗
ſiſſimus tradit᷑ fuiſſe. Jdq; ipe ꝗpheta ſiqficãs multo ante clama⸗
uerat. Specioſus pulchritudine ſuper filios hoĩm. Si autem dicit
yſaias nõ ha bebat ſpẽ; neq; pulehritudinẽ · aut qm ad deitatis ſue
in effabilem gloriã aut qm paſſionis cruètam defoꝛmacionem et
liuidos tumoꝛes reſpexit · id ita dixit· uel eciã quia ten ui eum et
victu et veſtitu uſurũ ſigfieare voluit. Non autẽ prius iuſſit-
vltra abire q́; morbos curauit. Mon enĩ equo aĩo abire potuiſſẽt
quem in monte nõ ſolũ ſigna fadenti · verũ eciã ſilenti adhere⸗

bant eadẽq; nũe modo eciã poſt miracula pmanent ex ſola aſptu

nõ paruã vtilitatẽ aſſequentes. Nam ſi mopſi facies reſp lẽdebae
et ſtephani vultꝰ angelicus videbat᷑ quid de ipᷣiꝰ dñi facie debem⸗
eſtimare. Sed foꝛte nũc hys vᷣbis a deo nõͤnulli incenſi ſũt ut deſi⸗
derent effigiẽ eiꝰ videre · ſed dũmodo velim? multo illa venuſtioꝛẽ
ſi bene hie vixerimꝰ tũe aſpiciemꝰ.cũ in moꝛtalitatem adepri ob⸗
uiam in aera ipi rapiemur. Tu vero eaã illud conſidera qů nõ
dicit repuliſſe bas.ne contẽptu viderent᷑ · nec uiſſiſſe ut oĩno re⸗
cederent · ſed ut abirent ultra ſpe alecti ꝙ illo traiecturꝰ eſſet· fa⸗
cilius obtempeꝛarent· verũ turba non parua caritate deuicti inſſa
ontinuo faciũt. Quidã autẽ peccunie auidus nimiũq; inflatus.
ſequar te inquit mgꝗr̃ quocũq; abieris: ppendis quid ſupeiliũ cer⸗
uiceſq; faciũt. nõ facile paciunt᷑ ſe cũ multis inueniri. Nam hie
ut alios nõ parũ excedere videat᷑ admoclũ impoꝛtunis eſthuĩoi
certe moꝛes indeoꝝ ſũt quos aliena tempoꝛibs libeꝛtate ſepiꝰ vti nõ
ignoꝛamꝰ. Sic enĩ alius quidã cũ ceteri omes dicenti taciẽnitate
aſtarent ipᷣe quaſi inſultans ait mgꝗr̃ ꝙ eſt pceptũ pᷣmum. Mec tñ
moleſte tulit dñs · nee impoꝛtun litatẽ cripint utr et nos ferẽ
dos ee huĩoi bĩes ꝑcdliſcamus. Et quãuis nõ arguat apte tam pũùᷣ
ſa eupientes · tñ ita volũtati eoꝝ reſponſũ accomodat· ut ipi ſe
inſte rep̃hẽſos cognoſeãt. Duplict᷑ eis ſperans vtilitatẽ.et qa ſibi
adapperuit ꝙ; ſecreta coꝛdiũ ſciret.et quia oſtẽtaciõem ſuã ineptã
non ꝓtraxit in mediũ ut ſi vellent facile ſeipos poſſent emẽdare.
ꝙ& hie factum liquido videmꝰ. Nam queſtui ſeruiẽs ille cũ ꝗpter
multitudinẽ ſignoꝝn multos vndiq; affluẽ videret· putauit dñũm
inde ditari ae ideo ſequi cupiebat. Sed vnde id nobis patebit in⸗

.

quies· a veſponſione.que nõ ad ſonũ bᷣboꝛum · ſed ad ſenſũ inter⸗
rogantis a ccomodata eſt. Quid enĩ ait peccunias credis collctuꝝ
ſi me ſequaris. Nonne vides nee diuſoꝛium michi eẽ · nec tantũ
peccunie ut queam vite neceſſaria comparare. Vulpes enĩ inquit
cauernas habẽt:et volueres celi ha bita ces.filius autẽ homĩs nõ
habet vbi capud òclinet· hec ſane nõ erant repellentis ſij eiꝰ qui ad
prauam illius oppiniõeʒ carpet · ptatem daret.ſi cũ ſpe huiſmõi
ſequi vellẽt. Cu vero eciã vide impwobos homĩs moꝛes intellige
qp cũ hec audiſſet nichil ex cõmodiſſima putiliq; reſponſiõe ſeipᷣo
melioꝛ factus eſt. nec refferre ſaltĩ valuit paratũ ſe ee xp̃o auſcul⸗
tare. Werũ inde in alios quoq; nõ paucos ita idarguiſſe inuenit᷑
ut a veſponſis eiꝰ ſenſũ interrogãtis ſubapieret. Nam a illi qui
mgr̃m bon ũ appellabat quiq; hac aſſentaciũcula bboꝛum tractuꝝ
ad ſe dñm ſperauit· cur me bonũ noĩas inquit· cũ nemo ſit bonꝰ
preter deũ ſolum .· et qui ei dicebant· ecce mater tua et fra tres tui
te querũt · qm moꝛe hoĩm nõ ut aliquid boni peiperent eũ adierũt.
ſed ut ſolũ oſtẽderent · quãto ſibi eſſent ceteris ciaccioꝛes quippe
qui a mpem et fres eiꝰ agnoſcerent. cfeſtim audierũt. Que nã
eſt mater mea. vel qui ſunt ff̃es mei · ad fratres ; ipos dicentes
maifeſte ipᷣm · qm hic falſe qͥd coꝛagiũ gloꝛie indagabãt. Nudi
omodo reſpondebat. veſtrũ tempus ſemꝑ eſt paratũ · meũ autẽ
nõdum adeſt ßͦ ſilẽciũ q de ſeipis exiſtimacõem nonnũquã apperit
ut de nathanaele inquit. Vidi vere iſrahelitã inquo dolus non
eſt. Jllud q;ᷓ ab hys alienũ non eſt· abeuntes annũciate que audi:
ſtis vidiſtis. Nam hic q; non ad verba ſed ad mentem eiꝰ qiu
miſit reſponſũ eſſe videmus · et turbe autẽ mentis ſetcreta tetigit
ubi dieit. Qund ex iſtis videre in deſertũ calamũ. Nam quoniã
mutabilẽ quaſi curippam eſſe credebant. deo flãm eoꝝ de iohane
ſuſpicõem argueris ait. Quid exiſtis in deſertũ videre calamum
a vento agitatũ.aut hoĩem mollibus veſtimentis certũamictum

vtraq; re ſienifieans neq; a ſeipᷣo eſſe inſtabilẽ nec qm̃ delicijs coꝛ⸗

rũpatur poſſe mutari. Mon mireris ergo eciã hie ad int᷑rogãtis
mentem nõ ad ſonũ verboꝝ ee reſponſũ. Quodquã moderatiſſie
protulit inde patet qm non di xit inde habere ſe quidẽ pectuniã ſed
deſpick. h nichil ſe ꝓpꝛſus habè · ut tu hine ppẽdas q; mirabilis eſſer
in eo humilitas. Mam et cũ eſſet aut biberet cũ entra quẽ iohes
aliquid facere videret᷑ · apter indeon ymmo illud pocius tocius oꝛbᷣ
terraꝝ ſalutẽ faciebat: Sic enĩ et hereticoꝛũ oꝛa obſtruxit. et illos
qmu tũc ſecũ vinebãt ſũmo oꝑe attraxit. Sʒ alius quidã ei dixiſſe

ſeribit · dñe ſine me prius abire et ſepelire patrẽ meũ. Conſidera
quantũ inter hos diſcrimen eſt · ille imprudẽter ſequar te inquit
quocumq; abieris· hic vero a ſi rẽ honeſtã peteret · nolebat tñ niſi
ei concederet᷑ abire · ſed non pmittit᷑ ei · dicit enĩ ſibi · dimitte moꝛ⸗
tuos ſepellire moꝛtuos ſuos · tu autẽ me ſequere. Ita vbiq; volũ
tatem hominũ inſpicit. Sed cur nam quiſpiam dicet noluit · qm
videlicet neq; pater infepultus iacuiſſet cũ ſepelliendi munꝰ eciã
ali? q; filiꝰ ſub ire poſſet et filiꝰ a rebꝰ melioꝛibs nõ euelleret᷑. Cũ
autẽ moꝛtuos dixerit ſuos · oſtendit profecto non fuiſſe ſuũ hunc
moꝛtuũ. vnde mea quidẽ ſentẽcia infideliũ quendam illius pr̃em
fuiſſe ſigficat᷑. Si o miꝝ tibi de adoleſcẽte videat᷑ q; cũ res tã ho⸗
neſta fereq; neceſſaria impendtt. nõ ſtatim abijit · ſed ihm conſulèẽ
voluit. Illud michi ſolet videri mirabilius q; cũ ſibi negatum
eſſet· qᷓ petebat nõ guiter tulit ſed equo aĩo cũ ih̃u veluti videbat᷑
pmanſit. Sed putas ne aliquis dicet nõ ingens impudẽcie crimen
illũ incuriſſe · qui inſepiliendo parente nõ affuit. Ego vero inẽ⸗
tiſſimũ hoĩem eũ uidicarem ſi negligẽcia id feciſſet. Cum autem

ne reꝝ maioꝝ ſeriem turbaret ihu obtẽperãs nõ abijt nõ mediocri

laude dignus quoniã remanſit· dñs q̊q; ipe non qmaa deſpiciendi
ſũt parentes vetuit.ſed quia diſcere nos hine voluit nil eẽ vtili⸗
magiſq; neceſſariũ nobis doctrina celeſti que tanto ſtudio ambe⸗
unda eſt· ut a ſi magna ſint que ab ire vrgeant· incumbere tñ oĩ
diligẽcia atq; inuigilare debeamꝰ. Quid eni maius videt᷑ q; dum
ſepeliamur parentes adeſſe. Quid enim faciliꝰ aut quid breuiori
tẽpoꝛe peragi pt. Quod ſi nunc tam breue tẽpus ꝗpreꝛ ſepeliendos
parentes ab ee a ſpũalibs tutũ eſt· ꝓpende quo ſuplicio digni ſunt
qui ſemper a doctrina xp̃i ab ſũt. qui vilia mimium atq; abiecta
ſeculariũ rerũ negocia neceſſarijs atq; ante ponũt. Ego autẽ doe⸗
trine illius vehement᷑ admiroꝛ · nam cũ adoleſcẽtem ſibi perpetuo
affixerit· a mille malł veluti ab inmodera to fletu ac doloꝛe alioꝝq;
que hine oꝛiri ſolẽt eripuit. Erit enĩ veriſiłe pꝰ partis ſepultam
teſtamenti legatoꝛiſq; conſideracõnem deuenturũ . deinde in alind
ex alio quaſi vndarum fluctibs diſtractus pwcul a poꝛtu ſalutis
iactaret᷑. Que ne illi aciderent ſecũ ee ipᷣm iubet. eumq; ſuis vo⸗
lentem affigit ac tollerat. Si vero tu adhuc miraris nec equo aĩo
ferend ũ putas q; inberet adoleſcẽs nõ ad ee extremo inparentum
officio · illud tecũ bᷣſa ſepe nùo a prudẽtibo viris ſi quis moleſti⸗
parentis aut filij moꝛtem q́; opoꝛteat laturꝰ videa tur.non ſubito

neq; in ſepeliendi tẽpoꝛe · j multo poſt opoꝛtũitate data cariſſumon

interritum fuiſſe nũciatum. nec ullus vmquã illos carpſit neq;

quaſi in hnmanos reprehẽdit. Jure id quidẽ econtra enĩ crudeles
ac in humani eſſent ſi quos inbecillos aĩo cognoſcerẽt illos ad vẽ
aſperã atq; turbulentã ꝓtraherent ſi ꝗpinquos ita cũ deciderit
lugere ut deiettus mentem ee videaris non laudat᷑ q́; magnũ eſſe
malũ putandũ eſt a ſpũli doctrina huiꝰ vite curis abduci. Jdẽco
alibi eciam ait neminẽ qui in aratro manum impoſita ad poſte⸗
rioꝛa reuerſus eſt recte ad regnum celoꝛum pwfeciſti
Eyhoꝛtacio · viceſunaſeptima. Q uod putare debe⸗
mus nichil a moꝛtuis eos differre qui in uolupta

tibus deg unt
Quid igit᷑ hine precipue diſemus · quind alind niſi qð nullo mo⸗
mento tempoꝛis caduca. hec eciã ſi neceſſaria videant᷑ ſpũalibꝰ ante
ferenda ſunt · et q aluid longe vita eſt/alind vero moꝛs q; vulgo
eſtimentur. Quippe cum multi vinere credant᷑ qui nichil a moꝛ⸗
tuis differãt qm̃ in pſtis miſerã vitam agunt.nil eos a moꝛtuis
differre dixi · vmmo vero mayime differũt ; ceum ſint illis multo
deterioꝛes. Nam qu moꝛit᷑ ait iuſtifficat᷑ a peccato· hic autẽ ſuit
peccato. Mee enĩ michi dices non clauſiſſe hunc oculos nec ſepul⸗
ero iacere nec inſtitis ligatũ detineri · nee poſtremo vermibus eſſe
pwiecto cũ multo peioꝛib hic q; qui obierũt vexet᷑ · non deuoꝛant
vermes · ſed p turba cões aĩ om̃i feroci beſtia truculenciꝰ exagitãt
atq; lacerant. Clauſi oculi ſunt moꝛtuoꝝ nichil pwꝛſus cernentes
Hic vero mille ſibi moꝛbos oculis cernẽdo cottidie coontrahit. Jlle
iacet in monimento ad peccandũ iam unmobilis· hic in ſepulcro

malo a ſeipo intruſus · ingenti pctoꝝ mole obruit᷑ · ſed oꝛp? dicet

quiſpiam hiuꝰ pingue ac floꝛidũ · non tabo œꝛruptum videmus
Magna vero res ſi coꝛpoꝛe integro iam pridem aĩa oꝛrupta atq;
deperdita eſt. et ille poſt moꝛtẽ male olat· hic vero ptotam vitã ·
os habẽs nichil ip̃is e locis ſpurciꝰ intollerabilẽ exſpirat fetoꝛem
Quare tanto ille diſerimine hoc melioꝛ eſt· quanto naturali ſolũ
coꝛrupcioni ſubiectus eꝛã omĩbuſqʒ debita patit᷑ · hic vero anteq́;
ad iülla perueniat que non efugiet pctoꝛum vndiq; fediſſumã ſibi
putredinem colligit mille in dies cꝛrupeõis vias excgitãs. Sed

phalerato inquit equo fert᷑ magnifice. Ego vero inquã meliorẽ

illũ eſſe qui in vrna quaſi in lectulo quieſeit quodq; deceneius eſt
nemo putreſcẽtem cernit· ſed tegit᷑ vrna diſſolutũ oꝛpus· hic aũt

fetẽtem aĩam in cꝛpe quaſi in ſepulchvo circũa git. Certe ſi poſſes

2

aĩam homiĩs peccatis inuolutã oculis cernere non dubitares mul⸗
to meliꝰ ee in ſepulchro iacere q; delictis irretitũ detineri et lapide
pocius quã graui peccatoꝝn pondere premĩ· qui qm quantis malis
vexentur ignoꝛant·non dubitent ꝓpinqui eoꝝ veluti maria tune
in lazaro fecerit ihm adire eciã ſi putridũ oleat eciã ſi quadridu⸗
anus ſit ·˖ non deſperes tñ · ſed adeas · et lapidẽ inde remoueas. pmo
enĩ ſtatim ut in ſepulchro iacentem inſtitis ligatũ inſpicias · ſed
producamꝰ in medi in ſignem quẽpeam atq; potentem · ut in eo
que diximꝰ aperciꝰ cnſpiciant᷑ . nec vereamĩ · nomĩo enĩ nemin?᷑
quãuis eciã ſi noĩarem nichil omnio timendũ eſſet · cum vino hoĩ
moꝛtuos nocere nullo pacro poſſit. Conſiderate igitur pᷣmo huĩoi
hoĩs capud quaſſi ebrioſi capud opertoꝛijs pluribo atq; vinculis ali⸗
gatũ · ſie vndiq; atq; obrutũ ut ſenſibs extinctis· nichil audiat.
nichil videat. nichil pwꝛſ? ſenciat. deinde manꝰ ad oculos ẽducite
videteq; ventri anexas·ſicut moꝛtuoꝝ · non quidẽ inſtitis · verum
qʒd turpius eſt· duriſſimis auaricie vinculis.que vinctas nõ ſinit
ad liberalitatẽ poꝛigi · ſed inſẽſibiles ad huĩoi officia reddit. vule⸗
et pedes ſimilr irreditos videte. Videte varijs eos curis aligatos
ac idcirco non poſſe dei ecleſiam adire. Vidiſtis moꝛtuũ· nunt et
polluttoꝛem · videte · quis igit᷑ polluttoꝛ ſibi eſt nempe nullus ali⸗
niſi dyabolus qui eos diligẽter ita fingit a polit ut non hoĩes ſed
ligna ſicca eẽ videant᷑. Ham ubi nõ oculi non manus non pedes
non alia menbra ſuis offieijs fungunt᷑ quomodo hune hoĩem pu⸗
tabis· pᷣſertim cuni aia eciam eius petcatoꝝ fedi rate obruta vdolũ
magis q; aĩa ee videatur. Quoniã ipᷣi quaſi moꝛtui nichil ſenci⸗

unt adeamus ihm pw ipᷣis oꝛemus ut ipᷣos excitet · lapidem tol⸗

lamus inſtitas diſſoluamus. Nam ſi lapidem auferre poteris in
ſenſibilitatem eoꝝ ſcilicer qua premũtur velociter profetto ipos a
monumento educes · et cũ eduxeris cicius atq; facilius nexus eoꝝ
diſſolues. tũc eos xpᷣus cognoſcet cũ excitati fuerint.cũ ſoluti tũe
ad cenamq; ſuam vorabit. Quicumq; igit᷑ xpᷣm diligitis accurite
ad ihm atq; oꝛate. Nam quanto peius olent huĩoi moꝛtui.tanto
magis debemus ſi eos amam?ꝰ pw eis intercedere. et ſicuti ſoꝛoꝛes
lazari tunc feciſſe videmus non prius a precibus ac orõnib abce⸗
dere q; viuos ſcipiamꝰ. Mon enĩ dubito quin ſi a noſtra et nr̃as
ſie diligẽter gubernem? future vite beatitudinẽ onſequamur · ad
quã om̃es perueniamus gra cia et mĩia ih̃u xpᷣi amen

Et aſcendente eo in nauiculam ſecuti ſunt eum di

õ

ſcpuli eiꝰ. Et motus magnus factꝰ eſt ita ut na
uicula operiretur a fluctibus· ipſe vero doꝛmiebat
Neas quidẽ ne quis ab eo tempoꝝ oꝛdinem querat. Ee
factũ eſt inquit vno dierũ et ipe in nauigiũ a diſapli
eius. Marens quoq; ſimiliter · hic vero oonſequenciam
quandam tempoꝛũ hie obſeruat· hee michi pᷣdicta ſunt
ne quis qm non eodem modo ſeri bunt om̃es diſerepare ipos arbi⸗
tretur. Curbas igit᷑ pᷣmiſiſſe ac diſeipulos tantũmodo ſecũ reti⸗
nuiſſe illi eciã dicuũt. Id autẽ non fruſtra neq; cauſu fecit· verũ
ut fułi ſigni miraculo ipos oꝛro boꝛaret. Nam ut paleſtre mgr
optimꝰ ad vtrumq; eos exercebat ne aut terroꝛe vincerentur aut
honoꝛibo effererentẽ. IJta ne magnum quid ſibi arrogent qm̃ alijs
omiſſis ipos tãtũ ſecũ retinuit · ut in tempeſtatẽ incidãt pmittit
et ſimul inferendis aduerſis fecit melioꝛes. Nam certe prioꝛa qq;

. F*

ſigna. que iam ab eo geſta erant magna fuere. Merum hoe neq;

parũ eos exercebat et antiquiſſimo illi ſimilimũ erat. Jdico igit᷑

ſolos diſcipulos ſecum duxit ˖ qm ut ſigna tantũmodo demõſtra⸗

bantur turbas q;ᷓ admittebat. Vbi vero ad ſigna timoꝛ quoq; ac
tremoꝛ inminebat eos ſolos recipiebat quos ad pᷣdica cõem picu
la erat miſſurꝰ. St matheus quidem dicit quia doꝛmiebat.lucas

vero quia inceruicali ſimplicit᷑ · ur m humilitatẽ ſuam patefaceret

pᷣſtantis philoʒophie precœptis nos inſrueret. Cum ergo fluet⸗
vehemencius inſurgerent ac mare pwcellis inſaniret · tũc excitãt
ipᷣm dicẽtes · dñe ſalua nos pimus. Ipſe aũt eos prius quã mare
ſedaret reprehẽdidit · ſicut enĩ dicim? ad exercetacõez eoꝝ hec fieri
pmittebant᷑. Erantq; quaſi figura temptacionũ ad quas eſſent p
uenturi. Maioꝛ ib enĩ eos certe rerũ tempeſtatib· poſtea permi ſit
vexari. Vnde paulus q; dicebat· nolo autẽ vos ignoꝛare fratres
q; valde grauati ſup vires ſumus ut vitam eciã deſperauerimus
qui ex tantibus mortib: nos liberauit. Nt hinc igit᷑ eos doceret
quantũ in eo confidere opoꝛteret cũ inſani fluctus mſurgant. diſ
cerentq; ꝙ ad melius cuncta diſpẽſat· pmum ipos increpat. Mee
enĩ incaſſũ ad extremũ uſq;ʒ terroꝛem eos deuenire ꝑꝓmiſit. Nerũ
ut ſignũ eis ingens videret᷑ n petua miraculi memoꝛia reſideret
Mam qm̃ poſt rem factam obliuio ſolet eyx negligencia hoĩes oc⸗
eupare · ꝓpterea priuſquã ſigna fiant multa fieri xm ittunt᷑ que
dinknioꝛem memoꝛiã faciãt· ſie et mopſes ſerpentẽ pᷣmo ꝑ oꝛauit
demde maximi er memoꝛabilis ſigni miniſter factus eſt.et nunc

di ſeipki cum ĩiam ſalutẽ fere deſperaſſent tunt ſaluant᷑. Ita expi⸗
culoꝛũ confeſſione magtudinem ſigni pdiſcunt · hac de cauſa eciã
doꝛmi uit. Nam ſi vigilantẽ viderent· aut non adeo ptuniſſent ·
aut petere ab eo ſalutem qui picula eoꝝ videret neglexiſſent · aut
non poſſe ipᷣm fluttꝰ fedare putaſſẽt. Idcireo doꝛmit ut a timoꝛis
cauſa ippis maioꝛ preberet᷑ et ſenſꝰ eoꝝ apercioꝛ aduidẽda miracła
redderetẽ. Nam cũ non pariter aliquis ſenciat que in alienis fiũt
cꝛpoꝛibd et que in ſeipo opoꝛtebat ad diſcipulos eiꝰ qui plurimos
indies liberari videbãt ut magis obligarẽtur in ſeipis oĩpotẽciã
eiꝰ in ſpicere · cumq; nec claudi eent ipi nec ceci alia egrotacõe labo
rarẽt tempeſtatẽ fieri pmittit · ut liberati ab ea firmam bñficioꝝ
eius in ſe memoꝛiam habeant.ꝗpterea nec pñtib: turbis id facit·
ſed ſolos ipos cꝛripit ne modici fidei a multitudine dãpnarẽtur
antequã vndas aquarũ depmeret mmios aĩoꝛũ flutus ſedauit
Coꝛripuit enĩ eos ac dixit.Quid tim idi eſtis modice fidei · ad hee
cauſã reddidit. non a tẽptacõibus ſiwo ab infirmitate mẽtis timoꝛẽ
ꝓficiſti. Quod ſi quis obiciat. non fuiſſe foꝛmidinis nec pue fidei
ꝙ; eum ad ſaluandos ipᷣos excitaſſẽt. reſpondebimꝰ quĩpmo illud
ꝓfecto non queniẽtem ſe de ſeipo habere oppinionẽ declarabat q;
vigilanti nõ poſſe tempeſtati reſiſtere non diffidebãt. doꝛ miẽtem
vero mĩme. Mec mirũ ſi parum adhuc credũt qui vel poſt młta
eciam alia ſigna imperfeccioꝛes fuiſſe videant᷑. Quo circa a incre⸗
pantur ſepius ut cum ad eos dicat. Adhuc a vos in ſipiẽtes eſtis
Quod ſi diſcipuli.adhuc deficiebant quid mirũ eſt ſi turbe nichil
magni nec vltra hoĩem de ipᷣo cogitabant. Admirbant᷑ enĩ dicen⸗
tes qualis eſt hie homo qm et mare a venti obediũt ei. Criſtꝰ aũt
non arguebat eos nudum hominem ipᷣm putantes ſed ſuſtinebat
ſigniſq; inducebat ut viderent non recte ſe oppinari de ißo · hoĩiem
vero ipᷣm partim viſu· partim qm doꝛmiret· eciam ac biberet.tũ
eciam quia nauigij vtebat᷑ exiſtima bãt· ꝗpteꝛea eciã admirabant᷑t
dicentes qualis et. Sompnus eniĩ eſt ſtatura qua videtur hoĩem
ꝛapᷣm declarat. At vero maris tãta peꝛ eum ſubito facta tranquil⸗
litas deũ exclamat· quãquam enĩ et moyſes tale quid olim ſeccat.
ſed ille quaſi ſeruꝰ.hic vero quaſi dñs operat᷑. Mon enĩ virgam
ut ille tetendi · non manus in celũ ſuſtulit. nõ precibus indiguit
verũ ut dñs ancille inperans ·et conditoꝛ ſue creature. ſic fluctus
maris depreſſit fedauitq; que quaſi freno. verbo ſolũ atq; pcpro.
omĩs eni cnfeſtim ſoluta eſt tempeſtas . nec veſtigiũ fuit ullum
turbacsis relictum. q; euuangeliſta oſtẽdens inquit. Et facta eſt

tranquillitas magna. St qð de patre quaſi res grand is dictũ eſe
ad ißm xpᷣus effecit · ſẽptum eſt enĩ de patre dixit ſtetit ſpiritus
tẽpeſtatis et de xpᷣo hic ſriptũ ẽ · ꝙ verbo ſolo facta eſt trãquilitas
magna. ꝗꝓpterea eciam mirabantur ipᷣm turbe· que certe nõ adeo
mirate fuiſſent ſi feciſſet ut mopſes· verũ poſtea qᷓ; a naui deſcẽ⸗
dit mirabiliꝰ qddam ſignũ ſubſequit᷑.demonib enĩ quidẽ repleti
quaſi ſerui fugitiui cũ dñũm viderint clamabant quid nob ac tibi
fili dei veniſti · huc ante tempus vexare nos. Nam qm̃ ih̃m turbe
hoĩem appella bant.acceſſerũt demones · deitatẽ eius pꝛedlicãtes · ita
qui mare nec fluctuans nec tranquillum audierũt · audiebant de
mones eadẽ ipa clamantes que mare tranquillitate ſubi ta pᷣdica⸗
bat· verũ ne aſſentaciũcula hec dicere videant᷑ · vebus ipis probãt
dicẽtes. Weniſti huc ante tẽpus toꝛquẽ nos. Ideo ſe hoſtes antea
profitentur ne ſuſpecta eoꝝ ſupplicacio videat᷑. Nam nemine vi⸗
dente flagellabant᷑ · multoq; magis q́; mare paulo ante perpuncti
preſencia xp̃i atq; incenſi vexabant᷑ nec ferte vllomodo poterant
Acceſſit enĩ xpᷣus ipᷣe ad eos. qm nemo illos demonib terribiles
adducere ad ep̃ᷣm audebat. Et matheus quidẽ ſcripſit illos dixiſſe
Veniſti huc ante tempus toꝛquere nos· cetera vero illud eciã abi
ciunt ꝙ; depreca bant᷑ eum et adumabant ne velit in abiſſum eos
inmittere · putarũt enĩ vltimi ſuplicij iam tẽpus inſtare ac ideo
ſoꝛmidĩe cõmoti talem penam deprecabant᷑. ſi lucas viuũ fuiſſe
ſeribit· hie autẽ duos neq; ſit diſſonãciã aliquã ee dicunus. Nam
ſi vnũ lucas ſolum fuiſſe affirmaſſet · diſcreparet certe a matheo
Nunc vero cũ alter de vno· alter de duobꝰ verba faciat nõ dicũt
certe pugnancia · ſed aliter atq;ʒ aliter rem eandẽ exponũt· michi
videt᷑ quidẽ durioꝛe demone vexatũ luce ſufficiſſe.quocirca tgico
quaſi genere calamitatẽ enarrat·. q; nulla vincula nulle thatene
ißm detinerent · ſed oĩbus diruptis miſer iret ꝓ deſ ertum. Marc⸗
autẽ lapidibus ſeipᷣm cedere ſolitũ adiecit · ſed verba q; ſua ad po⸗
nendã pꝛe oculis crudelitatẽ ac impudẽciam ipᷣoꝝ ſuffidũt.veniſti
enĩ aiũt huc ante tempus torquere nos. Nam cum nõ poſſent ex
cuſare ſe ꝙ nõ peccaſſet ne ante tempꝰ penas daret foꝛmidare vidẽ
tur. Quoniã enĩ iam ſe deprehẽ ſos in puicioſis atq; inique fẽtis

arbitrabant᷑. quibs oĩm quo poterãt modo creaturas xpᷣi et exagi

tabant ꝗpterea putarũt non expectatuꝝ ipᷣm cõmodiꝰ punicõnis
tẽpus ſed acerbitate ¶ magtudine peccatoꝝ cmnotum · tñ vltimis

ſuplidjs puniturũ ideo deprecabant᷑ · vgabant. obteſtabant᷑. IJta

qui ferreis teneri non poterant vinculis vincu nune veniũt. qui

montes ferocitate arripiebant ad campos. nũc hũiles exeunt. qm
aliorũ itinera occupantes neminem tranſire ſmnebant · cum eum
vidiſſent qui vias ſuas facile obſtruit conſtiterũt. Sed cur nam
in ſepulchris verſantur. quia videlicet peruicioſam oppimonem
homibus onant᷑. q; hoĩm qui obierũt aĩe demones fiant. qʒ eciã
a œgitacione nr̃a vtinã abſit. Sed quid reſpondebis obiecit ͤſpiã
cũ multi aruſpices aris infantes attulerint atq; immolauerĩt ae
aĩas eoꝝ q̃ſi ᷣmoĩbs a celeſtis ubi ſũt.Ego autẽ q; hoĩes aruſpicib⸗
atq; magis occiſi ſunt· non negabo. vero inuiolatoꝛũ hoĩm aĩe
ipᷣis coperent᷑. Vnde michi pſuadebit· an quia ipos demoniacos
damare nönumquã audiſti aĩa talis ego ſum. erum quoq; hee
oꝛacio a fꝛaude atq; decepcione dyabolica eſt. NMon enĩ aĩa defuncti
ſüt que iſta dieit ·˖ ſed demon qui hee ut audientes dapi at defingit
Mam ſi poſſibile eẽt aĩam homĩs in demonis ſubſtanciã tranſire
multo faciliꝰ poſſet · in oꝛpus ſuũ redire · preterea que rõ inducet
nos ut credamꝰ aĩam cui allata iniuria eſt illi ipi patrocinari qͥ
ſibi miuriã intulit · aut boĩem poſſe facere. ne in coꝛporea virtus
in aliam ſubſtanciã tranſmutet᷑. Nam ſi eſt de coꝛpoꝛibo impoſſi⸗
bile ur vmq́; homĩs oꝛpus in aſmi cꝛpꝰ tranſmutet᷑ quãto min⸗
inuiſibilem aĩam in ſubſtanciã demonis tranſformare poſlibile
erit. qᷓre vetulaꝝ h̊ vᷣba vmo deſipiẽciũ ducẽda ſũt et pueroꝝ ludi⸗
bria. Mec enĩ poteſt aĩa e cꝛpoꝛe ſepeꝛata in hys regionibo errare
Juſtoꝛum aĩe enim in manu dei ſunt· infancium quoq; ſimiliter
Mon enĩ peccarũt.peccatoꝛum vero hinc poſt exitum continuo ab
ducunt᷑ .· qð a lazaro et diuite planũ efficit. ſed alibi quoq; dñs ait
hodie aĩam tuam abſte repetent. NMon enĩ igit᷑ pt aĩa cũ a coꝛpoꝛe
abeeſſerit apud nos hie errare. nec id iniuria. Nã ſi qui iter fa⸗
ciunt.cũ in ignotas regiones inciderint neſeiunt quo ituri ſint ·
niſi ducem habeant quãto magis aĩa relicto cꝛpoꝛe cũ nouã omio
ſibi vitam et viam ingrediat᷑ quo itura ſit ignorabit.niſi ducẽ
conſequat᷑. Mulrtis e locis ſ cripture ompwbari pt non errare hie
poſt moꝛtem inſtoꝝ hoĩm aĩas. Nam ut ſtefanꝰ ait. ſuſ cipe ſym̃
meũ · et paulus reſolui ac ee cũ xpo deſiderabat· de pr̃i archa quoq;
ſcript᷑a dicit · ¶ oppſitꝰ eſt ad patres ſuos nutritꝰ eſt in ſenectute
bona. ( vero nec peccatoꝝ aĩe hic cẽmoꝛari poſſũt. Diuitẽ audias
quid dicat. perpendaſq; quid petit· non imperat. qʒ ſi poſſent aĩe
hoĩm hie coͤuerſ ari veniſſet iße ut cupiebat·. et ſuos de toꝛmentis
inferni feciſſet cercioꝛes quo ex locd ſeripture illud eciã a parte pt᷑ᷣʒ
ꝓ poſt exitum a coꝛpoꝛe in locũ quendam certũ aie deducunẽ vnde

—— — —=- ʒ—

un Quod ſi quis dicet et cui vei gracia q; demones pecierũt ut ſeili eʒ
xq9 ad gregem poꝛcoꝛum poſſent pficiſti · id ſibi xp̃us pmiſit. Certe
Dd nõ illoꝛ gracia id ſecit. Verũ vt multa hinc diſpenſ ando doceret
Primũ eni qin liberati a demonibus erant facile ha c ex re intel⸗
8 lexeĩt quãtũ doloꝛis in ſidiatoꝛes ſui dem oẽs habuer̃t deinde om̃s .
d9 . hinc diſ cimꝰ? ne in ſuos quidẽ impetũ facere demones audere niſi
ii permittat. C ercio docemur mſi vel in ipſa calam itate demoniaci
„ dinina puidencia inuarent multa peiora ſibi a demonib⸗ fierent
quã tunc in poꝛcos illata ſũt. Nam q; maiꝛe hoĩes odio habeant
qᷓ; expertes rõnis animantes nullus vmquã dubitat. Quare qui
4 poreis nõ pepercerũt· ſed confeſtim cũ ſibi onceſſũ eſt in pcipici a
Smpulerüt. multo magis bec hoĩ'hus quos intuliſſent in deſerto
nme abigebãt niſi dimĩtus retineren?. Vnde maniſeſtũ eſt neminem
u eſſe qui abſq; dinina gracia vinat. ſi non codẽ modo cuncti ea
nq percipiam?ꝰ · hoc ipm certe pwuidẽcie accomodet᷑ quedam ſpẽs eſt ·
üö non minima cũ ad id quod vnicuiq; confert gracia prouidẽcie ac⸗
ſi⸗ comodeẽ. Xd hee eciã illud diſcim? non citer ſolũ omĩbus deum
im⸗ prouidere. Verum eciã vnicuiq; ſeperatim. quod et ſi diſcipulis
ae eciã adaperuit cũ dicat· pilos quoq; capitis ſui enumeratos eſſe·
⸗ tñ et ab hys demoniacis plane id perficitur de quibo iã oĩno actũ
rm fuiſſet, niſi diuina cura conſeruarent᷑· his igit᷑ de cauſis conceſſit
orx in poꝛcoꝝ gregem abire vt ſimul oẽs qui religionẽ illã ha bitabãt·
eh quanta eſſet virtus eiꝰ non ignoꝛarent. Nam ibi magna fama.
Batt ddde ippo erat ibi non nimuũ ſe oſtẽdebat. bi vero min⸗ coognoſce⸗
err batur. nec qiudq; de eo ferebat᷑ ibi miraculł ideo magis effulgebat
ſa⸗ vt eos ad ognoſcendã deitatem eiꝰ attraberet · ip̃i vero ſi inſenſi⸗
mn. biles fuerũt ſiẽ euentus reꝝ docuit vt cũ admirari adorareq; vᷣtutẽ
ni, ip̃ius deberẽt repellerent pociꝰ. hoꝛtarent᷑q; finibs eoꝛũ recedere. Sed
es qre a demoĩbs poꝛci interempti ſunt · ſp indeieccion? aĩos hoĩm in⸗
ee trudere demones ſtuduerũt · ſemperq; gaudẽt œde ac vaſtitate · qʒ
rh er pnᷣceps eon dyabolus aduerſus iob fecit. cũ ſibi deus petenti co⸗
4 ceſſerit · nõ ſui gracia. Verum vt ſeruũ ſuum faceret dlarioꝛẽ · et
28 umpudenciã dyaboli deymeret · ac in caput ſuũ cuneta que aduerſꝰ
G8 inſtum excogitaret conuerteret. TJuam et hie oppoſitũ certe factũ
eſt ; demones optauiſſent cũ et xp̃i virtus preclare predicaret᷑ et
4 eoꝛũ malicia et duricies ac im potencia manifeſtius appareret· ita
vt nee in poꝛcos babere poteſtatẽ videant᷑ · niſi creatoꝛ oĩm deus cõ⸗
4 ceſſerit hec ſi quis eciã anogogice velit accipere non pvhibemꝰ dũ

rerũ veritatem ita ſceòm hiftoria habuiſſe ſe credat ve euãgeliſta

preſeripſit. Scire tñ licet multos hoĩes quia poꝛcoꝛũ moꝛe nõ boĩm

viuant facile a demoniby inuadi ſolere qui quouſq; aliqͥd homĩs
ſapiũt foꝛſan effugere poterint. Si vero poꝛci oĩno fient non a de⸗
monibus ſolũ exagitabunt᷑.verũ eciã p precipicia deferen?ẽ . Zed
ne fictam fabulam hoc ee putes. ſed firmiter credas expulſos ab
hoibus demones fuiſſe · poꝛoꝝ interitus efficit. Tu vero non oi⸗
potenciã eiꝰ ſolũ · ſed eciã clemenciã cnſidera. Nam cũ a regione
ſua qui hec miracula viderũt eũ ingrati abigeꝛẽt nõ repugnauit.
ſed ceſſit · ac ipos qui ſe ſua doctna indignos faciebat reliqᷣt. Illi
tñ qui a demonibs liberati erãt remanſerũt miraculi expoſitoꝛes ·
vt ab eis que fa ceta erant omes perenpere poſſent. Jpᷣe autẽ et ſi re⸗
ceſſit timoꝛem tñ ab eis non abſtulit. Magnitudo enĩ damni atq;
iactura poꝛcoꝝ· ſigni famam augebat Tvndiq; miraculi nouitas
pᷣdicabat᷑ ab hys qͥ libati erãt a poꝛœꝝ dñis ac eciã a paſtoꝛib ipᷣis
Exhoꝛta cõ · xxvnj.fug iẽdũ eẽ cũtis viribo auariciã
hec ſi alaꝰ conſideras eciam nunc fieri videbis multoſ q; inuenies
in ſepulchris demoniacos quos ab in ſania ſua nõ ferrũ. nõ cathe⸗
ne non mnltitudo hoĩm. nõ exhoꝛtacio. non terror. nõ mine. non
