cere. Nolite fratres ad infanaũ mentẽ deſcendẽè ſed vicio ac ma⸗
licia infantes ſitis · pᷣſens enĩ hec vita tã ret᷑e q; cõtra · tibi vinẽdi
poteſtatẽ dat · poſtq; vero diẽ tuũ obieris indiciũ et pena ↄſequit᷑.

In inferno enĩ pſalmiſta dicit quis cõfitebit᷑ tibi · quõ igit᷑ enee
poꝛte ↄfracte ſunt et vecres cõtriti ꝑ coꝛpꝰ eſt. Tunc enĩ pᷣmo im⸗
moꝛtale coꝛpꝰ homĩs apparuit quod eciã moꝛtis ipius tyrannicam

diſſoluit poteſtatẽ · omĩbuſq; oſtẽdit᷑ vires moꝛtis iam ee deſtrue⸗

tas. nõ eoꝝ qui anre ipᷣm moꝛtui fuerãt peccata diſſoluta. Quod
ſi ita nõ eſt. ſed omẽs ab inicio funcros a gehẽna liberauit. Quõ
ipe in quit tollerabiliꝰ erit ſodomis et gomoꝛre · quod &te ſigficat
puniẽdos quidẽ illos oĩno q;ius remiſſiꝰ. Nam ſie hac q;ᷓ in vita
penas dederũt . nõ tñ idẽo punicõez ĩ vita illa effugerũt. ſi illi
qui tam Juiter hic puniti ſunt ibi quoq; puniunt᷑: quatomagis
qui nullũ hie ppeſſi ſũt ſuppliciũ. Sed magna inquies iniuria ilł
hac rõne fit qui ante aduentũ xp̃i natur̃e conceſſerũt· miĩme inq;
poterãt enĩ hoĩes tũc eciã ipᷣm nõ ↄfeſſi ſaluari. Non enĩ xpi qui
nudum venerat ab illis cultꝰ petebat᷑ · ſed ut vdoloꝝ cultu ſpreto

vnũ ſolũ deũ cõditoꝛẽ oĩm noſcerẽt · dñs enĩ inquit deus tuus dñs
vnus eſt. deireo machabeos qui ne legẽ traderẽt moꝛi maluer̃t.

valde admiam̃ pueros quoq; illos · alioſq; cõplures apud indeos

bene et optime vixerũt et hanc cognicõis mẽſurã inuiolatã oſer⸗

uarũt.a quibs nil aliud certũ petitũ eſt· nũc autẽ nõ ita eſt i ne
ceſſaria eſt ad ſalutẽ xpᷣi cogcio· ꝗpterea dicebat. ſi nõ veniſſem et
locutꝰ eſſem eis peecatũ nõ haberẽt· nũc autẽ excu ſacses nõ ha bent

de peto ſuo. Darit᷑ eciã maioꝛa ĩ vinẽdi diſciplina petunt᷑ a nob·

un ci⸗
nas eet ti
afferebat⸗
gitnun
ipplinn u⸗
ſor ⸗pedi⸗
4 Kon n
licmmitni
finbit tto
plaͤma inin
bne Negue⸗
ihan i
cerreamle⸗
Quige
gui aurly
neiribunt.
et uonli mi
boim ‚una
dmnds malu.
aki
Qustr
omi ged
lut aui ant
alln weſter
funterma
niwapr ne
llisgnn anetr

Sras
quepe

1 ergor
nw aduent
men andire.
ent. md
1 gue nam r⸗
laperüt adi
ni.S. . ie

wit W nens
uitlaeſ,
ümeinien
maiſtI
im
Wdinnnin
slei li,ii
er in wtin,
fnar wun 1
Drſam ckm
utzihen
mmäi Addde
Ruadum
emtiſyniud
Mviao e ni⸗
Cern nbi vinin
in ſenn Mut.
abi digkenee
Umaiinaim
GFrsomenn
SWNANII
zan diu NH
Arunt Qu
1 gac in iu
nſetargn n
mi guinnugis
Ceatits mara i
⸗TPprri
rwlenalnße

1

n wür sau

dererw ek

lure ud⸗
d ſmrlun 4
t aur 1 tit
ſrner

„
Mam cũ illis tempibꝛ cedes pniciẽ · nũc eciã ira ſci fatis eſt ut pe⸗
reas · et tũe quidẽ alieni vxoꝛi cmiſceri atq; adulterari ſuppliciũ
afferebat. Nunc autẽ eciã incõtinent᷑ oculis cernè᷑ punicõez nõ fu⸗
git · nam ſicut ogcio ad pfecciꝰ atq; ſublimiꝰ puenit. ſic certe diſ⸗
ciplina quoq; viuẽdi ad melius nũc ꝓgreſſa eſt. Non igit pcur⸗
ſoꝛe apud inferos opꝰ erat. Pretea ſi poſt moꝛtẽ infideles reduci
ad fidem poſſũt atq; ſaluari. Nullus vnq; pibit · poterũt homĩes
tũc penitẽciã agè et pᷣm adoꝛare qʒ paulꝰ teſtat᷑ dicẽs. oĩs lĩgua
ofitebit᷑ et om̃e genu flectet᷑ celeſtiũ treſtriũ infernoꝝꝛ. Et iterũ
vltima in imica deſtruet᷑ moꝛs. Sed nullã vtilitatẽ ex iſta ſubiee
One ↄſequent᷑. Non enĩ volũtatis grate ac bone opus erit. h reʒ
ipaꝝ vt ita dicã neceſſitatis fugiamꝰ ergo tales oppiniões fabłas
certe aniles atq; inualidas. Ipſũ audiamꝰ paulũ hys diſſerẽtẽ.
Quicũq; enĩ ait ſine lege peccauer̃t ſine lege eciã pibũt. q; de hys
qui aute legẽ fuerũt ꝓtulit. et quicũq; in lege peccauerũt per legẽ

iudicabunt᷑. id iam de hys qui poſt moyſen fuerũt omĩbi dicit·

et quoniã reuelat᷑ ira dei de celo in omẽm impietatẽ et in iuſticiã
hoĩm furoꝛ ira et tribulacio et anguſtia in omẽm anĩaꝭ homĩs
opantis malũ. Judei pᷣmũ atq; gẽtilis et certe mille affliccões ut
hyſtoꝛia ſua pᷣdicat et ſ eripta q; nr̃a gẽtes in hac vita paſſe ſũt.
Quis enĩ narrare poterit exquiſite quicũq; babilonij paſſi mala
omĩ tragedia digna. Nut quis egipcioꝝ exponet calamitates.
aũt qui ante pᷣm obierũt ac ideo ipᷣm nõ ↄgnouerũt ſi ab pdoloꝝ
cultu receſſerũt. ac deũ ſolũ adoꝛarũt. ſi perea honeſte vitã pege⸗
runt eterna bona a beatitudinẽ adipiſcent Paulü rurſus audi.
Gloria inquit et honoꝛ et pax omĩ opanti in deo pᷣmũ et gentili .
vides apte retbucões bonoꝝ iſtis repoſitas cõtra ſupplicia et penas
illis qui cuncta oppoſita effecerãt
Exhoꝛtacio triceſimaſexta q; fugiẽda ſit iehenna
que peccatoꝛibus omnino impen det
Vbi ergo vbi ſunt inquã qui iehẽnam foꝛe nõ credũt. Mam ſi qͥ
ante aduentũ xp̃i vixerũt qui nũquã iehẽne aut reſurreccõis no
men audire · qui hac in vita graues penas dederũt eciã ibi puni⸗
ant᷑. Quꝛd de nobis erit qͥ tã fublimis phie pceptis educati ſumꝰ.
ſz que nam racõ pſuadebit inquies eos qui nũquã aliqͥd de iehẽna
pceperũt ad ip̃am eſſe vẽturos. poter̃t enĩ facile ſ eipos excuſare ac
dice. Si iehẽnã nobis excuſiſſes metu piriti modeſtiꝰ vitã egiſſe⸗
mus nec ſiẽ illi q; et ſi ottidie tãta male vinẽtib inminẽ ſupplicia

pdicantes audiũt. mime tñ attendůt. Sed nemo vmᷓ dubitabite
ſi quis huiꝰ vite ſupplici)s corri git᷑ eũ multominꝰ futuris puni⸗
cõiby emẽdare victuꝝ. Rudioꝛes enĩ homĩes pᷣſencia magis qᷓ; fu
tura mala phoꝛreſcunt. Sed cur inquit cũ maioꝛe foꝛmidine nos
a male agẽdo dererream̃· nõ iniuria illis facta eſt qui tã to timoꝛe
caſtigati nõ ſũt · pmũ qᷣdẽ nõ iĩdẽ laboꝛes nobis atʒ illis ſpoĩti ſt ·
JZed młto maioꝛes nobis. Qui aut maioꝛe onere laboꝛes pᷣm unk.
eis maioꝛe patrocinio opus · nõ eſt autẽ paruũ patrociniũ atq; tu
tela foꝛmidinis incremetũ. (p ſi nos illis pocioꝛes ſumꝰ. quia fu⸗
tura nõ ignoꝛamꝰ. In hoe eciã ſi nos ſupant quoniã vehemẽti? ac
fere ↄfeſtum puniebant᷑. Sed aduſus hee nõnulli dicũt a quõ iuſt⸗
eſt deus ſi quis cũ hic peccarit· hic atq; ibi puniat᷑· vultis igit᷑ in
memoꝛiã eius võis vos redigã quã in oꝛe habere ſoletis· vt nullü
vobis efferatis laboꝛem cũ ſatiſfaccõeʒ a nobiſippis habeatis. Mul
tos vr̃m ego ſepe audiui cũ latro aut fur penas dederit ex dedig⸗
nacõe hiũoi bba dicẽ nulle cedes ſceleſt? ille mille furta vmiſit ·
et vnica ſolũ moꝛte moꝛiet᷑. vbi ergo iuſticia · voſipi E cõfitemĩ
né ſatiſfeciſſe ad iuſticiã quod moꝛrte ille mulcrat? ſit. Cur igit
nüc cstraria ſentẽcia indicatis. quia videlicet voſipis non alis
modo indices eſtis impedit certe qui ſeipm numiũ amar. ne poſlit
quid inſtũ ſit ꝓſpicẽ · ꝗpterea qñquidẽ ð alijs indicamꝰ diligenter
omĩa ꝑſcrutam̃ · quãdo vero de nobiſipis ſentẽciã laturi ſumꝰ te⸗
nebris obducti parũ intelligimꝰ. NMam ſi tam acri cura noſtra
examin aremꝰ quẽadmoð alioꝝ · ſincera integraq; ſentẽcia indica⸗
remꝰ. Zunt enĩ et vobis certe peccata nõ duab⸗ aut tribꝰ ſ miülle
digniſſima moꝛtibo⸗· vt alia pᷣmittam recoꝛdem quociẽs indigne
coꝛpꝰ xp̃i ſuſcepim⸗ · cũ nõ ignoꝛemꝰ huĩoi homĩes cꝛpis atq; ſag
uinis xpi reos eſſe. Ita cũ ð homicida quidq; dicis tuupins veĩat
¶ mentẽ. SEt oſidera illũ quidẽ homleʒ nudũu inifeciſſe. te aut cedis
dice reũ ee. et illũ quidẽ tãtoꝝ pticipacõʒ miſterioꝝ nõ habuiſſe.
Pos autẽ ad ſanetiſſunã menſã ſepins acceſſiſſe. Quid de hys di
cam. qͥ ꝓximos aſſidue moꝛdẽt atq; deuoꝛant· magnũ illis venenũ
immittẽtes · aut de hys qui cibũ inopũ rapiũt. Mam ſi q retinet
nec p̈bet paupi de ſuo qſ cibũ eripiat ab eo peccare vider · q mbktis
latronibo pei oꝛes hy ſunt qui auari cia inducti ꝑ fraudẽ aliena re⸗
tinẽt · qᷓ multis homicidis hy qui rapiũt fedioꝛes. Quort autẽ in⸗
ueniunẽ qui ſpolijs hominũ nõ ſaciati · ſaguinẽ eoꝝ eciã ccupiſ⸗
cunt᷑. mime mime inquies. Nunc quidẽ mime dicis · ſed vellem
tũc pocius dices quãdo inimicũ tuũ pſequeris · tunc queſo het v̈ba

9

/

nionis
te gomc
ciaris,n
magise
ſußmmm
miwterti
atyat
ſun t
et mißiodin
Wm
RWhar
nec N

pbetam

.
et
nulum leuit
Kwoem
RWedar
iobnde
nbigat⸗
ihm leſ
r N wa
ilicr inten
tby autili⸗
Te multin
G a
Mowae
Pee dicit
veltns. 4
eox. neet
ſuauiter gl
Rundes n⸗
auenda
emg.
hien
ſhinioe

pmöibi⸗
'futunai⸗
gia mageiſ
eſomidintnn
gui tito nne
ilis ſwiaſ
lalury znint,
mummiaeytn
ſum guu fu⸗
mi wenen de
ditacd w
Mi rs Wn
n ens Nnlli
iis arins 01
antr N
leſurn emiſt

er Crig;
wißis mn dlis
e N
NeNe W
riniuum un,
mmani uſt
rlcntian dct
vuemiyfnil
ueni igi⸗
õ
s duihuns Miat
Rrin
ahand; ſrcn,
1. Qunxhyn
1 gni l .
.T im⸗
ecare *
—

6,
4 1Nane/

—

⸗ 3 C . . .

mẽoꝛia habeas ut cũ exquiſite vixeris ſodomoꝝ ſupplicia fugias.
ne gomoꝛre mala vite veniãt ne tirioꝝ affliccões ſodomoꝛũq; pa⸗

ciaris · ne deniq; xpᷣm male vinẽdo offẽdas q; michi ceteris omib⸗

magis prummeſcendü videt. Nam et ſi multi iehẽnam oĩm maloꝝ
ſupᷣmum atq; vltimũ putãt.ego tñ ſie cẽſeo ſic aſſidue predicabo.

młto acerbius eſſe xpᷣm offendẽ q́; iekẽne malis vexari· hoꝛtoꝛ vos

atq; oꝛo ut mecũ hace in re ſentire velitis hoc enĩ modo et iehẽnam
fugiem? et xpi gloꝛia pfruem̃ · quam vtinã omẽs cõſequam̃ gfa
et mibicoꝛdia domĩ noſtri iheſu xpi amen
Illis autem abeũtibo cepit iheſus dicere ad turbas
de iohanne ˖ quid exiſtis in deſertumn videre arundi
nem vento agitatam. Sed quid exiſti s videre pꝛo⸗

phetam eciam dico vobis e pluſq́; pꝛiop hetam
Ene diſpẽſata fuiſſe a iheſu que ad diſcipulos iohãnis
ſpectabãt iam vidimꝰ. Signis eni atq; mirackis illic
fet᷑is ↄfirmati redierũt. Reſtabat autẽ ut mktitudĩeʒ
eciã ad melioꝛa reducèt. Naã a ſi diſcipuli quidẽ ioßis
nullum leuitatis crimẽ de magiſtro ſuo ogitaſſent· vulgus autẽ
et turbe cum qua mente iohannes interrogaret ſcire nequirent
ad abſurda multa poterãt deuenire ſecũq; ipis cogirare. Monne
iohãnes młta de iſto teſtimõia phibuit quomõ igit᷑ nũc diſuaſꝰ
ambigat · vtꝝ iſte an alins vẽturꝰ ſit. Nam diſſidia foꝛſan inter
ipᷣm et iheſum ſunt. an foꝛtaſſe afflictione carceris timidioꝛ faet⸗
eſt. An pociꝰ illa teſtimõia vera nõ erãt. Hec ⁊ aliaq; huĩoi que
illi ex imbecillitati poterãt ſuſpicari. Vide quomõ deſtruit. Eun
tibs autẽ illis inquit cepit dicè turbis. Cur ita illis abeuntibus-
Mee multitudo putaret aſſentaciũculis graciã iohãnis xpᷣm col⸗
ligere · ne tñ in mediũ cogitacões eoꝝ ꝓduxit ſed ſatiſ faccõeʒ ſolũ
ꝗponit ut eciã iſtis oſtẽdat nõ ignoꝛare ſe archana mẽtis eoꝛum .
MNec dicit quemadmodũ ad indeos . qnid cogita tis praua ĩ coꝛdib⸗
veſtris. Nam quidqᷣd illi cogitarũt nõ ex malicia ſ̊ ex ignoꝛãcia
eoꝝ. nec que dieta erãt agitabant᷑. Ideo nõ acriter illis loquit᷑.ſed
ſuauiter ab omi falſa ſuſpicõe ipos remouet et ꝓ iohãne reſpõder
oſtendẽs nõ ipᷣm eſſe mutatũ ab illa poꝛe ſua oppiniõe. Pon eſſe
lenẽ quendã hoĩem qui huc atq; illuc euriſpi modo iactet᷑. Sed ſca
bilem atq; cõſtantẽ. ita ut nullo modo pꝛoditã ab eo vĩtatẽ fuiſſe
ſuſpicari poſſitis · hee autẽ nõ ſtatim ſua ſentẽcia ſed ab eoꝝ prius
oppiniõe ꝓbat · oñ dẽs eos nõ vᷣbis ſolũ · veꝝ eciã factis ſcabilitatẽ

iohãnis atteſtatos fuiſſe· dixit eni quid exiſtis in deſertum idelt
cur omiſſis ciuitatibꝰ atq; domibꝰ veſtris ad deſertum vna omẽs
cõcurriſtis ur miſeꝝ quẽdam atq; mobilẽ homĩeʒ videretis · non
iſſetis certe tãto ſtudio ĩ deſertũ impelli rot tãtarũq; ciuitatũ
populi nec ĩta facile omẽs ex vniuſa indea effuſi in iohãnẽ fuiſſe
tis- niſi magnũ quendã et mirabilẽ virũ et adamãtiuis lapidib⸗
firmioꝛẽ iohãnem putaſſetis · nec enĩ ad vidẽdũ arũdinẽ exiſtis.
Iſtis maxime ſunt ſimiles illi qui nüquã idem dicũt ſj atq; illue
facile pulſi. modo hec modo illa ſolliciti ſũt aſſert. Conſidera aũt
quõ cecis omĩb omiſſis hãc ſo lã ſuſpicõʒ poſuit.quia tũc illi tur⸗
bantẽ. Zed quid exiſtis videre homĩeʒ mollib veſtimẽtis amictũ.

Ecce qui mollib induti ſunt in domib: regum ſunt quod quidẽ

huiuſcemõi eſt a ſeipo mutabilẽ atq; incõſtantẽ nõ fuiſſe iobãnẽ
tocius indee ad ißm effuſiꝰ demöſtrauit· nec tñ illud poterit quiſ⸗
piam dicere ſtabilẽ quidẽ illũ pᷣus fuiſſe · ſj demollitũ vite delicijs
mobilitatis macła deturpari. Nam homĩm alij natura ꝓclines
ad quid ſũt· alij vite inſtitucõe ac cauſu ꝓcliues fiunt · q;admoð
iracũdi multi ſunt natura nõnulli longa egrotacõe ad huĩoi vi
cium lapſi fuerũt· et rurſus alij leues natura et incõſtãtes. AXlij
delicijs effeminati enerues et inſtabiles facti ſunt. Sed iohannes
nec natura inſtabilis eſt. Mon enĩ quaſi ad videndũ arundinẽ 1
ꝛoꝛdanẽ ad ißm indea fuit effuſa. nec delicijs ooꝛruptꝰ wbur ani
ſui pdidit. ꝓbat hoc amictꝰ ſuus · ꝓbat heremꝰ. ꝓbãt carcès. Naã
ſi delidjs ille caperetur. nõ heremũ . nõ carceres · ſed regias domos
habitaſſet. poterat enĩ ꝓfecto ſi tantũmodo ſilere voluiſſet mags
ab herode affici honoꝛibꝰ. Mam ſi iũctum miꝝ ĩ modũ herodes ve⸗
rebat᷑ młtomagis tacentẽ oluiſſet. Quare qui geſtis ſuis tantã
oſtanciã oſtẽdit· quo mõ poterit in ſuſpicsʒ incidere leuitatis. Ita
ptim a loo ptim a veſtimẽtis ptim a cõcurſu populi · iohis moꝛi

bus lauda tis. Magis quid adduxit dicẽs. Sed quid eyaſtis videre

gphetã · vtiq; dico vobis et pluſq; qphetã. Hic enĩ eſt de quo ſeri⸗
biẽ. SEcce mitto angelũ meũ ante faciẽ tuã et ſparabit viã tuam
oꝛam te · pmum indeon de iohne adduxit exiſtimacõeʒ · q quidẽ
teſtimomũ quoniã ab inimicis ipᷣis ferebat᷑ maxumas vires ha be
bat. deinde arduã viri vitã pre oculis poſuit. Tercio ſentenciam
ſuã ꝓtulit. Quarto aueroꝛitate ꝗphetica oꝛa ipoꝝ obſtruit · et ne
dick aut cogitare poſſẽt magnũ qdẽ illũ pus virũ ſuiſſe · nũe aũt
mutatũ veſtimtis atq; carcè ĩ opõitũ. induxit. Tãdẽ cũ di xiſſet
ꝓphetis illũ eſſe maioꝛẽ · quare maioꝛ ſic oſtẽdit. Cur igit᷑ maioꝛ

pbetis ioh
inquit g
lt. Thama
Neambuunt
maiorgtiat
lenni ijus
Ammoie
ſerum ma
Prnopye
ſchen wumd
meni d
in doven
quoddam p
win mey
luia,nen
noher num
manz viſuse
unci diſcpul
Udels.
Monhu
bant pada
ſosarmt⸗
drudo dörurbe
1 melion ne
um pnr
10 lſyv cpere
Cimtim
Cmnaciheen
Wun
mmaenskeehi⸗
mime. mi⸗
ſeili dict
wapſes digmn
phafoman
15 dini tend
ſuterſenpan

droreg rn

amabie i

nimmig
N
n
migun
iinininiin
minsſpiſh
mdmitnin,
diit upilte
Cnirmait
And Man,
nim dd
An Wn
peti⸗
moliti ir Mln
unm plut
fint admi
ch dhubbin
tincſtirns V
m. Kwrerne
ñ
N N
d ims 11
ℳ us s
nodi mods e
giis iiͦmii
mlainns I
Nihen
d
he gii mnppſc
prabir oan
tunac
rmusi
ACeuhIN
eut⸗A
e⸗ . ,4 16
t/ Un

M 8
it, g 4

Aꝓphetis iohãnes ·quoniã ꝗpinquioꝛ erat xpᷣo venturo. )ittã enĩ
inquit angłm meũ ante faciẽ tuã qui autẽ ante faciẽ ẽᷣ. is ꝓxim⸗
eſt. Nam quẽadmodũ maioꝛe dignate hy ſunt qui ꝓxime regib⸗
deambulantib; oꝛdinant᷑. Zic er iohãnes in ipo aduentu cõſtitut⸗
maioꝛe gracia fulſit. Mec tñ teſtimoniũ ꝗphete ad oſtẽdẽdã excel⸗
lenciã ipᷣius ſuffecit · ſed ſentenciã quoq; ſuã attulit

Xmen dico vobis non ſurrexit inter natos mu⸗

lierum maioꝛ io hanne baptiſta
Aeſt nõ pepit mulier iohãne vmq; maioꝛẽ · que ſentẽcia qmuis ꝑ
ſeipᷣam ſufficiat.tñ ſi velis a rebus ipᷣis veritatẽ inſpicere veniat
in mentẽ tibi mẽſa illius et mẽtis altitudo. Ita enĩ in tris quaſi
in celo verſabat᷑. Nature nãq; omĩ neceſſitate ſupata mirabile
quoddam pegit iter. ſemp in vmnis ſemp in oꝛacõibs fuit. Nulli
hoĩm anteq́; ad baptizandũ accedet deo aũt ſoli ſua ſemp offerebat
colloquia · neminẽ vidit vnqᷓ; ↄpᷣuoꝝ nec ab aliquo hoꝝ viſꝰ fuit.
nõ lacte nutritꝰ.nõ lecto ſuſceptꝰ.nõ tecto nõ foꝛo · nõ alia re hu⸗
mana viſus erat tñ mitis ſimul et acer quoꝝ alteꝝ ex cnuůͤſaciõe
ſua cũ diſdpulis · alteꝝ ex reſpõſione ad indeos atq; ad rem libera
facile pdiſces. Ita dicebat nõ ſurrexit inter natos mulieꝝ maioꝛ
tohanne baptiſta. veꝝn ne hys iohannis laudib, ab alia qui audie
bant peioꝛa exciderẽt · ac xpᷣo iohannẽ ſponerẽt · pende qua raciõe
ipos detinet · nam quẽadmodũ vnde firmabant᷑ diſcipuli inde mie
titudo cõturbat᷑ leuitatẽ de iohanne ſuſpicãdo. Sic vnde młktitudo
ad melioꝛa reducta eſt inde maioꝛ peſtis ſequi cetis potuiſſet. ma
ioꝛem ꝗpter hee deta de iohanne qᷓ de xpo exiſ tima cdeʒ faciẽtibus.
id ergo aperte ooꝛrigit dicens
Qui autẽ minoꝛ eſt · in regno celoꝛꝛ maioꝛ eſt illo
Minoꝛ quippe etate · minoꝛ multoꝝ oppiniõe· edacẽ enĩ xpᷣm appel⸗
labãt et vini potatoꝛem · et nõne hic eſt fabri filius et v biq; ißm
minoꝛis faciebãt. Quid igit᷑ inquies cõpatꝰ iohanni maioꝛ erat.

mime. nec enĩ ipe iohannes cũ ð xpᷣo dicat · quia foꝛcioꝛ me eſt cõ⸗

ſe illi dicit · nec paulus cũ de mopſe ſcribat amplioꝛi gloꝛia hic q;
moyſes dignus eſt · cpando id ſeribit. iße eciã xpᷣus cũ dicat ecce
plus ſalomone· hic nõ cõpat ſe ſalomoni. Quod ſi quis ꝑ cõpacõ
id dietũ cõtendat . dicem? de diſpẽſacse hoc factũ · ꝗpter audientes
qui et ſemꝑ ante ꝓchuioꝛes ad iohannẽ erãt · Et tüc partim gpter
carceres partim ꝗpter fiduciã qua libè regibo loquebat᷑ darioꝛem
exiſtimabãt ſatiſq; erãt ſi ita dietũ eciã ꝑ cpa cõnem accepiſſent.

Conſueuit ꝓfecto eciã vetꝰ ſeript᷑a ꝑ eõpacionẽ introducès ea que
inter ſe cpari nõ poſſent ab erroꝛib homies liberare· ut qñ dicũt
nõ eſt ſimilis tibi in dys dñe et rurſꝰ nõ eſt deus ſicut deus noſt ·
dicũt autẽ aliqui de applis id dictũ fuiſſe ·˖ ãqqui de angelis. Nam
qui a vitate ſemel aberrauerũt· ad multas variaſq; fraudes dedu
cant᷑. St qᷓ nã ↄſec;cia reꝝ ſuari potit ſi aut de applis d de anglis
dictũ accipiamꝰ. Pretea quid ꝓhibet noĩatim diſciplos dicere.
Pon de ſeipᷣo iniuria noĩatim nõ dicit · ꝗyter ſuſpicõeʒ hoĩm ne

multum arrogare ſibi videret᷑.quod in alijs quoq; locis factitat.
Quid autẽ eſt quod dicit in regno celoꝝ in ſpũalibʒ ſciliq; oĩbuſq;
celeſtiby ven eciã cũ dixerit ĩ natis mulieꝝ diſtinguebat · diſſepa
batq; ſe ab hac cõpaciõe. Nam ſi ex muliere nat eſt· ſed nõ ſicut
iohes · nec oĩno nat᷑e hoĩm lege ſj inaudito quodã atz miabili pru
X diebo autẽ iohannis baptiſte ait vſq; nunc reg⸗
num celoꝛũ vun patitur et violenti rapiũt illud

SEt quã nã cõſeq;ciam inquies hoc habet ad ea que iam dicta ſũt
Magnã certe valdeq; illis ccinantẽ hinc eciã audiẽtes impellit iã

ad fidem ac ea que pdem dixit iohãnes vehemencius cõpbat.

ſi vſq; ad iohannẽ omiĩa cõpleta ſũt ego ille ſum qui vẽturꝰ ſum
Omnes enim inquit pꝛophete et lex vſq; ad iohã⸗
nem pꝛophetarunt

Mon enĩ ceſlaſſent ꝗphere niſi ego veniſſem. Quare nemo expec⸗
tãdꝰ vlteriꝰ vobis eſt.cũ inde apte pateat quia ego ſum · quoniäc

gphete iam ceſſarũt· et quoniã multi cottidie fidem rapiũt. Zie
enĩ iã maĩfeſta atʒ illuſtris eſt· ut ad ipam multi curſu ↄtẽdãt.
Et quis vmq; rapuit obicies · omẽs ſcilicʒ qui magno ſtudio ꝗpe
ran tes xpo adheſerũt. Alind deinde ſignũ ponit dicẽs ů
Si vultis recipere ipſe eſt helias qui ventur? eſt.

Mittã enĩ ait vobis heliam theſbiten qui conuertit

coꝛda patrum ad filios
Hict eſt ait hel vas ſi attendè diligent᷑ volueritis mittũ enĩ ait an⸗
gelũ meũ ante faciẽ tuã. Recte autẽ appoſuit ſi vultis recipere ·
nõ veni cogẽé 4quẽſed gratã ab omibꝰs petè mentẽ videret. Zigfi
cauit aũt iohannẽ helyam eſſe · et helyam iohannẽ · vtriq; enl vna
admiſtra eõeʒ ſuſcepũt.et pᷣcurſoꝛes ambo cõſtituti ſũt. Quapꝛopt᷑
nõ dixit · hic eſt ꝓfecto hel pas · ſed ſi vultis ſu ſeipe hic eſt· ſi mẽte

videlicz attenta viuſq; geſta et anio facili nõ etencõſo cſiderare

vlueritige
zinſet keinl
Qihes
☛
ſerebat in
juiorzeruft
obiwtauatttil
ltate lins en
ngtit ai.
Caotrt.
inceie
Pmid ulad
dequib ton
pnhun cun
lanti npiitt i⸗
ngendüeosi
milis eſtpueni
ſoſaltaſtisla
awgaſag
e
eltmmi
lamdiligent
pbeuchquude
Cui aunm
ſmiis dr⸗
ammegualt
Glde e
Cü dhe⸗
cunt Nme
ducigat

mworatoꝛ
Hrimts
hines advos
ſui g figri
na⸗ß diuſig⸗
iulryefin

ndn
wm ii
Bſie W
nRms
malgfund
plel dng
dr,
rihchhintn
inifinnt.
ziliei ſbrg
ſengntn Mn
WOdahe
Wüni
ruſpnmetg
mrit ilin
me un diai ſit⸗
ndm mnrii
nikan im
Nd

ANdi,

uipin ni.

tmn tmit 9
ula ami Mi,
nig
W

mw ⸗
mquan

es in 1

. , ℳ⸗
uſ rn

volueritis. nec finẽ hie fecit · ſed ut oſtẽdat qta ſ olercia opꝰ ſit cũ

di xiſſet helyas qui vẽturꝰ eſt et cõfeſtim adiecit

Q ui habet aures audiendi audiat
Multa vero huĩoi ut ad introgandũ eos intendẽt enigmate pro⸗
ferebat ·qui ſi nõ excitabant᷑ · i quaſi doꝛmitãtes negligebãt. młto
quioꝛes certe fuiſſent ſi apte planeq; omĩa dixiſſet. Nemo enim
obict᷑ audebit ita difficilẽ iheſũ fuiſſe ut introgandi fiduciã diffi⸗
cultate illius emitterẽt. Nam qui de puis rebs ꝑ tẽptacõnem int᷑⸗
rogabãt · qui ve ſub dole querẽ q;uis ſepiꝰ refutati fuerĩt. nũquã
ceſſauerũt. Quomõ nõ qſiſſent de neceſſarijs ſi diſcẽdi cupiditate
incẽſi fuiſſent·et qui de legabilibs q̃ᷓrebãt quod nã eſſet mãda tũ
pᷣmũ nulla opoꝛtunitate inducti ſciſcirabant᷑ quomõ dictoꝝ ſuoꝝ
de quib rõeʒ reddè ſi dubia erãt tenebat᷑ ſenſũ nõ inueſtigarent·
preſtim eum iße ad hoc incitare videretur. Nam cũ di xerit vio⸗
lenti rapiũt illud et qui habet aures ad audiendũ audiat · ad int᷑⸗
wvgandũ eos impellabat. Cui autẽ aſſimulabo generacõʒ hanc ſi⸗
milis eſt pueris ſedentib: in foꝛo dicẽtibs tibia cedinimꝰ vobis
nõ ſaltaſtis · lamẽtati ſumꝰ et nõ plãxiſtis hec rurſꝰ q;uis ſuſpẽdi
ſepariq; a ſupioꝛibs videant᷑. valde tñ illis cõinneta ſũt et ad illũ
locũ ꝑtinẽt · quo ſibiipi cõſona iohannẽ facè et nõ cõtraria ut illi
eſtimarũt oſtẽdebat · ꝓbat igit᷑ nichil ſpet̃are ad ſalutẽ ipᷣoꝝ quod
iam diligent᷑ adhibitũ nõ ſit: ex in mediũ illud quaſi adducit ꝓ⸗
pheticũ quid oꝑtebat facẽ huic vinee et nõ feci

Cui autem ſimilem exiſtun abo hanc generacionẽ
ſimilis eſt pueris ſedentibus in foꝛo · qui clamãtes
cum equalibus dicunt cecinimus vobis et nõ ſal⸗
taſtis lamentati ſumus·et non planxiſtis · venit

enum io hannes neq; manducãs neq; bibens et di⸗

cunt demonium habet ˖ venit filius ho minis man⸗

ducãs atq; bibens et dicunt ecce homo verax vi⸗

ni potatoꝛ · pu blicanoꝝ amicus et peccatoꝛꝝ
Huĩoi autẽ eſt quod dicit᷑ oppõitis quibuſdã itineribs. Ego et io⸗
hãnes ad vos venimꝰ idemq; fecimꝰ quod venatoꝛes ſolent facere ·
qui qñ fugaciſſima captuq; difficilima inſectant᷑ anĩalia.nõ vna

via · ſj diüſis nõ diuũᷣſis ſolũ ·ſj ꝑ cõtrarias plerũq; aggrediũtur
ut ſi alteʒ effugerũt in alteꝝ incidãt. Nam quoniã vniũſũ pene

genus hoim maxime ieiunãtes ſolet admirari et duriciẽ vinẽdi
nimiũ appꝛobare. Idtco ſtatim a teneris vnguickłis diſpẽſacõe di⸗
uina duriter vixit iohãnes. vt adhuc ad credendũ verbis ſuis po⸗
puli ducerent᷑. Sed cuius nã rei gracia inquies hot ipᷣe iter vinẽdi
ingreſſ? nõ eſt. Pmmo vero hanc quoq; viã ipᷣe cõfecit·cũ qᷣdra⸗
ginta dieb; ieiunauerit et circũierit ita docens · ut nõ haberet vbi
caput declinaret. Sed tñ eciã alit᷑ ad ipᷣm ſparauit ut faciliꝰ omẽs
lucrificaret. Multo enĩ maius erat teſtumomũ eius qui duiſſima
diſciplina viuendi fuerat vſus appꝛobari· q́; ipſum ieiunare atq;
duriter vinẽ. Preiea pter vite ſanctimoniã nichil alind magni
iohãnis oſtẽdit. Nullũ enĩ ait ſignũ iohãnes fecit · xp̃ᷣs vero ſig⸗
noꝝ atq; miaculoꝝ teſtimõio daruit. Illã aũt aliã vinẽdi viam
iohãni oĩno poſtea dimiſit · ipe vero publicãoꝝ atq; petoꝝn mẽſas
elegit vt publicãos et petoꝛes ſaluaret. Inirogabimꝰ ergo indeos
ſi ieiuniũ admiant᷑ atq; oollaudãt. Cur iohãni ieiunãti nõ credi⸗
derũt. Cuiꝰ verba ad iheſũ aptiſſime illos reducebãt. ( ſi uius
quedã res atq; triſtis ieiuniũ ſibi videt᷑ · eur iheſũ cõmedentẽ atq;
bibentẽ repulerũt. vtraq; enĩ via ſine iohannẽ ſiue ibeſũ reepiſ⸗
ſent ſalutẽ ↄſequebant᷑. Illi autẽ quaſi crudelis quedã beſtia ↄtu⸗
melijs vtrũq; lacerarũt. Pret᷑ea nemo nõ inſanꝰ cõtraria ſimul
vitupare ac laudare ſtudet. Quod aut᷑ẽ dico tale quid eſt qͥ remiſ⸗
ſos letoſq; homĩes laudãt.hy ſeueros atq; triſtes ferre nõ poſſũt.
St qͥ ſeuos laudant · hy letos vepudiãt. Nos enĩ poſſumꝰ vtroſq;
ſumł indicõ nr̃o appꝛobare. Propterea eciã ipᷣe ait.tibia cecinimꝰ
vobis · et nõ ſaltaſtis · ideſt remiſſioꝛe vinẽdi diſeciplĩa volui vos
attrahè et noluiſtis.lamẽtati ſumꝰ et nõ planxiſtis.ideſt noluiſ
tis attentã iohani mentẽ adhibere · qui duriſſuna diſciplina vi⸗
uendi ad vos venit. Non enĩ ad alind iohãnes ad alind ego vos
indico. Quippe vnũ ẽ veuſq; ↄſiliũ · eciã ſi vinẽdi ſtudia cõtraria
videant᷑. Quapꝛopt᷑ ea que vtriſq; facta ſunt cõmunia ſũt. Non
enĩ ad diſerepancia · ſed a ſũma cõcoꝛdia cõtrarias vias elegimꝰ ·

que tñ ad vnũ exitũ oĩno pducũt· qua igit᷑ excuſaciõe vti potitis

St iuſtificata eſt inquit ſapiencia a filijs ſuis
Ideſt nulla vos potui attrahere via quare iure me iam incuſare
nũquã poteritis · quod de patre piter dixit ꝗpheta. ut inſtificeris
in ſermonibʒ tuis · deus enĩ q; uis ſciat nichil boni vos fact᷑os ꝓ⸗
curacõe tñ ac pruidẽcia ſũma erga vos vtit᷑.ita eciã ut hys qui
umpudẽtiſſimi ſunt· nee vmbrã quidẽ dubie atq; ingrate excuſa⸗
cnis vlinquat. Si vero exempla quibs vtitur tenuia quidã nbi

gicnt ace,
gienciu fm⸗
indeisclin
enag fuiſ⸗
allitnukun⸗
adern guin
de iohumneie
hijmd
ſengnugni
dicta ſar auud
Ror mi gun⸗
Wawis T
cati dele
ſusdee noͤ
cordis Mone
vixtqſi ben
Tunciget
aubus faet
Gücrter
Kdd
fuirvndege
pana gur ,
Qonim
vitmere
ſner ne
roer ſin
Snchben
ſchunfe

edwiin
is Nii
düentie
Kift id
uniamg
W fu⸗
is iifin
V Ame 1eg
inng
5kenig,
iiven
anin
in ianin ti
wait cpiin
ücnedni
ſ iriͤ nyl⸗
tiſan;
umANNN

/

WNpit
ei nſir /
Sactu emmn
MMeplu wriw
nias⸗i wlif
n iegliu ni⸗
iinde s
Dead
ünwiai.
tmushitziign⸗
ruſace
1flsſn

n minn

—
torim iut

f,inai uine
1t, mng
mmuN

vident᷑ ac ↄpõitꝰ oꝛõis ↄtext?ꝰ nõ induearis. Ad fragilitatẽ enĩ au
dienciũ ᷣmo ſp acoomodãdꝰ eſt. Sic ezechiel multis ſiłitudĩb⸗ que

indeis cueniebãt vtit᷑ q; uis nõ ignoꝛaret· a diuina maieſtate ali
enas fuiſſe. Id enĩ maxime dignũ atq; gratũ deo eſ t. quod imbe⸗
cillitati humane accõmodatũ ad ſalutẽ noſtrã pertinet. Cu vero

aduerte quẽadmodũ repugnãtibs indeis ſeipos implicabãt. Nãq;

de iohanne ieiunante dixerũt q) demoniũ haberet idem ißi rurſ⸗
hocipᷣm de xp̃o ↄtrario quodammõ vinẽte affirmarũt. Sic ſibiipis

ſemp repugnãtes nũquã ↄſtant᷑ idem ſenſerũt. Lucas autẽ ad ea qᷓ

dicta ſũt alind eciã addit · q̊ mł tomagis indei accuſãdi eẽ videnẽ
dicit eni quoniã publicani inſtificarũt deũ ſuſcipiẽtes baptiſma
iohãnis. Tunc incepit q̃ſi miſas exprobꝛare ciuitates cũ iuſtifi⸗
catã eſſe ſapienciã a filijs ſuis plene oſtendiſſet . nã que docẽdo per⸗
ſuadere nõ potuit · qui ſignis atq; miraculis nõ effecit. ut duriciẽ
coꝛdis deponerẽt ad expꝛobrãdũ iĩã accedit. quo młromagis michi
videt᷑ q; ſi foꝛmidinẽ atq; timoꝛẽ incuteret B
Tunc igitur ait iheſus cepit expꝛo bꝛare ciuita tes ĩ
quibus facte ſunt plurime virtutes eius quia non

egiſſent penitenciã ve tibi thoꝛoca · ve tibi bethſaida

Et ut vrdeas nõ natura illos tales fuiſſe nomẽ illius vrbis po⸗
ſuit vnde quĩq; micuerunt appoſtoli. Nam philippus et duo illa
paria que appoſtolatꝰ verticẽ tenuerũt inde fuiſſe dicaon

Quoniam ſi in tyro atq; ſydone facte eſſent ait·

virtutes que in vobis facte ſunt. olim in cilicio et
cinere penitẽciam egiſſent verũtamen dico vobis ·
tyro et ſiooni remiſſius erit ĩ die indicij q; vobis·
Et tu capharnaũ que vſq; ad celum exaltata es.
vſqʒ in infernũ deſcendes quia ſi in ſodo mis facte
fuiſſẽt virtutes que facte ſunt ĩ te mãſiſſent vtiq;
vſq; in hanc diem · verũtamẽ dico vobis quia ter⸗
re ſovo moꝝ remiſſius erit in die iudicij qʒ tibi
Mon ſimplicit᷑ neq; ocioſe ſodomoꝝ fecit mencionẽ ſed ut oſtẽdat
q; maxuma ſit prauitas eoꝝ qui nõ ſolũ pᷣſẽtes. verũ eciã pteritos

omẽs vicijs ſupaſſe vident᷑. Sie eciã alibi modo ad nininitas. mò́ͤ
ad reginã auſtri cõferens ipos ↄdẽpnat.veꝝ ibi eoꝝ qui recte. hic

SV

eoꝝ exiplo qui perã fecerũt qs mõ ꝗguiꝰ ẽ eos accuſ at. Hane ↄdẽp⸗
nãdi legẽ ac vẽeʒ eʒechiel quoq; nõ ignoꝛauit· die enĩ ad iheruſalẽ.
inſtificaſti ſoꝛoꝛes tuas ĩ omĩbs pectatis tuis. ita vbiq; vereri teſ

tamẽto docena ſua ↄſumilis eſt. Pec tñ oꝛõeʒ adhue vſq; ſolũ pw⸗

duxit · ſed maioꝛẽ incutit metũ dicẽdo · Fuioꝛa incredulos indeos

qᷓ tyrios atq; zodomitas expectare ſupplicia · ita ipos partim qm
ut miſeros luget· partim quoniã terret · allicere ſtudet
Exhoꝛtacõ iceſmmaſeptima ꝙ fugiẽda ſpctacl a ſũt
ec nos cũ audiamꝰ nõ incredulis ſolũ guioꝛes penas inminè qᷓ;
zodomitas ſi nobis quoq; ipis credamꝰ. Nam cũ veniẽtes ad vos
aduẽas atʒ; pegnos puluẽz excutè inſſerit eaðò ſupplicia· niſi luſpi⸗
ciamꝰ minat᷑· nec id iniuria. Nã ſodomite q;uis iniqͥſſune vixe⸗
rint. ſ eñ ante legẽ a graciã peccarũt. nos aũt pꝰ tãtũ legis et gfe
tam diligentẽ curã qua venia digni erimꝰ aduenas atq; peꝗnos
odio tam magno pſequẽtes· ianuas noſtras· ymmo vero młto
magis aures paupibs claudẽtes. Quid dico paupib⸗· cũ appoſtolis
ipis id faciamꝰ. Nam quãdo publice legit᷑ paulus et tu nõ anĩ⸗
adüutis· quãdo iohãnes tonat et tu nõ audis· inopẽ tu audies · qm
appoſtolũ non audis. Vt igit᷑ paupib⸗ dom⸗ noſtre et apoſtolis
aures pateãt omè ſoꝛdiciẽ ab auriba anĩ detergamꝰ?. Nam q́;ad⸗
modũ ſoꝛdes a limꝰ aures coꝛpis obſtruè ſolent ſic mètric cantus
hinꝰ ſeculi fabłe debitoꝝ onus. credi toꝛũq; ac fenerũ rac aures
mentis ſolent obſtruè atq; inmũdas facè. Quaſi eni ſtercꝰ aurib⸗
veſtris immittũt huĩoĩ colloquia · et quod barbar? ille minabat᷑
dicẽs. comedetis ſtercus veſtrũ. Id nüc multi nõ verbo · ſed re in
vobis faciũt · vmmo vero eciã multo peius ac fedins nã foꝛnica⸗
toꝛij cantus multomagis q; ſtercꝛa ſunt abhomĩabiles. Quodq;
egrius ferendũ eſt. Non ſolum nullã audiẽtes moleſtiã capitis.
Ven eciã ridetis atq; letamĩ.Cũq; vitare iſta abbomiĩariq; debe⸗
retis ſuſcipitis ac laudatis. Deſcẽde igit᷑ tu quoq; in ludũ ſimilẽ·
imitare quod laudas. habeas cũ hys qui huĩoi cmouẽt riſũ ſocie
tatẽ atq; cõmerciũ · ſed ſi ĩ illoipo ↄſoꝛcio cõiungi nolles. cur tãtũ
ei hbonoꝛẽ tribnis. Et legis quidẽ gentiliũ infames eos eſſe volut.
Eu vero quaſi ad legatos aut ducs milicie cũ vniuſa eiuitate
omĩbꝰ cõuocatis effunderis vt vna cũ omĩbꝰ ſtereꝰ in aures tuas
inmittas- ut qui ſeruũ cedis ſi cꝛam te turpe quidqᷓ ꝓtulit · qui
filio id nõ pmittis · qui domi tue quaſi tpitudinẽ quẽdã iſta fieri
nõ patis· cũ verberones qᷣdã et uiles abiectiq; hoĩes ut hec audias
vocẽt nõ modo moleſte nõ fers. ſed letaris eciã atq; laudas et gras

———

igis. Sign
lurpia ut
guen 1
vndeſhn).
audite ti
i thhenin
uwpolſruis
ninim uß
une wbist
ihiacdin
Nocitrrand
Prentilopenn
vipcerbeneb
ſongatamiea⸗
Arinuds p
diidawwu
uli cigan
he peulun we
Kanrgiheu
WNN
ſumgher
alacritate
mnumm qui n

keatis domo

animisolas
uenenoh
lindioffigo n⸗
nhins nerge
Gmſdig cade
wonlfun
nemdien
enmtinnn
dimis hatkr
Aistnt'n
nimiiado
nſt anri
ducichndit
mi, abniz
Mulien⸗

da! u. N ,
ige
mnales i
mſar
daſeilſt
Ni;
mäwine
zusnißinenin
uptii gsaf
Maus ii n
mnyum n)
gitn wpoſce
Nluse m non⸗
vriaisen
ſernierſe
nn D W.
K
uxri
utalm unh
4. Ar nmnnni
u mit ſnn
coin nifuna,/
titis Cuich
nal nianns,
gikiiin
gewufii
nolles 4
nsthuͤn

u vmi⸗n

nruͤt

agis. St quid huic amẽcie maius vmq; poterit inueniri. Sed ege
turpia hee et incentina voluptatũ nec di xi nec cccini vmq; dicis.
Et que na vtilitas eſt ſi cũ nõ dicas libenter audis. Pmmo vero
vnde idipᷣm planũ facies quod nõ dicas. Cum libenter bec cũ riſu
audias; et ad percipiendũ magno curſu ontendasdie michi or
cũ plaſphemãtes audis gaudes atʒ exultas.aut pocius phoꝛreſcis.
aures obſtruis· nõ dubito quũ phoꝛreſcas. Quãobrẽ quia videlizʒ
nũquã tu plaſphemare ſoleas. piter ergo ĩ piloquio eciã facito-
ſi yſuadè nobis oĩno vis nõ libent᷑ ẽpiſfima re verba ꝓferre · tune
tibi credimꝰ. cũ nec audire quidẽ pſpeximꝰ. am quomõ vᷣtutẽ
colis · qui hec audiendo coꝛrũperis. quomõ caſtimõie arduos pocis
pferre laboꝛes qui riſu defluis i cantu meretricõ caperis. Pam ſi
vix que longe ab huiuſcemõi cantib remota eſt anĩa caſtimonie
honeſtatẽ amplectit᷑.quomõ cõtinent᷑ vinẽ᷑ pouᷣt qui in hys vinit.
An ignoꝛatis ꝓcliuioꝛes nos eſſe ad vicia · cũ igit᷑ eciã arte et ſtu
dio ad ea viuamur quõ foꝛnacẽ eini ignis fugiemꝰ. non audiſtis
paulũ dicẽtẽ gaudete ĩ dño. In dño dixit · nõ ĩ dyabolo. qñ igit᷑ au
dire paulum poteris. quando peccaſſe te ſencies · cũ ſi emp ridiculis
iſtis atq; ſpectaculis quaſi ebꝛius efficiaris. P enĩ hue modo per⸗
ueniſti non miroꝛ· pmmo vero et valde miroꝛ. Nam buc quaſi
ſumplicit᷑ ac fere ſine cauſa veniſti. Illuc vero omni ſtudio curſu
alacritate ottidie ruis. Quod inde patet quin fetulentiſſimũ li⸗
mum qui in animas veſtras viſu er auditu infuſus fuit. inde a
theatris domos veſtras cõducitis· ymmo vero in mẽtib⸗ ipis atq;
animis collocatis ac ſumitis· et ea que digna abhomiĩacõe nõ ſũt
auerteris abhomĩanda vero admiaris ac amas multi eni a ſ epe⸗
liendi officio redeũtes balneũ cõfeſtim intrarũt.a thea tris autem
recedẽtes nec gemuerũt· nec laerimã vllã effuderũt.at certe nullã
inmũdiciã cadauer habet. Peccatũ autẽ ita maculat ut nulli fö
tes nulla flumĩa ſed lacrime ſolũ atq; ↄfeſſio mũdare queant. ſed
nemo eſt qui peccati ſoꝛdes q; magni ſint ſẽciat. Nam quoniã nõ
timemꝰ timenda. Idcireo foꝛmidamꝰ que nullã in ſe cauſã foꝛmi⸗
dinis habẽt. Quis autẽ ẽ ille theatraliũ hoĩm adeo magn“ ſonit?
quis tantꝰ tumłtꝰ .qui dyabolici clamoꝛes· qui veſtitꝰ ſathanicꝰ.
alins cũ adoleſcẽs ſit crimẽ nutrit. et naturã aſpectu veſtitu in⸗
cenſu · ceteriſq; huioi effemin ãdo · ad teneriuſcule vmaginẽ puelle
deducẽ etendit. alius ecõtra cũ ſit ſenex nouacula pilos pudoꝛem
omẽzʒ abraſus cinetꝰ aſſiſtẽs ad dicendũ ac faciendũ omia para tꝰ
eſt. Mulieres autẽ nudo atq; aperto capite populum abſq; ruboꝛe

alloqunt᷑ tãtaq; pmeditacse in pudenciã aſciſcũt tantãq; laſciuiaã
inaudienciũ atq; videnciũ animos infundũt. vt vno omẽs anĩo
radicitꝰ modeſtiã e mẽtibs ſuis euellè dedecoꝛe muliebꝛẽ naturã af
ficere · ꝓpnicõſa voluptate cupiditates ſuas implè conari videant.
Cuncta enĩ ſunplicit᷑ que ibi fiũt turpiſſima ſunt· verba veſ tit⸗
tonſura · inceſſus. voces.cantꝰ. modulacões. oculoꝝ euerſiões· ac
motꝰ tibie· fiſtule · fabłkaꝝ maties· omĩa inqᷓ; turpi laſciuia plẽa
ſũt. die ergo quãdo a tãta foꝛnicacõis inmũda cupidine quã tibi
dyabolꝰ? in fudit teißm recipies atʒ reſipiſces. NHon enĩ ignoꝛamꝰ
