Ws N.
ANW
dinie
umnchlen
phng Amn f
unuß⸗
nze nsz d/
msnimt Me
ada
Neda danti
Aiimm
Aans
finm.pinme
Mnsa N
nis itit venu⸗
n werwit⸗n
ariſemt⸗
gis/jn
nid eni
ro NNe

1 rs

neq; id eos ↄuᷣtit · ſed quãto micioꝛ eſt iße tãto magis illi dueſcũt.
Pon enĩ impediti negocijs ſed negligẽtes nõ venerũt. Cum aũt
alius ſe nupcijs · alius bobus excuſat. Nonne occupa cões ac nego
cia iſta ſunt · mĩme · cũ enĩ ſpiritalia vocãt· nulla occupacõis ex⸗
cuſacõ eſt · q́uis hys occupacõibs deſideria obducè ſuã michi vide⸗
ant᷑ · nec grauiter ſolũ peccarũt cũ inuitati nõ venerũt. ſj atrocit
atq; tyrannice inuitãtes ſuos et vitupauerũt et necauerũt · quod
multo ſupioꝛibs grauius eſt. Illi enĩ fruetꝰ repetẽtes · hy vero in
nupiias vocãtes trucidant᷑.quo furoꝛe quid mains eyxecgitari poſ⸗
ſet hoc et paulꝰ qnĩatur dicẽs · qui et dñũm a ſuos ꝗphetas int᷑fece⸗
vunt et nos pſecuti ſunt · ſed ne deo adůſariũ dieẽ poſſint · ac ideo
in nupcias eius nõ veniſſe pater ipᷣe inuitauit. Quid autẽ factũ
eſt poſtea quã venire ſupſederĩt et inuitãtes ſeruos int᷑fecerunt.
Exercitib: miſſis vrbes eoꝛũ incẽdit et eos intimit · hec autẽ dicir

veſpa ſiani et titi facta multo ante ſignificãs. Ita xpᷣo nõ credẽtes

patrẽ eciã exacerbauerunt. Ipſe namq; eſt qui eos puninit. Nee
int᷑feeto xſ̃o ſtatim· ſed poſt quadragĩta annos eos pdidit ut lõ⸗
ganĩitatẽ eiꝰ omẽs viderent. Tunc enĩ demũ pierũt cũ ſtephanũ
lapidauerũt.ĩacobũ obtrũcauerũt · appoſtolos deniq; ceteros con⸗
tempſerũt vidiſti vᷣtutẽ celeritatẽq; reꝝ.· Adhuc enĩ euãgeliſta io
hanne vinẽte alijſq; cõplurib qui cũ xpo vixerũt · ita ip ius euẽtꝰ
pdietoꝝ teſtes facti ſunt illi qui audierũt. Conſidera t ineffabilẽ
eiꝰ erga indeos curã · vineã plantanit · maceriẽ circũpoſuit · ſuos
ad exigẽdos mißat fructꝰ. quib: inifectis rurſꝰ miſit· hys quoqʒ
perẽptis· filius ad ipos venit · q̊ crudelit᷑ trucidato ab eo ipᷣo poſtea
in nupcias vocati venire noluerũt. Aios deinde miſit buos qͥb
ſimilit᷑ necatis tũc tandẽ quia incurabili moꝛbo laboꝛabãt · eos diſ
perſit · ves autẽ iße incurabilẽ ſuũ fuiſſe moꝛbũ oſtẽdũt. Nam ad
ea que dicta ſunt ſtoꝛta eciã ipis rẽnuẽtib et publicani èdiderũt.
Quare nõ ſolũ a ſceleſtiſſimo ſuo veꝝ eciã ab alioꝝ clariſſimo fa⸗
cinoꝛe ↄdẽpnant᷑. Si autẽ quiſquã opponat nõ fuiſſe tũc gẽres vo⸗
catas cũ appoſtoli vᷣberib ceſi pulſi ac nõnulli occiſi fuerũt ſed il
lico poſt reſurreccõeʒ. Euntes enĩ inquit docete omẽs gẽtes. Illud
ꝓfcĩo dicè poſſumꝰ qͥa añ erucẽ a pꝰ crucẽ ad indeos pᷣmũ miſit.
ante crucẽ enĩ ad oues ire iuſſit qᷓ̃ pierũt · domꝰ pfrahel · poſt crucẽ
autẽ nõ modo nõ vetuit verũ eciã iuſſit veritatẽ indeis atteſtari.

MNam et ſi omẽs gẽtes docẽdas di xerit in celũ tñ aſcẽſurꝰ. pmum

illis pdicãdum eſſe ſigficauit · accipietis enĩ vᷣtutẽ ait ſpiritu ſctᷣo
ſup vos adueniẽte er eritis michi teſtes in iudea et in iheruſalẽ a

vſq; ad extrema terre. Et paulꝰ rurſũ qui opatꝰ eſt petro ĩ appoſ⸗
tolatũ ccũciſiõis. Is et michi ingẽtes opatꝰ . Oroptea et appki
indeis pmo ſdicauerũt longq; tpoꝛis ſpacõ ceſi a flagellati in in⸗
dea manẽtes ad domũ ab ipis ꝗpulſi ingẽtes ꝓfecti ſunt. Tu vo
munificenciã hic quoq; ↄſidera. Quoſcũq; enĩ ait inuenietis inui
tate ad nupcias. Nam antea quidẽ ut diximꝰ indeis gentib⸗ p⸗
dicabãt in indea maxime pmanẽtes · ven qͥa pſeuerare ĩ inuidijs
uidei cõperti ſũt. Audi quomõ paulꝰ hanc pabolã exponit vobis
erat neceſſe inquit verbũ dei pmum pᷣdicari. Sed quia indignos
voſipos indicaſtis. Ecce ↄuertim̃ ad gẽtes · pate quidẽ ait ipe nup⸗
cie ſunt · vocati vo digni nõ erãt. NMon ignoꝛabat autẽ indignos
illos eciã poſtea foꝛe. Sed ne vlla reſpõdendi occaſio relinquat᷑lieʒ
id ſciret. ad ipos tñ pᷣmo a venit a miſit. Ita a illoꝝ oꝛa obſtruit
et nos dotet cũcta a nobi ſipᷣis eſſe replẽda eciã ſi nemo quitq; emo
lumẽti ↄſequat᷑. Quꝛa ergo illi digni nõ erãt. ite inqͥt ad cõpita
viaꝝ ac triuia et quoſcũq; inuenietis eciã abiectos viles obuiã
factos inuitate. JItaq; crebw dicebat quia mẽtrices et publicani
celos hèditabũt · fientq; pmi vltimi · et vltimi pᷣmi · id inſte fieri
demõſtrat · hoc quippe faciat oĩm indeos vexabat. quiꝰ incõmoda
ſua ferẽtes quã ipᷣius vrbis ruinã multoq; maius illos moꝛdebat
quia gẽtes introduci iã audiebãt · deinde ne fideles ſola ſe fide ſal⸗
uari poſſe ↄfidãt de pena maloꝝ diſßit. ita infideles ad fidẽ. fideles
vero ad recte viuendũ cohoꝛtat᷑. Indumentũ enĩ vinẽtis aecõ eſt.
verũ cũ ꝑ graciã vocati ſimꝰ.quãobrẽ hec ita minutũ diſputat ·
qͥa videlicet vocacõ a purgacõ ipᷣa ex gracia ſunt · vt bo vocatꝰ iã
et candida indut? veſte ſeim nõ maculet ad diligenciã qᷓ ptinet
vocatoꝝ · Nam ſi nõ qͥa dignꝰ.ſj quia gra tibi largita eſt. vocatꝰ
veniſti optebat te viciſſim ꝓ gracia nõnichil reddè. et non tantã
nequiciã ac ingtitudinẽ poſt acceptũ honoꝛẽ oſtendè·ſed non quia
magna vt undei inquies michi cceſſa ſũt ymmo vero multo ma
ioꝛa. Nam que longo tpoꝛe illis pabant᷑ ea tibi qmuis indignus
eſſes vno tpᷣoꝛis momẽto vniũᷣſa largita ſunt. Ideo paulꝰ ſcribit.
Gentes autẽ pro miſicꝛdia gloꝛi ficauerũt.deũ tu enĩ que illi ex⸗
pectabãt accepiſti · qĩtea magna negligẽtib: inminet pena· nam
ſicut illi quia nõ venerũt cõtempſiſſe recte dicunt᷑. piter tu ſi per
perã vinẽdo recũbẽ audebis. nequicie accuſabis mĩe. ſoꝛd ide nãq;
veſtes ſigficãt· impure vite mackłas hinc abeuntẽ cõtrahè · quocca
et obmutuiſſe ſcribit᷑ · vides quõ quamq; res ita pateat nõ prius
tñ ſupplicia infert qᷓ ille qui pecauit ſentenciã ꝓtulerit. Cum enĩ

nichil⸗
atrocen
pumir
flet“
Mrumn.

taaone
Adiatis
didu anie⸗
videliz ate
NW
bengnit
fulgiaa
an noͤ i
quoͤuſ
ayrait
foopet
ſenſqns
clicgeſe
nöͦalus
1Gemns
moſalang
icraimii
weniuy
c mi
Damäch
Ndwen
tbi venitn
fuille nie⸗
oprat ind
ndi ai
tbi mier
temeit
WwN ſar⸗
medänrh
itynelere
ſis euenmn⸗
ticen⸗

wani
igelannin⸗
ſunt. Tiin
menietis nui
s vgmnehyi,
re limniſs
ontt obis
uun mdignos
Rm ienup⸗
nindiges
llen aobirni
nmmoquitſiemd
rinqt adcin
6d viles obuid
a gulcni
id iuſc feri
wd
Ad
aleft;,
sns
ni vinins mde
nmuti iuti⸗
eo wan i
adtv,
Nounnw
d ſorgi
neNNNn⸗
dimusndigi
w ul ſnnn
meni gueilt
minet eni n

nichil ad ſatiſfaciẽdũ afferat a ſeißo ↄdẽpnatꝰ ad penaã rapit᷑ adeo
atrocem vt dici non poſſit. Noh enĩ tenebras audiẽs hec ſolo illũ
puniri eſtimareq; in loco tenebroſo ↄcludat᷑ pᷣtim cũ ſubiciat᷑ vbi
fletꝰ a ſtdoꝛ dẽciũ. Intolłabłes quippe doloꝛes hys vᷣbis ſiqficant᷑
Eyhoꝛtacõ ſexa geſunanona q; multum de anima
parum aut nichil de coꝛpoꝛe curare debeamus imi⸗
tacione monachoꝛum inducti
Xudiatis qui miſterioꝝ ꝑticipes facti et ad nupecias admiſſi ſoꝛ⸗
didũ anĩe amictũ geſtatis. udiatis vnde vocati eſtis a triuijs
videliz atq; cõpitis. Audiatis quales antea fuiſtis claudi ꝓfecto
Aceci anĩo qui moꝛbus vicõ oꝛpis multo deteſtabilioꝛ ẽ. vereami
benignitatẽ vocãtis. nemo ĩ ſoꝛdicie veſtitꝰ pmaneat.ſj vnuſ qſq;
fulgẽcia opet᷑ anĩe in dumẽta. Xudiatis mulieres- audiatis viri
qa nõ ẽ opꝰ vobis hys aureis ſ illis interioꝛibo oꝛnamtis · ſcitote
quõ q̃uſq; iſta retineamꝰ.difficilimũ ẽ illis vti.nõ enĩ poſſumꝰ n
coꝛpꝰ et aĩaʒ ſił exoꝛnare. nõ poſſum⸗ inquã et mãmõe ſeruire et
xpᷣo vt optet parẽ. Repellamꝰ igit᷑ truculẽtiſſimã iſtã tyränidẽ.
Mam ſi quis aureis domũ tuã velit depẽſis oꝛnare.te vero nudũ
in cilicijs ſedere ogeret nõ equo animo id ferre poſſes. nunc vero
nõ alius · ſed tuipe domiciliũ anime tue coꝛpꝰ dic auro et gemmis
Texoꝛnas · animã vero in t᷑̃pitudine cilicij ſedentẽ negligis igno⸗
ras foꝛſan ciuitatis pncipẽ magfice oꝛnari opoꝛtẽ· ꝗpterea ciuitati
quidẽ tẽtoꝛia · pnᷣcipi autẽ purpura et dpadema cõtexta ſũt. parit᷑
erg eciã tu vilioꝛa cpi tribue.mentẽ vero atq; animã ſtragula

atʒ oꝛõa magfice polias a ĩ ſublimi ſolio atʒ ſplẽdido ſedẽ pmitte

CTu autẽ ecõtrario penitꝰ facis. Nam vrbe magęfice compta aĩm
qui regnare debet a paſſionibs iunctũ trahi pmittis. nec ĩ mentẽ
tibi venit non ad nupcias ſumplicit᷑ ſed ad dei nupcias te voca tum
fuiſſe · nõ cogitas quomõ ĩ hoc inuitatã animã thalamos ingredi
opteat in deaurato veſtitu varietate circũdatã. vis ut tibi eos oſ
tendã qui ↄdignas hys nupcijs veſtes amiciunt᷑. Illoꝝ in mẽtem
tibi veniet ſanctoꝝ de quibꝰ pdie bmo habit? eſt qͥ cicilio induunt᷑
heremũ habitãt.qui cõueniencia hys nupei)s amicula poſſident . ꝗᷓ
res inde patet qmia nũquã oblatas purpuras acceptarẽt. ſ quẽad
modũ vex ſi quis pãnoſa indum̃ta paupis ei offerꝛet abhomĩaret᷑
atz repelleret. nõ aliter illi regina purpurã vtempnũt . quod ideo
illis euemire ſolet quia pulchtudinẽ cultus ſui nõ ignoꝛant . vnde
lit vt taq́; araneaꝝ telas veſ titũ regiũ deſpuãt. hec illis inſtituta

cilieioꝝ vſu cõfirmata ſunt. Inde regib; eciã ipis excellẽcioꝛes ſũt
atq; pᷣſtancoꝛes. Nam ſi poſſes mẽtis eoꝝ atq; anĩ ianuas veſare
et nudas cogitacões eoꝝ · et omẽʒ interioꝛ? oꝛnatũ ↄſpicèẽ fulgoꝛe ꝑ⸗
culſꝰ? in terrã concidẽes ·˖ nec illaꝝ veſtiũ ſplendoꝛẽ. nec ↄſciencie lucẽ
pferre poſſes · ad quoꝝ tabernacła nos mittimꝰ.nõ quia pꝛiſcꝛũ
viroꝝ miabilia deſint exempla · ſi quoniã pñtibs rudioꝛes magis
moueri ſolent. Michil ergo in tabernackis ſuis triſte inuenietis ·
ſed tam; in celo tuguria fabꝛicati · ſie longe a ſeculi pturbacõib⸗
habitãt aduſus dyabo lũ militãtes cũ leticia eũ expugnãtes. J⸗
curc enĩ in ſolitudie domicili ↄſtituerũt · ciuitatibo et celebꝛi ha⸗
bitacõe hoĩm oĩno relicta · quoniã qui bellũ gerit non poteſt domi
ſedere. Zed neceſſe eſt quaſi ſubito migraturꝰ ſparato in diem do⸗
micilio habi tare. Ita illi ecõtrario nobis oĩb habitãt. Nos enĩ
nõ ut in caſtris ſed ut in habũdanrte trãquillitatis ciuitate vini⸗
mus. quis enĩ vmq; in exercitu domꝰ fundamẽta iecit· quis edes
edifficat cũ inde paulo poſt deceſſur? ſit · nemo ꝓfecto. Zed ſi quis
id eciã fac vellet quaſi ꝓditoꝛ trucidaret᷑ · quis in caſtris agri in⸗
gera emit· quis miles mercaturã exercet. null⸗ certe. Neq; id in⸗
inria ad preliũ enĩ nõ ad caupõis inquit venimꝰ artes. Cur igiẽ
caſtroꝛũ loca excolis qᷓ paulo poſt relieturꝰ es. In patria inquit.
bec nõ in caſtris faciẽda ſunt · bec tibi a me ſimilit᷑ dicunt᷑ ceum in
ſupᷣmã ciuitatẽ pueneremꝰ tũc iſta facio. Pmmo vero nullo tibi
laboꝛe opus ibi eſt cũ vniùſa hec a rege tibi ſparata ſint hie igiẽ
ſatis eſt nobis foſſam facè vallũ ↄſtituẽ · edifice opus non eſt.
Vudiſti vnq; ſythaꝝ qui abſq; certo vagant᷑ domitcilio vinẽdo cõ
ſuetudinẽ . ita xpianos circũeuntes oꝛbem aduᷣſus dyabolũ pug⸗
nãtes · captiuos a manibo eius rapientes · omib tpᷣalib neglectis
viuẽ opteret. Cur itaq; magficas edes ſtruis o homo · an ut teipʒ
magis vincias. Cui theſaurũ obruis · et dyabolũ aduſus animã
tuã inuitas. Cur menia condis an ad carceres tibi oſtruẽdos. C
ſi hbec tibi difficilia neglectu videant᷑ ad tabernacła monachoꝝ pꝛo⸗
fic ſcam̃. ut re ipa facile iſta ↄtempni poſſe perd iſcas. Tuguria
ſibi ↄſ tituerãt que ſi relinquẽ opoꝛtebit ita facile id faciunt ſicut
milites caſtra et abſq; vllo doloꝛe derelinquũt. S imilit᷑ enĩ militi
bus in diem habitant et multo ſuauiꝰ vinũt. JFane iocüdius eſt
deſerta loca erebris tabernacu' monachoꝝ plena cõſpicẽ · q; tẽtoꝛia
militũ quã haſtas cõfixas. quã multitudinẽ hoĩm ferrea capita
ꝓd ucenciũ. quã radiãtes clipeon vmbones quã hoĩes vndiq; ferro
ceircũdatos. quã pᷣtoꝛiũ ex tpoꝛe ↄſtructũ · quã latos campos hoĩb⸗

ͤmeder
er Woy
dumit
modu!
cu plun
ſum mo
oy mine
inglond
il vir
lecdi pecit
tarras
tane er
oma yh
nes carn
atiy nnn
altera er⸗
lnwlm
gedapinr
oon
noͤrwwrn
Amhue
ſedhaſ
puſaet ⸗
lecto vtu
lsarreſo
Npiciites
r
noͤtft ibi
dni ſt n⸗
Adwenden
ſolerdiun
llaudendi
timeit at.
igni ſollien
dcand a
wditatem
o peini⸗
nhbabit

Ainsfit
mnuurie
ci fin
ſnmelti
uis iſci
iass magi⸗
lnuenens⸗
Nantacith
nin.),
accaba⸗
nperdni
N Nn
Muir ſori
sanmrn,
nint u
. i
Mi
n on,
rii
zeweiann
moIN
rairbiigt
gusn,
gialo vini
uwli pug⸗
gingens
dnniß
i nüius mmnt
entsl
8 nornf
itas. Uignn

rid hami

cõmedẽtibs aut canẽtib refecteos. Nam ſi in ſolitudinẽ abierimꝰ⸗
et illoꝛꝛ militũ tuguria ↄſiòabunꝰ. nõ tẽtoꝛia nõ mucronẽ᷑ nõ in⸗
dumẽta aurea qͥbo impatoꝛi regine cõtexit᷑ ſpecrabimꝰ veꝝ quẽad
modũ ſi quis ſupꝑ terrã hac multo felicioꝛtẽ. Inmenſeq; magtudiĩs
cũ plures celos extẽderet is nouũ inauditũ atq; miabile ſpectacu⸗
lum mõſtraret nõ alit᷑ illic intueri licet. Non enĩ celo diuerticła
eoꝝꝛ minoꝛa eſtimãda ſunt. Angeli nempe vmmo vero ipᷣe quoq;
angeloꝝ dñs ad eos ſepe numero diutunt᷑. Nam ſi angeli abꝛaha
illũ virũ mulieri cõiunctũ a fſilios nutrientẽ libalitate homis al:
lecti pecierũt · multomagis cũ maioꝛẽ virtutẽ inuenerint et hoĩes
carnis cõtemptoꝛes ac pene extra cdꝛps cũ illis moꝛabant᷑ et cõſen⸗
taneã eis coꝛeã ↄſtituẽt. Menſa enĩ illoꝝ omĩs luxus inmunis ſu
pᷣma phᷣia referta ẽ.nõ ſunt ſaguinis riuuli apud eos nõ inciſio⸗
nes carniũ nõ nidoꝛes acuti.nõ fumꝰ pĩguedinẽ redolẽs · nõ curſꝰ
atq; recurſꝰ nec tumultꝰ et᷑ clamoꝛ impoꝛtunꝰ. ſed panis et aqua
altera ex fonte nitido· alter ex iuſtis laboꝛibꝰ. Que ſi liberiꝰ epu⸗
lari voluerint recentibs herbis mẽſa replet᷑ maioꝛq; inde voluptas
q; e dapibs regnũ ↄſurgit. Nullꝰ enĩ hie metus aĩos quatit. Ne
mo pncipũ in ipellat· nõ irritauit vxoꝛ· nõ triſticiã intulit infãs
nõ mmius riſus emolliuit · nõ multitudo adulatoꝝ inflauit. ſed
oĩm huĩoi remota turba angeloꝝ qſi menſa fruunt᷑. Ex feno ſibi
ſedilia ſubi ciunt᷑ ſicut xp̃ᷣus in heremo fecit cũ milia hoĩm paucis
paſcèt panib⸗· multi autẽ nec caſam quidẽ vllam habẽt ſed celo ꝓ
tecto vtunt᷑ et luna loco lucerne nec oleo nec mĩſtro indigẽtes. Il
lis certe ſolis condigne luna deſup lucet · hãc mẽſam in celo angeli
deſpiciẽtes letant᷑ et gaudẽt. Nam ſi eũ vnus peccatoꝛ penitenci ã
agat letant᷑. Quid nõ faciẽt tot iuſtos vidẽtes imitacõe pfici ſua·.
nõ eſt ibi dñs ſed ſeruus · ſjo omẽs ſᷣui.omẽs liberi · ac omẽs deniqʒ
dñi ſũt nõ eſt enigma qð dico. Alt᷑ enĩ ali et ſßuit et dñat᷑.noete
adueniente nemo meſticia oppꝛimit᷑ · quod multis vulgo euenire
ſolet diurna cogitacõe negocia repetentibs. poſt cenam nõ ſunt ad
claudendã poꝛtã et vectem imponendũ ſolliciti. Quippe qui nulla
timeãt latrocmia nec magna ineyxtinguẽdis lut᷑nis et cõprimẽdo
igni ſollicitudine fatigant᷑.ne ſcintilla exiliẽs domũ purat.Col
locucio eciã eoꝛũ ſumili trãquillitate oꝛnat᷑.nõ enĩ cq;admodũ aliũ
pncipẽ eſſe factũ.aliũ pꝛincipatũ emiſiſſe moꝛtuũ eſſe aliũ·er he⸗
redita tem alterius in altenꝝ deueniſſe ceteraq; huĩoi que nichil ad
nos peinẽt colloqunt᷑.Sed ò futuris ſꝑ phiant᷑ · q̃ſ aliũ quã nos
oꝛbem habitãtes qua ſi in celũ trãſlati ac ibi viuẽtes ſic ð celeſ tib⸗

—
ℳ4
.„
„ 6

ſemꝑ de ſmu abrahe de coꝛonis ſanctoꝛũ de ſocietate xp̃i diſputant
pneiũ autẽ nulla ſibi memoꝛia eſt. Sed q;admodũ nos nũquã qͥd
ſoꝛmice in cauernis ſuis facè dicimꝰ. eodẽ illi mõ quid nos facim⸗
nolůt ogitare · ſed de ſũmo rege de bello aduerſo dyabolũ de fugiẽ⸗

dis inſidijs eius de virtutib⸗ et vita ſanetoꝝ diligenẽ meditank.

Quid igit᷑ inter nos et foꝛmicas inteſt ſi collati ad illos fnerimꝰ⸗
Ham qadmoð foꝛmice coꝛpoꝛis dũtaxat curã habẽt. piter et nos
certe. Pmmo vero młto peius. Non enĩ ꝓ vebus neceſſarijs ch⸗
admodũ ille ſolũmodo laboꝛamꝰ.ſed ꝓ ſupfluis eciã ac turpib vi
gilamꝰ.vitã ille nullo crimine pagũt.nos vero auaricie buiẽ᷑tes·
nõ illasſed lupos atq; leones imitam̃. Cur dixi cũ multo ſunus
peioꝛes· nõ aliter enĩ quã rapiendo vinè natura illis cõceſſit. nos
autẽ quos rõe ac eq̃litate honoꝛauit nõ pudet inmaniſſimas feras
rapina ſupare. Sed monachi angelis equales longe a nobis oĩbs
abſunt. Omibꝰ enĩ alio quodãmodo quã nos vtunt᷑ ·omĩaq; ſibi a
noſtris aliena ſunt.cib:.domꝰ.calcei · locucio.ſi quis vero colloch⸗
tes illos aundiret · ↄgnoſcèt continuo dignos celoꝝ illos.nos vero
eciã indignos rerrarũ ciues eſſe- qpterea ſi quis aliqua dignitate
in ſignis ad eos pfectꝰ fuerit tũc maxime vniuᷣſꝰ hie timoꝛ vpꝛe⸗
hẽdit᷑ bᷣtutis enĩ ulle cultoꝛ qui nullũ hũanaꝝ veꝝ piculũ fecit ꝓpe
magiſtrũ militũ pnᷣcdipatu ĩacentẽ in feno ſup puluinar ſoꝛdidũ

ſedet.nõ enĩ abſunt qui aſſentaciũcula in maius illũ extollant.

Sodẽ itaq; mõ fit veluti ſi quis ad aurifabꝛũ aut wſetũ venerit.
Kecipit enĩ ab auro et roſis q;dam coloꝛis ſplendoꝛẽ. Sed qui ae⸗
cedũt illis nõnichil a fulgoꝛe illoꝝ vtilitatis ↄſecuti a pᷣoꝛe ſupbia
plerũq; liberant᷑· ac veluti ſi quis editui locũ pecierit eciã ſi mĩmꝰ
ſit magnꝰ tñ atq; ſublimis videt᷑. Sie donee cũ illis fuerint excel⸗
lencõꝛes apparent. Cum vero inde abierint quaſi a ſublimioꝛe loco
deſckderint huilioꝛes vident᷑ · nich il eſt rex apud eos nichil pᷣfect?.
Sed q;admodũ nos de pueroꝛũ ludo ridemꝰ ſie illi ſupbie flatũ cõ⸗

tempnũt. Quod inde patet quia ſi tuto eis regnũ offerat᷑ nũqua

regnare velint. vellent autẽ niſi hec regna deſpicerent niſi caduca
et inania ducerẽt. Cur igit᷑ nõ quaſi trãſfuge ab hac mi ſeria ad
illã ſpõte beatitudinẽ cõuolabimꝰ.nõ gradiem̃ ad illos anglos.
nõ cãdidas ſumemꝰ veſtes ac quaſi pompã circũferẽs has nupeias
violent᷑ petemꝰ. ſed mẽdici remãebimꝰ nichil a paupibs qui ſũt ĩ
trinis differẽtes. ne dicã peius nos atq; miſeriꝰ multo eſſe diſpo⸗
ſitos.deterioꝛes nempe mẽedicis ſunt qui male ditant᷑. Mendicare
namq; melius qᷓ; rapt᷑. alteri eni venia ex miſicoꝛdia parata eſt·

alter
qus⸗

pela
ni
uigi⸗
gruaa

uooe
iuſtiat
neguicia
WwN
ed
cum der

cag
ven⸗
ad vſo
lur liet
Delhu
iſerqu
lioſos in
nabw.
wagatos
po rua
ißins ſie
accuſani
ebat et 6
Aduͦſuntr
illis miſe

ltitdin

ne
nosünl
dnos fuon
wli xfugt
ni mediemt,
lllosſunn⸗
pime nos
ſimnsg,
udii
maüns.
ümin m
AseNaw
umiſimas fnn
wen norisl
omiag ihin
wo lo,
losnos n
aan
WNd.
NhRR
AMinrſanti
mmünnl.
t i mm
nen i,
mait nin⸗
etratdl⸗
. 1 wararre
nipl ſinr
ehris⸗
nicmn in
wmtmiid
1o ue miſni
1) os ni⸗
ris i⸗ nmn
zaugin 4
muin cii
⸗ 4 w
uni/²
ruil
/

alteri atroyx pena ſtatuta alter: nõ offẽdit deũ alter deũ a holes.

quodq; miſerrimũ eſt· ſolus laboꝛes et picula rapine ſubit. frue⸗
tum vero alij plerũq; poſſiderũt.hee igit᷑ recte ſciẽtes vniᷣſã ꝓcul
pellamꝰ auariciã et magno ſtudio celeſte regnũ rapiamꝰ. emo
enĩ nemo inq; deſidia coꝛrupt? illic introire pocit vtinã aũt omẽs
uigi ſtudio et vigilancia diligẽte illius regni rapina locupletem̃
gracia et mißicꝛdia dñi noſtri iheſu xpi amen
unc phariſei conſilium ceperunt vt eum in
ſermone caperent „.
Vne iſtud qñ ſigficat. quãdo maxime illos cõpungi
btuit quãdo elemenciũ ippius admiari debuerũt quãdo
futuroꝝ euẽtꝰ erãt expaueſcẽdi · quãdo deniqʒ; a reb pꝛe
eritis eciã de futuris credẽdũ erat. Magna enĩ ꝓfeeto
uoce ipᷣe res exclamabãt cũ et publicani et ſtoꝛta crederẽt et multi
iuſti atq; ꝗphete eſſent intempti a quib inducti nõ debebãt de pdi
cõe ipᷣoꝝ ambigẽ ſed eredẽ eredẽdoq; humilioꝛes fieri nõ deſmit · tñ
nequicia ipᷣoꝝ ſed inflat᷑. ad vlterioꝛa ꝓgredit᷑. Et quoniã timẽ
tes multitudinẽ᷑ retinè ipᷣm nõ audebãt· alind iter ingreſſi ut in
pieulũ invciãt· impantibs noxiũ fac ſtudent itaq; diſcipłos ſuos
eum herodianis ad eum miſerunt dicentes
Magiſter ſcimus quia verax es et viam dei doces ĩ
veritate nec de aliquo tibi cura eſt· nõ enĩ reſpicis
ad ꝓſonã ho minũ. Dic ergo nobis quid tibi vide
tur licet cenſum dare ceſari· an non

Tributũ eni iam ſoluebãt cũ res eoꝛũ ad wmanoꝝ manꝰ tranſ⸗

iſſet · quoniã igit᷑ vi derẽt· CTheidẽ n indã hac de cauſa quaſi ſedi⸗
cioſos interpſſe hys verbis eciã ipᷣm in ſimilẽ ſuſpicsez impeere co⸗
nabant᷑. Mittunt itaq; diſcipłos ſuos cũ militibs herodis ſic int᷑⸗
rgat᷑os ut vtrumq; pᷣrupta pcipicia laterẽt. et qdqd reſpoͤderit ̈⸗
eps ruat. herodianos autẽ ſumul accperũt ut ſi ꝓꝙ eis veſponſum
ipᷣins faceret ipi crimĩarent᷑· ſin vero pꝛo ipᷣis herodiani continuo
accuſarẽt. At qui didragma ĩã pſoluerat. ſſDhoe illos oĩno fugi
ebat.et q;uis altutro ipᷣm laqueo capẽ ſatis eis erat. malebant tñᷣ
aduſus herodianos quidq; ab eo audire. apterea diſ aplos vna cũ
illis miſerũt · vt illoꝝ pñcia cõmotꝰ in illũ crimẽ labere? quo ceu
factioſũ pnᷣcipi traderent · hoc lucas quoq; ſuboſtendẽs dicit pᷣſente

multitudine int᷑rogacõeʒ huĩoi factã fuiſſe.ut ſeilicet plurimoꝛũ

=

S

7„

teſtimonio res pateret · ſed aduͤſus ſeipos cuncta fabꝛicati ſunt᷑ cũ
tamq; in theatro vecoꝛdiã et maliciã ſuã maĩſeſtarint · pſpice igit᷑

qua aſſecucõne quoq; dolo ipᷣm aggrediunt᷑. Nouimꝰ dicũt qiia

verax esquomõ agit᷑ quaſi a ſeductoꝛe oꝛrũpere aſſerebatis · quõ
paulo ante int᷑ficẽ volebatis· vniuſa nẽpe iſta inſidiãtes faciũt.
Mam quoniã paulo ante inflãmati acriter int᷑rogauer̃t dicẽtes.
In qua poteſtate hee facis nec ad eam inirogacõeʒ optatũ audie⸗
runt veſponſũ adulacõe nũc putãt ita eũ effemĩare ut aduerſus

inſtituta eoꝝ et pſentẽ reꝝ ſtatũ qundpiã dicat vnde vitatẽ quoq;

ineſſe ißi nõ ex anĩo neq; volẽtes atteſtant᷑ · deinde ſubiũgůt · nec
de dquo tibi cura ẽ. Perpẽdis quõ ſe ſubaperiũt meũ velle bᷣmõeʒ
xpm depellẽ . q̊ herodẽ offèdat affectate tyrãnidis ſuſpicõe qͥa ſtatu⸗
tas leges ↄtẽpnẽét. Ita ĩ faccõis mĩe trabè ipᷣm nitebant᷑ · qð eni

dicũt nlła cura ẽ tibi de àquo nee ad perſonã hominũ reſpicis · he⸗

wvdem ac ceſarem ſuboſtendere vident
Dic igitur nobis quid tibi videtur
Munc honoꝛatis n magiſtrũ appellatis· quãdo vero de ſalute nr̃a

diſputat. otumeliamĩ deſpicitis mira vero hec malicia eſt· non
enĩ dicũt. dicas nobis qͥ;d bonũ ſit· quid ↄducibłe· quid legittimũ ·

ſed qund tibi videt ſic illud ſolũmodo ſibi ꝗpoſitũ fuit.Quomõ pᷣ⸗

ſenti pncipa tui hoſtẽ eſſe oſtenderẽt ac pnᷣcipi q̃ſ ſedicioſũ tᷣderẽt.
Quid marchꝰ aperciꝰ ſigficãs arroganciã cupiditatẽq; cedis oſ⸗
tendẽs dixiſſe illos ait · dem? ne ceſari cenſũ · an nõ. Ita furoꝛe qͥᷣdẽ
ſpiabãt et fraudẽ ſub cultꝰ ſi aode inſtruebãt · qd igit᷑ ipe
Quid me temptatis hypocrite
Vides qadmodũ maioꝛe nũc illis acrimõia veſpõdz. Nam quia
magna et apta vtebant᷑ malicia · maius ippe quoq; vulnꝰ intoꝛq̃t
ↄfundetis eos · pmũ cũ in mediũ archana ſua ꝓducat oĩbuſq; pa⸗
tefaciat qua mẽte ad eũ accedãt · hoc faciebat· vt eoꝝ rep̃ſſa neqᷣcia
nũquã alias ſimilit᷑ delinquerẽt. Nam q́;uis magnũ ei honoꝛẽ v⸗
bis defferrẽt. Magiſtrũ appellãtes vitatẽ ei attribuẽtes et proeul
abeſſe vt pſonas aſpi cèt affirmãtes · cũ tñ deus ſit v̈bis decipi non
poterat. Conicè igit̃᷑ debuerũt nõ a caſu ipᷣos increpaſſe · ſed data
opa ſiꝗficare voluiſſe omĩa cꝛdis eoꝝ ſecreta · ſibi eſte notiſſima
licet autẽ ad ↄfũdendã neqͥciã eoꝝ increpacõ illa ſufficèt · nõ fuit tñ
ea ↄtentꝰ. ſed alio ò pacto oꝛa eoꝝ cẽſuit. Cenſꝰ enĩ nummũ in qͥt
oſtẽdite. Cumq; ſeciſſent illo tum lingua ut ſolet ſentencia ꝓfert
impellitq; quia liceat cõfiteri · quod manifeſtã et elarã ei victoꝛĩiſᷣ

Ferebat,
gnis er .
introgat
Jlis ili
Reoit
pr aia
ad guinl
neige nosſ
Etquefu
Penſistni
Prrea an
buth⸗dn d
nda dea
te nligion
ſams ſehoe⸗
untiruinat
ſarmqpeuiſ⸗
Ntadis wue
aen⸗
cos aacerin
dumme gui i
dacis demer
wſibilia en
lox admat
ils videliet
Klunt. Et⸗
Rashr
bont net mn
walin (olür
ewd
i hygf
vero dpniͤr
enti ihmt
vero enamr
Magiſtr
beng filin

ſtet ſoñ

t⸗iage
dicͤ gun
ehans
inz fzaiit,
eftdicins.
Näati udie,

wwuetus

uigu
nii N
Mid
ilun
ninbmnt⸗en
mni npingn,

Xſalue nie
WN
dcmnd⸗
wr. Wund
lodtſi.
bieniy niig,

7 H
o1

dmnu
durobuift/

rieuirzuffin
S
ſticht nuin
7
mi nummi/
ſon n,
leſn
S
/

aſferebat. Quddo ergo introgat. Non quia ignoꝛat introgat. iſj
quia per reſponſionẽ ipſoꝝ obnoxios eſſe vult oſtendere ira nune
introgati · cuius illa effigies eſſet cum illi eeſaris reſpondiſſent.
Illico ſubiunxit H
Neddite igitur ceſari que ceſaris ſunt
Pon enĩ ait dare ſed reddere iſtud eſt qʒ tam ab inſculpto ſunn⸗
lacro quã a ſupſeripcõe oſtendit᷑ · deinde ne vtencõſe dicerẽt homĩb⸗
ne igit᷑ nos ſubicis · ſtatim adiccet

Et que ſunt dei deo
Poreſtis enĩ et homiĩb ſua reddere · ẽ que dei · deo debetis preſtare.
ꝓpterea paulꝰ quoq; dicit reddite omib⸗ debita eui vectigal cui tri
butũ cui timoꝛẽ timoꝛe cui honoꝛe honoꝛẽ. Cu vero cũ audias red
denda eſſe ceſari que ſua ſunt illa ſolũ dici nõ debita que pieta ti
ac religioni nichil officiũt. Nam quod fidei ac bruti obeſt ˖ nõ ce:
ſaris ſed dyaboli tributũ et vectigal eſt. Hee illi audiẽtes obticue⸗
runt inuiti et ſapienciã eius admiati ſunt. Stupere igit᷑ ac credẽ
ſtatim optuiſſet cũ nõ paruũ eis argumentũ ſecreta eoꝝ aperiẽdo
deitatis ſue dediſſet et c mode ac bꝛeuit᷑ oꝛa eoꝝ obſtruendo. Quid
igiẽ crediderũt ne · mĩme. Zed dimi ttẽtes eũ inquit abierũt · p⸗
eos acceſſerũt ſadducei. O amẽciã homim alijs ↄfuſis alijs aggre⸗
diunt᷑ qui alioꝝ exemplo cõmoti tardioꝛes eſſe debuiſſent. Sed au⸗
dacia temeritatis plena impudẽs ſimul et ptinax adeo eſt ut im⸗
poſſibilia eciã inuadẽé nõ vereat᷑ · ꝗpterea et euãgeliſta impudẽciã
eoꝛꝛ admwat?ꝰ hocipᷣm denotauit dicks. In illa die acceſſerüt. In
illa videlicer in qua illon malicia patefacta ofudit eos · qui autẽ
iſti ſunt. Erant quidã apud indeos multo phariſeis inferioꝛes q;
alias qᷓ; phariſei oppiniões ſ equebant᷑ · hy reſurrreccõʒz oĩno nega⸗
bant nec angelũ nec ſpiritũ ↄfitebant᷑ AKudioꝛes enĩ erant et coꝛ
poꝛalia ſolũmodo ſectabant᷑ cõplures enĩ apud undeos hereſis erãt ·
vnde paulꝰ eciã dicit phariſeus ſum que apud nos exqͥſitiſſima he⸗
reſis ẽ · hp æ ſadducei rete qᷣdẽ de reſurrede nichil dicũt ad xp̃ᷣm vᷣ̈ba
vero ↄponũt et rem nõ factã ut ego puto oↄfingũt putantes ambi

gentẽ ipᷣm capè reſurreccõis miſteriũ poſtea deridere. Manſuere

vero eciam iſti acceſſiſſe vidẽtur dicentes.
agiſter moyſes dixit ſi moꝛietur aliquis nõ ha
bens filium ducet frater eius vxoꝛem illius er ſuſ⸗
citet ſemẽ fratri ſuo: erant autem apud nos ſeptẽ

fratres et pꝛimus duxit vxoꝛem et defunctus eſ t· et
nõ habens ſemen dimiſit eam vxoꝛem fratri ſuo.
ſimilit et ſecũdus et tercius vſq; ad ſ eptimnũ nouiſ

ſime autem omniũ moꝛtua eſt et mulier. In re⸗
ſurrectione igitur cuius ex ſeptem erit vecoꝛ:
Vide q;ta puerſitate. Nam ne rephẽdat quia autẽ hec erat. meo
ut dixi indicõ. Nã duobꝛ moꝛtuis· terciꝰ nõ duxiſſet· eo moꝛtuo
ptritꝰ qᷓrtꝰ nõ feciſſet. Ita quĩtꝰ eciã a ſextꝰ multominꝰ.ſ eptim?
vero mĩme oĩm.ſed abhomiĩati illã fuiſſent mulierẽ. Tales qppe
indei ſũt quos videmꝰ quaſi om̃e a frata ducẽdis vxoꝛibo deireri

quare q;uis lex ita cgat ſepe tñ hoc neglexerũt vnde ruch 5 illa

moabitis ad longioꝛẽ illius ↄgnicõis fuit deuoluta thamar a ſo
ceæro ſperma furari cacta eſt. Cuins aurtẽ rei gracia nõ duos aut
tres ſed ſeptẽ fratres fuiſſe fingũt. ut ampla ſicut putabãt racõe
adůſus reſurreccõeʒ poſſent inſurgẽ. SEt q́;obꝛẽ oĩm fuiſſe vxoꝛem
affirmant. vt ambiguitate ipm implicarẽt. Quid igit᷑ xpᷣus. ad

vtrũq; accõmodauit oꝛõeʒ. Et q;a dmodũ vbiq; vere ſecreta eoꝝ re
uelat. SEt nõnumq́; oĩno appareat nonumq; ſi tangit ut ↄſeiencie

ſtimulis moꝛdeant᷑· eodẽ hic quoq; pacto cgitacõib: eoꝛum reſiſtit
vtrũq; igit᷑ oſtendit et reſurreccõeʒ ſcilicet futurã nõ talẽ qualẽ
ipi opmabant᷑.Quid enĩ ait
Eratis ne ſcientes ſcripturas et potenciam dei
Mam quoniã ceu periti auctoꝛitate moyſi a lege nitebant᷑. dẽco
ex ignoꝛãcia ſcripturaꝝ hui⸗ ꝓuenire introgacõe; affrmat. Nã
quia nullã habebãt ſcripture periciã et inmenſã dei potenciã igno

rabãt temptatũ venire audebãt. Cur igit miꝝ ẽ inquit ſi me qu?·

neſcitis temptacõib⸗ aggredimĩ. Cum eciã omipotẽci e dei cui tot
tantaq; apud nos facta picula ſunt nullã noticiã habeatis nec a
ſcripturis nec ab omĩ accepcõne ad eam vↄgnoſcendã inducti eſtis.
Comunit᷑ quidẽ hoĩes concipiũt omiĩa deo poſſibilia eſſe ven qniã
ea cã erat ne reſurreccõeʒ eẽ putarẽt quia eundẽ rerũ ſtatũ poſtea
futurũ arbitrabant᷑ ad in trogata veſpondẽs hanc cauſã remouet
et illius vite dicionẽ oſtendit dicks
Quoniam in reſurrectione neqʒ; nubent neq; nu⸗
bentur ſed ſunt ſicut an geli dei in celo W
Lucas vero ſiẽ filij dei ſ⸗ cripſit · ſi nupcie ibi nõ ſũt. ſupuacanea

conii ir
jue Fulue
ignenit,)

iſaiptuns

ſinſſeut he
nalicia tann
peieQua
ſerad inderrea

un ud pdn

De Wor
miam eg
jacob no⸗
Quiadmoyi
dit/ ſmmnat
plinaadei
ormis dvin⸗
Kan dicn
St audio
Pezbieſe
ſſecutg eſt⸗
tim ut jn
videre honos
yfuht ilemi
Sſorase

ritales mi

ta Niciae
VNWea
tat abomit
es caſwame
tüͦ ſcutis ng
ſie ardus ine
vis⸗ mandn
us eon aits
iſdiätrs no
ſemene, F

fmatin.
münon
or
NWen
aMmhl
Dn hanpi
Funir
ite urnbiefncf
hvtn
igeis0
min
mevad
Fnmnni
witnwigd

Nn
ziarineni
ni AN
lu ehein fi
mi ſaii ri
xauſi m

meießn

rirund

lec eſt. nõ tamẽ quia vxoꝛes non dueunt iĩdcire angeli ſune. Sed

quoniã q̃ſi angeli ideirceo vxoꝛes nõ ducũt· hĩc multa deſtruunt᷑.
que paulus vnio verbo ſigficauit dicens· tranſit ergo enĩ foꝛma
huiꝰ mũdi et ita quidẽ quales in veſurreccõe futuri ſint hoĩes de⸗
ſignatiit.q;uis autẽ ex dictis futurã eſſe reſurreccõneʒ ↄpꝛobat᷑ tñ

a ſcriptura quoq; rõnãdo idipᷣm ↄfirmat. Ita nõ introgacõi ſolũ
ſatiſfecit ſ oppinioni quoq; ipᷣoꝝ mederi valuit. Nam quãdo nõ

malicia tantũ ſed ignoꝛãcia impulſi temptãt vniuᷣſa docẽdo ſolet
aperire. Quando autẽ puerſitate tantũ cõmoti aggrediunt᷑ tunc
nec ad interrogata quidẽ reſpõdet. moyſe igit᷑ quẽ ipi in fauo
rem ſuũ ꝓducunt eos confundit dicens
» „ OD
De reſurrectione vero moꝛtu oꝛum non legiſtis q⸗
niam ego ſum deus abꝛaham et deus yſaac et deus

iacob non eſt deus moꝛtuoꝛum ſed vinencium
Quẽadmodũ enĩ adã q;uis vineret poſteaq; de vetido ligno come⸗

dit . ſentẽcia tñ ꝓlata moꝛtuꝰ erat ſic ꝓfecto iſti a ſi moꝛtui erãt·

pollicitaciõe tñ reſurreccõis viuebãt·quomõ igit᷑ alibi dicit ut et
moꝛtuis Q viuis dñetur . non eſt hoc illi ſimile · moꝛtui namq; hie
illi qui victuri ſunt appellan?
Et audientes turbe mirabantur in doctrina eius
Meq; hie ſaducei ↄfuſi enĩ receſſ erũt. ſ multitudo ſimplex fruetũ
ↄſecuta eſt· veꝝ quoniã talis reſurrectio futura eſt· age omĩa fa

ciamꝰ ut pᷣuatũ ibi adipiſcam̃. St ſi placet eciã ante reſurreccõeʒ

videre àäquos celibẽ atq; celeſtẽ vinẽtes · vi tã facile potitis. Quod
vt fiat ĩ hmũ oꝛo ꝓficiſcam̃ · nõ enĩ vereoꝛ eað ð re vᷣba ſepiꝰ facè

Exhoꝛtacio ſeptuageſima in qua conferuntur ſpi
vitales milites et anteponũtur ſecularibus et con⸗

tra delicias

Videamꝰ igit᷑ eciã hodie ſpiri tales illos exercitꝰ videamꝰ volup

tatẽ ab omĩ trepidace liberã. Non enĩ cũ lanceis ut ſeculi mili⸗

tes caſcra metant᷑. In hys enĩ caſtris pꝛidie oꝛõnẽ abſoluimꝰ nee

cũ ſcutis et galeis.ſj nudos oĩm haꝝ reꝝ ↄſpicies. Opera vero eoꝝ

ſie ardua intuebᷣis · vt ea nec cũ armis qͥdẽ alij facè qant q̃ ſi aſpicẽ

vis⸗ manũ michi poꝛrige. SEamꝰ ambo ad hec pᷣlia te qnemꝰ ĩſtruc
tas eoꝝ acies. In pꝛelio enĩ cottidie ſũt cũ ottidie aduſarios ſuos
inſidiãtes nobis cupiditates miabili victoꝛia fundãt fugẽt huĩq;
ꝓpſternent. Jta illud appoſ toli opere demõſtrẽt · quoniã xpᷣi carnẽ

1 „

cũ paſſionibꝰ atq; ↄcupiſcẽcijs crucifixerũt.Conſidaſti quãto mł⸗
titudo hoſtiũ mucrone ſpiritus ↄfoſſoꝝ iaceat. Non eſt ibi enim
ebꝛietas. nõ eſt ibi ſupfluitas· quod mẽſa illa facile ondit. Jacet
enĩ ibi aq̃ potu pempta temulẽci a młtifoꝛmis hec młticeps beſtia.
Mam cadmoð ſeylla et hydra apud poetas. ſic et ebꝛietas mbktis
capitibs armat᷑ hinc enĩ foꝛmicacõ·hine ira hine mollicies hĩc Epes
amoꝛes oꝛiunt᷑· hec ĩigit᷑ omĩa ſupata ibi ꝓſtrataq; ſunt.qbi ſecu⸗
lares hy milites eciã ſi multa bella ↄfecerint facile ſupan?. Nulli
enĩ enſes· nulle haſte· nichil alind huĩoi aduſus ea capita temu⸗
lencie potuit obſiſtere. Sed gigãtes ipᷣi ac foꝛtes viri qui mille pꝛe
clara geſſerunt facinoꝛa abſq; vinculis vino et ſomno ligati ſime
vulnere quaſi ↄfoſſi iacẽt. Pmmo vero peiꝰ eciã q; cõfoſſi. am
illi quidẽ a ſi ꝓgredi non poſſunt · vident tñ atq; intelligũt. Iſti
vero eciã mẽte capti omi ſenſu carẽt · vides excelſioꝛẽ atq; pᷣſtãcõꝛeʒ
hunc exercitũ eſſe qui volũtate ſolũ eos hoſtes fugãt a quibs iſti
ſupant᷑. Nam cũ matrẽ vicõꝝ oĩm debilitẽt ac eneruẽt adeo ut t᷑⸗
bare non poſſit · reliqua quoq; vicia matre ac capite obtrũcato in
ceis ſepulta ſunt. Qua quidẽ victoꝛia ſinguli eoꝛũ pociunt᷑. NMon
enĩ q;admodũ in alijs pugnis qui ſauciꝰ ẽ qui ſemel ceciderit alijs
Fuis eſſe nõ poteſt. Ita eciã hic fieri ſo let ſed neceſſe eſt ut ab oĩb⸗
hec belua feria. Nam ſi quis pcuſſerit atq; deiecerit impetũ illiꝰ
euitare non poteſt · vides pᷣclarã victoꝛã. Nam ſinguli eoꝝ illud
tropheũ erigũt · q; tocius oꝛbis armati milites ſtatuè nequirẽt.
Omiaàa igit᷑ iacent que temulẽcia gignẽè ſolet · verba ſtolida · mẽs
furioſa · ſupbie flatꝰ.cæteraq; huĩoi.Suũ enĩ ꝓbe hy milites im:
patoꝛẽ imitant᷑ quẽ admiando ſcript᷑a dixit · de toꝛrẽte ĩ via bibit
ꝓpterea exaltabit caput · vultis e regione in gentẽ aliã moꝛtuoꝛũ
multitudinẽ aſpicè pſtringamꝰ cupiditates que ex delicijs que ex
pulmẽtarijs· que ex coquis. que ex mẽſari)js · que ex farcinatoꝛib⸗
ſuccẽdunt᷑.vereoꝛ ᷑te iſta omĩa enarrare ·verũtamẽ dicã nec ſileo
faſianos aues. Jura fuſim artificõ iuxta · hũidas et ſiccas dares ·
leges de iſtoꝛ oꝛdine varias. Nam quaſi rem · p · gubernãtes aut
acies expediẽtes ſic quid primũ · quid deinde afferẽdũ ſit ſanetiũt ·
et alij quidẽ aues piſcibs farcinatas ſubtili arte eõtextas pmo of⸗
ferẽdas eſſe aſſerũt· alij ab alijs reb: oꝛiginẽ tene faciũda ↄtẽdũt.
Ita magnũ certamẽ de iſtis cmittit᷑. Nam et de qlitate et de oꝛ⸗
dine a de multitudie diſputãt . qeq; peius eſt · quib obꝛui merentẽ
ĩ hys gloꝛiant᷑. Mam alij ad meridiẽ vſq; alij diem integrũ ali
per totã eciã ſequentẽ noctẽ ꝓduxiſſe pꝛandia iactant. Conſidera

nierri⸗
Nrawct
Apvda
pule⸗ ſi
ſumuͦt
yunosttt
belea ti
ſati ad
landeigie
ſodidicin
tacdes v
ſom wone
ditates⸗
vnacũ eg
verba tun
ven eii l.
inudis inea
Ge⸗a menta
NNNN
KKGAN
s id
at cie de
ybi venn
menſa dia
GMonachi
non aleban
TPamans
engit,
nduͤſus eos
guiſtad me

tnbulgk,

ceinne nen
ſanmli
Mdiner ve
Nmultisvi
ptinprn
ſcrer ih
mundet eu

