Tunc duo erũt in agro vnꝰ affumetur et vnꝰ re⸗
linquetur · due molentes ĩ mola vna affumetur ·
et vna relinquetur. Vigilate igitur quia neſcitis

guaß

Hec oni
terrogi
et duos B
gueti⸗ 4
mdini ſi
gunt tam
Ffulgent
vſch adc⸗
cile dwur
ectrani
Michi
futuru.
patent.
qliis neſ
guis ißi
tuerit⸗ en
dichs n
JAus
quah
ſinere⸗
natiqr
Poptea
gua noͤe
oſos ne
gißſare
honm oft
ges ſint
ſen vige
guudo aden
4d erub
fwri Ape
ſubripin
ratis ti
diſode.
fiadmo
om ſa

nfins
meNmm

eihenen
entetad⸗

nultwen
iaſean,

lnsan
Nerü ait 1

funmn ſt N

mnienſansnt
nmodiandi
zin miliseſ/
ulutie N
hnswurt
iieehu
r mitsnt
ditgunjn
ae
mgui ulo
tichimnc⸗
is dbuſ
zul⸗dicnit
nolaubiiu
Pirigini
nii ne
uunt niong
ſe cint⸗
nnuft

rum
ſung
isins

qua hoꝛa do minus veſter venturus ſit
Hec omĩa ut dixi et ipᷣm nõ ignoꝛare denotãt et diſcipulos ab in⸗
terrogãdo auocãt. Cuiꝰ rei gracia · dien quoq; noe mencionẽ fecit
et duos in lectulo di xit ſignĩficãs quia inexpectatꝰ ab omibꝰ fere
quietis adueniet· due quoq; molentes ad ipᷣm idem nullu ſollici⸗
rudinẽ ſignificãt · et ad hec quia ſerin et dñi et aſſumunt᷑ et relin⸗
qunt᷑ tam qui in ocio tam qui in laboꝛe et alia atq; alia dignitate
pfulgent. Sicut in veteri quoq; ſeriptura dieit᷑. ſedẽte in ſolio
vſq; ad captiuã que in mola eſt. Quomã enĩ iam dictũ eſt diffi⸗
cile diuites ſaluari. Idcire neq; iſtos omẽs pituros · neq; paupes
ecõtrario ſaluari omẽs· ſed vtrumq; et ſaluari et perire mõ oñdit.

Michi autẽ videt᷑ ex hot eciã ſignificari noct᷑no illũ aduentũ tẽpe

futurũ. Quod eciã lucas aſſerit· vides quõ vnmſa ſibi aptiſſime
patent.· deinde ne rurſꝰ interrogẽt ↄtinuo ſubiũxit.vigilate igit
quia neſcitis qua hoꝛa dñs veſter venit. NMon di xit ſe neſcire ſed
quia ip̃i neſciũt. Ita tñ eos ad ipam pene hoꝛã deduxerit atq; ſta:⸗
tuerit. eurioſioꝛes reddè cupiẽs ab interrogãdo auocauit · vigilate
dicẽs neſcitis ut oſtenderet hac de ſe cauſa dicere noluiſſe

Illud autem ſcitote quoniã ſi ſciret paterfamilias
qua hoꝛa fur venturus eſſet vigilaret vtiq; et nõ
ſineret perfodi domũ ſuam. Ideo et vos eſtote pa⸗
rati quia qua hoꝛa nõ exiſtimatis filiꝰ hoĩs veniet
Pꝛoptẽda igit᷑ hee dieit ißis ut vigilent ur ingiter pati ſint quia
qua nõ exiſtimant hoꝛa ventur? eſt. Sollicitos igit᷑ facit et curi⸗
oſos ne vmq́ᷓ; virtutẽ negligant. Tale quid autẽ eſt quod dicit᷑.

Si pᷣſcirent hoĩes quãdo moꝛituri ſunt · diligenciã ſuã circa illam
hoꝛam oſtenderent. Me igit᷑ in illo ſolũmõ tempe ſed cõtinue dili⸗

gẽtʒes ſint nec generalẽ nec ſinguloꝝ hoꝛã pᷣdicit · vt ſempꝑ eyxpectã do
ſemp vigilent · hac enĩ racõne terminũ vite nõ occuluit. deinde li⸗
quido adeo vt nũquã liquidins dñm ſeißm apellauit · hec aũt eciãᷣ
ad erubeſcenciã deſidie michi dicta vident᷑ ˖ maioꝛẽ diligenciã hut

furẽ expectãtes q; ſalutis anĩe ſue. Nigilãt enĩ tũc ne Aquid ſibi
ſubripiat᷑. Vos vero quis certe ſciatis venturũ dñm. nõ pſeue⸗

ratis tñ. neq; ita vigilatis ut poſſitis nõ imſparati ex hac vita
diſcedẽ. Quapꝛopt᷑ cũ pnicie doꝛmieneiũ dies ille vẽturus eſt. nũ

quẽadmodũ non lederet ille furto ſi furẽ ſeiet ventuꝝ · ſic et vos

quomã ſceitis dñm venturũ paracioꝛes eſſe debetis. Ceterũ quoni a

indicij mẽeionem fecit ad docroꝛes eciam vertit oꝛacionem de pena
et meritis diſferẽs · et pꝛimo bonis collocatis ad peccatoꝛes exitum
facit cõmodoſiſſime oꝛacionem concludens
Quis ergo inquit fidelis ſeruus et pꝛudens quem
conſtituet dominus ſuper familiam ſuam dare eis
cibum in tempoꝛe ſuo· beatus ſeruus ille quem cũ
venerit do minus inuenerit ſie facientem. Xmen
dico vobis quoniã in omnibo ſuis ↄſtituet eum
Die queſo num et hoc ignoꝛãtis . Nam ſi quoniã nee filiũ ſeire
dictũ eſt ignoꝛare ipᷣm affirmas. Quid modo dices cü dubitando
dicere videat᷑. quis ĩgit᷑ fidelis ſeruꝰ. Xn et hoc ipᷣm ignoꝛare cõ⸗
finges. Nequaq́;. nullꝰ enĩ niſi mente capt? id dicet ˖ at qui cauſã

de illo dicere poſſumꝰ. de hoe vero nullã. Quid poꝛo quãdo in tro⸗

gando dicit. petre diligis me. neq; illud ſciebat· aut quãdo querit
vbi poſuiſtis eũ. Ego vero eciã patrẽ ita loquentẽ inuenio. Ipſe
enĩ eſt qui dicit. Adam vbi es.et clamoꝛ ſodomoꝛũ młtiplica tꝰ ẽ
me deſcendẽs igit᷑ videbo ſi ſecũdũ clamoꝛẽ venientẽ opera fiũt ·
ſi autẽ nõ ita ut ↄgnoſcã. et alibi ſi foꝛte audierint. ſi foꝛte intel⸗
lexerint · et ĩ euãgelio· verebunt᷑ foꝛtaſſe filiũ meũ que omĩia vba
imis ignoꝛa cez ſigficent. nõ ignoꝛãs tñ ſed ut eũ decet diſpenſãs

ita dicebat. Adam ergo illo modo queſiuit. ut in excuſ a cõeʒ peci

eũ inducet. De ſodomis aut ita locutꝰ eſt vt nos erudiret nichil
antea eſſe deẽmin andũ qᷓ; ad rem ipam cerciꝰ pueniremꝰ. p ꝗpheta
autẽ ambigue loqui videt᷑ ne pᷣdiccio inobedieneiã neceſſ ario facè
videret᷑. In euangelio vero oſtendẽ voluit quia reuereri filiũ de⸗
b uiſſent. hoc autẽ in loco ne rurſus curioſius pſerurent᷑ et adhue
ut quod rarius eſt pluris oſtendat. Expende autẽ qualẽ hece verba
ignoꝛanciã ſigni ficare poſſunt.ſi quidẽ a te ceõſticutũ per familiã
tuã ignoꝛare nõ potes. pᷣterea beatificat quidẽ eũ.bea tꝰ enĩ inquůꝛt
ſeruꝰ ille quis vero ſit ſilencio tradidit. quis enĩ eſt aut quõ ↄſti⸗
tuet dnñs ſup familiã ſuã quẽ inueniet ſie facientẽ. hec nõ de pecu⸗
nijs ſolũmõ .· verũ eciã de verbis · de virtute. de omi diſpenſacõne
ſingulo homi cõceſſa dicta ſunt.hec parabola vel ad gerẽtes guber⸗
nãteſq; rempublicã aceõmodari poteſt. docet en ĩ vnũquẽq; ad ↄñeʒ
vtilitatẽ omĩa cõferre que ſua ſunt ſiue ſapienciã ſiue pꝛincipa tũ
ſiue quitquid alind. nõ ad detrimentũ oſ eruoꝝ nec ad pdio'; ſuã.
quapꝛopt᷑ vtrũq; ab eo flagitat pꝛudenciã ſcilicet atq; fidem· delieta

*„

mi ab en
8 Wrd
autẽ qun
ne i
diſpeſem
ſaria oſun
net diſpi
dium eei
uitihden
quide de
ioꝛes dun
enl veltt
ded intet
ſnt audi⸗
Quid boe
Reea
RNrwwodoe⸗
peo pern
coͤſecutu
praud
diaut
domim
verberan
dominn
won qu.

poe
Ninroqn
illeignor
noͤqwis d
dwawicn
yeſert m
ignors.
huie pap
lnena
con.

dnnd .
unen

tu
ncgres
lemi
n Fnen
nuem
fiüfen
5 awurg
in Fant
etarglen
waiden
ur gipſen
imni ⸗
firhint
mifi⸗
nätmin,
ieenli
mrdißetin⸗
nlitih N
nun nichil
n’, phel

mid ſiacd

mnflüd,
miNnhu
ullite vett
̃ͦ gimii
11'mi nii
rgnidt
eno⸗
diſpnlicn
igri⸗
urnn
6 ui

Eied

enĩ ab amencia oꝛiginẽ habent.fidem igit᷑ apellat· quoniã nichil

ex reb dñi ſibi attribuit· nee incaſſũ quitqᷓ; expendit. Pꝛudenter

autẽ qma diſpenſare nouerit · optune ſiquidẽ vtraq; re nobis eſt
ne ſeilicz que dñi ſunt ad ꝗprios vſus rapiamꝰ. et ut optune oĩa
diſpẽſem?. NMam ſi alteꝝ hoꝝ abſit eius abſencia alteꝝ oĩno clau⸗
dicat. Zi enĩ fidelis ita ſit ut non furet᷑ · diſperdit autẽ nõ neceſ:
ſaria ↄſumẽs impendio· nõ paruũ id crimẽ eſt. Sin vero ecõtrario
reete diſpẽſat ſibi vero accumulat.ingens rurſus hec culpa. Au⸗
diamꝰ eciã qui pecunioſi ſumus. Mon enĩ doctoꝛibꝛ hec ſolũ eß di⸗
uitibꝰ eciã dicit cũ vtriſq; dñs diuicias ſuas crediderit · maximas
quidẽ doctoꝛib ſed locupletib⸗ eciã nõ paruas.S i ergo docẽtes ma⸗

ioꝛes dunicias ſeminẽt atq; diſpergãt. vos autẽ nullã in minoꝛib⸗

liberalita tẽ oſtendatis. Cur liberalitatẽ et nõ gtitudinẽ dixi · non

enĩ veſ tra ſ- aliena tribiutis. Que nã uobis futura eſt excuſaes.

ged interim anteqᷓ; ð punicõe dicat᷑ appꝛo bati pꝛemia ſerui qualia
ſint aud iam?. Xmen enĩ dico vobis in om̃ibs ſuis ↄſtituet eum.
Quid hoc honoꝛe maius. que oꝛacõ hanc di gnitatẽ hãc bea titudinẽ
aſſequi poterit cũ celoꝝ cõditoꝛ cui omĩa ᷣuiũt hoĩeʒ in omibs ſuis
oſtituturꝰ eſt· ꝗpterea et pꝛudentẽ eũ appellauit quia nonit mag

pꝛo paruis pdenda nõ eſſe quia moderate vitã hit pagens elos et

cõſecutus eſt. deinde quod ſemꝑ factitat nõ a bonoꝝ pᷣmijs tm.ſed
aà pꝛauoꝝ eciã pena audiẽtes coꝛrigit ace ideo ſubi ecit
Si autem dixerit malus ſeruus in coꝛde ſuo tardat

5

vominus meus venire et inceperit conſeruos ſuos
verberare cõmedat autem et bibat cũ ebꝛijs · veniet
do minus ſerui illius in die qua non eſtunat et in
boꝛa quã non nouit et diuidet eum et partem eius

cũ ypocritis ponet ibi erit ſletus et ſtridoꝛ denciũ
St᷑ vero quiſpiã opponat pꝑſpicis que cogitacõ ſeruo venit qᷓ · dies
ille ignot? eſt. Tardat enĩ inquit dñs meus. Illud ĩſpõdebimꝰ.
nõ quia dies ulle ignot“ ſit . ſz quia ipe nequã hec ogitat.quã enĩ
obꝛẽ nichil huĩoi fidelis ille pꝛudenſq; ſeruus cogitanit. Quid eni
refert miſerrime oĩm ſi dñs tuus tardat cũ enĩ oĩno venturũ nõ
ignoꝛes. Cur ergo diligẽti ſtudio nõ incũbis. Ego vero ecõtrario
huic pcipi cõtendo nõ tardabo dñm ſi iniqui ſerui hec de tarditate
ſentencia eſt ꝓpter quã eciã accuſat᷑. ꝙ vero non tardat. Paulus
quoq; con firmat dicens · dñs pꝛope eſt nichil ſolliciti eſtis · et qui

ventur? eſt venier et nõ tardabit.ſeð que ſi equnt᷑ audies et diſcas
quomõ crebꝛo ĩ memoꝛia ignoꝛatũ illũ diẽ reducat ſigficãs puis
iſts eſſe putile ac ſufficiẽs a ſomno eos exeitare nec refert ſi mkti
nichil vtilitatis hinc ↄſecute ſint. am nec eciã ab alijs inuãti b
lucrati àquid ſũt.ſj tñ ipe nũquã ceſſat facere que ſua ſũt. Quid
deinde. veniet inquit in die qua nõ exiſtimat et in hoꝛa quã non
nouit et extremis eũ cruciabit toꝛmẽtis. pendis quõ vbiq; igno⸗
ranciã hanc repetit · tũ ut vtilitatẽ eius oſtendat. tũ utſ emp di⸗

ligencioꝛes eſſe faciat. hec enĩ res vt ſcilicet nos ſ emp diligencioꝛes
eſſe faciat. hec enĩ res ut ſcilicet nos ſemper vigilem⸗ peipuo illi

eſt ſtudio atq; ceure ac quoniam calamita tibo oppꝛeſſi magis coꝛ⸗
rigimur · delicijs vero atq; ocio corrũpim̃. Jdcirco vbih in remiſ⸗
ſione atq; qmete ventura mala pᷣnunciat et ut ĩ ſupioꝛibs p tp̃a.
Mee hocipᷣm ſigficauit. Ita hic quãdo ſeruꝰ ille temulẽcie ſe dedit
quãdo ↄſeruos inflatꝰverberat. tũc intollerabilis eſt pena
Exhoꝛtacio ſeptuageſ imaſeptuna· ꝙ cum dei ſunt

que habemus diſpẽeſatoꝛes eius ſumus et inopes

non ſunt pulſandi
Sed nõ penã ſolũmõ illius. venꝝ di ligenciꝰ ↄſideremꝰ ne ipe quoq;
ſimilibs ſimꝰ obnoxij. Huie enĩ ſiłes ꝓfecto ſũt qui pecuniã hntes
paupib, nõ erogãt.diſpenſato: eciã tu es pecuniaꝝ tuaꝝ nõ minꝰ⸗
qᷓ; qui eccłias gubernãt. Quẽadmodũ igit illi nõ habent poteſtatẽ
ea que a nobis collata ſunt paupib-. temere diſpergè⸗ quis ad ali
menta paupm aſtituta ſunt· pari tu quoq; modo nõ debes temere
tua ↄſumere. Nam et ſi parernã hered itatẽ accepiſti · tua que ha⸗
bes ſunt . dei tñ ſunt vniuͤſa. deinde ſie tu diligent que dediſti vis
diſpenſari·deũ autẽ nõ arbitraris maioꝛe acrimonia a nobis wez
diſpenſacsis perituꝝ ſed laturã ut ꝓperam cũcta diſperdant᷑.Nõ
eſt ita non eſt. Jdeo etenĩ et apud te pecuniã eſſe paſſus eſt ut ali⸗
menta paupib, inoptuĩtate ccedas. Quid eſt poꝛo inoptuĩtate.
cũ egeãt cũ fameſcãt. Sicut igit᷑ tu ↄſeruo ad diſpẽſandũ dediſti ·
ſie dñs tibi ut umpoꝛtune impendas. C umq; poſſit aufferre relin⸗

*

quit tñ vt virtutis exercende habeas facultatẽ ntq; altero alterius

egente feruẽcioꝛe omẽs inter ſe caritate vinenet. u vero cũ ac⸗
cperis nõ mõ haut prebes venꝝ eciã verberib⸗ cedis. ſi culpa non
dare eſt. que venia erit verberãti · hps verbis ↄtumeliatores ra⸗

baces ſuboſtendẽ michi viderẽ · vehemenẽ eis intentãs.cũ vberibus

eos cedãt q̊s alere debeãt. Deliciãtes autẽ eciã eciã atq; la ſciuiẽtes

nnquit 6
enſ atcep
forſemt
nbusin
le vult b
omib⸗ fer
ſum ne⸗
gui talen⸗
uriende
gutadme
vetriſer
que non
mgni ta⸗
mutuot
gue hules
tuo ooͤtuli/
no. Filren
noͤceben
mente dbi
inuenire⸗ſ
woles diehnt
nuneverot
de geleo
mulier illa
gudi em
inam vnn
antes exed
woſumis
Arnad
igttur hĩ
noeni eſu
Teiniur
lunm neg
Primiomm
duas incn
apul 0 e
leti vtili

Ndlosg 6

dinrda

dſinhi
nini
ilns uunign
uit
gul en
iuſmhdi,
Algmen
N apae
Amgsn,
ignm⸗
Miaihie
nlligele t
tmi
nA ſunt

mopes

mie ſun
nmiihins
mpnonin
ler enſei

is daͤli
Neswnere
mugun⸗
re iſi vi⸗
i bis e
ednt.
ſusaru
mnogenint
mi min
ufen i/
lewam
u
piaun
lunnlti⸗
enbus
aniim

inquit᷑ cũ temulentis · ventris voꝛagin᷑ ſignificãs· hee dĩcie. Non
enĩ accepiſti ut deuoꝛare habeas. ſed ut ad elemoſinã vtaris. An
forſan tua te credis habere res paupm tibi credita eſte eciã ſi labo⸗
ribus iuſtis eciã ſi hereditate pr̃na in te puenerit. Nũ putas nõ
potuiſſe deũ abs te hãc pecuniã auffere. Sed ideo nõ fãt qͥa te dũm
ce vult benigtatis erga paupes. Tu autẽ diligent᷑ pende quõ in
om̃ibs fere pabolis ille poni᷑.qui ſua pecunia pꝛobe vſus non eſt.
PNam neq; gines aliena rapuerunt ſed ſua nõ erogauerũt · neq;
qui talentũ ſuffodit aliena inuaſit ſed quia nichil addidit. neq; q
eſurientẽ pᷣrerierunt ꝗꝓpter alienoꝝ rapinã cruciant᷑⸗· veꝝ quia ſua
quẽadmodũ et hie ſeruꝰnõ ſeminauerũt. Audiamꝰ igit᷑ quicũq;
vẽtri ſeruimꝰ.quicũq; adopipare ↄpandas cenas peeuniã ↄſumĩꝰ.
que non nẽa ſed indigeneiũ eſt. Noli enĩ quoniã magna dñi be⸗
mgnitate quaſi tuã erogare iuſſus es. Ideire eciã tuã arbitrari
mutuo tibi cõeeſſit ut ꝓbitatẽ inde q̃ᷓras.noli ergo putare tua ee
que habes · ſed que dñi ſũt · dño pꝛebe· nec enĩ eciã ſi tu cuipiã mu⸗
tuo cõtuliſti ut dquid inde luerari poſſit illius pecuniã eſſe aſſere⸗
ves. Zilr ergo de? tibi pecuniã tradidit ut celũ merceris. Quare
nõ eſt benigtatis ſue eumulꝰ intitudine tua euertendꝰ . veniet in
mentẽ tibi qᷓ; optabile erat omĩa poſt baptiſmũ remiſſiõis pctoꝝ
inuenire ſi elemoſina ad delenda peccata conceſſa nõ eſſet. O quot
hoĩes di cẽnt. vtinã poſſemꝰ pecumjs a futuris nos malis redimè.
nune vero cũ hoc p elemoſinã facẽ poſſit toꝛpent rurſꝰ et decidunt.

Sed pꝛebeo inquies · quid pꝛebes · nũquã certe tantũ dediſti qntum

mulier illa que duos obulos erogauit· vmmo vero nec mediam
quidẽ ptem nec ſub multiplicẽ eius quod illa obtulit pꝛeſ titiſti · ſj
inani vmuerſa ſũptu eicis magnifica ↄuiuia et potacões inebꝛi⸗
antes excogitas. mõ tu alios vocas. mõ vocaris ab alijs. Ita nůe
tu ↄſumis: nũc alios ↄſum cogis et duplicẽ tibi ſparas cruciatũ.
Aleten ab hys que tu · alten ab hys q̃ alij hoꝛtatu faciũt tuo.vide
igitur hũc q; famulũ quoniã edat et bibat cũ temulẽtis accuſari ·
nõ enĩ eſus ſolum. verum eciã eos qui cũ illis viuunt toꝛquebit.
Mec iniuria quidẽ. Nam et ſeipos cꝛrumpũt et ꝓximoꝛum ſa⸗

lutem negligunt. Mulla vero re alia deus magis irritatur q; ſi

ꝓximi ↄmoditatẽ deſpicias· quapꝛopter ut irã in iſtos oñdat ˖ in⸗
duas incidr ſeruũ illũ pres impauit· hac ð cauſa ſuoꝝ inſignẽ diſ⸗
cipuloꝝ caritatẽ eſſe affrrmauit · quoniã diligentẽ neceſſe eſt de di⸗

lecti vtilitate meditari. Hanc igi᷑ viã teneamꝰ que vos maxime

ad celos pducet que xp̃i faciet imitatwꝛes · que deo quantũ fieri pt

$
ſiimos ↄſtituet.perſpice autẽ eas quoq; vᷣtu tes magis neceſſarias gue ad
eſſe que inxta viã hance tentoꝛiã poſuerũt. St ſi placet diligenei? bus
id mueſtigem?ꝰ. ſentenciãq; ſcᷣm ſcripturã ꝓferamꝰ. ponãt ergo ram⸗
due ad vitã maxime vie pducè quaꝝ altera viatoꝛi dũtaxat. al⸗ zom
tera eciã ꝓximo ↄducat. Conſideremꝰ igit᷑ utra magis opꝛo bet᷑ er diſyon
ad apicẽ nos pducat vᷣtutis. Illũ igit᷑ qui ſua dũta xat qrit. cre⸗ htutes
bio paulꝰ ceriminat᷑ . quãdo vero paulum dio xpᷣm dico· hůũc vero moſma
laudibs pꝛoſequit᷑.quod ut pateat ipᷣm audiamꝰ. nemo quod ſuũ iſlumie
eſt querat ſed quod eſt ꝓximi vnuſquiſq;. vides quõ alteꝝ eiecit. 56 auti
alteꝝ amplexus eſt et rurſus vnuſquiſq; veſtꝝ ꝓximo placeat ad ſins Ww
edi ffica cõʒ · deinde mirabilẽ laudẽ admonicõe miyxtã ſbiũ xit. Nã at em
Txpᷣus nõ ſibiipi placuit ſed q́;uis victoꝛia tam ex ſentẽcia pauli litas d
appareat · tñ vt maioꝛe cumulo melioꝛ pars excedit· videamus que et vᷣgi
vᷣtutes in nobis dũta xat iminant᷑.que autẽ a nobis ad alios eciũ magn
tranſeunt. Jeiunare igit᷑· humi iacere. vᷣginitate floꝛẽ· moderate teſtan
vinè · hec omĩa ipᷣis qui faciũt vtilia ſunt a nobis in nobis trãſ⸗ coͤmitn
grediunt᷑ · elemoſina . doctrina caritas. Audi autem quid de hys venia ij
dicit paulꝰ. Si omĩa que habeo in pane paupm diſpergã ꝛpus taret.
meũ tradã ut vrat᷑.caritatẽ autẽ nõ habeã nichil michi ꝓſunt ömae
Ita pſpicuo caritas pᷣonio et laudat᷑ q cꝛonat᷑. Sed ſi vultis t᷑cio odmis:
eciã pedẽ cõferam et pugnabo· et ponat᷑ quẽpiã ieiunare martirio mapn
pbari atq; cremari. Aliũ vero ad edifficacose: ꝓximi martirium terog,
differre nee differre mõ, Sed eeiã abſq; martirio decedẽ. Wter igit ner bor
poſt hant pegrina eõeʒ maioꝛ erit. nõ eſt nobis multis in hoc loc gne ali
. Vnib opus nec longioꝛe diſputacõne cũ magna voce beatꝰ paul⸗ llima
* ſentenciã iam protulerit dicẽs. Cupio diſſolui et cũ ypo eſſe me⸗ Inlkor
lismichi in carne autẽ adhuc pmanè ꝗpter vos magis neceſſariũ müdia
eſt. Ita ꝓximi ediffica cẽe; pocioꝛẽ duxit qᷓ; reſolui. et eſſe cũ xpᷣo. nt
SEt certe ſi maxime vis eſſe cũ xpᷣo voluntatẽ eius facias.volũtas muni 4
autẽ eiꝰ illa pᷣeipua eſt ut ꝓximo ducè ſ tudeas. Wis ut et aliũde verbaſt
tibi hanc ſentenciã cboꝛẽ. Xmas me petre inquit paſce oltes usſe
meas. Cum tercio ipᷣm introgaſſet hec amoꝛis argumentũ eſſe cõ⸗ buiden
firmauit. quod nõ ad ſacerdotes ſolũmodo dicetũ eſt. verũ eciã ad nos en
ſingulos nr̃m · quibs vel mimꝰ quidẽ grex ↄmiſſus eſſe videt᷑. nee pard 8
enĩ quia mĩmꝰ eſt negligi debet pater nãq; meus ↄplacuit ĩ ipis· mkck
habet vnuſquiſq; nẽ̃m ouẽ.ad piguia eam paſcua ducat. Cumq; wſ
a lectulo pr̃familias ſe recpit nichil aliud querat q; ut ea faciat ein
atq; dicat quib incremẽta religiõis domni vmiuͤſe adiciet · mater
autẽ familias domũ quidẽ cuſtodiat ſed multo magis ꝓcuret quõ .

anktg
rRigne,
,prirnh
dünt⸗
Ns pbeig
mtinit ge,
⸗ bie ro
manc ſui
lrptiit⸗
fannded
Rüne
lmninn ui
Nimns
1deliosni
lai nann
nobis mi⸗
1geud xb⸗
AArapus
nun,
wns in⸗
nmmm
nimmerun
. Prrigi
ns nar.e
rter'nul⸗
ih eme⸗
nsnmſmi
hä.
s Wns
sunini
nieſtot
mentüchs
rüni
ſe vrint
laautl i⸗
uadt⸗
Ued ut
Pintaur

ℳ 4 zos

que ad celos ptinẽt vniſa familia operet᷑. Nam ſi in reb⸗ ſckari⸗
bus anteq́; domeſtica diſponamꝰ? que reipubhece debent᷑ pſolui cu⸗
ramꝰ ne hoꝝ vectigaliũ cauſa in foꝛũ ptractari at cedi vitupem·
q́;to magis ĩ ſpitalibs optet que creatoꝛis dei et regis oĩm ſũt pᷣus
diſponẽ ne illo ꝑtraham̃ vbi dẽciũ ſtrideꝛ eſt· has igit᷑ amplectam̃
vᷣtutes que vobis ſalutares ꝓximo putiles ſunt. Tale quid ele:
moſma eſt·tale oꝛacio · pmmo vero eciã hoc ab illa vires atq; alas
aſſumit. Oꝛa cões inquit et elemoſine tue ĩ ↄſpectu dei aſcenderũt ·
nõ autẽ ſola oꝛõ· veꝝ eeiã ieiuniũ inde coꝛroboꝛat᷑ · quippe ſi elemo⸗
ſina abſq; ieiunijs nec ieiuniũ quidẽ hoc reputat᷑ cũ ventris ſeruo
ac temulẽto qui ita ieiunat deterioꝛ eſt tantoq; peioꝛ· quãto crude:
litas delicijs neqiuoꝛ ẽ. Cur de ieiunio ita loquoꝛ cũ ipᷣa caſtimõia

et vginitas elemoſma carẽs ex thalamo ſpõſi eiciatur · et q;q; a deo

magna quidẽ ves vᷣginitas ſit vt ꝗpter excellenciã ſuã nec in nouo
teſtamẽto neceſſitate legis ſuccubuerit· ſj tñ niſi elemoſina ipam
cõmittet᷑ eicit᷑. Quod ſi ita eſt ſicuti ète eſt· quis elemoſina ↄtẽpta
veniã impetrabit·nullꝰ ꝓfectoſi pire neceſſe eſt eũ qui elemoſina
taret. Nam ſi in vebs ſecularibs nemo ſibi ſoli viuit · ſ tã opifex
q́; miles tam agricla q́; mercatoꝛ ad ↄñeʒ vtilitatẽ ꝓximis eciam
omẽs ↄferũt · multo magis in ſpiritualibs id faciendũ eſt · hoe enĩ
maxime vita eſt· alijs ſcilicet eciã ꝓdeſſe. Pam qui ſibi viuit ce⸗
teros omẽs neghgens et vita cuiꝰ ſupuacanea eſt et ipe ſupfluꝰ.

nec homo generis nr̃i. Quid igit᷑ inquies mea nec ↄtempnã et ea
que alioꝝ ſunt curẽ · nõ negligit ſua qui aliena ꝓcurat· qui enim
aliena querit neminẽ ledit · oms miſerat᷑· ꝓ virib vnicuiq; ꝓdeſt
a niło rapiet · nulliꝰ bona inuadet.nõ furabit᷑ · nõ falſũ teſtimo⸗
mũ dicet · ab omi maligtare abſtinebit. omẽʒ virtutẽ amplectet᷑·

libent᷑ ꝓ inimicis oꝛabit · ĩſidiatoꝛibꝛ bñfaciet· nemĩ ↄ uiciabit᷑ · ne⸗
mini maledicet. Eeiã ſi cẽcies ab alijs ledat᷑. Sʒ illa diligent᷑ appki

verba ſecũ crebꝛo reuoluet. Quis infirmat᷑ et ego non infirmoꝛ.

Quis ſeandalizat᷑ et ego nõ vꝛoꝛ. Si vero nr̃a queramꝰ non oĩno

huic de alienis quoq; curabimꝰ.hys omibs pſua ſi non poſſe ſalurẽ
nos ↄſequi niſi ↄñe cõmodũ queramꝰ huinꝰ ſerui in duas partes
paroõne admoniti et eius qui talentũ ſuffodit cruciatu pterriti⸗
melioꝛẽ viam donec poſſimꝰ eligam vt eterna quoq; regna poſſidẽè

poſſimꝰ gr̃a et miſicꝛdia dñi nr̃i iheſu xpi amen

unc ſumile erit regnum celoꝛum decem virgi⸗
nibus que aceipiẽtes lam pades ſuas obuiam

„

ſpon ſo exierũt. Quinq; antem ex ipſis erant pꝛu⸗
dentes et quin q; fatue que fatue accipiẽtes lampa⸗
des ſuas non acceperunt ſecũ oleum pꝛuden tes aũt
acceperunt oleum in vaſis ſuis cũ lampadibo ſuis.
Tardan te autẽ ſponſo ⁊ꝛẽ vſqʒ ad illud· Ab eo aũt

qui nõ habet et quod videtur habere tolletur ab eo
inutilem ſeruũ eicite in tenebꝛas exterioꝛes ibi erit

fletus et ſtridoꝛ den cann

Xrabole iſte pꝛioꝛi de fideli et ingrato ſeruo qui rem
dñi diſperſit ſiime ſũt. Quatuoꝛ enĩ ſũt oms diuerſo
itinẽ nos eodẽ ducẽtes. Omẽès enĩ ad elemoſinã capeſ⸗
cendã cõcitam̃. Et ut quibuſcũq; modis poſſumꝰ cũ nõ

ſit poſſibile alit᷑ ſaluari ꝓximis vtilitati eſſe ſtudeamꝰ. Sed ĩ ſup⸗

ioꝛibs de omi vtilita te quã ꝓximo conferre poſſumꝰ. In para bola
vero de vginibus de illa pᷣcipue que pecunijs fit elemoſma loquit᷑.
młtoq; vehemenciꝰ q; in ſupioꝛe parabola. Nam ibi credentẽ ꝓx:
imos temulentũ et rem dñ̃i diſſipantẽ atq; pdentẽ atrocit᷑ punit.

hic vero eũ qui emolumẽto alijs nõ eſt nec accumulare indigẽtib.
miniſtrat. vſe nãq; fuerũt elemoſina ſed quia copioſe nõ fecerãt
wꝛquent᷑. Cuiꝰ aũt rei gracia nõ ſimplicit᷑ qualemcũq; pſonã po⸗
ſuit. Sed v̈ginib hanc parabolã accõmodauit.de ſublimitate vir⸗

ginitatis iã dixit eunuchos eſſe nõnullos qui ſe ꝗpt regnũ celoꝛũ

caſtrarũt et qui capere poteſt capiat. Mec ignoꝛat vulgo magnã

de vgmib; exiſtimaceʒ fieri quippe res natura ſublimis eſt· quod
inde patet quia nec apud veteres a pꝛiſcis ulis ſanctiſq; viris coli
potuit· ex poſt gr̃aʒ nulla legis neceſſitate iubet᷑. nõ enĩ impauit.
ſed volũtati fideliũ cõmiſit. Vnde paulꝰquoq; ait· de vᷣginib aũt
pᷣeeptũ dñi non habeo · et laudo quidẽ eũ qui nõ vult neq; pꝛeceptij
id facio. Quoniã igit᷑ et magna res erat et maioꝛis apud młtos
exiſtimacõis ne quis ea re pacta quaſi nullo indigens negligẽcioꝛ

in alijs ſit · hanc parabolã poſuit. vt oſtendat quia ſi cetera vmù⸗
ſa virginitas habuerit a caruerit elemoſine fructibs cũ foꝛnicato⸗

ribus et inhumanis eicit᷑ cũ quib: ĩmiſericꝛs cõſtituit᷑. Non eſt
autẽ cꝛpoꝛis et pecunie par cupiditas · ſed acrioꝛ multo atq; vele⸗
mencioꝛ coꝛpm eſt. Quãto igit᷑ imbecillioꝛi reluctam tãto minꝰ ſi
vincim̃ venia digni ſumus. Ideiro et fatuas appell auit. quoni ũ

opinid
bant.
gucdan

Hr
Autin
in noct
cmen
ͤalo.
appar⸗

Dat
Kur
cunii
tate ind
ſeoleüi
Ais N
date en
ringur
a qub
petrari
opera p
viden⸗
Enotau
ut nec

ſea
uße⸗
lue ſolu
abinopi
ſpem eue
parath
WMe⸗
cuͦ mlt
nichil

mm.
un
ntesan
ſtis
hwait
ribe

bierit

Run
is dinend
ſi ahe⸗
mnkani
dolin
pmritvlt
lauii⸗
müpf:
ümwnn.
mndigirn
tniferi
Nori p⸗
niun vi⸗
ni i
nigni
Grgad
wni
limpnnt.
Inm it
nch
punnin⸗
ngien
mra m
ſomar,
Tra
1
oni

difficilioꝛibs ſupatis facilioꝛa pdiderunt· lampades autẽ hie ip̃ius
vᷣginitatis noĩat donũ et mũdiciã ſet̃itatis. Oleũ vero beni gtatẽ ·
elemoſinã patrociniũ indigencuũ. S pon ſo autẽ tardante ↄniuerũt
omẽs doꝛmiebãt. Non paruũ tp̃is rurſꝰ ſpaciũ int᷑iectũ oñ dit ·
opiniõeʒ diſeipuloꝝ repꝛimẽs qui ↄfeſtim regnũ eius futuꝝ ſpera⸗
bant. Quapropt᷑ crebro ab huĩoi eos ſpe remouet. d hoc ſomnũ
quẽdam eſſe moꝛtem denotat · doꝛmiebant enĩ inquit

Ad mediam autem noctem clamoꝛ factus eſt
Aut in parabola quoniã doꝛmiebãt dixit cõmoꝛat᷑. Nut rurſus
in nocte futurã reſurreccõeʒ oſtendere voluit. Clamoꝛ᷑ eciã paulꝰ
cõmemoꝛat in inſſione in voce archangeli in vltima tuba deſcẽdet
ͤ celo. Quid poꝛro tube volũt. qͥd clamoꝛe illo dicè. S ponſ? veit ·
apparatis ergo lampadibs fatue dicũt ad pꝛudẽtes

Date nobbis de oleo veſtro
Kurſus fatuas appell auit ut nichil amenciꝰ eſſe oſtendat qᷓ; pe⸗
cuniã ĩ hac vita colligẽ et nudas nos ꝓficiſci vbi maxime benig⸗
tate indigemꝰ?. vbi mißicoꝛdia nob op⸗ eſt. Pꝛetèa ſperantes ibi
ſe oleũ inuẽturas intẽpeſtiue queſierũt · qq; autẽ nichil hũanius

illis vᷣginibo fuerit · que hac re precipue fulſerũt · nõ totũ petebãt.

date enĩ nobis ex oleo veſtro inquiũt et neceſſitatẽ oſtendebãt ex⸗
tingunt᷑ enĩ lampades veſtre · ſed tñ repulſe ſũt nec hũanitas eaꝝ
a quibs petebat᷑ nec peticõis facilitas nec petenciũ neceſſitas vt im⸗
petrarẽt effecit. Quid igit᷑ hine dorem̃ quia videlicet nullꝰnos qui

opera pdiderimꝰ defendẽ ibi poterit · nõ qmia nollet· ſj quia nõ pe·

videmꝰ enĩ pꝛudẽtes ad impoſſibilitatẽ ↄfugẽ · quod et abrahã ille

denotauit dicens. Magnus inter nos atq; vos hiatus exiſtit adeo
ut nec volentes ꝑtranſire traicere poſſint

Ite autem ad venden tes ac emite
Qui poꝛr vẽdũt · qui paupie pᷣmunt᷑· vbi vero iſti repiunt᷑. In
hac ſolũmodo vita · hic ergo nõ ibi q̃rendi ſunt · vides ́ magnas
ab inopibus merces negociem̃ · ſi hos tollas magnã veſtre ſalutis

ſpem euertiſti. Hie igit᷑ oleũ colligendũ eſt · ut ibi cũ temp fuit

paratũ nobis adſit. Mon enĩ illud tempp ſed hoc ↄgregacõis eſt.
Moli ergd ĩ delicijs luxu inaniq; gloꝛia fruſtra ↄſumè que habes
cũ młto tibi oleo ibi opus futuꝝ ẽ.hys ille auditis veceſſerũt ſed
nichil vtilitatis ↄſecute ſunt. Ita ipᷣo parabole ↄtextu oñdit quia
eciã ſi miſericoꝛdes illiec fuerimꝰnõ euademꝰ tñ· nichil enĩ ꝓfuiſſe

iſtis miſericoꝛdie illius voluntatẽ videmus · quia non hie ſed ibi

)

=
.
H

venditoꝛes olei qᷓrebãt. nec diuiti ꝓfuit adeo miſericoꝛdẽ ibi fuiſſe

ut eci de abſẽtibo ſuis ſollicitaret᷑ et qui dum vineret ĩ acentẽ in
poꝛta paupem preteribat- quos inde videre nõ poterat. a iehenna
eripere feſtinat wgatq; nõnullos ad illos mitti oĩm eaꝝ nũcios
rey · ven vt ille ſie eciã iſte nichil ↄſecute ſũt. poſtea enĩ q; ad emẽ⸗
dum ꝓfecte ſũt. venit ſponſus intrarũt ſunł que erant parate.
fatue vero excluſe ſũt. Ita poſt ingẽtes illos laboꝛes poſt ineredi⸗

biles ſudoꝛes acerrimas pugnas. poſt trophea que de nat᷑e rabie

ſtatuerũt reſurgũt cũ dedecoꝛe lampadib eaꝝ extinetis terrã aſ⸗
piciẽtes recedũt. nichil ſane tenebꝛoſiꝰ eſt qᷓ; ᷣͥginitas oleo carens.

vnde ſie vulgo mkei ĩmiſericoꝛdes tenebꝛoſos ſolẽt appellare Quid
igit᷑ ex vginitate luẽte ſũt.q̃ nee ſponſũ quidẽ viderũt nee ſaltẽ ad

pulſandũ vſq; puenerũt. Zed terrib ile illud verbũ audiuẽ
Xbite neſcio vos
Quod cũ ipᷣe dixerit nichil alind q; iehenna et intolłabił eruaat⸗
velinquit᷑. Pmmo vero eciã iehenna iſtud verbum Fuius eſt. hoe
verbũ opantibs eciã iniquitatẽ dixit
Vigilate quia neſcitis diem neq; hoꝛam

Crebꝛo id repetit ut ignoꝛãciã exitꝰ ab hac vita vrilẽ eſſe oñdat.

Vbi ſunt ergo quu per totã vitã deſidia toꝛpeſcũt et quãdo a nob
admonent᷑ reſpondt᷑ nõ dubitant. omiĩa ſe paupibs moꝛiendi tẽpe
relicturos. udiãt hec verba et emẽdant ſe multi enĩ abeudi tpᷣn

expectãtes ĩ ta repente rapti ſũt ut nee iniũgere ſuis quitq́; potue⸗

rint. Sed nee quidẽ parabola eius clemoſine gracia que cũ pecunia
eõficit᷑ dicta eſt. que vero ſequit᷑ generalit᷑ omis reſpicit · qui nee
pecunia nec verbo nec auẽte nec quouis alio modo ꝓximis ↄferũt.
ſed omĩa retinẽt. Cur aũt hec pabola vegnũ. illa ſponſũ adducit⸗
ut videas quantũ vginibs xp̃us afficit · hys que ſua paupibs ero⸗
gant· hec enĩ et vera vginitas eſt. Nam et paulꝰ hinc rei hane de⸗
ſeripeõez attbuit dicẽs. Innupta ſollicita eſt de hys que dñi ſunt
hec admonemꝰ ait. ſi vero apud lucã aliter
talentoꝝ narrat᷑ parabola. nos aliã hanc.aliã illã eſſe putamus.
Videmꝰ enĩ ab vno fonte dinerſos ĩ illa fructꝰ ↄfluxiſſe.ab vna
mna. alius quũq;· alius decem attulit. Quapꝛopt᷑ nec eadẽ pꝛemia
2ſecuti ſunt.hic vero ecõtraria. quapꝛopt᷑ et par eis coꝛona reddik.
Nam qui duo accepit alia duo lucratꝰ eſt. et qui quinq; ſir. Ibi
vero quia et ex eadẽ ſoꝛte alter plura alter paucioꝛa cõquiſiuit nõ
iniuria varia vetribucõe fruunt᷑ · perſpice autẽ vbiq; nõ cõfeſtim

floge
grina
gne
ſgki
ſunt.
ſerit.
ent.
alius:
habere

Eug

Hor er

Etf

ſtitu
Vm
quo.
greg⸗
Sreh
mitter⸗
RR
dep⸗
facere
facer⸗
exace⸗
eregif
Teig
wingr
Keci
bet A
bund

letan
(uid:
Epit n
dle ae!
ille ve
peedit
peoicit
ſerus

nie
umi
Aüm
nünn
Pheni,
wir.
kinnti⸗
tüenbie
miiſ⸗
eum⸗
md
ldün
du

WMenane
ns t⸗

rin.
i mno⸗
umithe
Aküdith
uj wu⸗
imni
anne⸗
Ruat⸗
tnck,,
bnd,
uinhm
uai ie
gutmms
ſe⸗ pNt
Dimin
13 ncei
gi),
ius
N

ſͦ lõgo tp̃e intiecto exigentẽ. Sic enĩ eciã vinea agricolis data pe⸗
grinatꝰ ẽ nec nũc credito dato rveceſſit· ut longanĩtatẽ eius facili⸗
cognoſcamꝰ. quãuis michi videat᷑ reſurreccõ quoq; huĩoi verbis
ſiꝗficari · hoc autẽ in loco nec agoola nec vinea. Sed omẽs operarij

ſunt. Mon enĩ ad pnᷣcipes neq; ad indeos ſolũ ſed ad omẽs hee diſ⸗

ſerit. Offerentes igit᷑ et ſua nõnulli et ea que dñi erant grate fa⸗
tent᷑. Nam alius quidẽ dicit. Dñe quĩq; talẽta michi tradidiſti.

alius duo oſtendentes ab ipᷣo opacõis occaſiones vecepiſſe graciã

habere et totũ ipᷣi reputare · quid igit᷑ dñs
Suge ſerue bone
Hoc enim bonum eſt. Quod pꝛoximum reſpicit

Et ſi fidelis in paucis fuiſti fidelis in multis te con⸗

ſtituam intra in gaudium domĩ tui
Vniuerſã hoc verbo mõſtrat beatitudinẽ. Non autẽ ille ſic. Sʒ
quõ. Noui quomã durꝰ es homo metens vbi nõ ſeminaſti et cõ⸗
gregans vnde non ſparſiſti et timens abſcondi talentum tuum⸗
Ecce habes quod tuum eſt. Quid igitur domin?ꝰ. Opoꝛtebat te cõ⸗
mittere argentum meum id eſt opoꝛtuit
re dixiſſe admonuiſſe ↄſuluiſſe.ſj nõ obtẽpans ait· nichil h quippe
ad te ptinet · quid hac re micius atq; hũanius.hoĩes ſane non ĩta
facere ſolent.ſed ipᷣm qi pecuniã eredidit exaceõis eciã officium
facere volunt. Ipſe vero nõ ita ſio te optebat inquit creditũ facẽ᷑-
exaccõnem aũt michi relinquere qui cum vſuris creditum ipᷣius
exegiſſem. Auditus ſane vſuram. ſplendoꝛem operum intelligit.
Te igitur opoꝛtuit quod facilius eſt facere · et difficilioꝛa michi
velinquere · verum quoniã non feciſti

XKecipite vos ait ab ipſo talẽtum et date ei qui ha⸗
bet decem talẽta · habenti enun dabitur et ſuperha⸗
bundabit ˖ ab eo autem qui non habet et quod ha⸗

bet auferetur ab eo
Quid nã hoc ſignificat · qui doctrine graciã ad vtilitatẽ alioꝝ ac⸗
cepit nee vtit᷑ ea·graciã quoq; ipam oĩno perdit. Qui autẽ ſtudi⸗
oſe ac ſedulo vtit᷑ hys maioꝛẽ graciã ita impetrabit quẽadmodũ
ille vel quod accepit ãmiſerat · verũ nõ ad hec vſq; dampnũ ocioſi
ꝓcedit ſed in rollerabilis cruciatus et ſentencia terribilis ſequit᷑·
pꝛoĩcite namq; inquit inutilẽ ſeruũ in tenebꝛas exterioꝛes ibi erit
fletus et ſtridor denciũ. Wides quõ nõ ſolũ rapaces et qui aliena

inuadunt nee ſoli malefactoꝛes · veꝝ eciã qui bona facere negli⸗
git extremo cruciat᷑ ſupplicio .
Exhoꝛtacio lxxvn. ad pꝛoximos diligen dos atqʒ
ben edicendos · et ad loquendi moderacionem
Xudiamꝰ igit᷑ hee verba et donec temps patiẽ̃ noſtrã amplectam
ſalutẽ. Accipiamꝰ in lampadibs oleũ · amplificem talentũ. Si enĩ
in pigricia q ocio viuimꝰ . nullꝰ nr̃i eciã flenciũ ibi cõmiſ erabit.
MNam et qui ſoꝛdidas veſtes habebat q́;uis ſeipᷣm ↄdẽpnaſſet nichil
tñ ꝓfecit. Et qui talentũ accæpit et ſi depoſitũ reddidit. dẽpnat⸗
eſt tñ · vgines quoq; depꝛecate ſunt clamarũt ſed nichil inde con⸗
ſecute ſunt. Que omĩa cgitãtes pecunia ſtudio aut᷑te quibuſcũq;
poſſumꝰꝓximos adiuuem?ꝰ. Talenta enĩ hie ꝓ eo quod vnuſͤſq;
facere poteſt accipimꝰſiue auẽte pꝛotegè ſiue pecunijs iuuare. ſiue
docena admonè ſiue alia quapiã re ꝓximis pꝛodeſſe queas. Nemo
ſecũ dicat cũ vnũ talentũ habeã nichil poſſum efficẽ · potes ꝓfecto
ex vna re ſola ↄpꝛobari.nõ es paupioꝛ illa vidua. nõ es petro atʒ
iohanne ruſticioꝛ · qui q;uis rudes ſumk atq; illiterati fuerũt.qm̃
magno ſtudio ↄñeʒ vtilitatẽ ↄplexi fuerãt.celoꝝ pnᷣcipes fet᷑i ſũt.
Quipe nulla rves deo gracioꝛ eſt. q́; vt vniᷣſã vitã ad ↄne cõmo⸗
dum ↄferas. Ideire rõne atq; oꝛõne nos deus decoꝛauit· mentẽ atz
ingeniũ coõceſſit manus pedes vires coꝛpoꝛis dedit ut hys omib⸗ et
noſipᷣos et ꝓxunos tutem. Non enĩ ad agendas gracias ſolũmõ
ↄfert oꝛacõ. Men eciã ad docendũ et ad monendũ putilis eſt. qua

in re ſi ea diligent vtem̃ dñm. ſin vero in otrarijs dyabolũ imi⸗

tabim̃. Nam et petrus qñ quidẽ xpᷣm ↄfiteba ẽ quaſi ea dicẽs que
patris ſunt beati ficabat᷑. Quod aũt erucẽ hoꝛrebat atq; v pellebax·.
quaſi ea que dyaboli ſunt ſapiens.acriter inerepabat. Zi ergo ig⸗

noꝛa one crucẽ recuſando repꝛehenſus eſt quã nos ſponte peccantes

veniã impetrabimꝰ. Sa ergo loquam̃.que xp̃i verba eſſe cõfeſtim
agnoſcunt᷑. Nec enĩ cũ dixero ſurge et ambula neq; cum dixero.

Labita ſurge tunc ſolũ xpᷣi verba loquoꝛ· veꝝ eciã multomagis

ſi xumelijs agitatꝰ benedixero.ſi oppꝛeſſus iniuria ꝓ oppꝛimẽtib⸗
oꝛabo. Et in ſupioꝛib. quidẽ dixiſſe memĩ manũ eſſe liguã nr̃am
que pedes dei attingat. Nunc vero maius quoddam addicio quia
lingua noſtra ligua eſt xp̃i linguã imitata ſi diligenciã adhibe⸗
mus ſi illa loquam̃ qui ille precipit. Que vero ſũt illa hũuũilitas
Erte benigtatiſq; pleniſſima verba. ſic ille ↄtumelianti by rñdebat
dicens. Sgo demomum non habeo. et rurſus ſi male locutus ſum

N Vgi

we
mn
mplern
ni Kmi
nletbit,
lenitil
dn;
ibläg
dwmleſ
umme u
u, Tern
ez pfen
edir
nit gft
ftüſüt.
chn⸗
mnuin
dinier
ausſolini
ls dt gu
lwli ini⸗
dicsgue
Pelchat.
p⸗
1 MI
letäſctm
und⸗
ulrmige
ppinin⸗
iguiin
iaden
nnin
M

teſtimomiũ perhibe de malo. Si hoe pacto tu quoq; reſpondes. ſi ad
emendacoͤnez ꝓximi loqueris lingue illi lingua tua ſimiluma eſt.
hec nõ ego ſed ipe deus ↄfirmat qui educit honoꝛabilẽ inquit ex in⸗
digno. is quaſi os meũ erit. Cum igit᷑ tua lingua ſit xpi et os
tuum patris fiat et ſãcti ſpũs templũ ſis. Quis honoꝛ quod decus

maius hoc excogitari poterit. Mon ſi ex auro tibi os eoficeret · nõ

