iĩgit᷑ obiciet quiſpiam an hec veteribs oppoſita nõ ſunt. Nequaqᷓ́ᷓ
ymmo vero et valde ↄſona omĩq; cõinneta. Sice enĩ eciã non odio
ſolũ · veꝝ eciã lapidibs cultoꝛes. Jdoloꝝ pſeqndos iuſſit. et in deu⸗
tronomio veritatis cultoꝛes admirando ait. Quid dicit patri aut
matri nõ vidi te et fratres ſuos nõ cognouit et filios ignoꝛauit.
Js cuſtodiuit eloquia mea Si autẽ paulꝰ multa diſputat de pa⸗
rẽtibs ſũmam eis obediẽciã volẽs pᷣberi .· nõ admireris In omib⸗
enĩ obtempãdũ pentib⸗ eſt pterq; in hys que pietatis vitatẽ ſpee⸗
cant. Ita cũ ſanctũ ſit omẽm honoꝛẽ pentib afferre eũ plus q́ oꝑ
teat querũt veritati reluctãtes reſiliendũ eſt. Sic lucas q; ſcribit.
Si quis venit ad me et nõ habet odio patrè ſuũ et matrẽ et vxoꝛẽ
et liber os a frẽs a adhue animũã ſuã nõ poteſt meus eẽ diſcipulꝰ.
Mon ſimplicit᷑ iuſſit eſſe cõinnctos tibi homĩes inſequi. d enim
iniquũ oĩno atʒ peſtifen eſt. Sed quãdo plꝰ me petit Aquis diligi·
odio ipſum habeas ait. Hoc enim tam diligenti ᷓ ei qui diligitur

nitof
ne aba⸗
vres
debent 9
ſerantf
noͤdit⸗
nnyßf
ſonlani
guiſ⸗
Woni
Pdas
med ee
ecia vi
pwhn
intm:
audiit⸗
ncyeil
ſenure po
Wedar
ad
gui m
ſatlit⸗⸗
Quin
ſenit
Vrpin
Migitep
ſmacad
e
gii ihr
diezquu
multis.
funt ve⸗
ogger
deſpiene
diligisd

wsdi ri
nn min

dir
man
dnt
peuſh
wTei
wiminn
Muds⸗
Nipn⸗
monoi
ſaniny,
würd
Nade
wdwi Jun
iiai afr

me non
m ſuper
tamcem
dNd
mor N
amdnt
ucnis. Qu
r. Tu;
ni nonci⸗
e⸗et in u,
eherwit.
muß,
emn; nni⸗
irs viruiſ⸗
lumfirbt,
. ni 11 vn
4

t *,
Ngiu

ꝓnicioſiſſimũ ẽ · hae doct᷑na Ac᷑dẽtes filios maioꝛis aniĩ fecit pfes
ne ab amoꝛe xp̃i liberos deturbẽt admonuit vidẽtes tantas ee ipi⸗

vires vt facile poſſit a pentib: filios eripè. Quare ea temptare nõ

debent que ad finẽ deducè nõ poſſunt. deinde ne moleſte aut guiter
ferant fideles· an imadute quo ᷣmonẽ deducit cum enĩ dixerit qui
nõ odit patrẽ et matrẽ ↄfeſtim intulit et animã ſuã. Quid enim

pentes fratres ſoꝛoꝛes vxoꝛẽ ꝓ me ſolũ abiciẽdos putas.nichil eſt

homĩ anima ſua cõiuncciꝰ et tñ niſi hanc eciã oderis nõ ea que di⸗

ligẽti ſed ea que odio habenti tibi retribuent᷑. Mec ſunplicit᷑ odiſſe

animã · iubet ·˖ ſed adeo · vt ad bellũ ad pugnas ad cedẽ ad ſanguinẽ

ꝓdas. Nam qui nõ poꝛtat crucẽ ſuam et venit poſt me nõ poteſt

meꝰ eẽ diſcipłs. Ita nõ ad moꝛtẽ ſimpłr patos ee iubʒ · ſj ad moꝛtẽ

eciã violentã. nec ad violentã ſolũ verũ eciã ad maxime oĩm eye⸗

prbrabilẽ nec tñ aliquid adhuc de ſua paſſione diſſeruit ut iſtis

interea caſtigati equioꝛi animo g paſſione ipᷣmis verba facturum

audiãt · an nõ eſt dignũ vehement᷑ admirari atq; ſtupè quõ ania

a coꝛpe illoꝝ nõ euolauit qui hec audiebãt qͥ dura et triſtia oĩa iã

ſentire poterãt. Jocũda vero atq; felicia ſpe ſola ↄſeq̃bant᷑.Quõ i
nõ euolauit mayema erat ac ineffabilis bᷣtus dicentis· audienciũ
eciã caritas non parua · hac de cauſa cum uioꝛa multo et durioꝛa
quã magni illi viri · Moyſes atʒ ieremias peſſi fuerãt audixẽt ·
ſciebãt equo anio· pmmo pſuaſi nichil penitus obiecerůt
Qui muenit animam ſuam ait perdet eam et qui

perdit animã ſuam propter me mueniet eam
Perſpicis quantã iacturã faciãt qui animã ſuam pluſq́; opteat

diligãt ˖ pſpicis quã vtilitatẽ ↄſequant᷑ qͥ oderĩt. Nam cũ amariſ⸗

ſuma quedã illis atq; ardua pᷣeiperet· cũ aduſus pentes· aduͦſus li⸗
beros · aduſus naturalẽ cœgcionẽ cõtra vniſũ oꝛbem terraꝝ cõtra
eciã ipßam animã pugnã diceret atʒ aciẽ eſſe in ſtruendã magtu⸗
dĩez quoq; vtilitatis oſtẽdit. Non enĩ magna hec atq; aſpera que
multis dereſtanda vident᷑ ſoluůmodo nõ obſunt · ſed ſũmam q affe⸗
runt vtilitatẽ · hoꝝ autẽ cõtraria ſunt· que maxime obſunt ſi ab
hys que ip̃i deſiderãt ꝙ; ſepe facit ſibi pſuadet. Cur eciã ait tuam

deſpicere animã nõ vis an quia ipm amas. Ideo ergo quia ipßam

diligis deſpice vt ſũmope ipi proſis · animadute aũt quomõ inef⸗
fabili prudẽcia hec diſpoſita ſunt. Nam poſtea q; de pentibʒ et li⸗
beris dixit · tũc ad anumã optuniſſime vnſit · ut ab hoe vltimo illa
prioꝛa minoꝛis animo videant᷑ · at eciã ut diſcant ſic ſe parẽtibus

maxime ꝓficuos foꝛe q;admodũ anime ſue prodeſſe poſſunt. Que
omia ſatis poterãt homĩes ad cultũ appłoꝝ induec᷑. Quis enĩ tam
generoſos aĩos tam foꝛtes vires qui ceu leoneſij curſu oꝛbẽ cireui⸗
bãt qͥ cũcta ſpreuerãt ſua· ut alios ſaluos facent·libẽti ac ꝓmpto
anĩo nõ ſuſcipet. Sed aliã quoq; mer cedẽ ꝗponit ut videãt nõ mi⸗
noꝛẽ ſe deſpiciẽtiba hoſpicio curã ee q; ð hoſpicio ſuſceptis. Et pmũ
quidẽ ac maximũ honoꝛẽ pᷣbet cũ dicit
Q ui recipit vos me recipit et qui me recipit · reci⸗
pit eum qui me miſit
Cui quidẽ rei quid vnqᷓ; equale poterit inueniri · aut quid cõferri
oĩno huic poterit · patrẽ enĩ ae filium vna ſuſceptos eſſe vides. ꝓ⸗
mittit tñ eciã alterã retribueionẽ nõ puam
Qui recipit ait prophetam in nomine prop hete

mercedem prophete accipiet. Et qui recipit iuſtũ

in nomine iuſti mercedem iuſti accrpiet
In ſupioꝛibs quidẽ nõ pua ſupplicia nõ ſuſcipiẽtibꝛ minatꝰ ẽ. Hie
vᷣo bonoꝝ reqͥ ac felicitate ipos ↄdõat vt diſeas maioꝛi ſe habẽ
cure ſuſcipiẽtes nõ dixit ſolũ qui ꝗphetã aut iuſtũ ſuſdpit. ſ̊ ad⸗
iecit in noĩe ꝗphete et in noĩe iuſti · quod ſigficat ne alia quidem
de cauſa ſeculari neq; ꝗpter has caducas moꝛtaleſq; ves · ſed ſolum
quia ꝗpheta ſit vel inſtꝰ ſit ſuſcipiat. unc enĩ qphete vel iuſti
mercedẽ capiet. Illam vrdelig quã decẽs eſt ut is capiat 4 APhetã
aut mſtũ recipit · vel certe qualẽ ipe qpheta aut iuſtus ſequet᷑
Quod et paulꝰ dicebat veſtra habũdancia illoꝝ inopiã ſuppleat.
ut et illoꝛũ habudancie veſtre inopie ſit ſupplementũ. Deinde ne
quis inopia ſe poſſit excuſare ait
Quicumq; potũ dederit vni ex minumis iſtis cali⸗
cem a que frigide tantũ in nomie diſcipuli · Xmẽ
dico vobis nequaquã perdet mercedẽ ſuam
Eciã ſi frigide aque calicẽ dabis quẽ rẽ nliło impẽdio facilime fac
es erit tibi mees oĩno repõita · Hec enĩ vmuſa gra eoꝝ qͥ recipiũt.
Xnĩaduütis q̃t qbuſq; cauſis pſuadet· et domos tociꝰ oꝛbis appłis

apit cũ plane hys omĩbs ſiꝗficet vmuſos ſibi hoĩes debitoꝛes fu⸗

turos. primũ quia dixit dignꝰ eſt oparius cibo ſuo · et vide quia

nudos nichil habẽtes emiſit. Tercio quia in bella et pũgnas pvv

ſuſeipiẽtib eos emiſit. Quarto qͥa mirabilib atq; inauditis ſigs

s itur
vmnos 1e
ulic
weipien
neipierf
ſine it⸗
viren4
ni ſt
aat N
ſisnitil
Pheraci
wwrald
Gor
miſen
Mnp⸗.
nmyimnl
nni nina
nirmici,
mtſe aui⸗
Wwmn
MNN
hseg
nerſn
misthyrt
umg tM
bi mii
cynoſen
gueit qui⸗
nnong
eci panis
ctinin an
nermi i
mullaaßs
nichi. ew⸗
iehtitan⸗
Keiſtma
lume,

im gae
Qinien
rſu aliin,
um
ndienini,

lan Eimni
tapie tee⸗

manidchen
deed

irwyhe
ruptt iuſ
et
ynin kihie
miniſehab:
an zu⸗
aRadn
chird eii
uitus cleuti
pii iplet
i. Demxne,

—

s
ſapeh M

ſuam
dioirt
5 ce i ⸗
visten
ein
cri
4 mii⸗

*

eos illuſtrauit. Quĩto quia ꝙ; oĩm bonoꝝ cauſa pacs ipoꝝn oꝛe adð
domos reapiẽciũ adducit. Sexto qͥa uioꝛa nõ ſuſcipiẽtib mĩat⸗
ſupplicia q́; ſodoma mereant᷑. Septuno quia ipᷣm eciã patre apud
recipiẽtes hoſpitari aſſeruit. Octauo qͥa ꝗphe mcedẽ ac inſti fut᷑aʒ
recipiẽti polliceẽ. Nono ꝙ aque frigide calicem pᷣbentes nõ puas
ſint reibucões habituri. Quoꝝ vnũ q per ſ. eipᷣm ſatis magnas
vires ad attrahendũ poſſider. Quis enĩ milicie ducẽ q;uis vulne⸗
rib ſanguinolẽtũ videat nõ magno gaudio tñ domi recipiat cũ
ab acie redeuntẽ magnis tropheis ſingłari victoꝛia videat. Sed
quis nã talis modꝰ eſt inqͥes et recipiemꝰ ipᷣm qꝗprea ĩ diſcipulũ.
gꝓphere ac iuſti deniq; nomen adiecit vt diſcas. Pon ex dignita te
recepti ſed ex volũtate recipiẽtis mercedẽ omẽm eſſe cõſtitutam
Exhoꝛta cio triceſumaquinta dandum pauperib⸗
miſericoꝛditer ſit
HNam o in hoc loco de ꝗꝓphetis diſcipulis ac inſtis dicit ĩd alibi de
recipientib: abiectos ac mimos homiĩes ꝓtulit. Inq;tũ eni inqͥt·
vni mĩmoꝝ feciſtis michi feciſtis et contra rurſus ſi nulli hoꝛum
nec michi. Nam et ſi nichil habeat magni qͥ a te refugit. Homo
tñ eſt· qui eundẽ quẽ tu terraꝝ oꝛbem habitat eiuſdẽ radijs ſolis
illuſtrat᷑. inmoꝛtalẽ ſicut tu habes animã eüdem adoꝛet cõditoꝛẽ.
Ad eundẽ miſterioꝝ ↄmuĩcacdeʒ crebro acceſſit ad eoſdẽ vocatꝰ eſe
celos er ꝙ negligendũ nõ eſt inſte ideo petit quia pauptate oſpſſ⸗
neceſſarijs eget vuiẽdi alimẽtis. Nunc vero qui te a ſomno hpe⸗
mis tpoꝛe tibi a ſonitu atq; fiſtulaꝝ excitant· quamq́; ea res ple⸗
rumq; tibi moleſta ſit· multis tñ onerati muneribo abeüt et qui
tibi yrũdin es aut alias auiculas afferũt. Qui velamie caliginis
ne cognoſcant᷑ efficiunt · ut turpib aduſus omẽs faciliꝰ uti bbis
queãt · qui ſagacioꝛi vᷣſucia ꝓdigia facè vident · omẽes haꝝ rerum
abſte non puam mercedẽ accipiũt. ſi autẽ mẽdicꝰ ace paup · ipßms
eciã panis indigẽs.te adierit quib: tu nõ vteris maledictis que
crimĩa quas cõtumelias que conuicia quas deſidias nõ obicies. cũ
nec tecũ ipe reputas·quãta eciã tu deſidia vitã trahas.et cũ deus
multa tibi bona indies prebet. Nec volo michi reſpõdeas. Non

nichil te ottidie faet. Sed illud michi oftẽde ſi eaꝝ reꝝ aliqͥd rᷣctas

ac facis que neceſſarie ſunt. Sin vero peccuniaꝝ queſtꝰ quaſi dili⸗
gẽtiſſimꝰ caupe. et cõiugem quã de acumulãgdis opibꝰ habes.curã

michi ꝗponis · nõ vereboꝛ iße tibi reſpõdẽ · nõ eſſe opa hee · quippe cũ

illa mea ſentẽcia· quidẽ certe magnaq; opa ſint mißicsia erga

paupes. oꝛacio iugis · ceẽaq; buĩoĩ eoꝝq; ꝓteccio· qui maioꝛis ali⸗
iniuria vexant᷑. Que omĩa niłm apud nos hñ̃t locũ.ſj in maxia
deſidia ocioq; vinim? ſemp nee tñ vo bis vnqᷓ a deo dietũ ẽ ocioſꝰ
es atq; deſes. Molo ergo tibi ſolẽ accendẽ .· nichil qð ſit neceſſariũ

oparis. lunã ergo tibi extinguo.ĩ ſerilitatẽ gremiũ vertã tran /

retinebo ſtagna· fontes recondã. flumin a exſiccabo · aerẽ ĩ nichilũ
redigã . pluuias retrudã · ſj omſa nobis affatim atq; copioſe gpo⸗
nit. Quid quod multis nõ ſolũ ccio cruptis· ven eciã nõ parua
pecca roꝝ illuuie . mſis eoꝛũ oĩm que diximꝰ vſũ pᷣſtet. Quare cũ
inopẽ videris nulla dedignaciõe mouearis ſi inuenis atq; ſ aluus
abs te alimenta petet ne ſiquidẽ ſicut puus ſit fugitiuꝰ· ſed ea que
diximꝰ? tecũ verſa. vmmo vero illi ad hec dicẽda libertatẽ cõcede et
damabit ad te iuſeus magna ſe tᷣbari dedignacõe quoniã cũ ſanꝰ
felixq; indicõ tuo ſis · nichil eoꝝ agas que a deo nobis mãdata ſt
ſed quaſi ſuus a cõmuni oĩm dño arrepta fuga in alienis ideſt l
omi vicio verſaris temulẽcia furto rapina ceũſq; vicijs inqͥnatꝰ
alioꝝ domos ſubuertis. Deinde audis ociũ ceteris obicere qui tor
delicta tibi nõ obycis· nõ inſidias· nõ piuria· nõ mẽdacia · nõ la⸗
trocinia. nõ alia mille tua huinſcemõt facinoꝛa et flagicia recoꝛ⸗
daris. Hec aũt dico nõ quia velum legẽ pw ocioſis cõdere · ſed quia
valde deſdero bonis vos eſſe operibo occupatos. oĩm enĩ vicioꝝ qſt
mgra quedã atq; oꝛigd eſt ocioſitas. Jtaq; oꝛo vos atq; obſecro ne
mißicoꝛdiã contempnatis ne duri ĩlliberales ſitis nã a paul? cũ
multũ cõqueſtꝰ fuerat dicẽs ſi quis operari nõ vult nõ comedat·
nõ facit ̊ finẽ. ſed ad hee addidit bonũ faciẽtes nõ deficiatis· que
certe cõtraria eſſe vident᷑. Mam ſi inſſiſti ne omedamꝰ quomodo
alijs dare ocioſis moues. Jtaq; inquit iuſſi enĩ remouere nolens
vos ab illis et nõ cõuerſari cũ illis ac rurſus monui ne inimicos
eos putetis ſᷓ cõtinue ac diligenter admoniatis non diſerepancia
ſed onſona nimiñ atq; cõueniencia ad vnius legis ſeriẽ deducẽs.
Wram ſi ad miſeriicoꝛdiã ambos procliues faciam cito et ille ab
otio et tu a mẽte illiberali recedes · ſed młta mquies mẽdacia mil⸗
tas fabłas paupes fingũt. Ego vero hac eciã de cauſa maioꝛi mi⸗
ſericoꝛdia mouceoꝛ cũ in eam neceſſitatẽ incidiſſe hoĩes vides ut
impudẽtiſſime mẽdacijs vunè cogant᷑. quoꝝ nos nõ modo nõ mi⸗
ſeret h bᷣbis eciã aſperis eos laceramꝰ. nõ accepiſtis dicẽtes ſemel
iam atq; bis· an ergo cibo rurſus non indigẽt quia ſemel atq; bis
acceperũt. Cur nõ tuo quoq; ventri eandẽ legẽ imponis · eur ad eũ
nõ dicis · veplet? heſterno die atq; nudiuſterciꝰ fuiſti quid ampli⸗

gueris⸗
upe
ſerend
ſinul
ſeriaut
nit, T
viwui⸗
tai panpen
rgi a
wRodi
igace
fugir ih
flucruu
Curm
e mi.
muln ni
andi/gui
facty noͤes.
Fwsſee
umnpee
condit,
mam no⸗
ita i mion
vulvenm⸗
vigarad
noͤpuhealit

Wpodens
Rer
es gud⸗
neſ ſſim.
Paul? ſey
mrlnſhſt
atig Em;
mics
um moyſ
gmml

tiz l
Fnnt
iciinch
irnealri
rilmiii
iſeeen
ni nomn
, Quarec
g ſaluus
ſac gu
ranNN—
Grnädͦi
ns ninu
n imnis iſl
iis inqtit
bierr quicnr
Ras⸗noͤu⸗
ligan ot⸗
Ncin
ec R
N Ben
s i/ uh 4
eWdt⸗
fidads
dum /quond
noler olans
ine minios
erds
Neidds
um and E 1

auſa nun
ewiss n al
ninri
ſuzun ſn
nufnd un

queris. Sed venerẽ quidẽ tuũ eciã vltra menſurã replẽdo dirupis
a paupe autẽ modica petẽti faciẽ auertis cuiꝰ vel hoe de cauſa mi⸗
ſereri debes qm cttidie te adire nõ parua pᷣmit᷑ neceſſitate. Nam
ſi nulla eſſet alia racio que ad mibicꝛdiã flecteret ꝓpterea tñ mi⸗
ſericꝛs erga paupem ee deberes quoniã neceſſitate cact⸗ ad te ve⸗
nit. Tu vero nõ modo benigno animo nõ es qm illũ impudentẽ
vides qui pauptate ſuꝑatꝰ eſt. nee ſolũ te illius nõ mißet. erũ
eciã paupem ſi multis pnñ tibs exprobras. Cũq; deus inbeat oeckte
atq; ĩ abditũ pᷣbere. Audes tu publice paupem afficẽ obꝓbrijs. qᷣ
mißicoꝛdia ribi eſſet ſubleuãdus· dare miſicoꝛdit. nõ vis. Quid
igit᷑ cerimĩaris. quid tribulas calamitoſã atq; miſerã animã. re⸗
fugit ille ad manus tuas ceu in tranquillũ poꝛtũ · cur᷑ tu omnem
fluetuũ vim ĩ illũ cõcitas.et maioꝛis hpemis ſibi reddis ꝓeellas.
Cur miſerie ipᷣm ↄdempnas.credis quia ſi talia ſe putaſſet abſte
peipe veiſſet ad te ꝙ ſi talia ſe audituꝝ abſte putauit et tñ veĩt.
multo magis tñ eius miſerandũ eſt · q; tuã illiberalitatẽ ptumeſ
cendu ˖ qui cũ ita inuictam neceſſitatẽ inminè illi videas. micioꝛ
factꝰ nõ es. nec opinaris ſatis ip̃i eſſe ad excu ſacõez impẽdẽcie in⸗
gẽtes famie vires. ſed impudẽciã ei obicis qui maioꝛibs in rebus
impudẽtiſſimis ſepe fuiſti. Quippe paupũ impudẽcie venia iure
cõcedit᷑. Nos autẽ plerũq; tota impudẽcia fuimꝰ ur nõ modo ve⸗
mam nõ meream/ven eciã acerbis ſupplicijs ſumꝰ puniẽdi hec q̃ſo
ita ĩ mẽoꝛia teneamꝰ ut huiĩlioꝛes facti nõ irrideamꝰ. miſos nec
vulnerem? eos qui remeduĩ a nobis querũt. Nam ſi prebẽ non
vis cur cedis; nõ eſt tibi animꝰ largiẽdi. Quid cotumeliaris. ſed
nõ vult alit᷑ abie inquies· ſie fac quẽadmodũ vir quidẽ ſapiẽs
inſſit pacifice ac mãſuete pauperi reſpõdeto qui certe inuitus ita
impudens eſt nõ enĩ eſt oĩno nõ eſt inquã homo qui nõ inuitus
prudeẽcie crimine velit ↄfundi. Nam ſi eciã mille quiſpi ã afferat
res quibs oppoſitũ ꝓbari ↄtẽdat. Num; tñ michi pſuaderi pot᷑it
eũ qui victũ facile habeat malle ſe ab alijs turpit᷑ mẽdicare. q; ho
neſtiſſime ſuis veſti. Nemo æ vos falſis rõnib⸗ decipiat. Zi aut
paulꝰ ſcripſit. Si quis opari nõ velit nõ mãducet · paupib. nõ di⸗
uitib ſẽpſit. Nam potẽtibꝛ qᷣdẽ Z riũ dicit· bonũ faciẽtes nõ defici⸗
atis. Stenĩ q́;admodũ nos ſepe facimꝰ.qui quãdo viderim? duos
amicos alteꝝ ĩ alten acerbe inſurgẽ · ſeoꝛſũ alteꝝ deducẽtes. vtrũq;
admouendo culpamꝰ. ſic nõ mopſes ſolũ· verũ eciã ipe deus fecit.
Nam moyſes ad deũ quidẽ dicebat niſi dimittis ipᷣm peccatũ me
quoq; vnacũ ipis deſtruas. IJpſos autẽ iuſſit ſeueriſſime puniri

cognatoſq; a cognatis interemi. Que q;uis oppoſita videant᷑ · ad
vnũ tñ finẽ cõcurrebãt· deus autẽ ad moyſen qᷣdẽ undeis audibtib⸗
dicebat⸗ dimitte me et cõteram populũ hunc. Nam et ſi tũe non
aderãt indei quãdo hec deus moyſi dicebat poſrea tñ hee audituri
erãt. ſeoꝛſũ aũt atq; puatim cõtraria hys moyſi cõmittit. Vnde
mopſes cactꝰ exclamabat dicẽs, Nuũquid ego ißos in vtero con⸗
cepi. qͥa dicis michi leua eos ſiẽ leuat nutrix lactãtẽ ĩ ſinũ ſuũ.·
Zimilia in magnis familijs fiut. Nam crebwo pr̃familias
pedagogũ ſeoꝛſũ increpat dĩcẽs nimiũ es acerb in adoleſ centulũ
atq; dur?. Adoleſcentẽ autẽ q̃ſi iure ceſũ éminat᷑. Sic a cõtrarijs
ad eandẽ vtilitatẽ educãdi honeſti filij olligit. Parit igiẽ paul⸗
quoq; fanis quidẽ ac inopibs ſcribit ut ad opandũ eos excitet. Zi
quis nolit opari nõ cmedat. hys autẽ qui poſſunt libalitate uti
nõ ſic; ſed aliter ſcribit · bonũ facientes nõ deficiatis · ut eos ad be⸗
nigne dandũ impellat. Sodẽ quoq; modo in epła ad wmãos hys
qui a gẽtib, erãt ↄſuluit ne ceruices in indeos eyxtollãt· oleaſtri
ſimilitudinẽ adduxit in mediũñ ita ut alia bys alia illis dicé vi⸗
deak. Mon ergo ĩ tenacitatẽ incidamꝰ. ſed pareamꝰ paulo dicẽri ·
bonũ faciẽtes nõ deficiatis. Mudiamꝰ eciã dñm qui mber omĩ pe⸗
tenti dare. SEt alwi ait eſtote mib icoꝛdes ſicut et pater veſter. Ita
cũ pleraq; alia dixit de nullo id pᷣterq; de mibicoꝛdia dixit. Sitis
mißicoꝛdes ſicut parer veſter. Michil eni eerte nos vſq; ad ſimili⸗
tudinẽ dei ſic effert arq; extollit qadmos libera benifica pioſa
collacio. Sed nichil ẽ impudẽci?ꝰ paupe ais · eur queſo ·quoniã hue
atq; illuc pcurrẽs adůſ⸗ omẽs inuehit᷑ at; obtractat· vis ergo vt
facile tibi oſtendã multo impudẽcioꝛes moleſtioꝛeſq; nos illis eẽ.
Veniat tibi oꝛo ĩ mentẽ quociẽs ĩeiuni tpoꝛe mẽſa veſperi appo⸗
ſita. ſi mĩſter vocatꝰ tardiuſcule acceſſerit omĩa euertiſti cõtume
liando calcitrando atrocit᷑ miſerũ miniſtrũ v̈bis ac pugnis mule
taſti- que omia parua moꝛa incitat- feciſti cũ tñ cercioꝛ ees paulo
poſt varijs poſſe vẽtrẽ tuũ cibari)s explẽé. Deinde nõ vocas teipᷣm
qui nulla de cauſa vel certe mĩma in beſtiarũ ferotcitatẽ excidiſti
impudentẽ atq; impoꝛtunũ paupem vero qui magno pondè pmit
q̃ͥ nõ moꝛa edẽdi ſed inopiã phoꝛreſcit impoꝛtunũ atq; impudentẽ
ceteriſq; cõuicijs audes petè et quomõ dic michi non maxime im⸗
pudẽcie hoe eſt· ſed hec nec cogitare quidẽ volumꝰ ac ideo moleſtos
eſſe illos arbitram. Nam ſi noſtra quoq; diligẽciꝰ examinarem?
cũ factis eoꝝ iuſtiꝰ ↄferremꝰ.nõ putaremꝰ illos ee impoꝛtũos.
Moli igit iudex eſſe iniuſt?. Nam et ſi ab omi delieto liber eſſes

neethe⸗
zminan
iſamic
gare⸗gu
rabilsy⸗
NX
r ſdit
rit. nul
nus Wr
oeritar
WNs⸗
bu.O
dech milt
ſoli vir
migola
xdiſtigni
mtbnaotb
fötrtritas
WWNae
RW
fand ue
ho nur k
nupem ve
etma pbe⸗
coatgobt
nedio ndie
gldio ei⸗
WKng
WGNe
ecii vulne
an ignon
oꝛacio. )
wimend⸗
Nwis at
erat Quar
um daug
weillin
Mllerio⸗
inatel

avite
s m
nnſhtüe
fi audien
Smmt. V
in wrroon⸗
lini.
Kfimmias
Wuli
NetdNs
rgäe
wsern
mtleltan
Ns uteos aote
1ͦ wmnids is
AUkoleun
lu s dit vi⸗
GANRNN
NW „
cci or Kns
Nufmi⸗
nihen d
el gveniitin
tut⸗ri eie
lansilizt .
A
N
vurpupieni
Acra ein
nd we
Neim ni
N

nee tñ eciã ſic lex diuina tibi còmiſit temeraria curioſitate alioꝝ
èmina rimari. Nam ſi phariſeꝰ hae ð cã ſeipᷣm pdidit quã nos ex:
iſtimacõeʒ inueniemꝰ.ſi ret̃e viuẽtes nõ patit᷑ alioꝝ qmina inda⸗
gare · quãtominꝰ peccatoꝛes pociet᷑. Nolite igit᷑ duras atq; inexo⸗
rabiles paupib aures pᷣbere. Nolite feraꝝ immanitatẽ ſupare.
Mon enĩ ſum neſeius ad tantã crudelitatẽ nõnullos deueniſſe vt
ex deſidia fame peũtes neglexerũt. Et ad hee verba impudent᷑ eru
perint.nullꝰ inpreſenciaꝝ hie famulꝰ michi adeſt. pwcul ab edib⸗
meis abſum nullꝰ hic michi argẽtariꝰ cognitꝰ eſt o mnanitatẽ ab
hũanitate omĩ alienã· maius facile pfeciſti · et quod min? eſt nõ
abſoluis·. ſ̊ paululũ itineris defatigeris laboꝛe · media mẽdiceꝰ pi⸗
bit.O ontumelie nouũ genus· o ſupbiam inauditã. NHam ſi per
decẽ milia paſſuũ eüdum eſſet nõmichil racõis hec excuſacio habẽ
foꝛſã vi deret᷑ nec œgitas tãto maioꝛẽ mercedẽ tibi e repoſitã. qto
magis laboꝛas. Nam quãdo de tuo ſolũmodo p̃ᷣbes ꝓ eo ſolũ quod
dediſti quãdo vero ipᷣe quoq; ad dandũ ꝓfectꝰ es.huiꝰ eciã laboꝛis
retbucio tibi debet᷑. Sic et pr̃iarchã ideo magis admiram̃.quoniã
cũ trecẽtas et decẽ octo vernas habẽet.nõ aliũ miſit ſed curſu ad bo⸗
ues ↄtendit ac vitulũ attulit · nũe vero ita inflati nõnulli ſunt.
ut nõ vereant᷑ p famulos miſicꝛdie uti vᷣtute. Sed nõne ſi p me
facid ut tu inbes inquies inanis głe èmine captꝰ videboꝛ. Pmmo
vᷣo nũc hoc cẽmine laboꝛare michi videris cũ te fruſtra pudeat ad
paupem venire ac eũ alloqui. Sed nichil curo libent᷑ tantũmodo de
te tua pᷣbeas idq; vel ꝓ te vł ꝓ aliũ facè tui arbitrij ſit · illud obſe
cro atq; obteſtoꝛ ne eõtumelijs atq; cminibs inopẽ turpit᷑ cedas.xve
medio indiget. qͥ te adijt· nõ vulneribꝰ/ miſicoꝛdie ope. nõ accuto
gladio. Nam quis lapide pcuſſꝰ cecis omibs neglectis ad genua
tua ſanguinolent refugerit· alio ne tu ĩteꝝ lapide caput eius p:
euteres. vulnꝰ vulneri adderes. Nequaq́; certe id faceres· ſͦ poꝛi
eciã vulneri mederi conareris. Cur igit᷑ in paupe oppoſitũ facis.
an ignoꝛas quantũ ꝓdeſſe iocũda et quantũ ab eſſe amara poteſe
oꝛacio. Melius eſt inquit ſer q́; dacio. Non putas aduͦſꝰ
teipm enſe abuti quioꝛeq; ictu ↄfoſſũ iacè cũ doloꝛe paup cõmotꝰ.
gemẽs atʒ lac᷑mãs ſuẽcio abſte diſceſſerit· nẽpe a deo ad te miſſꝰ fu
erat. Quare cœgita nũc quo ille cõtumelie atz iniurie ꝓuenerũt.
Cum deus quidẽ ad te paupem miſerit quia dandi potentẽ fecit ·
præbẽ illi iuſſerit. Tu autẽ nõ modo nõ dederis · ſed cõuicijs ẽpiẽ
expuleris.huiꝰ delicti magtudinẽ ſi facile peipẽ non potes ↄſidera
id ĩ hys tpalib reb tũc vltro intelliges q; atrox facinꝰ ↄmiſiſti

„

h. 3 Cy.

PNam ſi famłs tuus ad aliũ famłm ſiłr tuum argẽtũ reperitur⸗
quod illi dederis iuſſu tuo ꝓfectꝰ ſit nec inde ſolũ inanis. verum
eciã omĩ cõuicio atq; ↄtumelia pulſꝰ redierit · dic quo ſupplicõ fa:
mulũ tuũ punires cũ teipᷣm ab eo cõtemptũ atq; ſpretũ cenſeres.
ariter g de deo eciã cogita · iße enĩ eſt qͥ ad nos paupes mittit.
nec noſtra ſy dei damꝰ? ſi qd dederimꝰ. ſi nõ dederim? verũ eciã
inimria laceſſitos repulerimꝰ. ippe tecũ anĩo volue 9bs ſupplicijs
̊ fulmine vẽ dignã egerim⸗ . hee omĩa queſo cogitantes et linguã
domitã q̃ſi freno teneatis et omẽz illiberalitatẽ eiciatis · manuſ;
veſtras ad mibicoꝛdie munera pomrigatis. Mec pecunijs ſolum et
reb, nis. verũ eciã ſuauitate pmõis ↄſolem paupes. hoc enĩ modo
tam eterna que cõtumelioſis homĩb⸗ impendent ſupplicia fugiem?
quã beatiſſima illa regna que mibicoꝛdib et benignis conferent
adipiſcem̃ gra et mibicꝛdia dñi noſtri iheſu pi amen
Et factum eſt cum conſumaffet iheſus precipiens

duodecim diſcipuiks

Vm apos dñs miſerit tũe ſeipßᷣm data opa ſbtraxit

ab ipis ut optuĩtatẽ occaſionẽq; haberẽt mãdata efficè
nemo enĩ profecto pᷣſente magiſtro moꝛbũq; omẽʒ ve⸗
pellente diſcipulos adire nouiſſer

Cum autem audiſfſet io bem nes in vinculis opera

criſti mittens duos de diſcipulis ſuis interꝛogabũt
eum dicẽs tu es qui venturꝰ es an aliũ expectam⸗ꝰ
Lucas autẽ dieit ißos iohãnis diſcipkos ſigna iheſu ad iohänem
deruliſſe. actũ demũ ad iheſũ miſſos fuiſſe · quod tñ nullam ꝓrſ?
habet ambiguitatẽ ſed alcioꝛẽ quandã ſ olũ ↄſidera cõeʒ. Hinc eteni
eciã q;ᷓ acerbo inuidie flagrarẽt ardoꝛe occulci⸗ ſuboſtendit · Quod
aũt ſequit᷑ ãbiguũ valde plexũq; eẽ videt᷑. Quid enĩ ſibi voluit
illa interrogacõe tu es qui vẽturꝰ es an aliũ expeetamꝰ. Quomõ
enĩ qui vł antea q ſigna ibeſus feciſſet ipm ↄgnouit quia ſpiritu
hee didicerat. qui a patre ipᷣo audierat. qii ĩ omĩbo ipᷣm eẽ agnu
dei pdicauerat. Quomõ inquã introgatũ nunc mittit· vtruᷣ ipe
an alius ventur⸗ ſit. Mam ſi dubitas an iße ſit xp̃ᷣus cur ei tata
fidem pbes · ut de recõditis rebo credẽ paratiſſimꝰ ſis · ſũme namq;
fidei digratẽ optet eũ habẽ qui teſtimonij ſui pondé tantã rem ſit
approbaturꝰ. an non es tu qꝗ dicebas. Non ſum ſufficiẽs cꝛrigia
calciamẽti eius ſoluẽè· qui dicebas quoniã nõ mouerã ipᷣm. ßß ille

gu iſt
pirith 1
n no vid
ppitehas
guop ti
mind n
inpintu
krartuon
oe ſditiſt

N

ſbwann
ratchaecͤ
illa don
ſeciſ t⸗ne
ant jn/
famoni ine
ii abietiſ
Alr mum
lunt no amt
naee Du
arsnd
gac aRe
laller· vir
niſ exalſo
nerſum ud
niniotanſ⸗
ſdncs ſui ſt
ib tamqni
gwdpihd
sea
gatu miſn
illosiny
aut plebi

ſpicanerit

. dicnneit⸗
igit nzden
ſpe?dubi⸗
nhei inm,

Künen
am N
tn
Bbrüan.
s mi
enm wrini
i ſupliis.
tmmelngui
ns ng
NunsſNN
NNNd
Wa
vugns Mini
Hiumm

5preaſiens

4t109 euct
N Wd

H RHK ℳ
urrwgirit
i erprm
iadiohinmn
ümn nd⸗

qui miſit me baptizare ĩ aqua ille dixit ſup quẽ videris deſcẽdẽ tẽ

ſpiritũ pmanentẽ in ipᷣo · hic eſt qui baptizat in ſpiritu ſancto.

an nõ vidiſti ſpiritũ in ſpecie oolumbe.nõ audiſti vocem nõne tu

ꝓhibebas ipᷣm dicens michi eſt opus a te baptizari· nõne diſcipul
quoq; tuis dicebas illũ extolli ad maius indies opoꝛtè · te vero ad
minꝰ depmi. Nonne vniüͤſe pᷣdicabas plebi ipᷣm eſſe qͥ baptizabat

in ſpiritu ſãcto et igne · et ꝙ ipe eſt filius dei qͥ tollit pcta mũdi ·

hec ète tu omĩa antequã ille ſignoꝛũ miaculis choꝛuſcaret magna
voce pᷣdicaſti.Quomõ ergo nũe quãdo iam omiĩbs ſua bᷣtus ma⸗
nifeſtioꝛ eſt quãdo ꝑ totã paleſtinã celeberrima eiꝰ fama pᷣfulget.
qñ moꝛtui ab eo excitati ſũt · demões depulſi młtaq; alia plucẽt mi
racula. tũc mittis ac introgas ipᷣm. Quidnã hoc eſt· an pfraudẽ

illa poꝛa quaſi longas fabulas ↄfixiſti. Et quis mẽtis ↄpos talia

feciſſet. non dico de iohãne qui exultauit in vtero·qui puſq; naſ⸗
ceret᷑ xpᷣm p̃dicauit.qui heremũ habi tam·qui angelicã vinẽdi p⸗
feccionẽ in cꝛpe abhibuit · ſed de quouis hoĩe nõ inſano. Nam ſi
eciã abiectiſſumũ quẽdam dicas certe tñ poſt tot tãtaq; tam ſua q;
alioꝝ teſtimonia nullo modo dubitaſſet. Ex hys omĩbs aptiſſime
patet nõ ambigentẽ: nec vlla ignoꝛãcia dictũ miſiſſe qui qᷓ̃rerẽt.

ed nec illud dieẽ quiſq; poterit ſeuiſſe quidẽ ipᷣm · terroꝛe aũt car

cers ac vinculoꝝ timidioꝛẽ fuiſſe. Mam liberacõnẽ ſibi hec intiro⸗
gacs afferat· nec ſi eciã hãc ſperaſſet · quidq́; aduſus viĩtatẽ ſumu⸗

laſſet· vir ille qͥ pietatis gracia uel mille moꝛtes obiſſſet. Nam
niſi excelſo woboꝛe animi atq; inuicto fuiſſet nũquã pᷣfecto ad vni

uerſum unda pcũ populũ iam diu exercitatũ effuſiõe ꝗpherici ſag⸗
uinis tam foꝛtis extitiſſet. Numq́; ferociſſimũ illũ tyrãnũ tãta
fiducia ſui ſie redarguiſſet· vt in media vrbe ac foꝛo cũctis audiẽ⸗
tibꝛ tamquã infantẽ aut adoleſcẽtulũ increpaſſet. ſi timidioꝛẽ
quiſpiã ſuſpicat᷑ feẽm fuiſſe quomõ diſcipulos ſuos nõ fuerit vi⸗

tas·quibs audiẽtibꝰ tot tãtaq; de ileſu atteſtatꝰ fuit ſ̊ eos infra⸗
gatũ miſit cũ alios potuiſſet quãnis nõ ignoꝛaret inuidia qᷓdam
illos in xpᷣm cõmoueri et auſos vephendi ſemp queſiſſe. Quomõ

autẽ plebis eciã eũ iudayce nõ puduit cui młta ð xpᷣo ac magfica
pdicauerit. Quid autẽ ißi ad effugiẽda vicula a carceres hoc pro⸗

fuiſſet · qui nec xppᷣi cauſa vĩctꝰ fuerit · nec quia dininã vᷣtutẽ xpᷣi

pdicauerit · veꝝ quia iniqͥatis herodis cingia accuſauit. Patet
igit̃ nõ dubitaſſe iohãnem ea de re de q nec infãs quidẽ aut mẽte
captꝰ dubitaſſet. Quare opter ſatiſfaceõeʒ adinuenire cuiꝰ nã rei
gracia interrogatũ iohãnes miſit. lienoꝛes erãt a xpᷣo diſcipli

☛ S ð

M
K

eius et inuidie cuinſ da ſtimulis femp agitabant᷑ magiſtn ſuum
plures eſſe cupientes que res maxime verbis ipoꝝ cõpꝛobat᷑. dice⸗
bant ad iohannẽ qui tecũ erat ẽᷣnſioꝛdanẽ. cui et teſtimoniũ phi⸗
buiſti · ecce is baptiʒat et omẽs ad eũ veniũt· ac rurſꝰ de müdacðõe
facta eſt queſtio inter iohannis diſcipulos a indeos. pᷣterea iheſũ
aggrediẽtes dicebäãt. Cur nos et phariſei ĩeiunamꝰ.diſcipłi aũt
tui nõ ieiunẽt. Nam cũ nichil adhuc alciꝰ ac ſup hoĩem de xp̃o o
gitarẽt: iohãnem aũt pluſqᷓ; homĩeʒ arbitrarent᷑ nõ poterãt equo

animo ferre creſcè indies iheſũ vidẽtes . iohãnem vere cottidie mi

noꝛis exiſtimari · q̃ tñ t᷑bacõ faciebat vt melioꝛi iheſũ mẽte adirẽt
ad quod iohannes donec cũ ipᷣis erat tam pᷣcibo q; rõnibs hoꝛtabat᷑.
Veu cũ nõ pſuaſerit.moꝛtẽ licet ꝗpinquã foꝛe vidèt · timẽs ne p⸗
nicioſe materiã oppiniõis velinquèt. ſi maioꝛẽ ſe xpᷣo putãtes diſ⸗

cipuli nullo pacto illi cõiungarent᷑ · hoc modo xpo ipos offerre eu⸗
rauit. Nam ſi apte ipᷣos ↄſuluiſſet ut xpᷣo tamq́; melioꝛi adhere⸗

rẽt niło pacto ei ẽ᷑diſſẽt ſj pcipua iohis modeſtia ĩd dcẽm putãtes·
magis ipᷣm olerẽt.ſiulẽcio aũt tantã rẽ ptranſire nõ potuit.Quid
igit᷑ facit ut ab illis ipis quanta miaculoꝝ ſplendèét gloꝛia xpᷣus
poſſet audire · nõ omẽs ſſ duos quos foꝛſan facilioꝛes ad credendũ
teteris putabat q qui ſunplicit᷑ abſq; ſuſpicõe int᷑rogare poſſent ac
rebꝰ ipis diſcẽ quantũ inteſt int᷑ ĩiohãnem ꝙ iheſũ mittè ſtuduit.
Ite igit᷑ inquit atq; ab eo querite tu es xpᷣus an aliũ expectamꝰ.
Ibeſus autẽ qͥ mentẽ iohãnis nõ ignoꝛabat non dicit. Reſpõdete
iohanni quia ego ſum ſed quãuis ad int᷑rogacõeʒ ↄſequẽs erat · tñ
quoniã poterat tbare auditoꝛes ut ab ipᷣis rebs poſſẽt q; querebãt
pdiſcè ſedulo facit. Scribit᷑ enĩ młtos ipᷣm tũc caſſe cũ adueniſ⸗
ſent.et certe nõ erat ↄſequẽs cũ introgatus eſſet· tu ne xpᷣus es.
ad queſitũ quidẽ nichil veſpõdiſſe . ſed ↄfeſtim multos egrotantes
curaſſe.niſi hoc facẽ voluiſſet q; di ximꝰ cũ nemod ignoꝛet teſtimo

nium . quod a vebs trahit᷑ cereius eſſe q; vᷣboꝛꝝ · et abſq; vlla ſuſpi⸗

cõne.quia ergo ſicut deus qua mẽte miſit iohãnes nõ erat neſciꝰ
cecosclaudos.alijſq; moꝛbis płimis laboꝛãtes illico curauit./Nõ
ut iohannes bec diſceret · nõ indigebat enĩ hys ille qui credebat. ſʒ
vt diſcipulos eius ambigẽtes attrahẽèt· ideo poſt curacõeʒ multoꝝ
ait ad eos. Ite et venũciate iohãni que audiſtis a vidiſtis ceci re⸗
ſpiciũt · dandi recte ambulãt.lepꝛoſi mũdant᷑·ſurdi audiũt. moꝛ
tui reſurgũt · paupes euãgeliʒant᷑.Quibs adiecit et beatus eſt qui
nõ ſcandalizat᷑ in me. Ex quo illis oſtẽdit nõ eſſe ſibi ocultas c⸗
gitacões eoꝝ · quod ſi reſpõdiſſet · ego ſum e offendiſſet nempe ipos

lenthaler
ignis ihnn
hec uedimn
dit. Tndi
in denntnt
ſbiyis ce
nt⸗ac o an
Vep urvr
do me
am dNad
ignondat
ambigtbut
bat· jnna l
ſeodinſos
mmi inonbat
Sirnang m
Werütquis in
Jatepear
WaWdN
nooenat.
ur̃ dirtut,
lurrerche fut
darup mouin
Cuonjigit
gumaireph
lit,verom
Wea
Armat Jo
dente obmur
geribyi io
nam dien
hemaſd
ſn imauis.n
nit⸗noͤite
muilitan en⸗
nur jdn
tppuli med
nphnn fürt

i en
cſii,
ſndii ,
n.Penig
mnm Nitn
hin ſie
vemkan
mWortiemt
itüi nirihii
Frintmait.
ANds ſey
ireuͤnd
vosofmncn
mi mri er
idin putits.
rend wenit, ud

lndrglrii tfns

s daed
ARNNXN
NNWedt
8 m li ran'.
tumtit Kt
nei⸗
plac eni
it auſtaitn/
Aer atius.
m msGIN
Nli, ſ⸗
vlinz no uni
g ilio anu/
s ille qui ℳg
vlt antng
tis 10 a
e⸗
dietet u
Ab”,

ſute it.

reſponſũ hoe et dixiſſent aut certe cogitaſſent ꝙ indei crebro moꝛe
ſolent habere tu de ipſo teſtimoniũ phibes. Ideirco nõ ita dicit. ſj
ſignis ißos ad fidẽ adducit vt et omĩ ſuſpicõe docina ſua careat.a
hac luce dilucidioꝛ ſit. Quapꝛopt᷑ eque oculte ipos arguẽdo momoꝛ
dit. Nam cũ illi ſcãdalũ ꝗpter ipᷣm paterent᷑ paſſionẽ mẽtis eoꝝ
ita detexit ut nullꝰ huiꝰ rei teſtis eſſe poſſet ſed cõſciẽcie ipᷣoꝝ qui
ſibiipᷣis coſcij erãt res tota relicta ſit quantũ inipᷣo ſcãdalũ pate⸗
rent᷑ · ac ideo att᷑xit eos dicẽs beatꝰ eſt qni nõ ſcãdalizabit᷑ in me.
Veꝝ ut vitas vndiq; colluceſcat · illa eciã que ab alijs hoc in loco
dicunt᷑ in mediũ ꝓtrahamꝰ. Legant igit᷑ nõnulli ea de cauſa que
iam dicta eſt ad introgãdũ miſiſſe iohannẽ ſed quia ignoꝛabat.
ignoꝛabat autẽ aiũt nõ totũ miſteriũ · ſed ipᷣm quidẽ eſſe xpᷣm nõ
ambigebat vtrũ vero ab homĩbo moꝛti traderet᷑ · an nõ id dubita⸗
bat. pᷣrerea eciã introgabat dicens.tu ne es venturꝰ Ideſt tu ne
ipe ad inferos deſcẽdes ſͦ nlła ꝓrſꝰ h ſᷣmo rõe cõprobari pt. Non
enĩ ignoꝛabat hoc iohannes qui hoc ante alias maxime pᷣdicauit.
Ecce namq; inquit agnꝰ dei qui tollit peccata mũdi. Agnũ qͥppe
vocauit quia in crucis patibulo ſuſpẽdendũ ſciebat cũ eciã dixerit
qui tollit peccata mũdi · idipᷣm ſigficauit · nõ enĩ alia q́; per crucẽ
via peccatũ mũdi abſtulit.vt paulꝰ eciã dᷣclarat dicens q; aduſus
nos erat. Cirogphũ de medio abſtulit eruci ipᷣm affigẽs. Quãdo
autẽ dicebat hic eſt qui nos in ſpiritu baptizabit. ea que poſt re⸗
ſurreccõeʒ futura erãt pᷣdixit· ſed reſurrectuꝝ quidẽ ipᷣm et ſpũm
da tun inquiũt ſaãctũ nõ ignoꝛabat.ſed cruci affigendũ neſciebat.

CQuomõ igit᷑ reſurgè potat niſi paſſus crucifixuſq; fuiſſet. Aut

quõ maioꝛ qphetis iohãnes.qui vł ipᷣa que ꝗphete dixerũt neſcie⸗
bat. vero maioꝛ erat q; ꝗpheta ipe xpᷣus atteſtatꝰ eſt. ; autem
aphete paſſiõeʒ xpᷣi puiderũt nemo vmq; inficiabit᷑.pſa vas enim
clamat. Sicut ouis ad occiſionẽ duetus eſt·et ſicut agnꝰ cꝛã ton

dente obmuteſcit. Et rurſꝰ erit radix peſſe et qͥ exurget pnᷣcipari

gẽtib ĩ ipᷣo gẽtes ſperabũt.paſſionẽ deinde ſigficãs.paſſiõiſq; glo
riam adiecit. Et erit requies eius honoꝛ · nee ſolũ quia crucifiget᷑
pſa vas pᷣdi it. eꝝ eciã cũ quib: crucifiget᷑ reputatꝰ eſt enĩ inqͥt
cũ iniquis · neq; id ſolũ · ſj eciã q; nilła ſe defenſiõe libabit.hie nãqʒ;
ait · nõ apit os eius iniquitatẽ eciã ↄdẽpnã ciũ ſiqficat·cũ dicit in

huilitate eius indicacõ ſua ablata ẽ. Sed dauid quoq; ante pſa pã

id totũ p̈dixit · et indiciũ ſimul deſcripſit. Quare enĩ fremuerũt
et populi meditati ſunt inania. Aſtiterũt reges terre et pncipes
cõgregati ſũt ĩ vnũ aduſus dñm et aduſus xpᷣm eius. libi aũt

6

„»

modum quoq; ipm crucifigłdi eyxßſſit dicẽs . foderũt manꝰ meas

et pedes meos· ipa que milites facè auſi ſũt exquiſitiſſume expſ⸗
ſit. partiti ſunt inquit veſtimẽèta mea et in veſtẽ meã miſerunt

ſoꝛtem. PNec de acceto ſiluit quod xpᷣo illatũ in cruce eſt· dederunt

inquit in eſcam meam fel· qĩ ſiti mea mea potauerũt me acceto.
Deinde aphete quidẽ ante multos annos indiciũ ↄdempnacõnem
crucifigẽdos cũ ipᷣo veſtimtoꝝ diſcbucõʒ · veſtis ſoꝛtẽ · aliaq; huĩoi

plura pᷣſcierũt. Mee enĩ omĩa dicè neceſſe eſt ne ꝓlixa nobis ni⸗

miũ fiat oꝛacõ. Hic vero qui maioꝛ illis omĩbs fuerat eciam hec ab
alijs pᷣdicata ignoꝛabat. Quo nam rõnis olè hic ſermo ſuſtẽtari
potit · aut cur illo modo nõ introgam̃ iohãnes tu es qͥ ad inferos
vẽturus es. Sed ſimplicit᷑ tu es venturꝰ. Multo autẽ illud ridicu
loſius eſt. aſſer̃t enĩ ideo a iohãne queſitũ fuiſſe ut cũ ad inferos
deueniſſet ibi quoq; pᷣdicaret· aduſus quos nõ erit abſq; re ita di

