oꝛnamenta et inſtrumenta ludoꝝ que videre atq; ſentire nequeũt
opulenti. Quid igitur hoc paupere melius excogitari porerit hie
in celo tamquã in pauimẽto ambulat. q; ſi tale pauimentũ domꝰ
eius eſt · cogita per teipᷣm qualiter tecum ſit · ſed non habet inquies
equos neq; vehicula ·certe nec haꝝ rerum opus eſe ei qui nebulis
vehitat et cũ iheſu ↄuerſat᷑ hoc igit᷑ tam viri q; mulieres diligent

intelligẽtes diuiciaꝝ copiãâ in ↄſumptibiliũ inquiramꝰ vt e vegno
dei pfruam̃ gra a mĩa dñi nr̃i iheſu xpi. Amen
Et factum eſt cum conſum aſſet ibeſus parabo las
iſtas tran ſuuit inde. Vſq; et accedentes diſcipuli eiꝰ

et ſepelierunt illud
Vuis rei gracia has parabolas dixit · quoniã et alias
videlicet dicturus erat. Qua poꝛro de cauſa inde rece⸗
dit. Wbi certe verbum euangelij vbiq; ſeminaret

Et cum veniſſet mquit in patriam ſuam

docebat eos in ſyna gogis eoꝛum
Quã nã patriã eius modo appellat· meo quidẽ indicio nazareth⸗
nõ enĩ fecit ibi ait btutes multas. In chap harnaũ aut᷑ẽ fecit · vñ
dietũ eſt · tu chapharnaũ que vſq; ad celos exaltata es vſq; ad
inferos deſcendes . qm ſi in ſodomis facte eent vᷣtutes qᷓ fete ſũt in
te manſiſſet vtiq; vſq; hodie. Cum igit᷑ iuiſſet illue ſigna quidem
multa nõ oñdit. ne maioꝛe in indici exardeſcerẽt ne gpter incre⸗
dulitae ad derkendu magis conarent᷑ · Doctrinã autẽ ꝗꝓponit nõ
minoꝛis q́; ſigna admiracõis illi vero cũ mirari ae ſtupere gprer
docendi virturẽ debuiſſent. Sx vecoꝛdia vilipendüt eñ qui ioſeph
filius videbat᷑. et cũ exemplis pꝛiſcꝛũ potuiſſent cõmoueri qui a
parẽtibꝰ parũ notis in ſignes filios ꝓereatos nouiſſent. Nam er
dauid agricole ignoti filius erat· !e Amos capꝛarij) et ipᷣe eapꝛaxꝝ
cuſtos. Mopyſes quoq; ille multo in ferioꝛẽ ſeipſo parentẽ habuit.
Cum igit᷑ eo maxime admirari deberẽt ꝙ; a tali natus ita duut⸗

loquebat᷑ vt claꝝ eſſet· nõ humana doetrina ˖ ſed dei btute ipm ita

pdicare. Vnde admirari ac c lè debebãt inde ad ſpnendu deitant ·
aſſidue at ad ſynagogas ibat ne ſi ↄtinuo in hèmo vᷣſaret᷑ tamq;
verũ inimicũ impugnarẽt. Stupentes igit et ambigẽtes dicebãt
vnde huic ſapiencia bec et bᷣtutes· aut ſigna bᷣrutes noĩabãt · aut
eciã ſapienciã atqʒ doctrinã ipam nõne hic eſt fabꝛi filiuns. quare
miraculũ maius et ſtupoꝛ multo amplioꝛ · nõne mater eius dicit
maria et fratres emas iacobus et indas et ſoꝛoꝛes eius nõne omẽs
apud nos ſunt· vnde ergo huic omĩa iſta. Et ſcãdalizabanẽ ĩ eo⸗
vides in nazareth iſta dicta fuiſſe· nõne fratres eius inquiũt ille
atq; ille ſunt · quid hoc ſibi vult· hine enĩi magis in fidem induci
deberetis. Jed peſſima certe res inuidia eſt et ſibiip̃i ſepe reyugt ·
Mam que inaudita et mirabilia erãt ac ſufficiencia ipos ad ihm

ttrale⸗

Pon
in vn
lopee⸗
kär
liet fac a
mnulta no

litate

pn obn
wlrch
wpeenſte
bank, Ge
tuni i⸗
bitraneni
fuiſſent e
nie quod dᷣ
fitrit/
Wchwun
Wmdon
Pfinga
ſietai bin
doeworautt
ſuemdien
ſua. nerhi
ue men u
igerent.
idſuos veni
Pous alins
nd weperüͦt
igedlne
ſlni bitn
ni⸗ ti⸗
Mycihr.
uecnit Kre⸗
iſ ta Andtan
omes innl
uin pi ip

nen

Phe
dapie

ittis
Nalinm,
Wlnmm
imn ſonn

niao nuntt
i ui nten
tti s1ſyn
ziiit ſütin
eigni gien
per ingt;
mipmand
Niwen gr
tenaun guit
niſmne Tunt
mieieehe⸗
mmniiuhunt,
uns iudun⸗
zimnin 8
miNiN
mhimaſtt
20 neichiren
mimiu
innge
us nnan
nſen 1
ißſen,⸗
nn ℳ

artrabhere ea illos magis ſcandalizabant. Quid igit dicit ad eos
Non eſt pꝛop heta ſine ho noꝛe niſi in patria ſua ꝙ

in domo ſua et non fecit ibi ait multas virtutes

ꝛopter ineredulitatem illoꝛum
Raek autẽ inquit 7 nõ fecit ibi ſigna multa. Ntq; quiſpiã obi⸗
ciet facè debuiſſet. Nam ſi mirabant᷑ eũ atq; ſ tupebãt.quã obꝛem
multa nõ fecit ſigna. Quia videlicer nõ ſeipᷣm of tentare · ſͦ alioꝛꝛ
vtilitatẽ qᷓrebat.quia igit᷑ incredulos eos eſſe videbat ne maioꝛi
eulpa obnoxij eſſent nõ multa ſigna opat᷑. q́q; enĩ multo tem poꝛe
poſt·cũ iam miraculoꝝ fama vmuerſã iudeã impleuiſſet patriã
repecijſſet. nõ potuerũt tñ ferre ſed magno igne linoꝛis inflãma⸗
bant᷑. Sed cur eeiã pauca fecit ſigna ne dicé poſſent ad eũ. medice
eura teipᷣm ne hoſtẽ atq; inimicũ putarẽt · neqʒ deſpecti ſe ab eo ar⸗
bitrarent᷑· ne deniq; ſic excuſare ſe auderent dicẽtes· ſi facta ſigna
fuiſſent eredidiſſemꝰ. Idcirco igit᷑ pauca nõ multa fecit. partim
ne quod doceret ipᷣm pᷣtermitterẽt. partim ne maioꝛis illi crimis
rei fierẽt · quãta igit᷑ illius eſſee ſ apiencia · tecũ tuip̃e ogita. qᷣpe

vel cũ inuidie malo vehemẽciꝰ laboꝛãtes ipᷣm admirent᷑ verũ què⸗

admodũ in opib atq; ſignis nõ accuſũt que facta ſũt. ſed falſas
fingũt cauſas dicẽtes. In belzebub pnᷣcipe mõioꝝ demõia eicit.
ſic eciã hic nõ vilipendũt doetrinã ſed ignobilitatẽ gnis !ſpiciũt.
doctoꝛ autẽ atq; ma giſt᷑ nõ ↄuiciatꝰ eſt.ſed mirabili quadã man⸗
ſuetudĩe reſpondʒ. nõ eſt inquit ꝗpheta ſine honoꝛe niſi in patria
ſua · nec hie ſermonẽ t᷑minauit ſed illud ſubiũxit · in domo ſua.
ut mea quidẽ ſentẽcia hac adiecta ptieula fratres quoq; ſui intel⸗
ligerenẽ. Apud lucã vero exempla quoq; ponunt᷑ quia nee helias
ad ſuos venit ſed ad viduã alienigenã. nec ab beliſeo quiſquã le⸗
pꝛoſus alius mundat? eſt pꝛeter alienigenã Jaamam. Judei aurẽ
nõ receperũt quidq;ᷓ boni ab illis neq; fecerũt. ſed pegrini ſolũmõ
atz aduene qJbs det̃is pᷣuos eon moꝛes ac imꝓbã ↄſuetudinẽ a bſeis

defluxã tpib, reßhendit oſtendẽs nichil in ipo noni ab eis fieri

In illo tẽpoꝛe audiuit herodes tetractha famã iheſu
Kex enĩ herodes pater huiꝰ qui pueros ĩ bethlehem erndeliſſime
necauit. fere iam pꝛidẽ expirauit. Mon autẽ ocioſe temp euage⸗
liſta denotauit· verũ vt ceriuces tyranni quub cereros deſpiceret
omẽs in telligè poſſemꝰ. NMon enĩ ab ipis ſtatim mira culoꝝ exoꝛ⸗

dyuys famam iheſu. Sed poſt multũ temp⸗ bepit. Huĩoi certe ſunt

qui in pnᷣcipatibs viuũt. Nam qm faſtu reꝝ płimũ ſibi arrogãt

parui faciẽtes cetera raro ea pdiſeunt. Cu aut eciã hie anĩadte
S e ingentes virtus bha beat vires Nam hic herodes adeo iohem
perhoꝛruit vt a nimia foꝛmidine vel de reſurrecce philozophareĩr᷑

Dixit autem pueris ſuis hice eſt iobannes quem
ego ĩterfeci ipſe reſurrexit a moꝛtuis et ideo virtu⸗

tes operantur in eum
Vides nimiũ ißm eimuiſſe · nec eciam hee verba ad alienos efferre
auder. Fed vernas ſuos colloquit᷑ · ſed tñ hec ſua opinio irrönabil

et violẽta et ut ita dicam militaris eſt. Multi enĩ ſurrexerũt a

☛

moꝛtuis. Mee vllus eoꝝ huĩoi quid vmqᷓ; ↄfecit· q; uis ambicõnis
ſiml atq; timoꝛis hec verba michi plena videanẽ .Zolet quippe ve

fanus animꝰ vepugnictia ſepe ſił recipè. Lucas aũt ait quia turbe

dicebãt hic eſt helias aut peremias vel pꝛiſcn vnus ꝗgphaꝝ quare

hic quaſi pꝛudenci?ꝰ quitq; atq; verius allaturꝰ hoc di it. Weriſi⸗

mile autẽ michi videt aduerſ? eos qui iohannẽ eſſe dicebãt ˖ mkti
enĩ eciã id de iheſu arbitrati fuerũt. Illud pꝛimo herodem dixiſſe

quaſi ameneie ceteros accuſantẽ. Ego iohannẽ interfeci · quomõ

dicitis iohannẽ hic eſſe. So lebãt enĩ dicè ut a mareo et a luca ſbᷣ⸗
intellige poſſumꝰ. Ego iobannẽ decollaui. fama vero ſignon iam
corroboꝛata ſurrexiſſe iohannẽ ſuſpicat᷑ · deinde hyſ toꝛiã nob euã⸗
geliſ ta ↄtexit nõ quidẽ pnᷣcipalit᷑· omĩs enĩ inteneio eius atq; ſtu:
diũ eſt doctrinã et ſigna xp̃i deſeribe · quare nil alind niſi quod ad
hoe negociũ ducat exponit. ſed hanc hyſtoꝛiã nõ in duxit niſi gyt
xpm et quoniã herodes dicebat ſurrexiſſe Johannẽ. Marcus autẽ
ait quia herodes quis a iohanne reßhendit · valde tñ ißm honoꝛa⸗

bat ita inuicta res virtus eſt· narrando deinde inquit

Herodes enĩ cum tenuiſſet io hannem ligauit eum
et poſuit ĩ carcerem ꝓpter herodiadem vxoꝛem - hi⸗
lſippi fratris ſui· dicebat enim illi iobanmes nõ licet
tibi habere eam. et volens eum interficere timuit

populum quia ſicut ꝓphetam eum habebant
Et cur nã nichil iohãnes hac de re mulierẽ ſed vwrũ alloquit᷑ · qᷣa
et pncipalit᷑ vir eſt· ptãs in illo erat anĩadute aũt quõ hãc accu⸗
ſacõeʒ minꝰ oneroſam facit quaſi hyſtoꝛiã deſ cribit dicẽs .
Cum autem naturalia herodis a gerentur ſaltauit

filia herodiadis in medio et placuit herodi

Qonwun
te mer⸗
cediͦ exc
bat heu j
manſi6
plauuiten
ſe ili utun
da nich
Mplexbie
lacuirude
Gvens
cadit et p
eſt. Aqui
videliattal
etlaudit, Je⸗
ot obennd⸗
vnit· et grua
brandüeſ
iN
tRN
cimis aot
diſſere ur le
lla lex ui
liberisobiert,
mitgabat et
frater vinens
tdefuncti ne
EeK.⸗wintenim
tis colaoe
Paro tleis
noſemem pn
mitnmeniip
Kfin duc ii
hchgafinidan
WMQume 4

lfrater ginre

elion nlka
rinneg

bitmni
Ndin
bilaptrn

ncs qun
Wown;

dungtn
pmenrnid
minmin
Fusmiind
Soleguen
dent gutt
s pinngur
Ane. Peni
Ehiatit,mi
mom dinke
nin gond
aurlnd
enigun
emniwd eui⸗
otnsgſn
uiN
imuntnißt
Crns ui
iihn vnau⸗
t

gemmemn
W ſ⸗
ame⸗ ͤh
frdu
Abebam

rnuͦt wſun
nbi

wrl⸗
M.

4

O onuiuiũ dyabolicũ. O ſathane ſpeeta culũ. O iniquũ tripudiũ
er mercedẽ tripudij multo iniquioꝛẽ. Cedes enĩ oĩm ſceleſtiſſuma
ceediũ excogitabat᷑ · et qui coꝛonari ac laudib in celũ efferri mere⸗
bat᷑ · pcuſſꝰ ſecuri iacebat qi demones deuicit eius caput poſt cedẽ
ad menſã afferebat᷑· ſaltauit inquit herodiadis filia in medio er

placuit herodi. Vnde iureiurando affirm auit quodeumq; pecieri

ſe illi da tuꝝ · illa vero a matre pᷣmonita
Da michi ait caput io hannis baptiſte
Duplex hic crimẽ eſt et quoniã impꝛudenter ſaltauit et qm̃ adeo
placuit ut cedẽ loco mercedis accperit · vides q́; atrox qᷓ; inſenſat⸗
q́; vecꝛs eſt qui iurando ſe obnoxiũ facit et illi petendi poteſtatẽ
eõcedit et poſtea q; vidit ad q̊ntũ mali res ꝓrupit meroꝛe ↄfeetus
eſt. Atqui timuiſſe ipᷣm a pncipio ſcribit᷑. Cur igit᷑ meret᷑.quia
videlicet talis res vᷣtus eſt vt nequã eciã hoĩes et admirent᷑ ipam
et laudẽt. Sed o furioſam mulierẽ que cũ a doꝛare admirariq; debe⸗
ret iohannẽ · qm ab in iuria eam vẽdicabat.cedẽ ↄſtruit laqueum
ponit.et graciã petit dyabolicã. ipe autẽ timuit inquit ꝗpter inſ⸗
inrandũ et ſił recũbentes. SEt quãobꝛẽ q; quius erat nõ timuiſti
nã ſi teſtes piuri habè foꝛmidabas multo te magis metuere opoꝛ⸗
tuit. tot tã toſq; iniqͥſſime cedis teſtes habẽ verũ qm młtos opinoꝛ
crimĩs cauſã. vnde cedes aboꝛta eſt ignoꝛare · opereſciũ duco id nüe
diſſerè ut legũlatoꝛis pꝛudenciã videatis. quenã erat ergo pꝛiſca
illa lex quã herodes cõculcabat et iohannes vleiſcebat᷑. Si qͥs abſqʒ
liberis obierit fratri eius vxoꝛ ſua det᷑· An qm̃ niła ſolacio moꝛs
mitigabat᷑ et pꝛo vita omiĩa facere licebat:lex ꝓmulgata fuit ut
frater vinens moꝛtui fratris vxoꝛem ducat. et fetus inde pꝛocre⸗
atꝰ? defuncti nomĩe appellaret᷑ ne domus ſcilicet illius oĩno coꝛru⸗
eret · niſi enim liberos defunctus t᷑ liquiſſet · que res maxime moꝛ⸗
tis cõſolacio eſe intollerabilis luctus atq; inextinguibłkis fuiſſer.
Iderro tale ſolamen cõd i roꝛ legum excogitaui et naſciturũ illiꝰ
noĩe vocari precepit. Cur vero liberi erãt defuneti nullomõ tale
matrimoniũ ꝓcedebat· ſed cur nã ita inquies. Nam ſi alij vxoꝛẽ
defũcti ducè licebat nõne młto magis fratri · minime.voluit enĩ
lacius affinitaes euagari. ut multis modis inter ſe hoĩes vinci⸗
vent᷑.Quare igit᷑ nõ alcius eẽt q; frater ſine liberis defũeti.vxorẽ
ducebat· quia eo pacto nequaquã defũcti fetꝰ putaret᷑. Nũc autẽ
ſi frater gnaret· ꝓbabilis animos hoĩm occuparet caucio.quãuis
et alioqͥn niła neceſſitate alius vrgebat᷑.defũcti domũ reſtituè qð
aà fratre iure ꝓpĩquitatis poſtulabat᷑. Quoniã igit᷑ herodes vxotẽ

— —

fra tris cuuis filia vinebat duxit hac eauſa Johannes éminat᷑.
modera te id et cum fiducia manſuetudine mixta faciẽs· tu vero
pſpice quõ totũ illud ſpectaculũ ſathane erat· Nã pꝛimũ temulẽ
cia delicijs cõſtabat vnde nichil vmq; pꝛobe factũ ẽ · deinde ſpee⸗
ta toꝛes omes erant cꝛupti ille qui eobuunio pᷣerat omniũ iniqſ⸗
ſunus. Cercs voluptas atq; licẽcia omĩa dicẽdi audiẽdi faciendi
maxima in ippis erat. Quarto puella ꝗꝓpter quã matrimoniũ fi
eri nõ potat que abdi atq; occultari ꝗpter ↄtemptã mr̃is debebat.
ingredit᷑ omĩa palam faciens et omnes meretrices vᷣgo inpuden⸗
cia ſupans· tempoꝛis ꝙqᷓ ipᷣius inopoꝛtunitas ſcelus herodis mirũ ĩ
modũ amplifficat. Nam qñ gracias deo agere opoꝛtebat qui eum
illo die in lucẽ ꝓduyit tũc nephandiſſimam cedẽ cõmittit quando
vinctũ ex gaudio ſoluè debebat.tũc ad vincula iniquiſſima inſſo
moꝛs ſua acceſſit. Audiatis hee bᷣgines vmmo vero eciaʒ nupte ꝗᷓ
ĩ alioꝝ nupcijs ſaltare ac tripudiare et cõmunem femin arũ ſexũ
deturpare nõ vereamini. Audiatis eciã hec viri qui magniffica
cõuiuia ebꝛietate plena conſectamĩ. Audiatis inquam q diaboli

baratrũ phoꝛreſcite.ſie enĩ omnĩo miſerũ illũ hec ↄuinioꝛũ pom⸗

pa oppᷣſſit ut q;admoðs marcus dicit eciã inrauerit · quitq́; puella
peter ad dimidiũ uſq; regni ſui ſe libenter daturũ · tanti ſeilicer
pꝛincipatũ ſuũ faciebat. Adeo voluptate captꝰ erat vt tripudijs
regna ↄcederet· miraris foꝛſan ſi hec tũc fiebant cum eciã nũc poſt
tantam religionis nr̃e phiaʒ młti inuenũ adeo molles enerueſq;
ſint· vt niła mſ inrãdi neceſſitate vꝛgẽte vel anĩas ſuas tripudij
gracia largiant᷑ nam a voluptate ſemel victi qua ſi pecudes qͥ lup⸗
trahat cõcurrũt.q̊ eciam tunc veſanꝰ ille paciebat᷑ qui duo maxi⸗
ma mẽte captꝰ ↄmiſit. NMam et illam furoꝛe et temulẽcia cõcita:

tam adeo vt nihil mali ptermittẽdum ducèt dñam fecit iuriſiu⸗

randi neceſſitate rem ↄfirmauit. Sed q́;uis ita iniquus ille fue⸗
rit. młto tñ miquioꝛ tprãno et puella muliercła illa fuit qᷓ oĩa

hee mala contextuit et quaſi architectꝰ magna verſucia totã rem
fabꝛicata eſt. quã maxime habere gracias iohanni opoꝛtebat · Hec

ad impudentiſſima tripudia filiam impulit hec cedẽ baptiſte fla⸗

gitauit. a b hac herodes irretitꝰ deperijt. ides q;; ꝓbe illud a xßo

dictũ eſt. qui patrẽ aut matrem ſup me diligit nõ eſt me dignꝰ.

nam ſi hec illa ↄſeruaſſet nõ tot tãtaſq; leges ẽnſgreſſa coꝛruiſſet·
nõ ita ſceleſtã cedem ꝓpetraſſet. Quid enĩ hac in manitate peius

excgitari poterit. cedẽ ingraciã petis · et cedem ſceleſ tiſſimã · et hoe
inter cenandũ publice atq; impudẽtiſſime · nec enl ſeoꝛſũ acceſſit

N

do
do nude
ri ide
ſeiuus i
ptnith
moo⸗ ſal
ſuunt/ut
Anter ſaln
turpids
wr Jy⸗
Wharnis
tus ihe:
tit ſed qu
diſcaffen
exoyitan
tindit/ ner
d marto en
necure voe
Aw
NWmſ
tupichar.
tea alor
ſimüillun
ſſequeret
nuti equio

Gr

aduldert
magni
Jnnlige
Innlig
remo in
phetis on
tulatiſtin
leges diui
cumg pa⸗
cuit quit
bmierehat
dniegt.ß

Nrmnd
1fntisdn
mi 1
audihifumn
unmm niß
minu.
hn Fu,
seni
Rinnn
vWuhr
nmimiifi
s inm it
Aruni d
werxehog
ntan ni tüp
wmla mi
nis uusenpi
iruſ
taidonin⸗,
mnlinn inl,
mirtaurit
1 nmsitii⸗
chiufirzi⸗
1imurin
midpetn
r i N

ae collocuta de iſtis ẽ& ſj eoꝛam cunctis aubiè᷑tiby velamine abiee⸗
to nudo capire diaboli vſo patrocinio⸗ peticionẽ pegit ille oompa:
ri periciones eius fecit· ille mentẽ heꝛodis eripuit vbi enĩ ſaltꝰ la:
ſciuus ibi dyabolus certe adeſt. on enim ad tripudia hee nobis
pꝛebuit de? ſed ut modeſte incedamus non vt impudẽter camel oꝛꝝ
modo ſaliamꝰ . Pec eni ſolũ femine verũ eciã cameli turpit ſa⸗
liunt ſj ut in angeloꝝ choꝛis ↄſiſtemꝰ q; ſi coꝛpꝰ defoꝛme fit impu⸗
den ter ſaliendo. quãto magis animã fedari fieri credendũ . Hijs
turpidijs dpabolus ſaltat hijs a demonũ miniſtris hoĩes decipiun

tur. Zed pericõnem ipaz conſiderem?. da michi ait in diſeo capur

ꝛohannis baptiſte · vides impudẽciã puelle. vides a dyabolo peni
tus ipᷣaʒ detmeri. Pon dignitatis eciã meminit neq; ullũ dimite
tit ſed quaſi de dapibꝛ loqueret᷑ ſic ſacrũ illud atq; beatũ caput in
diſev afferri poſtulat nec eauſã peti cõnis ullã affert. Quippe niła
excogitari poterat ſed abq; racõne alioꝝ calamita tib honoꝛari cõ⸗
tendit. nec poſtulat vt cꝛã pꝓducat᷑ atq; int᷑ficia. Nec enĩ eciam
ad moꝛtẽ euntis libertatẽ ferre potuiſſet ſed exhoꝛruiſſiy eciaz dum
necaret᷑ vocem illius· Mon enĩ ĩ extremo tp̃e vite ſiluiſſer. Jdeo
da michi ait ĩ diſch. Magna eni inflãma tacupiditate ſũ viden
di illam linguã ſilentẽ. Non eni effugẽ ſolũ illas redargucõnes
cupiebat· ſj inſilire q;ᷓ ac illudè iacẽti · deꝰ autẽ ſuſtinuit nec fulgo
re a celo vibꝛa to impudẽtiſſia facies illa ẽ nec terre hyatu tupiſ⸗
ſimũ illud ẽ abſoꝛptũ cõuiuiũ vt et iuſtꝰ ille fulgencõꝛes coꝛonas
ↄſequeret᷑ · et qͥ poſtea iniuriã paſſuri eſſent hoc exemplo coꝛrobo⸗
vati equioꝛe animo cuncta perferrent

Exhoꝛtacio quadꝛa geſimaoctaua fug iẽda ſmt
adulteria et turpes ſaltacões cum concitacõnes et
magniſica conuiuia et generacio nes
Intelligamꝰ hee omes que ſtudioſe viuẽtes a pᷣuis vexam̃ homĩb⸗
Intelligamꝰ hec omnes inquã deũ tũc ſuſtinuiſſe illũ qui in he⸗
remo qͥ in zona pellicia·qui in cilicio vixerat qͥ ꝗpheta fuit et pꝛo⸗

phetis omib: maioꝛ q̊ nemo maioꝛ in natis mulienꝝn ſurexit a pe⸗

tulãtiſſuma puella a impudẽtiſſio ſtoꝛto ingulari pꝛeſertim cum
leges diuinas defẽderat. Hec cogitãtes magno feramꝰ animo que⸗
cumq; paciam̃ · nam et tũc polluta illa homicidia tantũ efficè po⸗
tuit quãtum voluit · vt animũ ſuũ ſup q; expleuit· deus autem
pmittebat qᷓ;uis nichil pꝛoꝛſus in illã ſed in illũ cmina iohãnes
coniecit · ſ habebat accuſantẽ aſciẽciaʒ ſuã cuius moꝛſib tamquã

ſtimulis eõcita magis bachabat᷑.et in fůũmũ dedecus omnes detru⸗
ſit ſe ipam filiam ſuã · defunctũ maritũ · uiuentẽ adulten et poꝛa
ſupare certabat· nam ſi doles inquit quoniã adulterij ẽmine a io⸗
hãne accuſeris. Ego te homicidã eciã faciã inter fectoꝛẽ accuſan⸗
tis oſciam. Audiatis qrumq; de re incerta inſiurandũ p̃ſtatis
nam et a lijs pdicõnis veſtre ptatẽ tribuitis et ꝓfüdiſſimũ vobis
baratrũ effoditis · ſic enĩ eciã herodes perijt. putauit eciã puellam
ſolempnitatẽ a ↄuiuio ĩ tanta celebꝛitate gracioſã quandã aeq;
feſtinam ſibi nichil aliund ↄuenientẽ tene graciã · nõ autẽ caput
iohãnis petiturã. Sʒ tamẽ michil hoꝝ a ſupplicõ illũ defendẽt. ã
licet illa atrociſſimi animi fuerit. æon tamẽ ita facile ule deci⸗
pi debebat ut in tyrannio imperio mulieris omia ſubixe vellet.

Mam pꝛimũ qͥs non abhoꝛruiſſet ſacrũ illud in cena caput gpo⸗
ſitũ indens ſanguinẽ ſtillare · ſed non fuit cõmotꝰ herodes nece illo
ſeeleracioꝛ illa mulier· tales quippe ſũt mulieres oms que merce⸗
di coꝛp; ꝓpſtituũt pertinaciſſime oĩ m atq; truculẽtiſſime. Quod ſi

nos modo hec audiẽtes vhoꝛreſcimꝰquãta illos turba eõe tũe ↄmo⸗
tos eſſe credimꝰ qui ſimul in couiuio recũbebant nuper interfeeti
caput hoĩs cruẽtatũ vidẽtes. Sʒ nichil illa truculẽtiſſima furijs
q; ipis inmanioꝛ hoc aſpectu paſſa ẽ. verũ eciã exultabat ac leta⸗
bat᷑. Et q;uis ipᷣius aſpectꝰ flexiſſe ipſã debuiſſet nichil tamẽ ſce
leſta et ſanguinẽ ꝗꝓpheticũ ſiciẽs eõmota eſt. alis certe res lux⸗
uria eſt non petulantes ſolũ verũ homicidas facit. nec dubi tan⸗
dũ ẽ adulterij eupidas ad maritoꝝ cedẽ qbs iniuriã affére meditã⸗
tur paratas ee atq; accinctas nec ad vniꝰ hoĩs interitũ ſolũ.verũ

eciam ad omĩ ad quos ſui dedecoꝛis in famia prtinet · euiꝰ rei młei

paſſim teſtes inueniunt᷑ · quod et illa tũc fecit putans nullũ am⸗
plius quitq; de foicacõe ſua dicturũ· euenit autẽ totũ oppoſitũ
qa maioꝛe ac clarioꝛe vote poſtea iohãnes exelamauit- verũ ma⸗
lignitasq;admoð febꝛicitãtes qñ frigidã aquã expetũt nõ fut᷑a
ſzP· pñcia ſolũ ↄſiderãt · nam niſi accuſantẽ ingulaſſet non ita pdi⸗
cata eet peculancia ſua · di ſcipuli enĩ eiꝰquãdo ĩ carcerẽ fuit cõiee⸗
tus nolentes alioꝛũ publicare flagicia nichil omĩo dixerũt · eum
vᷣo iniuria interfectũ doctoꝛẽ uidiſſent tũc coactoꝛẽ omnem expo⸗
ſuerũt· cauſam eciã ipᷣius cedis ne quis foꝛte iuſtioꝛẽ putaret·ſiẽ
in theuda et inda impellunt᷑ explicare · vn de patet q;to magis 4
hoe modo pẽta obumbꝛate atq; offuſcare voluerit· tanto magis ĩ
lucẽ oĩa venire. ſie delicta non adieccse delietoꝝ · ſ penitẽcia.· et eo⸗
feſſione eelant᷑. Cu autẽ ppende q;admoð ſumplicit᷑ omĩa et abſq;

molelti⸗
dicit t
beres. De
ea caput
eni iuſti
plent/gu
lohint⸗
et nos olo
ſumorult
wuangtlin
örä ppuit
ſcllerata
fuiſſe.
Noficians
rit x ijob⸗
tis ia tume
rig buiuſer
nigenloguin
Vtifaciüt,ſ⸗
dicit done⸗
Retoines i
lebunting
lamank.m
aun napti
ti ſuoseſten
puta aruiab⸗
perators ne
ſeltüer
ſewnmoti.
mahn mere
adelt tbi dy
ſpertawtem
duat nd
denulenai ſi
hertütoſe peic
blena ſüt
4
W
aaſte

ug SMr
inun
lor lnn
ine
nurmti ſe
füdini
uieninin
tadl iig
e
na P
'Wsel
ous ut nin
ſim. Quot
rmuct tierne
ier
Aima furd
unuler
anihlunite
Lisamſ
nur. ewbitn
niifir noii
mii al ni
EA nnli
unsliin
i rimti
mnit Wi
igtinͤi
uſanmniug
larmifitit
mio dhri
wi emmß,
ulitai un
un enh/
nn men
ſr
gei ℳ

moleſtia ita narrat vt qua ſi defendè videat᷑ herodẽ. De ipſo enĩ

dicit ꝗ; eriſtatꝰ fuit· ſed tamẽ ꝓpter inſiurãdum ac ſunul recum⸗

bẽtes. De puella vero quoniã a matre fuit inducta cui cciã poſt⸗
ea caput attulit· mulierẽ illam omĩa hec facinoꝛa ppetraſſe.oms
enĩ iuſti non quia quiſpiã deceptꝰ paciat᷑ ſed quia faciũt iniuriã
dolent · quẽ ꝓfecto vere iniuriã pati dicè poſſumus. Nullam enĩ
iohãnes · ſj qͥ moꝛtẽ ſibi machinati ſũt iniunriam paciebant᷑. Ita
et nos oꝛo faciamꝰ non inſultemꝰ ꝓximoꝝ peccatis · ſed q;;tũ poſ⸗
ſumꝰocultare conem̃ ſuſcipiamꝰ animam phia dignü imitemur
euangeliſtam.qui ſi de muliere foꝛnicatriee et homicida diceret
q́;tũ potuit tamẽ abſq; ulla rephenſione narrauit nõ enĩ dixit a
ſcelerata et veſana ſed a matre puellã ammonitã atq; inductã
fuiſſe. Illo honeſtiſſio vocabulo matrẽ appellauit. tu male dicis
Toficiaris ꝓximũ. Mec ita manſuete ſi frater vmqᷓ te irritaue⸗
rit de ipᷣo loqueris. vt ipſe de oꝛrupta muliere· ſed quaſi fera beſ
tia ira tumeſcens malignũ dicès i llũ fraudulentũ amentẽ. cete⸗
raq; huiuſcemodi · Inferaꝝ enĩ crudelitatẽ pꝛoꝛũpẽtes q̃ſi ð alie⸗
nigena loquim̃ atumeliantes atq; uitupantes. non ita certe ſẽti
viri faciũt · ſed lac᷑mas pocius ꝓ pecca toꝛibs fũdũt· quã eis male
dicãt· hoc nos q; obſeero faciamus lacmis dignã putemꝰ herodia⸗
dẽ et omes illiꝰ nita toꝛes. Multa enĩ eciã nũe hui⸗ ſunpoſia ce⸗
lebꝛant᷑ in quibꝰ et ſi iohãnes non interfecit xp̃i tamẽ mẽbꝛa di⸗
lamant᷑· multo q; grauioꝛa cõmittunt᷑. Mon enĩ caput iohãnis
qui modo tripudiãt· ſj aĩas recumbẽciũ petũt. Cum enĩ volupta
tũ ſᷣuos effecerĩt a illicitis meretricũ amoꝛibs occupaueriĩt · nõ ca⸗
put a ceruicibs ſj aĩam a xpo diſiungunt · enerues ac effeminatos
ſpectatoꝛes veddẽtes· nee audebis recte ſcio mihi reſpondè. vino te
ſepultũ et ebꝛietate ſupatũ tripudio mulieris.et cantu non fuiſ⸗
ſe eon motũ. Moueris enĩ certe a illud in te hoꝛribile pꝑficit̃ q; xßi
mẽbꝛa meretricis ↄficis membꝛa ſi nõ aſſit herodiadis filia. ſed
adeſt tibi dybolus qͥ eciã tũe in illa tripudiauit. et nũe in iſta te
ſpectatore tripudiat a diſcũbẽciũ atq; ſpectãciũ aĩas captiuas ad⸗
ducit. Quod ſi qͥs pt᷑ nõ cõmoueri vidẽdo · h hominẽ humſcemodi

temulenciã ſupare· aliorũ tamẽ peceatis adeſſe nichil alind eſt qᷓ

peccato ſe pticipẽ facè. Multis certe rapinis huiuſcemodi ↄuiuia
rlena ſũt. Nam ſi cũ appoſitas videas carnes et ingentis placen⸗
cas pᷣcij · Vnde illan rern copia collecta ſie cogitas⸗ Juuenes vꝛ
et rapina fuiſſe ac cumulatas· q; ſi illa non fuerint rapta neq;

tamẽ eciã ſic opipare apate cene delictis carẽe Nudi qualit᷑ ꝓp ha

»

hbic accuſat ne qui bibi tis vinũ collatũ et vnguentis pcioſis bgi⸗

nũ · vi des qiter h̊ delicatã vitam repᷣhendit. Non enĩ auariciam
hijs verb. ſed voluptatẽ accuſat. St tu quidẽ inmoderate deuoꝛas
cũ xpᷣs eſuriat. Tu pcioſiſſimas placentas ac liba. Criſtꝰ vero
nec ſiccũ qdem fruſtũ paĩs tu vina bibis phalerna· xpᷣo vero nee
frigide quidẽ aque calicẽ ſiciẽti dediſti · tu intenerrimo lecto atq; ꝑ
oꝛnato ſcertis · cũ xpᷣs frigore laboꝛet. Quare ſi omni eciam aua⸗
ricia ↄuiuia tua uacẽt· tamen ideo flagicioſa ſũt· quia cum in:
modera te oĩa facias. nec neceſſaria quidẽ xpᷣo pᷣbes pᷣſertim cũ re⸗
bus illins laſcuuias. ſj ſi oꝛbi pentũ adoleſcẽtuli turelas haberes·
quo fameſcẽte tu rebus illius lautiſſune viueres: a mille homiĩes
haberes accuſatoꝛes et a legibs ſtatuta · ſuplicia nõ euaderes· cum
autẽ diuicias criſti ſceperis nõ putes fruſtra eas ↄſumẽdo penas
te aliquãdo daturũ · Hec non de hijs dio qui ſroꝛta nutriũt· non
enĩ magis ad illos michi ̃mo ẽ q́; ad eanes· nec de auaris atq; ra
pacibꝰ nec de hijs qui tam ſuo qᷓ alioꝝ veteri diligẽtiſſime ſtudẽt ·
Michil enĩ michi mune cum ipſis eſt· qᷓa dmoð neq; cum poꝛcis
aut cũ lupis · ſed de hijs dieo qui habũde rebus ſuis pociunt᷑ nichil
alind p̈bentes · de hijs qui paterna bona occioſe ↄſumũt · qui omes
uiter accuſandi ſũt · cur eniĩ iure non accuſaberis cum gnatones
tibi et canes pleno ventre aſſiſtant · xpᷣs vero indignꝰ q tibi aſſit
videat᷑.cũ hiſtrio ad riſũ te mouẽdo habunde ac delica te cibũ abſte
ſumat · xp̃ᷣs vero celoꝝ regnũ offerendo nee minimã quidẽ ptẽ ac⸗
cipiat.et ille ſi facè aliqͥd dĩxerit plenꝰ abijt· xp̃s autẽ qͥ ea docuit
q̃ niſi ſeiremꝰ nichil canibs pᷣſtãcioꝛes ꝓfecto eẽmꝰnec tantũ quidẽ
quantum ille cõſequit᷑. Hoꝛreſcis hec audiendo.hoꝛreſce queſo non
v̈bo ſed ope · eice has gnatones · ſuſcipe loco ipſoꝝ xpᷣm· Si ſale ae
menſa tibi ↄmunicauerit mitis erit cum te indicet· ſolet enĩ val:
de menſa venerari. nec id iniuria cũ eam eciam latrones verent᷑
quãto magis dñs · veniat tibi ĩ mẽtem mẽétritis illiꝰ que a men⸗
ſa iſta manſuetũ criſtũ reddidit ut ſymonẽ increparet dicens ·
oſculũ non dediſti michi · ſi hec te negliẽte xps · ad tibi retribu⸗
et faſtididiẽti. Mec inopem faſtidias quoniã ſoꝛdibꝰ atq; pãno⸗
ſus accedit ſed recoꝛdare quia xp̃s domũ ꝑ illũ tuã ingredið᷑ · et de
relĩquas aliqñ vᷣboꝝ acrimomã qͥb⸗ ſy ↄfũdis accedẽtes impoꝛtu⸗
nos ocioſos ceteraq; huiuſ modi in clamãdo cogita oꝛe qñ hoe dieis
qũt quãtaſq; res tibi gnatones ↄficiũt ꝙ emolimentũ tibi aut do
mui cui afferũt. pꝛandiũ inquies ſuauiꝰ reddũt quõ ſuaue quid⸗
quã facẽ poſſũt· qͥ palmis cedunt᷑ ·q turpiſſime loqunt᷑ · ᷣd amari?

nſponde
imi 9.
motus/
niuss vlr
xegeſo⸗
ach inge
fie feete
ie nm tn
nüm tibt
Pfüriu
imistt
ret kee n
aa bede
li origen
inopyet.
bis athini
ns/Fan
maledici/1
⸗N de
mneund
Tis merod
abſurdev
milie tue
rit do .
yeutroe
due nucpo⸗
rant,
bith'mod⸗
ten ndihg
Verd ieui
piesarg
gam indd
dine inge
heeſolml
luerig. iube
eneus ih
faitijin
wumelia d.
uadchtn

dentsie,
bntmiu;
nmcNrd
br. Cnen
lemnu r⸗ W
mernmoe
ſiominmu
ſaſit Aan⸗
rulnnn.
dat nöarn
mus:nid
,NXNut
idiligininin⸗
dmo MNN
1s iuis uiihi
Ne funin and
iensanfen
—
NMur ti
ninni idiin
1surja
muemti
rua N
ſ 65 gilne 40
mw NAN .
ummlumms MW
s diiin/

,

reſponde q; ad ymaginem dei faetum pugnis ĩacefcere et ab hae
ꝓximi ↄtumelia iocundare affici. An nõ pndet ſpectaculũ ex doꝛ
mo tua facè ↄuiuio hoĩm vepleta·et ſcenicos imitari. Cum inge:
nius vir a generoſꝰeſſe videaris.hec igit᷑ ſuauia tu vocas.ĩſpon⸗
de queſo · ꝓ quibs largus laDqmaꝝ fluuiꝰ effũdendꝰ pꝛo quibꝰ flẽdũ
atq; ingemiſcẽdum eſt · Cumq; deberes ad ꝓbam eos vitã exchoꝛta⸗
ri et recte aſulè tu ad piuria a ad turpiſſuma vᷣba umpellis ˖ in anẽ
hãc rem tu vocas et voluptatis materiã tibi pᷣbere putas. q̃ iehẽ⸗
nam tibi adminiſtrat.cũ enĩ vrbane quitq́; dicere gnatones nõ
poſſũt iureiurando et piurio inde ſe ſoluũt· hec tu riſu a non la⸗
crimis et planctu ꝓſequẽda ducis quis non mẽtis inops bec dice⸗
ret· hec michi dicta ſũt· non qͥa ꝓhibeam alimẽta illis pᷣſtari · ſed
qͥa hac de cauſa nollem pᷣſtari · SEx miſſericoꝛdia eni nõ ex ↄtumne⸗

lia oꝛigenẽ alimonia trahit · miſereſcè non derideas nutriaſq; qͥa

in ops eſt· nutrias qͥa criſtũ in ipſo nutris. non qͥa dpabolicis ver
bis cathinũ mouet· et ſuam obꝛuit vitam. Moli faciẽ reſpicè ri⸗
dentis. ſ an imũ eius ↄſidera tunce intelliges millies ſibi a ſeipᷣo
maledici. Tüc gemẽtẽ atq; plagentẽ videbis. Quã rem ſi occul⸗
tat· ꝗpter te quippe occultat.adhibeas igit᷑ paupes hoĩes et liberos
in muio non piuros neq; nũmos qð ſi huius impendi atq; labo⸗
ris mercedẽ exigẽè ab eis velis · da eis libtatẽ ut ſi quid abſte fieri
abſurde videant. increpãt· admoniant.habeãt curã domꝰ atq; fa⸗
milie tue · ha bes liberos ſint tecũ pr̃es illoꝝ.qͥ omes luere tibi affe
rãt q̃ deo placeãt ĩ ſpiritalẽ ipos remitte mercaturã · auxilio qui

egz · pa trocinare. adminiſtra· venare peregrinos hijs modis. In

due nudos. neceſſita tes diſſolue ꝓxumoꝝ· tam tibi alimonie graʒ
referant · que tam tibi q; illis ꝓdeſſe pt· quã nullus vmq́; accuſa⸗
bit hꝰmodo eciã amicicie ↄglutinant᷑. Nã et qui gratis nutriunt
eciã ſi diligi videant᷑· verent᷑ tũ quaſi apud te ĩ caſſũ vuꝛẽtes. ſi
vero aliquid ↄferant ipſi ad te faciliuns veniẽt tu ſuauiꝰ reci:
pies atq; liberiꝰ. ita domꝰ tibi nõ ſpectaculũ ſ̊ eccłia fiet. Ita fu⸗
gam inde dyabolus rapi et et xps cum angeloꝝ innumera młtitu
dine ingrediet. vbi enĩ xũs eſt ibi angeli ſunt · ibi celũ · ibi lux.
hac ſolari luce fulgẽcõ:. Quod ſi vberioꝛes fruetꝰ a b eis cape vo⸗
lueris · iube cũ aliaꝝ rerũ curã agis diuĩas ab eis legi ſcriptᷣas.li⸗
bencius ĩ hys tibi moꝛẽ gerẽt quibus tam tu q; illi honeſtioꝛes ef⸗
ficiũt q; in illis gnatonicis quibꝰ vna omnes dehoneſtamĩ. tu q̃ſi

ↄtumelia toꝛ ac temulentꝰ uli.quaſi miſeri ac vẽtri ſnẽtes.Nã

qui ad cõtumeliam aliqos miſerit grauiꝰ quid facit q; ſi occideret

qui vᷣo ad lucrũ a lauẽ hijs magis pꝛodeſt qᷓ; ſi a moꝛte liberaree.
et modo quidẽ magis q; venare ipſos ↄtẽpnis. verne ißi ceteriſq;
bui liberius apud te vinũt tũc vere angelis equales facies.libera
Oigit᷑ te illos ab hijs obpꝛobꝛijs ꝗ.gnatonũ paraʒitoꝝ omiſ:
ſo vocabło ſocios vinẽdi appella amicos. nõ adultera voca. Ami
cicia enĩ diunitus non in malo amitcoꝝ. ſᷓ in utilitate atq; laude
inuẽta ẽ. Ille vo paraʒicoꝝ amicicie oĩm capitali peioꝛes immi⸗
cicia ſũt. Nam multa ab inimicis lucrati ſumus ab iſtis vero
ſemp nobis oppꝛobꝛia ſy nocumẽta inuehunt᷑ · non t᷑tineas ami⸗
cos däpni mgros· non retineas amices menſe magis q́; amicicie
cupidos · hij omnes crede michi. niſi delicijs derũparis. non erunt

tibi amici. Qui vero vᷣtutis gracia tecũ viuũt ·erũt cõtinue eciä

ſi adùſa foꝛtuna veflauerit· paraʒzitoꝝ aũt genus ſepe eciã vleiſci
tur · pᷣuã de hoĩbus eſtimacõem ſuſcitantes. non enĩ ignoꝛo mul⸗
tos huic ingenios viros pᷣua afalſa fama laboꝛaſſe. Alios male
ficijs artibs· alios adulterij cmine. alios aliter dehoneſtatos. Cũ
enĩ nichil faciant et lante apud aliquẽ fruſtra vinant voluptati
miniſtri fuiſſe facile tradunt᷑. Quare ne in hanc ſuſpicõem deue⸗
niamus a ut maxime deo placeamus a iehẽne ſuplicia fugiamꝰ.
dpa bolicã hãc ↄſuteudinẽ o ĩo diſſoluamꝰ.a c medẽtes itaq; et bi:
bentes · ad głiam dei oĩa facite ut ad głiam ſuã ꝑuenire poſſitis ·
gracia et miſericꝛdia dñi nri iheſu epßi Amen.
Et cum audiſſet iheſus receſſit inde in nauiculam
Ide crebꝛo ipᷣm ſedentẽ. nam et quãdo iohes traditus
fuit et qñ int᷑emptus ·et quãdo iudei audierũt cõplu⸗

res ad eum diſcipulos ↄfluere.qʒ fecit ut moꝛes hoĩm

pluriam diſponat atq; gubnat. Cũ non dũ tempus
aderat quo deitatẽ ſuam manifeſte vellet reuelare · qua de re diſci
pulis quoq; dicebat ne ulli dicerẽt qͥa ipᷣe eet xps poſt enĩ reſurree

tionẽ ſuam hoc maĩfeſtari volebat vnde non ſenerus fuit in eos

ui deos qui ante crucẽ̃ non crediderũt ſed ad dandã veniã paratiſ⸗
ſimꝰ. Cũ aũt receſſiſſet nõ ad vꝛbẽ aliquã.ſj ĩ heremũ · et cũ naui⸗
gio ꝓficiſcit᷑ ut nemo ipᷣm ſeq̃ret᷑. Tu vᷣo ↄſidera quõ iohãnis di⸗
ſeipuli familiarioꝛes i hu facti ſũt. Jpſi enim erant qui occiſũ io⸗
hannem nüciauerunt ·. Ita ceteris omnibus dere lictis ad iheſum
cõfugiũt. Si que optime diſpenſãdo ab eo reſponſa fuerant· non
parũ vtilitatis poſt calamitatẽ illis attulerũt· Sʒ cuius rei gra⸗
cia non ante receſſit· quoniã de interempto iohãne nũciũ accepe⸗

rit · preſertim cũ oĩa vel anteqᷓ; fiant non ignoret Ideo non ſolũ

ſetu ſ
ſacii atchn
komoffust
zuͦt neh i
dint/ſd ⸗
ale maltet
nis tanerut
cs4aaurauit
tmi ro l
aro humng
ſerid⸗curawi
amm vrwhu⸗
eciu wgite
pterat, Cul
ipſo ilu fu
dini ſuam ian
vyutus ſnt
nſs cü giſ
mebant. Aded
ſappede⸗

Voperes
li eius die
dmitte tu
Tn ſi vſt
Pbarſean ſer
mnus ntea
Gus puenies
Nv neq
vedigir
ego ipos zale
Teſus au

ire date i
mmiſtrabit
gunt veru vt

tduos piſa⸗

1nand
wenriin
uulesfing
1 ieg
mm,
ulinn i
ien
mmnein
⸗mmg,
ſengin
minnn
mmulgeri
i n
r Natmt
11 vue
baneinnn
medin
ien it
eu uiain
ves min
wiitchi⸗
nett wetz n
immdümus
n mudmn
spreinin
inmafutat
mti wüͤſer
mmi tin.
rmrn
nrlmnsi
oni tumg
anie

aſpeetu · ſed re ipa ope hom in ſe credi volebat· qm dpaboli ver⸗
ſuciã atq; maliciã nouit.quẽ omĩa facturũ videbat. ut non vere
homo fẽus fuiſſe videret᷑ · et ipſe quidẽ hac de canſa di ſceſſit. turbe
aũt neq; ſie remotant᷑ nee iohannis interitu quitqᷓ; de ſe refoꝛmi⸗
dant · ſed ſequunt᷑ diligent᷑ vbiq;. dileccio nẽ pe atq; amoꝛ cũcta fa⸗
cile mala et terribilia depellit. Ideo enĩ ↄfeſtim retribueõem labo⸗
ris acceperũt.cum enĩ exiſſet ait vidit turbã multã q mibtus eſt
eis curauit languidos eoꝝ q;uis magno ſudoꝛe illi ſ equebantur
tamẽ q̃ xpᷣs ſibi reibuit omem ſtudij ſui diligenciam ſupabãt. Id
cireo huius curacõis cauſã intenſã quandã miſericoꝛdiã fuiſſe aſ⸗
ſerit· curauit enĩ omes nec fidem ut ſolitus fuit eoꝝ pecijt. Nam
qm vrbibus relictis incertis cũ locis diligent᷑ querebãt ac inedia
eciã ogẽte non ĩᷣ cedebãt.quo aĩo atq; fide in ipſũ eſſent latere nõ
poterat. Cumq; fameſcẽtibs cibũ miraculoſe alaturus ceet nõ a ſe
ipſo illud facit ſed pꝛeces alioꝛũ exſpectat. Conbuat enĩ ↄſuetu⸗
dinẽ ſuam iam diximus· neq; pꝛioꝛ quaſi exultãs.ſj voca tus atq;
gatus ſigna miracula cõficit. ſj eur nam nemo ex turba de ſe
ipſis eũ criſto ollocatus eſt · Mirũ inmodũ verebant᷑ ipſũ atq;
amabant. adeo ut vel inediã equioꝛe animo pferrent ſed neq; di⸗
ſcipuli pꝛo turba oꝛauerũt. impfeccioꝛes enĩ adhuc erant.

Veſpere autem facto ait acceſſerũt ad eum diſcipu
