vẽq; ſeculariũ diuiciaꝝ apprime cõtẽptoꝛ.Nã neq; moyſes quicqᷓ
poſſidebat. Mec hel vas pᷣteꝛ melotem aliquid habebat pᷣtim cũ ve⸗

teres eſſent neq; tanta gr̃a ſingłoꝝ pollerẽt.Nã et ſi mare mop⸗
ſes ſcidit ˖ ſ petr? maria deambulauit montes Enſferre poterat.
varios moꝛbos curabat immaniſſumos demones pellebat· et ſola
vmbra cꝛpoꝛis miraculoſe agebat. et vniuſũ oꝛbẽ ad xpᷣm redu⸗

xit. Si vero eciã hel yas moꝛtuũ ſuſcitauit ſj ab iſtis mille vel an⸗
teqᷓ;ᷓ ſpũ eſſene donati fuerãt excitati ꝓduyxit igit᷑ illos ĩ mediũ ut
eos qͥ maxĩe populares fuerũt inuitarent᷑ anumi wobur atq cõ⸗
Ttanciã ſeq̃rent᷑ · fierẽtq; mites vt mopſes· ʒelotes. vt helyas e pie
curioſitatis ſił iter. al᷑ enĩ triennẽ annone inopiã ad emendandũ
liudaicũ ꝓpłm ĩtulit.Alẽ dicebat ſi quidẽ dimißis ei peẽm dimitte
Mẽ dele me q de libꝛo tuo. Ad hee oĩa ſue quoq; głe apłos admo⸗
nebat cũ aſſiſtẽ feciſſet· nõ vt ad ſumilẽ ſolũ ſj̊ vt ad maioꝛẽ certã⸗
do ſta tũ cõdeſcenderẽt. Quare qñ dixerũt dicamꝰ ignẽ de celo deſ⸗
cendẽ. et hel pe qͥ hot fecit meminerũt. Meſcitis reſpondit cuiꝰ ſpᷣs
eſtis ad innocẽciã enĩ eos cariſmatis ac donipᷣſtancia exercebat· nõ
putet autẽ aliqͥs hel pã nos tamq; imꝑpfectũ vilipendẽ· pfcẽm enĩ
illũ oĩo · tẽpoꝝ tamẽ ſuoꝝ ſiðᷣacõne arbitmur fuiſſe.Nã cũ pu⸗
erilioꝛ tũc ut ita dicã mens hoĩm fuerit· non tam exqͥſita egebat
doct᷑na. Hac quoq; racõe mopſem pꝓfectũ eſtimamꝰ fuiſſe·et tamẽ
plus ab aplis petit᷑ q́; ab illo fuit deſideratum. Si enĩ uiſticia vr̃a
inquit ſeribaꝝ phariʒeoꝝ iuſticiã nõ exce det nõ intᷣbitis ĩ reg⸗
nũ celoꝝ. Nõ enĩ ĩ egiptũ ſolũ ſed ĩ vmũſum traꝝ oꝛbẽ nõ mĩoꝛe
ydolat᷑e in ſania furentẽ mittebant᷑: neq; vt cũ pharaone colloqᷓ⸗
rent᷑ ſiq vt aduſus ipᷣm dyabolũ vici oſitatis pnᷣcipẽ arma ſũmerẽt
Allud ète ipis lucta men fuit ꝗꝓpoſitũ vt dya bolũ vincerẽt vaſa
eius oĩa raperẽt q̃ᷓ quidẽ fecerũt nõ mare diuidẽtes. ſj impietatis
ꝓfundũ maioꝛibus in ſurgentẽ flucibo vbᷣga peſſe dirumpẽtes. Et

ex pẽde diligent quot qᷓntaq; a xpᷣo illos remouebãt moꝛs pauptas

infamia. mille paſſiones· quibs oĩb magis trebant᷑ qᷓ; tũc mari

rubw indeis· pſuaſit tamẽ eis vt oĩa deſpicènt a q̃ſi ſolido ĩtinere
ſecuri pẽᷣnſirent. Ad hee igit᷑ oĩa ipᷣos ↄfirmãs viros adduxit q̃
virtꝰ apud vetès rutilauit. Quid igit᷑ ait feruẽtiſſimꝰille petrꝰ.
Bomnu eſt nobis hic eſſe.
Mam qm andiuit iturũ ad iheroſolimã vt patètur. ꝗꝓpiciꝰ quidẽ
eſto tibi ſemel increpatꝰ nõ audet dicè. Sʒ qm adhuc pauoꝛe tene⸗
bat᷑ idẽ alijs verb occulcius ſuggerit. Mã cũ montẽ et ſolitudinẽ
viderit · tutũ ſe a lo putauit fore. Quare volebat ibi ſe petuo
man· quo ca et tabnaculoꝝ recꝛdatus eſt. Cogitabat enĩ ſi non
a ſcendt ĩiheroſolimã nõ moꝛituꝝ ypᷣm · quia ibi audiuit ſcribas
eũ aggreſſuros hec cũ dicè nõ audèt aperte· occulciꝰ ↄſtruit dicẽs.
bonũ eſt nos hie eſſe · vbi moyſes et helyas quoq; adſũt.Hel pas qͥ
de celo fecit ignẽ deſcendè · mopſes qͥ ingreſſus ĩ caligiuẽ cũ deo col⸗
locutꝰ eſt.pᷣterea niłs ſciet hic nos eſſe vides qnto xpᷣi ardoꝛe incẽ⸗
deba k. Mõ eni qrere debes q; prudent᷑ hoꝛtabat᷑.ſj q; feruẽs carita te
xp̃i quãq; inflãmatꝰ eet. Namq; nõ ꝓ ſe tantũ q̃ntũ ꝓ xpo timèt
qñ moꝛtẽ a iſidias xpᷣs pdicabat. Ipm audias dicentẽ aĩam meã
ꝓ te ponã · et ſi opoꝛtuit ine tecũ moꝛi nõ te negabo · vñ factũ eſt
vt ĩ medio piculo ↄſtitutꝰ tam ingẽti catua circũfuſa nõ mõ nõ
fugerit·. veꝝ eciã gladio arrepto ſacdotis bᷣui aurẽ abſciderit. Nõ

itaq; ꝓ ſe ſed ꝓ mro eyxpaueſcebat. Deinde qm̃ bonũ eſt nos hic
eſſe enũcciauit timẽs ne itm increparet᷑ emẽdauit ſeipᷣm dicens.

Si vis faciamus hic tria tabernacula tibi vnum-

moyſi vnum ·et hel ye vnum.
Quid facis petre nõne paulo ante a ſᷣuis eũ ſepaſti. Cur bᷣuis mõ
ↄnůas· ppendis quõ ante crucẽ erãt unpfeccõꝛes. Ni et ſi pater ei
reuelauit · ſq nõ ↄtinue reuelacõʒ ſecũ tenebat · ſj pauoꝛe · nõ quo di⸗
ximꝰ ſolũ · ſj eciã eo qͥ tunc viſu ipᷣm inuaſit turbatꝰ fuit.q; alij

euãgeliſte ſigficãtes et ↄfuſione mẽtis a viſione illa factã oſten⸗
dẽtes. Marcus quidẽ dicit. Mõ enĩ ſciebat quid loq̃retur · pterriti

nãq; fuerũt. Lucas vᷣo cũ illud poſuerit:faciamꝰ tria tabnacula ·

ſta tim ſubiũxit · neſciẽs quid dicit. Deinde oñdens magno fuiſſe

om̃s t᷑re deiectos guati erãt ſomno ait et cũ vigilaſſent viderunt

gloꝛiã eius· ſomnũ enĩ hic vocauit magnã reſolu cõm viriũ q̃ ab

illa vi ſiõe fet̃a fuit. Nam veluti oculi ex nimio fulgoꝛe obtene⸗
brant᷑. Sic tũc illis nõ in nocte ſj ĩ media die accidit et ſplendoꝛis

excellencia becillitatẽ ocłkoꝝ uabat. Quigd deinde. iße quidẽ nichil

mit / pl
Pwiramet
dilge.
ſwlütine
(undled.

Nenien
lofnens
gecefl
ſuan
(udeit
gimnimti
Stxhen
rekiepen
mmugudi
fllskerün
Mrethrne
Kremmt
fofteſger⸗

ur
N

mi
kai flins
li eſeeer

Mplactiei,
Pinepani
manettſli
fruasecbt
(acdun
cltigs⸗
latesi
luͤauti
miter

ünn
Nirtr
irti
wile .

piabeuid
Mu e,
rſoinn
tiſeen
elinen
Nüriertn
lwue dic.
iürhihu
nic l,
inwe in,
isninin
Wanie
iäm mei
farae
1Nmoͤnd
ſadrt.
itſe noshie
öndians
imun⸗

rfus no
aſ pert
Pnicbod⸗
futcii
ni in
ren⸗ nn
1 Gbnualt
lmevinmn
Rl
erßung
in

locntus eſt· ſ̊ nec mopſes nec hel pas.pater autẽ oĩbs maioꝛ et fide
dignioꝛ magnã ex nube vocẽ emittit.Quãobrẽ ex nube ·. ſie ferre
ſemp deus videt᷑ · nubes enĩ et caligd in ccuitu eiꝰ et ſedet in nube
leui · et qͥ poſuit nubẽ aſcenſũ ſuũ · nubes ſuſcepit eũ ab ocuł eoꝝ.
Et ſicut filius hoĩs veniẽs ĩ ninbibs vt igit᷑ credãt a b ipᷣo deo vocẽ
venire a nube vox emittit᷑ qᷓ lueidiſſima erat. Adhuc enĩ inquie

eo lonte ecce nubes lucida obũbꝛauit illos a ecce vox de nube dicẽs

Hic eſt fihus meus dilectus in quo michi bene con⸗
Marni ipſum audite.
Quãdo enĩ minat᷑ · tenebꝛoſã oñndit · quẽadmodũ ĩ ſyna. Inkuit

eni ait ĩ nubẽ a ĩ caliginẽ mopſes velut vapoꝛ ita ferebat᷑ fumꝰ

Et gpha de minis eius diſſerẽs tenebꝛoſa inquit aqua ĩ nubibus
aeris. hic vero qͥa nõ trere ſed docè volebat lucida nebula videt᷑ et
petrus quidẽ dicebat faciamꝰ tria tabnacula. ipᷣe autẽ tabᷣnaculũ
nullis factũ manib: oñdit· ideo ibi fumus et vapoꝛ foznacis· hie

vox et lux ineffabił· vt autẽ nulla dubitaces emergẽèt de quo nam

vox emitteret᷑ · vtq; de xpᷣo ſolũ dictũ eſſe intelligerẽt· ilł iã duob⸗
moypſe ſcʒ et hel va remotis vox fert᷑. Hic eſt filiꝰ meꝰ dilectꝰ. niło
metu petre mouearis opoꝛtz enĩ iam te oĩpotenciã eiꝰ nõ ignoꝛare
ae de reſurreccõe cercõꝛem eſſe vm qm̃ adhuc dubitare uideris ſal⸗
tem a voce pf̃is fidencõꝛ eſto.ſi enĩ oĩpotens pater eſt· ꝓculdubio
eciã filius oĩpotẽs eſt · ; ſi adhuc ſeꝛmidas et paueſcis nõ ſolũ fi⸗
liũ eſſe · verũ eciã dilectũ ſcito. Quid igit᷑ metuis· nemo pdit quẽ
amat. Moli ergo turbari.nõ potes tu magis ipᷣm diligere quã a

parẽte amet᷑. In quo bñ ↄplacui nõ enĩ qiia genuit·idẽco tantũ⸗

mõ diligit. Wenꝝ eciã quia cũ ſit ipi eq̃lis ĩ oĩb: ciuſdẽ eciã penitꝰ
eſt volũtatis · duplex igiẽ · vmmo vero tplex dileccõ eſt qͥa filius.
quia dilectꝰ.qͥa bñ ĩ ipo ↄplacuit. Quid poꝛw ſigficat ĩ quo bene
ↄplacui.ac ſi dicèt ĩ quo req eſc cui placeo. Que ideo ita ſe ha bẽt

quia expauiſti patri eq̃lis.vnã cũ patre volũtatẽ habʒ · et cũ per⸗

maneat filius vnũ cũ patre eſt ĩ omĩb: ipm inquit audite·q̃re ſi
cerucis patibulũ ſuſtinè vult nõ contradicas. SEt cũ audiſſent.
Ceciderunt in faciẽ ſuam et timuerũt valde.Et ae⸗

cefſit ißs tetigit eos a dixit ſurg ite nolite timè le

uãtes aũt ocłos ſuos nemĩeʒ vider̃t niſi ihm ſolũ.

Quõ autẽ cũ iam ante ſilis vox in ioꝛdane audita fuit.nemo ex
turba qͥ aderat expauit. St iteꝝ qñ tonitru factũ fuiſſe dicebant

2

ts motus fuit. Quõò inquâ nũe timoꝛe perculſi ceeiderũt.quo
videlicet ſolitudo et altitudo montis ingens et ẽnſfoꝛmacõ plena
hoꝛrdꝛis lux fulgẽtiſſima ꝓfunda nubes et lacioꝛ· hec oĩa magnaʒ
vndiq; illis pauoꝛẽ in ferebãt cciderũt tremẽtes ſumbł atq; adoꝛã⸗
tes. Me autẽ ex timoꝛe obliuio fièt cito eos liberauit et ſolus ipſe
viſus mandauit eis ne cuiq̃m dicãt donec a moꝛtuis reſurrexerit.
Peecepit eis dicẽs nemĩ Cu enĩ deſcendet de moͤre ait.
dixĩitis viſionẽ donec filiꝰhoĩs a moꝛtuis reſurget.
Pã q̃nto maioꝛa de ipᷣo dice bant᷑ tãto difficilioꝛa tũc ereditu mł⸗
ceis videbant᷑ · q ſcandalũ qʒ; a eruce oꝛiebat᷑ młtomagis creſeebat.
Idẽco ſilenciũ iuſſit neq; id ſim pkr · ſj cũ paſſionis intencõe qua ſi
cauſã exponat q̃re ops ſilencõ ſit donec a moꝛtuis reſurrexerit ita
hic qʒ iocundũ erat.ſolũ dixit. Aſperũ vero atq; amarũ ſilencio
didit. Quid igiẽ inquit nonne id poſt reſurreccõʒ ſcãdalũ paſſi
ſũt mĩme.nã et ſpũ recepto et ſignis clara voce atteſtantibꝰ cũſ⸗
q; rebo omibs ad declarandã omm potenciã ipᷣius vndiqh ofluentib⸗
Exhoꝛtacõ · lvj de futuro nlkbo ſcãdalo potant ↄmoueri.
iudicio et ꝙ facile ſit benefacere a cõtra feneratoꝛes
Michil ergo apkis et maxime hys tribs qui ſub nube vna cũ dño
fuerũt beaciꝰ inuenit᷑ · vm ſi voluerimus nos quoq; xpᷣm · nõ vt
illi tũc ĩ mõte videbim · ſͦ młto ète fulgencioꝛẽ. Nã tũe diſceiplis
parcẽs tantũ ſplendoꝛẽ adaperuit qntũ illi poterant. In extremo
autẽ die in ipſa gloꝛia atq; maieſtate patris non cum moyſe et
bel pa ſolis · ſj cũ in nuo angeoꝝ archangeloꝝ aliaꝝq; poteſtatum
exercitu veniet nulla nube caput eius ↄtegẽte. Nerũ eciam mirũ
in modũ celo ↄpreſſo · et quemadmodũ cũ publice ſentẽciã uidices
ꝓlaturi ſint velamĩa ſtatoꝛes ↄtrahũt vt ab hoĩbo videant᷑. Sic in
ſolio ſuo dicentẽ · vntuͦſi ↄſpiciẽt et vntſũ gen? hoĩm indic ade
rit q̊s ipe nõ x ahũ ij ꝑ ſeipᷣm alloquet᷑ · et alijs quidẽ dicet · venite
bñdieti pris mei. Eſuriui enĩ et dediſtis michi mãducare. AXlijs
SEuge bue bone et fidel ſup pauca fuiſti fideł ſup młta te ↄſ tituã
Cont᷑ vero alijs. Ite malediĩeti ĩ ignẽ eternũ qͥ patꝰ eſt dyabolo et
angek eius. Alij male pue ace deſes hos quidẽ biptito ſcindẽs fder
toꝛtoꝛib⸗. Hos vero manib et pedibus iũctos in tenebras inbebat
mitti extioꝛes. Ita poſt ſecurim foꝛnax ſuccedat · et qͥ a ſagena ꝓ⸗
lannð ibi mir abilit in ſder. Tuc q̃ſi ſol inſti. Pmo vero młto
magis qᷓ; ſol reſplendebũt· nõ enĩ id dictũ eſt · qm tantus ſplendoꝛ
eopꝝ futurꝰeſt· vm qͥa nichil ſole fulgẽciꝰvidemꝰ ab eo q; nob no⸗

Rding
Nin
i niu
ngmi⸗
aſine
nümm,
teniene
nihe.
ewin,
N nunt
n 1
maift len⸗

1i,

gſeili
wiennbha
in

mrns
ema
G n. nin
ſümd niae
n. pumm
n neyee
gpſumm
Heuum mi .
mii iudias
mt Kien
edi N
uem
mnrin
ernepn
4 nin
ns brul ltn
cil u,
. Hman
n r
Poeei vono⸗

ſti
lnern
ſekalalr
geult
ntl e
ſcoin ut
wbuſt⸗
llißvi
zeſc
fuerc
aenihi
aͤe noi⸗
ſodief⸗
Amtacr we
ſiut hug
ſcuni den
etche vio⸗
Ardckale
zchcdini
ſmüviin
ulosii
minſpig
woeenians
lieſ
miie
mtinsgdi
end wäͤler
Kmarwih
dibiltin h
den nön⸗
Nſursyel
emd pig
Ewdihi
forüſennn
f fieleih
falemitat
Wrh⸗nö

liſtimũ ele· kutuꝝ deſiqre ſctẽoꝝ ſplendoꝛẽ voluit. Hac enũ de cauſa
g monte ſicut ſol effulſiſſe ſ cribit᷑. Maã maioꝛẽ lucẽ illã fuiſſe q;

ſit bee ſolaris inde patʒ qͥa diſcipłi cũ ferre nõ poſſẽt ceciderũt. SZie

igitẽ᷑ miſti ſolẽ fulgoꝛe ſupabũt · pcẽoꝛes aũt extrema ſupplicia pa⸗
aen?᷑. nõ erit tũc opo cywꝗphis.nõ argumẽtis· nõ teſtibo · oĩa enĩ
bee ĩ ißo indice ſůt · iße teſtis · iße argumẽtatoꝝ radix · ipᷣe uide x
It. ola nuda oĩa clara ſũt apud oclos eius. nõ dues. nõ pauper ·
nõ wbuſtꝰ. nõ imbecillis. nõ ſapiẽs. nõ inſapiẽs · nõ Fuꝰ. nõ liber
ibi aliqͥ˖s videbit᷑. Sʒ hys larius atritis opeꝝ ſolũmodo erit ſcruta⸗
cio. Mã ſi qñ de twannide ait de cede quiſpia cau ſã dicit. Quicũqʒ
fuerit ſine pfectꝰ ſine ↄſul · ſiue qᷓuis alia digtatis excellens p̈ſtä⸗
cia nichil penitꝰ valet ſ ↄdẽpnatꝰ ad penã arripik młtomagis id
tuc in oĩb, parit᷑ fieri videbitis. Quod ne fiat deponam? obſecro

foꝛdidos pctoꝝ amictꝰ et arma lucis diligent induam̃ et gloꝛia dei

7

amiciet nos. Quid enĩ ex preceptis qᷓue ac oneroſũ eſt· nec flectes
ſicut ſbᷣ iugo collũ tuũ·a ſaccũ ac cinerẽ ſubſternes· neq; id vocab
teiuniũ acceptabile · ſj ſolue omnẽ ↄnexionẽ ininſticie diſſolue cõͤ⸗
mutacz violentaꝝ faſciculos vide qnta ſapĩa loquit᷑ ꝗpha abſ⸗
tulit difficilioꝛa a facilibs ſaluari videt vt gnoſcas nõ labeꝛes ·
ſiz obediẽciã a deo expoſci. Deinde oñdens vbtutis facilitatẽ et quiſ:
ſimũ vicioſitatis onus· nudiſq; noĩbꝛ id pbans · vincka et faſci⸗
eulos viciũ · vtutẽ vero hoꝝ oĩm diſſolucõʒ appellat. omnẽ oſepeẽz
miuſtã prũpe fenoꝛis videlicet ac vſuraꝝ licteras· abſolue ↄfrac⸗
tos et miſeros ĩ remiſſione. tał quippe debitoꝛ eſt.qͥ c viderit ere⸗
ditoꝛẽ mente infrigiẽ · magis eũ q́; atrocẽ beſtiã rvefoꝛmidãs poſt
tergat᷑. paupes tecto carẽtes ĩ domũ tuã inducas ſi videris nudũ
operi eũ et gos ſemĩs tui non deſpicias· et qm̃ pridẽ hac de re diſ⸗
putãtes quã magna pᷣmia quã ineſumabiles diuicie inſtis reſeꝛ
uenẽ mõſtrabamꝰ. videamꝰ nũc ſi quid hoꝝ mãdatoꝝ difficile ſit
et naturã hũanã ẽnſgrediẽs · nichil igit᷑ tali ꝓfecto · ſͦ econt ĩere⸗
dibilẽ in hys facilitatẽ in omni autẽ vieio maximũ laborẽ et ſu⸗
doꝛem nõ paruũ inueniemꝰ. Quid enĩ difficili? q; fenerare et pꝛo:
oſuris vł huiꝰ emodi ↄmutacõibꝰ vehement ſollicitũ va des qrere
et mõ de pignoꝛibn· mõ de ſoꝛte · nũc de calcul. nůc de vſuris nüe
de vadibn ißis foꝛmidare. In hys eni ſecł arib eciã ſ btilis fideiuſ⸗
ſionũ ſecuritas ſuſcepta et fragił eſt. ex mĩa vero de tuis offerre
tã facile q; ab omni cura libeꝝ eſt. Nõ vtam ergo illa mercatura
q̃ calamitatẽ alijs infert nee qᷓ libalit᷑ offenda ſũt ceu caupones fe⸗
nerem̃.nõ ſũ autẽ neſcius moleſta hee vba młtis videri · vm qm̃

niim emolimentũ ſilẽcij eſt. apti michi dicẽda eſſe oĩa video. qppe

ſi tacuero nec verb uos exa gitauero nõ potero ꝑ tacit᷑nitatẽ a ſu⸗

plicio uos libare vmmo vero econt᷑ nõ ſolũ vr̃e affliccõnes future
augenẽ᷑ · veꝝ eciã mee creſcãt. Quid igit᷑ valʒ blãda v̈boꝝ palpacõ
ꝗᷓ nõ mõ nõ niuet ad ops veꝝ eciã vehemenẽ detereat. Quid luẽbor

ſi leticiã vobᷣ afferã v̈bo. a re ipᷣa meroꝛẽ ſparabo. Si delicatiſſimũ

auriũ ſenſũ demłceã et aĩaʒ ĩ penas detrudẽ. Quare neceſſe eſt me
roꝛ? hie in ferre. ne ibi atroci t᷑ puniam̃. Grauis dilceiſſimi moꝛb⸗
et magno ſtudio indigẽs ĩ ecłiaʒ incidit. Mã cũ neq; a iuſtis ͤdẽ
la boꝛib recondẽ peccuniã iubeam̃ · ſ aptas paupib: domos tenè ex
alioꝝ inopia opes nob colligimꝰ.excuſabłe auaricie ac rapie gen?⸗
inueniſſe putãtes. Mee de il quidq; michi dicas qᷣ extioꝛis ſũt le⸗
gis. Mã et pbᷣlicanꝰ ext᷑ioꝛẽ ßuat legẽ tñ pumi. Quid ſane nos
ꝙ; paciem̃ niſi ↄtendi · paupes ↄpmunt᷑ ad ↄponẽdũ abeũtes.ca enĩ
de cau ſa peccunijs habũdas vt pauptate hoĩes libès · nõ ut ĩ paup⸗
tatẽ intrudas. Tu vero ſimłacõe ſolamis maioꝛes facis erũpnas.
libalitatẽ vendis fenoꝛe vendas licʒ. ſj vẽdas regna celoꝝ · nec cẽ⸗
teſimã ptẽ abiectũ cte mĩmũ libalita tis pᷣciũ · ſed vitã rapis in⸗
moꝛtalẽ. Quid ita paup et egenꝰ es ita puſillãimꝰ ut paruo maꝗᷓ
et caducis peccũijs liba lita tẽ vẽdas cũ poſſis et᷑no regno vendẽè . cur
omiſſo deo hũ ano lucro ſollicitaris · eur diuitẽ ẽnſcurriſti paupi
adhes · reliqᷣſti eũ qͥ reddè poteſt et in to ac inopi loqris ille reſti⸗
tuẽè de ſiõa t.hic nõ reddʒ ni ſi cactꝰ.hĩic vi x cẽteſimã ptẽ · ille cẽtu⸗
plũ vitã et᷑nã · hie ↄuicio a ↄtũelijs.ille ſingłari ac ſcipua laude
hic inuidiã młtoꝝ ĩ te ſuſcitat. ille ummaxceſſibiles tibi coꝛonas
nectit · hic deinde vix ĩ hac vita· illa tã ĩ hac q̃; in fut᷑a· putaſne
igit extreme nõ eſſe amẽcie ſi luẽri neſcias qt hoĩes ſoꝛtẽ amiſer̃t

fenoꝛis expectacõe.q̃t ĩ picła deciderũt qm ampla deſiòarũt fenoꝛa.

qd tã ſeipos q; alios ĩvltimã deuoluerũt pauptatẽ ꝗpt᷑ nimiã aua⸗
riciã. Moli eni micht dicẽ q̃ſo qͥa gaudʒ a gram habz q ſibi fenoꝛe
peccuniã collocʒ. Jd enĩ cru delitate tua cactꝰ fcĩt. Nã et abrahã
cũ vxoꝛẽ barbaris tdèt ipe modũ muẽit z faciliꝰvxoꝛ ſuſcipet᷑. Nõ
libent᷑ autẽ ſi timoꝛe pharaõis inpulſꝰ. Sit et paup poſtq; ea re tu
dignũ uõ putas œgitat erudelitate gr̃as agẽ. Tu aut michi vi⸗
deris ſi a piuł hoĩem vẽdicares m cedẽ ab eo va gitare qm liberaſti
mĩme inqͥs · qͥd dicis. Si maioꝛibo liberaſti peccuniã nõ exiges · qᷣ
młto mioꝛe tãta inhũanitatẽ oſtẽdis. nec vides qp in tẽtant᷑ pene.
Moõ audis qa veri eciã teſtamẽto ꝓhibet᷑. S q̊ nã eſt młtoꝝ excu⸗
ſaes fenera tꝰ ſũ aiũt iz paupi obtuli bona v̈ba q̃ſo talia de? ſacfi:

—

zntid
ve nnd dar
ſetef
Curaut
lies
ſt ſien
tren em
Mnes
it lge
gtonſi
glürn
ſbeentt⸗
öufmet
ſbieſeh
ſnt/U
tuo⸗Eio
yan Q
lint ingey

ſneniti we

Uſcfüm no

tus manr
mentüſant
vrie ſettr⸗ ſe⸗

guucdecicdi

iwirzuic
not iſonw
ip cestriſe
leſtrealnos
fiſneal viel
betge Rma
nigilin⸗
Utugtrczn
tbintpafi
notbiinaäd
Am⸗ womg
ſmer iu
wi gmi
ſeveerhie
firfi ihr .

Wrmin
ngfn
A u
Annſ
1
nſnd
ie
ura
ſenesſe⸗
Qummeng
iingat
Nͤniſe,
gſaunin
nuag i,
hamiponn
rmz
i gi lrin
rſchtilut
tbi obni
nin uuufte
ſei miſeſt
Urütfnd⸗
innii ;
pit ſnoe
feinti
itat
ptcan
tüt niein
iinͤaß
nienint
Aenmmn
lu Nn

na nð atalpit. NMoli cauillare legẽ młtomeliꝰeſt nõ dare paupi q;ᷓ
hc mõ dare. Qð enĩ iuſtis laboꝛiba cllectũ argẽtũ eſt · ꝙ hos m⸗
iq́s fetꝰ pleꝝq; ↄtamĩas q̃ſi qͥs fecundũ cgat vteꝝ ſcooꝛpiões part᷑.
Cur aũt dixi legꝗẽ dei te cauillare· an nõ et vos vſuras ſoꝛdes ap⸗
pellatis q; ſi nõ lec facuũt ita cenſẽt cgita iã q̃lis dei de hac ve ſnĩa
ſit. ꝙ ſi ext᷑ioꝛes legũ 2diroꝛes introgare voluis diſces aàb ill quia
extreme impudẽcie ſignũ fenꝰ? ſemp indicatũ eſt. Quare nec am⸗
pliſſimos hoĩes qͥs ſena toꝛes appellãt huĩoi emolimẽtis det᷑pari ſi⸗
nüt. Sz lege ꝓhibẽt ne qͥ rem pu. gerũt tal luero maculent᷑. Quõ
igiẽ hoꝛreſcẽ nõ opꝑtʒ ſi tantũ regno celoꝝ honoꝛẽ nõ ibuis qntũ le⸗
giſla toꝛes ſenatui. Sʒ mĩoꝛ tibi celũ videt q; tra · nec te pudeat ta:
hac re excu ſacõz excogitare. Qund enĩ irrõnabiliꝰ ĩueni poteſt
qᷓ vt ſine agro et pluuia aratro ſemĩare tẽdas. Hac ab ves oms
qͥ hãc peſtiferã agculturã adĩuenerũt zizania metũt q̃ igni eteꝛno
vdentẽ᷑. An foꝛſan vuiẽdi iuſcemõi nõ inuẽiunt᷑· nõ ſũt agroꝝ eł:
tus. gis pabula armtoꝝ cuſtodia· manuũ opacõ·ſ olers reꝝ tu⸗
aꝝ cura. Quid inſanis · q;d ceſpitas· agcult᷑a ſpĩaꝝ occupatꝰ ſj ad⸗

uſant᷑ inqͥes frugibꝛ re młta· grando rubigo· ymbꝛes cpioſi · ſit

ſane nõ tñ tot tantaq; ilł ↄcria ſũt qt fenoꝛi · qͥtqͥt enĩ accidit fruc⸗
tui ſolũmõ nocʒ · ſoꝛs aũt.i· ager ſẽp ĩuiolabil remanʒ. In hac ve
Wwetua mcatura młti foꝛtes eciã naufragiũ pᷣtulerũt · et ãteq; det⸗
mentũ paciant᷑ ↄtinuis curis vexant᷑. Nunq; enĩ rebꝰ ſuis iocũde
vtit᷑ feha toꝛ nec letat᷑· qm habʒ ·ſq qñ ſibi fenꝰ tollatũ eſt nõ tãtũ
gaudz ꝙ addicõ fctᷣa ſit q́; meret ꝙ nũdũ vſure ſoꝛtẽ adeqrunt· ac
ideo ãteq; puicõſꝰ iſte fetꝰpfeccõꝛ edat᷑ cogit᷑ aliũ fetũ ꝓducè ita fe⸗
noꝛa ĩ ſoꝛtẽ redire ↄpellunt᷑ ĩmatuꝝ ac aboꝛtiuũ partũ parẽ vip⸗

aꝝ. tkes (te iſti fetꝰ peccũiaꝝ ſũt· vt magis miſoꝝ aĩas convdãt · q;

ille fere a luos pentũ ſoleant lacare · hec iniuſticie vincła ſũt · hie
faſſiculꝰ violentaꝝ ↄmutacõnũ · do enĩ ↄcedoq; inqͥt tibi nõ vt ha⸗
beas. ſj vt maioꝛa reſtituas· et cũ deus nolit q; dederis accipe · date
nãq; ilł inqͥt a qůbs accipe nõ putatis. Cu eciã pluſq; dederis fla⸗
gitas et qd nũqᷓ; dediſti illud q̃ſi debitũ exigis et putas maioꝛẽ hĩc
tibi atq; affatim bonoꝝ cpiã ſparari · vñ ĩextinguibilẽ ardoꝛẽ ig⸗
nis tibi incẽdis·. q; ne fiat huĩoĩ peccũiaꝝ parti excidamus· reclu⸗
damꝰ hos miqs parturiẽdi doloꝛes exſiccemꝰ hũc peſ ti fen vteꝝ · et
ſeqᷓmur illa qᷓ ſola et magna lutẽ᷑ ſũt. Que autẽ iſta ſint a paulo
audi qm magnꝰ queſtꝰ eſt puritas ↄſciẽcie. Hys igit᷑ ditem dini⸗
eijs vt et hie iocunde viuamꝰ et futuris bonis fruam̃· gr̃a et mĩa

dñi nri ihu p̃i Xmen. Hic nlłs eſt deffectꝰ. Sequit᷑ textꝰ.

Ctint

1

gltur

ſtit ſotes
ndtel
flisbent
tnt⸗u⸗
ſluunsgi
icic ne
nirglin
wmimar
mnencigſia
oſuitia
ſſe ſogi
neleimf
ſcückadu
Eün
ſorleheni
ad iohens
monorii
Veyit⸗ſed
it; ue
oſtit gleni
wbisbelüü
kuti i!
nperrm
nechlio ſinr
entct
nl ſor
anen ri⸗
luen 4 di

Peim. , y 5/ C
St interrog auerut eum diſcipuli eius dicentes qᷣd
ig itur dicũt ſcribe qʒ helijam oportet venire pmũ
On ergo a ſeripturis id ſeebãt.ſed qm̃ ſeribe ilł decla⸗
rabãt uulgo hec oppinio feꝛebat᷑ · quẽa dmocdlũ ð xp̃o ·
ideo et ſamari tana dicebat. Meſſias venit et cum ille
venerit nũciabit nobſᷣ hec oĩa · ab ipis quoq; introgatꝰ⸗
fuit iohẽs· helias ne es tu · aut ꝗpheta · late namq; ut dixi hec de
xpᷣo de helia oppinio animos hoĩm occupauerat nõ tñ recte ab⸗
illis hec mterpᷣtabant᷑· diuine namq; ſcripture duos aduẽtꝰ yxp̃i
teſtant᷑ · quoꝝ alter iã factꝰ eſt · q; ſigficauit paulꝰ dicẽs apparuit
ſalutaris gr̃a dei erudliẽs nos abnegãtes impietatẽ et ſcłares cu⸗
pidita modeſte inſte · ac pie vinaꝰ . Ecce de p aduentu.auclias
nũce quõ et alteꝝ ſigficans ſnbiũ xit exſpectãtes bẽam ſpẽ apa⸗
renciã magnã dei a ſaluatoꝛis nr̃i)h̊u xpi. Sedqphete q; vtriuſq;
mencẽeʒ faciũt et ſecũdi pᷣeur ſorem heliã aſſerũt futuꝝ · pmi enĩ
iohẽs fuit peurſoꝛ quẽ eciã heliam xpus appellabat· nõ quia helias
eſſet. ſed qin miniſciũ helie faciebat · nã ſiẽ ille ſcdᷣi aduẽtꝰ pᷣeurſoꝛ
erit ſic pᷣmi fuit iohẽs. Sed ſeribe iſta ↄfũdẽtes · ⁊ ꝓpl'm pueꝛtẽtes
ſecũdi aduentꝰ ſolũmõ recoꝛdabant᷑ et dicebãt ad plebẽ · ſi xpᷣꝰ hie
eet iã helias veniſſet · qua ꝗpter diſcipuli quoq; dicũt· quare igiẽ
ſcribe heliã opoꝛtere pᷣus venire aſſerũt.Hac de cã phariſei miſer̃t
ad iohẽm ace introgabant helias ne es tu · nullã prioꝛis aduentu
memoꝛiã retinẽtes · quã ſolucõeʒ attulit xpᷣus. qͥa ſcʒ helias quidẽ
venit. ſed ante ſem meũ aduentũ · et nüc aũt iam venit · ſi vero
theſbitẽ queris veniet. Ideo dicebat helias quidẽ venit a ĩſtituet
om̃ia que nã oĩa · quecũq; malachias ꝗpheta dicebat mittam enĩ
vobis heliã theſbitẽ ait qui veſtituat coꝛ pr̃is ad filiũ ne veniens
peuciã temrã ſił . vides exa ctã diligẽciã ꝗphetice pᷣdicacõis. Nam
qm qꝗpter miniſterij ſiłitudinẽ iohẽs qꝙ; poterat helias nominari
ne ↄfuſio fiat pr̃iam aſcripſit· heliã teſbitẽ appellans iohẽs enim
nõ erat theſbites. ARud eciã ſignũ adclit dicẽs ne pcuciam ᷑ram
ſimul.ſcõᷣm atq; teꝛribilẽ illũ aduentũ ſigficansnon enĩ adferi⸗
endam teꝛrã pmo venit · non veni ait ut mundũ indicem · ſed ut
ſaluem. dixit ut exp̃ſſe ſigficaret ante illũ aduentũ q; uucliciũ
exercet᷑ theſbitẽ ẽe ventuꝝ.cauſã quoq; cur vẽturꝰ ſit᷑ docuit· que
nam vero cauſa eſt. ut indeis credè inxpᷣm pſuadeat· ne om̃es ſił
cõdempnant᷑ . quã rem ipe inmemoꝛiã reducens inquit et iſtituee
omia. incredulitatẽ videlicet indeoꝝ qui tũc erũt reſidui ad fidẽ

* , A N.

N. — 4 „

eonuerteret. Sxquiſitiſſime autẽ derm eſt quia reſtituet nõ filij/
coꝛ ad pr̃em.· ſ pr̃is ad filiũ · indeoꝝ eni filij apłi erãt ad qrũ dog⸗
mata. pectoꝛa pr̃m ideſt indeoꝝ generis mẽtem ↄ uertet
Dico aũt vobis Helias iam venit nõ cog nouert
eum ſed fecerunt in eo quecumq; voluerunt ſic et

filius ho mĩs paſſurus eſt ab ipſis
Lune ĩtellexerũt qm de iohhe dixit eis. nã et ſi · nec ſeribe nec ſep⸗
ture id dixerint. tñ qm̃ acucioꝛes attencioꝛes facti ſũt cito illud
intellexerũt. ma xime quia iã pᷣdi xit ipᷣe eſt helias qui vẽturus

eſt:et rurſus dico aũr vobᷣ quia helias iã venit· nec ullo ↄfuſio⸗

nis erroꝛe ᷣmonẽ implicari putes ſi mõ ventuꝝ modo veniſſe aſ⸗
ſerat. Ambo enĩ hec veꝛa ſũt· nã qñ dicit helias venit· ĩᷣſtituet
omia de ipᷣo helia dicit qui venturꝰ . ꝗpter miniſterij ſilitudinẽ
iohem intelligit. Zic et ꝓphete vnũquẽq; ex approbatis regibus

dauid apellabãt ˖ et indeos gpter moꝝ deßuacõz ſodo moꝝꝛ pncipes

et filios eth iopũ nũcupabãt · ſicuti enĩ ille ſedi aduentꝰ. ita iſte
pᷣmi pᷣeurſoꝛ fuit.qᷓ;uis et illa de cauſa helie nomĩe iohem appellet
ut valde ſe veteris ſcript᷑e cõcoꝛdẽ hũe aduentũ pᷣdiccõe gphete

cõfirmari oſtẽdat ac ideo ſubieat iam venit aQ nõ cognouerũt eiũ

ſed fecerũt ei quecũq; voluerũt. Quid eſt quecũq; voluerũt uiĩcła
cõiecerũt cõtumelijs affecerũt occiderũt.caput diſo portarũt · ſic
et filius homĩs paſſurꝰ eſt ab ipᷣis.Opoꝛtune iterũ de paſſiõe ſua
facit mencõeʒ · partim a iohannis paſſione doloꝛẽ eon mittigans
partim quia mirabilia ſigna onfeſtim opatꝰ eſt· muen ies enĩ
ſepius ſi diligẽcius obbuaueris qñcumq; de paſſione ſua locutus
eſt et ante a poſt illio miraculoſe ipᷣm egiſſe

Tunc deniqʒ incepit o ſtendere qm oporteret eũ ab

ire in hieroſolimã et multa pati
Lune iſtud qñ ſiꝗficat quãdo pᷣdicatus fuit xpᷣus et filiꝰ eſſe dei
qñ in monte mirabilem eis viſionẽ oñdit et de gloꝛia ſua ꝗphas
colloquẽtes apoſtoli viderũt. unc apeiꝰ de paſſiõe pᷣdixit pᷣmo
quia et filiꝰ homĩs paſſurꝰ ab ipis eſt · deinde poſt paululũ eiecto
demone quẽ diſeapki expellẽ non potuerũt. C ũ enĩ in galileã reü:
terent᷑. dixit eis ihus quia tdendus eſt filiꝰ homĩs ĩ manꝰ pctoꝝ
vĩm a inificient eum et in tercia die ſſurget. Hoc aũt faciebat ut
magnitudine miraculoꝝ magtudinem doloꝛis minueret et ſola⸗
men oĩmodo ip̃is preberet ut hic ex memoꝛia iohis eos cõſolatus

4 .8
attat⸗
hurm
ct intn
cecitn
gliue
nplir
iudsi
Natan⸗
fintep⸗
nabed⸗
(umwr
Nini
Gnmttr
Aküne⸗
rwin
zutriri
(umwe
gonma
neci
Ro
diſap⸗
Palxh
niiſeſi
llediabe
fuit⸗nen
.Cerer
*
marewer
yminnla
tumngsyfi
fuſage
i
ons
trubari
mencih⸗
Prſenre

ni
R
Nmone

duntſte

ſoentt
kinl,
tans
Aehi,
wh⸗
mitiene
mArn
urs n
enog in⸗
ent?, ita
Jndurriti
Olucrütritt
„prritſ
ixr iiu
mnngn
muonits e
us buns

wrnätb

lan W “
n Kimmmn
mulliim
ngallin
gsinn ;
ut futnn
ninun,

eſe. Si aũt qſpiam obiciet ſi tot tantaq; aduentu helie bona futa
teſtat᷑ cur ipᷣm modo non mi ſit · quia certe q;uis xpᷣm leliam eſſe
putarẽt non crediderũt tñ ei. Alij enĩ heliã dicebant ·˖ alij ieremtã
et inter io hem a heliã preter tẽpoꝝ ſpacia nichil inteſt. Quõ igit᷑
credituri ſũt inquies · ſi quidẽ helias cũcta reſ tituet · nõ mõ ſane
quia notus · verũ eciã qm uſq; ad illũ diem amplioꝛ magis atq;

amplioꝛ gła xp̃i ſolaribs iam radijs erit fulgẽcioꝛ · ad q̃ oĩla cũ p⸗

clicacõ illiꝰ accedat ad xpi fidẽ impellens facilĩe ſuſcipiẽt. Cũ aũt
dicat a non cognouerũt eũ · excuſare illos videt᷑ · et partim quia
ininſte paſſurꝰ ab ip̃is eſt diſcipłos cõſolatur · partĩ quia ſigis
duoby doloꝛẽ obruit· altero iam ĩ mõte facto · altero iam futuro
Cum vero hee audiſſent aut merore paſſionis preſſi· aut ĩtroga?᷑
veriti quãdo venturꝰ ſit helias nõ q̃ſierunt · qñ deniqʒ; in gallilea
cõmorabant᷑ cũ audiſſent tradẽdũ ee filiũ homĩs et intficiẽt eum
ſubiũ xit valde illos doluiſſe. Mareus aũt dieit quia ignorabant
boe verbũ inverrogare verebant᷑ · lucas quia occultatũ fuit ab
ip̃is hoc vbñ ne ſentirẽt et interrogare de hoe timebant
Cum veniſſet aũt ad turbam acceſſit ad eũ homo
genua flectẽs ante eum a dicens dñe mibere filio
meo qm lunaticꝰ eſt n male patitur. Sepiꝰ em ca⸗
dit in ignẽ nommũquam in aquam et attuli eum

diſcipulis tuis non potuerunt eñ curare

Valde hũc hoĩem infirmũ in fide ſcriptura oſtẽclit· quod multis
marĩfeſtũ eſt uł quia xpᷣus dixit omia ee credẽti poſſibilia · uel qͥa
ille diebat inua inèdulitatẽ meam · vel quia inſſũ a xpᷣo demoĩ
fuit · ne ampliꝰ in eũ int᷑ret. uel quia rurſꝰ ille xpᷣo dicebat ſi po⸗
tes. Ceteꝝ ſi homĩs illiꝰ in fidelitate factũ eſt ne demoniũ eyer et

Quare diſcipulos erimĩat᷑ · ut oſtẽdat qð eciã abſq; fide adclucẽciũ

curare poterant. NHam quẽadmocdũ petentis fides a minoꝛibus
miracula a licuit · ſie virtꝰ eoꝝ qui faclunt q́;uis parũ credant ad
euntes pficere pt · que ambo in ſèpturis inuenuĩtur. Coꝛneli⸗ enĩ
ſua fide graʒ ſpũs ĩuitauit. ab eliſeo nemĩe ẽdẽte moꝛtuꝰ ſuſer⸗
tatꝰ ẽ. Mã qui ꝓiecerũt a proiectꝰ ille cũ eeẽt moꝛtuus ſola ſcũ
cꝛpoꝛis bᷣtute ſurrexit. Quare non latet quia et diſcipłi hat ĩ re
titubarũt·. quis non oẽs. Colũpne namq; apłoꝝ nõ aderãt. ſ de⸗
menciã huiꝰ homĩs illud quoq; ſiꝗficat ꝙ diſcipu los magna tᷣba

*

prelente ad magiſrũ accuſat. Xttuli enĩ inquit eum diſcipulis

W

tuis et nõ potuert curare. pᷣꝰ vero maioꝛẽ cłpã illi attbuit dicãs

O generacõ incredula a peruerſa uſq; quo vobiſ

cum ero uſqʒ quo ſuſtinebo vos

PNon ad hüc homĩem ſolũ dirigit ßmonem ne esturbaret eũ ſed

ad vniuüͤſum indeon gen?. multos eni cõmotos fuiſſe credlibile ẽ.

maleq; diſcipuł ſuſpicatus. Cũ aũt dicat quouſq; vobiſcũ ero q;
moꝛi ſiciat quãtumq; ad pr̃em vecdire deſideret a quia non ſir ſibi
moleſta paſſio ſed cũ huiꝰcemocli homĩb conuſa cio facile oſtẽdit
nec tamẽ int᷑pacõe iudeoꝛꝛ ßᷣmonem terminauit ſed adiecit

Ducite ipſum ad me

Interrogauitq; quanto hec tẽpore paciat᷑ · tum ut diſcipłos hine

defenderet. tũ ut melioꝛe ſpe pater duetꝰ credèt a poſſe fuliũ libari.
quem tñ vexari a demone pmiſit · nõ ad oſtẽtaco · quippe turbis
coeũtib compreſſit ipᷣm · ij ꝗprer pr̃ej ut ſi trepidare ſola voracõe
demoniũ videret · ſaltẽ hoc pacto ad futuri miraculi fidẽ duceret
Sʒz poſtq; ille ab ineunte reſpõdit etate.a inua me ſi potes · omia
eſſe poſſibilia credẽti. Kurſum xpᷣus reſpõdit.iterũ in eũ culpã
reiciens · et quãdo quidẽ leproſus dicebat ſi vis: potes me mũdare
laudãs atq; cõfirmãs verba eius reſpõdebat · volo mũdare. Nũe
vero cũ iſte nichil dignũ oĩlpotẽcia xpi attulerit · ppende quomõ
ab errato eũ reuocat · oĩa inqͥt èdẽti poſſibilia ſũt · ac ſi dicẽt.tãta
vᷣtus mea eſt · ut alij meo nomĩe miracula poſſint cõficẽ. Quare
ſi eredis ut decet tam filios tuos q;ᷓ alios facile curab·. hys dictis
demoniacũ liberauit. u aũt non hinc ſolũ pwuidẽciã ac benig⸗
nitatẽ eiꝰ cõ ſidera · ſed ex illo tẽpoꝛe ex quo demoni fuit pꝑmiſſum
in homiĩeʒ intrare. iam enim din moꝛtuꝰ homo eſſet: niſi diuina
pwuidẽcia fuiſſet pꝛotectꝰ. nam qui in ignẽ q aquã eũ imittebat
interfeciſſet profecto niſi dininitꝰ frenaret᷑ ꝙ ſilit᷑ ibi pa ſſi fuiſ⸗
ſent qͥ nudi deſerta petẽtes lapid ibꝰ ſeipᷣos cedebãt. Non turberis
aũt ſi lunaticꝰ ẽ apellatꝰ pr̃is enĩ demoniaci hec vox fuit. Ceteꝝ
et euangeliſta multos lunaticos curaſſe fuiſſe alibi ait a cõi oĩm
cõſuetudine ipᷣos nomĩans · ut enĩ elemẽc illi ac luminari demo⸗
nes detrahant . ſcõᷣm lunares curſus aggrediũt᷑ a ĩmittunt᷑ hoiõẽs
Vnde hec falſa oppinio a pud multos cõualiit q; luna varietate

curſꝰ hoe opperetur quod minime verum eſt
Tũc acceſſerũt diſcipuli ad eũ ſecreto et dixerunt·

Quare nos non potuimꝰ eicere illum

Tim
eni ſib
intog
dargn
gütar
turier⸗

gien
noͤtit⸗
Awoe
Gvlta m
guüpen
Wrnörm
ſtaſe⸗
ideono⸗
noͤ feeni
niignan
lai alicd
cehra ſür
Menin
gnoggwe
Genror
herſeri
and aue
an nax
omibus y
Gmnna pp
ditaylten
wrottdit
ſanen ben
pis fden
pioſos n
Geya
Pmuſi
gio iam
dicag P
dut aleer
inntab ⸗
Poſfir⸗

dun

tmiit
tarthle⸗
Ngläin
Anſſe

futſhe
Rer

Nliadre
ſeilüln⸗
Aumumt
rſolwas

Aidnn

wrrz ofit
mei alpi
me mudare
gpnd
eRdic tin
Kei Aum
.gysdien⸗
uitelenig,
ut niſun
,nindinna
aimwtnt
Mentens
di n ” n
lvnunm
minmir⸗
un m

rdim

Timuiſſe michi vidẽt᷑ apki ne cceſſam ſibi gr̃aʒ amiſerĩt. data
enĩ ſibi aduerſ? inmũdos ſpũs poteſtas fuit. q̃re ſeoꝛſũ accedẽtes
introgare non verecũdant᷑. Nam cũ re ipᷣa potẽcia eoꝝ fuerat re
darguta cur puduiſſet verbis cfiteri q; opere apparebat. Seoꝛſũ
aũt a remotis arbitris faciũt. Qm̃ ð archana a magna re queſi⸗
turi erant. Quid igit᷑ xpᷣus ꝗꝓpter incredulitatẽ veſtram ait
Si enĩ habueritis fidẽ ſicut granũ ſmapis dicetis
mõti huic trãſi hine a nichil inpo ſſibile vobis erit
Si vero quiſpiã dicet et qũ montes tranſtulerũt reſpõdebimꝰ qͥa
multa maioꝛa fecerũt · multos enĩ moꝛtuos excitauerũt.equale
quippe non eſt montes tranſponere et animã hoĩs reuocare · dicũt
aũt nõnulli poſtea ſct̃itate illis multo minoꝛes · id re poſtulante
feciſſe · vnde patet quia ſi opus fuiſſet montes quoq; trãſtuliſſẽt
ideo nõ dixit tranſponetis oĩo montes ſD tranſponè poritis · ſi aũt
nõ fecerũt nõ eſt argumentũ impotẽcie. Maioꝛa enĩ ab ipᷣis ſct̃a
nõ ignoꝛamꝰ.ſed qm res nõ poſtulauerit noluerũt.quãuis poſſit
eciã aliqͥd tale factũ ee ·et nõ ſẽptũ. Mon enĩ oĩa miracła ſctoꝛũ
ſẽ᷑pta ſũt · nonne igit᷑ inquies tantã fidẽ tunc habebãt nõ.certe
Ita enĩ impfeccioꝛes erant ut nõ ſemper idem eſſẽt. vnde petrus
quoq; modo beatificat᷑ mõ increpat᷑ et reliqui quaſi amẽtes taſti⸗
gantur cũ ᷣmonẽ defermẽto nõ intellexrĩt. Sit eꝛgo et nüc ex um
perfeccõe ipoꝝ accidit ut maioꝛe infirmitate languerẽt q; ſepius
ante crucẽ paciebant᷑.fidẽ aũt hic ſignoꝝ dicit a ſinapis meminit
cuiꝰ maxĩa vᷣtus ẽ. Nam cũ minima ſit magtudie vᷣtute ceteris
omibus vehemẽcioꝛ eſt. ut igit᷑ oſtẽderet ſincere fidei minimũ ni⸗
geneia poſſe.ſmapis mencõʒ fecit.neq; hic ſtetit ſed montes adcli⸗
dit a vlterius progreſſꝰ.nichil ĩquit vobis erit impoſſibile. Tu
vero et diſcipłoꝝ phᷣiam qͥ ſuã impotẽciam non ocultarũt et ſpũs
ſancti btutem admirare qui paulatĩ hoĩes ut granũ quidẽ ſma⸗
pis fidem habentes ſic in ſũma contra xit ut largos fluuios et co⸗
pioſos fidei fontes ederent

Senꝰ aũt hoc inq̃t nõ eicitur niſi ꝑ oꝛõeʒ n ieiuniũ
NVmũſũ demonũ genus non lunatioꝝ ſolũmõ mitellexit 1 vide

qũo iam in ipis ieiunij ſemina iecit nec michi ea que rara ſunt
dicas q ſcʒ abſq; ieiunio eiecti demoẽs aliqñ fuerĩt. Si enĩ vnus
aut alter ſic expulerit · impoſſibile tamẽ eſt ſi quis patit᷑ in Slicijs
viuit ab hoc furoꝛe liberari. Egrotis enĩ ieiunio maxime opꝰ eſt

Zed ſi fide opus eſt inquies. cur ieiunare opoꝛtet · quia vna cum

fide non paruas vires affert ieiuniũ. Cũq; maioꝛis phie ſingł are
opus ſit angelũ ex homie facile reddit vtutib ineꝛpoꝛeis mirũ
in modum reluctatur quãuis ieiunio non ſolum · ſed oꝛacione ch
ac multo magis oꝛacione opus ſit 4
Exhoꝛtacõ · lvij · Quod ieiunandum · oꝛandũq; ſit
et contra delicioſos ac ebrioſos
Sypende igiẽ queſo q̃t quanta q; bona ex vtriſq; iũetis emanent
Qui enĩ oꝛat et ieiunat ut opoꝛtʒ · iſ multis vrebs nõ indiget · qui
vero multis nõ indiget nũquã fiet auarꝰ q ꝓnioꝛ ſemꝑ ad miſe⸗
ricꝛdiã erit qui ieiunat leuioꝛ eſt vigilant᷑ oꝛat· et cupiditatis
incendia extinguẽs ac aĩam ſuã hũiliãs facile deũ placat. Jdeiro
et apkłi fere ſemꝑ ietabant.qui oꝛans ieiũat binas poſſidet alas.
