nmmit
rmden
NumN—
ummnn
nmm Main
Kiltoni)
rore kelnn.
l u mbis
id
Kui Qsin
mns cend
W
m, QAunts
vtdefim i
lc v
t n tiü n

ntat nean

oſeruãda ſũt que acqͥſiuerũt. Alijs aũt neceſſe eſt vt cõmutati ið

fiãt quod nõ ſũt. Nam ut alcs ↄpuare ſanitatẽ opus eſt.· ſic al⸗
teris ab egrotacde ſeipos liberare· Multi quippe a moꝛbo diligẽcia
cualuerũt. młti ex ſaĩtate ad moꝛbũ negliẽcia inciderũt. Ideo
ad illos quidè dicit. ecce ſanꝰ factꝰ es noli amplius peccare utx nõ
dereri? tibi aliquid fiar. Ad hos autẽ vis ſanꝰ fieri · tolle leexum
tuum er vade in domũ tuã. peccatũ nãq; uiſſima paraliſis ẽ. nec
paraliſis ſ. olũmodo · paraliſi eciã peius· huĩoi enĩ hoĩes nõ ſolũ in
ocio ut ita dicã bᷣtutis vinũt. veꝝ eciã in ope nequicie degũt. SEt
tñ ſi qui hoc pacto diſſolutꝰ iacʒ paululũ ſe voluerit erigè ofeſ ti ·
ab vninerſo moꝛbo liberat᷑. St ſi triginta et octo annos iacueris
nichil m ꝓhibebit ſi volueris ſan⸗ fieri. Adeſt enĩ nũc eciã xp̃ᷣs
damãs. Tolle lectũ tuũ mõ velis tu ſurgẽè · modo nõ deſperes ·˖ nõ
habes hoĩem · ſH habes deũ · nõ habes qͥ te valeat in piſ cinã inmi trẽ·
ſed habes eũ qui poteſt facè ne tibi opus piſcina ſit · nõ habes qui
te in piſcinã irriciat · ſed habes eũ qui poteſt te inbẽ ac dicere · tolle
lectũ tuũ. Ita nõ potes dicẽ dũ ego veĩo aliꝰ ante me deſ cẽdit · nlls
vetat ſi volueris in fontẽ graciaꝝ deſcendẽ · bec quiſpe gra nüũquã
aſumit᷑ nũquã euacuat᷑ cõtinue fons hic emanat· a plenitudĩe
ipius et coꝛpus et animã omẽs curati ſumꝰ. AXdeam⸗ igiẽ alacri
animo. NPam et raab meretrix erat- ſed ſaluata eſt et ſatro tru⸗
culentiſſun? fuit homicida ſßz padiſi euis effect? eſt· nec inde pwo⸗
fuit q magiſtrũ diſcipulꝰ ſequebat᷑ ſed pyt · latro autem in cruce
ꝓbũ ſe diſdpulũ fecit. hec dei miabilia ſunt. ſic magi cõprobati⸗
ſie publicanꝰ euãgeliũ ceinit · ſic paulꝰ e plaſphemo in appoſtolũ
euaſit· bec ſiderãs nõ deſpera · ſj mibicoia dñi fretꝰ.excita teipᷣm
viã ſolũmodo facè incipias et cito peruenies. Caue ne ianuã tibi
pdudas ne ingreſſũ obſepias. breuis preſẽs eſt vita· paruꝰ eſt H̊
laboꝛ qui eciam ſi magn eſſex· neqʒ ſic tñ renuẽ deberemꝰ. Nam ſi
hunc laudabilẽ penitẽcie ac vᷣtutis laboꝛẽ nõ ſuſ cipies · nullo tamẽ
pacto laboꝛes afflicceʒ huiꝰ ſeculi effugies. Que ſi vtrobiq; ſine
btuoſe vinas ſine nõ laboꝛ ineſt. Quãobrẽ nõ ullã laboꝛẽ elegĩꝰ·

cui vberes fructꝰ et merces copioſa debetẽ . quãuis nõ idem vᷣtutis
ac ſeculariũ reꝝ laboꝛ · nec equalis oĩno ſit. Crebra enĩ picula ĩ ſe

culo ſũt. lia ſup alia detrimẽta ſp accœdũt · ſpes tenuis magna
tam pecumaꝝ q; cꝛpis ſeruitꝰ ſollicitudo anĩ cõtinua · quoꝝ oĩm
reibucs minoꝛ ſemp fructũ afferre ſolet quã opinaberis · ſiquidẽ
dquis oĩno fructus ſequetur · nee enĩ vbiq; hic ſeculariũ reꝝ ſudoꝛ
fructuoſꝰ eſt· verũtamẽ eciũ quãdo nõ decidit ſed magnaã vbtate

ſua leticià attulit. puo tñ tp̃e durat. Mam cũ iam ſenueris ner
haꝝ verũ vſũ plurimũ delct̃aris. tũe laboꝛis mercedes accedüt. Ita
ſudoꝛe ac miſeria floꝛẽs etate· ac valid⸗ cõtinue opprimeris. Seuio
autẽ ↄfeetꝰ diſſoluto iam cꝛpe deliciãdi poteſtas vix cocedit cũ et
ſenſ? ipᷣe ſit extinctꝰ . qͥ eciã ſi vigeret tñ ꝗpinque moꝛtis mẽoꝛia
hecẽciꝰ uti nõ poſſet. In vᷣtute vero nõ ſie ſed laboꝛ quidẽ terminat᷑
cadẽte coꝛ pe. Coꝛona vero a merces iam ſeneſcẽti iam q inmoxali
atq; ppetuo reddit᷑. ita laboꝛandi affliccio in hoc ſ eculo et breuiſſia
eſt retbucio.vero in futuro infinita. ut ne quieti eterne nichil
triſte ſueceſſuꝝ ſit. Nulla quippe mutacõ null⸗s caſus ĩ poſten ibi
timẽd? eſt. que igit᷑ huiꝰ ſeculi bona ſunt.qui multis parta ſudo⸗
ribꝰ tum nec tuta et breuia et fragilia ſint. anteòq; appareãt eua⸗
neſcũt. Aut quomõ cũ illis ↄferri poſſunt.que ſtabilia firma ac
inmoꝛtalia a nulliꝰs laboꝛis ſunt. Cum in xpᷣo certamĩs tp̃e coꝛõas
tibi afferãt floꝛeſcentes. Nam qui pecunias aſpernat᷑.nõ puã hic
eciã aceipit m cedẽ. omĩs cure inuidie calumpnie inſidiarũ deniq;
oĩno expers qui modeſte ac pudice vinit. eciã hic nõ paruo animi
gaudio fruit᷑ ab omĩ t᷑pitudine. impudico riſu pickis reßhenſiõe
ceteriſq; huĩoi libera tꝰ.omis certe vᷣtutis parres · eciã hic mercedẽ
afferũt ſecum. vt igit᷑ et pñ̃tib: et futuris bonis pociam̃ fugiam⸗
nequiciã et ꝓ viribs vbᷣtutẽ inſequam̃ ſi volumꝰ et hec a futᷣa bona

gr̃a dñi nñi ĩ hu xpi ↄſequi.cui gloꝛia in ſ ecula ſeculoꝝ amen

Piam pabo lã audite. Homo quidã erat pat⸗
familias qui plantaut vineã et ſ epẽ circum
poſuit et fodit toꝛcular.et edificauit turrim et dedit
emn ag ricolis et peregre profect? eſt. Quãdo aũt
appropĩquauit tempus fructuũ cum accepiſſent
ag ricole ſeruos alios quidem occiderunt alios aut
interfecerunt- alios autem lapidauerunt. RKurſ⸗
miſit alios plures prioꝛibus et fecerunt ſumiliter .
Nouiſſune autem miſit filium ſuum dicẽs vere⸗
cun dabun tur ad filium meum. Agricole autem
viden tes filium dixerunt in ſeipſis hic eſt heres ve⸗
nite interficiam?ꝰ eum et poſſideamꝰ hereditatẽ ei?.
Et cum eiecifſent extra vineam interfecerũt eum.

un ie
s As⸗
cabit 4
ſuis⸗R
olapir
euseſt

herapt
miſheo
dei eſteoſin
ſict. Een
ni upya
pſlitut nuin⸗
(aagaz
AWends
wutikpu
w iage
quid agno⸗
lulinp,ae
Ffeern a rdi
vnu ſemail
WN
mRraur
ſuooptfruet
nihn
Guus tita an
gucph nai n
noͤnaridnö
orenſane
nieui
dedan nqn
pſent ſehes
We wſun

dun ne
Nmeklenn

reer

nang ii⸗
mmn
niiweili
emuſſit

mmenihl

gipi
praad⸗
r
ifeu
nizant
minhnih
nidiridi
wi
irſimſi
DAh
elzen.
in
ranun
mnar oit
n
1anphen
e Uts N

nt.
nt ſonat
dicts in
faolean
eſtlenr
gwir!

ſr, A

*

. Jo/ ,a, 29 C . .
Cum igitur venerit dñs vinee quid faciet agrico⸗
lis illis dicunt · malos male perdet eos et vineã lo⸗
cabit agricolis alijs qui reddẽt fructus tempoꝛib⸗
ſuis · Dicit eis iheſus nũquam legiſtis in ſeriptu⸗

ris lapidem quem reprobauerunt edificantes hie

factus eſt in caput anguli .
Vlrta ex hac pabola enigmatice denotauit · Nam a ꝓp⸗
uidenciã ſuam a pᷣſceis tpibo illis ſemp mirifice affuiſſe
oſtẽdit · et eedi ſemp eos vigilaſſe ſiꝗficat· et nichil ab
eo quod ad ſalutẽ eoꝝ ptinẽt derelictũ demöſtrat et poſt
ꝓphetaꝝ atrociſſimã necẽ non alienatũ fuiſſe deus ſed filiũ qᷣq; ſuũ
eis miſiſſe deſignet: noui quoq; et veteris teſtamẽti vnũ eundẽq;ʒ
deũ eſſe ↄfirmat a grãdes atq; mirabiles moꝛtẽ ſuam res geſturã
pdicit. St vltima ſupplicia crucis ac paſſionis daturos pᷣmonet
genciũ quoq; vocacionẽ ſuã aperciꝰ denotat · quã in poſtremis ideo
poſuit ut maioꝛa cõmiſiſſe ↄgnoſcãt · quã ut veniã ↄſeqͥ mereant᷑.
Cur et quo pacto quia cũ tantã curã deus eoꝛũ ſemper habuerit·
a publicanis tñ et ſtoꝛtis magno interuallo relicti ſunt. Expende
autẽ et ꝓuidenciã eius ineffabilẽ et ocioſitatẽ inauditã ĩiſtoꝝ· pła
enĩ iße ageolaꝝ opa fecit maceriẽ ccũpoſuit vineã plãtauit· puũ
quid agricole opꝰ ipe reliquit. ut ſciliœt plãtate iam vinee curã
habẽtes · que data fuerũt ↄpuarẽt. Michil eni ille omibßat ſjo omĩa
pfecta cuſtodie ſue tᷣdidit · michi tñ iſti ex ꝓuidẽcia dei tot tãtaq;
bona cõſecuti luerati ſunt· nam poſt exitũ ab egipto legẽ dedit · ci⸗
uitatẽ condidit ; templuũ erexit· que omĩa miabili eius lõganimi⸗
tate facta ſunt· quã rem pegrinacõe ſigficauit. Miſit autẽ ßuos
ſuos vt fructũ accipent ꝗpheras videliz vt obedienciã ꝓba ſeom
mãdata opa oolligent. Jili vero inaudita nequicia vſi ſt. Nam
q́uis tãta cura dei honoꝛarent᷑ · tñ nõ ſolũ fructũ reddè nõ potuerẽ
quod viciũ negligẽcie erat ven eciã moleſtiſſime ꝗphetas miſſos
viderũt. Cumq; debuiſſent ad ſces refugẽ qͥa reddè nõ habebant.
nõ modo id nõ fecerũt. ſed eciã ſupplicia perebãt ipi dare debentes
qphetaꝝ ſanguine manꝰ cõtamĩauerũt. Aios deinde ſup alios
miſit ut iſtoꝝ ꝓteruia et mictẽtis clemẽcia omib: fierz maĩfeſta.
Zed cur inquies filiũ nõ cõtinuo miſit ut a multis iĩã malefactis
poſſent ſeipos ↄgnoſcè et ſupbia omiſſa filiũ vererent᷑ · płes rõnes
reddere poſſum? ſed ad ſequencia feſtmnamꝰ quid aũt eſt foꝛtaſſis

vecundabant᷑ Non ignoꝛſtis tr abſit boe enl. magtudinẽ peẽi

volẽtes oſtendẽ · cuiꝰ vnq; vllã ſatiſfaccõeʒ oſtendẽ poterũt · miſit
ergo ſciẽs q; interficiẽt · dicit autẽ foꝛtaſſis verecũdabunt᷑. que de⸗

buiſſent fieri enarrãs· verecũdari enĩ pꝛoculdubio debuiſſẽt. ſic et
alibi ait· ſi foꝛte audierint· nõ enĩ quia ignoꝛabat ſed ne quidẽ ex
amẽcia dicerẽt pᷣdiccõe dei coacto s obtpᷣare nõ potuiſſe.idèo huĩoi
vtit᷑ oꝛaciõis figura · modo ſi foꝛte audierint. modo foꝛtaſſis vere

cũdabunt᷑ dicẽs. Nam ſi vecꝛdes in ↄpuos fuerũt xpi tñ digtatẽ
reuereri debuerũt. illi vero accurriſſe. cũ veniã pet᷑oꝝ petiſſe de⸗
buiſſent nõ modo illud nõ faciũt· ſed ſolũ in ſcelẽ certãt et prioꝛa
vltimis ſupare contendũt · quod et ippe ſigficãs dicebat repleuiſtis
menſurã patꝝ noſtroꝝ. Ita eni quidã ꝗphete èminabant᷑ dicẽtes.

manꝰ veſtre ſaguiĩs plene ſunt· et ſaguinẽ ſaguini cõmiſcẽt · et
edificãt ſpon ĩ ſaguine nõ caſtigant᷑. Nam qmuis hoc pᷣmũ mã⸗

datũ habuerũt.ne occidas młtaq; alia ad ↄuacẽeʒ hinꝰ facè inſſi
ſit · prauã tñ hãe cõſuerudinẽ voluerũt vnqᷓ; deponẽ ſj ſecũ dicũt ·

ecce intficiamꝰ eũ. Cur obſecero quid crimĩari magnũ aut paruũ
poteſtis· an quia mmiũ vos deꝰ honoꝛauit. quia cũ deus ſit homo

qpter nos fctus ĩ nat᷑a ad ſalutẽ noſtrã miacula fecit. An quia
beccata dimittebat an quia in regnũ vocabat. Tu aũt ad impi⸗
etatẽ magnã quoq; demenciã accedẽ a necis cauſã inſ anie plenam

ce ↄſidera. Inter ficiamꝰ enĩ inquiũt a ſuã hereditatẽ retinebumꝰ.
Vbi poꝛw volũt accidere.extra vineã oĩno ſtatuerũt. NPerſpicis

quomõ eciã locũ pᷣdixit vbi crucifigẽdꝰ erat. Ita eiccerũt eũ inqͥt

atq; occidert. Et lucas qͥdẽ ipᷣm det᷑minaſſe aitquo ſupplicio huĩoi
ſui puniendi eſſent · ac illos abſit hoe dixiſſe. ac ides inſpexiſſe eos
teſtimoniũq; adiũxiſſe. Qund ergo eſt quod ſcribit᷑ lapidẽ quẽ re⸗
ꝓbauerũt edifficãtes hic factꝰ eſt in caput anguli. Et quicũq; ce⸗
ciderit ſup eũ refringet᷑. Matheus aũt ab illis ꝓlatã ſentenciã eſſe

aſſerit. NMon aũt vlla hec diſcrepäãcia cũ vrq; fet̃a eẽ intelligamꝰ.

ꝓlata enĩ ab illis ſẽtẽcia poſtq; ſenſerũt adũᷣſꝰ ſeipᷣos ita ꝓtuliſſe

abſit hoc exelamarũt · et tũc teſ timõio ꝗphere rem approbauit ita

foꝛe omime affirmãs.vocacõeʒ autẽ gẽciũ ne carpẽdi cauſã aceipẽt
nõ apte ſ occulciꝰ ſigficauit dicẽs alijs ſedatuꝝ· ꝗpterea et pabola
vſus eſt vt hane ab ipᷣis ſentenciã elicèt · quod et in dauid illo fcm
eſt quãdo de pabola nathe ſentenciã tulit. Tu vo inſtiſſime deẽa

ſentẽciã inde urdica q;p ißm qui peſſuri erãt ſe ↄdẽpnauerũt. ven

vt diſcerẽt nõ ſolũ iuridica ſec eſſe · ſed eciã a ſpũ olim ꝓnũciata

dei quoq; ſentẽcia cõ ꝓbari. Inerepãtis mõ ꝗpheciã induxit dicẽs.

lahntang
a vndic
nuit
losidpnt
ſubiungit⸗⸗
mimmastni
Memmt⸗Mn
Plaif wloe
dioiitnd fi⸗
Cikatoers wor
mnaͤit⸗
a No gia d
bales⸗
eident pume
fringet 9l
tauitaleriu

luienme i

innvirctad
Ewortedo
anſiama nu
Srabifen
muß ppu⸗
menii ayet
hicauti mule
bit ne fichr

Mrlicti eſſes

neda
expobuabatt
fuiſte nfa⸗
mapmacjr
timtiͦt wj
uid ſunpti
diſnr/ non
Aimertune ſu
ſeng deme
dedcümdic
leritegtiſt
neichanten

rirn
N,ux.
ice Ker

Weide
Addin
itnii,
efui
lei uir.
urr
V.
Min
ude
rimehun
immd.
i ryns
mitai int
nip hi
nlets
NW
agitye⸗
inhen
vs in in
pwbunt
auſian
nee
dnhili⸗
nſaſine

Tumũq; legiſtis lapidẽ quẽ repꝛobauerũt ediffictes hie faet? eſt
caput anguli· a dño factũ eſt iſtnd er eſt mirabile ĩ oclis vr̃is.
ta vndic; eiciẽdos indeos qᷣa nõ crederẽr . er gentes in troducẽdas
mõſtuit. Id enĩ eciã p chanãeã · id p azʒinã. id p młtas alias pabo⸗
las.ꝛd p centurionẽ apciꝰ ſiꝭficauit.· id eciã nüc deſignat ac idem
ſubiungit ˖ a dño factũ eſt iſtud et eſt miabile in oculis noſtris ·
gredituras enĩ gẽtes indeos fideles qmuis magno bpus intuallo
diſtarent. vnũ tñ foꝛe ↄfirmauit. Et ut videãt michil hon deo eſſe
adüͤſũ ſ valde acceptũ atq; gratũ miabile pᷣterea ſtupoꝛiſq; plenũ
a dño iſtud factũ eſſe ſubi xit lapidẽ nõ ſeipᷣm et doctoꝛes indeoꝝ
edificatoꝛes vocare ſolet. ſic et ezechiel edifficantes muꝝ ac erigẽres
incõ po ſite ait· quõ aũt appꝛobauerũt · dicẽtes videlicet nõ eſſe ipᷣm
a deo quia tᷣbas hie ſeducit. et rurſꝰ ſamaritan? tu es · et demoniu
habes. demde ut intelligãt nõ id ſolũ inminẽ ſibi detrimẽtũ quia
eicient᷑ punicões quoq; adiecit dicens · qui cœciderit ſup lapidẽ hunc
ofringet᷑ Sup quã autẽ ceciderit cõteret eũ · duas hic pdicões deno
tauit alterã quia offenderũt et ſcãdalizati ſunt · hoc enĩ eſt qð dieit
qui ceciderit ſup lapidẽ hüc AXlterã qͥa capti calamitoſi a erũnoſi
ſemp vĩxert viuẽt quã aptiſſime expſſit dicẽs cõteret ißm · huꝛc
et reſurrectio ſua occulciꝰ denotat᷑. ꝗpheta quidẽ vſa vas in vin eã
tranſlata cauſa dicit. Quid optebat me facè huic vinee er nõ feci.
Et alibi ſumplicit᷑ quod inuenerũt patres veſtri delictũ in me. Et
rurſ? popul? me? quid feci tibi q in quo te cõtriſtaui. Ideo in Ftã
mentẽ eaꝝ et innumeris bñficijs ctraria eos ſp reibuiſſe oñdit ·
hie autẽ multo vehemẽciꝰ id poſitũ eſt nõ enĩ ipe di xit quod opte-
bat me facẽ a nõ feci · ſy eos ipos ad ferendã ſentẽciã cegit qͦ nichil
derelictũ eſſe a deo ſe pecca ti ↄdẽpnauerũt dicẽtes · quoniã malos
male perdet eos: a vineã alijs agricolis dabit · ſic et ſ tephan? ißis
expꝛobꝛabat et ſũmo ope moꝛdebat oſtẽdẽs magne ipos cure ſp deo
fuiſſe a bñ factoꝛi deo contraria ſp retribuiſſe cuiꝰ rei ſignũ Alud
mavximũ eſt quod nõ qui punit ij qui puniunt᷑ ſupplicij cauſa ex⸗
titerũt. Hocipᷣm igit᷑ tã ꝑ pabolã qᷓ; ꝑ duplicẽ apheciã alterã a da⸗

uid ſumptã · alterã fieri videm?. Quid igit᷑ fieri optuit eos cũ hec
audiſſent · nõne adoꝛaſſe· nõne obſtupuiſſe quia tantã curam et
olim et tune ſui habebat et ſi nullo iſtoꝛũ mouebant᷑ nõne ſaltam

penaꝝ troꝛe moðacõꝛes fieri debuiſſẽt ven nichil melioꝛes fcci ſũt.
Zed cũ audiſſent inquit cognouerũt quoniã de ipis dicebat et ſe⸗
querẽtes eũ tenoꝛe timuerũt tbas quoniã ſiẽ ꝗphetã eũ habebãt.
Senciebant enĩ iã qa ſeipm enigmatice in imuabat. Mon nũquã

8,

autẽ quſdo detinẽ ißm nol ebãt p medios trãſiẽs nõ videt᷑ .Pon
nũquã ſubito apparẽs tumida deſideria eon »ↄpmit· quod et admi⸗

rates dicebãt. none hic eſt iheſus quẽ querũt int᷑ficẽ. vide quomõ

libẽ loquit᷑ nec quidq; ſibi dicãt. H̊ vero quoniã timoꝛe młuitudis
vrepmebant᷑ noluit miaculoſe per medios inuiſibilis Enſire. NPon

enĩ omiĩa ſup hoĩeʒ faciebat ut incarnacõis diſpẽſacio ẽderet᷑. Jli

autẽ nec timoꝛe multitudĩs oĩno caſtigant᷑· nec a dictis ipᷣms in⸗

uabant᷑ nec ꝗphetaꝝ teſtimõ ia aut ſentenciã ſuã aut multoꝝ exiſ

timacseʒ verebant᷑. Ita penitus eos auaricie et inanis gloꝛie et

pᷣſenciũ rerum cupido inuaſerat
Exhoꝛtacio ſexa geſimaoctaua q monachoꝝ vita
iocundioꝛ eſt voluptuoſa et coꝛrupta vita
Michil certe ita pcipitẽ agit hoĩeʒ nichil ſic a futuris depcit boĩs.

quẽadmoð ſi quis caducis hys rebs anĩm affigit nec quitq; aliud

et pñtibs iocũde uti et futuris perfrui facit · quã ſi illa iſtis ꝓrſ⸗
antepoſueris· querite nãq; inquit regnũ dei hec oĩa adycient᷑ vo

bis. At qui eciã ſi hee adiectio poſita nõ eſſet. nõ tñ val de coꝛrup⸗
tibilia eſſent deſiderãda. Nunc vero dũ illa coſ equi ſtudeas iſtis

eciã pocieris. Hec cũ ita ſe habeãt. nõnulli tñ credè nolũt.ſeu in⸗

ſenſatis lapidibs ſimiles vmbraꝝ voluptates inſectant᷑. quid enĩ
pᷣſenceiũ reꝝ iocũdũ eſt · quid poꝛro voluptuoſũ.liberiꝰ enĩ vos lo⸗
dierno alloqui die cõſtitui. ferte igitur obſecro ut facile videatis
monachoꝝ et crucifixoꝛũ vitam que oneroſioꝛ vobis ac moleſ tioꝛ
ſolet videri multo hac tenera molli et flexibili iocũdioꝛẽ eſſe. cui⸗
rei voſipos audeo teſtes citare qui in piculis nõnumq; veſtris ne
in calamitates et erũnas inci datis moꝛtẽ opta ſtis.et illos qui in
mõtib a ſpelücis degũt · qui celibẽ vitã mime negscioſã vinũt.
beatos vere ac ex anĩo appellaſtis. quã ſi ocio vitã agẽtes in ſcena
et oꝛtheſ era diẽ et noctẽ pagũt feciſſe nõ nũquã nõ ĩgnoꝛo. Nam
et ſi mille volupta tib ſcenici habũdare videant᷑· quis delectacõm
flumina adeſſe illis eredantur· muleis tñ amariſſimis telis pfoſſi
plerũq; iacẽt. Nam ſi ſaltatricis alicuuꝰ amoꝛibo captus quiſpia
fuerit · oĩm milicia duriꝰ.oĩm pegrinacõe moleſtiꝰ.toꝛmentũ (te
ſuſtinebit oĩmq; obſeſſa ciuitate miſerioꝛes pager dies Zed illis
interea omiſſis et ↄſciẽcie eoꝝ qui peſſe ſunt derelietis age de plu⸗
rimoꝝ diſſeramꝰ quãto in teruallo a iocũdiſſima monachoꝝ vita
diſtare inueniemꝰ.quantũ inter trãquilliſſimũ in tereſt poꝛtũ et
mare tempeſtuoſũ atq; incõmodũ · perpende autem felicitatis ſue

aͤtilnnd
linaf
olaribon⸗
no lor⸗
lind bui⸗
mwcubn
ſioloyuen
aloneerch
mnai uc⸗
Funs⸗ch gon
magalemm
dRc
nla illife

clkcia eͦd

faeiüt nin
oeulis vmial
furuimhi
ligni diapli⸗
ſetopis nerih
ſoswnd
ſorn vig
hwdrtos
Ileruloſyl
omoi guaſa
pvmiuſis tin
miſſoqnidi
Gnekdnegzi
wrra pay
ſue oneniis
Mns dehun
lalyr dio Ei
aamelen pils⸗
ſati⸗ huiryn
Phpoenmtan
enene e
in trepRean
nte tbunel
ſco vos et
nmnat mare

indei
Pnedmni,
tdn
m Ndis
lsiin
ſncdni)
din⸗ zin⸗
rmitperi
nmisgout er

ui
W
unms ide
t mritß tin
illa ii
via adyeinlw
i ulram,
uſu as iſts
W Re,
ee dw
Nwe enweb,
uelevr
ewbis e wlid
idia ea

7

nianieune

9 4

ſur lpgunin
edut⸗
WANrsNin
ine n
mnt gawimdn
miſimsdo
ritrenmnz ihl
atnmin
age dies J
thns inift
14 mwnittr 4
du nenſt

unn ſr ue

ſtabilimẽta ab ipᷣis cõtinuo diuᷣſoꝛijs· foꝛũ enĩ et vrbes et tumłe⸗
plateaꝝ fugiẽtes. ĩ mõtibs vmnè maluer̃t vbi nichil ſibi cũ hys ſe
cularibo rebꝰ ↄmũe ẽ vbi nichil hũanaꝝ reꝝ pturbat.nõ meſticia
nõ doloꝛ. nõ acerbioꝛ cura nõ picula.nõ liuoꝛ nõ turpis amoꝛ nõ
alind huĩoi ſ̊ que ſunt futuri regni iam meditant᷑. valles et mõ
tes apud fontes in ſolitudine ac trãquillitate habitãtes et cum deo
ipi olloquẽtes · oĩm tumultu domꝰ ſua omiĩs vacat et anĩa oĩm
paſſione et egritudine libera· leuis ſubtilis et ipo tenuiſſimo aere
purioꝛ ẽ · quoꝝ coꝛpꝰ id ſcilicet ẽᷣ. quod adã eciã ille ante peccatũ ex⸗
ercius. cũ gloꝛiã indutꝰ. deũ libere alloquebat᷑ et padiſi regi ont
magna beatitudine plenã habitabat. Cur enĩ iſti peius ſe habent
quò ille quãdo ante inobediẽciã in opando padiſo fuit ↄſtitutus.
nlła illi ſeckaris erat cura nulla éte iſti eciã vexant᷑. Integra ille
aſciẽcia cũ deo oolloquebat᷑ nõ alit᷑ iſti vmmo vero tanto liberiꝰ id
faciũt quãto maioꝛe fruunt᷑ gracia dono ſpiritꝰ elargita · vellem
oculis domicilia eoꝝ et diſ ciplinã viuẽdi cernẽ velletis. erũ qm̃
foꝛo vẽdẽdi ac emẽdi ope occupati nõ vultisſaltẽ ꝑicłaʒ a nobis
aliquã diſciplĩe illoꝝ libent᷑ audiatis. omẽʒ enĩ illoꝝ vitã pſtngẽ
nec opis nec tpᷣis pᷣſentis eſt. Ita igit᷑ oꝛbis craꝝ lumla in exoꝛtu
ſols vmmo vero multo eciã ante diẽ a lectulo ſurgentes in tegri.
ſobꝛij vigilantes.nã nec grauedo capitis· nec reꝝ cura.nec aliud
huĩoĩ eos tamquã angłos in celo vᷣſatos ptᷣbat. Illie igit᷑ poſtqᷓ;
Llectulo ſplẽdentes et leti ſurrexerĩt choꝛo ↄſtituto integra ↄſciẽcia
omẽs quaſi ab vno ↄſonant᷑ oꝛe diligent᷑· vmnis deũ laudẽt · Fcias
ꝓ vniũſis tam ꝗpis q; muibs bñficijs ei agentes quare illo addã
omiſſo quid int᷑ angelos a hũe monachoꝝ int᷑ſit choꝝ libent᷑ intro⸗
gauerim . qui ſic in terra eanãt dicãt. Gloꝛia inexcelſis deo in
terra pax homĩbo bone voluntatis. Amictꝰ autẽ ipᷣis foꝛtitudini
ſue cõueniẽs circũiacer. Mon enĩ effennate ac enerue ꝑ terrã ſibi
veſtes trahunt᷑ ſed ita eis prepate ſũt ut beatiſſimis angelis illis
helye dico. Elizeo iohanni ac vnmſis appoſtolis enĩ caprarũ alijs
cameloꝝ pilis ↄfecta ſũt multis coꝛia ſolũ et ea vetuſtate cõſũpta
ſatis faciũt vpmnis vero iam decãtatis genibs flexis deũ vnanĩes
ꝓ hys erant que nec in mentẽ quidẽ multoꝝ facile veniũt. nichil
enĩ pᷣſencm petũt reꝝn· quippe quaꝝ nulla oĩno ſibi cura eſt.ſed vr
in trepidi cum filius dei ad indicandũ vinos et moꝛtuos venerit
ante ibunal illud terribile aſſiſtant· vt nullꝰ illam vocẽ audiat ·
neſcio vos et laboꝛioſã hanc vitã recta pagant ↄſciẽcia er difficili⸗
mum ac mare ſecundo nauigẽt ĩ vẽto· huiꝰ oꝛaciõis dux et caput

D

peipuũ eſt eoꝝ pater atq; p̃fectꝰ. hys erebris ſãctiſq; ae abſolutis
oꝛaciõibo exoꝛto. Mam ſole ad opꝰ vᷣtunt᷑ q̊ młtos paupibs fruct⸗
colligũt. vbi nũc ſũt qͥ dyaboli cꝛeis pditis cãtibo dediti ĩ ſcena
cottidie ſedent · pudet me certe verba de illis facè verütamen nece
michi eſt propter infrmitatẽ noſtrã. Nam et paulus ait. Sicut
ſtatuiſtis membra noſtra ſeruire immũdidie. Nta nunc ſtatuite
membra veſtra ſeruire iuſticie in ſanctificacõz: quare nos quoq;
age vitam meretricũ et coꝛruptoꝝ iuuenũ in ſcena habitanciũ p⸗
ſerutemur. et ad hoꝛũ beatoꝝn vitam quantũ ad iocunde vmendũ
attinet conparemꝰ. Jocunde namq; vinendi gracia negligencõꝛes
iunenes ſcene laqueis capiunt᷑· ſed tantã ſi perpẽdimꝰ differenciã
inueniemꝰ quantã ſi quis canẽtes angelos modulaciõeʒ diuinam
audiret.et poꝛcos in ſtercꝛe defoſſos ac grumẽtes.oꝛe namq; illoꝝ
xp̃us · iſtoꝝ vero dyabolus loquit᷑.tibie inflatis genis deſoꝛmi fa
cie ſonoꝛam iſtis emittunt vocem. illis gracia ſpiritus loco tibie
cithare atq; ſpringis adeo ſuauiter ſonat ut non ſit poſſibile luto
et lateribus affixis tantã ante oeulos pont᷑ voluptatẽ· quare vellẽ
aliquẽ eoꝝ qui circa hec inſaniunt᷑ illue adducere poſſe et hũc ſane
toꝝ choꝛum oſtendere. NMon en opus michi eſſet verbis verum et
ſi hec a terrenis differimꝰ. conabimur tamẽ ab illuuie et ſoꝛdibus
aliquantulũ eos euellere. ⅛ meretricũ igitur cantibs ſtatim cu⸗
pidinis flamma incendit auditoꝛes · et quaſi non ſufficiat ad in⸗
flãmandam mentem aſpectꝰ ac facies mulieris. peſtem quoq; vo⸗
cis adinuenerũt. Moſtraꝝ autẽ modulacõne:.ſi quid huiꝰ moꝛbi
animũ vexat illie extinguit᷑. Non autem vox ac facies ſolum
muliebris veꝝ eciã multomagis veſtitꝰ videntes adeo ut ſi paup
quidam ru dioꝛ atq; abiectioꝛ aſpieciat moleſte nimiũ ferat a ſecũ

ſepe numero dicat · ſtoꝛtum quidẽ in flagicioſis hic inuenit ſuis

ſtipati cocoꝛũ artificio in tantis delicijs vinunt · ego vero ingenuꝰ
et ab ingenuis oꝛtꝰ qui iuſtis laboꝛibꝰ magis vitam duc nee ſõp
nians quidẽ ita deliciari poſſum. Sic meroꝛe perturbatꝰ cgitabũ⸗
dus recedit. Quod ex aſpectu monachoꝝ nõ accidit. Pmmo vero
cntrariũ oĩno contingèẽ ſolet. Si enĩ diuitum filios et maioꝛum
inſigmum nepotes. Illa amicula ferre aſpexerit que nec extrema
Paupertate oppreſſi ferre dignarent᷑ et hac re gaudere illos agno⸗
uerit· ogitate quanto ſolamine ſi pauper ſic onfirmat? recdit.
Si dines moderacioꝛ atq; melioꝛ inde facile fit. Et in theatro qui⸗
dem tam aureis oꝛnamentis callidiſſuma meretrix incedit paupe⸗
res doloꝛe conficiunt᷑ cum nichil tale vxoꝛibs eſſe ſuis recoꝛdentur.

nining ad
vocem
Nnces in⸗
ßumn n
Ncim nönn
hiti bicl
uftancura
nummnicfi
xorisabſn
icſe wen
ſalen done
lapewe
videmur.
lentemn. mi
Anriouyr
laptamnin
in umm /ᷣ
ſünwloaardr
me
e
Aiusgran
mann
niſtmin
iro ſoli
gniſolo diſo
polcls diſe
KRW
Wönefuree
Aluntur aſirn
achehrii
nig efetus
lemisls nnia
unnhungi
Ultonun
naſtriin
Krre
m. Tle
er eh⸗

guniun
upihſup
Witi llen
runen nit
tuit hint
nune amir
enos ſoq;
Aummi 1
uNud
unntds
Nmi
Kulededunm
warnnfilt
seni
zmnas velt
Emſiilhh⸗
arenl
Aahutme
eSNNN
Acieetes
runmnuind,
v ufuthn
von y w⸗
mepu mabi
ehuas un
rtiug
mi⸗
gieimunitfus
FNWR nmni
zumdonwuit
mrbue li/
it. Pnmn
liset mn
taneneenn
u

diuites autem hoc aſpeetu conturbati · eum habitum· aſpeetum.
vocem. inceſſum ceteraq; cupidinis plena viderint et unpꝛobo ar⸗
dentes incendio domos ſuas redierint quaſi defoꝛmioꝛes vxoꝛes de⸗
ſpuunt. huic iurgia a rixe · hine deſidie et bella oꝛiunt᷑ · huic moꝛs
eciam nõnumquã conſequit᷑. Nam qui huĩoi cupidine capti ſũt
vita ſibi cum vxoꝛe acerba videtur. Ita vniuerſa ĩ domo ſua cõ⸗

turbantur ·cunetaq; ſibi vident᷑ nichil. tale a choꝛo monachoꝛum

numquã efficiet᷑ · mitem inde redeũtẽ vxoꝛ virum ſuum ſuſdupiet
ac omĩs abſurde voluptatis eyxpertẽ · adeo ut facilioꝛ atq; quiecioꝛ
ſibi eſſe videat᷑. Ita theatralis hic choꝛꝰ maloꝝ oĩm · ule vero mo
nachoꝝ bonoꝝ fons eſt atq; oꝛigo.alt᷑ ex ouibus lupos facit· alt᷑ a
lupis ĩ agnos ↄutit. Sed foꝛſan de voluptate nichil adhuc di xiſſe
videmur. Quid igitur iocũdius q; trãquillitate animi. nichil do

lentem. nichil merentem ac nichil gementẽ viuere · verũtamẽ ad

vlterioꝛa proueham̃ et vtriuſq; modulacõis huiꝰ atq; aſpectꝰ vo⸗
luptatem inueſtigemꝰ.a inueniemꝰ alteram ad veſperã quouſq;
in thea tro ſpectatoꝛ ſedeat ſolũmodo permanentẽ · deinde autẽ oĩm
ſtimulo acerbins pungentẽ· Alteram vero perpetue inanis vigẽ⸗
tem cum et coꝛpoꝛe hoꝛum viroꝝ geſties loci amenitas cõuerſacões
ꝛocũditas ſinceritas diſcipline ac deniq; optimi ſpiritualiſq; cãt⸗
illius gracia in animis eoꝛum qui viderunt continue inſedeat.
Quare qui huiꝰ poꝛcus contin ua trãquillitate letant᷑.quaſi gra⸗
uiſſimã tempeſtatẽ tumultus fugiunt vniuerſos nec canẽtes atq;
oꝛãtes ſolũ·ſj dininis eciã libris affixi iocũdiſſime afficiunt᷑. choꝛo
enĩ ſolo diſſoluto plerumq; alius cum vſa va colloquit᷑ · aliꝰ cum
appoſtolis diſſerit · alius laboꝝ lectitat a philoʒophat᷑ de deo · de cre
akis. de viſibilib⸗. de inuiſibilib⸗. de vilitate huins vite. de beati
tudine future. Ita non brutoꝝ animaliũ · decoctas ſibi carnes vel
alantur aſſumunt ſed dei verba melle atq; fauo iocundioꝛa · meli
oꝛaq; cibo eciã iohãnis quo in deſerto alebatur. hoc mel non ſilueſ⸗
tres e floꝛibus apes collegerunt nee digeſtum moꝛe ſuo cꝛam al⸗
uearibus inmiſerũt ſed ſpiritus gracia conſtituens po fauis al⸗
ueararib, atq; fiſtulis in animis ſanctoꝝ impoſuit · vt quicumq;
vult continue poſſit cõmedere. Xpes igitur imitantes ſacioꝝ fa⸗
uis libroꝝ circũnolant magnam inde voluptatẽ carpentes. Si g
volueris qualis hee menſa iĩlloꝝ ſic perdiſcere propiꝰ ad eos acc⸗
das et ſencies ſuauiſſimas et ſpiritalis plẽas odoꝛis eructacões il⸗
loꝛum. Mullum turpe verbum ab oꝛe illotum vnquã profertur
nõ aſpeꝝ · ſed elo vmuerſa digna ſunt. Quare non ab re quiſpiã

facere poterit ſi oꝛa ĩſtoꝛũ qui verſant᷑ in ſoꝛo. qui ſeculariũ rerũ
rabie furiunt cleacis ſoꝛdidiſſimis comparet. Jlloꝛũ vero fontib
vnde liquidiſſimis fluenta mellis emanent. Si quis aũt moleſte
ferat ꝙ młtitudinis oꝛa ſoꝛdiũ cleacas appellaueri. is parce mimiũ
me dixiſſe non ignoꝛet. Mon enĩ hac menſura ſed acerbioꝛe ſiki⸗
tudine ſcriptura utitur. venemini enĩ inquit aſpidum ſub labijs
eoꝝ et ſepulchrũ apertum eſt guttur eoꝝ ſane talia illoꝝ non ſũt
ſed odoꝛis plena ingentis. et hec quidem preſencia huĩoi ſunt.fu⸗
tura vero que oꝛacio aſſequet᷑ · que mens intelliget eligentẽ illam
requiem. ſũmam beatitudinẽ· ineffabilia atq; ineſtimabilia bona
multi foꝛtaſſe feruoꝛe accenſi huiꝰ optime viuendi cupiditate diſ
cipline capti eſtis· ſed quod vobis erit emolumentũ ſi tũe ſolũmõ
quando hic eſtis ignis hit ardeat. Cum vero diſceſſeritis proꝛſus
extinguat᷑ · quomõ igitur huic medibim̃ antequã extinguat᷑.hee
flamma ad illos angelos perge augeas hunc feruoꝛẽ· nõ ita noſ
tra oꝛace ardebis quẽadmodũ ipᷣarum rerum aſpectu. Moli dicẽ
colloquar cum vxoꝛe antequã pwficiſcar negocia mea cponam.
hec tarditas negligencie inicium eſt. memento voluiſſe quendam
oꝛdinare domum ſuam et non fuiſſe apvophẽdiſſimũ. Quid dixi
domum oꝛdinare · ſepelire patrem diſcipulus voluit et non pmi⸗
ſit domin?. Xt qui nulla res tam neceſſaria videbitur quã ſepe⸗
liendi patris officium· xpᷣus autẽ nõ permiſit. Quam nã obrem
paratus ſemper dyabolus eſt. ingreſſum vbiq; actente queritat.
ſi parue tarditatis cauſam apprehenderit magnam inde confla⸗
uit deſideria · ꝗpterea quidem admonet dicens. noli de die in diem
peraſtinare · ſicut enĩ plura emendare potueris ſiec domum q̃q; tuã

probe diſpones. Querite namq; inquid regnum dei hec omĩa vo

bis adycient᷑. Stenĩ ſi nos ſi quis ſua deſpicit· et noſtroꝛũ curam
aſſumit·quieti eius ſolemꝰ ꝓuidere. Quãtomagis deus qui eciã
ſi ad eum non conuertam̃ nõ parua tamẽ cura et ꝓundencia erga
nos vtitur. Moli ergo de rebus tuis curare. ſed omĩia tua deo con
mẽda. Cura eni tua cura homiĩs eſt · deo autẽ deomĩbus tuis ꝓui
dẽte. Moli tu maioꝛibs pᷣtermiſſis de illis curare.· ne deus minus
de illis ppuideat; ut igitur magna cura tuas res oomplectat᷑ ·
ißi ſoli vniuerſa cõmitte · nam ſi tu ſpiritualibs omiſſis.ea trae
tabis ·. minoꝛem deus de ißis curam habebit · ut ergo et res tue fe⸗
lierter gubernent᷑ et tu ſolitud mis expers ſis· ſequare ſpiritalia ·
cntẽne hec ſecularia ſic enĩ terrã et celũ et futurã beatitudinẽ ob⸗
nnebis gracia et miſicꝛdia dñi noſtri iheſu xp̃i amen

vup⸗
taos
nita
aium nn
iſiſunt
Gyaudn
Aaor
ſuame
tumeli
andiſe
dirwmn
ainelnn
WA
aumads
e
quosn
nupce⸗
aumbin⸗
nuhcali⸗
Mem
ans ⸗
Gnc
lnt
6

n
.
et eon ind⸗
mai itt
ian

Arüne
Venme
Autme
rammi
lerdigeſti
mibloͤjs
l n ſie
iſnr f⸗
gmäilm
MNa
Gen
nd
Weinsnin
erenguti
ai⸗noͤiun
m.Tldu
Dανn,
ſegaendam
dd.
AVNN
Wor miſe⸗
Numnm.
tamm unnt
um nroldi⸗
xienn dien
zrunggti
NeNNWANN

tMJeche

us Msgii
a
donia wü 9
vmibus tli tl
ne Nus um
* vmplen
onnicis att
enetu

N.... ,o C 2
Tereſpondens iheſus dixit in parabolis. Si⸗
mile eſt regnũ celoꝛũ ho mini regi qui fecit
nupcias filio ſuo et miſit ſeruos ſuos vocare mui⸗
tatos ad nupcias et noluerunt venire. Kurſus
miſit alios ſeruos dicens. Dicite muitatis pran⸗
dium meum paraui thauri mei et altilia mea oc⸗

ciſa ſunt·et omnia parata ſunt venite ad nupcias

by autem cum neglexiſſent abierunt. hy quidem
in pꝛopꝛium agrum. Illi autem ad neg ociacione
ſuam.veliqui autem tenuerunt ſeruos eius con⸗
tumelia affectos interfecerunt. Reyx autem cum
audiſſet iratus eſt et miſſis exercitibus ſuis perdi⸗
dit ho micidas et ciuitates eoꝛum ſuccendit. Tune
dixit ſeruis ſuis nupcie quidẽ parate ſunt · Sed qui
vocati erant non erant digni. Ite ad exitus viax
et quoſcumq; muenieritis vocate ad nupcias. St
cum exiſſent ſerui ad vias congregauerunt omes
quos inuenerunt bonos et malos et iunplete ſunt
nupcie diſcumben ciũ. Intrauit rex ut videret diſ
cum bẽtes et vidit ibi bominem nõ veſtitum veſte
nupciali · et dicit ei. mice qualiter intra ſti buc.
Ipſe autem obmutuit · ille autem dixit min iſtris
ligatis eius pedibo et manibꝰ mittite eum in tene⸗
bras extioꝛes vbi erit fletꝰ · et ſtridoꝛ denciũ. Multi
vero ſunt vocati pauci vero electi L
Erpẽdis tam ey hac qᷓ; ex ſupioꝛe pabła quantũ inieſt
inter ſeruos et filin· aniaduùtis magnã viuſq; pabole
ſimilitudinẽ differenciã quoq; non paruã. Nam eciã
hec longanĩtatẽ ꝓuidenciã curãq; dei erga indeos ſũmã
et eoꝝ in deũ in titudinẽ ſigficat · eiecoõeʒ quoq; ipoꝝ et vocacõnẽ
geneiũ ſikiẽ. Weuꝝ ad hee oĩa quãta vinẽdi diſ ciplina uti debeam⸗

2☚

iq acerba pena neglientes expectet in hat denotatur. Quare poſt

=

illã hee vectiſfume poſita ẽ. quoniã enĩ ibi dictũ eſe alij dabit gẽti
que reddet fruct? in tp̃e ſuo· hic enĩ cui genti dabit᷑ declarat. neq;
id ſolum · ſed ineffabilẽ erga indeos curã oſtendit. Nam cũ ibi
ante crucẽ ſolũ vocare ipᷣos videat᷑ · hie eciã poſt moꝛtẽ in vocando
pſeuerat. Ita quãdo ꝗuiſſima eos ſupplicia luere optebat · tũc ad
nupcias trahit ſũmo paratꝰ eſt honoꝛe affict. Wide aũt quomõ
eciã ibi quẽadmodũ tũe poſtea quoniã nõ modo nõ ſuſ cperũt eũ.
ſed eciã ingulauerũt tũc alijs vinea pᷣbet᷑. SEodẽ nũt pacto poſ tqᷓ;
venire ad nupcias noluerũt. alij vocant᷑. Quid igit᷑ demenciꝰ in⸗
ueniet᷑.q; cũ in nupcias voceris reſilire. Quis enĩ in nupcias ve⸗
nire nõ optaret · et eas regis q̊s amantiſſimo filio faciat. Et cui⸗

rei gracia nupcie appellate ſt inquies. ut et dei erga nos pᷣeipuã

curam caritatẽq; ↄgnoſcas et reꝝ ſplendoꝛẽ᷑ nõ ignoꝛes. vbi nichil

triſte. nichil luctuoſũ. ſed omiĩa ſpiritalis gaudij plena ſũt. hac
race iohãnes ſponſũ appellat.hac raciõe paulꝰ quoq; dicit. vni SE

vos vio adoptaui. SEt rurſꝰ magnũ ẽ hoc miſteriũ. Ego aũt dios

I xpᷣo ĩ eccia. Cur aũt nõ ipᷣi adoptari ſpõſa di ſ filio · quia filio
adoptata patri adoptat᷑. Nam qpter vydemptitatẽ ſubſtãcie nulla
apud ſeripturã differẽcia eſt ſiue hoc ſiue illo modo dixeris. Nece⸗

dit q; reſurrectio quoq; in hac apte ſigficat᷑. Nam quoniã in ſu⸗
pioꝛibs de moꝛte dietũ eſt poſt moꝛtẽ modo nupcias et ſponſũ vide
mus. Illi vero nec ſic quidẽ micioꝛes fiũt. Quare nichil certe eru
delius. Tercð enĩ ĩã hec culpa eſt. pma quidẽ ꝗphetaꝝ· altera filij
cedes fuerat hec tercia eſt quia intᷣfecto filio cũ iam in nupcias eiꝰ
ab eoipo inuitarent᷑ nõ eũdi cauſas paria boũ egros et vxoꝛes co⸗
fingũt. Nam quis rẽeʒ habere quãdã hee occa ſiones vident᷑. hine
tñ diſcimꝰ? michil adeo neceſſariũ eſſe poſſe ut ſpiritualia illud nõ
antecedãt inuitauit aũt nõ nup. ſou ante multa ſecula. dicite nãq;
inquit inuitatis · quod ꝓfecto crimẽ eoꝝ auget. . quibs ? antea

vocati fuerãt.a qꝗphetis certe olim. a iohanne qui omẽs ad criſ
tum mictebat dicẽs opoꝛtẽ xpᷣm creſcè ſi vero minui. poſtremo per

ipᷣm eciam filiũ. enite namq; ait omẽs qui laboꝛa tis et onerati

eſtis · et ego vos requieſcere faciã · et rurſus ſi quis ſitit veniat ad

me et bibat. Mon verbis autẽ ſolũ veꝝ eciã rebs vocauit. et poſt
aſſũpcionẽ ꝓ petrũ et petri ſocios. Qui enĩ opatꝰ eſt ĩ petro inqt·.
in appoſtolatũ circũciſiõis is opatꝰ eſt michi in gẽtes. Nam qm
filiũ necauerũt ꝑ ſeruos rurſꝰ eos vocat. ad quid poꝛn inuitat·
m ad laboꝛes affliccões ſudoꝛes . nequaq;. Vmmo vero de deligas .

chauri ent mei ait ſagmata. vide qui magfice dapes aponunt.

nin ͤ ee
ſoner
lvsle
aa iſan!
cuſachen
nt/Nerg
ytpran
nuw fupt
ſuptas o
ſe toe
NEnd
in woe
eſt poſte
Exereitil
veſpaſian
patri eli
intkrv
gnitatie
lopdortis
WEnd
hanne vin
Kiron
era i
dengie
wriptisfil
innupeas
ſriden
rhes
ea gue diag
(eens
anor diy
catas ei 4
lio pſe wi

pfiodicip⸗

ANRddact
auti n w
TMmetſ
lo pojeid
s adn

dm
Tnd
Min wan
Ndtirn
eiit wn
ieyritei
an pſtß
iwm in⸗
nmue;,
n
N
norz pbi ibt
plmn ſln hae
opdiat miz
Saürdin
loegu hli
ltinenuls
