offerebãt . ven tu nõ ad illos · ſed ad ↄmũez oĩm dñm et magiſtrũ
reſpicias qͥ nõ habebat · vbi caput incdlinaret · cur igit᷑ talis inqͥes
id non facit. Nol aliũ indicaxre ˖ ſed teipᷣm ita vedde laudabilẽ ut
oẽz merito accuſacõʒ poſſis effugere. Maioꝛa enĩ toꝛmẽta inminẽt
ſi cum alios accuſes· ipe non facies· ſed eiuſdẽ criminis obnoxius
inueni aris. Nam ſi qui recte vinũt indicare alhios nõ pmittũt᷑
qᷓto magis a indicãdo peccãtibo abſonendũ eſt· nõ indicem? igit
alios neq; deſidiã alioꝝ · ſj dñm noſtrũ reſpiciamꝰ ab eo bonoꝛum
oĩm exempla ſumamꝰ. Nũquid diuina ego tibi eenli beneficia ·
nũquꝛd iße te redemi vt ad me reſpicias. Alins hec tibi prebuit.
Cur obmiſſo dño conſᷣui oꝑpacõʒ aſpicis. Non audiuiſti clamãtẽ
diſcite a me quia mitis ſum et humilis cꝛde. St rurſus qui vult
pmus eſſe in vobis ſit oĩm miniſter. Et rurſus non venit filins
homis vt ei adminiſtret᷑ · ſed vt iße admiſtret · preterea ne alioꝛũ
pigricia offẽſus negligẽter vuias · dictũ tibi ab eo eſt. Exemplũ
enĩ dedi vobis vt ſicut egd feci et vos faciatis. NMon eſt tibi mgr
virtutis vinẽciũ aliquis hoĩm nec poteſt vllus te ad eam cõducè.
Maioꝛ igit᷑ tua laus. pᷣſtãcioꝛ erit tua gloꝛia.ſi nulla huãna doc⸗
trina mirabilis euaſeris. potes enĩ et quidẽ facile ſi volueris · nõ
enlĩ pᷣmus eris ſed multi iam id pfecerũt · vt nee · abrahã · melchi⸗
ſedech. iob. et omẽs qui ſumilit᷑ illis vixerũt. Si ad hoĩes ergo re⸗
ſpiciẽdũ eſt illos nõ iſtos imitare quos a deo emulam' vt in cõ⸗
eiõib, eciã vr̃is nichil alind ĩ oꝛe q;ᷓ bee verba habeatis · agri ingẽa

4
4 N.
*
—

1

ille tot atq; tot poſſider ille diuicijs prepotẽs palacia cõdit. mariꝗ
cõſtruit.aliaq; huĩoi facit. Quid ita inhias homo ſi ad alios ve⸗
ſpicis · cur probe vinentes.( ur laudabiles viros. cur eos qui eye⸗
quiſitiſſime precepta ſeruarũt non vides. ſed ingloꝛios er offen⸗
dẽtes deũ admiraris aà qbo multa exempla nequicie coolliges. vnde
in negligẽciã in ſupbiam incides· ac ad indicandũ alios eoͤuer⸗
teris. Si vero virtutis cultoꝛes ſepius tecũ recenſeas. in huĩlitatã
copunctionẽ᷑ ĩ ſtudia virtutũ.facile teipᷣm pduces. Recoꝛdare
phariſei qui cũ ad probas nõ reſpexerit. ſed peccãtis obꝓbria vi⸗
derit laboꝛes ſuos amiſit. illud igit ecoꝛda tus expaueſeas. Scon⸗
trario ↄſidera· quomõ mirabi lis dauid factꝰ ẽ. Maioꝛũ enĩ ſuoꝛũ
bᷣtutes pre oculis ponebat, AXduena inquit ego ſum et pegrinus
ſicuti omẽs patres mei · neq; is ſolũ ſed omẽs eius ſumiles nõ pec⸗
ca toꝛes · ſed virtutibo choꝛuſcãtis tenaci mẽte vertebãt. Ita igitur
tu quoq; facito · nõ enim quaſi index alieni peccati ſediſti · nee ad
examinãda hoĩm peccata pᷣfectus a dño es· tuus non alioꝝ index
cõſtitutꝰ es. Mam ſi nõ indicaremꝰ nõ vtiq; inquit indicarem.
Judicati aũt a dño erudim̃ que omĩa tu puertiſti. Nullam enĩ
a te exigis delictoꝛũ racõeʒ ſi aliena numiũ anxia curioſitate ſeru⸗
taris. Od igitur obſecro atq; obteſtoꝛ deſmamꝰ iam deſinamꝰ hoe
facere et hac cfuſiõe oꝛdinis eiecta · noſtroꝝ nos peccatoꝝ iudices
cſtituamꝰ. Ipſi accuſãtes.teſtimoniũ phibẽtes.indicãtes a ſup⸗
plicia exhibẽtes laudabim̃. Quod ſi aliẽa inquirẽ deſideras claroꝝ
opera viroꝝ curioſiꝰ inueſtiga · vt tñ ex memoꝛia delictoꝝ nr̃oꝝ .
tũ ex emulacõe aliene vᷣtutis · tũ deniq; ex indicij tota nr̃i noſipᷣos
ſentencia qᷓſ ſtunulo ottidie cõpuncti ac huilioꝛes et diligẽcioꝛes
facti fruam̃ btitudinẽ gr̃a miſericꝛdia dñi nr̃i ihbeſu xpi amen
Et a ſcendẽs iheſus in iheroſolimã afſumpfſit duo⸗
decim diſcipulos ſecreto et dixit eis. Ecce aſcẽdim?

iheroſ olimã et filius ho mĩs tra detur primcipibs ſa⸗

cerdotum et ſecribis et condempnabunt eum moꝛte
et tradent eum gen tibus ad illuden dum et flagel⸗

landum et tercia die reſurget
On illio cũ a gallilea redierit in iheroſolimã aſcẽdit ·
ſed ſigna prius nõ pauca fecit et phariſeoꝝ obſtruxit
oꝛa.et diſapulis de pauptate locutꝰ ẽ.vẽde nãq; inquit
ſubſtãciã tuã ſi vis eſſe pfectꝰ. Et de virginitate · ſilit

aänoin.
nileni coun
nngtͦa
fratres ſor⸗
pruu und⸗
naſi⸗ mß⸗
perit cant
tichr ofuen
gͤeniereſfe
Cepeli udi
wwhdvg
aperuprii
exatal iyn
num ione
jners neer!
lia⸗ita crii
wonte ſnun
wdeti tdid
ſlbiſte⸗dapr
repperacde
mcdiatin
z more ſoli
ro odien
zuti prdiaen
enertit,/Tun
bunt nöoltrn
verdtKra

eni ſtaum K

ne audiires t
Ueruret eremn
menit /oſen
Gepeng, Ali
uws aſſent.)
Autbüthes
indlexuͤtin
Hicnonishin
nuitati in ma
lnnituo

Aice.
ne lucn
intzn,
gbigen
rolinn
mi lis Gler⸗
aihllitnt
.Mndm
nsaet vi
unis. Con
DNa dl
NnI
wwsſnlz
min ſahrn
snon int
guit indien,
u. Polu;
Aoſtu
vwnd
m dn
i Mün
nü ir: in⸗

teu ni nie

lunelüfinne
ütühn
lmmndn
CENR
.
urpochtn
unttun
Pumak

caſtimoĩa. Qui enĩ inquit eapt poteſt capiat · de humilitate eciã.
niſi eni cõuerſi fueritis ad cõdicionẽ hoꝝ paruuloꝝ nõ intrabitis
in regnũ celoꝝ de retribucõe quoq; in hac vita PNam qui domos
fratres ſoꝛoꝛes reliquit ait. cẽtuplũ ĩ hoc ſeculo accipiet. Et de re⸗
müeracde futura · et vitã inquit eternã poſſidebit. Hys igit᷑ oĩb⸗
prius factis atq; diſpoſitis ad vrbem acceſſit. Cumq; aſcenderet de
paſſiõe rurſꝰ diſferit ſua . Nam q̃niã facile q; nolebãt obliuiſci
poterãt erebritate referẽdi memoꝛia id eos tenè faeit et meſticia
audiẽdi oſuetudinẽ ſuccẽdit. Priuatĩ autẽ eos necrio alloquit᷑ ·
nõ enĩ hec efferẽda erãt ex quibs nichil vtilitatis ſ eqreẽ . Nam ſi
diſcipuli audiẽtes turbabant᷑ quid nõ feciſſet młtitudo. An igit
vmq; id vulgo dietũ eſt inquies. Pmmo publice quoq; ſ̊ nõ ita
aperte predicatũ. Soluite enĩ inquit hoc templũ et in trib diebus
exci tabo ipᷣm. Et ſignũ querit hec generacõ nec dabit enĩ niſi ſig⸗
num ione gphete. SEt alibi adhuc paruo tempoꝛe vobiſcũ ſum: et
jrentes me et nõ inueĩetis · di ſcipłis vero nõ ſic· ſed quẽadmodũ

alia. ita eeiã hoc modo clariꝰ dictũ. ſed cuius rei gracia quiſpiam

apponet ·. ſi nõ intelligat᷑ młtitudo erat · hec eis dicebant᷑ ·˖ ut poſtea
recoꝛda ti credãt illũ volentem nõ ignoꝛantẽ neq; cactũ paſſ ionẽ
ſubiſſſe · diſcipulis autẽ nõ hae de cauſa ſolũ · ven eciã ut diximus

ut expectacõe exercitati faciliꝰ paſſionẽ doloꝛis perferãt. Nam ſi
pᷣmeditati nõ fuiſſẽt vehem̃ti tᷣba ciõe q̃ſſata iacuiſſẽt hac de cauſa

moꝛte ſolũ pᷣmo faciebãt mẽcõʒ. Cũ aũt cꝛoboꝛati nõ fuerĩt ce⸗
tera qq; adiecit · ꝙ; ſcʒ rdẽt eũ gẽtib ad illudẽdũ et flagellãdũ. Hec
autẽ predicit ut cũ triſtia veniſſe viderit · cercioꝛe ſpe reſurreccõeʒ
expectẽt. Nam ſi meſta nõ tacuit et que oqpbrij plena eſſe vide⸗
bant᷑ nõ occktauit ei nõ iniuria proſpera quoq; erãt credẽda.Cu
vero cõſidera quõ eciã optunitate cõmoda · vniũſa patefecit. Nec

enĩ ſtatim pᷣdicacionẽ incipiẽs nec in ipo paſſioĩs hec dixit tẽpoꝛe ·

ne audiẽtes turbarentẽ . ſed poſtea q; vᷣtutẽ eius miraculis œgno⸗
uerũt et eterne vite pollicitacõibꝰ fuerũt cõfirmati tũc paſſionis
memit nõ ſemel aut bis · ſed ſepius · hunc hoĩeʒ ſignis et doctrina
cõtexens. Alius autẽ euãgeliſta ꝗphetas quoq; in teſtimoniũ̃ ci⸗
tatos aſſerit. lins non intellexiſſe ipos affirmat · ſed occul ta tũ
id verbũ ab eis fuiſſe et quia tumultuabant᷑ ſequẽtes. Sed ſi non
intellexerũt inquies nulla pᷣmeditacõe poterant exerceri. Quare
pᷣdicti onis huiꝰ vtilitas oĩno euaneſcit.Ego autẽ vt hanc ambi⸗
guitatẽ in maius eytollam illud addẽe nõ dubitabo ˖ quia ſi nõ in⸗
Alexerũt quo pacto merebant᷑. ius enĩ euangeliſta dicit quia

triſtabant᷑. Quomodo igit᷑ ſi nõ peipiebãt. aut quomodo petrus
ꝓpiciꝰ tibi eſto dicebat. Quid igitur di cemꝰ. quia ſcilicet quod de
moꝛte audierẽt · et ſi nõ clare di ſpenſachis huiꝰ miſ teriũ ſciebãt.
intellexerũt tamẽ. Keſurreccionẽ vero nõ intelligebãt nec qcũq;
per eam mirifice acturꝰ erat. Nam alios quidẽ ab alijs excitatos
a moꝛte viderũt. Quod vero quiſq; ſeipᷣm excitauerit et ſie exci⸗
tauit ut nũq; ĩpoſt moꝛ᷑ mſme vnq; fuit auditũ Hĩ erat q; ab
ſcõdi tũ erat ab eis · ſj nec qᷓlis futa eet ipa moꝛs q quõ ipᷣm agreſ⸗
ſura foꝛet ſciebãt. Ideo igit᷑ ſeq̃ntes ᷑babant᷑. Michi autẽ eciã vi⸗

det᷑ magno ſtupoꝛe illos toꝛpeſcè òᷣ paſſiõe ſua diſſerentẽ audiẽtes ·

nec quia reſurrecturũ ſe illis incultabat. Jdeo cõfidebãt. ſed cũ ad
moꝛtẽ illuſionẽ atq; flagella acceſſurã audirẽt maxime tbabant᷑
MNam cũ in mentẽ verſarẽt miracula· demoniacos ſq; liberatos.
moꝛtuos excitatos· aliaq; huĩoi ſigna nõ poterãt hys auditis nõ
obſtupeſcè ac in magnã ambiguitatẽ incidere. JIta modo hec cre⸗
dẽtes · modo diſeredẽtes capẽ nõ poterãt adeoq; pweul a recta intel⸗
ligẽcia erãt · vt zebedei filij ad eũ accedẽtes ð pᷣmo ↄfeſſu eũ alloq̃rẽt

Volumus enim aiunt vt vnus ad dextram n vn⸗

ad ſmiſtram ſedeat

Quoms igit᷑ alius euangeliſta matrẽ ad hoc acceſſiſſe air. vtrũ

fuiſſe credẽdũ · matrẽq; ab eis aſſumptã ut auctoꝛitate ſupplicãtis
xpᷣm facilius exoꝛarẽt. Quod aũt id ven ſit · q; ab ipis hee eyco⸗
gitata peticio fuerit · ſj pudoꝛe victi mr̃is pa trociniũ aſſũpſerũt ·
Xnimaduerte quomõ xpᷣus ad ipᷣos verba ſua dixerit. ſed prius
quid et qua mẽte petãt et vnde ad hoc impulſi ſunt ↄſideremꝰ. Cũ
viderẽt ſe ante alios a xp̃o honoꝛari · crediderũt hãc ab eo peticionẽt᷑

eſſe impetrare. Quid poꝛr eſt quod perũt. Alius te docebit euan⸗

geliſta· nã quoniã inquit ꝗpe iheruſ alẽ erant perebãtq; regnũ dei
iam iã euẽturũ. quod huiꝰ vite ac ſeculare oppiabant᷑.hec poſtu⸗
labãt ut ad honoꝛẽ fa ciliꝰ eciã omia picula poſſẽt euitare· ꝗpterea
xp̃us ab hys eos cogitacõiba abducens pericula ſanguinem necẽq;
ißm eypetendam eſſe inbet
teſtis inquit bibere calicem quem ipſe bibo
MMec turbet᷑ quiſq; ſi adeo impfectos dicimꝰ appoſtłos fuiſſe. Mo
dũ enĩ miſteriũ crucis erat cõſũmatũ.nõ dũ gracia ſpũs in cꝛda
ipᷣoꝝ infuſa. Quare ſi ſtudia bᷣtutis ipᷣoꝝ diſet cupis· quales poſt
datam graciã ſpũs fuerũt cõſidera et videbis omẽ ab illis tbacdeʒ
animi fuiſſe ſupatã. Hac enĩ ð cauſa · eoꝝ modo impfecrõ reuelat᷑

nſenͤe
tiecſtigi
Vohim'
gweſplu
ſontehni
eni pünm⸗
püpdiſcytn
ninguene m
Ginoguon ſ
mnihu f
en Gü
ſmniſtno ſex
erer nichile⸗
ſpneni xeme.
ſhärsare
Mirsq;mg
tieat⸗ rid
ſirogotger⸗
ſaanien
wononttcn
pmioy wenm
hialit er ni
ionis moveen
ſibeſngumd⸗
ſnn inguit ui⸗
nnchrado
nun dehifurer
guodi amimi
inwlagins
ſulits, ſoe⸗
G tuneſmnbere
ſianu greemi
lwennad
Nin oye
in meror iup
a eop eni
Aei bien

kngfi

ined,
inie
bii⸗ n⸗
unterfrht
tüfterpnk
riinigt,⸗
iigilvi⸗
mi mins.
Wi da
nR
w
ens mit
Andtn
uli enit
naci liſ
mmAvn

ei Ni
win iugiin
gb ihs uein
anii ſiyſni

ent⸗ Mrii

m/ (l
ubeo eaconi

nwWau:,

ning
Abmni ir in
te n
lmmgunen

ut aperte peipere poſſis quales ſubito per graciam effecti fuerunt.
igit nichil ſpiritale querebãt · nec de celeſte regno quidq; oogi⸗
tabãt pſpicuũ ẽ. Sed verba quoq; peticõis ipoꝝ audiamꝰ2
Volumꝰ inquiũt vt qðcũq; pecierimꝰ facias nobis
Ad quos xpus. quid vultis · reſpõdit · nõ ignoꝛãs certe · ſed ut re⸗
ſpondẽ cõpulſi vlcus ſubaperiãt qʒ ſanare ypᷣs intẽdebat. Illi vero
quoniã hũano moꝛe id faciebãt coꝛã omĩb⸗ erubeſcẽtes dicẽ ſeoꝛlũ
ab alijs diſcipulis xpm accipientes interrogauerũt Preceſſerũt
enĩ inquit vt remotis arbitris tuceiꝰ loq̃rẽtẽ. Nolebãt aũt vt ego

ꝓnicio quoniã ſup duodecum ſedes ſeſſuros diſcipulos aud iuerũt.

bᷣmatũ huiꝰ cõfeſſus umpetrare a ſponi quidẽ ſe cetis prerq; petro

ſeiebãt. quẽ foꝛmidãtes dicè auſi ſunt. Die vt vnus a dextris alẽ
a ſmiſtris ſedeat. ita vrgebãt dicẽtes· dic· quid igit᷑ iße ut ſigni⸗

ficaret nichil eos petè ſpiritale · ſed nee ſcire quidẽ quid poſtulẽt ·
Mon enĩ petere auderent ſi ſcirent
Neſſitis ait quid petitis
Meſeitis q́ᷓ magnũ qᷓ; mirabile ae ipas ſupi oꝛes excedẽs vᷣtutes
et adiecit. poteſtis bibere calicem quem ego bibiturus ſum et bap⸗
tiſmo quo ego baptiʒoꝛ baptiʒari pendis quomõ ſtatim ab hac eu⸗
piditate ipos remouit cõtraria eis diſſerens. Nam vos inquit de
honoꝛib, et cꝛoĩs cgitatis· ego vo de luctaĩe ac ſudoꝛe diſſero. Nã

.

1
err 9 beſyr, —

pᷣmioꝝ hoc tempꝰ eſt nee illa gloꝛia mea modo apparebit. ſed bella

picula et necẽ pñs cõtinet vita· pſpice autẽ qualit᷑ ipo interroga⸗
ctonis modo et boꝛtat᷑ et allicir. NMon enĩ dixit poreſtis ne veſtrũ
effüdẽ ſangumnẽ · ſed quo nã pacto · poteſtis bibẽ calicẽ · deinde alli⸗
eiens inquit quẽ ego bibiturꝰ ſum · ut cmuĩcacõe laboꝝ cum ipo
ꝓmpcõꝛes redderent . Baptiſmů deinde idißm appellauit vt mag⸗
nam oꝛbi futuram expiacõeʒ hinc ſigni ficaret. Illi autẽ deſiderio

quodã animi con feſtim ꝓmittũt dicentes · poſſumꝰ. Mec idipm

in telligẽtes quod ſe poſſe affirmabãt ſed ſperãtes ſe habituros po⸗

ſtulata. Ad que xpus calicẽ inquit meũ bibetis et baptiſmo quo
ego baptiʒoꝛ baptiſabimĩ. Magna vobis certe bõa pdico martirij
enĩ cꝛona pociemĩ et violẽta moꝛte ſicuti et egd a vita decedetis .
gedere autẽ ad dextram et ad ſiniſtrã non eſt mecũ dare ſed quib⸗

a patre meo paratum eſt. Cum aĩos eoꝝ in ſublimi? extuliſſet er
oĩm meroꝛe ſupioꝛes calicis a baptiſmi cõmutacõe feciſſet tũe poſ:

tula ta eoꝝ emẽdat. Sed quid nam ſibi vult quod modo dietum ? ·

uo enĩ hic a młtis querunt᷑· primũ ſi a dextris eius ſedè qbidaã

ℳ

patũ ſit. lteꝝ ſi dñs oĩm nõ poteſt illis prebẽ quibs paratũ eſt.
SExquibs primo ſoluto · alteꝝ eciã patebit. Quid igit᷑ eſt qʒ dicit.
MNullus profecto a dextris nullus a ſiniſtris eius ſedebit. inacceſ⸗
ſibilis quippe ſedes eſt illa nõ homib, dic ſolũ ſed angelis ß arch⸗
angelis cetiſq;ᷓ vtutib. Quod quaſi precipuũ vnigeniti puilegiũ
paulus poſuit dicens. Ad quem autem angeloꝝ dixit vnquã ſede
a deyxtris meis. SEt ad angelos quidem inquit. Qui facit angelos
ſuos ſpiritus ad filiũ autẽ. Tronus tuus deus in ſeculũ ſeculi.
Quomõ igit᷑ dicit ſedere a dextris atq; ſiniſtris meis nõ eſt meũ
dare ˖ an qͥa cõſeſſuri alij ſint· mĩme. mĩme inquã. Ad mentẽ enĩ
int᷑roganciũ cõdeſcẽdẽs reſpõdet. Non enĩ de ſublimi ſede illa que
ad dextram patris eſt aliquid ſciebãt· qui vł multo inferioꝛa que
cttidie auribs eoꝝ incultabant᷑.nõ pcipiebãt vnũ ſolũmodo que⸗

rebant prefectura potiri et oĩm pᷣmos apud eum cõſtitui. Cpq; iä

diximꝰ cũ duodecim ſedes audiſſent ĩgnoꝛãtes qð dicebat᷑ · pmatũ
cõſeſſus poſtularũt. Quid igit᷑ ait xpᷣus·ꝗpter me quidẽ ac pᷣdica⸗
cionis mee gracia moꝛiemi · et mee paſſionis ptitipes eritis.ſj nõ

id ſatis ad pᷣmũ locũ atʒ oꝛdinẽ᷑ obtinẽdũ. Nã ſi qͥs poſtea veiet
martirio et alioꝝ oĩm numero vᷣrutũ ita dewꝛatꝰ vt nõ paꝝ eyce⸗

dere vos videat᷑ · nolite credere · quia vos amo· ceteriſq; antepono.
Idẽc eo qui maioꝛib: nitet᷑ opib: expulſo.vobis primũ me locũ
datuꝝꝛ. Non di xit autẽ apte hoe ne turbarent᷑. Enigmiaatice vero
idipᷣm ſigficauit dicẽs. Calicẽ quidẽ meũ bibetis et baptiſmo quo
ego baptiʒoꝛ baptiſabimĩ ·ſedere autẽ a dextris et a ſiniſtris nõ eſt
meü dare · ſed quib: patũ ẽ a patre meo. Quibꝛ: poꝛro ſparatũ eſt·
ulis videlicet qui fulgẽtiſſimis opib: euaſuri ſũt. Jdẽc vo dixit.
MNon eſt meũ dare ſj patris mei·.ne quis infirmũ atq; impotentẽ
ad hanc ipᷣm foꝛe retribucõeʒ oppinet᷑. Sed quo nam modo.nõ eſt
meũ inquit.ſj̊ quib: paratũ ẽ. Verũ ut clarius fiat quod dicimꝰ
exemplo id ante ockos ponamus. ANd editoꝛem igit᷑ numerũ atq;
certamĩs. Quo multi atq; pclari athlete confluantduos quoſdã
ip̃i peipua familiari tate ctορ acceſſiſſe fingam?. à amicicia
principis freti poſtulare audeãt ut victoꝛes ipi preconio declarati
coꝛonent᷑ · quib ille reſpõdeat non eſt meũ id dare ſed quibo la boꝛe
atq; ſudoꝛe ſparatũ eſt. Num igit᷑ quaſi nõ potentẽ illũ id facere
cõdempnabimꝰ. Nequaquã · ſj iuſticiã eius admirabim̃. Et qm
nõ perſonã · ſj rem reſpicit laudabimꝰ Quẽadmodũ igit᷑ edicsis
munenꝝ atq; certamĩs principẽ nõ quia nõ poteſt·ſj quia nõ vule
luctacõis trãſgredi leges uiſticie oꝛdinẽ cõturbare. ſic vtiq; xpᷣm

hoirſe
vinein
niftqu
clleciotn
vos ok⸗
jmament
mlus nihu
tit, Jueni
nuluſrin
emicd
erütappar
Nlos uli
a dnodic
vſus ita eo⸗
fruſtri ⸗
luit auen
ſitanmed
ſlier ilosdae
Wmenöindi
eit an i
udenit. Jrm
didragnan
inurngmĩ
indignant n
inmmtws
tun ibi ayne
t o aduerſ⸗
inaiensindi
dnſtderz er vi
ono ie ile
etro darn
leſtat, nerhee
fleantnann,
nonumti nͤt
ſi⸗ Ad ve
ua ong
ſeen vint.†
funis oin⸗ .
euerihhe

bemi 6
Kißiit
Arinnt
niin,
mntfüt
Nani
ufe Ule
nſnlſal.
nuunſee mei
nmieni
niſcrilage
Dnnfndnane
ircne
zui eu
auidiria
napes migt
SSsla
veno upert
img
smmui
Siignuen
nserbrini
Ni ininsnit
)riohitt
Aupinwmnti
mn nidd noͤſt
Puerddan
ginmtit
um dngtt
mn unm
P wiunun
mſo ſiſt⸗
vemnii li M
zmimnhii/

id dixiſſe affirmam?ꝰ. Ita vndiq; illos cõpellebat in gra dei bmü
deinde in laboꝛibs ꝗprijs omẽm ſalutẽ et gloꝛie ſpem reponè Jdeo
dixit quib⸗· para tũ eſt. Nam a ſi alij pſtãcioꝛes videbunt᷑. ſi ex⸗
cellẽcioꝛa q; vos opa facturi ſunt· quomõ illis expulſis locũ eoꝛũ
vos occupabitisan quia mei diſcipłi eſtis. Jdèc eciã ſi nõ digni
p̃ᷣmatu eritis pᷣmia tñ quoq; cõſecuturos vos arbi tremĩ. Nam q;
toeius rei huiꝰ ipe dñs eſt inde patet · quia vniũͦ ſũ ei indiciũ tri⸗
buit᷑. Ita enĩ petro dixit. Ego tibi claues regni celoꝛum dabo. Et
paulus ſignificauit hocipᷣm dicẽs. Repoſita eſt michi cꝛõa quã
reddet michi dñs in illa die nõ ſolũ autẽ michi. ſed omĩb⸗ qui di⸗
lexerũt apparicõeʒ ſuam. pparicio vero xp̃i iam facta eſt. vᷣo
nullus paulũ antecedat nemo oĩm dubitat. Si autẽ obſcuriꝰ hec
a dño dicta tibi vident᷑· noli mirari. Singulari namq; diſpẽſacõe
vſus ita eos dimittit vt ſuaſiſſe videat᷑ nemoꝛe ac paſſione ho ĩm
fruſtra de pᷣfecturis ſollicitent᷑. pᷣterea nulla eos afficere meſticia
voluit que vtiq; ſmoĩs obſcuritate aſſecutꝰ eſt. Cüc indi gnati
ſũt decem de duobꝛ fratribꝛ. Tunc iſtud quãdo ſignificat · quãdo
ſcilieet illos duos oꝛripuit. Ita donee xãp̃i ſenrẽcia pᷣferri eos vi⸗
debant nõ indignabant᷑ · ſed reuerẽaa magiſtri eciã ſi ſeeũ moue⸗
rent᷑ atʒ dolebãt amabãt atʒ honoꝛabãt·nec indi ꝗcõeʒ ſuã palã facẽ
audebãt. Similiter autẽ ad petrũ cõmoti quãdo ab eo data fuerat
didragma nõ patefecerũt moleſtiã ſuam. ſ; ſolũ quis maioꝛ eſſet
interrogarũt. poſtq; vero ipᷣos diſcipłos ſupplicãdo petere viderũt
indignant᷑ neq; nũc ſtatim quãdo ad petendũ illi acceſſerũt. iz qñ
inerepatos a xp̃ᷣo pᷣmumq; locũ niſi ſeipos dignos eo pᷣbeãt nega⸗
tum ſibi cognouerũt. pſpicis quomõ impfeccõꝛes adhuc oẽs erãt
et duo aduerſ? decẽ pᷣmo eripere cõſeſſum nitebant᷑. a decẽ duobus
innidẽtes indignabant᷑. erũ ut dixi poſt aduentũ ſpiritus eos
con ſidera et videbis omĩb hys paſſionib⸗ ſupioꝛes. Audias igit᷑
quomõ ipe ille iohãnes qui modo hec a xpᷣo petebat bmis honoꝛib⸗
petro dat tam cõcionãti tam mirabilit᷑ faciẽti ut actꝰ appoſ tłoꝝ
teſtat᷑. nec latere paciat᷑ petri vtutes · ſed et cõfeſſionẽ pᷣdicat quã
ſilentib ceteris magna edidit voce iohannes et in greſſũ eius in
monumẽèẽtũ nõ tacet ceteriſq; in omĩbs ſibi eum anteponit. Ham
quõ qñ ambo paciebat᷑ affuerũt ſuas laudes iohannes ſuccidẽs ait.
Quia notus erat diſcipulꝰ ille ſacerdoti. Jacobo vero nõ lõgo tpÿe
poſtea vixit. Nam ſtatim ab inicio rerũ tanto ardoꝛe cõcaluit ut
huanis oĩno rebus negleetis ad tantam ſublimitarẽ aſcengat ut
a perſecutoꝛ ibs cõfeſtim occiſus ſit. Et ſie quidẽ poſ tea ſũmi omẽs

N

—

facti ſune. Tune vero indignabank. Quid igit᷑ xp̃us. Cum ad⸗
nocaſſet eos ait. NMouiſtis qnia principes genciũ domĩant᷑ eoꝛũ .
cõturbatos enĩ atq; cõmotos antequã verba ſecũ hac de re facet ·

tum ipᷣa vocacõe tum qm̃ ꝗpuis eos attraxit ſũmope mitigauit·
cmuitate namq; ceteroꝝ duo illi ſe diſ iñxerũt et ꝓpuis xpm—

ſtãtes puatum loqᷓbant᷑. Aduocauit ergo eciã alios gpe ſeipm ur
ad ea que diximꝰ eciã ibi occulciꝰ dicta ederẽt et vtroꝝq; paſſionẽ

ſedaret nõ ut pus puulon quadã ꝓduccõe quoꝝ ſumplicitatẽ mi⸗

tandã peipit· ſed acrius a cõtrario arguẽs. Principes inquit gen⸗
cium dñant᷑ eon qui magni ſũt poteſtatẽ hñt in eis. Apud vos
autẽ nõ ita erit. ͥ qui vult maioꝛ fieri inter vos hie ſit oim mi⸗

niſter. qui vult eſſe pᷣmus ſit vltimꝰ oĩm. Jta gẽci moꝛis eſſe

oſtẽdit pᷣma queq; appetẽ Cirãnica enĩ hee paſſio eſt nõ nüquã
eximios eciã viros pturbat. Qua qprter cũ vehemẽcioꝛe caſtigacõe
indigẽt· acrius eciã ippe inſurgit Æ pacõne genciũ egrotantẽ ipon
ammũ retinẽs. Ita hoꝝ quidẽ inuidiã .illoꝝ bo arroganciã ſucci⸗
dit quaſi magna voce dicẽs. Nolite tamquã cõtem pti cẽmoueri.

ANam qͥ pmatũ querũt ſibiipis dedewꝛi ſüt ign cꝛã tes hoc ſe paeto
¶ in fima detrudẽꝭ. Non ecnĩ ext᷑nis ſimilia noſtra ſunt· nã apud

gẽtes qui pnᷣcipes ſunt ipi dñanẽ · apud me autẽ qui vltimꝰ eſt is
ſuma tenet. Dee ne ſine cauſa dicta puteris ex factis deriſq; meis

facile cõprobant᷑ · plꝰ enĩ factũ eſſe a me qᷓ; dietũ videtis qui cum

ſupioꝛũ dñs ſim virtutũ · homo fieri volui et ſpni atq; dehõeſtari

dignatꝰ ſum. Et ꝙ maximũ eſt ad moꝛtẽ ipam ſpõte feſtino/filiꝰ
enĩ hoĩs ait nõ venit ut ei mĩſ tret᷑ · ſ ut iße miſtret et animã ſuã
in vedẽpcionẽ dare multon. Ita ipe inquit animã meã ĩ redemp⸗
donẽ inimicoꝝ eciã meoꝝn trado. Tu vero humiliat? ſi fueris ꝓ
teipo id faci es quod ego nõ mei ſed tui cauſa ſuſcepi
Exhoꝛtacio ſexa geſunaquinta. Quod humi

amplectanda ſit et inſolencia eicien da
WPoli ergo timere quaſi honoꝛẽ tuũ huĩlitate amittẽs nũquã eniĩ
poreris tantũ huilitatis oſ tendẽ quantũ pro te dñs ſuſcepit· cuius

itas

—.—*

deſckſus et alios ere xit et gloꝛiã eius maĩfeſtauit. Nam antequaã

omo factus eſſet angelis ſolũ ꝰgnoſ œbat᷑ Poſtq;; aũt hoĩem aſ⸗
ſũpſit · crucis patibulo pepẽdit · nõ ſolũ gloꝛiã illã non amiſit⸗
venꝝ eciũ hac acqͥſutit que a ognicde oꝛbis veſultat. Quare nullo
pacto metuas quaſi tollat᷑ honoꝛ tuus ſi teipm huiĩliaueris. Hine
enĩ vel ad celos vſq; gloꝛia tua ptrãſit. Hine amplioꝛ atq; p̃ſanc⸗

hit hin
ſins via
nagei 4
ommi⸗ bia
nitte
urmi mi
ienigug
aglenu
ſtstredis
Ciquoc me
turns Wns
te nuch⸗
tris gfend
nc. Na
ſtntesg⸗
Genii umid
ſatilifunen
Gdvereſubin
nO
itc dnonis
deognaen
huioi eſedi
admmrant //.
ductig enbun
ffic at /il
ſico is er
ANninſ
magmendint
ilrdinueſtig
hus⸗ K gun
wneran',
rogicn in
t⸗ artient⸗
ſialtimin
NNNN
0 mn du
WMguiſes

n ,
niniti.
dR nn.
Lmidgtin
in puuin
peſhn
re aſoni
planimi⸗
znmngen⸗
Ms
ſttini
AN
andti
mindeltſt
ogmmni
mpn ont
les weſe ut
aium a
gi lrm,e
mas din
aͦ wds ſi
zrinp iin
ettvil
remmi ſi
milnonp⸗
laun fensp
60 numilen

S
miis tiſe/
isſite

reddiẽ. hine regni ianua tibi apit̃᷑ .Caueamꝰ igit᷑ ne atrariũ fa⸗
ciẽtes viã adùſus noſipos acrima bella geramꝰ. Si enĩ voluerim⸗
magni ae mirabiles videri nõ modo tales nõ erimꝰ veꝝ eciã cecis
omibo abieccioꝛes futuri ſumꝰ. Perpẽdis quõ vbiq; ira eos hoꝛ⸗
tat᷑. ut qʒ petũt ex cõtrarijs q; arbitrent᷑ inuẽturos oſtendit. Zie
in ſupioꝛib, de auaris inanis gloꝛie cupidis factũ declarauim?.
Cuiꝰ enĩ rei gracia cœꝛã hoĩbs tua erogas paupib inquit. None
ut magna gloꝛia fruaris. Noli ergo ita id facẽè et pmã entẽ glaʒ
cõſequeris. Quoniã aũt obrem peccuniã accumłas.nõne vt locu⸗
ples euada s. Noli ergo peccuĩas cõuare veris diuicijs pocieris

Zili quoq; modo ĩ hoc loco cuiꝰ rei gracia inquit pmatus et pfee:

turas deſias. vt ceiis ſcilicet pᷣſtes. Wltimũ igit᷑ oꝛdinẽ elegito
tũc pᷣmũ obtinebis locũ. Quare ſi magnꝰ vis foꝛe hecipᷣm ꝛtẽpne
et eris ꝓfecto magnꝰ . Illud enĩ quod tu maximũ putas mimũ
oĩm eſt. Nides quomõ huiꝰ egritudĩs ſupioꝛes effecit· hine oĩno
aſſecuturos að qrebãt demõſ trãs· ſi hoe ſpernant.illud admiren?ẽ.
Genciũ autẽ idẽe mẽcionẽ fecit · ut ea racõe obꝓbrij plenã ꝙ dere⸗
ſcabilẽ hance rem eſſe oſtẽdat/ Qui enĩ ſibi arrogatis vere huĩlis ẽ
is ad vere ſublimitatis cacumẽ volauit que nõ appellacõe ſolũ ae
noĩe ſed ve mpᷣa ſublimitas eſt · et externa qᷣdẽ celſitudo neceſſita tis
atq; timoꝛis Hec vero interioꝛ atz noſtra celſitudini dinine ſilis
eſſe cognoſcit᷑. Quare qui apud nos magnus eſt eciã ſi nemo ipᷣm
huĩoi eſſe dicat vere tñ magnꝰ eſt. Sicut ecntra ſupbus quẽ oẽs

admirant᷑ ac clunt· oĩm vero huiĩlimꝰ repit᷑ · ille quidẽ honoꝛ cũ

cactis tribuat᷑· facile diſpluit. Hic vero quomiã ex honoꝛãciũ aĩo
ꝓficiſcit᷑ ſtabilis ymãet. Hac racõe ſctos viros maxĩe admiram̃·
qui quo cet̃is erãt excellẽcioꝛes · eo huĩlioꝛes ſeipᷣos ducebãt qͥ ad hũc

vſq; diem in ſublimitare ſua pſeuerãt. Cum nec moꝛs quidẽ ipa

magnitudinẽ eoꝝ depmè potuerit. Et ſi vultis racõcionãdo eciã
illud inueſtigem?. Sublimis quidẽ eſſe dicit aut ꝓceritate cpis
huis aut quia in edicioꝛe loco ſit colloca tus. Huſlis autẽ qui huie
contrariꝰ eſt. Nectẽde igit᷑ et videbis nichil huũ litate alciꝰ. michii

arrogãcia öpreſſus. Nam arrogãs quidẽ atq; ſupbus maioꝛem ſe

cetis arbitrat᷑. neminẽ ſe eſſe dignũ affirmat. Nec ita magno
qniſq; potit honoꝛe ipᷣm afficẽ quĩ cupiditate maioꝛis agitatꝰ paꝝ
ſibi oollatũ arbitret᷑. Cumq; laudẽ ab hoĩbs querat ſpernit eos atʒ
atempnit. que res adeo expers rõis eſt vt enigmati ſunilima ſit·
quos enĩ deſpicit · ab hys hoĩb⸗ gloꝛiã q̃ſ debitã flagitat.perſpicis
quomõ qui ſe alcius recpit. Js hum affixus iacet. Nam quod

abiettos ceteros hoĩes ee putet. idq; ĩ ſeipo cogitet a vocabulo ipᷣo

maiĩfeſtũ eſt. Hoe enĩ arroganciã atq; inſolenciã dicimꝰ. Si ergo
ita cetos ſpernis cur adulacõibs laudẽ ab illis aucuparis. cur tãti
tecũ turbã hoĩm circũducis· vidiſti re ipa huĩlem homũculũ atq;
ſupinũ caducis oĩno vebo ſubnixũ, Age iam econtrario qlis vere

ſublimis ſit ↄſideremꝰ. Hic certe nõ ignoꝛat quãtũ et quid hõ ſit.

Hie ret̃e intellexit magnũ eũ ee hoĩem qͥ cũ oĩm mĩmꝰ ſit. mimũ
quoq; ſe putat. Quo circa q́;tumcũq; ſibi honoꝛis tribueris max⸗
umum arbitrat᷑. Conſtãs igit᷑ eſt atq; ſibupᷣi eueniẽs. nec modo
hoe modo illud ſequit᷑ . ſed quos excelſos putat ab hys eciã ſi paꝝ
honoꝛis nauciſcat᷑. ſũmope qpter celſitudinẽ illoꝝ. ſonoꝛari ſe pu⸗
tat. Inſo lẽs autẽ puſill os eos arbitrat᷑. qui eũ honoꝛãt. ſ̊ laudari
ſe ab illis· ſingłarem oĩno rem arbitrat᷑. Humilis rurſũ a nulla
egritudine capit᷑. nõ pturbat᷑ ira. nulla cupiditate gloꝛie vexat᷑.
nõ vĩcit᷑ liuoꝛe. Quid igit᷑ ſublimiꝰ animo haꝝ pturbacõeʒ expti.
Ae vero arrogãs atq; inſolens ceu vermis in ſtercoꝛe. Sic ĩ hys
paſſionibs ſemper inuoluit᷑ · nã et inuidia et ira et inanis gloꝛia
vehem ent᷑ animũ illiꝰ exagitãt. eer igit᷑ · excelſꝰ atq; ſublimis
eſt qui hys pa ſſioĩb: p̃niliter preſſus q̃ſi ei dñent᷑ expaueſcit. n
qui ſic ſupioꝛ eſt ut nullo modo ab hys capi poſſe videa?᷑. Quam
nam auẽ alcius tu volare oppinaris. Vtꝝ eã que cũ ꝑ aera ferat
arũdines aucupis atq; rethia nõ foꝛmidat. In eam quã vl ſme
arũdine ac viſceo quoniã humi ſerpat pociꝰ q; volat. maiĩibo facile
capit᷑. Huĩoi certe inſolẽs animꝰ eſ t· qui cũ humi ſerpat.ĩ omẽʒ
laqueũ incidit· qʒ eciã a nequiſſimo illo demõe colligẽ poſſumꝰ. q
gꝗpter arroganciã in ꝓfundũ depulſ? eſt. homo autẽ quãuis coꝛpeꝰ
ſit · tñ ſi huĩlita te polleat · ita illũ excedit. ut ſub calee homis ille
iaceat. Calcate namq; inquit ſup ſerpẽtes et ſcoꝛpiões. JIta homo

cũ angelis ĩ elis ſeipᷣm poteſt locare. Hoc ipᷣm eciã ab hoĩb ſupbis

intelligẽ poſſumꝰ. eniet eni illins barbari tibi in mentẽ qͥ tãtũ
ductitauit exercitũ · qͥ nec ea quidẽ que a ſẽſu cognoſcunꝰ nouat.
HNeſcebat enĩ vtꝝ lapides eẽnt· ſimulachraq; et pdola vtrũ eſſẽt·
ſimulachra ignoꝛabat. Qua cã inferioꝛẽ ſe iſtis omĩbs faciebat.
Eideles vo pijq; hoĩes vltra ſolẽ ferunt᷑. Neq; hys ſublimiꝰ qdq;
inuenit᷑ · cũ vł ipᷣa celi cõuexa trãſgrediant᷑.a angelis pᷣtermiſſis
apud regiã ſedẽ aſſiſtant. Preterea quẽ nam deiectũ atq; infimũ
putabimꝰ.vtꝝ eũ cui deꝰ patrocinat᷑ · an eũ quẽ deus unpũgnat.
Hũe vltimũ videlicz. udias ergo qͥd vtraq; ſcripfa ciamitas.
Supbis inqᷣt atq; arrogantibs de reſiſtit. Huilib aũt gfaj pbet.

Node
ſaucun
gnule
oſen⸗
bulat/
ulut
nuæi⸗
u gu⸗ 4
an
iglca in
d deabol
Ren
oln ijeꝛ
ſui its ee
nlſciat
r ett. Hui
neniui⸗
bblomibyqe
nchra ſoucn
We dr
hucindst
etſontib⸗
armis re⸗
ea erau
ail medeie⸗
uit ,nri
ninadit
esen
ere mgs
nſtoni N
vunm.)
tuti ſum⸗ .
Nligiter ⸗
e gi e
wnindbin
fae hm,
talend
Moꝛific h

redie

t wif,
nenr
S
umnling
enm ed,
mesi
Nungm.
g
ſeer den
rinnug
uegſchlin
Nm
eviri dn
ma unt
Mun iu
wür⸗niih
miſimi
ui inunye
ahawraile
ninpchiis
ien di
mi⸗
bys ſublue/

ee4
unghis e

Illud eciã abs te libent᷑ querã. Quẽ nam arbitraris ſublimioꝛem.
ſacrũ ne viꝝ a quo grata deo cottidie ſacrificia offerunt. Nn eũ
q; nullã apud deũ fiduciã habeat. St quas inquics hoſtias huiĩlis
offert. Dauid illũ de hoe audias. Sa erifieũ inquit deo ſpũs eõtri⸗
bulatꝰ.oꝛ cõtritũ et huĩliatũ deus nõ deſpiciet · Nidiſti q; müd⸗
huilis ſit· videas et inſolẽtis impuriſſimas ſoꝛdes Impur? inqͥt
apud deũ ẽ omĩs inmũdꝰ coꝛde. Ad hec. In altero de iße reqeſcit.
Sup quẽ enĩ inſpiciã ait.q; ſup mitẽ et quietũ trementẽ bᷣmões
meos. Alter autẽ cũ dyabolo humi trahit᷑. Inflatus enĩ dpaboli
ſupplicia ſuſtinet. ne foꝛte inflatꝰ paulus mquit · in ind i eiũ inci⸗
dat dyaboli. Quodq; mirabile eſt cõtrariũ ſp qᷓ; optat eũ pſequit᷑.
Pam cũ cios ↄtẽpnat· ut maioꝛis dignꝰ honoꝛis videat᷑. maxĩe
oĩm ipe deſpicitur · ridieuli enim et omnium inimici ſunt
qui ita et inuidia facile capiũtur. SEius ma xĩe comites ſũt · q̃re
neſciat · ſi quid peuis excogitari poſſit. Extremitas enĩ maloꝝ ète
hee eſt. Huĩliba vero quid iocũdiꝰ. quid beaciꝰ.qui cũ deo qtiſſimi
ſint nõ puã eciã ab hoĩb q́; nõ qrunt gloꝛiã repire ſolẽt. Nempe
ab homĩbs quaſi pentes oolunt᷑.quaſi fratres amanẽ. quaſi ꝗpria
mẽbra fouent᷑. Amplectam̃ igit᷑.huĩlitatẽ ſi ſublimes fieri deſi⸗
deram? pᷣſertim eũ videamꝰ ab inſolencia deiei homĩes. Hec enĩ ad
huĩlitatis baratu pharaonẽ detruſit. Meſcire nãq; dñm dicebat.
et ſoꝛiciba et ranis ac muſcis deterioꝛ factꝰ eſt. Poſtremo cũ ißis
armis q equis ſubmerſus fuit. Abraham vero ecõtrario. Ego ſũ
terra et ciuis pᷣdicabat. ꝗpterea et multa barbaroꝝ milia vicit et
cũ ĩ mediũ egipcioꝝ incidiſſet maioꝛi cũ triũpho euaſit. Cui vir⸗
tuti ſemper in lerẽs ſublimiꝰ indies reddebat᷑. Vmmo vero ſubli⸗
mioꝛ ottidie fit cũ eius laudes vbiq; decantent᷑. pharao aũt terra
et einis ſi quid huilius excogitari poteſt factꝰ ↄgnoſciẽ. Nichil
certe magis deus q́; arroganciã auertit᷑ . Quod enĩ nõ fecit in hãe
raſſionẽ deſtruat. Hac enĩ ò cauſa moꝛtales facti ĩ doloꝛe ac luetu
vinimꝰ. Ideo in cõtinuo laboꝛe atq; ſudoꝛe et affligẽti opa cõe ↄſ ti⸗
tuti ſumꝰ. Arrogãciã quippe pᷣmus homo cũ eqlita tẽ dei ſperaſſet
deliquit · et ita nõ ſolũ qͥ optaat nõ oſtẽdit. verũ eciã a ſublimi⸗
tate ꝓpria decidit. Hoc nempe ſupbie opus eſt· ut nõ modo nichil
boni nobis afferat. ſed eciã qᷓ habemꝰ cꝛrũpat. Econẽ bo huĩlitas
facit. Nam ſea q̃ vobis aſſunt bona cõſeruat.et que nõ habem⸗
facile adycit· hane igit᷑ admirem̃ · hanc ſi equam̃ · ut a in hac vita
honoꝛifice vᷣſem fut᷑a głia pociam̃. gra a miĩa dñi nr̃i ihu xp̃i
Et eg rediẽtibo illis a iericho ſecuta eſt eum turba

ria – .

multa. Et ecce duo ceci ſedentes ſecus viam cũ au⸗
diſſent quia ibeſus tranſit clamauerũt dicentes.
Miſerere nobis iheſu fili dauid
Eſpice qbs locis ad iberuſalẽ trãſit· ue vbi antea ver⸗
ſabat᷑ ignoꝛare nõ poſſis. Maxĩe aũt michi querẽdum
vider cur nõ inde rex᷑e ĩ gallileã · ſed p ſamariã trãſvt·
ſed hoc quidẽ ſtudioſis relinqmꝰ. NMam ſi quis curioſiꝰ
boc inueſtigare voluerit inueĩet ĩiohãnem huiꝰ cauſã c5ſcripſiſſe.
Quare nos ꝓpoſitũ noſtrũ ſeq̃ntes hos cecos audiamꝰ qui młtis
excellẽcioꝛes cernẽtib erãt. Nam q;uis nec ductoꝛẽ habẽ nec vidẽ
ipßi poſſent · adueĩentẽ · ſũmo tñ ſtudiĩo ac cõtencõe ad ipm venire
cnabant᷑. Cumq; magna vote clamarent uiſſi tacè magis eycla⸗
mabãt. Conſtãs quippe ac foxis animꝰ. q magis vetat᷑· eo aleius
ꝓuehit᷑ · xpus vo carpi eos paciebat᷑· ut omẽs animi eoꝛũ feruoꝛẽ
facilins ↄgnoſcerẽt curacõeq; dignos crederent. Quapropt᷑ nec ut
ſolebar an erederẽt introgauit. Satis enĩ ſupꝑq; clamoꝛ · et adueni⸗
endi erat onat? ad fidem eoꝛũ declarandã. Hinc iam apte diſcere
potes dilectiſſime quia eciã ſi valde viles atq; eciã abiecti ſimus
tñ ſi ardẽti animi ſtudio ad deũ accedam?ꝰ per noſipos ſine media⸗
toꝛe impetrabim?ꝰ que petamꝰ. Conſidera enĩ quomõ nullꝰ applłoꝝ
iſtis affuit · ſed e diuſo · quãuis multi eos vepellebãt · omi tñ im⸗

pedimẽto ſupato ad iheſũ pueĩre valuerũt. Jta ſi nullã ex vita

fiduciã euãgeliſta eis tribuit. ardoꝛe tñ aĩati ſibipis ſuffecerunt.
Hos igit᷑ imitem̃ · et ſi vel tardioꝛ deus ad tribuendũ ſit · vl mlti
ceu imptũos retrudãt.nõ cæſſemꝰ tñ petè · ſciẽtes hoc pacto maxĩe
deũ a nobis poſſe placari. Sic enĩ eciũ ardentẽ eon voluntatẽ non
paupies. nõ cecitas- non quia cõtinuo- nõ fuerãt auditi · nõ quia
turbe repellebãt.nõ deniq; vlla ves alia potuit extinguere. Talis
quippe eſt laboꝛãs et inflãmat⸗ anim?. Quid igit xpᷣus. vocauit
eos et dixit ·
Q uid vultis ut faciam vobis. Dicunt ei domine

ut aperiantur oculi noſtri

Cuiꝰ aũt rei gracia eos introgat· ne quis ſcilicʒ putet. eos alind

illos pecijſſe. a aliund ipm pᷣbuiſſe. Deinde vbiq; ſolitũ ſ cim? vir⸗
tutẽ. et fidẽ petẽciũ obductã pus reuelare · et tũc demũ eos curare
tum ut in imi tacõeʒ alios cõcitet· tum ut curaciõis dono dignos
fuiſſe mõſtret. DHoc ĩ młiere illa chanãea effecit · hoe cẽturibe ·

el a
multer
ſ woſt
muel⸗
uͤtil⸗
hruip
Ftiuu
los fuce
ziͦnileeni
Inn ciacie
ſcut lüͤre
Wra
oͤma wo
40uat/
bys opuu
adinplemi
mirakim.
itcian
igihuon
neciͤr
ſeiyn/ P
wrimun
latadm
maioribyi
weat wn,
widrds
guee indeen
ſuthiſn
tem voder
ili⸗ ſuu/
ſin. Cur⸗
ſod
lan
nichdir
ſiſſe nanr
indeog in
gulos w

anr
den,

maver,
igarhen
mirir,
Warioſt
ſnpin,
ünkas
Kevi
mgsern⸗
rit ullin
ieci
pnyrſeen
rveradun,
ape diſare
Ww Wdd
ue mde⸗
mulip,
Nir onün⸗
uliernin
uKnnn,
lie A ntti
1 „ nine
meni on
er dn
4
hpwnt

nec nN

,

ſariſn⸗
wrinn

8

*

hoe ĩ ea que fluxũ ſan guĩs paciebat᷑. Vmmo vero mirabkis illa

mulier introgaciõeʒ dñi puenit· nec tñ eciã ſic ab eo ptermiſſa &.

ſed poſt curaciõeʒ pdicat᷑. Ita vbiq; diligetiſſune aduelenciũ fidẽ
