alij neceſſitudĩe ſaluabunt᷑.vna enĩ ſola a vera et ↄñis nobłitas
atq; neceſſitudo cũ xpᷣo eſt ut volũtatẽ dei facias· hic ꝓpĩquitatis
modus multo melioꝛ illo eſt atq; vberioꝛ qui omĩa pꝛobe tenẽtes
nec de filioꝝ geſtis gloꝛiem̃ niſi vᷣtutes eoꝝ imitem̃ nece de parentũ
nobilitate qiuidqᷓ; nobis arrogemꝰ niſi pꝛobã eoꝝ vitam ſequam̃.
poteſt quippe eciã qui nõ genuit pater eſſe et qui genuit eodẽmodo
non eſſe Ideireo alibi cũ mulier quedã dixiſſet beatꝰ venter qui te
poꝛtauit vbera que ſuxiſti · nõ reſpõdit nullꝰ me poꝛtauit vent
nee ulla ippe vbera ſuyxi ſed beati qii faciũt voluntatẽ patris mei·
vides quẽadmodũ nullibi câcοσ; hanc nature hoĩm negat .˖ ſy
addit ſemp illã que a vᷣtutib eſt.pᷣcurſoꝛ eciã iohannes cum dicit
genimina viperaꝝ ne videamĩ dicere pa trẽ habemꝰ abꝛahã.noluit
oſtendere quia nõ eſſent ex abꝛahã · ſed quia nichil ipis ꝓderat fi⸗
lios eſſe abꝛahe niſi eciã vᷣtute illi ciungerent᷑. Quod er yp̃us de⸗
notat dicens. Si filij eſtis abꝛahe.opera vtiq; abꝛahe facietis. Nee
enĩ carnis c täoane ab abꝛahã eos ſeperare volebat. ſed admo⸗

nebat ut nobilioꝛẽ hac atq; verioꝛẽ inueſtigarent ꝗpinquitatẽ · qʒ

et hic diligenter facit· q́;uis ãquantulũ quius atq; acrius videat᷑
quia de matre ſermo ha bet᷑. nec dixit non eſt mater mea hee · nee
illi fratres mei · quoniã nõ faciũt volũtatẽ patris mei. Mon eni
coõdempnare fratres ſuos.ſed emẽdare voluit·ac ideo mãſuete · ut
ipᷣm dicebat reſpondẽs qui facit voluntatẽ patris inquit mei.hie
frater ſ oꝛoꝛ et mater eſt. Quare ſi iſt dã eſſe volunt hane viam

xragiti
beat vn
matrieu⸗
chie wii
nnnitlan
tilene vi
Cinit orn
matnsetat
nai ing ft
ris dküͤco
hllpeni
ſümamane
tii xſr
gneuntrxſd
inempnntactt
ritbeopidr
ſcndinttn
oſandertt⸗hier
RNtadigui

GE
ſecns me

Aeſdicet⸗
mltg wuſe

e marſ
inlienrſame
ſont innlig
tuſeaam ang
ktangne
Wiin n.

mnſtneſen

ffe ni
wrir,
D ng
mmeni 4
ui
mil mat⸗
niͤmizi
uinin git
anrtit
ni nr
mmid n
Pru
münulimr
e: nulvyi
tmiswllnn
e pifnrini
anrvymti
zWomfuut
iurpnt
ne vrumie
mi ums n.
r win nwrr⸗/
nsandit
4 ahi uſun
icefnun
(aßhur⸗
eatrhuers
wolttu ſhun
me Pnſinrt
ategatu
nad m
—
aen nien
rsnmun
wunalin

peragãt ĩ hat pſeuerẽt. Quãdo aũt mulier illa exclamauit dicse.
beatꝰ venter qui te poꝛtauit nõ dixit ſe non habere matrẽ. ſed inde
matrẽ quoq; ſuã beatitudinẽ ↄſecuturã aſſeruit. ſi patris eius fa⸗
ciebãt volũtatẽ q;ᷓ qui diligent᷑ ſequn? et fratris et ſoꝛoꝛis et mr̃is
retinẽt locũ.O miabilẽ honoꝛẽ o bᷣtutis ĩcredibiles vires quo du⸗
eitis bene vinẽtes hoĩes mulieres ſanctiſſimã illã virginẽ beatifi⸗
carũt quotquot vteꝝ illũ admirant᷑ quotq̊ͥt optarũt tales fuiſſe
matres· et cetera otempnè omĩa. Quid igit᷑ pꝛohibet. ecee namq;
rectã atq; facilẽ viam nobis ꝗpoſuit. ut nõ femĩs ſolũ verũ eciã
viris ad hũc oꝛdinẽ puenire liceat· vymmo vero eciã ad maioꝛem.
Multo enĩ ꝗpinquioꝛes deo ſũt qui volũtatẽ eius faciũt.q̃m que
ſũma carms neceſſitudine cõinngunt. noõ ergo ſimplicit᷑ inqui⸗
tatẽ illã deſidera. verũ eciã viam capeſce. Magnoq; ſtudio cõfice
que ad hoe deſideriũ te pducit. hoe cũ dixiſſet exiuit e domo. Ita et
increpauit ⁊ cito fecit quod poſtulabãt. Pariter in nupcijs quoq;
factũ ab eo videamꝰ. nam ibi increpauit impoꝛtune petẽti · non
tñ otradixit· ut imbecillitati mederet᷑ et beninolenciã erga pentẽ
oſtenderet · hie vero et egritudinẽ inanis gloꝛie repulit er matrẽ
ut decebat q́;uis nõ in tempoꝛe pecierat honoꝛauit

In illo enim die ait exiens iheſus de do mo ſedebat
ſecus mare
Xe ſi dicèt ſi videre me ac audire vultis iã exeo ut diſſerã. qm̃
młtis œꝛuſcauit ſignis pᷣdicando. rurſus ꝓdeſſe homĩbꝰ vult. SEt
pꝛope mare ſedens eos qui in terris erant piſcabatur. Sediſſe aũt
in lietoꝛe ſecus mare non ſimpliciter poſitum ab euangeliſta eſt.

ſed ut intelligamus ne quiſ quam a tergo xp̃i eſſet. ſed omnes eðs⸗
tra faciem eius aſpi cerent

Et congregate ſunt inquitad ipſum turbe multe

ita ut in nauiculã aſcendens ſederet et omĩs turba

in littoꝛe ſtabat et locutus eſt eis multa in pa bo lis
Mon ita certe in monte neq; per tot para bolas ſermonẽ ↄtexuit ·
tũc enĩ ibi quedã turba erat et plebs in opoſita. Hic vero a ſeribe
et phariʒci pleriq; adſũt. Sed aduertamꝰ queſo diligent᷑.quã pᷣmo
pabolã attulit. et quõ ex ↄſequẽcia. Matheꝰ omĩa nobis gpoſuit.
Quã ergo pꝛimũ dixit. certe quã pꝛimã eſſe optebat. Queq; au⸗
ditoꝛes miꝝ in modũ attencioꝛes faciebat · Nam que enigma tice
pdicaturꝰ era t exſuſcitãde vehemẽciꝰ⸗ pꝛimũ erãt audiẽciũ mẽtes.

hatc rone increpaſſe quoq; ipᷣm alius euã geliſta ſcribit quaſi non

1

intelligentib, dicens quomõò nò peepiſtis pabolam · neq; hae rõne
pabolis ſolũmodo loquit᷑ ſj eciã ut tenacius memoꝛie que dicunt᷑
mendar poſſint. et expꝛeſſioꝛ ꝗpter ſimilitudines ſermo res ipᷣas
ante oculos apponat. qui dicendi modus pꝛophetis eciam tritus
eſt que igitur parabola eſt
Exijt qui ſeminat ſeminare inquit
Vnde exijr qui vbiq; pᷣſens eſt. qui omĩa replet· aut q̃titer nam
exijt. Certe nõ loc ſed habitudine atq; incarnacõis diſpenſacoõne
ꝓpinquioꝛ nobis faetus. Pam qui nos venire ad ißm non pote⸗
ramꝰpecca toꝝ materia. ingreſſũ atq; auditũ ꝓhibente · ipe ad nos
egrediẽ. d quid igit᷑ exiuit an ut terrã vepꝛibꝰ plenã pderet · et
magnos agriculos puniret · mĩme · ven ut oppimo cultu terram
arandi fertilem faceret· religionis ac pietatis ſemibus diligẽci?
iactis. am ſemen hie doctrinã ſuã · arua vero et campos anĩas
homi.ſemĩa toꝛẽ autẽ ſeipᷣm appellat. Quid igit᷑ de iſto ſemie fit ·
tribs pditis ptiba. vna tmmõ ſaluat᷑ ĩ ſemĩando eni ipm inquit
Quedam ſecus viam ceciderunt et venerunt volu⸗

cres celi et comederunt aea
Pece dixit ſeipᷣm in viam pieciſſe ſj quia ceciderunt ſecus viam
Quedã vero ſupꝛa lapidẽ vbi nõ hẽbãt terrã młtã
Et estinue exoꝛta ſunt quia nõ habebãt altitudinẽ terre · ſole aũt
oꝛto eſtuauerũt et quia nõ habebãt radicẽ aruerunt. Quedã autẽ
ceciderũt inter ſpinas et creuerũt ſpine et ſuffocauerũt ea. Quedã
vero ceciderũt ĩ terrã bonã et dabãt fructũ. Alind cẽteſunũ alind
ſexageſimũ aliud triceſunum · qui habet aures audiendi audiat.
Quarta pars ſola ſaluata eſt. nec vniũſa eqliter · ſed magno qdã
interiecto diſcrimĩe. Hys verbis opioſiſſime omib pretatis doc⸗
trinã ꝗpoſitã eſſe oſtendit. Nam quẽadmodũ agricla · eminãs
nõ diſénit campũ ut ĩ altera parte ſemĩet. In alta vero mime .ſß
vtiq; ꝓicit ſemĩa. Sodẽ ipo mõ ſaluatoꝛ vr̃ nõ diuitẽ · nõ paupẽ ·
nõ ingenioſũ · aut rudẽ aut foꝛtem aut ignanũ aut diligẽtem aut

deſidẽ diſcernit. ſed omib⸗ q;uis nõ ignoꝛet futurũ exitũ pietatis

doetrinaã omedat. ſic certe licebit ei dicere quid optuit me facè nee
feci. Et gphete quidem tamqᷓ de vinea et de populo loqunt᷑· vinea
enĩ facta eſt ait ducto · et vineã de egipto trãſtulit. Ipᷣe aũt tamqᷓ;
de ſemle . vnde ſigficat facilius atq; maturiꝰ nũc hoĩes obtempa⸗
turos et fructũ confeſtim daturos. Quando aut audis exijſſe ſe:
mmantẽ ut ſeminet non idem iterari putes. Sepius eniĩ egredit

mmimniun
dat ut puich
alind ftant,,
die ueſo ni
ſid ſuſtyiins
ami⸗ 4 5. aun
muperut· di
noluit nimin
zudiencti adc
ſemenſolumod
eni guogz inm
cuit ur ſplur
xrent/no an:
wotdarmnt ne⸗
pwiti nylent,
liyixer in vis y
nibus que enen
edina pobe at⸗
faarwchnof⸗
As derew
puertat⸗et ue
ſed in ueno⸗
n niſ bx
ſod audienai int
ſomna tradidit.
ſſtque tantu be
i meligim
inurſedihhe
es ſunt atgori
utg igunit no
rhi audit eran
enpegediditet
nds Veritatis S
nofuednt⸗
ſtautegnile nn
nagis terig oñn

neg Wui
eenn
mnoni
tmin

mſrm
s dientin
inun
enn KaW
Nmign
un
nidns igit
tanws l
oſeniefn
me wlu⸗

Dwswan
Wa
im ſltii
.Qucimi
tirn Qnmn
imini iin
imit,
nign f
ews⸗
Tchſeine
1 wnin
ut ügirn
erti nn
zenekan
l bemt n
. tiin
cwis .*
unu .
N;

ſeminãs·ad aliã quoq; vem q́; ad ſemiandũ puta vrt nouales ſein⸗
dat. ut puicioſas herbas amputet vt vepꝛes euellat.aut tale quid
alind faciat. Jpᷣe autẽ ad ſeminandũ egreſſꝰ eſt. Cuiꝰ igit᷑ cauſa
die queſo· maioꝛ pars ſemĩs amiſſa ẽ· nõ ſeminãtis quippe cauſa.
ſed ſuſcipiẽtis culpa terre hoc eſt ꝗter reluctantẽ atq; repugnantẽ
anĩaʒ. Sed cuiꝰ rei gracia nõ dixit q; inertes ac deſides ocio ſemĩa
coꝛruperũt · diuites delicijs mſerũt.molles atq; ignani pdiderũt.
noluit nimiꝝ rephendẽ ne in deſperacõez immittat.· ſed cõſciencie
audienciũ atq; prudẽcie huiuſcemõi examin acõeʒ reliquit· nõ aũt
ſemen ſolũmodo veꝝ eciã ſagenã hoc paſſam eſſe inuenies. Multa
enĩ quoq; inco moda tulit. Hac parabola diſcipłos docuit · et exer⸗
cuit ut ſi plures eoꝝ qui pᷣdicacõeʒ appoſtoloꝝ ſuſcepturi erãt per⸗
derent᷑ · nõ ceciderunt anĩs cũ id eciã in dño atq; mgꝗ̃o piter factũ
recoꝛdarent᷑ neq; tñ ipᷣe q;uis ita id futurũ non ignoꝛaret ſemina
pꝛoicè neglexit. Sed quomõ inquies credendũ eſt in vepꝛibꝛ et in
lapide et in via pꝛudentẽ hoĩeʒ ſemĩare. In agris certe et in ſemi⸗
nibus que terre tradunt᷑ ſtulte factum videret᷑. In anĩs aũt atq;
doctrina pꝛobe atq; laudabilit᷑.nõ enĩ abſq; erimĩe agricola ullud
faceret.cũ nõ ſit poſſibile lapidẽ aut viã ut fertilẽ terrã ꝓducèt᷑ in
anĩs aũt hoĩm non ita. Poſſibile enĩ eſt ut lapis in terrã fertilẽ
ↄuertat᷑.et ut via nõ ↄculcet᷑ nec pᷣtereũtibs cũctis ꝗpoĩta iaceat.
ſed in uberes agros traducta nec vepres emittat ſemia foueat.
am niſi hoc poſſibile · vmmo vero facile eet · nec certe ſemĩaſſet.
ſi hee pᷣterea mutacõ in omibs fct̃a nõ eſt.nõ ſeminãtis culpa·
ſed audienciũ inobediẽcia id eõtigit. Nam ißpe quidẽ diligent eis
ſemma tradidit. Si vero illi cooꝛrruperũt accepta. ĩculpabilis oĩno
eſt que tanta benignitate in omnes eqliter vtit᷑. Nos vero illud
eciã intelligimꝰ.quia nõ ẽ vna pdicõis via.ſed multe · magnoq;
inter ſe diſiũeto interuallo. Nam qu via ſigficant᷑ · hy negligẽ⸗
tes ſunt atq; ocioſi · qui lapidi cõferunt᷑ hy ſunt qu inſtabilita te
atq; ignania nõ pſeuerãt · quod ĩ lapide cecidit · hic eſt inquit qui
verbũ audit et accipit cũ gaudio·ſed quoniã non habet radicẽ in
tempe credidit et pſecueõe veniẽte ſceandalũ paſſus eſt· oms audi⸗
entes veritatis verbũ et nõ intelligẽtes quoniã a cꝛdibo eoꝝ pui⸗
cioſus dyabolꝰ rapit quod ſeminatũ eſt · hy omẽs vie ↄferunt᷑.nõ
eſt aũt equale nulla tribulacẽe atq; vexacõe deficè · et temptacõib⸗
victũ ſuccumbẽ. Qui autẽ vepꝛibs atq; ſpinis ſimiles ſunt · młto⸗
magis ceteris omibs peccare vident᷑. Quare nequid tale nos paci⸗
amur.diligencia magnitudine animi· at uigi memoꝛia ſemina

obducam?. Rapere ißa dyabol? poteſt ſed nos poſſumꝰ facere ne
rapi ant᷑ areſcũt plerũq; ſemina ſed nõ exuſta caloꝛe · nõ eni eſtib⸗
calefacta exaruiſſe dixit; ſed quia radicẽ nõ habebant. Suffocant᷑
ſpims que audiuimꝰ nõ quidẽ ipaꝝ ſpinaꝝ culpa · ij eius qui ereſc
ipas pmittit· potes enĩ dũmodo velis puicioſa hee germina ſeniũ
incidẽ. ac diuicijs laudabilit᷑ vti. Jdeo nee ſecłm di xerit ſollicitudo
ſeculi. nee diuicias.ſed diuiciaꝝ fraudẽ. Non ergo reb⸗ cauſã ſed
mãti cꝛrupte atq; anĩo attribuamꝰ. poſſumꝰ en ita ditari vt nõ
decipiam̃ et in hoc ſeculo ſie eõuerſ ari ut harũ rerũ curis non ſub⸗
mergam̃. Duo quipe vicia nũc ſe oppoſita in diuicijs ſũt ˖ alten
quod incendit ſollicitudinẽ et offuſcat curis. alteꝝ quod melioꝛes
deliens veddit. RKecte autẽ dixit fraus atq; decepcõ diuician . ppe
cũ nichil alind in delicijs ſit pᷣter decepcõez · noĩa enĩ ſola ſũt in illł
de rebus poſita. Nam cũ voluptas et gloꝛia ·cũ oꝛnatꝰ pompa·
hoꝛũq; ſimilia fanta ſmata quedã ſunt· nullã bᷣtutẽ reꝝ ↄtinẽcia.
Qñ igit᷑ pdicõis modũ pꝛimo expoſuerit de agro feraci poſtremo
meneionẽ facit. doeens quod deſperandũ nõ ſit ˖ ſ ſpem ſalutis per
penitenciã eſſe retinendã. Hic eni poſſibile eſt a dictis perdicionũ
modis ad hũc ſaluti ferũ modũ traduci. Sed cur ſi fertile tri toꝛiũ
eſt a agricola vnꝰ.et eadẽ ſemĩa alius centũ · alius lx·alius xxx·
ꝓducit. Certe hie quoq; qpter ipam terre naturã cũ diſcrimine ac
differẽcia hee pꝛodent. Ita nõ agricole neq; ſeminũ cauſa ſed terre
condicõe nõ nat᷑aliter inſita ·ſj volũtate cõſtituta maioꝛ atq; mi⸗
noꝛ ꝓgreſſio fit. miſicoꝛdia vero eius atq; benigtas hic quoq; ap⸗
paret cũ vnã ab omib: menſurã efflagitet: ſed pᷣmos ita libenter
recipiat ut ſecũdos nõ eiciat· et tercijs locũ pᷣbeat.que omĩa dixit
ne ſequẽtes ipᷣm putarẽt ſolã audienciã ad ſi alutẽ ſufficé. Zed eur
nã inquies nulla aliaꝝ maligtatũ mencõnẽ facit: nichil de amo⸗
rib. michil de vana gloꝛia· nichil de alijs eõplurib; dixit· omnia
opᷣhendit · omĩa enĩ hec hniꝰ ſeculi et diuiciaꝝ ſunt. Wiam autẽ a
lapidẽ adiecit· ut oſtẽ̃dat nõ eſſe ſatis pecumũã ↄtempnẽ · ſed opoꝛtẽ
alijs eciã vᷣtutibs operã dare. Quid eni ꝓdeſt ſi diuicijs non ſeruis
ignanus autẽ atq; mollis ſis · in quit ſi cũ ſis generoſꝰ pigritcia et
cõtemptu nichil audis. nichil opereris · nõ enĩ vna re ad ſalutem
opus eſt. ſed pꝛincipiũ optet exquiſite audire atq; perdiſeẽ deinde
magtudinẽ animi adhibere ˖ accedit qe omĩs pecunia cõtempnãda
ſit ſeculariũ cura.rerũ eicienda ac ideo audienciã pꝛimo poſuit.
Quomõ aũt credent ſi nõ audiẽt. Mos quoq; ipi · quomõ que fa⸗
ciẽda ſunt pdiſcem? niſi pᷣdicantib; diligent actẽdam? · foꝛtitudĩe

nini utlii
Eonnd
et voninns
Heratmmand
fundu rudie⸗
Uls fiaen?
mi wrt ven
fruude ono ⸗aut
wli gudcucgm
emags guis
cug noͤ xym
1d pobe diuin
m ci wolu
vndunt/muln
ſtio agituccer
nitucv/ uoruͦ vn
unto ceurritat
öani ne wur
hantdadnd
nordtih went
magis h vllal
anie jwwri i
raatat, Jtig
ſomuchi ſubue
ſimulnüͦ püctn
dumq; capuunt
Rd wanihdt⸗
eei ⸗nlh
izcin wnom
delitiſs ſenſus
tnebeisobdun
ſiate wont
oneribpreſſo.
ita pigue on
ut menſe immo
neti inun es i
ſop wſtiſtra ſ
Wwbis inutilegeh

md fen
Nom 4
t.Funen
auugunt
Pnnſai
Urtſolienr
Fmaiſ
Aunn
irmih⸗
. W mies
Siunz
niſcelfüni
murapn
1 poen inn
ru tr⸗ emd
en . as
uͤ ticoni⸗
hinrii
As
aamnner
ziad ſ
1niatin⸗
u bie og
s iti lenm
eemii dint
it Bar
dandn
n Vun win
mmi o
muicts n iin
neroſ iu
onn 1 um
g li
cum m
nmilgem

1ia/

oni“ .

animi ac dinician contemprũ ſubiunxit
Exhoꝛtacõ q̃dra geſimaquarta · ꝙ delicioſus victus

et voꝛacitas omnis fugien da ſit
Hec atrente audiẽtes vndiq; noſipos diligenẽ muniamꝰ firmas ĩ
ꝓfundũ radices iacttes ac ſeculares res omẽs puifaciẽtes. Quod
ſi illa faciemꝰ alia negligemꝰ nichil nobis ↄfert ad ſalutẽ. Quid
enĩ refert. vtꝝ hoc vel illo modo pdaris· quid inteſt ſi nõ diuiciaꝝ
fraude ocio·aut nõ ocio· ſed puſillanĩtate coꝛrũparis. Sic et agri⸗

cola quocũq; modo ſemina pitura piter luget. Non ergo cõſolat᷑

te magis quia hoc modo qᷓ; illo pdaris. Sed acerbe dolendũ eſt quo⸗

cũq; mõ depmaris. Crememꝰ vepꝛes que pᷣdica eõeʒ ſuffocãt. Sciũt

id pꝛobe diuites qui nõ ad hec ſolũ · ſed nichil eciã ad aliud valẽt.
Nam cũ voluptatibs ſᷣuiant vł ad rem cumilẽ inutiles facti vili⸗
venduntk · multo ergo minꝰ celeſtia reſpicere poſſunt. Duplex enĩ
peſtis ogitacões ſuas inuandit. Deliciaꝝ putredo· et curaꝝ mag⸗
nitudo · quoꝛũ vnũ qðq; ad ſubuigendũ nauigiũ ſufficit. Si vero
ambo eõcurrãt atq; ↄueniãt quãti ꝓchdoloꝛ fluetꝰ.quãta tẽpeſtas
cõcitat᷑. nee mireris ſi nomie ſpinarũ delicias appellauit. Tu enĩ
haꝝ turbacõne ſupatus nõ ſentis ſed qui pꝛocul inde abſint nõ ig⸗

noꝛãt qᷓ; vehemenciꝰ omibs ſumulis pungãt ciboꝝ dilicie· ac młto

magis q; vlla ſollicitudo tabefaciãt aĩaʒ · acerbiſſimos doloꝛes tã
anĩe qᷓ; oꝛpoꝛi inferẽtes. Non ita certe curis homo ſanciat᷑ · vt vo⸗
racitate. JItaq; quãdo auriũ quãdo capitis doloꝛes atq; tinitus · qñ
ſtomachi ſubuerſio ceteraq; huĩoi hoĩeʒ occuparunt. Nonne oĩm
ſtimuloꝛũ pũᷣcturas hec ſupetũt · et quẽadmodũ accuti vepꝛes vn⸗

decumq; capiunt᷑ atq; ↄſtringunt᷑ manꝰ eruentãt. Sodẽmõ delicie

vedib manib capiti oculis omib ſiliter mẽbꝛis officiũt. Steriles
eciã ſũt· nullũ quẽadmoð vepꝛes fructũ ꝓducẽtes · ac młtomagis
qᷓ ce᷑a pena omĩa hoĩeʒ ↄficiũt · delꝛcijs enĩ ſenectꝰ cieius ſurrepit ·
delicijs ſenſus obtundunt᷑.delicijs cogitacõ retardat᷑. ticuta mens
tenebꝛis obducit᷑ · cꝛp diſſoluit᷑ · maioꝛis ſtereoꝛis copia recõdit᷑ ·
q̃ſi atq; reponit᷑· ita ex ingenti affliccõnũ aceruo nauigiũ nimiũ
onerib preſſo. crebꝛa ↄtingũt naufragia. Quid enĩ reſponde q̃ſo
ita pigue cꝛpꝰ efficè ſtudes. an ut te ad immolandũ ducamꝰ. an
ut menſe immolatũ apponamꝰ aues vecte pigues enĩ ad ſanioꝛ?
dietã inutiles ſunt adeo mala deliciaꝝ laſciuia eſt ut irrõnabłiba
quoq; peſtifera ſit. Nam urt volucres ſaturitate mimia et ſibi et
nobis inutiles efficiuntur.ſupfluitates enĩ indigeſte ac putredo

*.

D

humidioꝛ a piguedine oꝛmit᷑· que vero anĩalia nõ copioſe alunt.
ſed qſi ieiunãcia mediocri vietu ſimul et laboꝛe exercent᷑. hec aĩa⸗
lia cũ ſibi ſanitatẽ ſeruãt.qᷓ; nobis accõmodioꝛa ſunt. Quare qui
hys veſcunt᷑ ſani viuũt. qui vero illis piguioꝛibs vẽtres voracit᷑
replent illis ſimiles efficiunt᷑ tardi et ad egrotandũ apcioꝛes facti
et ſtrieciora ſibi vincula cõparãtes.nichil certe ita coꝛpoꝛi noſtro
vepugnat et obeſt ut ſacietas nichil ita reſeindit et ſuffodit ipᷣm
atq; coꝛrũpit vt luxuria. Quare amẽciã atq; ſtoliditatẽ ipoꝝ inde
mayxime quiſpiã admirabit᷑· quia nec ita ſibi parcè uolunt ſicut
vtrib cereri. Nam qui vina huc et illue tradutũt · uolũt nimiũ
vtres implere ne diſcẽti rumpant᷑ · iſti vero erũpnoſũ ventrẽ nec
vtris quidẽ dignitate oondonant. ſed diſtentãt · et replent vſq; ad
fauces duplices quia gubernant᷑ anialia faciẽtes anguſtias. An
ideo tibi fauces facte ſunt ut vſq; ad os vino atq; cibo et alijs coꝛ⸗
rupeõnibs te impleas. nõ idcire erede michi dono · ſed pnͤcipaliter
ut oꝛando canas ad deũ diuinas ſcript᷑as ſacioꝛe plegas et pꝛoxi⸗
mis owe cõſulas. Tu vero ad hoc miĩſteriũ nũquã aut rariſſime
faucibus vteris ſed per totũ vite ſpaciũ voꝛacitatis inſane ſubicis

ſuituti. Et quẽadmodũ ſi quis citharã aureis fidibs coaptatã in

manibo ſumeret · a cum pulſare deberet ſteroꝛe atq; ceno ipam in⸗
digne deturparet. Similit hy quoq; faciũt.ſtercus autẽ nõ alimẽ⸗
tum ſed delicias a voꝛacitare appellaui. Quod enĩ neceſſita tẽ in es⸗
medendo excedit id non alimentũ ſed peſtis eſt· et os enĩ et fauces
et lingua nõ ad eõ medendũ ſolũ · ſed ad quoq; maioꝛa creata ſũt.
Venter autẽ atq; ſtomachꝰ nõ ad recipiendũ ſunplicit᷑ ebum. ſed
moða te reupiẽdũ factꝰ eſt. Quod mãifeſtat cũ vehement᷑ replecõe
guatur nõ mõ reclamãdo nobis.ſed vlciſcẽdo · et vltima ſupplicia
inferendo. NPam pꝛimũ pedes aceruꝰ punit quib ad praua ſvm⸗
poſia et ad incõtinentes epulas reducim̃. Deinde manus que ſup⸗
flua mĩſtrarũt acrius ligat · in pleriſq; autẽ diſcꝛſione os oculi
et caput do loꝛe vexati ſũt et quẽadmodũ ſeruus quãdo ſupꝛa vies
quidq; impoſitũ eſt dño impudenciꝰ maledicit · ſie a venter nimiũ
plenꝰ mentẽ et ogitacẽeʒ plerũq; œꝛrũpit.Quod miriſfica diſpẽ⸗
ſacõe di xerim duuũtus factũ ut ſi ſponte moderacioꝛẽ viuendi co⸗
tempnis noꝛmã.ſaltẽ inuitꝰ.quoniã videas tantũ ex ſaturitate
tibi imminè piculũ modeſtiꝰ viuere coneris hec igit᷑ pꝛobe tenẽ᷑tes
fugiamꝰ delicatas ciboꝝ apꝓparacdes q̃ ĩ voꝛacitatẽ ĩducũt cure nobᷣ
moðacio ma ſit. ut et coꝛpe bene valeamꝰ et aĩaʒꝭ ab omi lãguoꝛe
libimꝰ et fut᷑aꝭ bẽitudĩeʒ eõſeqmur gr̃a et mĩa dñi nr̃i ihu xpᷣi ꝛẽ

9 1
7

Ctace
bolislog
guie w
zum ilis⸗
.
md
na
averbodeſol
no ignondie
deuiſlet·noͤ⸗
ntati eon dil
ileſiſſehuehin
nre nixycur.
Dinemunt cur ⸗
mmunmſepor
unt ablolue tu
ige ſus⸗veb⸗
NAndlr.
arti adaligun
ſoutin iis
ret. capirer
nulo ue ie
guinubeffit er
we tleſei datu
nimapii nri ae
egicigen
nöpmatalgin
naſeymnt/ al

t migvſtehi
aluf mn

2

nmndat er i

butinniſti,

dpicnig,
in
ming 8
mhüpinn
m
nutiirfn
1a
durtit Wiint
en mnn
velſan)
eyaeralzt
ſhiizuit
eglegusee
ni uer riſim
zalmeſlhic
nonutit
edit
ms minhiin
imuſinini
osiettus
niemut, i⸗
mlutahun /4
mminlene
zNlamſigln
munruun
nenmnstui
DictieeN
1s guin if
ſie 1M

. Numnd ⸗
luod nmuſß

——

St accedentes diſcipuli dixerunt ei quare in para⸗

bo lis loqueris eis. Ipſe autem reſpondens dixit eis
quia vobis datum eſt noſſe miſterium reg ni celo⸗
ꝛum illis autem non eſt datum
Ignü Ete eſt de diſcipuloꝝ admirari pꝛudẽcia qui et ſi
magna diſcendi eupiditate arderẽt. optunitatẽ tñ int᷑⸗
vgacõis expectãt.nõ enĩ coꝛam omibo id faciũt quod
matheus vno verbo deſignauit dicens et accedẽtes. Nee
a verbo hoc ſolũ quas cõpeiẽs id aſſero. ſed a marc apeius ſcriptũ
nõ ignoꝛo dicente quoniã ſeoꝛſũ.ſie matrẽ quoq; ac fratres feciſſe
docuiſſet · nõ autẽ palam eſt oſtentacõis cauſa foꝛas euocare. ſͦ ca⸗
ritatẽ eoꝝ diligenter pende . quomõ non medioeri cure omẽs qui
iheſũ ſequebant᷑ ſibi erant pꝛius enĩ alioꝝ ↄmoda. deinde ſua que⸗
rere videntur. Cur enim inquiunt in parabolis eis loqueris. non
di xerunt. cur in parabolis nobis loqueris. Nam et alibi ſepins
mmium ſe pꝛoximis effeetos eſſe omnibus oſtendunt. vt cum di⸗
eunt abſolue turbas et quoniã nouiſti ꝙ ſ cãdalizati ſunt. Quid
igiẽ xpᷣus. vo bis datũ eſt noſſe miſteria regni celoꝛũ. Illis autẽ
da tũ nõ eſt. Hoc autẽ dixit nõ neceſſitatẽ quempiã oſtendens nee
certã ad aliquos doctrine attribucionẽ a caſu a ut ↄtingit illatã.
ſed ut in ip̃is oĩm cauſã eſſe ac graciã ſupuis eſſe maloꝛ ſignifi⸗
caret · ac apiret donũ quoddã hoc eſſe ae graciã ſupuis in fuſã que
nullo pacto libertatẽ humane tollit nature. Quod a ſequẽtib li⸗
quiduis efficit. et aerende quomõ ne aut illi deſperent aut iſti coꝛ⸗
poꝛe tabeſcãt datum et nõ datũ eſſe audientes. in nobis harũ eſſe
pꝛincipiũ rerũ aſſ erint. Quicũq; autẽ habet et dabib ei et habüda⸗
bit quicũq; autẽ nõ habet et quod habet aufferet᷑ ab ipo. Js locus
nõ parua caligine obductꝰ eſt. ineffabilẽ dinine maieſtatis inſ⸗
ticiã aperit. Tale nãq; eſt PP dicit᷑. Cum enĩ quiſpiã deſiderat ait
et magno ſtudio atq; cura virtutẽ inquirit. tunc ei ex deo cuncta
pᷣſtabunt᷑. Cum aũt nullo ſtudio atq; volũtate ad recte faciendũ
ꝓnus eſt· tunc ei diuinũ auxiliũ nõ cõcediẽ quod enĩ ha bet auffe⸗
ret᷑ ab ipᷣo · nõ auffert certe deus. ſed nõ prebet in dignis fauoꝛẽ et
patrociniũ ſuũ. Hocipi quoq; nos factitamꝰ. Cum enĩ negligentẽ
qc; ad audiendũ ꝓſpexerumꝰ adhoꝛram̃ et admonemꝰ vt diligẽcꝛꝰ
atten dat et ſi crebꝛo id faciẽtes nõ pſuademꝰ ſilencio veum pꝛeſtim
c videamꝰ ex maioꝛe cura in maioẽ illũ deuolui deſidiã. Atten:
cioꝛes autẽ diſcendiq; cupidos attrahim? libent et qplura docemꝰ.

—

.

Weete autẽ dixit quod habere videt᷑ neq; enĩ habet quod eſtimat᷑
habere · deinde apiens quid ſibi vult illud ei qui habet dabit᷑ · ab eo
vero qui nõ habet aufferet᷑. Idcireo ait in parabolis eis loquoꝛ qmm
vidẽres nõ vident et audientes nõ audiũt neq; intelligũt · aperire
igit᷑ oculos eoꝝ o poꝛtebat inquies. quoniã nõ videbãt. Opoꝛtebat
quippe ſi natura cœci nõ vident ˖ ven quoniã volentes oculos clau:
debãt. JIdeo nõ ſimplicit᷑ dixit nõ vident· ſ̊ vidẽtes nõ vident ut a
praua illoꝝ mente cecitatis oꝛigin eſſe intelligeremꝰ. nã cũ vide⸗
ant demonia eici dicüt ĩ belzebub puͤcipe demonionꝝ demonia eicit.
Cum audiãt quod ad deum eos adducã· et magnũ ippoꝝ habeo cu⸗
ram nõ eſſe me adeo cõtendũt. Quoniã igit᷑ cõtra veritatem quã
viderut et audierũt indicant. Jdeo eciũ ipam audiendi facultatẽ
ab eis auffero· cũ nichil ißis vtilitatẽ inde ſed maius petca tũ acci⸗
dere reꝝ picula pateant · nõ enĩ ſolũ ineredulita tis crimĩe tenebã⸗
tur. Verũ eciã quoniã accuſabant et increpabant et inſidiabant?ẽ
er maioꝛem ſibi delicton cumulũ exagerabãt. NMon autẽ di xit hec
apte · ne accuſ ando moleſtꝰ eſſet · ſed ab inicio quidẽ nõ ſic locutus
eſt ſed enodacius atq; apeius· poſtea vero quia ſeipos puertebãt in
pabolis loquit᷑ · ſed ne quis coꝝ putet odio atq; calũpnia ad dedec⸗
iponꝝ dicta. gpheram in medio adduxit. Complet eni ait gphecia
que didt auditu audietis et nõ mtelligetis · et videntes videbitis
et nõ videbitis. Ingroſſatũ enĩ eſt oꝛ populi huꝛꝰ. et auribꝰ ſuis
juiter audierũt· et oculos ſuos clauſerũt · nequãdo videãt oculis

et auriby audiant et cone intelligant er ↄuertantur. et ſanes eos.

Vides qᷓ; exquiſite ꝗpheta iſte pᷣdixit. Vides qᷓ; palã ipos accu⸗
ſauit. Mec enĩ dixit nõ videbitis ſed videbitis nõ videbitis nee
ſcriptũ reliquit quia nõ audietis · ſed audietis et nõ intelligetis.
Quare ip̃i ſeipᷣos in telligẽcia vera pꝛinarũt. qui aures obſtruũt
qui ocłos clauſerũt coꝛda obdurãt. qui nõ modo audiebãt · neqndo
igit᷑ eõuertant᷑ et ſanabo eos Intruſã nimiꝝ nequiciã eoꝝ ſigni⸗
ficat· et ſtudio ſeipos auerti oſtẽdit· q; uis eciã bys verbis incitet
ipos atq; attrahat cũ oſtendat quia ſi cuertant᷑ ſanabit eos ae ſi
quidẽ diceret · noluſti me videre et graciã habeo. Nam ſi dignũ
me putaſſes ſtatim flexus tibi affuiſſem ˖ qui enĩ hys verbis vtit
recõcilia cõis viã affert. Sic igit᷑ eciã hic quãdo ait cõuertant᷑ et
ſanabo eos· ita vtrũq; oſtendit eſſe poſſibile et cõuerſacdeʒ videlicz
hoĩm et ſalutẽ oõuerſoꝝ. et ꝙ nõ ad gloꝛiã ſuã · ſed ad ſalucẽ illon
omĩa faciebat. Niſi eni voluiſſet eos cõuerti ac ſaluos eſſe tacu⸗
iſſet pꝛofecto neq; in pabolis quitqᷓ locutus eſſet. Nune vero hac

i re quin te
non vult ma
naturd nec!
veſtri autiltit
non diarhuip
auditu mento.
leglyaty mori
bont fundamita
vivs non agri⸗
beidKiarent hn
ſcore Ws ad
wgareſtuta
nolueruͤt. Cun
tebant/nercni
pugnabit et yſe
uit dians Fuim
feintur⸗1alibi
Jnendicd vobie
vVNN Ndvo
Wui MiN Whg
Rius dste⸗
iſſe aſtert arg
il non viern
lis amunt. T
todmmius omnis
mouis vnglutina
vdiſe ſed eſtden
de orard⸗
datkdtamang
luntdenagigin
et abieidigen
intelligun N.
niſtgtni antͤ
ntäfu⸗
ſolüm dn
Duasbrren

ninas moderat

Nwoꝛtadio .

guch in
Nhibh
us lanng
Nie Drm
mzen
Wnrue
miand,
Nnommann.
emnng
Demhfwt
õ
ustne
nteniditen
wruint
niininn
⸗ 6KN
Niei un
rima
u 1
iniritnt

rerAre

a vo

ipᷣa re quia tenebꝛis offuſcat᷑ oꝛacõ ad qᷓrendũ eos monet· deus eniĩ

non vult moꝛtẽ peccatoꝛis · ſ vt cuertat᷑ et viuat. Nam qꝙ nee a
natura nec a necſſitate atʒ vi delicta oꝛiunt᷑ audi qund ait appłs
veſtri autẽ beati ſũt oculi quoniã vident.et aures quoniã audiũt
non dicit quippe de viſu hoc neq; de auditu cꝛpis. ſed de viſu arq;

auditu mentis. Judei eciã illi erant ad quos hec ſcribit in eiſdem
legibo atq; moꝛibs educati. nec tñ ipis quitq; offuit ꝓphecia· quia

bona fundamẽta bonas radices volũtatis atq; mentis poſſidebãt.
vides non ſignificari neceſſ itatẽ ꝙ dicit vobis da tũ eſt. Non enĩ
beatifficarent᷑ ſi oacti vi quidqᷓ; ret᷑e feciſſent nec obicere potes ob⸗
ſeure illis hec dicta fuiſſe. Potuiſſent enĩ opoꝛtune accedè ac int᷑⸗
vgare ſicut di ſcipuli fecerũt· ſed coꝛpoꝛe atq; negligẽcia cꝛrupti
noluerũt. Cur dixi noluerũt pmmo eciã aduᷣſus eũ ſtudioſe m⸗
tebant᷑. nec enĩ ſolũ nõ credebãt aut non audiebant verũ eciã im⸗
pugnabãt et pſequebant᷑ pᷣdicantẽ · q ꝗpheta illis verbis denota⸗
uit dicens Fuiter audierũt diſcipuli quia tales nõ fuerũt. bea ti⸗
ficantur · alibi rurſus beatitudinem coꝛum confirmando dicit.
Xmen dieo vobis quia multi ꝗꝓphete et inſti cupierũt vidẽ que
videtis et nõ viderũt · q audire q̃ auditis et nõ audierũt aduentũ
autẽ meũ ſeilicʒ pᷣſenciã . miracła · vocẽ. pᷣdica oõeʒ. Hic enĩ nõ ſolũ
pꝑditis illis eos anteponmit. verũ eciã ꝓphetis ac miſtis pᷣſtancioves
eſſe aſſerit atq; beacioꝛes. Quare ita· qui non ſolũ iſta aſpiciſt
illi non viderunt. verum eciam que illi videre cupierũt iſti ocu⸗
lis cernunt. Nam fide illi eciam intuiti hec fuerũt. ſed iſti mul⸗
to clarius omnia perſpexerunt. Perpendis quomõ rurſus vetera
nouis conglutinat· cum enim non ſolum preciſe illos futura nõ
vidiſſe ſed deſideraſſe quoq; oſtendat ſi alienus quidem a deo eſſet
aut deo cõtrariꝰ ꝓfecto nõ deſideraſſent. os igit᷑ inquit quibus
da tũ eſt audiatis pa bolam eypoſuit deinde que nobis dicta pꝛidẽ
ſunt de negligẽcia et ſtudio · de ignania et foꝛtitudĩe · de ↄſeqndis
et abiciẽdis pecunijs vt quantũ altera noceãt tantũ altera ꝓdeſſe
intelligamꝰ. irtutis quoq; ipᷣius non vnã dedit viã neq; dixit
niſi qui centũ faciet eiciet᷑ · ſed ſalua bit᷑ eciã ſi lx · reddet eciã ſi ad
xxx · ſolũmõ pueiĩtt ita facile nobis ꝓꝑ omĩa ſalutis irer ↄſtituit·
Quas obres eciã tu ſi vᷣgmitatis arduum iter ingredi non potes
vinas moderate cum vxoꝛe .

Exhoꝛtacio xlv · oferen dũ inopibo eſt tãto libẽci
qnto nlło pacto dignas poſſumꝰ grãs xpᷣo referre

.

MNon pores enĩ experte pecumã eicere: offeras partem egẽtiby. ue
videt᷑ onus eq̃liter cũ xpᷣo partiri que habes· veſtem vniũᷣſa petẽti
tradas. ſed quoniã ad medietatẽ pᷣſtare grauaris terciã ſaltẽ ptẽ
cõcedas · frat᷑ tuus ẽ atq; oheres in regno celoꝝ. fac eũ eciã hic c⸗
heredẽ ptim cũ omĩa que ei preſtas ad teipᷣm redundẽt atq; refũ⸗
dant . Non audis gphetã dicentẽ gpinquos ſemiĩs tui nõ deſpicias
quod ſi ↄiũctos ſaguiue mime optet negligẽ· quanto magis deus
negligend? nõ eſt qui cũ ſit dñs ſũma eciã tecũ neceſſitudĩe iũgit
qui et ſi nichil abs te acceperit vltra tñ ineffabili ſua cmotꝰ?mĩa
coheredẽ te ſuũ ↄſtituit. Quomõ igit᷑ nõ eſt extreme tue demencie
ad nullã te benigtatẽ tanto munè᷑ moueri. Nee retribucõeʒ dquã
ꝓ gracia nec mĩma ꝓ maximis reddẽ ˖ ipe te celoꝝ heredẽ ſtatunt.
tu nec ex iſtis trenis quitq; ipᷣi ↄcedis. Jpᷣe nulliꝰ te boni auctoꝛẽ ·
ſed hoſtem atq; inimicũ dei recõciliauit· tu nec eciã amic et bene⸗
Ffactoꝛi quidpiã ſtribues. Quãuis certe eciã anteq́; regnũ adipiſ⸗
caris anteq́; cetera ↄſequaris que tibi ꝓmittunt᷑ · ꝗpter idipᷣm qm
das · graciã ei referre par eſt·ſic eni eciã liberti atq; cliẽtes cũ dños
atq; patronos in cõuiuiũ inuitarũt nõ obtuliſſe illis âquid. h ac⸗
tepiſſe ab illis arbitrant᷑ hic autẽ qntra factũ eſſe videmꝰ. Pon
enĩ pßuus dñm. ſed dñs ſeruũ ad menſã ſuã pᷣmus inuitauit· pꝛi⸗
mus ad tecta ſua ſubduycit· tu vero eciam nec poſt hec nec ſcòo loe
mnuitare ſubſtines · nudũ te induit tu nec pegrmũ coõducis pmꝰ
cibi calicẽ ſuũ obtulit · tu vel aquã frigidã ei negas. Potauit te
ſpᷣm ſcẽ̃m q;uis indignꝰ eſſes. tu ne œꝛpalẽ hanc ſitim ſuã miti⸗
gare ſtudes · pᷣſertim cũ omia hec nõ a tuo ſed a ſuo pᷣmant᷑. Non
enĩ magnũ ducit ꝙ calicẽ illũ tenere potes vnde xp̃us bibit. atq;
oꝛi tuo adducet᷑.nopͤne vides quia ſoli ſacdoti fas eſt ſaguinẽ huiꝰ
talicis tibi tradè. Ego vero xp̃s inqͥt nõ ad vnguẽ iſta pſerutoꝛ·
ſed cũ pᷣbueris accipiã ·eciã ſi ſecularis ſis nõ vecuſabo· nec tantũ
poſtulo q̃ntũ dedi. Mon enĩ ſaguin?᷑ ſj aquã flagito.Cogita igit᷑
cui potũ pᷣbes et phoꝛreſcas:cogita quia ſacerdos xppi tu fias. cum
qpꝛia manu ei offeras. nõ carnt᷑. ſed panẽ.nõ ſaguĩs.ſjͥ aque fri⸗
gide calicẽ. veſtumentũ te indnit ſalutare a hoe ꝑ ſeipᷣm atq; vltro
pfecit. Tu ſaltẽ ipᷣm ꝑ pueꝝ atq; famłm indue.Gloꝛioſũ te fecit
in celis. tue nuditate · defoꝛmitate · frigoꝛe ipᷣm eripe · angeloꝛũ te
conciuẽ effeeit. tu intecto ſaltem ſuſcipias et ſicut vnũ famuloꝝ
domo tua contega. Mon vrennuo inquit hoc ergo diuerſoꝛiũ qui
tibi ad celũ viã cſtruxi · qi te a duriſſimo erui carcere · peto nũe
abs te ſi liberare me a carcerib nõ potes.nõ paruũ michi ſolamen

4
/
H

ſe ſ nodvn
ſon wanird⸗
ienſe wohalen
,uedi netnin
rum dyilhhet
ſllics in ſmnibii,
pit tmditas,
mmieuin ui ß
unglrttitſ
opeans pmi
mmuemes⸗ui le
wrumnasloensan
deris.Queomia
gueacappun in
ſpitalibontyinn
fabiles uaatn
Mnpnidws nos 4
vrmme gue inunti
ornſufiaüt. Ji⸗
es Wäguaſalure
ſes Nraend
gratig er miſeri
Niam parn
tum . 4 ſeym
ſanen inagw
ſmieeſt fegm
Vidint
Fumd
Küam
Geluabr
ſuncſeoſmdi⸗
apt̃ ilud ſen
enp eroꝛeg en
h2optin nöͤali
nlint fit nd
agroru ſt

umy
mniſiz
inräütit⸗
ms ſihi
Pm 8 1
amtäun
na; rgin
, ver idihn
epclinsl d
ſeilisiguid
Grvdme.
us Wüf
gmi Gdrisf
ingts Prut
e ſanm binin
iw zmini /
tus tibie e
slſenrihn⸗

eh
sMun

ce plenn,
mene M.
ie .

(0

7

eſe · ſi modo vinetũ viſites. ego te moꝛtuũ ſuſcitaui: ne tale quid
abs te requiro·ſj ad videndũ egrotũ ſolũmõ venias. Quũãdo igit
ita ſe res habeant et magna nobis largitus ſit pꝛo quibus mĩma
quedã vepetat. negligentes iure ad ignem intrudem̃ ad quẽ ſpõte
ruimꝰ dpa bolo et angelis eiꝰ ſparatũ cũ vel lapides ipos ac duros
ſilices in ſenſibilitate ſuperemꝰ.dic enĩ queſo quãta tibi hec mẽtis
videt᷑ tarditas · ſi qͥ tot tãtaq; accepiſti qͥ tot tãta q; accepturꝰ es pe⸗
cunie pᷣuies quã paulopꝰ eciã inuitꝰ reliuqs. Qñq; młti vel vitã
ipᷣaʒ neglexerĩt:ſaguĩeʒ ſuũ effuderit tu nec iſta quidẽ ſuꝑpflua vt
telo pociaris ꝓmè velis qua dignꝰeris venia· aut quã ſatiſfa ccõeʒ
inuenies · qui ſemĩa terre ſpe inductꝰ trades· qui magnas fauoꝛe
pecunias lotas a in dño alendo durꝰ atq; inflexibilis oĩno eſſe vi⸗
deris. Que omiĩa iugiter anĩo verſantes ac recolẽtes que accepimꝰ
que accepturi ſumꝰ. que a nobis repetunt᷑ om̃i ſtudio. cura opa
ſpitalib reb⸗ incũbamꝰ.humiles atq; minoꝛes ſimꝰ. Me intolle⸗
rabiles cruciatꝰ nobis attrahamꝰ. Cur enĩ nõ putas ſufficere ad
ↄdempnãdos nos q; magna cõſecuti parua nõ reddimꝰ ibiq; ea re⸗
petant᷑ que inuiti relinquimꝰ. Quoꝝ ſingula ad ↄdẽpnacõeʒ nr̃aʒ
certe ſufficiũt. Si vero vnmerſa cnfluãt atq; cõcurrãt · que noſᷣ
ſpes reliqua ſalutis erit.ne igit᷑ ceõdempnati cruciem̃ · benigne in⸗
opes pertractemꝰ. ut hie honeſte et ibi gloꝛioſe ineternũ vinamꝰ
gracia et miſericꝛdia dñi nr̃i iheſu xpi amen
XKliam parabo lam ꝓpoſuit eis dicens. Simile fac⸗
tum eſt regnum celoꝝ ho mini qui ſemĩauit bo nũ
ſemen in agro ſuo. C um autem doꝛmiret cẽ. vſqʒ

ſimile eſt regnũ celoꝛꝛ ferm ento ·
Vid intereſt inter hãc et ſupioꝛẽ parabo lã.illud certe.
Pam ibi eos qui nullomodo eũ audire voluerunt ſed
ↄfeſtim reſilientes·ſemina oĩno pdiderũt hic hereticꝝ
cõciliabula ſigficauit · pdixit enĩ eciã hoc. Ne hac de re
diſcipuli poſtea tbarent᷑· illa igit᷑ pabola nõ ſuſceptũ aut abiectũ
xpᷣm eſſe oſtendit᷑ · hac vero oꝛruptoꝛẽ eciã ſumul demonſtrat᷑ ſuſ⸗
ceptũ illud ꝓfecto dyaboli artibꝰ aſtute fieri ſcire debemꝰ ut vitati
ſemp erioꝛes ↄnexi atq; inſerti ꝓ ſiłitudĩes facile decipiãt lenioꝛes.
