li eius dicen tes · deſertus ẽ locus· et hoꝛa iam pteriſt
ditte turbas vt eun tes ĩ caſtella em ãt ſibi eſcas
Mam ſi poſt factũ miraculũ obliti ſũt ſi poſt ſpoꝛtas cum doct᷑nã
phariſeoꝝ fermẽtũ appellaret · de panibus ipᷣm putarũt dicẽè · q;to
minus antea q; hec viderũt nichil huiuſmodi ſuſpicati fuiſſent
q́;uis pᷣueniẽs multos curauit egrotos . ſic tñ adhue impficcioꝛes
erant ut neq; hinc qʒ de panibus factũ ẽ œgitare potuiſſ et. Per⸗
pende igit᷑ xpᷣi ſapĩiam quõ ad fidem vocare voluit. Nõ enĩ dixit
ego ipos paſcam incredibile namq; id videret᷑ audiẽtibꝛ · d igiẽk ·
Jrſus autem inquit dixit eis non habent neceſſe
ire date illis vos manducare

non diyxit egd eis dabo. ſed vos date ut homini enim ſolum ei ade⸗

m iniſtrabãt. nec adhue cõmoti emendantur aut ad alcioꝛa eri⸗
gunt᷑ verũ vt hoĩ reſpondẽt dicẽtes· non habemus niſi qnq; panes
et duos pi ſces. Vnde marcus quoq; ait quia non in tellexerũt qs

dDeẽm erat . erat enĩ coꝛ eoꝝ. qm humi ia cebãt a ſi eipᷣo iam ola pagit

Kfferte namqʒ ait illos michi hbuc.
HNam ſi locus deſertus eſt tamen qui vniſũ oꝛbem terraꝝ pa⸗
ſeit hie ſᷣſens eſt a ſi ẽn ſierie hoꝛa · ſ̊ qui tp̃ibus nõ ſubicit᷑ vobiſ:

cũ olloqiuit᷑ · Johes aũt oꝛdeacios panes fuiſſe ſcbit· non ſupflue

nech ocioſe id enarrãs. ſed deliciaꝝ luxũ apłoꝝ exemplo calcandũ
ce inſtruens. talis nẽpe ꝗphetarũ eciã mẽſa erat. Cum igit᷑ ſum⸗
pfiſſet qnq; panes duos piſces ac iuſſiſſet turbas recũbere ĩ feno

Keſpexit inquit in celũ et benedixit cũq; fregiff et
dedit diſerpulis eins diſcpuli autẽ turbis et man⸗
ducarũt om nes et ſaturati ſũt et tulerũt veliquias
xij · cophinos fra gmentoꝝ plenos manducan ciũ
autẽ fuit numerus quinq; milia vwroꝛum exceptis

mulieribus et pueris
Cur ita reſpexit in celũ et benedi xit · ut crederet᷑ non aliunde qᷓ; a
patre miſſus fuiſſe· et quoniã illi equalis ?. quaꝝ rerũ appꝛoba⸗
cSes repugnare ſibiipis vident᷑. Mã eq̃litas quidẽ qm mag prate
oĩa faciebat demõſtrabat᷑· a pr̃e vero ipᷣm ee vnde pſuaderet᷑ · niſi
młta cũ humilitate quecũq; faciebat ĩ ipᷣm ita retuliſſet · ut eciã
eum ad pᷣelara facinoꝛa inuocaret · ꝗpterea nõ alterũ ippoꝝ ſy ſolũ
factitauit· ſed ut uẽq; illa ↄfirmaret modo ſũma cũ prate i mperij
modo inuocans patrẽ atq; oꝛans miracka pagit ac ne vepugnan⸗
cia quedã in ippis ee videret᷑· in celo minoꝛa pacturus reſpitcit · cũ
maioꝛa cum ptate a ſeipo faciat· vt videlicet tu diſcas nõ qᷣa nõ
poſſet minoꝛa peragere. Ideireo inuocaſſe atq; oꝛaſſe ſed ut patri

lonoꝛem reddèt. NMam qñ peccata dimiſit ˖ quãdo paradiſũ aperu⸗
it · « latronẽ introduxit. qñ legẽ ut auetoꝛ eius ſoluit · qñ moꝛtu⸗

os qſi ſopno excitauit. mari impauit· ſecreta ipm reuelauit. oe⸗

culos ceci hoĩs curauit. qᷓ nlłus niſi deus facè t. non oꝛauit neq;

inuocauit· quãdo aũt panes multip licauit· qᷓ multo minꝰ erat:

rũc in celũ reſpexit. partim ut ea qᷓ diximus firma ſtabiliaq; ha⸗
berenẽ . ptim non ee inmen ſã accedendů quouſq;ʒ gracias ei aga⸗
mus qui cibũ nobis p̈buit. Sed cur panes non facit ex eo ꝙ non
eſt ut marchionis et manichei impudẽcia oꝛa huic obſtruant᷑ ·q;

eum eſſe crea toꝛè aſ euerãt. Hys enĩ opibs docet opa ſua eè oĩa que
vident? et eum eſſe qui terre fructus pbet· qui ab inicio dixit · ger⸗
minet terra herbã feni et ꝓducãt reptilia vinenci aĩarum. ‚No
eſt certe minus illis. am. ſi ex eo quod non eſt reptilia tunc

huctin 1
fanes
pilai/j⸗
ſcrtbon
vnniubni
mnkatuv ſal
ir Nſeromi
drevel pern
crematd i
natietav
indi din
eni this inn
anguſtngd
nentv. nd
tiſilt itn ui⸗
duunl · itt p
aullbentalisi
Krmigir
worin
Gud Ndi
rantes arn
o pduxit.
hebatinket
it. Thm al
Huienoti ſn
diſapulis ſun
cai ur minif
amh⸗ga
ſeele d re
ſaptliaken
et quon ma
idler⸗pane⸗
nia multa
Ahibitig
aüͤtin fno
Oeweib, ſol
der guom
miby witn

öſbitin
dirnon
uenpedlent
Cmigtin
umimitn
aß figfe
msaman:
miktne
weducnci
wangen

mimiüntit
rii
vrn urii
u münnwi
ͤriigi
õ
Krmmns tylng

u ilas

ſe ſornin
erini gen,
6 cuir inan,
Aini
a mmm
munII
frmtſchiigt
auſg mnipih⸗
von furoin
en bui⸗ n
atep niin
ninn

iumiin tun

ꝓducta videnkt ˖ ex aquis tñ fuere. nec ẽ minꝰ ex qniq; paniby eoe

panes ꝓduxiſſe ˖ et ex duobus piſcibus tam magnã multitudinẽ

piſciũ.q; aut germinaſſe a pnᷣcipio terrã aut aquas piſces ꝓdu⸗
xiſſe. Hoc nempe ſignũ erat terre ac maris ipᷣm ee creatoꝛ. Nã
qm crebꝛo in ſingulis egrotantibs diuinas vires ſuas oſtẽdebat ·
vniũᷣ ſale nũc beneficiũ turbe ↄtulit· ne ſpectatoꝛes ſolũmodo alioꝝ
młtitudo ſalutis eſſẽt ſj ipᷣis q;ᷓ ĩ ſeipis gr̃a fruerent᷑.ita ꝙ indeis
in deſerto mirabile videbatẽ. Dicebãt quippe nuquid et panem pt
dare vel parare menſã in deſerto ˖ id ipm ope ↄficit. Pꝛopterea ĩ

heremũ eciã ipᷣos duxit · ut et mauus et abſq; ſuſpicõe aliqua ſig⸗

nũ et eet videret᷑ · ne quis putet ſi ficus aut villa ꝓpinquioꝛ eet

inde ad illã menſã aliqͥd fuiſſe ↄductũ · quocca nõ modo loci · verũ

eciã tpᷣis atq; hoꝛe mencõʒ fecit. Illud enĩ huice diſcimꝰ q́;ta phia
anguſta q; diſciplina vinẽdi apłi viuerẽt oĩm deliciaꝝ luxũ ↄtẽp⸗
nen tes. In duodecim nempe hoĩ bus qnq; panes et duo piſces rep⸗
ti ſũt. ita que ad coꝛpus ptinent oĩa ſupflua ↄtẽpnenda ſibi vi⸗

debant ·˖ ita ſpiritaliũ rerũ tãtũmodo cura tenebant᷑. ut ea q;ᷓ pau
ca libent᷑ alijs diderint· vnde docemur eciã ſi pauca poſſideamus
ipᷣa tamẽ gẽtibus eſſe ↄcedẽda. Nã et illi cũ qniq; panes afferre ad
xp̃m iuſſi eent. Nò clamauerũt ac nichil nobis poſtea relinquit᷑
quo noſtrã inediã mitigare poſſumus· ̊ ↄfeſtim nichil murmu⸗

rantes paruerũt · accedit aũt ad ea q̃ queſita ſũt· quãobꝛẽ ex ſbiee
to ꝓduxit.Quoniã ad fidẽ eos meo quidẽ indicõ paulatim attra

hebat· inbecillioꝛes enĩ ad huc erant.q̃ de cauſa eciã in celo reſpex⸗

it. Nam alioꝝ quidẽ ſignoꝝ multa ſibi poterãt exempla ꝓponẽ

Huic nota ſimile nichil habebãt. Cum ergo accepiſſet panes dedit

diſcipulis ſuis honoꝛacioꝛes hac re ipos ↄſtituẽs · nee id ſolũ · verũ

eciã ut miniſtri verũ fẽi nec du bitarẽt nec obliuiſcerent᷑ eius mi

raculi.quia manus ſue atteſtarent᷑. Qua de cauſa non pꝛius eũ

feciſſe id crediderum qᷓ; acrioꝛe inedie ſẽſu turba vexaret᷑ quãq; di
ſcipuli acceſſiſſent atq; rogaſſent · ꝓ q̊s eciã multitudinẽ vocauit

et quoꝝ manibs diſtribuit ita ſingulos ope ipᷣo voluit poccupare
ad hec· panes eciã ab ipᷣis accepit.vt multa ſigni haberẽt teſtimo⸗
nia · multa miraculi monumẽta extarent. Nam ſi eciã hys oĩb⸗
adhibitis obliti fſũt. ſi hec nõ fuiſſẽt fcta · q˖ ſibi accidiſſet. Jubet
aũt in feno diſcumbè.ad ſbᷣlimioꝛẽ phᷣiam eos inſtituẽs. Nec enĩ

cꝛpoꝛ ib: ſolũ · verũ eciã animis alimẽta pᷣbere volebat.Sic a lo
et quomã non plures panes ac piſces ꝗꝓpoſiti fuerãt et q uoniã
omib: Giter eadẽ alata ſũt et quoniam equaliter diſtributa ad

builitatẽ abſtinenciaã · caritatẽ mutuã Avt oĩa cõmunia eẽ puta
rent eos inducebat. Cum igit᷑ qnq; panes fregiſſet eoſdẽ in qnq;

manibus diſeipuloꝝ reddidit vbi miriffice qua ſi efonte maß co⸗

pia panes atq; piſces ſaturabant· adeo ut non ſuffecerint ſolum.
verũ eciã ſuphabundauerint. non integri quidẽ panes ut oſtende⸗
vent illoꝝ panũ has veliquias ee vtq; ad omes q; factũ eſt pue⸗
nire facilius poſſet. Pꝛopterea eſurijſſe turbas pmiſit ne qui:
ſpiam fantaſma id fuiſſe opinaret᷑ · Duodecim vero cꝛbas habü⸗
darũt ut indas eciã coꝛbẽ poꝛtaret · potuiſſet autẽ facè ut extincta
fame nichil ſupflui remaneret· verũ qm et ſub helia ſimile quid

factũ eſt· non ita ommipotenciã eius diſcipuli cõgnouiſſẽt. vnde

adeo ipᷣm hinc iudei mirati ſũt ut et regẽ quoq; ↄſtituè voluerĩt
Cũ in alijs ſignis nunq́; moti fuiſſẽt· Sʒ qua qͥs orõne aſſequi
poterit· qualit᷑ panes e pa nibus ut de fonte ꝓfluebãt quomõ mł⸗
tiplicabant᷑ in deto qua rõne tam multis ſatiſfecerũt. Quinq;

milia enĩ erant abſq; mulieribus et pueris· magna ꝓfecto laus

multitudinis illius cũ et feĩe et pueri vna cũ viris omni la boꝛe
atẽpta ſequerent᷑.Sʒ illud poꝛibus minus nõ ẽ quõ tante reliquie
facte ſũt ut equales nuo coꝛbes. nec plures neq; paucõꝛes di ſcipłis
exequarent᷑ quos quidẽ fragmentoꝝ cꝛbes non tur bis. ſj diſcipu
hs tᷣdidit. Impfeccõꝛes nãq; m łtitudo qᷓ; erãt diſeipłi. Signo aũt
faeto ſtatim ad namgiũ aſcendè diſcipulos iuſſit ac in vlterioꝛẽ
ripã traiicere quouſq; ipſe turbas dimittèt ut ſi pᷣſencia ſua fan⸗
taſmatis ſuſpicõem non veritatis certitudinẽ ip̃ius pᷣberet abſen
tia magis cꝛroboꝛarent᷑ eum monumẽta ſigni et teſtimonia mi⸗
vacłi ſecum habentes tra hicerẽt. Quãuis eciam qneumq; maioꝛa
faciebat turbas a diſcipulis ſeipᷣm ab homĩbus dirimẽ ſolebat.
docet quippe nos numq́; inanẽ multoꝝ głiam eſſe occupandã neq;
multitudim ſpy adherendũ · iuſſit vero atq; cegit nauigiũ aſcen⸗
dere qm magno ſue amoꝛe p̃ſencie diſcipłi detinebant᷑ et occaſione

quidẽ turbe miſiſſe videt᷑· iuſſit aũt vt in mont᷑ẽ ipᷣe ſolus aſcen⸗
deret · vt nos diſcamus non ſemꝑ cũ młtis ee ↄuerſandũ · neq; ſy

multitudinẽ fugiendã ſjo alterutrũ eẽ faciendum .
Exhoꝛtacio quadꝛageſuna nona diuiciarũ ars
perdiſcenda ſit cuius criſtus magiſter eſt et ꝙ; ↄtẽp

nendus ſit calciamentoꝛum oꝛna tus
Diſcamus igit᷑ eciã nos xpᷣo adherere nõ cꝛruptibiliũ harũ ren
ᷣmo.ne indeoꝝ expꝛo bem̃ moꝛe · queritis enĩ inquit me non quia

dfgnu
eſteven
ieigt
gm i
mu in
Cdis/

fuumbimun

fitaliä ſen
Mer
(weamn
ererun
ſertat h
in laſt
mi ilevi
cm hys /
bitronur⸗i⸗a
bys dinebe
wangerr
toimegetr
WBuma
fiene ner
illud ſuun
ant ignor
Kenndi
co⸗hunus
ſmumenta
huüns mgi
pawr velr

eclat
pdiſca

buiuseft.
ſbilisil

(io etemna

antfiaig

tam oferi⸗

mis et nea
ſenecdißi

Smmnt 4
ſſernſ
Aehn NW
niemnit
ſn Vſan⸗
fiet
das mir le⸗
nWen
Gnfinnmn,
Mnimug
ſanine
n nen
ſucie umnir
ynu pfenylt
rs omni ſin
Wmm nl nit
pmirzdlapts
nnmu Nan
nlni
mirun en
ri ſnan utn
s zhart ili
etimoniin
giang nmuini
gnnilelttt
ſermwdineg
genungi in⸗
meritaNN
niian ſe
4
pdiuan .

ter cſta

ſigna videtis . ſj qa panibus ſaturati fuiſtis. Qua qpt neẽ crebꝛo

id ſignũ ſͦ vix ſemel tantũ oꝑatus eſt vt doctoꝛes om̃s reddèt nõ
eſſe ventri ſuiendũ.ſj ingiter ac ſp in ſpiritualibus cmoꝛandũ.
Sic igit᷑ faciamus queramus panẽ diligent᷑ illum celeſtẽ quo ac⸗
cepto oĩm ſeculariũ rerũ cura piciamus. Nam ſi illi domo pa⸗
tria ꝗpin quis oĩbus neglectis ĩ deſertis moꝛabant᷑ nec vꝛgẽte in⸗
cdia · recedebant· quid facẽ nos opoꝛtet· qui in tali tantaq; menſa

vᷣcumbimus. Maioꝛẽ certe afferre nos phiam nos debemus et ſpi:

ritalia ſemꝑp petenda. Nam et illos accuſare videmus. õ quia
gpter panes· ſ quia ꝓpter id ſolũ atq; pꝛincipa lit᷑ eum querebãt·
Caueamus igit᷑ nam ſi quis magna et mirabilia dona negligit
et parua diligẽcius ſectat᷑ ita illa magna pdit.q;a dmodũ ſi illa
ſeccat᷑.Hec quoq; pua ſibi accedũt. Magnis enĩ parua non econt᷑
in acceſſione data ſũt. Hec autẽ caduca et inſtabilia eciã ſi maxi⸗
ma ĩ ſe videant᷑ tamẽ illis collata pua et vilia ↄpariunt᷑. Non
ergo hys ſtudeamus ſiD tam paſſionẽ q; pꝛtunacõem indifferentẽ ar⸗
bitremur · iob illũ inuitantes qui neq; cũ hec adeſſent vehemẽcius
hys detinebat᷑ · neq; cum abeſſẽt valde querebat peccunie certe chre
mata greca ligua dicunt᷑ qͥa non ſuffodè ſed vti ꝓbe eis debemꝰ cũ

choꝛine grece latine vtoꝛ dicamus. q;ad modũ artificiũ vnuſqſq;
Apam arxrtificij ſui ſcienciã nouit ſic diuites non fabꝛicare nec edi:

ficare nec texere nec gubnare nec alind huĩoi ſciũt nec ſcire debẽt

illud ſuum artificiũ atq; ſtudiũ eſt vt dinicijs recte vti non debe⸗
ant ignoꝛare.non ẽ certe ars illa ↄtempnẽda qua diſcũt opulenti

ↄferendũ ingentibʒ eẽ · pcipua enĩ eſt a alijs artibus multo pᷣſtã⸗
cioꝛ · huius artis officina in celo ẽ. huiꝰ nõ affero· neq; ab ere in⸗
ſtrumenta ſunt.ſj voluntate ſola ac benigtate mentis ↄſtructa·
huius mꝗr̃ xps eſt et pater eius ſitis miſericꝛdes inquit ſicut et
pater veſter qͥ in celis ẽᷣ.quodq; mirabilius eſt cũ ita ceteras artes
antecellat· nõ opus eſt laboꝛe neq; tempoꝛe ſj ſola volũtas ſufficit
vt ꝑ diſcat᷑ · I cõſpiciamus eciã finem iſtius artis qius igit᷑ ßuus
huius eſt:celum que in celo feliciſſima atq; beatiſſima ſũt inef⸗
fabilis illa gloꝛia ſpũales thalami.ſulgẽtiſſimi lapides couerſa⸗
cio eterna cũ ſponſo ceteraq; huĩoi que niła oꝛacio nullũ flumen
ingemi pt aſſequiq̃re a fine quoq; multo excellencius hoc ceteris
artificijs ẽ. Nam cũ conplures aliarũ arciũ ad hanc ſolũmodo vi
tam ↄferãt·hec eciã ad futuram vitam nos ducit.qʒ ſi ↄmodiſſi⸗
mis et neceſſarijs in hoc ſeculo artibus tantũ pᷣſtat ut puta me⸗
dicine edifficatoꝛie ceteriſq; huĩoi: quanto magis alijs excellat q̊s

33

nec artes quidẽ ſi quis eurioſus inueſtigat appellabi t. nũqu ent᷑
ergo ſupfluas atq; ocioſas artes vocabło artis ee dignas putabo
at enĩ ars ocoꝝ nobis ꝓdeſt · Pmmo vero ad quid nõ obeſt· eum
tam cꝛpoꝛi quã anĩo nõ mediot᷑ter officiat. mr̃em enĩ oĩm egro⸗
tacionũ atq; paſſionũ deliciarũ ſcʒ vſum magna pompa oſ tipa tã
in mediũ adducit . neq; pingẽdi artem aut numiliariã artes ego
nominarim · quippe cũ nichil ↄferãt neceſſariarũ rerũ quib: vita
noſtra tinet᷑ artes ↄſtructiue ſũt. Pꝛopterea mẽs dininitus no⸗

bis data ẽ· vt artificia inueniamus quibus facilins atq; honeſti⸗

us viuè poſſumus qͥ vero aĩalia in talibus pingũt aut ĩ pannis
intexũt reſpõde queſo ad qᷣd ↄducũt q̊s obres a texẽtibo ab hys
qui caſteos ↄſuũt multa ſũt ccumſeidẽda · neceſſitate nãq; ſupa:
ta ad delicatiſſima atq; ſupflua artes peruexerũt · q; edifficatoꝛia
quoq; ars paſſa eſt·ſ̊ q; admodũ ipam quouſq; domus non thea⸗

tra ſtruit in domibus neceſſaria non ſup vacanea aↄponit· ar⸗

tem appello textoꝛis arti ficiũ quouſq; pãnos veſtitui neceſſarios
texit· nec araneas ita imitat᷑ ut multa ridicka inſerat artẽ no⸗
minare ſoleo.ſiłr calciamentoꝝ ſutoꝛes donec neeeſſarios factunt
calceos artifficis vocabulo largioꝛ. Cũ vo viroꝝ calceos mulieri

bus adaptãt · et econt᷑ tũc qͥa vtrũq; ſexũ eneruãt ſupflua vymmo
vᷣo maleficã artẽ appellamus nec ignow qͥa młti puſilanimi qre⸗
re · ac valde me curioſũ ee oppinant᷑.nec vero idẽc hec ptermittãt·
nam ſi pua hec pctẽ̃a videant᷑ · ac ideo negliant᷑ · maioꝛũ tñ delie
toꝛũ cauſas nobis pᷣbent ij ad minus peẽm inueneri poterit inqes

q; oꝛna tos quaſi reſplendẽtes habẽ calceos ac pedibo ita inleren⸗
tes ut niła inde ruga ↄficiat᷑ qð nec pct̃i quidẽ appellacõne notan⸗
dum eſt· vultis igit᷑ vt largas oroni habenas mittamus· ac dede

eus huius rei pre occulis pponamus. Sʒ nolite oꝛo iraſe. Pmmo

vero eciã ſi iraſcimini pua michi cura eſt.nõ enĩ ie ſͦ uos huiꝰ
leuitatis cauſa eſtis.qui cũ nec pet̃a quidẽ iſta putetis ad vepre⸗
hendendũ acrius tale iniurie genus im pellitis. Age igit᷑ diligen⸗
cioꝛi vſu examine quale malũ hoc ſit videamus quãtum nos de:⸗
ditus eſſe putatis cũ ſerica calciamenta licia
veſtibs quidẽ vir ꝓbus vnq́; ſubtexerit.diligent᷑ inſeritis. Quã:
tis hoc dignũ cathenis arbitram̃ .q; ſi huic noſtre ſentẽcie non ac⸗

quieſcitis. Audiatis paulũ q;ta hee cũ acmonia rep̃ hendat aue
toꝛitate ipius turpitudinẽ rei ↄgnoſcite · Quid igiẽ᷑ hae de re pau

lus ſcribit non implicacsibns inquit auri aut margaritarũ nec
veſtunẽto pᷣcioſo.quã igit᷑ veniam habere poteris cum neq; vxoti

me iuhe
wme wie
cola eeyr
la dun v
lietisae
nonley
uine
mnuͤus⸗
guendi oft
dendes apun
ſerd vdan
cumm indi
lant⸗vul
re vos we
igit utal
ccii vinetn
los uos leg
eni dieo nun
wor, Qwar
Wacn
meraran
gentvaen
habe min
gui er ad⸗
negligit)
lit vmuͤfun
lextus curn
nem ddemr
Acnsſene
k Andbus
tu beatitn
celuͦ tihi o
vero nece i
luxi atg
wgunk⸗nn
ank ann ſi
leuatis de
m eno in/

dignu
md n abe.
n gieinn
ng
nini up
ümi wi
mes , 1,
gür miſmi
MnuöNnn
mn nt ,
nan neſne
irie mino
mmnſhtam
mAnsWen
iupn
diinen
Aliu
49 gi um

5
ni nlens“
.
tſenmnn
na nien
7,V
A
e n

tue inbete paulo peioſe veſtes pmittant᷑ tu caleeos luxurioſiſſi⸗

me policis · ac ita ↄſtruas ut mmiũ attentus ad ridiculoſa dede⸗
coꝛa ee videaris. NHonne vides naues fabꝛicari eligi remiges ve⸗
la dari ventis· maria nauigari.ac mercatoꝛes patria liberis ve
lietis ac vita ↄtẽpta a fluctibꝛ ↄmiſſa ad extremas barbaroꝝ par⸗

tes nlbe perich is puenire ꝗpter ſerica hec licia ut tu ſcʒ calcijs tuis

p̃a inſeras qͥ bus te oꝛnacioꝛẽ eſſe putes dic oꝛo qͥd hac curialitate
amẽcius.non erant veterũ certe huĩoi ·ſj̊ viroꝝ calcei curialitatẽ
quendã oſtendebãt. Quare ipᷣe timeo ne tẽpus veniat ĩ q̃ adoleſ⸗
centes apud nos veſtibus atq; calciamẽtis ſine pudoꝛe alhiquo mu⸗
lierũ vtant᷑. Illud aũt moleſtius diſſerendũ eſt q iuuenũ pꝑentes
cum indifferentẽ hanc rem cenſeãt· non increpant· non expoſtu⸗
lant.vultis ut afferã q; gratiſſimũ michi videt᷑. In quo dedeco⸗
re vos peccunijs abutiũ cum inedia multi laboꝛẽt· inops carne
igit᷑ ut eſuriens xpᷣs ac nudus in medio veſtri veſcetur ca thenis
eciã vinetus non nũq́; vos ſerecũ calceis inſeritis · ipᷣe cũ diſcipu⸗
los ſuos legibus inſtituebat · niłos illis caleos pmittebat. Nos
enĩ dico nudis pedibus ſ; vwilit᷑ calceatis deambulare non pati⸗
mur. Qua turpitudine atq; riſu quid penis fiat. magnã eni anĩ
molliciem hoc oſtendit · magnã lenitatẽ vna cum curio ſita te te⸗
meraria nam quãdo rebus poterit qͥ tantis defluit luxurijs dili⸗
gent᷑ vacare · quãdo anĩe ſue curã ha bebit Pmmo vero qñ ſe oĩo
habẽ animũ cgnoſceret · puſillanimis enĩ oĩno eſt atq; abiectus
qui hec admirat᷑ · Atrox enĩ atq; crudelis qui hac de cauſa paupes
negligit. irtutis quoq; penitus expers qͥ ſtudiũ ſuũ ad hec ↄtu⸗
lit vmuſum. Nam qui gloꝛiã ſerici qui floꝛẽ loꝛis q aderas in⸗
textus curioſe pſpicit quãdo in celo ſuſpiciet qñ illã pulchꝛitudi:
nem admirabit᷑ qui tincturas iſtas reſpiciens ad terrã flexius
alcius ſe non pᷣt erigere. Tu vero ad terrena qua ſi poꝛcus dpa bo
k artibus pſuaſus deuolueris. Hec eni oĩa ille excgitauit ut illa
tu beatitudine puatus ad hec miſerima detrudatus Ita deus qui
celũ tibi offert a dyabolo ſerica tibi licia offerẽte ſupatur ymmo
vero nec iſta offert dyabolus.opa enĩ hec ectiã dei ſũt.ſed molliciẽ
luxũ atq; molleficas artes quibꝰ oppꝛeſſi adoleſcẽtes aſpicè terrã
cogunt᷑ · qui celoꝝ phᷣie ſtudere iuſſi ſũt· magis calceis ſuis gloꝛi⸗
ant᷑ qm ſi nouas res atq; inauditas geſſiſſẽt digitis enĩ pedũ ſb⸗

leuatis deambulãt in plateis nimio plerumq; inde meroꝛe ↄfecti

in ceno in hpeme · aut puluè in eſtate veſtimẽta a calcei ſui ma⸗

lent᷑.Quid facis homo· animã hac luxuria in cenũ ↄieciſti · eãᷣ

7

5*

in terra negligis detineri caleamẽtoꝝ tãto meroꝛe augeris. dif⸗
cas vſũ ipoꝝ a tanti ea facè pudebit. Ad inuenta eniĩ certe ſũt ut
lutũ om̃es terre ſoꝛdes audacter ↄculcemus. Qò ſi tu ab huiuſ⸗
cemodi labe munda cupis calciamẽta ſeruare ceruicibus tuis aut
capiti ↄnecte. Ridetis hot audit᷑tes · michi aũt lacmandũ pocius
videt᷑ · cum ſtudia in hys rebus veſtra veſaniã ↄſidero. Cumq;
intelligã coꝛpus vos male luto q; calceos deturpare · ita puſilani
mi ac penitꝰ molles hinc inuenes efficiunt᷑ erint eciã auidi nõ mi
nus. Nã qͥ veſtib calceis ceteriſq; huĩoi valde inhpare ſoliti ſũt
cum multa in hys rebus ↄſumant · magno indigent peccunie cu⸗
mulo ꝙ ſi acciderit ut ambicioſũ eciã oſtentatoꝛẽ pr̃em quiſpiaã
habeat tũc vero hec turpiſſima captus cupiditate arcioꝛibs pᷣmtu⸗
tis vinculis coaptat᷑. S in vero auarũ cogit᷑ ad alia peioꝛa cõfugẽ
nut ſibi peccuniã ad impendia iſta cõquirat.hac rõne młti ex ado⸗
leſcentibs etatis floꝛẽ ꝑdiderũt.a gnatones atq; pa ſiti dinitũ ↄſti⸗
tuti ut huĩoi cupiditatẽ atq; animũ ſuũ expleant turpia mimiũ
miniſteria ſbierũt. igit᷑ auarus effemĩatus puſilanĩs atq; oci⸗
oſiſſimus ſit et ad omem luxuriã ꝓnioꝛ qui hec optat manfeſtũ
ex iſtis fecimus·. q; aũt eciã crudelis ac inanis gloꝛie cupidus qͥs
vnq; nõ inſanus dubitabit. crudelis enĩ eſt · qͥa cũ viderit paupẽ
tanta ſui oꝛnatus cura detinet᷑ . ut nec aſpexiſſe quidẽ undeat · ſed
auro quidẽ atq; ſerie ſeiᷣm oꝛnat paupẽ aũt fame deperire ſint ·
Inanis vero glie cupidus eſt qui vel mimarũ verũ głiam aucu⸗
pat᷑. Ego quippe ſic arbitroꝛ rmanoꝝ nunq́ᷓ imꝑatoꝛẽ fuiſſe qui
tantũ ꝗpter trophea ſua iactaèt · quantũ luxu perditi adoleſcẽtes
quantũ ceſarie in modum pile tonſoꝛis ope circũducta nec pudet
alienis artificũ opibus głiari · ꝙ ſi alioꝛꝝ artificio ſe iactãt quid
facerẽt ſi quitqᷓ; magni de ſeipᷣis pᷣſtarent. Adderẽ alia hys gui⸗
oꝛa · aut hec vobis ſatis ſũt.ſj michi opꝰ eſt orõnem iam venũci⸗
are longioꝛ aũt ꝗpter ↄtencõis cupidos fui qui nullam hys vebus
ↄmitti delictũ arbitrant᷑. Et q;uis nõ ignoꝛẽ plurimos adoleſcen⸗
tum tanta huius paſſionis temulẽcia mẽte capi ut nullã verbis
meis attencõem pᷣbuerint. nõ fuit tñ ↄſiliũ ſilencõ hee pterire Nã
pa tres eoꝝ niſi mẽte capti ſũt vel ĩ vitos filios ad melioꝛẽ ogent
vitã ẽnſwe. Nemo ergo michi dicat nichil eſſe hoc aut minimũ ·
id enĩ inq;tũ ipᷣm iam pꝛidẽ cũcta deiecit · quippe qͥ paruis in reb⸗
manimos ac oꝛnamentoꝝ ↄtẽptoꝛes filios reddit. Js eciã ĩ mag:
nis ꝓbacõꝛes inueniet q; enĩ elemẽtoꝝ doctrina humilius. huit tñ

rethoꝛes · huic alloquẽtes.huic philoſophi erimit᷑. Et qui elemẽta

H

ſonn!

gnount
queto mn
m ge⸗ 1
ede muo
monioi⸗
aſmans
ſnactutp
feri noͤer
ereni v
deun den⸗
oſhemai!
ager din
nuͤas vey
cupiditun
vſlutſun
crut moſt
fulgeit mo
Pormäun
Drrwrd
fmars
Fisluxur
tangels
gendſſim.
mu dii n
Gtoimi

a tempore
quige me
tmxni⸗
Pprellis al
tand. niſt
ofii dſola
tpos iti i

ſens gnde

ror
nin
Wà Hł
yn Aepgzet

AN

è
uNmrbm
dini
„ir uni
remni
Miingue,
Narn nmnitt
eccwis
Känmmnu
kimnin
ririgunu
nuri nuſegn

4 is li

niüun r
erſtürügud
Wi uni⸗
immnd wn

4 4
. Hurut
een
V
du. r
ſicr,
ubum,
mit

—

lr. N/ C . .

ignoꝛant· maioꝛa peipere nequiunt. Quare nõ ad inuenes ſolũ.
verũ eciã multo magis ad puellas et mulieres hec dicta ee velim
que eo magis ſpectant᷑ quo vᷣginibꝰ a mulierib: honeſ tatis decus
magis ↄuenire videt᷑ · q;obrem q̃ ad adoleſcẽtes diximus ne rurſ⸗
eadẽ reuoluè opus ſit vobis q; dicta putate. Sed iam tẽpus ẽ ſer:
monẽ oꝛã do ↄcludẽ. Orate igit᷑ vniũſi nobiſcũ ut adoleſcẽtes bap
tiſmatis lauacro renouate honeſte vitam pducant· et ad nat᷑am
ſenectutẽ pueniant.Mã qu luxurioſe at male viuũt eos ſenes
fieri nõ expedit. Qui vo ĩ adoleſcẽcia moꝛbis ↄſeneſcũt eos oꝛo ad
extremã vſq; viuè ſenectutẽ.et liberos ſui ſimiles ꝓcreare ·quoꝝ
vᷣtute deus gaudeat.qui vtinã non iſtũ ſolũ oꝛnatus moꝛbũ · ſed
om̃em aĩ pturbacõem radicitus ex vobis euellat. MHã q;admodũ
ager din nõ ꝓſciſſus ſit inuentus neglecta ſilueſeit ac paſſim in
nuas vepꝛes ꝓducit · ignis ergo ſcei ſpũs inmittendꝰ ẽ q̊ impꝛo b⸗
cupiditatibus ocrematis noualia excolamus. q̃ ſpiritalia ſemĩa
poſſint ſuſcipe.Quod ſi nũc apte fecerimus inuenes nobis ſenib⸗
erũt modeſtioꝛes · qʒ cte admiracõe dignũ ẽ ut ĩ adoleſcẽcia diligẽs

fulgeat moderacõ.Mã qui modeſtus eſt in ſenectute eũ cũ etate

plurimũ umetur non magnã ſue modeſtie mercedẽ arbitrar ha⸗
biturũ · illud vero mirũ eſt ut in fluctibꝰ ꝓcellis tranquilitate
fruaris a in medio foꝛnace nõ ardeas a in inuẽta nulla cꝛrũpa⸗
ris luxuria hec igit᷑ memoꝛia tenẽtes beatũ illũ ioſeph qui ſũmis
thancie laudibus œꝛzuſcauit diligent᷑ vmitem̃· vt vna cũ illo ful
gentiſſimas ↄſequam̃ coꝛonas.quibo vtinã om̃es poci am gracia
miĩa dñi nii i hu xpᷣi cui głia a imperiũ nũc a in ſecka Xmen
Et dimniſſa turba aſcendit in montẽ ſolus oꝛare ẽ

vins rei gr̃a ĩ montẽ aſcẽdit · certe ut nos erudiat.

cum oꝛandum deo ſit. tũc heremo ac ſolitudine nobis
mayime opus eſſe· ꝗꝓpterea igitur crebꝛo deſerta petit
Tſolus oꝛans plerumq; ꝑnoctat. ut eius exemplo tã
a tempoꝛe q; a loco trãquilitatem oꝛandi queramus.t᷑ᷣnquilitatis
quippe mater heremus ẽ quietus poꝛtus omnis turbacionis eyxpul
crix · ipᷣe qindẽ hys de cauſis aſcẽdit ĩ mont᷑ẽ · diſcipki vero ĩiterũ
ꝓcellis fluctibus vexant᷑ et tẽpeſtate nõ minoꝛi qᷓ; pꝛius exagi⸗
tant᷑. niſi quia tũc in nauigio ſecũ dñs erat.nune vero abſencia
dñi deſolati · vemis acerbitate iactant᷑.paula tim enim ad maioꝛa
ipᷣos ita inducebat.ut excelſo cũcta pferre aĩo diſcerẽt. Idẽc pꝛe:

ſens qindẽ erat in pᷣmo periculo ſed doꝛmiebat ut nõ longe ſalutẽ
abeſſe crederẽt. Nune vero firmioꝛẽ illoꝝ animũ faciẽs cum oĩo

abſit tẽpeſta te ipos ꝑ totam noctem laboꝛare pmittit ut hyem̃is
tp̃is terroꝛe peulſi magis ipᷣm deſidarẽt a firmã eius atq; petuã
memoriã retinerẽt · ꝗpterea nec ↄfeſtim piclitantib: ſuccurrit ſed
quarta vigilia in mari ambulans venit ad ipos· erudiẽs nos nã
a ſe cito ſolues; calamitatũ querenda · ſed magno aiĩo aduùſa pfe⸗
renda · verũ qm iam afeſtim ſe liberatũ iri crediderũt.tũc maioꝛ
eis timoꝛ clamitarunt. Hoc vero nunc obſeruat ut quando vꝛgẽ:

cin mala expulſurus ſit tũe quioꝛa et terribilioꝛa inducat qd eciis

tũe accidit. Ad hyemis eni terroꝛẽ nõ minoꝛa a viſu terroꝝ acceſ
ſit· ꝗpterea nec tenebꝛas oĩno diſſoluit nec ſe ſtatim maiĩfeſtauite
ut q; dixi piculoꝝ freqẽncia foꝛcõꝛes redderent᷑ · hꝰ ĩ iob factũ fu
iſſe videmus. Nã cũ tẽptacõi finẽ allaturus eſſet tũc mo leſtioꝛa
fieri ꝑmiſit · non dico deliberon moꝛte. non v̈bis vxoꝛis ſ de buoꝝ
atq; amicoꝝ oppwbꝛijsſimilit᷑ quãdo pegrinacõis affliceõe iacob
illũ liberabat· maioꝛ turbacõ accidit.ſocer enĩ eũ pſecutꝰ moꝛtem
minabat᷑. paulo poſt frater ſucceſſit · ͥ m aioꝛẽ illi timoꝛẽ ↄcuſſit
Mam qm ferre inſti hoĩes nõ poſſent ſi longo tpᷣe atq; acermine
tẽptarent᷑ · cũ picula euaſuri ſint · tũce ut maioꝛa mereant᷑ · maio
ra inferri ꝑmittit certamina. Id eciã in abꝛaham factũ nõ igno⸗

ramus vltima enĩ atq; terribi lis ulla tẽptacio fuit qᷓ vmmolacõe

filij agebat᷑ · ſic enĩ qᷓ intollerabilia ſũt tollerari poterũt ſi iuxta
tẽptacõnũ finẽ allata velocit᷑ diſſoluant᷑. Hoc igit᷑ tune eciã factũ
videmus nee enl pꝛius ſe xpᷣs reuelauit quã magtudinẽ terroꝛis

ſupati vna oĩs vote clamitaſſent. Qua ex re lecioꝛ enĩ atq; gra⸗

cioꝛ pᷣſencia eius illis apparuit · cum eũ clamaſſent

Xit ſtatim locutus eſt iheſus ipſis dicẽs hahete fi⸗

duciam ego ſum nolite timere
Hys bbis timoꝛ oĩs ſolutus fiducie ac certe ſpei locũ veliquit na
cum viſu ipᷣm non ↄgnouiſſẽt ptim ꝗꝓpt᷑ noctis tenebꝛas ptim eciã
qͥa nũq́; auditũ fuit ſup aquas hoĩem ambulaſſe voce ſeipm ma⸗
nifeſtauit. Quid igitur petrus qui ſemꝑ feruentiſſimus fuit et
vbiq; ante alios preſiliebat

D ne inquit ſi tu es iube me venire ad te ſuper aq̃s
Põ dixit oꝛa a depcare deũ a venire poſſim ſj inbe venia · vides
quã vehementer ardẽt. vides quãta fides ipᷣius eciã tũc eet · et certe
ſepe nũo qͥa maioꝛa petit qᷓ; vires ſue poſtularent in periculũ inei
dit · ¶ nüc amoꝛe nõ oſtẽtacõe expulſus in menſa pecijt · Nemo

enĩ ita ut ipᷣe ihm amabat ꝗpterea nec dixit · Jube vt ſup aquas

umbulen
feat. mon
non canti
bat notin
wſeed
Meau
taun &

niret ad ir

ſer mergic

Dweſal
apphen
Hoe porn
in epatue
zuseni ne
Ambularel⸗

non eni tann

igie dhs inl
dnwnde
Ran
flucdbus
timor oi
uigiü gee⸗
idiynan
4ſandit/4
lebit uit
ſupmariaſ
vendr
Parore
ſupats ſe
paſlust.
tipetats
dit. Ar
prebtimet
eſifiden
patuit hin
oͤmori fun
pin⸗ tus o
anempf

miturh
aus e
df eun 4
edi En n
ini
ririn ni⸗
ri
ümmn
tunnöit
Riihſrcin
ſaärwidan
isAf
zis itkinn
ur/nam
Aawimdt
eug armmne
nEmbmi
1mcänn
mimndu⸗
pritſr
glum niſni
mmnienmi
neniupgn

lakueft⸗

ifitinnd
vm ⸗
emſijn 1
maſimusfu

ote ſir⸗
abe! vnt 8
gic⸗ ig⸗

n 2

ambulem ſ̊ inbe uc ad te veniam . pariter eciã poſt reſurrecoem

fecit · non enĩ potuit alios expectare · ſj feruoꝛe victus precurrit.
non caritatẽ ſuam ſolũ · verũ eciã fidem oſtendens quia enĩ crede:

bat nõ tantũmodo yxpᷣm ſuꝑ mare ambulare· verũ eciam alijs id

poſſe ↄcedere auſus eſt hoc petere ut cum eo cicius eſſe poſſet
Ipſe autem dixit veni

ESt cum deſeẽdiſſet de nauicula petrus ambulabat ſup aq́s ut ve⸗
niret ad iheſũ . videns vero ventum validum timuit cum cpiſ⸗ 2

ſet mergi clamauit dicens
Dñne ſaluũ me fac et ↄtinuo ihus extidens manũ
appꝛehen dit eũ · et ait illi · modice fidei qᷓre dubita ſti

Hoc poꝛe multo mirabilius ẽ ac ideo poſt ullud eciã ↄficit᷑. Cũ eni
inde patuerit et maria ipᷣm habè imperiũ tũc mirabilia peregit.

bus enĩ ventis ſolũmodo impauit· nũe vᷣo et ipe ambulat et aliũ
ambulare ſupꝑ maria facit · q; ſi ab inicio feciſſet nõ ſiełr ète petrꝰ

non enĩ tantã fidem adhue habebat mari ſe ↄmiſiſſet. Quã obꝛẽ
igit᷑ xps iuſſit · quia ſi dixiſſẽt perre nõ potes ille amoꝛe ↄcitatus
contendiſſet. Jdeo re ißa eum deterret ut modeſtioꝛ poſtea fieret ·

Alle aũt non potuit ſeipᷣm detinere ſed deſcendit et timoꝛe victus
fluctibus obꝛuebat᷑.et timoꝛ quidẽ a vi peellarũ. vericulü vero a
timoꝛe oꝛiginẽ cœpit · Johãnes aũt ait quia noluerũt ipᷣm in na⸗
uigiũ accipere et ↄfeſtun nauigiũ venit ad terram ad quã ibat·
id ißm certe ſignifficãsita cum terri applicaturi eſſet de nauigio
aſcendit ad im ibat. Mon tantũ gaudens qͥa ſup mare ambu
labat quãtũ ad ihm itinẽ mirabili veniebat. JIta ꝙ manus erat
ſup maria ſeʒ de nauigio ↄfidenter deſcẽ̃derit magno aĩo fecit · vi
autẽ ventoꝝ et impetu fluctuum q erat minus ſupatus timuit.
Mature quippe humane hec ⁊dicõ eſt ut di fficilioꝛibus non nũqᷓ;
ſupatis ſuccumbat in mmnoꝛibus. Quod eciam helias et ezechiel
paſſus eſt· Mopſes ĩ egꝗipto dauid ĩ barzabee et nũc petrus terroꝛe
tẽpeſtatis tota nocte vexatus magna cũ fiducia in aquas deſeen⸗
dit. d ventonꝝ aut impetum aĩ magtudinẽ retinere nõ potuit.
prebtim cum iam gpe xp̃m eet · nichil certe ꝓdeſt loco iuxta xep̃ᷣm
ce ſi fide nõ ſis hac de re q;tum inteſt inter magiſtrũ et diſcipulũ
ratuit hince ceteri ſolamen ↄſecuti ſũt. nam ſi in duobus fratrib⸗
cmoti fuerãt multo magis id modeſte tuliſſẽt nondum enĩ gr̃a
ſpiritus c:roboꝛati facile mouebant᷑·gracia vero accepta nõ ta⸗

les nempe fuerũt.ſj vbiq; pᷣmatũ petro pᷣbent et in oneõibus eũ

„,

anteponũt.q́;uis ceteris rudioꝛ videret᷑ ſz cur nam non impauit
ventis vt ceſſarent ·˖ ſed iße manu extenſa accepit eũ · quia videliez
fide ipius opus eſſet. Cum eni nos ip̃i fide deficimus tüc dei pa⸗
trocinia retardant᷑ ut ergo oſtendet non a pꝛocellis neq; a ventis
ſed ea modica fide ſua ipᷣm euerti ait qͥd heſitaſti modice fidei niſi
enĩ labefactatus in fide aliquo modo fuiſſet eciã vẽtis facile reſ ti⸗
tiſſet · IJdẽeo manu ↄprehendeno eũ ↄfirmauit vento ſpirante· qui
donec firma fides erat nichil nocere potuit. ſicut cũ antea i vo⸗

lare queat ſi nido pullus exierit in terrã decidat mater velocit᷑ rap⸗

tum in nidum reſtituit · Sic tũc xpᷣs in petro pegit
Et cum aſcendiſſet in nauiculam ceſſauit ventus
St pꝛins quidem dicebant qualis eſt homo hic quia vẽti obediũt
ei nunc autem non ita. Nam qui erant in nauicula venientes
inquit adoꝛauerunt eum dicentes
Vere filius dei es tu
Perpende quomõ paulatim ad ſublim ius omes adduxit. Plam
quia ipᷣe ambulauit ſup maria et quia aliũ eciã fecit ambulare
quia ipᷣm a piculo liberauit non parũ eoꝛũ fides creuit. Et pus
quidẽ impauit mari ut quieſceret· nũe aũt non ſie ſed alio quodã
multo mira bilioꝛi pacto oĩpotenciã ſuã oſtendit. vnde ĩ fidẽ duc:
ti vere filius dei es tu dicebant. Nam igit᷑ increpauit dicentib⸗⸗
ymmo vero econtra verba eoꝛum confirmauit cum maioꝛe pᷣrate
q antea venientes egrotos curauit cũ tranſfretaſſent

Et cũ tran ffretaſſẽt ait · venerũt in terrã geneſar.
et cum cog nouiſſẽt eũ viri loci illius miſerunt in
vniuerſã religionem illam. et attulerũt ei omnes
male ha bẽtes rogꝗ abãt eũ vt vel fumbꝛiã veſtimẽ
ti eius tangerẽt quicũq; tetigerũt ſalui facti ſũt
Mon eniĩ q̃admodũ pꝛius ad domos ſuas ipᷣm trahebant nec ma⸗

nuum tactũ querũt.nec imperia eius verbis edita ſed maioꝛe fide
alcioꝛe q; phᷣia curacõem moꝛboꝛũ cõſeqᷓbant᷑. Ita mulier q̃ fluxũ

ſanguinis paciebat᷑ reccius philoſophari omes erudiuit· vt autẽ

oſtendèt euãgeliſta magno tẽpoꝛis interuallo illuc xpᷣm redij ſſe
ait · qa cũ gnouiſſẽt eum viri loci illius miſerũt ad omem regio
nem ut egrotos ad eum offerrent · ſic longa tẽpoꝛis ſpacia nõ mõ
nõ debilitarũt fidẽ illoꝝ verũ eciã in maius deſideriũ extulerũt
Exhoꝛta cio · l· Sacerdotẽ qua ſi criſtũ eſſe ad eũdem

(KWan
miſeri
Tugn
bis polt
ſiturem
ſix. Mn
olueruͦt
unfea
veräeaan
modüadd
iacentpi
oſfte/gui
ichilgn
ſyſonfaat
ais/ſn
bapeiſnono⸗
Nilidnet
Wnn wont⸗
Prevor
fusem
angrtlis“
trem in ter
gui eac⸗
wpliit/aua
tam ſacdote⸗
Miamus
mmolti g
Pibulonutnt
murd ouini
uun Mcram
nmnicnrün
tun eſt we
2uemnteſan
mamhepen
monumita
obliuiſan

i ginde⸗
amuz in
lsni
unaufi
eng ð 1
b
minmmin
g
ſurn
ſu in i
mal min

Ment un
lwnnnteure
Bennd Crnu
rald ad
ammifai
tuit Meen⸗
m nuiaiin
miſt
nigentr
minmrin
udomn

ikm
auanſin
rire,
iunſ ninb
muir e
1
iluend
itninſ⸗
wu wum
min
Kerim

Criſtus enĩ eciam nũc ſacramentum perficit qðᷣ

miſericoꝛditer offerendum pocrius qͥʒ ſa crificandũ

Langamus ergo eciã nos vimbꝛiã veſtimenti eiꝰ ymmo vero

totũ . ipᷣm enĩ ſi volumus non veſtis ſolum.ſed coꝛpus ipᷣiuns no⸗
bis ꝓpoſitũ eſt nõ ut tangamus ſolũmodo ſiu eciã ut omedamus
ſaturemur. Adeamus igit᷑ xpᷣm ſinguli egrotantes magna cũ
fide. Nam ſi qͥ vimbꝛiã veſtimẽti eius tũc tetigerunt recte om̃es
voluerũt.quanto magis coꝛroboꝛabum̃ ſi totũ ĩ nobis habebimꝰ.
cum fide aũt accedè non ẽ vt tantũmodo ꝓpoſitũ coꝛpus recipias.

verũ eciã multo magis ut mundo coꝛde tangas· ut ſie a deas q;ad⸗

modũ ad ipm xpᷣm. Quid eni ſi vocẽ eius nõ audis:nõne vides
iacentẽ ꝑm̃o vo et loquentẽ ꝑ euãgeliſeã ipᷣm audis; Credite igit᷑
om̃es· quia eciã nũc illa cena celebꝛat᷑ in qua xpᷣs ipᷣe reeumbebat

nichil quippe inteſt inter illam et hanc.nõ enĩ hec ab hoĩe · illa ab

ipſo ↄficit᷑ quãdo igit᷑ ſacdotem coꝛpus tibi pꝛebè videris noli ſact᷑⸗
dotis · ſ̊ criſti manũ ad te poꝛrigi arbitrari. Nam q;admodũ in
baptiſmo nõ a ſac᷑dote baptiſaris· ſüw a deo caput tuum in virtute
viſibili tenet᷑ · non ab angelo· nullus enĩ pꝛoꝛſus id facere pt · ita
