cumq; a rapido iſto auaricie cane oppꝛimi ſe videat nec vinculis
arcè. nec inedia eũ ↄſumè parat·ſi largioꝛa ei pabula pꝛe bet qͥ bet
foꝛcioꝛ factus · maioꝛe vi adùſus miſerũ inſileat.Hec igit᷑ oĩa co⸗
gitãtes diſſoluamus vincula quibs ligati ſumus interimamus
atrociſſimã hãc feram. queramus vemediũ moꝛbi liberemus nos
a furoꝛe vt quiete anĩ ſereniſſima et ſamitate potiti ad tutiſſimũ
ſecurũq; deducam poꝛtũ gracia mĩa dñ̃i nr̃i ihu xpi men
Et egreſſus inde ihus receſſit ĩ ꝑtes tyꝛi a ſydoĩs
AXrcus aũt ait qͥa cũ in domũ veniſſet latere non po:
tuit. Quamobꝛẽ aũt in illas ptes ꝓfectus eſt · qm ob
buacõem ciboꝝ ↄtampnendã eſſe docuit tũc recto itinè
ac oꝛdine ꝓgrediens. gentibus eciam ianuã aperit. ſie
et petrus cũ ſoluè has obſeruacões iuſſꝰ eet · tũc ad oꝛneliũ miſſ⸗ꝰ
fuit. Si vero quiſpiã dixerit· et quo nam modo cũ diſcipulis in⸗
iunxerit dicẽs. In viam genciũ nõ abieritis· ille ipe abijt · pmũ
illud adducemus quia nõ tenebat᷑ iße que diſcipulis puanda ſce:

pit oĩno cëßuare deinde qͥa nõ vt pᷣdica turus illue acceſſit · qʒ de⸗

notauit martꝰ dicẽs · qm et occultauit ſeipᷣm et nõ latuit.et q;ad/
modũ rerũ ↄſequẽcia poſtulabat· ne ad gentes pꝛimũ ꝓficiſceret᷑
ſic nõ erat humanitatis vltro venientes repellè. Mã ſi fugiẽtes
ſequẽdi ſũt: multo magis ſequẽtes expectandi. Conſidera deniq;
omĩ beneficio dignã mulierẽ fuiſſe nõ aũt auſa fuit ĩ indeã abire
qñ ſeipam ĩdignã putabat. Miſi enĩ is timoꝛ eam deteruiſſet ie⸗
ruſalem iſam pꝛofecto peciſſſet·quia partum ardoꝛe fidei ſue · ptim
qͥa minos ſuos egreſſa fuerat cõpꝛobat᷑. Nõnulli aũt a aligvꝛice

—

B

iſtud exponũt dicẽtes qa quãdo a indea xps cxiuit.tũc Aecckia ge⸗
ciũ minos ſuos egreſſa adire ipᷣm auſa eſt· obliuiſcẽ nãq; ait po⸗
pulũ domũ pr̃is tui tam eũ yps q; mulier illa egreſſi a termis
ſuis ↄuenire clloq potuerũt. Ecce nãq; inquit młr illa chana⸗
nea egreſſa a finibus ſuis. Aecuſare mulierẽ euangeliſta videt.
vt et miraculũ oſtendat · et ipam laude dignã fuiſſe cõfirmet · eũ
enĩ audineris chananeã nõ potis nõ meminiſſe iniqſſimarũ illan
genciũ apud quas eciã leges ipſius nat᷑e funditꝰ euſe fuerãt. Qð
cũ memoꝛia repecieris vᷣtutẽ quoq; aduẽtus xp̃i diligenci? ogita.
Qui enĩ eiecti ſũt ne undeos puerterent. Hy adeo ißis indeis meli
oꝛes fuerũt vt tminis ſuis relictis ad xp̃ᷣm accederẽt eum indei ad
ipᷣos venientẽ extruſerũt. Cũ igit᷑ acceſſiſſj młr nichil alind niſi
miſerè mei exclamabat et ingẽs ſpectaculũ clamoꝛe ſuo ocitauit.
Erat eni certe miſerabilis quedã res mulierẽ aſpicè tam magno
doloꝛe cactã exclamare. Mulierẽ inquã I mr̃em ꝓp filia. q́ᷓ ma⸗
le vexabat᷑ miſerabilis res erat exclamantẽ pꝛe doloꝛe aſpicẽ. NMee
enĩ auſa fuit ad mgr̃m dñm demonia cã filiã adducè ſj illa domi
iacè dimiſſa ſola ipᷣa ad ſupplicandũ ꝓfiſcit᷑ moꝛbi quidẽ genus
eponit. meditũ aũt nõ domũ ſuã vt regulus ille adducè oonat᷑.
qͥ di cebat ·˖ veni et impone manũ tuã et deſcende anteq́; moꝛiat᷑ pu
er meus. ſj calamitatibs ſuis expoſitis et moꝛbi longinqͥtate nar⸗
rata · mĩam a dño poſtulat vehemẽcius clamãs. nec dicit miſerẽ
filie mee · h miſerẽ mei . nã illa inſenſata iacet · ego bo quã ſenſ⸗
moꝛbi non fugit que ſenciens atq; intelligẽs inſanio mille vexoꝛ
erũpnis. Jpᷣe autẽ nõ reſpondit ei verbũ· quã nouũ atq; inaudi⸗
tũ hoc eſt indeos ingratos.rõnibus eciã inducit a blaſphemantes
vgat et temptantes nõ negligit. Hane aũt que ſponte venit qᷓ de⸗
ſpeabat᷑ ſupplicabat quamq́; q̃ nulla lege nullis ꝗphis fuit cõmo
nita tñ tanta cũ reuerẽcia acceſſit. nec reſponſo quidẽ dignã pu⸗
tare videt᷑ qͥs non moueret᷑ cũ alit᷑ qᷓ; fama pdicaret᷑ fieri videt᷑.
Xudinuerũt certe quia ciuitates et icos indee circũiens egrotos
curabat · et hanc vident mala ſua deploꝛantẽ depelli · qs pono mia
flexꝰ nõ fuiſſet cũ ita huiĩlit᷑ illã ꝓ laboꝛante filia ſupplicare occu⸗
lis cnèt.nec enĩ q̃ſi digna · nec q̃ſi debitũ efflagitãs adijt · ſj mlam
petebat et calamitates ſuas tragica orõne narrabat nec reſponſo
digna viſa fuit. Multi foꝛſan eoꝝ qͥ audiebãt ſcandalũ paſſi ſũt ·
ipᷣa vero nec cẽmota quidẽ fuit· quid dico multos audieneiũ · vbi
diſcipulos ipᷣos calamitate mulieris cõmotos fuiſſe atq; turba
tos arbitroꝛ · nec tñ auſi fuerũt dicè ede ſibi q; petit

ged adn

us
Ppocnle
tretcötran

Noͤctb
Juqfnßß
eni ada
lla feruena
os mmhuns
hiͤs
int⸗ nd i
ſe in mun
mi ſingul
Afern / vne⸗
rit./ Mmn
du ſint. verĩ
iſtquutihan
Pamerrten
Wchn.
Gret one
nturiond
nos pdiſen
letti/guod
tutiermee
inſamanttr
low fzat.
wnchus obj
WMondira
dat. Tu
admirare.
erat⸗neli
atc domir
Stenim

menſis
Vie nn
dibus din
tudinit

l ie
ddn.“
bi
N
an
Wnhi⸗
. d
fäi
Mit ins ,
. NE 4
1
☚
4 N
N

ð
SiinemN
weiy n
n üfman
uien nift,
——
tertimn
im rn⸗

ieſnui,

Sed accedentes diſcipuli eius rog abant eum dicen

tes. Xbſolue eam quia clamat poſt nos

Pos enĩ cum volumus vt auditoꝛum animũ noſtra oꝛacio pene
tret cõtraria ſepe nùo dicimus · criſtus vero ait

Nẽõ eſt bo nũ ſumere panẽ filioꝛꝛ mittere canibo
Ita qñ reſponſum ei dedit tũc magis qᷓ; pꝛius ſuècio exulterauit.
Mõ enĩ ad alios cauſã traducit nec ſe nõ ee miſſũ affirmat·ſᷣ q;to
illa feruenciꝰ oꝛat. tanto ipe vehemẽcius retrudit. nec oues inde⸗
os amplius. ſ̊ filios· ipam vero canẽ appellat. Quid igit᷑ mulier

ab ißis xpi v̈bis deßca toꝛiã orõnem ↄnectit. Nam a ſi canis ſum

inqͥt.nõ tñ penitus aliena ſũ. ecte igit᷑ xpᷣs dicebat in iundiciũ
ſe in mundũ veniſſe · philoſophat᷑ alienigena femĩa dũ ↄtemp:
nit᷑ ſingularẽ pacienciã pᷣcipuãq; fidem oſtendit indei vero tanto

affecti honoꝛe tot tantiſq; miraculis admoniti mala ꝓ bonis reffe

rũt. Mõ enĩ ignoꝛo inqͥt quin neceſſaria hec alimẽta filijs ſeruan
da ſint. verũtamen cur egd vetoꝛ eciã ſi canis ſũ. Mam ſi nephas
eſt quitqᷓ; accipere nec mice quidẽ ſumẽde ſũt.Sin vero qdammodo
pticipare canibs nõ oĩno ipᷣa ꝓhibeoꝛ. Hac de cauſa certe xpᷣs eã ve⸗
pellebat. Jdeo negare videbat᷑ gẽam. vt phiam eius oĩbs patefa⸗
ceret.non quia curare filiã eius nolebat quã certe curauit ·ſj q; ad
centurion᷑ dixit ego veniẽs curabo ipᷣm vt reuerenciã fidẽ illiꝰ
nos pdiſcamꝰ·ac audiamus dicentẽ · non ſũ dignus vt intres ſub
tectũ · quodq; in fluxũ ſanguinis paciẽte fecit. Egd inqͥt noui vir
tutẽ ex me egreſſã vt et miraculũ a fides illiꝰ pateret. Qð deniq;
in ſamaritana vt nec redarguta quidẽ deſtitiſſe noſceret᷑ · q; in hꝰ
loco facit. Noluit enĩ talem tantãq; mulieris vᷣtutẽ ignoꝛacõis
tenebꝛis obfuſcari · nõ ergo quia negligebat · veꝝ vt repoſitũ atq;
abſconditũ in aĩo eius vᷣtutis theſaurũ in lucẽ ꝓtraheret eã repel⸗
lebat. Cu vero nõ fidẽ ſolũ illius · verũ eciam humilitatẽ mecũ
admirare. Mam cum ipſe indeos filios appellaſſet adeo pꝛocul ab⸗
erat.ne liuoꝛe aliene laudis contaminaretur · vt maius adiecerit
atq; dominos nuncupauit

Etenim catelli inquit edunt de micis que cadũt de
menſis do minoꝛum ſuoꝛum
Vides pꝛudẽciã mulieris vides quõ nec ↄtradixit nec alioꝝ lau⸗
dibus doluit net quia ↄtempni videbat᷑ moleſte tulit. vides mag
nitudinẽ aĩ atq; ↄſtanciã · nõ eſt bonũ ipᷣe dicebat. Atq; illa vtiq;

dne reſpondebat. filios ipe indeos vocauit. illa dñs. in odiccce cůi

illã loca uit · ↄfeſtim ipam ↄdicõẽem canũ atq; ſtatim vltro illa
ſubiũxit. Miabilis tibi hec videt᷑ huĩlitas audias indeoꝝ iac⸗
tanciã · ſyma iuquiũt abꝛahã ſumus. et nulli vmq́; ſeruiuimꝰ et
ex deo nati ſumus. Mõ ſic certe młr.ſj qadmodũ ſe canẽ ita illos
dños appellauit. et hac humilitate ex abiecta condicõne canũ ven

dicata filia facta eſt. Quid igit᷑ xpᷣs.magna ẽ fides tua o młr.
Ideo certe ipam repellebat ut ad hãc vocẽ ↄſeqᷓ;;cia rerũ ↄueniret.
vt fulgẽte cꝛona mulierẽ oꝛnaret· fiat inqͥt tibi ſiẽ vis.ac ſi di⸗

cèt fides quidẽ tua maioꝛa qᷓ; petis poſſet imper᷑̃re verũ tñ fiat ut

vis. Hec vox illi affinis eſt qᷓ dietũ eſt. fiat celũ et factũ eſt celũ
Saluata eſt enum ait fila eius ab illa hoꝛa
Perſpicis iam non parũ ab ipᷣa ad curacõem filie tollatũ fuiſſe.
gꝓptea nec dixit xp̃s ſanet᷑ filia tua.ſj ma eſt fides tua. fiat tibi
ut vis. vt nos diſcamꝰ nõ ocioſe nec aſſentacõis gra ita ißm di⸗
xiſſe · h eximiã illius vᷣtutẽ ac fidẽ pᷣdicare voluiſſe . rerũ enĩ euẽ⸗
tus facile fidẽ illius docuit. Sanata eſt enĩ inqͥt ſtatim filia eius.

Tu bdo diligenẽ oſidera cũ nichil ab apłis ĩ re młris factũ fuerit

totũ ab ipᷣa fuiſſe pfectũ · tantũ quippe pᷣt ingis a feruẽs orõ. Ma

uult enĩ nr̃am deus qͥ rei ſumus quã alioꝝ ꝓ nobis orõnem. Nã
q́; uis maioꝛe illi ad xpᷣm pociebant᷑ libertate · magnã tamen młr

pacienciam oſtendit et exitu ipᷣo rerũ facilime intellexerũt apki.
Quamobꝛẽ non ſtatim iis qʒ; pꝛo ea petebant conceſſit
Et cum tran ſiſſet inde iheſus venit ſecus mare ga
lilee · et a ſcẽdens ĩ montẽ et ſedebat ibi et acceſſerũt
ad eũ turbe multe habẽtes ſecũ claudos · cecos· mu⸗
tos · debiles · et multos alios. Et pꝛoiecerunt eos ad
pedes iheſu curauit eos. Ita ut turbe mirarentur
viden tes mutos loquẽtes et claudos ambulan tes e
cecos viden tes ˖ et ma gnificabant deũ iſrahel

Mõ nũq; quidẽ ipᷣe ciuitates ac vics circuit.nõ nũq; ſedet expec:
tatq; la boꝛantes · et claudos ad cacumina monciũ aſcendẽ facit · nec

vimbꝛia veſtimẽti modo tangit᷑ · j ſublimioꝛes iam aĩo qui adeũt

ad pedes ſe ißuis ꝓiciüt et duplicit᷑ fidẽ ſuã oſtendũt quia claudi
aĩcẽderũt quia nichil aliud queſierũt · ſj ſolũ coꝛã eo ꝓiecti poſſe

ſanari crediderũt. SEt erat ingẽs oĩm admiracio cũ multos illue

pordos in
urzufucti
but⸗ptfn
ducct tande
nelint
a trdiorti
ſutmq xt
as dfenſioni
achlemtus
o vicwusin

Corac
um ſum
Quaden!l.
muld migi
miſenwdita⸗
fudni Mis⸗
kunk miſerio⸗
Gbwuicbri
nend⸗Ana ſ
ruenaäomor
colloont nee
coni frei.
debumaitatt
ſis pfewaf
Huioi wo alo
leralitategd
conis Ainsr
beltoſtieini⸗
ni aro ſitin
hui⸗ nis
moie Agr⸗
ars mia ſt
Pumanrtise
nec vdllius
ſam Tari i⸗
aamita neel
nä faale 1
tura Pelan

m W
1
6
aun
2
nplminn,,
„
aſetnii
NW
4
Wr
e we.
ANR Nn.
. . 4
11
nmiüſun

TN
RN

nw
peen 4½ .
KrA .
el Ker
Nup,
1

1
4

3 4 4

4 —
WNNJꝗ'

niummn

nalernity

mng
cuurſoit
Ke,

tee

emrwol
mollnt
iſrär

um in
müt ſe ,
im

poꝛtatos ambulare abſq; ductoꝛe viderẽt. Ita et multitudo eoꝛũ qͥ
curati fuerãt Aſũma curacõis facilitas obſtupeſcè vniùſos coge⸗
bat. perpendis qͥa cananeã quidẽ tardius et quaſi bᷣtute illiuns in⸗
duct?ꝰ tandẽ curauit · hos vo ↄfeſtim ut ad eũ puenerũt. Mõ certe
qͥa melioꝛes illa fuerũt. ſj qm fide illa multo iſtis feruẽcioꝛ.Quo
cca tardioꝛ tũe fuit ut pſeuerãcia młris oſtẽderet᷑. At vero iſtis
ſtatim qʒ petebãt ↄcceſſit ut iudeoꝝ oꝛa magis obſtrut᷑t· et nlłus
eis defenſionis locus relinqueret᷑. Nam quo maioꝛa quis benefi⸗
cia coſecutus eſt.eo maioꝛi ſubiacet culpe ſi nullo beneficioꝝ a cer⸗
no vietus ingratitudine pertinaciter perſeuerat
Eyhoꝛtacio · lij · ( liberaliter ex miſericoꝛdia q̃ arci⸗
um ſumma eſt pauperibus offerenda ſunt
Qua de r locupletes qᷓ; qma nulla copia rerũ facti ſũt melioꝛes.
multo magis q́; paupes punient᷑.nee vo lo michi reſpõdeas · quia
miſericoꝛdit᷑ aliqᷣd ediderũt. NM niſi liberalitate ſcᷣm ĩ reꝝ tuarũ
affluẽciã deðis · nõ oĩo penas euitabis. Mõ enĩ mẽſura reꝝ q̃ offe
runt᷑ miſericꝛd ia uidicat᷑ ſj largitate ac liberalitate mẽtis et aĩ-
ſi huĩoi hoĩes puniant᷑ · multo magis vexabuntt᷑ qͥ ſupflua deti
nent · quia ſibi triſtega quadꝛiſtega fabꝛicantes niła cura eſu⸗
rienciũ ↄmouen᷑· qui vnde argentũ colligant ꝑſpiciũt.quõ recte
collocent nec cogitãt quidẽ. Merũ qm̃ de mĩa benignitate men⸗
cionẽ feci. Age iam ſᷣmonẽ illũ ſuſcipi amus quẽ nuduus terceius
de humaĩtate ac liberalitate faciẽtes in fectũ reliqmus. Memimi⸗
ſtis ꝓfecto qñ iam pꝛidẽ de inani calceamentoꝝ cura de vano circa
huĩoi res laboꝛe · de adoleſcenciũ molli oꝛnatu diſputabã · quõ a li
beralitate ad illa qmina lapſa nobis orõ fuit ꝙ; igit᷑ fuit exhoꝛta⸗
cionis illius miciũ quia cũ ars quedã liberalis mia ſit in celis ha⸗
beat offieinã nõ hoĩem ſed deũ mgẽm poſſideat deinde querẽtes qᷣd
nã ars ſit· inuanos laboꝛes et inutiles artes exci duimus. et ſie eaã
huiꝰ artis qᷓ faciũt calceos ſu pf luitatẽ rephendimꝰ habetis ne me
moꝛie. Age igit᷑ hodie illũ ßmonẽ reſumamꝰ. Oſtẽdamus q; quõ

ars miĩa ſit ceteris oĩbus multo pᷣſtancioꝛ.Et certe ſi illud ma xĩe
qbum artis ee ab oĩb: pᷣdicat᷑. vt ad vtiliſſimũ finẽ rectiſſie tendat

nec vtilius quitqᷓ; liberali miſericoꝛdia facile inuenies. Nemo ip⸗
ſam a artẽ ee a cet᷑is excellẽcioꝛẽ dubitabit. Moõ ſane hec nobis cal
ceamẽta nec veſtimẽta cõtexit nec lapideas domos ↄſtruit· ſj vitã
et᷑nã facile pᷣbet ac a manibus moꝛtis eripit · et tã in hac vita qᷓ; ĩ

futura pᷣelaros reddit. Hec mãſionẽ nobis ĩ celo edificat.et eina

tabernacła ſparat· Hec lampades nr̃as eyxtingui non ſinit. Hee
veſtes nr̃ᷣas ita lauat vt nõ ſoꝛdidie ſ mue candidiores ad nup⸗
cias puenire poſſumus. Si enĩ fuerint ait pct̃a vr̃a ſicut puniceũ
ſuꝑ niuẽ dealba bo. Hec nõ patit᷑ eo nos detrudi vbi dines ille eru⸗

ciatur. ſi in ſinũ abrabe cto itinè ducit et cevraꝝ quidẽ araũ q̃lib
vnũ aliquẽ finẽ reſpicit vt ageultura homis pabulũ. ars textona

nr̃m amictũ · vmmo vero nulla ſola finẽ ſuũ ↄſequit᷑. Et primo
ſi placet ĩ agcultura id curioſius pſerutem̃. hec igit᷑ niſi ferrarius
faber vomerẽ.raſtros · falcẽ · ſecurum·aliaqʒ conplura ſibi mutu⸗
etur. mſi lignarius aratrũ ſibi fabricet᷑ et ingũ ſpararer et vehi⸗
tulũ ad terẽdas conſtruat ſpicas niſi acꝛioꝝ artificibs cꝛrigiam
ſumat. niſi ed ificatoꝛ aliqͥs arantib: thauris ſtabulis et colentib⸗
agrũ tuguriũ ſtruat. niſi deniq; piſtoꝛis artifieiũ tandeʒ accedat
vmũſa penitus agcultura euanuit. Mõ alit᷑ eciã textoꝛia młtas
ad auxiliũ ſui artes ↄuoecat que ſi opitulate nõ fuerint remanſit
inutilis ita ſingule arciũ altera alt᷑ius auxilio eget. Cũ vero li⸗
beralit᷑ miſericꝛdia moti ·quid piã facimꝰ. nulla re alia pᷣter vo⸗
lũtatem nobis ops eſt. Si autẽ putas magno peccuniarũ cumulo
et veſtibo et calceis ſibi opꝛ eſſe. illa xpi verba que de vidua dixit
tecũ retracta. St ſi adeo paup es vt mẽditare cgaris nulla tamẽ

animi ſollicitudine laboꝛab. Nam ſi duo minuta miſeris důmoͤ
id ex facultate feceris tua.pᷣelaꝝ facimus edidiſti. Si panis fruſ⸗

tũ quia nichil alind habeas dederis ad huius artis faſtigiũ aſcen⸗
diſti. Hant igit᷑ artẽ oꝛo ꝓfeſſi diligent᷑ officia eius pſeqᷓmur. Hee

vberioꝛes nobᷣ affert fructus q́; imperia huiꝰ vite ac regna. Non
enĩ hac væ · ſolũ cetis pᷣſtat quia eis nõ indigʒ. Verũ eciã qᷣa młta
nob et varia ſola ↄſtruit. Nã et domos ppetuas in celis oondit et
facit vt ꝓfeſſoꝛes eius ĩ moꝛtali moꝛte nõ moꝛiant᷑ et theſauro lo⸗
cupletat ĩ marceſſibłi· qͥ nec a latronib nec a vermibo nec a tine⸗
is· nec a longis tẽpoꝝ ſpacijs violat᷑. Si quis te docere polliceret᷑ qᷣ
artificio ad longioꝛa tẽpoꝛa fruges tre poſſes reßuare · qͥd nõ dares
vt tibi frumẽta magnis tẽpoꝛibus illeſa pmanerèt. Ecce autẽ hee
nõ vt frumẽta ſolũ ſ̊ vt cũcta q̃ habes inet᷑nũ conbues docẽ et pol⸗

licet᷑ et poteſt. nec ſolũ · quẽadmodũ externe res tue.veꝝ eciã quõ

tam cœꝛp: q; aĩia ppetua integtate fruant᷑ diligent inſtituit. Cur
tẽpus cõterimꝰ ĩ exponẽdis artis huiꝰ officijs · hec erudire ſolʒ quo
pacto poſſis deo ſimilis eſſe.qd oĩm bonoꝝ caput et radi x eſt. Sed
breuit᷑ fines quoq; ipius pſtringamus vt videas qm ad plurima

enducit nulla re alia aduita veſtimẽta igit᷑ texit. theſauros in⸗

deniq ſum
ym li
fiasegto⸗
eget iyort
ſt 14
gin neel
iguiven
militabha
uirſſimis
t Pprtae
dicunk⸗N.
na nönull
veroadtri
tenii feat .
bus cert.
tror oits ſi⸗
humanos et b
amer gwi
ichAwen
Vi er
Vrro mißie
teris ſi pot
mißiodii
ohes noͤ vol
ttg noͤ parn
duc patres

mibr tanti

fſes alt in
liathomies
Quiobren
omonem ir

et cu flente

naͤre et deſf
plurma
miſericdi
pincg at
mo eſt.

ui mi
en,
virſen N
whinngz

IN e
n;

We. d;
nümn
unimmun
r
vmIA
Anrndad
nn niotin
iitfütt
iriinn
ern M
Veiriania
gatielet
mianm⸗
Wrn

4

replan

marceſſibiles reddit: moꝛtem ſupari fẽit · dyabolũ nob domatx · deo
deniq; ſim es efficit. Qund igit hec arte vtilius atq; pᷣſtancius.
PNam alia ad ea qᷓ dicta ſũt ſimul cũ hac vita pᷣtereũt.· et cũ arti⸗
fices egrotent labunt᷑. Opera quoq ſua nõ pmanẽt ad hee longo
egẽt tẽpoꝛe alijſq; mplurimis· hec vero poſt hanc vitã maxiĩe ful⸗
get. poſt radios ſuos et opera ſua oñdit . nee ſpacijs tẽpoꝝ longi⸗
oꝛibo. nec labore impwobo.nee alia re huĩoi eget· quodq; mai? eſt

eQã quãdo egrotacse laboꝛas· qñ ſenio cõfectus iaces opat᷑ · et tecũ
.„ . „ J„ . „ „ „
ſimilit ab hac vita egrediðẽ · nec te vmq;ᷓ ſolũ deſerẽ patit᷑ · hec elo⸗

quẽtiſſimis te oroibs ſupioꝛẽ facile veddit et cũ illis płes inuideãt
et ꝓſpitate illoꝝ tabeſcant · qͥ hoc artificio vtunt᷑ ·˖ ab vniuſis bene⸗
dicunk. Necedit qs uli ad moꝛtaliũ tribunalia veniẽtes ab inin⸗
ria nõnullos deffendũt · et nõnumq; iniuriãtibs patrocinãtur hee
vero ad tribunal xpi accedit· nec ipa ſolũ patrocinat᷑· c ꝓ eis ſen⸗
tẽciã ferat. ſi milies homo peccauerit. ꝛonat tamè eũ et laudi⸗
bus effert. Mibicoꝛdit enl date inquit memoꝛo · młtos ego arbi⸗

troꝛ hoĩes ſi opcio ſibi det᷑ eloquentes ne ſe oꝛatoꝛes aut mi ſicoꝛdes

humanos et benignos vellent p̃dicari hoe ultimũ pocius electuros

et merito quidem. Nam ſi volubilitatẽ lingue de medio tollas.
nichil mali hana vita paciet᷑ quippe qᷓ multo anteqm ars oꝛato:
via et perpolita oꝛacõis ↄpoſicõ inuẽta ſit nõ peus gubnabat᷑ · ſin

vero mißicoꝛdiã · et cdadmodũ nauigare tute ꝓp maria numq; po⸗

teris ſi poꝛtus et ſtacõnes omĩo deſtruas · ſic nulla erit hec vita · ſi
mißicꝛdiã indulgẽciã hũanitatẽ radicitus extirpaueris. Quas
obꝛes nõ volũtati ſolũ hanc tantã rem deus ↄmiſit · veꝝ eciã mul⸗

tas nõ paruas cius ptes nature neceſſitate ↄſtruxit. Natura enĩ

duce patres et matres liberoꝝ miſetur et filijs parentũ · neq; id

bomib tantũ ſiD in racõis eciã ex ptibo fieri videmꝰ. NHatura duce

fres al᷑ in alterutꝝ humanioꝛes ſũt · ꝗꝓpinqͥ eciã ac affimes et ſimp⸗

lici homĩes int᷑ ſe vmũſi · natura vtiq; ꝓni ad mĩam ficti ſumꝰ.

Quãobrem eciã ſi iniuria pelli aliq̃s videamus moleſte ferumus

oↄmouem̃ iraſcim̃ et cedi hoĩes aſpiciẽtes· aut interimi flectim̃:et
et cũ flentes cernimꝰ cõlacmamꝰ . Ita qm huiꝰ rei armis et pug⸗

nare et deffendi nos deus volut. iunſſu eius natura nob ad iſtam
plurima cõtulit ut ſalutẽ ex hoc intelligamꝰ quã magne deo cure
miſericoꝛdia ſit. Hec igit᷑ nobiſcũ verſantes.noſipᷣos liberos pro⸗
pinq̃s atq; affines ad mĩe ſcolam pducamus. Magna quipe res
homo eſt· pꝛecioſũ quid eſt vir miſicoꝛs· qͥ hoc nõ habʒ a natura
hoĩs decidit · hoc ſapiẽtes facit · tu miraris ſi hoc homo eſt · hoe de⸗

eſt· et tu miraris. Sitis eni mißi coꝛdes inquĩt· ſieut et pat᷑ veſcer

celeſtis mißieoꝛs eſt diſcam?ꝰ igit᷑ hanc mie artẽ nõ ſolũ mltoꝝn.

ßz oĩm gra· papue autẽ quia nobᷣ quoq; ipis magnã miĩaʒ agunꝰ.

Mißicꝛdiã poꝛro qñ dico de illa dich qᷓ auaricia vacat. ã ſi 4

ſuis eõtentus nichil offert ꝓeul a mie officio abeſt. quõ mißicoꝛs
erit q aliena rapit. eciã ſi ont᷑ in opibus ꝗꝓpoſuerit. Quod ſi ſuis
ſolũ frui putatur et eſt inhbumanũ. In hũanis certe młto erit ſi

abſtuleris aliena. Si qͥ nichil iniuriati ſũt· qm de ſuo nõ dederune

punient᷑· nto magis vexabunt᷑ qͥ alios ſuis priuant. Poli ergo
michi dicè qm ſi abſtuli ab alio huue tamen abſtuli. Hoe enĩ certæ

peſſimũ eſt· par enĩ erat eũ ipᷣm qui paſſus miuriã eſ t. mibicoꝛ⸗

die opa inuari. Nüc vero alios cedis et q̃s nõ cecidiſti cura. eum
equũ ſit illos curare quos ſenciaſti. vmmo vero nlło modo cedere
oĩem aut iniuriari opoꝛtʒ · Mißicoꝛs eni eſt q nõ curat quẽ vul:
nerauit· ſed qͥ aliuůde vulneratis medet᷑. Cuos ergo moꝛ bos dili⸗
gent᷑ cura· veſareias que laceraſti · vymmo vero noli aliũ lacerare.
noli alij detrahè iudentis eni eſt quotidie deicere ac erigẽ· ſed erige
deiectos vndecuq;. nec credas eſſe poſſibile eadẽ dando mẽſura qua
rapuiſti vulnus illud curare qð ab aliena tibi fraude illatũ eſt.
Paã qui mnã rapuit nõ erit ſibi ſatis ad remediũ huiꝰ vlceris ſi
penitẽcia pulſꝰ mnã miſicoꝛdit᷑ dederit · ſj talẽta indigebit. ptea
furti ↄdẽpnatus qᷓdruplũ reddit. Cum igit᷑ fure multo pepoꝛ ra⸗
rax ſit· cunq; ille quadruplũ · reddat decuplũ ymmo vero multo
plus reſtituè iſto debet atq; vtinã eciã ſie rapine ne ſoꝛdes oĩno de:⸗
gamꝰ.nõ enĩ puto hanc illã eſſe miſiꝛdiã cui magnꝰ meritoꝝ

cumulus rebuet᷑. Quo circa matheus dicebat. Si quid calũpnia⸗

tus ſũ quadruplũ dabo. Et mediã meaꝝ reꝝ partẽ in opiby offe⸗
ram. Quod ſi qᷓdruplũ tẽpoꝛe legis reddit᷑.q̃nto magis ſᷣ gracia.
et ſi furẽ tantũ reſtituẽ opoꝛtʒ · quantũ rapacẽ. Nam pᷣter dãpnũ
ↄtumelioſa res rapacitas eſt. Quare ſi centuplũ eciã dab vix totũ
reddidiſti · nõ temè igit᷑ dixunꝰ talẽtũ eſſe offerendũ ſi mnã tibi
rapta ſit ·q̃ cũ ita ſe habeãt ſi hũe oꝛdinẽ ↄuerteris et integras ali⸗
oꝝ hereditates rapueris. pauca vero ex młtis et ea nõ illis quibꝛ
iniuriã intuliſti reddiðis · q̃ tibi ſatiſfaccõ·q̃ indulgꝗẽcia.q̃ ſalutis
ſpes remanz. vis vidẽ qm magnũ ex hinuſcemodi mia facinus
ↄmittas.audi ſcpturã ſicut inquit qͥ filiũ cꝛã patre ſuo int᷑ficit.
Ita qui offert ſacrificiũ ex pecunijs paupũ. Has intẽtatas nobis
minas ĩ coꝛde pmo ſcribamꝰ deinde hine abeamꝰ: has ĩ parietibus.
bas ĩ cubicuł.has vbiq; conſeribamus ut ſaltẽ haꝝ minaꝝ iugi

,
on,

mnemond
(Cde Gerct
paupem 4
adintich
pniarget
griaietn

i⸗ aut
4

bas diabe
diebr exa
tudin noͤ
erit viobe
mdiayul
turbe guud;
nliguid keti
non vundb
Geten
mecume

mittere
Tn nen
iam mer ſt
eſe tet gu⸗
nit wromib
Nnnt.
ſieſedon
visquſpin
accdis guir
vltro eiro⸗
ketit panen
ſet. nde
rda peſtrg
audiatis. 0
digni eſſe tn
er turbi
rue fidei n

4
ng
niſcin
MarN
r ni
r ui
Scnnhm
X Wl

n Kw
niln,
un ſomm
ning
inneikict
aüm Nanf
ni
nn
nnol⸗
xleneiyt
nig/ nn
abalini⸗
incghefr
mekgt⸗
Mnfrüßin
züdör
mhüimin

genegut

4 le r,
tuͤnͤll
ulgint
wun
4

4
7

„₰

menioꝛia ingens ſemp ae recẽs foꝛmido manꝰ nr̃as a cothidiana
cede cerceat· pepoꝛ ſane młto qm cedes rapina eſt. paulatim tabo
paupem ↄſumens.vt igit᷑ hoc ſcelus euitare poſſimꝰ et nobiſcum
adinuicẽ heec crebro loqᷓmur.hoc enĩ pacto eciã ad miſicoꝛdiã erim⸗
ꝓnioꝛes · et fructus vberioꝛes eius capiemꝰ.et eẽna bona ↄſeq̃mur
gracia et miſericꝛd ia dñi nñi ihu xpi Xmen.
Ihs autẽ ↄuocatis diſcipul ſuis dixit miſeoꝛ turbe
Vemadmodũ ſupius cũ tale ſignũ facturꝰ eẽt primo
cꝛpoꝛis egrotacõnes curauit.ſic eciã ĩ hoc loco a cewꝛũ
atq; claudoꝝ curacõne. ad id tandem deductus eſt. Cur
aüt tũc quidẽ diſcipuli eius miſti plebis. dimitte tur⸗
bas dicebant. nũc vero nichil huiuſmodi dicũt· preſtim trib iã
dieb exactis.aut quia iã melioꝛes facti erãt. aut quia eciã młti⸗
tudinẽ nõ nimia media vexari ſͦ gloꝛificare deũ in hys que facta
erãt videbant. Tu ceciã ↄſidera qm eciã nũc nõ ſunpłr neq; prius
qᷓm diſcipulos ad hoc ꝓuocaſſet ad agendũ miraculoſe puenit nã
turbe quidẽ qui ob moꝛboꝝ curã ſuoꝝ ipᷣm pecierant nõ audebant
aliquid petè. ipe vero qͥ miicꝛs eſt· quiq; omniũ curã gerit eciaʒ
non petentibus prebet et ait ad diſcipulos

Mi ſereoꝛ turbe quia triduo iam perſeuerauerant
mecum et nõ habent ꝙ; man ducent et ieumos di⸗

mittere ipſos nolo. J
Mam ne reſpondere poſſent quia ſecũ viatica poꝛtarunt·triduo

iam mecũ ſunt inquit. Ita eciã ſi quicquã ſecũ habuerũt ſũptũ

eſſe debet quo cca nõ in pᷣma neq; ĩ ſecunda die id fecit · ſ expecta⸗
uit vt onũb: ↄſũptis indigencia cwacti maioꝛi admiracõne factũ
ꝓſeqrent᷑. Ne autẽ in via diſſoluant᷑ ideo ait vt oſtendẽt nõ ꝓpe
ſibi eſſe domicilia et ſimul aperiret nichil eis eſſe derelictũ ſz ſi nõ
vis quiſpiam obiciet ieuinos dimittè cur prius admiraculũ nõ
a ccedis quã te moueri ſup turbã di xeris· vt inquit vᷣbis de hac re
vltro citroq; datis attencõres fiant diſ cipuli et fidẽ ſuã oñdentes
petèt panes ꝓduci. Zed illi nõ intellexerũt. quã obrem ita locutꝰ
eſſet. Vnde poſtea dixit ad eos. vt marcus ait. ſic ne ſunt oꝛbata
coꝛda veſtra vt oculos habẽtes nõ videatis et aures habentes non
audiatis. Qua enĩ de cauſa niſi boc eet diſ cipul oſtendẽ voluiſſet
dignã eſſe turbam huiuſmodi bnficõ. aut qͥa mißicoꝛdia moueri
ſuper turbã addidit. Matheus autẽ quia poſtea increpauit dicens
parue fidei nondũ intelligitis nec meminiſtis quinq; panes hoĩm

er quot poꝛtaſtis coꝛbes. nec ſeptẽ panes et quatuoꝛ hoĩm milia et

ꝙ ſpoꝛtas habuiſtis. JIta euangeliſte concoꝛdes int ſe ſunt. diſeipli
aut adhuc ſerpũt · q; uis młta feterit atq; dixerit ut pꝛioꝛis mi⸗

raculi memoꝛiã haberẽt· interrogando reſpondẽdo et qm miſterio

pon uſus fuit ˖ et qm eis coꝛbes diſtribuerit · tñ quaſi nlła re ad .
moniti impfeccoꝛes adhuc reſpondent S

Vnde nobis in ſolitudine tot panes
Sic pꝛuis a nũc ſolitudinis meminerũt qð q́uis ipi ex imbecil⸗
lita te dicebãt ſignũ tamẽ hac infirmitate omĩ ſuſpice liberantes
clarius fa ciebãt· Nam ne q;admodũ di ximus gitare quiſpiam
roſſit a ꝗpinqua quadã villa aut vie panes aſſũptos fuiſſe. So⸗
litudo loci vndich idẽco declarat ut miraculi fides excreſcat· ꝗptea
et pꝛuis et nũc młto ꝓcul a vicis atq; habitacõe hoĩm ĩ deßto tale
ſignũ opat᷑. Sꝭ diſcipłi hoꝝ nichil intelligẽtes. vnde nob dicebant

tot panes ĩ ſolitudĩe · putarũt enĩ ita yxũpʒ di xiſſe qᷓſi eis pꝛecipet vtr

panes ĩuenirẽt · Ideo eciã ſupuis dixit date vos eis mãducae· ut
»moti negare ipᷣm cõpellerent᷑. Nune vero nõ dicit date vos ißis

manducare ſed quid. mißioꝛ inq;d· dimittè ieiunos nolo mouès

ac incitãs ipos ut aptis oclis videãt ut ab ipᷣo petãt. verbis enim

illis certe ſigficat quia poterat nõ ieunos eos dimurté · ſrati ein

ſuã oſtẽdebat ꝓfecto cũ nolle ſe dicebat · ſͦ poſtq; et multitudiĩs er
loci et ſolitudinis ipi mencõem fecerũt· vnde nãq; nobis ĩ ſolitu
die in quiũt tot panes vt tantam turbam ſaturemus. poſ tq; igiẽ
nichil intellexiſſe vident ˖ tunc ſuum ipſe opus peragit S
Et ait ad eos t panes habetis ſeptem et paucos pĩ
ſciculos · ſed hec quid ſunt ĩ tanta multitudine

Zic et ſi rem cotã nõ ↄprebendent ſublimi oꝛes tñ paulatim fiebãt ·

quãobrẽ ipe qᷓ ut mẽtẽ eoꝝ erigerit ſiłi quodã modo ut pꝛins int᷑
rogauit ut ipᷣo inrogacõis modo ꝙ ut ita dicã vultũ introgatis
pꝛioꝛis miraculi recoꝛdarent᷑. vidiſti diſ eipkoꝝ unpfeccõem vide
nũc qᷓ ſblimi poſtea fuerĩt phia · quantã curã vitatis habuerũt.
Hece enĩ ip̃i ſcripſerũt · et tamẽ culpã ſuã q;uis nõ puã occultare
noluerũt. Magnũ enĩ erat pꝛofecto ẽmen miraculi et inauditi et
recẽtis nullã tenẽ memoꝛiã. Qua de re increpati nec increpacõeʒ
q; ſiluerũt. d bec illud eciã phiie tũ genus admirare ꝙ veraci ter
vẽtris ſupioꝛes niła ſparãde mẽſe ſolitudĩe ten ebant?ẽ Triduo eni
iam in vaſta ſolitudine ↄmoꝛantes ſeptẽ ſ olũmõ panes habebant
Jed xps cetera quidẽ oĩa ſiłr ut pꝛuis recumbere namq; illos fecit

interrae
Jußte
pinsſ.
gitetd⸗

conmede
nis uefo
haducan
deftagn
rüt aute
Gearni
bas upfu⸗
omederuͦt.
Ilicra ͤt⸗
ni ejltis
diferiga vet
Fdiſeipulo
Madug
K guoz
Pneme
mltitudo s
fliqumrf
Figno aut
iolis Nia
duabind
ngni vaſag
Alitarit poſ
mikuüſtent,

S acceſ
ſoganer
aütaren
düͤ enn
en tiiſte
ae ſign⸗

hetadul

iſſignüä

dwin W
iſenee
Am eun.

Nnfünn

mi Ane

i
map
ſeünsern
Nes ninutt
ürurneii
us uu
er weeN
i ſdiin
ijentut
nms rij
n
nepupif
Aleove
mrniti⸗
ind uſmen
lvianguin
s n i

in terra et in manibus diſcipuloꝝ panes multiplicauit
Juffit enĩ ait turbis recumbere ſuper terrã · et acci⸗
piens ſeptem panes et piſces gracias agos et fre⸗
git et dedit diſcipulis ſuis · diſcipuh autẽ populo et
commederunt
SEinis vero miraculi huiꝰ pꝛioꝛi non fuit ſunilis
Mãducauerũt om̃es et ſaturati ſũt et qð ſuper fuit
de frag mẽtis tulerũt ſeptẽ ſpoꝛtas plenas q ↄmede
rũt aũt erãt quatuoꝛ milia ſme młriby puulis
Sʒ cur nã tũc quidẽ cum qũq; milia viroꝝ ↄmedent duodecim eoꝛ⸗
bas ſupfuerũt. Nũc aũt ſeptẽ ſpoꝛte poſtqᷓ; quatuoꝛ viroꝝ milia
ↄmederũt. Qnãobꝛẽ igit᷑ q uis paucioꝛes eſſent ↄmedẽtes paucioꝛa
rlicta ſũt · Certe aut młto maioꝛes oꝛbibo ſpoꝛte fuerũt a ne reliqᷣ;⸗
arũ eq̃litas miracła ↄfundèt et obliuionẽ obducẽt hoc diſémen hae
differẽcia vtriu ſ ſigmn memoꝛia voluit ↄfirmare. ꝗptea tũc qui
dẽ diſcipuloꝝ nüo oꝛbiũ num nunc vero panib⸗ ſpoꝛtas exeqᷓuit.
AXecedit q; ineffabilẽ q; vᷣtutẽ ſuã et ꝙ oĩa poteſtati ſue ſubiecta
ſũt vt quoq̃ modo velit nutu tantũmõ pagat. omĩb, mõſtrauit.
Mon enĩ erat hũane vᷣtutis ita ĩ vtroq; num poſſe ↄpſuare ut cũ
młtitudo cõmedenciũ alia atq; alia fuerit nec plura nec paucioꝛa
fliquiarũ fragmẽta q; duodecim coꝛbes aut ſeprẽ ſpoꝛte ſuꝑ fuerũt
Signo autẽ facto relicta turba vt pꝛius nauigio receſſit ſicut ait

iohes. Mã qm nullo miraculo ad ſequẽdũ ipᷣm magis turbe in⸗

ducebant q;ᷓ hoe ſigno. Quippe qͥ nõ ſolũ ſequerent᷑. verũ eciã ad
regni vaſtigiũ pꝛomouẽè vellent ut omnem tpꝛãni dis ſuſpicoõem

euitarẽt · poſt huĩoĩ miracula ↄfeſtim recedit nee pedibus. ſecuti

enĩ fuiſſent ſ nauigio ad magdaloꝝ terminos naungauit
Et acceſſerũt inquit phariſei et ſaducei tẽptãtes et

rog auerũt eũ ut ſignũ de celo eis oſtenderet. Ipſe

aũt ait eis veſpere facto dicitis ſerenũ erit · rubicun

dũ en celũ eſt am ane · hodie tempeſtas erit · rutilat

eni triſte celũ · ypocrite faciẽ qiudẽ celi noſcis duudi

care ſigna vero tempoꝛ: non poteſtis gen eracõ ma
la et adultera ſignũ querit et ſignũ nõ dabitur ei
niſi ſignũ ione ꝓp hete et derelinquens eos abijt

3

Mareꝰ aũt dicit quia eũ acceſſiſſẽr et quererẽt ingemuit ſpũ ſuo
ace dixit q; generacs hec ſignũ inqͥrit ita ſi cuiuſuis animã hee in:
terrogac5 ad iram poſſet cncitare. nõ mouet᷑ tam ille mißicoꝛs
et ꝓtectoꝛ hoĩm · ſ̊ tãq́; miſos ac incurabili moꝛbo laboꝛãtes miſe⸗
rat᷑ eos qͥ poſt tot tãtaq; ſue vᷣtutis ſigna vt tẽptarẽt acceſſerũt.
P eni ut crederẽt q̃rebãt.ſj facłtatẽ rephẽdẽdi ĩueſtigabãt.Ni
ſi quaſi credituri ipᷣm adiſſſent· certe q chan anee dixit · nõ eſt bo⸗
nũ panẽ filioꝝ can ib mittèet tamè p̈buit ei q; querebat. multo
magis iſtis perentib; preſtitiſſet. Jdte eciã ppocritas appellauit.
quia aliud ore ꝓferebant alind mẽte tegebant quãuis inde quoq;
pateat nulla illos fide adijſſe q; inerepati et redarguti verbis nõ
pmanſerũt quia ignoꝛemꝰ. Jaro diſeè qrimus. Que poꝛw ſig:
na decelo petebant certe vt ſolem ſiſtt· aut lunã quaſi frenũ· aut
flumina ꝓicèt· aut aera ↄmutaret· aut huiuſmodi aliqͥd facæret.
Quid aurtẽ ipᷣe ad bec ait faciẽ dei diiudicare ſeitis et ſigna tẽpoꝛũ
nõ poteſtis vide mitiſſimum ac humiliſſimũ animũ · nõ eniĩ ſolũ
negauit vt pꝛius. verũ eciã quãuis nò diſcendi gracia qᷓrerẽt cau⸗
ſam ſbiecit· quare negauit. Sicut enĩ ĩ celo inquit alind hyemis
alind ſereni tẽpoꝛis ſignũ eſt et nullo ſigno hyemis cognito ſig⸗
nũ tranquillitatis qᷓrit neq; ĩ tranquillo tẽpore tẽpeſtatẽ ſcrutat᷑ ·
eodem quoq; modo ĩ me ogitare oponet. Xluid enĩ tẽpus hui? ad⸗
uentus eſt aliund futuri hys miracuł que modo facimꝰ. uob nũe
opus eſt. qᷓ vero de celo fiũt illi tẽpoꝛi rẽuant᷑. nũce enĩ quaſi me⸗
dicus veni tunc qua ſi index adero. nũe quaſi errabũdas oues re⸗
ducam . tũc vt factoꝝ racõnes repetam. nũc quidẽ otculceius· tũe
vero apertiſſime celo reuoluto ſole abdito luna obſcurata veniu.
tũc vᷣtutibus celoꝝ cõmotis quaſi fulgoꝛ ſbito meus aduent? oĩb⸗
apparebit. Sed hoꝝ ſignoꝝ opoꝛtunũ nũc tempus nõ eſ t.nõ enĩ ad

pec ſed ad paſſionẽ veni atq; ad moꝛtẽ. Mõ audiſtis ꝗꝓpham dicen⸗

tem. nõ ↄtendet neq; clamabit neq; audiet᷑ foꝛis vox eius. Et aliũ
gp ham rurſus deſcendet ſicut pluuia ĩ vellus . qů ſi quis ea ſigna
cõmemoꝛat q̃ pharaonis tẽpoꝛe facta fuerũt· ſciat nõ in iuri a tũe
ad incuciendã hoſti terroꝛẽ illa facta fuiſſe. Quib⸗ nõ eget qui adð

anmidcos ac domeſticos venit. Quo autẽ et magna illa que petitis

faaã.cũ parua hec nõ credatis- parua quãtũ ad oſtentacõm dich.
yNã virtute quidẽ młto bec illis maioꝛa fuerũt. Qund eniĩ petca⸗
toꝝ remiſſioni exequabit᷑ · aut q; maius excogitari poteſt q; moꝛ⸗
tuos excitare· demonia depellere · diſſolutã coꝛpoꝛis cepaginẽ v̈bo

onſolidare. Tu aũt coꝛdis eoꝝ tarditatẽ et mentis cecita tẽ aſide⸗

interrog
adiſten
Cta
ſitiſun
emini et
Qunen
antan
aoriſt
nachler
increpan
nöperus
tncſt id
tunitus ni
verobee dei
fatro nichi
mop
ſachisdie
tr oberu⸗
ommgt
Que
noͤhabe
bat eſt⸗
gures ha
ſwü
fdsne
mmet
Vide t
gus ſoeun
menqa 6 1

4ſQure
hin ſiopt

mnilni
lhini
rinht,
itiſ
lnee 4 3
r n
muaglut
I u
iifrin
nhndl
nimi iniii
nurn
Z
tirni iin
Müsas
Nieminsti
Nannit
cutun /in
. ſendcid
lupmat
Nmni
kenͤnun
ibo nͤcnt
daſmunn

4 .

ra.quò cũ audĩerint quia nò dabit᷑ eis ſignũ niſijione gphere no
interrogarũt. Opoꝛtebat eni certe cũ nõ ignoꝛarẽt q̃ illi Aphete ac⸗
cidiſſent ·˖ cũq; iã iteꝝ idipᷣm audirẽt diligenaus wogare ut diſce⸗
rent · quid nã erat quod dicebat᷑.verũ vt diximus nõ diſcendi . ſ
temptandi gra iſta dicebant · ac ideo ipᷣis relictis abijt

Et eñ veniſſent ait diſcipuli eius tranſfretum ob⸗
liti ſunt panes accipere. Ihs autem dixit eis intu⸗

emini et cauete a fermento phariʒeoꝛꝝ et ſaduceoꝛꝛ.
Quare nõ aperte di xit cauete diligent᷑ a docina eoꝝn · quia cũ ſcirʒ

peeritaꝝ reꝝ iam eſſe oblitos ĩ memoꝛiã ſibi eas reducè uoluit ae
ita occa ſione ab ipis habita opoꝛtune repñdit adeo vr nlka crimi:
naes hec moleſtiam afferre videat᷑. Et quãobrem inquies tũe nõ
increpauit. qñ dixerũt vnde nob ĩ ſolitudĩe tot panes pᷣſ ertim eũ
nõ parua opoꝛtunitas reprełẽdendi ſibi daret nec videret cũ oftẽ⸗
tace ad ſigna pᷣcurrere · quãuis cꝛã młtitudine repñdendi opor⸗
tunitas nõ eſt ei ͥ ambicõm et inanem gloꝛiã contẽpnit. Nune
vero hec idcire eciã iuſtioꝛ eſt inerepa c; quia bis iã eodẽ miracło
facto nichilominꝰ nõ ↄmouebant᷑. Quo drca cogitacõnes eoꝝ in
medi yducit ˖ quid poꝛro œgitabant. ipi autẽ in quit cogitabãt ĩ
ſeipᷣis dicentes quia panes nõ accepimꝰ. adhuc enĩ purgacõnibus
