lices cẽmouiſſent. anĩ adùte q; vbᷣſute atq; malicioſe ipᷣm inuadit.
ullã de diuicijs fecit mẽcionẽ · nullã de camelis nullã de gregibꝛ
atq; armẽtis. Sci ebat enĩ quãta phᷣia mariti animꝰ in cõtempnẽ⸗
dis reb' huĩoi muniret᷑. Sed quod erat duriꝰ atq; acerbiꝰ liberoꝝ
o bitũ ante oculos ponit hane rem tragitis verbis amplificat· cui
eciã vexacõz ſuã adiũ xit. quod ſi multi.· cũ felici eciã ĩ ſtatu eent·
cũ nichil mali ſibi accideret. vxoꝛis tñ verbis deliniti peccarũt q;ti

le wyn

c micen
ſaeti funt
lads atatt
indies nic⸗
L.acrimas
mmuunis veni
vrftit
bllier dictt.
☛
naturi
impernat
maiot apy
n axol
mitis eren
paſſonbn⸗
lea dfo vid
ne Jeaut
NNNg
viwnpid
Nlichs noͤ/
ti antea v
Et⸗ in⸗
b mallis⸗
nerit? fuen⸗
niehad amon
tat ena
Wd
gwid dicet
ram⸗.
rabit yn
umẽ quod
wt ſenſu
pune dbi
ſam kit
naſſum d
mya dfſo
uns audie

rir mlin
fſi
etus an ,
m Nns
ui.Phini
Tun amii
ui diligin ura
—
Acutdirſin
Warrwe Neien
Z
2 in 6 ſaus n.
dyrl⸗ idijn
tieng ur gin
nins llatan
Ntend Jihemi
Hinaa
ritint
ritiſigid
lude npin⸗
fücris/n zniu;
mk viti ibieſe
ert ui vindat
genlummi
npiMüIN
D G
arba doniim,
olt irmul.
cas mLr
1henh

voboꝛis illi animũ fuiſſe credendũ qͥ tantã vxoꝛis vim atq; arma
facile repulit.qͥ duas acrimas paſſiões depreſſit· cupiditatẽ ſcilicet

atq; miſericꝛdiã. Multi enim cupiditatis victoꝛes· miſericoꝛdia

facti ſunt. Nam gloꝛioſus ille ioſeph ardẽtiſſimas quidẽ cupidi⸗
tatis atq; tirãnicas flãmas extinxit a foꝛmoſã mulierẽ que mille
indies machinas ad capiẽdũ excogitabat · mwboꝛe animi repulit.
Lacrimas vero idẽ cõtinè nõ potuit. Sed cum vidiſſet fratres q́
iniuria venũdatꝰ fuit flagrauit affet̃u et velamĩe abiecto rẽ totã
patefecit. Quãdo aũt vxoꝛ q̃ poſſunt ad miſericꝛdiã cõmouẽè᷑ fle⸗
biliter dicit. Cui eciã optunitas tp̃eꝛis opitulet᷑. vltra quoq; atq;
liuoꝛes.milleq; alij erũpnaꝝ fluctꝰ.quo nam modo adamãtis eciã
naturã ſupaſſe illũ animũ non dicemꝰ. Qui a magne tẽpeſtatis
impetu.atq; ꝓcellis cõmotꝰ ẽ.date veniã libere loq̃nti. Si nõ fuit
maioꝛ appłis beatiſſimꝰ ille iob·certe nec minoꝛ meo undicio fuit.
Pam appoſtolis nõ pua erat cõſolacio cũ ſe ſerẽt cauſa yxpi toꝛ⸗
mẽtis vexari · quod remediũ tãti erat· tantãq; vim ad ſbᷣleuãdos
a paſſionibs cottidie appoſtłos retinebat · vt vbiq; firme id poſitũ
eſſe a dño videamꝰ. Crebw eni ſeriptũ inuenies · ꝗpter me et gra
mei. Ille aũt tłi cõſolacõe oĩno carebat ·ſi nec ſignoꝝ miraclłis iu⸗
uabat᷑ · nec gracie cauſa cõfirm abat᷑. Mon enĩ gracia ſpũs tanta
vi tempoꝛibs illis fuſa erat· et quod maius eſt ĩ diniciaꝝ educatꝰ

delicijs nõ piſcatoꝛ · nee publicanꝰ fuit. nec tenuiter vitã pegit iß

tñ antea honoꝛificẽtiſſune vixevit. multa poſtea indigne ppeſſus
eſt · qʒq; in appoſtolis grauiꝰ videt᷑. idipᷣm ille quoq; ſuſtinuit ·
ab ancillis ſeruis ab inimicis ab amicis ab hys ipe de quibꝰ bene
meritꝰ fuerat · acbiſſumo veeatꝰ odio· nec ſacratiſſima illa mu⸗

niebat᷑ ancoꝛa · nec trãquilliſſuno poꝛtu illo qeſcebat qui appoſtolis

erat donatꝰ gracia mei ſcilicet et ꝗpter nomẽ meũ. Mirabiles ce
dich tres illos pueros qui ardẽtẽ foꝛnacem cõſumpſerũt · ſed audi
quid dicũt deos tuos nõ colimꝰ et ymaginẽ quã ſtatuiſti nõ ado⸗
ramꝰ. Idipᷣm certe magnũ illis robur pᷣbebat· quomã nõ igno⸗
rabãt ꝗpter deũ omiĩa eſſe ſufferẽda. Job autẽ neſciebat quod cer⸗
tamẽ quoddã in hys erat atq; luctacio. Nam ſi reſciuiſſer · nullo
pene ſenſu peepiſſet do loꝛẽ. Vnde quãdo audiuit alia me racione
putas ubi reſpõdiſſe · q́; ut iuſtꝰ pᷣdiceris. Anĩaduͤte q̃liter cõfe⸗
ſum hoe vᷣbo reſpirauit · q̃liter ſeipᷣm huĩlioꝛẽ fecit q̃lirer nichil ſe
paſſum ſtat eſtunauit dicẽs quid adhuc indicꝛ ammoiĩtꝰ et coꝛ⸗
rectꝰ? a dño cũ hec audiã qui nichil ſum. St rurſus auditu quidẽ
auris audiebã te prius nðüc autẽ et oculꝰ meus videt te qua qpter

=

*

C io

nichil me facio liquefactꝰ ſũ.ducoq; meipᷣm terrã eſſe ac einerẽ.

Hanc igit᷑ animi foꝛtitudinẽ · hanc ineredibilẽ mãſuetudieʒ umi⸗

temur qui poſt legẽ · qui poſt graciã ſumꝰ. Illius exẽplo viuamꝰ

qͥ ante legẽ graciã vixit in eterna tabernacła ad eũ pueĩamꝰ.
Quod vtinã omĩbs nobis cõtingat gracia a miſericoꝛdia dñi nfi
iheſu xp̃i cui cũ patre ſimul ac ſpũi ſccẽ̃o gloꝛia imperium a honoꝛ

nüc et in ſecula ſeculoꝝ amen

Vm autem pſ

☛G

equẽ

tur vos in ciuitate hac fu⸗

gite in aliã. Xmen dico vobis nõ cõſumabi⸗
tis ciuitates iſrahel do nec veniat filius hominis
Vm illa terroꝛis atq; hoꝛwꝛis plẽa abſoluerit que vel
adamã tuios animos frangè potuiſſẽt que poſt erucẽ er

reſurrcõnem a aſcẽſionẽ dñi eis erãt euẽtura. Ad feli⸗
cioꝛa rurſus oꝛacõnẽ deducit ut milites videlicet illi reſpicè poſſẽt

atq; aliqua trãquillitate pᷣnunciatã duriciẽ reꝝ mitigare nõ enĩ

iuſſit cõmin?ꝰ aggredi pſecutoꝛes ſi fugẽ᷑. Nam quomiã adhuc in
pncipijs atq; ĩ ipa oꝛigine res erat.micioꝛe vtit᷑ oꝛacõe. Non enĩ
de hys pſecucõibs dicit que poſt erucẽ fuerũt·ſed de hys quas ante

crucẽ et paſſionẽ habuerũt. Quod ſigni ficant᷑ expᷣſſit dicẽs nõ enĩ

expleb itis cuuitates iſrahel donee venerit filius hoĩs. Mam ne di⸗

terẽt ſi ab alia ciuitate ĩ aliam fugerimꝰ · quid faciẽdũ nobis ẽ·

ſi illue vſq; pſecutoꝛes puenerĩt ab hoe timoꝛe ipᷣos liberãs.nõ po⸗

teritis inquit tantã paleſtinã prius circuire q́; ego ad vos veniã.
Tu bo ppende qualiter eciã in hoc loco nõ penitꝰ inminẽcia mala
repellit · ſed adeſt in piculis atq; leuat. Mon enĩ dicit eripiã vos
a pſecutoꝛibs ac pſecucões cũctas diſſoluã .ſj nequaquã explebitis
ciuitates iſrahel donec filius hoĩs venerit. Zufficiebat certe ad ſe⸗

dandos laboꝛes ſuos ſolus aſpectꝰ xpi. Tu vero hitc ↄſidera nõ oĩa

ſibi ꝑ graciã cõcedi · ſ̊ nõnichil eciã ipᷣos cõferre iubet᷑. Quod ſig⸗
nificauit dicẽs · ſi timetis fugite · nec anteq; pellerẽt᷑ fugè pmittit
ſibi nec magna ſpacia locoꝝ cũ paleſtine ciuitates ſolũ circuendas
dicit. Deinde rurſus ad aliã partẽ phie traducit.· Nam pᷣmũ qͤdẽ
a ſollicitudĩe ciboꝝ liberauit · demde piculoꝝ terroꝛẽ expulit. Nũc
aũt traccõis atq; infam ie abicit timoꝛẽ. pmũ illis verbis docuit
dign? eſt oparius cibo ſuo quibs ſigficauit multos eoꝝ doetrinã eẽ
ſuſcipiẽtes. Alteꝝ cũ dicit.nõ ſitis ſolliciti qualit᷑ aut qͥd loqᷣmi·
qui pſeuerabit ĩ finẽ hic ſaluus erit. Meꝝ quoniã timè potant
ne infamie mackis laboꝛarẽt. quod moleſtiꝰ multis plerũq; ſolet

lieri.7
lis dic
nichiln
dixit⸗on
Ti cili
ſone
ſuyer
Gats ane
iiſeruo⸗
ſöt⸗r
c(diwig
nediſeiy
guouſ
erit. knan
uc ,l
guiomig
ſe ilianit⸗
lusa nodi
wankfamdt
EWd
Alaoni
gllidt ynt⸗
ſdid goſ

Pichil⸗
allum
(uod auc
gacch wag
Nodrd
Nov
cui? mir
iunia èn

Vog benef

Rumbra
veiande
ißs binen
beutis ve⸗
lat wy⸗
videbi

michum,
miſnenen .
nstxiplonn,
n füin,
mocdit
4 mun v

amrr ebe⸗
gnuthfmndbi,
usorind
1aandeger
Ramaparit
tieminn Aa,
riRpie
2 miagame noni
1quomi a hurn
laucr/Thimi
dxbys guus inde
e isnd
NNN,
Ni”⸗
rüsin ,
Ws Mii⸗
Winminias ni
nl diat enpii w⸗
nugnienletits
zathat am n ſe⸗
We dddi
mmi A
Arit ugimmn
Ins ſol amun⸗
rui ren ſſir

71

videri. Attende quomõ ipos hac quoq; in re coſolat᷑ a feipᷣo et ab
alijs dietis ſuis f olacõe diligent᷑ cõtexta · quo quidẽ ↄſolandi mõ
nichil melius nichil ipis graciꝰ inueniri poterat ſicut igit᷑ pus
dixit · omẽs vos odio habebũt · A ſtatim adiciet ꝗpter nomẽ meũ.
Ita eciã in hoc loco·quãuis alterã quoq; afferat ↄſolacõeʒ cũ dicat

Pon eſt diſcipulꝰ? ſuper magiſtrum nec ſeruus

ſuper do mmum ſuum
Satis certe diſcipulo eſt ſi recte poterit imitari magiſtrũ. Satis
eciã ſeruo · ſi dñi auetoꝛitatẽ ↄſequet᷑ · qʒd ſi dñũm belſebub appellari
auſi ſũt.quid domeſticis ſuis faciẽt · pende quẽadmodũ deũ dñũm
cõditoꝛẽq; oĩm ſeipᷣm eſſe oſtẽdit. Quid igi turinquies· nequaqᷓ;
ne di ſcipulus ſup magiſtrũ et ſeruus ſuꝑ dñm repiri pt. Nempe
quouſq; diſcipulꝰ aut ßuus eſt magiſtro dño nũquã excellẽcioꝛ
erit.honoꝛe ac dignitate.Noli enĩ ea que rariſſima ſũt ĩ mediũ
ꝓducẽè · ſ̊ ab hys que ſepe ſolẽt fieri oꝛacõeʒ ↄſidera.ꝰNon aũt dicit
quãto magis ſeruos·ſju quãto magis domeſticos eius. ut magna
ſe illi caritate cõiunetos ↄgnoſcerẽt.S ic eciã alibi vos amici mei
eſtis nõ dico ſ̃uos vos nec gnalit᷑ ſolũ cõtumelijs atq; maledet̃is
prẽmfamilias petitũ dixit. Weꝝ eciã cõtumelie modũ eypſſit di⸗
cẽs belſebub vocarũt. Terciã quoq; ad hec addidit ↄſolacõeʒ vt qm
alcioꝛ phiam adhuc nõ attigerũt. racionũ vi eos creet. t pᷣmo
quidẽ vniùſalẽ de omĩbs annũciacõeʒ cõtinẽ videt᷑. Nõ tñ ad oĩa.
ſed ad gpoſita ſolũ ꝑtinet quid enĩ ait
Nichil eſt opertum quod nõ reuela bitur. Nec oc⸗
cultum quod non cognoſcetur
Quod autẽ huĩoi eſt · ſufficere vobis debet illa cõſolacio quod me

quoq; magiſtrũ ſimilibs iniurijs ac cõtumelijs lacerarũt. Si bo

adhuc doloꝛe vexamĩ quoniã male audituri ꝗꝓpter me ſitis. Illud
doloꝛẽ veſtrũ ſedet⸗q; nõ multo poſtea ab omĩ ſuſpicõe liberabimĩ
cuiꝰ enĩ rei gracia grauiter cõtumelias fertis. an quĩ grauis in⸗
iuria ẽ magsos et ſeductoꝛes vocãt. Certe nõ młto poſt ſaluatoꝛes
vos benefactoꝛeſq; rociꝰ oꝛbis terrarũ pᷣdicabũt. Temp enĩ quod
obumbrata omiĩa declarat ac detegit et illoꝝ aduſus vos emẽtita
verba vedarguet. et btutis veſtre ſplẽdoꝛẽ accẽdet. Nam quãdo re

ippa bñfaetoꝛes eſſe cognoſcemĩ quoniã videbũt omẽs vere cultoꝛes

vᷣtutis vos eſſe. Cunc aduſarioꝝ veſtroꝝ pᷣmonẽ cõtempnẽt.ve⸗
ritati reꝝ adherẽtes·ſic li mẽdaces maledect᷑i falſiq; alioꝝ accuſa⸗
toꝛes videbũt᷑. os aũt vł ſole ipᷣo clarioꝛes eritis atʒ illuſtrioꝛes

longa en: ſpacia tpoꝛis omêm tubarũ clãgdꝛẽ in pᷣdicãdis meritis

veſtris ſupabunt· teſteſq; claritatis veſtre vmiſos ſimul hẽbitis
hoĩes. Nequaq́; vero pñti laboꝛe animꝰ ut deitiat᷑ aut inimicꝛũ
calũnie aut veſtre vᷣtutis latere. Deinde quoniã ab omi terroꝛe et
ſollicitudĩe ipos eripuit atq; acioꝛes omĩ calũpma effecit · optune
nuc de libertate pᷣdicacõis diſſerit quid enĩ ait
Quod in tenebris vobis dico dicite in lumine a qð
in aure auditis predicate ſuper terram
Quãq; enĩ nõ fuerĩt tenebre qñ hec illis cõmittebat nec ĩ aure elã

ſibi loquebat᷑ ſuplaciõe quadã tñ ſpmois vtit᷑. Sols enĩ ipᷣis et in

angulo paleſtine dicebat. Idcirco quaſi ad futuꝝ vbiq; ingentem
euangelij ſonitũ hec ↄferendo iĩta dixit · nõ enĩ vni aut duobs aut
oĩno paucis ciuitatibs · ſed toti oꝛbi terraꝝ. maria· terras.loca in
via tranſeũtes oſtẽdit nec paupibs ſolũ aut rudibs. Sed regibus
opulẽtis potẽtibꝛ popłis · acutiſſumnis ph̊is · facũdiſſumis oꝛatoꝛib⸗
apto ac nudo capite libere ac fident᷑ hec deẽuros pᷣnũciat. Proptea
dixit ĩ domib et ĩ lumiĩe ne aliquid ſubticẽdũ aut celandũ putẽt.
Sed nõne ſatis erat foꝛſã quiſpiã obiciet in domibꝛ atq; in lumĩe
dicè ˖ ſed adi ecit qd in tenebris vobis dico· et quod ĩ auxre auditis.
MNon erat certe ſatis maioꝛes ipᷣoꝝ animos reddere volenti · nam

veluti quãdo dicebat qui credit in me opera que ego facio ille q;

faciet et maioꝛa hys faciet. Sic eciã in hoc loco. ut oſtẽdat totum
aut certe multo maioꝛẽ ptem per illos q́;ᷓ per ſe facturũ id poſuit.
Pricipia enĩ ait haꝝ exoꝛſus p me ·qᷓ vero poſt prĩcipia ſequũt᷑
ꝑ vos ↄfitẽ ſtatui. Hec autẽ nõ imperãdo ſolũmodo dicit. Werum
eciã multo ante fut᷑a pᷣdicẽdo hpys enĩ dictis et oĩm illos vietoꝛes
ſoꝛe et occulte cẽtumeliaꝝ moleſtiã ſedanit. Nam veluti hoc euã⸗
geliũ in lucẽ ex tenebris proſiluit ſi malicioſa indeoꝝ ac pnicioſa
de appoſtolis exiſtimacõ cito cecidit · ven cũ extuliſſer animos eoꝝ
atq; ſublimiꝰ reduxiſſet· picula rurſus ꝓnũciat quid enĩ dicit᷑
Polite timere eos qui occidunt coꝛpus animã aũt
non poſſunt occidere · ſed pociu s timete eũ qui po⸗

teſt et coꝛpus et anumam perdere in gehennam
Crebv id facit ſepe enĩ ad oppoſitũ cũctacõe ðᷣtoꝛquet. Nam quid
ptimeſcitis inquit · moꝛtẽ ne · aut eiꝰ terroꝛe pulſi tardioꝛes enitis
ad pdicandü. AXd hac de cauſa pocius vobis pᷣdicandũ eſt quoniã
moꝛtẽ phoꝛreſci tis. NMichil enĩ alind a vera moꝛte vos erpiet qᷓ;
ſalutaris euangelij pᷣdicacio. Nam et ſi interempturi vos ſunt ·

nckommt
hintar
nelligam
aitimeti⸗
gitcit .
ublimion
nelins in
monsde
liumkn
lutren N n
Polrane⸗
Puentoros

PWuns

Ppſisne

1 celis⸗v
Quidan r.
oneni a⸗
nuieſtar in
aulloſtcdit
wrn pen
ga. e
humiom.
omniby N y
ſtvult wrrf
aderint xn⸗
apisller
no apis
Gmodis nu
ſeridd vos
bat en d
vos vince
Quoden
in mid
datate G
gutmn an
ſe ilige.
dici t,cu nn
n eum

Kichizrt
bs ſmli
mutinne
üemimg
m. ſñent

n ummn/,

em

ub

muId
Suniintn
wngen
WNNN
r Ms hun
u onyen
Kmis awi
zian. Pyn
ntaimdi ua,
ziwarg nluni
Nimm ms.
en WedeN
⸗
.RA/N
ſ piaguſthit
wriat. Veun
in Vos vieris
m Man ril/
rnu iice
ut 6 8
us vImn
nete in

gelwen

vu mn 1
* . 7
t 4

–
mon“

melioꝛem tñ partem veſtrã nullo modo attingẽt. Ideireo ſignãter
nõ dixit animã nõ intficiẽtibs · ſed nõ potẽtibꝰ animã interficè ut
intelligam? non poſſe ipᷣos eciã ſi voluerĩt. Quare ſi vltĩa ſuppli⸗
cia timetis illa phoꝛreſcite que multo gquioꝛa ſũt · vides ꝙ nõ pw⸗
mittit ipᷣis huiꝰ vite petuitatẽ · moꝛi autẽ permittit· ut maioꝛa
ſublimioꝛaq; conferat q; ſi nũquã moꝛti traderent᷑ · et certe multo
melius ẽ moꝛtẽ oĩno deſpicè · q; eam effugè. Quo circa nõ ĩ picłm
moꝛtis cũ eſſẽt nati hoĩes ipᷣos intrudit ·ſjͥ terroꝛe moꝛiẽdi moꝛte
ſupioꝛes facit· Ita breui orõe duobꝛ vel tribs verbis abſoluta · ſa⸗
lutarem de inmoꝛtalitate oppinionẽ inanis eoꝝ fixit atq; locauit.
Poſtea ne putarent᷑ quaſi ſe derelietos ab eo ad cedem et violẽtũ
puenturos interitũ de ꝓuidẽcia dei diſputat dicẽs
Tonne duo paſſeres aſſe venduntur et vnus ex
ipſis non cadit in laqueũ ſme patre veſtro qui eſt

ĩ celis· vr̃i aũt et capilli capitis omẽs numerati ſũt
Quid enĩ vilius paſſeribs ait · ſj tñ nũquã ignoꝛãte deo capiunt᷑.
Non eni coopante deo incidẽ in laqueũ paſſeres ait. Quod diuine
maieſtate indignũ eſt · ſed non eſſe clam deo eciã viliſſimaꝝ auiũ

cauſã oſtẽdit · quod ſi nichil penitꝰ deus ignoꝛat· ac vos paterna

caritate ꝓſequit᷑ et ita amat ut pilos capitis quoq; vr̃i nõ negli⸗
gat. Quid timendũ vobis eſt. Hoc autẽ dicebat nõ quia deus aliq́
humão moꝛe nuat · ſed quia pfectã cognicseʒ reꝝ oĩm ſũmam de
omibo dei ꝓuidẽciã oſtendẽ voluit. Si ergo cũcta nouit que fiũt·
ſi vult poteſtq; ſimul puare vos.nolite cũ tribulacões vobis ac⸗
ciderint derelictos vos ee a deo exiſtimare. NHon enĩ ab incomodis
cꝛpis liberare vos vult · ſed ad eã pfeccõnẽ adducè ſtudet ut incõ⸗
moda cꝛpis cõtenuatis id enĩ eſt quod ma xĩe a cꝛpis liberat in⸗
cõmodis nullus ergo timoꝛ animos vr̃os pturbet· cũ multis paſ⸗
ſeribꝰ vos ſitis pᷣſtãcioꝛes. Nides quomõ tunoꝛẽ eoꝝ depſſit. Scie⸗
bat enĩ archana mẽtis ac ideo attulit. NHolite ipos timè. Nam ſi
vos vincẽt inferioꝛẽ ptem veſtri cꝛpis vide licz ſolũmodo vincẽt.
Quod eciã ſi ab iſtis trucidatũ non fuerit.nat᷑a tñ duce obruet᷑.
PNam mchil iſti a ſe vobis faciẽt · ſj quod duce natura fit id fe⸗
vocitate cõpulſi. Quod ſi hos timetis q;tomagis ille timendus eſt
qui tam animã q; copus ĩ gehẽna perdè poteſt · nõ exp̃ſſit tñ apte
ſe illũ eſſe · ſed p ea que iam dicta ſunt nemĩem fugiet q; de ſeipᷣo
dicit · cũ iam ipᷣm iudicẽ foꝛe ſiꝗficauit · nos vo riũ oĩno facimꝰ
MNam eum qͥ; pt animã pde ideſt eternis ſupplicijs punire nequaqᷓ

timemꝰ. eos autẽ qui coꝛpus inumũſit phoꝛreſcimꝰ.ae qui cũ ania

puniat᷑.cꝛpꝰ quoq; ſimł cruciatur. Hy vero quos nimiũ metui⸗

mus nõ ſolũ animã · ſio ne cꝛp quidẽ punire poſſunt. am que
pena hec eſt que q́;to maioꝛ fuerit tãto illuſtrioꝛẽ reddit pacientẽ.
pcipis qualit᷑ hec certamĩa facilioꝛa facit. valde nãq; adhuc tribłis
moꝛs videbat᷑ nõ dũ ↄtempta · ac ſpreta erat. Mece qui eciã neglec⸗
turi erant ſpũũs ſancti gracia pociebant᷑. Terroꝛe igit᷑ moꝛtis quo
mouebãt᷑ repłſo timoꝛe · iteꝝ timoꝛ?᷑ eicit et ſpe pᷣmioꝝ coꝛroboꝛat.
magna igit᷑ comĩant᷑ eis ptãte atʒ licẽcia. Ita vtrĩq; timoꝛe peioꝝ
et certa ſpe melioꝝ ad liberam veritatis pᷣdicacõeʒ impellit dicẽs
Quicumq; igitur confitebitur in me coꝛam hoĩbo
confiteboꝛ et ego in eo coꝛam patre meo qui eſt in
celis. Qui autem neg auerit me coꝛam ho mĩbus
neg abo ego ipſum coꝛã patre meo qui eſt ĩ celis
Jea nõ ſpe melioꝝ ſolũ ſed ab oppoſitis eciã hoꝛtat᷑ et in acerbioꝛa
tãdẽ deſmit. Tu aüt diligent᷑ ſeriptũ diligenẽ ↄſidera nõ enĩ dixit
qui ↄfitebit᷑ me · ſed in me ut tibi oſtẽderer nõ gꝓria vᷣtute ſz gr̃a
ſupioꝛe adintũ ↄfiteri eũ qui ↄfitet᷑. Qua eciã de cauſa nõ ſimili?᷑
dixit de negãte · qui in me negauit. ſed qui me negauit. Nam 4
negat ſupioꝛis pr̃ocinio gracie pᷣuatꝰ negat. Sed cuiꝰ rei gracia
inquies ſe puatꝰ qͥs gracia derelictuſq; negat qᷓſ crimioſe egiſſet
Aecuſat᷑· qa videlicʒ q; derelinquit᷑ culpa ſua derelĩquit᷑. Sed q;obrẽ
quiſpiã obitiet nõ ſufficit animꝰ ſolus atq; volũtas.veꝝ eciã oꝛis
afeſſio flagitat᷑. liberã certe petit cfeſſionẽ ad maioꝛemq; caritatẽ
nos adducit et ſublimes atq; inuictos eſſe deſiderat. Quapropter
omib hec pᷣcipit · nõ enĩ ad pſonã ſolũmodo ſpectãt diſ aploꝝ · ſed
diſcipkoꝝ quoq; diſcipłis wbur adiciũt. Nam qui hec recte in tel⸗
lexerit ac èdiderit. hys nõ libere ſolũ pdicabit. Wen eciã cũcta pi⸗
cula magno et equo animo ffert id ète firma creditũ fide młtos
feeit ↄfluẽ ad appoſtłos.nã ut in malis maioꝛa ſupplicia ſequnẽt᷑
ſie in bonis maioꝛ erit retribucio. Etenĩ quoniã qui ↄfitet᷑ in xßo
tẽpoꝛe pmus eſt · et qͥ tardi tate ſupplicij non nichil ſe lucrari pet᷑oꝛ
putat. dẽco parem ymmo vero multo maioꝛẽ tam mali q; bom
retribucõeʒ videlicet pᷣoꝛ tu ait tpᷣoꝛe me hic ↄfeſſus es · ſed maioꝛa
eibi referam et tu maioꝛa ut omẽm ad hec que tu feciſti pa ciõe;
effugiãt. ibi enĩ te cõfiteboꝛ vides ibi nobis tam bona q́; mala re⸗
Fuata ſoꝛe. Cur æ feſtĩas. Cur ꝗperas. cur ĩ hac vita vetribuces
qris qui ad ſpem regn at? es. Hys de cauſis ſi quid boni hie feteris

i/ternt
zmis if⸗
nech en
r ibiem
nannii⸗
lalvriigd
irrin
nigediu

itam bor

nagitan
Receſen
woltwen
ciat pern
tt in illa.
tt hit viui
eni id punn
ſſe dus Ge
lun timor
ſnmn mig
GNae
mem
ernbile
day owone
fiellepien
Neerdem 9
lt diſcum⸗
Nüſus ſiel
Sore
gwa
Cum ſin
ciyue mi
diet nn
nobis ma
manalita
ind len
ü mer
ſwimis
fod eſſe

i 4 mni
W netui,
n a
Dir und .
Fedher td⸗
Meai e⸗
ginons 1
ambatt,
Famar woy
wliedicis
m koi

Rn

nnis
ueſtici
ainartin
nnöͤmnidirt
u beur /gn
uſa Mimilie
uit Pan
w
erdchat
i an
taigtis
vung emud
t,Quuynyer
diſayloz,ſe⸗
nmintt,
mmil cn i⸗
NANNIE
uglurſegun⸗
u Kn ny
ilſelurn ⸗
tam 71 4 m
as ⁵ 5 nndu
peg nahn

auiꝰ retribueðʒ nõ recepis.foꝛti trãquilloq; animo ſis · maioꝛa enĩ
pᷣmia ĩ fut᷑a vita tibi reßuata ſũt quod · ſi quidq; ꝗperã geſſeris
neq; penã vnq; ꝓpt id dederis · noli credè te iam effugiſſe · fut̃a enĩ
te ibi · eternaq; pena expct̃at niſi penitẽcia melioꝛẽ te feceris· ſi vᷣo
paꝝ michi credis ſaltẽ a pñtibs fut᷑̃a cõpcias. Nam ſi in ctamĩs
la boꝛiſq; tpoꝛe ſic ſũt illuſtres qͥ ↄfitent᷑ qles in cꝛone retbuciõiſq;
tẽpoꝛe futuros credis. Si hoſtes hic ſupant te atq; depmũt qui te

magis diligit q; parens tuus dilexit admirabit᷑ te ibi laudabit

vbi tam bonoꝝ pᷣmia q; maloꝛũ ſupplicia rebuant᷑.Quare qͥ xpᷣm
negãt et nũc vexant᷑ et tũc ineternũ punient᷑. Nune quidẽ q̊niã
ↄſciẽcie ſtimulis exagitant᷑ nec vitã negacõe ↄſecuti ſunt qͥ paulo
poſt moꝛituri ſũt. CTune autẽ eciã ipᷣi nõ dubitãt vltĩos ſe cru⸗
ciatꝰ etuoſq; ſubit᷑os·qͥ vero xpᷣm ↄfitent᷑ magnos et ĩ hac vita
et in illa queſtꝰ magna lucra inueniẽt. Cumq; bene moꝛtui ſunt
et hic viui clarioꝛes ſunt · et ibi bonis ineffabilib⸗ pfruent᷑. Non
enĩ ad puniẽdũ ſolũ · veꝝn eciã młto magis ad bona largiẽdũ pat⸗
eſt deus. Sed eur nã inqͥes alteꝝ ſemel.alteꝝ bis poſuit · nouit pe⸗
naꝝ timoꝛe magis q́; bonoꝝ ſpe hoĩes caſtigari. Idcirco cũ di xiſſet
timete magis eũ qͥ poteſt et animã et cꝛpꝰ in gehẽna pdẽ. Iterum

intulit negabo et ego ipᷣm hac racõe paulꝰ quoq; aſſidue penarum

memĩt· ven omĩ ex pte audiẽtes cmũiuit.celos enĩ vobis apuit
terribile iudiciũ mõſtrauit futuꝝ· vbi angelice pᷣe is tube athle⸗
taꝝ coꝛone pᷣdicant᷑.qbꝰ magna mctina nobis pᷣbent᷑ ad puandã
facile pietatẽ ac fidẽ. Natura ne timiditate appoſtoloꝝ euãgeliũ
retardari queat ad armatos qꝙᷓ expeditaſq; legiões patas ee iubet.
ut diſcamꝰ infideles homĩes nõ ſolũ ſue ꝑfidie veꝝ eciã in ſidiarũ
adůſus fideles cogitãt acrioꝛes penas daturos
Exhoꝛtacio triceſuna quarta quod dolendũ non ſit

quia coꝛpoꝛa noſtra coꝛrumpantur
Cum ſunꝰ igit᷑ ccõꝛes ad melioꝛẽ vitã nos moꝛte traiect᷑os an teq;
tẽpus moꝛiẽdi aduenerit · moꝛtẽ ↄtempnamꝰ.Sed dolendũ ẽ qſpiã
dicet ́niã coꝛpꝰ poſt moꝛtẽ oĩno cꝛrũpit᷑. Ego vero ideo gaudẽdũ
nobis magis cẽſeo quoniã coꝛrupeõe cꝛpis moꝛs ipᷣa oꝛrũpitur.
moꝛtalitas deſtruit᷑ · nõ ſubſtãcia cꝛpis. Nam vt qñ es fũdit᷑ vt
inde ſtatua ↄflet᷑ nullã eris pdicõeʒ tũc eſſe dicimꝰ.cum ad melioꝛẽ
vſũ traducat᷑.ſimilit᷑ de oꝛpe quoq; tuo futurũ eſt· Nullis ergo
lacrimis nullo meroꝛe quoniã moꝛiturꝰ eſt te lateã. Tunc enim
flendũ eſſet quãdo in huinſcemõi ↄdcõne ac pena ppetuo cꝛpꝰ tuũ

pinẽſurũ feires. Sed melins eſſet inqͥes ſi nulla putredine coꝛpoꝛa
tabeſcerẽt. ſi integritatẽ ſuã ſemꝑ ↄpuarẽt. Ego vero video quam
hoc aut defũctis aut vnꝰ vtilitatẽ afferre poſſet quouſq; hec fetida
coꝛpa diligeris · quouſq; terre affixã mentẽ hebitis · quouſq; huius
vmbre ardẽti amoꝛe laboꝛabitis. NMon enĩ intelligo qͥ;d emolumẽti
ſi oꝛpa integra pmanerent cõſeq̃rem̃ · vmmo vero ecõtra magna
pnicies nos inde inuadèt. Nam ſi cpa nłlo fetoꝛe inqͥnata ↄſer⸗
uarent᷑. Primũ puicõſiſſimũ ſupbie malũ magis vigẽt. Nam
ſi eciã cũ putredĩe tabeſcãt · cũ vermibs poſt moꝛtẽ ſcaturiãt młti
tñ deoꝛũ honoꝛib: coli voluerũt q́; płes huiuſcemõi hoĩes futuros
credis niſi fediſſimo coꝛpis fetoꝛe ab hac inſania detrènt᷑ . Deinde
nõ facile aliqui ſibi pſuaderẽt terrena eſſe cpa noſtra. Nam ſi
cum in terra mõ reſoluũtur · nõnulli tñ an terrẽa ſint ambigũt.
Quid nõ ſuſpicarent᷑ niſi hoc ĩta fieret. Cerciũ magis ab omib⸗
coꝛpa diligent᷑ et carnales magis rudioꝛeſq; multi hoĩm efficent.
Nam ſi aliqͥ eciã fetẽtib: ſepulchris ſtulto ſuoꝝ amoꝛe cõiungunt᷑
quid facènt ſi cpꝰ integrũ detinè poſſẽt. Quartũ nõ valde hoĩes
fuł᷑e vite ſtatũ deſidarẽt. Quĩtũ qͥ petuũ foꝛe mundũ oppin antẽ
quaſi cercioꝛ ↄ̃uacõe tp̃is eſſet ſua oppinio· eẽ cõditoꝛẽ mũdi alich
pnegarẽt. Sextũ quãta ſit btus animi nõ facile ↄgnoſcètur. nec
qntũ ipᷣi cpi affert cũ ei cõinncta ſit. Septimũ młti amoꝛe ſuon
cetib hoĩm ſpretis vt oõtinue ſuos viderẽt ſepulchra moꝛtuoꝝ ha⸗
bitare nõ erubeſcènt. Etenĩ ſi cariſſimoꝝ effigies pleriq; ðpĩgẽtes ·
quomiã defluẽs coꝛpꝰ ſecũ detinẽ nõ poſſunt. tablłis affixi vitã per⸗
agũt. Quid nõ auderẽt excgitare ſincen ac integꝝ coꝛpꝰ ſuſcipiẽ⸗
tes. fa cile michi videt᷑ ad cõdenda coꝛpibs tẽpla multos ↄſpiratos
fuiſſe et cultu demonũ ariolos qui talibo rebs dediti ſunt efficere ·
ut moꝛtui ſui qᷓſi viui loq̃rent᷑ · quãdo eciã nũc hy qs neciomãtas
grece appellamꝰ. Multa huĩoi ſolẽt excogitare· quãta vᷣo vdolate
cultus ſenicia furèt quis ignoꝛat · cum ĩ puluerẽ ac einerẽ coꝛpib⸗
redactis nõnulli cõtendè audeãt · vdolatrie cultũ reſtituè · ne igit
omĩa hec mala cetaq; huiuſcemõi locũ habeãt· ac ut diſcamꝰ nõ eẽ
mẽtẽ in t᷑reĩs reba retinẽdã ante nr̃a ocłos noſtros cœpa omẽʒ fe⸗
toꝛem exalãcia tabeſcũt ſic qui nimiũ œꝛpis foꝛmã admirat᷑ mu:
liebri ardoꝛe pflagrãs ſi racõe defoꝛmitatẽ noſtri cꝛpis intelligere
nollet ipis oculis cernè poſſet cũ multi pares atq; eqles eius quã
ardet dicioꝛes eciã plerũq; ac delicacõꝛes moꝛte puente poſt vnũ vk
alteꝝ diẽ fetide ſanie fluentes· vermiũ matia facte ſunt. Qua ex
re pcipẽè debes quali foꝛma occupatꝰ es · et qᷣte puertit cupiditas ·

tobſic
giſcet.nd
upidinie
cicintht
uncy
gullittin
pinn
vrles llip
gul ſos 1
feretofahe
wöttlitar
ſnidi
puchhned⸗
vitima
viuit/ſc
megis ſah
eſt niſiſtit

erpodilge

neſcio aur d
Kwufe
WN
defonde
ducüt/
atg ubei
haͤt ii
rauit munt
xrate aye⸗
mlte defom
ſapuic
Rodt
ama in
etötra in
foꝛmol⸗
doloꝛe an
ur igit
Phoſyw
mols. 4
guo W

dwien
uſgein
uſggben
demolmi
emin
nmna e,
Pngtt Tm
amminte
iss fumrds
Dm Nann
i
nigsabonti⸗
Kimefiemnt.
echiungunt
noͤ vulv vis
nhicpinani
Aninalg
Ner N
ndnſ
G muya⸗
M pigin
Kuwiuſe,
cp uchi,/
ws Hini
1unt tflare⸗
8 W gmids
a
in umt wn
eſtrat⸗m
urdiſan n
5 c /
mi nwiind
oinli

R ans .
mpin⸗

c
„Aditas⸗

quod ſi coꝛrupcõʒ cœꝛpoꝛa omẽm effugerẽt. Vnde id aliqs rete per⸗
diſcet. nõne q; admoð ad ſepulchra demões cõcurre videt᷑ ſic moꝛbo
cupidinis laboꝛãtes ſepulchris continue affixi demonũ ſuas aĩas
efficent habitacła · atz hoc ſeniſſimo ĩſanie furoꝛe aĩaʒ emitterẽt.
une vero ad hec omĩa id eciã animũ cupiẽtis ↄſolat᷑ ·qniã cum
nullibt baz öſiöate vmaginẽ rei vidè licʒ ĩ obliuionẽ facile labit᷑.
Ego bo arbitroꝛ nec ſepulchra q; dẽ fuiſſe ſi œꝛpa illeſa rem ãerẽt.
vrbes quippe nõ ſtatuis ſed moꝛtuoꝝ cœꝛpibs plenas vidẽs · cũ ſin⸗
guli ſuos apud ſe retinènt. Qua ex re magna quedã deteſtãda
fieret ↄfuſio. Pauciſſimi anime curã haberẽt · cũ płes nichil ð im
moꝛtalitate animi audire poterent᷑. Multa pᷣtereo ſedioꝛa que ſi⸗
lencio trãſeunda iudico. Sa ergo de cauſa ↄfeſtim tabeſcãt · vt tu
pulchritudinẽ an imi nudã pſpicè qas. Mam ſi talẽ foꝛmã talẽ
vitam anima cꝛpoꝛi prebet qua ipſa in ſe pulehritudine ac vita
viuit . ſi oꝛpꝰ ita defoꝛme ac fetulentũ ipᷣa cõtinet et ↄuatquãto
magis ſeipam cuabit · Nulla enĩ alia cꝛpis noſtri pulchtudo
eſt niſi ſtature ↄpoſicio a flos qui ab anima cꝛpi cõcedit᷑. Anĩaʒ
ergo dilige tuã · que cꝛpꝰ tuũ in pulchtudiĩe ac in floꝛe cõſuat ſed
neſcio cur dixi in moꝛte quãta ſit vis anime facile videri · ceum ĩ
ipᷣa vita facilius hoc pſpiciat᷑ leticia enĩ animꝰ pfuſꝰ roſeo genas
oſperſit cleꝛe. doloꝛe autẽ vexa tꝰ omẽm oꝛis pulchtudinẽ ſtatim
defoꝛmauit vnde qui aſſidua leticia gaudẽt in bonã cꝛpa ſua re⸗

ducũt habitudinẽ · qui vo ſemper dolẽt imbecillioꝛa telis araneaꝝ

atq; ſubtilioꝛa reddiderũt. Ita prerritꝰ animꝰ furibũdũ vultum
efficit · trãquillitate aũt ſtabilitꝰ. iotundã ↄſtituit faciẽ.Si labo⸗
rauit muidia tabitũ palloꝛẽ ꝓ cꝛpꝰ effudit · höeſto amoꝛe ac mo⸗
derate captꝰ foꝛmoſitatẽ cꝛpoꝛi miabulẽ largitꝰ eſt. Qua racione

mbłte defoꝛmes non puam graʒ ab anĩa ad cœꝛpꝰ t᷑duxerũt.nõnlle

pᷣeipuã œꝛpis foꝛmã animi vicõſitate coꝛrũperũt · veĩat ĩ mentẽ
tibĩ quõ candida facies interioꝛe rubeo ptincta cũ pudoꝛis affect?

aniaʒ inuaſit varietate coloꝛis ſuauiſſimã reddit faciẽ᷑ · ſicuti eciã

ecõtra impẽdẽs animꝰ cꝛuinũ viſũ efficit atq; inanẽ. Michil enĩ
foꝛmoſo animo foꝛmoſiꝰ nichil iocũdiꝰ. Nam oœꝛpa quidẽ abſq;
doloꝛe amari nõ poſſũt · anĩ aũt pùa ſinceraq; voluptate amant᷑.
Cur igit᷑ regẽ omittis animũ. et ad pᷣœnia œꝛpis refugis. Cur
phᷣio ſpreto interßtem mmia cupidine ardes · oculos pſpexiſti foꝛ⸗
moſos· quere quo anumo regunt᷑ · quẽ ſi turpẽ inueneris · oculos
quoq; deſpicies. Nam ſi mulierẽ defoꝛmẽ ſpecioſo velamĩe adoptã

aſpicès · nullo affcẽu moueris · ſic ecõtra pati nõ poſſes ut ſpecõſa

––
A

et pulchra velamiĩe tegeret᷑. Jdipᷣm igit᷑ in anima eciã facias cui
quaſi velamẽ oœꝛpis põdꝰ circũpoſitũ eſt. quod quidẽ q̃litatẽ ſen⸗
ſitiuã oĩno deponere non poteſt · an imꝰ autẽ cito a deſoꝛmitate ad
pulchtudinẽ trãſibit dũ velit. Mam cũ defoꝛmẽ aſpen atʒ durum
habuerit occultũ facile poteſt eũ ĩ foꝛmoſũ.mitẽ.ſerenũ iocũdũq;
refoꝛmare. Animi ergo nr̃i pulchtudinẽ queramꝰ oꝛo huiꝰ decoꝛe
gloꝛiem̃ · vt deus qui hũc decꝛẽ oõcupiſcit eternã beatitudĩeʒ nobis
largiat᷑ gracia et mibicoꝛdia dñi nr̃i iheſu epi uanen
olite arbitrari quia veni mittere pacem ĩ ter⸗

ram non veni mittere pacem ſed gaudium
Terüũ difficilioꝛa magiſq; ardua. quidẽ affatim atq;
copioſe ꝗponit · quodq; ipᷣi obiecturi erãt· id pueniẽdo
pᷣdicit. Mam ne ſupioꝛibs auditis in talẽ monẽ erũ⸗
perẽt. Jdarco g adueiſti· ut tam nos q te ſecuti ſumꝰ.
q́; eos qui pᷣmonẽ noſtrũ nõ repudiabũt interimas. ac oꝛbem ter⸗
raꝝ bellis et cedibo repleas. Preueiĩt ipᷣe atq; ait. Mon veni pacẽ
in terrã mittè. Quomò igit᷑ pᷣeipit cũ ad ſuſcipienciũ domos in⸗
grederent᷑ · pacẽ omib dicè· aut quomõ angeli clamabãt. Gloꝛia
in excel ſis deo. Et in terra pax homib, bone voluntatis. Quomõ
eciã omẽs ꝗphete pacẽ tpᷣoꝛe ipᷣius futurã pᷣnũciarũt.quia videliʒ
pᷣeipua ſingłariſq; pax tũc pᷣſtat᷑.qñ quod tabo vel ſanie cꝛruptũ
eſt abſcindit᷑ atq; ꝓicit᷑ quãdo faccioſa et improba pars repellitur
aut oĩno deſtruit᷑ · ſic certe celis tra cõiũgi poteſt. Nam et medic⸗
hoc modo reliquũ coꝛpꝰ ↄpᷣuat facile· ſi quod reduci ad ſanitatẽ nõ
poteſt ceciderit atq; abiecerit et milicie dux ad ſoluendã militum
ↄſpiracseʒ alteꝝ in alteꝝ cõcitat. Sic illius quoq; tpᷣoꝛe turrĩ factã
videmꝰ . qñ ꝑnicõſa illa paye p ꝓbatã diſerepãciã diſſoluta·tran⸗
quillã atq; laudabilẽ pacẽ reddidit. Sic eciã paulꝰ eos qui aduͤſꝰ
ſe ↄſpirabãt diuidebat atq; diſſipabat. In bello vo nabuphe nõne
improba młtoꝝ cõcoꝛdia puicioſiſſima fuit. Mee enĩ ſẽꝑ cõcoꝛdia
laudanda · cũ eciã latrões magna int᷑ ſe cõcoꝛdia eõſpirare ſciamꝰ.
Mon igit᷑ ex ꝗpoſito xpi ſed ex mẽte animoq; hoĩm vicõſo bellum
erũpit. Nam ißpe eére vellet ut oẽs vno ↄſenſu vitatẽ amplectent.
Neꝝ quoniã reſiſtũt atq; reluctant᷑· bellũ prorũpit. Quid igit᷑
ait nõ veni mittè pacẽ. Molite ait exiſtunare haꝝ reꝝ cauſã vos
fut᷑os.ego ſum · qͥ quoniã hoĩes ad vicia infidelitatẽq; ꝓcliues ſũt
hec ſparo. Non ergo quaſi preter expecta cionẽ veſtrã quitqᷓ;ᷓ acœ-⸗
derit turbacione aliqua moneamini cum ideo venerim ut bellum

Kit
tch
eem
mala
telu⸗
dite
5l
ſohaſzen
nakam

N

Vo
etfilr
ſusſ
Mona
tpy inn
rmre nig
NAt⸗ita n.
Re ur
W
pui)
uiq ne
turlomi
Albi diaß
gnidma
clobyen
uon e ct

ihmna

Ge verd
eni wue
vituluͦ
dic aud
gnatig
n mißie
reneſaß
uaͦnis
ſue ni h⸗

nititzj
Riiſn B
ad
ſmi
vb
enn

umie
Nandiun
iumm
diani
Whnmiti⸗
eienrii⸗
Nolten ⸗
rwipi
au dmos n⸗
utir Hlui
s Quend
aa

—

e

Tamdi⸗
oſumndnd
ndi miitun
rani futi
lunnn,
* gi ai
NNNN
riſi d
hirmſm.
vichhen
um,
i
al
niſtug
e ini“⸗
unu

eomieti. Hec volũtas mea eſe nulla vos inuadat fᷣbacio q̃ſi bello
atq; inſidijs oꝛbi terraꝝ ferociꝰ exagitato. Nam ſi we mõ peioꝛẽ
ptem cõciderimꝰ tũc ps melioꝛ celo oppłabit᷑. Hys eciã bbis aduͤſ⸗
malam młtoꝝ exiſtimacõeʒ ipos facit firmioꝛes ·Non aũt di xit
bellů · H q; atrociꝰ eſt gladiũ quod ſi acrbiꝰ. hec et minꝰ cõpoſita
dicta tibi videant᷑ . nequaq́; mireris. Nam ne ſuſpicari qͥs poſſit
v̈boꝝ lenocinijs allectos a xpo fuiſſe appoſtłos ac eciã ut aſpitate
vᷣboꝝ ad iniuſtas cõtumelias auditũ ſparet.nõ iocũde rẽ aſpam
ſed aſperrime atz duriſſume ꝓtulit. nec iſta ſibi ſuffecerũt. ſz laciꝰ
nat᷑am iſtiꝰ belli ae ſingkas ptes amplificãs omi bello inteſtĩo atz
cunili multo magis peſ tifen oſtẽdit dicks
Veni enim ſeperare ho minẽ aduerſ⸗ patrem ſuũ
et filimn aduerſus matrẽ ſuam et mirum aduer⸗
ſus ſocrum ſuam
Mon enĩ eiues ſolũ aut inimici ſed affines atq; cognati alt in al⸗
teꝝ inſurgẽt a nat᷑a ipᷣa diſſ epata nũc ſemetipᷣaʒ pũgnabit. Zepe
rare nãq; hoĩem veni ut filiꝰ pfr̃eʒ filia matrẽ et ſpõſa ſocꝝ inua⸗
dat· ita nõ ſolũ inter domeſticos bellũ oꝛiri p̃dicabat veꝝ eciã int᷑
ip̃os qui neceſſarijs nature vĩculis ꝓxime colligati ſũt. Que res
vᷣtutẽ ißius magnope declarat. Magnũ enĩ oĩno ac ſup hoĩem ẽ
qui primi hec audĩerĩt libent᷑ ſucipè alijs pſuadẽ potuerũt. Et
quãqᷓ; nõ ipᷣe · ſj hoĩm inꝓbitas hoꝝ oĩm cã fictura eſſet · ſe tñ fac⸗
turã omĩa dicit.talis quippe ſ cripturaꝝ eſt cõſuetudo. ut enĩ eciã
alibi dicit. dedit ipis deus oculos ne videãt · ſie eciã in hoc locd ut
quẽadmodũ diximꝰ hec omnia pᷣmeditati atq; hys bᷣbis ſ ta biliti
cũ obꝓbrijs cõtumelijs petẽnt᷑ min⸗ tᷣbari poſſent. Si autẽ gra⸗
uioꝛa hec cuipiam videantẽ priſcã hyſtoꝛiã animo verſet. Hec enĩ
ipᷣm a ſupꝑioꝛi bo tpoꝛib cõtigit q maximo argumẽto eſt cognata
eſſe vetera nouis et eundẽ eſſe qui hec dicat et illa im pam̃. Judeis
enĩ tũc pepcit cũ ſingłi pximos ſuos intemiſſent. ſic eciã quãdo
vitulũ cõſecrarũt et quãdo beelphegvꝛ dedicarũt. vbi ergo ſůt qui
dicẽ audent ˖ peſtifer eft ille deus. hic piciꝰ atq; mitis. SEcce nãq;
gnatis videmꝰ ſanguĩbo oꝛbem redundaſſe. et tñ magnã in hoc
ope mißicdiã · maſuetudiĩe; dei fuiſſe aſſerimꝰ. Quapropi ut oſ⸗
rendat ſeipm eſſe cui eciã illa grata fuerũt. ꝗphie mẽcionẽ fecit · q

quãuis ad hoc ꝗꝓpoſitũ det̃a nõ ſit. hocipᷣm tñ ſigficant exp̃ſſit. Zed

que nã hec eſt ꝗphia immici homĩs domeſtici eiꝰ Pam cũ piter
tẽpoꝛibs iudeoꝝ acadẽt ut popul⸗ gpter ꝗphetas pſeudo ꝗꝓphetas

feinderet᷑ er omẽs diuiſi iſtos alij. alij illos ſequerent᷑. ¶ onebat
xpopulũ ꝗpheta dicẽs. NMolite credẽ in amicis nee ſper are in prin⸗
eipib;. cesinge quoq; tua te cuſtodias ne quitqᷓ; ſibi cõmittas.
Inimici enĩ homis ſũt · qͥ in domo eiꝰ ſůt. Hys vᷣbis gpheta oĩb⸗
reb ſupioꝛem facè onat᷑ eũ qͥ dicta eius eſſet ſuſcepturꝰ. Mec enĩ
mori ſed male moꝛi malũ eſt ideo dicebat. Ignem veni mittẽ in
terrã. qbo vᷣbis vult ſigficari magtudinẽ ac ardoꝛẽ caritatis quã
flagitat. Nam quoniã ipe nos min ĩ modü dilexit. Jdeo ſingu⸗
lari a nobis quoq; caritate diligi deſiderat. Hys quippe monicõib⸗
appłos ſił a muĩebat a ſblimioꝛes faciebat. Nã ſi a poſuũoꝛibs vx⸗
oꝛes vna liberi A pẽtes ꝓpt me cõtenment᷑ · qles opt; vos ee a qb
illi quaſi magiſtris fidẽ ſuſapiẽt MNec enĩ hee que pᷣdixi dura et
ardua vobiſcũ finẽ hẽbũt.ſ̊ in poſterioꝛes q́; tranſfundent᷑. Sicut
enĩ fũmam vobis attuli beatitudinẽ ſic ſingularẽ obediẽciã affec⸗
tuum a vobis poſtulo 3
Qui amat patrem aut matrem plus q́; me non
elſt me dignꝰ· et qui amat filium aut filiam ſuper
me non eſt me dignus. qui non accipit crucem

ſuam et ſequitur me non eſt me dignus
Vidiſti pᷣeipuã docẽtis auctoꝛitatẽ. Intellexiſti quomõ pats dei
filiũ ſe ee oſ tẽdit. cũ inber oĩba reb caritatẽ ſuã anteponè. Zed ͤd
de amicis atq; cognatis diſputo cum eciã animã tuã mea caritate
antepoſueris ꝓcul a diſcipuloꝝ meoꝝ nůo ait te ſupaueris. Quid
