ſuaſus videlicet abſte peccati ſe cõtempnabit lucratꝰ es fr̃em tuũ
non di xit ſatiſ factum tibi eſt.cũ hoc modo aĩaduerſum ee in ipᷣm
videatur ſed lucratus es fr̃em tuũ vt deſignaret ↄñiter vtq; ini⸗
micicias eſſe detrimeutũ. Mee diyxit effeciſ ti vt frater tuꝰ ſeipᷣm
lucraret᷑ ſed tu fr̃em lucratus es. Ita ſignificauit vtrũq; iact᷑am
feciſſe. alterum fr̃is.alterũ ꝗprie ſalutis. Jdipᷣm eciã cũ in mõte
ſedebat admonebat tum ipᷣm qui cõmiſit ad eũ cui fuit iniuriatꝰ
mittens.ſi enĩ munꝰ tuũ ad altare attuleris ait· ac ibi recordatꝰ
fueris quia frater tuꝰ aduerſus te aliquid habeat vade pᷣmo et re⸗
conſiliare fr̃i tuo· tum ipᷣm qui paſſus iniuriã eſt remittere ꝓxĩo
peccata inbẽs.dumittite namq; ait debi ta nr̃a ſicut et nos dimit⸗
timꝰ debitoꝛibus nr̃is. Mune vero aliũ quendam modũ induxeit ·
nee eum qui fecit· ſed eũ qui paſſus iniuriã ẽ· pmo reducit. Nam
quoniã non facilis qui fuit iniuriatus ad ſatiſfaciendũ eſt rubo⸗

ſeae
ſcen
ven
vino
tun
ſiaſin
zmiti
ſegui
donon

Mm
Mun
ſum qu
ſtendacte
tnediaue
nſns
Nogroyf
nedun
fugnlun
ſem
mnabr .

gurxn

iemtin

nmnnin

titer

wlni
Nal,
hg
un
Nogid
sin
ſani
ns
ns
ühmun
wſtn
Rat
wiaden⸗

nunw i
1ep ſon
neur⸗er ne
numo
mmamin
vmamer
nrne
sile dt
lerſiguin
wbient⸗l
g fen mi
naͤnin
nn i⸗
r ſeihn
änme
nitimmn/
iino
npnet
ſmiem/
ernunn⸗
zRü n
mus n

Giint

„

ae de decꝛe quodam impedit? eũ qui paſſus eſt ad illũ nõ tem

ſed emendacõis cauſu mittit.non enĩ dicit accuſa increpa. penas
petito. ſed argue inquit. Nam cũ ille ptim ira partim rubore qſi
vino ſopitꝰ non videat · opus eſt vt tu qui recte valeas ad egro⸗
tum pwficiſcaris et puato quodam indicio conſcituto rem ediunm
facilius inferas. Michil enĩ alind eſt arguere q; in memoꝛiã eiꝰ
pecata reducere ac ad eum que paſſus ſis exponere. Quod ſi recte
fit quaſi pars quedam defenſionis eſt que vehementer ad recõcili⸗
acionem impellit. Quid igit᷑ inqͥes faciã ſi durꝰ ac ptinax fuerit

Aſfume tecum inquit vnmnm aut duos vt in ore
duoꝛum teſtunmn ſtet omne verbum

Mam quãto ille impudẽcioꝛ atq; ptinacioꝛ fuerit tanto magis ad
emendacionẽ eiꝰ abſq; ira et moleſtia nobis ſtudẽdum eſt. Nam
er medicus cũ grauioꝛẽ viderit moꝛbũ · non deſiſtit nec moleſtia
oppreſſus deficit · ſed ferenda remedia diligenciꝰ ſe accingit quod
nos quoq; facere iubet.quoniã enĩ ſolus imbellicioꝛ viſus es· ad⸗
ieccione duoꝝ foꝛcioꝛ factus.argue delinquentem. wendis quia nõ
eius qui lacſſitꝰ iniuria eſt. verum eciam lacæſcentis vtilitatem
querit. NMam vere paſſus iniuriã. is certe eſ t·qui paſſione victꝰ
incubuit. Js inquã eſt qui moꝛbo captus laboꝛat.ꝗpterea ſepius
ſanũ illũ modo ſolũ · modo cũ alijs et ſi pertinacia obduratus eſt
eciã cũ eccleſia ad hunc egrotũ adducit. die enĩ inquit eccleſie quẽ
ſi eius qui patit᷑ cõmodum tantũmodo quereret certe non iuſiſſet
ſeptuageſies ſepeies penitenti eſſe remittẽdum nec tociens . tamq;
multos paſſionis emenda toꝛes ei ſtatuiſſet. MNune vero nõ ſemel
ſed bis atq; ter. modo ſolũmõ cũ duobus modo cũ pluribꝛ ad curã
illiꝰ te remittit ac de exteroiꝛibs quidẽ nichil tale pᷣcepit. Zed ſi qᷣs
inquit dexterã verberib tibi cedet maxillam ·ei alteram q verte ·
hie autẽ non ita ſed ſicut.paulus eciã ait. Quid michi et eos qui
exterius ſunt indicare. fr̃es autẽ.et arguere auerti inbet. et in
obedientes abſcindi vt ruboꝛe impulſi melioꝛes fiant · id ipe quoq;
hice facit. Nam cũ de fratby legem prmulget tres peccãti mgr̃os

atq; indices conſtituit qui doceant enarrent quecumq; in temu⸗

lencia ſibi petrata ſunt. Nam ꝙ ſi tu ipᷣe omĩa feceris atq; dixe⸗

ris doctoꝛibo tñ ſicut vinolentꝰ indiges· oĩm ſane ebrietate ita er

pm magis mẽtem ꝓturbat et annimũ in ſania furoꝛe q; repler
Quidem enĩ ſapiencioꝛ qᷓ; dauid fuit. ſed tñ cum racionis vires a
cupiditate tenerent᷑ · que qſi fumꝰ aĩm eiꝰ occupauerat. in pecca tũ

delapſus non ſentit. Ne ideo luẽna ſibi prophetica opus fuit. et
verbis que peram geſtam memoꝛiã reducerent · ꝗpterea eciã hie
ad delinquentem multos ac varios conducit. vt de iniurijs ſecum
oquerant᷑. Cur autẽ hĩc qͥ paſſꝰ eſt et nõ alij arguè er expoſtulare

precepit · qm pacienciꝰ hunc in quem iniurias iaculatꝰ eſt cui do-

loꝛem intulit quẽ oppreſſit laturus eſt. Non enĩ pariter equo aĩo

ab alio qᷓ; miuriam perpeſſo et cõtumelijs lateſſito expoſtulatꝰ ſu⸗

ſtinebit.pᷣſertim cũ ſolus ſit cum eũ arguat. Nam ſi qui penas ab
eo petere poſſet. Js de ſalute ipᷣiꝰ laboꝛat· maxime oĩm poterit eũ
placere vides non ſuplicij ſed emendacõis gracia id fieri · ꝗpterea
nullos ſibi teſtes inicio prebet. Sed ecum ie per ſe nichil effecerit ˖
neq; tũc multitudini cõmittendã rem precipit· ſed vnam aut ad
ſũmam alterũ addidit · quos ſi propter ſuã ꝓteruiam deſpexerit ·
tunc tandẽ ad eccleſiã offerendã rem cenſuit. Jra magnũ ſibi eſt
ſtudiũ ne ꝓximoꝛũ delieta niſi poſt pᷣmam et alteram admonitio⸗
nem efferant᷑. Quid autẽ ſibi vult in oꝛe duoꝝ vel triũ teſtiũ ſta⸗
bit omne verbum . habes iam teſtes inqiuit· opus abſte tuum ita
eſſe confectũ vt nichil quod ad te ptineat · reliquũ · eſſe videatur

Si autem eos non audierit dic eccleſie
Preſulibus ſcilicet ac preſedentibus

uod ſi eciam eccleſie non obedierit tibi ſit ethni⸗

tus et publicanus
LCu vero conſidera quomõ publicanũ ad exemplũ ſũme nequicie
ſemper poſuit. Jam eni ſupius dixit. NHonne publicani quoq; hoc
faciũt· ac deinde publicani precedẽt vos ait in regnũ celoꝛñ ideſt
qui valde improbitate condẽpn
queſtus iniuſtos excogitãt · qui
iſtũ cũ publicanis collocauit.ut cer
conſolaret᷑ et hunc merito perterret.
modo iſte punitur non certe · ſed audi que ſequntur

Q uecumq; aligaueritis ſuper terram erunt et li⸗

gata in celis
Mec di xit eccleſie preſuli · vlculis iſtũ conſtringe · ſed ſi ligaueris
ei qui doloꝛem ptulit totum permittens tũe hec vincula in diſſolu⸗
biha manẽt · patet ergo extremis iſtũ ſuplcijs eſſe vexandũ ſed
nulla culpa eiꝰ eſt qͥ detulit ſed totum crimen uwe in eũ qui perti⸗

te et illũ qui partulit iniuriã

nax in malignitate fuit reicitur. Aĩaduertis quo paceo duplici

atur. Nudiãt hee attende qui ſibi
fenus fenoꝛi adiaũt. Cum autem

Num igitur hoe modo ſoläů⸗

zune
bem
tum
Pn
tivie
vnt
jmone
rgoſa
aa tinde
pu
ſupert
esaß
tnesca
Alsde⸗
uateryn
gryrr w
heruͦ cum
maonise
nitchas⸗
ent⸗ gue
igituryl
at foſin
4 vioelia
lu wſulit
ſufiattbi
idigni er
Nen kni
wlens an
6duerfogee
poſroprn
pſeulaneai
ſeinpſſtbi
Wrontur.
munw
et onduang
pdbe 9ed o
wonndom
ue ſeßm .

8nne
un
nisleen
wlal
Araid⸗
eor⸗
ſaletin
iwuseb
wentch
lcharn.
uN
Wet
agüͤſbite
mürwrin,
ninüſe,
ℳr

renn⸗

Ane uuen
mg
cniaſt
nr guſbi
Cummmm
ürmund
RSZZ

un nr
r 4
en
„is
1*

hune neceſſitate vinciuit preſenti dio punicõe et futuro ſupplicio
hee minat? eſt· ne hec accidant ſj tum ne ab ercleſia eiciat᷑ metuẽs.
tum ut vincula tam terreſtria qᷓ; celeſtia refoꝛmidans micioꝛ fiat
Nam cũ her ſciat quãuis pᷣmo ingreſſu minꝰfecerit multitudine
tñ vicioꝝ conuictus iram foꝛtaſſe deponet. hac enim de cauſa non
confeſtim abſeindit ſed ad terciũ vſq; indiciũ progreſſus eſt ˖ ut ſi
pmo non paruerit obtemperet alteri · ꝙ ſi ſecundũ eciã ſpreuerit.
tercio ſaltem moueatur. Nt ſi hoc eciam neglexerit eterna ſupli⸗
cia tandem er indicium dei expaueſcat

Iterum dico vobis quia ſi duo ex vobis cõſen bint
ſuper terram de omni re quamcumq; pecierint fiet
eis a patre meo qui eſt in cel vbi enĩ duo ſunt vel

tres cõg regati in noĩe meo illic ſum in medio 0
Xiaduerte quẽadmodũ eciam hinc diſſidia cet inimicicias diſſol⸗
uat et puſilaminitatẽ omnẽ exterminet·et homĩes ad vnam con⸗
greget volũtatem non penaꝝ tantũmodo terrore ut iam vidimꝰ
verũ eciam hys donis que a caritate pvfluũt. Nam poſtea q; cõ⸗
tencionis extrema ſupplicia poſuit magna concoꝛdie premia expo
nit cũ a patꝛe qui conſenſu et caritate cõniũcti ſunt facile impe⸗
trent· quod petunt et ipᷣm xpᷣm in medio ſui poſſideãt · putas ne
igitur vllibi duos repiri conſencientes · puto ſane multis in locis
ac foꝛſan eciam vbiq; quomõ igitur a patre cũcta non cõſequnt᷑
qͥa videli cet młti ſint cauſe nõ impetrãdi. Nam aut in cõducibi:⸗
lia poſtulãt nee mirũ eſt ſi nõ exaudiũt᷑ · er ecũ paulꝰ? ille audierit
ſufficit tibi gracia mea · virtus enĩ in infimitate pficitur · aut
indigni exaudiri ſunt nec quidquã boni a ſeipᷣis offerunt cũ dñs
apłoꝝ ſimiles denotare videat᷑. Ex vobis enĩ inquit qui virtute
polletis qui euangelicam doct᷑nam recte vinendo cõplectimĩ. Aut
aduerſos eos qui ſibi doloꝛem intulerũt· vlcionem oꝛantes petunt
ꝙ oĩno prohibet᷑. Orate namq; ait ppvo inimicis vr̃is. Aut mĩam
poſtulant cũ nullam egerint penitenciam. Qua re potiri penitus
eſt impoſſibile. eciam ſi qui multam fiduciam ad deũ ha bẽt ꝓ eis
deprecentur. veluti ieremias cũ pvo indeis oꝛaret · audinit. Noli
oꝛare pwo ꝓpło hoc qm te non exaudiã. Si vero cuncta hee affuerĩt
er conducencia petas et inquantũ in te euangelicam vitam reipa
probes · er concoꝛditer atq; cũ caritate cum ꝓximo vinas. impetra⸗
bis oꝛando mĩa dñi · verũ eciam qm a patre meo dixit · ut vna cũ

patre ſeipᷣm quoq; poſtulata largiri oſtẽdat ſubiũxit · vbi enĩ duo

vel tres coongregati ſunt in nomiĩe meo illie ſum in medio eoꝛum
Monne igit᷑ ſũt duo aut tres in nomiĩe ſuo vſq; quaq; cẽgregati⸗
NKaro ſiquidẽ inueniunt᷑. Mon enĩ de onuentu ſunpliciter dixit
nec coongreſſum tmmodo querit · ſed pᷣmo iam urt di xi btutis opꝰ?.
deinde hoc ipᷣm exactiſſime ac diligẽtiſſume. Tale quippe eſt quod
dicit. Si quis ꝗꝓpter me principaliter caritate proxamo oniungi⸗
tuxr · ſecum ipe ſum ſi ad hot virtutis eciam opus adiecerit
Exhoꝛtacõ.Sexageſuna. ad carita tem et ꝙ caritas
propter xpm indiſſolubilis ſit que vero ſecularib⸗
Oritur cauſis cito diſſoluitur
Nune aũt cõplures videmꝰ alias quaſdam cauſas amicicie qrere
Mam alius amat quia readam at᷑. aliꝰquia honoꝛe afficit· ali⸗ qᷣa
vtilitati ſibi eſſe aut fore hoĩem putat · xp̃i vero cauſa difficilime
quẽquam inuenies qui amicum ut opoꝛtet diligat. ſed om̃es fere
ſeculariũ vinculo rerũ inter ſe vinciũtur. Non ita quippe paulꝰ
ſed ꝗꝓpter xpᷣm diligebat. quare quãuis nõ tantũ amabat᷑. q;tum
amabat. tñ qm wbuſtas amoꝛis radices iecit non diſſoluit cari⸗
tatem. Nune vero ſi omĩa diligẽcioꝛi cura ſerutabim amiciciaꝝ
efficiencia ↄmoda magis ſecularia q́; hoc inueniemꝰ ꝙ ſi qs michi
roteſtatẽ inueſtigandi concederet in hac multitudine facile oſten⸗
derem . ſed perſpicuum id erit ſi quis vigilanter inimicicia cauſas
inueſtigabit. Nam qui conducis citoq; inſtabilibus cauſis com⸗
pulant᷑ · eoꝝ coniũccio petua eſſe non poteſt · ſed vel oontempt vk
peccuniarũ iactura vel liuor uel gloꝛie cupiditas vel aliud huĩoi
amicicia diſſoluta diſſidiũ induxit · vbi ſi ſpiritalis eſſet radix.
nulla res ſecularis eã euellèt ea certe caritas qᷓ xi cauſa fundatoꝛ
firma ſtabilis atq; inuicta eſt· nec vlla re onquaſſat᷑.nõ obtree⸗
tacione· non periculis. non moꝛte· non alia re tempoꝛali. Pam ͥ
hac de cauſa diligit · nullo diſſidio diſiungerẽ qui enĩ amat · qm
readamat᷑ · ſi quid minꝰ iocundũ ab amio ad eũ pfectum fuerit;

finẽ amandi illio fecit. Qui vero xpᷣi caritate amicis cõglumnat᷑
nũquam ab amãdo deſiſtit. Ideiro paulus quoq; dicebat· caritas

nũquam excidit. Quid enĩ di cere poteris an qma honoꝛatꝰ abſte
Stumelie vicem honoꝛis loo retulit· an quia ꝓ beneficioꝛũ gracia
interfiere conat“ eſt. Sed ſi ꝓpter xpᷣm diligis. hec ipa ad maiorẽ
te impellunt caritatẽ · omĩa eni que ſeculares amicicias tollunt·

ſpiritalem confirmant amoꝛem · magis atq; ſtabiliũt· quo pacro

inquies.pmum.quia hic premia tibi ſparat amicus.deinde quia

nugi⸗
guipo
amp
nnueſt
gfiuf
ſrms
gu⸗ n
hn uo
fſunn
ſun 1t1
ſimine⸗
ineban⸗

diar di

lumndr
sden⸗
pmmiutun⸗
Uneace
autin n
1
ſe
nn n
tnumnmier
line⸗ üp
znch⸗ nan
engnde
Pondee
u guidr⸗
nuracſenm
ſegſtienie
wotnni en
dulgicn
wndtmlitgt
ifialis ero
ſiin rt
ammm in

Panitas
alunb⸗

wnrien
Kei W
än
an
mii n
nuren;
ünmtn
Vgiinn
miedn
umiamaln
s anisen
lonen'“
aiobub
aſerbir⸗
li funwt
ade
eimn
Gumfint
nascgum
dicchir eni⸗
wra
ntioriſt,
3 in unn
iaage
inen
N ſui

ſye / 52 C /2

magis indiget ope indiget tua qͥ ſic miſere affectꝰ eſt. Quaqpter
qui hoc amoꝛe ſpiritali diligit· non generis nobilitatẽ nõ preſtã⸗
ciam patrie · non excellentes diuicias· non deniq; quantũ redamet᷑
inueſtigat· verum eciã ſi odio habeat᷑:ſi coontempnat᷑.ſi int᷑ficiat᷑·
qm ſufficiens ſibi ad amandũ xp̃us cauſa eſt· ꝓꝑſeuerat in amoꝛe·
firmus ergo ac ſtabilis ſtat fixus et ĩmobilis ad xpᷣm reſpiciens
a quo inimici otemptoꝛes obtrectatores pſecutoꝛes qui nec videre
ipᷣm equo aĩo poterant ſumo amoꝛe cum maiore excogitare non
poſſumꝰ amati ſunt. Maioꝛem enĩ hoc amoꝛẽ nemo inquit habet·
quam ut aliquis aĩam ſuam ponat pw amictis ſuis. Et conſidera
qm eciam eos qui crucifixerũt ipᷣm qui ſũmo furoꝛe aduerſꝰ ipᷣm
inſaniebant. magno ſtudio curare conabat᷑. Sic enim ad pr̃em de
illis dicit dimitte eis · neſciũt qͥd faciũt et diſapulos quoq; poſtea
ad ſaluandos eos miſit· hanc igitur caritatẽ pmittem̃ et ad hane
quaſi ad exemplar reſpiciamꝰ ut pmitatoꝛes xp̃i facti tam pñnñcia
quam futura bona cõſequam· gracia et mĩa dñi noſtri ihu xpᷣi
Tunec accedens petrus diit · domme quociens pec⸗

cauit in me frater meus et dimittã ei vſqʒ ſepeies
Voniam magnum quid ſe allaturũ petrus putauit.
eiro quaſi gloꝛiabundꝰ vſq; ſepcies intulit. Nam
ſi ſemper frater meus peccat ſemper q; cũ arguatur ad
penitẽciam reducatur.quociens inquit remittere debe⸗

mus . an vſq; ſepaes · video enĩ vltro te illi ᷑minũ affixiſſe qͥ per⸗

tinaciter ĩ peccato pſeuerat cũ di xeris · ſit ceu gẽtilis ac publicanꝰ.
hine vero quẽ penitet: nullũ terminũ attuliſti cũ ſimplicit᷑ iuſſeris
ipᷣm eſſe reeipiẽdum. Quociens igitur ipᷣm feram penitẽtem · an
ſepcies· quid igitur facilis ac miſericoꝛs dominus
Non ſdico tibi vſqʒ ſepcies ait · ſed vſqʒ ſeptuageſi⸗
es ſepcies
Qua quidam oꝛacione nullũ oĩno nům poſuit ſed indefinite coõti⸗

nue ae ſemper ſignificauit. Nam ſicut millies infinite deſignat.

ſie qñ hic nùs dicitur plerumq; multa indefinite atq; indiſtincte

denotant᷑ . veluti cũ dicit᷑ qͥa ſteril peperit ſeptẽ · nõ ergo certo nuùo

indulgẽciam concluſit· ſed continuo atq; ſemper indulgẽdum eſſe
denotauit · quod et ſequẽti parabula confirmat. Nam ne videat᷑
difficilia et oneroſa imperare cum ſeptuageſies ſeptem dixerit cõ⸗
feſtim parabol am adiũxit ut et dietum cõmuniret preceptum et
iactanrem in oc deßmeret et facilitatem rei oſtẽderet. Quocirca

miam · quoq; ſuã in mediũ adduxit ·; ut hace collacõe faciliꝰ diſcas
eciam ſi ſeptuageſies ſeptem indulſeris eciam ſi cuncta ſumpliciter
proximo peccata dimiſeris tantũ quantũ aque ſtilla ingẽti mari
omparata· tantũ ymmo vero multo enam magis mia tua ab⸗

infinita dei bonitate diſtabit qua tu vehemẽter indigebis cũ vite

tue raciones in indicio relatur? ſis. Jdeo pabolam attulit dicens
Simile eſt regnũ celoꝛum ho mini regi qui voluit

ponere racionem cũ ſeruis ſuis · et cum cepiſſet po⸗
nere racionem oblatus eſt ei vnus qui debebat de⸗

cem milia talenta non habente autem eo reddere

inſſit eum dñs venundari et vxoꝛem filios eius
et omnia que habebat · ſed miſericoꝛdia demde dni

impetrata · cum vidiſſet conſeruũ cẽtum ſibi dena⸗
rios debentẽ aug ebat eum ac ſuffocabat · qua ex re
adeo commotus dñs fuit ut rurſus in carcerem eũ
coniecerit quouſq; vniuerſun debitum reddiderit

Perſpicis quantũ inter peccata et peccata diſerimen eſt · quantã

enĩ centum denari) a decem milib, talentis diſtant · tantũ vymmo
vero multo plus ea que in homĩem peccata diſtant ab hys que in

deum cõmittunt᷑ quod cum differencia perſonaꝝ · tum crebritate·
ymmo vero continencia peccandi pſpicitur. Nam cum peccantes
nos homo quiſpiam videat veriti a peccando deſiſtimꝰ. Cum aut

deus cottidie delinquẽtes pſpiciat nequa quã veremur ſed omĩa in
trepide facimꝰ atq; dicimꝰ · neq; hac racione ſolũ verum eciam et

ꝗpter collata beneficia honoꝛis gracia quo dininit? pditi ſumus
aduerſus deum delicta grauioꝛa reddunt᷑. Xe ſi vultis laaus quõö
decem milia tolenta vmmo vero multo plura ſunt que aduerſus
deum delinquim? explanare conaboꝛ. Quod quãuis timeam ne aut
hys qui ad nequiciam pronioꝛes ſunt· quiq; continue in luto pec⸗

catoꝛum inuolui deſiderant maioꝛem licẽciam prebeam · aut temp⸗

acioꝛes indeſperacionem inducam · ut velut diſ cipuli dicant · quis
poteſt ſaluari · faciã tñ ut qui attente audiũt hũilioꝛes ac tucioꝛes

conſtituant᷑. Nam qui moꝛbo laboꝛantes incurabili non dolent⸗
eciam ſine hac oꝛacione a deſidea ignania ſua non recedent. ſi
ed am huic maioꝛes cauſas contempnendi arripient· nõ moꝛs pw⸗

fecto verbis. ſed amencie ſue culpa erit attribuenda. Nam oracio

udun
nodera
lence v
t itd
in vie
Kufmn
luni⸗
mnic
hhisunt
ſilt gerr
ſhuͤpiner
ſnuit 4
futt tor
uiret⸗n
nmenat
atunt,/
n Ubene

tdprru

ſtlis ern
funtdiod.
Pehütn
eiſs berede⸗
liatus eit⸗
igit vſttr
owwen putze
dndignus
re negn
dwonde
Ppmafen
venppisz ie
norninp
wo ſoli ſex
☛
ſnibhen ab⸗
uoeräktd⸗
wlinnene
uinginreer
ſgnam)
Mmndit

A
Wirr
Fünm
Aß,
aͤn

4

lrien
Awn
N
d
ſbin

naen

NN
it i
meimd
bhys un

neenuN,
m NNNE

(mmaite

enuin
mt

Penimm

tms
mudunin
man ent
ſinam
wnbn
iN „

*

quidam hec et repmere a cõpungere actẽcioꝛes fa cile poterit· et qui
moderate viuũt cũ magnitudinẽ peccatoꝛũ intellexerint et peni⸗
tencie vires didicerint magis pwficient · dickdum michi ergo eſe
et ita dicendũ ur qcumq; aduſus deũ cõmittimus et q̃cũq; cõiter
in hoĩes exponã.que autẽqꝗpria ſunt vnuſquiſq; ꝓ ut ſibi cõſcius
eſt a fferat atq; cooniũgat.ſed prius beneficia erga nos dei breuiter
pereurrã. Que igitur ſunt beneficia. Creauit nos atq; produyxit
cum nõ eſſemus oĩa que vident᷑ celũ · terrã · maria · aerem queq;
in ipis ſunt omĩa aĩalia plantas ſemĩa cauſa nr̃i efficit. Neceſſe
enĩ eſt ꝗprer infinitã reꝝ multitudinẽ capita ſolũ tangere · aĩam
nobis vinentem inſpirauit ac ſolis talem aĩam codidit paradiſũ
plantauit auxiliatricem dedit. cunctis irracionabilibs prepoſuit.
gloꝛia et honore cꝛonauit. Cum vero ingratus in benefactoꝛẽ hõ
inueniret᷑. maioꝛibꝰ eum donauit muneriba.non enĩ ſolũ conſide⸗
randum eſt quia ex paradiſo eiecerit · ſed quid inde quoq; lucri ſe⸗
cutum eſt. Nam poſtea quam e paradiſo eiectꝰ eſt et poſt in mu⸗

nera illa beneficia et varias atq;- mirabiles diſpenſacis filiũ qdd
ſuũ ad preuaricatores miſit celum eis recluſit paradiſũ reſerauit

filios ex ingratis atq; inimicis effecit. Quare opoꝛtunũ eſt eciã
nunce dicere. O profunditatẽ diuiciaꝝ et ſapiencie cgnicõis dei
pvebuit nobis in remiſſionẽ peccatoꝛũ baptiſmũ eripuit · a ſupli:

cijs· heredes regni conſtituit· infinita ſincere credẽtibus bona pol⸗

licitus eſt· manum poꝛrexit. Spᷣm in coꝛda nr̃a infudit. Quomõ
igit᷑ poſt tot tãtaq; ſponte ſua nobis collata affici nos erga ipᷣm

opoꝛtʒ putas· ne ſi ottidie ꝓ eo qͥ nos tam mirifice amat moꝛiem̃

coondignas poſſe referre gracias· vmmo vero mimmũ quid debiti

reddere nequaquã. NMam ſi hoc eciam faceremꝰ ad vtilitatẽ nrfam

id redundaret. Cum vero ſic affici deberemus quo nõ pacto erga
ipᷣm affecti ſumꝰ. cottidie ymmo vero in horas atq; in momenta
tempoꝛis leges atq; pᷣcepta ipᷣins otẽpnimꝰ. Sed nolite owo· ſi libe⸗
rioꝛem in peccantes higuam dimi ſero iniquioꝛe aĩo ferre · non enĩ
vos ſolũ ſed me quoq; ipᷣm accuſ abo.vnde igit᷑ vultis incipiam a
ſeruis an a liberis- an a militib a puatis a viris an fennnis a
ſenib an ab adoleſ centuł· a q̊ etate.a quo gne· a qua dignitate. a
quo artificio. vultis a militantib exoꝛdiar. An igit᷑ parum iſti

delinquant cum in dies atq; horas cõtumelienter · maledicant. o⸗

uinciẽter. ex alienis dicent᷑· calamitatib. rapaces lupos imitẽtur
nũquam a delinquendo deſiſtant. niſi quis abſq; vndis maria eſſe

contendar · que enĩ paſſio ipos non turbat· aut que nam egritudo

aĩam eoꝛum nõ obſidet· o qualib: inuident et inuidentes mirifice
ſe apud eos oſtẽtant ſubiectus auariſſime vtunt᷑ hys qui alicuius
cauſa coacti ad eos quaſi ad poꝛtum refugiũt. tamquã hoſtes in⸗
ferunt᷑. Quod apud eos rapine · quot obtrectacões atq; caupona⸗
ciones ſunt.quot ſᷣuiles adulaciones· quot mendacia- quot male⸗
dicta · ſed ad ſingula ſingulas leges xp̃i opponamꝰ. Qui dixerit
fr̃i ſuo ſtulte reus erit gełẽne ignis.qui mulierem ad concupiſcẽ⸗
ciam inſpexerit · iam eam in code ſuo mechatꝰ? eſt. niſi qii ſe hu⸗
miliauerit ſicut paruulꝰ non intrabit in regnũ celoꝛũ · iſti vero
timoꝛem atq; arroganciam aduerſus minoꝛes ut eos vehemencius
timeant magno ſtudio exercent ac omni atroci fera crudelioꝛes in
eos inueniũtur · nichil pvo xpᷣo oĩa ꝓ ventre pro queſtu · ꝓ vana
gloꝛia faciũt.putas ne poſſe nos oracione delicto eoꝛum recenſere
Quis poſſet detracciones quibus vtunt᷑ verbis cõſequi quis pv⸗
fuſiſſimũ riſum.quis impoꝛtunas contẽciones· quis turpiloquia
MNam de auaricia nichil dicendũ eſt. Et enĩ quẽadmoð inheremo
educati monachi. nec quid ſit auaricia ſciut. Ita et iſti auariciã
ignoꝛant quãuis alio quodam quã illi modo. Nam illi qͥa longe
a moꝛbo abſunt · iſti quia valde huiꝰpaſſionis ebꝛietate ocupant᷑.
nec ſentire quidẽ moꝛbũ hunce poſſunt. Sic enĩ hoe viciũ expulſa
virtute aĩm ipᷣoꝛũ detinet ut ne crimen apud inſanientes illos ee
videat᷑. Zed hys omiſſis iam ad alios moderacõꝛes veniamꝰ. Age
igitur oppificũ genꝰ qui maxiĩo laboꝛe atq; ſudoꝛe ſuo iuſte degere
vidẽtur diligẽter inueſtigemꝰ. verum et iſti quia parũ ſibi ipᷣis
attendant multa de laboꝛibs ſuis colligunt mola.vendendo enĩ ac
emendo complures iuſtis operib iniurias cniũgunt · iurant.· de⸗
ierant· menciũtur · ac ut multa poſſideant totos ſe negocijs ſecula
ꝛibus tradũt.et terre affixi · omĩa ut peccunia creſcat faciũt · nul⸗
lam curam de pauperib, hñtes · quid dicam de maledietis ac contu⸗
melijs eoꝛum de fenoꝛe de cõmercijs que moꝛe cauponũt peragunt
Quid multa non alia re magis q́;ᷓ impudẽcia dicant᷑ · verũ iſtos
quoq; ſi vultis omittamꝰ.et ad locupletes qui agroꝝ fetu diuici:
as aquirunt · quiq; ceteris inſtioꝛes vidẽtur deueni amꝰ · quoꝛũ in
inſticia tanta eſt· ut ſi quis penitus inquirat nichil pene iniuri⸗
oſius inueniat · quomõ enĩ miſeris vtunt᷑ agrilis. nonne hũa⸗
nius multo barbari eos tractarent · fame namq; tabeſcentibus et
per totam inſudantib: vitam intollerabilia non erubeſcũt veeti⸗
galia imponere ac onera Alaboꝛes cottidie maioꝛes afferri .ſicuti

aſinis · ymmo vero quaſi lapidibs cꝛ poꝛib illoꝝ abuti · nee reſpi⸗

wenſen
nilerebil
viglit
as
wumcnti
Nnucon
fnini viu⸗
cgnuidvinet
exwilis
Negetliüc⸗
cdris en
medieuti
nutritter
ſuns atoibt
Quarour
gli e amt

(ſerch⸗die

gros ſchn⸗
pulus
Vuset.
agroru dis
omli ywbe
ſalen binen
Rekenndee
iunglerin⸗
eid WRDWäl
Msqmnon
Oblnndeni
Rner piſa
Alams ſte
nkrtilſire
legt
tiym Rintri
oinnan
newendrit e
ne knaoni
Aum obnn
ſtepe nor

Eniifin
tüging
iwmn
Paanpon⸗
guot male,
Uuidinent
nnaiſch,
gun ſehn;
iſa vero
temmans
Worsin
iwpymt
mnnenen
uqusd
Seullogui
winermo
ſa aumidi
liis bnge
1 N
eddl
nns oe
um M.
iuſe eyet
mi ſbi in⸗
nenwenit
urmt⸗N⸗
Feslenli
eiaairen,
es end,
mir wragen
ni wͤlt⸗
npfmu
ium /in
imin
ntemmot
micimn/
in /iun
Ga'N cpr⸗

rare quidẽ concedẽtes. ſed ſine ager quitquã produxerit ſiue non.
eodem ſemper exigunt modo. nichil eis concedentes. Quare quid
miſerabilib: excogitari poteſt.tota hyeme laboꝛãt frigdꝛe hymbre
vigilijs contriti nee vacuis ſolum manibus· verum eciam multa
debentes recedunt. Ceterum oĩm fame ac naufragio procuratoꝛũ
toꝛmenta exacciones et ᷣuitutem intollerabilẽ refoꝛmidãt.Quis
negociaciones cauponacioneſq; ipᷣoꝛũ enarrabit ingẽcia ipᷣi ſudoꝛe
hominũ dolia replent nec vrceũ domũ afferre illis pmittunt. ſed
qtquid vinea protulit in cella condunt vinaria. St argenti aliqᷣd
hac de re illis ꝓiciunt· fenoꝛis in audita ex cogitacõis genera que
nec gẽtiliũ quidem legibus compvobant᷑. mutui litteras maledie⸗
cõnis plenas conſcribũt. Non enim centeſimam tociꝰ partem. ſed
medietatẽ flagitãt · cũ ille qui ſoluit et vxorem habeat puulos
nutriat et homo ſit.Quod q; maximũ eſt tam aream q; torcular
ſuis laboꝛibus impleat quoꝛũ illi omĩ nichil oino cogitare volũt
Quare opoꝛtune prophetam ut exclamet induxerimꝰ. obſtupeas
celũ et hoꝛreſte terra quia inferarũ moꝛes hnmanũ genꝰ detruſum
eſt· hec cũ · dieo non artes non agriculturam non malidiam non
agros· ſed nos ipſos vitupero. Nam et coꝛnelius centurio erat et
paulus quo artificio eciam predicãdo
vſus eſt. Dauid quoq; rex fuit. Et iob locupleti ſſimꝰ et multoꝛũ
agroꝛũ dñs· nec hoꝛũ aliqͥd umpedimento illis fuit ad virtutẽ·que
omĩa probe tenentes. decem milia nobiſcum tollenta vertẽtes.
ſaltem hine videam ut pauæa illa et vilia prpeimis remittamus
RKeferenda enim nobis racio eſt de mandatis que nobis cõmiſſa
ita negleximꝰ vt nõ poſſumꝰ integram de omibus reddere rõem
ac ideo bonam atq; facilem ad ſatiſfaciendũ nobis viam prebuit
Deus qua omia nr̃a debita poſſumꝰpſoluere.Que nam hec via.
obliuio eoꝛũ oĩm que aduerſus te a fratre tuo cõmiſſa ſũt.Quod
vt recte ꝑdiſcas oꝛdine progrediens totam hanc parabolam audi ·
Allatus eſt enĩ inqͥt debitoꝛ decem miliũ tollentoꝝ quo nõ habẽte
reddere iunſſit eum vendi et vxoꝛem filios eiꝰ. Cuius vei gracia
die queſo · non ex crudelitate certe nee quia inhũanus eſſet· cũ ad
ſeipᷣm detrimẽtũ rurſus vedũdaret e ſeruis enĩ ſuis debitoꝛ fuerat
ſed qͥa in credibili cura illiꝰ deuĩctus hac cõminacõe ad ſuplicandũ
ne venderet᷑ adducebat. Nam ſiqpter debitũ feciſſet. nõ annuiſſer
ſane peticioni debitoꝛis nec vniuerſo ipſum debito condonaſſet ·
Quam obrem igitur antequam radio ſibi oblata eſſet debitũ nõ
dimiſit · vt non ignoꝛaret ſeruus quot quantaq; ſibi remi tterent᷑

—

queꝝ notieia erga conſeruũ micioꝛ fieret. Nam ſi debiti magni⸗
tudinẽ et mirabilem indugencie modũ re ipᷣa expertus conſeruũ
augebat ſi tantopere non fuiſſet caſtigatus. quo crudelitatis non
irruiſſet· quid autem calamitate oppreſſus ait

Pacienciam habe in me et omĩa tibi reddam. mi⸗
ſertus autem do mmus ſerei illius dymiſit eum et

debitum ei duniſit
Poerſpexiſti rurſus mirabilem exa ggeracõem miſericoꝛdie. dila
cionem ſolũmodo tempoꝛis ac pwꝛogacionẽ quandã ſeruus poſtu⸗

lauit. Ille autẽ multo magis q; pecijt videlicet tociꝰ mutui dona⸗

cionem vltro prebuit. Ita patet voluiſſe ipᷣm tñ non pus id facè
niſi debitoꝛ ſupplicaret vt donũ non mõ ſuũ. Werum eciã peticõis
illiꝰ eſſe videret᷑ quod fect. ut coꝛonam quoq; ſeruus conſeqretur.
totũ tñ ad dñm merito refertur nã et ſi ꝓcidit debitoꝛ atq; roga⸗
uit.ex cauſa tñ indulcie vniuerſam rem dño attribuĩ videmus.
qmotus enim mia dimiſit eum nec antequam ſupplicaret ut cum
videret᷑ aliquid ipᷣm quoq; feciſſe non maioꝛe confũderetur ruboꝛe
utq; calamitate ſua peꝛduetus facilis ad ignoſcendũ conſeruo fièt
ſed ad hoc vſq; probs ac placens fuit. Mam nec debitum negauit
et redditurũ ſe vniuerſum ꝓmittens procidit atq; oꝛauit a quaſi
vt delinquentẽ ſe cõdempnauit cũ magni tudinẽ peccati non igno⸗
rauerit. Que vero ſequntur indigna oĩno poꝛibus ſunt. Nam
cũ exiſſet inquit nõ multo tempoĩr poſt · ſj cõfeſtim bñficij magtu
dinẽ añ oculos adhuc habẽs · tãäãto mun? tãq; libalitate dñi abuſus
Cũ enĩ inueniſſet vnmm conſeruoꝝ ſuoꝛũ qui ſibi

cẽtũ denarios debebat ſuffocabat dicẽs redde qð debes
vidiſti hũanitatẽ et mĩam dñi · vide nunc inauditam ſerui eru⸗
delitatem. Audiatis hec quicumq; peccuniaꝝ gr̃a ſimilia indies
cmittitis nam ſi in peccatis id fieri non licet · quanto minus in
peccunijs licebat.quid autem ille conſeruus

Pacien ciam habe in me et omnia reddam tibi
Nam verba quidẽ ipᷣa veritus eſt quibs ſalutẽ acquiſiuit.his enĩ
ipᷣe dietis mille talentoꝝ debitum euitauit. Ita nec poꝛtũ quidem
ognouit quo tutatꝰ ananigio euaſit nec modus ipe ſupplicacõis
ad mĩe dñi memoꝛiam eum reduxit ˖ ſed omĩa illa crudelita te ac

auaricia oblitus omiĩ fera ſeuiꝰ in conſeruũ inſiliebat.quid facis

homo non ſentis aduerſus teipᷣm mucronem adigere ac ſenteneã

xfnun d⸗
neninitn
glebatec
dnmpfiu
oino indut
eni itya
mmaodin
disaute
ilitibiq
temierie
Xitduerne
aitquur⸗
non iße nu
neguan on
opwmutenin

vident owrn

Oraueeronon⸗
Pniſoniern
mſtanitſe

faruges. .

ſtennir diüger
ſuphaßs ine
multleuins
milia tilenta
Quund yer
ung inpnwbuͦſ
icbistnitere⸗
tupan nenint
duerſus nos
Nciknis e
non pwxim
dlinquenni 4
veronon itz.
dit enl kumq
mn kenefß n
nis Srquiin⸗
wnenmilgi⸗

Wdm
Mindn

nitame

notiedil
ſnns pfuu⸗
munuidn⸗
Niusdi
meipechs
ncnltinnn⸗
atywen
bui vienus⸗
lentt ut aum
menr nulore
nlerno fitt
wun gwnr
anin gn
an ign⸗
us un, un
hiſ, nuen
urdiihuſis
ri guiſbi
ec es
emſenrn,
nimiis id
An minvs

vmthki
aniftit hli
nee pri un
s iße igiut⸗
Aunrintn
ittr is
mrrimmal

et munꝰ dommi reuoeare · ſed ille nichil hoꝛũ ogitauit nee rei ſue
meminit nec vllo modo remiſit. St certe nõ equali de re iſte ſup⸗

plicabat· cũ pro talẽtis hie decem milibs· alter autem pro centum
denarijs ſupplicauerit · et ille onſno ſe proſtrauit · iſte dño · et cui
oĩno indultũ fuit. Js nec pwꝛogacionẽ quidem cõceſſit · vinculis

enĩ atq; carcere ipᷣm oppreſſit quod alij conſerui nõ ferentes totam

rem ad dñm retulerũt qui nichil debebãt · quid igitur deus faciet
Dũñs autẽ nequã inquit ſerue · omne debitum di⸗

miſi tibi quoniã rogaſti me· nõne eig o opoꝛtuit et
te miſeri conſui tui ſicut et ego tui miſertus ſum

Xiĩaduerte q; mitis ſit dñs quaſi cnſtitutꝰin iudicio ſatiſfaccõʒ
reddit quare donacionem illam vnmerſam reuocauit vmmo veꝛo
non ipᷣe reuocauit.ſed ille qui accepit euertit. Quid eni ait ·˖ ſerue
nequam.om̃e debitum illud di miſi tibi quia wgaſti me· nonne
opoꝛtuit eciam te miſeri cnſerui tui. Nam et ſi dura hec res tibi

videret᷑ oportebat tñ et lucrũ iam acquiſitũ a futurũ perſpicere·

Graue et onoꝛoſũ preceptum bhoc eſt · ſed opoꝛtet masmink quoq;
pᷣmij conſiderare. nec illud tecum ſolũmodo vertas quia
triſtauit· ſed tu cũ magis deum offendiſſes ſola deßcacſone recon⸗
ſiliatus es. Quod ſi tibi oneroſum ac durũ nimis eũ qun te cõtri⸗
ſtauit diligere videretur. ſed multo magis oneꝛoſius eſt gehenne
ſuppliceis ineternũ toꝛqueri · q; ſi illi oppoſuiſſ es cognouiſſes ſane
multo leuius hoc quam illud atq; faciliꝰ eſſe. Et qñ quidem decem

milia talenta debebant᷑ non conuiciat“ debitoꝛi ſed miſertus fuit

Quando vero aduerſum cnſoꝛciũ crudelitatẽ exercuit · tũc nequã

atq; improbũ ſeruũ appellauit. Audiamus qui aliena rapimus.
nobis enĩ hec quoq; dicunt᷑. Audiamus omnes qui crudelitate oc⸗
cupati neminẽ miſeram. Xudtiamꝰ inquã quia nõ in alios · ſed
aduerſus nos ipos ſeuiciem exercemꝰ. Quare cum pecati alieni

recoꝛderis cægita tibi ipi non alij detrunentũ inferre. Tua enim
non proxim peccata in falcem colligis. tu quidẽ quitqᷣd adůſus

delinquentẽ operatꝰ fueris in pᷣſenti vita ·et vt homo facies deus

vero non ita ·ſed maioꝛibs ac eternis te ſupplicijs puniet. Tradi⸗

dit enl eum ait donec vnmerſũ debitum perſolueret ideſt ad perpe

tuitatem eũ ſupplicij tradidit · nũquam enĩ redditurꝰ eſt. Nam

qm beneficijs melioꝛ fieri non potuiſti · reliquũ eſt vt pena toꝛque⸗
aris. St quãuis cariſmata hec dona irreuocabi lia ſint · tantum
tamen malignitas valuit vt hanc qꝙᷓ legem ſuꝑauerit. Quid igiẽ

ille te co⸗

deterius memoria peccatoꝝ ac vlcione que tot tantaq; diuina dona

euertere poſſe videat᷑. nec quietus.ſed ira cõmotus eum tradiclit.
Quando enĩ vendi eũ iuſſit nulla ira fuit in verbis ideo nee ven
didlit. Nunce autẽ hec ſentẽcia non parua cũ moleſtia ad ↄpunccõʒ
atq; ſuppliciũ terminat᷑.Quid autẽ hec parabola ſibi voluit

Sic ait faciet vobis pater meus ſi non dimiſeritis

vnuſquiſqʒ fratri ſuo de decoꝛe veſtro peta ipſoꝛũ

Mon di xit pr vr̃ · ſed pater meus. Non eni digni ſunt iſti quoꝝ

pr̃ deus vocatur cũ ita nequã ſint· vt omines odio pſ equantur.
duo en hinc eũ querꝰ diligẽter aĩaduerte ut et nos ipᷣos peccãtes

culpemꝰ et alioꝝ peccata dimittamꝰ. ita hoc poſtremũ gpter alten

facilius redclit. Nam qui ſua cœgitat ad dandam conſeruo venia
non oꝛe ſolum ſed coꝛde facilioꝛ eſt

eciã oꝛare pro perſecutoꝛibus et inimicis debemus

Mon impellamꝰ ergo aduerſus pectoꝛa nr̃a mucronem · nunquã

enĩ tantũ tibi doloꝛis offerre aliꝰ poterit · quantũ ipᷣe tibi ſi reor⸗
datus ne kindieram queras aduerſus teipᷣm ſniam. uudicis at⸗

trahas. Nam ſi vigiles atq; philoʒopheris. in illius caput.totũ

. 7„ 1 ₰— *
ma lum retoꝛquet᷑ ac iße non tu male padet᷑. Sin vero moleſte ac

grauiter feras.· tunc non ab illo ſed a teißo detrimenro afficieris.
Moh ergo dicere obtrectauit et calumpniatus eſt michi a mille
intulit in omoda. Quanto enĩ plura dices tanto re ipᷣa bñfa ctoꝛẽ
ipᷣm oſtẽdes qui cauſã tibi prebuit ut tuoꝛũ poſſis pecca toꝝ ſoꝛdes
detergere. Ita quo micioꝛes ille iniurias in te iaculatꝰeſ t· eo ma⸗
ioꝛis indulgẽcie tibi cauſa conſtitutus eſt. Nam ſi voluerimus.

nemo nobis vmquã iniuriari poterit. ſed cũ inimici ſint pceipua

tñ nobis conferũt lucra. Cur de homĩbus tantũ loquoꝛ cũ dyabol⸗
quoq; ipᷣe quo nichil puicioſms non paruas nobis appobacionis

cauſas afferat. quam rem iob ille manifeſtam omiĩbus fecit. JZi

eꝛgo dya bolus ocaſionẽ cꝛone prebuit· cur alios inimicos foꝛmi⸗
das · perſpice igitur quot quantaq; lucꝛeris ſi equo aĩo oppreſſiões
inimiꝝ tuleris· pmo q; maximũ eſt · peccatoꝛũ remiſionẽ. deinde
pa cienciã atʒ pſeueranciã laudabilem. Cerao manſuetndinem et
humanitatem. Nam qui neſecit aduerſus inimicos iraſci. multo

magis amicis erit com modioꝛ. Quarto quia pwcul ab ira tran⸗
quillo ſemper animo viues. cui rei quid vmquam cnferri poterit

