diſſoluta eſt iam omiĩs vis ipoꝝ atq; eoꝛrupta. Si ſathanas ſath⸗
anam piciet nõ dixit ſi ſathanas demonia · ſed ſi ſathanas ſath⸗

anam ut magnã inter eos concoꝛdiã oſtendet. in ſeipm auũt reg⸗
num diuiſũ ait · quoniã qʒ diuiſũ eſt imbecillius factũ diſpergiẽ ·

diſperſũ autẽ atq; diſſolutũ quã vim habebit· ut alios poſſit eicẽ ·
vides quãto riſu digna eſt hec accuſacio qᷓ́; furioſa q; repugnaäs.

Im poſſibile enĩ eſt ut ſimł quiſq; magna potẽcia munitꝰ demões
expellat et ꝗpter hoc ipᷣm poſſit· ꝗpter quod ᷣſtructas iã eſſe vires
ipᷣius opteret.a hec quidẽ vna ſolucio eſt. Altera vero illa que de
diſcipulis dicit᷑ nõ enĩ vno ſolo argumẽto. ſz altero atq; tercio nõ

nũquã futiles racões diſſoluit multis modis volens unpudenciã

eoꝝ eyxtund · ſie et de die ſabbati feciſſe ipm videmꝰ tum et dauid
regem in medi ꝓduxerit et ſacerrdotũ fa etũ nõ tacuerit et ſ crip⸗
turã teſtem citauerit dicentẽ. Miſicꝛdiã volo et nõ ſacrificiũ ac

deniq; cauſam ſabbati adduxerit quomõ homĩs cauſa factũ fuie-
pariter igit᷑ eciã hic ſecundũ ſatiſfaccõneʒ multo qᷓ pꝛimã clarioꝛẽ
ſubiñ xit dics. Si ego in belzebub demonia eicio filij veſtri in quo

eiciũt.pſpicis eciã hic q; mitis ſit ſermo. Mon enĩ di xit diſ cipuli
mei aut appoſtoli ſed filij veſtri · ut ſiquidẽ ad eandẽ cum illis anĩ
nobilitatẽ venire velint magnam huie optunita tẽ atq; occa ſionẽ
nauciſcant᷑. Si autẽ ingtitudine ac ſopoꝛe mentis in nequicia p⸗
maneãt nulla ſibi racio ad excuſacõʒ relinquat᷑. CTale igit᷑ eſt qů
dicit᷑ ſi ego ĩ belzebub eicio · appoſtoli ac diſ cipuli mei ĩ quo eiciũt.
Eepulerũt eni iam et diſcipuli demõia poteſtate illis a xpᷣo data
nec ipos crimĩabant᷑. Non enĩ rem. ſj pſonã pſ equebant᷑. ut igit

oftenderet ea que aduerſus ipᷣm aut dicebãt aut cogitabãt et ſola
inuidia ꝓficiſci appoſtolos in mediũ ꝓduxit. Nam ſi ego ea rõe
demonia expello qua ſuſpicamĩ multo magis illi qui a me ptatẽ
ꝓiciendi acceperũt de quibs cũ nichil tale vmq; ſuſpica ti ſitis· quõ
michi a quo illi qui hanc graciam habuerũt moleſti eſtis · nich il
tale in ipos ↄferẽtes. Qua de re nõ euadetis ſuppliciũ ſed cruciatu

maioꝛi toꝛqueb imĩ ac ideo ſubiũ xit ipᷣi veſtri erũt iudices · nã qm

a vobis ſunt eiuſdẽ legis atq; diſcipline a tñ michi paruerũt non
eſt dubiũ quin dẽpnabũt vos a quibꝰ cõtra et dictũ et factũ eſt

Kut facite arboꝛem bo nam et fructꝰ eius bonum.·
aut facite arboꝛem malam et fructũ eius malum.·
Ex fructu enim arboꝛ cog noſcitur

Vrſꝰ alit᷑ ißos ↄfũdit nec ſibi ſatis ſupioꝛes ſũt ſdar⸗

gucõnes·qʒ nõ facit ut ſeipᷣm a culpa deſfendat. Suffe⸗
ciſſent enĩ que iã dicta ſũt · ſj emẽda cõeʒ eoꝝ ſedulo fãt
TLale igit᷑ eſt qʒ dicit · nemo vr̃m curatos repñdit nee
malũ eſſe auſus eſt eis dicè a demone liberari. Nam et ſi valde te⸗
merarij erãt· nõ fuerãt tñ id dicere auſi ·quoniã ergo opibo quidẽ
nõ detrahebãt · opeꝝ autẽ auctoꝛẽ dyabolũ nũcupãt.oſtendẽ voluit
quia et pᷣter ↄnẽs hoĩm cœgitacões et cõtra cõſeq̃nciã ven· ealũpnia
et obtrectacõ illa eſt· et certe inaudite videt᷑ eſſe impudencie qð nõ
maligne ſolũ cogitarẽt ſj ea eciã gitarẽt q̃ ↄñir hoĩes cõcipẽ atʒ co
gitare nõ ſoleãt. Tu vero pyẽde q; ꝓcul a ↄtẽcõe ſit.nõ enĩ dixit
arbitremĩ arboꝛẽ bonã qm fruetus eius bonus eſt.ſed vltra q; dici
poſſit oꝛa coꝝ obſtruit · tam mãſuetudint᷑ ſuã q; impudenciã eoꝛũ
apiens · dicit enĩ ſi opera mea repᷣhendẽ vultis nichil ꝓhibeo dum
nõ ↄſtanter neq; ↄſequent᷑ id faciatis.Sie enĩ maiĩfeſtius q̃ſi com⸗
pediti teneri poterãt · ſi oſtẽderent᷑ clara mimmui impudent᷑ ↄfundẽ.
MNam er maligne agitis inquit nec ↄſeq̃ncia ac cherẽcia ſibiipis
et cogitatis et dicitis. Arboꝛ enĩ a fructu · fructus vero ab arboꝛe
dignoſcit᷑. Nos autẽ cõtrariũ oĩno facitis. Nam cũ arboꝛ fructꝰ
ſui cauſa ſit·.et fructus arboꝛis pᷣbeat ↄgn icõeʒ ↄſequens erat·aut
eciã opera vepꝛehẽdẽ · quoniã nos accuſatis. aut ſi opera laudatis.
nos quoq; operũ auctoꝛes omis crimĩs ducè · nũc autẽ cntra oĩno
facitis. Nam cũ nullo modo fructui ideſt opibs quiciari poſſitis
demomacũ me appellatis qui arboꝛis locũ in hac ſiłitudiĩe teneo · qg
extreme demencie eſt· hoc iam eciã in ſupioꝛib appꝛobauit dicens ·
quoniã nõ poteſt arboꝛ bona fructꝰ malos facè: nec ecõtra. Quare

aer omin⸗
wis noͤſe .
ies vipetti⸗
cacnrſiteſt
vos arten ſit
noͤſ malt lon
menti loc nn
tum dare iit⸗
gactont ⸗
An eguiſt
wuds n
igiofender
ciuntce iß⸗
buitet nobil
ſpenn
hientisni
dat/auis no
auin e ſt⸗nen
iAwgnnd
Awcas
pranitan A
picani maift
ſeudet. Pune
i wbiems ſu
mulgis jeyta
Pintti ioßs
itnndim?faalt
Ormeingui
bonnbohla
Eignamg
tlündunin
migte aa
guemͤſednane
mnms neingn

lret
ſias
u mint
an ſnt
ids nic
iſoangtn
bic ni
ruerit non
nficitſt

DWrwn⸗
sSWaN

gions ſüttin

r. Sun

ſenul fit
npiitnr
eſwlx,
id
wWRwNas
dli
muxme
caeine
e,neniditt
bylemdin
urmii tai
ſticn dun
siſan,
einſtiis
SwNi m
ch mnſn
gund 4 et
uns
uti mdi
uin lt
4 mdie ne⸗
AN

ꝓPpter omẽʒ reꝝ ↄſeq̃nciã atq; naturã huloi crimĩacões ſunt deinde
quia nõ pꝛo ſe ſed pꝛo ſpitu verba facit acrius inuehit᷑ dicẽs . pꝛo⸗
genies viperaꝝ quomõ poteritis bona loqui cũ ſitis mali. Id iam
et accuſũtis eſt et ſupioꝛa ↄfirmãtis. SEcce nãq; inquit cũ depᷣuate
vos ar boꝛes ſitis · bonũ fructũ ꝓducè nõ poteſtis.Quare mirandũ
nõ ſi male loquimĩ · quia cũ a malis parentibs male educati ſitis
mentẽ quoq; malã poſſidetis. Tu autẽ diligenter pſpice quõ cmĩa
tam clare illata ſunt ut negari nõ poſſunt nec enĩ dixit quonam
pacto bona loqui poreritis cũ pꝛogenies ſitis viperaꝝ cũ hec ab illo
apte ↄſequat᷑ ſed q̃li᷑ poteſtis bona loqui cũ ſitis mali. viperis
autẽ eos pꝛoductos dixit quoniã de maioꝛibꝰ mimiꝝ głabant᷑. t
igit᷑ oſtendat nichil eos a ꝓgeĩtoꝛibꝰ luẽtos fuiſſe ab abꝛahe quidẽ
cæ5iαι—e ios abſceindit ſuniliũ vero malũ ꝓgenitoꝛes ipis attri:
buit et nobilitatis abꝛahe denudauit
In ſuperhabũdancia enĩ coꝛdis os loquitur

Hice rurſus deũ ſe oſtẽdit · quoniã ſecretas cogitacões eoꝝ pnoſ cẽt.

docet · quia nõ de verbis ſolũ · veꝝ eciã de cogitacõibs penas luẽt.
quia deꝰ eſt· nequaq; ignoꝛat q;uis et ab homib⸗ poſſe ſciri cõcedat
cũ malignitate intus ebuliẽte verba foꝛis per os effũdant᷑. quare
cũ hoĩeʒ audias turpiter loquentẽ · noli tantã putare in aĩo ipᷣius
pꝛauitatẽ eſſe ſieam quãta atq; impudent᷑ nimiũ os hec agẽ et ſuſ⸗
picari maiĩfeſtauit. Cerret enĩ et tinoꝛe a vicijs ad vᷣtutẽ redueè
ſtudet. Nune enĩ ↄtempnẽdus eſt iſte ↄſolandi modus.ut poſtea
q abiectis ſatiſfeceris nimis q́̃q; pſuadeã ꝙ; młtociès leges pro⸗
mulgãs pcepta tradẽs · hoꝛta cᷓ ibꝛ admonẽs pagit. Et vider quidẽ
qʒ dixit tũ ᷑.ovis tenebs obfuſcatũ ee atq; abductũ · ſj ſi viglant᷑
attendimꝰ facile nob ad ſoluẽdũ erit · ſi tñ pᷣus totũ locũ plegimꝰ

Omne inquit peccatum et blaſphemia dimittetur

ho minib⸗ blaſphemia vero ſpiritus nõ dimittetur

Et quicumq; dixerit verbum cõtra filiũ ho minis
vemittetur ei · Quicumq; autem dixerit cõtra ſpi⸗

ritũ nõ remittetur ei nec ĩ pnñti ſeculo nec ĩ futuro
Quid igit᷑ eſt quod dicit᷑ · multa iam aduᷣſus me calũpniati eſtis
quomã ſeduetoꝛ · quoniã deo adſ arius aliaq; plura que omĩa vo:
bis ſi penitenciã geſſeritis penitꝰ dimitto nulla ſupplicia ſumam.
Spiritus ne inquies blaſphemia nõ dumi ttet᷑ penitentib⸗ · q; olno
falſũ eſſe patʒ. Nam et hoc pecca tũ dimiſſum ſcimꝰ cũ mktis eoꝝ ·

“

quia calia in ſpiritũ di xerãt. quia poſtea eius rei parte ſum fuie
ignotũ fuiſſe cõſter. Quid igit᷑ eſt ꝙ diecit · ſigficare voluit mul⸗
tomin? ceteris hoc eſſe ignoſcibile ac veniale. Quam nam obrem
quia videlicet quiſnã eſſet xpus ignoꝛabãt. Spũs autẽ ſaneti gFa
multis et magnis et puulis et ſignis ſeiſm maĩſeſtauùat. Nam

et ꝗphete per ſpitum omĩa locuti ſunt · er omẽs illi veteres multa

de ißo acceperãt dotumẽta. Tale igit᷑ eſt quod dicit᷑ ſedulo me of⸗
fenditis gyter hane michi aſſumpt carnẽ. An igit᷑ eciã de ſpitu
poteſtis dicere quoniã ipᷣm quoq; ignoꝛetis miĩme · ideo cũ veniale
vobis nõ ſit hoc peccatũ tã in pñti vita q; in fut̃a penas luetis in⸗
gentes. Multi enĩ hic ſolũ puniti ſunt.vt ille qui foꝛnicatus eſt ·
et qui ſacramẽtis indigne ↄñicarũt · vos autẽ tam hic q; ibi vex⸗
abimĩ. Nam quecũq; aduſus me anteq; blaſphemaſtis equo aio
vobis dimitto · piter eciã facimus illud atrox crucis q; in me cõ⸗
mittetis dimittam et ſolius in fidelitatis ſupplicia paciemĩ id ideo
fecit.quoniã qui ante crucẽ ceciderũt plenã in omĩb fidem nõ ha⸗
bebãt. Qua de cauſa crebꝛo admonet ne ante paſſionẽ ipᷣm mani⸗
feſtũ faciãt et in ipa cruce ꝓ eis oꝛauit· ut illud ſibi peẽ̃m dimit⸗
teret᷑. Que autẽ de ſpiritu dixiſtis. nullã ꝓ eis veniã imper̃bitis.
Quod aũt de hys que aduſus ipᷣm ante crucẽ fecerũt · vł ogitarũt
vel dieta ſunt . ſigficauit dicẽs · quicũqʒ; di xerit ſermonẽ aduerſus
filium homĩs dinuittet᷑ ei · quicũqʒ aut aduerſus ſpitum ſanetum
dixerit mĩme · quare ſic · quomã cũ ſpiritus iam vobis natus eſſe
debeat rem claram atq; manifeſtã oppugna tis. Nam ſi me igno⸗
ratis.ignoꝛare tñ nõ poreſtis expulſiõeʒ demonũ.cuaceſq; hoĩm.
mirificas ſpũs ſancti eſſe opacões. Non ergo michi · ſed ſpiritui
ſancto cõtumelias exaggerare cona mini quapꝛopt᷑ miſi penitenciã
agatis nec in pñti vita nec in futura puniceʒ effugietis ; Vni⸗
uerſoꝝ enĩ hoĩm. alij et hic et ibi ſupplicia dabũt. alij in pꝛeſenti
ſolũmodo vita. alij in futura tantũ · alij nec in pñti nec in fut᷑o.
vt illiup̃i de qb nũc agit᷑. Nã a hie ipᷣos vle⸗ eſt · qm intolkabilia
paſſi ſũt vrbe ipᷣoꝝ vi a wmanis expugnã ibi aũt acbiſſima eos
eyxpectẽt toꝛmenta vt gomoꝛre ac ſodomoꝛũ ciues alijq; Eples. Jbi
vero ſolũmõ ut diues ille qͥ nec gutte vniꝰ aq̃ dñs eſt.Hic aũt tĩ
ut qͥ aps coꝛintheos foꝛnicabat᷑ · neq; hie vo neq; ibi ſiẽ appli ꝓphe ·
ſie bẽus ille iob. cetiq; huĩoi. Mon enĩ ad punicõʒ äquas paſſiões
hic ſuſceperũt · ſed ut clarius in luctamĩe viciſſe ↄgnoſcerent᷑

Exbhoꝛtacio qᷓ;drageſimapꝛima ꝙ; afſidue ſ ecundũ

ſeci wot
ligenm ie
ſilwr ſinn
on ſihliſen
illud indinit
vis ode⸗
laſ ty ſis udex
friüſtncfmen
odieanlatem
ingnits nicfn
flunios. Ing
vigilis nyn
pꝛruus ſſhi⸗
abegli cyun
manimt miuen
naſat Quisob
upuins erata
Derdodavi
WMdeöad
es.Pmaen
dignum eyiſt
humilis vmner
omis promſci
niascrobmet
Thnofgimnt
t iciwts ing
neg martmnounn
puupe hinket
kerntigtſeol
eni nöchhnnteis
mulo neinstien
ckiincbins
itafueiſin

oros Aigeni
oderatr glin

i nyuiſti on
nnli cgita e
lntt)

Wl W.
mm n
wüſine .
ſninn
vem mn
ſoonmo⸗
wähnule
muua⸗
m
Mw
mids
ss nms⸗
aemiidi
yfim nöbe⸗
niihm mm⸗
igein dinit⸗
Amms.
Noi
nemaurin
sppiunſmmn
wbis unie
Uunſimeige⸗
ucceſg vin⸗
ti⸗ſohintn
ni mieni
lapürh
un ſiin

ai nellen

luͤt 10ilint⸗
genn
s de
biſecg h
inz

puel

ſpeciẽ recolen da eis delicta ſũt qui penitenciã agũt
Diligenter igit᷑ demus operã oꝛo ut ĩ poꝛcõe iſtoꝝ inueniam. Qõð
ſi iſtoꝝ aſſequi poꝛcõeʒ ꝗpter negligenciã nõ poterimꝰ ſaltem partẽ
eoꝝ ↄſequi ſtudeamꝰ qui hie in vita cõmiſſa deponũt iribile nãq;
ilud indiciũ eſt · ineuitabilis pena · intollerabilia toꝛmẽta . ſed ſi
vis · quod ego ↄſulo·nec hic quoq; aliqua pena cruciari · tu ippᷣe tibi
iuſt? ſis index · referas tibupᷣi rões vinẽdi. Audi paulũ dicentẽ ·
qniã ſi noſmetipᷣos iudicauerimꝰ. non vtiq; indicem · ſi id facies
oꝛdĩe paulatim ꝓgrediẽs ad cꝛonã quoq; puenies. Et quonã mõ
inquies michupi racões viuẽdi referãs- largos lacrimaꝝ effunde
fluuios. Ingẽres ↄpuᷣccõis gemitꝰ redde · humilimꝰ ſis la boꝛibs ac
vigilijs teipᷣm afflige. peccata tua per ſingulas ſpecies recle non
paruus eſt hic cruciatꝰ anime · nec quãtꝰ ſit ab alio ↄgnoſcit᷑ · niſi
ab eo qui cõpunctꝰ eſt · qui non ignoꝛat hac re animã in hac vita
mayime toꝛqueri· nec eſt neſcius quãtus doloꝛ ex memoꝛia petoꝝ
naſcat᷑. Qu as o bꝛes inſticiã deus huic penitẽcie ꝗpoſu it dicẽs . die
tu pꝛius peccata ut iuſtifficeris. Non eſt ꝓfecto nõ eſt inſufficiẽs
ad emẽdandũu via ſi cũ omĩa ſecundũ ſpeciẽ ĩ vnũ pet᷑a collegeris ·
aſſidue aĩo deinde ipa verſas. ac de ißis cõtinue mediteris et cogi⸗
tes. NMam qui hoe faciet hys adeo ↄpunget᷑ ut neq; hac vita ſeipᷣm
dignum exiſtimet. Quod qui de ſeipo indicabit omi cera tenerioꝛ
humiliꝰ vuiet indies ˖ nec foꝛnicacões ſolũ et adulteria acqꝙ; illa qᷓ
omẽs phoꝛreſcũt collegeris · veꝝ eciã occulta inſidiaꝝ ↄſilia.calũp⸗
nias et obtrectacões archãas. Inanẽ gloꝛiã inuidiſ cetaq; huĩoi.
Pon effugient qui hee delinquũt extremos ſupplicõnꝝ doloꝛes. Nã
et ↄuiciatoꝛes in gehennã incideret qui vino inebꝛiat᷑ nichil ecum
regno dei habet ↄñe. Et qui ꝓxumũ nõ diligit ſie deũ offendit. ut
neq; martirio inuet᷑ et qui ꝗĩquos negligit· fidem negat. et qui
paupes deſpicit atq; ↄtẽpnit ad ignẽ mittit᷑. Noli ergo tamq; pua
hee negligẽ ſed ollige ae in mente puide at ſi in libꝛo ↄſcribẽs. Cũ
enĩ nõ cõſcripſeris deus et diligenei? ſeripſit et poſtulabit. Quare
multo melius eſt a nobis iſta cõſeribi ut adeo deleant᷑ contra hoꝝ
nob oĩm oblitis p oclis nr̃is ĩ die indici) hee adeo ſponi. Quod ne
ita fiat exquiſite omĩa recolamꝰ inueniemꝰ multis nos eſſe ob
noyios. Quis enĩ ab auaricie crimine mũdus noli enĩ michi dicẽ
moderate aliena atq; timide tetigiſſe ſed cgita ꝗpter hanc rẽ puã
quã rapuiſti non paruo te cruciatu ineternum eſſe puniendũ. Id
inquã œgita et penitenciã age. Quis a cõuicio atq; obtractacõne

liber eſt. Id aut ꝓculdubio ĩ gehẽnã intrudit quis occulte ꝓximũ

ealůpniat? nð eſt· hic eciã ceteris omibꝰ mmũdioꝛ . Quis oeulot
alaſtino aſpectu cõtinuit· quẽ adulteriũ deliquiſſe nõ dubitamꝰ.
Quis fruſtra fratri ſuo iratus nõ eõſilio atq; reatui reus 6. quis
nõ inr auit qui a malo eſſe ↄgnoſcit᷑.quis non piurauit de qᷓ quid
poſſum dicè videtis cũ qui inrauit eũ a malo eſſe cõtendam quis
aliquãdo mãmone ſeruus nõ fuit qui ꝓfecto· ne xp̃i ſeruus ſit et
videant᷑ plura maioꝛa que michi veſtant. ſed hec ſufficieneia duxi

ad cõpunctiõz vos ind ucẽ niſi quis valde lapideus atq; inſenſatꝰ
eſt. Nam ſi ſingula iſtoꝝ ad gehennã deducũt · quid futurũ eſt ſi

ad vnũ omĩa contui. Quomõö igit᷑ inquies ſaluari poſſibile eſt.
Si oppoſita hys adhibeamꝰ media · mipicoꝛdiã in paupes. oꝛões.
cõpunctionẽ .· peniteneiã · humilitatẽ · eõtritũ coꝛ appꝛime · ↄtemptũ
reꝝ pᷣſenceiũ. Mille nãq; ſalutis vias deus nobis ꝗꝓpoſuit dũmodo
diligent velim? attendẽ. Anĩaduͦtam? igit᷑ nos ita medicinã re⸗
cipiamꝰ. ut pomĩa remedia vulnera noſtra curemꝰ et maculas
detergam? quod facile facimꝰ ſi nobis miſereſcim̃ · ſi hys qui nobᷣ
doloꝛi fuerũt nequaq́; iraſcim̃· ſi gracias in omĩbs deo agimꝰ. Je⸗
innãtes pꝛo viribs.oꝛãtes aſſidue· amicos nobis eye mãmona ini⸗
quitatis facientes. Sic enĩ certe poterimꝰ et delictoꝝ veniam impe⸗
trare et futura bona ↄſequi ad que vtinã omẽs pueniamꝰ gracia
et miſericoꝛdia dñi noſtri ibheſu xpi amen
Si autem ego in ſpiritu dei dem ones eicio ig itur p⸗
uenit in vos reg num dei
Quid eſt regnũ dei. Xduentꝰ ſeiliz xpi. Tu vero diligent rurſ⸗
cõ ſidera · quomõ ipᷣos attrahit· mitigat ad ↄgnicde allicit ſuã.
oſtendẽs eis q; bona ꝗpꝛia et felicitatẽ ꝗpꝛiã cõten dant. Nam cum
gaudere et exultare debeatis inquit quoniã ingẽcia et ineffabilia
illa · que ꝗphete cecinerũt largiturꝰ vobis veni · qmq; beatitudĩs
veſtre iam tempus adeſt. Mos cõtra facitis nõ ſolũ hee bona ve⸗
pellentes · veꝝ eciã calũpniãtes et falſas adu⅜ſus me cauſas cõfin⸗
gentes. St matheus quidẽ · ſi ego in ſpiritu dei ·˖ lucas aũt ſi egd in
digito dei ſeriptũ reliquit. qua ex re monſtrat᷑ maxime virtutis
nee cõtempnende gracie ꝗpter demonũ expulſionẽ. Vnde rõnando
cõcludi poteſt quoniã ſi hoc eſt certe puenit ad vos filius dei . iß id
quidẽ nõ aperte in fert · adumbꝛate autẽ et occulcius· vt equioꝛe aĩo
ferant. Illudipm ſigficauit dicẽs ˖ puenit ad vos ꝓfecto regnum
dei. Mides excellenciã ſapiẽcie atq; pᷣſtanciã · ꝓ ea quib incuſabãt
monſtrabat aduent? ſui fulgvꝛẽ · deinde ut illiciat nõ dixit ſolum

gtenit ngun⸗
in beatitudmnt
ſluck enmnncf
igiümumn
unt wſß vid
pnol inpfi
uns ſatbani/ſc
tnd nttguuf
aritadis vires⸗8
Pre Kdue⸗ 1
bur daaandgs
ſatiſfattionen!

Quomodo/
et vaſa lius

et tunc xmun
fſum quonii non
Et⸗ guonii n
wa Nale wwd
woecwid
dpabolo r d
ſpolio. ins ni
etis. Aniadüͤn
eni inſerne voleb⸗
oſendit noͤſolu
coplieati xenere
ſteis öpobat.
mones Mſoidn
vexwen. Nr
nes vaſa dyabol
adherent. Qum
toeius oebis den
Aſtructun Pie⸗
cab ijo ſifer
tura tlis ſt. ß

Wana oſamxer

ui non eſe
NRgat mean

inn
no dubiumnd
umi nusigin
mmuit de i
eönn gi
Hilenus ien
ufeinnt duy
zug nlmnſat⸗
mfumtüttſ
n d.
n hes din⸗
ime⸗Kni
is poſuir dünd

Si nediani

rm’E mialu
ſibys uinoß
wigim⸗.,
nimeni,
mWui,
Pwwund gn

coigur,

Min
dmt/Tanam
Puniöhl
noſümdun

sme tuſef

lues iiißn
mirmIn
vos lg n
cs,rſut⸗
t l

Aneim

puenit vegnů dei ſed ad vos inquit hec bona ingiter inanat. Cui
in beatitudine veſtra tanto meroꝛe turbamiĩ. Cur aduͤſus veſtrã
ſalutẽ arma cõfertis · hoe temp eſt q ꝗgphete futurũ pᷣdixerũt. hoe
ſignũ aduentus mei dederũt ꝙ hec dininit? fierẽt. Nam quia her
agunt᷑ voſipᷣi videtis quia dininitꝰ magna voce res ipe pꝛedicãt.
PNon enĩ impoſſibile eſt·cũ hec in ſalutẽ hoĩm fiant foꝛcioꝛẽ eſſe q;
pꝛius ſathanã.ſed imbecillioꝛ eſt neceſſario. Qui vero imbecillior
eſt nõ poteſt qua ſi vbuſtus robuſtũ demonem eicere hys verbis

caritatis vires · et diſſidij atq; litigacõis imbecillitatẽ patefacit.

deireo aſſidue ſurſũ atq; deoꝛſũ ad caritatẽ hoꝛtat᷑ · ut dya boli wo⸗
bur deiciant qui omi conatu aduùſus incumbit · ad ſecundam autẽ
ſatiſfactionem ſubiunxit dicens

Quomodo poteſt aliquis intrare mn do mum foꝛtis

et vaſa illius diripere · niſi pꝛius lig auerit foꝛtem ·
et tunc domum illius diripiat
Pam quoniã nõ poteſt ſathanas ſathanã pellere a victis mani⸗
feſtũ eſt. quoniã autẽ nemo extrudè foꝛtẽ poreſt niſi pᷣus illũ ſu⸗
peret. nullꝰ vmqᷓ; dubitauit. Quid igit᷑ ex hys cõ ficit᷑ · maioꝛe w⸗
boꝛe cõ firmat᷑ qʒ dictũ ẽ· adeo enĩ ꝓcul abſũ ne ſocio atʒ coadiutoꝛe
dpyabolo vtar qdð bellũ michi ꝓpetuũ cũ eo eſt· et victũ vincio atq;

ſpolio · cuius rei certũ illud feſtigu eſt· quia vaſa eiꝰ direpta vi⸗

detis. Xnĩaduͤte q̃liter in oppoſitũ q́; argumentant᷑ cõcludit᷑. Illi
enĩ inferre volebant nõ ꝗpꝛia ipᷣm ptãte demones eicere. Ipſe aũt
oſtendit nõ ſolũ demones eicere ſed pnᷣcipẽ quoq; demonũ vinckis
cõplicatũ detinere · atq; illũ ſua ꝗpꝛia poteſtate viciſſe qʒd a rebus
factis cõpꝛobat᷑. Nam ſi dyabolus quidẽ pnceps eſt · ceteri vero de⸗
mones iulli ſubicuunt᷑ quomõ illo nõ vĩero atq; ꝓdomito ſatellites

vexarent᷑. Michi autẽ ꝗphetice id die videt. Non enĩ ſolũ demo⸗
nes vaſa dyaboli ſũt · ſed vmuͤſi certe homĩes qui male vinẽdo illi
adherent. Quare non demonia ſolũ eici ab eo cõfirmat.verũ ecii

cocius oꝛbis terraꝝ tenebꝛas illumĩatuꝝ a ſeducẽtes demonũ artes

deſtructun pᷣdicit · nec dixit rapiet · ſed diripiet ut cum ptãte fieri

hec ab ipo ſigficarẽt. Foꝛtẽ aũt dpa bolũ appellauit nõ quia ut na⸗

tura talis ſit · ſͥ ut tyrãnicas eius vires quas ex natura ſumpſit

ignana ofſtenderer

Qui non eſt mecum contra me eſt et qui non cõ⸗

greg at mecum ſpargit

Ecce qrta ad idẽ ſolueõ. Quid enĩ ego quero aut quid volo inquie
vniũſos ad deũ reducẽ· vera ippis virtutũ tradè documẽta regnũ
cæloꝝ cunetis anũciare. Qund autẽ dpabolꝰ atq; demones querũt.
Quippe omia que eis oppo ſita ſunt. Quomõ iĩgit᷑ qui mecum nõ
colligit neq; mecũ oĩno eſt· ſua me opacõe inuat. Cur nõ inuare
ipᷣm dixi ſolũ · qui eciã ſpargè atq; diſſipare mea deſiderat. Quõ
qui nõ iñgit ſolũ.venꝝ eciã cuntta mea diſpergit. quõ adeo michi
aſſentiret ut mecũ vellet demonia ꝓicere. Hoc aurẽ nõ de dyabolo
tan tũmõ veꝝ eciã de ſeipo dictũ nõ iniuria poſſet qniſpiã opĩari.
Hoſtis quippe dyaboli xpᷣus ẽ · et omĩa que dyaboli ſũt iße diſpgit.
Quomõ autẽ qui nõ eſt ſecũ aduſus eum eſt. hac ipᷣa re eſt feilicʒ
quia nõ colligit neq; cõgregat ſecũ. Quod ſi veꝝ eſt multomagis
ipe aduerſat᷑ qui aduſus eum eſt. Nam ſi ille eſt inimiceꝰ qui nõ
iuuat· quanto magis erit qui bella ſuſcitat. Hec ab ipo dicta ſunt
omĩa · ut magnas inter ſe ac dyabolũ inimicicias eſſe oſtẽdit reſ⸗
ponde enĩ obſecro ſi aliquis cum bellũ geras nullo tibi eſt auxilio
nõne idciro aduͦſus teipᷣm eſſe indicabis. quod ſi alibi ſcribit᷑ qui
nõ eſt aduſus nos ꝓ nobis ẽ. Mon eſt ꝓfecto illud huic cõtrariũ.
PNam hic aduůſariũ eum oſtẽdit qui ſecũ ãquo modo appꝛobauit.
In noĩe quoq; tuo inquit demonia qꝗpellit quãuis mea quidẽ ſen⸗
tencia indeos hic occulcius denotaſſe videat᷑ qui enĩ aduerſus ipᷣm
inuigilabant et que ippᷣe egregaſſet diſpergere conabant᷑ cum dya
bolo cõſtituti ſunt quod ſignificauit dicens
deo dico vobis omne peccatum et plaſphemia re⸗
mittitur ho minibus
Mam quia iã habũde ſatiſfecit et oppoſicões eoꝝ diſſoluit fixiſti
te mundo. Nam ſi qui quod datũ eſt ſolũmõ reddidit quaſi neqᷓ;
eicit᷑ · qm illud nõ multiplicauit quin eciã quod accepit cꝛrupit.
Quid audies ſi manus atq; pedes ille puĩctus eo delatus eſt vbi
inauditꝰ eſt ſtridoꝛ denciũ. Quid nos paciem̃ quos et ſumul opoꝛ:
tunita tes ad vtutẽ hoꝛtem̃. Ignania tñ noſtra vetardati iacemꝰ.
Et quid enĩ te ut vicia negligas · virtutẽ admireris nõ exhoꝛtat᷑.
MNam vides qᷓ inſtabilis ſit hec vita.q; ca duca.q; miſera·qᷓ; inu:⸗
tilis atq; laboꝛioſa · an foꝛſan putas laboꝛẽ virtuti attribni. nequi
ciam vero om̃i laboꝛe carere· vel pocius et in hac vita et ĩ futura
vita laboꝛis plenã eſſe nequiciã. Cur ergo virtutis viã nõ cepiſti
que fructuoſiſſima eſt et maxime cũ plereq; vᷣtutes la boꝝ afferãt·
die eciã michi obſecro. in nõ maledicẽdo. in nõ menciẽdo · in non

„
nrand n N
videag in innt
reohins din
nobis Nititk
—
r ſpi ich
ein iinn
mrfuan gict
Tnctreſpoden
Gagt
zesaitllge
nit⸗erſgruün
Oemen
nnuenin
ſgrüc
Nr, Cn
Nwrfus arant.
urddan
deoeadn
ſeribay a ppard
ſalicet flexos i⸗
quid ſilen ců⸗/
caais ſun yeinuai
Oulacoeic Niſi
lliart. aui nov⸗

Vxnnödadl⸗md nyf

amtlothtioinm
inci iiſeni
nſponet (m zen
actimonni oin ſee⸗

in dut, Sdi nü
ſpitu Miganderid

wünalgan er
mnie. Tale igi
tans aui dordi
lulis noſen Nhe
omtü aultis /
mtſoletntan

Nnma
giginen
.Cr ni un
aNin
N ggenc
tAuni, dptbol
ſirmiinin,
wwliiiig
rienidi
Wenn
Kürmnmni
Nribiodinii

Us ſeoſciien

ebieſtuunt
iulbi ſnbit ui
ubuecirmi,
ipdm,
s magin
ari unſusf
ulaniuni

laſplenint

Ril, urftit
Gaumunn;
untenmt.
n Mams
uos nſmnl
merd un
urers Nierrui
ae viurltun

ℳ

wuts pilcd I

1

um bir

4mnni m

uirando. in dimittẽdo peccata ꝓximo · quis laboꝛ eſt. Cum ecõtra

videas in agendis vicijs; ingentes curas. et nõ puos ſudoꝛes eſſe
recõditos.Quid igit᷑ ĩſpõdebimꝰ.quomõ ſatiſfaciemꝰ.que venia
nobis dabit᷑ hec negligẽtibꝰ. Nam ſi hec ita facilia et nullius la⸗
boꝛis nõ facumꝰ.nullꝰ vnqᷓ; dubitabit que ardua vident᷑ ignania
et deſidia . nr̃a eſſe omiſſa · que omĩa recolentes fugiamꝰ nequiciã
et velimꝰ aliqñ virtutẽ capeſcè. vt pnñtibus bonis pociam̃ · et fut᷑is
perfruam̃ · gracia et miſericꝛdia dñi nr̃i iheſu ep̃i amen

Tune reſpõderũt ei quidam de ſeribis et phariſeis

dicẽtes. Magiſt volumꝰ a te ſignũ videre · qͥ reſpõ⸗

dẽs ait illis generacõ mala et adultera ſignũ que

rit · et ignũ nõ dabitur ei niſi ſignũ ione ꝓphete
Oterit ne quitqᷓ; nõ die impuũ magis ſſeSPtolidins iſtis
inueniri·qui eciã poſt tot tantaq; ſigna quaſi nullum
ſignũ eſſet factũ dicere audiẽt volumꝰ abſte ſignũ vi⸗
dere. Cuius igit᷑ rei gracia ita ſtulte loqunt᷑ · pꝛo fecto
vt rurſus carpant. Nam quoniã nõ ſemel · ſed bis atq; ſepius in⸗
uerecoꝛdani coꝝn liguã argumẽtis cõpeſcunt opera rurſus querũt ac
ideo quaſi admirãs euãgeliſta ſcribit. Tune reſpõderũt ei quidã

ſeribaꝝ phariſeoꝝ ſignũ petẽtes · tũc iſtud quãdo ſigficat · quãdo

ſeilicet flexos iam eſſe opoꝛteret · quãdo admirari atq; obſtupeſcè ·
quãdo ſaltem cõfuſi decedere debebant · tunc in maligtate atq; pni⸗
cacia ſua ptinacit᷑ pſeuerãt. Tu vero ippe eciã verba esſidera quõ
adul acõe ac deriſione plena ſunt · putarũt enĩ aſſentaciũcula ipᷣm
allicere · qui modo adulant᷑ · modo cõuiciant᷑ · modo illudũt · modo
demõiacũ · mõ mꝗr̃m appellãt. Que qᷓ;q; int᷑ ſe oppoſita repiant᷑.
a malo tñ aĩo atʒ mẽte ꝓcedũt. Quapꝛopt᷑ valde ipᷣos carpè nolĩt ·

ita cũ illi aſpere atq; cõtumelioſe interrogãt iocundiꝰ atq; hüili⸗

reſpondet. Cum vero aſſentent᷑ et derideãt · tunc nõ mediocri vtit᷑
aerimonia om̃i ſe pturbacõe ſupioꝛẽ oſtendẽs · veluti enĩ tũc niła
ira cõcitat᷑. Sodẽ nüc modo adulacõib nõ delinitẽ. Aduerte autẽ
qr ita ↄuiciando rñdè videt᷑ · ut nõ ſolũ cuiciet᷑ · ſj veſtigia illoꝝ
eciã maligtatis afferat. Quid enĩ ait · Gen acõ mala q adulta ſig
nũ q̃rit. Tale igit᷑ eſt ꝙ dicit. quid mirũ ẽ ſi ita perã me trac⸗
tatis quẽ nondũ cgnouiſtis cũ eciã patrẽ quẽ plurimis maxĩs
piculis noſcere deberetis piter offendatis · qm crebꝛo derelinquẽtes

demoniũ cultus ſecuti eſtis. malos vobis veluti iezechiel aſſidue
carpere ſolebat amatoꝛes allicientes · quib verbis et ſe ↄſonũ atq;

ϑ

concoꝛdẽ eſſe pa tri oftendit et eos nichil alienũ maioꝛibs ſuis facö?

archana q; mẽtis ipoꝝ veuelat. q; ſimulãtes et ceu inimici miacka
petebãt · ꝗpterea et generacõeʒ malã nũcupauit· tum quia ſemper
ingrati bñfactoꝛibs extiterunt. tum quia ſuſcptis bñficijs. qd; ex⸗
treme vicioſitatis eſt ad maligtatẽ incitant᷑. Adulterã poꝛw ge⸗
neracõeʒ appellauit. tam pꝛioꝛ?7 qᷓ pᷣſentẽ incredulitatẽ ipoꝝ deſig⸗
nãs. Vnde rurſꝰ patri ſeipᷣm eq̃lem eſſe demõſtrat. Siquidẽ pit
qui ſibi quèadmodũ qui patri nõ credũt adulterij crimie notant᷑.
Infert enĩ nece dabit᷑ ſignũ · et niſi ſignũ ione gꝗphe · reſurreccõis
iã mencionẽ facit et a figura ione rẽ ip̃am ↄfirmat. Quid igit
inquies. nõne data ſunt tibi ſigna petenti. Sed nõ vt eos inducèt
ſciebat enĩ abſtĩatos eſſe veꝝ ut alios allicèt ſigna faciebat. Nut
ita igit᷑ ĩſpondè poſſumꝰ.aut quia nõ habebũt ſignũ. quale illud
erit quo vexati · quãta eſſet virtus illins ↄgnouerũt · et hie quidẽ
cõmin acõibs terrenis occulcius id tangit· ut quaſi dicere videat᷑.
mille vobis bñficia cõtuli · et nichil hoꝛ vos michi cõciliauit neq;
fecit ut omĩpotenciã meã velitis ↄgnoſcè ſed ↄgnoſcetis tũc a con⸗
trarijs · quando vrbẽ noſtrã ꝓſtratã videbitis · quãdo menia eius
deiecta · quãdo templũ ſubuerſũ. Quãdo libertate pꝛiſcaq; vinendi
diſciplina puati errãtes ac ꝓfugi p vniuſũ oꝛbẽ diſpergemĩ. Hec
igit᷑ omĩa · que poſt paſſionẽ meã eueniẽt ĩ ſignũ vobis maximũ
ſint · et certe maximũ videri debet ſicuti et eſt q; affliccões eoꝝ nec
aufferant᷑ nec remittant᷑ neq; quãuis multi conati ſint nullus tñ
potu erit erũpnis atq; miſerijs indeoꝝ mederi · nee hee expᷣſſit ſ fu⸗

turis tp̃ibꝛ manifeſtãda reliquit· nunc autẽ reſurreccõis ſermonẽ

quẽ futuris calamitatibs cognituri erant pꝛobat atq; aſtruit
Sicut enun fuit ionas ait in ventre ceti tribo dieb⸗

et tribus noctibus · Sic erit fiius ho minis in coꝛde

terre tribus diebus et tribus noctibus
Liquido ne verba eius illuderent nõ dixit quia reſurget. ſin auti
occulcius tetigit vt pᷣſcienciã eius nõ ignoꝛarẽt. Que ipᷣos adeo nõ
fugit ut ad pilatũ poſtea aſſererẽt quia ille ſeductoꝛ dixit pꝰ tres
dies ſe reſurrecturũ quod certe di ſcipu li eius tamq́; rudioꝛes non
intellexerũt.quo circa phariſei et ſcribe ſua ipᷣoꝝ ſentẽcia eõdemp⸗
nati eſſe vident᷑. Aduerte autẽ quomõ quãuis occulte ſiqficanter
tñ dixit.nõ enĩ ait in terra.ſed ĩ ooꝛde terre ut et ſepulchꝝ denotet
ſuſpicionẽ effugiat. CTribus autẽ diebꝰ moꝛtuus eſſe voluit/ ut
nemo moꝛtuũ eſſe ambigeret. Mon enĩ cruce ſolũ viſu omi qui

xrit Nni⸗

turn nzun mi
rleitafuſien
auitgumenſinn
vtauſt in ned
vrrk,die michi u
nuſener wtrs id
ntü thiit.

gninſt Rus

A mininens
gum opul
ſr glonm mni
dpalol diſepul⸗
gedit gue neobii
tt gue miyime dp⸗
llnit emplü twrt
ſenet ab ipts ſonſn
one Phen gbun i
ghendtehi

dis tic pii

itus futuros gu⸗
nncid egrüͤtabi
ennteneii inos
deſgnat Tum.
mmoeni eritma i
nonis Anotunit
iniſas mncidc
W velcatur an
tutä hmngtus,e

tibo ne wẽ uid
loth ltpſpitalitui

nuſi deuliſte vi
ſue ihereſcolimen
keremie diahet
nt, cauſem
nnam hie onlen

ininiuite

ſe
N
u man
dum ue
Kabißeze
Mrinn
dulii „,
Gen ec
mng
epeinti
Anöni
gu hacn,)
rigni lech
umit erhie i
Aan piris⸗

ticchlinereng

Nſenstitzaon,
nid ent ins
lagvund
rpni
viWuntnn
irat
un inenulu!
nnumis ſeni
tug imi:
mnehrch

WeN

8
unirg hn
——
um; eN
s ſninin
u ſe⸗
erpilel.

i⸗ vn

tũe aderãt · ven eciã dien nuͦo moꝛtẽ Sirmar. Nam ſi vmũüſa
futura tempoꝛa reſurrecoõmi teſtatura erant tñ tune multa moꝛi
atteſtata fuiſſent potuiſſet dubitari · moꝛte aũt nõ credita rveſur⸗
veccõ is eciã miſteriũ oĩno vacillabat. Ideireo ſignů eciã moꝛtẽ vo
cauit quare miſi erucifixus fuiſſet ſignũ datũ nõ eſſet. Hac eciam
de cauſa in medio adduxit ut pteritis ſignis pſ enciũ veritas cere⸗
deret᷑ ˖ die michi queſe o ficto ne ſermone Putas in ventre ceti ionã
fuiſſe nec potes id quidã dicere ˖ quare nec xpᷣm im coꝛde terre fuiſſe
negandũ tibi eſt. Mon eni fieri poteſt ut vitatis figura ꝓcul a
figmẽto ſit · vitas autẽ ipᷣa falſa vmaginẽ inuoluat᷑. Ideco vbiq;
et miniſterijs et in baptiſmarte et in cetis omĩb moꝛtẽ ißmis anũ⸗
ciamꝰ. Ideo paul⸗ magna clara voce damat dicẽs. Michi aũt ab⸗
ſit gloꝛiari niſi in ceruce dñi nĩi iheſu xßi. Vnde aptiſſime pater
dyaboli diſeipulos eſſe omẽs qui marcõis moꝛbo laboꝛãt· cũ hec nõ
ceredãt que ne obliuioni traderet nulle ſacramẽtis effectũ a xpo ẽ.
et que maxime dyabol? del ere obliuione conat᷑ · ita et alibi dieit ·
ſoluite remplũ hoc et in trib⸗ erigã ißm diebꝛ · et erũt dies qñ auf⸗
feret᷑ ab ipis ſponſus hic autẽ non dabiẽ ſignů in quit niſi ſignũ
ione aphete quia ipi nichil inde luerabunt᷑ oſtendẽs paulo poſt
ſigficauit a tñ q;q;ᷓ ſciret nichil ſeipis ꝓfutuꝝ· tãta eius miſicoꝛ⸗
dia eſt ·˖ q ꝓ ipis moꝛtuus eſt. Sed ne quis puter tales indeonꝝ ex⸗
itus futuros quales nimiuetaꝝ fuerũt· quonꝝ vrbem quoniã peni
tenciã egerũt ab irruentibs barbaris eripnit. Me igiẽ quis purer
penirenciã indeos ac quoq; acturos · audias quẽadmodũ eõtrariũ

deſignat᷑. Nam ꝙ nichil fruet? ex tot tantiſq; bñ̃fieijſq; ↄſeq̃ᷓnter

vmmo eciã ecõtra intollerabiles erũpnas pacient᷑. ſimilitudie de⸗
monis denotauit ac fut᷑arũ afflictionũ cauſã reddidit quia mito
in ipas incidẽt qʒ antiquiſſimis eciã fecit tempibꝛ. Sodomoꝛũ enĩ
vꝛbẽ vaſcaturꝰ cauſã abꝛahe pꝛius expoſuit · dedarauitq; qᷓtenꝰ vir⸗
tutũ ctemptus ſodomis eſſet vbi in tam magnis populoſiſq; vr⸗
bibs⸗ · ne decẽ quidẽ viri moderate vinentes poterãt repiri. Jpſi q́q;
loth ĩ hoſpitalitatẽ ipᷣoꝝ antea et amoꝛes mõſtrauit turpiſſimos·
et poſtea ignẽ immiſit. Pariter eciã in diluuio rebo ipis ad noe
cauſã detuliſſe videt᷑. Sed ezechieli eciã cũ apð babilonios de tegẽt

que iheroſolimꝰ malu fiebãt ante oculos pſpicienda ꝗpoſuit. Cũqʒ

iheremie dicebat. NMoli pro ip̃is oꝛare · an non vides quid iſti fa⸗
ciunt · cauſam pꝛofecto dicebat. Quod igit᷑ vbiq; fere factitauit.
id eciam hie conſeruat. Quid enim ait

Viri niniuite ſurgẽt · et cõdempnabũt genera cõeʒ

ecce pluſqm iona hie

Mam cum ille ſeruus fuerit ego dñs ſum. Ille a cete exilijt. ego
a moꝛte reſurgã · ſubuerſiõeʒ ille vrbi fut᷑aʒ pᷣdicauit. Ego regni
celoꝛũ euãgelia vobis enũcio. Et nmniuite quidẽ abſq; ſigno ãquo
tumuerũt. Cum vos multa miackłoꝝ ſigna videatis. Mee quidqᷓ
maiuſq́; ione verba illi audierũt eum vos p diuerſa genera phᷣie
ego tducarim. pᷣterea ionas q̃ſ mĩſter ad niniuitas acceſſit. SEgo
aũt ad vos dñs atq; creatoꝛ deueni nichil intentãs. nullas vmẽdi
racões exigẽs · ſed pctoꝝ remiſſoꝝ eſtis alũpmi. Necedit q; de iona
nemo illis pdixit cũ de me plurimi pᷣdixerint et opera pᷣdica cõni
ↄſonare pſpiciatis: ionũ eciã ne derideret᷑ fugiſſe nõ ignoꝛatis.cũ
ego et crucis pa tibulũ ſubiturꝰ et omẽs illuſiones veſtras latur⸗
vltro aduenerĩ. Itaq; cũ ille nullũ ꝓ niniuitis obꝓbꝛiũ tulerit·
ego vel moꝛtis acerbitatẽ libenter ſufferã · ille aduena quidẽ atq;
pegrinꝰ erat et homibs illis oĩno ignotꝰ.ego vero vobis coiunetꝰ
ſecundũ carnem ab eiſdem ſum oꝛiundꝰ ꝓgeniwꝛiba. multa huĩoi
relinquo que ab exemplo ione atq; miniuitaꝝ facile quis poteſt ex
cogitare dñs vero alind ſubiunxit dicens
Quoniam et regina auſtri ſurget in indicio cum
generacione iſta · et condempnabit eam· quia ve⸗
nit a finibus terre audire ſapienciam ſalomonis
et ecce pluſq́; ſalomon hit
Hoc pꝛioꝛe maius atq; mirabiliꝰ eſt. Jonas enĩ ipᷣe ad nmiuitas
abijt. Kegina vero auſtri nõ expectauit oſſitãdo vt ſalomõ illã
requirèt ſed ipᷣa et mulier barbara et tãto in t᷑u allo locꝛũ remota
ſtuduit·ad ſalomõeʒ venie nõ nimis aut troꝛe aliq̃ impulſa ſſ̊ñ ſolo
ſapit᷑cie amoꝛe incẽſa · ſed ecce plus ſalomone hic. Tunc ad ſalo⸗
monẽ᷑ regina mulier acceſſit · nunc ipe rex oĩm ad vos aduenio et
illa ab extremis oꝛbis terrarũ partibs receſſit· nos in vrbib: atq;
vicis noſtris ſedentes omĩa me luſtrantẽ videtis et ſalomõ quidẽ
de arboꝛibꝛ et plantis perite diſſerebat. Vnde nõ pᷣeipuã vtilita tẽ
audiens cõſequi poterat. Ego autẽ ineffa biles qua ſdã res T mia⸗
bilia ſacramẽta vo bis anuncio. Cum igit᷑ oꝛõne ipᷣos coꝛripuerit
ac quaſi futuraꝝ afflictionũ cauſã dixerit oſtenderitq; ingtitudĩ
atq; pertinacie ſue inobedienciã eoꝝ non im becillita ti dicentis eſſe
attribuendã. Idq; tam alijs młtis q́; niniuitaꝝ ac regie exemplo

hanc quia penitenciam egerunt in pꝛedicacione et

ninti oͤ
mavic iunt ¹
(umon it
umbrlarſe
neniens di
iu. tin
dum et ons

iptem neq
fomtnous⸗

ſieeterdge
Hincdilneddi⸗
moꝛ dunoꝛs
ſurreruws in!
tat mnwris ab
ſicwes ſubthyt
Muti mente capt
WRgtacan
NNW
agencn dam
bonboerunt./
futurio⸗4
et tiri ae ſoxm.
pher ac ſimili
ſonſi gniomi⸗
cnouit poſſide
cerga dita;
Fradtudnde
llamitams r
cüͦ ab infelto
aduͤſus ſe attr⸗
tüͦe vexabam⸗
ſlos offerebatig.
qui vos. ſed
Penitus voo cof⸗

rauitati ſpont

Phermi intent

Wenizne

