Pꝛoptẽ᷑a nõ alia ſemina ſed zizaniã immixta dixit que tritic ſi⸗
mulima ſũt· modũ quoq; inſidiaꝝ ꝗpoſuit · dũ enĩ hoĩes doꝛmirẽt
ait non paruũ piculũ prupti pᷣcipicij pᷣſulibꝰ hine imminè?᷑ videt᷑.
quibo agroꝛũ cuſtodia cõmiſſa eſt· ne pꝛeſulibꝛ modo. verum eciã

omibs. Liquido autẽ hince apparet poſt veritatis ſ emĩa iã collecta
erroꝛis fraudẽ pullulaſſe · quod euẽtus quoq; reꝝ ↄfirmauit.falſi
enĩ qphete · poſt ꝗghetas aſparuerũt · et falla ees appłi poſt appłos
et poſt xpᷣm antixpᷣus. Nam dpabolus niſi pꝛins videat quid ſibi
ſequendũ ſit· aut quibs in ſidiandũ cũ quid faciendũ ſit neſeias.
nee conat᷑ quidẽ. Si ergo eciã nũc poſtea qᷓ; ĩtellexit ab alio centũ.
ab alio lyx · ab alio xxx · fuiſſe ꝓducta. fraudem excogitauit. Nam
quoniã euellè nõ potuit q; actis radicibꝛ iam ꝗpagatum fuit. nee
ſuffocare nec vrere fraudulent᷑ niſi dicit᷑ ſua diſſeminans. St qm̃

diſerimine diſſeperant᷑ doꝛmiẽtes hy et illi qui per viã ſignificati

fuerãt quos videlicet ibi ↄtinuo rapuit anteq́; radi es emitterẽt
vnde maioꝛi artificio et nõ paruo cnatu hic ſibi opus fuiſſe vi⸗
dem?ꝰ ita omib iſtis ſemp vigilandũ eſſe admõet · am ſi illas
peſtes effugies nõ adhuc tut? es inquit atq; ſecurꝰ.ſed quẽadmoðs
ibi alios via alios lapide alios vepꝛibi. ſie multos hic ſomno ſa⸗
lutem cõmittẽ videmꝰ. Jugi ergo atq; ppetua nobis cuſtodia op⸗
eſt. Ideo alibi dicebat. qui ad finẽ vſq; pſeuerauit hic ſaluꝰ erit.
pꝛincipiũ autẽ mali fuit.quia multi ex pᷣſulibo doꝛmitãtes. pᷣuos
et hereſim occultãtes viros ad gubnacka eeck iaꝝ ꝓmouerũt. Qua
ex re tanta facultas dpabolo data eſt ut iam illis in medio pla⸗
citatis· młtominꝰ laboꝛet· ¶ quomõ inquies nõ doꝛmire poterimꝰ.
oꝛpoꝛis certe ſomno penitꝰ umpoſſibile · volũtatis autẽ oĩno poſſi⸗
bue · Quare paulꝰ quoq; dicebat. vigilate ſtate in fide. nee noxiã
ſolũ · ſed ſupfluã rem oſtendit cũ poſtea q́; cultus ſeminatuſ q; ſic
ager fuerit vt nulla re opus eſſe videret᷑. Cunc tandẽ dpa bolꝰ per
hereticos ſemĩat qui nõ alia de re qᷓ inani cmoti gloꝛia puicioſũ
venenũ · nõ aũt hys verbis ſolũ ſed per ſequẽcia eciã diligent᷑ eoꝝ
figmenta deſeripſit. Quãdo enĩ germauit ait fenũ et fructũ fecit ·
tũc apparuerũt zizania. id certe moꝛis eſt apud hereticos vt obũ⸗
brent ſeipᷣos atq; occultent in pnᷣcipijs quouſq; maioꝛẽ fiduciã ca⸗
piant et quodã fauoꝛe młtitudĩs inuent᷑ tũe euĩ ↄtagioſa venena
intrepidi effundũt. Sed cuiꝰ rei gracia puos ĩtroduxit ferẽm nar⸗
rantes ut ſciliʒ nõ eſſe timendos heretieos oſtendèét. hoĩez vero ini⸗
micũ ipᷣm dyabolũ quia ſemp om̃ibs obeſſe onet᷑ mito appellauit.
Conatꝰ enĩ ipius omiĩs aduſus nos eſt. cauſa vero atq; origo ur
nos impugnet ab odio quo ĩ maieſtatẽ diuinã feruʒ ꝓfecta eſt ·
vnde patz quia maioꝛe caritate nos a deo q; a nobiſipᷣis diligimꝰ.
veꝝ inimici maligtas eciã inde pſpicit᷑. Quia nõ ſparauit ſemi⸗
nare tũc cũ nichil poterat in terimẽ · ſed cum alia facta diligenter

ndiſertie
cret guren
vrde autieß
tndeutlenk
gleiſi
ut enas him
uono ffot bi
aperita deo
ſeait piee
ſcd dicebat ut
wiberati
vorc
miarſanareni
vultiset frun
nobiseſt, Qu
armantqnu
ruddutis mule
multa omutata
mniees eutlene
uerd Pn
eud
Pmids ſt. nd
nutͤſtpſeuer
Tunc dican

mig erin ſ⸗
Aurſuseos un
1ſarat dici⸗ e
ſtgnis pfſunt n
longmirandin
os ſuſchiar dic
itn hni neſnhi
cremmnt nrje o⸗
lnpanlo
nun dorun
Pangumnidie
Fuan ih gadu
ne orcaſone ndr
on lollanine

gulin
mmue
ai N
snet
aniſtni
lenthiihe,
R en⸗
emniit
Whi 4
Anüigihe
GNNdi
igwfih,
mienii

ſar ſenin

lpsbiſen
1wenalti
rmnitktiiin,
bonis i⸗
i pnern
nilistnnſt
néknnpe
nns uiin
miKNrIN
us ſeniuitlij
xenn u/
n ge gini
1midiigenec,
akuifut
Arries Ri
gnitüfdii
rai ngl
ſcroduntfinn⸗

1

mder⸗ NN .

net niv
1 ijnh
niſmuf

7
P
4

nobiſßiset

vidiſſer ctũe ſemĩauit ut vniùſo ſimul laboꝛe agricsle ſtudioq; ef⸗

ficeret que omia ꝗpter teſtatas erga agricolam inimicicias fecit.
vrde autẽ et ipᷣoꝝ ſeruoꝝ diligenciã. Nam et ſi nõ pꝛudent᷑ ſedulo
tñ ad euellenda zizania feſtmãt que res ſollicitudinẽ ipᷣoꝝ ac dili⸗
genciã erga ſathanã oſtendit quodq; ad vnũ ſolũmõ reſpiciãt· nõ
ut penas inimicus luat· ſed ut iacta ſemina nõ depereãt. Quare
quomõ moꝛbũ depellãt inquirũt. nec ſibi ↄfidũt · ſed dñi ſentẽciã
expectãt ac ideo int᷑rogant dicẽtes.vis igit᷑ abeũtes colligimꝰ ea·
dñs aũt ꝓhibet ne foꝛte ſimul cũ ziʒanijs herbã eciã tritici euellãt·
quod dicebat ut bella effuſionẽ ſaguĩs ꝓhibẽt. Nam ſi trucida⸗
vent᷑ heretici abſq; fedẽ pacis atq; ĩducijs bellũ oꝛbi inferet᷑ · duab⸗
igit᷑ rõnib: ꝓhibuit altera quia frumẽtis parũ nocerẽt· altera qͥa
niſi ſanarent᷑ extrema ſupplcia nõ euadènt · quare ſi a puniri eos
vultis et frumẽtis nequaq; officè · optũitas tp̃is ↄgrua expectãda
no bis eſt. Quid autẽ eſt q; eradicabitis ſimł cũ ipᷣis eciã frumta
certe aut quia ſi arma capietis inquit neceſſe eſt ut eum hereticos
trucidatis multos ſanctoꝝ ſił interim· aut quia ab ip̃is zizanijs
multa ↄmurata in frumenti ↄdicõeʒ ſeipa ↄuerterẽt. Si ergo pꝛe⸗
uenit᷑tes euelletis ea · frumẽta depibunt que a cõmutatis ʒ izanijs
puenirẽt. Non ꝓhibet aũt cõciliabula hereticꝝ diſſipare · oꝛa ob⸗
ſtruè · liberta tẽ loqᷓndi cncidè · verũ ĩterficè ac trucidare. Sed vide
qᷓ; mitis ſit · nõ enĩ ſolũ ꝓhibet ſed cur ꝓhibet rõnez exponit quid
autẽ ſi pſeuerabũt ad finẽ vſq; zizania ä

Tunc dicam meſſoꝛibo inquit colligite pꝛunũ ʒi⸗

ʒania et in faſciculos ea alligate ad ↄburendũ
Kurſus eos verbo iohannis cõmone facit · quibs indicẽ ipᷣm foꝛe
aſſerebat dicẽs pcendũ eſſe zizanijs quſq; vna cũ frumẽtis ĩ agro
ſũt quia poſſunt in frumenti ſtatũ cõmutari. Si vero nichil hae
longanĩtate dñi luẽ̃bunt᷑ et receſſerint tũc ĩeuitabilis pena ncc᷑io
eos ſuſcipiat· dicã enĩ meſſoꝛibs ait oolligite ziʒãia pmũ · cur ita

ita pmũ·ne ſuſpicent᷑ ſerui qᷓſi vna cũ zizanijs frumẽta ĩcidant᷑.

crement᷑ inqͥt pᷣmo zizania ·et tũc triticũ in hoꝛreis recõdat᷑
Xliam para bo lam poſuit eis dicens · ſimile eſt reg⸗

num celoꝛun grano ſmapis
Nam quoniã dietũ eſt tres ptes ſemĩs amitti ac vnã ſolũmodo
ↄpᷣuari ipi quoq; ↄᷣuate poꝛcioni tot tantaq; apter imminẽ picula
ne occaſionẽ interrogandi habeãt quot et qui fideles erunt· vltra
ipoꝝ ſollicitudinẽ tollit· ꝑ ipius grani ſinapis pabolã ad ſincerã

fidem cõducens· Hac quippe ymagine pſdieit pᷣdica ceõez p vniuerſu
oꝛbẽ oĩno choꝛuſcaturã. Idẽco huiꝰ oleris ſilitudinẽ ꝓpoſuit quia
hys veb: appꝛime accõ modet᷑ · cereris enĩ ſemmib minꝰ eſt. ſed in
herbã reſolutũ · omib magis oleribs ereſcit. adeo ut ad arboꝛis cõ⸗
dicionẽ pueniat ac volucres celi veniẽtes in ramis eius habitẽt qð
eciã in pᷣdicacõe futuꝝ dicit imbecillioꝛes ceteris omibo atq; nõ mi⸗
noꝛis erãt apłi. veꝝ quia in ipis magna erat virtus fama eoꝛũ
vbiq; traꝝ claruit deinde fermẽti ponit ymaginẽ᷑
Sumile eſt reg num celoꝛum fermento quod accipi⸗
ens mulier abſcondit in farine ſatis tribus do nec

fermentatum eſt totum .
Mam ſicut fermẽtum magnã farine copiã in vir̃es ſuas quãuis
modicũ ſit ↄuertit · ſic quoq; vos vmuerſũ terraꝝ oꝛbẽ cõuertetis
pꝛudẽtiſſime autẽ ex natura reꝝ pmagines ↄduxit vt oſtendat ſiẽ
ula natura duce impoſſibile eſt nõ fieri. Parit᷑ hee quoq; nature
dño ↄducẽte neceſſario fient. Mon igit᷑ opponetis. Et quidẽ pore⸗
rimꝰ ad tantã duodecim hoĩes multitudinẽ. Id enĩ ipm maxime
vᷣtutis veſtre ſplendorẽ oſtendet. q-ꝛ młtitudini oꝛbis immiyti nõ
ofundemĩ. NMam et fermentũ cũ farine appꝛopinquauit nõ ſolum
appoſitũ ſed immixtũ penitꝰfuerit totrã maſſam fermẽtat ꝓpterea
nõ dixit appoſuit ſ̊ abſcõdit. Si igit᷑ et vos cũ vniti atq; cõmi xti
in pugnatibs fuitis tũc trophea cõſequim̃ et q;admoð fermentũ ĩ
farina ſubuerſũ nõ deperdit᷑ · ſed in naturã ſuã farinã ᷑nſmutat.
piter in pᷣdicacõe hac euangelij fiet. Molite igit᷑ timere ſi magna
picula foꝛe predixi · nõ enĩ extinguet᷑ fulgoꝛ vr ·ſj omĩa ſupabit.
Tria vero pꝛo multis hic poſuit. Conſueuit enĩ hoe numero mł⸗
titudine abuti ſeriptura. Mec mireris ſi de regno celoꝛũ diſſerens
ſinapis et fermenti fecit mencionẽ· hoĩes enĩ alloquebat᷑ q̃ſi agreſ⸗
tes atq; impitos qui maximo hys rebs cõmouer ſolent· quiq; ſie
erãt agreſtes vt haꝝ rerũ eciã ſepuis interpꝛeta cõeʒ requirent vbi
nüc gentiliũ alũpmi ſunt intelligãt· ſaltem nũc a reꝝ ipᷣaꝝn euẽtu
q; ineffabilis ſit xp̃i virt? er vtraq; rõne ipᷣm adoꝛandũ credant ·
vel quia ineredibilẽ futurã rem pᷣdixit · vł quia quod pᷣdixit non
aliter q; pdixerat adimpleuit.ipᷣe nãq; eſt qui tantã fermẽto vir⸗
tutẽ impoſuit · et młtitudini hoĩm ita credẽtes immiſcuit· ut in⸗
fideles fidei ceredenciũ adherẽnt. Nemo ergo paucitatẽ vr̃aʒ inquit
deploꝛet. magna enĩ eſt pdicacõis bᷣtus. et quod ſemel fermẽta tũ
eſt fermentũ rurſꝰ ad reliqua efficit᷑. Et quẽadmodũ fauilla cum

—

in arida
Val vini
dinitinns
zrhitic ’
Son
. ſerunt
giun uod
gmmr anio v.
guicü umm
Wwlem
Quided⸗
ſpicouetſabn
llosangos
illi malban.
nai iti ien
guuſ mamte⸗
udigik ing
Nendhmda
banwneſne
Wud dos
folü michil v
non efugiſe
ppüsni gre
tͤnſpauiun

ik uigrliſti

klis minbil
ma nichil n
gud⸗ gmad
miriindic
dauud adhue⸗
peſte virüͦſch
ſuſatmͤt.
uing iter vi le
ero ſaſfi nn
magus en⸗
guaſ wyrob)
Munij alins
nhit, un n

egnuf
nindiſe ai
ed Uns,
aushebich
in epnin,
rnu fimni
.

wanpi⸗
nhusdnee

ſuns guͤne
lichnentg⸗
enoſenti
go niu
Cetguix r⸗
in minne
zimmitind
Mdn
min wwn
uoͤmint
mofemmntil
rmiinſma.
mmerſi migit
oni iuhit,
venmnan/
dri ileren
triiſec
en g
Gnuirrf
tim iu
wemdi eu⸗
in N
mti nani
mmilanun⸗
ſend imd

in arida ligna inciderit ipſa flãmã ipᷣam auertit·que ĩ ſua deinde
vel virida ligna facile incẽdit. eodẽ q; mõ pᷣdicacõ. Zed cur naã nõͤ
dixit ignis ſͦ fermentũ qm nõ ignis vᷣture totũ fit. ſed lignoꝛũ ch
ariditate · fermentũ vero per ſeipᷣm omnia conficit
Exhoꝛta cio xlvj· q; virtus magis vnde appoſtoli
fulſerunt q; miracula ſit optanda
Si autẽ duodecim hoĩes totã pene farinã oꝛbis fermentarũt. dili⸗
genter anſo verſa queſo quãta ſit noſtra maligtas atq; ignania
qui cũ iam innui ſimꝰ.has genciũ reliquias ↄuertè nõ poſſumꝰ.qᷣ
vel mille mũdis ſatiſfacè deberem?. Zed appkos illos fuiſſe in qes.
Quid ad rẽ. nõne tecũ euſdẽ nature fuerũt. nõne cũ homĩbꝛ eciã
ipi ouerſabant᷑. artes pꝛofeſſi eiſdẽ rebs nutriti· an foꝛſan eredis
illos angłos natura aut de celo lapſos fuiſſe nõ inquies · h ſignis
illi rutilabant. Mon qprer ſigna certe illi claruerũt vſq;q negli⸗
genciã ita ignaniã noſerã miraculoꝝ fulgꝗoꝛe que tũe eꝛuſearũt
quaſi velamĩe quodã obducimꝰ. multi eiciẽtes demones punient᷑.
Quid igit᷑ inquies fuit qʒ pᷣeipue illos magnos efficit · eerte verꝰ

ac nõ ſimilat? gloꝛie atq; pecunie ↄtemptꝰ. quoniã nullã ſcłariũ

haꝝ reꝝ oĩno curã habebãt. Nam niſi hoe habuiſſent ſi paſſionib⸗
veluti nos ſeruiſſent. eciã ſi de moꝛte innuos ho ĩes ſuſcitaſſẽt. nõ
ſolũ nichil vtilitatis feciſſẽt veꝝn eciã ſ eductoꝝ atq; deceptoꝝ nomẽ
non effugiſſent vinendi ergo diſerplina eſt que vbiq; fulget que
ſpũs eciã graciã attrahit. Quod enĩ ſignum iohãnes fecit qui tot
tãta ſq; ciuitates erudiuit. Nam michil miracko ſ eipm egiſſe teſ⸗
tat᷑ euãgeliſta dicẽs iohannes quidẽ nullũ ſignũ fecit · vnde autẽ
helias mirabilis factus. nõne quia regem libere alloquebat᷑. nõne
quia nichil poſſidebat clarius ; ver ſigna q; perfecit. Job aũt illũ
quibs ſignis dpabolꝰ admiratꝰ eſt· re ſigno quidẽ nullo.vite aũt
mirabili diſeiplĩa et roboꝛe animi excelſo atq; inuicta.que ſigna
dauid adhuc adoleſcẽs effecit⸗ ut deus diceret inueni dauid filium
peſſe virũ ſcm œꝛ meũ· abꝛahã poꝛro vſaace et iacob qs moꝛtuos
ſuſcitarũt/quẽ lepꝛoſũ mũdarũt. an ignoꝛas quia miracula niſi
ingiter vigilemꝰ plerũq; nocẽt. multi enĩ e coꝛintheis alter ab al⸗
tero ſciſſi miraculis fuerũt multi wmanoꝛũ reſiierũt. Simon ch
magus hac rõne fuit erectꝰ qua eciã ille qui ſequi yxpᷣm deſidauit
quaſi repꝛobs andiuit foueas eſſe vulpecłis. Nam hoꝝ oĩm aliis
pecuniã aliis gloꝛiã a ſignis accumulare eupiens · eieiebant᷑ et de⸗
yveribãt · cura vero recte viuendi et ſinceries btutis amoꝛ non mo

õäs

— —

7 27*

tales cupiditates nõ parit· ſed natas eciã radĩcit⸗ euellit ipe aſe
dñs quãdo leges diſcipulis ferebat quid eis precipiebat nõ certe vt
ſigna facerẽt ut vidẽtes hoĩes gloꝛificarẽt patrẽ. Sed quid pond.
luceat lumẽ veſtrũ cꝛã hoĩbs vt videãt bona opera veſtra a gloꝛi⸗
ficẽt patrẽ veſtua qui ĩ celis eſt. Petro quoq; nõ dixit ſi me amas
ſigna fac. ſj paſce oues meas. Cumq; ipm ceteris ſponeret cũ ia⸗
cobo ſumbk atq; iohãne qpter ſigna foꝛſan ſponebat · atq; ab omib⸗
piter lepꝛoſi mũdabant᷑ moꝛtui ſuſcitabant᷑ omibꝰ enĩ eq̃liter ptas
fuit conceſſa. Mnde igit᷑ tres illi anteponebant᷑ · nõ ſolũ de ꝓfecto
ᷓ a virtute ac magtudine ani · vrdes quia bene vinendi noꝛma 1
rct᷑is opib, opus eſt· a fructu namq; ipoꝝ ↄgnoſceris eos inquit.
vitã autẽ noſtrã quid eſt q;d maxime cõmendat. NPutas ne quia
ſignoꝝ oſtentacõ an viuendi exquuſita diſciplina. Illud videlicer
vltimũ a quo eciã ſigna oꝛiginẽ trahũt ad q; tandẽ deuenire ſo⸗
lent. NMam et qui recte vixit ſignoꝝ graʒ impetrauit· qui gfaʒ
impetrauit ideo ſuſcepit ut alioꝝ vitã facile poſſit emendare. Nã
er xp̃us ꝗpterea miracula fecit ut cũ fide dignꝰ videret᷑ ad ſe hoĩes
attraheret. et btuoſe viuè pſuaderet- quotca magnã curã mag:
nũ; ſibi ſtudiũ vᷣtutis fuiſſe videm?. NMon enĩ ſignis vtiẽ ſolũ ·
ven eciã gehenne atrocitatẽ intẽtat regnũ celoꝝ pollicet᷑ mirabłia
pcepta ac leges poſuit. ceteraq; omĩa ptractauit ut in angelon be⸗
atitudinẽ hoĩes addueèt cur dixi a xpo· omĩa bvᷣ̈tutis gracia facta
fuiſſe · cũ tu ſi quiis opeionẽ tibi daret · vtꝝ ſuſcitare in nomĩe xpᷣi
moꝛtuũ velles · an ꝗpter nomẽ ipᷣius moꝛtẽ appetè · hoe vltimũ ꝓ⸗
tuldubio eligeres. Alteꝝ enĩ ſignũ eſt. alterũ opus. Si quis autẽ
vtrũq; optares tibi poteſtatẽ daret lapides in aurũ vertè aut auri
tupiditatẽ niłaʒ habẽ· nõne hſcõm capeſ cès neq; id iniuria hac enĩ
re boĩes maxĩe alliciunt᷑. Nam ſi alias ves in aurũ vbteres auge⸗

retur certe pecunie cupiditas cũctis optantibꝰ tale in vᷣtutẽ poſſi:

dere atq; inuidentib⸗· ſin vero cũ adüuterint te qua ſi fenũ ↄtempnẽ
aurũ · hoc exẽ̃plo cõmoti · moꝛbo huic merito mederent ˖ vrdes quia
vita recta magis ceteris omibs iuuat. Rectã autẽ viam appello
nõ ieiunãdi laboꝛẽ nec cilicij ac cineris lcẽulũ. Sʒ ſi pecuniã nõ alit
quã opteat deſpicias · ſi caritate ardeas fameſcentes pane tuo nu⸗
trias. ſi ſupioꝛ ira ſis.· ſi gloꝛã inanem nõ cõcupiſcas · ſi inuidia
nõ detinearis. Hec enĩ ipius documẽta ſunt nõ enĩ dicit ieiunium
ſuũ eſſe imitandũ.quãuis xl. illos di es poſſet qponere · ſed diſeite
a me quoniã mitis ſum et humilis coꝛde. Pmmo vero cõtra ome
quod apponitur vobis comedite inquit. De pecunijs autem quam

acſſimne
ner esien
6 magnis
fatiscſeid
vltmmü am
mibicdia
heuesaſſen
nus virtuti
indet multe
it⸗ a abre
umpüfitaas
eni morn
ſunt. Zig
eius ooͤrnui
aty paln.
ſeds kiwp
ut vii wbis
oim bonop rad
onhqveabhe
ngagewid
guc än
andi wo.
auudergocn
ſedbito/Et
aut maich
onnbbus ſcan
ſnmnais iyn⸗
fuen gmae
kommu:
erſmepm
dieñ ſexr.
ls eü eter
N

Wen
len
dre⸗
fandenstn

liitndüͤn

ualhet
de
4
R Va
R Nng
onee,
Rre
Nnee
me
—„
4 nxer 4
4
demmn
,
viNruir
4
AAmA
8 1
maN
f NGN
/ 4
ren wri
* † . /
7
„
.1 geugdur
Vera ut Uun
„
,
P 4 „ 4
An We,
1
„
4
.

ii

. 25 C

exaetiſſune mãdanit dicens. Non poſſideatis aurũ neq; argenti
nec es ĩ zonis veſtris. Hec dixi nõ quia ieiuniũ michi nõ placea
qʒd magnis ſoleã efferre laudib. Sed quia doleo ſi ceteris neglcxit
ſatis eſſe ad ſalutẽ vobis ieruniũ exiſtimetis. quod in choꝛo bᷣtutũ
vltumũ certe ſoꝛtit᷑ locũ · pᷣeipue namq; btutes ſũt caritas hũilita⸗
mibicꝛdia que vel vᷣgmitatẽ ſuꝑauit. Quare ſi volueris appłoꝛũ
vᷣtutes aſſequi · nichil te ꝓhibebit. Sola enĩ volũtas ac feruẽtiſſi:
mus virtutũ amoꝛ tibi ſufficiet · nullũ igit᷑ expectacõ ſignoꝛũ re
tardet multo enĩ magis demon dolet ſi peccato ſupioꝛẽ aĩaʒ pſpexe⸗
rit · qᷓ; ſi ab homĩe fuerit eiectus. Maxima enĩ eius virtus eſt peĩi
amplificacio · quã ut extingunt xpᷣus in patibulo dependit · pcẽm
enĩ moꝛtẽ induxit · peccata que ſupioꝛa fuerãt ad inferos depreſſa
ſunt. Id igit᷑ ſi deſtruxeris neruos dyaboli omẽs incidiſti · caput
eius cõtriuiſti · vires reſoluiſti.ac vmiſum eius exercitũ fudiſti
a tq; fugaſti. Signũ omĩbs miraculis maius effeciſti nec a me id
ſed a beato paulo dictũ putes.qui cũ dĩxerit zelamĩ gr̃as ſpitales
ut viã vobis ſupꝛa modũ oſtendo nõ dixit ſigna ſed caritatẽ que
oĩm bonoꝝ radix et fundamentũ eſt hanc igitur ſi retinebimꝰ et
omẽʒ que ab hac oꝛit᷑ phiam non erit nobis opus ſignis · ſin vero
negligem?nichil nobis ꝓderũt ſigna hec igit᷑ ſciẽtes illa faciam⸗
quibs apłi pfulſerũt. Vnde igit᷑ illi tłes facti ſunt. Petrũ audi
audi rvogo. Scee nos dereliquimꝰ omĩa inquit et ſecuti ſumꝰ te.
quid ergo erit nobis·audi et xpᷣm reſpõdentẽ ſuper duodecim ſedes
ſedebitis. Et alibi. Quicũq; reliquerit domũ aut fratres aut pr̃eʒ
aut matrẽ cẽtuplũ accipiet et vitã eternã poſſidebit. Quas obꝛes
omnibus ſeculi negvcijs poſtpoſitis xpᷣo noſipᷣos trademus. Et ex
ſentencia ipᷣms ad apłoꝝ equalitatẽ aſcendemꝰ vita eterna per⸗
fruem̃ gracia et miſicꝛdia dñi noſtri iheſu xp̃i. Amen
Hec omnia iheſus in parabo lis locutꝰ eſt ad turbas
et ſine parabo lis nõ loq̃batur eis ut impleretur q;
dictũ eſt per ꝓphetã dicentẽ. Xperiam in parabo lis
os meũ et eructabo abſcõdita a ↄſtitucõe mundi
Xreus autẽ aſſeruit nõ aliter ipᷣm in parabolis fuiſſe
locutũ qᷓ; ferre poterant ſj nequit in noua re pᷣrer vetis
ſceripture documẽta videret᷑ ꝗphetã introduyxit huiꝰ ß⸗
dicacõis modũ magnis antea tẽpoꝛib⸗ pᷣeinentẽ deinde
oſtendens ea mente xpᷣm ita predicaſſe nõ ut ignoꝛarẽt.· ſed vt ad
ſciſcitandũ incitarent᷑ ſubiun xit·et abſq; parabola nichil loqᷣbat

eis · di xit quippe multa eciã abſq; parabola. ſed nõ illo tẽpoꝛe. nec
vllus ab eo quitq́; ſuſcitat? eſt. et ꝗphetas quidẽ ſ epius introga⸗
bant ut eʒechiel alioſq; cõplures· a xp̃o autẽ nichil proꝛſus de Hps
parabolis queſierũt. nã qᷓuis que dicta erãt ſufficerẽt ad incendẽ
dum eoꝝ anĩm ad queſtionẽ. maxime quia ſupplicia plerumq; co⸗
mĩari parabolis videbat᷑. nullo tñ pacto illi omoti fuerũt. Quo⸗
circa reliquit ipos atq; abijt. Cunc enĩ ait dimitrens turbas ve⸗
nit in domum et nemo ipᷣm ſeribarũ ſequebat᷑. Vnde clarum ſit
nõ alia de cauſa ipos ſecutos fuiſſe q;ᷓ vt capiendi cauſas repirẽt.
veliquit ergo eos et abijt

St acceſſerunt ad eum diſ cxpuli euis dicentes ediſ⸗

cere nobis parabo lam ʒzizaniarum agri
Cumq; trepidaſſe plerũq; alias quitq; ab eo querè non ignoꝛemꝰ?.
vnde nüc ipis tanta fiducia eſt quia audierũt vobis datũ ẽ noſſe
miſteria et audencioꝛes facti ſeoꝛſũ ſciſcitant᷑. nõ quia inuidebãt
multitudini · ſed quia dñm audierunt. Iſtis autẽ datũ nõ eſt. de
fermẽto autẽ et ſinapi parabolas tamq; liquid ioꝛes pᷣterierũt. hãe
vero ut ↄiũctam illi de ſemine et maius aliquid afferentẽ exponi
maluerũt.quã bis di xit quia di ſeendi cupidos illos videbat. Cu⸗
pidi autẽ erãt quia ſibi cõminari hec parabola videbat Pꝛeterea
nee carpit quaſi paꝝ in relligẽtes. ſed explanauit apeius parabolã
et ita explanauit vſq; ſepius me dixiſſe memĩ nõ ad verbũ expo⸗
nendas eſſe parabolas ne multa ſequant᷑ abſurda. Id diligent ad
noſtram doctrinam obſeruet· non enĩ dixit quia eſſent ſerui qui

accſſerũt. Sed ut oſtendat ↄſequẽciã cuiuſdã cauſa ac fere ad du⸗

plicacõneʒ ymagiuis eos poſitos eſſe hec relicta pticula. neceſſaria

et ꝗpter que parabola hec ſibi det̃a eſt interpꝛetat᷑. ſeipm indicẽ.·

et dĩim oĩim rerum declarans

Et reſpondens enim inquit · dixit eis· qui ſeminat
bo num ſemen eſt filius hominis. Ager autem eſt

mundus bo num autem ſemen hy ſunt filij reg⸗

ni· zizania autem filij ſũt nequam. mimicus vero

qui ea ſeminauit dyabo lus eſt. Meſſis vero conſu⸗
macio ſeculi eſt. Meſſoꝛes autem angeli ſunt. Ita
erit in con ſumacione ſeculi. Mittet enim angelos
ſuos filius ho mĩs et colligent de regno eius omĩa

ſcande
tenttos
auͤtück
m aue
noͤdtdan
ilon aus
zuniendi au
ſuplicis ver
ſglendound
terta ran
meſten ian
veſtroseta
rurſus met,
ſeoſendit.
an. Cuer
minat pfeer⸗
ntcöe dudd
Re ncte
ſeme eandep
ſui ar
maconi oſt
tum ianci
limuniarl
nyunt· rpin
un miglier .
inch iſngoy
idmnmttit⸗
initunti
ci in
Nfählglorig
tiuc zmn an
tennons an
untapd
gdminen
Rur mr
Erleeſ,
eſe re

ſcins d
Wiridig
Me
fui
um,,
Ame
as Wi.

; ri
1fengt
Alosonde
nemusfrt
viic
heüigtd
ſan ſnian
ArNAN,
M unſr

17
ℳ
ain unic,

um 4
untfin

wmos
Wer ⸗

un )

nin af

ſcandala · et eos qui faciebant iniquitatem et mit⸗

tent eos in caminũ ig nis ibi erit flet? et ſtridoꝛ den⸗

cũ tũc fulgebũt iuſti ſicut ſol in reg no patris eoꝛ
MNam quoniã qui ſemĩat a grum ſuũ quiq; ex regno ſuo gregat
nõ eſt clam. quia et hic mundꝰ⸗ ſuus eſ t. Tu vero oſidera ineffa⸗
bilem eius miſerieoꝛdiã et ; ad bñfaciendũ quidẽ ꝓnus eſt. ut a
puniendi autẽ alienꝰ. Nam quãdo ſeminat per ſeipᷣm id peragit.
ſupplicia vero ꝑ alios infert mittet enĩ inquit angelos ſuos.tune
ait ·˖ iuſti fulgebüt ut ſol in Vegno patris ſui · nõ quia ſolis eciam
ſplendoꝛẽ nõ ſupabůüt ſed quãdo nichil fulgenci? ſole vidim?. gp⸗
terea re aptiſſima nobis ad expꝛimendũ vſus eſt. Cum aũt alibi
meſſem iam adeſſe dixerit ur cũ de ſamaritãis dicat. leuate ockłos
veſtros et eõſiderate regiones quomã albe ſunt iã ad meſſem. Et
rurſus meſſis quidẽ multa operarij aũt pauci. Quero hic futurã
eſſe oſtendir. Xliam certe ibi aliã hice verbi hiunꝰ poteſtatẽ eſſe vꝛ⸗
dem?ꝰ. Quero eciã inquies cũ alibi di xeris · quod alius eſt qui ſe⸗
minat· ꝓfecto ibi nõ ad ſimplicit. ſed ad qphetaꝝ atq; apłoꝝ diſ⸗
tinccseʒ illud dicebat qð de indeis quoq; ac de ſamaritanis dicebat.
Iße enĩ eſt qui p ꝓphetas ſemĩauit quãuis nõnumquã meſſẽ ad
ſemẽ eandẽ rem ad alind tñ atq; alind referens nücupauit. Nam
quãdo credulitatẽ atq; obedienciã audienciũ deſignat ut rei cõſu⸗
macionẽ oſtendat meſſis vero vocabło denotat. Quãdo aut frue⸗
tum pᷣdicacõis ab auctoꝛibs querit. tam ſemẽ q; meſſem ißam cs⸗
ſumaceʒ appellat. et quomõ eciã alibi ſcribi᷑ quoniã pꝛimi inſti
rapiunt᷑ · rapiunt᷑ quidẽ pꝛimi. poſt autẽ xpᷣi aduentũ penis tra⸗
dunt miqui et tũc ad regnũ celoꝝ iunſti ꝓficiſcunt᷑. Nam q̊ niam
in celo iuſtos optet cõuerſari indiciũ vero a terris pagit᷑ cũ alos
cõdempnarit tũc a indicio abiens alteros quaſi rex amicos ſuos ĩ
vltimã beatitudinẽ illam traducet. Ita duplicẽ ficturã punicðeʒ
videre lict. alrerã quoniã igni eterno ardebũt alterã quomã ab
ineffabili gloꝛia exeident. Zed cuius rei gracia inquies cum mul⸗
titudo. Jam receſſit in parabolis eci am diſ cipłos alloquitur. Sa⸗
piencioꝛes iam pꝛecedentibus facti. facilius atq; melius intellige⸗
bant pꝛopterea eciam cum ad eos di xiſſet intellexiſtis hece omnia.
vtiq; domine reſponderunt. Zic ad alia que dicta ſunt. Hoc eciam
parabolis effeetum eſt vt perſpicacoõꝛes diſcipuli redderentur. quid
ĩigitur rurſus ait
Simile eſt regnum celoꝛum theſauro abſcõdito in

agro- quem qui muenit homo abſcondit et prer
gaudio illius vadit et vendit omnia que habet et
emit agrum illum. Item ſunile eſt regnum celo⸗
ꝛum ho mini negociatoꝛi bonas uerenti margari⸗
tas qui muenta autem vna pꝛecioſa marg arita
abijt et vendit omnia que habet et emit eam

Zicut granum ſmapis et fermentũ. ſic due parabole iſte theſ auri
atq; marg arite haꝝ inter ſe differüt. illud enĩ ambab hys deno⸗
tat᷑. quoniã opteat pᷣdicaceʒ euangelij omib ceteris anteponè⸗er
illis quidẽ fermenti die atq; ſinapis magna euangelij virtus of:
rendebat᷑ · que oĩno totũ oꝛbẽ terraꝝ erat ſupatura hec vero poſte⸗
rioꝛes ſũmi eſſe pꝛecij ſigficant. ſicut eni ceu ſinapis extendiẽ atq;
agat᷑ er ceu fermentũ ſupat. ſic quaſi margarita peioſiſſimũ ẽ⸗
llud ſolũ diſcim? quia cetera abicienda ſũt omĩa et ſola pᷣdicacio
euãgelij retinenda ven eciã magnů id eſſe cum gaudio faciendũ ·
ſane qui renũciacionẽ bonoꝝ facit. Js nullã iacturã ſed queſtuo⸗
ſiſſumã facit mercaturã- ꝓppendis quomõ in mũdo abdita atq; ce⸗
lata pᷣdicacio eſt. et in pdicacõe ſũma feliertas vecõdita niſi ergo
cũctas ves tuas venüdabis nõ emes niſi curioſe queras non in⸗
uenies duo hec quippe nobis ad ſalutẽ neceſſaria ſũt. ſeck ariũ reꝝ
»rempt? et ingis vigilacia. qᷓrebat enĩ inquit bonas margaritas
et cũ inueniſſet vnã pcioſiſſimã vendidit quecũq; hẽbat ac emit ·
vna quippe veritas eſt nec in multas ſcindit᷑ partẽs ac veluti qui
margaritã habet nouit ſe diuitẽ eſſe · eciã ſi ignotũ nõnũquã illð
ſit eũ paruo in loculo margarita recondat ſit et in pᷣdica cõe veri⸗
catis qui ei adherẽt toroq; anĩo illã amplectunt᷑ opulentos eſſe nõ
ignoꝛãt q́;uis infideles theſauri vim nõ ↄgnoſcẽtes fideliũ opes cõ⸗
tempnãt. deinde ne ofidamꝰ plurimũ quoniã euãgeliũ ſuſ cepim?ꝰ
neq; opinem̃ ſufficere ſolum nobis fidem ad ſalutem hoꝛwꝛis ple⸗
nam affere parabolam quenam eſt illa

Simile eſt inquit regnum celoꝛum ſagene miſſe

in mare ac ex omni genere piſcium cõg regandi ·

quam cum umpleta eſſet educen tes ˖ et ſecus littus
ſedentes elegerũt bonos ĩ vaſa ſua malos autem
foꝛas miſerunt

ged quid
ibi alifſ
aquime
vern mule
gliixen⸗
nere (t
yrhit ,
gixit, Ziec
gregebüt n
ierid klen
cndns ih
miloguit
ex pee int⸗
putnida ſou
Iniyetundx
vlais nagt
Pali venibn
inſagenn atp
N Angge
Noeren
patusmpn
dñe⸗ dende ]

Popcrre
ſumilserh
ſuuro ſuo n
tunenti nöͤ
duinanſaii⸗
neeg ſiißis
Nperit ſp
ntentitemt
lenit cayere

SNorace
turg eſt ſie
udiam⸗

i 8
uehalen

Wrund
magmn
mayn
ma
eleatw
e,
NNend
ngeig wund
1 r w w
disermdiin
1oſinii
r ſolu Picnen
dio ſiaendi⸗
iſeueſmo⸗
WN
We
1anng nni
1r ilmün
gus nrgm
glihreutent.
io te lli u
druideri⸗
mlormdens
mili d⸗
nigii lan
lum vbf

cn

ttſou⸗
mis

SS

Zed quid inteſt hec ab illa. que de zijanijs eſt eodem enl modo eci
ibi alij ſaluant᷑ alij perdunt᷑ veꝝ ibi hereſi atq; pꝛauis dogmatibo
qui ante illã parabolã ſunt quoniã pᷣdicacsi nõ adheſ erũt. Iſti
vero male viuendo pereũt et ceteris ſunt inferioꝛes quoniã vita tẽ
quidẽ ↄgnouerũt et ĩ iaculũ piſcatoꝝ inciderũt et tñ male vinẽdo
periere. Et eerte alibi ait quia ipſe ſegregabit eos ut paſtoꝛ oues
ſegregat. Hic vero et ĩ parabola de zizanijs angelos iſtud fact᷑os
dixit. Sic enĩ inquit erit in ↄſumacõe ſ eculi · exigunt angeli et ſe⸗
gregabũt malos de medio iuſtoꝝ et mittent eos in foꝛnacẽ ignis
ibi erit fletus et ſtridoꝛ denciũ. Quid igit hoc eſt. nõnũquã cõdeſ⸗
cendens ipis groſſuis vt ita dixerim nõnũquã vt res petit ſubli⸗
miꝰ loquit᷑ · hanc autẽ parabolã nõ introgatꝰ ij ſponte atq; a ſeipᷣo
ex pte int᷑pꝛetat᷑ foꝛmidinẽ magis amplificat nã ne cũ adu erſis
putrida foꝛas eiecta eſſẽt. nullũ aut paruũ eieccõis piculũ credas.
Inẽ᷑pꝛe tando ſubiũxit quia in foꝛnacẽ inmittẽt. et ſ tridoꝛe denciũ ·
doloꝛis magtudinẽ expꝛeſſit. anĩaduertis quot pdicsis vie ˖ vides
q; alij vepꝛibs alij veneno · alij lapidibo. alij zizanijs ↄterunt᷑· alij
in ſagena atq; iaculo pereunt. Mon igit᷑ inumia dictũ eſt la tã eᷣ
viã illam que in pdicsez adducit. ac multos eſſe qui per eã ingre⸗
diunt hec enĩ cũ dixiſſet et ad hoꝛwꝛẽ mſ ſſet hmonẽ atq; immo⸗
ratus amplificaſſer. Adiecit intellexiſtis hae omĩa. dicüt ei vtiq;
dñe · deinde qm intellexerũt laudat dicens
Pꝛopterea omnis ſcriba doctus in reꝗno celoꝛum
ſimilis et ho mini patrifamilias·qui pꝛofert de the⸗
ſauro ſuo noua et vetera
Ideo alibi ait mittã vobis ſapiẽtes et ſeribas. vi des quõ verꝰ teſ⸗
tamentũ nõ eicit ſed laudibs effert et theſaurũ appellat. qu are qui
dininaꝝ ſeriptaꝝ imperiti ſunt nõ erũt hy certe pr̃eſfamilias qui
nee a ſeipis habẽt querè᷑ dignũ putãt tz negligent᷑ vinendo inedia
deperũt. Non autẽ hy ſolũ veꝝ eciã heretici expertes ſunt hui⸗ be⸗
atifficacis quia non poſſunt emittẽ nona et vetera nã cũ verera
nõ teneãt· noua credẽ nõ pñt.ſiẽ ecõtra qͥ noua nõ hñt. hp vetiby
penitꝰ carẽt hec enĩ inter ſe magno iũcta ↄnexa vinculo ſůt
Exhoꝛtacio q;d ra geſimaſeptima. qꝙ legenda ſ crip⸗
tura eſt ſi effigiem virtutis adamamus
Xudiamꝰigit᷑ audiamꝰ quicũq; ſcripturaꝝ lectionẽ negligim?.
quantũ dampnũ:quantã inopiã paciam/quãdo enĩ bona vmde

opa faciemꝰ qui eciã precepta et inſtituta ipa quib⸗ vinendu eſe
ignoꝛam?ꝰ. et opulenti quidẽ qui cupiditate pecuniarũ inſaniut.
aſſidue veſtes ſuas ne tineis coꝛrodant᷑ exeuciũt. Tu vero cũ ob⸗
liuio omibo tineis peioꝛ ac maioꝛ peſtis aĩam tuã deuoꝛet. Pon ace⸗
cedes ad libꝛos. nõ excucies tineas. nõ oꝛdiab aĩaʒ tuã. nõ aſpicies
otinue ymaginẽ vᷣtutis nec mẽbꝛa eius et caput aſiderabis. Ha bet
eni certe caput er membꝛra omi muliere foꝛmoſa młto venuſtioꝛa
ae pulchꝛzioꝛa: qd igit̃᷑ caput vᷣtutis ẽ huilitas certe. Quapꝛopt᷑ ab
ipa ineipit xpᷣus dicens · beati paupes ſpitu hoe caput m ſi nee ceſa⸗
riem nec crines habeat· ſic tñ pulchrũ eſt. ut deũ ad ſeipᷣm attra⸗
hat. ad quẽ enĩ inſpiciã ait · vbi ad mitẽ et quietẽ · et humilem et
trementẽ ſermões meos. oeuli mei ſup mites terre et ꝗpe dñs eſt
tribula tis coꝛde. hoc caput pꝛo crimib atq; coms hoſtias offert deo
gtiſſunas.hoc aureũ certe altare eſt· hee ara ſpitalis · ſacri ficiũ deo
ſpũs cõtribulatꝰ. hec ſapiencie mater eſt qui hoe ha bet · is membꝛa
eciã eõſequet᷑. Perſpexiſti caput quod nũquã vidiſti · vide nunc
eciã faciem ac pꝛimũ actende qualis coloꝛ eius ſit q́; rabicũdus· ÿ
Floꝛidus.q; gracioſus. et diſce vnde onſtat. vnde igit᷑ cõſtat· ab
erubeſcencia certe atq; pudoꝛe. ꝗpterea quidã dicebat ante vècundũ
gracia ꝓcedat· hec a alia quoq; membꝛa magnã vim foꝛmoſitatis
cffundit nec ſi mille eõmiſceas cloꝛes· talem ſpeciẽ cficies. Pſt
ockos ꝙ;ᷓ velis aſpicè· ↄſidera modeſtiã qᷓnto decoꝛe qᷓnta diligẽcia de⸗
pĩgat᷑ · vnde nõ ſolũ ſpecioſiſſimi · verũ eciã tanto acri acumiĩe pol⸗
lent ut vl dñm ipm aſpiciãt beati enĩ inquit mundo coꝛde qm ißi
deũ videbüt. Huie capiti os eſt ſapiencia et intellect et ſpitualiũ
cãtuũ ppetua vox · ꝛ autẽ magna ſeriptaꝝ pericia veri dogmatis
ſeruacõ-mibicoꝛdia benignitas- et quẽadmodũ nõ eſt poſſibile
anĩal ſine capite vinere ſic ſine hot capite ſalus haberi non poteſt.
Hine enĩ omĩa bona oꝛiginẽ trahunt pedes ac manus habet quib⸗
veeta opera oſtendat anĩata eſt pietatis et reete fidei ania pectus
aureũ ac adamante wbuſti? ipi eſt foꝛtitudo. per quã efficitur · ne
vmq; pectus. Hoc queat infringi · ſpũs autẽ qui aĩaliũ cꝛda et ee⸗
rebꝛũ otinet earitas eſt. Wis re ipᷣa tibi hanc vmaginẽ onñdam?
Hunc ipᷣm euageliſtã ↄſidera cuiꝰ et ſi ↄſeriptã vniuerſã nõ habe⸗
amꝰ vitã · poſſumꝰ eciã ex paucis choꝛuſ cantẽ effigiẽ eius videre·
quãta enĩ hũilitate quãta q; otricõe rutilaret. Inde ognoſces quia
vel poſtea q; abeſt euãgelio · publicanũ ſeipᷣm noĩat. Miß icꝛdiu
vero eius inde peipies quia cunetis exutus iheſũ ſ equebat?᷑ · ſincerã
fidẽ de dogmatibo peipies pꝛudenciã et caritatẽ ab e uãgelij poſiche

faclein
gerebat
coͤuetſal
ſeſturtel
tutttn
lginesa)
tutitudie
i nes er
werido int
guodqgud
ſſungui
guoddin
opes ſuss
uiaay pu⸗
ſaurput
neodite ve/
maraſcut.
indies curis
Raab
dmös
büdiſolle
Jropisdi
ſieut gin⸗
turs ſerkan
aſpiarr. pi
vins ſeh im
dangtlaia
uun lenos
uertum
lo ſeuoti 1
ninnrvenen
unlsgenens
tus dicpil
mamenta Ki
opdlmnd. n
in clo dam u
tius e t⸗ t
guos necy ve
ingteri

rüinin
Uuwmit
uan/ſr
mi riihin
ſnns
NIn
n unib
uſindi⸗
ei
magist
wſeis fend
iis Anſküd
Ulr,is mentd
ila⸗vid nunt
jnbiidis⸗
gicſ. 1
umn N
mfndfur
gienats
Prdilgietr,
in uuni/
mwatr üi⸗
m eimtl
Mniis

zmudin
1i nin

guichem
i aiilie
ymiutti ,
Kgi un
wuin e
ſent
⸗

btuie

faeile intelliges· vide quantã periciã quãtã q; vnmerſi oꝛbis eurã
gerebat pſpicies · foꝛtitudinẽ eius ↄgnoſcunꝰ qina cũ gaudio cetui
c5uerſabat᷑ · bonoꝝ aũt operũ oſrentacõeʒ qui in ſublumi ſede oĩno
ſeſſurꝰ eſt. imitem̃ ergo omẽs eius bᷣtutes ac maxume oĩm hũili⸗
tatẽ et miſicoꝛdiã ſiue quibs ſalutẽ cõſequi nõ poſſumꝰ.quũq; ille
vᷣgines phariſeus poſt illas oñdit quippe abſ q vginitate multi
bea titudĩe illa pocient᷑ quã nemo abſq; mibicoꝛdia ↄſ equet᷑. na
enĩ res ex neceſſarijs quib: ſalus ipᷣa cõtinet᷑ miſicoꝛdia ẽ. Quare
merito in oꝛde bᷣtutis ipſ̃am eollocauimꝰ. et oꝛ ißm eſſe cenſemꝰ⸗
quod quidẽ cꝛ niſi ceteris omib: ſpũm pᷣbeat velociter extinguit.
Mam quẽadmodüũ fons ſi aquaꝝ flumina in ſeipᷣo quaſi ſtagnũ
quoddã retineat facile putreſeit· eodẽ certe mõ diuites cũ in ſ eipis
opes ſuas detineãt marceſcũt. Idc trito ꝓuerbio fert᷑. multa di⸗
uiaaꝝ putredo apud hoĩeꝛ eſt. nec diciẽ magna copia in gens the⸗
ſaurꝰ.putredo enĩ pꝛofecto eſt nõ poſſidenciũ ſed opũ ip̃aꝝ.ꝰNam
recõdite veſtes cꝛrumpunt᷑aurum erugine decoloꝛaẽ· frumenta
marceſcũt. Q-uid plura cœꝛ poſſidentis hec atq; ↄuantis maioꝛi bo
indies curis q́; erugine decloꝛat᷑ atq; tabeſcit. Nam ſi aĩm auari
nudũu abſq; oꝛpoꝛe cogitacõe pſpexeris. inuenies ſicut veſtẽ mille
tineis cſam. ſic vtiq; a curis pfoꝛa tũ a pecca tis putrefactũ et
hndi ſollieitudinẽ tabeſeœntẽ. Non talis ꝓfeero amm⸗ inopis ẽ.
Inopis dic vltro ac ſpõte ſua. ſj fulgy illa quidẽ ut aurũ ſplẽder
ſieut gẽma. floꝛet quaſi wſa nulla tinea ibi eſt.nullꝰ fur.nulla
cura ſecł aris · ſed viuit angelica vita. Mis huiꝰ anĩ pulchtudinẽ
aſpicere · vis pauptatis opes quãte ſint diſcere. Non imperat hee
viris · ſed imperat demonibo. nõ aſſiſtit regi ſed aſſiſtit deo.nõ hoĩ
ſed angeloꝛũ cõmilito eſt.non habet duos tres vel viginti loculos
rerum plenos · ſed ſie habũdat ut vnmerſum mundum parumpẽ⸗
dat et theſ aurum habet in celo. non indiget mancipijs ſed haber
loo ſeruoꝛũ paſſiones· habet ſeruos appetitus qui rvegibus domi⸗
nãtur vt nec reſpicere audeat. regnum poꝛro atq; aurum et omĩa
huius generis hec de qua dicimus paupertas. quaſi pueriles ludos
trocos dic· pilas turbones a ſpernatur atq; cntempnit. habet enĩ
