didit. Pꝛouidenciã dei atq; creacionem reꝝ vt ait ezechiel docuit.
caſtigauit pauliſper et a malignitate ſemouit · ac ſpitalibs rebus
attencõꝛes effecit. Nam quãdo lex de ſabbato dabat᷑ ſi ſqptũ fuiſſet
bõa qͥdẽ oĩa ĩ ſabbato faciatis. mala vo nõ faciatis nõ ↄpᷣuaſſẽt le⸗
gẽ indei. Quo cca neceſſe fuit ab omĩb eomõ ↄpeſcè · nichil enĩ i
die ſabbati faciatis inquit neq; tñ ſic detineri potuerũt · ipſe autẽ
occłciꝰ ſificauit quoniã a maligtate ſolũmõ legis ↄpeſcat auct̃as
nichil faciatis inquit pᷣterq; ea que faciet anĩa. Cum aũt in tplo

die ſabbati et quidẽ ſtudio atq; opera multo maioꝛe fierẽt omĩa
ipam certe legis vmbꝛã vitatẽ hys ſubapiebat. Sed cur inqͥes tãtã

vtilitatẽ q̊ntã ſabbato ↄſequebant᷑ abſtulit xp̃us. Pmmo nõ abſ
rulit ſed felicia illi addidit ineremẽta. Temp eni iam aderat ad
alcioꝛẽ ſblimioꝛẽq; reꝝ oĩm intelligẽciã. Quare nõ optebat manꝰ
hoĩs qͥ pᷣuitatẽ odiſſet et vtutis ardoꝛe ſublimi⸗ volaret vſctas coer
ceri. Mee docebat aucx᷑te legis ſolũ a deo ca ta eẽ oĩa credẽ nec troꝛe
ꝓmpti hũanos eos eſſe qui ad imitaos dei ↄuocant᷑. Zitis enĩ ait
mißicoꝛdes ſicut pater veſter nec vnũ dið ſo lempnẽ agere ipſos
quibs tota vita ſolẽpnitas eſt. Celebꝛemꝰ enĩ ait nõ in fermẽto ve
teri nec in fermento malicie et nequicie ſed in aʒimis ſinceritatis
veritatis nec inxta dei arcã aſſiſtẽ atq; altare aureũ· eos qͥ crea⸗
toꝛẽ oĩm in ſeipᷣis habebãt habitantẽ multiſq; modis vmmo vero
modis omĩby ippos alloq;tem alloquit᷑ enĩ certe fideles oꝛãtes offerẽ
tes · per ſcriptas. per miſericoꝛd ie officia et quod omĩa ↄtinet quia

in ißis habitat

SExhoꝛtacõ triceſimanona. Quia domino ſolẽpni⸗

tatẽ celebꝛas ſi ab oĩ malignitate abſtineas et vir⸗

tutẽ tollas · q;q;ʒ an guſtũ virtutis it nõ ſit difficile
Cur igit᷑ ſabbato illi op: ẽ qui p totã vitã ſuã agit ſolẽpnitatẽ ·
qui celeſti viuit diſciplina· qui peccatoꝝ immunis. btutes obbuat
et tollit. Solempnit᷑ ĩigit᷑ viunamꝰ cõtinue nichil oĩno maligᷣtatis
mittẽtes. Nam tũc ſolũ verã ſolẽpnitatẽ pagimꝰ cũ ſpiritalis
vite cõtinue cultũ augem?ꝰ cũ ab alienis manꝰ abſtinemꝰ cũ in la
boꝛibs ſupfluis atq; inanibs quos ꝗpter hanc vitã ſuſtinem⸗ legẽ
ſabbati ↄpuãꝰ. Seruitutis enĩ ſũt extreme hy laboꝛes illis qͥ ꝓfeeto
ſikes ſunt qͥbs in egipto indeoꝝ ꝓpłs vexabat᷑. Nullũ eni int᷑ auri
ſollicitos collectoꝛes · et ceni atq; lateꝝn oparios diſerimẽ oĩno eſt.
Mam nut tũc pharao a trociſſimꝰ ille tyrãnꝰ flagellis ad oolligen⸗
das paleas ↄpellebat hebꝛeos. Sic eciã nũce dyabolꝰ ad officiũ laten
flagellis cupidi tatũ młtos incẽdit. Quid enĩ aliud auꝝ ẽ qᷓ; enũ
et argentũ quid alind q; palea · ſicut ergo palea ignẽ ſic pecunie cu
piditas auaricie flãmã incẽdit.et quaſi cenũ inquĩat poſſidẽtes ·
ſed miſſus eſt nobis liberatoꝛ nõ mopſes a deſerto. ſed dei filius de
celo. Quare ſi poſt aduentũ eius. eciã in egipto pmanebis. Egip⸗
ꝝ eciã ſupplicijs cruciaberis. Sin vero egipto ſpreto iſrabel ſpitu
alem ſequeris. miaculoꝝ oĩm eris ſpecta toꝛ. nec tñ id ſolũ ad ſa⸗
lutẽ ſu fficit. õ enĩ ab egipto tãtũmõ icedẽdũ ẽ . ſj ĩ ĩpꝛomiſſiõis

noqy nm
eſiynung
ſitlntien
milis arn⸗
hiuenmn mlg
ylmni inrelec⸗
1lute ißius ut
iſam itnn⸗
1S atcg wmn
ſacchtamabi⸗
Mwoſe
innua er acto
olno erat ym
jorviti a0a
1ſi guodfictn n
Myuſti toratg⸗
Nſtitr aty graan
Wa de. Tn
WWededi
GNNde
giud dbimpe⸗
fddas ekvrw.
guſti ne diff
mals ii cin
eran lererune
onem lens ablat⸗
Vinſanen maon
lercuſir nf⸗
wäyen deme
visonſrnti
nlosiruhe
guide noſton
Wnetrudelid.
6 ud .
Kper
pbaf, X.

feini .
daniht
. mm niu
hei um ng
Rndegcheem
wlmn pitizo
toit rp rhn
mi, 6 lnstni it
mni igert i 06
uNn frnin ve⸗
mis inmnu
Nmi sz
WupmNN
rilezginz i
waninr l

mmo ſoln⸗
ſnens e ⸗
N
AWendi⸗
uns runs inr
livtuigen;
n /ai hnti
ibſanend l
iti ianen
lürimturi
omiömi.
ſughsnd
Apl'4dofrüln
aliund ustit
igni ſe m
inquunte n⸗
grr⸗ohi 8
ßrr im⸗
10 ,

quoq; rerram oĩno veniendũ. Pam er uꝛdei ſicut paulꝰ atteſta
et ſi p mare rubꝝ facto itinè ᷣnſierũt a ſi manna cõmederint a ſi
ſpitalem biberint potũ · omĩa tñ hec perierũt. Ne igit᷑ eciã vos ſi⸗
milia paciam̃ · omẽzʒ deſidiam omẽz oꝛpoꝛẽ pꝛoiciamꝰ. Cumq; au⸗
dinerim? malignos quoſdã atʒ aſtutos· qui ꝑ angnſtã et laboꝛis
plenũ iter eſſe cõtendãt nõ vulgꝗꝰ ſed ibeſũ omi aĩo pſequam̃. nec
a latè ipᷣius aurea recedamꝰ q; ĩpꝛomiſſiõis terrã a celos ipᷣos adi
piſcam̃ · itineris autẽ difficultatẽ.cur quiſq; timebit Nam ſi hoſ
tes atq; inimici dei recõſiliati cũ deo ſumꝰ multo faciliꝰ poſt recõ⸗
ſiliacõʒ ſaluabim̃. Sed anguſta ẽ mquies via hec et ardua nimis.
Allã vero poꝛ quã faciebas nõ anguſta ſolũ et ardua verũ eciam
inuia et acrociſſimis plena beſtijs fuit. Et quẽadmos impoſſibile
oĩno erat ꝓ mare rubꝝ pẽnſire niſi miraculo facta via fuiſſet ſie
a poꝛe vita ad celos cõſcendẽ ſine meditacõe baptiſmi nõ poſſumꝰ
ſi quod factu impoſſibile erat factum eſt poſſibile · quãto magis
anguſtũ hoc atq; arduũ iter facile fiet. Ita inquies ſed diuina po
teſtate atq; gracia ſolũ trãſitꝰ tũc indeis cõceſſus fuit. Ideciroo tu
debes ↄfidè. Nam ſi gracie opa ſolũ illi trãſierũt. cũ tu ad graciã
laboꝛibs quoq; tuis niteris. Nonne ſecurioꝛ es · ſi enĩ ocioſos ſal⸗
uauit qᷓnto magis ſolerti laboꝛãtibꝰ ſtudio tiſſimã feret o pẽ. ZSed
quid ab impoſſibilibꝰ dimina poteſtate ↄfectis ut indifficili re cõ⸗
fidas te hoꝛtoꝛ · cũ illud liceat dicè ꝙ ſi ingiter vigilamꝰ nõ eſt an
guſtũ neq; difficile hoc iter. Conſidera enĩ diligent᷑ que faeta ſũt.
moꝛs iã ipᷣa cõculcata eſt.dyaboli crudeli imperium cecidit · atrox
peccati lex extincta eſt·ſpitus gracia diffuſa. paucis vita cõtẽta.
onera legis ablata · at ſi velis ita eẽ ut dico pdiſcè. cogita q; iam
viri ſancti maioꝛa q́; xpᷣus pᷣcipiat effecerũt. Tu vero mediocrit
que ſeripta ſũt refoꝛmidas. Quã igit᷑ ſatiſfaccõeʒ habebis cũ alijs
eciã vltra calcem currẽtibs· tu vel ad ↄſtitutũ minũ puenire gra
ueris · tibi quippe ut ptẽ tuaꝝ rerũ paupibs offeras pᷣcipit᷑ qͥ alios
vides omĩa ſua cõtempſiſſe tu rogaris cũ vxoꝛe modeſte vinẽ · qui
alios videas ĩ legittimo quidẽ ↄingio copulari noluiſſe et ottidie
quidẽ noſtro tu hoꝛtatu impelleris ne venenoſe inuidie vicio labo⸗
res ne crudelis in peccatoꝛes ſis cũ ab alijs peuſſꝰ alterã q;ᷓ maxillã
verterit. Quid igit᷑ queſo reſpondebimꝰ aut quõ defendemꝰ.qͥ nec
iuſſa qͥdẽ ſuſcipiamꝰ cũ alij młta maioꝛa q; uubent᷑ pfecerint qͥ te
nequaq; pᷣcepta ipᷣa ſupaſſent· niſi mirũ in modũ res ipſa facilis
eſſe pbaret᷑. Reſponde queſo quis tabeſcit et quaſi cera coontinue
liquat᷑ vtrũ qui bonis alioꝝ inſidiat᷑ ac inuidet· an qui gauder ac

A

k. 2 C, 2:

sgratulat᷑.quis atroci ſuſpicõe ſemꝑ vexat᷑ ac tremit vrrũq; mo⸗
derate vines caſtitatẽ colit ac ſeruat. an qui aliẽis vicijs plagas
cendit. Quis optima ſpe munitꝰ gaudet vtrũ qui rapte viuit an
qui ſua indigẽtib partit᷑. Hec igit᷑ ogitãtes nõ cũctem. nec igna
uia vᷣtutis curſũ relinqᷓmꝰ · ſio cũ omi alat᷑tate anĩ ſuaues hos am⸗
ples laboꝛes paruo tp̃e colluctem. ut coꝛonas ſp floꝛẽtes adipiſcam
quibs vt omẽs pociam̃ gr̃a mi ſicoꝛdia dñi nr̃i ihu xpᷣi amẽ
Et tranſiens inde in ſyna gogam eoꝛum et ecce ho

mo habens manum aridam
Terum ut re quoq; ipᷣa ꝓ diſcipłis ſatiſfaccõeʒ veddẽt in ſabbato
currat. St alij quidẽ ſcribũt in medio homie cõſtituto int᷑rogaſſe
an bene agè liceret in ſabbatis. Wide igit᷑ mibicoꝛdie viſcera ↄſti⸗
tuit homĩeʒ in medio ut vidẽtes viderent᷑ ut oculis cernẽtes mĩa
fracti maligtatẽ deponẽnt · aut ſaltim ita egroti homĩs eos pudèt
ut ab immanitate feraꝝ ceſſarẽt. Illi autẽ nõ inhũani ſolũ verũ
eciã hoĩm oĩno inimici malebãt gloꝛie xpᷣi officere q; egroti homĩs
ſalutẽ videre. Ita vtrimq; puitatẽ anĩ oſtẽdebãt et quia xpᷣo data
opa repugnabãt quia id ſic obſtinato anĩo faciebãt· ut ↄpeſcere
atq; ꝓhibere ipᷣm ne cui benefacè onaret᷑. SEt alij quidẽ vt dixim⸗
ißm ypm introgaſſe ſcripſerũt. Hic autẽ interrogatũ fuiſſe aſſe⸗
ruit· St introgauerũt ipᷣm inquiũt dicẽtes licʒ ĩ ſabatis curare·
vtrũq; autẽ factũ eſſe credendũ eſt·ſceleſti eni illi atq; aſtuti qm
nõ ad curacõeʒ homĩs tandẽ ipᷣm puentuꝝ dubitabãt interrogãdo
pᷣuenire ſtuduerũt ut hoc pacto ipᷣm a bñfaciẽdo remouerẽt. Nõ
ergo in terrogabãt ſi licet in ſabbatis curare ut diſcerẽt · ſed ut ac
cuſãdi repꝛe hendẽdiq; materiã nauciſſerent᷑. Cumq; opaes ipᷣa ad
accuſandũ malignis anis poſſet ſatiſfacè · verbis tñ eciã irretitũ
ideo capè conabant᷑ ut magnã ſibi argumentoꝝ copiã inde oſtitu
erent · ipe autẽ humanit᷑ curat et reſpõdet. q; mitis ſit facile oĩb⸗
aperiẽs· ac inſidias mnimicꝝ in ip̃is ↄuertẽs· ac inhũani tatẽ atq;
atrocitatẽ ipoꝝ oĩbo maifeſtãs · ſtatuit inqͥt hoĩeʒ ĩ medio nõ quia
ip̃os metueret ſ qm ad miſicꝛdiã eos trahè cupiebat· cum autẽ
nullomõ illi flexi ſunt tunc cõtriſtatus ait atq; iratus ippis ꝓpter
duriciem ooꝛdis eoꝛum

Quis erit ho mo inquit ex vobis qui habeat ouem

vnam et ſi ſabbatis in foueam hec ceciderit nonne

tenebit et leuabit eam· quãto melioꝛ eſt homo oue

no utdens mea
Nentürcüchund
wctrgnonik
amt mers V⸗
ſatiffecis dir
introiuit in
in medui xru⸗
ſacd ut malke
ntſiuns guitu enn
hümittistſte
ſepteni tos iin
Nwicheda i
Nag
uauit⸗gmc
em aoyeus /
guidearnis
ferebut⸗num
omj ilt ruie n
Mditermiatutn.

Pheripiexen
wmnguomd
Numla nim
malüwmdun⸗
Nereſtfmtiehr
ſbpiclit ngii
Moſaneneh
Ner opprere enie
vſſe ſurn at
fiwsdl inn
mor inntiti S

mmümin,
üsing

Anine; N
niſiunn hen
fainni
daffimi

neeglo

Wanſihen
Gann rirgi
hodue ian
nnoens pue

wüm ſoli ni

ninren bni⸗
tr n ſo
an
aNer

i Aunser
ilig ianf
iabit nmengid
vnmoumni: 11
nt u
ütaNNN
ANN
nisſeinun
1 nbüminit
inann
uhich an
, rae

nihan

/* N

Ac⸗

ita qʒ licet ſabatis benefacere
am ne rurſus unpudenter inuehant᷑ · nee vẽnſgreſſiòis crimine
iten incuſent hac ſimilitudĩe pᷣus ad eos racõcinat᷑. Tu vero di⸗
hgenter ppende qliter varijs modis et vbiq; cõuenient᷑ ac ↄſequent᷑
ſatiſfaccõis de ſabbati ſoluese intulit· et q;uis piter ceci miacłm
quãdo lutũ fecit ab eis ĩᷣpꝛehẽderet᷑·tñ tacuit tunc· quoniã res ipᷣa
dñm legis p ſe pdicabat. At vero in palitico qui lectulũ poꝛtauit
modo ut deus modo ut homo reſpondè voluit ut homo quidẽ cum
dicat circũciſionẽ ſumit homo m ſabbato· nec lex moyſaica ſoluit
michi quoniã homĩeʒ ſaluũ feci iraſcimĩ. Vt deus autẽ qm̃ dicit
pater meus vſq; modo operat᷑ et ego operoꝛ. Peo diſcipulis autem
ſatiſfaciẽs diĩxit · nõ legiſtis quid fecit dauid et qui cũ eo erãt quõ
introiuit in domũ dei a panes ꝗpoſicõis cõmedit. Sac᷑dotes quoq;
in mediũ detulit. Hie vero introgauit vtꝝ liceret in ſabbato bene
facè aut malefacè · quis ex vobis cũ habeat ouẽ᷑ ꝛc̃ nõ erat enim
neſcius quãta eris cupiditate vexarent᷑.et quid auri młto magis
qᷓ; hũanitatis eſſent cultoꝛesalius autẽ euãgeliſta ſcribit q; cireũ
ſpexit eciã eos cũ hec int᷑rogaret ut eciã aſpectu atq; oculoꝝ motu
ad mibicoꝛdiã ipos flecteret ſed nequaq; illi facti ſunt melioꝛes et
hie quidẽ verbo tantũmodo. Ahbi autẽ manus quoq; impoſicõne
cuauit · ſj nichil hoꝝn ißos veddidit micõꝛes. Hõ igit᷑ egrotos ſaĩta
tem adeptus eſt ipi autẽ curacõe illius ad peius fuerãt deuoluti
quidẽ p ceteris illos curare volebat et multis modis remediũ af⸗
ferebat.tum re ipᷣa et ſignis tum verbis et argumẽtis. Cum aũt
omẽʒ illi racõeʒ retruderẽt tũe hom̃i dixit.Extẽde manũ tuã ex
tendit et reſtituta eſt ſanitati ſicut altera ꝙ dant illi
Phariʒei exeuntes conſilium ceperunt aduerſus

eum quomodo eum perderent
Ita nulla iniuria vexati de interitu meditabant᷑. adeo puicioſũ
malũ muidia ẽ nee enĩ aliẽis ſolũ ſi domeſticis a illiſipᷣis qͥbꝛ inui
det peſtifera ẽ. Marcus aurẽ inquit qm̃ cũ herodi anis tale cõſiliũ

capiebãt quid autẽ ille mitis atq; mãſuetus.quẽ omĩa nequaq;

fugiebãt·quid mquã fecit · iheſus autẽ inquit cũ ogitacões eoꝛũ
ↄgnoſceret receſſit inde. bi ſunt ergo qui clamare audeãt ſigna
fieri opoꝛtere ·eciã eis plane monſtrat᷑. nec ſignis quidẽ aĩo ingqto
poſſe pſuaderi · obſeruare autẽ diligent᷑ optet · tũc mayime illos ef
feratos cũ inuari hoĩes pſpexiſſent tũc enĩ incẽſabãt tũc vehemẽti

furoꝛe incitati inſaĩebãt · quãdo egrotũ ã quẽ repẽte inolumi tati

iſtitutũ ẽnebãt·qñ eciã a pꝛauitate cœꝛruptiſq; moꝛibo veuocatos
ad virtutẽ nõnullos intelligebãt. Nam quãdo meretricẽ erat ſer
uaturus · quãdo cũ publicaĩs cõmedebat quaſi atrox facinꝰ coom
miſiſſet crimĩabant᷑. Nunc et quãdo manũ ſiccam reſtituit ferre
nõ poſſunt. Tu vero illud mecũ admir are q̃liter egrotoꝝ pꝛeci⸗
puam habet curã et innidiã illoꝝ multis mitigat modis
Et ſecuti ſunt ipſum multi et curauit eos omnes

et pꝛecepit eis ne manifeſtum eum facerent
Turbe quidẽ nimiũ admirant᷑ nimiũ eciã diligent᷑ ſequnt᷑. Alli
aũt a mente mala· maloq; aĩo nõ recedũt. Menꝝ ne quis cõturbet
inauditũ illoꝝ furoꝛẽ ↄſiderãs ꝗphe pᷣdicẽtis hec · teſ timõia affert.
tanta enĩ fuit ꝗphetaꝝ diligẽcia ut ne tam minucõꝛa quidẽ veliqᷓ
rũt.ſed tam itinera eius q; migracões pᷣdixerint quaq; mente ſe⸗
cerit nõ cõticuerint ut tu credas ſpũs ſancti poteſtate cũeta fuiſſe
pᷣdicta. Nam ſi nudi cuinſdã homĩs impoſſibile ẽ archana ognoſ⸗
cere · multo minꝰ certe xp̃i animꝰ atq; volũtas nõ reuelãte ſpiritu
a ꝗphetis ↄgnita fuiſſet. Quid autẽ ꝗpheta di xit
Vt adimpleatur quod dictũ eſt per ꝓphetam yſa⸗
yam. Ecce puer meus quem elegi dilectus meus
in quo bene complacuit anune mee. Ponam ſpi⸗
ritum meum ſuper ipſum et iundicium gentibus
nunciabit · non contendet neq; clamabit neq; au⸗
diet aliquis in plateis vocem eius arun dinẽ quaſ⸗
ſatam non confringet et linum fumigans nõ ey
tinguet donec emittat victoꝛiam indicium et in

nomine ipſuꝛs gentes ſperabunt
Clemẽciã atq; mãſu etudĩeʒ eiꝰ et ineffabilẽ potẽciã vmnꝰ effert .
et ianuã gentib latã adaptam oſtendit et futuros iudeoꝝ laboꝛes
pᷣdicit et eq̃litatẽ honoꝛis cũ patre non occultat.Ecce inquit puer
meus quem elegi dilectꝰ meus in quẽ coplacuit anima mea. Qui
aũt electꝰ eſt is nõ vti inimicꝰ atq; hoſtis legũ latoꝛis legẽ ſoluit.

ſed vt ↄſenciẽs· ea que agens que legũ latoꝛi ſimilit᷑ ↄpbant᷑. Cle⸗

menciã autẽ ipins mirabilẽ inauditã manſuetudinẽ incredibilẽ
hũanitatẽ pᷣdicẽdo inquit nõ litigabit neq; clamabit nam ipe qdẽ
optabat cũ eis eſſe atq; eos curare rennuentibs autẽ ipᷣis atq; adeo
repellentib reſiſtẽ atq; reluctari noluit. Deinde gꝗpheta ut btutẽ

Fierilm
frunget ſjan
ridintingle
ginun n
mtiitmie
?ni Kanie in
Arigklep⸗
itati e inſdia
ſeruta t eiͦ
enurnt in vitr
utaſeal ens
ſͦ cͤpleta fue
viccorii mdie
oſunubir.nirg
top ui tutumn
mig mlini
Nrint, Ponuten
ndpenlac⸗
KNrhrr
orei widor
pfirmanuitdie
dilect eſt isch

Tuncobla⸗

tuseet uraun
Oeafri xno
guibp erat illecre
insnsw
Ta non t
demonionn
Ctmchiln
ſirdmodii
erigitmk. nzr
win ainpfaln
bihaches dent.
nef wilin n,
nnagis pſti
mini

maib⸗ d
Nenmin
rfin
Watin
nods
Wc; mns
ſepi N
gnisi
mia
ia
nmmen,
iurinii
inmg
nomirnin
nt
pum
dis W

Wnß
nnn witſt
uirneg
mmoinigun⸗
ngmnin
runen

ams uldyn
Em mnu⸗
it mim m.
nerudn mdr
–W
vuthie
—

xpi et illoꝝ umbecillitatẽ oſtendẽt · arundinẽ inquit contritã non
franget · ſic certe ipe omẽs frangè facile poterat ut arũdinẽ nec ur
arũdinẽ ſimplicit᷑ ſed ut arũdinẽ᷑ iam cõtritã · et linũ fumigãs nõ

extinguet· hic accenſã illoꝝ iram · atq; furoꝛẽ p oculis ponit a vir

tutẽ xpᷣi tantã eſſe ↄfirmat vt cõpꝛimè ac extinguè facile poſſit · qʒ
cũ nõ fecerit immẽſa humilitate ac mãſuetudie fuiſſe ↄphendit᷑.
An igit᷑ ſemp hec ita erũt ſempꝑq; feret eos qui ſingłari furoꝛe cõ⸗

citati hec inſidiant᷑· nequaq; ſ cũ ſua omnia optatũ exitũ fuerint

ↄſecuta tũc eciã illos caſtigabit. Quod inde ſigficat᷑ donee inquit
emittet in victoꝛiã iudicium eius et in noĩe eius gentes ſperabũt
ut a paulꝰ quoq; dicit pati ſumꝰ inquit omèʒ inobedienciã vleiſci
cũ cõpleta fuerit veſtra obediencia. Quid autẽ eſt cũ emiſerit in
victoꝛiã indiciũ eius· cũ ſua omĩa umplebit videlicet tũe vlcionẽ

ↄſũmabit/tũc grauia nimis duraq; aderunt omĩa · cũ ipᷣe clarum

tropheũ ſtatuerit cũ iuſtificacõnis ſue victoꝛiã nacte fuerint.cũ
deniq; nullã eciã ſi impudẽtiſſimi ſint reſponſionẽ ſibi relictã vi⸗
derint. Mouit enĩ indiciũ et iuſticiã dicẽ · veꝛ nõ in ſupplicio ſe⸗
duetaꝝ diſpenſacõ finiet᷑ ſed oꝛbẽ quoq; vniuerſũ ad ſe attracturꝰ
eſt. Ideo ſubiũxit et in noĩe ipᷣius gentes ſperabũt et ut cercioꝛ ſis

hoc eciã volũtate patris factũ. Ideo ſtatim ꝗpheta cũ ceteris hoc c;ᷓ

ofirmauit dicens dilect? meus in quẽ cõplacuit anĩa mea qui enĩ
dileet? eſt is cũcta ex ſentẽcia diligentis ꝑagit

Tunc oblatus eſt ei demoniũ habens cecus et mu⸗

tus · et curauit eum ita ut loqueretur et videret
O peſtiferã demonis aſtuciã vtrãq; viã occupauit atq; obſtruxit
quibs erat ille crediturꝰ. viſũ ſcilicet atq; auditũ quas tñ ambas
vias xpᷣus veſerauit · et ſtupebãt turbe dicẽtes nũquid hic eſt fili⸗
dauid pharizei audiẽtes dixerũt
Iſte non eieeit demones niſi in belſebub prin erpe
dem onioꝛum
Et ete nichil magni vkbe di xerũt et tñ nec illũ pati patuerũt adeo

quẽadmodũ iam dixiſſe memini beneficijs alioꝝ ceu acerbo moꝛſu

exa gitant᷑ · nee qͥpq; eſt q; eos tanto doloꝛe cruciet ſicut indubitata
hoĩm cœt᷑aq; ſalus. Nam q́;uis et recſſſerit occa ſionẽq; ipis fedãdo
pẽbacões dederit. Inflãmabat᷑ tñ rurſꝰ illoꝝ animꝰ quoniã iterũ
benefic illius inelumẽ hominẽ videbãt. Qua ex re demõe quoq;
ipo magis do lebãt quippe demõ ab hoĩe cito recedẽs ac nichil dicẽs
fugã arripuit. Illi vero modo in terficiẽdi agitabãt cõſilia modo

quoniã illud ſibi nõ ꝓceſſit calũpnijs exiſtimacõs hoĩm de eo vecõ⸗
dere conabantur
Eyxhoꝛtacõ xl · ; fugienda penitus inuidia ſit
Tale certe malũ inuidia eſt quia nulla vmq́; malignitas peior
inuenit᷑. Nam adulterio inqͥnati voluptatis ſaltẽ inique fructũ
ut putãt àquẽ capiũt et breui tpᷣe peccatũ ocmittũt. Inuidi autẽ
et multo ante ſeipᷣos q; quib: inuident ꝑturbãt et cruciãt a ita in
agẽdo ſp inuidẽdoq; ſũt. vt numq; peccãdi afferãt finẽ. ſj q;dadmoð
ſues lutoſa inmũdicie et demones nr̃is dapnis letant᷑. Sic muidi
calamitate ꝓximoꝝ exultãt. Cũq; àquid triſte ac doloꝛis efficiens
ꝓximo acciderit tũc àquantulũ acquieſcit atq; reſpiat· aliẽas enĩ
iacturas· ſuos queſtꝰ exiſtimat.et alioꝛũ felicitatẽ miſeriã ſuam

arbitrat᷑· nec magis ↄſiderat quid ipᷣe ſuaue ↄſequat᷑.q; quid pꝛo⸗

ximo calami toſũ inferat᷑. Monne igit᷑ tłes hoĩes lapidib⸗ petẽdi.
Nonne omi cruciatu toꝛq̃ndi ſunt· nõ aliter ꝓfecto q;ᷓ rabie cõci⸗
tati caneſq; pnicioſi: demoneſq; atrocis furie. Nam quẽadmodũ
ſearabei alieno ſtercoꝛe ſie inuidi aduſa alioꝛũ foꝛtuna nutriunt᷑.
cũ ſint cmunes hũano generi hoſtes atq; inimici · et alij quideni
homies ſi animãtes rõnis eyxpertꝰ crudelit᷑ ceedi ac dilaniari viderit
ãdquantulũ cõmiſerant᷑. CTu vero cũ ſalutis bñficiũ cõferri homi
cernas expalles tremis et in ferocita tẽ cedẽdi bñfaetoꝛis ↄſpiras.
quid hae inſanie furioſius vmq; veperiet᷑ · hys pꝛofecto de cauſis
foꝛmecatoꝛes ac publicani ad celos ↄſcendere patuerũt obſceno autẽ
vicio laboꝛãtes a regno celoꝝ exciderũt.filij aũt inqͥt regni eicient᷑
foꝛas. Preterea omni prauitate illi ex anĩs expulſa.ea q̊ numqᷓᷓ
ſperarũt facile nacti ſunt. Pharizei autẽ vel ea que vetinebãt bõa
penitus amiſerũt neq; id iniuria. NMam inuidia peſtiferũ malũ
hominẽ in dpaboli condicõez ac in demonẽ immaniſſimũ conũutit.
Inuidia pᷣma homis cedes aparuit. Inuidia fratna caritas con⸗
tempta eſt. Inuidia ſaguĩe homĩs terra pᷣmo macłata. Inuidia
deniq; factũ eſt ut hiatu ſuo terra dathan choꝛe abpron vmuͤſũq;
illũ populũ viuos obſoꝛpſerit. Sed facilimũ ẽ inuidos accuſare ·
difficikmũ aũt talẽ egrotacõnẽ oĩno euitare. Quõ igit᷑ ne venẽo
ſuo nos inficiat fa ciemꝰ. Si dabimꝰ opã vt q;a dmoð foꝛnicatoꝛi
nephas eſt eccleſiã ingredi ſie inuido q;ᷓ vmmo vero multo magis
inuidus q́; foꝛnicatoꝛ accetu fideliũ exterminãdꝰ eſt. Si enĩ nune
cũ id malũ indifferens pene videat᷑ a nõnullis ſpernit᷑ · pꝛofecto ſi
atrocitas maligtas eius omibs patuerit facile ab ea reſiliemꝰ.la⸗
cerimaꝝ igit᷑ fontes in fletibꝛ manare debẽt ex oculis. Deus oꝛãdꝰ

ſanduczt
ericer tung
ignont imn
ſn ti ſcuti
(Auod ut ra⸗
in inuidiilap
inuidis ecs
ſt. Jiuni tnt
venichi mali
Coma ani
vero dan frin
dathan⸗ayr
dpalolus ci
quit noͤ mai
verſ?mucon.
noͤne illi guo⸗
criymis muolun
ieerii matnmne
Wogebabüder
ONeecrn
tremis Pods
quido mnons
inuides x en
cuuentͤ eew
zmit. Tun ſt
mitnre non p⸗
guido vixeit d
ſt umdandes
Ederi
guige mudi
maus pubiie
paciet quon
detenors eſt⸗
tin. Cum vid
cepdd debem?.
eccleſig 7J ler
X 10 bis quo
nuidid pſehue
ta 6 ig t⸗ au

inuns

ia ſit
gnitas zaer
migue fructi
Jnuidi auti
nit ria in
i iinnds
i. Juwmi
ons Gain
n. Mun
i mileni iun
nuluid
giend
inbieg⸗/
nquindnodĩ
1 umnt⸗
aicidn
Ndi
öfunwn
umis u
wir Nenis
lrobſmnoi
engi im?
jnunj
untltbie
GGrad.
mtd
udar Iun
nbynmn mii
nuuppetun⸗
us ijr 1 w
er nul⸗ nip⸗
r Ziian
94 niin 4

1 ds 1

pdiſcendũq; tibi eſt t᷑piſſimũ flagiciũ eſſe inuidiã. Sic enĩ affeet⸗
celeriter tamq; a piculoſo moꝛbo fugies ac penitenciã ages· ſi quis
ignoꝛat inquies viciũ eẽ inuidiã. Ignoꝛat quidẽ ut dicis nemo.
on tñ ſicuti foꝛnicacõneʒ aut adulteriũ abbhominandã ducunt.
Quod ut credas queſo dic michi quãdo quiſpiã amare fleuit · qm̃
in inuidiã lapſꝰ eſſet· quãdo deũ ãquis ꝗꝓpiciũ eſſe ſibi oꝛauit · qm
inuidia peccaſſet. Nemo ẽte vmq;·ſj q́;uis omĩbs inuidẽcioꝛ hoĩb⸗
ſit. Jeiunio tñ ãquo aut puo argẽto paupib dato effeeiſſe credit.
vt nichil mali cõmiſiſſe videat᷑. Cum tñ om̃i peſſima atq; ſceleſ⸗
tiſſima paſſiõe vexet᷑. Nam vnde ca vm fratricida effectꝰ ẽ. vnde
vero eſau frẽm inſectabat᷑. vnde laban vnde iacob filij · vnde thoꝛe
dathan abyron. vnde maria atq; a aron inqͥnati fuerũt.vnde iße
dyabolus oolũnie nomẽ ſoꝛtitus eſt · ad hec illud eciã tecũ ſemꝑ vᷣte
quia nõ maioꝛẽ illi eui inuides q; tibiipi facis iniuriã · eum teipᷣm
verſꝰ mucronẽ impellas. Quã enĩ abel ipᷣi capm iniuriã intulit
nõne illũ quidẽ inuitus ad melioꝛẽ vitã cicius trãſmiſit ac ſeipᷣm
erũpnis muoluit. Eſau vero qua in re manſueto iaob offuit. cũ
ipᷣe eciã matrimonia ↄſumpſit. Jacob vero cum multis bonis atq;
dinicijs habũdaret. Qua iĩ re fratres ſui ioſeph peioꝛẽ reddiderũt.
PNonne quamq; vſq; ad ſanguinẽ fere veniſſẽt in edie malo ĩ ex⸗
tremis piculis fuerũt cũ ille regia poreſtate ĩ egipto potiret᷑. Nã
quãdo maioꝛe inuidia laboꝛas. Canto maioꝛa illi offers bona cui
inuides deũ enĩ qui omĩa pꝓſpicit cũ viderit innocentẽ iniuria cir⸗
cũuentũ extollit młto magis dlarũq; illũ facit· inuidentẽ aũt de⸗
pᷣmit. NMam ſi leticia inimicoꝝ incõmodis affectos impune id cõͤ⸗
mittere non patit᷑. Mon letare inquit caſu inimicꝝ tuoꝛũ.e
quãdo videat deus et nõ placebis ei multo maioꝛib ꝓfecto eos a
qͥbꝰ imnocentes p muidiã exagitant᷑· ſupplicijs tradet. IJntimam⸗ꝰ
ergo peſtiferã hanc beſtiã ac multa eius capita detruncemꝰ. Mkte
quippe inuidie ſunt ſpecies. Quod ſi qui amantẽ ſe diligit nichil
marꝛus publicanis adipiſcit᷑. Qui odio innocentẽ inſectat᷑. Quid
paciet᷑ · quomõ autẽ gehennã effugietis qui gentibꝰ atq; in fidelibꝛ
deterioꝛes eſtis. Quib de cauſis fit vt vehemenciꝰ doleam atq; cru⸗
cioꝛ. Cum video vos qui angelos atq; angeloꝝ dñm imitari ex pᷣ⸗
cepto debem?. dyabolũ obnixa emulacõe zelare. Magnã enĩ eciã in
eccleſia ĩ clero multoq; maioꝛ q; in lapcis eſt inuidia. Pꝛoptea
de nobis quoq; ipis dicendũ eſt ãquid. Cuiꝰ enĩ rei gracia ꝓximũ
inuidẽdo pſequeris. An quia in honoꝛe ac dignitate viuit. Non
cogitas igit᷑·quãta honoꝛis ꝑniciẽ ignanis ace indiligentibꝛ ſolẽt

afferte. Sxtollũt eni ad inan?᷑ facile gloꝛiã in tumoꝛẽ atq; ſupbiã
et contemptũ alioꝝ impellũt · deſidiã augẽt. etx ad hec omĩa ipi eeiã
parua cõmoti aura defloꝛeſeũt. Quodq; acbiꝰ eſt maloꝛũ pᷣcipi cia
in que honoꝛis detrudũt ꝓpetua ſunt atq; prupta. Moluptas vero
que ab eis capit᷑ vix ſenſũ deliniuit ac repente vmuſa deuolauit.
Iſtis ergo de cauſis muides · veſpõde queſo. Ita inquis · ſ̊ płimũ
ille apud põtificẽ poteſt ducit fert vexatq; omĩa que quomõ velit
et offendẽtes atq; inimicos perſequi poreſt· adulatoꝛes autẽ aſſen⸗
tatoꝛeſq; ſuos in maius muehit · magnaq; vſus felici tate ptãteq;
ſimul letat᷑.ſecul ariũ ꝓditoꝛũq; hoĩm hec verba ſunt. Nam ſpiri⸗
talè homiĩeʒ nulla ves poreſt doloꝛe vexare. Quid enĩ malefaciet ſi
eciã a dignitate te deponẽt. Mam ſi inſte id fecerit mayime certe

cõtulit. Nulla enĩ re magis deus offendit. q; ſi quis indignꝰ ſa⸗

cerdoci) dignitate pᷣfulget · ſin vero iniuria omis culpa illũ nõ te
tenet irretitũ nam qui iniuriã paſſus equo anĩo perfert · maioꝛẽ
hac re apud deũ acquirit fiduciã. Quare noli mus obſeero excogi⸗
tare quõ in honoꝛibs atq; digtatibꝰ· ſed quomõ in vᷣtute atq; rec̃a
phia inuenimꝰ. Nam digtates ꝓfeceto ad multa obſcena hominẽ

inducũt. Quapꝛopt᷑ eciã valde magno anĩo ſubluniq; opꝰ ingenio

eſt. ut digtate uti nõ abuti poſſis. Ita qui ea caret volẽs nolłſqʒ
philozophat᷑. Qui vero digtate ac porteſtate floꝛet ei ſimilis ẽ qui
cũ puella foꝛmoſa cohabitãs legẽ atq; p̃ᷣceptũ ſuſcepit ne miq; laſ⸗
ciuiẽtibꝰ ipᷣis oculis videat. Talis quippe res digtas atq; poteſtas
eſt. quocirea multos eciã inuitos ad ↄtumeliandũ intruſit. iram
plerũq; accendit· lingue frenũ abſtulit· a ianuã moꝛti reſerauit
quaſi magna ꝓcellaꝝ vi anim ſubuertens: et ad ꝓfundũ maloꝛũ

oĩm nauiculã ſubmergẽs. Cum igit᷑ viꝝ tu admiraris · eiq; inui⸗

dendu eſſe putas qui tot tantiſq; piculis concutit᷑. Sed ad hee que
dicta ſunt · tecũ illud eciã verſa quot inimicis · quot accuſatoꝛibꝰ·.
quot aſſenta toꝛibs qui in digtatibo eſt obſideat᷑.Hec igit᷑ reſponde

queſo beatifica cõe digna opin aris· quis nõ inſanus id dicèt. Zed
apud populũ inquies magna de ipᷣo exiſtimacõ eſt. Quid nam hoc

ſibi vult. Non enĩ cerre populꝰ. ſed deus index eſt cui vite racões
redditurꝰ ẽ. Quare quãdo populũ dicis· caue ꝓmũctoꝛia·ſeœpłos
atq; la rẽcia ſexa. Appꝛobacõ enĩ vulgi quã to clarioꝛẽ quẽpiã fẽit
tanto maioꝛibꝰ curis · ſollicitudie atq; piculis uexat. Nec enĩ re⸗
ſpirare qui dñatus populi ſeruit nece ĩ re ãqua firmiter ſtare pt·
Cur aut᷑ẽ nec reſpirare nec firmiter ſtare diximꝰ.difficꝛlime in q⸗
huloi hoĩes eciã ſi mille btutibꝰ muniant᷑ in regnũ dei puenient

nichil enl
6flatusge
reddit⸗ Cur.
noͤnenug
recius d re
Alerut, nit
miniémnlwz
ors acadam
nis bui'glor
guodi wbor:
cidre⸗dv
tudisepldin
ſan in flu
ſepm ſubme
wyulmaun⸗
lan gelmmimn
nicuis·an wain
d inuixas aus
Worn vulnerib⸗
Ndon
gi veccor
ſentiajs.gui
negoci exim
affirmits/n
inflant eni w⸗
rurſfaale den
Tmantrijdi
Nexitn mimi
ulemerder
derata lera
facle credis i
leus eni ate
ilis uinis in
lgin vry i
et zuid ince⸗
domitigeniti
rupti vituli ⸗
ſudni inpe⸗
ens * in vm

ruſhii
omi hi
ilui Nhe
Auptunn
ndeo u,
nis ,ini
noni t
wug ſen⸗
atan ſin
nihin,
ümüdunh
N
u; N gs 1
min. nuil
bſero ogi
un anp i
hſams enini
gepinmid
aesdc
rdii
anmgl
wurg liu⸗
nnuſt m
nor nſcui:
uni nihni
rsaginl,
Knmge
M
Pigin
nus dit
ſe⸗(n mi
ſe au menin
ueri fi
moi hift
ſucif

exit.
frn me⸗

hn

* N ew.
6

nichil enĩ magis e ingo unſticie ſubducè cllũ ſolet·qᷓ; hee inanis

eõflatus gloꝛia que tumidos remiſſos adulatoꝛes ſimłatoꝛes hoĩes
reddit. Cur aũt putas yxpᷣm a phariſeis demõiacũ fuiſſe appellatũ
nõne qma gloꝛiã a multis aucupari cupiebat· vnde autẽ vulgus
reetius de eo ſenciebat. NHonne quia pꝛocul ab huĩoi egritudine
aberat· nichil certe ita iniquos atq; amẽtes facit q;a dmodũ ſi ad
inanẽ młtoꝝ gloꝛiã inhiare cupiditate ogaris. Nichil ita ꝓbos
foꝛtes ac adamãtis inſtar infractos ↄſtituit homĩes · q;a dmoð in⸗

anis huiꝰ gloꝛie ac exiſtimacõis multoꝝ cõtemptꝰ. Quare excel ſo

quodã voboꝛe animi opus eſt ut poſſimꝰ tot tãtoſq; vndaꝝ fluetꝰ
euadere· tot ventoꝝ flatibs reluctari atq; reſiſtẽ. Nam qui multi⸗
tudĩs exiſtimacõeʒ et famã ſequit᷑ quãdo aſpirauerit foꝛtuna oĩb⸗
ſeipᷣm in fluetꝰ ꝗponit. Quãdo vero reſpiauerit · in ꝓfundũ vellʒ
ſeipᷣm ſubmergè. Etenĩ cũ hac paſſione quiſpiã victus fuerit ſiẽ
populari aura extolli · regnũ celoꝝ ducit. Ita depꝛimi atq; exſibi⸗
lari gehennã arbitrat᷑. Mee igit᷑ dicit obſecro digna ſũt quibs in⸗
uideas · an pocius fletu atq; lacrimis copioſis. Cali ergo tu homi
cũ inuideas eius ſimilis es · qui cũ vinctũ afflictũq; viderit · atq;
ceſum vulneribs ac flagellis comotꝰ ipi nimiũ inuidet. Nam ẽèéte
quot homiĩes in populo ſũt tot vinculis ↄſtringit᷑ · tot dñis ſubicit

qui vulgi laude gaudet· quodq; indignꝰ eſt q́;uis diuerſis vtant᷑

ſentẽcijs.qui cũ incõmode accidũt ea omia ſᷣuiẽti attribuũt nlłm

negociũ examinãtes · ſed que huic vel illi viſa in oneõne fuerint

affirmãtes · hec igit᷑ qua tempeſtate quib ꝓcellis peioꝛa non ſunt.

inflant᷑ enĩ voluptate tales homĩes ae extollunt᷑ et in pꝛsofundum

rurſꝰ facile demgunt᷑ · ſemꝑ vexati aĩo nũquã ĩ t᷑n)llitate vinũt.
MNam anteq; dies cõcionis oꝛandi facultas aduenerit tremũt ae
de exitu nimiũ refoꝛmidãt poſt cõcionẽ vero atq; comicia aut re⸗
pulſe meroꝛe repulſi iacẽt · aut quod meſticia tbulenciꝰ eſt immo⸗
derata leticia inflant᷑. enĩ voluptas nõ minꝰ malũ q; do loꝛ eſt
facile credis ſi quomõ animũ noſtrũ afficit diligenci? oſiderabis

leuẽ enĩ atq; qſi alatã faciẽs vẽtis ſcðᷣis cõmittit. Quod a poꝛib⸗

illis uiris facile diſcere poſſumꝰ. Quãdo igit᷑ pꝛobũ fuiſſe dauid

legimꝰ vtꝝ cũ ſecũda afflaret foꝛtuna · an quãdo adůſa pꝛemebat ·

et quãdo indeoꝝ populis vᷣtutẽ tollebat · vta cũ anguſtis rebs per⸗
domiti gemitibꝰ atq; lacrimis deũ inuocabãt/an quãdo leticia cꝛ⸗
rupti vitulũ adoꝛabãt. Quas obꝛes eciã ſalomõ qui maxime oĩm
quidnã voluptas ſit ꝑeœpiſſe videtẽ᷑. Melius eſt inquit ire ĩ domũ
luetus q; in domũ riſus. Idemco dñs quoq; alteros beatificat beati

ℳC

ſe 9 2 “ = .

qu lugent dicens alteros qᷓſi miſericꝛs defler ve vobis q; ridetis ·
quoniã flebitis · nec iniuria. Nam ĩ delicijs mollioꝛ flexibilioꝛq;
eſt animꝰ. In luctu vero quaſi cõtractus atq; in ſe reuerſꝰ mode⸗

racõeʒ colit et a eõgerie paſſionũ liberatꝰ rubuſtioꝛ atq; ſublunior

efficit. NPec igit᷑ omĩa pꝛobe ſciẽtes inanẽ gloꝛiã voluptatẽ que
ab ipa capit᷑ celerit᷑ fugiamꝰ. vt verã atq; pmãentẽ ↄſequam̃ qua
potiri vt omẽs poſſimꝰ gr̃a et miſicꝛdia dñi nr̃i ihu xp̃i amen
Sciens auten iheſus cog itaciones eoꝛum dixit eis
omne reg num eſt contra ſe diuiſum deſolabitur
et omnis ciuitas diuuſa contra ſe non ſtabit et ſi
ſathanas ſathanam eiciet aduerſus ſachan am di⸗
uiſus eſt quo modo ergo ſtabit regnum eius
Muũpniati iam phariſei fuerãt qꝙ; in belzebub demõia
ei eret. Sed tũc quidẽ nõ in erepauit nec quidqᷓ; oĩno ad
hoc ſſpõdit. ſj ptim a młtitudie ſignoꝝ · ptim a digtate
dockne · ad ↄgnoſcẽdã omĩpotẽciã ſuã inducebat. veꝛ qm̃
lneqcia eoꝝ pſeuerãtes eadẽ dictabãt reſpõdit nũe ut deitatẽ ſuã
oſtẽdat. pꝛimũ quãdo archana coꝛdiũ ipᷣoꝝ · queq; inter eos ſecrete
agitabãt ꝓferret. deinde q; facilune demones pꝛoĩceret. Et jmuis
valde impudens illa calũpnia erat. cũ inuidẽtes nõ ↄſiderent quid
dicãt · ſed qpp inbuccã venerit ꝓferãt.nõ neglexit tñ xp̃us ſjʒ ꝗpt
vtilitatẽ ipoꝝ clem ẽter atq; vtiliter reſpõdet vt nos doceat ita mi⸗
tes eſſe erga inimics· ut eciã ſi aduerſus nos ea dicãt que nulla
racõne nitant᷑ quoꝛũq; ipᷣi nequaqᷓ;ᷓ conſcij ſumꝰ nõ cõturbent᷑ tñ.
neq; cõmoueam̃ · ſed equo anĩo ipᷣis oĩm rerũ racẽeʒ referamꝰ. qS

ideo maxime tũc peregit vt vel hoc ſigno mentitos eſſe adůſꝰ m

eos ↄfirmaret · q niã nõ ſit demoniaci tanta clemẽcia mãſuetudĩe
hũanitateq; vti · nee eſt archana hoĩm noſſe. Nam quia impudẽ⸗
tiſſima erat talis excogitac · ideo eciã timoꝛe multoꝝ pterriti · nõ
auſi fuerãt in pubhtcũ efferre · ſed mente ſecũ aſſidue verſabant.
pus vero ut viderent quoniã hec ipᷣm nõ fugiũt archanas eoꝛũ
cogita cões atq; calũpnias non publicauit· nec verſatã maliqtatẽ
eoꝝ effert · ſed occultoꝝ incuſacõe ſolucõeʒ adducit.cſciencie ipoꝛũ
vedargucõe pᷣtermiſſa·vni enĩ ſolũmodo rei mayxime ſtudebat ut
vtilitati peccãtib nõ vt ĩ vulgus eos traducèt. Et quamqᷓ ſi no⸗
luiſſet rõnibs eos quaſi nequã hoĩes cuincere ac penas ab eis petẽᷣ
facile potuiſſet. Hac re tñ pᷣtermiſſa ad illud ſolũmodo reſpiciebat

ut mod
pohres
Gerre ai,
Vat
jymni
uet, yn
ſamunt.)
onib nhy
wgnomam
ktmuldund
guiſhii rd
ſueti iue
neceſttt Si
füntzugnni
diſclundti⸗
dnampiann
nam ut mu
numdiniſün
Wca Nn
Wea
Inpwn
cxpellatet
iinsopre
diſapulisd
nuͦgniͤ fun
eox extunde
egen in me
Wri uum
Nmncg ewad⸗
Pparwr g
ſubiüyitd
mei aut
nobilitati
matiſtanf
mantit mi
dicie ſiegd
Erpuleit

bigih.
fenti
nuerß
igfubtmig
inini
L 4 gu M
ianen
ndiwteis
lahedur
ſubaen
tbanm,
Mens
ub Nnii
mdij oino nn
ema Mgter
tat Nri
dnä ſi
mWWrr
Dimii
dnmeg
wit ieini
cit ne ult
ctunmnitj⸗
nienn’ 5
Knilihn
A Wutd
ne ,
lo⸗ ntn
oue wrtehnt,
1e mbnuſt
ſati ni in
ccſomtini
ame ſuodurn
unji
uiſt
n. uut

ut moderatões reddèt. aut ſaltem a praua cogitacõe ſubducér. ae

apcoꝛes ad emẽdandũ reddet. Quoniã igit᷑ reſpõdet nõ a ſ eriptura

certe ceui mime ipᷣi pꝛobe vacabãt falſis eã expo ſicõibꝰ ſbᷣuertẽtes.
Vey ab hys qui ↄñiter ſolent fieri arguit dicẽs . ome regnũ in ſe

ipᷣm diuiſũ nõ ſtabit. Ciuitas enĩ ac domꝰ ſi fuerit ſciſſa diſſol⸗
uet᷑. Mon enĩ adeo externa quantũ inteſtina atq; ciuilia bella ꝓp⸗

ſternunt. Idipᷣm in coꝛpib quoq; fieri ſolet id in ceteris ac eciam
omĩbꝰ reb ſed a maifeſtioꝛib: ſiłitudĩes ſũpſit. Nam et ſi nichil
regno in terris eſt firmius.· facile tñ deſtruit᷑ ſedicõe diſſipatũ ·. q;
ſi multitudĩe ac magtudie reꝝ regni que in ſe aduſe crruẽt fieri
quiſpiã ↄtẽdit. Quid de ciuitare aut domo vna dicere poteſ t. Ita
ſiue puũ ſiue magnũ ſit quod ſecũ ipᷣm diſſidet ꝓſterni atq; cadẽ
neceſſe eſt. Si ergo demomũ ipſe habeo quo demones eicio.ſedicio
iã et pugna inter demões ẽ. cũ alt᷑ in alteꝝn in ſurgat qʒ ſi dabitis

