quot ibi foꝛnicacões pagant᷑ · q̊t adulterijs matmõia macłent᷑ .q̊t
viri muliebꝛia paciant᷑ · quot inuenes effemin ent᷑ · cũcta iniqͥtatis

ſũme · cũcta ꝓdigioꝝ · cũcta impudẽcie· plena ſũt. Quas obꝛes nõ
cachinuis diffluè ridentes ſed lacrimis gemè ac dolè optet. Quid

vis inquies an vt ludoꝝ oĩm locũ claudamꝰ et tibi obtpᷣantes cĩa

euertamꝰ. Quod euertamꝰ dixiſti · nõne cũcta iam euerſa ſunt ·

nam vnde credis nupciaꝝ in ſidiãtes ꝓficiſci nõne ab huiuſcemõi
ſcenis. vnde illos qui domos ac thalamos alioꝝ effodiunt. nõne a
tripudijs illis an nõ hinc vxoꝛibs viri moleſtiſſimi et viris mu⸗
lieres tempnẽde fiunt · itaq; is michi videt᷑ omĩa enertè · qui the⸗
atra petit · qui tyrãnice cupiditatis viros nimis nutrit fauoꝛe.

Minime mime inquies. mulieres a viris ſuis diſſeperare · pueoꝝ
pudiciã rapè · domos euertẽ. Hec omĩa eoꝝ tvrãnoꝝ ſunt qui aerẽ

occuparũt·et ciuitatẽ vi pᷣmũt· que vero nos facimꝰ legib appꝛo⸗
bata ſunt. et adultervys nũquã hec ſpectacula optunitatẽ pꝛebuè.
Pmmo vero quis nõ adulter modo fact? eſt. Nam ſi poſſem no⸗

mine omẽs appell are cito tibi oſtenderẽt. Quot q̃ſi captiuos ſtoꝛta

inde abduxerũt quot aut ab vxoꝛibs abſt᷑xerunt aut ad legittimũ

oĩno thoꝝ puenire nõ dimiſer̃t. Quid igit᷑ inquis an leges omẽs

euertem? quibo hec ↄſtituta ſunt. Pmmo vero hys theatralibs lu⸗
dis euerſis nõ leges· ſed miquitatẽ eùteris ac omèʒ ciuitatis peſtẽ

extĩguetis. Hinc enĩ ſedicões excitant᷑.hinc tumultꝰ oꝛiunt᷑. Qui
enĩ hys ludis alunt᷑ omẽs vocẽ vẽtris cauſa collocãt · qui ad omẽʒ

cdlamoꝛẽ atq; facinꝰ ꝓmptiſſimi ſunt. Hy maxime ſolent rumoꝛib⸗
populos in flãmare · et tumultũ in ciuitates immittè. Ocioſa enĩ
inuent? impꝛudent᷑ educata omi ferociſſima beſtia immanioꝛ eſt.

Malefeci autẽ nõne ab theatralibs ludis multi ↄſtituunt᷑. Nam

vt vniuſum popłm ad hec poſſint in flãmare. ut tripudiãres ſuas
cõſequant᷑ voluptates· ut modeſtas mulieres mẽètricibs cmixtas
oꝛrũpant.ad tãtũ maleficij genꝰ pueniũt · ut nec ab oſſib quidẽ

notuag afſt
rmweneras
lis mali⸗ )
omitiiwzi
ruta en
ti faa lk we
et ubi ettripu
cica füdit' h
zoim hwiciſpe
WKerwshqui
at oheredsn
ſertim i qur
animuͤ wlue
dus airrar⸗
maminuouen⸗
0 ami ti e
lytuti auomii
Norellerts
NNN di
VNNRNNW
tkeatrilibohn
diviſle ſerunt
romamidiyeri
taſſe wlptun
llensi pſſei⸗
luws ofniſte.
ſnummncſu
NNawa
Mhosinbel
no ijenmiff⸗
rupunt tam
aaput tuü tr⸗
quonii viy
GPuis mimi
Wo ſieni ſf
müt grausg
nulo ñ
nlacöney e

ni i,
Rvnd e
lichi
iommin
m dee n
zwrileri
Ari,
Tn Puum
ni munt.
an niar
unRn
nihidkhnm
munai.
rAsien
eidiun. nnt⸗
Amninm,
Wam ute,
mruf.
Wee
NwoAgin
amtniſhi
Tümſi phnn.
tziayruyſen
rmr blgimni
gisnlgsonis
eni aumöſi
Alxit· uun
meſoluuſm,

moꝛtuoꝝ abſtineãt. Quid dicam ꝙ ad dpabolicas has ſodalitares
innumeras multi cõſumunt peccunias. Quid de laſ ciuia ˖ quid de
alijs malis. Animadutis te illũ eſſe qui vniſam vitã hoĩm euᷣ⸗
tis. cũ ad hec cetos hoꝛteris. Non me qui huiuſcemõi omẽs ludos
omittẽdos cẽſeo. Diruemꝰ oĩm loca ludoꝝ inqͥes. Vtinã iã di⸗
ruta eent·q;uis q;dtũ ad vos attiʒ.iã pᷣdem ſolata iacẽt. Nichil
tñ facẽ hoꝝ vos iubeo· quippe cũ edi ficõ magficẽcia pman᷑ poſſit
et ludi et tripudia oĩno ceſſari quod maioꝛi vobis laudi erit. q; ſi
cũcta fũditꝰ eùteretis. Sumite ſaltim exemplũ vobis a barbaris
qͥ oĩm huĩoi ſpectaculoꝝ tvitudĩe carẽt. Quã ſatiſfaccõeʒ ꝓ nobis
afferetis ſi qui aſeripti eſtis in celis angeloꝝ atq; archangłoꝝ ſocij
ac coheredes multo peioꝛes hac in re barbaris ipis inueniamĩ. pꝛe⸗
ſertim cũ queas nulle aliũde tibi ſolacia cõpare. Nam cũ tᷣcreare
animũ volueris. poteris oꝛtos petẽ · fluẽtes riuos ↄſpicẽ ingẽtes la
cus ↄſiderare · amena cern loca · cica das audire canẽtes. in templis
martiriũ ↄuerſari. Vnde pᷣcipua tibi oꝛpis ſuauitas tribuet᷑. ae
ad animã tuã eximia pueniet vtilitas. vnde ſingularẽ capies vo⸗
luptatẽ · quoniã nullꝰ doloꝛ nlła meſticia ↄſequit᷑· habes vxoꝛem.
nõ cares liberis · habũdas amicis que omĩa ad dileccõeʒ honeſtã et
emolum̃ta · nõnumquã ſolent pᷣbere. Quid enĩ liberis ſuauiꝰ qᷣd
vxoꝛe ca ſta moderatoq; marito dulciꝰ. Barbari quidẽ ipi cum de
theatralibs hys ludis et impoꝛtuna delectacõe fabuloꝝ audiſſent·.
di xiſſe ferunt᷑ verba omnib inſtitutis phᷣie digſſima · vident᷑ enĩ
romani dixerũt quaſi liberis atq; vxoꝛibo careãt tales ſibi excogi⸗
taſſe voluptates· quibs vᷣbis oñdebãt nichil vxoꝛe modeſta nichil
liberis eẽ poſſe ſuauiꝰ. Sed ego inquies oſtendã nichil młtis huĩoi
ludos offuiſſe. Vmmo vero id mayxime nocet ꝙ fruſtra et incaſ⸗
ſum temp cõſumis· et ſcandalũ alijs offers. Nam et ſi tu quodã
eyxcelſi animi roboꝛe nichil inde tibi mali cõtra xiſti attamẽ q̃niã
alios in becillioꝛes exemplo tui ſpectaculoꝝ ſtudioſos feciſti. Quõ
nõ ipᷣe ↄmiſiſti qui cauſã ↄmittẽdi alijs pᷣbuiſti. Qui enĩ ibi coꝛ⸗
rũpunt᷑ · tam viri q; mulieres omẽs oꝛrupcõis crimĩa a cauſã in
caput tuũ trãſferũt. Nam qadmodũ ſi nõ eſſent qui luderẽt ·ſit
quoniã vq; ſũt tã peccatoꝝ que cõmittunt᷑ ignẽ paciunt᷑. Quare
q́;uis animi tui modeſtia effeciſti ut michil tibi inde offuerit q
egd fieri poſſe nõ arbitroꝛ· quoniã tñ alij cauſa ludoꝝ multa pec⸗
carũt graues qpter hoc penas lues· q;uis eciã młto modeſtioꝛ eſſes.
ſi nullo mõ eo ꝑgeres. Non ergo inutiliter cõtendamꝰ nee vanas
excuſacõnes excogitemꝰ cum vna nobis ſufficiat excuſacõ. longe

S

aà foꝛnace babilõta fugẽ ꝓcul ab egipto ſtoꝛo abeſſe · atq; ſi neceſſe

ſit nudos a manibo eiꝰ elabi. Sic enĩ ingẽtes voluptates capiemꝰ
cũ ſtunulis ↄſciẽcie mime pungam̃. Sic et in hac vita moderate
vinem? et futᷣa bona ↄſequem̃·gr̃a et mĩa dñi nr̃i ĩ hu xpᷣi amen
n illo tempoꝛe reſpondens iheſus dixit · Con⸗
fiteoꝛ tibi pater do mine celi et terre. Quia abſ
con diſti hec a ſapientibus et pꝛudentibus · et reue⸗
laſti ea paruulis
SErpendis quot quibuſq; modis ad fidẽ ipos inducit.
Primũ pᷣeipuis iohãnis laudibs. Nam cũ eũ magnũ
atq; miabilẽ et pluſqᷓ; ꝗpham oñderet ad p̈bendã illi fi
dem impellebat. qui aptiſſime ipm ee xpᷣm atteſtabat᷑
deinde qᷣa dixit regnũ celoꝛũ vim patit᷑ · hoc enĩ nõ hoꝛtãtis magis
ad fidem quã impellẽtis eſſe videt᷑. Cere qm̃ oĩm ꝗphetaꝝ pᷣdica
cõnẽ adimpletã iam eſſe docebat. quod ſigficabat ſeipᷣm eſſe quem
illi pdixerũt venturũ. Quarto quoniã omĩa iã facta eſſe mon⸗
ſtrauit que ab ipo fieri optebat·quod ſiłitudĩe pueroꝝ ante ocłos
poſuit. Quĩto expꝛobꝛãdo ac miſerãdo inceredulos a troꝛe ac minis
reuocãdo. Sexto quoniã gracias modo ꝓ credentib agit. C enĩ
cõfiteoꝛ dixit idem valet ꝙ gracias ago. Gracias inquit tibi ago
quoniã a pꝛudẽtibs et ſapientibꝰ hec zelaſti. An agit᷑ pdicse illoꝝ

gaudẽ ipm dicem? et quoniã illi hec nõ didicè. Minime. Sed hec ẽ

via ſalutis optima. ut qui reſpuũt que dicunt᷑ · et nolůt ſuſcipẽ
nullo pacto cgant᷑· ut quoniã vocati nõ obtpᷣarũt. nee melioꝛes

hic facti ſunt · ſed ſperauerũt atq; ↄtempſerũt ſaltem quoniã eiecti

ſunt reſipiſcere oogant · ſie certe diligẽcioꝛes eciã fiant qui eredide⸗
runt. Quib; quoniã reuelata miſrteria ſũt letari atq; gaudè dig⸗
num eſt. Quoniã ab illis occulta ſũt nõ gaudè· ſ lacrimaꝝ fõtes
emittẽ digſſimü. Quod ꝓfecto facit lacrimãs atq; cõmiſerãs ceiui
ta tes. Non ergo quia ſapiẽtes gnoueruũt gaudet . ſ quia puuli
pceperũt letat᷑. Ita paul⸗ dicit. Gracias ago deo meo qm fuiſtis
ſui peccati · obediſtis autẽ ex coꝛde in quã traditi eſtis foꝛmã doe⸗
trine. Moõ ergo itaq; paulꝰ ꝗpterea gandet · quu ui peri
ſed quia cũ eſſent huĩoĩ vitatis cultoꝛes facti ſunt. Prudẽtes aũt

hic ſcribas et pharizeos appellat. Quib verbis alatoꝛes reddit d iſ

dpulos. cũ intelligant illa ſe piſcatoꝛes eſſe cõſecutos. a quibꝛ illi
ſũmi ut videbant᷑ viri exciderũt. Cum autẽ ſapiẽtes dixent· non

illã verã laudabilẽ ſapienciã intelligit · ſ hane que ſeculari docẽna

a erãt ſerui peti.

pmans Nn⸗
erduii⸗
ſerbitdits diſ⸗
ſiar ſelmnsuſe⸗
verogticuiil
obistd umd.
uesſtruor ra
milosertdiſſt
Pnthnapt ſunt
nch dreige vide
Atſtttintri oin
lsſn Audip.
ſeuntiitae dei
legtlabitcñ
Nonerit Ctegnon
uulacse.. uasun
wehn nücants
opas Kd
nias eis obther
menito ſuo cin
ſapiins leed
cia iliooffuit⸗f
Tpn igwiin⸗
trmii ilos haen
mraſapienel we
Rtei
Oaininrüͦfui
hiediiteue
quia oelthi
vnnſtate ihnit

Omnia nin
Micither de
Quiz tn gaud
mmeo tradin an
llpianis, Que
ni eſt. fiins

ueme
W
dnninfin
udrn
N un
nnbun

fäßm,
Nmiingi
il
nén
niͦriten
ir gim, ,i
eſaijn dequen
iifati cſem⸗
umnganrolos
GNNs
mn Reii
MAN
Myipii⸗
niernltiin
6rütnerntlen
Uen oniten
lſme mictdic,
mimgmdinig⸗
DNrmi
menleig
u⸗i
,nommfi⸗
Pit itee,

*½

pᷣſtat᷑. Idcirceo eciã nõ di xit ſtultis veuelaſti ſed puulis.quaſi nõ
foꝛmatis adhue ſ̊ ſunplicibꝰ. Ita oñdit nõ indigne illos. iz iure
hys ĩ̈bo fuiſſe puatos. ac ꝑ oĩa nos docʒ flatũ ſupbie oĩno eẽ fu⸗
giendü . ac ſimplicitatẽ admirandã.quod paulꝰ amplioꝛibs verbis
feribit dicẽs. Si quis in vobis videt᷑ · in hoc ſeculo ſapiens eſſe · is
fiat ſtultus ut ſapiẽs efficiat᷑. Sic enĩ gracia dei monſtrat᷑. Cur
vero gracias agit patri cũ ipᷣe illud fecerit · ſicut oꝛat intercedit
ꝓ nobis ad deum ex magna erga nos caritate. ſic eciã et loc ex ca
ritatis feruoꝛe peragit·et ſimul oñdit nõ a ſeipᷣo ſolũ · verũ eciã a
patre illos excidiſſe. Wt enĩ ſuũ eſt gracias agere atq; gaudere ꝙ;
paruuli recepti ſunt ſic patris eſt ne pcibs flexus ſed ſponte ſua cõ⸗
mot? id feciſſe videat. Sic enĩ inquit facta eſt exceptacõ coꝛã te id
eſt ſic tibi patri oĩm placuit. Sed cur tandẽ inquies occultata ab
illis ſunt. udi paulũ dicentẽ quoniã querẽtes ꝗpꝛiã inſticiam
ſtatuẽ. iuſticie dei ſubiecti nõ fuerãt. Perpende igið᷑ qliter affici
diſcipuli debebãt · eũ audirent qͥa ſapiẽtes nõ nouerũt que ipᷣi g⸗
nouerũt. Et ↄgnouerũt paruuli pmanẽtes · ↄgnouerũt ißius der
veuelacõe. Lucas autẽ dicit ea hoꝛa quãdo ſeptuaginta redierũt de
domib nüciantes. tũc gaudentẽ iſta dixiſſe que tam diligencõꝛes
q moderacõꝛes ipos faciebãt. Srat enĩ moderãte doctrina éte illis
opus · ne magnũ quid de ſe crederẽt atq; inflarent᷑ · quoniã demo⸗
nia eis obtparent. Reuelacõ enĩ magnaꝝ ſibi reꝝ nõ ſtudio nec
meri to ſuo cõceſſa fuit. Quapꝛopt᷑ ſcribe ac phariʒei qui ſe ſua opa
ſapiẽtes eſſe arbitrabant᷑ · elati tumoꝛe ceciderũt. Quare ſi arrogã
cia illis offuit. foꝛmidate vos inquit et paruuloꝝ ſtatũ ↄpuetis.
Mon ignoꝛãtes id illud eſſe quod vobis hec reuelari effecit ceuiꝰ cᷓ
trariũ illos hac reuelacõe puauit. Non enĩ quãdo dicit᷑ occultaſti
hee a ſapientibs rem totã deo attribuit. Sed ſicut cũ paulꝰ dicit qͥa
tradidit eos in repꝛobũ ſenſũ et excecauit intelligenciã ipᷣoꝛũ non
opatũ hec deũ fuiſſe aſſerit· ſed illos qui cauſã pᷣbuerũt. Sic eciã
hice dietũ eſt · veuela ſti. Deinde quoniã pꝛedixit ↄfiteoꝛ tibi pater
quia occultaſti ab illis· reuelaſti paruulis ne putes hac ĩuelãdi
poteſtate ipᷣm eſſe puatim ac ideo gracias agere
Omnia michi tradita ſunt a patre meo
Adiecit hec ad eos qui letabant᷑ · quoniã demones ſibi parerent.
Quid ita gaudetis fruſtra inquit· mea omiĩa ſũt michi a patre
meo tradita. cum autẽ audis tradita nichil humano moꝛe factũ
ſuſpiceris. Que dictio vt duos ingeĩtos deo arbitrari quis poſſ it
poſita eſt· filius autẽ domin? omĩm naſcitur/ q alibi multis in

locis ſignificat maius quoddã. deinde adoucit ut mentem tuam
ad ſublimins erigat

Et nemo nouit filium niſi pater neq; patrẽ quis

nouit niſi filius
SEt videt᷑ quidẽ id multis qui hec alcius nõ examĩaut ſepatũ atq;
alienũ a ſupioꝛib, eſſe quod certe nimiũ illis cõuenit atq; cbet.
Mam quoniã diyxit tradita ſunt michi omĩa.quid mi amĩ intu⸗
lit ſi oĩm ego ſum dñs qui et aliud quid multo maius poſſideo pa⸗

trem nouerim ꝙ eiuſdẽ cũ eo ſubſtancie ſim. Id enĩ occuleiꝰ ſi gni
ficat᷑ ſolum ſe nouiſſe patrẽ dicit. IJdipᷣm inquã ſigficat᷑.quãdo
dicit. Nullus ↄgnoſcit patrẽ niſi filius. Tu aũt diligent pſpice

quãdo hec di xit · quãdo videliʒ qᷓnta eſſet potẽcia ipᷣius opib ↄgno⸗

uerũt · quãdo nõ ſolũ ab ipᷣo ſigna vidiſſent fieri · ſed ißi quoq; in

noĩe ip̃ius miacula ppetrarũt · deinde quoniã et reuelaſti ea par⸗

uulis dixit oſtendit eciam ipᷣm feciſſe. Nemo enim inquit ↄgno⸗

uit patrem niſi filius
St cui voluerit filius reuelare

Mon inquit cuicũq; iniũctũ ſit ſibi nec cuicũq; iuſſus ſit·ſed cui

cũq; velit reuelare ꝙ ſi patrẽ reuelat.et ſeipᷣm videliʒ qʒ tamquã
manifeſtũ et tamquã ↄſequẽs reliquit · quod et alibi facit. ut qñ
dicit. Nemo poteſt venire ad patrẽ niſi per me hinc eciã moͤſtrat᷑

vniꝰ eẽ volũtatis cũ pr̃e. Ita enĩ inquit pꝛocul abſũ ne ĩpugnare

deo patri videar aut illuc ãquo modo reluctari · nec venio ad ipᷣm
aliter q; per me poſſit acced?. Nam quoniã młti thabant᷑.deo pr̃i
ↄtrariũ appellãtes. Proptea tam ſignis q́; docina · hãc eoꝝ oppini⸗
onẽ᷑ deſtruit. Cum autẽ dicit a nemine patrẽ niſi a filio oognoſci
nõ dicit ab omibꝰ deũ ignoꝛari ſed nõ ↄgnoſci ea ↄgnicõe ab alio qᷓ
ipe ↄgnoſcit · quod piter de filio quoq; dicendũ eſt. NHon enĩ de ig⸗
noto quodã deo cuiꝰ nulla vmq́; habita ſit cognicio bec dicit ut q;
marcio aſſerit·ſj exquiſitã pfectãq; ↄgnicõeʒ hic intelligit. Nam

nos quidẽ nec filiũ pfecte ↄgnoſcimꝰ quod paulꝰ ſcribit dicẽs. Ex

perte ↄgnoſcimꝰ et experte ꝗyhetamꝰ. Cum igit᷑ per ea que dieta
ſunt confirmaſſet ipᷣos · atq; in deſiderium ſui attraxiſſet omĩpo⸗
tencia ipius dqualiter monſtrata tunc ad ſe vocat dicens
Venite ad me omnes qui laboꝛatis et onerati eſtis

et ego reficiam vos .
MNon hie aut ille ſ omẽs qui curis qui do loꝛibo qͥ pctis laboꝛatis .

mnite adine n⸗

lnant c
nichi⸗Hnin
ui noͤdutl⸗
Tollienuge
quia niroſi
anmmmabus r
Konus menn
Mlinigi onu
zukrinſucund
vii ui vi
ue ditta fund
verribucsnis er
Srerusnj/
ſit ac alutrr
uout inguies
lenituerudie ven⸗
ens Eederwie
noorsdade
abeo icrn exot
modus icy vti
tabis. Jnutieni
veniit · hie no
dicei in mi
tmi hr iu 1
Wſretiot gnr h
e d Nd
arhva hrih
omiby urhu
iße eregirdiſ
dine wrribuch
ad ber guia faa
gumeſtinguit
mi moxrnihue
in geant
ſisodio ahn

8
WP

Suntnge
1 nimiin
npnſnn,
Deinliigi
Miftti d
u Wa
s
ieneitaßk
an amuur n

inſuſe/ dti
dg dumdi
wug
Wm tmͦ wn
NiNin
abent ef
n bn/
iſwo
Gitrbilni
rn,
FinM
rntiv fn
Intin is,
nt runh
rarNWπ£
ocatin
etonni

virl⸗

venite udme non ut penas luatis verũ ut doloꝛes peceataq; veſtera

reſoluant᷑.venite ad me nõ quia gloꝛificari me a vobis opus eſt

michi. ſͦ qͥa ſalutẽ vr̃aʒ mavxiĩe ſicio · ego inquit requiẽ vobis ĩtri
buã nõ dixit ſaluos faciã · ſj q młto maiꝰ ẽ in omi quiete ↄſtitui

Tollite iugum meum ſuper uos. Et diſcite a me

quia mitis ſũ · et humilis coꝛde et mnuenietis requiẽ
aimabus veſtris · Jugum enim meum ſuaue eſt
et onus meum leue
Polite igit᷑ onus pumeſc᷑. Suauitatis enĩ eximie plenũ. Quõ
autẽ in ſupioꝛibs dicebat anguſtã eſſe ianuã a arduã tbulaciõib⸗
viã quãdo videliz deſidia quãdo ignauia diſſolutꝰ es. Nam q̃ndo
que dieta ſunt pfeceris leue tunc erit onus. Quapꝛopt᷑ magtudiĩe
rerribucõnis eciam nunc leue appellatur

Eyxhoꝛtacõ triceſimaoctaua ꝙ; iugum iuſticie leue

ſit ac ſalutare · Peccanciũ graue ac ponderoſum
Quõ aũt inquies que dicta ſũt perficiã anĩo · ſi huĩlitate ſincera.
ſi mãſuetudĩe vera·ſi moderacõe inteꝗᷓ te cẽmunies·huĩlitas qͥppe
bᷣtus eſt ſublimioꝛis phie. mater eſt atq; oꝛigo. Proprea eciã cũ
nobis dina tradèt inſtituta ab hulitate iniciũ fecit. Et hoc ĩ locs
ab eo iteꝝn exoꝛſꝰ magnã pollicet᷑ mecedẽ · nõ enĩ alijs inqͥt ſolũ acõ⸗
modus atq; vtilis fueris ſed tibiipi firmã ſtabilẽq; requiẽ cõpꝛeſ⸗

tabis. Inueiĩetis enĩ anĩabs veſtris requiẽ inquit ſie anteq́; fut̃a

veniãt · hic quoq; retribuit et victoꝛie pᷣmiũ pᷣbet. Mon ſolũ ut
dictũ ẽ ven eciã quia ſeipᷣm exemplũ no bis poſuit vt acrepcioꝛ doc⸗
txrma hec ſua Scioꝛ eſſet. Quid enĩ dubitas inquit ne minoꝛ atq;
deſpectioꝛ ꝗgpter huĩlitatẽ videaris. In me igit᷑ reſpicæ · meaq; oĩa
hec pcepta nõ ab alio ſed a memetipᷣo diſcas. Ita enĩ ae luce clari⸗
patebit tibi q́; maximũ bonũ huũlitas ſit. Conſidera quomõ hys
omĩb ut huilitatẽ pᷣcipue tollant ipᷣis pſuadet. Primo in hys qꝗᷓ
iße peregit diſcite inquit a me quoniã mitis ſum · deinde magtu⸗
dine retribucõis. Inuenietis enĩ requiẽ anĩab veſtris. Pretea
hys que ipᷣe gratis effert. Ego enĩ inquit requiẽ vo bis ↄpreſtabo
ad hec quia facilẽ rem atq; ſuauè eſſe appꝛobauit. Suaue nãq; in⸗
gum eſt inquit · onus meũ leue. Sic et paulꝰ pſuadit dicens · qʒ
enĩ mox reibucõis noſtre leue eſt ꝑ ſuphabũdanciã eternã gquedi⸗
nem gle opat᷑.Sed quomõ inqnies leue hoe onus eſt · cũ dicat᷑ niſi
quis odio habuerit patrẽ ac matrẽ et niſi quis tollat crucẽ ſuã et

75

ſequat᷑ me nò ẽ me dignꝰ· et niſi quis omĩbo rebo ſuis renüciauit
nõ poteſt eſſe meꝰ diſcipulꝰ.cũ iubeat ipᷣaʒ quoq; aĩaʒ eſſe tdendã.
quomõ inquã leue eſt· doceat te paulꝰ dicẽs quis nos ſepabit a ca

ritate xp̃i·tribulacõ an anguſtiaan pſecucõ.an fames. an nudi

tas.an piculũ · aut gladiꝰ. Et quoniã nõ ſunt digne paſſiones p⸗
ſentis huiꝰ tp̃is ad ᷑uelandã vobis gloꝛiã doceãt.· te illi quia a ſv
nagogis undeoꝝ poſt mille flagella ac vᷣbera ſũmo gaudio affeeti
ridebãt · quia videliʒ digni ſũt inuẽti qui pro xpᷣi noĩe vexarent᷑.
Quod ſi adhuc iugũ ac onus audiẽdo foꝛmidas mmiũ atq; phoꝛ⸗
veſcis.nõ nat᷑e reꝝ huĩoi timoꝛẽ ſed ignauie totũ atibuas. Nam
ſi accinetꝰ et ſparatꝰ eris a nulla deſidia effeminat? cũcta tibi fa⸗
cilia leuiſſimaq; videbunt᷑. Quapꝛopt᷑ eciã xpᷣus ut q́;ta cura vigi
landũ eſſet cercioꝛes nos reddèt nõ ſiluit onera nec ſnauia tacuit·
ſed vtrũq; ↄplexus et ingũ dixit et ſuaue appellanit · onꝰ appoſuit
et leue adiecit · et ne à tãq́; laboꝛioſa nimiũ fugẽès ã tamq́; nimiũ
facilia ↄtẽpta ꝓſeq̃reris · Quod ſi pꝰ hec oia vehement᷑ ardua diffi⸗
ciliſq; tibi bᷣtus videt᷑ veĩat ĩ mẽtẽ tibi q;to difficilioꝛ vicõſitas ẽ.
Quod iße orckciꝰ ſigficat cũ ãtea qᷓ; ð iugo ſuo ãquid di xerit veĩte
ad me omẽs exclamauit qͥ laboꝛatis et onerati eſtis. Hie enĩ oſtẽdẽ

voluit qᷓntũ laboꝛẽ q̊ntũ guamẽ atq; intollerabile pecca tũ homib⸗

afferat. Idcirco nõ qui laboꝛatis ſolũmodo ait ſed eciã qui onerati
eſtis. Quod pſalmiſta ſigficauit apcius naturà ippᷣius pecca ti de

ſeripſit dicẽs. Sicut onus qᷓue gquate ſunt ſup me. Sacharias q;

ſumilit᷑ plumbi talentũ eſſe ait. Id eciã reꝝ experiẽcia facile in relli
gimꝰ. Nullo enĩ pondẽ guius pᷣmit᷑ aĩa/nichil tam vehementer
mẽtis reſtringit oculos· nichil magis deicit atq; ꝓſternit q́; male
acte vite ac petoꝝ ↄſciencia et reoꝛdacõ. Nichil ecõtra ſublimioꝛ?
atq; alcioꝛẽ mentẽ homiĩs veddit ſicut iuſticie atq; vᷣtutis poſſeſſio.
Quid enĩ intollerabiliꝰ eſſe videt᷑ q; nichil penitus poſſidẽ?. Quid
diſficili? qᷓ; ſi vapules nõ ſolũ vices veddẽ · ven eciã alterã vertere
ma xillã. Quid Juius q; moꝛte violẽcia obire. Sed tñ hee omĩa ſi
recte peciam̃ leuia a facilia honeſte voluptatis affectiuna oſtitu⸗
unẽ. Jed nulla ẽbacõe moueamĩ. Inquirè nãq; ſinglła diligenter
ac exacte tractare anim? eſt. St ſi ita vultis quod pmo dietũ ·
qdᷣq; multis difficilimũ eſſe vider iã pſerutem̃ vtrũ igit᷑ que atq;

moleſtũ eſt vniꝰ habẽè vẽtris curã · an de mille ſollicitũ eſſe · vnicx

veſtimto indui. nee plura deſiderare · an plura et pcioſa poſſidencẽ
die ac noctu cruciari de 25uacẽe ipoꝝ atq; cuſtodia metuentẽ et ſo
la memoꝛia dolentem ne foꝛte tineis oꝛwodantur . ne ſ eruus furte

mican eided
ctal⸗ tl,alterd
incdie latotn
dicle deblcabic⸗
gieuleſyteſ̃
alins in ucamie
Abawiu iam ob
Qurr at
mGrricd
arop nos dad
meli gnuin
gui vulr' mart
vnguiby frſen
et au in woſmmo
tumzer violita n
onitpet vos pimn
WWRRAe
Reſͤwdärpln
alizs eei pe
leſtnonerae
dii educam'
motobaen
ndfenhoner
ggnedimt
nodů ſine fiue
We terroꝛe 1

G wit
us iiit
Piizihie,
hos ſgen
n funts ,
enaſten
nmnii
iwemnt
pmin do⸗
rüirdan n
mni e⸗
Guiatm
nMNNA
Annir
Griunjmi

Eumnt Mdundch.

falio viciſtis,,
ignd Apnt in
as hieen ſid
bi wrid i
RWWd
rihs wre
iyn Aunuſ
prithdemm
Giltum vermmn
ſenrjind
lletri nobnoi
e dans ſeſo⸗
ginsN
u aimiN
Ans aßtru
nig ing e
vei e zun
le ſolrn ſn

aufferat. verũtamẽ q;tumcũq; dixero numq; tantũ oꝛõe aſſequar
quãto vos piculo reꝝ ognoſcitis. Quare optarẽ âquẽ eoꝝ qui ad
ſũmam phie apicẽ puenerũt nobis adeſſe ut facile aſpicès quã ta
res iſta voluptate pociat᷑. Pꝛopt᷑ea nemo eoꝝ vm; qui pauptatẽ
amplectunt᷑ · diuicias optat. Sed ne diuites quidẽ inquies paupta

tem eligerẽt vt a multaꝝ rerũ curis pſoluerent᷑ · quod iſtud eſt.

Mentis enĩ ipoꝝ ac egroti anĩ nõ iocũditatis reꝝ hoe ſignũ ẽ · nee
alios huuꝰ rei teſtes citare volumꝰ q; voſipos q̊ cottidie curis pꝛeſſi
acerbã hane vitã vobis putatis. nõ aũt illi ſic · ſed gaudẽtes ſemp
ſed exul tãtes ſemꝑ nõ minꝰ pauptate · q;ᷓ veges dpademate głant᷑.
Maxillã autẽ vertè multo faciliꝰ vapulãti q; repeutè ſi attẽditis.
Hinc enĩ bella diſſidia oꝛiginẽ trahũt. inde belloꝝn oĩm atq; ini⸗
miciaꝝ cauſe ſoluunt᷑. Ex altero quidẽ modo maioꝛẽ flämam ſuſ⸗
citaſti · altero autẽ vtriuſq; incendiũ extin xiſ ti. Quid vero nullo
incẽdio laboꝛare ſuauiꝰ eſt·q́; igne puri nullꝰ vmq; ſi de coꝛpoꝛib⸗
dieiẽ dubitabit. quã to autẽ animꝰ œꝛpi pᷣſtat tãto a incẽdiũ eius
piculoſiꝰ eſt· et ſuauitas certe iocũdioꝛ. Pꝛetea quid leuiꝰ atq; fa
cilius in luctamĩe cõcertare· aut in cꝛona donari · ceurre in ſtadiũ
vel bꝛauiũ iam obtinuiſſe. fluetib agitari. aut in poꝛtu deuehi.
Quare moꝛi eciã meliꝰ qᷓ; vinẽ cẽſeo. A ꝓcellis enĩ atq; piculis p
moꝛtẽ liberam̃ã . vĩta vo et laboꝝ cumłos exaggerat· płimoꝝ pec⸗
catoꝝ veos facit· a inſidijs cottidie implicat · quibo efficit ut moꝛi
meli? q; vinẽ michi videat᷑· ſi michi non credis ab hys audias
qui vultꝰ martirũ in tpe ctamiĩs ↄſpexerũt. Quãdo flagellis ceſi·
vnguib⸗ ferreis laniati in ſarta gine immiſſi letabant᷑· gaudebãt
et ceu in wſario ↄſtituti geſciebãt. Quare paulꝰ quoq; hine abi⸗
turꝰ et violẽta moꝛte obiturꝰ.gaudio inquit et cõgaudeo vobis
omiĩb; et vos piter gaudere et michi cõgaudete · vides q;to onatu
vniuſũ oꝛbem traꝝ ad cognicõeʒ gaudij cõuocat. Ita magnã bea⸗
titudinẽ hine abire putabat. Ita moꝛtẽ illã tribilẽ atq; violentẽ
deſisandã exiſ timabat · ven q; ſuaue leueq; ſit vᷣtutis iungu mltis
alijs eciã poſſer ↄpꝛobari. Sed nos ad vltimũ iam veniamꝰ. et mo
leſta onera peccati ↄſideremꝰ.ac ex omĩb maxime auariciã in me
diũ educam? Qua ẽᷣpiſſima multi peccata doloſe ↄponãt. Qund
moleſtiꝰ hac re vmq́; inuenit᷑ quot doloꝛes que magne cure quot
reꝝ offenſiones·. quãta picula inſidie pugne huloi hoĩes cottidie
aggrediunt᷑. que tᷣbaciões qui tumłtos eos exa gitãt. Nam czad⸗
modüũ ſine fluctib mare nũquã ↄſpicit᷑ .· ſic anĩos eoꝝ abſq; ſ ollici
tudĩe terroꝛe turbacõe nũquã vepies.Sed anteq; poꝛa ↄponãt alia

⸗ C * ,

inuaſerũt a ad hec rurſꝰ alia atq; alia ſubingreſſa. in gentẽ eumu

lum mòdũ inſtar erexerũt. ſed iracũdi anĩo atq; ↄtumelioſi foꝛte
velles videre quo quidẽ cruciatu quid peius quid in reſtinis vleeri⸗
bus aſperius quid foꝛnace qua vrunt᷑.cttidie et flãma qua ſemp
incẽdunt᷑ ardenciꝰ.at vero vita eoꝝ qui coꝛpoꝝ foꝛmas admiant᷑.
et pulchꝛitudĩe alioꝝ tabeſcũt · quid miſeriꝰ. quid hac deieccõe anĩ

*

foꝛmiduloſiꝰ.q̃; vitã gemẽtes atq; tremẽtes iſti michi viuè vidẽ⸗
tur. Quid poꝛr tbulenciꝰ ſupbia q ceruiciby aut quid tumoꝛe hoc
anĩ furioſiꝰ diſcite inquit a me quia mitis ſum er huilis cotde et
inuenietis requiẽ᷑ aĩabo veſtris. Omĩm enĩ bonoꝝ fons atq; oꝛigo
innocẽcia eſt. Mon ergo ptimeſcas onus nec ab eo iugo reſilias
quo te pus abomĩbs iſtis vẽdicat. Sed omi alacritate anĩ ingũ

hot ſubeas · et tũc q; ſuaue ſit facile ↄgnoſces. Nee enĩ terret erucẽ
tuã. ſed oꝛnatis gracia imponit᷑ · et ut diſcas oꝛdine ad regiã viſ
ꝓcedẽ pcipicia vtrimq; vitare· ac facdile p anguſtã viã letꝰ ince⸗

dere. Quoniã ergo tot tantaq; bona hoc uigũ pᷣbet · quoniã tanta

ſecuritate vallatũ eſt·qniã tanto gaudio replet omiĩ cura ſtudio

oꝑaq; ip̃a thamꝰ q ut hic requiẽ aĩaꝝ inueniamꝰ fut᷑a brtudĩ
pociam̃ gr̃a et miſicoꝛdia dñi nr̃i iheſu xpᷣi amen
n illo tempoꝛe abyt iheſus ſabbato per ſata.

–

lere ſpicas et manducare

Diſcipuli autem eius eſurientes ceperunt euel

Veas vero in ſabbaro ſecundo pᷣmo. Quid igit᷑ eſt in
ſab bato ſecũdo pᷣmo quãdo quies atq; ociũ duplex erat

tam ſabbati dñi q;ᷓ ſolẽpnitatis alteriꝰ ſuccedẽtis. Sab⸗
batũ enĩ quietẽ atq; ociũ appellabãt.et cur nam per ea
loca illos ducebat cũ ſdret omia niſi ſoluè quietẽ ſabbati vellet·
et volebat quidẽ · ſed nõ abſq; cauſa ſoluè. Quapꝛopt᷑ nũquã niſi
data occa ſione ſoluit. vt et legi quietẽ pᷣbeat· obtractoꝛes nõ of⸗
fendat. Eſt autẽ qñ pncipalit᷑ · eciã nulla re cogẽte ſabbatũ ſoluit.
ut cũ luto ceci oculos punxerit · et cũ dicat pater meus vſq; modo
opat᷑ · et ego opoꝛ que omĩa ſie gerit tum ut parrẽ głificet ſuũ · tũ
ut imbecillitati ↄſulat indeoꝝ quod eciã hic faetũ videamꝰ cũ eſu⸗
rienciũ nat᷑alis nct̃as ad excuſacõeʒ adhibeat᷑. In hys aũt que pec
cata oĩno ſunt nulla certe vmq; excuſacio inueniri poteſt. Nam
neq; homicida ſe feciſſe dicet neq; adulter ſe cupiditate os
miſſe aſſeabit· nũquã ſatiſfaciat nec alia vlla excogitari cauſa
poterit.quia hec que peccata ſunt nõ eſſe peccata videant᷑.Hic aũt

aline⸗ neaſicn
ſienit / lun
ne ingui 6e
ncditni u⸗
inedie nimiür
igi⸗ Nmn ſoci
Snediſcßlicn
Pon Wendee
ncheſer⸗ ſnm
denntich wana
nitan ut tii d
num aty iubiimn
verbo ſtmi pin
llum iflͦt ſcn
guomi un diſcyil
ſonlgiſtsa
redrtinſte
WANNWNNN
quos non de

cant niſ ſol
Jguippdiſa
ſemmſo tttiin
lgſtsinuth
nſtinach atp on
Nf
GNe Ard N
caat nehiene⸗
ſan ni ſcnta
indulgiatchw
feove ſoli wn
hhinnequog
illud faniͤ fuiſt
noihyili agel
Wuidatyſnge
niſaardr iy
mdmiſtraui.

frndinn
Bumit
nnidne,
Nfneng
pmnsti
d Aiert 4
imichivinkn⸗
end unr
nehuils ace n
zonei
lni li
WraNmii
Meriwnnn
dmen wint
en uonii tn
tomi aurt /udi
Pafuta bimdie
oen.

SN

, Cd igle
gwühen
ſumwdins ⸗
car un ul
labben velet
nmtid
Frſimmiiſi
neus ſin
mi glirii
ri virnii
y uß
umm t
miambin

cũ famei neceſſitatẽ ad ſatiſ faccõneʒ attulerit ab omĩ crimiĩe illos
vẽdicauit. Tu vero abſtinẽciã diſcipuloꝝ mecũ admiare. Xdmi
rare inquã quõ nullã coꝛpis curã nullũ ſtudiñ habeãt. Zed ſine

pmeditacõe äqua ac ſparacõe menſam ſibi ſic ↄſtituũt ut ↄtinua

fere ogant᷑ · ĩ edia pmi neq; tñ a xpᷣo vſq; dant. WTPam niſi malo
in edie nimiu vexarent᷑ · numq ete illud ĩ ſabbato feciſſet. Quid
igit᷑ phariſei cũ vidiſſent ait dixerunt ei
Ecce diſcipli tui faciũt ꝙ nõ licet facere ĩ ſabbatis
Pon vehemẽrer quidẽ hoc in loco qᷓuis ↄſeqcia reꝝ id petè videat᷑
incẽſi ſũt ſed ſunplicit᷑ atq; oꝛõe quieta Imman?᷑ · Quãdo aũt ſiccã
detentãq; manũ curauit atq; veſtituit · tãta tũc exarſerũt in ma⸗
nitare ut eciã de intumẽdo ipo ſilia agitarẽt. Cum eni nil mag⸗
num atq; ſu blime fit quiecõꝛes ſunt. cũ autẽ ſanita tẽ homĩbs ſolo
verbo pᷣſtari ↄſpiciũt· quaſi feroces beſtie pturbati vehemenci? in
illum inſuiũt· ſic inuidie veneno ſuffecti ſalutem hoĩm pſequnt᷑ ·
quomõ autẽ diſcipulos excuſat xp̃ᷣus

7 .*

Non legiſtis ait quid fecit dauid in templo quãdo

eſuriuit et ipſe et qui erant cum eo:qualiter intra⸗
uit in domum dei et panes pꝛopoſiciones cõmedit
quos non ſicebat ei cõmedere neq; bys qui cũ ipſo
erant niſi ſolis ſacerdotibus

Ita quãdo ꝓ diſcipulis cauſã dicit gphetã aliquẽ · quãdo autẽ p
ſemetipo patrẽ in medio ſolet adducè. Et anĩaduͤte q; acriter nõ
legiſtis inquit qͥ;d dauid fecit. Magna enĩ erat de gpheta ulo hoĩm
exiſtimacõ atq; oppĩo. Ita ſinglaris ut petrꝰ eciã poſtea cũ ad in⸗
deos facẽt verba ſic dixerit licet ad uos libere de pr̃iarcha dauid di
cere quoniã et obijt er ſepult? eſt. Cur autẽ cũ dauid mencõnẽ fa⸗
ciat. neq; hic neq; alibi adi ecta dignitate vmq; noĩauit. Ideo foꝛ⸗
ſan qniã ſcõᷣm ſeriẽ generis ab illo chebat oꝛiginẽ · ſi phariſei autẽ
indulgẽ atq; veniã optune ſcirẽt eõcedẽ in ed ie cauſã ꝓ integ ſatiſ
faccõe ſolã potuiſſet adducè · veꝝ quoniã iniqui atʒ inhumãi ſũt ·
hyſtoꝛie quoq; ĩᷣcitacõe ↄpmunt᷑. Marcꝰ autẽ ſub eleazaro ſac᷑dote
Ulud factũ fuiſſe · aſſerit neq; diſſona hinc diceit ſed pmo dinerſis
noĩbo illũ appellatũ fuiſſe oñdit · d inde cũ ab eo datos fuiſſe panes
dauid arq; ſuis aſſeueret magnos defenſiõe campos apit. Siqundẽ
eciũ ſacerdos ipe id fieri pmiſit · neq; pmiſit ſolũ · ven eciã diligẽ⸗
cius admiſtrauit. Nec mõ michi illud opponas quia dauid gpha

erat. Nam nò ꝗphetis quidẽ id licebat ſed ſoli ſacerdocõ. hic honor
cõferebat᷑ vnde et adiecit niſi ſolis ſacdotib q;uis enĩ gpheta non
erat ſacerdos et ille q;dẽ tãtũmodo nõ autẽ et q ſecũ erant qͥbs piter
de qpoſicionũ panib ↄceſſum fuit ꝗphete fuerũt. Quid igiẽ eqles
ne dauid gphete iſti ſunt quiſpiſ obiciet. Cur digtatẽ queris vbi
legis Enſgreſſio fieri videt᷑. Quod ſi nat᷑alis nct̃as vrget. Hac rõe
maxime crimẽ minatũ eſt· preſtim cũ qui maioꝛ fuerat ſimilit
fecerit. Sed quid ad ꝗpoſitũ inquies. Num diẽ ſabbati dauid co⸗
tempſit. mai certe quid dicis quo peipue ſapiẽcia xpᷣi demõſtrat᷑
qui die ſabati pᷣtermiſſo aliud quoddã exemplũ ꝓtulit ipᷣo ſabato
maiꝰ.nõ eſt ꝓfecto eq̃le diei ſolẽpnitatẽ nõ obpᷣuare. et ſacrã illã
menſã ad quã tibi accedẽ nephas ſit manib, cõtrectare. Sabbatũ
quippe ſepe ſolutũ fuerat. PVmmo vero et in circũciſione et ĩ alijs
cplurib: ſempꝑ ſoluit᷑.Et in ihericho.hoc autẽ ipᷣm eſſe factũ licet
aſpicẽ. Quare a plurib, victoꝛia pᷣſtat᷑. Quõ igit᷑ hac de re dauid
illũ crimĩat eſt.preſtim cũ maioꝛ hine culpa cedis ſacerdotũ atq;

interitꝰ exoꝛdiũ ſũpſerit. quã rem ideo nõ poſuit· quoniã ea ſibi

ſola ſufficiũt que ad ꝗpoſitũ ſpectãt·.ſj alit᷑ quoq; reſpondè voluit.
Nam cum arroganciã elacionẽq; ipoꝝ dauid digtate atq; auct᷑ate
ↄpꝛeſſerit.tũe maioꝛẽ ſubiũgit᷑ ambiguitatis illoꝝ ſolucionẽ · et q
nam hec eſt. Neſcis mquit quoniã in templo ſacdotres ſabbatũ vi
olant et ſine crimĩe ſũt in ſupioꝛibs quippe net᷑atis eauſa.hic aũt
nulla ex cauſa ſatiſfaceõ affert᷑. Itaq; pᷣmũ ↄfeſſione. deinde p ne
gacionẽ reſpõdit·et q; vehemẽciꝰ eſt vltimũ ut optuit collocauit.
Quãuis ecia pꝛius ſua in recte ↄſiderantibꝛ ſatiſfeciſſet. Moli enĩ
michi obicẽ᷑ nõ eſſe pdoneã excuſacõne · cũ aliũ idẽ impune feciſſe
in mediũ adducimꝰ. Nam quãdo qui fecit nulliꝰ crimĩs accuſat᷑.
tũc quod factũ eſt quaſi lege lata ↄpꝛobari videt᷑. non tñ illo ſo lo
cõtentꝰ fuit ſj vehemẽciꝰ eciã ac maius attulit cũ apte neget culpã
e quidq́; in ſabbatis opari quod clare ac indubitate victoꝛie gpm
eſt ſic a ſeipo ſabbatũ iam ſolutũ oſtendit.nec eſſe nephas id fac?
duplicit · ptim a loo ptim ab ipᷣo ſabbati die ↄpꝛobat. Pmmo bo
triplicit᷑ · quoniã et duplicatũ opus attulit · et alind de ſacdotib ſb
iũgit quoq; miabiliꝰ ac maiuus eſt abſq; culpa ipᷣos edã tũe fuiſſe
aſſeruit pendis quot argumẽta induyxit. JIdeo quia in templo p⸗
ſonã quia ſacdotes temp, quia in ſabbato rem ippaʒ quia ſacdotes
ipi cõtamĩant. Mec dixit quia ſabbatum ſoluũt.ſed cõtamiant
et cũ illi qui maiꝰ faciũt quia cõtamiant nõ modo penas nõ uaͤt
veꝝ eciã culpa careãt. qui inculpabiles ſunt nõ debeã t qin ſimilit

tauin
g un
demironini
kumni i⸗
nieun ,uc⸗
inenhichnin
Ghriliit nin
iiptl imd⸗
naleb ſelt wi
Nenmrſiſehos
octenultma
fumttin vin
Diatrem .
umin mag
ain ſitoſil
varitanni i
Kiaummlarm
epheid nom

MWae,

ad ved
Hus qui en a
zutin leißo p
dicta watrut.
eni gt ſabbaa ⸗
Ne nata oulter e
ſaccllet. noͤ aut
GacAae
W ai
moͤſeRientw
litates ctnlit
aſcgallit n
nmmmoͤtg efie
h ola i
ge inde, Que
hie ſabbatifi⸗
ntas ſifen
ſchilfacing

iſ hnn
us
ſri emm r
n Gun i⸗
knmägle,
rienrh
uefuntfn
iſichn Andch
i ümiſern
üminihicr
Du ani
trn I
nmminſdnric⸗
mineſtſed
racn
Dis ſmarin

in⸗ hniin ſt
GRiwrN wlit

Finnean
Wnd
Wrw
innsenni in
enft
ntoeurolui⸗
eenſer vie
cimuriinft
embmlni
N mmäda

Kärun

zukitniri;
denun
Poba⸗ m
talue
a mo 4¹

foluũt accuſari. Quod certe nullo modo illi poꝛi ſimile putare de⸗
bem?. Pam illud ſemel dũta xat ꝗpter nct᷑atẽ nec a ſ acdote factũ
veniã nõ iniuria ↄſecutũ eſt hoc autẽ omĩ ſabbato et in templo et
ſecundũ legẽ ſacdotes factitãt. Quapꝛopt᷑ eciã nõ cõceſſiõis atq; ve
nie iure. ſed auctoꝛitate legis longe ab omni culpa inquit remoti
ſunt nee enĩ crimĩando hee dixit · ait. neq; ut venia dignos oſtẽdã
ſed vt inſticie dignitate defen dã. Ita illoꝝ quiõ cauſã dicè vider̃
diſcipulos innocẽ̃tes eſſe oſtẽdit. Nam quãdo de illis dicit quod
inculpabiles ſũt relinqiuit᷑ q iſti multo magis inculpabiles ſint.
Xe non fuiſſe hos ſacerdores foꝛte obicies egd autẽ non vereboꝛ ve
ſpondere multo maioꝛes ſacerdotibus illos fuiſſe preſertim cũ ipᷣe
dñs templi ipa vitas ſecũ affuerit quapꝛopt᷑ eciã dĩi cebat
Dico autem vobis quia templo maioꝛ eſt is
Quã rem ita magnã atq; mirabilẽ illi audiẽtes nichil dixerũt.
foꝛſan quia nõ ð ſalute homĩs agebat᷑· cui tñ quia moleſta videri
poterat cito medet᷑ ad veniã cũ qᷓdã ac᷑monia ̃ducẽ᷑s oꝛõeʒ · dicit eni

Si autem ſciretis quid eſt miſicoꝛdiam volo et nõ
ſacrificiũ numq́; ödempnaſſetis mnocentes

XYniĩadũutis quõ veniã nitit᷑ et quõ rurſ? pᷣſtancõꝛes oñdit q; qui

ad veniã debeãt ↄfug · nõ enĩ 2depnaſſetis inquit inculpabłes. Et
pus quidẽ a ſacdotũ facto ĩdẽ inferebat q; inculpabiles eſſent. Hoc
autẽ a ſeipo · vmmo vero eciã hoc a ſcripta ↄcludit ꝗpheticũ eciam
dictũ recitauit. Demũ poſt hec omĩa aliã eciã cauſã adiecit. Dñs
enĩ eſt ſabbati filiꝰ hoĩs.quod de ſeipᷣo dictũ accipimꝰ.q;uis mareꝰ
de natᷣa ↄuĩter homi id dictũ ſeribat · dicit enĩ ſabba tũ ꝓpt hoĩem
factũ eſt. nõ autẽ homo ꝗpter ſabbatũ. Sed ſi ita eſt inquies cuiꝰ
gracia vei qui ligna colligebat puĩebat᷑. certe qm̃ ſi ſtatim a pnci⸗
pio quũãdo ferunt᷑ leges · ac fere ĩ ꝓmulgacõe ipᷣa ↄtẽpnerent᷑ · nlko
mõ poſſent poſtea cuſtodiri. Sab bati autẽ obbuacõ magnas vti:
litates cõtulit populo. Mites enĩ atq; hũanos alteꝝ ad alteꝝn red⸗
