Gb304_fol
author: Johannes, Chrysostomus

N12511977343 021

UIHIIUIIIIIIIIIIAIuII

0 8 Tobingen

=

BUCHBINDEREI VON
W. HURM
TUBINGEN

=
wu

3114
õ

—

*

—

A.

5
8
N
2
2
4
.
.
4
ℳ
.
£
.
98
.
*
.*
.
.
£ι
4
. £
*
2
9⸗
.
.
—
6
2
—
.
„
.

—

L02/—

e,

1,

,

Nh. 7 .

& 16 72

Wiarn
= W.-

A

37
3 rane, 321

1:1 Jelren, 3 õ

2.

lo ße Firmd, exhotate

9 Zei ſn.

Nr 2

7 W R
* Tn rr „2 ,
dà mde, 2 enn, D. 22* 2„ ²

3 7 ſm u i, 40 2. 1 ty,⸗ 44,3

ſeg vh . m, y SA

3, rασαhe N, 1 Smiatz y

n iner wlen e,

3 *71*5⅞h5ν⁵ „

Ary der e
n i. nen
Arinii * .
A Jorrn dh 4,3

—

7

Fskis S &

vren⸗ rv ..C E

C Ja 14 S,

2Ma
Hn.l. * “ rr

We. 21, A

VX r. n. „. riyf

ee- D. 9.

82 Mmiſi ,P.: Den, S
5 2, 2 π vir
HH SW .

: S

C -ẽ

Pu,. taz 2 r- 22. = * E& chea r, o:

X. eBant KR

aleer te, 2, 4

H att 62
4*
er werin 4

1

9Z Onnnlins An:

70 44

„
v A WMk. ai „5„,⅞ Re,. o Rezd E Toe, Ne 1 „.
. Am RrY ym ne Jvys
An. . . an , 2 3 *½
TFr Je⸗ S1. 751 ,5
S maßt Nr= p, War, h Ber, rmiz aſſnn, .8
— NA S Zcikn Peza ſ 2
õ W er eP She, lhA Zin u
, “ — .0 Rr e ein,. n

. ofma vr „
E an, 771 nA /

1,/ 21 . rikabeaze miotach⸗
ℳ »7afke

7

Pr,

,. . , lna aln

8.

71,K Dy⸗

S. Wen Sen, * lg , , r; ſe

S. er E,

. Ler S

„ ne N Vv:

4 g

»

„

c* . 9*
e l aes z,

„ –

. Dabehe eX fanc⸗- rpn ſen, 3 5 „

1

Re aſeo: 2 mwn
Fi RP,way.

1

ehema E. T.

do,

F

WM a⸗,

R-

5 2
— Ney 2 . 1

P
α

in & dr 4474)

WMona
Apiuiht e 1
S 72 * SR⸗t.

/ or. e K

L.
ſtnt o.α onα Je. 7

*α Nor, n!

elienr n,

1 52 e. .* Ar W ene „ Eiili,

Dr⸗D

g Gfu⸗
S efr
S, 1 D. re, e n. NR

=ð lr⸗ dDont, g,

“S

Nio M S 2 „

2 Ai⸗z 57 11S. , h edle. gf ,
rS E mihe mien H dr, o: * 7.

? enj, Notm, E Man. 3/
2 ETee Wa DWan2 ve ſMeX
” „ ir e * 7R —–

miifr. G uß, ar D3 1.1

e Lr⸗ R
, o a, A ͤ Nex. 9=:
513

1Kc! Mer Tet art ral,R

6Er , ros X„„ 2!

F. neor H* “

„ —
NrXα riha. ,nia B

Y9.

*
vei vj: 12 , ia .

m, Aà r „₰ 7Z/ Ge en/
Sen 21 Spg

e idi, F

. E

1c J, 1n. 2

Arn ly

I r,

SKrA vy, A D, A

—

ar iSr 3897 .

Kif 2tG .4

Nſectes Deaoſeks *⅓ Prre.
reth 6 222 e. .% rr,

E .
Pan, A:

H — „°◻

△D

—=è Pſenn,e Ex , 5 H

Intrante autem jheſu. In capharnaũ aduenit ei
centurio deprecans eum et dicens. Domine puer
è meus iacet in do mo paraliticus et male toꝛquetur
HMDUM ESproſus quidem ut audiſtis cũ a monte iheſus
, deſcẽdiſſet ad eũ acceſſit. Centurio autẽ hic cum
iam in Capharnaum introiſſet aduenit. Qua
nam igit᷑ de eauſa neq; hic neq; ille ad montem
conſcenderũt. non negligẽcia profecto · cũ vterq;
fide ferueret. ſed ne predicanti obſtreperẽt.acceſ
— ſit itaq; verecũde. Centurio ac ait. Domĩe puer
vn meus iacet in domo paraliticꝰ er male toꝛquet᷑. Excuſando ſe us
3 quidẽ aiũt. cauſã adiecit qua de re puerũ nõ adduxit. Quippe vñ.
* non fuerit facile para liticũ qui dolonbus non paruis uexaretur
nte et ultimos iã ſpiritus tra heret.longius depoꝛtare · enĩ in ultĩs
„ elſſet lucas ſignificauit dicens et erat moꝛiturus. Ego autem id
MM ardẽétiſſime illius fidei ſignü dixerim. Multo enj pꝛofecto maioꝛẽ
H iſtius q; eoꝛũ qui ꝑ tectũ immiſerũt fidẽ arbitroꝛ. Quia enĩ non
dubitabat uł ſolo dñi verbo iacẽtem exitari poſſe. JIdcireo mĩme
Neg depoꝛtandũ putauit. Cur igitur dominꝰ quod nuſq́; ante feceꝛat
hic peraipt Nam cũ vbiq; volũta rantũmõ ſuplicãciũ obtẽpta⸗
vet.hic nõ curaturãũ ſe ſolũ ſed do mũ quoq; cẽturionis ꝓfecturũ
pollicet᷑. Certe ĩd ita facit. ut quãta ſit cẽturioĩs fides percliſcã⸗
niſi enĩ ita feciſſet· ſed illico puerũ donaſſet.ſincera illiꝰ feruẽſ⸗
q; fides ignota nob fuiſſet. Dim eciã inpheniſſa muliere q́;uis
contrario quoclã modo pfecit· hic enĩ non uocatus ultro ſe domũ
pollicetur profecturũ · ut tu cximiã cẽturionis fidem et precipue
bumilitatem percdiſcas. Nt vero inpheniſſa negauit ſe facturũ
quod petebat et illam conſtanter iterũ atq; iterum petentẽ pter⸗
ruit. Cum enĩ ſapiẽs potenſq; medicus ſit. non ignoꝛat cõtraria
ex contrarijs facile elicere. Ita hic ultro ſe iterum offerendo · cẽ⸗
turionis · ibi veꝛo proꝛogando et quaſi retinendo mulieris fidem
cunctis aperuit. ſic ad abꝛaham quoq; facit dicens. non celabo pu⸗
erum meum haraam. ut nos ſũmam eius carita tem percipi amꝰ
et quanta uel erga ſodomitas uſus prouidencia fuerit · ſie deni q;
qui ad loth miſſi erant ingredi ad ipſum nolebant · ut inaucdlita

t
01.

ipſius hoſpitalitas non lateret. Quid igitur ait centurio

Domine nõ ſum dignꝰ ut mtres ſub tectũ meũ
Xudiamus ergo aucdliamus quicumq; volumus xpᷣm ſuſcipere·.
poſſumus enum eciã nunc nos ipᷣm ſuſcipere. Aucliamus inquã
centurionem et imitemur. Nucliamus ſimili ſtudio et iheſum
vecipiamus. Cum enim pauperem fame et nuditate cõfeetum re⸗
ceperis xpᷣm pꝛofecto recipis atq; nutrii
Zed tan tum dic verbo et ſanabitur puer meus
Vides qꝙ; centurio ueluti eciam leproſus ueram de criſto habuit
oppinionem. Similiter enim quoq; non dixit oꝛa ſuplica de pcare
ſed ſolum impeꝛa · timens deinde ne quoniã de ipCo magna pꝛotulit
negaret xpꝰ.ut ſermoni eius moderaretur · illud adiecit

Nam et ego homo ſum ſub poteſtate conſtitutus
Habens ſub me milites· et dico huic vade vadit

Ralij veni et uenit. Et ſeruo meo fac hoc et facit
Sedn nõ mirũ eſt inquies. Si centurio ita eſt ſuſpicatus. verũ nõ
id queritur. Sed utrum xpᷣus oppinionem eius de ſe acceperit ac
cõfirmauerit · an vepulerit atq; abiecent · probe ualde id abſte atq;
prudenter obiectum eſt. Si alcius eꝛgo inſpicinius quod ĩ lepꝛoſo
factum didicimus· idipm eciam hic perfectũ inuenimus. Nam
quẽadmocdlum leproſus · ſi volueris dixit neq; ab hac tantũmodo
voce de omnipotencia criſti tegumomum uerum eciam abipſius .
xpᷣi reſponſione qui non ſoluin q de ſe lepꝛoſus credebat non ar⸗
guit. ſed eciam mirum in mocdlũ confirmauit· qudd ſuperfluum “
erat addendo . cum dlixit. uolo mundare ac ſi vere illum oppinari
docuerit. Simile quocdldã hie quoq; diligenciꝰ cõſiderãtes cõtigiſſe
inſpeximꝰ · Cum enĩ cẽturio dei non homĩs poteſtatem paucis ei
verbis attribuiſſet. nõ modo nõ vep̃hendit· uerũ eciã laudibs nõ
paruis eũ proſecutꝰ eſt. Miratꝰ eſt enĩ · inquit euãgeliſta· et ita
miratꝰ. ut tanta hoĩm turba pᷣſente atq; audliẽte imitandũ ipᷣm
ceteris ꝗpoſuerit· perpẽdlis q; ſinguli qui diuinã ei poteſtatẽ at⸗
teſtati · ſñ laudlibs recipiunt᷑. Stupebãt turbe de doctna · ißiꝰ quã
diuina cũ auetoritate docebat. Mec eos ideo reꝓbauit. ſed vna c’ä
eis de monte deſcẽdit.ſentẽciãq; deſe illoꝛũ mũdacione lepꝛoſi com
ꝓbauit. damat ille. Si uoluèis potes me mũdare · nec reiecit eũ
ſed ſie mũd auit· ut verbo illiꝰ vteretur ac dliccret uolo mundare
Deniq; cẽturio hic· nõ ꝑua voce dicebat · die verbo ſolũ ſanabiẽ

yuer meus. St admiratus euũ clixcier
NMeqʒ in iſrahel tan tum inueni ſidem
Sed ut vndiq; muniaris a cont̃rio quoq; idipᷣm docebꝰ. Nichil
bonꝝ marth ſed oppoſita dixiſſe inueniẽs. Scio enĩ inquit q; que⸗
cũq; a deo petes dabit tibi deꝰ · nec ſolũ quãuis ei familiaris eſſee
valdeq; ipm diligẽèt laudẽ cõſecuta nõ eſt.ſed quaſi nõ reĩ᷑e de ipo
ſenciens emendat᷑. Reſponcdit enĩ dñs . Nonne dixi tibi quia ſi
credideris videbis gloꝛiã dei · ſic apeꝛte ipſam ꝙ noncdũ crecliderit
accuſa uit. deinde quoniã illa quecũq; a deo petis dabunt᷑ tibi di⸗
(cebat volens eam ab huinſmõi remouere ſentencia docereq; ꝙ no
aliunde habet ſed oĩm̃ bonoꝛum fons eſt. Ego ſum inquit reſur⸗
rectio et vita ideſt non exſpecto ut ab alio michi poteſtas confe⸗
ratur ſed a me ipſo cunceta poſſum efficeꝛe propteꝛea ergo centu⸗ .
rionem cꝛam omibus laudat et cetens omĩbus ante ponit et re⸗
gnum celoꝛũ ei demum largitur ut reliquos ad imi tacionẽ eius
facilius concitet. Quod ſi non potes tibi peꝛſuadere id en eo hee * .
a xpo ſic dicta fuiſſe· ut ceteri omẽs hinc ad ſimilem fidẽ peꝛdu⸗
cantur perpende q; prudẽter id euangeliſta ſignificauit
Xudiẽs aũt beſꝰ mirat? eſt et ſequen tibꝛ ſe dixit
Xmen dico vobis nõ inueni tan tã ſidẽ in iſrabel
Ey hijs ꝓfecto ĩ telligit᷑ id ma xime fidẽ feruẽtiſſimã regnũ celoꝝ
ceteꝛaq; bona no bis pᷣbere ſi magna de ipo · deo q; vero digna yma
ginari nelim us nec verbis ſolũ laꝶ ill attribuit· ſed egrotũ
quoq; filiũ pꝛopter merita ſdei ſanũ fecit fulgẽtemq; ipſi coꝛonã
ac magis oꝛnatam munenbus cntexuit eũ ſic dicat
Dico autem vobis ꝙ multi ab oriente et occiden te

venient et recubent cum abrahã yſaac in regno

„

r .

celoꝛ filij autẽ reg ni eiciẽtur in tenebras exteriore
Liberiꝰ certe nũc poſtq; pluribs ſignis anĩos eoꝛũ attraxit cũ ipis
loquit᷑ veꝛũ ne adulacione aliqua uſum fuiſſe centurionẽ qͥſquã
putet utq; omnes ex animo locutũ intelligãt aucdli q; inſeꝛtur
vade inquit et ſicut credidiſti fiat tibi· et continue res ipſa on⸗
ſecuta. ceꝛtiſſimũ animi et uoluntatis illiꝰ teſ timoniũ phibuit
et ſanatꝰ eſt puer eigꝗ ab illa hoꝛa. Ripſum eaã in pheniſſa par⸗
iter factũ eſt · ſic enĩ illi quoq; dixit magna eſt fides tua o muli⸗
er fiat tibi ſicut vis. et ſana facta eſt illic filia eius· Merũ qm
idipᷣm in filiũ centurionis ſignũ lucas exponens. ia queclam

iſtis apponit. eaq; nobis dilueidada ſunt. ne diſcrepancis faere.

videant᷑· aut credant᷑. lucas igit᷑ ſcribit dicẽs · pſpiteros indeorii
ad ipᷣm deßeans cũ veniret. Matheꝰvero accerſiſſe ac dixiſſe.

ſum dignꝰ non ignoꝛo quoſdã quamuis multis ↄueniãt.aliũ tẽ

hũc aliũ ullũ opinaros fuiſſe · illo eni dicit̃ quia et ſynagogam
eõſtruxit· de hoc aũt ipe jheſus adieeit. Nee in iſrahel tantã fids

in neni · nec apud lucã ſcbit᷑ mitos vẽturos ab oꝛiente · vñ ↄſequẽs

eſe videẽ ˖ e xiudeoꝝ gñne fuiſſe· nos aũt et ſi hoc mõ faaliꝰ vitari

biſerepanciã fatem̃ · de eodẽ tamẽ et hic ibi diei arbitram. Quòͤ
igiẽ inqes matheqᷓ nõ eſſe dignü di xiſſe ſeribit ſub cuiꝰ teetũ dñoa
introiret· lucas vero miſiſſe ut iret.duo hic nobᷣ lueas. ut mich i

quidẽ videt᷑ oſtendlit. quãta ſit undeica adulacio· et ꝙ calamitate
oppꝛeſſi homĩes · mõ hoc modo illud conſiliũ anteponunt. Quare
veriſimile michi videt᷑ · cũ voluiſſet ad jheſũ proficiſt: centurio.

detentã a indeis fuiſſe qui ei aſſentarent᷑ atq; dicerẽt nos ibimus

er adducemꝰ ipᷣm· qʒ ita eſſe pſpicies ſi plenã aſſenta obo oꝛa cõeʒ
eoꝝ diligenciꝰ cõſicl erab· diligit enĩ aiũt gentẽ nrã m. et ſynago⸗
gam nrãm ipe nobis ↄſtruxit· adclucetis ꝙ; ne vnde ſit ↄmendãd⸗
ceturio ſcire vident᷑ · Nam eũ voluiſſe quidẽ ipᷣm venire.ſed no ꝭ
cauſũ ſuũ et calamitatis magnitucddlinẽ eõſiderã tes ut domi ma⸗

nere vellet ſuaſin · dicendlũ eis fuerit ne· magnã illiꝰ eſſe fitdiem
oſtenderẽt · atq; huic celſitudo dñi cẽturionis iudicio · celſitudo deꝛ

eſſe videꝛet᷑ · virtutẽ eiꝰ animũ fidẽ in jheſum celaret malueꝛĩt.
nec ad finẽ pducere illud cur ũt cuius gracia venerãt. magnas
profeeto ad cecclas hominũ mentes inuiclia poſſidet vires. verã
is qui oculta corcliũ nouit enĩ cẽturiõis fidẽ ĩuitis ill pateſecit·
q; ut verũ eſſe credas· ipᷣm lucã queſo rurſus auclias ait enĩ · qͥa
non longe diſtãte eo miſit dicẽs · dñe nõ vexeris· non enim ſum

dignus ut ſub tectũ meũ intres · vnde patet illũ quãdo a indeoꝝn

moteſtia liber fuit tũe miſiſſe quis ditent nõ negliencia facerũ q;
illico ipe nõ acceſſerit· ſed pociꝰ qͥa inchgnũ ſe putauit·qui dñm

ſue domi recipet. ſi ma theꝰ nõ ꝑ alios ſißp ſe ipᷣm iſtud diꝛiſſe

aſſùcirat. nichil proꝛſꝰ ad rẽ. nõ enĩ id qᷓrit᷑. Sed vtꝝ euãgeliſtaꝝ
vterq; qð iã aptũ eſſe arbitroꝛ · magnã de yxſo fidẽ hũiſſe cẽturiõe⸗
teſtat᷑· nõ eſt abſurdũ miſſos eſſe pmo aliquos qui illud direrẽe
ðᷣinde quoq; ipᷣm acceſſiſſe · ac per ſe iterũ eadem di iſſe. At vero
inquies lucas alteꝝ nõ ſcripſit. egd aũt tibi alteꝝ a matheo pter
miſſũ eſſe reſpõdebo · id q; nõ eẽ eoꝝ qui pũgnancia dicãt· ſed eon
poenꝰ qui quecumq; ab altutro pᷣtermiſſa ſunt diligẽter ſupplent⸗

.

—

O

LCu vero eciã cẽturionis fidem a luca precdlicatã eſſe intelligo qꝗ;
dixit quia moꝛiturꝰ erat puer. nec enĩ id deſperacionẽ adduxit
patri. quod ſi matheꝰ a xpo deẽm ait nec in iſrahel tãtam fidem
inueni: hinc nõ fuiſſe illũ ifrabelitã ac iundeũ. putas ſigficari.
lucas aũt ſvnagogã coditam ee ab illo· noli hec pugnãcia eredè ·
poterat enĩ eciã cũ indeus nõ eet indeoꝝ et ſynagogã coõclidiſſe er
gẽtem vehement᷑ amaſſe. Cu vero verba cẽturionis diligenaus
pſerutare· et q; prefectꝰ erat non pᷣtermitte · ut hine facile ta
vtus ipiꝰ fuerit poſſis pſpicere. Tanta certe eorũ ſupbia eſt qui
prinapat? pᷣfecturaſq; gerũt ut neq; calamitatibs vieti ad hũi:
lioꝛa cõdeſcẽdãt. Wñ ullo de quo iohʒes ſcribit · trahẽs illũ dicebat
apferga atq; deſcẽde· at vero hic nõ ita · ſed tam illo tam his qui
pertectũ dimiſerũt lectulũ multo preſtancioꝛ · nõ enĩ pᷣſenciã xp̃i
querit coꝛpoꝛalẽ neq; ipᷣm egrotũ duyit ad medicũ .· ſ ſũma ð xpᷣo
vmaginatꝰ ac deũ ipᷣm eſſe non dubitans · die verbo ſolũ inquit
nec id continuo incipiens dixit. ſed erũpnã ſuã tãtum expoſuit.
eximia namq; hũilitate fa ctũ eſt ut putaret nõ tam facile xpm
ita obtempaturũ ſue volũtati ut eciã domũ eiꝰ petere vellet· qua
ꝓpter ſta tim cũ audiſſet dicẽtem ego veniã et curabo ipm tũc ex⸗
clamauit· nõ ſum dignus . ſed die verbo ſolũ · ſie nec doloꝛis mag
nitudo adeo aĩm éius ofudit ut tanta calamitate preſſus non
phuoſopharet᷑ · non enĩ ſalutẽè ſolũ filij reſpiciebat · ſed ne qd iße
minꝰ decẽter facèt aut dicèt aĩaduertebat· quãuis nõ ippᷣe pecièit
ut iret. ſ̊ xpus ſe iterũ obtulerit. eritas tñ ſic fuůat ne vrðèeẽ
maioꝛa q; dignitas ſua patret᷑ ace pè · ac rẽ grandẽ proꝛſꝰ ac ſuis
virib imparẽ ſubire · videsprudẽciã hoĩs · vides extellenciam aĩ·
vides ſingkarẽ quoq; indeoꝝ demẽciã · dicũt enĩ ee dignů cui gfazʒ
tribuit. Mam cũ magis hũilitatem ſelicitatẽq; hu admirari de⸗
buiſſẽt addigtatem cẽturionis ↄfugiũt · dignũ ee dicẽtes . nec qᷓre
dignus eet ꝓſpicientes. ſed non ſic cẽturio ſ̊ valde ſe indignũ eſſe
aſſerebat· non ſalutari bñ ficõ ſolũ · verũ eciã ut domi ihm ĩcipet
ꝓcerto eaã cũ dixiſſet iacet filiꝰ meꝰ nõ intulit die ut curet᷑ · ve⸗
ritas ne tanto mun? eẽt indignꝰ.ſed nudã calamitatẽ ſuã expo⸗
ſuit. Cũq; xpi pollicitacões pcepit· nec auſꝰ ſic eſt oblata ſuſcipe·
ſed adhuc conſtant᷑ ptinentem ad ſe menſurã conſuat· dicit for⸗
taſſe qſquiã et cuiꝰ rei gra pit᷑ eũ xpᷣꝰ nõ honorauit. Reſpõdebi?
pariter et magis q; piter xpo ipᷣm habuiſſe honoratũ · pmũ quia
benignuũ huilem mẽtẽ illiꝰ declarauit qd inde maxime apparuis
ꝙ domüũ ipi? nõ aclijt a filiã currauit. deinde quia regni ccloꝛum

participẽ ipᷣm conftituit· et generi indeoꝝ omi ſpoſuit ita qui ſe
incdlignũ reipiendi xp̃i arbitbat᷑ celo digniſſimꝰ factꝰ. ĩcoꝛrupta
bona que abraham impetrauit conſecutꝰ eſt a dño. Et qua de cã
inquies leproſus qui eciã iſtis maioꝛa perfecit. non eſt laudatus
a xp̃o. Non eni die verbo iͦ qd uulgo magis erat velis ſolũmodo
dix xit · id vero eſt q; de pr̃e io ꝗpheta protulit di cẽs. ola quecũq;
voluit fecit · ego aũt leproſũ eciã lauda tũ exiſtuimo. Cum enĩ ſibi
dictũ ſit offer donũ qð imüũ xit mopſes inteſtimoniũ illis. nichil
alind dictu niſi q; tu accuſabis condẽpnabiſ q; indeos inè᷑dulos
qm credidiſti quis alioqũu non ſit equale q; fecerũt. maiꝰ enĩ eſt
alienigenam. q́; indeũ credidliſſe. Mon fuiſſe aũt cẽturiõʒ ex gue
iudeoꝝ tũ a nomĩe ipᷣo vocabuloq; centurioms pſ picuũ eſt · tum
eciã quia dcĩm eſt. nec in iſrahel tantã fidẽ fuiſſe ĩuentã. Et eat
ꝓfecto arduũ hoĩem qui in indeoꝝ ſepturis educatꝰ nõ fuit. tam
magna xpᷣo cgitaſſe · ymaginatꝰ eni michi fuiſſe videẽ celeſtẽ
miliciã. cuiꝰ xpᷣm ducẽ ac dñm eſſe credidlit. cui eciã moꝛt? ipßam
et moꝛbos ippos cetaq; omia ſic ee ſbieeta nõ dubitauit et nõniłꝛ
milites ſibi ymno eciã multo magis gprea dicẽ nõ ambigebat.
ego enĩ homo ſũ tu videlicʒ deus. ego ſub poteſ tate· tu ſeʒ ſbᷣ pote⸗
ſtate non es. Si ergo ipᷣe qui hõ et ſub aliena poteſtate tot. tanta
ꝙ; facile poſſũ efficẽ · quid eſt q; facẽ ipᷣe nõ poſſis qui er deꝰ es . er
ſ aliena pt̃ate nõ es · Mon enĩ q̃ſi ſumile qᷣdam affert; ſy opacõis
pᷣſtancia qᷓſi mmiũ xpᷣus pcellat dicit hoe ꝙ ſi ego qͥ ſimił ſũ qb⸗
im pero ſub alũus poteſtate F. gpter puam excellẽciam pᷣfecture
nemine repungnãte fiũt que ehſiero quãuis magna dinſaq; ſint
Xlij enĩ dico vade vacdlit.et alij veni et venit· quãto magis iße
ad finẽ pducere poteris que iuſſeris.quidã hũc locũ ita legunt.ſi
enĩ ego qui homo ſũ · vbi intuallo ſuſpendẽtes.poſtea inferũt ſub
pẽ̃ate · hñs ſub me milites. Cu vero illud eciã michi wen de · quo
pacto breuiter ſubiecit · moꝛti qᷓ ipᷣm dnari imperare poſſe quaſ
ancille atq; ſeruienti.cũ enĩ dixerit. dico veni a venit. ac vade er
vaclit. illud ꝓfectoſigficare voluit.q; mĩme poterat in quẽquam
mors puenire · ſi iß ei abſcedẽ iuſſerit · vides fidelẽ hoĩ em. nã q
omibus poſtea fuit aptũ atq; clarũ q; moꝛtis ac vite ptatẽ xpᷣus
babeat. q; inferi ianuas dedlucat atq; reducat. ipe multo ante er
anĩo crediclit a alijs predicauit. nec militũ ſolũ ſed volens Puilẽ
oĩm ad xpi ſbieceeʒ oſtendẽ.ſeruoꝛũ quoq; fecit mencõe· et tamẽ
in tam ſingulari atq; mirabili fide tanta hũilitas eſplẽdebat ut
ſe indignũ putaret. dñs aũt ut digniſſimü eciã oſtendet cuius

W

domũ intraret. multo maiora ei cotulit. fidẽ eius cũ admiracone
predicãs pluraq; ſibi cõcedẽs quã flagitauerit. venit enĩ coꝛporis
ſalutẽ filio qᷓrens et regnũ celoꝛũ eciã adinuenit · vides in hoc iã
adimpletũ illud fuiſſe quo dicit᷑· petite pᷣmo vegnũ dei et hec adij⸗
cient᷑ vobis. Nã qm a inaucdlitã fidẽ eximiã hũilitatem pre ſe
ferebat· celos ei pbuit et ſalutẽ filij nõ negauit · neq; huic ſolum
magni ipᷣm fecerat ſ inde multomagis ꝙ omibo ſigficauit qn
cieccõz ipe recipetur. ut iã neminẽ᷑ fugè poſſit hys verb declarari
non ex opibʒ legis · ſed ex fide ſalutẽ homib: einam pᷣſtari. Jdco
non uꝛdeis tantũ . verũ eciã gẽtibꝰ hoc donũ gpoſitũ eſt · a gentib⸗
pociꝰ qᷓ; indeis· nõ enĩ cẽturiõe ſolo:ſj ĩ toto trarũ orbe ſic pᷣdixit
futuꝝ. Ita melioꝛe ſpe gẽciũ anĩos excitabat· cũ młti a galilea
gẽciũ ciuitate ipm ſeq̃rẽt᷑. indeoꝝ arrogãciã depmebat. Nã me
queri aut tᷣbari iure poſſẽt · nõ a ſe nec exꝗpoſito quaſi pnᷣ cipali.
ſed data peenturionẽ occaſſione · illũ de gẽtibꝰ ᷣmonẽ introcduxit
nec tñ noĩe ipᷣe gẽtes nũcupauit · ſj cũ młtos ab oꝛtu atq; occa ſu
venturos ee dixerit · ut non inuicdioſe ſit · ſatis luculente gentes
ſigficauit. Peq; hac racõe tãtũmõ· nouũ ut videat᷑ atq; ĩauclitã
hũc docẽdi moclũ reddit moderacõz · erũ eciã quia celeſte ĩgnũ
nõ ſuo nomiĩe·ſj ſinus abrahe appellauit· que appellacio et ſi erat
ignota illis. attamẽ non poterat nõ excitare· qi moꝛdere abꝛa⸗
he nomiĩe in meclio allato. qua de cauſa eciã iohes non ſtatim de
gehenna qᷣdquã dixit · ſ illud ꝗpoſuit q;ð iudeos maxime †¹/ßtabat
ne vidiamĩ dicẽ · qm pueri ſumus abrahe · q;uis hys verbis eciã
efficiat ne diſcipline ac religioni moꝛis oppoſit? qͥdã ee videat᷑.
nulla enĩ tał de ipo pe haberi ſuſpieõ ·qͥ adeo priarchas et abrahã
admirat᷑ ac laudat ut ſinꝰ eoꝝ vltimũ bonoꝝ oĩm finẽ arbitretur
atc ſdicet . ſed duplicẽ q; dam ut · indeis dolorẽ et gentibꝛ leticiã ex
huĩoi ſaluatoꝛis ſermoni afferri pſpicõ. Nam er illis· tum quia
deiecti ſũt dolendũ eſt · er hys · tum quia bonoꝛũ compotes fcũi ſũt
tum · quia q̃ non ſperarũt cõſecuti· certe gaudendũ · hys terciũ q;
adcluci poſſz. q; illi videãt · negligẽcia ſi ea excidiſſe q̃ iſti ſtuclio
rapuerũt. Reg ni enĩ filios illos vocauit · quibus regnũ fueꝛat
ſparatũ · que res maioꝛẽ poterat ipᷣis ĩferre dolorẽ · qᷓ ſinꝰ abrahe
repꝛomiſſiõe ſuos quaſi a manibs eoꝝ eytoꝛqueat. Merũ qͥa ſinẽ
qdã ac indici) ꝓnũciacio fmo is erat · fidẽ v̈boꝛũ ſigno cfirmat.
ſie et ſigna vere facta · euentu pᷣdictaꝝ reꝝ credũt᷑. Quare ſi quis
vibo ſaluatoꝛis ſalutẽ tũc puero pᷣſtitã dubitauit a ꝗphecia xßi
que iam ſiẽ dixerat in finẽ exijt · ad aliud quoq; credẽdũ animũ

indueat. Sie enl A ꝗphecia ułl ante reꝝ enentũ a ſigno tũc mèito
non dubitabat᷑. Jdeirco anteq; iacẽtem ſuſ citaret paliticum illa
pclixit · ut a regibs pᷣntibus fidẽ orõni acqᷣreret· ac minꝰ a maiòᷣe
nfirmaret. Multo enĩ minꝰ ẽ ꝙ ſtudioſi bᷣtutis cultoꝛes felicᷓ
finẽ cõſequant᷑.a his oppoſiti finẽ quoq; oppoſitũ · iure namqʒ id
ita euenire nemo dubitat· q́; mbra.cꝛpis cõquaſſata mboꝛare-.
moꝛtuũ ſuſcitare · id enĩ iam naturã ipam profecto excecdlit ad
quod ita ingens atq; mirabile non paruam rẽ cẽturio contulit
Zice enim xpᷣus dixit

Vade et ſicut eredidiſti ſiat tibi
NVides ne quemadmoclũ a dñi omnipotẽciã cẽturionis fidẽ ſal⸗
pueri patefecit· ac enã ꝗpheciã ommmno fore cõfirmauit. vmo võoͤ
hlec cũcta xpi omĩpo:ẽtiã magna voce pᷣclicabant qui non ſolũ pas
liticũ pueri coꝛpus cõfirmauit· ſed cẽturiouis quoq; aĩm in fidem
magtudine miraculeꝝ attraxit. Cu vero non tantũ fidẽ vni⸗
et ſalutem alteriꝰ. verum eciam celeritatem conſidera quam ante
otulos ponit euangeliſta cum dicat
St ſanatus eſt puer ex illa hoꝛa
Quod ſiłiter in lepvſo quoꝶq ſigficauit dicẽs.et cõfeſtĩ mũdate⸗ꝰ
eſt. Non enĩ curacõ.ꝗ̊ miracuł.ac ĩ momento tẽpis facto eura còᷣ
omĩ potẽciam oſtendit. Ita ſignis pariter ac doctrina qua celeſte
regnũ ſubaperiebat᷑. om̃es homies ad ſe ipos trabere ſtudebat. nã
eciã quibs minabat᷑ indeis eiecturis ſe eos e regno non ut eiciat
minabat᷑· ſed ut eieccõnis tioꝛe ad ipᷣm cõuerſi non eicerentur.
qʒ ſi eciã nimis melioꝛes ipi facti non ſũt. maius tam ad eos qᷓ;
ad om̃es qui pariter committit erimẽ redůdat. NMon eni indeis
ſolũ id aceidit. ſed multis q;ᷓ fidelibꝛ. Nã indas filiꝰ regni erat.
audiuitq; vna cũ alijs a diſcipłis. illud ĩ duodecim ſedes ſedebitis
factus eſt aũt gehẽne filiꝰ. At vero ethiops q;uis barbarus quið
eſſet homo . vnus tñ eoꝝ factꝰ eſt qui ab oꝛtu atq; occaſu erãt ſũt
ꝙ; venturi ut vna cũ abraham pſaac et iacob eternis bonis pfru
ant᷑. Jdißm in nobis q; indeis fit. Nam multi erunt ait primi
vltimi a vltĩ pᷣmi. vnde cauẽdũ ne aut illi quaſi nõ poſſint ĩᷣdire
oĩno negligãt.aut iſti quaſi iam ſtabiles ſint cõfidẽciam coꝛrũ⸗
pant᷑. Ita iohes quoq; an teqᷓ; hec fierẽt clamãs dicebat. pt deus ey
lapidibus his eri gere filios abrahe. Mã ne regi nouitate qſquiã
turbaret᷑ ſtatim ab ipᷣis euangelij in cunabilis id predicit᷑ · verũ
iohes qm pᷣmũ predlicauit quaſi poſſile futurũ predixit · xpᷣꝰ vero

— ——

vel o pib docuit non aliter quã preclixit futurum
Exhoꝛtacõ · xxvi ·qð non opoꝛteat ſtan tes ad finem

uſq; confidere nec eos deſperare qui ceciderũt
Mon ergo nimi ũ confidant qui ſtant · ſed ſecũ crebro illud i pe
tant qͥ eſtimat ſe ſtare videat ne cadat · nee deſpent qui ceciderũt
ſed dieant ſecũ. Nun id qui cadit non reſurgit: nouimus enim
multos ad ipiꝰ celi ſeri verticẽ conſcendliſſe omes vᷣtutes nůo ha:⸗
buiſſe.deſerta deuiaq; loca auita hoĩm aliena clniſſe · ac deniq; fe⸗
minã neq; in ſompnis quidẽ uidiſſe · a tñ negligẽcia lapſos adui
cioꝛũ baratrũ deueniſſe. Contraq; nõ ignoramꝰ fuiſſe nõnullos
qui ad celũ a vicõtũ baratro vitã e5moti acceper̃t. tantũqʒ vᷣtute
potuerũt ut demones deicerent. Alijſq; multis ſignis pſulgerent
Quoꝛũ oĩm ſie plane ſunt ſqture. ſie plena eſt vita hoĩm huĩoi
exẽploꝛũ ut iã adulteri a molles manicheonꝝ oꝛa queant coompᷣmẽè
qui eemiſſa ſemel delicta quibo aĩꝰ maculatꝰ eſt · abſtergi ampli⸗
non poſſe affirm ant dyabulo ſeruit᷑tes · ac hoĩm animos ne bvᷣtuti
poſſint intẽdere depcientes · totãq; humanã vitam euertẽtes. Nã
quibus pſuadere tonant᷑ ut abici nõ poſſe prauitatẽ credamus hy
non ſolũ ut futura ꝑdamus effidũt. ſj pyrſẽcia quoq; quantũ in
ipis eſt oĩno pturbant. Quomodo enĩ quiſquiã cũ male vixerit
relietis vicijs vᷣtuti ſe t᷑dere ſtudebit· ſi nõ ee reddlitũ ad ipᷣaʒ pu⸗
tabit. NMam ſi modo cũ ſint leges quib; pene inſerũt · tum gpoſiti
honoꝛes qbus pleriq; ad bene vunenii cũ gehẽnam male agẽtes ti
meamꝰ .cũ cleſte regnũ ad noſmet᷑ipᷣos conuſi ſperemꝰ. tñ deni⸗
q; impwbi decdlecoꝛe · pvobi laudibs afficiant᷑· vix tũ paucari duas
virtutes laboꝛe · vicõꝝ ſpreta volũptate ſecũt᷑. Hys oĩbs ſublatis·
qͥd poterit hoĩes detinere ne ruant· profecto nichil · Nõ ignoꝛãtes
igiẽ quanta ſit fraus a malicia dyaboli · apteq; vidẽtes ſeculariũ
legũ latoꝛib, dei oꝛaculis rõni nature duce nobis inſite oĩm gẽciũ
uwi barbaris ſchitis thraci ba ac cũctis ſimul ceteris homĩbꝰ· tam
manicheos quã eos qui fatis omia. neceſſitate q; fieri arbitranẽ
oppoſitos atq; repũgnãtes. Caueamꝰ kariſſimi ac ꝑ auguſtũ iter
illis eõtemptis · ita pgamus· ut eõfidere a timere vere videamur
Cimentes quoniã exutraq; itineris parte vaſta precipicia ſũt·
confidẽtes q; · qm ibeſꝰ dux nr eſt· mature viã ſobrij atq; vigiles
amus. Nam eciã ſi mimmũ qͥd omiſerimꝰ con feſtim delapſi·
T inmenſa pc pij voꝛa ginẽ deſerim̃. NMon enĩ ſumus ſtabiliores
nos quã dauid qui parua negiigẽ ia in pwfundũ peci detruſus

fuit·ſurrexit tamẽ velox· ſuſcepitq; ſeᷣm admonitꝰ. Non ergo
delinquentẽ ſolũ inſpicias.ſ̊ eciã multo magis delictoꝛũ maculas
abluẽtem. NMon enĩ idcirco hee tam exqueſite hpſtoꝛia ſcripta eſt
ut ei ectũ tu illũ videas· ſi ut ſurgẽtẽ ſcip ientẽq; ſe admireris.ſie
pvfecto diſces ſi qñ decides quo pacto tibi ſurgendũ ſit. Mã quẽ⸗
ad modũ mecici quiſſunoꝝ moꝛboꝝ cãs atq; curã diligenaꝰ docẽt ·
ut in dificilioꝛib: exercitati qui · diſcũt facile quid ſibi in alijs fa
ciendũ ſit intellegat. ſic dinine l̃e maxima delicta in meduĩ poſu
erũt.ut inde minoꝛa eciã cõmitẽtes faciliuns rõe curacsis inueni
ant. Conſideremꝰ igit᷑ quo pacto egrotauit.q; cito curauit ſeipᷣm
beatiſſimꝰ ille vir. Quo igit᷑ moꝛbo detentus fuit.vxoꝛẽ alienam
ſeduxit virum innocẽtem occidit· non enĩ vereoꝛ magna hec vocæ
publicare. Nam cũ ſpũs ſcts nõ in dedecus.ſ in laudẽ vniuſã hãe
hiſtoꝛiã ꝓ ſcẽpt᷑aʒ expoſuit · cur me ſubocultare opoꝛtebit.qꝗpterea
non ſolũ facimꝰ predicare ſj̊ facinoꝛis appendices adicere cõſtitui
Qui enĩ ocultant michi vident᷑ obſcurioꝛẽ illiuns vᷣtutẽ reddẽ · ae
veluti qͥ certamĩe q́ goliach illũ obtrũcauit tranſeũt· non parum
de laudib⸗ ſuis deduck conant᷑· non alit᷑ omes qui hanc vem taciti
pretereũt de gloꝛia eiꝰ detrahere vident᷑. Admirabile foꝛſan vider
eſſe q; dicit᷑ · ſed ſi equo animo in audiẽdo pſerutabis menito vos
ita ſentire ↄgnoſcetis. Jdeo enĩ cerimẽ magnum ee fateor. et lõge
amplificans vtoꝛ ßmone· ut magnis q; a mirabilibus ipᷣm curis
atq; remedijs vſũ non nequeã affirm are. Que igit᷑ facinoꝛis ap
pẽdices vᷣtus homĩs q̃ intolleqlbile erimẽ faciebat. Non enĩ piteꝛ
cõmiſſa in omibs accipiẽda .· potẽtes enĩ ait potẽter inueſtigabunt᷑
et qui nouit volũtatẽ dñi ſui a nõ facit vapulauit plagis młtis
Ita plurimũ reꝛũ cognicõ acerbioꝛes pctoꝝ efecit penas. Jdeo ſaè᷑⸗
dos ſi pariter cũ ceteris peccat.magis qᷓ; ceteri ſupplicio puniet᷑ · ſed
foꝛſan amplificõne èminis trepidatis de me atq; timetis quaſi ad
auia piculoſaq; loca de lato. Ego autẽ tantũ iuſto illi tribuo nt
vlterius eciã audiã prgrecli. Non eĩn dubito quin q̊nto magis
delicti magtudine extabat. tanto maioꝛes dauid laudes conſeqᷓ̃tur
At inqes quid cede ac adulterio magis excogitari pᷣt · poteſt pro⸗
fecto· nam ſiẽ caijm non cedẽ ſolũ cõmiſit · h multo eciã cede maiꝰ
cũ nõ alienũ ſed germanũ nõ iniuria tũ · iſj iniuriã ppeſſũ occidᷣit
nec exẽplo illoꝝ alioꝝ concitatꝰ.ſed pᷣmus inuẽtoꝛ ſceleris· alijs ſe·
ad exemplũ ꝗpoſuit. Similit᷑ qᷓ et in hac a non cedes ſolũ qmiſſa
fuit.ſed multo magis qᷓ; cedes cũ nõ vnus ð multis dauid fuerit ·
ſed gpheta eximuis nec iniuriantẽ intfeat ſed peſſum iniuriam

‚V

Pon eni mediocris iniuria ẽ ſtuprũ vxoꝛis · et tñ vxoꝛẽ rapuit
eũ cuiꝰ vxoꝛ erat trucidari curauit· ppenditis nłlo me pacco illi
iuſto peperciſſe · nee quidquã de delictis detraxiſſe · et tñ tantũ illi
attribuo.ut poſt exqͥſitam oĩm qminũ expoſicõez. Manicheos c;
in hys maxune illuderũt « marchioms moꝛbo laboꝛantes · adeſſe
optarem ut hine eoꝝ oꝛa ſũmope obſtruerẽ · nec id iniuria. Nam
cũ iſti adulteriũ cedẽq; ſunplicẽ fetam aſſerant · nõ modo minime
nos id negamꝰ. vm eciã multiplicia hec crimina fuiſſe affirma?.
id q; tñ ab eo qui paſſꝰ fuit iniuriã · tñ a condicione petoꝛis com⸗
ꝓbamꝰ.nõ enĩ parit᷑ ꝓfecto delinquit᷑· ſi quis tum ſpũs ſcti gram
ſit conſecut? cui multa magna q; beneficia dinitus collata ſint ˖ 4
vnicã auctoꝛitatẽ obtineat · qui deniq; ad ſenilẽ iam ſit etatẽ pvo⸗
uectus ea comiſerit · qui alius hoꝛũ oĩm expers petrauit. Sed tñ
ido maxime tam prudẽciam q́; wobur illius aĩ ãmram̃ ſed ad
nequicie pvofuncdũ delapſus nõ decidit aĩo · nõ deſpauit nõ tãtis·
vulneribo totaliter a dyabulo pcuſſꝰ quaſi victus humi ſe reſu:
pinũ proſtrauit.ſj velocit᷑ ymmo certo ctinuo maioꝛa qᷓ accepit
intulit vulnera. Ita nõ aliter fẽtm eſt q; cũ a barbaro qͥdã inacie
foꝛtis vir dimiſſo telo piculoſe percuſſus · neq; id ſemel· ſed iterũ
atq; grauiꝰ ꝓeſſus nõ ceſſerit· ſed vndliq; ſanguine pfuſꝰ magno
in hoſtẽ impetu. ruerit cõfeſtĩq; trucidauerit.Sic eciã dauid q̃nto
magis ſanciũ dices· tanto maioꝛis illũ aĩ oſtẽdes · qui poſtqᷓ; ita
miſere depreſſus fuit atq; deiectꝰ velocit᷑ ſurgè ac ante pᷣmã aciem
ſtare · peurſoꝛemq; ipᷣm humi ſinere potuit · q;ᷓ quale quãtũq; ſit·
hy maxime nõ ignoꝛant· qui in ſũmas petoꝝ erũpnans decidert ·
nõ enim ita magni excelſiq; aĩ ego iucdlice · ſi cũ recte vadas iter
tuũ felici curſu pficias· habes enĩ dũ curris ſpem optimam que te
koꝛtat᷑. incitat · wboꝛat.vires addit quẽadmoclũ ſi ꝗpe victoꝛiã ⁊
coꝛonã. atq; trophea grauit᷑ lapſũ ad eundẽ cito curſũ te recipiens
victoꝛiã conſequaris at ut nobis apcius pateat qð dicit᷑ · alia qq;
ſilitudo ante oculos ponat᷑.finge igit᷑ gubnatoꝛẽ quẽdam pmille
maria incolumẽ nauigaſſe ·deinde poſtea q; magna tẽpeſtates et
procellas hoꝛribiles a fluctꝰ in ſonos arte ſagaci euaſ erit. cũ ĩ ipᷣo
poꝛtꝰ hoſtio mer geret᷑· vix inð nudũ effugiſſe. Quẽ aĩm ad mare
et nauigacses huiuſmõiq; laboꝛes iſte habebit putas ne ꝙ vniqᷓ;
voluerit niſi aĩ ſit ficti uel litus ipᷣm aut nauẽ aliquã aut portũ
aſpicere. Mon equidẽ arbitroꝛ· vmmo ſe ipᷣm occultans ſpe omni
ad nauigandũ deſtitutꝰ. mallet mẽdieꝰ vitã agere· quã ad pmos
laboꝛes piculaq; redire · ſed non fuit huic ſilis ille. Merũ magno

naufragio poſt multos laboꝛes pene ſubmerſus non deſ perauit.

ſed nauis ſurſũ inpelagꝰ deducta dare vela ventis pꝰ naufragiũ
auſꝰ clauo rurſũ vſus a plures peſſus laboꝛes maioꝛes· iterum

accumulauit peccuĩas. Quod ſemp ſtare ac nũq; cecidiſſe dinina
eſt atq; mirabile · quibs eſt laudibs dignꝰ qui ſe a caſu reeipit·
et multa maioꝛa pfecit intrepidꝰ.et certe non erant pauea que in
deſperacõez detrudere ißm potuiſſẽt. pmũ delictoꝝ inuſitata mag⸗
nitudo · deinde ꝗ non in ißo aggreſſu vite atq; inuenta que ſpem
ſolent nutre·ſed in ſenectute iam cõſtitutus labit᷑. Nec enĩ gub⸗
natoꝛ qui nupꝑ mare ingreſſus naufragiũ fecit · pariter dolet atq;
ille qui poſt multa annoꝝ ſpacia · domũ in menſa omiſtaq; gaʒa

venauigans in ſœpulos deuecta cuncta momẽto tẽpoꝛis perdidit

Ad hoc tercõ qm partas magnis laboꝛib: ingẽtes btutũ ac meri⸗
toꝛũ ſuoꝝ diuicias · hys delictis ſubuertit· non enĩ paruꝰ quidem
ſed mayximꝰ ſingłariſq; diuiciaꝝ cumulꝰ ſibi diſpoſitꝰ erat młta
ſibi a pᷣma etate qñ paſcebat fuerũt ongeſta· multa qñ gigãteũ
illũ · atq; hoꝛr ibilẽ goliath ſupauit atq; deiecit · młta cum ſepius
euãgeliſta magnimitate atq; philozophia erga ſaul vſus fuerit

Mã cũ cencies pene in manus ſuas incidiſſet inimicus ignouit

ſemp · maluitq; patriam ipe libertatẽ. vitãq; ſi eet opꝰ amittè. qᷓ
pſequẽtem occidè inimicũ. Neq; hys minoꝛa regnũ adeptꝰ fecit·
pret᷑ hee aũt populi de ipᷣo exiſtimacõ cui ſe nõ reſpõdiſſe videbat ·
non parũ poterat aĩm eiꝰ cõturbare.cũ inteligerẽt nõ tantum ſe
ppura exoꝛnari·quantũ poreſtas defoꝛmaret᷑. Ad hoe hec omia ·
nõ ignoꝛatis ꝓfecto· quanta magꝗtudie aĩ opꝰ ſit· ut cũ detegant᷑
pẽta inpublicũ quoq; efferant᷑ ut multi iam carpere ac teſtes tur⸗
pitudinis eẽ queant: non turbet᷑.tñ vex pᷣſertim neq; decidat · ſed
melioꝛi ſpe pᷣumpta ſe· ipᷣm recõgnoſcat hys oĩbus ex aĩo pulſis

adeo pꝰ illa vulnera dauid refulſit ſie ſe a maculis abluit ita mũ

dum effecit aĩm ut uł moꝛtuꝰ peccantibs ſuccurrerit a qð de abra⸗

ham id qs de dauid deũ dixiſſe ſéptura teſtat᷑· vmmo vero multo
magis de dauid . de abrahã enĩ ſcriptũ eſt · recoꝛdat? ſũ teſtamenti
mei q; erat ad abrahã · hic vero nõ dicit teſtamẽti · ſed ꝓpt dauid

buũ meũ pwtegã ciuitatẽ hãc. Salomonẽ eciã qui nepharia cmĩa
cõmiſit caritate placatꝰ deus pr̃is a faſtigio regni nõ de iecit· ſed
tanto de illo apud indeos merito ſemper fuit opinio ut apłꝰ petrꝰ
poſt multos annos ſic inconcõe dixerit licet dicere ad nos libere de
priarcha dauid qm obijt et ſepultꝰ eſt ſj xp̃ᷣus quoq; tanta ipᷣm
pꝰ hec pẽta ſpũs ſcti gra fulſiſſe oſtẽdit ut rurſꝰ de dininitate ſua

DV
—

,. 5 H 5

ut gyheta potuerit pᷣuidẽ · ꝑ ꝗpheciã enĩ eiꝰ indeoꝝ compmens oꝛa
xpᷣus dicebat. Cur igit᷑ dauid in ſpᷣu· dñũm eũ vocat dicks · dixit
dñs dño meo. ſede a dextris meis. Scimꝰ eciã quẽadmoclũ uel vo⸗
lenti moyſi dedit penas. maria qñ contumelioſa in fr̃em fuit · ſic
huic ꝙ;ᷓ volenti ſceleratꝰ filiꝰ dedit penas. Que rem precipuã dei
beniuolenciã in illos viros magis qᷓ; cetera omia declarat. Ham
cũ dei ſentenciã habeas quid te ampluis opoꝛtet in quirè. Quod ſi
velletis pticularius phyloſophicũ illius pdiſcere facile poteritis
Si que poſt geſſerit ab hyſtoꝛia collegeritis quanta ei loquẽdi ad
deũ libertas concederet᷑ · qua erga deũ caritate arderent ꝙ ad vᷣtutẽ
in dies accederẽt incremẽta q; ex acte ac exquiſite ad vltimũ uſq;
ſpiritũ vixerit hee omia facile in quã exhiſtoꝛia ognoſcetis. Cũ
igit᷑ hys exemplis momtiſumꝰ in uigilandũ nobis ꝓuidenduqʒ
eft pmũ ne cadamꝰ . deinde ſi foꝛte ceciderimꝰ ne dincius ia eamꝰ
Mon enĩ ut negligẽcioꝛes vos faciã dauid delicta pᷣ oculis poſui·
