lun Wiyli

kugigign
Eng ſiruii
l gan phe
smmt E
muwi
MaN
ne ia
Meninngi
enes Nirnl
10spbeii nln
Adueni guidin
m wbis cunn
uln muler huio

dale is re

WWNdo
tmn guut
n alomors

iienbmmintn
inonilli
Alti ndt
Eiemiidn
1u. Twruſl
n nwnnt⸗
⸗noon wen
xrip t leniſ
eni enitin

es qut NAes,

oͤne in ng

cmũiuerit·tũe fut᷑os qq; laboꝛes pᷣnuᷣciat A q́uis occulte ac enig⸗
matice ita tñ ut nõ puũ narracõis ſeries terroꝛẽ inferre videat᷑
Cum enĩ ait exierit immundus ſpiritus ab ho mine

ambulat per loca arida requiem querens et nõ in⸗

ueniens · dicit reuertar in domum meam vnde ex⸗
iui. St veniẽs umenit eam vacantem ſcopis mu⸗
dum et oꝛmnatã. Tunc vadit et affumit ſecũ alios
ſeptem nequioꝛes ſe · et intrantes habitant ibi · et
fiunt nouiſſima ho minis illius peioꝛa pꝛioꝛibus ·
ſic et erit generacionem huic

Hinc dilucidiꝰ oſtendit nõ ĩ futur

uioꝛa durioꝛaq; ipos paſſuros. Nam q̃niã mmuitas dicebat re⸗

ſurrecturos in indicio et cõdempnat᷑os generacseʒ hanc. ne ꝓlixi⸗

tate tempoꝛis ad iniuriã deuoluant᷑. hac in vita futuras ſibi af⸗

fliccões ſubtexit·quas oſee ꝗpheta minando dicebat quoniã erant
veluti mente captus ꝗpheta homo ha bẽs ſpiritũ videlicʒ ſicuti fu⸗
rio ſi atq; bachantes falſi ꝗp hete qui malis ſpiritibus exagitant᷑.
Mente enĩ captũ hie ꝗphetam lapſũ ꝗphetã appellauit. q̃les ario li

genceiũ vates fuerũt· quod ſificanter expᷣſſit dicens quia peioꝛa

poꝛib erunt. Aduůte quo pacto vndiq; attencõꝛes facit · a pñtib⸗·
a futuris · a cõpꝛobatis atq; laudatis. Niniuitis dio aũt regina
et tiri ae ſodomoꝛũ ciuib qui vehemenciꝰ offenderũt. piter eciã ꝓ⸗
phete ac ſimili doctrina vtebant᷑ qui filios rachabin adducẽt. Et
ſponſã qui oꝛnatꝰ ꝗꝓprij atq; monilis nõ obliuiſcit᷑ · et bouem qui
cognouit poſſidentẽ ac aſinũ qui pꝛeſepe domũ ſui non ignoꝛauit.
Hac erga trita ꝗphetarũ doctrina ꝓgrediens cũ per cõparacõeʒ in⸗
gratitudinẽ eoꝝ atq; malignitatẽ p oculis poſuerit· tunce futuras

calamitates pᷣnunciat · quod igit᷑ dicit quẽadmodũ demoniaci ait

cũ ab in feſto demone ſint liberati ſi negligẽcia cꝛrũpant᷑ quioꝛes
aduͤſus ſe attrahunt yꝓmaginacẽões ſic vobis accidet · demonio eni

tũc vexabamĩ · quãdo pdola colebatis et demomjs filios vr̃os occi⸗

ſos offerebatis · ingentẽ hac ex re inſaniã oſtendẽtes · nec tñ dereli⸗
qui vos · ſed ꝓp qphetas demonẽ eieci et nũc per memetipᷣm curare
penitus vos cõſtitui · veꝝ quomã aduertè nõ vultis · j̊ ad maioꝛẽ
prauitatẽ ſponte ruitis quippe cũ multo deterius ſit in meñ qᷓ; in
ꝗꝓphetarũ interitũ ſeruire. Jdeireo multo guioꝛa vobis umminẽt
q; babilõis q; egipti q́; anthiochi mala ſuere. Nam q̃ veſpaſiano

o ſeculo ſolũ . veꝝ eciã hie gra⸗

duee ae tito ipis a eeiderũt młto magis omib illis aſperioꝛa duri⸗
oꝛaq; fuerũt. Quapꝛopi dicebat· erit tribulaeõ magna.· q̃lis nũqᷓ
erit vł fuit. Non aũt hoe ſolũ ſunilitudo deſignat· veꝝ eciã quia
oĩm vᷣtutis numero cõtempto facilius a prauis ſpitib: q; pꝛius oc⸗
cupabunt᷑. Nam quãuis olim aſſidue pecearẽt · Hẽbat tñ emẽdantĩ
docroꝛis diſciplinã aderat illis ippa dei ꝓuidẽcia. nõ oĩno dereliqrat

eos· ſpitus gracia cura caſtigacõe oimq; remedio inuans. NMune

vero penitus a diligenti cura ſpitus deſolatos foꝛe pdicit. Quare
cum vᷣtutis penuria ſit cerimina intendunt᷑· demones acrius ĩ eos
inſurgũt · nemo enĩ veſtrũ ignoꝛat memoꝛia noſtra· quãdo iuli⸗
anus qui omẽs hoĩes impietate ſupauit· quo furoꝛe eõtra vitatẽ
bachabat᷑ · quẽa dmodũ gentib adherebat · et cultus vdoloꝝ pᷣfere⸗
bant. Quare ſi ãqquo modo modeſtius nũc degere videnẽ . foꝛmidie
pneipũ id ſimilãt· que ſi nulla eſſet crudelioꝛa q́; antea vmq́; fae?
audent cũ omi pᷣuitate atq; malicia pᷣſeos mimiũ antecedât. male⸗
ficas artes atq; magicas petulanciã audaciã ceteraq; vicia ſupra
modũ tollẽtes et q;uis tãto freno cohoꝛceant᷑ ſepe nuo tñ ĩ pncipes
eõſpirarunt et in extremas inde calamitates inciderunt
Bonus aũt ho mo de bo no theſauro pꝛofert bona·

et malus ho mo de malo theſ auro pꝛofert mala
Poli putare inquit id ĩ vieijs ita fieri ſolũmõ· cũ eciã in vᷣtute

piter ↄtingat · pꝛoba enĩ verba multo ꝓbacioꝛẽ virtutẽ intus eſſe

ſignificãt. Ita oſtendet et illos peioꝛes eſſe q; verba ſigficarẽt a ſe

melioꝛẽ q; verbis cõfirmaret᷑·theſaurũ autẽ ait ut ſtupendã mul⸗

titudinẽ ante ocłos ponat.deinde rurſus timoꝛẽ intulit. Mec enĩ
putare debetis inquit ad hec vſq; cõdempnacõʒ veſtrã ꝓgreſſã eſſe·
ut praue gitacẽes veſtre omĩbs note facte ſint. Sed ad vltima
toꝛmẽta deuenietis quicũq; talia perpetratis nec vos puniemĩ ait
partim ut cõ muniꝰ oꝛõne ꝓlata vmuerſũ genus hoĩm cõmoueat
partim ut minꝰ oneroſioꝛ ſermo eſſe videat̃

Dico aũt vobis omẽ verbũ ocioſũ qðcumq; loquẽ⸗

tur ho mĩes reddent deo racio nẽ in die indicij
Oeioſũ eſt verbũ quod nulla de re pꝛofert᷑ · qʒᷓ; mendacio inquinat
qʒ ad calumpniã diet᷑. Quidã autẽ ocioſa eciã aſſerũt verba · que
vana ſũt· utq; ꝓfuſũ mouẽt riſũ. aut t᷑pia. impudica illiberalia
Sx verbis enim tuis inſtificeris et ey verbis tuis
condempnaberis

endi⸗ 1
xe wlacien
am10 tMiſu⸗
inder wt
andi mieeern.
zurts iniums
vnmi gi m
ſnr ihohialn
Epwmnd
(onecn mae
trignilo mit
weſſe rerur⸗
eſci voluptat⸗
efficiis c,ſ un
efugier mulw
in ſepſonondt
liloubit. Quo⸗
Aitomagis ann
pumpmamtndͦ
uns antach
Vaprlat⸗guüs
magnoanio in
vlalſat⸗/ ſerin
fualediſoluant
nuſane timali
guituſgfuahat,
niſenor aut miſe
Grnlel admud
fungeer ufiun
fuirt liengriun
Ainötdtnſ
atch lllalmee
kutur almrfi⸗
mains eſtgrinz
Anr inmdunti
attrayt tond
wpant. vrn
ligine inſe⸗
M ſaul arm

iſenn
ug di⸗
Meiien
ſieni
Mletimint
Moinort fn
1 ng, Pe
rſdiie un
mitgii 0
rn guid ⸗
mmö Wui
eſ
nnemi ſnde
nmmit
innendt,ni,

rip viai in

niotli picz

un
fenton
Rw
rümnin

inrmiinns

r ſnpeni ni
mult. Trn
lei rlic⸗
. Nuna
weſwinii
13 zn dwc

ungen⸗

wwd
mndad
nocd Uirn
. whis

Perpendis non eſſe moleſtũ aut erudele hoc iudiciũ. Mides quò
hee relacões racionũ trãquille ſũt. Mon enĩ alioꝝ verbis aut teſ⸗
timõio adůſus te. ſj verbis ac teſtunonio tuo ad ferendã ſentẽciã
index vtit · oĩm certe iuſtiſſimũ eſt. Tu enĩ qui iudicaris di⸗
cendi male er nõ dicẽdi quoq; poteſtatẽ habes. Quare nõ hy quoꝝ
aures iniurijs peuſſe ſunt · ſed hy qui cõuiciant᷑ phoꝛreſcẽ debent.
Mon enĩ quii male audierũt· ſed qui male dixerũt indicõ ſbieeti
ſunt · hys picula imminẽt · hos cruciatus expectant

ESyxhoꝛtacõ xlij· nos nõ alij a nobis indicãdi ſũt

Quare qui male audierũt cũ nullã eius rei reddituri ſũt racõnẽ
trãquillo anĩo eſſe optet. Qui autẽ nõ dubitẽt ad indiciũ ſe hac de
re eſſe puẽturos dyabolieꝰ certe hic maledicẽdi laqutus eſt.nullã

eſcã voluptatis ſed ſobꝛio dapnũ afferẽs et magnã delictoꝝ aceruũ

effieiẽs q; ſi quis pvicõſis humoꝛibs plenis egrotacõ is laboꝛẽ non
effugiet · multomagis qui hanc omi colera amoꝛioꝛẽ malignita tẽ
in ſeipſo recndit atq; eõſeruat · vltimi atq; ppetui doloꝛib moꝛbi

laboꝛabit. Quod planũ a verbis ſuis ẽ · que cũ alijs doloꝛẽ inferãt

quãtomagis animã ꝓrumpẽtis interimet. Nam inſidiatoꝛ et ca⸗
lumpniatoꝛ nõ aliter ſeipᷣm pꝛuis interficit qᷓ; qui accendit ignem
pꝛius concaleſcit. ut qui duros cilices manu cedit ipſe nõ lapides
vapulat.qui ad ſtimulos calcitrat᷑ ſeipᷣm ferit. Contra vero qui
magno anĩo iniuriã pᷣfert ſeu ſilex ignis et ſtimulus aduerſariũ

vleiſcit᷑ · pſertim cũ nullas vires iniuriãtes habeãt· ſed ceu lutum

facile diſſoluant᷑. Mon ergo iniuriã pati · ſed iniuriã fa cere · aut
neſeire pati malũ eſt. quot q̃ntaſq; iniurias ferebat dauid · quot
quãtaſq; faciebat. Saul vter enĩ iſtoꝝ foꝛcioꝛ ac bea cioꝛ fuit a vrer
miſerioꝛ aut miſabilioꝛ. Monne quia iniurioſe faciebat. ĩcepit
certe ſaul ſi dauid ſupatus alienigena fuerit affinitate ſibi eũ cõ⸗
inngere ac filiam illi in vxoꝛẽ libent᷑ tradere · interemptꝰ a dauid
fuit alienigena· neglexit ↄuencõnes atq; pacta ſaul.nec ſolũ filiã
uli nõ tradebat.ſed necẽ q̊q; machinabat᷑. ter igit᷑ illoꝝ clarioꝛ
atq; illuſtrioꝛ · nõne alter tum meroꝛe tũ puicioſo· demone auge⸗
batur · alter fulgoꝛẽ ſolis tropheis atq;ʒ victoꝛijs ſupabat.Quodq;
maius eſt graciã diuinã ↄſequebat᷑. In mulieꝝ vero thoꝛo nonne
alter inundia tabeſcebat· alter ſilencio cũcta ferendo ad ſe vmuſos

attraxit atʒ coniũxit. Cumq; illũ in manib habuerit dauid atq;

pepcerit · vter miſerioꝛ ac unbecillioꝛ aut beacioꝛ atq; foꝛcioꝛ nonne
ili qui ne inſte quidẽ inimicũ aĩadüůtit.merito in quã ille foꝛcioꝛ.
MNam ſaul armatis erat cõſtipatus militib:· dauid autẽ iuſtici a

Q

mũüiebat᷑.q̃ młtis exercitibꝰ wobuſtioꝛ ẽ. Idcireo iniuria vexatꝰ.
Mec iuſte quidẽ perimere inimicũ voluit· quia nõ fugiebat ipᷣm
nequaq; nos in ferendo iniuriã · ſed equo aĩo paciẽdo foꝛcõꝛes fieri ·
ꝙp et in coꝛpoꝛib et arboꝛibs perſpicè licet. Quid poꝛro iacob nonne
a laban inuuriã accepit · vter igit᷑ foꝛcioꝛ atq; robuſtioꝛ qͥ cũ alterũ

in manus habuerit nee tangè vmq;ᷓ auſus fuerit · ſed ſemp eũ ti⸗

muerit· an qui ſine turma militũ omi exercitꝰ ductoꝛe illi terri⸗
bilioꝛ fuerit ven ut nobis cõfirmacioꝛ hec oꝛacio fiat in ipᷣo rurſ⸗
dauid in eõtrariũ partem verſo ſermone rem ↄſiderabimꝰ. Nam
qui cũ magno anĩo ferebat iniurias inuictꝰ erat. Js poſtea inin
riatꝰ imbecillis factꝰ eſt. Pam oꝛdo ille tũc pmutat fuerat cum
vrie miuriã intulit. St imbecillitas quidẽ iniuriati vobur autẽ
iniuriã perpeſſo ↄiũgebat᷑. Quippe vrias vel moꝛtuꝰ domũ illins
vniüſam depopulabat᷑ · ita ut dauid qjmuis er rex eſſet et vineret
nichil tñ poſſet. Ille autẽ gregdꝛius miles et ocioſa omnia illius
intus vel foꝛiſq; ↄfudit · vultis quoq; alia rõne ac loo muniam⸗
oꝛõeʒ · pſerutem̃ diligent᷑ quid hys euenerit qui iuſte vindictã per⸗
egerũt. Nam quã iniuriãtes vilioꝛes cætis ſint aĩam ſuã oppug⸗
nãtes nullus vmqᷓ; negabit. Sed quiſnã inquies iuſtã expetẽtes
vlcionẽ mille incendit mala et multis calamitatib fuit cõfiſſus
ductoꝛ exercitus dauid. Pam et hie bellũ graue concitauit et non
pauca picula ſubijt quoꝝ nichil accidiſſet ſi philozophari voluiſ⸗
ſet fugiamꝰigit᷑ fugiamꝰ huĩoi delicta · ſtudeamuſq; ut nec verbo
neec re iniuriã inferamꝰ. non enĩ dixit · ſi accuſabis publice ſi ad
iundicem deferas. ſed ſunplicit ſi maledixeris eciã ſi tecũ id feceris ·
eciã ſi vere non falſo dixeris nõ effugies tñ extremas penas nec ſi
pſuaſus quidẽ dixeris · nõ enĩ a factis illiꝰ ſed a verbis tuis aduſ⸗
te dunnit? ſentẽcia feretẽ. Ey verbis enĩ tuis cõdempnaberis ait ·
nõ anĩaduteris quia et phariſeus q;q; et vera maifeſta dixerit ·
nec tecũ ãquid retexerit · odempnat? tñ eſt. ſi apta et in dedee⸗
alioꝝ dicẽda nõ ſũt · qᷓntoma gis ſilencio denda que ambigua ſũt.
Eſt enĩ cõſtitutꝰ undex peccatoꝛi · noli tu dignitatẽ vnigeniti te⸗
merario umpetu rapẽ illi indici ſolũ ↄſeruat᷑. ſi cupiditate in⸗

dicãdi index eſſe velis ˖ ſedem ego tibi oſtendaã que magnũ queſtũ
tibi ↄferet· et nulla crimĩs ſoꝛde maculabit. Sedeat mens atq; co⸗

gitacõ tua indeyx in aĩaʒ· atq; ↄſcienciã tuã adducas· omĩa delicta
rua in mediũ ſcrutare que anĩo cõmiſiſti et pene dignas ſingloꝝ

penas.dicas tecũ aſſidue quare hoc atq; hoc au ſus es quare illud

illud petraſti · quod ſi ab hys quidẽ c ſciẽcia tua refugit · aliena

vrnaurioſet
xfelura undit
iu die ui⸗ ng
ſeigii liin
tauſi iuidin
nalli et inid
pe iudicii atti⸗
it ignisaeue.
ſed. negdini
füngdntdien
ſeoderdeunin
nerſot⸗dicnsg
volentiſtunn
ſomib bubitin
carne induti n
Quis ikraudii
lga⸗ ſed morie
guin in ſta⸗
Gtoia nönun
incnſatenr
neipm onunt.
diyit hpens d
aſſtt. neno ytu
tbeii ſnbüt.pt
loc inguure. IJ⸗
ywneü eni ad hi⸗
ſuod pha guo
biͤ Vis dog
roͤes Nhe Nr
diedilgmnift
modo paul ſe
nimꝰ.n veig
ſui poo inarti
ch miiſeſco
honttn guon
tim⸗ acaliss
Wrm auta
ſuam?. St ſil

fun ð
frint
wuob non
ſuer . lri
rwr ili am,
rin ommß⸗
Ain ſun
uw
ab fuomonn
ranpö ni
m dmͤlln
Nrcſerarnün
Mommis ilin
lommim
n iai r,
In u opug⸗
niel eppeirn
nNRaAN
wpebn wlil
nſ⸗ ge net Nert
tis blaſin
ſ ni 6 ſens⸗
nus mnus li
hos tusedi⸗
Enmnuensi⸗
nlanutt,
gue mtigui
itati mint
i andirt
gue mgifn
crarmume

ucls Nil un
menignpiſ
uslogun

vero curioſe rimat᷑ · dic ad ipaʒ nõ ego index in alios nee tu alios
defẽſura undiciũ ſubyſti. Quid enĩ ad te ſi hic uł ülle male vinat.
cu die cuiꝰ rei gracia hoc atʒ illud deliquiſti · nõ deſende accuſa tua
veſtigia · nõ aliena ſic aſſidue ipam ad hunc terroꝛẽ reuoca · deinde
ſi eauſã ſuã dicè nõ poſſit ſed balbutiat atq; ſ tupeſcat · q̃n ſuper bã
aneillã et foꝛnicacõe coꝛruptam cede verberib ac flagellis dilania ·
hoc indiciũ cottidie tibi diligent ↄſtituat᷑. in quo tue cõſciẽcie flu⸗
uiũ ignis acue. Wenenoſũ vermẽ propone · cetaq; toꝛmẽta omĩa
oſtẽde · neq; dimittas inpoſten cũ dyabolo foꝛnicari. neq; paciaris
ſi impudent᷑ dicit dyabolũ ad ipaʒ venie. in ſidias ſibi ab eo ſtrui ·
ſed dic ad eam ſupflua ſunt hee omĩa. ſi tu velis · q; ſi rurſus dicit
coꝛpoꝛi colligata ſum carne induta cũ hom̃ib habito· in terris cõ⸗
uerſoꝛ· dicas quia hec omĩa inanes cauſe ſunt peccãdi optunitatẽ
volenti pſtantes. Nam et alij coꝛpoꝛi coniũcti carnẽq; habẽtes cũ
homibo habitãtes et in terra ↄuerſati recte vixerũt · tu quoq; ipa
carne induta nullo a bñfaciẽdo impedimento nõönumq; reddaris.

Quid ſi hee audiẽs doleat· nõ ſubtrahas manũ· nõ enĩ moꝛiet᷑ p⸗

cuſſa. ſed moꝛtẽ effugias et ſi rurſus dicit ille me irritauit · rñ de
quia in poteſtate tua eſt nõ irritari · cunꝰ certiſſimũ argumentũ
eſt quia nõnumq́; iram ſupaſti. Si dixerit foꝛmoſitate mulieris
incenſũ ſe atq; inflatũ fuiſſe. Neſponde ad eam· poteras pꝛofecto
teipm continè afferas exempla młton· memẽto mulieris pꝛime ꝗᷓ
dixit ſpens decepit me et nõ effugit. Nec omĩa cũ inquiras nemo
aſſit. nemo pturbet · ſi quẽadmodũ indices remotis arbitris ſen⸗
tẽciã ↄſeribũt.piter tu quoq; ad occa ſionẽ t᷑n quillita tis ſecrecioꝛa
loca inquire. Itaq; lectũ atq; quietem petiturꝰ hoc indiciũ ineas.
vdoneũ enĩ ad hãc vẽ hoe tpᷣus ẽ · et ꝰſ étaneꝰ locꝰ camera · a lectulꝰ.
quod ꝗꝓphᷣa quoq; denotauit dicẽs · que dicitis in cꝛdibꝰ vris ˖ ĩ cu⸗
bilib: vr̃is ↄpugimĩ · nee res paruas cõtinue ·ſi magnas eciã earũ
rões vepete · hoc modo magna facilius euitabis delicta. IJd ſi cootti⸗

die diligent facies terribili futuri indicis tribunali aſſiſtes. Hoc

— 7

modo paul? ſeipm müdauit ac ideo dicebat. Zi noſipos indicaue⸗
rimꝰ. nõ vtiq; undicarem̃. Sic et iob. liberos ſuos mũdauit nam

qui pꝛo incertis hoſtias aſſidue afferebat · multomagis certoꝝ illů
atq; mãifeſ toꝝ rõnes perijſſe ceredendũ . NMos autẽ nõ ita facimꝰ
z contra · quoniã pꝛimũ recubimꝰ. ſecularia nobiſcũ negvcia ver
timꝰ. ac alijs ſpurciſſimis cgitacõi b⸗ iquinam̃· alij quid mutuo
dedim? aut accepimꝰ. ceteraq; huinſcemõi caduca et inſtabilia co⸗

gitamꝰ. St filias quidẽ vgines diligenẽ obbuam?. Ammã vero

“

que omi hac vita pſancéꝛ eſt foꝛnicari atq; deturpari mille ſpur⸗
aſſimis cogitacsib ſinimꝰ. Nam ſiue deliciaꝝn ſine foꝛmoſi ꝛpis
ſiue odij ſiue alia quecũq; cogitacõ nobis inciderit ianuis otinuo
aptis inuitamꝰ et trahimꝰ et cũ omi ſecuritate foꝛnicari cũ anĩa

noſtra pmictimꝰ. Quare quid in epeius aut ſtulcius fieri poteſt·
animã noſtrã qua nichil habemꝰ pcioſius tot tantiſ q; ſoꝛdiſſimis
adulterijs quaſi deſpectã tradè. decet vt cũ illis tam din cꝛrũpat᷑·
q;; din ſacietate illi feſſi deceſſerint. Quod numq; certe fit niſi cum
iam ſomn? defactigatos inuaſerit. PVmmo vero nee tune quidã
tm. Somnia enĩ atq; noct᷑na earũdẽ reꝝ ſimulaera nobiſcũ pnoe:
tant ita illa ceſſante iam die ſomnia plerũq; in rem verã exeũt·
et pupillã quidẽ oculoꝝ tuoꝝ ne mĩmo ledat᷑ puluere diligent cuſ⸗
todis · aĩam nãq; tuã tanta maloꝝ agerie pꝛeſſã negligis. Quaͤdo
igit᷑ ab hys ſoꝛdibs animã detergem⸗ quãdo huĩoi vepꝛiũ radices
amputabimꝰ.qñ vᷣtutũ ſemĩa ſpergem?. Meſcitis temp meſſis
iã inſtare. Mos vero nec nouales quidẽ adhue ꝓſcidimꝰ. ſi ergo
agri dñs venerit et roõnes petat quid dicem?. quid reſpondebim?ꝰ.
aut qnia ſemina nobis adhuc tradita nõ ſunt. Nt qui cottidie ĩ
aĩs noſtris diſſemĩat᷑. an quia ſentes incidè nullꝰ docuit. t qui
aſſidue acutas nobis falœs pᷣbemꝰ. an quia ſeculariũ cure ven il⸗

liciũt. Quare igit᷑ nõ cruci v̈bis declarat᷑. ſed młto maioꝛẽ fontẽ

q;ᷓ rinulos iudica. Quod enĩ extra ꝓferẽ?᷑ ex illo ꝓfluit eiuſdẽ ſu⸗
perfluũ eſt.quod intus eſt. Nides quãta eos acrimonia peuſſit.
Mam ſi dieta eoꝝ praua ſũt et ab ipᷣo dpaboli ſenſu ſcatent⸗ Gice

qualis eſt ille fons ex quo iſta denuant᷑. que res certe nat᷑a duce
ita fit. Mam ligua quodã ruboꝛe impedita nõ pᷣt vmuſũ mentis

furoꝛem effundẽ · pectus autẽ cũ nullũ hom̃i teſtẽ habeat intrepide
quecũq; vult excogitat ſi mens ad deum cõuerſa nõ ſit. Quoniã
igit que dicimꝰ trutine audiendũ ſubiecta eſſe. Que vero in pee⸗
toꝛe ſũt velamĩb: obducta penitꝰ offuſcari nõ ignoꝛamꝰ. dẽo p̃⸗
ua vᷣboꝝ rpitudo magnã intꝰ recõdi tã ee teſtat᷑. Cũ vero magnꝰ⸗
obſcenaꝝ cumłs cogitacõm intꝰ ebuliat · tũc magno ſpetu obduce⸗
ta exiliũt. Et q;admoð vomitu laboꝛũtes ĩ pneipio qͥdẽ detinẽ int⸗
egrediẽtes hũoꝛes nitunt᷑. Cum vero faſ tidio viet ſuccubuerũt.
mags ſi gultibs oĩa e ꝓfüdo eructãt. ſic qͥ pᷣua ſilia ĩ Pxiĩos ver⸗
ſant cũ maligtatẽ mẽtis ferre neq̃ant obtrectacõis ſaniẽ euomũt

Exhoꝛtacõ xln · ꝓtimeſcẽda ſint futura ſupplicia

nec creden dũ ↄſolacõeʒ do loꝛis ſocietate ſuturã

Vi er tu⸗
girut ndiit
guemeſifant
et mminiribe
cii t weten
ſien ſunt erin
gnivauißiii
aaq peus paa⸗
neceſtmoedb
duib wud haip
lamitanbett
minaces ſ
wreri anplin
tci .0 noſo⸗
era gint Nlie
nertif grauior
pralinci admot
wem. neguüdy
NRNd
Pteed dadn
Ptottitagn
eni iuplicer
mißiodid an
ſali erarchick
aty ynxi et fie
gu finitimist
nöſupliaa tm
neddi adere
vſq; dhuein
mibiodiin
et pharao ſig
terioxes plage
fernſet. Pe
onis impiett
nihceni
umini
nbiſnt
le in

nif,
Ro
atmini
Aaufnn,
emnſgſoſn,
nimeni
Farirnian
win di
mlä⸗
nmwig
ndügnic
igign
mieirüs
uns mpN
idin iien
dnſoratin⸗
miondie
Nen Men
Aräan
Wamitißn
le ſuireuii

einmi ait,

Ki ſarnt ⅓⅝⅜et

euid
tmiünmns
ier irhid
niſt Cunij
we ⸗
niCierng
nuginin
ipwh min
pien ſri
1 ſluſgiuf
cu ſmian
uan iue
urſun

=S —

Vvbi ergo nũe vbi inquã ſunt. qui ſigna et miacula curioſe in⸗
quirũt· audiãt et intelligãt mẽte atq; aĩo grato nobis opus eſſe
que res ſi non adeſt nichil vtilitatis a ſignis adipiſcim. Nam et
et nminiuite abſq; aliquo penitꝰ ſigno anĩo crediderũt. Judei vero
eciã poſt tot tanta miracula in penis deuoluti domici liũ demonũ
facti ſunt.et innuas cõtraxerũt erũpnas· neq; ab iniuria. Nam
quãdo quiſpiã ab affliccõ ibs liberatꝰ nõ modeſtioꝛ fiat· multo ꝗqui⸗

oꝛa q; pꝛuis paciet᷑. Jdeo enĩ dixit nõ inueni requiẽ· ut oſtẽdat

neceſſario ad huĩoi hoĩeʒ in ſidias demonũ puenturas. Nam qin
duab aut ſcipuis cauſis caſtigatꝰ nõ eſt.a pᷣcedentib: videlicz ca⸗

lamitatibs et a libertate ſecuta quibs terciã quoq; addere poſſumꝰ

eõminaces ſcilicet peioꝛis niſi reſipuerit qua rõne ſperare de illo
poteris amplins ꝙ melioꝛ futurus ſit. Hec nõ ad ullos ſolũ · verũ

eciã ad noſipᷣos det᷑a eſſe eredamꝰ. NMam ſi dinina luce illumĩati

et a pꝛima delictoꝝ miſeria erepti · rurſus ad eandẽ maligtatẽ re⸗
uertim̃ grauioꝛ punicio nos pꝛofecto expectabit. Jdeo xpᷣus quoq;
paraliticũ admõebat dicẽs. Sanus iam factꝰ es noli ergo ampliꝰ⸗

peccare. ne quid peius tibi eueniat. Si quid peius inquies illi ac⸗

cedere porerat qui triginta et octo annos egrotus iacuit. Multa
ꝓfecto peioꝛa uioꝛa diutẽ᷑no illo moꝛbo poſſẽt exagitari. Ntinã
qꝙ; tot tãtaq; nobis nõ actidãt quot quãta pati poſſumꝰ. Magna

enĩ ſupplicioꝝ atq; pũicionũ apud deũ copia eſt· q́;us ꝑ meffabilẽ
mißſicoꝛdiã eius iunſta ipᷣins ira clement᷑ mitiget᷑ · quod ad iheru⸗

ſalẽ per ezechi elẽ dicit. idi enĩ te ait pollutã ſaguine. et ablui
atq; vnxi et factũ eſt tibi nomẽ in pulchꝛitudĩe tua et foꝛnicata
es cũ finitimis tuis ideo nũc quioꝛa illi peccanti minat᷑.qua ex re
nõ ſupplicia tantũmõ veꝝ eciã infimitã dei longanĩtatẽ atq; miſe⸗
ricoꝛdiã admirari debemꝰ. Quociẽs enĩ ad ea dẽ peccata lapſi ſumꝰ
vſq; adhuc inclemẽcia et mißicoꝛdia ſua pſeuerat. Non tñ gpter
miſicꝛdiã ſuã nobis ↄfidendũ eſt· magis q́; ptimeſcendũ. Nam
et pharao ſi cõfeſtim pꝛima peuſſione fuiſſet admomtꝰ neq; poſ⸗
terioꝛes plagas habuiſſet · neq; tandẽ cũ eo tantꝰ exercitꝰ demerſꝰ
perijſſet. Mee ideo dico quia nõ ignoꝛo multos eciã nũc in phara
onis impietate viuere · et luto ac laterib: ſibi obnoxios affligere.
Quãdoq; eciã deus minas eſſe inferẽdas ꝓximo inbeat᷑ illi ne labo
res quidẽ remittũt.qui nõ in rubꝛo mari demergent᷑ · ſed ĩ ignis
flu minũ atq; pelagꝰ intrudent᷑ pelagꝰ imptrãſibile magtudĩe atʒ
acerb iſſimũ. in quo ignei fluetꝰ moncium inſtar erigunt᷑ ignei
dico nõ hui? ignis. ſed ignis certe multo q; hic hoꝛribilioꝛis cui⸗

Hama mavxumũ esficit abpſlum ita ue vndiq; ignis inmaniſie
ſimilis fere ᷑nſcurrẽ videat᷑. ſi ſenſibilis iſte atq; maiialis eos
qui extra foꝛnacẽ erãt abſoꝛpſit.Quid iſte ignis faciet petoꝛib.
Er audi quid gphete de illo die peecinerũt dies dñi meurablis fu⸗
roꝛe ac ira plenus. Nullꝰ enĩ erit qui aſſiſtat. Nemo qͥ inuari
poſſit · nũquã iocundã et trãquillã xpᷣi faciẽ pſpicere potis. Veꝝ
quẽadmodũ qui ad metalla deſtinant᷑ acerbis ita tradunt᷑ · homĩ⸗
bus ut nullꝰ amieꝝ poſtea ſed ſolos eos qui pᷣſunt videãt. Sile
quid tũc eciã erit. Pmmo vero aſperiꝰ a tq; truculenciꝰ.Naã hie
quidẽ accedè nonumq; ad pucipes atq; wgare ꝓ ↄdempnatis poſſu:
mus ibi autẽ nõ ampliꝰ licet · ſed pſeuerabũt in tanto doloꝛe atq;
moleſtia · qᷓntũ nec dicè hoĩm poſſibile eſt. Nam ſi arimos quos
iſte ignis et hec flãma doloꝛes in fert oꝛõne aſſequi non poſſumꝰ ·
quid de illo dicem?ꝰ. pᷣſertim eũ hic vno tpis momẽto in ignẽ poſi
tus homo exſpiret. Jbi aũt eremat᷑ quidẽ ac dolʒ · ſj nequaqᷓ qͥ cre⸗
mat᷑ ↄſumit᷑.Quid ergo ibi faciemꝰ. Naã hec eciã de meipᷣo dico.
ſed tu qͥ magiſter es de teipᷣo hee dicis quiſpiã obiciet nulla michi
ergo cura eſt. NMec eci am ſupplicia illa euitare potero noli obſecero
hys cogitacõnibs depꝛauari. die enĩ queſo nõne nature in oꝛpoꝛee
dpabolꝰ? eſt. nõne multo melioꝛ homibꝰ erat. hic tñ in tenebꝛas ex
luce cõuerſꝰ eſt. Putas ne igit᷑ ↄſolacceʒ inde tibi futurã ſi vna
cũ illo pũieris mime cte ·quid poꝛro egipti · nõne magiſtratꝰ eciã
ſuos et ſingłas pnᷣcipũ domos eiſdẽ vlcerib vexari videbãt. n
igit᷑ putas ea de re illos reſpiraſſe. Nequaqᷓᷓ quod a factis eoꝛũ
pa tuit. Nam ut quaſi flagello igneo cõpulſi ad regẽ irruerũt et

hebꝛeoꝝ populũ emittere cegerũt · friuola enĩ atq; facilis hec racio

nec credas · quoniã cũ alijs puniaris cõſolari te poſſe podagricos
tibi ante ockos pone qui quãdo acutis ↄpungunt᷑ doloꝛis ſtimłis.
et ſi mille offerres vehemenciꝰ dolẽtes ut reſpicere quið dignant᷑.
Mon enĩ patitur intenſꝰ doloꝛ ut quaſi ocioſi de ceteris cgitẽt ac
inde ↄſolenẽ. Minime igit᷑ nos huiĩoi ſpes alat · nã cõſolacio que
a malis alioꝝ oꝛigimẽ trahit in medioeri affliceõe locũ habej. Qñ
autẽ magnꝰ eſt cruciatꝰ et ania vexata mmiũ.adeo fluetuat᷑ · ut
ſeipam quoq; ignoꝛare videat᷑. Vnde fructum ↄſolacõis exẽpere
poterit · vidicula ergo ſũt huĩoi verba et pueroꝝ incõpoſite fabule
meroꝛi atq; luetui et hiuc moderato hec ſolent rem edia decãtari.
quieſcimꝰ enĩ aliq̃ntulũ qᷓuis plerũq; ipᷣe quoq; luetꝰ hac rõne nõ
mitiget᷑ · quid ergo erit in cruciatu penaꝝ quẽ ſtridoꝛ deneiũ inge⸗
ret. Ideo moleſtꝰ foꝛſã nobis ſũ · do loꝛẽ hys vᷣbis in fero · ſi qund

ſacii⸗. Mli
viderene⸗
num pfint
pſen önon
zuͤtvertorne⸗
ens mereant
Perta eiusoren
luet Qumton
ſügin/Hic
marins Crqu
crdücetſer
e oel mui
adſeuutnt ace
nnandiurs
ermiouenas
Aal itg ddie'fn
ticcöxnpnabir
büt Vunat
Wiarind inn
Whnndw
michiquant
guſtu vſque
tantes noͤ ſun
ende ſenp crit⸗
vreune vſſeſia
ſni inizeni⸗
Nterrt alu moͤf
ni guide lunde
fſirir⸗gni
umidt at 4
numgozin wot
Ggninos bitran

etäi mieg

apli niabi
vmi eiang
omis initehis
uolabit no 4
uiniü admin

dismeg
mmit
fnanſi
i moanzſan
„Femfn
Atomien,
znnii N
Waln Nie
Nnr
ninnpiei
minenneg
mi M pfun
nin igip
ſnguugjmn
ſe neĩ hio.
un mula nicht
WNMRNN
wNNNS
anun
tunriiN
umgimn ti
n itit
nci ſums gii
iimnmnitt
gins uni

H

1lpaes
ziWrndenis⸗
Püngni⸗
ecehi 10
4
i 100 ſ
n bon i
ℳ 6 6
o h 0
N N⸗
iwun D

faciã . vellẽ ita michi et nobis cõſciꝰ eſſe vtutis ut hee dicẽda nõ
viderenẽ?. erũ q; plurimi noſtrũ in peccatis vitã trahimꝰ. vti⸗
nam poſſim vere ad doloꝛẽ vos induct᷑ vtinã mentẽ atq; aĩm vrm
poſſem cõmoueri quo facto exitũ oꝛõni tũc optatũ facerẽ. Nune
aũt vereoꝛ ne quidẽ hec dicta mea ↄtẽpnãt et maioꝛes hac de cauſa
penas mereant᷑. Mee enĩ dñs quiſpiã ſeruis ſuis cõmiret᷑ ſi quis
verba eius ↄtempnat inpune id faciet · ſed huiꝰ quoq; rei ſuppliciũ
luet. Quare oꝛo atq; obſecro quãdo de gehenna quidq; audimꝰ cõ⸗
pũũgam̃. Michil enĩ certe hoe ſmone iocũdius eſt. nichil hys reb⸗
amarius. St quomõ inquies de gehenna audire quidq́; ac dicè io⸗
cundũ eſſe aſſeris:quippe quoniã res triſtis eſt. Jdeirceo qui ab ea
re pꝛocul amouẽt ſᷣmones ſuauiſſimi ſunt· pᷣterea hee audiẽdo aĩa
ad ſe ↄuertit᷑ caucioꝛ faeta efferẽ᷑ alciꝰ.volatq; ſublimiꝰ. malig⸗
na cupiditates expulſi tirannide. Ita hee de gehenna verba. ne in
gehennã deuenias efficiuũt. Quare date michi veniã ut verecũdiã

eciũ atq; dedicꝰ futurũ adiciã. Nam quẽadmodũ niniuite uideos

tũc eõdempnabãt · ſie mulei qui modo inferioꝛes vident᷑ nos ↄdemp
nabũt. Veuiat ergo ĩ mentẽ qnta erit illa deri ſio qᷓntꝰ deſpectꝰ.
veniat ita inquã in mentẽ ut incipiamꝰ aliquãdo ad verã accedẽ
penitencie ianuã michi hee ipi dico · meipᷣm pꝛimo eyxhoꝛtoꝛ · nemo
michi quaſi otempt' atq; ↄdempnatꝰ iraſcat᷑. Capiamꝰ iter an⸗
guſtũ vſqueq̊ deliciabum̃ · vſquequo degemꝰ ocioſe · vidẽtes ac oſſi⸗
tantes nõ ſumꝰ adhuc ſaciati deſidia ꝗ; qi noua querimꝰ. nõne
eadẽ ſemꝑ erũt eadẽ iteꝝ menſa · eadẽ ſaturitas.⁊dẽ ſumptꝰ eedem
pecunie poſſeſſiões cõſtruccões ediũ · quaꝝ reꝝ oĩm quis erit demũ
finis · inq; cinis vermes puluis. aliã ergo vinamꝰ vitã . faciamꝰ
de terra celũ mõſtremꝰ recte vinẽdo gentilibs quibs bonis carebũt.
nã quãdo lauda bilit᷑ nos vinẽ videbũt quaſi faciẽ regni celoꝛum
aſpiciẽt · quãdo quippe ẽnẽt modeſtos iuſtos ꝓeul ab ira. inuidia.
auaricia · atq; ab omi pꝛaua cupiditate· quãdo cernẽt omẽs vᷣtutis
numeros in nobis admiabunt᷑· ac dicent. Si angeli nũc facti ſũr
xpiani · q̃les poſtea futuri ſunt · ſi vehement᷑ hic ſplendẽt vbi ſe p⸗
egrinos arbitrant᷑ quo fulgꝗdꝛe rutilabũt cũ patriã recipiẽt.ſi il⸗
los eciã melioꝛes faciemꝰ ſic religiõis noſtre ſermo nõ minꝰ qᷓ tp̃e
appłoꝝ miabilis admodũ gentib; videbit. Nam ſi duodeeim illi
viri ciuitates ac nacões integre couerterũt quid erit ſi vitã illoꝝ
omẽs imitabum̃ cgita tecũ ipᷣe quo ſublimitatis · religio noſtra
eõ uolabit · nõ tñ ita reſurrectio a moꝛte homis quẽadmodũ phia
viuẽciũ admiant᷑ · ab hac vero magnã vtilitatẽ ↄſequnt᷑. Pꝛetẽa

1
/
/
7

o N,. Ciſ⸗

veſurrectio à moꝛtuis ſemel facta facile obliuioni cõmicti· phᷣia

vero vinendi petuo manet. et vinenciũ anĩos ſedulo exedlit atqʒ;
nutrit. Excolamꝰ igit᷑ noſmetipᷣos ut eciam illos lucrifaciamꝰ.

nichil dieo ardun . nichil difficile . nõͤ precipio ne vxoꝛem ducas.

non iubeo vt oꝛbem derelinquas. ut ſecularia negocia negligas.
ſed ut in hys ipßis vinendo virtute perfulgeas. Wolo enĩ maioꝛe
gloꝛia vᷣtutis choꝛuſcare vos qui in medio vrbis verſami q́; illos
qui montes et heremũ pecierũt. Quare ſie· quia magnã hinc vti⸗
litatẽ ceteri ↄ ſequnt᷑. Nemo enĩ accenſa lucerna ſub modio ipam
ponit hac ð cauſa hoꝛtoꝛ ut ſupꝛa oꝛnata cãdelabꝛa cũctas umpona⸗

tis lucernas· ut ampliſſuna inde lux hunc ignẽ accendamꝰ euius

lumie ſedẽtes in tenebꝛis ab erroꝛe liberabimꝰ. nec michi dieas q̃ſo

vxoꝛẽ te duxiſſe · liberos ꝓereaſſe · magnaꝝ ediũ gubernacõʒ habẽ?·

ac ideo nõ poſſe iſta ꝑpficere. Nam quẽa dmodũ eciã ſi nichil haꝝ

renꝝ ha beres · nichil tñ facere poſſes pigreſct̃do.ſic hys omĩb circũ⸗

uent? diligẽcia ſtudio curaq; ſupabis.vna certe res querit᷑. mag⸗
nitudo et generoſitas animi · quã nõ etas. nõ inopia.nõ diuicie ·
nõ aliquid aliud ne ad virtutẽ pueniat cohercebit. quippe tam ſe⸗
nes qᷓ; inuẽs q; vxoꝛes hñtes·liberos educãtes· artes ꝓfeſſi pᷣceptis
dñi recte paruerũt. Juueĩs atq; adeo adoleſcẽs daniel erat. ioſeph
in egipto ſeruiebat aquila artẽ ꝓfitebat᷑ an purpurã quedã vendẽs
officine pꝛeerat·. carceris cuſtos· alius cẽturio ut coꝛneliusalius
imbecillis ac eger ut thimotheus · alins nõ ſolũ ſeruus. ſed et fu⸗
gitiuꝰ ut oneſimꝰ. Sed nichil hoꝝ offuit ne omẽs viri mulieres ·
inuenes · ſenes · ſerui · liberi · tam pꝛinati q; cũ poteſtate vᷣtute co⸗
ruſcent non ergo vanis nos cauſis excuſemꝰ .ſed optimo vſu en⸗
ſulio melioꝛi capeſcamꝰ ut recte vinendo futura bona conſequam̃.
gracia et miſericoꝛdia dñi noſtri iheſu ꝑp̃i amen
Dhuc eo loquente ad turbas ecce mater eius ·
et fratres eius ſtabant foꝛis querentes ei loqui·
dixit autẽ quidam ei ecce mater tua et fratres tui
foꝛis ſtant querẽtes te. Ipſe aũt reſpõdẽs dicẽti ſibi
ait · qᷓ eſt mat mea et qͥ frẽs mei. Et eyten dẽs manũ

in diſcipulos ſuos dixit ecce mater mea et frẽs mei
NVod pꝛidiẽ dicebã inania ſeiliz eſſe cũcta atq; ſupflua
cũ bᷣtus nõ aſſit · id nüc ymmo młtomagis eciã oñdit
nũce vero nõ tantũ ei oneris cõferre videt᷑ q;; fratꝝ qui

i un
anra huinii
ſet wdiemi
Mm ii in
ltiiſub ife
dt nit uhi 4iegt
njwnat. nen
uti hictt n
ſegere 1 illu ne⸗
tlenalkuiſtt⸗ ve
cnipet fut⸗
fici mmn non
tum nimifrat
totiinul au
vni mrembi
gin umit. xr ṽ
iijnonta'ſigf
Netdiattt⸗an ne
ſrins aadn
WrNWir
WN Ne
puatisatcffui⸗
ſliendü zutn/
qudm min/ ie
mani uudin g
ſſogytting,gu⸗
ius rebit in an
Nmmencie⸗guis n
AN wſig
qlerfacsan
cretinonl
tos ingtpunten
in i igine
matrè nmin;
deneſim. wr
ſpos eeleattn
matni voluiſſer
pobe 10 mater
t ut ai wlin

d rnn
nd
Fiign
Voloni un
minn,
ein
.
R
tnichn
enuchie
niinchlde
vonihi
mni. nig⸗
1,noͤdiuine⸗
mugeunſe⸗
ies
Arn e
rimdäwn⸗
nntins in
nns ,olfl
vm mulens
gur hand
amoaan,
nanſenni⸗

mmnbn
frantsn
oin
rnnön
ea cſiͤn

mige nin
N
pN”

nã egd quidẽ dicebã · nec etatẽ nee ſexũ nec heremi habita eõeʒ nee
cerera huĩoi quidqᷓ; nobis conferre ſi mens atq; animꝰ ꝓbus non
ſit · hodierno vero die maius ãquid q; hoc ſit ab euãgelio diſcimꝰ .
Nam neq; ſi xpᷣm cõcepiſti et mirabile illi feſtũ dediſti · magnũ
tibi âquid affert niſi virtutẽ colas. Adhuc enĩ ipᷣo loquente ait·
dixit quidã ei:quia mater tua fratres tui querunt te · cui ep̃us
reſpondet. que nam eſt mater mea·aut qui ſũt fratres mei. Hoe
autẽ dicebat · nõ quia de matre ſua verecũdaret᷑ aut quia natũ ſe
negaret ab illa · nõ enĩ ꝓfecto ille vterꝰ eũ ↄcepiſſet ſi ab ea matre
naſci noluiſſet · verũ ut ſiꝗficant᷑ expꝛimere nullã eciã eſſe ma tri
quoniã peperit futurã vtilitatẽ niſi vt decet vitã pagat. Quãuis
factũ matris nõnichil unpoꝛtune quoq; acceſſit. Conſidera igit᷑
tam matris q; fratu impoꝛtunitatẽ · nã cũ debuiſſent intrare atq;
cũ turbis ſunul audire aut ſaltem expectare foꝛis pᷣmonis finẽ ac
demũ accedere ambicõe quad ac oſtentacõe cmoti. foꝛis eũ pnñ̃eia
oĩm euocarũt · vt vident᷑ facile ac ma cũ ptãte ypᷣo imperare · hoe
enĩ ipᷣm occłciꝰ ſificãs euãgeliſta dicit. Adhuc ipᷣo loq̃nte t᷑bis·
ac ſi diceret· an nõ erat alia optunitas·an nõ poteritis ſeoꝛſũ atq;
ſeerecius colloqui quid poꝛro alloqui xpᷣm volebant · ſi enĩ de dog⸗
matibꝰ veritatis publice atq; in mediũ cũctis audientib gponere
debebãt ut ↄñiter omibꝰ ferẽt vtilitati. Sin vero de rebus qͥbuſdã
puatis atq; ſuis nõ licebat tãta feſtinacõe vrgere. Nam ſi ad ſe⸗
peliendũ patrẽ ne ↄſequẽcia diſcipline incideret᷑ nõ abire pmiſit ·
quãto minꝰ pᷣdicacõeʒ abſoluiſſe pꝛo re aliqua pꝛiunata · vnde patz
mani quadãm gloꝛia illos cemotos fuiſſe nichil adbuc magni de
ipᷣo ogitãtes · quod apcius iohãnes ſigficauit dicẽs quia neq; frẽs
eius eredebãt in eum. verba quoq; ipᷣoꝝ nõ vecitat nõ parue plena
demencie quia magno ſtudio iheroſolimã ipᷣm trahebãt. nõ alia
de re niſi ut a ſigmis illius àquod cꝛa giũ gloꝛie ↄſequènt᷑. Nam
tu qui hec facis curebat oſtendas teiſßm mũdo. Nemo enĩ tłia fa⸗
ceret in occulto ſed querèt omĩbs eſſe manifeſtus. Ipſe autẽ tune
eos increpauit carnales eoꝛũ accuſans cogitacõnes. Nam quoniã
indei cõuiciãtes dicebãt. Ponne hie eſt fabꝛi filius · cuiꝰ et patrẽ
et matrẽ nouimꝰ et fratres eius apud nos ſũt· ignobilitati gnis
detra hẽtes · ꝗpterea ipᷣm ad oſtendẽda miaenla ꝓuocabãt· xpᷣs aũt
ipᷣos depellebat ut ab hac egritudĩe anĩos ipoꝝ liberaret. Nam ſi
matrẽ voluiſſet negare · tũt optũe ꝓfecto negaſſerx · quãdo ſibi ob⸗
pꝛobꝛio mater a indeis dabat᷑. Nunce autẽ tantã curã de ipᷣa fact
videt᷑ ut cũ vel in cruce penderer amãtiſſimo eã diſapło ↄmẽdaret

—
₰α

nunc vero non tantum ei oneris conferre videtur q; fratrem qui
nudũ hoĩem illũ cẽſebãt inan᷑ ambicõeʒ eicè ſtudebat· itaq; acer⸗
bins nõ ad cẽtumeliã · ſed ad emenda cõeʒ reſpõdit. Tu vero noli
verba tantũ ppendere que mediocrẽ acrimoniã cõtinent verũ eciã
impoꝛtunita tẽ atq; audaciã fratrũ eõſidera. Et ad hec quãta eſſet
maieſtas illius qui increpat in animo tuo verſet᷑.quia nõ nud⸗
homo ſed vnigenit? dei filins · quo eciã ad finẽ verba illa tendebãt
ogita. Mon eni vilipẽdendo ·˖ ſed ut a tirannica paſſione ipᷣos li⸗
beraret et paulatim ad rectã oppinionẽ traducèt pſuaſerat. quia
nõ ſolũmodo filius erat matris ſue veꝝ eciã dñs atq; curatoꝛ · tũc
videbis increpacõʒ illã dicentẽ atʒ vtilẽ admodũq; cõſuetã · nõ eni
reſpondet abeas· et dic mulieri huic quia mater mea nõ eſt. ſ̊ ad
dicentẽ directo ſermone dicit que eſt mater mea. Preterea illud
eciã pꝛo bat.nec matrem nec fratres ſuos nec quoſcũq; alios ſua
fretos neceſſitudĩe virtutẽ negligẽ optere. Mam ſi nullã mater
quia mater eſt vtilitatẽ oſequat᷑ niſi virtutẽ clat. multominꝰ
