huinſcma
gue quoni
laturus
ecia facit⸗
dupdicade
çphetus
filios tuo
neq byso
atront l
Quoaien
galina,
Hint a
abymagn
ſuos. Cre
et in cant
potertione

Gae mii
Xpatronni
wmnpore dtint
tinue illos eo
onim wrum
Rbenir
dicats bene
Vwigen
Pudüin ale
eniſecie
eüͦ pofni dier
haſſionisn
pellabit ve
ſoͤbis guil

.e
tipntisn
tmilii⸗
uhm
mm vmn
s .
vanti iji
re won
lee. Ai
Niia. N
mi.Munen
rpeur wiin
nos ſolun
rilos mmtn
nmn lu,
fu ui enus
rſipiirs1
ärfinies
adua⸗
onc Ph
iins tligei
irproſi
vni⸗ 4)
niley tu
ti efidi
D nd ⸗
nnichi us
mit Min
Abmwäd
nd uſen
neelouü nuß
tustt iiin
los eyf
nulneni
obisinuin
cͤumti i
i⸗ Mnns

modeſtioꝛ faetꝰ eſt ſj eadẽ atq; peioꝛa machin at᷑ par eſt ut maioꝛa
qᷓ uli luat ſupplicia. Quẽadmodũ enĩ pᷣeipuã cõſecutꝰ eſſet.ſic qm
em ẽdare ſe noluit maioꝛi pena obnoxius eſt· effica cõꝛem nãq; ad:
monicoeʒ pmulctã pᷣcedeneiũ habuit. nec fructꝰ quidq; capè voluit
ad vrbẽ deinde cõuertit oꝛõeʒ vt illos ſaltẽ hac via ecõmoueat

Jheru ſalem iheruſalem
Dicẽs quid ſibi vult hec cõduplicacõ · miſerãtis valdeq; diligentis
huiuſcemõt oꝛacõis figura eſt. q̃ſi enĩ ad cõtinue ac valde dileeta
que quoniã diligentẽ ſempꝑ eõtempſerit penas datura ſic ſupplicia
illaturus quare ita faciat ſatiſfaccõnẽ adducit hoc apud ꝗphetas
eciã facit · dixi eõuertè ad me et nõ es cõuerſa · veꝝ cũ noĩe ipᷣaʒ co
duplicato vocauerit ſcelera eius poſ tea ſubicit dicens. Que occidis
ꝗꝓphetas lapidas eos qui ad te miſſi ſũt· quociẽs volui ↄgregare
filios tuos et noluiſti. Ita de hys que aduᷣſꝰ ipᷣm fecerũt dic quia
neq; hys oĩbs a diligẽdo vos atz amãdo me remouiſtis. Sed q́;uis
atrocit᷑ leſꝰ nõ ſeł em̃ aut bis.ſj ſepiꝰ atꝭ ſepiꝰ ad me ↄtra hè volui
Q uociens enĩ volui congreg are filios veſtros ſiẽ

gallina pullos ſuos et noluiſtis
Hinc patet quia ſemp ſeipᷣos peccãdo diſſeminabãt· amoꝛẽ aũt ſuũ
ab pma gine ſigficauit feruenti nãq; amoꝛe aues pullos diligunt
ſuos. Crebro autẽ hee ymago auis et alaꝝ apud ꝓphetas inuenit
et in cantioo mopſi et ĩ pſalmis mwrabilẽ pꝛouidenciã eximiam
pꝛotectionem denotans .· ſed noluiſtis ait
Ecece relinquetur do mus veſtra deſerta
X patrocinio ſcilicʒ meo derelicta. Jpſe igit᷑ erar qui eeiã ſupioꝛi
tempoꝛe cõtinebat eos atq; pꝛotegebant· quare ipᷣe quoq; eſt qui cõ⸗
tinue illos eo ſupplieõ punit quod valde ſemper tacuerunt.hoc enĩ
omĩm rerum ſuarum euerſionem deſignabat
Dieco enĩ vobis non me videbitis ammodo donec
dica tis benedictus qui venit in nomine do mini
Malde diligentis eciã hoc verbũ valdeq; illos nõ a preritis ſolũ ad
pudoꝛẽ impellentis. ven eciã a futuris ſtudioſe attrahẽtis · futuꝝ
enĩ ſecũdi aduẽtus diẽ hot in locd ſigficat. Nonne igit᷑ viderunt
eũ poſtea dices . ſed illud ammodo nõ illã hoꝛã · ſed vniuùſũ vſq; ad
paſſionis temps ſigficat. Nam quoniã ipᷣi deo adùſariũ a hoſtem

appellabãt vt ipos ad amoꝛ᷑ ſui hoꝛtet᷑ · cncoꝛdẽ ſe patri oñdit · pſdẽ

enĩ vbis · quib et ꝗꝓpha vtit᷑ ut illũ ſe eſſe deiurẽt qui ĩ ꝗphetis

Ceten reſurreetioeʒ quoq; ſuã occulcius. Secundũ vero aduentum
apeius denotauit ſigficans eos eciã qͥ vehement᷑ incredul ſunt tũe
adoꝛa t᷑os· quõ autẽ id aperuit futurũq; co ꝓbauit. Multa vẽtura

p̃ᷣdi xit quia ſcilicet mittet ꝓphetas quia eos interimẽt quia eyxtre
mas cla des inifecroꝛes eoꝝ pacient᷑ quia domus ſua deſolabit᷑. In

guioꝛeſq; quã vnquã erũpnas incidẽt · que omia vel mente captis
nimiũq; cotencioſis ſcõm aduentũ eius et futurã oĩm a doꝛa cõʒ eõ⸗

firmãt. Int᷑rogabimꝰ nãq; ipos nõne mi ſit ꝗphetas ac ſapientes
nõne occiderũt illos in ſynagogis ſuis an domus ſua in deſola eõ;
dimiſſa non eſt . uel clades foꝛte predicte in generacëeʒ illam non

venerũt. Nullus audebit pꝛofecto iſta facta eſſe negare. Sicut
igit᷑ vniuerſa hee re ipa euenerũt.ſic illa certe futura ſunt ex vi⸗
debüt ˖ atq; ipm eſſe xpᷣm neceſſitate reꝝ facti negare nõ porerũt
SEyhoꝛtacio ſeptua geſimaquarta. ꝙ ad eg ritudĩes

aimi extirpan das ˖ ſpiritales ſunt medici adeun di
Quare obſecro quouſq; no bis tempꝛ cõcedit᷑ recte vinamꝰ. Nam
quẽadmodũ nichil ex illa cognicõe tũc illi lucrabunt᷑ ſic nichil ex

illa penitẽcia nos ↄſequim̃ nã neq; gubernatoꝛ poſtq́; ſi nauis ſub⸗

merſa eſt. Mec medic?ꝰ poſtq; egrotus obijt quidqᷓ; ꝓdeſſe poteſt.
Sed omẽs anteq; ves in exitũ veniat ſtudẽ ae vigilare optet ne in
moꝛtẽ ac naufragiũ deueniãt. NMam poſtea nichil ampliꝰ ꝓuidẽ
poſſunt. S imilit᷑ igit᷑ eciã nos quoniã in egtudine vitã trahbim⸗

et medicos ooꝛrigem? et pecunias agamꝰ.a omi ftudio incũbam⸗

ut ab egendine iniquitatis liberati ſani ex hae vita redam?. et

quantũ erga ſᷣuos et vernas noſtros cũ egrotẽt ſtudiũ adhibemꝰ2

tantã diligenciã cũ anima noſtra laboꝛet ꝓ nobiſipis aſſumamꝰ.
Certe qq; -inquioꝛes uoſipᷣi vobis ſimꝰ quã ſerui noſtri. et coꝛ⸗
poꝛibo anĩe multo pᷣſtaneõꝛes ſint· optabile tñ michi eſt ſi ſaltem

equalẽ vtriq; rei diligenciã cõferamꝰ. ¶ ſi modo nõ faciemꝰ cum

illuc abierumꝰ nichil nobis ad ſatiſfaciendũ relinquit᷑. Sed quis
inquies · adeo miſer atq; ignanꝰ eſt· ut nec tantam quidẽ erga ſe
diligenciã habeat quantã erga ſeruos ſuos oſtendit. Sane idipßm
eſt q; ego eciã vehement᷑ admiroꝛ · ita enĩ parui voſipos facimꝰ vt
magis nos q; ſeruos noſtros vilipendamꝰ. Illis eni febꝛici tatibꝛ
medicos ↄuocamꝰ cubiculũ ſibi ertũ tribimmꝰ et meditcine legib⸗
parere impellimꝰ. quas ſi negligũt et iraſcim̃ et cuſtodes apponĩ⸗
qui eos medi oꝝ pceptis viuè cogant. Que ſi magni pcipui opus

meditcina fuerit libent impenſã ſubimꝰ.et medicis ipᷣis nõ parui

—

necdi
nee mede
penit p
ſic aal
reuocne
habere x
ißum croe
Jener au
te enedin
ged non
ija ract
die net g
flagitit.
am al
multis n
licis perſi
wꝛu arti
lbeis egrit
ore accder
dias gid⸗
illudan
uolüt ine
in ꝓfund
lalous,
tardabit di
huius fign
pwraquif
ncä trade
auiſiche.)
admodün
et iſtebeen
vehemeͤan
e mquies
ricia mig
quua plur⸗
egrotiti gl
btäs ſint
nniynoͤy
l medici

n Aernn
wdnhinti
Dn Nn
metquiz ir
Nlolabie, „
Immncht,
n uch ,
sueſppienne
in la
A non
gm. Fiant
mſn⸗
mnoparit
degnidit
dicd aNund
am TM
ſenchiler
änmus ſnb.
Ppal.
Amon
Amml gen
ntitimhin
udio incälan⸗
u nnden
udüi ubiten⸗
isdunm.
mieA,
eiaiden
Dniftam an
nani. doi⸗
matithi
dit Hine un
wſihsfint
mi ſche nitn
eneinn ,
aſw
1 inin
n hell

mercedẽ deponimꝰ. (uãdo vero voſipᷣi egrotamꝰ ſꝑ aũt egrotam⸗
nee mediũ quidẽ accurrè volumꝰ nullas pecunias impendè nichil
penitꝰ ꝓuidẽ ſed quaſi ceitario quodã mimi et hoſte noſtro i acẽte
ſic aĩa laboꝛãte afficim̃ · hec dico nõ quia velim a cultu ſeruoꝝ vos
veuocare · ſj quia valde deſiderẽ tantã curã tantãq; diligenciã ſaltẽ
habere de anĩa noſtra. St quo pacto inquies id faciemꝰ· mõſtra
ip̃am erogantẽ paulo acceſſe matheũ iohãni aſſideas ab ip̃is dili⸗
genter audias quid eũ opoꝛtet facè qui laboꝛat dicẽt tibi libent᷑ nee
te remediũ celabũt. Non enĩ moꝛtui ſunt · ſed vinũt et predicãt.
Sed non ſentit inquies quãuis febꝛicitat anĩia mea. Extitat igitẽ
ipᷣa racõ ſeipßam ꝗꝓphetas reuocet. NHon eyxigũt pecuniã iſti me:
dici nee quitqᷓ; mercedis aut ꝓ arte ſua aut ꝓ ſparãdis medicinis
flagitãt · nec vlle erũt tibi impẽſe niſi elemoſmã facè inbebar.
MNam alioqͥn dicioꝛẽ te faciũt.Cur enĩ modeſtioꝛẽ reddant· cum a
multis te mutilib impẽdijs liberẽt cũ abſtinè a vino cũ nõ uti de:
licijs perſuadeãt tunce certe deterioꝛẽ te faciũt· vides miabilẽ medi⸗
coꝛũ artẽ · et ſani tatẽ et pecuĩas ſił pᷣbuerũt aſſideas ergo eis · diſce
ab eis egritudiĩs te naturã pconctat? ut verbi cauſa pecuniaꝝ fer
uoꝛe accederis nec minꝰ cupis:quã frigidã aquã febꝛicitãtes· au⸗
dias quid remedij afferũt. Nam ſicut medieꝰ ſi voluptate vteris
illud atʒ illud tibi euẽtuꝝ pᷣnunciat · ſie paulꝰ quoq;. Qui ditari
uolũt incidũt in tempta ccẽeʒ a cõcupiſcẽcias ſtultas et noxias que
in ꝓfundũ interitꝰ et pdicõis hoĩes pᷣcipitãt. Sed impaciẽcie vieõ
laboꝛas. Nudi rurſus eũ adhuc parũ et qui vẽturꝰ veniet et non
tardabit dñs pꝛope eſt. nichil ſolliciti ſitis et rurſũ tranſit mũdi
huius figura· Mam eni ſolũmodo illi alia quedã ad ſedandũ ſiti
pter aquã frigidã excogitãt · ſic et iſte a caducis ad eternã cõcupiſ
cenciã traducit· dicari deſideras inquit nõ ꝓhibeo bonoꝝ operũ ac⸗
quiſicseʒ. Ingẽtes vis theſauros condẽ · in celis eos repone et quẽ⸗
admodu medic? oſſib neruis dentib; obeſſe frigidũ aſſeuerat ſie
et iſte bꝛeuiꝰ quidẽ quoniã bꝛeuitatis mrr eſt clariꝰ autẽ młto atʒ
vehemẽcius oĩm maloꝛũ radicẽ auariciã eſſe affirmat. Qua igit
re inquies uti opoꝛtet · neq; id pᷣtermiſit ſufficiẽcia inquit ꝓ aua⸗
ricia. magnꝰ enĩ queſtꝰ eſt ſufficiẽcia cũ pietate quod ſi ĩpugnas
quia plura deſideras et nondũ potes ſupflua cũcta ꝓicere · eciã ſie
egrotãti quid faciendũ ſit dicit. ut qui letant᷑ in paſſiõibꝛ ſiẽ non
letãtes ſint et qui habẽt tamq; nõ retinentes qui vtunt᷑ hote mundo
tamq́; nõ vtẽtes. Perſpicis qualia ſunt que inbet. Mis ut alium
eciã medicũ 2uocemꝰ. michi ita videt᷑. Non enĩ iſti ſicut mediti

coꝛpoꝛis inter ſe ambicõis cauſa ita certãt ut plerũq; diem ſuum

egrotus ꝗpter cõtencõeʒ eoꝝ obeat ſj ad laboꝛanciũ ſani tatẽ ſolũmõ

reſpiciũt· noli ergo multitudinẽ eoꝛũ foꝛmidare vnꝰ in omib; lo⸗
quit᷑ xpᷣus· age igit᷑ audi quã quiter hũt moꝛbũ aliꝰ vmmo mꝗr
oĩm caſtiget nõ poteſtis deo ſimł et mãmone ſeruire · quõ aurẽ hee
erũt · et quõ cõcupiſcẽciã deponemꝰ inquies. udi eum. Mec eni
id ptermiſit. Sed quõ id poterimꝰ facẽ pdocuit. Nolite theſauros
dicẽs in terris theſauriſare vbi tinea et erugo demolit᷑ vbi fures
effodiũt a furant᷑ · pendis quõ tum a loc tũ ab huinꝰ cupiditatis
furoꝛe ab hac abducens auaricia deo affigit vnde nichil poteſt aſ⸗
poꝛtari. Mam ſi diuicias veſtras eo trãſponetis vbi nec tinea nee
erugo demolit᷑ · nec fures effodiũt atq; furan᷑ · et hãc facilime eq́⸗
tudinẽ depelletis et aĩam in magna reꝝ copia cõſtituetis. d lee
quẽadmoð medicꝰ exempla terret quia ille atq; ille inquit aqua
frigida vſꝰ perit· ſie eciã ipe ut mosdacioꝛẽ te faciat diuitẽ. vite ac
ſanitatis cupidũ inducit quẽ auaricia impeditũ nõ fuiſſe optata
eõſecutũ oſtendit. Alius deinde euãgeliſta in flãmis laboꝛantẽ di⸗

uitẽ in mediũ addu xit qui nec ſtillã aque potuit inuemre facilia
vero hec eſſe oſtendit dicẽs reſpicite ad volatilia celi. adeoq; infir⸗

mitati tue codeſcendit ut nec diuitẽ reſpirare dimittat. Namq;
hominib impoſſibilia ſunt inquit ea deo poſſibilia ſunt· ita et ſi

dines es . mederi tamen tibi facile potes non enĩ ditari pꝛohibuit ·

ſed diuicijs ſeruire et huic cupiditati affigi vetuit. Quomõ igit᷑
poſſibile eſt diuitem ſaluari ſi que habet comunia ſibi cum indi⸗
gentib, ſint. qualem iob illum fuiſſe non ignoꝛamus. Si cupi⸗

ditatẽ ſuper flui ab animo euellet ſi vltra neceſſariũ vſum mime

pveeda t· preterea publicanũ eciam egrotantẽ tibi pꝛo ponit · qui
ſi magno eſtu auaricie febꝛicitaret.quid enĩ publicano rapaciꝰ.
veloti ter tñ liberatꝰ quoniã pᷣcptis medio paruit exim iũ habendi
eõtemptũ cplexus eſt quid plura·omẽs diſcipuli xpᷣi hpys egritu⸗
dinibs quib et nos laboꝛãtes facilime curati fuerũt· quoꝝ ſingłos
ne deſperem? nobis gponit. Huc igit᷑ ipᷣm publicanũ cõſidera quõ
q̃druplũ raptaꝝ ab eo reꝝ et mediã oĩm reꝝ ſuaꝝ ptem daturũ ſe
pollicet᷑ ut iheſũ recipiat. Sed audes tu atʒ inflãmaris cupiditate
pecuniaꝝ. Habes igit᷑ que oĩm ſũt quaſi tua · plura tibi det q; poſ⸗
tules · diuitũ oĩm oꝛbis domos tibi aperit. Qui enĩ patrẽ aut ma
trem aut agros aut domũ dimiſit cẽtuplũ accipiet. Ita nõ płib⸗
ſolũ pocieris. veꝝ eciã difficilẽ hanc ſitim reſtigues omĩa facilius
ferens nõ modo plura nõ deſiderãs ſed ipᷣa eciã plerũq; neceſſaria

(mpnd
omedeba
boꝛ noͤfr
eiumlucr
ſpintules
cupiditat
ſpleualiut
Goſegnan
Stegref
füt diſc
ipleaun
dico vol

B. — —

Ute miabin
Arrutdͤ⸗
Tadmwri
pmüͤſt ine
ſup lapidẽ
ſmanea
Abie ad fun
zunro nipli
qina ny end
nyſe, Jedut⸗
Dienobis
Uentus tun
Purw ſaalͦ⸗
wyati enunt.
niubilia ſchi
tinabent.
eilceteuerho

mMü d ikerof

mitune tatn

ninſumn
muiſlins
6 n onile,
vehmmng
1 guzanni
tun.TPemi
ir teſnms
le vbifunes
aptiutis
lrt,,
AnudmAne
ieminetg
dwms. M
ileinguir ini
1t dnti Nien
nsfuiſeopenn
s aluntid,
menn kaalis
weg infi⸗

N. Nng

am ine
zum poirun
. Quonii
ſian in
nus, Hlapi/
zü wun nine
mppr. i
inmthu
teumübendt
Arn
ir n ſr⸗
Aniͦ 6Rride
En uil
nunsayn
nthini
girim .
it. J
. ni Ms

* .
Mrymin

ı

eõtempnẽs. Nam et paulus cũ eſuriret tũe magis letabat᷑· qᷓ; qñ
cõmedebat.· ſic et athleta coꝛonas ex certamiĩb meritas certãdi la⸗
boꝛẽ nõ fugit᷑ ut in ocio vinat.et mercatoꝛ qui trãſmarinaꝝ mer⸗
eium luera guſtauit deſidioſe viuè nõ patit᷑. Et nos igit᷑ ſi fruetꝰ
ſpiritales guſtabimꝰ. pᷣſencia certe vmũſa vilipendemꝰ. futuroꝝ
cupiditate q̃ſ optima quidẽ ebꝛietate capti · bibamꝰ igit᷑ de fonte
ſpituali ut et pñeiũ tumbłtu atq; tbacõe liberem̃ et fut᷑aʒ beitudĩeʒ
cõſequam̃ · gr̃a et miſicꝛdia dñi nr̃i iheſu xpi amen
Et eg reſſus iheſus de templo ambulabat et acceſſe⸗
rũt diſcipuli eius oſtendere ſibi edifficacões templi
ipſe aũt reſpõdẽs dixit eis videtis hec omĩa. Xmẽ
dico vobis nõ relinquetur hic lapis ſuper lapidẽ
Noniã iam ſupius dixit deſolatã dimittè domũ eoꝛũ
milleq; alia mala pᷣnunciauit que audientes diſcipuli
magficenciã templi oſrendebãt quaſi ambigẽtes tantã
rẽ taniqᷓ; inauditã tũ excellẽcia materie tũ artis varie⸗
tate miabili poſſe deſtrui idcire nõ deſolacseʒ futurã ſolũ ſßͤ oĩm
deſ truccõeʒz aptiſſime pᷣdicit. Monne videtis igit᷑ inquit hee omĩa
admirãtes ſtupeſcitis · nõ manebit lapis ſup lapidẽ·quõ igitur
pmãſit inquies. Quid nã hoe eſt. Nee enĩ ipᷣe nullũ oĩno lapidẽ

ſup lapidẽ rem anſuꝝ dicebat· ven aut oĩmodã ut ita dixerim de⸗

ſtruccõeʒ ac deſolacõeʒ ſigficat.aut in eo loo quẽ ſibi diſcipłi oſtẽ⸗
debãt ad fundamẽta vſq; vniuùſa dirupta fuerũt. Sunt enĩ dque
partes tẽpli ſolo penitꝰ exequate. Pꝛetèa illud maxĩe dicendũ ẽ.
qm a reꝝ euẽtu valde qᷣq; atẽcioſos credẽ optẽt om̃i ex pte cũcta pe
rijſſe. Sedẽte aũt ipo ĩ mõte olinaꝝ acceſſerũt diſepkłi ſeto dicẽtes
Dic nobis quan do hec erunt et quod eſt ſignũ ad⸗

uentus tui et conſumacõis ſeculi
Apciro ſeoꝛſũ acceſſerũt quia de magnis oculeõꝛibuſq; rebo inter⸗
wvgati erant· quia enĩ futurã illã gloꝛiã videre cupiebãt quã in⸗
nuabilia ſibi allaturã bona credebãt. Peo diẽ aduent? diſcẽè feſ⸗
tinabant· duo igit᷑ interrogãt · vnũ quãdo hec erunt templi hunus

ſeilicet euerſio. Alterũ quod aduentꝰ tui ſignum eſt. Lucas vero
vnũ de ileroſolmis videlicet interrogaſſe ipos exponit · putabãt

enĩ tunc ſtatim aduentũ ſuũ futurũ. Marcus autẽ non omẽs de
iheroſolimoꝝ euerſione · ſed petrũ et iohannẽ qm maioꝛẽ apud eũ
habebãt fiduciã interrogaſſe ait. Quid igiẽ ipe

„

Videte ne quis vos ſeducat · multi enim veniene
in nomine meo dicentes ego ſun criſtus. et mul⸗
tos ſeducent. Xudituri autẽ eſtis pꝛelia et opini⸗

ones plurimoꝛ videte ne terreamĩ
Mam quoniã de iheroſolime ſupplicijs audientes q̃ſi omẽs piculi
inexpertes futuri de ſecũdis ſolũmodo cogitabãt q̃ ſe cito ↄſecut᷑os
arbitrabant᷑. Jdceire rurſus difficilioꝛa eis pdieit ſuſpenſos faciẽs
et duplicit᷑ ad vigilandũ eyxhoꝛtãs ne adulacõe ſeducenciũ circũue⸗
niant᷑ neue piculoꝝ vi oppmant᷑. Duplex eniĩ bellũ futurũ affe⸗
rit· alteꝝ a ſeduetoꝛib:alterũ ab hoſtib: ſed illud multo quiꝰ atq;
piculoſius ꝙ; ĩ cõfuſione atq; turbacõe rerũ homĩbo timoꝛe piritis
incumbet. Magna enĩ tune ꝓfecto tempeſtas indeã ẽbabat· No⸗
mana vi ſupante · multis vrbib expugnatis et armis vniuerſa
regiõe referta qua de cauſa młta facilime credebant᷑. Nam bella
nũc nõ ea que in alijs partib oꝛbis geſta fuerũt nulla enĩ illoꝛũ
cura erat ſͦ ea que aduſus iheruſalẽ wmani ſuſceperũt pᷣnũciat·
pterea nichil noui diceret ſi oꝛbi euẽtura enarraret. fuerũt enim
eciã an tea et bella et tumult? ſed adùſus indeos ꝓeul vẽtura bella

pdicit. Jam enĩ rmanoꝝ potencia ſollicitos eos faciebat ac qniã

tᷣbatura ipᷣos erat. Hec omĩa pᷣdicunt᷑ ut oſtendat deinde ſe quoq;
ipm in indeos inſurrectuꝝ nõ pugnas ſolũ veꝝ eciã illata diuĩtꝰ
vulnera peſtem ãnone inopiã ac deniq; terremot⸗ pᷣdie que nõ vt
alias quadã naturali reꝝ cnexione. ſed ſupioꝛe ma futura cõfir⸗

mat· ꝗpterea nec ſimplitit᷑ nec repente · ſed cũ ſignis hee aſſerit vẽ⸗

tura cauſã quoq; harũ cladiũ poſuit ne ꝗpter credẽtes hoe eueniſſe
iudei ↄtendãt. In ſupioꝛibo enĩ dicebat poſtea q́; effuſi effũdendiq;
a manibo eoꝝ ſaguĩs mencõeʒ fecit. Amẽ dio vobis quia veniẽt
hec omĩa in generacõeʒ hancdeinde ne tanta maloꝝ vi pᷣdicacõnẽ
impediri crederẽt ſubiũxit · videte ne terreamĩ optent enĩ hee omĩa
fieri · fient inquit omĩa que pᷣdixi · et temptacõm im petus nõ di⸗
rumpet rem meam. Ita turbacõ atq; tumultꝰ omĩs oꝛacula mea
turbare nõ poterit. Quia vero indeis dixit nõ videbitis me donec
dicatis benedictus qui venit in nomine domĩ. vnde diſeipuli pu⸗
tabant vna cũ iheroſolimoꝝ euerſione ↄſumpcionẽ omm futurã.
Hanc eoꝛum oppimonem emendans adiecit

Sed non dum eſt finis SW
Que autẽ ſit eſtimabãt ab ipᷣa illoꝝ interrogacde manifeſtũ eſt.

41

Quidene
et guod t
inaerrogee
diceda erat
ilio ſed
laivs tos f
nient in noi
mitun ſuſ
llatsi
pſeudo ſd
afflicches a
edenda et
imyet apel
mumis ut.
gis aduͤſusg
igit kr aut⸗
Tunctrade

Opowone ria

t dfwne⸗
Sritiseri
ſcädahiſab
pſeuwen
taͤnid abi
ton⸗Auia
aius id ma!

ulti eni falt
turu vnuͦ abh

Audi nüepn

intus imars.
fliiapoſtol
Kert dindeg
tlde vUitdeſe
inio wichuſe⸗
ſtollermnai
ſpoba qui⸗
Nula kveoig
myl⸗ ituli

mimin
ugon⸗

ioni iei
tad ſetos
helsficit
Ahmmd e⸗
mwin
nmkyrn
riſaber e
vmis vrunmt
nt TPn
uullu mni ilei
rit nüut⸗
urrürenn
Mwrdl
ſunitut nqni
undlenn
ni illien ui⸗
pin ge in
1unmi dfr,
miſmtyi⸗
utande
zkündig
nsin mit
lun fain
en im mi
nimrunin
miscnml
bins mmn
nrnſgu,
niommſm

nmii 4t

Quid enĩ queſierũt· quãdo hec erũt · hoe quãdo iheruſalẽ euertet᷑.
et quod eſt ſignũ tui aduentꝰ et cõſumacõis ſeculi · ißi autẽ nõ ad
interrogacẽeʒ hanc ſtatim veſpõdit. Sed illa pꝛius poſuit que pus
dicẽda erãt. NMam nee de iheroſolimis. neq; de ſecundo ſuo aduẽtu
illico ſed de hys malis que iam ĩ ianuis erãt verba fecit · ideo ſo⸗
licitos eos facit dicẽs. Cauete ne quis vos ſeducat. multi enĩ ve⸗
nient in noĩe meo dicẽtes ego ſũ xp̃us. Sie poſtea q; ad iſtaꝝ veꝝ
auditum ſuſcitauit. Cauete namq; inquit ne decipiamĩ poſtea q;
ſolicitros curioſoſq; reddidit et ad vigilandũ paracioꝛes ſeductoꝛũ
et pſeudo xp̃oꝝ facta mencione · tũc demum iheroſolimoꝝ exponit
affliceões a pᷣteritis ſemꝑ futura. Ita ↄfirmãs· vt vel rudioꝛes ad
credenda hec facile induti queãt · bella vero et belloꝝ auditũ pmos
impetꝰ appellat et ne poſt illa bella ↄſumpeõeʒ oĩm fut᷑am putarẽt
pᷣmuniẽs ut diximꝰ intulit. Sed nõ dum eſt finis. Surget enĩ ait
gẽs aduſus gentẽ et regnũ aduᷣſus regnũ affliccõm oꝛigin? intel⸗
ligit · hee aũt oĩa doloꝝ pnecipiũ ſunt eoꝝ videliʒ que illis aceidẽt
Tunc tradẽt vos in tribulacões et interficiẽt vos
Opoꝛtune pericula diſcipuloꝝ inſeruit ut a ↄñib eos ↄſ olaret᷑ nee
tñ id ſibi ſuffeeit ſed adiecit ꝓpter nomen meum

Eritis enĩ ait odio omĩbus ꝓpter nomen meůũ · tũe
ſcãdaliſab ũtur multi et muicẽ ſe tradent et multi
pſeudo criſti et pꝛophete ſurgẽt et ſeucent multos
et niã abüdabit iniqtas refrigeſcet caritas mul⸗
toꝛꝝ · Qui autẽ ꝓꝑſeuerauerit in finẽ hic ſaluꝰ erit
Maius id malũ eſt. Siqundẽ inteſtina quoq; bella ſibi imminẽt ·
Mulrti enĩ falſi fratres facti eos turbabãt · vides bellů triplex fu⸗
turũ vnũ ab hoſtib. alterũ a ſeductoꝛib· terciũ a falſis fratrib.

Vudi nüůc paulũ de hys pl angentẽ atq; dicentem · defoꝛis pugne ·

intus timoꝛes. et picula in falſis fratribꝛ. Et rurſus· tales enim
falſi appoſtoli ſũt doloſi operarij ĩ appoſtolos xpᷣi ſe trãſfoꝛmũtes.
Afert deinde q multo ceteris quius erat· nec ab ipſa quidẽ cari⸗
cate vllũ eos ſolamẽ habit᷑os· deinde oſtendens generoſo excelſoq;
anĩo nichil hec officere poſſe · nolite timere aut turbari ait. Nam
ſi tolleranciã ut decet habebitis nõ ſupabũt vos hec mala qs inde

cõpꝛobat᷑ · quia oĩno pdicacõ vbiq; rerrarũ amplificanda eſt adeo

picula hec oĩa tumuloſe ſupabitis · ſic ne quõ vieturi eſſent ambi⸗
gerẽt pl? ĩtulit qͥa nõ viuetis ſolũ veꝝ eciũ vbiq; traꝝ pᷣdicabitis

In vniuerſo enim oꝛbe pꝛedicabitur inquit euan⸗
gelium hoc in teſtimonium omnibus gentibus
et tunc veniet con ſumacio
Conſumacões iheroſolimoꝝ. enĩ ſicut pᷣdixit vel ante indeoꝛũ
vrbis euerſionẽ per mundũ euãgeliũ effuſum erat. paulũ audi.
In omẽʒ terrã exiuit ſonus eoꝝ· q rurſus euãgelij pdicacõ ĩ omi
erea tura que ſub celo eſt. SEt videas eũ in iheroſolimis ad hiſpa⸗
niam vſq; currentẽ · ꝙ ſi vnꝰ intãta parte oꝛbis pᷣdicauit. Cogita
qund a reliquis factũ fuerit. Sed et alibi paulꝰ de euãgelio ſepſit·

q; fruetũ ferat et creſcat in omĩ cratura que ſub celo ẽ. Quid aũt

eſt in teſtimoniũ omnib⸗ · vbiq; in quit pᷣdicabit᷑. Sed non omẽs
vbiq; eredent. In teſtunomiũ autẽ nõ credentib vbiq; pdicabit.
Hoe eſt in redargucõeʒ rephenſionẽ et teſtimoniũ. Nam qui ere⸗
diderũt aduͤſus incredulos teſtabunt᷑ et odempnabũt eos. Jdcirco
poſtea q; euangeliũ in vniüſo eſt oꝛbe pᷣdicatũ fuerit iheroſolima
eutet᷑ vr nec vmbꝛa excuſacõnis ingratis relinqueret᷑. Nam qui
potenciã eius ĩ breuiſſimo tem poꝛis ſpa cio per totũ oꝛbẽ quaſi ful⸗
gur rutilaſſe viderũt· quã veniã habebũt· in duricie pmanentes.
q; autẽ vbiq; pᷣdica tũ fuit. paulus ut diximꝰ oſtendit dicẽs euã⸗
gelijq; pᷣdica tũ eſt in omĩ creatura que ẽ ſub celo. Que res maxi⸗
mũ argumẽtũ omĩpotẽcie xp̃i eſt· viginti enĩ anmis aut ad ſũmũ
triginta ad omẽs hoꝛas oꝛbis euãgeliũ trãſcurrit · poſt hec igiẽ̃ vt
iheroſolim̃ finis aderit. hoc enĩ ipᷣm ſignificaſſe ex ꝗphecia patet
quã adiecit ad ↄfirm andã euerſionẽ indeoꝝ dicens
Cum autem videbitis abbominacionẽ deſolacõnis
que dicta eſt per danielem pꝛophetam ſtantem in

loco ſancto qui leg it intelligat
Ad danielem eos remiſit · abbominacõeʒ autẽ ſtatũ appellat eius
qui vrbẽ expugnabit qua deſolata vrbe atʒ ſubuerſo templo int⸗
ſtatuit quo circa et deſolacõis ipam appellauit·. veꝝ ut diſcerẽt hee
futura nõnullis eoꝝ adhuc vinẽtibs. Ideiroo dicebat. Cum vide⸗
ritis abhomĩacõeʒ deſolacõis vnde maxime et xp̃i virtꝰ et appkoꝛ
foꝛtitudo miacula vrdeliʒ qui tempoꝛib illis pdicabãt quãdo max
une indei omẽs pellebant᷑. quãdo quaſi ſedicioſi ac umpꝛobi obſer⸗
uabant᷑ · quãdo vndiq; illos exterminãdos eſſe· ceſar iam iuſſerat
neq; iam fiebat quã ſi quis cũ maria vndiq; inſurgãt· cũ tenebs
aer obduetus ſit/ cum crebꝛo atj alia ſuper aliã naufragio naues

ſhmen
pfun
iacian
nauig
mu xin
nauich

midat

getby
guaſih
cipicna
in tiu
dieban
vmuſ⸗
oroͤne⸗
guebut
mim i⸗
tibus mi
Kudwa
nowi3
atqh
e
einb⸗
et 40 ,
diant.
ſiedign
multosf
ecif uedi
gbuſg
vidtar ef
boletton
ſicri ic
nlee ibe
Wlderet
excamar⸗
eius
haberent
luieta vo
Mcs llig
ncelk,

gulmuan⸗
genches

lmninnei
Muliadi.
Piacioi
niedhiſp;
ut Cggin
igtinſihir⸗

i den

mnant⸗
big iahi,
Junguan
bütchs. n
ntikwoolm
rt. Mnqu
biuuſ ful,
ammmms⸗
mudedi⸗
CQuensmin;
ms ur dni
„ekrigen
rpbent uct
olucins

ſemdmi

an wlndn⸗
miomhn
uediſain
tht,Cunn

virt' rh
grür gipt
enrdich,
ſrun n
Nnid

ugynwe

. N 8 Amm
H .
S

ſbᷣmergant᷑ · cũ inter ſe naute ſupſũt omẽs diſſideãt. Cum fere de
ꝓfundo emergãt vnaq; cũ fluetib: nauigãtes arripiãt.cũ fulmĩa
iaciantur pirate in ſidient᷑. nulla fides inter nautas ſit. ignariq;
nauigãdi gubernacula teneãt et nauali bello coontendãt· cũ dlaſſis
maxima ſimul et inſtruetiſſuna ex aduſo aggrediat᷑ vnã hñtib
nauiculã et eã ita ut diximꝰ miſere apparatã ĩ aduſam et maxi⸗
mã claſſem inſurgè inberet ac ei victoꝛiã pollicitareẽ. Nam et a
gẽtibs quaſi indei odio habeban᷑ et a indeis acriter inpugnabank
qua ſi legẽ ſuã ſoluentes.ita nullibi quieſc poterãt᷑ cũ vbich pꝛe⸗
eipicia eſſent acuti ſeœpuli ſtarẽt. cautes ac ſaxa ſubeſſent latẽeia.
in eiuitatiba · ĩ regionib. ĩ domib omẽs vna et ſinguli eos agre⸗
diebant᷑. Imꝑatoꝛes. pnᷣcipes. qui pᷣuati et qui cũ poteſtate erant
vniüſe gentes ac omẽs populi. Sic tanta turbacõ erat ut nullus
oꝛõne aſſequi poſſet· valde nãq; wmanoꝝ pncipatus indeos perſe⸗
quebat᷑ qm mille aduſus eos excogitabãt inſideas nec tñ hine uel
mĩmã iaeturã pᷣdicacõ habuit ſj capta vrbe atq; mata habitã⸗
tibus miſerrime afflietis qui inde fuerunt appoſtoli nouas leges
et noua precepta vinẽdi wmanis vel muitis imponebãt. O rem
nouã atq; inauditã in natura indeoꝝ milia wmani tũc vicerũt
atq; æperũt.et a duodecim viris nudis atq; inermibo ſupati fũt.
Que oꝛacõ expon poterit tanti miaculi magtudinẽ · duo enĩ hee
docẽtib ineſſe opoꝛtet. ut auẽ̃te polleãt et ab audientib diligant᷑.
et ad hec terciũ ut ea dicant᷑ que audienti placeãt et in tpe quietis
pᷣdicent᷑. Que omĩa tũc oĩno cõtraria erãt. Nec enĩ ꝑ auctoꝛita tẽ
fide digni putabant᷑· qui auẽte credebant᷑ ſeducẽtes decipienteſq;
multos faciebãt ne appoſtoli diligent᷑ · neq; diligèntẽ᷑ ſolum · verũ
eciã ut dilectis cõuerſari nõ poſſent ita vndiq; a gente a patria a
legibuſq; ſuis depellebant᷑ ac rurſus magna ĩ ißis appłoꝝ peeptis
videbat eſſe duricies. E regione vero magna in pꝛioꝛe vita vnde
hoĩes abducebãt voluptas.pᷣterea tam ipᷣi q́; ſequentes eos multis
ſbhiecti piclłiſq; moꝛtis gnib: crudelit᷑ trucidabant᷑.et ad hec oĩa tu⸗
młtꝰ tᷣbacões belloꝝ adeo difficilẽ rẽ faciebãt ut a ſi nichil a liud
reſiſteret omĩa tñ hinc diſſolui facile poſſent. Quare opoꝛtunũ ẽ
exclamare. Quis loquet᷑ potẽcias dñi auditas faciet omẽs laudes
eius. Nam ſi egipcij mopſi facienti ſigna et lutũ ſolũmõ ae lats
haberent nõ auſcultarũt. Quis ꝑſuaſit appoſtoloꝛũ diſcipulis pꝛo
quieta voluptuoſaq; vita picula effuſionẽ ſagumis cttidianũq;
moꝛtẽ eligẽ pᷣſertim cũ alienigene capitaleſq; hoſtes qui pᷣdi cabũt
erederent᷑. Quod vt videas qntũ ſit qᷓntũq; vires excedat humãos

—
.
4

R „

finge ns ingentes non in ciuitates ac populos. Sed in domü vnd
quẽpiã qui odio habeat᷑ introire ut cohabitantes ibi dunidat atq;
dirimat · abducatq; patrẽ a liben· liberos a matre ab amatiſſima
vyeoꝛe maritũ · et videbis anteq́; apire os mutire poſſit diſceptum
atq; dilaniatũ · quod ſi eci de cõtemptis homĩb eſſe videat᷑ · one⸗

wſa impans philoʒophari delicijs deditos iubeat. et vnꝰ ad mul⸗
tos certare audeat. Nonne anteq́; ad ianuã accedat lapidib obꝛu
tus iacebit. Id igit᷑ ꝙ in vna domo facẽè poſſibile eſt· in vniuſo
terrarũ oꝛbe xp̃us ꝑ pᷣcipicia ignes pᷣrupta ſcopulos· p bella terra
mariq; fremẽcia diſcipulis miſſis pfecit. Que omiĩa ſi cerciꝰ pdiſ⸗
cere velis. Xn nõne dico inopiã tremotꝰ ceteraſq; tragitas erũp⸗
nas ioſephũ hiſtoꝛioqphũ diligenciꝰ legas· ꝗptèa eciã ippe dicebar
ne terrea mĩ · fieri enĩ optet hec omĩaet qui ad finẽ vſq; pſeuera⸗
uerit hie ſaluus erit et p̃dicabit᷑ oĩno in toto mũdo id euangeliũ
exoꝛſus deinde harũ rerũ hec eſſe ait.deiectos enĩ et territos pauoꝛe
gpter illa que dixit eõuertit eciã ſi multo plura futura eſſent in⸗
comoda aſſerẽs neceſſe eſſe vbiq; terraꝝ euãgeliũ hoc pdicari a tũe
veniet finis · vides quomõ ſe ves tũc habebat. quomõ varia gra
uiſſima bella gerebant᷑ in inie pᷣſertim quãdo mayxima vᷣůnquulli⸗
tate indiget quitqͥd ineipit᷑. Quomõ igit᷑ res ſe habebant· nichil
enĩ refert eadẽ rurſus repetẽ pꝛimũ igit᷑ bellũ erat q; ſeductoꝛes ĩ⸗
ferebãt. veniet enĩ inquit pſeudo xpᷣi a falſi ꝗphe · alten wmãonꝝ.
AXudituri enĩ eſtis inquit bella. Cerciĩum quod inopiã rerũ oĩm
attulit. Quartũ ꝙ; peſtes terremotꝰ. Quintũ quia tradẽt nos ĩ
tribula cões. Sextũ quia omẽs vos odio habebunt. Septimũ quia
alteri alteros tradent et odio perſequent᷑. inteſtina vero bella hys
verbis ſigficant᷑ demũ pſeudo xp̃i a falſi fratres · et q; oĩm ma⸗
loꝝ ſempꝑ cauſa fuit caritatis extinctio · vides mille bellan genera
oĩaq; noua inaudita. Sed tñ cũeta hec aliaq; ↄplura qͥa pdicatũ
iri euãgeliũ in vniũuſo ippe noluit oꝛbe vicit ſupauitq; pdica cõ
Eyhoꝛtacio ſeptuageſimaquinta ꝙ natiuitatum
momenta que a genethliacis dicuntur nulla ſint

et de differen cia pecca toꝛum ==
Vbi vbi ſunt igit᷑ qui a natiuitatis momẽto facta nobis incu⸗
ciũt a eccdleſie dogma tib hee audent pꝑmiſcere. Quis cõmemoꝛauit
aliũ xpᷣm aliã q; rem ſimilẽ fuiſſe · pᷣſertim cũ centũ annoꝝ milia
iam exacta eſſe mẽciant᷑. Illud vero nec fingere quidẽ audẽt. Sed
quã nã celi aut tempoꝝ cculacseʒ dicetis · vbi ſodome aut gomore

—.—

fulm
ducc⸗
utdi
dioen⸗
dputv⸗
in not
vita n.
dgmit
Quid
que de⸗
iſtan
rea til
tate ſa
noꝛus⸗
nouict
faale ra⸗
veritati
nd fall
Atkacll
eſt pii⸗
ruitur⸗
pſandit
igit cune
nagiſtri
ut muln /
e werigi
mdicit⸗
nlta pins
ſbetaudite.
Nliralins
arneſt Qui
Nbus venne
Tletaripunn
graagie
ſecundi op
jaro nech de
nles crudet
ſegui ſoter⸗
uc fraler

Nmwi
midat g
matiſtina
rdilchrun
rit gone⸗
vomnl,
idibyoben
in vnidlo
WüuN
ns ⸗
ns trin⸗
iihediahe
nſig ſeuenn
mangti
nws pauar
1 cent in/
diematiͦ
mNE
emn. nictl
ſſeumn
n⸗ nniq.
ni mi n
Kidit M
A
ny inn
lgut
mäfn
Sdise
ltuutaonn

nulahn

fulmĩa aut diluuiũ alind inueiĩetis. quſ q; ludetis eircuioses has

duecões reꝝ et natiuitatẽ aſſerẽtes. Quomõ igit᷑ inquies multa
ut dicunt᷑ eueniũt.quia cũ tu dei auxilio reipᷣm puaueris atq; tra

dideris. omẽs res tuas vᷣnſpõit· vt vult facleq; huc atq; illuc vᷣtit

dyabolꝰ. Quod non ita in ſanetis viris fieri pt vmmo vero neq;
in no bis peccatoꝛibs dũ tñ cõſtant᷑ anĩo ea deſpiciamꝰ. Nam et ſi
vita noſtra impꝛoba ſit verũtamẽ quia per dininã graʒ vitatis
dogmata magna oſtãcia retĩemꝰ facile demonũ ĩſidias ſupamꝰ.
Quid autẽ alind eſt iſta natiuitas pᷣterq; in inſticia et confuſio
que temẽè ac abſq; rõne omĩa fieri pſuadeat. Sed ſi nulla ẽ inquit
iſta natiuitas vnde alius dines alius paup eſt. neſ cio ſic enĩ inte⸗
rea tibi reſpondebo ut re doceã ne vmiſa velis temerarià curioſi⸗
tate ſcrutari · neue credè temè omiĩa ferri · nõ enĩ quia tu cauſã ig⸗
noꝛas· quecũq; in mentẽ venerint fingẽda ſũt. pᷣſtat enĩ ꝓba ig⸗
noꝛacde detineri quã falſa oppinione mancipari. Nam qu neſcit
facile race ducit᷑ · qui vero ſcire credit cũ neſciat. nõ poteſt facile
veritatẽ ſuſcipè ſed maioꝛe ſudoꝛe opus eſt ut antequã vera incul⸗
cent᷑ falſa ex anĩo eius eiciant᷑. Nam et in carta vbi nichil ſeptũ
eſt facilime ſcribit᷑ · litteris vero plena nõ ſimilit᷑ certe.neceſſe enĩ
eſt pꝛioꝛa delere · er medicus qui nichil offert et qui edifficat illico
ruitura peioꝛ eo eſt qui nũquã edifficauit. Et terra faciliꝰ aratro

ꝓſeindit᷑ que nichil habet quã que vepꝛibs refertiſſima .Mequaq;

igit᷑ cuncta ſeire velimus ſed paciam̃ eciã nõnulla ignoꝛare. ut ſi
magiſtrũ inueniremꝰ duplicẽ ei laboꝛẽ nõ pᷣbeamꝰ vmmo vero ne
ut multi ſemp egrotemꝰ.qui falſis oppinionibs occupati emẽdari
ac cꝛrigi nũquã potuerũt· nõ autẽ eq̃lis laboꝛ eſt ſemĩare poſtea
q́; radicitꝰ pꝛioꝛa emulſeris · et in agro nudo ſerè. Illie enĩ euertẽ
młta pꝛins neceſſe eſt·et tũc alia incultare · hie vero ſparatũ rus
pᷣbet auditꝰ. vnde igit᷑ locupletatꝰ eſt ille.iã dicã. Alius deo tri⸗
duẽte· alius pmittẽte diuicias poſſidet · hec enĩ racõ a breuis a ſin:⸗
cera eſt. Quid igit᷑ foꝛnicatoꝛes adulteros molles et eos qui male
rebus vtunt᷑ ipᷣe locupl eres facit᷑ ipᷣe quidẽ diuites nõ facit ſj locu⸗
pletari pmittit · per multũ aũt inteſt facè et pmitt. C uius autẽ
rei gracia ita pmittit· quia nondũ tẽps adeſt indicij ut vnicuiq;
ſecundũ opera ſua tribuat. Quid enĩ illo diuire nequiciꝰ qui la⸗
zaro neq; de micis quidẽ dari ſuſtinebat.qui quoniã cũ eſſet locu⸗
ples crudelitatẽ exereuit miſabilioꝛ ceteris factꝰ nec ſtillam ue
ↄſequi poterat. Nam ſi duo quidẽ impꝛobi fuerint quoꝝ alter di⸗
ues ſit alter pauper pᷣmat᷑ quoniã non equali foꝛtuna hic vtunt᷑.

°*

“ „

aliud
nðs eodẽ ibi. Sed qui melioꝛis ↄdicõnis hie fuerat maioꝛe ſupplicio ge
affliget? · videm? enl iſtũ gquiꝰ nexatũ quia ſecũdis dũ vinẽt reb⸗ dijjt
abuſ? eſt. Quare cũ videris mique ditatũ felicitate vti nõ pua. . alen
ingemiſce atq; lacrima · Nam hec pꝛoſperitas maioꝛes ſibi ſparat
venas. quẽadmodũ enĩ multa peccãtes cottidie ſi ad penitẽciã re⸗ ng
dire ↄrempnũt theſaurũ ire ſibi theſauriſãt. ſic qui nõ mõ vexa⸗ ſeith
eõnes huuꝛꝰ ſeculi effugiũt veꝝ eciã bonis fruunt᷑ ibi cruciabunt᷑. Nlierk
Cuiꝰ vei nõ a futuris ſolũmõ rebs venꝝ eciã a pᷣſenti vita exemplũ ſawr
tibi pᷣſtabo · bẽus enĩ ille dauid qñ cũ barʒabee delictũ illud cõmiſit iß
mper ꝗphetã arguebat᷑. Idcirco vehemenciꝰ accuſabat᷑ · quomã ni⸗ i
miũ honoꝛatꝰ adeo ita ſpurce labebat᷑. Eypꝛobꝛacõeʒ ippius dei au: uch
dias. Nonne inquit in regẽ te vnyi et de manu ſaulis erui te et Naot
que fuerũt dñi tui tibi cõceſſi vniùſam inde ac ifrahelis domũ. cezi
Et ſi hec pauca tibi eſſẽt alia quoq; tibi adieciſſem. Cur flagiciũ dichzl
hoc feciſti cꝛã me. nõ ſunt quippe eadẽ in omĩbs peccatis ſj multa plogun
variaq; ſupplicia. Nam et etate et educacõe et di gtate et ingenio duin
et vſu reꝝ atq; prudẽcia alijſq; cõpluribs variant᷑ · verũ ut clariꝰ wneket
id fiat in ſoꝛnicacõis delicto examinet᷑ · ppende igit᷑ quantã diner⸗ rhiv 8
ſitatẽ punicõis. nõ a me ſed a diuinis ſcripturis ↄperio · foꝛnicatꝰ Nhst
quiſpiã ante legẽ fuit· alio quodã modo illũ puniri paulꝰ oſtẽdit an dinn
dicẽs. Quicũq; ſine lege peccarũt · ſine lege quoq; pibũt. Idem aliꝰ aulda
poſt legẽ deliquit quioꝛa ſuſtinebit. Quicũq; enĩ ĩ lege peccauerũt tkeſun
. inquit ꝑ legẽ iudicabunt᷑ · lapſus ſimilit᷑ antiſtes qm ſapiencia ẽ· bünu
. nõ parua pena ꝗpter dignitatẽ adiciet᷑ · ꝗpterea alie quidẽ foꝛnica⸗ opñſibil
trices necabant᷑ · ſacerdotũ vero filie igne eremabant᷑. Qua ex re Aliam
quã magnꝰ penaꝝ cumulꝰ pontificẽ expectat peccantẽ legis ↄditoꝛ Tung
voluit ſigficare. Nam ſi filhã eius atrotiꝰ puniri inſſit quid erit int
de ißo . paſſa mulier vim eſt. nullã puuicõeʒ meret᷑ · lapſa ẽ ſimi⸗ eet
