nat᷑a nõ ſuſtinet in cidẽtes mille gpter hec egritudinibus tã coꝛpꝰ
q; aĩam ↄficiẽtes. Non enĩ ad neceſſitatẽ ſj ad coꝛrupcõem coꝛpis
aĩe pdicõem reb: vtunt᷑ et idẽ faciũt q;admodũ ſũma coꝛpe oꝛna:
to diligẽcia putet ad ſui ipᷣius vſũ peccuniã cõſumè. Quas obꝛes
ille ſolus ba fruit᷑ voluptate ac reꝝ ſuaꝝ dñs ẽ qͥ dinicijs t᷑te vtit᷑

Alij autẽ omes ſᷣui atq; mancipia ſũt· paſſiones enĩ aĩe et coꝛꝑis

egrotacões adaugẽt. Que igit᷑ trãquillhitas aut voluptas ibi aĩ ẽ
vbi otinua obſeſſio bellũ uigẽs tẽpeſtas vmũſos maris fluctus

exupans viget ˖ peceunia qͥ ppe ſi amentẽ hoĩem inuenerit in ſanum
oĩno fac̃·ſi laſciuiũ ĩ maioꝛẽ impellit luxuriã · pauꝑibus pᷣdicare

audet. Pulluũ eſſe ſapĩe ae pꝛudẽcie luerũ. Maxuna enĩ ignoꝛdcia
nõ iniuria tenet᷑. Nemo qͥ ppe captus luminibs lucis iocunditatẽ

iet
lan
»Raik
fion 4
Ponmt,
ſbiet
ent ee
nichiex⸗
ennd
lüncd
engebri⸗
–ꝓR
iehädn
mncky
mini p
ſticn
iraeind
Nas
irn mig
eoitv
sligim
nſntadn
ntNuan
niqst
un e
chidlts
tiap
nn
n mn
N s
ichste
ieethn
geubi ii
nsſuns
nenlom
S
iſnint

91

an

edgnoſcẽ pt. Salomonẽ dicten audias tanto ſapĩentẽ inſipĩentẽ
pᷣſtare·quãtũ int᷑ lucẽ et tenebꝛas inteſt. Qua igit᷑ rne docè pote
rimus eũ qui degit in tenebꝛis · pecunie nempe cupiditas tenebꝛa ẽ
qua efficit᷑ vt alit᷑ q; ſe habeant res videant᷑. Sʒ q; admodũ ſi quis
in pꝛofundiſſimis tenebꝛis aut vas aureũ aut lapides pcioſos aut
veſtes aureas videat dignitatẽ eaꝝ rerũ diſcernè᷑ nõ p · parit cer⸗
te auarus optimarũ reꝝn puleritudinẽ nullo modo peipit. Depelle
igit᷑ huius paſſiomis caliginẽ tũe nat᷑am rerũ oognoſces q̃ nuſq;
ſic apte vt in pauptate deſeruit᷑ nuſq; ita ꝓbe cognoſcunt᷑ ea que
cũ nõ ſint eſſe putant᷑ c;adnoodũ ĩ phia. Sʒ o ſtultos hoĩes illos qͥ

paupibus maledicũt dicẽtes inopia vmuſã pturbari vitã · et de⸗

decoꝛe claras non numq; domos maculari · quid eſt enĩ hoe dedecus
die queſo· nõ ẽ ſibi ↄſtruetus eboꝛe lectulus nõ argẽtea vaſa . ſ ſa
mia cũcta ſũt et lignea· ac magna iſeud gloꝛia nobilitas domꝰ
eſt · iterũ enĩ ſeculariũ cõtemptus vmuſũ ſepe nuo ſtudiũ totãqʒ
operã ad curã aĩe ↄuertit.Quare cũ ab exterioꝛibus mimiũ pende
boĩerůũ videas. tũc dedecoꝛe illiꝰ Rrubeſceẽ debes. Mullus enĩ habitꝰ
nulla honeſta ſpecies induratũ edib: aſpicit᷑. Nam quando vides
ligna piſtromatis velata lectos exoꝛnatos argento quaſi ĩ thea⸗
tro et ſuꝑbia ſcenarũ pompa quid hac defoꝛmitate defoꝛmis fieri
Pt. Que igit᷑ domus oꝛtheſtre ac tripudioꝝ locis ſimilis eſt· dun⸗
tis ne an paupis. dinitis certe · hec ergo dedecoꝛis plena eſt· eregi⸗
one aũt que domus pauli aut abꝛahe domui ↄferre pᷣt nõne domꝰ
inopis. Hec igit᷑ optima atq; pꝛobatiſſima eſt. Qð melius diſcas
zachei domũ cogitacõe ingrediaris et ↄſidera. cũ audiſſet criſtum
apud eũ manſurũ quõ eam oꝛnauit. Nõ enĩ curricło ad vicinos
oↄtẽdit mẽſas ſedes ſpᷣſellia petẽs eburnea· nec extra xit elocłis lato
nica quedã menſarũ uelamĩa ſed oꝛnatu xpo gratiſſio decoꝛauit.
Quis poꝛro iſte eſt · dimidiũ inquit rerũ mearũ · do paupibus · et
quadꝛuplicata reddo que rapui. Sic vos oꝛo domos vr̃as exoꝛne

ny ut xpᷣm ſuſcipe meream̃ hec pulcherria ſũt poꝛtante velamĩia.

Hee in celis ſolũmodo fiũt ibi texunt᷑. vbiq; iſta ſũt ibi cloꝝ vex
habitat. Si vero alit᷑ oꝛna bis dyabolũ illius ↄuocas choꝝ. Cete⸗
rũ xpᷣs ad matheũ qꝙ;ᷓ publicanũ dinertit. Quid igit ille feeit · vo⸗
luntate pꝛius ſeim oꝛnauit optima · qua ſibi pſuaſit · neglectis
oĩbus xpm eſſe ſequendũ. Sic et oꝛnelius or̃nibus elimoſims
domuũ luã oꝛnauit Vnde faetum eſt ut uſq; in hodiernã diẽ ful⸗
gentiſſimã habitet regiam. vtilitas enĩ et defoꝛmitas domus nõ
a vaſis moꝛdinate ꝓiectis nõ a negleto lectulo:nõ a muris fumo

—

1. dr. C er

decoleratis· ſ(i ab impꝛobitate habĩ taneiũ cernit᷑. Quod inde eriſtꝰ
oftendit qͥa virtute habitantis vel viliſſimas petè caſas nõ dedig
nat᷑. Ad impꝛo boꝝ aũt edes eciam ſi aureis ↄtegant᷑ laquearibus
nüq; tñ ingredit᷑ · illa igit᷑ regia rutilantiſſia eſt ĩ qua dñs oim
habitet. Hec vero q́;uis aureis tectis in gẽtib⸗ q; ealumpnis ↄſtet.
toacis tñ oĩ ſoꝛdicie ↄfluẽtibus riuis ſimilis eſt. cũ dyaboli va⸗
ſa ĩ ea ↄtineant᷑· hec michi nõ de dimitibus hys qͥ ut opoꝛtet impen
dunt ſ de rapacibus auaris dieta ſunt · hie nullũ ſtudiũ.nulla
cura de rebus neceſſarijs eſt ſ̊ oĩs oꝑa ꝓ ventre ac turpitudĩe ↄſu
mit᷑· ibi ad rẽte philoſophandũ oĩa impendunt᷑.Quapꝛopi nuſ⸗:
q; videmus xp̃m ĩ ſplendidas edes diuͤtiſſe. Sʒ regijs obmiſſis et
molles ĩdutis purpuras poꝰ habitis publicanoꝝ caſas piſcatoꝝ
eligebz. Quare tu eciã ipᷣm ĩ domũ tuã uocare volueris elemoſia
owib ſupplica cib vigilijs ipam diligent oꝛnato. Hec xpi regis
dinamẽta ſũt illa vero mammone qͥ hoſtis xpᷣi atq; mimicus eft·
quas obꝛes nemo vilitate domus orubeſcat· ſi hys oꝛnamẽtis eam
decoꝛat nemo magꝗficencia ediũ ſblimis inceda t. Pmmo vero ma
gis erubeſeat et altis oĩno ↄtemptis palacijs humiles eligat caſas
vt in hac vita eriſtũ ſuſcepiat et in futura eternis edibus pfru⸗
atur gracia et miſerieoꝛdia dñi noſtri iheſu xpi Amen
Et ecce vnus eoꝛ qͥ cum criſto erat extendẽs manũ
ſuam euagmamt gladium et cũ peuſfiſſet ſeruum
pon tificis amputauit auriculã eius dexterã. Tůe
dicit ei ihus· conuerte gladiũ in locũ ſuum. om̃es
em qui accepermt gladiũ gladio perib unt ẽ
Viſ nã eſt iſte qui aurieulam ſui amputauit petrũ
certe fuiſſe iohs teſtat᷑ · euius ardentiſſio aĩo iure iſta
res atibuit᷑.ceteꝝ illud querendũ eſt cuiꝰrei gr̃a gla⸗
2 dios ferebãt. Nõ enim hince ſolum verũ cciã ĩ liquido
patʒ gladios eos habuiſſe quia interrogati reſponderunt duos ſe
gladios poꝛtare · ſ q;obꝛem xp̃s iſtud pmiſit·lucas ſane ait quia
dxit ad eos nũquãdo vos abſq; pera calciamẽtisq; miſi re quapiã
cariuſtis, Cũq; illi niła reſpondiſſet · ſ̊ modo intulit · qͥ habet ſac⸗
culũ tollat a peram et qͥ nõ habet vendat veſtimentũ eius et emat
gladiũ. Tunc illi dixerũt duos ſe gladios habè ad qð xp̃s ſatis
eſſe reſpondit. Cur igit᷑ hoc pmiſit. ut facilius credent quia tra⸗
dent᷑. pꝛopterea dixit eis emite gladiũ · nõ vt ꝑcuciãt animat ſi ut

ideſe
ni
an
digin
eſet
Kivi
Ninon
ii nul
ltoſn
nm.
nicn
1glan
gllengſ
mastt
ningan
Won⸗
ntalus
an,
zmmin

ſenum
.ie
oſiͦc⸗
4
nitpri
mriſtt
ilirtn
nenunstt
eitgui
nenni
larſt
e
Nhu

9

5

ꝓdiedem hae re ante occulos Ponẽt. Quare aũt perã eciã addidit⸗

ut eos erudire ſtudè ac vigilare multũ qm qpᷣo vſuri ſtudio ſit.
ã ĩ pꝛincipio quidẽ quaſi rudes ace teneros vᷣtute ſua fouebat/
Huꝑc aũt quaſi e nido pullos educẽs ſuis eeiã pẽnis vti hoꝛtat᷑ · de⸗
inde ne putẽt imbecillitate ſe omiſſos eſſe ac ad ſuã operam cõpul
ſos ad pꝛion memoꝛiã ĩ ducit dicẽs. Nũquando miſi vos ſine ſae
eulo re quapiã caruiſtis · ita vtrimq; ad agnoſcẽdas res eius in⸗
ducit ·˖ tũ quia eos ꝓtexit· tũ quia ſẽſim at pauliſper ad oꝑxam ſuã
eos remiſit. Sʒ vnde nã ibigladij ſuüt inuenti a cena et mẽſa tũe
iam exiuerũt.vbi qpter agnũ gladios eſſe opoꝛtuit · illi vero qm
audiſſent venturos adùſus eum aliquos ee quaſi magiſtrũ defẽ⸗
ſuri ſecũ gladios acceperũt. Que res diſcipłoꝝ aĩs ſolũmõ erat.
Pꝛopterea petrus qͥ gladio vſus cõmmacõe et quidẽ vehemẽti re⸗
prehendiẽ. VVltus enĩ ſeruũ magno ardoꝛe aĩ eſt qʒ nõ ad ſui ſed
ad mꝗʒi fecit defẽſionẽ᷑ · xpᷣs vero nullũ detrimentũ fieri pmiſit ·
ↄfeſiem enĩ illũ curauit et hac magtudine miraculi et leuitarẽ et
potenciã ſuã oſtendit. Tu vero diſapuli q;ᷓ et amoꝛẽ piũ et hulli
tatẽ ↄſideraalterũ enĩ ex diligẽdi feruoꝛe alterũ ex obediẽcia fece⸗
rat. Nã cũ audiſſet mitte gladiũ in vaginã.qd antea nũq; fecit
ſtatim obtẽ pauit. liꝰ aũt euãgeliſta dicit ĩterogaſſe diſcipłos
ſi gladio pcuciendũ erat · et xpᷣm nõ ſolũ ꝓhibuiſſe ven eciã pcuſ⸗

ſũ ſanaſſe:ſj petrũ acrit᷑ et qindẽ minãdo increpat.vt eũ et ceteros

ſił ab huiuſcemodi defẽſione deterreat· omes enĩ qͥ gladiũ accepe⸗
rĩãt gladio moꝛient᷑.a adiecit an putas qm nõ poſſũ wgare pr̃em

meüũ et exhibebit michi plus q́; duodena legiones angeloꝝn ſed ur

unpleant᷑ ſcript᷑e. Hys rõnib feruẽtes aĩos eoꝝ reſtrinxit.maxi:
me cũ oſtendat iam ita pᷣdictũ eſſe ſcript᷑is vnde ſupius q;ᷓ oꝛabat
ut cũ audirẽt voluntatẽ hanc eſſe dei mitioꝛi aĩo ferrẽt ita duo bʒ
ↄſolatus eos eſt·eoꝝ qͥ ſũt inſidiati ſupplicio omes enĩ qͥ acceperũt
gladiũ inqt gladio moꝛient᷑. Et qͥa ſponte ſua lłc ſufferat · poſſũ
enĩ auxiliũ ait a patre habè ſi volo. Cur aũt nõ dixit an putatis

quia nõ poſſũ omes hos perdè quia nondũ decentẽ atq; cõſtantẽ de

ipᷣo fidẽ habẽt credibilius illis hoc erat. pᷣſertim cũ paulo ante di⸗
xerit.triſtis eſt aĩa mea uſq; ad moꝛtẽ · q pater ᷣnſeat a me calix
iſte. Et ad hec ſudoꝛ quidã et laboꝛ animi apparnit et ab ãgelo ↄfir
matus fuit. Quoniã igit᷑ multa humanitati ceõueniẽcia fecerat
ſi ſe illos pdere poſſe dixiſſet · nõ fuiſſet veriſiłe. Ideo an putaus
inquit nõ poſſe me impetrare a pr̃e meo id ipᷣm humilit᷑ ꝓfert
dicẽs Hexhibebit michi duodecim legiones angeloꝛ. Eteni ſi vn⸗

angelus centũ octuaginta qhq; armatoꝝ hoĩni milia fudit. qiud
facerẽt duodecim legiones angeloꝝ. Ita ad inbecilitatẽ atq; timoꝛ?
coꝝ qui metu iã ſemimoꝛtui erãt orõnem accomodauit et auctoꝛi⸗
tate ſcriptᷣarũ muniuit. Quõ igit᷑ implebunt᷑ ſcripture. Sit eos
ab oĩ defenſione deterret. Nam ſi ſeript᷑is quoq; ita videret᷑ quid
vos repugnatis Et hoc quidẽ ad diſcipulos· ad illos aũt ait
Tanquam ad latronem exiſtis cum gladijs et fu
ſeibus conpꝛehen dere me · quotidie ĩ templo ſedebã
docens et non tenuiſtis me
Kecenſe quot modis eos exſuſitet. Supplicios eos ꝓiecit· aurem
bſuo reſtitiit · interitũ eis cẽminatus ẽ gladio morient᷑.qͥ gladiũ
aecipiũt.Qð futurũ pñti miraculo ↄfirmauit ſic vnd iq; n a pꝛe⸗
ſentib et a fut᷑is potenciã ſuã oſtendit ut nulla vi detentus eſſe
videat᷑ · ideo ſbiecit quotidie vobiſcũ erã et ſedebã docẽs et nõ te⸗
nuiſtis me hine oſtendit pmiſſione ſua illos voluiſſe · miratulis
aũt pᷣtermiſſis de docina menecem facit ne iactare videret᷑ · docen
tẽ me nõ tenuiſtis inqͥt · ſuentẽ aggreſſi eſtis.in tẽplo erã nemo
manũ ĩ me iniecit modo nocete ↄcubia eũ gladijs et fuſcib⸗ irrui⸗
ſtis. Quid opus aduſus me ĩ hys armis fuit· hys oĩbs maĩfeſtũ
facit quia niſi vltro ſeipᷣm tdidiſſet. nichil eciã tũc ipi potuiſſẽt ·
ſi enĩ int eos erat et cape volentes nũqᷓ; potuerũt· neq; tune quidẽ
voluit ambig. id q; ſoluit dicẽs. hoc factũ ẽ ut ſeript᷑e impleant᷑.
Vaides quõ ſemp eciã in ipᷣa ꝓdicõis hoꝛa ad em endacõem eoꝝ oĩa
faciebat· ſanãdo pᷣdicãdo terrẽdo gladio enim peribũt. ſponte ſe ad
paſſionẽ venire oſtendẽdo. Quotidie nãq; uobiſcũ erã docẽs et nõ
tenuiſtis me · ↄcoꝛdem ſe patri ſignificãdo ut harũ ſeript᷑e adim
pleant᷑. Cur aũt ĩ templo ipᷣm nõ tenuerũt · nõ fuiſſent auſi ꝓpt᷑
turbas.Quãobꝛẽ eciã exiuit ĩ loo opoꝛtunitate tp̃is illis pᷣtatẽ

ocedẽs et excuſacõem eoꝝ vndiq; ſuccidẽs. Nã qui ſeipᷣm tradiꝭit

ut ſcript᷑as impleret quõ aduſus deũ patrem docebat .
Tunc diſcipuli omes duniſſo ipſo fugã ceperũt
Quãdo vero hec ad turbã locutus eſt · tũc in pedes ſed eius dedere ·
nullã iam vidẽtes eius defenſionẽ qͥ vltro ſe tradẽt ac dicèt ſeom
ſeripł᷑as iſta fieri ſed diſcipuli quidẽ fugiũt. Illi vero iheſum ·
IAd chaip ham du cunt petrus autem ſequebatur et
introiwit videre finem

Jugens huius diſcipli ardoꝛ fuit qui nec ceteris quidẽ fugientiba

territus eſt.ſ̊ fecutus eciã introiuit. NMã et ſi iohes qᷓ id faceret
ßz tñ notus erat pontifici. Cur aũt ipᷣm eo dixerũt vbi om̃es erãt
gregati: omiĩ ocilio põtificũ res gerent᷑. Jdeco ad eũ omnes oue⸗
niũt qui illo anno ſummũ pontificiũ optinebat vbi pnoctarunt
vigilãtes. adeo ut paſcha ea nocte ↄmedè neglexerũt. Mane aũt
fẽo nõ intrarũt ĩ pᷣtoꝛiũ iohᷣs inqͥt ut nõ ↄtamĩarent᷑ ſ ut mãdu
carẽt paſcha vñ liqͥdo patet cupiditate intficiẽdi xpᷣm pᷣuaricatos
fuiſſe ac alia die paſcha ↄmediſſe. NMoõ enĩ xps ſ illi audaciſſimi
enĩ hoĩes a mille ẽnſgrediẽtes legis p̃cepta· qm ita inflãmati erãt
Et ſepe onati cape ipᷣm michil facè potuerũt.Ex inſperato nocti
qʒ; cupiebãt tẽpus paſche ẽᷣnſpoſuerũt · ut ardẽtes cede aĩos eoꝝ ex⸗
plerẽt ꝓprerea ogregant᷑ omes et oſiliũ iam peſtis erat. SEt non
nulla moꝛe indicis querũt ut habitũ indicij atq; figurã inſidijs

ponerẽt nõ enĩ ↄueniebãt teſtimonia ſjo tumultus atq; turbacõis

oĩa plena erant. adeo ut apte fictũ pateret eſſe indiciũ · Venerũt
aũt falſi teſtes dicẽtes iſte di xit. Soluite templũ het ¶ trib dieb⸗

erigã ißm in tribꝛ dixit certo diebꝛ iz nõ ſoluo ſed ſ oluite. Mec de

illo tẽplo ſy de coꝛpe ſuo dicebat. Qund igit pontifex fecit ut ad re⸗
ſpondendũ cõpellet vnde capi ipᷣm arbitrabat᷑. Nõ audis in ͤt qᷣd
iſti teſtant᷑ adùſus te. JBus aũt qͥ nullũ videbat excuſacõi locũ
tacebat· figura enĩ ibi dũtaxat indicij erat· re aũt ipſa latronũ
impetus. pontifex igit̃ pſeuerebat dicẽs. Adiuro te per deũ viuũ
ur nobis dicas ſi tu es xßs filius dei vini. iße vo reſpondit tu di

xiſti · verũ tñ dico vobis ãmodo videbi tis filiũ hoĩs ſedentẽ a dex⸗

tris bᷣtutis dei · et venientẽ in nubibus· tũc pnᷣceps ſac᷑dotũ ſcidit
veſtimẽta ſua dicẽs blaſphemauit. Qõ ait vt atrocius dictũ criſti
videret᷑ et atrocioꝛ accuſacio fiét. Nã qm audiẽtes periti fuerãt
ſicut ĩ ſtephano poſtea fecerũt aures obſtruẽtes ſile d hic a pon
tifice factũ eſt ſ̊ q̃ nã erat iſta blaſphemia. Jam ogregatis ipſis
alind iſtud gpoſuit ˖ dixit dñs dño meo ſede a dextris meis ˖ q la⸗
ciꝰ ab eo exponi audiẽtes michil audè auſi · et tũc tacuerũt a nichꝛ⸗
il poſtea ipi r xerũt. Quõ igit᷑ blaſphemiã nũe iſtud appellabãr
Cuins eciã vei gra xps hoc eis ſſponſũ dedit · vt omem ceoꝝ toller
excuſacõem. Jdẽco ad extremã vſq; diẽ apte ſeißm yßm eſſe dice⸗
bat qͥ a dextris ſedeat pr̃is· quiq; rurſus ad indicandu oꝛbem ven

—

turus ſit. Que res magnã eius ↄcoꝛdiã ad pr̃em ſigficat veſtimẽ⸗

tis ergo oſciſſis· ccteros interrgat dicẽs · qͥd vobis videt᷑ · noluit a

ſeipo ſentenciã ꝓferre ſi quaſi maifeſtiſſ ĩo pco et blaſphemia pa⸗
cente ab illis eã elicè uoluit. Mõ enĩ ignoꝛabat ſi res ĩ cognicõem

8

et exam in acdem veniret exquiſitã.ab oĩ eũ miĩe liberari ac ĩdeos
apud ſeipos ↄdempnari ſtudebat auditoxs pocupabat dieẽs. vos
ipᷣi blaſphemiã audiſtis hec dixit vꝛgẽs quaſi atq; impellẽs aduer
ſus eũ ſentẽciã ꝓferre.Quid igit᷑ illi veus eſt mꝛotis. C¶ õdempna
tũ enĩ iam a ſe ad pylatũ ducꝭ volebat vt facilius ißm c ad dẽp
nandum impellerẽt cuius rei omes aſcij vna voce reſpondẽt reus
eſt moꝛtis · ſic ipᷣi accuſabãt ipᷣi diſceptabãt ipᷣi ſentenciã ferebãt.
animũ officia tũc ipᷣi occuparũt quõ aũt ſublata ĩ mediũ nõ Po
ſuerũt · quia ſepins oꝛa eoꝝ frenauitex hys que tũc facta fuerãt
ↄdẽpnare ipᷣm cupiebant a adeo puenit pontifex oĩbus ſciſſione
veſtis ad ſe attencius ac tractis ſnĩa iam ab ipis ꝓlata tanq; dẽp
natum ad pylatũ ↄduxit ita calide atq; malicioſe cũcta gerebat.
nichil certe tale apud pplatũ dicit.ſj quõ.niſi malefaetoꝛ. hie eet
non vtiq; tibi tradidiſſemus eũ ita publicis ẽmĩbus intimé ipm
ſtridebãt. Cur aũt occulcius nõ inefecerũt. malã de xepo exiſtima⸗
cionẽ ſuſcitãt et volebãt. qͥꝛ igit᷑ multi audiuerũt eũ et admira⸗
bant᷑ vehement ſtudebãt atq; tam derſignis q́; de docena . Jdeco dede
rũt operã ut publice necaret᷑. xpᷣs vero nõ ꝓhibuit · ſ ĩ veritatis

affirmacõem ꝓteruitate illon vſus eſt maĩfeſta enĩ moꝛte ißius

oĩbus facta· ↄtrarius eſt aↄſecutus euẽtus ẽ quẽ illi optabãt. Alle

enĩ ad dedicus ipſius publice necauerũt. Ipᷣe aũt ſũma huitc głia

pfulſit et q;admodũ dicebãt occidamus ipᷣm ne wmam veniãt
cuiitatẽ nobis atq; gentẽ eripiant.quo interfecto illud ma xime
paſſi eodem nunc pacto pbᷣlice crucifixerunt vt magna infamia

notarẽt. SEuenit aũt oĩno contriũ poteſtatẽ autẽ habiuſſe illos ꝑ

ſe ipᷣas interficẽ pilatus declarauit dicens AXecipite eũ vos et ſe⸗
tundũ legẽ vr̃am indicare ip̃m. voluerut aũt vt tamq; iniquus
tamq tprannꝰ tamq; factioſus turpiſſima videret᷑ moꝛte necatꝰ.
Qua dere latrones quoq; ſunul cũ eo crucifixerũt et ad pilatum
di cebant. Mon ſeribe regẽ hũe eſſe indeoꝝ ſed quia dixit regem ſe

eſſe q̃ oĩa ita ꝓ veritate faciũt vt nec vmbrã quidã excuſationis.

impudẽtiſſume indei habeãt vmmo cuſtodia et ſignacula ſ epultu
magnũ ſplendorẽ verita ti addiderũt. eidẽ eciã cõuicia a ↄtumelia
fecrũt huiuſmodi certe res falcitas eſt vt hys racõibs diſſoluat᷑

quibs tetẽdit inſidias.qʒ illis accidiſſe videmus. Nam cüu vieiſſe
iã putarẽt tũe maxime ea re qua putabãt viciſſe ĩ ſũmũ dedecus

impulſi perierũt. quia autẽ victꝰ viſus eſt hic ma xime refulſie·
et miraculi eſt penitus victoꝛia =

Exhoꝛtacio lxxxiij q obluuiſcendum eſt inin riatũ

ſi uolumus miuriantes uin cere
MNon q̃ramꝰ igit᷑ vbiq; victoꝛiã nee ſemꝑ ſupari veream̃.Eſt eni
quãdo victoꝛia deimentũ offenſio vero emolimentũ addueit. Se
enĩ l ira qͥ valde ↄtumeliatꝰ aliũ eſt ſupaſſe videt᷑. Cũ re vera iße

ma xiĩe a turpi hac pturbacõne victus nõ paꝝ ſibi ipi nocuerit. 4

aũt magno anĩo tulit᷑ miuriã hie ꝓfcĩo quidẽ cũ laude ſupauit.
Ille nãq; nee ſuã quidẽ egritudinẽ compſſit hic eciã alienã extin⸗
xit et ille ſub moꝛbo ſupatus eſt. Hic enĩ alienũ cur auit nee ſolũ
ipe inflammatꝰ nõ eſt· verũ eciã in gentẽ altius flãmã extin xit ·
quod ſi apparentẽ hanc es nõ verã victoꝛiã ↄſequi voluiſſet et ipſe
vietꝰ iacuiſſet et aduerſariũ magis incẽdiſſet ſie turpit᷑ ac miſe⸗
rabiliter quẽadmodũ muliercule ab ira exagitati ambo iacent.
MNuüc vero et huiꝰ dedecoꝛis expers eſt qͥ philoʒophat᷑ et pᷣel arũ tã
ſibi q; ꝓximo de iracũdia tropheũ ꝛſtituit. Non igit᷑ vbiq; vie⸗
toꝛia qᷓrenda eſt. Qui enĩ ledit ſupare leſũ nidet᷑ · ſed puucioſa ſibi
victoꝛia ſupat · leſus aũt ſi magno animo iniuriã quamq́; victꝰ
videat᷑: coꝛonã tamen ſplendidã adeptus eſt. Sepe nůo ergo vinci
quã vincè preſtanciꝰ eſt optunus ꝓfecto iſte victoꝛie mod⸗ eſt.
Mam ſiue qͥs rapiat ſine pcueiat ſiue inuideat qui ſuffert et non
eominꝰ aggredit᷑ ille pulérimꝰ victoꝛ eſt. Cur rapinã et inuidiã
dico cũ eciam qͥ ad martiriũ trahit᷑ ceſus laceratꝰ ingulatuſq; hoc

pacto deniq; ſupat. Et qundem in bellis oſtenſio prelij eſt· ſi miles

occiderit hec apud nos clariſſima eſt victoꝛia. Nullibi certe male
agẽtes vbiq; mala ſufferẽtes ſupamꝰ. illa fulgẽtiſſima victoꝛia
eſt qua inferentẽ paciẽdo ſupaſti. Cũq; oppreſſam ext᷑ioꝛi vietoꝛie
naturã habeat quo maxime vᷣtutis argumẽtũ eſt a deo ee demõ
ſtrat᷑. Sie ſcopuli fluetibs celi facile ipos diffoluũt · ſie ſcĩ omnes
pconio pᷣclarati oꝛonati pelara trophea ſtatuerũt hane uictoꝛiã
laboꝛis exptẽ cõſecuti · Mõ enĩ luctari te à laboꝛaẽ opoꝛtet deus eas
tibi uires cõceſſit· ut nõ inſercõe manuũ ſed paciẽtia nĩcas. Nõ
exeas igit᷑ in phũ uiciſti nõ eollueteris cꝛonatus es multo tu
pᷣſtancioꝛ et foꝛcioꝛ a duſario es tu te ipᷣm dedecoras. noli cõ mittè
ut ille poſſit dicè uix a te ĩ pᷣlio ſupatũ fuiſſe · ſed fae ut ĩexpũg⸗
nabilem hãc vᷣtutẽ admiret᷑ ſtupeat pᷣdicetq; abſte ſine pᷣlio ine⸗
tũ fuiſſe · ſic beatus ille ioſeph qui magno alo ĩ uirias tulit ubiq;
ut uictoꝛ p̃dicat᷑. Nam a frẽs egipciã illam mulierẽ in ſidiãtes
equo aĩo ferẽdo ſupauit· noli michi carceres ubi uictus fuit nee
regiain ubi mulier illa ůſabatur obiectari · ſed uietũ michi atq;
uictoꝛẽ oſtende. Et qͥ ĩ uoluptate qͥs ĩ meroꝛe uiuebat patefacias

ſ h. 16 C

Illa nec inſtũ illũ virũ nec cupiditatẽ ꝗpᷣam ſupauit hie a mu⸗
lierẽ repulit et a dificilimo captus moꝛbo non eſt· et ſi uis verba
mulieris audiamꝰ aut a ſupato penitus atq; ꝓſtrato anĩo ꝓferri
videas. Adduxiſti nob huc inquit· puerũ hebreũ illudè nob· non
ille o miſera atq; iniquiſſima · ſes dyabolus tibi illuſit qͥa pſuaſit
poſſe ad amanciũ abſte animũ infringi. nõ adduxit tibi maritus
hebreũ inſidiantẽ puenꝝ · iſj callidiſſimꝰ demon qͥ ĩ illicitã te impu⸗
lit eupidinẽ quid autẽ ioſeph tacet omiĩno et ſic cõdẽpnat᷑ velud et
xp̃s figura eniĩ illa criſti fuerãt. Sed erat ille inquies ĩ vinculis
hec ĩ regia ſpaciabat᷑.Et quid eſt hoc· nõve illa ſplendida fuit co:
vnatꝰ eciã cũ in carc amictꝰ iacẽ vidètur. Hec aũt oĩno vincto
miſioꝛ:quamq; ĩ regali thalamo verſabat᷑ · ſed nõ hnic ſolũ verũ
eciã ab exitu reꝝ victoꝛiã aſpicè licet. Quis enĩ qʒ voluit natus
eſt. ule vinctꝰ ꝓfecto· non hec regia młier. Nam ille caſtimoniũ
ſtuduit ↄſeruare. Hec caſtũ illius aĩm oꝛrũpe. Quis igit᷑ volũ⸗
tatẽ adimpleuit ſuã. Ille qͥ paſſus equo anĩo iniuriã eſt· aut hee
qᷓ iniquiſſime intulit. Ille ꝓculdubiolle igit᷑ elariſſima fuit po:
titus victoꝛia q̃ᷓ oĩa nõ ignoꝛantes. Hanc victoꝛiã q̃ a paciẽcia on⸗
ginẽ trahit totis viribs pſeqmur illã diligẽtiſſime fugiam q̃ ab
inferenda iniuria naſcit᷑. Sic enĩ et pnñ̃eem vitã quiete atq; tran⸗
qᷣlle pa gemꝰ et futurã ↄſequem gr̃a et mĩa dñi nr̃i ihu xpᷣi amẽ
Tunc ſpuerunt in faciẽ eius et colap his eũ cecide⸗
vrunt. Xlij autẽ palmas ei dederũt dicẽtes ꝓp hetiza
. nobis xpe quis eſt qui te percuffit ⁊⁊
Vaamobrem hece faciebant cũ occiſuri eũ eent · quid eni
huĩoi illuſione op: erat· crudeles eoꝝ moꝛes ĩ omĩbus
oſtendunt.qͥ qua ſi venatoꝛes ſera inuẽta ſic violencia
et furore ferebant᷑ ſo lẽpnitatẽ habẽ eredẽtes et ingenti
eũ voluptate inſiliẽtes. Tu autẽ ſublimèẽ diſcipuloꝝ philoʒophĩã
admirare qͥ adeo exquiſite iſta coceperũt vt quãti facerẽt vitateʒ.
facile appareat cũ ea qᷓ turpiſſima vident᷑ ad vnguẽ expoſuerunt
nichil zelan tes nee erubeſcẽtes ·˖ ſ eximiã putãtes głam · et ꝓfecto
eximia eſt· qd dñs oꝛbis talia ꝓ nob pati voluerix · qᷓ res a ineffa:⸗
bilẽ erga nos caritatẽ ꝓteruitatemq; eoꝝ nulla venia dignã ante
ocłos ponit. Quippe aduſus mitiſſimũ illũ atq; leuiſſimũ qui vł
quãdo cedebat᷑ ea vᷣba dicebat quib: eciã leonẽ ĩ agnũ redigẽ poſt
tantã crudelitatẽ oſtẽ debant ſj̊ vt ipe nichil leuitatis pᷣtermiſit · ſie
enĩ nichil eõtumelie nichil impietatis ſi tam vᷣbis q; factis explẽ

„●

furᷣoꝛẽ ſuũ conabant᷑.Que oĩa pſaias ille pᷣdixit.qui paueiſſ imis
verd omẽʒ hãc ↄtumeliã młto ante aperuit. Quẽadmodũ in quite

obſtupeſcẽt ſuꝑ te młti ſic ingloꝛins erit intẽ viros aſpectꝰ eius er

foꝛma tua int᷑ filios hoĩm. Quid enĩ illi ↄtumelie poreſt exeqjri · ĩ
faciẽ illã quã fluetus maris reueriti ſũt. q̃m ſol ĩ cruce videndo
radios occuluit · ſpuebãt cedebãt. caput ꝓcuciebãt · aliũde animos
ſuos explentes vulnera ↄtumelioſiſſima inferẽtes· quibs ſpuẽdi
ↄtẽptũ addè nõ verebant᷑; vᷣba rurſus deriſionis plena ꝓferebant
ꝓhetiʒa nob xpe dicẽtes quis eſt qͥ te pcuſſit. Sie i lludebãt gphetã
ipᷣm appellantes. Alins autẽ euãgeliſta dicit qͥa velamẽ ſua facie
ado perta hec faciebãt qᷓii quemdã in famẽ et niłiꝰ rei hoĩeʒ nõ liberi
ſolũ verũ eciã ſᷣ deludẽtes ſepius oꝛo hec actẽte audiamꝰ hec ĩ coꝛ⸗
dib vr̃is ↄſcribamꝰ.hec enĩ pulcerrima et gloꝛioſiſſima ſũt ĩ hys

ego ſũmope gloꝛioꝛ nec minus ine hy ſui doloꝛes ſublimè efferunt

q̃m mille moꝛtui quos excitauit hec et paulus i item et itẽ voluit
atq; reuoluit crucẽ moꝛtẽ paſſiones ↄnicia iniurias ↄtumelias et
niddo quidẽ ait exeaʒꝰ ad ipᷣn? obꝓbriũ eius ferentes. Modo aute;
qui pro gaudio ſibi ꝗpoſito crucem ſuſtinuit verecũdiam

trus autem ſedebat in atrio foꝛis et acceſſit ad

eũ vna ancilla dicens. SEt tu eras cũ ibeſu galileo;
ipſe autem negauit coꝛam omĩbus dicens. Neſcio
quid dicis. Eg reſſo aũt illo ad poꝛtam uidit eũ alia

ancilla et dicit et hic erat cũ ißu naʒareno et rurſꝰ
neg auit eum iuramentopoſt paululum autem cũ

acceſſiſſẽt qui ſtabant dixerunt petro · vere et tu ex
eis es etenim loquela tua te manifeſtum fecit · tune
cepit anathematiʒare quia nõ nouiſſet hominem
et cõtinue gallus can tauit. Et recoꝛdatus eſt petr⸗
verbi iheſu qð dixerat priuſquã gallus can tauerit

ter me negabis. Et egreſſus foras fleuit amare

O ves nouas atq; mirabiles
Quãdo capi magiſtrũ vidit adeo efferbuit vt ſtrieto gladio ſ ſer⸗
uũ pcuſſerit · quando autẽ magis indignari inflammari ſuccẽdiq;
debebat tot tantaq; obꝓbria videntẽ atq; audiẽtẽ tũc abnegauit.
Quis enĩ indignacõne nõ inſaniret nephandiſſi ima illoꝛũ fa cta

* „=
5 JÿM

conſpiciens· pauoꝛe tamen ille olno ſupatus. nò modo no indig⸗
natur. ſ̊ pnegat ac miſere viliſq; puelle vba ferre nõ poteſt.nec
ſemel modo nec ſcòo· ſj eciã tercio negat et hoc in breuiſſimo tẽpoꝛe
nec coꝛã indicibs foꝛis enĩ erat. Sedebat enĩ inquit ĩ aula foꝛis et
cũ in poꝛtã exiſſet a ggrediũtur nec lapſũ ſuũ ipᷣe antea ſenſit vt
lucas dicit · qᷓ; in eũ xpᷣus reſpexiſſet. Jta nõ ſolũ negauit iſj eciam
q̃muis gallus cantaſſer ca ſũ ſuũ tamẽ a ſeipᷣo nõ ſenſit · ſj mri ad
monicsõm indi guit. Cuiꝰ in ſpectio uox illi facta eſt. Marcus ait
cũ ſemel petrus negaſſet tũe pᷣmo gallũ cãtaſſe.cũ vero teio illũ ·
tunc gallũ ſecundo ita exquiſite ſolus explicauit et piã mꝗri ad
diſcipy'm curã inbecillitatẽ petri · et q foꝛmidie metꝰ vix ſeipᷣm
ognoſcebat· hec ab ipo mgꝗro. Marcus didicit · diſcipul? enĩ petri
fuit · vnde maxime ipᷣm adumiari debem? qa nõ ſolũ magiſtri de⸗
lictũ nõ occultauit ſi exquiſicius eciã quã ceteri hoc ipᷣo quia diſa⸗
pulus crat conſcribè potuit. Quõ igit᷑ cũ matheus dicat anteq̃m
gallus cantet ter me negabis. Cũ teres negaſſet.ſcòᷣo gallus can⸗
tauit vt marcus ſepſit. quõ hec vera A aſona eſſe poſſunt. Mal⸗
de iſta certe vera et ſibi ipis ↄueniencia ſũr. Nã quoniã in vna
vice terciũ et qᷓrtũ gallus cantare aſueuit ſigficare voluit. Mar⸗
cus qͥa nec voce quidẽ galli in memoꝛiã adductus eſt· nec ſe a ne⸗
gacõne retinuit · vtrũq; igit̃ verũ eſt. Nam anteq̃m vnã cantã⸗
di vicẽ gallus abſoluiſſet ter negauit. criſto autẽ ĩ memoꝛiaʒ
delicti redaet?ꝰ. nee lacmis ꝓderet᷑. NMon eſt palã auſus ſ̊ exiuit fo⸗
ras a fleuit amare · facto aũt die ducũt iheſũ a caipha ad pilatũ
Mam quoniã interfecè ipᷣm ſtatuerũt qpt diẽ feſtũ nõ poterãt.
ad pilatũ eũ ducũt. Tu vero ↄſidera quõ ves ita ↄpulſa eſt vt in
di e feſto ageret᷑. Quipe ita iã a priſtis tẽpoꝛibus fuerat figuris
ſigficatũ. Tunc vidẽs indas qͥ tradidit eũ q; ↄdẽpnatus eſſet pe⸗
nitẽcia ductus retulit trigĩta argẽteos. Hoc tam inde q; pontifi:
cũ culpã exaugʒ illius nõ quia eũ penituit.ſj quia tarde penituit
et ſeipᷣm ↄdẽpnauit ↄfeſſus a ſe factã eẽ tra dicõm. Hoꝝ autẽ quia
nõ poſſent mutare ꝗpoſitũ ꝓſeuerauerũt ptinaces.nulla penitẽdi
cgitacõne ↄpũ‚cti. Tu vero cogita qñ illũ penituit quãdo ad eyi:
tũ ſcelus iam oĩno puenit. Talis nempe dpabolus eſt.nõ dimit:
tit hoĩem niſi negliget ante vltumũ effectũ ma gnitudinẽ᷑ pecca ti
pᷣuidẽ ut penitẽcia ductꝰ a pctẽo reſiiat.tam młtis enĩ admonicõ:
nib⸗ xpᷣi flexus. Cũ vero ĩ vltimũ iã effectũ res venit.tũe peni⸗
rencia ducit᷑ neq; tũe vtilit᷑ et vt opoꝛtebat. Nam qm̃ quidẽ ↄdẽp⸗
nauit ſeipᷣm et argẽteos ꝓiecit nec indeos ueritus fuat · omĩa hee

laudablia ſunt · ꝙ vero ſeipᷣm ſuffocauerit id ab omi venia remo⸗
tcũ pnicsſũ fuit cõſiliũ demonis pꝛipuit enim eũ anteq́; penitèt ut

penitẽcie fructũ amictèt et extrema moꝛtis cũctiſq; mãifeſta ſuſ⸗
penſus perijt ita vndiq; ↄſidera magnũ veritatis ſplendoꝛẽ ↄflari
eciã ex hyys rebo quas adùſarij agũt vł paciũtur · ipᷣm enĩ moꝛtis
genus quo ꝓditoꝛ perijt eoꝝ oꝛa qui epᷣm dampnauerũt ꝓfecto tõ⸗
ſuit nec ſũt vt vmbrã ſaltẽ excuſacõis inueniãt. Quid enĩ dieð
poſſent ſi talẽ aduſus ſe ꝓditoꝛ ſentẽciã ꝓtuliſſe inuenit᷑.Sʒ vide⸗
amus eciã cũ argenteos pnᷣcipib ſacdotũ retulit quibꝰ vtit᷑ vbis

ad nos tu videbis et proiectis argenteis in templo
receſſit. Et abiens la queo ſe ſuſpendit.
Mec enĩ potuitx acerbos cõſciencie ſtimilos et flagella pferre.Si⸗
milit᷑ autẽ a indei factũt. Mã cũ debuiſſent iſtis ↄmoueri· ptina⸗

ciſſime tam̃ ꝑſtiterũt quouſq; ad exitũ et effectũ pet̃i puenerunt.

Nã peccatũ quidem illius && erat ꝓdicio ad extremũ nõ venerat
illoꝝ vero nondũ. Cũ auteʒ eciã illi ſcelus pfecerũt et erucifixe⸗
rũt ipᷣm tũc cõturbant᷑ · modo dicẽtes volo ſcribere hũe indeoꝝ eſſe
vegem quid enĩ timetis · cur turbamĩ œꝛpoꝛe iã ex animo in cruce
ſuſpenſo. Modo diligent᷑ cuſtodiũt dicẽtes. Me foꝛte diſcipki ſuf⸗
furent᷑ et dicant a moꝛtuis ſe reſurrexiſſe.Et erit erroꝛ vltimus

pepoꝛ pꝛioꝛe. Xt certe ſi dicẽt niſi res vera fuerit facile redargui⸗
tur. Sed quõ dicẽt.qui nec ſtare quidẽ potuerũt cũ caperet᷑ · quoꝛũ

caput et vertex puelle verba nõ ferens tercõ ipᷣm negauit. Sed ut
diximꝰ cgitacõm turbine ferebant᷑. quiter enĩ ſe ↄmiſiſſe nõ ig⸗
noꝛabant · qd inde patet quia dicebãt ad indã tu videbis. Nudite
iſta audite inqm auari verſate anĩo quid ille paſſus fuit. Nam
et peccuniã amiſit et ſcelus admiſit et anĩam perdidit. Het atrox

auaricie tiramnis facè ſolet.nõ eſt argento nõ eſt vſus hac vita·

.nõ fruetur futura vmiſa ſimbł amiſit prauaq; vł apud eos qb⸗

tradidit eſtim acõne de ſe ſuſcitata laqueo demũ gulã fregit. Sed
ut dicebam nõ anteq́; rem pficiant nõnulli inſpiciũt · uideo enim
eciã illos nolle interea quantã rem auderent aſpicè ſͦ dicentes tu
vrdebis. Que res culpã eoꝝ maioꝛt᷑ reddit. perte nãq; audaciſ⸗
ſume iniquitati teſtantes paſſiõe ſe ferre et nolle a perã inceptis
deſiſtè oſtendũt . fiete ignoꝛancie velamie ſtulte ſe ad aperientes.
Nam ſi poſt crucẽ et moꝛtẽ ipᷣius iſtud dixiſſent· qmuis neq; tũe
recte dici poterat. Non tamẽ adeo illos ↄdempnaret: nũc autẽ cũ

c

34 35 .

adhuc poreſtate vf̃a ſit et poſſitis ab hae uos abducere cede. qu õö
ſec dicè poſſitis. Hec excuſacõ veſtra multomagis accuſat quo nà
pacto · quia totũ ad ꝓditoꝛem mine reffertis cũ poſſitis ipi huius
ſanguinis exptes eſſe. uos autẽ ptinaciſſime ad pepoꝛa ꝓgrediẽtes
crucẽ ꝓdicioni addidiſtis. Quiðd enl renuꝛt cũ illi ductũ ſit tu vi⸗
debis ˖ a prauo ꝗpoſito deſiſtere ˖ ſi ↄtrariũ omnino faciũt interitũ

inferentes et ubiq; tam nequiter agẽtes et ĩ penas ineuitabiles ſe

cõ iecerint · ſic paulo poſt a pplato eis poteſtate ↄmiſſa latronem
maluerũt qm̃ ihm eligere· et latronẽ quidẽ maniſeſtis ẽminibus
inqͥnatum tam; innocentẽ esplectuntua p̃m vero qui nõ modo
nichil ẽminis vmquã fecit. Sʒ plurmis eciã ac maximis bñficiſs
illis affecit in ifeerũt. Quid autẽ uidas· poſtquã vidit inutilem
ſe labovẽ pferre quia nollent illi argẽteos ſuſcipe ꝓiecta ĩ templo
pecuniã abijt et gulã laqueo fregit· pnᷣcipes aũt ſacerdotũ ꝓiectos
argenteos capientes dixerunt.

NMon licet mittere ĩ carbonam eos quoniã preci

ſanguinis eſt et con ſilio nutu emerunt ex eis ag·
figuli in ſepulturam ꝓegrmoꝛũ · Ideo vocatus eſt

ager ille ager ſanguimis uſq; ad hodiernũ diem.

Tunc iumnpletum eſt · quod dictũ eſt per ieremiam
ꝓp hetam dicentẽ · et acceperunt triginta argenteos
preciũ appreciati·et dederunt eos in agrum figuli
ſieut do minus michi conſtitntuit.
Video rurſus ꝗpꝛia eos conſccia ↄdempnari · quoniã enĩ nõ ig⸗
noꝛabant inique ſe hoĩs cedẽ ↄmiſiſſe · uoluerũt ĩ carbonã pecuniaäös
deponẽ · H agrũ ĩ peregrinoꝝ ſepulturã emerũt q̃ᷓ res ꝓdicõis adů⸗
ſus illos teſtimomũ eſt. Nomè enĩ vile inditũ omni clarius tu⸗
ba ſcelera tam eoꝝ pᷣdicat cedem · nec ſimplicit᷑ ſed cõcilio cõgregato
id factũ et ĩ omnibs ꝓcedũt ne aliqͥs ab hoc cmine innocens ſit · ſeð
om̃es ſimul hac magtudine peccati pᷣmant᷑.Hec aũt młtis ſeculis
antea gphecia predixit pſpiciẽs nõ ipos ſolũ veꝝ et ꝗphetas tur-⸗
piſſima obꝓbria exquiſite narraſſe. Et vndiq; magna voce paſ⸗
ſionẽ pᷣdicari. Sed indei amencia ↄuoluti hoc modo fecerũt.Si enſ
in car bonã pecuniã immiſiſſent nõ ita manifeſte res facta eſſet.
Muüe vero villa empta eciã poſterioꝛibꝰ rem vmiũſam ꝓdiderüt.

Exhoꝛtacio· lxxxv·q rapien dum nõ eſt ut paupe⸗

vibus offeras et quod danda eſt opera ne clerici ſe⸗

cularibus neg ocijs impediãtur.
AXudiatis quicũq; anĩe homĩs pᷣciũ capiẽtes bñficiũ poſtea ex cede
cõfertis in daica huiuſmodi elemoſina eſt vmmo vero dpabolica.
Sunt enĩ ſũt inquã eciam nũc qui alienis direptis excuſatos ſe a
toto èmine putant ſi aliquã ptem paupib; dederint de quibus ait
qpheta. Altare meo lacrimis velaſtis nõ vult certe xp̃ᷣus rapina
nutri.ingratiſſuna hec ſibi ſunt alimenta. Quid ita tu dñm cõ⸗
tempnis.vt res immũdag afferre audeas. melius eſt ↄmittere vt
inedia tabeſcat quã huiuſmodi alimento ſuſtentare alterũ nempe
crudelita tis ſimul et coontumelie a melius eſt nichil oĩno dare qᷓm
vem alioꝝ alijs cõcodè. Dic vero ſi duos quoſdã vidès · alten oĩno
nudũ. alteꝝ indutũ nullã ne iniuriã facès ſi veſtitũ ſpoliares vt
nudũ indueres ·˖ vmmo vero mayimã · ꝙ ſi re imtegra qua cõceſſa
nõ elemoſma uſus es ſi(o iniuriã ↄmiſiſti · tũ nec triceſumã partem
raptaꝝ rerũ dederis et elemsſinã rem appelles · quo ſuplicio non

vexa beris. Si enĩ accuſabunt᷑ qui claudicãtes offerebãt aĩantes.

cũ tu pepoꝛa facias quõ veniã impetrabis Nam ſi eci ã ipi a quo
abſtulit fur rem reddiderit adhuc miurie adeo reus eſt. vt uix ad
dicõne quadruplici erimẽ pſoluat. Et hec ĩ veti teſtamẽto ſolum
munitus ſ̊ noua eciã gracia renouata. Conſidera quantũ in ca⸗
put ſuũ ignẽ exa geret. ſi nondũ penes luat·idẽo magis lacri⸗
mandũ eſt quia iram ſibi theſaurizat maioꝛẽ niſi penitẽciã egerit
Quid enĩ eſtimatis ne ait illos ſolos peccatoꝛes fuiſſe ſuꝑ q̊s t᷑ris
cecidit nõ dico vob · ſ vos quoq; niſi penitẽciã egeritis ſimilia pa⸗
ciemĩ. Agamꝰ igit᷑ penitenciã · demꝰ elemoſmã ab omni auaricie
tabe purã · et demꝰ nõ parce hᷣ copioſe veniat.in mentẽ uobis octo
milia leuitarũ uideo alere ſolitos fuiſſe et cũ hys viduas parẽ⸗
tibus oꝛbos.pᷣterea muneribꝰ et tributis ſbiectos milicie q;ᷓ operã
dediſſe. Nunc autẽ agri · domus· locacõnes· vehicula· equi · muli
multaq; alia huiuſmodi ꝗpteꝛ uos et veſtram crudelitatẽ ectleſia
poſſidet. Opoꝛtebat enĩ hũce eccleſie theſauꝝ uos retinèẽ᷑ · ac ecciaʒ nõ
paruos ex nr̃a deuncõne conſequi fructꝰ. Modo autẽ duo quedam
mala cõmittunt᷑. Nã et uos q̃ſ nichil dare debeatis. nichil ofer⸗
tis. et dei ſacerdotes a ſacerdocio a lingua ptractãt. An enĩ pote⸗

