rveuelabat et extollebat· quod nunc quoq; factũ eſſe videmꝰ. Cum
aüt illi vidẽdi faculta tẽ pecijſſẽt. miſericꝛdia mot? tetigit illos.
Hec quippe curacsis ſola cauſa eſt ꝗꝓprerq in hũe müdü deſcẽdit.
Et qᷓ;uis miſicoꝛdia ſua et gracia curet. Dignos tñ q̃ritat · q̃les
illos fuiſſe tam clamoꝛibo ↄſtanti eon cnatu patuit· q; a cuati
nõ reſilierũt poſt bñficia intitudinẽ ut multi oſtendẽtes · ita et
ante cuacõeʒ pſeuerãtis et foꝛtis animi et poſt donũ Ftiſſimi repti
ſecuti ſũt eũ. Et qñ appropiqᷓuit iheruſalẽ a venit ĩ bethphage ad
montẽ olineti tũc miſit duos diſcipłos dicẽs. Ite in caſtellũ quod
cõtra vos eſt et inuenietis a ſmã alligatã et pullũ cũ ea· ſoluẽtes
adducite michi. St ſi quis vobis dixerit aliquid dicetis quia dñs
hys opus habet et confeſtim dimittet. Hoe autem factum eſt ut
adimpleret᷑ qů dictũ eſt ꝓꝑ qaphetã · dicite filie ſpon. Ego rex tuus
veĩt tibi mãſuetꝰ et ſedẽs ſup aſinã et pullũ filiũ ſbᷣingalis.Sepe

quidẽ eciã antea · nũqᷓ; vero ita clare in iheruſalẽ aſcẽdit. Que nã

igit᷑ huiꝰ rei cã ẽ · in diſpẽſ acõis exoꝛd io.cũ neq; ipᷣe ita clarꝰ eẽt ·
nec paſſiõis tp̃us apropĩqret indifferent cũ illis vᷣſabat᷑ · occultãs
ſeißm. Nam nec ipe nuabilit patefaciẽdo ſe viſus eet · et illi ma⸗
1cꝛe inuidie incẽdio flagraſſet. Nunc autẽ cũ vᷣtutis ſue multis

ſignis piculũ fecerũt a cerux in ianuis adeſſet clarius ſeipm reue⸗
lat cũ maioꝛe ac ↄgruẽte omia facè auctoꝛitate videt᷑ · ſed apt hee

—☛

maioꝛibs inuidie ſtimulis tabeſ cebãt· que quãqᷓ; ſic ab inicio agere

poterat · cmoditatẽ oꝛdinati tñ ꝓgreſſꝰ ↄſeruauit. Tu vero dili⸗
gent expẽde quot mirabilia pagit et quot ꝓphias adimplet aſmã
inuẽturos pᷣdixit· neminẽ ꝓhibituꝝ ꝙ omẽs tacit᷑os affirmauit·
que indeoꝝ culpa nõ pua ee videt᷑ · ſi quidẽ qui nũquã eũ viderũt
ſua ip̃i ſine cõtrauſia tradũt cũ urdei eciã p diſcipłos ſigna faciẽ⸗
tem videtes nõ recepert. NMon fuit certe res ipa pua. Quis eni
illis pſuaſit preſertim paupiba ac foꝛſan agricolis nullo mõ adu⸗
ſari. Cur dixi nõ adüſari· ſed nec in trogari quidẽ aut introgã tes
reſpõſo audito tacè atq; cedẽ. Nam vtraq; iſta pit᷑ michi mira⸗
bilia er inaudita vident᷑. Pon eni paꝝ elt cũ traberent᷑ uumẽta
nichil dixiſſe . St ſi dixerut cũ audiſſẽt quia dñs illis indiget ceſ⸗
ſiſſe · maxĩe cũ non ipᷣm éſſi⸗ diſeipkos eius viderẽt. Din c omẽs docet

indeos in ipᷣm irruẽtes ſolo nutu reprimè potuiſſe. Hinc eciã diſ⸗

tipulos docet qᷣ;dquid ippe petèt eciã ſi animà dare inberet abſq; vlla

eõtrauſia eſſe parè dũ. Nam fſi ceRerũt ignoti · qͥd diſeipuli facere

debent. Duplicẽ autẽ ad hee ꝗpheciã. alterã ope· alterã v̈bis adim⸗
plebat. Ope quidẽ quia ſeriptũ eſt a zacharia ꝙ in aſina ſicuti rex
ſedebit. Cum igit᷑ id veluti ſeriptũ eſt expleſſer alti⸗ ipſe gphecie
dabat iniciũ que futura erant ipis factis ſignificãdo· inmũdarũ
enĩ vocacseʒ gẽaũ q. quia in ip̃is reqͥeſ cet et veniẽt atq; adoꝛabũt

eũ · ves iſta ſigficabat. Jta ꝗphie qphia ſucceſſit. Michi vero nõ

idcireo ſolũ in aſina ſediſſe videt᷑ verum eciã vr vinẽdi phia nos
erudiret. Ita ſiml et ꝗꝓphias adimplebat dogmata vitatis plä⸗

tabat er vinẽdi pcepta exẽplis pᷣbebat et affirmabat. vegulas eni

nobis prebet ne maioꝛa qᷓ; neceſſariꝰ vſus exigat reqͥramꝰ. Jtaq;
qn eciã naſcebat᷑ nõ magficas edes.nõ locupletẽ matrẽ· ſ̊ paupi⸗

mam et fabw deſpõſatã elegit et in tugurio naſcit᷑ et in preſepio

wnit᷑. Zic diſcipkos nõ oꝛatoꝛes aut ꝓphas voluit nec genere aut
ſoꝛtũe claros. ſi inopes valde atq; ignotos mẽſa ſua oꝛdeaceis nõ
nũquã panib: nõnũquã quibꝛ diſcipłi e foꝛo emerẽt referta erat.
recũbebat pᷣterea in feno. veſtes viles nec odiciõeʒ vulgi exrẽdẽtes

induebat᷑. domũ nullã habebat. cũq; de loc in locũ traſeũdũ erat

pedib, iter faciebat q ſic faciebat ut laboꝛe plerũq; ↄfic. Nuqʒ ĩ
ſede nec ĩ puluinari. ſi ĩ ip̃a ſupficie terre mõ ĩ mõtibs mõ apud
fontes ſolus ſedebat. et mulierẽ ſ amaritanã alloqbat᷑ · ſic medio⸗
eritatẽ ĩ merẽdo nos docẽs· quãdo res poſtulabat lacmas effudit·
termĩos nobis in omĩ re ſtituẽs ut quouſq; ꝓgrediẽdũ eſſet nõ
ignoꝛemꝰ.quibꝰ eciã nũe q; iumẽtis opus eſſe imbecil lioꝛibꝰ non

ignoꝛabat modũ exemplo dedit ne aut equis aut mulis ſublimes

feram̃·. ſj a ſino quãdo res cogit inſidẽ neq; vlteriꝰ ꝓgredi ſ vbiqʒ;
neceſſitate vſũ iminare· ſ videamꝰ iam tam vᷣboꝝ q́; ren ꝗphiaʒ.
Que igitur eſt illa. Scce rex venit tibi manſuetꝰ a ſcendẽs ſuper
ingalẽ et pullũ nouũ nõ currꝰ ut reges ceteri agẽs nõ vectigalia
exigẽs. nõ elatꝰ tumoꝛe nec ſarellitib cõſtipatꝰ.ſj magnã vndiq;
mõſtrãs huĩlitatẽ. Int᷑roget᷑ ergo indeus· qͥs nã regũ aſina vecxꝰ

iheroſolimã intrauit · neminẽ ꝓfecto pᷣter xpm dicẽt᷑ poſſũt. Hec fa

ciebat ut quẽadmodũ diximꝰ figuris vent᷑a ſigficaret. Eciã enĩ
hie nouꝰ populꝰ olim inmũdꝰ ꝓ pullũ ſigficat᷑. qui poſtq in eo
i heſus quieuit ab omi ſoꝛde liberatꝰ mũdꝰ effect? eſt. Perpeẽde aũr
examuſim pmaginẽ eſſe ↄᷣuatã. Diſcipłi quippe iumenta ſ oluũt
quoniã er nos et illi ꝑ appoſtłos vocati ſimꝰ.et noſera fides i xelũ

illos deduxit. pterea ĩ dẽco aſina pullũ ſuũ ſequi pſpicit᷑ · quoniẽ̈ͤ

poſtq; ingẽtib xp̃us ſi edebit tũc et ille zelãtes veniẽt. Quod paul?

ſcis d
ſ inti
fiecnp
titn anie
zehncit
ytm vtu
nuvſed iy⸗
le iuna
nan eech
vnache ud
NWine
nd Rn
ola illis ob
lodleyain
gui jjuis un
ſit gnin m
ſit Cena
wh rütdin
Raat
ſenidaſnd
Nlüttrerg
portmyrd
ſent inullo⸗
tuma zchane

Crotico⸗

indcu
eigeräͤn
dangi ijn.
Namisſus
ſameiitß we
nwün
melininr
hedis inece
nanarſen
fferadaude
ſivnniie
Wifioo vu
wünſmni

güme
ri⸗
1 ſn
Nlepe
emmüdei
yubi
tiimnd
Au
nunsi
in
n
d
lrn p⸗
rg
1imsn

2ment.
gerthin
an
6
Khwan
P um,
nnccnd⸗
nhichi rnd
anlaicnen
nls ibins
ifwig
zw.
rsfue
znongtii
mpidig
üum
pfulei
enet, 6it
1 Pen
iumm
olrn N
ti,

10

ſiqfieãs dicebat. qͥa cecitas ex pte iſraheli accidit · quſq; pleĩtudo

gẽciũ intraret· et ſic vmiſus ifrahel ſaluabit᷑. Quod enĩ figa hee
factũ ꝗphecie figabat a dictis maĩfeſtũ eſt. Miſi enĩ ita eſſet nõ
tãta cura te ꝗpheta pulli eciã etatẽ pᷣdixiſſet. Illud eciã diſcimꝰ
qadmodũ nemo tũc appoſtłis ne abducènt iumta ðᷣtinuit ſic nił⸗
vetare potuit ne gẽtes ab vdolatria remouènt. Non autẽ ĩ pullo
nudo ſed ſup appłoꝝ iniectas veſtes inſedit · pullo enĩ oblato vni⸗
uerſa ĩiam a ſe pᷣbent ſicut et paulꝰ dicebat. Ego autẽ iocũdiſſime
ↄſumam et cõſumar et ꝓ animab: veſtris. Tu vero ſubitã pulli
domacõez admirare · quomõ dũ eſſet indomitꝰ. freni oĩno exꝑs
nõ reſilit nee veluetatꝰ eſt· ſed quiete q̃ſi aſſuetꝰ ferebat᷑. Genciũ
enĩ obedit᷑cia hine ſigficat et repẽtina in melioꝛẽ vitã mutacio qᷓ
oĩa illis vbis facta ſũt.ſoluẽtes adducite michi. JIta inoꝛdinata
ĩ oꝛdleʒ a ĩmũda ad mũdiciẽ redacta ſt᷑. Deieccõeʒ inòoꝝ eciã ↄſidᷣa
qui q́;uis tam młta eius ſigna viderãt nũqᷓ; tñ ipᷣm ſic admiati
ſũt quẽadmodũ nũc quia t᷑bas cõcurrè aſpexerũt vehement᷑ obſtu
peſcũt. Concuſſa enĩ fuit inqͥt vniſa citiitas dicẽs · quis eſt hic.

turbe aũt dicebãt · hie ẽ iheſus ꝗpheta qui eſt a nazareth gallilee.

Ita qñ tãdẽ magnũ q; d de ißo dicè niſi ſũt tunce humilis obiecta
ſentẽcia ſua humi trahebat᷑. Hee aũt faciebãt nõ ut ſe hac pompa
oſtẽtaret ſjo ꝑtĩ ut ꝗphiã ut dixĩꝰ implèt · ¶ vitã nr̃aʒ inſtruèt.
partim vt diſcipuli hec maxĩe ſolamẽ moꝛtis eius haberẽt cũ vide⸗
rent ĩ nullo inuitũ poſſe violari. Tu vero id eciã admiare quõ
tam a zacharia a dauid ad vnguẽ iſta pᷣdicta fuerũt

Eyxhoꝛta cio ſexa geſumaſeyxta q; offerendũ et quidẽ

ante epulas miſericoꝛditer ſit
Sic igit᷑ eciã nos faciamꝰ et laudes cantemꝰ et veſtimẽta eis tra⸗
dam? qui ipᷣm afferũt. Qua enĩ re digni erimꝰ cũ illoꝝ alij aſmã
veſtimẽtis ſuis xp̃i ſeſſuri gracia oꝛnarent. Aluij indumẽta humi
ſternerẽt ſi nos nec nudũ ipᷣm vidẽtes a recõditis ꝓ eo quitq; im⸗
pendẽ volumꝰ.Et cũ illoꝝ alij pᷣceedũt.alij ſbſeq̃nt᷑ · nos adueĩentẽ
repellamꝰ atʒ ↄtẽpnamꝰ quo putas hec ſupplicio digna eẽ. Aecidit
ad te dñs indigẽs. tu nec ſupplicantẽ quidẽ audire potis · ſi accuſas
inerepas pᷣſertim cũ talia vba pcepis quod ſi ad pauculũ argẽti
offerendu et fruſta pams pᷣbenda a deo tenax auarꝰ et piger es · ᷣd
facẽs ſi vniũᷣſa tibi eſſẽt euacuãda · nõ vides quot q;ta q; hy qui ſe
munificos vulgo appellari volũt ſtoꝛtis ĩ theatro largiunt᷑. illoꝝ
tu nec cẽteſimã qͥdẽ ꝑtẽ dare ſuſtines. At quãdo dyabolꝰ qbuſcũq;

obuijs dare inber . ſi huic rei gehẽna mmineat. Jocüde tñ illi ob
tpas. Cum vᷣo xp̃us regnũ ſi indigẽtib obtuleris tibi retribuat
nõ mõ nichil ˖ pᷣſtas · ſed inſup eciã petẽtes cõtumeliaris ſie aperte
maius obedire dpabolo ut puĩaris · q́; xpᷣo parè ut ſalueris. Qua
quidẽ vecoꝛdia neſcio · ſi qͥ;d veſaniꝰ vnq; poſſit excgitari · gehẽnã
ille.hic regnũ pollicet᷑ · ¶ vos hec neglecto ad illum accurretis · et
hüc veĩentẽ repelletis. Jllũ eciã cũ lõge abſit vocabitis. Mon alit᷑
ergo fit· ac ſi cũ dyadema et purpurã rvex afferret ſpernèẽ᷑. Latro
aũt qui accutũ quo te in fficies mucronẽ largiat᷑· facile pſuadeat.
Que intelligentes cariſſimi apiamꝰ oculos aliqñ e vigilemꝰ? ow.
Ego enĩ iã erubeſc cũ tociẽs me dixiſſe de elemoſina ſeiã a nichil
exſoꝛta cõibꝰ meis dignũ ↄfeciſſe videã et factũ quidẽ eſſe aliqͥd nõ
ignoꝛo nõ tñ tãtũ q̃̊ntũ optabã. Sed cerno quidẽ vos ſemĩantes nõ
tñ plena dextera · q̃re timeo ne pre q̊q; metatis. Mt autẽ pce ꝓpci
ſemẽ videatis oſiderate ſi videt᷑ vtrũ plures in ciuitate inopes an
dinites. Sgo quidẽ puto decimã fere ptem cinitatũ diuicijs affluẽ
et decmã tanta pauptate opprimi ut nichil penitꝰ ha beãt ceteros
int᷑ cõdicõeʒ iſtoꝝ collocari· pciam̃ igit᷑ młtitudĩeʒ vrbis p egẽoꝝ

numen et videbitis q; magnũ ex hac ↄſidᷣaciõe dedecꝰ erũpat. Nã

qui magna copia reꝝ babũdãt pauci certe ſũt· quoꝝ vo mediots
ſoꝛtũe młti. Qui aũt nichil habẽt pauciſſimi · cq; płumi ſint qui
fameſcẽtes poſſint ſatare · multi tñ eſuriunt· nõ quia nõ poſſumꝰ
illis ſatiſfacè · ſi quia duricies a inhũanitas coꝛda ña occupauit.

Pam ſi locupletes a illi qui mediocris foꝛtune ſũt cibo et veſtitu
* 7 α . 2 „2 A 2 — 2 „ . —
ind igẽtes int᷑ ſe parciant᷑ · vix cẽtũ et qquagĩta viri vnũ paupẽ

ſoꝛcienẽ. Et intãta eoꝝ młtitudĩe qui ſubueniri poſſunt degẽtes

paupiẽ ſuam cttidie fameſcẽtes deploꝛãt. Sed vt aptiſſine inhu⸗
manitatẽ eoꝛũ videas vm? dunitis nec valde locupletis hec ecleſia
fruetꝰ olligẽs. oogita tecum · quot viduis · quot vᷣginib cttidie

ſuccurrat. Jam enĩ nus eoꝛũ in cathalago aſcriptꝰ ad tria milia

puenit. St pᷣter eas multis qui carcès habitãt auxiliat᷑ multis ĩ
hoſpi tali laboꝛãtibs · multis aduenis · młtis lepoſis oĩbꝰ qͥ altari

aſſiſtũt cibaria A indumẽta pᷣbet· multis eciã qͥ ottidie ad petẽdũ
accedũt. nec tñ eccleſie opes ido dimĩute ſt᷑. Quare ſi decẽ ſolũmõ

viri hoc im pẽdio ĩ paupes ſic vterent᷑. nullꝰ in hac vrbe fame aut
nuditate laboꝛaret. Zed quid inqes liberis nr̃is relinqͥmꝰ.ſoꝛtẽ c᷑te
qᷓuis et fructꝰ ita diſpoſiti mirifite creſcãt et in celis recõditi vo⸗

bis ↄbuent᷑. ſi ita nõ vultis mediã ſaltẽ fructuũ prem aut ter⸗
ciam aut quartam aut quod mĩmũ eſt ſaltẽ decimã xpo pbeam?.

Gtacis
Geinue
cis 4
Vidr⸗
mmine
lennsn
dhioſe zle⸗
dunti rtbue
ninimm'hun
bine rapia
dahew
id nolin.
lud dich⸗
Oulo⸗ſatst
indies⸗Kuen⸗
cnikcs t,
ſics gui nen
geid Per
WRaR
ncpondede⸗
es Gians
eamniQus
Tumet fea
nlci morran
wibee
WMudbe
bialoſüpr⸗
wrütxäcen⸗
mum
wi mpugn⸗
tinpprin
ſmygnet
wimae
nöftisni
Pe won.
Mita 1Eens
iiemul

Wäiliob
mtu
ris ſi
luens n
m. gtin
dcnumnas
,/Trali
mi Lu
lunn.
endo.
AGädeihi
öwd
Nsſenunmn
Veui a
itatt inen
dinicafn
ilit anwe
wupcn
4wn N
WNNd
gmiſprai
unnpin
mnüonpi.
Rrarer min
yin mu y'
1pſun ins
Ndmei,
jreutl
1 Anin oedie
, udunii
ſs 6r
cendieni

uumſi in

Gracia enĩ atq; mibſicsia dei decẽ vrbiũ inopes hec ciuitas noſtra
ebtinue poſſet enutrire. Quod ſi vultis racõcionãdo tñ inqͥramꝰ.
qᷓuis ita res pateat ut nulla raciocõnacõe nobis opꝰ ee videat᷑.
Videtis igit᷑ q̊t q;taq; vna domꝰ ad ciuilia onera q̃t annis ↄferẽs
nũquã hae impẽſa laboꝛet · qᷓ; ſi diuitũ ſingłi paupũ gra ſuſcipent
momẽto celũ rapent. Que igit᷑ venia que ſatiſfaccio poterit eſſe
cũ exiſtis rebꝛ quas oĩno moꝛituri relinquamꝰ nõ ita indigẽtibʒ
copioſe pᷣbeamꝰ ſicut multi ſcenicis tribuũt. Prebtim cũ eine ſie

danti reibucões debeantẽ. Opoꝛtebat quidẽ eciã ſi hac in vita petui

manðèmꝰ huic benignitati nõ pcere. Cum vero paulo poſtea nudi
hint rapiamque nobis ſatiſfaccio erit ſi neq; a nr̃oꝝ fructib⸗ pᷣ⸗
dionꝝ eſuriẽtibs opitulam. Non enĩ cœgo facłtatẽ minuẽè nõ quia
id nolim. ſj quia te valde alienũ ab hac re pſpi cio. NMon g audeo
illud dicẽè ˖ ſ ad exponẽdos fructꝰ hoꝛtoꝛ· nichil eſſe hic reponẽdũ
ↄſulo·ſatis ẽ tibi q; quaſi a opioſo fonte peccuĩa fructuũ ↄfluat
indies · fac inopes reꝝ tuaꝝ pticipes. diſpenſa ꝓbe que tibi duuĩtꝰ
cõmẽdata ſũt. Sed onera publice inquies tribuo:an ideo foꝛſã de⸗
ſpicis quia nemo te hic dare cgit · et publice quidẽ quãuis nichil
agri tui ꝓduxerĩt nec̃rio pᷣbes cũ nõ audeas aduᷣſari · xp̃o vo ita
miti a tũc ſolũmõ petẽti cũ fertilitate agroꝝ hñdas nec iocũde qͥdẽ
veſpondẽ dignaris. Quis igit᷑ te liberabit a toꝛmẽtis futẽ᷑is · nullꝰ
re. Nam ſi apt᷑ has pñtes penas ĩ tribuẽdo ciuitati diligẽtiſſimꝰ
es · Iuioꝛes eſſe fuẽ̃as memẽto · vbi nõ ĩ carcès ſ*/f.„jfn ignẽ deicieris
eternũ. Quare hoꝝ oĩm gracia hec tbuta paupibs pᷣmũ ↄferamꝰ.
PNam et facilins id facè poſſumꝰ a merces maioꝛ debet᷑ et maioꝛa
młta meream̃ · et acerbioꝛa nõ faciẽtibs ſupplicia inminẽt.q̃ nlłm
vnq́; habit᷑a minũ ſunt. Quod ſi milites tibi alendos abycias qꝗᷣ
pvo te cũ barbaris pugnẽt. Conſida nõ puũ eſſe paupũ exercitũ ͤ
piculoſũ pro te bellũ ſuſcipꝑe pati ſunt. Nam ſi quidq́; abs te acce⸗
perũt deũ oꝛãdo gpiciũ tibi reddẽt · et loco barbaroꝝ inſidias demo⸗
num yck repellẽt · vires dyaboli debilitãtes ut nõ poſſit oĩno aĩaʒ
tuã expugnare. Quare cũ videas hos cttidie milites ad regẽ pᷣ⸗
cib⸗ pro te intcedè alimẽta ſibi quaſi debitũ ↄferas butũ. Mitiſ⸗
ſunꝰ enĩ eſt rex hic noſter nulla vi exigit·ſj ſponte oblatũ eciã ſi
mĩmũ ſie ſuſcipit.Et ſi longo tpᷣoꝛis ſpacio netate quapiã detẽtꝰ
nõ feis nõ œgit. NHon abutam̃ g lõganĩtate ac miſicꝛdia eius.
en veponamꝰ nobis nõ irã ſi ſalutẽ. nõ moꝛtẽ ſed vitã nõ toꝛ⸗
mẽta pẽas· ſchonoꝛes atʒ coꝛõas.nichil hic impẽdes a trãſferant
offerẽda · null? laboꝛ ſuſcipꝛẽdꝰ eſt vt in argentũ redigas. alimẽta

offeras ſolũ a ipe dus ĩ celů trãſponet · iße mercaturã hãt q̃tuoſã
fatiet· nõ indiges hic miſtris deferẽdi nec teſtibs.tutũ ſempꝑ eſt qð
dediſti er mirabili mercat᷑e genè creſcit atq; multiplicat᷑.pᷣterea à

ſpiritale reſtituent᷑. Iſtis enĩ reſpublica · illis tu ipe vteris.qua ſi
enĩ deo credant᷑ ciroqphũ tibi diuĩt? fit. Qui enĩ inquit paupis
miſeret᷑ · deo venerat. Stenĩ q;uis dñs oĩm ſit.nõ ẽ tñ dedignat⸗
et area et vadib: rem firmare. Que nam igit᷑ area eſt. Hec certe
pᷣſẽcia ſenſibilia et ſpiritalia exoꝛdia futuroꝝ. Quid igit᷑ ꝓeraſ⸗
tinaris et inercia cꝛrũpis cũ młta iã recepis et maioꝛa expectes.
An ignoꝛas foꝛtaſſis quot quãtaq; recepiſti. Jpſe coꝛpꝰ ubi for⸗
mauit· animã creauit · racõe ſolũ aĩantibs honoꝛauit· oĩm viſibi⸗
lium reꝝ vſũ pᷣſtitit · ↄgnitõeʒ ſuã tibi largitꝰ eſt· filiũ ſuũ pro te
Fdidit · baptiſmũ młtis plenũ donis cõceſſit.ſacra mẽſa donauit.
regnũ a ineffabilia bona pollicitꝰ eſt. Qui ergo tot iam accepiſti
tãtaq; accepturꝰ es. NMon enĩ vereoꝛ eað rurſꝰ vepetè peũtibo pec⸗
cunijs ꝓ eo parcis. Et qua venia dignꝰ eris. Sed cũ filios aſpiciã
inquies nõ poſſum nõ rerardari. Nimin ad hec luera tibi filij q
inſtituẽdi ſunt. Nam ſi magno fenoꝛe argentũ tibi eet colloca tũ
in hoĩe grato nec impotẽti ſcio huiꝰ te malle debiti litteras liberis
relinquè ut ingẽtes inde capiãt fruetꝰ quã peccuniã.ne cogerent᷑.
alios qrè vbi tuto queant collocare. Da igit᷑ filijs tuis has littas
deũ ſibi debitoꝛẽ relinque agros quidẽ nõ vendis · ſ liberis relinᷣs
ut eoꝝ fructibs dicioꝛes eua dant. Hoc vero cirographũ q; maioꝛes
omiĩbꝰ pᷣdijs fructꝰ reddè ſolet· relinquè filio recuſas. Magna ẽte
id eſt ſunplicitas. Pmmo vero demẽcia pᷣſtim cũ ſcias quia q;uis
hot filijs relictũ cirographũ ſit· tñ et ipe abiẽs tecũ ptas. Talia
quippe ſpũalia ſũt ut młtis młtiphcata ſatiſfaciãt. Non ſumꝰ⸗
igit᷑ ita paupes aĩo· neq; inhũani atq; crudeles aduſus noſipᷣos ſ
q̃ſtuoſã hãc mercat᷑aʒ ſuſcipiamꝰ q̃ ſił vos abeũtes cõmittabit᷑.
filios nr̃os nõ oᷣrelinq̃t · tã nos q; illos ad fut᷑aʒ bẽitudieʒ ꝑdu⸗
cet · In xpᷣo ihu dño nr̃o cui gła a impiũ cũ pr̃e et ſpũ ſcẽo amen

Et cum intraſſet iheſus in templum eiecit omnes
vendentes ementes menſas num mularioꝛum
euertit · et cathedras venden cium columbas · dicit
eis. Scriptum eſt. Do mus mea domꝰ oꝛacioĩs vo⸗
cabiturvos autem eam feciſtis ſpeluncã latronuũ

publice ibuis nũqᷓ; tibi reddunt᷑ · cũ hec eximio qdã honoꝛe et luero

mne nti
obisoſt
ibiliseni
inxor oſtid
Oulmiu a⸗
ſetn chachi
cuenrevi
Wod
guoyam
owwis wru
vmns etui
wobinguit.)
mirocſe xr

Uicr augehan

Rudoge
Mad
Reitnirdi
zu maikef

Tumgᷣ

aum perf⸗

uam rerſ
NWKder
duchet A
ſonueri ſien
ſphnnemm
Care he int⸗
lit j cubi
iregniug⸗
ſipmifndr
Fe ſhe
guchri/Te
lai de töplo⸗

afu
intg
eti
detkln
saul
gutnpi
ipyus
Hipen,
mine.
Pafe
Wütiy
1midu
niunmlt
ixihi
nmiſch
are
müne⸗
iss
Gitn
Nirmins
Cyuir
mutqins
s V
N
us ſſpß,
ead
. hi⸗ vm
tatom
we
nbu
1,6
aad

ℳ

Imilit᷑ iohãnes quoq; ſcrip ſit.ſed ille in pnepio euã⸗
gelij· bie iuxta finẽ poſuit. Quare bis id diuſiſ; tßib⸗

feẽm ẽ᷑dendũ ẽ. Quod tã a tpoꝛe q; a reſpõſo colligi pᷣt.
Xpud iohãnẽ enĩ in ipᷣo paſcha · apud iſtũ vero młto
ante in tẽplũ dicit xp̃us adueniſſe. SEt tüc indei dicebãt qů ſignũ

nobis oſtẽdis. Nunc vero q;uis acriter rep̃hẽſi · tñ quia iam mi⸗

rabilis apud omẽs videbat᷑ conticuerũt. Quod certe maioꝛẽ culpã
indeoꝝ oſtẽdit qui ſemel et bis capti pſeuerabãt cauponã tes a deo
aduᷣſariũ appellãtes · cũ debuiſſent hinc et vires ſuas et honoꝛẽ quẽ
ratri tbuebãt cognoſc. Nam et ſigna iam młta et verba ſignis
cGuemre videbãt · dedi gbant᷑ tñ inobedientes neq; ꝗphetã clamãtẽ
audiebãt nec in fanciũ pᷣter etatẽ pᷣœnia pcipe poterãt. Quare ipe
quoq; acriꝰ eos acuſãs vſaiam induxit dicentẽ domꝰ mea domus
orõis vocabit᷑. Neq; hin e ſolũ poteſtatẽ demõſtrat. ven eciã quia
varias eòtudĩes curauit. Adierẽ enĩ ad eũ dlaudi et ceci a cuanit
eos inquit. Illi vero neq; ſic. Nam vᷣtute ipᷣi⸗ patefet᷑̃a quiecioꝛe
animo eſſe poterãt · ſp cum ad ſigna infãciũ accederẽt pᷣonia gra⸗
uiter augebant᷑ atq; dicbbant
XKudis quid iſti dieunt
At qui ypᷣo pocius hec vᷣba cõueniebãt qui infãtes ſibi qſi vm nũ
decãtarẽt dicè potuiſſẽt. NHon auditis qͥd iſti dicũt. Quid i us

₰

q̃ tã maiĩfeſtis ſigs reb: adùſabãt᷑ · acriꝰ ut cꝛrigẽt carpſit dicẽs
Numq d leg iſtis quia ex oꝛe infan cium et lacten⸗

cium perfeciſti laudem

Quam xretiſſime ex oꝛe dictũ ẽ. Mon enĩ ex mẽte illoꝝ illa bba
ꝓtedebãt ſz vᷣtute ipᷣius tenera illoꝝ lingua ad foꝛmãda hec verba
ducebat᷑. Que res balbuciẽtes tune gẽtes que poſt ex fide maxime
ſonuerẽ figurate ſiòficauit. Appoſtłos quoq; nimiꝝ cõfoꝛtauit.
Mam ne ambigerẽt quomã rudes hoĩes tantã rem potuerĩt pᷣdi⸗
care · hec in fanciũ exèp lo vniũſo huĩoi mẽtis anguſtia ſedari po⸗
tuit · cũ dubitare nequiſſent · quĩ et ipis facultatẽ dicẽdi daturus
ſit · qui puulos fecerat eloqᷓntes ad hec nat᷑e quoq; dñũm atq; caroꝛẽ
atq; miacm demõſtrabat. Infãtes igit᷑ quis p etatẽ nõ poſſent
ſigficãt tñ · vebs cõueniẽcia decãtabãt. iri autẽ quaſi furioſi lo⸗
quebant᷑. Tale quid certe nequicia eſt. veꝝn quoniã multa erant
quibs inflãmabant᷑ turbe videlic; facta ſimul et dicta eiecto ven⸗
dẽciũ de tẽplo· miacła.puuloꝝ laudes. ne timoꝛ eoꝝ oĩno exardeſ⸗
veret · nõ incepit docere · ſed relinquens eos deceſſit

)
4

ane autem in vrbem reuertens eſurinit
Quando mane ſie eſuriuit· quando carni conceſſit tunc ipe paſſi⸗
onem ſuam oſtendit

Et videns inquit ficum in via iuit ad emn nec in⸗

uenit niſi ſolum folia
Xius vero euãgeliſta ſcribit nõ dũ tempꝰ fuiſſe. Quãdo ergo ſi
nõ dũ tempꝰ erat tamqᷓ; fruetũ inuenturꝰ iuit ad eaam. Patet t
cogitacõis diſcipłoꝝ id dictũ ee q; hec ceu impfectõꝛes ſuſpicabant᷑·
quoꝝ cœgita ces nõ nũquã ſeribũt euãgeliſte · neq; hoc ſolũ ſcᷣm

mentẽ ipoꝝ ſcriptũ eſt. veꝝ eciã et quia ideo maledicta ficus fuir

quia nõ habebat fructũ. Cuiꝰ igit᷑ gracia maledcta eſt. Certe ut
diſcipuli ↄfiderẽt. Mam quoniã ſemp beneficia ↄferẽs nullũ vnq;

puniuit · vt tam diſcipuli q; indei ſibi pſuadeãt vᷣbo ſolũmõ poſſe
ipᷣm crucifigẽtes exſiccari·ſj̊ ſponte omiĩa ſuſtinere puniẽdi vtutẽ

nõ in homĩez ſed ĩ arboꝛẽ optune nũc demõſtrauit. Cum autẽ loca

vel plante vel aĩantes rõis expꝑtes tale quid paciunt᷑ · noli curio ſiꝰ

quare ita factũ factũ ſit inueſtigare· nõ ergo quare vtꝝ merito

exſicca ta ficꝰ ſit ſi tempꝰ nõ erat· de liraciõis nẽpe id michi vider

eetreme. ſed ſignũ ſolũmõ ↄſiderãs admirare et creatoꝛi gloꝛiam
redde. JZit er in ſubmerſis poꝛcis rõem inſ ticie diligent in qrentes

mbłti fecerãt quibs mens adhibẽda nõ eſt. Quam igit᷑ obrem hoe
modo deſeripta res eſt· et cur ita cauſa maledcõis eſſe videt᷑ diſci⸗

puloꝝ ut diximꝰ œgitacões ſeq̊ntes euãgeliſte ita ſcripſerũt fruſ

tra vero legẽ nõnulli per ficũ ſiqficari contendũt.fructꝰ enĩ legis
fides erat a tũc tp̃us fructꝰaderat huiꝰ.a lex quippe ipᷣm ꝓduxit.

Jam enĩ inquit albe regiões ſũt et ad meſſem pate. Et mitto vos
ut metatis que nõ ſemĩaſtis. Nichil igit᷑ hoꝛ hie ſigficat᷑ ſů pu⸗
niẽdi vtus ut di xim? manifeſtat᷑ · quod inde pſpicuũ ẽ qa nondũ
temp⸗ fuiſſe ſcribit᷑ · nõ enĩ ad experiendũ fruetũ ſed diſcipkon cã

iniſſe hoc v̈bo apit᷑ qͥ magna hoc miacło admiace cmoti fuerint.

MNam et ſi młta maioꝛaq; ſigna viderũt nouũ tñ atq; inauditũ
hoc fuerat nũc quippe pᷣmo puniẽdi vᷣtutẽ adaperuit. Quapwpi
nõ in alia. ſed ĩ hac humidiſſima planta id feci ut miabilioꝛ res

videret᷑ . ven ne iſte ſerupulꝰ pturbet · vtq; clare videas ↄfidẽcie cã

diſcipkoꝝ id factũ fuiſſe. udi que ſequnt᷑ quid git diceirt
Et vos maioꝛa facietis ſi credere ac in oꝛacione co⸗
fidere volueritis·· ð

Pideo &
mider. .
n enit
heuceftal
inati ut

QAua
um quom
deti ninf
ſzas undeos
vnet
guüran i
mudopil

guod dicſte/

oodinutgun
Giti catut
ilir i nyn
nlaclan cöfun
inergit. Qm
Msaa w
dorüäw
ded gue ni
nſpodiſſent⸗
buiſetis ler
cbut ile xti
Wchidlity
luprawes
mmean ſus
in gun ke aͤ
diſſet noͤnen
abit rn,
nichil o uie⸗
E ichiniz ihe
nöͤgin nt
tuebie xho e

moqui⸗

—

iſen
nee in⸗

weſ
Demi
labani⸗
Aüſom
fis fur
aKeau
nuli mi
ümi pfe
niedi heuni
naus lorr
ianoſi
umen
WNN
WNan
ginirmn
it onnd
Kevirt diſa/
ngſrir i
m ailg⸗
ön Pupt.
NW
ifrihn
iig wi
ſowenezd
ſarg un
ut, Qumg
e niubileß
irus fu⸗
gitnn
e

Pides gpter eos totã hãc rem factã eſſe ne inimicꝝ inſidias foꝛ⸗
midẽt. Ideo iten iſtud repetit ut ĩ credẽdo atʒ oꝛãdo firmi? figat.
Pon eni hec facietis ſolũ inquit. veꝝ eciã mõtes arãdi et credẽdi
btute facile trãſponetis. Inſolentes autẽ indei et magno tumoꝛe
inflati ut docentẽ interpellarẽt accedẽtes ſciſcitabant᷑

Qua poteſtate tu hec fa cis

MNam quoniã detrahè miackis nequibãt cauponãciũ in templo ꝛ

repcionẽ obyciũt.quõ eciã apud iohãnem quãuis non eiſdẽ vᷣbis.
eadẽ tñ mẽte feciſſe vident᷑ · quod enĩ ſignũ oſtẽdis nobis quia hee
facis iudeos dixiſſe retulit· ſ ibi quidẽ reſpõdiſſe ſcribit᷑. Soluite
templũ hoc et in trib dieb erigã ipm. hic vero inſolubili ambi⸗
guitate ipos tenuit wretics. vnde pſpicuũ ẽ in pnᷣcipio et exoꝛſu
miackłoꝝ illud. Hoc vero inxta paſſionẽ geſtũ fuiſſe. CTale autẽ ẽ
quod ditcũt · quãdo tu magiſterij ſedẽ aſcendiſti · aut quãdo ſacdos
oꝛdinatꝰ quia tanta poteſtate vteris. r qui nichil ipᷣe arrogant᷑
egit · ſed oꝛna tũ dec? templi defendit . nichilomĩꝰ qͥa nichil aliid
habebãt hoc reß hendũt nec in ißo eiciẽdi tpoꝛe fecerũt · multitudĩe
miaculoꝝ cõfuſi · poſtea vero quã pᷣmũ viderũt eũ tũc inſtãt atq;
increpãt. Quid aũt ippe nõ e directo ſi apte ipᷣis rñdet. facile nãq;
illis patè potat pᷣtas ei⸗ ſi diſcè voluiſſẽt. ſ eð ipos introgat dicẽs
PBaptiſma iohãnis vnde erat ex celo an ex hoĩbus
Sed que nã inquies hec reꝝ ↄſeq̃ncia eſt· optia certe. Nam ſi e elo
reſpõdiſſent. eur ergo intuliſſer nõ credidiſtis ei cui ſi fidẽ adhi⸗
buiſſetis. hec nõ eſſe introgãda ſciretis. Mon enĩ ſum ſufficiẽs di⸗
cebat ille de xp̃o calciamẽti eiꝰ cœrigiã ſoluè. SEt iten. Scce agn?
dei qui tollit peccata mũdi. St hic eſt filius dei et qui deſup venit
ſupra hoĩes eſt· et quoniã ventilabrũ in manu eius et purgabit
aream ſuã · quare ſi iohãni ẽdidiſſent nõ eſſer eis difficile ↄgnoſcẽé
in qua hec facèt ptãte.C um autẽ illi ex malicia neſcewe ſe reſpon⸗
diſſẽt nõ retulit nec ego ſcio· ſed nec ego dico vobis. Si eni igno⸗
rabãt · doctrinã petẽ optebat· verũ quoniã verſute agebãt · merito
nichil eis voluit reſpondé. Cur aũt nõ dixerũt ex hoĩbo baptiſmũ
ee iohãnis.ᷣbas inquit foꝛmidabãt· pſpicis coꝛdis eoꝛũ puſitatẽ ·
deũ vbiq; cõtempnũt et cũcta ꝓpter hoĩes pagũt. Nam etr iohãnẽ
nõ quia tantũ virũ verint᷑ · ſed multitudĩs opiniõe pterriti me⸗
tuebãt · xp̃o quoq; ipi ꝗpter hoĩes ne minoꝛes viderent᷑ dẽ vo lebãt
oĩa deniq; hinc eoꝝ mala oꝛiebant᷑ · deinde dixit eis quia vob vider᷑

Homo quidam habebat duos ſilios et dixit primo

vade hodie operare in vineam. Ipſe autem reſpõ⸗
dens dixeit nolo. poſtea autem penitencia motus
abiit· et cum acceſſiſſet ad ſecundum diyeit ſmmilit.
Ipſe autẽ reſpondit ac dixit vado· et nõ abijt quis
ex hys duobo fecit voluntatẽ patris · dicũt pmus

Kurſus ꝑ pabolas loquit᷑ ac eos rependit. cũ in titudinẽ eoꝝ tñ

duriciẽ deprauaciõis occulciꝰ ſificãs · hoc enĩ hy duo filij deſignãt
quod et in geẽtib et in indeis factũ eſt. Gentes enĩ cũ nõ ꝓmiſint

obedienciã quippe qui nee legẽ audierĩt re ipa obtemparũt. Judei

vero quãuis ꝓmiſerũt omia ſe que deus dixerit facturos. ope tñ

neglexerũt. Ideo ergo ne tradãt legẽ ſibi ꝓdeſſe p eam cõdẽpnãdos

eſſe magis oſtendit. Sic et paulus nõ auditoꝛes inquit iuſti ſunt

apud deum · ſed factoꝛes legis inſtificabunt᷑. ꝗpterea ab ipᷣis elicit
ſentẽciã ut a ſeipis condẽpnati cõticeſcãt q; n ſeqᷓnti pabola vinee

conficit· quod ut faciliꝰ pagat ĩ alia pſona àmẽ trãſtulit. Nam

qm noluerũt e directo fateri ꝑ pabolã quã nõ intelligẽtes ſimprr

ac recte ſentẽciã ꝓtulerũt occulciꝰ ad quod vol ebat eos protra xit.
St tüc tãdẽ quod pabole tenebris obduxerat pſpicuũ facit dicẽs .
quia publicani et mètrices pᷣcedũt nos in regnũ celoꝝ
Venit enim io hannes ad nos invia iuſticie et nõ
credidiſtis publicani vero et meretrices crediderũt
ei · vos autem vidẽtes nullam ad credendum ei po⸗
ſtea penitenciam feciſtis
HNam ſi ofeſtim a ſtoꝛtis eos pueniri dixiſſet· oneroſa éte hee ofo
viſa fuiſſet nüc aũt poſt ꝓlatã ab ippis ſentẽciã leuioꝛ videt᷑· qua⸗

Iter cauſã addidit. Que nam poꝛro cauſa erat· veĩt iohãnes nõ

ad illos ſed ad vos inquit et venit in via iuſticie · nullo enĩ iure

poteſtis eũ cruninari · nec dicẽ vnquã audebitis negligentẽ illum

aut leuẽ fuiſſe. Nam et vita eius irrepᷣhenſibłis fuit. ꝓuidẽcia
ſingłaris.et tñ non actẽdiſtis ei illud eciã alind crimẽ veſtrũ eſt.
Quia publicani ei actẽderũt. Et rurſus alind quia cũ debuiſſetis
vł ante publicanos credidiſſe. vos nec poſt illos quidẽ voluiſtis.
Quod ſiẽ oĩ vos veĩa pᷣuat et accuſacõnẽ vr̃aʒ amplificat · ſic exi⸗
mia illoꝝ laus eſt · venit eni iohãnes ad vos et nõ recepiſtis· nõ
venit ad illos receperũt. Mec tñ exemplo eoꝝ inducti eſtis · per⸗
ſpice om ꝙ laus illoꝝ et ꝙ accuſacõ iſtoꝝ ſcit argumẽtis · veit ad

snod
gediderdck
npohl
catot /n
ſvtair n
iemt ſunt
arp r)
nmeottͤne!
nnrceit de⸗
rrirf oben
ſhus dors
ment n m
diſus iohi/
ſeruit dind
ſejnaa⸗ noͤn
pundihing
tmers nes 1
r e
Wai
dis d
geberan.
wonedi we
ſoler. m

lvornct
a ecate
Nrerdv
Praünts
glegitei
aNdiusi
ſos nn/6
gll ſeihit⸗
niſſin kut
roeet nemi
cas da
os paend
naſi noͤale

ſmria ii⸗

ne
tfmmi
abir gun⸗
t pms
ndinimn
fli Migii
nöpmißnt
rit Ji
WNeN
Wdn
nmr ubir
wubut
n Arem
une.
giddis⸗
AmeN
rixin
wuna po⸗

anws
”ñ
ni prinu i
Ward

ni d⸗
mmpliher in
renn /,
mhid

nos nõ ad illos nõ credidiſtis vos· hae re ipi ſ cãdaliza ti non ſunt
crediderüt illi michi · nobis hec res profuit. Antecedè aũt atq; p⸗
ire publicanos dicit. nõ quia iſti ſ equant᷑. ſed qͥa ſi volũt ſeqndi
poteſtas ſibi relieta z=. Michil certe magis quã emulacõ rudioꝛes
cõeitat· ꝗpterea crebro dicebat pᷣmi vltimi vltimi pmi · qpterea
ſtoꝛta er publicãos in mediũ ꝓducebat· vt iſtos cẽmouèt. am
extrema ſunt hee vtraq; delieta · et concupiſcencia feruenti alterũ
coꝛponꝝ alteꝝ pecunian oꝛiunt᷑ · ita oſtendit id eſſe maxime legi di⸗
uine obtpare ĩiohanni credidẽ. Mec ergo gracie ſ olũ ẽ ꝙ mer eices
introeãt. veꝝ eciã iuſticie. Mon enĩ pmanẽ᷑t metrices poſtq; in⸗
trarũt ſj obediẽcia a fide purgate ac cõmutate intrauerũt. Per⸗
ſpicis quomõ pytim vabola ꝑtim meretricũ cõmemoꝛaciõe · vehe⸗
mentẽ a minꝰ oneroſã oꝛacceʒ efficit. Mon eni illieo cur nõ credi⸗
diſtis iohãni dixit. Sed publicãos et mẽetrices credidiſſe pmo aſ⸗
ſeruit· deinde ur vehemẽcioꝛ oꝛacð fieret illud ſubiũ xit ab ipaꝝ ſo⸗
ſeqncia · nõ venialit᷑ eos peccare arguẽs ſumulq; oſtendẽs ad aucu⸗
pandã hoĩm gloꝛiã · ſie ab eis vniũüſa fieri · xp̃m eni fateri volebãt
umẽres ne a ſynagoga pellerent᷑ · iohãni rurſus detrahè nõ aude⸗

bant nõ veneracõe aliqua ſed timoꝛe. Que omĩa ita ut di ximus

vedarguit ut quioꝛe poſtea vulnere ſauciaret dicẽs · vos autẽ vi⸗
dẽtes nõ penituit poſtea vt illi crederetis. Improbũ eni eſt nõ di⸗
ligẽ bonüů ab inicio. Jed multo maioꝛ culpa efe nolle x penitenciã
regredi hoe enĩ maxĩe płes coꝛrüpe er ad ꝓfundu nequicie depellẽ
ſolet. q; młtos eciã nũc vecoꝛdia ac inſania extrema facè video

Exhoꝛtacio ſexa geſmaſeptima ꝙ; agenda penitẽ⸗
cia pecca toꝛi ſit

Jed nemo veſtu oꝛo huiuſmõi ee velit ven ſi eciã ad extremũ eſſer
prauitatis delapſ? non deſperer poſſe ad melioꝛa ſe trã ſmutare· fa
ale quippe ? vel ab ipo unpbitatis baratro ſeipᷣm recipè. An non

audiſtis quõ illa meretrix que omẽs in pudicidia ſupauit · vmm⸗
ſos rurſꝰ? ctinẽcia a virtute reliquit · nõ dieo illã de qua in euã⸗

lio ſeribiẽ · H hane que noſtra memoꝛia ex fenice oĩm ciuitatũ

iniqᷣſſima fuit hec enĩ puis nobis apud nos erat cũ pᷣma ĩ theo⸗
tro eet nomẽ eiꝰ vbiq; ferebat᷑. Non ĩ vrbe nr̃a ſ olũmõ ſ ad cili:
cas vſq; ad capaca docas. Hec multoꝝ patrimõia exhauſit · hee mi⸗
tos parentũ oꝛbos tenebat. hec maleficis quoq; vti artibꝛ dicebat ·
quaſi nõ elegãti œꝛpis foꝛma ſolũ veꝝ eciã ma gicis cantib et her
bis. recia tẽderet · hec regine quoq; fratrẽ attraxit·tãta cupidinis

tprãnide pollebat. ſed ſubiro neſcio quare vmmo vero certiflime —
ſcio.volũtate nãq; cõmutata dei gracia hoc modo impetrata oĩa d
illa ſpreuit et calcauit· ita dpaboli officina ꝓiecta facile ad celum mon 4
aſcẽdit. et i;uis nichil erat ea peculãciꝰ dũ in ſcena vᷣſaret᷑. poſtea éugln 4
tñ cõtinencie matudine multas ante celluit .· cilicũ enĩ induta p 35 iee⸗ .
totã reliquã vitã hoc ſepacto exercebat. hui⸗ gracia pᷣfectꝰ a ſc⸗ vm 1
nicis pturbatꝰ armatos milites miſit qui nõ potuerũt eam rapẽ nun, ei
nee à numero vᷣ̈ginũ que ipᷣam receperũt abducẽè. hee cũ ineffabili iß N
ſat᷑mẽto ↄñicaſſet cõdigne ſuſ cepta gra vixiſſet vniuſis ꝑ graʒ noniud
maculis deterſis nature demũ cnceſſit · mirabilẽ enĩ phᷣiam poſt gümnbeft
baptiſmũ oſtendit. nee vnquã amãtib antea eamq; ſequentib: ac 4 mucien
diligenter querẽtibs viſa eſt. ſed poſtea quã ſemel ſeipam incluſit nlünn
multos annos qua ſi iũcta in carcerib⸗ yegit · ſed erũt pmi vltĩ ani
pmi. ſie accẽſo ac inflãmato animo nee vlla ve alia nobis op? ẽ. uaxky wien
vt eximi ac miabiles efficiam. Nemo g qui male vi xit deſpet. ſoͤbabezel
nemo qͥ vᷣtutẽ colit cõfidat ac doꝛmitet ne metrix quepiã eũ ante⸗ inpiimin
uertat. Ille autẽ nõ deſperet ut dixi cũ ante pmos eciã poſſit vo⸗ ſeni u⸗ .
litareaudias q;d deus ait ad ihr'm di xi poſ tq; foꝛnica ta eſt ĩ hyz rſi wlun⸗
omiĩb, ad me couertè · cõuerſa nõ eſt. Certe cũ iã ad amãdũ deũ ſonti⸗nüani
feruent᷑ redierimꝰ. nõ ſicut hoĩes ſ olet imqperare pᷣterea nee qñ pe ſhins or⸗
nitenciã agimꝰ quia longo tpe ab eo abfuerim⸗ exprobꝛat. Zed ſi mnimo ſyn
ſolũ ut decz ↄuᷣtam̃ ac ei valde inhereamꝰ carnes nr̃as timoꝛe ſuo lediſſim?
affigam? cõfeſtim nos amplectit᷑ fouet ut pᷣeipua camtate proſe⸗ fuuit y magi
quit᷑.quaꝝ reꝝn multa nõ ſolũ ĩ nouo ven eciã in veteri teſtamto pbuſediſon
vidẽ licz exẽpla. Quis enĩ manaſſe dererioꝛ fuit · ſed facile onuͦſ⸗ Eefublucan n
Apiciũ ſibi deũ largis reddidit lacrimis. Quis ſalomone ſelicioꝛ. eſtaAr ſdn
ſed cũ negligẽcia doꝛmitaſſet decidit. in ꝓfundũ verũ has ambas Nüſotümodtse
eius patre mutacões poſſ um oſtendere qui nõ diligẽti veritẽcia Wndenes
ſublime ſcãdebat · modo negligecia in infima labebat᷑. Qnuis inda larcntcam
beacioꝛ · factus eſt ꝓditoꝛ. Quis miſerioꝛ paulo.· ſed vas elecciõis hune aubild
cõſtitutꝰ eſt.Quis ma theo peioꝛ · ſed app kis eſt cGnumeratꝰ. Quis gacns
ſymone laudabilioꝛ.ſed factꝰ eſt oĩm abiectiſſimꝰ. Quã multas beucſeyindg
huiſoi mutacões et olim et nup factas · nũc cottidie fieri nõ ig⸗ ulvberracnn
noꝛamꝰ., Quas obres ſepius michi illud dicendũ ee video. nec illi eſralni w
qui vixit in ſcena deſperandũ ee. nec huic qͥ verſat᷑ in ecleſia oĩno lo ſüt. Mur
»fidenduũ. Xdhüc enĩ ait · qui exiſtimat ſtare caueat ne cadat.ad tampeuna,
illũ vero nũquã qͥ cadit nõ reſurgit. St iten dirigite diſſolutas nönen
man? genua palitica.Et rurſꝰ ad probos · vigilate ait ad illos iguis oinofn

uk:lurge qui dormis. et ſuſcita tea mortuis . Pam alio quids nemoßede

.

Herdſine
emni
denden
ül mdn
iftiſ
gitann
riüinfthil
nüſsgin
ſhiim pit
eumthhit
Gndce
e
luwhuy,
nin
aniin
wipſey,
muci
damdi
