runt nõ agere maligne · et ipe q;ð futurũ erat predixit. Sed ſi illi

curati fuiſſent quiſpiam dicet ac nemo eſſet qui ſcandala faceꝛet·
nõne hit pᷣmo falſitatis ẽqmine teneretur. Certe ſi curari ſanariq;
om̃es voluiſſent non dixiſſet neceſſe eſt ſcandala venire. Sed quia
ſua ſponte incurabiles futuros perſpiciebat ideo ventura omĩno
ſdixit. Sed quã ob rem ipe non eiecit ſcandala inquies.Et cuius
rei gracia tollenda erant an ꝗpter eos qui detrimento afficiũtur ·

Prone
nuc
ſcanda
ſcunt,
oſter/g
cni its
ſne vies
ſtiji a⸗
gckunt tas
ſidilgerr
nunind ſ
nossonns
ſenronze
inchhirtipta
henmiche
ſntsiinof
Nieſoriſtin
muenitutz⸗

lentſic

Cuidilen
vple d
cur inquic

nöenl n

wi tun ißt

min?grate

ſane ſo tene
wibs t iß⸗
Wsſernos
Anetmig
n di
digniſund
cuhe Authu
incumlennn
gundine ap
mmwlcd
chi ſtißon
wunhieſifn
ug nonf 0
Unſimarb

nzn
mn
ungin
Aonnin
ingge
minen
innile
undin
num
wand
iwpmnn
mibae ſn
itofü
vſr. mie
turi Ml
uunteindra
loensn
Ncder in⸗
uni
neguun
pemiwn
rſe wrcke
neſchul
u weantur
Tme
äfuem
enͤtmnin
emßirſt
l
miin
r ung

ſed non qͥa inde detri mentũ paciũtur pereũt · ſy deſidea ignania
ſua · q;dᷓ virtutis cultoꝛes verum ee oſ tẽdunt ˖ qui non modo nullã
a ſcandalis iniuriam paciũtur· ſed pᷣcipues eciam queſtus nauci:
ſcunt᷑. Qualis ceꝛte ille iob erat. quał ioſeph· quales inſti deniq;
omes· ꝙ ſi multi pereũt ꝓpter negligẽciam ſuam id accidit. Niſi
enĩ ita res ſe haberet · ſed ꝗpter ſcandala ipᷣa hoĩes perirent· vmuſi
ſane hoĩes id paterent᷑ · qm vero multi euadunt · qui non effugit.
ſibiipi culpam attribuat. Nam ſcandala qdem ut iam tetigim⸗
excitant eciã atq; acuunt et ꝑſpicaciorem faciũt non ſolũ eũ quiu
ſibi diligẽter canit · verum eciam eũ qui foꝛte incidit · nam poſtea
quam inde ſe eripuerit taucioꝛ atq; tucioꝛ reddit᷑. Quare ſi diligẽ⸗
cioꝛes ſumus nõ paruum fructum ca ex re capiemꝰ? qua vigilare
ſempeꝛ oompellimur. Quod ſi in ipᷣo iu greſſu oſtiũ cũ tot tanteq;
incũbãt tẽpta cões qua ſi ſõpno diſſoluti iacemus. Quid de nobis
ſperandũ eſſet ſi magna in trãquilitate rerũ vineremus. Quod
ſi vis a pᷣmo ſtatim hoĩe id conſidera · nam ſi cũ breui tempoꝛe nee
die foꝛtaſſe integra in paradiſo deliciaꝝ vixerit ad tãtũ pᷣuitatis
deuenit ut equlitatẽ dei falſa cgitacõne ſperauerit · et ſedurtoꝛem
huiꝰ beneficij auctoꝛẽ opinatus vnũ preceptũ ſeruare nõ potuerit

Quid ille non feciſſet ſi longiſſimo in tranquilitate illa tempore

vixiſſet· hys ita dictis alia rurſus interrogantes opponunt · ut
cur inquiũt deus talem ipᷣm effecit · non facit quippe deus talem ·
nõ enĩ penis afflixiſſet· ſi talem ipᷣm feciſſet. Nam ſi nulliꝰ nos
rei cum ipᷣi cauſu ſumꝰ ſeruos nĩ os et vernas ẽminamur. multo
minꝰ creatoꝛ oĩm èminaretur vnde igit᷑ id factũ eſt inquit· ab eo

ſane ipᷣo et negligẽcia ſua. Quid poꝛro eſt inquit ab eoipᷣo · diligẽ

ter abs te ipo requiro. Mam ſi maligni tales a ſeipᷣis nõ ſũt noli
tuos ſeruos caſtigare· nec vxoꝛẽ ſi peccat increpa · nec liberos vᷣbe⸗
ra.nec amicos incuſa. nec offendentibus innimicus inſenſus ſis
Mam hy omes niſi ſponte delinquant nõ punicione ·ſi miſeracõe
digni ſunt. Mon poſſũ inquies ita philoꝛohari. Certe ſi nõ illoꝛꝝ

culpa quitquam factum cnſpexeris. ſed quadam alia neceſſitate

meumbente mĩme nõ poteris philozophari. Nam quando ſeruus
egritudine oppreſſus iuſſa nõ feceꝛit non modo nõ ẽminaris · verũ
eciam valde cõmiſereſceris. Quare tuipſe teſtimoniũ phibes non

nichil ab ipo non nichil aliunde ac nõ ab ipᷣo fieri. Similiter eigo

eciam hic ſi ſcres pᷣmum homĩem prauũ fuiſſe · quia talis fuerat

factus non ſolũ nõ accuſares. verum eciam veniam facile dares

Nam ſi moꝛbo ſerui cõductꝰ ignoſcis cur creat᷑re dei nõ ignoſcès

ſi talem factum a pnᷣipio arbiᷣreris. verũ inde quoq; ora iſtoꝛũ
obruere facile poſſumꝰ. Nam vndiq; veritatis affluũt admini⸗
cula. ſi eos interrogabimꝰ. quam obrem nũquam fuos ẽmĩanẽ᷑
ſi facie foꝛmoſi non ſint.ſi nõ ꝓceres ſtatura. ſi non quaſi volu⸗
cres in eundo· cetera q; huĩoi ·.quia videlicet natura hec nõ volun⸗
tate cc dunt᷑ . ĩmunis eſt ergo ippe eiꝰ culpe quã ſibi nat᷑a inuexit
nec vllus vmquã· huic orẽni cõtradicet cũ igit᷑ accuſas tũc oſten⸗
dis ꝓfecto nõ a nat᷑a ſed a volũtate mala quidpiã ꝓceſſiſſe. NMã
ſi que mĩme culpamus ea nature delicta ee aut ſaltem nõ volun⸗
tatis teſtam̃ patet ea ſolũ culpari que volũrate cmittunt᷑ RMoli
ergo puerſas in mediũ raciotinaciones inferre.nec ſophiſmata.
et orõnis cõtextũ telis araneaꝝ vilioꝛ · verũ illud michi rurſum
ĩſpõdeas· nõne omes hoĩes a deo creati ſunt.quis dubitat inquies
Quomoõ igit᷑ virtutis ac vicioſitatis racione omes equales non
ſunt. Nam ſi nature ſunt hec non volũtatis· quomodo virtutẽ

. .

alij eligunt · alij vicioſitatem ſequũtur cum certe ſi natura omes
vicioſi eſſẽt oncreati nemo vᷣtutem olere poſſet. Sin vero ecõtra
natura boni omes prodiremꝰ nullus vmquã malus inuenire?᷑-
nam ſi vna eadem q; natura oĩm eſt.hac racione vnũ vniuͤſos eẽ
opoꝛtet· ſiue bonos quis dicat ſme malos. ſi putant natura alios
bonos alios malos · id ut dixumꝰ preter omem racionẽ eſ t. Mam

cum que natura fuerint ĩmobilia ſint nũquam ꝓfecto hec moue⸗

rentur. Quod hoc pa cto conſidera· moꝛtales omnes ſumꝰ atq; poſ
ſibiles quare nemo im poſſibilis erit eciam ſi quis ontempnendo
dirrumpat᷑. Nunc vero multis a probis moꝛiba ad iupwobus et
ecõtra a malis ad bonos cnuerti et illos negligẽcia delinquè hos
diligẽcia pficere cottidie videmꝰ. Quod maxime non natura hec
eẽ facile demonſtrat. Quippe cũ nat᷑alia nec vllo modo mutẽtur
nec ſtndio ac diligencia hominũ acquirunt᷑. quẽadmodũ nulla
indiges ad videudũ audiendũq; opera . ſie nullo tibi laboꝛe ad col⸗
lẽdam bᷣtutem opus eet ſi natura nobis inſita eet. Cuiꝰ autẽ rei
gracia malos nat᷑a nos abinicio creaſſet preſtim cũ poſſet bonos
creare · nulliꝰ profecto. vnde igit᷑ mala inquies oꝛtũ habuerũt.tu
tibiuipᷣi reſpõde. Meum enĩ opꝰ eſt.nõ a nat᷑a hec.neq; a deo cõſita
nobis fuiſſe. Cauſu ergo inquies mime· mime inquiã. In igit᷑
nłlũ eoꝝ pnᷣcipiũ eſt · ſed ab eterno ſemper fuerũt. melioꝛa dic bba
homo· a immaniiſſimũ hũc furoꝛẽ execrare quo vnũ deo peccato
cultũ attribuis·. a cultũ peipuũ vmmo vero ſupremũ meo indicõ
ſp̃teꝛea ſi mala ingenita ſunt tantas vires poſſidebũt ut nece euelli

ſet oni
cgrupei
nultitr
ducieter
vireseo
piaa ner
ltut,0.
gtuuit⸗
nichpietat
uaum eſt
nguiter⸗
Unde nam
tua ita pn
Cumgi
urſi un
deulos ane
wlütate nf
ni alind ma
fluenrrüt⸗
incſiicsgen
nollet⸗exd.
ſtpwwien
vagersa
multplex⸗
d'antayr.
Andeab es
lltidi wolupe
inonuer⸗
Aigundn
nweſeſtnen
ſunrcg non
ledilgina ve
ſdi⸗ diſtolun
nequaſt ſur
nuctnätury
ſia vehi
uͤt. modoe
guandr ali
mnxenis

udg Riſni
hi
dire
ngi
n
dbin n
güie /
limirin
Snni
mighinin
Mntii
DZ
is ius
uomapp
riuam i
Sin wree
lus inuentt
pnü vnilost
muda d
ni ir.n
Kwirnen
simn ng
ns oemN
omprtut
iu inins
w uummr:
—
ſaenda
rnd
. (min
nmipfern
grülaruritn
,neg 6
mnmni if⸗
minnin
mü win

girrutli

nee omĩo nõ eẽ poſſint. Nam ꝙ ingenitũ abſq; pnicipio eſte niki
coꝛrupeioni ſubicit᷑ · ad he ſi nequida. ſic inuicta eẽt quomodo tã
multi hoĩes btutem clere potuerũt aut quomodo moꝛtales a ca⸗
duci eternam et immoꝛtalẽ vicioſitatẽ ſupauerũt. Sed de? inquies
vires eoꝝ eneruat· qnõ eneruabit aut omĩo quõ deſtruet cet᷑na·.
vicia nec minꝰ pollencia ſed equaliũ viriũ et eiuſdẽ ut ita dixerĩ
etatis.O acutã dyaboh maliciã.quãtũ quãq; puicioſũ malũ exco
gitauit · qᷓ̃ impietate ac blaſphemia inuoluit wĩes. ſimulacione
nãq; pietatis ne a deo peccatũ eẽ videat᷑ peſriferum dogma iutro⸗
ductum eſt quo ingenitũ peccatũ ee aſſerunt· vnde igit᷑ oꝛa ſunt
inquit · ex eo ꝓfecto q; eſt velle et nolle. Ihm autẽ velle et nolle
vnde nam eſt · ſane a nobis ipᷣis- verum hec crebra interrogaoo
tua ita pꝛofertur quẽadmodũ ſi a me querès · vnde hoĩes videant

Cumq; ipe reſponderẽ. ex eo ꝙ; eſt oculos claudere ac nõ daudere.

rurſũ tu interrogacõib me fatigando dicẽs.hocipᷣm autẽ claudere
oeulos a non claudere vnde eſt · ac ſi ego a nobis ipᷣis dicerem a
volũtate nr̃a · huiꝰ rei reſpõſũ volũtatis cauſas querès. Nichil
enĩ alind malũ eſt q; deo nõ obedire. Sed hoc ipᷣm inquit vñ hoĩes
inuenerũt · die queſo putas ne diffieile id inuentũ fuiſſe. nõ dics
inquies · qmꝛa difficile hoc ſit. ſed vnde induetus eſt ut obtẽperare
nollet ·˖ ex deſidea ſane atq; ignania. Nam cũ dñ̃s ad vtrumlibet
ſit · pvᷣnioꝛ ad hoe propter deſideã fuit. ſi adhuc aneipiti mente
vageris obſtupeſeis cũ hec audias. Ego abſte nõ arduũ quidẽ ac
multip lex ſed ſimplex et pſpicuũ queram· fuiſti ne vmquã mal⸗

tũ antea probus eſſes· ut puta fuiſti aliqna paſſione ſupioꝛ ante

deinde ab eadẽ ißa ſupatus. ſopitus ne vmqᷓ; vino fuiſti · et rurſꝰ

bibẽdi voluptatẽ depuliſti · aut nõ nũquã ira cõmotꝰ . nõ nũquã

in te conuerſꝰ.nichil aut parũ paſſꝰ ab ira es. deſpexiſti paupem
aliquando. aliqñ fouiſti:fuiſti foꝛnicatꝰ aliquando cũ in pñciaꝝ
modeſtiſſime vinas. Meſponde igitur queſo vnde nam hec omia
ſunt.q; ſi non facis · ego pt te libenter faciã · quia videlic ſtudio
ac diligẽcia voluiſti a malo non nũquã abſtinere.non nũqᷓ; vero
deſidia diſſolutus cecidiſti hec ad te. nã hys qui bene agendi deſpe⸗
Vne quaſi furoꝛe quodam ad acti· ita ſemper in peccatoꝛũ ſoꝛdibx
inuoluũtur ut nece audire quiſquã de vᷣtute velint. nullũ ouiuẽdi
phia verbũ cõmittam · cum hys vero qui modo rẽem ſecuti recte
agũt.· modo cupiditate ſupati delinquũt iocũde diſſerã · rapuiſti
aliquando alienũ deinde penitẽcia flexus· nõ modo reſtituiſti · vm̃
eciam de tuis egeno cõtuliſti. Vnde igit᷑ hec tanta mutacio nõne

—

a voluntate atq; cõſilio tuo · nemo pvofecto dubitabit· quare obſe
ero ſtudete in quã virtuti et friuolas queſuõcs has relinquatis.
mala enĩ cũ nullã rem habeant · nomĩa ſolũ ſũt. Non ergo q̃ras
vnde ſint nee ancipiti mente pendeas ſ̊ cũ audieris ex negligẽcia

nr̃a ꝓficiſti quaſi venenũ ea fugito · a ſi quis dixerit᷑ nõ ee a nobꝰ

ip̃a: cũ eum videris ſeruo iratũ infeſtũ vxoꝛi crimin antẽ liberos

impwbantẽ iniuſtos · dic ad eum · quomõ igit᷑ dicebas · hec non ee

a nobis. nã ſi a nobis non ſunt · cur ulos criminaris· ae rurſus
ad ißm dicas abſte ne ipo ad obiurgãdũ cõtumeliandũ ꝓcedis·
an nõö. Nã ſi nłlo pacto abſteipo nee tibi aliꝰ nee tu alijs ira ſca⸗
vis.ſin vero abſteipo· am vides abſte ae negligencia tua oꝛigint᷑
vicia trayxiſſe. Quid poꝛro num oppinaris nõnullos ce probos.Si
nemo eni pwbus eſte. vnde tibi hoe nomen inuentũ eſt· vnde hor⸗

tacio ad btutem· vnde bonoꝝ laudes. Sin vero probi aliqui ſunt·

pweul dubio ume impwobus inerepat᷑ · et increpantes ippi hae rõe
qm iniuria increpant boni non erunt. Quid eni peius excogitari
poſſit quã innocẽtem crim inibs falſo acuſare. ſi prauos idic

boni reprehendunt quia poſſent eſſe nõ praui · hoc certe non paruũ
pwbitatis ſue argumentũ di xerim · vnde vel mente captis patere

arbitroꝛ neminẽ vmquam neceſſario malũ fuiſſe. Si veꝛo poſt hee
omĩa vnde ſunt mala quereres · nõ dubitabo ſepius dicè . a deſidea
ac inania tua quia cũ prauis conuerſeris quia btutem ſpernas.
hinc certe et mala ſũt· et hocipᷣm ut vndi ſint mala queras. hine
omĩo eſt. Nemo enĩ recte vinenciũ · nemo eoꝛũ qui modeſtiã atq;
hũilitatem clunt friuola iſta querit · ſed audaces atq; proterui qͥ
deſideam ſuam defendere conant᷑ has aracneaꝝ cõſimiles telis rões
fruſtra onfingũt· quas non verbis ſolũ ſed multo magis opere
nos deſtruamus. Nam ſi ex neceſſitate mala fierent. nõ dixiſſet
rofecto xp̃us. ve illi homini per quem ſeandala veniũt · illos enĩ
los qſi miſeros deflet qui ſpote ſua malis adherẽt. NHoli aũt ad
mirari ſi p quem ſcriptũ eſt. Conſueuit quippe ſẽptura per quem
nõnunquã pw aquo dicære ſicut quãdo dicit᷑ poſſecli · hoĩem p deũ
nõ enĩ ſcdᷣasʒ quãdã tãʒ · ſj pmã omiĩo poſuit · et rurſꝰ nõne per deũ
manifſeſtacio eoꝝ eſt et fidelis eſt deus per quẽ vocati eſtis in ci⸗
cacionem filij ſui. Ceten ut diſcas non neceſſario nos malos eſſe
que ſequũt᷑ cõſidera · nã poſtea quã malos quaſi miſeros defleuit

Si manus vel pes ait tuꝰ te ſcandalizauerit · abſcin⸗

de et ꝓice abſte· bo nũ eſt tibi claudum vel debilem

ſtrae
kenre m
auerit

trraret
ſprenik

wo guſt

eotctüi
nt utd

tag nenf
Gutih nen
iuſta an

i; piteen

ſant⸗vides
tum nia
ſederſetir
lerema etn
1ſeandalis⸗ v
ueomiean
veriwmeny
fuwurüne
mai exruli
Quedit

Aut neaſſitn
niſ twrſean
wul abſtei
als chiici⸗

hung menbr⸗
Nigmnchi
diani mez
Onſliifuft⸗
lolitan v
Viene⸗
wbs
ſtrisme
Prunlooh

Snhnang. .

mar e
erngign
Rndan
nmmi end
u Nmi⸗
n vemfus
indi pis⸗
niisinla;
cugmi
zpede
rd
di figni ſun
umm ihihun
insergeen
iramos ien
mmn ymii
tupes rre
h
aR di
Grn enin
Alt enu iin
nimſtliig
uyynmij
nis nis e
nuge dere
mt. nd drlie
wicr Anci
e W n
ſmnſe ſun
went ſ 1d
ows nlin
inlemns

tntiin
m

An

.—

intrare in vitam q́z duas manꝰ vel duos pedes ha⸗
ben tẽ mitti in igne. Et ſi oculꝰ tuꝰ dexter ſcãdaliʒ
auerit te erue eũ bonũ tibi eſt monoculũ in vitã
ĩtrare quã duos oculos hntẽ mitti ĩ caminũ ignis
Pon enĩ hec de mẽbris ſibi dicta ſunt. ſed de amicis ac arijs
quos quaſi menbra nobis cs5iũcros ducimus. Quod et ſi ſuperiꝰ
ab eo tactũ ſit· tñ eciã nũc dicit᷑. Nichil enĩ ita puicioſũ ac peſ tiſe
rum eſt ut cõſuetudo prauoꝝ hoĩm ac conũuſacio · quippe cũ amici⸗
cia atq; neceſſitudo et ad nocẽdum et adiuuandum plus nonnuo;
efficit q; neceſſitas potuiſſet· ac ĩdee magna qᷓdam cũ vehemencia
inſſit nocentes a nobis ꝗpinquos depellere · eos vero amputandos
atq; piciendos ee cſequencia ipᷣa reꝝ ſigficat qui ſeãdali auctoꝛes
ſunt · vides quadmodũ futurũ e ſcãdalis detrimentũ extermĩat ·
tum quia predixit omĩo ventura ut nullus ocio poſſit marceſſe ·
ſed exſpectacõe ſcãdali cẽmotus iugiter vigilet· tũ quia oſtẽderit
extrema et maxĩa ee mala. Nõ enĩ ſolũmõ ſunpkr ve dixit mdo
a ſcandalis. verũ eciã ut maximã ab ullis ſequi puiciem mõſtret
auctoꝛem ſcandali multo magis· quaſi miſerũ deploꝛauit dicens ;
verũtamen ve illi hoĩ · quibs verbis magnũ oſtendit ſuppliciũ illi

futurũ. nee id ſibi ſatis fuit· ſed ſunilimũ adieccione terroꝛem in

maiꝰ extulit viam mõſtrauit p quam bec ſcãdala fugẽ poſſimꝰ

Que aũt bee via eſt· praui hoĩes inquit eciam ſi valde tecũ amoꝛe
aut neceſſitudĩe coniũcti ſint· abſcindẽdi ſũt ab amicicia tua.

niſi hoe feceris· nec illos lucraberis · et tuipe ſimul peribis. Zin vo
vweul abſte illos abieceris · tu ſaltem ſalutẽ conſequeris. Quare
ſi cuiꝰ cõiũccio ſaluti tue ob eſt · reice ipᷣm abſte. Mam ſi nr̃a ple
rumq; menbra reſcindimꝰ cũ incurabili moꝛbo et ippa tabeſcũt et
reliqins efficiũt · multo magis in amicis atq; ognatis id faciẽdũ
Si autẽ nat᷑̃a nobis mala in ſita eſſent· hec ſane admonicio atq;
conſiliũ fruſtra omĩo daret᷑ · e omĩo cura diligẽcia m chil poſb
pwdeſſe. Sin vero vanũ hoe cõſiliũ non ẽ ſicut certe nõ eſt · patert
a uolũtate hoĩm inprobitatis opera pwficiſti
Videte ne condemnatis vnũ de paruulis iſtis · dico
en vobis quia angeli eoꝛum ſempeꝛ vident faciem

patris mei qui eſt in celis ”V
Paruulos hie non etate ſed multoꝝ eſtimacione appellauit. pau⸗
peres dic ignotos ceteroſq; huĩoi quos multi coontempnẽ ſolent ⸗

qui nec reuera puuli ſũt cũ creatori oĩm amici ſint. ſed multoꝛũ
eſtimacione tales ee putant᷑ hinc iterũ detrimentũ ſcãdali quaſi
materia quadam ſe mouet atq; diſterminat. Nam quẽadmodũ
ſi quis proteruos hoĩes fugiat.ſic ſi pvobis adheret vberes fruetꝰ
inueniet ac duplici quadã tutela a firmioꝛe ſecuritate vtet᷑. lte
vra quia ſcandalizancium coniunccionem a ſpernantur. Altera
quia pꝛo bos ac ſanctos viros colit atq; honoꝛat. quos multo mag
venerabilioeꝛs facit· dicens · qͥa eoꝛũ angeli patris mei faciẽ ſemp
aſpiciũt · hine manifeſtum eſt quis omes ſancti angelos habeant
Xplus eciã ait de muliere qm̃ poteſtatem debeat habere in capite
gpter angelos. St moyſes ſtatuit fines ĩquit gẽcium ſcòm nuùm
angeloꝝ dei hie vero non de angelis ſunpkr dicit · ſed de angelis ex⸗
cellentib atq; ſupmis. Michil enĩ alind deſignat᷑ cum faciẽ dicat
ratris mei aſpiciunt q́; ſũma feducia eoꝛum et honoꝛ precipuus
Venit eniĩ filius hominis ſaluare q; perierat
Xliam rurſus infert rõnem multo qᷓ; pꝛioꝛ firmioꝛem cui ſimili⸗
tudinem ſubiũgit qua patri eadem velle inducitẽ

Quid enim vobis videtur inquit ſi fuerint alieni
cen tum oues et errauerit vna ex ipſis · nonne re⸗
linquens nonaginta nouem ad montem pꝛofect?

querit eam que erramt et ſi imuenerit eam letatur

ſuper eam magis q́; ſuper nonaginta nouem que
non errauerant. Ita non eſt voluntas coꝛam pr̃e
meo qui eſt in celis ut pereat vnus de paruul iſtis
Perpendis quot quibuſq; rõnib: ad curam tenuioꝛũ fratrũ nos
indu eit. Poli ergo dicere ferraruũ eſſe aliquẽ fabrũ aut ſutoꝛem
aut agriclã ac ideo quaſi rudem atq; indoctum eẽ contempnẽdũ.
vide quanta ſibi cura ſit ne hoc paciaris. vide q; re argumẽtis ad

modeſtiam ad curam minoꝝ f:atrũ reuocat. Infantẽ in medio

ſtatuit dixit efficiamĩ ut puuli qͥrũq; talẽ ſuſcepit puulũ me
ſuſcipiet qα ſcãdalizabit extrema luet ſupplicia et ad trorẽ mole
ac ſubmerſionis ve nimuĩ miſerantis verbum adiecit· et ſi ſcan⸗
dalizantes homĩes eciã ſi loo manuũ atq; oculoꝛũ nobis eſſent ab
ſeindè iuſſit · angeloꝝ q;ᷓ qui hos tenues fratres tutant᷑ auctoꝛitate
ut eos veneremur impellit · ac demum a ſua volũtate ac paſſione
ꝛtat᷑. Nam cũ dicit. venit hoĩs filiꝰ ſaluare qʒ perierat.paſſio⸗
nem er crucẽ ſuam ſignificat. Sicut paulus de ffe ſeribẽs dixit.

auauhii nbltan
iiilis chus
tperuul
ocd rien
dd. Qdun
fii. C

per que
amad
videt ut
guit
eri muen
ſinolin
npommi⸗
jwoiſert

lerus.
n Mdit⸗
Gretitg
t nnoen fs
fignuttno

uemcgtaue
ſoundalhzim

dnoner,
ierai dic
Gangelipar⸗
ibetter lat

„

UAmem deyer
wmngütſihn
plieineng
guam pene .
mndumke

non ſute
im igitur
msenane
ſics⸗ nuf

ani
Aus
ngüind
Krfeln
ari
um A
smlonng
nſtiiſen
ungtehn
kAmnupin
Fmnſönnin
ſanngir
Kanfuine
wregmen
rnerat
arn ali ſmi⸗

tint abent

Wee

no
temn kuant
amonengtt
scumn yt
pmnul iſis
i farünos
gri we udem
onnmprihi⸗
langunden

Fininm

chr nui 1
aen nns
itat elin,/
ü wpotn
meni umnin
lar Aulm

ee AIO. ,
4 uſ

nin

gpter quem ypᷣus moꝛtuus eſt nee ſuffecerũt ſibi hec omia. verum
eciam a dignitate patris ad hoc ipᷣm inducit · quia nee patri quidẽ
videt᷑ ut vnꝰ iſtoꝛũ paruuloꝛũ pereat.et a ↄmũi cõſuetudiĩe hoĩm
quia paſtoꝛ ſaluis ouib derelictis eã que errauit diligẽciꝰ querit
et cũ inuenerit ſũmo opere illius ſalute letat᷑. Si ergo deus mirũ
in modũ inuenta paruula gaudet· qua tu audes rõne ea ↄtempnè
atq; conculcare q̃ deo cariſſuma ſunt· cũ opoꝛteat aĩam quoq; ipam
ꝓ vno iſtoꝝ tradere puſilloꝛũ. Ita inquies· ſed abiectus Atenuis
eſt · hac quidam rõne multo diligenciꝰ tibi oĩa faciẽda ſunt. vt eũ
coonſerues. Mam et ipᷣe nonaginta nouẽ relietis ombus ad erran⸗
tem deſcẽdit. nec potuit illarũ multarum ſalus perdicionẽ vnius
obdncere atq; obfuſcare. Lucas autem in humeris q; attuliſſe ait
et maioꝛem factã eſſe leticiam in vno peccatoꝛe aſſerit. quã in no⸗

naginta et nouem inſtis. JIta quia ꝗpter errantẽ vnmerſũ dere

linqͥt gregem et quia magis in hac inuẽta letatus eſt. magnum
ſtudiũ · multamq; curam eius ſe ha buiſſe oſtẽdit. criminacõiĩbus
enĩ illis qbus intendat non per venturũ ad celos qui non fuerit
ſicut paruulꝰ. et mola ſubmerſione tumoꝛem pwteruoꝛũ hoĩm
depreſſit. nichil ſane ita caritati repugnat ſicut ſupbia a mentis
elatio. Quia vero dixit ſcandula neceſſario foꝛe vigilãcioꝛes nos
reddiclit. Cumq;ʒ; adiecerit· ve illi p quem ſcandala veniũt · vnũ
quemqʒ cauere hoꝛtat᷑. ne culpa ſua ſcandalũ accidat. aũt pᷣcepit
ſcandaliʒãtes eẽ ꝗpellendos · ſalutis iter nobis expediciꝰ facienclũ
admonet. P deniq; inſſerit neq; id ſunpliciter ſed vehemẽter atq;
acriter cũ dicat· videte ne aliquẽ iſtoꝝ contẽpſeritis paruuloꝝ. qͥa
eoꝝ angeli patris mei faciẽ ſemper aſpiciũt. et quia ego ꝗprer eos
veni · et hec patris mei volũtas eſt. Ad tuendos conßuandoſ q; pu⸗
ſulos · diligẽcioꝛes nos reddit · perſpicis qᷓ in gencia in tutella tenu⸗
iũ menia erexerit quantũ ſtudiũ curamq; habeat ne perdantur
tum quia ſupᷣmas decipientibus eos. penas ſtatuit. tum qͥa ſũma
rollicetẽ᷑ mercdẽ hys qui curam eoꝛum ſuſcipiunt. d q; tam ſua
quam patris auctoꝛitate coꝛroboꝛat

Exhoꝛtacio · quinquageſunanona · uod auxili⸗
andum ſit inbellicis cum aliter virt? ad ſalutem
non ſufficiat et maxune noſtris
Dñm igitur eciã nos pmitem̃. et nichil ꝓ fratribs nichil omit⸗
tamus eciam eoꝝ que humilia viliaq; nimiũ videant᷑ ſed ſi admi⸗
niſtracse noſtra eciã opꝰ fuerit quãuis tenuis atcq; abieet⸗ q dam

J2

1212

auni adminiſtꝛandũ ſit fuerit · quãuis ardua nobis res atq; laboꝛis

plena eẽ videat᷑ quãuis montes pᷣrupta q; precipicia tranſeunda
omia hec ꝓ fr̃is ſalute tollerabilia facilioꝛaq; oꝛo videant᷑. Canto

enĩ ſtudio tantaq; cura deus dignã eſſe aĩam oſtẽdit vt neq; filio

ſuo pepcerit. Quare obſecro ſũmo mane cũ a domo exieritis hane

vnicã intencõnem habeatis et hoc ante omĩa ſtudiũ vt e periculis
aliquẽ liberare poſitis. Nec dio ab hoc cꝛpis periculo ſolũ. Nam
hoc nec periculũ qͥdem vere dici põt ſed multo magis a periculo aĩe
quod tẽptacione dyabolica hoĩbus inferri ſolet · ſi mercatoꝛ vt rem
familiarẽ amplificʒ terroꝛis plena maria nauigat · ſi opifices vt
vebus ſuis qtquam adiciant duros tollerãt laboꝛes et nos pariter
ſaluti nr̃e ſalutẽ proximoꝝ adiciamꝰ preſtun cũ qui ſua contentꝰ
negligit alienam · nec ſuã quidẽ conſequi px · in prelio enĩ ac expe⸗
dita acie qui ſibi ſolũ cſulit miles· nec aliud reſpicit quã quomõ
poſſit fugiendo aĩiam ſuam ſeruare. Js ceteros quoq; milites ſecũ
ad peruiciem trahit quemadmodũ ecõtra generoſꝰ miles cũ alios
tutari cnetur.ſe quoq; ipᷣm defẽdit. Quoniã igitur bellũ quoq;
nobis indictũ eſt · et preliũ agitur amariſſimũ · et acie inſtructa
iam pugnamꝰ.ſie magno aĩo vt nr̃ iuſſit imperatoꝛ ad ſanguinẽ

et ad necem ſimꝰ prepati vt ad ſalutem oim pugnemꝰ. Xlios co⸗

hovrtacione alios auxilio iuuantes. Multi enĩ in hac acie fr̃es per
foſſi atq; ſanguinolenti iacent· nec vllus inuenitur qui mediteẽt᷑·
non euulgo aliqͥs nõ preſ biter· non pontifex· nõ amicus· non fr.
non alius qͥᷣſpiam· ſed omes ita nobis attendamus ne ipᷣa qꝙq;ᷓ nr̃a
ſimul cũ alienis oꝛruant. Xtqui non ignoꝛamꝰ magnã inde ad
deũ fiduciam magnã appwbacionẽ comparari ſi quis ab alioꝛum
ſalute ſuam ingiter qritet. Cuius rei oppoſitũ faciẽtes tã prauis
hoĩbus q; dyabulo facilioꝛes imbecillioꝛeſq; noſipos onſtituimus·
non enĩ alter pro altero arma capimꝰ nee dei caritate nos cõmũi⸗

mus ſed leſterne cuinſdã amicicie inuamĩa querimꝰ. ſic alius af⸗

finitate · aliꝰ conſuetudine · alius conſoꝛcio· aliꝰ vicinia.alius alia
quadam rõne. Memo fidei ac religionis pietate nobis amicus eſt
Cumqʒ deberemꝰ hine ſolũmodo amicicie federa contrabere · oppoſi⸗
tum oĩno et qͥdem ſtudioſe facimꝰ cũ indeis non nũquam et gẽti⸗
libus magis quam cũ eccleſie filijs amicicias coniũgentes· ꝓteru⸗
enĩ iſte. ille vero hũanꝰ aiũt eſt atq; modeſtꝰ. Quid iris · ꝓteruũ
iu fr̃em vocas qui nec recta quidem dicere videris· nec aliq́ pudoꝛis

ſigno erubeſcis. Ita de fratre ſenciens atq; predicans· qui mẽbrũ

eſt tuũ: qui eoſdem vna tecũ pturiente laboꝛes attulit · qui eadem

ðð

mun⸗
niler
aͤpur
Spint
pison
ſtans
iryi
tin 1
nguam
ſaove
ſtewiere
ſpius
frleron
cnenewet
jnuig
ninei:
ſununnn
ſipaphit
Würrrur d
ſene d
lidenain
kendog
lonntur
idfinis.
Uuhunt,
luam, ſ⸗
niun ne
hahem
wilgs qn
famlos
quomo liber
Maumare,
N
nnangenft
tamatnin
mplos aut⸗
nhdonfin⸗

mahis
NrianN
i Rn
Kugfie⸗
dundshu
Rtwals
bli/N
maue
munn
mns
Wpm
dnm
dine
taigun
milicsſti
ils ai u
jteli gnoy
inſtmen
lmgomi
4. Mac
efit
ren ncdini
nias wonff
nitgm
ugni nr
sPalaum
nti mus
miarumns⸗
ws dnii⸗
17 s
cadis 1
cbumint
mimg
niuntſt
inn

tecum alitur menſa. t ſi fratrẽ ſecundũ carnem habeas eciam ſi

mille vicijs polluatur. non parum tũ ad illius defenſionẽ ſtudes

cũ putes ſi facinoꝛa illiꝰ in lucẽ prodeant ſociũ te de decꝛis futuꝝ
Spiritalem autẽ fratrẽ non ſolũ a contumelia et maledicto non
vis defendere · verũ eciam turpiter vltro calumniaris. ꝓteruꝰ enĩ
eſt ais atq; impoꝛtunꝰ . Idcirc igit᷑ amicicia illi oniũgaris ve
ab hoc vico ſemoueas a ad virtutẽ reducas. ſed non exaudiet me
inquies nec conſiliũ meũ approbabit. vnde id ſcis an admonuiſti
vmquam emendare q; conatꝰ es. Sepius id agis atq; ſepius feci
dicas oꝛo cercioꝛe quodam ac diffinito numero et ſemel a bis feciſſe
me arbitroꝛ inqͥes. O rem miram ita ſemel · aut ad ſũmam iterũ
illiꝰ ſepius atq; ſepius tibi ſignificauit · et per totã tuam id vitã
feciſſes non opoꝛtuiſſet te laboꝛe victum defeciſſe. Mõne vides quõ
continue per ꝗphetas per apłos p euangeliſtas nos deus ãmonet·

putas ne igitur per omĩa nos perſua ſos emẽdare recteq; viuere.

mĩme · vtrũ ab admonicione deſtitit · vtrũ ſiluit · an pociꝰ cottidie
clamat· non poteſtis ſumul mãmone atq; deo ſeruiire · creſcit diui⸗
ciaꝝ cupiditas atq; ſitis et tñ in tonare non ceſſat.dimitite a di⸗
mittetur vobis. In dies ferarum moꝛe ad luxuriam ruimꝰ. ille
ſemper ad cõtinenciã nos hortat᷑.nos quaſi poꝛci cttidie ĩ luto li⸗
bidinũ inuoluim̃ · ille predicare non ceſſat. Cuiꝰ ergo rei gracia
hee nõ cogitamꝰ neq; id nobis cũ dicimus. Nt deus ſemper nos al
loquitur neq; quãuis ex negligẽcia obaudiamꝰ defatigatur ſemꝑ

id faciẽs · hac de cauſa nempe dicebat pauceiſſimos eos foꝛe qui ſal⸗

uabunt. Nam ſi non eſt nobis ſatis ad ſalutem q virtuoſe ipi
umamꝰ. ſed optet alioꝝ ſalutẽ re ipᷣa deſiderare.cũ neq; nos recte
vinamꝰ neq; alios hoꝛtemur. Quid reſpondebimꝰ.que nobis ſpes
ſalutis reliqua erit. Sed cur hec criminoꝛ cũ neq; eoꝝ cum quibus
habitamꝰ vxoꝛis liberoꝝ famuloꝛũ vllam curam habeamꝰ.ſʒ alia
pw alijs quaſi temulenti ſoliciti ogitamꝰ. quomõ ſcilicet plures
famulos comparabimꝰ qu diligẽcioꝛi nobis ſtudio mĩſtrabunt.
quomõ liberis amplas hereditates reliquemꝰ.quomõ vxoꝛ pcioſis
veſtibus et oꝛnatu aures pollucetur. Nullam enĩ niñ̃i ſed rerum
nr̃arum curam habemus vxoꝛis obliuiſcim̃ et que vxoꝛis ſunt re⸗
coꝛdamur . de liberis non pwuidem?ꝰ que liberoꝝ ſunt amplificare
atq; augere ſtudemꝰ.iĩtaq; hys ſuniles ſumꝰ qui cũ male materi⸗
atam ae ruinoſam videãt domũ ipam quidẽ reſtituere negligũt·
amplos autẽ ei oꝛtos in cireuitu preparãt. Nut illis qui quãuis
moꝛbo conficiantur cura tñ valitudis neglecta aureas ſibi veſtes

14,

contexune· aut mulieri que cũ aduerſa valitudine nimiũ labext⸗
nullũ egꝛotacionis rem ediũ ſed ancillas oꝛnamẽta cetaq; huĩoiĩ
ſibi ſtudeat conparare. Mon aliter ſane nos cũ aĩa noſtra · modo
ire furore. modo cupiditatis ardore. Nune maledicendi ſtudio.
nunc inanis gloꝛie iactacõe mirabiliter vexetur. Ae humi iacẽs
ſecũ ipᷣa diſſidens ab inmuneris laceret᷑ feris · non vt ipam cure⸗
mus.ſed vt magnificas edes coonſtruamꝰ et gregem ſᷣuoꝛũ ceia q;
huĩoi acqͥramus omĩ ſtudio atq; cura vigilamꝰ et ſi vrſa fugã
e canea ceperit domos precludimꝰ vicos obſidemus vt intercepta
nemini noceat· Nunc vero cũ non vna beſtia ſed multe atq; ob⸗
ſcene cogitaciones oĩm beſtia verociores aĩam nr̃am lacerent. nec
ſentire quidẽ videmur · et vrbiũ ſane habitacioni a deo ꝓuidemus
vt vel in deſertis locis vel in vallatis atq; munitis atroces feram

coerceamus. In aĩa vero nr̃a vbi locus conſilij eſt vbi regia vvwi
ind iciũ eo immanes beſtie ad mentem ipᷣam ad regale ſoliũ omĩia

perturbantes magna licencia conſcendũt ˖ gꝗpterea ad in ferioꝛa de⸗
pellũtur que ſupius ſtare debebant oĩa q; ſił turbata onquaſſant᷑
vrbana ſuburbanaq; que intꝰ q̃ foꝛis ſunt. Ciuitatiq; ſi es ſumꝰ
que barbaroꝝ in curſu conturbatur. aut auiculis que dracne ad
nidum ſerpente trepide ac cõturbate circũuolant. Quare vehemè⸗

ter vos oꝛo atq; obſecro interficiamꝰ hunc draconẽ arceam? atro⸗

ces beſtias et prauas cogitaciones mucrone ſpũs confodiam?. ne
nobis quoq; ꝗpheta indeoꝝ mala intenteat dicẽs. Centauri erici)
et dracones illie tripudiabũt. Sunt enĩ ſunt certe homĩes quoq;

aſino centauris multo peioꝛes qui cu in deſerto vinentes calciträt
et etatẽ inuente miſerabiliter agant. Nam cũ atroci cupiditate

vexẽtur non aliter quã effrenes aſino centauri circũeuntes ſaliũt
et calcitrant· nulli rei ppobe ſtudẽtes · cuiꝰ mali patres eoꝝ cauſa

ſunt qui equoꝛũ qdem domitoꝛes cogunt vt ſ tudioſiſſime ſibi ejös

domitent nec in curia cmittant ad firmioꝛem indomitos etatem
puenire · ſed frenũ ac cetera quibus opus eſt incipiẽtes adhibeãt ·
liberos autẽ ſuos longe pwuehi abſq; caſtigacsis negligũt freno.
et dimittunt ecuire . ſcortis aleis N obſcenis ſpectaculis inhiantes
eũ deberent antequã foꝛnicaciombs ſe traderẽt prudẽti et modeſte
vxoꝛi coniũgere que ab omĩ mala cnſnetudine maritũ eripiat ·
er frenũ pullo facta ſalutari domacione contineat. Mon en for⸗
nicacõnes et adulreria aliũde proueniũt quã ex mmia inuẽtutis
licencia. Nam ſi cũ prudẽti vxore nuet᷑ laudis eſtimacioĩs hoĩm

ac deniq; domus curã haberet. Sed vix ab ephebis exiuit inquies

ſtecge
chs
ad
modt
udiei⸗
lin
mm
emiyn/
eenn
autdie
lontt
ufemin
atuca n
ſſefliot
s⸗m.
Pwrton
neni aei
apdn
ſeundu
Wpierer
mingi⸗
mugnüß
limmuin
non diti
nan/n
nmngi
Mlorsman⸗
ifitiea
we Wac
lummufin
1dchtemng
anſuchin
rſtnſnt
guam A⸗
ſütunde
n zhsfn
lrillnd ⸗
nn

⸗
i
WN
Alann.
much
jmnan⸗
niei⸗
riſgi
mmg
goh⸗
wn.
udmn
Wſam
ingani
ſolüoni
nino e
nuſtmnt
les un⸗
mon

Mrn, .

awm wo⸗
Wmden
mrumicnii
mnics goy
walini:
apiditit
nns lulit
4
nt hich⸗
mwstrann
mnphi⸗
üsinmnms
DnanN

nec ego ignoꝛo· certe ſi annos· iſaac attigit᷑ quatringenta er tñ
celebs poſtea ſponſam duxit· multo magis inuentutem hanc hee
phᷣia deceret qui ſub gracia nati ſunt ſed quid faciam non vultis
modeſtie ipoꝛũ curam habere · ſed ſoꝛdibus atq; ceno omĩ q; turpi:
tudĩe inquinari · negligitis· neſcientes hoc precipuũ cee mat᷑monij

lueũ vt caſtimonia conſeruet᷑ · quod ſi non fit que nam vtilitas

ex matrimonio erit. Nos autẽ quid facitis· cũ omĩ turpitudine
liheri vñ̃i ſe maculauerint tũc fruſtra vxoꝛi copulatis. decet nãq;
ait vt in re publica compvobatus conſpicuꝰ antea fiat q́; vxoꝛem
ducat · aĩe vero niła vobis cura eſt.ſed deiectam deſpicitis. Jdẽco

omĩa confuſa turbata q; iacent quia quaſi ſupflua quedam res

aĩa ſpernitur ·quia que neceſſaria ſunt contẽpnũtur que vilia ſũt
et caduca magno ſtudio confouent᷑. Meſcis nichil te ita magnũ
poſſe filio tuo largiri quã vt a foꝛnica cõnis imundicia integrum
cõſerues· nichil ſane ita magnum nobis eſt ſicut aĩa. Quid ent
proderit homĩ ſi vniuerſũ oꝛbem terrarũ luerabit᷑ et aĩe ſue detri⸗

mentũ paciet᷑. Sed certe cũcta puertit atq; deiecit in menſa diui⸗

ciarũ cupiditas a ceu crudeliſſimus quadã tirannꝰ arte occupata ·
libertate ciuitatem priuauit ſic aĩs oĩm deiectis verum dei timorẽ
turpiter expulit. hys rõnibus tam nr̃am q; liberoꝝ nr̃oꝛum ſalu⸗
tem negligimꝰ ac vnũ ſolũmodo reſpiemꝰ vt magis locupletati

magnũ peccuiarum numerũ alijs relinquamus qui pariter aliſs
relinquant.ſic peccuniarũ tranſmiſſoꝛes vt ita dicam ad poſteros
non dñi ſumꝰ.nec ſentimus hac vecoꝛdia ſeruis nr̃is vilioꝛes nos
reddere. Mam ſeruos quidẽ ac ſi non ſui cauſa attñ noſtra caſti⸗

gamus ·liberis vero tantũ prouidẽcie nequaquã tribuimꝰ.ſed q̃ſi
vilioꝛes maneipijs pretermittimꝰ. Cur mancipijs dixi cũ vel pe⸗
cudibus ipᷣis minoꝛis fieri videant᷑. Maioꝛem enĩ aſmoꝛũ ac eqᷣ
qᷓ filioꝛũ curam habemus. Nam ſi burdonibus atq; aſinis agaſo

nobis preficiendꝰ eſt · nõ parum vigilamꝰ ne demẽtem aut temu⸗
lentum aut furem aut rei eius imperitum preficiamꝰ. Sin vero

ad oolendum filioꝛũ ingeniũ pedagogus ſit nobis mueniendꝰ qui
cauſu oblatus fuerit · eũ recipimꝰ.nec conſideramꝰ vllam artẽ hoc

artificio ſublimiorẽ inueniri. Quid enĩ maius quã aĩs moderari/
quam aduleſcentuloꝝ fingere moꝛes/ omĩ certe pictoꝛe · omĩ certe

ſtatuario ceteriſq; huĩoi omĩbus excelencioꝛẽ hunc duco · qui inue⸗
num aiĩos fingere nõ ignoꝛat. Quam obrem nos oĩno ſpernimꝰ
ac illud tantũmodo conſideramus quomodo nobilitate lingue a⸗
doleſcentes preſta bunt · quod eciam q̃ſtus gracia fecimus. Non

.

. 1 C 1

eni vt eloqui ſceiant. ſed vt peccuniam eloquencia colligant eloqui
ſtudent. Na mceũ facilius poſſe ditari abſq; vlla eloquencia vide⸗
mus.tũc omĩs apud nos ſqualet eloquẽcia · vides quã tyrannica
vis peccuniaꝝ ſit · vides quo pacto cuncta occupauit. et quaſi mã⸗
dpia vel pocius pecudes quouis homiĩes detrudit · verũ neſcio quid
luerabimur. hac nr̃a in eam oꝛacione. verbis eam nos ferimus.
illa rebꝰ nos vulnerat. Mon ceſſabimꝰ tñ · ſed verbis ſcelera ſua
patefaciemus et ſi quid oꝛacione cõſequemur tam nos quam vos
mirifice luerabimur. Sin vero in gpoſito perſeuerabitis nos tñ
officio nẽo fungemur. Creator autẽ oĩm et vos moꝛbi huius in
munes. et nos in nobis głari faciat. Cui gloꝛia in ſecula ſcłoꝝ

Sin autem peccauerit in te frater tuus vade et coꝛ⸗

rpe eum inter te et ipſum ſolum a ſi audierit lu⸗

cratus eris fratrem tuum — —

Voniam acri oracione aduerſus ſcandalizantes vſus

multis eos argumentis terruit · ne ſupini atq; deſides
hac racione hy fiant quib, ſcandala inferuntur. et ne
putantes totam in alios culpam eſſe reiectam ad moli⸗
ciei vicium delabant᷑ · et quaſi eultu dei digni in arroganciam in⸗
cidant. perſpice quomõ ipᷣos eciam compmit atq; cohercet et inter
duos aut ſolũmodo redargucionè? fieri iubet ·˖ ne ſcili tet teſtimoĩo
multitudinis grauiore accuſacione viſa dedignatus ille durioꝛẽ
ſe ad corriendũ prebebit. Ideo dieo inter te a ipᷣm ſolũ et ſi quidem
te audierit lucratus es fratrem tuũ. Quid eſt ſi te audierit. ſi p⸗
