Qui enĩ ira nõ capitur. IJs iocunditatẽ animi ↄſecutꝰ eſt. Nee

tti nuni⸗
leneet
urquare
hänm,⸗
lios diigi
ſwronze
ni⸗Nn
ſnun ſe⸗
ttu wen
kludem⸗
4odigen
nnd n
me H
laenisttſe
zutiſiyeui
guiu ppittd
ſicnmaitegn
nrw noſn.
neneninobis
fue Ndori
unit, Ccni⸗
lor aduer⸗
nisa multe
lim ingn
lim mconi
Aedite
Num enam de
rra d
üdbilet
mmdihg
Tunſhfen
famlimhoes⸗
cgan ſb ft
intulitknoni

nizopnſtin

e Jonni
ſedimntus
Kmumnn
Wtetiefn

n di
mmhit.
RNN
10 mn
Mni⸗
dunſent
Anei
ſtummn.
Ns win
awün
emnozmi

zplaſaſs
Atems

m.⸗mngni
dhiſinwr⸗
indias ⸗
ue Nn
Nnddau
mmifams.
michiaml
tiuͤbifamni
mrp ans
eona,
wlmms⸗
aim epu
mmaͤdr
Gntaaens
ziͤsfen,
ninieskn⸗
dopris
mmiicni
niundin
ni
al ͤnun⸗
nin 4
a/e

vitã vanis laboꝛibo ac doloꝛibus vmquã cõſumet. Na qui nefcit
odiſſe nec triſtari cognouit. Sed cõtinue gaudens boĩs ſuis pfrun 3
tur. quare nõ medioeri ſuplicio nos afficimꝰ. Si alios odio per⸗
ſeqmur. Quem admodũ eciã edinerſo nobis proſumꝰ ipi ſincere
alios diligẽtes · ad hec omĩa ipſis quoq; inimicis ac emulis eciam
ſi demones eſſẽt venerabilis eris· vmmo vero ſi animũ vt dixim?
tuũ. Ita paraueris nemo te inimicicijs pſequetuxr · primum autẽ
oĩm atq; ſſtantiſſimũ dei miſericoꝛdiã nanciſſeris · quẽadmodũ
pecca toꝛũ veniã · ſie virtutũ maiora pᷣmia conſeqᷓris. Diligenter
igit ſtudeamꝰ⸗ ne qunemquã odio habeamꝰ ſi volumꝰ vt nos quoq;
a deo diligamur . vtq; quãuis decẽ miliũ talentoꝝ raciones eſſent
referende miſericordia motus cũcta nobis remittet. Zed inuwia
me vexauit inquies miſerere igitur eius. non auertaris ab eo ſed
laèmis et fletu ipᷣi auxiliatoꝛ · nõ enĩ tu. ſed ille deũ offẽdit. Tu
autẽ ſi ptuleris valde deo te aprobaſti. Preterea tecũ crebro vᷣte
quia xpũs ad crucè iturꝰ ipſe quidẽ gaudebat de crucifigẽtibꝰ aũt

lacrimabat. quẽ ita imitari debemꝰ vt quo magis pſeuerant pſe⸗
cutoꝛes noſtri. eo largiores lacrimas pro ipſis effundamus inuu⸗
mera enĩ nobis huic bona. illis autẽ nõ pauca incõmoda cõpara⸗
mus. Jed corã inquies omĩbus et verbis et verberib- me duriter
nexauit. Coꝛã igit᷑ omnibus de decore atq; infamia ſe notauit et
multoꝝ aduerſus ſeipſũ aperuit oꝛa · tibi q; maioꝛes ſubtexuit co⸗
ronas multos pᷣnes paciẽcie ac magnanimitatis tue cõſtituit
Jed dam inquies apud alios michi detraxit · er quid hoc eſt · huiꝰ
eni rei racionẽ deus non illi qui detrabentem audierũt petiturus
eſt. Necidit ꝙ penas ſibi multiplicauit non de delietis ſuis ſolum
verum eciam de hys qui de te oblocutus eſt racionem redditurus.
Preterea apud homies tibi detraxit apud deũ ſibi detractũ eſt ·
ſDi bee tibi ſatis non ſunt cogita · quia deo apud homines quos
mayxime diligebat dyabolus derraxit et vnigenito filio ſimiliter ·
MPNam ſi pr̃em familias inquit belʒebub vocarunt. Quid facient
famili arib⸗ eiꝰ· nec obtrectauit ſolũ iniquiſſimꝰ ille demon · verũ
eciam fides ſibi adhibita eſt· nec minima. ſed mayxima ei cmina
intulit demoniacũ ſeductoꝛem aduerſ ariũ deo appellans mag⸗
nis oppreſſus ſum erumpnis ab eo ait qui bñficio meo conſpicuus
eſt. JIJdeo maxime tibi gaudendũ eſt · quia deo qui tam ad probus
qᷓ; ad impwbus ſolem oꝛiri facit ſimilis factꝰ es. Qõò ſi arduũ ac
vltra vires tuas imitacio dei tibi videt᷑. quãuis ſtudioſo difficile
non fit · tñ qm te tuo indicio excedit age ad ſeruoꝛum eius venias

,. as C ſ„

tmitacionẽ. Jmitare ioſeph quĩ ad ſeruitutẽ vſq; fratrũ iniuria
traditus bñficio ſuo ſponte ipos ſubleuauit imitare moyſem qui
vel poſt mille iniurias pro pło depcabatur. imitare bem paulum
qui quãuis mille a indeis affliccionibus cortidie premeretur ana
ma tamẽ eſſe ꝓſalute ipᷣoꝛũ volebat. Imitare ſtephanũ qui dũ
pereretur lapidiba· vt hoc peccatũ lapidantibus remitteret oꝛabat
hee omĩa cogitantes omne ire incendiũ extinguamus vt q noſtra
deus delieta penitꝰ remittat gracia et miſericꝛdia domini noſtri
iheſu criſti amen

Et factum eſt cum iheſus cõſumaffet iſtos ſermo⸗

nes mig rauit a ga llilea et venit

Sſidue a iudea ꝗpter phariſ eoꝝ inuidiã pus excedebat.

nunc quoniã paſſionis tempus appvopinquabat in ea
immoꝛa tur. Mee tamen ad iberuſalẽ interim aſcendit
ſed in finibus eius onuerſatur

Gt ſecute ſũt ĩquit veniẽtẽ mlte turbe et curauit eos

Mee continue verbis atq; doctrina nec ſignoꝛũ miraculis.ſj mnõ
hoe modo illo viciſſim adherentibus er ſ equentibus pwdeſt. Ita
ſignon magtudine ae multitudie fide dignioꝛ doctrina videbatur

predicacione vero atq; doctrina miraculoꝛum vtilitas vberioꝛ

reſultabat. Sie vtrimq; ad cognicõem dei adducebãtur. Tu autẽ
illud ppende quomõ integras plebes vnico verbo euangelite tranſ⸗
currũt. nomĩa ſinguloꝝ qui curabant᷑ pᷣtermittentes. Mon enim
dixerũt illũ atq; illum ſed multos curatos fuiſſe vt fugiendã ee
iactanciam ſignificarẽt· xpᷣꝰ autem egrotos curabat vt et illis
multis alijs per ipos pwdeſſet. Curacio namq; illoꝝ multis cãm
prebuit vt eũ cognoſcerent. Non tñ eciã phariſeis· pmmo ecõtra
Odeiro ad atrocitatẽ feraꝝ educti ad temptandũ accedebãt. Nam
qm que carpere fiebant nequibant ꝗpleumata quedã ei proponũt
di cebant enĩ temptantes .
Si licet ho mĩ quacũq; cauſa dimittere vxoꝛẽ ſuam
O ſingularem arrogãciam putarũt ſe poſſe queſtionib⸗ os illius
obſtruere. At qui rerũ experiencia quãta in hoc genere ſua virt⸗
eſſet oſtẽderet᷑ · quando de ſabato multa deſ eruerũt. quando quaſi
blaſfemantẽ redarguebãt· quãdo demoniũ habere aſſerebãt · quã⸗
do trãſeũtes ꝑ ſata diſcipulos repᷣhendebant . quãdo de illotis ma⸗
nibus diſputabant. In hys enĩ omibus oꝛib eoꝛũ conſucis et in
pudenti lingua repreſſa confuſi abiere nõ tamè oino deſiſtũt per⸗

niarſn
Ta zur
Niperütt
eenß
⸗ zuen
nug
bjinit
s: ratig
nuſerlg
Kurmdh
ſottit,n
Ned nnt

foli⸗
ue zuttn
mwiſues
duoſet
woN!
Videmki⸗
mnt inn
oſtenens de⸗
ſiidict de⸗/
erü eaam ve
ſit non aua
ſonneii uarr
numſolumo
funiwolri
mmluscöfan
mimüyn
mdiar aſeit
Grimirnin⸗
ind⸗ wheen w
utfinnſubi
noſeperzreſe
nopſitutmnie
wren anp

i int
naſſn zu
irin
mumg

Nmin

mrttt
NA
Mminiſen

Rſeme⸗

de
eninr i
rniſae

aammter
mifnd
bu
ni
1Ninden
bien /ui
ungeindn,
Tenn
nſtgmndli⸗
teyrc ilis
mllasan
mnd tint
wR N
Mäni

Wüſum
gontdsii
num u/

tatuni

aſeni ß
vdimu
imuutn

uicax ſane malũ inuidia ẽ& et millies retruſa aggredi non verer
Lu autẽ quãta malicia interrogent diligẽter expende. Non enĩ
dixerüt inſſiſti iã non eſſe repudiendã vxoꝛẽ. Nam quduis eſſet
ae de re prius lotutus: nullã tamẽ hoꝝ verboꝝ illi mẽcionẽ faciũt
ven putantes maioꝛibo hine eum mſidijs poſſe capere vt ſtudẽtes
in repungnãciã eum deducere nõ dicũt · cur ſic et ſic legẽ ſanxiſti ·
ſed qſi nichil hac de re dictũ eſſet qrũt · oblitũ eum. Jam eſtimã⸗
tes · para tiq; ſi licere di xiſſet ſua ſibi opponere · ſin vero prioꝛa con⸗
firmaſſet legi moſavce repungnantẽ oſtendere. Quid igit᷑ xp̃us.
nõ ſtatim dixit cur me temptatis ppocrite quare ſic · vt cum om⸗
mpotẽtia ſua humilitatẽ quoq; mõſtraret. Ideo nee ſemper bec ſi⸗
leeio tradit· ne ignotã ipᷣi maliciã ſuã putarẽt· nec ſemper carpit
vt cũcta manſuete ferre diſcamus quo nam igitur pacro reſpõdet᷑
Non legiſtis quia qui fecit a principio maſculũ
et femĩam fecit eos dixit propter hoc homo relin⸗
quet patrem ſuum et matrem ſuam ad herebit
vxoꝛi ſue et erũt duo incarne vna quare non ſunt

duo ſed caro vna ·quod igitur deus coniunxit ho⸗

mo non ſeparet

☛

Vide mẽri · ſapenciã qui cũ interrogatꝰeſſet ſi liceret · ne cõturba:⸗
vent᷑. anteq; ſentẽciã proferret confirmacionẽ a ſeriptura poſuit ·
oſtendens dei patris oĩm id eſſe mandatũ. St quia hps que pus
ſibi dicta de nõ repudienda erant vxoꝛe nõ modo non repungnar
verũ eciam valde cum mopyſe conuenit. Conſiderandũ autem eſt
quia non auctoꝛitate ſolũ ſcripture verum eeiam rerũ dignitate
ſentenciã ſuam coꝛroboꝛat. Non enĩ dixit quia virũ et mulierem
vnam ſolumõ fecit verũ eciã quia iuſſit vt vnus vni coniungat᷑
Mam ſi vohuiſſet alteram eciam cõduci vxoꝛem· vno viro creato
multas cõfoꝛmaſſet mulieres. Nunc vero vt creacoĩs et ſãccioĩs
mõ vnũ vni petue ↄiũgi nũq; reſcĩdi opoꝛtè pdocuit. Audi q̃
mõ dicit qͥ fecit a pneiꝰ maſculũ a femĩaʒ fecit eos · ex vna radice
geriarũt et in vnũ cꝛpꝰ ↄuenerũt.Erũt enĩ duo l carne vna · de⸗
inde troꝛem hys intulit qͥ hãc ſan cõeʒ legis carpere auderẽt. Nam
ut fixa ſtabilioꝛ lex pinaneret. Mon di xit · nolite igit᷑ vos dinoꝛ
cio ſeperare ſed qd deus coniũ xit homo nõ ſeparet · ꝙ ſi auetoꝛitate
mopſi tutaris.ego tibi nõ mopſem ſed deũ produco · vt vetuſtate
preterea tempoꝝ ſupioꝛ ſum. Deus enĩ a pne“ maſculũ femĩaʒ

fecit eos. hee ergo lex ſi modo a me pvmulgari videat᷑ diligẽtiſ⸗
ſime tñ a pnapio tempoꝛũ ſancta eſt hac non ſunplicit mulierem
viro cllocari videtis. ſed pr̃em et mr̃em dimittẽdos inberi. nec ad
mulierẽ accedere virũ ſumpliciter voluit verũ eciam conglutinari
poteſtate diccionis oñdens mime illos eẽ ſepandos. Mee illud ſibi
ſolũ ſufficit · ſed maioꝛem coniunecionẽ oñdit. eum dicat. et erunt
duo in carne vna. Deinde priſca iam perlecta lege. que tam vbis

quam rebꝛ firma perſiſtit et auetoꝛitate latoꝛis. nititur magna.

iam cũ poteſtate · ipe quoq; et intertatur a legem ſanxit dicens.
quare non ſunt duo · ſed caro vna. Quẽadmodum igið ſcelus eſt
in duas diuidere vnam carnem. ſic er mulieꝛẽ a viro ſuo diripere
iniquiſſimũ eſt· nee in hoc ſtetit ſed deũ quoq; attulit dicens· quod
igi tur deus cniũ xit · homo non ſepet. Ita oſtendit et pᷣter nata;
et contra legem eſſe repudiũ. preter naturã quidẽ quia caro mei⸗

ditur. contra legem autẽ quã cum deus cëiunxerit ac iuſſerit nõ

ſepare · ipi oontra precepta dei facere auſi eſtis.hps auditis nõne
quieſcœe ac laudare dicta eius opoꝛtebat. nõ admirari tantã ſ api⸗

enciam. non ſtupeſcere cũ tantã conſonanciã cum patre viderẽt.

ſed nichil hoꝛum faciunt ſed ceu pugnaces et contenſioſi aiunt
Quomodo igitur moyſes precepit libellum repu⸗
dij dare et dimittre ipſam H
Quod quãuis nõ ab illis iů ↄtra illos ab ißo pwferri poterat· nõ
tñ inſultat nec dicit nichil ad me hoe. ſed quia hoc quoq; ſoluitur
At qui ſi oppoſitus veteri teſtamẽto fuiſſet non decertaſſet certe
pr moyſe · neq; ea que ſemel a pniepio facta fuerunt confirmaſ⸗
ſet· nec ſua priſcis cõuenire ſtuduiſſet oſtẽdere · ceterum cũ eciam
multa mopſes alia iunſſerit vel de cibis uel de ſabbato. cuius rer
gracia nullibi preterqᷓ; in hoc loco auetoꝛitate illius ſ eipßos tutant᷑
quippe quia ſtudebũt ingentem viroꝛũ multitudinem aduerſus
eum imitare. Ita enĩ indifferens hee apud indeos erat vt omnes
vulgo factitarent qua ꝗpter cum multa in monte dißuiſſet. Hoe
eius mandatũ memoꝛie maxime mandarũt. ineſt imabilis tamẽ
illa ſapiencia pro mopſe quoq; ſatiſfacit dicens ad duriciẽ coꝛdis
eoꝛũ illã legem ita latam fuiſſe. Nam quoniã ab ipᷣo eciam illa
em anauit iure ab omĩ crimine illam defendit ac totã accuſacionẽ
in caput eoꝛũ cõuertit. Quod vbiq; fere factitat. Nam et quãdo
diſapulos incidiſſe ſpicas accuſabant eos in culpa eſſe oſtendit ·
et quando quaſi preuaricatoꝛes quaſi quia non lauabant manus

jinmb
ſpuräbt
direrarw⸗
nduxt ſt
Xymt
uenhu
n Non
aſeiiſe.
nisttyon
nratamde
dicbeun⸗

A 6
Confuſtsi
dum dabis
diſerm⸗ r
ibeo guod in
onfuſs intul
aoecerume
Cdnns h
Kogdamul
Kiadt
Yti gis m
ſluerit.
t/Tonaua
din nediüͦ p
nrcv
glugs pen
tralibus dom
GDereapit
vulenkeekt
ſunt yrvyun
nibuirapid
iger Nͤus
ſimt hiben
Nonom
km extr
miuseſt,

nhiſawi⸗
müwe
Arten
Nrezmnin
kans cron
euenuſtenten
Audres nont
iemtiſi⸗
re vidert⸗
Kum
lmtehu⸗

miprrit ⸗
o ſoluim
mmiſtr am
tonfima,⸗
mmd tam
n ains
tihnn

men deu

gn NNrne

rtifuſinh⸗
ſimäbiisen
1Dduncict
biihnni
timin
ntßi
w⸗

D

mE

crimmabant eos tranſgreſſoꝛes comprobauit. SEt quãdo deſ aba to
diſputabat· deinde quoniam acre mmium atq; oneroſum erat q;
dixerat valdeq; ipis detrahebat ad priſcam ſubito legem oracionẽ
veduxit replicans quod ſuperius di xerat
X principio autem non fuit ſie r
Od elt rebus ipis ↄtraria hys deus ſe nobis ſanxiſſe oñdit. Nam
ne dicere poſſint vnde clarũ facies mopſẽ ꝗpter ordis nñi duriciẽ
ita ſcripſiſſe· inde rurſus oꝛa eoꝛũ obſ truit. Mam ſi hoe lex phci⸗
palis atq; commoda eſſet non illa ſtatim a pnᷣcipio ſancta fuiſſet
nee creatoꝛ deus ſic aut creaſſet aut dixiſſet
Dico autẽ vobis quia qͥcumq; dimiſerit vxoꝛe ſuã
excepta cauſa foꝛnicacõis e aliã d uxerit mechatur
Confuſis iam illis ſũma cũ auetoꝛitate legem ſanxit· quod eciam

cum de cibis · cumq; de ſabbato diſputaret ſimilit fecit · de eibis enl
diſſerens poſtea q; illos cSuicit tũc turbas alloquebat᷑ dicens: non

ab eo quod intrat hominẽ coinquinari. St de ſabbaro pariter illis

confuſis intulit · licet ergo in ſabbato benefacere · hic quoq; codem
modo· verum quẽadinodũ ibi confuſis phariſeis diſcipuli turbati

accedentes cũ petro dĩixerũt · expone nobis parabolam hanc ſic nũe

quoq; tumultuantes dicebant
Si ita eſt cauſa ho minis non expedit nubere

Ita quia meliꝰ nũe intellexerũt turbant᷑ tũc autẽ nõ intelligẽtes

ſiluerũt. NMam ex interrogatis et reſpõſis clarioꝛ modo lex facta
eſt. Mon audentes autẽ apcius interrogare quod graue videbab᷑ ·
id in mediũ producunt dicentes ſi ſie eſt cauſa homĩs cum vxoꝛe
nõ expedit vxoꝛem ducere oneroſũ ac durũ valde ſibi videbat᷑ oĩm
nequicia plenã mulierẽ vetinere et tam attrotem beluam in pene⸗
tralibus domus ſeuiẽtẽ fouere · hac racione illos turbatos fuiſſe.
Mareꝰ apit dicẽs arbitris ĩ motis illos diĩ xiſſe · q;d poꝛro illud ſibi
vult ſi ſic eſt cauſa homĩs cum vxore ideſt ſi hac de cauſa coõiuncti
ſunt vt vnum ſint. nec ſi cauſaã maritꝰ habeat poſſit eicere facili⸗

enĩ huic cupiditati crat ſeipʒ quã vxoꝛi ĩprobe ĩpũgnare. Quid

igitur xpᷣus non reſpondit vtiq; facilius eſt ne legis vim id pu⸗
taſſent habere ſed intulit
Non omnes capiunt ſed quibus datum eſt
ta rem extulit precipuãq; oſtendit et hac racione attraxit ateq;
ſortatus eſt. Sed perpende repungnanciam · magnam ipſe arduũ

id eſſe coͤfirmat illi vero paruum ac facile vtrumq; certe cõmode
faetum. Nam cũ ab ipᷣo magnum eſſe cõfirm etur · inſtruccioꝛes.
paracioꝛeſq; fiũt qui hoc deſiderant. Cumq; a verbis eoꝝ facilis eẽ
videat᷑ hac racione ad eligẽdam continenciã atq; virginitatẽ pw⸗
nioꝛes reddunt᷑. Nam qui ad petuam hoꝛtari virginitatẽ arduũ
atq; durũ videret᷑ neceſſitate legis ĩ cupiditate vᷣͦgimtatis impel⸗
lit. poſſe autẽ nos peruam ſeruare cntinenciã oſtendit dicens
Sunt eunuchi qui ex ventre matris ita na ti ſunt
et ſunt qui ab ho minibus facti ſunt. Et ſunt qui

ſeipſos caſtrauerunt propter reg num celoꝛum
hys omibus ad optandũ eligendamq; virgitatem inducit. poſſi⸗
bile namq; id eſſe homibus hoc fere modo onfirmat. Cogita tecũ
ſi aut a natura eunuchus eſſes. aut iniuria hoĩm ſit effectus quid
facæres cũ et huĩoi voluptate careres. nullam carendo mercedem
conſeq̃reris. gracias igit᷑ deo agas quia magna p̃mia rutilãreſ q;
cꝛonas habebis. ſi ita vines quẽad mocdlũ ſine aliquo illius pᷣmio
vmmo vero multo faciliꝰ tueiꝰ atq; iocundius. tum qa ſpe retri⸗
bucionis conboꝛaris. tum quia conſciẽcia bturis gaudes. St ad

hec non ita in gẽtibus cupiditatis fluctibo iactaris. Pon enĩ ſie

amputacõ membri quẽadmodũ racionis frenũ. vmmo vero ſola
racõ huĩoi fluetus compmit et tranqͥlita tis poꝛtũ aĩo reducir. Jd
cire igit᷑ illos recenſuit vt hos vehemenci⸗ exhoꝛtaret᷑. Miſi enim
hic tenderet. ad quid alioꝛũ feciſſet eunuchon mencionẽ. Quando
autẽ dicit. eunuchos ſe fecerũt non de abeiſione mẽbwꝛum dicit i
praue cogitacõis interrempcionẽ intelligit. Nam qui menbrum
incidit malediccioni ſubieetus eſt vt paulus ait· vtinã abſcĩdant᷑
qui vos neq; iniuria. Mam cũ homicide
opus id eſſe videat᷑ et dei creature aperte detrahit. manicheoꝛum
oꝛa recludlit ẽ eandem qui hoc agit iniqͥtatem cõmitti q; qui apud
gentes mutilant᷑· dpabolice namq; mẽèbwꝛum inciſio inuencionis
opus a pnᷣcipio fuit. vt operi diuino detraheret᷑ vt rõnale animal
lederet᷑ · vt non volũta ti. ſed membion nature vnmerſa re attri⸗
buta.· largas ſibi ad peccandum homies poꝛtas reſerarent. ac ita
dupliciter lederentẽ · tum quia menbris ſuis carererent tum quia
volũtatis ad bona· mchinacio reprimeret᷑. Que omĩa ex lege dya⸗
bolica ſunt qui ad ea que dicta ſunt via quadam ꝓgrediens pui⸗
cioſũ illud fatalis reꝝ neceſſitatis dogma in troduxit. Jea vndiq;
da tam nobis libertatẽ dinĩtus vicia eſſe ſuadẽs euellere conatur.

fults
xſant
hanc
pi⸗
duntur.
pruumnp
ſiipr.
lia menti
jenutural
unuchis d
ls Kac
Aupe⸗
Amagie
gnia in
n.
arpſtt
npſuuemdi
lmid ar⸗
widd
N
KWarmd
gücameg
dicbat
iti eſe y
ae nichil
vidnt. ſup
mnuchiser⸗
Künanibue
cermenör
nun ipu

Tnrobl
ſher cose
weiſev⸗
wetahen
poſuiſſer

ninsn
uſa ui⸗ .

Ehrnin,

Tninn

Umzinn,
eieng
nmmſnt
1hn ui
um

n
ſnärmegt
Tmmeren
müu mlit
wilins zni
nufen
ndes. Ctin
8. Peniſe
mmd wendſ
iodn.)
nt,/ Tien
moi, Qumm
run diat,
nui nmhmm
miubſane
maͤvmde
mncteaun

mizenn
aid nuenndene

e nin mn
muen nem
rummt un
mia erien⸗
re
d Aur⸗

multaq; alia hĩc peſtifera dogmata occulciꝰ ſemĩat. Talia quip⸗
pe ſunt dyaboli puicioſa venena. quare ow atq; obſecro fugiatis
hane abſtinẽdi nequiciã. Ad ea enĩ que dicta ſunt accedit q; nee
cupiditatis incenclia mittigant᷑ · ſed grauioꝛa inflãmacioꝛaq; red⸗
duntur. Alj namq; ſunt fontes ſpermatis wĩm. ac aliũde certe
pwꝛumpit quidam a cerebꝛoquidam a lumbis illũ inquietiſſimũ
aſiũ proficiſti otendunt. ego vero non alinde dixerĩ quã a laſci⸗
uia mentis et œgitaciõis neglectu. Quippe modeſtia mẽtis facit
vt naturalis motus nullum afferant detrimẽtum. cũ ergo de hys
eunuchis dixerit qͥ niſi eciã ipi mẽte ſe ↄtineãt fruſtra a incaſfũ
tales ſt᷑ ac ð hys qͥ ut celos nauciſcant᷑ ſe ↄtinẽt ſbiũgit rurſ? dicks
Q ui poteſt capere capiat
Ita magis aĩat atq; incendit. vel quia magtudinẽ btutis oñdit
vel quia· in eſtimabili mĩa ſua voluit rem in neceſſitatem legis
cõcludere. Et ad hee poſſibile id eſſe monſtrat ut eligẽcli cupiditas
creſceꝛe poſſit. Sed ſi eleccionis opus eſt id inquies· quomõ incipi
ens ſtatim dixit · nõ omes capiũt.ſed quibus datum eſt.vt ſingu⸗

lare id e certamẽ pdiſcas nõ ut ſoꝛte datã neceſſita tẽ ſuſpiceris·
hys enĩ datũ eſt qͥ ſponte id eligunt quod ideo dixit vt oſtẽdereret

ſupioꝛe nobis auxilio eſſe opus.quod quidẽ omĩbus paratum eſt
ſi volumus in hac luctacione ſupioꝛes euadere. Solitus quippe eſe
qncumq; ves ardua ꝗponitur hoc vti modo. dicencdli vt eciã quãdo
dicebat. vobis eſt datum noſſe miſteria regni celoꝛũ quod ma xĩe
ita eſſe pñti loo apobat᷑. Nam ſi datum ſolũmodo ſupius eſt.
ac nichil penitus qui ſe in petua virginitate conſuant conferre

vident᷑ · ſupflue ipis regnũ celoꝛũ pollicetur nec merito a ceteris
eunuchis extinguit. Tu autẽ pende quomõ ab alioꝝ malicioſis

queſtionibus non parũ alij lucrant᷑. Nam phariſei quidẽ qui vt
caperent nõ vt diſcerẽt interrogabãt. nichil inde conſecuti. abie⸗
runt · diſcipuli vero attene cuncta partipientes multa dicdlicerunt
Tunc oblati ſunt ei paruuli vt manus imponeꝛet
ſuper eos et oꝛaret · diſcipuli autem increpauerunt
eos ipſe vero dixit eis dimitte paruulos venire ad
me talium enim eſt regnum celoꝛum et cum im⸗
poſuiſſet eis manus a bijt inde
Cuius rei gracia diſcipuli puulos repellebãt. dignitatis pꝛofecto
tauſa quid poꝛro ipe · humilioꝛes eſſet· tumoꝛẽq; mũdanum calcare

8

diligeneius docetis libẽrer ſuſcipit · et in manus imponit regnũq;
celoꝝ talibꝰ pollicet᷑. q;ᷓ ab ipo in ſuperionb eciã factũ eſ t. Qnare
nos quoq; ſi celoꝝ heredes cõſ titui volumꝰ .hãc paruuloꝝ virtutẽ
conſequi ſtudeamꝰ Hoc enĩ ſupvemũ phᷣie culmẽ eſt vt cum pru⸗
dẽs ſis nichil ficti nichil ſunulati aſiſtas. Id angeloꝝ vita eſt ab
omiĩb enĩ paſſionibꝛ anima paruuloꝝ munda eſt · hys qui dolorẽ
intulerũt nullas vlcionis vites reſeruant et quaſi nichil actum
eſſet veluti ad amicos accedũt. Quãto magis a matre vapulãt.
tanto magis eam queritant · atq; ceteris omĩbs eam anteponunt.
Pam eciam ſi regina cum dyademate atq; purpura ſibi offerret᷑

non preponerent eam matri eciã ſi pannoſa eſſ et . quã cũ ſoꝛdido

habitu aſpicere malunt.qᷓ; reginã oꝛnatu aureo decoꝛatã · q8 enim
ſuum aut alienum eſt nõ inopia et copia rerũ ſed quaſi phia diſ⸗
cernunt nec vltra neceſſitatẽ aliquid queritant · ſed eum lacte re⸗
pleti fuerint ſtatim relinquunt mamillam.non dolent pecuniaꝝ

aliauq; rerum huĩoi iactura · ſicuti grãdioꝛes· non venuſtas foꝛ⸗

mas admirant᷑. Ideo dicebat ta liũ eſt regnũ celoꝝ vt ea nos vo⸗
lẽtes faciamꝰ que ingenita paruulis atq; inſita duce natura fa⸗
cit. Mã qniã oĩa phariſei malicia et arrogcia faciebãt. Jdeireo

vbi q; diſeipulos ad ſimplicitatẽ hoꝛtatur illos oculte malignos

eſſe ſignificãs et hos apcius erudiẽs. Nichil enĩ ita in ſuperbiã
euchit ſicut princi pat? et primi cõſeſſus Quomã igit᷑ per vni⸗
uerſũ terrarũ oꝛbem magnũ diſeipuli honoꝛem cõſecuti erant. ne

humanũ quid paciant᷑·er aut honotes a multitudine petãt· aut ſe

coꝛam alijs oſtendunt preueniens ſolidioꝛi doctrina mentes eorũ
confirmauit. Nam et ſi parua hee eſſe videãt᷑ magna tamẽ huie
vicia oꝛiginẽ trahũt. Sie enĩ phariſei ab adoleſcẽcia dueti ad ſũ⸗
mã ſupbie arcẽ ſalutacões primos cõſeſſus et inceſſꝰ medios re⸗
quirẽtes facile aſcẽderũt. Ab iſtis enĩ ad furioſã głie cupiditatẽ
et hĩc ad impietatẽ delapſi ſunt · ꝗprerea quoniã ad temptandum
accedebant malcdiccõe peccati contracta receſſerũt · paruuli vero
quia hys omĩbs immunes fuerunt benedi ccionẽ conſecuti ſunt

Eyhoꝛtacio lxij· Q uod imitan dus eſt mitis dauid

anmus et fugienda Saulis attrocitas
Imitemur igit᷑ eciã nos paruulos · et eorũ moꝛes · in omĩ faſtu
et malicia contem pnẽda complectamur. Mon eni eſt. non eſt in
quã aliter poſſibile celos attigere · ſed neceſſe oĩno eſt in gehẽnam
derrudi malicioſos omẽs atq; ſimulatoꝛes. Immo vero vel ante

unp'
fneris v
epwe
Kireb
Pliäottt
nebis i
Nrit /7
Nmmiſt⸗et
Pneam i
Khcumn
he Vorar
wgu
gmachn
en ilom
lallagmnt⸗
unphi guie
rn inmudia
lefgeng e
mier Rrw
mmünn
gond Nun
ann vud
tmuͤphaw⸗
Toneni ti
tauitſed ven
ud x iys
gifegi
dord od⸗
d⸗Nela⸗
tum orndie
negmny nß
ynit prnn
erabatn
Acamini, m
eteern
nidisdeolan
mtionutu
Wheae Kad
Wauſtos 4e

nnin
i i
Ranm.
neh
Bgdh
nichlinn
umymlir
unmonm.
ſbiofm
iai ſir
Awin
Ra⸗
danlunt
neenni
wnnſtast
eli os o⸗
nutur fa⸗
n. Jord
in malgee
anſapti
ſeua ermnt,N
rivan . .
mmnas eon
tni huie
duend ſi⸗

Dnde

S

mnimnnin
mirs
3
8 nmN
mi⸗ ul

temp⸗ gehẽne venerit nõ paruis hic ſuplicijs cruciãt᷑.Si enĩ mal⸗
fueris inquit ſolus mala echauries. S in vero bonꝰ. tibi ipſi eris

et proximo · quod ita ſolitũ eueĩre facilius credes ſi priſcoꝝ vitã

cõſiòrabis. Nemo quippe q; ſaul verſucioꝛ vmq; fint · Nemo ſum⸗
plicioꝛ atq; ĩtegrioꝛ q; dauidvter igit᷑ municioꝛ atq; tucioꝛ.Nõ⸗
ne bis illum in manibo habuit dauid. et cum inter ficere poſſet pe⸗
percit. Monne irretitũ et qua ſi carcere circumuallatũ tenebat et
dimiſit · et quãuis in dauid ille cõmiſerit erimia quãuis a multis
in necem illins dauid inci taret᷑. intactum tamẽ abire voluit. Ita
et ſi cum magno exercitu alter perſequeret᷑ · alter ceum paucis omĩ
ſpe deſtitutꝰ eſſet · nichilomĩꝰ fugituuus ille qui de loco ad locum
vagabat᷑ inſtructũ legionibs regem ſupꝑauit · quod ideo factũ eſt

quia cũ ſumplicitate alter. alter cũ malicia cuncta gerebat. Quid
enĩ illo pernicioſius excogi tari poterit · qui ducẽ milicie ſue a quo

bella gerebant᷑ ſumiq; laboꝛes ferebant᷑. victoꝛie vero pᷣmia et tri⸗
umphi quieto ipᷣi atq; imbelli referebãt᷑ interimere qᷓrebat.huũoi
certe inuidia ma lum eſt. ꝗprijs ſemper cõmodis inſidiat᷑ ac eum
tabefaciens qui eam ha bet mille calamitatibꝰ in voluit. Nam et
miſer ille anteq́; ab eo dauid diſceſſerit flebilem illam vocem non
emiſerat qua deploꝛans dicebat nuniũ tribuloꝛ a lienigene mſur⸗
gunt aduerſus me et dominus deſiſtit a me. nee in prelio fuerat
antea victus quam ab eo dauid diſceſſerat. Immo vero victoꝛ ae
triũphatoꝛ idcirco euadebat quia ducis gloꝛia ad regẽ ptranſibat.
Mon enĩ tirãnieꝰ fuit · dauid nee a ſede ipm eicere vnquam cgi⸗
tauit · ſed vehem ẽter illi affectus cuncta ad honoꝛem eius gerebat.
Quid ex hys que poſtea fecerat aptiſſimũ ẽ. Nã qnãtũ illo erat
legi foꝛſã ſubieccõis · ſi quis nõ diligẽter exqͥrat hec poterit a ttri⸗
buere · verũ poſtq; a vegno eiectus fuit quid perſuaſit et detin uit
eũ · ne bellũ aduerſꝰ ſaul inferret. Immo vero quid nõ incẽdebat
cum cottidie ad aduerſari) necẽ · qui non ſemel nee bis ſed ſepins
nequiter inſidias tetenderet· qui heneficijs multis affectus nichil
penitꝰ poterat criminari. Dauid autẽ ipᷣius eciã ſalus in periculo
vexabatur. Quare neceſſe erat ſaul vicio foꝛmidare ſemper et in

cacuminib, monciũ latitare. Sed nichil hoꝝꝛ oĩm potuit eum im⸗

pellere et mucronẽ ſuũ cruentaret · ſed doꝛmientẽ ipᷣm et ligatum
vidẽs deſolatũ eciã in medio ſuoꝝ cũ multi hoꝛtarent᷑ ac dei ſnĩaʒ

tantã opoꝛtunitatẽ conceſſam dicerẽt aeri omẽs vepulit· incerepa⸗

cione ac a cede abſtinuit· ſaluoq; emiſſo aduerſario· quaſi cꝛpoꝛis
eius cuſtos ac pvtectoꝛ · nõ hoſtis fuerit · ſic exercitũ accuſabat q;

=

regem pwdidiſſẽe. Quid igit᷑ animo illius equale inueniet᷑ quid

illa manſuetudine maius. quod ſi ab hys que di ximꝰ facile intel⸗
ligat᷑· multo magis tamẽ a pᷣſ ẽtibꝰ perſpici pt. Ex noſtra quippe
malignitate virtutẽ ſanctoꝝ melius ognoſcere poſſumꝰ. Quare
obteſtoꝛ atq; obſecro mutacionẽ illoꝝ ã plectamur. gloꝛiã foꝛtaſſe
cupis· ac ideo proximo inſ idiaris maioꝛem profecto conſequeris
ſi ontempta huĩoi gloꝛia ab inſidiando abſtinueris. Mam ſicut
auaricia acquiſiciõi peccuniarũ cõtrariũ eſt ſic cupiditas gloꝛie
et ad acquirendã gloꝛiã parum conducit. et ſi vultis curioſius hoc
inueſtigemꝰ Nam quoniã nullus terroꝛ gehenne nos mouet et
celoꝛũ pᷣmia nõ umpellũt · age ſaltẽ a rebs ipis nobis pſuadeamꝰ.
qui nam igit᷑ ridiculoſi ſunt ·dic queſo · nonne qui omĩa faciunt
vt multitudinis aurã adipiſcant᷑ · qui poꝛro laudabiles · nõne qui
hane vulgarem laudem contempnũt ergo ſi inanem querere głaʒ
exproprabile eſt · vt qui eam cupit onſequi eam nõ poreſt expro⸗
brabilis oĩno erit. ſi cupit. Ita cupido ĩanis gloꝛie de honoꝛacõis
cauſa eſſe inuenit᷑. neq; huic ſolũ gloꝛioſi de dewꝛe ſoꝛdidant᷑ verũ
eciã qina multa illiberalia multa ſeruilia facere cogũt᷑ ac veluti
ne magna emolimẽta nõ nulli cõſequant᷑ auaricia ſolet eſſe im⸗
pedimẽto · ſie fit ĩ hae re · multis quippe Uli modis a deo decipiürẽ⸗
vt parua plerumq; lucra magna eis afferant detrimẽta · vnde id
faetũ eſt iam tuto ſermõe ꝓuerbiũ. Nam ſicut luxurioſus a ꝑ⸗
fruẽda voluptate paſſionis impedit᷑ cum qui valde laſcuii mulie⸗
reſq; ſũt· eos veluti mãcipia mulieres cõtempnãt · nec ipis tamqᷓ;
viris vnq vti dignant ſed eedentes atq; deſpuentes huc atq; illue
cdrcumducẽtes ac omĩa unmperãtes ſolũmodo irridẽt atq; illudũt ·
ſic eo qui plurimũ ſibi arrogat et inanis cupiditate gloꝛie furit
ae magnũ quẽdã atq; ſublimẽ ſ eipᷣm arbitrat᷑ · nichil ꝓfecto dei ec⸗
eius. Cũ enĩ genꝰ humanũ ↄtẽcioſũ ſix. nullũ magis oppugnat
quã elatos arꝛogantes ac inanis gloꝛie ſeruos · hic autẽ iße qui ſie
affectus eſt· quo gloꝛiã iam acquiſitã. vt putat conſeruet quaſi
mancipiũ plurimis adulat᷑ nõ nullos pᷣter dignitatẽ ſuã nimiũ
colit. que omĩa recte ſciẽtes deponamꝰ oꝛo has paſſiões. Nã aliter
er hie penas dabim? et ibi petue cruciabim . Admiremur ergo
virtutẽ obſeero atq; colamꝰ vt et in hac vita multa nobis bona
tribuant᷑ et cum nature cõceſſerimꝰ eternã bẽitudinẽ adipiſcam ·
gracia et miſericoꝛdia dom ini noſtri iheſun xpi amen

Et ecce vnꝰ accedẽs dixit magilter bo ne quid bo ni

fackar

zutitt ſn
narti d
gin biex
mnsRgen
aitnr
Wen e
Peohs t
eſt,Qu⸗
fominem!
ttii je gun
uchaad⸗
ſcdemei
wrade⸗
Wnwte
tcati
Piv.
Perinm
ſeer in an⸗
lip eſmm⸗
hn gin g
wnitandinin
mgemnguit
iſuützanan
ſeſimam e
Runn! tar
linerien
mihmol
Wr w
Npit un
Tmti eni
ſegrots
teüum sdin
Mütu ve
Wodedie

iteni
nnſe
me In
Nrißuſt
nonſcuen
/Türiut
ias gie
winse
Sa
unrw.
wäamumt
Ne hagi
mguamngi
ſeenn,
x wroric̃is
idant wni
il aelti
Anhin⸗
wdami⸗
wi NNd
oraies
Nlſani mi
hhting
g uenty il
tlep lnit·
1 fui⸗ funt
s mic
ewii⸗ ſ
nien

1

viutnlin

nuln mhin
anni

m .
n
vep

4
. r 9. * — C 7 .
faciam vt habeam vitam eternam
On nulli huic hoĩ quaſi fraudulẽto et nequã detrahũt
temptacionis gracia ad iheſum acceſſiſſe affirmantes.
Ego vero habẽdi quidẽ cupidũ atq; auarũ non nega:⸗
uerĩ · talẽ enĩ ipᷣm fuiſſe xpᷣi verbis declarat᷑ · ſubdo lũ
autẽ et ſimulatoꝛẽ nũquã dixerim· partim quia non debemꝰ quod
incertũ eſt ac maxime ĩ criminibs quaſi certũ aſſerere. Partim
quia hac de ipo ſuſpicionẽ mareus renouit.ait enĩ quoniã accur⸗
rens et genu flectẽs rwogabat eum. erũ tam atrox eſt peccuĩaꝝ
cupiditas vt licet alioquĩ virtutis ſimꝰ alumpni.nichil tamẽ di⸗
uiciaꝝ appetiese impediti proficere poſſumꝰ Quare non iniuria
paulus enĩ maloꝝ radicẽ appellauit. adix enĩ vicioꝝ auaricia
eſt. Quare autẽ xpſᷣus neminẽ eſſe bonũ reſpondet· quoniã ceu ad
hominem nudũ et vnũ e multis indeon magiſtris adijt. Jdeiroo
eciã ipᷣe qua ſi homo ei reſpondet. Sepius enĩ ad mentẽ vgancium
oꝛacõeʒ accõmodat. vt quãdo dicit nos adoꝛamꝰ qʒ nouĩꝰ et ſi egd
teſtoꝛ de me ipᷣo teſtimoniũ meũ n eſt verũ. Cur igit᷑ nullũ eſſe
bonũ dieat · nõ eicit ſeipᷣm a bonitate · ſed hominẽ nullũ bonũ eſſe
annuit.nec tñ omĩo humanũ genꝰ bonitate priuatũ ee affirmat·
ſz cõpaciõe diuĩe boĩtatis neminẽ bonũ eſſe aſſerit.ae ideo ſbiũxit
Tiſi vnus deus
Mee intulit niſi pater meus.vt diſeas quia nõ reuelauirt ſe illi.
ſie et in antecedẽtibs. Si nos cũ ſitis nequã dicebat nouiſtis bona
filijs veſtris dona concedere nam et ibi nequã homſĩes appellauit.
Mon quia genꝰ humanũ nequicie ↄdempnaret ·ſed quia humãe
bonitati diuinã pretulit · quod a ſequentibs illi patet· quãto enĩ
magis inquit pater veſter bona dabit petẽtiby. Sed quid vrgebat
ĩquies.aut quod nã cõmodũ ex huĩoi reſpõſo ſequebat᷑ · ad alcioꝛa
ſenſum eum adducebat ac ab adulacionis vicio liberare vo lebat vt
ſimul etr a terreĩs abduceret et deo affigeret· ſuadererq; futura ſo⸗
lũmodo bona eſſe querenda · vtq; ſolũ deum vere bonũ et radicẽ ae

fontẽ bonoꝝ oĩm eſſe cgnoſceret et ei gloꝛiã referrer. Nam er qñ

ait. Nolite magiſtrũ vocare in terra tum ad diſtinccionẽ ſui hoc
dixit · tum vt diſcant que nam ſit prima rerũ oĩm ac vera oꝛigo.
Cantũ enĩ ille ſtudiũ demonſtrauit · vt cum alij temptarẽt · alij
pw egrotis venirẽt · ipe melioꝛe cupiditate incenſus de vita etèna
ibeſum adiens interrogabatfertilis quippe atq; vber ager erat ſ-
multitudo vepriũ ſemen ſuffocabat. Et conſidera quomodo para⸗
tus ad obediendũ mandatis eerrrt MMMM

Q uid enim faciendo inquit vitã eternã poſſidebo
Zic ꝓmptus adparendum eſſe videbat᷑. Que ſi temptãdi animo
acceſſiſſet. ſicut ĩ alijs er in mgr̃o legis· ita eciã in hoc nobis euã
geliſta id ſignificaſſet. h ſi iße ſiluiſſet dñs certe patefeciſſet· aut

apte redarguendo ˖ aut occuleins ſignificãdo ne videret᷑ decepiſſe ac
latuiſſe · et nõ paruum hnie detrimentum cntra xiſſe. preterea ſi

temptacõis gracia interrogaſſet. nullo ꝗpter illa que audiuit af⸗
fectus meroꝛe fuiſſet. Nemo certe phariſeoꝝ cõtriſtatꝰ vnquam
abijt ſed cõf uſi dñi doctrina cõfutatiq; magis furiebãt. Hic autẽ
triſtis abijt.qð nõ paruũ ſignum eſt.nõ peruerſa illũ mente.ſed
imbecillioꝛe tñ ad pᷣm vite deſiderio perueniſſe. Oprunebat᷑ autẽ
alia quadã grauiſſia paſſiõe · vnde cũ dñs dixerit · ſi vis in vitã
introire ßua mãdata. Que nã mãdata pᷣuãda eſſẽt ĩterrogauit·

nõ temptãdo quidẽ abſit·hoc enĩ verũ quia exiſtimabat alia quedã

prer legalia vite ſibi cauſa futura qʒ; certe magnã hoĩs cupidita⸗
tem deſignat. Deinde cũ iheſus mandata legis recita ſſe
Hec inquit omĩa ab adoleſcen cia mea cuſtodiui
Mec finem hic fecit · ſj rurſꝰ querit.que res eciã nimiã eius cu⸗
piditatẽ ſignificabat. nec paruũ illud quoqʒ fuit quod de eſſe ſibi
aliqͥd putãs nõ arbitr᷑̃bat᷑ ſatis dictũ eſſe ad cõſequẽdũ q; optabat.
Quid igit᷑ xpᷣus·quoniã magnũ quidã iniuncturus erat mag⸗
nitudinem prins premi poſuit dicens

Si vis pfectus eſſe vade et vende omnia que habes
et da pauperibus et habebis theſ aurum ĩ celis et ve

ni et ſequere me
Perſpicis quot brauia quot cꝛõas huit ſtadio qpoit · ſi autẽ ille
temptaſſet · hec ei nõ dicerẽẽ. Nune vero er het illi manifeſtãt᷑ et
vt alliciat᷑ ingentẽ ei mercedẽ futurã oſtẽdit et volũtati eius vni⸗
uerſã velĩquit.ita hys omĩbs ne oneroſa videret᷑ admonicio facꝰ
ſtudebat · ac ideo antequã certaminis laboꝛẽ oſtenderet.brauiũ pre
oculis poſuit dicẽs · ſi vis pfectꝰ eſſe· deinde inferẽs vẽde oĩa qᷓ ha⸗
bes da paupibs.a rurſꝰ iterũ pᷣmia ĩcultatet habebis theſaurũ
ĩ celo · et veĩ et ſeq̃re me· nõ enĩ parua retribucio ẽ diligẽter dñũm
ſequi et habebis inquit theſaurum in celis. Nam quoniã magna

illi cura de peccunijs erat · qñq; cunctis denudari rebs cõſu lebat· vt

oſtẽdat nõ ammiſſuꝝ bona ſua · ſed tãto plura maioꝛaq; in vẽtuꝝ·

quãtũ terra celũ pᷣſtabiliꝰ ẽ. retribucõis pᷣſtanciã theſaurũ appel⸗

luit⸗
11
8
inn
ſenm
gui⸗
nau⸗
znin
mue
it.
huiche
ſwyi
mugni
cſacy as
Winſlin
linad⸗
lics hui
eJaius
udiuievt
PrRusde
dfi
Quihy
ſinpliaen
no ar in
liur omh
Nrärteede
wmitn
Aii ſtim
Püraconey
Tns
tmyir
eſunn
Ndaadn
enepne

fat
eNdbisc
Kiſe
trmiher
uri,
mun
echet
mmnr,
mii we
adenwii
nimgu⸗
Autilu li
visapidin/
iM
wiu
mätns en
Ne
Rwan.

s e g⸗

ugtrlats
ſclse r

Gil mul
Bmmintiin

Aranens ,

. Ormnn fut
ſis urdni,
habebis er!
. e
9 1 4
igif

P„

lauit· et ſimul ſeabilitatem atq; incorruptibilitatẽ premiij vt fieri
poterat humano verbo ſignãter expreſſit. Non ergo ſatis eſt pee⸗
cuniã ſpernere · verũ eciã oppoꝛtet pauperib: o pẽ ferre · et ante oĩa
