qui ad ſublimioꝛis philozophie faſtigiũ puenire volunt. Jocũda

quedam res eſt et valde amabił. SEt quẽadmodũ ex bona cꝛpoꝛis
habitndine leticia conſequit᷑ ſie multo maior eſt aĩ voluptas qñ

virtuti dedieus eſt. Sed ad mentem eoꝛũ ſuſpicioneſq; reſpondit ·

2

pſaijas vero de ieirumo verba facdiens hũilitatem aĩ ieiumnũ appel⸗

deniq; pociꝰ

— =—

ied
in
tile
unns
nin
in
1i
mere
ecĩ
W
zani
gren
ame⸗
demde
s⸗
ioe
vobis
ie⸗
Vero
de
nuchi⸗
ntqui
ri ſit⸗
lis⸗
z
atum
ime ae
m
,guüun
ifont
ſwni.
ig⸗
miiß
mori
ida
lwiis
n ſi
ondit⸗

“

–

lat. Moyſes quoq; pariter · dominꝰ autẽ nõ ex hys que dicta ſune

tantũmodo ipos vetrudit. Verũ eciam quia dicit veniet dies qñ
aufferetur ab eis ſponſus et tunc ieiunabũt. Vnde patifacit non

ventris cauſa diſcipulos non ieiunaſſe· ſed quadam eius diſpen⸗
ſacione mirabili. et ſumnl cũ hys paſſionis mencõem in rñdendo
aduerſarijs fecit · vt aſſueſtant diſeipuli grauioꝛa hec audire etr do⸗
lorem non aſpernari nam ad eos ippos de paſſione apercius dicere
arduũ numiũ adhuce erat. Quupe quod multo p' ad exercita cõꝛes
dictũ. ipos cõturbauit. Ad alios igit᷑ ð · ut miciꝰ videat᷑ er qᷓdam
premeditacione diſcipulos coonſirmet. Werum qm̃ paſſiõe iohis
ſupbum quidam meo indicio ſapere atq; ſublime videbant᷑· hune
quoq; tumoꝛem ipoꝛum depmit. de reſurreccione tñ nondum ſecit
mencionẽ nec erat adhuc opoꝛtunũ de tanto miſterio dicere. Nã
ſcoᷣm naturã fiat ut natus hõ eſt moꝛi at᷑.· illud oĩno ſupᷣ naturã
eſt. Deinde quod in ſupioꝛibus faciebat · id eciam conficit hic. Nã
ſicut cũ inuidi conarent᷑ nephanda in eũ cgitare crimina qm̃ cũ
peccatoꝛibꝰ comederet. contra ipᷣe pſuaſit. non modo crim en id nõ
eſſe · ſed laude q;ᷓ digniſſunũ. Sie in hoc loco cũ ipᷣi vellent oſtẽdere
neſcire ipᷣm vti diſcipulis· facile probat eos pocius qui hec dicunt
ignoꝛare ſequentibs vti et fruſtra ſine cauſa cetos culpare. Nul⸗
lus enĩ ĩmittit ait cõmiſſuram panni rudis in veſtimento veteri
Vide quomõ a probabilib confirmat oꝛacionẽ. Cale namq; eſt
quod dicit non dum diſcipuli mei ad maioꝛa conſcenderunt. non
dum ſpũ venouati ſunt · ꝗpterea huĩoi indulgencia adhue egent·
ut maioꝛa ſibi pondera imponenda nõ ſint. hoc autẽ dicebat leges
iam diſcipulis atq; regulas prebens. ut cũ eciam ipi ab erroꝛe gẽ⸗
aiũ diſcipulos aſciſcant mites erga eos atq; ſuaues ſint. Neq; in
mittunt vinũ ait nouũ in vtres veteres · ppeendis hee exempla eſſe

ſimilia priſcis. veſtimentũ ſeʒ atq; vtres. Nam et iheremias cin⸗

gulum plm dixit . et tam de vtribus q; de vino mencionẽ fecit · a
quibs nunt exempla accœpit· qm et demenſa de ventris vicio ſer⸗
mo erat· lucas autem addit· qm et nouũ ſeindit᷑ ſi veteri illud in
miſeris · ita non ſolũ cmodum ſequit᷑. erum eciam dampnu
conſequit᷑. Sie eiſdẽ verbis et pñcia pmo a futura predicunt᷑ · que
antequam veniant non oportere inquit auſterum quoddam aut
aſperum diſcipulis preapere. Nam qui opoꝛtunitate non expee⸗
tata aleiora homĩbus dogmata proponit · is cũ nec occa ſio fuerit
aptas ad andiendũu inueniet cũ iam ſemel eos coꝛrrumpit. Quod
nee ſuceptibił rei cauſa nec ſuſcipienciũ culpa contigerit.ſed ꝓpter

o

umponeneiſ atq; docenciũ feſtinacion᷑ importunã hinc eciã cauſà
docemur. quare hũilioꝛibus verbis ad ipos ſepe diſſeruit. e intel⸗
ligamꝰꝗpter infirmitatẽ audienciũ multa fuiſſe ab ipᷣo hũilius q;

dignitas ſua pateret᷑ de ſeipo diſputata · qd et apud iohem apcius

exprimit᷑. Multa vobᷣ habeo dicere inquit · ſed non poteſtis ferre

mõ. Mam ne putarent illa ſolũ fuiſſe · ſed multa maioꝛa veſtare

crederent infirmitatẽ eoꝛũ in mediũ pwtulit· qua ſi pvmittens

tunc illa eciam ippos audituros cũ wbuſtioꝛes fuerint · quod parit᷑
hie quoq; facit. Meniẽt enĩ dies imnquit cum ſponſus ab eis aufe⸗
retur et tune ieiunabit

Eyxhoꝛtacio triceſuna. Q uod ad emẽdacionem ho⸗

minum . oꝛdine ac paulatim pꝛog rediendum eſt

Quas ob res non debemus cuncta in pnᷣcipio reꝝ expoſcere ſed ea
ſolum que inapientibs facilia ſint. gradus ſunt ad futura · ꝙ ſi
curris atq; ſeſtinas velociꝰ q; rem agere cupis.ideo noli feſtinare
quia quanto velocius pficre feſtinas tanto tardiꝰ perages. Jdeo
ergo noli feſtinare quia feſtinas. Sed ne tibi obſcuritate 'monis
enigma dicere videam̃ · ipam reꝝn naturã cnſidera · et nõ latebit
te nr̃e oꝛacionis ſentẽcia · nec te quiſq; eoꝝ qui te impoꝛtune crimi:
nantur conturbet. Mam et tunc phariſei erant qui criminabant᷑
et diſcipuli qui obprobrijs vrgebant᷑· ſed nichil hoꝝꝛ fecit ut xp̃us
immutaret ſentẽciam· nee conceſſit dedecus eſſe · non ieiunare hos·
cũ illi iemnarent. Werum ut gubernatoꝛ optimꝰ non confundiẽ
fluetibus. cũ artificio ſuo confidat · ſic ihus fecit. Dedecus quippe
non erat ſi non ieiunabant. ſed qñ ꝗpter ieiuniũ magnis faſtus
vlceribus exacerbati dirumpebant᷑ que nos intelligẽtes hys inſti⸗
tutis nr̃as gubernemꝰ.vxoꝛem habes oꝛnatum cꝛpoꝛis nimiũ ad⸗
mirãtem que fuc pfuſa cottidie laſciuia delicijs loquaatate dif⸗
fundiẽ. Nam et ſi hee omia in muherem vnam cocidere nequnt ·
fingamꝰ tñ orõe omĩa concurriſſe. Sed cur inquies deſeminis po⸗
dus q; de viris dicere uoluiſti. Sunt certe viri tali muliè orup⸗
cioꝛes. Merum qm maribs gubernacio natura cõceditur. Reiro
mulierem nunc deſcripſimꝰ.non quia plura in mulieribus q́; in
viris vicia repiantur. Multa eni apud viros ſepe inuenies ˖ que
apud muli eres nũquam aut certe rarius reperient᷑ · ut cedẽ in ſe⸗
pulcroꝝ euerſionẽ· ut inutilem aduerſus feroces beſtias pungnã
ceteraq; huĩoi. Molite ergo putare ſexus ↄtemptu nos ita facere·
ſed quia cõmodius nunc eſt de femĩs dicere. Sit ergo talis mulier

— — —-—

— —

— — — —, + —. ——

— „„„ —ß

— — — — — DU

auſi
mimn⸗
iilns;
n aus
ds ſre
anſm
mitens
opmi
ag aufe⸗

en ⸗

miſt
an ſe u
n G
ſcnare
v. o
fmonis
lanbit
cmi⸗
ninabnt
eut vins
nme vs⸗
mkandit
wsquupe
is faſcus
ns mnſa⸗
umüad⸗
aundi⸗
mn⸗
ſminis
nlüomp⸗
. Nero
abus ijin
nits⸗que
nnſe⸗
8 jugi
ei Kare⸗
is nmmlut

quam deſcripſimꝰ. eam velit vir eiꝰ omĩ cura et ſtudio ad melioꝛ

mentẽ reducè. Quo nam igiẽ mõ id perager. ſi non vnmerſa ſcz
ſimul imperabit ˖ ſed facilioꝛa eaq; prius quibus illa min? ſtudere
videatur. Mam ſi cuncta ab inicio in meliꝰ vertè volueris nichil
facies. Mon ergo ſtatim aureis omamẽta ipam priuabis habeat
interim atq; vtatur. Nam id min? eſſe malum videt᷑ qᷓ; depicta
fucataq; facies picturã ergo prius auferas · idq; non terroꝛe nec
minis facias · ſed miti iocundaq; ſua ſiõe · partim alias accuſãdo ·
partim tuo indicio atq; auctoꝛitate improbando · fac ut a te ſepe
andiat non placere tibi fucatas facies mulieꝝ· abbominacõʒ atq;
faſtidiũ inde tibi tantũ innaſei ſolere· ut ferre non poſſ is· cui tue
ſentẽcie alioꝛũq; oppinionem acõmoda · nullam foꝛmoſã ↄñiter
patent que nõ ſuo ſed alieno clore cloꝛet᷑. In terea nichil adhuc
de gehẽna dixeris · nichil de vregno celoꝝ · ſed perſuade ißi magna te
affici voluptate· cũ talem eiꝰ faciem videas. qualis a deo crea ta ẽ.
faciem vero cœꝛruptã alienam a natura ſua rubrica vel ceruſa
plenam apud wmſes bonos vulgo impbari · pri⸗ igit his tritis
rõnibus et ↄñi ſentencia moꝛbũ ab aĩa eiꝰ eius extermina. St p?
uam hys verbis permulſeris de in ferno ecam ac celo · dicito nec
ſemel. ſed iten atq; iterũ hec diſſerere non graueris non odio aut
ira ſed cum amoꝛe et leticia· nunc adulando. nüc quaſi exfaſtidio
oculos aduertendo · nunc coolendo · nonne vides pictoꝛes modos hos
modo illos oloꝛes prioꝛibus abraſis im ponere cãũ foꝛmoſã faciem
ingũt . noli tu pictoꝛibꝰ in doccioꝛ fieri. Jlli coꝛpoꝛis effigiẽ tabul
pingẽtes tanto ſtudio atq; cura vtunt᷑ · nos cũ meliores aĩas facè
volumus ſedebim ocioſi nichil cogitãtes. Nam ſi cũ faciẽ vxoꝛis
tue probe foꝛmaueris · non videbis oꝛpis ſui faciẽ figmẽtis defoꝛ⸗
matam. non labia quaſi oloꝛe ptincta- non os vrſe oꝛi cruẽta to
ſimilimũ non atra ſupercilia quaſi ad ollam attriuerit· non pul⸗
uerulentas genas ceu ſepulchri parietes.⸗ que omiĩa cũ calx cinis
et puluis ſint· ſũmam defoꝛmitatẽ effictũt. Sed quo nam modo ad
hec verba dilapſus ſum ut qui moueam cũ hũilitate docere · ipße ad
iram videar deuolutus. Nedeam? igiẽ ad micion? admonicõez ·
feramꝰ in quam ita noſtroꝝ delicta vt interea indulgẽdo. Smen⸗
demus. Vn non vides ſerri ab omibus infanciũ mribus cũ vehe⸗
mencius plorent qñ ablectentur. Pon vides omi
pati dũmodo facumꝰ? ne peioꝛem menſam repoſcant. Zimiliter in
coꝛrigendo quoq; agamꝰ. S ufferamus interim cetera vr vnu ſolũ

conſequamur · quod cũ hahebim ad alind hac via progrediem ae

a nos equo aĩo

ita parit᷑ fimiliq; mòͤ.de aureis oꝛnamentis diſputabis · ſi paulatĩ
ſic aĩm vxoꝛis tue foꝛmaueris. pictoꝛ eris optimus ſeruus fidelis.
pwbs agriola. Cum hys ſumul illuſtriũ quoq; mulierũ q̃ foꝛma
pᷣſtiterunt · mendonẽ crebro facito. ſ arre videlicz rebecce atq; ſiłiũ
quas omes conſtat huĩoi vanitatem contẽpſiſſe · quod inde patet
qm lija pr̃iarche iacob vxoꝛ. et ſi foꝛinoſa non erat.nichil tamen
huñoi excgitauit. nec faciem a natura ſua tra duxit.ſj perm ane⸗
bat integra nature conſeruans liniamenta. nec ei offuit a gẽtib⸗
educatam fuiſſe. Tu vero cuius caput xp̃us eſt que ſidelis es in⸗
uenciones ſathane comprobabis. nec recoꝛdaberis in quam faciem
imuiſti. nec ſacramenti ꝙ; labia tua oꝛnauit· nec ſangumis qui
linguam tuam cœccineã effecit. que omĩs ſi memoꝛia teneres ecia
ſi valde oꝛnatum amares. non auderes tamẽ nec ferre poſſes pul⸗
uerem aut einerem aliquem ſup faciem tuam imponere memento
xpᷣo te adoptatam fuiſſe · et hanc defoꝛmitatẽ abhomenaberis. non
enl gaudʒ hys c loꝛib⸗. ſed ſublimioꝛẽ pulchritudinẽ flagitat. aĩe
ſcilicet quameciam valde diligit quã et ꝓpheta non pui faciendã
ducit vbi ait· et oncupiſcet rex pulchritudinẽ tuam Mon ergo
inane quid atq; ſupfluũ nobis imponamus. Mulli enĩ ex operib⸗
dei aliquid de eſt. nec quidquã eſt quid emendacione tua indigeat
nemo imagini que ad ſimilitudinẽ regis alicuiꝰ facta eſt appons
quidquã audet et ſi audebit non faciet in pune. hoim igitur operi
nichil addis. quod vero deus operatus eſ t id emendare conaris nec
gebenne ignis tibi venit in mẽtem. nec aie periculũ pertimeſcis.
que tunc oĩno neglecta iacet. cũ totam mentem curam ſtudiũq;
tuũ ad cꝛpus contuliſti. Cur dieo aĩam negligi cũ ipi coꝛpoꝛi cõ⸗
traria contingant q́; vos optatis quod inde paret. qm cum hac re
foꝛmoſa videri ſtudeas. hae certe diffoꝛmis appares hac re marito
placre credis. hac non paruus ipi dolor abduatur. nec iße ſolũ.
verũ eciam alieni te culpant hac re quaſi foꝛmoſã gloꝛiari te poſſe
putas hac tibi non parum dedecus affertur. Mon ſolum equales
atq; amicas· ſed conſcias ancillas. et ſcientes ſeruos cũ vides eru⸗
beſcis · et multo prius cũ te in ſpeculo videas. ſed cur hec tã multa
Onnecto. maioꝛa illa preteriens. q; deum offendis. modeſtiã ſuf⸗
fodis · ſuſpicionũ flãmam incendis. ꝓſtituta ſtoꝛta imitaris · que
omnia cgitantes contempnite dpabolicos hos oꝛnatus inutiles
artes· ac foꝛmoſitate hac. vmmo defoꝛmitate omiſſa. illã pulchri⸗
rudinem in aĩs compara te quam angelici concupiſcunt quã deus
diligit que maritis iocũda eſt vt honoꝛifice vita hie peracta. fu⸗

— — — – „ —

—— — —.

innlui
itemn
ugſci
nNnn
ilnen
wrmme,
ta gi
lutzin;
nficien
mmis gui
ts aal
esu,
menmn
is,non
Net. ai⸗
ſeimdi
pnep
rorent⸗
ndigat
n
r en
nmsner
meſas.
ſadiüqg
aweid⸗
mbaen
nmd
ieloli.
nupe
nealn

vlsch/

Amu
Meii⸗

ens/gue

üunles
ulen⸗/
nims
,

e. 32⸗ 3

turam quoq; gloꝛiam conſequant᷑. Ad quam vtinam peruetam⸗

gracia et mĩa domini noſtri ihu xp̃i. Jmen

Ee illo loquẽte ad eos. Ecce pꝛĩceps vnꝰ acceſ⸗
ſit et adorabit eum dicens · dñe filia modo de⸗
functa eſt. ſed veni unpone manũ tuam et vinet
Dus iam ſermonibus adiũgitur. et pharizei magis
onfundunt · Nam et qui acceſſit ſ ynagege princeps.
erat luctu magno premebatur. Vnica enim puella
erat et duo decimũ annum ipſum ſerme florem etatis

attĩgerat. Quã obrem maxime confeſtim eam voluit ſuſcitari ·
quod ſi lucas ſcribit veniſſe. quoſdam qui dixerant. Moli vexare
magiſtrum. mortua enim modo puella eſt. Dicemus qp modo
illud a tempoꝛe itineris comicientis erat modo moꝛtuam eſſe aut
foꝛſan calamitatem amplificantis. nam qui re aliqua indigent .

ſolent erumpnas ſuas augere. et maiores facere ut exorent. Sed

vide ruditatẽ principis eiꝰ duo quedã a xpᷣo.poſ tulat vt veniat.
et ut manũ imponat. quod erat ſpirare adhuc puellam qñ ab ea
pater deceſſerat. Id ſirus quoq; naamam aqpheta poſtulabat cũ
diceret . exibit et manũ ſuam impoẽt. Viſu enĩ a ſ enſu indigẽt

qui rudioꝛes ſunt. St marcus quidem et lucas tres eum accepiſſe
diſcipulos dicũt · hie vero ſunpliciter diſ cipulos ſcripſit. Sed cui⸗
rei gracia matheum qui modo acceſſerat non accepit. partun ut
maiore deſidio ardẽèt partĩ qm adhuc impfeccioꝛ erat. hac enĩ de cã
illos honorat ut alij ad ſublimioꝛa imitaciõe illoꝛ ↄſcendẽ conentẽ

Matheo aũt ſatis eꝛat.q ſanguĩs fluxu laboꝛantẽ ſan ari videꝛat
Quod eadẽ dignatus. qꝙ; alioꝝ conſorcio aſſi umpt?ꝰ fuerat. Suntẽ

vero eũ ſequebant᷑ multi · tñ vt tantum viderent miraculũ tum
Apteꝛ dignitatẽ perſone cuiꝰfilia laboꝛabat. Et ad bee qm̃ cũ rudi⸗
oꝛes plurimi eſſent· non ita integritatem aĩ̃e. ut ꝛpus curacõeʒ
querebant. ea ꝗpter onfluebant. Alij ſuis moꝛbis ompulſi · alij
nouas inauditaſq; res deſiderantes videre· doctrine autem pᷣdeaci⸗

oniſq; gracia pauci adhuc ad ipᷣm concurrebant. nichilominus

non dimiſit eos domum intrare. ſed nee diſ cipulos quidẽ omnes.

erudicioꝛes nos faciẽs pacioꝛeſq; ad omem oſtentacionẽ depellendã
Et ecce mulier que ſanguinis fluxum paciebatur
duodecim annis acceſſit retro et tetigit funbriam
veſtunenti eins. Dicebat enim intra ſe ſi tetigero

C— R

tantum veſtimentum eius ſalua ero
Quam obrem non libere atq; aperte ad ihm acceſſit · ꝗpter egro⸗
tacõnis genus ĩmundam ſe putabat · ac ideo erubeſcebat. Nam ſi
menſtruoꝝ tẽpoꝛe ummũde putabant᷑· multo magis que nõ nat᷑a·
ſed preteꝛ naturã fluxum ſanguinis paciebat᷑· immũdam ſe non
inmerito eſtunabat. ꝗpterea eꝛgo adcdit ſe atq; occultat · quia egri⸗
tudo bec immũdicies ſcᷣm legem indicabatur. Nondum enĩ eciã
ipa vecte de xpo ſenciebat ac ideo arbitrata eſt facile ipſum poſſe

celare. Prima vero hec mulier publice accedere auſa eſt. qm felas

quoq; ipᷣm curare iam audiuit · et qm ad filiolam archi ſpnagogi
pwficiſci cõſpiciebat · et ad domum quidẽ ſuam quãuis oppulenta
eſſet nichilominus non eſt auſa vocare· nec aperte acceſſit · ſed oe⸗
culte eũ fide veſtẽ ißiꝰ tetigit · cũ fide dixi · qm nõ di xit libaboꝛ· ne
ab hac egtudiĩe ſi veſtẽ ipᷣiꝰ tetigero.an nõ· ſed nõ dubitãs ſaĩtatᷣ

ſe ab huĩoi tactu cõſecuturam acceſſit · dicebat enĩ inqͥ in ſeipᷣa ſi

ſolũ tetigero veſtumẽtũ eiꝰ ſaluabor · pſpexit antea · vñ xpᷣꝰ exiuit
e domo videlicet publicani · a quibus omibus firmã non dubiam
ſpecie capiebat. Quid autem xp̃us· non paſſus eſt eam latere . ſed
produyit in mediũ et omib rem multis de cauſis fecit maĩſeſtã
Quãuis nõnulli ſtolidi ambicione ipm cõmotum id feciſſe autu⸗
ment. Cur enĩi aiũt non paſſus eſt eam latere. Quid ais tu omiĩ
ſcelere celeſtioꝛ bomo. quĩ mille ſigna tꝛanſcurrit᷑ ambicione labo⸗
rat. Sed cur ais in mediũ duxit · primũ ut ab omi foꝛmidĩe femi⸗
nam libeꝛaret ne conſcĩe ſtimulis quaſi furata ſaĩtatẽ exa gitaret᷑ ·
deinde vtqueq; ipius curaret quẽ putauit latere potuiſſe. Adhuc
vt fidẽ eiꝰ manifeſtam faceret · vt alij poſſint eam imitari · pᷣterea
non eſt minꝰ ſignũ ſecreta cꝛdiũ ſcire q; flumina ſanguĩs coercẽ
Poſtremo principem ſynagoge voluit emẽedare ne incredulitate
omma coꝛruperet ˖ venerunt enĩ qui dicerent · noli vexare mgrm
moꝛua iam puella eſt et qͥ erant in domo deridebant ipſũ dicentẽ
qm doꝛmit · quod ne pater ſimiliter pateret᷑ · fidem aperit mulieris
Id inde quoq; patet· qm̃ dĩxit ad eũ noli timè crede ſolũ et ſalua⸗
bitur. data enĩ opera cõmoꝛabatur · vt poſt moꝛtẽ puelle veniret ·
et bine reſurreccõis miſteriũ patefacèt. Jdeireo tardius in cedit et
mulierem pluribus alloqͥtur vt puella moꝛiatur vt dixumus et
peruenirent qui dicerẽt noli vexare mgrm. Quod et lucas aperte

oñdens ſignãter dixit. Adhuc ipo loquente venerũt aliqͥ de domo

dicentes. Moꝛtua eſt filia tua· noli vexare mgr̃m. Moꝛtem ergo
eiꝰ vulgari voluit· ne reſurreccio foret ſuſpecta · ꝙ in omĩbꝛ facit

Pen
umn
n⸗
eae

Nren,
t. Pnſ
enöͤni⸗
am ſenn
quua n,
um Mienii
duͤm wſe
t gin ſlas
inagg
e
Wa. ſe⸗
ne hibabrr n.
bitis ſainn
rin ſeia i
ixy'enni
ndubimm
lumre⸗ſed
e maiketi
WWem;
dusmoni
biaonelitv,
midiefemi⸗
gagumi⸗
Me. Mbu
S
gnis weree
eoridnte
R uan
ädan
nnlim⸗
o er auu⸗
d wntet.
ns nenfter
en nmus
naas ien
lijend
humm a
min fant

MNam ad lazarum non poſt pᷣmam aut alteram.ſed poſe terciam
diem acceſſit. hps igitur de cauſis in medium adduxit et ait
Conſide filia
Perterita enĩ erat mulier · idcireo ↄfide dixit a filiã appellauit.
et certe fides eiꝰ filiam eam xp̃i effecit· lucas autem multa plura
de muliere nobis narauit. Seribit enim poſtea quam acceſſerit et
curata fuerit. non prins a xp̃o voca tam fuiſſe qᷓ; queſitũ ſic fuꝛt
Quis eſt qͥ tetigit me· petrꝰ autẽ et alij reſpondebãt · pᷣceptoꝛ turbe
te cõtinent cõpriment· et tu dicis · quis eſt qui tetigit me. d nõ
parum erat ſignũ et veram ipᷣm carnem indutum eſſe · m omnem
ſupbiam conculcare. Mon enĩ prſeq̃bantur · ſed vndeq; ipᷣm cõ⸗
primebant. pſeuerabat autẽ dicens · tetigit ne aliqͥs cognoui enĩ
virtntẽ a me exiſſe · quod rñſum rudicati audienciũ acosðmoda tũ
facile fecit · vt mulier quoq; ad confeſſionem aĩm induceret. JIdeo

ipᷣam non ſtatim redarguit.vt cũ oſtendiſſet omĩa ſe ſcire ſponte
accederet ipᷣa · et factũ pᷣdicaret · quod ſi prius ipᷣe dixiſſet ſuſpeceꝰ
videret᷑. vides mulierem longe archiſmagogo preſtãcioꝛem- non

apprehendit. non quidquam detinuit · digitis ſolũ detigit · et non
cum vltima veniſſet prima curata receſſit.et ille medicum ipᷣm
ducebat ad domum. huic vero ſolus tactꝰſuffecit. Nam et ſi egri⸗
tudine turbatur fidei tamen velocitate volebat· perpende aũt quo⸗
modo ipſi rem attribuit dicens · fides tua ſaluam te fecit·ſi ambi⸗
cionis oſtentacioniſq; gracia in medium produyiſſet vt inſani
dicũt nequaquam i adieciſſet. Quo et archiſmagogũ ad fidem
veduxit.et nõ minoꝛ vtilita s coꝛpoꝛis curacione et voluptas mu⸗
lieri pᷣſtita eſt. ; autẽ ad mulieris honoꝛẽ atq; gloꝛiã emẽdacion?
quoq; alioꝛũ non ad ambicionẽ facta ſunt. Inde patet q; abſq; hoc
ſigno non minꝰ ipſe mirabilis eſſet futurꝰ.cum guttarũ pluuie
copiam multitudo ſuparet· et multo maioꝛa hac poſtea fecerit.
Mulier vero niſi criſtos factũ ſuum manifeſtaſſet tam magnis
laudibs caruiſſet. JIdeo eã ĩ medliũ ꝓduyit factũ illius predicauit
metum eiecit · tremens enĩ acceſſit· confidere iuſſit et ad reparaci⸗
onem ſanitatis alia quoq; prebuit quietis viatica dicens
Vade in pace S
Veniens autẽ in domũ principis et videns tibiemnas ac turbam
tumultuantẽ dixit · diſcedite. nõ eſt enĩ mortua puella ſj doꝛmit
AXmara huic archiſmagogo facta eſt oniectura. Tibie namq;

ceteraq; inſtrumẽta huĩoi qm moꝛtua erat puella ad concitandũ

fletũ adhibita fuerunt. Quid autẽ criſtus· ceteros quidẽ homiẽs

eiecit parẽtes autem puelle dimiſit vt tefrimomuũ preberent a xpᷣo

non ab alio ſuſcitatam fuiſſe· qᷓuis anteq; ſurrexiſſet verbo illam
ſanaſſet dicendo non eſt moꝛtua ſed doꝛmit.et veluti anteq; fluc⸗

tus maris ſedaſſet diſcipulos ipᷣos increpauit pariter quoq; in hoc

loco turbacionẽ mentis eoꝝ qui aderant adiecit· oſtendens qnaſi
a ſommo facile ſibi eſſe moꝛtuos excitare. Id alibi quoq; feeit di⸗
cens lazarus amicus veſter doꝛmit hys eciam docet non ee timendã
moꝛrem cũ ad condicionẽ ſompni iĩam redacta ſit. Deinde qm̃ iße
quoq; moꝛiturꝰ erat.alioꝝ moꝛte ac reſurreccione faciebat ut diſ⸗
cipuli cnfideꝛent ac equiſſimo aĩo moꝛtem ipᷣius ferrent cuius ad⸗
uenti moꝛs in ſomni condicionẽ᷑ deueniſſet. Deridebant autẽ ißm
ipe vero et ſi videret nullam eos de verbis ſuis fidẽ facere.nichil⸗
ominꝰ non moleſte ferebat ac inerepatit de ridẽtibus vt tam deri⸗
ſio quam tibie atq; luctus mirabili teſtancia nouitati in maius.
illud efferrent. Mam qm ſolent homĩes facta pᷣteritaq; ſigna nõᷣ

credere ſuis ipoꝛũ verbis et riſu eos poccupat. Quod et in lazaro

et in mopſe ſiłiter factũ eſt · dixit enĩ mopyſi quid eſt hoc quod in
manu tua eſt vt cũ vidiſſet ſerpẽtem ex virga factũ nulla obli⸗
uionẽ tenereẽ virgam prius fuiſſe · ſed votis proprie memoꝛiam
habẽs vehement᷑ miraret᷑. in lazaro quoq; introgauit.vbi eũ poſu
erunt vt qui dixerũt veni et vide quod ſetet qm quadriduanus
eſt nullo pacto negare poſſent moꝛtuũ ab eo excitatũ fuiſſe. C um

ergo inſtrumẽta fletꝰ et turbas vidiſſet eiecit omes in pᷣſencia
parentũ ſignũ operatꝰ eſt· nõ aliam in cꝛpus introcudẽdo aĩam
cſiü—ü59ñ9n⸗J Vandẽ ißam aĩam ita facile reducendo vt q̃ᷓſ a ſompno excitaſſe

videretẽ. A manu autẽ ipᷣam accepit vt viſo ipᷣo cercioꝛes fierent
qui cernebant a moꝛte ipᷣam quaſi a ſompno excitatã et pater qᷣdẽ

dicebat manũ impone. Ipſe vero maius qͥ d fecit. nõ enĩ imponit

manũ neq; oꝛat · ſed omĩa ſibi parere oſtẽdens non ſuſcitauit ſolũ ·
ſed fantaſma ſuſcitacio videretur cibũ iubet dare puelle nec dedit
iße ſed alij· ſie eciã in lazaro fecit ſoluite dixit eũ a dimittite abire

deinde menſe ſue participẽ accepit vtrumq; certe ſił ocõpwobare ſole⸗

bat moꝛtem atq; reſurreccionẽ veram fuiſſe exquiſitiſſime vndiq;
confirmans. Tu vero non reſurreccionẽ ſolũ puelle miraris vel

Verũ eciã qui paren tib precepit nulli dicere. Qua ex re diſcere

poteſt ae firmiter credere nichil · vmquam ab illo ambicioſe aut
cupiditate gloꝛie factum fuiſſe. S imul eciã conſidera flentes atq;

ploꝛantes quaſi tam magna videre miracula indignos oms eiec⸗

ros fuiſſe nec velis tu cũ lugentibus exire ſed cũ petro iohanne et

obov⸗
Eat ita
ſae keat
mam ni
a mor
inpolden⸗

Cyor

tui mo⸗
emo er
gun mor
in ſomp
aunt⸗q
e wenct
longstr
ambigit
mnacatr
katgi
ſaltas⸗
wun ink
nidan
faare
lanſſim
cpte o
igtm.
ſeare,9
tu nie
morzli
mnem i
deus pan
imudne
iey u⸗
ſumrs
mimz
ſinu z
nbiden
nunnb

aiß
win
niſi,
gunbe
nn
o ferdi⸗
mätinedi
enwei i⸗
neet uedif,
mains )⸗
miihn
michl
RNumdi,
n in muns
1ſignu n
in lyne
wequod in
nulla obll⸗
mniam
Wiaw
Wdnns
1fuiſe,Cun
Tin ſenai
de n
mnoetamd⸗
mors fenm
Aerſam ſi
garunrſaiͤ⸗
nnelen n
dimitnttün
ynemil,
emmn
uan diſcere
nbicooſe ut
1ſenng
sois liet⸗
õ

iacbo vna remaneas. Nam ſi tunc eos qui flebant eiecit qñ non

erat ita planũ quaſi in ſompnum iam moꝛtẽ eſſe redactam quid
nũc faciet cũ id luce ipᷣa iam clarius ſit. Sed non ſuſcitauit filiã

tuam nüc ſed ſuſcitabit oĩno lõge maioꝛe cũ gloꝛia · puella namq;

illa moꝛtua rurſus fuit. tua vero poſtea q; reſurrexit numquam
inpoſterum moꝛtem videbit

Exhoꝛtacio triceſunaprima q; flendũ non ſit quia
tui moꝛtui ſmt
Memo ergo defunctos ploret· nemo lugeat · nemo moꝛtem criſti

qua moꝛs ſuſperata eſt calumpniet᷑. Quid fruſtra fles ſi moꝛtem
in ſompnũ redactam eſſe credis · quid te cedis a luges. gẽtes id fa:

ſunt· quia nõ credunt. ſi autem fidelis piter atq; infidelis hac in

re peccat · quid reſpõdebit· quomõ veniam petere audebit. pᷣſertim
longis tempoꝛibs poſtea cum iam nemo criſtianꝰ de reſurreccione
ambigat. Tu vero ſedulo ſtudes delictũ hoc caſu amplificare. et

in acatrices fletus mulieres cõuocas quarum flebili cantu incen⸗
dat᷑ · atq; in flämet᷑ vehemencius egritudo tua · nec paulo dicẽti au⸗
ſcultas· que conſonancia eſt criſto ad belial vel que ꝗpoꝛcio fideli
cum infideli. Cumq; gẽtiles qui nichil de reſurreccione acceperũt
onſolandi raciones inueniant magno animo dicentes. nec enim
facere poteris vt quod faetũ ſit nõ eſſe factũ videat᷑· nec lugendo
eariſſima pignoꝛa excitabis· tu qui ſublimioꝛis philozophie pre⸗

cepta cottidie audis nõ erubeſcis atq; graui? illis in tuo caſu ex⸗

agitari. Non enĩ dititur tibi foꝛtiter feras nõ potes facta in fecta
facere. Sed equo animo feras doꝛmit enĩ puella tua non eſt moꝛ⸗
tua quieſcit nõ eſt pdita. reſurget ac ererna inpoſterum atq; in⸗
moꝛtali vita viuet. Non audis ꝗphetã dicentẽ. Conuertere aĩa;
meam in vequiẽ tuam quoniã dominꝰ benefecit tibi· beneficium
deus hanc vem vocat et tu ploꝛaset quid nam faceres ſi hoſtis. ſi
inuidus ſi inimic? eſſet defuncti. Mam ſi quẽpiam flere opoꝛtet
atq; lugere.diabolũ certe opoꝛtet. Ille igit᷑ pectꝰ pungnis cedat.
ille quiter ferat quoniã ad ĩmoꝛtalitatẽ moꝛtui tendunt.· illũ hie
damoꝛes a fletus decent. nõ te qui ad requiẽ ꝓficiſceris. Et certe
harũ turbacionũ oĩm tranquillus quidã poꝛus in moꝛte eſt. Ex
anima quot quãtaq; mala ſunt in hac vita tecum ipſe recenfe.
qciens pᷣſentibꝰ reb: maledi eiſti · ceum ſemper in peius et videris
et videas omĩa ruere· q́uis et ab inicio nõ parua pena huic vite
ſit attributa. Indoloꝛiba inquit paries filios et in ſudoꝛe vultus

—

2*

ai comedes panẽ tuũ et in mũdo tribulacionẽ habebitis. Michil
autẽ huĩoi de futuris rebus ſ cribit᷑ qĩymmo totũ oppoſitũ · effu⸗
git inquit doloꝛ triſti cia gemit?. St rurſũ ab oꝛiente atq; occidẽte
venient et recubent ĩ ſinulabrabhe vſaac et iacob et alibi thalamꝰ
ſüt que illic ſũt ſpualis inextinguibiles fulgideq; lucerne celeſtis
vita. Cur ergo defüctum exagitas cur cõmittis vt timeãt moꝛtẽ
ali) atq; foꝛmidẽt · cur cauſã prebes vt nõnulli deũ ĩcuſare audeãt
quod mala nobis innexerit· vmmo vero cur poſt mortem tuoꝛũ
pauperes cõuocas cur preſpiteros vt pro eo velint oꝛare obſecras
Mon ignoꝛo te veſponſurũ vt defuüctus requiẽ adipiſcat᷑ · vt qpi⸗
ciũ indicẽ inueniat · hys ergo de rebus flendum atq; vllulandum
arbitraris- nõne vides q; maxume tibi ipe repugnans- PNam cũ
illũ abyſſe in prata floꝛencia putes ingentes tñ aduerſus · teipᷣm
fluctus ſuſcitas tẽpeſ tatis· ſed quid faciam in qᷣes talis quedã res
natura parentũ eſt· non eſt natura iſta culpa- non eſt rei ipiꝰ·
ſed nos qui omĩa huc atq; illue impellimꝰ. molles nimiũ atq; de⸗
iectos nr̃os aĩos efficimꝰ et dininã nr̃am perdimus nobilitatẽ ·
ſimul infideles facimꝰ durioꝛes. Quomõ enĩ de inmoꝛtalitate aĩe
ſecũ diſputabimꝰ? qua rõne reſurrecturos· nos illis pſuadebimus
cũ longe magis quã illi moꝛtem ſoꝛmidemꝰ. Multi enĩ apud eos
cũ nichil de inmoꝛtalitate aĩo crederẽt· nicilominꝰ moꝛtuis filijs
vt inanem quãdam gloꝛiã cõſequerent᷑ cona oꝛnati et candidam

induti veſtẽ inpublicũ prodieruüt. Te vero vt futura illa quidẽ?

vera gloꝛia mouet · vt effemĩatos · hos enerueſq; moꝛes cõtemnẽ
velis. ſed beredẽ non habeo inquies · nec quem rerũ meaꝝ ſueceſſoꝛẽ
cõſtituam. Ego vero libent te interrogarẽ · tuaꝝ ne rerũ an celoꝛꝛ
malis filios tuos eſſe heredes · et vtrũ magis deſideres caduca hec
et cꝛruptibilia poſſideri ab illis · que tamen poſt oĩno eſſent relic⸗
turi. an ſtabiha illa et eterna non habes beredes filios ˖ ſed haber
ipos pꝛo te deus non heredes facti fratrũ ſuoꝛũ · ſed facti ſunt xpᷣi
coheredes. Jed cui pcioſas inquies veſtes nr̃as cin magficas edes-
cui ſeruos cui agros relĩquemꝰ. illis ipᷣis profecto et multo tuciꝰ
qᷓ; ſi vinerent. Michil eni pꝛohibet. nam ſi multe barbare gentes.
vna cũ defuctis res eoꝛũ cremare ſolent· quanto equius defũcto tu
filio tuo · tua tradere potes · non vt in anerẽ redigant · ſed vt glo⸗
rioſũ magis illũ reddãt· putas eum maculis inquinatũ abyſſe ·
da ſibi ſua vt illis ſe a maculis detergat · putas ĩ inſticia ipſum
deceſſiſſe. prebe ſibi tua ad mercedis et retribucioĩs adieccionem.
JZed videre inquies ipm cupio certe igitur viuas ne dubita ito⸗

74
nequ
multe
in tu
16
bucd⸗
gelt
guid̃
zmol
dirſſe
(
G
raui
genu
eeſns.
lenſe
miiort
grige
wfie
gwec
Won
fete
lbion
guian
llän,
llus.⸗
lllumg
aſinte
wüe
wuos
candi
paten
daſſe
pſcde
laslee
dilige
Dnaui⸗
ſran
Wnn

du hitil
Miti n;
g i
arne ins
emeit man
uſre audi⸗
onmm mau
mmeobſeras
lat pi⸗
VNuHmdn
n md
wurrins. nihn
tuls gutdi i
meſtmi ii⸗
nmii at ⸗
nobilitit/
werlitit aie
giundhinus
ndes
Wwus dis
õ
tara ili qud
mors bami
me⸗ unſei
enmi mah,
res aduen re
ollent nit⸗
fbos⸗ hder
ſaohaſunßf
nugfiasen⸗
mer mulr uuj
ebinſin,
augefin
n onge

te ad ißm ꝓfeeturũ. Illud eciã tecũ verſa · quoniã ſi hac oꝛacione
nequaq́; tibi pſuadebimꝰ natura ipᷣa tẽ poꝛis tibi pſuadebit. Nã
multitudine dierũ abſq; aliqua mercede cõſolaberis.quos ſi ſtatĩ
in tuoꝛum moꝛte philozophari volueris: duas res maximas ↄſeq̃⸗
ris. Mam et interea trãquillioꝛe animo viues· et a diuina retri⸗
bucõne fulgentiſſimã habebis coronã · omẽs enĩ ceterum virtutes
excelſũ aĩ rvobur quo calamitates erumpnas minui facimꝰ meo
quidẽ indicio ſuperat. Tu autẽ tecũ ipᷣe cõtinue ogita · deum ch
ißm obiſſe · ſed ille quidẽ qpter te ·. tu vero tui ipᷣius cauſa · et illũ
dixiſſe quidẽ ſcribit᷑. CTranſeat a me calix iſte · et triſticia agdĩa
q; affectus · noluit tñ moꝛtem nõ admittere · ſed pluribs maioꝛibo⸗
q; doloꝛibus coꝛpis vexatus q; tragedi om̃es ſcribere poſſent exſpi:
rauit.nõ enĩ ſunpłr moꝛtuꝰ eſt. ſed turbiſſimũ atq; acerbiſſimũ
genus moꝛtis ſuſtinuit·et antequã moꝛeret᷑ flagellis ↄtumelijs
ceſus · ꝗpter re omnia peſſus eſt · vt ad ferenda omĩa ſuo exemplo
te inſtitueret qui vere moꝛtuus oœꝛpus reliquit ac rurſus ipᷣm cũ
maioꝛi gloꝛia ſuſcepit · vt et tu certã reſurrecõis ſpem retĩeas. Si
hec igit᷑ non putas fabulam eſſe· noli ploꝛare.Si hee vera credis·
noli flere · ſin vero ploꝛas et fles qua racione infideli perſuadebis
q; hec credas. Sed intollerabilis tibi cauſus tuꝰ videt᷑ · ꝗqpterea eꝛgo
defuneti gracia ploꝛandũ non eſt qm a multis huoi cauſib libe
ratꝰ eſt. Moli ergo facere ut inuidere videaris. Nam qui moꝛtẽ
ſibi optat qm ante tempꝰ aliquis ereptus eſt.ploratq; ꝗpter illũ.
quia non viuit vt multa huĩoi ſubeat· inuidere magis q́; amare
illũ videt᷑. NMoli eigd cgitare ꝙ; non reclibit vmquã domũ tuam
filius · ſed quia et tu paulo poſt ad ipᷣm gradieris. Noli cgitare
illum huc poſtea mime reuerſurũ.ſed quia hec que videmꝰ.omĩa
cũ ſint caduca et inſtabilia nũquam eadẽ pymanent omnia enim
trãſfigurabunt?᷑· et celũ q terra et maria · tunc ſuſcipies filios
tuos maioꝛi cũ gloꝛia. ſi in peccato moꝛtui ſunt · finem tñ pee⸗
candi habuerũt. Mam ſi penitenciã eſſent acturi · deus cui omĩa
patent· non antequã eam egiſſent ipᷣos rapuiſſet. Sin vero iuſti
deceſſerũt. euaſerunt iam apericulis· et tuti ſußmam bẽitudinem
poſſident · hys rebus omnibus planũ factum eſt non eſſe amoꝛis
has lacrunas· ſed turbaciõis aĩ parũ ſapientis. Nam ſi defunctũ
diligeres gauderes profecto· exultareſq;- quia fluetus pñtis vite
pnauigauit. Quid enĩ mirabile aut nouũ atq; inauditũ factum
eſt· an nõ eadẽ ipᷣa cottidie reuolui videmꝰ. diem nox.noctẽ dies⸗
hyemen eſtas · eſtatẽ hyemps.modo precedit mõ ſequit᷑. nec plus

ℳ

quidqᷓ; eſt. Et hee quidẽ eadem ſemper · mala vero alia atq; alia in⸗

diges que filiũ tuũ haurire cottidie et tecũ eſſe velles omni verbo

ſubiectũ omĩ luctui eũ ſua foꝛmidine ac hoꝛioꝛe vitã miſere agẽ.
et alia quidẽ mala iam ſubeuntẽ alia vero timentẽ ne ſubeat. Nõ
enĩ poteris vnquã dicere quod potuiſſet longũ iſtius vite pelagꝰ
abſq; doloꝛe meſticia cura nauigare. d hec eciã illiꝰ tibi racsis
memoꝛia veniat nõ immoꝛtalẽ te genuiſſe · ſed ſi nune diem ſuũ
nõ obijſſet · paulo poſt cète ad hot ipᷣm pueniſſet. Sed nõ ſaturaſ⸗
ti te amoꝛe illiꝰ.ſed ibi oĩno pfrueris. Nte vellem inquies hic q́q;
ipᷣm virdere · et quid pwhibet · licitũ tibi eũ cète hic quoq; videre ſi
ſapis. Certa enĩ ſpes futuroꝝ et iocũdioꝛ viſu et clarioꝛ eſt. Cu
vero ſi ad impandũ regnandũq; hoc caduceo moꝛtaliq; regno filius
tuus abiſſſet· noles eum inde vredire vt ißm videres. Nune vero
cum ad melioꝛa maioꝛaq; regna ꝓceſſerit · parui tẽpoꝛis abſẽciam
ferre nõ poteris· preßtim cum loc illius cõingem habeas. Sed no
eſt michi cõ iunx inquies. Habes patrem oꝛphanoꝝ et viduarum
indicẽ ĩ cõſolatoꝛẽ. Audi paulũ talem viduitatẽ extollentẽ atqʒ
dicentẽ. Que autẽ vere vidua eſt ac ſolitaria ſperauit in domino
pᷣſtancioꝛ enĩ hec videbit᷑ · eũ maioꝛe paciencia fulgeat. NMoli ergo
ploꝛare aut doloꝛe ea de re qua tibi coꝛona preparat᷑ · pro qua tibi
merces debet᷑ · reddidiſti enĩ de poſitũ quod tibi ered itũ erat nõ ſis
ergo ſollicita ſi vides in inuiolabili eracio theſaurũ tuum eſſe de⸗
poſitũ. Quod ſi eciã tam pᷣſẽtis vite qᷓ; future cẽdicionẽ inteilex:
eris · et hane quidẽ aranearũ eſſe telam atq; vmbrã. Illã vero in⸗
mobilem ac eternã eſſe firmiter credideris. nõ indigebis illa ra:

cione. Mune enĩ filius tuus ab omĩ mutacione rerũ ereptus eſt·

Zi vero hic eſt ꝓbs ne an reprobs futuris eſſet · in ambiguo ver⸗
ſaret᷑. Nonne vides cottidie multos a parẽtibs abdicari · multos
tamen abdicatis longe peioꝛes ſint coactis parentibus nichilomĩꝰ
detineri. Mec igit᷑ nobiſcũ cogitantes ſublimioꝛi vtamur philo⸗
zophia. Nam hoc modo et defũctis gracioꝛes erimꝰ· et in hae vita
nõ paruas laudes cõſequemur et a deo ipo magna pᷣmia magnas
vetribucõnes ſuſcipiemꝰ futuroꝝ ſcilicet bonoꝝ firmã ſtabilemq;
poſſeſſionẽ. Gracia et miſericꝛdia domini noſtri iheſu xõi
TTtranſeutem inde iheſum ſecuti ſunt duo
ceci clamãtes et dicen tes miſerere noſtri fili

dauid. Et cun veniſſet ipſe ĩ domum acceſ⸗

ſerunt ad eũ ceci. Et dixit eis iheſus. Creditis quo⸗

niar

tran

guded
tsoclli
ſsarn
etdieir
bisin
mor n
apelihe
ſuogſ
pellabi⸗
ſogauite
ſoaihn
Miate
er
guonii
tautum
Wwelaba
ioert
(toit

Wur
Ram ma
manvm

deeun
uod ſe
nuliad⸗
aebar aͤ⸗
gu
Wtat. /
llitie

defili

ui nn⸗
ommwi
miſm ⸗
ſukrnt
vin da
dbi wacds
nedian ſuu
nö ſaura⸗
mues hie ſn
Nwie ſi
nack. Ta
ofiͤ
Pane ve⸗
wis iiſenan
as, Ged n
tviduarum
vlleni aty
ein wmino
Tüed
d n d
Ken
Amun ceſeN,
oni nmler⸗
wrom⸗
rbis ilun⸗
