cõtinẽtiſſime aſpicere vt incolumitatẽ oculoꝝ poſſideas. Mã certe
ſi talis vita noſtra eſſet qualẽ ſeripture inſtituũt· multo magis
de nobis q; de ſigna facientibs gentiles admirarẽt᷑. Signa enĩ nõ
vere ſed fantaſtice nõ nũquã apparuiſſe hoĩes ſuſpicati ſunt ·et a
demoĩbꝰ plerũq; fieri credita quãuis nr̃a ſp veriſſia fuerĩt. vita
vero integra nullam vmq́; patit᷑ ſuſpicionẽ ſed oĩm hominũ qui
detrahunt oꝛa facile obſtruit virtutis poſſeſſio. irtutis igitur
queſo cura ſtudio exardeamꝰ. ingentes in ea opes depoſite ſunt.
omẽs eã admirant᷑ hee hoĩes vel dũ ſeruiãt liberos eſſe oſtẽdit non
ſeruitutẽ depellendo. ſed liberis multo preſtãcioꝛes ſeruos faciẽdo ·
que res ippᷣa libertate multo excellencioꝛ eſt. Hec nõ facit quidem ex
paupere · diuitẽ vero vt paucioꝛibs pauper quã diues egeat facile
facit.p ſi velis eciã ſigna videre extermina abſte omẽ delictum
vidiſti q; eupiebas. Magnus enĩ demon peccatũ eſt · quod ſi abſte
abieceris maioꝛ tu eris · michi crede quã qui demoĩa eiciũt. Nudi
paulũ dicentẽ et miraculis longe virtutẽ anteponentẽ. Zel aui ait
ſciſmata que melioꝛa ſunt.a adhuc per ſuphabũdanciã vobis viã
oſtendo. Quam viam deinceps eyxponens nullã facit mencionẽ de

moꝛtuoꝝ reſurreccõe nichil dixit de leyroſoꝝ mũdacõe nichil ĩquã

oĩno haꝝ reꝝ ſj cãitatẽ ĩ medio poſuit. Audi xpᷣm eciã ipᷣm dicẽtẽ
Mon letamini quoniã demonia vobis obediũt ſed quoniã noĩa
veſtra ſcripta in celis ſunt. SEt iten multi dicent in illa die . dñe
dñe nõne ĩ noĩe tuo ꝗphetauĩꝰ et demoĩa eiecimꝰ et btutes młtas
fecimꝰ. Cũc cõfiteboꝛ eis quoniã nõ noui nos. AId crucẽ eciã itu⸗
rus vocauit diſcipulos dixit eis. In hoc cognoſcẽt oniẽs quoniã
mei diſcipuli eſtis nõ ſi demonia eiciatis ſ;̊ ſi caritatẽ habeatis int᷑
vos. Et alibi · in hoc cognoſcẽt qm tu me miſiſti · non ſi moꝛtuos
hy ſuſcitauerint · ſed ſi vnũ fuerĩt. Mam ſigna ſepe pofecto vti⸗
litati ceteris fuerũt. eum vero qui fecit tum in tumoꝛẽ inanemq;
gloꝛiã impulerint plurimũq; nocuerint. Nirtutis autẽ opus cũ
alijs tamẽ vel mayxime eis qui operant᷑ profuerit. Mirtutis igit᷑
virtutis ĩ quã eurà oꝛo habeatis. Si ex auaricia in liberalitatem
tranſieris ſiccam et mancã manũ recuꝑaſti. Si theatralib ludis

ſpretis atq; relictis eccleſiam pecieris claudicanti pedi in coluĩtatt
reſtituiſti. Si oculos tuos ab aliena foꝛma a a meretricio aſpectu
cecũ te illumĩaſti. Si diabolicos cantus deſpexeris vt eoꝝ loco ſpi⸗
rituales pſalmos didiceris iam loqueris cũ antea mutus eſſes.
hee maxima miracula ſũt.hee ſigna eximia. Hec ſi faciemꝰ noſipᷣi
pclari erimꝰ atq; illuſtros et multos a feditate vicioꝝ ĩ virtutis
fulgoꝛem reuocabimꝰ.et vitam demum eterne beatitudinis conſe⸗
quemur. Ad quã vtinã perueniamꝰ gracia et miſericꝛdia
cce ego mitto vos ſicut oues ĩ medio lupoꝛũ.
Eſtote ergo prudẽtes ſicut ſerpentes et ſunpli⸗

ces ſicut columbe L
Vm magno anumo eſſe et de neceſſarijs ad fidem con⸗
fidere fecerit oĩm hoĩm domos ſe patefaciendo et honeſ⸗
tiſſinã ingreſſus cauſã oſtendẽdo. Mon enĩ vt errãtes

quoſdã et mendicos ſed vt ipᷣis eciã ſuſcipientib excel⸗

lencioꝛes adire alios inſſit quod oſtendit dicẽdo dign eſt operari?

cibo ſuo. Et quoniã precepit dignos eſſe querẽdos · et ſuſcipientes
eſſe ſalutandoset quoniã intollerabilia nõ ſuſcipiẽtibꝰ ĩminere

ſupphicia dixit. Cum igit᷑ oĩbs hys omʒ; ſollicitã curã ab ipᷣis eoꝝ

ciecerit a ſignonꝝ amouerit miraculo oĩmq; ſeculari negocio liber⸗

tas ferreos quaſdã atq; ad amantiuos fecerit · tunc euentura ſibi
aduerſa predicit. nõ ea ſolũ que paulo poſt futura erant. Merũ
eciã illa que poſt longa tempoꝛũ ſpacia vt abinicio et anteqᷓ; duri
laboꝛes acciderent aduerſus diaboli bellum ipᷣos inſtrueret. Multi
enĩ ex hae predicõe futurarũ reꝝ in melius redigunt. Primum
vt ſũmam eius virtutẽ atq; potenciã qua eciã futura nouerat nõ
ignoꝛarẽt deinde nemo poterat ſuſpicare de imbecillitate ipiꝰ qui
miſit intantos ipᷣos afflicciones incidiſſe. Preterea ne ſi repente
atrocitate maloꝝ premerent᷑ quia preter ſpem et contra oppiniõeʒ
aliquid accidiſſet turbarent᷑. Adhuce ne paſſioĩs tempoꝛe ſtupiãt
nimiũ et vltra quã oppoꝛteret mouerent᷑ ꝙ certe fugere dominic
tẽ poꝛe paſſiomis nõ potuerũt · vnde a increpabar ipis dicẽs quoniã

hee locutus ſũ vobis triſticia impleuit oꝛ veſtrũ et nullus ex vo⸗

bis interroget me q̊ vadis. Nõ důũ tñ de ſe quitq; dieit ꝙ ſez vĩce⸗
retur. flagellis cederet᷑ et demũ crudeliter inique interficeretur.
Magis en hee mentes eoꝝ pwfecto exagitaſſẽt qᷓ; que ſibiipis fu:
tura predicabant᷑. Deinde vt videät nouũ atq; quendã mandatũ

bellandi modũ inuenire ac mirabilẽ hant aciem militũ futuram

uin
lbſq
ſcd ine
eſſent
omqjt
ſmpie
buntal
ſons
oliiitri
mmimu4
nide
gui up
facient
numere
oues fie
tür ſihe
gui noͤlu
bitchn
Qunmde
Award
nautris
gui ſite
incrt i
phicrumn
wies /
are/
rliſſer e⸗
r. magne
diniari
demonis
iymum
nt xfun
ſub ituni .
dic wei⸗
Onſolado.
Ste gom
ſead Gfin
naxima ſn
Frenldie

noiratt
wn en
nczloſi,
nutus eſs.
aunni
i wn
mdinis one⸗
nchi
holupci.
erſemte

Afond
amder vie⸗
nierin
nendbpeyn,/
atoprm
ſuſapienne
m immere
i ihseen
mmmn ſh
nemt. Pei
rmn
mert NMn
,Pinun
neumtend
tun ihi qun
Anhe
moFrĩ
ungn ſimi

qui nudi vna induti tunica· ſine calceit atq; virga. ſine cingulo
a bſq; ꝗprio cibo in prelia deſcendebãt. Nam fecit hie dicẽdi finẽ.
ſed inexpugnabilẽ virtutẽ ſuam oſtendens quãuis aduerſꝰ lupos
eſſent ituri · nee ſimpliciter aduerſus lupos ſed in medium lupoꝝ
omẽʒ tñ manſuetudinẽ eos habere iuber nec id ſolũ ſed colübe qq;
ſumplicitatẽ · ſie enĩ virtꝰ eius maxime patere poteſt ſi lupi ſupa⸗
bunt᷑ ab ouibus que cũ ĩ medio lupoꝝ ſint et hinc atq; illinc moꝛ⸗
ſibus lupoꝝ lacerarent᷑ · nõ modo deficerẽt. Sed lupus ĩ naturam
ouiũ tranſmutaret᷑. Maius certe atq; admirabiliꝰ eſt mentẽ atq;
animũ aduerſarioꝝ cmutareq́; gladio ipos ſuperare. Prebeim
tamẽ duodecim numero ibi eſſent et aduerſus ceteros omẽs hoĩes
qui lupos atrocitate vincebãt mitterẽt᷑. Erubeſcãt igit᷑ qui cõtra
facientes quaſi lupi aduerſarios ſuos perſequntur cũ videant in
numero lupos ab ouibs vinci pauciſſim is.Et certe quouſq; ſumꝰ
oues facile hoſtes vincimꝰ. Cum vero ĩ naturam lupoꝝ tranſumꝰ
tũe ſuperam. Tunc enĩ nullũ nobis a paſtoꝛe patrocin iũ adeſt.
qui nõ lupos ſed oues paſcit. Atq; ideo cũ in lupum te comiteris
abit cõfeſtĩ a relinqͥt te qͥ nõ pmittis vᷣtutẽ ipᷣius in te clareſcere.
Quando enĩ iniuria vexatꝰ equo mitiq; amimo cũcta pateris · ipᷣi
ſoli tropheũ attribuis. Sa vero exieris aduerſus hoſtes atq; pug⸗
naueris victoꝛiam illius obfuſcas. Tu aũt eciã diligẽter cõſidera
qui ſũt que hee ardua et laboꝛioſa audiũt foꝛmiduloſi videlicet ve
indocti illiterati rudes· obſcuri quidẽ hoĩes et ignoti qui nũquam
phioꝛum perceperũt inſtituta nũquã in foꝛum deſcenderũt piſca:
toꝛes publicani nullis repleti rebus que iure animos eoꝝ poſſẽt
deicere. Nam ſi magnos et claros viros tanta difficultas rerum
potuiſſet cõmouet᷑.quõ nõ potuiſſet unpitos hoĩes · quib nullius
rei magne aliquid venit in mentẽ ſed nõ deiecit neq; turbauit · nee
id iniuria dicet quiſpiã cũ ſe intelligerẽt poſſe lepwſos mundare .
demonia eicere. Ego autẽ dicere nõ dubitauerim quia videlicet id
ipᷣm iure debebat ipᷣos cõturbare · quoniã qui tantã ptãtẽ haberẽt
vt defunetos eciã a moꝛte poſſẽt excitare. Hy tanta pericula eſſent
ſubituri· tanta bella geſturi · ad indices vincti deducẽdi cõmunis
denĩiq; tociꝰ oꝛbis abhomĩacio futuri. Que igit᷑ ĩ omĩbs hys erat
conſolacio·ſola mittentis virtus.quo circa ita ſignãter incepit.
Ecce ego mitto vos. Sufficiat hoc nobis ad omʒ cõſolacõʒ · ſatis
ſit ad cõficiendũ vides quanta euus eſt auetoꝛitas. Intelligis qm̃
maxima ſit poteſtas percipis inexpungnabilẽ eius eſſe virrutẽ·
Zie enĩ dicere videt᷑ · nolite turbari ſi quaſi oues in medio lupoʒ

vos verſari et colũbas eſſe inbeo. Nam et ſi poſſum contrariũ qᷣq;
pᷣſtare vt nichil laboꝛis atq; doloꝛis ad vos pueĩat· neq; vt tamqᷓ;
oues lupos timea tis ſed qua ſi leonis terroꝛẽ inferatis omĩbus.tñᷣ
cõfert ita fieri quẽadmodũ iubeo. Id enĩ illuſtrioꝛes vos facit id
meã facile declarabit virtutẽ. Sic enĩ poſtea dixit paulo · ſufficit
tibi grã mea nam bvᷣtus mea ĩ infirmitatib: pficit᷑. Jpſe igitur
appoſtolos oues mãſuetudine fecit. Id enĩ ſignificat᷑ cũ dicit᷑ ego
mitto vos ſicut oues ĩ medio lupoꝝ. NMolite igit᷑ aĩo eſſe deiecto ·
mittẽti michi credite hac re precipue inuictos vos eſſe futuros.
Deinde vt eciã aliquid a ſe ipᷣis conferant nee omnia videanẽt᷑ eſſe

a gracia nec fruſtra a aliẽa ſolũ virtute coꝛonari eſtiment᷑. Xd⸗

iecit efficiamini ergo prudẽtes vt ſerpentes a ſumplices ſicut coolũ⸗
be. Sed quid poterit nr̃a prudẽcia in tot tantiſq; periculis efficere.
aut qualiter poterimꝰ tantis agitati fluctibꝰ prudẽter quippiam

pwuidere · quid enĩ ſibi pwdeſſe poterit ouis · eciã ſi omnem ouiũ

ſenſum accumulauerit cũ in medio tam multoꝝ·conuerſet᷑ lupoꝝ

aut᷑ quid emolumẽti colũba conſequ et᷑ eciã ſi fuerit ſimpliciſſima
cũ eam vndiq; trutulẽtiſſimi accipitres inuadẽt. Certe racõis ex⸗
periencia · nec ſenſu ſuo nec ſimplicitate noſtra precipua quedã ac
eximia cõſequimini. Sed inſpiciamus quãdo prudẽciam querit·
ſerpentes certe prudenciã imitari cartant᷑. Nam quẽadmodum
ſerpens totũ ſeipᷣm tradit nec minimũ curat ſi coꝛpus inciditur.
donec caput ſuũ integrũ ſeruet. eodẽ tu quoq; modo preter fidẽ ce⸗
tera perdere nõ cures profundas vniuerſã tuã peccuniam tradas
coꝛpus · vite iß ius ſi opus eſt mime parcas dũmodo fidem ſerues
que caput et radix eſt qua ſeruata eciã ſi omĩa perdas.omnia tñ

rurſus maioꝛe cũ magni ficẽcia recupabis. erroe nec ſim plices
ſolũ iuſſit eſſe nee prudẽtes ſolũ · ſed ambo hec in vnũ cõmiſcuit.
vt in precipuã virtutẽ ſimul vertam̃ et prudenciã quidẽ ſerpẽtis
adhibere te inbet · ne velis vulnerib: atq; perieulis principaliſſuna

mẽbra obicè. Simplicitatẽ vero olũbe ne iniuriatus vlciſcaris.
aut ad punicionẽ inſidiãtes adducas. Nichil enim tibi prudẽcia
prderit niſi hec ſumplicitas ſibi adiciat᷑. Quid ergo magis arduũn
atq; difficilius hys inquies poterit vmquam inueniri preceptis.

Moõ ſufficit q male vexer verũ eciã omẽʒ animi moleſtiã eiciẽdã

imperas. Id enĩ per ſumplicita tẽ columbe ſignificas· qʒ ſimile eſt
ſi quis fenum in ignem imponẽs nõ crem ari ab igne illud velit h
eõtra ignem a feno extingui. Sed nichil vobis queſo cõturbacõts
oꝛiatur hec enĩ que im poſſibilia vident᷑ exitũ ſuũ iam a finẽ cõſe-

25

enſun
nanität
glumbe
jutet il
ſat anda
zinetrti
ctus 4
Undryr /
clibeſim
D
impchv
vos⸗ men
maͤſuer
indicate
dxencii/7.
non lonui
vndig ce
fatur ideir
(uttea
gsd
des due
Ju ybig
ihis ibu
Niktas inz
Ponei
inſurpit⸗
mirabilem
meranda
widdhon
piſcabeni
dixerunt
¹ r 35
ppuligen
e din
e ad dus
llos deſtn
Uwrrg adn
ius eſt

Orwü

ugnuni

somnidns di
s figti
Mulo igan
eigen
t an diat
eſe wen.
ſefunmos,
viemd eſte
unit. M
s on dli
wals ihan⸗
dir piin
omnem olii
muerſer tupp⸗
impliaſſint

mms ex ⸗

nun gutdi a
amm ue⸗
Gddan
ms mnadie⸗
vnnm ie⸗
mum ids
vfom ſems
dus omni ti
neringlias
achniait
ins
mmalſimt
Aaus plalen
em whiuin
Enginen
uenn nnnt

* . ſmie 4 .

7 40S

cuta ſunt et re iſa atq; opere non mutata natura ſed in eadẽ hu⸗
manitatis natura perſiſtẽtes ſerpẽtis prudenciam et ſimplicitarẽ
eolumbe habuerunt appoſtoli · nemo igit᷑ impoſſibilia quedã data
putet illis mandata. Scit enĩ ipe naturã rerũ ante omnes alios ·
ſcit andaciã nõ audacia.neq; temeritatẽ tem eritate ſed mãſuetu⸗
dine extingui colere. ſi rebus ipis id ita fieri videre deſideras ·
actus appoſtoloꝝ diligenter lectitato · perſpicies profecto cum ſepe
indeoꝝꝛ populus ĩ appoſtolos inſurrexerit ac dẽtes in eos accuerit
colũbe ſumplicitatẽ nũquã ꝛpᷣos perdiſſe ſed· manſuetudine ac mo⸗
deracõe reſpondẽdi irã ipoꝝ ſuperaſſe· furoꝛẽ incita tũ extinxiſſe ·
impetũ vetardaſſe. Nam cũ illi dicerẽt nõne diligẽter precipimꝰ
vos · nichil tamẽ aſpeꝝ michil acre neq; dixerunt neq; fecerunt ſed
mãſuete reſpõdẽtes dicebãt · ſi uuſtũ eſt vos audire magis q; deũ.·
indica te · perſpexiſti ſimplicitatẽ colũbe . vide nune ſerpentis pru⸗
denciã. Mon enĩ poſſumꝰ inquiũt nos que vidimꝰ et audiuimus
non loqui. perpende qualiter exacte nos ammonet quia perfectos
vndiqʒ eſſe opoꝛtet vt neq; periculis animꝰ deiciat᷑ neq; ab ira effe⸗
ratur idcired dicebat
Cauete ab ho mĩb: tradẽt enĩ vos ĩ cõſilijs nĩ ſyna
gogis ſuis ſla gellabũt vos et ad reg es atqʒ preſi⸗
des ducemini propi me ĩ teſtimoniũ illis et gẽtib⸗
Ita vbiq; ad vigilandũ eos animo preparat afflicciones quidem
ipis tribuendo ˖ affligere autẽ poſſe ceteris permittẽdo · vt tu ex hoc
diſcas in affliccõibus eſſe victoꝛiã predlara hince ſtatui trophea.

Pon enĩ dixit luetamini cũ illis et cõcertate et contra in ſidiãtes
inſurgite ˖ ſed ad vltimas affliccões atq; pericula venietis. O ad⸗

mirabilem dicẽtis btutẽ · o ſublimẽ audienciũ phiam· valde nãq;
mirandũ eſt quomodo nõ ſtatim hec audiẽtes fugam ceperũt foꝛ⸗
miduloſi hoĩes atq; imperiti qͥ nichil vltra ſtagnum illud inquo
piſcabant᷑ nouerãt. Quomodo autẽ non cogitarũt neq; hee ſecum

dixerunt . quo igit᷑ fugiemꝰ ſi oĩa indicia hoĩm in nos ſparant᷑.

ſi reges aduerſus nos futuri ſũt. ſi indeoꝝ ſynagoge · ſi duces · ſi
populi genciũ.ſi principes deniq; a ſubditi. Non enĩ ĩ indea ſolũ

ſee futura predi xit · ſed in toto terrarũ oꝛbe. Ad reges enĩ inquit
et ad duces ducemini · vt oſtenderer ad gẽtes quoq; ipas · ſuo iuſſu

illos deſtinari · omẽm oꝛbem ĩ nos concitaſti · omẽs terrarũ habi⸗
tatoꝛes aduerſꝰ nos armaſti · populos duces reges. Sed longe hoꝛ⸗
ribilius eſt quod ſequitur cum et fratriee et patricide propter

noſtram doetrinam homines futuros pronũcies
Tradet enĩ frater fratrẽ m moꝛtẽ et pater filium
et inſurgent filij in parentes et moꝛte eos afficient
Quomodo igit᷑ ceteri credãt qui ꝗpter nos viderĩit filios interim
a parẽtiba: fratres a fratribacũ ſceleriba cũcta repleri ſenſerint ·
nõne vt ſeductoꝛes demões. nõne vt ſceleſtos latrões et tociꝰ oꝛbis
oꝛruptoꝛes vndiq; nos expellẽt cũ viderint oognatoꝝ atq; affiniũ
ſanguine omĩa rvepleri. Hanc ne igit᷑ pacem iĩta optabilẽ que tot
tanta ſq; cedes illis inferat domi ſuſcipiẽtib: retribuemꝰ. ſi nõ
duodecim ˖ ſed mille millia eſſemꝰ. ſi nõ rudes atq; indocti ſj ſaga⸗
ces et pitiſſimi ad dicẽdũ oꝛatoꝛes · ſi nõ inopes atq; mẽdici · ſj re⸗
ges magnos exercitus · magnas opes poſſidẽtes · nõ poſſemꝰ adhuc
pvfecto terraꝝ oꝛbi perſuadè cũ ad inteſtĩa ciuiliaq; bella vymmo
ciuilibꝰ multo peioꝛa. infläãmare videm. Nam et ſi parũ vt preci⸗
pis de ſalute noſtra curabimꝰ quis tñ nobis mentem adhibebit ·
Michil ete hoꝝ cogitauerũt · nichil dixerẽ nec pᷣceptoꝝ tem eraria
eurioſitate racõis queſierũt ſed cedebãt libent᷑ imperãti atq; obſe⸗
qbãt᷑ q; nõ ſue ſolũ erat vᷣtutis.ſj pcipiẽtis ĩmẽſe ſapĩe. Examiĩeꝰ⸗
enĩ diligẽciꝰ q̃li᷑ vnicuiq; affliccõi ↄſolacõʒ adiũxit. De nõ ſuſcipi
entibus enim dixit. Tollerabiliꝰ erit terre ſodomoruũ gomoꝛre
in die undicij q; cinitati illi: et hie rurſus quia dixit ad duces et
reges ducemĩ · ſtatim intulit gracia mei in teſtimomiũ ipᷣis gẽ⸗
tibus. Pon ẽ profecto pua hec cõſolacio vt ꝗpter xpᷣm paciaris ·
et in redargucionẽ illoꝝ qui tibi moleſti erãt. Nam deus eciam
ſi nullus attẽdat vbiq; tamẽ que ſua ſunt ineffabili btute opat᷑.
Hec ipᷣos nõ ideo cõſolabant᷑ quomã puĩcõis aduerſarioꝝ cupidi
eſſẽt · ſed partim quia confidè poterãt vbiq; ſeipᷣm habituros pre⸗
ſẽtem qui hec ꝓuideret · partim quia nõ quaſi peruicioſi et perditi
boĩes · ſed alcioꝛis diſpenſacõe miſteri) hec paterent᷑. Quib: eciam
aliã addit precipuã meo indicio afflicciõis mitigacõʒ · dicit eni.
Cum autẽ tradiderĩt vos nolite ogitare quomõ et quid loquimĩ
dabit enĩ vobis in illa hoꝛa quid loquemĩ. NHon enĩ vos eſtis qui
loquimĩ ſed ſpiritꝰ patris veſtri qui loquit᷑ in vobis. Mõne dieð
poſſint qualit᷑ cũ tam crudelit᷑ atq; acerbe in nos inuehant᷑ pſuadè
ipᷣis poterimꝰ.ſũmope iubet a ſatiſfaccõne confidè. Et alibi quidẽ
ait. SEgo vobis os et ſapienciã dabo. In hoc autẽ loo. Spiritꝰ pa⸗
tris vr̃i eſt qui loquit᷑ ĩ vobis. Sic ad dignitatẽ ꝗꝓphetaꝝ qui ſpi⸗
ritu loqᷓbant᷑ eos adducit. At ideo cũ virtutẽ eis datã expoſuerit

ttcii⸗
Neeni
ſli ten
verbili
onibt
rer no
kfri d
ſtiin,
giefuturi
Amitst
lrat

mlicter.

vindere!
mocon
habitit⸗
tagonsl
eat
u ny is
Purdere .
We N
a
in odio
uo ſetrr.
digis g
Mhncg
ſuehit
rotrſtan
ſlinuit.)
ſeicevor
nwor
Aon ſur
modeſtie
wyene
nnditi fa
rlgstei⸗
Priclesfuu
ſeühnei
Nniſc
nfis exe

pawfumn

waßimt
fe alios nim
N ſmniem.
ett a dis
or deg afini
opeabili gle wt
bum Gſing
Bndn hlage⸗
nd dn,
ew On
mliig Nluymn
ri wi veynn
mam adhibebit⸗
g tencrarit
wia atpobſe⸗
ſle. Eumie⸗
. Nniiapi
NAVNNN
wNducse
mnoni i ſi
Tun ans
Tumdus tan
bbili euneti⸗
unmer ayhi
nbabiturospre;
müahupdin
wi Ahden
iagtch Ratni,
õ
n emi wellit
wobin Unrdie
s imn ſuid
tictnwic
nti Sire,
oi uerit

4

tũc eciã eſecutura mala coniũ xit cedes ſalicet atq; Lteritꝰ. Tra⸗
dit enĩ frater frẽz ad moꝛtẽ ait· et pater filiũ · et inſurgẽt ĩ pentes

filij· et moꝛtificabũt eos· nec finẽ hic fecit· ſed alind quoq; multo

boꝛribiliꝰ addidit · vl lapidea coꝛda poſſet exagitde atq; ccutè.
Omiĩbꝛ enĩ odio eritis et cõfeſtim cõſolacionẽ adiũxit · cum dicat
ꝓpter nomẽ meũ cui alterã copulauit. Qui autẽ pſ euerauẽit vſq;
in finẽ dicẽs · hic ſaluus erit. Hec eciã alioquĩ animo s eoꝝ exto llẽ
poſſẽt atq; cõfirmare:quoniã tantã pᷣdicacõis ſue virtutẽ audie⸗

bãt futurã vt oĩs nature coniũctio vᷣtute illius cõtempnẽtur · oĩs

affinitas ſpernètur omiĩa illi cederẽt aduerſa oĩs ptas vndiq; pel⸗
leret᷑. Nam ſi nulla nature vis aduerſꝰ ſermonem veſtrũ poteſt
rvelictari · ſed vniuerſa deprimit᷑ atq; reſoluit᷑. Quid nam alind
vincere vos potit. nee tñ quoniã tanta pt̃as vobis data eſt · idẽco
in ocio vitam agetis ſj omẽs cõmuiĩter hoĩes qui terrarum oꝛbem
habitãt · hoſtili odio vos aggrediẽt᷑ · vbi nũe plato · vbi nüe pi⸗

tagoꝛas. vbi ſtoycoꝝ turba. Plato certe quãq́; magnũ głaʒ fuit

cõfecutꝰ.ſic tamẽ a nõnullis cõtemptꝰ fuit · et vt videret᷑ a nichil
eaꝝ reꝝ q̊s optauerat ĩ finẽ pduxerit neq; vni ſ olũmodo principi
pſuadere potuit ſed proditis auditoꝛibs nõ parua cũ miſeria na:
ture cõceſſit. Cinicꝛiũ autẽ duriſſima vita q̃ſi vmbra atq; ſom⸗
mũ ab omiĩb iam din cõtempta eſt·. at qui nullos ĩ laboꝛes· niło
in odio hoĩm inciderũt ſed cõtra dari atq; illuſtris ꝗpter ſeculares
has litteras et inanem mũdi phiam videbant ˖ adeo vt atheniẽſes
digeĩs epłas quas ille platõi ſcripſerat publice ꝗꝓpoſuiſſe ferant⸗
AXdhuc quietã ſemper vitã vinebãt et peccunie non pauce ſibi af⸗
fluebãt. Vnde ariſtippꝰ quidã magni precij ſtoꝛta cõduxit. AXli⸗

vero teſtamẽta condidit · quibs nõ cõtempnendã peccuniã heredib⸗

reliquit. Alij cũ diſcipuli ſeipos ita diſpoſuiſſẽt vt quaſi pontem
feciſſe viderentẽ deſup deambulauit. S inopenſẽ autẽ dyogenẽ ſchũt
in ſoꝛo turpitudinẽ publice peregiſſe. Talia certe omĩa preclara
illoꝝ ſunt nichil vero hic huĩoi cernim?. Zed omĩa cũ exqueſita
modeſtia et honeſtate ſupme et bellũ eciã aduerſus terrarũ oꝛbem
pro veritate et pietare ſuſceptũ · quo fiebat vt cottidie ceſi et neci
traditi fulgẽtiſſima tamẽ poſtea trophea erigerẽt ſz fuerũt apud
gẽtiles eciam obicies. Illuſtriſſimi duces q̃lis temiſccles ille q̃lis
perieles fuerat puoꝝ ludi et ineptoꝝ ſtudia res geſtas indicabis .
ſi cũ hys qᷓ piſcatoꝛes geſſerũt cõferre volueris. Quid enĩ magni
de temiſcdele dices an qm pſuaſit. Xtheniẽſib naues cõſendere cũ

ingẽti exereitu greciã xerſes aggrederet᷑ ſed hie nõ xerſes inuadit

*°

7 4

greciã ſed dyabolus eũ vniuerſo terraꝝ oꝛbe innumeris demonib⸗
aduerſus duocim hoĩes nõ breui tempoie ſed per totam eaꝝ vitam
inſur rexit. Suparũt tñ atq; vicerũt duodecim illi homũculi. qq;
mirabili? eſt nõ fuderũt aduſarios nec trucidauerũt ſed mentes
atq; aĩos ipoꝝ in melius reduxerũt. Illud vero obßuandũ vbiq;
eſt ꝙ non fugarũt atq; int᷑fecerũt inſidiãtes ſibi appoſtoli hoſtes.
Zed cũ fediores atq; immanioꝛes dem oĩbs inueniſſẽt· ad angelicã
vitã traduxerũt ſie hũane nature libertate donata ne peruicioſo
ſunulacroꝝ cultui ſeruirẽt · ſeductoꝛes illos coꝛruptoꝛes oĩm de⸗

mones nõ ſolũ a demonib ac ciuitatibs veꝝ eciã ab heremo eyxter⸗

minarũt teſtant᷑ id choꝛi młtitudo monachoꝝ · quibo vbiq; plã⸗
tatis habita ſimul loca et deſerta oĩm ab iniquĩacõe mũdata per⸗
lucent. Et q; nemo vmquã cœgitaſſet nulla hee legione nullis ar⸗
mis ˖ ſed paſſionib: ſolũ appoſtoloꝝ pfecta ſunt habebãt in medio
ſui ciuitates ſynagoge reges ac principes duodecĩ hoĩes vinculis.
flagellis · carceribꝰ quibuſcũq; poterãt ut ſilerent cmĩa bãtur nee
potuerũt oꝛa eoꝝ obſtruè ſed veluti nemo ſolares radios vincere
poteſt· ſic nullus linguã eoꝝ potuit cõpeſcere. Que res ea de cauſa
ſic fiebat quoniã non hoĩes ſed ſpiritus ſancti vᷣtus loquebat᷑ qua
eciã paulus agrippam et agrippe miſtros. Meronẽ q̊q; oĩm hoĩm
puicioſiſſimũ facile ſupauit. Dominꝰ? enĩ michi aſtitit ait et cõ⸗
ſoꝛtauit et eruit me ab oꝛe leonis. Tu vero de ipis eciã appoſtolis
mecũ admirare qui cum audierint ne ſollitciti ſitis a erediderunt
et obſecuri ſũt a michil ex terribilib⸗ hoꝛwꝛem potuit illis inſerre.
Si vero quiſpiam obiciet ſatis illos inde oꝛroboꝛatos fuiſſe qniã
audiuerint. Spiritꝰ patris veſtri loquet᷑. Ego certe eiciã ꝗpter hoe
ſtupeo ꝙ; nulla ambiguitate detẽti fuerũt nullã liberacõeʒ ab hys
malis queſierũt · prebtim cũ non per duos vel tres annos. ſed per
totã vitã hoc umpendẽ ſibi peipẽt. Hoc enĩ ipᷣm ſignant᷑ expreſſerit
cum dixerit· qui autẽ in finem pſeùauerit · hie ſaluus erit. ult
quippe nõ ſolũ gracia ſuipᷣos eſſe miũtos· ſ(a ſeipᷣis eciã nõnichil
cõferre. Quod ita eſſe videbis ſi aleius cõſideraùns. lia oĩno ad
eum. ia eciã ad diſcipulos poſſe referri. Nam quod ſigna facẽè
queant xpᷣi eſt. Quod autẽ nichil poſſideãt appoſtoloꝝ · ſim iliter
qꝙ dom? aliene ipᷣis paterẽt gracia xp̃i faciebat · q; vero nichil vlẽ
nẽcria peterent ad ꝗpheciã ipoꝝ pertinè videt᷑ · dignꝰ ẽ enĩ oparius
cibo ſuo. Preterea quod poſſint pacem ſuſcipiẽtibs donare · celeſtis
liberalitate muneris pᷣſtabat᷑. Quod autẽ dignos quererent neq;
dẽs indiſcrete adirẽt · grauitatis erat hoc ſue. atq; maturitatis

hue
lii d
mnlſolii

s ut oute

mimo fen
nis odiol
¶nd mo
dibat nl
6ueuerüt
dadere⸗
pulblae
txarutrit
wti y
tqh irod
noſtraopu/
tami alin
hee piti/9t
aala bie i⸗
Pea ſui
inn gor
noͤnullie
tbie fuen⸗
tomltre⸗
dibilepwf
liemopoff
ſicllirsal
cüctis vndie
verda on
pacicbant.
loſtem ad
ſerturbit
aſaris iſt
vbigz iam
hüma yen
lgi noͤn
nlamat
lleiplini⸗
atmẽo/

un WByitam
vmia
N
ier adengti
e uigo
rortz vin de,
Vnd Nar⸗
in vbi ⸗
Ad,
Wanadligr,
attit in non
mi pes vineuls.

toniabiturda

Mios vinar
ensn deuſa
lo nthas gua
niizün win
VNNN,
Geruoos
ies 1miMt
ant ils nien.
vurs fucht hi
rn aal per o
leraec uabbys
mnde ſih
emsn.V
ſehzistni wwti
iis. Macdiwn
In qud n
ſcle miim
1gmini
dignin dpni
tabmm in
pem h
u; Uumuad

2
SS ℳ

Adhuc quod penas daturi eſſent qui nõ ſuſceperĩt · omĩpotencie
xp̃i· ꝙ vero clemẽter abirent nullã iniuriâ: nullã reddẽtes ontu⸗
meliã ad mãſuetudinẽ illoꝝ ſpectabat.q; ecia ſpũs eis daret᷑ et ab
omĩ ſollicitudĩe liberarent᷑ · xpi erat mittẽtis ſpiritũ · q; vero mi⸗

tes ut oues fierent · a clũbe ſiplicitatẽ imitarent᷑ ac omĩa magno

animo ferrẽt · wbur appoſtoloꝝ ꝓfecto ac prudenciã reſpicit· quod
eciã odio haberent᷑ . neq; tñ mentẽ atq; animũ deicerent ipᷣoꝝ erat.
Qnod vero perſeuerãtes ſaluarent᷑ mittẽtis ſpiritũ ꝗpriũ ẽᷣ. Ideo
dicebat qui pſeuerabit in finẽ hic ſaluus erit. Nam qniã pleriq;
cõſueuerũt magnã diligẽciã incipiẽtes adhibè · ac poſtea reſolui a
deiei idcirceo finẽ ait. Sgo ſumope cõſidero. Nam quã vtilita tem
pullulacio ſeminũ poteſt habè · ſi cũ vſq; ad floꝛes creuerĩt · poſtea

exarueriĩt· cõtinuã ergo pacienciã querit · nã ne quis nichil appłis

totũ xpᷣo attribuat.ne quis nichil mali ptuliſſe appoſtolos putet
atq; ideo de preſtãcia ipoꝝ non admiret᷑. Jdcire paciencia quoq;
noſtra opus ẽ ait. Mam et ſi primo vos a periculis eruã · uioꝛa
tamẽ alia atq; aha deinde ſuccedent. nec exitꝰ vnquã illoꝝ erit in
hac vita:qui eniĩ pſeuauerit in finẽ hic ſaluus erit. Hac eciam de
cauſa hic idem dicit . ne ſolliciti ſitis quid loquemini · alibi vero
Parati ſitis ad ſatiſ faciẽdũ omĩ perẽti vos racõnẽ de ſpe veſtra ·
ita quando certamẽ quoddã luctacio ad amicos eſt· nobis quoq;
nõ nullã curã reliquit. Quãdo autẽ terribłis index ſedet. ꝓpłus
rabie fuerit et hoꝛroꝛ vndiq; circũſtat ſua ope facit ut cõfidamus
ut omĩ trepidacõe ab animis pulſa nõ prodamꝰ veritatẽ Inere⸗

dibile profecto eſt hĩem in ſtagnis exercitatũ circa pelles et pub⸗

licanoꝝ officia educa tũ audè os apire cũ reges· ſatrapeq; ſtudeãt.
ſatellites cũ euagĩatis aſſiſtãt enſibo· vinetũ catheĩs atq; oppreſſũ
cũctis vndiq; premẽtibꝰ. Incredibile eſt inquã audere os aperire
er verbũ aliq; proferre poſſe. Neq; eni excuſ acõeʒ aliquã audire
paciebant᷑ · I̊ dogmatis nouita te perculſi ceu ↄmũeʒ oꝛbis peſtifeꝝ

hoſtem ad ceruciatũ atq; toꝛmẽta rapiebãt. Qui enĩ oꝛbem terrarũ
perturbãt hy ſũt dicebãt·et hic adſunt · et rurſus aduerſus edicta

ceſaris iſti predicãt. Cum iheſũ xpᷣm regẽ appellãt · Judices ergo
vbiq; iam aduerſus eos erãt ꝑſuaſi · abſq; ſupioꝛi auxilio· niła
hũana bᷣtus vera eos pᷣdicare poruiſſet oſtendè · et q ↄmuni hoĩm
legi nõ aduerſarentẽ. Nam ſi ò veritate dogmatis ſui nõ pterriti
exclam arẽt manda ta legũ euertè videbant᷑. ſui vero pterriti ↄnẽʒ
diſciplinã ſuſcipè faterent᷑ · veri dogmatis ſinceritatẽ cõfundebãt
que tamẽ omĩa tam petro et paulo q; eteris om ĩbs prudẽter atq;

decent᷑ factita eſſe nõ ignoꝛamus. Nam cũ qſ factioſi nouarũq;

reꝝ cupidi accuſarent᷑· nõ ſolũ hãe ſuſpicionẽ tamqᷓ; falſam refu⸗
tarunt.veꝝ eciã contrariã de ſe animis hoĩm exiſtimacõeʒ immi⸗
ſerũt · vt vbiq; quaſi ſalutares pcipui benefactoꝛes quaſi prẽs
curã de omĩb gerẽtes facile pdicarent᷑.que omĩa inaudita inere⸗
dibiliq; paciẽcia faciebãt qð paulus oſtẽdit dicẽs.cottidie moꝛioꝛ.

er tñ ad finẽ vſq; in piculis pacient᷑ pſeuerabat
Eyhoꝛta cõ triceſuna tercia pa ciẽter ferre debemm?ꝰ

tribulaciones ad beatiſſumi iob paciẽciã reſpiciẽtes
Qua igit᷑ venia nos erimꝰ digni. in omi trãquillirate et ſecuri⸗
tate reꝝ molliter ac deiecte vmẽtes. Nam cũ nemo nos boſtiliter
pſequat᷑ edimꝰ.cũ nemo nos fuget fundim̃ atq; diſſipam̃· nec in
pace ipᷣa ſalui poſſumꝰ vinè. St illi quidẽ cũ totꝰ oꝛbis cremaret᷑
cumq; in tota terra vnꝰ quaſi wgus flagraret ĩ medias flãmas
in ſiliẽtes młtos eripiebãt. Tu vero nec tibi ſoli ſaluti eẽ putes.
Que nam ergo libera nobis reſpondendi poteſtas erit. que venia
eõcedet᷑ · quos nõ exagitãt flagella·nõ vrgent carceres· quibs non
prĩcipes nõ ſynagoge minant᷑. ne aliquid huĩoi maloꝝ impẽdet.
vmmo vero omia ſe in cõtrariũ habeãt. dominam̃ enim et regna
poſſi dem? quippe qui fideles reges habemꝰ vnde criſtiani honoꝛib⸗
affluant pᷣfecturas regionũ adipiſcunt᷑ honoꝛe · ſecuritate · ac pace
pociunt᷑ · neq; ſic tñ vincimꝰ. Et illi quidẽ cũ ad crucia tũ cttidie
ducent᷑ · et tam magiſtri q; diſcipuli mille toꝛmẽtis atq; flagellis
cederent᷑ · bonoꝝ tamẽ paradiſi animo et cgitacse frue bant᷑. Nos
vero qui nec ſomnys quidem cruciatũ aliquẽ ſuſtinuimꝰ. multo
mollioꝛes q́; cera ſumꝰ. Sed illi dics miraculis atq; ſignis fulge⸗

bãt. An foꝛtaſſis idco nõ cedebant᷑ · an ideo vndiq; nõ pelleban ?·

ymmo vero eciã id pᷣter ſpem cõtraq; oppinionẽ ſibi accidebat. ut
vel ab hys de quib; bñ meriti fuerãt ſepe nùo vexarent᷑. Nulla
tñ moleſtia mouebant᷑ maleficia ppo bñficijs recipiẽtis · Tu vbᷣo
ſi eni non magnũ bñficiũ cõtuleris ac deinde ab eo ꝓ gr̃a malum
ſuſcepis · penitet illi te bñfie) ac omĩ tribulacse furoꝛeq; plenus
pati nõ potes· Quod ſi acciderit quod deus aduertat neq; pmittat
vm euenire · bellũ eccleſie ac pſecucio. ogita quãtꝰ oꝛit᷑ riſus q
magna erũt noſtra obprobria merito id quidẽ. Mam cũ nemo ĩ
arena ſeipᷣm exercat· quomõ aliquis ĩ certamie inſignis erit atq;
cõſpicuus. Quis vmquã athleta nõ abeũte adoleſcẽcia in paleſtra

cnboꝛat? potuit in olimpias· excelſo ac magno animo aduſariũ

Gtti
ſgiche
gierlt /
p⸗ i in
hys imite
ant,nut
ſeſcͤn b
mn. Tun
crtam
wrwwin
flios ren
omis ing
nrü iac

apis inßit
munii,5
inaiſsFi
Mern Mei
kbi
gaor ige
vng uiu
Giſent
niktet bade⸗
na ic̃
um entĩ
Ntutand
nicgs d
(es 6
dpabolor
m agt
arie en
i ſye
nos dtaln
plorsee
at.na
4 Alicie
Miſg⸗

W Nesrlr
ien
Ar abis nnn
mincins fling
iaan ci un
1utnt gue venin
nents. gliin on
idilg im idt.
tüminanene
AdANnd
der
enti mdt
mi uty fugtli⸗
fnebmi
uſanum/nin
ng igni iig,
igniglebent⸗
dn ut
N Ma
5 niiin T 4
o; Finin
e urar in
aertat jnitit
i ſſus
J. wänem
nirſis nng
an in d

in nd
me
N 1

aggredian nõ optet cttidie luctari atq; turrẽ. None videris eos

q̊s qnq; certaminũ athletas appellãt cũ nullũ foꝛte reluctatoꝛẽ re⸗
pecierĩt · ad ſaccũ arena plenũ vires ſuas excitare. Junioꝛes vero
hys cũ iunioꝛibs quaſi cũ adùſarijs pugnã ad exercitacõnẽ inire.
hys imitari ſtude ac ipᷣe tecũ alcioꝛis phie inſtituta meditare· ae
re ipa plerũq; cõfirma. Sunt enĩ multi qui adire nos rabiẽ inci⸗
tant. multi qni ccupiſcẽcie flãmam incendũt· inſurge igit᷑ cõtra
paſſiões: vincas animi laboꝛes.vt coꝛpoꝛis quoq; laboꝛes poſſis per⸗
ferre. Nam et beatꝰ iob ille niſi antea pᷣmeditatꝰ fuiſſet· nõ ita
in certamĩe vefulſiſſet · niſi certe erebw cgitaſſet. qua racõe me⸗
wꝛẽ omẽm ſuparet.dixiſſet oĩno aliquid meſtũ cũ repente obpſſe
filios reſiſteret. Nunc vᷣo ita pᷣmeditatꝰ exercitatuſq; fuerat ut
omĩa ingenti animo pſtiterit. Ad tocius ſubſtãcie et tam młtaꝝ
verũ ia eturã.ad filioꝝ amariſſimũ obitũ·ad dilectiſſime vxoꝛis
affectũ. Ad acerba cꝛpis vlcera. Ad iniuſta amicꝛũ obꝓbria.
Xd ancillaꝝ cõtemptũ atq; ſeruoꝝ. Quod ſi eius mirabilia geſta
cupis inſpicè · iᷣm audi · ac ab eo ipᷣo diſce q̃li᷑ vniùſã ſpernebat
peccun iã. Sed letatꝰ ſum inquit multis michi affluentibꝰ vndi q;
dinici /s. Si recõdidi aurũ in puluerẽ ſi ſpem in pcioſis lapidibus
habui. Hec ille.qua ꝗpter ne cũ arepta quidẽ oĩa ſubito eſſent tur⸗
batꝰ ẽ quippe · qui pñtibꝰ nõ delectabat᷑. Tu vero eciã animadůte
quõ fnlioꝝ rem gubernabat. et admiraberis ipᷣm nulla negligẽcia
vmqiaã quẽadmodũ nos vetardatũ · ſed exactiſſima cura que fa⸗
eiẽda e ſſent illis ꝗpoſuiſſe. Nam qui ꝓ occultis filioꝝ delictis ſig⸗
nifica bat· quãta eos in ſollicitudĩe in maniſfeſtis debebat cꝛripe.
Quod ſi cõtinẽcie quoq; certamĩa videre cupis audi ipᷣm dicentẽ ·
teſtam entũ diſpoſui oculis meis ne aſpicerẽt virginẽ alienã. Hae
de cauſ a nõ fregit animã eius vyoꝛ· diligebat enĩ profecto · ſed nõ
magis q; debebat · ſ̊ ſicuti prudẽs vir atq; foꝛtis vxoꝛẽ modeſtam.
Quas omẽs obres mecũ ipᷣe plerũq; admirari ſoleo·q̃re in mẽtẽ
dyabol o venit exercitacões iſtiꝰ non ignoꝛãti tot tantoſq; aduſus
ipm o gitaſſe laboꝛes. Cur igit᷑ illi veĩt ĩ mentẽ. CTrutulẽtiſſia
certe beſ tia nũquã ſolet deſperare victoꝛiã quod ad cõdempnacõnẽ

noſtrã ſpectat· nam ille nũquã ut diyi noſtrã deſperat ꝑdicõnẽ·

nos de ſ alute noſtra ſepins deſperamꝰ. Sed ppende eciã quõ cꝛpis
do loꝛes et mem broꝝ abſciſionẽ anteq; pa teret᷑ cura et œgitacõe fe:
rebat· nam quoniã nichil tale vnquã ptulit · ſed ĩ diuiciaꝝ vuie⸗
bat delicijs. alienas calamitates pre oculis indies ſibi ꝗqponebat.
P eniĩ ſignificat dicẽs · timoꝛ quẽ foꝛmidabã puenit ad me·a quẽ

-

trepidabã offendie me. SEt rurſus ego vero ſemper ſuper omi im⸗
becilli ploꝛaui et ingemui in neceſſitate hoĩem videns · hys igit᷑ de
cauſis nulla ven acerbitas. nullus calamitatũ impetus· eum per⸗
ẽᷣbauit.nec ſolũ ſubſtãcie iacturã cõſidera.nece immatuꝝ folioꝛũ
obitũ · nec vltra illa pweul ab omni curaciõe remota. nec vxoꝛis
aſtitutas inſidias. Wenꝝ eciã ea que hys et omĩbs longe grauioꝛa
fuerunt.at quid grauiꝰ obicies hys paſſus vmquã. Job ẽ · nichil
enĩ pᷣter hee ab hyſtoꝛia diſcere poſſumꝰ. rct̃e dicis. Nam quoniã
ſedemꝰ doꝛmitãtes oſſitãtes nõ diſcimꝰ. Nam qui diligẽti cura
et ſolerti ſtudio margaritas q̃rit · młta pła inuenit· ꝗuioꝛa qpe
alia erãt q̃ tbare magis animũ homis poterãt q̃; ea que dicta fũt.
Xe pmũ quoniã nõ ita clare de regno celoꝝ et reſurreccõe noſtra
quidq; pcepat. vnde lugẽs quoq; ipᷣe dicebat nõ enĩ ineternũ viuã
longanimꝰ ſum · deinde quoniã multoꝝ bonoꝝ ſibi cõſcius erat.
Tereiũ quoniã nullius delicti cõſcitcia eũ remoꝛdebat. Quartũ
quoniã a deo hec ſibi putabat illata. quod ſi eciã a dpabolo id ipm
ſatis erat ad pturbandũ. Quĩtum quoniã audiebat amics tãqᷓ;
yditũ homĩem vitupãtes. Mon enĩ cõdigne dicebaͤt neq; ut peca
tua flagitãt peuſſꝰ es. Sextũ quoniã inique viuẽtes ĩ felicitate-
vmèẽ cõſpiciebat qui eciã quod acerbiꝰ eſt ii illudebant. Septimũ
quoniã nõ habebat cuiꝰ exemplo poſſet cõſolari. Hec q́; maxiĩa ſũt
facile in telliges · ſi cõſiabis q́;uis firma ſpe cloꝝregnũ et hi tudo
illa ſupᷣma expectet᷑ · q uis multoꝝ homiĩes ſibi ac atrociũ peccatoꝝ
cõſcij ſũt q́;uis exẽpla ſublimis phio plẽa nõ deſint · ſi tñ paꝝ quid
auri quiſpiã amiſerit· nec id foꝛſan ſuũ · ſed q; aliũde vi rapuit ·
nec moleſtia vxoꝛis in com bẽte nec liberis ſuis defũctis · nõ inſul⸗
tantibs ſeruis cũ multi verbis multi rebs conſolent᷑ vitã ſibi eſſe
acerbã putat. Quibs igit᷑ ille laudib dignꝰ non erit qui videbat
à̊ iuſtis laboꝛib ſibi ae liberis oollegerat· vepente abſq; cauſa eripi
qui poſtea q́; omĩa pdidit · qᷓſi vim pluuie temptacionũ multitu⸗
dinẽ ptulit · nec cõmotꝰ vmq; fuit. ſi grãs ſemp dño decẽtes pgit.
Zed ut alia omittamꝰ. NMoõne ſolius vxoꝛis verba duriſſimos ſi⸗
