quibo vẽtos ipos volãdo pᷣteruehit᷑.nõ enĩ oſfitat nece extẽdit᷑ · nec
toꝛpet oꝛãdo que multi paciũt᷑ · j igne ardẽcioꝛ terre ſupioꝛ ẽ · q̃re
terribilis hoſtis demoĩb; reddit᷑. Michil enĩ ẽ homĩe probo oꝛante
potẽciꝰ.nam ſi mulier erudelẽ principẽ qͥ nec deũ timebat nee hoĩeʒ
verebat᷑.flectẽ potuit · multo magis ꝗpiciũ deũ faciet qui cõtinue
orõni adherẽs ventrẽ ſuperat a delicijs ſpernit. SZi vero in beeillis
coꝛpoꝛe ieiũare ſeiup nõ poteſ nõ eris tñ ad orãdũ infirmus · neq;
ad condẽpnandas vetris delicias inualidꝰ ieiũare quidẽ nõ potes
ſed nõ vinẽ in delicijs potes · qãᷓ ſane paruũ nõ eſt nee magno int⸗

uallo a ieiunio diſtat. Sed ſufficit eciã hoe dyaboli furoꝛẽ deßmere

cui nemo magis amitcꝰ eſt qᷓ; qui delicijs et ebrietate maculat᷑. hie
enĩ fons hec mater atq; oꝛigo vicõꝝ oĩm eſthac via olim hebreos
in cultũ · dyabolꝰ ydoloꝛũ iniecit · hac iniquos amoꝛes ſodomiroꝛũ
inflamauit.hec enĩ ait iniquitas eſt ſodonie in copia a plenitudĩe
panis luxuriabant᷑.hac öniq; via mille alij gehene traditi periere
CQuid enĩ delieiaꝝ hec feditas mali nõ inducit· ſues ex hoĩbs facit
vmo veꝛo eciã młto peioꝛes · ſus enĩ in luto voluit᷑ · ¶ ſcẽcoꝛe nutrit᷑
hic vero abhoĩabilẽ magis ſibi mẽſã e;ſtruit iniquas cõmixcöes
excogitãs A amoꝛes nepharios · hic nullo certe a demoniac diſeri⸗
mine ſeperat᷑. Imprudẽs enĩ et furioſꝰ parit᷑ eſt· et demoniacum
quidẽ omes miſeream̃ · hũc vero autim̃ et odimꝰ Quid ita quia
ſpõte furoꝛ? ſibi attrahit os · oculos nares ceia ſimplicit᷑ ſẽſuũ
inſtrumẽta amariſſimas voluptatis cõficit doacas. Quod ſi eciã
einterioꝛa inſpicias videbis aĩam eiꝰ ceu hyeme ac incẽtiſſimo fri⸗

AGox esgelatam adeo atq; toꝛpẽtem ut nulla vtilitas cꝛpoꝛi ab ea

Goſſit afferri· verecũdoꝛ aperciꝰ enarrare quecũq; a glicijs mala tã

iih
nouit
et l
mage⸗
llon
tuwio
Ndin
joöͤrn
Puͤterd
ſryind
heni nor
Uinnord
neſend
perad
dicas⸗he
oi Naw/
Otuwiti
ſirvalean
wburaäid
Inmmpen
wen Pi
vir en
pmiſtey
cbnent
ſomichi
nitnccks u
ſuas ebriet
Aüprer
neead Mo⸗
bonis⸗
es in te ß;
imn⸗
tni gund
anib⸗ No
riſlnn
median
mmpiſtme
mare ur
W guie

Rennmne
munte
dee
uen
Mmi
iitar
ſigini
wae
ut ner vi⸗
fuicanne
nnelhs
rnns us
n
mgin
rai ne
mualut
olin kehrros
enndi⸗
Aaſence
awinins
wem
un aniph⸗
ummmimm
n⸗
ingie i
uOiu
giaſnn
—R

viri q; mulieres paciũtur. quare cõſciencic ſinguloꝝ que cereiꝰ e
nouit relinquẽda ee ſtatuo. Quid t᷑pius ebrioſa ſemĩa que hue
et illue extemulẽcia puagat᷑ · quãto enĩ infirmiꝰ vaſculũ eſt tãto
magis naufragium fit · ſine libera ſiue anailla mulier ſit. Nam

libera in medio ancillaꝝ ſpectacło öfoꝛmat᷑. et ſua ſiłit᷑ int᷑ ãcillas

turpioꝛ reddit᷑. Ita faciũt ut dei munera a ſtolidioꝛibs vitupent᷑
AXudiui enĩ multos cũ inſane iſte accidũt paſſiões dicẽtes vtinã

nõ eet vinũ o amẽciã ſingularẽ ·o ſcoliditatẽ inauditã · alij delin⸗

quũt et dei tu dona qmĩaris· putas ne a vino hoc fẽm malũ.non
ſecit vinũ certe ſj incõtinencia eoꝝ qui vino abuſi ſũt. Dicas eꝛgo

—9

vtinã non eet ebrietas nõ eſſent delicie. Si vero dicis vtmã nõ eet
vinũ ordine paulatĩ ꝓgrediẽs optab ne ſit ferrũ ꝓpter hoĩcidiũ ·
ne ſit nox ꝗpter fures· ne ſit lux ꝗpt᷑ calũpniatoꝛes . ne ſit femina
ꝓpter adulteriũ et ſic omia dei opa tibi deſtruent᷑. Pon igit᷑ ita
dicas · nec vinũ ſ̊ ebrietatẽ cmineris a ebrio cũ in ſe fuit reuerſus
oĩ de decore ſuo pus de ſcripto dicas · datũ eſſe vinũ ad leticiã non
ad turbitudinẽ nr̃am · datũ eſt ut rideamus non ut derideam̃ ut
rẽte valeamꝰ.nõ ut egrotemꝰ ut imbecilia coꝛpa veficiamꝰ nõ ut
voburxr aĩ deiciamꝰ. honoꝛauit te hoc mun᷑ deꝰ · cur dehoneſtas gpteꝛ
intemꝑanciã bibẽdi te ißm. Audi quid dicit paulꝰ modice vino
vtere ꝓpt᷑ ſtomachũ tuũ crebras et egrota cões tuas. Quod ſi ſẽts
vir ille moꝛbo depreſſꝰ alternis egtudinibo laboꝛãs quouſq; mr
pmiſit vino nõ vtebat᷑. Quam veniam nos ↄſequemur vino ad
ebrieta tẽ ſani abutẽtes a illi quidẽ dicebat paue vtere vino ꝗpteꝛ
ſtomachũ tuũ. Ebrioſo vero dicet vtaris modico vino ꝗpter foꝛ⸗
nica cões ut crebra turpiloquia fugias ꝗpt᷑ peſtiferas cupiditates

quas ebrietas parit. Quod ſi hec nõ pſuadẽt vobis ut abſtineatis

ſaltẽ ꝗpter doloꝛes euerſionẽ ſtomachi abſtineatis nõ ad meroꝛẽ
nec ad doloꝛẽ ſed ad leticiã vinũ datũ eſt · vinũ enĩ inquit letificat
coꝛ homĩs · quã eiꝰ vᷣtutem vos deicitis. Nam que leticia eſt ſi nõ
es in te ipo · ſi mille doloꝛib: vexaris · ſi oĩa tibi ccũferri vidᷣant᷑
ſi tenebris detent? qua ſi febricitãs homĩb: indigeas qui oleo capð
tuũ pfundant het nõ omĩbs dẽta eẽ velim · vymmo vero dcta ſunt
omiĩib.nõ quia omẽs vino cꝛrũpant᷑ ſed quia nullam de ebrioſis
eurã ſobrij habẽt. Jdo ad ſobrios magis ovõem direyimꝰ qm et
medicus egrotis omiſſis ſanos alloquit᷑ vos g ſobrios oꝛo ne hac
turpiſſuna inſania vmqᷓ́; capiamĩ · A ut eos qui capiũt᷑ diligẽter
ſanare curetis. Nolite pati peioꝛes beſtijs hoĩes fieri. Michil enĩ
vltra quã opus eſt ille deſiderãt · iſti aũt mediocritatis terminos

expertes ſũt cũ bibũt aut ↄmedũt vltra quã ſatis eſt ecã ſi mille
homĩes ogerẽt nüquã elabunt᷑. Peioꝛes igit᷑ irraosnabilib, vos
eſtis qui inebriamĩ non apud vos mẽtis conpotes ſolũ.
apud vos indices. Inde namq; maniffel tu eſe canibus at
vfo vos indicõ ee peioꝛes qa niłm pꝛutoꝝ ↄmedere aut bibẽ
St ſi qs huiꝰ vei cauſã querèt nemo ref pondẽ dubitabi

te cõͤtinue in doloꝛes impellas. Non enĩ in die quo ebriaris.verũ
eciã in eraſtinũ ebrietatis reliquie onbuantẽ. SEt quẽadmodũ cũ
ris ceſſauerit debilitas tñ inde facta dinciꝰ vem anet. Zie ebrie⸗
tate tranſacta effectꝰ tñ eiꝰ tã coꝛp?ꝰ quã aĩam din tius exagitat.
iacet enĩ plerumq; tamq;ᷓ tempeſta te &quaſſata nauis mif. erum
homis cꝛpꝰ. aĩa vero deteſ tabili cupiditate ompnulſa vehem eter
in endit. cũ iam ab ebrieta te reſipuerit tũe multo magis qᷓ p
inſanit vinũ dolia caliœs cia tos crateres plenos ufingens. Et
quẽadmodũ quãuis tranqllitas extẽpeſtate facta ſit. detrimentũ
tñ qʒ inde factũ eſt nõ reſtituit᷑ ſi ſemel ia tura fta ſit. Sie oĩm
pene bonoꝝ iacturã ebrij padũt᷑. Modeſtiã enĩ pudoꝛem prudẽcia
paciẽciam hũilitatẽ omia hec quaſi naufraguũ paſſi iniquitatis
pel ago ſbᷣmerſer̃t. verũ młta peioꝛa ſũt q̃ ſequũt᷑ ebrietatẽ q;ᷓ qᷣdẽ
tempeſtatẽ. Nam ibi quidẽ iactura leuioꝛẽ. hie vero grauioꝛem
nauiculam reddit. que diuicijs btutum eiectis arenã atq; aquam
fetidam ex ebrietate ſibi wacernanit quibꝰ nauicula cũ vectoꝛib⸗
atq; gubernatoꝛe ſił demergat᷑.que nec accidant fugiamꝰ oꝛa hane
tẽpeſtatem. veuoluamꝰ ſ emp nobiſcũ ebrioſũ neminẽ in celoꝛum
negnum puenturum. Polite inquit errare apłꝰ nee ebriofi nee
ccuiciatoꝛes regnũ dei hereditabũt. quid regnũ celoꝝ dixi. cũ nee
pñtibus quidẽ iocũde vtant᷑ nocxẽᷣ in die habẽtes. et in luce tenebs
obuoluti apertis oculis nichil recte vidẽtes. Et ad hoe Fuiſſimũ
illud ſupplieiũ luunt. eũ merroꝛe ſine rõne conficiant᷑ inſ aniant.
egrotent · ac omib ridiculi ſint. Que igit venia ipis dabit᷑ qui
ſponte tantis ſe malis obruũt nulla profe: to. fugiam⸗ igit hüe
moꝛbũ ſi tam pñti vita q; futura frui volumꝰ. Quod nob gr̃a
et mia dñi nfi ißu xpᷣi oncedat cui gloꝛia in ſecula amen
Cũ conueſãtibo aũt ipſis in galilea diit eis ißus
traden d? eſt filius homis in manꝰ hoĩim occident

at⸗

myye
uleen
ſeſunre
vtſe
pruerii
bn
Anri⸗
velath
Nu

turd

Alletur
ſſurms
(uma
guidid
Wer
Quen
tuͤclen
bmo
ſchim u⸗
hnami
ſu
grina
fngllie
ni auſt
mmands

m/

nien eü
erencn
le
Pdicen
us
apin

i
Nann
i eh
rn ſtit
tenmii
ruer
niinpinlun
ldd wrwih⸗
dun an ians
mminaun
menoline
Andiri,an
e nlna
tolwfiti
amt nindt,
u n w
agun ſtin
Quemſt
aum
itriͤtis

nℳö

eũ et tercia die reſurget cõtriſtati ſũt vehem en?

Deeciro de paſſione ſua verba facẽ voluit ne qua de ca
ibi morã traheret poſſent interrogare.paſſurũ enĩ in
hieroſolima ipm audientes nec videre quidẽ illã vrbẽ
volebãt.Cõſidera igit᷑ quõ et ſi petrꝰ fuit increpatꝰ et
moyſes helias cũ ipᷣo collocuti gloꝛiã hanc rẽ appellarẽt et pater
enube vocm emiſerit et ſigna non parua fuerint facta ac deniq;
reſurreccõ in annis poſt paſſionẽ adeſſet. Mon enĩ longo tem
poſt · ſed teres ſe die reſurrecturũ affirmauit. Nlło tñ facto ferre
potuerũt ſͦ triſtati ſũt inquit valde q; eis accidebat qm adhuc eoꝝ
vboꝛũ poteſtatẽ ignoꝛabant. Quod marcus alucas ſigficarũt qn
alter ignoꝛaſſe illos vbum. et veritos mõ interrogaſſe ait. alter
vela tũ ab eis fuiſſe ne ſentirent. a tñ timuiſſe de hoc vᷣbo querere
Xtqui quomõ ignoꝛãtes contriſtati fuerũt.quia videlicʒ moꝛi:
turũ eũ non ignoꝛabant. ſed moꝛem hanc nõ duraturã et mille
allaturã bona penitꝰ ignoꝛabant cũ qualis nam futura eſſet illa
ĩſurreccõ nõ intelligerẽt dolebãt g qͥa valde mgꝗrm ſuũ diligebãt
Cum aũt veniſſet in capharnaum adierunt petrũ
qui didragma accipiebant et dixerunt ei. Magiſt
veſter non ſoluit didragma

Que nãũ ſut iſta didragma quando.egipcõꝝ p genita deꝰ intfecit

tũc leuiticam tribum accepit qm huius tribus minoꝛ nus erat q;
bmogenita iudeoꝝ fuiſſent pw deficiẽtib ad ſupplendũ numerũ
ſiclum inſſit deferri. Conſuetudo igit᷑ ex illo tempoꝛe obtinuit ue
pᷣmogeniti hoc vectigal pſoluerent. Cumq; ita pᷣmogenitus eſſee
xpᷣus · petrꝰ qᷓ; diſcipłoꝝ pᷣmus eæe videret᷑ ißm adeunt. Puto aũt
qm· in capharnauum que patria xp̃i putabat᷑ iſtud geſſerũt per⸗
ſingulas ciuitates id vectigal petre ſolitos fuiſſe. Non fuerunt
autẽ auſi xpᷣm aggredi ſed petro nulla fere acrimonia nec ut cri⸗
minantes · ſed ut introgantes · di xerũt mꝗr vr nõ ſoluit didrag⸗
ma. Mam et ſi de ißo cõuenientem dicẽtemq; nõ habebãt opiniõʒ
wvĩem eũ nudum putantes.tñ ꝗpter ſigna que fecerat non nichil
reuerencie ipi attribuebant. Quid igit᷑ petrus vtiqʒ ait
Ata ilł quidẽ ſolutũ ee rñdit· xpᷣo aũt erubeſcẽs foꝛſã hac de re aͤt⸗
qᷓ dieè nichil retulit. mitis ille quẽ nichil fugẽ pᷣt pueniẽs ait
Q uigd tibi videtur. S ymon reges terre a quibus
accipiunt tributum uel cenſum a filijs ſuis an ab

alienis. Xt ille dixit ab alienis dixit illi iheſus er⸗
go liberi ſunt filij “”RMB
Pam ne poſſet petrus oppinari· hec a xpõ dici qm ab illis qtqua
perceperit ante uertit xpᷣus ut hoc ipᷣm ſignificaret· et fiduciam
timenti quidpiã de hys dicè petro prebet. Quod autẽ dicit᷑ tale q;d
eſt. ĩmuĩs ego a cenſu ſum. Mam ſi reges terre non a filijs ſ ed a
ſubditis cenſũ capiũt. multo magis me qui non terraꝝ ſed celoꝛũ
vegis filius ſum libeꝛũ a tributis ee opoꝛtet · pendis qũo diſtin eit
filios a nõ filijs. Si enĩ filiꝰ non eſt hoc ꝓfecto regũ exemplo uſꝰ
nõ fuiſſet. Sʒ filiꝰ qſpiã inquiet eſt· nõ autẽ ꝗpus. nõ ergo filius .
ꝙ ſi non filiꝰ nec ꝗpus nec oĩo eiꝰ ſj alienus. Ita exemplũ nullas
vires habebit. Mon enĩ de filijs ſunpkr ſͦ de qpijs regni heredib⸗
diſputat. Xtq; ideo diſtinguendo alienos oppoſuit quo vocabulo
eos appell auit qin ab ipis regibs nati nõ ſũt. Tu vero eciã illud
eõſiòa quõ tuelatã petro ognicsʒ hic cõfirmauit. neq; hic cmina:
auit ßmonem · ſed condeſcendẽdo ꝙ ſapiencie ineſtimabilis eſt id
ip̃m appwbauit cum hec dixiſſet ait

Vt autem non ſcandalizemꝰ eos vade ad mare et

mitte hamũ et eum piſcem qui prunus aſcen derit
tolle. Et aperto oꝛe emis muenies ſtaterem illum

aſſumens da eis pro me et te
Vide quẽadmodũ nec oĩo reeuſat nec ſimpllicit᷑ inbet dare cbutũ
ſed prius monſtraüit non ee hys uectigaliũ legibs ſe ſubieccum.
tũc demũ dari iuſſit. alteꝝ ne illi · alteꝝ ne iſti ſeandalũ paciãtur
Mon en ut debitoꝛ reddidit ſed ut illoꝝ infirmitati cõſulèt. Et
certe alibi cũ de cibis diſſerèt ſcanda lũ nullo modo conſideraſſe ſed
penitꝰ ſpreuiſſe videt᷑ · ita nos docet tempoꝝ et opoꝛtunitatũ mem
habẽ ac ſcire qñ qͥbuſq; in rebs cõtempnenda uel curanda ſcãdula
ſunt. Zed daciõis eciã modo ſeipᷣm demonſtrat nam ut rerũ oĩm
dñm ſe eſſe oſtẽderet · utq; maris ipᷣiꝰ dicionẽ hahere videret᷑ · non
a reconditis ſed mirabili quodã modo inuentã peccuniam deferri

iubet quãuis tũe increpacõe tũ quia vᷣtute ſua ſupfluctus petrꝰ

ambulauit maris dñs demonſtraret᷑ tñ alio quodã mõ nec minꝰ
mirabili idißm inpnñaaꝝ oſtẽdit. NMõ erat quippe paruũ pᷣdixiſſe
a pwfundiſſumis fluctiba eũ piſcem homo hauſurũ qui vectigal
erat ſoluturꝰ. Ita imperio eiꝰ quaſi iaculo in mari demerſo ille
captus eſt piſcis in quo ſtater rebuabat᷑. Diuine igit᷑ ac in effa⸗

lle⸗
K(cedb
ſechue
Vixe
mmi
mgrod
ewr
lut/pr

ODirars

tamdu
onſetim

mie

Qus
hummi
Jilu

incl

mn auei
nmus
wgiride
(mven
noeba
quis din
ſymonbe

niuoa,

caſeß i
oal
Dttiſtean
nobaimen
ſlet aA
Nikenn
ſhnag
ſuennn.
dyedaſ

(um
lerſffu
Mrabic

hure

lis
*
einlg
ins
oahi
Aannt
moud
Vfüns⸗
ümlu
nawon
naWar
welil
bieenint,
lis i

mate
dn

eee dun
i wuie
ulk. 6t
zorſeld
glatnien
naſhhi

bili eiꝰ vᷣtuti munera pelagꝰ offerebat· et vndiq; ſubieccõem ſuã
oſtẽdebat uel quia increpa tũ ex furoꝛe intranquillitatem ſubito
ſe cõuertit. Da eis inquit ppd me te· vicdiſti honoꝛis excellenciã
Vide nunc quanta phᷣia vtit᷑ petrus .hunc enĩ locũ marcus qui
petri diſapk“ fuit ideo non ſeripſiſſe videt᷑ · qm ingens hine honoꝛ
mgj̃o deferebat᷑. Sed negacõem quidẽ ille q;ᷓ diligẽtiſſume ſcripſit.
hec vero que ad mꝗr̃i laudem pertmẽt ipᷣo foꝛſan ita volente oĩo
ſiluit · pv me vero inquit et te · quoniã a petrus pᷣmogenitꝰ erat
Miraris omĩpotẽciam yp̃i. mirare diſcipłi eciã fidẽ · qui ad rem
ita natura incredibilẽ illic paruit cuiꝰ quidem fidei retribucõeʒ
confeſ tim habuit. xpᷣo intributi ſolucione coniũctus
In iülla hoꝛa adierunt diſcipuli iheſum dicentes ;

Quis putas maioꝛ eſt in regno celoꝛum
Humanũ quid paſſi diſcipłi ſũt.qʒ euangeliſta qᷓ ſigficauit dicẽs
In illa vꝛa quando ſcʒ ceteris omibus petrũ pretulit. Nam cũ
iacobo a iohes pᷣmogeniti eſſẽt nichil tñ tale ꝓ ip̃is feciſſe videt᷑.
veriti autẽ turbaciõem pꝑferri ſuã non apte petrũ ſpoſuiſti nobis
nec ſi maioꝛ eſt iſte nobis ſed cõfuſus. Qms ergo maioꝛ eſt inter
rogarũt · quando certos preferri cõſpexerũt· nichil tale paſſi ſunt
Cum vero ad vnũ delatus honoꝛ eſt tũe nuniũ doluerũt.quãuis
nõ ex hac re ſolũ.ſed ex alijs q; multis inflãmati fuerũt. Cum
quia dixit illi dabo tibi daues regni celon. tum quia beatus es tu
ſymon bariona · tum eciã hic. da eis pro me te· tum deniq; quia
liberius eũ multo cũ xpᷣo colloqm cõſpiciebant. Quod ſi nõ inter⸗
rogaſſe ſᷣ ſecũ id cgitaſſe marcus ſeribit non ſũt oppoſita ꝓfecto
hee · ſed valde inter ſe onſonant. nec ſemel ſed bis ac tercio hec eos
cogitaſſe crediderim et tũc demũ interrogaſſe. CTu vero nò ſolũ:
modo crimen conſidera · ſed illud q;ᷓ recũ verte pᷣmum .· q; nulla eis
de rebus huiꝰ ſeculi queſtio eſt· deinde ꝙ poſtea hac q; turbacione
ſupata · alteri alteris inprimatu cedebant. NHos vero neq; ad hos
quidẽ defectus eoꝝ deuemire poſſumꝰ. nec quis futurꝰ ſit maioꝛ in
regno celoꝝ.ſed quis in terris maioꝛ ſit· quis dicioꝛ·quis potẽcioꝛ
querimus. Quid autẽ xpᷣus· reuelat archana eoꝛum nec ſunplicit
ad verba ſed paſſionem reſpondet

Cum aduocafſet eum ait paruulũ diit ˖ niſi con⸗
uerſi fueritis et efficiamini ſicut paruulus iſte nõ
intrabitis in regnum celoꝛum er

Curioſe inquit ſerutamiĩ vos · quis vr̃jm maioꝛ ſit et deprimatus

mnoꝛe cntẽdlitis. SEgo aut᷑ẽ ſi quis hũilioꝛem ſe ceteris nõ effecerit
ipo ingreſſu celeſti oĩo indignum aſſero · Recte autẽ ante oculos
mſtracione paruuli totam rem poſuit ipᷣo aſpectu eos eõòuertens
ac pſuadẽs ut abſq; ſimulaciõe aliqua hũilitatem amplectantur ·
paruuli autẽ non inuidere · nec inanem eyxpettere gloꝛiã .· nec pri⸗
matus deſiderare digtatem nouerũt. NMon ergo foꝛtitudĩẽ tantũ
ac prudẽcia · ſed hũilitatis q;ᷓ vᷣtute· et ſunplicitate nobis opus eſt
que ſi non adeſt·ſalus noſtra certe claudicat. Paruuli enĩ nec ſi
contumeliant᷑ aut bberant᷑ odio nec ſi laudant᷑ a honoꝛantur ulla

cmouentur arrogancia · vides quomõ rurſus ad hec nos ꝓpuocat

ut oſtẽdat poſſe nos volũtatem iſtã nãciſci et puicioſã maniche⸗
oꝛũ rabiem acuto cõcidat gladio. Si enĩ natura per ſe mala eſt·
cuiꝰ gracia philozophandi exempla inde trahit. Paruulũ autẽ
etate quidẽ mea ſentẽcia valde paruulũ qui ab omibꝛ eſſet paſ⸗
ſionib: liber in medio ſtatuit. illa enĩ etas omi arrogancia · omi

gloꝛie inanis furroꝛe · omi liuoꝛis inſania · omi contẽciõis cupidi

tate eeſtiq; huiꝰ ĩmuiĩs eſt. Cũq; peipuis muniat᷑ btutib ſumpli⸗
citatis ac huilitatis nulla iſtan ſupbit· ita duplici phia oꝛnatur
Mam et hece bona poſſidet · et nichil ſibi preter hec arrogat hꝑs de
eauſis in medio paruulũ ſtatuit · nec monis finem hic ſecit · ſed

vltermuis ad monicõem pvoducit dicens
Quicumq; talem paruulum in nomine meo ſu⸗
ſceperit me ſuſerpit I:
PNon enĩ ſolũ inquit magna erit meces vja ſi tales efficiemini.
verũ eciã ſi alios ꝓpter me honoꝛabitis pꝛopter vrm erga illos ho⸗
noꝛem regnũ vobis retribuet᷑ · quodq; omi extremũ eſt · meipſum
ſuſcipietis. IJta vehementer hũilitate moꝛibs qui procul ab omi
ſimulace ab ſint afficioꝛ. Paruulus quidẽ hic ſimplics homines
atq; hũiles q̃̊s młti ſpernũt appellauit· hũe aũt pᷣmon᷑ nõ pᷣmijs ·
ſolũ in aĩm penet᷑̃re facit· vᷣm eciã troꝛe penaꝝ coroboꝛat dicens

*
i

Q ui autem ſcãdalizauerit vnum de paruul iſtis
expedit ei ut mola aſmaria ſuſpen datur in collo

eius et demergatur inprofundum maris

Nam quẽadmodũ qui hos paruulos ꝗpter me honoꝛant celũ poſ⸗

ſidebunt inquit· vmmo vero celo q;ᷓ ipo maius aliquid atq; pᷣſean⸗

aus. Sic et qui deſpiciũt atq; vitupant. hoe enim ſcandalizare hie

Onmmin
cilan

nete
den
W
Sr
hohil
ici,
Natunm ½
ſoloc⸗
cbir⸗ ſt
guinm
ſuegn
tenise
nuliin
nit
☛
md
topm

as
nan
durmn
leunen
ir ,
Minnei
zonott
nlneſt
nur
podn
Lnmin⸗
aſ
unni m
peſergan⸗
nna dii
bis ayin
mnpl⸗
unad
grhed
neſenn ſ

emen i
ſimm⸗
losr⸗
,nahi
won
unning
ginöhms
uul ſe
uruce

amenciam plerumq; impellunt᷑ ut perſuaſi eſſe videant᷑ liberis ꝙp

ſigfieat maximo pleetent᷑ ſuplicionec mireris ſr ſcãdali vocabło
eontumeliam et vitupacionem intellexit. cũ multi ꝗpter puſilla⸗

minitatem non parum ſi contempti vitupatiq; ſint ſcandalizent
Detrimentũ autẽ qð hinꝰ criminis cauſa hoĩes inuadet a cerba
ſuplicia et ab hys que nobis notiſſima ſũt pᷣ oculis poſuit. Nam
eũ rudioꝛes cõmouere ſũmo ope velit ſenſibilioꝛi bꝛ vtit᷑ exemplis
Quare in hoc eciã loco atrocitatẽ punicis expmens qua cõtemp⸗
toꝛes paruuloꝝ poſſit cmouere ſẽſibilem penam mole ac ſubmer⸗
ſioms in mediũ attulit. Et qnãuis ſcom reꝝ conſequenciam quu
nõ ſuſcepit vnũ hoꝝ puuloꝝ nõ ſuſcipiet me dici oqαbat. que
res om̃e punicionis genus ex cedit tñ quia nec rudes atq; inſẽſa⸗
tos nec inuidos młtũ id mouere pt · molam pociꝰ et ſubmerſionẽ
poſuit · nec dixit molam collo eiꝰ ſuſpenſũ iri · ſed expediet huĩoi
ſi hoe paciet᷑. ut oſtẽdat grauiꝰ quoddam atq; acerbius malũ iſtũ
expeccare. Quod ſi hoe intollerabile iure videt᷑ · quãto maò illud
Ita vtrumq; terribilem intentacionem efficit· onſolacsem quidẽ
exempli notiſſimi ante oculos adducẽs·exceſſu vero młto maioꝛẽ
hac illam exœgitare compellens. vides quõ radicitus arrogancie
tumoꝛẽ᷑ euulſit· quõ edocuit nulla in re primatus dignitatem ex
petendam· quomõ aĩmos primatus honoꝛem deſideranciũ induxit
ut vbiq; ae ſemper in vltimo ſe velint oꝛdine collocare

Eyhoꝛtacõ quin q̃qeſuna octaua quod in ſolo anĩo

nobilitas ſit q; letari ſecundis non debeamus
Michil terte arrogancia atq; ſuperbia peius que mentis q;ᷓ vires
natura hmibꝛ conceſſas ita deicit et amentes ex prudẽtib: ac aĩo
ſedlidos efficere videat᷑. Nam quẽadmodũ ſi quis cũ ſtatura oon⸗
ceubitꝰ ſit inſtar mõciũ · ymmo eciã alcioꝛẽ ſe putet ac ideo ſeipᷣm
quaſi montes exceſſurus erigat: nullũ alind argumentũ inſanie
ſue queremus. Sie cum inflatum videris hoſem qui melioꝛem ſe
ceteris arbitret᷑ ontempniq; opinetur ſi ceteris homĩbs cnua tur
nullü iam alind ſignũ uecꝛdie homĩs exquiras. tanto quippe ri⸗

diculoſioꝛ is eſt qin natura inſaniũt.quanto ippe ſponte hunc ſibi

moꝛbum iniecit· nec hae re ſolũ miſer· verũ eciã quia ita miſẽie

fundum ſe detruſit · ut nichil ſenciat. Quando enĩ is peccata ſua

ut oportet oognoſcet· quando nimiũ de ſe delinquere ſenciet certe
quaſi vile mandpiũ et miſerum captiuũ dpabolus eum abduxit
agitatq; veꝛberib a mille cõtumelips quocũq; velit. Nam intãtea

4

H y

2=
D
. *

. *U

ac vxoꝛib, et pentibꝰ ac maioꝛib ſuis multo ſe e melioꝛes. on
nullas autẽ maioꝛũ eycellencia inflari mmu facit. Ita ctrarijs
cauſis ſebricitant. Nam alij qm parentes auos ꝓauos hüuiles ipi
hbabuerũt. Ali) qm daros et nobiles efferunt᷑· quomõ igit᷑ qſpid
vtriuſq; poterit tumoꝛẽ deprimere · ſi ad alteros ſciliœt di xerit tu
qu magna õò nobilitate maionz iactas ꝓ auos atq; attauos tuos
prdgrediaris et inuenies multos e genere tuo agaſões foꝛſan aut
caupones fuiſſe · ad alteros contrariũ pgrediaris tu aliquãtulũ

ultra parentes· et inueni es młtos te clarioꝛes fuiſſ e·hoe enĩ curſu

genus ſerri hũanũ eciã a fripturis compobari pt. Salomò vegis
crat et regis illuſtriſſimi filiꝰ cuiꝰ pater abiectus atq; ignobilis
maternus eciã auus adeo vilis ut nec ggoꝛio miliu filiã cllocare
poſſet hec ipa ſi alcius repetes inuenies rurſus hoꝛũ viliũ genus
illuſtre ac vegiũ . hoc de ſaul hoc de multis alijs dici pt. Non igiẽ

multũ hinc extollamur. Die enĩ queſo quid genꝰ eſt· nichil alind
certe qnã vᷣbi ſonitꝰ ab om̃i re deſtitutus · q; in extremo illo die

pwbe ſcietis · verũ qm nõdum dies illa adeſt rõnibus quantũ in
nobis ſitã eſt nullam in genere fieri pᷣſtãciã vobis pſuadebimus
Conſidera igit᷑ quando bellum irrumpit · quando fames pᷣmit · qñ
cetera huĩoĩi mala incumbũt. quomõ vnmtſus nobilitatis huius
fatus euaneſcit. neſcie inter diuitem et paupem vllomõ moꝛbus
diſcernere . gloꝛioſũ ingloꝛioſũ · nobilẽ et ignobilem non oœgno
fcit· moꝛs qᷓ· alieq; hůanaꝝ reꝝ mutaces parit᷑ omes ag diũtur·

pvmmo vero ꝙ mirabile fortaſſis videbitur. multo magꝗ diunites

inuadere ſolent · quo eni minus ad ferendas mutaces exercitati
ſune· eos magis cũ. inciderũt pereũt. Cumoꝛ eciã dicioꝛes maxĩe
terret. Nam et pneipes ſũmo opere foꝛmidant er liberos populos
non minꝰ q; pncipes metuũt. Multas quippe diuitum edes · mo
impetuoſa ira ꝓpłi · mõ pricipis furor eueꝛtit · quoꝝ paup fluctuũ
Imuis oĩo eſt· hac igit᷑ nobilitate omiſſa ſi nobilitatem tuã oſtẽ:
tare placet libertatẽ michi aĩ oſtẽde · libertatem dieo eam qnã ille
vir beatus habebat cũ eſſet pauperimꝰ · a quo iteꝝ atq; iterũ̃ hero⸗
des audinit. non licer tibi fris tui philippi vxoꝛem habere· quam
is ꝙᷓ habuit qui ante iſtum et poſt iſtum ſimilis huice fuit. Qim
dicebat achab nõ ego ſ tu et domus pfis tui ifrahelem puertis. qᷓ
gꝓphete quam apłi omes poſſidebant· quales eoꝝ aĩ qui diuicijs ſer
uiunt ee nõ poſſũt· ſed quẽadmodũ qui ſubmille pedagogis degunt
quiqʒ a lictoꝛibs detinent᷑.ſie nõ audent ex tollere oculos nee libere
quitqu dicere de virtute. Sris eni cupiclitas gloꝛie ac aliaꝝ ren

biti
ſcllmi
nentant
guos 1
nobisp⸗
Ploorn
(nle
ſam'ne
ſanfuus
nſtr ne
Ciertin
woctind
ſe.Ty
zures nul
CQuungti
tmrun,
hiunin
manmyi
Glle⸗nem
Alinuideen
(nfe
veroſunte
Aſtatu ga
Tnvbi
ſula iner⸗
Mrogucſti
e puro
inuaßs ſen
Prmnanzzie
fen flomnt
newniat
meplinti
nſenn
Nenn
oſden i⸗
Wmimiün

i
uc
hülnig
aiß
Klmen
msn
binn
Anlut
waiti
ni
migehie
ücen
ün
Trgg
tenichil uind
mo ilbdi⸗
gamtin
nubimus
s nid
ansdui
ni noe
ln mog

u1dii ⸗
,n in

S.nmtin
aars nant⸗
Nnphals
Ane⸗

buit 0,

e
olen
vaniun

auiditastantũ terroꝛem eis inferũt. ut ſᷣuiles abiectos adulato⸗
reſq; onſtituãt. Nichil proꝛſus libertatẽ aĩ ſic tollit quẽa dmodũ
ſeculariũ reꝝ cupidlitas.et eoꝝ que vidẽtur ee preclara. Non enĩ
veniant alteri · ſed mille atq; erudelibs dñis huioi hoĩes premunt᷑.
quos ſi recẽſere placet· aliquẽ ex hys qͥ apud reges plurimũ poſſũt
nobis ꝗponamꝰ cui magna reꝝ affluat opia ingens potẽcia pr̃ie
ſplendoꝛ maioꝛum nobilitas ad quẽ vniũſa pene reſpiciet ciuitas
Conſideramꝰ igit᷑ an iſte ßuus oĩm abiectiſſimꝰ ſit · qʒ ut faciliꝰ
faciamꝰ non ſimpłr ſeruũ ·ſed ſuũ ſerui ei onferamꝰ. Js igitur
ſerui ſuus a ſi non libeꝝ vnicũ · tñ habet dñm ad cuiꝰ nutũ om̃ia
vkfert ·˖ quem ·˖ ſi bene agendo ꝗpicium ſibi faciat ſine aliqua cura
quiete viuit. Ille vero quẽ admiraris nõ vnũ aut alteꝝ ſed mul⸗
tos et impoꝛtunos ſibi dnos cõquiſuiit. Dominat᷑ enĩ ei pmo rey
ipᷣe. Mon eſt autẽ equale abiectũ ha bere dñm et regi pᷣuire cuius
aures multoꝝ bbis expo ſite ſunt et modo hꝑ ſibi mõ ille pſuadẽt
Quare qu ĩuis nulliꝰ ſibi mali conſciꝰ ſit qui regi ſᷣuit · om̃es tñ
timet tam pares q́; ſibi ſubiectos tam amicos quã innimicos·
ſed hie eciã inquies dñi teꝛroꝛe agitat᷑· ac nõ eſt equale vnũ a mł⸗
tos timere vmo vero ſi quis voluerit dihgẽcius inueſtigare mul⸗
tos ille:· neminẽ hic foꝛmidat. Cur a quo pacto · qm̃ iſti nemo eſt
qui inuideat· quiq; velit iſto expulſo ad eandẽ ſe intrudè ſᷣuitutẽ
Quare fit ut nullꝰ inueniat᷑ qui ſibi velit inſideas tendere · młti
vero ſunt qui nulli alie rei ſtudẽt qua ut illũ qui proximꝰ regi eſt
a ſtatu eicere·quare omibus adulari ceogit᷑ · maioꝛi equali amicis
MNam vbi gloꝛie cupiditas eſt i bi quia liuor vires ſuas exercet
nulla ſincera pt amicicia inueniri· ſed quẽadmolũ qui eodẽ arti⸗
ficio queſtũ habent · ſic omes qui vnam rem in ſeculo appetũt ſin⸗
cero ac puro nequeũt amoꝛe coniũgi · vnde fit ut bellũ intus ſine
inducijs ſemper gerat᷑. vidiſti acerboꝛũ multitudinem dñoꝝ · vis
grauioꝛes alios afferamus omnes qui eo minoꝛes ſunt. maioꝛes
fieri diligentiſſune ſtudẽt. Qui vero excellũt.qm̃ timent ne iſte
ante veniat apte ipi aduſant᷑ · proch fidẽ holĩlm. Quid dicam video
me pollicitũ fuiſſe· dñoꝝ huiꝰ multitudinẽ recẽſere. Oracio vero
conſequẽter progreſſa magis qᷓ; pollitici ſumus attulit.cũ hoſtiũ
ingẽtem aceruũ non dnoꝝ recenſuerit · ymo vero et dños a hoſtes
eoſdem ee probaüuit · qiuppe qui ceu dñi diligẽter olũtur · a eeu hoſ
tes nimiũ terrẽt · ccuq; inimici occulte inſideant᷑. Meſcio aũt quid
peius eyxcogitari poſſit · q́; ut eoſdem quiſpiam et dños a inimios
habeat. Nam ſu et ſi inſſa capeſẽ cgunt᷑· diligẽti tñ cura dñoꝝ

ℳ 2

ꝓtegũt᷑. Illi vero et inſſa ut ſᷣui faceſcũt. ut hoſtes impũgnãcẽ
et tanto peius qᷓ; qui apte prelio certant· alter in alterũ inſurgit.
quanto oculcius pungunt. quãtoq; pſonas amicꝝ induti quaſi
hoſtes aggrediũtur et alioꝛũ calamitatibs felicitatẽ ſibi cõponunt
Moſtra vero nõ ſunt huĩoi · ſi( ſi quis aduerſa opprimit᷑ foꝛtũa.
multi ſecũ paciũtur dolent. in ſcõis rurſus multi oõgratulant᷑.
ſicut apłus ait. ſine vnũ mẽbroꝛũ paciat᷑ omi a cõpacutur ſiue
vnũ glorificat᷑ · omia mẽbra congaudẽt. Et modo quidẽ dicebat.
que aũt mea ſpes ul leticia eſt an nõ uł uos · modo autẽ ex młta
tribulacione et cõpreſſione cꝛdis ſcripſi vobis. SEt quis infirma⸗

bitur ego non infirmoꝛ. Quis ſcandalizat᷑ ego nõ vroꝛ. Cui⸗

igit᷑ regi graaa exterioꝛes fluctus ſuſtinemꝰ nec volumꝰ ad trã⸗
quiliſſunũ nauigare poꝛtum. Quare noĩbus omiſſis res oꝛo plee
tamur. Gloꝛia enĩ potencia dinicie ae nobilitatis ceteraq; huioi
nomina ſunt apud exteros nuda apud nos res firme atq; petue
Scontra vero moꝛs ignomina ceteraq; quib doloꝛ ac meroꝛ effi⸗
citur · nuda ſunt apud nos nomina.· res aũt apud illos veriſſume
Quod ut oculis ipis cernas gloꝛiam in mediũ pmo adducamus
que magna expetendaq; illis videt᷑. Non dieo igit᷑ qͥa breuiſſimi
eſt tẽpoꝛis non dio quia cito extinguit᷑ ſed quando maxime floꝛet
tunc michi rogo ipam oſtende. NMon auferas a ſtoꝛto picturam
fucos ſed oꝛnatũ inducas ut tune magis defoꝛmitatẽ ipiꝰ repre⸗
hendam. Veſtitum igit᷑ expone · lictoꝝ multitudinẽ. pednis vocẽ
wli ſubiecccionẽ · ſilenciũ oĩm · et qᷓ admirãtes aſpiciũt. n igit
inquies hec pᷣelara non ſunt·age perſcrutemur ne ſint ſupflua et
pocius inutili quadam ac falſa oppmione non veritate retũ com⸗
probentur. Quid enĩ meliꝰ aut cꝛpi aut anime inde accidit · an
maioꝛ ſtatura huitc erit. aut ſanioꝛ aut velocioꝛ· aut acucioꝛes per
ſpicacioꝛeſq; ſenſus acquirat mĩme. Conſideremus ergo ne foꝛte
aĩa quitquam lucrata ſit. Num igitur modeſtioꝛ aut prudẽcioꝛ
aut man ſuecioꝛ eo cultu holm erit. Nequaq;· vymmo vero econt
non enĩ quẽadmodum cœꝛpoꝛi nichil adueniebat. ſie et aĩe accidit
Sed qð grauiſſimũ eſt non ſolũ nichil tum proficit aĩa.ſed mag⸗
num in ſuper vicioꝝ tumulũ attra hit. hinc enĩ ad arroganciam
hine ad inanem gloꝛie demenciã iram. milleq; alias paſſiones im⸗
pellitur. Sed gaudet inquies iactat atq; gloꝛiat᷑. meurabilẽ moꝛ⸗
bum et maloꝝ apicem ei atribuis. Nam qui letat᷑ hys rebs non
volet nec poterit facile liberari cũ hac voluptate viam imedij oĩo
abſeiderit. Id igitur peſtiferũ penit? eſ⸗ t ꝙ; non doleat ſed letatur

.

nigent
.W
ms rip
letat)
luns
erexwli⸗
Tumdi
nileopr
ucoresod
bemt lidon
nichipin
wwiadequi
pneipatu
duntrud
vnüſcdin
rugmmz
ſominan i
lecenp
ſeranne
Pfahadusn
nur dea
et futura
Ve mun
dala ver

Nlum ve

fen ge
larnitidi
b ſt. lom
meng om
In nichäbe
e eſeee
ſisecn ven
duloaffun

Rlliboin⸗

dinl
n,
B
uam
nmii,
acnin,
Nuüe i
att
Nuiyni
2 unn
vumi⸗
twul
iſena
ð
menegn
vie merud
s iin
Mucmu
Aabreuüikm
mneſe
wnaun
tni e
mi wriu
tir / Migt
in upflucl
uemion⸗
tcitt,an
ecaes er
uepuftt
nurprun
mmoWN N
dect iench
rin ng
mgen
1 glos
marils
inbn
vin ℳ 10

vbrhimen

.

magnitudine ac multitudine maloꝝ. non enĩ ſuper leticia bonũ
eſt. Mam et fures furto letant᷑. adulter mr̃imonij ſoꝛdib.aua
rus rapina. Mon ergo ſi letat᷑ ſolũ cõſidera · verum eciam ſi rete
letaẽ᷑. Ammaduͤtendũ enĩ eſt ne tał leticia eiꝰ ſit qualis adulteri
furis: Cur enĩ dic obſecro letat᷑ ·qm a młtis honoꝛat᷑.ccũſpicit᷑ ·
et extolli atq; inflari pt. Et quid hac elacione leuiꝰ exœgitare pe
MNam ſi id ma lũ non eſt cur inanis glorie cupidos vitupantes
mille opprobrijs laceramꝰ. Cur arrogantes alioꝝ hoĩm ctemp⸗
tatores odimus. Quid ſi recte ab oĩbus fit quãuis mille iſti ha⸗
beant littoꝛes accuſandi tñ iniuria non ſunt · hec demodeſtioꝛibus
michi pnᷣcpibus dicta ſunt. Multi enĩ eoꝝ maioꝛa q́; latrones q;
hĩcide quã adulteri et ſepulchroꝝ violatoꝛes plerũq; cõmittũt cũ
pnᷣcipatu non recte vtant᷑ nam a furant᷑ aliena unpudenciꝰ occi⸗

dunt crudelius multo iniquius petulencia efferuntur · nec parietẽ

vnũ ſed innuůͤas domos effodiũt. facilius omia pncipatus licencia
peragentes. Ita duriſſuna eſt eoꝝ pᷣiutus cum paſſionibus dediti
neminem vereant᷑. ere igit᷑ liber et ſolus pnᷣceps ac rex regum
ille eſt qui paſſionũ imunis eſt. Que omnia intelligẽtes veram
libertatem amplectamur. et peruicioſam btutem fugiamus.· nee
pnieipatus ma gtudinem nec diuiciaꝝ pondus nec aluid huiſmõi
preter vtutem beatificandũ putemꝰ. Sic enĩ et hic iocũde viuemꝰ
et futura bona conſequemur. gracia er mĩa dñi nri ihu xp̃i
Ve mundo ab ſcandalis· neceſſe enĩ eſt venire ſeã⸗
dala · verum tamen ve homini ill per quem ſcan⸗

dalum venit
Ed ſi neceſſe eſt ut ſcandula veniant quiſpiã opponete
Cur mũdũ quaſi miſerũ deflet · cum manũ ei poꝛigè
atq; opitulari poanꝰ opoꝛtẽ᷑t· hec quippe prudẽtes medici
dñiq; prouidẽtiſſimi illud cuiꝰ vis opus ee nõ inuwia

R. quid igit᷑ ad tam impudẽtiſſimam linguam reſpondebimꝰ.

licet nichil diligẽtiſſime illius cure par excogitari queat · cũ enim
deus ſit · homo quoq; ꝗpter te factus eſt· et ſerui aſſumpta foꝛma
extrema omnia paſſus.nichil q; ad ſe pertineret pretmiſit · ceten
qm nichil hine vtilitatis ignauiſſimi hoĩes cõſecuti ſunt. Jdciro
eos deflet.quia eciã poſt tot tantaq; ſibi allata remedia.in mor⸗

bis eoꝝ perſeuerarũt.veluti ſi qͥs febricitatẽ cui licʒ peritꝰ medicꝰ

ſedulo affuerit.tñ quia pᷣcepta eiꝰ cõtempſit · cum ploꝛans diceret·
ve illi homi a graui egrotacõne quam ꝓ ignaniam plunmũ atq;

plurimũ auyxit· veꝝ ibi nichil ploꝛatꝰ cõducè pt hie genus qddam

curacõis eſt. futura mala pᷣdicere et deflere non penitẽtes ˖ pᷣſertĩ
cũ multi nullam ex cõſilio nõnullam ex fletu vtilitatẽ habuerũt
eo ve. dolentis vocem adhibuit ut dolore ſuo ipᷣos incitaret ae
diligẽcioꝛes vigilancioꝛeſq; faceret. Ad hee bñuolenciam q;ᷓ ſuam
erga illos Aclemencie magtudinem oſtẽdit · quia uel contdicẽtes
deflet. JIta nõ modo nullam moleſtiã duricie aduerſarioꝝ capie⸗
bat verũ eciam et flendo pᷣdicendo ad ſanam eos mentẽ reuocare
conabat᷑. Sed quomodo inqmes id fieri pt. Mam ſi neceſſe eſt ut
ſcandala veniant. quo pacto ea euitare poterimus. quia videlicet
neceſſe qůᷣdam eſt ut ſeandula veniant. perire autem nõ omnino
neceſſe eſt. ceu ſi medicꝰ quidem dixerit ſi nulla medicina vteris
nece eſt ut in hunc rurſus incidas moꝛbũ.non omĩno perire ncẽe

eũ erit qui vigilant᷑ attendat. ecedat qꝙ; diſciplos eciã hac rẽne

nõ nichil exſuſcitat. NMam nec quaſi doꝛmitãtes qm ad ꝓfũdam
pacem et tranqmillam vitam mittant᷑ · negligencioꝛes ſint · młta
vndiq; aduerſus eos tam defoꝛis quam intus inſurreetura bella
oſtendit· q; paulus qꝙ;ᷓ ſignificauit dicens foꝛis punge ſunt. intra
timoꝛes et pericula in falſis fribus et ad meleſios diſſerens dixit
Exurgent quidẽ ey vobis loquentes peruerſa ipe q; dicebat . ini⸗

mici hoĩs domeſtici eius. Cum autẽ neceſſitatẽ ſie dicat non quia
voluntas libertatẽ poteſtatemq; liberi arbitrij tollat· nee quia ne-
ceſſita ti reꝛ humanã ſubiciat vitam · hot dicit. Zed qð omĩno vẽ⸗

turum eſt pꝛenunciat. Quod lucas alijs verbis expreſſit non eſſe

ſuſceptibile dicẽs q;ꝛ nõ veniant ſcandala. Que poꝛro ſunt ſcãdala
recte ac probe vie cõfuſio atq; peruerſio. Sic eciam qui veꝛſantur
in ſcena eos qui cꝛpoꝛa peruertunt. ſcandala vocant. NMon ergo
prediccio ipiꝰ ſcandala inducere putanda eſt. Mon enĩ qͥa futura

ſcandala pᷣdixit ideireo veniunt. ſed qi omĩno ventura eꝛãt ideco

predixit. Non eni fierent ſi nollent ea excogitare· nequã homĩes

atq; peſtiferi ꝙ ſi ventura non fuiſſent · nec ipe futura pdi xiſſet ·

ventura vero erant. quia multi erant grauiter egrotãtes nolue⸗
