ſi gẽmis ↄſtrueret᷑ ita pfulgeret ut tunc hoc hũilitatis oꝛnatu re⸗
ſplendet. Quid enĩ optabiliꝰ oꝛe quod maledi cendi ſtudio penitus
ignoꝛat a benedicendi ſola ↄgnouit. ſi benedicè maledicẽti aſp⸗
naris ſaltem taceas. hoc interim facito. poſtea raeõe ac via vlte⸗
rioꝛa petens· ad illud quoq; puenies: ex hiñoi os habebis quale pᷣ⸗
diximꝰ. nee putes nimiũ dictũ eſſe. Miſericꝛs enĩ dñs eſt et ſue
hoc donum bonitati tribuit᷑. Mon ergo audacie attribuas ſi te xp̃ᷣ
os habere quiſpiã dixerit. Audacie quippe os dyabolũ imitat᷑ lin⸗
guã habʒ neqmuiſſimo demoni ſimilimã · quodq́; maximũ ſit malũ
tecũ ipᷣe cogita pᷣſertim cũ hoꝝ mĩſterioꝛũ pticeps factus ſis et ipa
carne dñi ↄnicaueris·hec tecũ uoluens imitare xpᷣm ꝓ viribus ur
nullo tibi modo reſiſtè. vmmo vero nee aſpicè poſſit dyabolꝰ?. Nõ

enĩ ignoꝛat que nam ſint xpᷣi ſigna- bene oognouit arma quibus

vietus fugatuſq; eſt. Que autẽ ea ſunt·hũilitas ꝓfecto animi et
mãſuetudo. Nam quando in monte aggredientẽ ſupauit atq; ꝓ⸗
ſtrauit.quãdo nõ ↄgnoſcebat᷑.quia xpᷣus eſſet mãſuetudinis hũi⸗
litatiſq; verbis eũ ↄfudit· piter ergo tu quoq; facies et ſi hoĩeʒ in
dyabolũ verſum aggredi te videris illo pacto vĩcito · da ta eſt tibi
dininit? poteſtas imitari xpᷣm ꝓ virib⸗ · et ſilem illi fieri · noli ex⸗
paueſeè · hoe audiẽs · timẽdũ eniĩ tibi poeius eſt ſi ſiłis illi fieri ne⸗
gligas. loquaris igit᷑ ut ille et eris talis quantũ ad hoc qualis ipᷣe
fuit. ꝓur hũane vires paciunt᷑ · huiꝰ rei gracia maioꝛ eſt. qui ita
loquit᷑ q; qui futura pᷣdicit · hoc enĩ totũ ex dono eſt. Illud eciã ex
laboꝛe a tq; ſudoꝛe tuo ꝓcedit fae ut ex anĩo tuo os tuũ ita ↄfoꝛmet᷑
tos xp̃i eſſe videat᷑ · poteſt xp̃us hoe facere ſi tu volueris. nouit
Bane artẽ ſi deſidia et toꝛpoꝛe nõ crũparis· ſed quomõ foꝛmat᷑ atʒ
depingit huĩoi os inquies. Quippe nõ eſt opus co loꝛibꝰ nec vlla
materia indigem?. ſola enĩ virtute et hũilitate ae mãſuetudinẽ
huĩoi os maxime ↄfoꝛmat᷑ ven ne quãdo dyaboli os nobis deſtru
amꝰnõ erit ab re ↄſiderare quõ eciã illud condit . quõ igit᷑ condik ·
maledcõe ꝓfecto ↄtumelijs ↄtraccõne piurio· dpaboli enĩ linguam
habet qui ut dyabolꝰ loquit᷑·que igit᷑ venia nobis dabik. Pmmo
vero que ſupplicia nõ ppendimꝰ. quãdo linguã noſtrã qua dñica⸗

.£
deguſtauimꝰ carnẽ dyaboli ſponte linguã effieimꝰ. Pon faciamꝰ
ꝛ0 ſed omi ſtudio atq; cura conem̃ ut dñm lingua noſtra diſcat
imitari· quod ſi faciemꝰ. nõ dubito quin ante tribunal xpi mag
tũ fiducia ſtabimꝰ. Vbi niſi quis ĩ hac vita hũiliter loqui didi⸗
cerit nõ intelligeẽ tũc de ep̃o .·quẽadmodũ enĩ ſi romanꝰ foꝛte fuit
undex nõ pepiet wes tuas niſi latine loquaris. Sic eciã xpus nõ
audit neq; acrendit niſi lingua ſua vtaris diſeamꝰ igit᷑ ita loqui
vt rex noſter et ea lingua verba ꝓferre qua ippe vtit᷑. Imitem̃ di⸗
ligenter ulã liuguã in omib in luctũ incidiſti. caue ne magni⸗
tudĩe doloꝛis os tuum euertat᷑ habes xpᷣm quẽ imiteris. NMam et
ipᷣe lazarũ fleuit· timoꝛ incubuit tibi nõ paruus. loquaris rurſũ
ſicut xpᷣus. Nam et ippᷣe ꝗpter te diſpenſacõms rõne in foꝛmidinẽ
incidit dicas eciâ tu verũptamẽ nõ ut ego volo ſed ut tu. lacmas
effundis moderate id facito ut xp̃us. Inſidijs circumuent? es er

meroꝛ te occupauit· xpᷣm imitare qui et inſidias paſſus eſt et eõ⸗

triſtatꝰ dixit. Triſtis eſt anĩa mea vſq; ad moꝛtẽ oĩm tibi rerũ
exempla pᷣbuit ut termĩos ↄſerues et ↄſtitutas regulas nõ trãſ⸗
grediaris hoc modo poreris os poſſidere oꝛi dñico ſilimũ · hoe mõ in
terris gradiens celeſtem linguã habebis datas tibi in meroꝛe noꝛ⸗
mas datas in ira datas in luctu datas in ſolitudĩe diligent aſer⸗
uans. O quot ur̃m xp̃i faciẽ videre deſiderãt. ecce non videre ſolũ
eam ſed ißi xpo ſiles fieri ſi voluerimꝰ licet· nõ ꝓeraſ tinem?ꝰ ergo
nõ libenciꝰ ꝗphetaꝝ oꝛa q; hũilimũ homiĩeʒ oſeulat᷑. Mlłti enĩ dicẽt
ei: nõne in tuo noĩe ꝗphauimꝰ et rñdebit eis. neſcio vos. Moyſi
autẽ os qui hũilis valde et mitis erat. omẽs quippe hoĩes mãſue⸗
tudine ille anĩ exceſſit. ſie diligebat. ſic oſeulabat᷑. ut pñs pᷣſenti
facie ad faciem quaſi amicꝰ ad amicũ loqueret᷑. Non pᷣapis nũe
demoibꝰ iz pᷣeipies tũc igni iehẽne ſi hẽbis os oꝛi dñied ſile. Abiſſi
igni pᷣeipies ac diees tace ae obmuteſce· ac ita eũ maᷓ fiducia in
celos aſcendes q eterna beatitudine pfrueris quod vtinã omib⸗ co⸗
tingat· gfa et miſicoꝛdia dñi nr̃i mheſu xpi. Amen .
um autem ven erit filius ho minis in maieſta⸗
te pa tris ſui et omnes angeli cum eo ˖ tunc ſe⸗

doebit ſuper ſedem maieſtatis ſue et ſeparabit oues

ab hedis et hos quidem acceptabit quoniam eſuri⸗
entem eum cibauerunt et ſicientem potauerunt et
hoſpitem exiſtentem collegerũt et nudũ exiſtencẽ

e

ete

cara
Wwen
mil
faci
pſo⸗
bat.
nödi
dit,
ſed no
ſn
iam
dito⸗
dora
vti⸗
quot
ſunt.
inqun
abm
ſune
nares
lche
Man
alio⸗
lcun
yfe
fruud
ciunt
toem
pon
Rea;

iid

N
guidilr
fanſut
innsnz
tuleni
iaidi⸗
mgni⸗
fune
newi
mni
m luenn
unt't
ateri⸗
tubi mi
no i⸗
miin
mwmm⸗
Fnie,
zunſeli
nin e
nenidiii
7
6 niſe⸗
is ſina
ariͦt
nitn
imanc⸗

mnueſer
umneſe
bitons
mcin
emmn

nlen

crcumamicierũt et infirmantem viſitauerũt et in
carcere exiſtentem viderunt et dabit regnum eis
Xlijs autẽ pꝛo contrarijs deflens mittet in ignem

eternũ qui paratus eſt dyabolo et an gelis eius
Nauiſſimũ hune textũ qui cõtmnue anio retinendꝰ? eſe⸗
diligenti oꝛo ſtudio et cõpuncese cõuenienti audiamꝰ.
d hune enĩ poſtremo ſᷣmonẽ illũ xpus termĩauit nec
id ininria. Magna enim ſibi hũanitatis ac elemoſine
cura eſt. Ideireo multa eciã in ſupioꝛibo de hac diſputauit. SEt hie
apcius quodã mõ atq; acrius nõ duas aut tres aut quĩq; pſonas ſi⸗
militudĩs modo acepiens ſed ad vmuerſů mundũ verba liquido
faciẽs q;uis in ſupioꝛibs certo pſonaꝝ numero expꝛeſſo nõ duas
pſonas. ſz ptes duas. alterã obediẽciu . alterã inobediẽciũ ſifica⸗
bat. Ven hic et diluc diꝰ a hoꝛribiliꝰ illaipa ptractat. Quapꝛopt᷑
nõ dixit iam ſimile eſt regnũ celoꝝ · ſed ſeipm oñdens atq; reuelãs
dicit. Cum aũt venerit filius hoĩs in gloꝛia ſua. Nũc enĩ venit.
ſed nõ in gloꝛia ſed in cõtumelijs atq; cõuicijs· tũe vero ſedebit in
ſede maieſtatis et gloꝛie ſue· crebꝛo gloꝛie memĩt.qm crucis tẽpus
iam aderat que res maximo ꝓbꝛo habebat᷑. Quocirca exrollit au⸗
ditoꝛẽ ae erigit· et ante oculos ipᷣm indiciũ pomt a vnmerſũ oꝛbẽ
toꝛam ſe ſiſtit·et ad hũe terroꝛẽ maioꝛẽ illũ adducit quia euacuari
vt ita dixerim celos oſtendit· omẽs enĩ angeli erũt cũ ipᷣo teſtãtes
quot quãtaq; miſterio ſuo cũ a dño mittent᷑ ad ſalutẽ hoĩm pacta
ſunt. Ita honoꝛis vndiq; plenꝰ ille dies futurꝰ eſt. Cõgregabunt
inquit omẽs gentes hot eſt vniùuſa hoĩm natura ſegregabit eos
ab inuicẽ.ſicut paſtoꝛ ſeꝑat oues· nũc enĩ nõ ſegregati ſed mixti
ſunt vniũᷣſi · tũe vero exquiſitiſſime ſepacio fiet · a ab ipᷣa vtriuſh;
partis ſtacõne ita diſtineti ut pateant vmũſis quãuis eeiã appel⸗
lacõe moꝛes vtriuſq; partis aperiant᷑ cũ alij hedoꝝ alij ouiũ nücu⸗
pacõne nomiĩent᷑ ut alioꝝꝛ ſterilitas quia nichil ab edis pꝛodueit᷑
alioꝝ ferocitas oſtendat᷑. vberes enĩ et multi ab ouibs fructꝰ ꝓfi⸗
ciſcunt᷑ alij lactis cpia alij elegancia lanealij fetu quubs oĩm he⸗
doꝝn fertus genꝰ? oĩno caret. Sed exptes rõnis anĩantes natura duce
fructificãt · aut ſteriles ſunt.hoĩes vero volũtate vtrũq; iſtoꝝ fa⸗
ciunt · quapꝛopter merito alteri coꝛonis decoꝛant᷑. Sed nõ plus eos
coꝛmẽtis tradit q; ð iure cũ eis diſceptet· ideo aſtantib ipᷣis cmĩa
exponit. Illi vero ſatis modeſte reſpondẽt.ſed nichil emolumenti
ex ea re ↄſequnt᷑.a merito quidẽ rem enĩ neglexerũt que ipᷣi ſemp

magne fuit cure. Nam et ꝗꝓphete hoe pᷣdicabãt quia miſericd:idiã
volo non ſaerificiũ · et legiſlatoꝛ tam verbis qᷓ; rebus ad hoe hoꝛ⸗
tabat᷑. et ipa natura nõ parua nobis ingnauit documẽta. Per⸗
pende autẽ nõ vnum aut duo ſed omia illos ↄtempſiſſe. Non eniĩ
folũ eſurientẽ nõ cibarũt nudò amiculũ nõ pᷣbuerũt. Nec quod

facilimũ erat egrotũ viſitarũt. Et vide quõ facilia mãdat. on

enĩ dixit in carceribo eram et laboꝛa ſtis aut egrotꝰ fui a meditati
eſtis ſed viſitaſtis a veniſtis ad me. Sed nee eſuriẽti famẽ leuare
difficile. Mon enĩ ſũptuoſam vmq́; queſuit menſam ſed eam que
neceſſitati dũta xat ſufficèt· qĩ q; maius eſt nõ in ſubhmis cuinſð
ſed in hüili habitũ ſerui queſmit quoꝝ ſingula ad ↄdempnacõneʒ
illoꝝ ſufficiũt. peticõis ſeilieʒ facilitas dandi poteſtas: panis enĩ
petit᷑ petẽtis miſeria · quia paup atq; mendieꝰ.cupiditas retribu⸗
cõnis· vegnũ enĩ ꝓmittit᷑ · terroꝛ penaꝝ iehẽ na enĩ incutit᷑ accipi⸗
entis dignitas deus enĩ paupm manibo accipit⸗honoꝛis cum ul?
quia tantũ deſcendè dignat? eſt · vis tribuendi ſũma inſticia eſt
de ſuis ei concedere · ven ab hys omibo cupiditate ha bendi retracti
ſunt. nec penaꝝ in tenta ceões timuerũt. cũ et in ſupioꝛibs hys qui
paupes nõ vecipiũt grauioꝛa. Sodomis minat? ſit. St hice liquido

dicat. in quantũ nõ feciſtis vni hoꝝ mĩmoꝝ feẽm meoꝝ nee michi

feciſtis. Quid ais · ſi fratres tui ſũt quõ mĩmos appellas. Pmmo
vero ideo frẽs quia hũiles quia paupes et abiecti: hos enĩ maxĩe
ad fra terni tatẽ cõ uocat ſuã qui ignoti et deſpicibiles ſũt nõ dicis
monachos dutaxat qui montes habitaàt ſed fideliũ ſingulos eciam

ſeculares eſuriẽtes nudos ac pegrinos cure nobis eſſe nõ paruo de⸗
ſiderat· fratres enĩ nr̃i baptiſmate cõſecuti ſũt et ineffabiles miſ⸗

terij pticipacõe. Ceteꝝ inde quoq; inſtiſſime hanc pꝛola tã ſentẽciaã
oſtendit · qma pꝛins eos laudauit qui hec fecerunt dicens. enite
benedicti patris mei hereditate vobis regnũ paratũ a conſtitueõe
mundi. Eſuriui et dediſtis michi mãducare . et que ſequnt᷑. Mã
ne dicere poſſent nõ habuiſſe ſic a ↄſeruoꝝ fcet᷑is oꝛa eoꝝ obſtruxit
vt et virgines a virginib; ac temulentũ et ventri deditũ ſeruum
aà fideli ſeruo cõfudit et eum qui talentũ in terra ſuffodit ab hys
qui multiplicauerunt vepꝛehendit et ſingulos peccancium ab hys
qui recte vixerunt vepꝛimit que cõpacio nõnũquã equa ut in hoe
loco et in vᷣginibs fit · nõnũquã a maioꝛe cumuloſi?ꝰ inferẽ. quale
illud eſt viri niniuite reſurgent et cõdempnabũt genera cõez hane
quia credi derunt pᷣdicacõi ione et ecce plus qᷓ; iona hic · et regina
auſtri dempnabit generacõneʒ hanc quia venit audire ſapienciã

ſalo⸗
od
din
per
ſen
ver.

2

noͤp
agro
carit
era
vpen
tan
dedi
qui
lere
pnei
futo
buun
ren
indr
cion
cart
elt
tati
laud
lcdiee
In!
Jea

mun

T4
vob
qun

Lie
gan
nudi

ciai i
mio⸗

d
.
nR
rge
1Tn
Ndinnti
iltum
dn gue
caſz
madͤne
mism
Snmbr
eini⸗
anul!
Htiaset
nmit
hys gui
apud
Rm
Pene
mi m
enoͤ dies
losanm
moAN,
s eu⸗
Uimiiil
NVonce
obeurt
tüſcum
die ul
und
Gi⸗,g

ſalomonis. Et ecce plus ſalomoen hie ab equali rurſus quia ipᷣi
indices veſtri erũt. Et a maioꝛe iteꝝ neſcitis qm angelos uidica⸗
bimꝰ nõ ſolũ ſecularia·et hie nimiꝝ quua diuites diuitibꝰ a pau⸗
peribꝰ ↄfert ab equale ꝓcedit. Non autẽ hinc ſolũ iuſte pꝛolatam

ſentenciã demõſtrat quia eiuſdẽ 285s ↄſerui mãdatis paruerũr·

verũ eciã quia net illis obtpauerũt a quib: pauptas eos dehoꝛtari
nõ potuit · qualia ſunt extinguè ſitim ſicienti · vinctũ conſolari·
egrotũ viſitare. Ceteꝝ laudando ꝓbos oñdit.q̃nta eos a pnᷣcipio
caritate ↄplectat᷑ · venite nãq; ait benedicti patris mei accipite pꝛe⸗
paratũ vobis regnũ a ↄſtitucõne mundi quibꝰ bonis hoc nomen
ↄpenſari poteſt· ut bñdicetus ſis et a patre ipᷣo bñdictus. vnde aũt
tanto dignati ſunt honoꝛe.que nã eſt cauſa huiꝰ. SEſuriui eni et

dediſtis michi manducare. ſituu et potaſtis me et que ſequnt᷑. O

quãte gloꝛie quãte beatitudĩs hec verba ſunt.nec dicit accipite·ſed
hereditate.quaſi ꝗpꝛia: quaſi paterna·quaſi veſtra que vobis a
pnᷣeipio debebant᷑. Nam antsq; nati ſitis quia ſciebam vos huĩoi
fut᷑os ·hec vobis a me ſparata fuere.qͥbus vero ꝓ rebꝰ hee ſi retri⸗
buunt᷑.pꝛo tecto ꝓ ueſte ·ꝓ aqua frigida · ꝓ viſitacõe quia in car⸗
cere ingreſſi vinctũ cõſolati ſũt · biq; enĩ vſum atqʒ patrocin iũ
indigenciũ inquirit. Pmmo autẽ neq; id ſemp. Mon enĩ viſita⸗
cione ac ↄſolacõe ſolũmõ qui dicti ſunt indigent· ſed alten eoꝝ ex
carceribo ſolui alreꝝ egrotacõeʒ euadere poptat veꝝ ippe adeo mitis
eſt ut que poſſumꝰ flagitet · vmmo vero hys eciã minoꝛa. NMolũ⸗
ta ti enĩ noſtre cõmiſit ut poſſimꝰ maioꝛa faciẽtes maioꝛẽ acquirè

laudem. Zed iſtis quidẽ. Wen ite bñdicti. Illis autẽ ite dicet ma⸗

ledieti · nõ quidẽ a pr̃e· nõ enĩ ipᷣe· ſed opera eis q;a maledixerũt.
In ignem eternũ nõ vobis ſed dyabolo et angelis eius ſparatũ.
Jea quãdo de regno quidẽ dicebat · paratũ vobis ante cõſtitueõeʒ
mundi ſubiecit. De igne vero no ſic . ſz dyabolo ait eſſe ſparatũ.
MPNam ergo regnum vobis · ignem autem non vobis ſed dyabolo
wangelis eius preparaui in quem quoniam vos ſponte inieciſtis
vobiſipis id reputate. Ita cum iſtis tamen hys maxime que ſe⸗
quntur quaſi excuſ ando ſe reſpondet .
Eſuriui enĩ inquit et cõmedere michi nõ dediſtis
Zi enĩ mimic? fuiſſem nõne ad ĩmiſericoꝛdes eciã flectẽdos miti:
gandoſq; ſuffeciſſent paſſiones ille ined ia ſcilicet frigus. vincula
nuditas egrotacio aut quia vbiq; ſine tecto puagatꝰ ſum · hec enĩ
eciã inimicos moueri poſſent. vos aũt neq; amieo hec contuliſtis.

amic dico et dño et bñfactoꝛi. At cant᷑ plerũq; fameſcè videntes

frangim̃ beluarum inedia nõnůquã fleetim̃. Tu vero dño fa⸗
meſcẽte nõ moueris·qua rõne poterint hec excuſari. Nam ſi iſt
ſolũmodo eſſet nonne ita ſibi ſufficeret vt retributũ eſſe videret᷑.
nõ dico ut vocẽ illã a ſedente in patris ſolio oꝛbis terraꝝ pꝛeſente

audias et regnũ ſequaris ſed epᷣm opari nõne ſibi ad retribucõez

ſuffiat. Nunc autẽ ad hoe cꝛam vmuͤſis ineffabilis oꝛona gloꝛie
pᷣonio te manifeſtat et oꝛonat pa tronũq;ʒ ac hoſpitẽ ꝓfitet᷑. Mee

veret᷑ hec dicens ut fulgentẽ acquiras cꝛonã. hys igit᷑ rõnibꝰ ee

iſti nõ iniumia puniunt et illi eciã ſi mille talia fecerint p gr̃am
tñ cꝛonant᷑. SGꝛacie namq; oĩno illa benigtas eſt ut ꝓ reb: mimis
et viliſſimis celeſte regnũ et tantꝰ honoꝛ tribuat᷑

Et factum eſt quando fmiuit iheſus ſermones hos
dixit diſcipulis ſuis. Scitis quia poſt biduũ paſca

fiet et fiſius ho minis tradetur ut crucifigatur
Kurſ?ꝰ quãdo de regno de retribuecõe futura de eternis cruci a tibs
diſſeruit optune paſſionis memit · a ſi dicèt quid foꝛmidatis ꝓpt
has tp̃ales uffliccõnes cũ eterna bona vobis ſparata ſũt. Tu autẽ
pende quo pacto quod eos maxime cõtriſtabat. Nouo quodã ob⸗
duxit artificõ·ta m in ſupioꝛibs vmiuͤſis q; in hoc loco.nõ enĩ dixit
quia poſt duos dies tradet᷑ ſed quia poſt duos dies pa ſca fit. Se
tũc adiecit a filins hoĩs tradet᷑ ut oſtendat miſtreriũ eſſe hoc max⸗

imũ diem feſtũ atq; ſolẽpmtatẽ que ad ſalutem oꝛbis celebꝛat᷑. Er

quãnã ad ↄſo lacõeʒ eoꝝ ſufficiebat omĩa ipᷣm pᷣſcire que paſſurus

erat. Ideireo modo nichil de reſurreccõe ſubiũ xit ad hee quia ſup⸗
fluũ fuit cũ tot tantaq; de ipᷣa diſputauit in mencionẽ ems rurſũ

incidere · pꝛeterea ut diximꝰ quia ꝑ pa ſca pꝛiſca illa que in egipto

facta fuerant bñficia in memoꝛiã eoꝝ reduyit. pꝛopterea oſtẽdit

paſſionem ſuam a mille affliecõnib: homĩes liberaturã

Tunc cõg reg ati ſunt pꝛinepes ſacerdotũ et ſeribe

et ſenioꝛes populi in atrium pꝛincipis ſacerdotum

qui dicitur Ca yphas et conſulium fecerunt vt ihe⸗
ſum do lo tenerent et interficerẽt · Dicebant autẽ nõ

in die feſto ne foꝛte tumultus fiat in populo
Vidiſtimaximã uidaicaꝝ verũ pturbacõeʒ atq; coꝛrupeõez. Jm⸗

quiſſima penitus agreſſuri negocia ad ſũmũ pontifficẽ veniũt vt

inde licenciã ae poteſtatẽ accipiãt. vnde a talib: ꝓhiberi opoꝛtebat·

tri⸗
ſüt
pin.
loeu

Wi⸗
aniiſh
endet⸗
Ppeſen
embur
nglaie
i, Te
znbet
gim
zwäms

nes os
ünſa
Ur.
maati
Nns gt
uauti
Riod.
det
af. 6
wemy
lebut⸗6
xſuns
nu i⸗
nsrſü
nign
naſthnie

ſe
rweum
ie
utin

6.
RK

2

quot autẽ erant᷑ pnᷣcipes ſacerdotũ.lex quidẽ vnicũ eſſe voluit ſed
multi tũc erãt vnde liquet quia res indaica diſſolui iam ineipie⸗
bat. Moyſes enĩ ut dixi vnũ inſſit eſſe quo moꝛtuo alterũ creari
voluit.vita cuiꝰ exiliũ eon tminabat qui homicid iũ volentes cõ⸗
miſerũt. Quõ igit tune multi cant. anni poſtea facti ſũt.et hee
de zacharia verba. Lucas faciens ſigficauit dicẽs ex viciſſitudine

ipᷣm abie fuiſſe. Pꝛincipes igit᷑ ſacerdotũ · hie eos dicit qui de pnñ⸗

cipibs ſacerdotũ fuerũt. Quod autẽ ↄſiliũ ceperũt. vt occulcius eũ
eaperẽt atq; interficerẽt vtrũqʒ occuleius facẽ volebãt· populũ enĩ
valde foꝛmidabãt. ac ideo pᷣterire diem feſtũ volebãt dicẽres. Nõ
in die feſto · nam dyabolꝰ ne manifſfeſte paſſio extaret ad a lind tpᷣ⸗
vicere ipam ſtudebat. ne tumultꝰ fiat in populo. Conſidᷣa valde
ipos timere nõ deũ · neq; ne maius ſcelꝰeſſet in ipᷣa pa ſce celebꝛa eõe
i am tetrũ facinꝰ facere· ſj hoĩes et tumultũ ira tñ inflãmati poſ⸗
tea q; ꝓdito:ẽ inuenerũt ↄmutati expectare nõ potuerũt ſed ĩ ipa
ſolẽpnitate ipm oceiderũt·.quaſi enĩ ceci cupiditare furoꝛeq; irri⸗
tati q; pꝛimũ ſibi facłtas data eſt pegerũt. Et q́;uis ipe nequicia
illoꝝ diſpenſädo in melius vtebat᷑. Non tñ hac de cauſa impuniti
euadẽt cũ mille cruciatus ex volũtatis pꝛauitate mereant᷑. qi eo
tempe quo noxij eciã ſoluebant᷑ innocentẽ in terficere voluerũt a q̊
innũua et inmenſa bñfficia ſuſceperũt. qui ꝗpter illos gentes intèa
negligẽ videbat. Sed o mibicoꝛdiã atq; benigtatẽ xpᷣi qui ad tã ne⸗
quam homiĩes tamq; ꝓteruos · apłos eciam ſuos poſt reſurreccõneʒ
ſuam miſerit ad mani feſta pericula moꝛtemq; certiſſimam
Exhoꝛtacio ſeptuageſunanona · q; obliuiſci debea⸗
mus iniuriarum quodq; ferenda cũcta ſunt et be⸗
nedicendum omnibus
Lalia ergo hñ tes exempla non dico moꝛiam̃ ꝓ inimieis licet hoe
haut quoq; vecuſandũ eſſet · verũ qm infirmioꝛes ſumus illud in
tèa dico· nõ inuideamꝰ amicis · nõ inſectem̃ linoꝛe bñfactoꝛes. nõ
dico interim ut male nobis faciẽtibꝰ bñficia ↄferamꝰ. qᷓ;uis eciã
hoc deſidero · ſed qm tardioꝛes ad pfeccioꝛ᷑ virtutẽ eſtis ſaltẽ vleiſ⸗
cendi anĩm depoſite an foꝛte putatis ſcenã eſſe quãdã hec nẽ̃a a hiſ⸗

trionũ ſiłl acõis plena. Cur ↄtra verita tẽ pugnatis· nõ temè ſépta

ſũt omĩa que fecit que certe poterant eos reuocare· veꝝ ut tu yßi
bonitatẽ imiteris ut miſicoꝛdiã eius ſequaris. Nam illos vł ſu⸗

pinos in terrã ꝓiecit et auriculã ſeruo reſtituit A hũiliter eos al⸗

loeutꝰ eſt et mirabilia pendẽs in cruce ſigna edidit. RKadios ſoł

„

cnetE 3 yy

auertẽs. Lapides fundẽs moꝛtuos ad vitã reuocans vxoꝛ indieis
ſõnijs territãs. et in ipo inditõ inauclitã hũilitatẽ oñdens que nõ
min? q; ſiẽ potuiſſent eos attrahè. Mkta eciã pᷣdicẽs in ꝛpᷣo pati
bulo erucis exclamãs. Dimitte ipᷣis pater hoc petm. Sed ſepultus
que nõ fecit ad ſalutẽ ipoꝝ · ſed Pſt veſurreccõeʒ nõ ſtatim uideos
vocauit. nõ peeca toꝝ dedit remiſſionẽ · milleq; aha bona cõtulit.
Quid enĩ mirabiliꝰ q; eos a quibꝛ crucifixꝰ atq; occiſꝰ eſt inadop⸗
cionẽ filioꝝ dei ſuſcipe. Quid hae pia cura ſil ae ꝓuidencia maius
inueniri vmqᷓ; poëit· hec nos audittes velamie faciẽ operiamꝰ cũ
tam ꝓcul nos diſtare ab eo videamꝰ quẽ imitari uibem . pedam?
quãto diſcrimĩe ab ipſo differamꝰ. ut nos ↄdempnãtes rectius pe⸗
nitenciã agẽ poſſimꝰ. nec eos offendamꝰ ꝓ quibs aĩaʒ xpᷣus tᷣdidit
ſuã. Nos vero nec recõciliari volumꝰ ilus quos ut vcnſiliet nee
acerrimũ quidẽ atq; infamie genus moꝛtis recuſauit. An foꝛſan
eypen ſã eciã hoe quãdã et pecunie ꝓieccõeʒ putatis quod de elemo⸗
ſina dicè ſoliti eſtis. Cogita q́; obnoxqus ſis· et nõ ſolũ nõ retar⸗
da beris · verũ eciã rur ſũ ad eos qui offenderũt venies omèq; leſio⸗
nẽ ſibi dimittes · ut indulgẽcie tibi cauſa id fiat · utq; tuoꝝ ma⸗
loꝝ ſolamen inuenias. Gentiles ſepe nuo nichil magni hac ex re
expectãtes facilitate anĩ hoſtib: atq; inimicis pepereerũt et tu qui
ad tãtã ſpem hinc ꝓfectꝰ es retardaris atq; toꝛpeſcis. Et quod tpᷣe
ißo duce »ficiẽt. Id tu gꝗprer legem nõ pꝛius ↄficies ſed expectabis
ut ſine pꝛemio ac laude tua pturbacõ hec anĩ extinguat᷑ quã tu cũ
magno pᷣmio deponẽ pores · pᷣſertim cũ cercioꝛes ſimꝰ ſi tp̃is bñfi⸗
cio ĩdignacõi anĩ ceciderit nõ pᷣuos nobis imminè᷑ cruciatꝰ.quia
quod in nobis temp⸗ efficit · id mandata dei facè nequiuerũt. Si
autẽ inflãmari te dices cũ in mentẽ tibi ↄtumeliaꝝ veniat. vepete
pocius ſi quid boni tibi ab iniuriato collatũ eſt · et quot tu afflie:
ces alijs intuliſti · detraxit tibi et oblocutꝰ de te eſt · expende ſi qᷣd
ſiłe alijs tu vmq; feciſti. Quõ igit᷑ veniam impetrabis.quã alijs
concedè nõ pateris · vt nichil tłe inquies nüquã dixi. Sed audiſti⸗
libent᷑ alios talia dicẽtes quod abſq; culpa eſſe nõ poteſt · vis diſeẽ
q magnũ bonũ ſit ſiuriaꝝ obliuio quõ ſũmope ea deus placat᷑ ·
eos qui letant᷑ qm iuſte ab eo quidẽ puniti ſunt nõ patit᷑ oĩno im⸗
pune id factẽ. Mam et ſi iuſte uli vexati ſũt. Sed gaudẽ te hac de

cauſa nõ optet· vnde ꝓgpheta multa cminatꝰ hoc tandem ſubiũ xit

dicks. Mon paſſi ſũt aquid in cõtricõne Joſeph. SEt rurſus non
exiuit ex domicilio ſuo ad plangend vnã domum oiun ctã ei. Ita
2 „* 7 2„ . . —„ „ „ „ ℳ „
q;uis ioſeph id tribꝛ ex eo et vicini eius ex dei ſentẽcia punirent᷑.

Jothe
n ſerui
adeo ir
als ali
qui 40.
ius nd
m
ingie⸗/
wew dar
obluuo.
adleſur
cezad
tare on
ſita elt
dei ſedl
noͤ ven
eiuſos⸗
bis inoi
guata n
erend
woſt ᷣ⸗
tos in
Xud
coꝛdan
ſanari
cepat.
vtforr
fuͤt. i.
male:
dupſe
v
oꝛe he
mag
paru
lomi
ei no
tiug
loop/

in
8 ul
o
hula
uh⸗
aage,
mid⸗
miins
mia
ndud
wns,
in
ſlite nee
enfaſn
xen⸗
mn⸗
gleſo⸗
um⸗
eN
amd
zucd ie
nertn
nimad
sif,
u
i.F
e
niſi⸗
nric
iin
ud
vis i
glai⸗
oinein⸗
ieber
uhiiy
nsN
14

mi.

ged tñ eeiã iſtis cõdolẽ nò vult. Nam ſi nos qui nequã ſumꝰ qnᷣ
in ſeruũ nr̃m anĩadůtimꝰ ↄſeruoꝛũq; aliquẽ ridentem ↄſpexerimꝰ
adeo irritam̃ vt ad ridentẽ wam deriuemꝰ. qᷓnto magis deus ſuppli
cijs alioꝛũ letãtes toꝛquebit.qꝙ ſi letandũ nõ eſt ſed ↄdo lendũ hys
qui adeo puniunt᷑· multomagis hy& cõdolendũ qͥ nos offende rũt
eus nãq; caritatis· id ſignũ eſt quã deus ceteris omibs anteponit.
Mam ſicut illi floꝛes coloꝝ pᷣcioſiſſimi ſũt.quibs tra bea impa roꝛi

tingið · ſie ille btures ma gni pꝛeci) ſũt qbo caritas ↄtineẽ. Nichil

poꝛr caritatẽ i ta cõtinet atq; ↄſeruat ut ↄmiſſoꝝ aduſus te pct̃oꝝ
obluuo. AXlij foꝛſan de altera pre nichil deus curauit. Vn ledentẽ
ad leſum nõ miſit· vmmo ab altari ad illũ miſit · et poſt recõſili⸗

acõeʒ ad menſã quoq; vocauit. Sed noli tu hac de cauſa illũ eyxpec⸗

tare omĩa enĩ ſic pdidiſti · ꝗpterea enĩ ineffabilis tibi merces ĩ po⸗

ſita eſt ut illũ puenias. am ſi wgatꝰ recõ ſuiaberis nõ mãdato

dei ſed ſtudio illins recõſilia tꝰ?bꝛauia illi reliquuſti. Quid tu ais·
nõ vereris ho ĩe? inimicũ habẽè. Nonne ſufficit nobis dyabol? ſed
eiuſdẽ eccłiaʒ gnis inimicos aterahim?ꝰ. O vtinã nee ille bellũ no⸗
bis indixiſſet vtinã dpabolũ ſe nõ feciſſet. neſcimꝰinſani neſcimꝰ
quãta in vecõſiliacõe voluptas ſit· quã in ipᷣis inimicicijs intelli⸗

gere nõ poſſumꝰ. erũ q̃nto ſuauius amare iniuriantẽ q́; odiſſe

poſt poſitas inimicicias optime pcipies. Cur igit᷑ furoꝛe agita:

cos imitam̃ alt᷑ alteꝝ dẽtib lacerãtes et ĩ ꝗpꝛiã carnẽ inſaniẽtes·

Nudi quãta cura eciã legis tempe de hoc ha bebat᷑· vie inquit re⸗
coꝛdanciũ mala in moꝛtẽ · homo homĩ ↄſeruat iram . et adeo qrit
ſanari. Nt qui oculũ ꝓ oculo a dentẽ ꝓ dente oteſſit · quõ igiẽ in:
crepat atq; crimĩat᷑· quia illa nõ vt alt᷑ alteri faciamꝰ pᷣtermiſit ſ
vt foꝛmidine pene a ſiłibus abſtineamꝰ. preterea vepẽtine iſte ire
ſũt.· ininriaꝝ vero memoꝛia anĩ eſt pniciem diuciꝰ cgitãtis. S
male me vexauit inquies nũquã ille tãtũ tibi facè potuit qᷓntũ
tuipſe tibi leſionis memoꝛiã retinendo· pꝛeterea non eſt poſſibule
virũ foꝛtem mali ãquid pati. Eingamꝰ enĩ quẽpiã liberos et vx:
oꝛ? habentẽ philozari qui eciã detrimenti occaſiones habeat młtas
magnos ſibi pecuniaꝝ aceruos· amicos qᷓ; plures. pꝛincipatũ non
paruũ · honoꝛes deniq; ingẽtes · verũtñ phie ſũmope inhereat · huice
homi ſoꝛtũe vulnera ogita cõe afferamꝰ. Neq;ᷓ igit᷑ qquis dãpno
ei nõ mĩmo ſit. Quid igit᷑ ad eũ qui nichili pecũias dueit · liberos
eius interimat alins. quid ad eũ qui de reſurreccõe ottidie phi⸗

loʒophat᷑ vxoꝛẽ occidit quiſpiã· quid hoc ad eũ qin doctus eſt non

lugere doꝛmiẽtes · vitupacõeʒ alius ei afferat. quid ad eũ qui floꝛẽ

e,l 5 C, es,

feni pncia eũcta exiſtimat. ſi vis er coꝛpꝰ eius cedat et in carcerẽ
quoq; trahat᷑ ·quid ad eũ qui ſemel ſibi oĩo pſua ſit qᷓ;uis exterioꝛ
homo coꝛrũpat᷑ · in terioꝛẽ tñ renouari. quia tribulaes paciẽciam
efficit · ſi ego hũe hoĩem nichil mali paſſurũ oſtẽdẽ pollicitꝰſũ · oꝛõ
vero ꝓgrediẽs ꝓbioꝛẽ atq; pfectioꝛẽ fieri tẽptacõib demõſtramt.
Molite igit᷑ in alios vro detmẽto intitari acumẽ animi infirmiꝰ
faciẽtes. Nõ enim eyx pᷣuitate ꝓximi magis q; ur̃a bec cõci tacio
malig nitate ꝓꝛũpit. Qua qpt᷑ ſi quis cõtumeliet᷑ lacmamꝰ ↄfeſ⸗
tim atq; ↄtrahim. Si quis vr̃a rapiat eodẽ pacto mouem. Infã
eum vicẽ ſuplẽtis q; qin uberioꝛes cxequalibo ſunt pua aut niła
plerũq; de cauſa ad doloꝛẽ impellũt.quos tamẽ ſi moueri atz dole
re viderint non deſinũt moꝛdẽtes. Sin vero ridẽtes atq; puipen⸗
dentes ↄfeſtim eos amittũt. Sed nos eciã iſtis ſumꝰ amẽcõꝛes hys
de reb; plãgen tes de quiby magnope ridendũ eſt. Quas obꝛes ve⸗
hemẽter nos hoꝛtoꝛ ut hys puerilib ↄtẽptis moꝛibus ad celos aſpi⸗

remꝰ. viros enĩ et viros pfctẽ̃os xpᷣs nos eſſe deſidᷣat ſeeuti paulꝰ

q; iubet dicẽs non ſitis puri mẽte malicia puuli eſtote. infãres

igit᷑ ſcm nequiciã ſimꝰ et malignitate omiſſa bᷣtutem amplec⸗

tamur ut ad eterna ꝓueniamus gracia et miſericꝛdia *

Cum autẽ eẽt ĩ bethania in domo ſymonis lepꝛoſi
Xcecefſit ad eũ mulier alabaſtrum vnguenti ha⸗

bens pꝛecioſi et effudit ſuper caput eius recũbentis
Sce mer vna et eadẽ apud omes euãgeliſtas ee videt᷑.
meo aũt indicõ eadẽ ẽ apðò tresalia vo qᷓdaʒ et miabi
lis laʒari ſowꝛ apud iohãnẽ nõ aũt abſq; cauſa lepꝛe.
ſymonis menciont᷑ facit euangeliſta · iſj ut apiat q̃re
afidens acceſſit mulier. Nam qm̃ inmũda quedam res et abhoĩa⸗
bilis egritudo lepꝛa ee videbat᷑. vidit aũt curatũ ſymonẽ a iheſu
nõ enĩ alit᷑ hoſpitatꝰ apud lepꝛoſũ fuiſſet· vehemenẽ᷑ ſperauit anle
q; ſue ſoꝛdes facile poſſe ab eo deigi. Cinitatis aũt bethanie nomẽ
non ocioſe addidit. ſed ut diſcas ſpõte ad paſſionẽ accedẽ. Pam q

pꝛius a indeis ſibi cauebat qñ maxie inuidia exarſerũt tũc wi?
ad eos venit ut circit duo milia paſſuũ a iheroſolis abeẽt. Qua

ex re maĩfeſte ptʒ diſpẽſacõis qꝙ; poꝛes fuiſſe receſſus. Cũ igit᷑ ut

diximꝰ apud ſpmonẽ młr ipᷣm uidiſſ fiducia. inde capta ingreſ⸗

ſſa eſt. Nam ſi illa qᷓ ſanguĩs fluxũ paciebat᷑ qᷓuis talis flagicij
ſibi ↄſcĩa non eſſet· tñ quoniã nat᷑e quodã defectu inmũda vide⸗
bat᷑ times ac tremens acceſſit. multo magis timendũ iſte erat qᷓ

1 Werr
Bipnn
Meiim
afüg
ͤſrane,
iinfinn
cndo
mny,feſ⸗
i i
nlls
nipde
gupn⸗
nieͤshy
sobesde
ahriße,/
eun puu⸗
rini⸗
tunpler
*
eprſi
nd be⸗
füents
zu iyi⸗
er mitti
nſalyr⸗
irie
erahris,
miniei
guuemie
bumf
N/Jung
irtüep/
lbeir u
cügen
e n
lisfligt
nin,
A 4

ↄſcĩe pondẽ pᷣmebat᷑. Quo &n pꝰ młtas młieres· pꝰ ſamaritanã.
poſt chananeã · poſt eã que fluxũ ſanguĩs paciebat᷑· alias q; cum⸗
plures iheſũ adire auſa qua turpis vitre aſcia factum eſt· ut nec
publice ſed in domo atq; puatim acceſſerit. Cumq; cetere oms cu⸗
racõnis coꝛpoꝛee gra adiſſẽt.ſola hęe ad honoꝛẽ ei cõferendũ et aĩe
incoolumitatẽ acqͥrendã acceſſit. ni ła eni cꝛpis egrotacõne laboꝛa⸗
bat. vnde merito de aĩo atq; affeccõne ipᷣius erga iheſũ quiſpiam
admirabit᷑ · pᷣ̃tim tñ nõ ut hoĩ nudo afferret honoꝛem ſed ut ma⸗

ioꝛi cuidã ſupᷣq; hoĩem.quiſpe cũ cappillis abſtergẽèt pedes eius · ho⸗

noꝛabiliꝰ in toto cope mẽhꝛũ caput dico ſuũ pedibꝛ xpᷣi ſbiciebat·
Vidẽtes autẽ diſcipuli eius inquit moleſte tulerũt
dicentes · d quid pꝑdieõ hec · potuit em̃ vnguẽtum
hoc venũdari multo et dari pauperibo. Scien s autẽ
iheſus dixit · Cur moleſti eſtis huic mulieri. Opꝰ
enĩ bo mum opata eſt in me. pauperes enĩ ſemp ha
bebitis vobiſcũ me autẽ non ſemꝑ habebitis Cum

enĩ hec im miſerit vng uẽtum hoc in coꝛpore meo ad

ſepeliendũ me fecit. Xmẽ dico vobis vbicũqʒ pre⸗
dica tũ fuerit hoc euã geliũ ĩ toto mũdo dicetur · et

q; fecit in mem oꝛiam eius
vñ diſeip kis hec cog tacõ ſboꝛta ẽ. Adiuerũt ſane dicentẽ mgr̃m·
mĩam volo non ſacrificiũ indeis q; młêpantẽ qͥa grauioꝛa indi⸗
ciũ ſcʒ miſericꝛdiã a fidẽ negliebãt. Multa enĩ alia de eluimoſina
in monte ab iſo diſputata meminerũt· ex qbs oĩbus inferebãt.
qm ſi holocauſta pᷣſtũ cultũ nõ ſuſcipit młtominꝰ huiꝰ vngẽti
effuſionẽ gratã habebit. Sic igit᷑ illi cogitabãt· ipe vo mẽtem eiꝰ
aptiſ ſime uidens et quãta ĩligione quãtoq; ſtudio erat ſuecenſa.
non ſolũ hoe· verũ eciã valde 2deſẽdens in caput ſuũ effudi vng⸗
uentũ pmiſit · Nam ſi hoĩem aſſumè et vrero mulieris poꝛtari
educari lacte non vecuſauit. Cur miraris ˖ ſi hoc q; non depulit·
certe q;admoð pat᷑ eiꝰ nidoꝛẽ eius et frrmũ. ſie ipᷣe meretricẽ ſuſ⸗
cepit. mẽteʒ animũ eiꝰ ↄſiderãs. Etenĩ iacob ſtatuã deo inunxit
in ſacficijs oleũ afferebat᷑ et ſacdotes vnguẽto vngebant᷑ · Di⸗
ſcipuli aũt qͥ mentẽ eius ꝑſpieẽ nõ poterãt in poꝛtune criminabãt᷑
et accuſãtes munificẽcꝛam mulieris oſtendũt. Nam cũ dixiſſẽt

vendi trecẽtis denarijs vngẽtü illud potuiſſe · qtum ißa edidiſſer

*„

apperuerũt ee ſice magna nimitatẽ eius manifeſtarũt· iheſus aũt
increpat di cẽs. Cur moleſti eſtis huie mulieri · ¶ rõnẽ vnã affert
qua rurſus impaſſionis ſue memoꝛiam eos inducit ad ſepult̃am
enĩ meã hoc fecit ait · alttam paupes enĩ vobiſcum ſꝑ ha betis. me
aũt non ſemp habebitis · er vhicũq; p̃ᷣdieabit᷑ hoc euangeliũ factũ
eius iſtiꝰ dicetẽ · pendis quõ exitũ ad gentes pᷣdicit. huic eciã moꝛ
tis ſue ſolamen diſcopulis afferens. Si quidẽ tãta poſt crucẽ vir⸗
tus eius futura eſt et vbiq; terraꝝ pᷣdicacõis ſplendoꝛ rfundat᷑.
Cuis igit᷑ poterit aduerſus hãc veritatẽ tam late longe q; paten

tem quitq́; oppon? · factũ enĩ iam videmꝰ q; pᷣdixerat· et quocũq;

terraꝝ ibis· hanc mulierẽ pᷣdicari audies. éte nec inſ ignis que⸗

dam noblls fuit pſona. nec multitudine teſtium res celebꝛata

· nec in theatro ſ̊ in domo in domo lepꝛoſi ↄfecta vbi diſeipuli
ſolũmodo aderãt. Quis igit᷑ tam obiecte mulieris factũ ita ex⸗
clamauit ut ꝑ totũ ſit oꝛbem et ab oĩbus audit᷑. vᷣtus ꝓfecto eiꝰ qᷣ
hec pᷣdixerat. et nullo quidẽ regũ ac impatoꝝ res geſte quoꝝ non
nulla remanẽt monumẽta omiĩo tatent᷑ · et de pleriſq; eoꝝ qͥ vꝛbes

ↄdiderũt menia erexerũt.bella geſſerũt. trophea ſtatuerũt· mul⸗

taſq; gẽtes ſbingarũt·qᷓuis et ſtatuas ſibi fecerũt a leges ſanxe⸗
rint.nulla tñ fit mencio · młtiq; ipſoꝝ nec nomine quidẽ extãt·

autẽ mètrix mulier ĩ domo cuiuſdã lepꝛoſi decem viris pñtibꝰ

oleũ effudit. Id ꝑ vniuerſũ oꝛbem tanto tp̃ᷣe ᷣnſacto decantat᷑.ſj
undi cithetraces ſauromate· quiq; maritimã.quiq; oꝛitanicas in⸗
ſulas habitant qð ĩ domicilio paupis a flagicioſa fuerat factum
muliere · magna pᷣdicant voce. O meffabilẽ miſericꝛdiã dnĩ qui
a meretrice muliere pedes ſuos oſculari patit᷑ oleo pᷣcioſo pvngi
et pilis capitis eius abſtergi · nec patit᷑ ſolũ · verũ eciã in᷑pat eri
minãtes. Nõ enĩ debebat ꝓ tanto mulier ſtudio repᷣhendi. Tu
autẽ illud ↄſidera quomõ iam ſublimes animo et ad elemoſinam
ꝓnioꝛes erant diſcipuli. Sed quã nam obrẽ nõ illieo dixit quia
opus bonũ fecit · ſed antepoſuit quid moleſti eſtis huic mulieri.
vt erudièt eos nõ ſtatim ab incunabulis ab inbecilioꝛi bus ſubli⸗
mioꝛa eſſe petenda. Qua ꝗpter non rem ipſam ſolumõ nudã ſed
pſonã mulieris ↄiũctam expoſuit.quã certe ſi legẽ ſanxiret non
appoſuiſſet · Ideo ergo pſonã cũ re ſimul accepit ut diſcas tu gra
cia mulieris hec dicta ee · ne germinãtem fidem emus decutterẽt · ſj
irrigarẽt magis ad maioꝛa ac ꝓtraherẽt. vnde nos docz qdo bonũ
quitq; fieri videmus eciam ſi exactiſſune non fiet · ſuſcipendũ tñ

nobis eſſe et fauore nonſtro ad ulterioꝛa ꝓcedendũ. Mo eſt enĩ

Au
plle
tund
wrri
ſiqu

pul⸗
dat
itte
dial
venr
Zin
que
erſ⸗
oꝛa
lam
deca⸗
vie⸗
abfü
liar
tari
mo
eni
1

vu

ſee
ecid
dy⸗
ers
fur
ban

ite
no
mn

£D
ari exqui ſitiſſima racio ſtavim ? peincipio verũ querẽda · hoc xpm iĩta
nn velle inde patet quia cum non habèt vbi capud reclinaret loculos
iin tamẽ circumferre iuſſit. pterea nõ erat. tẽpꝰ tũe factũ mulieris
lrgn coeripiendi ſed vmendãdi dumtaxat atq; appꝛobãdi. St q;admos
nüſni ſi quis ipſũ anteq; młr hoc feciſſet interrogaſſet non admiſiſſet.
Nnin Sie poſtq; fecit illud vnũ ſolummosðs veſpicit ne inerepacõe diſci
tmpir puloꝝ aucipiti aĩo turbet᷑.ſj hoꝛta tu ſuo maioꝛe aĩo ſuſcepto rece⸗
fnnt, dat. non erat eni amplius inpacio poſt effuſionẽ olei opoꝛtuna.
igten ita et tu ſi ſparaſſe quoſdam vaſa uideris ſacra aut oꝛnatũ que⸗
terg dã aliũ circa pietes eckaꝝ pauimẽta ↄfeciſſe. Noli rephendẽ aut
Gis, B venundari inbere qs faetũ ẽ ene ani mum eius qui fecit pturbes.
chun Sin vero anteq; fecerit te ↄſuluerit paupib offerre iubeto· verũ
die quoniã ad ſepult᷑am meã id ipſam feciſſe dixit ne fundat᷑ muli
nitiok er ſepulchrũ et moꝛtẽ audiens· vide q;admoð rurſus ipam cꝛro⸗
ſſeme⸗ boꝛat· In vniuerſo inquit oꝛbe ꝙ; iſta fecit dieẽt · q; a diſeiplis ſo⸗
guntin lamen affert et illi ſolamen ſil et laudẽ · vnmerſ i enĩ factũ ab ea
ninſe decantabůt in quid et modo paſſ unẽ meã pᷣdixit que ad ſepeliẽdas
rirnu⸗ hoĩes ptinẽt adducens. nemo igit᷑ ipſam inẽ᷑pat cũ ego adeo ꝓcul
Glntt abſũ ne ipam qſi malefecerit rephendã · vt nee la tere qdem id pa⸗
enk. tiar ſed vbiq; verraꝝ qm mente pia et feruenti fide factũ eſ t p̈di⸗
rsniin tari faciam. Quã aũt o bꝛẽ nichil ſpiritale ſß wetuã mulieri me⸗
Aunm moꝛiã rolliceẽ. Hae laude de ſyiritualibꝰeciã vfidẽ ißam efecit · Si
eniasir enĩ bonũ opata ẽ opꝰ ꝓcł dubio digna op? mercede nõ frauda bit
nrfum Tunce ꝓfeetꝰ vnꝰ ex du odecim qͥ dicebatur iudas
iinii ſchariotha ad prinerpes ſacerdotum dixit. Q& uid
