coꝛpus deſpiceret · ſed quia ꝓditoꝛis ſtoliditatem irridebat· maius
enĩ peccatũ vtraq; rõne fiebat· tñ quia tali aĩo miſteria ſuſceptis
nec timoꝛe nec beneficio nec honoꝛe melioꝛ factus eſt. Criſtus aũt

M4

8

oĩa q;ᷓuis fciret.vetare tñ eũ voluit · vt tu diſcas nichil ab eo pꝛe
termitti q; emendacõem ptineat.ꝗpterea tam ĩ ſupioꝛibus q́; in
ſequẽtib: crebꝛo eũ reuocat et vᷣbis oꝑib timoꝛe colẽdo minando
honoꝛãdo vetinẽ ſtudebat.Sʒ nichil hoꝝ illi mediri potuit. Quare
illo nõ pᷣrermiſſo hys miſterijs iIn memoꝛiã cedis ſue rurſũ diſci
pulos reuocat Q mter cenandũ de cruce diſputat crebtate pᷣdiccõis
doloꝛẽ mitigans diſcipuloꝝ. Quid enĩ paſſi non fuiſſẽt ſi eos ita
nõ cofirmaſſent qͥ eciã hys oĩbus pᷣmomiti cõturbati ſũt· come⸗
dẽtibus inquit eis accepit panẽ a fregit.Quamo bꝛẽ paſſionis tpᷣe
hoc miniſteriũ tradidit · vt vndiq; diſcamnus ipᷣm vererẽ eciã legẽ

ſanxiſſe· et oĩa que in illa ſũt ꝗpter nouã hec adumbꝛata fuiſſe ·

hac igit᷑ de cauſa veritatẽ fugè adiũ xit.veſpa vero illa adimple⸗
cionis tẽpoꝝ ſignũ erat q quia iam ad ↄſumacõem ipᷣam res pue⸗
nerũt. Gracias poꝛw egit ut nos inſtrueret quõ miſteriũ hoc fa:
cere debeamus et ſimul ut oſtendet ſponte ſe ad paſſionẽ ꝓfieiſcei ·
pᷣterea ut nos doct᷑t oĩa que patimur cũ accõe graciarũ eẽ ferẽda.
ac bonã nobis ſpem inde mmicteret atq; foueret. Nam ſi figura
aà pᷣuitute liberauit· multo magis veritas terraꝝ oꝛbẽ vendicabit
ad hec vt ſigfficaret q; ad beneficium nat᷑e humane traderet᷑. Jdeo
nec antea hoc miſteriũ tradidit · ſed quãdo ceſſare iam legẽ opoꝛte⸗
bat· pᷣcipuã aũt ſolempmtatẽ eoꝝ diſſoluit ac ad aliã eos mẽſam
boꝛrdꝛis plenam ↄuocans dicit. Aecipite comedite hoc eſt coꝛpus
meũ qð ꝓ multis franget᷑ in remiſſionẽ petoꝝ. Quõ turbati non
fuerũt cũ hoc audiſſent qͥa multa iã a majꝗ de hoc antea diſſeruit ·
Quapter nec illud qð iam crebꝛo pceperant ↄfirmauit ſj paſſioĩs
cauſam pet᷑oꝝ ee remiſſionẽ expoſuit noui teſtamẽti ſanguin?
vocauit hoc ẽ pollicita cõis ꝓmiſſionis legis noue.Hee eni rurſus
pollicitus eſt· teſtamentũ nouũ hoc ipᷣm cõfirmat· c;admodũ
vetꝰ pecudes vitulos habebat.eodẽ modo nouũ dñicum poſſider
ſãguinẽ · moꝛiturũ ſe huic eciã oſtẽdens ſĩducat᷑ qd ſiłr ꝑ ſangui⸗

nem reuocabit᷑ atq; fiebat. Cauſam deinde rurſus moꝛtis ſue ſub⸗

Lecit dicẽs qui ꝓ multis effundet᷑ c deinde ait hoc facite in meam
tõmemoracõem vides quõ a indaicis abducit q auocat moꝛibus.
Nam ſicut illud in rememoꝛacõem miraculoꝝ que in egipto pa:
tres veſtri viderũt faciebatis· ſic hoc in meã facite vↄmemoꝛacõ⸗
nem ſanguis ille ad pᷣmogenitoꝝ ſalutẽ fuit effuſus hic ĩ remiſſi
onẽ tocius oꝛbis pct̃oꝝ. Hic enĩ ẽ ſanguis meus in quit qͥ effundet
¶ remiſſionẽ pet̃oꝝ.qd dicebat ut oſtendèt paſſionẽ a crucẽ miſte⸗

riũ ee diſcipulos hinc ↄſolaret᷑. Et q;admodũ moyſes h eternũ

—, *

— — — —

H „

nobis erit memoꝛale dĩcbat · ſie et iße ĩ meam ait ↄmemoꝛacõem
inand donec venia. Hac de cauſ a deſ iderio deſideraui oc paſcha vobiſ en
Qun comeder e vos ſpiritualis faciã ipe quoq; bibit ex eo ne auditis
v̈bis illis dicerẽt. Quid igit᷑ ſanguinẽ bibimus a carnẽ omedi⸗

fdi . 1
* mus ac ideo pturbarent᷑. Namet qñ pꝛuus de hys v̈ba fecit młti
wi ſolũmodo apter vᷣba ſcandalũ paſſi ſũt. Me igit᷑ tũc id q; accidẽt
ne pᷣmus ipᷣe h fecit ut tranquillo nõ ad oõicacionẽ miniſterioꝝ in⸗

tz ducẽt. Quid poꝛw vetus q;ᷓ facè opoꝛtet inquies · minime ideo enĩ
N hoc facite dixit ut ab illo abduceret· preterea ſi remiſſionem hoc

i facite dixit ut ab illo abduceret· pᷣterea ſi remiſſionem hoc pct̃oꝝ
hin facit ſicuti certe facit· ſupua caneũ illud oĩno eſt ·ſj ſicut ĩ veteri
dingie eodẽ hic modo in beneficio reliquit memoꝛiã miſterioꝝ colligando
nohue, hint hereticꝝ oꝛa frenando. Nam qñ dicũt.vnde patet vymmo⸗
aheft latũ ypᷣm fuiſſe a alia multa miſteria · hec enĩ a fferentes oꝛa ipᷣoꝝ
ffiai⸗ ↄſunmus. Si enĩ moꝛtuus ihs nõ eſt cuiis ſymbolũ ac ſignũ hoe
fidr ſacficiũ ẽ · vides quantũ ei ſtudiũ fuerit ut ſemp memoꝛia tene⸗
ſyuf⸗ amus ꝓ nobis ipᷣm moꝛtuũ fuiſſe. Nam qm marcio· valẽtinus
icibit manicheus eoꝝ q; ſequaces negaturi hanc erant diſpenſacõem in
1 memoꝛiã paſſionis ꝑ hoc ſemꝑ ita reducit miſteriũ ut nemo non
iope⸗ inſanus ſeduci poſſit · ita ꝑ ſacratiſſimã iſtam menſã a ſaluat et
mäan docet · hoc enĩ capud bonoꝛũ oĩm eſt. Quare hoc paulus voluit ac
ſtann⸗ repetit ſ tradito iam miſterio. Non bibam ait de hoc gemminie terd
batinon vitis uſq; in diẽ ulã. Cum illud bibam nouũ vobiſcũ in vegno
ſenuit⸗ patris mei. Nam qm de paſſione ac cruce locutus et reſurreccõis
ſob iã meminit regnũ pr̃is eã appellans. Sed qzo bꝛem poſ t reſ urreccs⸗ .
ngint nem comedit ae bibit. ne fantaſma qodã reſ urreccõ a rudioꝛibus
mdus putaret᷑ quu certũ ĩſurreceõis argumentũ id ee dicũt· vnde appli
nd q; manifeſtandã reſurreceem dicebãt qui comedimus cũ eo ac bi
hin bimus. vt igit᷑ ſignant᷑ expᷣmeret quia videbũt eũ poſtea q; clare
ſngiͤ reſurget. et quia cũ eis rurſus ita futurus eſt ut et rebꝛ viſu
eE reſurreccõi poſſint teſtimoniũ pꝛebẽ qᷣuſq; iſtud bibam vobiſcũq;
. ſueſ inquit nouũ. Teſtes enĩ vos eritis quia videbitis me poſtq; re⸗
nnnn ſurrexero. Nouũ aũt·hoc eſt noue modo q; quodã ymmo inau⸗
nentu dito atq; mirabili · non enĩ paſſibile œꝛpus habens· ſi inmoꝛtale
Nioſt atq; inoꝛruptibile alimẽto q; nõ indigẽs ſurrexerit · quare nõ qͥa .
mang opꝰ erat. poſt reſurreccõem comedit et bibit · cũ eius oꝛpus iſtis
immn nullo modo amplius indigeat· ſi ut cercõꝛi argumẽto reſurreccõ
ſchmr firmaret. Sʒ cuius rei gracia nõ aquã ſj vinũ poſt reſurreccõem
in⸗ bibit ꝑnicioſã quandã heriſim radicitꝰ euellẽ noluit eoꝛũ qͥ aquſ

l

Imiſterijs utunt᷑. ita ut oſtendet qͥa et qñ hoc miſteriũ tradidit
vinũ tradidit. eciã poſt reſurreccõem ĩ nuda miſterij mẽſa vino
vſus eſt ex gemime aũut ait vitis q̃ certe vinũ non aquã ꝓducit.
Et pmno dicto exiuerũt ĩ montẽ oliunarũ. Ndiant omes qͥ quaſi
poꝛci cũ iam omederint euerſa ⁊aleibus mẽſa temulenti ↄſurgũt
cũ agere gracias debeant et in ymnũ a menſa deuenire· audiatis
eciã quicũq; vltimã miſterij oꝛaeõnem non eyſpectatis que illius

ſymbolũ eſt · gracias enĩ egit anteq; diſcipulis dederit ut eciã nos

ab acese grarũ incipiam gras egit poſtea q; dedit er vmnũ ceci⸗

nit ut nos h ſilr faciamꝰ. Quare aũt td mont᷑ẽ ꝓfiſcit᷑. Xd lo⸗

cũ eciã uide notiſſimũ ne celare ſe videret᷑ pdire voluit q; cũ pue⸗
niſſet omes nos inquit ſcandaliſabimni ĩ me. ꝗꝓpheciã ſubiecit

Sceriptum eſt enim percuciã paſtoꝛem diſpergen
tur oues gregis
hys vtit᷑ tũ ut re ip̃is pſuadet attẽdendũ ſemp ſeripturis eſſe . tů

ut ſignificaret dei ſe voluntate crucifigi ac vndiq; nõ eſſe alienũ

a ueteribs ſe demõſtraret· nec aduerſarium deo. quẽ vetus ſequit᷑
teſtamentũ · quia omes aphete a pꝛiſtis tp̃ibus diſpẽſari omem
hanc futuram ſdicarũt. Quare melioꝛẽ ſpem eyſpectandã eſſe hoꝛ
tat᷑. Illud eciã ꝓ hacqphecia docet quales videlicet ante erucẽ q̃les
poſt moꝛtẽ diſcipuli fuerũt. Nam qui nec ſtare quidẽ cũ ꝓderet᷑
potuerĩt.wbuſti poſtea q adamãte valid ioꝛes fuerũt. Hic autem
metus et fuga diſcipuloꝝ moꝛtis eins argumentũ ẽ. Nam ſi tot
tantiſq; factis ac dictis impudent᷑ nonnulli aſſerũt nõ fuiſſe ipᷣm
crucifixũ.q; dicè nõ auderẽt ſi nichil hoꝝ accidiſſet. Hae de cauſa
nõ ipᷣa paſſione ſolũ· verũ eciam a miſterijs diſcipuloꝝ diſpcio⸗
ne vere ſe moꝛtuũ fuiſſe declarat. marcõis moꝛbũ hys oĩb euer⸗
tens · ideo eciã ipᷣm appłoꝝ verticẽ negare ꝑmiſit. Si enĩ vinetus

crucifixus q; non eſt vnde A petrus cteri tanto pauoꝛe pulſi fu⸗

erũt nõ tñ dimiſit eos in meſticia · ſ ͤd.

. „ *
Poſtq; aũt reſurrexero pcedam vos in galilea c

Mon enĩ ſtatim apparuit neq; in longã quandã abijt regionẽ᷑ ſed
Teadẽ regione et eijſdẽ pene locis apparet vbi crucifixus ẽ ut eciã
huic credi faciat qͥ ille ipe reſurrexerit q crucifixus fuit. ita me
roꝝ eoꝝ ↄſolatus ẽ. JIdẽc aũt in galilea dixit ut a timoꝛe indeoꝝ
liberati facilius vᷣ̈bis ſuis et attenderẽt et arderẽt hac enl de cauſa
ibi aparuit. Tunc reſpondens petrus di xit

Et ſi omnes ſcan dalizati fuerint in te · ego nunʒ

— — — ——A — —

—

wat
iſ on
Rurt⸗
ſaui
mit
dian
rilins
nis
tiann
M
ͦ We,
ſubiett
egen

ocen
G
maͤs
üen
ieunn
unſt
iſeihn
vaauſd
hon:
haun,
vineus

Müte⸗

leas
goni ſ
in tal
teiu mi
ran

mi

ſcan da liʒaboꝛ

Quid ais petre ꝗpheta dixit · qͥa oues diſpgent᷑. A xpᷣs dietu ↄfir⸗
mauit et tu negas:nõ ſatis tibi ẽ qͥa ceũ pdem iam dixerit ꝓpiciꝰ
tibi eſto increpatus fuiſti. Jdẽcoà git᷑ pmiſit ut caderet ut ĩ oĩb⸗

diſceret xſo parẽ.verioꝛa q; dicta iſtius crederet quã ſua ſibi ↄſci⸗

encia teſtaret᷑. Sed et ceteri nõ parũ a negaee petri fruetus acqͥ

ſierũt humana infirmitate a dei veritate pcepta. Cũ enĩ ipe aliqͥd
pdixerit nił us ſe ſapiencioꝛẽ putare· net ĩ alios inſurgere debet.
Gloꝛia enĩ tua inquit ine nõ in alio eſt· cumq; dicendũ eſſet opẽ
nobis feras ne ſcindat᷑ecotrario nimiũ ſibi arrogãs inquit · a ſi
om̃es ſcandalizabunt᷑ ĩ te . tñ ego non ſcandalizaboꝛ· q;uis omes id
paciant᷑. Ego tñ ſolus non paciar · Ita hec res ſenſim eum ad te⸗

trũ inſolent crimen deuchebat.quã vepꝛimere xps volens quoniä-v

nec ꝗgphete nec ſibi obtempauit negacsõem fieri ꝑmiſit id enĩ circa
teſtantẽ q; ꝗphetam adduxit ne quid repugnare auderet. Quare

perus cum v̈bis nõ credèt avrebus ip̃is erudit᷑. vt aũt credis hae
de eauſa pmiſſione dinina petrũ negaſſe xpᷣm audias. Sgo inqᷣr

depcatus ſũ de te ut non defieiat fides. Hoc enĩ ut vehemencius eũ

tangeret dicebat ſiòficans eius caſum multo peioꝛẽ eſſe alion caſu

diſcipuloꝝ at ideo maioꝛi eciã patrocimo indigere duplex enim

crimen erattũ qmia repuꝗqᷓuit ae reſtitit· tum quia ceteris ſeimſßm
pꝛepoſuit ymmo vero eciã terciũ non paruũ crimẽ eum eõmiſiſſe
dixerim quia ſibi totũ impoſuit hys igit᷑ mederi oĩbus uolens
cadẽ illũ pꝓmiſit ac ideo ceteris pᷣtermiſſis ad eũ orõn᷑ direxit di⸗

cẽs. Symon ecce ſathanas expetinit uos ut cribꝛaret ſicut triti ceũ
i. tẽptaret· pturbaret. vexaret. Ego aũt vgã ꝓ te ut nõ deficiat
fides tua. Cur nã ſi omes expecijt ꝓ oĩb deßcatꝰ nõ ẽ· patet hine

qp paulo ante dicebam qͥa vehemencius eũ tangẽs et oſtẽdens młto

peioꝛẽ cius quã alioꝝ lapſũ ee ad eum ↄ uertit orõnẽ. Cur autẽ nõ

di xit ego nõ dimiſi ſed ego deßcatus ſũ · humilius iam loquit᷑ ad

ι . „ . 2 . . „
paſſionẽ iturus ut humanitatẽ ſuà demõſtraret. Nam qui ſuꝑ
coõfeſſionẽ eius eccleſiã ita fundauit atq; muniuit ut nullũ picu⸗

lũ neq; moꝛs ipſa poſſit eũ ſupare qui claues vegni celoꝛũ ei ↄceſ⸗
ſit · et totam ptatem ei ↄmiſit· nec vmq; ꝓ illis oibus orõne in:

dignerit. quãto magis hac in re nõ indigniſſet. Maxima quippe

auctoꝛitate illa dicam ediffieabo eccleſiã meã. et dabo tibi claues ·
Quoõ igit᷑ oꝛare ſibi opus fuit· vt vniꝰ hoĩs cõmotũ a ĩmum ſta⸗

ret · quare iĩgit᷑ ita dixit · ꝗpter cauſam ꝓfeeto quã iã expoſuumꝰ
NApter infirmitatẽ diſcipuloꝝ qui nondum dicentem oino de ißo

R

exiſtumacõem habebant. Quẽ igit᷑ negauie.non dĩ xit quippe non
negabis. Sz ut non deficiat fides tua. ceura enĩ ipius atq; fauoꝛe
factũ eſt ne oĩno petri fides euaneſcèt Jugẽs enĩ pauoꝛ eũ inuaſe⸗
rat. St ingens ideo qm̃ dinina wotecebe valde fuit denudatus. q;
poꝛro factũ eſt ꝗpter erroganciam tradicendi ptinacẽ duriciã ·
Ita qm ypᷣo et ꝗphete aptiſſime repuꝗquit in eũ terroꝛẽ deuenire

pmiſit ut radicit? ab eo ille paſſiones euellerenẽ adeo enl ptinax

fuit et eum eriſtus ei dixerit
Xmen dieo tibi · qm hac nocte em teq́; can tet gallꝰ
ter me neg abis · . “
MPoõ dubitauͤit reſpõdẽ · Zi opoꝛtuerit me moꝛi recũ nõ te negabo
Lucas vero ad hoc addit qͥa quantomagis xpᷣs caſurũ petrũ ſigfi⸗
cabat. tantomagis affirm abat id ſe nũq; paſſurũ. Quid hot eſt o
petre · q/ñ vnus ex vobis me tradet ypᷣs dicebat tũe ne eſſes ille tr
mebas e nlkius rei ↄſcius cgebas vnũ de di ſeiplis interrogare
ipm. Nüc· vero liquidiſſime ipſo clamante qͥa omes vos in ſean⸗
dalum incidetis ↄtradicè audes . neq; id ſemel ſolũ facis. ſed bis
ſepius vt lucas aſſerit· vnde id tibi aecidit· ex multo certe amoꝛe·
ex młta voluptate. Nã qm a ſolitudiĩe illa quã de ꝓdicõe futurã
ognouit mimium ſibiißi ofiſus hee dicebat in alios inſurgebat
dicẽg ¶ ſi omes ĩ te ſcandaliſati fuerint ego tñ nũquã ſcandaliſa⸗
boꝛ puto aũt ambicõe q; aliqua iactancia in ea b̈ba petrũ lapſũ
fuiſſe. Nam in ipᷣa cena quis nam inter eos eſſet ambigebant
adeo inanis glłie paſſio aĩos adhuc eoꝛũ turbabat · xpᷣs aũt ab hys
paſſionibus eum liberare volens nõ impellebat ad negacionem ·
abſit hoc enĩ · ſj fauoꝛẽ ſuũ ab eo ſubtra xit.et humanã redarguit
naturã · ꝓſpice aũt quõ poſt reſurreceõem huic eruditus ſubmiſ⸗
ſus loquit᷑. cum enĩ dixerit dñe. hic aũt quid/quo argutus nichił
apponè᷑ auſus tacuit· cumq; audiuerit non eſt vr̃m noſee tp̃a aut.

momenta nõ repugnauit. deinde in cenaculo a ſindone cũ vocem

audinerit que deus mandauit tu noli csia dicere q;uns nee quud
diceret quidẽ ſtatim intellexerit · quieuit tamẽ in illo oĩno vſus

ↄfenſione. lee oĩa caſus ille pfecit. am antea totũ ſibi attribu

ebat dicens. ſi omes ſcandaliſati fuerint ĩ te ego tñ nũqᷓᷓ ſcan:
daliſaboꝛ. SEt ſi opoꝛtuerit me moꝛi tetũ non te negabo · cũ dicere
debuiſſet ſi patrocinio tuo inuabis· econtra vᷣo poſtea dicit · quid
nobis actenditis quos gpa vᷣtute vel pietate ipᷣm ambulare fece⸗
rimus. Magnũ ꝓfecro dogma huic diſceimus quia videlicet nlło

— Sy — — — ☛ —0 ——

NN
funn
naſt⸗
g
mai⸗
umn
tnir

ig
len
G
ſan⸗
dis
men⸗
unni
man
dallr⸗
lipi
nunt

mõ p̃ua hoĩs voluptas ſufficiat niſi au xilio ſupioꝛe roboꝛet᷑. Et

quia nichil luerari poterimus ſupioꝛe pa trocinio ſi voluptas nr̃a
vpugnat quon alterũ petrus alterũ iundas ↄfirmat. huic eciã et
ſi pꝛeſidiũ xpᷣi largũ habuerit tñ quoniã noluit actẽdere. nullam
inde vtilitatẽ ↄſecutus eſt. Ille vero et ſi bene aĩatus fuerat diui
no tñ ſbtraeto auxilio ſtare non potuit. Quas obꝛes vehementer
vgo atq; obſecro ne velitis cũcta ita deo attribuè ut oſſicandum
doꝛmiendũ q; vobis putetis. nee rurſus ſi vigila tis laboꝛ ib rem
vris quã effici arbitrenã. Näã nec deſides atq; ſſupnos iacẽ vos
deꝰ vult· ac ideo nõ nichil a nobis petit nec arrogãcia coꝛrũpi ac
ideo totũ nobis nõ 2 miſit.ita ex utraq; pte in comodo remoto qʒ
nobis utile ac neceſſariũ ideſt opat᷑.quibus rõnibus verticem qỹ
appoſtoloꝛũ labi pmiſit· humilioꝛem ipᷣm faciendo Aad maiotem
pꝛofecto caritatem inducendo

Exhoꝛtacio · lxxxij · cuw fide ac animo con trito acce
den dum efſe ad conmunicacionem
SEt ꝙ ſacdotes eos nõ debent recipe qui apte in pet᷑is vinũt. Cre⸗
damus itaq; ubiq; deo nec repugnemus ei eciã ſi ſenſui et cogita⸗
ciom nr̃e abſurdũ eſſe videat᷑ qð dieit ſuperet a ſenſum er roõnem
nr̃am queſo ipᷣuis · qʒᷓ in oĩbus ſcipue in miſterijs faciamus-
nõ illa que ante nos iacẽt ſolũmodo aſpieiẽtes.ſed vᷣba q;ᷓ eius re⸗
nentes. Nam bbis eius defraudari nõ poſſũt. Senſus vero noſt
deceptu facilimus eſt. Illa falſa eſſe nõ poſſũt. Hic ſepuis atq; ſe⸗
pius fallit᷑.qm ergo ille di xit hoe ẽ oꝛpus meũ nulla teneamur
ambiguitate ſ̊ credamus occłis intelleetꝰ id pſpiciamus nichil
enĩ ſenſibile traditũ nobis a xpo ſed rebus ſenſibilibus.oĩa vero
que tradidit intelligibilia ſũt ſie in baptiſmo p aquam que res
ſenſibilis ẽ donũ illud ↄcedẽ. Quod aũt ĩ ea ↄficit᷑ regenera cio ſeʒ
ae renouacio intelligibile quidẽ eſt.nã ſi tu ineoꝛpoꝛeꝰ eſſes nudo

ipa dona incoꝛpoꝛrea tradidiſſet tibi. Quoniã vero coꝛpoꝛi ↄuicta

eſt aĩa tua in ſenſibilibus intelligẽda tibi tradunt᷑· o quot modo
di cũr vellem foꝛmã et ſpeciẽ eius · vellẽ veſtimenta ipᷣa. vellẽ cal⸗
ceamẽta videre · ißm igit᷑ vides. ip̃ᷣm tangis ipᷣm cõmedis veſti⸗
meta eius deſideras vidẽ. Iße vero ſeipᷣm tibi tradit· non ut ui⸗
deas ſolũ . verũ eciã ut tãgas et ĩ te habeas. Nemo igit᷑ nauſeãs
accedamus. Nam ſi undei ſtantes calceati. bacculos in maĩbus
habẽtes cum veſtinacõe cmedebant· quãto nobis vigilandũ eſ t.
Nam illi ab egipto in paleſtinã erant ꝓfecturi ae ideo viatoꝛis

29

habitum habebãt· tu de terris (celũ aſcẽſurꝰ es. Wi gilandũ igit᷑
.· nõ enĩ puũ ſuppliciũ indigne csi cãtes expectãt. Cogita quãta
indignacõe aduſus proditoꝛem aduſus eos qui crucifixerũt ipm
monearis · caue ne tu ꝙᷓ cꝛpis et ſanguinis xpᷣi reus efficiaris.
Alli acbiſſime trueidarũt. tu poꝰ tot tãtaq; beneficia ſoꝛdida ſuſci
pis oĩa. Non enĩ ſufficit ipᷣe hoĩem firi flagellis interim cedi· ſed
nos ſecũ in vnã ut ita dicam maſſam reducit. neq; id fide ſolum
ſed re ipᷣa nos coꝛpus ſuũ efficit. Qua igiẽ᷑ re mũdioꝛem eſſe non
opoꝛteret eũ qui hꝰ ſacri ficio pticipatuy? eſt. quos radios ſolares

non deberet excedẽ manus illa·qᷓ hane conam ptractat os q; igne

implet᷑ ſpiritali. linguam q̃ cruẽtat᷑ hot admirabili ſanguine· ve
mat in mentẽ tibi quo ſis honoꝛe honoꝛatus qᷓ menſa fruaris. Sa

namq; re nos alim̃ quã angeli videntes tremũt. nee abſq; pauoꝛe

apter fulgoꝛẽ qui inde reſilit aſpicẽ poſſunt.et nos in vnã cũ illo
maſſam reducim̃ · xpᷣi eoꝛpꝰ vnũ caro vna quis loquet᷑ potẽcias
dñi · auditas faciet omes laudes eius. quis paſtoꝛ vmqᷓ; menhbꝛis
ſuis oues ſuas nutriuit. multe matres poſt partũ alijs nutricib
infates dederũt. q; iße facè noluit·ſj gpo cꝛpe nos alit a ſibi ↄiu⸗
git atq; ↄglutinat. Conſideremus autẽ inqines licet apte ad omes
ptineat.· Mã ſi ad nat᷑am nr̃am deſctẽ̃dit patʒ qm ad oms.q ſi ad
omes ad vnũquemq; ꝓfecto. Sʒ quõ nõ omes inde lucrũ oſecuti
ſũt in quies. Id certe nõ illius cauſa qͥ maxime hoc optat accidit.
ſed eoꝝ culpa qui eũ ſuſcipe volũt. Singulis enim fidelibus ꝓ hoe
miſteriũ ſe ↄiũgit et quos peperit nõ alij nutriendos tradit ſi̊ ipe
ſtudioſiſſie alit· hac eciã re tibi pſuadẽs carnẽ illũ tuã aſſũpſiſſe ·

tanta igit᷑ caritate atq; honoꝛe affecti nõ toꝛpeamus. Noõ videtis

quanta infantes aĩ alaeritate mamillas arripiunt. qua pꝛeſſione
papillis infigũt labia·nõ minoꝛe cupidi tate nos q; ad hance men⸗

ſam ad huius calicis ſpũalem accedamus papillã. Pmmo vero

maioꝛe deſiderio quaſi laetentes pueri gram ſpũs fugamus · vn)
ſit nobis doloꝛ vna meſticia ſi hoc alimẽto ſpũali pꝛiuam̃ · nõ ſũt
humane btutis hec opa qui tũc iſta in illa cena cõfecit ipᷣe nũc q;

opat᷑· ipe pfecit · miniſtroꝝ nos oꝛdinẽ tenemus qui vᷣo hec ſaneti⸗

ficat a ẽ᷑nſmutat ipᷣe eſt. loco aĩo accedat. Cum diſcipulis inquit

meis facio paſcha hec enĩ illa nõ alia menſa eſt hec nulla re mino:

qᷓ; illa eſt. Nõ eniĩ illã xpᷣs hane homo quiſpiã facit ſj vtraq; ipſe
hoc ẽ illud cenaculũ vbi tũe xpᷣs cũ diſeipulis erat hine ad montẽ
olinarũ exiuit. Hinc a nos ad manus paupum exeamus · ibi eni

mons oliuarũ eſt oliue quippe in domo dei plantate- multitudo

mie
ta u
Kam⸗
ſus
nadi⸗ſed
hn
AMenon
ſoleree
ze
Nunt
uns. 1
ynun
micͤl⸗
ipean
menen
nuenan
ſhizun,
Rdin
l
riRend
ricadit⸗
ſbusyin
witßi
ſipich.
rs
Aeſont
bune nen
neN
nnuen
ui nd
1 ie mus
oeſun;
alsz ingui
lunmm
ud
NsMNR
gind

4 SSðõG

paupũ eſt· hine ftilla illud guttatũ oleũ qͥ nobis tune opus oĩno
erit. hoc eſt q; quq; i lli vᷣgines habebant hoc eſt quo altere carẽtes
perierũt hnobiſcũ habentes ꝓgrediam̃· cũ fulgẽti ſſimis lam⸗
padibus ad ſponſũ ꝓficiſcam· adeat nullus erudelis nullus inmi:
ſericꝛs niłus inpurus quouis mòdo hec tam ad vos qui cõicatis
qᷓ; ad vos qͥ miniſtratis dicta eſſe nolo. Opoꝛtet enĩ eciam eadẽ ad
vos dicẽ ut magno ſtudio et diligẽti cura dona hec diſtribuatis·
non pua nobis iminet pena ſi quẽ aliqua impꝛobitate teneri ſei:
entes ei huius miſe pticipacõem pmittatis. Sanguis eni eius ex
mantbus requirit᷑ vris.ſidux igit᷑ quiſpiã ſi ↄſiſi iße q diadema⸗
te oꝛnat᷑ indigne adeat. cohibe ac coherce. maioꝛẽ illo tu ha bes po⸗
teſtatẽ · ita ſi limpidiſſumus aque fons ut intactũ gregi ᷣuares
tibi ↄmiſſus eſſet cum petultos ſues ac ſoꝛdidiſſimos venire aſpi
ceres nõ patereris influenta illos inſalire · nec fontẽ ab eis ptur⸗
bari. Nune vero cũ nõ aque ſi̊ ſanguis et ſpiritus ſacratiſſimus

tibi fons ↄmiſſus tibi ſit · ſi pætis inquinatiſſimos videbis aecedẽ

hoĩes indignabis neq; ↄcupiſces. Et quã veniã huiꝰ ↄtemptꝰ ↄſe⸗
queris.idẽe vos deus tanto voluit honoꝛe dewꝛare vt het di ligen⸗
tiſſime diſcernatis. Hec ẽ dignitas vr̃a· hec ſtabilicas· hec oꝛona.
nõ quia tunicã induei candiſſimã ꝓ eeckiam ambulatis. Sʒ vnde

inqͥ es ego illũ atq; illũ qualis oognoſcè poſſum. nõ de ignotis ſed

de notis. hec diſputo dieo hoꝛribile quoddã atq; tremendũ nõ ẽ ita
malũ demomacos intꝰ eſſe ſicut iſtos qͥ pctoꝝ ſoꝛdibus polluunt᷑.

Allud enĩ peſſimum eſt ſicut paulus ait xpᷣm aculcare teſtamẽti

ſanguinẽ ducẽ cõem · a ſpũs graciã ↄtempnere. Multo igit᷑ demo
niaco peioꝛ ẽ qͥ pcti ſibi ↄſcius accedit.· illi enĩ qm demone vexant᷑
nõ puniunt᷑ qui vero indigne adeũt ei᷑nis tradent᷑ toꝛmẽtis omes
igiẽ ſumplieit᷑ pellamus quos indigne accedè videmus nullus cõi:
cet niſi ex diſcipulis ſit· nullus impuro aĩo ſicut indas panẽ aſſu
mat ne ſimilia paciat᷑. Coꝛpus xpi eciã hec multitudo eſt·quare
cauendũ tibi eſt qui hec miſteria miniſtras ne dñm irrites coꝛpꝰ

hoc nõ purgando ne aecutũ gladiũ ꝓ cibo pbeas, Sʒ ſi quadã aliqs

ignoꝛacoe menſam adiuerit nullo timoꝛe territus abijce · deũ noõ
hoĩem timeas.ſi hoĩem tumes ab eo ipᷣo quẽ times derideberis · ſin
vero deũ · hoĩbus qᷓ;ᷓ venerabilis eris. Quod ſi ippᷣe pellere nõ audes
michi dicas non pmittam iſta fieri· aĩam pꝛiuns tradã meã quã
dominicũ alicui coꝛpꝰ indigne ſanguinẽ q; meũ effũdi pocius pa:
ciar q; ſatiſſimũ illũ ſanguinẽ᷑ pᷣterq; digno cõcedã · p ſi s vene
rit cũ ſoꝛdibus ignoꝛant᷑ nulla veſtra culpa eſt. Nam hee michi

Nv

£

de notis ac manifeſeis diſputata fũt. quibus emendatis eito no⸗
bis de; eciâ ignotos notifficabit. Sin vo notos admictemus qua
de cauſa ignotos nobis maifeſtabit. Hec michi dicta ſũt nõ ut
herceamus ſolũ ſ ut orig amus reducamus ut curã oĩm habe⸗
amus ſie enĩ a deũ nobis ꝗpictũ faciemus eos multiplicabimus
q; dü ne cdicare poſſint. vt tam vfi ſtudij ac diligẽcie quã pie in
alios cure maꝗ pᷣmia aſequim gr̃a mia dñi nr̃i i hu xp̃i amen
Tüc venit cũ eis ihus ĩ villam q̃ dicitur iethſemã·
St dicit diſciplis ſuis:ſedete hic do nec vadam illuc
Ndoꝛem · afſfſũpto petro n duobus filijs ʒebedei cepit
ↄtriſtari et meſtꝰ eẽ · et dixit eis · Triſtis eſt anima
mea uſq; ad moꝛtẽ ſuſtinete h̊ et vig ilate mecũ cẽ
Voniã ipi valde inherebãt nec ab eo libent᷑ ſepabant
RRdẽco aſedẽ ibi inbʒz doec abiens oꝛaret. Cõſueuęrat
nãq; ſeoꝛſũ oꝛare q; faciebat ut nos erudiret quietã
aac tranquilitatẽ ĩ oroõnib; diligent appetẽè. Cres aũt
ſecũ aecepit dicit eis. Triſtis eſt aĩa mea uſq; ad moꝛẽ. Quã
obꝛẽ alios nõ ſecũ accepit· ne laberent᷑ et caderẽt. Illos aũt ſolos
elegit qͥ gliam eius in monte viderũt. quos tñ eciã dimiſit pau
lulũ ꝓgreſſus oꝛauit dicẽs· pater ſi poſſibile eſt ẽnſeat a me calix
iſte verũtamen nõ ſieut egd volo ſj ſieut tu.a veni t ad eos a in⸗
venit eos doꝛmientes dicit petro ita. nõ potuiſti vna hoꝛa vigi
. lare mecũ vigilate igit᷑ vt nõ intretis ĩ temptacõem. Spũs quidẽ
pꝓmptus ẽ. caro infirma: Mõ fruſtra neq; ocioſe ad petrũ ma xĩe
dirigit orõnem. quãq́; a alij ſimilit᷑ doꝛmierẽt. Sʒ tangẽ ipᷣm acri
uss eciã hinc voluit ea de cauſa quã iam ante explicauerimꝰ. ve⸗
rum qm̃ et eeteri pariter dixerũt. Cum enĩ petrus dixiſſet. Et ſi
opoꝛtebit me moꝛi tecũ non te negabo.ſimilit᷑ inquit omes diſci⸗
puli dixerũt. Jdeo infirmitatẽ eoꝝ vedarguẽs omes alloquit᷑ ni
qũ moꝛi cũ eo volebant nec quãdo atriſtabat᷑ quidẽ cõtriſtari negli⸗
gentes potuerũt· ſj victi a ſompno cediderũt: Ipe vero intencus
crat · adeo ut vel ſudoꝛes uberius defluxerunt.ea rurſus de cauſa
ne ppocriſis res iſta vi deat᷑ neue poſſint heretici dicè quia ſohtu⸗
din? triſticiã iſtã ſimulauerit! Jdẽco ſudoꝛes q̃ſi gutte ſangui
nis defluxerũt angelus ↄfoꝛtans eũ a nulla ſigna timoꝛis appa⸗
ruerunt. Paã ne quis ficta het audeat vᷣba dicè hae de cauſa erat.
eo igit̃ qq; dixit ẽ᷑nſeat ſi poſſibile eſt.humani tatẽ ſuſ oſtendit-

mse
enöu
bint
ihen
hiimen
ſeni
nie
acpi
wng
nti
ſchn!
ſuuet
1 uni
muit
Qu
zͤrſolce

itaun
nealr

tose

isuir
mp
hnmn
rink Ne,
ſeEn
uden
latin⸗
mnngt
intenau
5 xeuuſt
uu olnn
e lung
wiul
ℳ
manit⸗

eo vᷣo ꝙ; non ut ego volo ſ0w ut tu ſublimẽ admirabilis phᷣie vᷣtutẽ
tradidit. cũ exemplo nos doceat eciã nat᷑a hoꝛwꝛe peultis nõ eſſet
merentis faciẽ ſolũmodo vidẽ qᷓ addidit · nee vᷣba rurſũ amẽtibus
ſufficiũt rem magis querẽtibs a rem ergo merentis adhibuit ut
vel qͥ valde ctencioſi et ptinaces ſũt eredẽ poſſmt vere hoĩem factũ
vereq; moꝛtuũ fuiſſe.Si enĩ cũ a vultus a vba a res meroꝛẽ ſig⸗
nificauerũt diſcernit᷑ tamẽ a nonnullis paſſio · quid nõ dicerẽt ſi
iſta nõ eſſent vides quot quãtiſq; diſpenſacõis veritatem oſtẽdit
cũ hys q̃ loquit᷑ cũ hys qͥ patit᷑.venit deinde ac dicit petro ſic · non

potuiſti mecum vna hoꝛa digilare oms doꝛmiebant a petrũ oar⸗

guit occulcius enĩ de hys rephẽdens q̃ in ſupioꝛibꝰ fuerat locutus
ac ideo mecũ nõ ocioſe adiecit· ſj quaſi dicèt vigilare mecũ nõ po
tuiſti · et mecũ moꝛi poteris id eciã inſmuat qð ſequit᷑ vigilate et
oꝛate ne intretis in temptacõem vides quõ ipſos rurſus ab arro⸗
gancia remonet ac triſtis mẽtis et huiles ęe hoꝛtat᷑ deo totũ attri⸗
buẽtes · et modo ad petrũ mod cõiter ad om̃es verba dirigit · St
illi quidẽ dicit ſymon. Sathanas pecijt te cribꝛare · ego vero depꝛe⸗
catus ſũ pꝛo te. Cõiter aũt oĩbus oꝛate nõ intrare ĩ temptacõem ·
Ita vbiq; arroganciã atq; ptinaciã amputat et magis ſollicitos
facit ne acrioꝛ vmuͤſa videat᷑ mitigando dicit · Spuũs quidẽ ꝓm
tus eſt·caro aũt infirma et ſi enĩ moꝛtẽ ↄtempnè volueris inquit
nõ poteris tñ inſi deus tibi ma nũ poꝛrexerit cũ carnalis abhoꝛre⸗
at ſenſus · rurſũ aũt abiens oꝛauit ideſt dicẽs pater ſi nõ poteſt
iſtud ẽ᷑nſire a me fiat voluntas tua. Hic oſtẽdit voluntatẽ ſe dei
oĩno ↄtinè.et vbiq; voluntatẽ dei querendã et eligendã eſſe · redijt
aũt et inuenit eos doꝛmientes. Nam pᷣterquã ꝙ; nox erat et in⸗
tempeſ ta occuli eciã eoꝝ meroꝛe grauabant᷑. Ipᷣe aũt ꝓfectus ter⸗
cio idẽ oꝛauit ↄfirmans hoĩem vere factũ fuiſſe · enĩ ſcðᷣo a tercõ

fit in ſeripturis ma xĩo ope veritatem oſtendit · veluti et ioſeph

pharaonẽ dicebat. Scðo id tibi apparuit ſõpniũ veritatis gr̃a.
⁊ta enĩ factũ ẽ ut ita credas oĩno futurũ hac de cauſa eciã ipᷣe nõ
ſemel ſolũ ſj bis a ter. Idẽ oꝛando ꝓtulit ut diſpenſacio firmit᷑ cre
deretẽ. Cur autemt iterũ ad diſcipłos redijt ut eos redargueret.
qm adeo ſopiti meſticia erant ut neq; pñciã quidẽ eiꝰ ſentirẽt nõ
tamẽ vedarguit ſjo paululũ receſſir magnã eoꝝ eſſe infirmitatem
ſigni ficãs qui neq; increpati quidẽ vigi lare potuerũt nõ excitat
autẽ nec inecrepat amplius ne pterritos magis terreat ſed recedẽs
oꝛauit a rediẽs inquit.doꝛmite iam a requieſcite. Quãuis enim

vigilare opus erat ſignificãs tamen quia nec aſpicẽ quidẽ mala

7

valebant ſed fundent᷑ p timoꝛe ae fugabunt᷑. et quia mĩnime ſuo
eget auxil io eũ tradi · oĩno ipᷣm opoꝛtèt doꝛmite inquit reqͥeſcite
Ecce appꝛopin qu auit hoꝛa et filiꝰ ho minis tradetur
in manus peccatoꝛumn
Oſtẽdit reſponſus diſpenſacõis h factũ fuiſſe.a ſemel aĩos ipoʒ⸗
erigit eo ꝙ; dixit in manus pct᷑oꝝ · ſignificat enim pwteruitatis
illoꝝ hoc opus eſſe non quia ippe peccato ſit obnoxius
Surgite eamus ecce apꝛopinquat qui me tradet
Ita vndiq; ipos erudit nõ neceſſitatis nec infirmitatis hane vᷣ
fuiſſe · ſ diſpenſacõis cuiuſdã ineſtimabilis · pᷣſciebat enĩ eos ven
turos.nec ſolũ non fugit verũ eciã ad eos inceſſit

XKdhuc enĩ ipſo loquente Ecce iundas vnꝰ? ex duo⸗
decim cũ ipſo turba cũ gladijs et fuſcibus mifſfi
a pꝛincipibus ſacerdotũ ſenioꝛibus populi .
Hec ſũt ſacerdotũ inſtrumẽta cũ lanternis inqͥt lampadibꝛ egre
diunt. Judã aũt iterũ ex duodecim vnũ dicere non verer᷑

Q ui autem tradebat dedit eis ſignum dicẽs. Q uẽ

cu mqʒ oſculatus fuero ipſe eſt tenete eum
Pꝛochdoloꝛ quantã aĩa pᷣuitatem ſuſcœpit · quib occulis tũc ma⸗
giſtrũ aſpexit · q̊ poꝛro oſculatus oꝛe eſt· o ſceleratiſſimã mentem
quid cgitauit. quid auſa eſt. qʒ ſignũ ꝓdiconis dedit · quẽcumh
oſculaboꝛ inquit · ↄfitebat enĩ ĩ leuitate mgꝗr̃i que ves maxiĩe oĩm
ofundẽ illũ er oĩm puari venia ſufficit qͥa ita mitẽ atq; mãſuetũ
ꝓdebat mgr̃m. Sed cur nã h ſignũ datũ eſt· qͥa ſepiuis circũuent?
ab ißis ptranſiuit p mediũ ipoꝝ neſcientibus ipis · q tũe factũ
fuiſſet miſi ipe aſſenſiſſet. Et hac re volens eos erudire eciã tunc
tenebꝛis occulos eoꝝ inuoluit ac tũc interrogauit dicẽs quẽ que⸗
ritis· et q́;uis lanternas et lampades et indam ipᷣm ſ ecũ haberent
non nouerũt tñ ſ reſponderũt ihm quibus ippe ego ſũ · quẽ queri:⸗
tis · ad indã · amice inquit ad quid veniſti · poſtqᷓ; enĩ vires pate
fecerat ſuas tũc iam pmiſit. Johãnes aũt oſtendit in ipa ꝙ; hoꝛa
qua traditus eſt iudã coꝛipuiſſe dicẽdo· inda oſculo filiũ hoĩs tra⸗
dis . ac ſi dicẽt nõ te pudet in habitu ꝓdicõis venire · ſ tñ quoniã

neq; ſic eũ ꝓhibuit et oſculari dignatus eſt et vltro ſe dedit tune

inmiſerüt in eũ manus et tennerüt illũ ipa nocte in qua eme⸗
derũt paſcha tanta inſania tantoq; furoꝛe agitabant᷑. Michil tñ

= – –

— —

— -- — —

nini
Ine
Ren

is ie
muans

N
DNWNR
ſiee

Rdue⸗

sns

nstüt ni⸗
inmmn
iung
uroin
niuend
iünend
titlani
rtaiun
4 u ,
i bem
bicun⸗

oĩno potuiſſẽt niſi ip̃e pmiſiſſet. Jdèco indas maxĩa nõ euitabie

ſupplicia quinymmo multo magis uire vexabit᷑· quia olporẽcie

humilitatis leuitatis q; dñi tot tantaq; habẽs argumenta omem
feram beluam crudelitate ſuperauit

Eyhoꝛta cio lxxxnj · q;ꝛ fug ien da ſit auaricia
Hec igit᷑ ↄſiderãtes auariciã fugiamus. Auaricia enĩ tũc illi fu⸗
wꝛẽ inmiſit auaricia om̃s qͥ ei uiũt crudeles efficit atq; atroces:
nã ſi qam auarꝰ ſalutẽ negligit quid faciet de aliena. Preterea
ſic tetra tpꝛãnita hec paſſio eſt vt vehementiſſumã eciã coꝛpis libi
dinẽ nõ nũqᷓ; ſupat. Erubefcendũ igit᷑ quia peccunie par ſymo⸗
nia luxuriã multi aliquãdo reſeruarũt. Timoꝛe aũt xppᷣi mode:⸗
ſte uiuè atq; honeſte voluerũt. Eugiamus ergo ipam fugiamus
inquã. Nunq́; enĩ ceſſabo id pᷣdicãs. Cur enĩ aurũ homo accumu

las. Cur pᷣuitutẽ hanc maioꝛẽ durioꝛẽq; tibi ↄſtituis. Cur fedioꝛẽ

tibi carcerẽ para s.cur maioꝛibs te curis cotidie augis:puta tuas
om̃s eſſe qᷓ in metallis ſt auri venas que in erarijs regũ argenti
pon dera. Quippe ſi hec oĩa tua eſſent duligent᷑ ſeruares neq; vmq́;
vtereris. Nam ſi modo hys q̃ habes non vteris ſj tamq; ab alienis
magnope abſtines multa diligeneius ſi plura poſſideres id certe
faceres. Nampe quãto plura poſſidet auarꝰ tanto parcioꝛ ſolet fi⸗
eri · Zed cercioꝛ ſũ inquies quia hec mea ſũt. Exiſtimaese igit᷑ nõ
vſu rerũ poſſeſſionẽ diniciarũ veqͥris at inqͥes venerabilioꝛ apud
hoĩes ee peccunijs abũdens er pleriſq; timendus ymmo vo cunctis
dinitibn · paupib⸗· laboꝛantib: ceteriſq; huĩoi holbus facile ↄtemp⸗
nend?. Wis metui eſſe atq; terioꝛi abice cauſas quibus te illi ca⸗
pere poſſunt qͥ huic rei multã dant operam · Non audis quid trito
ꝓuerbio dicit̃᷑ centũ ſumul viros vnũ paupem atq; nudũ ſpoliare
nõ poſſe. Maxima enĩ pauptatis ꝗpugnacõe defẽdit᷑ quẽ nullus
rex nullus umpatoꝛ vineè poſſit. Nuaro aũt vmuſi facile poſſũr
obeſſe neq; hoĩ es ſolũ verũ eciã tinee atq; vermes eũ aggrediant᷑⸗

cur dieo tineas et vermes cũ tempus ſolũ nlła re ado lita. ſui ipiꝰ

nata maxĩe talibus officè poſſit.Que igit᷑ diniciavũ ẽ voluptas·
tu explices oꝛo. Ego enĩ do loꝛes meroꝛes iparũ undeo · ß q ſůt inq
es iſti cure · in ſidie. deſidia · odiũ · timoꝛ · petua ſitis et meſticia
ſempiterna. Mã q;admodũ ſi qͥ amãs mulierẽ amplexus vti nõ
poſſit. extremo doloꝛe cruciat᷑· ſie duuites facultate quam habẽt ſi
auari fũt nullo modo ſe ſanare poſſũt · ſ̊ tale ſi accidit qᷓle quidã
vir ſapiẽs de eunuchis dicit. Cupiditas aũt eunuchi vᷣ̈ginitatis
adoleſcen tule floꝛẽ eripe · Sicut igit᷑ eunuchus virginẽ amplexus

ingemiſ eit · ſie omes qui dinicijs inhiſt. Quis poſſit olĩla pfequi

aut exponere quõ vmugſis faſtidio eſt auarus.ſᷣuis.vicinis.xrem
publicã gerentibo agricolis atq; inopibus iniuria leſis. vxoꝛi pci⸗

pue atq; liberis quos nõ ut liberos ſed quaſi mancipia miſerrime

ſolet educare. Sʒ mille doloꝛis moleſtie ire ac deniq; deriſioms ad⸗
uerſus ſe argumẽta pᷣberet ſi cõiter oĩbus exibilandus ꝗponeret᷑
Hys igitur tedijs· hys faſtidijs· hys doloꝛibus auaricia ſubiacet
vmmo vero multo pluribus. Nemo eni hec orõne aſſequeret᷑ que
tñ periculo indies experim. CTu vero voluptates modo michi ex⸗
ponc que inde oꝛiant᷑. uideoꝛ inqͥt diuds eſſe dinitẽ me om̃es eſ ti
mant. Que nam eſt hec voluptas ſi pateris muidiã ſolũmodo ve
puteris · ſj nomẽ inquies maxiĩe. habeo reete id dicis · nempe huĩoi
duucie nomẽ ſolũmodo ſũt oĩ re deſolatũ ſ̊ letat᷑ hac eſtimcõe · di⸗
ues inquit cadè letat᷑ ꝓ qua ſibi valde dolendũ eet quãobꝛẽ dolen⸗
du qᷣa ipᷣm inutilẽ vilẽ ac timidũ ad oĩa reddit in pegrinacõe ꝓfi
eiſci nõ audet moꝛtẽ multo magise alij foꝛmidat· peccuniarũ po⸗
cius q́; lucis cupidus· hit pulcritudine celi nõ delectat᷑ qͥa ſibi non
aufert aurũ · nee magtudine ac motu ſolis qm̃ nõ inmittit in do
mũ ſuã aureos radios. Sʒ multi ſũt inquies qui iocun de dinicijs
fruunt᷑ vinẽtes in delicijs ventrẽ colentes · vino ſe replẽtes. mag⸗
nifice oĩa ſparãtes. pꝛioꝛes illis nõ noĩaſti qui maxiĩe oĩ ab vſu

diſtãt peccuniarũ. Nam auarus quidẽ cupiditate eris alligatus
ſaltẽ ab alijs abſtinet vicijs. Illi vero abieccõꝛes młto ſunt cũ ad

ea que diximus turpiſſimo alioꝝ q; vicioꝝ dñatu fedant᷑ · trucu⸗
lentiſſimis q̃ſ tyꝛãnis ventri voluptati coꝛpis ceteriſq; vicijs cot⸗
tidie ßinentes ſcꝛta diligent᷑ alẽtescenas opi pare ſũptuoſas pꝛe:
parẽtes· paraſitos aſſẽtatoꝛes ſtudioſe colligẽtes · ad cupidĩes q̊s
