liter dines et paupima quantũ interſit ab hys patet· que modo de t qui
dauid eypoſuimꝰ poſt aduẽtũ ypᷣi quidẽ peccanit ſi nõ miciatꝰ neè?᷑
ca thecumenꝰ moꝛiat᷑· uioꝛes omibs illis penas daturꝰ eſt. poſt la⸗
uaerũ delictũ admiſit · hic iã nullũ erit peccatoꝛi ſolamẽ.qd paul⸗
ſigficãs dicẽs · legẽ mopſi ãquis ↄtempſit abſq; miſicoꝛdia ĩ duo⸗
bus vel tribs teſtibꝰ moꝛit᷑ q;to exiſtimatis quioꝛe dignũ ſupplicio dos i dij/
qui filiũ dei cõculeauit et ſaguinẽ teſtamẽti ↄñeʒ putauit· et ſpũs Tiait
grãm vitupauit.foꝛnicatꝰ vero quidã vir ſacer eſt.verticẽ quippe citat elt
foꝛnicacõis hec unꝓbitas tenet. vides quã multa variaq; diſé᷑mia inguit.
in vno peccato ↄſiderant¶᷑. lind ante legẽ · alind poſt legem · alind wolachig

ſacerdotis · alind di tiſſime · alind pauperrune. Alind cathecumĩe ·

kfughe
vini
unuhu.
ſbt zmt
miäini n⸗
nöͤen⸗
ibunk.
enpli
di
Amärn,
hins Km⸗
nns nu re
Arls dni⸗
Curſugei
ns mula
et ingeni⸗
ündmd
mduc,
na Edid
u; dſridnt
hir nil
N menit
ſyimmti⸗
mndi ſomici⸗
(uen
iggsdn
nnemder
iluſtiſm,
n. u meNN
nsmnaur'
r t⸗ pſen
lumi/
fictdin in
Crnuitß⸗
m/ in
ler i
uttundd.

to T KCc 22

aliud fidelis filieq; põtifficis. Ceten magna eciã a ↄgnicse differẽ⸗
cia naſcit᷑ · qui nouit volũtatẽ dñi ſui et nõ facit vapulabit pla⸗
gis multis · et poſt exempla peccare grauioꝛis pene cauſa eſt. Jdeo
dicit vos vero neq; ſciẽtes penitenciã poſtea egiſtis.q uis magno

cultu ſitis honoꝛati ideo et iheruſalẽ imqperãs dicitquociẽs volui
ↄgregare filios veſtros a noluiſtis. Grauiꝰ eciã eſt delicijs · habũ⸗

danrtẽ peccare ut ĩ diuite illo et laʒaro videmꝰ.locus eciã differẽciã
facitq; ipᷣe dñs ſigficauit dicẽs. Inter templũ et altare. Ipſa q̃q;
delicta modos quoſdã habẽt quibs diùſificant᷑. Non eſt miꝝ inqͥt
ſi appꝛehendit᷑ quidã furãs. et rurſus occidiſti filios tuos et filias
tuas · hoc ſup omẽ foꝛnica cõneʒ a abhomĩa cões tuas quiꝰ eſt et a
perſonis rurſus .ſi peccauerit ãquis in homĩeʒ oꝛabit pꝛo ipᷣo.Sin
vero in deũ peccauerit quis oꝛabit pꝛo ipo. Et quãdo eos qui młto
ceteris peioꝛes ſunt nequicia ſupamꝰ.quod apud eʒechielẽ ẽminat᷑
dicẽs nec ſecundũ quidẽ iuſticiã genciũ feciſtis. Et quãdo nec exẽ⸗

plo quidẽ alioꝝ cꝛrigim̃ · vidit ſoꝛoꝛẽ ſuã ait iuſtificauit eam et

quãdo maioꝛe quis pa trocinio dinino vſus eſt. Si enĩ ĩ tiro et ſp⸗
done hee btutes facte fuiſſent penitenciã egiſſent. verũtamẽ tolle⸗
rabłiꝰ erat tiro a ſpdoni q; ciuitati huic· pſpicis exactã diligẽciã ·
pſpicis eoꝛũdẽ peccatoꝝ nõ idẽ eſſe ſuppliciũ. Nam qñ eyx indulgẽ⸗
cia dinina nichil lucri retinè volumꝰ peioꝛa merito paciem. Quod
paulꝰadaperuit dicẽs ſecundũ duriciẽ tuã et inpenitẽs oꝛ irã tibi
theſaurizas hec intelligẽtes nõ offendam̃ nec pturbem̃ · ꝗgter variũ
hũanaꝝ reꝝ defluxũ nec raciũcule hũane tẽpeſtatibs fluctuem̃ · H
ↄpñſibilitati diuie ꝓuidẽcie cedẽtes btutes inſeqᷓmur et vicia fu⸗
giamꝰ ut fut᷑is bõis pociam̃ gr̃a et mĩa dñi nr̃i ihu xpᷣi amen
Tunc qui in indea ſunt fugiant in mõtes et qui
imn tecto non deſcen det tollere aliquid de domo ſua

et qui in agro nõ reuertatur tollere tunicã ſuam
. Vm de futuris iheroſolime vrbi erũnis et de appłoꝛũ
certacõibs dixerit. ac inuictos foꝛe et xꝑ vnmerſũ oꝛbem
pᷣdicatos aſſeruerit. ad indaicos rurſus redit calami⸗
tates · ut oſtẽdat tũe indeos cl adibꝰ maximis implicã⸗
dos cũ diſcipuloꝝ ſplendoꝛ et pᷣdicacõ vniuerſũ fuerit oꝛbẽ ↄplexa.
Lu aüt peende quomõ ab hys que mĩma vident᷑ inauditã atro⸗
citatẽ belli exponat. CTunc enĩ que in indea ſunt ad motes fugiãt
inquit. Tune iſtud quãdo ſigficat·quãdo hec ſcilicet fient · quãdo

deſolacõis abhominacõ in loc ſãcto cõſtituet᷑. Cunc ergo inquit

cũ armati hoſtiũ exercitꝰ omĩa vepleuerint. quoniã nulla vobis

ſpes ſalutis relinquit᷑ ad montes feſtini fugiaus. Nam quoniã
ſepe alias e quibs ſe bellis receperũt ut tempoꝛe ſana theꝝ et anthi⸗
ochi quãdo irruẽte hoſte et tẽplo capto ↄſtãcia et vᷣtus macha beoꝛũ
cũcta repauit ne cogitare queũt ſumile quid eciã tũc futurũ omẽʒ
mutacõz; in melius abſtulit.ſatiſq; inquit.eſt ſi quis oĩno nud⸗
ſaluabit᷑. Jdeireo nec eoꝛũ qui in teetis inuenient᷑ domũ ad tollẽ⸗
dum inde aquid deſcendé pmittit ut ineuitabilẽ et ſũmã cala mi⸗
tatẽ oſtendat inquã qui inciderit · neceſſario deperibit · gpterea ſi
qͥs ĩ agro erit net iſte inquit ad accipiẽdã veſtẽ ſuã redear. Nã ſi
fugiẽdꝰ ẽ hys qͥ int erũt. młtomĩꝰ qͥ extra fuit int ᷣfugẽ debebit
Ve autem pꝛegnan tibo et nutrientibus
Alteꝝ quia cũ tardioꝛes ſint nõ poſſunt facile fugè onere ventris
vetente. Alteꝝ quãdo affectus infanciũ vinculo retinent᷑. Cumq;
neqant ſimb et ſe a lactẽtes ↄſeruare vna depereũt. Nam peccũiaʒ
quidẽ et veſtimenta ↄtempnẽ facile eſt ſieut recupare non arduũ.
Que vero natura duce eõpant᷑ quõ effug poterit · quõ vẽtre quis
leuioꝛ fiet· quõ lactãs młier lactantẽ infantẽ quẽ pepit negliget.
Sed rurſus magnitudinè erũnaꝝ ſignificãs ait
Orate ne fiat fuga veſtra in yeme nec ĩ ſabbato.
erit enĩ tunc tribulacio magna qualis numquã

fuit a pꝛincipio mundi vſq; modo neqʒ fiet
Perſpiieis de indeis factũ hune ſermonẽ fuiſſe de affliccõibꝰ que
illis incumbebãt. Nec enĩ appoſto li diẽ ſabati obſeruabãt ſed nee
in uidea erãt cũ het a wmanis fiebãt. Multi enĩ eoꝝ iã deceſſerãt
ſi quis vinebat ĩ alijs ꝑtibus cõuerſabat᷑. Cum autẽ nec hyeme
nec ſabato. Hieme quidẽ ꝗpter ipᷣius tempis imptũitatẽ. Sabato
autẽ ꝗpter auetoꝛitatẽ legis. Nam qm̃ velociſſima quadũ fuga ĩ⸗
digebitis nec ſabato audetis hoc facere ꝗpter legẽ. Nec hyeme po⸗
teſtis ꝓprer difficultatẽ tempoꝝ. Idcirco vobis oꝛandũ eſt. Talis
enĩ futura tũt eſt tribulacõ qualis nec fuit nec erit vnquã. Nee
putes exaggeracõis cumulo id dictũ eſſe. Quantã enĩ tũe indeos
mala ueyxarũt hiſtoꝛia ioſephi demõſtrat · nee poteſt certe dici fi⸗
delem illũ fuiſſe nee ideo rem oꝛõne amplificaſſe. Nam et indeus
erat feruẽtiſſimꝰ fere oĩm indeoꝝ qui poſt xpᷣi aduentũ fuerũt.
Quid igit᷑ ſcribit.quia omẽ;ʒ oꝛõneʒ tragicã clades ille facile ſup⸗
auerũt nec tali vmquã bello gens indeoꝝ laboꝛauit. Quippe tita
fames in eo mualuit ut ipᷣis matrib filioꝝ deuoꝛacõ ſtudio fuit

act en
e
dini
deã
mera
arte i
Tuv
ſolume
nec en
Peei
tantu
Eri⸗
erit·
naoi
hHicoſt
belltatch
wand
omier
Gabte
ſoluͦn
audita
ws aut
Tum!
ſibi acei
müfo
ſidilac
rent re
i bl
„ſeruz
tuni ti
gue
wneat
eijs⸗
mento
ccd oecu
wſtea n

wrenp⸗

dinonuy⸗
ünoll⸗
ialimi⸗
pemiſn
m. Min
Wdeh

mer venens

mi(Cn

ſum wrüͤin
wrud,
negiige.

ed⸗
mumgui

ſer
füeditut
ubit ſehner
fimſri⸗
ünaen
ti Jilin
,
oenp,
ict Uii
mmiſr
g tüe ma
ſtamiii
un
ummi imn
l nulß
en
antdir

ac ea pꝛo re bella inter ſe cierẽt multoſq; iam moꝛtuos partirent᷑.
Quare libenter interrogarẽ video quãobꝛẽ tam intollerabilis ira
dininit? in eos fuit effuſa: ut omẽs erũpnas pᷣteritas nõ dico in
undea ſolũ · ſed vbiq; terraꝝ factas exceſſerit· nõne patet ꝗpter te⸗
merariã audaciã pꝛolatã a ſe de crueifigẽdo xpᷣo ſentenciã · omẽs
certe ita exclamabũt.ſed cũ omibꝛ et pꝛo omib iße renꝝ euentus.
Lu vero ingentẽ maloꝝ tumulũ ↄſidera. Pam nõõ ad tranſacta
ſolumõ tempoꝛa.verũ eciã ad futura collata quioꝛa omibo videntẽ
nec enĩ in vniuſo oꝛbe vmquã fuit tanta maloꝛum exaggeracio.
Nee id iniuria· neq; enĩ ãquis vnquũ hoĩm auſus fuit nec qᷣſquã
tantũ potuerit vnquũ ſcelus audere

Erit enĩ tribulacio talis inquit qualis nee fuit nec
erit ˖ et niſi abbꝛeuia ti fuiſſẽt dies illi · nõ fieret ſal⸗

ua oĩs caro ꝓpter elccos aũt abbꝛeuiabũtur dies illi
Hie oſtendit quioꝛibs illos ſupplicijs dignos· dies antẽ nũe temp⸗
belli atq; obſidiõis illiꝰ ſigficãt · tale nãq; eſt quod dicit᷑ · ſi diuci⸗
wmanoꝝ iheroſolimã bellũ durauerit · nemo indeoꝝ oĩno euadet.
omẽʒ enĩ carnẽ mõ indaicã appellauit. Sic aũt dixit ut tam pñtes
q; abſentes hys verbis includeret. Pon enĩ qui in indea fuerunte
ſolũ umpugbant᷑. Sed vbiq; diſpſos indeos mirabili odio et in⸗
audita indignacõe rwmani pellebãt pſequebant᷑ trucidabãt.Elec⸗
tos autẽ hic fideles noĩauit qui in medio indeoꝛũ intcepti erant.
MNam ne dicãt undei hee mala qpter pᷣdicacõneʒ et adoꝛacionẽ xpi
ſibi accidiſſe nõ ſolũ nõ fuiſſe cauſã maloꝝ fideles oñdit · veꝝ eciã
niſi fideles fuiſſẽt intempeõe vniũſos necatos fuiſſe aſſerit. ã
ſi dilacio belli pmiſſione dimina facta fuiſſet nulle indeoꝛũ exta⸗
rent reliquie. Sed ne cũ in fidelib⸗ indeis fideles inimerent᷑. ciciꝰ
ei bello finem impoſuit · ꝓpterea ut in medio illoꝝ in tcepti fideles
.ↄſeruarent᷑ reſpirandi poteſtatẽ eis ↄcedens nõ tamquã ſumbł peri⸗
turi timeant in hac vita de fidelib eſt ꝓmdencia ut ꝗpter eos alij
quoq; ſaluent᷑ et iundeoꝝ reliquie ꝗpter xpᷣianos ſupſint · quãtꝰ c⸗
rvone atq; retribuecõis tempoꝛe honoꝛ erit·hinc eciã hoꝛtat᷑ ne picłis
ꝓꝛijs ↄtriſtent᷑ pᷣſertim cũ videant ſimilibs nullo lucro ſed detri⸗
mento ſui capitis alios vexari · nec hoꝛtat᷑ ſolũ atq; ↄſolat᷑ verum
eciã occuleius atq; ſenſim a indaicis moꝛibs abducit. Nam ſi niła
poſtea mutacõ ĩ melius futura eſt nec rurſus templũ vnquã cõ⸗
detur . patet quia lex eciã oĩno ceſſabit. Id apeius dictũ nõ eſt ne
pꝛo tempoꝛe doleãt · pᷣterea nec pnᷣcipalit᷑ et a ſeipᷣo ad hũc ſermonẽ

deuenit ˖ ſed eõſeruãdo vrbẽ · ad demõſtracõeʒ edifficõn a introgadi
neceſſitatẽ eos cõpulit nt quaſi ad introgata veſpondẽs futa pre⸗
nüciet. Cu aũt diſpenſaceʒ ſpiritꝰ diligent ↄſidera. Michil eniĩ
hoꝝ iohannes ſeripſit · ne quoniã poſt indeoꝝ illas erũpnas lõgo
tẽpoꝛe ſupuixit ab euẽtu rerũ nõ a pᷣdicace xp̃i ſcribẽ videret᷑ qui
aũt ante illud bellũ ad dñm deceſſerũt · qntq; nichil hoꝝ viderunt
ipᷣi · ut vndiq; pᷣdicacõis veritas reſplendẽt · iſ ta ſcripferũt
Lunec ſi quis vobis dixerit. Ecce hic eſt xpus vel
illic non credatis · Surgent enim pſeudo pꝛophete
et da bunt ſigna magna et ꝓdigia · ut ſi poſſibile
eſt · eciam electos ſeducant. Ecce pꝛedixi vobis. Si

igitur dixerint. Ecce in deſerto eſt nolite exire. Et

ſi in penetralibo nolite credere. Sicut enim fulgur
exit a b oꝛiente et apparebit vſq; ad occidentem ita
erit et aduentus filij ho mĩs · vbicumqʒ enim fuerit
coꝛpus ibi ↄgreg abuntur et aquile

Cum ea que ad iheroſolimã ꝑtinẽt abſoluiſſe ad aduentũ trã ſitu
facto· ſigna cius ſibi pᷣdicit non illis tantũmodo. venꝝ eciã vobis
et poſteris omibs vtiliſſima. Tunc inquit quando videlicet. Hie
quẽadmodũ ſepe numero in alijs di xi nõↄſequencie tempoꝝ neq;
peedenciũ cõnexionis iſtud tũc eſt.vbi enĩ cõſ equenciã voluit ſig⸗
ificare ſtatim poſt tribulacõneʒ illoꝝ dierum ſubiũ xit hoe vero
in loc tũc dicit nõ ſtatim poſt antecedẽcia ſignificans ſed tempus
quo affutura ſũt bꝛeuiter deſignãs. Sic eciã quãdo dicit᷑. In dieb⸗
illis venit iohãnes baptiſta ĩmediate ↄſequẽs tempo ſed que fet̃a
ſunt que dct̃urꝰ erat denotare voluit.poſtqᷓ; enĩ de natuuitate ihu
et de magoꝛ aduẽtu et de herodis interitu diſſeruit. ſtatim ĩ illis.
dieb ſubiũ xit · at qui triginta fere annoꝝ ſpacia interfuerũt op⸗
igit᷑ eſt ſcripte hoe pacto dicere quare hic eciã vniũſo modico tpꝛe
pᷣtermiſſo ꝙ; a captiuitate iheroſolune vſq; ad ↄſumacdeʒ eyxtẽdiẽ.
Tunc intulit ſi quis vobis dicat. hic eſt xp̃s aut hic ne credatis
a loco pꝛius ipos caucõꝛes facit. ſigna quedã ſecũdi aduent? ſui er
multoꝝ oppimões exponẽdo nõ enĩ quẽadmodũ pꝛimꝰ apud beth⸗
lehem fuit in angulo videlicet oꝛbis minimo nec vllo id homim
ſciẽte. Sice et ſecundꝰ ſed mãifeſte adeo vt nũcio res nõ indigear.
Mon eſt paruũ profecto ſignum ita venire vt latere non poſſit.

Conſt
dihere
renp
gui ve
Gam
ducit,
gui per
aduet'
midaci
auti qu
tatis i
tatis.
quome
ſeijo d
entead
fulgur
emwpo
ſuatim v
cgrege
ita ſigf
Iati
Quor
tribulae
longis te
gpter eler
coſihhs d
addiditſ⸗
Phetisn
wnt ver
ſalliet n
deſtruet⸗
eni vſus
uebunt/
Mn .
texn B
anglime
vminer 5
Nibin
igllunf

sfui

Piler
iynisli
vidnt gi
Mommne
ſüͤ

husl
woſben
Apbe
b.

teun. 6
nfuggar
ntem itr
m fuert

ummiiin
Ne ti wris
vicliat hi
M
wlurſig⸗
lnttewen
sſowms
dih
ſchgreſin
Atminn in
nrfueninc
ſnd in
ache trili
bie neanun⸗
uent i/
n 4
4

N n.

Conſidera autẽ quõ nichil hie de bello diſputat.ſed cũ de aduentu

diſſerat ſuo de ſeduetoꝛibs verba facit. młti quippe appoſto loꝝ eciã
tempoꝛe · ſeduetoꝛes fuerũt · veniẽt enĩ inquit et decipient multos
qui vero ante ſecundũ aduentũ ſeducẽt mulrto illis erũt detioꝛes.
Sa enĩ ſigna atq; ꝓdigia dabũt ut ſi poſſibile ſit electos quoq; ſe⸗
ducãt. Antixpᷣm aũt ſigficat cui nõnlłos eciã mĩſtratos oñdit ·
quẽ paulꝰ hoĩeʒ peccati filiũ pdicõis appellauit deinde adiecit cui⸗
aduẽt? eſt ſecundũ opacionẽ ſathane in omi virtute et pꝛodigijs
mẽdaci) in omi decepce ininſticie in hys qui perdunt᷑. Perſpice
autẽ quomõ caucõꝛes facit.nõ exeatis inquit in heremũ nõ intro⸗
eatis in penetralia. nõ dixit. Ite et nõ eredite ſed nõ exeatis neq;
eatis. Magna enĩ fraus ꝗpter ſigna fut᷑a eſt. Cum ergo di xerit
quomõ venturꝰ eſt antixpᷣus quia in lod ãquo futurꝰ. Tunc de
ſeipᷣo demũ expoſuit. Quõ igit᷑ ipe venturꝰ eſt. ut fulgur ab oꝛi⸗
ente ad occaſũ vſq; rutilat. ſic erit aduentꝰ filij homĩs. Quõ igit
fulgur videt᷑ · nõ indiget certe pꝛecone aut nũcio ſed in momento

tem poꝝ omibs apparet. Sic igit᷑ aduentꝰ ille vbiq; ſemp ſplendere
ſtatim videbit. Alind deinde ſignũ adiecit dicens vbi coꝛpus ibi
eõgregabunt᷑ m aquile. Angkłoꝝ martirũ œt᷑oꝝ młtitudĩeʒ ſcẽoꝝ

ita ſigficãs. ſigna poſtea troꝛis plẽa pcẽſet. que aũt hec ſigna ſũt
Statim poſt tribulacõeʒ illoꝛꝛ ſol obtenebꝛabitur
Quoʒꝝ dieꝝ. Antixp̃i vi delicet falſoꝛ ꝗphetaꝝ. Magna enĩ tunc
tribulacõ futura eſt cũ ita multi futuri ſint ſeductoꝛes q́;uis nõ
longis tem poꝝ ſpacijs pdurabit. NHam ſi belluũ illud aduͦſ? udeos
aꝗpter electos bꝛeuioꝛi tem poꝛe fuit diſſolutũ· quanto magis gpter
eoſipᷣos cõtrahet᷑ illa tẽptacõ · ꝗpterea nõ di xit poſt tribula cõez . ſed
addidit ſtatim poſt tribulaceʒ ita ſimul omĩa pagunt᷑ et pfeudo
Aꝓphetis a pſeudo xp̃is pẽ̃bantibo ↄfeſtim ippᷣe aderit. Non enĩ pua
tunc vexacio vmuerſũ oꝛbem cõtinebit. Quõ autẽ aduemet. Ita
ſcilicet ut creature tranſfoꝛment?᷑· ſol enĩ obtenebꝛabit᷑. non quia
deſtruet᷑ · ſed quia luce illiꝰ aduẽtꝰ ſupabit᷑.et ſtelle ca dent. Quis
enĩ vſus nulla exiſtente nocte ipᷣaꝝ erit. et virtutes celoꝛũ emo⸗
uebun᷑.a merito quidẽ cum tantã mutacdeʒ rerũ fieri pſpicient.
Nam ſi quando facta ſunt ſtelle aſtra ita miraculo exhoꝛruerũt
ut ea de re dictũ ſit · quãdo nate ſunt ſtelle magna voce me omẽs
angeli mei laudarunt. Multomagis tunc mirabuntur videntes
vniuerſa cõmutari ·conſeruos racionẽ vite referre. orbem omnẽ
terribili aſſiſtentem tribunali ac omnes qui ab adam ad aduentũ

vſqʒ illum facte ſunt operum raciones reodentes

Tunc apparebit ſig nũ filij ho mĩs in co
Crux enĩ ſole fulgencioꝛ videbitur · obſcuratur enĩ ſol· crux aũr
apparet · quod fieri nõ poſſet mſi ſolares radios ſplẽdoꝛe ſuparet·
Cuius aũt vi gracia iſtud ſignũ apparet. vt magno tumulo in⸗
deoꝝ impudẽcia oppꝛimat᷑. erucẽ in ſuã iuſtificacões ſecũ habẽs in
uidiciũ veniet nõ vulnera enĩ ſed acerbũ ac ignominioſũ moꝛtis
ſue genus oſtẽdẽs.tũc plangẽt tribus· nõ enĩ accuſãtibs opꝰ erit.
tũ cruecẽ viderint. plangẽt igit᷑.quia ex moꝛte ipᷣius nichil ꝓfece⸗
runt · quia crucifixũ quẽ adoꝛare optebat. vides quomõ terribilit
aduentũ ſuũ deſeripſit · quomõ aniĩos diſcipłoꝝ ſuſcitauit. dẽco
pꝛius triſtia poſuit· deinde iocũda cõmemoꝛat vt vel hoc modo eos
cõſolaret᷑. Ceteꝝ paſſionis rurſꝰ atq; ſurreccõis ex pᷣſtancõꝛe hĩtu
erucis memit. ut nõ pudeat iam eos nec doloꝛ inuadat cũ in ſig⸗
num tũc pᷣuentura ſit. Alius autẽ videbũt in quit in quẽ pupu⸗
gerũt. veꝝ quoniã erucis mencionẽ fecit ideo ſubiecit quia vide⸗
bũt filiũ homĩs nõ in cruce ſed venientẽ in nubib⸗ celi cũ virtute
et gloꝛia multa. Noli enĩ credere quia crucem audiſti triſte aut
amaꝝ futurũ ſi cũ vᷣtute atq; gloꝛia magna ventuꝝ nõ dubita.
Crucẽ aũt ſecũ habet vt peccatũ ipᷣoꝝ ſiue accuſacõe cõdempnet᷑ ve⸗
luti ſi quis lapide pcuſſus ipᷣm lapidẽ vel cruentas veſtes in teſti⸗
monmiũ oſtendat· veniat autẽ in nube ſicut aſſumptꝰ eſt hec omĩa
tribus viden tes flebunt · ſed mala ſua non in ſolo fletu termina⸗
buntur et fletus quidem erit vt a ſeipᷣis pꝛoferre ſentenciam et ſe⸗

ipos condempnare aſpiciantur

Tunc autẽ inquit mittet angelos ſuos cum turba
magna et cõgregabunt electos a quatuoꝛ ventis

a ſummis celoꝛ vſq; ad terminos eoꝛ
Hec tu audiẽs· futurã piuncõeʒ quãta ſit ꝓ teipᷣm excgita· non
enĩ hys ſolũ veꝝ eciã illis penis vexabunt᷑ ſicut ſupins deturos.
aſſerebat · benedict?ꝰ qui venit in noĩe dñi. Ita hic dicit quia plã:
gent. Mam quoniã de bellis expoſitũ quiſſimis eſt · ut diſcãt · qm
ad has affliccões eterna quoq; ſupplicia eos expectant. et ab electis

ſepat et lugentes gehenneq; traditos inducit. Deinde rurſũ diſc⸗/

pulos ↄfirmat oſtendẽs a quãtis liberabunt᷑ malis e qᷓm ingẽtib⸗

bonis pfruent᷑. Cum autẽ cũ ſit liquido atq; apte veniet ꝑ anghos

vocat. Hoc eciã vocacõnis modo illos honoꝛauit. Paulus vero de
rſurrecee moꝛtuoꝝ verba faciens· in nubib rapient᷑ dixit · ipe
namq; dñs deſcendet de celo ait in viſione in voce archangeli itaq;

a weu

rpient

ſurſüß
ſcitac/
Cyv
tepum
mickan
Ve mict

rü ge

cio Ve
veniit!
coꝛde ing
mox ad
nequã d̃
quonia4
rpellend⸗
ſlmoͤgt
laabe
delidief⸗
dinturr
tuüſſe ſt
no min⸗
ſpacio ten
nos intel
tam?to⸗
crona in.
buer pauc
luctirisgi
N
tiaſuſtne
æ-
deir deeu
üprch
tatᷣ guddi⸗
Oactus ſ.
ſio paci
ſitü fi
gts ill

mu
im⸗
mulon⸗
ihatiz
rs
en.
llpfen⸗
wrhni
. R
Weos
mͤrhinn
taͤnſ⸗
nipur⸗
ns viX,
Tvinur
ninaut
ww.
mäv
wunin⸗
ſerori
nmmin,
numerſ

ente

wnts

g.
nskim
muſi
iſcitegn
e nn
wüüdln⸗
n ihin⸗
4 4
un
h
iag

eũ reſurrexerint angeli omẽs ↄgregabũt. cõgregaros vero nu bes
rapient et hec omĩa in momẽto tempoꝛis fient. non enĩ vocat eos
ſurſũ ſiz ipe ĩ tuba öſcẽdit. Quid aũt tubaꝝ ſonꝰ ſibi vult ad exu⸗
ſcitacõʒ ad gaudiũ ad expᷣmẽð reꝝ ſtupoꝛẽ · ad doloꝛẽ eoꝝ q rliqunt᷑
Exhoꝛtacõ ſeptua geſimaſeyta q; non ſit commit⸗
tedum ut pꝛopter paruum laboꝛem futuram am⸗
mictamus gloꝛiam
Ve michi de die illo terribili qui cũ opteret nos expoſicõe iſtarũ
rerũ gaudere dolem? et meroꝛe ↄficim̃ ſed foꝛtaſſe ſolus ego bec pa⸗
cioꝛ Nos aũt hec audiẽtes letamĩ. Nam me quidẽ cũ hec ĩ mentẽ
veniãt hoꝛroꝛ muadit terribilis et amariſſune pflens ex pꝛofundo
cꝛde ingemiſco. Nam q̊uis nichil hoꝝ ad me ſpectet · illa tñ que
mox ad vᷣgines · ad eũ qui quod accepit talentũ ſuffoditq; ad puũ

nequã dicent᷑ · vehemenciꝰ me ꝑturbãt· ꝗpterea lacrimis cõfundoꝛ

quoniã a tãta gloꝛia caſuros vos video a tantoꝝq; fruicõe bonoꝝ

expellendos hoc nõ tempe aquo iminato · ſed ſemp atq; perpetue

ſolũmõ quia parũ laboꝛis ſufferre nolumꝰ. Nam ſi magn eſſet
laboꝛ hec lex oneroſa ·q́;uis eciã ſi cũeta eſſẽt tollerãda . cauſa tñ
deſidie friuola quidẽ · ſed mchilomĩꝰ ꝗpter preceptoꝝ difficultatẽ.
diuturnitatẽ temꝑpis· laboꝛis duriciẽ· intollerabile onus non po⸗
tuiſſe ſufferre viderem · nũc vero nichil huĩoi dicẽ poſſumꝰ quia
nõ minꝰ quoniã gehenna tũc vos exagitabit quãdo quia bꝛeuiſſio
ſpacio tempoꝛis non inſudauimꝰ celo et ineffabilibꝰ boms pꝛuari

nos intelligem?. bꝛeue quidẽ temps hoc eſt et labo: mĩimꝰ et tñ oſſi⸗

tamꝰ q tota mente toꝛpemꝰ.terreſtre certamẽ eſt tibi ꝗpoſitũ eui⸗
cꝛona in eelo reddet᷑ ˖ ab homib⸗ exaggitaris a deꝰ tibi honoꝛes re⸗
tbuet paucis diebs curris. et e᷑na pᷣmia ↄſeq̃ris· cꝛruptibłi coꝛpe
luetaris ĩcꝛruptibłi laudaris. Sed pᷣter illo appꝛime tenẽdũ ẽ qa
et/ ſi qpt᷑ xpᷣm nichil i᷑ſte pati voluerimꝰ neceſſe tñ eſt młta triſ⸗
tia ſuſtinè nõ enĩ quia ꝗpter xpᷣm moꝛi nõ vis idcire i mmoꝛalis
futurꝰ es · Nec quoniã ꝗpter xpᷣm diuicias tuas nõ diſtribuis.
idcireo tecum eas afferis hec a te xpᷣus petit que ſi ei nõ dabis oĩno
tñ ꝗpter cõdicionẽ nature relicturꝰ es. hec te tua ſponte facere hoꝛ⸗

tat᷑ que oĩno inuito te fient · vnũ ſolũ petit vt ꝗpter eũ vltro a nõ

wactus facias· vi des qm facilimũ eſt hoc eertamẽ. amq; neceſ⸗
ſario pacieris inquit ea ſi ꝗpter me pati volueris idq; vmicũ tibi
gꝓoſitũ fuerit ſufficientẽ michi obtempaſti quod alij mutuatur⸗
auꝝ es · illõ michi q ad maioꝛa fenoꝛa caueõe tucioꝛi mutua eo-

-

ſi alteriꝰgr̃a militares laboꝛes laboꝛe ſuſcipis · michi eciã militaqʒ;
cumulo itribucionũ ingenti laboꝛes tuos oĩno excedã. Tu vero
alios quidẽ qui vel mutuo uel in vendendo uel militando maioꝛa
tibi offerũt antepoms. epᷣm vero ſolũ pſtancõꝛa ſiue eõparacõe pᷣ⸗
bentẽ aſpnaris atq; vepellis. Cur tibi tam magnũ cũ eo bellů eſt.

Cur tanto es inflãmatꝰ odio. vnde igit᷑ veniã ae ſatiſ faccõeʒ im⸗

petrabis cũ nee illis racõibꝛ quibo hoĩes holbo anteponè?᷑ velis. Cui
cerne theſaurũ tuũ tradis. In manu mea rverõdas inquit. nõ vr
tibi dñs èᷣre tucioꝛ eſſe q; terra. Illa quod vepoſuiſti ſolũ reddit ·
ymmo vero nõnumq; eciã amittit et redolere nõ poteſt. Jpſe aũt
eeis mercedẽ quia in manu ſua repoſuiſti redditur? eſt. Magna
ꝓfecto nos caritate ꝓſequit᷑. Ideo ſi mutuo dare volueris patus

ſemp ut accipiat eſt · ſi ſert᷑ tibi plaeuerit. libent ſemina ſuſcipit ·

ſi magficas edes condẽ ↄſtitueris allicit te ad ſeipᷣʒʒ a hoꝛtat᷑ vt ĩ re:
giõe ſua edifices. Quare ad ĩopes curris· ad hoĩes died ĩopes qͥ aut
tibi tuũ nõ reddẽt. aut certe male libenter reddẽt. Sed nõ mouem̃
hys verbis ac ideo vbi pugne indicia calumpnie illo feſtinamꝰ.
Xn igit᷑ iniuria punit nos atq; euertit cũ in reb omnib; ſeipᷣm

nobis pᷣbeat noſipi ſtudioſe reſiſtamꝰ nequaq;. Nam ſiue meo
volueris expoliri oꝛnatu ſine armis meis armari· ſiue mea indui

veſtimenta · ſune dapibs meis deliciari · ſiue irer meũ pagẽ · ſiue in
ciuitatẽ puenire · cuiꝰ artifex et eonditoꝛ ipe ſum · ſine in regione

mea domũ ediffieare. Ita hec omĩa facè potes vt nõ modo nullam

abſte haꝝ renꝝ oĩm mercedẽ exigam · ſed ipe tibi magne velim eſſe
mercedis debiwꝛ dumodo vri reb meis nõ abbomĩeris. Quid huie
liberalitati equale vmqᷓ; inueniri poteſt. Ego ipſe ſum pater ego
frater. ego dñs. ego ſponſus · ego nutritoꝛ· ego veſtis· ego radix ·
ego fundamẽtũ. Quidq;d volueris ipe ſũ · nulla re indigebis. Ego
tuus ero miſter. veni enĩ non ut michi miſtret᷑ · ſed ut ego alijs
miſtrẽ. Ie amieꝰ ſũ mẽbꝛũ.caput.frat᷑· ſoꝛoꝛ:mater vniuᷣſa iᷣe
ſũ dũmõ michi vr decz affieraris. Ego paup ꝓpe te · in ſepkchro gpi
re. pr̃eʒ ĩ excelſis ꝓ re in ᷑pello qͥ ad ĩferioꝛa ꝓ te a pr̃e miſſꝰ oᷣſcẽdi.
Omĩa tu michi es frat᷑· oo heres · amicꝰ · mẽbꝛũ · quid vis ampli?ꝰ.
quid auerteris a me mentẽ. Qund cadueo huic mũdo laboꝛas. Cur
pfoꝛat aquã dolio ingeris · nichil enĩ alind eſt pꝛo pñ̃tibꝛ iſtis la⸗
boꝛare quã flãmã diſcerpè · quã pugnis ea aera cedẽ. Cur fruſtra
curris. nõne vninſcuiuſq; artis finis qdã ẽ. Ita ꝓfecto. Oſtende
igiẽ michi hmꝰ ſecłaris ſtudij finẽ· ſed nõ potes· vanitas enĩ va⸗
nitatũ et cũcta vanitas ſũt.ꝓficiſ cam̃ ad ſ epulchꝛa · oſtẽde michi

nutte ſt
ſico ſer
qui licn
bat/gin
hat michi
puluis
Vmmo
nuli eſfi
Muc ver
et ad ver
ur vmbr
ſeüt ut
adulteri
lbi obſcr
qui tegu
oml arre
i ernb
ſcrct
guepir
ſcero⸗
laboꝛt.
intoller
ler pim/
imminer
ihmag
eni credi
pune eo
igi vni
creduͤt fun
digne vit
nauciſcan⸗

Rard
mos ei
citis gr
hecom

a

i mi
R W
npmin
ihncͤe,
elüc,
rinin,
els Cin
uit,öv
ünn⸗
uit
.
urs unn
inn ht
wulyelr
i
eninat
lenmn’.
minſiin
imunn
umande
egi un
en mn
apmulan
eNimiſt
Quidhue
. ⸗
zuiu
nmilii⸗
ſaleng
niſ i
vis H
latent

ſr. „75 C ꝛ5

patrẽ oſtende vxoꝛẽ tuã. Vbi eſt qui purpurã induebat᷑ · qui ve⸗
hiclo ferebat᷑.qui exercitꝰ duetitabat· qui coꝛõa militũ cingebat᷑·
qui lictoꝛibꝛ minuebãt.qui alios cedebat· alios in carcerẽ detrude⸗
bat.qin quos volebat interimebat·. liberabat ſimilit᷑ quos vole⸗

bat nichil video niſi putrida oſſa et vermes et araneſ omĩa illis

puluis.omiĩa fabła oĩa ſõpniũ.vmbꝛa narracõ nuda et vmago ·
NVmmo vero nee vmago·quippe vmagis effigiẽ videmꝰ. Hie aũt
nullã effigiẽ pſpicè poſſumꝰ atq; vtmã hie omĩa mala tmĩarent᷑.
Muc vero honoꝛes quidẽ et voluptas et maieſtas omis ad vmbꝛã
et ad verba veb nuda exitũ habẽt. Que vero ab illis ſequnt᷑ · non
ut vmbꝛa et ſõpniũ euaneſcũt ſed pmanẽt et eo nobiſcũ ita trã⸗
ſeũt ut omĩb: fiãt aptiſſima. Rapine nãq; violẽcie foꝛmicacõnes
adulteria ceteraq; huĩoi nõ vertunt᷑ in cinerẽ. Sed tã res qᷓ; verba
ibi cõſeribunt᷑. Quib igit᷑ oculis tũc deũ cernemꝰ. Nam ſi pr̃em

qui te genuit peccati aduſus eũ eõſciꝰ aſpicè nõ poſſes · quõ ad deũ

omĩ certe patre micioꝛe oculos tũc eleuabumꝰ. quõ ſuſtinebimꝰ cũ
xp̃i terribili aſſiſtemꝰ tribunali · cũ exquiſitiſſima pet̃oꝝ oĩm per⸗
ſcrutacõ fiet. Si vero quiſpiã futuro nõ credit indicõ · ea ↄſideret
que hie fiũt· videat eos qui in carcæribo ſunt. qui metallis · qui in
ſtercoꝛe·qui demomo agitant᷑· qui inſaniũt. qui in cũabili moꝛbo
laboꝛãt·qui ↄtinua paupie pᷣmunt᷑.qui uexant᷑ inedia. qui luetu
intollerabili affligunt᷑ · qui captiui degũt. Nemo enĩ iſtoꝛũ oĩm
hec pateret᷑ niſi cetis omĩb qui ſimilit᷑ peccãt ſupplicia poſt moꝛtẽ
im minerẽt nã quia nichil nõnulli male vinẽtes hit paciunt᷑ hoe⸗
ip̃m argumentũ eſt qua poſt exitũ e vita oĩno punient᷑. Non ẽ
enĩ credile cũ vnꝰſit omĩbs deus alios hic puniri · alios euadè im⸗

pune eoꝝ qui ſimilit᷑ deliquerũt· niſi pena ibi certa rebuaret᷑. hpys

igit᷑ rõnib, et exemplis pſuaſi humiliꝰ vinamꝰ et qui indiciũ no
credũt futurũ credãt iam et melioꝛes fieri ſtudeãt vt celoꝝ regno
digne viram pagentes futura ſupplicia euitemus et eterna bona
nauciſcam gracia et miſericoꝛdia dñi noſtri ibeſu xpi amen

Xvb arboꝛe aũt fici diſcite parabo lã quãdo iam ra⸗
mos eius effect? fiũt et folia germiauerint ognoſ⸗
citis quoniã ꝓpe eſt eſtas. Ita et vos cum videritis

hec omĩa ↄgnoſcite quoniã ꝓpe eſt in ianuis
Voniã poſt tribulaeõeʒ illoꝝ dien dictum eſt. Jpi vero
certũ diffinitũq; tempꝛ querebãt a diẽ ipᷣm diſcẽ cupiebůt
Iden eo ſimilitudine vtit᷑ ficus oſtendẽs nõ magna ſpacia

tempoꝝ inter futura · ſj cõſequent᷑ atq; deinceps illũ diẽ ventun qs

nõ ſimilitudie ſolũ verũ eciã ſequentibs verbis expꝛeſſit dicẽs. ſci⸗

tote quoniã ꝗpe eſt in ianuis hine eciũ pᷣdicit eſtatẽ tunce ſpiritalẽ
nquillitatẽq; a fluetibꝛ huiꝰ vite iuſtis homĩb: futurã. Iniuſtis
aũt a cõtrario pemẽ ac tribiles tẽpeſtates poſt eſtiuã trãquillitatẽ
venturas · quod paulo poſt ſigficauit dicẽs.laſciue illis vinentib⸗
diem illũ eſſe venturũ. nõ autẽ ea rõne tmmõ ut ſpaciũ tempoꝛis
deſignet fieus ſilitudine vſus eſt · eum et aliter iſtud ſigficare po⸗
tuiſſet · ſed ut oĩno futurã rem ↄfirmaret. Nam ſicut hoc eſſe ne⸗
ceſſe eſt · ſiec illud quoq; neceſſario erit. Nam q ſemp cõtigit quod
oĩno euenturũ eſt tam apud ipᷣm ſigficat quã apud beatũ paulũ
imitatoꝛẽ ipᷣius qui de reſurreccõe diſferẽs ait granũ tritiei cadẽs
in terrã niſi moꝛtuũ fuerit ipᷣm ſolũ manet ſi aũt moꝛtuũ fuerit
multũ fructũ effert. Similit᷑ eciã ad choꝛinthios inſipiẽs ait quod
tu ſeminas nõ viuificat᷑ miſi moꝛtuũ fuit.veꝝ ne rurſꝰ introgẽt
quãdo igit᷑ hec erũt in memoꝛiã pᷣdicta reducẽs ait
KXKmen dico vobis non pꝛeteribit generacio donec
hec omnia fiant
Que omia die queſo bella in iberuſalẽ fames intolłabi lis.peſtis
inaudita · terremot pſeudo xp̃i · pſeudo ꝓphere pᷣdi cacio euangelij
in vniſo terraꝝ oꝛbe· ſedicões.turbacões.cetera omĩa que ad ad⸗
uentũ vſq; futura ſunt. Quomõ igit᷑.hec generacõ dictũ eſt. nõ
de viuẽtib tũe · ſed ð fidelib dixit ſolet enĩ ſeriptura vinẽdi vt qñ
dieit᷑ hec ẽ generaes querẽciũ dñm. Quid igit᷑ in ſupioꝛibs dicebat
quia opoꝛtet hec omĩa fieri. Et rurſꝰ vbiq; pdicabit᷑ hoc euãgeliũ
id in hoc quoq; loco quia ſcilicet hec omĩa eueniẽt. et fideliũ gn acõ
nullo ineo modo diſſipata pmanebit · ita iheruſalẽ euerſa iudeiſq;
in nichilũ pene redactis a niła re fides ſupabit᷑. Non enĩ fames.
nõ furoꝛ · nõ peſtis · nõ tremotꝰ · nõ belloꝝ impetꝰ.nõ pſeudo xpi ·
nõ pſeudo ꝗphete.nõ ſeduetoꝛes · nõ qui tandẽ pturbabũt que ota.
nõ falſi fratres· nõ alia huĩoi temptacõ aduᷣſus fideles pualebit.
in maioꝛẽ deinde fidem ißos opellens ait
— — . .
Celũ et terrã trãſibũt · verba aũt mea nõ pteribũt
Sacilius enĩ inquit hec firma et ĩmobilia deſtruent᷑ · qᷓ vᷣba mea
poſſint decidẽ. Examinet oꝛo ſi quis repugner et ſi vera inueniet
tam trãſacta aũt oĩno ab illis ad credenda · futura aĩm inducat.

exa mĩat in quã exquiſitiſſime et videbit exitum reꝝ huiꝰ ꝗphecie

veritati atteſtantẽ. Elemẽta vero hec in mediũ ꝓduxit ytim ut

go ac terr
ſeoſtend
Mtsn
quih oin
De die.
gloy ne
Stediu
aunt. Eo
4 guerend
Wurrecs
dixit dun
vel mom
nec hay!
tate. Mẽ
cduatet
buit rem⸗
eni ita ſit·
gos bet v⸗
pac aus
dei pfüde
qunde in
ſunt. Ql
qus omia
Qui eni/
igie que i
noͤ ignon
filo di e
vero abſ
igi ſů me
ao ſur
vos ſeitis e
meis. P
tho
çPpeeſtin
curioſeſt
ſendi n

ſirdichſe,
mneſintl
mi Jriuſtn
imiguilini
li vinenaby
ai umwris
igae w⸗
r weeſene⸗
Auͤngeaned
dwuäpali
nüritia
tmormnufuent
ſpiisitgn
mmſ'inemgi

nao wnet

lahilis⸗peint
Nuao umgin
min guendin
dicri he,
nuibi rqn
iontpdiaber
lreigii
tii guus
urlt iudeg
nanfuns⸗
nerdit⸗
nabüͤt eo
Nles zutitit

ho ſeti
wt im
in u.
za n
nehanm

celo ac terra p̃ſtancioꝛ eccleſia ſigfi e᷑ ptim vt vniuſi creatoꝛẽ ipᷣm
eſſe oſtendat et quoniã de conſumacione diſſeruit de re ſcilicet que
a mktis nõ credit᷑. Celũ a terrã ĩ medio poſuit.vt ineffabilẽ vir⸗
tutẽ ſuã oñderet et magna cũ pᷣtate vnmerſi ſe dñm ſigficaret · ex
quibs omibs vel nimiũ ambigẽtes ad fidẽ ſpararet᷑
De die autẽ illa et hoꝛa nullus nouit neq; angeli
celoꝛꝛ neq; filius ho mĩs niſi ſolus pater
Et ꝙ dixit neq; angeli repꝛeſſit eos ne diſeè vellent ꝗp angeli neſ⸗
ciunt. So vero quod dixit neq; filius. nõ ſolũ a diſcẽdo. Zed eciã
a querendo ꝓhibuit hac võne id dictũ eſſe. JIllud oſtendit qů poſt
veſurreccõeʒ curioſius querẽtibs reſpõdit. Nunc eniĩ multa ſigna
dixit. tunc vero aperte repꝛeſſit dicẽs. Non eſt veſtrũ noſſe tẽpoꝛa
vel momenta · deinde ne dicãt neglectos ſe atq; cõtemptos eſſe qui
nec haꝝ reꝝ digni videant᷑ · ſubiũxit que pater poſuit ĩ ſua poteſ⸗
tate. Magne nãq; ſibi cure facit honoꝛare illos et nichil quod eis
cõducèt et poſſent ferre celare. Pꝛoptèa patri iſtam noticiã attri⸗

buit rem arduã eſſe oſtendẽs maioꝛẽq; q; ipᷣi capere poſſent. Miſi

enĩ ita ſit · ſ̊ ipᷣe quoq; filius ignoꝛet quãdo ſciet· an vna nobiſcũ
quis heec vmq; dicè poterit · patrẽ filius optime nouit et eo ꝓrſus
pacto quo pater filiũ · diem autẽ illã ignoꝛat · ꝗꝓprerea eciã ſpitus
dei ꝓfũda inueſtigat filins vero nec temp qundẽ nouit. Sed quõ
quidẽ indicare opteat nõ fugit eũ et archana ſinguloꝝ clam eo nõ
ſunt. Quod aũt multo vilius eſt· id ignoꝛat. adhuc quomõ is ꝑ
quẽ omĩa facta · et ſine ipo factũ eſt nichil. diem illä ignoꝛabit.
Qui enĩ ſecula fecit. Js ꝓfecto creauit et tpᷣa et diẽ ꝓduxit.Quõ
igitẽ que ipᷣe ꝓduxit ignoꝛat· deinde vos vel ipins ſubſtanciã fili
nõ ignoꝛare affirmatis. filio vero nee illius dei ↄgnicsez 2tẽditis
filio dico quia ſemp in ſinu patris ẽ. Et certe młtomagis ymmo
vero abſq; cõpacõe maius quid ſubſtãcia filij eſt q; dies illa.Quõ
igit᷑ cũ maioꝛa vobis atibuatis hee minoꝛa filio cõcedè nõ vultis.
In quo ſunt omẽs theſauri ſapiencie er ↄgnicëis occulti. Sed neq;
vos ſcitis que nã ſit ſubſtancia dei · q́;uis furoꝛe incitati hoc affir⸗
metis. Neq; filius diẽ uĩllũ ignoꝛat. Quapꝛopt᷑ cũ omĩa di xerit
tẽpoꝛa tẽpeſtates expoſuerit· ac ad ipas demũ ianuas puenit.

ape eſt in ianuis inquit ſilencio eã tradidit. Ita ſi diem atq; horã

curioſe ſcrutaris non audies a me ait. S in vero tempoꝛa et micia
nichil cel abo ſed omĩa tibi exacta dicã diligencia. Mktis enĩ tibi

oſtendi nõ eſſe michi diẽ illã ignotã ſpacia tempoꝝ et res vent᷑as

tibi pᷣdixi et qᷓntũ ex hoe tem poꝛe ad illũ diem. Idem michi fieus
pabola deſign auit ad ianuas deniq; ipas te du xi · oſtium vero ſi
volo tibi aperire ex cõmodo eeiã tuo id facio. Sed ut aliũde quoq;
diſcas non ignoꝛacõne ip̃m dicere recuſaſſe ad ea que dicta ſunt.
Mliud quoq; ſignum pꝛoponit dicens
Sicut erant in diebus noe cõmeden tes et biben tes
nubentes et nuptui tradẽtes vſq; ad diem qua ve⸗
nit diluuium et ſuſtulit vniuerſos. Zic erit et ad⸗
uen tus filij ho minis “
Hys verbis repente ac nõ expectatũ inter hoĩm delicias ſe ventun
oſtendit. Quod paulꝰ quoq; denotauit di cens. Cum pacẽ ſ ecuri⸗
tatẽ dicãt tũc repẽtina eis ĩminet pꝑnicies · ſicut pt do loꝛes ei qui
habet in ventre.Quomõ autẽ poſt tribulacceʒ illoꝝ dierũ ait. Si

deliciaꝝ laſciuia ſi pax ſi ſecuritas ſecundũ paulũ futura eſt. S1

delicijs laſciuiũt. quomõ tribulant᷑. pax alaſciuia inſenſ atis erit
prerea non dixit pacẽ et ſecuritatẽ inſaniã eoꝝ hoc modo di cendi
oſtendens ſicut et qui tempe noe fuerãt· q;uis multis in malis eſ⸗
ſent · delicijs tñ diffluebãt. Juſti autẽ nõ ĩta ſed cũ tribulacõe atq;
meſticia vitã trahebãt. Huic eciã apit᷑ quia cũ an tixpᷣus venerit
licenciꝰ omi turpi voluptate iniqu et qui ſalurẽ ſuã deſperabunt
omi turpi voluptate vtent᷑. Cunc ad explẽdũ furoꝛẽ mẽris młti
ſtudebũt. Crapula tũt et temulencia ſũmope vigebit · quapꝛo prer
et ↄgruo vſus exemplo eſt. Nam quẽadmodũ et archa fieret apte
futurũ pᷣnunciauit diluuiũ. Illi autẽ nõ credentes tamquã nullo
malo venturo la ſciuiebãt. Sic antixpᷣus apebit · poſtq;; cõſuma cio
et intollerabiles pene ſequent᷑. Quod aurẽ voluptatibs ſuis quaſi
temulencia quadã detenti futura nõ ſentirẽt. Adeo paulꝰ di cebat
veluti do loꝛes in mente habenti ſie illis terribilia et intollerabilia
aderũt.quare aũt ſodomoꝝ mala nõ dixit vmuͤſalẽ pᷣdictãq; cladẽ

et mĩme creditã exempli lo ꝗponẽ᷑ voluit. ut quoniã apò młios

futura non credunt᷑ a ſimilitudine pᷣteritoꝛũ moueant᷑ anio atq;
credant. Xd hee illud eciã oſtendit. quia et pꝛiſcoꝝ ipᷣe cõditoꝛ eſt.
AMind deinde ſignum ponit qibus omibus efficitur · nequaqᷓ; ſe
illum diem ignoꝛare. Quod autẽ eſt ſignũ

