alind quid huĩci adducere pt. Quid enĩ luxuria coꝛruptꝰ atq; pe⸗
tulans qui ad omèê cꝛpoꝛis foꝛmã hiſcit a demoniaco differt · non
videtur nudus ambulare. ſed cꝛpoꝛeis qdem veſtibus amictꝰ eſt.
veris autẽ veſtimentis priuatꝰ. ſũma homiĩis gloꝛia caret.nõ lapi⸗
dibo ſe ipm cedit. ſed ſcelerib que lapidibs durioꝛa a ſperioꝛa q; ſũt
Quis igit᷑ hunc hoĩem inuare poterit · quis eũ a petulancia remo⸗
uebit · quis ei ꝑſuadebit vt laſciuiã aſperneret. Qua fit vt nũq́ᷓ
ſit in ſeipo · ſed ſemꝑ ĩ ſepulchris verſetur. Sepulchra enĩ ꝓfecto
ſunt meritricũ diuerſoꝛi a cũ młto fetore·multa putredĩe multa
imũdicia ſunt repleta. Ne auarus nõne talhis eſt. Quid eni ipm
ligare poterit · certe non timoꝛ nõ cotidiane mine. no exhoꝛta cões.
non cnſuia · omiĩa enĩ hec· vincula ſpernit. adiurat q; omes qui
cũ a cupiditate auri remouere volunt ne faciant· ſuppliciũ putãs
eſſe maximũ non viuere in ſupplicio. Quid enĩ miſerius auaro.
Mam demoniacꝰ verbo xp̃i abactis demomb⸗ liberatꝰ eſt. peccũie
autẽ ſeruus xpo non auſtultat. Nam et ſi oottidie xpm audit p⸗
dicantem. non poteſtis deo ßuire ac mãmome. Et ſi gebẽne terroꝛe
incutitur. ac inferni pene immin? dicunt᷑ · non eredit tñ. nec xp̃i
verbo credit. non qina wbuſtioꝛ ipo ſit. ſed quia nolentes nos ad
virtutẽ xpᷣus non adducit. Adeireo eciam quãuis celebres habitet

——— ——

eto⸗
inſil

guu⸗
Auf

Niſta

wim

wnis
nax,
Je
os z
no⸗
gione
uit.
Ji
dus⸗
tan⸗
niatg
ouuds
nijis
jai
mies
ute,
non
N⸗
enon
cſi⸗
i⸗
ziüs
fte
lta
lihn
ncͤts
sgi
nutis
uIo⸗
xriit
di⸗
errore
eey
105 rd
int

vVvrbes. deſolatus tñ eſt. Quis enĩ mentis compos cũ huĩoi hoĩbus

conuerſabit᷑. NMam in ea quidẽ ſentẽcia cũ mille demoniacis habi
tandum pocius eſſet · qᷓ cũ vno qui hoe moꝛbo laboraret. Que qJdẽ

ſentẽcia mea ab hys qm vtriq; paciũtur pwbari facile pr.Nam

eris qdẽ auidi vel beninoles mſi vtiles ſint ſibi inimicos dicut · et
libertũ hoĩem ſi poſſent libẽter in ſuitutẽ ſuam redigerẽt. Demo⸗

niaci vero nichil huĩoĩi faciunt· ſ̃ ipi ſoli ſuo malo laboꝛãt· et illi
quidẽ multas domos euertũt nomen q; dei ꝗpter ipas blaſphemãt

Comũis erũpna ciuitatũ atq; oꝛbis tocius· demonib⸗ autẽ exagi⸗
tati lacmas nobis ita mouent . vt eoꝝ facile miſeream. iſti nõ

ſenciũt plerumq; q;ᷓ agũt. Illi pᷣmeditati omĩa faciũt in medijs

vrbibus bachantes ac nouam inſanientes inſaniam. Quando enĩ
om̃s ſił demoĩaci tantũ facinoꝛis cõmittẽt · q;tũ uidas ſolũ cõmi⸗
ſit. Qui ad extremã miqͥtatem turpi peccũiarũ ardoꝛe deuect? eſt ·
pariterq; oẽs qui auariciã illiꝰ imittant᷑· quaſi fere beſtie a cathe⸗

— 2 „
nis ſolute cunetos hoĩes nullo reſiſtẽte perturbãt. ac lacerant.et

vincula quidẽ eciam hys vndiq; cniecta ſunt indici) timor legũ

terroꝛ multoꝝ odia cetaq; huĩoi. Sed hys ruptis omĩa perturbãt·
ꝙ ſi quis hos nexus oĩno ab eis aufferret tũc videres peioꝛe hos de⸗
mone qᷓ;ᷓ demoniacos ac foꝛcioꝛe vexari Nerum qm id facere non
poſſumus ſaltem orone ita fingamus vt cũ omes cathenas ab eo
mente abſtulerimꝰ dare inſamam eius perſpiciamꝰ. Sed nolite a

trocitatẽ beſtie tũ ad aperta fuerit fomidare. Nam hee non veri⸗

tate rerũ facimꝰ ſed ſola oracione confingimꝰ fingite ergo videre
TCetrum quendã hoĩem qui ab ocuł ignem emittat · cui exutroq;
humero dracones pro manibo dependeant . cui? os cauerne inſtar
magnitudine ˖ ſit in quo pw dẽtibus acuti enſes ſtent· Ex lingna

venenoſꝰ? fons eſcaturiat. Wenter omni foꝛnaci ſit ardẽcioꝛ cũcta

que imittuntur ſubito conſumens· pedes alati ventis quoq; ißis
velocioꝛes facies canis ac lupi ſimul faciem oſtẽdat· nec hoĩem vo⸗
cem emitat. ſed in ſuaue quoddã atq; terrihile mugiat. Is ad hee
omnia faces ardentes in manibs teneat. Multa hec foꝛſan nobis
videntur . ſed müdum digne ißm deſeripſun?ꝰ. Sequi eciam debent
hoꝛũ inſtrumentoꝛũ effetus. Jtaq; vmaginemur eũ obuiã factos
iugulare · carnes eoꝝ lacerare ar deuorare. Sed quid facio. Nam
et ſor deſcripto multo truculencioꝛ eſt. Nuarus in omẽs vt moꝛs
inſiliens. omes vt infernus degluciẽs ↄmũis generis hoĩm hoſtis·
quippe qui vellet res oĩm ſibi arrogare. nee finem hic facit. Wenꝝ
rũ vndiq; cupiditate cũcta collegerit· ipiꝰ eciam terre ſubſtanci

in aurũ cõmutari. vellet fontes ac fluuios argento optat defluere
Verum vt videatis nũ dũ nos inſaniam illius orõne aſſecutos.

fingamꝰ a nemine ipᷣm accuſari nullũ ſibi terrorem imminere.
non a indicijs· nõ a conſuetudine hoĩm. non a legibo. et tũc videb
ipſum arrepto enſe omnes interimere· nulli parcere non amico.
non cognato. non ipis parentibus. Sed quid plura interrogatis

auarum ſi hec ſecum œttidie verſat. ſi omes œgitacione inuadat

amicos gnatos parentes. At nec interrogare qͥdem ipos opꝰ eſt
Scitis enĩ omes q; qui hoc moꝛbo premũtur. et vitam parentum

ſeniũ grauiter ferũt. SEt dulce illud natura ſuauiſſimũ liberoꝝn

aſpernant᷑. Vnde factũ eſt vt multi ſterilitatẽ vxoꝛũ herbis exco⸗
gitarint ac naturam oꝛbam effecerint. qui et ſi filios natos non
interfecerũt · actñ ne oĩno naſcerẽtur effecerũt. Quare nolite ad⸗
mirari ſi ſic auaros deſeripſimus. cum videatis non potuiſſe nos
prauitatẽ eoꝛũ oꝛacione aſſeqͥ. Sed conſiderate quomõ poterint ab
hot acerbiſſimo demone liberari. Quo pacto igitur liberabunt᷑. Si
perſuaderi ſibi certe poterit impedimẽto auariciam ee maximo ad
conquirendã grandem peccuniam. Queſtus enĩ cupidi parui ſpe
lueri magnas plerumq; faciũt iaeturas. Nam multi cũ magnis
locare peccuĩam ſtudeant vſuris ·cupiditate lucri minꝰ diligenter
condicionẽ eoꝛũ examinauerũt · qbus peccuniam crediderunt atq;

ita ſoꝛtis quoq; ipiꝰ iacturã fecerãt. Multi cũ in magna picula

deueniſſẽt qͥa pua ſe peccuĩa redimè noluerunt vitã vna cũ opib⸗
amiſer̃t. Multi cũ aut digtates aut huĩoi aliqͥd adipiſci peccuĩa
potuiſſent· ꝗꝓpter auariciam omĩa perdiderunt. Nee mirum nam
qui ſemĩare negligũt ac ſy ad meſſem ſe ſparãt. ipᷣiuꝰ eciã meſſis
expertes plerumq; remanſerũt. Nemo eſt quippe qi ſemꝑ meteꝛe
aut ſemper emolimenta conſequi poſſit. Jta eum velint impenſas
fugere.nec lucrari ſceũt. quod vna in re facile perſpicere poteſ tis
Mam ſi vxorem ducere volunt aut decepti in opem pw opulenta
eligunt· aut ꝗqpter diuitem ductã maioꝛa dampna ſuſcipiũt. Nõ
enĩ vxoꝛes opes · ſed virtus diuicias preparat. Nam que vtilitas
mayime dotis eſt cũ inepta prodiga vxor ſit cũ vt ventus omĩa
diſſipet. Quid poꝛw ſi laſeiua petulẽaq; ſit quam mille cõſequant᷑
amantes. Quod ſi eciam ebrioſa nonne cieius in ſũmam maritũ
depellet pauptatem. Mee omĩia vobiſcũ oꝛo ſepius verſate. Nam
a rebus futuris ſine gehenna ſuue regno celoꝛũ non poſſum vobis
pvdeſſe. Si enĩ auari eſtis nõ recte ſermonè? de illis reb: accipietis
Si erga dampna et iactas quas ſepe cupiditate queſtus feciſtis

luere
s⸗
nert.
videb
mi.
atis

uadate
Pet

nium
leron
3;
ds non
ginn⸗
iſtems
nntab
ne Fi
mo à
miiſe
ugnis
genm
mag
pienlt
iopih⸗
wruia
mun
Incſis

vel in mutuo dando vel in emendo vel in vxorem ducendo. uel in
tutellis ac alijs huinſcemõi pre oculis ſemꝑ habebitis · facile ꝗpter
hoe ißm q eris auidi eſtis auariciam contẽpnetis. Et ſic tam pre⸗
ſentem vitã tuciꝰ agetis quam aĩ oculis aliquando adapertis ſolẽ
pſpicere ac ſume philoʒophie poteritis inſtituta peipere. Quib⸗
efficietur vt viram eternam onſequamini. Ad quam omnes p⸗
ueniamus gracia et mĩa dñi noſtri ihu xpi.. Ameu
T aſcendens m nauiculam tran ſfretauit ve
nit in ciuitatẽ ſuã. Et ecce offerrebãt ei parali
ticũ iacentẽ in lecto. Videns autẽ ihus fidem illoꝛũ
dixit palitico. Cõfide fili remittũ tur tibi pcct̃a tua
NKopriã h̊ cuiitatẽ eiꝰ caphanauũ appellauit. Betlehẽ
enĩ ipᷣm tulit. Naʒareth edueauit. Sed capharnauum
perpetuũ ipᷣius erat habitaculũ. Paraliticus certe hie
non eſt ille de quo iohannes fecit mencionẽ. Nam ille
apud piſcinam iheroſolimis iacebat hic in. Capharnauum. St
ille triginta et octo annis laboꝛauit · de hot vero nichil tale aſcrip⸗
tum eſt. Preterea nullos ille habuit miniſtros. Hunc afferri ad
heſum muriſtris videmus. Xd hee confide fili dixit huie remit⸗
tuntur tibi peccata tua. Illum vero interrogauit. an vellet ſan⸗
fieri. Necedit ꝙ; in ſabbato illum curauit. Hunc vero nõ in ſab⸗
bato. Michil enim tale hic accuſare indei videntur. Poſtremo
poſt hoc ſignũ tacuerunt indei. poſt illud impoꝛtuni perſequebant
Hee non ocioſe dixi · ſed ne quis vnũ eundemq; putans eſſe diſſo⸗

nancie miracula euangelio afferat. Tu vero q; cemens quamq;

humilis ſit dñs conſidera. Nam et antea turbas mitti aĩo remo⸗
uit. et agadaris pulſus nõ reſtitit.ſed receſſit nõ prweul tñ· rur⸗
ſuſq; eũ eciam pedes poſſet trãſfretare nauigio ſe ac diſcipłos tra⸗
iecit. Mon enĩ ſemꝑ ſigna facẽ uolebat · ne hũanitatis ſue miſtio
derogaret. Matheus igit᷑ attulerũt eum inquit. AVlij autẽ p tectũ
demiſſum fuiſſe deſcripſerũt ac ita xpo ꝗpoſitum vt nichil ami⸗
niſtris qui fide adducti rem totam ei tradiderũt dicetur. Mam et
ſi imprincipie pᷣdicacionis nõ tantam ab adeuntibꝰ fidẽ poſtula⸗
bat. Poſtea tñ nõ a laboꝛantib ſolũ. Nerum eciam a mimſtris
flagitari fidem non nũquam videmus· ac maxime quando egro⸗
tantes moꝛbo impediti non recte ſapiũt.ſed hic eciam qui parali⸗
ticum dimiſerunt crediderunt. idens enĩ inquit fidem eoꝛũ · et
paraliticus ipᷣe niſi credidiſſet demitti ꝓfecto voluiſſet. Quoniã

ergo tanta illi fide aduenerũt · ꝓpterea dñs quoq; virtutem ſuam
magis oſtẽdit ſũma cũ poteſtate a delictoꝝ vincuł ipᷣm diſſoluẽs.
vt ex omibus hys patri ſe demõſtraret equalem. Que qͥdem alciꝰ
michi vepetenda eſſe videntur. Manifeſtam igit᷑ fecit poteſtatem
ſuam cũ ad leproſum dixerit volo mũdare · cũ centurionẽ die verbo
ſolũ et ſanabit᷑ puer meꝰ dicentẽ magnis laudibus extulit. Cum
mari frenũ verbis impoſuerit · cũ demones qui indicij poteſtatẽ eũ
babere confitebant᷑ · quaſi dñs eiecerit. Nune rurſus alio quodam

multoq; maioꝛe modo inimicos ſuos cogit equalem ſe patri verbis

ſuis confiteri. Nam ipᷣe omnẽ ambicionẽ fugiẽs qm magna erat
multitudo circũfuſa· adeo vt omĩ obſtruſo introitu ab tecto pa⸗
liticũ demiſerlt. Noluit ſtatim cꝛpus curare. Verum vt ab ini⸗
micis ſibi occaſio traderet᷑ · latentem atq; abditam curam aĩe con⸗
tulit· cũ peccata dimiſerit. Quod quidem et paralitio neceſſariũ
erat et ipi mmiũ gloꝛioſum non erat.Hec iudei cũ prauitate anĩ
vexa ti rehenderunt maioꝛa videri inuiti omĩa perfecerũt. Sapi⸗
encia enĩ eius factum eſt· vt ex inuidia eoꝛũ multo magis ſigna
apparerent. Wideamus igitur poſtea q́; illi turbati di xerũt. Hie
blaſphemat.quis poteſt peccata dimittere niſi ſolꝰ deꝰ. Nideamꝰ
inquis quid ipᷣe ait. Vtrũ oppinionẽ eoꝝ improbauerit · an pociꝰ
compwbauerit. Miſi enĩ equalis eſſet patri dixiſſet. Certe recte
ſapitis· ꝓcul ego abſum a tanta poteſtate. Nune vero nichil hoꝛ
dixit · ſ contra tam verbo aut ſigno affirmauit. Ita quoniã ſolet
eſſe audientibꝰ moleſtũ vt aliquis de ſeipo aperciꝰ dicat alioꝝ ver
bis et ſigno deũ ſe patriq; equalem eſſe oſtẽdit·quod mirabiliꝰ eſt
non per amicos ſolũ. verum eciam per mimics hoc peragit · vt et
virtutis ſapiencie ſue pelagus pateat· per amicos quidẽ quando
di xit volo mũdare. Et qm̃ neq; ĩ ifrahel tanã fidem inueni. Per
inimicos vero nũc.cũ enĩ illi dixiſſent neminem poſſe peccata di⸗
mittere niſi ſolũmodo deũ. Intulit vt videatis quia poteſ tatem
habet filiꝰ hoĩs dimittere peccata in terra. Tunc dixit paralitic
Surgens tolle grabatũ tuũ. et vade in domũ tuam non autẽ ſo⸗
lum id facit · ſed alibi eciã cũ inimici ſui dicerent · non de bono ope
ſed de blaſphemia lapidamꝰ te. Et quoui cũ ſis homo deũ te ipᷣm
facis. Non rvefutauit opinionem ulloꝝ· ſed approbauit dicens . ſi
non facio opera patris mei nolite credere michi:ſimn autem facio.
ſi michi nõ creditis ſalt im operibus credite. erũ hic alind ſig⸗
num deitatis ſue et quod patri equalis eſſet non paruũ oſtendit·
Jlli eni murm̃antes ſecũ dicebant· peccatoꝝ dimiſſionẽ ſolius eſſe

ſt
ſol
wr
inf
ſum
len
hant
lem
ow
wip
nift
biun
Nradi
ſan
diore
gucda
llud
runtt
Tos
mit.
dimit
utp
Nſaa⸗
pendis
dirit .
ſed ta
Perua⸗
ſoye
ſumdo
dadmi
wrcds g

uam
wis.
Aas
en
verdo
Cum
ate
odam
erbis
erat
vp:
wi;
iton⸗
Am
1tei
pi⸗
ſigna
lt hie
xam⸗
n wen
aw
ichiw⸗
ni ſole
ion ver
bin at
it⸗ vtet
qumndo
aadi;
Aun
wrilind
zuti ſe
wnoope
ein
iensſl
nſaco⸗
indſig⸗
ſcendit⸗
us de

dei. Jpſe vero non ſolũ pecata dimiſit · ſed occulta eciam coꝛdiñ
noſce ſolius dei eſt maniſeſtauit. Non enim aperte ſed ſecum hie
blaſphemat dixerũt. Jheſus autem motus aĩoꝛum non ignoꝛãs
Cur inquit mala oœgitetis in oꝛdibus vris. Quod vero dei ſoliꝰ
ſit ſecereta oꝛdiũ noſce. udi ꝗphetam dicẽtem. Tſu noſcis coꝛda
ſolus et rurſus. Scrutans corda venes deus et iheromiã. Graue
or eſt ſuper omĩa · et homo eſt a quis noſct eũ et homo videbit
in faciem.deus autẽ videbit in oꝛ. Multis quoq; alijs percipe poſ
ſumus ſolius eſſe dei mentem ac aĩos hoĩm ꝓgnoſcere. Quare eqᷓ⸗
lem patri ſe oſtẽdit qui que inimici ſui ſecũ oogitabant. nec aude⸗
bant multitudinem timentes pvferre. Hec omnibus ſũmatum
demẽcia reuelauit. Qõ ſi ẽᷣbari aliqͥd ferre qq; optebit.eg tũ mag
opoꝛtebat.qui q̃ſi deceptus potuiſſet exclamare. Sgo ad curandum
pus veni· hic vero ad curandũ aĩam refugit · vnde namq; ma⸗
nifeſtũ eſt· dimiſſa miehi eſſe peccata mea. Mũe vero ille nichil
huiuſcemodi dieit ˖ ſed ſ eipᷣm curãtis poteſtati ſincere atq; integre
tradidit. Scribe autẽ peruerſitate atq; inuidia beneficijs alioꝛꝛ in⸗
ſideantur. Jdcireo clemẽtiſſime ipos increpat re pociꝰ q; verbis vt
dicere videat᷑. ſi nõ creditis poſſe me peccata dimittere et tumore
quodam afflatu id me arripere putatis quod nõ habeam. Ecce ad
illud hoc q;ᷓ adijcio ꝙ ſecreta vr̃e mentis reuelabo. Et ad hec terciũ
rurſum addo paralitici coꝛpꝰ firmũ illio atq; wbuſtũ conſtituẽs
Allud vero non pretermittendũ. q; quando peccata paralitici di⸗
miſit · non aperte poteſtatem ſuam manifeſtauit. Pon enĩ di xit
dimitto tibi peccata tua.ſj dimittunt᷑ tibi peceata tua. Inimicis
autẽ vrgentibus manifeſtius ſuam poteſtatẽ oſ tendit. Nit enim
vt ſciatis quia poteſtatẽ habet filiꝰ hoĩs in terra peccata dimittè.
pendis ne q;ᷓ longe abeſt vt nolit equalis putari patri. Mon en ĩ
dixit poteſtatẽ habere adeo filiũ hoĩs.aut quia dedit ſibi de⸗ Patẽ ·
ſed ptatem habet filiꝰ hoĩs. Mec ad gloꝛiam dic ait · ſed vt vobis
perſuadeam . quia non blaſphemo cũ meipᷣm patri equalem faciã.·
ſed vt alibi certa firmaq; ſignoꝝ vult argumenta prebere · veluti
quan do dixit vade et oſtende teißm ſ acerdoti · quando ſocrum petri
ad admĩſtracionem vſq; onfirmauit · quãdo deniq; in precipicia
poꝛcos abire permiſit · Sed in hoc loc ꝙ; peccata vere dimiſſa eſſent
ſubita curacione cꝛpis qua ſi certo quodam argumento eueſtigio
onfirmauit. Quod vero cꝛpꝰ curatum erat quoniã grabatum
tulit. ac abijt dubitari non poterat. Hec itaq; facta ſunt ne quis
putaret ficta fantaſmata videre. Pec tñ pꝛius eũ curauit qᷓᷓ ipos

„—

interrogauerit. Quid ſit facilius dicere dimittunt? tibi pecca ta ·
an tolle grabatum tuũ vade in domũ tuam · hoc vero huloi eſt .

vtrũ vobis faciliꝰ videt᷑ · diſſolutũ coꝛpus confirmare an aĩe pec⸗

ca ta dimittere ˖ nece eſt dubiũ quin confirmacio imbecillis coꝛpoꝛis

facilius ſit. Nam quanto aĩa œꝛpe preſtancioꝛ tanto curacio eius
curacione cꝛzpoꝛis maioꝛ ac difficilioꝛ. Werũ quoniã alterũ latet·

alterũ patet· minꝰ quoq; ac manifeſtius adicio vt illud maius ac

inuiſibile cõfirmad?. cerciuſq; ad hec manifeſto veddat᷑. Sic opere
ipo iam illud ſubapiebat. quod iohes dixit iße tollit peẽa mundi
Mittet autẽ eũ cũ ſanaſſet in domuũ ſuam . partim vt humilita tẽ
oſtenderet · q eũ nõ retnuerit · partim ne multi non ſignũ verũ⸗
ſed fantaſma fen dicere auderẽt Qui eni moꝛbi teftes erãt · hos

et ſanitatis teſtes eſſe volebat vt dicere videat᷑. Ego quidẽ optaſſẽ

preſentes omes qui cũ cꝛpe ſani ſint· aĩa tñ vehemenci?ꝰ egrotant
his que inter fecta ſunt ad ſanam mẽtem reduci potuiſſe · ſed qm̃
voluit. vade domũ tuam vt ſaltim tuoꝛũ mentes ab egrotacione
reuoces. Vide ne quẽadmodum tam cꝛpoꝛũ quã aĩarũ conditoꝛẽ
ſe eſſe oſtendat· nam vtriuſq; ſubſtancie moꝛbũ curauit occultũ
marĩfeſte patefecit. Sed nichilomin? eſſet humi turbe adhuc iacẽt
Mirate namq; fuerant.cũ hoc vidiſſent. Tgloꝛificauerũt deum:
qui tantam dedit homĩbus poteſ atẽ. ſed mentes eoꝛũ aſſiduis ope⸗
ribꝰ excitabat· ad ſublimiꝰ ſapiẽdũ adducebat. Mon eni paruũ
videbat᷑ ꝙ; ceteris homĩbꝰ maioꝛẽ et adeo ißm veniſſe arbitrarent᷑
que ſi firmo aĩo tenuiſſẽt hac via a minoꝛibs ad maioꝛa ꝓcedẽtes.
cognoſſent ꝓfecto dei filiũ fuiſſe · ſed non ſeruauerũt het tenaciter ·
ꝓprerea ad eyxcelencioꝛa progredi non potuerũt . ſed mutato aĩimo
rurſus dicebãt. bic homo non eſt a deo. Et quomõ iſte a deo eſt.
Que aſſidue vertebant ſecum quando pturba cionib aĩ victi huc
æt illuc inconſtanter ferebant᷑ q eciam nũc multi faciũt. Cũ equo
aĩo opoꝛteat perferre ſuis pturbacionibus incitati. Deum ißm ur
credunt vlciſcunt᷑ · qui cũ poſſet in blaſphemãtes fulmina iacere ·
ſolem tamen ſuũ oꝛiri ſuper omnes facit · vmbres dimittit · cekaqy
omnia cl ementiſſime preſtat
. — 22 Ny 22
Exhoꝛta cõ · xxix. Qð clementiſſime admonenð ſit

— — J — „ „ . 2 en
ſter- »o-A. CaAle pete Jpſů igitur imitemur · vt opoꝛtet exhoꝛtemur · ceteros ad virtute

quieto aĩo admoneamꝰ. nulla ira nlła ferocitate moueam̃. Nec

enl deo nocuiſti ſi blaſphemaſti iratus. ſed gladiũ inteipm ↄuerti

ſti. Quare ingemiſti lacma· lacmis enĩ dign⸗ eſt qui peccat: pre⸗
teren nullů laerimis meliꝰ remediũ eſt· ad hos peccatoꝝ vulnera.

—

—
. = — — -— —

— à —–. —

—

☛

—, „ =– =☛s

—

Nata.
hieſt.
nie per⸗
ewris
ad eis
fü lant,
maius ze
ieopere
nmundi
miltate
naverü⸗
3it⸗ os
Ropaſt
egromt
eſedi
rataaone
ondiwi
oulti
pue iact
Kdom:
ndmsope,
mi rni
bicrarenk
Wins⸗
tenaacer
tato aim
à deo eſt⸗
(vied hut
Cacgue
um ihm ut
nina uert⸗
Uime tig

advinut⸗
ent / le⸗
ihn zuerd
it pn⸗⸗
zvulntnt⸗

hũilitas enĩ atq; contricio ordis omem vim ſupat. St conſidera
quoniã ipᷣe deꝰ nobis tam veteri qᷓ; noua ſeriptura.tũc loquit᷑ cũ
videat᷑ oontumelijs fuiſſe iratus. In veteri enĩ ſcribit᷑ ppłus me⸗
quid feci tibi. In noua vero. Saule ſaule qͥd me pſequeris. Pau⸗
lus enĩ cũ omni manſuetudiĩe iubet aduerſarios alloqui · ſed a ipᷣe
xpᷣus cũ acceſſiſſent diſcipki wgaſſẽtq; vt ignem de celo demittet.
vehementer ipᷣos increpauit dicẽs. Meſcitis cuius ſpũs eſtis vos·
hic quoq; nomĩ dixit qͥd cogitatis celeſtis inuidi et ſalutis hũane
hoſtes · ſed cur mala in ooꝛdibus veſtris ogitatis · opoꝛtet ergo cle⸗
menter egritudines aĩ remouere. Nam qui hũano timoꝛe melioꝛ
faetus eſt.ad prauitatem rurſus cito redit · ꝗpterea ziʒania iuſſit
dimitti vt penitẽcie tempus preberet᷑. Multi certe tanta penitẽcia
cõpuncti ſũt.vt antea puerſi eſſent · electiſſuni poſtea inuenirẽtur
Paulus vt publicanꝰ.vt latro qui cũ prius zizania eſſent in op⸗

timũ triticũ mutata ſunt · que qnidẽ mutacio in ſemĩbus impoſ⸗

ſibile eſt· ac in volũtate facilis atq; ꝓcliua. Non enĩ nature ter⸗
minis ad bonũ aut ad malũ volũtas diſſiparetur · ſed libero hono⸗
ratur arbixrio. Quare cũ inimicũ veritatis aliquẽ videris· omni
ſtudio atq; cura conare ad virtutẽ redne᷑ pmũ vinendi exemplis
Deinde oꝛacioĩs grauitate·ac poſtremũ patrocinij auxilij copia
Mon graueris omnia emendacionis genera pcurrere. Imitandi
ſunt enĩ boni medici qui non vno curacõnis modo vtunt᷑. Zed cũ
viderint pmis remedijs nõ eſſe depreſſum· moꝛbum alia atq; alia
rurſus excgitant·et aliquando quidẽ ligantes membra do loꝛib⸗
doloꝛes excuciũt. Aliquãdo vero meidũt. Ita multis varijſq; me⸗
dendi generib tandẽ oꝛpus ad ſanitatẽ reducunt. Quare pariter
eciam tu aĩarum medicus factns omĩ curacionis modo ſcᷣm leges
xpᷣi vtaris: vt et opeꝝ tuoꝝ a alioꝝ ſalutis mercedẽ accipias. Mã

qͥ hec in gloꝛiã dei facit ipe q;ᷓ głaʒꝭ ↄſequet᷑. Gloꝛificabo enĩ inqͥt eos

qͥ me gloꝛificãt· Quare oĩa ad gloꝛiã dei agamꝰ vt eternã requiẽ
adipiſcamur. d quam omnes vtinã pueniamus gracia et mĩa
dñi nr̃i ihu xpᷣi. Ci cum patre ſimul atq; ſpũ ſãcto gloꝛia impe⸗

rium · honoꝛ nunc et in ſecula ſeculoꝛum.· Xmen

Tueũ trãſiſſet inde ißus vidit hoĩem ſeden tem

in theolonio. Matheũ noie et ait illi ſeq̃re me
Vm ingens ſignũ mirabili curacione paralitici feciſ⸗
ſet nullam ibi moꝛã contra xit · ne ſeribe maioꝛe viden⸗
tes ipᷣm arderent inuidia ſed veceſſit vt turbacionẽ᷑ eoꝝ
mitigaret·quod nobis quoq; faciendũ eſt. Non enim

Pie nale, rrrfefnn da CEGfG

debem? cominas in aduerſarios inſurgere ſed vleerib eoꝝ mederi
cedentes vt dolor eoꝝ mitiget᷑. Sed cuius rei gracia non cũ petro
ſunul ac iohanne et alijs diſipulis ipᷣm vocauit. Certe quẽadmos
tũc ad illos acceſſit vocauitq; qñ obtempaturos ſciebat· ſic mathe⸗
um quoq; nunc vocauit · qñ miraculoꝝ fama perdomitum mĩme
reluetaturũ videbat. Qua de cauſa eciam paulũ poſt reſurrecciõʒ

piſcatꝰ eſt. Nam qͥ coꝛda ſerutat᷑ et oceulta mẽcium perſpicit· is

eciam qñ vnuſquiſq; ad obediendũ paratus erat non ignoꝛauit.
ꝓpterea non continuo inapiens qñ durioꝛ fuit. ſed pꝰ mille mira⸗
cula et in ſignem atq; ꝓuulgatam famam apcioꝛem iam ad obtẽp
andum vocauit. Sed non eſt ab re grandem euangeliſte philozo⸗
phiã ad mirari qui ante actã vitam ſuã non celauit et nomẽ ſuũ
aſcripſit· quod alij mutata appellacõe occultauerãt. Sed cur dĩiyeit
in theolonio ſediſſe. virtutem vocantis voluit oſtendere qui non
impoĩto adhuc fine praue publheanoꝝ cmiſſacõis e medio maloꝝ
pelago ipᷣm abſtra xit· ſieut bea tum paulũ quoq; furientẽ ac omni
rabie ardentem et ignẽ eccleſie in ferentẽ reduxit · quam vocantis
virtutem ad gallatas ſcribẽs expreſſit cũ dicat. Audiſtis fratres
aliqñ conuerſacionẽ meam in iudaiſmo quia ſupra modum pſe⸗
quebar eccleſiã dei et expugnabam ipaʒ· piſ catoꝛes quoq; a medi)s
operibus ſuis vocauit. ſed piſcatura quoddam artificiũ eſt· quod
quãuis rudioꝛũ hoĩm ſit · nichilominꝰ nõ vitupatur · publicanoꝝ
aũt ſtudia exercitacio impudẽcie ac crudelitatis plẽa ſtẽ. Queſt⸗
nota liberalis turpis · quedam mercatura vmmo rapina lege ſe⸗
culari conceſſa que omiĩa non erubuit dñs · ſi ſibi amicũ fecit pub⸗
licanũ nec mirũ.qñ nec meritricem erubuit quam nõ a foꝛnicacse
ſolũ eripuit. Merum eciã pedes oſcultari permiſit. Menit enĩ nõ
ut cꝛpora ſolũ curaret · Merum eciam multo magis ut egrotis
aĩs in olumitatẽ preſtaret. Quod planũ in paralitic fecit· cuiꝰ

eum peccata dimiſerit· tunc ad matheum acceſſit · ne turbarent᷑ · ſi

publicanũ viderent in diſcipuloꝛũ conſoꝛcio c llocatũ. Nam qui
poteſt delictorũ diſſoluere vincula.cur mirũ eſt ſi pecca toꝛẽ apm
fecit vidiſti virtutẽ vocantis · diſci nunc vocati o bedienciã. Non
enĩ repugnauit. nec ambigendo ſecũ dixit putas ne publicanum
peccatoꝛemq; me recte abſq; fraude vocauerit. Mon eſt enĩ huiuſ⸗

cemõi humilitas laudabilis· ſed onfeſtim iĩta obtẽperauit· ut nec
domũ quidẽ ad cõmunicandũ rem cum ſuis profectus ſit. Merum

ſicut piſcatoꝛes prius retibus vna cũ nauigio atq; patre relictis ·
ſie iſte publieano officio et queſtu relieto ſequebat᷑· ſic ſparatum

ned
imn
mo
narr,
mime
nn
at /is
munt.
min;
obiin
o⸗
mi ſun
wdire
uj non
milo⸗
tomni
nds
rames
m e⸗
wods
guod
Micanor
Nurſe⸗
legeſe⸗
at ib⸗
nicace
mind
Ge⸗
t.
ummni⸗,
ſung
niyfn
iTr
ieanum
buinſ⸗
ut ne⸗
Veum
Nicts⸗
ramm

animũ atq; premeditatũ oſtẽdens · ſic ab omni ſeculari negocio ſe
ipᷣm eripiens · mirabili hac obediẽcia teſtimoniũ vocãti phibuit.
ꝙ opoꝛtune ipᷣm vocauerit. Sed cur iam inquies non de oĩbus ſep
ſit quõ vocati ſũt · ſed de petro · iacobo · iohanne atq; philipo ſolũ.
de ceteris vero nichil. Quua iſti maxime in humili artificio atq;
turpi queſtu verſabant᷑. Quid enĩ publicano peiꝰ.aut piſcatura
humilius· philipũ eciam nõ fuiſſe inſignem a patria eiꝰ planum
fieri poteſt. IJdeiro de hys mayeime ſcribunt. Qua de cauſa cum
lauadbilia narrant ſuſpectos hahebis · preſtim cũ multa ſigna et
miracula breuiter tranſcurrãt crucis vero patibulũ q; obprobri
plenũ eẽ videbat᷑ exactiſſime proſecuti ſunt. Diſeipuloꝝ q; ſtudia
arafiaa· queſtus contemptũ · ipᷣins mgri pvogenitoꝛes qui tur⸗
pitudiĩe aliqua detinebant᷑ magna voce in mediũ proferũt · patet
ergo quanta ſibi eſſet cura veritatis.cũ nichil ad graciam. nichil
ad oſtentacõ̃em ambicioſe conſcripſerint. Merum matheꝰ vocat⸗
mnoꝛẽ quoq; nõ mĩmũ cõſecutꝰ eſt. Menſa enĩ dñi contmuo dig⸗
natus poterat facile maioꝛa quoq; ſperare · qui videbat iam ſe libe⸗
re cũ dño conuerſari · quãuis ihus non cũ illo ſolam ad menſam
accubuerit · ſed alijs quoq; cũ multis · quod ſibi criminũ a nobili⸗
oꝛibus dabat᷑.Qui peccatoꝛes depellendos eſſe cenſebant · ſed nec hoe
ipᷣm clarunt euangeliſte ꝙ ab impobis atq; inuidis ad in famiã
dicebat᷑. concurrunt autẽ quaſi ad conſoꝛtem artificij multi publi⸗
cani· quos. Matheus leticia nõ parua ꝗpter acœſſum xp̃i inuita⸗
uit · dño ita diſponente · qui ome genꝰ curacõis aĩoꝛum exhibuit.
nec diſputando ſolũ · aut egrotos curando·aut inimicos redargu⸗
endo · verũ eciam cõmedẽdo atq; bibẽdo· multos a vicijs ad virtutẽ
reduxit · ut nos docioꝛes hys omĩbus effecit. Non enĩ tempus nec
opus eyx quo non poſſumꝰ vtilitatẽ ſubducere. Et quãuis que tũc
appoſita erant iniuſte atq; rapaciter fuerũt acquiſita · non repu⸗
lit tñ ea dñs · ſed aſumpſit ex illis. Magnum enĩ lucrum oꝛiebat᷑ ·

quinymmo eodem tecto eademq; menſa cũ peccatoꝛibs vtitur. Hec

certe bonũ medicũ decẽt.qui niſi laboꝛanciũ putredĩem ferat.Mõ
pt eos a doloꝛibus liberare.Sed dñs malam multoꝝ de ſe exiſtima
cionem ad quam deuenerint qm cũ publicanis in domo publicani
cmederet non timuit. Illi aũt exprobabant dicentes. Ecce homo
edax · et vini potatoꝛ· publicanoꝛũ amicus et peccatoꝛũ. Nudiant
hec qui magnã ſibi per ieiuniũ gloꝛiam adipiſci ſtudent. diſcant
q; dñm edacem viniq; potatoꝛem appellatũ nõ erubuiſſe.omĩa eni
bec nõ deſpici ebat ut ad finem optatũ perueniret ſicut et faetũ eſt

Wam et conuertit oĩno a multo melioꝛem publicanũ effecit. Et
ut diſcas quantũ alijs quoq; ꝓfuit qm domũ mathei publican is
accubuit. Xudi quid zacheus dicit alius quidẽ publicanꝰ qui cum
xpi verba precipiſſet dicẽtis · hodie in domo tua oportet me manè
ſũma iocũditate pfuſus medietatẽ ſubſtancie pauperibꝰ tribuit·
Et ſi cuiquam aliquid calummioſe abſtulit reddidit quadruplũ.
Ad quam ihus hodie ſalus huic domui facta eſt. Kecte enĩ dixi⸗
mꝰ omĩ ex re meliores hoĩes poſſe fieri. Sed quomõ inq;s paulꝰ
peipit ſi quis cũ frater noĩetur ſit᷑ foꝛnicatoꝛ vel rapax · cũ eo nõ
cõmedere. pmum quidẽ non patet ·ſi mgr̃is eciam hec a paulo pre⸗
cepta ſunt · ſed non fratrib: ſolũ. deinde nõ dum erant oĩno facti
fratres quos vitandos dixit. d hec ad cõſoꝛciũ fratrũ iam aſci⸗
tos tune vitare iubet cũ in malis perſeuerent · publicani autẽ illi
ab illicitis cõuerſi iam melioꝛa pſequebant᷑. erum nichil hoꝛũ
phariſeos melioꝛes fecit· ſed diſcipulos aggrediũtur dicẽtes. Cur
cũ publicanis et peccatoꝛibꝰ mgꝗr̃ cõmedit vr. Ita qñ diſcipuli de⸗
liquiſſe in aliquo videbant᷑ xpᷣm alloqunt᷑.Ecce inquiũt diſcipuli
tui faciũt quod non licet in ſabato facere. Hic vero ad om̃s diſa:
pulos xpᷣo detrahũt· que omĩa malicioſe agebãt volentes a mgꝗro
diſcipuloꝛ multitudinẽ ſubducere. Quid autẽ im menſa ſapiẽcia
dñi ad hec. Mon indigent inquit valentes medico⸗ ſed qui male
habent · wendis quomõ ad ꝗpoſitum male dicta eoꝝ cnuertit illi
culpe dabant qm cũ huĩoi homĩbus cnuerſabat᷑. Jpſe vero cõtꝛa ·
indignũ eſſe aiebat non eõuerſari cũ hys qi medici mĩa indige⸗
bant. Quare non ꝓcul a culpa tantũ hec eſſe oſtendebat · ſed prin⸗
cipale ꝗpoſitum ſuũ q laude maxima dignũ · ſed ne videat᷑ turpi⸗
tudinẽ vocantis annectere cũ dicat male agẽtes medico indigere
Illud adiecit increpãs ipos ac dicẽs. Euntes diſecite quid eſt mĩaʒ
volo et non ſacrificiũ · quod dicebat ut paruam eos ſcripturarum
habere oſtenderet periciam. Quaqpter acrioꝛe quoq; oꝛacione vſus
eſt. non cõmotus ipᷣe nequaquã · ſed ut illos c moueret. Et quã⸗
uis potuiſſet dicere. Non vidiſtis me paralitici mèbra firmaſſe ·
peccatoꝝ nexꝰ diſſoluiſſe · nichil tñ hoꝛam · ſed cõibus et ꝓbabilib
pᷣmo vtitur. Deniq; ſcripturas in mediũ adducit. Cum enĩ dixe⸗
rit non eis qui recte valent medic opus eſſe · ſed eis qui male va⸗
lent. St huic occulte ſeißm eſſe medi cum declaruerit · tũc adiecit
Euntes diſcite . quid eſt mĩiam volo a non ſ acrificiũ · hoe et paulꝰ
facit. Nam a cõibus pᷣmum et pwbabilibs re cõfirmata vbi di⸗
cit quis paſcit gregem ac ex lacte eius non cmedit. Tunce ſerip⸗

16
nis
ucum
mm;
biut⸗
nplü⸗
dixi
pul⸗
ono
We.
ofan
maſa;
utͤ li
il wi
,Cur
uli⸗
ſapuli
diſa:
ugio
Wüͤas
u mae
nt ili
mdige⸗
vynn⸗
mmpi⸗
digere
emi,
uruun
ne vis
Ei⸗
miſe⸗
Lbilib⸗
ldiye/
len,
iedt⸗
u⸗
bidi⸗
ſep⸗

3

turarũ teſtimoniũ adduxit. In lege namq; mopſi ſcriptũ eſt in⸗
quit. Non frenabis bouẽ triturãtẽ·ſie dñs euangeliã anũciatur⸗
conceeſſit ex euangelio vinere. Ne vero ad diſcipulos aliter dicit ·
Inſignoꝝ enĩ memoꝛiam reducit dicens· obliti eſtis pauẽ a hoĩm
quinq; miliũ cꝛbiũ q́s tuliſtis. Mon ſie autẽ ad iſtos nũc ait·
ſed ↄñis inbecillitatis memiſſe facit. ut ex ipᷣoꝝ nũᷣo eos eciam eẽ
oſtendat· quippe qui nec ſcripturaꝝ periciam habebant et omnem
virtutem negligẽtes.plurimũ in ſacrificijs confidebant. Id enim
occulciꝰ ſignificans breuiter tetigit quod paſſim ab omibus dicit᷑
ꝓphetis · cũ dicat · dĩſcite quid eſt miam volo et non ſacrificium.
Quibus verbis pwbat illos eſſe qui iniqͥter agant non ſe·quaſi
dicat. Cuius rei gracia incuſatis me qui peccatores ad virtutem
reduc · aut cur pr̃em ꝗpter id ipᷣm non incuſatis.quèadmodum
igitur alibi ſimili argumento vtens dicebat· pater meꝰ vſq; mõ
operat᷑·et ego operoꝛ.Sic ĩ hoc loo. Euntes inquit diſdite quid eſt
mĩam volo et non ſacrificiũ. Alterũ enĩ cpwobauit · alterũ re⸗

pwbauit. Oſtenditq; non modo non eſſe de malis quod illi vitu-

perabant.ſed ſcripturis multo magis quam ſacrificiũ laudatum
Cum igitur et a comunibus a ꝓbabihibs ſentẽcijs et a ſcripturis
ipᷣos compreſſiſſet · a iecit. Mon veni vocare iuſros· ſed pecca toꝛes
ad penitenciam. Que ironice dicere videt᷑ ſicut illud. Ecce adam
factus eſt quaſi vnus ex nobis. Et iterum. Si eſuriero non tibi
dicam. Nam neminẽ in terris inſtui fuiſſe apperuit paulꝰ vbi
dicit · omnes enĩ peccauerũt et carent gracia dei · verum quod hoe
hic dicit᷑ · vocatoꝝ conciliacõem reſpicere videt᷑ · adeo enĩ pwcul ab
eſt ne peccatoꝛes abbominet᷑. ut eoꝛũ cauſa ſolũ adueniſſe teſret᷑.
et ne hys verbis reſupinos ac deſides faceret qma peccatoꝛes appel⸗
lauit.ad penitẽciam confeſtim adiũyeit. Non enim ut in peccato
pmaneremꝰ aduenit· ſed ut ommutati melioꝛa elegeremꝰ. Weꝝ
cũ vndiq; oꝛa eoꝛũ partim a ſcripturis partim a rerũ ꝓbabilitate
obſtruſa fuerũt. Cumq; ipᷣi rei iam viderent᷑ ae peccato ſubiecti·
quia legibus et ſcripturis ſe opponebant·omiſerũt ipᷣm ac ad diſ⸗
cipulos iterũ crimen tranſtulerũt·et lucas quidã pharizeos. Hic
vero iohis diſcipulos feciſſe dicit. Weriſimile autẽ eſt ab vtriſq;
ſumul fatum fuiſſe · pharizei enĩ cõfuſionẽ ſuam intelligẽtes iohis
diſcipulos mea quidẽ ſentẽcia veluti in herodianis poſtea fecerunt
ſecum acceperũt. Emula bant᷑ enĩ ſemper iohannis diſcipuli xpo ·
et multi ipi ſe opponebant tunc ſolũ ad hũilita tem vedacti cũ io⸗
hannes in carcerem fuit adductus. Modeſtius enĩ tunc acceſſerunt

ad ihm ißiq; nüei autxrunt quãauis poſtea ad pmum innidie vicnh
fuerunt reuerſi. Quid igitur dieunt ˖ ꝓpter quid nos et phariſei
ieiunamꝰ multũ. diſcipuli autẽ cui non ieiunãt. St ecce hec illa

eſt egritudo quam xpus iam pridem depellebat dicens qñ ieiunas

vnge caput tuũ · et faciem tuam laua prouidebat enĩ quot quãta
1†

q; vicia hinc oꝛiant᷑ · xp̃us vero non inerepat eos acriter tamq́; in
anem querẽétes gloꝛiam et in caſſum ſeſe oſtentantes ſed maxĩa

⁶

cum clemẽcia reſpondet dicens. Mon poſſunt filij ſponſi ieiunare
donec cũ ipis eſt ſponſus. Ita qñ publieanis dicebat ut aĩos eoꝛũ
vulneratos curaret acrios in exprobatoꝛes inſurrexit. Nũc veꝛo
cũ ipᷣm atq; diſcipulos ſuos caperent humilime ſuccurrit · qʒ autẽ
dixerũt huĩoi eſt- concedat᷑ tibi quaſi medico ad curacõem egritu⸗

dinũ cũ egtis cõ medo · diſeipuli aũt tui cur ieiunio ſpreto örimeſ⸗
ſacionib, attẽdunt. Et ut crimen in maius efferat᷑ pᷣmũ ſe demde

pharizeos poſuerunt· compacione pecatum amplificare ſtudẽtes ·
MNos inquiũt enĩ et phariſei multũ ieiunamꝰ quod alteri a iohe
diclicerũt. alteri a lege· veluri phariſeus ille dicebat· iemuno bis

in ſabbato. Qund igitur ihus ad hec. Mon poſſunt filij ſponſi ie⸗
innare · donec cũ eis ſponſus eſt. Si prius quidẽ medicũ · nũe vero
ſponſũ ſe appellauit/ ineffabilia quedã miſteria hys nomibus ad:⸗

apperiens · et quãquam cũ acrimonia potuiſſet ſic in eos inuehi ·
vnde poteſtis vos huiuſcemodi ieiunandi legem tondere . aut quã
vtilitatẽ vobis ieiunia afferũt · cũ mens vr̃a ſceleribs repleta ſit·
cũ alios accuſetis ac iminũ non paruas trabes gerentes in oculis·
cũ ad ancupandã hoĩm gloꝛiam omĩa faciatis. Cum
inanis gloꝛia eſſet ei

ienda et omes virtutes adhibende fratrum

dileccio⸗caritas- manſuetudo. nichil tñ honꝝ dicit ˖ ſed humilime ac

aĩo equiſſimo. non poſſunt inquit filij ſponſi ieiunare donec cum

ipis ſponſus eſt. In memoꝛia illoꝛũ iohes verba reducens · quib⸗
ille dicebat. Qui habet ſponſam ſponſus eſt · amicus autẽ ſponſe
aſſiſtens er audiens ſponſum gaudio gaudet qpter vocem ſponſi.
d vero huĩoi eſt · gaudij atq; leticie pñs eſt tempus. Nolite igit᷑
adhibere meſta- meſtum autẽ quid ieumiũ eſt· non natura ſui ſij
am ꝓueccioꝛib⸗

cõparacione ullon qui adhuc infirmioꝛes ſunt.

