eciam nunc· eum cnim homo regenerat᷑ ſolius dei hot munus eſt.
PNoõne vides eos qͥ poſt hãc vitã ſibi filios adoptãt quõ nilło pacto
vẽ hᷣms ↄmitũt ſed ipᷣi pᷣſentes ĩ indicio cũcta pagũt.S ic deus nõ
angelis h' munus omiſit · ſͦ ipe pñs mbet ac dicit. Me voces pa⸗
trem in terra ·non ut pentes ↄtempnas · ſ̊ ut oĩb: illũ anteponas
qui te a creauit᷑ adoptauit.qui enĩ maius ideſt aĩam ſuam ꝓ te
poſuit· quare dedignabit᷑ ſuũ tibi tradẽ coꝛpus. Audiamꝰ igit᷑
tam ſacdotes q; alij·q; maᷓ q́; admirabilis res nobis aceſſa eſt.
AXudi amus oꝛo phoꝛreſcamus eanes ſuas nobis tradidit ſeipᷣm
vmmolatũ ꝗpoſuit.Quã igit᷑ ſatiſfaccionem offeremus cũ tali
pabulo nutriti peccemus.cum agnũ omedentes in lupos ↄuerti⸗
mur cũ ouinis carnibus ſaturati ut leones rapiamus pᷣſertim
tum id ſacramentũ non a rapina ſolũ verũ eciam ab oĩ ſuſpicõe
inimiciciarũ mundũ ſemꝑ ſᷣuare inbeamur.pacis enĩ ſacramen
tum eſt hoc ſacramentũ inquiſicõi pecuniarũ et ꝓꝑ ſymonie non
auenit. Nam ſi ipᷣe ſibi gracia noſtri non pepereit q ſuplicio non
erimus digni ſi anime non pcimus· ꝓ qua xp̃s ſeipᷣm eradidit et
peccunijs partimusetindeis quidem ſinglłis annis benefioꝝ ſuoꝝ
monumẽta poſt veſtos dies deus gpoſuit. Tibi vero cottidie iße

ne obliuiſcaris ꝓomt᷑. Moli ergo crueẽ verecundart hec enĩ ſunt

decoꝛa noſera ſec facramẽta hot oꝛnamuf dono boce geiamur nei ſi
celum ſi terram ſi maria dixero a deo creata ſi ꝗpheta ſi angelos
miſſos quitqᷓ; huic equale offerã. Hoe certe caput boneꝛũ eſt quia
qꝗpo ſiliei non pepercit ut fugitiuos ſeruos uaret. Nullus ergo
indas nullus ſymon· hane menſam adeat quoꝝ vterq; eris cupi⸗
ditate perijt. Quare fugiamus oꝛo hanc foueam neq; putemus
fatis ee nobis ad ſalutẽ · ſi̊ cũ viduas et oꝛbos pentũ ſpoliaueris.
aureũ calieem et gemmis oꝛnatũ huic menſe offeramus. vis hoc
ſacrificiũ honoꝛare · aĩam tuã offeras qpter quã xpᷣs vymmolatus
eſt eam aurcam facito. Quaſi aĩa plumba teſta eris ẽ· quid tibi
ꝓdeꝛũt aurea vaſa. on igit᷑ laboꝛemus ad aurea vaſa offerẽda
ſolũ · verum eciã młto magis in inſto laboꝛe acqͥſita offeramus.
Hec eniĩ aurea ſunt et pᷣecioſa que auaricia nõ maculant᷑.nõ enim
auri vel argẽti fuſoꝛiũ ſjo angeloꝝ celebꝛitas eccłia ẽ·ammoꝝ ergo
mũdicia opus ẽ · ꝓpt᷑ quas eciã va ſa hee deus recipit et te nõ erat
ex argento illa mẽſa· nec ex auro ille calix quo criſeus di ſcipulis
ſanguinẽ pᷣbuit ſuũ · pcioſa tñ erant oĩa a veneracionis plena⸗qᷣa
ſpiritu habũdabũt.vis coꝛpus xpᷣi honoꝛare nõ deſpicias ipᷣm nu⸗
dũ neq; hie quidẽ ĩ eccłia ſericis pannis induas.foꝛis aũt friguꝛe
ac nuditate ↄfici negligas. Qui enim di xit hoc eſt ooꝛpus meüũ et
vem ſimul cũ b̈bo ↄfecit. Idem dixit eſurientẽ me vidiſtis a non
ctibaſtis· inquantũ non feciſtis vni hoꝛ minimoꝝ nec michi fe⸗
ciſtis hoe certe coꝛpus xppi non amietu ſed aĩa mũda indiget illud
aũt multa cura et maꝗ diligẽcia egit· pdiſcamus igit᷑ xpᷣm ihᷣm
philoſophari et ipᷣm ex uoluntate ſua honoꝛare. Nam qui hono⸗
vat᷑ eo maxime honoꝛe letet᷑ quẽᷣ ipe vult nõ quẽ optamus.ſie pe
trus honoꝛare xpᷣm credebat ſi eũ a locione pedũ ꝓhibuiſſer · q te
otrariũ erat. piter tu eciã ita eũ honoꝛa vt ipſe vult. Sxpone di⸗
uicias tuas paupibus non eſt opus vaſis ſed animis aureis. Hec
dico non quia vetare velim ta liũ vaſoꝝ oblacõem. ſj quia dignũ
putẽ ante oĩa miſericoꝛdie ac benigtati eſſe ineumbendũ. Nam
vaſa deus ſuſcipit ſ̊ illa multo magis ſibi gracioſa ſunt. va⸗
ſa quidẽ danti ſolũ ꝓfuerunt.beniꝗtas vero eciã accipienti et hie
quidẽ oſtentacio non nũq; pt accuſari IJbi vero totũ miſericoꝛdi

animo attribuit᷑ reſponde queſo que nam vtilitas eſt ſi cũ mẽſa

eius multis talibus aureis oꝛnat᷑· ipᷣe inedia pereat pꝛius igitur
ipᷣm eſurientẽ ſatura deinde ex quadã ſuphabundancia menſam
eciam cius oꝛnabis. Calicem aureũ facis et aque frigide calicẽ ei
non p̈bes. Et qs huic emolumentũ ↄſequit᷑ cooptoꝛia menſe auro

gitenta
810 gui
rares
llugkast
ceres⸗ney
erigb nn
ture,ad er
tu ißnn guu
anas magt
D wrusl
wrasito⸗
pius Aa!
enl quuu t
iekenn ig
diligntill
frutri ie
inficles ner
bengne infr
wnnden
Woe W
Gi
in püntn
iliug ext
losdieti ̃
Pin d
hiais turbe
ſordis in
nobilci ſem
Keſhus
Ainde an
pmo virel
ergoaden
wunt. Fof
Nlenignit
incumbem
dia vobig
voloa n
ddit fuen⸗
Meeſſani 5

kandi
uſi
deſ
7
Wctun
nnu
i ſun,
mngei
PMl
e R
uli
inien
alntnin

imnge

enkenien
ſuenſchel
nlne
musinn
oe N
Nthisan
a unickitr
Mmigril
iyni
n mn
umnu e
Ewne
nsnmial
nimrugii
mirti. n
idN
Mmginti
Nid ni
1ltiin
arg ſ
—R
—K

„O „

nitent aii neceſſaria velamine negas. Quid igik ißi p̈besdie
dꝛo ſi quẽ fame pereũtẽ videres. nee cibo ſoluere neceſſitatẽ ſibi eu
rares: ſed multo argẽto ac auro menſam exoꝛnares. Quas putas
illũ gras tibi habiturũ.quid poꝛro ſi frigoꝛe ↄgelatũ hoĩem aſpi⸗
ceres·: nec veſtẽ aliquẽ ei ſparares:ſi aureas ſtatuas ad laudẽ eius
eriges nõne ↄtempnere videreris. Ita te opoꝛtet in xpᷣo eciã cogi⸗
tare · cũ errabundus et pegrinus circumuaget᷑ tecto indigens tũe
tu ipᷣm quidẽ non ſuſcipiſſe vermiculato emblemate pauimenta
oꝛnas magficas muros oſtruis calũ narũ capita erigis lpehnos
ab aureis laquearibus dependè facis· ipᷣm vero nee viſitare quidẽ
euras ĩ carceribus vinctũ. nec ꝓhibeo ma gnifiea tẽpla ↄdere. ſed
pꝛins ulla fac moneo vmmo vero illa ĩ quã facè moneo.ꝰ Nemo
enĩ quia templa magfica non ꝛdiderit vmq́; accuſatus ẽ. t bo
iehenna ignis inextinguibilis ſupplicia demonũ imin?᷑t. niſi qs
diligent illa pagere velit. Cum ergo edes exoꝛnes. noli afflietum
fratrẽ deſpicere · h enĩ tẽplo multo pꝛin eipalius eſt. Nam a illud
infideles reges et tyranni et latrones cappere poſſunt. Quitquid
benigne in fratrẽ feeeris nee dpabolus ippe poterit vmqᷓ; eripere.ſj
manet theſ auris iternis recõditũ. Quare igit᷑ inquies ipᷣe dixit
paupes vobiſcũ ſempꝑ habetis me aũt ſemꝑ nõ habebitis · ꝓpterea
egd eciã cenſeo miſericꝛdia liberalt eſſe vtendũ quia non ſemp ſ-
in pnñᷣti tantũmodo vita ipᷣm eſurientẽ habemus. Quod ſi ſenſũ
illius textus vmmſũ pdiſcere· ſcias illud nõ eſſe aduùſum diſcipu⸗
los dictũ q;uis ita videat᷑ ſj inbecillitati mulieꝛis aeco modatum.
Mam cũ adhuc impfececõꝛ eſſet ne verbis diſcipuloꝝ quaſi per
faciẽs turbaret᷑ ad ↄfirm andam ipᷣam bec dicta ſũt. vnde ꝓ ea re⸗
ſpondẽs in tu lit d laboꝛes tribuitis huic młieri. Nam quia ipᷣm
nobiſcũ ſempꝑ habemus alibi maiĩfeſtauit dicens. Scee ego vobiſ⸗
eũ ſũ oĩbus dieb: uſq; ad ↄſumacõem ſeculi. ex qͥbus oĩb patet nõ
alia de cauſa cri ſtum ita dixiſſe niſi tenera milicia fides atq; tũe
pᷣmo vireſcẽs diſcipuloꝝ inerepacõe creſceret. Non cõfugiamus
ergo ad ea que tũe aliqua de cauſa dieta tempori accomodata fue⸗
runt. Sʒ oĩa que ĩ ſcriptura ſiie noua ſiue vetere de miſericoꝛdia
benignitate ſépta ſũt diligent leetitãtes magno ſtudio huic rei
incumbamus.hee enĩ a pcẽo mundat.date inquit miſericoꝛdit.a

dĩa vobis mũda erunt hee ſacficio maioꝛ eſt. miſericoꝛdiã inquit

volo nõ ſac᷑ficiũ · hee celos apperit.orõnes inquit tue:et miſeri⸗
toꝛdit᷑ facta tua ↄtenderũt in memoꝛiam in ↄſpectu dei hee magis
neceſſaria q́; virginitas eſt.teſtant᷑ bgines quarũ alie huius rei

diligẽti ecura ſuſcepte alie expulſe a thalamis negligencia ſunt.
Que ola coligentes ſeminemus in bñdiceõibus ut copioſa nobis
meſſis afferatur et futura bona ↄſequamur gracia et miſericoꝛ⸗

dia dñi noſtri iheſu criſti Amen
Tunc accefſerunt ad iheſum a iheroſolimis ſcribe
ac phariſei
Vnc inquit · qñ ſeʒ innumera ſigna operatus eſt.qñ
tactu ſolũmodo vimbꝛie młtos curauit egrotos.ꝗpte
rea enĩ euãgeliſta notauit᷑ tempus. vt magnam eoꝝ
maliciam oſtendèt. iheroſolimis aũt ait. Scribas
illos et phariſeos fuiſſe qm ꝑ omes tribus ĩ duodeam ptres erant
diſſeminati · ac nequioꝛes alijs ibheroſolimitanos fuiſſe nõ eſt du⸗
bitandũ · quia cũ maioꝛes honoꝛes ↄſequerent᷑ plurimũ ſibi arro⸗
gabant. tunc aũt ↄſidera quõ ab ipᷣa interrogace capiunt᷑.nõ enĩ
dicũt · eur legẽ mopſi · ſ eur tradicõem ſenioꝝ ẽnſgrediuntk. vnde
patet multa fuiſſe a ſacdotibs innouata. SEt q;uis mopſes mag⸗
no terroꝛe cminatus fuerit ne quid addant aut auferant. nõ ad⸗
icietis enĩ ad v̈bũ ait.quid ego dico vobis hodie nec auferetis ab
eo· plurima tñ noua induxerũt. Sx quibus illa erant ne illotis
cõmederèt manibs. Calices ac vaſa enea et ſeipos baptiſ arẽt. cũq;
opoꝛtuiſſet eos ꝓgreſſione tp̃is huiuſcemodi obſeruacões cõtemp⸗
nere· pluribus atq; maioꝛibs ſeipos cartauerũt. Ita cũ timerẽt
ne pꝛincipatũ amitterent ceu legumlatores vt maioꝛes viderent᷑
plurima innouarũt. Que res ad tantã puenit nequiciã vt pᷣcep⸗
ta ſua magis q; dei mandata cuſtodirent᷑· a deo ut iam iure reß⸗
hẽdi viderent᷑ qͥ obbuacões eon negligebãt. Qua ex re duplicẽ cłpã
ↄtrahebãt. Nam ut innouacio ipᷣa nõ puũ erat èmen et qͥa nlam
de mandatis dei curam facientes obſeruacionũ ↄtemptoꝛes vlciſee
bant᷑ maximi delicti obnoxij erant. Pretermiſſis ergo ceteris · q
pꝛincipiũ ſibi videbat᷑ id in mediũ afferũt. vt ſi quo quo mõ poſ
ſent ad irã eum incitarẽt. Quo cirea de ſenioꝛib: ecia m mencõem
faciũt ut ſi eos deſpicè videret᷑ q̃ſ victũ iam atq; ↄfuſũ tenerent·
Sʒ oſideracõi dignũ eſt cur illotis mamb: diſcipłi manducarẽt ·
Cuius igit᷑ rei gracia ſic cõmedebant nõ ſtudioſe atq; data certe
obpa · ſj ſerijs atq; neceſſarijs appᷣme attẽdentes ſupflua inutilia
facile ſpernebant. Ita vt nullam haberent legem lotis aut illotis
manibus cõmedere ex tp̃is opoꝛtunitate alterũ faciebãt. Nam ;
alimẽta nec̃ia plerumq; negligebãt.quõ hys min imis animum

wilen
derent ven
obitiütgui
ſoliatubin
dixrit, ſtut
Nre nöopyn
mimibn4 )
mnlaauſared
usgrumng
dind Andfee
menſubit
entesmaͤgie
geſte dinde
dei ſed leyts
nuq nſus
Amnobartt.
uaſi icaw
Pandamagle
Wnden
derüt nah⸗
Acculando i
quuna doo no
cret ve ine
nonauter
guare enii ⸗
enidixit vne
Nl mfi morr
munus gPenn
a matren
dicionen v⸗
uia ſeniore
dret. n
idimeos
Tonenih
lea no legi
nerü n n
intehut alin
peetatis ſimn
ſd ſ gui⸗

Kaice

3. wn 4
nsindeig
fuiſenicken
rniſtin
Kayimni.nie
Fromi
s nohſe ni
uirmne nit
mauimnat
e
zlnin di
cunddes den
hitmi
nnas vin
mngixrt⸗
run unt ⸗
inmjuihi
nutanm
misis
S
iepnnüß
ycum nmn
g flümm
nmun
Nenun
ufummn
6

dediſſent. Qm̃ igit ſ epins illotis mamib niła obſeruacòe cõme:

derent vt qñ in deßto ut qñ ſpicas incidebant id ipm ꝓ emine illi
obiciũt quia grandia ſemp negligentes maxima de friuolis cura
ſollicitabant᷑. Quid igit᷑ xpᷣs nõ reſtitit eis neq; cauſã diſepuloꝝ
dixit. ſj ſtatim reẽminatus ẽ ut audaciã eoꝝ repꝛimẽt atq; oſten⸗
deret nõ opoꝛtere illos qͥ delinquũt ĩ maximis ꝓ paruis a lioꝝ cri⸗
minib a deo moueri · vt diligẽcioꝛ eos trutine ſubicè velint · Noõ
enĩ accuſare debet qui accuſandus eſt. Tu autẽ diligenter pende
quõ qñcumq; legale aliquod ſoluè volebat excuſacõis quodam oꝛ:
dine Alud fecit · q;ᷓ hoc loco factũ videmus nõ enĩ ad ẽngreſſionis
èmen ſubito venit nee friuolũ ee id atq; ſupfluum dicit ne audi⸗
entes magis inflammarent᷑· ſ̊ pus maioꝛa ĩ caput illoꝝ cmina ĩ
geſſit deinde ferocitatẽ retrudit nec dixit recte ipos facẽ qui non

dei ſed leges hoĩm cooõtempnunt ne rep̃hendendi auſus ißis p̈beret

neq; rurſus pꝓperam diſeipulos ſuos facere ↄceſſit· ne legem ipᷣoꝛũ
appꝛobaret. NMec ſenioꝛes tamq; iniquos et ſceleſtes accu ſauit.ne
qua ſi ↄuiciatoꝛẽ ipᷣm auerterent᷑ · verũ oĩbus hys neglectis aliam
quandam alcioꝛẽ viã pegit · a videt᷑ quidẽ hys qui hec diſcipulis
umponebant increpare · pungit vero eos qui hec quaſi legalia ĩdi⸗
derũt ita q;uis nullam de ſenioꝛibus fecit mencõem. Iſtos tamẽ
accuſ ando ita illos deiecit ut duplex id eſſe emen oſtendet; pꝛimo
quia deo non parerẽt · deinde quia hoĩm gr̃a id facerent· ac ſi di⸗
ceret · hoc inq; vos pdidit · qͥa ſenioꝛiby vbiq; obtemperare vultis
non aũt expᷣmit apte ſ̊ occulcius id ſignificat hꝰ modo ĩ ſpondẽdo ·
quare eciã vos.t᷑nſgredimĩ mãdatũ dei ꝗꝓpt tradicõem vr̃am.de⸗
enĩ dixit honoꝛa pr̃em tuũ et matrẽ tuã qui maledixerit patri
vel mr̃i moꝛte moꝛiat᷑ · vos autẽ dicitis qͥcũq; di xerit pr̃i vel mr̃i
munus qdcumq; eſt ex me tibi ꝓderit et nõ honoꝛabit pr̃em ſuum
aut matrem ſuam. irritum feciſtis mandatum dei ppter tra⸗
dicionem veſtram nõ dixit ſenioꝛum tradicionem ſed veſtraã nee
quia ſenioꝛes· ſed quia vos dicitis ut minus molcſtioꝛ ſermo vi⸗
deretẽ. Nam qm̃ vngreſſoꝛes legis diſcipulos oſtendẽè conabantur
id ̃meos re vera facè oſtẽdit et diſceipłos ab h qmic vẽdicauit·
Mon enĩ habet auctoꝛitatẽ legis qʒ ab hoĩbus adinuentũ eſt quo
cea nõ legẽ ſed tradicõem hoĩm imiquiſſimoꝝ tradicõem appellat·
verũ qm̃ nõ erat illa tradicio legi ↄtraria q̃ lotis manibs cõmedẽ
inbebat aliam legi ↄtrariãĩ mediũ adducit q; enĩ dicit tale qᷣd eſt
pietatis ſimulacõe deſpicè pentes adoleſcentes fuerũt eruditi · quo
pacto · ſi quis parens a filio ouẽ flagitaret aut vitulũ aut huĩoi

—

aliquit premonitus a feribis et phariſeis filius reſpondebat 1q5
a me in vtilitatẽ tuã pater petis dono iam deo ꝓmiſſũ eſt. ac deo
dare non poſſũ. Ita duplicit᷑ peccabant. Nam neq; deo offerebant
Tparentes oblacis noĩe deridebãt . parentes igit᷑ quaſi gr̃a dei et
deũ parentũ noĩe ↄtempnebãt· nõ intulit aũt id anteqᷓ legem di⸗
uinam vecitaſſet· qua oſtendit᷑ q́; maxime deo placeret parẽtes a
liberis honoꝛari. Honoꝛa enĩ ait pr̃em tuũ a mr̃em tuã qeris lon⸗
geuus in terra · Item qͥ maledtxerit pri aut mr̃i moꝛte moꝛiet᷑.
xpᷣs aũt determinatũ hys qͥ parentes honoꝛãt pᷣmium omiſit a hoꝛ
ribile ↄtempnentibus genitoꝛes ſuppliciũ poſuit. ut pterriti cõmi⸗
nacõe legis reſipiſcerẽt· moꝛte namq; digni facile occidunt.
ſi qui verbo parentibs iniuriant᷑ moꝛte plectant᷑·.qᷓ ſupplicio digni
eſtis qͥ re ipa opere violatis · nec ſolũ id vos facitis· verũ eciam
alios inſtruitis. Qui æ capitali ſupplicio digni eſtis quõ meos
diſcipulos qminamĩ. NHon aũt mirũ eſt ſi ita me quẽ nõ gno⸗
ſeitis ac meos repellitis cum aduùſus pr̃em talia machinati ſitis.
Ita vbiq; dicit oſtendit a ↄtemptu pr̃is hanc arroganciã oꝛi⸗
ginẽ traxiſſe. Nonn lbłi alit id exponũt · donũ qdeumq; ex me tibi
ꝓderit ideſt niłũ honoꝛẽ tibi debeo ſ̊ dono tibi datũ ſit ſi a me ho⸗
noꝛatus fuiſti. Sʒ huius ↄtumelie nullam criſtus mencõem feciſ⸗
ſet. Mareꝰ eciã liqᷣdus fecit ſic dicẽs. Coꝛban qdcumq; tibi ꝓderit.
Coꝛban vero nõ donũ nõ munus ſ̊ oblacõem latine poſſumꝰ dicẽ.
Cum igit᷑ demonſtraſſet non iure illos qᷣ legem dei ↄculeẽt alios
repꝛehendẽ. q; ſenioꝝ inſtituta nõ ſᷣuant ꝗphetica eciã auctoꝛitate
id ipᷣm appꝛobat aduerſus cõfuſos vi maioꝛi inuehit᷑ · q vbiq;
facit · ſeriptam ĩ mediũ ꝓducens· ut eius auctoꝛitate ↄſonũ ſe deo
atq; ↄcoꝛdem oſtendat·quid i git᷑ ait ꝗpheta

Populus hic labijs me honoꝛat coꝛ autem eoꝛum

longe a me eſt incaſſum vero colunt me docentes

man da ta et doctrmam hominum 1
Vides ad vnguem qphetica v̈ba euangelicis oõuenire. Vides a
pꝛiſtis tibus maligtatem ipᷣoꝝ eſſe pᷣdictã. enĩ xpᷣs poſtea eri

min abat᷑ id yſa vas multo ante pᷣdi xit · qͥa ſcʒ deũ qdẽ ſpernant · in;

caſſũ enĩ inqͥt me colũt. Magnã curã deſeruanda ſua docitna habe⸗
ant. docẽtes enĩ inqͥt mandata et doct᷑n am hoĩm. Jure igit᷑ doctnã
nsẽ dei hoĩm diſeipuli mei nõ ſeruãt · Ita tñ moꝛtaliter eos cer⸗
tis racõibus pcuſſerit et rebus ipᷣis ſua ſentencia ꝓphetica aucto⸗
ritate accuſacõem eoꝝ in maius extulerit. Michil iam ad illos qᷣ

emenden!
Apferdor
Auderke
et mins N
eretuuit/
abisdiſput
jnfutatin
ſoluiopott⸗
moltoa
ſaaniß
ne vidbe
diſpenſach
gutliter
(um a⸗
intelit⸗
n non im

Wundüfe
Rawrdn

AbN

tica turbe
jam kaalt
cos⸗peruͦ
ditentian
traoentibus
neghiami
inanem⸗ner
Rann
aräwͤt
nuthinße
gin pnitet
irtiͤtrguid
aboy millies
mngw
ſeindenddbe
weeſſerit.
mitatimn

Pediytal

nq k
Waui fiz
dnin,
mri
mntiſ,
mimnt
edin
iunns t
Niſis gine
m inoͤogt
nuchinatiits
ermymi di⸗
angemhi
üaham
—
angthip
Uene pfun
tuiaumun
nuthii,Nig
tur ſni ſecn

mmt
Rmedend

acin
bai⸗
1 . N
da ui,
1 Jmigin
mmii
uu gr⸗ 5
gimin⸗

emendam nõ poterant ſi ad tur bas refert orõnem ſublime qdam
pfeccioꝛe phᷣie plenũ dogma introducẽs · ſũpta q; occaſione maiꝰ

illud ex hac opoꝛtunitate ↄſtruit· vniſam ciboꝝ obſerua cõem ei⸗
ciẽs. St pſpice qñ · qñ lepꝛoſo mundato ſabatũ diſſoluit qñ terre
et maris dñm eſſe res ipſa oſtendit · qñ pet̃a vemiſit:qñ moꝛtuos
excitauit· qñũ multa iĩam deitatis ſue teſ timonia extabãt · tunc de
cibis diſputat. nec id iniuria vniuerſus indaiſmus hac re otinet᷑
refutata totus facile refutat᷑. Hinc q;pe oſ tendiẽ circũci ſionẽ cᷓ
ſoluẽ opoꝛtẽ. Sed nõ pꝛincipalit᷑ de circũ ſione quidq; in duxit qm
tũ multo antiquioꝛ eſſet alijs mandatichinalore hoĩm exiſtunacõe
ſᷣuabat᷑ ſj diſcipuloꝛũ legib eam poſtea ſoluit᷑ nempe adeo magna
res videbat᷑ ut cum poſtea diſcipuli eam deiecturi eſſent· magna
diſpenſacõe atq; tractacde ad deiciendã indignerit. Sed videamus
qualiter legem induxit L
Cum aduocaſſet inquit turbas dixit eis audite et
intellig ite
Ita non ſumplicit᷑ qð vult enũcciat· ſg honoꝛe pꝛins attencioꝛes ad
audiendũ facit ꝙ eo denorauit euangeliſta quia dixit. Cũ aduo⸗
caſſet turbas. qᷓuis eciã opoꝛtunitate ißa multo auctencioꝛes red⸗
debanẽ. poſ tea enĩ quã phariſei et ſeribe ↄfuſi ſũt · poſtea qᷓ; ; he⸗
tica turbe auctoꝛiĩtate illos ↄdẽpnari audierũt tũc legẽ gpoſuit cũ
iam facilius oĩa que dicebant᷑ poſſent ſucipe· nec ſolũ aduocanda
eos· verũ eciam v̈bis actencioꝛes facit dicẽs intelligite ideſt acten
dite atq; aures erigite. Si enim iſtis auſchulcaſtis inſtituta ſua
tradentibus multo magis par ẽ me audire qͥ ad verã vos opoꝛtu⸗
ne ꝓphiam induco· nec di xit friuolam ee obſeruacõem ciboꝝ atqʒ
inanem. nec quia non recte fecerit. Moyſes qͥ hec peepit· nec quia
ddeſ cendens hec ſepſerit. ſ quaſi admonẽdo atq; ↄſulẽdo a 2dicesne
iparũ rerũ teſtimonio ſũpto inqͥt. Non q; intrat in os comqui⸗
nat hoĩem ijy que ab oꝛe ꝓcedũt. Ita ſcm verũ ipᷣarum natam le⸗
gem ponit et ſñiam ꝓfert hec phariſei ac ſebe audientes nec ↄtra⸗

dixerũt quidẽ · nec dixerũt. Quid tu ais cum deus de obſeruaese

ciboꝝ millies pꝛecepit tu ↄtradicis. Sʒ qm iam vehemencius refu⸗
tati atq; reiecti fuerãt n õſolũ quia ↄfuſi verũ eciã qͥa que dolo⸗
ſe intendebant apperuit et archana mentis ſue reuel auit cũ ſilẽcio
receſſerũt. Tu autẽ aſidera quõ nondum manifeſte ꝗꝓpter infir⸗

mitatẽ multitudinis ↄtra obſeruacem ciboꝝ inuehit᷑ .PNon eniĩ
apte dixit cibaria. ſi ea que intrant nõ coinquinãt holem. Quod

nõ abſurde de illotis eciam manib⸗ atcipi potuiſſ et. tanta quiſpe
cura obſeruacõ ciboꝝ defẽdebat᷑ tanta exiſ timacõe hoĩm mumebẽ
vt vel poſt reſurreccõem petrus dixerit. nõ dñe qa nuq́; omune
aut inmundũ qᷣd cõmedi. Nam ſi alioꝝ gfa hec dicebat q ut ſa-
tiſfaccõem ad accuſantes ſpararet cũ ſe cõtradi xiſſe oſ tendeẽt · nec
quidquã efficẽ potuiſſe· magnã tñ monſtrat de hae re curã Topi⸗
nionẽ hoĩm fuiſſe. ideo et xpᷣs non apte di xit eibaria . ſ que in os

intrant. Cumq; circa huĩoi ſ̃monis finem clar

celeſtis era dica bitur

Sciebat enĩ qñ ↄtempnẽda a qñ non ↄtempnenda ſeandala erant.
qpe alibi ait ſi ne ſcandalizemus eos. mitte hamũ ĩ mare.h̊ aũt

Sinite illos ceci ſunt et duces cecoꝛum. Cecus aute

ſi ceco ducatum pꝛeſtet ambo in foueam cadunt
Hec aũt diſ cipuli dixerũt nõ quia ſolũ ꝓ illis dolebant.verũ ecia
quia ipᷣi quoq; aliquãtulũ turbabant᷑.neq; audiẽtes de ſe ipis hot
dicere quaſi condolentes alijs cercioꝛes fieri nitebanẽ. Quod ita
eſſe facilius credideris ſi ardentem illum vbiq; ceteros pꝛeueni⸗

entem petrũ audias.paulo enĩ poſt acceſſit ac dixit

SEdiſſere nobis parabo lam hanc

Ita ſi turbacõem atq; inbecillitatẽ aĩ non oĩno reuelauit.tñ qa

parabole petebat explanacõem cõmotum ſe eſſe oſtendebat. Qund

igit᷑ xpᷣs oĩs plantacio quã nõ plantauit pr̃ meus eradicabit᷑ qS
de lege dictũ eſſe mamchei otendũt. Zed ea que pᷣceſſerũt oꝛa ipoꝝ
Pnitus obſtruũt. Nam ſi de lege hoc dietũ ẽ quõ ſupins accerri⸗
me ꝓ lege ipa pugnabat dicẽs. Quare mandatü dei qppt obſerua⸗
das cradicõnes vr̃as e᷑nſgredimĩ. Quõ eciã ꝗpham in mediũ in⸗
duxit. Non igit de lege ſed de illis iß is ac de traccnibus ſuis hee

ius id expreſſiſſer
illis tñ v̈bis expꝛeſſũ obzu xit atq; adumbꝛauit dicẽs. illotis autẽ
manibus manducare nò coinquinat hoĩem. Ita viſus eſt h' orõ⸗
nis exitu de illocõe manuũ cũcta diſſeruiſſe. Quo circa nõ dieit
nulla cibaria que comedit homo inquinãt eũ. Sed quaſi de re illa
diſputans que intrat dixit ut illi oĩno ↄfuſi nee mutire quidem
roſſent. Hec igitur audiẽtes inquit. ſcandalizati ſůt.nõ turbe · ß
phariſei. Accdẽtes enĩ inqͥt diſeipłi eius dixerũt ei· ſeis qa phari
ſei audito h v̈bo ſcãdalizati ſũt·et certe nichil aduſus eos dietũ
erat.quid igit᷑ xpᷣs · nõ ſoluit ſcandalũ illoꝝ.ſj inerepauit dicens

Omnis plantacio quam non plan tauerit pr meꝰ

nihutute
gus nöiß
delege
duas füͤtch
ofem aupe
duxeſtaean
tini loy⸗
vueem cadt
elis guuſpii
ſoch weincn
ducdor care
ſele.Qus
tamq inig
wdiet int
ſcande tu
oſandit · aue

lſtis.im

daliati ymo
rin. orde
Mantand an
s utdad
noͤpattn
Velemicius
ſoe intrll
illorenpen
Quoniam
ſſeofume
Geumt gen
cogitadone
onesfunta⸗
gueceinqu
mmanducar⸗
de guanta
. olent fieri
1bentri vadi⸗

Nillos nſpon
manet niton

latne
dideng
ad⸗ ſaer
daennin,
Nwig
lſ

Ani
Qwinie
Igunnd
enungn
ir
nri hiſ
bins z i
mens

tfint

Alamlen.
müinmin

m (tsa

mdhunt
lten. ini
rſeiſzr⸗

us nnt
bellciaß
rüing

, .
bn MV;

diſputat. pᷣterea ſi a deo dietů eſt. honoꝛa pr̃em tuũ et m̃em tu
quõ nõ ẽ plãtatũ a deo qð a deo dictũ ẽ a ſequẽtibs aũt eciã pr̃ nõ
de lege ſ de ißis a tradicõibus dictũ eſſe. Quippe cum ſubiũ xerit
duces ſũt ceci ceeꝝ· ita legẽ ab ol accuſacõe vendicauit. ad illos
om̃em culpam traiecit. qʒ ſi de lege illud dietũ eſſet . dixiſſet vtiq;
dux eſt cecus cecoꝝ deinde multitudinẽ ab eis diſſepans ˖ que ꝑ doe
trinã illoꝝ ad interitũ veniebat ait. Si ceecus cecũ ducat vterq; in
foueam cadet. Magnum quidem malum eſt ſi quis cecus eſt · ꝙ ſi
talis quiſpiã exiſtat.nõ ſolũ doetoꝛẽ aſpernet᷑ · verũ eciã ipᷣe ducis
locũ retineat multiplex culpa cõtrahit᷑.Si enĩ piculoſum ceco eſt
ductoꝛe carè młto piculoſius ꝓfecto erit ſi alijs q;ᷓ loo dueis velit
ßeſſe. Quid igit᷑ petrus · nõ dicit quid hoc eſt quod ꝗpoſuiſti. nee
tamq; iniquũ repꝛehendit ne cmotus putaret᷑ · ſj̊ quaſi de obſcu⸗
w dieto interßta eem deſiderat.qd vero nõ obſcuritatis cauſa ſed
ſcandalizatus querebat locus ipᷣe in quo miehil obfuſcatum latet
oſtendit · quo cca increpat᷑ a xpᷣo dicẽte adhue vos eciã amentes
eſtis. Naã turbe foꝛſan ut intellexerũt que dicebant᷑ ipi vo ſcan⸗
dalizati pmo quidẽ quaſi pharizeis dolentes oceulciꝰ diſcere volu⸗
erũt. Deinde poſtq; cẽminantẽ ipᷣm atq; dicentẽ audierũt qͥa oĩs
plantacio quã nõ plantaùit pr̃ meus celeſtis eradicabit᷑. Et du⸗
ces ſũt ceci cecoꝝ depꝛeſſi atq; cvartati tacuerũt. Sed ardoꝛ petri ſuẽ
nõ patit᷑ ·quid igit᷑ dicit. Ediſſere nobis parabolã hane·xpᷣs vero
vehemẽcius increpat dicẽs adhue vos ſine intellectu eſtis. nondũ
ſeʒ hec intelligitis · hee dicebat et reßhendebat ut a ſoccupacõe aĩos
illoꝝ eriperet. JIdeo nõ hic finẽ fecit ſj alia q; adiecit dicens
Q kuoniam omne ꝙ intrat in os ĩ ventrẽ vadit et
ſeoꝛſum emittitur que aũt ꝓcedunt ex oꝛe de coꝛde
exeunt ea coinquinãt hoĩem · de coꝛde enĩ exeunt
cog itacion es male ho micidia ·adulteria · foꝛnicaci⸗
ones · furta · blaſfemie · falſa teſtumonia · et hee ſunt
que coinquin ant hoĩem. Nam illotis aũt manib⸗
manducare non coinquinat hoĩem
Vides quanta vehemeneia atq; ac᷑monia vtit᷑ ab eo qd nat᷑̃a duce
ſolent fieri ad vtilita tẽ ipoꝝ que dieta ſũt cõpꝛobat cũ enĩ dixerit
¶ ventrẽ vadit et in aliũ emittit᷑ · iuxta uidaicã deieccõem adhue
ad illos reſpondet. nõ enĩ pmanet inquit ſj̊ egredit᷑ · ac certe eciã ſi
Emant᷑t nlłomodo inmundüũ reddẽt ˖ ſͦ nondũ id equo aĩo audire

Eyhoꝛtacio · lj · ÿ nichil iuuat manuum ac veſti⸗

poterant· propteres et legiſlatoꝛ tanto dimiĩttit tp̃e.quãto intus
maneat. cũ aũt egreſſũ fuerit nõ amplius ita inſero deniq; laua:
ri inber ac mundũ ee digeſtionis ac expulſionis tèpus diligẽeius

examin ans · que aũt coꝛdis ſũt inqͥt.nõ ſolũ ceũ intus locata ſint
verũ eciã egreſſo ↄtaminãt·. pꝛimũ aũt pᷣuas poſuit cgitacões q;
maxime indeoꝝ erat · nec adhuc a nat᷑a verũ · ſed a partu ventris
cꝛdis redarguit. quia hee vemaneãt illa minime. Nam que de
ſoꝛis ingrediunt᷑ ſoꝛas rurſũ eypellunt᷑.que vero intrinſecus oꝛi⸗
unt᷑ hec et cũ intus ſint multo magis cum exigerint maculãt

hec ita dicit quia nondũ poterant alcioꝛa ↄuenient recipe. Mar⸗:

tus autẽ ſcribit quia hec ad purganda cibaria dixerit non tamen
expꝛeſſit quia talibus veſti nõ maculant aĩam.nõ enĩ potuiſſene
ita clare id dictum equo aĩo perpeti ac ideo illic ſubiunxit illotis
aũt mambuos manducare non coinquinat hoĩem

um mun ddicia · ſed oꝛis et lingue et ꝙ non maledi

cere debeamus
Diſcamꝰ igĩ obſecro que nam ea ſint quib turpit᷑ holes fedant᷑
diſcamus oꝛo fugiamuꝰ ĩ nõnullis enĩ iam eccłijs hunc moꝛem

condboꝛa tũ videmus vt diligent᷑ multi ſtudeant quõ manibz; loti

tandidis induti veſtimẽtis in eccłiam ingrediantur. Quomodo

aũt aĩam atq; mentẽ ſuã purã atq; defecatã offerant deo nullam

pꝛoꝛſus habeãt curam. hec dico non quia lauare os aut manus ꝓ⸗

hibiã ſsquia nõ aqua ſolũ lauare vos velim · verũ eciã ut equi⸗
eſt oĩm vᷣtutis nuùo. Soꝛdeſcunt quippe manus homicidio ceteriſq;
opacionib, pᷣuis. Os aũt malediccõe · blaſphemia. ↄtumelia· vᷣbis
iracũdis atq; obſcenis· diſſoluto riſu atʒ ſcurilitate. Si g niłius
hoꝝ tibi ↄſcius es. neq; hys maculis obſcenus.ingẽti accedè fidu:
cia. Sin aũt millies hys ſoꝛdibs te deturpaſti cur incaſſũ laboꝛas.
cur aqua os atq; linguã diligent᷑ lauas ꝑnicioſã vero atq; peſtife
ram maculam ipᷣoꝝ nõ abſtergis · die ſodes ſi ſterooꝛe manus atq;
teno illicas haberes· auderes ne ita ſoꝛdidus oꝛare. minime inqͥes
atq; hꝰ nullũ tibi dampnũ afferret.illud oĩm peſte pnicioſius eſt
Quãoõ igit᷑ ea que indifferencia ſũt · vereris que aũt certam ynici⸗
em habent ex deſidia abicis. Qund igit᷑ an nõ eſt oꝛandũ inqines
Orandũ quidẽ tibi eſt· ſed nõ ſoꝛdido neq; ĩta deturpato · ſj ſi caſu
lapſus fuero inqͥt qͥ˖d faciendũ cenſes ee· deterge maculas tuas di
ligent᷑. Quo pacto-largas effũde laémas. ingemiſce miſericoꝛdit

ſabunde!
rergeling
maniby iu
calcibus ⸗
ſoue gul
gr⸗/Tpi⸗
ylaueriti
nu lingue⸗e
magsigi⸗
aidi ggan
gradmuͤf
frenodom
tam vehian
diſ ti Fiue⸗
Atyorumtl
num o0 alu
Puuläü dianti
cdmonter
ndpewale
wol weler
terorculta
dyabelicag
cos gui pue
nfimomi
ſom eai
woſtiohnun⸗
peul abꝛior
ſanetas mar
ſodeletgen
eiͤ heulitan⸗
ißam bened
eciam bͤbis
et reſponde
gu narrac-
in egealei
1 genna e
mentis atey

wet pquih

miann
Amms u⸗
M
nmmn e
udirrunn

RD

ome ginme
iru win
esutniN

mieii negun

vmiadierni,
in mmi ilis
afiſn
nchilkep
Awmn
ſcernmu

unr ninn/

Iene

Y

4

pauperibus de tuis offeras. ſi iniuriatus euipiam es ſatiſfacias.
habunde reconcilia te illi er ne magis orõne tua deus irritet · de⸗
terge linguã oꝛaturus. Nam ſi quis pedes tuos ſteroꝛe ſolidatis

manib ſupplicando tergeret nõ modo non exaudires · verũ eciam
calcibus expelleres. Quõ igit᷑ aundes tu hoc modo deũ oꝛare. Nam
qͥ oꝛat quaſi manu lingua vtit᷑. Qua genua dei ſupplicãdo attin⸗
git. Molite igit᷑ ißam mackare ne deus ad vos dicat. Si multi⸗
plicaueritis depcacõem nõ exaudiã vos · vita enĩ moꝛs eſt ĩ ma⸗
nu lingue · et ex ßᷣmonib tuis inſtificaberis atq; cõdempnaberis
magis igit᷑ vertice ipᷣo capitis linguã tuam cuſtodias. Regins
quidã equus ẽ lingua nr̃a. Si ergo ei frenũ inmiſeris · docina tua
gradariũ feceris. aſcẽdet in eũ rex et quieſcet in eo. Si aũt nullo

freno domineris h̊ huc atq; illuc infrenẽ iactari pmiſeris dyaboli

eam vehiculũ feciſti. Tu vero eo die ᷣ liberis legittime opam de⸗
diſti · q;uis emen illud nõ ſit · oꝛare tñ nõ audes. Conuiciatꝰ aũt
atq; ↄtumeliatus qꝙ gehennã tibi ſparat anteq; teiſßm mũdes ma⸗
num ad celũ tollis · die queſo quòõ nõ inhoꝛreſcis an nõ audiniſti
pau lũ dicentẽ honorabiles eſſe nupcias ac lectũ incontaminatã q;
ſi ab ineonta minato ĩᷣſurgẽs lectulo times ad oꝛandũ accedè · cum
in dpa boli lectulo ſis· cur hoꝛribile dei nomen audes inuocare · dya

boli qpe lectus ẽ ome ↄuiciũ atq; wa quaſi pnicioſus quidẽ adul⸗

ter occulta voluptate cum aĩo adulterat᷑ et ex pernicioſo ſpermate
dyabolicas inimiticias parit. Cont᷑ quua mr̃imoniũ oĩa pagens
eos qui pacis vinculo ĩ vnũ wartant᷑ in multas dirimit ptes cũ

mr̃unoniũ ĩ vna duos carnei ↄiungat· nec ↄuictos ſolũ diſſepat

ſed ĩm eciã animũ ſcindit a lacerat. Quare vt libere deũ audire
poſſis cõtunccõem hanc atq; adulteriũ furoꝛis quaſi rabidũ canẽ
ꝓcul ab aĩo tuo extermina. Sitc paulus eciã uiſſit · lauãtes inquit
ſanctas manus abſq; ira cgitacõibus. Moli igit᷑ pat linguã
ſoꝛdeſcẽ q̃ enĩ pacto pꝛo te depcabit᷑.ſi libertatẽ q;am emittat.oꝛna
eã huĩlitate atq; modeſtia· dignã fac deo qui ꝑ eam rogat᷑ vepleas
ißam benediccõib⸗. repleas miſericꝛdie munerib. poſſumus enĩ
eciam v̈bis miſericordie opa efficè. Melioꝛ inquit eſt ſmo q́; dacõ
er reſponde paupi pacifica ĩ manſuetudine · omĩ tpᷣe diuinarũ le⸗
gũ narracõe ipam policioꝛẽ facè cneris· ols enĩ narracõ tua inqͥr
in lege altiſſimi ſit. Sic diſpoſiti atq; affecti ad regẽ accedamus
ad genua eius recidamus non cꝛzpis ſolũ ·˖ verũ eciã multo magis
mentis atq; aĩ figura.veniat nobis in mentẽ quẽ ad ire ↄſtitui⸗
mꝰ et ꝓ quibꝛ et qͥd facturi adimus · quẽ ſeraphin aſpi cẽ nequeũt

quẽ terra ↄtremeſcit · q lucẽ inacceſſibilẽ habitat. Mudimus autẽ
vt nos a wementis gehenne vendicemus. vt perẽoꝝ in dulgenciam
impetrem. vt ĩtollerabiles pene diſſoluant᷑. vt celos et q̃ ibi bona
ſũt ↄſequam̃. Concidamus igit᷑ tam cœꝛpe qᷓ; mẽte. vt ipſe iacẽtes
nos erigat. Oremus huiliter ac manſuete. Sʒ quis ita miſer in⸗
quies ac erũpnoſus. vt dũ oꝛet huĩlis atq; manſuetꝰ nõ ſit. Alle
terte qui malediccsiby et furoꝛe plenus erat. qͥ inimicos pſequit᷑.
Mam ſi vis accuſare· teipᷣm accuſa.ſi vis acutã atq; volubilem
ad enuanda peta hoĩs linguam habere. tua delicta ſedulo recenſe.
nee qͤd alind . ſed q;d tu aduerſũ teipᷣm feciſti enarra d enĩ maxi⸗
mũ malũ tibi ẽ qʒ tu petraſti. Nemo enĩ R iniuriã tibi ĩferre
ſter teipm. Quare ſi miuriatos tibi pſ eqͥ cupis teipᷣm pᷣmo mua
das · nullus enĩ ꝓhibz. NMam ſi aliũ aggredieris maioꝛi iniuria
preſſus iacebis. Quas bo iniurias alterias aduͤſus te dieè potes.
quia tibi ſcʒ alius ↄuiciatꝰ eſt.alius te peuſſit· alius tua rapuit.

alius in picula iniecit· ſ non eſt hoe ininriã pati. Werũ ſi vigi⸗
lant᷑ inſpicimus nõ puo emolumẽto inuari. Põ eni qui paſſus

eſt h qui fecit iniuriã patit᷑. Oĩm certe malon bec cauſa eſ t· quia
nec intelligimus quidẽ quis facit et quis patit᷑ miuriã. Nam ſi
recte intelligeremus. nõ iniurijs noſipos vexaremꝰ. aduſus aliũ
oꝛantes cũ cercioꝛes eſſemus.neminẽ᷑ in terris poſſe nobis officere
nõò enĩ tua rapi ·ſy aliena te rapere tibi malũ ẽ. Quare ſi rapui⸗

ſti· acerrime teipᷣm accuſa. Sin bo alius tua rapuit nõ pua tibi

ſedulitate oꝛandũ ꝓ illo eſt. qui tibi maxime ꝓfuit · Mam et ſi
nõ ea mente fecerit. pluri mũ tñ tibi ctulit · dũmodo tu viriliter
ac magno aĩo pfereas· illũ quippe tam hoĩes q; diuine littere mi⸗
ſerant᷑. Te aũt qui pacient᷑ iniuriã btuliſti et cꝛona donauit et
et᷑nis pᷣconijs laudant.qadmodũ enĩ ſi quis febꝛictans plenũ fri
gidiſſima vas aqua rapuerit ab aliquo·et cũ peſtiferam bibendi
cupiditatẽ expleuerit ac moꝛti ſeipᷣm rdidit nõ eũ vnde aqua rap
ta eſt ſj eũ qui rapuit accuſamus et ſibupi iniuriatũ cenſ emus.
Sic certe de auaris atq; rapacibus cogitare debemus Peioꝛe nãq;
iſti febꝛi laboꝛãtes alienarũ rerũ rapina habẽdi cupiditate infla⸗
mant᷑. Si quiſqs eciã furoꝛe concius gladio a latẽ cuiuſpiã rap⸗
to ſeipᷣm occiderit. none qui rapuit ſibiipᷣi iniuriã intulit· cũ is a
q̊ enſis raptus fuit nulla ſit vexatus iniuria hoeipᷣm ergo ĩ pecu⸗
niarũ ꝙ;ᷓ rapina fieri uidicemus. Sicut enĩ piculoſ iſſimũ eſt fu⸗
rioſo ſi enſẽ teneat ſic diuiciarũ cumulus auaro pnicioſus. Pm⸗

mo vero eciã multo magis· inſanus enum ille mucrone ad ſeiſßm

9

Neroa ku
nalſeiym
upidita
ſibi pennma
cum cetoie
Jyvenſamn
trdrb il
ſipelin ji
erus vni cp
tthande ſirn
camieun dnn
meuklen ſbin
tingaudt
infunerent⸗
cumga npi
Arcd⸗nerinedt⸗
ſonicr factusn
gtites diſiolua
Wocuni büt
ahoeNau
ſecordg Wdur

Eteggeſu

fit
44
et erug cuͦ ſol
fut. Fi verd
umpent dicis
illudadduam
pitolno döu
notait mare

modü reruͦ o⸗

ſieno erathn
omi beneficiod
ſiſaiam id̃
malenißem
ninos ſnog

Rls,:
uuſtit
niie
us er

mir , ,
E

Aumee

ndine
KRmmidin
Ntnin
We

ien

kinmtſi
Nrigun
immi n
um Nümüi
pientistin
iidunim
1e N N
eiur Tunei
iwrn mir
jniun imn,
emn mutt
tiuns tiin
iirmdhen
ämaigun
nimi gin
lunaui

emm o

ouerſo a furoꝛe libatus qeuit. rapax vo atq; auar̃us poſtea q; ſe⸗
mel ſeipᷣm peuſſerit mille indies vulneribs lacerat᷑. NMõ enĩ p a
cupiditate ſeipm rapiẽdo vẽdicare ſ̊ q́;to plura maioꝛa q; vlcera
ſibi ſparauerit tanto inconſideracius ad alia ruit· hec igit᷑ nobi⸗
ſcum cottidie verſantes · magno hũc mueronẽ ſtudio fugiamus.
Inhoꝛveſcamus iſtã inſ aniã nõ parũ faciemus.ſi aliquãdo qᷓ;uis
tarde ab hae libati tẽperiẽ colemꝰ. Mõ enĩ minꝰ hec vᷣtus modeſtia
Pt appellari qᷓ;ᷓ illa cui hoec vocabulũ vulgo acoõmodat᷑. Ibi enĩ ad⸗
uerſus vnã cupiditatẽ certat᷑·hince młte ac varie cupiditates ex:
tirpande ſũt· nich il eſt quippe amencius nichil deterius eo qui pe⸗
cunie ᷣuit · dñari videt᷑ eũ buiat. impare cet̃is credit· cũ a viliſſia
metalloꝝ ſibi materia impetur· vinculis ſeipm vehemẽcius car⸗
tando gaudet.cũ ferocioꝛ ꝗpt᷑ maioꝛẽ rerũ cpiã aduſus ipm beſtia
inſurrexerit · letat᷑ tũe in cupiditate vinctus · gaudet et exultat.
