rant eciã tẽpoꝛe apłoꝝ domus et agri ab eccleſia poſſideri. Cuius

igitur rei gra vendẽtes peccuniã offerebãt· quia id multomelius
erat ꝓfecto. Nuũc vero ſeculariũ cura reꝝ vob furentibus timor
noſtros inuaſit patres ne dũ colligè ac nullo ſeminare ſtudeatis

* „

vid uan oꝛphanoꝝ et virginũ młtitudo fame depereat q̊ re ↄmoti
hec ſibi cõparare cacti ſunt. Non libent᷑ ad hane ſe defoꝛmitatem
in miſerũt qui deſiderabãt. fructꝰ ex noſtra deuociõe · ſie a cqͥrere
vt oracionib: ſolũ aetẽdere poſſent. Nunc vero cegiſtis eos eoꝝ
qui ſecula ria gerũt negocia curam et gubnacionẽ imitare vnde
vniùſa e5miſtent᷑ atq; turbant᷑.Cũ eni et vos ea dẽ ſolia tudine
teneamur quis ꝗꝓpidiũ faciet deñ · ꝗqyterea os aperie nõ poſſumus
quia nõ melius ecckſia q́; ſeculariũ gubnat᷑. Non audiſtis quia
nec quidẽ has peccuĩas q; abſq; labore fuerũt collecte diſtribuẽdas
putauerũt apoſtoli. Modo autẽ in ꝓecunmtores diſpẽſatores caup
anes vedacti. Spĩ ſunt · ymo vero iſtos eciã eura et ſolitudine ſe
culariũ rerũ ſuparũt. Cumq; oppoꝛteat. ipos animaꝝ habẽ curaʒ
nr̃aꝝ. Hoc pᷣtermiſſo illo ſolicite curant q̃ publicanis queſtoꝛibus
ntq; villicis curanda ſũt de hys cotidie cogitãt puigilãt hoc non
fruſtra deploꝛo ſi ut haꝝ reꝝ mutacs quedã ĩ melius fiat ut a nos
qͥ grauamen hac bᷣuitutẽ pa timur mibicoꝛdiã ↄſequamur· et vos
fructus theſauros eckłie ſparetis ſi Autẽ ita facere nõ vultis etce
ante oculos vr̃os paupes ſũt ex quibꝰ quotq̃t poruerimꝰalere non
negligemꝰ. quos vero nõ poſſumꝰ vob dimittemꝰ · quos alit oro
diligent ne in tribili die indici) illa verba qᷓ adùſus inmipicoꝛdes
dicentur audiatis fameſcentẽ net vidiſtis et nõ aluiſtis hec certe
inhũanitas nos quoq; uobiſcũ deriſibiles facit or̃oibus enĩ atq;
pᷣdica eõne ceteroſq; cultu ecłie pᷣtermiſſo. Alij vini alij frumẽtoꝝ
venditoꝛibo alijs cauponib: ꝑ totã vitã colluctant᷑. Vnde iunrgia
contencõnes cnnicia obꝓbria quotidie oꝛiũtur et vnituiq; ſac᷑do⸗
tũ ſeckaribꝰ pdonea negdeijs impoſita noĩa ſũt · opoꝛtʒ igit᷑ ĩ talia
hec mutari et inde pᷣſpiteros noĩari · vnde apli leges ſauciebant·a
nutriacõne videlicʒ inopũ ab coꝝ qui ledebant᷑ ꝓteccõne. a diligẽti
erga ꝑegrinos cura a patrocinia eoꝝ qͥ opꝛimũtur in oꝛbos par?:
tibus cura a ꝓtegendis viduis a deffendẽdis bginibus ˖ hee officia
loc villanꝝ et domoꝝ cure pᷣſpiteris diſtribuè decet hee oꝛnamentꝭ
eckie ſũt. Iſti ↄuenientes theſ auri qͥ et uob facilioꝛẽ vitã et nobis
fructuoſioꝛẽ prebẽ poſſũt. Immo vero nob quoq; nõ paruã affe⸗
rẽt vtilitatẽ.gr̃a enĩ dei centũmilia holm huc ↄuenire opinoꝛ· q̊ͥʒ
ſinguli ſi vnũ panẽ᷑ cothidie pauptati offerrẽt. Om̃es certe paup⸗
es habũdarent ſi vnũ vnuſquiſq; obulũ ſolũmodo nemo penitus
indigeret et nõ adeo villis et agris actẽti eſſemꝰ nec tot mirgia et
duncia quotidie paterem̃. Illud enĩ euãgeliũ · vade ac vende vni⸗
uerſa q̃ habes et da paupib et veni ac ſeq̃re me opoꝛtune nunc ad

Hrenmd- 8 7 DWM ( =— 9

eckie preſides ꝓpt latas ecliaꝝ poſſeſſiões et merito dici poteſt. P .
enĩ ſequi xpᷣm alit᷑ poſſumꝰniſi oĩs ſ ecularis cure ſunus expertes.
Nuc vero ꝓchdoloꝛ vindemij ac meſli dei ſaédotes et vendichi ae
empcõi fructuũ aſſiſtũt et illi quidẽ qͥ figure atq; vmbre cultum
habebãt qmuis coꝛpoꝛalioꝛ eis adminiſtracõ eſſet ↄmiſſa· oĩm tam̃
haꝝ rerũ erant inmunes. Nos vero qͥ ad penetralia celoꝝ uocam̃
quiq; ad vera ſancta ſctoꝝ ingredim̃ mercatoꝝ rurſus et caponũ
curas ſuſcipimꝰ vnde magna ſẽpturaꝝ oꝛit᷑ negligencia Jugens
in oꝛando ſegnicies et cetoꝝ oĩm cõtemptꝰ nõ eniĩ poſſibile homĩ eſt
ſufficienteꝛ ſtudio atq; opera in vtrũq; diſcmdi. Quare vgo atq;
obſecro młtonob vndeq; fontes ſtaturie areãq; a tq; toꝛcular nr̃aʒ
deuocõm fieri. Sic enĩ et paupes facilius eo alentur deus gloꝛi⸗
abit᷑.uos ad maioꝛa mißicoꝛdie opa ꝓgreſſi· eẽna uob bona pꝛe⸗
parabitis · quib vtinã omes pfruam̃ gr̃a mĩa dñi nr̃i ihu xß̃i
Ißs autem ſtetit ante preſidem et interrogauit eũ
preſes dicens · tu es rex iudeoꝛum · ipſe antem dixit
tu dicis et cum accuſaretur a prin cpibus ſacerdo⸗

tum et ſenioꝛibus nichil reſpon debat
Eſpicis illud pmů inueſtigari quod indei crebro ma⸗
lieõſe vo luebãt. Nam qm̃ videbãt nullã a pplato de⸗
legalib curã fieri ad publica crimĩa accuſacõz redu⸗
6 xerunt. Sic aduerſus eciam apłos faciebant. eadẽ ipa .
ſemp damãtes quia circũnagant᷑ ihm quemdã regẽ eſſe pdicãtes.
Ita cũ qua ſi de hoĩe nudo hec dicerẽt ad ſuſpicõm tprannidis im⸗
. pellè auditoꝛes conabant᷑. vnde patet ſeiſſ ionẽ quoq; illã tunice · et H
indignacõm pontificis ſimulatũ fuiſſe. Cũcta enĩ vertebãt atq;
4 turbabant vt in moꝛtẽ ipm inicerẽt. Quod igit᷑ illi maxĩe oppo⸗
nebant id nimirũ pylatus ſcrutat᷑. Quid igit᷑ xpᷣus tu dixiſti.
4 fatet᷑ ſe regẽ eſſe ſed celeſtem quod alibi clarius ad eundẽ pylatum
reſpondẽs dicebat regnũ meũ nõ eſt de hot müdo ven ne aut ilk
„ excuſacõ haꝝ veꝝ relinquat᷑ aptiſſ imã affert racõz dicẽs. Si de hoe
bi müdo eſſet regnũ meũ decertaſſent vtiq; miniſtri mei ne tradereꝛ:
fe huic patet hac de cauſa et ipᷣm ebuta detuliſſe et alijs defferre inſ⸗
4 ſiſſe vt nullũ hec ſuſpicio locũ habẽet · quãdo eciã regẽ ↄſtituè ipᷣm
uoluerũt ↄfeſtim fugit. Sed cur inquies aſſectande tprãnidis ac⸗
uu tuſatus iſta nõ ꝓtulit. quia cũ a rebs ippis mille haberẽt argumẽ⸗
1 ta vᷣtutis eximie. ſponte vigilantes. Hec occł tabãt indiaũ ſtu⸗
, dioſe ooꝛrũpebãt ꝗpterea tacet pauciſſia quedã et rarius reſpödẽs⸗

ne petuo ſilencio ſupbʒy videret. pontifici enĩ quãdo adinrauit et
in trogãti nönunq; preſidi. Ad obiecta vero ẽmina qm minime
ſe pſua ſuꝝ ſciebat nichil ommno reſpondit. quod gpheta quidaͤ
ſignificans ante młta ſecula dicebat. In humilitare eius indiciũ
eius oblatũ eſt. Mirabat᷑ aute hys de veb, pplatus valde. Srae
quippe admiracõe digniſſimuũ tanta cũ hum ilitate ac taciturni⸗
tate vidè aſtantẽ illũ qͥ mille pmanifeſtiſſ imaq; habet argumè⸗
ta cũ ſane nec ip̃i accuſatoꝛes nullius ei éminis conſ cij fuerint ſz
ĩ uidea ſola mouènt᷑ Vnde falſis ductis tel tib qm nichil ĩuẽire
potuerũt auctoꝛi tate ſua urgebant nec opũcti fuerũt. Cũ aũt ex⸗
piraſſe aut indicẽ lauiſſe manus vidiſſent. mlta eni ecia pplato
Editus fecit quibs reſpicꝭ rotuiſſent ſj ĩ nulla uoluerũt mollioꝛes

fierij. Qund igit᷑ pplatus nõ audis quot aduͤſus te iſti teſtantur

ideſt volebat enĩ ipᷣm ſatiſfacientẽ liberari qptẽa hps verb vteba:
tur. Merũ qm̃ nichil ihs reſpondet alind quiddã excogitauit. qᷣd⸗
nam ilud eſt mos erat ex condepnatis vnü eis dimittẽ q̃ racõe li⸗
berare xpᷣm tẽptauit ut ſi nollent tamq́; innocentẽ a bſoluere ſ altẽ
vt dem pnatũ aliq́; a principe petẽ quꝰ ſolẽpnitatis gr̃a pnᷣceps
ꝓbo ondonauit. Nüc autẽ ecnẽrio pnceps a ꝓplo petit · neq; ſie
illi mittigant᷑.ſed in uidẽtes magis qᷓſi atroces fere pturba cõe li⸗
uoꝝ inſaniũt. Nichil enĩ ha bebãt ꝓꝛſu s quod eciã aduſus ſilentẽ

obicerẽt· ſ tumulo inſticie illins eciã ſilentis ita redarguebank.

itu ut tacendo di ca tita tem atq; furoꝛem illoꝝ ſupabat.
Sedente autem ipſo pro tribun ali miſit ad eũ mu⸗
lier eius dicens. nichil tibi a iuſto huic. Multa enĩ
paſſa ſum hodie per uiſum pꝛopter ipſum
Aduerte rurſus qm̃ mirabile hoc eſt. quã ſufficiẽs om̃es illos re
uocare.ad reꝝ enĩ piculũ et innocẽcie argumentoꝝ claritatem nõỹÿ
parua res ſompmiũ acceſſit. Cur autẽ ipᷣe pylatus ſompmũ non
vidit· aut quia mulier dignioꝛ era t· aut quia ſi preſes ſompmũ
hoe vidiſſe dixiſſet· nõ ita ſibi eredi tũ fuiſſ et. Aut quia nõ edi-⸗ ⸗

xiſſet · ſecũ ipe tenuiſſet. Jdẽco igit᷑ ex di ſpenſaeõe mlier vidit

vt olb notũ fieret. nee ſolũ ſompniat.verũ cciã multa patit᷑ ut
maritus vxoꝛe condolendo tardioꝛ ad ſedẽ redderetẽ. Tem poꝛis cꝙ
opoètunitas nõ paꝝ aferebat.eadẽ enĩ ipa nocte illo ſompnio fuit
exagitata veꝝ nõ erat pylato tutũ dices ipᷣm liberare qm affecta⸗
te tprannidis erat accuſ atꝰ. optebat igit᷑ argumenta qrere quib⸗
iſta ꝓbant᷑ vtputa ſi exerciciũ ↄſeribe bat ſi peccuniã in gentẽ ↄfla⸗

bat ſi arma vł et lino huĩoi ſparabat. Ille vero temè ab eis dedu:
citur. Qua pẽt᷑ culpe nõ eſt expers. Maiꝰ nãq; ait qͥ me tibi tdidit
habet pecca tũ. Molicie igit᷑ factũ eſt ſua et vt cederet et flagelis
ceſũ ↄcedèt ita mollis hic eneruiſq; fuit põtifices autẽ ꝓterui atq/
malicioſi. Nam poſtq; ille ogitando legẽ adinuenit quãdam que
ſolẽpnitati ex ↄdempnatis aliquẽ ↄdonare inbebit· turbis pſua ſe⸗
vũt ut barrabam vna omnes peterẽt voce· vides quã diligenẽ ille
ꝓuidebat vt eos ab hoc ſcelè libaret et quãto ipᷣi ſtudio quãq; mł⸗
ta opa vt ne vmbrã quidẽ ſibi excuſacis relinqᷓrent uter enĩ di⸗
mittẽdus erat certis iccrimĩb ↄdẽpnatꝰ. An cuiꝰ adhuc cauſa
pendebat. Mam ſi q̃ loca · ſentẽcia eciã dimitti potat. młtomagis
ille cuiꝰ res ĩ ambiguo vᷣtebatur vmmocte homicidie atq; mani⸗
feſtis latronibs pepoꝛ eis ih̊s videbat᷑ ꝗptẽa nõ di xit latronẽ ſj in
ſignẽ latronẽ eos habuiſſe famoſũ.viʒ ĩ ꝓt᷑uitate et młtis huĩci⸗
dijs inqnatũ · ſpoſuerũt tñ illũ oꝛᷣ ſaluatoꝛi nec ra cõʒ tẽpoꝛis ali⸗
quã habuerãt quod ſanctũ erat atq; ſolempne nec hũanitatis le⸗
ge⸗ aut alind huĩoi veriti fũt. Sed muidia penitꝰſupati ad ꝓtrer⸗
uitatẽ ſuã plebẽ eciã coꝛrũpũt ita decepesis quoq; plebee extrema
luent · ſupplicia barraba igitur ab vnmerſis poſtulato.

Q uid igitur faciã inqt pylatꝰ? de eo qͥ dicitur xpᷣs
Conũutere illos rurſus aliq̃ uoluit pudoꝛe · poteſtatẽ enĩ eis eligẽ⸗
di reliquit ut ſaltẽ veriti ihm petant a clemẽcie ſue totũ attribu⸗
atur. Contencioſos eni magis videbat fieri cũ eis nichil ipᷣm pec⸗
caſſe dicebat ac ideo putabat ſi hũanitati eoꝝ ſalutẽ ipᷣius attri⸗
bueret facilius poſſe perſuadere. Illi vero nõ dubitarunt clamoꝛe .„

crucifige. Ad quod ipſe· Q uid enim male fecit.
Tunc magis clamabant crueifige
Videns igitur pylatus nichil in ſe omnino pꝛofi⸗

cere lauit manus dicens innocens ſum.
Cur igit᷑ tradis· cur nõ eripuiſti ſicut poſtea militũ tbunꝰ pau⸗
lũ.qui et ſciebat gra tũ foꝛe uideis ſi paulus tᷣderet᷑ et ſi ſedicio ae
tumbłtꝰ ea de re factꝰ erat reſiſtit tamẽ gnoſe atq; repugnauit.ſjʒ
nõ ita pplatus. Verũ ignaniſſume atq; molliſſune vna omnes
ꝛ rupti labebant᷑. Mec enĩ pylatus młtitudini repugnauit nee
młeitudo ſacdotibs ita vndiq; peribat ipſoꝝ excuſacõ magna voce
magis atq; magis clamanciũ erucifigat᷑ nec intimè ſolũ volebãt
ſed turpiſſimã cruci figẽdi eius cauſam eſtimari ſtudebant Ideo
iundice repugnãte ꝑtinaciter ippi clamabant· vides quot a xpᷣo ad

rveuocacom illoꝝ facta ſũt. Sicut enĩ indam ſepe nùo retrabheba
pari modo hos quoq; expᷣmebattũ per totũ euangelij tẽpus · tũ in
ipᷣa poteſtate uidicij · opoꝛtebat ꝓfeeto qñ lauiſſe manꝰ uidicẽ vi⸗
derit dicentẽ. Innocẽs ego ſũ a ſangne huiꝰ.Quãdo indã laqueo
ſe ſuſpendiſſe qñ wogantẽ pylatũ ne aliũ ꝓ ipᷣo aceiperẽt tam verdᷣ
q; reb⸗ cõ moueri atq; ↄpũgi. Nam ꝓditoꝛ ſeipᷣm ↄdẽpnauit ſi ſen⸗
tenciã laturꝰ. Judey ꝓferende ſentẽcie cmina reicit. Si mirabilis
eadẽ nocte nobili mulieri apparuit viſio. ſi qᷓſi ↄdẽpnatꝰ a pplato
petit᷑ quã poterint excuſacõm inuenire. Mam ſi nolebant vt in⸗
nocentẽ abſoluè.nõ tamẽ hoĩem latrociniovpditũ ipᷣi anteponè de⸗
bebant. Verũ cũ viderũt indicẽ manꝰ lauare dicentẽq; audirent
innocens ſum· magis clamarunt dicentes.
San guis eius ſuper nos et ſuper filios noſtros.
Quando igit᷑ aduſus ſeipos ſniam ꝓtulerũt tũc oĩa concedit pp⸗
latus. Tu autẽ animadute hoc eciã in loco uecoꝛdiam ipon. talis
q pe appeticò temeraria et ꝓterua cupiditas eſt ut nichil boĩ vidẽ.·
hoĩem ſinat· uob ipᷣis maledictis. Quãobrẽ eciã ad filios male⸗
dicom ꝓtrahitis· clemẽtiſſimꝰ tamẽ ihus qmuis ipᷣi maxime et
aduͤſus ſe et adůſꝰ filios inſanirẽt nõ tamẽ ex ſentẽcia ipoꝝ ipos
ↄdempnauit. Sed tam exipis q; ex filijs cos ſuſcepit.qͥ penitẽciam
egerunt. milleq; bonis honoꝛauit. Nam et paulus ex ipis erat et
multa illuꝝ milia qͥ in ſe irm erediderint. Conſideras enĩ iacobꝰ
ait frater quã młta mi lha indeoꝝ credenciũ ſũt q̃ omes ex ilł fue⸗
runt · ſi autẽ aliqui veuixi ſunt ſibiipis imputent.
. Tune dimiſit eis barrabam. Jheſum autẽ flagel⸗
latum tradidit eis vt crucifigeretur.
Cur flagellis cedit· aut q̃ſi ↄdẽpnatũ aut q̃ſi foꝛmã indicõ quan⸗
dã afferens · vł vt urdeis gratã rem facèt. Et certe reſiſtè atq; re⸗
pugnare debinſſz pᷣſertim cũ iße dixerit. ccipite eũ vos et ſcom
legẽ vr̃am indicate ipᷣm. Multa nempe fuerunt q̃ tam pylatũ q;
indeos ab ulo nephando indicõ ꝓhibebãt inaudita ſigna mira-
tula magna incredibił eius qͥ paciebat᷑ clemẽcia · taciturnitas ĩ⸗
eſtimabił. Nam poſtqᷓ; oꝛando a reſpondẽdo hoĩem ſe eſſe demo⸗
ſerauit.ſublime rurſus ac vltra hoĩem tam ſilendo q; deſpiciendo
q̃ ditebant᷑ oſcendit quib; oĩb admirandũ ißm adduci porerãt. Sʒ
nichil hon ill ꝓfuit. Cũ enĩ ſemel qᷓſi vinolẽtia vł inſano furoꝛe
„5 oſpſſa ſit · difficil m ẽ fſipiſcè niſi generoſiſſima ſit aĩa q oppmit᷑.

Exhoꝛtacio· lxxxvj· fugienda effe magno ſtudio

*6*

parua delicta quoniam ab illis dyabolus incipit.
et in maxima poſtea trudit.

Periculoſũ certe piculoſũ inquit eſt pnicioſiſſimis.hꝑs paſſiõi⸗

bus locum concedè. Quare opoꝛtet omni pacto reicè ingreſſũ ipaꝝ
atq; repellẽ. Mã ſi reprehenderint aĩam atq; ſupauerint tũe ſicut
ignis ingentẽ ac ſieccam nactus materiã ma ximã ſolent flã mam

accendé. Quare wgv atq; oꝛo oĩla faciamꝰ. vt qᷓſi materia ſupem⸗

a nob haꝝ ingreſſũ. Nullꝰ igit᷑ friuolas ſe illa racõne oſoletur
q̃̊ vniſa ꝓteruitas ĩ aĩam cõducit᷑. Illa inquã racõne niłs vtat᷑
qm młti dicũt quid hoc eſt aut illud: mille certe hinc mala oꝛinnt᷑
Veteratoꝝ enĩ dyabolus cũ ſit- magna malicia.młta opa. ingẽ⸗
ti ſtudio condeſcenſiõeq; nõnulla ad pdicsëz hoĩm vtiẽ. mimis
enĩ plerũq; incipit qð intueri hoc modo licet ſtudebat inphitoniſſe
deriſionẽ. Saul regẽ detrudẽ iten qa nõ adhibuiſſet ille mentẽ qui

phitoniſas ac paulatim ipᷣm inducit. Nam qm̃ ſamueli nõ obtẽ⸗
padlit et ho locauſta offerri peparauit illo abſente accuſatus ait
necæſſitas hoſtiũ faeta eſt maioꝛ. Cũq; flere opoꝛtuiſſet qᷓſi nichil

mali feciſſet letabat᷑. Juſſit deinde nõnulla demaledicitis deus ea
quoq; t᷑nſgreſſus fuit· hinc adùſus dauid ullũ inſaĩuit ac ſi pau⸗

latim atq; paulatim labens nõ ſtetit quouſq; ad ipm pdicõis ba⸗

ratrũ ſeipᷣm immiſit.Sim iłr eciã de caim factũ eſſe videmꝰ. Nõ

enĩ ↄfeſtim cedem fratris illi ſuggeſſit ne magnitudinem rei con

motus tam ſceleſtim facimꝰ.abhomiĩaret᷑.ſj pus pſua ſit deterioꝛa
offerre. Nullũ eſſe id dicks pecca tũ · deinde inuidie veneno ſuecen⸗
dit. nichil eciũ huic maliſecutoꝝ pſua dẽdo. Ita ſenſui in eũ illap⸗
ſus ad cedem fñ̃is et ad negacõm ſceleris impulit nec pus ceſſauit
quã maloꝝ oĩm verticẽ impoſuit. Repellendo igit᷑ maloꝝ inicia
ſũt. Mam eciã ſi ad maioꝛa pᷣma nõ ꝓgrederen᷑ peccata. nõ eſſet

tame neg ligendũ. Nüc vero ꝑ iſtã incuriã ꝗdatim ſemp aſcen⸗
Quũt. Qua ꝗpt᷑ omĩ ſtudio atq; opa funditꝰ pnᷣcipia pecca ton ſunt

eütenda. Mõ enĩ vim delieti ſolam ↄſides. nec qina puũ ſit cœgites
ſed illud p̈cipue tene quia ſi radicẽ nõ euelleris magna inde labor
ſuccreſſet. Mirabile quidẽ atq; inauditũ dicè audeo. ſoler michi
nõnumq́ nõ tanto ſtudio magna videri peẽ̃a eſſe euitanda qnto
parua et vi lia· illa enĩ natura ipᷣa ſponte auertit᷑. hec autem hae
ip̃a re quia parua ſũt deſides reddũt et dũ ↄtẽpnunt᷑ nõ poſſũt ad

2

expulſionẽ eorũ animꝰ gnoſe inſurgè. Vñ eito ex puis maxima

fiũt negligẽcia nr̃a hocipᷣm coꝛpoꝛib qᷓ accidẽ videbis. Zie ĩ inda

maximũ ꝓdicõis malũ ↄcreuit. Niſi enĩ putaſſet paruum eſſe

pecuniâ inopũ ſurvipe Iĩ tantã ꝓteruitatẽ nõ deueniſſet. Judei ch
niſi putaſſent in anis gloꝛie delictũ nunimũ eſſe ·˖ uſq; ad cedẽ xßi
lapſi nõ fuiſſent· hac via oĩa ſcelera fieri videbis. Nemo enĩ re⸗
pen te ad extremã imꝓbitatẽ inſi lijt habʒ quippe inſitũ quẽdã aĩa
pudoꝛẽ atq; innatũ qnẽ ſubitò calcare atq; ꝓĩicẽ nõ poteſt · ſed ſen⸗
ſim atq; paulatim ex negligẽcia perit hoc pacto eciã ydoloꝝ cultus

additũ inuenit cũ vltra quã optet viui ac deffuneti nonnulli ho

noꝛarent᷑ · hoc pacto ſimulacro et ſtatue adoꝛa te ſũt.hoc pacto dem⸗
qʒ; foꝛnicacõ et ceia vicia dominant᷑. Conſideremus autẽ ſic nimiũ

quidã ac importune riſit· vephenſis a qhopiã eſt · reſpondit alijs
nichil eſſe id mali. Quid enĩ eſt riſus aut quid vmquã riſu ma⸗

li ſequet᷑. Oꝛta tñ ex inmoderato riſu pauliſꝑ ſeurrilitas· a ſcur:

rilitate turpiloquiũ · a turpiloqͥo opacõ t᷑pis ꝓfecta.cũ aliꝰ ꝓxĩo

ex incuria maledicẽèt repᷣhenſuſq; eſſer cõtempſit dicens nichil eſſe

mali huior verb vti. Zed hinc deſidia et odia nata ſũt. vnde ini⸗

micicie capitales huic ↄtumelie a ↄtmelijs poꝛro pulſacõ.ac iude
cedes pleꝝq; ſecuta eſt.. Sic a minimis ad mayema qᷓ‚datim dpa⸗
bolus dueit et inde ad deſpacõm detrudit ˖ et haãc viam poꝛe nõ mi⸗
noꝛem adin uenit. Mon eni tantos pet̃ᷣm q̃ntos deſpacõ pdit.Mã
qui deliquit ſi ſeim ꝑ penitenciã excitabit cito delieti remiſſionẽ
impetrabit·qii aũt penitenciã ſpreuit idcirco veniã im pet̃re non
poteſt quõ medicina penitenciã nõ imponit. Ceruas adhuc addie
inſidias:quib religioſos deuocõis habitu ad peccandũ impellit.
St quãdo inquies tale aliquid potuit efficé. Aetende igit et diſce
ut a laqueis eius poſſis tibi cauẽ· p paulũ · xpᷣus pꝛecepi t· vxoꝛẽ a
viro nõ ſepari nee alteꝝ altero puari niſi ex coſenſu. Sed nõnulle
qua ſi caſtitatis ardore accenſe a viris abierũt. Ita putãtes ma⸗
gnũ quid facè ad adulteria viros ſuos opulerũt. Cogita igitur
q̃ntũ mali cõmiſerint q̃ cũ magnos ꝓ eaſtitate laboꝛes ſubierunt

q́ſi adultere accuſent᷑ extremaq; ſupplicia dature ſint quia ĩ ꝓfun⸗

dü pdicsis ↄinges ppcipitarũt. Alij rurſus a carnibo abſunente?

ex laudabili hac abſtinẽcian ad abhomin acõ carniũ lapſi ſunt · que

ves atrocẽ eis penã ſparauit· hoe autẽ fit quãdo aliqui indiciũ ſuũ
ſẽpturis an te ponũt.S ie et aliqͥ apud oꝛ intheos putarũt pfesis
eſſe de omnib; indifferent᷑ guſtare de hys eciã que ꝓhibita ſũt qð
modo pfeccõis nõ erat.verũ eciã iniqͥta tis extreme ꝗpt᷑ hoc et ve⸗
hement᷑ a paulo cꝛripiũtur. St niſi coꝛrigant᷑ vltimo ſupplicõ di⸗
cebat obnoxios eſſe · alij rurſus religionẽ eſſe putãt nõ paruã ca⸗
pillos capitis nutrire qd exꝓhibitis eſt a nõ paruũ dedee? affert.

v

— — — —w—— —

— — — — — — —

——=

õHñG

Alij magnũ dolerẽ et inmoderatã triſticiã qua ſi vtilẽ poſt pec̃a
laudant atq; admirant᷑. Quod dyabolico artificõ fieri indas pa te⸗
fecit qͥ ex doloꝛe mmio ſe ſuſpendit.ꝗptèa eciã paulus ꝓ eo qͥ foꝛni⸗
catus fuit ſoꝛmidauit ne qͥ d tale pateret᷑.et admonuit cꝛinthios
cicius eũ libare ne mmio ſpᷣmergeret᷑ do loꝛe · deinde oſtendẽs a dya
bolo nimiã hanc eſſe triſticiã adiecit᷑
Mon enĩ ignoꝛamꝰ inquit excogita oes illius quia dolos ſemꝑpa
fraudes nouas adinuenie ſolet. Si enĩ apte pugnaret facil eſſer

victoꝛia. Pmmo vero nũc ſi uigit᷑ viglamꝰnõ eſt diffieilis. Xd

omes has vias armauit nos deus. nõ eſſe ↄtẽpnenda pua ↄſulens
XNudi ergo que xpᷣus admonet dicẽs · qui di xerit fratri ſuo fatue
reus erit gebene ignis et ad cõcupiſcendã mulierẽ a ſpexerit aduli
eſt · idẽtes eciã q̃ſi mi ſeros · deflet · et vbiq; inicia et ſemĩa pec⸗
catoꝝ. radicitꝰ tollit · et de ocioſo vos verbo relaturus racionẽ aſſe

rit et. Jop cogitaciões filion purgabat. Aduſus autẽ deſperantes

ait. an nõ ſurgit qui cecidit. an qui aùtit nõ cõuertit᷑. Et rurſus

nole moꝛtem peccatoꝛis· ſed vt cõuertant᷑ et uiuat.Et hodie ſi vo

cem eiu“ audieritis et leticia ſit melis cum peccatoꝛ viuis penitẽ
ciam agat. Multaq; huiſemodi et documẽta et exempla inſcriptu
raĩ uemũtur.ne aũt religiõis nomie pdam. Illud pauli dicendũ
iterũ atq; tenẽdũ ẽ. Me nĩmio dolore inqͥt abſurbeat᷑ hec igit᷑ nõ
ignorãtes· omnibs diaboli uijs quibs deſides puertit᷑ ſcripturarũ
prudẽciã opponamꝰ. Moli ergo dicẽ · quid eſt foꝛmoſã curioſe aſ⸗

exerw mulierẽ. Nam q́ coorde mechat“ eſtis rem ipſã pagere non
x 4 Pia p

dubitabit. Moli dieẽ quid eſt ſi paupem hunc pꝛeteribo· Hoc enĩ

pacto eciam aliũ tranſcurꝛens. deinde aliũ atq; a liũ ac tandem oẽs

cõtempnes. Moli dicere quid eſt. ſi rem proximi deſiderabo. Hoe
enĩ achab regẽ pdidit. Nam quis pᷣeium dederit · verumtñ a nolẽ
te accepit penas pluit qui niło precio dato aliena rapit· pᷣtim cũ
gracie documẽtis ſit wboꝛatꝰ. quã puniciõem non meret᷑· quam

ut fugiamꝰ ab omi ui et rapina diligẽter abſtineamꝰ. nec apec⸗

cando ſolumodo ſed ab inicijs eciã petoꝝ mũdos nos eſſe cõſuãtes
magno ſtudio vbᷣtutẽ ãplectam̃ · ſi ad celoꝝ regna ꝓficiſei volumꝰ
q̊ vtinã oẽs pueĩamꝰ gr̃a miſicoꝛdia dñi nf̃i ihu xpᷣi amen
Tunc milites accipientes iheſũ in pretoꝛio congre⸗

gauerunt ad eum vniuerſã cohoꝛtem et induerunt

*

eum clamidem coccinem

. . K „. .

5 R * 8– .

* * Henla ₰5 27

Vaſi omes excompoſito ehueniſſent. Ita ſigno dato

ad thoꝛeã omĩs dyabolus cõcitabat. Nam et ſi poſſum⸗

muidie thabo extimareę ad inſaniam iudeos cõcitatos

fuiſſe tñ qua de cauſa moti milites fuerint nõ patet.

Dyabolus i igit erat qͥ vmiuᷣſ. ſos tũc illos occupauit· voluptatẽ enĩ

ex ↄtumelijs qpt᷑ inmanitatẽ ſuã capi ebãt. Cũ enĩ optuiſſ et ↄopmi

poaus atq; lacmare nõ 5 ſolũ hoc nõ faciebãt. veꝝ eciã econt᷑ ſicut et

plebs i ißa vitupabãt et inſiliebãt. Judeis foꝛſan ti ficãtes aut

ſuis vtẽtes moꝛibꝰ. Multis autẽ varijſ q; modis ↄtũeliabant᷑. Ca⸗
put enĩ illud ſanctiſſimũ mõ pugnis modo thalamo cedebãt. mõ

cꝛona ex veprib texta decꝛahãt. Qöã igit᷑ nos excuſa cõʒ vmq;ʒ

habebimꝰ ſi vitupati ad irã ↄcitam̃ · qͥ tot tantaq; ſuſtinuiſſe xpᷣm
nõ ignoꝛemꝰ. SExtremas certe ille cõtumelias ſuſtulit. Quippe cũ
nõ mẽbꝝ vnũ · ſjo vniùſũ cꝛps a troces has miurias patẽtur caput

coꝛona.thalamo pugnis. facies ſputis· maxle alapis. coꝛpus reli⸗

quũ flagellis nuditate amictu damidis· a doꝛa cõe ſimulata ma⸗

nus calamo quẽ ꝓ ſceptro tenè dederunt. os q; ipᷣ̃m et lingua aceti

pocione ac fellis· quid iſtis vmquã quius· quid ↄtũelioſius excogi⸗
tari poteſt · omeʒ iſtã excedũt or̃oʒ qͥ illi q̃ſi timẽtes ne quid relin⸗

qᷓrent crudelit excgitauerũt audact᷑ fecerũt ſuis manibo gphe⸗
tas occiderũt· xpᷣs vero quãnis ſentencia indicis. Jpi tamẽ faciũt

vmiüͤſa · ißi et apud ſe dampnauit et apud ppylatũ dicẽtes ſangs
eius ſuper nos et ſup filios nt̃os. Jpᷣi ↄtumeliant᷑ ᷣ inſiliũt · ißi

vinciũt·et nõ vinctũ ad pylatũ deducũt · ißi militib: cauſã pᷣbent

ita crudelit᷑ in eũ inſurgẽ ipᷣi verb. ipi ſputis · ißi v̈berib cedũt.

Michil hoꝝ certe a pplato factũ eſt·.ſj oĩa illi effecerũt accuſacꝛes

indices lictoꝛes mĩſtri capitaliã reꝝ. hec a nobᷣ tunc legunt᷑ cũ ve⸗
nmire oĩb⸗ atq; audire liceat· nã ne gentiles dicant ßclara nos atq;

inſignia xp̃i fcc̃a predicare · obꝓbria vero et paſſiõʒ clare · ſane⸗
tiſſimi ſpᷣs gẽa ita diſpenſatũ eſt ut in ſolempnitate maxĩa cum
omes vna viri atq; mulieres adeſſe poſſint. Juxta diẽ paſche oĩa
hec plegant᷑ vniuͤ ſis ergo pñtib⸗ 4 uolũt magna hec vore pdicanẽ
quib cgnitis xp̃s tñ deus eſſe oĩno credit᷑. Et cũ ꝗpt᷑ alia bñficia
q̃ nobᷣ ↄtulit tñ ꝗpt᷑ hec ex animo adoꝛat᷑ · quia tantũ ꝓ no b odeſcẽ⸗
dere dignatus eſt vt hec paſſus omni nos btutis gne in ſtituerit.

Hec ergo ſemp lacritemꝰ mirificã enĩ afferũt vrilitatẽ · Nã pſpi⸗

cias a verbis et rebo et habitu ↄtẽpni atq; ꝑ illuſionẽ adoꝛari cedi
deniq; ac oĩa pati extrema · eciã ſi lapis eſſes ad mollitudinem eere

flexus omem animi tumoꝛẽ depones. Zed veliq̃ q;ᷓ audiaspoſtquã

S

enĩ deludẽtes ſaturati ſũt. denudato ipo veſtes ems ceperunt et ſe⸗
detes obbuabãt qñ expirabit et veſtes eius int᷑ ſe parciũtur quod
tu ↄdẽpnatis· nitunt᷑ autẽ omyi ẽnquillitate potiti ea veſtimẽta
quib: mirabilia geſta ſũt. Sed nichil tũc aduerſus eos gerit᷑ xepo
ita volente. adeo enĩ magnꝰ hic fui ↄtẽptus qͥ in obieccũ q̃ſi atq;
oĩm viliſſimũ agebat᷑ vt ĩ latrones geſtũ nõ fuerit. Mediũ vero
ipᷣm crucifigũt ut exiſtimacõis latronũ pticipes fièt et dederunt
ei acetũ · hoc eciã ex ↄtumelia. Iße autẽ nolebat bibè. Alins vero
euangeliſta dicit qͥa cũ guſtaſſet dixit ↄſũmatũ eſt. Adimpleta
iam eſt vndiq; ꝗp hecia · de xrũt in eſcam meã fel·et ĩ ſiti mea po⸗
tauerũt me acero. Nec tam̃en eciã ille bibiſſe oſtendit· nichil enĩ

inteſt int᷑ guſtare ſimplicit᷑ et nõ bibè. Sed de vno at eodẽ dieunfk
nee tamen eminat᷑ adhue illoꝝ inſania. Sed tũ denudaſſent cruci⸗

fixiſſent· acetũ atuliſſent· non poſſũt ad aĩm explẽè · in patibulo
pendẽtem uidẽtes et ipi et ẽnſeũtes omes amaris impetunt verb qᷓ
veb, et ipis michi quioꝛa vident᷑. Jdèco enĩ ita faciebãt vt tamq;
ſeductoꝛ qͥ oĩa que dicebat ad cꝛruũpendos holes fruſtra erũt vt in

ↄſpectu omni vitupatus decedet. Jdeo eciã militũ manibo ꝗꝙ pub:

lico re indicio ↄfecto cereõꝛ videret᷑. Et quamq; ſejns turba eciam
lapides fletu ſuo flexiſſent niło tamẽ modo atrociſſimas illas bel:

uas omouit gꝗptèa turbã quidẽ allocueõne dignar putauit. Jllos
vero mimme. Noõ enĩ ſolũ q̃ optabãt feœrũt. Meꝝ eciã reſurrec⸗

cion? ulius foꝛmidãtes eſtimacõi ſue efficè ſtudebãt · ꝗptèa pbᷣlice

iſta iactant. latrones cũ eo erucifigũt · et ut ſeductoꝛ ac mendax

videret deſcende clamabant de cruce q; templũ deſtruis et in tribus
ißm dieb; edificas. Nam qm ſqptam a py lato cauſam tollere nõ
potuerunt qͥa ſẽptũ erat. Rex uideoꝝ NWepugnauit eni ille di⸗
cens · quod ſepſi ſeripſi. Jdeo vitupãdo nitebant᷑ oſtendẽ quia reyx
nõ eſſet. ideo tumultuantes dicebant. Zi rex iſrahel eſt deſcendat
nüc de cruce. Et rurſos alios ſaluos fecit ſeipſum ſaluare neſeit.

Zdeo eciã ſignis poꝛib huic detrahẽ conabant᷑. St rurſ?. ſi filius

der eſt. ſi vult eũ deus ſaluet nũc eũ · o inſani celeſtiq; hoĩes · an
ꝓphete nõ erãt ꝗphete · et inſti quos occidiſti · inſti nouerãt qm̃
eos deus a picuł nõ eripuit. Immo vero erãt eciã ſi a vob inin⸗
ria vexabant᷑. Quid igit᷑ hec amẽcia vr̃a equa le excgitari poteſt

MNam ſi exiſtimatis illoꝝ apud nos ꝗꝓpt᷑ picula nõ perijt · ſ erãt

ꝓphete quãuis toꝛq̃rent᷑ młtomagis nõ debeba tis ĩ hoe ſcandalizai
qui et rebꝰ ſemp et verb falſam hanc repulit opĩom nichil tamẽ

nec in ißo tpe paſſionis aut dicẽdo aut faciendo aduͤſus exi ſtĩacẽʒ

9°

7

£

xp̃i efficẽ valuerũt. am et latro qͥ vitã in oĩ ſeelere ↄſũpſit eũe

0

mayxime qñ iſta dicebant᷑ eũ ↄfeſſus regni eius fecit mencõm. Et

plebs ipᷣm amare flebat. S; q́;uis a qᷓ fiebãt apud ignaros diſpẽ⸗

ſacsis imperi) huiuꝰ imbecillita tem teſtari videbant᷑ veritas tamè
eciam per hec contraria floꝛui. 2

Exhoꝛta cio · lxxx vij · quod imitan da leuitas et cle⸗
mencia xpi eſt.

Hec audiètes adùſus omnẽ furoꝛẽ er iram nos diligent᷑ armemus
ſi ſuccendi œꝛ tuũ ſenſeris pectꝰ ↄtinuo ſignaculo crucis ſignato-
repete memoꝛia q̃ tũc facta fuerũt.et tra illico tamq́; puluis diſ⸗
ſipabit᷑ verboꝝ ſimł et factoꝝ recoꝛdare. nõ obliuiſcaris dñm illũ,
te ſeruũ eſſe. Ille ꝗpt᷑ alios.tu ꝗpt᷑ teipᷣm ſufferas. Ille pꝛo hys de
quibo bene meritus fuit ꝓ hys qͥ crucifixerũt tu autẽ ꝓ teipo. Ille

a ↄtumeliantibs tu vero ab hys foꝛte quibs ſepe iniuriã cõtuliſti.

Alle vmuͤſa ſpectante ciuitate. Pmmo vero et indeis et aduenis

miſicꝛdit᷑ nimiũ locutꝰ eſt tu paucis pñtibs ferre nõ potis. Quo
ad maioꝛẽ ↄtẽptũ accidẽtur videt᷑ a diſcipłis q;ᷓ ſuis derelictꝰ. Ita qͥ
antea colebant fugã ceperũt. Inimici autẽ et hoſtes patibulo pen⸗
dẽti crcũfulſi ↄtẽpnebãt inſultãtes et deridebãt omes vna indei ac
milites inferius· latrones verũq; ſupiꝰ ambo enĩ eciã ipi ↄtume⸗
liabant᷑. Quomõ igit᷑ lucas de vno dicit. vtrũq; ꝓfecti factũ eſt
vterq; antea. poſtea vero alt᷑ ſolũmõ deridebat. Nã ne quis ↄpoſi⸗
to rem factã fuiſſe credèt. nec latronẽ illũ fuiſſe q́ laero fuit. ab
ipᷣa ↄtumelia eciã ĩ cruee latro atq; inimicꝰ antea fuiſſet repente

uerſus oſtendit᷑ hec igitur oĩa cgitãdo philozophare. Qund enĩ

tale ac tantũ ferre tu potes. qᷓle dñs tuꝰ. publice te quiſpiã vitu⸗
pauit.ſ̊ nõ talia tu audiſti verberibo ceſus eſt. ſj nõ tãto tpᷣe neq;
ſi c flagellatꝰ et denudatꝰ. Alapis te quidã pecijt ſj nõ illo modo.
Tu vero eciã adde a quibʒ et cur et qñ et quis ipᷣe · quoq;ʒ Juiꝰ eſt
nemo illa facta ẽminabat᷑ nemo qrebat᷑ · i eontẽ᷑ ꝓbabaãt om̃es et
cedẽtib ac deridẽtibꝛ ſe ↄiũgebat et q̃ſi arrogantẽ quẽdã ſeduetoꝛ?
ac deceptoꝛẽ qͥ re verba ſua coꝓbare nõ poſſ ſic deri debãt. Ille vero
ad hec vmũſa tacebat maximũ nobᷣ lõganĩtatis pᷣbens exemplũ.
nos aũt hec audiẽtes· nec famulos quidẽ patim̃ nr̃os.ſi magis qᷓ
ſilueſtres aſini calcitramꝰ atq; ſalimꝰ crudeles ac inhũani ſi quid
a duſus nos dictũ vł faetũ ſie nullã aut paruã exiſtimacõʒ faciẽ:
tes. ſi hec ĩ deũ cõmiſſa ſũt ſimilit᷑ qᷓ adnerſus amics afficim. do⸗
loꝛẽ quis intulit ferre nõ poſſumꝰ. verb carpſit omni belua moue⸗

R

— —

—

mur atrocius. nec pdeſt q; iſta quotidie lettitent diſeipłs ꝓdidit.
ceii eũ relinqᷓrũt quibs młta « magna collata bñficia fuerãt. Hx

furoꝛe ↄcitati in faciẽ ſpuebãt pontificis puus colapho pecijt· mi⸗
lites cedebãr. qͥ aderant illudebant ↄtẽpnebãt nec ullũ ad quẽquã
verbũ emiſit. ſ omes vicit ſilencõ. Ita opa iſta te docet· qᷓnto mi:
nus feres. tanto magis te malefacientẽ ſupatuꝝ ꝙ adiuracõi apoᷣ

om̃es futuꝝ. Qund enĩ nõ mirabit᷑ eũ qui oppꝛimentũ vtumelias

equo aĩo ꝑfert· quẽadmodũ enĩ eciam cũ inſte quiſpiã toꝛquet᷑ ſi

magno aĩ̃o patit᷑ iniuſte cruciari młtis vider ſic qui cũ iniuria
vexat᷑ ſi nõ perfert. Jure winiri putabit᷑ ae deridebit qſi mäcipi⸗
um ab ira diſtraet? et antmi nobilitatẽ furoꝛi ſbiciẽs. Nec enĩ

libeꝝ tñ hoĩem di xerim eciã ſi mille puus dñet. SZz valde me inq;es

ille irritauit. Quid hoce eſt. tũc enĩ maxime opoꝛtz philozophari·
Pam qñ incitat feras q;ᷓ manſuetas eſſe videmꝰ. Põ enĩ ſemper
furoꝛe ipas ferri mmꝰ ſ̊ qñ concitant᷑ .Quare ſi tũe ſolũmodo qͥe⸗
tiſſimꝰ qñ nemo irritat. ĩ quo beluis pᷣſ tabimꝰ. ille tñ inſte pleꝝ⸗
q; mouent᷑ excuſ ariq; poſſuntm ꝓuocate ac p uete citant᷑· pꝛetèa
rõis exptes dure natura mouent᷑. Tu vero in feraꝝ incidẽs mo⸗
rem. Vmnde tibi exeuſacõm parab· quid enĩ mali paſſus es: rapta
fũt abſte tua at hac ipᷣa de cauſa ferre ma gis opoꝛtz vt maioꝛa lu⸗
crari poſſis· laude ac głia puatus es · et qnti hoc eſe · minoꝛ ꝓfeeto
factꝰ nõ es ſi philozopharis. Si vero nichil mali pateris cur wraſ
ceris ei qͥ nõ modo tibi nõ nocuit · veꝝ eciã ꝓfuit. Mam negligẽ⸗
tes honoꝛati mollioꝛes reddunt᷑ · diligẽtes autẽ ex deriſione cõtu⸗
melia foꝛcioꝛes efficiũtur. Ita ꝓfecto deſides laude magis q́; vitu⸗
acõe lediůtum. Nã vitupãtes quidẽ ſi actendimꝰ cauſã nob pᷣbẽr
phbilozophandi. laudãtes autẽ arrogãcia mollicie inani glia im⸗
pellè animos ſolẽt cuiꝰ vei patres ſũt teſtes qᷓ̃ filios nõ ita laudi⸗
bus efferuũt ut 2ncsε reßmür. timẽtes ne aliquã inde molliciem

otrahãt· et pedagogi ſumile qpdã ado leſ centibꝰ vem ediñ afferunt ·

qe ſi auerti nõnullos decʒ · adola toꝛes magis q́; ↄtumeliãtes odi⸗

oſe opoꝛtet. Maioꝛ enĩ nõ attẽdentibꝰ ex adulace peſtis oꝛiri ſolz·

et faciliꝰ eſt hanc quam illam paſſionẽ ſupare. Quare qm ſupat
illã tũ mirabilioꝛ videt᷑ · tũ eciã maioꝛa ↄſequet᷑ pᷣmia. Mirabili⸗
enĩ ꝓfecto eſt vidè hoĩem qͥ d vitupat᷑ · quã hoĩem q dũ depellik

peutit᷑ nõ dec idat ſi quomõ dices potero nõ moueri · vitupãdo qᷣdẽ

pſequit᷑ · crucis in ſigno ſtatim pectꝰ ſignato vecoꝛdare oĩm q̃ tune
geſta ſũt et ↄfeſtim oĩa extinguunt᷑ · nec quia vitupat mõ aliqͥs
cogita ˖ ven eciã ſi qᷣd boni vmquã ab illo in te ꝓfectũ eſt diligeut

oſidera er ↄfeſtim ad clemenciã redigeris. Pmmo vero ante omla
deum timeas id ſemper tecũ verte · que cogitacõ cito te modeſtũ at
manſuetũ faciet· p̃terea a tuis quoq; famubł documentũ ſuſcipias
ↄſideraq; nõnũquã te vitupare illos ſilè huic ĩtellige nõ eſſe hãc

phiaʒ difficilẽ . hoc modo furoẽ tuũ 2dẽpnab a ĩ ipo dtumeliã di tỹe

diſces nõ eſſe ↄtumeliãdũ a ſi nee iße ↄtũelijs affectꝰ doleb. Cogita
qa nõ eſt ĩ ſe ͥ vitupat.et nõ moleſte feres cõtũelias eius. aã et
domĩati plerumq; nos verberãt nec ſolũ nõ mouem̃ vm eciã eos
deflemꝰ. Ita igit᷑ eciã tu facito· miſereat te ↄtumeliãtes. Magna
enĩ belua ire ſcilicʒ et furoꝛe·et pnicõſy demone detineðẽ ſolue ißm
qui ab huĩoi demone vocat᷑ ſic inſanicdo breuiſſimo tp̃is ſpacio
cꝛrũpit᷑. Huĩoi enĩ hee egrotacõ eſt vt nõ egeat longo ad ydendũ
iĩeʒ tẽpoꝛe · ꝓptèa quidã dicit. Momẽtũ furoꝛis eiꝰ caſus eft ipi
hocipᷣʒ videlic; tetrũ atq; tprãpnicũ oſtẽdes qͥa bruiſſio tp̃is ſpacio
et ſine aliq̃ fere moꝛa maxiĩa ſolʒ afficẽ malo. Nã qͥᷣ adiunres ſuas
ꝓlixitas eciã tp̃is accedèt in ſupabił hec pene paſſio cet. vellẽ poſſe
oñdè quał qui ſit qͥ vituꝑat a qᷓliæqͥ philo:ophat᷑.a nudũ veliſq;
animi ĩ mediũ ducẽé . vides eni alm fluctiba exa gitare alem ĩ ẽn⸗

quillo poꝛtu queſcẽti nauicłi ſiyeʒ ee. Nã impetu hoꝝ turbat᷑ flue⸗

tuũ et ipᷣos facile diſſoluit. Cũ enĩ qͥ vitupãt.oĩa faciũt vt mo⸗

derare poſſint · ſi ex iſta ſpe deci derint facile mitigant᷑ a leminit᷑.

Mõ enĩ videb hoĩez ita comotũ qͥ poſtea ſe nõ magno ope 2dẽpna:
bit · veluti eciã econt᷑ qͥ nõ ↄmouet᷑ ira nũquã hoc factũ ſuũ ſolet

odẽpnare. Nã ſi eciã in ſurgere opꝛ ſit faciliꝰ atq; pꝛudẽciꝰ id abſ q

ira q́; eũ ira fac potes. SEt ad boe nulluũ inde poſtea cap ies tediũ.
Ita ſi nolumꝰ apud noſipos facile bona retinebimꝰ nichilq; vobᷣ
p gram deecit qd ad tutelã et laudẽ ñam ptineat ſi̊ jris lau dẽ ab
alio. tu igit᷑ teiᷣm honora · et nemo te dehoneſtare potit. Si vero
tu teipᷣm dehoneſtab eciã ſi omes hoĩes te laudent nichilominꝰ nõ
honoꝛaberis. Quẽadmodũ enĩ niłs ledè porit niſi a nobipᷣis ledam
ſie niſi nosipᷣos vitupemꝰ nemo aliꝰnos vmq; dedecoꝛabit. pona⸗
mus enĩ mirabilẽ quendã atq; inſignẽ eſſe viꝝ.quẽ oẽs a dulteꝝ
furẽ ſepuleroꝝ eùſoꝛẽ homicidã latronẽq; pdicet. Ille vero nec ir⸗
ritet᷑ nee moleſte ferat nec alicꝰ huĩoiĩ rei ſibi ↄſeus ſit. qᷓ igitur
unde vitupaes; ledit᷑. nlła ꝓfeceo. Quid inquies ſi młti malã de
