ippo habeãt opiĩoʒ. nlła inquã oĩno vitupacõe ipe leſus eſt.ſ illi ſe

vituparũt qͥ aliũ qm decet talẽ virũ exiſtimant. Die q̃ſo ſi qͥs ſolẽ

tenebraꝝ auetoꝛẽ eſtim. ſoli ne an ſibi derẽ̃xit. Sibi videlicz ißi cũ

furio ſi et infamẽtis opioʒ ſeqᷓ̃tur. eodẽ ꝓfctẽ̃o mõ qꝗͥ puos bonos er

. „
„ £ 7 C 2=
putãt. econt᷑rio ſeipos vitupãt.Quare magnũ ſtuduũ.młtãq;

opã adhibeamꝰ vt ↄſcĩa nr̃a mũdata niłas aduſꝰnos auſas nlłaʒ
malã excitemꝰ ſuſpicõʒ · ſi veroalij hoc pacto nob affetis in ſaniũt

nõ moueam. Nã qͥ parua młtoꝝ opĩone cũ bonꝰ ipe ſit ledi viderẽ

nũquã ꝓfecto inde fiet ut tał nõ ſis q̃lis eſt·qͥ vero fruſtra nam
comotꝰ ſuſpicsõe. peſtifeꝝ ĩ ſeipm moꝛbũ att᷑xit hot eciã pacto pᷣuꝰ
ſi ecnẽᷣrio bonꝰ ee videt᷑ · nõ modo nichil inde luẽt? eſt · vm eciã a
Ldeſidiã incidet nõ mĩoꝛẽ et maioꝛi cruciatu vexabit᷑. Nam qͥ cũ
malꝰſit malꝰ eciã eſtumat᷑ foꝛſã humiliatꝰ delicta ſua facilia cog⸗
noſcet cũ vero pᷣmtas eiꝰ laget ſeeurꝰ degit. Nã ſi accuſãtibs vni⸗
uerſis vix veſipiſcũt młti atq; cõpĩgunt᷑ · qñ excitari poterĩt ſi nõ
ſolũ repᷣhẽdi · veꝝ eciã laudari ſe a młtitudĩe ſciãt· nõ audis pau
lũ id accuſantẽ ·qͥa eũ qͥ foꝛnicatꝰ fuit nõ ſolũ cognoſcè peẽm ſuũ
cꝛrathij nõ ꝑmiſerũt. verũ ciã ĩ pepoꝛa detrudebãt applaudẽtes
honoꝛãteſq; ipm. Quas ob res vehem ent᷑ vgd atq; obſecro vt ſuſ⸗
picõibꝰ laude ac vita p oꝛõz inłtoꝝ neglcẽis di ligent inuigilemꝰ
ac faciamꝰne alicꝰ nob ma li conſeij ſceimꝰ neue noſipos vitupemꝰ
hoc enĩ modo tã ĩ pñᷣti q; in 'utura vita magnã gloꝛiã ↄſeqmur·
gracia et miſericoꝛdi a dñi nr̃i ihu xp̃ᷣi Cui ꝛc̃.
X ſexta autẽ hoꝛa tenebꝛe facte ſũt ꝑ vniuerſã ter⸗
rã ùſq; ad nonã hoꝛã/circa autẽ hoꝛã nonã clama⸗

nit ihs voce magna dicẽs · heli heli lamaſabathani

T hoc eſt deus meus deus meꝰ ut quid dereliqͥſti me.
Oc eſt ulud ꝓfecto ſignũ qʒ petẽtibs uideis claꝝ ſe di ce⸗
bat dicẽs. Gnacõ praua et adultera ſignũ qrit et ſig⸗
nũ nõ dabit᷑ ei niſi ſignũ ione ꝗphete. Crucẽ enĩ moꝛ:
tem ſepulcꝝ atq; reſurreccõʒz ſigficat. Et rurſꝰalio quo

dammõ btures crucis ſigficãdo dicebat. Cũ exaltauitis fihũ hoĩs

tũc ↄgnoſcetis qͥa ego ſũ. CTale quippe ad qͥ d dicit᷑ · eũ me crucifixe⸗

rieis ac iã victoꝛiã ↄſecutos nos putauitis tũc uires meas ↄgnoſ

cetis. Naã eiuitas eoꝝ poſt paſſionẽ xpᷣi perijt moꝛes eſſarũt·diſ⸗

ciplina ciuibł et ſua libtas euanuit pᷣdicacõ vero floꝛuit q ad extre⸗

mas uſq; oꝛb oꝛas euangelicꝰ ſᷣmo puenit. SEt tra ſimul ac maria
frequẽtata deſtaq; loca oĩpotẽciã eis pꝛedicãt· hoc igit᷑ dicit et ea q

Iipo tpᷣe crucis acciderũt. Quippe mirabiliꝰ erat ĩ patibło crucis

pendẽte ißo quaʒ humi Idiẽte illa fieri. Neciditq; eciã de celo illa
facca ſũt quẽadmodũ indei petebãt· ĩ vmiᷣſo t᷑raꝝ oꝛbe q; nõdũ
plus accidit niſi in egipto dũta xat qñ paſcha ecłia clebꝛat᷑. Illa

*

enĩ bee figurate ſigficabãt. Tu vero eciã ammadũute qñ tenebre

fuũt ĩ media videlicz die vt vniüß q; tram habitãt videãt qͥa dies
vbiq; traꝝ eũc eſt. Hoc ſignũ nõ nmaqtudie ſolũ miracłi vm eciã
qa facilime aceidit ad ↄtandos eos ſufficiebat. poſt oĩa vero qᷓ̃ peꝛ
in ſaniã et furoꝛẽ fecerũt faceũ eſt· qñ iã ipᷣe furoꝛ ceſſauit.qñ de⸗
ridẽdo ſaturati ſũt.qñ ↄtũeliando aĩm ſuũ explerũt.qñ deniq; oĩa
ſibi dicta ſũt q̃ no lebãt tũt tenebꝛe apparẽt vt ſaltẽ tũce ira depoſita
nõ nichil ab hoc ſigno ↄſeq̃rent᷑. Mirabiliꝰ erat ète talia efficè dũ
eſſet ĩ cruce q; de cruce deſcendẽ. Nam ſiue ab eo hec facta eſſe pu⸗
tabãt timoꝛe ac credè o poꝛtuiſſʒ· ſiue nõeab eo:ſiue a pr̃e opoꝛebat.

tñ ꝗpt hec ↄmoueri atq; ↄpungi. Irã enĩ dei pt᷑ facta ipoꝝ ↄmotã
eſſe tenebre ull ſigficabãt. Nã qͥa eclipſis nõ erat i̊ ira q̃daʒ atq;ʒ

moleſtia nõ huic ſulũ verũ eciã a ſpacio tp̃is patuit. per tres enĩ

lvꝛas eclipſis illa pmanſit. Cũ tamẽ breuiſſio quodã tpᷣe accidere

ſoleat. Quid nõ ignoꝛãt qͥ vider̃t · fct̃a enĩ eciã fuit memoꝛia nr̃a
ßᷓ quõ inqͥes oms mirati hoĩes adeo nõ ſũt vt deũ ipᷣm putarẽt. qᷣꝛ
videlicz hůanũ genus magna deſidkria A ꝓteruitate tũe tenebat᷑.
ſterea vnũ hoc dũtaxat fuit miracłm.q; feĩm eito pᷣterijt adeo ut
nemĩ cura fuit cauſã eius in qͥrè. Ad hec longa impietatis ↄſutu⸗
dine hoĩes deßuati fuerũt et cauſã ignoꝛãtes putabãt foꝛtaſſe na⸗
turali quadã id eclipſi accidiſſe. Cur autẽ miraris de alijs que nec

ſciebãt quicq́; et ſegnicie deiecti nõ q̃ſmerũt cũ eciã illiq; in indea
vinebãt poſt tot tãtaq; miracula aduſus eũ inſurgènt qᷓ;uis pla⸗

nü fuit a b ipᷣo illud geſtũ fuiſſe ꝗptèa enĩ ĩ fine clamat tenebꝛaꝝ
ut intelligerẽt adhuc ipᷣm viniè et ab eo tenebꝛas factas fuiſſe vt
melioꝛes hac racõne fiuënt.dicit enĩ help helv lamaſ abatani vt uſq;
ad extremũ ſpm̃ honoꝛari ab eo patrẽ et nõ eſſe uli aduſariũ diſce⸗
vent. Quaqpter et ꝗpheticã vocẽ emi ſit vetem a ꝗ bãdo ſepturã e
hebraice dixit ut ꝓbe eiuſdẽ ipᷣm eſſe cũ patre volũtatis pciperẽt.
Tu autẽ eciã hoc loo vecꝛdiã illoꝝ et petulanciã pſpice putarũt

eni inquit hel pã ab eo vocari et aceto illico ipᷣm potauerũt. lires

autẽ unpetuoſe accedẽs lancea oſtã eius pcuſſit. Quid hys omĩb⸗
inquiꝰ vmq; exogitai poteſt.q eo ĩpietatis deuenerũt vt moꝛtuũ
iã coꝛp vexarẽt. Tu vero ↄſidera quõ ad nr̃am ꝓtuita tẽ illoꝝ ſa⸗

lute vtit᷑. Hoc enĩ vulnè fcĩo ſalutis nr̃e fõtes e coſta ſua emanar̃ñt
Ihs autẽ clamans magna voce emiſit ſpiritum.
Hot eſt iſtud qʒ dixerat· poteſtatẽ habeo ponè aĩ am meã · et pt̃atẽ
haheo rurſꝰ ponè eã. Jdo enĩ magna voce clamauit vt oſtendat
ſua hec poteſtate fieri. Marceus autẽ dicit miratũ fuiſſe pylatũ ſi

—
—

— — – —

—

—

iam moꝛtu“ erat. Sʒ centurio quoq; ideo maxĩe credidit qmia ſua

ipᷣm ſpõte a poteſtare moꝛtuũ pſpexit. Hec vox velũ templi ſeidit

ͤ

momẽta apperuit. a templũ ipᷣm I deſola cõʒ redegit . q; fecit nõ qͥa
tẽplũ ↄtempnèt. Quõ enĩ ills deſpicẽt dicebat nolite facẽ domũ
pr̃is mei negacõnis domũ éi ſicut eciꝗ qñ babilonys illud vdidit.
indignos oftẽdit illos eſſe qͥ ĩ eo ↄuſarent᷑ · pterea qphecia quedã
hoc erat future cito ac petue deſolacõis Q mutacõis ren ad maio⸗
ra atq; ſublimioꝛa et ineffabil ſue ſignũ vᷣtutis. Sʒ ad hec oĩa re⸗
ſurreccõ q;ᷓ moꝛtuoꝝ ſecuta oĩpotẽciã eius oſtendit. Heluzei enĩ tpe
cũ moꝛtuꝰ vnũ moꝛtuũ tet giſſet ſurrexit. Nunc autẽ coꝛ poꝛe in
patibulo pendẽte · vox ſola moꝛtuos excitauit. Huiꝰ enĩ ulla figa
fuit qm̃ iĩdeo factũ eſt · vt hoc faciliꝰ credẽtur nec moꝛtui ſolũ ex⸗
citant᷑. vm eciã lapides ſcindunt᷑ · tra cõcutit᷑ · ut hinc peipe poſſer
illos q; facile difrpe potuiſſe. Nam q lapides ſcidit qͥ terra ꝝ oꝛbẽ
tenebs obduxit młtomagis illos ſi uoluiſſet pdẽ potuiſſet verum
noluit ſj vires ſuas in elemẽtis oñdens ilos ex clemencia ſaluare
uobebat. Sʒ nõ fuerũt illi remiſſioꝛes. Calis qpe ꝓtuitas inui⸗
dia eſt et nõ facile ẽminet᷑ ·ſͦ tũe quidem vel aduſus ea q̃ mirific
fiebãt impudẽtiſſime veſiſtebãt · poſtea vero cũ obſignato mõimẽ
to catua militũ cuſtodiẽre ſurrexit ac ab ip̃is cuſtodib⸗ ſurreyx⸗:
iſſe ipᷣm audirẽt nõ dubitarũt argẽto illos coꝛrũpe vt reſurreccõʒ
xp̃i offuſtarẽt. Moli ergo mirari. ſi tũc eciã mẽte capti videbant
cũ ſemel ad oĩa ex impudẽcia perã ageda ſparati eſſent. Sʒ illud
dil igent »ſidera qlia ſigna nũc fecit alia e celoalia in tra alia in
ipᷣo tẽplo · tũ vt dinĩa eius indignacõ cognoſceret᷑ oĩſſima iĩã fu⸗
tura ꝗᷓ antea abdita fuerũt penerlia et qpn celi hoĩb apiẽtur et ves
ad vera ſancta ſct̃oꝝ deriuabit᷑. Et illi quidẽ dicebant. ſi rex ifr·
eſt deſ cendat de cruce. ipe vero tocius ſe oꝛb rege oſtendit. Illi di⸗
cebant vach qᷣ diſſoluis templũ hoc ĩ trib: reſtituis dieb iße aũt
qm penit⸗ deſſolabit᷑ ſigficauit. Ille alios ſaluauit · ſeißz ſ aluare
poteſt. Ipe vero pendẽs de cruce buoꝝ cꝛ poꝛĩbs habũdantiſſie
illud oñdit. Mã ſi magnũ eſt laʒaꝝ excitaſſ e.młto magis ꝓfee⸗
to eſe młto iã olim moꝛtuos ĩ vitã reduyiſſe · qd veſurreceõis fu⸗
ture ſignũ fuit. Mkłta enĩ cꝛpoꝛa ſctoꝝ qͥ doꝛmierũt erecta ĩ ſccam
introierũt ciuitatẽ et młtis apparuerũt. Sʒ centurio q; tũc glam
reddidit deo dicks vere iſte homo inſtus erat. Turbe deni que
ad videndu exierãt pulſantes pectoꝛa ſua veuùͤtebant. Tãͤta cru⸗
eifixi bᷣtus apparuit ut poſt illas ↄtũelias poſt vitupacõʒ et cedem

ram cẽturio q; ppłs ↄpũcti fuerint. Quidã autẽ dicũt hũc centu⸗

2„

„

6

rionẽ ĩ fide poſtea wboꝛa tũ adeo fuiſſe · vt eciã martirio ſit coꝛdᷣat⸗
Srant autẽ illic mulieres multe alonge videntes
q̃ ſecute fuerant eum marla mag dalena et maria

taco be et ioſeph mater et mater filioꝛum ʒebedei.
Hee mulitẽs ille fer̃a vidẽtes qͥa natura magis ↄpacuũtur ſũmo pe
flebãt. Diligent᷑ autẽ ↄſida qnta illoꝝ ↄſtãcia eſt.ſequebant᷑ ipm
miſtrãtes ei uſq; ad picula pñtes oĩa ſpecłate fuerüt quõ clama⸗
intquõ expirauit.quõ lapides ſciſſi ſũt. Ceta deniq; oĩa. Quare
pᷣme q; ipᷣm cũ ſurrexiſſet viderũt · et ſęxꝰ qͥ maxĩe fuit ↄdẽpnatꝰ.
pᷣmꝰ bonoꝝ ↄtẽplacõe pfruit᷑.qð maxĩe foꝛtitudĩeʒ illaꝝ ſigficauie
diſcipłi fugerũt. ille ymanẽt mater eiꝰ hãc enĩ iacobi appellat et
cete. Alius aũt euãgeliſta dicit qa młti eciã ſe ꝗpẽ hec fcta cedebãt
et pectꝰ peuciebãt. q; ſũmope indeoꝝ ante ocłos ponit crudelitatẽ.
quibꝰ eciã ceti flebãt amare. Hys illi gloꝛia bunt᷑. Mã et ſi mag⸗
na ira dei vymmo vero ſuroꝛe ea ſigna foꝛẽt tenebꝛe ſeʒ dirupti la:
pides · veſaſũů velũ · motꝰ tre · nec tanoꝛe tamẽ vllo repᷣſſi nec mĩa
flexi ſũt. Aeceſſit auteʒ ioſeph et pecijt xpᷣi coꝛpo.Hic erat ioſeph
q q;uis pᷣus ↄculcabit᷑ rem tamẽ poſt moꝛtẽ xpi ſbijt arduã.ꝰ Non
enĩ ignobił quidã erat neq; ignotꝰ. ſ̊ ex ↄſilio vnꝰ atq; inſignis.

vñ foꝛtitudo eius maxĩe admirãda eſt:cũ ꝗꝓpt᷑ amoꝛẽ ißu piculum

moꝛtis ſuſcepit et vniũſoꝝ ſe odio tdiderit. Ex aĩe qpe cooꝛpo petẽ
auſus nõ ante deſtitit quã imper᷑̃uit. Mec ſolũ aĩm eius qͥa pecijt
et nõ paruo impẽdio ſepulero tdidit.ſj nouo q; ſuo monumento
ↄgnoſcimꝰ.que res nõ temẽ accidit ſj duutus fuit diſpenſata. ne

alium non xpᷣm ſurrexiſſe ſuſpicio fieret. Erant aũt maria

magdalẽa alta maria cõtra ſepulcrũ ſedentes.
Cuiꝰ rei gra iſte aſſident. inchil magnũ aut ſublime ut optebat
de 1pᷣo cogitabãt. JIdeo et vnguẽta tulerũt et diuciꝰ moꝛabant᷑ ut
ſumb hec ꝑ furoꝛẽ indeoꝝ licèt · ad vnguẽdũq; ipᷣm accurrerẽt vides
mulieꝝ foꝛtitudinẽ · vides piũ erga ipᷣm amoꝛẽ vides libalitatẽ un
veccunijs · vides aĩm vł moꝛtis pericula coontempnentem.
Exhoꝛtacõ:lxxxvn/ad elem oſmã de q̃ cothidie dicẽ⸗
dum quouſq; condig ne fiat. Et ꝙ; eccleſia nõ eſt

redi gẽda ĩ ſtablm. Imitemur has muliẽs nos viri

Mec deſeramꝰ intẽptacõibs dñm. Alle cte vł ĩ moꝛtuo tantã pec⸗
cuniã ediderũt vite picula nõ foꝛmidãtes. ob autẽ · eadẽ michi
dicẽda ſepiꝰ ſũt nec fameſcentẽ quidẽ alẽ nec nudũ induè volumꝰ

ij cũ mendicare ipᷣm videamꝰ ſpõte pᷣterimꝰ. St Ete ſi illů ißm nũůe
vidẽtis nõ dubitaret vnuſquiſq; vr̃m vnmerſam ſbᷣam erogare
vm̃ nũc eciã tuũ nõ erogas. Nõ audis dicentẽ quia michi facis.
mchil nempe inteſt · ſue huic paupꝑ ſiue ipi xpᷣo dares. Michil enĩ
minꝰ habes hys mlieribꝰ q̃ tũc xpᷣm. alebãt. Pmmo vero· ſj nemo
hys vbis turbet᷑ młto eciã maiꝰ.nõ enĩ eſt eijle ißm dñm pñtem
alere cuiꝰ pñeia uł lapideũ adſe animũ attrahet a qꝗpt᷑ eius uerba
dũ taxat paupes mẽdicos egrotos alere atq; curare · Quippe tunc
eciã ipᷣa facics dignitas pñtis q̃ cũ videt᷑ partire qð facis. Modo
aũt vniũſa hec liberalitatig et miſericoꝛdie tue ſunt accidit q ma⸗
ioꝛis erga xpᷣm reuèncie ſignũ eſt qñ qm ippᷣe dixit ideo ↄſeruũ tuũ
in omnibus diligenter paſcis atq; curas. &να I P Poßir

Geoꝛgius trapeʒun tinꝰ illuſtri ſenatoꝛi veneto franciſe barbaro.
SZał. Reddite michi ſut tue littere quibs ſcribᷣ vt criſoſtimi ops a
me nup tductũ · ad te mittã. Quod quã libent᷑ faciã .hiĩc intelliges
q; eardius reſcribè malui quãenanes lr̃as mittè. Nam liber non
erat apud me. ſ apud pontificẽ euiꝰ inſſu ẽduximꝰ.Et eũ indiges
vecupare ſperaremꝰ.ſeribẽdi q;ᷓ officiũ indiges craſtinos remitte⸗
bamꝰ. Nüc vero qm̃ legato venetoꝝ libꝛ ↄmẽdauimꝰ ut ad teipᷣm
nſmittat.Has ſèpſumꝰquibs illud eciã excellẽcie tue ſigficare pla⸗
cuit. lia q; młta hoc biennio nos bᷣtiſſe volumĩa. Nã et errillũ
alexandrinũ ſup iohannẽ · opo cte dininũ. Et euſebiũ pamphili⸗
de docina xpßiana librũ oĩm q legerũt indicõ. adeo vtilẽ vt vix alẽ
ei ſimił repiri poſſit. Et ariſtotilis aureos de aĩalib⸗ libros cuius
eciã de rethoꝛica libꝛos antea vᷣtimꝰ. Sʒ alios alias. Nũc criſoſto⸗
mũ lege · cuiꝰ latinã eloqnciã tãto a greca diſtare neceſſe eſt · qᷓnto
adicẽdi eus elegäcia. Geoꝛgius diſtat. Sʒ quitqͥt ĩ nob eſt id abſte
iniciũ habuit. Cuiꝰ ope ac opa·latini facti ſumꝰ. Quare nõ ma:
gis nob et criſoſtomꝰ alij greci qͥ modo ꝑ nos latine loqũtur qm
tihi certe debebũt. Cet᷑os tũc ſi uixeris mittã · cũ cſoſtomũ remi⸗
ſeris. Qõo q̃m cito fieri poteſt facias oꝛo. NMã hice nlli ꝓpt tpis bre⸗
uitatẽ niſi dño nr̃o exẽplũ factũ eſt ·et młti potẽteſq; petũt.Sed
abſte fuit incipiendũ qͥ me de grecia eripuiſti a pmus in vtaliam
in latina ſtudia reduxiſti. Wale ex urbe. v. kłs maias.
RKubꝛica ptinẽs ad pꝛinci piũ libꝛi.
TCraductio libwꝝ Sancti Johannis criſoſtomi Super matheum
e grec ĩ latinũ edita a Geoꝛio trapeʒoncio direttaq; Sanctiſſumo
preſuli. Nicholao pape · v ·

—2

säl

—
2* —
—
r
—
.
.
0
.
.

7.
. — . = 2 — .

.

wanm
.„
mſn/
4: po.

vvnfia

„

äl

+„ — 2
„ Ho„ . .
W

Intrante autem jheſu. In capharnaũ aduenit ei

centurio deprecans eum et dicens. Domine puer

meus iacet in do mo paraliticus et male toꝛquetur

Sproſus quidem ut aucdiſtis cũ a monte iheſus
deſcẽdiſſet ad eũ acceſſit. Centurio autẽ hic cum
iam in Capharnaum introiſſet aduenit. Qua
. nam igit᷑ de eauſa neq; hic neq; ille ad montem
E conſcenderũt. non negligẽcia profecto·cũ vterq;
fide ferueret. ſed ne predicanti obſtreperẽt. acceſ
ſit itaq; verecũde. Centurio ac ait. Domĩe puer

meus iacet in domo paraliticꝰ et male toꝛquet᷑. Excuſando ſe ue
quidẽ aiũt· cauſã adiecit qua de re puerũ nõ adduxit.Quippe P.

non fuerit facile para liticũ qui dolonbus non paruis uexaretur
et ultimos iã ſpiritus tra heret·longius depoꝛtare · C enĩ in ultĩs
eſſet lueas ſignificauit dicens et erat moꝛiturus. Ego autem id
ardẽtiſſime illius fidei ſignũ dixerim. Multo enj pꝛofecto maioꝛẽ
iſtius q; eoꝛũ qui ꝓ tectũ immiſerũt fidẽ arbitroꝛ. Quia enĩ non
dubitabat uł ſolo dñi verbo iacẽtem eyitari poſſe. Jdcireo mime
depoꝛtandũ putauit. Cur igitur dominꝰ quod nuſq́;ᷓ ante feceꝛat

üWςι

hic peraipit am cũ vbiq; volũta tantũmõ ſuplicãciũ obtẽpta⸗

vet·hic nõ curaturũ ſe ſolũ ſed domũ quoq; cẽturionis ꝓfecturũ

pollicet᷑. Certe ĩd ita facit.ut quãta ſit cẽturioĩs fides percliſcãꝰ
niſi enĩ ita feciſſet · ſed illico puerũ donaſſet.ſincera illiꝰ feruẽſ⸗
q; fides ignota nobᷣ fuiſſet. ipm eciã inpheniſſa muliere q́;uis
contrario quoclã modo pfecit· hic enĩ non uocatus ultro ſe domũ
pollicetur profecturũ · ut tu cximiã cẽturionis fidem et precipue
humilitatem perdliſcas. Nt vero inpheniſſa negauit ſe facturũ
quod petebat et illam conſtanter iterũ atq; iterum petentẽ pter⸗
vuit. Cum enĩ ſapiẽs potenſq; medicus ſit.non ignoꝛat cõtraria

ex contrarijs facile elicere. Ita hic ultro ſe iterum offerendo · cẽ⸗
turionis · ibi veꝛo proꝛogando et quaſi retinendo mulieris fidem

cunctis aperuit.ſic ad abꝛaham quoq; facit dicens.non celabo pu⸗

erum meum haraam ut nos ſũmam eius caritatem percipiamꝰ

et quanta uel erga ſodomitas uſus prouidencia fuerit · ſie deniq;

qui ad loch miſſi erant ingredi ad pſum nolebant · ut inaudita

20 12 . len 5 b⸗ er 1 /v ſhr 2 f W. Arie,

„

1¹5⁵5
1

25

R

Balance Q

20

Focus

N

—☛
—

-Euroskala Offset

VierfarbSelector Standard*

. Copyright 4/1999 VXVMaster Gmba wwwW.yXyVmaster. com