fahng vultis michi dare et ego vobis tradam eum .
Hn LCunc iſtud ad q;d nam tempꝰ veferendũ eſt. Non ad üllnd certe
mi I hec quãdo audiuit qina pᷣdicabit᷑ vndiq; hoc euangeliũ ſed quãdo
Awinn eciã mulieres atq; infames tãto xpᷣm ꝓſequeban᷑ hoꝛroꝛe tũe ipſe
dinreun dyabolicũ facinꝰ meditabat᷑ et pagebat. Cognominãt aũt eũ · qᷣa
emlin erat eciam aliꝰ indas nec verentẽ᷑ dick ex nuo ißoꝝ duodecim ißm
gibusſi fuiſſe ſic eciã nichil eoꝛũ occultant que obpꝛobꝛioſa ſibi eſſe vide⸗
ninunit⸗ bant᷑.et certe potuerũt ſumplicit᷑ dicẽ ex diſcipulis illũ fuiſſe.fue
muareton rũt enĩ a alij pᷣter duodecim · nůt aũt ex duodecim addũt . ae ſi di⸗
ſſastugt cerẽt ex pᷣmo eoꝛũ choꝛo quos quaſi optimos elegit qui cum petro⸗ .
pummt atq; iohãne vni? oꝛdi nis erant· vnica qpe cura illis ſ olũmõ fuit
*“ nõ tenebꝛis obducẽdi ꝗ facca ſũt ſed veritatis exponente · quo cca
limti multa de ſignis prereũt et nichil eoꝛũ que ignominoſa videntur
en R

õ

7 So⸗

oecultauit. ſed ſiue vᷣbũ ſit ſiue res q̊ piſã obpꝛobꝛioſe dĩietumi aue

fem libere id pᷣdi cãt nec cet᷑i tm ſ ie q; grãdiloquꝰ io hẽs diligẽ⸗
ter obſeruat. Exquiſitiſſime namq; oĩm ↄtumelias et obpꝛobꝛia

in xpᷣm facta ↄſcripſit.vide aũt inde malignitatẽ qui ſponte ad
ꝓdendũ abijt qui argẽto iꝭ facit et argẽto mimo. Lucas vero ait

cũ magiſtratibꝰ ipſũ pepegiſſe. Nam qyr iudeoꝝ ſedicões quoſdã
pᷣfecerũt. Romani qui eos in oꝛdinẽ redigerẽt Jam enĩ pncipa⸗
tus eoꝝ ſcᷣm qpheciã ẽ᷑ᷣnſlatꝰ erat. Ad mgr̃at⸗ igit ꝓfect? dixit
quid vultis michi dare et ego vobis tradã ipm. Iſti aũt ſtatue⸗
rũt ei triginta argenteos. extũc qrębat opoꝛtunitatẽ ut ipm ĩĩde⸗
ret. Nam qm multitudinẽ timebat tẽpus querebat q; ſolũ poſſee
eircũ venire. O ſingularẽ amenciã qua penitꝰ habendi cupiditate
fuit excœcatꝰ. NMam quu ſepiꝰ vidit ipᷣm p medios immis tran
ſiſſe qui dinine oĩpotencie ipᷣiꝰ młta documẽta re ißa peepit reti⸗
nere ipᷣm poſſe putauit. pᷣſertim cũ tot ſibi tam terreneia qᷓ; mul:
cencia b̈ba ab eo dicènt᷑ ut ſceleratã hanc cogitacõem ab ipo abi⸗
cere olno debuerit. NMã qᷓ;uis hecvciã in ipᷣa cena curã eiꝰ ſtermi⸗
ſit ſed uſq; ad ultimã pene hoꝛã q̊ͥ fuit Tditus.de hac re ille enig⸗
matic loquebat᷑. nichil tñ ille luerare potuit. nec gpterea dñs qᷓ
ſua ſũt facè ceſſauit· hoc igit᷑ ꝓbe tenentes cũcta libent᷑ ad reuocã⸗

dos peccatoꝛes et deſides faci amꝰ admonẽtes docẽtes exoꝛtantes w⸗

gantes ↄſulẽteſq;· non ceſſemꝰ eciã ſi nichil ꝓdeſſe videam. Nam
et xpᷣs quãqᷓ; inemẽdabilẽ inde in miſericordia duriciẽ non igno⸗
rabat·non tñ ceſſauit q̃ ſunt ſua facẽ admonẽdo minitãdo q̃ſi mi⸗
ſerũ laqm ando nee apte vmq; et liquide ſj ut occulcius ita illi ex⸗
pᷣſſius. In ipſo vero ꝓdicõis momẽto oſculari ſe ab eo dignat⸗

v. ſͦ nichil huic ille ↄſecutꝰ ẽ.tãtꝰ certe tamq; incredibił aua ricie

furoꝛ ⁊. hec enĩ illũ et ꝓditoꝛẽ neqͥſſimũ et ſaclegũ nephãdiſſimũ

Exoꝛtacõ octuageſima fugiendam eſſe auariciam
et colen dam paupertatem „

. . . „ .ℳ— „ „ 0— „ 1 . O
Audiatis ſec attencius om̃s auari qui quiſſimo inde moꝛbo labo⸗

ratis. Audiatis in q; teterrimã hanc egretudinẽ fugiatis· neq;
ſi qui vnacũ xpᷣo viuebat. Si qui doctrinã yepi audinit. S i q ſig⸗
na fecit in ꝓfundiſſunũ maloꝝ baratrũ. ex hac egretudine pᷣcipt

tatꝰ ẽ· młto faciliꝰ vos qͥ nec ſept᷑as audiſtis ſecłaribꝰreb affixi
eſtis · H̊ moꝛbo agrediet᷑ niſi iugit᷑ atq; ppetue uigiletis. Quotidie
ille cum eo erat qui non habebat vbi caput reclinaret et quotidie

et vᷣbis et opibs inſtituebat᷑. ut non argen tũ nõ aurũ non duas

—

—

nni
Kolpi
uiſpenen
usi
ics poſt
ni giezu,
r'dint
litleatue⸗
uihm i⸗

zäze
cniditnn⸗

umozn
hien,
mat inl
nebiditi
ia ſemi
rilleeng⸗
Nert dis

nal,

Nnds ,

mſun

ninon i⸗
ntiviſin
g ien Mier
cdignut
Amanat
Gnhniſni
maraan

X* notb⸗ 1
fuguntt
ut giicr
nmdirf⸗
terhin
ns Qunt

imduus

tunicas habè vellet a tñ depmè ſe nõ potuit. Qus igit᷑ tu ſperas

abſq; magna cura diligenti ſtudio ↄtagionẽ huuis moꝛbi effu⸗
gere · terribilis certe terribilis hec belua eſt. ſi tamẽ volueris faci:
lime ipam ſupa bis.nõ habet enim a nat᷑a oꝛiginẽ hec cupiditas.
Nam que a nat᷑a ſũt vniũſis hoĩb? ↄmunia ſunt · hec a ũt cũ oĩb⸗
non in ſit ex deſidia ſolũ oꝛiginẽ trahit · inde naſcit᷑. inde auget᷑·
inde ↄſeruat᷑· cũ aliquos ĩ ſᷣuitutẽ ſuã attra xerit · ↄfeſtim illis pᷣ⸗
ter nat᷑am viuè pſuadet. Nam cum amicos fr̃es cẽgnatos vniu⸗
ſos ſumpłr qui eiuſdẽ gnis ſunt et ad hec oĩa ſe quaq; ipſos igno⸗:
rẽt· pᷣter nat᷑am eerte vinũ · vnde patet pᷣter nat᷑am ee maligqta⸗
tem · et peſtifferã auaricie moꝛbũ In quẽ et uidas cũ incidiſſet ꝓ:
ditoꝛ factꝰ eſt· quẽ criſtus vocauit· non cogit ſane dei uocacio nee
mentẽ eoꝝ qui vᷣtutẽ volũt ↄtẽpnere ullo modo violẽtat · ſj hoꝛtat᷑
quidẽ ac ↄſulit oĩbs modis bonos eſſe pſuadet · ſi vero àqui relue
tent᷑ nlło modo cohercet.qd ſi vis diſcẽ vnde huinſmodi faet? eſt ·
argẽti cupiditate ipᷣm depiſſe inuenies · Sʒ quõ inquies hac paſ⸗
ſione victꝰ eſt. ex deſidia cerc atq; incuria · vnde mutacoes hui⸗
uſcemodi ſic fieri ſolèt q́admoð ſtudio ac diligẽcia illoꝝ contrie ·
Multi enĩ ex rapacitate ad leuitatẽ oĩm mutati ſunt multi pe⸗
tulãtes modeſtiã amplexi ſunt· multi auari pꝛius et odioſi a lie⸗
noꝝ in uaſoꝛes · poſtea eciã ſua ꝓiecerũt. Cont᷑riũ rurſꝰ a deſidia
ſolet accidẽ. Etenĩ gezi vna cum viro ſancto vinebat et neq; hoc
moꝛbo effectꝰ.eſt peſſima nẽpe oĩm hec paſſio eſt· hiuc ſepulchroꝝ
violatoꝛes. hinc homicide · hince bella et pugne· hine alia q́; pluri⸗
ma mala oꝛunt᷑.vbiq; cte auarꝰ ĩutił ẽ nec ad impandũ exercitui
nee ut pᷣſit ꝓpło cõmodus. Cur dico in reb publicis cũ in puatis
eciã inutilis ſit · ſi vxoꝛ ducẽda ẽ non ꝓbam ſ-o finpudiciſſimã oĩm
ꝓ peccunia eliget· ſi domꝰ emenda · non eã que hoĩ libero ↄueniat
emet ſed que młti poſſet locari·ſj ui et quidqͥd aliund ↄpandũ eſt
utiliſſimũ ſy inquiret qiund minoꝛa peurro ·ſi regnũ oꝛbis inua⸗
ſgrit · ccteris oĩbꝰ miſerioꝛ tamẽ eſt atq; pauperioꝛ terrarũ peſtis ·
vꝛbiũ pnicies · ſinguloꝝ calamitas· non enĩ q̃ ceteroꝝ ſunt q̃ſi ſua
tutat᷑ · ̊ veluti vnus ex multis oĩa rapit:paucioꝛa putãs ceteris
oĩbꝰ ha bere · Nã cũ cupiditati eoꝝ que nondũ poſſedit ea que ha⸗
bet cõferet· nichil pꝛoꝛſus ha bere opinat᷑ · ꝗptẽa quidam ait:nich⸗
il eſſe auaro iniquius. Qui auarꝰ ẽ eciã ſeipſũ pdit· auarus con
munis oĩm hoĩm hoſtis auarꝰ nõ parũ dolet quia terra ꝓ ſpicis
auarũ nõ ꝓducit. qͥa fontes non manẽt auro quia mõtes loc la:
pidum aurũ non habeant · Auarꝰ fertilitatẽ tm moleſte fert a

i feliei tate vhit᷑ · omem q; faſeidit cauſã · vnde argentũ oolligẽ Ke⸗
nõ pt · eregione vero cũcta ſuffert vnde duos ſolũmõ cape obulos dul
poſſit · omes hoĩes tam paupes q; diuites odio ꝓſequit᷑. paupes ne

quid ab eo petant dinites quia que illoꝝ ſũt.nõ poſſidet. vmũuſa n
eni ſumplicii que ſua eſſe debenẽt occupare putat.ac ideo qua ſi ab de
oĩbus leſus oĩbus infenſus eſt. Hic qd plenũ ſit neſcit.ſaturitatẽ ert
ignoꝛat· oĩm deniq; ita miſerrimus ẽ q;admodũ exps auaricie
oppoſite vᷣtuti dedieus oĩm ẽ beatiſſimus. Quiſppe cũ btuoſo ſine
Fuus ſit ſiue dñs nemo malefacè poſſit.nec ſi vmũſi hoĩes cũ ar⸗ mul

mis a machinis aduſus eũ inſurgerẽs. Neq́; vero et rapax a hoĩ
qualẽ deſepſimus eciã ſi rex ſit · eciã ſi mille purpuris exoꝛnet᷑ vel
a quouis pati extrema pt · adeo inpꝛobitas umbecilla ves eſt. adeo

econt vᷣtus validiſſĩa · Quid igit᷑ meres ꝗpter paupem · qͥd ploꝛas n
eum feſtũ diem habeas.quid lamẽtaris cum ſolemnia ducas. So⸗
lempnis quippe dies feſtus pꝛudẽti paupes eſt.quid plangis O m
puer · pueri enĩ certe hiuoĩ hoĩes ſũt· vapnlaſti ab aliqͥ · quid hoc. unn
foꝛcioꝛẽ te reddit · quiſpiam peccunia ſurripuit tuã. in quo nũ tui AAA
oneris ptem ſuſtulit · famã tuam leſit· ad aliã vᷣtutis ſpeciẽ reſili⸗ ar
ſti:audias exterioꝛes ſic phi loſophãtes atq; dicẽtes nichil te mali Ae
niſi fingas paſſũ inde fuiſſe.ſj maꝗᷓ te illa domo pᷣuauit et oꝛtos Ku
circũpoſitos eripuit. Scce vniũſa terra in ↄſpectu ẽ tuo.ecce pub bis
lica edificia ſine ad voluptatẽ ſiue ad uſũ ea requiris. Quid ame we
mus aut pulchr ius fimamẽto celi. Quouſq; paupes atq; inopes nil
ſumus· non pt diues ee qui aĩo paup eſt.ſicut nec paup eẽ pt qin i
. aĩo dines eſt. Mam ſi excellẽcius atq; pᷣſtancius cœꝛ poꝛe aĩa ẽ.nõ wn
poſſũt que cꝛpoꝛea ſũt ipᷣam ad ſe volentẽ atrahẽ.Sʒ illa que pn⸗
ceps coꝛpis ẽ cũcta coꝛpoꝛea ut vult trahit atq; ẽnſmutat. Nam
cœ quãdo laboꝛat totũ cꝛpus patit᷑ intẽperies ſua totũ cœꝛpus
aggredit᷑ · ſicut ecõtra tẽperies toti coꝛpoꝛi ꝓdeſt qʒ ſi quid cereroꝝ faſ
langueſcat membꝛoꝝ coꝛde incolumi et vᷣtute ingẽti facile lãguoꝛ lde⸗
eciã illius excutit᷑. Et ut apeius totã hãc rem faciã · die queſo qʒ if
emolumentũ ex arboꝛe futurũ ẽ ſi rami vireſcũt radix putreſ⸗
cat·aut qd detm entũ arboꝛ habebit ſi folijs excica tis radix incolu⸗
mis penitus ſit · parit᷑ hic igit᷑ ogita nlłam vtilitatẽ ee peccuĩe ſi
animus pauptate depmit᷑ nee pauptatis ullũ onus ſi animus di⸗
* ues exiſtit. Sʒ quõ inquies diues animus ee poterit.ſi peccunias
non poſſidet · vymmo vero tũc maxime ſũmis diuicijs pollet. Na 8

ſi vt ſepius dictũ eſt id argumẽtis diuitis animi eſt. q; peccuniã niti
deſpiciat ac re nlła indigeat. pat pauptatis eont̃rio argumentũ u,

elet
Nen
Nahen
Kepmin
guiſti,
Utenntit
umige 4
g ie
äx⸗
abi
NN
Aterde
nehu
duaas H⸗
glngs
ſgudtr.
guomni
ci ſl⸗
Aamin
muad
neneep⸗
(ndme
ug inos
aſten
riid⸗nd
ngueyi;
u. on
wiichus
dang
Urigen
negtdg
birun,
diennti
i mnit
mimsn,
ſiperun
nml
munnda

△
—
. „ 2. 2=J

eſſe ſtudio:et cura collecesi peceuniarũ ineumbs nee ullus vm

dubitabit facilius in pauptate q; in rerũ copia poſſe peccuniã de⸗
ſpici ac multo magis a diuitibo q́; a panpibus magnitudinẽ pee
cunie ↄcupiſci veluti eciam ebꝛius maioꝛe ſiti vexat᷑ qᷓ qui modico
vino uſus ẽ · Non enĩ huĩoi cupiditas ẽ ut maioꝛi eumulo rerũ
extingui i̊ econt᷑ inflãmari atq; incẽdi ſoleat·a q;admodũ ignis
addita mat᷑ia magis effert᷑.ſic peccuni arũ cupiditas adieccẽe au
ri magis extolliẽ. Si ergo qui plura expetit inops ẽ ac talis qui
multa poſſidet ee inuenit᷑. Pic maxima pauptate depᷣmiẽ. Per⸗
pendis diuitis animũ in paperie a paupes econt᷑ in dinicijs eſſe.
Sʒ ĩ pſonis q; ſi placet q̃lis ſit hee res videaamus. Ponamus ergo
duos diuites ˖ n alt᷑ mille alt᷑ decẽ habeat talẽta peccũia ſua penitꝰ
a quoq́; puari vter igit᷑ maioꝛe vexa bit᷑ do loꝛe. Nõne patʒ eũ qui
mille amiſit. Sed ꝓfecto non doleret magis niſi magis peccuniã

amaret. Qi bo magis amat magis cére ↄcupiſcit·.qͥ poꝛxro magis

ↄcupiſcit· hic paupioꝛ eſt · Illus enĩ maxime cupimus quo maxĩe
indigemus. Sx indigẽcia eni cupiditas oꝛiginẽ trahit· vnde vbi
ſacietas eſſe non pt. Quipe tũc maxime ſitimus cũ potu indi
geamus. hic michi dicta ſũt ut oſtendã ſi vigilamus neminẽ no
bis nocere poſſe vtq; pateat non ex pauptare é̊ a nobiſipſis detri⸗
mentũ nobis fieri. Quare vehemẽter omes rogo atq; oꝛo. ut om
ni ſtudio auaricie moꝛbũ eyxpellamus ut et hic in diuicijs niła re
indigẽtes vua mus et et᷑nis bonis pfruam̃· gracia miſericoꝛdia
do mini noſtri ihu criſti ac̃
Ruima autẽ aʒimoꝛũ acceſſerunt diſcipuli ad
iheſũ dicẽtes · vbi vis paxemus tibi cõmedere
paſcha ipſe aũt dixit ite · ĩ ccutatẽ ad quendã et di
cite · ſibi · Ma giſter dicit · Tempus meũ ꝓpe ẽ apud
te·facio paſcha cum diſcipulis meis

KRimã aʒimorũ eam diem vocat q̃ ante azima erat.
Conſueuerũt enĩ a veſpe ſy dies nüare et eius men⸗
cionẽ facẽ · in veſpe cuiꝰpaſca erat ymolandũ..Qnta
enĩ ſabati accſſerũt quã hic quidẽ pꝛimã aʒimoꝝ id⸗
eſt ante azima vocat tẽpus deſignãs q̊ accſſſerũt. Alius aũt ve
nit inquit dies azimoꝝ in qua opoꝛtebat ymolari paſca. Nã ve⸗
nit iſtud ꝗꝓpe et in ianuis erat· ſigfficat veſperã videlicz illã a qᷓ
inapiebant ↄmemoꝛãs. Ideo quiq; euãgeliſtarũ adiciunt·quando.

£
ymolabat᷑ paſeha. Mecedunt igit᷑ diſcipuli ad ihmet dicut vbi ſor
nirs ſparemus tibi medẽ paſcha. Hinc eciã patet nilłam eibi do⸗ che
mũ.nullũ diùſoꝛiũ fuiſſe · puto aũt neq; diſeipulis eius.Nam mi
pꝓfecto ipᷣm ad eos diutere wgaſſẽt · ſy nichil erat eciã iſtis oĩbus ?
iam antea ꝗpter xp̃m neglectis atq; ↄtẽptis. C unus aũt rei gracia 6boo
venit ad paſcha · oĩbus ſemꝑ uſq; ad vltimũ paſſionis diem non tan.
ee adůſariũ ſe legi oſtẽdit· ſj cur ad ignotũ eos hoĩem ire inſſit · Wl
oſtendẽ quoq; voluit potuiſſe ipᷣm paſſionis toꝛmẽta euitare.nã üie
qui mẽtem illuis b̈bis ſolũ indu xit ut ipᷣm cũ diſcipulis vellet uurt
ſuſcipe . qd feciſſer crucifigẽdus ſi pa dei voluiſſet. piter eciã de azʒi⸗ non
ma fecit. Si quis enim aliquid dixerit inquid dicite qͥa dñs eius dän
indiget · hic aũt magiſter dicit apud te cũ diſcipulis meis paſ⸗
cha facio dicendũ p̈eipit. Sgo vero non id ſolũ àmiroꝛ quia ig⸗ den
notus erat· ſ illud multo magis ſtupeo quia bellũ acrumũ et mi⸗ ton
micicias pmatũ hac ex re incumbè ſibi vidẽs · oĩibus hys neglec⸗ Au
tis libenter obtp̃auit. Ceteꝝ quia egnotus erat ſignũ eis deꝭit q̃le ch
de ſaule ꝗgpheta dicẽs. Inuenies hoĩem aſcẽdentẽ vtrem habentẽ· viol
Hitc vero aque anphoꝛã poꝛtantẽ. Cu aũt ppende rurſus quõ vir⸗ cten
tus eius apparet · NMõ eni ſolũ dixit apud te facio paſcha · ſ̊ illud curt
ſpoſuit tẽpus meũ ꝗpe eſt · qʒ fecit ptim quia volebat crebꝛo paſ⸗ ”””
ſionis memoꝛiam diſcipulis incultare ut hac pᷣmedita cõe coꝛrobo vns
rati minus turbarent᷑. Partim ut tam ſuſcipiẽti q; indeis qᷓ; ce⸗ bur
teris oĩbus oſtendẽt ·˖ q; ſy dixit non inuitũ ſe ad paſſionẽ accede⸗ aus
re · Cum diſcipulis aũt meis dicit vt a ſufficiẽs fieret ſparacio · ſici
* nemo latebꝛas ipᷣm querꝰ ſuſpicaret᷑. Sero aũt facto diſcumbebat alit
cum duodecim ˖ O ingẽtem inpudenciã iude. Xderat eni eciã ille zas
ac miſterijs atq; mẽſa ↄmuĩcauit et int᷑ ↄmedẽtes arguit᷑ · qñ eciã Eiii
ſi fera eẽt ininanis ad leuitatẽ ↄpelle potuiſſet. Propterea ideir⸗ ten
oo et euãgeliſta ſignant᷑ dixit · quia ↄmedẽtib; ißis de ꝓdiche ps t
loquebat᷑. ut tũ a tp̃e miſterij · tũ a mẽſe eõicacõne nequiciã ꝓdi⸗ i
toꝝ oſtenderet. Poſtq; enĩ diſcipuli ſieut pᷣcepit ihs · fecerũt. ro ne
facto cum duodecim inqͥt ↄmedebat. Cõmedẽtibus aũt eis dixit · R hre
KKmen dieo vobis · vnus ex vobis me tradet? s
Ceterũ aũt cenã eius eciã pedes lauit· uide aũt quõ illi valde in⸗ lllie
* dulget non eni dixit ˖ ille. h vnus ex vobis me rdet vt rurſus pez· did
1 nitencie occa ſionẽ latẽti melioꝛẽ pᷣbẽt. Ita q; maluit omnes illos
terrè quoniã huic penitẽcie irritamẽta non dare vnus inquid ex us i
vo bis duodecim qui vbiq; mecũ fuiſtis quoꝝ pedes laui quibꝰ tot –
tanta q; pollicitus ſũ · do loꝛ intollerabilis illico ſẽm illud inuaſit niͤſ⸗

Nnti
mahd
ligaht
tmugtaat
diem non
minſit⸗
ieme ni
alswlet
äüdi
adise
mms
auig
mütrnn
hys ngen
is Ajtjje
n mt⸗
guswir,
ma.Fd
tctho l⸗
nunmd⸗
us,
ſonitratr,
pma
ſuunkelat
nwi de
ii ii
mn ir⸗
. id⸗ i⸗
eir,G
rüsdit⸗
1N
llivlri⸗

ennes

ns nl

uen

nuſt

₰

oſoꝛciũ · St iohãnes quidẽ ait ex ambiguitate alios ĩ alios aſpex⸗
iſſet. deinde q;uis nullius rei ſibi cõſcij eent ſinguli tamẽ de ſe ti⸗
mẽtes ipᷣm interrogauerũt · Itẽ nota ait qͥa magtudine meroꝛis
ↄmoti ceperũt ſinguli de ſe dicere nñqund ego ſũ dñe. Jpe aüt re⸗
ſpondẽs dixit · ceui ego cum intinxero panẽ poꝛrigã.vide qñ ipᷣm
tandẽ reuelauit quãdo ſcilicet ab hoc doloꝛe animi liberare ceteros
voluit ſemi moꝛtui enĩ iam erãt hoc pauoꝛe conſternati q impulſi
interrogabãt · Mee iſta de cauſa ſolũmodo illũ edidit verũ eciam
ut territus ille ᷣſipiſcẽt. Nam cum ↄfuſe atq; indi ſtincte audiẽs
non mouet᷑ ut magis eum tangẽt velamina deiecit. Jheſus aũt
cũ uli merẽtes interrogarẽt· nũquid ego ſũ · dñe · reſpondẽs dixit
qͥ tinxit mecũ manũ in parapſide h̊ me traditurus eſt filius qui⸗
dem hoĩs vadit ſicut ſeptum eſt de illo.ve aũt hoĩ illi ꝑ quẽ filius
hominis tradetur bonum erat ei ſi natus non fuiſſet homo ille
Quidã aſeuerant ita illũ ĩ pudentẽ fuiſſe · ut puipẽdendo mgr̃m
cũ iſo tingẽt · michi autẽ vide xpᷣi hoꝛtatu id quoqʒ factũ fuiſſe
vel vt magis ſibi indas a fficeret᷑ · vel vt maioꝛe detineret᷑ pudore
et enĩ eciã in hac nõ puus affectus. Hec aũt omĩa nõ feſtine vᷣnſ⸗
currẽda ſunt iſw-5önoſtris mentibʒ infigenda · ſic enĩ nlkum vmqᷓ in
nobis ira locũ habebit. Quis enĩ vem illã anĩo voluẽs et ꝓditoꝛẽ
vna recumbentẽ cũ ſa luatoꝛe ac eum qui tradebat᷑ · ſic leuiter atq;
humilit᷑ loqui non eitiet ome furoꝛis atq; ire venenũ. pende igit
quõ leuit᷑ ad ipᷣm ſermonẽ cõuertit · filins quidẽ hoĩs inquit vadit
ſicut ſeptum eſt de ipᷣo · quibs vbis diſdpulos ↄfirmauit ne inbe
cillitati hanc rem atibuant ꝓditoꝛẽ ſimul voluit emendare . ve
autẽ illi hoĩ ꝑ quẽ filuis homĩs tradet᷑ · bonũ erat illi ſi na tus nõ
fuiſſet homo ille · ꝓpende eciã atq; eciã in arguẽdo ineffabilẽ leuita
tem non enĩ aerit᷑ j̊ͥ ↄmiſerando ꝓfert orõm aliqualit᷑ rurſus q̃ſi
tenebꝛis obductã certe nõ ſupioꝛ ſolũ vecoꝛdia hſ poſterioꝛ impu
dẽcia omem indignacõm merebat᷑. poſtq; enĩ ita redargutꝰ fuit·
introgauit dicẽs. Nũqͥd ego ſũ rabi. O ſingłarẽ ſtulticiã q̃rit de
hys quoꝝ ſi bi cõſcius erat. NMã a euãgeliſta ex admiracõe impu

dẽcie illius hec dixit. Quid poꝛro ad hee leuiſſimus et mitiſſimus

ille iheſus. Tu dixiſti. Ita qnãqᷓ; dicè potuiſſet ſceleſte atq; ſoꝛ:

dide tã lögo tp̃e hoc malũ pturiẽs. Et nũuc dpabolicis fẽtis cõcilijs
argentũ ex pacto habiturꝰ audes iĩ̃dargutꝰ qſ nullus tibi rei ↄſci⸗

us introgare · Michil tñ hoꝛũ dicẽ voluit · h quid. tu dixiſti ita
terminos nobis ac regulas obliuionis fixit iniuriarũ · ſi abiciet

quiſpiam atqui ſi eſt ſcriptũ xpᷣm hec fuiſſe paſſurũ quamobrem

1eà

indam qui ſcripta pfeeit eriminam̃ quia non illo certe animo i;

impꝛobitate ſola inturpiſſimũ fuit impaſſus. Nam niſi mentẽ
reſpicias ipᷣm quoq; dyabolũ ab omni ẽmine libera bis: Sed non ẽ
ita nõ . Mille enĩ vterq; mexet᷑ ſuplicia. eciã ſi oꝛbis ſalutẽ inde
oſecutus eſt. Quippe non inde tradicõ.ſj ſapiẽcia xpi atq; potẽcia
ſalutẽ peperit vniiſis · xpᷣs enĩ impꝛobitate alioꝝ ad vtilitatẽ noſ
tram uſus eſt· ſj in quies quid igit᷑ ſi indas nõ pdidiſſet quid hoe
poꝛro ad queſtionẽ erucifigi oĩo xpᷣm opoꝛtebat nec crucifigi pote⸗
rat niſi p hoĩes · quare ſi omes erga iym boni fuiſſẽt hec ꝓ ſalute
noſtra diſpenſacõ non ꝓceſſiſſet. abſit hoc oĩo. Nã ineſtimabilis
ſapiẽcia xpᷣs ſi ita ↄtigiſſet nouit quo pacto res diſpẽſanda fuiſ⸗
ſet· ꝗpterea ne quis putet miniſteriũ diſpenſacõis indam fuiſſe
quaſi miſerũ deflet. Sʒ rurſũ qͥ ſpiã obiciet ſi bonũ erat nõ fuiſſe
iudam natũ.quare illũ ꝓduxit· quare aũt ceteros pᷣuos ꝓduxit·
ita cũ te opoꝛteat impꝛobos oarguere qu poterant im pꝛobita tẽ
negligere hoc derelieto temerarie diſpenſacões et opa dei ſcrusaris
q;uis nullũ neceſſitati œgi vt ꝓbitatẽ ſequat᷑. ita inquies· ſj bo⸗
nos natos ee ſolum opoꝛtebat. nec iehẽna aut ſuplicijs opus erae
cum nullũ maligtatis extaret veſtiguũ. Impꝛobos nũqᷓ; natos
aut natos ↄfeſtim decedere. Nos vero pꝛimum illud appoſtoli⸗
cũ dicendũ arbitram̃ quĩymmo o homo tu quis es.qͥ aduerſus eũ
reſpondes · nõ dicet ꝙ; factũ ẽ factoꝛi ſuo cur me ita foꝛmaſti · de⸗
inde ſi rõnem humanã queris illud adde non dubitabim?ꝰ maioꝛi
admiracõi bonos ee cum inter impꝛobos viuat tũc enĩ innocẽcia
ſua mirabilis phia magis elucet. Cu vero omem luetacõis q;
certaminũ materiã cauſã funditus euertè vis. Qund ergo inq⸗
es ut alij melioꝛes videant᷑ alij puniant᷑. minime· ſ ꝗpter impꝛo⸗
bitatẽ eoꝝ. Non enĩ quia nati ſũt nequiciã ↄtraxerũt. ſed qͥa de⸗
ſidia ſe cruperũt id puniunt᷑.Quõ ergo ſuplicio digni nõ ſũt
qui cum tales habuerint vᷣtutis magiſtros nichil boni facè voln
erũt · veluti ꝓbi viri vexati ſũmis laudibus a pᷣmijs digni . ſie
ꝓfecto p̃ui duabs decauſis tũ quia cum poſſẽt vᷣtutẽ ſequi ſicut
et iuſti ſecuti nõ ſũt · tũ quia nichil exemplo bonoꝝ viroꝝ lucra:
ri ſtuduerũt ſuplicijs digni cõperiunt᷑. Quã aũt obꝛẽ non a pn⸗

cipio ſicut et ceteri indas. Nüquid ego ſum dñ̃e interrogauit.

Quoniã gnaliter vnꝰ ex vobis dictũ erat latere putauit. Cum
vero iam videret maifeſte ſe rephẽdi de leuitate dñi ofiſus poſſe

rvedargucõm euadẽ dñm introgauit. qᷓ ꝓpter eciã rabi ſolꝰ in hoe

loe appellauit. O cecitatẽ mẽtis inauditã q̊ exactꝰ atq; depul ſus

—

int
fur
tede

a

znin
üinet
Sednni
Autzinn
wein
itii nor
gudtve
Hipe⸗
hlllue
umahtis
nda u;
m fuiſe
tni fuiſt
Punt⸗
pwbitui
ſoums
es⸗fh⸗
zuscri
iurs
oſnl
nerſusti
mild⸗&,
n mini
innorint
rucſis
a ni⸗
nrinpe⸗
6 ur,
nind 6
aw
ini
. gun ſne
rolunt

on n

mogu
nit,
l

es· talis nempe res auaricia es amẽtes ftolidos impudentes eaues
ꝓ holbus ymo vero canibus peioꝛes et demones a canibus facic.
qua fiebat ut iudas quidẽ dpabolũ eciã inſidiantẽ amplecteret᷑.

Ibeſũ vero bnfacientẽ ei rderet; Alter dyabolus volũtate iã fae

tus. Tales quippe inſaciabilis peccuĩarũ cupiditas holes faeit-
vecoꝛdes furioſos eyx peccunia penitus pendẽtes qualis indas fac
tus fuit.Quomõ aũt matheus et illi duo q́; pmũ de ꝓdicõe pepi⸗
git captũ a dyabolo dicunt iohänes nõ poſt panẽ ingreſſus fuit
iu eũ ſathanas. Non aliter quippe iohes q; ceteri dicit. Cena eniĩ
ait cũ facta dyabolus iqm ĩ coꝛ inde inmiſerit ut eũ tradat · poſe
igit᷑ bucellã introinit in eũ ſ athanas. quia non ſubito neq; ſub
vno momẽto · ſj ſẽſim diligent facto picko boĩem ingredit. Quod
hoc factũ ee intelligimus. ſenſim enĩ ad eum accedẽs ut pulſãs
poſtq; tunicã reddẽ pcepit ac aptũ ſibi ha bitaculũ eeᷣ g nouit to⸗
tus ad illũ ſpirauit. Quõ aũt ſi paſcha c medebat aduſus legem
retumbẽtes cõmedebant. ſedoicẽ poſſumus quia poſ cq; c mederũt
paſcha ad cenandũ recubuerũt. Xlius aũt euãgeliſta dicit quia

veſpe illo non ↄmedebat ſolum dñs paſcha · verũ eciã ↄmedẽdo di

cebat. deſiderio deſideraui paſcha manducare vobiſcum quare hoe
pa ſcha ideſt hoe anno cõmedere paſca deſiderauit. qͥa videlicet tũe
ſalutẽ oꝛbi allaturus eet tũc miſteria tᷣditurus et doloꝛes moꝛtis
oſpſſurus erat.ita ſponte ad crucẽ acceſſit.ſed nichil hoꝝ efferatã
illam beſtiã mitigauit · flexit. ↄuertit· quare iure q̃ſi miſeꝝ illũ
defleuit dicẽs ˖ ve hoĩ illi . deinde terruit bonũ fuiſſet ei ſi natus nõ
eet. Sed qm neq; ſic emẽdatus eſt·tandẽ eũ maĩfeſtauit dicẽs.cui
ego tinetũ panẽ poꝛrexero· nõ fuit tamẽ ille cõmotus ſz̊ quaſi fu⸗
roꝛe quodã auaricia atq; inſania captꝰ induruit. vmmovero mł⸗
to peioꝛe moꝛ bo q; furoꝛ eſt · captus fuit. Quãdo enĩ tale a liqᷣd fu⸗
rioſꝰ ac inſanus opatꝰ ẽ.nõ ꝓici ebat hic ſpumã ĩ oꝛe ſj dñicam ce
dem emittebat. non toꝛquebat manus.ſj exrendebat ad vendendũ
Ineffabilijs pᷣcij ſaguinẽ · maioꝛ igit᷑ hee infamia fuit quia ſanus
furebat ſ non loquebat᷑ incõgnita inquit Vmmo vero quid vul
tis michi dare ego vobis eũ tdam. dyabolus enĩ certe pos illius
introiuit.ſi non repulit terrã pedibus calcitrans o qᷓ; melius eſt
furioſi pacto caleitrare q; hot modo rectũ pedibus ambulare ſz nõ
tedebat ſe lapidibus · quãto meluis erat hec qᷓ; illa ↄficere

Eyxhoꝛtacõ lxxxi fugien dã eſſe auariciã qͥa peioꝛ eſt
auarꝰ q; dem oniacꝰ et ꝙ pela go ſunilis hec vita ſit

MVultis iĩgit᷑ ĩ mediũ demoniacis auaris ꝓductis alterũ alteri
ↄpemꝰ ſj nemo ad ſuũ hec dici ↄtẽptũ arbitret᷑. Nõ enĩ nat᷑am i(
rẽ iſtã impꝛobamus nũqᷓ; demomacus veſtẽ indutus ſed lapidib⸗
ſeipᷣm acerbiſſime cedè per aſprima et inuia loca a demone actus
percurrit. Quid igit᷑ ſi auaros peioꝛa hys agredi atq; pati adeo
ut ludus hec ad illa videant᷑ ꝓbabimus. fugietis ne hanc egritu⸗
din?. Spa igit᷑ videamus vrer minus. laboꝛet. Nichil enĩ alè ab
alto differre videt᷑ cũ vtriq; oĩ nudo turpioꝛ cpariat᷑. Multo enĩ
melius ẽ nudũ oiĩo eſſe niła q; veſte ↄtegi q; rapta peccunia mag?⸗
nifficas ſibi veſtes cõpari qͥ michi veſtiri vident᷑ veluti qͥ trietijs
dponiſ v baccł ant᷑. Nam q;admodũ illi laruas veſtes inſanien:
ciũ accipiũt · eodẽ hic q;ᷓ pacto ſiẽ ita demoĩaci nuditate a furoꝛe
fieri videmus. ſic hos amictus ab inſania nõ negauerim. JItaq;
nuditate ulla hic amictus miſerabilioꝛ q; idem oſtendẽ cona boꝛ.
Quẽ enĩ ex ipᷣis inſanis magis in ſanire dicemus eũ ne qͥ ſeißm
ſolũmõ cedit · an eum qui tam ſeipᷣ q; quoſcũq; obuuã habebit ·
hHüc videlicz vlumũ.demoĩaci ergo ſeipos denudat· auari aũt ob⸗
uios om̃es dũ poſſint · ſͥ lacerãt illi veſtes inquies·. O quãta ma⸗
gis vnuſquiſq; leſoꝝ vellet laceratũ ſibi pociꝰ indumentü fuiſſe
qᷓ; ereptam ee vniũſã ſſtanciã. Sʒ vulnera in hoĩs faciẽ nõ incu⸗
ciũt. Vmmo vero hoc qꝙ; rapaces faciũt nõnulli omes acbiſſumus
ventrẽ leſoꝝ vlcerib pauptatẽ eis inediã inferẽtes orodũt nõ
moꝛdẽt dẽtibꝛ ſiẽ demoĩaci · vtinã dentibꝛ moꝛderẽt et nõ ferẽt oĩm
dente acucioꝛib⸗.. Dentes enĩ ipᷣoꝛũ ſcutũ ſagitte · pꝛeterea uter
magis dolet qᷣ ſemel dente peuſſus remedio cofeſtim vſus ẽ · an qᷣ
ſemp pauptatis coꝛrodit᷑ dẽtibus. Quippe inuoluntaria pauptas
belua oĩm atrocius et foꝛnace ardencius eſt ſ̊ ſequunt᷑ deſerta loca
ſicut demoniaci. vtinã heremũ nõ ciuitates popularent᷑ ut oms
qui vꝛbes habitãt ĩ ocio vmerent᷑. Nuũc vero hae quoq; rõne in⸗
tollerabilioꝛes ſũt quoniã qui in deſerto illa hee in ciuitatibo iſti
faciẽtes eas deſolant. pᷣſertim cũ nullo reſiſtẽte qua ſi hee ĩ deſertè
agerẽt ſic aſpoꝛtãt vniùſa ſj nõ petũt lapidibus quoſcũq; obuios
quid hoc eſt. multo certe facilius eſt a piectis lapidibus cauè q
literas et ſtipulacões carta atramẽro in miſeriã inopũ ↄfectas
Amille vulnerũ plenas euitare · ſi ↄſideremus nũc qualia ſũt que
ſibiipis faciũt nudi ꝑ ciuitatẽ anbulãt cũ nullũ ſibi vᷣtutis auũ⸗

culũ ſit· ꝙ ſi ea res turpis eis nõ videak teterrime hoc inſ anie ar⸗

gumentüu eſt qͥa turpitudinẽ ſuã non pcipiũt ſ̊ coꝛpoꝛe quidẽ nudi
erubeſcũt.aĩo aũt nõ modo nõ verent᷑ verũ eciã iactãt. Sed młtis

diee

i
uim
idn
e accns
n 1do
tenen,
nitlien
uneni
umig⸗
ed
niminn⸗
tfn
n. Jg
ionb
eiſein
alebit⸗
aürol⸗
u mi⸗
i fwe
ininan,
ciſtmms
mdüͤtni
riroin
mu u
ui,n
ns
Aoublo
tuons
gunn,
urhnn
rlrſen
igobuin
gus ant
nüfent
lu ſürgu
cunsu
nleni
Gonlas

cauſam ecid impudencie exponemus. Que igit᷑ cauſa eſt multos

huiĩoi nuditatis habẽtes ſocios q;admodũ in balneo nos . ſie alter
alten nõ verent᷑. Mã ſi młti vᷣtutis amictu eſſẽt veſtiti tũc tur⸗
pitudo eoꝝ magis notaret᷑. Nunc vero illud maxiĩe multis dig⸗

nũ eſt lamis quia cum multi ſins mali nõ pudet nos male agè ·

Xd alia enĩ hoe q; ĩ dyabolo factũ accedit· quia nec ſen ſũ impꝛo⸗
bitatis capere dimittit᷑ ·ſj multitudine peccanciũ turpi tudo pet᷑i
tegit᷑ · ſi enĩ ↄtingèt in magna vere philoſophanciũ młtitudine
auarũ tũe verſarij · pſpicaeus nuditatẽ ſuã intelligẽt · ſj ſatis iã
ex hys patet demoniacis eonudioꝛes. Quia vero eciã deſerta loca
ſquuntur nemo contra dicet lata eni illa ſpecioſa q; via omni de⸗
ſerto deſercioꝛ eſt. Nam a ſi multi per eam ꝓficiſcantur. Tales
quippe ſunt qui rapacitatem ampleetuntur hec igitur via non
ſolum deſerta. ſed aſperioꝛem quod inde patʒ quia non ita lapides
acuti · dure rupes et cacumina moncium ſcandentes ad e alaterãt
ut auaricia et rapina eoꝛum amicis qui aliena inuadũt. aũt
ſicutè demomaci apud ſepuler verſentur. vmmo vero ip̃i ſepul⸗

eꝛa ſint quis nõ viderit · Quid enĩ ſepulcrũ ẽ· nichil alind ete ;

lapis moꝛtuoꝝ coꝛpoꝛa tegẽs. Quid igit᷑ ab illis lapi dibs hoꝝ coꝛ⸗
pora ſua miſerabilioꝛa ſũt. Mon enĩ lapides ſũt cadauera tegen⸗
tes. ſed coꝛpoꝛa lapidibꝰ mag nis inſenſata moꝛtuas aĩas tegẽcia
Propterea nemo errabit ſepulera ipᷣos noĩans ſicut et dñs noſi
indeos appellauit a ſubiũxit dicẽs inenſecus aũt rapina atq; aua
ricia pleni ſunt vultis iam tandẽ ꝓbemus quõ lapidibus capita
ſua feriũt dic queſo vnde inapiendũ putas a futuris pñcia ergo
dicantẽ. Quib; igit᷑ lapidibus grauioꝛes cure nõ ſũt que non ca⸗
pita feriũt · ſi aiam cꝛrodũt. Mam dum timẽt ne iure ex domo
exeant ſua · que iniuria ſũt intruſa.multis varijs ꝙ; turba cõib⸗

verant᷑.tremũt iraſcũt᷑ ingemiſcũt irritant᷑ · modo in ſuos· mõ ĩ

alios ita nũc meſticia · nüc metus.modo ira ipᷣos inuadit · a ceu
8 pcipicio in peipiciũ tranſeũtes ſemp vexant᷑ ac dũ cotidie acqᷣſi⸗
cioni ſtudẽt nullã aut minimã ex queſitis capiũt voluptatẽ. Nã
tñ trepidẽt neq; rapina collegerũt · diffluãt · cũq; toto aĩo ad colli⸗
genduũ incumbãt · quieſcere nullo modo poſſũt · ſed q;admodũ qui
ↄtinua ſiti vexat᷑ eciã ſi mille fontes imbiberit tũ qͥa ſaciari bibẽ⸗
do non pr · paruã inde pcipit voluptatẽ ſic iſti nõ modo nõ qͥeſcũt
adipi ſcendo · verũ eciã quoniã nullus huius cupiditatis tminus
eſt· vehemẽcius cruciant᷑ · talia enĩ pᷣſencia ſunt in fut᷑a vero die
dicendũ eni nobis eſt eciã ſi minus attẽditis · vbiq; in euãgelio

huĩoi hoĩes penſis habituros undemus. Nam qñ diciẽ · Efuriui
nichil michi ad eomedendum dediſtis . Sitiui a nichil michi ad
bibendũ p̈buiſtis. Nuari hoĩes hys bbis puniunt᷑. ad eos enĩ qᷣ
male locupleti ſunt dicet. Ite in ignem einum pꝛepatũ dyabolo.
St neq; ille ßuus qͥ cõſeruis ſeſ tanciã dñi nõ diſtribuebat auari⸗
cia perijt. SEt qui talentũ ſuffodit. qnq; vᷣgines a vbicũq; ſcõm
leges auari puniunt᷑. Et modo quidẽ aud init hpatũ ee inter nos
nos · modo vero. Ite in ignem eternũ · modo in duas ptes deeiſi
vbi fletus a ſtridoꝛ denciũ. Ita vnd iq; ↄpulſi ac niło in loc qͥeſcẽ⸗
tes . in iehennã ſoli detrudunt᷑. Quidigit᷑ fides tibi ad ſa lutẽ ꝓ⸗
deſt · ſi vbi eſt ſtridoꝛ denciũ · vbi exterioꝛes tenebꝛe · vbi ſparatus
dyabolo ignis eo detrudðis. ĩ hac vita pickoſis inſidijs acrimis
maledẽtis· calũpnijs q; ſubiectus curis ↄficiaris· ab ipis qͥ tibi
adulari vident᷑ odio nõ paruo habearis ſicut enĩ ꝓbos viros nõ
boni ſolũ · verũ eciã alij admirant᷑ · piter certũ malignis nõ ſolũ
ꝓbi·verũ eciã impꝛobi odio pſequunt᷑. Que res adeo vera eſt ut
auaros ipᷣos introgare non dubitk. Si alter alti tedeo ee ſtuꝛet
quaſi ma xume officeret inimicus putet᷑ atq; ſeipᷣos ↄficiant᷑ vi
tupari mĩmum putãt · ſi quiſq́; auaros eos appellauit Ah oppꝛo⸗
bꝛiũ eis obiecerit oppꝛobꝛiũ quippe id extremũ Aſumme mahligni⸗
tatis argumentũ. MNMã ſi peccuniarũ cupiditate vincaris.quãdo
inanis furoꝛẽ głie qñ irã quõ ↄcupiſcẽciã carnis ſupabis.Hec eni
ibto ee difficilioꝛa inde tibi ꝑſuadebis ꝙꝙ młti cũ ↄplexione cꝛpis
ad irã et cupidinẽ nõ nichil ↄferre arbitrant᷑ et acceſſus ↄplexio⸗
nũ ad ſeipos opponẽ᷑ medici ↄſueuerũt a calidioꝛis quidẽ a humi⸗
dioꝛꝛ coꝛpoꝛis ꝓcliuioꝛẽ ee aiũt ad venerẽ · ſiccõꝛis vero im petuoſũ
atq; iracundũ · ſ̊ de auaricia niłus vmq́; ab eis aliqͥd tale audinit
Quare a deſidia ſolũmodo et aĩ ſtupoꝛe peſtiffera hec oꝛit᷑ egritu:
do. Quaqpt wvgo atq; obſecro ſtudio vigi atq; diligẽcia hoc cꝛri⸗
gamus ceteraſq; paſſiones que diùſitate naſcunt᷑ etatis ꝓ virib⸗
tranſponamus. Si vero ĩ vnaquaq; vite noſtre picula hoc ſolñ
nauigantes.vtiliſſimos vᷣtutis laboꝛes pᷣteruehim̃ vbiq; naufra
gijs vexati ac ad poꝛtũ tandẽ ſpiritaliũ carentes merciũ deducti ·
vltuna ꝓfecto luemus ſuplicia· pelagus eni eſt late longeq; ꝓten
ſum hec vita et q;admodũ in mari vniũſo ſumus diũ ſi alijs atq;
alijs tempeſtatibus ↄmonem̃·pcipue veluti agẽs ventis exa ſpera
Lironus ꝗpter anguſtias· Caribidis que libiem virtutũ ꝗpter
ſtangna ſirtis et bꝛeuia · poꝛtus magtudine fluctuũ atq; impetu
hiſpanitus occeanus q́a minus carẽcia poꝛtuũ locꝝ i gnoꝛantẽ

2–☛ — —, — — — 2C2 ſ⅞ —

et⸗

en
e

ein
iose
dpeh
Atmn,
igſoͤn
nerhos
esnſt
ſi⸗
lani .
penms
Urmn
isian
wirds
is ni ſhli
eri rn
eſun⸗
unt rvi
o⸗
mahgn
mns guin
is haet
nechi
1s pleng
1hum/
nmnſ
e
miggen,
uwon,
rurm
nſo
dignuuf,
aü Mu⸗
nngiy g
Kalſsnr
vhuß
nuni
uyn
iwen

tritus difficilis nauĩgantibus eſt ſim iht alij alijs de tauſis· ſie et
in vita noſtra fieri videmus. nam pᷣmum in ea pela gus ſtatim
videre licet puerũ etatis cõdicõem que multis ac magnis ꝓcellis
exagitat᷑ · tum quia mens inbecilla eſt· tum quia nulla firmitate
ad huc wboꝛat᷑.ſj huc atq; illuc faàcile flectit᷑. Quaqpter pedago⸗
gos illi « magiſtros pᷣficimus ut defectus nat᷑e dilgẽcia ſuppleat
veluti ĩ nauigando gubnatoꝛis artificio maris aſpitas ſupat᷑·
AXdoleſcenciũ fluetus puericie ſuccedũt.qͥ vehemencioꝛibus ſicut
egeũ pelagus exagitant᷑ ↄcupiſcẽcie ventis q̃ quidẽ etas quãto ma
gis coꝛreccõe indiget tantè minus inſ ult non ſolũ q̊a magnis
turbacionũ fluctibus cedit᷑ . verũ eciã quia peccantes nõ redargu:
unt᷑ cum magiſter et pedagogꝰ ſubtrahant᷑ ma gtudine tẽpeſta
tis cũ maioꝛe turbine venti ſpirẽt gubnatoꝛ ſit inbecilioꝛ nemo
q; alius tutoꝛ aſſit atq; defẽſoꝛ.virilis tereiũ locũ etas occupauit·
quã rerũ oĩm diſpenſacõ mayĩe vꝛget·quãdo vxoꝛ nupcie ꝓcreacõ
ꝓlis · familic gubnacõ et in, moꝛtẽ plurime cure innũc ueniũt.

☚ „ „ * „ ☛ 7 ₰ ☚
quãto auaricia et inuidia mayxime vigẽt. Si igit᷑ vnãquq; ꝑtẽ

etatis cum naufragijs pᷣteruehim̃ quõ hanc vitã tranſibimus·
quomõ et᷑na fugiemus ſuplicia. Nam ſi nichil ſmceri atq; inte⸗
gri in pᷣma etate didicerimus ſi inuenies modeſte nõ vixerimus
nec auariciã viri ſupauerimus quaſi in ſentẽciam quandã etatis
in ſenectutẽ deuecti · victa iam tẽpeſtatibs aĩe nauicula cũ flucti⸗
bus fatiſtant cpagines · deferem̃ in illũ poꝛtũ nõ ſpiritales mer
ces ſed multum ac ſoꝛdidũ lutũ depoꝛtantes · vnde dyabolo quidã
riſũ incitabimus nobis vero ipᷣis petuã meſticiã ↄpabimus in⸗
tollerabili ac eino ceruciatu vexati. Quod ne accidat vndiq; celli⸗
gamus nos et aduſus omes paſſiones pugnantes cupiditatẽ pee:
cunie penitus ꝓiciamus ut et hic tranqinlle viuamus et futurã
beatitudinẽ adipiſcam̃ · gr̃a mĩa dñi nr̃i i hu xpᷣi cui honoꝛ c
Cen antibus aũt eis accepit iheſus panem · et bene⸗
dixit atq; fregit et dedit diſeipulis ſuis mẽ
Cecitatẽ ꝓditoꝛis qui cũ ineffabilibus miſterijs csi⸗
caſſet idẽ pꝑmanſit · dinina menſa ſuſceptus in me⸗
lius ↄmutari noluit.qʒ lucas ſigfficauit dicẽs. Quia
poſt hoc ſathanas introiuit in eũ · non qͥa do minicũ
