Initlum ſapiẽtiæ timor dñi: doctcina bona cunctis qui faciunt eã. C Laus eius pſeuerat iugiter.

C 1i

¶Virgã fortitudinis tuæ emittet dominus ex ſion: diare in medio inimicoꝝ tuoꝶe.

tibi ros adoleſcentiæ tuæ. C Iurauit dñs: & non pœnitebit: tu ſacerdos in æternum ſe

Pſalterium.

R Eatus uir qui timet dominum: in mandatis eius uolet nimis.
CPorens in terra erit ſemeii eius: gæneratio iuſtorum benedicetur.
MICSubſtantia & dinitiæ in domo eius: & iuſtitia eius perſeuerans.

GC Ortum eſt in tænebris lumen iuſtis clemẽs: & miſerator: & iuſtus. C Bonus uir clemens & fene⸗

rans: diſpenſabit uerba ſua in iuditio: quia in æternum non cõmouebitur. C In memoria ſempiter .
na dñs iuſtus:ab auditu malo non timebit. C Paratum cor eius conſidens in dño: firmatum cor

eius:non timebit:donec aſpiciat i in hoſtibus ſuis. Diſperſit dedit pauperibus iuſtitia eius perma
net in æternum: cornu eius exaltabitur in gloria. C Impius uidebit: & iraſcetur dentibus ſuis en
det & tabeſcet deſiderium i impioram peribit.
Ca Aeluia⸗ CPſalmus. CXIII.
Aucdate ſerui dñm:laudate nomẽ dñi. C Sit nomè dñ i benedictũ: amodo & uu keculi
4 CAb ortu ſolis & uſq; ad occaſum eius:laudabile nomen domini.
NC Excelſus ſuper omnes gentes dominus ſuper cælos gloria eius. H
CQuis ut dñs deus noſter: qui in excelſis habitans humilia reſpicit in cælo & int terra-
E Suſcitans de puluere inopem: de ſtercoribus eleuabit aupem: CVt ſedere faciat cũ principibus
cũ principibus populi ſui. C Qui collocat ſterilem in domo matrem filiorum lætantem.
E Alleluia. Pſalmus. CXIIII.
Vm egrederetur iltael de ægypto: domus iacob de populo barbaro.
CFadus eſt iudas in ſanctificatione eius: iſrael poteſtas eius.
Mare nidit & fugit: iordanis conuerſus eſt retrorſum.
E MMontes ſubſilierunt ut arietes: colles quaſi filii gie. G. Quid eſt tibi mare qa ſigt
ai iordanis qa conuerſus es retrorſum. Montes ſubſultaſtis ut arietes:icolles quaſifi filüi. grægis.)
C A facie domini contremiſcit terra: a facie dei iacob.
Qui conuertit petram in paludes aquarum: &! ſilicem in fontes aquarum.
TC Alius pſalmus ſecundum hebreos. CPſalmus. Cxv. HDW
On nobis dne nõ nobis: ſed nomini tuo da gloris. C Propter miſericordi tuã: & ueni
R tatẽſtuã:ne dicãt gẽtes ubi eſt deꝰ eon. CI Deꝰ auᷣt noſter in cælo:uniuerſa q̃ uoluit fecit.
ECIdolaipſaꝶ argentũ & auꝑ: opꝰ manuũ hoium. C Os hnt & nõ loqntur: oculos hit
& non uidebũt. C Aures hnñt: & non audient: naſum habent & non odorabun.
E Man- hñt & nõ pal pabũt:pedes hñt & non abulabũt:& non ſonabũt in gutture ſuo. C Similes
illis fiãt ꝗ faciũt ea: & oẽs ꝗ cõſidũt ĩ eis. C Iſrael cõſide in dño: auxiliator eoꝶ & ꝓtector eoꝶ ipſe.
CDomꝰ aharon cõſidite in dño: auxiliator eoꝶ & ꝓtector eoꝑe ipſe. C Timẽtes dñm confidite in
dño:auxiliator eoꝶꝑ & ꝓtector eoꝶ ipſe. C Dñs recordatꝰ nr̃i bdicet:bñdicet domui iſrael: bnñdi
cet domui aharon: bñdicet timẽtibꝰ dñm paruis cũ magnis. C Addat dñs ſoꝑ uos: ſup uos: ſup ſi
lios uros. C Bñdicti uos a dño: ꝗ fecit cælos & terrã. C Cælũ cæli dno: terrã aũt dedit niiis hoim
CNon mortui laudabunt dominum:nec omnes qui deſcendunt in ſilentium.
Sed nos benedicemus domino amodo & uſq; in æternnum. ri .
Alea. CCPſalmus. CXxVII.
BARIIexi qm̃ exaudiet dis u uocẽ dep̃cationis meæx. C Inclinauit enĩ aurẽ ſuã mihi: & in dieb
wmeis inuocabo. C Circũdederũt me funes mortis: & munniones ĩferni inuenerunt me.
C Anguſtiã & dolorẽ reperi:nomẽ dñi inuocabo. C Obſecro dñe libera aiam meam:
Ecleméẽs & iuſtꝰ & de“ noſter miſericors: C Cuſtodit puulos dñs:attenuatꝰ ſum: & me ſal
nabit⸗ E Reuertere aia mea in reꝗem tuã:ꝗa dñs reddidit tibi. C Quia eruit aiam meã de morte:
oculos meos a lachrimis pedes meo Ab offenſa. deambulabo corã dño i᷑ in terris uiuorum.
CAlius pſalmus ſecundum latinos.
SE Redidi pp qd locut ſum: ego aũt afflictꝰ ſum nimis. ¶C Ego dixi in ſtupore meo: oĩs hö
mẽdaciũͥ. C Quid retribuã dno ꝓ oĩbꝰ ꝗ retribuit mihi. ECance ſalutaris accipiã: & ĩ
noie dñi iuocabo. C Vota mea dño reddã: corã nũc oĩ populo eiꝰ: glorioſa in cõſpectu
WUqdñi mors ſanctoꝶ eiꝰ. C Obſecro dñe ꝗa ego ſeruꝰ tuꝰ: ego ſerutuus filius ancillæ tuæ:
T Diſſoluiſti uincula mea:tibi immolabo hoſtiam laudis:& in nomine domini inuocabo. .
TVor mea dio reddã in cõſpectu nũc oĩs populi eius: in atriis domus dñi:ĩ medio tui hiemuſalẽ⸗
CAllelnuaua. CbPſalmus. H CxVII.
S Audate dominum omnes gentes: collaudate eum uniuerſi populi. .”M
C Quia confirmata eſt ſuper nos Hõ eius: & ueritas domini i in ætemum.
Alleluia

F S Onßfitemini duo: qtñ bonus:qm in eternum miſenicordia eius. C Dicat Pu ilrael⸗ qm
A&in eternũ miſericordia eius. .& Dicat nüc domus aharon: qm i in æternũ miſericordia ey.

C Dicant nuncquici timent dominum: qm̃ in ætermum miſericordia eius. ́VV
lalmus. CrxVIII.
De tiibulatione

CAelai. Pfalmus. CXIII.

f f fd2

ö́Ecc õs

☛t —

— —

—

Sa

Juxta hebꝛaicam ueritatem

F tribulatiöõe inuocaui dñm: exaudiuit me in latitudine domꝰ. C Dñs mecũ non time/
bao qd faciat mihi hõ. C Dñs mihi auxiliator: & ego deſpicià odientes me. C Meliꝰ ſpa
fte in dnño:ꝗᷓ ſpare in hoĩe. C Melius ſpare in dño:ꝗᷓ ſpare in principibꝰ. C Oés getes cir
Ecundederũt me: in noĩe dñi ꝗa ultus ſum eas. C Cucundederũt me: ẽt obſederũt me: in
noĩe dñi ꝗqa uleꝰ ſum eas. C Circũdederũt me quaſi apes: extertitæ ſunt quaſi ignis ſpinaꝶ: in noĩe
dñi ꝗa ultus ſum eas. Impulſus pellebar ut caderẽ: & dus ſuſtentauit me. C Fortitudo mea &
laudatio dñs: & factus eſt mihi ad ſalutem. . Vox laudis & ſalutis: in tabernaculis iuſtorum.
CDextera dñi fecit fortitudinẽ:dextera dñi excelſa:dextera dñi fecit uirtutẽ. C Nõ moriar ſed ui/
uã & narrabo opa dñi. C Corripiẽs corripuit me dñs: & morti nõ tradidit me. C Apite mihi por
tas iuſtitiæ: ingreſſus in eas cõfitebor dño:hec porta dño:iuſti ĩtrabũt in eã. C Cõfitebor tibi: qm̃
exaudiſti me: & factus es mihi ad ſalutẽ. C Lapis quẽ reprobauerũt ædiſicãtes factꝰ eſt in caput an
guli. C A dño factũ eſt iſtud:hoc mirabile in ocuſis nr̃is. C Hæc dies quã fecit dũs: exultemus &
lætemur ĩ ea. C Obſecro dñe ſalua obſecro:obſecro dñeꝓſpare obſecro. C Bñdictꝰꝗ uenit ĩ noĩe
dñi. C Bñdiximꝰ uobis de domo dñi: deꝰ dñs & apparuit illis. C Frequẽtate ſollẽnitatẽ: in frõdo
ſis. uſq; ad cornu altaris. C Deus meꝰ es tu. & cõfitebortibi deꝰ me exaltabo te. C Cõſitebor dñe
qm̃ bonꝰ: qm̃ in æternũ miſericordia etA. CAlleluia. Aleph. Pſalmus. CxXVIIII.
Eati ĩmaculati niæ ꝗ ãbulant in lege dñi. CBeati ꝗ cuſtodiũt teſtimonia ei. in toto cor
de regrunt eũ. C Nec enĩ ꝗq opantur iniqtatẽ: in uiis e ambulauerũt. C Tu mãdaſti pᷣce
pta tua cuſtodire nimis. C Vtinã dirigaãtur uiæ meæ ad cuſtodiẽda p̃cepta tua. C Tunc
EWAAn cõöfundar cũ reſpexero ad oĩa mãdata tua. C Cõſfjtebor tibi in directiõe cordis: cũ di-
dicero iuditia iuſtitiæ tuæ. C Præcepta tua cuſtodiã: ne derelinquas me uſq; nimis. Beth.
N quo corrigit iuuenis ſemitã ſuã: cũ cuſtodierit uerba tua. C In toto corde meo exqſiui
te:ne errar̃ me facias a mãdatis tuis. C In corde meo abſcõdi eloqꝗa tua: ut non peccẽ tibi.
„CBenedictus tu dñe. doce me pᷣcepta tua. CIn labiis meis narraui oĩa iuditia oris tui.
ICQCIn uia teſtimoniog tuoꝶ delectatus ſum quaſi in oĩbꝰ diuitiis. In pᷣceptis tuis medi
tabor:& cõtẽplabor ſemitas tuas.: C In iuſtitiis tuis delectabor ñ Obliuiſcar uerba tua. C Gimel.
Ribue ſeruo tuo: uiuã & cuſtodiã uerba tua: CReuela oculos meos. & uidebo mirabilia
OEde lege tua. C Aduena ego ſum in terra. ne abſcondas a me mãdata tua. C Deſiderauit
VAα aia mea deſiderare iuditia tua in oĩ tpe. C Increpaſti ſupbos maledicti ꝗ recedũt a mada
WIis tuis. C Aufer a me opprobriũ. & cõtẽptũsqm teſtimonia tua cuſtodiui. C Et enim ſe
derũt principes aduerſum me loquæbantur. ſeruus aũt tuus. meditabatur præcepta tua.
CSed & teſtimonia tua. uoluptas mea.quaſi uiri amiciſſimi mei, C Deleth.
Dheſit pulueri aĩa mea uiuiſica me iuxta uerbi tuũ. C Vias meas expoſui & exaudiſti me
doce me iuſtitiã tuã. C Viã pᷣceptoꝶ tuoꝑ ſac me ĩtelligere.& loquar ĩ mirabilibus tuis.
CDeſtillauit aĩa mea pᷣſtultitia. ſerua me iuxta eloquiũ tuũ. C Viã mẽdaciieauſer a me.
&& legẽ tuã dona mihi. C Viam ſidei elegi. iuditia tuapponebam. C Adheſi teſtimoniis
tuis dñe.ne cõſundas me. Viã mãdatoꝶ tuoꝶ currã.qm̃ dilataſti cor meũ. CHe.
8Stende mihi dñe uiã pᷣceptoꝶ tuoꝶ: & cuſtodiã eã p ueſtigiũ. C Doce me & obſeruabo
NIegẽ tuã: & cuſtodià eã in toto corde. C Deduc me in ſemitã mandatoꝶ: tuoꝶ. ꝗa ipſam
Auolui. C Inclina cor meũ ad teſtimonia tua. & non ad auaritiã. C Auerte oculos meos
] ne uideãt uanitatẽ. in uia tua uiuifica me. C Suſcita ſeruo tuo eloquium. in timore tuo.
CAuerte opprobrium meum quod reueritus ſum. quia iuditia tua bona.
CEcce concupiui præcepta tua. in inſtitia tua uiuiſica me. CVau.
=NRNTueniant mihi miſericordiæ tuæ dñe, & ſalus tua inxta eloquiũ tuũ. C Et reſpõdebo ex
uprobrantibus mihi ſermonem: qa ſpaui in ſermoe tuo. C Et ne auferas de ore meo uer
ubbü ueritatis uſq; nimis. qm̃ iuditia tua expectaui. C Et cuſtodiã legẽ tuã iugiter.ĩ ſempi⸗
ternũ & ultra. E. Et ambulabo in ſpatioſo.ꝗa pᷣcepta tua exꝗſiui. C Et loquar in tuis te-
ſtimoniis corã regibus & nõ cõfundar. C Et delectabor in mãdatis tuis ꝗᷓ dilexi. C Et leuaui ma
nus meas ad mandata tua ꝗᷓ dilexi: & loquar in p̃ceptis tuis. CZain.
Emento ſermonis ſeruo tuo:quẽ me ſpare feciſti. C Hæc eſt conſolatio mea.in afflictiõe
WAAImea. qa eloquiũ tuũ uiuificauit me. Supbi deridebant me nimis. a lege tua non decli-
naui. C Recordatus ſum iuditioꝶ tuoꝶ a ſæculo dñe. & conſolatus ſum.
NQCAHorror obtimuit me ab impiis. ꝗ dereliquerunt legẽ tud. C Carmina erant mihi pᷣce
pta tua. in domo peregrinationis meæ. Recordatus ſum in nocte tui noĩs dñe. & cuſtodiui le-
em tuam. C Hoc factum eſt mihi. quia præcepta tua cuſtodiuii. CHeth.
Ars mea dñe. dixi ut cuſtodij uerbũ tuũ. C Depᷣcatus ſum uultũ tuũ in toto corde. miſe
R„ rere mei ſecundum eloquium tuum. C Recogitaui uias meas. & cõuerti pedes meos ad
2teſtimonia tua. C Feſtinaui & non neglexi. cuſtodire mandata tua. C Funes impiorum
implicauerunt me. legã tuã nõ ſum oblitus. Medio noctis ſurgam ad confitendũ tibi.
Huper luditia iuſtitiæ tuæ. C Paniceps ego ſum omnium timẽtium te. & cuſtodientiũ p̃cepta tua.
c iii

SElalterium.

CMiſericordia tua dominẽ plena eſt terra:præcepta tua doce me. „. C Teth.
EEneſeciſti cũ ſeruo tuo dñe:ſecundũ uerbum tuũ.C Bonum ſermonẽè: & ſciam doce me:
ga mãdatis tuis credidi. C Ante ꝗᷓ audirẽ ego ignoraui: nunc aut eloquiũ tuũ cuſtodiui.
IeEEBonus es tu. & beneficus doce me pᷣcepta tua. C A pplicabant mihi mendaciũ ſupbi:
EAego autem in toto corde ſeruabam pcepta tua. CIncraſſatum eſt uelut adeps cor eorum
ego in lege tua delectabar. C Bonum mihi quia afflictus ſum: ut diſcerem præcepta tua.
CMelior eſt mihi lex oris tui ſuper milia auri & argenti. CIod.-
Anus tuæ fæcerunt me: & firmauerunt me: doce me: & diſcam mandata tua.
CQui timent te uidebunt me & lætabuntur: quia ſermonem tuum expectaui-
CScio domine quia iuſtum iuditium tuum: & uere afflixiſti me.
CSit obſecio miſericordia tua: in conſolatione mea: ſicut locutus es ſeruo tuo.
Veniant mihi miſericordiæ tuæ & uiuam: quia lex tua delectatio mea. Confundantur ſuper-
bi qm̃ iniq; cõtriuerũt me: ego aũt loquar in pceptis tuis. C Reuertãtur ad me ꝗ timẽt te: & ꝗ iciuũt
teſtimoniũ tuũ. C Fiat cor meũ pfectũ: in pᷣceptis tuis: ut non cõſundar. CChaph.
Eſecit in ſalutare tuũ aĩa mea: uerbũ tuũ expectaui. C Cõſumpti ſunt oculi mei:in uerbũᷣ
tuũ:dicentes qñ conſolaberis me. C Et cum eſſem quaſi uter in pruinam: pcepta tua non
ARlum oblitus. C Quot ſunt dies ſerui tui: quando facies in perſequenubus me iudicium.
EEECFoderunt mihi ſupbi foueas: ꝗᷓ non erant iuxta legẽ tuã. C Oia mandata tua uera: fal
ſo pſecuti ſũt me:auxiliat mihi. C Paulominꝰcõſũpſerüt me ĩ terra:ego aũt nõ dimiſſi pcepta tua.
CSecundũ milericordiã tuã niuiſica me: & cuſtodiam teſtimonia oris tui. CLamed.
= –– N æternum dne: uerbu tuũ pſtat in cælo. C In gæneratione: & gæneratione fides tua.
CCFundaſti terram & ſtat: iuditia tua ſtant uſq; hodie: quia omma ſeruiunt tibi.
CNiſi ꝙ lex tua: delectatio mea: forte piſſem in pᷣſſura mea. C In ſempiternũ nõ obliui

Me expectauerunt impii: ut perderent me: teſtimonium tuum conſiderabo.
COmnis conſumationis uidi finem. latum præceptum tuum nimis. ᷑ Mem..
rrrrne Vam dilexi legem tuam tota die. hic meditatio mea. C Super inimicos meos iſtruis me

]mandato tuo: quia in ſempitemum hoc eſt mihi. C Super omnes qui docebant me eru-

ditus ſũ:ꝗa teſtimonia tua meditatio mea eſt. C Sup ſenes iĩtellexi: qa pcepta tua ſeruaui.
CAb omni ſemita mala prohibui pædes meos: ut cuſtodirem uerba tua.
CA mudiciis tuis non receſſi: qa tu illuminaſti me. C Quam dulce gutturi meo:eloqui
mel ori meo. C Præcepta tua cõſiderabã: ppterea odiui oẽm ſemitã mẽdacii. CNun.

Vcerna pedi meo uerbum tuum: & lux ſemiæ meæ. C Iuraui & perſeuerabo: ut cu ſtodi⸗

NCVoluntaria oris mei complaceant tibi domine: & ſecundum iudicia tua doce me.
Anima mea in manu mea ſemper & legis tuæ non ſum oblitus. C Poſuerunt impii
laquæum mihi: & a præceptis tuis non aberraui. C Hereditas mea teſtimonia tua in ſempiternum

quia gaudium cordis mei ſunt. C Inclinaui cor meum ut facerem iuſtitias tuas: propter æternam

retributionem. CSamech.

Wtuum expectaui. C Recedite a me maligni & cuſtodiam mandata dei mei. .
89 CConũirma me ſecundum uerbum tuum & uiuam: & noli me confundere ab expecta-
= &none mea. CAuxiliare mihi & ſaluus ero: & delectabor in præceptis tuis iugiter.
¶Abieciſti omnes qui ignorant præcepta tua: quia mendax cogitatio eorum. —
Quaſi ſcoriam computaſti omne Anpios terræ propterea dilexi teſtimonia tua.
CHoripilauit a timore tuo caro mea: & iuditia tua timui. CHEain.
Eciiuditium & iuſtitiam:ne derelinquas me his qui calumniãtur me.
„CSponde pro ſeruo tuo in bonum:me calumnientur me ſuperbi.
COculi mei defecerunt in ſalutare tuum: & in æloquium iuſtitiæ iuæx,.
☛ Eac cum ſeruo tuo iuxta miſericordiam tuam: & præcepta tua doce me.
CSeruus tuus ego inſtrue me:& cognoſcam teſtimonia tua.
CTempus ut facias domine præuaricati ſunt lægem tuam.
Propterea dilexi mandata tua: ſuper aurum & topacion. .
CProptærea in uniuerſa præcepta tua direxi: omnem ſemitam mendacii odio habni.
☛Ne Irabilia tæſtimonia tua: idcirco cuſtodiuit ea anima mea.
Oſtium ſermonum tuorum lucidum docet paruulos.
4Os meum aperui: & reſpiraui: quia mandata tua deſiderabam. J
CReſpice ad me & milerere mei: iuxta iuditium diligentium nomen tuumt
Græſſus meos nima in ſermone tuo: & non des poteſtateʒ in me uniuerſæ iniquitati.
. . . .. =ðð CRedime me

Uſcar pceptoꝶ tuoꝶ: qa p ipſa uiuificaſti me. C Tuus ſũ ego ſalua me: qm pcepta tua qſiui.

um tuũ ſup

am iuditia iuſtitiæ tuæ. C Afflictus ſum uſq; nimis dñe: uiuiſica me: iuxta uerbum tuum.

Vmultuoſos odi: & legem tuam dilexi. C protectio mea & ſcutum meum tu es uerbum

= *
—
—

ſe

—
—
—

4

gui
piis

E- —

bi.
bir
I

er⸗
üt
tbü
on
U.
uhl

eu⸗

„ —

Juxta hebꝛaicam ueritatem.

C Rechime me a calumniis hominũ: ut cuſtodiant præcepta tuus.
CVultum tuũ oſtende ſeruo tuo: & doce me præcepta tua-
CRÄini aquarum fluebant de oculis meis: quia non cuſtodienmi legem tuam.
— Sade-
D luſtus tu domine: & rectum iudicium tuum. Mandaſti iuſtitiam teſtimõiis tuis: & ueri
— * tatem tuã nimis. C Conſumpſit me zelus meus quia obliti ſũt nerboꝶ tuoꝶ hoſtes mei:
R1Probatus ſermo tuus nimis: & ſeruus tuus dilexit illud. CT Paruulus ego ſum: & con/-
temptibilis: ſed præcepta tua non ſum oblitus. Cuſtitia tua iuſtitia ſempiterna: & lex tua ueritas.
CTribulatio & anguſtia inuenerunt me: mandata tua uoluptas mea. ðJMU
CIuſta teſtimonia tua ſemper:doce me & uiuam.

f. Lamaui in toto corde exaudi me dñe:præcepta tua cuſtodiã. C Inuocaui te ſaluũ me fac
SEE& cuſtodiam teſtimonia tua: C Surgam adhuc in tænebris & clamabam: uerbum tuũ ex
☛r☛ pectans. C Præueniebant oculi nigilias: ut meditarer in ſermonibus tuis.

MVocem meam audi iuxta miſericordiam tuam: dñe: ſecundum iudicium tuũ uiuifica me.

CAppropinquauerunt perſecutores mei ſceleri & a lege tua procul facti ſunt. C Prope es tu domi
ne & omnia mãdata tua ueritas. C Principio noui de teſtimõiis di in æternũ fundaueris ea.
J Kes. OWOYUW—ÿ
& Ide afflictionem meã: & eripe me:quia legis tuæ non ſum oblitus. Iudica cãm meã &
Aredime me: in ſermone tuo niuiſica me. C Longe ab impiis ſalus: quia biacePti tua non
EREA5W querunt. C Miſericordiæ tuæ multæ domine iuſta iudicia tua. uiuifica me. Multi qui
perſequũtux me & affligunt me:a teſtimoniis tuis non declinaui. C Vidi præuaricãtes & merebã:
quia uethũ tuũ non cuſtodierunt. C Vide:qm̃ præcepta tua dilexi dñe: iuxta miſericordiam tuam
niuiſica me. C Caput uerborum tuorum ueritas: & in Empiteinuin 5 iudiciũ iuſtitiæ tuæ.
in. S

SRincipes perſecuti ſunt me ſine cã:uerba aũt tua. timuit cor meum.

„

CCaudens in eloquio tuo: ſicut qui inuenit ſpolia multa. Mendacium odio habui: &
— deteſtatus ſum: legem autẽ tuam dilexi. CSepties in die Iaudaui te: ſuper iudiciis iuſtitiæ
tuæ. C Pax multa diligentibus legem tuam: & non eſt illis ſcandalum. CExpectaui ſalutare tuũ
domine: & mandata tua feci. C Cuſtodiuit anima mea teſtimonia tua: & dilexit ea nimis.

CCuſtodiui præcepta tua: & teſtimonia tua: quia omnes uiæ meæ: in conſpectu tuo.

IlIngrediatur laus mea corã te dñe: ſecũdũ uerbũ tuũ doce me: CVeniat depræcatio mea.
AA ante uultũ tuũ: ſecundũ eloquiũ tuũ libera me. C Fundant labia mea hymnum: docebis
enim me præcepta tua. C Loquætur lingua mea ſermonẽ tuũ: quia oĩia mãdata tua iuſta.
manus tua auxiliatrix mea: quia præcepta tua elegi. C Deſideraui ſalutare tuũ dñe: & lex tua
uoluptas mea. C Viuet aĩa mea & laudabit te: & iudicia tua auxiliabuntur.

CErraui quaſi ouis perdita: quære ſerunum tuum: quia mandatorum tuorum nõ ſum oblitus.

rè CCanticum graduum.i. CPlſalmus: CxXxX.
D dominü in tribulatione mea clamaui: & exaudiuit me. C Dñe libera alam meã a labio
mendcacii a lingua doloſa. C Quid dabit tibi aut quid apponet tibi ad linguam doloſam
☛—CSagittæ potentis acutæ cum carbonibus iunipctoruʒ: C Heu mihi: quia peregnnatio
mea prolongata eſt: habitaui in tabernaculus cedar: multum habitauit in ea anima mea.
CCum odiente pacem: ego pax: & cum lIoquæbar illi ad beum.
. CCanticum graduum.ii. CPſalmus CXX.
O Euabo oculos meos ad montes: unde ueniet auxiliũ mihi. C Auxiliũ me a dño ſactore
BXcæli & terræ. C Non det in cõmotionem pedẽ tuum: neq; dormitet qui cuſtodit te.
KEcce non dormitabit neq; dormiet qui cuſtodit iſrael: Dñs cuſtodit te ds ꝓtectio
tua:ſuper manũ dexterã tuã. C Per diẽ ſol nõ percutiet te:neq; luna p noctẽ. C Dñũs cuſtodit te ab
omni malo:cuſtodiat aĩam tuã. C Dñs cuſtodiat exitum tuũ & introitũ tuũ amõ & uſq; in æternũ
CCanticum graduum:iii. CPſalmus. CXXII.
Etatus ſum eo qdidixerunt mini in domũ dñi ibimus. C Stantes erant pedes nri:in por-
EBAiiis tuis hieruſaleʒ. C Hieruſalem quæ ædificaris ut ciuitas cuius participatio eiꝰ in id ipᷣm
E& (Quia illuc aſcenderunt: tribus: tribus dñi: teſtimonium iſrael ad confitendum noi dñi.
Quia ibi ſederunt ſedes in iudicio:ſedes domini dauid: C Rogate pacẽ hieruſalẽ: ſit bene his ꝗ
diligunt te. C Sit pax in muris tuis: abundantia in domibus tuis. C Propter fratres meos: & ami-
Focos meos: loquæbar pacẽ tibi. C Propter domum domini dei noſtri quærã bona tibi.
NV CCanticum graduum.iiii. Pialmus. CxXXIII.
D te leuaui oculos meos.qui habitas in cælis. .
C Ecce ſicut oculi ſeruoꝶ ad manũ dñoꝑ ſuopꝶ. C Sicut oculi ancillæ ad manũ dñæ ſuæ

—
6
.
„

lalterium.

ſic oculi nr̃i ad dũm deũ ntᷣm:doner miſeteat᷑ nr̃i. C Miſerere nri dñe miſerere nr̃i: qa multũ repilte
ti ſumus deſpectione. C Multũ repleta eſt anima noſtra opprobrii abũdãtia & deſpectiõe ſupbop⸗-
CCanticum graduum. v. C Pſalmus. CxXXIIII.
Iſi dñs fuiſſet in nobis:dicat nunc iſrael:niſi dñs fuiſſet in nobis. C Cum exurgerẽt hoĩes
in nos:forſitan uiuos abſorbuiſſent nos. C Cum iraſceretur furor eorum ſupꝑ nos: forſitan
HHHaquæ circdediſſent nos. C Torrens tranſiſſet ſup aĩam noſtram: forſitan tranſiſſent ſuper
animã noſtrã aquæ ſuperbiæ. C Benedictus dñs qui non dedit nos in prædam dentibus eorum.
CAnima noſtra quaſi auis erepta eſt de laquæo uenantium. C Laquæus cõtritus eſt: & nos liberati
ſumus. C Auxilium noſtrum in nomine domini: qui fecit cælum & terraam.
CCCanticum graduum. vi. QO bſalmus. CXxxyYͥf6pvLvB.
Qui confidunt in dño:quaſi mons ſyvon ĩimmobilis:in æternũ habitabit in hieruſalem.
CMontes in circuitu eius: & dñs in circuitu populi ſui a modo & uſq; in æternum.
Quia nõ requieſcet uirga impietatis ſuper ſortẽ inſtoꝶ: ut nõ mittãt iuſti in iniquitatẽ
manus ſuas. C Benefac dñe bonis & rectis corde. Qui aũt declinant ad prauitates ſuas: deducet
diñs eos cum his qui operantur iniquitatem pax ſuperiſrael.
=— CCanticum graduum. vi. CCbPſalmus. CXXVI.

G Vm conuerteret dñs captiuitatẽ ſyon:facti ſumus ſicut ſomniantes.
C Tunc implebitur riſu os noſtrum & lingua noſtra laude. C Tunc dicent in gentibuss
magniſicauit dñs facere cum iſtis. Magniſicauit dñs facere nobiſcum:facti ſumꝰlætàtes
CConuerte dũe captiuitatẽ noſtrã: ſicut riuus in auſtro. C Qui ſeminant in lachrymis: in exultatõ hi
ne metent. C Ambulans ambulabit & flebit portans florem ſementis. .
CVeniens ueniet in exultatione portans manipulos ſuos. ln
CCanticum graduum: viii. CPſalmus. CXXVII.
Iſi dominus edificauerit domum:in uanũ laborant qui ediſicant eam. C Niſi dñs cuſtodi
RNIerit ciuitatẽ: fruſtra uigilat qui cuſtodit: Fruſtra uobis eſt de mane ſurgere poſtꝗᷓ ſederi/ n
☛n tis qui manducatis panẽ doloris. C Sic dabit diligentibus ſe ſomnum: ecce heieditas do un
mini:filii merces fructus uentris.: C Sicut ſagittæ in manu potentis ita filii iuuentutis. in
CBeatus nir qui impleuit pharetram ſuã ex ipſis:non cõfundetur cũ loquætur inimicis ſuis i porta. ge
CCCamicum graduum. x. Cbſalmus. CxXXVIII. 1.
Eatus oĩs ꝗ timet dñm:ꝗq ambulat in uiis eius. C Labores manuũ tuarum cũ comeders: t
beatus tu: & bene tibi erit. C Vxot tua ſicut uitis fructifera: in penetrabilibus domus tuæ-
KFilii tui ſicut germina oliuarũ: in circuitu menſæ tuæ. C Ecce ſic benedicetur uiro: qui de

timet dominum. C Benedicat tibi dominus ex ſyon: & uideas bona hieruſalem omnibus diebus
uitæ tuæ: ut uideas filios filiorum tuorum pacem ſuper iſrael.
CCanticumegraduum. x. CPſalmus. CXXIX.
Epe expugnauerunt me ab adoleſcentia mea dicat nunc iſrael. C Sepe expugnauerũt me
ab adoleſcentia mea: ſed non potuerunt mihi. C Super ceruicem meam arauerunt: aran- 6
E ties prolongauerunt ſulcũ ſuũ. C Dñs iuſtus concidet laquæos impiorum: conſundantu .
& reuereantur retrorſum oẽs qui oderunt ſyon. C Fiant ſicut ſœnum tectotum: qd ſtatim ut uirune C
G

iItit areſcit. C De quo non implebit manum ſuam meſſor: & ſinum ſuum manipulos faciens.
De quo non dixerunt tranſeũtes bñdictio domini ſuper uos: benediximus uobis in noĩe dni.
CCanticum graduum. xi. CCPſalmus. CXXXN.
Eprofundis clamani ad te domine: domine exaudi uocẽ meam. C Fiant aures tuæ inten *
Rgentes ad uocem depræcatiõis meæ. C Si iniquitates obſeruaueris dñe: dñe ꝗs ſuſtinebit

MCQuia tecum propiciati Rcum teribilis ſis: ſuſtiui dim. C Suſtinuit aĩa mea: & uerbũ
eius expectaui. C Anima mea ad dominũ: a uigilia matutina: uſq; ad uigiliam matutinam.
CExpecdtet iſrael dominum. C Quia apud dominũ miſericordia: & multa apud eum redemptio
CEt ipſe redimet iſrael ex omnibus iniquitatibus eius. . Z
(( Canticum graduum. xii. CPſalmus. CXXXI.
L Omine nò ẽ exaltatũ cor meũ: neq; elati ſunt oculi mei. C Et nõ ambulaui in magnis &
WAin mirabilibus ſup me. C Si nõ poſui: & ſilere feci aiam meã. C Sicut ablactatus ſup ma-
]tré ſuam ita ablactata ad me aia mea. C Expectet iſtael dominũ: a modo & uſq; in ætemũ
CCanticum gradum. Cbſalmus. CxXXXII.
Emẽto dñe dauid: & oĩs afflictionis eius. C Qui iurauit dño: uotũ uouit deo iacob:
CSi introiero in tabernaculũ domus meæ: ſi aſcendero in lectum ſtrati mei.
CSi dedero ſomnum oculis meis: palpebris meis dormitationem. Donec inueniam
locũ dño:tabernaculũ deo iacob. C Ecce audiuimus illũ in efrata:inuenimus illum in regione ſal .
tus. C Introibimus ad tabernacula eius: adorabimus ſcabellũ pedũ eius. C Surge domine in req/
em tua: tu & arca fortitudĩs tuæ. C Sacerdotes tui induãt iuſtitiã: & ſcĩ tui laudẽt. Propter dauid
ſeruũ tuum. non auertas faciem chriſti tui. C Iurauit dñs dauid ueritatẽ non auertetur ab aa.
CDe fructu r

—

e

di

n

do

eüir
we⸗
gul
bus

me
n⸗
nn
ie

nten
ebit
1bü

pio

ℳ

14/ ,

mi

g

uil

Juxta hebꝛaicam ueritatem.

CDe ſmòùu nentris tui ponam ſuper ſedem tuam. & Si cuſtodierint ſilii tui pactum meum:& teſti
ficationem meã quã docuero eos. C Et filii eorũ uſq; in æternum ſedebunt ſuper thronum ſuum-
CQuia elegit dñs ſyon:deſiderauit in habitaculũ ſibi. C Hæc eſt requies mea in ſempiternũ:hic ha
bitabe deſideraui eam. C Venationi eius benedicens benedicam: pau eres eius ſaturabo pa
nibus. C Sacerdotes eius induam ſalutare: & ſancti eius laude laudabunt. & Ibi oriri faciam cor·
nu dauid:paraui lucernam chriſto meo. C Inimicos eius induam confuſione. ſuper ipſum autem
florebit diadema eiius. * ””MM
CÚ Canticum graduum. xiiii. Pſalmus. CXXXIII.
GCce ꝗᷓ bonum & ꝗᷓ decorum: habitare fratres in unum. C Sicut unguentum optimum in
capite: qd deſcendit in barbam: barbam aharon. C Quod deſcendit ſuper ora ueſtimen
torum eius ſicut ros hermon: qui deſcendit ſuper mõtana ſyon. M

oniam ibi mandauit ds benedictionem nitam uſq; in ætemmum. —.
CCanticum graduum.xv. Cbſalmns. CxXXXIIII.
ECce benedicite dũm omnes ſerui dni C Qui ſtatis in domo dñi.
8 EARCIn noctibus leuate manus ueſtras ad ſanctũ & benedicite dominum.
CBenedicat te dominus ex ſyon factor cæli & tertæ. ——ðJðM
CAlleluia: CPſalmuns CXXxx.
Audate nomen dũñi:laudate ſerui dñi. C Qui ſtatis in domo dñ̃i in atriis domꝰ del noſtii
C Laudate dñm qm̃ bonus dns:cantate noĩ eius qm̃ decẽs. C Quoniã iacob elegit ſibi
dñs iſtael in peculiũ ſibi. Quia ego ſcio ꝙ magnus dñs:& dominator noſter præ om

nibus diis. C Omnia quæ uoluit dñs fecit in cælo & in terra in mari: & in omnibus abyſſis.

CLeuans nubes de ſummitatibus terræ: fulgura in pluuiam fecit. Educes uentos de theſauris ſu
is: qui percuſſit primitiua egypti ab homine uſq; ad pecus. C Emiſit ſigna & portenta in medio tui

egypte in pharaonem: & in cunctos ſeruos eius- Qui percuſſit gẽtes multas: & occidit reges for

tes. C Seon regem amorreorũ: & og regem baſan: & omnia regna chanaam: C Et dedit terram
corum hereditatem: hereditatẽ iſrael populo ſuo. C Dnñe nomen tuũ in æternum. domine memo
riale tuum in generatione & generationem. CQuia iudicabit dñs populum ſuum & in ſeruos ſu
Os erit placabilis. Idola gentium argentum: & aurum: opa manuum hominum.
COs habent & nõ loquentur: oculos habent & non uidebunt. C Aures habent & non audiẽt. ſed

nec eſt ſpiritus in ore ipſorum. C Similes illis fiant qui faciunt ea: & oẽs qui conſidunt in eis.
CDomus iſrael benedicite dño:dñs aaron bñdicite dio. C Domꝰleuita domꝰ:timentes dominũ
benedicite domino. C Benedictus dñs ex ſyon: qui habitat in hieruſalem.
F C Alleluia. C¶ͥJ bſalmus. CXXXVI
Onfitemini dño qm̃ bonus qm̃ in æternuʒ miſericordia eius: C Confitemini deo deoꝶ:
CConſfitemini dio důorum. C Qui fecit mirabilia magna ſolus. C Qui fecit cælos in

.

Sy ſapientia. C Qui firmauit terram ſuper aquas. C Qui fecit luminaria magna.
CSolem in poteſtatẽ dei. C Lunam & ſtellas in poteſtatem noctis. C Qui percuſſit egyptum cũ
primitiuis eorum. C Et eduxit ifrael de medio eorum. C In manu ualida & brachio extento.
CQui diuiſit mare rubrum in diuiſiones. C Et eduxit iſrael in medio eius.
CEt conuoluit pharaonem & exercitum eius: in mari rubro. C Qui duxit populum ſuũ p deſertũ.
Qui percuſſit reges magnos. C Et occidit reges ma gnificos. C Seon regẽ amorreorũ. C Et og
regem baſan. CEt dedit terram eorum hereditatem. C Hereditatem iſrael ſeruo ſuo. C Quia in
humilitatem noſtram memor fuit noſtri. C Et eripuit nos de hoſtibus noſtris. C Qni dat panem
omni carmni. C Conſitemini deo cæli. C Confitemini dño ꝗorũ: qm̃ in æternuũ miſericordia eiꝰ.
Vper flumina babylonis illic ſedimꝰ & fleuimus dum recordaremut ſyon. CSup ſalices
in me dio eius ſuſpendimus cytharas noſtras. C Quoniam ibi interrogauerunt nos: qui

—

WW—— Pauas duxerunt nos uerba carminis. C Et qui affligebant nos. læi canitæ nobis de ca
ticis ſyon. C

Quomõ cantabim canticũ dñi: in terra aliena. C Si oblitus fui ieruſaleʒ: in oblinio
ne ſit dextera mea. C Adhereat lingua mea gutturi meo:ſi non recordatus fuero tui. C Si non ꝓ-
poſuero tui hieruſalẽ: in principio lætitiæ meæ. C Memento domine filiorũ edom in die hieruſa
lem: dice ntiũ euacuate: euacuate uſq; ad fundamentũ eius. CFilia babylõ uaſtata: beat? ꝗq retbuet
. tibi uiciſſitudinẽ tuam: quꝗ retrihuiſti nobis. C Beatus ꝗ tenebit & allidet paruulos tuos ad petiã.
bſalmus dauid. CXXXVIIII.
Onfitebor tibi in toto corde meo:in conſpectu deorum cantabo tibi.
TAdorabo ad templũ ſanctũ tnũ: & cõſitebor nomini tuo.
NII⅓EG Super miſericordia tua: & ueritate tua: qm magnifſicaſti ſuper oẽ nomen eloquiũ tunᷣ.
CIn die inuocabo: & exaudies me:dilatabis animæ meæ fortitudinem. CCõſiteantur tibi domie
omnes reges terræ: qm̃ audierunt eloquia oris tui. C Et cantent in niis domini: qm magna glonia
domini. EQonid cncwlſus dñs: & humilia reſpicu: & excælſa de Ionge cognoſcitꝛ:

6

ſalterium.

CSi ambulauero in medio tribulationis uĩuiſicabis me: ſuper futotem inimicorũ meorim mittes
manum tuã: & ſaluabit me dextera tua. C Dominus operabitur pro me:domine miſericordia ina
in æternum: opera manuum tuarum ne dimittas.

CVictori pſalmus dauil. CpPfalmuns. CxxXIIII.

Omine inueſtigaſti me & cognouiſti: tu cognouiſti ſeſſionẽ meam reſurrectionẽ meã.
CQ¶ntellexiſti malum meum de longe: ſemitam meam: & accubationem meã euentilaſti.
ES MWMâHäN[ & omnes uias meas intellexiſti: quia non eſt eloquium in lingua mea. JMGMU
CEcce dne omnia noſti retrorſum & ante: formaſti me: & poſuiſti ſuper me manum tnuam.
CMirabilior eſt ſcientia tua a me:excelſior eſt non potero ad eam. C Quo ibo a ſpinitu tuo: & quo
a ſacie tua ſugiam. CSi aſcendero in cælum ibi tu:ſi iacuero in inferno ades.
CSi ſumpſero pennas meas diluculo: habitauero in extremo maris. C Etiam ibi manus tua dedu
cet me: & tenebit me: dextera tua. CSi dixero ſotte tænebræ opiẽt me:i nox quoq; luxerit corã me.
CNec tænebtiæ habẽt tænebras apud te: & nox q̃ſi dies lucet: ſimiles ſũt tænebræ & lux: quia tu poſ
ſediſti renes meos: orſuſq; es me in utero matris meæ. C Confitebor tibi: quoniã terribiliter magni
ficaſti me:mirabilia opera tua: & aĩia mea nouit nimis. C Non ſunt opta oſſa mea a te: quibus factus
ſum in abſcondito: imaginatus ſum in nouiſſimis terræ. C Informẽ adhuc me uiderunt oculi tui
& in libro tuo omnes ſcribentur: dies formati ſunt: & non eſt una in eis. C Mihi aut ꝗᷓ honorabiles

ſadti ſunt amici tui deus:ꝗᷓ fortes pauperes eorum. C Dinumerabo eos & harena plures erunt:eui/

gilaui & adhuc ſum tecum: ſi occideris deus impiuͥ. C Viri ſanguinum declinate a me: qui contra/
dicet tibi ſcelerate. C Eleuati ſunt fruſtra aduerſarii tui nonne odientes te domine odiui: & cõtra
aduerſarios tuos diſtabui. CPerfecto odio oderam illos: inimici facti ſunt mihi.
CScrutare dñe me:& cognoſce cor meum:proba me:& ſcito cogitationes meas.
CEt uide ſi uia doli in me eſt & deduc me in uia ætema.
— CVictoripſalmus dauid. CPſalmus: CXL.
EEripe me dñne ab hoĩe malo:a uitis iniquis ſalua me. C Qui cogitauerũt malitias in corde
tota die uerſati ſunt in præliis. C Exacuerunt linguam ſuã quaũi ſerpentes: uenenũ aſpidũ
AHſab labiis eorum. C Cuſtodi me dñe de manu impii: a uiro iniquitatum ſerus me.
CQui cogitauerunt ſuꝑplantare greſſus meos:abſconderunt ſuperbi laqquæum mihk.

E Erfunibus extenderunt retæ: iuxta ſemitam offendiculum poſuerunt mihi. C Dixi dño de meꝰ

tu exaudi dñe uocẽ depræcationis meæ. C Deus dñe fortitudo ſalutis meæ: protexiſti caput menʒ

in die belli. CNe des dũñe deſideria impiis: ſcelera eorum ne effundantur: & æleuentur.

CAmaritudo conuiuarum eorũ: labor labiorũ eorũ openiet eos. C Cadent ſup eos carbões ignis:

deicies eos in foueas: ut non conſurgãt. C Vir lingoſus non dirigetur in terra: uirum iniquũ mala
capieni in interitum. C Scio ꝙ faciet dñs cãm inopis: iudicia pauperum. H
CAttũ iuſti confitebuntur nomini tuo:habitabunt recti cum uultu tuo.
E”ỹM COPſalmus dauicd. CxXLI.
Omine clamaui ad te ſeſtina mihi: exaudi uocem meã clamantis ad te. C Dirigatur ora⸗

AKtnum. C Pone dñe cuſtodiam ori meo ſerua paupettatem labiorum meorum.

3*

bus iniqtatẽ: neq; comœdere in delitiis eorũ. C Cortipiat me iuſtus in miſericordia: & arguet me:

oleũ amaritudinis nõ impinguet caput meuͥ. C Quia adhuc oratio mea ꝓ maliciis eorum: ſublati
ſunt iuxta petram iudices eorũ & audient uerba mea qm decorata ſunt. CSicut agricola cum ſcin

dit terram: ſic diſſipata ſunt oſſa noa in ore inferm. Quia ad te dnñe deus oculi mæi:mn te ſpera
ui ne euacues aiam meam. C Cuſtodi me de manibus laquæi: quem poſuerunt mihi & de offendi
culis operantium iniquitatem. C Incident in rete eius impn: ſmul ego autem traſbo.
XWS ¶ LEruditio dauid cũ eſſet in ſpelũca. Orato. CrxLIIL. „
