M CNon ſolum

ccie loquebatar: ideſt abſq; uelamine: ad populum autem loquens quia in uultu eius attendere non

pellebataur. Dicere enim poterant. Si ille qui a parua ætate phariſeorum inſtirutus eſt diſciplinis ꝗ

ſſerit non tam dei ſe ſeruiſſe legi quam paternis ideſt phariſeorum traditiomibus: qui docent doctri
nas mandata hominum: & reiciunt legem dei: ut ſtatuant traditiones ſuas: Quam pulchra autem

2 prædo uaſtabat. Nec ait eccleſiam chriſti: ut tunc putabat quem ducebat contemptui. quem per

e h
c⸗

In epiſtolam ad galatas.

Non ſolum in hoc loco:ſed ad romanos paulus ſegregatum in euangelio dei eſſe ſe ſcribit. Et/ S
hieremias antequaʒ formaretur in utero: & conciperetur in uulua matris ſuæ notus deo ſcificatuſq; krreas r Prat vp,
phibet᷑.et ex iuſti:ſiue ut ꝗdã putãt ex ſaluatoris pſona dr.ĩ te ꝓiectꝰſũ ex uulua:ex utero matris meæ 9pEe - Vviene nrucs Zaes
deus me es tu. Ecõtra de peccatoribus dauid canit. Ecce. n. in iniqꝗtatibus cõcœptus ſuʒ: & ĩ delictis d e Sre
cõcœpit me mater mea. Et in alio loco: Abalienati ſunt peccatores a uulua. Et in utrãq; partẽ anteꝗᷓ DA- J⸗,
paruuli naſcerentur: deus Iacob dilexit: eſaun autem odio habuit. Inuemiunt locum heretici: qui di- . e

uerſas naturas eſſe prætendunt ſpiritualem uidelicet & animalem: & choicam: aliam ſaluari: aliã S⸗ Pac Kre

8
perire aliam inter utrũq; conſiſtere. Quod nunꝗ; aut iuſtus eligeretur antequam aliquid boni ſace- AN.. NF R⸗

ret: aut peccator odiretur ante delictum: niſi eſſet pereuntium: & ſaluandorum mtura diuerſa. Ad 1⸗
A e. Cquod poteſt ſimpliciter reſponder: hoc ex dei præſcientia euemre: ut quem ſcit iuſtum futuruũ: pri?
. . diligat quam oriatur ex utero. Et quem peccatorem: oderit antequam peccet. Non quo & in amore
E! & in odio iniquitas dei ſit: ſed quo non alitergos habere debeat: quos ſcit uel peccatores futuros eẽ P r.9 . N.
F 6ε uel iuſtos. Nos ut homines tantum de præſentibus iudicare: illum cui futura: iam facta ſunt de fine o bere, e P. r r
rerum non de exordus ferre ſententiam:Et hæc quidem ſimplicius dicta ſunt: & abſq; altiori diſſer-d Pr
tione poſſuht utcumq; placere lectori: Cæterum qui iniuſtum deum nituntur aſſerere: poſt illud
quod dudum poſuimus abaliemati ſunt peccatores a uulua: inferunt etiam cætera quæ ſecuntur: er
rauerunt ab utero:locuti ſunt falſa:Et dicunt quomodo ſtatim ab utero errauerũt peccatores: & fal- 1
ſa locuti ſunt:qui nec ſermonem potuerunt habere nec ſenſum? Aur quæ eſt iſta iuſtitia præſcien/⸗ ge 7 Ta ete d.
tiæ dei:aliũ amare & cuſtodire priuſquam naſcatur? alium deteſtari? & cauſas huius rei ad priotem 120 , 1. ZAre
uitam referunt quod unuſquiſq; pro mœrito ſuo:a primo ſtatim ortu: aut bonis aut malis angelis r-
aſſignetur. Totumq; illum locum de Ilacob & eſau cuius nunc fecimus mentionem: ita ad roma- eſten P, P..
. nos ſcriptum uentilant: ut non abſq; ſudore & chriſippi eis poſſit elleboro reſponden. Non eſt aũt
ipſum:reuelaret filium ſuum in me qd ſi diceret reuelaret filium ſuum mihi. Cui enim quid reuela/
tur:huic illud poteſt reuelari: quod ante in eo non erat. In quo uero reuelatur: illud reuelatur quod M
prius fuit in eo:& poſtea reuelatum eſt. Simile eſt illud in euangelio: Mœdius in uobis ſtat quem NAcd . a6514. . ſiei
uos neſcitis: Et alibi: erat lux uera quæ illuminat omnem hominem uenientem in mundum. Ex) d& „ NK r,
, quo perſpicuum fit: natura omnibus dei ineſſe notitiam. Nec quemquam ſine chriſto naſci: & nom ? „°
k. 2αα⁰. habere ſemina in ſe ſapiæ: iuſtitiæ reliquarumq; uirtutum. Vnde multi abſq; fide & euangelio chri-

bo Ne Pprr te ſtiuel ſapienter faciunt aliqua uel ſancte. Vt parentibus obſequan urt mopimnanum porri ant:
2 . N. Per non opprimant uicinos non aliena diripiant. Magiſq; iudicio dei obnoxi fiant quod haben-

—.—

tes in ſe principia uirtutum: & dei ſemina: non credunt in eo ſine quo eſſe non poſſunt. Põt & aliter
accipiin paulo dei filius reuelatus qd prædicante illo agnitus ſit gentibus: quem antea neſciebant.
CContinuo non acquieui carni ⁊ ſanguini ſiue vt in greco melius habet non contuli cum car/ A—
ne ⁊ ſanguine. 14 CScio pleroſq; de apoſtolis hoc dictum
arbitrari. Nam & porphirius obicit: quod poſt reuelationem chriſti non fuerit dignus ire ad homi-
nes. & cum eis conferie ſermonem. Ne poſt doctrinam uidelicet dei a carne & ſanguine inſtruere-
tur. Sed abſit ut ego Petrum Ioannem: & Iacobum carnem & ſanguinem putem: quæ regnum dei
poſſidere non poſſunt. Si ſpirituales apoſtoli. caro & ſanguis ſunt: quid de choitis arbitramur? Non
contulit plane paulus poſt reuelationem criſti cum carne & ſanguine. qui noluit margaritas pro/

——
P1 „—— 1 cqꝗj
. ,

*

icere ante porcos: nec dare ſanctum canibus. Vide quid de peccatoribus ſcriptum ſit: Non permane α* .
bit ſpiritus meus in hominibus iſtis. quia carnes ſunt. Cum talibus qui caro & ſanguis erant quæ = Ils
Petro quoq; non reuelauerunt filium dei. Non contulit apoſtolus euangelium quod ei fuerat reue/

ba-k.. Fha latum. Se paulatim eos de carne & ſanguine uertit in ſpiritum. & tunc demum eis occulta euan-
. 2. = gelii ſacramenta commiſit. Dicat quiſpiam: ſi ſtatim non contulit cum carmme & ſanguine euange/

vert . F, lium tamen ſubintelligitur quod poſt modicum cum ſanguine & came comiulerit. Et ſenſus hic
quo apoſtoli excuſantur: Ne caro & ſanguis ſint: ſtare non poteſt. Dum nihilominus qui in princi/-
pio cum carne & ſanguine. poſtmodum ut dixi cum ſanguine & carne contulerit. Quæ propoſitio
nos coartat: ut ſic diſtinguamus. Ne ſtatim ſiue continuo: cum carne iungamus & ſanguinem. ſed
cum ſuperioribus hærere faciamus: & legatur: Cum autem placuit ei qui me ſegregauit de utero
matris meæ: deinde. Vt reuelaret filium ſuum in me. Et ad extremum : ut euangelizarem illum
in gentibus. Continuo ut a proprio incipiat exordio: non contuli cum carne & ſanguine.
Magiſq; arbitrandum eſt ſic ſtare ſenſum: quia qui ſtatim miſſus ſit poſt reuelationem chri⸗/
ſti euangelium gentibus annuntiare: non ſteterit: Nec more quibuſdam tempus produxerit
eundo ad apoſtolos. & reuelationem domini cum hominibus conferendo: ſed abierit in ara-
bpbeaieam: & rurſus reuerſus damaſcum: poſt tres annos euangelium prædicarit: & tunc demum hie-
roſolimam ueniens:Petrum Ioannem & Iacobum uiderit.
CMeaʒʒ veni hieroſolimam ad anteceſſoꝛes meos apoſtolos. . —
C Si de apoſtolis dixerat: non contuli cum carne & ſanguine quid neceſſe fuerat id ipſum itera-

—

ſer dicentem neq; ueni hieroſolimam ad anteceſſores meosmpoſtolos? Is itaq; ſenſus tenen--

11 iiii

dus quem ſupra expoſuimus.

—

1
.
7

g
7
1

AY.iber pꝛimus.c.u.

Sed abij in arabiam:? iterum reuerſus ſum damaſcum. è
CNon ſibi uidetur hiſtoriæ ordo concinnere. referente Luca in actibus apoſtolorùm: quod cum
Paulus poſt fidem chriſti per dies multos. euangelium damaſci loqueretur audenter: factæ fuerint
ei inſidiæ & in ſporta per murum nocte dimiſſus ſit: & uenerit hieruſalem temptans ſe iungere diſci
pulis. A quibus cum uitaretur: & timerent ad eum accedere: a barnaba ad apoſtolos illum eſſe per-
ductum: & ibi narraſſe quomodo dominum uiderit in itinere: & damaſci fiducialiter egerit in no

mine ieſu. Erat inquit cum illis intrans & exiens in hieruſalem: fiducialiter agens in nomine do/
mini. loquebatur quoq; & diſputabat cum græcis. Illi autem quærebant occidere eum. Qnod
cum cognouiſſenfratres deduxerunt eum cæſareaʒ: & dimiſerunt tharſum. Hic autem dicit ſe pri-
mum iſſe in arabiam: & iterum reuerſum damaſcum. poſt triennium ueniſſe hieroſolimam ui/-
diſſe Petrum: & cum eo manſiſſe diebus quindecim nec præter lacobum fratrem domini alte-
rum conueniſſe. Quæ ut uera credantur: dubia quippe uideri abſentibus poterant: ſub teſtatio-
ne confirmat dicens: quæ autem dico uobis: ecce coram domino quia non mentior. Poſſumus
igitur æſtimare: iſſe quidem paulum: ſecundum lucæ hiſtoriam hieroſolimam: non nadtad ante
ceſſores apoſtolos ut aliquid ab illis diſceret: ſed ut perſecutionis impœtum declinare?: qui ſibi da
maſci: propter euangelium chriſti fuerat concitatus: & ſic ueniſſe hieroſolimam quaſi ad quam/
cumq; aliam ciuitatem. Vnde eum ſtatim propter inſidias receſſiſſe: & ueniſſe arabiam ſiue da/

4
7

maſcum: atq; inde poſt triennium ad uidendum petrum hieroſolimam reuertiſſe. Vel certe ita.

Statim ut baptizatus ſit. & accepto cibo confortatus: fuiſſe eum cum diſcipulis qui erant damaſci
per dies aliquot. Et ſtupentibus cunctis in ſynagogis iudæorum prædicaſſe continuo quod ieſus
eſſet filius dei. Et tunc iſſe in arabiam: & de arabia damaſcum reuertiſſe & ibi feciſſe triennium
quos dies multos ſcriptura teſtatur dicens. Cum implerentur autem dies multi: conſilium fece-
runt iudæi ut eum interficerent. Notæ autem factæ ſunt Paulo inſidiæ eorum: & cuſtodiebant
portas die ac nocte ut eum interficerent. Accipientes ergo diſcipuli eius nocte per murum dimi/
ſerunt eum ſummittentes in ſporta. Cum autem ueniſſet hieruſalem: temptabat iungere ſe diſci-
pulis. Lucam uero idcirco de arabia præteriſſe: quia forſitan nihil dignum apoſtolatu in arabia per
petrarat: & ea potius compendioſa narratione dixiſſe: quæ digna chriſti euangelio uidebantur.
Nec hoc ſegnitiæ apoſtoli deputandum: ſi fruſtra in arabia fuerit: ſed quo aliqua diſpenſatio: &
dei præceptum fuerit ut taceret. Nam & poſtea legimus paulum cum ſyla egreſſum: prohibi⸗-
tum a ſpiritu ſancto uerbum in aſia loqui. Aliter. Sed abii in arabiam: & iterum reuerſus ſum da/
maſcum. Quid mihi prodeſt iſta relatio. ſi legam quod paulus poſt reuelationem chriſti ſtatim
ierit in arabiam: & de arabia damaſcum fuerit reuerſus? Nec ſciem quid ibi geſſerit. quid ue uti/

litatis habuerit itus ac reditus? Dat mihi occaſionem altioris intelligentiæ: in hac eadem epiſto-

la ipſe apoſtolus de habraam:agar & ſarra diſputans: quæ quidem ſunt inquit per allegoriam di-
cta. Hæc enim ſunt duo teſtamenta: unum quidem a monte ſyna in ſeruitutem generans quæ eſt
agar. Syna enim mons eſt in arabia qui iunctus eſt ei quæ nunc eſt hieruſalem. Et docet uetus te/
ſtamentum. Hoc eſt ancillæ filium: in arabia quæ interprætatur humilis & occidua conſtitutum.

Statim itaq; ut credidit Paulus. ad legem & prophetas ueteris teſtamenti: in occiduo poſiti ſacra-

menta conuerſus quæſiuit in eis chriſtum quem iuſſus fuerat in gentibus prædicare: & reperto illo
non eſt ibi diutius commoratus: ſed reuerſus damaſcum. Hoc eſt ad ſanguinem & ad paſſionem
chriſti: & inde prophetica lectione firmatus pergit hieroſolimam locum uiſionis & pacis. Non tam
diſciturus aliquid ab apoſtolis quam cum eis euangelium quod docuerat collaturus.
CBeinde poſt annos tres:veni hieroſolimam videre petrum. .

CNon ut oculos. genas. uultumq; eius aſpiceret. Vtrum macilentus: an pinguis: adunco naſo eſſet

an recto: & utrum frontem ueſtiret coma an(ut clemens in periodis eius refert) caluiciem haberet

in capite. Nec puto apoſtolicæ fſe grauitatis: ut poſt tantam trienni præparationem. aliquid
humanum in Petro uoluerit aſpicere. Sed his oculis aſpexit eum: quibus & modo in epiſtolis ſuis
uidetur. His oculis Paulus uidit cæphan quibus nunc a prudentibus quibuſq; Paulus ipſe conſpici/
tur. Quod ſi cui non uidetur: cum ſuperiori ſenſu iungat hæc omnia: Quod nihil ſibi apo/
ſtoli contulerint. Nam & quod niſus ire hieroſolimam ad hoc iſſe ut uideret apoſtolum.
Non diſcendi ſtudio qui & ipſe eundem prædicationis haberet auctorem. ſed honoris priori
CNon grandi indiguit magiſterio: qui tanto ſe ad uidenduʒ petrum tempore præparauit. Et licet
quibuſdam ſuperfluum uideatur: numeros quoq; qui in ſcripturis ſunt obſeruare: tamen non ab
re arbitror quindecim dies quibus apud Petrum Paulus habitauit. plenam ſignificare ſcientiam:

conſumatamq; doctrinam. Si quidem quindecim ſunt carmina in pfſalterio: & quindecim gra-
dus per quos ad canendum deo: & atriis eius conſiſtendum iuſtus aſcendit. Ezechias quoq;

quindecim annoruiu ſpatio ſibi ad aitam dato: ſignum accipere meretur in gradibus: & ſollem⸗
H nitates—

ᷓ2— — — — —

2 – —

—

1 — ——— 0 W ——10

—. —

—

nigqdit autem eos: non quo coneemptui duceret: ſed quod illi ad euangelium prædicandum to-/
to fuerant orbe diſperſi. Quæ autem ſcribo uobis: ecce coram domino quia non mentior.

ſunt: ideſt dei digna conſpectu. Quare autem dei digna conſpectu? quia ſcilicet non mentior.
Et quomodo oculi domini ſuper iuſtos: auertit autem faciem ſuam a conſpectu impiorum: ita

CEram autem ignotus facie eccleſiis iudee:que erant in chrſto Jeſu. Zantum autem audituʒ

In SEpiſtolam ad galatas.

nitates dei a quinto decimo die incipiunt. Nec non quia duplicem intelligentiam ſequimur. pro-
pterea quindecim ponit dies: ut oſtendat non fuiſſe grande tempus: quo potuerit aliquid a petro
diſcere:ut ad illum ſenſum a quo cœpit cuncta referantur ſe non ab homine doctũ eſſe ſed a deo.
Alium autem apoſtoloꝛum vidi neminem:niſi iacobum fratrem domini.
CMemini me dum romæ eſſem: impulſu fratruʒ librum de ſanctæ mariæ uirginitate edidiſſe per-
petua. In quo mihi neceſſe fuit: de his qui fratres domini dicti ſunt: diutius diſputare. Vnde qua/ 7 9 4J
liacumq; ſunt illa quæ ſcripſimus: his contenti eſſe debemus. Nunc hoc ſufficiat: ut propter egre⸗ rd, 4.4.2 S fet orn
gios mores: & incomparabilem fidem ſapientiamq; non mediam frater dictus ſit domini. Et
quod primus ei eccleſiæ præfuerit: quæ prima in chriſto credens ex iudæis ferat congregata.
dicuntur quidem & cæteri apoſtoli fratres domini: ſieut in euangelio. Vade dic fratribus meis: ua- apt Pe, d 4.15
do adpatrem meum & ad patrem ueſtrum: ad deum meum: & ad deum ueſtruz. Et in pſalmo. Nar b S ,.
rabo nomen tuum fratribus meis: in media gccleſia cantabo te. Sed præcipue hic frater dicitur: cui fel Naret rs e.
filios matris ſuæ: ad patrem uadens cõmẽdauerat. Et quomodo Iob & cæteri patriarchæ: dicti ſunt
quidem famuli dei:ſed quaſi ægregium quiddaʒ moyſes habuit: ut ſcriberetur de eo: ſed non ſicut “ 1.1. r 2 “ d

— 5

moyſes famulus meus. Sic & beatus iacobus ſpecialiter frater domini: ut ante diximus appellatus 4
eſt. Quod autem exceptis duodecim quidam uocentur apoſtoli: illud in cauſa eſt: omnes qui do⸗/
minum uiderant: & eum poſtea prædicabant: fuiſſe apoſtolos appellatos: ut ad corinthios ſcribitur
quia uiſus eſt. Poſt hæc illis undecim: deinde uiſus eſt: pluſquam quingentibus fratribus ſimul
ex quibus multi manent uſq; adhuc: quidam autem dormierunt: deinde uiſus eſt Iacobo: deĩide apo
ſtolis omnibus. Paulatim uero tempore procedente: & alii ab his quos dominus elegerat: ordinati
ſunt apoſtoli. Sieut ille ad philippenſes ſermo declarat dicens. Neceſſarium autem exiſtimaui epa-
froditum fratrem cooperatorem & commilitonem meum. Veſtrum autem apoſtolum: & mimi/
ſtrum neceſſitatis meæ mittere ad uos. Et ad corinthios: de talibus ſcribitur: ſiue apoſtoli ec-
cleſiarum in gloria dei. Silas quoq; & iudas: ab apoſtolis: apoſtoli nominati ſunt. Vnde uehemẽ AN.⸗ N. 2 7 8z
ter errauit: qui arbitratus eſt: lacobum hunc de euangelio:eſſe apoſtolum fratrem ioannis: quem cõ . cI A- +
ſtat poſt Stephanum iuxta fidem actuum apoſtolorum ſanguinem fudiſſe pro chriſto. Hic autem 2, Po TP- 1F!
Iacobus epiſcopus hieroſolymorum primus fuit: cognomento iuſtus. Vir tantæ ſanctitatis & ru⸗ T*“ —
moris in populo: ut fimbriam ueſtimenti eius certatim cuperent attingere. Qui & ipſe poſtea de
templo a iudæis præcipitatus: ſucceſſorem habuit ſymeonem quem & ipſum tradunt pro domi/
no crucifixum. Negat ſe itaq; præter hos quemquam apoſtolorum conueniſſe: ne occulta con
tradictio naſceretur: etiam ſi a petro non es doctus. Alios habuiſti apoſtolos præceptores, Non

Siue ſimpliciter accipiendum:ut ſit: quæ ſcribo uobis uera ſunt: & deo teſte confirmo: quia nulla
arte uerborum: nullo ſunt fucata mendatio. Siue altius: ut legatur: quæ ſcribo uobis: coram deo

nunc ea quæ ſcribuntur coram domino ſunt me non mentiente qui ſcribo: quæ non eſſent co-
ram domino ſi mentirer. Hoc autem non ſolum de his quæ nunc ſcribit ad Galatas poteſt
accipi: ſed et generaliter de omnibus epiſtolis quia non ſunt falſa quæ ſcribat: & cor eius: uer-
baq; non diſcrepent. =ZẽVMẽMB
CBeinge veni in partes ſyrie ⁊ cilicie. =
Poſt hieroſolymæ uiſionem: uenit ad ſyriam quæ nobiſcum dicitur excelſa atq; ſublim is Et inde

P.rre Puf

Cilicia quippe interprætatur aſſumptio ſiue uocatio lamentabilis.

tranſüt ad ciliciam: quam in fide chriſti cupiebat aſſumere: euangelizans ei uocationem pœnitẽtiæ 4,

habebant:quoniam qui perſequebatur nos aliquando:nunc euageliʒat fidem: quam quondam
expugnabat:⁊ in me gloꝛificabant deunn. HSE

Eccleſiæ quæ erant in iudæa paulum tantum rumore cognouerant. Ex quibus pleriquæ rl⸗e rer 15

Reum magis perſequutorem quam apoſtolum uiderant. Syria uero & partes Cyliciæ: Arabia: e- R—7
& Damaſcus: ex uultu quoq; eum forſitan nouerant: quia doctor gentium euangelium chiiſti CG

—

ſnon iudæis: ſed gentibus prædicabat. Totum autem quod agit: illud eſt: ut doceat ſe vunquam
de perſequutore apud ipſos quos prius perſequutus fuerat potuiſſe exiſtere glorioſum: niſi præ
dicatio eius: eorum quoq; qui ante eum male nouerant: eſſet iudicio comprobata. Et ad pro
poſitum occulte redit: tam breue tempus ſe in iudæa feciſſe confirmans: ut etiam uultu credé-

ſada⸗ eſſet ignotus. Ex quo oſtendit. Non Petrum: non lacobum: non lIoannem ſe habuiſſe

— —

octores: ſed chriſtum qui ſibi euangelium reuelaſſet. Simul autem notandum quod ſupra di- A r

catur: eccleſiam expugnaſſe: hic fidem. Ibi homines: hic rem ut nunc oportunius infereretur. Euage , Ur
lizat nidem quam aliquando expugnabat. De eccleſia enim ſimiliter ſonare non poteratt “ Y.,

l.. v. h⸗ r TR. erar SS P r) sl) .π P We, F .

„ 2K2

k rrizen,
IEr

Liber pꝛimus.c.ij.

CAPITVLVM. SECVNDVM. .
HEhinc poſt annos quatuoꝛdecim rurſum aſcendi hieroſolymam cum barnaba:aſſũ
pto et tito. Aſcendi autem ſecundum reuelationem:⁊ contuli cum cis euangeliũ quod
ſpꝛedico in gentibus:ſeoꝛſum autem his qui videbantur aliquid eſſe ne foꝛte in vacuũ

currerem aut cncurriſſem. I .
CId quod ſupra latinus interpræs acquieui dixerat: in eo loco ubi ſcriptum eſt: continuo nõ acquie
ui carni & ſanguini: in præſenti loco cõtuli magis quam acquieui interprætatus eſt. Et ut uerius di
cam:ſermo græcus aliud quiddam quam apud nos intelligitur. Cuʒz ſcilicet ea quæ
nouimus: conferifſus cum amico: & quaſi in ſinum eius & conſcientiam reponimus: ut pari conſi-
lio uel probanda ſint: uel improbanda quæ nouimus. Aſcendit igitur poſt quatuordeciʒ annos hie
roſolymam:& qui prius tantum ad uidendum perrexerat petrum: & diebus quindecim manſerat
apud eum: nunc ſe dicit ideo perrexiſſe: ut conferret cm apoſtolis euangelium: aſſumpto barnaba
circunciſo: & tito ex gentibus habente præputium: ut ſub ore duorum & trium teſtiuʒ: ſtaret omne
uerbum. Aliud eſt autem conferre:aliud diſcere. Inter conferentes equalitas eſt: inter docentem &
diſcentem minor eſt ille qui diſcit.In principio nidei ĩ tranſitu apoſtolos uidet. Poſt ãnds ut ipᷣe ait
decem & ſeptem: plene cum eis loquitur: & ſe humiliat: & ne forte in uacuuz aut curreret: aut cucur

riſſet inquirit. Duplicem ob cauſam: quo & humilitas oſtenderetur pauli qui doctor in toto orbe iã
gentium: ad præceſſores apoſtolos cucurriſſet: & galatæ diſcerent non reprobaſſe euangelium eius
eos quoq; qui in iudæa eccleſiis præſidebant. Simul autẽ & illud docet: quod pro chriſti fide & euã/
gelii libertate: ad eos ipſos qui de eo plura cognouerant: quod legem inftingeret: moyſen deſtrue-
ret circunciſionem pœnitus auferret: auſus ſit ducere titum hominem incircunciſum. Et inter tantã
multitudinem iudæorum: & inimicos ſuos qui quaſi ob zelum legis ſanguinem eius haurire cupie
bant: nec ipſe:nec titus: aliquo ſint terrore ſuperati neceſſitati cedere. Quæ potuit habere ueniã: uel
pro loco:uel pro auctoritate maiorum: uel pro numero eccleſiarum quæ de iudæis in chriſto crede
bant:uel pro tempore:ne tantam ſimul inuidiam ſuſtinerẽt. Quidam poſt quatuordeciz annos eũ
hieroſolymam aſcendiſſe tunc dicunt: quando in actibus apoſtolorum de quæſtionibus obſeruan-

/ / . e dæ: uel prætermittendæ legis inter credentes anthiochiæ orta diſſenſio eſt: & placuit iri hieroſoly⸗

4. TWPrl kyz 4.

. Z. 1 7
5 9

mam: & ſententiam maiorum præſtolari. Quando ipſe quoq; paulus & barnabas miſſi ſunt. Et hoc

eſſe quod in codicibus legatur latinis: quibus ad horam ceſſimus ſubiectioni ut ueritas euangelii p-
ſeueraret apud uos. Quo ſcilicet propterea paulus & barnabas de re manifeſta quaſi dubia ſe mitti
paſſi ſunt hieroſolymam:ut maiorum quoq; iudicio euangelii gratia confirmata: credentibus pro/
baretur. Et nulli reſideret ultra dubitatio circunciſionis omiſſæ: cum apoſtolorum eſſet litteris im/
peratum: iugum legis ab his qui in chriſtum crediderant: ex gentibus auferendum. Poteſt autẽ hoc
quod ait: contuli cum eis euangelium: quod prædico in gentibus: ſeorſum autem his qui uideban
tur: ne forte in uacuum currerem. uel cucurriſſem: & ſic intelligi: ut abſcondite cum apoſtolis gratiã
euangelicæ libertatis & legis abolitæ uetuſtatem contulerit propter multitudinem credentium iu/
dæorum. Qui nec dum poterant xpᷣm ad impletionem & finem legis audire. Qui & abſẽte paulo
dam. Non quo paulus timuerit: ne per decem & ſeptem annos falſum in gentibꝰ euãgeliũ pᷣdicaſſet
ſed ut oſtẽderet pᷣceſſoribus ſuis non ſe ĩ uacuũ currere aut cucurriſſe:ſicut purauerant ignorantes.
CSed neqʒ titus qui mecum erat cum eſſet ex gẽtibꝰcõpulſus ẽ circũcidi. Pꝛoptẽr ſubintro/

ductos ãt falſos fratres ꝗ ſubintroierũt exploꝛare libertatẽ noſtrã quã hẽmꝰ i xpᷣo ieſu ut nos in

ſeruitutẽ redigerẽt:ꝗbꝰneqʒ ad hoꝛã ceſſimꝰſubiectiõi:vt vᷣitas euaãgelii pꝑmaneat apud vos.

Csi titus cum eſſet ex gentibus nullo potuit terrore compelli ut circuncideretur hieroſolymis ĩ iu/

dæorum metropoli ciuitate: in qua tanta paulus blaſphemiæ in moyſen flagrabat iuidia: ut poſtea
pœnæ a iudæis iterfectus ſit quãdꝙ a tribuno liberatur: & romam uinctus ad cæſarez mittitur: quo
modo quidam putant legendum eſſe quibus ad horam ceſſimus ſubiectioni ut ueritas euãgelii p/
manęeat apud uos: Et intelligendum quod titus ipſe qui compelli ante non potuit ad circunciſionẽ

rurſum circunciſus ſit: atq; ſubiectus? Aut quæ eſt iſta ueritas euangelii hypocriſi credere iudæorũ?

& ea quæ prius ſebala æſtimaueris : & quaſi damna contempſeris: obſeruare: & eſſe aliquid æſtima/
re cum nihil ſint. Sed & ipſius epiſtolæ ſenſui ualde repugnant. Galatas a circunciſione reuocans
hoc in toto ſermonis ſui textu agit: ut doceat ſe hebreum ex hebreis: omnia quondam legis ope-
Ia ſeruantem: circciſum octaua die ſecũdũ legẽ phariſeorũ: nihilominꝰtamẽ ob xp̃i gram uniuer/

— W S—

ſa cõtẽpnere. Nã cum ĩiiſſet hieroſolymã & falſi fratres ꝗ ex circũciſione crediderãt eü uellẽt impel⸗
lere: ut circũcideret titu: nec titũ nec ſe ceſſiſſe uiolẽtiæ: quo minus cuſtodirẽt euangelii uentatem:
Quod ſi dicit ſe neceſſitate ſuperatum ut circuncideret titum: quomodo galatas reuocata circunci
ſiõe a ꝗᷓ nec titũ ꝗ ſecũ fuerat ex gẽtibꝰ:hieroſolymis potuit excuſare. Itaq; aut iuxta græcos codices
legẽdũ: ꝗbꝰneq; ad horã ceſſimus ſubiectiõi: ut conſequenter poſſit intelligi: ut ueritas euangelii
pmaneat apud uos. Aut ſi latini exẽpiaris alicui fides placet: ſecũdũ ſupiorẽ ſẽſũ accipere debemus:
ut ad horam ceſſio non circuncidendi titi: ſed eundi hieroſolymam fuerit. Quo ſcilicet idcirco ſub
liliectioni

hieroſolymæ iacuerant fruſtra eum currere aut cucurriſſe qui putaret legem ueterem non ſequen/

. 4

In epiſtolam ad galatas.

lectioni ceſſerint ꝑaulus & barnabas eundi hieroſolymam: ſeditione ob legem anthiochiæ concĩta

ta: ut per epiſtolam apoſtolorum lſua ſententia firmaretur: & maneret apud galatas euangelii ueri⸗ or

. 1 — far
r EGr.

tas: quæ non eſſet in Iittera ſed in ſpiritu: non in carnali ſenſu: ſed in intelligentia ſpirituali. Nec in
manifeſto iudaiſmo:ſed in occulto. Sciendum uero: quod autem coniunctio quæ in præſenti loco
ponitur.Propter ſubintroductos autem falſos fratres: ſuperflua ſit: & ſi legatur: non habet quod ei
reſpondeat illamq; concludat: ſed eſſet ordo lectionis & ſenſus. Sed neq; titus qui mecum erat cum
eſſet ex gentibus compulſus eſt circuncidi. Statimq; ſubiungat quæ cauſa fuerit ut ad cireunciſionẽ
impelleretur inuitus. Propter ſubintroductos inquit falſos fratres qui ſubintroierunt explorare li/-
bertatem noſtram quam habemus in chriſto ieſu: ut nos in ſeruitutem redigerest. Qui cum minis
terrerẽt multitudine uellent nos a libertate chriſti in legis traducere ſeruitutem: nec ad tempus qui

dem eis ceſſimus ut circuncideremus titum. Maxime cum & aliqua ob eccleſiaſticam pacem potue

rit nos neceſſitas excuſare: & hoc totum fecimus: ut uobis nulla fieret occaſio ab euangelii gratia re
cedendi.Si igitur nos hieroſolymis inter tantos iudæos imminentibus hincinde falſis fratribus &
his qui maiores erant aliqua ex parte cohibentibus: nulla potuimus: ui ac ratiõe compelli: ut obſer/
uaremus cixcunciſionem quam ſciebamus eſſe finitam: uos ex gentibus: uos in galatia: uos quibꝰ uis
nulla inferri põt: ultro a gratia recedentes ad legis iam abolitæ tranſcenditis uetuſtatem.
¶Ab his autem qui videbantur eſſe aliquid:quales aliquando fuerint nibil mea intereſt: deus
perſonam hominis non acciooo. ÿMM ðð
CLicet inquit petrum & ioannem:dominus ſecum apoſtolos habuerit: & tranſiguratum eum in
monte uiderint: & ſuper ipſos eccleſiæ ſit poſitum fundamentum: mihi tamen nihil refert: quia nõ
aduerſum eos loquorqui eo tempore dominum ſequebantur: ſed aduerſum eos loquor qui hanc
legem præponunt gratiæ: nec detraho præceſſoribus: nec in aliqua parte accuſo maiores: ſed hoc
dico quia deus perſoõnam hominis non accipit. Non enim accepit moyſi:non accepit dauid: non ac
cepit aliorum: nec eorum ergo accipiet qui cedere quibuſdam uidentur ad tempus: tametſi ipſi me
cum ſentiant: petro quoq; dicente: in ueritate cognoſco quia non eſt acceptor perſonarum deus: ſʒ
in omni loco qui timet eum & operatur iuſtitiam: acceptabilis ei eſt. Quo itaq; argumento ipſe ſan
ctus apoſtolus petrus:aduerſum eos qui in cornelio ex gentibus baptizato nec circũciſo ſcandaluzʒ
ſuſtinebant utitut: & placat eos ſe non potuiſſe negare aquam his qui ſpiritum ſanctum acceperant
Eodem nunc ſanctus apoſtolus paulus aduerſũ ipſum petrũ diſputat: qd perſonaꝶ nõ ſit acceptor
deus: ſed unũquẽq; ꝓ ueritate iudicet. Et ita caute & pedetẽtim ĩter laudẽ & obiurgationẽ petii me
dius ĩcedit: ut & pᷣceſſori apoſtolo deferat: & nihilominꝰ audacter ei reſiſtat ĩ facie: ueritate cõpulſus
Cihi enim qui uidebantur:nihil contulerunt. M
CIpſe ſuperius cum illis contulit & multa ad eos retulit: quæ in gentibus perpetrarat: illi nihil con-

tulerunt ei: ſed tantũmodo quæ ab eo dicta ſunt comprobantes: dexteras dederunt cõſortii: & unũ
ſuum pauliq; euangelium firmauerunt. Rurſum notandum quod contulerunt uerbum: ipſum ſit
in græco de quo ante tractauimus.
Sed contra cum vidiſſent quod creditum eſt mihi euangelium pꝛeputii:ſicut petro circunci/
ſionis Qui enim operatus eſt petro in apoſtolatum circunciſionis:operatus eſt ⁊ mihi infer gẽ⸗
tes. Et cum cognouiſſent gratiam que data eſt mihi:petrus:⁊ iacobus:⁊ ioannes:qui videbant᷑
colũne eẽ:dextras dederũt mihi ⁊ barnabe ſotieratis:vt nos in gentes:ipſi aũt in circũciſionem.
UHyperbatum eſt: & multis quæ in medio ſunt interiecta ſublatis: ſic breuiter legi poteſt: mihi eniʒ
qui uidebantur aliꝗd eſſe nihil contulerunt. ſed econtra dexteras dederunt mihi & barnabæ ſocie-
tatis. Aut certe ille abſq; iactatione ſui occultus eſt ſenſus: mihi qui uidebantur eſſe aliquid nihil cõ
tulerunt:ſed econtra a me eis collatum eſt. dum fiunt in euangelii gratia firmiores. Totum autẽ qq-
dicit hoc eſt: unus atqʒ; idem mihi euangelium præputii: & petro circunciſiõis credidit. Me miſit ad
gentes: illum impoſuit in iudæa: Nec gentes poterant adulta iaꝶ ætatæ non pro futuro circunciſio
nis dolore cruciari: & abſtinere ſe ab eſcis quibus ſemper aſſueuerant: & quas deus creauerat ad utẽ/-
dum: nec hii qui ex iudæis crediderant & circunciſi erant: & ex con ſuetudine quaſi ſecunda natura

. putabant ſe a cæteris gentibus plus habere: facile contemnere porerant ea in quibus gloriabantur.
de-pa . Prouidentia itaq; dei: alius apoſtolorum circunciſis datus eſt: qui legis umbris uideretur acquieſce/
+ ære:alius in præputio conſtitutus: qui euangelii gratiam non putaret eſſe ſeruitium :ſed liberam fi-
Adem. Ne ſub aliqua occaſione impedimentum fſidei naſceretur: & propterci rcũciſionẽ: ſiue præpu-

ũ nõ crederetur in xpᷣm. Nec hoc dicimꝰquo petrꝰ qui et ipſe ĩ actibꝰ apoſtolorũ nullũ hoiez cõez

6 1 teſtatus eſt: & in illo uaſe: qd quatuor angulis de cælo miſſũ uiderat: edocetur mihil intereſſe: ju⸗-

dæus ſit aliquis an gentilis: quaſi oblitus priorũ: ſup euãgelii gratiam legem putauerit obſeruand,
Sed ut ipſe quoq; legem cuſtodire ſe ſimulãs paulatim iudæos ab antiquo uiuẽdi more deduceret.
. Nõ enim poterant tantum obſeruationis laborẽ: & ueteris uitæ cautiſſimaʒ conuerſationem quaſi

„

purgamenta ſubito & damna cõtemnere: ex quo perſpicimꝰpropterea dexteras datas paulo & bar

nabæ: a petro:iacobo: & ioannæ. Ne obſeruatione uaria diuerſum chriſti euangelium putaretur.
Sed & citcuuciſorum & habentium ꝑræputium:eſſet una comſmunio. Pulchre autem præſtruxit di

7

Tr5

.

.1.

.

ℛ☚

A3

₰

9 — „ — - 4 . ) — 4
i Dky. 3f , Y n — I W.

)

cens. Qui enim operatus eſt petro in apoſtolatum circunciſionis. N e quis eum putaret detrahere
petro: ſed ut laudibus eius ante præmiſſis: intelligeretur petrus ideo circunciſionem aliqua ex parte
ſuſcipere: ut eos qui ſibi ex iudæis crediti fuerant lucrifaceret: & in chriſti fide & euangelio cuſtodi/-
ret: ſubintelligit etiam quod ille abſq; culpa faceret: & ad tempus obſeruando quod non licet ne ſi
bi creditos perderet: magis pro euangelii ueritate facere debere quod ſibi creditum eſt in præpu/⸗
io ne gentes legis onere & difficultate deterritæ: a chriſti fide & credulitate diſcederent. Occulta
hic oriturquæſtio. Quid igitur petrus ſi inueniſſet ex gentibus: non eos adducebat ad fidem? aut
paulus ſi ex circunciſione aliquos reperiſſet: non eos ad chriſti baptiſmmum prouocabat? Quæ ita
Moluitur: ut dicamus principale ſingulis in iudæos & gentes fuiſſe mandatum: ut qui defendebant
legem: haberent quem ſequærentur. Qui legi gratiam præferebant: non deeſſet eis doctor & præ-
nius.In commune uero hoc eos habuiſſe propoſiti: ut chriſto ex cunctis gentibus eccleſiam congie
garent. Legimus enim & a ſancto petro gentilem baptizatum fuiſſe cornelium: & a paulo in ſyna
goga iudæorum: chriſtum ſepiſſime prædicatum. Peteus & ioannes & iacobus qui uidebantur co/
umnæ eſſe ter ſupradictum de apoſtolis legimus: ſeorſum autem his qui uidebantur: & ab his ꝗ ui/
debantur eſſe aliquid: & mihi enim qui uidebantur eſſe aliquid: nihil contulerunt. Sollicitus itaq;
requirebam quid nam eſſet quod diceret: qui uidebantur: ſed nunc me omni ſcrupulo liberauit adi
iciens: qui uidebantur columnæ eſſe. Columnæ igitur ſunt eccleſiæ apoſtoli: & maxime petrus: ia/

cobus: & ioannes: ex quibus duo cum domino aſcendere merentur in montem: quorum unus in
apocalypſi ſaluatorem introducit loquentem. Qui uicerit faciam eum columnam in templo dei
mei. Docens omnes credentes qui aduerſarium uicerint: poſſe columnas eccleſiæ fieri. Ad thimo/ .,Tim 3. d

theum uero paulus ſcribens ait. Vt ſcias quomodo oporteat te in domo dei conuerſari que eſt ec/
cleſia dei uiui: columna autem & firmamentum jueritatis. Hic & cæteris inſtruimur: tam apoſtolos
omneſq; recntezzcten m ipſam quoq; eceleſiam columnam in ſcripturis appellari. Et nihil intereſ-
1

ſe de corpore quid dicatur an membins: cum & corpus diuidatur in membra: & membra ſe corpo/
ri dederunt. Atq; petrus: iacobus: & ioannes: qui uidebantur columnæ eſſe: dextras paulo & barna
bæ ſocietatis: ſed tito qui cum eis erat dextras non dederunt. Nec dum quippe ad eam menſuram
peruenerat: ut poſſint ei chriſti mercimonia ex æquo cum maioribus credi: & eundem tenere nego

tiationis locum quem barnabas tenebat & paulus.

„

3 Vi nos in gentibus:ipſi autem in circunciſionem:tantum vt pauperùm memores eſſemus:

quod etiam ſollicitus fui hoc ipſum facere.

CSancti pauperes quorum præcipue ab apoſtolis paulo & barnabæ cura mandatur Hi ſunt qui

ex iudæis credentes prætia poſſeſſionum ſuarum ad pedes apoſtolorum deferebant egentibus lar
gienda. uel quia contribulibus cognatis & parentibus ſuis quaſi dèſertores legis: & in crucifixum

hominem credentes deteſtationi & piaculo ducebantur. In horum miniſteno ſanctus apoſtolus
paulus quanto labore ſudauerit: epiſtolæ eius teſtes ſunt ſcribentes ad corinthios: & ad theſalonicẽ
ſes: ad omnes gentium eccleſias: ut præpararent munus per ſe: uel per alios qui eis placuiſſẽt: hiero/
ſolymam deferendum. Vnde nunc confidenter dicit: quod etiam ſollicitus fui facere hoc ipſum.

Poſſunt autem & alio genere pauperes accipi: de quibus in euangelio dicitur. Beati pauperes ſpi/

titu: quoniam ipſorum eſt regnum cælorum. Merentur quippe tales in memoria eſſe apoſtoloruz3.
