brias: gloriam captantes ab hominibus: arguuntur in reliquis: cur quærant primos accubitus in ce/-
nis: & primas cathedras in ſynagogis: & in publico gullam ſectẽtur & gloriam: & uocentur ab ho-
minibus rabbi: quod latino ſermone magiſter dieitur. Deniq; ſequitur. ⸗ 3
Eos aũt nolite vocari rabbi.vnus eſt.n.magiſter veſter.Et patrẽ nolite vocare vobis ſuꝑ ter
rãa. vnus eſt. n. pater noſter ꝗ in celis eſt. Nec vocemini magiſtri:qꝛ magiſter veſter vnus c xpᷣs.
CNec magiſter nec pater uocandus eſt alius:niſi deus pater: & dominus noſter leſus chriſtus Pater
quia ex iplo ſunt omnia: magiſter: quia per ipſum omnia: uel quoniam per diſpenſationem carnis

omnes reconciliati ſumus deo. Quæritur quare aduerſum hoc præceptum doctor gentium apo-/

ſtolus ſe eſſe dixerit: aut quomodo uulgato ſermone: maxime in palæſtina & gypti monaſteriis ſe
inuicem patres uocent. Quod ſic ſoluitur. Aliud eſſe natura patrem uel magiſtrum: aliud indulgen
tia. Nos ſi hominem patrem uocamus:honorem ætati deferimus: non auctorẽ noſtræ oñdimus ui⸗
tæ. Magiſter quoq; dicitur ex conſortio ueri magiſtri: & ne infinita replicem quo unus per naturam
deus & unus filius non præiudicat cæteris ne per adoptionem sei uocentur & filii: ita & unus pater

& magiſter non præiudicat aliis ne abuſiue appellentur patres & magiſtri:

er
r

Liber Quartus.

Ahe vobis ſeribe ⁊ phariſei hipocrite qui clauditis regnum celoꝛuʒz ante homines:voſipſi nõ
intratis:nec introeuntes permittitis intrare. =
CHabent ſcribæ & phariſei legis prophetarumq; notitiam: ſciunt chriſtum eſſe filium dei:nõ igno
rant natum eſſe de uirgine: ſed dum prædam de ſubiecta ſibi plebe appetunt: nec ipſi introeunt
regna cælorum: nec eos qui poterant intrare permittunt: Hoc eſt quod in Oſeæ propheta arguit.
Abſconderunt ſacerdotes uiam interceperunt ſemitam. Et rurſum. Sacerdotes non dixerunt: ubi
eſt dominus. Vel certe omnis magiſter qui ſcandalizat malis operibus diſcipulos ſuos: claudit an
te eos regnum cælorum.
¶Ahbe vobis ſcꝛibe ⁊ phariſei hipocrite:qui circuitis mare ⁊ aridam:vt faciatis vnum pꝛoſeli/
tum:⁊ cum factus fuerit:facitis eum filium gehenne duplo qᷓ; vos.
CNon eo ſtudio ſeruamus quæſita quo ꝗqrimus. Scribæ & phariſei totum luſtrãtes orbem: propter
negociationem uel diuerſa Iucra: a diſcipulis captanda: tanquam per imaginem ſanctitatis: ſtudi/
um habebant de gentibus facere proſelitum ideſt aduenam: & circunciſum miſcere populo
dei. Sed qui ante eſſet ethnicus ſimpliciter errabat & erat ſemel filius gehennæ: uidens magiſtro-
rum uitia: & intelligens deſtruere eos opere: quos uerbis docebant: reuertitur ad uomitum
ſuum: & gentilis factus: quaſi præuaricator pœna maiori dignus erit. Filius autem uocatur
gehennæ quomodo filius perditionis: & filius huius ſeculi. Vnuſquiſq; enim cuius opera agit:
eius filius appellatur.

CAhe vobis duces cæęci qui dicitis: quicunqʒ iurauerit per templum nihil eſt. Qui autem
iurauerit in auro templi:debet. Stulti ⁊ ceci:quicunqʒ iurauit in altari nibil eſt. Quicunqʒ
iurauerit in dono quod eſt ſuper illud: debet: Ceci:quid enim maius eſt: donum an altare: qð
ſanctiſicat donum: Qui ergo in altare iurat:iurat in eo ⁊ in omnibus que ſuper illud ſunt:⁊ qui
ſurauerit in templo: iurat in illo:⁊ in eo qui habitat in ipſo:⁊ qui iurat in celo iurat in throno dei
7 in eo qui ſedit ſuper eum.
CSupra ut nobis uiſum eſt: expoſuimus quid ſignificaret traditio phariſeorum dicentium: do/
. num quodcunq; eſt ex me tibi proderit:nunc duplex: & ad unam auaritiæ occaſionem trahens
phariſeorum traditio condemnatur: ut arguantur cuncta pro lucro facere: & non pro timore dei.
Sicut enim in philateriis & fimbriis dilatatis: opinio ſanctitatis captabat gloriam: & per occaſio/
nem gloriæ quærebat lucra:ſic alia traditionis inuenta ſtropha impietatis arguit præceptores. Si ꝗs
in contentione ſeu in aliquo iurgio: uel in cauſæ ambiguo iuraſſet in templo: & poſtea conuictus
eſſet mendacii:non tenebatur cniminis reus. Sin autem iuraſſet in auro & pecunia quæ in templo
ſacerdotibus offerebatur ſtatim in quo iurauerat cogebatur exſoluere. Rurſum ſi quis iuraſſet in
altari: periurii eum nemo retinebat. Sin autem periuraſſet in dono: uel in oblationibus hoc eſt in
hoſtiis in uictimis & in ſimila: & cæteris quæ offeruntur deo ſuper altare: hæc ſtudioſiſſime repete
bant:Arguit ergo eos dominus: & ſtultitiæ & fraudulentiæ quod multo maius ſit templum ꝗᷓ aurũ
quod ſanctificatur a templo: & altare quam hoſtiæ: quæ ſanctiſicantur ab altari: Totum autem facie/
bant:non ob dei timorem ſed ob diuitiarum cupiditatem.
Ahbe vobis ſcribe ⁊ phariſei hypocrite:qui decimatis mentam ⁊ anetum:⁊ cyminum ? reliꝗ
ſtis que grauioꝛa ſunt. Legis iudicium: ⁊ miſericoꝛdiam:⁊ fidem. Hec opoꝛtuit facere:⁊ illa
non ommittere. MD WMulta in lege præcepta ſunt
quæ typos præferant futurorum: Alia uero quæ aperta ſunt: iuxta pſalmiſtam dicentem: Man-
datum domini lucidum illuminãs oculos: quæ ſtatim opera deſiderant. Verbi gratia. Non adultera
bis: Non furtum facies. Non teſtimonium falſum dices & cætera. Phariſei autem interim ut intelle-
ctus myſticos dimittamus. Propter alimoniam ſacerdotum & leuitarum quorum pars erat domi/
nus: omnium rerum offerre in templo decimas. Hoc unum habebant ſtudii: ut quæ juſſa fuerant
comportarentur. Cætera quæ erant maiora: utrum quis faceret an non paruipendebant: Et ex hoc
itaq; capitulo arguit eos auaritiæ: quod ſtudioſæ etiam uilium olerum decimas exigebant: & iu/
dicium in diſceptationem negotiorum: miſericordiamq; in pauperes: pupillos & uiduas & fidem
in deum: quæ magna ſunt prætermittant. “
CBuces ceci excolantes culicem:camellum antem glutientes. .
Camellum puto eſſe ſecundum ſenſum præſentis loci:magnitudinem præceptorum iudiciũ mi/
ſericordiam & fidem. Culicem autem decimas mentæ: aneti & cymini & reliquorum uilium olerũ:
Hæc contra præceptum dei quæ digna ſunt deuoramus: atq; negligimus: & opinionem religionis
in paruis quæ lucrum habent: diligentiam demonſtramus.
CVhe vobis ſcribe ⁊ phariſei hypocrite:qui mundatis quod de foꝛis eſt calicis ⁊ parapſidis:
intus autem pleni eſtis rapina ⁊ immunditia. Phariſee cece munda pꝛius quod intus eſt cali-
cis ⁊ parapſidis:vt ſiat id quod foꝛis eſt mundum.
CDiuerſis uerbis eodem ſenſu quo ſupra arguit phariſeos ſimulationis atq; mendacii: quod aliud
oſtendant hominibus foris aliud oomi agant. Non quod in calice & parapſide eorum ſuſpitio
moraretur: ſed quod foris hominibus oſtenderent ſanctitatem. In habitu in ſermone in phila//
texiis in

9

ter
io

m
Er

o
ig
in
1
n
in

l
⸗

nt

oe

ͦ

Super Matheum. c.xxiii.

teriis in fimbriis in orationum longitudine: & cæteris huiuſmodi: intrinſecus autem eſſent uitio-

rum ſordibus pleni.
Vbe vobis ſcribe ⁊ phariſei hipocrite:qꝛ ſimiles eſtis ſepulchris dealbatis que foꝛis parent
bominibus ſpecioſa:intus vero plena ſunt oſſibus moꝛtuoꝛum ? omni ſpurcicia HW
CQuod in calice & parapſide demõſtrarat quod fonis loti eſſent & intrinſecus ſordidi: hoc nunc P
exemplum ſepulchroram replicat ꝙ quomodo ſepulchra forinſecus lita ſunt calce: & ornata mar-

moribus & auro coloribuſq; diſtincta: intus autem plena ſunt oſſibus mortuorum: ſic & peruerſi

magiſtri: qui alia docent & alia faciunt: munditiam habitus ueſtis: & uerborum humilitatem de-
monſtrant intus autem pleni ſunt omni ſpurcicia: auaritia: & libidine. Deniq; manifeſtius hoc ip⸗
ſũ exprimit inferẽs. Sic & uos foris ꝗdẽ paretis hoĩbus iuſti: intus ãt pleni eſtis hypoeriſi & iniqtate
Ehe vobis ſcribe ⁊ phariſei hypocrite:qui edificatis ſepnlchra pꝛophetarum:⁊ oꝛnatis mo⸗
numenta iuſtoꝛum ? dicitis ſi fuiſſemus in diebus patrum noſtroꝛum non fuiſſemus ſocij eo/
rum in ſanguine pꝛophetarum.Itaqʒ reſtimonium eſtis vobiſmetipſis quia filij eſtis eoꝛum
qui occidemunt pꝛophetas. MG
C Prudentiſſimo ſylogiſmo coarguit eos filios eſſe homicidarum: dum ipſi opinione bonitatis &
gloriæ in populos: ſepulchra edificant prophetarum: quos maiores eorum interfecerunt: & dicunt:
ſi fuiſſemus tempore illo non feciſſemus ea quæ fecerunt patres noſtri: Hoc autem etiam ſi ſermone
non dicant:opere lo
a patribus ſuis eſſe iugulatos non negant.
C Et vos implete menſuram patrum veſtroꝛtum.
Crobato ſuperioribus dictis ꝙ filii eſſent homicidarum: & eorum qui prophetas occidiſſent.
Nunc concludit quod uoluerat: & quaſi extremam ſylogiſmi partem ponit. Et uos implete menſu
ram patrum ueſtrorum. Quod illis defuit: uos adimplete. Illi interfecerunt ſeruos: uos dominum
interſicite.Illi prophetas: uos eum qui a prophetis prædicatus eſt. 2
Serpentes genimina viperarum:quomodo fugietis a iudicio gehenne.
CNHoc ipſum & Ioannes baptiſta dixerat. Sicut ergo de uiperis naſcũtur uiperæ: ſic de homicidis pa
tribus uos inquit nati eſtis homicidæ. .
CIdeo ecce ego mitto ad vos pꝛophetas:Et ſapientes ⁊ ſcribas:⁊ ex illis occidetis ⁊ cruciſige/
tis:⁊ ex illis flagellabitis in ſynagogis veſtris:⁊ perſequemini de ciuitate in cinitateam.
CHoc quod dixeramus implete menſuram patrum ueſtrorum: ad perſonam domini pertinere. eo
ꝙ occidendus eſſet ab eis: poteſt & ad diſcipulos eius referri: de quibus nunc dicit. Ecce ego mitto
ad uos prophetas & ſapientes & ſcribas: & ex illis occidetis & crucifigetis: & flagellabitis in ſynago/

gis ueſtris: & perſequemini de ciuitate in ciuitatem: ut impleatis menſuram patrum ueſtrorum. Si-
mulq; obſerua iuxta apoſtolum ſcribentem ad corynthios: uaria eſſe dona diſcipulorum chriſti.
Alios prophetas: qui uentura prædicent. Alios ſapientes: qui nouerunt quãdo debeant proferre ſer
monem: Alios ſcribas in lege doctiſſimos: ex quibus lapidatus eſt Stephanus. Paulus occiſus: cruci-/
ſixus Petrus: flagellati in actibus apoſtolorum diſcipuli: & perſecuti eos ſunt: de ciuitate in ciuitatẽ:

Sel lentes de iudæa:ut ad gentium populum tranſmigrarent. sl
At veniat ſuꝑ vos ois ſanguis iuſtus:qui effuſus eſt ſuꝑ terrã:a ſanguine abel iuſti vſqʒ ad

C
ſanguinem ʒacharie ſilij Barachie:quem occidiſtis inter templum ⁊ altare.

¶De abel nulla eſt ambiguitas quin ipſe ſit quem cain occiderit. Iuſtus autem non ſolum ex domi
ni nüc ſententia: ſed ex geneſis teſtimonio comprobatur: ubi accepta eius a deo narrantur munera.

Quærimus quis iſte ſit Zacharias filius barachiæ. quia multos legimus zacharias Et ne libera nobis

tribueretur erroris facultas: additum eſt quem occidiſtis inter templum & altare. In diuerſis diuer/-
ſa legi:& debeo ſingulorum opiniones ponere: Alii zachariam flium barachiæ dicunt qui in duo/

decim prophetis undecimus eſt. patriſq; in eo nomen conſentiat: ſed ubi occiſus ſit inter templum
& altare ſcriptura non loquitur: maxime cum temporibus eius uix ruinæ templi fuerint. Alii zacha

tiam Patrem Ioannis intelligi uolunt: ex quibuſdam apocriphoꝶ ſomniis approbantes: & propte/
rea occiſus ſit quia ſaluatoris prædicaret aduentum. hoc quia de ſcripturis non habet auctoritatem:

eadem facilitate contemnitur qua ꝓbatur: Alii iſtum uolunt eſſe zachariã qui occiſus eſt a Ioas rege
ĩudeæ inter templũ & altare:ſicut regũ narrat hiſtoria: ſed obſeruandũ ꝙ ille zacharias non ſit filius

Barachiæ: ſed filius Ioiadæ ſacerdotis: Vnde & ſcriptura refert: Non fuit recordatus Ioas patris eius
Ioiadæ: quæ feciſſet bona. Cum ergo zachariam teneamus & occiſionis conſentiat locus: quænimus
quare Barachiæ dicatur filius: & non Ioiadæ? Barachia in lingua noſtra benedictus domini dicitur

& ſacerdotis Ioiadæ iuſtitia hebreo nomine demonſtratur. In euangelio quo utuntur naza reni
filio Barachiæ: filium Ioiadæ reperimus ſcri ptum. Simpliciores fratres inter ruinas templi⸗ Ralta ris:
ſiue in portarum exitibus: quæ ſiloam dicunt: rubra ſaxa monſtrantes: zachariæ ſanguine putantecẽ

polluta. Non condemnamus errorem:qui de odio iudæorum& ſidei pietate deſcendit. Dicamus

breuiter quare ſanguis abel iuſti uſq; ad zachariam filium Barachiæ ab illa generatione requiratur:
cum neutrum eorum occiderit. Regula ſcripturarum eſt: duas generationes bonorum & malorũ

quuntur ex eo quod ambitioſe & magnifice edificant memorias occiſorum

N. *

Liber Quartus.

noſſe: hoc eſt ſingulorum ſingulas. De bonis ſumamus exempla. Quis aſcendit in montem dñi⸗
aut quis requieſcet in monte ſancto eius? Cumq; plures qui aſcenſuri ſunt in montem dũi deſcripſii
ſet: qui diuerſis fuere ætatibus: Poſtea infert: H æc eſt generatio quærentium dominum: quæren-
tium faciem dei Iacob. Et in alio loco de omnibus ſanctis. Generatio iuſtorum benedicetur. De ma
lis uero ut in præſenti loco. Generatio uiperarum. Et requirentur olia a generatione iſta: Et ezechiel
cum peccata terræ deſcripſiſſet ſermo propheticus: adiecit. Si Noe & Iob & Daniel ibi fuerint inuẽti
non dimittam peccata terræ illi. O mnes iuſtos qui ſimiles forent uirtutibus eoruz ꝑ Noe & Iob &
Daniel uolens intelligi:ergo & iſti qui ſimilia cain & Ioas contra apoſtolos geſſerint:de una gene⸗
ratione eſſe referuntur.
¶BHieruſalem hieruſalẽ que occidis pꝛophetas:⁊ lapidas eos qui ad tẽ miſſi ſunt:quotiẽs volui
congregare ſilios tuos:quemadmodum gallina congrègat pullos ſuos ſub allas ⁊ nolmiſti.
Hieruſalem non ſaxa & edificia ciuitatis: ſed habitatores uocat: quam patris plangit affectu. Si/
cut & in alio loco legimus: ꝙ uidens eam fleuerit. In eo autẽ quod dicit: quotiens uolui congrega/
re filios tuos: oẽs retro prophetas a ſe miſſos eſſe teſtatur. Gallinæ quoq; ſimilitudinẽ congregantis
ſub allas pullos ſuos in cantico deuteronomii legimus: Sicut aquila protegit nidum ſuũ: & ſuper
pullos ſuos deſiderauit: expandens allas ſuas ſuſcepit eos: & tulit ſuper pennas ſuas.
AEcce relinquetur domus veſtra deſerta.
CNHoc ipſum ex perſona Hieremiæ iam ante dixerat. Reliqui domum meam: dimiſi hereditatem
meam: facta eſt mihi hereditas mea quaſi ſpelunca læenæ:Deſertam iudæorum domum ideſt tem
plum illud quod fulgebat auguſtius oculis comprobamus: qui habitatorem chriſtum perdidit: &
hereditatem præripere geſtiens oceidit heredem. “
CBico.n.vobis non me videbitis amodo donec dicatis:benedictus qui venit in nomine dñi.
CAd hieruſalem loquitur: & ad populum iudæorum. Verſiculum autem iſtum quo & paruuli atq;
lactentes in ingreſſu hieruſalem domini ſaluatoris uſi ſunt: quando dixerunt: benedictus qui uenit
in nomine domini: oſanna in excelſis: ſumpſit de centeſimo pſalmo: qui manifeſte de aduentu do-/
mini ſcriptus eſt: Et quod dicit: Hoc uult intelligi. Niſi pœrnitentiam egeritis: & confeſſi fueritis ipʒ
me eſſe de quo prophetæ cecinerunt: flium omnipotentis patris: meam faciem non uidebitis. Hũt
iudæi datum ſibi tempus pœnitentiæ: confiteãtur benedictum qui uenit in nomine domini: & chri
ſti ora conſpicient. CAPITVLVM XXIIII.
Breſſus Jeſus de templo ibat ⁊ accedunt diſcipuli eius vt oſtenderent ei ediſicia
templi. Ipſe autem reſpondens dixit eis. Nidetis hec omnia. Amen dico vobis
Hnon relinquetur lapis ſuper lapidem qui non deſtruatur.
HAWA&α C Iuxta hiſtoriam manifeſtus eſt ſenſus. recedente auteʒ domino de templo: omnia
EEAAlegis edificia: & compoſitio mandatorum ita deſtructa eſt: ut nihil a iudæis poſſit im/
rr Pleri & capite ſublato: uniuerſa inter ſe membra compugerint.
CSedente autem eo ſuper montem oliueti.acceſſerunt ad eum diſcipuli eius ſecreto dicentes.
Dic nobis quando hec erunt:⁊ quod ſignum aduentus tui ⁊ conſumationis ſeculi.
CSedit in monte oliueti:ubi uerum lumen ſcientiæ naſcebatur. Et accedunt ad eum diſcipuli ſecre
to: qui myſteria: & futurorum reuelationem noſſe cupiebant: & interrogant tria. Quo tempore hie
ruſalem deſtruenda ſit: quo uenturus chriſtus: quo conſumatio ſeculi futura.
CMulti enim venient in nomine meo dicentes.Ego ſum chriſtus.⁊ multos ſeducent.
CQuorum unus eſt Symon Samaritanus: quem in actibus apoſtolorum legimus: qui ſe magnam
dicebat eſſe dei uirtutem. Hæc quoq; inter cætera in ſuis uoluminibus: ſcripta dimittens: ego ſum
ſermo dei: ego ſpecioſus:ego paraclitus: ego epiſcopus: ego miſericordia dei. Sed & lIoannes apo/
ſtolus in epiſtola ſua loquitur: AMiſtis quia antichriſtus uenturus eſt: nunc antichriſti multi ſunt:
ego reor omnes hereſiarchas: antichriſtos eſſe: & ſub nomine chriſti ea docere quæ contraria ſunt
chriſto: Nec mirum ſi aliquos ab his uideamus ſeduci: cum dominus dixerit: & multos ſeducent.
CAucdituri eſtis pꝛelia ⁊ opiniones pꝛeliorum:videte ne turbemini. Oppoꝛtet enim hec fieri
ſed nondum eſt finis. CCum hæc igltur fieri uiderimus non putemus diem
inſtare iudicii: ſed in tempus aliud reſeruari: cuius ſignum perſpicue in conſequentibus ponitur.
CSBSurget enim gens contra gentem:⁊ regnum contra regnum:? erunt peſtilentie ⁊ fames ⁊ ter
remotus per loca. Hec omnia initia ſunt doloꝛum.
Non ambigo: & hæc quidem lIuxta litteram futura quæ ſcripta ſunt: ſed mihi uidetur regnum cõ
tra regnum: & peſtilentia eorum quorum ſermo ſerpit ut cancer: & fames audiendi uerbum dei: &
cõmotio uniuerſæ terræ: Et a uera fide ſeparatio in hereticis magis intelligi: qui contra ſe inuicem
dimicantes eccleſiæ uictoriam faciunt. Quod autem dixit: hec autem omnia initia ſunt dolorù: me
lius tranſfertur parturitionũ: ut quaſi concœptus quidã aduentus antichriſti nõ partus intelligatur
CKTunc tradent vos in tribulatione ⁊ occident vos.
CPer apoſtolos oĩum credentiũ perſona ſignatur: nõ quo eo tpe apoſtoli in corpore reperiẽdi ſint.
CEt quoniam abundauit iniquitas refrigeſcet caritas multoꝛum.
CNon oĩum

—
—

—

i

,

nit
0/
ſß
it
ni

Super Matheum. c. xxiiij.

Non omnium negauit fidem ſed multoꝶ. Multi aũt uocati pauci uero electi:In apoſtolis & ſimi-⸗

libus eoꝶ permanſura eſt caritas De qua ſcriptũ eſt: aquæ multæ non poterunt extinguere caritatẽ.
Et ipſe paulus. Quis nos ſeparabit a caritate chriſti? tubulatio? an anguſtia? an ſames? & reliqua.

Et pꝛedicabitur hoc euangelium regni in toto oꝛbe:in teſtimonium cunctis gentibus:? tunc

veniet conſumatio. CSignum dominici aduentus eſt euangelium m toto orbe
pr ædicari: ut nullus ſit excuſabilis:qd aut iam cõpletum: aut in breui cernimus eſſe com plendum.

29

Non enim puto aliquam remanſiſſe gentem: quæ chriſti nomen ignoret: Et ꝗqᷓ non habuerit præ/

dicatorem: tamen ex uicinis nationibus opinionem fidei non poteſt ignorare.
CLCum autem videritis abhominationem deſolationis que dicta eſt a danielẽ pꝛopheta: ſtan/
tem in loco ſancto:qui legit intelliiiat. Quando ad intelligentiã prouoca-
mur:myſticum monſtratur eſſe qd dictum eſt. Legimus aut in daniele hoc modo. Et in dimidio eb
domadis auferetur ſacriſicium meũ: & libamina in templo: abho minatio deſolationum uſq; ad cõ⸗
ſumationem tpis: & conſumatio dabitur ſuper ſolitudinẽ. De hoc & apoſtolus loquitur ꝙ homo
iniquitatis & aduerſarius eleuandus ſit contra omne qd dicitur deus & culturam: ita ut andeat ſtare
in templo cſen& oſtendere ꝙ ipſe ſit deus: cuius aduentus ſecunduz operationem ſathanæ deſtruat
eos: & ad dei ſolitudinem redigat: qui ſe ſuſceperint: Poteſt autẽ ſimpliciter aut de antichriſto acci-
ki aut de imagine cæſaris quam pillatus poſuit in templo: aut de adriani equæſtri: ſtatua: quæ in ipo
ancto ſanctorũ loco uſq; in præſentẽ diem ſtetit: Abhommatio quoq; ſecundũ ueterem ſcripturã
ĩidolũ nũcupatur: & idcirco additur deſolatiõis ꝙ in deſolato tẽplo atq; deſtructo idolũ poſuũ ſit.

KTunc qui in indea ſunt fugiant ad montes.⁊ qui in tecto non deſcendant tollere aliquid de do

mo ſua.⁊ qni in agro:non reuertantur tollere tumcam ſuam.

CAbhominatio deſolationis intelligi poteſt: & omne dogma peruerſum: quod cum uiderimus

ſtare in Ioco ſancto: hoc eſt in eccleſia: & ſe oſtendere deum: debemus fugere de iudæa ad montes:
hoc eſt dimiſſa occidente littera & iudaica prauitate: appropinquare montibus æternis: de quibus

illuminat mirabiliter deus: & eſſe in tecto & n domate: quo non poſſunt ignita diaboli iacula per-

uenire:nec deſcendere & tollere aliquid de domo conuerſationis priſtinæ: nec quærere quæ retror
ſum ſunt: ſed magis ſerere in agto ſpiritualium ſcripturarum: ut fructus capiamus ex eo. Nec tollere
alteram tunicam quam apoſtoli habere prohibentur. De hoc loco.i. de abhominatione deſolatio-
nis: quæ dicta eſt a daniele propheta ſtante in loco ſancto. Multa Porphirius tertiodecimo opis ſui
uolumine cõtra nos blaſtemauit: cui Euſebius Cæſarienſis epiſcopus tribus reſpondit uoluminibꝰ
io.i9.&.zo.Appolinaris quoq; ſcripſit pleniſſime. ſuperflueq; conamur uno capitulo uelle diſſere
re: de quo tantis uerſuum milibus diſputatum eſt.

¶ Ahe autem pꝛegnantibus ⁊ nutrientibus in illis diebus.

CVhe illis aiabus: ꝗᷓ non ĩ perfectũ uirũ ſua genimina perduxerunt ſed initia hñt fidei: ut enutritiõe
indigeant magiſtrorũ. hoc quoq; dici põt: in perſequutione antichriſti: ſeu romanæ captiuitatis
prægnantes & nutrientes uteri: & filiorum ſarcina prægrauati: expeditam fugã hẽre nõ quiuerint.
DOꝛate autem vt non fiat fuga veſtra hieme vel ſabbato. 2

¶Si de captiuitate hieruſalem uoluerimus accipere: quando a Tito & Veſpaſiano capta eſt: orare
debent:ne fuga eorum hieme uel ſabbato fiat: quia in altero duritia frigoris prohibet ad ſolitudi-/

nes pergere: & in montibus deſertiſq; latitare. In altero aut tranſgreſſio legis eſt: ſi fugere uolue/
rint: aut mors imminens:ſi remanſerint: Si autem de conſumatione mundi intelligitur: hoc præ/

cipit: ut ñ reftigeſcat ſides ueſtra:& in xpᷣʒʒ caritas:neq; ut ocioſi ĩ ope dei torpeamꝰ nirtutũ ſabbato

CEt niſi bꝛeuiati fuiſſent dies illi:non ſieret ſalua ois caro:ſed ꝑꝑ ellectos bꝛeuiabunt᷑ dies illi.
CAbbreuiatus dies nõ ſcdm deliramenta quorũdam: ꝗ putant tm momenta mutari:nec recordã

tur illius ſcripti. Ordinatione tua pmanet dies. Sed iuxta tẽporui qualitatẽ ſentire debemus. i. ab

breuiatos non mẽſura ſed numero: ut qũo in bndictione dicitur. Longitudine dieꝶ replebo eũ: ſic
& nunc abbreuiati dies intelligantur:ne tẽporum mora fides concutiatur credentium.
Tunc ſi quis vobis dixerit:ècce hic eſt chriſtus:aut illic:nolite credere. YM
CNMulti captiuitatis iudaicæ tpe principes extitere: ꝗ chriſtos eſſe ſe dicerẽt: in tantũ ut obſidentibꝰ
romanis: tres intus fuerint factiones: ſed melius de conſumatione mundi intelligitur.

T Surgent enim pſeudo chriſti ⁊ pſeudo pꝛophete:⁊ dabunt ſigna multa:⁊ pꝛodigia: ita vt in er

roꝛem inducantur ſi fieri poteſt etiam ellecti:ecce pꝛedixi vobis.

CTripliciter ut ante iam dixi: locus hic diſſerendus eſt: aut de tempore obſidionis romanæ: aut de

conſumatione mundi. aut de hereticorum contra eccleſiam pugna. & iſtiuſmodi antichriſtis: ꝗ ſub
opinione falſæ ſcientiæ contra chriſtum dimicant.

¶ Si ergo dixerint vobis ecce in deſerto eſt nolite exire:ecce in penetralibus:nolite credere

CSi quis promiſerit uobis ꝙ in deſerto gẽtilium & philoſophoꝑ dogmate vpᷣs moretur: aut in he

reticorum penetralibus: qui dei pollicentur arcana: nolite exire. nolite credere: ſiue quia perſecutio
nis & anguſtiarum tempore ſemper pſeudo prophetæ decipier?di inueniunt locum. Si quis ſub no

mine chiiſti ſe iactare uoluerit: non ſtatim accommodetis fieem.

Pang

AX.iber Quartus.

Sicut enim fulgur exit ab oꝛiente ⁊ paret vſqʒ in occidentem:ita erit aduentus filij hominis
Nolite exire. nolite credere ꝙ filius hominis uel in deſerto gentium ſit: uel in penetralibus hære/-
ticotum: ſed ꝙ ab oriente uſq; in occidentem fides eius in catholicis eccleſiis fulgeat. Hoc quoq; di-
cendum: ꝙ ſecundus ſaluatoris aduentus non in humilitate ut prius: ſed in glonia demonſtrandus
ſit. Stultum eſt itaq; eum paruo loco uel in abſcondito quærere: qui totius mundi lumen ſit.
Abicunqʒ fuerit coꝛpus:uluc congregabuntur ⁊ aquile.
CDe exemplo naturali qd quottidie cernimus chriſti inſtruimur ſacramento. Aquile & uultures ẽt
tranſmaria dicuntur ſentire cadauera: & ad eſcã huiuſcemodi cõgregari. Si ergo irrationabiles uolu
cres naturali ſenſũ tantis terraꝶ ſpatiis & maris fluctibus ſeparatæ paruum cadauer ſentiunt ubi ia
ceat: q̃to magis nos: & oĩs muititudo credentium debet feſtinare ad eum cuius fulgur exit ab orien
te:& paret uſq; ad occidentem. Poſſumus autem corpus.i. quod ſignificantius lati-
ne dicitur cadauer ab eo ꝙ per mortem cadat: paſſionem chriſti intelligere: ad quam prouocamur
ut ubicunq; in ſcripturis legitur: congregemur: & per illam uenire poſſimus ad uerbum dei. Vt eſt
illud. Foderunt manus meas & pedes meos. Et in Eſaia. Sicut ouis ad uictimaʒ ductus.& cætera his

ſimilia. Aquilæ autem appellantur ſancti quibus innouata eſt iuuentus ut aquilæ: & quᷣi iuxta Eſai

am plumeſcunt: & aſſumunt alas ut ad chriſti ueniant paſſionem.
¶Statim autem poſt tribulationem dierum illoꝛum ſol obſcurabitur: ? luna non dabit lumen
ſuum:⁊ ſtelle celi cadent de celo:⁊ virtutes celoꝛum cõmouebuntur.
CSol & luna obſcurabuntur: & non dabunt lumen ſuũ: & cætera. Aſtra cadent de cælo: uirtuteſq;
cæloꝑꝶ cõmouebuntur: non diminutione luminis Alioquin legimus ſolẽ ſeptupluʒ habiturum lu
men:ſed ad cõparationẽ ueræ lucis oĩa uidenda tænebroſa. Si itaq; iſte ſol uelut tænebræ erit: ꝗq nüc
per totũ orbem rutilat: & luna ꝗᷓ ſecundum eſt luminare: & ſtellæ qᷓ ad ſolatium noctis accenſæ ſũt:
omneſq; uirtutes quas angeloꝶ multitudines intelligimus in aduentu xp̃i in tænebras reputabun/
tur: decutiatur ſuperciliũ eorum: qui ſe ſanctos arbitrantes: præſentiam iudicis nõ formidant.
Et tunc parebit ſignũ filij hois in celo. CC Signũ thau.i. crucis intelligimus: ut
uideant iuxta zachariã & Ioannem iudæi quẽ cõpunxerunt: aut uexillum uictoriæ triumphantis.

TTunc plangent oẽs tribus terre. CPlangent hi
qui municipatũ non habuere in cælis: ſed ſcripti ſunt in tera. JM
CEt mittet angelos ſuos cum tuba. NQ q De hac tuba: & apoſtolus Ioqui

tur: & in apocalypſi Ioannis legimus: & in ueteri teſtamento: tubæ ductiles ex auro: & ære: argẽtoq;
fieri præcipiuntur: ut ſublimia doctrinarum reſonent ſacramenta.
CAb arboꝛe fici diſcite parabolam:cum iam ramus eius tener fuerit:⁊ folia nata: ſcitis quia
pꝛope eſt eſtas. Et reliqua. CSub exemplo arboris:docuit conſuma/
tionis aduentum. Qũo inquit qñ teneræ fuerint in arbore ficus cauliculi: & gemma erumpit in flo
rem: cortexq;ʒ folia parturit: intelligitis æſtatis aduentũ: & fauonii ac ueris introitum. Ita cum hæc

omnia ꝗ ſcripta ſunt uideritis: noſite putare iã adeſſe conſumationem mundi: ſed quaſi præuia &

præcurſores quoſdam uenire: ut oſtendant ꝙ prope ſit & in ianuis.
Amen dico vobis qꝛ nõ pᷣteribit generatio hec:donec oĩa fiant. l
Supra diximus generationes bonorum. & econtrario malorum eſſe ſingulas. Igitur aut omne ge
nus hominum ſigniſicat aut ſpecialiter iudæz-orum. õä
CLelum ?⁊ terra tranſibunt:verba autem mea non pꝛeteribunt.
CCælum & terra quæ tranſibunt immutatione nõ abolitione ſui: Alioquin qũo ſol obſcurabitur
& Inna non dabit lumen ſuũ: & ſtellæ cadent: ſi cælũ in quo iſta ſunt: terraq; non fuerit.
DBe die autem illa ⁊ hoꝛa nemo ſcit:neqʒ angeli celoꝛum:niſi pater ſolus.
In quibuſdam latinis codicibuadditũ eſt: neq; filius: cum in græcis: & maxime adamãtii & pie/
ri exemplaribus: hoc non habeatur adſcriptũ: ſed quia in nonnullis legitur: diſſerendum uidetur:
Gaudet arrius: & eunomius. quaſi ignorantia magiſtri: gloria diſcipuloꝶ ſit: & dicunt. Non poteſt
equalis eſſe qui nouit: & qui ignorat: cõtra quos breuiter iſta dicenda ſunt cũ omnia tpa fecerit le/
ſus:hoc eſt uerbũ dei: oĩa. n. per ipᷣm facta ſunt: & ſine ipſo factũ eſt nihil:In oĩbus aũt tpibus: ẽt dies
iudicii ſit: qua conſequentia põt eius ignorare partẽ: cuius totũ nouerit:hoc quoq; dicendũ eſt: ꝗd
eſt maius: notitia patris: An iudicis? Si maius nouit: qũo ignorat quod minus eſt. Scriptù legimus
oĩa quæ patris ſunt mihi tradita ſunt. Si oĩa patris filii ſunt: qua rõne unius ſibi diei notitiã reſerua
uit: & noluit eã cõmunicare cũ filio: ſed & hoc inferendũ: ſi nouiſſimum diẽ tempoꝑꝶ ignorat: & pe
nes ultimũ & retrorſum oẽës. Non. n. põt fieri ut qui primũ ignorat:ſciat qui ſecundus ſit. Igitur qui
approbauimus nõ ignorare filiũ conſumatioms diẽ: cã reddenda eſt cur ignorare dicatur. Apoſto-
lus ſuper ſaluatorẽ ſcribit.lIn quo ſunt oẽs theſauri ſapiæ & ſcientiæ abſconditi. Sunt ergo oẽs the/
ſauri in xpᷣo ſapiæ & ſcientiæ: ſed abſconditi ſunt: Quare abſconditi ſunt? Poſt reſurrectionẽ interio
gatus ab apoſtolis de die manifeſtius rñdit: non eſt ueſtrum noſſe tpa uel momenta: quæ pater po-
ſuit in ſua poteſtate: quando dicit non eſt ueſtrum ſcire. oſtendit quod ipſe ſciat. ſed non expediat
noſſe apoſtolis: ut ſemper incerti de aduentu iudicis: ſic quottidie uiuant quaſi die alia iudicadi ſint
Deniq; &

= – m ,

—–
—w— —

inis
cle⸗

epie⸗/
l:
otet
nitle⸗/
tcie⸗

s
a!
ihe
gu
ſto⸗
ſbe⸗
en
10

enmrrrrrrrrrrrerrn

Super Ogatheum.c. xxv.

Deniq; & conſequens euangelii ſermo id ipſum cogit intelligi: dicens quoq; patrem ſolum noſſe:
in patre compræhendit & filium. Omnis enim pater & filii nomen eſt.
Sicut autem in diebus noe:ita erit aduentus filij hominis:quõ.n.erant in diebus noe:añ dilu⸗
uium edentes ⁊ bibentes:nubentes ⁊ nuptũ trabentes.Et reliqua.

Quæritur quomõ ſupra ſcriptum ſit. Surget enim gens contra gentem: & regnuʒ contra regnũ

& erunt peſtilentiæ & fames: & terremotus & nunc ea futura memorentur quæ pacis indicia ſunt.
Sed eſt mandatum iuxta apoſtolum: ꝙ poſt pugnas & diſſenſiones peſtilentias & ſames & terre/-
motus & cætera ꝗbus genus uaſtatur humanum: breui ſubſecutura ſit pax quæ quieta oĩa repromit
tat: ut fides credentium comprobetur: utrum tranſactis malis ſperent iudicem eſſe uenturũ. Hoc
eſt enim quod in paulo legimus quando dixerint.pax & ſecuritas tunc repentinus eis ſuperueniet
interitus: ſicut dolor parturientis: & non effugient.

CTunc duo erunt in agro vnus aſſumetur ⁊ vnus relinquetur:due molentes in mola:vna aſſu
metur ⁊ alia relinquetur
C Tunc inꝗꝛduo erunt in agro quando tempore uidelicet conſumationis atq; iudicii.duo in agro
pariter inuenientur eundem habentes laborem: & quaſi patrem ſequentes ſed fructus laboris
non æq; recipientes.
Bne quoqʒ molentes ſimul erunt:altera aſſumetur:⁊: altera relinquetur.
In duobus qui in agro cõmorantur: & in duabus quæ pariter molunt uel ſynagogam intellige
& eccleſiam quod ſimul molere uideantur in lege:& de iiſdem ſcripturis farinam terere præcepto/
rum dei uel cæteras hereſes: ꝗᷓ de utroq; teſtamento: aut de altero uidentur molere farinam doctri
narum ſuarum: & cum unum nominis chriſtiani propoſitum habeant: non eandem mercedem re-
cipient: aliis aſſumptis & aliis derelictis.
NUigllate ergo quia neſcitis qua hoꝛa dominus ueſter venturns ſit.
CPerſpicue oſtendit quare ſupra dixerit: de die autem illa nemo ſcit:neq; filius hominis: neq; an/i
geli niſi pater ſolus quod non expediat ſcire apoſtolis: ut pendulæ expectationis incento ſemp eum
credant eſſe uenturum quem ignorant quando uenturus ſit: & non dixit quia neſcimus qua ho/
ra uenturus ſit dominus: ſed neicitis. Præmiſſoq; patriſfamilias exemplo:cur reticeat cõſumationis
diem: manifeſtius docet dicens.
Eſtote parati quia neſcitis qua hoꝛa filius bominis venturus eſt.quis putas eſt fidelis ſ ern?
7 pꝛudens quem conſtituit dominus ſuper familiam ſnam:vt det illis cibum in tempoꝛe. Bea

tus ille ſeruus.quem cum venerit dũs eins inuenerit ſic facientem.

CPlenius inculcat: & replicat quare de die conſumationis & hora:nec an gelos: nec ſe ſcire prædi-
xerit: ſed ſolum patrem: quod non expediat ſcire apoſtolis: & exemplum patriſſamilias: Hoc eſt ſui:
& fidelium ſeruorũ.i.apoſtolorum ad cohortationem ſollicitæ mentis interſerit: ut ſpe premiorũ
miniſtrent conſeruis. in tempore ſuo cybaria doctrinarum.
¶Si autem dixerit malus ſeruus ille in coꝛde ſuo moꝛam facit dominus meus venire: ⁊ cepe/
rit percutere conſeruos ſuos.Et reliqua.
Ex ſuperioribus pendet: ꝙ ſicut ſollicitus ſeruus: & ſemper aduentum domini preſtolans tradit
conſeruis cybaria in tempore ſuo: & poſtea ſuper omnia bona patriſtamilias conſtituitur: ita econ/
trario: qui iuxta Ezechiel dixit: in tempora Ionga fiet iſtud: & non putat dominum cito eſſe uen⸗
turum: factus ſecurior uacat epulis: atq; Iuxuriæ: & non lenem patremſamilias:: ſed ſeueriſſi/⸗
mum ſentiet iudicem.
CBVeniet dominus ſerui illius in die qua non ſperat:⁊ hoꝛa quam ignoꝛat:⁊ diuidet eum: par⸗/⸗
temqʒ eius ponet cum hipocrytis.
CHoc ipſum docet:ut ſciant quando non putatur dñs tunc eum eſſe uenturum: & uigilantiæ ac ſol
licitudinis diſpenſatores admonet. Porro quod dicit diuidet eum: nõ quo gladio eum diſſecet: ſed
quo a ſanctorum conſortio eum ſeparet partem eius ponat cum hipocrytis: cum his uide licet qui
erant in agro: & qui molebant: & nihilominus derelicti ſunt. Sæpe diximus hipocrytam: aliud eſſe
aliud oſtendere:ſicut & in agro & in mola idem uidebantur facere:quod eccleſiaſticus uir: ſed exi/-
tus diuerſæ uoluntatis apparuit.
CAPITVLVM. XXV. .
— Anc ſimile erit regnuʒ celoꝛum decem virginibus:que accipiẽtes lampades ſuas
exierunt obuiam ſponſo ⁊ ſponſe. Quinqʒ aũt ex eis erant fatue ⁊ quinqʒ pꝛuden/
tes. Et reliqua. CNHanc parabolam ideſt ſimili/
tudinem decem uirginum fatuarum:atq; prudentium quidam ſimpliciter in uirgini⸗
Wea bus i nterprætantur: quarum aliæ iuxta apoſtolum: & corpore & mente ſunt uirgines.
AAliæ uirginitatem tantum corporum reſeruantes: uel cætera opera non habent pro⸗
poſito ſuo ſimilia: uel parentum cuſtodia reſeruatæ: nihilominis mente nupſerunt. Sed mihi ui-
