¶ Magniſicanti ſalutes regis ſu: facienti miſericordiã xpᷣo ſuo dauid: & ſemini eiꝰuſq; in ſæculũ⸗

“ —- Victori canticum dauid. CPlalmus. AXix.
Eli enarrãt gloriam dei: & opus manus eiꝰ annunciat firmamẽtum.
W¶ Dies diei eructat uerbum: & nox nodti indicat ſcientiam.
mni C Nõ eſt ſermo: & non ſunt uerba: quibus non audiatur uox eomum
heme PIn oẽm tertam exiuit ſonus eorum: & in fines orbis uerba eoꝑ: ſoli poſuit tabemaculum in elis.
wrii Et ipſe quaſi ſponſus procedens de thalamo ſuo. .
venpel C Exultauit ut fortis ad currendam uiam a ſummitate cæli egreſſus eius. .
t CEt curſus eius uſq; ad ſũmitarẽ illius: nec ẽ qui ſe abſcõdat a calore eius. C Lex dñi ĩmaculata cõ
u nentẽs aĩas: teſtimoniũ dñi fidele ſapientiã præſtãs puulꝰ. C Præcepta dñi recta lætiſicãtia cor: mâ
lne datum dñi lucidũ illuminãs oculos. C Timor dñi mũdus pſeuerãs in ſecula: iuditia domini uera:
cih⸗ dau nin ſemet ia. C Deſiderabilia ſup auꝶ & obrizũ præcioſu mult: & dulciora ſuper mel 8t
ot luſtificata in ſemet ipᷣa. abilia ſup auge & 0 præcioſũ multũ: & dulciota ſuper mel &
in fauũ redundantem. C Vnde ſeruis tuis docebit ea ĩ cuſtoci&dis eis fructus multus.
unf . CErrores quis ĩtelligit: ab occultis meis mũda me:a ſupbis quoq; libera ſeruum tuum
nend n Si non fuerint dñati mei:tũc ĩmaculatus ero & emundabora delicto maximo.
heiſbe CSint placentes ſermones oris mei: meditatio cordis mei in conſpectu tuo.
U ris meus: & redẽptor meus. CVictori caticũ dauid. Pfalm“9 XXe
nen⸗ Naudiat te dns ĩ die tribulatiõis: protegat te nomen dei lIacob:
us, CMittat auxilium tibi de ſancto: & de ſyon tueatur te. C Memor ſit oĩs ſacrificii tui: &
holocauſtum tuũ pinguæ fiat ſemper. C Det tibi ſecũdũ cor tuũ:& oẽ cõſiliũ tuũ ĩpleat.
EEECLaudabimur in ſalutari tuo: & in nomine dei noſtri ducemus choros.
Ain EImpĩeat dominus omnes petitiones tuas:nunc ſcio quoniam ſaluauit dominus chriſtum ſuum.
ezel CExaudiet eum de cælis ſanctuarii ſui in fortitudinibus ſalus dexteræ ſuæ. „
. CHi in curribus & hi in æquis & nos in nomine domini dei noſtri recordabimur.
Clpſi incuruati ſunt & ceciderunt:nos uero ſurreximus & erecti ſumus.
CDomine ſalua:tex exaudi nos in die inuocationis noſtræ.
N CVidori canticum dauid. C Pſalmns.
abent M& Omine in fonitudine tua lætabitur rex: & ſuper ſalutari tuo exultabit uehementer.

a iii

Wſalterium.

CDeſiderium cordis eius dediſti eis: & uoluntatem labiorum eius non fraudaſti eum.
Quoniã pᷣueniſti eũ ĩ benedictionibꝰbonitatis: pones ĩ capite eius coronã de obrizo. .
Vitã petüit a te & dediſti ei: & lõgitudinẽ dieꝑ ĩ ſæculũ & ĩ æternuũ. C Magna gloria eiꝰ i ſaluta⸗“
ri tuo. gloriä & decorẽ pones ſup eũ. C Pones eniʒ eũ bñdictionẽ ſẽpiterna & hilarabis eũ lætitia
apud uultũ tuũ. C Qm rex cõſidet ĩ dño: & ĩ miſericordia excelſi nõ decipietur. C Inueniet ma⸗
nus tua oẽs inimicos tuos:dextera tua ĩueniet oẽs odientes te. C Pones eos ut clibanũ ignis in tẽ
pore uultus tui:dñs ĩ furore ſuo pᷣcipitabit eos:& deuorabit eos ignis. C Fructũ eoꝑ de terra pdes
& ſemẽ eoꝶ de filiis hoĩum. Qm declinauerũt ſup te malũ: cogitauerũt ſcelus qd nõ potuerũt.
COQm pones eos humeg funes tuos firmabis cõtra facies eoꝑ. C Exaltare dnñe ĩ uirtute tua:cãta/
bimus & pſallem' fortitudines tuas. & Victori ꝓ cerua matutina cãticũ dauid. CPſal. XXII
Eus meus deus meus: quare dereliꝗſti me? lõge a ſalute mea uerba rugitus mei.
CDeꝰmeꝰclamabo p diẽ: & ñ exaudies & nocte nec ẽ ſilẽtiũ mihi: C Et tu hĩtator ſãctæ
lIlIaus iſrahel: i te confiſi ft pattes cõſiſi ſũt: & liberaſti eos. C Ad te clamauerũt & ſalui fa-
EEAadi ſunt:in te cõſiſi ſũt: & nõ ſunt cõfuſi. C Ego ãt ſum uermis & nõ homo: opprobrium
hominũ: & abiectio plebis. C Omnes uidentes me ſubſannãt me: demittũt labiũ mouent caput.
CCõſugit ad dñm:ialuet eum:liberet eum: qm̃ uult eum. C Tu autem propugnator meus ex ute-
ro: fidutia mea ab uberibus matris meæ:ĩ te piectus ſum ex uulua:de uẽtre mĩ̃is meæ deꝰ meꝰ es tu.
Ne longe fias a me:quoniam tribulatio proxima eſt: quoniam non eſt adiutor.
Circundederunt me uituli multi thauri baſam uallaueruntme.
CAperuerũt ſup me os ſuũ:q̃ſi leo capiẽs & rugiẽs:ſicut aqua effuſus ſũ:& ſeparata ſũt oĩa oſſa mea
Factum eſt cor meum tanquã cera liquæfacta: in medio uentris mei.
CAruit uelut teſta fortitudo mea: & lĩigua mea adheſit palato meo: & ĩ płuerẽ mortis detraxiſti me
CQuoniam circundederunt me canes conſilium peſſimorum uallauit me-
CFoderunt manus meas & pedes meos:muüeraui oĩa oſſa mea: ipſi reſpicientes uiderunt in me.
CDiuiſerunt ueſtimenta mea fibi: & ſuper ueſtimentum meum miſerunt ſortem
Tu autem domine ne longe fias:ſottitudo mea:in auxilium meum fſeſtina.
WErue a gladio animam meam de manu canis ſolitariam meam.
CSalua me ex ore leonis:& de cornibus unicorniorum exaudi me.
Narrabo nomen tuum featribus meis: in medio eccleſiæ laudabo te. MM
CQui timetis dñm laudate eù: oẽ ſemẽ iacob gloriſicate eũ: & mœtuat eũ uniuerſũ ſemen iſrahel.
CQuoniam non deſpexit:neq; contempſit modeſtiaʒ pauperis: & non abſcondit faciem ſuã ab eo
& cum clamanerit ad eum exaudiet. C Apud te laus mea in eccleſia multa: uota mea reddam ĩ cõ/
ſpectu timẽtiũ eũ. C Comedẽt mites & ſaturabũtur: laudabũt dim quærẽtes eũ uiuet cor eorum
in ſempiternum. C Recordabuntur & conuertentur ad dominum omnes fines terræ· =
CEt adorabit coram eo uniuerſæ cognationes gentium: quia domini regnum: & dñabitur gẽtib.
CComederũt & adorauerũt oẽs pĩgues terræ: añ faciẽ eiꝰ curuabũt genu: uniuerſi ꝗ deſcẽdunt in
puluerẽ. C Et anima eius uiuet: & ſemen ſeruiet eei. ”M
CNarrabitur domino ĩ generatione ueniẽt & ânũciabũt iuſtitiã eiꝰpopulo qui naſcetur quẽ fecit.
CCanticum Dauid. CPſalmus. XXIII.
OQOQO minus paſtor meus: nihil mihi deerit. in loco niridi accubauit me.
yCSuper aquas refectionis enutriuit me:animam meam refecit
CDeduxit me ſup ſemitas iuſtitiæ ꝓpter nomẽ ſuum. C Sed & ſi ambulauero in ualle
„ umbræ mortis nõ timebo malũ: qm̃ tu mecũ es: C Virga tua & baculus tuus. ipſa me cõſolabũtur.
CPones corã me menſã.ex aduerſo hoſtiũ meoꝶ. CImpinguaſti in oleo caput meũ:& calix meꝰ
inebrians. C Sed & benignitas: & miticordia ſubſeꝗtur me: omnibus diebus uitæ mez.
C Et habitabo in domo dñi:in longitudine dieꝶ. M
.êMẽ CCanticũ Dauid. Pſalmus. XXIIII.
OQ mino terra & plenitudo eius orbis & habitatores eiꝰ. C Quia ipſe ſup maria fundauit
euz & ſup flumina ſtabiliuit illuzj. Quis aſcẽdet in montẽ domini? & quis ſtabit in lo-
AAco ſancto eius’ C Innocẽs manibus & mundo corde: qui non exaltauit fruſtra aiam ſuã
& nõ iurauit doloſe. C Accipiet benedictionẽ a dño: & iuſtitiam a deo ſalutis ſuæ.
Hac generatio querentium eum: quærentium faciem tuam Iacob. C Leuatæ portæ capita ue⸗
ſtra: & eleuamini ianuæ ſempiternæ: & ingredietur rex gloriæ. C Quis iſtæ rex gloriæ? dñs fortis
& potens dñũs potens in ꝑrælio. CLeuatæ portæ capita ueſtra: & erigite ianuæ ſempiternæ: & in/-
glęrtdietur rex gloriæ. C Quis ipſe iſtæ rex gloriæ? dominus exercituum ipſe rex glonnæ.
ite dñe aĩam meã leuabo deus meus ĩ te confiſus ſum non erubeſcam.
C Neq; lætabũtur inimici mei mihi: etiã uniuerſi qui ſperãt in te non erubeſcent.
Erubeſcẽt ꝗiniq gerüt fruſtra. C Vias tuas dñe oñde mihi: & ſemitas tuas doce me.
CDeduc me in ueritate tua & doce me: quia tu deus ſalutis meæ:te expectaui tota die. P
1 VEV. Kecordate

⸗
iii
ma/
Ger
.

y

liie
liſt⸗
uun
du,
un

men

line

niebe
nico/

me
n

4

gn 1,

Juxta hebꝛaicam ueritatem.

CRecordare miſerationum tuaꝶ domine: & miſericordiarum tnarum: quia a ſempiterno ſunt.
C Peccatoꝶ adoleſcẽtiæ meæ: & ſceleꝶ meorũ ne meminers. C Secũdũ miſericordiã tuã recorda

re meiĩ: tu ꝓpter bonitatẽ tuâ dñe. C Bonꝰ& rectꝰ dñs: ppterea docebit pctõres ĩ uia. C Ducet mãa

ſuetos ĩ iudicio: & docebit modeſtos uiã ſuã. C Oẽs ſemiæ dñi miſericordia & ueritas his ꝗ cuſto

diũt pactũ eiꝰ & teſtificatiões eius. C Propter nomẽ tuũ dñe ꝓpitiare iniqtati meæ: qm grãdis eſt.

Quis eſt iſte uir timẽs dñm:quẽ docebit ĩ uia quã elegerit. C Anima eiꝰĩ bonis cõmorabitur: &

ſemen eius hereditabit terrã. C Decretũ dñi timẽtibꝰeũ: & pactũ ſuũ oſtendet eis. C Oculi mei ſẽ

per ad dominum: qm̃ ipe adducet de reti pedes meos. C Reſpice in me & miſerere menqm̃ ſolus
pauper ſum ego. C Tribulationes cordis mei multiplicatæ ſunt: de anguſtiis meis educ me.
C Vide humilitatẽ meam & laborẽ meũ: & porta omnia peccata mea. C Vide inimicos meos: qm
multiplicati ſunt: & odio iniquo oderunt me. C. Cuſtodi animã meã & libera me: nõ confundar:
quoniam ſperaui in te. C Simplicitas & æquitas ſeruabunt me: quia expectaui te.
CRedime deus iſrahel ex omnibus anguſtiis ſuis. CPſalmus. XXVI.
Vgdica me domine:quia ego in ſimplicitate mea ambulaui:& in dño confidẽs nõ deficiã.
NCProba me domime & tenta me: confla renes meos: & cot meum.
CQm miſericordia tua ĩ conſpectu oculorũ meoꝶ ẽ: & ambulabo in uenitate tua.
A]CNon ſedi cum uiris uanitatis: & cum ſuperbis non ingrediar.
COdiui eccleſiã peſſimorum: & cum iniquis non ſedebo.
CLauabo in innocentia manus meas:& circuibo altare tuum domine.
Vt audiam uocem laudis:& enarrem omnia mirabilia tua.
¶ Domine dilexi habitaculum domus tuæ: & locum tabemaculi gloriæ tuæ.
Ne auferas cum peccatoribus animam meam: & cum uiris ſanguinum uitam meam.
CIn quorum manibus ſcelus:& dextera eorum repleta eſt muneribus.
¶Ego autem in ſimplicitate mea gradiar: redime me & miſerere mei.
CPes me ſtetit in recto ĩ eccleſiis benedicã dim. CPſalmus Dauild. XXVII.
O minꝰ Iux mea & ſalus mea: quẽ timebo. C Dũñs fortitudo uitæ meæ quẽ fomidabo
N. C Dum appropinquarent ſuper me maligni: ut comederent carnem meã hoſtes mei
A & ini mici mei ipſi & impegerunt & ceciderunt. CSi ſteterint aduerſum me caſtra nõ
— „ . timebit cor meum: ſi ſutrexerit contra me bellum in hoc ego confidam.
EEEECVnũ petiui a dio hoc reqtã: ut ĩhabitẽ in domo di omnibus diebus uitæz meæ.
CEt uideam pulchritudinem domini: & attendam templum eius.

C Abſcondit enim me in umbra ſua in die peſſima abſcondit me in ſecreto tabernaculi ſui.

¶n petra exaltauit me. C Nũc quoq; exaltauit caput meum ſuper inimicos meos:ꝗ ſunt ĩ circuitu
meo:& ĩmolabo in tabernaculo eius hoſtias iubili cantabo & pſallam domino.
CAudi domine uocem meam inuocantis miſerete mei: & exaudi me.

C Tibi dixit cor meum quæſiuit uultus meus faciem tuam domine & requiram.

Ne abſcondas faciem tuam a me:ne declines in furore a ſeruo tuo.
CAuxilium meum fuiſti: ne derelinquas me: & ne dimittas me deus ſalutis meæ.
CPater enim meus & mater mea: deteliquerunt me: dominus autem collegit me.
Oſtende mihi domine uiam tuam: & deduc me in ſemitam rectã propter inſidiatores meos.
C Ne tradas me animæ tribulantiũ me: quoniã inſurrexerunt cõtra me teſtes falſi & aptũ mẽdatiũ.
CCredo ut uideam bona domini in terra uiuentium: expecta dominum confortare: roboretur cor
tuum: & ſuſtine dominum. CPſalmus Dauid. XXVIII.

A rer his qui deſcendunt in lacum. C Audi domine uocem depracationis meæ: cum cla-
mauero ad te: cum leuauero manus meas ad oraulum ſanctum tuũ. C Ne tradas me cũ
ipiis: & cũ operãtibus iniquitatẽ: qui loquũtur pacẽ amicis ſuis: & ẽ malũ ĩ corde eorum.
CDa eis ſecũdũ opus ſuum:& ſecũdũ malũ adinuentionum ſuarum: iuxta opus manuũ ſuarũ da
eis: tedde retributionem ſuam illis. C Quoniam non intellexerunt opera domini: & opus manuũ
eius: deſtrue eos & non ædiſicabis. C Benedictus dominus quoniam exaudiuit uocem depræca/-
tionis meæ. Dominus fortitudo mea: & ſcutum meum:in ipſo conſſum eſt cor meũ: & habui
adiutorium. C Gauiſum eſt cor meum: & in cantico meo conñitebor illi.

reditati tuæ: & paſce eos. & ſubleua eos uſq; ĩ æternum.
Canticum dauid. C Pſalmus. XXIXN. .
pPprferte domino filii dei: afferte domĩo glonã & ĩperiü: afferte domino gloriã nomini eiꝰ

—

Wnus ſuper aquas multas. C Vox domini in fortitudine: nox dñi in decore.
CVox dñi coniringẽtis cedros:& conftinget dominus cedros libani: & diſperget eas quaſi uitulũ
libani:& ſarion quaſi filius rinocerotis. C Vox dñi diuidens flãmas ignis. iij
èH a iiii

D te domine clamabo fortis meus ne obſurdeſcas mihi: ne forte tacente te mihi compa-*

—

è

CDominus fortitudo mea. & robur ſalutarium chriſti ſui eſt. C Salua populum tuum & benedic

NCAdorate dominũ in decore ſancto. C Vox dni ſup aꝗs: deus gloriæ intonuit: domi-

SIſalterium.

CVox domini parturire faclens deſertum: parturire faciens deſertum cades.
CVox domino ohſtetricãs ceruis: & reuelãs ſaltus: & in tẽplo eius oĩs loquætur glorlam

Dñs diluuiũ ĩhabitat & ſedebit dñs rex ĩ æternũ. C Dñs fortitudinẽ populo ſuo dabit: dis bů⸗ D
et populo ſuo in pace. C Pſalmꝰ* cãtici ꝓ dedicatiõe domꝰ Dauid. CPfſalmꝰ. XXX

täaltabo te dne qm̃ ſaluaſti me: & nõ delectaſti inimicos meos ſup me. C Dnñe deꝰ meus
cclamaui ad te: & ſanaſti me. C Dñe eduxiſti ex ĩferno aiam meam uiuificaſti me ne deſcẽ
AQerẽ i lacũ. C Cãtate dño ſancti eius: & cõfitemini memoriæ ſanctitatis eius.

tur fletus: & in matutino laus. C Ego autẽ dixi abũdãtia mea: nõ mouebor in ſempiternum.
CDñe in uolũtate tua ſtatuiſti mõti meo fortitudinẽ: abſcõdiſti faciẽ tuã & factus ſum cõturbatus.

CAd te dñe clamabo:& dñm depræcabor. C Quæ utilitas ẽ ĩ ſguine meo dũ deſcẽdero in cor-

ruptionem. C Nuũꝗd cõſitebitur tibi puluis? an ànũciabit ueritatẽ tuam? C Audi dnñe & miſerere
mei:dñe eſto adiutoriũ meũ. C Conuertiſti planctũ meũ: in chorũ mihi: ſoluiſti ſaccũ meũ & ac-

cinxiſti me lætitia: CVt laudet te gloria mea: & nõ taceam dñe deꝰmeꝰ in ſempiternum confite-

bor tibi. C vVictori Pſalm* Dauid. XXXI.
N te domine ſperaui non confundar in æternum:in iuſtitia tua ſalua me.

WInclina aurem tuam uelociter libera me. C Eſto mihi in lapidem fortiſſimũ & in do⸗
1mü munita:ut ſalues me. C Quia petra mea & munitio mea tu es & propter nomẽ tuuz

dux meꝰ eris: & enutries me. C Educes me de reti quod abſconderũt mihi: quia tu forti⸗
tudo mea es. C In manu tua cõmẽdo ſpiritum menͥ. C Redemiſti me domine deus ueritatis.
COdiſti cuſtodiẽtes uanitates fruſtra. C Ego aũt in dño cõſiſus ſum: exultabo & lætabor in miſe/

ricordia tua. Qm̃ uidiſti afflictionẽ mea: cognouiſti tribulationẽ aĩiæ meæ: & nõ cõcluſiſti me ĩ

manu inimici: ſtatuiſti ĩ latitudine pedes meos milerere mei dñe: qm tribulor. C Caligauit in furo
re oculꝰmeꝰ: aĩia mea & uẽter meꝰ. ¶C Quia cõſũptæ ſũt ĩ mœrore nitæ meæ: & anni mei ĩ gemitu:
AInfirmata eſt iniquitate uirtus mea: & oſſa mea contabuerunt. C Apud oẽs hoſtes meos factus

ſum opprobriũ: & uicinis nimis meis: & timor notis meis. C Qui uidebant me in plateis fugiebät

a me:obliuioni traditus ſum quaſi mortuus a corde: factus ſum quaſi uas perditũ:
CAudiui enim opprobrium multorum congregatione in circuitu.
Cum inirent conſilium aduerſum me: & ut auferrent animam meã cogitauerunt.
Ego autem in te ſperaui domine dixi deus meus ex tu in manu tua tempora mea. 2
CLibera me de manu inimicorum meorum: & perſequentium me. C Oſtende faciem tuam ſup
ſeruuʒ tuuʒ: ſalua me in miſericordia tua domine ne confundar. quia inuocaui te.
CConſundantur ĩpii taceant in inferno muta fiant labia mendacii.

☛

CQuæ loquũtur cõtra iuſtũ dura ĩ ſupbia & deſpectione. C Quã multa ẽ bonitas tua quã abſcö⸗

diſti timẽtibꝰte:opatꝰes ſperãtibꝰĩ te:ĩ cõſpectu hlioꝶ hoĩum. C Abſcõdes eos ĩ ꝓtectione uultus

4 2 „ à

tui a duritia uiri. Abſcõdes eos ĩ umbra:a cõtradictione linguarũ. C Bñdictus dñs qui mirabi-

lẽ fecit miſericordiã ſuã mihi:in ciuitate munita. C Ego dixi ĩ ſtupore meo proiectus ſum:de con
ſpectu oculoꝶ tuoꝶ. C Ergo ne: audiſti uocẽ depræcationis meæ: dum clamarem ad te.
Diligite dñm oẽs ſancti eius: fideles ſeruat dñs retribuet his: qui ſatis operãtur ſupbiã.
CCõtortamini & roboretur cor ueſtrũ omnes qui expectatis dominum.
CEruditio Daucdd. CPfſalmus. XXXII.
Eatus cui dimiſſa ẽ iniquitas: & abſcõditũ ẽ peccatũ. C Beathõ cui nõ putauit dñs iniꝗ
tatẽ:nec ẽ ĩ ore ſpũ eiꝰdolus.C Qm tacui attrita ſũt oſſa mea:ĩ rugitu meo tota die.
CDie. n. ac nocte grauatur ſup me manꝰtua:uerſatꝰſũ ĩ miſetia mea:cũ exarſerit æſtas iu
iter. C Peccatum meum notum faciam tibi: & iniquitatem meam non abſcondi.
Dixi cõſitebor ſcelꝰmeũ dño.& tu dęmiſiſti iniquitatẽ pcti mei. C Pro hoc orabit oĩs miſericors
ad te:tp̃s ĩueniẽs:ut cũ inundauerint aquæ multæ ad illũ nõ accedãt. C Tu es ꝓtectio mea: ab ho/
ſte cuſtodies me:laus mea ſaluans circùdabis me. ¶C Docebo te & mõſtrabo tibi uiã per quã ambu
les:cogitabo de te oculo meo. C Nolite fieri ſicut æquus & mulus: quibus non eſt itellectus.
CIn camo & freno maxillas eoꝑ cõſtringe: qui non accedũt ad + Multi dolores ĩpii:cõſidẽteʒ

CPſalmus. XXXIII.
S Audate iuſti dominum. rettos decet laudatio.
BCConfitemini dño in cythara: in pſalterio decacordo cantate ei.
. ☛◻S CCantate ei canticum nouum. diligenter pſallite ei in inbilo.
WQuam rectum eſt uerbum domino & omne opus eius in fide.
Diligit iudicium & iuſtitiam:miſericordia domini plena eſt terra.
Q Verbo domini cæli firmati ſunt: & ſpiritu oris eius omnis ornatus eorum.
¶Congregans quaſi in utrem aquas maris: ponens in theſauris abyſſos.
CTimeat dominum omnis terta ĩꝑſum ſormident uniuerſi babitatores orbis:

Qvia iple

CQm ad momẽtũ ẽ ira eius: & uita in repropitiatione eiꝰ. C Ad ueſperum cõmorabi

ãt ĩ do miſericordia circũdabit: C Lætamini ĩ dño: & exultate iuſti: & laudate eũ oẽs recti corde.

—è—

Juxta hebꝛaicam ueritatem.

CQuia lpſe dixit & ſactus ẽ. ĩpſo precipiente ſtetit. C Dñs diſſoluit conſilia gentiũ:irritas facit co⸗

, gitationes populorum. C Conſilium aut dui ſtabit in æternum cogitationes cordis eius. in gene
H ratione & generationem. C Beata gens cuius ẽ dũs deus eius obulus quẽ elegit ĩ hereditatẽ ſibi
C De cælo teſpexit dominus: uidit omnes filios adam:de firmiſſimo ſolio ſuo: proſpexit umuerſos
habitatores terræ. CFingens pariter corda eorum intelligens ommia opera eorum.
Non ſaluatur rex in muſtitudine exercitus nec fortis liberabitur in multitudine uirtutis.
CEallax equus ad ſalutem: & in multitudine roboris ſui non ſaluabitur.
CEcce oculi dñᷣi ſuper timẽtes eum: & expectantes miſericordiam eius: ut eruat de morte aĩas eoꝶes
n uiniſicet eos in fſame.C Anima noſtra expectauit dñmiauxilium noſtrũ & clipeus noſter eſt. in
enim lætabitur cor noſtrũ: quia in nomine ſandto eius ſperauimus.
ank ¶ Sit miſericordia tua domine ſuꝑ nos ſicut expectauimus in te. ð
õ CPſalmus danuiid. XXxXlIIII.
in⸗, 1 Enedicam dominum in omni tempore: ſemper laus eius in ore meo.
N See In domino laudabitur aĩa mea: audient mites & lætabuntouor..
CMagnifſicate dominum mecum: & exaltabimus nomen eius pariter
Queſiui dñm && exaudiuit me:de omnibus anguſtüis meis liberauit me.
nd CReſpicite ad eum & confluite: & uultus ueſtri non erubeſcent.
tun, CHic pauper clamauit: & dñs exaudiuit & de oĩbus tribulationibus eius ſaluauit eum.
on⸗ CCircundat angelus domini in gyro timentes eum: & eruet eos.
u. Gaſtate & uidete:qm̃ bonus dũs:beatus uir qui ſperat in eo.
niſe, CTimete dominum ſancti ius. quoniã non eſt inopia timẽtibus eum.
Imen CLeones indiguerunt & eſurietunt. quærentibus autem dominum non deerit omne bonum.
nino CVenite filii audite me timorem domini docebo uos.
wirn Quis eſt uir qui uelit uitam diligens dies uidere bonos.
lin CCuſtodi linguam tuam a malo: & labia tua ne loquantur dolum.
Gedi CRecede a malo & fac bonum: quere pacem & periequere eam.
COculi dñi ad iuſtos: aures eius ad clamotes eorum. C Vultus aũt dñi ſuper facientem malaut
perdat de terra memoriam eorum. C Clamauerunt & dominus exaudiuit: & ex omnibus tribula-
tionibus eorum liberauit eos. CIuxta ẽ dũs cõtritis corde. & cõftactos ſpiritu ſaluabirt.
CMaltæ tribulationes iuſti: & ex omnibus uüllis liberauit eum dominus. C Cuſtodit dominus om
n h nia oſſa eius: unum ex eis non confringetur. C Interficiet impium malitia. & odientes iuſtum cul-
pabuntur. C Redimit dominus ammas ſeruorum ſuorum: & non peccabunt oẽs ſperãtes ĩ ſe.
— CPſalmus daund. XXXV. U
1bld⸗ Vdica due aduerſarios meos. pugna cõtra impugnantes me. C Appræhende ſcutũ & ha
ewuluns DAſtam: & cõſurge in adiutotium meum. C Euagina gladiũ & poccupa ex aduerſo pſequẽ
mitidi . tes: me dic aiæ meæ ſalus tua ego ſum. C Contundãatur & reuereantun ꝗ qrunt aiam meâ
mdecon CConuertantur retrorſum: & confundantur: qui cogitant mihi mala.
. CFiant ſicut puluis ante faciem uẽti: & angelus dñi impellat. C Sit uia eorum tænebræ & lubricũ:
& angelus dnñi pſequatur eos. Quia fruſtra abſconderũt mihi inſidias retis ſui: ſine cã ſoderuũt animæ
meæ. C Veniat ei calãitas: quã ignorat: & rete ſuũ qd abſcondit cõprehẽdat eũ: & cadat in laqueũ
4 CAia auᷣt mea exultabit in dño.& lætabit᷑ in ſalute ſua C Oia oſſa mea dicẽt: dñe qſimilis tuai eru
Gürii ens inopẽ a ualidiore eius: pauperẽ & mẽdicũ a uiolen 1o. C Surgentes teſtes iniqui quæ neſcicbãt
ce. interrogabant me: reddebãt mihi mala pro bono: ſterilitatẽ aĩæ meæ. Ego aut cum infirmater
Atui ab eis: induebar cilicio:humiliabã in ieiunio aiĩiam meã: & oratio mea in ſinam meum cõuertebat᷑.
¶ Quaſi ad amicũ quaſi ad fratrẽ meũ ſic am bulabã: quaſi lugẽs mater triſtis: ſie incuruabar.
eicnn CEt infiumitate mea lætabantur: & cõgregabãtur: collectflunt aduerſum me pcutientes neſciebam
b bo CScindentes & nõ tacẽtes:in ſimulatione uerborũ fidoꝶ:frendebant cõtra me dentibus ſuis.
13 Domine quãta aſpicies conuerte aĩiam meã a calamitatibus ſuis:a leonibus ſolitori meam:
wian CConſitebor tibi in eccleſia grãdi:ĩ populo forti laudabo te. C Nò lætẽtur ſup me inimici mei m
ui z. Qdaces: odiẽtes me fruſtra: cõmuẽtes oculo. C Nõ enĩ pacẽ loquũtur ſed ĩ rapina terræ uerba fraudu
lẽta cõcinãt. C Et dilatauerũt ſup me os suũ dixerũt uah uah uidit oculus noſter. C Vidiſti dnñe:

ne taceas: dñe ne elõgeris a me. C Cõſurge & uigilauit iudiciũ meũ: deꝰmeꝰ& ds meꝰ? ĩ cam meã
Cludica me ſecũdũ iuſtitiã meam:dñe deus meus:& ne inſultent mihi. C Nec dicãt in corde ſuo
uah aiæ noſtræ: ne dicãt obſorbuimꝰ eũ. C Cõfundãtnr & reuereãtur pariter qui lætatur in afflicti
one mea. C Induantur confuſione & uerecundia qui magniſicantur ſuper me -
CGaudeant & lætentur qui uolunt iuſtitiam meam: & dicant ſemper magniſicetur dominus: qui

E uolunt pacem ſerui eius.

Et lingua mea meditabitur iuſtitiã tuam tota die laudem tuam. l
CPro uictoria ſeruo domini dauid. CPſalmus. XXXVI.
Ixit ſcelus imꝑii in medio cordis eius.nõ ẽ timor dei ante oculos eius.

—

2

CQuoniĩam doloſe agit aduerſum eum in oculis ſuis. ut inueniret iniquĩtatem eius ad odiendum
CVerba oris eius iniquitas & dolus ceſſauit cogitare benefacere. C Iniquitatem cogitat in cubili
ſuo.ſtabit in uia non bõa. malum non abiciet. T Domine ĩ cælo nmuſſericordia tua & ſides tua uſq;
ad nubes. Cluſtitia tua quaſi montes dei iuditia tua abiſſus multa. C Homines & iumenta ſaluos
facies dñe.qᷓ precioſa eſt miſericordia tua deus. CEt filii adam in umbra alarum tuarum ſperabũt:
inebriabuntur de pinguedine domus tuæ: & torrentem delitiarum tuarum potabis eos.

Quoniam tecum eſt fons uite in lumine tuo uidebimus lumen. C Attrahe miſericordiam tua;
ſcientibus te & iuſtitiam tuam rectis corde. C Non ueniat mihi pes ſuperbiæ. & manus impioruʒ

non me commoueat. C Ibi ceciderunt operantes iniquitatem. expulſi. ſunt.nec potuerũt ſurgere:
Pſalmus dauid. XXXVII.
5 Oli contendere cum malignis. neq; emuleris facientes iniquitatem. C Qm̃ ſicut herba
uelociter cõterentaur. & ſicut holus uiride marceſcẽt. C Spera in do & fac bonũ. peregri
enare in terta. & paſcere fide. C Delectare in dño: & dabit tibi petitiones cordis tui.
ESnh, .Volue ſuper dominum uiã tuam: & confide in eo: & ipſe faciet.
CEt educet ſicut lumẽ iuſtitiam tuã: & iudiciũ tuũ ſicut meridiẽ. C Tace dño expecta eum.
CNoli contendere aduerſus eũ qui ꝓſpicit in uia ſua.aduerſum uirũ qui facit quæ cogitat.
CDimitte iram & relinquæ furorem. noli contendere ut malefacias.
CQuoniam ꝗ malefaciunt interibunt. expectantes aũt dñm ipſi hereditabunt terram.
CAdhuc enim modicu: & nõ erit impius & cogitabis de loco eius & non ſubſiſtet.
WMites autem hereditabunt terram: & delectabuntur:in multitudine pacis.
CCogitat impius de iuſto: & frendet aduerſum eũ dentibus ſuis: dominꝰ deridebit eũ nides ꝙ ue-
niet dies eius. C Gladium euaginauerunt impii: tetenderunt arcũ ſuum: ur pcutiãt egenũ & paupe
rẽ & interſiciãt rectos in uia. C Gladius eoꝶ iĩgrediatur in cor eoꝶ: & arc'cõſtingatut. C Melius ẽ
parum iuſto ꝗᷓ diuitiæ impioꝶ multæ. m brachia impioꝶ: cõirigẽtur: ſ bleuat aut iuſtos dñs
Nouit dominꝰ dies immaculatorũ: & hereditas eorũ æterna erit. C Nõ confundentur in tpe ma
lo: & in diebus famis ſaturabuntur: quia impii pibunt. C Et inimici di gloriãtes: ut monocerotes
cõſumentur. ut fumus cõſumẽtur. C Fenus accipit impius & nõ reddit: iuſtus aũt donat & tribuit.
Quia ꝗ benedicti fuerint: ab eo hereditabunt terram: & qui maledicti intenibunt.
A domino greſſus uiri firmantur: & niam eius uolet. C Cum ceciderit. non allidetur: quia domi

nus ſubſtentat manum eius. C Puer fui ſi quidẽ ſenui: & nõ uidi iuſtu derelictũ:neq; ſemẽ erꝰ qrẽs.

anem. CTota die donat: & commodat: & ſemẽ eius ĩ benedictione erit.
Recede a malo & fac bonũ & habita in ſempiterno. C Quia dũs diligit iudicium & nõ derelin/
quet ſanctos ſuos in æternũ:cuſtoditi ſunt:& ſemen impiorum peribit. C Iuſti hereditabunt terrã
& inhabitabunt in ſeculũ ſuꝑ eã. C Os iuſti meditabitur ſapiam: & lingua eius loquetur iudiciũ.
CLex dei eius in corde eius:non deficient greſſus eius. C Conſiderat impius iuſtũ: & quærit ut oc/
cidat eum: dñs autẽ nõ derelinquet eum manus eius: & non condemnabit eum cum iudicatur.
Expecta dñm & cuſtodi uiam eius: & exaltabit te: ut poſſideas terrã: cũ interibunt impii uidebis.
CVidi impium robuſtum & fortiſſimũ: ſicut indigena uirentem: & tranſiui & ecce non erat: & quæ
ſiui eum & nõ eſt inuentus. C Cuſtodi ſimplicitatẽ & uide rectum: quia erit ad extremũ miro pax.
CPræuaricatores delebũtur pariter: & nouiſſimũ impiorum pibit. Salus auũt iuſtoruz a domino
fortitudo eorũ in tꝑe tubulationis & auxiliabitur eius dominꝰ: & ſaluabit eos enipiet eos ab impiis
& ſaluabit eos: quia ſperauerunt in eo.
E Canticũ dauid in commemoratione ſabbati. Pſalmus. XXXVIII:
6 O mine ne ĩ ira tua arguas me neq; in furore tuo corripias me. T Q.m ſagittæ tuæ ĩſxæ
ſunt mihi: & tetigit me manꝰtua. Non ſanitas in carne meaa facie indignatiõis tuæ: ñ

onꝰgraue aggrauatæ ſũt ſup me. C Computruerunt. & tabuerunt cicatrices meæ: a facie inſipiẽtiæ
meæ. C Afflictus ſuʒ & ĩcuruatꝰſũ nimis tota die mœrens ambulabã. C Qm̃ lübi mei repleti ſũt
ignominia & nõ ẽ ſanitas in carne mea. C E uigilaui & afflictus ſuʒ nimis: rugiebam a gemitu cor
dis mei. C Dñe in conſpectu tuo omne deſidexium meu: & gemitus meus ad te non eſt abſcõditꝰ.
CCor meũ fluctuabat dereliquit me fortitudo mea: & lux oculorũ meorũ: & ipᷣa non eſt mecum.
CCari mei & proximi mei:quaſi cõtra lepram meã ſteterunt: & uicini mei longe ſteterunt: & irrue-
bãt quærẽtes aĩiam meã & inueſtigãtes mala mihi: loquebãtur ĩſidias & dolos tota die meditabãt᷑.
CEt ego taꝗ ſurdus nõ audiã:& ſicut mutꝰ nõ apiet os ſuũ. CEt fui ſicut homo ꝗ non audit nec in
Ore ſuo redargutiones. C Te enim dñe expectabam: tu exaudies domine deus meus.
Quia dixi ne forte inſultent mihi: & cum uacillauerint pedes mei:ſuper me magniſicentur.
Quia ego ad plagas paratus ſum: & dolor meus contra me eſt ſem per.
Quia iniquitatem meam annuntio: & ſollicitus ero pro peccato meo.
CI nimici mei autem uiuentes confortati ſunt: & multiplicati ſunt odientes me mendaciter.
CEt qui reddunt mala pro bono aduerſabantur mihi: qm̃ ſequebar bonum.

CNe derelinquas

ſ Sseeseeeeseee Seen

pax oſſibus meis a facie peccas mei. C Qm iniquitates meæ tranſierũt caput meũ: quaſi

eBBasesesss

☛

JZJurxta hebꝛaicam ueritatem.

un
CNe derelinquasime domine deus meus:ne elongeris a me. C Feſtina in auxilium meum domi⸗
nee ſalntis mez. Pro uictoria leduthun. pſalmus daunid. Pfſalmus. XXXVIIII.
it Ixi cuſtodiam ulas meas: ne peccẽ in ligua mea. C Cuſtodiam os meũ ſilentio: dõec ẽ
SXXX“N SSimpius contra me. C Obmutui. & ſilentio tacui de bono & dolor meus cõturbarus ,
3 NISEX) Cincaluit cor meum in medio mei in meditatione mea incẽſus ſumigi.
13 E C Locutus ſum lingua mea. oſtende mihi domine finẽ meum: & menſuram diesꝶ me
en orum quæ ſcit:ut ſciã quid mihi deeſt. C Ecce breues poſuiſti dies meos: & uita mea
quaſi non ſit in cõſpectu tuo: C Omnia enim uanitas oĩs homo ſubſiſtẽs: t̃ in imagine ambulat
ein HM homo: tm fruſtra conturbatur. C Congregat & ignorat cui dimittat ea: nũc ergo ꝗc' expecto dñe
nl tand mea tu es. C Ab omnibus iniquitatibus meis libera me opprobriũ ſtulto ne ponas me.
Obmutui nõ aperui os meũ quia tu feciſti: tolle a me plagas tuas: a contentione manus tuæ: ego
conlſumptus ſum. CIncrepatiõibus propinquitate corripuiſti uirũ & poſuiſti quaſi tineã deſidera
bilia eius. C Verũtamẽ uanitas omnis homo. C Audi orationẽ domine & clamorem meũu: exau
di ad lachrimã meam ne obſurdeſcas. C Quia aduena ego ſum apud te & peregrinus ſicut omnes
patres mei. C Parce mihi ut rideam. ante ꝗᷓ uadã non ſubſiſtam.
C Pro uictori dauid Canticum. C Pſalmus M1.
E—Xpeckans expecttaui dim: & inclinauit ad me: & audiuit clamorem meum: & eduxit me
N Ae lacu ſonit de luto cœni. C Et ſtatuit ſuper petrã pedes meos: ſtabiliuit greſſus meos:
AE& dedit in ore meo canticum nouum: laudem deo noſtro. C Videbut muſti & timebũt
pre⸗ & ſperabut in domino. C Beatus uir qui poſuit dim conſidentiã ſuam. & nõ eſt auerſus ad ſuper
pe bias pompasq; mendacii. C Multa feciſti tu domine deus meus mirabilia tua & cogitationes tuas
lis pro nobis. C Non inuenio ordinẽ coram me: ſi narrare uoluero & numerare plura ſunt ꝗᷓ ut narra
din ri quæant uictimã & oblationẽ noluiſti. aures fodiſti mihi. C Holocauſtũ & ꝓ peccato non petiſti
dema tunc dixi ecce uenio. C In uolumine libri ſcriptum ẽ de me: ut facerem placitum tibi: deus meꝰ uo
o lui: & legem tuam in medio uentris mei. Annunciaui iuſtitiam tuã in eccleſia multa: ecce labia
Un mea nõ prohibebo. C Domine tu noſti. C Iuſtitiam tuam non abſcondi in medio cordis mei: f-
dem tuam && ſalutare tuũ dixi. C Non abſcondi miſericordiã tuã: & ueritatẽ tuâ in eccleſia multa.
uchri VWCIu dñe nñꝓhibebis miſericordias tuas a me: miſericordia tua & ueritas tua iugiter ſeruabür me.
i CCircundederunt enim me mala: quoꝶ non eſt numerus: comprehenderunt me iniquitates meæ
& nõ potui uidere. C Plures factæ ſunt ꝗᷓ capilli capitis mei: & cor meum dereliquit me.
erelin⸗ N¶ LoPlaceat domineut liberes me: domine ad adiuuandum mefeſtina.
leni ¶ TConſundantur & reuereantur ſimul: quærẽtes animam meam: ut auſferant eam:
cicii. CConuertantur retrorſum. & confundantur qui uolunt mihi maa.
nd/ Pereant poſt confuſionẽ ſuam:qui dicunt mihi nah uah. =
ru. CAudiant & lætentur in te. qui querunt te. dicant iugiter. magnifſicetur dũs ꝗ diligũt ſalutare tuũ:
dee⸗ CEgo autem ſum egen & pauper: dominus ſollicitus erit pro me. MM
ra CT Auxilium meum & ſalutare meum: tu es deus meus ne moreris.
unt NPA& Eatus qui intelligit ſuper pauperem: in die mala liberabit eum dominuns.
Pimi CDñs cuſtodiet eũ & uiuiſicabit eũ. & beat'erit ĩ terra: & nõ tradet eũ aĩæ inĩcoꝑe ſuoꝶ.
1 CDominus confortabit eũ in lecto infirmitatis: totũ ſtratum eiꝰ uertiſti ĩ egrotatõe ſua.
D CEgo dixi domine miſerere mei: ſana animam meam: quia peccauitibi. HM
4 CImmici mei loquũtur malum mihi: quando morietur & peribit nomen eius.
rini CEt ſi uenerit ut uiſitet:uana loquetur. cor eius congregabit iniquitatem ſibi.
nar C¶ C Egrediẽs foras detrahet. C Simul aduerſum me murmiabãt omnes odientes me: cõtra me co/
iguin gitãt malũ mihi. C Verbũ impietatis infundebant ſibi. C Qui dormiuit non addet: ut reſurgat.
ipien⸗ C Sed & homo pacificus meus in quo habui fiduciam: & qui manducabat panem meũ leuauit cõ/
guii tra me plantam. C Sed ru dñe miſerere mei: & leua me: ut reddam eis.
mimte NWVqIn hoc cognoui ꝙ uelis me:& leua me:quia non inſultabit inimicus meus mihi.
büit CQ¶ LEgo aüũt in ſimplicitate mea adiutus ſum a te. & ſtatues me ante faciem tuam in perpetuum.
neumn CBenedictus dñs deus iſrael a ſeculo & uſq; in ſeculum amen & amen. l
Gine⸗ CQ¶ CPro uictoria doctiſſimi filiorũ choræ. CbPſalmus. XLII.
itii AEVlcnt ceruus deſiderat ad fontes aquarum: ſic anima mea deſiderat ad te deus.
linerin CSitiuit anima mea ad deum fontem uiuum: qñ ueniam: & uidebo faciem dei.

— CFuerũt mihi lachrymæ meæ pãis die ac nocte: cũ diceretur mihĩ tota die. ubi ẽ ded tuꝰ
n W¶ Horũ recordatus ſum: & effudi in me aĩam meã:quia ueniã ad umbraculũ.tacebo uſq; ad domũ.
Adei. C In uoce laudis & confeſſionis multitudinis feſta celebrãtis. Quare icuruaris aia mea: &
cõturbas me. C Expecta dñuʒ: quia adhuc confitebor ei in ſalutaribus uultus eius. C Deus meus ĩ
u. me ipo aĩa mea incuruatur ppea recordabor tui de terra iordanis & hermonis de monte minimo.
CQ¶C Abpſſus abyſſũ nocat.ĩ uoce cataractapꝶ tuap::oẽs gurgites tui & flud?tui ſuper me traſierunt.

—.

Wſalterium.

C Per diem mandauit dñs miſericordiam ſuam. & nocte canticum eius
CSecum oratio deo uite meæ. dicazʒ deo petra mea. quare oblitus eſt mihi quare triſtis incedo affii
ente inimico. Cum me interficerent in ofſibus meis. exprobrauerunt mihi hoſtes mei dicentes
