CConturbatus ẽ in ira oculus meus. CEccleſia conturbatur de uitiis & pctĩs tã de ſuis — ₰
quã & de alioꝶ. Sed orandum eſt ut ira nõ uertatur in odiũ neq; de feſtuca fiat trabs. Vel cõturbatur & Pa—αner —
oculus de futuro iudicio. Conturbatus eſt in ira oculus meus quo te cernebam. Anima mea. qua te
diligebam. Et uenter meus.quo tui recordabar. Hæc omnia conturbata ſunt. ꝓpter priora delicta.
Auoniã defecit in doloꝛe vita ma. CIdeo in dolore.qa eccleſia nõ põt emẽdare malos
nec ſegregare malos a ſctĩs uſq; in finẽ: Vñ dñs dixit ſinite utraq; creſcere uſq; ad meſſẽ: & in tpe me
ſis dicã meſſoribus. Colligite primum zizania: & colligat faſciculos ad comburendbum. —
CAita mea ⁊ anni mei in gemitibus. d CQuddiu eſt hic in præſenti uita. ha-
bet gemitũ & fletum unuſquiſq; homo. Qm̃ defecit in dolore uita mea: & anni mei ĩ gemitibus.
onec perſecutionem patior propter nomen tuũ.pᷣſens uita deſicit: quia mihi tpa ſunt perpetuitatẽ-
conſiten (Infirmata eſt in pauptate uirtus mea) Vox eccleſiæ: Infirmata eſt eccleſia inter hoĩes maio
inter quos habitat hic in præſenti uita: ꝗa plures ſunt peccatores & pauci ſunt ſancti:Vel aliter:Infir/
mata eſt in pauptate uirtus mea: Sanitas huius corporis inter cruciatus huius paſſionis.

Pedles fae l PAtonre⸗ Mant .

Etoſſa mea conturbata ſunt. — CFortitudo utiq; mea: Oſſa fortes ſancti uel

oſſa uirtutes eccleſiæ uel ſanctorum: Conturbata ſunt ab illo: unde ſuperius dicit ſecundum apoſto
lum: Scimus quia omnia creatura congemeſcit: Non ſolum illa: ſed & nos intra nos gemimus
Sup oẽs inimicos meos factꝰ ſũ oppꝛobꝛi’ꝗ. C Qui me ꝑpꝑ tuũ nomẽ pſecyntur: Factus
ſũ opprobriũ uicinis meis: Vox xpi & nox eccleſiæ⸗Dño iudæi multa opprobria dixerũt: & hermici
& pſecutores dicũt eccleſiæ. Et vicinis meis valde. C Qui ad credendũ app ropinqbãt.
C St timor notis meis. NNO Quia amici mei propter mœ
tum inimicotum a me longe receſſerunt. Totus pſalmus: & ſuper Dauid iuxta hiſtoriam. & ſuper

Expoſitio.

dñm iuxta prophetià intelligi poteſt. Nimiũ & timor nouie meĩs.. apoſtolis quĩ ſmuerunt in paſ/
ſione. Vel noti mali chriſtiani. qui dicunt ſe credere in deum & opernbus negant. & deſpiciunt uitã
ſanctorum. Vicini dicuntur per fidem. & noti propter chriſtianitatem.
Qui videbant me foꝛas fugiebant a me. WIdeſt apoſtoli.qui uide/
rrunt chriſtum compræhendi in paſſione & relicto eo fugerunt. Veliudæi fugiunt ſacramenta my
erii eccleſiæ.i. corpus & ſanguinem xpᷣi. Omnes qui uidebãt me foras fugerunt a me.non intelli-
gentes interiorem ſpẽ meam:pro qua patior. ad exteriora uiſibilia fugiebant.
Excidi tanquã moꝛtuus a coꝛkle. CQObliti ſunt me corde. tanꝗᷓ ſi fuerim iã defunctus
Excidi tanꝗᷓ mortuus a corde. Quia ſic habuerunt iudæi xpᷣm quaſi hominem mortuum ꝓnihilo.
Et factus ſum ſicut vas perditum. CSic habuerunt iudæi xpᷣm quaſi uas p/
ditum ideſt hominem mortuum in ſuo peccato.Sic ſunt ſancti apud hereticos. uelut homo pditus
¶Qm̃ audiui vituperationẽ multoꝝ. Cdeſt xpᷣs a iudæis. & eccleſia ab hereticis.
In circuitu inhabitantium. CIdeſt in circuitu chriſti &
Jin circuitu eccleſiæ. quia ipſi ſupradicti circundederunt. Quoniam audiui uituperationem multo-
rum commorantium in circuitu. Erant uituperantes me poſiti in peregrinatione huius terræ: ſe-
uentes circuitum temporum. & ad patriam æternam redire nolentes. “
CBum conuenirent ſimul aduerſum me.accipere animam meam conſiliati ſunt.
CCongregati ſunt perſecutores. fecerunt conſilium. ut acciperent animam meam ad conſenti/
endum ſibĩ in ſceleribus multis. Vt acciperent animam meam.ideſt iudæi chriſtum. & heretici ec-
cleſiam. Conſiliati ſunt mala conſilia. & non bona. Conſiliati ſunt. ut quærerent: & ut tollerent ani-
mam chriſti iudæi: & heretici animam eccleſiæ. . MDã
Ego autem in te ſperaui domine.dixi deus meus es tu. CQui ſolus fortis es ad li/
berandum. Vel uox eccleſiæ. In te ſperaui.in te non in me. Et peccatores dicunt in te ſperaui. Sed ſã
cti & fidem & opera habent. Peccatores ſperant in deum. & non timent illum.

In manibus tuis ſoꝛtes me. Cdeſt gratia ſpiritus ſancti.Non
per memetipſum.ſed a te actio uitæ huius quæ in hoc ſæculo geritur. !.
Eripẽ me de manu inimicoꝝ tuoꝝ ⁊ a pſequentibus me. CNe mihi pᷣualeant: IIlu

ſtra faciem tuã ſuper ſeruũ tuum. Illuſtra hoc eſt cerne.& diſcerne quicũq; ſit melior de ſanctis tuis.
CAllinſtra faciem tuam ſuper ſeruum tuum.⁊ ſaluum mefac in miſericordia tua.domine non
confundar quoniam inuocaui te. UC IIluminatio reſpectus tui ſuper me
refulgeat. ut non confundar. ſed ſaluer ab his perſecutionibus. “
CErubeſcant impii ⁊ deducant᷑ in infernũ. CErubeſcant ĩpii.demones.heretici uel ꝗq non
credunt reſurrectionem. Erubeſant tunc qñ illos ſanctos quos in deſpectionẽ habuerunt uidebunt
coronatos: & ſe cõdemnatos. Vel qui relinquentes uerũ deum ligna adorant. & lapides uenerãtur.
CMuta ſiant labia doloſa.q̃ loquuntur adnerſus iuſtũ iniquitatẽ.in ſuperbia ⁊ in abuſione.
CCrucifixũ irridentes. & ignorantes reſurgentẽ.Iſta cernens ꝓpheta. exclamat exultans & dicens.
Quam magna multitudo dulcedinis tue domine:quam abſcondiſti timentibus te.
Quia multifariæ copioſa dulcedo tua eſt quam reſeruaſti timentibus nomen tuum. Nec eam in
his tẽptationibus onñdiſti. ne accepta ſecuritate excederemus a uia iuſtitiæ. Vel quã magna multitu
do dulcedinis tuæ dne. i. quantã gloriã. quanta pᷣmia pparaſti eccleſiæ tuæ. ut eẽt ſemp cũ angelis ſi
ne fine in æternũ: Qaã abſcondiſti timentibus te.ĩdeſt.ſ.bona ſanctoꝶ intemetipſo abſcondiſti.
¶Et perfeciſti eis qui ſperant in te. CPerfeciſti.ac ſi dicat: perfecturus eris.
CIn conſpectu filioꝛum hoium. CQui non erubuerunt cõfſiteri qd credunt añ reges & po
teſtates.ut ait ꝓpheta.& loquebar in teſtimoniis tuis in cõſpectu regũ.& nõ cõfundebar. Quã abſcõ
diſti timẽtibus te. ꝗa hic pꝑ tribulationẽ pleniter nõ accipiunt pᷣmiũ.ſed in futuro expectant:Et pfeci
ſti eis ꝗ ſperant in te. Conſumata bereirſpuiſti ſpectata in ſpecie. In conſpectu filioꝶe hoĩum. ꝗq hu-
mana & non cæleſtia quæſierunt. Vel cũ Punt in ſupplicium æternum. iuſti aũt in uitam æternam.
CAbſcondes eos in abſcondito facici tue.a conturbatione hominum.

1 Illuminatio enim uultus tui teget eos.ne ab humana malicia conturbentur. In abſcondito uul-

tus tui:ſcilicet iuſtitiæ tuæ hoc eſt in ſecreto tuo ſicut iob. & ipſe & omnia quæ habuit abſconſa ſue
Nrunt in deum: A conturbatione hominum.a perſecutione peccatorum. .
Pꝛoteges eos in tabernaculo tuo.a contradictione linguarum. C In tabernaculo fideĩ
ab ſtrepitu malaꝶ linguarum uelantur. qui dicunt: Quis nouit hæc: aut quis rediuit ex inferis.
Benedictus dñs. ¶ CCui benedicit omnis creatura: Quomodo dicit bñdictus dñs:
Nũquid illi opus eſt noſtra benedictio? Non ſed ut nos ab ipſo benedictionem accipere mereamur
¶Am miriſcauit miſericordiã ſuam mihi in ciuitate munita.
ciuitate leruſalẽ:in medio mũdo.ln ciuitate munita dicitur:eo quod firmata uel robuſta ſit. &
in gyro oẽs gentes ill circundant:In circuitu eccleſiæ: & totius diffuiæ.ibi mirificauit miſenicordiã
ſuam dũs.quia ibi natus: ibi paſſus: ibi reſurrexit & inde aſcendit ad cælos. ut ait ꝓpheta: Opatus eſt
ſalutẽ in medio tertæ: Vel aliter: leruſalẽ cæleſtis munita de congregatione angelorum & hoĩum.

CEgo aüt

Super Plal. xxxi.

CESgo ãt dixi in exceſſu mentis mee. CEccleſia qñ recordatur de paradiſo qũo ĩmortalis
poterat eẽ. & cogitat qliter ibidẽ poterat eẽ & meminit qualis ẽ & qualiter deus p euâgeliũ adæ 10
ꝗbatur. & qũo oculis interioribꝰ deũ uidebat.qñ iſta cogitat. tunc in exceſſu mentis eſt eccleſia.
Ego aũt dixi in exceſſu mẽtis mee.ꝓiectus ſũ a facie oculoꝝ tuoꝝ. Populus hæc dicit
ille cõuerſus ad xpᷣm exiſtimaui me inꝗt ꝓiectũ eẽ a contẽplatione luminũ tuoꝑ. expaui cum me
tanta pꝑp nomen tuũ pati permitteres. Vel proiectus ſũ a uultu oculoꝶ tuorũ. uel adam qn trangrei
ſus ſuit mandatum dei.tunc proiectus eſt a facie dei. & ipſe & nos & omnis poſteritas ſua poſt eum.
CIgeo exandiſti vocẽ depᷣcationis mee dũ clamarẽ ad te. CIdeo dicit eccleſia exaudiſti
uocẽ orationis meæ quia cognoui ubi poterã eẽ. & cognoſco ubi mõ ſum. Exaudiſti uoceʒ interio
ris hoĩs te in mentis ſplendore præcantis. & amouiſti horribiles tribulationes.
CBiligite dominum omnes ſancti eius.qm̃ veritatem requiret dñs:abundanter retribuet fa⸗
cientibus ſuperbiam. Humilitas his ſtatuet ſanctos ſuos in magna —

Diligite dñm oẽs ſancti eius. Diligite. i: amate illũ. Qm ueritatem requiret dñs. qui pſeuerant uſq; h
in finem in bonitate ut dictum eſt. qui perſeuerauerit uſq; in finem hic ſaluus erit.
¶Kiriliter agite. CHoc eſt ĩmobiliter. C Et cõfoꝛtet᷑ coꝛ vr̃m oẽs ꝗ ſperatis in dño
CCor ueſtrum hoc eſt aĩa ueſtra. in diũo ſemp. Viriliter agite & confortetur cor uĩm: oẽs qui ſpatis
in dño.Fortiter atq; cõſtante cuſtodite ꝓpoſitũ. ut fructũù metatis in xpᷣo. Quem ſupplices depræca
mur. ut inſinuet mentibus noſtris curam ſe diligendi pro nobis paſſum iugiter connteri. ut merea-
mur contra iniquam ſuperbiam humilitatis armis uiriliter repugnare.
Intellectus Sauid. ¶C Intellectus xpᷣi duplex intellectus eſt in iſto titulo
maxime de illo publicano & phariſeo: qui in tẽplo orabant. ꝗqa unus ſe iuſtiſicabat & alius ſe condẽ
nabat.i.accuſabat.Pſalmus uocẽ continet prophetæ onñdentis homĩem non propriis meritis ſed
dei gr̃a poſſe ſaluari & ſic confſiteatur ad miſſam. CPSALMVS. XXXI.
Eati quoꝛum remiſſe ſunt iniquitates.⁊ quoꝛuz tecta ſunt peccata.
C Beatus. immortalis. laudabilis. ſiue glorioſus. Sed tñ nullus põt apud ſe eſſe beatus. ni gens ce dAH X
ſi ab illo accipiat qui iuſtificat impiũ. hoc eſt deo. Vñ & paulus dicit Credenti aũt in eo 7
qui iuſtificat impiũ deputatur fides eius ad iuſtitiã. Beati quoruʒ remiſſæ ſunt iniquitates.
Quorum peccata per confeſſionem a domino diluuntur. Quibus modis remittuntur peccata? Tri PX 2.· Krr 5 val⸗
bus. Remittuntur per baptiſmum:teguntur per caritatem:non imputantur per martyriũ. Quorum
tecta ſunt peccata per caritatem ſcdm illud. caritas operit multitudinem peccatorum. Vel quorum
ecta ſunt peccata.hoc eſt ut hic uelentur per pœmitentiam ne in iudicio reuelentur.
Beatus vir cni non iputabit dũs peccatů. CCQui eũ in hoc ſæculo diligenter potuerit ex .
purgare uel per martyriũ. Quod tegitur nõ ur̃ qd nõ ur̃ nõ ĩputatur:qd non ĩputatur nec punietur. e. „
Nec eſt in oꝛe eius dolus. CNoc eſt in illius ore qui ſe confitetur eſſe peccatorẽ Pochandhe rimm .en- J
ſicut nathanahel. unde dñs dixit. ecce uir iſrahelita in quo dolus non eſt. Et de illo publicano. unde
ſuperius diximus. qui ſe confitebatur eſſe peccatorem dicens. deus propicius eſto mihi peccaton.
Nec eſt in ore eius dolus.ſed in ueritate credens deum. Hoc corde retinuit. quod ore confitebatur.
Quoniam tacui inueterauerunt in me omnia oſſa mea. .1 4.-„ 4 r- Maiye

Non protuli confeſſionem ad ſalutem. ideo omnis fortitudo mea in carnis infirmitate cõſenui
COAQm̃ tacui inueterauerũt in me oĩia oſſa mea dũ clamarẽ ad te tota die
Tacui.uox malorum eſt. Tacui ideſt tacent illorum peccatai& in confeſſione nolunt dicere. Inue , . .
terauerunt oſſa ideſt uirtutes quas debuerunt habere. inueterauerunt per peccatum. Dum clama“h; Wrnene ry
rem.quia clamant ſi aliquid boni habent.qui per uanitatem demonſtrant. Vt ille fariſeus impius
faciebat qui dicebat deus gratias tibi ago. quia non ſum ſicut cæteri homines. raptores adulteri.
um clamarem tota die.in iſtius uitæ momento. .
Quoniã die ac nocte grauata eſt ſuꝑ me manus tua.⸗ CPotentia tua. cum eſſem 1 α e-⸗ *. 5l
impius & blaſphemus: Grauata eſt ſuper me manus tua. ideſt poteſtas tua. quia qui hicnon emen-
dant. grauatur ſuper illos manus dei.ideſt poteſtas uindictæ in die iudicii.
WConnerſus ſuʒ in erumna. Q¶ LIn aſſidua tribulatione flagelloꝶ tuorum.
CBuz configit᷑ mihi ſpina. CStimulus cõſcientiæ peccatricis. Conuerſus ſũ in erũna. dũ cõ
ſigitur mihi erũna.i. miſeria. Dum configitur mihi ſpina.i. dum pungit me conſcientia peccati. „. .
Belictũ meũ cognitũ tibi feci: ⁊ iniuſtitias meas nõ abſcõdi. Sed cõſeſſus ſũ & pate/ cc&g ers f*
feci omnia. Scio.n. te cito remittere delicta. cum tibi fuerint integre reſerata. & ideo dixi.
CConſiteboꝛ aduerſus me iniuſtitias meas domino.
CNon enim aduerſus dominum:ſed aduerſus me has pronunciaui ut iuſtificrer. —
Bixi ꝓnunciani aduerſus me iniuſtitias meas dno:⁊ tu remiſiſti iniquitatemepeccati mei. de Zt⸗ rep ghr

CIn perſona illorum dicit propheta qui conuertuntur. ſicut ille filius qui peregre profectus eſt. &
dixit. ibo ad patrem meum. Dixit in corde. ubi deus uidetur. Et tu remiſiſti impietatem peccati mei
Quæ prius geſſeram miſericorditer indulſiſti.

Pꝛo hac ipietate oꝛabit ad te oĩs ſctũs:in tpe opoꝛtuno. CTps oportunũ:ad lerorzlum

Exypoſitio.

pro peccatis hæc uita eſt. in qua ĩideo ſancti orant: qa nemo a peccatis ĩmuniſ. Pro hac iniqtate uel
p hac remiſſiõe qd ſupius dixit remiſſæ ſunt iniqtates. & quoꝶe tecta ſunt peccata. Oẽs ſancti hoc ẽ ꝑ
baptiſmũ: & ꝗ poſt baptiſmũ peccat poſtea dimittitur illi p pœnitentiã aut per martyrium.
CAierumtamen in diluuio aquarum multarum.ad eum non appꝛopinquabunt.
Vulti fluctus diluuiorum in iudicio impios uallabunt.qui ſanctis nocituri non erunt:
C Aerũtñ in diluuio aquaꝝ multaꝝ ad eũ nõ appꝛopinquabũt. CSie anguſtũs irdis ags
inundãtibus cõparãtur. Ad deũ ſcm̃ appropinqre nõ poterũt. ꝗa ꝗ ſuſtinuerit uſq; in finẽ hic ſaluus
erit: Vel in diluuio aqua. i. uarietas doctrinaꝑ hereticoꝶe. p hoc ipſi ad deũ non approximabüt.
„N. ] Nos Tu mihi es refagium in tribulatione que circundediime.
n erdkie e X* Vox eccleſiæ ad chriſtum. De huius ſæculi præſſuris hæc dicit. Exultatio mea. quia in te gaudeo.
Erue me a circundantibus me. uel ab inimicis publicis uel a peccatis.
DCExultatio mea redime me a circundantibus me. CQuomodo dicit redime me. ꝗa
ille ꝗ redimitur in captmitate eſt. & illi qui exultant redemptione non indigent:Hoc ad ſenſum per
S rt tinet. Vox illorum eſt ꝗ cũ deo ſunt. & rogant ꝓ illis qui in iſta captiuitate tribulantur.
Vex Den g r ier erts Intellectũ dabo tibi ? inſtruã te.in via hac qua gradieris. ¶ LQualẽ intellectum dat
H deus eccleſiæ ſuæ. ut intelligant pro qua cauſa anxiat ſcũs: & facit ꝓſperare peccatores. Intellectũ da
o tibi & inſtruã te. in uia hac qua gradieris. in uia ſcilicet confeſſionis iſtius doceã te ſapiam. ut nõ
recedas ab ea. Intelligere te faciã. & docebo te in uia hac qua gradieris. Vox dñi loquentis inducitur
& docentis. qũo homo ſuũ mereatur auxiliũ: ſi dei uidelicet præcepta cuſtodiens recto feratur itine
re ad perfectũ munditiæ dicit hoĩem uenire non poſſe. & quãquam ad pfectũ munditiæ uenire non
X* f5- le, = 2 ualeat. tñ in aĩalium modũ ꝓnus nõ feratur in uitti. CFirmabo ſup te oculos meos.

Wer Io + - firnn de

Vox chriſti ad eccleſiam. Firmabo ſuper te oculos meos: ideſt aſpectum diuinitatis, Firmabo ſu-
per te oculos meos. ut in dilectione luminis mei permaneas.
WNMolite fieri ſicut equꝰ ⁊ mulꝰ in ꝗbꝰ nõ ẽ intellectus. C Qui nõ dei uolũtate ſed ꝓprio mo
tu regere uolunt. & effrenes in luxuria decidunt. Hoc propheta cohe rcet uerbis terribilibus dicens.

4 In freno ⁊ chamo maxillas eaꝝ cõſtringe. Freno & chamo meditatiõis ſuæ deus
Sr F 5 ſchoartat impioꝶ ſupuacuas blaſphemias. Equus ĩdomitus. mulus piger. Hoc rogart eccleſia ad deũ
W.-L. Pa⸗ patrem. ut per frenũ.i.prædicationẽ populũ gentilẽ ꝗquos equos noĩauit de lata uia & ſpacioſa ſæcu

Ii huius faciat ad ſe appropinquare. & populũ iudaicũ quos mulos noĩauit: qui piger eſt ad deũ cre/
dendũ.per chamum ideſt contritionem cordis faciat ad ſe uenire qui non approximant ad eum.
ulta flagella peccatoꝝ. CQuia alii peccatores ſũt quo& in iſta uita initiãtur illoꝶ flagel
la quæ poſtea in futuro habebũut ſine iiſne. C Qui non appꝛoximant ad te.
C Sed per ſupbiam elongantur: Multa flagella peccatorũ. qa pœnitentiam agere noluerunt.
CSperantes autem in domino miſericoꝛdia circundabit. CIIia miſericordia. ut uitã
mereantur æternã. Qui rectam ſpẽ & fidem in deo habent. ipſos miſericordia dei ci rcundabit. ut il-
lud.miſit angelũ dñs in circuitu timentium eum. & alibi. Cuſtodit dñs omnes diligentes ſe.

CNLZetamini in dno ⁊ exultate iuſti. CPropheta hortatur eccleſiam læta-
ri de ſpe uitæ æternæ & regenerationis. Tamen lætatur & hic eccleſia tribulatione. .
BGloꝛiamini omnes recti coꝛdde. Vt Paulus. qu gloriatur in domino glorietur. Re/-

ris ſiue in aduerſis ſemper laudant: lætamini in domino: & exultate iuſti. & gloriamini omnes recti
corde. Vt gloria ueſtra ad eum referatur. ſicut ait apoſtolus. qui gloriatur in domino glorietur.
Quem ſupplices depræcemur. ut obtectis per indulgentiam peccatis. nec reputatis ultra delictis. me
reamur ſanctorum exultationis perpetuæ eſſe participes.
CIn finem pſalmus Sauid. CPſalmus uocem continet prophetæ
ad deum hortantis populos: atq monengs iuſtos in quem debeant exultare.
— I.. CPSALMVS. XxXXII.
S Fultate iuſti in dño. CPropheta hortatur ſanctos ut laudẽt deũ.Exultate ĩIuſti.
EAlibi dicit. gaudete. ſed unũ ẽ. Alii exultãt in rebus ſæculi huius. alii in circo. alii in thea⸗
SES tro. Sed dicit ꝓpheta unicuiq; ſancto. In dño exulta. & nõ in proſperitatibus mũdi.
ANACERectos decet collaudatio. CRectos dicit. ꝗq in regulã ueritatis corda illoꝶ

rr de A.. cti corde dicuntur. ꝗbꝰ'omnia iudicia dei placent. & ſe accuſant de ſuis peccatis. & deũ ſiue in proſpe

e.

V bes 4. A.rer. A.læ ααadiri gunt. non iniquos: dicente propheta. Vhe his. ꝗ dicunt dulce amarũ. & amarum dulce.
CCLonſfitemini dno in cythara. CCythara deorſum habet cauamen: &
ſex cordas habet. Opera ſanctorum intelliguntur per cytharam: quæ ſunt opera miſericordiæ: & de
illis cordis aliæ bene cantant. aliæ murmurant. Sic & ſancti: alii ſic: alii uero ſic. Confitemini dño in

ara. In casne uitiis & concupiſcentiis mortificata per crucem dominicam. ”MMD
t pſalterio decẽ coꝛdaꝝ pſallite ei. CIn decalogo mandatorum. Pſalteriũ.de
ſurſum habet cauamen:Prædicatio: uel mandata intelliguntur in ſanctis: quæ de ſupernis ueniunt.
Vngde dixit: Omne datũ optimum & omne donũ perfectum de ſurſum eſt deſcendẽs a patre lumi-
Snum apud quem non eſt tranſmutatio: uel uiciſſitudinis obumbratio: Decem cordarum ideſt de/
eek cem uetba

“

.

1
n

ERaa Ai nos afſumpta carne redemit: & iudicium. qui inter impios iuſtoſq; diſcernit

non tantũ ut iuſtos cuſtodiat deſcendit.ſed & ut peccatores redimeret uel ſaluos faceret.

Timeat dñm ois terra. CQui terrena ſapiunt.ipſũ potius & non creaturã adorent.

xxxii.

cem uerba legis: Tria mandata in una tabula: quæ ad fidem trinitatis pertinent id ſunt: Primum: au Ta e atn e. en ..
di iſrahel. dominus deus tuus deus unus eſt. Secundum. non habebis nomẽ dei tui in uanũ. Tertiũ ₰ ſlcnmn k. A.5
obſerua diem ſabbati. Septem in altera tabula. ad dilectionem proximi pertinent. = ,J .1. 1. ,4 4.
Cantate ei canticũ nouũ. CIdeſt pſallite ei nouum canticum ideſt nouam . . —
uitam. quia nouus homo uenit in mundũ. nouam legeʒ inſtituit nobis. nouam eccleſiam p bapr· P
tiſmum. Cantate ei canticum nouum.quia reſurrexit. quia ſedet ad dexteram patris. .
¶ Bene pſallite ei. UIlle bene pſallit. qui implet in opere quod cantat.
ideſt prædicat in iubilatione. Iubilus dicitur. quod: nec uerbis: nec ſyllabis:nec litteris. nec uoce põt
erumpere aut compræhendere quantum homo deum debeat laudare.
GBene pfſallite ei in vociferatione. C ber iubilationẽ quondã ſacerdotũ ierich
mundi figurã retinens corruit. nunc per noſtram orationem eius concupiſcentiæ eliduntur.
CAQm rectus eſt ſermo dnii CNec ĩ aliquo curuatur.ſed ꝓſperabitur in his ad q dirigit illũ.
C Et oiĩa opera eius in ſide. Q w Sicut ait in euangelio. ſi habueritis fidẽ integrã
& dixeritis huic monti tranſſer te & mitte te in mare fiet. Et omnia quæcũq; fideliter petieritis credi⸗ Pen-ſt de P.
te quia accipietis. & uenient uobis. Quia rectus eſt ſermo domini: & omnia opera eius in fide. Rectꝰ
eſt in rectis. Opera eiꝰ in fide. In fide ſanctorum. quia quod promittit deus ſanctis ſuis non mentitur
Biligit miſericoꝛdiã ⁊ iudicium dominus. CQuomodo dicit diligit mi-
ſericordiam. cuʒ in alio loco dicat ne miſerearis pauperi in iudicio. Ideſt nõ propter pauperem ne
ropter diuitem. non propter proximum & longinquũ. non pp cognitum & incognitũ declines a
recto iudicio? ſed prius indicat rectum iudicium. Vt poſtea ſubueniat miſericordia. Diligit miſeri-

g-l.13

Miſericoꝛdia dñi plena eſt terra. CTotus mundus uel terra ſancta eccleſia de miſe
ricordia dei plena eſt: quia ſicut ille ubiq; eſt & ſua miſericordia cũ illo & ab illo inſeparabilis eſt. qa·

¶Aerbo dñi celi firmati ſunt. Verbum patris. filius eſt.

Cæli firmati ſunt.ſancti apoſtoli per ipſum in ñde. Verbo domini cæli fimati ſunt. In ipſo uerbo

quod erat in principio apud deum. ſiue uiſibiles cæli. ſiue apoſtoli ſunt creati. — aE/.
CAerbo domini celi:firmati ſunt.⁊ ſpiritu oꝛis eius omnis virtus eoꝛum. unnt- 5 -- rarſ R
CTrinitas manifeſtiſſime declaratur. Dominus. uerbum. ſpiritus domini. M ſune Aelort
CCCongregans vt in vtre aquas maris. C Llauſum mare littoribus oñdit. Et ſpiritu
oris eius oĩs uirtus eorum. Paracleto.ſ. cohoperante. hoꝶ cælorum uirtutes creatæ ſunt. Nã in dno

pater in uerbo filius.in ſpũ oris.ſpiritus ſanctus declaratur. Et quia dicit onis eius. ñ quaſi procedens
minor credatut. Nã ſicut filius a patre & equalis patri: ita & ſpuũs ſanctus equalis patri habetur ac fi/₰
lio.Vel ſpũ oris eius omnis uirtus eorum.ideſt per ſpiritum ſanctum uirtutes illorũ. Quia per ſpũm
ſanctũ habuerũt diuerſas gratias. i. uirtutes. Nã per nos nihil boni habuimus. niſi peripᷣm. Congre
gans ſicut in utres aquas maris. Per aquas ſæculi tribulatiões ſigniſicat & pſecutiones ſanctoꝑꝶ. qa ſi
cut hõ in utre aquas ſtringit & qñ uult ſpargit. ſic dñs tribulationes eccleſiæ. ut ait paulus. Fidelis de
us.qui non patietur uos tẽptari ſuper id quod poteſtis ſerre: ſed ſaciet etiã prouentũ ut poſſitis ſuſti
nere. Congregans ſicut in utre. in nouo eccleſiæ hoĩe: aquas maris: ſæculi apoſtolos ut ſint ninum
nouũ ſicut dñs ait in utres nouos.ideſt euangelicum præceptum recõditum in cordibus credentiũ.
CPonens in theſauris abyſſos. O magna creatoris potentia. recondens in
theſauris abyſſos.Producens de theſauris uentos. Tamen hic abyſſos myſteriorum cæleſtium alti-
tudinem intelligimus. iuxta illud apoſtoli. O altitudo diuitiarum ſapientiæ & ſcientiæ dei. Vel in
theſauris. ideſt in abſconditis dei. Theſaurus ideſt largitas. hoc eſt profundum ſcripturarum. Vnde
alio loco dicit Qui producit uentum de theſauris ſuis. Naʒ quantũ uoluit per ſeruos ſuos nobis de
monſtrare: tantũ per nos intelligere potuimus ipſam proyfunditatem ſcripturarum.
¶Ab ipſo aũt cõmoueantur vninerſi.oẽs qui inhabitant oꝛbẽ. CAb ipſo deo cõmo
ueãtur uniuerſi.i. de infidelitate ad fidẽ. Vel uniuerſi. oẽs creaturæ ab ipſo ueniũt: & nõ ſicut peccato
res dicunt ꝙ tpᷣs illas adducit & non deus: qa & tpa & dies & annos uel ẽt momẽta deus cõſtitnit.

Ab eo autem commoueant᷑ oẽs inhabitantes oꝛbem. CNHac quidam de futuro ar-
bitrantur iudicio. ſed ad ſuperioris uerſiculi expoſitionem magis reſpiciunt. H H
COQuia ipſe dixit ⁊ facta ſunt:ipſe mandauit ⁊ creata ſunt. Cldeo ipſum cuncta
timeant.qa ab ipſo uel facta ſunt uel creata. Ipſe dixit:hoc eſt per filiũ.quia uerbũ eſt: Dixit: mãdauit
per imperiũ. Mandauit hoc eſt inenarrabiliter. C Gominus diſſipat conſilia gentium.
C Secundũ illud nõ eſt conſiliũ nõ eſt prudentia non eſt ſapia nõ eſt fortitudo cõttaæleũ. Dñs qiſſi/
pat conſilia gentiũ. Iudæox. ſ.qui tanꝗᷓ increduli contra deũ xp̃m ſuſurrant. Vel diſſipat conlilia?
eorum: ꝗ turrim edificare uoluerunt. ut illud: uenite confundamus ibidem linguas eorum.
CRepꝛobat autem cogitationes populoꝛmuam. Q NHoc eſt iud?'orum

conſilia:quia non potuerunt illa facere niſi quantum a deo præſinitum fuit. 5 Pa i
ii

Expoſitio.

Repꝛobat at cogitatòes ppłox. CFariſeoꝑꝶ & ſaduceopuel reliquaꝶ poteſtatũ genera-
CEt repꝛobat clie pꝛicipYũ. CHoc ẽ annæ caiphæ.ꝗa ipſi principes iudæoꝶ erãt ipſoꝶ
ſacerdotũ qui primatũ tenebant huius ſceleris. Hos oẽs cũ ſuis coniilis. dnñs reiurgendo deſtruxit.
Conſiliũ vero din manet in eternũ. CConſilium dñi fuit ut reſurgeret a
mortuis. ſicut & fecit. Iſtud conſiliũ. iudæi uel principes illorum deſtruere non potuerunt.
CCon ſiliũ aũt dñi in eternũ manet:cogitationes coꝛdis eius in generationem⁊ generationem.
¶Nihil ex eis diminuetur iuxta illud. cælum & terra tranſibunt. uerba aut mea non prætenribunt.
HBeata gens cuius eſt dominus deus eius. ¶‚ANoc eſt credunt qd dñs creauit
illas creaturas. unde ſuperius mentionem fecit. non quod tempus illas adducat. Vel beata gens chri
ſtianorum cuius dñs deus eius. Dñm enim elegit habere deum. idolis derelictis.
Copulus quem elegit ons in hereditatẽ ſiidb. CIpſum populum chri-
ſtianum in hereditatẽ ſibi. ut dixit in alio pſalmo. Dabo tibi gentes in hereditatem tuam. & poſſeſ
Vle r..5 -— hes NAſionem tuam terminos terræ. & alibi. Dominus pars hereditatis mee. Et item. Portio mea dominus
Mes In hereditatem ſibi. Repulſis iudæis. nos ſumus in hereditatem adſciti. .
Be celo reſpexit dominus.vidit omnes ſilios hominuz. CVt oibus miſereatur. qa
nunꝗᷓ reſpectus eius ſine miſericordia fuit. Vel dñs de cælo proſpexit. hoc eſt miſertus eſt nobis. Su/
per filios hoĩum. Filii hoĩum. filii adam.Vel filii hoĩum: ſucceſſores apoſtolorum.
Be pᷣparato habitaculo ſuo reſpexit ſuꝑ oẽs ꝗ inhabitãt terrã.Qui finxit ſingillati coꝛda eoꝝ
CVt alii detur ſermo ſcientiæ. alii interprætatio ſerm onum. alii genera linguaꝶ. & reliqua ꝗᷓ opera
tur unus atq; idẽ ſpũs. Vel ꝗ finxit p ſingulos corda eo ꝑ. Quidã hunc locũ mendaciter ad illud refe
runt. qd aĩiam ex aĩa eſtiment eẽ generatã. & in adã oĩum aĩias contineri. qa id qd græce di facamo/
nas non unũ.ſed p multos quẽq; ſignificet. Qui finxit ſingillatim corda eoꝶ. Qun finxit.i. fecit. Sin /
gillatim. p ſingulos oẽs intelligit. & ſimul oẽs recognoſcit. Corda illoꝶ opera illorum.
EAui intelligit omnia opera eoꝛum. Npſe eſt.n.ſpeculator. pro/
X Picen de die in diem actus humanos. Qui intelligit omnia opera eorum. hoc eſt qualiter donuʒ
dei unaquæq; anima habeat ipſe diſpenſat. ùMcͤ
C Non falua bit rex per multã virtutem. gigas non ſaluabitur in multitudine virtutis ſue.
CSed per iuſtitiam & auxilium dei. Nam & Goliæ fortitudinem confudit deus per manum Dauid
pueri ſui. Non fuit ſaluus rex per multitudinẽ uirtutis ſuæ. Quare? Cuia alibi dicit. dñi eſt ſalus.
le⸗ gigas ſaluus erit in multitudine fortitudinis ſuæ. Gigas pro ſua fortitudine dicitur. Nec ipſe ſal
u

us eſſe poteſt per fortitudinem ſuam. ſicut ſuperius de golia & Dauid.
Fallax equus ad ſalutẽ.in abundatia aũt virtutis ſue nõ ſaluabit. Q Niſi deus fuerit
aſcenſor eius. Fallax equus ad ſalutẽ. Equus corpus humanũ impedimentum eſt aĩæ ideo fallax.
CIn abunantia aũt virtutis ſue non erit ſalut. CIdeſt nec gigas nec rex.

enin. dñi ſuper timẽtes eũ. Q¶ Oculi dei. aſpectus diuinitatis. Suꝑ timentes euʒ.

qui eum timent timore ſancto. Deus enim ſperantes in ſe inſpectione cæ leſti pro ndit.
Et in eis ꝗ ſperant in miſericoꝛdia eiꝰ. At eruat a moꝛte aias eoꝑ. Cldeſt in hoc ſperant
in miſericordia eius.i. dei. ut a morte perpetua eruat aĩas eoꝑ. Vel a morte. hoc eſt a diabolo.
Vit eruat a moꝛte aĩas eoꝝ ⁊ alat eos in fame. CCui alii uerbi dei penuriã patiuntur.
iſti ab eo uiuiſicantur. Alia autem noſtra ſuſtinet dommum. S

Ideſt patiens eſt in dnño. Quicqd acceſſerit ei ſiue bonũ ſiue malũ ſuſtinet pp deũ.ut ait paulus.oĩa
— mihi placent. Vel alat eos in fame.i.paſcit eos.Vn dixit.& aluit eos quadraginta annis in deſerto.
Pol-r- 4. r.. 8 Quia quotienſcũq; hoĩes habent famẽ.deus auũt paſcit ſeruos ſuos.licet de cybo terreno:ſed tñ plꝰ
eſt. uñ paſcit eos de cybo ſpũali.i.de ſua doctrina & ſuo uerbo. Aĩa ãt nr̃a ſuſtinet dũm. qm̃ adiutor
protector noſter eſt. C¶ LEt in ipſo letabitur coꝛ nrjm. ⁊ ĩ noie ſancto eius ſperabimꝰ.
Scimus enim quod nullus ſperauit in eun. & confuſus abſceſſit.
CAQm̃ adiutoꝛ ⁊ pꝛotectoꝛ noſter eſt. Q¶ Hoc eſt quia ipſe eſt adiutor & defenſor eccle/
ſiæ. Et in ipſo lætabitur cor noſtrum.i. aĩa noſtra lætabitur de ſpe futuræ remunerationis. Et lætabi
tur eccleſia in tribulatione. Et in nomine ſancto eius ſperabimus: Nomen patris filius eef.
Fiat domine miſericoꝛdia tua ſuper nos ſicut ſperauimus in te. COratio eccleſiæ eſt.tñ
/5 iſtũ uerſiculũ cogitare debet unuſꝗſq; anꝗᷓ legatur: ut ſideliter dicat ſicut ſperauimꝰ in teme alibi ua
cet mens ſua:Fiat dñe miſericordia tua ſup nos:ſicut ſperauimus in te: Vt ꝗ nos p baptiſmũ abluiſti
ſpũs ſancti infuſione cõſirmes: ſicut in actibus apoſtoloꝶ cernimus eẽ factũ: Qui nüũc in nobis ueni

re dignetur: ut p eius lumen effici mereamur heredes gloriæ ſempiternæ: Amen.
L “” CPSALMVS. XXXIII.
C Pglmus Daaid cũ mutauit faciẽ ſuã corã abimelech & dimiſit eum & abiit. SDðJðJMD
RVtatio faciei in uerboꝶ mutatione mõſtratur: qũ a ſaul ſe miſſũ eẽ ſimulauit: Aut ſiueram
IS V mutationé uult uolumus. intelligere: abimelech ſciamꝰ dictũ eẽ ꝓ achis: Nec in noĩe er/
rorẽ cũ ex patre generatꝰ ẽt abimelech potuerit appellari: Abimelech ꝗppe interpᷣtatur pr
meus rex: Quõ dicit cõmutauit uultũ ſuũ corã abimelech: gꝗa in regũ ſic legimus quodin
gech

1

4

SGuper Plal. xxxviii.

geth ciuitatẽ ad regẽ achis fugit in philiſtiim? Vel quo auſus fuit ibidẽ ambulare. qa inimicus illo
erat: & ipſe interfecit antea goliã principẽ illoꝑꝶ: Propterea illuc ambulauit. ppterea qd mulieres d
xerũt. pcuſſit ſaul mile & Dauid decẽ milia. & poſtea intrauit diabolus in ſaul p inuidiam. & dixit.
Quid ſupẽ:niſi tĩ ut regnũ habeat? Et puenit Dauid ad regẽ achis: Sed poſtea achis miſit miſſos
ſuos ut Dauid ad ſe adducerẽt: ut eũ interficeret. Et cũ inueniſſet eũ ad portã ciuitatis cognouit Da-

uid qd ipᷣm interficere nolebant. neceſſitate cõpulſus ab indicante declinauit. Miſericordia dei ꝓui⸗

dente cecidit ſpũs ſanctus ſuper ipᷣm. & cœpit labare & ſaliuã mittebat ſup ſuã barbã. & cũ adduxiſ-
ſent eũ ad regẽ dixit illi rex. Pro qua cã adduxiſtis iſtũ hoĩem arreptiuũ: & ſuribũdũ ſup me? Dauid⸗
pulcher hõ erat. & qñ eũ apphenderunt tympanizabat ad portam ciuitatis. & in manibꝰſuis fereba-
tur. & cũ eũ dimiſſiſſent & fugiſſet. iſtũ pſalmũ cantauit. qui totus circa pietatẽ. totus circa inſpectio
nem diuinam.totus circa compeſcendas ſanctorum tribulationes commoratur.
— Enedicam dominum in omni tempoꝛe. ſemper laus eius in oꝛe meo.

extolli. ſed tã ꝓſpera quã cõtraria æquanimiter ferre. ac beatũ ante oculos ꝓponẽtes in oĩ

Dauid uenit in geth ad regem achis & dominus uenit in regnum patris ſui: hoc eſt ad regnum iu-
dæoꝶ. Mutauit uultum ſuum corã abimelech hoc eſt corã regno patris ſui. Vñ ſanctus paulus dixit
Qui cũ in forma dei eſſet.nõ rapina arbitratus eſt eẽ ſe equalẽ deo.ſed formã ſerui accepit.& i ſimili
tudinẽ hoium factus: & habitu inuentus ut hõ humiliauit ſemetipſũ factus obediens uſq; ad mortẽ
Vel aliter. Mutauit uultũ ſuũ.i.in ſacerdotiũ. Tunc cõmutauit.qũ melchiſedech optulit panẽ & ni-
nũ. Immutauit uultũ. ꝗa quantũ aduentus xpᷣi appropinquabat.tantũ illæ figuræ apertæ erant: quia
antea hoſtias offerebant: ſed poſtea ſpũaliter impletu fuit in nouo teſtamento. Scdm ordinẽ mel/
chiſedech. Non dixit ſcdm ordinẽ Aaron. ſed ſcdm ordinẽ melchiſedech. Tympanizabat ad pox/
tã ciuitatis. Tympanus de corio extenditur. Et dñs extendit manus ſuas in cruce. Portæ ciuitatis. ini
tiũ fidei nr̃æ intelligitur. qñ credimus incarnationẽ xp̃i. Per ſaliuã infirmitatẽ carnis quã dignatus
eſt ſuſcipere.Illa barba fortitudo diuinitatis Dimiſit eũ & abiit. Dimiſit xpᷣs iudæos & uenit in gen
tibus. Vnde dictum eſt. quia indignos uos iudicaſtis uitæ æternæ. nos ex hoc ibimus ad gentes. Bñ
dicam dñm in oĩ tpe. Benedicã.i. laudabo dñm. In omni tpe:in proſperis & in aduerſis- Fecit hoc
Dauid:& mõ eccleſia. Sẽper laus eius in ore meo. In ore & corde intenta mente deũ ſemꝑ laudare.

CIn dño laudabitur aia mea. CNHoc eſt uita mea. Cum in hoc ſtudio anima

dedita aſpera mundi equo animo ſuſtinuerit. ab his qui ſunt domini collaudatur.

CAudiant mãſueti.i.ſancti.letent. C Non de terrenis ſed de cæleſtibus.ꝗ nõ hñt pugnã ui/

tioꝶ in ſe illi ꝗ glebã corpis ſui tali tẽptamẽto cohercẽt. Beati. n. mãſueti. qm̃ ipſi poſſidebũt terrã.

CMagniſicate dominum mecum. CPatrem dominum laudute.
CEt exaltemus nomẽ eius in inuic». CAc ſi dicat ꝓpheta. Quõ ego amo. & uos ſic fa/

cite. Vel exaltemus nomen eius in idipſũ.filiũ cui pater dedit nomen qd eſt ſuper omne nomen.

CInquiſiui wNſfim. CSpititũ ſanctũ. Et exaudiuit me:⁊ ex oibus tribulationibus

meis eripuit me. CConſumens corruptelam carnis: quæ mihi tri-
bulationes peecaminum ingerebat ne eum attentius depræcarer. ”ẽMc
¶Accedite ad dvñ̃m. Credite in eũ: Accedite ad duñm. non loco. ſed fide & opere.
CSt illuminamiin. QCQ Ideſt in mente intelligite. qa niſi credideritis nõ intelligetis
CEt facies vẽe nõ cõfunden. CIn iudicio quo iniꝗ cõfundẽtur ĩ cõdẽnationẽ ĩ die iudicii
CAIſte pauꝑ clamauit. CChriſtus dñs ꝗ pro nobis pauper factus eſt. ad patrẽ in paſſio

ne clamauit. Vel iſte paupet ideſt Dauid clamauit quando dixit. Domine deus uanum fac conlſilin
um achitofel.Et eccleſia clamat modo. B 0

Et dñs exaudiuit eü.⁊ ex oibus tribulatiõibꝰ eiꝰ liberauiteũ. Reſuſcitans illũ a mortuis.
