
Totum ſpiritũ ſuũ profert ſtultus. CImpatientia impellente agitur ut totus foras ſpus p' t. z 2 &ς e rn F.
feratur: quem idcirco citius perturbatio eicit: quia nulla interius diſciplina ſapientiæ circuncludit. reur
CBapiens autem differet:⁊ reſeruat in poſterum. .
Leſus enim in præſens ſe ulciſci non deſiderat: quia etiam tolerãs parci optat: ſed tñ uindicari oĩa
extremo iudicio non ignorat. Hunc locũ antiqua tranſlatio ſic hẽt: totam irã ſuam profert impius:

ſapiens aũt diſpenſat: quia nimirũ ſtultus ad ultionẽ ſui:iræ perturbatione ſuccenditur: ſapiens autẽ qaptrs ratn. te 9/1,

o .
Latsnt XX n &

2
77,

aulatim eam maturitate conſilii: ac moderationis extenuat: & expellit. Ta/ purn.
Pauper ⁊ creditor obuiauerunt ſibi vtriuſqʒ illuminator eſt domins. fſele
WVPauper ẽ humilis uerbi dei auditor: creditor aũt qui ei uerbi eiuſdem pecuniã prædicando cõmit
L . L tit, Qui obuiant ſibi: cum unam eandẽq; pietatis gram conueniunt: & utriuſq; illuminator eſt domi ðR
EXu en“ nus: quia neq; ille ſine diuinæ munere pietatis prædicare: nec iſte potuit credere. Veridica nãq; ma- Sr⸗ . roterl
et⸗ net ueritatis ſententia qua dicit: quia ſine me nihil poteſtis facere. Prr

4 CRex qui iudicat pauperes in ueritate:thronus eius in eternum fundabitur.

. — R N W PE AQA Pen, S

NL.iber tertius.c.xxx.

Et pſalmiſta de chriſto rege:ſedes tua deus in ſeculum ſeculi: uirga equi tatis: uirga regni tu’I.
ä” CNRirga atqʒ correptio tribuẽt ſapiam:puer ãt qui dimititur volũtati ſue:cõfüdet matreʒ ſuaʒ.
— TE — —–CDe hac uirga apoſtolus ad corynthios ait? An uultis in uirga ueniam ad uos? an in ſpiritu mãſue
11 5 tudinis: Puer namq; quem frequentiſſime corripiendum & erudiendum admonet populus dei eſt
Aqiui ſi non aſſiduis monitis & increpationibꝰſacerdotum fuerit caſtigatus: confuſionẽ generat eccle
e, I. ſiæ: detrahentibus his qui foris ſunt: religioni fidei chriſtianæ. Vnde recte ſubiungitur.
r Koe etes ere e m pꝛophetia defecerit:diſſipabitur populus.Qui cuſtodit legem beatus eſt.

2 pe

qua populus ad beatitudinis præmia pertingere debuerat.
CSeruus verbis non poteſt erudiri:quia quod dicis intelligit:⁊ reſpondere contemnit.
– CSeruus quilibet peccator: recte quidem intelligens: ſed in opere ueritatis abſq; flagelli diſciplina
(erg Prw, 5 F reſpondere contemnens. De talibus ait ueritas. ſetuus ſciens uoluntatem domini ſui & non faciens
AUIadigne plagis uapulabit multis.

⸗ ſans — , DR Graue quidem uitium ſtultitiæ: ſed non læuius eſt uerboſitatis. Nam ſæpe cõtingit ut idiotha ali
r S1.) quis & ipſarum quoq; neſcius litterarum: uerba ſalutiferæ correptionis accipiat: quam is qui afflu-

entia præditus ſermonis magis ſua quæ nouit: uel quæ ſe noſſe autumat iactanter proferre: quam
dicta ſapientium audire contendit.
¶Qui delicate a pueritia nutrit ſeruum ſuum:poſtea ſentiet illum contumacem.
CQui delicate a pueritia nutrit corpus ſuum:qd aĩo debuerat ſubiugare:is ubi ad annos adoleſcen/
”M tiæ puenerit: laſciuioſũ hoc & indomabile ſentiet. Hunc uerſiculũ alia tranſlatio pulchre hẽt: qui de
2 k. & Mlrt licatus a pueritia ſeruus erit nouiſſime aũt contriſtatur. Namq; ſero malorum pœnitet: qui ſe me-
minit noluiſſe in tenera adhuc ætate a ſuis uoluptatibus ad regulam continere prudentiæ.
. Nrdl. CAir iracundus pꝛouocat rixas:⁊ qui ad indignandum facilis eſt erit ad peccata pꝛocliuioꝛ.
II lanua uitiorum oĩum iracundia eſt qua clauſa uirtutibus intrinſecus dabitur quies: aperta uero:
2OB ad omne facinus armabitur animus. M
CQui cum fure participat odit animam ſuam:adiurantem audit? non indicat.
CCQCAuditorem ſuum ſapientia non ſolum a peccatis abſtinere: ſed & a peccantiũ ſe contubernio.do-
⸗ v⸗k, , P— "leu*n cet cohibere. Ne forte a diſtricto iudice mœreatur audire: ſi uidebas furem ſimul currebas cum eo:

CAPITVLVM. XXXMX.
Erba congregantis filij vomentis.

M mine illo con gregans appellatur. Eccleſia enim congregatio uocatur.
CAiſio quam locutus eſt vir cum quo eſt deus ⁊ qui deo ſecũ moꝛante cõfoꝛtatꝰ ait.
Viſio inquit quam locutus eſt uir: quia quod uidit apud deum ſecretiora contẽplando: patefecit

Zn 1. Jαα Alla⸗

Vο r.-d.-r⸗ Stultiſſimus ſum viroꝛum: ? ſapientia hominum non eſt mecum.

A-. nos autem prædicamus xp̃m crucifixum: iudæis quidem ſcandalum., gentibus autem ſtultitiam. 4

„ CNon didici ſapientiam:⁊ non noui ſanctoꝛum ſcientiam.

ſapientiam uero non huius ſeculi: neq; principum huius ſeculi:qui deſtruuntur.
Auis aſcendit in celum:atq; deſcendit.
CHac eſt ſanctorum ſcientia quæ a ſapientibus ſeculi ſtultitia putatur: qa uidelicet dei filius in aſ
S ⸗ . . A.5, ſumpta carne.poſt mortẽ & reſurrectionẽ ſuam aſcendit in cælum:ac nt̃æ reſurrectionis tpe deſcen
. 2, L, . furus eſt de cælo:ad iu dicandos uiuos & mortuos. Quis cõtinuit ſpũm manibus:oĩs ſpiritus & hu
manus & angelicus: & aĩalium: & procellaꝶ ne deficiat: dei potentia continetur. Quis coligauit
aquas quaſi in ueſtimento? De ipſo etiam pſalmiſta: Cõgregans ſicut in utre aquas maris.

. EE Pe,

⁊⁊ Qu ſuſcitauit omnes terminos terre. CF Terminos terræ a torpore inſide
yer fert-f . lIitatis. uelut e ſomno ad credendum in ſe ſuſcitauit. Et nunc omnia quæ perorbem uiuunt: & cre-
EEEES. ſcunt: homines animantia: germina: dominus ut ſua quæq; uita ſubſiſtant:excitat: & in die iudicii:
J .X. cunctum a quattuor uentis cæli genus humanum a morte ſuſcitabit.
CQnod

– „ . 3 . „ .„ a . 2* * „ 2% △
Fer. “ CQuia nimirum cum ceſſauerit ſacerdotalis eruditio: ſoluetur continuo deſciplina diuinæ legis

CSicdiſti hominem velocem ad loquendum ſtultitia magis ſperanda eſt quam illius coꝛrectio

ortr⸗erren ern & cum adulteris portionem tuam ponebas. Non enim fur ſolummodo ſed etiam ille reus tenetur
E A., qui cõſcius furti: qrenti poſſeſſori pecuniã qui perdidit ñ uult indicare cũ ualet. Veꝶ neꝗs cauſetur .
P SE mcetu ſe pſonæ porentioris: neq; a fuꝶ cõſortio ſehararine ꝓdere poſſe qd nouit. Apte ſubditur.
DER CQAui timet hominem cito coꝛruet:qui ſperat in domino ſubleuabitur.
1 i irre, S, Cui congruit illud euãgelicũ. nolite timere eos qui occidunt corpus:aĩam ãt nõ poſſũt occidere

1 CHucuſq; parabolæ ſalo monis, quas tranſtulerunt uiri Ezechiæ regis iuda. Hinc rurſum
uerba ſalomonis: Ab ipſo quod græce eccleſiaſtes dicitur: Nunc interprætato in latinũ no

hoĩbus foras loquendo. Quiſquis. n. dei ſpũ confortatur: hæc ꝗᷓ ſequuntur: humili corde profatur.
WFilii enim ſeculi huius: prudẽtiores filiis lucis in generatione ſua ſunt.At apoſtolus:fiquis inꝗt ni⸗ 3
. . I. e Ae. O detur ſapienæ eſſe in hoc ſeculo ſtulti& fiat. ut ſit ſapiens. Et ipſe de ſe ſuiſq; ſimilibus in quibus ẽ deꝰ

alercs Aepan, . (Non didicit ſalomon ab hoĩe ſapiam: ſed deo gratis offerente percepit: ut ſanctoꝶ ſcientiam noſ
. . . ²) ] — 5 ſet. Sed & apoſtolus ait:nos ſtulti pp xpᷣ̃m ipſe iterum dici t: ſapiẽtiam autẽ loquimur: inter pfectos

4

Super Parabolas Salomonis.
CAnogd nomen eius:⁊ quod nomen filij eius ſi noſti.
De dei patris & ſiliwi nomine dicit: cuius myſterium ſecularis ſapientia naturaliter ſcire non poteſt: =r= ler, P 2. 3) 22 .
quamuis unum eſſe deum qui omma fecerit: per ea quæ mirabiliter facta uidet intelligere poteſt: Si Ae- 1 1 9 =ſrn e e
noſti inꝗt ſubauditur tu qui de tua te iactas ſapia: noſtræ fidei myſteria: ſtultitiã nunca pare pᷣſumis. 1 L
WOmns ſermo dei ignitus clipeus eſt ſperantibus in ſe. 1 L
Hæc & tota chriſti eceleſia nouit: & illi maxime ſentiunt qui deo ſecum morante: terrenæ ſapien/Vag Pler ) EP T, e
tiæ faſt contemnunt: quia nimirum omms ſermo diuinæ auctoritatis: corda electorum & igne . Pamere,
8d. g= dHE&. Titatis accendit. & ſcientia ueritatis illuſtrat: & uitiorum ſordes ſi quas in eis inuenerit conſumit: &£ S
9„ ab hoſtium inſidiis: ſperantes in ſe: cunctiſq; defendit aduerſis. Verum ſollertius intuendum: quia P v⸗ l. d.
prietatem græci ſermonis quod eſt τειυπο½01οαπονσ latina tranſlatio uno uerbo non explicat. uñ
aliquando: igne examinatum tranſtertur. Vr igmtum eloquium tuum uehementer: & argentũ igr e G
examinatum: quod utrumq; in græco uno uerbo dicitur enupαοιενο Et quod in ſalomonis
ſententia ſimillimum ſonat: eloquia domini igne examinata: ideſt ετποοο.ονυοενα protector
omnium ſperantium in ſe τπνποονον ergo ſigniſicat: quod tanquam conflatum igne pur/
gatum ſit.Sicut enim quecunq; metalla igne conflata:ſordem in ſe alienam atq; inutilem non con
tinent totum quicquid in his reſidet: uerum & perfectum & omni uitiorum ſorde purgatum eſt. Ita
eloquiũ dei æternorum in ſe bonorum fſideʒ teſtaus. Hinc illud eſt dni: Iota unũ aur unus apex non levxa T , k. =
pᷣeribit a lege:donec oĩa fiant.Vera.n.oĩa ſunt:& extra oẽm ambi guitatẽ: ſupfluæ inanitatis ignita .
CNon addas quicquam verbis ullius:⁊ arguaris.inueniariſqʒ mendax. —
CNõ corrũpas eloquia ſanctaꝑꝶ ſcripturaꝶ. Qd ꝗqdã heretici. ne his cõuincerentur feciſſe noſcuͦtut. „ est pe h S
Buo rogauite ne deneges mibi: antequam moriar: Asnitatem ? verba mendatia longe fac.T
a me. Mendicitatem ⁊ diuitias ne dederis mihi:tribue tãtum victui meo neceſſaria.& cætera
CAHac adhuc uitr cũ quo eſt deus ſermo eius gne radiatus ad ipſum dñm conuerſa uoce ꝓfatur:ob- 1 , 1,
ſecrans ne uanitatẽ ſeculi unꝗ uel uerba mendatia ueritati cæleſtium præponat ſcripturarum .Necj Snn peit e Te e
rurſum uel copia uel inopia tranſeuntium rerum: In obliuionem decidat æternorum.
Ne tradas ſernum ad dominum ſuum:ne forte maledicat tibi ? corruas. =èÝGD—
Omnis qui facit peccatum ſeruꝰ eſt peccati:hunc ſeruum ille domino ſuo tradit: qui quemlibet
delinquentem & a prauis actionibus ſe conuertere uolentem: ſua exhortatiôe uel exemplo Piamak
actionis: ad id qd renũtiauerat redire ſuader: qd pleriq; ſacerdotes praui in eccleſia facere cõſuenerũt
CBeneratio que patri ſuo maledicit.⁊ matri ſue non benedicit. 1
CCum ſuperius puritatẽ ſibi uitæ a dño dare peteret: conuertens ſubito intuitũ ad contemplandazʒ
prauorum nequitiam: quantis hæc ſit inuoluta miſerus: quam longe a ueritate diſtet: inſinuat. Eſt in
quiens generatio nefandorũ: quæ & ſi bona ꝗlibet agit: pdit hæc in eo qd honorẽ parẽtibꝰñ defert.
¶Beneratio que ſibi munda videtur:⁊ tamen non eſt lota a ſordibus ſuis.
De hac generatione loquitur pſalmiſta:quomodo deus diſſipat oſſa hominum ſibi placentium.
¶ BGBeneratio cuius exeld ſunt oculi:⁊ palpebre eius in alta ſubrecte.
CHuius conſortium generationis: uitabat pſalmiſta cum dicebat: domine non eſt exaltatum cor
meum: neq; elati ſunt oculi mei. & cæter.. .
Beneratio que pro dentibus gladios habet ⁊ commedit molaribus ſuis. .
CDe hac pſalmiſta: filii hominum dentes eoꝶ: arma & ſagittæ: & lingua eorum machera acuta.
Ct comedat inopes de terra:⁊ pauperes ex hominibus.
CAd hoc linguam armant perſecutores eccleſiæ: ut innocentes chriſti: & humiles trucident: Quod
ſi diligẽter conſiderare uolueris: inuenies has generatiões: cõgregatiões eẽ neꝗſſimas iudæoꝶ & he
reticoꝶ: iudæoꝶ&ε ergo generatio patri ſuo maledixit: illi uideſieet ꝗ ait. Filius meꝰprimogenitus iſra
hel: q ſilium eius uenientem in carne negauit. Et matri ſuæ non bene dixit. ſynagogæ uidelicet:
cuius fidei priſtinæ quam in patribus ac prophetis de chriſto habuerat dettaxit. Nouatianorum ge- Henr
neratio munda ſibi uidetur: dicens ſe pœnitentiæ opera non habere: & tamen non poteſt munda
eſſe a ſordibus peccatorum quæ fontem pœnitentiæ peccantibus ueniam negando præcidit. Item
generatio arrianorum excelſos habet oculos: & palpebras ſuper deum eredas: inquirens quid fuit
antea. & dicens ſi natus eſt: fuit tempus quando non fuit filius: uel quæ ẽ ſpiritus ſancti poteſtas equa
lIis an inequalis: Itẽ generatio quæ pro dentibus gladios habet:illa eſt congregatio prauorum quæ
ſuam petſidiam etiam aliis intimare ſatagit: & ſicut corpora ſolent gladiis ſterni: ita animas audien/
tium ueneno prauæ allocutionis morti perpetuæ ſubiugare contendit
CBSanguiſuge due ſunt filie dicentes:affer.affer. . R 0 Re
Sanguiſuga diabolus eſt qui ſiti peccandi ac peccata ſuadendi inceſſanter accenditur. Huic du?z * 352*
ſunt filiæ quia duæ ſpecialiter humani generis illecebræ Hunc antiqui hoſtis imitantur ardorem: „—
luxuria uidelicet. & hlargiria. Nam & Iuxuriæ quo liberius frena laxantur: eo noxius delectatur. Et Fi
N..J1. „ cut quidam ait poetarum: creſcit amor nummi: quantum ipſa pecunia creſcit. nrEe
Tria ſunt inſaturabilia:: quartum qnod nunq dicit bffieit Infernus:⁊ os vulue:⁊ terra q̃
non ſatiatur aqua.ignis vero non dicit ſufficit. H

& . WZ
14 „ = E.

X . *

hkeie 1 *

yy iii

iber tertius.c.xxx.

C Et hic plebem eccleſiæ deſignat: quæ inualida dicitur: uel quia ut ſupra diximus ſuas iniurias ulci
ſci ipſa non quærit: uel quia ſuis uiribus nil fidere: ſed in auxilio redemptoris ſui ſalutem ſperare di
e, aA Len icit: & hoc eſt illam cubile in petra collocare cuius præſidio aduerſos uitet incurſus: domino dicẽ/
O”ͤ ſe ve te cum pſalmiſta: eſto mihi in lapidem fortiſſimum: & in domum munitam ut ſalues me quia petra
u , mai & munitio mea tu es. Pro lepuſculo antiqua tranſſatio cirogrillum poſuit: eſt autem animal nõ

maius hericio: habens ſimilitudinem muris & urſi cuius in paleſtinæ regionibus magna eſt habun
dantia ſemperq; in cauernis petrarum & terræ foueis habitare conſuerunt. Notandumq; quod in
pſalmo ubi nos canimus petra refugium herinaciis: in quibuſdam codicibus leporibus. In quibuſ/
dam cirogrillus inuenitur: ſed & in hac ſalomonis ſententia. quædam exemplaria pro lepuſculo he
rinacium habent. Nam & in libro hebreorum nominum inuenimus unum uerbum hebreum ſafan
in Hieremia & cirogrillum & leporem & hericium interprætatum. H
Regẽ locuſta non habet:⁊ egreditur vniuerſa per turmas:
CLocuſtam quidam gentium plebem interprætantur: quæ quondam ſine rege.Ideſt ſine chriſto ſi
ne propheta:ſine doctore exiſtens: nunc in unitatem fidei con gregata ad ſpiritalem pugnam contra
diabolum præparatur. Poteſt autem in locuſta: anachoritarum concors unitas accipi. quæ cum ho-

mine

R

4 Lr , Infernus nunquam redundat: mœretrix ſimiliter habet eius corpus non ſatiatur deliciis: & aua- .
”””Mc rus nunquam dicit ſufficit. Quidam infernum: interprætantur diabolum. quia inſatiabilis ſit de ſe-/ .
ductione humana. Os uuluæ: & terra quæ non ſatiatur aqua ut ſupra: & ignem qui non dicit ſuffi- 6
cit: incendium gehennæ: quod nunquam deſinat: ſed eos qui peccatis finem ponere noluerunt:
infinito ardore comburat. è 4
¶Oculum qui ſubſannat patrem ⁊ deſpicit partum matris ſue:effodiant corui de torrentibus
⁊ comedant illum filii aquile. 4
. 1 — CPeruerſi dum diuina iudicia repræhendunt: ſubſanant patrem & quilibet heretici dum prædica- P
Nur lare Dumne tenenz tionem ſanctæ eccleſiæ deridendo contemnunt: partum matris deſpiciunt: quia de ipſa exeunt quĩ ge
PVY enit contra ipſam loquũtur.Ex nobis exierunt inquit: ſed non erant ex nobis. Quorum intentionem ſn
osk = HMator, cns ſdum præ dicatores catholici de ſcripturarum diuinarum fluentis procedentes increpando remmni- S C
Parvpa) mrics Aep) cunt:quaſi oculum nefandum corui de torrentibus effodiunt. & filii aquilæ comedunt. Corui etenĩ Cæi p,
. Fuocantur doctores ſancti: quia per humilitatis gratiam: peccati in ſe nigredinem confſitentur. Filii ves PH, , C
autem aquilæ: quia per gratiam eius ſunt renati: qui in habitu aſſumptæ humanitatis: ad cæleſtia trãſ ii
uolant. Vnde & alibi: filii ſponſi appellantur. . ⸗
NWTria ſunt difficilia mihi.⁊ quartum quod penitus ignoro. Niam aquile in celo:viam colubri bo
ſuper petram:viam nauis in medio mari:⁊ viam viri in adoleſcentia ſuu. i
CDQuantum ad hiſtoriam ita eſt ut ſcriptum eſt. ſed quia per parabolas loquitur: uia aquilæ in cælo I
difficile inuenitur. hoc eſt ſubtilitas inimici. quæ cirea cæleſtium uirorum corda uolitat. magno cũ ſc
labore depræhenditur! Similiter & uia colubri ſuper petram: ideſt aſtutiæ hoſtis uenenati: quibus in ſe
ſigdiari non deficit eis: quos in petra fidei fundatos eſſe conſpicit. Nec non & uia nauis in medio ma/ o⸗
A. 4. er,D ris. Hoc eſt uia iniquitatis: quæ per amaras ſeculi huius undas immundorum ſpirituum flatibus agi hec
tatas tanta ſublimitate diſcurrit: ut uel uix uel nullatenus eius poſſit iter depræhendi. Nam quod ſc
aquila malignum hoſtem ſigniſicet: teſtatur propheta qui ait: uelociores fuerunt perſecutores no- C
ſtri aquilis cæli: ideſt homines qui nos perſecuti ſunt: tam ſæui fueruntut ipſis demonibus crudelio wer
res eſſe uiderentur. Quod coluber diabolum ſæpe inſinuet: & in primi hominis tranſgreſſione pro cic
batum eſt & cum uir ſapiens aiebat. quaſi a facie colubri fuge peccatum. Nauis quoq; quod leuitatẽ ctu
deſignet eorum qui circunferuntur omni uento doctrinæ: demonſtrat propheta qui ait: & caldæos auo
in panibus ſuis gloriantes:hoc eſt immundi ſpiritus de fragilitate: atq; inſtabilitate mentis huma- eee
næz ſeſe extollentes: & de illius ruina quaſi uictos lætantes. Sicut ergo illa tam callida ſunt ut intueri veg
nequeant: ſic adoleſcens qui uiam ueritatis deſerit: difficile eſt cogitatu quo ſe p oẽs horas & in quot fon
cogitamenta uhecors uaga mente declinet. r
Rer. A-lea CTalis eſt via mulieris adultere que commedit.⁊ tergit os ſuũ:⁊ dicit nõ ſum operata malũ. C
CAdulteræ quoq; mẽs in ſimilitudinem eorum q commemorauit ſuperius: inſtabilis ſemper & ua en
ga eſt: quæ ubi admiſſum turpitudinis ſuæ cælare potuerit: negat ſe aliquid patraſſe facinoris. E⸗
9 „ QAuattuoꝛ ſunt minima terre:⁊ ipſa ſunt ſapientioꝛa ſapientibus.
agg ne ye, ¶Winores uidentur in terra ſæpe iuſti quam reprobi: ideſt humiliores. & huic mundo abiectio res: n
A Orſt⸗ 2 ͦ) ſed tamen ſapientiores ſunt ſapientibus mundi: In eo quod æterna & cæleſtia bona ſapiunt: ac pro ibn
This appetendis quæ illi non norunt: aduerſa quæq; ſeculi fortiter pati deſiderant. ine
CSoꝛmice populus inſirmus qui pꝛeparat in meſſe cibum ſibi. md
C¶ Et eccleſiæ populus ut fortitudinem mentis cuſtodiatlinfirmum ſe temporaliter aduerſariis ſæuiẽ ce
XNSſe Erm. tibus oſtendit Domino per euangelium dicente: ego autem dico uobis non reſiſtere malo: ſed ſi- 18
. ee „ P- quis te percuſſerit in dexteram maxillam: tu præbe illi & alteram. Qui in hac uita præparat ſibi fru- G
BLoenmAa ra) ctus bonorum operum quibus uitam mœreatur habere perhennem. NN
atsg Hr E ⸗ CXepuſ culus plebs inualida que vollocat in petra cubile ſuum. 1

G 2

Super parabolas Salomonis.

5 mine præceptore nullo in ſuis latibulis reguntuninfatigabili tamẽ inſtantia. in ſuis quiq; locis xpo 1 , ,
militare: & male pullulantia carnalium uoluptatum germina conſueuit abſumere“ Frrrran elr Ptes j )
1 . CBStelio manibus nititur.⁊ moꝛatur in edibus regis. “
Stelio qui manibus nititur:quia nimirum alas quibus feratur non habet: & moratur in edibus re- —
65 gis:illorum ſigniſicat humilitatem: qui cum non ſint iuxta naturam Ingenioſi:ſollertia tamen indu — l⸗
ſtriæ ſuæ: uel ad diuinarum notitiam ſcripturarum: uel ad uirtutum gratiam: quibus ingreſſum re- —
gni cæleſtis mereantur attingunt. Plerumq; etenim aues quas ad uolandum: penna ſubleuat in ue/ 4 J-
i pribus reſident. & ſtelio qui ad uolatum pennas non habet:mitens manibus regni edificium tenet: Nr-n
n quia nimirum ſæpe ingenioſi quiq; dum per negligentiam torpent. in prauis actibus remanent: & 2, e†*
, ſimplices quos ingenii penna non adiuuat: ad optinenda æterni regni mœnia uirtus opatõis lenuat
niteel CTria ſunt que bene gradiuntur:⁊ quartum quod incedit feliciter. Leo foꝛtiſſimus beſtia:

rum:ad nullius pauebit occurſum. Gallus ſuccinctus lumbos:⁊ aries:nec eſt rex qui reſiſtat ei.

t Ipſe hoc loco leo ponitur: de quo ſcriptum: uicit læo de tribu iuda. Qui fortiſſimus beſtiarum di

d. »A4. .
citur:quia in illo hoc quod infirmum eſt dei fortius eſt hominibus Qi ad nullius pauebit occur- D .
bii ſum. dicit enim. uenit princeps huius mundi & in me non habet quicquam Gallus ſuccinctus lum/ las * 4 S
bos:ideſt prædicatores ſancti inter huius noctis tænebras uerum mane nuntiantes. Qui ſuccincti

ae⸗ —

,d 7 2, 1 .

1 lumbis ſunt:quia membris ſuis: luxuriæ fluxis reſtringunt. Et aries: hec eſt rex qui reſiſtat r .ez P-9
ch alium hoc loco arietem accepimus: niſi primum intra eccleſiam ordinem ſacerdotum? De quibus — 1 „)
H.’ ſcriptum eſt: afferte domino filios arietum. Qui per exempla ſua: gradientem populum: quaſi ſub/ g“ rA. . h t
Ra ſequentem ouium gregem trahunt. Quidbus ſprritaliter recteq; uiuentibus nullus rex ſufficit omni-
. no reſiſtere: quia quilibet perſecutor obuiet: Intentionem eorum non ualet præpedire. Et quia poſt R
4 hæc: etiam antichriſtus apparebit: hoc illic quartum ſubdidit dicens. — 21.
4 Et qui ſtultus apparuit:poſtqnam eleuatus eſt in ſablime. . — 1
C Si enim intelleviſſet: ori impoſuiſſet manumilpſe quippe in ſublime eleuabitur: cum deum ſe eſſe .
d mentietur: ſed erectus in ſublime ſtultus apparebit: quia in ipſa eleuatione ſua per aduentum ueri iun
o. dicis deficit. Quod ſi intellexiſſet ori impoſuiſſet manumideſt ſi ſupplitium ſuum cum ſuperbia ere
ctus eſt præuidiſſet. bene aliquando conditus in tantæ iactatione ſuperbiæ non fuiſſet eleuarus. De — ð
tro quo nequaquam moueat quod ſuperius dictum eſt quartum quod incedit fœliciter: Tria quippe i n'E Trr Prrte,
kr. cedere bene dixit: & quartum fœliciter:non enim omne quod fœliciter: bene neq; in hac uita om/ 1
meri ne quod bene fœliciter: Nam læo: gallus. & aties: hene incedunt. ſed non ſœliciter: quia perſecu⸗/
tionum bella patiuntur. Quartum uero fœliciter & non bene incedit. quia in fallatia ſua antichri
.Y ſtus graditur: ſed iuxta breue tempus uitæ præſentis: ipſa illi fallatia.
i Aui autem pꝛemit foꝛtiter vbera ad eliciendum lac: expꝛimit butirum. Et qui vehementer
r emulget elicit ſanguinem. M
Vbera fortiter præmimus:cum uerba ſacri eloquii:ſubtili intellectu penſamus. Qua præſſione Aegr P* trh-
dum lac quærimus butirum inuenimus: quia dum nutriti uel tenui intellectu quærimus ubertate in ⸗ ES
nn ternæ pinguedinis ungitur: quod nec nimie: nec ſemper agendum eſt. ne dum lac quæritur ab ube 1 =W
lo ribus: ſanguis ſequatur: quia dum uerba ſacri eloquii pluſquam debent diſcutiuntur: in carnalem ar. Lary r⸗ P.s 1
intellectum cadent: Sanguinem enim elicit qui uehemẽter emulget. quia carnale efficitur hoc quod N: Aprt
ex nimia ſpiritus diſcuſſione ſentitur.
ni CEt qui pꝛouocat iras:pꝛoducit diſcoꝛdias. LO)
il⸗ Qud præcedente parabola iuxta litteram ſignificarit aperit: quia qui modeſto ſermone proxi- N rerelele n ocn ,
if mum : allocutus gratum accipit reſponſum:quaſi de uberibus in quibus lac quærebat butirum ex —r eecn.
DMM primit. At qui inepto uerbo iram diſcordiamq; fraterno ex corde pronocat: quaſi ultra modum rn, .
emulgens ubera: ſanguinem pro lacte repperit.
zulei CAPITVLVM. XXXI.
neci SS Erba lamuhelis regis:viſio qua erudiuit eum mater ſua. R.
ice &S CLamuel interprætatur in quo deus: & ipſe eſt de quo ſupra eodem nomine in latio uer Anre , P dTes
henn ſo dicitur uiſio quam locutus eſt uir cum quo eſt deus. Mater autẽ quæ hanc eum uiſionẽ Prrtet? 2
o S— edocuit non alia melius quam diuina gratia intelligitur: quæ illum in corde inuiſibiliter? g — Sh
Su. erudiuit intellectu ſapientiæ: quam foris hominibus ipſe miniſtrauit. Quamuis & ipſa carnalis ma-
n ter ſalomonis. Hæc eum paruulum docuiſſe recte poſſit intelligi. quæ quidem ipſe quia ſapiẽter di
but⸗ cta cognouit: operi parabolarum ſuarum inſerere uoluerit. Et ideo recte poſtquam dictum eſt in ti
ohe tulo uerba lamuhelis regis additum eſt continuo uiſio qua erudiuit eum mater ſua quia cum in re/
n gnum unctus ſpiritum ſapiæ percœpit: uidit in eodem ſpũ quam prudenter ſe mater bona docuerit
Anid dilecte mi:quid dilecte vteri mei:
CSubaudias quid tibi dicam fili qui de utero meo natus electus es in regno meo?
r ¶Quid dilecte votoꝛum meoꝛum.
Cldeſt qui electus es in hoc:quod tota deuotione deſiderabam. CAUe dederis ,„ Srnt — ele,

d⸗ mulieribꝰ ſubſtãtiã tuã. CCPatet lr̃æ ſẽſus:ſʒ & uirtutũ nr̃aꝶ ſubſtãtias: corruptiõibus uitiorum = plr

. ez) W —. 2 Leiſf- — & —

*

Liber Secundus.c.xxxi.

contaminare prohibemur
CEt dinitias tuas ad delendos regẽs. P
WWᷓe⸗ Diuitias ſuas dat addelendos reges. qui terrenis deliciis hominum corda corrumpit: ne cæleſtia . 6
r bona requirant: in quibus perpetuo poſſint regnare cum domino. Delentur enim reges per 6
—fſereen diuitias: quando quilibet ſummi regis corpori adunati per fidem: nihilominus per illecebras ſecu .
li merentur eradicari de terra uiuentium. —
R.ge a, Aſe, CNoli regibus o lamuhel.noli regibus dare vium. 4
65 . CEt hæc ſequentia: patent iuxta litteram: allegorice autem præcipit: ne uino in quo eſt luxuria in/
ebrier mentes fidelium qui ſunt membra regis æterni.
— y⸗ CQuia nullum ſecretum eſt vbi regnat ebꝛietas. Nihil de ſecretis cæleſtibus co
gitatur: ubi regnat uoluptas carnalis. ſed ea tantum carnales quæ ſunt uiſibilia ſcrutantur. .
Re forte bibant r obliuſcantur indicioꝛum ? mutet cauſam ſilioꝛum pauperis.
“ Ne terrenis debriati illecebris. obliuiſcantur pauperum chriſti: qui & ipſe paupꝑ factus eſt ꝓ nobis.
Drr e l. Bate ſiceram merentibus:⁊ vinum his qui amaro ſunt animo.Bibant? obliuiſcantur ege⸗
. De Aſrt ſtatis ſue.⁊ doloꝛes non recoꝛdentur amplius.
Siceram & uinum hoc loco ſupernam diuinæ ſapientiæ conſolationem dicit: quæ illis eſt exhi- 4
benda cordibus: quæ in infimis conſolari refugiunt: & quicquid occurrit in præſentia malo ſuſcipi i
unt animolſſoliſq; non dum uident gaudiis cæleſtibus tota mente inhærentes: iuxta eum qui dixit h
jnegauit conſolari anima mea. memor fui dei & delectatus ſumilItem date ſiceram mœrentibus & ui 1,
lnunn bibere his qui amaro ſunt animo & cætera. His qui pro pœnitudine actuũ priſtinorum mœro ſ⸗
Ire atq; triſtitia deprimuntur: ſpiritalis ſcientiæ iocunditatem uelut uinum quod lætificat cor homi/
nis affluenter iufundite. eoſq; ſalutaris uerbi crapula refouete:ne forte iugitate mœroris de tali de/ C
ſperatione demorſi: abundantiore triſtitia abſorbeantur qui eiuſmodi ſunt. E
¶ Aperi os tnum muto:⁊ cauſis omnium filioꝛum qui pertranſeunt. an
Sa-n.s rark, m,. ðð *°Pro cauſa pauperum qui per ſe eloqui in iudicio non ualent:ipſe loqui memento: & eos deſenſa- in
re curato: qui patriæ cæleſtis intuitu: huius uitæ uiam otius tranſire ſatagunt: Aliter os aperire muto ⸗
præcipit populo ſcilicet gẽtium fidei uerbum prædicare. qui diuina eloquia prius perſonare neſcie en
Ppat: & ut non tantum iudæis: ſed & cunctis per orbem nationibus curam ſalutis im penderet. nor
CAperios tuum. decerne quod iuſtum eſt. ⁊ iudica inopem ⁊ pauperem. Dil
WMSicut in uerſu ſuperiori pro cauſa & ereptione pauperis: os aperire præcipit: ita in iſto ĩpſum pau/ or
14, = -re⸗ 2 p- perem ubi errauerit iuſte caſtigare: ac iudicare admonet. Iuxta quod moyſes ait: & pauperis in iudi- un
,. s. 1. cio:non miſereberis Quod utrumq; dominum facere propheta inſinuat dicens: ſed iudicabit in iu i
„ 1. ſtitia pauperes: & arguet in equitate manſuetos terræ. Hucuſq; uerba lamuel: hinc ſapientiſſimus re/ tet
Gae Kgum ſalomon: laudes ſanctæ eccleſiæ uerſibus pacis: ſed pleniſſima ueritate decantat: Cõſtat namq; Ct
idem carmen uerſibus uiginti & duobus: iuxta ordinem uidelicet ac hebrearum numerum littera/ ””
rum: Ita ut ſingauli uerſus: a ſingulis litteris incipiant: cuius ordine perfectiſſimo alfabeti typice in- ſen
nuitur: quam pleniſſime hic uel aiæ cuiuſq; fideſis uel totius ſanctæ eccleſiæ q ex oĩbus electis aiabꝰ he⸗
una perſñicitur catholica: uirtutes ac præmia deſcribantur. Aleph doctrina ideſt ſacra ſcri ptura. A,5,
NWWWulierẽ fortem quis inueniet? procul ⁊ de vltimis ſinibus pretium eiuns.
n-Las, at d. LNW Mulier fortis: eccleſia catholica uocatur. Mulier uidelicet: quia ſpiritales deo filios ex aqua & ſpiri
oms tu ſancto gignere conſueuit. Fortis. quia cuncta ſeculi aduerſa ſimul & proſpeta:pro cõditoris ſui fi⸗ in
”ů”ůͦü de contemnit. Quam ipſe in carne apparens: infirmam quidem inuenit: ſad inuentione ſua hoc eſt 1
⸗ erann⸗ Nr Ie pis uiſitatione fortem reddidit. Vnde poſt eius redemptionem ad cælos rediens: ſupernis ciuibus
gaudens aiebat: congratulamini mihi quia inueni ouem meam quæ perierat: Videns ergo ſalomõ
genus humanum innumeris impliatum erroribus: quodq; ad eius ſaluationem: nullus patrianr-
. cha:nullus bpropheta: nullus omnino electorum: præter ſolum mediatorem dei & hominum ſuffi⸗ .
* Fo = ceret ait:mulierem fortem quis inueniet? procul & de ultimis finibus prætium eius:Ac ſi aperte ſuu⸗⸗⸗

E 2C turam domini gloriam admirando proteſtetur: quis tãtæ uirtutis quis talis eſt meriti? qui de tot in XF. .

credulis ac ſceleſtis mundi nationibus unam ſibi electorum eccleſiam congreget: quam ſua gra- 2

4

tia fortem atq; inſuperabilem aduerſantibus cunctis efficiat: Non hic certe noſtri ſimilis:
non noſtro eſt tempore uenturus. ſed in fine ſeculorum eſt & de cælo deus homo deſcenſurus
qui nos ſua paſſione ac morte redimat: Hoc eſt enim quod ait: procul & de ultimis finibus præa⁵26—
ntntium eius:Procul uidelicet ſtatu temporis: quod a diebus ſalomonis uſq; ad partum uirginis inter
NS - ,. h5, erat. De ultimis autem finibus quia a ſummo a cæ lo egreſſio eius. Qui non aliud pro noſtra redem
DRc „ ſ ptione prætium: quam ſeipſum optulit. Vnde apoſtolus. Qui dilexit inquit nos & tradidit ſemetip
ſum pro nobis: oblationem & hoſtiam deo in odorem ſuauitatis. Quamuis & ita recte poſſit intel-
ligi: prætiũ ſanctæ eccleſiæ ꝓcul poſitũ fuiſſe: qa incarnatio uerbi deĩ cõuerſatio inter hoĩes: paſſio
ac reſurrectio: Longe a noſtræ eſſet naturæ conditione diſcreta: qm̃ uidelicet ille & qñ uoluit: & de
qua uoluit matre natus eſt & ſine peccato uixit in mundo: & quando uoluit: & qua uoluit mor-
te diſceſſit a mundo: tempuſq; reſurrectionis & aſcenſionis ſuæ in poteſtate habuit. & cætera
huiuſmodi

l/

0
el

am uoluntatem agere nulla adulterina ſaltem cogitatione poſſit attaminari: cuncta pro ſuo amore X.
etiam aduerſa libenter toleret: & quoſcumqʒ ualet ad ſuam amicitiam cõuertere deſideret:ſic nimi/

Super Parabolas Salomonis.

huiuſmodi in quibus tam procul eſt a nobis: quam cælum diſtat a terra. Quia nero eccleſiam rede-
mit dominus: non ſolum uerbum ſalutis ſuſcipere: ſed & conſtanter pro illo certare: & hoc ipſum
per mundum prædicare donauit: merito ſubiungitur. Beth domus hoc eſt eccleſia.
¶CConſfidit in ea cor viri ſui:⁊ ſpoliis non indigebit.
CVirum ſanctæ eccleſiæ: dominum ac redemptorem eius qui etiam prætium eius fieri dignatus ẽ:
dicit. Vnde & apoſtolus credentibus ait: de ſpondi eniʒ uos uni uiro uirginem caſtã exhibere xpᷣo:
Quod ergo dicitur confidit in ea cor uiri ſui:ab humana nimirum conſuetudine tractus eſt. Sicu Xes= . 1 .
Sον reht e ere

enim is qui fortem fidelemq; & caſtam habet coniugem confidit in ea certiſſime: quia nil contra ſu . *

6
N r °* rr

5

5

W

rum ſic dominus & redemptor noſter in eccleſia cõfidit. Nouit enim ſpiritum gratiæ quem dedit:
nouit uirtutem charitatis quam eius præcordiis infudit. Ideoq; non dubitet eam: non ſolum a ſuæ
fidei integritate nequaquam poſſe corrumpi: ſed etiam perſeuerantet inſiſtere ut plures ad eiuſdem
fidei congreget unitatem. Hoc eſt enim quod ſequitur.
CEt ſpoliis non indigebit.
CSpoliat enim diabolum eccleſia cum per prædicatores ſuos eos quos ipſe decœperat ad ueritatis
iter reuocat. Et bene dicitur: & ſpoliis non indigebit: quia nunquam ceſſabit eccleſiæ libertas a diaJ. A. 1I-E nel-
bolica fraude animas chriſti fidei reſtituere: donec completo mundi curſu: ſuorum quoq; præfini⸗
ta compleatur ſumma membrorum. Verum quia quicquid boni ſancta eccleſia:uel anima quæq;
ſidelis agit hoc deſuper accipit recte ſubditur. Gimel plenitudo :ꝛideſt legis.
Redãdet ei bonum ⁊ non malum omnibus diebus vite ſue. .
CReddet quippe anima chriſto bonum: cum perceptis ab eo uitæ muneribus recte in deo reſpon-/
det: cum ea quæ ipſa ſcire uel facere ab illo uita appoſuit etiam aliis intimare ſatagit. Bene autem A ⸗— dl
cum dixiſſet reddet ei bonum protinus addidit & non malum: quia ſunt profecto qui acceptis a do' „ „
mino bonis mala rependunt: uel fidei myſteria quæ percœperunt heretica fœce fœdando: uel fidẽ
uam profeſſione ſeruant prauis operibus blaſphemando: uel mores bonos quibus in fide recta de
eruiunt: per colloquia mala corrumpendoſsed nec illi bona quæ acceperunt domiuo reddunt: ꝗ
non in his quæ bene incohant uſq; ad finem uitæ præſentis perſiſtere curant. Vnde merito cum di

7 .— — .
n Lee r re,

xiſſer: reddet ei bonum & non malum: ut perſeuerantiam boni neceſſariam demonſtraret adiunxit /
omnibus diebus uitæ ſuæ. Cui ſimile eſt iflud euangelicum: ſeruiamus illi in ſanctitate & iuſtitia co Pe plr: 4
ram ipſo omnibus diebus noſtris. Quibus ſane opernibus: quibus iuſtitiæ uel ſanctitatis fructibꝰpoxer mn ramn pei
tiſſimum ſit inſiſtendum ei qui bonum quod accœpit domino gratis rependete ſatagit: ſebſequen
ter inſinuatur cum dicitur. Deleth tabularum hoc eſt ueteri teſtamento. ?JVMV
CQueſiuit lanam ? linum:⁊ operata eſt conſilio manuum ſuarum. Debch
CHuius principium uerſiculi fortis mulier hoc eſt ſãcta eccleſia: etiam iuxta litteram accipere & ob
ſeruare conſueuit. Iuxta illud propheticum cum uideris nudum operi eum: & carnem tuam ne deſ-
pexeris. Operatur autem non ſuperuacuo: & cæco labore:ſed eo utiq; conſilio: ut ab ipſo ſuo uero
