ſtra dedit fructuũ ſuum. Iuſtitia ante eũ ambulauit. Iſtum fructum dedit terra uirgo.Hoc interim di-
ximus ſecundum hiſtoniam nunc dicamus fcundum tropologiam. Remiſiſtſiniqujtatem plebis
i

„ . .
Lotuz ℳ4. acnn t der..

Expoſitio.

tuæ. Nemo dimittit niſi quod debetur. Operuiſti omnia peccata eorum. Virtutibus opuiſti: & pro-
pterea peccata non parent. Ac ſi diceret. Iniquitatem operuiſti iuſtitia: mpudicitiam operui ſti caſti
tate: nigredinem operuiſti candore. Mitigaſti oẽm iram tuam:auertiſti
ab ira indignationis tue. Conuerte nos deus ſalutum noſtrarum.

2

auerſus es ab ira nos auertiſti a peccatis. Conuerte nos deus ſalutum noſtrarum. Quare non dixit ſa
a l. . —, A. r e g lutis noſtræ:ſed ſalutum noſtrarum?si ſemel peccaremus: una indigeremus ſalute. Multa peccaui⸗
dri e Arzr, .5 mus:propterea multis indigemus ſalutibus. .
P y ſ9 ÆHiHBetu Zauerſus viuiſicabis nos. C Quãdiu ergo ad nos dñs nõ cõuertitur mortii᷑ ſumꝰ?.
BOſtende nobis dñe miſericoꝛdiã tuam.⁊ ſalutare tuũ da nobis. CQ uod ſaluator
deſcendit miſericordia dei ẽ. Nõ ueniſſet medicus: niſi egrotarent plurimi. Qm̃ egrotabãt plurimi

„*

propterea uenit medicus. Quoniã indigebamus miſericordia: propterea uenit ſaluator.
¶ Audiam qui loquatur in me dñs deus.

phetam:qm̃ forinſecus ſermo fiat: & per iſtas aures audiat propheta qd loquitur a dno:non eſt ita.
Deniq; & dñs noſter qd loquitur ad phanſeos & iudæos? Qui hẽt aures audiendi audiat. Et Eſaias
2 ait. Oñs addidit mihi auriculã. Videte quid dicat. Dominus addidit mihi auriculam: qm̃ non habe-
IPhis T=di . d4 .l. bam ill auriculam q in corde eſt addidit mihi: ut dei poſſim audire ſermones. Et nũc ergo prophe
AE Lta quodcũq; audit: audit in corde. Quando.n. clamamus in cordibus noſtris abba pater: & clamor
— A.l. th. we . S ille ſilentii eſt: & ſilentium auditur a domino: ſic & dominus loquitur ad cor noſtrum quando
clamat abba pater.Ideo ergo nunc dicit propheta. Audiaʒ quid loquatur in me dominus deus. Ta
le quid & abacuch propheta dicit. Stabo in cõtemplatione: & uideam quid reſpondeat mihi domi
nus: & quid reſpondeã ad eũ.Et audiam quid loquatur in me dñs deus. Ergo & hoc quod dicit au-
diam quid loquatur dñs deus: loquitur in corde loquitur in ſenſu. Vultis ſcire qualis ſit clamor cor-/

dis:? Vultis ſcire quoniam clamor apud deum non uocis: ſed lachrimarum eſt? Dicitur & in lamen

Ner e * 6“e latationibus Hieremiæ. Non tacuit pupilla oculi mei.

Pr. „ℳ ,. 4 .M—
e-. went er Aßm̃ loqnetur pacẽ in plebẽ ſnjũ. ¶ Proprie dr hoc de populo iudæon: qui in xp̃m cte
“ / dituri ſunt:hoc eſt de aduentu xpi dr: & de fide populi iudaici: hoc eſt de apoſtolis & qcunq; apoſto
ere lis crediderunt. Qm̃ loquætur pacẽ in plebẽ ſuam. Pax non dr̃:niſi qñũ bellum non eſt.
¶ LSEt ſuper ſanctos ſuos:⁊ in eos qui ↄuertuntur ad coꝛ. ¶ HNHoc eſt qui primũ ſequæbã

= —. F r-a5 tur carnem: & poſtea conuertauntur ad cor. Vt ſciatis ꝗa pro iudæis dieitur iſte uerſiculus.Hoc eſt de

his qui crediderunt in ſaluatorem uidete exempla q diximus. Fac mihi iudæũ legere leuiticum: &
oĩa illa ſacramenta quæ ſcripta ſunt: & qũo leproſus ingreditur in ſynagogam: quũo gallina tollitur
& obtorquætur illi collum. Deinde dicitur de ſanguine qũo aſpergatur:dr de aqua dicitur de iſopo
dicitur etiam qm̃ ſcindantur illi ueſtimenta & ſic ingreditur in ſynagogam ille qui leproſus fuerat.
Si ſcdm litteram legamus: quid nobis prodeſt qd legimus? Si uero conuerſi fuerimus ad cor:ſi ſpi/
ritualiter intellexerimus: uidebimus qm̃ leproſus non põt intrare ad populũ dei niſi ſcindantur ue
5. ſtimenta eius: niſi qdcunq; clauſum fuerit reueletur. Deniq; uidete qm̃ iſte leproſus niſi per ſãguinẽ
i. kr 5 aket —*af & aquã & iſopum non ingreditur ſynagogam. Ergo & tu qui uſq; hodie leproſus fuiſti:non appa/
Qſadlac
menta tua: & quod tectum uidebatur & ſanũ eſſe: oñdit leproſum. Omnia peccata tua & lepram tnuã
poſuit:poſuit ante oculos tuos:& ideo te reducit in ſynagogam dei per ſanguinem & aquam. Per
ſanguinem per paſſionem xp̃i: & per aquam per baptiſmũ. Ergo poſt lepram ſanari non poteris: nĩ
ſi per ſanguinem xpi & per baptiſmuʒ. Et cum hoc feceris dicitur & illud: Aſperges me iſopo & mũ
dabor: lauabis me & ſuper niuem dealhabor. Vſq; hodie in ægypto es: quamdiu non ueneris ad ſã
guinem & ad aquam ſaluari non poteris. Vis ut exterminator qui interfecit ægyptum non te inter
ſiciat tolle iſopum intinge in ſanguine aſperge poſtes tuos exterminator cũ uiderit ſanguinem in
fronte tna accedere non poterit. Hoc totum quare dixi? Quia ſeri. ptũ eſt:& in eos qui conuertuntur
ad cor. Ergò non poterit deus loqui pacẽ plebi ſuæ: niſi eis qui conuertuntur ad cor.
Nerumtamen pꝛope timentes eum ſalutare ipſins.
Gſtendo uiam ſalutis do miſericordiam: licet necdum conuerſus es ad cor: tamen expecto do lo
cum pœnitentiæ. Et hoc totum quid eſt. Vt inhabitet gloria in terra noſtra. Propterea te ad pœni-
tentiam uocat: ut ille qui leproſus erat habeat hoſpitem chriſtum. S

n⸗ re Wiſericoꝶdia ⁊ veritas obnianerunt ſibi iuſtitia ? pax oſculate ſunt.
r.-r.; J-der a--nt- W quam præclara amicitia. Miſericordia & ueritas obuiauerunt ſibi. Peccator es audi quid dicat
₰ miſericordia. Sanctus es audi quid dicat: & ueritas. Nec ſi peccator es: deſperes: nec ſi juſtus es ſuper

bias. Dicamus aliter. Duo ſunt credentes populi: unus de gentium populo: & alins de iudæorum.

2* £△

Iudæis repromiſſum eſt quod ueniret ſaluator: nobis autem qui extranei

reptomiſſum. Miſericordia igitur eſt in populo gentilium: ueritas in populo iudæorum: quia qd
repromiſſum eſt uenit:hoc eſt qd repromiſſum eſt in patribus hoc completut in filiis. Iuſtitia & pax
5 olſculatæ

CVidete qd dicat. Tuiquod in te fuit auerſus es ab ira pp clementiam tuam. Connerte nos deus. Tu

¶Aulti putant qñ loquitur moyſes &
dicit hæc dicit dñs: & Eſaias & cæteri: & dr̃ factum eſt uerbum dñũi ad Eſaiam ſiue ad Ezechiel pro

rebat lepra tua antequam uenires ad ſacerdotẽ. Sed qm̃ ueniſti ad ſacerdotem: diſſuĩt ſacerdos veſti

eramus a lege deĩ non eſt

Super Pſal. lxxxv.

s oſculatæ ſunt. Videte quid dicat. Iuſtitia & pax: oſculatæ ſunt. Ipſum eſt quod ſupra dixit. Miſecor-
ſ dia & ueritas. Miſericordia ipſum eſt qd & pax: ueritas autem ipſum eſt quod & iuſtitia. Si qd enim
ad pacem pertinet: hoc & ad miſericordiam: & ſiquid ad ueritatem: hoc ad iuſtitiam. Videte ergo. » rrins a-re
n quid dicat. Iuſtitia & pax deoſculatæ ſunt: hoc eſt miſericordia & ueritas amicitiam fecerunt: hoc ẽ nα g paſlen .-D H
R &SR Enrilum populus & iudæorum ſub uno paſtore chriſto ef. P.:deai Pu, & —5
i⸗ C eritas de terra oꝛta SF. C Ego ſũ uia uita & ueritas. lle ꝗ dixit: ego ſũ: ueritas de terra orta E:qᷓ
ẽ iſta ueritas quæ de terra orta eſt? Exiet uirgo de radice ĩeſſe: & flos de radice eius exiet. Et in alio 10
n. co. Qm̃ deus operatus eſt ſalutẽ in medio terræ. Quid dicis manicheæ qui negas carnem habuiſſe
ſaluatorem? Ecce ueritas & ſaluator de terra: hoc eſt de maria ortus eſt.
Uni CSt inſtitia de celo ꝓſpexit. C I uſtũ.n. erat ut ſaluator miſereretur populo ſuo. Videte ꝗd dicat
n- O iuſta iudicia dei & inueſtigabiles uiæ eius. Veritas de terra orta eſt:hoc ẽ ſaluator. Et rurſũ. Et nuſti
tia de cælo ꝓſpexit.Iuſtitia ipſe ſaluator ẽ. Quõ de terra orta eſt? Quõ de cælo proſpexit: de terra or . 3₰ — .„—
e ta ẽ: hõ natꝰẽ de cælo ꝓſpexit qm̃ deus ſemper in cælis eſt. Hoc ẽ natus quidez eſt de terra: ſed ille A. l e ee 1⸗
qui de terra natus eſt ſemper in cælo eſt: hoc eſt ſic apparebat in terris ut cælũ non relinqueret. De*“ – P ln rat
n enim ubiq; eſt. Proſpexit quoniam donec peccabamus auertebat oculos ſuos a nobis. Quod dicit.
lin hoc eſt. Iuſtum eſt ut figulus miſereatur operibus ſuis: ut paſtor miſereatur gregi ſuo. Nos populus
de eius ſumus:nos creatura eius ſumus. Propterea ergo de terra ortus eſt & de cælo proſpexit:ut imple
wde at iuſtitiam ſuam: & miſereatur operi ſuo. Deniq; ut ſciatis quoniã iuſtitia non crudelitate ſanat ſed
met miſericordia: uidete quid dicat. Etenim dñs dabit benignitatem.
nnch CPropterea proſpexit de cælo: ut miſereatur operibus ſnuuus.
SEt terra noſtra dabit fructum ſuũ. C Veritas quidẽ de terra orta eſt. Hoc
ichri de præterito. Nunc de futuro dĩ: & terra noſtra dabit fructum ſuum. Nolite deſperare: Quod ſemel 14..1. r
ſctn⸗ natus eſt ex maria: quotidie & in nobis naſcitur. Et terra noſtra dabit fructum ſuum: Et nos poſ- .. . e .2
oran fumus parere chriſtum ſi uolumus. Et terra noſtra dabit fructum ſuum: de quo fiat cæleſtis panis. ſ ear E
lnn Hæc quidem omnia diximus de miſericordia domini: quoniam propterea uenit ut ſaluaret huma-
num genus. Verumtamen ſcire debemus: quoniam ipſe iudicaturus eſt uiuos & mortuos: ipſe ueni
ne at ad iuditium. iuſtitia ante eum ambulabit. Nolite negligentes eſſe.
artn CNJuſtitia ante cũ ambulabit.⁊ ponet in via greſſus ſuuos ¶̃övidete quid dicat:
greſſus ſuos: ubi ubi nõ ſunt lapides ſũt ſpinæ & rribuli: ubi equalis eſt uia: ubi ambulare poreſt: ubi
ri non poteſt impingere.Et nos ergo faciamus in corde noſtro uiam dño:de qua uia laborabat & Ioã
reke⸗ nes: & clamabat in heremo ut facetemus uiam dno: Ergo & nunc di. Et ponet in uia greſſus ſuos.
m. Vbi inuenit uiã ambulat. Licet añ habebamus ſpinas & tribulos: licet & lapides dr nobis in Eſaia. Et
lir lapides de uia prohicite. Hoc autem propterea dici t: ne cum uoluerit deambulare in uia noſtra im
ſopo pingat pedem ſuum. Lapides qui in uia ſunt & prohici iubẽtur peccata nr̃a ſunt. Non ambulat ĩ cor
enn. de noſtro xps ſi peccatum aliquid fuerit: ſtatim impingit & lapides. Et ponet in uia greſſus ſuos.
üſiͤ Eaciamus uiam: & ponet in uia greſſus ſuos Ieſus: cui ſit gloria in ſæcula ſæculorum. Amen.
e COctuageſimus quintus pſalmus uocem continet nii mediatoris uenientis ad paſſionem. In fineʒ 5
zine neroO ipſius prophetæ tenet ofationem. M C O ꝛatio Bauid. . 1 —— — .
= . — R Nclina Dne aurem tug? exaudi me:quoniam inopa ?7 paup ſum ego cuſtodi animam Sy guchent umat „e
ui Ameam quoniam ſanctus ſum. Iuxta fragilitatem aſſumpti corpo
e OOfiis ad patrem fundit orationem. Secundum deitatem uero ſanctum ſe dicit: ſiut quonda. ſ. dief de. . aen
m Rdixerat ad moyſen. Sancti eſtote quoniam ego ſanctus ſum. 2ððẽ
Salnuum fac ſeruum tuum deus meus ſperantem in te. Miſerere mei domine quoniam ad
te clamaui tota die. . CFormam ſerui ſuſcepit: quam in omni tempore præſen
ean tis uitæ ſaluari præcatur: quia & ſi ſpiritus promptus ẽ caro autem infima eff. PI. 4 ſe qgder
nai MCTetiſica animam ſerui tui. CTribulat dnibus præſentibus mœſtam.
epe Qnia ad te domine animam meã lenaui. QQm. A te eam reſuſcitare credens
end⸗ MAuia tu dñe ſuauis ⁊ mitis:? multum miſericoꝛdie omnibus inuocantibuns te. „ „ — L e .
mmn His q te de puro corde inuocant mitẽ te præbes: & copioſam miſericordiam eis indulges. 1 P. d r ee H ſ- t
Auribus pcipe dñe oꝛationẽ meam:⁊ intende voci depᷣcationis me. C Qñ ĩuſta peto. ee, e⸗ ra 3
CIn die tribulationis me. N¶ ¶/ Hoc eſt in die paſſionis clamaui ad te de cru-= e⸗ er,
inn ce. Quia exaudiſti me: ut commendatum tibi reſtitueres ſpiritum meum. iu
un⸗ CMNon eſt ſimilis tui in dijs domine ⁊ non eſt ſecundum opera tua.
Non reperitur in ſimulacris gentium: qui ſic poſſit ut tu operari.
QOmnes gentes quaſcunqʒ feciſti venient adoꝛabunt coꝛam te domine: ⸗ gloꝛiſicabunt no⸗
üin men tuum. Quoniam magnas es tu:⁊ faciens mirabilia tu es dens folus.
ppen er paſſionem. n.meam cognoſcent magnitudinẽ uirtutis tuæ. Hinc propheta loquitur.
un⸗ Beduc me domine in via tna:⁊ ingrediar in veritateeaeem.
vontt CSi enim me ad xpᷣm tuum qui eſt uia deducas:nulla me fallacia retinebit. l
it 4 NLetetur coꝛ meum vt timeat nomen tuum. CCũ a mœrore facinoruʒ erutus fuero
en⸗ “ IIi ii
4

— „*
Ddd. [tnn t , P II

F 1: ar. crita enmhe⸗ P

Kevé ſyaon apl Punt

Porée moTI1 Pn

Porte er. at-tes ſat

tunc in te. Lætĩtia ſpũali gaudebo. V LOEonfiteboꝛ tibi domine dens meus in
toto coꝛde meo:⁊ glorificabo nomen tuum in eternum qꝛ miſericoꝛdia tua magna eſt ſuper me.
CCur confiteatur nomini domini aut honoret eum: uerſiculus ſequens exponit dicens.
CEripuiſti aiam meꝗ ex inferno inferioꝛi. CNon quod duo inſermna ſunt:

Sed iſte ſuperiorẽ infernũ peccatũ dixit: inferiorẽ uero qui eſt uerus infernus in quo peccatores da

nantur. Laudat ergo ob hoc miſericordiã dñi:qd ſit erutus a ſupplitio inferioris inferni-
CBe iniqui inſurr exerunt aduerſus me:⁊ ſynagoga potentiũ queſiernunt animam meam
CVitiorum:ſeu demoniorum: Nam ex perſona chriſti hæc propheta loqtur: & intelligitur de iudæ
is. Non propoſuerunt deum ante conſpectum ſuum: obcecauerat eos malitia eorum.
CSt tn dñe deus miſeratoꝛ ⁊ miſericoꝛs:patiens ⁊ multum miſericoꝛs ⁊ verax.

CMiſericors:cũ temittis:patiẽs cũ peccatorẽ ut cõuertatur expectas: uerax: cum promiſſa reſtitues.

CReſpice ĩ me ⁊ miſerere mei.da iperiũ tuũ pnerotuo. C Ad repugnãdũ ptãtibus aduerſis.
CEt ſaluũ fac ſilium ancille tue.
C Fac mecum ſignum in bonũ:vt videant qni oderunt me ⁊ confundant᷑: qm̃ tu dñe adiunaſti
me ⁊ conſolatus es me. ¶ Muniar crucis tuæ ſigno qd uidentes poteſtateſ aduerſæ fugi
ant confuſæ: & diſcedant a me. Hæc. n. pro nto populo propheta rogat. Sed & nos præcamur dnñe:
ut crucis tuæ ſigno tutati: atq; eius pᷣſidio cuſtoditi:mereamur ab oĩbus diaboli inſidiis liberari: ꝗa
tibi eſt honor & gloria cum æterno patte & ſpiritu ſancto in ſæcula ſeculorum. Amen.

VPſalmus cantici. Inter pſalmũ & canticũ ꝗd interẽ frequẽter dixi. Pſalmus ex pfalte⸗

rio dr: canticũ uero ex uoce pſertur. Pſalmus ꝓfertur ad manus:hoc eſt ad opa canticũ ad theoriã.

CCPSALMVS. LXXXVI.
Ge᷑ AUAndamenta eins in montibus ſanctis. CNon praædixir cuius: & dixit ſun
r damẽta eius in mõtibus ſanctis. Qui loꝗtur propheta ẽ. Choræ quid interpᷣtatur: frequen
ter dixi caluaria: hoc eſt filii reſurrectionis. Fundamenta eius: ſiue dei:ſiue certe eccleſiæ.
Qua ſunt autem fundamenta niſi parer & filius & ſpiritus ſanctus. Hæc ergo fundamen/
l ta non ſunt in uallibus: ſed ſunt in montibus & non in montibus quibuſcunq;: ſed in montibus
ſanctis. Loqtur paulus: quaſi ſapiens architectus. Fundamentũ poſui:hoc eſt ſidẽ trinitatis. Deniq; di

cit: & in alio loco. Expectabã. n. ciuitatẽ habentem ſundamenta: cuius artifex & cõditor deus. Fun/

damenta eius in mõtibus ſanctis. Ideo dixit in mõtibus ſanctis: quia ſunt & alii montes non ſancti.
Deniq; dt᷑ in Eſaia. Super montẽ tænebroſum læuate ſignũ: & in alio loco dr̃. Quis es tu mons cor
ruptæ? Df & in Hieremia. Date dño deo ur̃o gloriam.anteꝗᷓ offendant pedes ur̃i ad montes tæne-/
broſos.vVidetis ergo ꝗqa ſunt & mõtes tænebroſi. Et dr̃᷑ nobis a Hieremia: ut demus gloriã deo: ante
q̃ offendant pedes nr̃i ad montes tænebroſos.Si.n. pedes nr̃i impegerint ad illos montes gloriaʒ
dũo dare non poſſumus. Fundamẽta eius in montibus ſanctis. Quos nos poſſumus dicere funda-
menta apoſtolos.In illis erant fundamenta. Ibi primũ poſita eſt fides eccleſiæ: & ibi fundamẽta ſunt
poſita.Et qa unuſꝗſq; ſuperediñcat fundamẽto alius aurũ: alius argentũ:alius lapides pᷣ̃cioſos dili-

git dñs portas ſyon ſuper oĩa tabernacula Iacob.Iſtas portas diligit quas uidemꝰ corruiſſe. Iſtas por

tas diligit & iſtam ſyon diligit: quæ arata eſt ſicut ager. Et uide quid dicat.
CBuigit dñs poꝛtas ſyon ſupꝑ oĩa tabernacula Jacob. CVidete qd dicat. Super oẽs ci/
uitates lacob hoc ẽ iudæ. Iſtã tantũ diligit ciuitatẽ. Et qũo uidemus alias ex pte ſtare:& iſtã poœnitꝰ
corruiſſe? Legamus apocalypſin Ioãnis: legamus & Eſaiã: ubi ediſicatur ciuitas Hieruſalẽ. Et duode
cim portæ ipſius dr de lapidibus pᷣcioſis: & ipſa ciuitas de cælo deſcendit: & dicũtur muni eius au/

rei: & dicũtur plateæ eiꝰ ſtratæ eẽ ſmaragdo: & dñr ſingulæ portæ ex ſingulis lapidibus præcioſis.

Hjæ ſũt totæ dñi diuitiæ: & hoc diligit dñs qd & hoĩes: phibet nos ab auaritia: & ipſe de auaritia ex
truit ciuitatẽ? Ergo diligit dñs portas ſyon:Illas portas duodecim ſyon. Manifeſtũ eſt qꝗd de apoſto
lis ſcripſit. Sup oĩa tabernacula lacob:ſup oẽs ueteres ſanctos. Hoc interim diximus ſcdm unũ tro-

pu. Dicamus aũt & aliter. Diligit dñs portas ſyon. Mihi ur̃ portas ſyon eſſe uirtutes. Sicut.n. portæ
mortis ſunt uitia atq; peccata:ĩta portæ ſyon uidẽtur mihi eẽ uirtutes. Deniq; dicit in alio loco. Qui

exaltas me de portis mortis. Si aut portæ mortis peccata ſunt: ergo portæ Hieruſalem uirtutes ſunt
Super oĩa tabernacula Iacob. Videte qm̃ Iacob hoc ẽ uetus populus:non habet fundamẽtũ nec do
mum fundamenti poſitam: ſed tabernacula quæ cito pertranſeunt.
CGBloꝛioſa dicta ſunt de te:cinitas dei. CErgo hoc qd dictum eſt fundamenta eius in

mõtibus ſanctis poſſumus aũt & de hoc dicere: glorioſa dicta ſunt de te ciuitas dei. Quæ ẽ iſta ciui./

tas ubi dicta ſunt glorioſa? In oĩbus prophetis dictũ eſt:de hac ciuitate Eſaias dicit. Exurge exurge
Hie ruſalem itfduere fortitudinem brachii tui. Iterum ipſe Eſaias. Ego ciuitas firma: ciuitas quæ op-
pugnatur. Dicit & Dauid. Fluminis impœtus lætifitat ciuitateʒ dei. Et in alio loco. Domine in ciui
tate tua imagines eorum diſſipabis: Et ſaluator: glorioſa loquutus eſt de hac ciuitate. Nõ põt abſcõ
di ciuitas ſuper montẽ poſita. ¶¶Memoꝛ ero raab ⁊ babylonis ſcientiũK me.
WCQuoniam dixit glorioſa dicta ſunt de te ciuitas dei: & tamen ipſam ciuitatem eccleſiam intelligi
mus de gentibus congregatam propterea nunc de uocatione gentium dicitu.
CMemor

CEecleſiæ in qua ſum renatus.

i

li

n
ven
i.
tn/
idu
igd
Fn-
ſn
mat
ene⸗
te
er
i
Ni⸗
unt

Nach
wis
de
ime
iſi.
en
oſto
uo⸗/
vont
Ci⸗
8lont
neeco

wein
i
ge
e0)/
ol
bſc

lg

tribus diebus. Non erat una dies non duæ: niſi tres dies. Videte quid dicat. Expectate tribus diebus.

SBuper Pſal. lxxxvi.

CMemoꝛ ero raab ⁊ babylonis ſcientiůBs me. Quicunq; peccator eſt ſecurus ſit. Dñs erri
memor fuit raab. Securum dixi: ſi reuertatur ad dñm. Cæterum ſecuritas ſine lachrimis: non haber Ziei
remedium. Memor ero raab. Raab illius meretricis quæ ſuſcepit exploratores leſu quæ erat in ieri- 4. 2
cho quo uenerat Ieſus: & miſit duos exploratores. Iericho mundus iſte: qui in ſeptem diebus ſubuer ? mreter
titur uult interficere exploratores. Et cum ille cupiat interficere exploratores: ſola m œretrix raab ſu⸗-
ſcepit.Et ſuſcepit eos non in inſeriori loco:ſed in cænaculo. Dicamus ergo primuʒ ſcdm quod uul
go dicitur: Neq; enim debemus & illam interprætationem dimittere. Et ſuſcepit eos non ĩ inferioni
loco:ſed ĩ cænaculo.ln domate:hoc ẽ in ſublimitate fidei ſuæ: & abſcondit eos in lino:hoc ẽ in ſtup -, dA.,
pa lini. Hoc interim diximus ſecundum hiſtoriam: & nidetis quomodo de ipſa hiſtoria paulatim ad
myſtica aſcendimus ſacramenta. lIeſus dux qui cum populo eductus fuerat de ægypto: Ieſus qui
interprætatur ſaluator moyſe mortuo & ſepulto in terra moab:in terra arabiæ. Hoc eſt lege morrna 14.. d 3 pern.
in euangelium cupit inducere populum ſuum: & mittit duos exploratores lericho. Duo explorato. aeg ne en
res:unum in circunciſionem alium in gentibus: Petrum & Paulum. Iericho quærit eos occidere. IlIla
eos ſuſcepit meœeretrix eccleſia de gentibus congregata: Credit in Ieſu: & quos volebat iericho inter
ficere ipſa ſaluat in domate ſua. Et ponit eos in domate ſua:in excelſa fide ſua. Et abſcondit eos in
lino calamæ. Licet mœretrix ſit: tamen ponit eos in lino. Linum multo labore & diligentia in can-
dorem uenit. Scitis ipſi: quoniam linum uertitur de terra naſcitur. & cum in terra natum fuerit ni-
grum eſt:nullam ſpeciem habet nullum uſum. Primum ergo tollitur de terra frangitur: deinde torę) 411 .
quætur: poſtea lauatur: deinde tunditur: deinde plectitur: & multa cura & labore uix uenit ad can- e= — ele⸗ Wr Verkct
dorem. Ergo hoc dicitur: quod iſta quidem mœretrix ſuſcepit exploratores in lino ſuo: ut illi explo “ adexc
tatores linum ipſius uerterent in candorem. Quid dicitur? Datilſis conſilium: & dicit expeſtate hic

—
141

6 —
a l. e, iis no

Non nominantur tres noctes:ſed tres dies:quia illuminatum habebat cor: Et deinde dicit poſt tres
dies: & quid dicit? Nolite inquit ire per campeſtria: ſed in montana conſurgite: Eccleſiæ enim fides
non eſt in uallibus: ſed in montibus conſtituta. Iericho ergo poſtea ſubuertitur ab Ieſu: & iſta ſola
moretrix reſeruatur incolumis. Ergo hoc dicit memor ero raab: Raab quid interprætatur? Dixim?
ſecundum hiſtoriam dicamus & ſecundum nominis interprætationem. Iuxta anagogen raab du-
pliciter interprætatur. Aut interprætatur altitudo aut certe interprætatur ſuperbia. Ergo nidete
quid dicat.Illa quæ quondam ambulabat in lata & ſpacioſa uia quæ ducit ad mortem. Illa quæ ſu-
perba erat & habebat impœtum ad tuinam poſtea conuerſa eſt in humilitate. Memor ero raab & ocl ak . en
babylonis: Babylon interprætatur confuſio. Videte quid dicat. Non ſolum raab memor ero: ſed t Aerce ſabna
babylonis. Quæcunq; anima a nitiis peccatiſq; confuſa eſt: & babylonis ſcientis me. Videte quid di PpCet:
cat. Licet aliquis raab fuerit. Licet babylon fuerit: tamen memor ero quicunq; me ſcierit. Ergo ſi fue-
rimus raab & babylon etiam debemus eſſe ſecuri & dicere deus dixit memor ero raab & babylonis
Sed uidete quid ſequitur. Scientiũ me. Fuerunt raab & babylon:ſed poſtea conuerſi ſunt ad me. huc
uſq; ſemp enigma loquutus eſt nunc uero aptius loqtur ad uocationẽ gentiũ: Videte.n. quid dicat.
CEcce alienigene ⁊ tyrus:⁊ populus ethiopum hi fuerunt iliill.

C Alienigenas uocat:ad diſtinctionẽ iſrahel. Nos enim ſumus alienĩgenæ & tyrus. Tyrus interpyræ n t .le- 4.
tatur tribulatio:hoc eſt ſors: & populus ethiopum niger: & in peccatorum ſordibus innuolutus. E
populus ethiopum:Hoc eſt quod dicitur ethiopia præueniet manus eius deo. Ecce alienigenæ &
tyrus: & populus ethiopum. Quod dicitur hoc eſt. Illi qui añ alieni erantꝛilli qui añ erant in tribula
tione:qui erant poſiti in corde maris.dicitur enim detyro tyrus poſita in corde maris. Illi igitur qui
prius erant in mari & in fluctibus tundebantur: poſtea inuenti ſunt in eccleſia. Et populus ethiopũ. . l
Nos quondam ethiopes fuimus: ethiopes uitiis atq; peccatis. Qui quoniam peccato nos nigros ſe⸗ bep; ver S, Ps f.;
cerant:ſed poſtea audiuimus: lauamini mundi eſtote: & diximus lanabis me & ſuper niuem dealba
bor:nos ergo ethiopes uerſi ſumus in candorem. Ecce alienigenæ & tyrus: & populus ethiopum hi
fuerunt illic. Vbi fuerunt glorioſa dicta ſunt de te ciuitas dei. ð
CNunanid ſyon dicet homo ⁊ hõ natus eſt in aa. CLXX. interprætes ita tranſtulerũt
quidẽ: & addiderunt & legunt EFEt hoc propterea dicunt: qm̃ ſeꝗ
tur: & hõ natus eſt in ea. S perant ẽt ita debere dici mater ſyon dicet homo. Qm̃ filius natus dripro
pterea errant in matris uocabulo. Dicamus ergo primum ſcdm quod uulgo dr. Neq; n. debemus &
Ilam interpᷣtationem dimittere. Dicamus ergo & nos. Mater ſyon dicet homo: & hõ natus eſt in aa
Iſti ꝗq nati fuerunt in eccleſia alienigenæ tyrus & populus ethiopũ iſti ſunt ꝗ naſcũtur in eccleſia cre
dunt in eccleſiã: & naſcuntur in eccleſia: Niſi.n. baptizati fuerint filii eccleſiæ non erunt. Iſti uero qui
baptizati ſunt in eccleſia:matrẽ appellant eccleſiã. Dicamus & ſcdm hebraĩcaʒ ueritatem. Nunquid
ſyon dicet hõ: & homo natus eſt in ea. Qd dicit hoc eſt: Quis poterit nuntiare ſyon:quis ei poterit
nuntiare hoĩum qm̃ homo naſcetur in ea & ipſe ſaluabit eã? Hoc eſt nullus hoĩum poteſt ei nuntia / R
re:quia ſyon ſaluetur in hoĩe qui in ea naſcitur.Et hõ natus eſt in ea. Quis eſt iſte homo: & ipſe fan- A- ſolan. r, Beſ.r

dauit eã altiſſimus. Rñdeant arriani: qm̃ dicunt altiſſimũ ſolum patrẽ eſſe. Ecce hic de ſfilio dr: & ipſe A·rrit
fundauit eã altiſſimus. Non dixit hlius dei qui erat in principio apud patrem. Sed Jwic girir⸗
I ..D.ſU —— IIiI iii .

. 7

leie Fauci ſipſat

Ber. per-la .pint⸗

J. a ſ⸗ .

S. A. Xε alLA – — Eer .= — X

Expoſitio.

CHomo natus eſt in ea:⁊ ipſe fundanit eam altiſſimus.
Si autem altiſſimus dicitut:quantomagis uerbum dei:

CBominus narr auit in ſcripturis populoꝛum:⁊ pꝛincipum hoꝛum qui fuerunt in as.
CDñs narrauit: qui fuerunt in ea. Nõ dixit qui ſunt in ea:ſed qui fuerunt in ea. Dñs narrabit: & quò
narrabitur. Non uerbo ſed ſcriptura. In cuius ſenptura? In populorum. Non ſufficit in populorum:
ſed ẽt principuʒ dicit. Et quoꝶ principũ? Qui ſunt in ea. Nõ dixit hoc ſed ꝗ fuerũt ĩ ea. Videte ergo
qũo ſcriptura ſancta ſacramentis plena eſt. Legimus apoſtolum paulũ: legimus petrum: & legimus
illum dicentem. An experimentum eius quæritis qui in me loquitur xps? Et quod paulus loquitur
loquitur chriſtus. Qui.n.uos reci pit: me recipit. Dñs ergo noſter atq; ſaluator narrat nobis & loqꝗtur
in Icripturis principum ſuorum. Dñs narrauit in ſcripturis populorum in ſcripturis ſanctis. Quæ ẽ
ſcriptura populis omnibus: Hoc eſt ut omnes intelligant. Quod dicit hoc eft. Sic ſcripſerunt apo-
ſtoli: ſic & ipſe dominus: hoc eſt per euangelia ſua loquutus eſt non ut pauci intelligerent ſed ut oẽs
Plato ſcripũit in ſcriptura:ſed non ſcripſit populis: ſed paucis. Vix enim intelligunt tres homines.
Iſti uero hoc eſt principes eccleſiæ & principes chriſti non ſcripſerunt paucis: ſed uniuerſo populo:
Et principum:hoc eſt apoſtolorum & euangeliorum: horum qui fuerunt in ea. Videte quid dicat.
Qui fuerunt non qui ſunt: ut exceptis apoſtolis qdcunq; aliud poſtea dicetur abſcindatur non ha
beat poſtea auctoritatẽ. Quamuis ergo ſanctus ſit aliquis poſt apoſtolos quãuis diſertus ſit: non ha
beat auctoritatem. Qm̃ dũs narrat in ſcriptura populorum: & principum horum qui fuerunt in ea.
WSicut letantium omnium habitatio eſt in te. H
C Piopheta loquitur ad eccleſiam: & dicit ei. Sicut lætantium omnium: habirtatio in te. Quare non
dixit lætantium oĩum habitatio in te: ſed dixit ſicut lætantium oĩum:? Dicirur in alio pſalmo: In cõ
gertendo dns captiuitatem ſyon facti ſumus ſicut conſolati: & non dixit conſolati. Sic & in iſto lo
co dicit. Sicut lætantiũ omnium habitatio in te. Hoc totũ quare dixit? Quoniam in præſenti ſæculo
ꝗuis aliquis ſanctus ſit quamuis renuntiet ſæculo: non habet perfectam uictoriam. Deniq; dicitur in
euangelio. Beati ui lugent qm̃ ipſi conſolabuntur. Si autem dictum eſt beati qui flent quoniã ipſi
ridebunt: manifeſtum eſt quoniam in præſenti ſæculo non eſt certa lætitia: Ergo lætitia noſtra: qua
ſi lætitia eſt. Habitatio in te. Videte quid dicat. Vt aliquis nunquam recedat ab eccleſia. Scire debe-
mus quoniam quod interprætati ſumus de eccleſia: poteſt intelligi & de aĩa noſtra. Si. n. ſyon inter
prætatur ſpecula aĩa auteʒ non aliter niſi ſemper ſublimiora conſiderat. Vera eccleſia uerum tẽpluʒ
chriſti non eſt:niſi aiaẽ humana. Eccleſia chriſti non eſt alia: niſi aĩa credentium in chriſtuʒ. Vos inqt
eſtis templum dei: & ſpiritus dei habitat in uobis. Fundamenta eius in montibus ſanctis: hoc eſt dei
ſundamenta non ſunt:miſi in montibus ſanctis in dogmatibus aĩæ credentis. Diligit dominus por-
tas ſyon. Habet ſyon noſtra plurimas portas: quas ſi aperuerimus ingreditur ad nos ſponſus &
dormit nobiſcum. Deniq; ipſe dicit. Ecce ego ſto ante oſtium & pulſo. Siquis mihi aperuerit: intra-
bo & cænabo cum ipſo. Glorioſa dida ſunt de te: ciuitas dei, Ciuitas non eſt unum edificium: ſed in
multis edificiis conſiſtit. Sic & ſyon noſtra.niſi plures uirtutes habuerit: ciuitas dei non erit. Memor
ero raab & babylonis ſcientium me. Illa quæ quondam erat in latitudine peccatorum: aſcendit po-
ſtea in memoriam dei. Nunquid ſyon dicet homo:& homo natus eſt in ea? Rem uobis miram lo/
quor:ſed ueram. Syon noſtra in qua aliquotiẽs alienigenæ ſunt & tyrus & ethiopes illa ſpecula:illa
meœretrix: illa raab:illa babylon:illa quæ diuaricauit pedes ſuos omni tranſeunti ſecundum Eze-
chiel: illa mœretrix ſi uoluerit uirgo repente efficitur. Virgo fit: & concipit filium dei & generat. A
timore tuo domine concepimus: & parturiuimus ſpiritum ſalutis ſecimus ſuper terram. Videte er-
go: quoniam: illa mœretrix a deo concepit & parit ſaluatorem. Spiritum ſalutisſtuæ fecimus ſuper
XE terram. Etgo anima noſtra: illa raab: illa mœretrix poteſt concipere & parere ſaluatorem. Et homo
natus eſt in ea. Si uolumus quotidie naſcitur chriſtus. Per ſingulas uirtutes naſcitur chriſtus. Si enim
xps dei uirtus & dei ſapia quicunq; uirmitẽ facit ueritatẽ generat. Et ipſe fundauit eã altiſſimus. Ipſe
qui naſcitur in te: ipſe fundamentum dat ſyon tuæ. Dominus narrabit ĩ ſcriptura populorum. Ma/
nifeſtum eſt: quoniam quod dominus loquitur inſcriptura: nulli ita loquitur quomodo ſyon. Et ta
men cum iſta fuerint: cum natus fuerit in ea chriſtus non eſt certa & ſecura uictoria: ſed ſemper in pe
riculo ſumus. Sic lætantium omnium habitatio in te. Qui Iœtus eſt: ex ipſa hilanitate ſecurus eſt.
Qui autem ſecurus eſt cito decipitur. Qui autem inſidias reformidat: cito poteſt euadere præſtante
domino cui eſt gloria in ſæcula ſæculorum. Amen. S l
C Canticum ps filijs choꝛe:In finẽ pꝛo malahat ad rñũdendum:intellectus hemã eʒrate.
COdtuageſimus ſeptimus pſalmus paſſionis dominicæ continet ſacramenta ea proferens uſq; ad
conſumationem quæ idẽ dominus paſſus pro mundi ſalute ad patrem loquutus eft.
gquam ſemper habui pœnitentiam populis prædicaui. .
Et nocte coꝛam te. Q¶ IIntertænebras iudæorum.

AE Intret in conſpectu tuo oꝛatio mea:inclina aurem tuam ad pꝛecem meam.

C QAuia

C Quam in hoc corpore poſitus proſundo.

— — ––= — — —ũ ĩ — — — —. —— —— —

.

n

CCum latronibus & peccatoribus obnoxiis. CIn tenebꝛis? in vmbꝛa moꝛtis.

COchli mei languerunt pꝛe inopia. CSenſus utiq; tenuitate. Cum apoſtoli

CClamaui ad te domine. CDicens heloi heloi lemazabaatani.
CTota die expandi manus meas. Q¶᷑ Q Ad te extenſus in cruce.
QMNunquid moꝛtuis facies mirabilia. Q QNonillis qui uiuentes mortui
ſunt:ſed mihi q in te uiuo. CAut medici ſuſcitabunt ? confitebuntur tioii.

CCᷓircundederunt me ſicut aqua tota die. Iudæiin fluctibus perſequutionũ.

Denlon Aerite rſalen. kK. Ganarcntn wrrre,)

BGupper Pſal. lxxxvui.

CAuia repleta eſt malis anima mes: W CPeccatis populi pereuntis.
CSt vita mea in inferno appꝛopinquauit. ¶ LCum pro his qui pereunt trador.
CEſtimatus ſum cam deſcendentibus in lacum. CSicut reliquos peccatores me in
mortẽ adire arbitrati ſunt: nec reſurgere crediderunt. Factus ſum ſicuᷣt hõ ſine adiutoꝛio:
CCũ nonẽ libertati meæ ſocius in inſerno:nec adiutor ad liberäd—i. C Inter moꝛtuos liber
Nemo me in inferno uinxit: ſed ego uinctorum catenam propria uirtute laxaui.
CSicut vulnerati doꝛmientes in ſepulchꝛis quoꝛum non es memoꝛ amplius.
CSicut ſaciati diuitiis ſæculi: & in ſtupris atq; obſcœnitatibus ſepulti a te nõ memorãtur:ita & ego
acorde raptus ſum iudæorum: CEt ipſi de manu tua repulſi ſunt.
A uirtute tua ſeparati. NVoſuerunt me in lacu inferioꝛi.

CAdinſernales anguſtias: in quibus mors ſola dominabatur.
CIn me tranſierunt ire tue:⁊ omnes fluctus tuos induxiſti ſuper me.
CIras macellationes furoris tui quas in gentibus effuſurus eras ſuper me induxiſti qui peccata eoꝑꝶ
ſuſcepi. Sicut alibi ait: propter peccata populi mei percuſſi eum.
Zonge feciſti notos meos ame. C Angelos uelapoſtolos: ut nullus præberet auxiliũ: nã
& ego poteraʒ te rogare pater ut exhiberes mihi pluſqᷓ duodecim legiones angelorum: ſed ſilui: ut
iplerentur ſcripturæ. VPoſuerunt me abhominationẽ ſibi. CNon noti ſed iudæi.
CTraditus ſum morti:⁊ non egrediebar. CNõ ſũ diſiunctus a paterna diuinitate. Sed
nec de ſepulchro ſtatim prodii: ut dilatio reſurrectionis ueritatem oſtenderet mortis.

relicto eo uel fugerunt uel negauerunt:quia eum reſurgere neſcierunt:ſicut ille dilectus diſcipulus:
nondum enim ſciebat ſcripturas quia oporteret illum a mortuis reſurgere.

Non aromata medicorum: ſed tu pater me ſuſcitas. Neq; illi: ſed ego tibi confitebor in populis
CNMNunauid narrabit aliquis in ſepulcbro miſericoꝛdiã tuaz:⁊ veritatem tham in perditionem.
CNon te laudabit ſepultus in diuitiis ſæculi: neq; habitans in perditione peccati.
CMNunquid cognoſcent in tenebꝛis mirabilia tua:⁊ iuſtitia tna in terra obliuionis.
COmnis enim qui facit peccatum odit lucem: & a corpore terrenis oppᷣſſo uitiis iuſtitia occultatur
CNã ego ad te dñe clamani. In orõnis archano. CEt mãꝗe oꝛatio mea pᷣnemiette.
COQuia matutina me reſurrectione clarificabis.
CAt quid dñe repellis oꝛõnem meã ⁊ auertis faciẽ tuam a me. CVt nõ tranſeat calix iſte?
CPauper ſum ego ⁊ in laboꝛibus a inuentute mea.· QQA tempore carmnis aſſumptæ.
¶Exaltatus aut. EIIn cruce. QBumiliatus ſum. In ſepulchro.
Et cõturbatus. In morte. C In me trſſierũt ire tune. CTranſierũt & nõ pftiterũt
CEt terroꝛes tui conturbauerũt me. C¶Ipſi quos ſuperius in gentibus effuſurus ꝓnuntiaui.

CLCircundederunt me ſimnul. CPhariſei cũ ſacerdotibus pilatus cũ principibus & populis
CElongaſti a me amicũ ⁊ ꝓximũ. CProximus ẽ ꝗ facit miſericordiã:q mecũ nõ ẽ inuẽtus.
CEt notos meos a miſericoꝛdia. ¶Præ confuſione paſſionis: etiam ipſi apoſtoli.
elongati ſunt a me. Hinc condeſcendens ad infernum: de manu alligati fortis ſpolia reportans: præ
uenit matutina eius operatio patrem: cũ mane reſurgens ꝓpparuit multis. Quẽ nos ſupplices depræ
camur: ut plebẽ ſua paſſione a laqueo inferni liberã: ſua fortitudine roborare: ac de ſecundæ mortis
nexibus dignetur abſoluere: ut expediti ac liberi: regno eius mereamur adiungi. Ipſi gloria & im-
