CCEum vobis quod timebatis aduenerit. T . do Ple.laat. .
CConſferentes ad inuicem: & ſi dimittimus eum ſic:omnes credent in eum. Et uenient romani à
tollent noſtrum locum & gentem.
CCuʒ irruerit ſuper vos repentina calamitas:⁊ interitus quaſi tempeſtas ingruerit. 11 .
L CObſidionem hieroſolymorum ſubitam & expugnationem totius prouinciæ quæ a romanis fa! dz, en, Pelrn rr-Y
cta eſt dicit dominus. Quam & ipſe dominus in euangelio uidens ciuitatem flenſq; ſuper eam) E ae. d14
prædixit. „E
¶Auando venerit ſuper vos tribulatio ⁊ anguſtia:tunc inuocabunt me:⁊ non exaudiam. 5 =
CNon leguntur iudæi ulla obſidione dominum inuocaſſe:ſed tantum armis eſſe conſiſi:quamuis F. rnS Rs--d = ree ſſe
deſolationem ꝑatriæ ruinamq; templi amariſſima mente conſpexerint. Si qui tamen tunc inuoca S aen. P.
bant:quia hi qui culpam pro qua ſunt puniti intelligere: ut uere pœniterent nolebani exauditi non .
ſunt. Vnde recte dicuntur tribulationem cum anguſtia fuiſſe perperſi. Tribulationes quæ erant in . .Lrg l. ſn erret
eis quibus foris deprimebantur: anguſtia in eo quod intus & de eo nihil conſolationis inuenerãt. , Aeer pe
At contra ſancti cum exterius opprimuntur aduerlſis ſpe certa ſalutis in corde delectantur. Scien- Ma--ſe .
Oar. pe . tes ſe ab illo exaudiri clamantes cuius ſe uerbo iubentis audire meminerunt. hinc &enim propheta
T = ait. Cum inuocarem te exaudiſti me deus iuſtitiæ meæ in tribulatione dilataſti mihi. Poreſt autem
ß elalar, tota hæc correptio ſapientiæ. De uniuerſis generaliter reprobis accipi: qui in die iudicii clamant ad = Z —A. .
iudicem diſtrictum aperiri ſibi ianuam regni poſtulantes. Nec mereantur exauditi. Nam & hoc 7. Ter 4 A

9

Tudl ſequitur. r ps
Mane conſurgent:⁊ non inuenient me. “ 7
CAIpſum tempus extremi examinis: quo alii in uitam eternam. Alii in opprobrium reſurgent ſem/
piternum: aperte deſignat. M .
CEo quod exoſam habuerint diſciplinam:⁊ timoꝛem domini non ſuſceperint:nec acquieuerint
conſilio meo:⁊ detraxerint vniuerſe coꝛeptioni mee. ð 2
. WMerito ſalute priuantur:qui principium ſapientiæ timorem domini & diſciplinam: non modo voemg P . fef--&
non habent: ſed odiis inſequuntur. At ſalutis filius iniquos inquit odio habui: & legẽ tuam dilexi. eer rete Ne
/CCommedent igitur fructus vie ſe. HM
CViam eorum dicit de qua ſupra dixerat. Pedes enim illorum ad malum currunt. Quia inquit uias

meas ingredi noluerunt ut uiuerent: recipient mercedem uiarum ſuarum: ut in æternum pereant. , „ B —„
At contra de his qui timent dominum: qui ambulant in uiis eius dicitur labores fruduum tuorum ο rne n r ſ labe
quia manducabis: beatus es & bene tibi erit. 1 H Tuofe Prrcr- w c deret
u. CSuiſqʒ conſiliis ſaturabuntur.
CQuia meo conſilio quo illos ſaluare decreueram acquieſcere rennuebant: ſaturabuntur ſuis ꝗbꝰ

aiebant: abſcondamus tendiculas contra inſontem fruſtra. Quibus pro ſaluatore: latronem ſibi ienle 9-k⸗ verrk. 4. 5Foh
gerant: ut uidelicet uaſtentura latronibus: & inter latrones damnentur. Quod etiam de omnibus
uerbi dei contemptoribus: ſicut & etiam hoc poteſt acceilll.
¶ Anerſio paruuloꝛum interſiciet cos.

2

G B 7 V
Cbaruulos non etate:ſed ſenſu dicit: quia ſupra dictum eſtſqquo paruuli diligitis infantiam? 1. pmasdſe 6 eteet -re
i Qui non paruuli ſed perfecti ſenſibus eſſe potuiſſent: ſi non a conſilio ſapientiæ: auditũ auerterent.
pi Quo autem auerterent: eo ſeſe æternæ morti deſtinabant. .
u CEt pꝛoſperitas ſtultoꝛum perdet illos. ſpera ſprtuma al, mal.

CCum nullis retardantibus aduerſis perfſecerunt actu quod meditantes aiunt. Omnem precioſam aßſeyr . i.⸗
ſubſtantiam reperiemus. Item auerſio paruulorum interſiciet eos: & proſperitas ſtultorum perdet
illos: quia ſepe auerſus a timore conditoris animus: iam de ira eiuſdem iuſti conditoris patitur. ut
in his quæ peccat. Nihil ſuſtinere uideatur aduerſi: ſed ut beatus Iob dicit. Ducunt in bonis dies

6 ſuos:& in puùcto ad inferna deſcendunt: Item auerſio paruulorum tribulatio uitæ præſentis. Pro
ſperitas ſtultorum lætitia eſt reproborum. Pethæc enim gemina uitia. cuncti reprobi pereunt cuz 4 hes C
eos aut proſperitas huius ſeculi eleuat: aut aduerſitas deicit. ðò
CQui autem me audicrit:abſqʒ terroꝛe quieſcet. è
Poteſt & in hac uita & in futura intelligi: quia qui domi rfecte deſeruit nullis terretur aduer 3/
lligi: quia qui domino pe uit . et. ddr ad-ſ=

ſſis.immo gaudet in aduerlſis: & ĩ ipſa morte quaſi de ingreſſu uitæ lætatur: quietumq; ſemper ſuper *
uacuis cogitationibus ac tumultibꝰtemptationum pectus iuuante ſpiritus ſancti gratia gerit quod
, tt iiii

L.iber primus.c.ii.

requies ſeptimi diei in lege miſtice ſignabat. Sed cum tranſierit e ſeculo nõ ſolum abſq; timore ma
lorum ſed et in magno gaudio ſperatæ reſurrectionis quieſcet: ut Lazarus in ſinu Abrahæ.
CEt habundantia perfruetur:maloꝛum timoꝛe ſublato. S
Nunc habundantia bonorum operum ablato timore eorum qui occidunt corpus: tunc habun/
dantia gaudiorum in præmio. Quanta enim ibi habundantia bonorum omnium gloriam eius a
uo ſunt omnia bona licet intuen ablato prorſus timore omnium quæ aliquid aduerſi ulterius
non afferant.

CAPITVLVM SECVNDVM.
;S Ili mi ſi ſuſceperis ſermones meos: æ mandata mea abſconderis penes te.
E Abſcondit mandata dei penes ſe: qui hæc audiens ſollicite in corde recondit. Iux
ita illum qui ait. In corde meo abſcondi eloquia tua: ut non peccẽ tibi. Eſt enim ſum-
mopere curandum. Ne nobis hæc iuxta parabolam euangelii demonia quaſi ſemen
EEKHſecus uiam iactatum uolucres tollant.
At audiat inquit ſapientiam auris tua.
EIIle enim ſapientiam aure non audire probatur qui uerba dei auditu tantum corporis percipiẽs
Non uult memoria retinere: ut hæc operetur. Si ergo mandata dei fixo amore diſcendi & cuſtodi
. 4 Are J endi ſuſceperis. primo humilitatis uiam tene: hoc eſt enim ꝙ ſubſequẽter adicitur.
in n he . ACInclina coꝛ tuum ad cognoſcendam pꝛudentiam.
krerd a deen ALei . CInclinare quippe eſt cor ad agnoſcendum prudentiam humiliare & emundare cor ut dignum
fiat ad percipienda myſteria ueritatis. Vnde eadem ſapientia patri loquens ait: abſcondiſti hæc a ſa
Mrvitrs auf pientibus & prudentibus: & reuelaſti ea paruulis ideſt abſcondiſti a ſupbis: & reuelaſti humilibus.
9 4 ¶Si enim ſapientiam muocaueris: æ inclinaueris coꝛ tuum pꝛudenne.
Pr. Ten. Ra, = lal. A CNullum inuocare ideſt in nos orando uocare niſi deum debemus. Cum ergo ſapientiam inuo-
candam eſſe docet oſtendit ſe proculdubio non quamlibet ſapientiam ideſt notitiam rerum cæxle?

erer, 4 Ge.4

9

2—

WWUU ſttiui ſiue terreſtrium ſed ipſam deitatis cognitionem nobis ad ſequendum proponere. In huius *
Saparr-Parn Aus —1 APh namqʒ perceptione ſapientiæ ſumma eſt perceptio beatitudinis: ipia atteſtãte quæ patri pro nobis
à6 = 2 ſupplicans ait: hæc eſt auteʒ uita æterna ut cognoſcant te ſolum & uerum deum: & quem miſſſti iej .
WMD um chriſtum. Notandum eſt autem quod & ſapientiam uocare & noſmetipſos ad noſcẽdam pru*

pee e 7 ea .

d HA

& ipſo domino adiuuante bona quæ ualemus agamus. Neq; enim ſine ipſo quicquam facere po
ſumus. Nec rurſum ſine noſtro conamine quantulumcumq; habere ualemus: quapropter nos ab
ipſo ſaluos eſſe credamus. 2è
¶Si queſieris eam quaſi pecuniam:⁊ ſicut theſauros effoderis eam.
CSi tanta cura ſapientiam quanta cupidi quærunt pecuniam: uel certe ſi tam ſollicite quæſieris ſa/-
pientiam. Ipſa ſapientia(quaſi infinitas per hãc & ineffabiles diuitias ſis acquiſiturus) percipies præ
mia quæ ſubſequenter exponuntur. Qui uero theſauros effodit: eicit rudera terræ: & facit in allum
foueaʒ: ſedulus inſiſtit labori: donec ad theſauros quos quærit attingat. Et qui theſauros ſapientiæ
inuenire deſiderat: quicquid ſibi terrenum ineſſe depræhenderit expurget: carnales illecebras ab-
apine kſde 4ſe u ſcidat: foſſã ĩ ſe hüilitatis faciat: nec gqeſcat ab agẽdo priuſquã ſe uenã ueritatis iueniſſe cognouerit.
CXTunc intelliges timorem domimi:⁊ ſclentiam domini iuenies.
Si ſollicuo corde quæſieris: peruenies ad experientiam amabilis domini: qui non initium ſed p/
fectio ẽ ſapientiæ cæleſtis in hac dumtaxat uita. Ideoq; non euz perfecta dilectio foras mittit: ſed ſa
cit permanere in ſæculum ſæculi: ſed & ſcientiã ipſius diuinitatis: quæ perpetuo beatũ facit iuenies
CQAQuia dominus dat ſapientiam. ”MUM
CReſpicit hic uerſiculus ad hoc quoꝗ ſupra dixerat:ſi enim ſapientiam inuocaueris: & cætera uſq;
dum ait: & ſcientiam dei inuenies. Id& namq; ſapientia: ideſt dominus inuocandus eſt ad accipien
Kr 2 3 , dam ſapientiam: quia ſapientia non a nobiſipſis haberi poteſt: ſed a domino datur: taceat pelagius
P hesn e Senm, a f: W redargutus ab apoſtolo qui ait. Quid enim habes quod non accepiſti:? & apoſtolus iacobus. Si ꝗs
P tn R. 1. autem ueſtrum inquit indiget ſapientia poſtulet a deo.
da et . Et ex ore eius ſcientia ⁊ pꝛudentia. C Poteſt in hoc uerſiculo ipſa
erl ineffabilis & coæterna deo patri ſapientiæ natiuitas intelligi: de qua alibi dicit: ego ex ore altiſſimi
prodii primogenita. Poteſt os domini & in ſanctis eius accipi: unde dici ſolet in prophetis: quæ os
domini loquutum eſt. Et ex ore eius ſcientia & prudentia. Quia niſi ipſe os humanum ſanctiſicet.
Niſi hoc ſuum ipſe dignanter efficiat:perfectam loqui ſapientiazʒ: nullatenus ualet.
CCEuſtodiet rectoꝛuzʒ ſalutem:⁊ pꝛoteget gradientes ſunpliciter.
NXaras e E nate Cognatæ ſibi ſunt uirtutes rectitudo & ſimplicitas neq; ab inuicem quæunt ſeparari. Vnde & ſa-
ientia unam earum ſine altera non quærit: ſed in quibuſcũq; ambæ conueniunt hos cuſtodit & ꝓ
Gel lle enr er P. le⸗ Aſergit. Deniq; de beato Iob dicitur: quia erat uir ille ſimplex & rectus. Simplex uidelicet per innocẽ
L.aé tiam manſuetudinis: rectus per cautelam diſcretionis. Simplex quia nullum ledere immo cunctis
rodeſſe deſiderabat: rectus quia a nullo corrumpi permittebat.
FE CSeruans

9 7 — 9, —

r er — or fFrrae . or. 9 r * F5§ —9 ketf o PPe— ro-

dentiam cor inclinare ſuadet. Quia nimirum neceſſe eſt: ut diuinum in cunctis flagitemus aux *

.
7 . . 5„ ℳ

. 2D e

. 4

Super parabolas Salomonis.

CSeruans ſemitas iuſtitie:⁊ vias ſanctorum cuſtodiens.
CVias ſanctorum generalia domini mandata: ſemitas iuſtitiæ artiora uitæ cæleſtis inſtituta: quæ e ar er l parke
perfectis ſolum acceſſibilia ſunt dicit. Vtraſq; autem ſapientia ſeruat: ut in quocumq; uirtutum gra ðð
du rectos iuuet ac ſimplices.
CTunc intelliges iuſtitiam ⁊ iuditium ⁊ equitatem ⁊ omnem ſemitam bonam ſi intrauerit ſa⸗
pientia coꝛ tuum ⁊ ſcientia anime tue placuerit.Conſilium cuſtodiet te:⁊ pꝛudentia ſeruabit te: 4,
vt eruaris de via mala ab homine qui peruerſa loquitur. R†
CVia mala opera iniqua:hominem peruerſa loquenteʒ: doctorẽ dicit iniq; opatõis. Viã malã iquã
uocãt:qui dicũt ueni nobiſcũ:inſidiemur ſanguini:peruerſa loquẽtẽ eũ qui huius auctor ẽ ſuaſiõis.
Qui relinquunt iter rectum:⁊ ambulant per vias tenebꝛoſas. 1
CPulchre itineri recto uias tænebroſas appoſuit: quia nimirum iter rectæ actõis luce peragitur atq; Iu= ie= dTar
ad lucis ſupernæ gaudia ducit. At deus ſicut ait. Omnis qui male agit odit lucem: & non uenit ad
lucem:ut non arguantur eius opera: & talis ſinem exterioribus ſortietur in tænebris.
QAui letantur cum malefecerint:⁊ exultant in rebus peſſimis.Quoꝛum vie peruerſe ſunt:⁊ in
fames greſſus eoꝛum.

4

CIdeo malefacientes exultant: quia per uias tænebroſas ambulant: & neſciunt quo eunt.Si enĩ ꝗ adan — APr P=ITerr. e
pœnã tendũt aſpicerẽt: greſſum utiq; cohiberent. Noxiãq; lætitiã ſalubri fletu caſtigarent. Tg ede Nn r ee

CAt eruaris a muliere aliena:⁊ ab extranea.Que mollit ſermones ſuos. Fr-
CBPengdet hic uerſus a ſuperioribus ubi dictum fuerat prudentia ſeruabit te. Et eſt ſenſus:pruden-
tia ſeruabit te: ut eruaris a muliere aliena:. Quia ergo prius ſalomon auditorem ſuum quem ſapien

tiam docere ſatagit ammonuit ne latronibus iungeretur. Ne ſi uideret furem ſimul curreret cuʒ eo
ſed recte ac ſimpliciter incederet. Nunc commonet ne cum adulteris portionem ſuam ponat. De 144
„ ꝗbꝰd hoc quod ſupra dicitur: ut eruaris de uia mala:ab homine qui peruerſa loquitur poteſt ſpecia rr e . aace te ts
3 liter intelligi. Quæ eniʒ peruerſior loquutio quam ad ſtupra ſuader:? quod capitulum incipit a lo Frrenmm Fn pe
co ubi ait. Fili mi ſi ſuſceperis ſermones: & mandata mea abſconderis pœnes te. Poteſt autem per
mulierem extraneam hereticorum prauitas intelligi a chriſti & eccleſiæ membris aliena: quæ mol- PLaar, Men. n
ien litia diſſertitudinis: & linguæ blandimentis corda decipere innocentium ſolet: pſalmiſta. molierüt 6
ſermones ſuos ſuper oleum: & ipſi ſunt iacula.
C Et reliquit ducem pubertatis ſue ⁊ pacti dei ſui oblita eſft.
Cbatet de adultera: ꝗa primum uiruʒ relinquit & pacti dei obliuiſcitur eius nimirum quod cum ui. 1. —
ro ſuo domino teſte: tempore nuptiarum pepigit: quia fidem ſibi caſtitatis: alterutrum ſeruarent. . ðð

Patet & de mente heretica quia reliquit doctorem: a quo fidem eccleſiæ didicerat: & oblita eſt pacti 14 =
dei ſui:hoc ẽ fidei i pſiꝰdñicæ qᷓ in ſymbolo cõtinetur: quã ſe die baptiſmatis ſeruaturã eẽ ꝓmiſerat. X* Rire⸗
CInclinata eſt enim ad moꝛtem domus eiꝰ:⁊ ad inferos ſemite eius.

C Omnis conuerſatio adulteræ ad interitum ducit & quamuis blanda uidetur ac manſueta:nõ mi/ leran. F
m norem ſentiet in fine uindictam: quam qui latro quando aperte impietati famulatur. Poteſt domus “ l
in adultera ipſa eius caro in qua turpitudinmi: ac luxuriæ ſubſternitur accipi: quæ nouiſſimi tempore iu –
dicii non ad uitam: ſed perpetuam reſurget ad mortem. Sed hereticorum domus: quia ſuper arenã H —Rr. , e;
1 conſtruitur: & cum ſtare uidetur uergit ad occaſum: ſuiſq; crementis quaſi quibuſdam iemitis ad
i impiorum conſortia: ideſt ad ſpirituum tendit tormenta malignorum.
Omnes qui ingrediuntur ad eam:non reuertentur. Nec appꝛehendent ſemitas uite. „ „ .
4 CAd eam utad morteʒ dicit. Non ad mulierem. Poteſt enim qui adulteræ mixtus eſt. Domino iu A.l. e! Irrſ“ Poll ts
⸗ uante reuerti ac uitam pœnitendo mereri. Poteſt qui hereſi pollutus eſt reſipiſcendo redire ad ſa- p Ar al ſal-ten
lutem. At qui ſemel æterna morte raptus eſt. Nunquam rediet ad uitam: quod contra origenianos 7 .
Pproprie dictum eſt: qui hexeticis meretricibus cunctiſq; flagitioſorum turbis: & inſuper ipſi diabolo —aà
i, ern ſi - css- atq; angelis eius: poſt innumera licet expleti uniuerſalis iucii tempora: remiſſionem ſcelerum: ui Omze er .
len .as tam ac regnum promittunt in cælis. Male intelligentes illud eſaiæ: & claudentur impii in carcere:: 1⸗ 2. 11. —
u 1 & poſt dies multos uiſitabuntur: quaſi poſt multa tempora terminati iudicii: ſaluandos dixeritim f——
g pios cum ille econtra:nullam eis ſalutem tribuat:ſed eos qui hoc tempore mortui.pro enormitate .„
flagitiorum claudi mererentur in carcere pœnarum tempore reſurrectionis ad modicum uiſitan- = P . er, aſ
dos ſignificet: tantum ut receptis corporibus: in iudicio grauius damnentur: & continuo poſt iu- t. rnn
In dicium attocioribus perpetuo recludantur in pœnis. Quamuis & ita recte poſſit accipi. Omnes

„. . qui ingrediuntur ad eam: ideſt ad meretricem: ſiue ad domum eius non reuertentur: quia quantum

. 1n. „ Attinet ad naturam iniqua ſua uoluntate deprauatam: recurſum per ſemetipſam non habet: ſed per
Aei gratiam: qua adiuuat᷑: & inſtauratur: ut ſemitas uitæ appræhendat. Deſignatum eſt enim hoc di-
HW dQGo pondus iniquitatis: ut cum reuertitur quis non ſibi tribuat: ſed gratiæ dei non ex operibus ne
forte gloriætur. H
9 At ambules in via bona ⁊ colles iuſtorum cuſtodias.
M ¶ IViam bonam: unitatem dicit rectæ fidei de qua dominus ait. Ego ſuʒ uia & alibi: & nemo poteſt =ss De e „
cͦ uenire ad patrem: niſi pet me. Colles autẽ iuſtoꝶ multipharia ſanctog exempla noĩiat: pendet hic P e e d

tt 5

N Peg g — ien P * , ₰.l hor,

uerſus: ex eo quod ſupra dictum eſt: prudentia ſeruabit te: ſicut & illud: ut eruaris a muliere aliena.
AQui enim recti ſunt habitabunt in terra.⁊ ſimplices permanebunt in ea.
CEt hic rectis iungit ſimplices. ſicut & ſupra cum diceret cuſtodiet rectorum ſalutem: & proteget
gradientes ſimpliciter. Quia nimirum ſimplicitas ſine rectitudine diſſoluta eſt & ſtulta: rectitudo au
— —1. —ns .-) — 1.tem ſine ſimplicitate: auſtera nimirum exiſtit & dura. Verum utraq; uirtus coniuncta: perfectum red
dit hominem. Sed hoc inter utrunq; uerſum diſtat: quia in illo quod mſtos i. præſenti dominus
certãtes adiuuet in iſto ꝙ uictores in futuro coronet indicatur. Terræ uero nomie eccleſia deſigna
tur quæ ſpecialem deo fructum germinare conſueuit. In qua iuſti habitant:& permanẽt qui a con/
ſortio eius ſeparantur: ſed terminata hac uita ad illam eius partem quæ cum chriſto in cælis regnat
perueniunt. “
¶Impui vero de terra perdentur:⁊ qui iniqʒ agunt auferentur exea. ——
C Poſſunt hæc non de cunctis generaliter & reprohis dicta accipi: ſed de illis ſpecialiter qui ad ter-
ram domini ideſt eccleſiam pertinere uidebantur: & tamen exigentibus meritis auferuntur ab ea
quidam quidem aperto ipſius eccleſiæ iuditio. ut Simon arrius & porphirius: quidam uero in ſecre
to inuiſibilis iudicis ut innumeri eorum qui hominibus boni uidentur. Impios enim apertos apo-
ſtatas dicit ut iniqʒ agentes omnes qui perceptis fidei ſacramentis ab eiꝰ caſtitate aliquo modo pra
ue uiuendo degenerant. Vtriq; autem in futura retributione de uiuentium terra perdentur: quia nõ
habitabit iuxta dominum malignus: neq; permanebunt imuſti ante oculos eius: & recte quia de
malorum bonorumq; uiis multa prædixit de utriuſq; fine in concluſione ſubiunxit. Quomodo &
in præcedente parabola qua latronum conſortia uetabat fecerat dicens:de fine malorum proſperi
tas ſtultorum perdet illos: de fine bonorum: qui autem me audierit abſq; terrore quieſcet. Poſſunt
uerſus de quibus nouiſſime diſputauimus. De antiquo dei populo etiam intelligi: quia cum rectæ
uiueret in terra ſua fœliciter maneret: & cum peccaret exterminaretur ab hac terra.
CAPITVLVM TERTIVM.
SAli mine obliuiſcaris legis mee ⁊ pꝛecepta mea cuſtodiat coꝛ tuum.
Hinc docet miſericordiæ operibus inſiſtendum neq; noſtris fidendum ui
ribus ſeda deo auxilium eſſe flagitandum. Et congruo ſatis ordine poſtꝗᷓ co/

2 ſepla ſt

„½
2 —
*—ο rerlzarr, AWer

=

L. E l e ek

rE Longitudinem enim dierum ? annos vite ⁊ pacem apponent tibi.
CQ Ne impoſita præceptorum cuſtodia turbaret audientem præmiſit præ-
mia certa: & ſic enumerauit præcepta. Longitudinem dierum lucem ſem
EARAAAA piternam: annos uitæ: tranſcenſum mortalitatis huius: augmento pacis ipſuz
ſar, Eternæ beatitudinis ſtatum deſignat. De qua dicit eſaias multiplicabitur eiꝰ
imperium: & pacis non erit finis. Sed et & priori de populo in præſenti datuzʒ
eſt: ut cum legi dei obediret: longo tempore in pacis quiete uiueret.
CMiſericoꝛdia ⁊ ueritas non te deſerant.
CNũquam ab ore tuo ueritas quæ dicenda. Nũquam ab opere miſericordia:quæ proximo ſit im/
pendenda recedat. Sic eniʒ fit ut & te dei ſemper miſericordia proſequatur: & ueritas. Miſericordia
uidelicet: qua deleat peccata: ueritas uero qua compleat promiſſa ſua.
Circunda eas gutturi tuo:⁊ deſcribe in tabulis coꝛdis tui.
In gutture organum uocis:in tabulis cordis latitudinem inſinuat cogitationis: Sit ergo uirtus
miſericordiæ & ueritatis: radici infixa mentis: promatur & uoce loquentis: ut & occulto inſpecto-
ri archana placeant intentionis: proximos iuuent officia loquutionis. Bene autem uirtutes circũ
dari docet gutturi cum uox loquentis potius intus in gutture fieri ſoleat: quia uidelicet prædica-
tionis uox de internis emanat:ſed extra circundat. Nam in quo alios ad bene uiuendum ſuſcitat eo
ad bene agendum & opera p̃ᷣdicantis Cat. Ne extra ſermonẽ actio trãſeat: ne uoci uita cõtradicat.
CEt inuenies gratiam ⁊ diſciplinam bonã coram deo ⁊ hominibus.
ee ho ez. CCoram deo inuenit gratiam & diſciplinam bonam qui uſu uirtutum iugipromeretura domi-/-
er heoer hon -ref ze no:ut per dies ſeipſo petfectior efficiatur & melior. Sed & coram hominibus gratiam inuenit: & di
9 ſciplinã bonã: cius opa ſũt talia: in quibꝰ iure laudatur pater: quæq; exẽplũ uiuẽdi ꝓximis exibeant
WCNHabe fidutiã in domino ex toto corde tuo.⁊ ne innitaris prudentie tue.In omnibus viis tuis
tamnns cogita illum ? ipſe diriget greſſus tuos.
S Non mœtuas ab imbecillitate ꝓpria diuina nõ poſſe ſeruare mãdata. Nec te rurſũ autumes hæc
tuis ĩplere uiribꝰpoſſe: uel tua naturali ſciẽtia noſſe ſi nõ p illiꝰlegẽ inſtruaris. Sed potiꝰ & ĩ dicendo
& in agendo: eius quære auxiliũ: & ipſe cũ tibi ſit propitius ut implere ualeas donabit.
¶Ne ſis ſapiens apud temetipſum.

4

N
— —

1

—

wr der) * — H α —X.

TPrr kt f* . Videtur forte alicui hoc idẽ eẽ mãdatũ: qd pᷣmiſſum erat:& ne ĩnitaris prudẽtiæ tuæ:ſed multuz
. diſtat: Innititur eni ſuæ prudẽtiæ: ꝗ ea quæ ſibi agenda: uel dicẽda uidẽtur: patrũ decretis præponit.
apur —₰ Sapiens uero ẽ apud ſemetipſum: & is qui illis quæ ex patrum magiſterio potuit recte cognoſcere
2 ſeſe præ cæteris quaſi doctior extollit. Quæ ſit autem uera hominis ſapientia ſubſequenter oſtendit.

CTime

hercuit a crudelitate. Poſtꝗᷓ a luxuriacaſtigauit: ornat actibꝰbonis: quẽ ĩſtruit

S

er Time dominum ? recede a malo. CQuale eſt in Iob:ecce timor dñi ĩpſe eſt p G . P=
t ſapientia. & recedere a malo intelligentia. Perfecti etenim quiq; ita ſe debent ab oĩbus cõtinere ma⸗ pPre, r . , - E
lis. ut præſentiam maieſtatis cum mœtu ſemper recogitent. & notandũ quod ſupra fhiduciam habe
Ire in dio.nunc autem deum timete admonet. Ibi. n. fragilium animos ne deſperent promiſſo dei
Jauxilio roborat. Hic fortiores ne de ſe præſumant. diuini timoris memoria cohercet.
TSanitas quippe erit in umbilico tuo.⁊ irrigatio oſſium tuoꝛum.
CIn oſſibus ſolida uirtutum opera:in umbilico. qui in interiori corporis parte medius eſt infirma
adhuc & imperfecta bonoꝶ actio deſignatur. Si ergo deũ timueris & non tuis uiribus ſupna ꝓtectio
ne cõſiſus a malis abſtĩere ſtudueris. ſanitas erit umbilico tuo & irrigitio oſſiũ tuoꝶ: qa & ĩfirmatas
operis per hæc ad ſtatũ pfectionis conualeſcet: & fortia quæq; tua acta uñ amplius roborẽt᷑ accipiẽt.
, CHonoꝛa dominum de tua ſubſtantia.⁊ de pꝛimitijs frugum omniũ tuarum da pauperibus.
CNMulti multa pauperibus. ſed de aliena ſubſtantia ac frugibus quas ui uel fraude rapuerant tribu- 71
unt. Multi largiuntur de ſuo: ſed largiendo dominum non honorant: quia fauoris humani & non — —r⸗ e—r Draſen e

—— . aa —— — —

, amore ſuperni inſpectoris faciũt. Qui ergo ꝓficuũ ſibi elemoſinæ fructũ fore deſiderat. & de ſuis pro
priis. & in conditoris honorẽ tribuat.ut. ſ.hoĩes qui eiꝰ plaſma ſũt quiq; ad eiꝰ imaginẽ ſunt facti re
. creentur: non ſolum autem de ſubſtãtia pecuniæ quã pauperi porrigimus. ſed de cunctæ bonæ ope . „ , J
rationis quã agimus:de uniuerſæ cæleſtis gloriæ quam percepimus ſubſtantia uel frugibus domi — d„. e ð
num honorare iubemur. Hoc eſt eius in omnibus & non noſtram quærere laudem. Sed & ille diz;

de ſua ſubſtantia ſuarumq; frugũ primitiis honorat: qui oẽ quicqnid boni operatur. Nõ hoc ſuis ui-
ribus ac meritis: ſed ſupernæ gratiæ tribuit. & memor illius uerbi: quia ſine me nihil poteſtis facere.
CEt implebuntur hoꝛꝛea tua ſaturitate:⁊ vino toꝛcularia redundabunt.
CAit in euangelio dominus. theſaurizate autem uobis theſauros in cælo. Si ergo theſauros in cæ/
lo poſſunt habere iuſti quia uere ſibi diuitias inueniunt. Poſſunt utiq; & horrea & torcularia quia
non eſuriunt:neq; ſitiunt amplius. & implebuntur horrea ſaturitate. quia ſatiabor inꝗt du maniſeſta & re Eeſls J.1.
bitur gloria tua. Redũdabunt torcularia uino quia interna ſuauitas æternorum corda cunctorum ſi

delium in laude ſui conditoris accendit. Hinc etenim dicit. ut edatis & bibatis ſuper menſam meaz
0 in tegno meo.Sed & in præſenti nonnunquam doctori. qui panem uerbi. qui poculum gratiæ ſpiri
ui talis indigenti miniſtrat. maiora miniſtrandi dona dñs pro mercede condonat. Qui terrena ſubſi-
dia largitur in operibus ditior dando cæleſti remuneratione redditur. HM
1, C Biſciplinam dñi fili mi ne abicias:nec deſicias cũ ab eo coꝛꝛiperis. ⸗
” CSunt qui in proſperis dño ſeruiunt & in aduerſis recedunt. Vñ ſapĩa quæ in proſperis bene uiuere &α r oat te A⸗
43 — 4. — ¾docuit. Et in correptione: ne deficiat hortatur. ne accedente infirmitate: uel paupertate. uel perſecu-
1 erP- tione humanam pietatem: quam ſeruare in tranquillitate uidebarur amittat
C¶Auem enim diligit dominus.coꝛꝛipit.⁊ quaſi pater in filio complacet ſibi.

næ dilectionis pignus tenemus: Vnde & ipſe dicit ego quos amo arguo. & caſtigo. Notandum aüt p, kene ,

. * „* 0 2 . 3 ——
CTanto ergo minus de flagello quo caſtigamur murmurare debemus: quanto certius in eo pater 2-Ps. lle pr - We⸗
, quod pro hoc uerbo ſeptuaginta interprætes dixere. flagellat autem omnem filium quem recipit.

Quod miranduʒz cur apoſtolus ad hebreos hebraice ſctibens. magis ſequi uoluerit.
CBeatus hõ qui inuenit ſapiam.⁊ qui affluit pꝛudentia. Quia poſitos ſub diſcipli ·
na & correctione conſolabatur addit qd cœperat:inſinuans quia beatitudo eſt uera hoĩs: non aduer Pri
ſis carere in præſenti: ſed æternæ ſapiæ perceptione lætari. Quod eſt in hac uita dñi uoluntatem co
gnoſcere. & in futuro eius uiſione perfui. Et bene cum diceret beatus hõ qui inuenit ſapiam: mox ad
l didit: & qui affluit prudentia. Sunt qui inueniunt ſapiam: doctrinam ueritatis aure percipiẽdo: ſed
6 affluere prudentia negligunt nolendo cordis ſui ſinum ad percipiendâ eius amplitudinem laxare.
0 CWelioꝛ eſt acquiſitio eius negotiatione argenti ? ar.
1. CNon meœtuat de correptione inopiæ quiſquis opes acquuit ſapiẽtia: quia theſauris terreſtribus
incomparabiliter munus cæleſte præcellit.
i CPꝛimi⁊ puriſſim fructus eius. . CSi iuxta eccleſiaſticum: radix ſapientiæ
. eſt timere deum fructus ſapientiæ quis niſi uidere deum: Et hi ſunt primi ac nouiſſimi ſiue qa deus
4 qui uidetur ab initio eſt. & nihil inquinatũ in eius uiſione incurrit. ſiue quia primo ad hanc contem

plandam homo creatus eſt. Vnde & adoleſcentior filius ubi ad patrẽ pœnitens rediit primã ſtolã re
. cepiſſe memoratur.ſiue quia primũ & rude aurũ ſolet eſſe puriſſimũ. Et prima ſtola nr̃a beatitudo:
ueræ eſt beatitudo credenda: quæ nobis in reſurrectiõe perfectius a dio promittitur eſſe reddenda.
¶Vretioſior eſt cunctis opibus.⁊ omnia que deſiderantur.huic non valent comparari.
CNon modo terrenis uerum & cæleſtibus diuitiis immo & ipſis angelorum conſpectibus huius
ſapientiæ claris antefertur. Vnde & prophetæ: quid enim mihi reſtat in cælo ætate quid uolui ſu-
per terram. & uſq; ad finem pſalmi. —
, Longitudo dierum in dextera eius ⁊ in ſiniſtra illius dinitie ⁊ gloꝛia.
n CViſione ſuæ diuinitatis electos in perpetua luce condonat: & eoſdem in præſenti uita incarna/-

tionis ſuæ ſacramentis & cariſmatibus illuſtrat ac roborat: Dat eis qui ob ſe comparandam ſua
6

Tiber pꝛimus.o.iii.

omnia uendunt:centuplum in hoc tempore. & in ſeculo uenturo uitam æternam. Sequitur in hoc
loco.iuxta antiquam tranſlationem.quod noſtti codices non habent ab ore eius pronciſcitur iuſti
tia. legem autem & miſericordiam in lingua portat. Quod ideo adnotandum credidi quia hi uer-
ſiculi in opuſculis patrum ſæpe poſiti inueniuntur.
CEie eius vie pulchre.⁊ omnes ſemite illius paciſice. . . .
Exl V r-la A W. C Actiones & doctrinæ quæ in euangeliis cõtinẽtur pulchræ ſunt: quia diuinæ ac puri hominis mo
——„ dum longe trangreſſæ: & omnia iuſſa eius ad pacem ducunt æternam. Omnia quæ in carne geſſit
ad reconciliandos deo mortales: ad pacificandum cum angelis genus humanum: ad demonſt ram
da ſuis ſeruandæ adinuicem pacis & dilectionis exempla pertinent.
CLignum vite eſt his qui appꝛehenderint eam:⁊ qui tenuerit eam beatus.

f ſtum uiuifſicatur eccleſia cuius & nunc ſacramentis carnis ac ſanguinis pignus uitæ accipit: & in fu-
turo præſenti beatificatur aſpectu. =è
N. WCBomimus ſapientia fundauit terram ⁊ ſtabiliuit celos pꝛudentia.
Nc 9 l=. 2 WDeus pater per filium omnia condidit. Tipice autem fundauit terram ſapientia: cum per ipſum
T=TP I er ſanctam eccleſiam in fidei ſoliditate locauit. Stabiliuit cælos prudentia: cum per eundem ſubli-
mia prædicatorum corda illuſtrauit: —R
¶Sapientia ulius eruperunt abiſſi. CQuando in diebus Noe ru
pit omnes fontes abiſſi magnæ. uel cum quottidiano progreſſu fontes.& flumina de abiſſo:per ter
ræ uenas emanant: ebuliunt procedunt. Aliter ſapientia errumpunt abiſſicum largiente xpi gratia
rofunda ſacramentorum cæleſtium fidelibus innoteſcunt 5
Et nubes roꝛe concreſcunt. r eer n
CPatet iuxta litteram: ſed allegorice nubes ſunt eccleſiæ magiſtri. ſublimes per contemplationem
& uitam: rigantes cor auditorum quaſi ſubiectam ſibi terram per doctrinam. Quæ rore concre-
ſcunt:qui ſubtiliſſima diſcretione uirtutes ſuas quibus proficiant: quibus alta petant: quæq; mino/
ribus in exemplum monſtrent examinant.
C Sili mi ne effluant hec ab oculis tuis.
Ne diſciplina temporali fatigatus ſapientiæ quæ tanta eſt gratiam perdas præcaue.
Cuſtodi legem atqʒ conſilium meum. CLex ſapientiæ eſt quæ dicit. Si uis ad uitam ĩn⸗

„
1

2

ſapientiæ eſt cum protinus addidit: ſi uis perfectus eſſe uade uende omnia quæ habes & cætera.

LSt erit vita anime tue.

==

—868

7

: l, Brer. es c, CAnima tua habet uitam cum deo: ſi eius decreta cuſtodieris: qualibet caro diſciplina correptio/
S ees elr e nis: aut eua ideſt calamitate mortis: quæ eua calamitas interprætatur mortis præmatur:
CEt gratia faucibus tuis. CQuam dulcia inquit faucibus meis eloquia tua:

habet ergo ſenſus ai fauces ſuas. ꝗbus uerba quæ audit diiudicet: quibus res & geſta ſinguloruʒ quæ

mirum faucibus. cum legẽ atq; conſilium dñi cuſtodimus gratia multiplicatur: quia quanto ſoler-
. tius quiſq; diuinis obtemperat iuſſis: tanto dulcius eius amorem concipit: Quam noſtris faucibus
1. F ineſſe gratiam deſiderabat Pſalmiſta cum ait. guſtate & uidete quoniam ſuauis eſt dominus.

k.. 5 ₰ /.

Tunc ambulabis ſiducialiter in via tua.
CFiducialiter in uia noſtra incedimus cum dei gratia confiſi. proſectum in bona noſtra conuerſa-
tione ſuſcipimus. Si ergo eius imperiis humiliter ſubdimur. & guſtum ſuperni amoris ſuauius fauci
bus mentis attingimus. & operationis bonæ augmẽtum ſemper obtinebimus: Sed & in temptatio
Mẽ S nibus ne deficiamus ipſo iuuante defendimur. Hoc eſt enim quod ſequitur.
getns Wr en uspe t Et pes tuus non impinget. 4 Sð
A. CQuoniam diligentibus deum omnia chooperantur in bonum.

10

(Airruentes tibi potentias impioꝛum. Dñs.n.erit in latere tuo.vt cuſtodiat pedeʒ tuũ.ne capiaris
A ACPatet iuxta lr̃am: ꝗa ſecurus.& dormit: & uigilat. & ꝗeſcit: & ambulat.qꝗ ſe inocẽter añ deũ & iuſte
de r. nijuere meminit: Sed & iuſtus cũ morte dormierit nõ ſolũ potẽtias malignoꝶ ſpirituũ nõ mœtuit
... r ſt --errr: . ſed in pate quieſcit. ac ſecurus diẽ reſurrectionis expectat: ꝗa deũ ubiq; protectorẽ hẽt & cuſtodem.
Quale eſt in pſalmo.Nã & ſi ambulem in medio umbræ mortis:non timebo mala qm̃ tu mecũ es.
””Mẽ – THoli. pꝛohibere benefacere eum qui poteſt ſi vales ⁊ ipſe benefac.
e eer, aſlee dorna l CQuia ſupra diligenter legem dñi. & conſilium obſeruare monuit. & æternã requiem obſeruãtibꝰ*:
promiſſit.Nunc multipliciter quæ ſint obſeruãda replicat. Primoq; ad id quod intermiſerat rediẽs
miſericordiam proximo exibendam. & iuſtæ cum illo docet eſſe uiuendum. Deinde & ab inimico
cauendum eſſe præmonet. Noli ergo inquit prohibere benefacere eum qui poteſt. ꝙ ſi uales. & ipſe
benefac. Ne audias a domino cum phariſeis: ipſi non introiſtis. & eos qui introibant prohibuiſtis.
NMec dicas amico tuo.vade ⁊ reuertere ⁊ cras dabo tibi cum ſtatim poſſis darr.
„4 ”MV C Non ſolum

—
oaaereree

4

CSicut in medio paradiſi lignum uitæ moyſes eſſe teſtatur. Ita per ſapientiam dei: uidelicet chri/

gredi non occides. non mechaberis. nõ furtũ facies. non falſuʒ teſtimoniũ dices. & cætera. Conſiliũ

cernit diſcernendo examinet: & hæc amplectendo recipiat. illa reprobando contẽnat. Quibus ni /

= a. 4.⸗ ,r Q¶Si doꝛmieris non timebis.quieſces.⁊ ſuauis erit ſomnus tuus.Ne paueas repẽtino terroꝛe ⁊
22 „ 7

—
—
— J
.
— —

4

Super Parabolas Salomonis.

CNon ſolum de eo qui elemoſinam pecuniæ petũt hoc mandatum datur. ut beniuoli ad larglen/
B dum. & prompti exiſtamus. ſed & per omnia chriſti mandata qui ait. Vos amici mei eſtis ſi feceritis ſ. Ler da.
quæ ego præcipio uobis. ſtatim facere. & non in craſtinum differre iubemur. Ka f- e .
NMe moliaris amico tuo malum cum ille in te habeat fidutiam. Me contendas aduerſus ho- Ir

h minem fruſtra:cum ipſe nihil mali fecerit. — J t — t. Fef 2
Non uetat contendere aduerſus eum qui mala fecit ut corrigatur/ quia hoc nimirum fruſtra non
1 fit. quod certa neceſſitas cogit ut fiat. lmmo etiam qui ait. Si peccaueni in te frater tuus increpa illũ

uult ut errantem quantum uales ad uiam ueritatis reuocare contendas. ,
Ne emuleris hoiem iniuſtum nec imiteris vias eius.Quia abhominatio dñi eſt oĩs illuſoꝛ. x =8 aiol R- Br

¶Ois illuſor inquit. quia illuſor eſt qui uel uerba dei quæ nouit implere contemnit: uel eadẽ peruer *
ſe intelligendo ac docendo corrumpit. Eſt illuſor & ille qui promiſſa eius quaſi parua deſpicit &
iram diſtrictionis eius quaſi tollerabilem ſpernit. Nec non & ille:qui proximorum ſimplicitati. uel
