N . J fr ſl . 4 cere quæſierunt: & non inuenerunt: & in eſurie ſua & ſiti niam ciuitatis habitacili non inuenetunt

2. Saaſſe
D

Lorpr ⸗ ——
—

Eir ſocrates: pro miſit plato: ꝓmiſit ariſtoteles. Emoroiſſa quæ fluebat ſanguinẽ multos quæſiuit me
dicos: & a nullo ſanari potuit. Viam cinitatis habitaculi non inuenerunt. Doctrina illorum magis
famã faciebat ueritatis quam ſaturitatẽ. Emoroiſſa totam ſubſtantiam ſuam impendit in medicos.
Eſaurientes & ſuientes. anima eoꝶ in ipſis defecit. Sed qm̃ perdiderat ſuam uniuerſam ſubſtantiam:
hoc eccleſia de gentibus congregata quia anima eius in ipſis defecit: clamauit ad dim cum tribula-
retur. Tactus fimbriæ domini: clamor credentis fuit. CSt clamanernnt.
Ad dñm inquitcum tribularer clamaui & exaudiuit me. Tunc exauditura domino qñ non ſim
lex uox ſed tribulatio clamat ad dům. CEt deduxit eos in viam rectam.
Eun uiam ciuitatis habitaculi non inuenerunt: propterea deduxit eos in uiam redam. Ergo oñ

dit qui ante inuenerunt quidem uias: ſed prauas & non rectas: & deduxit eos in uiam rectam. Via de

. d.. D duxit eos in uiam. Ipſe dñs atq; ſaluator deduxit eos in uiam rectam: fecit eos ut in ſe ambularent.
1 Wer

ð

atq; doctorem. Simulq; conſiderandum: quia in ipſo pſalmo tertio dicitur.

Confiteantur domino miſericoꝛdie eius:⁊ mirabilia eius filijs hominum.Qnuia ſatiauit ani/

mam inanem:⁊ animam eſurientem ſatianit bonis. .
CEos qui inanes erant a gratia ſua:& famem uerbi patiebantur:bonis cæleſtibus ſatiauit.
Sedẽtes in tenebꝛis ⁊ vmbꝛa moꝛtis vinctos ĩ mẽdicitate ⁊ ferro. CVinctũ.n.erat genus
humanũ catenis criminũ: & carceri diaboli mãcipatũ. Et cur hoc acciderit? Vide quid ſequitur

¶QAQnia exacerbauernnt eloquium dñni. Quæ mandauerat non cuſtodientes.
CEt conſilium altiſſimi irritaneruunt. CQuod dederat ut eligerent uiam.

C¶Et hu miliatum eſt in laboꝛibus coꝛ eoꝛũ. CQuia non exaltabatur in openbusdei.

Aer en clens Inſfir mati ſũt:nec fuit ꝗ adiuuaret. C Eo quod in deum ſit

m' non eſſent nec eum requirerent qui uerus eſt medicos.
CEt clamauerunt ad dominum dum tribularentur:⁊ de neceſſitatibus toꝛum liberauit eos.

CDeſecit poſt originale peccatum humanum genus:iterata uice non obſeruans legem traditam pꝓ

moyſen:ſed & de hac eum neceſſitate eripunuit.
Et edaxit eos de tenebꝛis ⁊ vmbꝛa moꝛtis:⁊ vincula eoꝛum diſrupit. CEt obid.
CNConſfiteantur domino miſericoꝛdie eius:⁊ mirabilia eius filijs hominuʒ.

Et cor eius uel miſericordiæ eius confirendæ ſunt: uel mirabilia prædicentur: ſequentia docent.
I.. Quia cõtriuit poꝛtas ereas: 2 vectes ferreos confregit. CViſitauit.n.nos oriens ex

„ —
.—, alee . eE . . . 1, .1 , 3
O- alto: & illuminauit ertoꝶ tænebras diſrupitq; catenas legis: ut libero arbitrio ſeruiremus.

Buſcepit eos de via iniquitatis eoꝛum. CObſeruerat diabolus igitur ualidiſſi
mis ſeris ſuarum edium ereas ualuas: ne ab eius iure egredi ualeret genus humanum: quæ omnia
vuicimus: ſua dominus uiſitatione contriuit: ſuſcipiens eum in e.
Pꝛopter iniuſtitias enim ſuas humiliati ſunt. A YVt exaltarentur in eo.

Omnem eſcã abhominata eſt anima eoꝛũ:⁊ appꝛopinquanerunt vſq; ad poꝛtas moꝛtis:⁊ cla

mauerunt ad dominum cum tribularent᷑:⁊ de neceſſitatibꝰ eoꝛum liberauit eos.

Sed uide qualiter eos liberauerit. Quia oẽ uerbũ uitæ quẽ prophetæ prænuntiauerunt abhomi-
nauerunt. Et appropinquauerunt morti Cunc miſit verbum ſuum. ⁊ ſananit eos:
ſpſũ filiũ ꝗ in principio erat uerbũ:ꝗ in euãgelio ſanat oẽm lãguorẽ & oẽm infirmitatẽ in plebe.

S?Mè”Mc CEt eripnit eos de interitionibus eoꝛdlaem. EInquibus ſe ipſi demerſerant.
.er ee ATe-. TVXTXmonſiteantur dño miſericoꝛdie eins. CQuibus excelſus ſe humiliauit: ꝗbus deus hò
factus eſt ꝗqbus ĩmortalis pro mortaliũ nita ſubditur morti. .
CSEt mirabilia eius filijs hoiuum. CQuia inferni ereas portas uecteſq; confringit: quĩa
rediit uictor ad ſuperos: quia remeauit ad ecælos. Q¶ C Et ſacrificent ſacriſiciũ landis:
4. „ 1 . CCCeſſent hirci:& uituli: quia deus ſacrificium de puro corde requirit. MZM
Alen, ſenfre A Pnw W Et annnntient opera eius in exultatinne. CC Cum gaudio cunctis choris annun
tient: qualiter eos ſua uiſitatione ſaluauit. Qui deſcendunt mare.
XAdeſt ſæculũ in nauibus in eccleſis quæ xpᷣm portant: & a fluctibus huius mundi tunduntur.

CEaocientes operationẽ in aquis multis. ¶ In populis. Sed & ad apoſtolos hæc reſerẽda ſũt.

CIpſi viderunt opera dñi:⁊ mirabilia ei in pꝛofundo.
In profunda enim caligine:pro eoꝶ prædicatione lumen ueritatis illuxit: & uiderunt operante
domino in tænebris denſiſſimis clarere lumen ueriſſime trinitatis. ”

CBDixitꝛ ſtetit ſpiritus pꝛocelle. CCeſſauit mundana temptatio. Sic &

in naui

CEt ſitientes aia eoꝛum iin ipſis defecit. QDefſecerunt ſcrutantes ſcrutinio. Deſe

Eſarientes & ſitientes. Multi fuerũt qui repromitterent iſtã niam quæ duceret ad cinitatem. Promi

Ipſe & ductor & uia. Et deduxit eos in uiam rectam: ut per banc uiam hoc eſt per dominum ſalvaro
rem irent in ciuitatem habitationis in eccleſia eius quæ fundata fuerat ſuper ipſum. Et petram & mã

4
wi
be
,
m

oi
nde
ent.
10
zmi

⸗

e

mit
os⸗
iim

nd

nic
rndi

0
eta
bomi⸗
ttost
glebe⸗

eusbö

ds

nun

in naui dormĩens dñs:cum excitatus a diſcipulis fuiſſet imperauit uento & mari & fiuit.

CEt exaltati ſunt fluctus eius. CQCSuſpẽſi ſunt ne nocerent.Ideſt huius diabolicæ
temptationis motus:quos iniqui cõmouent ſuper iuſtos. CAſcendunt vſqʒ; ad celos.
CEleuantur in ſuperbiis ſuis:ad ſanctoꝑ iniuriam. CEt deſcendunt vſqʒ ad abyſſos.

CNHumiliantur in cõſeſſione. Et ut intelligas figuraliter hoc de malis hominibus dici ſequitur.
Aia eoꝝ in malis tabeſcebat. CFluctus. n. aquarum aĩam non hñt: ſed tabeſcit
aĩa cum uerberata plagis cæleſtibus ſe peccaſſe: & ſanctis iniuriam intuliſſe cognoſcit.
CTurbati ſunt ⁊ moti ſũt ſicut ebꝛius. CCNihil enim lætum: nihil ſtabile: nihil ſobri-
um eorum ſenſus habebat. CEt ois ſapientia eoꝝ deuoꝛata eſt.
CA ſapientia ueri dei:ſicut quondam draco moyſi deglutiuit dracones ægyptiorum.
CESt clamauerũt ad dñm cũ tribularentur:⁊ de neceſſitatibus eoꝝ liberauit eos.
CVt relinquentes luxurioſã ebrietatẽ dei ſapientiã ſequerentun Statuit ꝓcellã eiꝰin aurã
Vt iam non cum igne & grandine:ſed cum ſuaui ſancti ſpiritus flamine adueniret.
CSt ſiluerũt fluctus eius. U Penitentiam agentes in tranquillitatem conuerſi ſunt.
CLetati ſunt qꝛ ſilunerunt. Illis geſcẽtibus hi lætätur. C Et eduxit eos in poꝛtũ vo
luntatis eoxy. De his geſcentibus fluctibus appoſuerunt integrà uoluntatẽ ad eũ deduci: ꝗ
mitigans fluctus uerus eſt ports. CSEt de neceſſitatibus eoꝝ liberauit eos.
Ne ab his æſtibus q̃terẽtur. C Cõſiteãt᷑ d

—ℳ

no miſericoꝛdie eiꝰ. C Quibꝰptegit genꝰ humanũ

CSt mirabilia eius filijs hominuunum. CQuia mirabiliter hos compeſcuit fluctus
CExultent eum in eccleſia plebis. Q! UIIn cögregatione fideluum.
CSt in cathedra ſenioꝝ laudent ilum. Non illam cathedrã in qua ſcribæ & phariſei ſe d- . Re,
detunt:qui legentes legẽ nõ intellexerunt in ea dñm nuntiatũ: ſed in illa in qua eum uel prophetæz
uel patriarchæ ſpũali oculo contẽplantes: cognouerunt in miraculis uel oraculis cecinerunt. L
C Quia poſuit flumina in deſertũ:⁊ exitꝰ aquaxꝝ in ſitim. Terrã fructiferã in ſalſuginẽ:a malitia Z DI,
inhabitantiũ in aea. Morito exaltandus: mœrito laudãdus qui in eccleſia q; prius fue . -⸗ = dir I, . . D

rat deſerta & odio habita poſuit apoſtolos: q eã & cõſolarẽtur alloqo: & ut alluuio fœcundarent: de †elt
Idit & in aĩas ſuas ſitientiũ uerbũ:exitus pᷣdicationum: & terrã corporis ꝗᷓ prius ſpinas amaritudinis

pꝓtulerat:fructibus repleuit æternis CPoſunt deſertum in ſtagnum aquarum.
Coræbens ĩ eccleſia baptimmm. C Stterrs ſine aqua in exitus aquax.
CPrædicatores in nationũ ariditate conſtitueans. C Et collocauit illic eſurientes.
CVt bonis cæleſtibus reſicerentuꝛ: CSEt conſtituerunt ciuitatem habitationis.

CAnimas ſuas exhibuerunt ab incentiuis uitiorum tutas: in quibus fructus ſpiritus habitaret.
CEt ſeminauerũt agros ⁊ plãtauerunt vineas:⁊ fecerũt fructũ natiuitatis.

22

C Ad apoſtolos iſta referũf᷑ ꝗ iecerũt ſemen in corda credentiũ de ꝗbus fructũ

——

. 1 ₰

emen in cord æternitatis accipiãt
hoc ẽ centeſimũ: ſexageſimũ & triceſinlu. C Et bñnñᷣdixit eis ⁊ multiplicati ſunt nimis.
CQuia q̃ etant placita faciebãt.Sic & in manu ioſeph benedixit oĩa deus: ꝗa ſe a prauis cogitationi
bus & cõcupiſcentiũis cuſtodiuit. CEt iumenta eoꝝ nõ minoꝛanit. CIrrationabiles in
ter eos hoĩes nõ ſunt minorati in inferius: ſed in melius reparati. Igr̃ explicita uocatiõe ac redẽptio
ne gẽtiũ redit ad expulſionẽ iudæoꝶ dicẽs pauci facti ſũt: eo qd ñ fuiſſent ĩ his multiplicata opa dei

CEt vexati ſũnt a tribulatiõe maloꝝ ⁊ dolioꝛe. CQuia inſontem iniqui ſunt perſequuti.
CEffuſa eſt contentio ſuper pꝛincipes eoz·· CCVYt qui dñũm contẽpſerant:ipſi contẽne/
ventur. Et ſeduxit eos: uana ipſoꝶ ſimulacra utiq; quæ adorabant.
Et deduxit eos in inuio ⁊ in vio. CSeducentes eos a uia dñi:deduxerũt eos in in
uio ſathanæ:Deniq; deductis iſtis in inuio:uideamus quid fecerit deus plebi ſiuſe·z.
CEt adiuuit pauperẽ de ĩopia. CPopulü chriſtianum dapibus ſatiauit æternis:
CEt poſuit ſicut ones famiias. (Vt audienteg uocem ueri paſtoris fidem ſequantur.
¶ Nidgebũt recti ⁊ letabun. C Quorum ſunt prædicatione conuerſi.
Et oiĩs iniquitas opilauit os ſuũ. CCDiabolus uel iudæi ſiue heretici: q in excelſuʒ ini

quitatẽ loqui pᷣumpſerant. CQuis ſapiẽs ⁊ cuſtodiet ea?⁊ tũc itelliget miſericoꝛdias dñi.
C Si.n.ſapiẽter cõſideres & ſpũaliter intelligas uidebis in hoc pſalmo quarto miſericordias petitas
& clemẽter indultas quas & nobis pietare ꝓflua dignetur quæſitas indulgere pulſatas apire:petitas ⸗; a1
non negare.Ipſi gloria cũ æterno patre & ſpũ ſancto in ſæcula ſæculoꝶ. Amen. Allelnia. rrr r dye. 9
CCEanticũ pſalmi Bauid. C Canticũ ſemp refertur in ſenſũ:pſalmus uero reſertur in corpa .. -— pon l
lia:ut aũt manifeſtius dicamus. Canticum in theoriã reſertur: pſalmus autem in praticen hoc eſtin
opera, Quoniam ergo in titulo ſcriptũ eſt canticum pſalmi: recte & conſequenter in ſecundo uer-·
ſiculo ait cantabo & pſallam in gloria mea. CPSALMVS. CVII. F
=Aratum coꝛ meũ deus paratum coꝛ meũß. Cbaratus ſum non ſolũ ope ſed ẽt cor-
de & ſenſu.Paratũ cor meũ in ſenſu:paratũ cor meũ opere:hoc eſt in pratice. Qm nõ ſolũü Ve . ⸗ ape HZ
Mcorde & ſenſu: ſed & in opere paratus ſum. Propterea & ſecundo dico. rartes
C Cantabo ⁊ pſallã in gloꝛia mea. Cantabo hoc eſt in eoie⸗ eo⸗ & pfallã
iiii

R2

*

—

rkr F.r F.t r ye-n

Expolino.

„ . Sicut pſalterium ex multis cordis compoſitum eſt: & ſi una corda fuerit rupta extermhinatur pſalte-
SS rfelarz, ert rium:ita & in actibus noſtris ſi unum mandatum prætergreſſi fuerimus pſalterium noſtrum rumpi
wvrs 144 Fp-ſſe . tur. Ideo dixit. Cantabo & Pſallã in gloria mea. In aliis codicibus legitur in gloria tua. Sed mehus
eſt ſcdm hebraicum legere: in gloria mea. Qd dicit hoc cẽ. Cãtabo & pſallã ĩ gloria mea. Hoc diũ
— ,Ad tibi pſallo qd tibi canto:non tibi gr̃am ſacio ſed mihi.In alio. n. pialmo dicit.ꝗqm̃ bonoꝑꝶꝑ meoꝑ
mnihns re nen nn †änon eges. Qd ergo facio: pro me facio. Quod ergo ſeruio tibi gloria mea eſt. Ieiunamus: nunquid
2” aliquid deo donamus? Pro peccatis noſtus hoc facimus. Iacemus in ſacco: quid ex hoc præſtamus
A. — d = S -- h dnño? Hoc tantũ illi præſtamus: ut ſaluemus aĩas nras. Ipſe.n. hoc deſiderat: ſicut bonus & miſericors
meldicus. Si aliquem ſanauerit: gaudet quidem & ipſe & ille qui ſanatus eſt: ita & dominus noſter.
¶Exurge plſalteriũ ⁊ cythara. CQO pſalterium. o cythara facta es & cren
ta es ut pſallas deo. Exurge & pſalle. Quare iaces?O monache qui ſtas corpore: iacet anima tua: &
⸗ rſe Ar » „e-r. 1 . non pſallis domino. Maledictus homo qui facit opera dei negligenter. Si pſalterium es: ſi cythara
. es: quare ſurdus es & non gloriſicas deum? CExrurge diluculo. W
CCDeus in tænebris benedici & laudari non poteſt: ſed in luce benedicitur rem dico mirã: Et ſi no-
Ide ſurgimus: deum in luce benedicimus. Nunꝗᷓ chriſtiano nox eſt: ſed chriſtiano ſol iuſtitiæ oritur.
Noede Prcn. d.= — . 4. Et hæc quidem ſcdm iudæos dicimus. Cæterum ſcdm altiorem ſenſum dñs eſt qui canit. Paratum
cor meum deus paratũ cor meum. Paratus ſum hic paratus ſum in futuro. Saluo & in terris. ſaluo &
. in cælis: hoc eſt & angelos ſaluo & hoĩes. Exurge pialterium & cythara. Loquitur dñs ſuo corpori.
-Tn⸗ be=r Prdus Pſalterium & cythara qui deſcendiſti in infernum & iacuiſti: exurge & lauda dñm. Et uides quid di
cit. Non ipſe qui mouet cytharam & pſalteriũ laudat: ſed ipſa cythara & pſalterium ipſa benedicũt
patremillle. n. deus eſt: & ab aliis bũdicitur & laudatur. Corpus aũt eius & hõ quem ſuſcepit: ipſe lau

. JA... dat dominũ. Vt autem ſciatis quoniam propheta ex perſona domini loquitur: & non ex memetip
O”è”ù”ÿ”Mẽ 2 ſo hoc loquor. Videte quid ſequitur. CLConſfiteboꝛ tibi in populis dñe.
S 72, PAa, ant. Populos autem intellige iudæoos. C Et pſallam tibi in nationibus.
” De nobis dicit. ludæos enim illos dicit. qui primi ex iudæis crediderunt: Et uidete ordinẽ. Primlmůü
ODUW— arer ze te⸗ laudat deum in populis: & poſtea laudat dominum in nationibus. Primuz. n. ex iudæis crediderür.
& poſtea crediderunt ex gentibus. Auia magna miſericoꝛdia tua ſup celos.

C Non eſt creatura:quæ non indiget miſericordia dei. Vniueiſi miſericordia dei indigemus. Gabri
OUè hel. Michael. Seraphin,. Cherubin: poteſtates: dominationes: ſunt quidem ſanctæ: ſed indigent
I rnn n . .ve miſericordia creatoris ſui. Non detraho angelis. ſed creatorem prædico. Siquidem ipſi angeli li
5 Reihe ple f zdied l., benter audiunt prædicari eorum creatorem. Et aliter poſſumus dicere. Quod miſericordia tua de
terra leuat ad cælos. CESt vſqʒ ad nubes veruas tuas. “
CVbi ſunt iudæi:ubi ſunt ſimiles iudæoꝑꝶ: qui ſcdm litteram tantum ſunt intelligentes. Qũo uſq;
ad nubes eſt uetitas dei. Filius dei dicit. Ego ium uia ueritas & uita. Et deſcendit in terris: & cum ho
minmibus conuerſatus eſt. Et quomodo uſq; ad nubes ueritas tua? Maniſeſtus eſt ſenſus: ꝙ de apo/
Sde E, „ Kaf la.. . ſtolis loquirur: & de ſanctis: ut imbrem ſuum non pluant ſuper iudæos ſed ſuper gentes ſicut ſcri-
d . z ſr. . 1es pium eſt. Mandabo nubibus meis ne pluant ſuper iſrahel imbrem.In iſtis ergo nubibus ueritas dei
eſt. Si autem in iſtis nubibus apoſtolis nobis reuelatum efft. =JJòèMD
CExaltare ſuper celos deus. CDeus nõ exaltatur niſi ſuper cælos: non exaltatut
ſuper terram. Quando terreni ſumus non exaltamus deum. Si autem de terrenis facti fuerimus cæ⸗
lenes tũc exaltamus deum: & dñs noſter qñ erat in terra:non nos exaltauit:? Dicat e

tie loqueris. Siquidẽ ipſe dicit in euangelio. Qñ exaltatus fuero oĩa trahaʒ ad me. Vide quid dicat
= me. Quando exaltatus fuero in cælis: tunc oĩa traham ad me.Pius quidem eſt iſte ſenſus: ſed ego aliuc;
T c tat; t. n ſhen zaell igo Quando exaltatus fuero quando crucifixus fuero: tunc omnes traham ad me.
n er . r 1 „ CSt uberent᷑ dilecti ttbiuu. CO mirga intelligẽtia. Propterea cruciſigitur dns & exaltatur

etiuimus. Ille exaltatur eſt: & nos liberâti ſumus. CBeus loquutus eſt in ſancto ſuo. .
& Siue in tẽplo:ſiue in unoquoq; ſanctoꝑꝶ:ſiue in propheta: auditur in moyſe auditur in apoſtolo.
Et uerius dico. Loquutus eff in filio ſuo. Quid ergo loquutus eſt deus: Hæc quæ ſequuntur.
¶Exaltaboꝛ ⁊ diuidã ſicimam. CPropterea inꝗt crucingor: ut diuidã ſicimam. Sicima
ſinterptatur in nia lingua humeri. Humeri aũt interpᷣtatur in ope. Senſus ergo iſte eſt. Propterea cru
. . cifigor. ut opa mea diuidã ſanctis meis. Propterea crucifigor: ut iugũ meũ ſuaue & onus leue meum
PR-e ar - -f-- imponã ſup ceruices hoĩum. Feciſti dũe quod pollicitus es. Exaltatus es: & diuiſiſti ſicimmam.
E Et conuallẽ tabernaculoꝝ dimetier. C WVere dominus & ſaluator noſterin
hanc conuallem lachrimarum: in locum humilitatis noſtræ ſubintrauit: hoc eſt in iſto mundo: In
quantum quis ſendus eſt in hoc mundonecdum cognoſcit ſecundum quod oportet noſſe. Ex par
, r p bea —„ te enim cognoſcimus: & ex parte prophetamus. èẽ
Rar er i S Erte CMeus eſt galaad ⁊ meus eſt manaſſe. C Gaudet dis noſteꝛ
atq; ſaluator habens plures diuitias. Galaad interprætatur tranſmigratio. Gaudet ergo quando
populus ex gentibus migrauit: & uenit ad eum . Manaſſes interprætatur ex obliuione. vi
õ dete igitut

Z I⸗ „ —⸗

ut liverentur dilecti eius. Vt liberẽtur in quit dilecti tui. Et exaltare ſuper cælos deus. Eactũ eſt quod rz &α

X
SõG — —

— ☚ —

Super Eſal. cvii.

dete ĩgitur quid dicit filius ille qui accepit ſubſtantiam & cõmedit eam: & oblitus mei erat:non me
moratẽ mei:Et dicitur manaſſes hoc ẽ ex obliuione: qa nõ ẽ oblitus ſed remeauit ad ſuũ patrem.
CSt ephꝛaim ſuſceptio capitis mei. C Ephraim interprætatur fructifer. Ephraim inquit ſu- Spbr- Prrfen
ſceptio capitis mei. Suſceptionem poſuit nunc pro corona. Quod enim in capite ponitur: corona ẽ
Et in ſcripturis diuerſis nominibus nocatur. In alio loco habet. Scuto circũdabit te ueritas eius. Et , 1R
in alio pſalmo. Qui coronat te in miſericordia & miſerationibꝰ. Sicut eni ibi poſuit ſcutũ pro coro q epin g rrr T
na:ita & hic ſuſceptionẽ poſuit pꝑ corona. Videte ergo ꝗd dicit. Factus es galaad:factus es manaſſes: Se
hoc ẽ migraſti ad dñm: & poſt obliuionẽ remeaſti ad patrẽ tuũ. Eſto ephraim:eſto ſructiſer. Habe 1

opera bona: & poſtea eris corona domini. (Juga rex meus. —“B
CVidete in quanta gloria eſt:qui agit pœnitentiam. Iudas enim confeſſio interprætaun. —. 7fen. rie .
CCMoab lebes ſpei me. CGrande myſterium. in paucis uerbis agnoſcitur. Roge al⸗ l = ðèð

uos: diligenter animaduertite, Si quidem & mihi qui loquor: & uobis qui auditis prodeſt. Moab .
interprætatur ex patre. Ab. dicitur pater: mo. ex: qui eſt iſte ex patre? Qui perdidit patrẽ ſuum:ꝗq re)⸗d. —s⸗ Ie — oe
liquit ſuũ patrẽ: qui non remeauit ad patrẽ proprium: nec eſt dignus uocari manaſſes. Quis eſt iſte
Moab inimicus dñi? de cuius genere uſq; ad quartam generationem & decimam uſq; in ſeculum
non intrabit in eccleſia domini. Quis eſt iſte moab? Qui ex imunda cõmixtione naſcitur: in ſpelun 14. ,
ca tænebroſa. Ex loth enim & filiabus illius nati ſunt duo:ꝛmoab & amon: & moab maior eſt filius. d
Videte ergo quomodo in littera myſterium abſconditur. In tænebris in ſpelunca:non in ſole. nõ i AA. 15
luce. Moab ergo diabolus interprætatur: qui oblitus ẽ patris ſui. Deniqʒ; & abeſſalon qui perſequu/ ein E=
tus ẽ patrem armrinterpretaräi diabolus. Iſte eſt ergo moab. Quomodo lebes ſpei domini eſt? &l⸗ .b. ,e2 uln
Lebes interprætatur olla:quomodo olla ſpei domini eſt. Ergo credibile ẽ: ut moab ꝗ interprætatu) .
diabolus: lebes ſpei dñi ſit. Quomodo ſpes dñi eſt: Dicit apoſtolus. Quos tradidi ſathanæ: ut diſ-
cant non blaſphemare. Diabolus quaſi quæſtionarius dñi ẽ: ꝗq nõ recte ambulãt ad deũ traduntur .· ir-- u a. 6
diabolo. Quare? Vt pereãt in æternum. Et ubi clementia dei: ubi miſericors pater: ubi ẽ qui facit ſo
lem ſuum oriri ſuper iuſtos & peccatores: & pluit ſup peccatores & iuſtos? Quod dicit hoc ẽ. Tradi
di inquit peccatores diabolo: ut ab ipſo cruciati conuertantur ad me. Dicitur & in hieremia. Quid

uides tu hieremia? Ollam ſuccenſam inquit. Videte ergo quoniã in iſta olla mittuntur cames. hooc L⸗ . A S,⸗
ſcriptum eſt in ezechiel. & mitte inquit carnes in olla ut mollia fiant. Et dura conuertantur ad deuz R— p.. R
ut & ex corde lapideo ſiat cor carneum. Et ubi prius non poterat ſcribi propter duritiam: poſtea ſcri
batur propter mollitiam. Succendam inquit hanc ollam: & excoquã carnes & oſſa uſq; dum amit,
tant omnem humorem & illuuiem: & uidete poſtea quid dicatur: & diſcat inquit quia ego dominꝰ 5 .
Magnã miſericordiã: & magnũ ſacramentum. Mittuntur carnes in ollam ut excoquantur: & diſcãt Nt n ue
quia dominus eſt. Multa ſunt quæ dicantur de moab & olla: ſed nunc longum eſt. ðð
CIn idumeam extendam calciamentum meum. 35
CIdumæa ĩterpᷣtatur terrena & ſäguĩea. Miſericois deꝰñ ſolũ cæleſtia uult poſſidere ſz & terræſtria. er Wee ſeg ele
CMihi alienigene amici facti ſunt. CDe nobis dicit:qui ex gentibus credimus.
CQuis deducit me in ciuitatem mnnitam “Ml
CNemo domine. Tu es enim ꝗ dicis: Torcular calcaui ſolus: & de gentibus nir non fuit mecum.
OOimnes eni declinauerũt ſimul inutiles facti ſũt:nõ ẽ ꝗ faciat bonf:nõ ẽ vſqʒ ad vnum.
Quis ergo deducet me ĩ ciuitatẽ munitã. Nemo dñe.Sed ꝗdẽ & petrus ꝗ ꝓmiſerat ꝓ te mori:po-
ſtea negauit. Quæ ẽ iſta ciuitas munita? Inſernꝰ ubi ĩcludũtur: unde exire nõ licet. Et uere ex iſta c
uitate niſi dñs uictor nõ exiit nemo alter. Et uere ciuitas munita eſt iſta. Moyſes de iſta ciuitate exire⸗ 44
nõ potuit. Iacob ſimiliter ĩtrauit ĩ hãc ciuitatẽ: & n ẽ reuerſus. Deniq; dicit ad filios ſuos. lugẽs deſc?ö I--
dã ad ĩferos.Ad ĩferos aũt deſcẽdit:quia nec dũ erat paradiſus a latrone aptus. Munita ẽ iſta ciuitas
ad egrediẽdum:apta ẽ aũt ad introeũdũ. Quis deducit me uſq; ĩ idumeã? Vbi locus ẽ pœnarum &
ſanguinis: ldumea enim interprætatur ſanguinea. Locus qcciſionis aĩagꝑ: ubi multæ interſiciuntur
animæ. Nemo enim uictor deſcendit in ĩfernum: niſi tu ſolus domine qui repuliſti noo.
CMõ dixit ꝗ repuliſti nos:ſed ꝗ aliqñ repuliſti nos. Et nõ exibis deus in virtutibns noſtris
CHæc hetrogfatine legenda ſunt.Et non exibis deus in uirtutibus noſtris? Qui paſſus es pro nobis:
quare non adiuuas nos? Sed pateris conculcari nos a diabolo crudeliſſimo.
CSt nõ exibis deus in uirtutibus noſtris. C Videte qd dicat. Nõ dixit ũ̃ exiſti:ſed ñ exibis
deus ĩ uirtutibꝰnoſtris. Hoc uult dicere. Quãdo laboramꝰ: tũc adiuuat nos deus. Nõ ẽ enĩ uolẽtis ⸗ 6 rie Deari, „—
neq;ʒ currẽtis: ſed miſerẽtis ẽ dei. Sed uide ꝗd dicit. Nõ ẽ uolẽtis neq; currẽtis. ſz miſerẽtis dei.Si njö. all. . e
ergo uoluerimꝰ& cucurrerimꝰ:deꝰnobis nihil ꝓderit. Noſtrũ ẽ uelle & currere. & poſtea deus miſe D
vetur. Athleta enim dormiens perdit uictoriam. Ba nobis auxiliũ de tribulatione. .
CNõò dixit da nobis auxiliũ de delitiis. ſed de tribulatione Ad dñm cũ tribularer clamaui & exaua ⸗ . A.
diuit me. Nõ dixit cũ eẽm ĩ delitiis clamani aut dormiẽs clamani. Vis exaudiri a do? Eſto ĩ tibula
tione. clama & exaudieris. Si ꝗs ergo ñ ẽ ĩ tribulatiõe auxiliũ dñi inuocare non poteſt.
COQQma uana ſalus hoiss. Maledictus hõ ꝗ ſpẽ hẽt ĩ hoĩe. Nõ ẽ neceſſe hoc ĩterpᷣtan. Hæc
ſnia oĩbus patet.Aliꝗs ſpauit ĩ imꝑeratore ſperauit ĩ principe. in ꝑatre aut matre.in aliquo negotio

nMoli 9 . — fh, Ie, ſubito ſubtractus eſt ſpititus eius.in quẽ ille ſperauit. Et euanuit ſalus eius. Non dixit uana ſalꝰ hoĩs
c ſalus eius qui ſperat in homine. In deo faciemꝰ virtutẽ.
Non habeamus ſpẽ niſi in diũo tantum. nõ dicamus: ſi illud mihi ueniat aut illud. Vnde hẽo ni⸗
uere Reſpondeo tibi qd maius ẽiſi pſequutio fiat: unde habes uiuere. Sẽper xpiano pſequutio eſt:
ſemp nuditas ꝓpolita ẽ. Nemo ergo debet de nita iſta deſperare: nemo timeat. Nemo debet dicere
— Si ſenuero unde habeo niuere. ſi infirmus factus fuero unde uiuo. Apᷣm habes & times? Si uolatilia
relerba el paſe L cxæli paſcit: dubitas qd poſſit te paſcere? Diabolus paſcit ſuos hoĩes: & xpᷣs ñ paſcet ſuos ſeruos? Dia
ſ. reſ"t br raſes boeolus facit iudices hun muũdi & diuites: & xps nõ pot facere ut mẽdices? Diabo lus dat aurũ: gem
NAdA. Wrr L ma8:G xps pané nõ põt dare? Nos omnem ſollicitudinẽ ꝓiciamus de cordibꝰ niis: & dicamus.
3 In deo faciemꝰ virtutt. Cipſe erit uirt nr̃a:ipſe panis noſter:ipſe erit rector noſters

CSt ipſe ad nihilũ deducet inimicos noffros. Q¶᷑ ¶Ipſe nos coronat: ipſe pu⸗

gnat nobiſcum: magis autem ipſe uincet in nobis. Quid enim dicimus in deo faciemus uirtutem?

Quando enim fortes fuerimus: ipſe ad nihilum deducet inimicos noſtros. Non dixit pugnabit aut
occidet ſed ad nihilum deducet. Ideo eos ad nihilum deducet: ut ſi uoluerit fortes eos faciat & glo

rificet eos. Benedicamus ergo deum: cui ſit gloria in ſæcula ſæculorum amen.
C In finem Pſalmus Bauiid. CPSALMVSDS.,. Cvylll.

CQuod dicitur in finem intelligamus non de præſenti dici: ſed de futuro:Prophetia de xpo eſt.
nwEus laudem meam ne tacueris. CHoc eſt iudas me tradidit. Iudæi pſequuti ſunt
G& crucifixerunt: & putauerunt me in finem perdere. Tu autem deus laudem meam ne ta⸗

& ĩ ſacerdotibus deus laudem filii ſui non tacen.
CQuia os peccatoꝛis ⁊ os doloſi ſuper me apertum ef.

Sõ conſequentibus cognoſcetis. Quid enim dicit:

Sor r r. rſ . bant mihi. Vulnera mea medicina eorum erant: & ui debar iliz in deiſum:
CEt ſermonibus odii circũdederunt me. n ne

CNon ut credant: ſed ut expugnent.

. . 7

C- —2)

aiquem perſequitur & nihil proſicit: & non implet deſiderium ſuum: gratis perſequitur.
1. A 19 CPiꝛ0 eo vt me diligerent detrahebant mihi:ego autem oꝛabam.

4 .
b Przs eb e
er-. . *

in tribus diebus illud reedificas. Salua temetipſum. Qui diligit te pater: ueniat nunc & liberet te.
Ego pro ipſis ex mortuis reſurrexi. Et illi dicunt: Diſcipuli illius uenerunt nocte: & ĩuolauerunt eũ⸗
CEt odium pꝛo duectionema. “””MUVDvf

CConſtitue ſuper eum peccatoꝛem. .
CQuoniam rogaui pro ipſis in cruce. & uidens uulnera mea dedi eis locum pœnitentiæ: & nõ

Art Egem leſum: habeant regem baraban. qui interprætatur filius patris: hoc eſt diabolus. Barrabas
dA —D iſte qui fuit ſeditioſus & latro: Et uere Barraban habent regem: & uſq; in hodiernum diem ſe

ditioſum & latronem: qui occidit ipſos iudæos. Barrabas latro qui ſanguine delectatur: ante-

4

Fuam dominus crucifigeretur: antequam eum crucifigerent iudæi: incluſus erat. Negauerunt do/

Et ille demon qui eiectus fuerat de hoĩe: & de illa generatione. & peräbulabat in deſerto: & locuʒ

—„1

& facta

„cueris. Vniuerſa eccleſia per ſingulos dies laudat dnm: & completa ẽ oratio domini dicẽ
tis. Deus laudẽ meã ne tacueris. Vide cuiꝰdignitatis ſũt ſacerdotes. Sacerdotes loquũtur

4. A.l. L . CVideamus quomodo os iudæ proditoris apertum eſt in dominum. Venit ad dominum ut eum

CPro beneficiis quæ eis contuleram: ipſi contumeſias mihi faciebant. Ego autẽ quid faciebaméora
bam. Hæc ſũt arma dñi:hæc ſunt & noſtra arma: oratio. Si quando ergo nos perſequitur aliquis: &Z
odit nos:dicam. ꝓ eo ut me diligerẽt detrahebãt mihi. Ego ãt ꝗd faciebã? Orabã ut eos uincerem.

CConlidera o chriſtiane: conſidera o monache. Si dominus perſequutorem ſuum & proditorem
oſculo ſuſcepit: & pro cruciſigentibus eum orat:nos pro fratribus noſtris quid facere debeamus?

. t. N tradat: & dicit rabi: hoc eſt magiſter. Ecce os peccatoris & os doloſi.Ego eum mea clementia uolo
. Aes ſaluare: & oſculum illi porrigo: & uolo uincere maliciam eius. Et ille permanet ad malefaciendum
— ̃=WG= Aut me tradat. Specialiter intelligitur de iuda: generaliter autem de iudæis in eo tempore quo dice/
TIV XV. bant crucifige cruciſige. Tale os peccatoris in dominum apertum ẽ. Vt autem uideatis qd de omni

—

Loqunti ſunt aduerſus me lingna doloa. CEgo pro ipſis cruciſigebar: & illi inſulta

on ut credant: ſed CSt expngnauerunt me gratis
C Dupliciter intelligitur gratis: hoc eſt ſine cauſa. Nec enim peccaueram: & non merebar ut debella
ArE; = dD A rent me. Quæ autem digna cauſa erat ut expugnarent me: quia ſanaueram egrotos eoruʒ? qa mor
= Q= tuos reſuſcitaueram: quia alia ſigna ſeceram. Videte ergo quoniam gratis expugnauerunt eum. E
ℳ 6 * S A . aliter intelligitur. Voluerunt extinguere: & delere nomen meum: & tñ nõ potuerunt. Quãdo aliꝗs

Abſit. Dñs.n.quẽ orabat ut uĩceret: Sed qd dixit ego ãt orabã: qd dicebatur. Pater: ignoſce eis: qcd
* 4 DP , — L, enim faciunt neſciunt. CEt poſuerunt aduerſus me mala pꝛo bonis.
. d. ſten⸗ QV;:᷑CEt in cruce poſitus: rogabam pro crucifigentibus me. Et illi dicebant, Vah qui ſoluis templum: &

11. L. . agunt pœnitentiam & me nolunt habere regem:habeant regem diabolum. Nolunt habere re-/
6° -ee „. £

minum & bartabas dimiſſus eſt. Ex eo enim tempore: barrabas cœpit in eos habere poteſtatem.

inuenire non poterat adduxit ſecum alios ſeptem demones peiores ſe. & intrauit. in ſynagoga.

fh

olo
uum
⸗
edmnn

inii

1
rce
i
tund
cö

dmn
iis
incenn
ed

lun.à4

let te.
ei

noren
n

eao
erete
abus
eme
teamne/
unt 6o
eten,
lo
gogr
64

CSiant ſilii eius oꝛpham:⁊ vxoꝛ eius vidna.

Super Pſal.

& facta ſunt nouiſſima hominis illius peiora prioribus. Deniq; & ſynagoga judæorum antequam H
crucifigeret dominum: erat quidem peccatrix: ſed unum tantum habebat demonem. Crucifixit O

mimum & octo ſimul in ea demones ingreſſi ſunt. Impletum eſt ergo quod dixit.
CQCõſtitue ſup eũ peccatoꝛe:⁊ diabolus ſtet a dextris ei. E Qma dextris eoꝶ ſtetit ꝓpte-
rea ſynagoga ſiccam habebat manum dexteraʒ: ſicut ſcriptum eſt in euangelio. Nos antem oremus
ut dominus ſtet a dextris noſtris:diabolus autem aſiniſtris. Scriptũ eſt in zacharia. Et oſtendit mibi
dominus: Ieſum ſacerdotem magnum: ſtantem coram angelo domini: & ſathan ſtabat a dextris ei?
ut pugnaret cum eo. Si ergo a dextris diabolus ſtat: quomodo nunc de uda dicit: & diabolus
ſtet a dextris eius. Sed uidete quid dicit: Stabat diabolus a dextris Ieſu: ut aduerſaretur ei. Hoc eſt de
xteræ eius aduerſari nolebat. Hic autem non dicit quia pugnare uult: ſed quia iam uicerat iudam:
diabolus ibi contra dexteram deſiderat pugnare. Hic autem dominatus ẽ dexteræ iudæ. Sed & hoc
conſiderandum. In illo tempore: ſtabat a dextris domini ut aduerſaretur ei:quando jĩeſus habebat
ueſtimenta ſordida. Sic enim & ibi ſcriptum eſt. Et ieſus habebat ueſtimenta ſordida. Tam diu ſtat
diabolus a dextris eius: quamdiu portat peccata noſtra. In peccatis noſtris aduerſatur illi diabolꝰ.
Quando autem dicitur in zacharia tollite ueſtimenta eius ſordida & induite eum mutatoriis: con-
tinuo dicit Ieſus ad diabolum: Increpet dominus in te ſathanas: increpet tibi qui elegit hieruſalem
Hoc totum ideo diximus quia ſcriptum eſt. & diabolus ſtetit a dextris eius.
CCum iudicatur exeat condẽnatnu”s. Non ueniat in iuditium: ſed in condẽnationem. Vbi

enim iuditiũ eſt: ibi dubitatio eſt. Vbi autem cõdẽnatio: iam manifeſta eſt ſentenia.
CEt oꝛatio eius ſiat in peceatum. URmpPornitentia iudæ: peius peccatum factum eſt
Quomodo peius peccatum factum eſt pœnitentia iudæ? Iuit & ſuſpendio periit. & qui proditor do Pr, - Fedl 9 5,
mini factus eſt: hic et interemptor ſui extitit. Pro clementia domini hoc dico: qa magis ex hoc of- ſ ,E de3 W.
fendit dominum quia ſe ſuſpendit: quam quod dominum prodidit. Oportebat orationem ipſius ⸗
eſſe in pœnitentiam: & uerſa eſt in peccatum. Vides hereticum orantem: uides judæum: uides ma- „ e g, —ven tet
nicheum: licet ieiunent: licet orent: tamen oratio ipſorum uertitur in peccatum. “?èèM 2
CFiant dies eius paunci. l HM
Dies eius pauci facti ſunt: noctes uero creuerunt. Receptus eſt enim in dimidiol dierum ſuorum.
Sol ab ipſo receſſit: & ecce tænebræ ei multiplicate ſunt. òêMM 1
CSEt epiſcopatum eins accipiat aler. N¶Ü 06 Hoc et in adtibus apoſto . é6
lorum manifeſtius interprætatum eſt. Non ſolum autem in illo tempore de iuda dictum eſt: ſ uſch - DWK 9 2 2
in diem iuditii ipſe iudas apoſtolatum perdidit: Cuſtodiant ſe ſacerdotes & epiſcopi: ut non & ipñ TPrr. . ede Hor . J.
ſuum ſacerdotium perdant. Si apoſtolus cecidit: facilius monachus poteſt cadere. Virtus non perit 4 ,⸗ Aa
licet homo cadat & pereat: tamen dominus denarios ſuos dat ſub fœnore. Si ille n duplicauerit. ac R2 Aerares ſae: ſe

cipitur pecunia eiꝰ: & dabirur habenti pecuniam domini ſui: & otioſa eſſe non poteſt. .
CVidete quia ſacramenta ſunt quæ dicuntur. Filios iudæ quos putas? iudæos: & iudæi dicũtur: nö. l. h. . p. tos
ab illo iuda ſancto: ſed ab iſto proditore. Ex iſto nos ſumus iudæi ſpirituales: ex illo autem prodito
re iſti ſunt iudæi carnales. Deniq; duo ſunt apoſtoli: qui uocantut iudæ uocabulo. Vndecimus apo
ſtolus eſt: qui dicitur iudas iacobi. Duodecimus autem eſt & nouiſſimꝰ: qui uocatur iudas ſcarioth. le⸗
Exillo ergo iuda iacobi nos dicimur iudæi ſpirituales: ex iſto autem ſcarioth illi dicũtur iudæi car
nales. Ille iudas pater nr̃ dicit᷑ iacohi. Hoc eſt iudas filius ſupplantatoris. Nos enim ſupplantauimus
populum iudæorum: & accepimus primitiua illo. IIli aũt ex ſcatioth dicuntur: qd dubiũ ẽ an pa-
trem ſignificet an uillã eius. Cæteꝶ qũocũq; interprætatus fueris merces interprætatur & prætium.
Igitur iudas ꝗ ꝓditurꝰerat dũm & prætiũ accepturꝰ: de præuaricatiõe o'ĩa accepit. Licet reddiderit
ptiũ ſacerdotibus iudæoꝶ: ſed tamẽ illi cõdẽnãt eũ:qm̃ nolũt recipere pᷣriũ ſãguinis. Videte diſſen
ſionẽ phariſæog: & ifœlicitatem iudæ. Si bñ emiſtis ſãguinẽ ieſu: qᷓre nõ accepiſtis pecuniã ueſtrãꝗ
Si ãt nõ uultis recipere qm̃ pᷣtiũ ſãguinis ẽ: oſtẽdiſtis uos metipſos:iniuſte & iniqᷓ effudiſſe ſangui/
nẽ. Sed uide qꝗd faciũt. Ipſã inꝗt pecuniã nõ mittũt ĩ corbã: ſed emũt ex ipſa agiũ: & appellant eum 1hel.d. , Pnrc ſayi — 4 „
acheldemach qd interprætatur p̃tium ſanguinis. Quare illud emunt ĩ ſepulturã peregrinorũ? Nos ꝗ1
beati quibus de prætio domini ſanguinis ager emitur: Et uxor eius uidua. Synagoga quæ prima
facta eſt uxor dei:de qua dixit:& dedit illi libellum repudii. Et iterum recepi eam. Et dixi illi: con⸗-
uertere ad me.Illa ergo ſynagoga repudium accepit a ſaluatore. Et facta eſt uxor iudæ proditoris.
Deniq; quid fecit? Non accepit dotem:ſed dotem marito ſuo dedit. Iterum autem ille miſerrimus
