borum parans eum uult lucrifacere a quo docetur. Propterea uero a ſemetipſo dicitur eſſe dam
natus. Quia ſernicator adulter homicida & cætera uitia per ſacerdotes de eccleſia propellun-
tur. Heretici autem in ſemetipſos ſententiam ferunt ſuo arbirrio de eccleſia recedentes: quæ receſſio
propriæ conſcientiæ uidetur eſſe damnatio: inter hereſim & ſciſma hoc eſſe arbitror: qd hereſis per
uerium dogma habeat. Sciſma propter ſpecialem diſſenſionem ab eccleſia ſeparetur: quod quidẽ
in principio aliqua ex parte intelligi poteſt. Cæterum nullum ſciſma non ſibi aliquam confingit
hereſim: ut recte ab eccleſia receſſiſſe uideatur.
CCEum miſſero ad te Artbemam aut tithicuz feſtina yenire ad me nicopolim:ibi enim ſtatui
lemarèe. Legimus in exorcdſo iſtius epiſtolæ huiusei gratia reliqui te
cretæ: ut ea quæ deerant corrigas: & conſtituas per ciuitates præſpyteros ſicut ego tibi diſpoſui. VYt

„* — quia cretenſes nuper crediderant: recedente paulo & ad alias eccleſias tranſeunte:non dimitteren-

tur orphani: ſed haberent apoſtolicum uitum: qui ea quæ uidebantur deeſſe cornigeret. Quia er-
go poſt fundamentum aliarum eccleſiarum neceſſarius erat titus: qui ediſiciu m ſuperſtrueret: ſcri/
Bit ei: ut cum arthemam uel tithicum: unum ſcilicet e duobus qui ſecuʒz fuerant: cretam miſiſſet im
pleturus locum eius: ipſe nicopolim ueniret: ibi ſe hyematurum conteſtans. Ex quo paternos pauli
in cretenſes probemus affectus: neceſſariũ hẽt titũ in enangelii miniſterium: tamen non eum ante
ad ſe uult uenire niſi ĩ locum eius Arthemas uel Tithicꝰ ſucceſſor ackuenerit. Nicopolis ipſa ẽ quæ

4

¶ſte ẽ apollo de quo & ad corinthios ſcribit. Vnuſquiſq; ueſtrum dicit: ego ſum pauli: ego au/
tem apollo: ego uero cephæ. Fuit autem uir alexandrinus ex iudæis: ualde eloquens & perfe-
ctus in lege. epiſcopus Corinthiorum: quem propter diſſenſiones quæ in Corintho erant ad ui-
cinam inſulam cretam cum zena legis doctore putandum eſt tranfretaſſe: & pauli epiſtolis de
diſſenſionibus quæ corinthi ortæ fuerant temperatis: furſum coninthum reuertiſſe: zenam uero
legis doctorem de alio ſcripturæ loco quis fuerit non poſſumus dicereniſi hoc tantum ꝓ ipſe
apoſtolicus uir id operis quod apollo exercebat habuerit chriſti eccleſias extruendi. Præcepit
itaq; Lito ut quoniam de creta ad grætiam nauigaturi erant: non eos faciat ſitartiis indigere:
Sed habere ea quæ ad uiaticum neceſſaria ſunt. Dicant autem & noſtri bonis operib præeſſe in
neceſſariis uſibus: ut non infructuoſi ſint. Supra dixerat legis doctorem & apollo: ſollicite præmit
te: ut nihil illi deſit. Quia ergo poterat ſuboriri occulta reſponſio: ut non tam Titus quam
quicumq; epiſtolæ lector hoc dicereoò& unde Tito ut uiaticum non habentibus largiretur. Sol-
uit hanc quæſtionem & quaſi nihil ſibi opponatur elidit dicendo. Diſcant & noſtri bonis ope-
ribus præeſſe in neceſſarnis uſibus: ut non infructuoſi ſint: Noſtros ſuos uocat: qui in chriſto
crediderant: quia qui chriſti erant recte & pauli & Titi appellari merebantur. Habes inquit in diſci-
pulos poteſtatem: doce eos non eſſe inftuctuoſos. Sed euangeliſtis & apoſtolicis uiris qui bonis
operibus ſeruiunt miniſtrare: & miniſtrare non in quibuſcumq; cauſis ſed in neceſſariis uſibus: ha/
bentes quippe uictum & ueſtimentum his contenti ſimus: & qui altario ſeruiunt de altario uiuant:
&& qui participes ſpiritualium noſtrorum ſunt debent nobis ſua participare carnalia. Et ne forſitan
uel epiſtolam pauli uel præceptum Titi facile contemnerent infructuoſos uocat: quicumq; euã
geliſtis non miniſtrauerint. Dicit & ſalomon in prouerbiis fructus eſt elemoſyna: Et ipſe pau
lus primum ſpiritus fructum charitatem uocat: Charitas autem in communicatione & mmni-
ſterio uel maxime comprobatur. Vt non inquit infructuoſi ſint. Omnis enim arbor quæ non fa-
cit fruftum bonum excidetur & in ignem mittetur. Hoc autem dico qui parce ſeminat parce & me
tet. Apoſtolicis uiris & euangelizatoribus chriſti in neceſſariis uſibus nolle tribuere: ſterilita-
tis ſeipſum

Pꝛologus In epiſtolam ad Philemonem.

tis ſeipſum eſt condemnare. Salutant te qui mecum ſunt omnes: Vel ſolita conſuetudine uſus eſt ut
Titum ab omnibus qui ſecum erant diceret ſalutari: uel certe proprie eſt in Tituzʒ ꝙ talis eſſet ut amo
rem eorum qui cum paulo erant omnium mereretur. Magna uero laus Titi per paulum ab ommbꝰ⸗
ſalutari. Saluta eos qui nos amant in fide: Si omnes qui amant amarent in fide: & non eſſent alii qui
abſq; fide diligerent: uunquam Paulus ad amorem fidem appoſuiſſet dicens: Saluta eos qui nos — „ —
amant in fide. Amant quippe & matres filios ita ut mortem pro eis appetere ſint paratæ: Sed non 4 , S —25
amant in fide: & uxores maritos quibus frequentiſſime commoriuntur: ſed amor illenon fidei eſt. 1A.-⸗ r. d. Cu,
Sola ſanctorum dilectio ĩ fide diligit. in tantum ut etiam ſi ille qui diligitur inſidelis ſit:tamen ſan/ . en. 1dlu⸗ .
ctus in fide eum diligat: ſecundum illud omnia noſtra in fide fiant: Et alibi: Diligite inimicos ue- –M
ſtros: & ideo in fide diligit: quia credit in eum qui pollicitus eſt ſe pro retributione mandati retribu
turum eſſe mercedem: Gratia domini noſtri Ieſu chriſti cum omnibus uobis. Sciendum quod in
græcis codicibus ita ſcriptum eſt: Gratia cum omnibus uobis: ut nec domini nec noſtri in libris ſe-
ratur autenticis. In commune itaq; ſanctis aq; credentibus tito & cæteris: qui cum eo erant ĩpræca-/ 1 =I — 12
tur gratiam: Et quomodo lſaac patriarcha: apoſtoli quoq; ingredientes domum dicebant pax buic ð rA ID
domui: Et ſodigna erat domusrequieſcebat pax eorum ſuper eam: Si nero exhibebat ſe ind- gnam o-i.
reuertebatur ad eos qui eam fuerant impræcati. Ita & nunc in fine epiſtolæ ſuæ apoſtolus gratiam
credentibus impræcatur: quæ cum uoto habebat effectum: & erat in poteſtate credentium ſi talem
ſe benedictus: qualem benedicens præbere uoluiſſet. .

7
6

CCFINIT ExPOSITIO SANCTI HIERONYMI SVPER EPISTOLAM BEATI PAV
LI AD TITVM.INCIPIT PROLOGVS BEATIHIERONYMI PRAESBYTERIIN EPI
STOLAM PAVLI AD PHILEMONEM AD PAVLAM ET EVSTOCHIVM.
— ☛ VI uolunt inter epiſtolas Pauli eam recipere quæ ad Philemonem ſcri-
bitur: aiunt non ſemper apoſtolum nec omnia chriſto in ſe loquente di
xiſſe: quia nec humana imbecillitas unum tenorem ſancti ſpiritus ferre
potuiſſet: nec huius corpuſculi neceſſitates ſub præſentia domini ſemp
complerentur: uelut diſponere prandium cibum capere eſurire ſaciarn:
ingeſta digerere exhauſta complere: Taceo de cæteris quæ exquiſite &
tccoacte replicant. ut affirmem fuiſſe aliquod tempus in quo paulus dice
re non auderet: Viuo iam nõ ego uiuit uero in me chriſtus: Et illud. An
experimentum quæritis eius qui in me loquitur chriſtus: Quale inqui-
unt experimentum xpi eſt audire penulam ꝗᷓ reliqui troade apud car/
pum ueniens tecum affer. Et illud ad galatas: utinam & abſcindantur ꝗ
=— RW ns conturbant: Et in hac ipſa epiſtola. Simul autem & præpara hoſpi/-
cium. Hoc autem non ſolum apoſtolis: ſed prophetis quoq; ſimiliter accidiſſe: Vnde ſepius ſcri-
ptum feratur. Factum eſt uerbum domim ad Ezechiel ſiue ad quemlibet alium prophetarum: quia
poſt expletum uaticinium:rurſum in ſemet reuerſus homo communis fieret & propheta: & excep⸗
to domino noſtro lIeſu chriſto: in nullo ſanctum ſpiritum remanſiſſe. Quod ſignum & Ioannes ba
ptiſta acceperat: ut ſuper quem uidiſſet ſpicitum ſanctum deſcendentem & manentem in eo ipſum
eſſe cognoſceret: Ex quo oſtendit ſuper multos quidem deſcendere ſpiritum ſanctum. ſed pro- 4
prium hoc eſſe ſaluatoris inſigne: quia permaneat in eo. Hiis & cæteris iſtiuſmodi uolunt aut epi- olr 3. „ℳ
ſtolam non eſſe pauli quæ ad philemonem ſcribitur: aut etiam ſi pauli ſit nihil habere quod edinca I 1 .*6.
re nos poſſit: & a pleriſq; ueteribus repudiatam: dum commendandi tantum ſcribatur officio: nõ
docendi. At econtrario qui garmanæ auctoritatis eam eſſe defendunt: dicunt nunquam in toto or-
be a cunctis eccleſiis fuiſſe ſuſceptam niſi pauli apoſtoli crederetur: & hac lege ne ſecundam qui-
dem ad Timotheum & ad galatas eos dehere ſuſcipere: de quibus & ipſi humanæ imbecillitatis exẽ
pla protulerunt.penulam ꝗᷓ reliqui troadæ apud carpum ueniens tecum affer: & utinam diſcindan
tur qui nos conturbant. Inueniri plurima & ad romanos &d cæteras eccleſias: maxime qᷓ ad Co/
rynthios remiſſius & quottidiano pœne ſermone dictata. in quibus apoſtolus loquatur: Cæteris
autem ego dico non dominus. Quas & ipſas quia aliquid tale habeant: aut pauli epiſtolas non/ ——
putandas:aut ſi iſtæ recipiuntur recipiendam eſſe & ad philemonem: ex præiudicio ſimilium recep . — „ 72
tarum. Valde autem eos & non ſimpliciter errare:ſi putent cibum emere hoſpicium præparare: ue =⸗
ſtimenta conquirere eſſe peccatum: & a ſe refugari ſpiritum ſanctum: ſi corpuſculo pauli pro ne⸗
ceſſitatibus ſetuiunt. Nolite inquit apoſtolus contriſtare ſanctum ſpirituz in quo ſignati eſtis in die
redemptionis: Quibus operibus ſpiritus ſanctus contnſtetur propheta cõmemorat multis in or-
dine uiciis peccatiſq; digeſtis: ad extremum inferens. In omnibus iſtis contriſtabas me. Alioquin
calicem aquæ frigidæ porrigere pedes lauare immolare uitulum prandium præparare peccatum
ſit: cum ex iis ſciamus rebus: quoſdam filios adoptari. Non eſt huius temporis ad omnia reſpon-
dere: quia nec omnia quæ illi proponere ſolent intulimus. Quod ſi non putant eorum eſſe parua:
quorum & magna ſunt:alterum conditorem (iuxta ualentnum Martionem & appellen )formicæ
uermium culicum locuſtarum: alterum cæli terræ maris & angelorum debent introducere: An

— „ V ENe.

.
AP .

a *F

NLiber prunus. c. i.

9 P hel, - e r e pde r, -eſras Ir E — .
pocius eiuſdem potentiæ eſt: ingenium quod in maioribus exercueris & minoribus nonnegaret

MrFse "“ dore dicamus. Qui cum cæteras epiſtolas eiuſdem non ſuſceperit: uel quædam in iis mutauerit atq;
Pa-l. C corroſerit: in hanc ſolam manus non eſt auſus mittere: quia ſuam illam breuitas defendébat. Sed
⸗R Amihi uidetur dum epiſtolam ſimplicitatis arguunt ſuam imperitiam prodere: non intelligentes
. 4 , = P.ͤquid in ſingulis ſermonibus airtutis ac ſapientiæ lateat: quæ orantibus uobis & ipſo nobis ſan⸗⸗
. B cio ſpidtu ſuggerente: quo ſcripta ſũt ſuis locis explanare conabimur. Si autẽ breuitas habetur con
temptui: contemnatur Abdias Naum Saphonias & alii duodecim prophetæ in quibus tam mira
6 tam grandia ſunt quæ feruntur: ut Neſcias utrum breuitatem ſermonum in illis admirari debe-
*as: an magnitudinen? ſenſuum: Quod ſi intelligerent hi qui epiſtolam ad Philemonem repudi-

ant:nunquam breuitatem deſpicerent: quæ pro lacinioſis legis oneribus: euangelico decore con-

apoſtoli uerba ponenda ſunt: quæ ita incipiunt.

ddd
CSEQVITTVR EXBOSITIO EIVSDEM.
CCAPITVLVM. PRIMVM.

Z I teoꝛ noſto:⁊ appie ſoꝛoꝛi:? Archippo cõmilitoni noſtro:⁊ eccleſie que in domo tua
Aeſt. Oꝛatia vobis ? pax a deo patre noſtro ⁊ domino Jeſu chꝛiſto.
KK((CPræpoſtero ordine atq; peruerſo in epiſtolas pauli dictari a me uobis placuit: Nã
„Acum id crebro O paula & Euſtochium peteretis ut facerem: & ego obnixe ne face--
rem recuſarem: ſaltem parua & quæ uobis ut numero uerſuum ita ſenſu quoq; & or/-

tabo: & quod alius in exordio ſtatim apoſtoli quæreret: quare aut quo tempore uel quo cognomi
nante a ſaulo pauli nomen acceperit. Hoc ego nunc facęre compellor: ne mutum quidem (ut di-

gitur: ſaulum ante dictum eſſe: & non ſaul: quia & de tribu beniamin erat in qua hoc nomen fami/
5 .a e νι 4.- 4 liarius habebatur. Siquidem & ille ſaul rex iudeæ perſecutor dauid de tribu beniamin fuit. Quod
OHy . 5 autem ſaulus a nobis dicitur: non mirum eſt hebrea nomina ad ſimilitudinem græcorum & roma/

42 .
res Ra reb ſore-Le-

ſarai ſaræ uocabulum fieret: equæ dei imperium fuit: Et ut ad nouum teſtamentum ueniamus ut
. ſymon Petri nomen acciperet: & filii zebedei boamner hoc eſt fil' tonitrui nocarentur;: domi-
A., -tee ni noſtri Ieſu chuſſti uoce præceptum eſt. Quare autem e ſaulo Paulus dictus ſit nulla ſcriptura com
ea e memorat. Audacter itaq; faciam: ſed forte uere de actibus apoſtolorum ſaſpitiones meas affir⸗⸗

Grr rerkre Sinn legimus in eis quod ſanctus ſpiritus anthiochiæ dixerit. Separate mihi Barnabam & ſaulum
1,. in opus ad quod aſſumpſi eos. Tunc ieiunantes & orantes imponenteſq; eis manus dimiſerunt
22 illos : qui cum ſeleuciam ſyriæ deſcendiſſent: & nauigantes ſalaminam cypri: quæ nunc conſtan/
AE„ cia dicitur perueniſſent haberentq; ſecum in myniſterio Ioannem: propter quem poſtea edifica/

torium eccleſiæ iurgium concitatum eſt: & omni inſula peragrata inuenerunt quendam magum
222ð e-de Plee pſeudo prophetam nomine bariheum cum proconſule ſergio Paulo uiro prudente. Qui accep-
tis Barnaba &G ſaulo deſiderabat dei ſermonem ab eis audire: Reſiſtente itaq mago & a fide
ð recta ſergium deprauante. Saulus (ait ſcriptura qui & Paulus) repletus ſpiritu ſancto intuens
A, re! d raegrm, in eum dixit. O plene omni dolo. & omni fallacia fili diaboli inimice omnis iuſtitiæ: non de-
ſinis ſubuertere uias domini rectas. Et nunc ecce manus domini ſuperte: & eris cecus non ui-
dens ſolem uſq; ad tempus. Confeſtim cecidit in eum caligo & tænebræ & circuiens quære-
bat qui ei manus daret. Tunc proconaul cum uidiſſet factum: credidit admirans ſuper doctrinam
a p. zae r domini. Et cum a papho nauigaſſet paulus: & qui cum eo erant uenerunt pergen pamphiliæ. Di⸗
Ner e. Faryyal ligenter attende quod hic primum bPauli nomen accepit. Vt enim metellus Creta inſula ſub⸗
. tiugata: inſigne Cretici ſuæ ſamiliæ reportauit: & imperatores nunc uſq; romani ex ſubiectis genti-
bis adiabenici: Partici ſarmatici nuncupantur. Ita & ſaulus ad prædicationem gentium miſſus a
ʒaAle H P, primo eccleſiæ ſpolio proconſule ſergio paulo uictoriæ ſuæ trophea retulit: erexitq; nexillum ut
1 P . . paulus diceretur e ſaulo. Si autem & interprætatio nominis quæritur: Paulus in hebreo mira/-

α

. .rg D 2 2 . . .
bilem ſonar: reuera mirum. & poſt ſaulum qui interpræratur expetitus: eo quod ad uexandum ec-

— —

cleſiam fuiſſet a diabolo poſtulatus: de perſecutore uas fieret electionis: plus forte q oportuit:
ſegd neceſſarie diſputatum eſt: Quod autem ſequitur uinctus lIeſu chriſti: In nulla epiſtola hoc co-/
gnomine uſus eſt: licet in corpore epiſtolarum ad Epheſios uidelicet & Philipenſes & coloſenſes
eſſe ſe in uinculis pro confeſſione teſtetur: Maionis autẽ mihi uidetur ſupercilii: uinctum ſe lIeſu xpi
dicere qꝗᷓ apoſtolum: Gloriabantur quipge apoſtoli ꝙ digni fuerãt pro noĩe Ieſu xpᷣi contumeli pa

pales —

Lco õäl K Fe- Sarle; y e 4 — xe quod

— —
KO 2 44 4 ee
2

quoniam Martionis fecimus mentionem:Pauli eſſe epiſtolaʒ ad philemonem ſaltem martione au

Aulus vinctus Jeſu chꝛiſti ? Timotheus frater Nhilemoni dilecto ⁊ cohopera

Aine uidebantur extrema ut diſſererem coegiſtis: Rem itaq; prineipii in fine ten/

f 4. citur). h. ante hanc diem in eum facere auſus. Neq; uero putandum eſt ut a ſimplitioribus latinis le-
4 . ſar.
—, 7 “

norum caſuum declinari: Vt ſicut pro Iloſeph Ioſephus: pro Iacob Iacobus. Ita pro ſaul quoq; ſau-

ſcripta ſunt: dum breuiatum conſumatumq; ſermonem facit dominus ſuper tertam. Sed iam ipſa

le⸗n⸗ we

—, J lus in noſtra lingua ac ſermone dicatur. Quæritur igitur cur aut quo iubente uel antiquum nomen
dbkan, abelpern apmiſerit uel nouum ſumpſerit: Vt ex Abram Abraham diceretur dei iuſſione perfectum eſt: ut ex

Act. iz. a.

;
lli

ti:Sed neceſſatia tefen uinculoꝶ, Rogaturus ꝓ oneſimo talis 10 gare debuit: qui poſſit impetra

de as

6

. A Wwrn

r 5

He
e⸗

Scribit igitur ad philemonẽ romæ uinctus in carcere quo tpe mihi uidentur ad Philipenſes Colo

phicme mrloſsreS

nitatis: & archippo commilitoni: queʒ arbitror cum Paulo & Timotheo cõtra aduerſarios pro chri

*.9
B

„ „ „ * „ .* * * * „. „ ⸗ „ 2 „ 4 —„ 2 7 —— 1.—
re quod poſceret. Fœlix nimirum qui non in ſapientia non in diuitis: non in eloquentia & potétia l.- 4 F. X FWD 7
ſeculari: ſed in xpᷣi paſſionibus gloriatur. Tali & ad galatas epiſtolam ſermone concludens: De cæx- .
tero ait nemo mihi moleſtus ſit:ego. n. ſtigmata dni noſtri leſu xpi in corpore meo porto: Non ojs

. . —. . „ „ . . . . 2
autem qui uinctus eſt: uinctus eſt xpi: Sed quicunq; pro xp̃ᷣi noĩe & pro eius confeſſione uincitur ille ver vuer 1, L..
ueræ uinctus dicitur Ieſu xpᷣi: at ſanguis effuſus tantũᷣ martyrem facit qui pro chnſti noĩe funditur. 2 a⸗Wch I.-

ſenſes & Epheſeos epiſtolæ eſſe dictatæ. Ad philipenſes illa ex cã primu: quod cum ſolo Timotheo
ſcribit: qd in hac epiſtola facit. De hinc qd uincula ſua manifeſta dicit facta pro xpᷣo in oĩ præcatorio
Quid ſit aũt ꝑræcatoriũ in ipſius epiſtolæ fine ſignificat. Salutant uos oẽs ſanai maxime qui de Cæ/
ſaris domo ſunt: A cæſare miſſus in carcerẽ notior famulis eius factus: pſecutoris domũ xpi fecit ec
cleſiã: deinde ait: Quidã aũt ex contentione xpᷣm anunciant non ſincere exiſtimantes præſſuram re
ſuſcitari uinculis meis. Porro & ad colloſetꝶſes principiũ ſimile. Paulus apoſtolus I eſu xpᷣi per uolũ
tatem dei & Timotheus frater. Et in conſequentibus Cuius factus ſum ego Paulus miniſter ꝗq nunc
gaudeo in Fonibue ꝓ uobis & adimpleo ea ꝗᷓ ſunt paſſionũ xpi in carne mea pro corpore meo ꝗ . r de, eE,
qd eſt eccleſa: Et in fine. Salutatio mea manu pauli memores eſtote uinculoꝶ meoꝶ. Hoc ideo ut '-ler A.dte! alecſ; 35
ſciamus has quoq; epiſtolas de carcere & inter uincula fuiſſe dictatas. Illud aũt proprie hẽt ad colo/ = = rrt
ſenſes: ꝓꝙ idem Oneſimus: q nunc Philemoni cõmendatur ẽt perlator eiuſdẽ ſermos is fuit. Deniq ”
ait. Quæ circa me ſunt oĩa uobis nota faciet tithicus cariſſimus frater & miniſter fidelis: & cõſeruus ĩ
dnño:quem miſſi ad uos ad hoc ut cognoſcat qᷓ circa uos ſunt: & cõſoletur corda ueſtra cũ oneſimo —- ⸗ ₰
cariſſimo & ſideli fratre qui eſt ex uobis. Si aut Philemon ad quẽ hæc epiſtola ſcribitur: oneſimi dis FrSre — =
erat: imo frater e& cœpit ĩ dno: Et ad Coloſenſes refertur qd oneſimus ex eis ſit. Ratio nos ipſa & or * *P
do deducit ꝙ & philemõ coloſenſis ſit: & eo tpe cõezʒ ad oẽm eccleſiaʒ oneſim epiſtolà tulerit:quo
priuatas & ſui còmẽdatrices ad dñzʒ lras ſũpſerat.eſt & aliud ĩdiciũ ꝙ ĩ hac eadẽ epiſtola & Archi ppꝰ?
noĩatur: cui hic cũ philemòe ſcribit᷑:dicite qt archippo: uide miĩſteriũ qd accepit a dno: ut illd ĩpleas
qd ẽ miſteriũ qd archippꝰaccepit a dno: ad philẽonẽ legĩus. Et archippo cõmilitõi nio: & eccleſiæ ꝗᷓ ,„D
ĩdomo tua eſt: Ex quo puto aut epiſcopũ eũ fuiſſe coloſenſis eccleſiæ: qꝗ admonetur ſtudioſe & dili prr
genterpræeſſe: Aut euangelii prædicatorẽ: autſ ita non eſtallud mihi in pſentiax ſufficit , & phi 2 = z I Pl

—

— — —

lemon & archippus & oneſimus ipſe: qui litteras perferebat fuerint coloſenſes: & eodẽ tpe quattuor
ut ante diximus epiſtolæ ſcriptæ ſunt: Ad epheſios uero illã ob cauſam qd pro xpᷣo & hic uinctuʒ ſe
eſſe dicat: Et eadẽ ꝗᷓ ad coloſenſes iuſſerat: inhuius quoq; epiſtolæ fine pᷣcipiat: ut uxores ſubiciantur
uiris: & uiri uxores deligant: ut filii obœdiant parentibus: ut patres non prouocent ad iracundiam
ſlios ſuos:ut ſerui obœdiant ominis camalibus:ut di relictis minis ea ſeruis iuſta ſunt præbeãt
Et ad extremũ epiſtolam ſuã hoc fine concludit: Quid agam notũ uobis faciet tithycus cariſſimus ðU
frater & fidelis miniſter in dũo: quem miſſi ad uos in hoc ipᷣm: ut cognoſcatis quæ circa me ſunt & ,
conſoletur corda ueſtra. Tithicus aũt is eſt: qui & ad coloſenſes cũ oneſimo mittitur: & eo tpe one- EgH res ad P. 9

ſimum habuit comitem: quo oneſimus ad Philemonem litteras perferebat. Et Timotheus frater:
In aliis epiſtolis Soſtenes & Siluanus interdum & Timotheus aſſumitur: In quattuor tantum Timo o, „ Pere
theus: quia uel eodem tempore:; uel præſente Timotheo cæteriſq; dictatæ ſunt. Quod ego dupli
ci ex cauſa factum puto:ut epiſtola maiorem haberet auctoritatem: quæ non ab uno ſcribebatur: Et
quia nulla emulatio erat in apoſtolo:ſi quid forte paulo dictante alii ſpũs ſuggeſſiſſet: abſq; ulla tri/
ſtitia addebat paulus in litteris quas dictabat. Scdm id qd ipſe corynthiis præcepit: ut ſi alio prophe
tante alii fuerit reuelatum: taceat ille qui prius prophetabat:ita ipſe quoq; pᷣceptũ ſuum opere com-/
plebat:&& pp pauca quæ alio addiderat ſuggerente: ut ſuam: ita alterius quoq; epiſtolam præſcribe-
bat. Philemoni inquit dilecto. Non habetur in græco⸗ q dilectus dicitut: ſedd .
i. diligibilis. Inter dilectũ autẽ & diligibilẽ hoc intereſt: ꝙ dilectus appellari põt: & ille qui dile DP
ctionẽ non mœretur.diligibilis uero is tm̃ qui mœrito diligaur: Deniq; & inimicos nios diligere r. „
pᷣcipimur: qui ſunt dilecti: ſed non diligibiles amamꝰ ꝗppe illos ñ qa amari mœrentur: ſed quia peci . .44 0
pitur eos odio non habendos. Illud uero. quod in quadrageſimi quarti pſalmi titulo prænotatur 7
pro dilecto melius habet in græco pro diligibili: qui locus manifeſtiſſime de chriſto intelligitur: . Nese9
Licet enim iudæi Ididam hoc eſt amatum dei: Salomonem dici putent. quod ei a deo ſit ob ſapien Por 5—e E
tiam nomen impoſitum: tamen amatus dei quis magis dici poteſt: niſi hic de quo in euange „7 N. A-d1
lio pater loquitur: Hic eſt filius meus dilectus in quo mihi bene complacui: hunc audite. De-
niq; & in Eſaia ita ſcriptum habet: Cantabo dilecto meo canticum: Diligibili uineæ meæ. Vi-
nea facta eſt dilecto. Et hoc circunciſio de populo iudaico: accipiendum putans impegit in lapi/
dem offenſionis & petram ſcandali: non recogitans uineam quæ de ægypto tran ſlata eſt: eſſe do/
mum Iſrahel: & chriſtum hic dici uel diligibilem uel dilectum: dum & ipſe diligi mœretura ſanctis
& ſancti eum diligunt offerentes ei magis caritatem: ꝗᷓ ulla caritatis præmia poſtulates. Scribunt igi
tur Paulus & Timotheus Philemoni cariſſimo & cohoperatori: qui ideo cariſſimus dictus eſt: quod
in eodem chriſti opere uerſetur. Appiæ quoq; ſorori non ſiabenti in ſe falſæ aliquid & fictæ germa/

Liber primus.c.i.

.„
ſti nomine dimicantem extitiſſe uictorem: & propterea tunc commilitonem dici ꝙ in eodem cer/
tamine belloq; ſuperauerit. Scribitur etiam eccleſiæ quæ in domo eius eſt. Verum hoc ambiguum
⸗ 2 — ef utrum eccleſiæ quæ in domo alchirpi ſit. an ei quæ in domo Philemonis: Sed mihi uidetur non
„ ,. WAſad archippi ſed ad Philemoms conferendum eſſe perſonam: cui ipſa quoq; epiſtola deputatur. Naʒ
eree . P icet Paulus & Timotheus pariter ſcribant ad Philemonem Appiam Archippum & eccleſiam: ta-
E P. ek men in ſequentibus approbatur Paulum tantummodo ad Philemonem ſcribere: & unum cum
luno ſermociniari. Gratias ago deo meo ſemper & memoriam tui faciens. Hunc autem morem
ſcribendi in nõnullis epiſtolis eius inuenire potenitis: ꝙ cum plures & ad plures in præfatione po/
nantur. poſtea per totian corpus eccleſiæ unus diſputans inducatur. Illud quod ad gallatas ſcribens
apoſtolus ait: In chriſti fide nihil referre gentilis ſit aliquis: an iudæus: uir an mulier ſeruus an liber
etiam in hoc loco perſpicuum ſit: Inter duos quippe uiros & apoſtolicos: inter cohoperatorem Pau
Vli:& commilitonem eius medium Appiæ nomẽ inſeriti: ut tali ex utroq; latere fulta comitatu nõ
uideatur ordinem ſexus habere ſed mœriti. Quod autem ait: Gratia uobis & pax a deo patre no/
ſtro & domino lIeſu chriſto: adhuc a duobus ad plures ſcribitur: & in omnibus epiſtolis equale prin
Ncipium eſt: ut gratiam ei & paceʒz a deo patre & chriſto domino impræcetur. Ex quo oſtenditur unã
a P, r O, filii patriſq; eſſe naturam: cum id poteſt filius præſtare quod pater: & dicitur id pater præſtare quod
— Klius: Grarra aum eſt qua nullo mœrito nec opere ſaluamur: Pax qua reconciliati deo per chriſtũ
Aſumus:ut ibi: Obſecramus pro chriſto reronciliamini deo.
CBratias ago deo meo ſemper memoꝛiam tui faciens in oꝛationibus meis:audiens caritatem
tuam: ⁊ ſidem q; habes in domino Jeſu in omnes ſanctos eius vt comunicatio ſidei tue euidẽs
fiat in agnitione omnis boni quod in nobis eſt in chꝛiſto. . .
CHaæc iam non ut Paulus & Timotheus Philemoni & cæteris: ſed ut ſolus Paulus ad folum Phile/
monem loquitur: Gratias inquiens ago & memoriam tui faciens in orationibus meis. Ambi-
uæ uero dictum: utrum gratias agat deo ſuo ſemper: arrmemoriam eius faciat in orationibus ſuis
ſemper;: & utrumq; intelligi poteſt. Qui enim præcipit aliis ut in omnihus gratias agant deo: nul
er- —, S= P d,, lis anguſtiis poterit coartari ut gratias ſemp deo ipſe nõ referat. Si autẽ pro ſanctis & melioribus ꝗ

. P buſq; Paulus ſemper orabat: Sanctus autem et Philemon tantam habens in ſe fidem & caritatem
99 ut non ſolum auditu ei ſed etiam opere noſceretur: & pro philemone ſemper oraſſe paulum credi-

bile eſt: quo ſcilicet fides & caritas quam habebat in chriſto: & in omnes ſanctos eius: per cõicatio-
nẽ fidei & operationẽ agnitiõs in oĩ bonitate xpi miſencordia ſeruaretur. Et de caritate ꝗdẽ quã hʒ

de exodo ſumamus exempluũ: credidit populus deo & moyſi ſeruo eius: una atq; eadẽ credulitas in
moyſen refertur & in deum: ut populus qui credebat in dñm. credidiſſe dicatur in ſetuo. Hoc autem
non ſolum in Moyſe ſed oĩbus ſanctis eius ẽ ut ꝗcũq; credidit deo aliter erꝰ fidẽ recipe nõ queat ni
ſi credat & in ſanctos eiꝰ. Non eſt. n. in deuz perfecta dilectio & fides: quæ in miniſtros eius odio &
inſidelitate terminatur: Quod autem dico tale eſt. Credit quiſpiam in conditorem deuũ: nõ põt cre
dere niſi prius crediderit de ſanctis eius uera eſſe ꝗᷓ ſcripta ſunt: Adam a deo plaſmatum: euam ex co
ſta illius & latere fabricatam: enoch tranſlatum: Noe naufragio ſolum orbe ſeruatum: Qd primus
Abraham de terra ſua & cognatione iuſſus exire circunciſionem ꝗᷓ in ſignum futuræ prolis accepe-
rat poſteris dereliquit: quod Iſaac oblatus uictima fit: & pro illo anes immolatus: coronatuſq; ſen-
S tibus paſſionem domini deformarit. Quod moyſes & Aaron decem plagis ægyptum affixerint
7(4 res⸗ . Eh, quod ad uocem leſu fili naue præceſq; ſteterit ſol in gabaon: & luna in ualle ailon. Longum eſt di-
Ae T 2 19 uerſa iudicum geſta percurrere: & totam ſampſon fabulam ad ueri ſolis choc quippe nomen eius ſo
ſ* on nat)trahere ſacramentum: Ad regum ꝑ;bros ueniam: quando in tempore meſſis obſecrante ſamue
le pluuiæ de cælo & fulgura repente manarunt:& dauid unctus in regem eſt: & natham & gad pro⸗
phetauerunt: Helias igneo raptus eſt curru: & heliſeus ſpiritu duplici mortuus mortuum ſuſcitauit:
Hæc & cætera quæ de ſanctis ſcripta ſunt: niſi quis uniuerſa crediderit in deum ſanctorum credere

. nNon ualebit: nec adduci ad fidem ueteris teſtamenti: niſi quæcunq; de patriarchis & ꝓphetis & aliis
.4. 1 P e- inſignibus uiris narrat hiſtoria comprobarit: ut ex fide legis ad fidem ueniat euangelii: & iuſtitia
T Aei reueletur ex fide: ſicut ſcriptum eſt. Iuſtus autem ex fide uiuit: Præcipitur & in alio loco. San-
5 4 cdti eſtote quoniam ego ſanctus ſum dominus deus ueſter. Eadem ſanctitas ſeruis debetur & domi-

no & ſanctificans quippe & ſanctificati ex uno omnes. Non putemus leuem philemonis prædicatio
nem:ii eandem ſidem habeat in ſanctos ꝗᷓ & in deũͥ. Qui credit deũ ſanctũ eſſe utiq; non errat. Qd ſi
quis hoĩem qui ſanctus non eſt ſanctum eſſe crediderit: & dei eum iunxerit ſocietati chriſtũ uiolat:
cuius corporis omnes membra ſumus. Qui dicit inquit Iuſtum iniuſtum: & iniuſtum iuſtum abho
minabilis uterq; apud deum eſt. Omnes? credentes ſcdm apoſtolum chriſti corpus efficiuntur: qui
in xpᷣi corpore errat & labitur aſſerens m embrum eius uel ſanctum eẽ cũ non ſit. uel non ſanctũ eẽ

— — — —ʒ—ʒ— . — .

cum ſanctum ſit ui. ſanctum ſit:uide quali crimine obnoxius fiat: Vt ait Eſaias: qui dicunt dulce amarum & amaꝑ:
4 7 dulce ponentes

8

. . TPA . —1 1. 4 e. * crr es -- 2 eſ. 1 7 —=5

4

ℳ 2.* E P „ eSre oagt⸗ l. E 9 Ier * p

7

/

4 4 2 — . — „„ —— . . .
12 4 ler A-. T. in xpᷣo Ieſu & in oẽs ſanctos eiꝰ. Non difficilis interprætatio eſt: qua poſt deum diligere iubemur &
Ika,, - . e proximos. Nunc hoc quæritur qũo eandem fideʒz in chriſto Ieſu habexe quis poſſit: & in ſanctis eius
rn.s5 . HR enim ſonat charitateʒ: ꝗᷓ habes in dño leſu & ĩ omnes ſanctos. Ad expoſitionem huius loci

„
. 63 7
£ No —— 5

In epiſtolam ad Æhilemonem.

dtce ponentes tænebras lucem. & lucem tænebras. Dulce puto eſſe ſanctimoniam: amarum quod
ſanctimoniæ contrarium eſt: Equæ lux ſanctimonia intelligi poteſt: tænebræ contrariæ poteſtati.
Quiſputas e nobis probandis numiſmatibus callidus trapezita non errabit in diſcretiõe ſanctoruz.
Quicunq; n deum uel in ſanctos eias equalem caritatem habuerit & fidem: ipſius fidei communi/
cationem debet habere non diſparem: ut ſicut credit & diligit ita dilectionem ſuam & fidem opere
conſumet: Vnde ait: euidens fiat in agnitione omnis boni: ſiue ut in græco melius habetur efficaz
eenim proprie tranſterri poteſt efficax ſiue operatrix ut non ſolum fidem nobis &tͤ
caritatem in deum & in ſanctos eius ſufficere poſſe credamus: ſed id quod credimus opere com-⸗
pleatur. Poteſt autem accidere ut quis habeat fidem & eam opere conſumet: uerum ſimpliciter &
nudæ non habens agnitionem nec ſcientiam eius: iuxta illud apoſtoli. Corfiteor zelum dei ha-
bent: ſed non ſecundum ſcientiam: Sunt hodie pleriq; ſimplicium qui faciunt opera iuſtitiæ: &
non habent eorum quæ ipſi operantur ſcientiam. Vnze addidit: nt communicatio fidei tuæ ope-
ratrix fiat in agnitione omnis boni. Quanes gradibus quantiſq; ſaltibus apoſtolicus in altiora ſer-
mo ſe tendit: habet quiſpiam caritatem: & fidem in deum & in ſanctos eius: ſed forſitan non equa/
li eam in omnes lance communicet. Communicet forſitan in cunctos: ſed opetenon expleat no-
luntatem: impleat aliquis & opere: ſed geſtorum ſuorum perfectam habere non poteſt intentio⸗
nem.Sit talis quoq; qui & opus habeat & ſcientiam: ſed non omnis habet boni. Mnlta enim iuſte

manſuete ſtudioſeq; perpetrans impar eſt in aliqua parte uirtutibus. At non talis Phaemon: habe-
quippe communicationem operatricis fidei & caritatis in agnitione omnis boni. Quæ cum in
apoſtolis ſit non eam putemus ob id tantum eſſe perfectam ſi in illis ſit: ſed in eo totam eſſe quia
chriſti eſt ut quicquid boni & in Philemone laudauit: & de apoſtolorum exemplo ſumitur inde
bonum ſit quia de fonte chriſti dicatur.
Baugdium enim magnum habuimus ⁊ conſolationem in caritate tua quia viſcera ſancto
rum requieuerunt per te frater. .
CPlenius inculcat & edocet quare dixerit gratias ago deo meo ſemper memoriã tui faciens in ora/ Ale
tionibus meis. Dignum ſiquidem erat agere gratias deo ſuper caritate Philemonis: qui interim e 25
cordis affectum & profundos animi ſanctorum receſſus ſuſcipiendo refecerat. Et hoc idioma apo-

P

cora „QAan
ſtolicum eſt: ut ſemper uiſcera uocet: uolens plenam mentis oſtendere caritatem. Vnde gau⸗ PInrr

—

4

Lcer Fe ALd 2 eraf

dens cum gaudentibus & cum his qui requieuerant refectum eſſe credens: habet lætitiam non trä medas PA
ſitoriam & leuem: & quæ fortuito poſſit accedere ſed magnam & ut erat in Philemone caritas: emi 1
nentem: quaʒ augebat conſolatio ſuper Phflemonis caritate deſcendens plena a patre miſericor-
diarum: & deo totius conſolationis:.
¶VNPropter quod multam ſidutiam habens in chriſto Jeſu imperandi tibi quod prodeſt ꝑp
caritatem: magis obſecro:cum ſis talis vt paulus ſenex:nunc autem ⁊ vinctus ꝗeſu chriſti.
Multis in Philemone laudibus ante præmiſſis. cum res talis ſit. pro qua rogaturus eſt: quæ & præ
ſtanti ſit utilis: & roganti poterat Paulus magis imperare quam petere: Et hoc ex fiducia illa uenie-
bat: quod qui tanta ob chriſtum opera perpetrarat utiq; impar ſui in cæteris eſſe non poterat: Sed
uult magis petere ꝗᷓ iubere: grandi potentis auctoritate propoſita: per quam & apoſtolus obſecrat: * —
& ſenex & uinctus Ieſu chriſti: Totum autem pro quo rogat illud eſt. Oneſimus ſeruus Philemonis Dr W9 U Aao-
fugam furto cumulans quædam rei domeſticæ compilarat: hic pergens ad Italiam ne in proximo rat,
facilius poſſet appræhendi: pecuniam domini per luxuriam prodigerat. Hoc ne quis putet temere
& ut libet anobis fictum in ſequentibus diſcat: Nunquam enim paulus diceret ſi quid nocuit tibi
aut debet:mihi imputa: Ego pꝑaulus ſcripſi manu mea ego reddam: Nec ſponſor rei fieret ablatæ niſi
eſſet id quod ablatum fuerat diſſipatum. Hic igitur cum ob conſfeſſionem chriſti paulus romæ
eſſet in carcere: credit in chriſtum: & ab eo baptizatus digna pœnitentia maculas uitæ prioris a beakrr⸗ ads, Kke
ſterſit. in tantum ut iſdem apoſtolus conuerſionis eius teſtis fieret: qui quondam petrum increpa AiDeͤ
uerat: non recto pede in euangelii ueritate gradientem. Quentum igitur ad peccatũ & ad facinus ”M
pertinet ꝙ hoĩem leſerat uenià non mœretur: ꝗtuʒ uero ad apoſtoli teſtimoniũ qui ſcit eũ plene eẽ/
cõuerſum grãdi pondere pᷣmitur ꝗ rogatur: Quia a ſeruo fugitiuo atq; raptore miniſter uerbi factus
erat. Qd aut aliud habebat apoſtolus in miniſteriũ niſi euangeliũ xpi leſu: iam non quaſi a dio ſed
qnaſi a conſeruo & eo euangeliſta ignoſceretur ei: qui ſeruus eſſet xpi ſimiliter & miniſter.
V¶BObſecro de meo filio quem genui in uinculis Oneſimo:qui tibi aliquando inutilis fuit nunc
autẽ ⁊ mihi ⁊ tibi utilis eſt: quem remiſi tibi.Zu autem illum nt mea niſcera ſuſcipe:quem ego
volueram mecum detinere:ut pro te mihi miniſtraret in vinculis euangelii.
