iudas quia prodidit dominum non uult accipere malam dotem: ſed reddit mereriici uxori malam
dotem: quã accepit ab illa. Et quid dicit:? Diſplicuiſti priori tuo marito repudiauit te. Et proĩecit: &
dedit tibi libellum repudii. Ego nolo te habere uxorem. Dediſti mihi prætium: & decœpiſti me.
Et quæ interfeciſti dominum tuum:interficies & me. Non poſſum enim in ſcriptura inuenire q iu
das habuetit aut uxorem aut filioo. M
Autantes tranſferentur ſilii eins ?⁊ mendicen. ““
C Diligenter cõſiderate:ſiqdẽ difficilia ſũt quæ ſequũtur. Ex illo tpe ex quo dñs cruciſxus ẽ extunc

— . res e e—.

rrerh l. 7

* ſemper mouentut ĩudæi: non ſtant in ſno loco. Deniq; dicitut & de cain. & exiit ĩnquit cain a facie
ð ““ dei:& habitauit in terra naid. Naid autem interprætatur commotio. Qui egreſſus fuerat a facie dei
. Cain recte non ſtetit: ſed habitauit in terra naid hoc eſt in commotione. Ita igitur & iſti quoniam
vcrucinxerunt deum & dñm ſuũ: nutãtes tranſſerentur. Nõ enim ſũt ĩ ſuis locis: ſed in toto orbe diui
ſi ſunt. Naid ciuitatem hic dicit diuitiarum ſpiritualium. Non enim habent prophetas: non habent
Vegem: non habent ſacerdotium: ſed uere mendici ſacti ſunt.
crutetur feneratoꝛ omnem ſubſtantiam eius. NWDediſti illis pecuniã dñi de-
diſti illis ſicut & aliis. Ille autem quid fecit? Non ligauit in ſudario. & nõ ĩfodit terræ & negligens
fuit:ſed ubi habitat talentum & pecuniam domini: aceepit prætium ab inimicis dñi: & uendidi do
minum ſuum. Propterea tibi dico. Domine exige ab illo ſœnus pecuniæ tuæ.
CEt diripient alieni laboꝛes eius. CFœneratur dñs: manifeſte exigit: & ꝗd factũ
eſt? Alieni diripient labores eius. Siue de oĩbus iudæis generaliter intelligimus: quia uaſtati ſunt a
romanis:ſiue ſpecialiter: quod de omnibus ereptus eſt iuda et ipſe populus.
Non ſit illi adiutoꝛ:nec ſit qui miſereatur pupillis eius. ¶ In illo tempore non habuit po

honnnans væilay .7

pulus iudæorum adiutorem. Reſpondete mihi. O iudæi fuiſtis in babylonia: habuiſtis ibi prophe-

A Ardes „. Drr. tas: daniel: ezechiel: & re uera idolatræ eratis. Septuaginta annis fuiſtis in captiuitate: & poſtea ueni
1 ſtis in propria. Ecce nunc quadraginta anni: quare non eſt miſſus ad uos propheta? In illo tempore
idola colebatis: & miſerebatur ueſtri deus. Nunc autem non colitis idola. quare dereliquit uos do/
minus? Ecce quadraginta anni ſunt:ſed tunc dereliquiſtis dominum: & idola colebatis: nunc auteʒ
dominum crucifixiſtis & interfeciſtis: & ideo non erit eis adiutor.
CIn generatione una deleatur nomen euus. CO prophetia: o ſacramentum prophe-
tiæ.In generatione una deleatur nomen eius. Poſt paſſionem domini: quadraginta duo anni tran
Ierunt: & populus ille deletus eſt. Si quidem perfecta ueritas. quadrageſimo anno uenit. Poſt paſſio
cr wrme e raſſu, 4.=, d.Ke⸗ nem ergo dominiquadrageſimo ſecundo anno deleta eſt hieroſolyma. Videte ergo qm̃ in gene/
heeroſelaia ratione una deletum eſt nomen eius. Sed & in hoc clementia eſt domini. Crucifixerunt eum. Et qᷓ-
draginta duos annos dedit eis ad pœnitentiam. Ego ſimpliciter dico. Propterea interfecit eos poſt
quadraginta duos äãnos: quia ex illis crucifſixerunt dominum. Nemo remanſerat ex eis. Iudas ma-
edicitur. ut in iuda iudæi maledicantur: 4
CIn memoꝛiam redeat iniquitas patrum eius in conſpectu domini. Cbeccauerunt in

aliter ĩterpᷣtemur. Et reputat illis crudelitatem homicidiorum eorum: & nihil eis dimittit.
= CSESt peccatum matris eoꝛum non deleatur. CQuæ eſt mater iudæoꝑꝶ? Hie
iereſaſe⸗ pnes ruſalem quæ in ſanguine gaudet: quæ occidit prophetas: & ipſum dominuʒ ſuum.

ad ꝓdẽdũ: & dũs oſculũ dat. Qui magiſtrũ nõ timuit: uel clemẽtia uincitur?
Et perſequutus eſt hominem inopem ?⁊ mendicum. Qui cum eſſet diues:propter nos pau
l. . per factus eſt. Dominus inopem ſe dieit & mendicum: & quis in diuitiis ſuis gloriatur? Habetis cõ-
Prrzeves legnt † rr Xes — Pihuionem pauperes: & domius uobiſcum pauper eſt. Et compunctü corde mortincauit. Quid ẽ

ſi poſſibile ẽ: trãſeat a me calix iſte. Aliter. Hoc dolebat mihi & còtriſtabar ꝓ pſequẽtibꝰme:qa nole
bãt pœnitẽtiã agere. Ego ĩ cruce pẽdebã: & ſãguine meo lauabã ſordes eorũ:& ipſi nolebant agere
τnäitétiã. Hæc erât lachrimæ: hæc cõpunctio: qm pſequẽtes me non potui ſaluare.

fact? ẽ: ut ſaltẽ nemo pauperem deſpiceret. CSEt cor meũ cõturbatũ ẽ itra me.
CVidete ꝗd dicat.& cor meũ cõturbatũ ẽ ĩtra me.Ipſũ ẽ qd alibi dicit.Turbatus ſũ & ñ ſũ loquutꝰ.
Qdturbor hoiĩs ẽ: uincere at turbatioflẽ & irã hoc magnæ uirtutis ẽ. Propterea dicit & ꝓpheta. Ira
ſcimini & nolite peccare. Iraſci hoĩum ẽ: ñ remanere in ira xpᷣiani ẽ. Excuſſus ſũ ſicut locuſtæ. Ego ꝗ
dẽ uenerã ut ꝓtegerẽ populũ meu: & dixi. Hieruſalẽ hieruſalẽ qᷓ occidis ꝓphetas: & lapidas eos qui
ad te miſſi ſũt. Quoties uolui cõgregare nlios tuos: ſicut gallina cõgregat pullos ſuos ſub alas ſuas.
Ego uenerã ut gallina ad ꝓtegẽdũ eos: illi aüt inimiciſſima mẽte ſuſceperũt me. Ego uenerã ut ma
ter: & illi qᷓſi homicidꝗ ſuũ me ĩterfecerũt. Excuſſus ſũ. Quid ẽ hoc? Periequuti ſũt me: piecerũt me.
X⸗= a-l.⸗ VPrerſequuti ſũt me. De nazareth ueni ĩ capharnaũ pſequuti ſũt me. De capharnaũ iui ĩ betſaidam: &
e PWa. vde , ide me pſequuti ſũt. ueni iĩ hieruſalẽ nolebã recedere a populo meo: & ide me pſequuti fũt: & ſic me
hẽbãat q̃ũ locuſtas. & ꝗd feci? Iratus ſũ:defendi me metipſu: maledixi eos: & dereliqui illos: Nec unũ
JTharum feci. Sed quid feci? Oraui pro ipſis. ¶ Benua mea inſirmata ſunt a ieiumo.
Habeto cõſolationẽ o monache.leiunando ſiquidẽ & dñs hoc fecit.Ego dico.qd qñ ieiunat mo

w. a ⸗kr Rſelarz * e nachus: fortior fit ieiunio. Et quando infirmantur genua eius ieiunio: tũc maxime roboratur.
M 1 9 8 imet
CEt caro mea imntata eſt pꝛopter oleum. CRem uideor difficilem dicere: & ſe
cundum litteram interprætor: ut ædiſicem audientes: Edificat enim me littera. Bonum eſt ieiuninz
bonum

deſerto dimiſiſti eis. Nunc reputat illis quod tunc peccauerunt: quoniam dñm crucifixerunt. Siue

Pꝛo eo quod non eſt recoꝛdatus facere miſericoꝛdiam. C Videtis quanta clementia do
mini eſt. Videt eũ cũ miniſtris ueniẽtẽ: uidet eũ uenientẽ cũ fuſtibꝰ:& porrign illi oſculũ.Ille uenit

qd dixit cõpũctũ corde. Qdĩ euãgelio dixit. Triſtis ẽ aĩa mea uſq; ad mortẽ.& iteꝶ qñ dixit. Pater

Libera me. q; egen ⁊ pauper ſũ. C Dñs ſe pauperẽ dicit: ut paupes cõſolaret᷑. Cũ hoĩbꝰ pauꝑ

Cvili.

jeiunic/
N

bonum ef fugere delitias Antequam ueniam ad ſpiritualem intelligentiam: miror ? lfa quid dicit e = = ere eran
in oleum ſe manducare. Longe eſt a cæteris deſideriis. Hoc totum dixit. Quia dixit: & caro mea imu-
i tata eſt propter oleum. Hoc aliter interprætatus ſum. Cæterũ qd dicit hoc ẽ oleũ.imago claritatis ẽ.
hen Oleum quaſi eſca eſt luminis. Ita igitur & iudæi acceperunt a me oleum:acceperunt uitam: accepe/
runt lumen. Nequis exiſtimet: qd oleũ dicit pro miſericordia. In hebreo ſigniſicat intelligibilẽ oleũ
ice⸗ imutatus ẽ:nõ ĩ gaudiũ ſed in triſtitiã. Nõ ut pulchrior iueniar: ſed ut ĩfœlicior appareã. Propterea
een dicit. Vidimus eũ: & no habebat ulchritudinẽ. Quare? Quia caro ipſius ĩmutata ẽ propter oleum:
i Nõ habebat delitias corporis: ſed dei ſpus. & nos ergo quãdo ieiunamꝰ: quãdo facies nt̃æ pallidæ
ſũt: q; fœdi uidemur: cognoſcam nos metipſos tũc pulchriores apparere xpo. tales diligit milites
xp̃s: qui ieiuniis uacẽt. Annona noſtra & eſca ieiuniũ E. Quare Quia ĩ ieiunio uictoria ẽ: & ĩ uicto/
i ria triũphus. Deniq; & apoſtol'. Non in ſaturitate: ſed ĩ ĩfirmitate gloriatur. Quando enim infirm or
tunc fortior ſum.b Et ego factus ſum oppꝛobꝛium illis. CVocabant enim me ſama
i ritanum. & dicebant. In beelzebub principe demoniorum eüicit demonia. Nõne hic ẽ filius ioſeph
r ſabri. Nõne frattes eiꝰ & ſorores oẽs apud nos ſunt?& iterũ. Qui ſoluis tẽplũ & in tri bꝰ diebꝰ ædi
a ficas illud. & iterum. Videamſi uenit helias ſaluare eũ.Ille uocabat heli heſi:qd ẽ deus meus: deus
* meus: & illi heliam putabant. Videte ineruditos iudæos. Filius dei heliæ auxilium petebat?
8 CNigderunt me ⁊ mouerunt capua ſua.
co CQuare mouerunt capita ſua? Quia & pedes iam mouerant.
ktun⸗ Saluum me fac ſecundum miſericoꝛdiam tuam. C Dicit & in enãgelio. Poteſtatem ha- M e wer
beo ponẽdi aiam meã:& iterũ reſumẽdi eã. & iterũ. Nemo tollit eã a me.Et qũo miſericordiã petit 35
Ote ĩipſe? Miſericordiã petit: & ipſe tribuit. Ipſe ut homo rogat: & ut deus tribuit.
Lun Et ſciant quia manus tua hec:.tu domine feciſti ea. CQuid eſt quod dicit? & ſciant qa
do manus tua hæc: iu domine feciſti ea? Intelligant iudæi qm̃ ipſi non præualuerunt in me: ſed mea &
Nere/ tua uoluntas facta eſt ut patiar: Et ego uolui pati:propterea dico ſecũdũ qd hõ ſũ deus meus: ut fa/- X& E= r-t Tſ2 ß
ui⸗ cerem uoluntatem tuã uolui. & tua uoluntas erat & mea ut patiar: non illorum. Ergo ñ ĩſidiæ & for
titudo fecit: ſed ego & tu uolumus ut patiar. Tu enĩ pcuſſiſti paſtotẽ tuũ: & oues diſperſæ ſunt. Hoc
e ſcriptum eſt in zacharia: pcutiã paſtorẽ: & diſpergẽtur oues. Quod it patiar mea uolũtas fuit & tna
Quod tu uoluiſti: & ego nolui. Oportebat uenire ſcandalum:ſed uhe per quem uenit.
mmi CMaledicent illi ⁊ tu benedices.
Kr Vſq; hodie hoc fit. Illi maledicunt in ſynagoga: & dominus benedicit in ecclemſaea.
COQAu inſurgunt in me confundantur.ſeruũus autem tuus letabitr. IIii inſurgun ”UMB
in me: ego ãt ſeruus tuꝰlætabor. Quare ãt ſeruus tuus? Quoniã ꝗ cũ ĩ forma dei eẽt nõ rapinã arbi⸗ Ne = e en. ⸗
tratus eſt eſſe ſe equalem deo:ſed exinaniuit ſemetipſum formam ſerui accipien.ẽ
nenind CInduantur qui detrahunt mihi pudoꝛe. C Valde nobis predeſt intelligere qdᷓ dicimos. r. Le,
llei Clementia dei in hoc apparet. in dicendo induantur. Non dicit pereant: non dicit deleantur ĩ æter 67
num. Sed quid dicit? Confundãtur & deficiãt in potentia. Qui induitur pudorẽ prope eſt ſaluti. Si —, 1ͤrr — 2
enn quis enim uere confunditur incipit pœnitere. Cõſiderate o monachi. Si aliquãdo habuentis aliqd Mnn r —–
RZ cõtta fratrẽ ueſtrũ: ſemp ꝓ ipſo rogare debetis dñm. Dñs cruciſigitur: & ꝓ cruciſigẽtibꝰrogat. Vos
G⸗ auũtiſi audieritis uerbũ malũ: ne teneatis ira. Sol nõ occidat ſup iracũdiam neſtram. „ . . ”ůl 4
ihe CEt operiantur ſicut diploide confuſione ſua. C Diplois genꝰẽ pallii.Deniq; & ihebraico rbeu l
D maid dicitur. Diplois iõ: ꝗa duplex ẽ palliũ. Propterea ego dico tibi dñe.Inimici mei ſüt iudæi: per? , helrcoe ert
ake ſequuti ſũt me: cruciſixerũt me:fecerũt mihi oĩa mala:blaſphemauerũt me.Indulge illis: qm ego ꝗ
“R paſſus ſum rogo ꝓ ipfſis. Quid rogo? CErubeſcant ⁊ confundantur. 1 40
Pin CEt ſic ſaluentur. Nudauerũt me tunicã meã:& ſuã pdiderũt.Da illis cõſuſionẽ:da illis ĩgnominiã = eſ ka = S 1 — E
hif & habeant duplex palliũ. hoc ẽ ne ſimplicẽ habeãt cõfuſionẽ: ſed duplicẽ ui magis agãt pœniten- Fr Ir
tia. Non dicit cõtta iudæos: ſed pro ipſis dicit. Creator enĩ ẽ & illoæꝶ & noſter:mòõ eos oĩno eradica = —MWU
ana⸗ uit. Vultis ſcire? Petrus ex ipſis erat. & omnes apoſtoli ex iphis erant. Nos in radicem ipſorum iſerti 9 rese lgrf r rn
kuln ſumus. Nos rami ſumus:illi radix. Non debemus maledicere radicibus: ſed debemus orare pro ra⸗
eleog dicibus noſtris: qui inſerti ſumus radici. Depræcemur dominum: ut ſicut hi rami ſalui facti ſunt:
cygl ſic & radix ſaluetur. Forte aliquis dicat. Tu pro iudæis oras pro blaſphemis: oras dominum. Si eniz
i in ipſe perſequutorum ſuorum miſeretur: quatomagis mei miſeretur?
niun CConſfiteboꝛ domino nimis in oꝛe meo. J CNHoc poſt reſurre⸗
ime, ctionem dicetur. Et de futura eccleſia cantatur. & in medio multorum laudabo eum. Non enim iu
itnd dæa ſolum: ſed in uniuerſo orbe in eccleſia laudabote.
lene CQuia aſtitit a dextris pauperis. CDiabolus ad dex⸗-
Neeunn teram iudæ ſtetit. Cæterum mihi dominus ſtetit ad dexteram. d»»d ie
e CAt ſaluam faceret a perſequentibus animam meam.
wund CAnimam inquit ſaluabit.Et alibi dicit. Triſtis eſt anima mea. Quia trſtis eſt: ſenſum habuit. I nſen
u. ſibilis enim anima ſenſum non habet. Inſenſibilis anima non hẽt ſẽſũ neq; dolorẽ.Vbi enĩ dolor ẽ
een & triſtitiaubi ſenſus ẽ. Si ergo hũuit triſtitiã:habuit dolorẽ: ergo hũit & ſenſum non ſenſus doloris:

Si ergo uoluerint nobis dicete ppterea nõ dicimꝰ eum habuiſſe ſenſum ut nò uĩdeatur habere pec
catum:nos illis rteſpondeamus. Habuit corpus ſicut & nos: aut non habuit: Si dixerint habuit: reſpõ
deamus illis. Ergo habuit & paſſiones corporis noſtri. Intelligat unuſquiſq; qd dico. Si autem ne-
? XeE. : JJy,.Kauerint eum habuiſſe paſſiones corponis:ergo dicimus illis quod nec corpus habuit. Et nos dica-
„. - . mus illis. Siẽ corpus habuit uerum: ſicut & nos: & non habuit peccatum corporisIta & animã uerã
habuit: & peccata animæ non habuit. Nos ergo confiteamur uerum corpus eum habuiſſe: uerã ani
mam.Si enim non ſuſcepit dominus cuncta quæ hominis ſunt: non ſaluauit hominem. Si autẽ ſu-
ſcepit corpus:animam autem non ſuſcepit: ergo corpus ſaluauit: animam autes non ſaluauitꝗ Nos
autem uolumus magis ſaluari animam noſtram: quã corpus. Suſcepit ergo Ieſus & corpus & alaz:
ut utrũq; ſaluet: ut pĩ'ectum hominem ſaluet ſicut & condidit. Si ergo dicunt illi quia ideo dominmꝰ
non accepit ſenſum:ut non peccaret: & hoc putant qd quicũq; ſenſum habuetit humanum uincere
eum non poteſt. Dicat nobis: Ioannes baptiſta: habuit ſenſum an non habuit?Illo tẽpore quo erat
X eS erapt ſ D- in deſerto peccauit? Vtiq; dicit quia non peccauit. Deniq; & dominus noſter dicit. Amen dico uo⸗
bis non fuit inter natos mulierum maior ioanne baptiſta. Petrus habuit ſenſum an non habuit? &
a rr-rere l ent re t Ecæteri ſancti apoſtoli. Si ergo apoſtoli nicerunt ſenſum humanum:dominus timuit accipere ſenſũ
mnmnmne uinceretur ab illo? Et dum uolunt glorificare dominum: detrahunt illi. Quomoco illi detra-
hunt? v t uideatur timere dominus: qd apoſtoli non timuerunt. Nos ergo gratias agamus oĩpoten
ſ deo: & dicamus.ln ſenſu tuo non habuiſti peccatum. Et uenit princeps huius mundi & inuenit ĩ
Qe1 e -srrrrrn 1 te nihil. Ita ergo pᷣſtes nobis. Sicut ĩ tuo ſenſu uiciſti diabolũ: & in ſenſu noſtro uince diabolum: ut
7 quẽadmodũ pfectos nos creaſti: pfectos & ſalues nos. Tu enim es creator: tu es magiſter: tu es dñs.
tu es & ꝗ pro nobis paſſus es. qui uiuis & regnas in ſæcula ſæculog amen.
CPlalmus Bauid. CCenteſimus nonus pſalmus uocẽ ua/
tis continet de chriſto loquentis. Ait ergo propheta. 2èM
AIrit dominus domino meo:ſede a dextris meis. CDauid eſt loquutus
Ppropheta uir ſanctus rex. Rex ergo quod dicit? Rex & propheta quid dicit -

eſt inquit filius dauid:quomodo in ſpũ uocat eum dñm? Vides ergo qd dicat.Si filiꝰda⸗
unid: quomodo uos dicitis: quomodo in ſpiritu uocat eũ dñʒ? Dicat aliquis. Ergo nõ ẽ filiꝰ dauid?
Hoc dicebat de phariſæis:qui ſimplicem filium dei confitebantur xpᷣm. Ego ad iudæum & fotinuz
hoc ipſam dico.Si filius ẽ dauid: quomodo uocat filiũ ſuũ dũm? Qui aut dñm deũ cõfitetur & dñiẽ
filium. Verbi gratia. Manicheus ꝗ negat illum filium dauid: apud illum probo qd ſilius dauid eſt.
Nobis ergo ꝗ filius dei ẽ ipſe ẽ & filius dauid. Nõ alius filius dei: & alius filius dauid. Nõ facies duas
pſonas ĩ deo & homine:ſed ipſe qui filius dei: ipſe ẽ filius dauid. Dixit dis dno meo: ſede adextris
meis. In hebreo primum nomen domini: his litteris ſcribitur. quibus de deo tantũ ſcribitur. Secun-
dum uero nomen cdi his litteris ſcribitur: quibus ſolent homines dũm uocare. Quomodo & a qui
buſdam uocatur dñs ex ſeruo: & reges uocantur dñi. Vide ergo qd dicat. Dixit dominus dño meo
Huic dño cui præcipitur ut ſedeat: deus nõ ſedet: aſſumptio corporis ſedet huic ergo præcipitur ut
ſedeat qui homo eſt: qui aſſumptus eſt. Hoc aduerſus arrianos dicimus: & aduerſus eos qui dicunt.
Maior eſt pater qui iubet ut ſedeat: quã ille cui iubetur. Omnia euangelia perſonant de perſona ho/
minis: & nunc non neceſſe eſt approbatio: quia omnia quecũq; uilia uidentur referuntut ad hoĩem
referuntur ad carnem. Nunc de pſalmo dicimus. “M è”
NVirgam virtutis tue emittet dominus ex ſyon. CVirga ĩ hebreo nõ tã mirgã hẽt: quã &&
ſceptrum: hoc eſt inſigne regiæ poteſtatis: Virgã uirtutis tuæ emittet dñs ex ſyon. Ex ſyon en egre-
ditur lex: & uerbum dñi ex hieruſalẽõᷓ. CBominare in medio inimicoꝛum moꝛnʒ.
nimicis tuis fac ut qui alieni fuerant tui eſſe incipiant. Dominare in medio inimicorum tuorum
Inimici tui:de quibus ſcriptum eſt in ſgæageſimo ſeptimo pſalmo. Lingua canum tuorum ex inimi
cis ab ipſo.Iſti ſunt ĩinimici.qui ĩ aliena erant poteſtate. Nunc ergo hoc præcatur pſalmiſta. Inimicis
tuis dominare: dignare eſſe dominus inimicorum tuoruz.
CTecum pꝛincipium in die virtutis tue:in ſplendoꝛibus ſanctoꝛum.
CVerſiculus obſcurus eſt. Videamus diẽ uirtutis domini: ut cum ſcierimus diem tunc ſciamus qd
ſit principiũ. & hoc principiũ qũo cũ eo ſit & cũ eo fuerit. qũo hoc ĩpſũ principiũ in die uirtutis eiꝰĩ
ſplẽdoribus ſctõꝶ ẽ.Hoc ergo principium quod cum domino in die uirtutis eius ideo eſt: ut cum
domino ſplendeant ſancti. Tecum principium in die uirtutis tuæ. In princi pio erat nerbum & uer/
bum erat apud deum: & deus erat uerbum. Hoc erat in principio apud deum. Pater principium: ſed
1 444 es ſe 1 & filius principium. Principium enim non habet principium. Si enim habuerit aliud principiũ: iaʒ
p a T'e ĩpſum deſinit eſſe principium. Quicquid ergo dederimus patri: hoc damꝰ & filio. Si enim pater ĩ fi-
lio & filius ĩ patre: & oĩa pr̃is filii ſunt: & oĩa filii patris ſũt: & principiũ patris principiũ filii eſt. Ergo
qd dicit hoc eſt. Eo tempore quo patiebaris: & dicebas pater in manus tuas cõmẽdo ſpũm meũ: &
quaſi de hominię loquebaris affectu: nõ quaſi ibecillis rogabas. Tecum erat in principiũ: tecum eni
erat diuinitas: ſed poteſtate pᷣcabaris auxilium ut accepto auxilio dares ſanctis tuis. & illi Pegeret⸗
Hoc ꝗ

Bixit dñũs dño meo. Iſtum locũ ſaluator in euigelio expoſuit dicens. Si. xs N, G,

Super Pſal. cix.

N

Hoc qd dicitur accipiens dares. Nulli ſcandalum faciat. Secundum hominem loquitur. Si eniz ho-
minis corpus aſſumpſit: neceſſe eſt ut & hominis uerba ſuſcipiat. Homo eſt xp̃s:& uere homo ẽ ſecũ
ie⸗ dam aſſumptionẽ carnis. Diximus: ſi ergo homo eſt ſecundum corpus: uides corpus & nõ ſcandali
ue zaris ſed miraris. Si hoĩs uerbis loquitur. Si autẽ ſcãdalizat uilitas corporis & crux: & iniuriæ & ala .
pxæ & flagella: & oĩs iniuria crucis:ſi te hoc ſcandalizat: reuertere ad principium. & non ſcãdalizabe
ns. Dicit enim pater ad filium. Erxr vtero ante luciferum gennite.
N Miraris ſi dominus noſter atq; ſaluator qui uere hominem aſſumpſit loquitur genui te? Non ha
in beo uterum. ſed non poſſum me aliter indicare patrem. niſi hominis uerbis loquutus fuero. Ex ute
1 r0 ante lucifſerum genui te. Ex utero. de mea ſubſtantia. Ex utero. Audi eunomi. audi arri ſi creatura
eſt dñs.ſi factura nunquid artifex generat opus ſuum? Nũquid artifex filium uocat opus ſuum? Ar/
n tiſfex carpentarius fecit ſcãnum. Nunquid de utero illius generauit? Nunqd dicit ei. de utero meo 1. ₰%² 1
Dn genui te o ſcãnum? N on utiq; hoc dicit. Sed ꝗd dicit? Ego te ſeci manu mea. Quãdo aũt uterus di⸗- — „ 1 .
ie citur.filius crur filius non adoptatus. Vocantur enim & filii adoptati. Quotquot recepe- 4 rer Pi 2
kri tunt eum. de itleis poteſtatem filios dei fieri. lbi dedit poteſtatem. Hic uero de utero generauit, de ) peret err. cdleeté —
ͤͦͤ ſua natura. de ſuis uiſceribus. de ſua ſubſtantia. Ex utero. hoc eſt de medullis diuinitatis ſuæ. Totuʒ
e quicquid pater eſt diuinitatem dedit filio. quẽ generauit ex utero. Ante luciferuʒ genui te. Ame lu ſſa
ciſferum. hoc eſt ſchema. Grecæ dicitur uod dicunt grãmatici chomeporſiotana. Quan 7
ti 9 . gquo 3 . P 2. Qu.
Inn do ergo dicitur ante luciferum unã creaturam nominat. & omnes indicat creaturas. Quãdo dicit ”
i ante luciferum:nos ſic intelligamus:quaſi dixerit ante lunam:ante ſolem: ante omnem cteatunraam. M
. Eyvyj utero ante luciferum genui te. Ante luciferum. Ante iſtum luciferum qui uidetur in mundo: ue 1. L. 4. S
ra lux genita eſt. Vnde dicit in alio loco pſalmus. In lumine tuo nidebimus lumen. Sermo ẽ ad pa 1 . e e
N, trem. O pater in lumine filii uidebimus Ilumen ſpũm ſctũm. Ex utero ante luciferum genui te. .
CJurauit dominus ⁊ non penitebit eum. QCG ⁄ 0m(j Iurauit dominus. Hoc quod dicit iu-
lunm rauit: non ei qui ante luciferum genitur eſt: ſed ei iurat ꝗ poſt luciferum natus ex nirgine eſt.
CJInurauit dñs ⁊ non penitebit eum:tnies ſacerdos ineternum ſecũdũ oꝛdinẽ melchiſedech.
ißt . CSuperfluum eſt nos de iſto uerſiculo uelle interprætari: cũ ſctũs apoſtolus ad hebreos pleniſſim ”UMVMUR d –
. 4 diſputauit. Ipſe enim iſte eſt melchiſedech: ſine patre: ſine matre: ſine generatiõe. Et ĩterp̃tatur ibi di: ) vie enre
4

ligentiſſime. Quare ſine patre: ſine matre: ſine generatione: Et ab oĩbeccleſiaſticis dictũ ẽ: quoniaʒ
ſine patre dicitur ſecundum carnem: ſine marte dicitur ſecundũ deum. Hoc ſolũ ergo ĩterpᷣtemuri
Tu es ſacerdos in æternum ſecundum ordinem melchiſedech. Hoc ſolum dicamus. Quare dixit ſe

i⸗ cundũ ordinẽ? Secũdũ ordinẽ nequaquã ſacerdos eris:ſeu ſecundũ uictimas iudaicas: ſed eris facer Orrt e , ad⸗ , ⸗
tri dos ſecũdũ ordinẽ melchiſedech. Qũo eni melchiſedech rex ſalẽ obtulit panẽ & uinũ: ſic & tu of ) re e . e
un ſeres corpus tuum & ſanguinem: uerum panem & uerũ uinũ. Iſte melchiſedech iſta myſteria qᷓ ha- D
1n bemus dedit nobis. Ipſe eſt qui dixit. Qui manducauerit carnem meam & biberit ſanguinem meß
oi Secundum ordinem melchiſedech tradidit nobis ſacramentum ſuum.
züor CBominus a dextris tuis. CRem nonuam uideo. Dicitur in principio.
chimn Dixit dominus domino meo ſede a dextris meis: & nunc dicitur ad eum: dominus a dextris tuis. Si
näm ipſe ad dexteram patris ſedet: quomodo rurſum pater ſedet ad dexterã fili? Quando enim dictur=“ 1, 214
U ſixit domin“ domino meo ſede a dextris meis: manifeſtiſſime dicitur qd ad dexteram patris ſedett “
Gin filius. Quando autem dicitur dñs a dexttis tuis: hoc dicitur qd ad dexteraz filii ſedeat pater. hoc to
tum propterea dicitur: ut equalis ſit filius patri. Multa ſunt quæ dicantur. Peccatori autẽ diabolꝰſtat 2
ed a dextris: Cæterũ illa diſputatio alia eſt. Quicũq peccator ẽ diabolus ei ſtat ad dexteram. Sed dicet e dis re I r
RM aliquis. Quomodo & Ieſu filio ioſedech in zacharia dicitur ſtare: & diabol“ ſtetit a dextris ſaluato
8 ris:? Videtis quia queſtio eſt. Sed eo tempore quando ſtabat diabolus ad dexteram ſaluatoris: Ieſus /
. . . 1 —,5„ K cbt, Krſe dTren. P lerr
mn inquit habebat ueſtimenta ſordida. Noſtta peccata portabatinoſtris nitiis inuolutus: propterea dia A ae D .
nut boſus ſtabat a dextris eius. CConfregit in die ire ſne reges.
nen CHaæc omnia tradita ſunt mihi. In momento inquit horæ monſtrauit ei uniuerſa regna terræ. Re
m S di diabol ſt „ HH . .
gna mundi diabolus monſtrat. Et quid dicit: Hæc omnia mihi tradita ſunt:ſi cadens adoraueris c
ram me. etunt tua omnia. In die ergo belli in die certaminis: conſringet reges iræ ſuæ.
gn Q¶ LJNudicabit in nationibus. CVidete differentias. Reges confringuntur. Iudicabit na-
tun⸗ tiones: implebit ruinas. Dominus noſter aſcendit in crucem: & multæ ruinæ factæ ſunt.Iſte poſitꝰ ẽ
nin in ruinam: & reſurrectionem multorum: & in ſignum cui contradicetur:
an CImpleuit ruinas. CNõ credẽtiũ: qui nõ crediderũt exploratoribꝰapoſtolis.& mopy/
nn ſes enim miſit exploratores in mundum. Et quia non credidit populus exploratoribus: ꝓpterea ce-
imt ciderunt in deſerto. Vſq; hodie corpora non credentium cadunt in deſerto iſtius ſæculi.
hi C Conquaſſauit capita in terra multoꝛum. L MV
tel CImpleuit ruinas non credentium: conquaſſauit capita eorum qui dubii ſunt:eorum qui non ha-
ale bent perfectam fidem. „CConquaſſanit capita in terra multoꝛnm.
npen CNon omnium. Si enim dixiſſet omnium nullus de nobis ſpẽ habetet. Multorum dicitur: ut alli

i relinquantux ¶ DSe toꝛꝛente in via bibit.
pee⸗

g

e A Pornene P. Viα 1er.

Expoſitio.

OQuis bibet de torrente in ula: Iſte cui dictum eſt. Dixit dominꝰdomĩino meo:ſede a dextrĩs meĩs
Iſte qui audiuit tu es ſacerdos in æternum ſecundum ordinem melchiſedech. Iſte qui confringit in
die iræ ſuæ reges: impleuit ruinas: conquaſſauit capita in terra multorum. Iſte quid facit? Et aliud
De torrente in uia bibit: Videamus autem uiam: ut poſtea uideamus in uia tortrentem. Via ſæculi
iſtius dicitur:per quam ambulauit. Deniq; ſcriprum eſt in euangelio. Eſto conſentiens aduerſario
tuo dum es in uia. hoc eſt dum ambulas in iſto ſæculo: & per uiam uadis ad eũ qui uera eſt uia. Vn/
de dicitur & in centeſimo octauo decimo pſalmo. Beati ĩmaculati in uia. Beati ſunt qui in iſta ſæcu
li uia ĩmaculati ſunt: & in iſto mundo. Ergo ſacerdos ſecundum ordinem melchiſedech. Quoniã
uenit in uia ſæculi:& ambulauit in uia noſtra: bibit & ipſe de torrente qui erat in ſæculo. Torrens ñ
habet aquas naturales: non habet aquas quæ ſemper perfluunt: ſed habet aquas de tempeſtatibus:
de pluuiis:ide turbine: de procellis. Torrens nũquam eſt in montibus: ſed ſemper in uallibus in præ

2 8 J . „ .„ 2 2 2 2 4 2 „₰ . „1 2
AA. g.. A eeſe cipitibus locis. Alienas aquas concipit & parturit: & tamen uadit. De torrente in uia bibit. Torrens

De -ſlex

ſmnũquã habet mundam aquam: ſed ſemper turbidam. Hoc dicitur quoniaʒ ſæculi iſtius aquæ ſemp

turbidæ ſunt ſemper plenæ tempeſtate. Vultis ſcire quomodo de torrente turbido biberit? & ipſe
dicit. Triſtis eſt anima mea uſq; ad mortem. Et dicit in euangelio. Et cœpit inquit contriſtari & con
turbari. Bibit ergo etiam dominus noſter de torrenre iſtius ſæculi aquas turbidas: aquas triſtes: aꝗᷓs
quæ non habent lætitiam. Tulit calicem: & impleuit de torrente mundi: & quoniam turbidæ erant
aquæ dicitur. Pater ſi poſſibile eſt: tranſeat calix iſte a me. Bibit ergo de torrente mundi iſtius: ſed ñ̃
bibit quaſi in domo ſua ſed in uia. Alias ire feſtinans: bibit de torrente in uia. Propterea bibit de tor
rente: quia in uia erat. De torrente bibit. Si dominus bibit de torrente mundi. iſtius: quantomagis

ſancti? Vultis ſcire quoniam ſancti de torrente bibunt. Dicit & in alio loco. Torrentem pertranſiuit

anima noſtra. De torrente in uia bibit. Diximus de torrente: dicamus etiam & teſtimonium. Torrẽ

tem pertranſiuit anima noſtra. Vultis ſcire & alium torrentem? Helias ſanctus propheta quando p/
ſequebatur eum hiezabel: quando accepit cibũ & quadraginta diebus tranſiit: perrexit in heremuʒ.
Erat inquit in deſerto:& bibebat in torrenre chobar. Verum audientes torrentes iſtius ſæculi:noli-

te deſperare. Frequenter hic torrens defſicit. Videtur quidem tumeſcere: uidetur habere aquas mul
tas: ſed cito deficit ſi ſuſtineas. Et helias bibit quidem in deſerto aquam: eo tempore quo erat in tri-
ſtitia:quo erat in anguſtia. Dimiſerat iudæam & perrexerat in monte ſyna. perſequebatur enim euʒ
hiezabel: & propterea bibebat de torrente chobar. Verum quia perſeuerauit uſq; in finem: propte-
rea defecit aqua tortentis. Et dicitur ad eum a domino quoniam defecerat aqua torrentis. Vade in
quit ad uiduam in ſarepta ſydoniorum & cætera. Ecce bibit & helias de torrente. Sed ipſe dominꝰ

atq; ſaluator bibit & calicem de torrente cedron:ſic enim ſcriptura refert. Quando uenerunt & cõ⸗

præhenderunt eum in torrente: & cætera. Videtis quã humilis ſit locus torrentis: quam cõſfragoſus
Cedrton lingua hebrea interprætatur tænebræ. Videtis igitur quoniam torrentes iſtius ſæculi in tæ
nebris ſunt. Dominus ergo traditur. Non traditur ſurſum in monte oliueti: non traditur in templo
ſed traditur in torrente: & torrente tænebrarum. hoc eſt cedron: Omnes enim qui odio habent Iu-
cem: amant tænebras. De torrente in uia bibit. Quia ergo bibit dominus de torrente & guſtauit
mortem: propterea exaltauit eum pater: & dedit ei nomen qd eſt ſuper omne nomen. Deĩde nunc
dicitur. Et quia bibit de torrente in uia. =

Vropterea exaltabit caput. CEt quid dicit? Cum exaltatus fuero: omnia trahaʒ ad

me. Ille eſt exaltatus: & nos exaltauit. Iſtius caput exaltatum eſt: cæterum draconis capita conquaſ/
ſauit: & confracta ſunt in mari. Propterea exaltauit caput. Non dixit propterea exaltatum eſt caput

eius: hoc eſt ab alio exaltatus: ſed qui ſe humiliauerat ipſe exaltauit. Ipſe enim dicit in euangelio. Po

teſtatem habeo animam meam ponendi: & poteſtatem habeo reſumendi eam. Propterea exaltauit

caput.Seipſum exaltauit: qui caput eſt omnium. Aut certe quod dicit exaltauit caputmon ſeipſuʒ

exaltauit. Propterea exaltauit caput. Sesnper enim ille altus fuit. Sed quando dicit exaltauit caput.
noſtrum exaltauit caput: qui curui non poteramus aſpicere ad cælum: ſed ad terrã. Vultis ſcire qm̃
ipſe exaltauit caput? & illam mulierem quam ligauerat diabolus ipſe liberauit. Exaltauit caput ei
E ſemper incuruata fuit: & adorauit eum. Cui ſit gloria in ſæcula ſæculorum amen
Alleluia. WPSALMVS. C& X. “
SIſte primꝰ ꝑſalmꝰ ſecũdũ ordinẽ ſcribitur litterarum: licet multi uigeſimum quoq; quartum pſal⸗
mum & trigeſimum ſextum ſcriptum putent in hebreo ſecundum ordinem litterarum: ſed in illis
uel deſunt aliquæ litteræ uel ſuperſunt: & nouum eſt quia cum unus uerſus breuis ſit: alius infinita

longitudine maior. Ex quo puto obſeruatione hoc legentium quã ſtudio ſcriptoris effectum. De-

niq; & ſeptuaginta interprætes quia aliquis in eis ſcrupulus naſcebatur: in tranſlatione hebreas lit

N teras ponere noluerunt.

NDauid & habuiſſet dolum. non dixiſſet conſitebor tibi domine in toto corde meo. Non

Ilabiis tantum: ſed toto corde.
In conſilio iuſtoꝛum ⁊ congregatione.Magna opera dommi.

CRecorũ

BOnfiteboꝛ tibi domine in toto coꝛde meo. CSi nõ ſuiſſet ſimplex

.
GC
,

ſr ernn

— — —. — — ———.— —— — —

—
—

Super .ſal. cxi.

CRecorum dicit eorum qui ante peccatores erant nunc uero ĩuſti. Non eſt enim mirari. Videtie *5
elephantum & camelum: ſimiliter & muſcam & culicem eandem mobilitatem habere: & ſpirttum „ P „
& membra. Eſcam dedit timentibus ſe. In fame pauit heliã. in deſerto populo iudæorũ mãna pluit l. rer-,
& completum eſt qd dicitur: æſcam dedit timentibus ſe. Hoc ſecũdũ litrerã. Eſcã aũt dedit panez ꝗ
de cælo deſcẽdit.quo ſi digni ſum paſcimur. quãti. n. martyres fame corruptii ſũt? & nũc ſũt cũ dnd
CSãctũ ⁊ terribile nomẽ eius. CSanctum ſanctis: terribile peccatoribus. & ſurn rrns e er.
CInitlũ ſapientie timoꝛ dni. CQui nõ timẽt dũm: nõ ẽ ĩ eis ſapiẽtia. Aut ꝗ nõ hñt ſapiẽti,s
non habent timorm. Ce Zaucatio eius manet in ſeculũ ſeculi. S H / 1
CQm̃ titulo alleluia pᷣnotatũ ẽ:lſte ĩ laudatiõe finit pſalmꝰ. Siqdẽ alleluia ĩterptat᷑: laudate dĩũm α Set Bedate le
8 CCẽt eſimus undecimus pſalmus ꝓuocat nos pꝑ timorem dei ĩ æternæ domꝰ hitatione ſundari.
1 SEatus vir qui timet dominũ. CFrequenter dixi: quoniam omnia quæ ĩ per⸗ HM —
n 1. 1.... ſona iuſti iĩterpᷣtantur: referuntur ad xpᷣm. Si enim ſchi typus & figura ſaluatoris ſũt: ſi quis = J. P . FS
, uiere ſanctus eſt: uerbi cã: Iſaac typus dñi ſaluatoris ẽ.Ioſeph:ſalomon: dauid:& cæteri ſtci E
ſe e 1 Ergo & iſte beatus uir qui nunc deſcribitur refertur quidem ad uirũ iuſtum. Et uere de ui —. 91* ,
n ro iuſto dicitur:ſed iſte uir iuſtus typus eſt uiri iuſti. Beatus uir qui timet dñm. Interim dimiſſimus 4 9 3. S1 S“ :1,
6 pſalmum:nunc dicamus de uiro ĩuſto. Beatus uir qui timet dñm. Pſalmus centeſimus undecimꝰ al! Sr ebrc .
n phabeticus ẽ.Si quidẽ & cẽteſimus decimus & ipſe ſub alphabeto ẽ. Primus uerſiculꝰex aleph ſcribi
tur. Beatus uir qui timet dominum. Secundus ex beth. In mandatis eius cupiet nimis. Tertius ex gi
ot mel: potens in terra erit ſemen eius: &ſuſq; ad uiceſimam ſecundam litterà tau. Singulos igitur uer
g ſiculos ueſtris orationibus diſſeramus. Beatus uir qui timet dñm. Principium pſalmi eſt. Nõdũ di/ AQ,—
i⸗ cit beatus uir qui diligit dim. Virorum enim incipientiũ ẽ timere:perfectorum uero diligere. Si ꝗ J. rr- M
n dem perfecta dilectio foras mittit timorem. Ergo de principio dicit:hoc eſt incipiente uiro ſancto. . “
)⸗ Videamus ergo ordinem pſalmi. Beatus uir qui timet dominum. Qui timet dominum quid facit Lade, ee .
8 Aucdit uerba dei: doctus in lege eſt. Non hoc dicit. Quid dicitẽ
i⸗ CIn mandatis eius cupiet nimis. C Qui timet dominũ:qui beatus eſt: mandata ipſius lIi-
⸗ benter facit. In mandatis eius cupit nimis. Videte quid dicat. Non dixit mãdata eius facit. Multi enĩ
⸗ & timore faciũt: & mercedem nõ habent. Qui enim gehennã timet & proprerea nõ fornicatur: nõ ple, -r re e
den habet tantã mercedẽ quãtã ille qui propter dilectionem dei facit. In mandatis eiꝰ uolet: hoc 6 uult⸗⸗ . . re perer
& mandata eius facere deſiderat. Quomodo aliquis ſi in æſtibus ſit ſitit: ita ille deſiderat mãdata do
len mini. In mandatis domini uolet nimis. Anxius ẽ in mandata eius: non facit ſed uult: & uult nõ trã/
nin⸗ ſitoriæ ſed nimis. Tertius uerſiculus 67. VPotens in terra erit ſemen eius. 3
ch⸗ ¶ Qui mãdata dei feci uolũtate dignus ſum ut ſiam pater ſanctorum. Breuiter dicimus: ne longius
trahatur oratio. . CC Beneragtio rectoꝛum benedicetur. G
nir Tbrxſtet dominus ut & uos qui me auditis generatio reorum ſliiss.
nlo C BGloꝛia diuitie in domo eius. S C Gloria & diuitiæ. Putamus gloriam & diuitias ſæ/
gi, culi dici: ideo qui facit uoluntatem dei & mandata eius: ut diuitias mundi iſtius conſequatur. & cer N.. a . , . l
