CCircũibo ⁊ imolabo in tabernaculo eius hoſtiã iubilationis. CCircũibo.i.exercita h
bor in creaturis dei. conſiderãs orbẽ in xpᷣo credentẽ: quia conſiderat creaturas dei. cũ aliꝗs cælum
& terrã uel mare cũ ſuis ornamentis cõſpexerit:inuenit ꝗd immolet deo hoc eſt. Laudem. Circuibo
. hoc ẽ pꝑ quattuor partes mundi exẽpla ſanctoꝑ inquiro: & ibi inuenitur laus dei. & immolabo in ta
X“ ⸗ bernaculo eius hoſtiã uociferationis. Qd pro nobis ad tp̃s humilitatẽ ſuſtinuit. gaudens p̃ᷣdicabo.
qa talibus hoſtiis delectatur. Hoſtiã iubilationis. hoc eſt pᷣdicationis. Iubilus dr.qui nec per lras nec
er ſillabas: nec uerbis põt cõpræhendere magnitudinem laudationis dei. Hoſtia dr: quæ per partes
diuiditur. & ſanguis circa altare effunditur. & ipſa hoſtia foris combutritur. Sacrificium dicitur ui-
num & oleum: & medium animal: & holocauſtum totum combuſtum. & uictima antequam occi/

datur. Vnde paulus. hoſtiam uiuam.
CCantabo ⁊ pſalmum dicam domino. 9 Cantabo.prædicabo. Pſalmũ
dicam. opere compleam. uel laudes ſpirituales. mente concinam dilatata.
CErxraudi domine vocem meam qua clamaui ad te.miſerere mei⁊ exandi me.
Per interioris enim hominis clamorem depræcor ut exaudias me.
CTibi dixit coꝛ meum exquiſiuit te facies mea. faciem tuam domine requiram.
CMerito cor iuſti uultum uiuentis dei requirit. qui eum uidere poſſe confidit. Beati enim mundo
25 4 l corde. quoniam ipſi deum uidebunt. CQAueſiuit facies mea faciem tuam.
Le CHoc eſt eccleſia mea faciem tuam requiſiuit hoc eſt præſentiam tuaam. —
PL CCNe auertas faciem tuam a me. C Alibi dicit. Auerte fſaciem tuã
a peccatis meis: Sed hoc orandum eſt ne auertas faciem tuam:ideſt ne dimittas me in propria uolũ
tate: ſicut dictum eſt tradidit illos deus in reprobum ſenſum hoc eſt permiſit. * „- 9 .
CNMe declines in ira a ſerno ttoo. CSeruus ſi dominum terrenum offendit ₰ g 2
cum pauore & mœtu eſt. quantomagis homo ſi deum cæleſtem offendat. Ergo hoc rogat eccle- 4
ſia ut illam hic cortipiat.& illam uideat: Non ut ab illa cum ira diſcedat: ſed ut illa gerat a quibus

non declinet: ſed facie propiciata reſpiciat.

P ler A⸗
Pr. e r DRS.

Wre=d. E-

ę
5 belaI

Expoſitio.

Agdiutoꝛ meus eſto domine ne derelinquas me:neqʒ deſpicias me deus ſalutaris meus.
CAdiutor in præſenti: Eſto tã in præſenti quam de futuro ptinet: Ne dereliquas me nec hic neq;
in futuro. Neq; deſpicias me deus ſalutaris me. Salutaris nr̃ xps eſt. & hoc rogat eccleſia ut nõ deſpi
ciatur ab illo. i. non cõmittat illud pcm̃ p qd a deo deſpiciatur. Ne derelinquas me. cũ crucifigo car-

tñ cæleſtia quæro. CQuoniam pater mens ⁊ mater mea dereliquerunt me.
¶ LYpater diabolus mater babylonia uel gẽtilitas anteqꝗᷓ xps ueniret in mundũ parentes nobis fuerũt
Modo pater nr deus eſt. & mater nr̃a ieruſalem cæleſtis ut ait paulus. Ieruſalẽ quæ ẽ mater noſtra.
AQm̃ pr̃ meus ⁊ mr mea dereliq̃runt me.dñs aũt aſſũpſit me. CRegnũ mundi & ciuita/
pr̃ meꝰ& mr mea dereliq rüt me.Põt de dauid ſimpliciter accipi.qd minimiĩter fres.a parẽtibus cõ
tẽptus a deo electꝰ ẽ p ſamuhelẽ. In cõe uero parẽtũ ĩ filiis amor morte finitur dei amor creſcit ĩ tpe
Legẽ mihi cõſtitue dñe. CLegẽ temetipſũ.qa ipſe eſt lex. In via tua.

cis retro. ut illud nemo ponens manũ ſuã in aratro & aſpiciens retro aptus eſt regno cæloꝶ. Et itẽ.
Memores eſtote uxoris loth. & ea quæ ſurſum ſunt quærie non q ſuper terram. Legem pone mihi
dñe in uia tua: & dirige me in ſemita recta. ut non declinẽ a dextris & ſiniſtris. ſed tua ſequens man/
da.ta uiamq; regiam gradiens. terram repromiſſionis ingrediar.
CPꝛopter inimicos meos. CCarnales motus demones hereticos perſecutores.
¶ NUe tradideris me ĩ aias pſequẽtiũ me. CVtñ ſaciat᷑ aĩa eoꝑꝶ de aduerſitatibꝰꝗᷓ accidũt mihĩ
AQm inſurrexerũt in me teſtes iniꝗ ⁊ mentita eſt inigꝗtas ſibi.
CInſurrexerunt & in me dicẽtes mendaciũ.ſed cũ in te cõſiderẽ. deſtructa ẽ in mendatio ſuo. Qm
inſurrexerunt in me teſtes iniq. Contra xpᷣm teſtes iniqui ſurrexerunt. q dixerunt iudæi. Hic dixit.
Deſtruite templũ hoc & in triduo reediſficabo illud. Vel cõtra eccleſiã dicunt aduerſari mentita eſt
- ₰⁰ r-. .. . iniqtas ſibi.i.ſibimetipſi mẽtiti ſunt & nõ mihi.ꝗa uniuſcuiuſqʒ uitiũ in ſuũ recurrit auctorẽ. Et men
H. Le. tita eſt iniqtas ſibi. Teſtes flagitioſi.in eo qd cõtra alios mẽtiuntur.ſibi mẽtiũtur dũ in ſe ſupplicia p

— — 3 —— — — „——

de noſtra terra mortale corpus. & nos ab ipſo accepimus ſpẽ & fidem. & per ſpẽ & fidem credentes
perueniemus in terram uiuentiũ in qua ſancti capient hereditatem regni cælorum. .
CExpecta dominũ. Cdeſt uſq; in finẽ ſæculi. Quicqd tibi acceſſerit.ꝓ xpo patiẽter ſuſtine.

CEt confoꝛtet᷑ coꝛ tũu. C Hoc eſt aia tu. Et expecta dominũ. CNHoc eſt ſuſti
. ne dñm. Propheta hic hortatur fidelẽ illũ.ꝗ uſq; nunc locutus ẽ dicẽs. Expecta primũ. ut cõtra certa

niſi ꝗq legitime certauerit. Nos uero dep̃cemur dñm. ut ipſo cõfortãte ſuſtinẽdo uiriliter mũdialiũ
fluctuũ ꝓcellas expectemus pꝑ ſidẽ. quoaduſq; ueniat reddere ꝗᷓ dignatus eſt polliceri.
CPSALMVS. XXVII.

leen CPſalmus uocẽ hẽt ipſius mediatoris & paſſionis in conflictu loquẽtis ad patrem. Quæ autem ini-
Core ien „Sm. 19 /ls micis optantur non maliciæ eſt ſed ratio prophetiæ prædicentis. quæ eis pro malis ſuis immineant
6 'letee 2 P* daen uel uox hoĩs aſſumpti in diuinitate clamauit leſus in cruce: & dixit heli heli.

2—————-—

Eÿapud te prius quam mundus fieret. quia nüc hoĩem aſſumpfſi. C Me ſileas a me.
πCSed loqris. qa equalitatẽ tecũ habeo æternitatis. Neſileas a me hoc ẽ nõ me derelinqᷓs.
CESt ero ſimilis deſcendentibus in lacũ. Cdeſt in miſeria iſtius uitæ. Quia

as. non cognoſceris. CExaudi domine vocẽ depꝛecationis mee dũ oꝛo adte.
Orauit chriſtus in cruce pro toto mundo.& pro iudæis & pro apoſtolis.
SDũ extollo manus meas ad tẽplů ſanctuzʒ tuũ. Extollo manus meas.i. extendi eas
in cruce. Ad templũ ſcm̃.i.ad hoc extendi ut templũ tibi præpararẽ hoc eſt corpus: Et aſſimilabor
eſcendentibus in lacu. Lacus ſigniſcat infernũ: locũ uidelicet eoꝶ ꝗ ſub cuſtodia retinẽtur: & alib ĩ
ſcribitur: Vſq; ad captiuã qᷓ erat in lacu:Exaudi uocẽ depᷣcationis meæ dum oro ad te. dum extollo
manus meas ad tẽplũ ſanctũ tuũ.In crucẽ ſcilicet pro credentibus: qui templũ tuũ futuri ſunt.

ter quos pendebat: ut ait propheta: & inter iniquos deputatus eſt.
CLa operanũbus inigtatẽ ne ꝑdas me.

tinet: ut non ſic peream mortem ſuſcipiens. ſicut operarii iniquitatis:
CCum his qui locuntur pacem cum pꝛoximo ſuo.mala autem ſunt in coꝛdibus eoꝛum.
. E Lodbitur iudæi pacẽ cũ xpᷣo dicẽtes magiſter ſcimꝰ ꝗa uerax es.& ꝗa a deo ueniſti magiſter & uiã
. ei in

nes meas cũ uitiis & cõcupiſcentiis. Neq; deſpicias me deus ſalutaris meus. Quia & ſi mortalis ſum:

CIdeſt mandatis tuis. Quæ ſunt illa mãdata? Vt nõ declines ad dexterã. neq; ad ſiniſtrã. & nõ reſpi/

tes huius ſæculi qᷓ me genuerũt. & caduca ꝓmittebãt reliq. & a te aſſũptus ab his ſũ derelictus. Quia

. — . . = . = ⸗ —] . 2 . 7 )
parant putantes deũ non uindicare mẽdacia. Credo videre bona diii in terra vinentin. den el
CVox eccleſiæ. In terra uiuentiũ.quia pignus noſtruʒ illuc ſurſum habem us qd eſt xps. Ile accepit

4

Airiliter age. CIdeſt fortiter age. ut dixit angelus ad Ieſũ. confortare & eſto robuſtus.

mina mũdi a deo cõforteris. Expecta deinceps. ut uictor ab eodẽ dño coroneris. ꝗa nõ coronabitur

Dte domine clamaui deus meus. CVt me clarifices illa claritate quã habui

ſi diuinitas ab eo receſſiſſet. ſimilis nobis ĩ Riſeria fuiſſet. Si ſilueris ero ſimilis peuntibus. Tñᷣ ſi tace-

Me ſimul tradas me cũ peccatoꝛibũs. CPeccatores: latrones in

CIAdeſt in die iudicii cum his latronibus aut cæteris malis: Tam ad chriſtum quam ad eccleſiam p⸗

dei ĩ ueritate doces. Mala ãt ſũt in cordibus eoꝶ qñ ĩterrogabãt eum licet tributũ dari cæſari an n6
Ba illis ſecundum opera eoꝛum. TQui te non intelligunt per beneficia
intelligant per cruciatus. ut male agentes bona tua inuenire non poſſint. Propheta non optando
ſed pronunciando dixit. Ac ſi dixiſſet. Daturus eris illis uindictam in die iudicii.
CEt ſecundum nequitiam adinuentionum ipſoꝛum. Scom opera manuum eoꝛuʒ tribue illis.
Studia eoꝶ ſunt ut mihi noceãt.& laqueos tẽptationũ intẽdũt iõ iuſtũ eſt: ut in his ipſi deficiant.
CKeddge retributionẽ eoꝝ ipſiiss. CIpſi.n. reddiderunt mala pro bonis: te nõ intelligẽtes.
CAm non intellexerunt opa dñi:z in opa manuũ eius deſtrue illos.⁊ non ediſicabis eos.
CMachinæ eorum quæ contra eccleſiam meam eriguntur nihil præualent.
CBenedictus dominus pater:quoniam exaudiuit vocem depꝛecationis mee.
C Reſpondens ante paſſionem: & clarificaui. & iterum clarificabo.
CBiñs adiutoꝛ meus. UIn paſſione. CEt protectoꝛ meus. UIn mone.
CEt in ipſo ſpanit coꝛ meũ. CHumanitas in diuinitate. & adiutꝰ ſũ in tribulatiõe ut reſurgeré.
CEt refloꝛuit caro maa. CCaro xpi in reſarrectione refloruit. Vel refloruit caro?
mea. Refloruerunt apoſtoli. qa poſt negationẽ ad fidẽ uenerunt. Refloruit caro mea. procedens
tumulo incorrupta. Et refloruit caro mea. Pro carne theodotion cor interprætatus eſt. Aliter quiꝑ
pe cum reſurreximus cum chriſto. Et de reſurrectione dicitur oſſa ueſtra ut herba orientur. S
C St exuoluntate mea conſiteboꝛ illi. Ipſi patri ut illud. Confiteor tibi pater dñne cæli & = bc e ſ.
terræ. qa abſcondiſti hæc a ſapientibus & prudẽtibus & reuelaſti ea paruulis. Et eccleſia chriſto. ut il ralia XES
lud. Prouidentes gregem. nõ coacte ſed uoluntarie: & itẽ. Voluntarie ſacrificabo tibi & confitebor
nomini tuo. Et ex uoluntate mea. nõ ex neceſſitate. Confitebor tibi per baptiſmum. ßG Xl er
EBominus foꝛtitudo plebi ſue. CPopulo xpiano. Et ꝓtectoꝛ ſalutariũ xp̃i ſui . Prnr XN N
CQuicũq; in xpᷣo baptizatus eſt. & ipſe xpᷣs uocatur. Sciendũ ãt.qd & iſte pſalmꝰexcepta una lĩa in
hebreis uoluminibus ſcriptꝰ ſit ſcdm ordinẽ litterarũ. Protector hoc eſt defenſor. Salutarium chri-
ſti ſui eſt. Pluraliter dicit. quia omnes uirtutes chriſti diuinitas cuſtodit.
CSalunum fac populum tuum domine. QNoc eſt populum chriſtia⸗
num. Vel ſaluam fac plebem tuam domine. quam morte mea redemi.
CEt benedic hereditatie. Quam per corporis & ſanguinis mei myſteriũ in
eccleſia congregaſti. Hereditas xp̃i ſua eccleſia: de qua dixit: dabo tibi gentes in hereditatem tuam. UMUM r. ,
CCEt rege illos ⁊ extolle illos vſqʒ in ſeculůũ. ¶ IRegeillos. ac ſi dicat. Tu rege nõ diabolus Pher osatus pWe- Nrenn
neq; pcmEt extolle eos uſq; in ſæculũ.hoc ẽ defende eos uiq; in ſæculũ. In uita æterna tu diñe rege S
& eleua nos.ꝗa populus tuꝰ ſumus. & in hac nita ꝗᷓ tibi ſunt placita faciamus. Ab hac mortalitate
immortalitatem te cõmutante extollamur.ideſt in cæleſtibus eleuemur regnaturi cu ſanctis tuis. &
CIn ſinem pſalmus Dauid:in coſummatione tabernaculi.
Qñ archa de captiuitate philiſtinoꝶ reducta ẽ. Pro qua multa mala habuerũt. dimiſſa ẽ in ſylo. &
Danid ediſicauit ei tabernaculum.in quo hortatur populũ ut offerant ſacrificia deo.
= PSALMVS. XrxXVIII. Z
)) Auid aptiſſime figurã xp̃i tenet. & archa figurã eccleſiæ. Sicut dauid reduxit archã de

. odonon an as peſwut

R

uitate. ſic & xps reduxit archã hoc ẽ ſctãm eccleſiam de captiuitate. i. de poteſtate diaboli.
Mpſalmus ergo uocẽ cõtinet ꝓphetæ loquẽtis de pfectiõe eccleſiæ ĩ hoc ſæculo cõgregatæ.
Fferte domino ſilij dei.. Qui per gfam in adoptionẽ filioꝶ uocati eſtis. Vox
AS K(xpi prædicatores ammonet. Afferte prædicationé. & exemplũ uel fidem & opera.

Afferte dño ſilios arietũ. ρQuosꝓp cuãgeliũ duces gregũ apoſtoli

Arietes. Apoſtoli dur. Arietes. ĩ capite duo cornua hñt. et ſãcti apoſtoli duo cornua habue

rũt.i. duo teſtamẽta pᷣdicauerũt. Filii arietũ. ſucceſſores apoſtoloꝶ ſüt. quos generãt p uerbũ pᷣdica/-
tiõis. Cõſumatio tabernaculi. ſcdʒ ſenſũ pfectio eccleſiæ &cõiuncta de iudæis & gẽtibꝰ hic in pᷣſenti

Afferte dño gloꝛiã ⁊ honoꝛre. Vt p opa nĩa gloriſicetur æternus deus p uerbũ & exẽ
plũ.vñ dicit honorificabãt & glorificabãt. Filios generãt. ut diximus p prædicationẽ. ut paulus 4 1
xit. p euangeliũ ego uos genui. Hoc ẽ gloria & honor dei. ¶Afferte domino gloꝛiã noi eĩ.
CGlorioſe p nos nomẽ eius in cunctis innoteſcat. Nomen patris filius eſt. gloria xpᷣi eccleſia eſt. 4
CAdorate dominũ in atrio ſancto eius. CDilatate cor ueſtrum in ſanctiſicatione
pfectã in qua deus habitet.i.in eccleſia uel in conſcientia ubi unuſqſq; ipᷣm adorare debet. Vox anif
prædicatio dñi. Sup aquas ſuper populos. ut illud aquæ multæ popuh multi. uel. 11L1
Aox dñi ſuꝑ aquas. E Ideſt in baptiſmo ſuꝑ xpᷣm.ut dicit hic ẽ filius meus dilectus
ĩquo mihi cõplacui. Suꝑ aquas:qa populus ꝗ ibidẽ aderat uocẽ audiuit. Vel ſup aquas r apoſtolis
ait. Ite baptizate oẽs gẽtes in noĩe pr̃is & filii & ſpũs ſancti. CBe⸗? maieſtatis de poteſtatis
CIntonuit dñs ſup aquas multas. De tabernaculo corporis aſſumpti terribiliter populis conuerſio
nẽ pᷣdicauit dicens. Pnĩam agite: appropinquabit. n. regnũ cæloꝶ: Sicut tonitruũ a nube procedit.
ita & xpᷣs intonuit a nube:hoc eſt de corpore ſuo quando dixit pœnitentiam agite. .
CAor domini in virtte. W Incredentibus poſt facta

Expoſitio.

quando dixit lazare ueni foras. Vel in uirtute.qua in unoquoq; ſancto loquitur. “
Corx dñi ĩ magniſicẽcti. CQñ magniſicatur p opa ſanctoꝶ magniſcẽtia eccleſiis dilatata
CAox dñii cõfringentis cedros. ECrdii dñt oẽs ſublimes.& excelſi uel ſupbi. Cõfrin
get illos. aut ꝑ pniaʒ. aut in diẽ iudicii in uindicta. Cædros ſupbos quoſq; Ecce ſecuris ad radices ar

boꝶ poſita eſt. Cõfringẽtis cædros. humilians fupbos. Sciendũ qd cædrus duas hẽt intelligẽtias. ſi
cut & unicornis hoc eſt ſi ad bonã partẽ iuſtos ſi ad malã.peccatores ac ſuperbos oſtendit.
C Et confringet dũs cedros libani. CConteret per pnĩam elationes eius ac
collidet. dum ignobilia elegit ut fortia conterat & confundat.
Et cõmumet eas vt vitulos libani. CRamos earum & uirgulta calcabit uer-
berans. Pro hoc in hebreo habet & uitulus Hbani. Exciſa ſupbia ac petulantia adducit eos ad imita-
ionẽ humanitatis ſuæ. quia tanqᷓ uitulus immolatus eſt. Iſte uitulus eſt ſaginatus qui occiſus eſt hoc
. e, - 1 eſt chriſtus pro ſalute mundi. Sicut confringit uituſus de cornibus nirgulta tenera. ita & chriſtus cõ
C Teva 3 „P— ſ. regit iudæos. Vnde dixit. iam ſecuris ad radicem arborum poſita eſt.
CSEt dilectus quemadmodum ſilius vnicoꝛnium. CFadus eſt dilectus filius dei
— E „0. S per aſſumptionẽ corporis filius iudæoꝑ. & contriuit eos ꝗ per ſuperbiã ſingularẽ ſuã erigere iuſtitiäã
Ar 92 2 conabantur. Xps eſt filius iudæorum:quia ex ſtirpe eorum ſecundum carnem fuit. Iudæi unicornes
9- 4. , L= dicuntur pro una lege quam habuerunt. per quam in ſuperbiam ſe extulerunt.

Wrr .
e Aox dñi intercedètis flãmã ignis. CPcnitẽtiã Ioãnes in deſerto pᷣdicans oẽz gehẽ
næ reſtinguebat ardorẽ diuidens perſecutoꝶ furentẽ iracundiã: eũ alii dicerent hic eſt xps: alii autẽ
dicebãt: nõ: ſed ſeducit turbã. Ille uero pcidens huũc furorẽ credẽtes adſciuit caritati ſuæ: incredulos
ũt reliqt. Poſt flãmã ſonus uenit.ita & poſt prædicationem pſecutio. Vox dñi intercedentis. i:auxi
liũ illius inter pſecutores.ꝗa ſuis ſanctis ſubuenit. Intercedentis flãmam. illã flämam idoli ubi tres
ueri fuerũt. Vel quottidie ĩ unoquoq; nĩm flãmam libidinis ꝑ confeſſionẽ & gr̃am ſancti ſpũs ĩter
cidit. i.per orationem ſacerdotis facit ceſſare. ſicut legimus per Aaron deum feciſſe in deſerto.
Aox dñi cõcutientis deſertůũ. CAia ꝗ deſerta fuerat occupãtibus añ ſe uitiis.ad uerba pœ
nitẽtiæ cõmouebitur. ut exeũtibus uitiis ab illa. habitabilis deo fiat. Vox dñi cõcutiẽtis deſertũ. Ad
fidẽ cõmouens gentes deſertas.in ꝗbus nullus ſulcus pᷣdicationis iĩpoſitus erat ad ſuſcipiẽdũ uerbũ
dei. Vel gentes q; deſertæ erant qũo conuerſæ ſunt de infidelitate ad ſidẽ per uerbum præ dicatiõis.
CEt cõmouebit dñs deſertũ cades. CTunc cælebrabũtur hac mũdi ſollicitudine uerba
ſanctæ legis. ꝗᷓ prius a iudæis non intelligebantur. qa cades interpᷣtatur ſancta. Vel alibi cõmotio ti/
neæ. Bñ illos tineæ cõparauit. qa ſicut tinea pannos comedit. ſic conſcientia eos comedebat. Cõmo
tio tineæ dicitur. eo quod cõmouit illos de illorum conſcientia praua ad fidem eccleſiæ.
CAorx dñi pꝛeparantis ceruos. Q¶ ¶Ceruos nolũt ꝗdã quaſi ſupatores uenenoſaꝝ lin-
2 guaꝑe. In eccleſia cerui p̃dicatores. Præparauit illos: qñ miſit ipſos prædicare: Cerui tranſeunt & cal-
cant ſpinas uel ſerpentes. ſic & prædicatores uenena diaboli & ſpinas peccatoꝝ tranſeunt. & ad alti
ora fugiunt ideſt ad theoricam uitam. HS UMG
CSEt reuelabit condenſa. C Obſcura diuinaꝶ ſcripturarum ſiue myſteriorum cæle
ſtium per ſpũm ſanctum patefecit. Vnde in euangelio illi duo ꝗbus ipſe apparuit dicebant. N onne
cor nẽm ardens erat in nobis cum loquæretur & aperiret nobis ſcripturass
Et in templo eius. CHoc eſt in eccleſia. Oẽs dicent gloꝛis. CCollaudant
claritatẽ dei. uel gloria patri & filio & ſpiritui ſanco. CBñs dilnuiuz inhabitare facit.
CAndã terrã deus nõ poſſidet. Simul attende uim uerbi. qd nõ dixerit aquas ſed diluuiũ. ut abun/
dantiã gr̃æ ſpũalis oñderet. tanꝗᷓ in archa noe ſanctos a fluctibus ſæculi huius protegens. Et mò in-
habitat diluuiũ in conſcientia per abundantiã ſpiritus ſancti. per quem delentur peccaa.

CSt ſedebit dominus rex in eternum,.o rn eccleſus uel in ſanctis. qui ſedes eius effecti
ſunt. uel humanitas xp̃i ad dexterã dei pais. Reges: ſancti dicuntur qui ſe regunt.
CDñs virtutem populo ſuo dabit. Ideſt uirtutem fidei.Populo ſuo populo xpᷣiano⸗

dimicanti cõtra huius mundi turbines ac procellas. Et benedicet populo ſuo in pace. Populo chri-
ſtiano benedicet & hic & in fututo. quando dicturus erit uenite benedicti patris mei. In pace: in ſe/
menpſo. quia ipſe eſt pax noſtra qui fecit utraq; unum. In ſeipſo nos benedicit pax uera chriſtus do
minus. qui ſumus eccleſiaſtica plebꝛe: ”M
KNViceſimus nonus in ſineʒ pſalmus cantici dedicationis domus Bauid.
Pſalmus cantici: laus cum opere dedicatio domus Dauid: reſurrectio ſaluatoris intelligitur: in
qua omnia uitæ corpora dedicantur.
IAuid figuram chriſti tenet. Domus dauid: domus chriſti: ideſt humanitas domus eſt diui
Enitſtis. Tunc edificauit domum. quando humanitatem carnis aſſumpſit. Et tunc dedica/-
NEyuit. quando a mortuis eum reſurgere fecit. Et modo edificatur domus Dauid ideſt chriſti
☛ hoc eſt eccleſia: V ſq; in finem ediſicatur ſed in reſurrectione dedicatur. quando immorta-
litatem acceptura eſt. Vocem redemptoris noſtri continet. qui per reſurrectionem corporis ſui ec/
cleſiam quæ omnium mater eſt acquiſita ſuo nomine dedicauit. .

CExaltabo

— f

— — .. —

Super Pſal. xxirx.

XFaltabo te domine quoniam ſuſcepiſti me.
CExcelſe te gloriſicabo pater. quoniam ſuſcepiſti me de morte. Exaltabo te domine. vex 6,, g, g -
AVoxxXpi ad patrem. & uox eccleſiæ ad chriſtum. Exaltabo laudabo. erue

E CQuoniam ſuſcepiſti me. Cdeſt chriſtum ad dexteram pa-
tris. Et chriſtus ſuſcepit eccleſiam. quando humanitatem carnis aſſumpſit. ”MVDͤ
CNMec delectaſti inimicos meos ſuper me. CVt meo iocundarẽtur interitu. quõ dicit

nec delectaſti inimicos. Dũ & iudæi xpᷣm crucifixerunt & cõſpuerunt & flagellauerunt. & pſecuto⸗g
res delectantur ſuper eccleſiã qñ perſecuntur? Sed nec iudæi delectati ſuper xpᷣm fuerunt.ꝗa non po S „
tuerunt eũ extinguere ſicut uoluerunt. Sed hic non intelligendũ de hoĩbus. ſed de demonibus. quia X. ran es r=t
delectare cepunt qñ eſtimauerunt eũ cũ latronibus ad infernũ ducendũ.ſicut in montẽ ſe pmiſit abʒ
eodẽ duci. Sed nõ fuerũt delectati demones. ꝗa tunc & principẽ & ſuos ſubiectos ligauit: Ita nec ſu
p eccleſiã non erunt delectati in die iudicii. qñ dicturi erunt ſancti. Vbi eſt mors aculeus tuus. ubi eſt
mors uictoria tua? Abſorta eſt mors in uictoria. iein uictoria ſanctorum diſrupta eſt. —2—
Bñe deus meus clamaui ad te ⁊ ſanaſti me. CDñie deus meus. Oratio xp̃i ſiue eccle e le oα
ſiæ. Sanaſti me reſurgere me feciſti: ut corpus mortalitati obnoxiũ nõ corrũperetur a morte. A.
NReuocaſti ab inferis aiam meam. CIdeſt aĩam xpᷣi cũ aliis aiabus ſanctorũ deus de
inferno reuocauit. Ipſe ſe reſuſcitatum a patre ꝓnuntiat: ſicut ait apoſtolus. Qui crediderit qd deus il
lum ſuſcitauit a mortuis ſaluus erit. Saluaſti me a deſcendẽtibus in lacũ.i.de miſeria iſtius uitæ præ mſer hg = A S. den
ſentis. Vel de lacu inferni. ubi animæ peccatorum ſunt: ne ſicut illi præceps cadeiem in mortem. f⸗r- =⸗
Hinc tam immenſum miraculum propheta cernens. exultat & dicit.
Vlſallite dño ſancti eius.⁊ cõſitemini memoꝛie ſanctitatis etꝰ. CQd memorat ueſtri
. . n r nn rn. . . ç Horhafis
ſanctiſicauit uos uocando ad agnitionẽ noiĩs ſui.Pſallite dño ſancti eius. Propheta hortatur fanctos
ut laudent illum a quo ſaluati ſunt. Et confitemini memoriæ ſanctitatis eius. Memoria. i. ut memo/ ł
res ſitis beneficioꝶ eius: qualiter uos de peccato redimere uenit.
CAuoniam ira in indignatione eius.⁊ vita in voluntate ipſius. . „ 1., 8
CNon quod ira aut indignatio in deo ſit. ſed iuſta uindicta: Indignatio dei fuit. qũ adam peccauit. La⸗ rad, es nt⸗
Ira iuſta uindicta intelliguur: qñũ eum a paradiſo deiecit: & uita in uoluntate ipſius: Ideſt ſicut per desxs
um iuſta uindicta ſuper ipſum adam uenit. ita & per ipſum ideſt deum uita reſtituta eſt quando hu-
manitatem carnis aſſumpſit. Quoniã ira in indignatione eius cum de impiis uindicat. Et uita in uo
Iuntate ipſius. ut qui fecerit uoluntatem eius maneat in æternum.

H

CAd veſperum demoꝛabitur fletus. CCum in paſſione eius tænebris
obtecta omnia eſſent. apoſtoli in fletu & gemitu morabantur.
CEt ad matntinum letitia. CFuturam domini gloriam quæ

matutina eius reſurrectione præfloruit. figurauit. Ad ueſperum demorabitur fletus. & ad matutinũ
lætitia. Veſper poſt meridiem dicitur. Poſt meridiem adam in paradiſo uocem domini audiuit de
ambulantis. & ſub arboris foliis ſe contexit. tremefactus eo quod pactum tranſgreſſus eſt: Veſpera to
ta iſta uita ꝑpræſens intelligitur. quia per peccatum adæ omnes uiqʒ in finem ſæculi gemunt: fletus
quia fletum habet homo quando recordatur bona paradiſi quæ perdidit in adam. & ad matutinuʒ „ —2
Iærtitia.i.in reſurrectione quando ſimul iam ad libertatem reſtitues. Vel ueſperum. quando flebat Poen’ ia ρο
maria & apoſtoli in paſſione dñi. Et mane lætitia quando reſurrexit ut dictum eſt mulieribus. ite nüp
tiate fratribus meis ut eant in galileam. ibi me uidebunt & dixerunt mulieres ad apoſtolos. Vidi-
mus dnm. & hæc dixit nobis. Ad ueſperum demorabitur fletus. & ad matutinuz lætitia. Poteſt hoc
& de tempore paſſionis ſicut ſuperius.& de reſurrectione & conſumatione ſæculi accipi.
CEgo autem dixi in abundantia mea.non moueboꝛ in eternum.
CHæc redemptus populus dicit. Iam nullam a te ſatiatus patior egeſtatem. neq; in te defixus com/- ey Aa.„. „. w

—

Pr de e ene -.

moueor. Ego autem dixi in abundantia mea. non moupbor in ærernum. Vox Adam in paradiſo.
quia ſine ſine ibidem ſe putabat eſſe. Et dum ſic cogitaſſet & tanta bona ei dediſſet. cœpit cogitare

quid eſſet cauſæ cur præcepiſſet ei deus ne contingeret de pomo uetito. Hoc uero inquit probare
uolo:& contigit. & probauit quia proiectus eſt.
¶Bomine in voluntate tua. pꝛeſtitiſti decoꝛi meo virtutẽ. CEt ipſa & uox adæ poſtꝗᷓ
roiectus eſt de patadiſo ꝑro ſuaculꝑa. Tunc cognouit quod ſapientia illiꝰ ab eo receſſiſſet. & q
a deo in paradiſo delitiis collatus fuerat habundantiæ. non a ſemetipſo. — ””MV
CAuertiſti faciem tuam a me:⁊ factus ſum conturbatus.. Qeas ratt füer, ſoar.

Tunc auertit faciem ſuam deus ab adam. quando peccauit. & tunc conturbatus.quando ſub ma⸗ den
ledictione de paradiſo proiedtut eſt. Et unuſquiſq; homo quando de ſuis conturbatur peccatis. Vel
liter. Domine in uoluntate tua: & non ex mea præſtitiſti decori meo corpori aſſumpio uirtizem. Cypoſite
tte cognoſcerem. Auertiſti ſaciem tuam a me cum peccaxem. & factus ſum conturbatus. I gnora-
ſbam enim adhuc lumen ueritatis ttuz. —
CAdte dñe clamabo:⁊ ad deum meũ depꝛecabo:. CChriſtus dominus hoc dicit: qui pro & 44 và
redempto poꝑulo iuterpellat ad patrem. Chriſtus clamauit in cruce: & eccleſia in perſecutione.

Derartes A

Expoſitio.

Aue vtilitas in ſanguine meo.dũ deſcendo in coꝛꝛuptionẽ᷑. ESi nõ reſurrexero. Nâ
PJ quia effuſus eſt ſanguis meus ſurgã & ſit utilitas. ut acquiram oẽs gentes reſurrectione mea. Huma
nitas chriſti ad patrem loquitur. Ac ſi dixiſſet. Nulla eſt utilitas qd ſanguinem effudi niſi reſurexero
mortuis. Vel quæ utilitas in ſanguine meoideſt in gente mea? ludæorum nulla eſt utilitas. ꝗa nõ
credunt niſi hominem purum tantum. Non ſolum nõ crediderunt. ſed etiam latus eius aperuerunt.
Munquid conſitebitur tibi puluis. aut annuntiabit veritatem tuam.
CNon poterit turba impioꝶ quæ adhuc uelut puluis oĩ uento doctrinæ mouetur iuſtiſicari. ſi ego
non reſurgã. Si ego non reſurrexero nõ confitebitur tibi quiſquã. Puluis. i.impii uel infruſtuoſi.
Aut annuntiabit veritatem tuam. CIdeſt chriſtum tuum Ac ſſ
dicat.Si non reſurrexero. non annuntiãt (Audiuit dominus. & miſertus eſt mei) Audiuit dominus
deus pater. & miſertus eſt mei. Vox chriſti. Quia reſurgere me fecit a mortuis.

¶ Bis factus ẽ adiutoꝛ meus. NWefenſor meus.qui me fecit primogenitũ mortuorũ.
¶LConuertiſti plãctum meum. Cum dicerem triſtis eſt aĩia mea uſq; ad mortem.
CQ H JIn gaudium mihi. CCu reſurgẽs dico ite nunciate fratribꝰ meis ut eant in

galileã. ibi me uidebũt. Sed hæc ſicut a xpo. ita ẽt ab eccleſia dicũtur. cuius plãctus reſurgẽte dño i
gaudiũ eſt cõuerſus. & ꝗᷓ deinceꝑs cũ ipſo dño & ad ipſum dñm iã mundata agni ſanguine dicit.
CConſcidiſti ſaccũ meum. Velamétũu peccatoꝶ meoꝶ. ꝗa ſaccus & ciliciũ ad pctõ )

JJ 2 — ..,„ „ „ „ „ . „ .L1 . 1. r. * 22 22
2=ðͦ Wn Priumn *] res ptinet. Dũ ergo dicit cõſcidiſti ſaccũ meũ. & alibi dicit induebã me cilicio & humiliabã in ieiu-

mo aĩam meã.& hoc xpCᷣs nõ eſt uſus indumẽto.ꝗd eſt ſaccus xpᷣi niſi mortalitas quam de nobis aſ-

-——— ₰ . .„ „. . „ . . . . 2
Oe⸗pes rr ſumpſit:? Tũc inconſciſſus eſt iſte ſaccus:qñ reſurrexit & immortalis effectus eſt: Et licet habuit ſac-

cũ.ſed nõ habuit opus ſacci.i.pctũ:de quo ſcriptũ eſt ꝗ peccatũ non fecit. nec dolus inuentus eſt in
ore eius. Nobis ergo neceſſe eſt ſaccũ & ciliciũ induere. quia opus ſacci habuimus ideſt peccatum.
Pꝛecinxiſti me letitia. CIdeſt lætitia reſurrectionis.ſiue chriſtus
ſiue eccleſia in futuro. Induens me ſtolam primam immortalitaris per reſurrectionem tuam. Vt can
tem tibi gloriam meam in his qui crediderunt gloriæ reſurrectionis.
CEt non cõpungar. CAb ſtimulis peccatoꝶ. Neq; xp̃s.quia nullum habui peccatum.
CBomine dee meus. in eternum conſiteboꝛ tibi. CIdeſt ſine fine laudabo te.
In his ut iam dixi tibi concinam atq; confitear. qui in me congregati ſunt reſurrectionem tuam.
Omnia enim quæ in hoc pſalmo humiliter de chriſto dicuntur ad aſſumptionem corporis magis
referenda ſunt quam ad potentiam deitatis. Nos quoq; ſupplices depræcamur: ut conuertat dñs in
gaudium planctum noſtrum remiſſa mole facinoꝶ. ac myſterio reſurrectionis ſuæ lætificatos attol
lere dignetur in cælo. pro quibus deſcendere dignatus eſt in infernum.
In finem pſalmus Ganid.
CPſalmus ipſius meditatonis inicio cõtinet uocẽ.deinde redẽpti ſanguine eius populi gratias Agẽ
tis ex ipſius interponitur perſona prophetæ.ait ergo redemptor ad patrem.
N te dñe ſperaui non confundar in eternũn. C In te pater ſpes eſt corporatiõis
meæ du mihi tanꝗᷓ cæteris hoibus inſultant aduerſarii. uel illudunt. Vel uox ꝓphetæ ex p/-
ſona eccleſiæ dicit nõ confundariqa recte cõfiteor fidẽ trinitatis. In te dñe ſpaui. In te nõ ĩ
Mme. Nò cõfundar in æternũ. qꝗa ꝗ illu integre cõfitetur. nõ confitẽtur neq; hic neq; ĩ futuro.
Et in tua iuſtitia libera me.⁊ eripe me. CDe fouea quã ſtatuerunt aiæ meæ.
Quia niſia deo iuſtificemur ꝑ nos nõ poſſumus iuſtificari,: Vñ ſcriptũ eſt ꝗ ſe iuſtificat ipſe ſe cõdem
nat. Vñ & paulus de ꝗbuſdam dicit. Suã quærentes ſtatuere iuſtitiã. iuſtitiæ aũt dei nõ ſunt ſubiecti.
CInclina ad me aurẽtuam. 8 CVox eccleſiæ ad chriſtum. Per
aurem benignitas dei intelligitur. Inclinat chriſtus aurem. quando exaudire dignatur. Vel tunc in/
clinauit deus aurem ſuam. quando miſit uerbum ſuum. & nos exaudiuit in mundo. & in tantum in
Iclinauit. ut noſtra peccata digito in terra ſogberet.
Accelera vt eripias me. ðDMU¼ CAccelera ideſt feſtina ut eripias me. Vult
ſancta eccleſia liberari de corpore.ut aĩt paulus. cupio diſſolui & eſſe cum chriſto. “
EEſto mihi in deũ pꝛotectoꝛem. CVox eccleſiæ. In deũ ꝓtectorẽ in deũ defenſorem.
Aa multi ſunt dii nociui ꝗ non ꝓſunt. Vñ paulus dicit. Sunt ꝗqdem dii multi. & dñi multi nobis tñ
unus deus. una fides. unũ baptiſma. Eſto mihi ĩ deũ ꝓtectorẽ. Tanꝗᷓ ꝓximꝰ.ꝗa eccleſia a tẽpeſtate pſe
cutionis ad deũ hẽt refugiũ. Vt ſaluũ me facias a paccatoribus. üt refugiii in quo prf̃
inhabitat. Multi uolunt fugere a pᷣſentia dei. & nõ poſſunt euadere.ut ait ꝓpheta. Et a facie tua quo
fugiã? Sed nos dicit eccleſia qui ſimul in domo habemus refugium hoc eſt in ipſo qui eſt deus.
Qm ſirmamentũ meũ ? refaugium meum estu. CAd ſuſtinendos eos ꝗ in me ſeuiunt.
Vel ſirmamensũ fidei & refugiũ meũ es tu. Refugiũ meũ dicit.ꝗa eccleſia in xpᷣo hẽt refugiũ: ut ait

ꝓplſeta: de refugiũ ſactus es nobis. C Pꝛopter nomẽ tuũ educes me. Vt eũ notũ faciã

gęẽtibꝰ credituris.pp nomẽ tuũ dux mihi eris. Qñ ego facio aliqd bõi nomẽ dñi ex hoc glorificat᷑.
Et enutries me. ¶Aggregatis paulatim ſanctis educas eccleſiam tuã qᷓ in me funda/
tur. Et enutries me: Tunc enutriuit eccleſiam: quãdo noſtram carneʒ ſuſcepit. Vnde & paulus nemo

enim carnẽ

Super Pſa xxx.

enim carnem ſuam odio habet. ſed nutrit & ſouet: & enutriuĩt nos ut fortes ſimus. Et educes me de
laqueo quem abſconderunt mihi.Laqueus dicitur captio. quia quãdiu in uia es hoc eſt in xpo non
times in laqueũ cadere.qꝗa laquei ſecus uiã ponuntur. Via xpᷣs eſt ſicut ipſe ait. ego ſum uia. Et tu ſi es
in uia hoc eſt in xpᷣo.non times cadere in laqueũ diaboli. qa omnis laqueus ab ipſo eſt.
AQm̃ tu es pꝛotectoꝛ me in man tuas cõmendo ſpiritũ mae. Vox xpi ad patrem veæ Xα v ,
in paſſione.qñ cõmendauit aĩiam ſuam & dixit. Pater in manus tuas cõmendo ſpiritũ meum. Q SS .
cõmendataur. ſaluũ recipitur. Et ipſe dixit. Poteſtatẽ habeo ponendi aĩiam meam. & poteſtatem ha-
beo iterũ ſumendi eã. Tu es protector meus. Vox eccleſiæ. In manus tuas cõmendo ſpum meuũ hoc e⸗ li⸗
eſt in poteſtatẽ tuã cõmendo aiam meam. Hoc exemplũ accepit eccleſia a xpo. Hoc & ſcũs Stepha/
nus fecit. hoc & ſancti orant qñ exeunt de corpore.ut illud ſideli creatori comendant aĩas ſuas in be
nefactis. Hoc in cruce poſitus dũs dixit. quod in patris manibus ſpũm comendauerit. cito eum ipſo
reſuſcitante ſumpturus. Dicat nunc populus redemptus ſanguine agni. H .
CRegemiſti me domine deus veritatis C Qui eſt neritas & uita. quia 124 ſ .½ -
“U — „„ . 2 . — 6 .
quod promiſit deus non mentitur. Sicut promiſit per ſeruos ſuos prophetas ita & uenit. & redemit
nos nguige ſuo. Vnde & paulus dicit. empti enim eſtis præcio magnno. MZM
COdiſti oẽs obſeruantes vanitatem ſupuacue. CSupuacue dicit nõ qd deus odiat
quẽquã. Abſit hoc ſentite. Sed ꝗ iſtã tantùmodo uitã præſentẽ amant: & cæleſtia contemnunt. ſpe
rantes inaniter in beatitudinẽ ſæculi ſeducentes. odit illos deus. Non ꝗd odiũ ſicut dixi in deũ ca/
dat.ſed odire deus qui ſic faciunt dr̃ repudiare.i.quia repudiat illos deus. Ego aũt in te dñe ſperaui.
Vox eccleſiæ. Non in me ſed in te ſperaui & ſpero expectans reſurrectionem tuum.
CExultabo ⁊ letaboꝛ iĩ miſericoꝛdia tua. C Pro quo exultabo:Sꝓ quo lætabor? Pro hoc ꝗd ſeꝗt᷑ 4 R △⏑
Auia reſpexiſti humilitatẽ meXꝗõ. CExultabo corpore lætabor mente. Tunc re “ 2 one rek
ſpexit quando carnẽ ſuſcepit. qa contẽptibilis & captiua & deſpecta erat eccleſia. Exultabo & læta⸗—
bor in miſericordia tua: pro tantæ pietatis cõmodo. ut me tua morte redimeres. Quia reſpexiſti hu

militatem meam. In ſpe illa poſita. per quam ea quæ non uidentur deſiderantur.
CSaluaſti de neceſſitatibus aiam meam. Neceſſitates corporis multæ ſunt.i. mãdu imitah⸗ er 42.. Pre
care. bibere. dormire. uel aliud qd neceſſario eſt faciendũ. fed neceſſariũ aĩiæ oĩno unũ.i. uita ætemma. Aune Heat ene

Saluauit deus aĩam de ſua neceſſitate. qa dedit ei uitam æternã quod eſt ſua neceſſitas. proinde ſal-
uaſti de neceſſitatibus mortis perpetuæ aĩiam meam quæ & tibi erat caritate deuicta.
CNec cõcluſiſti me in manus inimici. Illi concluduntur in manus inimi. ꝗq perſeue- „ ſ
rant in peccatis ſuis. Sed ego dicit eccleſia non concludar. ꝗa non uolo perſeuerare in malis. = e α
C Statuiſti in loco ſpacioſo pedes meos. CDilataſti unitatẽ eccleſiæ in toto mũdo. Quõ dil e, 0 1 = -A,
cit in loco? Nũꝗd localis deꝰ? Et localis. & nõ localis. Localis ẽ ad ſe ueniẽtibus.& non localis: ꝗ
ubiq; eſt. ſed inuenitur in loco pure qrentibus. Vt illud & motus ẽ locus in quo erat ſedentes. in lo
co ſpacioſo pedes meos. Pedes ſancti pᷣdicatores.ꝗ portant uerbum prædicationis in toto mundos
uel in eccleſiam quam tua reſurrectione dilataſti in amplitudinem libertatis. MM
CMiſerere mei dñe quoniã tribuloꝛ. Miſerere mei.ac ſi dicat. Fac in me miſeri
cordiã. qm̃ tribulor. Illorũ uox qui tribulantur a qualibet tribulatiõe. Miſerere mei domine quoni
am tnibulor. Non iam mortem timens.ſed in ſectatiõ6em mœtuens uiciorum. ”M
