ni ſtudio legendæ nobis ſcripturæ ſunt: & in lege domini mœditandum die ac nocte: ut probati
trapezitæ ſciamus quis nummus probus ſit: quis adulter. Porro amaritudinem. furorem: iram: cla
morem: atq; blaſphemiam ſic tollamus a nobis: ut cum omni malitia auferantur. Malitia auteʒ uel
contraria uirtuti intelligenda eſt: quam alio nomine uitium nominamus: uel malignitas: & nequi-
tia quæ in tergiuerſatione & caliditate ſentitur.
. CAbPITVLVM. QyVINTVM.
= . Stote autem inuicem benigni:miſericoꝛdes:donantes uobis metipſis: ſi⸗
cut ⁊ deus in chꝛiſto donauit vobis. =
CSupra amaritudini contrariam dulcedinem dixeramus: quam nunc apo/
ſtolus alio uerbo Ideſt ſuatitatem magis quam benignita
tezʒ uocauit: præcipiens ut omni amaritudine & furore: ira: clamore: & blaſphe
¶mia: & motu turbido: cum quadam frontis auſteritate damnatis: clementes ſi-
mus & blandi: & ad familiaritatem noſtram ultro hommes inuitemus: & nul/
EEEA. &W☛ Ius ad nos formidet accedere: quæ familiaritas maxime ex miſericordia com/
paratur: nec ſtatim præſtantes aliis: ipſi quod dedimus habere deſiſtimus. Sequitur enim: donantes
uobis metipſis: quia quod bene in alium fit: magis ei reponitur qui præſtitit: quam cui datum eſt.
Qui miſeretur pauperis: ipſe ſaturabitur: Et qui dat ei: deo fœnerat. Vel certe ita accipienduzʒ quod
ineo quod ſuaues & miſericordes ſumus: & perturbationibus quæ nos inquietabant relictis: ad ma
ſuetudinem: temperantiamq; tranſiuimus:ipſis nobis datum ſit & donatum:dum de malis in bo-
nos reuertimur. Et hæc ipſa donamus uobis: quæ deus pater donauit in chriſto. Si enim omiſſis ui/
tiis uirtutes ſequimur: omnes autem uirtutes: ſapientia: ueritas: iuſtitia: mãſuetudo: & cætera ad chri
ſtum intellecta referuntur. Cum has uirtutes habuerimus: ipſas nobis etiam noſtro ſtudio compara
mus: & habere nos facimus: quas deus nobis donauit ĩ chriſto. Alius uero hoc quod ait donantes
uobis metipſis ſimpliciter accipiet: t quomodo ſupra dicitur: eſtote autem inuicem ſuaues: ſic &
nunc dicatur donantes uobis metipſis: pro eo quod eſt donantes uobis inuicem: ut quomodo
deus nobis in chriſto noſtra peccata donauit: ſic etiam nos eis qui in nos peccauerunt dimit
tamus: & ad probandum quod dimiſſio peccatorum in ſcripturis donatio nuncupetur. Ililum ſu
met exemplum quod in Iuca ſcribitur: ubi uni creditori alius debebat quingentos denarios: &
alius quinquaginta: quos utriſq; conceſſerit. Et ad interrogationem ſaluatoris ille qui interro-
gatus fuerat reſponderit: maiorem gratiam illum habere cui plus donatum ſit. Dicitur & in ora
tione dominica: dimitte nobis debita noſtta: ſicut & nos dimittimus debitoribus noſtris. De/-
us autem nobis donauit in chriſto non extra poſitus ſed habitans in eo: quia pater in filio:&&
filius in patre. Nec ſtatim ille qui donatur minor eſt eo qui ſe donat:quia & apoſtolus dicit:
& ego ſi ꝗd donaui uobis ĩ facie xpᷣi & dei: eſtote ergo imitatores dei ſicut filii cariſſimi. Qui ĩtelli/-
git qũo dictũ eſt: eſtote perfecti: ſicut & pater ueſter cæleſtis perfectus eſt: iſte ſciet qũo &nunc di
catur eſtote imitatores dei. Et corinthiis quidẽ ſcribẽs ait: imitatores mei eſtote:ſicut & ego chriſti.
Non enim poterant ſtatim imitatoreè chriſti fieri: ſed grande illis erat ſi imitatores poſſent: imita-
toris exiſtere. Epheſiis uero qᷓſi his quos iã myſteria taãta docuerat. Nõ ait imitatores mei eſtote:nec
imitatores

W

R

le/

zi
d
uit
dun
der

N
N
ℳ
del
i

In Epiſtolam ad Epheſios.

imitatores chriſti: ſed imitatores dei. Non quo minus ſit imitatorem chriſti eſſe quam dei. Deus
quippe chriſtus eſt: ſed quod aliud ſit ſecundum hominem illum imitari aliud ſecundum deum.
Nam & ſi chriſtum ſecundum carnem antea noueramus. Nunc iam nequaquam eum nouimus
ſecundum carnem. Loquitur & ipſe ſaluator humilitatem diſpenſationis oſtendens: quæcumq;
uiderit patrem facientem eadem filius facit ſimiliter. Non quo aliud cælum: & aliam terram pa
ter fecerit: & ad ſimilitudinem eorum: aliud cælum & aliam terram & elementa à chnſto fa-
cta ſint cætera: ſed quod quæcumq; operetur pater: eadem & filius operetur. In quo autem ſi-
miles deo poſſimus fieri ſupra teſtatus eſt dicens: donantes uobis: ſicut & deus in chriſto dona
uit nobis. Non enim puto quod in cæteris quoq; quæcumq; deus fecit: hmo deuz poſſit imi
tari: ſed uerbi cauſa ut quomodo ille clemens eſt: Et pluit ſuper bonos & malos: & reliqua: ſic
etiam nos bonitatem noſtram ſuper omnes homines effundamus. Quod cum fecerimus: erimus ſi
cut filii dilecti: ſiue ipſius pauli: ſiue quod melius putò dei.
CEt ambulate in charitate ſicut et chriſtus dilexit nos et tradidit ſemetipſum pro nobis obla/
tionem et hoſtiam deo in odorem ſuauitatis.
Qui pro aliorum ſalute uſq; ad ſanguinem contra peccatum dimicat: ita ut animam ſuam tradat
pro eis.Iſte ambulat in charitate: imitans chriſtum qui nos in tantum dilexit: ut crucem pro ſalu-
te omnium ſuſtineret. Quomodo enim ille ſe tradidit pro nobis: ſic & iſte pro quibus poteſt liben-
ter occumbens imitabitur eum qui oblationem & hoftiam in odorem ſuauitatis ſe patri tradidit:
& fiet etiam ipſe oblatio & hoſtia dei in odorem ſuauitatis.
CFornicatio autem ⁊ omnis immunditia nec nominetur in vobis ſicut decet ſanctos ⁊ turpitu/
do ⁊ ſtultiloqumm:aut ſcurilitas que ad rem non pertinet:ſed magis actio gratiarum.
CNiſi philoſophorum quidam cynicus extitiſſet: qui doceret omnem titillationem carnis: & flu
xum ſeminis qualicumq; attritu actuq; ueniente in tempore non uitandum. Et nonnulli ſa-
pientes ſæculi in hauc turpem & erubeſcendam hereſim conſenſiſſent: nunquam ſanctus apo/-
ſtolus ſcribens ad epheſios: ad fornicationem etiam omnem immunditiam copulaſſet: & ad ĩ-
munditiam iunxiſſet auaritiam. Non hanc qua pecuniam cupimus congregare: ſed illam de
qua ſupra diximus: ne ſupergrediatur: & auarus fraudet in negotio fratrem ſuum. Quod ccili-
cet inſanabilis & inexpletus: per omnia turpitudinum genera laſciuiæq; diſcurrat. Sicut de-
cet inquit ſanctos. Ex quo ſanctus non poteſt appellari quicumq; extra fornicationem in aliqua
immunditia & auaritia uoluptatum quæ ſe delectauerint inuenitur. Si quis autem arbitratur
auaritiam. Non illo ſenſu accipiendam eſſe quo diximus reddat cauſas. Quare inter forni-

cationem: & immunditiam: & turpitudinem: & ſtultiloquium: & ſcurillitatem: mediam auari-

tiam extraordinarie poſuerit. Porro ſtultiloquium eſſe exiſtimo: non ſolum eorum qui ali/
ua narrant turpia ut riſum moueant: & fatuitate ſimulata magis illudant eis quibus placere
eſiderant: ſed etiam eorum qui ſapientes ſæculi putantur: & de rebus phiſicis diſputantes: di/
cunt ſe harenas littorum: guttas oceani: & cælorum ſpatium: teræq; punctum liquido compræ
hendiſſe. Eſt & in eccleſia ſtultiloquium. Si quis cælum putet fornicis more curuatum: eſa-
iæ quem non intelligit ſermone decœptus: ſolium quoq; in cælis poſitum: & ſuper eo ſedere deũ:
Et in ritum imperatoris & iudicis: angelos ſtare in circuitu qui uerbis iubentis obtemperent.
Et in diuerſa mutantur officia. Sed quia ſequitur ſtultiloquium ſcurilitas magis ſtultiloquiuʒ
ad fatuas & ineptas fabulas träſferendum. Inter ſtultiloquium autem & ſcurrilitatem hoc inter-
eſt:quod ſtultiloquium nihil in ſe ſapiens & corde hominis dignum habet. Scurilitas uero de
prudenti mente deſcendit: & conſulto appetit quædam: uel urbana uerba: uel ruſtica: uel tur/-
pia: uel faceta:quam nos iocularitatem alio uerbo poſſumus appellare: ut riſum moueat audien-
tibus. uerum & hæc a ſanctis uiris pœnitus propellenda: quibus magis conuenit flere atq; Iu-
gere: ut in hebraico quoq; euangelio legimus dominum ad diſcipulos loquentem: & nunquã
inquit læti ſitis: niſi cum fratrem ueſtrum uideritis in charitate. Videtur hucuſq; nihil extra pro
poſitum: & extra conſequentiam textumq; ordinis intuliſſe. Verum hoc quod poſitum eſt & in
fine poſitum eſt: ſed magis gratiarum actio. Quærat aliquis & dicat quid ſibi uelit poſt forni-
cationem prohibitam & immunditiam: & laſciuiam: & turpitudinem: & ſtultiloquium: & ſcu/
rilitatem: actio gratiarum. Si enim ſemel ei liberum fuit ponete quamcumq; uirtutem:potuit di-
cere: ſed magis iuſtitia: ueritas: dilectio. Quomodo autem hoc inconſequens eſt: ita etiam illa ĩ/
conſequentia eſſe potuiſſent. & eadem licentia ordinem non haberent. Forſitan igitur gratiaruzʒ
aſtio in hoc loco non iſta eſt nominata: iuxta quam gratias agimus deo: ſed iuxta quam gra-
ti: ſiue gratioſi: & falſi apud homines appellamur. Stultiloquum enim: & ſcurram non decet eſſe
chriſtianum. Decet autem ſermonem eius ſale eſſe conditum: ut gratiam apud audientes habeat
Et quia non eſt conſuetudinis niſi inter doctos quoſq; apud græcos ad diſtinctio/
nem euchariſtiæ dicere: hoc eſt gratioſus eſſe: uelut agere gratias. Propterea puto apoſtolũ quaſi
hebreum ex hebreis: uerbo uſum eſſe uulgato & ſenſum fum alterius ſignificatione uerbi ex/
plicare uoluiſſe:maxime cum apud hebreos gratioſus & gratias agens: uno ut aiunt ſermone di/

qq iiii

H

”

Tiber ter tius.c.vꝰ.

catur. Vnde & in prouerbiis puto ita ſcriptum . .. mulier
grata ſuſcitat uiro gloriam: pro eo quod eſt gratioſa uideremutr uim facere ſcripturæ: & gratias agẽ
tem mulierem: pro gratioſa audacter accipere: niſi & cæteræ editiones noſtræ opinioni congruerét
Aquila enim: & theodotion: & ſimmachus ita poſuerunt . ideſt mulierem
gratioſam. Et non eſt quod ad actionem pertinet gratiarruim.
Hoc auntam ſcitote quia omnis fornicator: aut immundus aut auarus quod eſt idolis ſeruiẽs:
non habet hereditatem:in regno chriſti ?⁊ dei.
CNotandam quod ex uitiis ſupra prohibitis: fornicatione: immunditia: auaritia: turpitudine . ſtul⸗
tiloquio: ſcurilitate? nunc tantum tria poſuerit: fornicationem: immunditiam. auaritiam. Qui⸗
bus qui fuerit obnoxius: hereditatem in regno chriſti & dei habere non poſſit. Si enim ita ſtultilo/
quus & ſcurra alieni eſſent a regno dei: quomodo tres quos ſpecialiter ſeparauit: uideretur ſenten-
tia eſſe crudelis: ñ ignoſcere imbecillitati fragiliratis humanæ: cum etiam per iocum nos dicta dã/
narent. Qui enim in ſermone non labitur: perfectus eſt. Neq; uero iſta dicentes: locum ſtulilo/
quio & ſcurilitati damus: dum non excluduntur a regno: ſed quoniam apud pattsm diuerſæ
ſunt manſiones: & ſtella a ſtella differt in gloria: ſic & reſurrectio mortuorum. Quamuis ali-
quis a fornicatione immunditia atq; laſciuia alienus ſit: tamen ſi ſtultiloquus & ſcurra fuerit:nõ
tenebit eum locum quem poſſeſſurus erat: ſi hæc uitia non haberet. Reſpondeat quis eſto ſtul
tiloquium & ſcurilitas non eundem habeant reatum: quem fornicatio: immunditia: Nunquid
non & turpitudinem cum tribus ſuperioribus debuit numerate? ad quod dicendum: turpitudi-
nem hic ſigniſicare: abſconditam cogitationem cum inflammatur ſenſus noſter ad libidinem: &
carnis titillationibus anima ignita ſuccẽditur: & nihilominus dei timore & mentis iudicio re-
frenatur. Deniq; etiam ſupra abſq; turpitudine: tria appellauit dicens. Fornicatio autem & oĩs
immunditia & auaritia nec nominetur in uobis: & deinceps turpitudo cum ſtultiloquio & ſcur-
rilitate numerata eſt. Et quomodo ſtultiloquium: & ſcurrilitas: ſic & iſta turpitudo non per-
det nec in perperuum excludit a regno. Quia uero in ſuperioribus locis quod alibi legera-
. mus ne ſupergrediatur: & auarus fraudet in negotio fratrem ſuum. Dixeramus auaritiam: pro
adulterio poſitam: quærimus id quod nunc dicitur: aut auarus: quod eſt idolis ſeruiens: utrum
cum illa: an cum uulgata interprætatione conſentiat. Inuenimus in locis plurimis propheta-
rum: idolatriam: fornicationem appellatam. Fornicabantur inquit poſt idola ſua. & ſpiritu
fornicationis ſeducti ſunt. Poteſt itaq; fornicatio: & ſuper idolatria intelligi. Sin uero aua/
rus ille accipitur: qui pecuniam utcumq; conquirens nummos per phas & nephas habere de-
ſiderat: & pleno ſacculo delectatur. Iſte idolatres in eo eſt: quia Rulbruram ipſius nummi co/
lit: Et idola in eis celata ueneratur. Vt uoratium deus uenter eſt: ita cupidorum quoq; iuſtiſ/
ſime pecunia deus dici poteſt. Maxime cum in alio loco apoſtolus: cupiditatem idolattiazʒ uo
cet. Ad hæc uidendum quid ſentire uoluerit dicens in regno chriſti & der. Vtrum ne aliud
regnum chriſti ſit: & aliud dei. An idem regnum ſit patris & filii: & ſi quidem dixiſſet in re-
gno filii & patris: per filium ueniremus ad patrem: & licet eſſet diuerſitas perſonarum: tamen eſ-
ſer regnantium una maieſtas. Nunc uero cum dixerit in regno chriſti & dei: ipſum deum et
chriſtum intelligamus: quia & cum tradiderit regnum deo & patri: non erit pater omnia in om-
nibus: ſed deus omnia in omnibus. Vbi autem deus eſt: tam pater quam filius intelligi poteſt.
Porro quod de patre & de filio dicimus: hoc idem de ſancto ſpiritu ſentiamus. Nemo uos decipiat
inanibus uerbis: propter hæc enim uenit ira dei in filios diffidentiæ. Verba quæ decipiunt atq; ſup-
plantant: inania ſunt & uana. Quæ uero ædificant audientes plena cumulata conſerta.
Quia igitur ſunt pleriq; qui dicunt non futura pro peccatis eſſe ſupplicia: nec extrinſecus adhi
benda tormenta: ſed ipſum peccatum & conſcientiam delicti eſſe pro pœna. Dum uermis in
corde non moritur: & in animo ignis accenditur. In ſimilitudinem febris quæ non torquet ex/
trinſecus egrotantem: ſed corpora ipſa corripiens punit. Sine cruciatuum forinſecus adhibitione
quod poſſidet. Has utiq; perſuaſiones & decipulas fraudulentas: uerba inania appellauit: & ua/
cua quæ uidentur florem quendam habere ſermonum. & blandiri peccantibus: ſed dum fiduciazʒ
tribuunt magis eos ferunt ad æterna ſupplicia: quia de nulla re ſic iraſcitur deus: quomodo ſi pecca
tor ſuperbiæ: & erectus ac rigidus non flectatur in fletũ nec miſericordiã poſtulet pro delicto.
CPropter hec enim venit ira dei ſuper filios diffidentie.
CSiue inſuaſibilitatis. enim magis ad ſuaſionem quam ad fiduciæ diuerſa intelligi põt.
Inſuaſibilitatis aũt ſiue diffidentiæ filii ſic dicũtur: qũo filii perditiõis: & filii fornicatiõis: & fili mor
tis: & filii gehennæ: & cætera his ſimilia: quæ in uaris ſcripturarum locis iuenire perfacile eſt.
¶ Molite ergo effici participes eorum. 7*
CParticeps ſiue comparticeps fit diffidentiæ filiorum: qui in ſornicatione & ĩimmunditia & auari-
tia:propter quæ uenit ira dei in filios Jiffidentiæ repperitur. Et particeps quidem eorum eſt ab eo
qd participatur: & cõionẽ habet malorũ operũ: cõparticeps uero: is appellatur: ꝗ cum aliis ẽ parti-
ceꝑs:& in cõpatticipio intelligitur & particeps.In participio uero:non ſtatiʒ tenetur & cõparticeps
Diligenter

—⸗ — — — — —

Diligenter obſerua uerbum comparticipis atq; participis. Puto enim in ſcripturis patticipem in
bonam partem: comparticipem in malam ſemper accipi: Verbi gratia. Propter quod unxit te deus
deus tuus: oleo exultationis præparticipibus tuis: & in alio loco: participes enim chriſti facti ſumus
ſi tñ principium ſubſtantiæ uſq; ad finẽ firm tenuerimus. Porro nõ memini alibi me legiſſe: exce
pto præſenti loco cõparticipem: Et tamen manifeſtũ eſt. hic ñ in bona patte ſed in cõtraria poſitũ
CEratis enim aliquando tenebre nunc autem lux in domino. .
CSi poſſibile eſt uerti in lucem tænebras: non eſt ſecundum quoſdam hæreticos natura quæ pereat
& recipere nequeat ſalutem. Interrogemus ergo eos qui illa confingunt: utrum nam omnes impii
tænebra ſint nec ne:quibus quidam cum propter malitiam tænebræ uocarenfur ad meliora con-
uerſi nunc lux appellentur in domino.ſicut autem iuſti ſunt lumen mundi: ſic impii conſequenter
tænebræ uocabuntur: & iuſti quidem cum ſint lumen: uidebunt lumen in lumine. iniuſti autem cũ
ſint tænebræ: populus ſunt ſedens in tænebas. & nihil uidens: Quorum differentiam inter ſe atq;

diſtantiam: ex fructibus intelligimus. Omnis enim qui operatur malum odit lucem. & non ueniẽs

ad lucem taebroſus eſt: & filius noctis atq; tænebrarum: Qui uero operatur ueritatem & in lucem
uenit lux eſt. & filius lucis & dei: non lucentes autem ſiue tænebroſi: de cordis uelamine: uel
tænebris cognoſcuntur. Super hæc quæres: Ne forte ob diſtinctionem eorum qui lux ſunt: ſed
non ſunt lux in domino: de iuſtis dicatur: nunc autem lux in domino. Decenter quoq; epheſiis
qui ad ſcientiam ſummam conſcenderant: ſcribitur quod ſint lux in domino. Neq; uero tænebræ
ipſæ uertuntur in lucem aut lux in tænebras commutatur: ſed hi qui ab eo quod ſunt. nomen quoq;

uel uirtutis meruere uel uitii ſi conueri fuerint de alio in aliud. his rebus a quibus poſſi/

dentur: uel tænebrarum: uel lucis uocabulum ſortientur
CEt fili lucis ambulate. . D
Si deus lux eſt & tænebræ in eo non ſunt:filii dei filii lucis. Nec non ſi chriſtus lux ueſtra eſt. filii.
quoq; eius ad quos loquitur dicens filioli mei adhuc modicum uobiſcum ſum. filii ueræ lucis ſunt:
ex quo colligitur eoſdem filios eſſe dei patris qui ſunt filii chriſti Ieſu.
CFructus enim lucis eſt in omni bonitate ⁊ iuſtitia ⁊ veritate
CAduerſus martionem qui iuſtum deum a bono ſeparat. & putat creatorem eſſe iuſtum: alium ue/
ro neſcio quem cuius chriſtus iſte qui uenit filius eſt: bonum tantummodo eſſe deum: hoc teſtimo
nium proferamus: Si quidem fructus lucis: Non ſolum eſt in bonitate ſed in iuſtitia & ueritate. Vbi
itaq; bonitas eſt: ibi & iuſtitia: ubi iuſtiria ibi cõſequẽter & ueritas.Apud bonũ ergo xpᷣi patrẽ: ut ipſi
quoq;ʒ fatentur: eſt ueritas & bonitas. Vbi autem bonitas & ueritas: apud ipſum & non apud alium
ut nunc apoſtolus docet iuſtitia eſt. Intelligat quoq; martion ipſum chriſtum. bonitatem. uerita-
tem. & iuſtitiam nuncupari. Bonitatem in eo quod non ſecundum operam: ſed ſecundum miſeri-
cordiam det gratiam credentibus in ſe: luſtitiam in eo duz unicuiq; tribuit quod meretur. Porto ue
ritas eſt dum ipſe ſolus cauſas creaturarum omnium rerumq; cognoſcit.
CProbantes quid ſit bene placitum deo.
COmnia facienda cum conſilio. ut cauti ea tantum quæ ſcimus deo placere faciamus in morem
prudentiſſimi trapazitæ. Qui ſculptum numiſma. Non ſolum oculo: ſed pondere & tinnitu pro-
pat. Quia uero in hoc loco contextus eloquii uidetur eſſe turbatus: & tota ſcatere ſententia: ſic ordi/
ni ſermo reddendus eſt: Nolite ergo fieri comparticipes eorum: probantes quid ſit bene placitam
deo: & ſi enim eratis aliquando tænebræ nunc autem lux in domino: quaſi filii lucis ambulate. fru-
ctus luminis oſtendentes in omni bonitate & iuſtitia & ueritate.
¶Et nolite communicare operibus infructuoſis tenebrarum.
Et ad galatas. Nomen fructus in ſpiritu:operis uero poſuit in carne dicẽs. Manifeſta aũt ſunt opa
carnis quæ ſunt fornicatio. & reliqua. Fructus uero ſpũs eſt caritas.gaudiuz. & cætera. Porro in præ
ſentiarũù: opa tænebrarum infructuoſa appellauit. quibus qui à fecerint cõmunione ſociantur.
CMWagis autem ⁊ arguite. Inter cætera mandata: etiam peccantes poſſe argue
re:maxime libertatis eſt. Sed hoc ille põt facere ꝗ non meretur audire hypocrita eice primũ trabẽ de
oculo tuo:& tunc poteris eicere feſtucã de oculo fratris tui. Quãobrem && prophetæ. Nulla ipſi pec/-
catorũ ſorde polluti. & cauteriatã habentes conſcientiam: poterant cæteros arguere delinquentes:.
ex quo animaduertendũ: eum arguere: qui ipſe non redarguatur in ſemetipſo.
C Aue enim occulte ſiunt ab eis turpe eſt dicere. CNon mihi uidetur ſermonis
ſtare contextus. ut id quod nunc dr: quæ.n. in oculto fiunt ab eis: ex ſuperioribus pendeat. & ſcire
poſſit ad quos potiſſimum referendum ſint niſi forte altius reddatur hyperbatum. & ad filios dif-
fidentiæ copuletur. Vt ſonare poſſit: quæ enim occulte fiunt a filiis diffidẽtiæ turpe eſt dicere: quæ
ſunt fornicatio & immunditia & auatitia omnis. . .
COQOmnia autẽ a luce arguta manifeſtãtur:omne eniʒ quod manifeſtatur lux cẽ: propter quod di
cit. ſurge qui dormis. ? exurge a mortuis.⁊ illuminabit te chriſtus ſine orietur tibi chriſtus.
Cuoniam opera tænebrarum a luce arguita manifeſtantur in lucem: his qui arguiti fuerant trãſ⸗
mutati: dicitut dormientibus & mortuis. eo quod opera fecere tænebrarum. Surge qui dormis. &

——

LIiber tertius.c.v.

exurge a mortuiĩs. Quærat aliquis quis nam ſit iſte. qui dicat: ſurge qui dormis: & exurge a mortuis
Aut cuius teſtimonio apoſtolus ſit abuſus. Et quidem qui ſimplici reſponſione contentus eſt. di/-
cet. In reconditis eum prophetis: & hbis quæ uocantur apocripha hæc lecta in medium protuliſ/-
ſe: Sicut in aliis quoq; locis illum feciſſe manifeſtum eſt. nõ quod apocripha comprobaret.ſed quo
& arati & epimenidis. & menandri uerſibus ſit abuſus ad ea quæ uoluerat in tem pore cõprobanda
Nec tamen arati: & epimenidis. & menandri tota quæ ſcripſere ſunt ſancta: quia eos uere aliquid di
xiſſe teſtatus eſt. Alius uero ſpuupiritus ſancti apoſtolus figurauerit ad exortationem pœ
nitentiæ hæc dicta memorauit. Ego certe ſecundum pauperculam meam: omnes editiones ueterũ
ſcripturarum: ipſaꝶ hebreorum uolumina diligenter euentilans : N unquam hoc ſcriptum rep/
peri.niſi forte & hoc dicamus:quomodo olim prophetæ in contione populi loquebantur. Hæc di/
cit dominus: & quoniam dominus locutus eſt. ita & apoſtolus ſpiritu ſancto plenus repente in uer-
ba quæ in ſe chriſtus loquebatur erupiſſe atq; dixiſſe:hæœc dicit dominus. Nec non & illud eſt diſſe-
rendum quomodo uni atq; eidem dicatur quaſi uiuenti ſurge qui dormis: & quaſi mortuo exurge
a mortuis. Igitur quia & ſpiritus eſt hominis quem ſemper in bona parte ſcriptum meminimus: &
anima cuius infirmitates & mortes legimus peccatorum:id quod nunc dicitur ſurge qui dormis: re
ſfertur ad ſpiritum. & quod ſequitur exurge a mortuis: animæ coaptetur. Anima emnim quæ peccaue
rit: ipſa morietur. Spiritus autem mortem nunquam omnino legimus. chriſtus ergo lux uera orie/
tur ei qui ſurrexit de ſomno. & ex mortuis fuerit ſuſcitatus. Scio me audiſſe quendam de hoc loco
in eccleſia diſputantem: qui in theatrale miraculum: nunquam ante uiſam formaʒ populo exhibuit
ut placeret. Teſtimonium hoc inquiens ad adam dicitur in loco caluariæ ſepultum: ubi crucifixus
eſt dominus. Qui caluariæ idcirco appellatus eſt: quod ibi antiqui hominis eſſet sonditum caput:
. Illo ergo tempore quo crucifixus dominus: ſuper eius pendebat ſepulchrum: Hæc profetia comple
ta eſt dicens. ſurge adam qui dormis. & exurge ex mortuis. & non ut legimus
ideſt orietur tibi xps ſʒ ideſt continget te chriſtus. Quia uidelicet tactu ſanguinis ipſius
& corporis dependentis uiuificetur atq; conſurgat: & tunc typum quoq; illum ueritate compleri.
quando heliſeus mortuus mortuum ſuſcitauit. Hæc utrum uera ſint: lectoris arbitrio derelinquo.
Certe tunc in populo dicta placuerunt. & quodam plauſo ac tripudio ſunt excepta: Vnum quod
ſcio loquor: cum loci iſtius interprætatione atq; contextu ſenſus iſte non conuenit.
CANigete ergo quomodo caute ambuletis non vt inſipientes ſed ut ſapientes.
CRecke epheſiis dicitur ut caute ambulent qui habebant exercitatos ſenſus ad diſcernendũ bonum
& malum. & probantes omnia id quod ſtatuerant bonum eſſe retinebant. Qui autem uidet quo-
modo ambulet. & quam caute figat gradum: ne forte ad lapidem offendat pedem ſuũ: & dicit lucer
na pedibus meis uerbũ tuũ dñe:utiq; ſapiens eſt. Nõ. n. puto. quẽpiã & ſi uelit ambulare cau
te poſſe hoc ĩplere pᷣceptũ.qꝗa ſapiẽtibꝰ& nõ ĩſipiẽtibꝰ impatũ ẽ:Ex quo intelligimus & p̃cepta mo
rfalia ꝗ pleriq; manifeſta arbitrantur: ex eo quod in octauo decimo pſalmo dr. mandatũ dñi lucidũ
. illuminans occulos: Indigere prudenti & circunſpecta expoſitione: quia lucidum illud præceptuzʒ
2 eorum illuminat oculos: qui inſipientia derelicta ſapientiæ ſtudiis ſe mancipꝑarint.
CRegdimentes tempus quoniam dies mali ſunt.
CQui ſapiens eſt & idcirco caute ambulat: redimit tempus. Tempus autem redimit. quia dies mali
ſunt: Quando in bono opere tempus conſumimus. Emimus illud & proprium facimus quod ma
litia hominum uenditum fuerat. Nemo autem uitæ huius quærens neceſſaria: & de diuitiis & ſol
licitudinibus quas euangelium ſpinas nuncupat cogitans poteſt ſibi tempus redimere: redimentes
autem tempus: quoniam in diebus malis eſt. quodammodo immutamus illud. & dies malos in bo
nos uertimus. & facimus illos nõ præſentis ſeculi ſed futuri. Poteſt & aliter locus iſte ediſſeri. O uos
epheſii ꝗbus de ſomno ſeculi iſtius exurgentibus ſol iuſtitiæ ortus eſt chriſtus. Caute ambulate atq;
prudenter: & abiecta inſipientia: tense ſapientiam: per quam poſſitis Non cum uarietate tempo/
rum commutari: ſed diuerſitatem temporum uobis unum tempus efficere: Et quia ſunt plurimæ p
ſecutiones. in principio quippe fidei præter modum quottidiæ uexabantur eccleſiæ: unum tenere
& curſum: & hoc ſcitote ſeruandum ut non in morem ſtulti: qſi ſtulti mutemini. Sed qd ſemel cœ-
piſtis: frma mente teneatis. Ne uidelicet ſi perſecutorem iudicem uideritis. Et uos cum iudicis uo
lIuntate mutemini: Rurſum ſi alius dogmatis ueſtri laudator aduenerit. Vos fateamini chriſtia-
nos: ſed quod eſtis: omni tempore reſeruate. Aliquod de ſctipturis ponamus exemplum: ut quod
dicimus manifeſtius fiat. oſeph unum habebat propoſitum placere deo. Hoc nulla uarietate tem
poris immutatum eſt.nec fratrum inuidia. nec conditione ſeruitutis: nec ætatis illecebris: nec domi
næ repromiſſis. nec ſqualore carceris. nec poſtea tumore ægyptiæ poteſtatis. ſed ſemper unus fuit.
& uarietatem ut diximus temporum ſibi redimens malos dies uertit in bonos. Hoc idem & de lob
ſentiendum eſt.quod peruaria temptamenta uexatus: nec diuitiis: nec damnis nec orbitate: nec uul
nere nec exprobatione amicorum: & ſollicitudine nec poſtea bonorum omnium reſtitutione mu-
tatus eſt. redemerat enim ſibi tempus: & dies malos: fecerat bonos.
CNPꝛopter quod nolite effici impꝛudentes:ſed intelligite que ſit voluntas dei.

CQuia tempus

In epiſtolam ad Epheſios.

CQuia tempus malum eſt: & ſicut ſupra diximus redimendum. appetenda ante ſapientia eſt. ut p

illam intelligere ualeamus quæ ſit uoluntas dei. Non enim poſſumus caute ambulare: niſi prius in
tellecta uoluntate dei: In omni ergo opere: primum conſiderandum quid uelit deus. Et habito iu
dicio: id poſtea faciendum quod illi placere fuerit comprobatum.

CEt nolite inebꝛiari uino in quo eſt luxuria:ſed impleamini ſpiritu.
CQuomodo non poſſumus duobus dominis ſeruire. deo & mamonæ: ſic non poſſumus ſpiritu ĩ

pleri:pariter & uino: Qui enim ſpiritu impletur habet & prudentiam manſuetudinem urecundiaʒ
caſtitatem. Qui uino habet inſipientiam furorem procacitatem libidiem. Hoc quippe eſtimo uno
uerbo ſignificare luxuriam. quod ſi quidam intelligerent. nunquam me temeraatis & hæreſeos ar-

guiſſent. Quod in uirginitate ſeruanda dixerim uinum adoleſcentulis declinandum. & non mit-

tendum ſuper flammam oleum nec naturalem carnis ardorem fomentis uoluptatis augendum.
Poteſt autem uinum in quo eſt luxuria. & illad accipi de quo in cantico moyſi dicitur. Furor draco
num uinum eorum: & furor aſpidum inſanabilis. Quod omnes qui ſeculi iſtius cogitatione ſunt
ebrii bibunt & inſaniunt. & uoment. & præcipites corruunt. Et iuxta lapitarum. centauro⸗-
rumq; fabulam: in mutuum feruntur exitium. Huic uino: illud uinum contrarium eſt. quod do

minus ſe nobiſcum in regno ſuo bibiturum eſſe promittit: Frequenter annotauimus No/

men ſpiritus abſq; additamento in bonam poſitum partem quod quidem etiam nunc obſer⸗/
uandum uidetur.

CLogquentes vobis metipſis in pſalmis ⁊ hymnis ⁊ canticis ſpiritalibus. cantantes 7 pfallen⸗

tes in coꝛdibus veſtris domino.

Qui ſe abſtinuerit ab ebrietate uini in quo eſt luxuria: & pro hoc: ſpiritu fuerit impletus: Iſte

omnia poteſt accipere ſpiritaliter: pſalmos hymnos. & cantica. Quid autem interſit inter pſalmum

& hymnum: & canticum:in pſalterio pleniſſime diſcimus. Nunc autem breuiter hymnos eſſe di-
cendum.qui fortitudinem & maieſtatem prædicant dei. & eiuſdem ſemper uel beneficia uel facta
mirantur. Quod omnes pſalmi continent: quibus alleluia uel præpoſitum uel ſubiectum eſt. Pſal/

mi autem proprie ad ethicum locum pertinent: ut per organum corporis: quid faciendum & quid
uitandum ſit. Nouerimus. Qui uero de ſuperioribus: diſputat. & concentum mundi omniumq;

creaturarum ordinem atq; concordiam ſubtilis diſputator ediſſerit: iſte ſpiritale canticum canit.

Vel certe ut propter ſimpliciores manifeſtius quod uolumus eloquamur: pſalmus ad corpus: canti/-

cum refertur ad mentem. Et canere igitur & ꝓſalere & laudare dominum magis animo quam uo/

ce debemus. Hoc eſt quippe quod dicitur. Cantantes & pſallentes in cordibus ueſtris domino. Au-
diant hæc adoleſcentuli. audiant hi quibus pſallendi in eccleſia officium eſt: deo non uoce ſed cor-
de cantandum.nec in tragœdorum modum guttur & fauces dulci medicamine colliniendas. Vt
in eccleſia theatrales moduli audiãtur & cantica:ſed in timore & opere in ſcientia ſcripturaꝑ. Quã
nis ſit aliquis ut ſolent illi appellare. cachophonos: ſi bona opera habuerit. Dulcis apud deum can-

tor eſt. Sic cantet ſeruus chriſti ut non uox canentis ſed uerba placeant quæ leguntur: ut ſpiritus ma

lus qui erat in ſaule: eiciatur ab his qui ſimiliter ab eo poſſidentur: & non introducatur in eos: qui de
dei domo ſcenam fecere populorum.

CBGratias agentes ſemper:pꝛo omnibus in nomine domini noſtri Jeſu chꝛiſti? deo patri.
CNuic quid ſimile: & in epiſtola ad teſalonicenſes pnima ſcriptum eſt: ſemper gaudete: ſine inter-/

miſſione orate in omnibus gratias agite. Quod præceptum ille ſolus cuſtodire poteſt: qui proui/
dentia dei. nouit etiam quinq; paſſeres qui uenduntur dipondio gubernari. Quorum unus non ca
dit in laqueum ſine patris uoluntate. Quod autem ait. gratias agentes: & ſemper: & pro omnibus.
dupliciter intuendum. ut & in omni tempore. & pro omnibus quæ nobis accidunt. deo gratias

referamus. Vt non tantum pro his quæ bona putamus. ſed etiam quæ nos coartant. & contra

noſtram ueniunt uoluntatem. in dei præconiuzʒ mens læta prumpat: & dicamus: nudus exiui de

utero matris meæ: nudus & redeam. ſicut placuit domino:ita factum eſt: ſit nomen domini bene-

dictum. Hæc lectio gratiarum: apud prudentes uiros: & generaliter & ſpecialiter obſeruatur: ge
neraliter ut gratias agamus deo quod nobis ſol oritur:dies currit: nox mutatur in requiem ſplen-
dore lunæ tenebræ temperantur: & ortu occaſuq; ſtellarum tempora mutantur & redeunt: Quod
nobis ſeruiunt pluuiæ: terra parturit: elementa famulantur. Quod tantæ animalium uarietates. uel
ad uehendum. uel ad operandum uel ad ueſcendum. uel ad tegumen. uel ad exemplum. uel ad
miraculum datæ ſunt. & ad extremum quod nati ſumus. quod ſubſiſtimus. Quod in mundo
quaſi in quadam domo potentiſſimi patriſfamilias. & procurationem gerimus. & totum quic⸗
quid in mundo eſt noſtri cauſa intelligimus procreatum. Specialiter uero: quando in dei be-
neficiis quæ nobis accidunt gratulamur. Sed hoc & gentilis facit: & iudæus: & publicanus. &
ethnicus: xpanorum propria uirtus eſt: ẽt in his ꝗᷓ aduerſa putãtur: referre gras creatori: Si domꝰ cor
ruerit: ſi amantiſſima uxor & filii uel captiuitate uel ueneno uel naufragio itercepti ſint. Si diuitias
proſcriptiõe pdidimus. ſi ſanitatẽ innumerabiles morbi. & Semp expectãda miſeris podagræ debi/-
litas fregerit:ꝗ ſibi ſanctiores uidẽtur ſolẽt deo referre gras qd de piculis uel de miſeriis liberati ſũt.

ber tertius.c.v.

Sed iuxta apoſtolum hæc uirtus eſt maxima: ut in ipſis periculis atq; miſeriis deo gratiæ referantur
& ſemper dicamus: benedictus deus minora me ſcio ſuſtinere ꝗᷓ mereor: Hæc ad mea peccata par-

ua ſunt: Nihil mihi dignum redditur. Hic animus chriſtiani eſt. hic crucem ſuam tollens: ſequi/-

tut ſaluarorem: quem nec orbitas nec damna debilitant. Quem ut flaccus illyrico carmine ait. Si
fractus illabatur orbis: impauidum ferient ruinæ. Qu autem ſicut diximus gratias agit deo
& patri in mediatore dei & hominum referat eas chriſto Ieſu: quia niſi per illum: accedere Non
ualemus ad patrem.
CBubiecti inuicem in timore chriſti.
CAudiant hæc epicopi: audiant præſbyteri: audiat omnis ordo doctorum:ſubiectis ſuis ſe eſſe ſu⸗
biectos: & imitentur dicentem apoſtolum. cum enim eſſem liber ex omnibus. omnibus meipſum
ſeruum feci ut omnes luctifacerem. Et in alio loco. per caritatem ſeruite inuicem. Vnde & ipſe ea-
dem caritate: omnibus gentibus ſeruiuit & eccleſis: Sgluator quoq; formam ſerui accepit: ut ſerui-
ret diſcipulis ſuis: & peckes eorum lauit. Hoc intereſt inter gentium principes & chriſtianorũ: quod
illi dominantur ſubditis. nos ſeruimus: & in eo maiores ſumus: ſi minimi omnium fuerimus. Sed
hoc quod ait in timore chriſti. ſic accipiendum ut ipſa ſubiectio non propterhominum̃ gloriaz ſed
propter timorem chriſti fiat: dum illum timemus offendere: alius uero ſic interprætabitur: ſubiecti
inuicem in timore chriſti. Vt hanc ſententiam generalem in conſequentibus diuidi dicat. atq; par-/
tiri: Mulieres uiris ſuis ſubditæ ſint: & filii obœdite parentibus: & ſerui obœdite dominis carnalibus

cum timore & tremore. Vt non ſolum uxor uiro. & filii parentibus. & ſerui dominis. ſed etiam uiri

mulieribus iuxta officium quod præceptum eſt. & patres filiis: ne illos ad iracundiam prouocent.

& domimi ſeruis: ut remittant minas. & præbeant his quæ habent neceſſaria inuicem ſint ſubie-
