ab agro carnis excepta: corruptionis nobis ſegetem pululabunt: Aliter qui legem camaliter intelli
it repromiſſiones carnales: & quæ ĩ præſenti ſæculo corrumpuntur expectat. Qui autem ſpiritua
his auclitor eſt: ſeminat in ſpiritu: & de ſpiritu metit uiam ſempiternam. Simul notemus ſermonis

conſequentiam & eam cum ſuperioribus copulemus: hominem uocari in ſpiritu ſeminantem: qui
quãdo cœperit uitam metere ſempiternam: homo fortaſſe eſſe deſiſtat. Taciamus qui ꝓutatiuã xpᷣi
carnem introducens omnem coniunctionem maſculi ad fœminam iĩmundam arbitratur: encrati-

carum uel accerrimus hereſiarches tali aduerſum nos ſub occaſione præſentis teſtimonii uſus ẽ ar-

gumento. Si qui ſeminat in carmne ex carne metet corruptionem. In carne autem ſeminat ui mulie

ri iungitur. Ergo & is qui uxore utitur & ſeminat in carne eius: metet corruptionem. Reſpondebi
tur ei primum non dixiſſe paulum: qui ſeminat in carne ſed in carne ſua. Nemo autem ſecum ipſe
concumbit: & in ſua carne ſeminat. Deinde obſeruationem hanc quam annotauimus in carne ſua
ex habundantia ei concedamus. Addendum eſt eos quoq;: qui comedant & bibant: & dormiant &
aliquid faciant ob refrigerium corporis iuxta illud ſeminare in carne & de ea metere corruptionez.
Quod ſi ad hoc confugerit ut dicat eos qui ſiue bibant ſiue manducent ſiue dormiant. in nomine

tamen domini omnia cum ratione perſiciant non in carne ſeminare ſed in ſpiritu. & nos ei ſimili/

ter reſpondebimus: eos quoq; qui dei primam ſententiam ſequantur cum ratione facientes. Creſci
te & multiplicamini & replete terram. Non in carne ſed in ſpiritu ſeminare: ſyllogiſmus itaq; eius

futilis & caducus ſophiſmate primum decipit audientem. Cæterum diligenter inſpectus facile ſol-

uitur. Neq; enim poſſumꝰ dicere abraham iſaac & iacob: & alios ſanctos uiros: qui de repromiſſiõe
nati ſunt ipſum quoq; domini præcurſorem quia incarnatus eſt de corruptionis germine pululaſ

ſe. Illud pariter obſeruandum quod qui ſeminat in carne cum additamento ſuæ carnis ponitur: ꝗ

autem ſeminat in ſpiritu: non dicitur in ſpiritu ſuo ſed ſimpliciter in ſpiritu: qui enim bona ſemi-
nat non in ſuo quippiam: ſed in dei ſpũ ſeminat: de quo & uitam & meſſurus ætermam.

. — £

CCohortatur eos qui in hac uita mercedẽ boni operis expectãt: neſciẽtes quia ſicut in ſemine aliud
ſationis: aliud meſſis eſt tempꝰ:ſic & in præſenti uita ſementem eſſe opera quæ uel in ſpiritu uel in

carne metantur. Meſſem uero futurum iudicium: & pro utriuſq; diuerſitate nos tunc facere menſu/
ras: centeſimum & ſexageſimum: & trigeſimum fructum: quam ſegetem nemo poteſt metere defſi-
ciens. Qui enim perſeuerauerit uſq; in finẽ: hic ſaluus erit. Sicut & alio loco pᷣcipit᷑.Eſto nõ deſiciẽs.
Quale ẽ ãt ut cũ pctõres quotidie in malis operibꝰ augeantur nos in bono opere laſſemur.

¶Ergo dũ tẽpus habemus operemur bonũ ad oẽs:maxime aũt ad domeſticos ſidei.
CTempus ſemẽtis ut diximꝰ: tẽpus eſt præſens & uita quam currimus: in hac licet nobis quod uo/

lumus ſeminare:cum iſta uita tranſierit operandi tempus aufertur. Vnde & ſaluator ait operamini

dum dies eſt: ueniet nox quando iam nullus poterit operari. Ortus eſt nobis dei ſermo ſol uerus.&
cõgregatæ ſunt beſtiæ recedentes: in cubilia ſua: procedamus ut homines ad opus noſtrum & uſq;

ad ueſperam laboremus ſicut myſtice cantatur in pſalmo. poſuiſti tenebras & facta eſt nox: ipſa p
tranſibunt beſtiæ ſiluæ: catuli leon à rugientes ut rapiant & quærant a deo eſcam ſibi. Ortus è ſol &
congregati ſunt & in cubilibus ſuis dormierũt. E&greditur homo ad opus ſuum: & ad operationem
ſuã: uſq; ad ueſperã. Siue egrotamus ſiue ſani ſumus: humiles uel potentes: pauperes: diuites.ignobi
les:honorati: eſuriẽtes:ſiue ueſcentes:omnia in nomine domini cum patientia & equanimitate fa
ciamus & implebitur in nobis illud quod ſcriptum eſt. Diligentibus autem dominum omnia co⸗
operantur in bonum. Ira ipſa & libido. & iniuria: quæ deſiderant ultionem ſi me refrenẽ: ſi propter
deum taceam ſi per ſingulos cõmotionis aculeos: & icẽtiua uitioꝶ dei deſup me uidentis recorder

fiũt mihi occaſio triũphoꝶ: ne dicamꝰ largiẽdo ille ẽ amicꝰ: hũc neſcio: hic debet accipere:iſte conm

tẽni. Imitemur patrẽ noſtrũ qui ſolẽ ſuũ oriri facit ſup bonos & malos: & pluit ſup iuſtos & ĩiuſtos
fons bonitatis oĩbus patet ſeruus & liber plebeius & rex: diues & pauper ex eo ſimiliter bibunt. Lu/
cerna cum accenſa fuerit ĩ domo oĩbus lucet equaliter: quod ſi in cũctos indifferenter liberalitatis
frena laxãtur quãto magis ĩ domeſticos fidei & in chriſtianos: qui eundẽ hnt patrẽ eiuſdẽ magiſtri
appellatione cẽſentur. Videtur auũt mihi locus iſte poſſe & ſupioribꝰ cohærere: ut domeſticos fidei

magiſtros noĩet: ꝗhꝰſupra oĩa quæ putantur bona ab auditorib iuſſerat miniſtrari breue eſt uita-

iſtius

— =

☛ ☛

“õ

In Epiſtolam ad galatas.

ſſtius curticuluʒ hoc ipſum quod loquor: quod dicto: quod ſcribo: quod emendo: quod relego de

tempore meo mihi aut creſcit aut deperit Titus ueſpaſiani qui in ultionẽ dominici ſanguims ſub/

uetſis hieroſolymis:romam uictor ingreſſus ẽ tantæ dicitur fuiſſe bonitatis: ut cũ ddi nocte ſero“
Nos putamus

recordaretur ĩ cena: qe nihil boni die illa feciſſet dixerit amici:hodie diem perdi
non perire nobis horam diẽ: momenta: tẽpus: ætates: cũ otioſum uerbum loquimur: pro quo red-
dituri ſumus rationem in die iuditii. Qd ſi hocille ſine lege: ſine euãgelio: ſine ſaluatoris: & apoſto
lorum doctrina: naturaliter & dixit & fecit: quid nos oportet facere in quorum cõdẽnationem hnt

& idola uniuerſas uirgines continẽtes. Beatus ioãnes euãgeliſta cuʒ epheſi moraretur uſq; ad ulti

mam ſenectutem: & uix inter diſcipulorũ manus ad eccleſiã defereretur: nec poſſet ĩ plura uoce uer
ba cõtexere: nihil aliud per ſingulas ſolebat proferre collectas niſi filioli diligite alterutrum. Tandẽ
diſcipuli & fratres qui aderãt tedio quod eadem ſemper audirent: dixerüt magiſter: quare ſemper
hoc loquæris? Qui reſpondit dignam ioanne ſnĩam: qa præceptũ dñi eſt & ſi ſolum fiat ſufficit.
Hoc ꝓpter pᷣſens apoſtoli mãdatũ opemur bonũ ad oẽs maxime aũt ad domeſticos ſidei.
C Nidete qualibꝰ litteris ſcripſi vobis meckmanu.
CNHi qui circuncidi galatas uolebãt diſſeminauerãt alia paulũ facere alia prædicare. Et ſuo ope de
ſtruere ſermonem quod ꝗ legẽ aſſereret abolitã: ipſe ĩueniretur ĩ lege:hãc opinionẽ ꝗa nõ poterat
pñ̃s ipſe ſubuertere.Prohibebatur ꝗppe uinculis: quæ ob xpᷣi martyriũ ſuſtinebat)ſeipſũ p litteras

repræſentat. Et ne aliqua ſuppoſitæ epiſtolæ ſuſpitio naſceretur. Ab hoc loco uſq; ad inẽ manu ſua

ipſe perſcripſit. Oſtendens ſuperiora ab alio exarata: quod aũt ſub noĩe eius a falſis doctoribus epi-
ſtolæ mitterentur ad teſalonicenſes quoqʒ demonſtrat ſcribens. Rogamus aũt uos fratres per ad⸗
uentum dom ni noſtri ieſu chriſti & noſtræ congregationis in ipſũ: ut non cito moueamini a ue-
ſtro ſenſu nec terreamini: neq; per ſpiritum: neq; per ſermoné: neq; per epiſtolam tanquam per nos
miſſam:quaſi inſtet dies dñi: ne quis uos ſeducat ullo modo ut totã epiſtolã quam mittebat ſuſpi-
tione erueret falſitatis manu ſua in fine ſubſcripſit dicẽs ſalutatio mea manu pauli quod eſt ſignum
ĩ omni epiſtola ita ſcribo gratia dñi noſtri ieſu xpi cũ oĩbꝰ uobis. Ad coloſenſes etiã quas dictaue⸗/

mata & hereſes unoquoq; dicẽte: ego ſũ pauli:& ego apollo:ego aũt cephæ epiſtolam ſuam tali an
notatione ſignauit ſalutatio mea manu pauli. Si quis non amat dñm ieſũ xpᷣm: anathema marana
tha & cætera. Propter hoc igitur uolẽs omnem occaſionẽ falſis auferre doctoribus ꝗ & galatas a ue
ritate euãgelii deprauarãt finem SHiſtole manus ſuæ annotatione cõpleuit dicens. Videte qualibꝰ
litteris ſcripſi uobis:nõ quod grãdes littere fuerint:hoc ꝗppe ĩ græco ſonat ſed quo
ſuæ maneſſent eis nota ueſtigia: ut dũ litterarũ apices recognoſcunt: ipſum ſe putarent uidere qui
ſcripſerat.In hoc loco uir apprime noſtris tempotibus eruditus miror quomodo rẽ ridiculam lo⸗
quutus ſit: paulus inquit hebreus erat & græcas litteras neſciebat. Et quia neceſſitas expetebat ut ma
nu ſua epiſtolam præſcriberet cõtra conſuetudinem curuos tramites litterarũ uix magnis apicibus
exprimebat: eti in hoc ſuæ ad galatas indicia caritatis oſtẽdẽs quod propter illos id quoq; qd nõ
poterat facere conaretur: grãdibus ergo paulus litteris ſcripſit epiſtolam: quia ſenſus erat grandis ĩ

ſactus eſt in manu hieremiæ ſiue aggei: ut ꝑ hãc quoq; ſimilitudinem ĩ manu pauli ſciam factũ dei
eſſe ſermonẽ. Vnde grãdes litteras non ſolũ tũc ad galatas ſed etiã hodie ſenibit ad cũctos: & ꝗᷓuis
parui ſint apices quibus pauli epiſtolæ cõſcribuntur: magnæ ſũt lĩæ ꝗa in liis magnꝰẽ ſenſus.

QAuicumqʒ volunt placere in carne.Hi cogunt vos circuncidi tantum vt crucis chꝛiſti per/

ſequutionem non patiantur.

CSuperiꝰ oſtẽdit ex quo loco ſua ſcripſerit manu:nũc ꝗd ſcripſgrit replicat. Gaius cæſar: & octauia

nus auguſtus: & tiberius ſucceſſor auguſti: leges ꝓmulgauerant ut iudæi qui erãt ĩ toto romani im
perii orbe diſpſi proprio ritu uiuerẽt & patriis cerimoniis deſeruirent. Quicũq; igitur circunciſus
erat: licet in xpᷣm crederet quaſi iudæus habebatura gentibus. Qui uero abſq; circunciſiõe ſe nõ

eẽ iudæũ præputio præferebat: pſequutionibus tã gentiliũ quã iudæorũ fiebat obnoxius: has igi-

tur pſequutiones hi qui galatas deprauarãt declinare cupientes: circũciſionem pro defenſione di/-
ſcipulis pſuadebãt quã nũc apoſtolꝰcõſidentiã ĩ carne uocat:qd.ſ.tã gẽtilibꝰquos timebãt quã iu/
dæis quibus uolebãt placere circũciſionẽ ĩ perſequutionẽ ꝓponerẽt. Nã nec iudæi pſequi eos pote
rãt nec gẽtiles quos uidebant: & proſelitos circũcidere & ipios legis præcepta ſeruare.
CNMeaʒ eni ꝗ circũciſi ſũt hi legẽ cuſtodiũt:ſed uolũt vos circũcidi vt in carne veſtra gloꝛiẽtur.
CProprer infirmitatem inquit carnis: lex ipleri nõ põt. Vñ & iudæi præcepta magis hominum &
doctrinas: quã dei mandata cuſtodiunt. neq; corporalẽ faciẽtes legẽ. Impoſſibile quippe eſt. Neq;
ſpuᷣalẽ: quam nõ ĩtelligũt. Vnde hoc ẽ omne quod ſtudẽt: quod agunt: quod nituntur: ut apud iu-
dæos de ueſtræ carnis iniuria glorientut & iactitent ſuo gentes magiſterio circunciſas: hoc autem
ðJM 0o iii

.
. 1

rat litteras manu ſua: ſimiliter ſubnotauit. Salutatio mea manu pauli memores eſtote uinculorum „
meorũ: & ubicũq; ſciebat falſos adeſſe doctores ꝗ poſſent per apoſtoli auctoritatem noua dogma⸗-

ta ſeminare: epiſtolã manu propria ſubſcribebat. Deniq; & ad corinthios ſcribẽs in quibus erat ſciſ/

itteris & ſpiritu dei uiui: non atramẽto nec calamo fuerat exaratus. Quod autem appoſuit mea ma
nu opera intelligamus in manibus: quã ob cauſam crebro: & in prophetis ſcribitur ſermo dei qui

4 . 1 1

„, . ,6H

ei een- 1.

7
7

ar re n * LPcPe-
«l

y l⸗⸗

. CÆμt Xe--

„

—

Liber tertius.c.vi.

totum faciunt ut iudæis placeant: & expugnatæ legis inuidia conquieſcat.

Aichi autem abſit gloꝛiari niſi in cruce domini noſtri Jeſu chriſti per quem mihi mundus

cuciſixus eſt et ego munnoo. „.
ESolus poteſt in cruce xpi gloriari qui tollit eam & ſequitur ſaluatorem: qui crucifixit carmnẽ ſuam
cum uituis & concupiſcentiis: qui mortuus eſt mundo: & non contẽplatur ea quæ uidẽtur ſed quæ
non uidétur. Vides mundum crucifixum & trãſeuntẽ figurã eius. Cruciſigitur autẽ iuſto mundus

ille de quo ſaluator ait: ego uici mundũ & nolite diligere mundum: & non accepiſtis ſpiritũ e mũ/

do:cui crucifixus eſt mundus: huic mundus & mortuus eſt etià ei euenit mũdi cõſumatio & dignꝰ

effectus nouo cælo: & noua terra: & nouo teſtamento canit canticum nouum:& accipit nouũ ſcri/
ptum in calculo qaod nemo nouit niſi qui acceperit illud. Quæritur quomodo nunc paulus di-
cat. Mihi autem abſit gloriari niſi in cruce diñi noſtri lIeſu chriſti: cũ in alio loco de aliis glorietur. ut
ibi: ita per ueſtram gloriam qua habeo in xpᷣo ieſu: & iterum libenter gloriabor in ĩfirmitatibmeis

ut inhabitet in me uirtus xpi. Et in alio loco bonũ aũt mihi eſt magis mori quã ut gloriam meã ꝗs

euacuet & cætera: quæ in hc modũ ſcripta ſũt. Sed ſdedũ qd omnis illa gloriatio ad crucẽ relata

Aazagron ſit & quicquid dignum in uirtutibus perpetratur: hoc fieri ob domini paſſionez.

Meq; enim circunciſio aliquid eſt.neq; preputium ſed nona creatura. „
Quomodo fſidelis & infidelis: cum unus ſit per ſubſtantiam: in duos diuiditur iuxta intelligen/
tiæ diuerſitatem apoſtolo dicente. Expoliantes uos ueterem hominem cum operibus eius: & iduẽ

tes nouũ qui renouatur in cognitionem iuxta imaginem creatoris. Sic & mundus cum ſecundum
ſubſtantiam unus ſit: ſecundum ſenſum alius atq; alius efficitur. Peccatori mundus uetus eſt: ſãcto

nouus. Cum eni ſctõ mundus fuerit crucifixus: nequaquã eſt ei circũciſio & præputiũ. Non iudæ?:
Neq; gentilis: ſed noua creatura: in qu trãſſiguratur corpus humilitatis noſtræ conforme corpori

gloriæ xpi. Vetera quippe tranſierunt: ecce facta ſunt omnia noua. Et quomodo alia eſt gloria ſolis

alia lunæ: alia ſtellarum:ſtella quippe a ſtella differt in gloria: ſic & reſurrectio mortuorum. De qua
& Daniel pari uoce concordat dicens. plurimi dormientium de terræ puluere ſurgent:hi in uitam

2— a- d4 4 2 Dadc, æternam: & hi in opprobrium & in confuſionem æternam: & intelligentes fulgebunt ſicut ſplen-

dor firmamenti: & de iuſtis multi ſicut ſtellæ in ſempiternum. Neq; enim in ſole: & luna: frimamen

to: & ſtellis. circunciſio aliquid ualet: aut præputium: ſed eſt noua conditio ſine his partibus corpo-

rum:quæ poſſunt ſeccari. Ita igitur & nos qui diligimus deum & præparata ſũt nobis quæ nec ocu

lIus uidit.nec auris audiuit: nec in cor hominis aſcenderunt. Cum de corpore humilitatis tranſfor-
mati fuerimus in corpus gloriæ dñi ieſu chriſti. Illud habebimus corpus: quod nec iudæus poſſit ĩ

cidere:nec cũ præputio cuſtodire gentilis. Non quod aliud iuxta ſubſtãtiã ſit: ſed quod iuxta gloriäã

ſit diuerſum. Oportet enim mortale hoc induere iĩmortalitatem: & corruptiuum hoc incorruptiõe
ueſtiri: huic quid ſimile & beatus euangeliſta ioannes ſentiens eſt loquutus. chariſſimi nunc dei ſi-
lii ſumus:& necdũ manifeſtũ eſt quid futuri ſimus.Scimus quia ſi manifeſtum fuerit: ſimiles ei eri/
mus: quia uidebimus eum ſicut ipſe eſt. Quia ergo nec dũ manifeſtum eſt illud corpus gloriæ Ieſu
chriſti:quod & ueſtigia clauorũ poſt reſurrectionẽ habuit: & clauſis ianuis eſt ingreſſuʒ. Nos qui iã
nũc in baptiſmate chriſto conreſurreximus: in nouum renati hominem: nec circunciſioni nec præ
putio ſeruiamus: ſed quod futuri ſumus iam nũc nos eſſe credamus. ?c
Et quicũqʒ hãc regulã ſequuntur pax ſuꝑ illos ⁊ miſericoꝛdia ⁊ ſuper iſrahel dei.
CAd normà omnia diriguntur & utrù praua recta ue ſint cum regula appoſita fuerit arguuntur.

Ita & doctrina dei quædã quaſi norma ſermonis eſt: quæ ĩter iuſta iudicat & jiuſta: quã ꝗ ſequutus
fuerit: habebit pacem in ſemetipſo quæ ſuperat omnẽ ſenſum: & poſt pacẽ: miſericordiã: quæ præ/

cipua eſt dei iſrahel. Dei uero iſrahel dictus eſt ad diſtinctionem eius qui dei iſrahel eſſe ceſſauit. Di
cũt enim ſe eſſe iudæos: & non ſunt ſed mentiuntur: cum ſint de ſynagoga ſathanæ. Nec mireris ſi
ad imitationem ſpiritalis iſrahel qui nec pacẽ habeat nec miſericordiã. De quo & ad corithios ſcri/-

bitur uidete iſrahel ſecundũ carnẽ um ad imitationem quoq; dei & dñi multi ſint dii & multi do

mini: fiue in cælo: ſiue in terra. Pulchre autem uno ſermone ut epiſtolam iuxta propoſitum argumẽ
tum ſiniret iſrahel dei uocauit. Quo ſcilicet omnia quæ ſupradicta ſunt non extra cauſam: ſed ex
cauſa diſputata doceantur. —èͦ́ cͤᷓ .

C Becetero nemo mihi moleſtus ſit. CNon quaſi defecerit in docen-

do:ſed quo & agricola hunc habeat laborem:ſi quæ plantauerit uirgulta ſiccẽtur: & paſtor ſollicitu
dinem ſi pecora quæ congregauerat diſſipata lanientur. Melius erge in græco legitur. Decætero la
abeà laborãdi:laborem præſtat
magiſtro quilaliter & uiuit & ſẽtit quã magiſter & docuit & fecit. Poteſt & cõtẽtionẽ eorũ ſi qui cõ
tradicere deinceps uoluerint præuenire: quod etiã ad corinthios in uelando mulieris capite: & ma
ſculi nõ uelãdo:poſt multa cõplexus eſt dicens. Siquis aüt uidetur contentioſus eſſe: nos talem cõo⸗/
ſuetudinẽ nõ habemus:neq; eccleſia dei:hoc eſt nos diximus quæ nobis honeſta uidebantur & iu-

bores mihi nemo exhibeat. Ne rurſũ ſcilicet in uobis neceſſitatem

ſta. Si quis autem nolens acquieſcere ueritati quærit quid reſpondeat: & quibus nitatur. Et contra
ſciat ſe reſponſione non dignum: qui magis contendere paratus eſt quam doceri:

Pꝛologus In epiſtolam ad Epbeſios.

CEgo enim ſtigmata domini noſtri Jeſu chriſti in corpore meo porto.
CQui poſt aduentum chiiſti in carne circunciditur: non portat ſtigmata domini Ieſu: ſed hẽt glo
riam in confuſione ſua. Qui uero in plagis ſupra modum in carcernbus frequenter: ter uirgis ceſus
eſt ſemel lapidatus & cætera: quæ in cathalogo ſcripta ſunt gloriandi:hic ſti gmata domini leſu in
corpore ſuo portat: forte & his qui macerat corpus ſuũ & ſubicit ſeruituti: ne aliis prædicans ipſe
reprobus inueniatur portat ſtigmata domini leſu in corpore ſuo. Lætabantur & apoſtli quod di-
gni fuerant pro nomine leſu contumeliaʒ pati.
CGratia domini noſtri Jeſu chriſti cum ſpritu veſtro fratres amen.
CNon diſſenſio: non legis ſeruitus: nõ rixa:non iurgiũ: ſed gratia domini ieſu ehriſti: ſit cum ſpiri-
tu ueſtro. Nequaquã cum carne: nequaquã cum anima: ſiue quia ſpirituales facti: caro & anima eſſe
deſiſtis: ſiue quod in principali etiam ea quæ minora ſunt compræhendantur. Anima enim & caro
ſubiecta ſunt ſpiritui. De quo & eccleſiaſtes loquitur ſpiritus reuertetur ad eũ qui dedit illũ: & paulꝰ
in alio loco.lpſe teſtimonium peribet ſpiritui noſtro.Hæc autem gratia domini Ieſu: non cum oĩ-
bus eſt: ſed gum his qui fratres ab apoſtolo merentur uocari: fratres fideles: fratreſq; germani. Qd
amen uerbũ ſignificet hebreum. Amen enim. Ixx. interprætes fiat: aquila ſymmachus: & theodotio
fideliter ſiue uere: interprætati ſunt: & quomodo in ueteri teſtamento quadam iurandi conſuetudi
ne deus ſua uerba confirmat dicens. Viuo ego dicit dominus per ſanctos quoq; iuratur nuit anima
tua:ita & ſaluator noſter in euangelio per uerbum amen:uera eſſe quæ loquitur oſtendit. Quod
autem amen conſenſum ſigniſicet audientis et ſit ſignaculum ueritatis ad corinthios quoq; prima
nos docet.ln qua paulus ait cæterum ſi benedixeris ſpiritu: quis ſupplet locum idiota? quomodo
dicet amen ſuper tuam benedictionem: quoniam quidem neſcit quid dicas. Ex quo oſtẽdit nõ poſ
ſe idioten reſpondere uerum eſſe quod dicitur: niſi intellexerit quod docetur.
CEXPLICIT COMMENTARIORVM SANCTI HIERONYMI. LIBER TERTIVS.
INCIPIT PRAEPHATIO BEATI HIERONYMI PRAESBYTERI IN EPISTOLAM
PAVLI APbOSTOLI AD EPHESIOS. AD PAVLAM ET EVSTOCHIVM.
. R EEREErEIDI APIENTEM uirum quid teneat inter præſſuras & turbines mundi &

*

—

æquo animo manere perſuadeataid eſſe uel primũ reor meditationez
& ſciẽtiã ſcripturarum. Cum enim a cæteris animantibus hoc uel ma/
xime differamus quod rationale aĩal ſumus: & loqui poſſumus. Ratio
aũt oĩs & ſermo diuinis libris contineatur ꝑ quos & deum diſcimus:
& quare creati ſimus non lIgnoramus. Miror quoſdã extitiſſe ꝗ aut ipᷣi
ſe Pertia & ſõno dãtes nolint quæ præclara ſunt diſcere: aut cæteros
qui id ſtudii hñt repræhẽdẽdos putent. Quibus cũ poſſim diſtrictꝰ re-
ſpõdere: & breuiter eos uel offenſos dimittere: uel placatos multo eẽ
melius ſcripturas legere: quã augendis & cumulandis opibus inhiare.
Illud dicam quod uel apud iniquiſſimum iudicem obtineam: placere
WWWWRmihi otium meum: & ſolitudiné omni celebritate iocundiorẽ uideri:
& quũo nõ repræhẽ ſo nõ dãno quod faciũt: ita illos ĩeptias meas mihi debere concedere. Parũ elo-
quẽs ſũ ꝗqd ad te? diſſertiorẽ lege.Nõ dignæ græca in latinũ trãſfero. Aut græcos lege: ſi eiuſdè lin
uæ hẽs ſciẽtiã: aut ſi täãtũ latinus es:noli de gratuito munere iudicare. Et ut uulgare ꝓuerbiũ ẽ: æꝗ
ẽtes noli inſpicere donati. Nũqd te manu cõſerta ĩ ius traho: qa noſtra nõ ſcribas me imperitior
ꝗſq; lecturus ẽ: tua forſitan dicta ſi ſcripſeris tulli? admirabitur. Nuqd aut tertullianꝰbeatũ martyreʒ
ciprianũ: aut ciprianꝰ lactãtiũ.aut lactatiꝰhilariũ deterruit a ſcribẽdo. Taceo de cæteris minutalibus
qui mecum in libtis ſuis garriunt:niſi & parua fuerĩt: magna eminere non pnñt. Primũ nõ dicitur:
niſi ſecũdum ſequatur & tertiũ. Ad ſũma nõ ſcãdimus niſi per ima gradiamur. Quãobrẽ obſecro tã
uos quæ ĩ præſentiarũ eſtis quã ſcãm marcellã unicũ uiduitatis Exẽplar ne facile maledicis & inidis
opuſcula mea tradatis neq; detis ſcũm canibus: & margaritas mittatis anñ porcos. Qui eni bona im i
tari nõ quæunt quod ſolũ facere pnᷣt inuidẽt:& ĩ eo ſe doctos eruditoſq; arbitrantur:ſi de aliis detra
hãt:quibus obſecro reſpõdeatis ut ſigãt ip̃i ſtilũ:tria ut dicitur uerba cõiũgãt. Studeãt paululũ: expe
riãtur ſemetipſos:ex labore proprio diſcãt ignoſcere laborãtibꝰ. Sciẽtes enim & ipſæ quod ad hoc
me explanationũ opus:inuitũ & retractantem cõpuleritis. Nõ quo ab adoleſcẽtia aut legere unquã
aut doctos uiros ea quæ neſciebã interrogare ceſſauerim: & meipſum tantuʒz (ut pleriq;) habuenm
magiſtrum. Deniq; nup ob hanc uel maxime cãm alexandriam perrexi ut uiderẽ didimũ & ab eo ĩ
ſcripturis omnibus quæ habebã dubia ſciſcitarer. Sed cum aliud ſit proprios libros cõponere: uer/
bi gratia: de auaritia: & de fide: de uirginitate: de uiduis: & ſuper unaquaq; materia teſtimoniis ſcri/
pturarum hinc inde quæſitis eloquẽtiã iungere ſæcularem: & pœne ĩ cõibus locis:pompaticum ia
ctare ſermonem. Aliud ſenſum prophetæ & apoſtoli ingredi: intelligere cur ſcripſerint qua ſenten
tiam ſuam ratione firmauerint: quid habeant in ueteri lege propriũ: idumei: moabitæ: ammanitæ:
tyri: philiſtiim: ægyptii: & aſſyrii. Quid rurſum in nouo teſtanſeto romani corinthii: galatæ: phili-
penſes:theſſalonicẽſes:hebrei:coloſenſes: quã nũc ad epheſios epiſtolam habemus in manibus.
J 00 iiii

1

Liber primus.c.i.

Neceſſe eſt enim ut ĩuxta diuerſitates locorum:& temporum: & hominum quibus ſcriptæ ſunt di/
uerſas & cauſas & argumẽta & origines habeant: & quomodo beatus ioannes in apocalypfſi fua ad
ſeptem ſcribens eccleſias in unaquaq; earum ſpecialia uel uitia repræhendit uel uirtutes probat. Ita
& ſanctus apoſtolus paulus per ſingulas eccleſias uulneribus medetur illatis: nec ad inſtar imperiti
medici uno collirio omnium oculos uult curare. Et quia iam ad galatas orantibus uobis ante pau-
cos dies ꝗdnobis uideretur expᷣſſimus. Nũc ad epheſios tranſeundum eſt.
CFINIT PROLOGVS. INCIPIT COMMENTVM BEATI HIERONYTMI
SVPEREPISTOLAM. PAVLI ADEPHESIOS. Ca. I. .,—S=
Aulus apoſtolus Jeſu chꝛiſti per voluntatem dei.
NCSi per præpoſitiones: miniſteriũ eius per quem res agitur: oſtenditur: uidetur mihi in
llam ſniam ſenſus iſte congruere. Nemo uenit ad me niſi pater meꝰ attraxerit eũ ad me.
Atq; ita fieri: ut illud quod in ioannis euangolio legitur: oĩa per illũ facta ſunt. Haud du/-
in per filium nõ præiudicet domino noſtro Ieſu chniſto: quaſi ex eo minor ſit:quod patris
obtemperet uoluntati. Quomodo & nunc non præiudicat patri: quod per uoluntatem illius pau-
lus apoſtolus iĩeſu chriſti ſit. Alii uero ita locũ iſtũ intelligunt: ut paulum apoſtolum ieſu chriſti per
uoluntatem dei: quis ſit chriſtus oſtendi putent. Vt ſicut ſapiẽtia & uerbum: & uirtus dei: & ueritas
& reſurrectio: & uita dicitur: ita etiã noluntas appelletur. Nonnulli nihil referre exiſtimant: utrum ꝑ
uoluntatem dei an ex dei dixerit uoluntate. Quia his præpoſitionibus apoſtolus indifferenter uta/
tur. & idipſum: ſignificare per uoluntatem dei. Quod ſi dixiſſet: ex uoluntate dei.
CSanctis omnibus qui ſunt epheſi. CCCQuidam curioſius quã neceſſe ẽ pu
tant ex eo quod moyſi dictum ſit. Hæc dices filiis iſrahel: qui eſt miſit me. Etiam eos qui in epheſo
ſũt ſãcti & ůdeles eẽntiæ uocabulo nũcupatos. Vt quomodo a ſctõ ſancti:a iuſto iuſti: a ſapiente ſa
piẽtes: ita ab eo qui eſt & hi qui ſunt appellentur: & iuxta eũdẽ apoſtolũ elegiſſe deũ eaq; nõ erãt: ut
deſtrueret ea quæ erant. Ipſam etiã ſcupturã ꝗᷓ ĩ teſtimoniũ adducta ẽ ita ediſſerũt: ut deſtructionezꝭ
eoꝶ ꝗᷓ erãt ex cõſequẽtibus ĩtelligamus: ut nõ inquit glorietur oĩs caro ĩ cõſpectu dei.Si.n. aiũt ꝗſ-
. piam & ex eo quod non erat in id quod erat a deo eſſe ꝓficiẽs: nõ dãti gratiam referat:ſed ſui meriti
& uirtutis eſtimet: quod ſubſiſtat: ſtatĩ qd ẽ eẽ deſtruitur: & incipit nõ eẽ quod fuerat. Alii uero ſim/
pliciter non ad eos qui ſunt ſed qui epheſi ſancti & fideles ſint ſcriptũ arbitrantur: & fidelibus ĩ xpᷣo
ieſu. Qm̃ ſctificata ẽ mulier ĩfidelis in fratre fideli: & inſidelis ſanctificatus eſt in muliere fideli. Et ſũt
uaſa quoq; ſancta: & mutæ pecudes quæ deo mactantur ĩ templo: propterea eos quos ſanctos dixe
rat: uocauit fideles: quia fides ex mentis proprie deſcendit atbitrio: ſanctiſcatio uero ex ſanctiſficãtis
interdũ: abſq; uolutate noſtra ſumitur largitate. Quod aũt ait fide lbus in xpᷣo ieſu: & hoc ad diſtin
ctionẽ diligentiſſimæ obſeruationis eſt poſitũ: ſunt quippe plures fideles ſed non ĩ xpᷣo ieſu:Siquis
reddat depoſitũ ſi quis cõmodata non abneget:fidelem ſe amicũ exhibeat: animã magis quã fidem
paratus ſit ponere. Quod de nonnullis philoſophis legimus: & ne illi ſatis gloriarentur: atheniẽéſis
meretrix perpetrauit:iſte quidem ſidelis eſt: ſed non eſt nidelis in chriſto Ieſu.
Bratia vobis ⁊ pax a deo patre noſtro ⁊ domino noſtro Jeſu chꝛiſto.
CSiue ambo ad utrunq; hoc eſt gratia & pax: tam ad deũ patrem quã ad dñm noſtrũ ieſũ xpᷣm:ſiue
ad ſingulos referenda ſunt ſingula: ut gratia ad deũ patrem: & cætera referantur ad xpᷣm. Siqdẽ ſta-
tim ſequitur in laudem gloriæ gratiæ ſuæ: in qua gratificauit nos in dilecto: ut gratia patris in eo
ſit: quod filiũ pro ſalute noſtra dignatus ẽ mittere. Pax uero filii ĩ eo quod ꝑ ipſum parii recõciliati
ſumus: & deſtructo medio pariete inimicitias carne ſua euacuâs: fecerit utrunq; unum.
CBenedictus deus ⁊ pater domini noſtri Jeſu xpᷣiqui benedixit nos in ommi benedictõe ſpũa
li in celeſtibus in chriſto. Quomodo ſecundũ ſubſtantiam atq; naturã deus
bonus: Nos cõmunione ſui efficit bonos: & loquitur ad iſrael: ſancti eſtote: qm̃ ego ſanctus ſumata
ipſe benedictus nos pᷣſtat eſſe benetictos. Dat quippe legiſdator benedictiões: & bñdictio domini
ſuper caput iuſti: cuius benedictiõis cognomẽtum habet Baruch: qui in linguam noſtrã benedictũ
ſonat. Benedixit aũt nos nõ in una benedictiõe ſed in cũctis. Nõ quo omnes oĩa cõſequamur: ſed
dum ſinguli uel ſingulas uel plures habemus: ex oĩbus oẽs uel ſingulas poſſideamus. Et nõ in ter-
renis: ſed in ſpũalibꝰ. Sunt quippe terrenæ bndictiões habere quẽpiaʒ liberos: affluere opibus:ho⸗
nore & ſanitate gaudere: quæ terrena benedictio uſq; ad irrationabilia iumenta deſcendit. Dictũ eſt
quippe de illis benedixit eis dominus: & dixit. Creſcite & multiplicamini. Spũales uero bndictões
in cæleſtibus ſunt: quia terra bndictionẽ nõ capit ſpũalem. Siquidẽ & benedictões illæ: quæ in leui
tico dei præcepta ſeruãtibus ꝓmittuntur: uerbi cã. externis gẽtibus fenerare plena eẽ horrea frumẽ/
tis benedictos eſſe in urbibus benedictos ĩ agris & cætera his ſimilia: in ꝓphetis nõ uidemus expleta
hoĩbus: qui in melotis & caprinis pellibus errauerũt: in egeſtate: in anguſtia: in deſertis mõtibus: in
ſpelũcis & cauernis petrarũ:perſecutoꝶ petum declinãtes . Spũaliter ergo accipienda ſunt oĩa: &
ſpualia: nõ in terrenis locis ſed in cæleſtibus expectanda. Quod uero ait: benedixit nos in oĩ bene/
dictiõe ſpuãli in cæleſtibꝰ:quaſi iã in præterito actũ ſit & nõ in futuro ꝓmiſum idem benedixit: &
nõ benedictus eſt. Queritur quomodo adhuc in terra nos paſitos: cæleſti benedictiõe benedixerit.
Siue igitur

— w— — — „ —

— ——

—. —

In Epiſtolam ad Epheſios.

Siue ĩgitur quod conuerſatio noſtra in cælis eſt & non ſumus de mundo iſto: ſed depoſita imagi-
ne choici portamus imaginem ſupercæleſtis: & in carne non uiuimus: ſed in ſpiritu & theſauriza/
mus nobis in cælis ubi & cor habemus dicimur cæleſti benedictione benedicti: ſiue ceite ꝙ omnis
benedictio ſpiritualis in chriſto: licet in terra ſit: tamen de cæleſtibus computetur. Benedixit nos in
quit in omni benedictione ſpirituali in cæleſtibus in chriſto. In ſermone dei & ſapientia & ueritate
cæteriſq; uirtutibus: dupliciter autem legendum: Benedictus deus & pater dñi noſtri Ieſu chriſti: ut
ſit benedictus deus qui uniuerſorum conditor eſt: & hucuſq; diſtinctio: deinceps inferatur qui eſt &
pater domini noſtri Ieſu chriſti. Vel ita ut & deus: & pater: ad dominum noſtrum in cõmune refera
tur. Benedictus deus eius qui aſſumptus eſt hominis: & pater eius qui in princigio apud deum fun:
deus uerbum: Non quo alius afſumptus hõ: & alius ſit ſermo qui aſſumpſerit: ſed quo unus atq; idẽ
pro uarietate cauſarum: nunc ſublimis: nunc humilis prædicetur.

Sicut elegit nos in ipſo ante conſtitutionẽ mundi:vt eſſemus ſancti ⁊ immaculati coꝛam ipſo.
CPro conſtitutione mundi in græco ſcriptum habet non idipſum autem

quod conſtitutio ſonat: Vnde & nos propter paupertatẽ linguæ & rerum nouitatẽ & ſicut qui
dam ait quod græcoꝑꝶ & ſermo latior & lingua fœlicior: conabimur non taʒ uerbum tranſtferre de

uerbo:quod impoſſibile eſt: quã uim uerbi quodam explicare circuitu ꝓpprie dicitur
cum quid deorſum iacitur: & in inferiorem locum mittitur de ſublimi: uel cum aliqua res ſumit ex
ordium. Vnde & hi qui edium futurarum quia iaciunt fundamenta ideſt deor-

ſum initia fundamentorum ieciſſe dicuntur. Volens itaq; paulus oſtendere quod deus uniuerſa ſit
machinatus ex nichilo. Non conditionem non creaturam atq; facturam: ſed
ideſt initium fundamenti ad eum retulit: Non iuxta manicheum & cæteras hæreſes: quæ factorem
& materiam ponunt aliquid unde creaturæ factæ ſunt & anteceſſerunt creaturas: ſed omnia ex nihi
lo ſubſtiterunt. Quod autem electos nos ut eſſemus ſancti & immaculati corã ipſo hoc eſt deo añ
fabricam mundi teſtatus eſt:ad præſcientiam refertur: cui omnia futura iam facta ſunt & anteꝗᷓ fiant
uniuerſa ſunt nota. Sicut & paulus ipſe prædeſtinatur in utero matris ſuæ. & Hieremias in uulua ſan
ctificatur eligitut roboratur: & in typo xp̃i propheta gentibus mittitur: Alius uero qui deu iuſtuʒ
conatur oñdere quod non ex præiudicio ſciæ liſedl ex merito electorum unumquemq; eligat: di
cit ante uiſibiles creaturas cælum terrã maria & omnia quæ intra ea ſunt: fuiſſe alias inuiſibiles crea

turas in quibus & animas quæ ob quaſdam cauſas ſoli deo notas deiectæ ſint deorſum in ualem

iſtam lachrymarum:in locum afflictionis & peregrinationis noſtræ. In quo ſanctus conſtitutus ora
bat: ut ad ſedem priſtinam reuerteretur dicens: hei mihi quia incolatus meus prolongatus eſt: ha/
bitaui cum habitantibus cedat multum peregrinata eſt anima mea. Et in alio loco. miſer ego ho
mo quis me liberabit de corpore mortis huius: & melius eſt reuerti & eſſe cum chriſto. Et alibi. An/
tequam humiliarer: ego peccaui: & cætera his ſimilia. Itaq; prius quam animæ inquiunt præcipifa-
rentur in profundum. & mundus ex animabus fieret cum habitatricibus ſuis in infimum ipſe de/
lectus elegit paulum deus & ei ſimiles coram ſe qui erant ſancti & immaculati. Nemo autem eligi/
tur niſi de pluribus: & ubi ſunt aliqui uiliores ibi electio perpetratut. Quo autem in babylonia ca-
ptiuitate: quando a nabuchodonoſor in chaldæa abductus eſt populus miſſi ſunt prophetæ Hieze
chiel: Danihel: tres pueri aggeus zacharias: Non quo & ipſi meruerint captiuitatem: ſed ut eſſent in
ſolatio captiuorum. Ita & nulla deiectione mundi eos qui ante quam mundus fieret electi erant a
deo:miſſos eſſe in eruditionẽ & magiſterium animaruʒz peccatricium: ut ad prædicationem eorum

reuerterentur ad eum locum unde corruerant. Et hoc eſſe quod a moſe in octogeſimo nono pſal-

mo dicatur:Domine refugium factus es nobis in generatione & generationem. Anteqᷓ mundus fir
maretur & fieret terra & orbis terrarum. Quod.ſ. antequã mundus fieret: & uniuerſa generatio prin
cipium ſumeret: ſanctis ſuis deus refugium fuerit. Quod autem ait ut eſſemus ſancti & immaculati
coram ipſo.Inter ſanctũ & immaculatum hoc intereſt: qd ſauctus immaculatus quoq; intelligi põt
iĩmaculatus uero non ſtatim & ſanctus: paruuli ꝗppe immaculati ſunt: qa integro corpore Nullum
fecere peccatũ: & tñ non ſancti: Quia ſanctitas uoluntate & ſtudio cõparatur. Et qd immaculatus
dici poteſt ille qui peccata nõ fecit: ſanctus aũt is ꝗq uirtutibus plenus ſit. iuxta illud quod in quodaʒ
pſalmo ſcribitur qui ambulat ſine macula & opatur iuſtitiã: & in caãtico cãticoꝶ tota ſpecioſa es ꝓxi
ma mea & macula non eſt in te. Quæritur qũo ſanctus quis & immaculatus ſit corã deo cũ prophe
ta teſtetuxr dicens. Non iuſtificabitur in conſpectu tuo omnis uiuens. Aut enim ſancti & immacula
ti coram deo epheſii ſunt: & falſum eſt hoc quod dicitur. Non iuſtificabitur in conſpectu tuo omnis

uiuens.Aut ſi nemo iuſtificatur in conſpectu dei:falſum eſt quod præceſſit ſanctos & immaculatos

eſſe in conſpectu dei. Ad quod bifariam eſt reſpondendum. Non enim ait paulus elegit nos ante
conſtitutionem mundi cum eſſemus ſancti & immaculati: ſed elegit nos ut eſſemus ſancti &

immaculati: Hoc eſt qui ſãcti. & immaculati ante non fuimus ut poſtea eſſemus. Quod & de pecca

