de quinq; panibus: quinq; milia ſaturauit mhominum: exceptis paruulis & mulieribus: ſed ad eum ꝗ
audita morte Ioanmis receſſit in ſolitudinem: non quo perſonam domini ſeparemus: ſed quo ope/
ra eius inter deum hominemq; diuiſa ſit. e e l
CMauicula autem in medio mari iactabatur fluctibus. . ehi
CRecte quaſi inuiti a domino receęſſerant: ne illo abſente naufragia ſuſtinerent. Deniq; domino in
montis cacumine commorante: ſtãtim uentus contrarius oritur: & turbat mare: & periclitatur apo
ſtoli. Et tandiu imminens naufragium perſeuerat qᷓdiu Ieſus ueniat.
CAuarta autem vigilia noctis venit ad eos ambulans ſupꝛa mare.
Stationes & uigiliæ militares in terna horarum ſpatia diuiduntur. Quando ergo dicit quarta
uigilia noctis uenit ad eos dominus: oſtendit tota nocte periclitatos: & extremo noctis atq; in con
ſumatione mundli eis auxilium præbiturum.
CEt videntes eũ ſupꝛa mare ambulantem:turbati ſunt dicentes qꝛ fantaſma eſt.
CSi iuxta Martionẽ & Manicheum dominus noſter non eſt natus ex uirgine: ſed uiſus in fantaſma
te:quomodo nunc apoſtoli timent ne fantaſma uideant. “
¶C. Et pretimoꝛe clamauerunt. CConfuſus clamor: & incerta
uox magni timoris indicium eſt. Statimq; Ieſus locutus eſt eis dicens.
HHabete ſiduciam ego ſum. Quod primum nerſabatur in cauſa: hoc
curat: & timentibus præcipit dicens. habete fiduciam nolite timere Et quod ſequitur Ego ſum Nec
ſubiungit quis ſit: uel ex uoce ſibi nota poterant eum intelligere: qui per obſcuræ noctis tæne/
bras loquæbatur: uel ut ipſum eſſe repetant: quem locutum ad Moyſen nouerant: Hæc dices filiis

¶ Reſpondens

iſrahel qui eſt: miſit me ad uos.

E

— — „ 2. ——

mm— — — —

A

S — —

Super Matheum. c. xv.

CMReſpondens autem Petrus dixit: Domine ſi tu es:iube me venire adte ſuper aquas.

CIn omnibus locis ardentiſſimæ fidei inuenitur Petrus interrogatis diſcipulis: queʒ homines dice
rent Ieſum: dei fillum conſitetur. Volentem ad paſſionem pergere prohibet: & licet erret in ſenſu ta

men non errat in affectu: nolens eum mori: quem filium dei fuerat Pauloante confeſſus. In monte
cum ſaluatore inter primos primus aſcendit: & in paſſione ſolus ſequitur. Peccatum negationis qqd
ex repentino timore deſcenderat: Amoris ſtatim abſoluit lachrymis. Poſt paſſonem cum eſſent in
lacu genezareth & piſcarent? & dominus ſtaret in littore: Aliis paulatim nauigantibusulle non pa/
titur moras: ſed accinctus ependite ſuo: ſtatim præcipitatur in fluctus. Eodem igitur fidei ardo-

re quo ſemper: nunc quoq; cæteris tacentibus credit ſe poſſe facere per uoluntatem magiſtri: quod
ille poterat per naturam. Iube me uenire ad te ſuper aquas. Tu præcipe & illico ſolidabuntur undæ

Leue fiet corpus quod per ſe graue eſt.
CEt deſcendens Petrus de nauicula ambulabat ſuper aqnam.

CQui uolũt dñi corpus ideo non eſſe uerum: quia ſuper molles aquas molle & aereum inceſſerit
Reſpondeant quomodo ambulauerit Petrus. quem utiq; uerum hominem non negabunt.
CEigens dero ventum validum timuit: ⁊ cuʒ cepiſſet mergi clamauit dicens dñe ſaluũ me fac
Ardebat ai ſides: ſed humana fragilitas in profundum trahebat. Paululũ ergo reliqtur tẽtationi
ut augeatur fides: Et intelligat ſe non facilitate poſtulationis: ſed potentia dñi conſeruatum.
CEt continuo Jeſus extendẽs manũ appꝛehẽdit illũ:⁊ ait illi:Dodice fidei quare dubitaſti.

C¶ Si apoſtolo Petro de cuius fide & ardore mentis ſupradiximus: qui confidenter rogauerat ſalua-

torem dicens: Domine ſi tu es iube me uenire ad te ſuper aquas. Quia paululum timuit: dicitur. Mo
dicæ fidei quare dubitaſti? Quid nobis dicendum eſt: qui huius modicæ fidei nec minimam qui/

dem habemus portiunculam.
CQui in nauicula erant:venerunt ⁊ adoꝛauerunt eum dicents vere filiuns dei es:

nautæ atq; uectores uere fihum dei confitentur: & Arrius in eccleſia prædicat creaturam.

CEt cum tranſfretaſſent venerunt in terram genezareth.

CAd unum ſignũ tranquillitate maris reddita: quæ poſt nimias procellas interdũ & caſu fieri ſolet

CSi ſciremus quid in noſtra lingua reſonaret genezareth: intelligeremus quomodo leſus per ty/

pum apoſtolorum & nauis: eccleſiam de perſecutione & naufragio liberatam tranſducat ad littus

& in tranquilliſſimo portu faciat requieſcere.

CEt cum cognouiſſent eum viri loci illius:iſerunt in vniuerſam regionem illam.

CCognouerunt eũ rumore non facie. uel certe pro ſignorũ magnitudine: ꝗᷓ patrabat in populis: ẽt
uultu plurimis notus erat: Et uide ꝗta ſit fides hoĩum terræ genezareth: & non præſentiũ im ſalute

contenti ſunt: ſed mittunt ad alias in circuitum ciuitates: quo omnes currant ad medicum.
CSEt obtulerunt ci omnes male habentes:⁊ rogabant eum vt vel ſimbꝛiam veſtimenti eius tan

gerent:⁊ quicunqʒ tetigerunt ſalui facti ſunt.

CQui male ſe habent non tangant corpus Ieſu:neq; totum ueſtimentum eius: ſed extremam fim/

briam: & quicunq;ʒ terigerint ſanabuntur. Fimbriam ueſtimenti eius uel minimum mandatum in-

tellige: quod qui tranſgreſſus fuerit:minimus uocabitur in regno cælorum: uel aſſumptionem cor-

poris: per quam uenimus ad uerbum dei & illius poſtea fruimur maieſtate.
———— . CAPITVLVM. XV.
Aaare diſcipuli tii tranſgrediunt᷑ traditionẽ ſenioꝛũ.

–

¶Non enim lauant manus ſuas cum panem manducant.

tionem veſtram.

— CManus.i.opera non conporis:ſed animæ lauandæ ſunt:ut fiat in illis uerbum dei.
CIpfe autem reſpondens ait illis.Quare ⁊ vos tranſgredimini mandatum dei pꝛopter tradi⸗
CFalſam calumniam uera reſponſione con

futat: cum inquit uos pp traditionem hominum præcepta domini negligatis: quare diſcipulos

meos arguendos putatis ꝙ ſeniorum iuſſa paruipendant: ut dei ſcita cuſtodiant.

CNã dens dixit honoꝛa patrẽ ⁊ matrẽ.Et qui maledixerit pr̃i vel matri moꝛte moꝛiat᷑: vos aũt
dicitis Quicũqʒ; dixerit patri vel matri:munus qðcũqʒ eſt ex me tibi pꝛoderit:⁊ nõ honoꝛabit
NAonor in ſcripturis non tm̃ in ſalutatiõibus & officiis

patrẽ ſuum aut matrem.

defferendis: qtum in elemoſynis ac muneꝶ oblatiõe ſentitur.honora inꝗt apoſtolus uiduas ꝗᷓ ue⸗
ræ uiduæ ſunt. hic honor donũ intelligitur. Et in alio loco. Præ ſbyteri duplici honore honorandi:

maxime ꝗ laborant in uerbo & doctrina dei. Et per hoc mandatũ iubemur boui trituranti os non

claudere. Et dignus ſit operarius mercede ſua. Præceperat dñs uel imbecillitates: uel ætates: uel pœ-
nurias: parentũ conſiderans: ut fili honorarent: ẽt in uitæ neceſſariis miniſtrandis parentes ſuos.
Hanc prouidentiſſimã dei legẽ uolentes ſcribæ & phariſei ſubuertere: ut impietatẽ ſub noĩe pieta/
tis inducerẽt: docuerũt peſſimos filios: ut ſi quis ea qᷓ parentibus offerẽda ſunt: deo nouere uoluerit:
qui uerus eſt pater oblatio dũi præponatur parentũ muneribus: uel certe ipſi parentes qᷓ deo conſe/
Atq; ita fiebat

crata cernebant:ne ſactilegii crimen incurrerent declinãtes: egeſtate conficiebantur.

2

ii

CMira phariſeoꝶ ſcri-
barumq; ſtultitia: dei filium arguunt: quare hoĩum traditiones & præcepta non ſeruet.

Liber Secundus.

ut oblatio liberorum ſub occaſione templi & dei: in ſacerdotum lucra cederent. Hæc peſſima phari
ſeorum traditio de alia ueniebat occaſione: multi habentes obligatos ære alieno & nolẽtes ſibi cre
ditum reddere delegabant ſacerdotibus: ut exacta pecunia miniſteriis templi: & eorum uſibus de/-
ſeruirent. Poteſt aut & hunc breuiter habere ſenſuʒ. Munus quod ex me eſt: tibi proderit. Cõpellitis
inquit filios: ut dicant parentibus ſuis: quodcũq; donum oblaturus eram deo: in tuos conſumo ci/-
bos:tibiq; prodeſt: o pater & mater: ut illi timentes accipere quod deo mancipatum uideant: inopẽ
magis uelint uitam ducere quam comedere de conſecratis
Mon qð intrat in os coinquinat hoĩem:ſed quod pꝛocedit ex oꝛe hoc cõmunicat hominem.
CVerbum communicat proptie ſcripturarum eſt: & publico ſermone non tentur: Populus iudæo/

rum partem dei eſſe ſe iactitans: communes cibos uocat: quibus omnes utuntur homines: uer/

bi gratia quæ ungulam non ſcindunt: nec ruminant: nec ſquamoſa in piſcibus ſunt. Vnde & in
actious apoſtolorum ſcriptum eſt: Quod deus ſantificauit tu ne cõmune dixeris. Cõmune ergo qd
cæteris hominibus patet: & quaſi non eſt de parte dei: pro immundo appellatur. Non quod intrat
in os: coinquinat hominem: ſed quod procedit ex ore: hoc coinquinat hominem. Opponat pru/
dens lector & dicat. Si quod intrat in os non coinquinat hominem quare idolotitiè non ueſci/
mur? Et apoſtolus ſcribit: non poteſtis calicem domini bibere: & calicem demoniorum. Sciendum
igitur ꝙ ipſi quidem cibi & dei creatura per ſe omnis munda ſit: ſed idolorum ac demonum inuo/
catio ea faciat immunda.
¶ Tunc accedentes diſcipuli eius dixerunt ei. Scis quia phariſei audito hoc verbo ſcandali-
zati ſunt. Ex uno ſermone omnis ſuperſtitio obſeruationum iudai/
carum fuerat eliſa: qui in cibis ſumendis abhominandiſq;: religionem ſuam ſitam arbitrantur. Et
quia crebro teritur in eccleſiaſticis ſcripturis: ſcandalum: breuiter dicamus quid ſigniſicet. Scolon &
icandalum: nos offendiculum: uel ruinam & impectionem pedis poſſumus dicere. Quando ergo

legimus quicunqʒ de minimis iſtis ſcandalizauerit quempiam: hoc intelligimus qui dicto facto

ue occaſionem ruinæ cuiquam dederit.
At ule rñdens ait:oĩs plantatio quam non plantauit pater mens celeſtis cradicabitur.
Etiam quæ plana uidentur in ſcripturis plena ſunt quæſtionibus.
COmnis inquit plantatio quam non plantanit pater meus celeſtis eradicabitur.
Crgo eraditcabitur & illa plantatio de qua apoſtolus ait. Ego plantaui: Appollo rigauit. Sed ſolui

tut quæſtio ex eo quod ſcribitur: deus autem incrementum dedit. Dicit & ipſe. Dei agricultura. Dei
ædincatio æſtis. Et in alio loco. Cooperatores dei ſumus: Si autem cooperatores: igitur plantante

paulo:& rigante appolline:deus cũ operatoribus ſuis plantat & rigat. Abutũtur hoc loco qui diuer
ſas naturas introducunt dicentes. Si plantatio quam non plantauit pater eradicabitur Ergo quaʒ

plantauit ille:non poteſt eradicari. Sed audiant illud Hieremiæ: Ego uos plantaui uineam ueram

quomodo uerſi eſtis in amaritudine uitis alienæ? Plantauit quidem deus: nemo poteſt eradicare

plantationem eius: Sed quoniam iſta plantatio in uoluntate ꝑproprii arbitrii eſt: nullus alius eã era-

dicare poterit: niſi ipſa præbuerit aſſenſum.
CSinite illos:cèci ſunt ⁊ duces cecoꝛum. =JJM
CHoc eſt quod apoſtolus præceperat hereticum hominem poſt unam & alterã correptionẽ deui/
ta: ſciens ꝙ peruerſus ſit huiuſcemodi: & a ſemetipſo damnatus: In hunc ſenſum & ſaluator præcipit

doctores peſſimos dimittendos arbitrio ſuo. Sciens eos difficulter ad ueritatem poſſe trahi: & ce/

cos eſſe & cecum populum in errorem trahere. =ðUUMW,
CReſpondens autem Petrus dixit ei Diſſere nobis parabolam iſtam. Et ille dixit. Adhuc
vos ſine intellectu eſtis. CQuod aperte dictum fuerat:

Et patebat auditui:apoſtolus Petis per parabolam dictum putat: & in re manifeſta myſticam quæ

rit intelligentiam. Corripiturq; a domino: quare parabolice dictum putet: quod perſpicue locu-
tus ẽ: Ex quo animaduertimus uirioſum eſſe auditorem: qui aut obſcura maniſeſte: aut manifeſte
dicta obſcure uelit intelligere.
CNon intelligitis:qꝛ omne quod intrat in os in ventrem vadit:⁊ in ſeceſſum emittitur.
COmnmaa euangeliorum loca: apud hereticos & peruerſos plena ſunt ſcandalis. Ex hac ſententiola
quidaʒ calumniantur ꝙ dominus phyſicæ diſputationis ignarus putet oẽs cibos in uentrem ire: &
in ſeceſſum dirigi: cum ſtatim infuiæ eſcæ per artus: & uenas ac medullas neruoſq; fundantur. Vnde
& multos qui uitio ſtomachi perpetim ſuſtineant uomitum: poſt cœnas & prandia: ſtatim euome-
re quod ingeſſerint: & tamen corpulentos eſſe: quia ad primum tactum liquidior cibus: & potus
per membra fundantur. Sed iſtiuſmodi homines dum uolunt alterius imperitiam repræhendere
oſtendunt ſuam. Quamuis enim tenuis humor & liquens eſca: tamen cum in uenis & artubus con
cocta fuerint & digeſta per occultos meatus corporis: quos græci uocant ad inferio-
ra dilabitur: & in ſeceſſum uadit.
CBe coꝛde.n.exeunt cogitationes male homicidia adulteria foꝛnicationes. Et reliqua.
CDe corde inquit exeunt cogitationes malæ. Ergo animæ principale: non ſecũdum platonem in
. cerebro ſed

–☛= – —– – – Sesesee e

—-
—

go

Dei
me
e
,
eun
ian

7

1

en
chi
20

le
ein
ue
a⸗
ſete

ſo
de
e⸗
lus
ete

i

Super Ozatheum.c.xv.

terebro ſed iuxta chriſtum in corde eſt: & arguendi ex hac ſentẽtia: qui cogitationes a diàbolo im
mitti putant: & non ex propria naſci uoluntate. Diabolus adiutor & incentor malarum cogitatio
num poteſt eſſe:auctor eſſe non poteſt. Sin autem ſemper in inſidiis poſitus leuem cogitationũ no
ſtratum ſcintillam ſuis fomitibus inflammarit non debemus opinari eũ cordis quoq; occulta rima
ri: ſed ex corporis habitu & geſtibus æſtimare quid uerſemus intrinſecus: uerbi gratia: ſi pulchrã mu
lierem nos crebro uiderit inſpicere: intelligit cor aæmoris iaculo uulneratum.
Et egreſſus inde Jeſus ſeceſſit in ꝑtes tyri ⁊ ſydonis. CCCũ: Scribis & phari-
ſeis calùniatoribus derelictis: tranſgreditur in ptes tyn & ſydonis: ut tyrios ſydonioſq; curaret.

CMulier autem cananea egreditur de finibus pꝛiſtinis clamans:vt filie impetret ſanitatem.

Oblſerua ꝙ in quintodecimo loco filia chananeæ ſanetur.
Aiſerere mei domine ſili damid:filia mea male a demonio vexatur. Z
CInde nouit uocare filium dauid: quia egreſſa iam fuerat de finibus ſuis: & terrorem tyriorum ac ſi-
doniorum, oci ac fidei commutatione dimiſerat. Filia mea male a demonio uexatur: Ego filiam
eccleſiæ puto aias eẽ credentiũ: ꝗᷓ male a demonio uexabatur: ignorãtes creatorẽ & adorãtes lapidẽ
CAui non reſpondit ei verbũ. l
CNon de ſuperbia phariſaica: nec de ſcribarum ſupercilio ſed ne ipſe ſententiæ ſuæ uideretur eſſe
contrarius: per quam iuſſerat: in uiam gentium ne abieritis: & in ciuitates ſamaritanorum ne intra
neritis: Nolebat enim occaſionem calumniatoribus dare: perfectamq; ſalutem gentibus: paſſio/
nis & reſutrectionis tempore reſeruabat. =
CEt accedentes diſcipuli eius rogabant eum dicentes:dimitte eam qꝛ clamat poſt nos.
CDiſcipauli illo adhuc tempore myſteria domini neſcientes: uel miſericordia cõmoti: rogabant ꝓ
cananea muliere: quam alter euangeliſta ſyropheniſſam appellat: uel importunitate eius carere cu/
pientes:quia non clementem: ſed ut durum medicum crebrius inclamaret.
CNon ſum miſſus niſi ad oues perditas domus iſrahel. YUUEdẽd
CNon quo & ad gentes non miſſus fit: ſed quo primũ miſſus ſit ad iſrahel:ut illis non recipientibꝰ
euangelium. iuſta ſieret ad gentes tranſmigratio. Et ſignificanter dixit ad oues perditas domus iſra
hel: ut ex hoc loco etiam unam erroneam ouem de alia parabola intelligamus.
CAt ula venit ⁊ adoꝛauu eum dicens.
Mira ſub perſona mulieris cananitidis eccleſiæ fides. patientia. & humilitas. Fides qua credidit
ſanati filiam ſuam. Patientia qua totiens contempta in præcibus perſeuerat. Humilitas. qua ſe non
canibus: ſed catellis comparat. Canes autem ethnici propter idolatriam dicuntur: qui ſunt ſangui/
ni dediti: & cadaueribus mortuorum. Nota ꝙ iſta cananitis perſeueranter primum filiuʒ dauid: de
inde dominum uocet: & ad extremum adoret ut deum. —.
At ülla dixit etiam domine:nam ⁊ catelli edunt de micis que cadunt de menſa qũoꝛum ſuorũ.
CScio me inquit ſiliorum panem non mereri: nec integros poſſe capere cibos:nec ſedere ad men/
ſam cum patre:ſed contenta ſum reliquiis catulorum: ut per humilitateʒ micarum ad panis integri
neniam magnitudinem. O mira reꝶ conuerſio. Iſtahel quondã filios non canes: pro diuerſitate fidei
ordo noĩum cõmutatur. De illis poſtea dicit. Circundederunt me canes multi. Et uidete canes: uide
te malos operarios: uidete conciſionẽ. Nos audimus cũ ſyropheniſſa & muliere ꝗᷓ ſanguine fluxe/
rat:magna eſt fides tua:fiat tibi ſicut uis. Et filia fides tua te ſaluam fecit.
CCEumqʒ tranſiſſet Jeſus inde:venit ſecus mare galileè: ⁊ aſcendens in montem ſedebat ibi:⁊
acceſſerunt ad eum turbe multe habentes ſecum cecos:claudos:mutos:debiles:⁊ alios multos
2 pꝛoiecerunt cos ante pedes eius.
Cn eo loco ubi latinus interprætatur tulit debiles: in græco ſcriptum eſt: cyllos: quod non
Ienetale debilitatis: ſed unius infirmitatis eſt nomen ut quomodo claudus dicitur. qui uno clau
icat pede: ſic cyllus appelletur qui unam manum debilem habet: Nos proprietatem huius uer-
bi non habemus. Vnde & in conſequentibus euangeliſta cæterorum debilium expoſuit ſanitates
horum tacuit: Quod enim ſequitur.
CEt curanit eos:ita vt turbe mirarentur. Aidentes mutos loquentes:claudos ambulantes.
cecos videntes:⁊ magniſicabant deum iſrahel.
CDe cyllis tacuit: quia quid econtrario diceret non habebat: hoc de uno uerbo. Intueamur auteʒ
ꝙ ſanata cananeæ filia reuertatur ad iudæam: & ad mare galileæ: & aſcendit ad montẽ:& quaſi auis
teneros fœtus ꝓuocet ad uolandũ: ibiq; ſedeat: & turbæ corruant ad eũ: deducentes ſiue portantes
ſecum uariis oppræſſos infirmitatibus: quos poſtꝗᷓ curauit: dedit eis cibos: & hoc opere completo
aſcendit in nauiculam: & uenit in fines magedan.
CEt aſcendens in montem ſedebat ibi.⁊ acceſſeruùnt ad eum turbe. .
CObſerua ꝙ muti. claudi. & ceci. ducuntur ad montem ut ibi curentur a domino.
CAJeſus autem conuocatis diſcipulis ſuis ait. Miſereoꝛ turbe:qꝛ iam triduo perſeuerat mecũ.

⁊ non habent quod manducent:⁊ dimittere eos ieiunos nolo ne deſiciant in via. ce ii
c iii

Liber Secundus.

CVult paſcere quos curauit: prius aufert debilitates poſtea ſanis offert cibos. Conuocat quoq;
diſcipulos ſuos: & quod facturus eſt loquitur: ut uel magiſtris exemplum tribuat: cum minoribus

atq; diſcipulis communicanda eſſe conſilia: uel ex confabulatione intelligant ſigni magnitudinem

reſpondentes ſe panes in eremo non habere. Miſereor inquit turbæ: quia triduum iam perſeuerant
mecum. Miſeretur turbæ quia in trium dierum numero patri filio ſpirituiq; ſancto credebant. Et nõ

habent quod manducent. Turba ſemper eſurit & cibis indiget: niſi ſaturetur a domino. Et dimitte/

1

re eos ieianos nolo:ne deſiciant in uia. Eſuriebant poſt magnas debilitates: & per patientiam futu-
ros expectabant cibos. Non uult eos leſus dimittere ieiunos ne deficiant ĩ uia. Periclitatur ergo qui

ſine cæleſti pane ad optatam manſionem peruenire feſtinat: Vnde & angelus loquitur ad heliam.

Surge manduca: quia grandem uiam ambulaturus es. 1 .
CEt dicunt ei diſcipuli. Ande ergo nobis in deſerto panes tantos:vt ſaturemus turbam tantã
Et ait illis Jeſus:Auot panes habetis: At illi dixerunt ſeptem:⁊ paucos piſciculos.Et reliqua.
CDe hoc ſigno iam ſupradiximus: & eadem repetere: ocioſi eſt:tantum in his quæ diſcxepãt immo
rIenur. ſupra! egunud Neſpere autem facto acceſſerunt ad eum diſcipuli dicentes. Deſertus eſt locus
& reliqua. hic di

diſcumbunt:hic ſuper terram. Ibi qui comedunt quinq; milia ſunt: iuxta panuʒ numerum quos co
medunt. Hic quartuor milia. Ibi duodecim cophini replentur de reliquiis fragmentorum:hic ſeptẽ
ſpartæ. In ſuperiori ergo ſigno quia propinqui erant & uicini quinq; ſenſuum:non ipſe dominꝰ eo
rum recordatur: ſed diſcipuli: & recordantur ueſpere uicina nocte & inclinante iam ſole. hic autem

ipſe dominus recordatur: & miſereri ſe dicit: & cauſam miſerationis exponit: quia triduo iam per/

ſeuerant ſecum: & dimittere eos ieiunos non uult: ne deficiant in uia: Iſti qui de ſeptem panibus:
hoc é in ſacrato aluntur numeto atq; perfecto non ſunt quinq; milia: ſed quattuor milia. qui nume

rus ſeinper in laude ponitur: & quadrangulus lapis non fluctuat & non eſt inſtabilis. & ob hanc

cauſam etiam euangelia in eo numero conſecrata ſun.
LTt ülle reſpondens ait eis. Facto veſpere dicitis ſerenum erit: Rubicundum eſt
ennim celum: z mane hodie tempeſtates: rutilat enim triſte celum: Faciem ergo ce/
lilſliudicare noſtis:ſigna autem tempoꝛum non poteſtis.
NHoc caput in pleriſq; codicibus non habetur ſenſuſq; manifeſtus eſt. Qui ex ele-
mentorum ordine atq; conſtantia: poſſent & ſereni & pluuii dies prænoſci. Scribæ
utem & phariſei qui uidebantur legis eſſe doctores: ex prophetarum uaticinio: non
potuerunt intelligere ſaluatoris aduentuz.

WEt relictis illis abijt:: cum conueniſſent diſcipuli eiuns tranſfretum:obliti ſunt panes accipe.
CRelictis ſcribis & phariſeis quibus dixerat: Generatio permala & adultera ſignum quærit: & ſi/
gnum non dabitur ei: niſi ſignum Ionæ prophetæ. Recte abiit tranſiretum & gentium ſequutus 6

populos. Quid autem ſibi uelit ſignum Ionæ iam ſupra dictum eſt.

¶VLauete a fermento phariſeoꝛum ⁊ ſaduceoꝛum.

4

Wui cauet a fermento phanſeorum & ſaduceorum:legis ac litteræ præcepta non ſeruat: traditio/

nes hominum negligit: ut faciat mandatum dei.

¶Auid cogitatis inter vos modice fidei:qꝛ panes non habetis:MHõdum intelligitis neqʒ recoꝛ

damini quinq; panum ⁊ quinqʒ milium hominum:⁊ quot cophinos ſumpſiſtis. Et reliqua.
CPer occaſionem præcepti quod ſaluator iuſſerat dicens: cauete a fermento phariſeorum & ſadu/

ceoruz: docet eos quid ſignificenaquinq; panes: & ſeptem: quinq; milia hominum: & quattuor mi

lia quæ paſta ſunt in eremo. Quod licet ſignorum magnitudo perſpicua ſit: tamen & aliud in ſpi-

rituali intelligentia demonſtratur. Si enim fermentum phariſeorum & ſaduceorum non corpo/

ralem panem ſed traditiones peruerſas & heretica ſignificat dogmata: quare cibis quibus nu/

tritus eſt populus dei non ueram doctrinam integramq; ſignificet. Quærat aliquis & dicat: quo/
modo panes non habebant: qui ſtatim impletis ſeptem ſportis aſcenderunt in nauiculam: & ue-

nerunt in fines magedon: ibiq; audiunt nauigantes ꝙ cauere debeant a fermento phariſeorum &
ſaduceorum. Sed ſcriptura teſtatur ꝙ obliti ſunt eos ſecum tollere. Hoc eſt ſermentum de quo
& apoſtolus loquitur: modieum fermentum totam maſſam corrumpit: Iſtiuſmodi fermen/

tum quod omni rauone uitandum eſt: habuit Martion & ualentinus & omnes heretici. Fermen-

tum hanc uim habet: ut ſi farinæ mixtum fuerit: quod patuum uidebatur: creſcat in maius & ad

ſaporem ſuum uniuerſam conſperſionem trahat: ita & doctrina heretica: ſi uel modicam ſcintil-
lam in tuum pectus iecerit: in breui ingens flamma ſuccreſcit: & totam hominis poſſeſſionem

ad ſe trahet. Deniq; ſequitur.

¶Tunc intellexerunt: quia non dixiſſet cauendum a fermento panum ſeda doctrina phari-

ſeorum ⁊ ſaduceoꝛum. PPINIFE
.— CFINIT

ſcipulis conuocatis ipſe dominus loquitur: miſereor turbæ: quia triduo iam perſe-.
uerat mecum. Ibi quinq; panes erant & duo piſces. hic ſepteʒ panes & pauci piſciculi. Ibi ſuper fœnũ

00
.
den
u
thö
ine⸗
un,
dci
in.

i
n
nmo
dan

etle⸗

eni
00
eo
nem
per⸗
but:
ume
nc

mi

CFINIT COMENTARIORVM BEATI HIERONYMI
LIBER. II. INCIPIT LIBER. III.
Enit Jeſus in partes ceſaree Philippi.
„ 1CPhnili ppus iſte eſt frater herodis de quo ſupradiximus thetrarcha itu
9reæ & trachonitidis regionum qui in honorem tyberii cæſaris: cæſareã
SE& Phillippi: quæ nunc paneas dicitur: appellauit: & eſt in pronintia phæni
cis: immitatus herodem patrẽ: quiin honorem Auguſti cæſaris appella
uit cæſaream: quæ prius turris ſtratonis uocabatur: & ex nomine filiæ
eius libiadem tranſiordanem extruxit. Ille locus eſt cæſareæ Philippi:
iordanis oritur ad radices libani: & habet duos fontes unum noieior.
Sꝛ alterum dan. qui ſemel mixti iordanis nomen efficiunt.
y CEt interrogabat diſcipulos ſuos dicens.Quem dicunt homines
eſſe filium hominis.
WQ¶QNon dixit quẽ me dicunt eſſe homines:ſed filium hominis: ne iactã
ter de ſe quærere uideretur: Et nota ꝙ ubicumq; ſcriptum eſt in ueteri teſtamento filius homims
in hebreo filius Adam poſitum ſit. Illud quoq; quod in pſalmo legimus. Filii hominum uſq; quo
graui corde. In hebreo dicitur fili adam. Pulchre autem interrogat: quem dicunt homines eſſe fi
lium hominis: quia qui de filio hominis loquuntur homines ſunt: qui uero diuinitatem eius intel-
ligunt non homines ſed dii appellantur.
At üli dixerũt Alii Joãneʒ baptiſtã. Alij autẽ heliã. Alij vero Hieremia ant vnũ ex ꝓphetis
Miror quoſdam interprætes cauſas errorum inquirere ſingulorũ. & diſputationem longiſſimam
texere:quare dũm noſtrum leſum chriſtum: Alii Ioannem putauerunt: alii Heliam: alii Hieremiam:
aut unum ex prophetis: qui cum ſic potuerint errare in Helia in Hieremia:quomodo herodes erra .
uit in Ioanne dicens: Queʒ ego decolaui Ioannẽ: ipſe ſurrexit a mortuis: & uirtutes opantur in eo.
CAos aũt quẽ me eſſe dicitis? Rũdit Symon petrus:Tu es chꝛiſtus filius dei viui.
CPrudens lector attende: ꝙ ex conſequentibus textuq; ſermonis: apoſtoli nequaꝗ́ homines: ſʒ dii
appellantur: Cũ enim dixiſſet: Quem dicunt hoĩes eſſe fiium hominis? Subiecit. Vos autem quem
me eſſe dicitis? Illis quia hoĩes ſunt humana opinantibus: Vos qui æſtis dii quẽ me eſſe exiſtimatis?
Petrus ex perſona oium apoſtolorum confitetur. Tu es chriſtus filius dei uiui. Deuʒ uiuum appellat
ad comparationem eorum deorum: qui putantur di ſed mortui ſunt. Saturnum louem. Cererem:
Liberum. Herculem. & cætera Idolorum portenta ſignificans. L
CKeſpondens Jeſus dixit ei. Beatus es Symon bariona quia caro ⁊ ſanguis non renelauit
tibi:ſed pater meus qui in celis eſt.
CTeſtimonii de ſe apoſtolo reddit uicem. Petrus dixerat: tu es chriſtus filius dei uiui. mercedem re
cipit uera conſeſſio. Beatus es Symon bariona Quare: quia non reuelauit tibi caro & ſanguis: ſed re
uelauit pater: quod caro & ſanguis reuelare non potuit: ſpiritus ſancti gratia reuelatum eſt. Ergo ex
confeſſione ſortitur uocabulum: quod reuelationem ex ſpiritu ſancto habeat: cuius & filius appellã
dus ſit.Si quidem bariona in noſtra lingua ſonat filius columbæ. Alii ſimpliciter accipiunt: ꝙ Sy-
mon.i. Petrus: ſit filius Ioannis: iuxta alterius loci interrogationem. Symon loannis diligis me:
ui reſpondit domine tu ſcis. Et uolunt ſcriptorum uitio deprauatũ: & pro Barioãna:hoc eſt filiꝰ
Ioannis Bariona ſcriptum: una detracta ſillaba. Ioanna autem interprætatur domini gratia. Vtrũq;
autem nomen myſtice intelligi poteſt quo & columba ſpiritum ſanctum: & gratia dei donũ ſigniſi
cet ſpirituale. Illud quoq; quod ait quia caro & ſanguis non reuelauit tibi: apoſtolice narrationi cõ
para:in qua ait: continuo non acquieui carni & ſanguini. Carnem ibi & ſanguinem iudæos ſigni-
ſicans: ut hic quoq; ſub alio ſenſu demonſtretur: ꝙ ei non per doctrinam phariſeorum: ſed per dei
gratiam chriſtus dei filius reuelatus ſit. TranN& sii.
co tibi: quia tu de me dixiſti:tu es chriſtus filius dei uiui: & ego dico tibi non ſermone caſſo: & nul/
lum habente opus:ſed dico tibi: quia meum dixiſſe feciſſe ef.
CQuia tu es Detrus ⁊ ſuper hanc petram ediſicabo ecclefiam mam.
CSicut ipſe lumen apoſtolis donauit: ut lumen mundi appellentur. Cæteraq; ex domino ſortiti ſũt
uocabula: ita & ſymoni qui credebat in petram chriſtum: Betri largitus eſt nomen. Ac ſecundũ Me
taphoram petre recte dicitur ei. edificabo eccleſiam meam ſuprrrrte.
CEt poꝛte inferi non pꝛeualebunt aduerſùs eeam.e
CEgo portas infeni reor uitia atq; peccata: uel certe hereticorum doctrinas per quas illecti homines
ducuntur ad tartarum. Nemo itaq; putet de morte dici ꝙ apoſtoli conditioni mortis ſubiecti non
ſuerint: quorum martiria uideat corruſceer.e
CSt tibi dabo claues regni celoꝛum:⁊ quodcunqʒ ligaueris ſuper terram:erit ligatum ? in ce/
lis:? quodcunqʒ ſolueris ſuper terram: erit ſolutum ⁊ in ceis.
Cſtum locum epiſcopi & præſbyteri non intelligentes: aliquid ſibi de phariſeorum aſſumunt ſa-

l

cc iiii

*

¶Liber tertius.

percilio:ut uel damnent innocentes: uel ſoluere ſe noxios arbitrentur: cum apud deum non ſenten
tia ſacerdotum:ſed reorum uita quæratur: Legimus in leuitico de leproſis: ubi iubentur ut oſten/
dant ſe ſacerdotibus: & ſi lepram habuerint:unc a ſacerdotibus immundi fiant:non quo ſacerdotes
loproſos faciant & immundos:ſed quo habeant notitiã leproſi & non leproſi:& poſſint diſcernere
qui mundus quiue immundus ſit. Quomodo ergo ibi leproſum ſacerdos immundum facit: ſic &
hic alligat uel ſoluit epiſcopus & præſbyter: nõ eos qui inſontes ſunt: uel noxii: ſed pro officio ſuo
cum peccatorum audierit uarietates ſcit qui ligandus ſit qui ue ſoluendus.
MZunc pꝛecepit diſcipulis ſuis:vt nemini dicerent qꝛ ipſe eſſet Jeſus chriſtus.
CSupra mittens diſcipulos ad prædicandũ: ſuſſerat eis ut annunciarent aduentum ſuum. Hic præci
pit:ne ſe dicant eſſe leſum chriſtum. Chriſtus cõmune dignitatis eſt nomen: leſus proprium uoca/
bulum ſaluatoris. Poteſt autem fieri ut idcirco ante paſſionem & reſurrectionem ſe noluerit prædi-/
cari: ut completo poſtea ſanguinis ſacramẽto opportunius apoſtolis diceret. Euntes docete omnes
gentes & cætera. Quod ne quis putet noſtræ tantum eſſe intelligentiæ: & non ſenſus euangelici:
ſequuntur cauſæ prohibitæ tunc prædicationis exponunt. 5
CErinde cepit Jeſus oſtẽdere diſcipulis ſuis:quia oppoꝛteret eũ ire Hieroſolimã.⁊ multa pa
ti a ſenioꝛibus ⁊ ſcribis ⁊ principibus ſacerdotum:⁊ occidi⁊ tertia die reſurgere.
CEt eſt ſenſus. Tunc me prædicate cum iſta paſſus fuero:quia non prodeſt chriſtum publice prædi-⸗
care: & eius uulgare in populis maieſtatem: quem poſt paululum flagellatum uiſuri ſint: & cruci/
fixum: & multa pati a ſenioribus & ſcribis & principibus ſacerdotum. Et tunc leſus multa pa-
titur ab his:qui rurſum ſibi crucifigunt filium dei: & cum ſeniores putentur in eccleſia & principes
ſacerdotum ſimplicem ſequentes litteram: occidunt filium dei qui totus ſentitur in ſpiritu.
Et aſſumens eum Petrus cepit increpare illum dicens: Abſit a te domine: non erit tibi
hoc.Qui conuerſus dixit Petro. Nade poſt me ſathana:ſcandalum es mihi:quia non ſapis
ea que dei ſunt:ſed ea que hominum. l
CSæpe diximus nimii ardoris amorniſq; qmaximi fuiſſe Petrum in dominum ſaluatorem: Quia
ergo poſt confeſſionem ſuam: qua dixerat: tu es chriſtus filius dei uiui: & præmium ſaluatoris
quod audierat: Beatus es Symon Bariona: quia caro & ſanguis non reuelauit tibi: ſed pater meus
qui in cælis eſt: repente audit a domino: opportere ſe ire Hieroſolimam: ibiq; multa pati a ſeniori
bus & ſcribis & principibus ſacerdotum: & occidi: & tertia die reſurgere: Non uult deſtrui con/-
feſſionem ſuam:nec putat fieri poſſe: ut filius dei occidatur: aſſumitq; eum in affectum ſuum: uel
ſeparatim ducit: ne præſentibus cæteris condiſcipulis magiſtrum uideatur arguere: & cœpit
increpare illum amantis affectu dicens. Abſit a te domine: Velut melius habetur in græeaco
Hoc eſt propitius ſis tibi domine: non erit hoc. Non poteſt ſfieri: nec
recipiunt aures meæ ut dei filius occidendus ſit: ad quem dominus cõuerſus ait. VYade retro me ſa
thana: ſcandalum mihi es. Sathanas interprætatur aduerſarius: ſiue contrarius: quia contraria in
quit loquæris uoluntati meæ: debes aduerſarius appellari. Multi putant ꝙ non betrus corre--
ptus ſit: ſed aduerſarius ſpiritus: qui hæc dicere apoſtolũ ſuggerebat. Sed mihi hic error apo/
ſtolicus de pietatis affectu ueniens nunquam incentiuum diaboli uidebitur. Vade retro me ſa-
thana. Diabolo dicitut uade retro. Petrus audit. Vade retro me. Hoc eſt ſequære ſententiam meam:
quia non ſapis ea quæ dei ſunt: ſed quæ hominum. Meæ uoluntatis eſt & patris cuius ueni facere
uoluntatem: ut pro homitum ſalute moriar tu tuam tantum conſiderans uoluntatem: non uis
granum tritici in terra cadere: ut multos fructus afferat: Prudens lector inquirat quomodo poſt
tantam beatitudinem: beatus es Symon Bariona: & tu es Petrus & ſuper hanc petram edificabo ec/
cleſiam meam. & portæ inferi non præualebunt aduerſus eam: & tibi dabo claues regni cælorum.
& quod ligaueris uel ſolueris ſupe? terram erit ligatum: uel ſolutum in cælo. Nunc audiat: uade
retro me ſathana: ſcandalum mihi es. Aut quæ ſit tam repentina conuerſio: ut poſt tanta præ/

mia: ſathanas appelletur. Sed ſi conſideret qui hoc quærit: petro illam benedictionem & beatitu-

dinem ac poteſtatem: & edificationem ſuper eum eccleſiæ in futuro promiſſam: non in præſenti
datam intelliget. Ediſicabo inquit ſuper te eccleſiam meam: & portæ inferi non præualebunt ad-
uerſus eam: & dabo tibi claues regni cælorum. Quæ ſi ſtatim dediſſet ei: nunquam in eo praue cõ
CXTunc Jeſus dixit diſcipulis ſuis: Si quis vult poſt me venire abneget ſemetipſum ⁊ tollat
crucem ſnam ? ſequatur me. Etreliuuauu.—.

–

CQui deponit ueterem hominem cum operibus ſuis: & denegat ſemetipſum dicens: uiuo auteʒ

non ego: uiuit uero in me chriſtus:tollitq; crucem ſuam & mundo crucifigitur:cui autem mundus
CAut quam dabit homo commutationem pꝛo animaaaa.—e
CCPro iſrahel datur cummutatio ægyptus & ethiopia: & ſane pro anima humana illa ſola eſt rettibu
tio: quam pſalmiſta canit. Quid retribuam domino pro omnibus quæ retribuit mihit calicem ſa

C Filius

lutaris accipiam: & nomen domini inuocabo.

ho

i
men
noli,
⸗
l

l
ti
w/
o/
l,
ter
l

eo
un.
ce
iw⸗
i

l
4
6

b

Super Oʒatheum. c. xvi

CFuüulius enim hominis venturus eſt in gloꝛia patris ſui cum angelis ſuis:⁊ tũc reddet vnicuiqʒ
ſecundum opus eius.
Petrus ad prædicationem dominicæ mortis ſcandalizatus ſententia domini fuerat increpatus:
prouocati diſcipuli: ut abnegarent ſe & tollerent crucem ſuam: & morientium animo ſequerentur
magiſtrum. Grandis terror audientium: & qui poſſit principe apoſtoloruz perterrito: etiã aliis mœ
tum iniicere: idcirco triſtibus læta ſuccedunt: & dicit.
CEFilius hominis venturus eſt in gloꝛia patris ſui cum angelis ſuis.
