Pfſalmus Dauid quem cantauit domino pꝛo verbis chuſi ſilij gemini.
leriq; & maxime hi qui hebrei ſermonis ſcientiam non habent hunc pſalmum arbi-
trantur eo tempore eſſe cantatum quo chuſi filius Arachi amicus Dauid deſtruxit cõ/
ſilium achitofel. & ad eum nuntios miſit ne in eremo ultra ſederet. ſed procul fugeret
ne opprimeretur a filio. Vere ſciendum eſt uehementer errare. Primum quod nomen
NENKNNChulſi per ſamech litteram ſcriptum eſt. hic uero per ſin:Deinde quod nunquam Da-
IαWuid qui Ioab & cæteris ducibus exercitus ſui præceperat dicens: parcite puero abeſſa
lon:de morte ſilii loquæretur: concepit dolorem & peperit iniquitatem lacum aperuit & effodit
eum. & incidit in foueam quam fecit. maxime qui morte eius audita operuit caput ſuum & eiulans
clamaret. ſili meꝰ abeſſalon filiꝰmeꝰ abeſſalõ. Ad extremũ qd ille Chuſi amicus Dauid filius Arachi
ſcriptũ eſt. hic uero gemini. Sciendũ itaq; Chuſi interprætari ethiopez. & totum pſalmum contra
ſaul eẽ conſcriptum qui perſequebatur eum. & in foueã quam foderat ipſe incidit. Cuem Ethio-/
pem uocat:propter ſanguinarios & tetros & crudeles mores. Gemini uero familia quod ad tribum
pertineat Beniamin de qua ſaul ortus eſt. regnorum libri teſtimonio ſunt. in quibus ſcriptura com
memorat. Et erat uir de niliis Beniamin. & nomen eius Cis filius Abihel.fili Sareth. filii Bechor filii

Affi.filii Viri Gemini: Vir potens. & huic filius. & nomen eius Saul. Semei quoq; ille qui lapides &

uluerem in Dauid iaciebat. de familia aul-ho eſt. Gemineus fuit ſicut in eiſdem libris ſcribitur.
grediebatur uir de propinquitate domus Saul & nomen ſemei filius Gera. De quo poſtea Dauid
loquens inducitur. Ecce filius meus qui egreſſus eſt. de uentre meo quærit animam meam. & quan
to magis nunc filius Gemini? Aquila hunc locum ita interprætatus eſt. Pro ignoratione Dauid: qui
cecinit domino pro uerbis Ethiopis. Symmachus in hunc modum. Pro ignoratione Dauid quod
cecinit domino pro uerbis Chuſi nlii Gemini. Hæc omnia latius exſecutus ſum: quia eruditiſſimi
uiri putauerunt hunc pſalmum non contra Saul: ſed contra abeſſalon eſſe compoſitum quod pro

parte non eſſe monſtraui.
CQ(VCPSALMVSD.. SEPTIIMVS.
Omine deus meus inte ſperaui.
RV, CNon ſperaui in gladio meo. non ſperaui in uirtute mea: ſed ſperaui in auxilio tuo-
(Na quando rapiat ut lzo animam meam) Hoc conuenit ſauli abeflalon non conue-
init. Quomode enim poterat abeſſalon leonem uocare. de quo dicit parcite puero
–☛ meo Abeſſalon? Si ibi illum puerum uocat. & quaſi infantulum & ignorantem: quo/
modo hic leonem uocat. Hoc interim ſecundum hiſtoriã: & multa ſunt ꝗᷓ dicãtur. & totus pſalmus
in perſona Saul interprætari põt. Cæteꝶ quia nobis cure eſt nõ ſolũ ſcdm hiſtoriã. ſed & ſcdm ſpũa
lẽ intelligentiã interptari chuſi iſtũ Ethiopẽ non aliũ niſi diabolũ interpᷣtamur.ꝗᷓritur iſte chuſi qũo
„ 4 . filius ſit

Super Pſal. vii.

Klius ſit gemini quomodo diabolus ethiops ſilius eſt dextre? Quod ethiops uitio ſuo eſt: quod ſi/
lius dextræ eſt creatus a deo: Recte de iſto dicitur: ne quando rapiat ut leo animam meam: Aduer-
ſarius noſter diabolus quaſi læo rugiens: quærens quem rapiat. r M
Bomine deus mens ſi feci iſtud. CEcce uenit princeps mũdi iſtius & in me inuenit nihil.
BSi eſt iniquitas in mambus meis. „. M
CQuia peccatum non fecit nec dolus inuentus eſt in ore eiius. ”M Z
Si reddidi retribuentibus mihi mala. CSaul bis in manibus eius tradi-
tus eſt quem noluit interficere dicens. Non tangam ehriſtum domini. Hoc eſt ergo non reſtituere
eis pro malis mala. Quaſi pro bonis mala reſtituerat. ſi inquit inimicis meis mala reddidi pro ma-
lis non reſurgam: & ſi pro malis mala quæſiui:illa pro bonis mala reſtituat.
CBecidam merito ab inimicis meis inanis. .Rr M
QCIn hebreo pro inani racha ſcnbitur. unde intelligimus id quod in euangelio continetur: qui fra-
tri ſuo dixerit racha: & fatuæ quam habeat interprætationem.
CWBPerſequatur inimicus animam meam:z compꝛehendat.
CNouiſſima animæ inimica deſtructa eſt mors. MV
CEt conculcet in terram vitam meam. CNon poteſt conculcari:ꝗa non fecit ſupra dida.
C St gloꝛiam meam in puluerem deducat.
CSi inquit inimicis meis mala reddidi pro malis non reſurgam.
C Exurge domine in ira tua. . -
CQui iam te non ſenſerunt per beneficia ſentiant per iracundiam. M S
Exaltare in ſinibus inimicoꝛum meoꝛuʒ. . Cpro inimicis rogat: ut inimicorum
finibus exaltetur. Cum inimici eſſe ceſſauerint. tunc tu domine exaltaberis in eis.
CExurge domine deus meus in pꝛecepto quod mandaſti.⁊ ſynagoga populoꝛũ circũdabit te.
CHoc nos dicimus. hoc credentes loquimur. Semper enim perſonæ mutantur in pſalmis. Multum
eſt nunc ſi uelimus dicere in quot: quantæ perſonæ mutantur. Exurge domine deus meus in præ⸗
cepto quod mandaſti. Hoc nos dicimus. Pro nobis paſſus es. cruciſixus es. exurge & ſalua nos. Pro-
pterea exurge ut credat in te plurima multitudo., Cum enim exſurrexeris. quid aliud depræca-
mur? Reuertere ad patrem. . .
CEt pꝛopter hanc in altum regredere. CPro qua ſynagoga populorum.

Quod mortuus es. pro nobis mortuus es. quod reſurrexiſti. nobis reſurrexiſti. quod aſcendiſti ad
patrem: nobis aſcendiſti. Et propter hanc in altum regredere. Nemo aſcendit in cælum niſi qui de
cælo deſcendit filius hominis qui eſt in cælis. M
CJudica me domine ſecundum iuſtitiam meam.⁊ ſecundum innocentiam meam ſuper me.
CHoc Dauid dicere non poteſt. Hoc proprie ſaluatori conuenit: qui non peccauit.
CConſumetur nequitia peccatoꝛum ⁊ diriges iuſtum. DðJUMU
CNon poteſt mea iuſtitia dirigi. niſi illorum iniquitas impleta fuerit. uidelicet iudz'orum.
NMiſi conuerſi fueritis.gladium ſuum vibꝛabit. QQ¶ Iſte locus duplicem re-
cipit intelligentiam. Multi enim putant de deo dictum: ut dicatur ad peccatores. & quid dicit:? Niſi
conuerſi fueritis Jiadium ſuum uibrabit. Hoc eſt niſi egeritis ꝓœnitentiã. dominus uos gladio ſuo
percutiet. Sed uideamus ſi conſequentia aptati poſſunt perſonæ domini.
Arcum ſuum tetendit:⁊ parauit illum. Q¶ ¶ Hoc poteſt dici de deo.
CSt in illum parauit vaſa moꝛtis.
CNHoc difficile eſt. Dominus enim non habet uaſa mortis. ſed uaſa uitæ. Sed & hoc poteſt ſuper
Perſona ſaluatoris. Hoc uero quod ſequitur.. M
CEcce parturijt iniuſtitiam concepit doloꝛem:⁊ perit iniquitatem.
CNoc eſt ut heretici in contemptum dei concitarentnurr.
CLacum aperuit ⁊ effodit eum. CQuo eos perderet. HW
CSEt incidit in foueam quam fecit. CIn ſouea enim mortis quam
pateſecerat:ipſe prior periit: ſicut de Arrio ſcriptum eſt. Hoc eſt niſi conuerſi fueritis. niſi egeritis pœ
nitentiam. Semper diabolus paratum habet arcum. emittit ſagittas: quibus nos percutiat. Quorum
enim corda ardent libidine uitiis & paſſionibus iſti uicti ſunt a diabolo: Sagittas ſuas ardentibus ef
fecit. Pulchte dixit. Non dixit arſuris: Hoc eſt qui arſuri ſunt ſagittis ipſius. ſed quorumcunq; corda
ardere uiderit illos percutit. Dicit enim apoſtolus ardentes habere diabolum ſagittas. Ecce parturit
iniuſtitiam concepit dolorem & peperit iniquitatem: Diabolus ſic concipit: ſic parturit.ſic nutrit ſic
exaltat.Lacum aperuit & effodit eum: & incidit in foueam quam fecit. Diabolus ipſe eſt lacs: quæ
& ſouea: Lacum aperuit. Sed quoniam non poteſt aquam continere ſecundum Hieremiam: pro
pterea lacus illius uerſus eſt in fſoueam. Omma conciliabula hereticorum: ſoueæ diaboli ſunt:
Sed quod ſuperius præteriuimus.
CScrutans coꝛda ⁊ renes deus iuſtum adiutoꝛium maeam.
CIn hebreo ita ſcriptum eſt: Scrutans corda & renes deus iuſtus:ut poſtea conſequatur.

Expoſitio.

WAdljutorium meum a deo qni ſaluos facit rectos coꝛde:nunquid iraſcetur per ſingulos dies.
CMelius pro hoc in hebreo habetur cõminatur in omni die. quod aquila quoq; tranſtulit. Et pul-
chre ait cõminans & infrendens in omni die. Qui enim ꝓpter patientiam ſuã ita delicta non punit
quali icatus & cõminatus diẽ ultionis expectat ut mœtu corrigat delinquentẽ. Exequamur ordinẽ.
Conuertetur doloꝛ eius in caput eius:⁊ i veriſcem ipſius iniquitas eius deſcendet.
CQuomodo ſi aliꝗs mittat in aliũ lapidem. & non ſit cautus: & lapis uenerit in caput eius. ſuo uul⸗
nere uulneratur. ſic & diabolus occiditur ſua ſuperbia exaltatur & corruit. Modo exaltare uult caput
& ñ põt qm̃ cõuertetur dolor eius ĩ caput eiꝰ. & deprimit illũ. Diabolus ſcdm regulã ſcripturarũ le-
Qus eſt in geneſi ipſe eẽ coluber.ipſe ſerpens ꝗ loꝗbatur ad euam. qm̃ totus terræ hæret. Cætera aila
lia licet ambulent in terra tũ non omne corpus in terra iacens habẽt. Licet habeant pedes in terra tñ
aliam partem corporis ſurſum habent. Cæterum diabolus hoc eſt ſerpens & coluber antiquus: ſecũ
dũ Eſaiã totus in terra eſt. & caput & reliquũ corpꝰ equale habet: Reuertetur dolor eius in caput eiꝰ ĩ
uerticẽ ipſius iniquitas eius deſcendet: Vide quid dicat & ĩ caput eius & in uerticem capitis. Cum ãt
iniquitas caput præmit. & uerticem præmit: ubi eſt pœnitẽtia diaboli?Iſte finis diaboli. Reuertetur
dolor eius in caput eius. & in uerticem ipſius iniquitas eius deſcendet.
Conſiteboꝛ domino ſcõm inſtitiam eius. CQui non permiſit timentes ſe diſperdi.
Et pſall noi dii altiſumi. CQui nos a lamemtis triſtitiæ in gaudia ſempiterna perduxit.
In ſinem pꝛo toꝛcularibus pſalmus Gauid. “
Tres pro torcularibus pſalmi dnerſorum hominũ præſcribũtur. Dauid: aſaph: filiorum chore.&
quia ad minyſterium ait eccleſiæ pertinent. Propterea octauum & ctogeſimum numerum tenent.
Quod autem octuageſimus tertius extremus eſt pſalmus qui pro torcularibus prænotatur. hoc oſtẽ
dit:in trinitate ſacramentum reſurrectionis continei.
PSALMVS. OCTAVVS. J
BOmine dñs noſter CPrius nomen dñi apud hebreos quatuor lr̃ag eſt. Iob He
Vau He quod proprie dei uocabulũ ſonat. & legi poteſt iaho & hebrei arreton. i. inef-

.D . fabile opinãtur. Secundũ uero adonai oĩum cõmune eſt qd ſæpe & in hoĩbus
BDne dſñs nr̃ quã admirabile eſt nomen tuũ in vniuerſa terra.

S

CQdp nobis hò factus es. ꝙ mortuus. ꝙ reſurrexiſti in cũctis gẽtibus eſt uulgatum.
Quoniam eleuata eſt magniſicentia tua ſuper celoo. eä

CQuod poſt reſurrectionem cælos cum triun pho gloriæ conſcendiſti. “
CExr oꝛe infantium ⁊ lactentium perfeciſti laudem. Qicet per ſeniorum

prophetarum doctrinam multa ſunt quæ dni contineant laudem:tamen hunc uerſiculum in euan-

gelio completum ipſe dominus eſſe declarat. clamantibus pueris: Oſanna ſilio Dauid-
CPꝛopter inimicos tuos. ¶Ad confuſionem iudæorum.
At deſtruas inimicum ? vltoꝛem. ¶ Nereticum qui cum nequitia
ſua impugnat eccleſiam defendere eam tamen adſimulat:
CAQAuoniã videbo celos opera digitorum tuoꝛi. CCCelos ſcripturas intelligimus ſan
cctas: quæ per dei digitum hoc eſt per ſpiritum ſanctum ſunt prolate? Qm̃ uidebo cælos opa digito
rum tuorum. Qui ſe uiſurum eſſe promittit. nec dum præſentem uidet. Videbo inquit. Tunc enim
etiam rationem operis eius curſumq; cognoſcã. Aliter uidet gubernator nauiʒ: aliter medicus egro
tantem. aliter picturam pictor. quam imperitorum rudes ocGuu. =
CLunam ⁊ ſtellas quas tu fundaſti. Q¶ CEccleſiam uel doctores eius.
CQuid eſt homo quod memoꝛ es eiunus Quale meœritum ſtat ho/
minis: ut memor tu factus eius. pro eius redemptione ſuſcipias carnem. “
CAut filius hominis quomam viſitas eumj. CEFilius dei factus eſt filius hoĩs ideſt
filius uirginis mariæ. qui uiſitauit corpus humilitatis noſtræ quod aſſumere eſt dignatus.
¶ Minoꝛaſti eũ paulominus ab angelis. ¶ In hebreo pro eo qd eſt ab angelis qui dicuntur
malachim deũ hẽt hoc eſt heloim. Hunc locũ apoſtolus in epiſtola ad hebreos ſup xpo interp̃tatur.
¶ Bloꝛia ⁊ honoꝛe coꝛonaſti eum. CGloria cũ in eius deſcenſu inferi claruerũt,
Honore cũ uicit mortẽ. Corona cũ circundatus ſanctoꝶ choro. triumphans rediit ex inferno.
CEt cõſtituiſti eũ ſuper opa manuũ tuaz. ¶LCqVt ſint ei ſubiecta pᷣter eũ ꝗ illa ſibi ſubiecit.
NWWHO mnia ſubieciſti pedibus eius. ¶ Cum aſcenderet cæyloo.
WDues ⁊ bones. CVniuerſas animas ſanctas fructum innocentiæ operantes.
¶ L/Inſuper ⁊ pecoꝛa campi. 1 Q IäInferioris meriti homines.
Cqyicres cli. Qui per ſuperbiam iniquitatem in excelſo loquuntur.
¶ESt pᷣſces maris:qui perambulant ſemitas maris. CQii per nimiam curioſitatẽ
non contemplantes cæleſtia: inter huius ſæculi fluctus putant conſequi uitam æternam.
Bomine dominus noſter:quam admirabile eſt nomen tuum in vniuerſa terra.
De beatitadine ĩcipit uel de laude: & in laudem terminatur. Hoc admiratur eccleſia qũo ſancti uo
luntarii pro nomine xpᷣi patiuntur:uel qũo ſumus omnes a creatore mundi redempiit.
.„ ¶In finem

4

ix.
In finem pꝛo abſconditis filij pſalmus Sauid.

(cet aquila pro abſconditis filii: adoleſcentia filii poſuerit: tñ ſciendũ in hebreo haberi pro
mone filii. Deniq; & Symmachus in hüc modu tranſtulit. p uictoria de morte filii. Totus
BSigitur pſalmus p tropologiã ad xp̃i peginet ſacramentũ. Vnde &. xx. interptes xpꝭ paſſio
HEEEEnem & reſurrectioné quæ ignota prius mundo fuit per uerbũ abſconſionis cælare uolue/ 4
runt ne a gentibus illo tpe facile noſceretur. Hic de iſto filio qd ſuperius dixit nõ de illo filio ſecun-
dũ hiſtoriam Dauid.i. abeſſalon dicit: cuius opa noʒ occulta ſed manifeſta & mala fuerũt contra pa
trem. Sed hoc de unigenito dei patris intelligitur. Scimus duos aduentus primũ & ſecundũu. In pri-
mo aduentu & manifeſtus & occultus uenit. Manifeſtus carne occultus diuinitate. & in ſecundo ad
uentu & occultus & manifeſtus ueniet. O ccultus quia neſcimus diẽ neq; horã. Manifeſtus. quia uide
bit eum oĩs oculus. & alio mõ occultus: quia ſcimus occultum iudiciũ dei hoc eſt. ꝗa repudiati ſunt
iudæi electæ ſunt gentes. Aliter. Videmus ſanctos tribulari. & neſcimus an pro ꝓbatione an ꝓ emen
datione ut ad melius creſcat eoꝶ gloria. Videmus alios tribulari quog pœna hic incipit: & in futu-
10 cũ iplis permanet. Videmus alios nec tribulari nec iniuriã pati. ſed ſanos corpore. lætitia tẽporali
oĩbus abundare.Iſti tales periculoſi ſunt. ꝗa credimus qd ipſos deus non uiſitat. qa non ſunt digni
uiſitari. ut poſtmodũ ſine fine puniantur. Iſte pſalmus totus in perſona eccleſiæ per prophetã de an/-
tichriſto cantatur. PSALMVS. NONVS.
Onſitebor tibi domine. C Vox eccleſiæ. Trina confeſſio hic ſonat: ideſt pec/-
catorum martyrum: confeſſorum: gratiarumactio: ſiuelaus: ut in euangelio. Gonfiteor
tibi pater domine cæl? & terræ: & hic trina dilectio intelli gitur.ideſt diliges dominũ deũ
Etuum ex toto corde tuo & ex tota anima tua: & ex totis uiribus tuis.
Marrabo omnia mirabilia tua. CQuomodo dicit omma mirabilia dei narra
re:quia nullus homo poteſt nec uidere:nec compræhendere deum? Naʒ omnia mirabilia dei ſi nar
rare uelimus: impoſſibile eſt. Cur non poſſumus? Quia alio loco dicit. Pronunciabo omnia iudicia
Nec ipſum poteſt facere homo. Quomodo non poteſt? Quia dominus dicit. Omnia quecũq; audi
uia patre meo nota feci uobis. Sed quare non narrauit diem iuditii. ſed dixit: non eſt ueſtrum noſ/
ſe tempora uel momenta quæ pater poſuit in ſua poteſtate Sed ĩ hoc ſoluitur hæc quæſtio cum ad
iungit omnia iudicia: poſtea dixit oris tui. Acſi dicat propheta uel unuſquiſq; ſanctus. Quantũ me
docuiſti. tãtum narrabo: quia ſi tantum narras quantum intelligis. omnia mirabilia dei narras: quã
uis in ſemetipſa plura ſint. Vel narrabo omnia mirabilia tua: non illa tantum ꝙ mortui reſuſcitan/
tur: ceci illuminantur uel cætera: ſed & ꝙ per te animæ perditæ ſaluti inſperatæ redduntur.
CLZetabor ⁊ exultabo in te. —
CLetabor in ſpe: & exultabo in re iuxta illud apoſtoli: qui gloriaturĩ domino glorietur.
CSESt pſalam nomini tuo altiſſime. Pſallam opere compleam: Nomini tuo
Nomen patris filius eſt altiſſimus ipſe eſt deus: Vel pſallam nomini tuo: hic laus cum opere. .
CIn conuertendo inimicũ meum retrorſum. CQualẽ inimicũ. Ideſt diabolum: quia
ñs dixit. uade retro ſathana: Ante aduentũ xpi diabolus dux itineris mortis fuit: ſed poſtea retro ec
cleſiã ſequens eſt quaſi canis: Vñ alibi dicit. Tu conteres caput illius: & illa calcaneũ tuũ obſeruabit.
hoc eſt finẽ uniuſcuiuſq;: Mulier eccleſia: ſerpens diabolus: Inſrmabũtur & peribũta facie tua: Impii
utiq; ab impietate ſua peribũt: Vel ſicut ſupius dixit ſingulariter & hic pluraliter. i. oẽs ſatellites ſuos
inſimul cõphendit: qui pituri ſunt in die iudicii: Quare ifirmabũtur:? Quia prius fortes erãt pp pctã
nf̃a.ſʒ mõ iſirmitas dei nos fecit fortes & illos ĩnrmos ut dicit apoſtolꝰ qd inrmũ ẽ dei fortiꝰ ẽ hoĩbꝰ
CAm feciſti iadiciũ meuʒz. CVox eccleſiæ Ac ſi dicat aperte: Gentes elegiſti & iudæos
reprobaſti: Quando dicit iudicium meum hic apparig eccleſia ex gentibus uenit.

BGuper

CCEt cauſam maam. Ac ſi dicat eccleſia. Cauſaſti pro me contra
acduerſarios: & euindicaſti me. & feciſti cauſam meam bonam.
CSediſti ſuper thronuʒz. CThronum græcum eſt latinæ ſedes dei. quia unuſqſq;

ſanctus ſedes dei eſt: ut ipſe ait: Cælum mihi ſedes eſt: & alibi.Anima iuſti: ſedes eſt ſapientiæ. Dicit
unus thronus ex ipſis.i. paulus. An experimentum eius quæritis qui in me loquitur chriſtus.

C¶Qui iudicas equitatem. CHoc eſt iuſtitiam.Iudicaſti iuſte tu pa
ter cauſam meam:iut reſuſcitates:quia iniuſte me tradiderunt morti. S
CIncrepaſti gentes. CPer prædicatores qui idola adorabant:li/

gna & lapides.Et perit impiꝰ diabolus qui in ipſis lignis uel lapidibus adorabat᷑. Vel ꝑ prædicatio
nem apoſtolicam increpata ſunt gentes: & ab impio factus eſt pius. r .
CUNomen eorum deleſti in eternum. ÆIdeſt memoriam eorum. Non memombitur
i his ultra nomẽ impietatis: qaa credẽtes in te acceperunt nomẽ tuũ nouum: qd benedicetur terris.
CInimici defecerũt frameag. C Quaſi dicat: Arma diaboli ꝗ erant peccatores mẽbra ſua p
quos diabolus alios pſequæbatur defecerunt: Vel aliter. Inimici defecerũt framea. quaſi dicat de fra
mea qd eſt uerbũ dei.In futuro iudicio deſicient: quando per ipſum uerbum iudicandi grunt.
CCiuitates eoꝝ deſtruxiſti. CVel peccatores: Quot ſunt uicia peccatoꝑꝶ tantæ & ciui/

△

Expoſitio.

tates hoc eſt munitiones: in quo diabolus regnabat: Ac ſi dicat:Defecerunt per tuos prædicatores.

CPerijt memoꝛia eoꝛum cum ſonitu. CSonus doctrina illorum heretico
rum mala cum ipſis periit. uel cum ſonitu ideſt a prædicatione euangelii.
CEt ↄũs in eternum permanet. „ CEt ipſe & ſui ſancti. Cum tumultu actio-

nes ſæ peribunt in ſæcula domino permanenteut diximus & ſuis ſanctis.
CMar auit in iudicio ſedem ſuam. COmne enim iudicium dedit filio. Parauit
in iudicio ſedem ſuam: ideſt eccleſiam de qua pſe iudicabit orbem terræ: quod ſunt omnes gentes.

CIn equitate iudicabit populos cum iuſtitia. CQuid eſt equitas:? Hoc iuſtitia. i/
chriſtus. Vel iterato ſcilicet aduentu cum iuſtis præmia iniuſtis infernum & pœnam.
CFactus eſt dñs refugium pauperum. CInter pauperem & aduerſarium hoc

eſt diabolum iudex erit chriſtus: qui iudicabit inter eccleſiam & aduerſarium hoc eſt diabolum. Vn
de & in apocalypſi dicitur. Qui eſt accuſator fratrum noſtrorum. Vt illi pauperes qui propter eum
pauperes ſacti diuitias ſuas in cibos diſtribuunt pauperum:
CAdiutoꝛ in opoꝛtunitatibus. CAdiutor eſt eccleſiæ ſuæ in tribulatõe qũñ opor
tunũ eſt: ut ait apoſtolus. Fidelis deus qui nõ patiẽtur uos tẽptari ſuper id qd poteſtis: ſed facit cũ tẽ
ptatione ẽt prouentũ: ut poſſitis ſuſtinere: ne cum peccatoribus in ſupplicio damnentur ætemo.
QCSperent in te. CIdeſt non in ſe ſed in te:& non in concupiſcentiis ſæculi.
C Qui nouerunt nomen tuum. CSiue potentiam ſiue magnificentiam
tuam. uel nomen tuum ideſt filium tuum. Quare: Propter hoc quod ſequitur.
Auia non derelinquis querentes te domine. Ideo ſpeiant in te ut illud ſi corpus occidũt
aiam aũt nõ poſſunt occidere. Tñ permittit illos tẽptari: ſed nõ uſq; quaq;.i.nõ uſq; ad intemnitionẽ.
CPlſallite domino. deſt cantate domino prædicate: opere implete.
AQui babitat in ſyxon. CSyon ſpecula.i. Hieruſalẽ hoc eſt uiſio pacis mõ eccleſia hic ſpecula
tio: qa ſpeculatur de ſuturo iudicio dei. Sed cũ uenerit ad Hieruſalẽ cæleſtẽ nõ erit ſpeculatio tũc ſed
uiſio. Vnde dicit paulus. Videmus nunc per ſpeculũ in enigmate. tunc autem facie ad faciem.
Annnnciate inter gentes ſtudia eius. CVox prophetæ ammonet prædicatores
ut prædicent. Annunciate ſtudia eius. Hoc eſt prædicate mandata eius. Forſitan illi dicerent. Morie
mur ſi ad gentes ambulauerimus: ſed adiungit propheta. Quoniã requirens ſanguinem eorum: &
dominus. Nolite timere quia ſi occidunt corpus. animam non poſſunt occidere. .
CMemoꝛatus eſt dominus:⁊ non oblitus oꝛationem pauperis.
CAc ſi dicat propheta. Non eſt oblitus uindicare ſanguinem ueſtrum: Vnde ipſe dominus dixit:
Deus autem non faciet uindictam electorum ſuorum clamãtium ad ſe die ac nocte.
iſerere mei dñe qm̃ miſer ſum. C Vox eccleſi??. Cidge humilitatẽ meã de inimi/
cis meis:ꝗ exaltas me de poꝛtis moꝛtis. CPortæ mortis ſunt ſtudia parentũ: ꝗ colebant di⸗-
uerſos deos demonioꝶ: Ipſi erant portæ mortis: quoꝶ doctrina ad mortem ducebat: Aliter portæ
mortis hereticoge doctrina: de ꝗbus portis exaltata eſt eccleſia: & miſſa eſt in portis filiæ ſyon:q̃ ſunt
portæ uitæ. Sicut p malã doctrinã quaſi portas mortis intelligimus ꝗ nos ad interitũ ducunt.ita &
portas uitæ intelligimus bonos prædicatores: qui nos per ſuam doctrinam ad uitam æternã ducunt

Exultabo in ſalutari uo. . CExultabo ideſt gaudebo:In ſalutari tuo in chriſto tuo.
Infixe ſunt gentes in interitu quem fecerunt. CNoc eſt in malis operibus
quæ fecerunt. ibi infixæ ſunt de quibus iudicãdæ ſunt. CIn laqo iſto quẽ occultauerũt

CQuia unuſquiſq; laquæum quem alteri parat ad cadendum: ipſe prius in eo cadet.
EEõpꝛehenſus ẽ pes eoꝛũ:Cognoſcetur dñs iudiciũ faciẽs. Cognoſcetur hoc ẽ ad iudiciũ.
CIn opibus manuũ ſuarũ cõpꝛehenſus eſ peccatoꝛ. E Quia unuſquiſq; pecca/
tor ipſe ſibi ſecum portat & funes & uincula & tormenta unde fuſtineat mala. Nam ab aliis non eſt
neceſſe præparari unde torqueantur. cum ipſi ſibi præparent quæ ad pœnam pertinent.
CEõuertãt᷑ peccatoꝛes i ifernũ. CIdeſt ꝗultra finẽ ſæculi uiuere uolũt: Cõuertãtur in infernũ.
CEBẽs gentes que obliuiſcuntur deñn. CHoc eſt ꝗ dicunt qd deus obliuiſcatur & nõ habeat
curã de rebꝰ ſuis ipſi obliuiſcãtur a dño:qꝗa nõ dicũt ueꝶ qd deꝰ obliuiſcatur creaturas ſuas.qꝗa dicit
NMon in finẽ obliuio erit pauperũ patientia pauperũ non peribit in ſinez. CQuia ſi differt
non aufert ſuũ auxiliũ a ſanctis ſus. CExurge dñ̃je non pᷣualeat hö. C Vox eccleſiæ ſo
nat contra antixp̃m. Exurge in iudiciũ nõ pᷣualeat hõ. i. hõ peccator antixp̃s.

Judicent᷑ gẽtes in cõſpectu tuo. CDuobꝰmodis Primũ iã in pᷣſcientia dei iudicati ſũt.
Quare: Quia ad eccleſiã nõ ptinent: ſed ad antixpm. ꝗa dictũ eſt qui aũt nõ credit iam iud icatus eſt.
CCosſtitue dñe legis latoꝛc̃ ſuper eos. Ideſt antichriſtũ.qui lator legis malæ doctri
næ eſt ut ait paulus. Noluerunt recipere ueritatẽ. ſed conſenſerunt iniquitati. “
CSciant gentes qm̃ homines ſunt. CCum condemnatæ fuerint tunc co-/

gnoſcant quia ſpem in homine poſuerunt & non in deum qui ſolus ſaluare poteſt.
EEt quid.domine receſſiſti longe: Seſpicis in opoꝛtunitatibus in tribulatione.
CQuare elongas ſalutare tuũ.cũ nos inflãmati ſumus ab expectatione aduentus tui? Vnde domi-
„ nus dixit

Super Pſalmum. iix.

nus dixit in euangelio. Niſi breuiati fuiſſent dies illi: non fieret ſalua omnis carro. .
¶Beſpicis in opoꝛtnnitatibꝰin tribulatide. CTic ui deſpicere:qñ oportunũ tps eſt ec
cleſiæ ut adiuuet: & non ſtatim occurrit illi in tribulatione carmnali. Quareut illam exerceat ſecun-
dum ſuà uoluntatẽ: quia quanto magis differt: tautomagis eccleſia dilatatur in deſiderio ſuo.
¶Bũ ſupbit ipius incendit᷑ pauup. Du ſupbit ĩpius antixps: incenditur paup eccleſia in tri
bulatione A ſupbia ipſius antichriſti. Cõpꝛehẽdunt᷑ in cõſilijs ꝗgbus cogitanti
CAb ipſis enim cogiĩtationibus ſuis alligantur.qui cntra deum ſunt.
CQm laudat᷑ peccatoꝛ i deſiderijs aĩe ſne:⁊ iniquꝰbñũdicii. CAb adulatoribꝰ & nõ a iuſtis
laudatur peccator. Tũc qñ peccator peccatorẽ laudat alius aliũ dum ſe inuicem laudant occidunt.

CExacerbauit dñm peccator. Q¶ Llpſe antichriſtus. H
CScom multitudinem ire ſue. C Quia flagella correptionis non accipit
non quærit ut ſe quaſi deum adorent. Hoc eſt non eſt dignus ut requiratur ſed ut puniatur.
CMNon eſt dens in conſpectu eius. CQuia nihil ei dignum operatur.
Ingnate ſüũt vie illiꝰ in oĩ tꝑe. CNon enim per uiam rectam graditur quæ eſt xps.
C aferunt᷑ iudicia tua a facie eius. CQuia non credit in ſe futurum eſſe iudiciũ
QOium inimicoꝝ ſuoꝝ dñnabit᷑. CXpianoꝶ utiq; ad probandũ:ꝗ eũ ſeq contemmunt.

Bixit enim in coꝛde ſuo.non moueboꝛ a generatione in generatione ſine malo.
CSemper.n.ſeducam hoĩes: ut in malis perſeuerantes uoluntati dei reſiſtant. Dixit.n. hoc eſt anti/
chriſtus qui dixit. Non moueborꝗ generatione in generatione ſie malo. ideſt tanta mala faciã in
una gente ut anteꝗ ueniam ad alterã gentem antea meam famã audiant & timeant. Aliter non mo
uebor a generatione carnali in generationẽ ſpũalẽ. i. de terra cũ corpe in cælũ conſcendã ſine malo
ac ſi dicat:ſine ulla ſiuria. Cũ uoluerit aſcendere ad montẽ oliueti. dñs eũ interficiet ſpiritu oris ſui.
Voluit unus de membris ſuis Symon magus cælum conſcendere: ſed interiit.
CCuins os maledictione ⁊ amaritudine plenum eſt. CAc ſi dicat. Qui ſe
ſua iuſtitia iactat ut ſit deus apud deum maledictus eſt. Sub lingua eius ſub corde eius labor & do-
lIor. Dolor ſibi eſt. & aliorum temperat laborem & dolotem. Sedet in inſidiis cum diuitiis ideſt dia-⸗
bolus inſidiator per membra ſua.in quibus præſidet. & alios nocet.
CSt interſiciat innocentt. C ldeſt ut de innocentibus faciat nocẽtes.& ſibĩ primũ noceat.
COculi eius. CIded oculi antichriſti. ¶SSIn pauper ẽ reſpiciunt.
CHoc eſt in eccleſia quæ eſt corpus chriſti ad nocendum reſpicit. & non ad adiuuandum.
CInſidiatur in occulto:ſicut leo in cubili ſuo. Diabolus. & leo & draco
dicitur. Poteſt dici draco quando occulte nocet. & læo quando aperte perſequitur.
CAt rapiat pauperem. CIdeſt chrliſtianaauam.
Rapere pauperẽ dum attrahit enm:in laqueo ſuo humiliabit eum inclinabit ſe ⁊ cadet.
CVidetur inclinare ſe quaſi ad humilitatem: ut uideatur quaſi mitis & ſanctus: & cum ſe inclinaue-
rit tunc caſurus eſt: quia dum ſperat longe ſe eſſe a morte tunc repentinus ei ſuperuenlet interitus.
CBirxit enim in coꝛde ſuo oblitus eſt deus auertit faciem ſuam ne videat vſqʒ in fſinem.
COblitus eſt ſi dicat. Mea ſunt omnia quamdiu ſæculum fuerit: & in obliuione tradidit illa deus:
nunquam amplius uſus eſt illa. ſed mea ſunt quia ego deus ſunm.
CExurge domine. CNHoc eſt ad iudicium. Eccleſia dicit. contra antichriſtum
CEt exaltetur manus tua. CIdeſt potentia tua dũ antichriſtus ſe taliter iactat oia
ſe poſſidere ſine fine. Ne obliuiſcaris pauperem in finem: dum ille ſe dicit regnare uſq; in finem.
¶Pꝛopter hoc ſuperius dicit irritauit impius deum. CIdeſt antichriſtus.
Birit enim in coꝛde ſuo non requiret deus. CDicit antixps non curat deus de iſta præſenti.
Vides quoniam tu laboꝛem ⁊ doloꝛem conſideras. L
CPropheta loquitur ad deum: quia antichriſtus meditatur ut noceat tu conſideras.
CAt tradas eos in manus tuas. C¶ Manus dei illi dicuntur:qui iu-
ſtam uindictam dei exercent ſuper peccatores. Propter hoc manus quia per illos uindicatur deus.
Aliter. Vt tradas eos in manus tuas: ideſt in operibus ſuis. ut digne ſunt traditi qui indigna geſſerũt:
uia ipſi ſibi ſuis miſeriis tradiderunt: & dimiſit illos in omnes uoluntates ſuas.
¶ Tibi enim derelictus eſt pauper. C Ideſt eccleſia. Ac ſi dicat. Tua eſt ad ſaluandum.
NPupillo tu eris adiutoꝛ. W¶ CPupillus dr: qui non habet patrẽ orphanus ꝗ nec pattem
nec matrem hẽt: Pupillus dr: qui patrẽ diabolu'habet ut in enangelio. Nolite uocare uobis patrem
ſuper terram. Et qui non habet matrem: ideſt gentilitatem: Ac ſi dicat ad iſtum eris adiutor. 5
Contere bꝛachiũ peccatoꝛis. C Iſta ad antixpᷣm ptinent.qꝗa cõfringet dsſortitudisẽ ei
CEt maligni. pſe eſt malignus. CQAQueretur delictum eius nec inuenietur.
NHoc eſt ad emendatĩonem non eſt dignus uenire:Et aliter. Non inuenietur ut habeat peccatum:
ſed ſit ſicut deus qui peccatum non habet quantum apud ipſim.
CBñs regnabit in eternũ ſine fſriien. . uia tunc erit regnum cum tran
quillitate: ut paulus ait. Cum tradiderit regnum deo & patri quando erit deus omnia in omnibus.

„

Expoſitio.

CVPeribitis gentes de terra illius. CQui antixpᷣm receperũt peribunt ab eccleſia. hoc
eſt de eccleſia regnante chriſto. gentes cuůminum a corpore humano depereunt. Mll
CBeſiderium pauperum exaudiuit dominunss. CIdeſt eccleſiam ſuam exau
diuit dominus ut uindicetur. Exaudiuit: ut eis tnueret regna cælorum. “ðDM
C Pꝛeparationem coꝛdis eoꝛum audinit auris tua.

C Hoc eſt clementia tua. Aures dñiaudire dicũt᷑:cũ exaudire dignatur: ideſt æternã uitã quã eccleſia

deſiderat: cum eam ei dederit quo dandã cõcypierat in ſpe tandem fruatur in ſpetie.

C Judicare pupillo ⁊ humili. CHic enim datiuo nõ accuſatiuo caſu loquitur:hoc eſt non ut

upillũ iudicet: ſed ut iudicetur pupillo & humili ut accipiant uitam æternam.
At non apponat vltra magniſicare ſe homo ſuper terranm. ðèUM
CVt ex hoc non erigatur antichriſtus ſuper electos dei:neq; temptet illos:quia op ræſſus regno fi
lii dei amplius non erit. Nos quoq; oremus dominum: ut nos ab eius operibus cuſtodire dignetur

illeſos: ut ab eo pupilli facti: patrem chriſtum dominum cognoſcentes: ipſum ſequamur fide: pſum
retineamus corde: ipſum gloriſicemus in opere:quia ipſi eſt cum æterno patre & ſpiritu ſancto ho/

nor & gloria in ſecula ſeculorum amen. . „⸗ —
CIn ſinem pſalmus dauid. Decimus pſalmus contra hereticos & male credẽtes caniĩtur.

) Vhe his qui dicunt dulce amarum: & amarum duſce. Ideo uolunt ad ſe ſedncere iu-

cut prudens: cum eorum prudentia ſit ſtulta.
CQuoniam ecce peccatoꝛes intenderunt arcum. U᷑
CIdeſt heretici:ora illorum contra eccleſiam intenderunt arcum: potentia uerboſitatis ſuæz.
CWParauerunt ſagittas ſuuas. CHNoc ſunt uerba. CIn pharetra.
In ſemetipſis. Quia ipſe ſunt pharetræ: ubi uerba inania & ſentẽtias uenenoſas quas de ſcripturis
ſãctis cõficiẽtes occultas retinent. CCAEi ſagittent in obſcuro rectos coꝛde.
CQ¶ Nuũquã eni in luce pugnãt:ſed ſemper in taneh Olapropter iuſt aiebat.Lucerna pedibꝰ meis
uerbum tuum domine. CQSt ſagittent in obſcuro rectos coꝛde.
CVt cũ uiderint in eccleſia ĩperitos quoſqʒ uel ſimplices: laqueis doloſis ac occultis illiciant.
CQAuoniam quem tu perfeciſti deſt
unitate. Vnde dicit. Ex ore infantium & lactentium perfeciſti laudem. Heretici deſtruere uolũt hoc
& ĩ ſe & ĩ aliis:qa unitatẽ ſcĩdũt.Aliter.Quẽ tu pfeciſti.Xpᷣm de ſpũ ſãcto cõceptũ iudæi occiderũt.
CJuſtus antem quid fecit. CCum calumniantur heretici & diſcordant inter ſe:
hoc rdit ĩ pſona eccleſiæ. Inter uos diſcordamini: ſed de uobis xps nõ tacet: qa dixit pacẽ meã do
uobis: pacẽ meã reliquo uobis: & aliter.qd fecit iuſtꝰ? Hoc ẽ redemit mũdũ: & ſeipſũ dedit ꝓ mũdo
CBominns in templo ſancto ſuo. CAcſi dicat propheta. Quãuis uos heretici auerſe/
mini eccleſiã: tñ dñs in templo ſancto ſuo ſedet: & in tẽplo erit:hoc eſt m eccleſia. Dicit apoſtolus.
Vos eſti templum dei uiui:Dñs in templo ſancto ſuo:in eccleſia quam ſibi exhibuit ſanctam.
CBomius in celo ſedes eius. CIn cælo:hoc eſt in ſancto prædicatore. Vnde
dixit: cælũ mihi ſedes eſt: & anima iuſti: ſedes ſapientiæ in anima iuſti quæ cæleſtia mœditatur.
COculi eius in pauperem reſpiciunt. 4 CO) Oculi chriſti:aſpectus eius diuinita
tis ad populum chriſtianum reſpicit. Ad quid reſpiciunt:? Hoc eſt ad adiuuandum.
CVPalpebre eius interrogant ſilios hominum. „C Subtilitas diuinitatis: ideſt iudi/
cia dei occulta in quibus nos interrogat: quia per hoc cognoſclt quid habet unuſquiſq;. quia iudi-
cia dei occulta ſunt. Sicut ſcriptura aliquando obſcuratur ut nos infirmitatem noſtram cognoſcere
mus: iterum alleuamur ne deſperemus. Et alio modo: Per proſpera & aduerſa interrogat: quia per
hoc probat deus qualis quiſq; fuerit. Alio modo. Vidimus unam gentem flagellari: & ſcimus pro
qua cauſa flagellatur: Hic maniſeſta iudicia ſunt: Et alio modo. Vidimus flagellari: & neſcimus pro
A cauſa. & hic occulta iudicia per hæc ſuperius compræhenſa:

Juſtum ⁊ impium interrogat dominus. CIdeſt probat.
CQui autem diligit iniquitatem.odit aĩiam ſam. Q Hoc eſt perdit illam.
Chuet ſupenpeccatores laqueos ignis. HNoc ſecundum hiſtoriam factum

fuit: quando dũs pluit ſulphur & ignem ſuper ſodomam nut ait apoſtolus iudas in exem plum ignis
æterni factum fuit.Pluit ſuper peccatores duobus modis. Et heretici pluunt malam doctrinam: & ſi
cut una pluuia irrigat terram fœcundam & aridam. ſic & una prædicatio eſt a deo quæ infundit ter
ram bonam.i. ſanctos: & terram malam peccatores: quibus pertinent iſta quæ ſequuntur: ignis cupi
ditas: ſulphur putredo peccatorum ſpiritus procellarum: ſpiritus tempeſtatis. Spiritus procellarum:
poœnam
„

NIdomino conſido. C Vox eccleſiæ cõtra hereticos: ſiue xpi cõtra demones.
CTranſmigra in montem ſicut paſſer. ¶YD ult iuſtum ad deſerta mi/
◻ grare: ut ibi eum acilius elidat: uel quia heretici doloſi ſunt: de quibus ait propheta.

AKü dicentes ad nos tranſmigra. Qui reſpondit eis. In domino eſt ſpes mea: quomo⸗

EERRRNAdo inquit ad ueſtros montes hoc eſt ad ueſtram ſuperbiam tranſmigrabo? Quod
autem ait.ſicut paſſer: ſepe paſſerem loco prudentiæ poni legimus. Ideo iſti dicunt: tranſi ad nos ſi-

