catio ſalus mea eſt:ne quicquã de eo inutile ſentiam cAriſte. H ZZ
Bens qui das vindictã mihi. CSubuertendo iudæos: uel ipſum traditorẽ iu-

. αdi-Vel aliud. Deꝰ ꝗ das uindictã mihi. Vox eccleſiæ ad xpᷣm. Dedit deꝰptãtẽ eccleſiæ lgdi & ſol- 8. —rx

D ẽdi: & diſciplinà faciẽdi: ut habuit ptãtẽ petrꝰ& paulus per ſpiritum domini: ſicut cixit: ecce dedi
uobis poteſtatem calcare ſuper ſerpẽtes & ſcorpiones: & ſuper oẽm uirtutem inimici.
4. CEt ſubdidiſti populos ſub me. CSub ptãte eccleſiæ ad regend um gentes ĩcredulas.
90) ¶Liberatoꝛ meus dñs. CDe gẽtibus iracũdis. Chriſtꝰ ĩ paſſione a iudæis clamãtibus
crucifige crucifige euũ: & eccleſia ab hereticis & aĩiam ab uniuerſis uitiis: ꝗᷓ appellauit gentes.
CEt ab inſurgẽtibus in me exaltabis me. Q deſt a pſequutoribu.

A viro iniquo eripies me. Cdeſt a diabolo: ut dictum eſt inimicus homo hotc fecit. ä
¶Pꝛopter ea conſiteboꝛ tibi in populis qdie. CEccleſia dicit. Laudabo te in credentibus. Sael. EX
Pſalmũ dicã tibi ĩter gẽtes:ideſt laudabo & operabor. Propterea cõſitebor tibi in populis domine.
Pſalmum dicam nomini tuo. .— ”Mẽ
Quia ego in his ſum. Ego conſitebor tibi pater: & ego pſallam. Vox prophetæ.
CMagniſicãs ſalutes regis ipſius.

Q¶· ¶Chriſti domini ꝙ reſur
rexit. Vel aliter. Propheta ad deum patrẽ loquitur: qa ſanitatẽ facit & ſalutẽ per ſingulos: qa animas
attrahit ꝑ pᷣdicationẽ: ut ſit ſalus credentium qui credunt in ſalutem regis ipſius.
CESt faciens miſericoꝛdiam chꝛiſto ſuo. r ”
CHoc eſt unigenito ſuo. Dauid manu fortis interprætatur: quod eſt chriſtus.
CSJacit miſericoꝛdiam Bauid:⁊ ſemini eius vſqʒ in finem.
Semen eius:hoc ſũt ſancti eius. Facit miſericordiam dominus ſemper cum ſanctis ſuis ſine fine:
& faciens miſericordiam chriſto ſuo: Dauid & ſemini eius uſq; in ſæculum. Ipſi mediatori leſu dno
& populo eccleſiaſtico: qui per uerbum eius credidit. Ipſe fortiſſimus liberator nos ab hoc mundo
ignetur eruere: & in hide ſtabilire per euangelium: quia ipſi gloria & imperium cum æteino patre

— . .

e ſpiritu ſancto in cuncta ſæcula ſæculorum. Amen.

( In finem Pſalmus Hauiuc. Q¶ CPſalmus uocem continet prophetæ de
chriſto Ioquẽtis.Iſte/ pſalmus in perſona xp̃ᷣi cantatur p prophetã& in perſona eccleſiaæ. *
CePSALMVS XilIII.

Eli enarrant gloriam dei. Ex creaturis conſequẽter creator agnoſcitur.
MAiiter. Cæli enarrant gloriam dei. Terra non poteſt enarrare. Secundũ hiſtoriam cælum
ESterra cum cæteris creaturis ſuis gloriam dei narrant:ut ait paulus: per ea que facta ſunt
E intellecta conſpiciuntur: ideſt ab intellectibus intellecta conſpiciuntur. Cælum hoc eſt fir
mamentũ. Vnde dixit: & poſuit deus firmamẽtum inter medium̃ aquarumſideſt cælum. Aliter. Se-
cũdũ ſenſum: cæli apoſtoli: & qd ẽ gloria hoc ẽ opꝰ:& ꝗd ẽ narrãt hoc eſt annunciãt: qa pdicãt glo/
riã dei:& ut ſciamꝰꝗa hoc eſt firmamẽtũ qd & cælũ dicit ĩ geneſi.Et appellauit deꝰfirmamẽtũ cælũ
Annũtiãt. Vñ & dñs ad diſcipulos. Oĩa ꝗᷓcũq; audiui a pre meo annũciaui uobis.
CBies diei eructat verbum.⁊ nox nocti indicat ſcientiam. “M
¶ bParia paribus retulit: qd ex ordine temporũ ad dei magis notitiã pueniamꝰ. Dies diei eructat uer
bum:& nox nocti indicat ſcientiam. Dies heſternus diem hodiernum annuntiauit: & hodiernꝰ dies

4 ccraſtinum diem. Secundum ſenſuzʒ dies xp̃s: & aliter. Dies apoſtoli. Quõ xp̃s dies ẽ.Sicut dicit: ego
1* ſum Iux mundi:qui & apoſtoli dies ſunt:ſicut ait: uos eſtis lux mundi:& unus dies duodecim ho/- „

ras habet. Vñ ipᷣe dñs ĩ euãgelio dixit:nõne duodecim horæ ſũt diei:Ipſi ĩtelligũtur duodeciʒ apo
ſtoli. Nox nocti: nox iudas: nocti iudæis ĩdicat ſciam: ideſt qñ traditor dixit: quẽ oſculatꝰ fuero ipe
tenete eũ. Aliter. Nox ꝓfũditas ſcripiuraꝶ in ꝓphetis nuntiat ꝓfunditatem ueteris teſtamenii.
NNon ſunt loquele neqʒ ſermones quorum non audiantur verba eoꝛum. .
Cõ ſũt loqle: Ac ſi dicat: lguæ neq; ſermões. Quia liguæ multi ſermões ſũt. Siue diuerſitates uer ⸗“
borũ ĩtelligùtur p ſermones. Ac ſi dicat. Nõ fuerũt ulle loquutiões: qd apoſtoli ĩ uarietate lĩguaꝑ n le. Pcrt fl. frrone⸗ P„
acceperit: & iõ nò fuerũt ullæ linguæ qᷓ ſermones apoſtoloꝶ ñ audiſſent: dum dicit: qd in omnem arl ene Lrnd n,
terrã exiuit ſonꝰeoꝶ & ĩ fines orbis terre uerba eoruzʒ: hoc ẽ ĩ oẽs inſulas uel fines mundi.
CIn omnem terram exiuit ſonus eoꝛum. ⁊ in fines oꝛbis terre verba eoꝛum.
Apoſtoloxꝶ ſcilicet atq; auangeliorum. ¶In ſole poſuit tabernaculum ſuum.
Cin hebreo ita hẽt. Soli poſuit tabernaculuz:ĩ eis.i.iĩ cælis: Deus in ſole poſuit tabernaculum ſuuʒ:
C Et ipſe tanquam ſponſus pꝛocedens de thalamoſu.

ſele⸗Swin ſet⸗ quam ſtellæ. Sol iuſtitiæ dominus ut ait propheta. orietur uobis ſol iuſtitiæ. qd eſt xp̃s. Illuminauit

r= .— irlen ſol iſte ſtellã: ſtellã.iemariam: ut eẽt ſicut ſol. Ideo poſuit tabernaculũ ſuum in ſole.quãdo corpus aſ

— —
. Srarſuis Vir- FP=S
— —— 2
,T P 1 %

ſumpſit de utero ſuo: & ipſe tãquã ſponſus procedens de thalamo ſuo. Sponſus uerbum patris. ſpoõ = 5
ſa caro humana cum qua de thalamo proceſſit:ideſt de utero uirginis. 2
Exultauit vt gigas ad currendam vias. Cber ſolem myſticæ de chriſto intelligitur. Exul asſer pEilen,
tauit ut gigas ad currẽdã uiã. Hic gigas pro fortitudine xpᷣi ponitur: eo qd ipſe alligauit fortẽ dia- vs ees

—¶— —

Sges r .= he y⸗ — bhgiun uaſa eiꝰ qd nos fuimus diripuit. A1 currendã uiã. quia non habuit hic moras. Quomodo

— — —

hic natus uenit in paſſionem reſurrexit & aſcendit.
A ſũmo celo egreſſio eius:⁊ occurſus eius vſq; ad ſummum eius.
Q¶ A ſumo cælo:ideſt a patre quod eſt principale nomen:non ideo quod maior ſit filio ſecundũ di
uinitatem ſed ꝓ noĩie pfis. A ſũmo:ideſt ab æternitatæ egreſſus eius: uſq; ad ſũmum eius. In coeqli
tate æternitatis ꝗa aſcẽdit ad cælos ſedet ad dexterã pr̃is:ubi antea & ſemper fuit cum ipſo.
CEt non eſt qui ſe abſcondat a caloꝛe eius. CNullus ꝗppe ẽ ꝗ non habeat ſemi-/
na intellectus dei. Nec eſt ꝗ ſe abſcondat a calore eiꝰ. Nullus eſt qui de calore ſuo non habeat aliꝗd
d ei non dediſſet ex multis diuiſionibus gratiarum actionum: ſicut dixit paulus: alii datur ſermo
apientiæ: alii ſermo ſcientiæ. ¶ LQex domini irrepꝛehenſibilis.
CLex ipſe eſt xpᷣs qui non uenit legẽ ſoluere ſed adiplere.Irrepræhẽſibilis: ꝗa nõ habuit peccatum.
ex dñi imaculata cõuertẽs aiasas. ¶Qui p creaturas deũ ante laudauerat:nũc eũ pꝑ dona
tionẽ legis ĩcipit prædicare. ¶Conuertens anima CDe captiuitate in libertatẽ.
CTeſtimonium domini fiqdele. CQuale teſtimoniũ:niſi quia dixit diſcite a me ꝗa
mitis ſum & humilis corde & inuenietis requiem animabus ueſtris? Fidele: quia non mentitur.
CSapientiam pꝛeſtans paruulis. ¶Paruulis non ſenſu ſed humilitate. Vnde ſcriptum eſt:
quia abſcondiſti hæc a ſapientibus & prudentibus: & reuelaſti ea paruulis. SJ
NJuſtitie domini recte letiſicantes corda. ̃ð CIuſtitiæ: ideſt iudicia recta
quia recte iudicat deus: & a rectis recta habentur. Corda animæ ſanctorum. .
CPrꝛeceptum dommi lucidum. CNouum teſtamentum.
CIlluminans oculos. Q¶ HHoc eſt oculos cordis.
õ Cimoꝛ domini ſanctus permanet in ſeculum ſecuil. C Timor cum caritate: unde di
P.. = xit: perfecta caritas foras mittit timorẽ. Time nõ timore gehẽnæ aut timore pœnæ: ſed timore ſan
Ple Jue prdd- t. cto. Sic timeat: ut quem amat non perdat per negligentiam.
CJudicia domini vera iuſtiſicata in ſemetibpa. C Non abalio: ſed a ſemetipſa.
Næeminem enim fallit deus. CBeſiderabilia ſuper aurum ⁊ lapidem pꝛecioſum multum.
CSup oẽs theſauros mundiales dilecta. CEt dulcioꝛa ſuper mel ?2 faſuum.
Quia nullum metallum præcioſius iudiciis aut ſapientiæ dei comparari poteſt: neq; aurũ aut la

I — bis Præcioſus:neq; dd ad ornamét & ueſtimétum pertinetmeg mel unde paſcitur. His duabus re
4. be ntrs Wertn, eſP bus homo uiuit: ut paulus: habentes uictũ & ueſtitum: his cõtẽti ſimꝰ. Si fueris lapis præcioſus & ꝓ-

P ern Rants. atus ſicut aurum: merebens intelligere iudicia & ſapientiam dei.
CSt enim ſeruus tuus cuſtodit ea.in cuſtodiendis illis retributio multa.
CPropter quid cuſtodit ea:niſi ĩ cuſtodiẽdis illis retributio multa? Si cuſtodieritis inꝗt dñs pᷣcepta
mea: manebitis iĩ dilectione mea. Quæ maior retributio: quã ut ꝗs diligatur a deoo
CBelicta quis intelligit: CQuii delictis ẽ: ideſt ĩ pctis: iudicia dei ñ ĩtelligit:neq; ſua pctã Dn
quãdiu ẽ: ĩ delictis. Delicta ꝗs ĩtelligit? Tertia laudis diuiſio qᷓ docet iĩpoſſibilia legis: qa ꝑp puarica- 4 —
tionẽ magis peccatũ apparuerat ĩ mũdo euãgelii gr̃a fuiſſe cõpleta:neq; poſſe quẽquã a cogitatio err⸗
nũ ſordibꝰ liberari: niſi p aduẽtũ ſpũs ſcti Oehicta ꝗs ĩtelligit: miſi ſcrutator cordiũ deꝰ ꝗ & poteſt ea ⸗
„dinpmittere“ CAboccuitis meis munda me.? ab alienis parce ſeruo tuo.
P. Ab occultis. i. pteritis peccatis: & ab alienis: hoc ẽ ꝗᷓ futura ſũt & adhucĩ me nõ uenerũt. Vel aliter
S Ab occultis. i. oĩib?ꝗᷓ ĩ me ſũt: & ab alienis. i. ab alienis peccatis: ꝗaa diabolus hẽt ĩ occulto ſuꝑbiã & ꝓ
iect'7: poſtea alien erat ab adã añquã ipſe adã peccaſſet. Sed poſtquã cõſẽſit ei ſupbia & uolũtas cõ
iuncta ſũt: & d uno pctõ fecit ſibi duo iudicia diabolꝰ: ut dupliciter iudicaref᷑: ꝗa & ſe & aliũ occidit.
Si mei non fuerint dominata tunc immaculatus ero.
CSi iſta peccata non fuerint mihi dominata: tunc ero immaculatus.
CEt emundaboꝛ a delicto maximo. ¶ ldeſt a ſupbia: quia ſuperbia initiũ eſt omnis peccati.
CEQt erunt vt cõplaceant eloquia oꝛis mei. CTunc tibi placebunt eloquia mea.
CEt meditatio coꝛdis mei i cõſpectu tuo ſempꝑp. Cldeſt de recordatione humilitatis.
Somine adliutoꝛ meus ? redemptoꝛ meus. CAdiutor in tribulatione &
in neceſſitatibus. Et redemptor meus: qa tu me redemiſti ſanguine tuo præcioſo: Tu es adiutor hu-
mani generis: cum nos ad te accedere facis. Tu es redemptor: quia nos tua paſſione ac reſurrectione
ab interitu redemiſti: qui nos iugiter in lege tua gradientes cuſtodire digneris: quia tibi eſt cũ æter
no patre & ſpiritu ſancto honor & gloria in ſæcula ſæculorum. Amen. =è
C In finem

¶ n ſole in utero ſanctæ mariæ uirginis. Maria interprætatur ſtella maris: lumen ſolis magis lucet: A. r

rxix. 7.xx.

ls⸗ prouidebat ꝓpheta xp̃m ad redéptionẽ noſtrã uenire in carne: & pro inimicis orare.
— CCesALMVS DECIMVSNONVS.
caudliat te dñs in die tribulationis WIn die trihulationis ꝓ parte carnis di⸗-
Nxit. Quidã huc pſalmum dictum putant ex uoce populi ad xpᷣm loquentis: ut ad fegem
pariter & ſacerdotem. Mittat tibi auxiliũ de ſancto.

hoc ẽ de ſemetipſo: qa illa diuinitas ĩ ipſo corpore erat. C Et de ſypon ſuſcipiat te.
Hoc eſt de eccleſia: Ipſa ſyon quæ & eccleſia: & ipſa eſt in eccleſia.

¶ In finem pſalmus ipſi Baunid. CIſtũ pſalmũ ꝓpheta ĩ pſona eceleſiæ canit de xp̈o:

EEE Qui formã ſerui accepat: recte ei qſi hoĩ ĩ æcatur auxiliũ. Mittat nibi auxiliũ de ſãcto:

Memoꝛ ſit dñs ois ſacriſicij tii. CHoc ẽ ut redimat p paſſionẽ ſuã. Quia xps ipe ẽ rex ůäͤ·

ſacerdos & hoſtia: ꝗ ſemetipᷣm obtulit ĩ paſſionẽ: qa ꝓ nobis ſanguinẽ ſuum dedit.
CHolocauſtũ tuũ pingue fiat. Cldeſt acceptabilis ſit deo. Holocauſtum eſt totum cõ/
buſtum: quia chriſtus cum corpore & anima aſcendit in cælum. Omnes uictimæ tuæ ſacrificiũ xpᷣi

eſt:ſiue ꝗd ei oẽs afferimus depræcando: ſiue ꝗd pro omnibus ſuum ipſe ſanguinem fudit. Et ẽ ſen
ſus. Ne patiaris quẽquã perire: cum pro omnibus mortuus ſis. Et omnem uolũtatem tuam impleat
pater. Vnde ait: uolo ut quomodo ego & tu unum ſumus:ſic & iſti in nobis unum ſint.
CXTribuat tibi dũs ſecũdũ cor tuũ. „“MD
p Cdeſt ſiue pro humanitate carnis chriſti: ſiue pro corpore ſuo hoc eſt eccleſia: ut exaudiatur optat.
vey en u Et omne conſiliũ tuũ cõſirmet. AQ IIdeſt cõſilium trinitatis.
.Letabimur i ſalutari tuo. CVox eccleſiæ. In ſalutẽ quã dediſti patiendo.
Et iĩ noĩe dei noſtri magniſicabimũur.

Sen ſj/ 5

Non in nobis:ſed illo:auia in eccleſia in tuo ſumus nomine congregati.
CImpleat dñs oẽs petitiões tuas. CVſq; hic de paſſione dixit:modo de reſurrectiõe
Et aſcẽſione: & remuneratiõe. Duæ ſũt petitioues xpᷣi cum dicit exaudiat te dñs:& impleat dñs oẽs
petitiões tuas:qñ dixit xpᷣs ad patrẽ:clarifica me pater apud temetipſũ claritate quã hũi pus quã mũ

9 Plen vi1 Prrs

dus fieret: & alibi: pr ſctẽ ſerua eos ĩ noĩe tuo quos dediſti mihi. qũo nos unũ ſumꝰ: ſic & illi unũ ſint.

ANunc cognoui:quoniam ſaluum fecit dominus chꝛiſtuz ſuum.

Nunc dicit ꝓpheta ad tp̃s qñ accepit ſpũm ſanctũ.Tũc cognouit:qd ſaluaret deus pr̃ filium ſuuʒ.

Et exaudiuit illũ de celo ſancto ſuo. deſt de ſemetipſo & de ſancta eccleſia.

CIn potẽtatibus ſalus dextere eins. Potentatibus ſanctæ eccleſiæ quibus ſalus facta

eſt per xpᷣm qui eſt dextera dei patris: quia habet eccleſia ligandi & ſoluẽdi poteſtatẽ: & diſciplinaʒ
faciẽdi: & dñs. Ecce dedi uobis poteſtatẽ calcare ſuper ſerpentes: & uirtutes omnes inimici. Vnde.

paulus dicit. Quid uultis: in uirga ueniam ad uos: an in caritate? In potentatibus ſalus dexteræ eius

in illa potentia qua uictor ab inferis reſurrexit. C Di in curribꝰ ? hi ĩ equis.

CCurrus & equus ſemper in ægyptiis arguuntur. Alii credat idolis atq; demomis nos confidamus

i xp. Hi ĩ curribꝰ: & hi ĩ eꝗs: per currꝰuoluptas mũdi: ſiue müdanoꝶ oĩum cupiditas deſignatur. ꝗa
qſi rotæ q ĩiſtabiles ſũt:ſic ipſi ĩ mẽte huc illucq; diſcurrũt.Per equos ſuperbi & ipſi ſunt cupidi.
CNos autẽ in nomine domini dei noſtri inuocabim*. CNõò ĩ his ſupradictis: ſed ĩ noĩe dñi
CSOpſi obligati ſũt ⁊ ceciderad. ¶ Qui uitiorum ſuorum funibus ligati ſunt:
& in ſuperiora non ualent aſcédere: ſed cadent: ut illud: & abierunt retrorſum & ceciderunt.
WMos vero reſurreximus ⁊ erecti ſumus. .
CReſurreximus ab infidelitate: erecti ſumus per fidem: quia tortuoſi fuimus in peccatis.
,5 Bomine ſaluum fac regem.⁊ exaudi nos in die qua inuocanerimus te.
CSaluum fac regem:hoc eſt chriſtum pro parte carnis: & exaudi nos. Rogat eccleſia ut exaudiatur
tempore oportuno. Domine ſaluum fac regem: & exaud?nos in die qua inuocauerimus te. In he/

Lagat ‚ee. 1

epe-tr , breo ita ſcriptũ ẽ:Dñe ſaluũ fac regẽ:qui exaudiat nos ĩ quacũq;ʒ die inuocauerimus eum-
CIn finem ꝓſalmus ipſi Bauid.
. CPSALMVS VIGESIMVS.

OQO mine in foꝛtitudine tua letabitur rex. .
CIſte eſt rex: cui & in ſuperiori pſalmo ſcribitur. Secundum formam ſerui oratur ſalus.

Chriſtus rex regum & dominus dominantium.
CSt ſuper ſalutari tuo exultabit vehementer.
Cdeſt in eo qd ſaluaſti homines:filius tuus qui ſaluator eſt exultabit.
MBe ſiderium coꝛdis eius dediſti ei:lj volnntate labioꝛum eius non fraudaſti enʒ.
Clam quippe non ſumus ſerui ſed amici. Quod petiuit expletum eſt. Quomodo ipſe& pater nyuzʒ

ı
7 2 . 5 Heocs a.Pey P ne,

ſunt:ſic & nos in ipſo unum ſumus. Vel aliter. Deſiderium animæ eius tribuiſti ei. Deſiderauit filius

dei ut ueniret genus humanum redimere. Vnde dixit: deſiderio deſideraui hoc paſca mãducare uo

biſcum antequã moriar. Et uoluntate labiorum eius non fraudaſti eum. Hoc eſt: quando dominus

dixit: pacem meam do uobis: pacem relinquo uobis.
Auoniam pꝛeueniſti eum in benedictionibus dulcedinis.

Expoſitio.

Aß= „, 4 . .a...5 CHoc eſt a longe quando melchiſedech benedixit Abraham. Et deinde. Quotquot benedictiones
& .&ν B ad in patriarchis uſq; ad aduentum chriſti fuerunt: chriſtus in ipſis benedictus eſt. Quoniam præueni-
R NE 2 6 ſti eum: hoc eſt antea præuenit eum in benedictionibus dulcedinis: ante quam a iudæis fel porre-
7 K.l. 4 ctum guſtaſſet: quia antea eum iſte benedictiones præuenerunt. Guſtauit & noluit bibere. Guſtauit
= Rr X „W * .

quia de morte noſtra ſuſcepit. Noluit bibere: quia die tertia reſurrexit. Noluit bibere: hoc eſt: non
rrger

permanſit in morte. CNoſuiſti ſuper caput eius coꝛonam de lapide pꝛecioſo.
Corona dei eccleſiæ ex uariis gentibus congregatio eſt. De qua paulus ſub perſona credentium
Wait: gaudium & corona mea. CAitam petijt ⁊ dediſti ei.
N. ee R. - WV thomo mortuus eſt: ut homo reſurrexit, Deus quippe uitam poſtulare non potuuit.
r Haern. WrréE Longitudinem dierum in ſeculum ſeculi. CImpia ſynagoga cõticeat. Quis hoĩuʒ uiuit „ l.
ĩ ſæculũ: & ĩ ſæculũ ſæculi? Dauid & ſalomon:non amplius quã quadragenis annis regnauerunt. Pert Drabees
C agna gloꝛia eius in ſalutari tutno. Impletum eſt qd ipſe in euangelio poſtu-
lauit: pater glonſfica me apud temetipſum. Magna glonia eius in ſalutari tuo. Ac ſi dicat. Magna eſt
gloria eius: magnum eſt hominem aſſumptum eſſe: ad dexteram dei patris. Gloriam & magnũ de
corem impones ſuper eum. Gloriam reſurrectionis: decorem: quando in monte reſplenduit facies
eius ſicut ſol:& ueſtimenta eius facta ſunt alba ſicut nlux=z=z.
CAQuoniam dabis eum in benedictionem in ſeculũ ſeculi. C Quia oĩs creatura bñdicit eũ.
CNLetiſficabis eum in gaudio cum vultu tuo. Hoc eſt:erit tecum ſemper in
cælis. Lætificabis eum in gaudio cum uultu tuo. Tũc lætificabis filium in gaudio cum adunata fue-
rit illa multitudo ſctõrũ: & numerus reſtitutus ei. Gaudebit chriſtus pro acquiſitis: p quibꝰpaſſus eſt
QAuoniam rex ſperat in dommo.
CSecundum corporis diſpenſationem: uel homo aſſumptus in diuinitate.
CEt miſericordia altiſſimi non cõmouebitur. Haæc humanitas filii in eccleſia primi
tiua: in finem non cõmouebitur. Vſq; hic propheta loquutus eſt in perſona eccleſiæ ad deum patrẽ
de humanitate chriſti:modo loquitur ad diuinitatem. Vnde dixit.
CInueniatur manus tua omnibus inimicis tuis. CInueniãt inimici tui ptãtẽ tuã: ut reuertã
tur ĩ bonũ: iuenit ptãs dei illos ꝗq ĩ humilitate noluerunt chriſtum credere: iueniat illos in uindicta.
Berxrtera tua inueniat omnes qui te oderunt.
COdientes te. Nimia clementia domini: cum etiam inimicos ſuos inuenire deſiderat.
. Pones eos vt clibanum ignis in tempoꝛe vultus tnii. In bonã partẽ:ut cõburãtur illo
rũ peccata. Sicut clibanus ĩtrinſecus ardet: ſc illorũ cõſcia intriſecus ardebit eo ꝗc bona nõ fecerũt⸗
Bomine in ira tua conturbabis eos.
C Et hic clementia dei non punit:ſed turbat ut ad ꝑœnitentiam conuertantur.
CCBenuoꝛabit eos ignis. . S
CA ſpũ ſancto illorũ peccata. Deuorabit ignis in tempore uultus dei: cum uenerit ĩiudicare mũdũ:
CFructum eorum de terra perdes. C Ideſt ipios pdes: uel opa ipſoꝝꝶ de ſancta eccleſia.
CEt comedet eos ignis. CIſte ignis eſt de quo dñs in euagelio ait:ignẽ ueni mitte/
re in terrã: & quid uolo niſi ut ardeat. De hoc igne: & duo quibus in itinere ſcripturas ſaluator ape/
ruit dicebant: nonne cor noſtrum ardens erat in nobis in uia: cum aperiret nobis ſcripturas.
SEt ſemen eorum a filijs hominùm. . CSemen ſunt filii:qui gene
nerati ſunt in mala doctrina. A filiis hominum:ideſt a conſortio bonorum perdes illos.
CAQuoniam declinauerunt in te mala. CIudæi qcd ſup ſe p iuſtã uĩdictã recipe debuerãt.in
xpᷣo declinauerũt qñ dixerũt qd dignꝰerat morte: & expedit ut unꝰmoriat᷑:quã ut tota gens pereat.
Cogitauerunt conſilium qð non potuerunt ſtabilire. C Quado dixerũt ad pilatũ. Dñe re-
ordati ſumus. qd; ſeductorille dixit adh&c uiuẽs: poſt diẽ tertiũ reſurga. Iube ergo cuſtodiri ſepul

chrum: uſq; ad diem tertium. At ille:habetis cuſtodiam: ite cuſtodite ſicut ſcitis: & poſtea poſuerunt

— —

—

/ „
Lonrn * cke. 4 ½
„ 1/.

42 . 75 genmi. ls

. .

n e2, fligilla: ſed mortui tenere uiuentem non potuerunt. Reſurrexit qd illi nec uoluerunt nec crediderũt

13 . A Tunc nõ potuerũt ſtabilire cõſiliũ qd cogitaueruut. C Quoniam pones eos doꝛſum.
3 Duob?modis. Dorſũ ꝗa “ it. ali 6 dät: jciũt
S, g u CDuob'modis. Dorſũ ꝗa ſemp terrena deſiderãt. aliter. Dorſũ ut retro cadãt:aut qũ reſpiciũt retro

7*½ P S . . — . ⸗ . . . . . 22½ à2 2 E 9 e
tl.r. ſtr Pn PIe ap e. C In reliquiis tuis pꝛeparabis vultuʒz eoꝛum. =ðYUMW C Pro reliquiis in hebreo in bonis pe
. habet. Senſus itaq; iſte contexitur ad ſimilitudinem ſanctorum quos tibi de omni orbe ſeruaſti: &

etiam eos qui tormentis purgati ſunt eſſe facias ut iuxta uultum ſanctorum uultus quoq; eſſe inci-
piant peccatorum: hoc eſt: ut tales ſunt qui peccatores fuerunt: quales & hi qui ſancti ſunt. Vel aliter 2
In reliquiis tuis præparabis uultum eorum: ideſt prophetas: quos patres eorum occiderunt. Reli-
quiæ eorumalii iudæorum qui occiderunt caput prophetarum: ut illa uindicta quæ cœpita ꝓphe
tis ueniat ſuper illos qui dominum occiderunt. Aliter. In reliquiis tuis præparabis uultum illorum 7
hoc eſt: per heliam & enoch credituri ſunt in finem. Præparabis uultum illorum: ad te credentium:

ut illud: ut conuertant corda patrum in filios.
CExaltare domine in virtute tu. CVox eccleſiæ. Exaltare in uirtute tua: ideſt demonſtra
tuã poteſtatẽ & maieſtatem:quia prius ueniſti in humilitate: ſed modo ueni in maieſtate.
CCLantabimus

CCantabimus? pſallemus virtutes tnas domine.
CLCantabimus in corde pſallemus implemus in opere nirtutes tuas annuntiamus.
In finem pro aſſumptione matutina.pſalmus Sanid.
CPSALMVS XxXI.
Atutina aſſumptio. Reſurrectionis dominicæ & aſcenſus ad patrem ſigniſicat ſacram en⸗
tũu. Hanc inſcriptionẽ hebrei aliter habent. Pro ceruo matutino: & iterprætatione peruer-
ſa putant de heſter totum uigeſimũ pſalmũ eẽ cõpoſitũ:qd uidelicet ipſius periculo & in/
Wterceſſione: apud regem ſit de periculo iſrahgl populus liberatus. Sed nos ceruum qui in/
terſiciat ſerpentes & uenena conſumat: nullum alium niſi chriſtum intelligimus: ſicut totius pſalmi
NNcontextus oſtendit. L
Eus deus meus quare me dereliquiſti. QNoc uerſiculo dominus ĩ cru
ce pendens uſus eſt. Ex quo animaduertimus totum pſalmũ a dño in cruce poſitũ decan
tari. Quod aũt hẽt ĩ medio intende mihi: in hebreis codicibus nõ habetur: & appoſitum:
uox domini declarat: quæ etiam illud in euãgelio prætermiſit. Ac ſi dicat. Quare me dereliquiſti?
Hic humanitas loquitur: quomodo derelicta fuit in adã quando præceptum trãſgreſſus ẽ: uel ĩ paſ⸗
ſione derelictus. Chriſtus pro parte carnis. .
Zonge a ſalute mea verba delictoꝝ meorum. CLonge:Hic diuinitas loqui .
NR . ſee⸗ αιur. Verba delictorum meorum: quia noſtra peccata ſua reputat. Nam in ſalute ſua nullum eſt pec- r D.
. catum:ſed a peccatore longe eſt ſalus. Vel aliter. Lon ge a ſalute mea uerba delictorum meoꝑ. Ag- S
la hunc locum interprætatus ẽ. Longe a ſalute mea uerba gemitus mei. Symmachus uerba gemi-
tuum meorum. Quinta & ſexta editio: uerba clamoris men: & eſt ſenſuslIuxta cæteros interprætes:
gemitus mei: atq; conatus: quibus ſemper populum iſrahel ſaluare quæſiui. Longe facti ſunt a ſalu-
te mea: uã populo tnuere cupie bamiquia ipſi noluerunt recipere ſanitatem. Iuxta. x: uero iter
prætes iſte ſenſus eſt. Hoc qd ſalutẽ depræcor qd me cõquæror derelictum: nõ ex propria perſona S
loquor:ſed ex populi cuiꝰpctã ĩ meo compore ipſe ſuſcepi.Vñ dico.longe ſũt a ſalute mea uerba iſta P EpD,
quæ fundo. Nõ enim tã mihi ſalutẽ poſtulo qui deus ſum quã populo qui ſalute indiget. l
¶Clamabo per diem ⁊ non exaudies.⁊ nocte ⁊ non ad inſipientiam mihi. „
NQQ In die pendens non exauditur a patre: nocte reſurgit ab iferis uictor. Alirer. Quiin gaudio nõ ex =*11
auditur: exauditur in lachrymis. Vnde ait. Nõ in ſtuſtitiã mihi: ideſt nõ fruſtra clamaui: & aquila trã .
“ ſtulit ex hebreo dicens. & nocte & nõ tacebis: ideſt audies me reſpondebis mihi: facies qd oraui. De „ 21 Drrer
ran aP me us meus cla mabo per diẽ nec exaudies: & nocte. Clamauit xps in cruce & orauit pro ſuis: Exauditus
S Tr, P TIn † S& nõ exauditus. Exauditus pro prædeſtinatis: ſicut ĩ octo milibus: uel qro illis. cxx. & qngẽtis fratri-
bbrus. & n⁵ exauditus: hoc eſt pro illis qui non erant prædeſtinati. Vnde dixit euãgeliſta: ſangnuis eiꝰ . ÜNęN
e. S ſuper nos & ſuper ſilios noſtros. Ergo dies hic pro bonis: & nox ꝓ malis itelligitur. Vel dies & nox: e re T I.
„. dRoſhret, e . e 7107 & eran,e , eAE ſee
ꝓſperitas & aduerſitas in eccleſia: Eccleſia non exauditur in proſperitate ut non ſe extollat: & exau- ear
l litur ĩ aduerſirate ut amplius mundetur. & non ad inſipientiã mihi. i. filiꝰ coætern pr̃i ſcit oĩa cur ů Ve
ſit exauditꝰĩ die paſſionis.i.ꝓ filiis mortis: & ꝓſperitate & tribulatione eccleſiæ ſuæz.
CTZTu autem in ſancto habitas laus iſrahel. S
CVox prophetæ:In ſancto habitas:hoc in ſuo corpore uel in cælo:ſiue in eccleſia:
C Inte ſperauerunt patres noſtri domine.ſperauerunt ⁊ liberaſti eos. Ad te clamauerunt? ſal/
ui facti ſunt.in te ſperauerunt ⁊ non ſunt confuſi. Sperauerũt patriarchæ & prophetæ:
uel reliqui: & liberaſti eos:ideſt de ægypto uel de babylonia. Nõ ſũt cõfuſi: ꝗa qd ꝓmiſiſti adimple/
ſti:hoc eſt terram repromiſſiõis & uitã Iõgã. Aliter. In te ſpauerũt pr̃es nri:doctores eccleſiæ. nõ ſũt

2—

R

cõſuſi:qa ſpes ipᷣoꝶ ſemp ẽ: CEgo autem ſum vermis? non homo.
NHoc propter humilitatem aſſumpti corporis loquitur: eſaia quoq; eadem concinente: ne timeas
uermis iacob. COppꝛobꝛiumehominis. WQuod maius op

probrium quam crucis? & deſpectio plebis:iudaici populi deriſus. Cur uermis & non homo. Dum
dicit ĩ euãgelio: uenit filius hoĩs redimere qd perierat: Xp̃s & uermis dicitur & homo: quia ex ma-
ria natus aſſimilatur ſua natiuitas uermi: quia uermis qui in ligno naſcitur non habet patrẽ: niſi ma
trem.Et xp̃s ex maria ẽ natꝰabſq; coĩtu uiri. Duo habitacula fecit deus celũ & terram. Cælum habita
j tio ãgeloꝑ: && terra hĩtatio uermiũ: Fecit deus uermẽ aſcẽdere ĩ cælũ: & angelũ ĩ terra.XpC̃s phumi-
N litatẽ ſup oẽs angelos aſcendit:& diabolus p ſuperbiam proiectus eſt in terra.
COppꝛobꝛium hominum ⁊ abiectio plebis. COpprobrium: quando dixe/
rũt iudæi:tu diſcipulꝰilli?ſis: Abiectio qñ eiecerũt eũ extra ciuitatẽ: & crucifixerũt eũ.
CO mnes vigdentes me irridebant me. ¶ [Pro parte maloꝶ dicitur. Sicut &
ipſi iudæi dixerũt: ſi filius dei es deſcẽde de cruce: uel aue rex iudæorum. . .
CZoquuti ſunt labijs.⁊ mouerunt caput. HMD . .
CLCLoquuti ſunt labiis:quia quod habebant in corde hoc loquæbantur in uerbis. Mouerũt caput:
ideſt teliquærũt unũ caput qcł eſt chriſtus: & fecerũt ſibi multa capita demoniorum.
CSperauit in domino eripiat eum.ſaluum faciat eum quoniam vult eum.

CCc

EErpoſitio.

CVox prophetæ de humanitate loquitur. Sperauit in domino hoc eſt humanitas in diulnitate. Eti
jat eũ: ideſt de iudæis. Quoniã uult eum: ideſt deus pater uoluit talẽ filium habere ſine peccato per
quẽ pctã mũdi tolleret: ut ait ꝓpheta:ipſe infirmitates noſtras accepit: & egritudines nias portauit.
¶¶Quoniam tu es qui eduxiſti me de uentre. CVox humanitatis. Eduxiſti me de
uentre: ideſt de utero ſanctæ mariæ: uel de ſynagoga: quia per uaticinium prophetarum concœpit:
quaſi de uentre exaltatus eſt: & ad ſenſum ſpũalẽ quaſi de uentre eductus eefft.
CSpes mea ab vberibus matris mee. CIdeſt ubera mĩis nõ dedignatus ſugere xp̃s.ĩ. ab
uberibꝰmĩris meæ eduxiſti me. Vbera mrĩ̃is: ſx ſynagogæ. Duo ubera hr̃e dicũtur: ꝗa lram & ſenſuz
hñt. Sed ipſi ideſt iudæi una ubera ſuſceperũt:hoc ẽ ꝗa lram legis tätümodo obſeruant.
CBeus meus es tu:ne diſcedas a me. Q¶ CIn cſe paſſionis.
¶Om tribulatio pꝛoxima eſt. 2ð
CVt ipſæ dixit: ſurgite eamus: ecce appropinquauit qui me traditurus effſ. C Mõẽgadlinnet.

Neq; angelus neq; homo:miſi tu pater. CCircũdederũt me uituli multi.
. Fe var-les aP e (Vituli laſciuientes: kiudaiqus laſciuichess sr incontinentcr eren „⸗ 5 ees
¶Thauri pingues circũdederunt me. Pro ꝗbus ſymachus aliter ĩterprætat'. In hebreo õä F..

uerbũ ponitur baſan: qd & ignominia trãſſerri põt: qa circũierũt me. Thauri dicũtur pro ſupbia il-
, 1„lorüideſt principes illorũ anna & Cayphas uel reliqui. Pingues ꝓpter craſſitudinẽ malitiæ
Tberm pſrpenben CAperuerüt in me os ſuum. =ò”MU 2 Qa dixerunt cruciſigatur.
E Sicut leo rapiens ?⁊ rugiens . EIgdeſt quando de illo cogitabt
nomodo eum crucifigerent. Rapiens quando cum gladiis & fuſtibus eum compræhenderunt.
Sicut aqua effuſus ſum:? diſperſa ſunt omnia oſſa ma. .
E Sic noluerunt iudæi xpᷣm extinguere: quaſi aquam quæ hauritur & diſpergitur & non reuertitur. —
Diſperſa ſunt omnia o a mea. O ſſa chriſti apoſtoli dicuntur: quia ſicut caro ab oſſibus roboratur: AI. IIA Nα
ita & corpus chriſti: apoſtoli uel doctores firmantur a chriſto. ?è”ùẽů Amirrn
2 l 3 CSactum eſt coꝛ meum tãquã cera liqueſcens in medio uentris mei.. C Coppus chriſti
Derrrs X erken e eccleſia intelligitur. Ante quã xpᷣs aſcẽderet in crucem: quaſi dura uidebatur eſſe: quia pauci pro no
mine illius patiebantur. Vnde dicitur: pro iuſto quis moritur.
ECTamquam cera liqueſcens. C Quia poſtquã xp̃ᷣs aſcendit in crucem: poſtea omnes ſãcti
coœperunt tribulationem pro ipſo ſuſtinere propter ſpẽ retributionis futuri muneris. .
J. èò CIn medio uentris mei. , . CHoc eſt in medio eccleſiæ. Sapientia mea ꝗ4
rs en Prius non intelligebatur accenſa ĩgni paſſionis incaluit: & ſuſcepta eſt ab ecclei.
Exaruit tãqua teſta uirtus ma. (ĩ Teſta antequ ĩ igne ponatur ſe Drn D
Rr g aos ele infirma eſt: poſtquã in igne ponitur roboratur: & xp̃s poſtea ꝗᷓ in patibulo crucis aſcendit ſuã eccle fE, Pr⸗‚
J. ,. —Pee Ee roborauit. Ergo nõ aruit ſicut ſœnum ut cadetet: ſed quaſi teſta ut fimaretur.
Lingua mea adheſit faucibns meis. Ideſt linguæ apoſtolorü obmutuerüt tpe paſſiõis Vart⸗ 1.,9
— Licet unus loquutꝰẽ:tñ negãdo nõ cõſitẽdo ideſt petrꝰ. Nã diſcipuli ſeruãtes præcepta mea: de me L
in poſterum loquuntur. 4 Et in limum moꝛtis deduxerunt me.
CNoc eſt incarnationem: uel in infernum: quando aĩas ſanctorum exinde deduxit ſecum. Et in li-
mü mortis deduxerũt me:ſicut ĩpios quos uẽtus ꝓiecit: ita me exiſtimauerũt in mortem decidere:
tãquã ſi reſurgere non ualerem. CQm circundederunt me canes multi.
CCanum proprium eſt ut domino ſuo congaudeant. & latroni latrent. Canes hic iudæi intelligũ-
tur: qui latrauerunt chriſto & latroni congauiſi ſunt:hoc eſt barraban quando illum petierũt & xpᷣ 3
occiderunt. Quoniã circũdederũt me canes multi: nõ loquẽtes recta ſed latrãtes iniqug.
Concilium malignantium obſedit me. ¶ Congregatio iudæorum: canes multi,Pro
cambus ĩ hebreo habet calabin: qd aquila & theodotion uenatores interprætati ſun.
C Concilium malignantium obſedit me.. CIudæi obſederũt.i.circũdederunt chriſtum.
CFogerunt manus meas ⁊ pedes meos. CPræteritum pro futu
ro ponitur. Foderunt clauos hxerunt: & fructum magnum inuenerunt: lIdeſt ſalutem gentiũ6.
Et dinumerauerunt omnia oſſa mea. CIn cruce diſtenta: fregerunt membra ſua.
Ipſi vero conſiderauerunt ⁊ conſpexèrunt me. èòDM
C Dicentes: alios ſaluos fecit: ſemetipſum non poteſt ſaluum ſacere.
¶ Biniſerunt ſibi veſtimenta mea. C Faciẽtes unicuiq; militi partem ſum.
Et ſuper veſtem meam miſerunt ſoꝛtem. Tractãtes de tunica: nõ ſcindamꝰ ed: ſed ſor-
tiamur de ea cuiꝰſit.Vel aliter. Diuiſerũt ſibi ueſtimẽta mea: & ſup ueſtẽ meã miſerũt ſortẽ. Quod qͥ
tuor milites fecerũt ꝗᷓtuor ptes: & tunicã nõ diuiſerũt: ſignificabat unitatẽ eccleſiæ: qd nõ ſcindere-
tur Volunt heretici ſcindere: ſed nõ p’ůt. CTu autem dſi ne elõgaueris auxiliũ tuũ a me.
CHumanitas ad diuinitatẽ loquitur: ut auxilietur ei in tempore paſſiõis.Tu ãt dñe ne elongaueris
auxiliũ tuũ a me: ſed ꝓtinꝰ me reſuſcita. Ad deſẽſionem meam conſpice:ne quid mihi pars inferni
illa uorax præualeꝛat. C Eruea framea animam meam. Eme a gladio uel malicia iu-
dæoꝶ. Vel erue aiam meã de illa ptãte ꝗᷓ ſeducẽdo iugulat. CEi de mann cania vnicu mea⸗

„

Super Pſal. xxi.

CCanes iud æi. Vnica:ideſt aia xpi. Vnica dt qa nõ ht peccatũ illa ala: & aliæ alæ ab ĩpſa muncan-. NXr rren )
urns s dn ſ. tur. Vel unica eccleſia: & de manu canis de ore inferni: qui more canino auide deuorat.
d CSaluũ me fac de oꝛe leonis. CLeo populus iudaicus:propter fortitudinem maliciæ ſuæ. I:de⸗ ru ralr
1. = rl= C Et a coꝛnibꝰ vnicoꝛnium humilitatem mei’ꝗ. ¶ Vnicornis ipſe populus iudaicus intelli- E-⸗ 1s,
egitur: quia unum cornu habet: ideſt unã legẽ: unde uentilat omnes gentes ante præuaricationem
Aoramn E a cornibus unicorniũ humilitatem meam: a ſatellitibus ſathanæ: p quos hoĩes ſin gula⸗
riter in ſuperbia exaltantur. Vſq; hic de paſſiõe dixit: iã de reſurrectione loquitur cum dicit.
Narrabo nomẽ tuũ fratribꝰ meis. CVox xpᷣiv rẽs apoſtoli: poſtquã reſurrexit ut ipſe ait.
ite nũtiate fratribꝰmeis ut eãt ĩ galileã ibi me uidebut. C In mecdio eccleſie laudabo te.
CNHoc eſt in unitate eccleſiæ: in medio credentium populorũ.laudabo te. prædicabo te.
TWCQAui timetis dominũ laudate eu6. Oès ſcĩ qui timore ſctõ illo timent laudant eum.
CVniuerſuʒ ſemẽ iacob magniſicate eꝗ. C¶ ldeſt populus minor qui ſupplantator eſt uitio
rum magniſicate illũ: xpᷣianorum utiq; ſemẽ: cui ſeruiet maior. Timeat eũ omne ſemen iſrahel: hoc
eſt omnes uidẽtes deũ: ꝗ renati p baptiſmũ: uidetis mẽte deũ. Qm̃ ñ̃ ſpræuit neq; deſpexit depꝛæca
tionẽ pauperũ: meã ꝗ ꝓ uobis fact'ſũ paup. Vel pꝑ xp̃ianos nõ ſptæuit deus ſed exaudiuit:
CNeaʒ auertit faciem ſuam a me. CSed reſuſcitauit a mortuis.
CESt cum clamarem ad eum exaudiuit me. Reſpondens: & clarificaui: &
iterum clarificabo. Chriſtus exauditus eſt in paſſione: & eccleſia ĩn tribulatiõe.
Apud te laus mea. Ideſt apud patrem: ut dixit: ego & pater unũ ſumꝰ. Apud te laus
mea in eccleſia magna:quæ per omnẽ orbẽ terraꝶ credulitate diffuſa eſt.
¶Nota mea dño reddã coꝛam timentibꝰeuz. CVota xpᷣi natiuitas uel paſſio. uota eccleſiæ
Opa bona:uel myſteriũ corporis ac ſaguinis mei offerã: cũ his q ĩ eiꝰtimore hæc cælebrant.
CEdent pauperes ? ſaturabuntur. CPaupes apoſtoli:edũt corpꝰchriſti. Laudabũt deũ qui
vegrunt eũ:p fidem & opera cognoſcẽtes: qc; ipſe ẽ panis uiuus qui de cælo deſcendit. H .
Siuent coꝛda eorum in ſeculum ſeculi. Q¶ Cor anima ipſorum
