5, Deiĩde plenũ fructũ ĩ ſpica.i.charitatẽ. Plenitudo legis: charitas ẽ. Et cũ ꝓduxerit fructus:ſtatim mit
i tit falcẽ. Falx: ẽ mors: uel iudiciũ qᷓſecat aiam: qm̃ adeſt meſſis.i.cõſumatio ſæculi.In qua iuſti gau/
16 debũt: ꝗ ĩ lachrymis ſeminauerũt. Qc ſemẽ iteꝶ ſimilat grano ſynapis:qd minimũ ĩ timore ẽ: ma
8 gnũ ãt ĩ charitate: qᷓ ẽ maior oĩbus oleribus qꝗa deus charitas ẽ: & oĩs caro fœnũ. Et q ifirmꝰ é olera
ĩ mãducat: & fert ramos miſericordiæ: & cõpaſſiõis. Cuius ſub umbra paupes xpi ꝗ ſũt cæli aĩalia:de
let lectãtur habitare. Seorſũ aũt diſcipulis ſuis diſerebat oĩa. Illi.n. digni erat audire myſteria ĩ penetra
ch li itimo ſapiæ: q remotis cogitationũ malaꝶ tumultibus ĩ ſolitudine uirtutũ pmanebãt. Sapia ẽ in
iut tpe ocii. Dehĩc ad mare ueniũt: & fluctibus turbãtur. Et erat ipe ĩ pupi ſup ceruical dormiens. Pupis
mortuis pellibus uiuos cõtinet: & fluctus arcet & ligno ſolidatur. Ideſt cruce & morte dñi eccleſia
ſaluatur. Ceruical corpus dñi ẽ cui diuinitas ſicut caput ĩclinata eſt. Pupis initiũ eccleſiæ eſt ĩ qua do

. minus dormit morte corporali. Quia nũquã dormiet ꝗ cuſtodit iſrahel. Cominatur uento & mari
¹ ut taceat. De quo dr. Tu dñaris poteſtati maris & reliqua. Vẽtus & mate: & demões & pſequutores
8 ff iii

Liber pꝛimus.

ſunt quibus dicit. Tace. Quando compeſcit edicta regum iniquorum ut uoluerit:quĩa non eſt ho/
minis ut dirigat greſſus ſuos. Tranquillitas magna pax eccleſiæ eſt: poſt præſſuram: ſi non theonica
poſt actualem nitam. CLAPITVLVM. V. l
Z exeunti ei de naui ſtatim occurrit ei homo de monumentis in ſpiritu immũdo.

*

tius: nec compedibus. Nemo enim domare eum poterat. In montibus & in monumẽ
tis erat: clamans & concidens ſe lapidibus: hic eſt deſperatiſſimus gentium populus:
2(quep enumerat apoſtolus. Superbuse: latus:immund us: ſanguinarius: idolatra: igno
mmminioſus: nec in lege naturæ: nec dei: nec humano timore alligatus. Cui legio nomẽ
eſt: ideſt decem milia quæ cadunt ad dexteram patris quæ eſt chriſtus. Cui demonio grex porcoruʒ
creditur: cui nihil eſt utile:niſi tantum mors ut ſimul in abyſſo in ĩferno: ſine reſpectu miſericordiæ
ſuffocaretur per impœtũ naturæ mortis: a quibus fugiunt multi qui paſcebant eos: flagellato etenĩ
ſtulto: ſapiens prudentior fit. Et rogant Ieſum ut exeat a finibus eorum. ut ait petrus. Exi a me domi

ne quoniam iĩmundus ſum. Ne tangat archam dei ut oza: homo ſanatus mittitur in damum ſuam

& prædicat in decapoli. Dum a romano nunc regno iudæi conuertuntur: qui in littera tantum pen
dunt decalogi.-Poſt hæc uenit iayrus archifinagogusquia cum intrauerit plenitudo gentium tunc

omnis iſrahel ſaluus fiet. Iayrus illuminans ſiue illuminatus interprætatur. Ideſt iudaicus populus

umbra litteræ diſpoſita ſpiritu illuſtratus: procidens ad pedes uerbi: ideſt ad incarnationem leſu

ſe humilians: rogat pro filia: qui ſibi niuit aliæs uiuere facit. Abraham & Moyſes & Samuel rogant

pro plebe mortua & ſequitur leſus præces eorum. Septima uirtute fuſcitatur mortua. Sed intra uiã
tangit fimbriam retro mulier ſanguinaria quæ profligatam cum ſalute perdidit in medicos nihil
proſicientes ſubſtantiam. Septimò die requieuit deus ab omnibus operibus ſuis quando ſuſcitatur
mortua intus & ſemiuiua fſoris cum turbis: fluxus ſanguinis ſterilitatem facit. Vnde dicitur ad eccle
ſiam gentium. Lætare ſterilis quæ nõ paris. Retro accedit: ideſt poſt reſurrectionem. Fimbriam tan-
git: ac cymbala & mala punica quæ pendunt de extremis oris tunicæ ſummi ſacerdotis. Cym ba/

lIum conſeſſionem. Malum punicum: martyrii uoluntatem: & uirtutum candorem. Siue unitatem

ſigniſicat. Ad puellam dicitur Tabitha cumia deſt puella ſurge. Archiſinagogo dicitur filia tna mor
tua eſt. Ieſus autem dixit. Non eſt mortua ſed dormit. Vtrunq; mortua eſt uobis: mihi dormit. An/
norum duodecim erat puella: & annis duodecim erat mulier perpeſſa: peccata non credentiuz. Ap

parent initio fidei credentium. Vnde dicitur. Credidit abraham deo & reputatum eſt ei ad iuſtitiaʒ.

CAPIEVLVM. SEXTVM.

„ N bricatus eſt auroram & ſolem. deſt eccleſiam primam & ſequentem. In quarum fi-
gura: mulier & puella ſanãätur. èMU

NNV Mon eſt pꝛopheta ſine honoꝛe niſi in patria ſua
Comitatur ſepe uilitas originem: ut quis eſt nilius yſai? Sed humilia dominus re-
s ſpicit & alta a longe cognoſcit. Mittuntur deinde duodecim apoſtoli & datur eis po

teſtas præcepta docendi: ut cõmittetur uerbum ſimul et factum & cum promiſſis inuiſibilibus uiſi/
biles uirtutes micent: & cum ungebant oleo egros: infirmitatem fidei uirtute corroborant.
KXunc aundiuit herodes nomen Jeſu manifeſftuun.
ucerna ſub modio abſcondi phas nonet: “S
CAuo audito herodes ait.Quem ego decolaui Joannem hic a moꝛtuis reſurrext.

¶ Per ironiam expræſſe pronunciat Herodes pelliceus: caput legis quod eſt chriſtus de corpore ab

ſcidit proprio. Ideſt iudaico populo & datur gẽtili puellæ. Ideſt romanæ eccleſiæ: & puella dat ma
tri ſuæ adulteræ: ideſt ſynagogee gedituræ ĩ fine. Corpus Ioannis ſepellitus: caput in diſco colloca
tur. Littera humo tegitur: ſpiritus in altari honoratur ac ſumitu. J
WCWM⅛S‚Lonueniunt apoſtoli ad Jeſum annuntiant que egerunt⁊ docuerunt. ðJUMU⸗
CAd locum unde exeunt flumina reuertuntur. De eo ſemper gratias referunt miſſi quod accepe/
rant. Et ait illis. (VWenite ſeorſum: & reliqua. uſq; ad manducandi ſpatium.) Et hos proprie mar/
cus ſeorſum ducit: quos elegit. Vt inter malos uiuentes: mala non intendant. Vt loth in ſodomis:
& Iob in terra hus:& abdias in domo achab (Et ait illis: requieſcite puſillum) ut aues in ramis ſyna/
pis. Puſilla hic ſanctis requies longus labor. Sed poſtea dicitur illis ut requieſcant a laboribus ſuis.
Erant enim qui ueniebant & redibant multi: nec manducandi ſpatium habebant in archa Noe: &
animalia quæ intus erant foris mittebantur. Et quæ foris erant intro erumpebant. Sic nimirũ agi-
tur in eccleſia. Iudas receſſit: latro acceſſit. Quãdiu receditur a fide: nec eccleſiæ requies eſt ſine me-
rore. Rachel plorans nlios ſuos noluit conſolari. Non eſt hic conuiuium in quo bibitur ninum no
uum. Cum cantabitur canticum nouum. In cælo nouo: & in terra noua: ab hominibus nouis: cum
mortale hoc induerit immortalitatem. Cum quinq; panibus & duobus piſcibus quĩq; milia homi
num ueſpere uitæ paſcentur: cum daodecim cophini. Octaua uirtute pleni fragmẽtis colliguntur:
cum ſunt ſuper thronos duodecim:ideſt duodecim tribus iſrahel. Qui ſunt fragmenta 2 Iõialuaen
. Iiaac

CSexta uirtute ſanatur: qui in monumentis domiciliuʒ habebat: nec cathenis liga

grS. Einde iens in patriam ſuam filius fabri Ieſus uocatur.Et hoc myſtice:ſed ſabri qui fa-

— — £☛R W —☚ — ——

— — —

e

Super Warcum. c. vii. . viu.

Iſaac & Iacob:quãdo reliquiæ ſaluæ fiẽt ex i. frahel: quãdo facie ad faciem uidebimus:quod in lege

Moyſi: & prophetis: & pſalmis: ſcriptum legimus de chriſto. Vnde poſt quartam uigiliaʒ noctis cõ

peſcit Ieſus tumorem maris ambulans ſuper illud & dicit. Confidite ego ſum:quia uidebimus eum
ſicuti eſt. Tunc ceſſauit uentus: & procella Ieſu ſedente. Ideſt regnante in naui: quæ eſt uniuerſalis
eccleſia. Sequitur.
¶Et quot quot tangebant eum:ſalui fiebant.
CQuando fugiet dolor & gemitus: CAPITVLVM. SEPTIMVM.
=X conueniunt phariſei. Et reliqua.
VSVYAfluum latratum: furca rationis obtundit: ideſt moyſi & eſaiæ increpatione. Vt nos ad
AWuerſantes hereſes uerbis ſcripturæ uincamus: Videntes diſcipulos non lotis manibus
2ρν1 manducare: quod futuram gentium cõmunionem ſigniſicat. Munditia & baptiſmũ
NPhariſaicum ſterile eft. Cõmunicatio non lota apoſtolica extẽdit palmites ſuos uſq;
KHnmmmdd, ad mare: quod culpa maius eſt. Traditio phariſaica in mentibus & puris uaſis non
eſt tractanlaſed abſcidenda & radenda. Sepe enim traditionibus hominum: mandata dei cedunt:
Poſt hoc ſignum:mulier tyropheniſſa:cuius filia ſpiritum immundum habebat intrãs Procidit ad
Eecles eius. Erat enim gentilis: mulier rogat pro ſilia: quæ eſt mater noſtra. Romana eccleſia: & nata
emoniaca: barbaries eſt: occidentalis natio: cuius fides fecit de cane ouem: micas ſpiritalis intelle/
ctus: non panem fractum litteræ ſumere cupit. Fidelis prudens & humilis: mœrerur quod poſcit.
CEt iterum exiens de ſinibus tyri venit per ſydonem. Et reliqua. . S=
CEt hic proprie narrat marcus decimam uirtutem. Tyrus interprætatur angnſtia: ſignificans iu/-
dæaʒ. Cui dominus dicit. Coanguſtatum eſt: contractatum breue eſt pallium utrumq; operire non
poteſt. Vt tranſſerat ſe ad gentes alias. Sydon uero uenatio interprætatur: fera indomita quæ no-
ſtra natio: & mare galileæ: quod fluctuoſa uolubilitas eſt: inter medios fines decapoleos: quod in-
terprætatur decalogi manldaia Saluator ad ſaluandas gentes: ab apoſtolis ducitun: qui interrogan-
ti ſe adoleſcenti: quid faceret reſpondit. Noſti mandata?
CEt adducunt ei ſurdum ⁊ mutum.
CGenus humanum per multa membra. Ac ſi unus homo uaria peſte abſumptus enumeratur: in p/
thoplauſto cecatur dum uidit. Surdus fit cum audit: dum odoratur emungitur. Obmuteſcit dum
loquitur. Mancus fit dum manum extendit. Incuruatur dum erigitur. Hidropicus fit dum concu/
piſcit. Claudus fit dum progreditur. Lepra ſuffunditur dum nudatur. Demone impletur dum diui-
nitatem appetit. Morte moritur: dum audacter excuſat quòd inobœdienter cõmiſit. Et depræcan-
tur eum: ut imponat illi manũ.Incarnatũ forte dũm multi iuſti & pr̃iarchæ cupiebãt & optabant.
CAppꝛehendens eum dominus de turba ſeoꝛſum:miſit digitos ſuos in auriculam eius.
CSeorſum ſemper a turbulentis cogitationibus: & actibus inordinatis ſermonibuſq; incompoſitis
ducitur: qui ſanari mœretur. Digiti qui in aures eius mittuntur: uerba ſpiritus ſunt. De quo dicitur.

Digitus dei hic eſt. Et opera digitorum tuorum ſunt cæli.
CEt expuens tetigit linguam eius.
Spuma de carne domini: ideſt diuina ſapientia quæ ſoluit uinculum labiorum humani gene/

ris: ut dicat. Credo in deum patrem omnipotentem. Et reliqua.
CEt ſuſpiciens in celum ingemuit.
Cldeſt nos gemere docuit.Et in cælum theſaurum cordis noſtri erigere per qd gemitũ cõpuctõis
intimæ: friuola lætitia carnis purgatur: ut dicitur. Rugiebam a gemitu cordis mei. Et ait illi.
CEffeta quod eſt adaperire.
CCorde autem creditur ad iuſtitiam:ore autem confeſſio fit ad ſalutem.
CSEt ſtatim aperte ſunt aures eius:⁊ ſolutum eſt uinculum engue eius:⁊ loquebatur recte.
CApertæ aures eiꝰ ad hymnos: & cãtica:& pſalmos ſoluũt linguã. Vt eructet uerbũ bonũ:qd nõ pnt
minæ: nec uerbera cohibere: ut ait apoſtolꝰpaulꝰ. Ego unctꝰ: ſʒ nõ ẽ alligatũ in me uerbuʒ dei.
CEt pꝛecepit illis ne cui dicerent. ¶ LNon in uirtutibus gloriandum eſſe do/
cuit:ſed in cruce & humiliatione.
CQuanto eis pꝛecipiebat:tanto plus pꝛedicabant. CCiuitas in monte poſita undiq;
circũſpecta abſcondi non poteſt. Humilitas ſemper præcedit gloriam. CAPITVLVM. VIII.
n NEecima uirtute ſeptem panes: quatuor ieiunis milibus franguntur: & pauci piſciculi be
Mnedicuntur & de fragmentis ſepteʒ ſportæ plenæ ſubſtolluntur. Septem panes dona ſunt
ſeptem ſpiritus ſancti: quatuor milia annus eſt noui teſtamenti cum quatuor temporibus.
— Zeptem ſporte plenæ: ſeptem eccleſiæ fragmenta panum myſtici ĩtellectus primæ ſeptima
næ ſunt.Piſciculi benedicti: libri noui teſtamenti. Quoniam piſcis aſſi partem dominus reſurgens
poſtulat: & piſcem ſuper poſitum prunis diſcipulis in captura piſcium porrigit. Poſt hæc
ueniunt bethſaida quæ domus uallis interprætatur. Quæ eſt alia niſi mundus qui eſt ual-
lis lachrimaruz“ CAPITVLVM. VIII.
H—☚ Dducunt duodecima uirtute: cecum ꝗ nõ uidet: nec ante: nec retro: ideſt qui ſnite E: q erit
ðèGUMWU iiii

phariſeorum ſupet

4
—

—

L.iber primus.

¶Nogant illum:vt eum tangeret. CQuis eſt qul tangitur: niſi qui
compungitur? Et appræhendit manum ceci: ut lamentationem de cecitate cordis ſui agat. Deflens
ut hieremias euerſionem ciuitatis dei: hoc eſt animæ ſuæ. Et ducit eum extra vicum.

¶Ideſt uicinitatem malorum. Corrumpunt enim mores bonos colloquia mala. Et expuens in ocu
lis eius: ut uideat uoluntatem domini: per flatum ſpiritus ſancti. Impoſitis manibus interrogat euʒ
ſi aliquid uideret per opera domini uidet maieſtatem eius. A magnitudine enim creaturæ creator
agnoſcitur. Et aſpiciens ait. Video homines uelut arbores ambulantes. Ideſt omnes homines exi-
ſfrimans ſuperiores wi. Indignum ſe iudicans: ut dauid ſe uocari hominem: & canem montuũ: &
pullicem unum. Iterum manus poſuit ſuper oculos eius ut uideret clare omnia. Ideſt per opera uiſi
bilia inuilibilia intelligeret: & que oculus non uidit: & clare animæ ſuæ ſtatum: poſt rubiginem pec

cati:mundi cordis oculo contuetur. Beati enim mundo corde: quoniam ipſi deum uidebunt. Et

miſit eum in domum ſuam ut uideret in ſe: quod ante non uidit. Non enim putat homo deſperans
de ſalute omnino poſſe quod facile illuminatus per ſpẽ poteſt perficere. Et dicit ei.
CSi in vicum introieris nemini dixeris. Cdeſt uicinis cecitatem tuam ſemper enarra:
non uirtutem. Vt ait paulus. Qui fui blaſphemus et perſequutus ſum eccleſiam dei.
CVPoſt hec cepit docere illos:quia opoꝛtet filium hominis multa pati:⁊ tertia die reſurgere.
SSicut gubernator peritus tempeſtatem in tranquillitate præcauens: nautas paratos uult eſſe ſuos.
Vnde dominus. Si quis uult poſt me ſequi deneget ſemetipſum: Ideſt alter ex altero efficiatur. Poſt
confirmationem crucis gloria reſurrectionis oſtenditur. CAPITVLVM. NONVM.
Nae & ſequitur: tertiadecima uirtute. Et poſt dies ſex.

cis qui uiderant oculis ſuis: futuræ reſurrectionis. Et uerbum continuerunt apud ſe conꝗ/
MAArentes quid eſſet: cum a mortuis reſurrexerit. Hoc ꝓprie marci: ideſt cũ abſorta fuerit mors
in uictoria non erunt in memoriam priora: & aſcendent ſuper cor. Cum abſtulerit dominus ſordes
filiæ ſyon: auferens omnem lachrymam ab omni facie ſanctorum. Et ueniens ad diſcipulos ſuos ui

dit turbam magnam circa eos. & ſcribas conquerentes cum illis. Non eſt homini requies ſub ſole.
Semper paruulos occidit inuidia: magnos percutiunt fulgura montes. Alii diſcentes cum fide. Alii
uidentes cum faſtu: ad eccleſiam conueniunt. Et populus uidens eum ſtupefactus eſt & expauerunt.

Non eſt timor in charitate: timor enim eſt ſeruorum: ſtupeſcere ſtultorum. Et ĩterrogauit eos. Quid
jiter uos conqueritis? Quod ſcit dominus interrogat: ut confeſſio pariat ſalutem: & murmur cor/
dis noſtri:ſermonibus ſoluatur piis: ut eſt illud. Dic tu iniquitates tuas prius ut iuſtificeris. Poſtea
quartadecima uirtute unus de turba affert filium ſpintum habentem immundum. Quem non po/
terant diſcipuli curare: ſaluator curauit. Infidelitas utrorumq; impediuit ſalutem: Spiritus diſcerpit:
ſpumantem & ſtridentem & areſcentem. Peccato ſpumat inuidia: ſtultitia: ſtridet iracundia: areſcit
ignauia. Diſcerpit eum ſpiritus appropinquantem ad ſalutem: quod eſt eſca dilecta: quos ĩ uentreʒ
ſuum trahere deſiderat: per terrores & dãna: ut fecit in Iob. Interrogans Ileſus tempus.
CEt ait pater eius. Ab infantia. CNic ſignificatur gentilis populus: cui a natiuitate in
creuit cultus inutilis idolorum: ut ſtultus imolaret filios ſuos demoniis. Vnde ſequitur.
C Et frequenter eum in ignem ⁊ aquam miſit. Alii enim ignem uenerabàtur. Alii aquã.

Ait illi Jeſus. Si potes credere. ¶CLibertatẽ arbitrii indicat. C Qia poſſibilia ſt credẽti.
CQuæ ſunt oĩa miii ꝗᷓ in noie leſu:ideſt ſalutis poſtulantur cum lachrymis. Pater pueri aiebat. Cre

do. Adiuua incredulitatem meam. Credulitas noſtra: ut roſtrata lingua infirma eſt. niſi innexa ſubſi
ſtat robori adiutorii dei: fides cum lachrymis: optata uota capit: ut eſt: fat tibi ſecundum fidem tuã.
CEt cum uideret Jeſus concurrentem turbam cõminatus eſt ſpiritui immundo.

CDehinc marcus ꝓprie narrat. Miaalni: potẽtia eiꝰ? 6. CSurde? mute ſpiritus. C Spui?

putat deꝰqd hoĩ diabolꝰpſtat: dũ ille nũꝗqᷓ audiat: nec loꝗtur: qd pctòr pœnit? audiuit & loquitur.
CExi ab eo ⁊ ampli ne itroeas ĩK eꝗ6. CExiẽs ab hoĩe nũꝗᷓ reuertitur: ſi cor ſuũ clauis ſerraue/
rit hũilitatis & chatitatis: & hoſtin obtinuerit hõ munitatis: Vn ppheta dicit. Eſto mihi ĩ deu ptecto
rẽ: & ĩ locũ munitũ: ut ſaluũ me facias. CEt factus ẽ velut moꝛtuus. et
CSanatis etenim dicitur. Mortui eſtis & uita ueſtra abſcondita eſt cum chriſto in deo. Vnde infir-
mitas chriſtianorum: non eſt mors:ſed mortis ſimilirtunuddo.
CEt cũ ĩtroiſſẽt domũ diſcipłi eiꝰ:iterrogãt eũ:qre nõ potuiſſẽt eicere illũ: gbꝰdedit ptãtẽ eiciẽ/
di demonia. Et dixit illis:hoc genꝰ nõ eicit:niſi ĩ oꝛatiõe ⁊ ieinnio. Stultitia ad luxuriã car
nis ptinet: ieiunio ſanat᷑: & orone. Ira & ignauia orone depellit᷑. Medicia cuiuſq; uulneris adhibẽ
da ẽ ei:nõ ſanat oculũ qd calcãeo adhiber᷑.leiunio paſſiões corpis: & orone peſtes ſanãdæ ſũt mẽtis
C Et venerũt capharnaũ.& reli. Capharnaũ uilla cõſolatiõis: cõgruit ĩterpᷣtatio pᷣdictæ
ſniæ ꝗᷓ dicit. Et occiſus tertia die reſurget. Granũ frumẽti moritur: ut multiplicius colligatur:ſi non
¶Qui cũ domi eẽnt iterrogabat eos ꝗd i via tractabais. (Wmorittur: ſolu manet.
In uia. n. tractabãt de pricipatu: ſimilis tractatio loco.Pricipatꝰnãq; ut ĩgredit᷑: ſic deſerif. Et diu
tenetur labitur: Et incertũ ẽ in ꝗᷓ mãſiõe.i.in ꝗᷓ die finiat᷑. Vñ dicit ꝗq uult eẽ primꝰ ut puer ſit mimiſter

CBonum

CIn monte excelſo tranſfiguratus eſt coram diſcipulis ſuis: ne timerent opprobria cru⸗/

— 2

2—2ꝗʒf———

—

2 YZJM — —

Super Oarcum. c. x. .xj.

Bonum eſt tibi debilẽ ingredi viam. Q¶ IIdeſt ſine cupito principatu.
CAuam duas manus habentem ire in ignem inextinguibilem.
CDuæ manus principatus humilitas & ſuperbia. Abſcide ſaperbiam: tene humilem principatum.
C Kermis non moꝛ ⁊ ignis nõ extinguit᷑. Vermis ẽ cõſcientia ſeua. Ignis pœna in
cõſumata. Vñ per ꝓphetã dr. Ambulate in lumine ignis ueſtri & in flãmis quas ſuccẽditis uobis. oĩs
n. igne ſalietur. Mire diſcretũ eſt. Qd. n. ſale cõditur uermis putredinẽ arcetr: Qd uero.i.aſperſo ſa
le carnẽ qͥq; cõſumit hoc ſcdm legẽ in hoſtiis fiebat ꝗ in altari cremabãtur. Vñn in oĩ uictima & ſacriĩ
ficio ſal offerri pᷣceptũ eſt. Sal dulcedo ſapiæ & ignis ſpũs ſancti gra. Oĩs ignis ſalietur: qa oĩs elect⸗
ſapia cõditur: ut di gna uictima dei altaribꝰ efficiat. Vñ bñ addit: & oĩs uictima ſalietur.IIle.n. uere ui
ctima dnñi ẽ.q corpꝰ& aĩazʒ a uitiis emũdãdo deo ꝑ amorẽ ſpũs ſancti conſecrat: nec ſale aſpgitur ſed
igne cõſumitur qñ nõ peccati tm̃ cõtagio pellitur: ſed & pᷣſentis uitæ delectatio tollitur & futuræ cõ
uerſatiõi tota mẽte ſuſpirat᷑. Vñ nr̃a cõuerſatio ĩ cælis ẽ.Et obſecro p miſericordiã dei.ut exhibeatis
corpa ur̃a &c. Altare dei ẽ cor bono& hoſtiæ & ſacrificia bona opa ſideliũ: ĩ oĩbꝰ ſacriſiciis ſal qa nul
lũ opꝰbomei ſine ſapĩa. Ignis ſacrificia ĩ altare cõſũit: de quo ipᷣe nos baptizauit ſpũ ſcõ & igneugnis
tribulatiões reſpicit hoc ad ſupiora ubi ſcãdalizantia mẽbra euelli pᷣcepta ſun t. ꝗa & hoc ẽ igne ſali
ri tẽptationibus exerceri ob xpi amorẽ dilectos & proximos nobis abnegare:Oiĩs. n. uictima ſalietur
Victima dñi eſt genus humanum quod hic rõne ſapiæ ſallitur. dum corruptio ſanguinis cuſtodia
putredinis.i.mater uermiũ conſumitur. & illic purgatorio igne examinatur. H

¶¶Bonum eſt ſal. Et reliqua. CSal inſulſum qui amat principatum qui in
crepare non audet & confiteri ne de ſynagoga eiciatur. Diligens gloriam hominum magiſq dei.
CBabete in vobis ſalẽ ⁊ pacẽ hẽte inter vos. Salſitudinẽ correttiõis amor ꝓximi tẽ

peret & dilectionẽ ꝓximi ſal iuſtitiæ cõdiat⸗Et in domo iteꝶ diſcipuli eius interrogabãt eũ de eodẽ
Et hoc ꝓprie iterata ſcia uerbi nõ faſtidiũ ſed eſuriẽ & ſitim pᷣſtat.ut eſt illud ſapiæ. Qui cõmedunt
adhuc eſurient: & qui me bibũt adhuc ſitiẽt. Melliflua ſapiæ eloqa guſtata diligentius multimodũ
ſaporẽ reddunt. Qñ pluit dñs mãna ad maducandũ ſub ſole liꝗᷓſcens ut cera reddẽs mollita dicta.
Vt ẽ illud:Fulgebũt iuſti ſicut ſol in regno pr̃is eoꝶ. Ad ignẽ duratur.ut panis cor hoĩs cõfirmans.
Vt eſt.Si ꝗs uult poſt me uenire abneget ſeipſuʒ ſibi & tollat crucẽ ſuã & ſequatur me. CAbP. X.

NNDariſei interrogabãt eũ ſi lʒ viro dimittere vxoꝛẽ ſuã tẽpãtes eũ. Itẽ poſt aliquã
jta in domo:Iteg diſcipuli eius interrogabãt eũ de eodẽ.i. de cõiugii ſtatu ſicut ſequens ca
pituluũ: & dicit illis. Quicũq; dimiſerit uxorẽ ſuã & reliqᷓ. Sʒ qd dicit Marcus. Iteꝶ diſcipuli
E☛☛1 eins interrogauerũt eũ. Nò diſcipali interrogauerũt prius ſed phariſei. Sed ſecunda inter-
rogatio ab aliis.i.ab apoſtolis.Iteꝶ dicta ẽ de eadẽ re. de qua phariſei eũ iterrogauerũt. Poſt hæc ue
nerũt ĩ hierico. Hierico lũa ſiue anathema ĩterptatur. Qd cõgruit paſſiõi appropiquati.defectnãq;
carnis pparatiõe cæleſtis hieruſalẽ: uñ hierico deſerẽtes hieroſolim æ. i. uiſiõi pacis appropinquãt.
CEt ꝓſiciſcẽte eo ð hierico vſqʒ; ſeqᷓbateũ:i via filiꝰthiei barthĩeꝰ cecꝰſedebat iuxta viã mẽdicãſ

.
ume

CQuitadecia uirtute illuminat᷑ cecus. Cecitas ex pte facta iud æis illuſtrabit᷑ in fine qñ eis mittet he

liã ꝓphetã. Iuxta uiã mẽdicãs. Qui ſcripturã cõſeruat nec cõplet iuxta uiã mẽdicans eſurit.

—

CEt cũ audiuit ieſũ nazarenũ trãſire clamauit ſilij danid miſerere mei. C Per merita pfiarcha

rũ iudaicꝰ illũinar᷑ populꝰ Cui mſericors & miſerator dñs adeſt.illuminas cecos: erigẽs eliſos:diligẽs
paupes:cuſtodiẽs aduẽas. Et cõminabãt᷑ ei multi.i.pcã ut taceret: demõia cõpeſcũt clamorẽ paupis
quẽ exaudiuit dñs at ille magis clamabat. ĩgraueſcẽte bello manꝰ ad lapidẽ adiutorii hoc ẽ ieſũ na
zarenũ cũ clamore lauãdæ ſũt. C Et pcepit ieſus vocari:⁊ dicũt ei aiegoꝛ eſto ſurge vocat te.
CQuã cõueniẽs ẽ ordo ſalutis audiuimꝰprĩo.deĩde clamamꝰ :poſtea uocãur: poſtrẽo ſurgim. au
diuimꝰp ꝓphetas clamamꝰ p fidẽ. uocãur p apoſtolos ſurgimꝰ ꝑ pniaʒ exuimur p baptiſmũ ĩterro/
¶ Qui pꝛoiecto veſtimẽto exiliẽs. Nenit. (gamur pꝑ uolutatẽ. Vñ ſeꝗt᷑.
CExilire nudus ueteri hoĩe dr: Vt hynulus ſaliens ſup colles exiliens ſup mõtes. Segnitiam depo/
nens patriarchas prophetas & apoſtolos in altis conſiderans ad ſuperna ſe extendit. Dixit illi ieſus
CAuicd tibi vis faciã. C Cõſiderãs ieſuſ prõptã uolũtatẽ cõpletione deſiderii remunerat.Vñ
alias dicit. Oẽ qdcũq; petieritis in oratione credentes accipietis. Cecus ãt dixit ei. Rabboni ut uideã
Vnã petiit a dno.Hoc reqrit ut uideat uolũtatẽ dñi. Et inde uidens uiſitet tẽplũ eius. uñ ſequitur.
CAJeſus aãt dixit illi Fides tna te ſaluũ fecit.Et confeſtim vidit ⁊ ſequebatur eum in vaa.
Cua mendicabat. ꝗ dixit. Ego ſũ uia ueritas & uita. Hæc eſt nia anguſta quæ ducit ad atdua hie-
toſolimæ & bethaniæ ad montẽ oliuaꝶ qui eſt mons luĩs & conſolationis. CAP. XI.
X cũ appꝛopinquaret hieroſolie (Et reliꝗᷓ. Vſq; oſanna in excelſis) C Quæ E uiſio bacis
aniqua maner ſixa ĩmobiliſq; fœ licitas:qᷓ ſcdm apoſtolũ mi ẽ oĩum credẽtiũ: & bñ uiuẽtiũ ĩ
EXAXxpo. Miſit duos ex diſcipulis ſuis. Bini uocantur: & bini mittuntur diſcipuli xp̃i quoniam
caritas non conſiſtit cum uno ut dicitur. Vhe ſoli & reliqua. Duo educunt hebreos de ægypto
Duo deportant botrum de terra ſancta:ut ſemper præpoſiti coniungant opus & ſcientiam: & duo
mandata de duabus tabulis proferant. & duobus fontibus abluantur & abluant. Et duobus uectibꝰ
archam domini portent. Vt inter duos cherubin deum cognoſcant ſpinitu & mente pſallentes. Pul

7 *

Liber pꝛimus.

lum ligatũ ducunt:& indomitũ:quẽ ſoluunt & domant:ꝗ eſt populus gentilis ligatꝰañ ianuã fideĩ
cũ uinculis peccatoꝶ ſuoꝑꝶ: In biuio ſtantẽ in libertate arbitrii dubitantẽ inter uitam & mortem.

¶Quidam dicebant:quid facitis? CAc ſi dicerent quis põt dimittere peccata.
CEt iponunt veſtimẽta ſua. C (Neſt ſtolã primã ĩmortalitatis ꝑ baptiſmi ſacramẽta afferũt.
Et ſedit Jeſus ſuper eum. CIdeſt in eos regnare cœpit. Vt non re/

gnet peccatum in laſciua carne. Sed iuſtitia & pax & gaudium in ſpiritu ſancto.
Multi autem ſtrauerunt veſtimenta ſua in via ſub pedibus pulli aſine.
Qui ſunt pedes aiſi qui portant & extremi quos ad iudicandum conſtituit apoſtolos qui & ipſi
& ſi non ſunt dorſum in quo ſedit dominus tamen cum militibus a Ioanne inſtruuntur.
¶¶ Alij autem frondes cedebant de arboꝛibus? ſternebant in via.
CMagis hoc ad adorandum & ſacramentum pertinet. ꝗᷓ ad neceſſitatem. Iuſti ut palma florebunt.
Anguſti in radicibus lati in floribus & fructibus quoniam bonus odor chriſti ſunt: & ſternunt uiam
mandatorum dei bona fama. Qui præibant prophetæ ſunt: & ſeq bantur apoſtoli. Vt abyſſus abyſ
ſum inuocat.Ideſt lex legem. Oſanna ideſt ſaluifica dicentes in excelſis & imis: Vt iuſti edificentur
in ruinam angelorum. Et terreni & ſubterranei ſaluentur. Ab eo benedicto uincente & ueniente in
nomine diiPuri ſui. Quoniam filius de patre ſuſcepit nomen & pater de filio.
CEt intrauit hieroſolimam (Et reliqua. Vſq; ad ſpeluncam latronum)
Weſus intrat in templum. Veſpera exiit in bethania cum duodecim: mane ad iudæã uenit atq; nos
in ueſpera mundi uiſitat: Eſuriens dominus ſalutem hominum. Vidit a longe ficum foliis nõ fru/
ctibus ornatam. ideſt ſynagogam ueſtitam mandatis hominum & ſuperſtitionibus ſcopatam. Cui
denegat fructum in euũ: inde templum ingreſſus eiecit uendentes & ementes: & menſas & cathe/
dras euertit.ĩ.qui uendunt honorẽ & gradus emunt. Scriptum eſt. n. domus mea domus orationis Eſa.56. c.
uocabitur: iuxta Eſaiam. Vos autem feciſtis eam ſpeluncam latronum. iuxta Hieremiam. Hie.7.b.
CEt cum veſpera facta eſſet. Et reliqua. 3
CEt hoc proprie poſt ſe relinquens tænebras. Vt ſol inuidis cordibus egrediebatur de ciuitate ad
* aliam quæ eſt beniuola & obediens. Mane reuertentes uiderunt ficũ aridam: occidit ſol oritur ſol.
lux ablata a ſcribis: lucet in apoſtolis: Ficus arida a radicibus ſynagoga eſt a caym & a cæteris a qui/
bus omnis ſanguis abel Vſq; ad zachariam requiritur.
Et dixit Petrus.Ecce ſicus cui maledixiſti aruit.
CPetrus agnoſcit aridi: & abſciſaʒ radicẽ cui ſuccedit oliua pulchra fructifera uocata a dño: uñ ſeꝗt᷑
Amen dico vobis. Quicunqʒ ex vobis dixerit huic monti.
WIdeſt chriſto qui eſt mons creſcens de lapide abſciſo ſine manibus.
CTollere ⁊ mittere in mare ⁊ non heſitauerit. “ V
CQuia quodcunq; dixerit fiat fiet ei: Hoc eſt factum quando dixerunt apoſtoli. Digne tranſferimur
ad gentes quia uos indignos iudicaſtis audiendi uerbum dei. Sequitur.

ℳ

CEt cum ſtatis ad oꝛationẽ dimittite ſi quid habetis aduerſus aliquẽ (Et reliq Vſq; ad pcã ur̃a)
¶Septem uerſus orationis dominicæ Marcus ſuo more in una oratiõe compræhendit. Is nãq; cui
dimiſſa ſunt omma quid amplius rogabit niſi quod perſęueret in eo quod obtinuit?
CEt veniunt rurſus hieroſolimam.Et reliqua. Q¶ Et dicunt illi ſeniores in
qua poteſtate hæc facis. Reſpondit illis ieſus. Baptiſmum ioannis de cælo erat an ex hominibus?
CEt cogitantes dixerunt. Meſcimus =S
CDe lucerna inuidi obſcurantur:Vt di. Paraui lucernã chriſto meo inimicos eius induã cõfuſione.
¶Et ieſus ait.nec ego dico vobis ĩ qͥ poteſtate hec facio. C Hic cũ ꝑuerſo ſubuertit᷑ deꝰ.CA.xXII.
T cepit illis in parabolis loqui.homo paſtinauit vineam. ”ÿMB

,.

V. Hõ deus di pr humane affectu. Vinea domus iſrahel ẽ. Sepis ẽ cuſtodia angeloꝑꝶ. Iacus
é lex.turris tẽpluʒ: agricolæ ſacerdotes Peregrinatio dei libertas eſt nii arbitri Serui miſſi
= ꝓphetæ Fructus uineæ obediẽtia. de ꝓphetis alii cæſi alii uulnerati: alii occiſi ſunt. Filius ca
riſſimus & nouiſſimus unigenitus ẽ. Verebũtur filiũ meu.Per ironiã hoc dr. Eiecerũt eũ extra uineã
i.extra plebẽ dicẽtes. Datur uinea aliis.i. ab oriente & occidẽte & auſtro & ab aqlone ueniẽtibꝰ. &
recũbentibus cũ Abraã Iſaac & Iacob:in regno dei: hic lapis reprobꝰ quẽ geſtat angulus cõiungẽs
ĩ cena pura agnũ cũ pane finiẽs uetꝰ nouũ incoãs teſtamentũ.Hic pᷣſtat mira ĩ oculis niis ut topatiõ
Tũc iterrogat eũ mellitis uerbis & circũdabãt eũ ſicut apes mel portãtes ĩ ore aculeũ ĩ tergo dicẽtes
CMagiſter ſcimus qm̃ verax es.Et reliqua(Licet dare tributũ ceſari)& reliqua
CWale ſiquidem cogitationes in ima terræ merguntur quia de ipſis exeunt: & in eadem iterum cœ
noſitate ubjuunture Auod iudæis euidenter accidit cũ blaſfemi & in innocentis chriſti cruore uer
ſati ſunt. Reſpondit illis imaginem cæſaris habentibus: numũ coactum cæſari. Vos ipſos libenter
deo reddite. Signatũ eſt ſuper nos lumen uultus dei non cæſaris Et ueniunt ad eũ ſaducei & relicj.
De hac quæſtione alias diſputans. hionobis non eſt cura erroris alieni. Sed quod erunt homines ſi
cut angeli dei. Ideſt nemo ibi moritur. Nemo ibi naſcitur nec infans nec ſenex. Mulier Sterilis non
relinquens ſemen ex ſeptem fratribus: Nouiſſime moriens quid aliud ſigniſicat quã iudaicam ſyna

gogam

—— — w— — d-----·-----——ẽ

mu
i
n

e
W

C Diuites qui ſunt niſi qui proferũt de theſauro cordis ſui noua & uetera? Quæ ſunt i

ℳ

Der Marc um. c. xii *

gogam relictam quaſi mortuã a ſpiritu ſeptiformi qui ſeptem patriarchas impleuit? Qui non teli/
querunt ei ſemen habrae quod eſt Ieſus xpᷣs: Licet enim puer natus eſt illis nobis tñ gentibus datus
eſt quæ mulier mortaua erat xpo:nec cuiꝗ patriarchæ de ſeptem in reſurrectione cõnungetur. Septe
no namq; numero uniuerlſitas perfectoꝶ ſignatur. Vt uerſa uice. per eſaiam dicitur. Appræhendent

ſeptem mulieres uirũ unum.i. ſeptem eccleſiæ quas dñs unus amat arguit & caſtigat adorant eum

una ſide:Hæ ſunt ſeptem ſportæ fragmentis panũ plenæ. Panes uerba ſunt ſpiritus ſancti. Sportæ ue
10 eccleſiæ. Quos panes leſus benedicens fregit: & diſcipuli eius diuiſerunt turbæ. Duʒ die ſeptimo
benedixit omnia opera ſua requieſcens in eis. Vnde luce facta prima die quæ eſt ſapia. & firmamen
to in ſecundo qui eſt intellectus: & arida Tertio qd eſt conſiliũ: & luminaribu? accenſis quarto ꝗᷓ
ſunt uirtutes. Et uolatilibus piſcibuſq; factis quinto quæ ſunt ſcientiæ. Et aia uiuente Sexto ideſt
hoĩie ad imaginem dei facto quod eſt pietatis. Septimo die ſpiritu timoris dñi: qui permanet ſpiritꝰ
in ſeculũ ſeculi: & replet orbem terraꝶ ſancta repletur eccleſia. Non habens maculam neq; rugam.

Cur auteʒ eccleſia ſeptiformi.i.perfecto timore repletur? Quia iuſtus uix ſaluabitur qui rogat & nõö

intres in igdiciũ cum ſeruo tuo dñe: quia non iuſtificabitur in conſpectu tuo omnis uiuens. De his
ſeptẽ qlitatibus ſpũs dauid cõmemorat. Quid negligẽtia nĩa peperit:ꝗd diligẽtia ꝗſierit:ꝗqd diuia
ꝓuidẽtia cõtulerit: quid inimici ĩſtigatio fraudauerit. ꝗqd obliuio lubrica ſubtraxerit: ꝗd humana fra
gillitas intulerit. quid ignorantia improuida fefelerit. Omnes hos ſeptem affectus in pſalmis inue-
nimus expræſſos: Vt eſt illud Concepit dolorem & peperit iniquitatem. Secundo Præueni in matu
ritate & clamaui. Tertio incerta & occulta ſapientiæ tuæ manifeſtaſti mihi. Quarto. Inimici mei ani
mam meam circundederunt. Quinto. Obliuioni datus ſum tanꝗᷓ mortuus a corde. Sexto: Quoni
am lumbi mei impleti ſunt illuſionibus: Septimo delicta iuuentutis meæ & ignorantias meas ne
memineris domine. Quos affectus ſpiritus ſeptiformis emundat & illuminat. Vt ſeptem lucernæ
ab auſtro ardentes aquillonares tænebras expellunt in tabernaculo domini. Spiritus ſapientiæ im
pigre negligentiam repellit. Spiritus intellectus diligentiam rationabiliter quærit. Spiritus conſilii
diuinã prudentiã prudẽter inuenit. Spus uirtutis inſtigatiões fortiter retõdit. Spũs ſciæ. obliuioneʒ
lubricã diu eſſe integre non ſinit. Spiritus pietatis. humanã fragillitatẽ clementer indulget. Spiritus
timoris dei ĩprouidã ignorantiã ardenter decoqt ac planæ replet. ſapia domꝰ edificat: Intelleci? gu
bernacula inuenit: conſilium bona diſcreta facit: Virtus in patientia animam poſſidet. Scientia diui
tiæ fidei & ſalutis acquiruntur. Pietate proſpentas præſentis uitæ & futuræ conſiſtit. Timore humi/-
litas conſeruatur. & omne peccatum expellitur. Quia initium ſapientiæ timor domini eft.
CBe moꝛtuis autem quod reſurgant non legiſtis in libꝛo moyſi ſuper rubum.

CIn qua eſt ſimilitudo ueſtra. In qua ignis ardebat ſed non eius ipinas conſumebat. Sic uos inflat

eloquium meum: nec ſpinas ueſtras ſub maledicto germinatas abſumpfſit. Inquiens deus abraham
& deus Iſaac & deus Iacob: Ter deum nominando trinitatem intimat. Non eſt deus mortuomum.
Vnum deum iterans unam ſubſtantiã ſignificat. Viuunt autem qui uendicabant portionem quam
elegerant: mortui uero ſunt qui quod uendicauerunt perdiderunt.
C Et interrogauit euʒ vnus de ſcribis.quod pꝛimum ommum eſſet mandatoꝛuz? Reſpondit
Audi iſrahel dñs deus tuus deus vnus eſt. Et reliqua. D
CQuæ eſt hæc quæſtio problematis quod eſt cõmune omnibus peritis in lege niſi quod diuerſa ĩ
exodo & leuitico: & deuteronomio ordinantur mandata. Vnde non unũ: ſed duo intulit mandata
de his etenim duobus uberibus ſuper pectora ſponſæ eleuatis: noſtra aliturinfantia.
C Et ait illi ſcriba. Bñ magiſter veritatem dixiſti.Et dixit ili Jeſus.MHNon longe es a regno dei
CQuare non eſt longe: qui uenit callide.Longior namq; eſt ignorantia a regno dei quam ſcien-
tia: Vnde ſupra ſaduceis: Erratis inquit neſcientes ſcripturas neq; uirtutem dei: Et docebat eos Ieſus
in templo.Ideſt palam eis de ſe loquitur: Vt inexcuſabiles ſint: Vt ignis incendat arida ſcribaꝑ &
phariſeoꝶ exempla qui uolunt in ſtollis ambulare &c. Hi accißiunt rolixius iudicium.
C Et ſedens contra gaʒophilatium (Ideſt diuitiarum cuſtodiam) Aſpiciebat qũo diuites iacta
bant multa. Et veniens vna vidua paupercula. duo minuta quod eſt quadrans miſit. Et ait ad
diſcipulos ſuos. Nidua hec pauper plus omnibus miñſit.

ncerta ſapiẽ/
