Elioꝛ ẽ pauper ꝗ ambulat in ſimplicitate ſua: quã dines toꝛquẽs labia ſua:⁊ inſipics. .
AA C Melior eſt ſimplex auditor uerbi dei:ſi ea quæ intelligere in ſcripturis potuit operando 6
perficit: quã eruditus quiſq; ſi in illis quæ acute intellexit ad hereſim prædicandam labia i
MN'retorquet. Vbi non eſt ſciẽtia animi non eſt bonum: & qui feſtinus eſt pedibus offendet. n
Animæ quidem humanæ ſcientia uitæ cæleſtis eſt neceſſaria: quia nimirum ſine hac beata in perpe C
tuum eſſe non poteſt: attamẽ qui effrenatis ſenſibꝰ mentis plus appetit ſapere quam decet plerũùq; C
offenſionem hereticæ ſtultitiæ temerarius incurrit: quod in primis humani generis parentibus mi
ſtice ſignatum eſt: qui dum appetitu ſcientiæ maioris: uetitum contingere properabant:a ſtatu bea/ n
4 . . — = titudinis in qua conditi ſunt deuiantes in pœnam miſeriæ: & mortalitatis inciderunt. u
* K 3 rr, dbdn Stultitia hominis ſupplantat greſſus eius ⁊ contra deum feruet animo ſuo. C
CStultorum moris eſt: ut cum peccando uiam ueritatis deſerunt non ſe erraſſe fateantur: ſed ad cul C
114 , P par conditoris ſui reatus originem referant quaſi ip̃e occaſionem peccandi tribuerit: qui uel fragi el
fr-h. r Int . =“ „lIem fecerit hominem: uel ad tentationem eius hoſtem uerſutum admiſerit. Vnde & primus noſtri he
Ii I y Prwage war generis parens poſt præuaricationis exceſſum increpatus a do ad deſenſionem mox excuſando Et
refugit dicens. Mulier quam dediſti mihi ſociam dedit mihi de ligno & cõmedi: & ipſa mulier: ſer- (ꝗ
½ 4. pens inquit decœpit me. Ambo namq; in creatorem quod peccauerant retorquebant. Ille ꝙ mulie lh⸗
HZM 4 „„ . „Tem per quam periret a domino ſociam accepiſſet: illa quod dominus ſerpentem qui ſe deciperet l
=è / ſin paradiſo conſtituiſſet: quo contra ſapiẽs dũm præcatur: ut nõ declinet cor ſuum in uerbũ maluʒ D
ad excuſandas excuſationes in peccatis: ſed & ille ſuos ſupplantans greſſus contra deum feruet ani 1
mo: qui diuina imperia per ſuam inertiam contemnens inſuper ipſum dominum quaſi importabi dol
2 hominibus onera impoſuerit mente repræhendit inſana. Z u
o r e ert Biuitie addũt amicos plurimos:a paupere auũt ⁊ hi quos habuit ſeparantur. S iu
— CDinitiæ regni cæleſtis quæ per ſanctos doctores fidelihus tribuendo prædicanturmultos'amicos un
& eiſdem prædicatoribus: & earum largitori domino aſciſcunt a philoſophis aũt cæteriſq; gẽtium u—
errzſlre dAe, magiſtris: qa nil certæ beatitudinis in futurũ norunt ꝓmittere: & hi quos habuere ſeparantur: uideli .
cet conuerſi ad fidem ſpemq; dominicæ promiſſionis certiſſimam.
CAQui tantum verba ſcctatur:nihil habebit:qui aũt poſſeſſoꝛ ẽ mẽtis diligit animam ſuam. . d i
F.» W „ C Etapoſtolus ait. Nõ auditores legis iuſtiſcabuntur apud deũ: ſed factores legis iuſtificabuntur. Il
C--Tr., a-P- P E. Et ape artore icadeantur aPue NcJ
7, B Teſtis falſus nonerit ipunitus.⁊ qui loquitur mẽdacia peribit. MWrrd
- . Q¶ Redarguerat eũ ꝗq uerba tãtũ ſciẽtiæ abſq; opatiõis efficacia ſectatur: redarguit nunc illũ qui ipſa
uerba diuinæ auctoritatis male ĩterpetrãdo corrũpit. Qch ãt multa ſepiꝰiterantur firmitatis indiciũ
eſt. Vt ioſeph ſomniũ regis interpretans ait: & quod ſit ſermo dei: & ueraciter impleatur.
Mon decent ſtultum delitie:nec ſeruum dominari pꝛincipibus. OWYDWUMU
C Non decent hereticum delitiæ ſcripturarum: quia his bene uti non nouit: neq; illum qui ſeruus 5
vI-e pis ad.ſ⸗e ſlee- adhuc peccati eſſe ꝓbatur: præferri iuſtis in regimine eccleſiæ. G
CBoctrina viri per patientiam noſcitur. CDoctrina eccleſiaſtica per patiẽ/
en- Ja Te la e e tiam doctorum quam ſit perfecta monſtratur: quia dum magis afflictionibus ac morti corpus ſub/ .
dere quã a docẽdi officio ceſſare uoluerũt:oſtẽdebãt utiq; quãtũ eſſet ſalutaris.quã tãta ĩſtãtia defẽ 4
„ 5— 4. A ſare curarũt. Aliter: doctrina uiri p patientiam noſcitur: quia tanto quiſq; minus oſtenditur doctus 0
us P-pensfeen e dee Ter quanto conuincitur minus patiens: Neq; enim poteſt ueraciter bona docendo impendere: ſi uiuẽ/
do neſcit equanimiter aliena mala tollerare: recte autem ſubditur.
9 CEt gloꝛia eius eſt iniqua pꝛetergredi. CTQuia nimirum perfecti doctoris eſt
S F.. ſic alioꝶ ĩprobitatẽ patienter ſufferre: ut ſuã quoq;ʒ fragilitatẽ nouerit ab iniqua actiõe ſollerter ob/
vorw . ſeruare: Neq; enĩ aut mũditia ꝓpriæ cõuerſatiõis ſine tollerãtia ſufficit externæ pturbationis: aut ſi
is qni fortiter aduerſa foris ſuſtinet intus adhuc eneruiter iniquis motibus feruet.
.n.⸗ crx 73 rler Pl, CSicut fremitus leonis:ita ⁊ regis ira:⁊ ſicut ros ſuper herbam:ita hillaritas eiꝰ.
r dD 5 „Sa E. De dauid rege dicit qui in iudicio: & hilaris ac blandus iuſtis: & terribilis apparebat iniuſtis.
— CBoloꝛ patris ſilius ſtultus. Deus qui in ſua natura impaſſibilis ſemp ẽ:& pla/
cidus dolere tñ noſtro more dicitur: cuʒ hoĩes quos ad ſe credẽdũ laudãdũq; creauit: hoſti potius
„ „„ Tle. dT. maligno quã ſibi ſeruire conſiderat. Vnde & moyſes loquitur: pœnituit ꝙ hominem feciſſet in ter/ B
ra: & tactus dolore cordis intrinſecus: delebo inquit hominem quem creauia facie terræ.

Ettecta iugiter perſtillãtia litigioſa mnlter. 4

du
igt
ti
10
/

tet
mi
i

ico
um
deli

I.
4

ſcĩ

tie
nb⸗/
eſe
tus
ne/

i

u

¶ Feneratur domino qui miſeretur pauperis:⁊ uiciſſitudinem ſuam reddet ei.

IEE

Super

CSicut tecta perſtillantia pluuiam quidem de cælo ſuſcipiunt. Nec tamen hanc ad utilitatem ali-
quam diſpertiunt: ſed ad moleſtiam potius inhabitantium deriuant. Ita nimirum hereticorum ec-
cleſia:cæleſtium dona uerborum non ad ſalutem animarum: ſed ad ſuæ uſum nequitiæ male iter- 1
prætando:& contra catholicos litigando conuertit. tecta etenim perſtillantia mundas quidem plu here.
uiæ guttas accipiunt:ſed ſub tectis ĩ domo ſordidas reddũt: & hereticus limpidiſſima cæleſti oracu
li uerba auditu corpis haurit: at ubi hæc corde polluto attigerit auditornib'ſuis ſorde mixta miſtrat.
CPigredo immittit ſopoꝛem. Piger appellatur qui recte ſciendo quaſi
uigilat: quãuis nihil operando torpeſcat: ſed pigredo immittit ſoporem: quia pauliſper etiazʒ recte
ſentiendi uigilantia amittitur: dum a bono operandi ſtudio ceſſatur. recte autem dicitur. 4
CEt anima diſſoluta eſuriet. CNaã q ſe ad ſupiora ſtringendo nõ dirigit: neglectũ ſe * ⸗
inferius per deſideria expãdit. Et dũ ſtudiorum ſubtiliũ uigore nõ cõſtringitur: cupiditatis ifimæ faf
me ſauciatur: ut quo pꝑ diſciplinã ligari diſſimulat: eo ſe eſuriẽs p uolũtatũ deſideria ſpargat.

4.2

CFœneratur domino qui miſeretur pauperis: fœnus eſt pecunia ad uſuram commodata: qui eniʒ 4. Pavr.
miſeretur pauperis fœneratur domino: quia ideo erogat modica temporalia ut ab eo recipiat am/ .— ,
pliora æterna: huius ſententiæ ueritatem pro ipſo dominus: cum ſe elemoſynam facientibus dictu e e T S
tum eſſe prædixit: quamdiu feciſtis uni de his minimis meis mihi feciſtis.
CErudi filium tuum ne deſperet:ad interfectionem autem eius ne ponas animam tuam.
CSubiectum tibi quemlibet ſi errare conſpicis diligẽter caſtigare curato: quod ſi curari rennuit: ita Ten, aln aſü —1.
erga illum circũſpecte & temperanter age: nequid omnino in tuis uerbis uel actibus: unde amplius WM
peccet ĩueniat. Cui ſenſui opitulatur illud quod ſequitur.
CQui impatiens eſt ſuſtinebit damnum:⁊ cuʒ rapuerit illud apponet.
CSi enim duritia contradicentis fratris quem erudire cœpiſti prouocatus ipſe in impatientiæ uitiũ .
labaris:damnum profecto tuæ uirtutis incurris: & cum illi dunus forte increpando ſpem promerẽ Irrn rr-,
dæ ſalutis agendæq; pœnitentiæ quam habuerat rapueris: rationem pro eo quod fratrem ſcan- H
dalizaſti: diſtricto iudici reddes. Patet litteræ ſenſus: quia qui per ĩpatientiã inopiæ furto ſeruit aut PrD Pr-
rapinis damnum ſuæ animæ facit: & cum rem proximi tollit: & ſi non homini pro hoczcerte æter- —/
no iudici rationem reddere habet: unde alia editio ita hunc uerſum tranſtulit: male cogitans homo al.- 1. 1 KF.
multo damno affligetur: & ſi pernitioſus ſeruit: & animam ſuam apponet quam mirum cum pecu-
nia uiolentus abſtulerit: pro hac anima inuitus dabit homo indigens miſericors. Indigentem dicit
humileʒ qui ſe perpetuis bonis egere ſine ceſſatione recolit: talis namq; ut miſericordiam cõſequa
tur a diũo:nunquam ꝓximo miſereri recuſat. De quo & ſubſequenter annectit. — 1 1
CSESt melioꝛ pauper iuſtus quamvir mendax. SJDDBD ie P
CMelior eſt nãq; humilis corde:qui nihil ſuis fidit operibus quam qui ſe præexcellentia uirtutum
uiri nomine dignum ducens fallitur: neſcius dum ſuperbiendo perdit bona quæ geſſit.
CAbſcondit piger manum ſuam ſub aſcella nec ad os ſuum applicat eam.
Nemo ita piger eſt: ut ad os manum uel commedendo reducere laborem putet: ſed pigro labor O .
eſt: manum ad os porgere: quia deſidioſus quiſq; prædicator: ne hæc uult operari quæ dicit: manũ e Trrn P.
quippe ad os porgere eſt uoci opere concordare.
CTeſtis iniquus deridet iudicium.
CIIlud uidelicet de quo dicitur. Non ſalſum teſtimonium dices: uel certe uenturum de quo ſupra
dicitur:teſtis falſus non erit impunitus: & qui loquitur mendacia peribit.
CEt os impiorum deuoꝛat iniquitatem. CSicut famelicus refici cibis
deſiderat:ita impius ut iniquitatis exequutione ſatietur ardenter exquirit.
Parata ſunt deriſoꝛibus iudicia:⁊ mallei percutientes ſeiltoꝛuʒ coꝛpoꝛibus. . 18 49
CEt ſi reprobi ſicut prædictum eſt: uel iuſſionis uel cõminationis diuinæ iudiciuʒ derident: parata d pero- e a ſd.
tamen eos expectant iudicia damnationis: quæ ut mallei ferrum candens: ita eos in ſomace gehen
næ ſine fine uerberent. CAPITVLVM. XXxX. “
ECopter frigus piger arare noluit mendicabit ergo eſtate ⁊ non dabitureii.. . J . vf. g rt
CQui nuc pp deuidiã ĩ dei ſeruitio laborare neglexit. Vẽturo die regni mẽdicabit: & nõ 4 ”́ÿMVZẽ
dabitur ei: ꝗa quæcũq; ſeminauerit hõ: hæc & metet. Bene ergo regnũ dei æſtati cõparat: 4. er sre, L
EEKXH) qa tüc mœroris nii nubila trãſeũt: & uitæ dies: & æterni ſolis claritate fulgeſcunt. P r — 6.
CMulti homines miſericoꝛdes vocantur:virum autem ſideleʒ quis inueniet:⸗ .
Multi quidem miſericordes præſenti in ſæculo apud homines uidentur uirum autem fidelem eble- N. — — .
Ie

hoc eſt: qui recta intentione bonum opus faciat ĩueniri difficile eſt.
3 217
ℳℛ
Ebes p5 5.

IJuſtus qui ambulat in ſimplicitate ſua beatos poſt ſe filios derelinaget.
CNõ hoc ſecũdũ litterã ſemp ſtare põt. Nã beatꝰſamuel uir iuſtꝰ ac ſimplex:diſſimiles ſui filios re/ Pi
liqt: & achaz iniuſtus ac reprobus beatũ poſt ſe filium reliquit ezechiã: ſed filios iuſti dicit eos ꝗ exẽ .

pla iuſti ſeguuntur. Vñ nunc oẽs electi ꝓpter ſidẽ filii dicũtur abrahæ. Teſte apoſtolo ꝗ ait: ſi ãt nos J .
1. E irtire NXyS i — 4
xpᷣi:ergo ſemẽ abrahæ eſtis. Quibꝰbtiĩtudo nõ hui ſæculi ſed futuraꝓmittitut: Vñ recte ſubiũgitur

D.iber Secundus..xx.

., = Pie CRerx qui ſedet in ſolio iudicii diſſipat omnè malum intuitn ſo.“
e P ase, e CEt ſi enĩ in hac uita electi mala patiantur reproborũ: ubi uniuerſalis iudicii. dies appatuerint: oĩa
mala diſſipantur: & coronatis cũ dño iuſtis ſoli pœnas ſubibunt iniuſti. Quod etiam nunc per parx
tes agitur: cum quis ſanctorum uictor exierit de ſæculo: & ille qui euʒ tribulabat perſequutor digna
factis percœperit. Poteſt hic uerſus: & de electis accipi qui habent aliquando latentia in mente ma-
la:quæ ab aliis uideri non poſſint homimibꝰ: ꝗᷓ t ds cernit quãdo ea occulto reſpectu gratiæ de-
hH 7 pr I.4. 1. 4ſtruit:deniq; cõuerſus dñs reſpexit petrũ: & recordatus ẽ petrus uerbi domini: & cætera:
„ r er . . CQAuis poteſt dicere mundum eſt coꝛ meum: purus ſum a peccato: .“
1 „„ Trar⸗r arl. = CNotandum quod non ait. Quis poteſt mundum habere cor? & purus eſſe a peccato? ſed quis pot

dicere inquit mundum eſt cor meum: purus ſum a peccato: quia ſunt qui largiente diuina gẽa pnůt?⸗

luxta humanum modum:cordis & operis munditiam habere: unde eſt illud dominicũ. Beati muf
,„» . do corde: quoniam ipſi deum uidebunt: & in pſalmo quis aſcendet in monteʒ domini: aut quis ſta!
gF. P= . l = =dabit in loco ſancto eius? Innocens manibus: & mundo corde.Si enim nemo mundũu habet cor: neq;
ullus purus eſt a peccato. Conſequẽs eſt profecto:ut nullus aſcendat ĩ montem dñi. Nullus hoĩuʒ

ſtet in loco ſancto eius: quia uero cõſtat multos aſcenſuros in montem domini: ſtaturoſq; in loco-

ſancto eius: reſtat utiqʒ ut ſint multi mundo corde:& iuxta humanæ poſſibilitatis modũ puri a bec/

tiat:ſtulta eſt namq; propriæ laudis iactantia: temerariũ de ſua quẽq; iĩnocentia: uel iuſtitia gloriari
& quia ſũt ꝗ ſua laudate q̃ſi fortia: pximoꝶ uero facta uelut uilia: ſolẽt ĩprobare: recte ſubiungitur.
CPondus ⁊ pondus:menſura ⁊ menſura:utrũqʒ abhominabile eſt apud deuʒ.
Pondus & pondus hoc ẽ: maius & minus: menſura & menſura: ſimiliter maior & minor: utrũq;
1 123 Li.2 T ß 9 abhominabile eſt apud deum. Præpoſiti enim in eccleſia praue niuentes has duplices menſuras in
die ſerIer- . omibus hoc eſt in conſcientiis ſuis habent: quia bonum quod aliis imperãt ipſi minime faciunt:
& malũ quod in ſubditis dãnantiipſi perpetrare nõ deſinũt: pondus & pondus: menſuram & men-
ſurã:hypochritæ atq; heretici ĩ domibꝰhoc ẽ in ſenſibus ſuis habent: ĩ eo quod ſe mundos in cogi
tatione: & puros in actione ſua eẽ mentiuntur: cæteros uero uelut ſordidos atq; peccatores reſpuùt
& contemnunt: quaſi ſtatera doloſa & menſara duplici: aliter ſua: & aliter facta proximorum pen-
ant: ac per hoc in utroq; abhominabiles apud deum exiſtunt. diuerſum namq; pondus in domo
„l. „Aſua diuerſam habet menſuram: ut aliter uidelicet in ſemetipſo: aliter metiatur in proximo qui ſuis
* ene 1 ſe e n, O-,s Hſemper actibus quæ laudari: in aliorum uero quæ uituperari poſſint rimatur: & ideo talem iuſte ab
—d ꝗ— — * ιhominatur dñs:quia nimirum quãtũ ſibimetipſi abſq; meritis placet: tantum ſuperno ĩſpectori me
rito diſplicet. Verũ ꝗa periculoſũ ẽ cuiquã de aliena cõſciĩa iudicare: cuiꝰ ĩtẽtionẽ ſcire neꝗt: dat cõ/⸗
ſiliũ ꝗbus inditiis iuditiũ noſtri cordis ergaꝓximũ dirigere debeamꝰ. Nam ſequitur.
Ex ſtudiis ſuis intelligitur puer ſi munda:⁊ recta ſint opera eiũs. W
4, CQuẽcũq; enim uirtutibus ſtudere:modeſtiæ: continentiæ: auditioni ſapientium: & obſeruantiæ
ſ. 4&* Pl⸗ d. z. mandatoruʒ dei: maximeq; humilitati ac ſimplicitati uideris: huius munda eſſe & recta opera intel
lige:quem uero his contrarium iter tenere depræhendis: hũc uelut immundi ac diſtorti cordis ho
minem aut corrigere: & caſtigare:aut ſi hoc non uales uitare ac declinare: ne ab eo ipᷣe corrumparis
curato. Non uideri contrarium debet: quod hic ſtudioſi pueri munda eſſe & recta opera teſtatur ſu
pra uero ait. Quis poteſt dicere mundum ẽ cor meum: purus ſum a peccato: in hoc uerſu ſtudium
recte uiuendi ſuadet in illo pᷣſumptionem propriæ prauitatis diſſuadet.In iſto munditiã & rectitu/
dinem: qualis in hac uita eſſe iuſtorum poteſt docet habendam:in illo ſubtilitatem diumi exami-

Ei krein

—

cũ ſapientibus graditur: ſapiens erit. Sicut ecõtra amicus ſtultorum efficietur ſimilis.

Aurem audientem ⁊ oculum uidentem:dominus fecit vtrüqʒ. .
CAurem audientem dicit. Auditorem uerbi obedientem. Oculum uidentem doctorem erudituzʒ

. L.a4,; „ w. Nemo ergo cum ſe ſcripturarum ſciẽtia inſtitutum: & ad dicendum uerbum dei uiderit idoneum:
S — V 9 deſpiciat ſimplicitatem fratris: qui & ſi minus doctus ad prædicandum:non tamen minus eſt prõö-
2ò ptus ad diſcendum: uel ad implendum bona quæ didicit: ſed recolat quia qiu ſibi maiorem ſciẽtiæ

gratiam dedit: ipſe fratri quæ haberet ſpiritualia dona tribuit. Nec ſibi propter ſe ſolummodo: ſed

eriam propter fratris cõmoda tribuit bona quæ uoluit: dans unicuiq; gratiam ſecundum men-

ſuram donationis ſuæ. .
CNMoli diligere ſomnum ne te egeſtas oppꝛimat:aperi oculos tuos:⁊ ſaturare panibus.
CNoli diligere ſomnum peccati: & inertiæ: de quo apoſtolus ait: hora eſt iam nos de ſomno ſurge
re: ne te ſi non bene uigilare noueris: egeſtas in futuro: illa grauiſſima ubi nec ſtillam aquæ unam
ſitiens inuenire quæas occupet: aperi oculos tuos cordis ad uigilias ſanctas: & ſaturitatem tibi gau
diorum cæleſtium bene uiuendo conquire.
CMalum

ra ſr Prr

/

cato. Nec tamen ipſe quiſquam mundum ſe corde: & ĩmunẽ eſſe a peccato abſq; temeritate pronũ/

„ nis: qa hominum facta & intentiones diiudicat monet ſemper ante oculos habendam. Vnde & il-
1 .9 pr⸗. , lum locum antiqui interprætes ita tranſtulerunt. Cum ſederit rex iuſtus in ſolio iudicii: quis gloria
7. bitur caſtum ſe habere cor: aut quis gloriabitur mundum ſe eſſe a peccato? qui & hunc quem expo

nimus uerſiculum manifeſtius poſuere dicẽtes. Iuuenis ꝗ cũ iuſto ẽ directa erit uia illius. Qui enim

ie

Super Parabolas Salomonis.

CMalum eſt malum dicit omnis emptoꝛ:⁊ cum receſſerit tunc gloꝛiabitur. 1
CErgo & is qui æterna in cælis præmia comparare deſiderat: malum eſt quod in præſenti debet 1 . 12 9
ſuſtinere. Vt cum receſſerit de mundo tunc glorietur aperte perſpiciens quia nõ ſunt cõdignæ paſ- 4 r ſ „⸗ FgP
ſiones huius temporis ad futuram gloriam: quæ reuelabitur in nohis.
Aurum ⁊ multitudo gemmarum:⁊ vas pꝛetioſum labia ſcientie.
CHæc eſt gloriatio ſapientis emptoris: qui quãdiu emerit malum eſſe dicit quod ſecum agitur:cũ
autem receſſerit lætabitur ſe ſapienter emiſſe: ſic etenim etiam cæleſtis regni emptor: ubi hinc receſ
ſerit: exultabit comperiens labia ſcientiæ: ideſt doctrinæ ſpiritualis: qua uſus eſt in comparatione
cæleſtium: auro gemmis & uaſis eſſe aſſimilanda prætioſis.
CBSuauis eſt homini panis mendatii:⁊ poſtea implebitur os eius calculo. ,
CIn quocumq; membro quis amplius peccauerit.in eo ampliora in ultione patietur torm Eta. Vnf iel⸗ 7 Fr Pr.
de recte qui in lingua magis delinquit in ea plus arſurus eſſe perhibetur: dum os eius calculo qui ẽ .

.
7

a = LAle Wre.
lapis ignitus implendum eſſe refertur: quod accidiſſe cõſtat diuiti illi qui epulabatur quotidie ſple7 L A. A.
dide: cum in inferno ardens refrigerari ſibi a lazaro linguam petebat. Nam quia in uerbis ſuperua ““””Mß
cuis in epulando defluxerat in lingua amplius ardebat. ”MUd
C Ei qui reuelat myſteria:: ambulat fraudulenter:⁊ dilatat labia ſua ne cõmiſcearis.
CSi quis uoluerit tuis miſceri amicitiis: & hunc uideris prioris amici pandentem ſecreta: hunc ue- a .—rr =
luti perfidam caue. Dar⸗ — r bs!
CHereditas ad quam feſtinatur in pꝛincipio:in nouiſſimo benedictione carebit. 1 7 9
CQui per auaritiæ nequitiam in hac uita multiplicari appetunt in futuro ab æterno patrimonio Xα = Eal-al t
exheredes fiunt: aliter: hereditas ad quam feſtinatur in principio in nouiſſimo benedictione carebi .V
Qui gradum regimmis priuſquã ſubeſſe didicerit: ideſt ante tempus feſtinans præpoſterus accipit:/. ⸗, 1 eepi, r -
in nouiſſimo mercede benedictionis: quæ bonis rectoribus debetur: carebit: qui ad myſterium alta 1) S=

7%T

As

ris ĩdoctus & temerarius acceſſit: & ipſe in die nouiſſimo gratiam remunerationis quæ bene mini/ 1. 9 — Ln. =d L=&
ſtrantibus repromittitur perdet. Poteſt & ita accipi: ꝙ ꝗ in præſenti ſuas ulciſci uult iiurias: hic co⸗ —— D †+ vV
rona patiẽtiæ ĩ futuro carebit. Cui ſenſui potiſſimũ uidetur cõuenire quod ſequitur. 1r

C MNe dicas rẽddaʒ malum pꝛo malo expecta dominum ⁊ liberabit te. . IR
Quod etiam uerſiculo ſequenti aſtruit cum dicit. , ale Mäles
CAbhominatio eſt apud dominum pondus ⁊ pondus:ſtatera doloſa non eſt bona.
CDuplex namq; pondus: & ſtateram habet ſuo in corde doloſam: qui dum peccauerit ipſe neniam
petit a domino:& nihilominus peccanti in ſe homini ac pœnitenti: quod peccauit dimittere non
uult: eum qui deus eſt flectere ad miſerandum præcibus ſatagit: cum ipᷣe homo exiſtens. nullis ho V
minum præcibus flecti ad miſericordiam poſſit: qui iure quaſi iniquus ponderator abhominatu .12 k . he 4I
a domino: quia ſuas iniurias grauiores quam dñi mẽſurat. Verbi gratia. Nolẽs ĩdulgere ei qui ſuã T ATrk. prrtſrt
uxorẽ polluit: & poſtulans ſibi ĩdulgeri: cũ forte deſpõſatam xp̃ᷣi uirginem maculauerit: uel cene „- —I r, D. Rer
animam ſuam deo in baptiſmate conſecratam aliqua uitiorum ſorde fœdauerit. 1
A domino dirigũtur greſſus viri. 9 22
CQuicũq; hominum greſſus rectum iter incedunt:mon fit hoc libertate humani arbitrii: ſed gu- MI.. E brerrr
bernatione illius: cui dicit Eſaias:omnia opera noſtra operatus eſt in nobis. ſri weat
QAuis autem hominum intelligere potuit viam ſuam.
CIn hoc inquit manifeſtũ claret: qa ꝗcꝗd boni hẽt ꝗſq; a ſeipᷣo nõ hẽt:ſed ꝑ gratiã dei ꝗd nec ꝑ ſuii⸗
libertatẽ arbitrii qualis futurus ſit: qualiter: uel quãdiu uicturus intelligere poterit. s
Ruina eſt homini denotare ſanctos:⁊ poſt uota tractare. M
CCum peccatum ſit ulli hominum nocere: quanto maius eſt cum quis ſanctos dei offenderit ſiue of-eer e=e⸗ r= C
leſerit:& quaſi uile mancipium pro libito ſuæ uoluntatis eos oractare non timuit. Quomodo qua &
draginta uiri in actibus apoſtolorum deuouerint ſe non manducaturos neq; bibituros donec oc- l. 7 ſrr te) perl
ciderent paulum: & pagani ſepe ut legimus diis ſuis xpianorum deuotare ſanguinem: hunc uerſi-
culum antiqua editio: iuxta alium ſenſum poſuit dicẽs: muſcipula ẽ uiro citato aliquid de ſuis con/ ,
ſecrare. Poſtea aũt quã uotũ ſecit pœnitẽtiã agit. Et ꝗa utroſq;: & eos uidelicet ꝗ ſua uota cõtẽnunt Tha-
& eos q ut ſua uota cõpleãt ſanctos perſequuntur:dãnatio reſtat æterna: recte ſubditur.
CBiſſipat impios rex ſapiens.⁊ curuat ſuper eos foꝛnicem.
CNMoris autem fuit antiquorum: ut adepta de hoſte uittoria fornices ſibi erigerent in quibus uirtu
tum ſuarum laudes deſcriberent: ut in ſaulis opere legimus. Dominus ergo rex noſter non ſolum
impiorum deſtruet in fine malitiam: ſed & magnam cum electis ſuis eiuſdem triumphi gloriam 3” 5
perpetuo cælebrat:hunc uerſum antiqua tranſiatio ſic habet: uentilator impiorum rex ſapiens & ĩn- X 1 V . 3
mittet illis rotam malorum:ideſt pœnam: nullo fine conſumandam. Cui uidelicet rote contraria EA-⸗ P r rteſ
corona uitæ æternæ: quam repromiſit deus diligentibus ſe. e⸗ .
CZucerna domini ſpiraculum hominis:que inueſtigat omnia ſecreta ventris. J’
CDiuini afflatus illuminatio:cũ in mentẽ hominis uenerit: eã ſibi metipſi illuminãs oſtendit quzæ e
ante ſpũs ſancti aduentum cogitationes prauas & portare poterat & penſate neſciebat.

Z

Xxx iii

N

Liber Secundus.c.xxi.

„ CExultatio iuuenum:foꝛtitudo coꝛum:⁊ dignitas ſenum canities.

— . 2 — 5 . 2
2 J. -. dentia præditi: de his ga⸗ agenda ſunt ſalubriter conſulunt.
ù —,, .— 4 — 5

LZiuoꝛ vulneris abſterget mala:⁊ plage in ſecretioꝛibus ventris.

X.. & per hoc quod fons patimur: magis intus quod fecimus dolemus: ſicq; fit ut inter aperta uulnera
NA-tes - ele -. 5 corporis magis nos abluat plaga ſecreta uentris: quia ſanat nequitias praui operis occultum uuln
doloris: ſolet quippe uentris appellatione mens accipi: quia ſicut uenter conſumit eſcas: ita mens p/
tractando excoquit curas. CAPITVLVM. XXI.

bit ülud. CQuare cor regis & non potius hominum in manu
Eaei eſſe perhibet: cum ſcriptum ſit: quia in manu eius ſunt omnes ſines terræ: niſi for-
WeEte regem ſanctum quemq; appellat: qui uitioꝶ bella in ſeipſo uincere uirtutum mili-
tia nouit ſtipare: ſicut enim dns multifidis aquarum diuiſionibus terrarum fines late
ſimul & aeris implet: tegit quoq; aquis ſupenora cælorum: ita cor regis quocũq; uo/

bus tribuit. Ita & corda ſanctorum quibuſcũq; uoluerit digna donationib? reddit: neq; ullum ha-
bet pelagianiſta locum: quo abſq; dei gratia ſaluus fieri poſſit.
Wa CVeruerſa uia viri aliena eſt:qui autem mundus eſt rectum opus eius.
APD A HlIuſte coram domino uiuere proprium eſt humanæ conditionis. Vnde alibi dicit. Deum time &
7 andata eius obſerua: hoc eſt omnis homo: atꝗ peruerſe uiuit alienam profecto a natura humana
uiam incedit: peruerſa ergo actu aliena eſt: & contra naturam: qui autem mundus eſt in opere hic
ecte quod per naturam originaliter ſumpſit exequitur.
Melius eſt ſedere in angnlo domatis quam cũ muliere litigioſa:⁊ in domo communi.
N¶ Adeo uerum eſt meliꝰ eẽ ſedere in angulo domatis: ideſt in ſecreta altitudine uitæ continẽtioris
uã cum muliere mala:in domo quæ tibi ſit cum illa cõmunis: ut etiã ſi optima tibi mulier ducẽda

er angulum domatis: niſi uita religioſa? ab omni actione terrena remota: & a turbationibus uitæ

ribus ſuis inceſſanter tẽptationes mouetaurgia atq; ſcãdala ſeminat: imittit lites: cõcitat bella: diui-

pſis quieſcere ſinit: nec in fraterna dilectione cõnexos eſſe permittit.
Qui obturat aures ſuas ad clamoꝛem pauperis:⁊ ipſe clamabit:⁊ non exaudietur.
. . ſ. 2 CGeneraliter hæc accipiẽda ſententia: & nõ egeno tãtũ uel corporaliter ĩſirmo: nã & ꝗ criminibus
EE allienis nõ affectu miſericordiæ cõdolere: ſed iudicãtis mauult tenere cenſurã: oſtendit ſe necdũ ui/-
tiorum fœcibus eliquatum: neq; auditu diuinæ miſerationis exiſtere dignum.
CMunus abſconditum extinguet iras:⁊ donum in ſinu indignationem maximam.
. CQui iram diſtricti iudicis: quã peccando meruit placare deſiderat: elemoſynas det pauperibus: &
AN. A.-Pr hoc nulla delectatione fauoris humani: ſed tantum amore conditoris: qui cordium occulta reſpicit
2 ſic enim fit munus abſconditum:ſic ad mitigandum conditoris iram proficuum:ſi nullo extraneæ
Vde fre retributionis intuitu porrigatur:ſic implebitur quod ipſe præcepit: te autem faciente elemoſynam
neſciat ſiniſtra tua quid faciat dextera tua. “
CBGaudiũ iuſto ẽ:facere iudiciũ ⁊ pauoꝛ opantibꝰinigtatẽ. CGaudet iuſtꝰ cũ bonis deſu⸗
J. det opibꝰ:ꝗa ſperat ſe pp hæc: bonissemunerãdũ eẽ phẽnibꝰ:at uero reprobi dũ q dim mala ꝓhi
Pde/ buiſſe norũt faciũt: quãuis ſuæ luxuriæ ppłtratiõe carnaliter delectẽtur: mẽtis tñ pauore intemo ca
= rere nequæunt: qa ſe mala ppetua paſſuros pro his quæ temporaliter malefecerint non ambigunt.
¶Nir qui errauerit a nia doctrine:in cetu gigantium commoꝛabitur.
CGigantes dicit imundos ſpũs: de quibꝰbeatꝰIob:ecce gigantes inquit gemunt ſub aquis: & ꝗ ha/
J .. ſ bitãt cũ eis: ideſt ſupbi & malefactores ſpũs demonioꝶ cũ his quos decœperit hoĩbꝰpœnis ſubacti
PY. torquẽtur:hoꝶ enim cœtui ſociabuntur ꝗ a uia ueritatis errauerũt: ipſo iudice atteſtãte: ꝗ ſe illis di⸗
cturum eẽ prædixit. Diſcedite a me maledicti in ignem æternũ: qui paratus ẽ diabolo & ãgelis eiꝰ.
Pꝛo iuſto dat᷑ ipius:⁊ pꝛo recto iniquus. CIuſti & recti idẽ eẽ uĩdẽtur:ſed diſtat ĩter iĩm/
pios & iniquos: qd iniqꝗ ſũt oẽs reprobi: ĩpii uero ꝗ maioribus ĩplicatis ſcæleribus: uel nũquã ſanctæ
myſteria fidei perceperũt: uel poſt accepta ad apoſtaſiã redierũt. Vñ põt hoc loco ĩpius oĩs fidelium
perſequutor dictus accipi: Pro iniquoꝶ uocabulo generaliter oẽs mali ſignari. Et pro iuſto datur ĩ/-
pius:cũ ꝓ martyre pſequutor qui eũ morti dederit punitur: p rectis iniꝗ ꝗ eorũ iuſtitiã uidẽtes imi
tari nolebant. Dãnatur herodes non tantum pro inocentibus quos impiæ neci tradidit: ſed argu-
mentum damnatõis accipit: quia fidem magoꝶ ſeꝗ ad quærẽdũ dñm noluit: cũ eẽt iudæus: & pro
phetarũ dicta cognoſceret:hinc enim dñs ait. Regina auſtri ſurget ĩ iuditio:cum generatione iſta
J & condemnabit

₰ / . — . ł . Z . 2 — . „
e tate de v Caniriem ſapientiam dicit. Tunc etenim ciuitates cuiuſq; bene ordinatæ. Tunc res ſanctæ eccleſiæ
2, 5. recte aguntur: cum & fortiores quiq; uiribus: neceſſariis inſiſtunt operibus: & ſeniores maiore pru-

Cum enim exterius percutimur ad peccatorum noſtrorum memoriã taciti afflictiq reuocamur:

xzIcut diuiſiones aquarum ita coꝛ regis in manu domini quocũ qʒ uoluerit inclina

Iuerit inclinabit illud: quia ſicut diuiſiones gratiarum: iuxta ſuam uoluntatem: & angelis & homini

fferatur: melius ſit contempto cõnubio propter cõmitatum agni cælibem ducere uitam: alter: ꝗqd
ræſentis quieta: quid per mulierem litigioſam niſi perturbati ſæculi actio deſignatur? quæ amato

dit unitatem: pacem uiolat: amicitias diſſipat: eoſq; dũ uariis cupiditatib inflammat: nec in ſemet/

— — — — — ——J

— — —.—

,—., —

„ — —N——

S

BSubhbper parabolas Salomonis.

& cõdemnabit eam:& cætera:non qa ipſa ſua uirtute: ac potẽtia cõdẽnabit: ſed ꝗa ĩ eiꝰ comparatõe
cõdẽnabuntur ꝗ deuotionẽ eiꝰſcientes cũ multo faciliꝰpoſſẽt ſapiæ curã diſſimilabant habere
CTheſaurus deſiderabilis:⁊ oleũ in habitaculo iuſti:⁊ impꝛudens homo diſſipabit illud.
Claritas bonorum operum deo ſemper amabilis: & pinguedo dilectionis in ſcõꝶ eccleſia reful⸗
get. Verum reprobi non tantum uirtutes ſe non aſſequi: ſed & perſequi: & quantum ualẽt in bonis ), v 29
obruere feſtinant. Poteſt ſane hic uerſus de quolibet martyrum accipi:in cuius habitaculoideſt cor 2 W
pore anima ſancta uidelicet:theſaurus ſeruetur.habundat & unctio gratia ſpiritalis. at perſequutor ——
iprudens huiuſmodi habitaculum diſrumpere poteſt: theſaurum uero qui habitaculo tenebatur & s”cäsq
oleum: nequaquã tangere poteſt. Vnde dominus docet. Non timete eos qui occidunt corpus: &
poſt hæc non habent amplius quid faciãt. ”
CCiuitatem foꝛtium aſcendit ſapiens:⁊ deſtruxit robur fiducie eius.·
Ciuitatem fortium mundum dicit qui quõdã magnorum ſpintuum: & tyrannidi ſtultæ ſubactꝰ
ſeruiebat.Habẽs fiduciã uitæ in occulto eorum qui non ſunt du: ſed opera manuum hominũ: hanc
ciuitatem intrauit ille natus in carne: qui eſt dei uirtus: & dei ſapientia: deſtruxitq; per ſuos prædica-
tores cultum deorum:in quibus fuere confiſi ueritatis ignati: atq; in fide cæleſtium docuit habenda —
eſſe fiduciam:quæ nũquam poſſit deſtrui: ſed & quotidie ciuitatem fortium aſcendit ſapiens: & de⸗. Xé“
ſtruit robur fiduciæ eius. Cum aliquis fidelis doctor argumento philoſophorum: uel hereticorum:
uel etiam contumaces carnalium fratrum contradictiones quibus ſcelera ſua defendere: & alleuia Co P=
re nituntur apertione fidei eccleſiaſticæ caſtigationis diſciplina redarguit: atq; euiſceräãs annullat.
Teſtis mendax peribu::vir obediens loquetur uictoꝛiam. 1. .
Qui ſe deo ſeruire teſtatur: nec factis dicta exequitur peribit: qui autem fideliter ut promittit iuſſis *ι F⸗ = daa
ſubditur diuinis: huius loquæla ad uictoriam peruenit: quia dum per obœdientiam ſuam deſideria
uincere ſatagit: per iuſtitiam indicis poſtmodum uictonæ palmam percipit:
Cir impius pꝛocaciter obſirmat vultum ſuum:qui autem rectus eſt coꝛigit viam ſuam. . N.d. /.
Cludas qa ĩpiꝰcorde erat: quãuis ipo dño ſe redarguẽte noluit mala cœpta reſtrigere. Porro petrus „ 1 .
qa rect erat corde. : rectitudis amator reſpiciẽte ſe dño mox pœnitẽdo correxit qd negãdo delitt. & T't⸗ - H
¶Mon eſt ſapientia:non eſt pꝛudentia:non eſt conſilium contra dominum. ——
CQuæcũq; conſiliantur & ſapiunt heretici: nihil eſt & uanum & inutile. + — Perre-
CEquus paratur ad diem belli:dominus autem ſalutem tribuet.
CHominum quidem eſt deo deuote tempore perſequutionis animum præparare: corpus offerre
diſctimini ſed diuinum eſt adiutorium: ut cœpto labori agonis uictonia ſaluſq; ſuccedat.
= CAPITVLVM. XXII.
Elius eſt nomen bonum. quam diuitie multe.
4C Nomen bonum dicit non quoda turbis uulgi imperiti ſed quod fidelium quãuis pau

PS
5 .

W corum teſtimonio laudetur. Neq; enim bonus habere nomen bonum refugit ſed a bonis? Vettraen ae e
Aſolum quærebat laudari qui ait: ſi adhuc homimbus placerem ch riſti ſeruus nõ eſſem. No K5 r.) 12 G
men ergo bonum eſt nomen religionis: quod diuitiis mundialibus iure præfertur. Nam & ſi mur
dum quis lucraretur uniuerſum: merito hunc contẽneret tantum ut nomen eius ſcriberetur in cæ⸗-
lo: eiuſq; memoria & inter angelos: & inter homines ſanctos fingeretur æterna.
CSuper argentum ⁊ aurum gratia bona. AIIIIam ſignificat gratiam cum quis
pro bono opere laudatur a bonisummo pro collatis ei donis meritoꝑꝶ glorificatur pater ꝗ ĩ cælis ẽ
CBines ⁊ pauper obuiauerunt ſibi vtriuſqʒ operatoꝛ eſt dominus. ſ. 2. d. 6 QA H
CNeq; diuitem bropter diuitias honores: neq; pro inopia paupereʒ deſpicias: ſed in utroq; merito/ , rere e.
uenerare quia opus ſunt diuinum qui ad imaginem facti ſunt. — Pr
CCalidus uidit malum:⁊ abſcondit ſe. Innocẽs pertranſiis: afflictus eſt damno.
Malti ex principibus credidere in dominum: ſed propter phariſeos non confitebantur: ut de ſi/
nagoga non eicerentur: quia enim erant callidi uidebant malum perſequutionis quod immine- .
bat: & abſconderunt fidem pietatis: quam parumper conceperant. Innocentes uero apoſtoli petrã t Puns e, ep,
ſierunt itinere recto proſeſſionis quo cœperunt: & afflicti ſunt uerbere uinculis carcere & i pſa etiaʒ
morte mulctati. Vtrorumq; autem exemplum multi uſq; nunc & in certamine fidei & in commu-
nibus ſequũtur actibus: hunc uerſum antiqui interprætes manifeſtius: ſed in alium ſenſum tranſtu
lerunt: nequam puniri ualde ipſe diſciplinam accipit. Inſipientes auũt prætereũtes dãno afflicti ſunt.
SFinis modeſtie timoꝛ domini:diuitie:⁊ gloꝛia:⁊ uita.
C Vogeſtiam dicit conſtantiam operum bonorum: timorem uero domini illum qui permanet in 9 — 9
ſæculum ſæculi. quia nimirum perfectio uirtutum eſt: ad hunc animi ſtatum conſcendere: quo gra - e 7 — : AGor
tiam conditoris: uel ĩ modico timeamus offendere. Nihil prorſus ei memoriæ præponentes quæ ffe- er ⸗
alibi charitatis uocatur perfectio: ſoras mittentes timorem ieruilem uidelicet: uel incipientem: quo —, ———
eE n n „ NRE. — Er — i- er
meœtuit quiſq; ne forte peccando pœnis mereatur ſubigi. Quod auteʒ ſubiungit diuitiæ & gloria: T *yer
& uita. Quia ni mirum perfectio uirtutum eſt: in hac uita: ut timeamus dominum timore ſancto:
