ſine fine: quia qui mãducauerit ex hoc pane uiuet in eo ſpũalis ſenſus in ſempiternum.
Reminiſcentur ⁊ conuertentur ad dominum omnes ſines terre. C NHoc eſt: fecit domi/
nus deus populũ xpᷣianũ ut recordaretur in eum: & reuerteretur de uiis ſuis prauis. Ois multitudo
gẽtiũ recognoſcũt ſe ĩ tænebris ĩuolutos:ideo accedũt & illuminantur.
CEt adorabũt in cõſpectu eius vniuerſe familie gentiũ. Et hic adorãt & ĩ futuro: quia
. iuxta apoſtolũ ipſi flectent omnia genu. Quoniã dñi ẽ regnũ: & ipſe dñabitur gẽtiũ. Regnũ diabo
. li cecidit: & regnũ xp̃i aduenit. Aſcẽdẽte eo ĩ cælis:omnia ſubiecta ſunt ei. .
CManducauerunt ⁊ adoꝛauerunt omnes dinites terre. CIdeſt apoſtoli uel cæteri ſancti e⸗ R f. .
manducauerunt corpus chriſtiut dixit ſuperius diuites terræ: hoc ẽ ĩ fide & ope uel uirtutibꝰ? cogno ⸗ 25
ſcẽtes qa ſuauis ẽ důs. ¶CIn conſpectu eiꝰ cadẽt vniuerſi qui deſcendũt in terrꝗ.
Tredoram i Knienumlendt dote. iudicii in conſpectu dei erunt. Deſcendunt a ſuperbia ſæculi:

— aſy⸗

2

ut adorent ĩ ſenſu humilitatis purz. CAnima mea illi viunet. U Eccleſia quæ iam nõ ſi
bi uiuit: uiuit aũt xpᷣs in ea. Vel aliter. Anima mea illi iiuet. Et ſemẽ meũ ſeruiet ipſi.
CAia xpᷣi uiuet deo patri:& mors ei ultra nõ dñabitur: uel eccleſia uiuet xpᷣo.Semẽ meũ:filii ecele-/

ſiæ. Seruiet illi populus credentiuum. CAnnütiabit᷑ domino generatio ventura. .
CPropheta dicit: generatio uentura:hoc ẽ populus gẽtiũ qui uenturi erant ante quã xp̃s ueniret ĩ
mundũ ad credendũ ei. Vel generatio uentura:hoc ẽ in diẽ iudicii tota integra claritas. + ..
CAnnunciabñt celi iuſtitiã eiꝰ“. CHocẽ apoſtoli uel doctores.Iuſtitiã eihoc ẽ mãdata illiꝰ. ⸗l ev⸗

CVPopubꝰꝗ naſcetur. C Hocẽ ꝑ uerbũ pᷣdicationis. C Quẽ fecit dominꝰ.
CNHoc eſt predeſtinauit ante ſecula. Populo qui naſcetur quem fecit dominus. Qui per fidem acce-
dens p baptiſmũ ẽ renatus i chriſto. Qui nobis pᷣſtare digher in cõſpectu nr̃o habere uulnera eiꝰ.&&
—(. . cũ thoma palpãtes fixurã clauoꝶ illius. uel de omni humilitate paſſionis eius iugẽ memoriã faciẽ/
tes: cũ ſuſpirio etiã eũ ꝓ peccatis noſtris ĩferna penetraſſe recolẽtes. ea ſemp agamꝰin hoc corpore
terreno ut ipſi copulari mereamur in regno. Amen:
CPſalmus continet uocem eccleſiæ collaudantis chriſftum. C PSALMVS XXII.
O minus paſcit me.⁊ nichil mihi deerit. CDe iſto paſtore: & ezechiel loquitur. Su
ſcitabo paſtoré᷑: & paſcet eos ſeruus meus dauid. Vel illud. Paſtor bonus: qui aiam ſuã ꝓ
me poſuit æquo me moderamine reget: ideo nullius egeo. Vel aliter: regit me dicit. Eccle
ſia fiducialiter loqtur p fidẽ: qaa ante aduẽtũ xp̃ᷣi diabolus regebat mũdũ: ſed mõ xpᷣs regir
eccleſiã ſuã. qd nos dicimꝰ: dñs regit me: hebrei dicũt ſicut ſupiꝰẽ ſcriptũ: dñs paſcit me: & nihil mi/
hi deerit. qui deũ habet: & ꝗ deo adhæret: nihil boni deeſt ei: ut ait ꝓpheta: nihil deeff timẽtibꝰæũ.
CIn loco paſcue ibi me collocaunit. CAc ſi dicat.In unitatẽ fidei:in unitatem eccleſiæ. In lo/
coò paſcuæ ibi me collocauit: in futura beatitudine cõpoſuit ſpẽ meã. Paſcua enim futura itelligitur
beatitudo: (Super aquã reſectõis educauit me.) Abluendo p baptiſmum me enutriuit: uel doctrina
patriarchaꝑꝶ & prophetarũ ſiue apoſtoloꝶ aĩam meã cõuertit ad ſe cognoſcendum Lide animam
c ii

Erpoſitio.

eccleſiæ: quia antea ad infernum deſcenderat per culpam primi hominis adæ: ſed modo ad chriſtũ

Tlea 4 ⸗ r conuerſa eſt: per fidem. CBeduxit me ſup ſemitã iuſtitie.

K 1 E WAA

Tu Ideſt ſuper ſemitam mandatorum per artam uiam. C Pꝛopter nomen ſuum.
(W¶Non propter meum meritum. CMam ⁊ ſi ambulem in medio vmbꝛe moꝛtis.

Per huius ſæculi obſcuritates. Mon timebo mala quoniã tu mecum es.

— . . 1 2 2 1 2 WVhbmn ab 1„α
CDie te corde retineo. Vel aliter. Vmbra duobus modis: ideſt a corpore & a lumine fit. Per corpus PI d ₰

mors intelligitur. p umbrã peccata & ignoranti a. Et tamen quãuis eccleſia inter hæc ſupradicta am
bulet: non timet: quia dominum apud ſe abetut ipſe dixit. ecce ego uobiſcum ſum omnibus die-
bus uſq; ad cõſũmationem ſæculi.Propterea eccleſia non timet. . .
CNirga tua ⁊ baculus tuuns.ipſa me cõſolata ſunt. CQu enim diligit dominus cor
ripit. Per uirgam intelligitur tribulatio uel diſciplina patris:aut perſequutio eccleſiæ:Et baculus r
c, us: quo flios caſtigas ſpuales. Vel per baculum ſuſtentatio & conſolatio futura. Ipſa me conſolataò

unt. Erudierunt me conſolando:non afflixerunt mortificando.

CNMaraſti in cõſpectu meo menſam. CVt iã nõ lacte q̃ſi paruulus alar:ſed ſolido cibo
ideſt ut ſpirituali dente ruminans ſcripturas ſanctas: poſſim peruerſis reſiſtere.

t = thaphe m pturã diuinã hnt cõſolationẽ & refectionẽ: ideſt ſpẽ: fidem: & caritatẽ. Aduerſus eos ꝗ tribulãt me.-

her a=e welen Perſequu ↄres eccleſiæ ꝗ ſũt demones: iudæi & heretici: cõtra iſtos oẽs in ſcripturis ſacris ĩuenimꝰ
rs f-le r drentnte 2†conſolationem. Impinguaſti in oleo caput men. CPer caput ideſt principaleʒ

mẽtẽ eccleſia intelligitur. Mẽs & enim capur uocatur: qa ſicut a capite regũtur mẽbra: ita cogitatio
nes mẽte diſponũtur. Per oleũ ĩtelligitur cõſolatio: quia ſicut p oleũ conſolatur corpꝰ:ita & p con/

ſolationẽ ſcripturarum mens eccleſiæ. Impinguaſti ĩ oleo caput meum:lætificaſti ſpũali lætitia mẽ

tem meã: ꝗ caput ẽ totius corporis. C Et calix tuus imebꝛiãs quam pꝛeclarus eſt. .
¶ Calix ĩtelligitur uerbũ dei.Inebriãs qa p pᷣdicationẽ cõpũgitur hõ ĩ mẽte:qñ ſeparat hoĩem: ideſt
patrẽ a filio:ſiliũ a patræ ſuo:matrẽ a filia: & filiã a matre ſua: & nurũ aduerſus ſocrũ ſuam. Tunc nos
inebriat: qn iſta facit. Per calicẽ mẽſura ĩtelligitur: qa unicuiq; iuxta qd meretur uel poteſt capere:
ſic illi diuidit deus: ideſt dat. Vel myſtico me calice inebriaſti: ut obliuioni traderem delectationes
prioris uitæ. ¶ Miſericoꝛdia tua domine ſubſequetfẽ me. Vox eccleſiæ ad xpʒ
Miſericordia dei: & pᷣuenit & ſubſequitur. Præuenit ꝑ fidẽ: ſubſeꝗtur ĩ cuſtodiẽdo mãdata dei.
CO mnibus dieb vite mee. CQuamdiu in hoc corpore dego. .Z
At inhabitẽ in domo domini. CEccleſia hic q̃ſ in tabernaculo cõſiſtit. Quia ta
bernaculũ mutatur de loco ĩ locũ:ſic & eccleſia de iſto tabernaculo trãſfertur ĩ domũ hoc E in uitaʒ
æternã ſiue ppetuã:ubi ſine fine habitabũt ſctĩ. C In lögitudinem dierum.
Diebus ſine fine. Vt inhabitem in domo domini in longitudinem dierum: ideſt in cæleſtem hie-
ruſalem communiter cum omnibus ſanctis congregatis in me per fidem. ”Mä
CPſalmus continet interdum uocem prophetæ de eccleſia loquentis. Pſalmꝰ dauid ĩ pᷣma ſabbati.
O mini eſt terra ⁊ plenitudo eiꝰ. Cum conuerſi fuerint qui terrena ſapiunt
S Dñi eſt terra:hoc ẽ totus mundus & plenitudo eius:hoc eſt habitatores mundi iſtius. Vel
NERy, domini eſt terra hoc eſt eccleſia: & plenitudo eiꝰ: ideſt omnes ſancti.

fides fit una eccleſia. CIpſe ſuper maria fundauit eã. CPer maria flu
ctuationes iſtius mũdi: qa calcãt & ſupant. Eccleſiã ab initio ſæculorũ fudanit: hoc ẽꝛ ce Orauit
eccleſiam ſuam in fide. Sup fluctus huius æculi ſtabiliuit eam:ne ab his dilabatur.

pidi: ut ait ſalomon: omnia flumina intrant in mare.Sic & ipſi potentes licet magnũ habeãt nüquã
ſatiãtur. Sup iſta flumina ẽ eccleſia ut illis pᷣdicet: & cõuertãtur ꝗ ptätem habẽt uindicare in illos.
Si audire noluerint: ſuper flumina præparauit illã: ſuper cupiditates huius ſæculi conſtituit eam: ut
Ebeeugher mũda ſine macula & ruag. Quis aſcendet in montẽ domini.
ti

Vox prophetæ iterrogãtis.i.ĩ cæleſtẽ hieruſalẽ? Quis ꝓ raritate ponitur. Vel mons hic ꝓ⸗ = *

ꝛut illud: uade uẽde oia ꝗᷓ; hẽs & da pauperibus: & habebis theſaurum in cælis.
. C Aut quis ſtabit in loco ſãcto eius. CSuper altiſſimam iuſtitiam eius
Ac ſi dicat: quis perſeuerabit? Quia multi aſcendunt & non perſeuerant. —

D,„ P* EE EP— E Innocens manib“ ? mundo coꝛcdde. CPurus in opere:quia per manus opera in/
₰ . Purus in opere: qui:

te Hi guntur⸗&1 mundo corde:ideſt mundis ſermonibus. Vel mundo corde: ſanctus in cogitatione.
¶Quia non accepit in uanum animam ſuam:) qui nullis eam fœcibus peccaminũ poſt baptimmum
maculauit.Ille in uanum nõ accipit animam ſuam: qui opera bona agit.
¶Mec iurauit in dolo ꝓximo ſuo. QAQAV¶ IIlIle in dolo non iurat proxi
* cogitat hæc prædicat: & in opere implet. Multi ſunt enim qui doloſe iutant: ut decipiant bigxmi
quo

mo ſuo: qui quæ

— ————

CParaſti in conſpectu meo menſam.aduerſus eos qui tribulant me. C Menſa ideſt ſcti/ r= mrn⸗
ptura diuina: ſicut poſt laborẽ ĩ mẽſa ĩuenitur cõſolatio & refectio:ſic & ſancti per mẽſà ideſt ꝑ ſcri· ¶5

COꝛbis terrarũ.⁊ vniuerſi qui habitant in aag. C Clariſficato leſu oĩum gentiũ ElerPerdte ſ.

CEt ſuper flumma pᷣparauit illam. Cber flumina itelliguntur potentes ſæculi uel cu⸗ e r A)

NS n

a

P TI
= 4

1

88

Super Pſal. xxiii.

7 quod abhominatur pater luminum deus: dicẽte petro:non es hominibus mentitus ſed deo. Ergo
dui ſe ab his cuſtodierit maculis. S ”M
¶ Nic accipiet benedictionem a domino: ⁊ miſericoꝛdiam a deo ſalutari ſuo.
CAchriſto equali patre cuius morte ſaluatus eſt. Vel aliter. (Hic accipiet benedictionẽ a domino.)
De iſto ſupradicto dicit: qui non iurat in dolo proximo ſuo: accipiet benedictionem a domino qũñ
6 dicturus erit: uenite benedicti patris mei percipite paratum uobis regnuma conſtitutione mundiw
& miſericordiam a deo ſalutari ſuo. Miſericordiam a deo conſequitur: ꝗ ſe putat eſſe miſerum.
¶Bec eſt gencratio querentium domimum. * Superius ſingulariter
dixit hic accipiet benedictionem: modo pluraliter: quia eccleſia ex plunibus perſonis congregatur:
& tamen non adiicitur propter unitatem fidei Generatio hæc:ideſt populus chriſtianorum: quæ ĩ
tænebris iacens: uerum dominum ſaluatoremq; qua ſiuit. H
CRequirentium faciem dei iacob. deſt p fidẽ & operationẽ illius illuminationem
ut dictum eſt: maior ſeruiet minori: qui poſterius natu pr matum dedit. Intercedit diapſalma: ut ĩ-
mutet perſonam.ſpſe enim nunc dominus cæleſtia regna repetens: nuntiatur. Aſcendente ergo cũ
D angelis: hi qui præcedebant ſiue cõmitabantur: aliis eoꝶ principibus acclamabant.
CTollite poꝛtas pꝛincipes veſtras.⁊ eleuamimi poꝛte eternales. CHoc eſt reſerate cæ
leſtes aditus pateat æternalis ingreſſus. Vel tollue portas principis ueſtri. Vox angelorum bonorũ
ad angelos malos: quorum princeps diabolus eſt. Portas principis ueſtri: ideſt cupiditas & timor.
Bene cõiunxit cupiditatem & timorẽ: quia quicũqʒ per cupiditatem congregat: per timorem & ma
liciã cuſtodit. ut non perdat.Et qui timorem & cupiditatem & maliciã habet: ſpum malignum de
ſe nõ deicit. & eleuamini portæ æternales: ideſt fides & caritas. Eternales dicuntur: quia ab adã uſq;
ad xpm in imo iacuerunt: & ideo eleuare dicuntur. CEt introibit rex gloꝛie.
N¶ QH Hoc eſt xps: quia per fidem & caritatem inttoiuit xpᷣs in eccleſiam. Et introibit rex glotiæ: xps do
or mirie . „ minus imenſæ claritatis retinens regnum. Hi quoq; altoniti mentis ſtupore percuſi.

WQuis eſt iſte rex gloꝛie. CVox maiorum demonum. Ac ſi dicerent. Nos noſtrum re
gẽ habemꝰdiabolũnſte rex gloriæ quis ẽ? Quis inquit ẽ iſte rex gloriæ? Reſpõdet ꝗ loquitur.
Woy aFe Bñũs foꝛtis ⁊ potens. C Vox angelorum bonorum. Fortis eſt: qui alligauit

fortem principem ueſtrum. Fortis cum ſuſcepit mortem: potens cum uicit infernum.
¶In pꝛelio. CCi ſpoliato tartaro reduxit ſecũ multitudinẽ captiuoꝶ. Clamat iterato & di
¶ Tollite portas pꝛincipis veſtri:⁊ eleuammi poꝛte eternales.
CEleuentur ethereæ ianuæ: aperiantur æternarum ædium ualuæ. JM
CEt introibit rex gloꝛie. Qui nõ ſolũ poſt reſurrectionẽ ĩmẽ ſã poſſedit claritatẽ: ue æ etià
& illã quã æqualẽ cũ pr̃e hũit priuſquã fieret mũdꝰ. Adorãtes igr hi tãtæ gloriæ unicã ſingularẽq;
potẽtiâ aiunt. Quis eſt iſte rex gloꝛie: CReſpondetur his.
C Bominus virtutuʒ ipe eſt rex gloꝛie.
Pluraliter hic uirtutum chriſtus intelligitur: quia ſuper nouem uirtutes cælorum ſedet. Nel uirtu
tum dicit: quia ſuper omnes uirtutes diaboli dominus eſt. Vel uirtutum dicitur: quia diabolus no
uem ordines angelorum ſuh ſua habuit dominatione. ſiue bonos ſiue malos. (Tollite portas) Vox
n e angelorũ bonorũ: uel uox dñica ad angelos bonos. Tollite portas: hoc ẽ ꝗa qñ adã peccauit portæ
*△ wehann

—

n h A¹ paradiſi clauſæ fuerũt: & data ẽ rüphea ĩgnea angelo ſeraphin: at eù cuſtodire deberet. Sed poſtquã
e.... . E. xps uenit ĩ mũdo & luctauit cũ diabolo: aperuit ĩfernũ & aĩas ſanctorũ ſecũ eduxit: & cum angelis
mh ’f F bonis ad cæleſtia remeauit. Tũc portæ paradiſi quæ añ clauſæ fuerãt aptæ ſũt. Vel ponæ a temales
Langeli dicũtunp quoꝶ cuſtodiã ad cæleſtia cõſcẽdimus. Eleuatæ dicuntur: qa antea oẽs aĩæ ſancto
Fun ad infernũ deſcẽdebant:ſed poſtquã xpᷣs aſcẽdit una cũ hen ſuo ſup oẽs uirtutes cælorum

peſtea angeli lætati ſunr: qa aĩas ſctõrum apud ſe illuc Farnzi uis ẽ iſte rex gloriæ? Vox angelo

,* Fxrum qui apud patrẽ ſemper fuerãt:ac ſi dicerent. Nos p?trẽ & filiũ ſemper inſimul eſſe uidemusſte
49 ex gloriæ qs eſt? Pro parte carnis dicebant: Tollite portas: ideſt ſuperbiã & cupiditatem & auaritia
per has tres oĩs homo ad infernũ deſcẽdebat. Vel eleuate portas principis ueſtri: pro quo in he-

breo poſitũ ẽ: leuate portæ capita ueſtra: recto feratur itinere. Ad pfectü mudiciæ dicit hoĩem ueni/

e ſe nõ poſſe:& quãquã ad pfectum mũdiciæ uenire nõ ualeat: portæ æternales quas dicit eleuate:
ſides caritas & caſtitas ẽ: quia p has tres xpᷣs eccleſiã ĩgreditur. Quis ẽ iſte rex gloriæ. Humana fragi⸗
litas reſpõdit: ꝗs ẽ iſte? Ac ſi dicãt. Iſte ẽ quẽ nos cruciſximus & ĩproperauimac ꝓ nihilo habuim.

Reſpondent. Dominus uirtutum: ideſt qui mortuus eſt: ad tempus ex infirmitate carnis: ſed nunc
uiuit ex uirtute dei. Vel uirtus fuit quando dixit thomæ: infer digitum tuum in locum clauorum:
& mitte manum tuam in latus meum: & noli eſſe ĩcredulus ſed fidelis. Dominus uirtutũ dicitur: ſi-

(cut paulus ait. Quis nos ſeparabit a charitare xpi? Tnibulatio: an anguſtia: an ꝑſeqiſitio: & requa.

2
7 e-l Itẽ. Tollite porras principis ueſtri Vox angeloꝶ: q cũ xpo ad ĩfernu deſcẽderũt ad ſubiectos diabo
li dicũt.Oñditur ſe prĩcipẽ illoꝶ ligatũ ducere.Tollite portas: qa tultæ ſunt poitæ. i. ptãs illoꝶ tũc
abſtracta ẽ: & eleuamini portæ æternales: & tũc eleuatæ ſũt æternales. i. aĩæ ſctõrũ de ĩferno. Eterna
les dicũtur: qa ſemp ſine ſine apud deũ regnatuii ſũt. Dñs uirtutũ ipſe ẽ rex glotia.tre dio n! tute

4. P

Expoſitio.

in hebreo legitur dominus ſabaoth: qd in alio loco. Ixx.ĩterprætes oĩpotẽtẽ tràſtulerũt. Merito wir
tutũ dñs: qꝗ ꝓ nobis hõ ſactus ẽ: morti traditꝰ infernalibus ẽ tænebris additus: ꝗe clemẽter ſuſcepit: 1R
patiẽter tolerauit: fortiter uicit: mirabiliter cõſumauit. Qui cũ uirtute ꝓculcãs iferos: cũ tnũpho re⸗ 4
diens ad ſupnos: cum gloria aſcendit ad cælos: ſedet nunc ad dexteram dei patris omnipotentis:
interpellans noſtris iugiter pro delictis. Ammen.
¶Vigeſimuſquartus pſalmus mediatoris noſtri miſſam ad patrem continet uocem interdum ha/
bet eccleſiæ ſupplicantis clamorem. ͦͦòẽM
BDte domine lenaui animam meam. CHic uox eccleſiæ itelligitur ad xpᷣm. Leua-
Eiſ ui dicit ideſt eleuaui: qa prius ĩ ualle lachrimarũ uel ĩ imo iacebat eccleſia añquã xp̃s ueni/
ret ĩ mũdũ.Ingqt eleuaui:hoc ẽ ĩ ſpe: ſide: & charitate p ſanctificationẽ: qa triticũ ſiĩ imo ia
Eceat cõputreſcit: ſi ſurſũ eleuatur cuſtoditur. Sic & aĩa ſi ĩ peccatoꝶ putredine hoc ẽ: in imo
iaceat cõputreſcit & perit:nã ſi ſurſũ eleuatur in his ſupradictis ſpe:ſide: & charitate: cuſtoditur a deo
Vel ad te dñe leuaui aiam meam: per crucoam. [Beus meus in te conſido.
CEccleſiæ confeſſio eſt.In te confido.non in me ſed inte. .Mon erubeſcaz.
Quia in homine non conſido:de quibus dictum eſt: maledictus hõ ꝗ ſpẽ ſuã ponit ĩ hoĩe.& bñdi .
ctus uir ꝗ cõfidit ĩ dño. Nõ ſit dilatio reſurrectiõis: quæ opprobrium generet in credentes.
Meqʒ irrideãt me inimici mei. C Qui me irriſerãt priꝰ cũ dicerẽt: poſſũ deſtruere tẽplũ: & L
hoc triduo reædiſicare. Neq; irrideãt me inimici mei: ideſt illi ꝗqĩ hoĩe tãtũmõ cõſidunt: ꝗa poſtea
quã ille defectꝰfuerit inimici ipſoꝶ irridẽt ei: & inimici eccleſiæ ſũt demões: hrtici: uitia & peccata.
Et enim vniuerſi ꝗ te expectant. CQui te ſuſtinent. C MNon confũdentur.
Neq; hic neq; in futuro:apoſtoli uel hi qui credituri ſunt per uerbum eorum in te. 4
CConfundent᷑ iniqua agentes ſuperuacne. CPropheta ñ optãdo: ſ pphetãdo dicit.cõfun/ 1e. „pir-d- —
dẽtur die iadicii:illi ꝗq uſq; ĩ finẽ ĩ malicia ipſoꝶ pſeuerãt:illi ꝗ ſup me ppetratũ ſcelꝰ illud addide/ f. betk- d „
, „ tüt:ut ſigillis tumulũ cõmunirẽt. Vſq; hic dñs de paſſiõe ſua. hĩc uox ſuccedit eccleſiæ ꝗᷓ poſt reſur-
Naey enkee paj/* 5. . rectõeʒ dñicã ſe ſupplicat edoceri. C Nias tuas duůe demõſtra mihi.⁊ ſemitas tuas edoce me.
õä PIIIas p quas uenitur ĩ regnũ tuũ.Vel uias tuas:hoc ẽ mãdataſtua notas fac:hoc ẽ demonſtra mihi. b Serte

„ „ Semitas tuas edoce me. Semita minor ẽ quã uia. p ſemitã iĩtelligit᷑ arta & ãguſta uia qᷓ ducit ad uitã. rrn, ar
ex enle Birige me in veritate tua. CVox eccleſiæ. Dirige me: qa ego tortuoſus ſũ. In ueritate tua. ? XL
hoc ẽ ĩ xpᷣo tuo edoce me: ut nihil puerſæ agi. Quia tu es de' ſalutaris meꝰx. =
Tua.n.reſurrectiõe:meũ ſalutare mihi collatũ . CStte ſuſtinui tota die. ð
H Hoc ẽ toro tẽpore. Videbãat me ꝓ te ſuſtinere ꝑ oẽ uitæ hui tẽpus: audierã. n. p uoces prophetaꝶ
. n Yte uenturum eſſe in mundum. Suſtinui ei: donec me uocares.

HDR
—,,à

- ¶ Reminiſcere miſerationũ tuarũ domine. CIn ꝗqbus ut nos redimeres hõ fact?es. Vel po —
. pulus xpᷣianus loquitur: ut rectos eos faciat de ſua miſeratiõe. Vt illud. Miſericordiæ tuæ multæ ſũt
domine: & miſericordiæ tuæ a ſæculo ſunt. & miſericordias tuas ab initio ſæculi ꝓmiſiſti nobis. 1
Belicta iuuẽtutis ⁊ ignoꝛãtie mee.ne memineris dñſe. ¶ IIla qͥ ĩ adoleſcẽtia geſſi puſqua
de domo pfis iniq ꝓcederẽ. aut delicta iuuẽtutis an baptiſmũ: & ignorãtiæ meæ:hoc ẽ p?baptiſmũ
CSecundũ magnã miſericoꝛdiã tuã.memoꝛ eſto mei deus. C deſt ñ ſecũdũ mea merita: 4
ſſecũdũ tu miſericordiam: imẽſa c. n. miſericordia tua ꝗ uocas ea ꝗᷓ nõ ſut tãquã ꝗ; ſũt.·⸗
CRrꝛopter bonitatẽ tuã domine. Qua ꝓuocas peccatores ad pœnitentiam .
Quis dulcis ⁊ rectꝰ dominꝰ*. C Dalcis ꝗa ẽ panis uitæ. Dulcis qa ꝓmittit pᷣmia futura recus
qa redcdit unicuiq; ſecũdũ opa ſu. C Pꝛopter hoc legẽ dabit delinquẽtibus in vliia.
Legẽ charitatis p quã dimittẽtes offẽſas recõciſiamur deo. Delinquẽtibꝰ in uia:pctõribꝰ ĩ iſta uita
¶ Biriget mites in iudicio. CMites & humiles corde. Diriget ĩ iudicio:hoc ẽ diſcretionem
facit hic ĩ pᷣſenti ĩter corpus & aĩam:ut ſe innicẽ corrigãt in uiis mandatoꝶ dei. Vel illud qd ſupius
ẽ ſcriptũ:peccata adoleſcẽtiæ meæ & igno kitie⸗ meæ ne memineris. Iſtũ & ætas excuſat: & ignoran
tia. Vñ ĩtelligimeũ ꝗ peccat ĩ adoleſcẽtia & nõ ignorat: ueniã nõ habere. Seruus ꝗppe ꝗ nouit uo-
luntatẽ dñi ſui & non facit: uapulabit multum. C.Omnes vie dñi miſericoꝛdia ⁊ veritas.
CQuia & ipſa miſericordia æquis eſt librata pöderibu. .
C Docebit mãſuetos in vias ſuus. C Miſericordiam & ueritatem: & ũᷣt ſe ex toto corde dili⸗-
gãt:quæ ẽ uera uia. Sic.n. ſeqtur. Vniuerſæ uiæ dñi miſericordia ꝗa nos redemit: & ueritas quia im
pios iudicabit. C.Bulcis ? rectus wdↄs. Quia ꝗſe miſeꝑꝶ cõfitetur miſeretur illi deꝰ.
NKKequirentibus teſtamentum eius. CIIlis facit miſericordiam qui requirunt nouuʒ
teſtamentum: qui nos ſanguine ſuo recõciliauit deo patii. CTeſtimoniñ eius.
brophetas & apoſtolos: quorum teſtimoniis eſt eccleſia congregata.
Cꝛopter nòmen tuũ dñᷣe pꝛopitiaberis peccato. 1 CNon propter mea me
rita ſed propter tuam miſericordiam. & Multum enim. CGrãde ẽ pctũm meũ grã-
de ẽ ĩquit generale pctm̃. Qd niſi de p baptiſmũ delere dignetur: aliter non abluetur.
CMAQuis eſt homo qui timet dominum? Tegem ſtatuit ei in via quam elegit.
Vt ad ea quæ elegit deflectatur.Simile huic per moyſen ad populum dominus proteſtatur di⸗-
cens.

Super Pſal. xxiiii.⁊ xxv.

cens. Ecce hodie ſtatui ante oculos tuos ignem & aquam: bonum & malum: uitam & mortem:eli-
. gsuitam & uiue- Animg ei in bonis demoꝛabitur. CSielegerit uitam.

SEt ſeinen eius hereditabit terra. CPer opera iuſtitiæ: hereditatẽ capiet ĩ regione ui
uorum. Vel anima eius in boms demorabitur: ideſt ſperabit in præmiis futuris: & ſemen eius here-
ditate poſſidebit terram. Semen eius: opera eius: poſſident terram: ideſt uitam perpetuã.
CFirmamẽtum eſt dominus timentibus eũ. CNos infirmi & im-
becilles ſumus: ſed ab illo hortamur ne ab huus ſæculi fluctibus quatiamr.
CSEt teſtamentũ ipſius vt manifeſtetur ilis. * CHocè noui teſtamemi lex que eum an
nuntiauit. quæ per litteram uelata ĩ chriſto manifeſtatur. C Oculi mei ſemper ad dominũ.
–= %- %- Oculi cordis intenta mente ad deum. ici ſapientis in capite eiuns.
CQAuia ipſe euellet de laqueo pedes meos. CHoc eſt de laqueo diaboli ſenſus meos: a quo
prius per uoluptates ſæculi capiebar. CReſpice in me ⁊ miſerere mei.
¶Reſpice in adiutorium & miſerere: quia miſer ſum. CMNuia vnicus ⁊ pauper ſũ ego.
1. 4 CAd xpᷣm pertinet: quia xpᷣs unicus ſine peccato ut ait propheta: qui peccatũ non ſecit. Pauper pro
PaI-, fen nobis ut paulus dicit: qui cũ diues eẽt: pauper factus ẽ: ut illius inopia nos diuites eſſemus. Vel uni-
—, α — (cus popuſus chriſtianus. Sed bene ſe unicum dicit: quia unigenitus eſt patris. Qui pauper natus ĩ car
ne factus eſt unicum præcium mundi. Quia unicus & pauper ſum ego. Sic & helias ſolus remanſit
& hieremias ſolus ſedit & fleuit a malis omnibus ſeparatus. Vnde & Dauid alibi dicit. Habitare fa-
Icit unius moris in domo. NTXT rribulationes coꝛdis mei multiplicate ſunt.
Per paſſionem. Be neceſſitatibus meis erue me.
CNeceſſitates meæ ſunt: ut homo moriar: & ideo a te eripiar ut reſurgam.
Cigde humilitatem meam. CPer quam carnem ſuſcepi: & laborem meum:quo mor
ti ſubdor. Vel aliter. Vide humilitatem meã & laborẽ meum. Eccleſia loquitur ad chniſtum. Humili
tatem:quia humiliant eam peccatores. Laborem in tribulatione.
CSEt dimitte omnia peccata mea. CPopuli delicta quæ in me ſuſcepi.
Reſpice inimicos meos. CIudæos utiq; ut confundantur.
CReſpice inimicos meos quoniam multiplicati ſunt. C Vox eccleſiæ de perſequutoribꝰ.
COddio iniquo oderunt me. Iniquũ odiũ:ad diſtinctionẽ iuſti dicitur. Si enĩ nõj
odiſſent me:nõ utiq; cõdẽnaſſent morti. CCuſtodi animam meam ⁊ eripe me.
CECccleſia ſupplicat ut cuſtodiatur: & eripiatur ab omni malo.
NMon confundar.quia inuocaui te. CIn manꝰtuas cõmẽdo ſpũm meũ.Nõ cõfũdar neq; hic
neq;ʒ ĩ faturo:qa ĩuocaui te.Innocẽtes:ꝗq puritatẽ uitæ ab exordio natiuitatis cuſtodierũt.
CInnocentes ⁊ recti adheſerunt mibi. C Sicut collo adhæret caput: & mẽbra in eodẽ cor-
pore continentur:ſic & eccleſia per iuſtitiam adhæſit xpᷣo: & membra eius in eodẽ corpore continẽ
tur. ideſt ſucceſſores apoſtoloꝶ uel cæteri ſancti & recti: quorũ cor nõ fuit puerſũ poſt deos alienos
Adhæſerũt mihi reuertenti ex inferis. AQuoniam ſuſtinui te domine.
CImpleui pater uolũtatẽ tunuůꝗ. C Libera me deus iſrahel:ex oĩbus tribulationibꝰ meis.
CVt mihi mors ultra nõ dñetur:ſicut apoſtolus ait: ſcitote ꝗa xpᷣs reſurgẽs ex mortuis iã nõ mont᷑
mors illi ultra nõ dñabitur. Sciẽdũ tamẽ qd humilitas orationis nõ ad diuinitatẽ: ſed ad humilita-
tẽ aſſumptæ carnis ẽ referẽda. Nos uero depræcemur dñm: ut utuẽtes ĩmaculate ab infernalibꝰ an-
guſtiis liberari mœreamur. Quia ſuſtinui te domine. Libera me deus iſrahel. Iſrahel: ideſt animarũ
uidentium deum: ex omnibus anguſtiis: ex omnibus tribulationibus meis.
WIn finem pſalmus ipſi Sauid. Pſalmus ipſi dauid omnis eccleſiæ ĩ chriſto perſectæ cõ
tinet uocem. CPSALMVS. XXV.
Adica me domine quoniam ego ininnocentia mea ingreſſus ſuz.
CVt ſit mihi pꝑ iudiciũ tuũ mĩa:qm̃ p ĩnocẽtu gradior uii.Supiꝰdictũ ẽ iudica me dñe.
Vox eccleſiæ ad xpᷣm. Iudica me nõ qd iudiciũ futurum rogat ad deum:ſed diſcretionexꝭ.
— Ide qua in alio pſalmo legimus. Iudica me deus & diſcerne cauſã meã: hoc ẽ: ut nõ me iudi
ces in futuro ſicut cæteri peccatores iudicãdi ſũt. Qm̃ ego ĩ inocẽtia mea ingreſſus ſum. Pro parte
ſua dicit eccleſia:ac ſi dicat. Parata ſũ ĩnocenter uiuere: qa nulli nocuit: nec nocere deſiderat eccleſia
Ingreſſus ſum:ideſt inter peccatores:ubi uſq; in finem habitar.
CSt in domino ſperans non infirmoꝛ. CSed firmor ĩ fide:nõ ĩfirmor ideſt ĩter hos Pctõ/
res: ppterea qa ĩ te ſpero nõ in me. Pꝛoba me domine ⁊ tempta me:
CProbati ſe rogat eccleſia:ut ſe cognoſcat & ab aliis cognoſcaturꝓbata:ſicut lob ꝓbatꝰẽ: ut ſe co/
oſceret: & alii eũ cognoſcerẽt: ſicut illi reges fecerũt ꝗ eũ uiſitauerũt. Proba me dñe ĩ tẽptatõibꝰ:
tẽpta me ne aliqꝗd ĩ me delicti remaneat. CAre renes meos ⁊ coꝛ meum. DUJMZ
CQuid renes ſonent ĩ corde ſigniſicat. Quia miſericordia tua ĩ cõſpectu oculoꝶ meoꝝꝶ ẽ.Sic petit
iudiciũ: ut miſericordiæ recordetur. Vre renes meos & cor meũ. Spum ſctm̃ adhibe delectationibꝰ
& cogitationibus meis: qui utraq; exurens me dignũ efficiat. Vre hoc ẽ igne ſpũs ſcti: de quo igne
dicitgnem ueni mittere in teram. Quoniam miſericoꝛdia tua ante oenlas meos eſt.
c iiii

Expoſitio.

¶ Vt ab hoe ĩgne arguar non exurar. CEt complacui in ueritate tua.

In chriſto tuo: ut non in meo mendacio:ſed in tua ueritate placerem.

Mon ſedi in concilio vanitatis. CNõ ſũ cõiuctus his ꝗ cõtra te xpᷣm meũ uanũ agebi⸗ cõ
in

6

CSEt cũ ipijs nõ ſedebo. CPactũcũ his ñ inibo:& cũ ĩpiis ñ ſedebo.i.ñ ſolũ cogitauerunt in

L. Dae . . P

Io: & cũ

cilin. Nõ ſedi ĩ cõcilio uanitatis ideſt ꝗ d terrenis cogitãt ſemp. Nõ ſedit eccleſia ĩ eoꝑg cõci
iniqua gerẽtibꝰ?nõ itroibo. Nõ poſui cũ his abſcõditã cõſciẽtiã mea

diui eccle ſiam malignantium. UIudæorum ſiue hereticoruʒz.

uerbo:ſed perfecerunt in opere. CLauabo inter inocẽtes manus meas.
In bonis operibꝰ Iauabo manus meas: ꝗᷓ peccatis ante ſordebãt. Manꝰlauabo:ideſt opera. Lauat p
lachtymas per baptiſmum & pœnitentiam. CEt circuibo altare tuũ domine.
C Amplectar ſublimia tua: ut diſcam laudare te/ Altare. ideſt fides. Circũdabo: ideſt operibus bonis

Vnuſqſq; ſanctus:altare dñi ĩ ſe habet: qꝗ eſt fides. Vt audiã uocẽ laudis tuæ: & enarreʒ uniuerſa mi
is uel paſſus es uel reſurrexiſti

rabilia tua. Vt cũ didicero exponã cæteris miraculũ illd: ꝗliter ꝓ nobis
CEt enarrẽ vninerſa mirabilia tua. CT Laudis tuæ: ideſt quicquid boni agimus: deo
reputatur eẽ: & quicquid mali facimꝰa nobis ẽ. Laus dei pfecta ẽ: & laus hominum imperfecdta.

Ameã: ut eẽt tibi cõmemoratio digna:in qua inhabitãs glorifices me gloria tua. Domꝰ dñi ẽ eccleſi

Somine dilexi decorẽ domꝰ tue.⁊ locũ habitationis gloꝛie tue. CPulchrã effeci mentẽ

9

g.

ISacerdotes & habitatio gloriæ tuæ ipſi ſunt in ꝗbꝰ hĩtat de*. Me pdas cũ ipijs aiaʒ meꝗã.
Cui his ꝗ per ĩipietatem mitẽ tradiderũt. C St cũ viris ſãguinũ vitã meã.
WOui doloſe inſidiãtes effuderunt ſanguinẽ tuu. In quoꝝ manib“ inigtates ſũt.
CHoc eſt in operibus eorum. CBDextera eoꝝ repleta ẽ muneribꝰ.

₰

Ipietatis lucrũ aliqd arbitrati ſunt:ſicut ipſe ꝓditor iudas fecit. Dextera eorum repleta ẽ muneribus
De ſiniſtra fecerũt ſibi dexterã: quia uita futura dextera dicitur: & ſiniſtra uita præſens. Illi pro dexte,
ra habuerũt ſiniſtrã: ut illud. Eſt munus a lingua: & ẽ munus a manu: & ẽ munus ab obſequio.A lin · * Wete g

gua laus: hoc ẽ fauor humanus. A manu: a rebus terrenis. Ab obſeꝗo ſeruitiũ debite ĩpẽſũù. Sed me/
ſus é: ut ait ꝓpheta ꝗ excutit manꝰſuas ab omni munere:iſte i excelſis habitat.

CEgo aũt in inocẽtia mea igreſſus ſũ. CEccleſia loquitur ꝓ parte bonorũ:per ſtudiuʒ
ſanctæ uitæ a prioribus delictis. Ingreſſus ĩter peccatores: Q uP—r ) LZibera me. “
De tribulatione. CSEt miſerere mei. CQuia miſer ſum.
EWes eni meꝰ ſtetit in via retaa. CSenſus meos in xpᷣo.quia ipſe ẽ uia.Pes enim me?
ne mihi pualeant. Stetit in uia recta: illic ſcſlicet in quo ad te accedere cœpi per iuſtitiæ niam.
CIn eccleſijs benedicam dominum. Q De unitate congregationis dicit. In eccleſia non

i latæbris: ſed ĩ cõuẽticulis populoꝶ te bñdicẽs. Prædicabo dilectionẽ illã ꝗᷓ tuo me ſãguie redemi
ſti:baptiſmo abluiſti: ac pane cæleſti & ſacris dapibꝰadipletũ: inocẽtiæ me melioris uitæ reſtituiſti.-
Wigeſimuſſextus pſalmus Dauid antequam vngeretur. —
=PFEr unctus ẽ dauid. Semel ſub patre ſuo ieſſe in bethleem: ſecũdo ĩ hebron: tertio qñ regna
Muit ſup oẽm iſrahel. Quære ergo cui potiſſimũ hic pſalmus cõueniat unctioni. Sciẽdũ aũt
Ad anquâ ungeretur ĩ hebreis uoluminibꝰnon habetur: ſed de iſtis tribus unctionibꝰ me-
¾ ldia ad iſt ptinet pſalmũ. Dauid figurã xpi tenet: ꝗa & ipſe unc' ẽ ĩ baptiſmo: qũ in ſpecie
columbæ ſpiritus ſanctus ſuper eum uenit. Dauid a prima unctione non accepit regnũ: ſic nec xpᷣs
ſecundum carnem tempore paſſionis non accepit regnum niſi poſtea: ꝗᷓ aſcendit. 4
O minus illuminatio mea:⁊ ſalus mea quem timebo.

—

CNullis tænebris obtegi formidat: quẽ dñs illuminat ſemp & ſaluat. Dñs illuminatio
mea: & ſalus mea quẽ timebo? Vox eccleſiæ ad xpᷣ̃m.lIn oĩbus pſalmis uerba ſpũus ſcti ſũt.
Sicut oculi corporis illuminãtu b alia luce: ſic & oculi cordis noſtri a uirtute fidei hoc ẽ

a vp illuminãtur. Vñ dictũ ẽ: q illuminat omnem hominem uenientem in hunc mundum.
Bñs defẽſoꝛ vite mee a quo trepidabo. CIpſe ẽ eni fidelis aĩiæ ꝓtectio:idcirco nõ mœtuit

inimicũ. Defẽſor ipe ẽ ꝗ & ſalus: ſed t defenſor adiutor dicitur: A quo trepidabo: Dicit eccleſia. A
nullo:mec a diabolo neq; ab heretĩco:neq; a perſequutore: dum ipſum habeo defenſorem
CBSũ appꝛopiquãt ſuꝑ me nocẽtes:vt edãt carnes meas. CAccedũt:ut excitatis ĩ me prio
ribus delictis: corpꝰmeũu rabido dẽte dilacerẽt. Vel dũ appropinquãt ſup me nocẽtes ut edãt carnes
meas. i. demones uel pſequutores. Carnes uero. . affectus camis: qa hoc é cib? ipſoꝶ: &tamen dan
tur illis carnes edere.i. corpora ſctõꝶ ad pſequẽdum. Sed habẽt ſcti con ſolationem a dño: ut ait in
euangelio. Nolite timere eos qui occidunt corpus: aĩam autem non poſſunt occidere.
COiui tribulnt me inimici meuipſi infirmati ſunt ⁊ ceciderunt. CQuia dñũs illuminatio
mea. Qui tribulant me inimici mei demones uel perſequutores ipſi infirmati ſunt & cecidcrunt.
Tunc infirmati ſunt: quando chriſtus noſtram ſuſcepit humanitatem. H MR
Si cõſiſtãt aduerſũ me caſtra:nõ timebit cor meũn. CDominenim bellator fortis: ipſe
pugnabit pro me.Si conſiſtãt aduerſum me caſtra:ideſt fortitudo demoniorum:melpeſecrutord
aret ä erd e Qr⸗

—5

—

CAbſtinẽdũ a muneribus docet:culpãs eos Qaccipiũt munera: ꝗq iniquitatẽ agenites quæſtũ huius. Be T a

2

xxvi.

Caſtra dicit ſecundum illud caſtrametati ſunt. Non timebit cor meum. Eccleſia dicit. propter illud
quod dominus dixit. ecce ego uobiſcum ſum omnibus diebus uſq; ad conſumationem ſæculi.
Si exurgat in me pꝛelium in hoc ego ſperabo. Etſi moueãtur aduerſus me pugne
Conſidens ſũ in his eo qd poſſit deus:ꝗ eſt ſpes mea: iniqua tela in inimicorum ora detorqua re
CSi inſurgat in me pꝛelium. IIta ſupradicta prælia pugna demoniorum.
Ego dicit eccleſia.in auxilium tuum & defenſionem tuam ſperabo.
CAnam petij a domino hanc requiram. CQ¶Quidam putant unam caritatem ſiue
gr̃am. aut certe unam petitionem dici. cũ zoth uerbum hebreum abſolute unum neutrali genere ſo
net & legatur. Vnum petii a do.ideſt ipſum dñm. Hanc requiram id ipſum dominum.
¶Et inhabitem in domo domini omnibus diebus vite mee. In domo domini. in ui/
ta perpetua. quia quamuis eccleſia hic dicatur domus. tũ non proprie ſed nuncupatiue. Vnde dicit.
beati qui habitant in domo tua domine. Vi uideam uoluntatem domini. ideſt dilectionem dei. ut
illud uidebimus eum ſicuti eſt.eſed hic per ſpeculum. Vnam petii a domino hanc requiram. Videa
mus quæ eſt una petitio. Vt inhabitem inquit in domo domini, oĩbus diebus uitæ meæ, ut in had
uita mortali templum ſanctum efficiar. in quo deus inhabitare dignetur.

CEt videam voluntatem domini. H
CEt protegar ĩ templo ſancto eius.eis qui in terris poſiti cæleſtem uitam agunt particeps fiam.

CEt pꝛotegar in templo ſancto eius. Ideſt protectionem ab ipſo ſupradicto habeam.
COAm abſcondiſti me in tabernaculo ſno. ¶In quo per ſdẽ inhabitat mecu. ne mihi tẽé . . A= e.

ptationũ obuiarent ꝓcellæ. Tabernaculũ diuinitatis. humanitas xpi eſt. Abſcondit eccleſia in taber 2.— S
inaculo ſuo.qa caput nrjm xps eſt & nos mẽbra illius.Abſcondit ergo eccleſia apud ſe ut dictum eſt er ners XEr g
mortui enim eſtis. & uita ueſtra abſcondita eſt cum chriſto in deo. H
In die maloꝛum pꝛotexit me in abſcondito tabernaculi ſui.
D Nanguid dies mali ſunt. Non. ſed in noſtris operibus mali dicuntur.ut Paulus dicit. quoniam di
Pler 1 E s mali ſunt. De iſtis præſentibus diebus dicit. quia quamuis caput ſurſum ſit. membra tamen adhuc
Ms Pal "— deorſum ſunt uſq; in finem. Quia & hoc puto ſignificare quãdo ipſe ſolus in monte. nauicula in ma

Nri iactabatur fluctibus: & ideo ab ipſo protectione indigent.
WIn die malo-. C¶In ĩſidiãtiũ fœlicitate. EAEꝛotexit me ĩ abſcõdito tabernaculi ſui ,
CIn corde credenti ad iuſtitiim. QUEͥO In petra exaltanit me. 0.*
In chriſto exaltauit per fidem. Petra chriſtus ut Paulus. petra autem erat chriſtus. In petra exaltauit V

me. In ſe qui eſt ſtabilis petra ac ueriſſimum fundamentum.

CSEt nunc exaltauit caput meũ ſuper immicos meos. H
¶ Nunc in præſenti ſuper inimicos. ideſt ſuper iſtos ſupradictos exaltatum eſt caput ntĩ̃m quod eſt

chriſtus ſuper omnes inimicos eccleſiæ. & nunc exaltauit caput meum ſuper inimicos meos. Super —R—
motus carnales qui me ſæpe humiliabant. ne cæleſtia contemplarer.
