1 — ia ſcripturaruz: ut uerbis pœne triuio: & interdũ per ſingulos dies uſq;
i ad numerum mille uerſuum peruenire: Vt cœpta in apoſtolo explanatio: ipſius Pauli cuius epiſto/
las conamur exponere: orationibus compleatur.
CFINIT PROLOGVS INCIPIT LIBER SECVNDVS. CAPITVLVMTERTIVM.
n Ainus regi gꝛa ego paulus vinctus ieſu xpᷣi:p vobis gentibus ſi tñ audiſtis diſpenſa/
e iu tionẽ gratie dei qᷓ data ẽ mihi in vobis. Qm ſcom reuelationẽ cognitũ ẽ mihi myſteriũ
4 ſicut pſcripſi in modico ꝓut poteſtis legentes intelligere.ſenſum meũ in myſterio xpᷣi.
4 ☛TCQantüad conſequentiã ſermonis textũq; eloquii ptinet: ad id qd pmiſit huius regi
ii gr̃a ego paulus uinctꝰ xpi ieſu ꝓ uobis gẽtibꝰ Diligẽtiſſime pꝗrentes. nihil qd ei reddiderit potui/
. mus ĩuenire. Neq;. n. dixit huius rei gra ego paulus hoc uel hoc feci uel illud & illud docui: ſz ſuſpẽ
5 ſa manẽte ſnĩa trãſgreſſus ad alia ẽ. diſi forte ignoſcẽtes ei qd & ipſe cõfeſſus ẽ dicens: & ſi impitus
n ſermone:nõ tñ ſcia. ſenſuũ magis in eo ꝗremus ordinẽ quã uerboꝑꝶ. Qui ſic reddi põt. huius rei gra
ego paulus uinctus xpᷣi Ieſu & uinctus ꝓ uobis ꝗ eſtis ex gẽtibus cognoui myſteriũ ut nobis quocq; .
ilſud traderẽ. ſicut ĩ hac eadẽ epiſtola an paululũ ſũ locutus. Debetis ãt audire diſpẽſationẽ gr̃æ dei
. qᷓ data eſt mihi in uobis qꝗ eſtis ex gẽtibus ꝓ ꝗbus & uĩctus ſũ ieſu xpᷣi.Vinctũ aũt ieſu xpᷣi paulũ eſſe

pro gẽtibus põt & de martirio intelligi qd romæ in uincla coniectus Hanc epiſtolã miſerit eo tpe
quo ad Philemonẽ: & ad coloſcẽſes. & ad Phylipenſes in alio loco ſcriptæ ſint mõſtrauimuſ. Vel cer
te ꝗa in pluribus locis lectũ eſt:uinculũ aĩæ corpus hoc dici: quo quaſi clauſa teneatur in came.Dici
. mus propterea paulũ corporis nexibus cœrceri: nec reuerti & eẽ cum xpo. ut pfecta in gentes p euʒ
pᷣdicatio cõpleatur.licet quidã aliũ ſenſum in hoc loco introducãt qd paulus pᷣdeſtinatus & ſanctiſi

catus ex utero matris ſuæ ad p̃dicationẽ gentiũ anteꝗᷓ naſceretur poſtea uincla carnis accepit. Puto
1 aũt quod & uitioſa in hoc loco elocutio ſit. Pro eo.n.quod debuit dicere. huius regi gra ego paulus
m uinctus Ieſu xpᷣi ꝓ uobis gentibus cognoui myſteriũ: ſicut & ſcripſi in modico pro ut poteſtis legẽ
inl tes intelligere. Ait huius rei gra ego paulus uinctus. ſcdm reuelationẽ cognitũ factu eſt mihi myſte *
n rium, & reliqua. Si uero quis põt ẽt iuxta ſermonis & eloquii contextũ docere apoſtolũ fuiſſe perfe
2 ctum: & artis grãmaticæ uitia nõ incurriſſe: ille potius auſcultãdus ẽ. Nos quotienſcũq; ſolœciſmos
aut aligd annotamus nõ apoſtolũ pulſamus. ut maliuoli criminãtur: ſed magis apoſtoli aſſertores
ſumus. Qd hebreus ab hebreis: abſq; rethorici nitore ſermonis & uerboꝶ cõpoſitiõe: & eloquii ue
aua nuſtate nunꝗᷓ ad fidẽ xp̃i totum mundũ trãſducere ualuiſſet niſi euigelizaſſet eũ non in ſapia uerbi:
n ſed in uirtute dei. Nã & ipſe ad corynthios ait: & ego cũ ueniſſem ad uos fratres: ueni nõ in eminen
uiu tia uerbi aut ſapiæ annũtians teſtimoniũ dei. Et rurſuʒ. Et uerbũ meũ & p̃ᷣdicatio mea nõ in ſuaſoriis
dif ſapiæ uerbis:ſed in oñſione ſpũs & uirtutis: ut fides ur̃a non ſit in ſapia hoĩum: ſed in uirtute dei. Iſte
te⸗ igitur ꝗ ſolœciſmos in uerbis facit. qui non põtmhhiperbatũ re ere: ſniamq; cõcludere. audacter ſi- .
bi uendicat ſapiam:& dicit qm̃ ſcdm reuelationẽ cognitũ eſt mihi myſteriũ:ſicut ſcripſi in modico .
Vere.n.ſiquis ſuperiora huius epiſtolæ cõtempletur.uidebit ei reuelata myſteria:quoꝑ partẽ quan
in dam modicã ſuo ſermone pᷣſtrinxit. Non tã totũ qd nouerat proferens: quã oſtendens ex modico.
, quid taceret. Prout poteſtis inqt legentes intelligere ſenſũ meũ ſiue ſapiam in myſterio xpᷣi. Hoc ẽ
Ni illud qd ĩ præfatiõe diximus Nullâ epiſtolarũ pauli tãta hẽre myſteria tã recõditis ſenſibꝰ iuoluta:
. quos & apoſtolus noſſe ſe glotiat᷑:& nobis ĩdicatos breuiter oñdit ut attẽtiꝰ ꝗ füt ſcripta relegamꝰ:
è. C Et alijs generatiõibus non fuit notũ ſilijs hoium ſicut nunc reuelatũ ẽ ſanctis eiꝰapoſtolis ⁊
2 ꝓphetis:in ſpũ eẽ gẽtes coheredes.⁊ cõcoꝛpoꝛales.⁊ cõparticipes ꝓmiſſionis in xpᷣo per euan/
G geelium cuius factus ſuʒ miniſter ſcõm donũ gratie dei que data ẽ mihi iuxta opationẽ virtutis
R Myſterium xpi quod ex parte ſupra apoſtolus exſecutus eſt.qũo aliis generationibus fuerit igno
bi tũ plenius retractandũ ur̃iutrũ ne Abrahã.Iacob & moyſes Eſaia & cæteri pꝓprophetæ illud ignora
4 F uerint an nõ? a ꝗbus eſſe prædictũ aduentũ xp̃i & uocationẽ gentiũ ſcriptura cõmemorat. Abrahaʒ
t quippe uidit diẽ eius & lætatus eſt. & dr ei: Bñdicentur in ſemine tuo oẽs gentes. & Iacob de eo ꝗ
oriundus eẽt ex iuda ꝑprophetice loꝗtur & ipſe erit expectatio gentiũ. Moyſes quoꝙ maiores diui/
— pp iii

Liber Secundus.c.iij.

tias ægypti opprobrium xpi arbitratus eſt. Et eſaias. Ecce inquit uirgo in utero concipiet: & pariet
Et alibi. Erit uirga ieſſe: & qui ſurget ad regnanͤi gentibus in ipſo gentes ſperabunt: & ne longum
fiat: pauca de pſalmis dixiſſe ſufficiat: & adorabunt in conſpectu eius uniuerſæ familiæ gentium. Et
iterum. Omnes gentes ſeruient ei. Et adhuc manifeſtius de populo iſrahel. & de dño ſaluatore. uiſita
uineã iſtam: & perſice eam quam plantauit dextera tua ſuper filiũ quem confirmaſti tibi. Cuiusẽt
corpis diſpenſatio in cõſequentibus indicatur: Fiat manus tua ſuper uirũ dexteræ tuæ: & ſuper filiuʒ
hoĩs quẽ confirmaſti tibi. Aut igitur iuxta montanũ: patriarchas & prophetas in extaſi locutos acci
piendũ:& neſciſſe ꝗqᷓ dixerint. Aut ſi hoc impiũ eſt) ſpuͤs quippe prophetaꝶ prophetis ſubiectus eſt)
intellexerũt utiq; ꝗᷓ ocuti ſunt. Et ſi intellexerunt: quæritur qũo nũc paulus dicat quod aliis genera-
tionibus non fuit notũ: fuiſſe xpᷣi apoſtolis reuelatũ. Aut igitur illud eſt růdendum: qd acute paulꝰ
ſignanterq; teſtatus ſit. filiis hoĩum ignotum fuiſſe myſtenũ non filiis dei ad quos loquitur: ego dixi
dii eſtis & filii excelſi oẽs: Quodſ.hii qui ſpũm adopionis acceperint de quibus patriarchæ & pro/

phetæ fuerüt dei ſcitent ſacramentũ. Aut ſi hoc non recipitur: & nimiũ uiolentum & coactum uide

tur illuc ſermo tranſibit: ut dicat non generaliter dixiſſe paulum aliis generationibus ignotũ fauiſſe
oĩno dñi ſacramentum: ſed ſic qũo nunc reuelatum eſt ſanctis eius & apoſtolis neſciſſe patriarchas
ueteres & prophetas. Aliud eſt. n. in ſpũ uentura cognoſcere: aliud ea cernere opere cõpleta. Vnde &

—

Ioannes propterea maior Kberi oĩbus dr:quia quem cæteri prophetauerunt ipſe cõſpexerit & di⸗

gito demonſtrarit dicens.
ni põt. Multi prophetæ & iuſti cupierunt uidere quæ uidetis & non uiderunt: & audire quæ auditis

& non audierunt. Hæc utiq; uidere & audire cupiebant q futura cognouerãt. Qd ſi neſciebant uen

tura quomodo deſiderare poterant: quæ pœnitus ignorabant? Legimus in regnoæ libris. dnm ſa-
lomoni in ſomnio pollicentem atq; dicentẽ. Pro eo quod petiiſti a me uerbum iſtud & non petiiſti
dies multos neq; poſtulaſti diuitias nec aias inimicorum tuoꝑꝶ: ſed petiiſti ut intelligeres: & audires
iudiciũ ecce feci uerbum tuũ & dedi tibi cor prudens: Et ſapiens ſicut tu: non fuit ante te: & poſt te
non ſurget ſimilis tibi. Et qũo quidam putant apoſtolis xpᷣi reuelatũ eſſe myſteniũ: quod ĩignotum
fuerit ſalomoni? cum apoſtolis oĩbus ſapientiorem fuiſſe ſalomonem:& retro patriarchis uox diui
na pollicita ſit? qui de ſe quoqʒ ipſe loqtur: deus docuit me ſapiam & intellectũ ſanctorum cogno-
ui: Nec non & dauid de ſcientia occulti myſterii gloriatur dicens. Incerta & occulta ſapiæ tuæ ma-
nifeſtaſti mihi. Et ad eũ qui ſibi de ſapia ſupplaudebat deus loquitur per prophetam. Nunquid tu ſa
pientior es danihele:? Ant ille igitur de quo iam diſſeruimus tenendus eſt ſenſus: ita patriarchas &
rophetas ut nunc apoſtolis reuelatũ eſt xpᷣi ignoraſſe myſterium: quia aliud ſit tenere quid mani/-
bus aliud futurũ in ſpiritu præuidere. Aut dicendum quomodo nòon ſunt ſimiles facies faciebus: &
iuxta apoſtolum diuerſa eſſe charſſmata.alium habere prophetiam: alium genera linguarum: alium
dona curationum. alium opitulationes & gubernationes. illum eſſe ſapientem: hunc fidelem: iſtum
pollere ſcientia rectorum ſanctoꝶnllum ſimplici tantum fide eſſe contentum. Neq;. n. oẽs in exem/
plum ſalomonis de naturis beſtia ꝑe & uolucrum: & herbarũ ſimiliter ſunt locuti ut diſputarent a ce
dro libani uſq; ad hiſopum quæ exiit per parietem. Econtrario ſalomon non ita forſitan uiderit ut
moyſes oẽs ſpecies nictimaꝶ & culturæ dei. Nec ei facie ad faciem ſit locutus dñs: nec uaſoꝑꝶ tãtam
uel habuerit uel intellexerit ſuppellectilem quoꝶ typum illi in monte dñũs oſtendit. Et quo patriar/

chæ & prophetæ habuerüt aliqua quæ apoſtolos nõ habuiſſe credẽdũ eſt. ſic econtxario pro opor

runitate tpis & pro euangelii prædicatione: habuerunt apoſtoli magis notũ myſterium xpi. Quod
ſcierunt quidẽ & ſancti antiquitus uiri. ſed nõ ita ut apoſtoli ꝗbus prædicandi neceſſitas incùbebat.
QQ d eſt aut hoc myſterium. quod ſicut nunc aliis generationibus non fuit reuelatu? utiq; illud qd ſe
quitur eſſe gentes coheredes & cõcorporales: & comparticipes ꝓmiſſionis in xpo ieſu per euãgeliũ
cuius factus eſt paulus miniſter ſcdm donum gr̃æ dei: quæ data eſt ei iuxta operationem uirtutis eiꝰ
Scio ad poſitionem cognitionis peꝰquam dicitur coheredes & concorporales & comparticipes in
decoram facere in latino ſermone ſententiam: Sed quia ita habetur in græco: & ſinguli ſermones:
ſyllabæ: apices. puncta. in diuinis ſcriptutis plena ſunt ſenſibus: propterea magis uolumus compo-
ſitione ſtructuraq; uerborum: quam intelligentia periclitari. Gentes igitur coheredes ſunt iſraheli ſi
ue quod melius arbitramur chriſto coheredes ſunt. ut hæreditas noſtra deus ſit & coheredes chri-
ſti. Quod & alio loco ſcriptum eſt heredes dei. coheredes autem chriſti. Non qd ahqua inter nos
poſſeſſio diuidatur: ſed quod ipᷣe dñs ſit hæreditas nr̃a atq; poſſeſſio. Domĩius quippe ait hæreditas
ueſtra eſt. & alibi:Dñs pars mea: & hæreditas mea. Concorporales ãt illud ſignincat: ut quemadmo
dum in uno corpore plura ſunt membra: uerbi cauſa. Oculi. manus. aures. pedes. uenter. & genua.
& cum in uno ſint corpore: habeant differentias ſuas. & pro ſe inuicem lætentur & doleant: ſic licet

diuerſas habeant gratias: hi qui in chriſto credidere: in uno tamen ſint eccleſiæ corpore congloba

ti. Et in ſupenoribus quidem duobus uerbis. ideſt in eo qnod ait coheredes & concorporales. po-
terat in uno corpore Aiuerſu aliquid ſoſpicari. Ex eo autem quod addidit & comparticipes promiſ
ſionis in chriſto ieſu.omnis pœnitus diuerſitas amputata eſt. Vbi eniʒ una comparticipatio eſt. uni
uerſa communia ſunt.Pulchre etiam addidit per euangelium: cuius factus ſum miniſter ſecundum

donum

cce agnus dei ecce ꝗ tollit peccata mundi. Iuxta quẽ ſenſù: & illud expo

0t

In epiſtolam ad Epheſios.

donum gratiæ quæ data eſt mihi ut iuxta operationem uirtutis eius ut dei gratiam non ſuum mœ⸗
ritum demonſtraret: Sciebat ſe nãq; perſecutorem fuiſſe: & chriſti eccleſiam deuaſtaſſe: ex qua humi
litate arrogantiæ pœnitus crimen excluditur. Super qua nonnulli eum repræhendendum putant:
quia ſibi dixerit myſtetium reuelatum: quod patriarchis & prophetis fuerit ignotum. Nunquã enizʒ
humilitatis diſcipulus uerbis arrogantiæ intumeſceret. Euangelium cuius miniſter eſt. non ſni me
riti dicens fuiſſe: ſed gratiæ dei. Qui uolunt prophetas non intellexiſſe quod dixerint. & quaſi in ex-
taſi locutos cum præſenti teſtimonio illud quoq; quod ad romanos in pleriſq; codicihus inueni-
tur ad cõfirmationem ſui dogmatis trahunt legentes. Ei autem qui poteſt uos roborare iuxta euan/
gelium meũ: & prædicationẽ ieſu xp̃ᷣi ſcdm reuelationẽ myſterii tpibus æternis taciti. manifeſti aũt
nunc per ſcripturas ꝓpheticas: & aduentũ dñi nri Ieſu xpi: & reliqua. Quibus beuiter rudẽdum eſt.
tpibus præteritis tacitum xpi fuiſſe myſteriũ non apud eos qui illum futuꝶ pollicebantur: ſed apud
uniuerſas gentes quibus poſtea manifeſtatum eſt. Et pariter adnotandum quod ſacramentuz ſidei
noſttæ: niſi per ſcripturas propheticas & aduentũ xpᷣi non ualet reuelari. Sciant igitur qui. ꝓphetas
non intelligunt: nec ſcire deſiderant. Aſſerentes ſe tantum euangelio eſſe contentos: xpi neſcire my
ſterium. Qsiod temporibus æternis gentibus cunctis fuerit ignoratum.

C Mihi inſimo oĩum ſanctorũ data eſt gratia hec in gẽtibꝰ euangelizare inueſtigabiles diuitias

xpᷣi:⁊ illuminare qͥ ſit diſpẽſatio myſteru abſconditi a ſeculis ĩ deo qui vniuerſa creanit.

CNon puto apoſtolum paulũ cum mentis ſuæ concordaſſe ſecreto ut uere ex oĩibus ſanttis infimũ

eſſe ſe dixerit. Verbi cã: his qui exrant in epheſo: qui in coryntho: qui in theſalonica: uel qui in toto
orbe crediderant. Qd cũ huilitatis indiciũ ſit. ſe ex oĩbus ſctis infimũ dicere: mendaciũ ẽ ratus: aliud
in pectore clauſum habere:aliud in lingua promere. Repperiendum ergo eſt argumentum: quo &
paulus uere oĩmm ſanctoꝶ infimus fuerit: & tamen de apoſtolica non ceciderit dignitate. loquirur

dũs in euangelio ad diſcipulos. qui uult in uobis maior eſſe. fiat oum minimus: & qui uult eſſe pri-

mus.ſit oĩum nouiſſimus. Quod paulus opere complebat dicens. Puto enim quia deus nos apoſto
los nouiſſimos oſtendit. quaſi morti deſtinatos. Oibus igi qui ſe propter xpᷣm infirmos eẽ cupiebãt
apoſtolus Paulus infirmior erat: & idcirco maior. Oibus. n. inquit illis plus laboraui non aut ego:
ſed gra dei ꝗᷓ mecũ ẽ.Propter quã humilitatẽ dum oĩum ſanctorum eſt infimus data eſt ei gra hæc
in gentibus. ut euãgelizaret inueſtigabiles diuitias xpi. & doceret di ſpẽſationẽ myſterii abicõditi a
ſeculis in deo: qui uniuerſa creauit. Si inueſtigabiles diuitiæ xpi ſunt. qũo euangelizantur in popu/
lo? Si abſconditũ eſt a ſeculis myſterniũ in deo: qua ratione per paulũ profertur in gentes? ſed inueſti
gabiles: & abſconditũ dupliciter ſentienduũ. Qd inueſtigabiles ante duntiæ fuerint. & nũc poſt dñi
apertæ ſint paſſionẽ. Aut certe quæ natura ſua homini inueſtigabiles erant hæ deo reuelãte ſunt co
nitæ. Quia aliud eſt ad ſecretm curioſitate propria peruenire. quod poſtquam inuentum fuerit:
eſinet eſſe inueſtigabile. Aliud propria diligentia illud nequaquam poſſe cõpræhẽdere ſed per gra
tiam noſſe dei. Quod cum ſcieris: & cæteris quoq; oſtendenis nihilomimus inueſtigabile perſeuerat

dum tibi quantum in te eſt. fuit antequam oſtenderetur occultum. Diuitias chriſti inueſtigabiles: ad
ipſum quoq; xpm loquens pſalmiſta teſtatur dicens. Quam infinita multitudo bonitatis tuæ: quã

abſcondiſti timentibus te. Hæ bonitatis eius diuitiæ ab omnibus retro ſeculis abſconditæ fuerunt
in deo:qui creator eſt omnium. Vbi ſunt martion & ualentinus: & omnes heretici qui alterum mũ/
di ideſt uiſibilium & alterum aſſerunt inuiſibilium conditorem? Hunc iuſtum eſſe dicentes illuz ne
ſcio quem ſemper ignotum: tantum bonuʒ qui pater chriſti ſit. Ecce deus in quo myſterium chriſti
ab oĩbus retro ſeculis abſconditũ fuit: creator eſſe oĩum pᷣdicatur. ex quo onñditur ĩidẽ eſſe deus noui
& ueteris teſtamenti. Poteſt aũt myſterium a ſeculis abſconditũ & aliter intelligi qd ipſa illud ſecu/
la ignorauerint.Hoc eſtoẽs ſpirituales & rationabiles creaturæ quæ in ſeculis fuerunt: Seculũ quip
pe frequenter pro his quæ in ſeculo uerſantur accipitur. Sicut paulus ad galathas loquitur dicens.
ut eriperet nos de præſenti ſeculo nequam: & in alio loco. ut oſtenderet im uenturis ſeculis: pro eo
quod eſt:his omnibus quæ in ſuperuenientibus ſeculis futura &rant.

CEt innoteſceret ⁊ nunc pꝛincipatibus ⁊ poteſtatibus in celeſtibus per eccleſiã multiplex ſapiẽ

tia dei ſecundum pꝛopoſitum ſingulorum quam fecit in chriſto Jeſu domino noſtro.

ClIuxta donum gratiæ dei quæ data eſt apoſtolo: ut euangelizaret inueſtigabiles diuitias chriſti. &

doceret in gentibus myſterium quod a ſeculis fuerat ignoratum. deirco id ipſuʒ ſacramentum ei
eſt reuelatum: ut non ſolum gentibus. ſed & principatibus & poteſtatibus per eccleſiam manifeſta
fieret multiplex ſapientia dei quæ iuxta propoſitum ueterum ſeculorum olim deſtinata nunc con-
ſumata uidetur in chriſto. Si autem principatibus & poteſtatibus in cælis quas ſanctas miniſtraſq;
dei accipere debemus: licet quidam principem aeris iſtius & angelos eius interprætẽtur ignota fuit
multiplex ſapĩa dei: quæ nunc eis per eccleſiam reuelata eſt. quato magis patriarchis. & prophetis
ignota fuit? quos ſupra non ignoraſſe myſterium chriſti. ſed ita ut apoſtolos neſciſſe mõſtrauimus.
Multiplex quippe ſapientia dei quæ ſermone græco. appellatur per eccleſiam dei.
nunc & principatibus & poteſtatibus reuelata eſt. Quam olim deus futuram in ſua mente decreue-
tat. & nunc eſſe perfectam:ex eo quod uidemus agnoſcimus. Crux itaq; chriſti non ſoluʒ nobis.ſed

PP iiii

L.iber Secundus.c.iii.

& angelis cunctiſq; in cælo uirtutibus profuit: & aperuit ſacramentum quod antea nefſciebant.
Deniq; ad cælum cum corpore deum reuertentem mirantur & dicunt. quis eſt iſte qui aſcendit de
edom fuluida ueſtimenta eius ex boſor.ſic formoſus in ſtola candida? & in alio loco. Quis eſt iſte
rex gloriæ? dominus uirtutum ipſe eſt rex gloriæ. Non putemus igitur in eccleſia eſſe ſimplicem ſi
dem ſed multiplicem. & multiphariam eſſe ſapientiam: ut non ſolum uatia ſit. ſed mul ntaarietate
diſtincta. Reſpicis cunas chriſti. uide pariter & cælum uagientem in præſepe intueris infantem: ſed
angelos ſimul auſculta laudantes. Herodes perſequitur: ſed adorant magi. ignorãt phariſei. ſed ſtel
la demonſtrat. Baptizatur a ſeruo ſed uox de ſuper dei intonantis auditur. Aquis mergitur.ſed co/
lumba deſcendit. immo ſpiritus in columba. Ad paſſionem uenit. & pati timet uult tranſire caliceʒ
& petrum quia calidem timebat accuſat. Quid hac ſtultitia prudentius? uarietate diſtinctius? ſapien
tia obſcurius? quaʒ fecit deus in chriſto Ieſu domino noſtro. Licet enim a pleriſq; ſecundum ordinẽ
iuncturamq; ſermonis & eccleſia facta intelligi poſſit. & proteſis ideſt propoſitio quam nos genere
neutrali in latino ſermone propoſitum habemus expsæſſam. tamen ſapientia magis in chriſto fa-
cta poteſt reſonare quam cætera. Fatuum quippe dei ſapientius eſt hominibus. Quod ſi in chriſto
ſecundum myſticos intellectus dicitur facta ſapientia. Intelligant ariani fruſtra ſe de ille teſtimonio
gloriari: in quo ſapientia in initio uiarum dei creatam ſe & genitam loquitur & fundatam. Et utiq;
iuxta illos ſi creata eſt.nata eſſe non potuit. Si autem nata. quomodo & fundata dicitur & crea-
ta: In quo habemus fiduciam & acceſſum in confidentia per fidem eius. Nihil nobis ita poteſt ad
deum præbere fiduciam & conſcientiæ puritatem. de qua dicitur. Si conſcientia nos non repræhen
derit: confidentiam habemus ad deum. Niſi ſermo. ueritas. ſapientia. iuſtitia quæ omnia intelli-
guntur in chriſto. Quomodo igitur hæc nobis tribuunt fiduciam ad deum: ſic & acceſſum. ut
noſter ad eum ſenſus accedat: & diligentius contempletur. & aliquid ſibi de eiuæ maieſtate aſſu/
mat: & uendicet: & quaſi de radiis ſolis. calorem quendam ſplendoremq; luminis mutuetur. &
dicat. Signatum eſt ſuper nos lumen uultus tui domine magnum eſt ergo non ſolum nos habe/
re fiduciam ſed etiam habere eam in confidentia. Nec tantum habere acceſſum: ſed ut ipſe firmi/
or ſit acceſſus: habere illum in confidentia. cuius fiduciæ atq; acceſſus principium & orgo fſides
in chriſto eſt. Qui igitur omnia ratione & ordine facit: iſte credit in chriſtum ſermonem atq; ra-
tionem. Qui ſapientiam potuerit compræhendere: credit in chriſtum ſapientiam: qui intellexe-
rit ueritatem credit in chriſtum ueritatem. Qui iuſte uixerit: credit in eum iuſtitiaʒ. Nec opus eſt plu
ra dicere: cum frequenter mihi neceſſitas incubuerit de chriſto ſimiliter diſſerendi.
CVPropter quod peto ne deſiciatis in tribulationibus meis pꝛo vobis que ẽ gloꝛia veſtra.
CId quod nunc latinus tranſſator expræſſit. ne deficiatis poteſt iuxta græci ſermonis ambigui-
tatem: & ita legi ne deficiam. Vt ſit ſenſus. Propter quod peto ne deficiam in tribulationibus
meis pro uobis. & cætera. Hoc eſt ergo quod apoſtolus rogat. & a domino magnopere depræ-
catur ne deficiat in præſſuris ſuis. Videbat quippe ſe de hieruſalem uſq; ad illinicum enangelium
prædicaſſe: iſſe romam. ad hyſpanias uel perrexiſſe uel iræ diſponere. Totus mundus ad doctui-
nam ipſius de poteſtate principis tollebatur. deſerebantur idola cultoribus templa ſqualore &
. ſordibus replebantur. Obquam cauſam omnis exercitus demonum. omnis turba inimicarum for
titudinum: contra ipſum facto cuneo dimicabat: ut per tribulationes: & anguſtias euangelium chri
ſti deſineret prædicare: & laſſus aliquando requieſceret. Hoc eſt itaq; quod ait. peto ne deficiam
in tribulationibus meis pro uobis: Totum enim quod patior:quod tribulor. quod coartor ueſtræ
ſalutis eſt cauſa. dum uobis euangelium annuntiare deſidero: quæ tribulationes meæ: ueſtra eſt
gloria. Porro quaſi imperitus locutus eſt ut plurali tribulationum numero. gloram ſubiunge/
tet ſingularem & diceret: In tribulationibus meis pro uobis quæ eſt gloria ueſtra. Pro eo quod eſt:
quæ ſunt.ſ.tribulationes gloria ueſtra: niſi forte quis altius & perhyperbatum uel ad fiduciam: uel
ad acceſum: uel ad fidem hoc eſtimet eſſe referendũ. ut dicat in quo habemus fiduciam: & acceſſum
& fidem. Quæ fiducia: acceſſus. & figes. ueſtra eſt gloria. Sed magis ſuperior ſectandus eſt ſen⸗-
ſus. Poteſt autem ſecundum illud quod latinus expræſſit: Propter quod peto ne deficiatis in tabu/
lationibus meis pro uobis: quæ eſt gloria ueſtra: illud exponi. quod pro epheſiis petat. ne in-
præſſuris apoſtoli laſſeſcant atq; deficiant. Siquidem & ea quæ ſequuntur: huic ſenſui magis con-
gruunt. Propterea curuo genua mea ad patrem. ut det uobis ſecundum diuitias gloriæ ſuæ uirtu/
te confortari. Neceſſariam quippe habebant fortitudinem: ne in tribulationibus uincerentur. Di⸗
cat aliquis ſi fuiſſent epheſii in anguſtiis conſtituti. recte paulus peo eis potuerat depræcari: ne
deficerent atq; laſſeſcerent: Nunc uero ridiculum eſt Paulo in tribulationibus poſito. rogare
eum ne epheſi in ſuo labore deficiant. Sed & ad hanc quæſtiunculam diſſoluendam: illud ſu⸗
metur exemplum: temptationem ueſtram in carne mea non ſpreuiſtis neq; abieciſtis. Oſtendi⸗
tur ſiquidem in hoc dicto: quod in carne pauli aliis ſit nata tentatio: Conſideremus totius mundi
homines: & quid in commune de omnibus loquor. eos qui in chriſtum putantur credere diſcutia-
mus. & uidebimus hac eos uel maxime ꝗſtione tentari: quare ſanctis uiris & deo ſeruientibus multa
aduerſa eueniant: & contra. ſcelerati. inpii. parricidæ floreant, nigeant. ſint diuites & potentes.
Quorum

*

In epiſtolam ad Epheſios.

Quorum uerba ſub ſua perſona danĩd exprimens ait:quam bonus deus iſrahel rectis corde. Mei ue
toO pœne moti ſunt pedes: pœne effuſi ſunt greſſus mei. Quoniam æmulatus ſum ſuper iniquos pa
cem peccatorum uidens: & reliqua. Super quæ infert: ego autem dixi. Ergo ſine cauſa iuſtificaui cor
meum: & laui inter innocentes manus meas: & factus ſum flagellatus tota die. Non itaq; miruʒ eſt
ſi pluribus paulo anguſtiis in epheſo & in aſia coartato epheſi tentabantur: & habebant neceſſaiiũ
orationum eius auxilium: ne deficerent in præſſuris eius: Quod autem in epheſo & ĩ aſia fuerit apo-
ſtolus plura perpeſſus: ſeriptum eſt quidem & in actibus apoſtolorum: ſed magis de ipſms pauli epi
ſtolis dicimus in quibus ait: ſi iuxta hominem ad beſtias pugnaui in epheſo: quid mihi prodeſt ſi
mortui non reſurgunt. Et in ſecunda ad corinthios. Nolo uos ignorare fratres de tribulatione no-/

ſtra quæ facta eſt in aſia: quia ſuper modum: ſuper uirtutem aggrauati ſumus: ita ut deſperaremꝰetiã

uiuere:ſed ien in nobis metipſis reſponſum mortis habuimus: ut non confidentes in nobis: ſed in
deo:qui ſuſcitat mortuos qui de talibus mortibus liberauit nos & liberat: ſperamus autem quia &
liberaturus ſit: Quantum putas eum tribulaſonum pondus urgebat ut diceret: qui de tantis & ta⸗-
libus mortibus liberauit nos. Recte igitur petit ne deficiat fides epheſiorum in præſſuris ſuis atq;

anguſtiis: quas propterea patitur quia epheſiis euangelium prædicabat. QR quidem præſſuræ

apud incredulos pœnæ ſunt: apud fideles gloria atq; uictoria. Quia uiciſſe e

aduerſarios: in angu/
ſtiis non ceſſiſſe.

CNPropterea curno genua mea ad patrẽ domini noſtri Jeſu chriſti ex quo omnis paternitas

in celis et in terra nominatur. CQuomodo in ſuperionibus demõſtra-
tum eſt: ad effigiem corporalium luminum eſſe oculos ſpirituales: ſic nunc intelligendum: alia eſſe

exterioris hominis genua alia interioris. Etenim illud quod dicitur in eſaia. Confortamini manus

dimiſſas: & gerfua diſſoluta: & in alio loco ipſe apoſtolus. Vt in nomine inquit leſu omne genu fle
ſtatur cæleſtium terræſtrium & infernorum. Non ad genua corporis: ſed ad ſubiectionem mentis
& inclinationem animæ corporiſq; obſequium pertinet: terræ ſe coequantis: ut pſalmiſta quoq; ca
nit dicens:Adheſit pauimento anima mea. Res enim ſpiritualis & incorporea anima: ei corporali
pauimento quomodo potuit adhærere? Eſto quippe in nomine ieſu flectant genu terræſtria. Nun
quid & angelos cæteraſq; uirtutes qui in cæleſtibus perſeuerant poſſumus affirmare ſpeciem habe
ve corpoream:ut in nomine eius flectant genu. Vel apud inferos animas uiculis corporis liberatas
genu quod non habent eſſe flexuras? Quomodo igitur quicunq; ſubiectus eſt ſaluatori: flectere ei
genu dicitur:ſic qui peccati ſeruus eſt: & habet ſpiritum ſeruitutis iterum in timore genu ſcribitur
flexiſſe peccato. Dereliqui ait mihi dominus ſeptem milia uirotum: qui non curuauerunt genu an

te baal. Idolo ſcilicet atq; peccato. Qui fornicator eſt: & per lupanaria ſcortaq; diſcurrit: libidini fle

tit genu ſuum. Qui furioſus:flexo adorat iram genu. Qui mammonam ſuſpicit: & deus eius eſt uẽ

ter: flectit genua auaritiæ: atq; luxuriæ. Et quid me neceſſe eſt: ſingula peragrare: totiens diabolo fle

ctimus genu:quotienſcumq; peccamus.Hæc autem ſpiritaliter exponentes: non ſtatim iuxta litte-
ram orandi conſuetudinem tollimus: qua deum genu poſito ſuppliciter adoramus: & ſixo in terra
poplite:magis quod ab eo poſcimus impetramus. Legimus enim & paulum in littore ſic oraſſe: &
geniculationes in oratione præceptas. Sed ſicut illud ædificat ſimplices: ſic ueram geniculationem

eſſe docemus in animo: quia multi corporale flectentes genu: animæ nequaquam poplitem curua

uerunt. Et contra:alii erecto deum corpore depræcantes: magis ſe animo curuauerunt. Porro qd
ſequitur ad patrem: ex quo omnis paternitas in cælis: & in terra nominatur: non ut in latinis codici
bus additum eſt:ad patrem domini noſtri ieſu criſti: ſed ſimpliciter ad patrem legendum: ut dei pa
tris nomen non domino noſtro ieſu chriſto. ſed omnibus creaturis rationabilibꝰ coaptetur. Quæ
rendum ergo: quomodo ex deo patre omnis paternitas in cælis & in terra nata eſt uel creata: ſed ex
quo omnis paternitas in cælis & in terra nominatur. Aliud eſt enim appellationem paternitatis me
reri: aliud naturæ habere conſortium. Paternitatem ꝗᷓ in græco patria: in hebreo meſphat. i. cogna/
tio uel familia dicitur. Legimus & in numeris: tollite inquit ſnmam omnis ſynagogæ iſrahel: iu-
xta cognationes & populos ſecundum domos paternitatum: iuxta numerum nominum eoruʒ. Et
poſt paululum:hi ſunt electi ſynagogæ principes tribuum: iuxta paternitates ſuas duces iſrahel. Et
rurſum de tribu leui:& loquutus eſt dominus ad moyſen in deſerto ſyna dicens. Numera filios leui
ſecũdũ domos paternitatũ ſuaꝑ: ſecũdũ populos eoꝶ:ſecũdũ cognationes eoꝶ: oẽ maſculinum a
mẽſe uno & ſupra cõſiderate eos:hæc de populo iſrahel:& de ſacerdotali ac leuitica tribu. Cæteruzʒ
mecũ ipᷣe ptractãs:ubi & de gentibus paternitatũ uocabulũ legerim: nũc ĩterim aliud nõ iuenio:ni
ſi uigeſimi primi pſalmi teſtimoniũ ĩ quo ſcriptũ ẽ: & adorabũt ĩ cõſpectu eiꝰoẽs patriæ gentiuzʒ: &
nigeſimi ſeptimi: afferte domino patriæ gentium: afferte domino filios arietum. Quomodo ergo
deus eſſentiæ ſuæ nomen atqʒ ſubſtantiæ etiam cæteris impartit elemẽtis: ut ipſa quoq; eſſe dicàtur
nõ quo ſecũdũ naturã ſint: fuit enĩ tẽpus qũ uniuerſa nõ fuerũt.Et rurſũ ſi uoluerit ĩ nihilũ reuerten
tur. Sed ut eẽ dicãtur: habẽt dei bonitate donatũ. Sic & paternitatis nomẽ ex ſemetipſo largitꝰẽ oĩ/
bus. Qd ur manifeſtiꝰfiat: ſcripturaꝶ teſtimoniũ ꝓferamꝰ. Lꝓquitur ĩ exodo duñs:ego ſũ qui ſum: &

hac dices filiis iſcahel.Is ꝗ ẽ miſit me ad uos. Nũqd ſolꝰdeus erat: & cætera nõ erãt: utiq; àgeli cælũ

—

L.iber Secundus.c.iiii.

terra: uel maria: & ipſe moyſes cui dñs loꝗᷓbatur: & iſrahel: & ægyptii: ad quos & cõtra quos prĩceps
& aduerſarius mittebatur erant. Et quomodo nomen cõmune ſubſtantiæ ſibi proprium uendicat
deus. Illa ut diximus cauſa: quia cætera ut ſint dei ſũpſere beneſicio. Deꝰ uero qui ſemper eſt: nec ha-
bet aliunde principium: & ipſe ſui origo eſt: ſuæq; cauſa ſubſtantiæ: non poteſt intelligi aliude ha-
bere quo ſubſiſtit. Nam & in igni: aliud eſt eſſe calidum: aliud calefactiuum. Ignis abſq; calore ĩtel/
ligi non poteſt. Cætera ꝗᷓ ex igni calefiunt: calorem illius mutuantur. Et paulatim ſi ignis abſceſſerit
calore tenuato: redeunt in naturam ſuam: & nequaquam calida nuncupantur Iuxta hunc ſenſuʒ: &
in euangelio dicitur ad eum: qui ſaluatorem non quaſi dei filium: ſed quaſi magiſtrum bonum pu-
tabat:quid me appellas bonum nemo eſt bonus niſi unus deus. Et certe terram bonam legimus &
hominem: & paſtoſem bonum: ſed nemo iuxta naturam bonus: niſi ſolus deus. Cætera ut dicantur
bona:bonitate illius conſequuntur. Sicut ergo ſo ł? bonꝰbonos facit: & ſolꝰ imortalis ĩmortalitatẽ
tribuit: & ſolus uerus ueritatis nomen impartit: ita & ſolus pater quia creator eſt omnium: & umiuer
ſarum cauſa ſubctantiæ: præſtat cæteris ut patres eſſe deantur. De terrenis cæleſtia contemplemur:
adam quem primum plaſmauit deus: & creator ipſius & pater fuit. Certe deo patri ſcit ſe debere qd
ſubſtitit: rurſum hi qui geniti ſunt ex adam: patremillum intelligunt ex quo orti ſunt , nde & in
euangelio ſecũdũ lucã: cũ paulatim a chriſto dauid & abraham retrorſum eſſet generatio ſupputa
ta ad extremum ſcriptura ait: flii ſeth: filii adam: filii dei: ut paternitatis in terra uocabuluz: a deo pri
mum ortum eſſe monſtraret. Quæritur uero quam ob cauſam in cælis ab eis omnis paternitas ap-
pelletur: quomodo nos qui non ſumus de genere abraham: ſi fidem illius habuerimꝰ fili uocamur
abraham: patriarchas quoq; & prophetas: ſi tamen nos ab eis peccata non ſeparent: noſtros patres
dicimus. Ita puto & angelos cæteraſq; uirtutes habere principes ſui generis in cæleſtibus: quos pa-
tres gaudeant appellare. Archangelus enim: niſi angelorum dici non poteſt: & dominatio & prin-
cipatus & poteſtates: niſi inferiores ſubiectos habeant: non uocantur. Poteſt ergo & hoc dici ex
eo quod deus pater domini noſtri ieſu chriſti: iuxta ſubſtantiam pater eſt: & unigenitus nõ eſt ado
ptione ſilius ſed natura. Cæteræ quoq; creaturæ paternitatis nomen adoptione meruerut. Quicꝗd
autem de patre & filio dicimus. hoc ſciamus dictum eſſe de ſpiritu ſancto. Nam & ſaluator noſter pa
trem eſſe ſe nouit dicens. Fili dimittuntur tibi peccata: & filia fides tua te ſaluam fecit: & filioh mei:
adhuc modicum uobiſcum ſum: & per ſpiritum ſanctum: iuſti quoq; adoptantur in filios. Va
lentinus ſæculorum ſuorum parabolas atq; coniugia: ex hoc uel maxime loco confirmandas pu-
tat: nequaquam intelligens ut ſupra diximus ad ſimilitudinem dei patris: & in cælo & in terra pa-
ternitates non fieri ſed appellari. .
CESt et vobis ſecunduʒ diuitias glorie ſue virtutem confoꝛtar per ſpiritum eius in interioꝛẽ
hominem:habitare chꝛiſtum per ſidem in coꝛdibus veſtris:in caritate radicati vt poſſitis com⸗/
pꝛehendere cum oibus ſanctis que ſit latitudo ⁊ longitudo ⁊ pꝛofundum ⁊ altitudo. Scire etiaʒ
ſupereminentem ſcientie caritatem chriſti vt impleamini in omni plenitudine dei.
Propterea inquit curuo genua mea ad patrem:ad cuius ſimilitudinem omnis in cælo && in terra
paternitas nominatur: depræcans eum atq; obſecrãs ut tribuat uobis uirtutem gloriæ ſuæ: ideſt ma
* ieſtatis ſuæ habere conſortiumVoſqʒ roboret atq; confirmet per ſpũz ſcm̃: qa nulla fortitudo abſq;
ſpiritu eſt. Roboret autem atq; confirmet in interiorem hominem. Non enim corporis uires: ſz ani
mæ quærimus: nec exteriorem ſed interiorem hominem cupimus roborari: Vt poſtquam habita/
uerit xps in interiorem hominem: in ipſius interiori hominis habitet principali: ideſt in cordibus
noſtris. Nequaquam per cuncta eius membra diſcurrens: ſed in rationabili eius habitans: & ĩ eo do-
micilium: ſedemqʒ ſuã ponẽs. Hoc aut totum per fidẽ fit: ſi credamus in eũ. Quãobrẽ air: habitare
xpᷣm per fidem in cordibꝰ ueſtris: habitatio aũt iſta:quæ per exordium fidei fabricatur: radices & fũ/
damentum in charitate habet: Vt qm̃ dei agricultura ſumꝰ: dei ædiſicatio: omnia in charitate ſuc/
creſcant atqʒ; ædificentur. Cum autem radicati & fundati in charitate: in interiore homine habitare
xpm tota mentis fiducia nouerimus tũc ĩcipiemꝰ cũ cæteris ſanctis etiã ad illa nos tẽdere: ut ſa gaci
animo cõpræhẽdamꝰ: quæ ſit latitudo: & lògitudo: profüdũ & altitudo. Nõ ſolũ hoc: ſed etiã ſup
eminentem ſcientiæ charitatem xpi ſcire cupiemus. Et poſtquã hæc omnia fuerint in nobis ordine
