CEXt abſtulit ſicut oues populum ſuum:⁊ perduxit eos tanquam gregem in deſerto. 141
CHis plagis uerberata dominus ægypto. duxit populum ſaum de ſupraſcripta ſeruitute. quẽ ſan/
zuine ſuo redemerat. & collocauit euʒ in eccleſia quæ prius ſterilis fuerat ac deſerta. de qua ait. Mul
ti ſilii deſertæ magis quam eius quæ habet uirum
Et eduxit eos in ſpe ⁊ non timuerunt.⁊ inimicòs eoꝛum operuᷣit mare. UMU 1
CInimicos eorum ſcilicet ut cũ hi abluebantur baptiſmo diabolus cũ ſuis exercitibus mergeretur.
CEt induxit eos in montem ſanctiſicationis ſue.in montem quem acquiſiuit dextera eius.
UIIn ipſam eccleſiam quam uirtute glorioſæ reſurrectionis ſuæ acquiſiuit.
C Sentctt a facie eoꝛũ gentes.⁊ ſoꝛte diuiſit eis terrã in funiculo diſtributionis.⁊ habitare fecit
in tabernaculis eoꝝ tribus iſrahel. CEiectis peccati gentibus a cordibus humanis. da-
ta eſt eis poſſeſſio terræ uiuentiũ.Factũq; eſt.ut ubi quondã ſortilegos arioloſq; habitauerant. nuneſ
mente uidens deũ inhabitet. CEt temptauerunt ⁊ exacerbauerunt deũ excelſuz
⁊ teſtimonia eius non cuſtodierũt. Auerterũt ſe ⁊ nõ ſeruauerũt pactũ:quẽadmodũ patres eoꝝ.
CAd iudæos nunc ſermo conuertitur. quos nec uirtus nec beneſicia mollierunt diuina: ſed ſicut pa

— — —

— —.L—–

— enm . 7— . ..: 2
EE Pte. e an ſrr tres eorum occiderunt prophetas.ita & iſti ipſum dominum perſequuntuuur.

zns
tiiän⸗
Vioß

schan
motum
e.
⸗

i
i

inln
ntster
Alan

Gmm

Super Pſal. lxxviii.

C Conuerſi ſi unt in arcum pꝛanũ. . C 4 rcus.n.puerſus eſt qui dũ cõtra ĩinimicos ſagittã puta⸗
tur iacere.ſauciat tenentẽ. Sic & iudæi ꝗ in deũ liberatorẽ ſuũ iniquas iaculantur uerboꝶ ſagittas.
CIn irã concitauerunt eũ in collibus ſuis.⁊ in ſculptilibus ſuis ad emulationẽ eũ ꝓuocauerũt
CRelicto enim eo ſeruierunt idolis ac ſimulacris. adorantes etiam in montibus.
CAudinit dominus ⁊ ſpꝛeuit:⁊ ad nihilum redegit valde iſrahel.
AIIlum qui tantum nomine & non uiſione iſrahel erat.
CEt repulit tabernaculum ſylo tabernaculum ſuum:in quo habitauit inter homines.
CVel in tabernaculis ſylo ſub heli.uel in Hieruſalem ſub ſalomone. Sed his repulſis. elegit potius tẽ
En regi uirginis incorruptæ nne eccleſiæ ſanctæ ex gentibus euocatæ.
Tradidit in captiuitatẽ virtut eoꝛum:⁊ pulchꝛitudinẽ eoꝝ in manus inimici:⁊ concluſit ĩ gla zi l⸗
dio populum ſuum.⁊ hereditatem ſuã ſpꝛeuit: Juuenes eoꝛum comedit ignis.⁊ virgines konts F-er r Fy.
non ſunt lamentate.Sacerdotes eoꝛum in gladio ceciderunt:⁊ vidue eoꝛum non ploꝛabantur.
Manifeſte hic excidiũ illud quod in Ieroſolimis ſub tito ueſpaſianoq; actũ eſt pconauit.& ꝗa tan⸗
ꝗ acta agenda prædixit. nouerit qui legit quia apud deum futura iam facta ſunt. Sed utinam && in n
bis hæc domino cooperante ſiant: ut concupiſcentia decidat. erecta poteſtate uirtutum. Forma iniq d —
amoris corruat.erecta eccleſiæ pulchritudine. Interimatur populus uitioꝶ uiuificata numeroſitate r,- I D
uittutum. Reſpuatur terrena hereditasiacquiratur regnum dei. iuuenculus ideſt incipiens peccatuʒ
a uirtute ſancti ſpirtitus exuratur. & uirgo aĩa collætetur. Incentores uitioruʒ gladio ideſt uerbo dei
trucidentur. ut exultent mentes ab his uiduatæ cum chriſto.
CEt excitatus eſt tanquã doꝛmiens dñs tanquam potens crapulatus a vino ⁊ percnſſit inimi/ 2
cos ſuos in poſterioꝛa:oppꝛobꝛiuz ſempiternũ decit eis. Vt dormiens & quaſi ebrius.h r Thyr Rr-
betur dñs in cordibus iniquoꝶ. Cum autem pniam agere cœperint excitatur. Et percuſſit uitiis uſ; T† =r
in poſteriora temporum traditiſq; in opprobrium ſempiternũ. uigilatun eis.
CEt repulit tabernaculum Joſeph.⁊ tribum efrẽ non elegit.Sed elegit tribum iuda.montem — 1. ſe,
ſyon quem dilexit. CNon ad hoc reppulit tribum loſeph uel efrẽ ut in æter- val. P⸗ pl — ä779
num ſperneret. ſed noluit de ea ſuſcipere carnem. Eligens tribum iuda. de qua beata Maria procede
ret. ex qua naſceretur ipſe. ut dilectionis ſuæ montem ideſt eccleſiam eleuaret.
CEt ediſicauit ſicut vnicoꝛmum ſancnſicium ſuum in terra:qnam fundauit in ſecula.
Clpſam eccleſiam ſuã ſingulari uirtute firmauit. ut immobilis in ſæcula ſempiterna perũſteret.
CElegit Bauid ſeruũ ſuum.⁊ ſuſtulit eũ de gregibũs ouium.⁊ de poſt fetantes accepit eum.
Paſcere Jacob ſeruum ſuum:⁊ iſrahel hereditateʒ ſuam.⁊ pauit eos in innocentia coꝛdis ſui.
2 in intellectibus manuum ſuarum deduxit eos. COmnia hæc ad chriſtum dñm refe-/
renda ſunt.qui a paterno conſilio ad redemptionem nr̃am electus eſt de grege mortalium. carnem cl. N1.
aſſumens paſcens xp̃ᷣianum populum. ſiue ſupplantatorem uitiorum. ſiue mente uidentẽ deũ. Qui E - 6
nunc eecleſiam ſuã ſuis uoluntatibus inhærentẽ.in bonitate cordis ſui paſcere. & in cæleſti Hieruſa/
lem collocare dignetur.Ipſi gloria cum æterno patre & ſpiritu ſancto. in ſæcula ſæculorũ. Amen.
CPlſalmus Aſaph. C Septuageſimus octauus pſalmus uocem continet prophetæ 4 . ⸗
captinitatem terrenæ Hieruſalem deplorantis. quæ captiuitas non tantum ad illam ciuitatem quan õ
Rtum ad animam quæ ſæpe ciuitas ſcribitur referenda eſt. cer/

D

Eus venerũt gentes in hereditatẽ tuã. polluerũt tẽplũ ſanctũ tuũ. CApoſtolus dicit

W

.

S Vos eſtis tẽplũ dei uiui.& ſpũs dei habitat in uobis. Siqs tẽplũ dei uiolauerit diſpdet illuʒ
HAgde'. Ergo ſi increſcẽtibus uitiis ſuccumbit aĩa xpᷣiana. tc hereditas qᷓ dei eſſe debuerat ad/p

. riſr-rT vrrp perut Ne
uerſario ſubditur. & tunc templũ ſpũi ſancto dedicatũ. coinꝗnatũ a gentiũ criminibus diſperditur. 1
CPoſuerunt Hieruſalẽ in pomoꝝ cuſtodiã. CSicut.n.poma cũ matureſcere cœpint/ i,N.
a ſuis cuſtodiuntur. maturaq; facilius deuorãtur. ita & aduerſarius noſter irruentibus uitiis cuſtodit *r relem r.
ſibi conſentientem animam. donec eam ad plenum uoluntatis ſuæ conſenſum adducens ualeat de
uorare. Quandiu enim in ea ſcintilla lucet ſidei. acerba eſt dentibus inimici.
CPoſuerunt moꝛticinia ſeruoꝝ tuoꝛum eſcas volatilibus celi:carnes ſanctoꝝ tuoꝝ beſtijs ter/
re.Effuderunt ſanguinẽ ipſoꝝ tanquã aquam in circuitu Hieruſalem.⁊ non erat qui ſepeliret.
CHæc quidẽ in Hieruſalẽ ante aduentũ acta ſunt ſaluatoris. ſed paſſionẽ infantũ figurauerunt. ubi
carnes eoꝑꝶ beſtiis atq; uolucribus.i. pſequutoribus expoſitæ ſunt. & tãta multitudo ſanguinis eſt ef
ſuſa. ut uix oĩum ſepeliri corpuſcula poſſint. Circuitus aũt in Ieroſolimis plorantis eccleſiæ intelli“-
gitur luctus. iuxta iſlud. Rachel plorans ſilios ſuos. & noluit conſolari quia non ſunt. .
¶Facti ſumꝰoppꝛobꝛiũ viciniſ nr̃is.ſubſãnatio ⁊ deriſio hiſ ꝗĩ circuitn nr̃o ſũt. C Opprobriũ
fiũt ſãcti his ꝗ priꝰfres fuerãt. & tũc ſepati ab eccleſia timẽtes deũù pſequũtur. Qd ad hereticos refer
CAſquequo dñe iraſceris in finẽ: Accendet᷑ velut ignis zelus tuus: Effunde iram tuã in gen⸗
tes te nõ q nonerunt:? in regna que nomen tuuʒ non inuocauerunt. Ne nobis iraſcaris qJ
ſumus dñe qui te nouimus. ſed ad illos potius retorq; furorem tuum. qui xpm tuum ignorant.
CQuia comederũt Jacob:⁊ locũ eius deſolauerunt. CIIiũ carnalẽ, qui ſeductoris q/

ſtu ſeductus eſt inimici. ¶ Ne memineris inigtatum noſtrarſ antignarü:cſo antici⸗
iii

Expoſitio.

pent nos miſericoꝛdie tue dñe: qꝛ paupes facti ſumus nimis . CPræuenſat nos q̃ſum? dũe

miſericordia ꝗᷓ eſt unigenit? tuus, ur ueniens ꝓpicietur iniqtatibus niis. & eruat nos a peccatis. Pau

peres. n. facti ſumus in mundo pp illI. Aginua nos deus ſalutaris nr. Pꝛopter głlam
nois tui dñe libera nos.? ꝓpicius eſto peccatis noſtris ꝑꝑ nomen tunũ. CTũc nobis uel ad

ĩiuuas uel ꝓpiciatis. ſi claritas noĩs tui ꝗᷓ in gẽtibus bñdicitur.nos morte ſua a morte eripiat.
C Mequando dicant gentes vbi eſt deus eoꝝ.⁊ innoteſcat in nationibus coꝛam oculis noſtris.
CGentes ſiue nationes poteſtates aduerſæ ſunt. quæ inualeſcunt aduerſũ nos dicentes. Vbi eſt deus
uerax ur: ſicut pagani martiribus ſæpe dicebãt. C Altio ſanguinis ſ. eruoxꝝ tuoxꝝ ꝗ effuſus eſt
ClIudiciũ hic inuocant qũo ſanguis martyꝑ exꝗratur a dño qui in apocalypſi ait. Quieſcite modicũ

donec iĩpleatur numerus conſeruoꝶ ur̃ogꝑ ¶Intret in conſpectu tno gemitus cõpeditoꝝ:

COQui te per longas lachrymas requirentes abſolui & tecum eſſe deſiderant.
¶Scõm magnitudinem bꝛachij tui. poſſide filios moꝛtiſicatoꝛum.
CEos ſcilicet qui per martyrum exempla currentes. crucifixerunt ſe uitiis & concupiſcentiis.
CRedde vicinis noſtris ſeptuplũ in ſinn eoxy. CVrnõ iudicii pœna dãnẽtur ſed hoc ſæcu
lo ſeptuplũ cõpoſitionẽ pœnitẽdo diſſoluãt. Sinus ãt ſæpe pectꝰ hoĩs itelligitur. in quo aĩa reqeſcit
CImpꝛoperiũ ipſoꝛũ qð expꝛobꝛauerunt tibi dñe. CTibi.n. exprobrant. qa martyres
tuos in ꝗbus habitas contumeliis affligunt. Mos aut populus tuus ? oues paſcue tue.
CPropter innocentiam autẽ quam egerunt oues uocantur. uel quia chriſtum paſtorem habent.
NKonſfitebimur tibi in ſecula in generationem ⁊ generationem. ZR
Noc eſt a prophetis uſqʒ in euangelia. S CAnnuntiabimus laudem tuam.
WQuia tibi eſt cum æterno patre & ſpũ ſancto honor & gloria in ſæcula ſeculorum. Amen.
EIn finem:pro his qui cõmutabuntur: teſtimonuum Aſaph. .—
Septuageſimus nonus pſalmus uocem comtiner prophetæ depᷣcantis narrantiſq; magnalia dei.

Wdr c=& A⸗ Per. propheta intendere ſibi depoſcit.

ſcipulo uenditus eſt. paterna uirtute ex inferno eductus eſt cum grege iuſtorum

mundo te uidendũ præabe. Loꝛã efrẽ ⁊ beniamin ?⁊ manaſſe. CIlũ efrẽ manaſſenq;
Wααι n in medio poſuit.ſignificat paulũ apoſtolũ qui de tribu beniamin deſcẽdit cæteris apoſtolis ſotiãdũ
u CExcita potentiã tnui. Quam ægyptiis ac filiis iſrahel oſtendiſſi. CEt ve
ni vt ſaluos facias nos. CVYt ſicut illos eruiſti de ægypto.ita nos ſalues a poteſtate demonũ.
¶ BDñe deus virtutũ cõuerte nos. CAd te cognoſcenldum.
CEt oſtende faciẽ tnã ⁊ ſalui erimus. COſtende filium tuum ut ſaluemur.
Bñe deus uirtutũ quouſq; iraſceris ſuper orationẽ ſerui tui? CNon.n. iraſcitur ſi iuſti/
tiã petamus. ſed cõſcientia delicti.putat ẽt ab oratione iraſci. CCybabis nos pane lachꝛy

4

—
2

onẽ peccati lachrymæ nobis panes rectius fiũt. Qd aũut ait ĩ menſurã: illud indicat. ut in hac oratio-
ne in qua peccatis abſolui cupimus. uel deũ uidere deſideramꝰ. uictus tenuis accipiatur. ſi in pcatiõe
nõ in multiloꝗo ꝓferatur. Poſuiſti nos ĩ cõtradictionẽ vicinis noſtris.⁊ inimici noſtri ſub

¶ Bñe deꝰ virtutũ conuerte nos ad te:⁊ onñde faciẽ tuã ⁊ ſalui erimus. CIIIũ ꝗ dixit. ꝗq me

ris fuiſti in cõſpectu erꝰ.plantaſti radices eiꝰ ⁊ ipleuit terrã. CLicet hic ſynagogã ſigurauerit.
ad eccleſiã referẽda ſunt.ꝗᷓ a tænebris ſæci ad cæleſtẽ dignitatẽ eiectis uitioꝶ gẽtihus fide fauente
trãſlata ẽ. Cui ẽt uia.i.mandata per ꝗᷓ graderetur largita ſunt: plãtatis in ea doctoribus p quos ĩ oẽm
. trteerrã euãgelioꝶ ſonꝰnũutiaretur. ipſa quoq; a dño ſup cherubin reſidẽte cuſtoditur. dirigi᷑ ac nutrit
Vleg Vag F, P2 W n .◻A) puit mõteſũbꝛa er: ? arbuſta ecedros dei. C Cũ ĩ patriarchis atq; apoſtolis claritatis ſuæ
Adle Pe-der WExrtendit palmites. CNos ſum“ uites. ꝗ ex uinea illa frõduimus. C Aſqʒ ad mare
CIdeſt uſq; ad baptiſmũ acceſſimꝰ.ꝗ prius in uanitate ſæculi huiꝰ fluctuabamur. Mare.n. apocalypſis
baptiſmũ ſignat. CSEt vſq; ad flumẽ pꝛopagines ei?ꝰ. CVt q in ea renaſcebatur. baptiſ
mo ablueretur. Hinc ad ſynagogã reuertitur. Q¶ t quid deſtruxiſti maceriam eius.
¶ ũc.n. munitio ſynagogæ depoſitaẽ.cũ ei cæcitas cõtigit. donec plenitudo gentium ſubintraret.
C¶ Et videmiãt. ã oẽs tranſeũtes viã. Spoliatur ab his.q p huiꝰſæculi uiã ad deũ trãſeũt. dũᷣ
iudæos cõuerti faciũt p̃dicãdo. Exterminauit eã ap de ſilua ⁊ ſingularis ferus depaſtus ẽ eã
¶In apro atq; ſingulari fero ĩmanitas diaboli intelligitur. a quo exterminata eſt pp incredulitatem.
¶Q⅝⅜ẽDri,iSñe deus virtutũ cõuerte nos. Synagoga. Reſpice de celo ⁊ vide ⁊ viſita vineꝗ iſtã.

ctione ſua fundauit. ¶ Et ſuꝑ ſiliũ hois:ſiliũ virgis quẽ cõfirmaſti tibi. C Quẽ denits wor.
te ad tuã

iregis iſrahel intende. CA deo regitur. qui mente uidet deum. Ergo hunc

.

CAQAui ſedes ſuꝑ cherubin. CSupplenitudinẽ oĩs ſcientiæ. Appare. Huic
2he = m Aſe F cõmemorat. quos alibi fortitudinẽ ſui capitis dicit.i. eccleſiam uel apoſtolos. Qd autem beniamin

Imarũ:⁊ potũ dabis nobis in lachꝛymis in menſurdj. CSæpe ob deſideriũ dei ſiue recordati
1.k,.. Pepe Prrcs P. ſo , P P .

ſannauerũt nos. Cludæis atq; hereticis ꝗ in circuitu eccleſiæ obſtrepunt noſq; impugnant.

uidet uidet & patrem. TNineã de egypto trãſtuliſti:eieciſti genus ⁊ plantaſti eã.Dux itine

—

Q¶ CDe q̃ ſupius ſũ loquutꝰ. C Et pfice eã quã platanit dextera tua. C Quã iuſtꝰ. i. finꝰ tu? reſurre

Non illum lIoſeph cuius typuʒ in alio pſalmo repulit. ſed illũ qui triginta argẽteis a di Xpes eſ,

Qui educes tanqᷓ; oues Joſeph. 1 9

ge
4
MA
al
N
.2. 15
ſ 8
WNN
1

4 .

e
nunn
onäci
Etne

noni,

iuti⸗
chef
olci
nd⸗
denie
iſo⸗
g.
negn⸗
nume
venit.
ente
joem
commit
us
A
L
s
onin,
iiti
fueic
itnen⸗
tilti
ieun
ſunal
mi

fItorcularibus: octauus pſalmus: & octogeſimus: & octogeſimus tertius. Videtis ergo quomodo tres “⸗ pſahe. rr-haLs

Ore uelint torcularia. pro torculanbus. Torcularia non ſunt alibi niſi ubi uineæ & infinita uindemia.

mus quid ſigniſcet in ſenſu. Poſt diluuium mundi iſtius bibit noe: & inebriatus eſt in domo ſua: &
denudata ſunt fœmora eius: & eius apparuit turpitudo: & uenit frater maior & irriſit: frater autẽ mi l J ehnens, , n

pterea dicebantur muſto pleni. Multa ſunt quæ dicantur de diuino myſterio: & de ebrierate. In finẽ
nitatis myſterium pertinent. Propterea & tres ſunt chori didaſcali. In octauo pſalmo dauid:in ae

niam paſſus ſuerat in loco caluariæ. Multa ſunt quæ dicantur quomodo heliſeus in bethel irriſus ſit

Fanpa, WM ſænopgus

Super Pſal. lxxx.

te ad tuã dexterã collocaſti. CIncenſa igni ⁊? ſuffoſſa:ab inc repatione vnltus tui peribunt
Synagoga utiq; cum iudæis non credentibus. C¶Fiat manus rua luꝑ vmũ dextere tue.
Super populum quem dextera ideſt chriſtus tuus ſaluabit. & ſuper filium hominis quem confir⸗
maſti tibi ipſum mediatorem ſaluaroremq; noſtruz. M4 ́ð́́JM?
Bon diſcedimus a te viniſicabis nos CSi tibi fide adhæreamusitunc

pane illo uitæ quem de cælo miſiſti reſticeimur. CESt nomen tuum inuocabimus.
Ipſum cui dediſti nomen ſupra omne nomen. .
Dñe deꝰ virtutũ cõuerte nos ⁊ oſtẽde faciẽ tuã ⁊ ſalui erimus. =ð?
Ipſum qui eſt imago tua:ipſum qui eſt facies tua: qui eſt illuminatio uultus tui: in quo manes: & ꝗ
manet in te. Qui purificatis mentibus noſtris dignetur illabi: ſeq; nobis mundi ſaluatorẽ oſtende- E *“
re:noſq; inſpectiõe ſcta ſaluare. Ipi gloria & ĩpiũ tecũ & cũ ſpu ſctõ: & nuũc & ĩ ſæcula ſæculoꝶ. Amẽ
In finem pro torcularibus pſalmus ipſi Aſaph. Quinta ſabati. PSALMVS LXXVX. ⸗ .
6= N lege ſcript ẽ tres eſſe ſollennitates: paſcæ penthecoſtes: & ſcenophegiæ. Ante ſceno/- Qe Ele⸗ mjnn . 9 .ℳι
e phegias ante dies decem ieiunium erat: & ieiunium erat uſq; ad ueſperum. Eo tempore tu
S bis canebant hoc eſt ieiunabant: & in ieiunio tubis canebant: & poſt dies decem ſcenophe 5
R giæ erant. Diligenter attendite. Tres ſollennitates in lege ſcriptæ habentur. Primuz kec.

dei nde penthecoſte: deinde ſcenophegiæ. Ante ſcenophegias ieiunium: in ieiunio autem tubis cax.
nebant. Animaduertite ſcripturam quid ſignificat. Tollite uelamẽ: quod poſitũ eſt ãte oculos moy
ſi:& uidete quoniam tabernacula non poſſumus fieri.niſi ante ieiunemus. Ipſum aurem ieiunium:
niſi habueris ſignum uictoriæ quod noſtros aduerſarios deterreat: non uincitur amalech. Quoniàâ
ergo tres ſunt ſo ẽnitates: paſlcha: penthecoſte: ſcenophegiæ: ideo & tres pſalmi habent tirulos pro

eunſs 1. l . D.r--

4.
7

pſalmi ſcripti funt in pſalterio qui pro torcularibus prænotantur. Videte quid dicit octauus pſalmꝰ
& octogeſimꝰ & octogeſimus tertius. & antequam de numero diſputemus: dicamus quid ſigmiſica
Pro torcularibus. Propterea dicit dominus atq; ſaluator. Torcular calcaui ſolus: & de gentibus uirf⸗ —öwN„—2 .
non erat mecum. Propterea uineam de ægypto traſtulit: & plãtauit. & dicit in hieremia. Ego te plãa o A(
taui uineam ueram totam electam: Quomodo cõuerſa es mihi in amaritudinẽ uitis alienæ. & noe — rr—
uinum bibit & inebriatus eſt. Dicitur & a Solomone. dicitur in myſterio. Bibite amici & inebriami Jefex . rii, Jc- Jer K
ni. Legimus & in alio Ioco. qm ioſeph ille uir ſanctus qui in typo præceſſit ſaluatoris qui uenditus
eſt a fratribus ſuis quæm uendiderunt fratres ſui & regnauit in ægypto. Sic domin? & ſaluator no-
ſter uenditus eſt a iudæis & regnauit in ægypto iſtius ſeculi. Ille ergo Ioſeph uir ſanctus. ille præci-
puus qui cradelitatem pietate ſuperauit. qui ideo uenditus eſt in ægyptum ut ægyptum patceret.
& fcatres ſuos qui eum uendiderunt. Ille igitur ioſeph mutauit fratres ſuos. Sed uidete & inebria
tus eſſe in meridie dicitur. Hoc uero & ſecundum litteram ſtare poteſt ut uir ſanctus inebna- r ſan. S. — rFr,
tus fuerit. Inebriatus eſt & noe ſed uere fuerat inebriatus Ioſeph. Inebriatus fuit & noe & nebriatus
eſt in domo ſua. Videte myſterium. Videamus ante quid ſignificet in myſterio: & poſtea diſpute-

nor texit. Hoc totum dicitur de ſaluatore. quoniã dicebat in cruce paſſionis. Pater ſi poſſibile eſt neE
ſeat a me calix iſte. Bibit & inebriatus eſt: & denudata ſunt fœmora eius & apparebant: hoc eſt ign 9
minia crucis. Venit frater maior populus iudæorum: & irriſit: & minor populus de gentibus texit X ayn 3 P ds
ignominiam. Propterea maledictus chanaan: ſeruus erit fratris ſui. Ecce maledictio illa uſq; hodie „ 29
perſeuerat.Nos minor populus imperamus maiori populo iudæorum. Sicut ergo dominus ĩ paſ/
ſione inebriatus eſt: ſic & ſancti in ardore fidei: quotidie inebriantur in ſpiritu ſancto. Tu qui die he-
ſterna aurum colligebas: hodie proiicis. Nonne apud igaotos uideris inſanus? Deniq; & apoſtoli gh jh 14. d. 6
quoniam ſpiritus ſanctus deſcenderat ſuper eos & impleuerat eos: & loquebantur linguis uariis p-

—

pro torcularibus aſaph: octauus pſalmus & octogeſimus: & octogeſimus. tertius. Nullus alius habe
re poterai torcularis numerus: niſi octauus & octogeſimus & octogeſimus tertius. Octauus dies re-
ſurrectionis: in ſingulari numero. Rurſum in octo decadibus. octogeſimus alius maior numerus.
Videtis ergo quoniam hæc torcularia non præſcribuntur niſi in die reſurrectionis: oſtaua & octο. .
geſima. Dicat aliquis. Quare poſtea dicitur in octogeſimo tertio: torcularia. Hæc torcularia: ad tri/e; 5 or 4.-kn

geſimo Aſaph:in octogeſimo tertio filii choræ: octauus eſt Dauid: qui interprætatuꝑ fortis manu. 9
PBrima enim noſtra uictoria: pugnam habet atq; luctam. Propterea dicitur fortis manu Dauid. Se & ) 4. S
cunda uero hoc eſt in octogeſimo Aſaph. Aſaph autem interprætatur ſynagoga.In octauo ergo ui . ſe dy E . S.
cimus: et in octogeſimo cum domino congregamur. In octogeſimo uero tertio filiorum choræ. oye u rtpirt?
Choræ interprætatur caluaria: Aſcende caluæ aſcende caluæ. Hæc dicebãt etiam pueni heliſeo: que

Erpoſitio.

a quadragintaduobus pueris. Iſta ſunt totcularia:de quibus dicit. & ſaluatot: Facite uobls amicos
de iniquo mãmona: ut uos recipiant in æterna tabernacula. Z
„ LSExultate deo adiutoꝛi noſtro. C Qui nos de tænebris ægypti liberauit.
El l Hειαν Jubilate deo Jacob. CSupplantatori inimicorum.
. BSumite pſalmum ⁊ date tympanum:pſalter ium iocundum cum cithara.
– & Hymnum de corde puro uel mente:ac tenuatione peccatorum mũdi.

.

Weerete rone e Buccinate in neomenia tuba:in iſigni die ſolẽnitatis noſtrte. CIIli eanebant tuba ĩ paſca
pentecoſte & ſcenophegia. Nos modo in ecceleſia licet omni tempote deo canere debeamus: ied p-

cipue in reſurrectione: in remiſſione: & in domus innouatione:hoc eſt cum reſurgimus in chriſto:
. cum remiſſionẽ accipimus: cum domus peccatoris noſtri innouata fuerit poſt ruinam-
2 . c, ,, 3 ,Quia pꝛeceptum in iſrahel ẽ:⁊ iudiciũ deo Jacob. C¶Ipſius enim præceptũ eſt atq; iudi/

. 8

cium: ut gratia ſaluemut & non ex nobis. CTeſtimoniũ ĩ ioſeph.
In xpᷣo ꝓ nobis uenditus ẽ. C Poſuit illud cũ exiret de terra egypti.
CVel in rubro uel in igne:uel in aliis myſteris.. C LZinguã quã non nouerat audiuit.
Populus ille gẽtiũ ĩ eccleſia mãdata qᷓ priꝰignorabat accepit.
Biuertit ab oneribus doꝛſum eius.
CQuando in ægypto etamꝰextruebamus ciuitates pharaonis: lutũ & laterẽ portabam*: & tota aĩa
noſtra quærebat paleas. Non habebamus frumẽtum:non habebamus cæleſtem panẽ qui de cælo
4 ,. 5 - fueritneci accipiebamus manna de cælo:necdũ nobis ſerpẽs fuerat in heremo ſuſpenſus. Necdũ
. —. * I Tws!, petra aquâ nobis miſerat: necdu extẽdebamus manus & cadebat amalech. Sedebamus in luto: & fa
ef//5 S'ry*“ — cciebamus opera ægypti: ciuitates pharaonis extruebamus. Diuertit ab oneribus dorſum e. Quam
grandia ante habebamus onera. Propterea moyſes noſter dicit. Venite ad me oẽs qui onerati eſtis
peccatis: & ego reſiciam uos: CManus eius in cophino ſeruierunt.
CuiuslIſrahelis.Alii ſunt cophini ægypti: & alii Ieſu. Habet & ieſus cophinos ſuos: & duodecĩ co
phirio de fragmẽtis ĩpleuit ſaluator noſter. O rẽ mirã: & ingẽtia myſteria ſigniſicantẽ. Quinq; mi
ia populi uerſabãtur ĩ heremo ſine paruuls & mulerib'.ĩ loco deſerto:nõ ĩueniũtur niſi tantũ ꝗnq;
panes. Locus enim deſertus erat. Requiro te qui tantũ litteram ſequæris. In deſerto loco nõ iueniũ
tur niſi quinq; panes: & duodecim cophini quomodo ĩueniuntur: ſi deſertus erat locus: Vtiq; duo
— 1., gz. P. gdecim cophinos habere non poterat: ſed hoc totũ ſigniſicatur. qd populũ ſuũ dñs in deſerto iſtius
OðU—W P. . 1 ſæculi eduxit de ægypto: pauit panibus ſuis: & qdcũq; ſuperat in duodecim FoHini- condidit:hoc
wyh P ar 9 . 2 eſt in duodecim apoſtolis: ut quod perierat in duodecim tribus: ſaluaretur in duodecim apoſtolis.
TTP- lo⸗ .p trt To W (In tribulatiõe iuocaſti me ⁊ liberaui te. CProphetæ & pſalmi ideo obſcuri ſũt: qm̃

/

ubito cũ neſcis pſona mutatur. Deniq; huc uſ; loquutꝰ ꝓpheta:nuc ſubito ĩducitur pſona dei lo/

. uoca me: & exaudieris. Exaudliui te in abſcõdito tẽpeſtatis.
CTẽpeſtas illa qͥ te pᷣmebat & qͥſi fluctibus huc illucq; trahebat: ego erã ĩ media tempeſtate.

aquam cõtradictionis offenderint deũ. Denĩq; iõ nõ ſunt ĩgreſſi terrã repromiſſionis. Nobis auteʒ

. 5 Katrz . dicit deus: ppaui te apud aquã cõtradictionis. Symon probatus ẽ ad aquã contradictionis: qa ĩ hy
yy- . n 2 pochriſi accœpit baptiſmũ.ꝗcũq; ergo ĩ hypocriſi ncciſit bapiiann ſte ꝓbat᷑ ad aquã cõtradictiõis
. , err Audi populus meus ⁊ teſtiſicaboꝛ tibi. CNobis loquitur deꝰ. Qdcq populo di⸗

xit. etiam nobis loquitur. Iſrahel ſi audieris me. Quid quæris ut audiam? Videamꝰ quid præcipiat.
½–— — CMNo erit in te deus recens. CCCui deus uenter eſt: deus ei tecens ẽ. Quotcũq; uitia ha/
Wn Beente d⸗ bemus quotcũq; peccata:tot recètes habemus deos. Irat?ſum:ira mihi deus eſt. Vidi mulierẽ & con
Acupiui:libido mihi deus ẽ. Vnuſꝗſq; enĩ qd cupit & ueneratur.hoc illi deus ẽ. Auditus aurũ deũ hẽi
C Nec adoꝛabis deu alienũ. CNoſter deus uirtus eſt: aliorum uittiia.
CEgo ſam dñs detuus qui edaxi te dterra egypitt. C Nos ſumus qui educti ſumus
— de terra ægypti: ſi tamen exiuimus: ſi in heremo ſumus:ſi terram repromiſſionis cupimus uidere: ſi
O⸗ WpP ſ. ren reliqmus odomã ñ reſpiciamPꝰad ſodomã: Saluati ſumꝰ ĩ mõte:nõ deſideremꝰægyptias carnes. nõ
— T- * 4 ****dicamus quà bene nobis erat ĩ ægypto: cũ mãducabamꝰcarnes ĩ ollis: & allia: & cucumeres. Vis ac-

.

CBilata os tuũ:⁊ implebo illu Dilatate ora ur̃a:ipᷣe ẽ dñs & panis:ipſe hortatur nos ut
comedamus: & ipſe noſter cibus eſt. Quantumcumq; dilataueris: tätũ accipies. Nõ ẽ igitur in mea
. oteſtate:ſed in tua eſt: Si uolueris totum me accipies. Si nolueris accipe ſaltẽ partem. =
S az, hoſe n P Et nõ audiuit ppłs meus vocẽ meã. CEgo ſto añ hoſtiũ & pulſo. Volo ut aperias &

cordis eoꝶ:ibũt i adinuẽtionibꝰſuis.Infœlix ẽ ꝗa deo nõ corripitur. Sigꝗs peccãs non pcutitur: iſte
al⸗ 2 à Me⸗ &£% miſer eſt. Ideo dicit. CBimiñſi eos ſecũdũ deſideria coꝛdis eoꝝ.

non ſẽſerũt dolorẽ. Dimitto eos in uolũtatibus ſuis:ut ſaturati uituis ſuis uel ſic agãt pœnitentiam.
ðèð Si populus

quẽètis ad populũ.In tribulatiõe ĩuocaſti me & liberaui te. Quicũq; ĩ tribulatione es: ſecurus eſto. In

CPꝛobaui te in aqua cõtradictiõis. CSecũdũ litterã de moyſe & aaron dicitur: qd ĩ

cipere dñi cibos? Vis comeder Ppaumm dominum deum tuũ & ſaluatorem? Audi quid diceat.

ingrediar: n uis aperire. C Et iſrahel nõ itẽdit me. C Et dimiſi eos ſecũdũ deſideria

Ideo eos dimiſi qm̃ ſæpe percuſſi & diſciplinam non recœperunt. Rogaui non audierunt pcuſſi.

lxxvu.

Si populus meus audiſſet me. O clementifſimus pater:O miſericors deus. Rogauit & non eſt auditꝰ
quaſi iratꝰ dimittit filiũ laſciuiẽtẽ. Iteꝶ uidet perire: & dolet quia perit: & quid dicit.
CSi ppls meꝰaudiſſet me iſrł ⁊ ſi i viis meis abulaſſetꝓ nihilo forſità inimicos coꝝ hũiliaſſẽ. ⸗ x. v.-
CNunquid grande mihi erat liberare te de tribulatione? Nũquid non poteram maieſtatem meam S HHD
mittere: & eruere te de periculo? Sed quia dimiſi te libero arbirrio & ſtadium tibi propoſui: & nõ co hec=
ronatur niſi qui pugnauerit: propterea uictoriam tuo arbitrio derelindtao.
CInimici dñni mentiti ſũt ei. QAQOb “In hebraico melius habet. Inimici domini n ega⸗
buũt eũ: hoc ẽ iudæi. Inimici enim ipſius negauerũt eũ: ſed iſti inimici ꝗq negatun ſũt eũ:ergo periẽt?
Ergo reliquiæ nõ erũt: & quomodo iuraſti abrahæ iſaac & Iacob qm̃ ſemen ipſorũ ſit qſi ſtellæ cæ
li & ſicut arena maris? Quare ꝓmilſiſti pr̃ibꝰ: & ũ reddes filiis Inimici dñi negabũt eũ. Sed qd dicit?
CSEt erit tẽpus eoꝝ in ſecualum. CCi ĩtroierit plenitudo gẽtiũ: tũc oĩs iſrahel ſaluꝰſiet.
In fututo credet:mõ nõ crediderũt. Nũc dicã ad iudæos. Solẽt ſibi applaudere & dicere: & erit tp̃us
eoꝑꝶ in æternũ Nos dicamP uerũ ẽ credituri eni ſunt de iudæis. Deniq; legimus in apochalypſi ioâ-
nis duodecim milia de ſingulis tribubus hoc eſt centũ quadragita qᷓtuor milia creditura: & hoc di-

HP citur uirginũ eſſe. Vbi ãt uirginũ tãtus numerꝰerit: nõ uirginũ quãtus erit? Ergo & nos dicamus iu-
P dæis: & erit tẽpus ueſtrũ in æternum. Hoc ẽ ĩ futuro ſæculo. Sed ad te qui hodie ñ credis: qd ptinet?
& erit tẽpus eoꝶ ĩ ſæculũ.Inimicoꝑ dei ꝗle tp̃s erit.& cibauit eos de adipe frumẽti: ĩduxit eos ĩ ter/
4 ram repromiſſionis. Cibauit non manna in deſerto ſed frumento quod cecidit: qd reſurrexit.
n CEt cybauit illos ex adipe frumẽti. CVidete mi ſteriũ ſcripturaꝶ Ex adipe frumẽti. frumẽ —. Adye 9 —
tũ adipes habet.nũꝗd & iĩteſtina hũit? Sʒ uoluit largitatẽ et piguedinẽ græ ſpiritualis oſtendere: &ε% .
ideo adipes nominauit. CESt de petra melle ſaturauit eos.
CIpſe frumẽtum ẽ ipſe petra ẽ qui populum iſtahel ſatiauit aqua in deſerto. Spiritualiter melle & ñᷣ * Prer rreC
i aqua ſaturauit eü: ut quicunq; crediderunt & acceperunt cibũ mel ſentiant in ore ſuo. Quaʒ dulcia
faucibꝰmeis eloquia tua ſup mel & fauũ ori meo. Deniq; & dñs ni poſt reſurrectionẽ ꝓpterea fauuʒ ðð
3 comedit. & de petra melle ſaturatus ẽ. Ergo rẽ dico nouã. Ipſa petra mel comedit ut nobis mel tri⸗ 1 — — .
H bueret: & dulcedinẽ. Vt qui ĩ lege biberãt myrrhã hoc ẽ amaritudinem:poſtea ĩ euãgelio comedat 11 2) Gade
mel euangelii: cui eſt gloria in ſæcula ſæculorum. Amen. 2 7 3. „ 2
M CPSALMVS ASAPHAD.. LXXXI.
. COdctogeſimuſpᷣmꝰ pſalmꝰhortat᷑: ut ſi uolumꝰdñʒ hĩtare nobiſcũ:ea ſemp q illi ſũt placita faciamꝰ 1/
i⸗ Eus ſtetit in ſynagoga deoꝛum. Multa ſunt ſchemata- Frequenter enim ſedem? dctmnter harn, jtat⸗ d.⸗
n 1Niterdũ ſtam iterdũ iacemꝰ iterduz currimus. interdum âbulamus: Ita & deus deſcribitur. e.
, pro uarietate hoĩum. & ſtatus ipſius diuerſus inducitur. Si ſãcti ſumꝰ& ſumP ſimiles moyſi 1. —
In Mdicitur ad nos. Tu uero hic ſta mecũ. Hoc enĩ dixit deꝰ ad moyſen. Stabat.n. moyſes ſup Wſ Mf. r —
petrã.ꝓpterea & dñs ſtabat illi. Si uero priꝰſctĩ fuerimꝰ & poſtea pctõres:iã ñ nobis ſtat deꝰſed àbu/ per wr- . ve ſr f.
, lat hoc ẽ mouetur de loco ſuo qui nobis ãte ſteterat.Poſtquã nos moti fuerimꝰ: & ipſe nobiſcũ pari a l-Iat „
li ter mouetur. Deniq; & adã quãdiu in paradiſo fuit & mandatũ ſeruauit. ſtabat ei deus. Poſtquam a 10 KeS
n; uero tranſgreſſus ẽ.& audiuit uocẽ dei ãbulantis ĩ paradiſo:uis ſcire qa ãbulabat ei deus? Quid ei / r.. Jes e
dixit? Adã ubi es? Qui ãte ſtantẽ deum nõ fugerat: poſtea äbulãt fugit. Diximus de ſtante:diximꝰ 1 rr 1) .
2Ada gerat: poſtea äbulãté fugit. Diximus de ſtante: dixim ſ e ,
i de ambulãte: dicamus de ſedẽte. Quãdocũq; ſedens inducitur deꝰ:dupliciter inducitur. Aut qᷓſi rex:
aut quaſi iudex. Si quaſi rex uidet eũ ſicut æſaias. Vidi dñm ſedẽtẽ ſuper tronũ excelſũ & eleuatũ bi
in 67 quaſi rex regnãs ĩducitur. Quãdo uero quaſi iudex iducitur: throni poſiti ſũt & libri apti ſũt: ut ĩ da-⸗
br niele ſcriptu ẽ. Quid dicitur throni poſiti ſunt & libri apti ſunt: Hoc ẽ dñs quaſi iudex ſeſſurus: &
on olum opa relecturꝰ: libri ꝗ mõ cõplicati ſũt: tũc aperiẽtur. Oẽ qd facimꝰ qd loquimur: qd cogitamꝰ r „
der ẽt de ocioſo uerbo reddituri ſumus rõné: ſcriptũ ẽ ĩ libris denputat aliꝗs libros eẽ ĩ cælis ubi ſcribu ! =⸗Prrrre rr I
tur pctã nr̃a? ego libros puto cõſciĩas nras ꝗᷓ tũc aperiẽtune uidebit unuſquiſq; qd fecit. Nihil oc⸗ ere= P. -rn, „let
nns cultũ: qd nõ reuelabitur. Propterea throni poſiti ſũt: & libri apti ſũt. Quãta ſcripta ſũt ĩ lbro meo:; N. pPrr
eil & ne fratii ꝗdẽ meo:neq; amico meo audeo còſfiteri. Sciũt ãgeli ꝗd feceri: ſciũt throni: ſciut ſeraphi V
iſcit pr̃ & filiꝰ& ſpũs ſctũs. Diximꝰde deo qd aliis ſtet: aliis ãbulet: aliis uero ſedeat: aut qᷓſi rex aut q̃ſi
iudex:aliis uero dormit. Si quãdo nos derelinqt tẽptationibus licet ſimus ſancti: tamen relinꝗmur
tẽtaptionibꝰut ꝓbemur:eo tpe nobis dormit dñs. Deniq; qd dicit pſalmiſta exurge ut ꝗd dormitas 5 HE
dñe:& epoſtoli qñ erãt ĩ naui & nauis fluctibꝰtũdebatur:dormiebat eis dñs. Propterea. n. nauis flu⸗.. - * dIe⸗ eus Juys .
n ſtibus tũdebatur. Deniq; excitãt eũ: & euigilat: & ſtatim tẽpeſtas quieſcit. Diximꝰde quatuor ſcema N. A Ph- r— Wrks
tibus dei: qa aliis ſtet: aliis ãbulet: aliis ſedeat: & aliis quaſi dormiat: aliis uero euigilat & cõſurgit. De
4 us ſtetit ĩ ſynagoga deoꝑꝶ. Quia dii erant propterea ſtabat eis deus. In qua ſynagogs nia diuerſ de ,. —
12 us hẽt ſcemata. Aliis ſtat: aliis ſedet: aliis ãbulat: aliis dormit:cũ ipſe ſit imutabilisꝓ nia uarietate mumne on
ſe tatur. Vide hoĩs dignitatẽ. CBeus ſtetit in ſynagoga deox. H
C Largitur nobis nomen: ut largiatur & menitum. In medio aũt deos diiudicat.
ſ CQ uaſi imperator in medio exercitus diiudicat. Deus deos diiudicat. Rex formidabilis: rex terte
5 ris. Si deos diiudicat: de peccatore ꝗd facit? Duos iſtos uerſiculos quaſi propheta dixit: hoc uer ꝗ

equituruſq;quo ĩudicatis iniquitatemaple deus ſoqtur ad iudices hoc eſtad pricpes Populli.pe,-

—M

„— 2 .
. Ar. A. er A

. ͤ. 4 — 2.- ri-r Prr. - 2

r r- dr- r X V . Tar, r

A.rl A ſt⸗ N Wleet.?, — eats -5 Her- 2 R “
N-

TWT. — ſa⸗ R.. 7— R,
1.9 „4 e— jR—I1„/ — * eaorg -r . — „

Expoſitio.

cialiter iſti uerſiculi qui ſequũtur ad iudices dicuntur. Si ſæculi iudices manifeſtuʒ eſt. Si uero eccle/
ſiæ iudices de epiſcopis intelligamus atq; præſbyteris. ””
CAſaqʒquo iudicatis inigtatemꝰ CQui iudicat iniquitatem: iudex iniquitatis eſt:ille
: iudex iniquitatis de quo dicit ĩ euãgelio:q dum non timebat & hoĩem nõ reuerebatur. Vſq;quo iu
6 dicatis iniquitatem? Dedi uobis poteſtatẽ in gregẽ men & in populuũ dei. Debetis iudices eẽ ñ lupi
— CEt facies peccatoꝝ ſũmitis. . Quãdo uenerit ad uos iudiciũ: non conſideratis
P. Pe⸗ phik. ſcauſã nõ cõſideratis iudiciũ: ſed pſonas eoꝶ qui habẽt cauſas. Ac ſi dicat. Si uenerit pauper habens
. e e⸗ iuſtũ negociũ: & uenerit diues habens malũ negociũ: uos perſonã aſpicitis nõ negociũ.Hoc ĩterim *
P anphere, , d.ſecudũ unà ĩterprætationẽ: cæterum ẽ & alia ĩterprætatio ſacratior. Solet ĩ theatris unus hõ frequẽ? “
1 ter diuerſas habere pſonas. Nũc ĩgreditur ĩ mulierẽ:inũc ĩ uiꝑ:nũc in regẽ. Et ꝗ in regẽ proceſſerat:
rurſũ in ſeruo ꝓcedit. Dixi exẽplũ: ut de carnali uenire poſſimus ad ſpuale. & nos diuerſas pſonas ac
k⸗ 5r/ F. cipimus. Quãdo eni iraſcor pſonã leonis aſſumo. Quando res alienas rapio:lupi pſonam aſſumo.
txi 7/7 = Quãdo uero crudelis ſum & ĩterficio:aſſumo pſonã crudelis:Sed quo ꝗ ſunt pctõres ĩ pctĩs hñt di⸗-
A⸗ uerſas pſonas:ſic ecõtrario qui ſctĩ ſunt habẽt & ipſi diuerſas pſonas:ſed ĩ bono. Quãdo elemoſynã
facio. habeo perſonã quaſi clemẽtis. Quãdo uero bene iudico:habeo perſonam boni iudicis. Quã
do uero iniuriã patior: & humilis ſum: habeo pſonã humilis. Infœlis ẽ qui plures in malo habet p/
ſonas. Eœlix eſt qui diuiſas perſonas habet in bono.
Meſcierunt neq; intellexerunt in tenebꝛis ãbulant. CQui?Mali iudices. Quos ego
deosuocabãa: uitio ſuo mali iudices appellati ſunt. Neſcierũt me neq; itellexerũt iudiciũ meu.In tæ
nebris ãbulãt: qa dereliquærũt lucé᷑. Propterea ĩ tenebris ambulant. Ego dixi uos eſtis lux mundi:
5 . 3 & uos declinaſtis a luce: & facti eſtis tenebræ. Quia ergo hoc fecerũt: uideamꝰ quid ſequitur.
PF & cdces eÿ MWouebuntur oia fndamenta terre. CNVidete principes mali qualẽ habent retribu
Pr Aa - n P. . tionẽ. Propter malos iudices: terræ fundamẽta qtiuntur. Hoc interim diximus: primum ſecũdũ lit-
terã:qm̃ totius orbis cõcuſſio ꝓpter malos prĩcipes uenit. Dicamꝰ ãt & aliter. Mouebũtur oĩa fũda⸗
mẽta tertæ. Ego malos iudico: ꝗ fũdamẽta poſuerũt in terrã & non in cælũ. Subuertã ꝗ debuerũt
