mihi tota die: ubi eſt deus tuus. Quare incuruaris anima mea: & conturbas me.
CExpecta dominum. qm̃ adhuc contebor ei ſalutibus uultus mei & deo meo.
CPſalmus dauid. XLIII. . ”””
Vdica me deus & diſcerne cauſam meam de gente non ſancta. a uiro iniquo & dololo ſal
ua me. C Tu enim deus fortitudinis meæ quare pieciſti me: quare triſtis incedo affligen
te inimico. C Mitte lucẽ tuam & ueritatem tuam: ipſa ducent me: introducent in montẽ
ſanctum tuũ & in tebernacula tua. C Et introibo ad altare dei: ad deum lætitiam exultati-
onis meæ. C Et confitebor tibi in cithara deus deus meus: quare incuruaris aĩa mea: & quare cõtut
as ſup me. C Expecta deum: qm̃ adhuc confitebor ei ſalutibus uultus mei & dei mei.
CPro uictori filiorũ choræ eruditio. C bPfſalmus. XKIIII.

EBEus auribus noſtris audiuimus patres noſtri nartauerunt nobis. .
I. COpus qd operatus es in diebus eorũ: in diebꝰ antiquis. C Tu manu tua gentes deleſti

A?&S plantaſti eos: afflixiſti populos & emiſiſti eos. C Nõ enim in gladio ſuo poſſiderũt ter
ram: neq; brachiũ eorũ ſaluauit'eos. C Sed dextera tua: & brachiũ tuũ. & lux uultus tui: qm̃ cõpla-/
cuiſti eis. Tu es ipſe rex meus deus pcipe ꝓ ſalutibus iacob. In te hoſtes noſtros uentilabimꝰcor
nu:in nomine tuo conculcabimus aduerſarios noſtros. C Non enim in arcu meo confidam: neq;

gladius meus ſaluabit me. Qua ſaluaſti nos de hoſtibus noſtris: & eos ꝗq oderunt nos cõfudiſti.

EIn domino gaudebimus tota die: & nomẽ tuum in æternum confſitebimur.
CVerum tu proieciſti: & confudiſti nos: & non egredieris in exercitibus noſtris.
CVertiſti terga noſtra hoſtibus: & qui oderunt nos diripuerunt ſibi.
CDediſti nos quaſi gregem ad uorandum: & in gentibus diſperſiſti nos.
CVendidiſti populum tuum ſine precio:nec grandis fuit commutatio eorum
CPoſuiſti nos opprobriũ uicinis noſtris: ſubſanationẽ & irriſum: his qui erant in circultu noſtro⸗
CPoſuiſti nos in ſimilitudineʒ gentibus commotionem capitis in tribubus.

CTota die confuſio mea contra me.& ignominia faciei meæ cooperuit me

6
5

CA uoce exprobrantis & blaſphemantis: a facie inimici & ultoris:. C Omnia hæc uenerũt ſup nos.

& obliti non ſumus tui nec mentiti fuimus in pacto tuo. C Non ẽ cõuerſum retro cor noſtrũ. nec

declinauerunt greſſus noſtri a ſemita tua. Quoniã deieciſti nos in locum dracõum: & operuiſti
nos umbra mortis. CSi obliti ſumus nomis dei noſtri. & ſi expãdimꝰ man' noſtras ad deũ alienũe

CNunquid nõ deus inueſtigabit iſtud. ipſe enim nouit cogitationes cordis.
CQuoniã pp te mortiſicati ſumus tota die.reputati ſumus ut grex occiſionis.
Conſurge quare dormitas dne euigila. quare proiicis nos in ſempiternum.
COQuare faciem tuam abſcondis:obliuiſceris afflictionis & anguſtiæ noſtræ.
CQuoniã incuruata ẽ in puluere anima noſtra. adheſit terræ uenter noſter.
Surge auxiliare nobis: & redime nos propter miſericordiam tuam.

Rudauit cor meum uerbum bonum dico ego opera mea regi.
CLingua mea ſtillus ſcuibæ uelocis. C Decore pulchrior es filiis hominum:effuſa ẽ gra
tia in labiis tuis. C Propterea benedixit te deus in æternum. ““
CAecciĩgere gladio tuo ſup fœmur fortiſſime. C Gloria tua & decor tuo. ꝓſpere aſcẽde. CPropter

uerbũ ueritans. & mãſuetudinẽ iuſtitiæ. & docebit te terribilia dxtera tua. C Sagittæ tuæ acutæ po

puli ſub te cadẽt ĩ corde inĩcoꝶ regis. & Thronꝰ tuꝰdeus ĩ ſeculũ & ĩ æternũ: ſceptrũ eꝗtatis ſceptꝑ
regni tui. C Dilexiſti iuſtitiã & odiſti iniꝗtatẽ ppea unxit te deꝰ deꝰtuus oleo exultatõis pre pticipi

bus tuis. Mirra & ſtacte & caſia in cũctis ueſtimẽtis tuis: de domibꝰ eburneis: quibꝰlætiſicauerũt

te filiæ regũ in honore tuo. C Stetit cõiũx dextera tua.ĩ diademate aureo. C Audi filia & uide &
iclina aurẽ tuã: & obliuiſcere populi tui: & domus pris tui. C Et cõcupiſcet rex decorẽ tuũ: ꝗa ipſe
ẽ dñs deꝰ tuꝰ& adora eũ. C Filia fortis in mũueribus faciẽ tuã depᷣcabũt᷑ diuites plebis. C Omnis
gloria filia regis: intrĩſecꝰ faſceis aureis ueſtita ẽ. CIn ſcutulatis ducet᷑ ad regẽ. uirgĩes ſequũtur eãt
amicæ eiꝰ ducẽtur. Ducẽtur ĩ læticiis & exultatiõe ĩgrediẽtur thalamũ regis. C Propterea tubu
bus tuis erũt tibi filii pões eos principes in uniuerſa terra. C Recordabor noĩs tui ĩ oĩ gnatione &
gñationẽ. C Propterea populi conntebuntur tibi in ſeculum & in æternum.
= Victori ſliorum choræ pro iunẽtutibus Canticũ. CPſalmus. XLVI:
4 Eus noſtra ſpes:& fortitudo:auxiliũ in tribulationibꝰinuentus es ualidũ. In deo non ti
NREAAmebimꝰ cum fuerit tranſlata terra: & concuſſi montes in corde maris:
=— CSonantibus & intumeſcentibus gurgitibꝰ eius & agitatis montibus in potentia eius.
CFluminis diuiſiones lætificãt cinitatem dei ſanctum tabemaculuz altiſſimi: deus in medio eius
non coommouebiurrrrt. .

C Victori pro liliis filiorũ choræ eruditionis Canticũ amãtiſſimi C Pſalmus. XLV.

— ☛ =

uri

Juxta hebꝛaicam ueritatem.

CAuxilisbit᷑ eĩ deus in xp̃o ortu matutĩo.cõturbatæ ſũt gẽtes còcuſſa regna. dedit uocẽ ſuã pſtra
tac. C Domin“ exercituũ nobiſcũ: ptector noſter deus iacob. C Venite & uidete opera dñi. qᷓntas
poſuerit ſolitudines in terra. C Compeſcet bella uſq; ad extremũ terræ arcũ cõfrĩget: & cõcidet ha
ſtam plauſtra cõburet igni. C Ceſſate & cognoſcite qm̃ ego ſum deus exaltabor in gentibus & ex/
altabor in terra. T Dñs exercituũ nobiſcum. fortitudo deus iacob. W
QCVidoria filiorum chore.
CPfalmus XLVII:
Mnes populi plaudite manibus iubilate deo in uoce laudis.
CQuoniã dñs altiſſimꝰ terribilis: rex magn ſup omnẽ terrã. C Congregauit populos
ſubt“ nos: & tribꝰ ſub pedibꝰnoſtris. C Eſegit nobis hereditatẽ noſtrã. gloriã iacob quã
dilexit. C Aſcẽdit deus in iubilo: dñs in uoce bucinæ. C Canite deo noſtro canite: canite regi no
ſtro canite. Quia rex uniuerſæ terræ deus. canite erudite. C Regnabit deus ſup gentes: deus ſe-
det ſup thronũ ſanctũ ſuũ. C Principes populorũ cõgregati ſunt: populus dei abranã: qm̃ dii ſcu-
ta tertæ uehementer eleuati ſunt. J
ſ Canticũ pſalmi filiorũ chore. Pfalmus. XLVIII.
IRRNYAAgnus důs & laudabilis nimis: in ciuitate dei noſtri in möte ſancto eius.

.

—

CSpecioſo germini gaudio: uniuerſæ terræ. monti ſvon: lateribus aquilonis: ciuitacule
Mregis magni. Deus in domibꝰ?eius agnitus eſt in auxiliãdo. Quia ecce reges cõgre⸗
ati ſunt uenerũt ſimul. C Ipſi uidentes ſic obſtupuerunt: cõturbati ſunt admirati ſunt. horror poſ
edit eos. C (bi dolor quaſi pturiẽtis. in uento uredinis cõfringes naues tharſis. C Sicut audiuimꝰ
ita nidimus. in cicuite dñi exercituũ: in ciuitate dei noſtri. deus fundabit eam uſq; in æternũ.
CEſtimauimus deus miſericordiã tuã in medio tẽpli tui. C Secũdũ nomẽ tuum deus:ſic laus tua.
uſq; ad extremũ terræ. iuſtitia repleta ẽ dextera tua. C Lætetur mõs ſyon. exultẽt filiæ iudæ. ꝓpter
iudicia tua. C Circũdate ſyon & circuite eã: numerate turres eius. C Põite corda ueſtra ĩ mœembꝰ
ſepate palatia eius: ut enarretis in generatõe nouiſſima. C Quia ipſe ẽ deꝰdeus noſter in ſeculũ &
in perpetuum ipſe dux noſter ſup mortem. SJ”MM
CVictri filiorum chore Canticum.
SE .D Hr Pſalmus. XLIX.
Vdite hæc omnes populi: auribꝰ percipite uniuerſi habitatores orbis.
Cam filii adã:q̃ filii niri ſimul diues & paup. C Os meũ loquetur ſapias & meditatio
e coyrdis mei prudẽtias. CInclinabo ad parabolã aurẽ meã: apenã in cythara enigma meũ
iti CQuare timebo in diebꝰ malis: iniqtas calcanei mei circũdabit me. Qai ſiduciã hñt in fortitu⸗
nu⸗ dine ſua:& in multitudine diuitiaꝶ ſuaꝶ ſupbiũt. C Fratrẽ redimẽs nõ redimet uir: nec dabit deo
propiciationem pro eo. C Et pciũ redẽptionis aĩæ eorũ. & ꝗeſcet ĩ ſecula: & uiuet ultra in ſempi/
temũü. CEt nõ uidebit interitũ: cũ uiderit ſapiẽtes: moriẽtes. ſimul inſipiens: & indoctus peribunt.
CEt derelinquẽt alienis diuitias ſuas: ĩteriora ſua:domꝰ ſuas in ſeculo. C Tabernacula ſua in gña/
tione & generatione: uocauerunt nominibus ſuis terras ſuas. C Et homo in honore non commo
rabitur: & ſimilatus eſt iumentis. & exequatus eſt. Hæc uia inſipiẽtiæ. eorum: & poſt eos inxta os
eorum current. Quaſi grex in inferno poſiti ſunt: mors depaſcet eos. CEt ſubiiciẽt eos recti ĩ

Un matutino: & figura eorum cõteretur in inferno: poſt habitaculum ſuum. C Verumtamen deus re-
dinmet animaʒ meam de manu inferni. cum aſſumpſerit me. C Noli timere cum ditatus fuerit uir.
gn cum multiplicata fuerit gloria domus eius. Neq; enim moriẽs tollet omnia. nec deſcẽdet poſt
eum gloria eius. C Quia animæ ſuæ. in uita ſua. benedicet. laudabit te: cũ bene fuerit tibi.
ten C Introibit uſq; adgenerationem patrum ſuo rum, uſq; ad finem non uidebunt lumen.
po C¶ CHomo cum in honore eſſet non intellexit comparauit ſe umentis & ſilebit.
pipe CC Pſalmus aſaph. L.
cipt Onis deus dñs locutus eſt & uocauit terram. CAb ortu ſolis uſq; ad occaſum eius
enit De ſyon perfecta decore deus apparebit. ueniet deus noſter & non tacebit.
les RRXNCignis coram eo uorabit & in circuitu eius tempeſtas ualida. H
„% Vocauit cælum deſurſum. & terram: ut iudicet populum ſuum.
ni C Congregate mihi ſanctos meos qui feriunt pactuʒ meum in ſacrificio. C Et annunciabunt cæli
i iuſtitiam eius quia deus iudex eſt. Audi popule meus & loquar iſrael, & teſtificabor in te. deus
hbug Qdeus tnus ego ſum C Non propter uictimas tuas arguam te. & holocauſtomata tua corã me ſunt
8 ſemper. C Non accipiam de domo tua uitulos. neq; de gregibus tuis hirco.
Mea ſunt enim oĩa animalia ſiluarum pecudes in montibus milium. C Scio omnes aues mon/
h tium & uniuerſitas agri mecum eſt. C Si eſuriero non dicam tibi. meus eſt enim orbis: & plenitu/
ntl do eius. C Nunquid comedam carnem taurorum. aut ſanguinem hircorum bibam.
Immola deo laudem & redde altiſſimo uota tua. C Et inuoca me in die tribulationis. liberabo.
iu⸗ te. & gloriſicabis me: I mpio autem dixit deus. quid tibi eſt cum naratione præceptorum meo⸗-

i riũ ut aſſumas pactũ meum in ore tuo. C Qui odiſti diſciplinam. & proicciſti uerba mea poſt te-

Sſalterium.

Si uidebas furere conſentiebas ei. & cum adulteris erat pars tua. C Os taum dimiſiſti ad malitiã
& lingua tua concinauit dolum. CSedens aduerſus fratrem tuum loquebaris: & aduerſus filium
matris tue fabricabaris opprobrium: hæc feciſti & tacui. C Exiſtimaſti me futurum ſimilẽ tui.
CArguam te et proponaʒ te ante oculos tuos. C Intelligite hoc qui obliuiſcimini deum ne forte
capiat et non ſit qui liberet. C Qui immolat conſeſſioneʒ gloriſicat me:& qui ordinat uiam oſten
dam ei ſalutare dei.
CAd uictoriam pſalmus dauid cũ ueniſſet ad eum natham propheta qũ ingreſſus eſt ad berſabeæ.
CPſalmus. LI. èMU
RN lIIſerere mei deus ſecundum miſericordiam tuam. C Iuxta multitudinem miſerationum
) tuarum: dele iniquitates meas. C Multum laua me ab iniquitate mea. & a peccato meo
WImunda me. C Qm iniquitates meas ego cognoui & peccatũ meum contta me ẽ ſemp
ECibi ſoli peccaui & maluʒ coram te feci. ut iuſtificeris in ſermonibus tuis & uincas dũ
iudicaberis. C Ecce iniquitate conceptus ſum: & in peccato peperit me mater mea.
CEcce enim ueritatem diligis: abſconditum & arcanum ſapientie tuæ manifeſtaſti mihi.
CAſperges me hyſopo & mundabox lauabis me. & ſuper niuem dealbabor.
Auditum mihi facies ga udiũ & læticiam: ut exultent oſſa quæ confregiſti.
CAbſconde faciem tuam apeccatis meis & omnes iniquitates meas dele.
CCor mundum crea mihi deus & ſpiritum ſtabilem renoua ĩ uiſceribus meis.
CNe piicias me a facie tua. & ſpiritũ ſanctũ tuũ ne auferas a me. C Redde mihi lIæticià ſalutis tuæ.
& ſpintu potenti confirma me. C Docebo iniquos uias tuas & peccatores ad te Reuertentur.
CLibera me de ſanguinibus deus deus falutis meæ:laudabit lingua mea iuſtitiam tuam.
CDñe labia mea aperies: & os meum annunciabit laudẽ tuã. C Non enim uis ut uictimã feriã. nee
holocauſtuz tibi placet: C Sacriſicium dei ſpiritus contribulatus cor contritum & humiliatũ dens
non deſpicies: CBenigne ſac in uoluntate tua ſyon: ut edificentur muri hiemſalem. C Tunc ſuſci
ies ſacrificium iuſtitiæ oblationes & holocauſta tunc imponet ſuper altare tuum uitulos.
Ad uictoriam pſalmus dauid cuʒz ueniſſet doech Idumeus & nunciaſſet ſaul dicẽs ei. uenit dauid
mum achimelech. uel intellectus dauid. CPſalmus: LII.
Vid gloriaris in malitiam. potẽs miſericordia dei tota die. C Inſidias cogitat lingua tua.
gquaſi nouacula acuta faciens dolum. C Dilexiſti malum magis quã bonum mendacium
Afmagis ꝗᷓ loqui iuſtitiam. C Dilexiſti omnia uerba. ad deuorandum linguam doloſam.
CSed deus deſtruet te in ſempiternum terrebit te: & euellet de tabernaculo tuo & exadi
cabit te de terra uiuentium. C Videbunt iuſti & timebunt. & ſuper eum ridebunt.
CEecce uir qui non poſuit deum fortitudinem ſuam. ſed ſuperauit in multitudine diuitiarum ſuaꝶ
confortatus eſt in inſidiis ſuis. C Ego autem ſicut oliua uirẽs in domo dei ſperaui in miſericordia
dei in ſæculum & in æternum. Confitebor tibi in ſæculum quoniaʒ feciſti & expectabo nomen
tuum. quoniam bonum in conſpectu ſanctorum tuorum.
CVictori per chorum eruditio dauid. Qbſalmus LIII. =
1I xit ſtultus in corde ſuo. nõ eſt deus. corrupti ſunt abhominabiles facti ſunt in iniquitate

in do

intelligens requirẽs deum. Omnes auerũ ſunt pariter adheſerunt.

meum ut cibum panis. deum non inuocauerunt. ibi timuerũt timore ubi non erat timor:
Qm deus diſperſit oſſa circundantium te confunderis. quia deus proĩecit te.
CQuis dabit ex ſyon ſalutare iſrael cum reduxerit deus captiuitatẽ populi ſui.
CExultabit iacob lætabitur iſrael: „ C Victori in organis eruditio dauid: qũ uenerunt 3iphei
& dixerunt ſaul nonne dauid abſcon atus eſt apud nos. CbPſalmus. LIIII.

/tes queſierunt animam meam & non propoſuerunt deum ĩ conſpectu ſuo. C Ecce deus
M auxiliatut mihi. dñs ſubſtentãs animam meam. C Redde malum inſidiatoribus meis. in
ueritate tua diſperde illos. C Voluntarie ſacrificabo tibi: confitebor nomini tuo dñe qm̃ bonum.
CQuoniam ex omni tribulatione liberauit me: & inimicos meos uidit oculus meaus.
Victori in pſalmos eruditio daud. CbPſalmus. LVvy. —

—

me. Humiliatus ſum in meditatiõe mea: & conturbatus a uoce inimici a facie pſequẽ
tis impii. Qm̃ ꝓieceruũt ſup me inigꝗtatẽ: & in furore aduerſabantur mihi. C Cor meũ
= doluit ĩuitalibus meis: & terrores mortis ceciderũt ſup me. C Timor & tremor uenit ſup
. me & operuit me caligo. C Et dixi ꝗs dabit mihi pẽnas colũbæ ut uolem. & requieſcã. C Et ꝓcul
abeam cõmorer ĩ deſerto feſtiabo ut ſaluer a ſpũ tẽpeſtatis. & turbinis. C Precipita dñe diuide li
guas eoꝑqm̃ uidi iniquitatem & contradictionem in ciuitate. C Die & nocte circueuntes muros
“ððU einus ſcelus

non eſt qui faciat bonum. C Deus de cælo proſpexit ſuper filios hominum ut uideret ſi ẽ

CNunquid non cognouerunt qui operantur iniquitatem. C Qui comedunt populuz

GB Eus in nomine tuo ſalua me. & iĩ fortitudine tua ulciſcere me. C Deus exaudi orationem
meam. auribus percipe uerba oris mei. C Quia alieni inſurrexerunt aduerſum me & for-

Xaudi deus orationem meã: & ne deſpicias depræcationem meã: attende mihi & exaudi

on⸗
ei⸗
cket
ene
lucd⸗
o
lene

Or

inh
Clur
undn
Ch
ktun

Ling

ß ,ßrzy—5l —

e
abe

bei

nen
ſo⸗

Juxta hebꝛaicam ueritatem.

eius ſcelus & dolor in medio eius. inſi diæ in uitalib* eius. C Et non recedit de plateis eins damnũ
& fraudulentia. C Nõ. n. inimicus ex ꝓbrauit mihi: ut ſubſtineã. C Neq; his qui oderat. ſuper me
magnificatus eſt ut abſcondar ab eo. C Sed tu homo unanimis dux meus & notus meus. Qui
ſimul habuimus dulce ſecretum in domo dei ambulauimus in terrore. C Veniat mons ſup eos.
deſcendãt in inſernum niuentes. C Qm̃ nequitiæ in cõgregtiaõe eorũ & in medio eoꝑ. C Ego
ad dñz clamabo & dominus ſaluabit me. ueſpe & mãe.et metidie loquatr et reſonabo & exaudiet
nocem meã. C Redimet in pace animam meãab apropinquantibus mihi: multi. n. fuerunt aduer
ſum me. C Exaudiet deus & humiliabit eos. qui iudex eſt ab initio. C Non. n. immutantur neq;
timent deum: extendit manum ſuã ad paciſica ſua. C Et contaminauit pactũ ſuũ: nitidius butyro
os eius. pugnat ãt cor illius. C Moliores ſermones eius oleo:cũ ſit läceæ. ¶Proice ſuper dominũ
caritarẽ tuã. & ipſe enutriet te: non dabit in æternũ. fluctuationẽ iuſto. C Tu aüt deus deduces eos
in puteũ interitus. C Viri ſanguinũ et doloſi.nõ dimidiabũt dies ſuos. ego ãt fidutiam habeo tui.
CVictori pro columba muta eo ꝙ procul abierit dauid humilis & ſimplex qñ tenuerũt eum phili-
ſtæi. in gee. C bfſalmus. LVrI. JJM
☛◻IIIſerere mei deus. qm̃ conculcauit me hõ. tota die pugnans tribulauit me. C Conculcaue
/Arunt me inſidiatores mei tota die.multi enim qui pugnant contra me. C Altiſſime qua
cunq; die territus fuero. ego in te conſidaʒ. CIn deo laudabo uerbum eius. in deo ſpera/
MMQui. non timebo quid faciat caro mihi. C Tota die ſermonibus me affligebant. contra me
omnes cogitationes eorum inſmalum. C Congregabuntur abſcõdite plantas meas obſeruabuͦt
expectantes animam meam: C Quia nullus ẽ ſaluus in eis in furore populos detrahet deus. C Se
cretiora mea numeraſti. pone lachtymã meã in conſpectu tuo. ſed nò in narratiõe tua. C Tunc cõ
uertẽtur inimici tui retrorſum. in quacunq; die inuocauero.hoc ſcio quia deus meus es. In deo
laudabo uerbũ.in domino prædicabo ſermonem in deo ſpabo non timebo quid faciat mihi ho⸗
mo. CIn me ſunt deus uota tua. reddam gratiarum actiones tibi C Quia eripniſti animam meã
de morte. & pedes meos de lapſu. ut ambulem coram deo:in lumine uiuentiuz.
CPro uictori. ut non diſperdas dauid humilem & ſimplicem quando fugit a facie ſaul in ſpelunca
äs CPſalmus. LVII.
☛R IIſerere mei deus. miſerere mei quoniam in te ſperauit aĩa mea. in umbra alarum tuarum
ſperabo donec tranſeant inſidiæ. CInuocabo deum altiſſimum deum ultorem meum.
WMittet de cælo & ſaluabit me ex probrabit conculcantibus me ſemper C Mittet deus
— miſericordiam ſuam & ueritatem ſuam. anima mea in medio leonum dormiuit ferocien
tium. C Filii hominum dentes eorum lanceæ. & ſagittæ. & linguæ eorum gladius acutus.

Exaltare ſuper cælos deus in omni terra gloria tua. C Recte parauerunt greſſibus meis ad incur

uandam animam meam. C Foderunt ante me foueam. ceciderunt in medium eius.
CParatũ cor meum deus. paratum cor meum. cantabo & pſallam: C Surge gloria mea ſurge pſal
terium & cythara ſurgã mane. C Confitebor tibi in populis domine. cantabo tibi in gennbus.
CQuia magna uſq; ad cælos miſericordia tua & uſq; ad nubes uernitas tua. Exaltare ſup cælos deus
& in omni terra gloria tu.
CVictori ut non diſperdã dauid humilem & ſimplice, :ꝛ CbPſalmus. LVIII.
— Iuere utiq; iuſtitiam loquimini recta iudicate filii hominuʒz. CEt enim in corde iniqui
tates operamini in terra iniquitates manuuʒ ueſtrarum appræhendite.
3 CAlienati ſunt peccatores a uulua:errauerunt ab utero loquentes mendacium.
EWC Furor eorum ſicut furor ſerpentis. ſicut reguli ſurdi: obturantis aures ſuas ut non an-
diat uocem murmurantium.nec incantatoris incantationes callidas.
Deus excute dentes eorum ex ore eotum: mollas leonuʒ confrtinge domine.
Diſſoluantur quaſi aquæ quæ defluunt. intendit arcuʒ ſuum donec cõterantur.
CQuali uermis tabefactus pertranſeant: quaſi abortiuum mulieris ꝙ non uidit ſolem.
CAmeqᷓ creſcant ſpinæ ueſtræ in rannuʒ. quaſi uiuentes quaſi ira tempeſtas rapiet eos,
CLætabnur iuſtus cum uiderit ultioneʒ. pedes ſuos lauabit in ſanguine impii.
CEt dicit homo uere froctus eſt iuſto uere eſt deus. iudicãs in terra. .
CVictori ut non diſperdas dauid humilem & ſimplicem quando miſit ſaul ut cuſtodirent domu;
eiut occiderent eum. ſcriptione. CQ⁄äů[—[ —qPuſalmus. LVIIII.
Ruue me de inimicis meis deus meus.a reſiſtentibus mihi protege me.
NCLibera me ab operariis iniquitatis & a uiris ſanguinum ſalua me. äl
Quia ecce inſidiati ſunt animæ meæ congregantur aduerſus me ſontiſſimi abſq; iniꝗ
iiliate mea & abſq; peccato meo domine. C Non egi inique & illi currunt & præparantur.
CSurge ex aduerſo pro me & reſpice & tu domine deus exercituum deus iſtael.
CEuigila ut uiſites omnes gentes. non miſerearis uniuerſis. qui operantur iniquitatem ſemper·
Reuertantur ad ueſperam. & latrent ut canes. & circueant ciuitates. ”
C Ecce loquuntut in ore ſuo.gladii in labiis eotum quaſi nemo audiat:⸗

—

Pſalterium.

Et iu dſe deridebis eos. ſubſãnabis oẽs gentes. C Fortitudinem meã ad te ſeruabo. qm̃ tu deus
eleuator meus. deus mea miſericordia preueniet me. C Deus oſtende mihi in inſidiatoribus meis
ne occidas eos ne ſorte obliuiſcantur populi mei. C Diſperge eos in fortitudine tua. & deſtrue eos
protector noſter dñe. C In peccato oris ſui in ſermone labioꝑ ſuorum. & capiãtur in ſupbia ſua.
maledictionẽ & mendaciũ narrantes. cõſume in furore cõſume. ut non ſubſiſtant. C Et ſcient qm̃
deus dominatur iacob ĩ finibus terræ. C Conuertẽtur ad ueſperã et latrẽt ut canes. & circueant ci-
uitatẽ. CIpſi uagabuntur ut comedãt.& cũ ſaturati nõ fuerĩt murmurabũt. C Ego ãt cantabo ĩ
perium tui & laudabo mane miſericordiã tuã. C Qm̃ factus es fortitudo mea. & reſugiuʒz in die
tribulationis meæ. C Virtutem medò tibi cantabo: qm deus adiutor meus: deus miſericordia mea:

C Victori pro liliis teſtimoniuʒ humilis & pfecti dauid ad docendũ qñ pugnauit aduerſus ſyriam

Meſopotamiæ ſoba.& reuerſus eſt ioab: & pcuſſit edom in ualle ſalinarũ duodecim millia.
CQ CPſalmus. LX.

4 B na contritiones eius qm̃ mota ẽ. C Oſtẽdiſti populo tuo duritiã. potaſti nos uino cõſo

tu deus qui proieciſti nos. & nõ egredieris deus in exercitibus noſtris. C Da nobis auxiliũ in tribu
latione. uana ẽ enĩ ſalus ab hoĩe. Eideo erimus fortes. & ipſe cõculcabit hoſtes noſtros.
CVictori ſuper organum dauid: CPſalmus. L-xI. S
. S Xaudi deus laudatõnẽ meã. intẽde or̃oni meæ C De nouiſſimo terræ ad te clamabo:cũ
WBtriſte fuerit cor men. C Cũ fortis eleuabitur aduerſuʒ me tu eris doctor meus. fuiſti ſpes
ſmea. turris munitiſſima a facie inimici. C Habitabo in tabemaculo tuo iugiter. ſperabo ĩ

bus nomèẽ tuũ. CDies ſup dies regis:adiicies annos eiꝰ donec gñatio & gñatio. C Sedebit ſem-

Eus proieciſti nos ſcidiſti nos iratus cõuertiſti nos. C Cõmouiſti terrã. dirupiſti eam. ſa-

piẽte. CDediſti mœtuẽtib te ſignu: ut fugerẽta facie arcus ſemp: ut liberẽtur amici tui
Eſalua dextera tua. & exaudi me. C Deus locut eſt ĩ ſanctuario ſuo: lætabor & diuidà ſicci
maʒ. & uallẽ ſocoth dimetiar. C Meus eſt galaad. & meꝰ ẽ manaſſes. & effrai. fortitudo capitis mei
Cludas legifer meus. moab olla lauacri mei. C Super idumeã incedã calciamẽto meo. mihi palæ
ſtina federata ẽ. C Quis deducet me ad ciuitatẽ munitã. ꝗs deducet me uſq; ad idumeã. Nõne

protectione allaꝶ tuaꝶ. C Tu enĩ deus exaudiſti orationẽ meã. dediſti hereditatẽ timẽti

per in conſpectu dei. miſericordia & ueritas ſeruabũt eũ. C Sic canã nomini tuo iugiter. reddens

ea p ſingulos dies. C Victori ꝓ Idithũ. canticuz dauid. CPſalmus. LXII.

6 Ttamé ad deũ ſcilẽtiũ anĩa mea: qa ex eo ſalus mea: CAttũ ipᷣe ſcutũ meũ ſalus meꝛ.

fortitudo'mea. nõ cõmouebor amplius. C Vſq; quo inſidiamini cõtra uirum. interficitis

HYAWocs quaſi murus inclinatus. & materia corruens. & Pant enĩ eius cogitauerüt expellere.
Eplacuerunt ſibi in mendacio. ore ſuo ſinguli benedicũt: & corde ſuo maledicunt ſemper

an e

CVerũtũ deo tace aĩa mea.qꝗa ab ipᷣo ſpes mea.Sed ipᷣe fortis meus & ſalus mea:altitudo mea:non

mouebor. CIn deo ſalutare meũ & gloria mea. deus robur fortitudinis meæ: & ſpes mea in deo-

CSperate ĩ eo oĩ tempore populi. effundite corã eo cor ueſtrũ. deus ſpes nr̃a eſt. C Verũtñ nani

tas filii adaʒ. mẽdaciuʒ fili uiri. in ſtateris doloſis. fraudulenter agũt ſimul. C Nolite cõſidere in ca

lũnia.et ĩ rapia ne fruſtremini.diuitiæ ſi afftuxerit ne apponatis cor. C Vnũ locutꝰẽ deusiduo hæc

audiui. quia imperiũ dei eſt. & tibi dñe miſericordia.quia tu reddes unicuiq; ſecunduʒ opus ſuum.

CPſalmus dauid cũ eſſet in deſerto iudeæ.
i Pſalmuz. LXIII. “
Eus fortitudo'mea tu querã te. CSitiuit ad te aĩa mea. deſiderauit ad te caro mea. C In

tuam. C Melior enim ẽ miſericordia tua quã uite. labia mea laudabũt te. C Sic bñdicaʒ

☛RGͤ Vdi deus uocem meã loquẽtis a timore immici: ſerua uitã meã. Abſcõde me a cõſilio
VAmalignoꝑꝶ. a tumultu operitiũ iniquitatẽ. C Quia exacuerunt quaſi gladiũ linguã ſuã te

ut abſconderẽt laquæos. dixerunt quis uidebit eos. C Scrutati ſunt iniquitates: defecerunt ſcrutan

tes ſcrutinia. C Cogitatiõibus ſingulorũ. & corde ꝓfundo. C Sagittabit ergo eos deus iaculo re

tẽderunt ſagittã ſuam. uerbum amariſſimũ: ut ſagittarẽt in abſconditis ſimplicẽ. C Subi
to ſagittabunt eũ & non timebũt. confortauerunt ſibi ſermonẽ peſſimum. C Narrauerũt

terra ĩuia & conſitiẽte ſine aqua ſic in ſancto aparui tibi ut uideã fortitudinẽ tuã & gloriã.

Etibi in nita mea: & in noĩe tug leuabo manus meas. Quaſi adipe & pinguedine imple
bitur aĩa mea. & labiis laudantibus canet os men. C Recordans tui in cubili meo p ſingulas uigili
as mœditabor tibi. C Quia fuiſti auxiliũ meũ & ĩ umbra alaꝶ tuarũ laudabo. C Adheſit aĩiaẽ mea
poſt te.me ſuſcepit dextera tua. C Ipſi uero interficere querũt animã meaʒ: ingrediaãtur 1 extrema
tertæ: cõgregẽtur ĩ manus gladii. ptes uulpiũ erunt. C Rex ãt lætabitur in deo laudabitur oĩs ꝗq iu
rat ĩ eo.qa obſtruetur os loquentiũ mẽdatiuʒ. CVictori canticũ dauid, C Pſalmus. LXIIII.

——

pentino.inferentur plagæ eoꝑꝶ et corruent ĩ ſemetipſos linguis ſuis. C Fugiẽt oẽs qui uiderĩt eos.

& timebunt omnes

in domino & ſperabit in eo exultabũt omnes recti corde. .
C Victori pſalmus dauid cantiic. Cbfſalmus. LxY.
.“ Tibi ſilentiũ

homines. et annũciabũt opus dei. & opera eius intelligẽt. C Lætabitur inſtus

e
gale
CCu
Co⸗
Cv
Cu
Cnge
Cale

llei

fennn

W

1ſ,
o
wi
cci
ei
Ae
jne
ibu

es

doi

merl
ſem⸗
den

mer,
ſcini

lere,

pper
non

jeo⸗

ani
inc
bec
um.

Juxta hebꝛaicam ueritatem.

Pbpi ſilentium laus deus in ſyon & tibi reddet uotum—
CExaudi orationeʒ: donec ad te omnis caro ueniat. & Verba iniquitatum præualuerũt
aduerſus nos. ſceleribus noſtris tu propiciaberis. C Beatus quẽ elegeris: & ſuſceperis habi
☛ abit enim in atriis tuis. C Replebitur bonis domus tuæ: ſanctificatione templi tui: terri-
bilis in iuſtitia. C Exaudi nos deus ſaluator noſter: confidentia omnium finium terræ: & maris lõ-
inqui. C Præparans montes in uirtute tua: accinctus fortitudine.
Compeſcens ſonitum maris: fremitum fluctuum eius: & multitudinem gentium.
CEt timebunt qui habitant in extremis a ſignis tuis.
Egreſſus matutini & ueſperi laudãtes facies: uiſitaſti terrã: & irrigaſti eam: ubertate ditaſti eam.
Riuus dei plenus aqua: præparabis frumentum: quia ſic fundaſti eam. H
CSulcos eius inebria:mulſtiplica fruges eius:pluuiis irriga eam & germini eius benedic.
CVoluetur annus in bonitate tua: & ueſtigia tua rorabuntur pinguedine.
CPingueſcent paſcuæ deſerti: & exultatione colles accingentur.
CVeſtientur agnis greges: & ualles plenæ frumento coequabuntur: & canenti
Victori. Canticũ.,. Cbſalmus. LXVI.
Vbilate deo omnis terra: cantate gloriam nomini eius: date gloriam laudi eius.
MACDicite deo ꝗᷓ tertibile opꝰtuũ: & in multitudĩe fortitudis tuæ mẽtiẽtur tibi inimici tui
W☛ COmnis terra adoret te: & cantet tibi: cantet nomini tuo.
C Venite & uidete opera dei:terribilia conſilia ſuper filiis adam.
CConuertet mare in aridam: in flumine pertranſibunt pede: ibi lætabimur in eo-
CQui dominatur in fortitudine ſua. in ſeculum oculi eius gentes aſpiciunt qui increduli ſunt non
exaltentur in ſemetipſis. C Bñdicite populi deo noſtro: & auditam facite uocem laudis eius.
CQui poſuit aiam noſtram ad uitam: & non dedit in commemoratione pedes noſtros.
CProbaſti enim nos deus:igne nos conflaſti: ſicut conflatur argentum.
CIntroduxiſti nos:in obſidioneʒ.poſuiſti ſtridorẽ in dorſo noſtro:poſuiſti hoĩes ſuper capita nta.
CTranſiuimus per ignem & aquam & eduxiſti nos in refrigerium.
CIngrediar in domum tuam in holocauſtis: reddam tibi uota mea: quæ promiſerunt labia mea.
CEr locutum eſt os meum cum tribularer. rU =S=
CHolocauſta medulata offeram tibi cum incenſo arietum: faciã tibi boues cum hvrcis.
CVenite audite & narrabo oẽs qui timetis dominũ: quanta fecerit animæ meæ.
Clpſum ore meo inuocaui:& exaltaui lingua mea.
CIniquitatem ſi uidi in corde meo:non exaudiet dominus.
CIdeo exaudiuit deus: & attendit uocem depræcationis meæ.
CBenedictus deus qui nõ abſtulit orationẽ meam & miſericordiam ſuam a me.
CVictori in Pſalmis Canticum carminis. C Pſalmus. LXVII.
Epus miſereatur noſtri & benedicat nobis illuſtret faciem ſuam ſuper nos:
„CEr nota fiat in terra uia tua in uniuerſis gentibus ſalus tua. Cõfiteãtur tibi populi de
HAus cõfiteãtur tibi populi omnes. C Lætẽtur & laudẽt gẽtes qm̃ iudicas populos in æqui
tate:& gentiũ quæ in terra ſunt ductor es ſempiternus ſemper. Conſfiteãtur tibi populi deus con
fiteantur tibi poꝑuli. oẽs terra dedit fructuũ fſuum. C Benedicat nobis deus deus noſter: & benedi-
cat nobis deus: & timeant eum omnes fines teraæ.·
EE CVictori dauid pſalmus Canticci. CPſalmus. L/XVIII.
Xurgat deus: diſſipẽtur inimici eius: & fugiant qui oderunt euma facie eius.
(Sicut defſicit fumus deſiciãt: ſicut tabeſcit cera a fie ignis:ſic pereant impii a facie dei.
KKIuſti aüt lætentur & exultent in conſpectu dei: & gaudeãt in lætitia. C Cantate deo: ca
nitæ nomini eius: præparate uiam aſcendenti ꝑ deſerta: in domino nomen eius. C Exultate cora3
eo patre pupillorũ & defenſore uiduarum. C Deus in habitaculo ſancto ſuo: deus inhabitare facit
ſolitarios in domo. C Educet uinctos in fortitudine: increduli aũt habitauerunt in ſiccitatibus.
Deus cum egredereris ante populum tuum: & ambulares p deſertum ſemper.
Terra commota eſt: cæli diſtillauerunt a facie dei: & ſynai a facie dei:dei iſrael.
CPluuiam uoluntariam eleuaſti deus: hereditatem tuam laborantem: iu confortaſti.
CAnimalia tua habitauerunt in ea:præparaſti in bonitate pauperi deus
CDomine dabis ſermonem: annuntia fortitudinis plurimæ: reges exercituum federabuntur: & pul
chritudo domus diuidet ſpolia.
CSi dormieritis inter medios termĩos pennæ colũbæ deargẽtatæ: & poſteriora ei in uirore auri.
CDum diuideret robuſtiſſimus reges in ea niue dealbata eſt in ſelmon.
¶Mons dei:mons pinguis:mons excælſus:mons pinguis.
Quuare cõtenditis mõtes excælſi:aduerſum montẽ: quem dilexit deus: ut habitaret in eo: & enim
dominus habitauit ſemper. C Currus dei innumerabiles milia ambundantium: dominus ĩ eis in
ſynai in ſancto. C Aſcendiſti in excælſum: captiuam duxiſti captiuitatem: accepiſti dõa in oibus

Ißſalterium.

AInſuper & non credentes habitare dum deum. C Benedictus dominus per ſingulos dies:ipotta

Pit nos deus ſalutis noſtræ. deus noſter: deus ſalutis: & dei dñi mortis egreſſus.
. Verauntñ deus confringet capita inimicorum ſuoꝶe: uerticem crinis ambulãtium in delitiis ſuis.
¶Dixit dñs de baſan conuertam: conuertam de ꝓſfundis maris. C Et calcet pes tuus in ſanguine.
CLingua canum tuorum: ex inimicis a temetipſo. C Viderunt itinera tua deus: itinera dei mei re-
gis mei in ſancto. C Præceſſerunt cãtores eos qui poſt tergum: pſallebant in medio puellarũ tym/
paniſtriatum. CIn eccleſus benedicite deo dño de fontibus iſrael. C Ibi beniamin puulus comi⸗-

nens eos principes iuda in purpura ſua: principes zabulon: principes nephtalim. Præcepit deus
tuus de fortitudine tua: conforta deus hoc qd operatus es in nobis:de templo tuo: qd eſt in ieruſa/

lem:tibi offerent reges munera. C Increpa beſtiam calami: congregatio fortium in uitulis popu

lorum calcitrantium contra rotas argenteas. Diſperge populos qui bella uoluni:offerant ueloo

citer ex egypto ethyopia feſtinet dare manus deo. CRegna terræ cantate deo: canite domino.
CQui aſcendit ſuper cælum cæli:a principio:ecce dabit uoci ſuæ uocem fſortitudinis.
Date gloriam deo. C Super iſtael: magniſicentia eius: & fortitudo in cælis.

CTerribilis deus de ſanctuario ſuo: deus irael ipſe dabit fortitudinem: & robur populo ſuo bene-

dictus deus. Gü
TVidori pro liliis daudd. C Pſalmus. LXVIIII.
N Alua me deus quoniam uenerunt aquæ uſq; ad animam meam.
WUInfixus ſum in limo profundi: & non poſſum conſiſtere.
EEEVeni in proſundum aquarum: & flumen operuit me.
CCLaboraui clamans: exaſperatũ eſt guttur meum: defecerunt oculi mei expectantes deum meum.
¶ Multiplicati ſunt ſuper capillos capitis mei qui oderunt me gratis. S
CConſfortati ſunt qui perſequæbantur me inimici mei iniuſte: quæ nunc rapueram tũc reddebaʒ.
¶Deus tu ſcis ſtultitiam meam: & peccata mea a te non ſunt abicondita. C Confundantut in me:
qui expectant te dñe deus exercituum: non reuereantur in me: qni quætunt deus iſtael.
CQuia pp te portaui opprobriũ:operuit confuſio faciem meam:alienus factus ſum fratribus meis:

& peregrinus filius matris meæ. Quia zelus dom tuæ comedit me: & opprobriũ exprobrãtiũs

tibi ceciderunt ſuper me: C Et fleui in ieiunio animam meam & factũ ẽ in opprobrium mihi
CEt poſui ueſtimentum meum: ſaccum: & factus fum eis in parabolam. J
CContra me loquæbantur: qui ſedebant in porta: & cantabant bibentes uinum. M
Mea autem oratio ad te dñe: tempus reconciliationis eſt: deus in multitudine miſericordiæ tuæ

exaudi me in ueritate ſalutis tuæ. Erue me de luto ut non infigar: libera me ab his qui oderunt
me: & de profundis aquis: ne operiat me fluctus aquæ. C Et ne abſorbeat me profundum: & ne co
ronet ſuper me puteus os ſuum. C Exaudi me domine quoniam bona eſt miſericordia tua: ſecun

