tur. Sunt enim eunuchi qui de utero matris ſic nati ſunt: & ſunt eunuchi qui ſeipſos caſtrauerunt
propter regnum cælorum. Qui poteſt capere capiat. Triplex genus eſt eunuchorum: duorum carna
lium & tertii ſpiritualis. Alii ſunt qui de matris utero ſic naſcuntur. Alii quos uel captiuitas faci t: uel
delitiæ matronales. Tertii ſunt qui ſeipſos caſtrauerunt propter regna cælorum. & qui cum poſſint
eſſe uiri: propter chriſtum eunuchi nunt. Iſtis promittitur præmium: ſuperionibus autem quibus ca
ſtimoniæ neceſſitas non uoluntas eſt: nihil omnino deberur. Poſſumus & aliter dicere. Eunuchi
ſunt ex matris utero: qui frigidioris naturæ ſunt: nec libidinem appetentes. Et alii qui ab homini-

bus fiunt: quos aut philoſophi faciunt: aut propter idolorum cultum emoliuntur in fœminas: uel

perſuaſione heretica ſimulant caſtitatem: ut mentiantur religionis ueritatem: ſed nullus eorum cõ/
ſequitur regna cælorum: miſi qui ſe caſtrauerunt propter chriſtum. Vnde infert qui poteſt capere ca
piat: et unuſquiſq; conſideret uires ſuas: utrum poſſit uirginalia: & pudicitiæ implere præcepta.
Per ſe enim caſtitas blanda eſt: & quẽlibet ad ſe alliciens. Sed conſiderandæ ſunt uires: ut qui poteſt

capere capiat. Quaſi hortantis uox domini eſt: & milites ſuos ad pudicitiæ præmium concitantis.

Qui poteſt capere capiat:qui poteſt pugnare pu gnet:ſuperet ac triumphet. õ
CTunc oblati ſunt ei parnuli:ut manus eis imponeret ⁊ oꝛaret:diſcipuli autem ĩcrepabãat eos.
Non quo nollent eis ſaluatoris & manu & uoce benedici. ſed quo necdum habentes pleniſſimã
fidem: putarent eum in ſimilitudinem hominum offerentium importunitate laſſari.
Bimittite paruulos ⁊ nolite eos pꝛohibere nenire ad me:talium eſt enim regnum celoꝛum.
Signifſicanten dixit talium: non iſtorum ut oſtenderet non etatem regnare ſed mores: & his qui ſi

milem haberent innocentiam & ſimplicitatem: præmium repromitti. Apoſtolo quoq; in eandem

ſnĩiam cõgruẽte. Fratres nolite pueri effici ſẽſibus: ſ malitia puuli eſtote:ſẽſu aũt pfecti ſitis.
Et ecce vnꝰaccedẽs:ait illi. Magiſter bone ꝗd boni faciã ut habeam uitã eternã. Et reliqua.

ſte qui interrogat quomodo uitam conſequatur æternam: & adoleſcens & diues eſt: & ſuper/

bus & iuxta alium euangeliſtã non uoto diſcentis ſed tentantis interrogat.
CAuid me interrogas de bono:vnus eſt bonus deus. S
¶Qui magiſtrum uocauerat bonum: & non deum. uel dei filium confeſſus erat:dicit quamuis ſan⸗
ctum hominem comparatione dei non eſſe bonum de quo dicitur. Confitemini domino quonia
bonus. Ne quis autem putet in eo ꝙ bonus deus dicitur: excludi a bonitate filium dei. Legimus in
alio loco:paſtor bonus ponit animam pro ouibus ſuis. Et in propheta: ſpirirum bonumnerraq; bo
nã. Igitur & ſaluator nõ bonitatis teſtimoniũ renuit: ſed magiſtri abſq; deo excluſit errorem.
CEt ait illi. Si vis ad vitam ingredi:ſerua mandata. Bicit ille.Que:? Jeſus autem dixit. Non
homicidium facies. Non adulterabis. Et diliges pꝛoximum tuum ſicut teipſum. Et teliqua.
CAdoleſcentem iſtum tentatorem eſſe: & ex eo probare poſſumus: dicente ſibi domino. Sr uis

ad uitam ingredi: ſerua mandata. Rurſum fraudulenter interrogat quæ ſint illa mandata: quaſi non

ipſe legerit:aut dominus poſſit deo iubere contraria.

L.iber tertius.

Bicit illi adoleſcens. O mnia hec cuſtodiui. Quod adhuc mihi deeſt.
¶ Mentitur adoleſcens. Si enim hoc quod poſitum eſt in mandatis: diliges proximum tuum ſicut
teipſum opere compleſſet: quomodo poſtea audiens: uade & uende quæ habes: & da pauperibus:
triſtis receſſit: quia habebat poſſeſſiones multas. .
Si vts perfectus eſſe:vade vende que habes ⁊ da panperibus:⁊ habebis theſaurum in celo
⁊2 veni ſequere me. In poteſtate noſtra eſt utrum uelimus eſſe perfecti.
Tamen quicũq; perfectus eſſe uoluerit debet uẽdere quæ habet: & non ex parte uendere ſicut ana-
nias ſecit & ſaphira: ſed totum uendere: & cum uendiderit: dare omne pauperibus: & ſibi præpara-
re thefaurum in regno cælorum. Et hoc ad perfectionem non ſufficit niſi poſt contemptas diuitias
ſaluatorem ſequatur.i:relictis malis faciat bona. Facilius enim ſaculus comtemnitur quam uolu-
ptas. Multi diuitias relinquentes dominum ſequuntur. Sequitur autem dominum qui imitator eiꝰ
eſt: & per ueſtigia illius graditur. Qui enim dicit ſe in chriſto credere:debet quomodo ille ambula
uit & ipſe ambulare. (Abiit triſtis.) Erat enim habens poſſeſſiones multas. Hæc eſt triſtitia quæ du/
cit ad mortem: cauſaq; triſtitiæ redditur: quod habuerit multas poſſeſſiones: ideſoſpinas & tri-
bulos quæ ſementem dominicam ſuffocant.
Jeſus autem dixit diſcipulis ſuis. Amen dico vobis:quia diues difficile intrabit in regnum
celoꝛum. Et quomodo abraham iſaac & iacob diuites intrabunt in re

gnum cælorum: & in euan gelio matheus & zacheus diuitiis derelictis domini teſtimonio prædi-

cãtur. Sed conſiderandum ꝙ eo tempore quo intrauerunt: diuites eſſe deſierunt. Tandiu ergo non
intrabunt quãdiu diuites fuerint: & tamen quia diffculter diuitiæ contemnuntur: nõ dixitm poſ/⸗
ſibile eſt diuites intrare in regnum cælorum: ſed difficile. Vbi difficile ponitur: non impoſſibilitas
rætenditur: ſed raritas demonſtratur. èM
Et iterum dico uobis facilius eſt camellum per foꝛamen acus tranſire qᷓ; diuitem intrare in
regnum celoꝛum. Q (ANoc dicto oſtenditur non difficile eſſe ſed im/
poſſibile. Si enim quomodo camellus non poteſt intrare per foramen acus: ſic diues intrare nõ po/
teſt in regna cælorum. Nullus diuitum ſaluus erit. Sed ſi legamus eſaiam quo modo camelli ma/
dian & epha: ueniunt hieruſalem cum donis atq; muneribus. Et qui prius curui erant: & uitiorum
prauitate diſtorti: ingrediantur portas hieruſalem. Videbimus quomodo & iſti camelli: quibus di-
uites comparantur: cum depoſuerint grauem ſarcinam peccatorum: & totius corporis prauitatem:
intrare poſſint per anguſtam & artam uiam quæ ducit ad uitam. Interrogantibus autem diſcipulis
&& admirantibus auſteritatem dicti quis ergo ſaluus fiet? Clementia ſua ſeueritatem ſententiæ tem-
perauit dicens. Quæ apud homines impoſſibilia apud deum poſſibilia ſunt. B
CKTunc reſpondens petrus dixit ei.Ecce nos relinquimus ommia:= ſequnti ſumus te:quid er-
go erit nobis. QCQ¶ Grandis fidutia: petrus piſcator erat:diues non fue
rat: cibos manu & arte quærebat: & tamen loquitur conſidenter: feliquimus omnia. Et quia nõ ſuſ/
fſicit tm relinquære: iungit quod perfectum eſt: & ſequuti ſumus te: Fecimus quod iuſiſti: quid igi/
tur nobis dabis præmii?
¶ Jeſus autem dixit illis. Amen dico vobis ꝙ vos qui ſequuti eſtis me:in regeneratione cum
ſederit ſilins hominis in ſede maieſtatis ſue:ſedebitis ſuper ſedes duodecim indicantes duo-
decim tribus iſrahel. ZG CNon dixit qui reliquiſtis omnia. Hoc
enim & ſocrates fecit philoſophus: & multi alii diuitias contempſerunt: ſed qui ſequuti eſtis me.
Quod proprie apoſtolorum eſt atq; credentium. In regeneratione cũ ſederit filiꝰ hoĩs ĩ ſede maie/
ſtatis ſuæ qn & mortui de corruptione reſurgẽt ĩcorrupti ſedebitis & uos ĩ ſoliis iudicãtiũ: cõdẽnã
tes duodecim tribꝰ iſtahel: quia uobis credentibus illi credere noluerunt.
CEt omnis qui reliquerit domem vel fratres:aut ſoꝛoꝛes:aut matrem:aut patrem:aut vxoꝛeʒ:
aut filios:aut agros:pꝛopter nomen meum:centuplum recipiet:⁊ vitã eternã poſſidebit.Multi
autem erunt pꝛimi nouiſſimi:⁊ nouiſſimi pꝛimi.

CLocus iſte cũ illa ſnĩa cõgruit in qua ſaluator loquitur. Nõ ueni pacẽ mittere ſed gladiũ.Veni enĩ

ſeparare hoĩem a patre ſuo: & matrẽ a filia: & nuꝶ a ſocru: & inimici hominis domeſtici eius. Qui
ergo propter fidẽ xpᷣi & pᷣdicationem euãgelii oẽs affectus cõtempſerint: atq; diuitias & ſæculi uo/
luptates: iſti centuplum accipient & uitam eternam poſſidebunt: ex occaſione huius ſniæ quidã in-
troducut mille annos poſt reſurrectionẽ dicentes: tunc nobis centuplum oĩum rerum quas dimiſi
mus & uitã æternam eſſe reddẽdam. Non intelligentes ꝙ ſi in cæteris di gna ſit repromiſſio: in uxo
tibus appareat turpitudo:ut qui unam pro domino dimiſerit:centum recipiat in futuro. Senſus igi
tur iſte ẽ: ꝗ carnalia ꝓ ſaluatore dimiſerit. ſpũalia recipiet: qᷓ cõparatiõe & mœnto ſui ita erut qᷓſi par
uo nuero cẽtenarius nũerus cõparet᷑. Vnde dicit & apoſtolus: q unã täãtum domũ & unius ꝓuintiæ

——

rarios in uineam ſuam. Conuentione autem facta cum operariis ex denario diurno
miſit eos in vineam ſuam.
CParabola

2 Pharuos agros dimiſerit quaſi mihil hñtes & oĩa poſſidentes. CAPITVLVM. XX.
Innle eſt regnum celoꝛum:homini patri familias:qui exit pꝛimo mane conducere ope

(lt

jan

Pta

ſun

Super Matheum. c. xx.

Parabola iſta ſimilitudo regni cælorum:ex his quæ præmiſſa ſunt in telligitur. Scriptum eſt enim

Ula ante eam. Multi erunt primi nouiſſimi & nouiſſim primi. Non tempore differente domino: ſed fi-
ndn dei. Dicitq; patrem familias primo mane exiſſe: ut conduceret operarios in uineam ſuam: & pretiũ
operis conſtituiſſe denarium. Deinde egreſſum circa horam tertiam uidiſſe alios ſtantes in platea
cch ocioſos: & illis nequaquã denarium: ſed quod iuſtum eſt fuiſſe pollicitum. Sexta quoq; hora & no/
lſcc na feciſſe ſimiliter. Vndecima autem inueniſſe alios ſtantes:qui tota die ocioſi fuerant: & miſiſſe eos
ar in uineam. Cum autem ſero factum eſſet præcepiſſe procuratori ſuo ut a nouiſſimis inciperet redde
Nen re. Hoc eſt ab operariis horæ undecimæ uſq; ad operarios horæ primæ. Omneſq; pariter contra no
iti uiſſimos inuidia concitatos iniquitatem arguiſſe patris familias. Non quo minus acciperent quazʒ
holu⸗ fuerat conſtitutum: ſed ꝙ plus accipere uoluerint his in quibus ſe clementia conductonis effuderat
d . Mihi uidetur primæ horæ eſſe operarios. Samuelem & hieremiam & Baptiſtam Ioannem: qui pnt
brl cum pfſalmiſta dicere: ex utero matris meæ deus meus es tu. Tertiæ uero horæ operarii ſunt: qui a
ed pubertate ſeruire deo cœperunt. Sextæ horæ qui matura ætate ſuſceperunt iugum chriſti. Nonæ:
„ iam declinant ad ſenium. Porro undecimæ: qui ultima ſenectute: & tamen omnes pariter accipiũt
præmium: ſicet diuerſus labor ſit. Sunt qui hanc parabolam aliter diſſerant. Prima hora: uolunt mit
gun ſum eſſe in uineam adam: & reliquos patriarchas uſq; ad Noe.y Tertia ipſum Noe uſq; ad Abrahã &
tax circunciſionem ei datam. Sexta ab Abraham uſq; ad Moyſen: quando lex data eſt. Nona ipſũ moy

ſen & prophetas. Vndecima apoſtolos & gentium populum quibus omnes inuidẽt. Vnde hoc ipʒ

8 intelligens poſt horam iam undecimam: cum eſſet prope ſolis occaſi um: & ad ueſperum. Ioannes
nrh euangeliſta loquitur. Filioli mei nouiſſima hora eſt. Et ſimul conſidera ꝙ iniuſtitiaʒ patris familias
R quam in undecimæ horæ operariis: omnes pariter accuſant: in ſeipſis non intelligunt. Si enim ini-
quus eſt pater familias: non in uno iniquus eſt: ſed in omnibus: quia non ſic laborauit tertiæ horæ
operarius: quomodo ille qui prima hora eſt miſſus in uineam. Similiter & ſextæ operarius: minus
ſen laborat a tertiæ horæ operario. Et nonæ a ſextæ horæ operario. Omnis itaq; retro uocatio gentibꝰ
bkn inuidet: & in euangelii torquetur gratia: unde & ſaluator concludens parabolam.
d CErunt inquit pꝛimi nouiſſimi:⁊ nouiſſimi pꝛimi. .
m CQuod iudæi de capite uertantur in caudam: & nos de cauda mutemur in caput.
vom CAmice non facio tibi iniuriam. Legi in cuiuſdam lIibro:amicũ iſtũ qui incre-
rch patur a patre familias: prime horæ operarium: ꝓthoplaſtũ ĩtelligi: & illos ꝗ illo tpe crediderunt.
Nn CMöõne ex denario cõueniſti mecũu. Denariꝰſigurã regis habet. Recepiſti ergo mer-
nin cedẽ quã tibi promiſerã: hoc eſt imaginẽ & fimilitudmẽ meã: qd quæris amplius? Et non tam ipſe
en, plus accipere ꝗ alium nihil accipere deſiderans quaſi alterius conſortio minuatur præmii mœntũ:
CTolle quod tuum eſt ⁊ vade. .
ilc⸗ lIudæos ĩ lege non gratia ſed ope ſaluatos. Qui enim fecerit eã uiuet in ea. Vnde dicitur ad eum.
unfr ¶ An oculus tuus neqᷓ eſt:quia ego bonus ſum. S
niſß CIdipſum ſonat & ex illa lucet parabola:ubi maior filius minori inuidet & non uult euʒ recipi pœ-
i⸗ nitentem: & patrem accuſat iniuſtitia. Et ut ſciamus hunc eſſe ſenſum quem diximus titulus para⸗
bolæ huius finiſq; conſentiunt. Sic erunt inquit nouiſſimi primi: & pumi nouiſſimi. Multi enizʒ ſũt
n uocati:pauci uero electi. .Mẽ ll
n CCEt aſcendens Jeſus hieroſolymam. Aſſumpſit duodecim diſcipulos:⁊ ait illis Ecce aſcen
dimus hieroſolymam:⁊ fuius hominis tradetur:pꝛincipibus ſacerdotum ⁊ ſcribis:⁊? condẽna/

bunt eum moꝛte:⁊ tradent eum gentibus ad illudendum:⁊ flagellandum:⁊ cruciſigendum: ⁊

nie/ tertia die reſurget. CCrebro hoc ipſum diſcipulis dixerat: ſed
ii qa multis in mediũ diſputatis poterat labi de memoria. Audierãt ꝙ eẽt iturus hieroſolymã: & ſecũ
ducturꝰapoſtolos: ad tẽtationẽ eos parat ne cũ uenerit ꝑſequuti crucis ignominia ſcãdalizétur.
lig⸗ XTuunc acceſſit ad eum mater filioꝛum zebedei cum filiis ſuis:adoꝛans ⁊ petens aliquid ab eo.
un ANnm dirit ei. Quid vis: Ait illi:ic vt ſedeant hi duo ſilii mei:vnus ad dexteram ⁊ alius ad ſi⸗
niſtram in regno tuo. Vnde opinionem regni habet
iei mater filiorum zebedei: ut cum dominus dixerat: filius hominis tradetur principibus ſacerdotum
Eu & ſcribis: & condẽnabunt eum morte: & tradent gentibus ad illudendum & flagellandum & cru-
o⸗ cifigendũ: ut ignominiaʒ paſſionis timentibus diſcipulis nuntiaret: illa gloriam poſtulet triüphan
io⸗ tis. Hac ut reor ex cauſa: quia poſt omnia dixerat dominus: & tertia die reſurget: putauit eum mu⸗-
nii lier poſt reſurrectionem illico regnaturum: & hoc quod in ſecundo aduentu promittitur in primo
no efſſe complendum & auiditate fœminea præſentia cupit: imemor futuroru m. Quod autem interro
igt gat do minus: & illa petente reſpondit: Quid uis?non uenit dei gnorantia: ſed ex eius perſona dici
n tfur qui flagellandus & crucifigendus erat. Quomodo & in emoroiſſa. Quns me tetigit: Et de Ilaza/
tir ro:ubi poſuiſtis eum?In ueteri quoqʒ teſtamento Adam ubi es? Et deſcẽdẽs uidebo ſi iuxta clamo/
rem qui uenit ad me perficiunt: ſinautem non eſt ut ſciam. Poſtulat autem mater filioruʒ zebedei
Ne errore muliebri & pietatis affectu neſciens quid peteret. Nec mirum ſi ita arguatur imperitiæ cum
ſo. Petro dicatur: quando tria uult facere tabernacula neſciens quid diceret.

Liber tertius.

CReſpondens autem Jeſus dixit. Neſcitis quid petatis.
Mater poſtulat: & dñs diſcipulis loquitur: intelligẽs pces eiꝰex filioꝶ deſcendere uoluntate.
CPoteſtis bibere calicem quem ego bibuurus ſum:
C Calicem in ſcripturis diuinis paſſionem intelligimus. Pater ſi poſſibile eſt tranſeat a me calix iſte.
& in pſalmo. Quid retribuã dño ꝓ oĩbus quæ retribuit mihi:calicẽ ſa.ac.& no.domini inuocabo.
Statimqʒ infert quis iſte ſit caljx.Prætioſa in conſpectu domini mors ſanctorum eius.

Ait illis:calicem quidem meum bibetis:ſedere autem ad dexteram meam ⁊ ſiniſtram nõ eſt

meum dare uobis:ſed quibus paratum eſt a patre meo.
CQuæritur quomodo calicem martyrii filii zebedei Iacobus uidelicet & Ioannes bibennt:cũ ſcri/

ptura narret Iacobum tantũ apoſtolum ab herode capite truncatum. Ioannes autem propria mor-

te uitam finierit. Sed ſi legamus eccleſiaſticas hiſtorias in quibus fertur: ꝙ & ipſe propter martyriũ
ſit miſſus in feruentis olei dolium & inde ad ſuſcipiendam coronam chnſti athleta proceſſerit: ſta-
timq; relegatus in pathmos inſula ſit:uidebimus martyrium animo non defuiſſe: & bibiſſe Ioannẽ

calicem conteſſionis: quem & tres pueri in camino ignis biberunt: licet perſequutor non fuderit ſã

guinem. Qd autem dicit ſedere ad dexteram meam & ſiniſtrã non eſt meũ dare uobis: ſed ꝗbꝰ. p.
eſt. a.patre meo. Sic intelligendum eſt. Regnum cælorum non eſt dantis ſed accipientis. Non é enĩ
acceptio perſonarum apud deum: ſed quicũq; talem ſe præbuerit ut regno cælorum dignus fiat: hic
accipiet: quod non perſonæ ſed uitæ paratum eſt. Si itaq; tales eſtis qui conſequamini regnum cæ-

lorum:quod pater meus triumphantibus & uictoribus præparauit: uos quoq; accipietis illud. Alii
de Moyſe & helia dictũ uolũt: quos paulo anñ ĩ mõte cũ eo uiderãt loquẽtes: j̊ mihi nequaꝗᷓ uidef.

I6 eni ſedẽtiũ ĩ regno cæloꝶ uocabula nõ dicũtur ne paucis noĩatis: cæteri putarentur excluſi.
CEt audientes decem indignati ſunt de duobus fratribus.

Decem apoſtoli non indignantur matri hliorum zebedei: nec ad mulieris audaciam refertur po-
ſtulantis: ſed ad filios: ꝙ ignorantes menſuram ſuam immodica cupiditate exarſerunt. Qunbus &

dominus dixerat: neſcitis quid petatis: ſubintelligitur autem: uel ex reſponſione domini: uel ex in-

dignatione apoſtolorum ꝙ filii matrem imiſerint ad grandia poſtulanda.

. — „

¶ Jeſus ãt vocauit eos ad ſe:⁊ ait.Scitis qꝛ pꝛincipes gẽtiũ dominantur eoꝝ. Et reliqua.

¶ Humilis magiſter & mitis: nec cupiditatis imodicæ duos arguit poſtulantes: nec decem reliquos

indignationis increpat: & liuoris: ſed tale ponn exemplum: quod doceat eum maiorem eſſe qui mi

nor fuerit: & illum dominum fieri qui omnium ſeruus ſit. Fruſtra igitur aut illi ĩimoderata quæſie/

rant:aut iſti dolent ſuper maiorum deſiderium: cũ ad ſumitatẽ uirtutũ nõ potẽtia ſed humilitate ue

niatur. Deniq; ſic ꝓponit exẽplum: ut ſi dicta paruipenderent: etubeſcerent ad opera: & dicit.
CSicut filius hominis non venit miniſtrari:ſed miniſtrare.

Nota ꝙ crebro diximus eum qui miniſtrat: appellaii filum hominis. Et dare animam ſuam redẽ

ptionem pro multis. Quando formam ſerui accepit: ut pro mundo ſangumem funderet: non dixit
aĩam ſuã redẽptionẽ dare ꝓ oĩbus:ſed pro multis. Ideſt pro his qui credere uoluerint.

CEt egredientibus illis ab hierico:ſequuta eſt eum turba multa.Et ecce duo ceci ſedentes ſe-

cus uiam audierunt qma Jeſus tranſiret. Et clamauerunt dicentes. Domine miſerere noſtri ſi
li dauid. Turba autem increpabat eos vt tacerent. At illi magis clamabant dicentes. GSomine
miſerere noſtri fili daucdd.
rico qui egredientes & deſcendentes de hieruſalem interficere & uulnerare conſueuerant. Idcirco
dominus uenit hierico cum diſcipulis ſuis: ut liberet uulneratos: & multã turbam ſecum trahat. De-
niq; poſtquam egredi uoluit ab hierico ſequuta eſt eum turba multa. Si manſiſſet in hieroſolymis

& nuquã ad humilia deſcendiſſet: turba uſq; hodie ſederet ĩ tænebris & umbra mortis: Sed & duo

ceci erant iuxta uiam. Cecos appellat qui nec duʒ dicere poterant: in lumine tuo uidebimus lumẽ:

Secus uiam quia uidebantur quidem ſegis habere notitiam: ſed uiam quæ chriſtus eſt ignorabant.

Quos pleriq; phariſeos intelligunt & ſaduceos. Alii uero utrũq; populum & ueteris teſtamenti &
noui: ꝙ alter ſcriptam legem: alter naturalem ſequens. Sine chriſto ceci erant. hi quia per ſe uidere
non poterant: audierant præconia ſaluatoris: & confeſſi ſunt filium dauid. Sinautem uterq; refertur

ad populum iudæorum: hoc ꝙ ſequitur ĩcrepabat eos turba: ſuper ethnicos intelligendũ eſt: quos

apoſtolus monet ne glorientur & ſuperbiant contra radicem ſuam. ſed cum ipſi errore priorum
inſerti fuerint ex oleaſtro in bonam oliuam nequaquam debeant inuidere priorum ſaluti. Mi
ſerere noſtri fili Dauid. Increpantur a turbis & nihilominus non tacent: ſed crebrius ipſum in-
geminant: ut deſiderium ueræ lucis oſtendant.
EStetit Jeſus ⁊ vocauit eos:⁊ ait.
ignorabant: & ſequi non poterant ſaluatorẽ. Multæ foueæ in hierico: multæ rupes: & prærupta in
profundum uergentia:idcirco dominus ſtat: ut uenire poſſint: & uocari iubet ne turbæ prohibeãt:

& interrogat quaſi ignorans quid uelint: ut ex reſponſione cecorum manifeſta debilitas pateat: &

uirtus ex remedio cognoſcatur..
CMWiſertus autem coꝛum Jeſus tetigit oculos eoꝛum:⁊ confeſtim viderunt:⁊ caunn ſuͦt euz.
Tangit

¶NMulti latrones erant in hie-

¶ ICeci erant: quò pergerent

Sy Per Oathe Um. c. .7 . 1.

CTangit oculos: & præſtat artiſex quod natura non dederat. Aut certæ quod debilitas tulerat: do
nat milericordia. Statimq; uiderunt & ſequuti ſunt eum. Qui ante in hierico contracti ſedebant: &
clamare tm̃ nouerant poſtea ſequuntur Ieſlum: non tam pedibus quam uirtutibus.
CAPITVLVYVM. VIGESIMVMPRIMVM
Tecum appꝛopinquaſſent hieroſolymis ⁊ veniſſẽt bethphage ad montem
Noliueti: tunc Jeſus miſit duos diſcipulos ſuos dicens eis. Ate in caſtelluʒ qð
AON contra voſ eſt:æ ſtatim inuemietis aſinam alligatam ⁊ pullum cum ca: ſoluite
7 adducite mihi.Et ſi quis vobis aliquid dixerit: dicite quia dominus his
opus habet:⁊ confeſtim dimittet eos.
Egreditur de hierico turbis eductis inde quamplurimis: & cecis reddita ſa
nitate: appropinquat hieroſolymis: magnis ditatus mercibus: ſalutem creden/
Al tium reddit. Ingredi cupit urbem pacis: & locum uiſionis dei: & arcem ſpecula

torii. Cũq; appropinquaſſent hieroſolymis & ueniſſent bethphage ad domum maxillarum: qui ſa-

cerdotum aiculus erat: & confeſſionis portabat typum: & erat ſitus in mõte oliueti: ubi lumen ſciẽ
tiæ: ubi laborum requies: miſit duos diſcipulos ſuos. & Ideſt ſcientiã
& operam: ut ingrederentur caſtellum. Dixitq; eis. Ite in caſtellum quod contra uos eſt. Contra apo
ſtolos enim erat:nec iugum doctrinarum uolebat accipere. Et ſtatim inquit inuenietis aſinam alli/
gatam:& pullum cum ea:ſoluite & adducite mihi. Alligata etat aſina multis uinculis peccatorum:
pullus quoq; laſciuus:& frenorum impatiens cum matre: ſecundum euangelium Lucæ multos ha-
bebat dominos non uno errori & dogmati ſubditus: & tamen multi domini qui ſibi poteſtatem
illicitam uendicabant uidentes uerum dominum & ſeruos eius ueniſſe: qui ad ſoluẽdũ miſſi fuerãt
non audent reſiſtere. Quæ ſit autem aſina & pullus aſinæ dicemus in ſubditis.
CHoc autem factum eſt vt adimpleretur:quod dictum eſt per pꝛophetam dicentem. Dicite

filie ſyon ecce rex tuus venit tibi manſuetus ſedens ſuper aſinã ⁊ pullũ filium ſubiugalis.

CNHoc in propheta zacharia ſcriptum eſt. De quo plenius ſi uitæ ſpatium fuerit: in ſuo dicetur loco.
Nunc ſtringendum breuiter ꝙ ſecũdum litteram in paruo itineris ſpatio ſuper utrũq; animal ſede
re non quiuerit. Aut enim ſedit aſinæ: & pullus abſq; ſeſſore fuit.aut ſi pullo quod magis competit
uſus eſt ad ſedendum:aſina ducta eſt libera. Ergo cum hiſtoria uel impoſſibilitatem habeat: uel tur
pitudinem ad altiora tranſmittimur: ut aſina iſta quæ ſubiugalis fuit: & edomita & iugum legis tra
xerat: ſinagoga intelligatur. Pullus aſinæ laſciuus & liber: gentium populus: quibus ſederit Ieſus
miſſis ad eos duobus diſcipulis ſuis: uno in circũciſione: & altero in gentes.
CEuntes antem diſcipuli fecerunt ſicut pꝛeceperat eis Jeſus:⁊ adduxerunt aſinam ⁊ pullum:
7 impoſuerunt ſuper eos veſtimenta ſua:⁊ eum deſuper ſedere fecerunt.
CPobulus iſte & aſina quibus apoſtoli ſternunt ueſtimenta ſua: ut leſus mollius ſedeat: ante aduen
tum ſaluatoris nudi erant: multiſq; ſibi in eos dominatum uendicantibus abſq; operimento fri-
gebant. Poſtquã uero ſuſcepere apoſtolicas ueſtes: pulchriores effecti:dominum habuere ſeſſorẽ.
Veſtis autem apoſtolica: uel doctrina uirtutum: uel diſſertio ſcripturarum intelligi poteſt:ſiue eccle
ſiaſticorũ dogmatũ uarietates: qbus niſi aĩa inſtructa fuerit & ornata:ſeſſorẽ hẽre dum nõ mœret.
CPlurima autem turba ſtrauerunt veſtimenta ſua in via.
CVidete differentiam uniuſcuiuſq; perſonæ. Apoſtoli ueſtimenta ſua ſuper aſinum ponunt:
turba quæ uilior eſt ſubſternit pedibus aſini: necubi offendat lapidem. nec calcet ſpinam ne
labatur in foueam.
CAlij autem cedebant ramos de arboꝛibus:⁊ ſternebant in via. MM
De arboribus frugiferis quibus mons oliueti conſitus eſt: cedebant ramos ſternebantq; in uia: ut
praua: recta facerent: & equarent inequalia: quo rectius atq; ſecuAus in corde credentium chriſtꝰ de
monum atq;ʒ uitiorum uictor incederet.
CTurbe autem que pꝛecedebant:⁊ que ſequebantur clamabant dicentes:oſanna ſilio Sauid:
benedictus qui nenturus es in nomine domini:oſanna in excelſis. .
COQuia manileſta eſt hiſtoria:ſpiritualẽ ſeꝗmur ordinẽ diſſerẽdi. Turbæ ꝗ egreſſæ fuerant de hieri
co:& ſequutæ ſunt ſaluatoreʒ & diſcipulos eius:poſtquã pullum aſinæ ſolutum uiderunt: qui ante
ligatus fuerit: & apoſtolorum ueſtibus exornatum: & ſedentem ſuper eum dominum leſum :ſup/
poſuerunt ueſtimenta ſua: & ſtrauerunt uiam ramis arborum. Cumq; opere cuncta feciſſent: uocis
quoq;ʒ tribuunt teſtimonium: & præcedentes atq; ſequentes non in breui atq; ſilenti confeſſione: ſ
clamore pleniſſimo reſonant: oſanna filio Dauid: benedictus qui uenit in nomine domini. Qui ãt
dicit: turbæ quæ præcedebant & quæ ſequæbantur: utrũq; oſtendit populum: & qui ante euange/
lium:& qui poſt euangelium domino crediderunt:conſona Ieſum confeſſionis uoce laudare. Et ſe
cundam ſuperioris parabolæ exemplum diuerſarum horarum operarios: unum fidei accipere præ
mium. Porro quod ſequitur: oſanna filio Dauid: quid ſignifices: & ante annos plurimos i breui epi
ſtola ad Damaſum tunc romanæ urbis epiſcopum dixiſſe me memini: & nunc perſtringam breui-

ter: in centeſimo decimoſeptimo pſalmo: qui manifeſte de aduentu ſaluatoris Krp⸗ eſt: inter
ii

AMiber tertius.

cætera hoc quoq; legimus. Lapidem quem repro. hed. hic factus eſt in caput anguli. A domino fa-
ctum eſt iſtud & eſt mirabile in oculis noſtris. Hæc dies quam fecit dominus exultemus & lætemur
in ea. Statimq; iungitur. O domine ſaluum me fac. O domine bene proſperare: benedictus qui nẽ-
turus es in nomine domini: benediximns uobis de domo domini & cætera. Porio pro eo ꝙ habe/

tur in ſeptuaginta interprætibus. O domme ſaluum me fac. In hebreo legimus anna adonay anna:

quod manifeſtius interprætatus eſt ſymmachus dicens. O bſecro domine ſaluum me fac obſecro.
Nemo ergo putet ex duobus uerbis græco uidelicet & hebreo ſermonem eſſe compoſitum: ſed to
tum hebraicum: & ſigmificare ꝙ aduentus chriſti ſalus mundi ſit. Vnde & ſequitur: Benedictus qui

uenturus es in nomine domimi. Saluatore quoq; idipſum in euangelio comprobante. Ego ueni in
nomine patris mei:& non me recepiſtis. Alius ueniet in nomine ſuo: & recipietis eum: necnon qc
iungitur. Oſanna ideſt ſalus in excelſis. Perſpicue oſtenditur ꝙ aduentus chriſti non tätum ho-

minum ſalus: ſed totius mundi ſit. Terrena iungens cæleſtibus: ut omne genu ei flectatur: cæ-
leſtium terreſtrium & infernorum. .
CEt cum intraſſet hieroſolymam:cõmota eſt vniuerſa ciuitas dicens. Quis eſt hiꝰ
CIntroeunte Ieſu cum turba tota: hieroſolymorum ciuitas cõmouetur: mirans frequentiam: ne/
ſciens ueritatem: & dicens. Quis eſt hic? Quod quidem in alio loco dicentibus angelis legimus.
Quis eſt iſte rex gloriæ? Aliis autem uel ambigentibus uel interrogantibus: uilis plebicula confi-
tetur. a minoribus incipiens: ut ad maiora perueniat: & dicit. =èð
CBic eſt Jeſus pꝛopheta a naʒareih galuee. JM
CPropheta quem ſimilem ſui & Moyſes dixerat eſſe uenturum: & qui proprie apud græcos ſcribi/-
tur cum arthroum martyrionideſt cum articuli teſtimonio a nazareth autem galileæ: quia ibi edu-
catus fuerat: ut flos campi nutriretur in flore uirtutum. s
CEt intrauit Icſus in templum dei:⁊ ciciebat omnes ementes:⁊ uendentes in templo:⁊ men-/

ſas nü mularioꝛum:⁊ chatedras vendentium columbas euertit.Et dicit eis. Scriptum eſt do⸗

mus mea domus oꝛationis vocabitur:vos autem feciſtis illam ſpeluncam latronuz.
CComitataus leſus turba credentium: quæ ueſtimenta ſua ut illeſo pede pullus incederet ſtrauerat:
ingreditur templum: & eicit omnes qui uendebant & emebant in templo: menſaſq; nùmulariorũ
ſubuertit: & chathedras uendentium columbas diſſipauit. Dixitq; eis: de ſcripturis ſanctis teſtimo-
nium proferens: ꝙ domus patris eius: orationis domus eſſe deberet: non ſpelunca latronũ: uel do/
mus negociationis: ſicut in alio euangeliſta ſcriptum eſt. Et hoc primum ſciendum ꝙ iuxta man/-
data legis: auguſtiſſimo in toto orbe templo domini: & de cunctis pœne regionibus iudæorum il-
luc populo confluente:inumerabiles ĩmolabantur hoſtiæ: maxime feſtis diebus: thaurorum: arie-
tum:hyrcorum: pauperibus ne abſq; ſacriſicio eſſent: pullos culumbarum && turtures offerentibus:
accidebat plerũq;: ut qui de longe uenerant non haberent uictimas. Excogitauerunt igitur ſacerdo
tes quomodo prædam de populo facerent: & omnia animalia quibus opus erat ad ſacrificia uende
bant:ut & uenderent non habentibus: & ipſi rurſum empta ſuſciperent: hanc ſtropham eorum cre/
bra uenientium inopia diſſipabat. Qui indigebant ſumptibus: & non ſolum hoſtias non habebant
ſed ne unde emerent quidem aues: & uillia munuſcula. Poſuerunt itaq; & nümularios: qui mutuaʒ
ſub cautione darent pecuniam. Sed quia erat lege præceptum: ut nemo uſuras acciperet: & prodei

ſe non poterat pecunia fœnerata: quæ cõmodi nihil haberet: & interdum ſortem perderet. Exco-

gitauerunt & aliam technam: ut pro nümulariis collibyſtas facerent: cuius uerbi proprietatem lati/-
na lingua non exprimit: Collibyæ dicuntur apud eos: quæ nos appellamꝰtragemata: uel uillia mu

nuſcula. Verbi gratia: frixi ciceris. uuarũq; paſſarum: & poma diuerſi generis. Igitur quia uſuras ac·
cipere non poterant: collibyſtæ qui pecuniam fœnerati erant: pro uſuris accipiebant uarias ſpecies:

ut quod in nũmo non licebat: in es rebus exigerent: quæ nümis coemuntur: quaſi non hoc ipſum
ezechiel prædicauerit dicens. Vſuram & ſuperabundantiam non accipies. Iſtiuſmodi dominus cer
nens in domo patris negociationem: ſeu latrocinium: ardore ſpiritus concitatus: iuxta quod ſcri-
ptum eſt in ſexageſimo octauo pſalmo. zelus domus tuæ cõmedit me. Fecit ſibi flagellum de funi-
culis: & tantam hominum multitudinem eiecit de templo dicens. Scriptum eſt domus mea domꝰ
orationis uocabitus: uos autem feciſtis eam ſpeluncam latronuz. Latro enim eſt: & templum dei ĩ
latronum conuerrit ſpecum: qui lucra de religione ſectatur: cultuſq; eius non tam cultus dei: quaz
negotiationis occaſio eſt: hoc iuxta hiſtoriaʒ cæterum ſecundum myſticos intellectus: quotidie
Ieſus ingreditur templum patris: & eicit omnes tam epiſcopos quã præſbyteros: & tam diaconos
quam laicos: & uniuerſam turbam de eccleſia ſua: & unius criminis habet uendentes pariter & emẽ
tes. Scriptum eſt enim. Gratis accepiſtis: gratis date: menſas quoq; nümulariorum ſubuertit. Obſer
ua propter auaritiam ſacerdotum: altaria dei nümulariorum menſas appellari. Cathedraſq; uendẽ
tium columbas euertit. Qui uendunt gratiam ſpiritus ſancti: & omnia faciunt ut ſubiectum popu⸗
lum deuorent: de quibus dicitur. Qui deuorant populum meum ſicut eſcam panis. luxta ſimplicẽ
intelligentiam columbæ non erant in cathedris: ſed in caueis: niſi forte columbarum inſtitores ſe
debant in cathedris:quod ꝑœnitus abſurdum eſt: quia in cathedris: magiſtrorum magis dignitas
= indicatur:

na

ui
in

ho,

cy

rt
ti
no⸗
1o⸗
/
nil
⸗

S uper OMa thenu 11 C. x x i.

indicatur: quæ ad nihilum redigetur: cum mixta fuerit lucris. Quod de eccleſiis diximus: unuſqſq;

de ſe intelligat. Dicit enim apoſtolus. Vos eſtis templũ dei: & ſpiritus ſanctus habitat in uobis. Nô

ſit in domo pectoris noſtri negotiatio:non ementium uendentiumq; commertia: non donorum
cupiditas ne ingrediatur leſus iratus & rigidus: & non aliter mundet templum ſuum: niſi flagello
adhibito: ut de ſpelunca latronum: & domo negotiationis domũ faciat orationis.
CEOt acceſſerunt ad ꝗJeſum ceci ⁊ claudi in templo ⁊ ſanauit eos.
CNili menſas nũmulariorum euertiſſet: cathedraſq; columbas uendentium: ceci & claudi lucẽ pri
ſtinam & concitum gradum non meruiſſent accipere. MD
Cigentes autem pꝛincipes ſacerdotum ⁊ ſcribe mirabilia que fecit:⁊ pueros clamantes in tẽ
plo:⁊ dicentes:oſanna filio Gauid:indignati ſunt ⁊ dixerunt ei. Audis quid iſti dicunt:
Chleriq;ʒ arbitrantut maximum eſſe ſignorum: ꝙ lazarus ſuſcitatus eſt: ꝙ cecus ex utero lumen ac
ceperit: ꝙ ad iordanem uox audita ſit patris: ꝙ tranſfiguratus in monte gloriam oſtenderit tri-
umphantis. Mihi inter omnia ſigna quæ fecit: hoc uidetur mirabilius eſſe: ꝙq unus homo &
illo tempore contemptibilis: & in tantum uillis ut poſtea crucifigeretur: ſcribis & phariſeis cõ⸗
tra ſe ſeuiéntibus: & uidentibus lucra ſua deſtrui: potuerit ad unius flagelli uerbera tantam ei
cere multitudinem: menſaſq; ſubuertere: & cathedras confringere: & alia facere quæ infinitus non
feciſſet exercitus. Igneum enim quiddam atq; ſydereum radiabat ex oculis eius: & diuinitatis
maieſtas lucebat in facie. Cumq; manum non audeant iniicere ſacerdotes: tamen opera calũ
niantur: & teſtimonium populi atq; puerorum qui clamabant oſanna filio Dauid: uertunt in ca
lumniam ꝙ uidelicet hoc non dicatur niſi ſoli filio dei. Videant ergo epiſcopi & quãtumlibet ſan
cti homines: cum quanto periculo dici iſta ſibi patiantur. Si domino cui uere hæc dicebãtur: quia
nec dum erat ſolida credentium fides pro crimine impingitur.
CJeſus autem dixit illis:utiq;. Nunquam legiſtis quia ex oꝛe infantium ⁊ lactentium perfe⸗/
ciſti laudem. COui moderate ſententiam
temperat: & reſponſio in utrunq; uergens & calumniæ non patens. Non dixit quod ſcribæ au/
dire cupiebant: bene faciunt pueri: quia mihi teſtimonium tribuunt:nec rurſum errant: pueri ſunti
debetis ætati ignoſcere: ſed profert exemplum de octauo pſalmo: ut tacente domino ſcriptura-
rum teſtimoniuum puerorum dicta firmaret.
CSt relictis illis abijt foꝛas extra ciuitatem in bethaniam:ibiqʒ manſit.
CReliquit incredulos & urbem egreſſus contradicentium: iuit in bethaniam: ꝙ interprætatur

