Imeritis præcedentibus adducit illos deus ad cognoſcendam ueritatem. .
— . CSFoꝛtitudinẽ meã ad te cuſtodiam. C deſt omnes uirtutes meas ad te cuſtodiã. Nõ ad me
ſed ad te:qa ſemp ĩ ipſis te laudo nõ meis uiribꝰ. Vñ paulus dicit. Si. n. accepiſti: ꝗd gloriaris qᷓſi non
acceperis? CFSoꝛtitudinẽ meam ad te cuſtodiã.quia deus ſuſceptoꝛ meus es.
ET Fortitudinem illam cuſtodiã dicit quia animam eius nemo auferre potuit ipſo dicẽte. Nemo eaʒ
4
TC

Pecl. Rnr.

auferet a me: ſed ego poteſtatem habeo tollendi reſumendiq; eam. 1
„— Seus meus milericoꝛdia eius pᷣueniet me. CPraæuenit illũ miſericordia patris cum priꝰ
eenra k P TiI E** centurio eum deum confeſſus eſt quam uideret ab inferis reſurrexiſſe. Sed & multi percutiẽtes pe-
Aſr eete S (. Ictorta ſua:reuertebantur dicentes. Vere filius dei erat iſte.
CBeꝰ oſtendit mihi ſuper inimicos meos.ne occidas eos nequãdo obliuiſcantur populi mei.
CVt & ſi non credant tamen intelligant eum eſſe deũ iuxta illud: & uidebit oĩs caro ſalutare dei nti
& non occidas illos: ne foxte obliuiſcantur nominis tuai. Biſpge eos in virtute tua.
M. 1. Noli pœnitus delere iudæos: quia populus tuus ſemper eſt appellatꝰ:ſed in toto eos orbe diſpge.
ot⸗ e ut ſaltẽ ſic emẽdati ſuphire deſiſtãt: ut uel ĩ hac diſpſiõe ſcelus ſuũ pœnitẽdo deplorent.
Deſtruãtur ĩ malicia ſua. ꝓpter uerba ꝗbꝰxpᷣm tuũ negauerũt:qᷓſi filios abrahæ ſe eẽ iactitant.
¶ CEompꝛehendantur in ſuperbia. CNHoc eſt humiles fiant.
C Et de execratione ⁊ mendatio annunciabuntur in cõſumatione. Execrabantur enim
dñm: cũ eũ filiũ ioſeph fabti dicebãt. Innectebant mẽdatiũ: cũ eũ demoniũ habere fallebant.
¶ In ira conſummationis ⁊ nõ erunt. CVt ñ̃ poſſint pſeuerare ĩ malicia ſua:ſʒ ĩ ea cõſumẽt᷑
CEt ſcient quia deus dominabitur Jocob.⁊ finium terre. CScilicet non nulli ꝗ
ſee deſcendere ab lacob genere gloriantur: & finium. terræ: ideſt omnes gẽtes.
ad mãducãdũ.ſi vero nõ fuerint ſaturati ⁊ murmurabũt. Cboſt diapſalma iterat ſentẽtiã
qua inimici famẽ patientur ut canes:dum legis litterã cum circũciſionẽ carnalẽ & ſacrificia de neccj

murmurant contra deum. Hinc ꝓpheta dñicæ myſterium reſurrectõis cõtuẽs exultat & dicit.

quomodo uicit diabolũ:hoc prædicabo. C Et exultabo mane nuſericoꝛdiã tuã.
Quia diluculo ſurrexiſti. Mane hoc eſt quando conuertit in iuuentute. Vel mane initium fidei ca
tholicæ: uel mane ut dixi reſurrectionem.
Quia factꝰ es ſuſceptoꝛ meꝰ.⁊ refugium meũ in die tribulationis mee.
C¶Suſcepiſti me protectione præſidii tui: ne cum his coniungeretur conſcientia mea
CAgdliutoꝛ meus tibi pſallam.quia deus ſuſceptoꝛ meus es.deus meus miſericoꝛdia mea.
Ipſi ſe dũo ꝓpheta pollicetur iugiter pſallere:cuiꝰope adiut atq; ſuſceptus ẽ. Qui & nobis pᷣſtare
a d 1 oat . 1. dignetur: ut adiutorio eiꝰ muniti: miſericordia adiuti reſurrectiõe gloriſicati mœreamur ĩ eccleſia
ha pa + “ ſancta laudes eius immaculatis ſen ſibus exaltare. Amen.
WPſalmus quinquageſimuſnonus. In finẽ ꝓ his ꝗq cõmutabũtur in tituli inſcriptione ipſi Dauid in
Adoctrinam: cũ ſuccẽdit meſopotamiã ſyriæ & ſobal: & cõuertit ioab & percuſſit idumeam in ualle
alinarum duodecim milia.

.

. Vrritur ubi hæc hiſtoria ſcripta ſit. In regnoꝶ libris: ꝗᷓ hic manifeſtiſſime legitur. Sed ibi p
ualle ſalinaꝶ ſeptuaginta ĩterp̃tes ipſa hebrea uerba poſuerũt: gemella. Sed ꝗa ĩterpᷣtatũ ñ

eſt ab his ꝗq hebrei ſermonis non hnt notitiã quid ſignificet ignoratur.
rile „o . S N Eus reppuliſti nos ? deſtruxiſti nos. CPertinet ad populũ iudaicũ:qũ illũ Een

tebat detribulari. qᷓſi tũc uidebater repellere. Et mõ eccleſiã uidetur repellere: qñ illã pmit

tit tẽptari p tribulationẽ. Nã aliter ñ repellit: qa dixit ſctũs paul'. nõ repellit de plebẽ ſuaz:

Sum- quã pſciuit: Vñ & uox ad hieremiã pphetã ait. Vade & deſtrue & diſſipa & euelle & ædifica
Ac ſi dixiſſet. Deſtrue uitia & pctã: & ædifica uirtutes. Repellit nos ac deſtruit cũ peccamꝰ. Miſeret᷑ &
ædiſicat cũ ad eũ pœnitẽdo reuertimur. C Iratꝰcẽ ⁊ miſertꝰẽ nobis. CIxra dei iuſta uĩdicta dr.
CCoõmonuiſti terrãa. CCorpis utiq; nti. Et turbaſti eã. CCuũ tribulos ꝓduceret & ſpinas.
¶Sana ↄtritões ei.qꝛ cõmota ẽ. CMota ẽ.n.a malitiis ut fructũ exhibeat ſanctitatis.
CDOñjiſti ppło tuo dura. CVt te attẽtiꝰqᷓreret. Caſtigas.n.oẽʒ filiũ quẽ recipis. Oñdiſti populo
tuo dura: hoc tribulationẽ. Vñ ſctũs paulꝰdicit. Qui uolũt pie uiuere ĩ xpᷣo pſecutionẽ patiuntur.
CVotaſti nos vino cõpũctõis. CVt cõfuſi ĩ facinoribcõpũctio ſit ad te reuertẽdi: p uinũ lex
populi dei ĩtelligit᷑: & ipᷣa cõpũctio gr̃a dei ẽ. C Bediſti metuẽtibſi gniſicatõeʒ.vt fugiãt a fa⸗
cie arc'. vt liberẽt᷑ dilecti tui. C Præbuiſti baptiſmũ quo abluti fugerem'a futura ira: p qd ñ ſolũ
pctõres: ſͥ ẽt dilecti tui liberẽt᷑. Saluũ fac dextera tua. C A xpᷣ tuo ꝗẽ ſalꝰ nra.
Et exaudi me. CCu te ĩuocauero. Dextera pris fili. Saluũ fac. De illis dicit ꝗ ſaluati erũt: qũ
filiꝰ tuꝰ mittet me in dexterã tuã in die iudicii. Vnde alio loco dicit. Dextera domini Edriaigtein.
eus

CEt depone eos pꝛotectoꝛ meus domine.Selictum oꝛis eoꝛum ſermones labioꝛum ipſoꝛum.

Kõnuertent᷑ ad veſperaʒ ? famez patientur vt canes ? circuibũt ciultatem. Ipſi diſpergentur

4 pecudum proſequũtur. Sed quia i peregrinatione hæc cælebrant nec ab his reficiuntur: ſpiritualiter

Ego autẽ cãtabo fortitudinè tuaʒ diiYe. CQuia uiciſti mortẽ. Vel fortitudinem diuinitatis

r
nii
ece
iret

is

1

ine
leli

idin
ule

bbip
ii

ni
mit⸗
ua:
inc
rii⸗
us⸗

lo
mr⸗
Iler
fe⸗
ſoli⸗

ten⸗

4 —
8
4 fN.
7

g

Selia a. Quia factus es ſpes mea. Vox eccleſiæ ad chriſtuzʒ. Ac ſi dicat. Quomodo tu reſurrexiſti ĩmortalis: &
n

. . . 2 „. . . . . aſe isd
Audiant hæc qui ſpes ſuas in potentatibus hoĩum: uel ĩ terrenaꝶ diuitiaꝶ ſplendoribus ponunt. her K- -

CBeloquutꝰẽ i ſctõ ſuo. CPaterĩ deo hojĩe:de quo gabriel ad marilã aiĩt. Qd naſcetur ex te
ſanctũ: uocabitur filiꝰdei. Vel unde ſanctus paulus dicit. Deus erat ĩ chriſto mũdũ reconcilians ſibii.
CXZetaboꝛ ⁊ diuidã ſicima.⁊ conuallem tabernaculoꝛum metiboꝛ. CQuidà ſicimam ſa⸗-n &α Dan ann
mariã putãt cõuallẽ uero tabernaculoꝶ hanc habitationẽ terrenã. Ergo cũ uenerit dũs ĩ lætitia ſplẽ
doris æterni iudicare mũdũ diuidet ſamariã ac cõuallẽ tabernaculoꝶ dimetietur. Tunc aliam bartẽ
ad beatitudinem tranfert. Aliam uero quam iniuſtam reperiet cum infidelibus ponit.
CMMe“ eſt galaad ⁊ meus ẽ manaſſes.⁊ ephraĩ foꝛtitudo capitis mei.
CIn galaad atq; manaſſes totum ſibi ſubiectum indicat mũdũ.In ephrem uero populi futuri.i. eccle ,
ſiæ cõgregãdæ ſpeciẽ ſignat ꝓpter benedictionẽ iacob quã in eum effudit. Fortitudinẽ autem ipſazʒ 4de e .
eccleſiã dicit. cuius factus eſt caput. Meus ẽ galaad: meꝰẽ manaſſes Vniuerſa hæc de gentium uoca
tione dicuntur. quarum diuerſæ uirtutes ſub ſingulorum noĩum ĩterpᷣtatiõe referẽdæ erunt.
CJuda rex me?. CQuia ex tribu iuda ortus ẽ xp̃s. Quia nõ deſfciet pnceps de ſtirpe eiꝰ.do/ . .4 . —
nec ueniat dominus ut dixit iacob.Iuda te laudabũt fratres tui:manꝰtuæ ĩ ceruicibꝰinimicoꝶ tuoꝑꝶ& l⸗
Tu dñaberis ſup fratres tuos. Xp̃s ĩtelligitur p iudãut illud. Vicit leo de tribu Iuda. H
Moab olla ſpet mee. Moab in geneſi maledictionis ſuſcepit opprobrium: qui poſt decẽ
generationes recipitur in eccleſia dei, Ideoq; & olla ſpei: quaſi poſt conuerſionẽ urens crudelitatem ꝰ .
peccati. Spes enim dei de peccatoribus hæc eſt: ut decoctis peccatis conuertantur & uiuant. Inde diꝭ Srv“ -Ae Prten
cit hieremias propheta. Vidi ollam ſuccenſam & facies eius a facie aquilonis. & alibi dicit. Ab aqui/
lone exardeſcẽt mala qꝗᷓ ſunt ſup terrã: ideſt tribulationes ueniũt a diabolo ſuper terrã que ẽ eccleſia
ſicut paulus dicit. Tribulatio patientiam operatur: patientia autem probationem: pbatio uero ſpẽ S . 4 A. .1.-L-=
ſpes uero nõ cõfunditur: qa charitas dei diffuſa ẽ in cordibus noſtris: p ſpũm ſcem̃ ꝗ datus ẽ nobis.
In idumeam extendã calciamentũ meum. W VIq; in regionẽ eſau apoſtolorum
pedes dirigẽdos eẽ ꝓnuntiat: qa in calciamẽtis pedes: in pedibus uero greſſus apoſtolici intelli ung
tur: iuxta illud. Quã ſpecioſi pedes euãgelizãtiũ bona. Idumea interpᷣtatur ſanguinea: ſiue terrena.
* ſi dicat. In iſtos tales oſtendam calciamentum meum:ideſt mea exempla. er erdate genten
Mihi alienigene ſubditi ſuun. CCAlienigene ideſt gentes: ſubditæ ſunt eccleſiæ.
In allophilis alienarũ gẽtiũ prauitates oñdit: ꝗq uſq; ad aduẽtũ xpᷣi ĩ ignorãtiæ tænebris reſidebant. a
Nũc ãt ſubditæ.i. humiliter auſcultãtes ꝓphetiã ꝗᷓ xpᷣm ãnũciat ꝑ fidẽ ſuã lucẽ uidẽt magnam.
Quis deducet me i cinitatem munitã: . Chriſtus dominus qui auertit
impietatem ab Iacob: ipſe deducet nos in ciuitatem hieruſalem: in qua ſancti diuinam circũſtãt ma
jeſtatem. Vel in ciuitatem munitam:hoc eſt in eccleſia quæ munita eſt per fidem.
Aut quis deducet me vſqʒ in idumeãt CIlle qui ſibi ſuperius calciamẽta
extẽdere repromiſit: ipſe enĩ prophetã hũc.iĩ. p̃dicationẽ ꝓpheticã dirigi iubet in eam.
CNonne tu de qui repuliſtinos. CVt ꝓbatos agnoſceres? Repuliſti pp trãſgreſſionẽ no-

. a g- loe ala 1.4 2

ſtram: uel peccatũ adæ. hoc ẽ deſtruxit idolatriã: uel noſtta uitia & peccaaa.
CEt non egredieris deꝰ in virtutibꝰ noſtris. T Quia peccatis infirmi ſumus.
CBa nobis auxilium de tribulatione. ꝗa vana ſalus hominis.

l.

Quia uana ẽ ſalus hoĩs:& deus ſalus oportunũ tribulationibus noſtris præſtat auxiliũ.
CIn deo faciemꝰ virtutẽ.⁊ ipſe ad nihilũ deducet tribulantes no..
In ipſo ſit uirtus noſtra:ĩ ipſo omnis gloria:& ipſe ad nihilum rediget tam uina quæ nos tribulãt
quam inimicos qui nos impugnant: & ab ſpe æternitatis reuocare conantur. H
CIn finẽ in hymnis pſalmus dauid. C Vocẽ cõtinet gratulantis prophetæ æternita- .
tis beatitudine. CPSALMVS LX: H . ”ð ., 3
kaudi deus depᷣcationem meam. CFiducialiter ſe audiri poſtulat quia ſcit ſe ſcmSRhe ds Hidathit eleo Loc
RCIntede oꝛationi mee. CAc ſi diceret. Videã ſi iuſta uel pura ſit: ubi tu ſolꝰ audis
& uides ĩ corde ſicut ad moyſen dictũ ẽ. Quid clamas ad me Nũqd uoce clamoris dicit:
Nõ ſz uoce cordis claamat. A finib terre ad te clamaui dũ anxiaret᷑ coꝛ meum.
CNon de extremis terræ terminis:ſed de huius corporis habitaculo qd ſuperindui cupit: & ex n

*

timi cordis dolore clamauit: ut abſorbeatur hoc qd mortale eſt a uita. A finibus ideſt a quatuor pa
tibus mundi: quaſi unus homo clamet. Vel unus homo eſt una eccleſia. Propter unitatẽ dicitur una
Vnde & in cantico canticorum dicitur. Vna eſt columba mea:ideſt eccleſia ĩ toto mũdo diffuſa.
Dũ anxiaretur.i.pp tranſgreſſionem aliorum. Vel finẽ meũ: dũ neſcit hõ exitum ſuum. .
CIn petra exaltaſti me.deduxiſti me ꝗa factus eſſpes ma. ¶ In xpᷣm ſe evltatũ dicit: ꝗ n peba aſt
ſecũdũ apoſtolũ & petra ſtabilis: & credẽtiũ ſpes noĩatur. In petra exaltaſti me:hoc ẽ ĩ temetipſò: ut
illud. Petra ãt erat xpᷣs. Petrus de petra: unde dñs dixit. Tu es petrꝰ& ſup hãc petrã ædiſicabo eccleſiä,.
meã: & alibi. Venerũt flumina & flauerũt uẽti: & irruerũt ĩ domũ illã & nõ cecidit: fundata. n. erat
ſupra firmã petrã quæ ẽ xps.Deduxiſti me:iĩdeſt in temetipſo:ꝗa tu es de?meus:tu es niator meus.

ma‚// f c e.

.4
r v* LA °

„

nos ſic credimus reſurgrte. [/Turrts foꝛtitudinis a facie inimici.

Frrrtr, 4.41, ſt & Hæc enim ſpes ẽ xp̃s dñs. Turris nobis factus ẽ a facie diaboli uel neqꝗtiarũ eiꝰ: ut nos ab eiꝰ ĩſidiis
muniat ac defẽdat. Sed & deꝰpater factꝰẽ nobis turris fortitudinis: exaltãs nos ĩ petra.i.in xpᷣo ſuo.

P.- pan 4 D ne, HusaTXpe turris fortitudinis: q uiciſti diabolũ & dignatus es pati pp nos. Sunt ergo turres ifirmitatis:
ADP ideſt illi qui confidũt ĩ uirtute ſua:ſicut ĩ euãgelio dicitur. Si ꝗs uult tutrẽ ædificare: & non cõputat
= ſũptus eiꝰ: & poſtea q uiderint illudẽt ei dicẽtes. Hic hõ cœpit ædiſicare: & potuit conſumare.
C¶ Inhabitabo i tabernaculo tuo in ſecala. nillo utiq; ubi ſine fine mãſuri deũ iugiter cõ
tẽplabimꝰ. Pꝛotegar ĩ uelamẽto alaꝝ tnaꝝ.Quoniã tu deꝰ meꝰexaudiſti oꝛonẽ mes. .
CDum adhuc cõmoror in hoc corpore tua muniar protectione. Protegar ideſt defendar. Alæ duæ “=
duo teſtamenta ſunt: quibus protegit eccleſiam: Vel ſub protectione diuinitatis.
CBediſti hereditatẽ timẽtibus nomè tun. C eſt in regno cælorum præſtitiſti eis ut
1 „J.. le. . 210. „litam æternam hereditent. ¶¶BDies ſup dies regis. CTRegi æterno:ideſt xpᷣo do
Poren On ee Anino. Di i ſunt: qui quotidie ſuper dies augentur: eo qd claritatẽ eiꝰ nulla diſcriminet nox.
B mino. Dies æterni ſunt: qui quotidie ſuper dies augent qd clarita ulla diſcr
Ee Agdicies annos eius.vſq; in diem generationis ? generatiõis.

¶Generatio igitur huius regis prima ẽ: ꝗa de deo pr̃e ĩeffabiliter naſcitur.Secũda ꝗa factẽ prioge⸗
nitus mortuoꝶ ꝗᷓ extẽditur uſq; ad illã generationẽ futuri iudicii de qua dñs ait. Vos ꝗ ſequuti eſtis
me:cũ ſederit filiꝰhoĩs ĩ ſede maieſtatis ſuæ: ſedebitis & uos ſup ſedes duodecim iudicãtes duodeci/
tribus iſrahel. Ergo adiitiẽtur ĩter iſtas gnatiões regis huiꝰ& dies & ãni: cũ cõgregatis electis: ſupplã
tatiſq; inimicis ſub pedibꝰtradiderit regnũ deo pri: ipſe ſimul cõgregatis ſctis: ſicut ſequitur.
Vermanet in eternum in conſpectu dei. Manebit eni ætermnꝰ ĩ his quos tradidit deo pr̃i
i regnũ cæloꝶ: & fecit coheredes & cõformes ac participes ſibi:nullo iã ĩ his mortis dñio dñante in
cõſpectu dei.i.ubi ñ erit mutabilitas: Miſericoꝛdiã ⁊ veritatẽ eins quis requiret.
CMiſericordia ẽ: ꝗa ĩidulget nr̃a pctã:ueritas ut ãplius nõ peccemꝰ:ut petm̃ ſauꝑ pctm̃ nõ ĩducamus. · G
Quis pp qd hic dicitꝰ ꝗa pauci ſũt ꝗ aliqd bõi hẽant deũ reqrãt: ̊ plus dicut eoꝶ uirtute uel ſuis 9
uiribꝰquã dei doni. Miſericordiã & ueritatẽ ꝗs reqꝗret eius? Nõ eiꝰ reqritur miſericordia ac ueritas “
ab eis q ĩ plenitudine dei cõſiſtuũt. Sed nec his ꝗcquã deeſt: iuxta illud oraculũ ſaluatoris. In die illa
nihil rogabitis patrem.In hac ergo plenitudine propheta ſpẽ ponens ſuhiecit.
Sic pſallã nomini tuo deus in ſeculũ ſeculi. CVox eccleſiæ. Pſallã pᷣdicabo & ope cõple
bo. Vt reddam uota mea de die in diem. Ct reddãaã vota mea.
CIdeſt quicquid ſpopondimus deo cuſtodire. ¶ De die in diem.
. 9 . C Hoc eſt & hic te ſemper laudare: & in futuro ſine fine. Pſallet aſſidue: & uota iugiter reddet: cuʒ coi
2èl rſ⸗ sn ahe, ruptio corporis huius induerit ineorruptionem: & mortale hoc induerit ĩmortalitatem: & refulſe-

fſyer 0 rit. Quod & nobis præſtare dignetur: ut conformes facti gloriæ ſuæ: eruti a corruptione mortis ſe/
cundæ pſallere mœreamur nomini eius in ſpiritualium oblatione uotorum.
In finem pꝛo idithũ pſalmꝰ Dauid. CIſte pſalmus plenũ ĩ deo affectũ ꝓphetæ
CeSALMVS LXI.

edocet dicens.
Onne deo ſubiecta erit anima mea: Ab ipſo eni ſalurare meß. CPõt hoc & hõ
SS ille dicere: qui relictis uanæ deliramẽtis philoſophiæ: ac erroris idolatriæ cœno mundo

Phin H P.α eye ABan c

em, Smet Naheanents b ſe corde dño ſubdidit. Mãz ipſe deus meꝰz ſalutaris meus. Arz ſglnee et
— „ Scit eni ſalutare mũdi Ieſũ xpᷣm hoĩs formã ſuſcepiſſe.ꝗ ſe trãſferat a morte ĩ uitã⸗Ab ⸗ I. —Dü 175
—— — mes! 14028 2 „ .„ . —„ . . . — . —— 1 AA 4 4 *.
— ipᷣo.n.deo ſalutare meũ:ſicut dixit ſymeon:qa uiderũt oculi mei ſalutare tuũ.& alio loco dicit.Salu “”
lutare uultus mei deus meuas. ¶Adiutoꝛ meus nõ moueboꝛ ãplius.

/ . . . . . . . . . . .
CFirmiter enim ſe in eo ſtaturum conſidit. Adiutor meus in præſenti ſuſceptor in ætemitate. Ipſe
poſtea non timet cadere. Non habet ubi currat amplius: niſiuſq; ad deum. Apoſtoli dixerũt ad xp̃ʒ
Domine oſtende nobis patrem:& ſufficit nobis. J

an . e. S, noꝛmat H Quouſqʒ irruitis in hoĩem iterficitismniuerſi vos.tãquã parieti iclinato:? macerie depulſe
† v. WW¶Non uult acquieſcere iniquis: qui tenues hominum ac uitioſas mẽtes ĩ noua facinora ĩclinare cõ
p pellũt. Interſicietis uos oẽs. Qui uolũtatẽ hẽt occidẽdi:etià ſi nõ pcutiat occidit. Quaſi parieti ĩcli/
nato & maceriæ depulſæ. Cũ ego paſſionem pati aduenerim: uos quaſi muitũ mori cogitis. Aliter.
—. (Iuxta ſymmachi tamen interprætationem). Naturalis in uobis inuerſus eſt ſenſus:ut cũ recti ſitis
Oymoche⸗ creati: proni ad ruinam feramini.
Qerrt ged, Far Aeruũtamen pᷣtiũ meuʒ cogitanerunt repellere cucurri in ſtit.
OVẽ eclinat a talibus:qui non ſolum peccatores impugnant: ſed etiam iuſtis honorem auferre nitũ
tur.Ideo currit in ſancta ſiti: quia beati ſunt qui eſuriunt & ſitiũt iuſtitiã. Cucurri in ſiti. Cucurrit xpᷣs
de cælo uenit in uterũ de utero in præſepiũ: uel cætera his ſimilia cucurrit ſitiẽs uenit ad fontẽ: eſu/
NWrnevſih ſoleber gen his 4 riens uenit ab arborem. Vel ſitiuit: ideſt in cruce ſalutem humani generis ſitiuit. Vnde dictũ ẽ. De
9 Ftorrente in uia bibit. & ſancti currunt & ſitiunt. Currũt ut paulꝰdicit. Curſum cõſũmauiĩ fidẽ ſeruaui
2Sitiunt ut dictũ ẽ: beati ꝗ eſuriũt & ſitiũt iuſtitiam: quoniam ipſi conſolabuntur.
N¶Diꝛe ſuo benedicebant:⁊ coꝛde ſuo maledicebant. . /.
¶Proferebant ad ſeducendum ore ueneficio bona cum mala cordibus retinerent “
CAerũtamen deo ſubiecta erit anima mea. ab ipſo enim ſalutare meũ.MNaz ⁊ ipſe deus mens. 4

R . „☚ ½ lnta rd d F c 74 ρ † firreP rridef- 7 ſalutaris .

4

₰ „ 4
NA4 YZv lon P·ſrrern AJun 2 4 e ee E

ct
folle⸗
iis ſe⸗

hete

bö
nundo
.

ctall

e. loe⸗
dß;

pulſe
ne co
niich/
Alien
ſtiſti
eliti
is
el/
De
zmani

neds
5

(bs s l aclaboribꝰpuenitur. Iõ multipliciter caro deũ ꝗrit: qa multis afficitur ĩiuriis. Deſcribit iuſti uiri egeſtaj

e Pacs)n r eleasnne ſunw ſemah y zen nennte⸗ Terpiaf — —èWðWðð S

4
1

Manz, s neis kſlament nus, aude

N le .

L

5

Super Pſal. lxrii.

? ſalutaris meus.adiutoꝛ meꝰ non emigrabo. In deo ſalutare meũ.gloꝛia mea deꝰ auxilij mei.
ſpes mea in deo eſt. CBPoſt iteriectionẽ diapſalmatis: profitetur ſe:ſiue adiutoriũ: ſiue
gloriã ab ipſo hẽre:qui nobis de his omnibus a paſſionis ſuæ contumelia reliquit exempla.
¶Sperate in eo omnis cõgregatio populi. Ipſe ẽ & auxiliũ & ſpes:iĩ quo oĩs cœtus eccle/

.

ſiaſticus ſpare debet ac depᷣcari:ſicut ſegtur. CEffundite coꝛã illo corda veſtra. deus adiu⸗
toꝛ noſter in eternuz. CSi cũ fletu ei occulta cordiũ reſeramꝰ ut oẽs faciũt ſcti: adiutoria eius? ⸗ S Adeact aF
adipiſcemur. Nam quia hæc peccatores omittunt adiecit. ⸗ D
CQC Aeruntamẽ vani filij hominũ.mendaces ſilli hominũ, vt decipiant ipſi de vanitate in idipſũ.
CCQui ſub iuſtitiæ põderatiõe atq; eloquẽtiæ uanitate decipiũt ĩnocẽtes. Filii hoĩs: filii adã: flii trãſ
greſſoris. Vñ dicit. Filii hoĩum uſq; quo graui corde. Mẽdaces filii hoĩum ĩ ſtateris. Salomon dicit. Mz e e.
Põdus & põdus: mẽſura & mẽſura: utrũq; abhominabile apud deũ: & alio loco dicit. Statera dolo⸗ „ .
ſa abhommabilis domino: & pondus equum uoluntas eius:
¶Nolite ſperare in iniꝗtate.⁊ rapinas nolite cõcupiſcere. diuitie ſi affluãt nolite coꝛ apponere.
C¶Quia ꝗ ĩ his ſpauerit regnũ cape cæleſte ñ põt.Vñ dicit apoſtolus ad thimoteũ.Præcipe diuitibꝰ onν n ανkite ſpeanen
buiꝰſæculi nõ ſperare ĩ ĩcerto diuitiaꝶ:ſed ĩ deo uiuo ꝗ pᷣſtat nobis oĩa abũdãter ad fruẽdum. H DW

miV

B C Semel loquutus ẽ deus duo.R. CQd ait ſemel firmitatẽ dictoꝶ oñdit. Qd duo noui uete &
riſq; teſtamẽti unũ demõſtrat auctorẽ. Semel loquutꝰẽ deus duo hæc audiui. Semel nõ ad numet ſe- ſirin g.
referẽdũ ẽ: ſed ad ſentẽtiæ firmitatẽ. Quæ ſũt ãt ꝗᷓ duo pariter audiuit. & poſſe deũ oĩa & in ſui iundiSis·
cii ueritate miſereri. Quidã ita dicũt. Semel deꝰloquutꝰ ĩ lege: & eadẽ rurſus ĩ euãgelio præcipit. de du Pur e
Q¶ Hec audiui ꝗa poteſtas dei eft. CCper hæc duo teſtã ptãtẽ: mĩam:iuſtitiãq; dei cognouit:
ſicut ſequirnr. CSt tibi oñſe miſericoꝛdia.ꝗa tu reddes vnicuiqʒ; iuxta opera ſna.
Q¶Q IIpſe enĩ omne iudiciũ accepit a pre:ut negligẽtibus danationẽ: pœnitẽtibus miſericordiã iuſtis
. h p̃mia pᷣparet:ꝗ nos a iudicio mortis eripiat:noſq; ſibi q̃ſi alunos ꝓprios ſubdat: cõformeſq; corpori
ſuo factos æternitati ppetuæ dignãter aſſiſcat. Quia poteſtas dei eſt. poteſtas fuit: qa oẽs creaturas
Iex nihilo creauit. Miſericordia in regendo: & gubernãdo. Poteſtas fuit in diluuio miſericordia libe
fauit noæ. Qnia tu reddes unicuiq; iuxta opa ſua: bona bonis: mala malis. Dãnas peccatores: remu
mneras iuſtos. C Pſalmus Bauid cũ eſſet in deſerto idumee. C PSALMVS LXII.
ſAuid ſiguram tenet xp̃i. Dauid interprætatur fortis manu: ſiue deſiderabilis. Idumea ĩter/
6 prætatur ſãguinea ſiue terrena. Deſertũ: hoc ẽ derehctũ: ideſt ipſe populus iudaic': uel ge
WAAtilis q in ſanguine uel terrena uidẽtur cõmorari. Pſalmaduentus dnici declarat miſteriuzʒ
Ede quo iſta propheta quaſi illuminatus cernens exultat & dicictt.
HEus deꝰ meꝰ.ad te de luce vigilo. CLicet oẽs ſcti in deo die noctuq; uigilẽt. hic tũ
—in oratione ſua pleno diuinæ lucis ſplendore refulget. ́”YM
EACSitinit i te aia mea.quã multipliciter ? caro mea. In terra deſerta ⁊ i uia ⁊ iaquoſa le . .
ACGSitit ĩ deo: & aiæ & cordis affectu nihil dubiũ nihil aduerſũ ĩ ſe retinẽs: ſed ĩter aridita, s v.: P-. —
tes ac ſolitudines iſtius ſæculi cũ tota mente deſiderat:illũ habẽs ardorẽ quo iuſtitia dei ſititur. Siti/2

2 à2 „ — . „ 2 „ — — . 4 ℳX uun
uit in te aĩa mea: quã multipliciter & caro mea. Aĩa ꝗdẽ deſiderat deũ: ſed ad deſideratũ finẽ carnis Fe erda 4. e

P+ er ewnge P A⸗ 1 A/

aa d. E t:torméta:uigilias: egrotationé. Sitiuit ds fidẽ eccleſiæ & eſuriuit ſalutez humani generis. Sic &
eccleſia quotidie ſitit xpᷣm. Vñ dr.Btĩ ꝗ eſuriũt & ſitiũt iuſtitiã:qm̃ ipᷣi ſaturabũtur.Multipliciter ca/
ro.: qa plus ſuſtinet caro quã aĩa. Quãuis aĩa p cogitationẽ crucietur ĩ corpore corpꝰtñ ſuſtinet a f-
dNIr.s tribulationẽ. Vult liberari. i. deponere mortaliratẽ. In terra deſerta ĩ juio & ĩ aquoſo. In deſerto
ubi ñ ẽ uia neq; aq mũdus ĩtelligitur. Deſertũ pp paſtores dr. CSic in ſãcto apparni tibi.
CIn hae ſiti degẽs ſctũs apparebo tibi.Hic propheta pp ſpẽ ſuã futurũꝓ facto poſuit — ”
CAt viderẽ virtutẽ tuã ⁊ gloꝛiã tnam. Xpm utiq; q iuxta apoſtolũ patris & uirtus & cla.. f Ps wrtes n rmada,
ritas ẽ. Virtutẽ ꝗa uicit diabolũ & liberauit genus humasũ. Virtutẽ dicit: ꝗqa qd iĩnrmũ ẽ dei fortius
ẽ hoĩbus.Sic ĩ ſancto apparui tibi:ideſt in ſtõ deſiderio: & gloriam tuã:ideſt gloriã reſurrectionis
a mortuis ſedit ad dexteram patris. CQuia melioꝛ ẽ miſericoꝛdia tua ſuper vitas. .
CWMiſericordia tua uitã pᷣſtat æternã.Vita pñs ſæpe mortẽ opatur. Miſericordia tua ꝗᷓ liberaſti nos
Qe poteſtate diaboil. CZabia mea laudabunt te dñe. Sic benedicꝗ te in vita mea. ä
CB5ñ ĩ uita ſua labiis deũ laudat:q ĩ eo uiuit:qa ſcit alibi dictũ:nõ mortui laudabũt te dne.Poſt mnn 5o
ſericordiam laus. Hic orando:illic laudando. C Et in nomine tuo leuabo man? meas.
CPerfecti opis bono a te ſublimabor. Tota die expãdit manꝰ ĩ cruce ad apoſtolũ ñ credẽtẽ: & con
tradicẽtẽ. Vel ut paulꝰĩ pſona ſctõꝶ leuãs manꝰpuras ſine ira & diſceptatiõe. p manꝰ opaĩtelligũt᷑.
C Sicut adipe ⁊ pinguedine repleatur anima mea.⁊ labijs exultationis laudabi:os meum.x .„4„
CNõ adipe ac pinguedine hyrcoꝑꝶ uel agnoꝑꝶ:ſicut pᷣſcoꝶ holocauſtomatũ mos ẽ:i de cordepus Tlon. Pl aler ſan.Prel ſiet

r0 & ore mudo cõcinã noĩ tuo. Sicut ille holocauſtomat? ĩ anteriorib acceptꝰtibi fuit: ſic repleatur 2
anima mea de pinguedine gratiæ ſpũs ſancti: labia exultationis laudabo nomẽ tuu. Hic orationis 5 lrs rerr, pue-le — e
2 E&SX— illic laudationis: & lætitia ſempiterna. Sic memor fui tui ſuper ſtratum meum ĩ lectulo budicitiæ A⸗ Wrrnda Wa.
. AI atq; ſanctitatis memor ſum tui:quia ĩmemor ſum delectationis mundanæ. .

—

„*

Exboſitio.

Sic memoꝛ fuſtui. CDicit hæc eccleſia: & reqe & tribulatiòe:ñ te fui oblitus. .
In matutinis meditaboꝛ in te.ꝗa fuiſti adiutoꝛ meus. CMVerito cõſitetur adiutorẽ: qa p ĩ
tegritatẽ fidei matutina ei? delectatur reſurrectõe. Vtinã & nos ꝓ ſplẽdore puri pectoris mereremur
ĩ eo ſpali lætitia delectar. C Et in velamẽto alaꝝ tuaꝝ exultabo. C Cxleſtis auxilii
ꝓtectiõe tutãdũ putat:iõ ĩ eo exultat. C Agheſit aia mea poſt te.me aũt ſuſcepit vextera tua.
CRelicto ſæculo dei dextera iĩdeſt ab eiꝰ ſalutari ſe ſuſceptũ teſtatur. Ipſi vero.
Hoc ẽ inimici. CIn vanũ queſierũt animã mea. CQuia ĩ caſſũ eã nocere uoluerũt
CIntroibũt in inferioꝛa terre. In inferno damnabuntur.

C¶ Tradent᷑ in manus gladij. CIn ppetuitate tormentorũ de ꝗbus detrũcandi ſunt.

Wartes vulpiũ erůt. CSortẽ herodis ꝗqa domino uulpis dictus eſt ſuſcepturi.
Rex vero letabit᷑ in ꝛdñſo. CChriſtus in patre poſt reſurrectionem. M
WMtꝘEt laudabunt᷑ omnes ꝗ ſperãt in eꝗ6. Quu ſuſcepta ſacramẽta eiꝰ ĩuiolabiliter ſeruauerũt
COuia obſtructũ ẽ os loq̃ntiũ iniqdug. ClIudæorũ & principum ſacerdotũ os reſurgẽte do/

g

X 677 . en ic mino oppilatum eſt: creſcente teſtimonio ueritatis: & nos depræcemur dominum: ut in eius lucem

„ ν eNenn .l ]

Fſaranonct

e exe errs e er

uigilantes ipſum iugiter ſitientes: mœreamur eo largiente bonis operibus adimpleri.
CIn ſin pſalmus Sauid. CPſalmus uocẽ cõtinet ꝓphetæ deũ iugiter depᷣcãtis:ut nõ ſolũ
fua pctã ſed & alia maloꝶ uenena ipſo ꝓtegẽte poſſit euadere. Sed & nos ĩtelligere debemid quod
in eo canitur in credentibus poſſe impleri. . CPSALMVS LXIII.
BXaudi deꝰ oꝛationẽ meã cũ depᷣcoꝛ a timoꝛe inimici eripe animaꝗ meam.)
CT Credẽti deũ multa ſũt tẽptamẽta:ſecũdũ apoſtolũ.oẽs inꝗt ꝗ uolũt pie niuere ĩ xpᷣ0
leſu pſequutionẽ patiũtur. Vnde ĩtente nos ĩ oronibus uigilare oportet: ut repugnaref
poſſimus uitiis: & a timore inimici: ideſt diaboli: & cũ ꝓpheta dicere mœreamur illud,
EAAqui occidũt corp': aĩam aũt nõ pnñt occidere. Sed potiꝰeũ timete: ꝗ põt corp?& aiam p/
dere ĩ gehẽnã. C.Pꝛotexiſti me a conuentu malignantium. a multitudine operantium ini .
quitatem.quia exacuerunt vt gladium linguas ſuus. C Malignãtur iniq & acuunt linguas
ſuas ut blaſphemẽt: ſed ſctũs hic ñ cõturbatur: qa a deo ꝓtegitur. A cõuẽtu malignãtiũ: ideſt iudæo
rũ uel pſequutorũ. Exacuerũt ut gladiũ linguas ſuas. Alio Ioco dicit. Lingua eoꝶ gladius acutus.
CIntenderũt arcum ſuũ. Doctrinam ſum. CRez amarã.
Vt doctrinis doloſis decipiant paruulos xpi: ſiue neophitũ in baptiſmo: ſiue illũ ꝗq adhuc ignorat
myſterium doctrinæ cæleſtis. Subito ſagittabunt eu 2 non timebunt. CCu eũ do/
loſe uenenis adeũt:ſubito q̃ſi ĩuiſo.i.ĩ exceſſu:& nõ timehũt:hoc ẽ deũ & iudiciũ eiꝰ. Firmauerunt
ſibi ſermonẽ nequã. Marrauerunt vt abſconderẽt laqueos.dixerũt ꝗs videbit eos ·
Cuũ ſe ĩ hac malicia firmãt: ut hos decœptõis laꝗos huic rudi itẽdãt: ñ putãt hoc deũ poſſe cogno
ſcere cui nihil occultũ latet:ꝗ & nr̃as quoq; aĩas potẽs eſt a ſagittis eorum largæ pietatis ſuæ armis
deſfendere. CScrutati ſũt iniꝗtates. defecerũt ſcrutates ſcrutinio. Heretici quoq;
ĩſcrũtantur ſcripturas ſctãs: & ñ ſpũaliter tractãtes:uanas exinde ꝓferũt qᷓ̃ſſatiões: ꝗbꝰnos pꝑ iniꝗtateʒ
& dolũ cupiũt illaqᷓ are. Sʒ nil pᷣualẽtes:ĩpſi potiꝰ a deo ſcrutati atq; exinaniti: relicti ſũt uacui.
Accedet hõ ad coꝛ altũ.⁊ exaltabit᷑ deus. CSi ſapiẽtia dei:ad alti cordis ĩtellectũ ꝗs aſcen
Idẽs iſta diſcriminet:ideſt ueritatẽ ac falſitatẽ diſcernat: tũc deus exaltabitur. Qui cũ ſit altiſſimus ta-
jmẽ de eo qñ recte ſentimꝰſublimatur ĩ nobis. CSagitte paruuloꝝ facte ſunt plage coꝛũ.

CIntelligẽtes.n. ĩuſti cũ uiderit paruulũ quẽ ſuꝑius expoſuimP ab hoc pſuaſiõis ueneno ĩſici:cũ ele/

uauerint uocẽ ſuã ut eũ corrigant: ꝓtinus erũt iniꝗs uerba eoꝶ q̃ſi plagæ: CEt inſirmata ẽ
cõtra eos lingna eoꝝ. CNullã capit ſtabilitatẽ eloquutio eoꝶ: ſʒ dolꝰ? eoꝶ reddet eos ĩfirmos.
CCõturbati ſũt oẽs ꝗ videbãt eos. CCõturbati ſũt ꝗ ſe ſimili errore ĩplicitos recognoſcũt.
CEt timuit omnis homo. CIudiciũ ſibi ĩminere diuinü. C Et annunciauerut opera
dei. ⁊ facta eius itellexerũüt. CCũuũpadti enim corde intelligut annũtiãtq; mirabilia dei.
CXZetabit᷑ iuſtus in domino ⁊ ſperabit in o. CSicutĩpiꝰ ꝓ ĩfidelitate ſua formidat:ita iĩuſtꝰ
p ſpẽ æternitatis ſuæ exultat ĩ dn o. CEt landabuntur omnes recti coꝛde. M
Quia deũ uiſuri ſunt. Beati.n. mũdo corde:qm̃ ipi deũ uidebũt. Qui nobis pᷣſtare dignetur: ut a ſa
ittis inimicoꝶ liberi ab actu falſitatis erepti. mœreamur ab eo ꝓtegi qui ſanctis omnibus pro ſpe

ſalutis gloriam tribuit immortalitatis. CIn finẽ pſalmus Dauid cãtici.
CIſte pſalmꝰiĩ pſona xpᷣi cãtatur: & de reuerſiõe babyloniæ ĩ hieruſalẽ:& de nr̃a ad cæleſtẽ hieruſalẽ
C PSALMVS LXIIII. =G

SS E decet hymnus de in ſyon.⁊ tibi reddet᷑ votũ in hieruſalẽ. .
E RCNon theatralibus neq; ſimulachrorum templis: ſed tibi omnipotens laus ac uotũ iugi
ter eſt reddẽdum:ꝗ in ſyon ideſt in eccleſia tuã gloriã ſpeculante:uel in cæleſtẽ hieruſaleʒ
Eldignꝰcõmemoratris iĩhabitator. Reddetur ergo tibi laus: qaa deꝰ es uotũ: qa redẽptor es.

Agd te omnis caro veniet. C Ac ſi diceret: ad te cõuerte᷑ oĩs hõ.

¶Exaudi oꝛationẽ meãẽ. ¶ Per ſpũm ſctũm:ꝗ gemib ienairahilibñiterejlas pro nobis.

Verba iniquox.

EDogmata philoſophoꝶ fatua taleſq; gentiliũ. CCVPꝛeualuerunt ſupꝑ nos.
CCum te

u

nel⸗
1e⸗
bis,

or

CEt ipietatibus noſtris tu ꝓpitiaberis. CVſq; T finẽ nos ſuiſſemꝰĩ errore:niſi tu ꝓpitiꝰ ſuiſ o,telast „e k⸗

QA««uirtute crucis quæ eis prius ſtultitia erat: uel ab his mirabilibus cõpunguntur.

¶ ingueſcẽt ſpetioſa deſerti. CEccleſia.ſ.qᷓ diuina dei gra fluit: C¶ Et colles accingẽtur.

HSBuper Pſal. lxv.
CCu te neſciremꝰ:qũo hieremias dixit. Vere mẽdatiũ & uanitatẽ loquuti ſũt pfes nr̃i:& ñ pfui teit

ſes nr̃i: ꝗq nos ſãguine ꝓprio mercates: Sic & paulꝰapoſtolus ait. ꝗ nos recõciliauit deo pri p crucẽꝰ
Beat quẽ elegiſti ⁊ aſſumpſiſti. inhabitabit in atrijs tuni”s. C Vocat deꝰoẽs:nec ullũ ſpnit. —
ſed pauci ſequũtur. Ergo ꝗ ſe dignũ eiꝰelectioni pᷣbuerit: cohabitat ei cũ apoſtolis ſctis ĩ tapᷣnaculis enc eent
ſempiternis. C RKeplebimur in bonis domꝰ tue. Cdeſt eccleſiæ qᷓ diuerſis munerum
ſpualiũ exuberat bonis. C Sctũm eft tẽpluʒ tum. CHũ ille ĩ quo plenitudo diuinita
tis inhabitat: de quo dr ad mariã: & qd naſcetur ex te ſctüm uocabitur filiꝰdei: cũ ĩ ea ds carmnẽ aſſũ
pturus inhabitaut. .Mirabilis in equitette. CQuia nõ credẽtibꝰ iudæis mirabiliter
ipſe dñs ueritatẽ aperuit. CExaudi nos de' ſalutaris nr̃.ſpes oĩuʒ finiũ terre ⁊ in mari löge ſi Aunt k⸗ ver. ne P
CProuidẽs ꝓpheta terræ maris ac finiũ oĩum ſpẽ xpʒʒ eẽ annũtiauit. Qd ãt ſe ab eo exaudiri poſtu⸗ Al le „ver .5
lat:ſic ĩtelligitur.Ac ſi diceret:Iã ueni ut ꝑ te ſaluuamur. C Pꝛeparans montes in virtute tua
accinctꝰ potẽétia. ſpſe dñs uerbũ caro factũ ẽ:ĩ aſſũpto hoĩe accinctꝰpotẽtia celſitudinẽ mõ
tiũ diabolicæ dñatiõis oppræſſit ſempiternis ignibus pᷣparauit. Accinct? dei cõtrahit ueſtimẽtum.
Nõ eniĩ poſſumꝰexpãſà fortitudinis ſuæ ueſtẽ cognoſcere. CQui cõturbas pꝛofundũ maris.
CSæculi huius ꝓfũdã iactãtiã: pdicatione apoſtolica cõmouẽés. CSonũ fluctuũ eius.
CQuis ſuſtinebit In euerſione enĩ ſimulacroꝶ dant demonia ſonũ illiciẽtes paganos ut ĩterimãt
ſctõs dei. Sed hic ſonus dei potẽtia opilatur. C Turbabunðt gentes.
CCum ſanctis præualere non potuerint. Et timebũt termini terre.a ſignis tuis.

CExit matutini ⁊ veſperũ delectabitur. Matutinis ueſpertiniſq; hymnis eccleſiæ delecta
tur deꝰ p aĩaʒ fidelẽ: ꝗᷓ relicto inaniũ ſupſtitionũ ritu: e deuote laudauerit. Per mane lætitia p ueſpe
rũ triſtitia. C Riſitaſti terrã. CViſitauit utiq; terrã noſtri corporis aſſumẽdo materiaʒ carnis. .
Et inebꝛiaſti edã. CNõ uino luxutiæ ſed ĩfuſione ſpũs ſcti. 2 P.ſlene r ſ. A.g l
CMultiplicaſti locupletare eã. Diuerſarum opibus gratiarum. ran
CSFlumẽ dei repletũ ẽ aqunuiuis. C Deniq; dicit dominus ĩ enagelid⸗ QAi crediderit in me:flu
mina de uentre eius fluent aquæ uiuæ. Attende euangeliſtã. Hoc enim dicebat de ſpũ ſctõ: quẽ acce
pturi erant credẽtes ĩ eũ. Nos ergo qui credimꝰ:iã flumẽ dei ſumꝰ. Replebimur aqua cũ bapuſm
abluimur. & ſi digni ſumꝰ ut ſpũ ſcõ ĩpleamur locupletamur ab eodẽ ſpũalis ĩfuſiõis ĩbre cũ uitæ ꝑ
hẽnis fõte repleti: donis ſpũalibus irrigamur. C Paraſti cibũ illoꝝ qm̃ ita ẽ pꝛeparatio eins.
CPræparaſti ĩquã dñe cibũ noſtrũ ĩ cõmunione btĩ corporis ac ſãguinis tui:qd ſi digne hauriamus X s Prns . rer=
iudiciũ mortis effugimꝰ. Tu es enim panis uitæ deſcẽdẽs de cælo: & uitam tribuẽs mundo.
CRinuos eiꝰ ĩiebriãs:multiplicãs genimina eius ĩ ſtillicidiis eiꝰ. Riui.n.ĩ nobis a flumĩe illo ⸗
ei.a ſpu ſctõ emanãt:ꝗ nos diuerſis gra x donis jebriãt: ut alii detur ſermo ſapĩæ: alii ꝓphetia: alii cu⸗ Me s X r. 4. ras
ratio: alii ĩterpᷣtatio uel reliꝗᷓ donatiões: qᷓs opatur unꝰ atq; idẽ ſpũs diuidẽs unicuiq; ꝓut uult. Per ꝗᷓ 9 5
donationũ genera multiplicãtur eccleſiæ. Quæ pᷣmũ ꝗdẽ q̃ſi ſtillicidia ĩ nobis defluũt dehinc riui 1 S
ſit.Poſt hæc multiplicãt᷑ ĩ gůatiõibꝰ: ut afferãt fructũ: alid cẽteſimũ: alid ſexageſimũ: alid triceſimũ borratn br-lena weh, m gas .
CXetabitur germinis. CTerra. ſI.lætabitur: cũ ĩ ea hic fructus ſpũalis exorieturr. —
SBũñdcices coꝛonã ãni benignitatis tue. C Quã ſctis ꝓmiſiſti temetipſũ eoꝶ agminibꝰco/
ronabis.Annũ uero acceptabilẽ:ipſũ eẽ dñm aliꝰ ppheta cõmemorat. Bñdices coronã anni ei cir-
culũ & ſemp ipſa currẽtia ãni tpa cotonã uocauit. Aut certe ꝗa ĩ paſſiõe dñi uictoria de toto orbe ſu
ſcepta ẽ6. CEt cãpi tui replebũtur vbertate. C Cãpi legis ꝗ nullũ iocũditatis fructũ in
It̃a ꝓtulerũt:nũc ſpũaliter ĩtellecti fructꝰeuãgelici dogmatis ubertate complentur. .

ZXαν „*

. —
. l. nn
2è l.- 7 O 5 * E

———

CMartyres ſiue reliꝗ ſct:ꝗ ĩmẽſis a deo pᷣmiis honorati ppetuis gaudiis accinguntur.
CInduti ſüt arietes ouiũ. CPrfiarchæ ſiue apoſto eꝗ duces fuerũt gregis ouiuz eccleſiaſtici
trãſlati a morte ĩ uitã:ĩduũtur ĩmottalitate ppetua. CEt valles abundabũt frumẽéto.
CClamabüt ſctĩ minoris meriti & coronam non capient fructibus tamen æternæ mitæ alentur. .
