lio iuxta cõmunem ſidem: Gratia ⁊ pax a deo patre ⁊ Jeſu chꝛiſto ſaluatoꝛe noſtro.
Qnui non iuxta humilitatẽ ut ꝑleriq; eſtimant: ſed uere dixerat: Et ſi im peritus ſermone nõ tũ ſciẽ
tia hebreus ex hebreis: iuxta legem phariſeus: profundos ſenſus græco ſermone non explicat. & qd
cogitat in uerba uix promit: Iuxta ordinem igitur ſenſuum & textum rerum potiuſꝗᷓ uerborum: de
ſingulis ut ſcripta ſunt diſſeramus. Secundũ fidem inquit electoꝶ dei: Refert ad ſupiora Paulus ſer

CSecundum ſidem electoꝛum dei ⁊ cognitionẽ veritatis:que eſt iuxta pietatẽ in ſpem vite aer

5

uus dei: apoſtolus aũt ieſu xp̃i ſcdm fidem electoꝑꝶ dei.i. eoꝑ qui nõ tantũ nocati ſunt ſed electi: ele —re

*

ctus dei eſt: uel iuxta electionem poſſidet fidem: uel iuxta fidén habet ſcientiã ueritatis. Vnde & ſal-

S ad iudæos qui in eũ crediderant eſt locutus. Si permanſeritis in uerbo meo cognoſcetis ueri/

exr iiii

g

„

ctoꝶ quoq; ipſoꝶ magna diuerſiras eſt pro uarietate opegꝑ ſenſuuz: atq; ſermonũ. Nec ſtatim qele n 6

„

1

N (2 — P. E. Pr
——

5 . S “

—

. be P P zit n Z.c. I.

. 4 4 4 4 4 6 KLS⸗ OC
g ere —RE,òẽæ j!griet = Pte -

/

tatem: & ueritas liberabit uos. D515 t err:ea cleten
bus ueritatẽ ꝗᷓ conſequi poſſent:ſi in ſermone ipſius permanerent: liberi effecti ſerui eſſe deſinerẽt.
Quæritur quare ad id qd ait ſcdm fidem electorum dei: & cognitionem ueritatis iunxerit: q iuxta
pietatẽ eſt utrum nam ſit aliqua'ueritas ꝗᷓ non in pietate ſit poſita: & nunc ad diſtinctionẽ illi us infe
ratur cognitio ueritatis ꝗᷓ iuxta pietatem eſt. Si ꝗs grãmaticam art nouerit uel dialeticamiut rõneʒ
recte loquendli habeat: & inter falſa & uera diiudicet: Geometria quoq; & arithm etrica & muſica ha
4 bent in lua ſeientia ueritatẽ: ſed non eſt ſcientia illa pietatis: Scientia pietatis eſt noſſe legé:intellige
„ PætAKE ,2 prophetias: euangelio credere apoſtolos non ignorare. Vt ecõtrario multi ſunt qui hnñt pietatis
1 IPn. erã cognitionẽ: ſechon ſtatim cæteraꝶ artiũ & eaꝶ de quibus ſupra mentionẽ fecimus ueritatẽ.
. gfaæc igr ueritas cuius cognitio iuxta pietatẽ eſt in ſpe uitæ æternæ hoſta ell: ſtarn⸗ ei R ſecogno
Muerit præmiüu tribuit immortalitatis: Abſq; pietate uero notitia ueritatis delectat ad præſens: ſ æter
nitatem non hẽt præmioꝑꝶ: ꝗᷓ promiſit nõ mendax deis ante ſecula æterna: & manifeſtauit eam tẽ/
poribus ſuis in chriſto Ieſu: Cui autem promiſit ante & poſtea fecit eſſe perſpicuam: niſi ſapientiæ
ſuæ: ꝗᷓ erat ſemper cù patre cũ lætaretur orbe perfecto: & gauderet ſuper filiis homĩum & repromiſit

anteꝗᷓ maria diffunderet: montes ſtatueret: cælum ſuſpenderet: terram deiecta mole ſolidaret. Hæc
repromiſit deas in quo mendacium non eſt: non quia poſſit mentiri & nolit in falſitatis uerba pro-
„ „ Ffrumpere: ſed quia qui pater ſit ueritatis:nullum in ſe habeat mendacium: Secundum illad. Tu autez
es e, . 4 — i= deus uerax: omnis autem homo mendax: propterea autem non mendax deus dicitur. Etenim cum
—riureiurando quædam in prophetis pollicetur: ut nos ſecuriores effecti magis futura eſſe:quæ prædi

R =– r eiuralta. L —DDee —
8 ſca ſunt & tota mente credentes ad conſequenda ea quæ uentura ſunt præparemuꝑ non abre nide-

tur breuiter pſtringere cur deus ſolus uerax: & Oĩs homo mendax apoſtoli uoce dicatur: Et niſi fal/
J Ior qm ſolus habere dr Immortalitareeita & ſolus deus uerax. nõ qd & cæteri non immortales & ue

. „ iitatis ſint amatores: ſed qd ille ſolus naturaliter ſit: & immortalis & uerus: Cæteri uero immortali-
tatem & ueritatem ex largitione illius conſequãtur: & aliud ſit uerum eſſe: & quid habere per ſemet

α£

—

HZ

=DD . N P. aliud in poteſtate donãtis eſſe: Sed nec hoc ſilentio prætereundũ puto: qũo non mendax deus ante
æterna ſecula æternã ſpopondit uitã: ex quo iuxta hiſtoriã geneſeos factus eſt mundus: & per uices
— „ noctium ac dieꝶ: menſium pariter & annoge:tpa conſtituta ſunt. In hoc curriculo & tota mundi tẽ
fſer-ra oſr pora labuntur: & ueniunt: & aut futura ſunt: aut fuerunt. Vnde quidã philoſophoꝶ non putant eſſe
4 19 — „ tp̃ᷣs præſens: ſed aut præteritũ aut futurum: quia oẽ quod loquimur agimus: cogitamus: aut dum
H . P it præterit: aut ſi nundũ factum eſt expectamus. Ante hæc igitur mundi tempora æternitatẽ quan/
iro! dam ſeculoꝶ fuiſſe credendũ eſt. quibus ſemper cũ filio & ſpiritu ſancto fuerit pater: & ut ita dicam
unum tps diei eſt oĩs æternitas: immo innumerabilia tpꝑa ſunt cum infinitus ſit ipſe qui ante tempo

tes:quanta tempora:quantas ſeculorum origines fuiſſe arbiträãdum eſt? in quibus angeli throni do
minationes cæteræq; uirtutes ſeruierint deo: & abſq; temporum uicibus atq; menſuris deo iuben-
* te ſubſtiterint. Ante hæc itaq; omnia tempora quæ nec ſermo eloqui:mec cogitatio tacita audet at-
tingere:promiſit deus pater ſapientiæ ſuæ uerbum ſuum: & ipſam ſapientiam ſuam & uitam eoruʒ
qui credituri erant mundo eſſe uenturam. Diligenter attendite textum & ordinem lectionis: quo/
niam uita æterna: ꝗᷓ non mendax deus ante ſecula æterna promiſit: non alia ſit abſq; uerbo dei.
Maniſeſtauit enim inquit temporibus ſuis uerbum ſuum: ergo quam promiſerat uitam æternam ip
. ſa eſt uerbum ſuum quod in principio erat apud patrem: & deus erat uerbum: & uerbum caro fa/
XN A. a ſtum eſt: & habitauit in nobis. Quod autem uerbum dei hoc eſt chriſtus ipſe ſit uita in alio loco te-
4 ſtatur dicens. Ego ſumuita: uita uero non breuis: non aliquibus circumſcripta temporibus: ſed per

ri gentium & magiſtro: ut anuntiaræur in mundo & hominibus nota fieret: iuxta imperium ſalua-
toris dei qui nos ſaluos eſſe uoluit id quod pollicitus fuerat implendo. Scribit autem apoſtolus Ti
to cariſſimo filio:quod græcæ dicitur & latino ſermone non poteſt
legitimus ſiue germanus abſq; comparatione alterius appellatur: Ex quo intelligimus fuiſſe & in ſi
liis Pauli plurimam differentiam: quod alios haberet germaniſſimos:ſibiq; coniun-
ctos: & deuero'matrimonio ac de libera procreatos: alios uero quaſi ex ancilla & ex agar qui non
poſſunt hereditatem accipere cum liberæ filio Iſaac. Sermo quippe & ſapientia & doctrina qua
Titus chriſti eccleſias inſtruebat: efficiebant eum proprium apoſtoli filium: & ab omni aliorum
conſortio ſeparatum: Videamus poſt hæc quid ſequitur. Secundum communem fidem utrum
nam omnium qui in chriſto credebant communem dixerit fidem: an communem: ſuam tantum
& Titi:quod quidem mihi melius uidetur apoſtoli Pauli & Titi ſidem fuiſſe communem: ꝗᷓ omniuʒ
credentium:in quibus pro uarietate mentium fides quoq; communis eſſe non poterat:iſed diuerſa:
Ad extremum præfatio epiſtolæ: & ſa utatio præfationis apoſtoli ad Titum tali fine completur. Gra

ſit quam

Et euangeliſta teſtatur ꝙ hæc credentibus quidẽ dixerit: ſed neſcienti

eos quicunq; in ilſa credituri eſſent:habituros eſſe uitam æternam. Anteꝗᷓ orbis iaceret Andamenta

ra omne tempus excedit: Sex milia necdum noſtri orbis implentur anni: & quantas prius æternita

petua & æterna quæ manifeſtata eſt in nouiſſimis ſæculis: in prædicatione quæ data eſt paulo docto

explicari enim hoc potius ſonat: cum quis fidelis & proprius & (ut ita dicam)

tia & pax a deo patre & chriſto Ieſu ſaluatore noſtto: Siue quod & gratia & pax tam a deo patre

Loc. io.

ti

ices
jre

he
o
Ur/

Sirie Juo he Yneribus impetrarunt. Diligenter apoſtoli uerba attendamus dicentis. Vt cõſtituas per ciuitates præ

In Epiſtolam ad Titum. S

ſit quam a chriſto ieſu:utrumq; ab utroq; dictum poſſetintelligi:ſiue quod gratia ad patrem & pex /
referatur ad filium:non abſq; ſcrupulo tranſeundum eſt: quod quibuſdam impræcatus eſt: ut eis

. 17 5
gratia & pax ſine multiplicatione ſint poſitæ. Noæ uir iuſtus & naufrago orbe ſolus ſeruatus non di vi ſazle, — 5 „
„Ncitur plures gratias: ſed unam gratiam inuemſſe in conſpectu dei. Et moyſes ad dominum. Si inue æde i 2 ZeSas g,
. e . ni inquit gratiã apud te. Et ſicubi alibi in perſona ſanctorum gratia poſita eſt: quere & inuenies nõ re, , ül 1. —
vgte. eos gratias inueniſſe: ſed gratiam: Mercator ille de euangelio qui plures habuit margaritas ad exs e

g“ ſ. nα £ . „ — „ — 5. . ⸗ . .
1,/ T. tremum unam prætioſam repperit: ꝗᷓ de multis margaritis ſolam emit. Perfectorum quippe ẽé:unff =
2 margaritam & unum theſaurum omnibus margaritis & totius ſubſtantiæ ſuæ emere cõmertio. In-. 13S,
cipientium uero & adhuc ĩ itinere poſitoꝶ nedũ unã & ſolam: ſed plures habere margaritas. *—*
¶BHBuins rei gratia reliqui te Crete ut ea que deerãt corrigeres. —e, „»/ „»,
„ U Apoſtolicæ dignitatis eſt eccleſiæ iacere fundamentum: quod nemo poteſt ponere niſi archite- dr, wmme P- m
E ctus. Fundamentum non eſt aliud præter hriſtum ieſum. Qui inferiores ſunt hi poſſunt ædes ſup *
£

2

Iſti- fundamenta conſtruere. Paulus itaq; ut ſapiens architectus & hoc omni labore contendens ne in
2Pppræparatis oiereinit:ſcd ubi necdum chriſtus fuerat annuntiatus: poſtquam dura Cretenſium ad
fidem chriſti corda mollierat: & ta ſermone quã ſignis edomuerat & edocuerat eos non in uerna-
culum iouem:ſed in deum patrem & in xpᷣm credere. Reliquit Titum diſcipulum Cretæ ut rudimẽ
. ta naſcentis eccleſiæ confirmaret: & ſi quid uidebatur dze e corrigeret: ipſe pergit achalias nationes
ut rurſum in eis chriſti iaceret fundamentum. Quod autem ait: ut ea quæ deerant corrigeret: oſten/
dit necdum eos ad plenam ueniſſe ſcientiam ueniatis. Et licet ab apoſtolo correcti fuerint: tamẽ ad
huc ĩdigere correctione. Omne autem quod corrigitur imperfectum eſt. Nam & in græco propo-
ſitionis adiectio qua ſcribitur non ad ipſum ſonat quod Ideſt corrigeres: ſed ut
ita dicam ſupercorrigeres: ut ea quæ a me correcta ſunt & necdum ad plenam ueri lineam ſunt re/
tractata a te corrigantur: & normam equalitatis accipiant.
CAt conſtituas per ciuitates preſbyteros ſicut ego tibi diſpoſui.
CAudliant epiſcopi du habent conſtituendi præſbyteros per urbes ſingulas poteſtatem: ſub quali

nſtitutionis ordo teneatur: nec putent apoſtoli uerba eſſe ſed chriſti: qui ad di⸗-

.
5

lege eccleſiaſticæ con
ſcipulos ait. Qui uos ſpernit me ſpernit: & qui me ſpernit ſpernit eum qui me miſit. Sic & qui uos ſn. — , .
audit me audit:qui autem me audit: audit eum qui me miſit. Ex quo manifeſtum eſt eos qui apo⸗ — 99 . 0 1
ſtoli lege contempta eccleſiaſticum gradum non merito uoluerint alicui deferre: ſed gratiæ con- n Errn
tra chriſtum facere qui qualis in eccleſia præſopter conſtituendus ſit per apoſtolum ſuum in ſe-, „ .
quentibus exequutus eſt. Moyſes amicus dei cui facie ad faciẽ deus loquutus eſt: potuit utiq; ſucceſ I tr ele
ſores principatus filios ſuos fæere: & poſteris propriam relinquere dignitatem. Sed extraneus de —
alia tribu eligitur ieſus ut ſciremus principatum in apoſtolos non ſanguini deferendum eſſe ſed ui Ene- d. .l. ahe. h

Luc.iĩo.c. r lkAadn

tæ. At nunc cemimus plurimos hanc rem benefſicio facere: ut non quærant eos: qui poſſenteccleſæ E EEE
plus prodeſſe:in eccleſiæ erigere columnas. Sed quos uel ipſi amant uel quorum ſunt obſequiis de . I 9
liniti: uel pro quibus maiorum quiſpiam rogauerit. Et ut deteriora taceam: qui ut clerici fierent mu 7

— r

2 5 *° O & 2 ð

P Pin Ftp ſoyteros ſicut ego tibi diſpoſui. Qui qualis præſoyter debeat ordinari in conſequentibus diſſerens:
haoc ait. Siquis eſt ſine crimine unius uxoris uir: & cætera. Poſtea intulit. Oportet autem epiſcopum /α Pip *
ſine crimine eſſe: tamquã dei diſpenſatorem. Idem eſt ergo præſbyter qui epiſcopus: & antequaem 1 4 -
diaboli inſtinctu ſtudia in religione fierent & diceretur in populis: ego ſum pauli:ego apollo: ego
autem cephæ: cõmuni præſbyterorum conſilio eccleſiæ gubernabantur. Poſtquam uero unuſqſq;
eos quos baptizauerat ſuos putabat eſſe non chriſti: in toto orbe decretum eſt ut unus de præſbyte
ris electus ſuperponeretur cæteris: ad quem omnis eceleſiæ cura pertineret: & ſciſmatum ſemina tol
lerentur:Putat aliꝗs non ſcripturarũ ſed noſtrã eſſe ſententiã epᷣum & pᷣſbyterũ unũ eẽ:& aliud æta
tis aliud eſſe nomen officii. Relegat apoſtoli ad philipenſeguerba dicentis paulus & Timotheus / e,
ſerui ieſu chriſti omnibus ſanctis in chriſto ieſu qui ſunt philippis cum epiſcopis & diaconibus gra g
tia uobis & pax. Philippis eſt una urbs macedoniæ: & certe in una ciuitate plures ut nucun-
pantur epiſcopi eſſe non poterant. Sed quia eoſdem epiſcopos illo tempore quos & præſby-
teros appellabant:propterea indifferenter de epiſcopis quaſi de præſpyteris eſt loquutus. At hic
hoc alicui uideatur ambiguum niſi altero teſtimonio comprobetur. In actibus apoſtolorum ſcrip/-
tum eſt:ꝙ cum ueniſſet apoſtolus Miletum: miſerit epheſuz & uocauerit præſbyteros eccleſiæ eiuſ-
dẽ: & quibꝰpoſtea inter cætera ſit loquutus. Attendite uobis & oĩ gregi: in quo uos ſpũs ſanctꝰ po/
ſuit epos:paſcere eccleſiam dei qᷓ acquiſiuit p ſanguinẽ ſuũ.Et hicdiligétius obſeruate: quomodo
unius ciuitatis epheſi præſbyteros uocans: poſtea eccleſiæ epiſcopos dixerit. Siꝗs uult recipere eam
epiſtolam quæ ſub nomine pauli ad hebreos ſcripta eſt: & ubi equaliter inter plures eccleſiæ cura di
uiditur. Si quidem ad plebeʒ ſcribit. Parete principibus ueſtris: & ſubiecti eſtote: ipſi enim ſunt qui
inuigilant pro animabus ueſtris quaſi rationem reddentes ne ſuſpirantes hoc faciant. Si quidẽ hoc
utile uobis eſt. Et petrus qui ex fidei firmitate nomen acceRt:in epiſtola ſua loquitur dicẽs:præſby/
teros ergo in uobis obſecro compræſbyter: & teſtis chriſti paſſionum: qui & eius gloriæ quæ in fu

„

† U

A

õ 4 S r
D TID

7

H

, . „ 2 5 4
“ twnuro reuelanda eſt ſotius ſum: paſcite eum qui in uobis eſt grægem domini non quaſi cum neceſſi-
p ekd dr tate ſed uoluntarie. Hæc propterea ut oſtenderemus apud uereres eoſdem fuiſſe præſbyteros:quos
. iſſ⸗ ia euellerentur: ad unum omnem ſalitudines
bib., en, & epiſcopos: paulatim uero ut diſſenſionum plantaria euellerentur: ad unun V
V —7 eſſe delaram. Sicut ergo præſoyteri ſciunt ſe eccleſiæ cunſuetudine ei qui ſibi præpoſitus fuerit eſſe
ſubiectos: ita epiſcopi nouerint ſe magis conſuetudine quam diſpoſitiõis dominicæ ueritate præſ-
byteris eſſe maiores: & in commune debere eccleſiam regere: imitantes Moyſen: qui cum haberet ĩ

poteſtate ſolᷣs præeſſe populo iſrahel: ſeptuaginta elegit cum quibus populum iudicaret. Videa-
. mus igitur qualis præſbyter ſiue epiſcopus ordinandus ſt. “”
¶ Siquis eſt ſine crinine vnius uxoꝛis vir filios habens ſideles non in accuſatione luxurie aut
Wer D II. non ſubditos. O poꝛtet enim epiſcopum ſine crimine eſſe:tãquã dei diſpẽſatoꝛẽ:nõ ꝓteruũ.non
iiracudum: nõ vinolentũ:nõ percuſſoꝛcẽ:non turpis lucri appetitorem.

CPrimum itaq; ſine crimine ſit. Quod puto alio uerboad Thimotheum irrepræhẽéſibilẽ noĩatuʒ:
non quod eo tantum tempore quo ordinandus eſt: ſine ullo ſit cnmine: & præteritas maculas no/
ua conuerſione diluerit. Sed ex eo tempore quo in chriſto renatus eſt nulla peccati conſcientia re-
2mordeatur. Quomodo enim poteſt præſes eccleſiæ auferre malum de medio eius qui mh delicto ſi
1. . mili corruerit? Aut qua libertate corripere peccantem cum tacitus ſibi ipſe reſpondeat eadem ad-/
ele rabe. miſiſſe quæ costipit? Itaq; qui epiſcopatum deſiderat bonum opus deſiderat. Opus inquit non ho-
norem: non glonam. Oportet autem illum & teſtimonium habere bonum ab his qui foris ſunt: ut
non in opprobrium incidat: & in Iaqqueum diaboli. Quod autem ait unius uxoris uir: ſic intellige/
re debemus ut non omnem monogamum bigamo putemus eſſe meliorem. Sed quo is poſſit ad
.- 70 , nn monogamiam & continentiam cohortari: qui ſii exempluʒ præferat in docẽdo. 0ο quippe ado
chbo vne leſcentulum coniugem perdidiſſe: & carnis neceſſitate ſuperatum accepiſſe uxorem ſecundam: quã
& ipſam ſtatim amiſerit: & deinceps uixerit continenter Alium uero uſq; ad ſenectam habuiſſe ma
trimonium & uxoris uſum: ut pleriq; æſtimant fœlicitatem nunquam a carnis opere ceſſaſſe. quis
uobis e duobus uidetur eſſe melior pudicitior: continentior: utiq; ille qui infœlix etiam in ſecùdo

☛W es n“ ign r, matrimonio fuit: & poſtea pudice & ſancte conuerſatus eſt: & non is qui ab uxoris amplexu nec in

digamo ſit melior cum in eo magis ſit electa fœlicitas quam uoluntas. Quidaʒ de hoc loco ita ſen

2

— d ? Eſenili eſt ſeparatus ætate: Non ſibi ergo applaudat quicumq; quaſi monogamus eligitur: qd omni
,

tiunt. Iudaicæ inquiunt conſuetudinis fuit: uel binas uxores habere uel plures: quod etiam in uete

ri lege de abraham & iacob legimus: & hoc nunc uolunt eſſe præceptum ne hic qui epiſcopus eli-
gendus eſt uno tempore duas pariter habeat uxores. Multi ſuperſtitioſius magis quã uerius etiam
eos cum gentiles fuerint: & unam uxorem habuerint: qua amiſſa peſt baptiſmum chriſti alteram

x⸗ 4. ⸗ 37 l duxerint: putant in ſacerdotio non legendos: cum utiq; ſi hoc obſeruandum ſit: illi magis ab epiſco

* — ́õ” – .

cceperint: & multo deſtabilius eſt fornicatum eſſe cum pluribus quam di gamum reperiri: quia in

patu arceri debeant: qui uagam per meretrices aut exercentes libidinem unam regenerati uxorem
f1 A rrPas, ga P. * Bae⸗ 2422 XA.à CN E AsE⸗

AA M.-„

1 * 2 V
5„ —4

alio infœlicitas matrimonii eſt: in alio ad peccandum prona laſciuia. Montanus & qui nouati ſciſ-
æmunione prohibenda. Cum apoſtolus de epiſcopis & præſbyteris hoc præcipiens utiq; in cæteris
ſit & tertullianus de monogamia liberum hereticum: quem apoſtolo contrahire nemo qui apoſto

lum legerit ignorauit. Et quidem eſſe ſine crimine epiſcopum ſiue præſbyterum & unam uxorem
habere in noſtra eſt poteſtate. Cæteruʒ illud ꝙ ſequitur habere filios fideles: nõ ĩ accuſatõe luxuriæ:

1 LAe nô ſubditos: extra noſtrã ẽ uolũtatẽ. Eſto quippe parentes bene ĩſtituiſſe liberos ſuos: & a parua
7 4 kera Prtree ætate ſemper dñicis erudiſſe pᷣceptis:hi ſi poſtea ſe luxuriæ dederint: & ſuperati uitiis libidini frena
.☛ 4. pmiſerint:nũquid culpa ad parentes redudabit? & ſanctitatẽ patris fili peccata maculabut: Si quis
4 .

bñ erudiuit Hlios ſuos? in his puto fuiſſe & iſaac:qui utiq; eſau filiũ ſuu bene inſtituiſſe credẽdus eſt:
Verũ eſau fornicarꝰ? & ꝓphanus pro una eſca uendidit primogenita ſua. Samuel quoq; ꝗ talis fuit
ut ĩuocaret deum & dũs exaudiſſet eum: & in tempore meſſis pluuiam hiemis impetraret: habuit fi-
lios qui declinauerũt poſt auaritiã & accipiebãt munera & tã iniqui iudices extiterunt ut populus
nequaquã ferẽs: regẽ ſibi ĩ ſimilitudinẽ cæterarum gentiũ poſtularet. Ergo ſi electio ſacerdotũ fie-
ret:& ĩſaac propter eſau & ſamuel propter filios ſuos indigni ſacerdotio putarentur. Et cuʒ peccata

ma ſectantur: nomen ſibi munditiæ præſumpſere: putantq; ſecunda matrimonia ab eccleſiæ com/

krelaxarit: non quod hortetur ad ſecunda matrimonia: ſed quod neceſſitati carnis indulgeat. Scrip-

parentum filiis imputentur: nequaquã iã illa uigente ſententia: parentes uuam acerbam cõmederüt

& dentes filiorum obſtupuerunt: filiorum uitia parentibus praiudicabunt. Primũ itaq; dicendum
SDò a Y7 2 eſt quod tam ſanctum nomen ſit ſacerdotii: ut nobis etiam ea que extra nos ſunt poſita reputẽtur:
ci., * S le. non quo propter uitia noſtra epiſcopi non fiamus. Sed quod propter filiorum incõtinentiã ab hoc
”òGUU gradu arcendi ſumus. Qua enim libertate poſſumꝰ alienos filios corripere & docere quæ recta ſunt:
c(ccum nobis ſtatim poſſit qui fuerit correctꝰĩgerere:ante doce filios tuos. Aut q frõte extraneũ corri-
Npio fomicantem: cum mihi conſcientia ipſa reſpondeat. Exhereda ergo fomicantem ſilium: abiice
flios tuos uitiis ſeruientes. Cum autem nequam filius in una tecum communicat domo:tu audes

L2.2—

de alterius oculo feſtucam detrahere in tuo trabem non uidens? Non itaq; iuſtus polluiturex filio

— K 6 —– a.SH rum uitiis:

3

ſe

dren e

4,r-R

*½

1s,
R
S KZrec) 4

4 * Aca,

het ſe ab hoc non tam honore quam onere: & aliorum locum magis qui digni ſunt nõ ambiet oc⸗ G .
cupare. Ad extremum hoc dicendum eſt in ſcripturis per filios ideſt cogi/ —
tationes: filiis uero iideſt opera intelligi: & eum nunc præcipi debere epiſcopum fieri: qui
& cogitationes & opera in ſua habeat poteſtate: & uere credat in chriſto & nulla ſubrepentium ui

olis percutiat ſeruos & ancillas: ſed incertum dei ſpectet aduentum: & det coſeruis in tempore ciba DPͤ
ria.Inter uſſlicum autem & familiam hæc ſola diſtantia eſt: quod conſeruus præpoſitus eſt conſer/

qui ſemper iraſcitur: & ad leuem reſponſionis auram atq; peccati quaſi a uento folium commoue-
ſuetus: & ſecunqum illud quod ſcriptum eſt. Seruum domini non oportet rixari: ſed mitem eſſe ad rar⸗ .
omnes: doctorem patientem: in manſuetudine erudientem eos qui contra ueniunt. Ille e diuerſo

cipitet: Inde eſt quod & ſalomon ait: ira perdit etiam ſapientes: & ira uiri iuſtitiam dei non opera- Sala o ole ea

in ueteri quoq; lege præceptum ſit. Sacerdotes cum ingrediuntur templum mimiſtrare deo: uinum

omniq; ſicera: quæ mentem ab integra ſanitate peruertit. Dicat quiſq; quod uolet ego loquar con-

—

In epiſtolam ad Titum.

rtum uitiis. Sed libertas ab apoſtolo eccleſiæ principe reſeruatur: ꝙ talis fiat qui non timeat propter
uitia liberorum extraneos repræhendere. Deinde etiam illud eſt inferendum aduerſum eos qui de
epiſcopatai intumeſcunt: & putant ſe non diſpenſationem chriſti: ſed imperium conſequutos:quia
non ſtatim omnibus his meliores ſint: quicumq; epiſcopi non fuerint ordinati: & ex eo ꝙ electi ſũt
ipſi ſe magis exiſtiment comprobatos: ſed intelligant propterea quoſdaz a ſacerdotio remotos: qa
eos uitia liberorum impedierint. Si autem peccata filiorum iuſtum ab epiſcopatu prohibent: quan

to magis unuſquiſq; ſe conſiderans & ſciens. (quia potenter potentes tormenta patiehtur.) retra- ‚. 1 lerr- —
quuich 4 P . t gP
,

tiorum labe maculetur. Oportet enim opum ſine crimine eſſe tanquam dei diſpenſatorem: „ ,
2 1 y 4 Sd

Quæritur ergo inter diſpenſatores ut fidelis quis inueniatur: & non cõmedens bibens cuʒ ebri· E-/ oS s e-

4
„ 6 ,
„

. 2 “ -R„ 12
uis ns iatitach ehiſtn us & ræſbpterpopulum conſermum eſſe non ſeruũ. Cætera quæ ſequũ⸗ rS Prt yi. P-
tur in nobis poſita ſunt. Non proteruum: ideſt non tumentem && placenteʒ ſibi: quos epiſcopus ſit. ⸗

Sed quaſi bonum uillicum:ideſt requirentem quod pluribus proſit. Non iracundum. racundus ẽ& vame- das

tur. Et reuera nihil eſt fœdius peſſimo uitio iracundiæ: præceptore furioſo: qui cum debeat eſſe mä h./ S⸗ r⸗z—. re
E Prrr P wo

toruo uultu: trementibus labiis: rugata fronte: efftenatis conuitiis: facie inter pallorem ruboremq;
uariata: clamore perſtrepat & errantes nontam ad bonum retrahat quã ad malum ſua ſeuitia præ-

5

tur. Neq; uero qui aliquando iraſcitur iracundus eſt. Sed ille dicitur iracundus qui crebro hac pal-

. 2

ſione ſuperatur.Prohibet quoq; epiſcopum eſſe uinolentum: de quo ad Timotheum ſcribirurmon ρ r.
multo uino deditum: Quale eſt autem epiſcopum uidere uinolẽtum: ut ſenſu occupato uel exaltet
riſum contra grauitatis decorem: & labis diſſiolutis cachinner: uel ſi paululum triſtis cuiuſdam rei
fuerit recordatus inter pocula:in ſingultus rorumpat & lachrymas. Longum eſt ire per ſingula & „
inſanias quas ebrietas ſuggerit explicare. Videas alios pocula in tela uertentes: ſciphum in faciem lnetatt Prarr-
ĩacere conuiuæ: alios ſciſſis ueſtibus in uulnera aliena perruere: alios clamare: alios dormitare: qui
plus biberit fortior computatur: accuſationis occaſio eſt: adiuratum per regem frequentius nõ bi-

=

biſſe. Vomũt ut bibant: bibũt ut uomãt.Digeſtio uentris & guttur uno occupãtur officio: hoc nũc = . lrrr.

dixiſſe ſufficiat: quod ſecundum apoſtolum in uino luxuria eſt. Et ubicumq; ſaturitas atq; ebrietas
fuerit ibi libido dominatur. Specta uentrem & genitalia: pro qualitate uitiorum ordo membromuz. , /7 „ 1
Nunquam ego ebrioſum caſtum putabo:qui & ſi uino conſopitus dormierit: tamen potuit pecca- Hlg lo⸗ Ie reſi⸗ F le
re per uinum. Miramur autem apoſtolum in epiſcopis ſiue præſbyteris damnaſſe uinolentiam: cuʒ

—

omnino non bibere: & nazareum quamdiu ſanctam comam nutriat: & nihil contaminatum: nihil Vefe 5 ehrer⸗ S
mortale conſpiciat: & uino abſtinere: & ab uua paſſa: & a dulciori quæ ſolet ex uinaceis fieri potiõe:⸗ Adtc 8

ſcientiam meam:ſcio mihi abſtinentiam & nocuiſſe intermiſſam: & profuiſſe repetitam. Poſt uino/
lIentiam autem hoc præcipit ne percuſſor ſit: quod quidem & ſimpliciter intellectum ædificat au-

dientem: ne facile manum porrigat ad cedendum: ne in os alterius uerberandum inſanus erum/— Pr-D I“ R,

pat. Melius autem eſt ut non percuſſorem illum dicamus eſſ qui manſuetus & patiens ſit: ut in tẽ/.e e e Ne
pore quid loquendum ſciat:quid tacendum:ne ſermone inutili conſcientiam percutiat infirm orũ: S
Non enim apoſtolus eccleſiæ principem formans uetat eſſe pugilem & panchratiaſten: quod etiaz
in plebeio & quocũq; gentili ſi fuerit repræhenditur. Sed hoc ut dixi ne contumelioſus & garrulꝰ? /1 S
perdat eum:quem potuit modeſtia & lenitate corrigere. Turpis quoq; lucri appetitus ab eo qui epi Ierr is Ierm, ara
ſcopus futurus eſt: eſſe debet alienus. Sũt enim multi docentes quæ non oportet turpis lucri gratia: .
qui totas domos ſubuertunt & putant quæſtum eſſe pietatem. Melior autem eſt iuxta ſalomonem
modica acceptio cum iuſtitia quam multa ieiunia cum iniquitate & magis eligendum in pauperta “ê
te nomen bonum: quam in diuitiis nomen peſſimum. Epiſcopus qui imitator apoſtoli eẽ cupit ha SP ius eir
bens uictum & ueſtitum his tantum debet eſſe contentus. Qui altario ſeruierint de altario uiuant.
Viuant inquit non diuites fiant. Vnde & æs nobis excutitur de zona: & una tantum tunica indui-
mur: nec de craſtino cogitamus. Turpis lucri appetitio eſt pluſquã de præſentibus cogitare. Nunc
uſq; ꝙ non debeat habere epiſcopus ſiue præſoyter: apoſtoli ſermone præceptum eſt: nunc econtra
rio quid habere debeat explicauit.
CSed hoſpitalem:bonoꝛum operum amatoꝛem:caſtum:iuſtum:ſanctum:continentem abſti/

P1 5 2 PD “ , P * 2

*

2
2

—

*

nentem: obtinentem eum qui ſecundum doctrinam eſt ſidelem ſermonem ut potens ſit conſola
rri in doctrina ſana: z contradicentes arguerc. L .
terl. &t, ainm deg Ante omma hoſpitalitas futuro epiſcopo denuntiatur. Si enim omnes illud de euangelio audi/
sͤ, re deſiderant: hoſpes fui & ſuſcepiſtis me:quanto magis epiſcopus cuius domus omnium commu
DSES e ne eſſe debet hoſpitium. Laicus enim unum aut duos aut paucos recipiens implebit hoſpitalitatis
ar 5 e e 7 / ſp 1

offieium. Epiſcopus niſi omnes receperit inhumanus eſt. Sed uereor ne quomodo regina auſtri ue
P B mniens a finibls terræ audire ſapientiam ſalomonis iudicatura eſt homines temporis ſui. Et uiri ni-
1. fn niuitæ acta pœnitentia ad prædicationem ionæ condemnabunt eos qui maiorem iona ſaluatorezʒ
audire contempſeru dicplunmi in populis epiſcopos iudicent ſubtrahentes ſe ab eceleſiaſtico gra
du: & ea quæ epiſcopo conueniunt exercentes: de quibus puto & ioannem ad gaium ſcribere. Ca-

T.iber p imus. c. 1.

tiſſime fideliter facis: quodcumq; operaris in fratribus & hoc peregnmis: qui teſtimonium dederũt
dilectioni tuæ: coram eccleſia: quos optime facis ſi præiſſeris deo digne: pro nomine enim domi
ni exierunt nihil accipientes a gentilibus. Et uere ſancto ſpiritu in ſe loquente:quod futurum erat ĩ
eccleſiis:iam tunc repræhendit dicens. Scripſi etiam eccleſiæ: ſed qui primatus agere cupit eorum
diotrepes non recipit nos Propterea cum uenero admonebo eius opera: quæ facit mal uerbis de
trahens de nobis: & non ſufficit ei ꝙ ipſe non recipit fratres: ſed & uolentes prohibet & de eccleſia
eicit. Vere nuac ẽ cernere quod prædictum eſt in pleriſq; urbibus epiſcopos ſiue præſbyteros: ſi lai-

7

let, * erhe . = re: quaſi non liceat facere quod epiſcopus non facit. Et tales eſſe laicos damnatio ſacerdotum eſt.
Abos krre 2 G Graues itaq; eos habent & quaſi ceruicibus ſuis impoſitos ut a bono abducant opere: uariis perſe/
quutionibus inquietant. Sit autem epiſcopus & pudicus quem græci „ uocant.
Et latinus interpræs uerbi ambiguitate decœptus pro pudico prudentem tranſtulit. Si autem lai-
cis imperatur ut propter orationem abſtineant ſe ab uxorum coitu: quid de epiſcopo ſentiendum
grrIe, r — eſt: qui quotidie pro ſuis populiq; peccatis illibatas deo oblaturus eſt uictimas. Relegamus regum
Oð

2 E d. . libros & inueniemus ſacerdotem abimelech de panibus propoſitionis noluiſſe prius dare dauid &
—* 5 ueris eius: niſi interrogaret utrum mundi eſſent pueri a muliere: non utiq; aliena ſed coniuge. Et
Rb ce Altp, nili eos audiſſet ab heri & nudiuſtertius uacaſſe ab opere coniugali: nequaquam panes quos priꝰne
ArS& SSee /gauerat conceſſiſſet. Tantuʒ intereſt inter propoſitionis panes & corpus chriſti: quantum inter um
òð 7 Pratm & corpora: inter imaginem & ueritatem: inter exemplaria futurorum: & ea ipſa quæ per exem
r irta EE plaria figu rabantur. Quomodo itaq; manſuetudo: patientia: ſobrietas: moderatio: abſtinentia lucri
choſpitalitas quoq; & benignitas præcipue eſſe debent in epiſcopo: & inter cunctos laicos eminen/
tia. Sic & caſtitas propria: & ut ita dixerim pudicitia ſacerdotalis: ut mon ſolum ab opere ſe immun/-
do abſtineat.Sed etiam a iactu oculi & eogitationis errore: mens chriſti corpus confectura ſit libera

unicuiq; quod meretur: nec accipiat perſonam in iuditio. Inter laici autem & epiſcopi iuſtitiaʒ hoc
intereſt: ꝙ laicus poteſt apparere iuſtus in paucis: epiſcopus uero in tot exercere iuſtitiam põr quot
. & ſubditos habet.Sanctus autem ꝙ græce agios dicitur: magis id ſignificat: cum ipſa ſanctitas eſt
— 1 o 9 „ miyxta pietati & ad deum refertur. Quem enim nos aimus ſanctum græei uocant. Quem
—P Ps 5 as autem illi nos pium in deum poſſumus appellare. Sit quoq; epiſcopus & abſtinens
non tantum ut quidam putant a libidine & ab uxoris amplexu: ſed ab omnibus animi perturba/
tionibus: ne ad iracundiam concitetur: ne illum triſtitia deiciat: ne error exagitet: ne lætitia immo/
derata ſuſtollat. Abſtinentia autem in fructibus ſpiritus ab apoſtolo numerata eſt. Et ſi exigitur ab
omnibus quanto magis ab epiſcopo: qui patiens & manſuetus debet uitia ferre peccantium: con-
ſolari puſillanimes: ſuſtentare infirmos: nulli malum pro malo reddere: ſed uincere in bono malũ.
Ad extremum obtineat eum qui ſecundum doctrinam eſt fidelem ſermonem: ut quomodo ſermo

ecntena uerba ipſius ſint regula ueritatis. Potẽs quoq; ſit eos ꝗ ſæculi iſtiꝰ? turbinibus exagitã-

tur conſolari: & p ſanã doctrinã ifirma præcepta deſtruere. Sana autem doctrina dicitur ad diſtin-
ctionem languidæ infirmæq; doctrinæ: Talis quoq; ſit ut contradicentes arguat hereticos ſiue iu-
dæos:& ſæculi iſtius ſapientes. Et ſuperiora quidem quæ in epiſcopi uirtutibꝰpoſuit: ad uitã ptinẽt
Hoc uero quod ait. ut potens ſit conſolari in doctrina ſana: & cõtradicẽtes arguere: referendum eſt
ad ſcientiam. Quia epiſcopi tantum ſit ſancta uita:ſibi poteſt prodeſſe ſic uiuens. Porro ſi & doctri/-

peruertere. Hic locus aduerſus eos facit qui inertiæ ſe & otio & ſomno dantes putant peccatum
eſſe ſi ſcripturas legerint: & eos qui in lege domini meditantur die ac nocte: quaſi garrulos iuti
leſq; contẽnunt:non aĩaduertẽtes apoſtolũ poſt cathalogũ cõuerſationis epᷣi:t doctninã ſimiliter
præcepiſſe. Sunt enim multi & non ſubditi uaniloqui & mentium decœptores: maxime qui de cir
cunciſione ſunt: quibus oportet ſilentiem indici: qui uniuerſas ſubuertunt domos docentes quæ

cos uiderint hoſpitales: amatores bonorum: inuidere: fremere: excommunicare de eccleſia expelle/

Iuſtus quoq; & ſanctus epiſcopus eſſe debet ut iuſtitiam in populis quibus præeſt exerceat: reddens

dei fidelis eſt: & omni acceptione digaus. Sic & ille taleʒ ſe præbeat ut oẽ quod loquitur fide dignũ

. / —R ZHA* . — .
Y: WAE na & ſermone fuerit eruditus: poteſt ſe cæteroſq; inſtruere: & nõ ſolum inſtruere & docere ſuos: ſed
— & aduerſarios repercutere: qui niſi refutati fuerint atq; conuicti facile quæunt ſimplicium corda

I. reg. 2l. a.

5 π 2 „ . 2 . . . 2 .
Sat⸗ d FE E nô oportet: turpis lucri gratia. Qui eccleſiæ futurus eſt princeps habeat eloquentiam cum uitæ in
9 - . èè tegritate
te“ Foc g

In epiſtolam ad Titum.

●
tegritate ſotiatam: ne opera abſq; ſermone ſint tacita: & dicta factis deficientibus erubeſcant: maxi-
me cum ſint non pauci ſed plures: non ſubditi ſed proterui: qui non curent illud pſalmiſtæ dicere.
Nonne ſubiecta eſt amma mea. Sed bonam mentium ſementem quæ naturaliter habet notitiam
dei: inani perſuaſione peruertant. Hoc quippe mihi paulus uidetur ſenſiſſe cum dicit
non ut ſimpliciter latinus interpræs tranſtulit decœptores: ſed mentium decœptores: Et quidem
ſine ſcripturarum auctoritate garrulitas non haberet fidem: niſi uiderentur peruerſam doctrinam
ſetiam diuinis teſtimoniis roborare. Hi ſunt de circunciſione iudæi qui tunc tempons naſcentem
chriſti eccleſiam ſubuertere nitebantur& introducere præcepta legalia de quibus & ad romanos &
ad galathas plenius paulus exequitur. Et nos ante paucos mẽſes tria uolumiaa in epiſtolæ ad ga
zlß lathas explanatione dictauimus. Tales homines doctor eccleſiæ cui animæ populoruʒ creditæ ſũt
Wlch ſcripturarum debet ratione ſuperare: & ſilentium illis teſtimoniorum pondere imponere: qui non
unam aut paucas domos: ſed uniuerſas cung dominis famuliſq; ſubuertunt. Docentes de ciborum
