cti: & hoc ex chriſti timore faciant. Vt quomodo ſeruis ſuis fuit ille ſubiectus. Sic & hi qui maiores
uidentur ſubiciantur minoribus ſuis. reddendo officia quæ iubentur. Poſſumus hic timorem &

ideſt reuerentia accipere. quæ magis nicina eſt caritati: Nequaquam enim conuenit
epheſiis. ut timore quid faciant: & non dilectione chriſti.
CMulieres viris ſuis ſubdite ſint ſicut domino quoniam vir caput eſt mulieris ſicut et chri⸗
ſtus caput eccleſie.
CHoc quod in latinis exemplaribus addituʒ eſt ſubditæ ſint: in græcis codicibus non habetur: ſiqui
dem ad ſuperiora refertur. & ſubauditur. ſubiecti inuicem in timore chriſti: reſo
net ſubiectæ & mulieres uiris ſuis ſicut domino. Sed hoc magis in græco intelligitur: quam in lati-

no. Quomodo itaq; chriſto ſubiecta eſt eccleſia:ſic ſubiecta ſit uxor uiro ſuo:quem enim habet prin

cipatum & ſubiectionem chriſtus & eccleſia. huic eidem ordini maxitus & uxor aſtringitur. Sed ui

dendum ut quomodo in chriſto & in eceleſia ſancta coniunctio eſt: ita in uiro & in muliere ſancta

ſit copula. Sicut autem non omnis congregatio hereticoruz chriſti eccleſia dici poteſt: nec caput eo

rum chriſtus eſt. ſic non omne matrimonium quod non uiro ſuo ſecundum chriſti præcepta con-
iungitur: rite coniugium appellari poteſt: ſed magis adulterium: alias autem ſubicitur uxor uiro ut

domino: quia ad ipſum conuerſio eius eſt & ipſe illius dominabitur. Nam & ſarra: dominum uoca

bat Abraham: quæ ſpontanea ſeruitus quanto magis fuerit uoluntate ſubiecta: tanto eſſe incipit coe
qualis: Quinimmo: obſequiis ſuis in ſeruitutem redigere dominantem. Quidam hunc locum: ſe
cundum anagogen ita interprætantur: ut dicant uxorem in corpore:uirum accipi in animo: Et ſicut
chriſto ſubiecta eſt eccleſia. ita corpora ſubici debere ſenſui: & in uno ſpiritu redigi. ſi domino fue/-
rint copulata: ipſe ſaluator corporis. Quoniam pinguior atq; inferior eſt ſubſtantia chriſti natura ec
cleſiæ. Propterea eam corpus chriſti eſtimo nominatam. cuius corporis ſaluator eſt chriſtus leſus:

ideſt uerbum: ſapientia. cæteræq; uirtutes in quibus intelligitur filius dei: Quære curioſius: ſicubi in
diuinis uoluminibus potueris inuenire: uocabulum carnis pro eccleſia poſitum. Si quidem nunc ne

quaquam caro:ſed corpus chriſti apgellatur eccleſia. Porro manifeſtum: quod quicquid caro eſt:
conſequenter & corpus ſit. Non autem quicquid corpus.hoc conſequenter & cætera. Sed ut eccle/
ſia ſubiecta eſt chriſto: ita & mulieres uiris ſuis in omnibus. Eccleſia chriſti glorioſa eſt. Non ha-

bens maculam neq; rugaʒ aut quid iſtiuſmodi. Qui ergo peccator eſt & aliqua ſorde maculatus: de

eccleſia chriſti non poteſt appellari. nec chriſto ſubiectus dici. Poſſibile autez eſt ut quomodo eccle
ſia quæ prius rugam habuerat & maculam: in iuuentutem & munditiam poſtea reſtituta eſt: ita
& peccator currat ad medicum: quia non habent opus ſani medico ſed male habentes. & curentur
uulnera ipſius. Et fiat de eccleſia quæ corpus eſt chriſti. Saris quoq; eleganter & caute: ad epheſios
loquens ait. ut eccleſia ſubiecta eſt chriſto: ita & uxores uiris ſuis. Si enim ita uxor ſubicienda niro ẽ.
ut chriſto eccleſia: inter uirum & uxorẽ erit ſancta coniunctio: & nunquam corporis ſeruient paſſio
nibus. Quod ſi nobis aliquis illud quod ad corinthyos: di oppoſuerit. uiꝶ uxori debitũ reddere. &
uxoré uiro. aĩaduertat: magnã inter corinthyos & epheſios eẽ diſtantiã. Illis quaſi P uulis atq; lactẽ/
tibus ſcribitur. in quibus erant diſſenſiones & ſciſmata. & audiebarur formicatio: qualis nec inter
gen tes quidem. & propterea eis conceditur. ut poſt orationem ad id ipſuʒ reddeant: ne tẽptentur a
ſatana. Licet & ibi in conſequentibus: non iuxta uoluntatem: ſed iuxta. ſe eis dicat

ignoſcere.

In Epiſtolam ad Epheſios.

ignoſcere.Epheſii uero apud quos fecit trienniũ: & oĩa eis xpi aperuit ſacramenta:aliter erudi untur

& habet unuſquiſq; arbitrii liberam poteſtatẽ: uel corynthios ſequi uel epheſios: & ſaluari aut ſerui-
tute corynthii: aut epheſii libertate. Vhe inquit ſaluator pregnantibus & lactantibus in die illa hoc
eſt iudicii:quæ utiq; proprie opera nuptiarum ſunt. Vnde omni labore nitenduz: ut ma gis epheſios
quam corynthios emulemur: nec depræhendamur quaſi in diluuio. emẽtes & uendentes nubẽtes
& matrimonio copulati: ſed accintis lumbis lucernas teneamus in manibus.
GEiri diligite vxores veſtras ſicut et chriſtus dilexit eccleſiam et ſemetipſum traqidit pro ea
vt eam ſanctiſicaret mundans lauacro aque in verbo vt exhiberet ipſe ſibi glorioſam eccleſiam
non habentẽ maculam aut rugã aut aliquid eiuſmodi: ſed ut ſit ſancta et immaculata.

Quamuis ſui inuicem maritus & coniunx amore teneantur. Qualis illa uxopmemoratur haſdru

balis: quæ capto uiro in patriæ ſe iecit incendium. & cæteræ quæ uiris mortuis: ſuperuiuere nolue-
runt. Nunquam tamen dilectionem illam uir ſapiens dilectioni chriſti: & eccleſiæ com parabit. San
ctus igitur hic intelligendus eſt amor:quo ſaac dilexit uxorem ſuam rebeccham: quæ interpræ-
tatur patientia: & de terra meſopotamiæ: quæ ſeculi huius ex omni patte fluctibus cingitur: in terrã
eam repromiſſionis induxit ut conſolaretur pro morte matris ſuæ. Interitum quippe iynagogæ: cõ
iunctione eccleſiæ temperauit. Iſta dicentes occaſionem hæreticis damus: qui omnes omnino nu-
ptias repudiandas putant. & hoc uel maxime utuntur teſtimonio: quibus breuiter reſpõdendũ paſ-
ſiones hic & immunditiam & luxuriam ab apoſtolo inter maritum & uxorem uerari. non ſanctam
coniunctionem:alioquin ſi coniugium omnino prohibebat: quid neceſſe fuit dicere: uxores ueſtras
cum potuerit dicere.uiri diligite mulieres uel uxores. Si. n. proprie matrimonium ſonat & rurſum
in ſequentibus. & uiri debent diligere uxores ſuas ſicut ſua corpora: & adhuc manifeſtius: qui uxorẽ
ſuã diligit ſeipſuan diligit. Nemo.n. unquam ſuam carnem odit.ſed nutrit & fouit eam. Quia ſecũ
dum dictum legis antiq;: & inſtaurationem euangelii: maritus & uxor una caro efficiũtur. Liberoꝶ
ergo ut diximus in matrimonio: opera conceſſa eſt. Voluptates autem quæ de meretricum capiun/
tur amplexibus. in uxore demnatæ. hoc legens omnis uir & uxor: intelligant ſibi poſt conceptum.
magis orationi quam conubio ſeruiendum. Et quod in animalibus & beſtiis ipſo naturæ iuræ præ
ſcriptũ eſt.ut pᷣgnãtes ad partũ uſqʒ ñ coeant.hoc in hoĩbus ſciant arbitrio derelictum: ut merces eẽt
ex abſtinentia uoluptatum: Quia uero ſecundum tropologiam: uiros animas. & uxores copora di/-
xeramus:ſic diligat anima corpus quomodo chriſtus eccleſiam: ut ſemetipſum tradat pro ſalute ip-
ſius.& eam ſanctificet uerbo doctrinæ: ut exhibeat:ſibi eam non habentẽ maculã aut rugam aliquã
uetuſtatis. maxime cũ ſciat illam in reſurrectionem ſaluandã. & uiſuram eſſe ſalutare dei. Talis uir
caput habet xpᷣm:& cum propter ſalutem carnis ſe humilians factus fuerit cum uxore ſua una caro:
retrahit eam ad ſpũm.& dño ohularus caro eſſe deſiſtit. Pulchre quoq; maculã aut rugam:quia de
coniugio loquebatur.de exemplo mulierum ad decoreʒ traxit eccleſiæ. Sicut enim ſolent in mulie
rum corporibꝰ uel ſordere nerui uel ruga contrahi. uel lentigo uarian: & hoc eſt omne ſtudium fœ
minarum. ut quod fœdare uidetur abſtergant. Vt exhibeant maritis corporũ uenuſtatem. ita & ani
mæ omni peccatorum ſorde purgandæ ſunt: ut ruga uereris hominis iuuentute tendatur: & reno/
uentur in nouum hominem de die in diem.
CIta et viri debent diligere vxores ſuas ſicut ſua corpora. H
CEt in geneſi ex perſona loquentis adam:ſcriptum eſt. Hoc nunc os ex oſſibus meis: & caro ex car-
ne mea.& idipſum ĩ euãgelio domino poſtea dicente fitmatur: qui creauit ab initio: maſculum &

fœ minam fecit eos. & dixit.Propter hoc relinquet homo patrem & matrem: & adhærebit uxori. &

erunt duo in carne una:Cum igitur uir & uxor una caro ſint:ita uxoribus. ut noſtris corporibus pro
uidendum. Nemo autem corpus ſuum turpiter amat: aut ſemetipſum propter coitum diligit: ſed
quaſi uaſculum animæ ſuæ. fouet corpus & nutrit. Ne fracto uaſæ: id quod continebatur effluat &
erumpat.Nec non & iuxta litteram quam diu partui ſeruit & liberis: Hanc habet ad uirum differen
tiam quam corpus ad animam. Si autem xpᷣo magis uoluent ſeruire quã ſeculo: mulier eſſe ceſſabit
& dicetur uir: quia omnes in perfectum uirum cupimus occurrere. Quod ſi ad tropologiam & hæc
referimus amabimus noſtrum corpus. & corporis ſenſus uilioris quidem conditiòôis ab anima. Sed
per quos ad mentem bonarum artium & uirtutum tranſeant diſciplinæ.

¶QAui vxorẽ ſnam diligit ſeipſuʒ diligit.nemo enim vnquam carnem ſi uam odio habuit ſed nu

trit ⁊ fouet eam ſicut chriſtus eccleſiam.
CQuantum ad ſimplicem intelligentiam pertinet. ſancta inter uirum & uxorem canitare præcepta
nunc iubemur ut nutriamus & foueamus coniuges. ut ſcilicet eis uictum atq; ueſtitum. & ea ꝗᷓ ſunt
neceſſaria præbeamus. Sed opponi nobis poteſt: quod non ſit uera ſententia dicentis apoſtoli. Ne-
mo.n. unquam carnem ſuam odit cũ morbo regio laborantes: & ptiſi & cancere & diſtilationibus.
mortem uitæ præferãt: & ſua oderint corpora: Magis itaq; ad tropicã intelligentiã ſermo referatur
& dicamus qd illam carnem quæ uiſura ſit ſalutare dei aĩa diligat. & nutriat: & foueat eã diſciplinis
erudiens: & cæleſti ſaginans pane. & xpi ſanguine irrigans ut refecta & nitida poſſit libero curſu ui/-
rũ ſeg.& nulla debilitate & pondere pᷣgrauari. Pulchre etiã i ſimilitudinẽ chriſti: Nuttientis & fo/

*

ALiber tertius. c. v.

uentis eccleſiam: & dicentis ad hieruſalem: quotiens uolui congregare filios tuos. ſicut gallina cõ/-
gregat pullos ſuos ſub alas. Et noluiſti. animæ quoq; fouent corpora ſua ut corruptiuum hoc in-
duat incorruptionem. & alarum leuitate ſuſpenſum:in aerem facilius eleuetur. Foueamus igitur
& uiri uxores: & animæ noſtra corpora. & uxores. in uiros. & corpora redigantur in animas. Et
nequaquam ſit ſexuum ulla diuerſitas. ſed quomodo apud angelos. Non eſt uir et mulier: ita &
nos qui ſi ſimiles angelis futuri ſumus. iam nunc incipiamus eſſe quod nobis in cæleſtibus repro-
miſſum eſt quoniam membra ſumus corporis eiusequia membra ſumus corporis chniſti. & chriſt
nutrit & fonet eccleſiam: Ideo & nos nutrimus & fouemus camem noſtram: quam nemo unquam
odio habuit. Membra autem ſumus corporis chriſti:non ſecundum naturam diuinitatis ætetnæ:
ſed iuxta id quod hominem eſt dignatus aſſumere. Quamquam & homo ipſe: qui aſſumptus eſt:
habeat naturam noſtrorum corporuz. ſed non habet origmnem. Nos enim ex humano ſemine coa
gulamun ille de ſpiritu ſancto natus eſt. Poteſt aũt & aliter dici.quoniaz corpus xpi eccleſia eſt eccle
ſia de cunctis credentibus congregatur. Paulus & ephgſii mẽbra ſunt corporis. i. eccleſiæ chriſti.
Mꝛopter hoc relinquet homo patrem ⁊ matrem:⁊ erunt duo in carne vna.
CQuod frequenter annotauimus apoſtolos & euangeliſtas non iiſdem uerbis uſos e& in teſtamẽ
ti ueteris exemplis: quibus in propriis uoluminibus continentur: hoc & hic probamus. ſiquidem te
ſtimonium iſtud ita in geneſi ſcriptum eſt. Propter hoc relinquet homo patrem ſuum & matrẽ ſuã
& adhærehit uxori ſuæ: & erunt duo in carne una. Nunc autem apoſtolus pro eo quod ibi habetur
ideſt propter hoc:poſuit quod latinæ aliis uerbis dici non poteſt:deinde ꝓp/
patre ſuo & matre ſua: prono mina abſtulit. & patrem tantum poſuit & matrem. & quod in medio
dicitur. & adhærebit uxori ſuæ: hic pœnitus prætermiſit: & tantum quod ſequebatur hoc di-
ctum ſuperioribus copulauit.& poſuit & erunt duo in carne una. Hoc autem totum nũc idcirco ob
ſeruauimus: ut etiam in cæteris locis ſicubi teſtimonia de prophetis & ueteri teſtamento ab apoſto
lis uſurpata ſunt: & in noſtris codicibus non habentur. nequaquam ſtatim ad apocriphorũ inepti-
as & deliramenta curramus. Sed ſciamus ſcripta quidem ea eſſe in ueteri teſtamento: ſed non ita ab
apoſtolis edita: & ſenſum magis uſurpatum. Nec facile. niſi ab ſtudioſis poſſe ubi ſcripta ſint inueni
ri. Igitur ad exhortationem mutui affectus: inter uxorem & uirum adam & euæ ſumpſit exempluz:
. Vt quomodo coſta tollitur de adam & edificatur in coniugem: & ipſa rurſum coniunx in unã ui/-
ri carnem redigitur: Quia qui uxorẽ diligit: ſe ipſum diligit.ſic & nos noſtras amemus uxores. Id
ipſum autem per allegonam. in chriſto interprætatur & in eccleſia. Vt adam chriſtũ & eua præfigu-
raret eccleſiam. Factus eſt enim nouiſſimus adam: in ꝙpiritum uiuificantem. Et quomodo de adam
& uxore eius oẽ hominum naſcitur genus: ſic de chriſto & eccleſia omnis credentium multitudo
generata eſt. Quæ unum eccleſiæ corpus effecta rurſum in latere clxiſti ponitur & coſtæ locum re-
plet. & unum uiri corpus efficitur. Ipſo domino in euangelio poſtulante: pater da: ut quomodo
ego & tu unum ſumus:ſic & ipſi in nobis unum ſint. Interrogemus martionem qua conſequentia
locum iſtum qui de ueteri uſurpatus eſt inſtrumento.in chriſtum & in eccleſiam interprætari queat
Cum iuxta illum ſcriptura uetus omnino non pertineat ad chriſtum.
* CSacramentum hoc magnum eſt ego autem dico in chꝛiſto ⁊ in eccleſii.
Non ut pleriq; eſtimãt omnis hiſtoria ꝗᷓ de adã & de eua in geneſi ſcripta ad xp̃m & ẽ ad eccleſiaʒ
facile referri poteſt. Sed tantũmodo quod in præſenti loco ponitur. Ideſt pp hoc relinquet hõ pa/
trem ſuũ & matrem ſuam & adhærebit uxori ſuæ: & erunt duo in carne una. Primus. n. homo. & pri
mus uates adam.hoc de xpᷣo & eccleſia prophetauit. Quod reliquerit dñs atq; ſaluator patrẽ ſuum
deum. & matrem ſuã cæleſtẽ hieruſalẽ & uenerit ad terras pp ſuum corpus eccleſiã: & de ſuo eam la
tere ſabricatus ſit. & pp illam uerbũ caro factũ ſit. Et quia non oĩa equalia ſacramenta ſunt ſed eſt
aliud ſacramentũ maius: & aliud minus: propterea nunc dicit: ſacramentũ hoc magnü eſt. ſimul hu
militatis eius indiciũ ẽ inferẽtis. Ego aũt dico in xpo. Et in eccleſia. Gregorius nazãzenus uir ualde
eloquens & in ſcripruris apprime eszuditus cum de hoc mecum tractaret loco: ſolebat dicere. Vide
quantũ iſtius capituli ſacramentũ ſit: ut apoſtolus in xpᷣo illud & in eccleſia interprætans: non ſe ita
aſſerat ut teſtimonii poſtulabat dignitas expreſiſſe: ſed quodammodo dixerit: ſcio ꝗa locus iſte in-
effabilibus plenus ſit ſacramentis. & diuinũ cor querat interprætis. Ego ãt pro puſillitate ſenſus mei
in xpo interim illud & in eccleſia intelligendũ puto. Non quo aliquid xpᷣo et eccleſia maius ſit: ſed
quod totũ quod de adam & de eua dicitur.in xpᷣo & in eccleſia interprætari poſſe difficile ſit.
CEerumtamen ⁊ vos ſinguli vnuſquiſqʒ ſuam vxorem ſicut ſe diligat. .
CEſtimet aliquis eandẽ inter maritũ & uxorẽ iuberi ab apoſtolo caritatẽ: ꝗᷓ in proximũ pᷣcepta eſt.
Si.n. ſcriptũ eſt diliges proximũ tuũ ſicut te ipſum. & nunc di unuſquiſqʒ ſuã uxorẽ ſicut ſe diligat.
Ergo eadẽ in proximũ & in uxorẽ caritas erit. Qd ſi ꝓximus iuxta interpᷣtationẽ ſaluatoris oĩs hõ
eſt hoĩ: Nulla ergo erit inter uxorẽ & quorũlibet hoĩum dilectionẽ dria caritatis. Qd dicere: ualde
abſurdũ eſt.In proximo.n.ſimilitudo ponitur: ut ſic eũ diligas ſicut te & cupias eẽ ſaluatũ:In uxorẽ
aũt cõparationis aduerbium: non ſimilitudinem ſed approbationeʒ & confirmationẽ: cum quodã
pondere ſonat: quomodo dicimus deuiro: quaſi uir fecit: & de ſaluatore ſcriptum eſt. Vidimus glo
S lam eius

In epiſtolam ad Ephelios.

tiam eius: quaſi gloriam unigeniti. Non quo ipſe ſaluator gloriam habuerit ad comparationem al
terius unigeuiti. ipſe eſt enim unigenitus: Et unigenitus ſi & alter fuerit: unigenitus non poteſt ap-
pellari. Vnde alterius unigeniti non indigebat exemplo: ſed ſicut unigenitum. Hoc eſt ſemetipſum
decebat gloriam habere: poſſedit. Hoc idem & ſeptuageſimi ſecundi pſalmi iuxta græcos tamen
exordium ðYMZ Quam bonus deus iſrahel rectis corde. Alio⸗-
quin iuxta græcos &τσ ideſt ſicut ſimilitudinem magis uidetur: quam firmitatem ſigniſicare di-
ctorum:ſi non ut confirmationem audieris: ſed quaſi exemplum: ſimul & hoc attendendum: quod
uir diligere iubetur uxorem: mulier uero timere uirum. Congruit enim uiro dilectiosmulien ti/
mor:ſeruo uero non ſolum mœtus:ſed & tremor iungitur: Vnde & in conſequentibus ait. Serui

obedite dominis carnalibus cum timore & tremore.
MWulier autem vt timeat virum ſuum.
CSi in deum mœtus propter timorem ſupplicii. Non ſinit eum qui mœtuit eſſe perfectum: quanto
magis imperfecta erit mulier: non ſolum deum ſed etiam uirum mœtuens. Propter quod requiren
dum an carnaliter uxor intelligenda ſit: & uxris timor: cum frequenter multo meliores maritis in-
ueniantur uxores: & eis imperent & domum regant: & edocent liberos: & familiæ teneant diſcipli-
namilllis lu auriantibus: & per ſcorta currentibus: heæ uiros ſuos utrum regere debeant an timere:
lectoris arbitrio derelinquo: Quod ſi iuxta allegoriam ut ſupra diximus: uxor in corpore accipi-
tur: uir in animo. Nihil icongruum eſt timere eã ut ancillam uirum in ſecundo gradu. & in uiliori
ſubſtantia cõſtitutam. Animi quippe(ut ait chriſpus) imperio:corporis ſeruitio magis utimur. Qui
uero ſimplicem intelligentiam mulieris ſequitur & mariti: duas ſignificantias in uerbo timoris eſſe
monſtrabit: Et dicet unam de qua Ioannes ait qui timet: pœnam habet: Et ꝗ timet non ẽ perfectus:
Iuxta quam & ſexui ſpiritum ſeruitutis habent in timorem: quem exiguntur a domino dicente ad
eos. & ſi pater ſum ego ubi eſt gloria mea: & ſi dominus ſum egoubi eſt timor meus. Alſteram uero
quæ apud philoſophos nominatu &S apud nos licet non plenæ ſonet: reuerentia dici
poteſt. Scit quoq; & prophetes perfectorum timorem:quem qui timuerit perfectus in triceſimo ter
tio pſalmo dicens. Non eſt inopia timentibus eum. Poteſt igitur uxori ſimpliciter intellectæ: hic

imperari mœtus ut timeat. Hoc eſt reuereatur uirum ſuuz.

Ilij obedite parentibus veſtris in domino.hoc enim eſt inſtum. honoꝛa patrem tnũ
17 matrem tuam quod eſtmandatum pꝛimum in pꝛomiſſione vt bene ſit tibi ⁊ longe
uns ſis ſuper teram. l SðYMdm
L2RCAmbigue dictum utrum in domino parentibus ſuis filii debeant obedire: an certe
Parentibus ſuis filii obediant in dio. Quod utrumq; faciendum ut & his parentibus
qui nos in domino genuere qualis fuit paulus & apoſtoli: obediamus: & ea ſaciamus quæcũq; præ/
ceperint: & parentibus noſtris de quibus ſcdm carnem nati ſumus.obtemperemus in dño. im Plen-
tes ea ꝗᷓ non ſunt dñi contraria uoluntati: Simul & hereticos coartabimus. nolentes uetus teſtamẽ-/
tum eſſe dei boni cuius filius xps ſit. Qua ratione apoſtolus xpᷣi boni dei filii ſcriptura creatoris uta-
tur: & obedientiam filioꝶ de ueteri lege præſumat. Quod teſtimonium de exodo ſumptum ita ibi
contexitur. Honora patrẽ tuum & matrem tuam ut bene ſit tibi: & ſis longeuus ſuper terram quam
dominus deus tuus dabit tibi. de quo nunc ultima uerba ſubtraxit. Quod mandatum:in decalogo
quintum eſt. V nde quærendum quare nunc dixerit quod eſt mandatum primam. Cum primum

mandatum ſit: non erunt tibi dii alii præter me. Quamobrem nonnulli ita legunt quod eſt manda

tum primam in promiſſione: quaſi quattuor alia mandata quæ ante hæc dicta ſunt: non habeant ꝓp
miſſiones & in hac ſola pollicitatione feratur adiuncta. ut bñ ſit tibi & ſis longeuus ſuper terraʒ: qu

dominus deus tuus dabit tibi: Sed uidentur mihi non obſeruaſſe ſubtilius. & in ſecundo mandato
repromiſſionem eſſe ſociatam. Ait enim. Non facies tibi idolum. Neq; omnem ſimilitudinem eoꝑꝶ

quæ in cælo ſurſum: & quæ in terra deorſum. Et quæ in aquis qibtus terram: non adorabis ea. & nõ
immolabis illis. Ego enim ſum dominus deus tuus: deus zelot?es qui reddo peccata patrum in filios
uſq; ad tertiam & quartam generationem. his qui me oderunt. & facio miſericordiam in milia his
qui diligunt me. & cuſtodiunt mandata mea. Obſerua enim quod uerba ſint ſponſionis. Faciens
miſencordiam in milia his qui diligunt me. & cuſtodiunt mandata mea. Forſitan ergo quia de

calogus exeunti de ægypto populo prima lex data erat. Vnumquodq; mandatum decalogi: primũ

mandatum eſt appellandum: ad comparationem eorum præceptorum: quæ poſtea in lege conſcri
pta ſunt: Qui uero expoſitionem ſuperiorem tenere conabitur in eo quod diſtinxerat quod ẽ mã
datum primum in repromiſſione: dicet ſeparatim eſſe mandatum. Honora patrem tuum & matreʒ

tuam. & poſtea repromiſſionem ſuo loco poſitam. ut ſis longeuus ſuper tertam quam dominus de

tuus dabit tibi.In hoc uero mandato ideſt non facies tibi idolum neq; omnem ſimilitudinem non
ſeorſum ſed ſub uno textu atq; ſermone:non tã promiſſionẽ datam quã ſnĩaʒ in laudes dei eſſe fini
tam Facientis miſericordiã in milia his qui eũ diligunt & cuſtodiũt mãdata eius. Rurſũ is ꝗ tota de

calogi mandata primũ mandatũ eẽ contendit: repromiſſionẽ in qua ſcriprũ ẽ ut ſis lõgeuus ſuper

Liber tertius.c.vj.

7

terram quam dominus deus tuus dabit tibi. Non ſolum ad eos pertinere monſttauit: qui parenti-
bus obſequantur. ſed etiam alia innumerabilia pcepta. & neceſſe habebit cuncta replicare manda-

ta in quibus merces hæc & præmiũ promittantur. ut ſint longeui ſuper terrã: quam dominus deus
ſaus dederit eis. A quo diuerſus ille exigere debebit interpræs. ut doceat ante hoc mandatum : illa
quæ ab eo prolata ſunt ſcripta eſſe mandata. Quod ſi non potuerit approbare: fruſtra & aliis præ-
ceptis hanc repromiſſionem adiunctam eſſe mem orauit. Poſt hæc retractandum Poſt honorem
patris & mattis: non iudaicum & carnale eſſe promiſſum ut longeui ſint filii ſuper terram: quam do
minus deus ſuus dederit eis. Maltos enim fuiſſe credendũ: qui & parentibus obſequentes cito mor
tui ſint.& in parentes impii: uſqʒ ad extremam uenerint ſenectutem. Reſpondeant enim iudæi & ſi
miles iudæorum ſi uitæ iſtius longitudo eſt in promiſſis: & diu in corpore permanere fœlicitas eſt

Quid ſibi uult illud in pſalmis.heu mihi quia incolatus meus prolongatus eſt. habitaui cum habi
tantibus cedar. Et hoc ſalomonis in eccleſiaſte. Laudaui ego oẽs mortuos qui olĩ mortui ſunt: ſu/

peruiuentes qui uiuunt uſq; in præſens: & melior eſt ſuper hos duos qui necdum natus eſt: & non
uidit omne opus malum quod factum eſt ſub ſole: Et poſt ꝑaululũ: ſi genuerit uir centum. & annos
plures uixerit. & multi fuerint dies annorum eius: & anima illius repleatur bonis: & ſepultura non
ſit ei. dixi melius eſt ſuper eum abortiuum qui in uanitate uenit. Et in tænebris nomen eius operie

tur. Et quidem ſolem non uidit: & cætera. Si enim laudantur ſuper uiuos mortui: Et iuxta quoſdaʒ

qui antequam in corpora iſta deſcendant: animas degere in cæleſtibus arbitrantur: melior eſſe dici/
tur duobus qui nec dum natus eſt. & omnis iſta uita tentatio eſt. Et ſecundum Iob mors uiri requi/
es.& iuxta eundem Hieremiam: maledicta eſt dies in qua naſcimur: quomodo nunc repromittitur
honorantibus patrem & matrem quod longeui ſint ſuper terram: quam dominus deus ſuus dede-
rit eis? Quærenda eſt ergo terra quam dominus repromittit: & tribuit his qui ſpiritualem ægyptuz
reliquerint: & cum omni patientia: magna & terribilia uitæ iſtius deſerta tranſierit. Et uicerint re-
ges magnos quos percutit dominus: & tranſierint in iudæa quæ lacte & melle fluit. Et ſub Ieſu hie-
richo corruente: atq; uaſtata hai.quæ interprætatur abruptum. hieruſalem uenerint:& edificetur eis
templum ſub ſalomone rege pacifico. & poſſideant terram quæ manſuetis ẽ præparata: Beati quip

pe mites: quoniam ipſi poſſidebunt terram: Quæ ueræ eſt terra uiuentium. pſalmiſta quoq; dicente:

Credo uidere bona dominu:in regione uiuentium: huius uitæ longitudinem & ſapientia habet in
manu dextera: in ſiniſtra tenens diuitias & gloriam.

CEt patres nolite ad iracũdiã vocare ſilios vzos ſʒ educate illos ĩ diſciplina ⁊ cõuerſatiõe dei.

CPeccatum filiorum eſt:non obedire parentibus. & quia poterant parentes aliquid imperare per/

uerſum adiunxit in domino: peccatum uero parentum: paruulos filios atq; lactentes ad iracundiaʒ

prouocare:Aut certe iam adoleſcentibus & matrurioris ætatis: ea imperare quæ grauia ſunt. Sicut
igitur in filiis obſequium. & ſubiectionis merces eſt demonſtrata: ita parentibus moderatum iube

tur imperium: ut non quaſi ſeruis. ſed quaſi filiis præeſſe nouerintinec hoc præcepiſſe contentus eſt.
ſed & illud adiungit. educate illos in diſciplina & correptione domini: quam correptionem nos
Jegimus: melius in græco dicitur quæ admonitionem magis & eruditionem quam au/
ſteritatem ſonat: Legant epiſcopi atq; præſoyteri qui filios ſuos ſecularibus litteris erudiunt: & faci-
unt comedias legere. & mimorum turpia ſcripta cantare: de eccleſiaſticis forſitan ſumptibus erudi/
tos. & quod in corbonam pro peccato uirgo uel uidua. uel totam ſubſtantiam ſuam efundens qui/
libet pauper obtulerat. Hoc in calendaria ſtrenam Et ſaturnaliciam ſportulam. & minerualem. mi/
mus grammaticus & orator: Aut in ſumptus domeſticos: aut in templi ſtipes: aut in ſordida ſcorta
conuertit. Hæli ſacerdos ipſe ſanctus fuit: ſed quia filios ſuos non erudiuit in omni diſciplina & cor
reptione: ſupinus cecidit: & mortuꝰ eſt. Non enim poterat ad priora extendi: ſed retrorſum fuit: &
opiſtotono inſanabili lapſus in tergum ad ſodomam cum lot uxore reſpexit: & certe corripuerat fi⸗
lios ſuos dicens quare facitis uerba hæc quæ ego audio de uobis mala ab omni populo? Nolite filii
mei: quoniam non eſt bona fama quam ego audio de uobis. de iſtiuſmodi patribus. & eſaias lachry
mabili uoce cauſatur dicens: Et filii Nienigenarum nati ſunt eis. Quod ſi hoc epheſiis laicis: & ple/
riſq; ut in populo ſolet uitæ huius negocis occupatis pcipit. ut filios ſuos erudiant in omni diſcipli
na & admonitione domini. Quid de ſacerdotibus eſtimandum eſt: de quoruʒ ordine ad timotheũ
ſcribit dicens. Filios habentem in obſequio: cum omni honeſtate. Etid ipſum: ad titum inculcat
& repetit. Filios habentem fideles: Nõ in accuſatione luxuriæ: aut non ſubditos: Et quaſi uitia Filio
rum parentibus imputentur: coniunctionem cauſalem interſerens ait. O portet enim epiſcopum
ſine crimine eſſe: tanquam dei diſpenſatorem. Non eſt ergo ſine crimine epiſcopus.cuius filius non
fuerit ſubditus: & in accuſatione luxuriæ.
CSerui obedite dominis carnalibus cum timore.⁊ tremore⸗ ſimplicitate cordis neſtri ſicut
chriſto. Non ad oculos ſeruientes quaſi hominibus placentes ſed ut ſerui chriſti. facientes uo⸗
luntatẽ dei ex animo cum ſidelitate ſeruientes ſicut domino ? non homimbus. Scientes quod
vnuſquiſqʒ quod fecerit boni hoc recipiet a domino ſiue ſeruus ſine liber.

Propheta loquente ad hieruſalem: qualis tu timuiſti ab homine mortali: & filio hominis: & Pe-

tro in epiſtola

— —

Inepi

r

ku tro in epiſtola ſua. Timorem eoſum ne timeatis: ſed dim leſum chriſtum ſanctifcate in cordibus
ueſtris. Et ſaluatore eadem concinente. Nolite timere eos qui poſſunt occidere corpus & plus non
2 habent quod uobis faciant. ſed timete eum qui põt aiam & corpus occidete in gehennã. Salomone
en quoq; paria teſtãte:fili honora dñm & cõfortaberis: pter illũ aut ne timeas aliu. Videtur apoſtolus
6 diuerſa præcipere ut ſerui eum timore & tremore obediant dominis carnalibus & uxor ut timeat
or uirum. Atq; qui ſimplicius reſpondebit. Hæc dicet nõ perfectis ſeruis & eis qui ſapiemiæ ſecreta co
al gnouerint hæc p̃cepta conſtitui. ſed his qui principia habebant fidei. & doctrinis humiliornibus in/-
de digebant. Alius uero aſſerat: eum qui non habeat ſpm ſeruitutis iter in timore & tremore nequa-
di quã huic ſubiacere ſniæ. ut cum timore & tremore ohediat dominis carnalicns. hoc ideʒ & de uxo
re dicturus: quæ iubetur ut timeat uirum. Porro tertius: in hoc quoq; loco. ſicut in muliere. timoreʒ
non pro reuerẽtia dictũ putabit. Sed arctabitur ex eo:qd additus eſt timori. tremor. Poteſt. n. uxori reue
no rentia conuenire ut reuerens timeat uirũ. Wi aut tremor eſt mœtus non ſonabit reuerentiam. ſed ti
non morẽ.Neceſſario itaq; in ſeruis additum eſt. ut poſt timorẽ dñi habeant & tremorem. & ad diſtin/
eie ctionẽ dñaſpiritualis: nunc carnalis dus appellatur: Ita ut ſeruo ꝗqcunq; crediderit in deuz: & necdu
; ad ſcientiæ ſummã peruenerit: Non indecens ſit dño ſeruire carnali cum timore & tremore. in ſim/
dccx plicitate cordis ſui. & ſic ei ſeruire fideliter ut chriſto. Non ad oculum ſeruiens: ut hii faciunt ꝗ ho/
gui⸗ minibus placere deſiderant: ſed ut neceſſitatẽ in uoluntate uertat & faciat de ſeruitutè mercedẽ: Ma
inr xime cu dñs carnis: a dno ſpiritus diuerſa non imperet. Hoc eſt. n. quod aitmon ad oculum ſeruien
de tes. ut hoĩbus placentes. ſed ut ſerui xpᷣi facientes uolũtatem dei. Sed & ipſam fidelitatẽ non coactã
n ſeruus habeat ſʒ ſpontaneam & ex animo: ſic ſeruiens dño ſuo ſicut xpo: a quo recepturus eſt fidelis
tre⸗ pmiũ ſeruitutis.non minus quã ſi liber uolũtate ſeruiſſet. Simul & hoc notandũ qd obœdientiæ ſi
ie lioꝶ atq; ſeruoruz diuerſa ſubiũxerit. Ad filios. n. dicit obœdite parẽtibus ur̃is ĩ dno ad ſeruos uero
nein obedite dñis carnalibꝰ: cũ timore & tremore. Vt ſicut inter ſeruũ & uxorẽ hẽt mœtꝰ diuerſitatẽ.ita
i & inter filios & ſeruos obœdientia diſcreparet. Et pulchre imperans ſeruis ut obœdiant dominis:
aliecit quaſi xpᷣo. Et iterum ut ſerui xpi: facientes uoluntatẽ dei. Vt.ſ.non audiat ſeruus carnalẽ deũ
an ſi contraria dei præceptis uoluerit imperare. Qũuo aũt ad corynthios ſcdm tempus reſcripſerat. ne 2
per occaſionẽ fidei in xpᷣ̃m inter maritos & uxores diuortia fierent. Si e duobus unus credere noluiſ
N ſet. Ita ad epheſios & ad coloſcenſes: qa plurimi inter initia fidei putabant gentiles dominos conmtẽ
, nendos: nunc conditionũ moderate præcepꝑta conſtituit: ut ſeruitia non uideatur contra dominos
i cõcitare. Et rurſum nequaquã dominos doctat audiendos. ſi uitioſa & nephanda præcipiant.
ů Et domini:eadem facite illis remittentes minas ſcientes quia ⁊ ipſoꝛum ⁊ veſter dominus:
e eſt in celis:? perſonarum non eſt acceptio apud deum. .
4 Quæ nam ſunt hæc quæ ſeruis ſuperius imperauit. ut diceret dominis eadem facienda quæ ſer-
e uis- Puto illa ꝗᷓ dixerat in ſimplicitate cordis & facientes uoluntatẽ dei. & ex animo. & cũ fidelitate
iu⸗ ſiue beniuolentia in ſeruos quia utrumq; ſonare põt. Vnuſquiſq;.n.quod fecerit boni: Hoc
4 recipiet a dño ſiue famulus ſeruierit ſicut dictũ eſt.ſiue liber dominatus fuerit ut oportet:Non ſit ter
,/ ribilis. non promptus ad uerbera: ſciens quia & ipſe habeat dominum in cælis apud quem non eſt *
d acceptio perſonarum: & qui ſolus tantum iudicet uoluntates. & iuxta eas deteriori præferat melio
4 remeligens facta:non homines.
/ CBe cetero confoꝛtamini in domino:⁊ in potentia virtutis eius.
mn Scio in græco:pro uirtute. Fortitudinem poſita.i. quia uirtus apud eos appel
dctt latur: Sed hæc apud nos conſuetudo eſt ſcripturaꝶ ut indifferẽter uirtutẽ nominẽt
1 Maxime qa fortitudo corporis: uirtus aĩ exiſtimatur. Quãquã & apud philoſophos inter quatuor
ut uirtutes fortitudo ſit poſita: quã utiq; aĩ & non corporis eſſe manifeſtũ eſt: Quod igitur ait: confor-
fi tamini in dño & in potentia uirtutis eius: totũ ſentitur in xpᷣo: ut in oĩbus uirtutibus quæ ſuper eo
x intelliguntur: ꝗ crediderint cõfortentur: & prudẽter poſt ſpecfalia mandata ꝗd uiris & uxoribus pa
ple tribus: & filis. dominis. & ſeruis obſeruandũ ſit: Nũc generaliter oĩbus in cõmune pcipit ut in dño
i & in eius potentia confortati præparent ſe aduerſum diabolũ. De quo in conſequẽtibus ſcribit.
hei Induite omnia arma dei:vt poſſitis ſtare contra verſitias diaboli.
CEx his ꝗᷓ infra legimus. & his quæ in ſcripturis oĩbus de dño ſaluatore dicuntur. manifeſſime cõ⸗
li⸗ probatur.oĩa arma dei ꝗbus indui iubemur. intelligi ſaluatorẽ. ut unũ atq; idem ſit dixiſſe induite
mn uos oĩa arma dei.quaſi dixerit ĩduite dñm Ieſuʒ xpᷣʒ:Si.n.cingulũ ueritas ẽ: & lorica iuſtitia eſt: ſalua
4 tor aut & ueritas & iuſtitia noĩatur. Nulli dubiũ quin ipſe & cingulũ ſit & lorica. Itaq; iuxta hæc: ipſe
erit.& præparatio euangelii pacis: & ſcutũ fidei. & galea ſalutis & gladius ſpũs. qd eſt uerbũ dei: &
1 uiuens ſermo & efficax. & acutus ſuper oẽm gladium ex utraq;ʒ parte acutũ. Quæ aũt alia arma dei
poſſumus eſtimare. quibus induendus eſt qui hẽt aduerſum diaboli dimicare nerſutias: excepta uir
4 tute ꝗᷓ xp̃s eſt. Hunc.n.qui iuxta oĩa quæ ſuper eo intelliguntur fuerit indutus. potens erit cõtra uni
uerſas inſidias diaboli repugnare: & ſcdm id quidẽ qd ueritete præcinctus eſt: nõ facile ad falſitatis
dogmata deducetur. Iuxta hoc uero qd loricà indutus eſt iuſtitiæ: iniqtatis iaculis non poterit per/-
forari. Nec non cũ calciatus fuerit calciamentis pulcherrimis in præparatione euangelii pacis: quaſi
x1

Lier tertius.c.vi.

is qui præparauit in fine opera ſua: & idcirco pacis homo factus eſt nec bellicuz aliquid & tumultuo
ſum agit: nec cum his qui impræparati ſunt condemnabitur: infidelitas quoq;: inimica fidei eſt. Vbi.
ſcutum eſt fidei nihil ualebit. Caput etiam & principale cordis & animæ in quo ſenſus omnes lo⸗
cati ſunt: ſalutis galea circundatum non quaſſabitur: ad extremum quaſi uir bellator:& ſortis om/
nes ſectas contrarias ueritati concidet. interficiet. iugulabit: gladium ſpiritus: ideſt uerbum dei ma-
nu tenens. Volens etgo apoſtolus multimoda diaboli ingenia oſtendere quibus nos capere nita
tur per ea loca in quibus non omni cuſtodia ſeruemus cor noſtrum mechodias eius ideſt adinuen
