— + T⸗ P E, füdamentũu habere xpᷣm: quẽ poſuit architectꝰpaulꝰ: & noluerũt ſed in terrã poſuerũt füdamẽta ſua.
Pen Nertrutt., be CEgo dixi dii eſtis. filii excelſi omnes. WAudiat eunomius: audiat arrius: ꝗ di/
— . cunt filiũ dei ſimiliter eſſe filiũ:ut nos ſumus. Quod dii ſumꝰ:nõ ẽ naturæ ſed gratiæ. Quotquot. n.
X . — 47 — — . ei recœperunt:dedit eis poteſtatẽ filios dei fieri. Propterea feci hominẽ: ut de hominibus dii fiant.
6 A 3. 2₰ S Ego dixi dii eſtis & filii excelſi oẽs.Videte qꝗᷓta ſit dignitas:& dii uocamur & filii. Ego feci uos deos.
S 21 voα ſicut feci moyſen pharaonis deũ: ut poſtquã dii fueritis: digni efficiamini filii mei. Conſiderate ſcri- —
4 r W Ebes de. g 9 pturã diuinã. Nõ eſt perſonaꝶ acceptio apud deũ. Non dixit ego dixi dii eſtis reges & principes: ſed
omnes quib?æqualiter corpus dedi & aiam & ſpũm: æqualiter donaui & diuinitatẽ & adoptionez.

—

-

Equaliter oẽs naſcimur & iĩperatores & pauperes: æqualiter & morimur: Equalis enim conditio é. 4
her 4 — Pos aũt ſicut homines moꝛiemin. Videtis ergo qm̃ qui hõ ẽ moritur. Deus eniʒ —
Deme meytas des deas nö moritur: & adã quãdiu ſeruabat pcœptu & de' fuit: non mortuus ẽ. Poſtquã uero guſtauit de ar -
bore illicita:ſtatim mortuus ẽ. Deniq; dicit ei deus. In q̃cũq; die guſtaueris morte morieris. Melius
hẽt ĩ hebreo. Vos ãt ſicut adã moriemini. Sicut ille eiect* de paradiſo:ſic & nos eiecti ſumus. 1e
Et ſicut vnꝰ de pꝛincipibꝰ cadetis. CQm dixerat filii excelſi omnesmon poteſt fi-
1 2 . liꝰeẽ excelſi:niſi & ipᷣe excelſus fuerit Ego dixi ut oẽs uos excelſi ſitis:ut ego excelſus ſũ.Vos uero ſi
rrdſ 2 re cut unꝰ? de pricipibꝰcadetis. Quoniam excelſi eramus: propterea cecidiſſe dicimur. Vbi ſunt qui di⸗-

ee , cunt diabolum: diabolum eſſe factum? Vbi ſunt qui dicunt malam naturam a deo creatam? Secun
dum hebreum hic duo dicuntur. Vos autem ſicut adam moriemini. Sicut pater ueſter noluit audi-
re pᷣceptũ dñi & cecidit:ita & uos moriemini.Ergo illud de adã dictum eſt. Hoc uero quod ſeꝗtur:
& ſicut unus de principibus cadetis. Quiseſt iſte unus de principibus qui cecidit? Si uolueris dice⸗
te adam:iam in ſuperioribus uerſiculis dictum eſt: Vos autem ſicut adam moriemini. Simulq; uide
.Z te ſignificantiã uerbi. Vos autem ſicut adam moriemini. Quoniam adam mortuus eſt: & nos mo-
Pz* „ —, 4. rimur. Diabolus uero qui princeps fuit & cecidit:non mortuus eſt. Neq; enim poteſt angelica di-
g 15 gnitas mortem recipere: ſed tantum ruina m. Idcirco dixit: ſicut unus de principibus cadetis. Quo-
e modo cecidit lucifer qui mane oriebatur? & ecce & hic cecidit: & ibi cecidit. Propterea cecidit: quia
ſemper in cæleſtibus uerſabatur.Iſte ẽ cui dicitur ĩ ezechiel. Tu es reſignaculũ ſimilitudinis. Videte
quid dicat.Reſignaculum ſimilitudinis. Non dixit tu es ſignaculũ ſimilitudinis: fſed reſfgnaculum
ſimilitudinis. Signaueratite deꝰ: & ſimilem ſibi fecerat. Tu uero poſtea reſignaſti te ad ſimilitudineʒ
dei & tu cõditus es. Deniq; dicitur in ipſa prophetia. In medio cherubin nutritꝰes: inter lapides iaſpi
dis & carbunculi fuiſti in paradiſo dei: & cecidiſti inquit. & a monte dei uulneratus es. Iſte princeps
tyri ex eo tempore quo cecidit: ſi quidem tyrus lingua hebrea dicitur ſors: hoc eſt tribulatio: ergo &
iſte princeps ꝗ primo erat in cælo: nunc factus eſt princeps tyri hoc eſt tribulationibus iſtius ſæculi
ſicut unus de principibus cadetis. Quando dicit ſicut unus oſtendit eſſe & alios. Legite apochalyp⸗
ſin ioannis. Draco quando de cælo cecidit tertiam partem ſtellarum ſecum duxit. Hucuſq; deus lo-
quutus ẽ ad homines: & rurſum Per prophetam loquitur. .
CSurge

— —

— — — — .-—

— —— —

—

Super Pſal. lxxxii.

Surge deus iudica terram. Surge qa nauis noſtra fluctibus tanditur. Surge deꝰindica

. terrã: qm mali iudices nõ iudicãàt: ſed euertũt legẽ tuã: & pecora tua lacerãt. Tu ſurge qin uer? iudex
Z es. Quia ergo mali iudices mortui ſunt ſicut adã: & ceciderunt ſicut unꝰde priĩcipibꝰ: ppterea tu ſur
ge tu iudica: tu ſalua creaturã tuã. Mercẽnarius enĩ cum lupum niderit fugit: relinquit oues: nõò pòt
1 dolere alieno quomodo dolet patri & matri., Dicamus & aliter. Surge qui pro nobis paſſus es: p no
u bis mortu es: ſurge & ſalua nos. Dicam aliter. ꝗ ueniſti hũilis & còtẽptꝰ: ueni qſi iudex & iudica nos
N Surge deꝰ iudica terrã. Videte ſigniſicãtià pprietateſq; ſermonũ. Nõ dixit iudica cælũ: ſe terrã. Ergo .. ‚. , e 1.
₰ terra jiudicatur ñ cælũ. Si ergo terra judicatur S nñ cæ lũ:ergo ĩ cælo pcã ñ fũt:ſi ãt fierẽr ĩ cælo pétã ,7 4
diceret. Surge dent iudica retta & cælũ: & uidete clemẽtiã prophetiæ. Non dixit ĩterfice terrã: ſed v An —6 Pr -. *„
r iudica: iudica & ſalua. Non n iudica p angelos:iudica p miniſtros tuos. Illi enim ſi indicauerint
w. nõ pñt miſereri: qa executores ſunt ſententiæ tuæ. Tu uero ſi iudicaueris: poteris ipſe miſereri. Sur- ,

4 . W . — , — — 4
„ gae deus iudica terram. Imperator poteſt ſuà mutare ſententiã: p̃fectus non poteſt. Propterea te indi Prè Pt n
. cem depræcamur: nõ cõténẽtes ſed præcãtes. Hoĩes etenĩ & angeli ad cõparationẽ tui erudeles ſũt. pi —S pf
Tu ſolus mitiſſimus iudex es. Vultis ſcire qm̃ deus clemẽs ẽ & oĩs hõ crudelis eſt: Dormiente patrre

i
. N⸗ 4 * . 2 ₰„ .* „₰ .„₰ — . . D 5 . — — 4
ece. inimicus homo ⁊izania ſupſeminauit. Serui uolũt euellere: & dicit paterfamilias. Dimitti- “* Kr r r r— de

3 eſimul creſcant ne cum ⁊izania de frumento euellitis eradicetis ſimul & triticum. lrr, ey
Om tu hereditabis in ommbus gentibuus. CPropterea te iudicẽ depræcamur: quia oĩbꝰ
gentibus miſertus es. Quare nõ dixit tu poſſidebis omnes gẽtes: ſed tu hereditabis? Vbicũq; heredi
tas ponitur: ibi mors ante præceſſit. Propterea heredes & coheredes dicitur. Heredes dixit xpi: quia
i ꝓ nobis mortuꝰ ẽ. Cohæredes. qa nobiſcũ regnaturꝰ ẽ. Tu hereditabis: Miſiſti enĩ ſeruos tuos Re/
uertamur ad apoſtolos. Aliũ in circũciſionẽ. aliũ in gẽtes. Quãdiu moyvſen miſeras.quãdiu æſaiazꝭ
b quãdiu hieremiam. quamdiu alios ꝓphetas. not?erat in iudæa de'. in iſrahel magnũ nomen eꝰ, In ,
ln modica terra dei notitia ferebatur. Miſiſti petrũ piſcatorẽ. q dimiſerat rete. qui ab opere calloſã ha- 7
bebat manũ. Non miſiſti oratorẽ.ũ miſiſti philoſophũ: Miſiſti hominẽ ruſticanũ. hoĩem piſcatoreʒ . lans: f Petet
ei Iſte piſcator:iſte ruſticanꝰ de hieroſolyma prexit romã: & ruſticanꝰ cœpit romã: quã eloquẽtes ca, 2
iin pere nõ potuerũt. Rurſũ iuit paulus apoſtolus: & de hieroſolyma pᷣdicauit uſq; in illyricum: & præ/
ͦ dicauit ubi nõ erat pᷣdicatum euãgeliũ:ne ſup alienũ fundamẽtũ poneret ædificiũ. Deinde dicit: qd
n⸗ de urbe roma iret ad hiſpaniã. Videte paulũ perſequutorẽ: q ĩ iudæa fuerat pſequutor: p̃ᷣdicat gẽti 7 1
iun pus. Vbi ſunt qui p̃dicant Alexãdrũ magnũ macedonum ĩperatorẽ: qd ĩ breui ſpatio nicerit tantas/S ⸗: Je
leo gẽtes? Habuit exercitum: habuit & ingẽtes turbas: & nõ tale aliqd potuit: ſed modicũ qddã. Iſte ue
ſe ro paulus quondã perſequutor fuit: q dicebat: & ſi imperitus ſum ſermone:nõ tñ ſcia. Qui ſolœciſ.
ſed mos facit in loquẽdo crucẽ chriſti portat: & q̃ſi triũphãs omnes capit. Totũ orbẽ ſnbigit ab oceano
ſe . uſq; in mare rubrũ. Dicat aliqꝗs. hoc totũ lIucri cauſa fecerũt.Hoc enĩ dicit porphyriꝰ. Hoĩes ruſticani
1 & paupes qm̃ nihil hẽbãt. magicis artibꝰ opati ſũt ꝗᷓdã ſigna. Nõ ẽ ãt grãde facere ſigna.nã fecere ſi/ .
en gna in ægypto magi cõtra moyſen. Fecit & appolloniꝰfecit & apulegius: ifnita ſigna fecerũt. Cõce l. ””äü
len do tibi porphiri magicis artibus ſigna fecerũt: ut diuitias acciperẽt a diuitibus mulierculis q́s indu F pe. 1S
eln xerãt:hoc enim tu dicis: Quare mortui ſunt: quare cruciſixi? Fecerũt & alii ſigna magicis artibus: ſſ/ geSFß, 1—- pPev
4 pro hoĩe mortuo nõ ſũt mortui.Pro hoĩe cruciſixo: Sciunt iſti hoĩem eẽ mortuũ & moriuntur ſine rhy —
“ cauſa? F lix ergo noſtra uictoria quæ in ſan guine apoſtolorum dedicata eſt Fides noſtra non pro
ot batur:niſi per illorum ſan guinem. Benedicamus ergo deum: cui eſt gloria in ſæcula ſæculoꝶ. Amèê
2 Eanticn pſalmus alahb. . PSACNVhö“ h TXXXi
Kan Octogeſimuſſecundus pſalmus uocẽ ꝓphetæ cõtinet collaudãtis deũ.Ait ergo. .
ci⸗ mEus gs ſimilis erit tibi: Ouia nullus eſt ſimilis tui:nullum aliuz
nn auctorem niſi te quærimus. ¶ Ne taceas neqʒ cõpeſcaris deꝰx.
ce⸗ W, C Non tacemus tu pro nobis loquære. Iuſti nox eſt quæ dicit: neo compeſcaris deus.
ite De iuſtitia ſua ſecurus eſt. W¶AQm ecce inimici tni ſonanerunt.
ue Poſſumus ſecundum tropologiam de eccleſia interprætaii: & hæreſibus. Poſſumus aũt ſecũdum
, Iitterã interprætari de populo iudæorum: & de cæteris gentibꝰquæ in circuitu expugnant iudæam an . . I. er-

Quoniam ecce inimici tui ſonauerũt. Vocẽ & detractionẽ aduerſariorum: ſonitũ uoluit appellare

e Quoniam ecce inimici tui ſonauerunt. Videte quid dicat. Sonauerunt hoc eſt quaſi cymbalum tin —„ .
niens:ſic ſonauerũt auribus meis. Sonꝰ ꝓprie dr: cũ auditur tãtũmõ ſonꝰ& uox nò ĩtelligitur. Ergo uey N. ſoun no verka
re qꝗ dicit hoc ẽ.Illi qdẽ loqbãt᷑:& q̃ſi uolebãt me arguere.Cæteꝑꝶ ego ñ q̃ſi uocẽ:ſʒ q̃ſ ſonũ audiebã NRnntor,, acld 5
in Et qui oderunt te extaulerunt capnt. w·vigdete quid dicat. Ergo qui eleuat caput odit .
ine deum. Superbis enim dominus reſiſtit: humilibus autem dat gratiam. Et qui oderumtte extulerunt „
ihni caput. Si quando habes conrra aliquem: ſi tibi detrahit frater tuus & tu es humilis pro chriſto: & ille . bTS Aher 5
D ſuperbus propter diabolum: tu imitaris eum qui dicit. Diſcite a me quia mitis ſum & humilis cor. 1.. rr, W
gos de. Ille autem qui erigitur illum imitatur qui dicit. In cælum aſcendam ſuperſydera cæli ponã thrio- – 1.
kai num meum:ero ſimilis altiſſimo: & qui oderunt te extulerunt caput. P
CSnper populum tuum malignauerunt conſilium. .,
ub CSufficit alicui:ſi populus dei ſit. “ ve

EFxpoſitio.

Cogitauerũt aduerſus ſactos tuos. Hoc ĩterp̃tate ñ ĩdiget legis:fed ĩtellexiſſe eſti
Bixerunt venite ⁊ diſperdamus eos de gente. CEt nõ ſit gẽs: qa populus dei eſt: & ñ me
moretur nomen iſrahel ultra. CMon memoꝛetur hic. CQui ſenſu uideat deum. .
CQuoniam cogitauerunt vnanimiter ſimul. CInfcœlices nos. Infœlix po/
E dei non poteſt in bono tantam habere concordiam quantam mali habẽt in malo.
Aduerſus teſtamentum tuum diſpoſuerunt tabernacula idumeoꝛum ⁊ iſmahelite B
MCVidete nominum ſacramẽta. .( .
Tabernacula idumeoꝝ ⁊ iſmahelite moab.agareni.gebal.⁊ amon.⁊ amalech.alienigene cuʒ
habitantibus tyrum.ctenim aſſur venit cum illis. facti ſunt in adiutoꝛium filijs loth.
CVndecim ſunt qui pugnant aduerſus ſanctũ. Quoniã ergo pugnauerunt contra ſanttos:ad perfe
ctum numerũudeſt duodecimũ uenire nõ potuerũt. Tabernacula idumeoꝶ. Non hñt domꝰ funda

1Se⸗ mẽtũ:ſed tabernacula quæ cito pertrãſeũt. Idumea dupliciter ĩterpᷣtatur: aut ſanguinea aut terrena.

Videte ergo ꝗ pugnant aduerſus ſanctos. Tabernacula idumeorum terreni & iſmahalitæ. Iſmaheli

Propterea dicitur in ezechiele.Filii hominis loquære aduerſus prophetas qui ſequuntur cor ſuum:
& quodcũq; ĩpellit cogitatio faciũt. Nos aũt non debemus ſequi cogitationem noſtrã: nec dici iſ/

A A 4.— 5 l. tæ interprætantur obœdientes ſibi: hoc eſt quodcũq; cor habuerit & mala cogitatio: ſtatim faciunt

Smahelitæ: hoc eſt obœdiẽtes ſibi: ſed iſmahel:hoc eſt obœdientes deo. Moab ex patre:hoc eſt rece-

R-l 4.L ,-- A. dentes a deo patre. Agareni proſeliti. Qui cũ deberent eẽ habitatores dei ꝓſeliti facti ſunt. Gebal in

WMoa

Prry .—

1 ele des ds n .,tertatur uallis uana. Ge. dicitur uallis. Bal uero interpᷣtatur uana. Iſti ergo ꝗ cõtra dei populũ ſunt

non ſunt de monte ſed de ualle uana. & amon interptatur populus turbidus: hoc eſt qui confidunt
in multitudine & non in ſimplicitate. Amalech interptatur lingens terrã. Quicũq; enim pugnant
aduerſus populũ dei:nõ comedũt cæleſtẽ panẽ: ſed lingunt terram ſicut ſerpes. Alienigenæ. Vbi di

A-be] all, enen .— citur alienigenæ in hebreo habet philiſtiim. Philiſtiim uero iĩterpᷣtantur cadentes potione: hoc ẽ ꝗ

Nr-r. zete, r. vb--: 4.

X=d, L-ger, e.

.

inebriati ſunt de calice diaboli: & inebriati ceciderũt. Cum habitãtibus tyrum. Tyrus lingua hebrea
6 dicitur ſor.quod interpretatur tribulatio & anguſtia. Qui debuerãt eſſe peregrini in iſto ſæculo fa-
cti ſunt habitatores.Iſti ergo ꝗ expugnant populũ dei hitant in ſor: hoc ẽ in anguſtia & tribulatiõe

= Aarge-e WEie, petaiæ ſuæ. Iſtæ ergo tätæ gtes quæ pugnãt aduerſus ſctm̃:uideamus quẽ hũt pricipẽ: ſaluatorem an

Tors 19 *. .⸗
A.. .d., N
Den, 1 LH

s

£4

Ir⸗d . = Ae. A.

de . 5

elee heſla ,

„.α

diabolũ. Quid ſequitur: Etenim aſſur uenit cũ illis. Aſſur nabuchodonoſor aduerſarius dei: qui po
pulũ dei duxit in captiuitatem. Licet uideatur gẽtes habere plurimas ꝓ ſe dimicàtes: t principẽ ha-
hẽt aſſur:hoc ẽ diabolũ.Facti ſũt ĩ adiutoriũ filiis loth. Loth itepᷣtatur declinãs: Demones añ fuerut
angeli: & poſtea cũ diabolo ceciderũt: & facti ſũt ſatellites eiꝰ: ſicut ſcriptũ ẽ ĩ apocalypſi ioãnis:quia
draco cecidit & traxit ſecũ tertiã partẽ ſtellaꝶ. Ergo qd dicitIſti ꝗ uenerũt cũ tãtis gẽtibus & expu
gnauerũt populũ tuũ: & uenit cũ eis aſſur & principẽ hñt diabolũ:facti ſũt ĩ adiutoriũ filiis loth. hoc
demonibus. Qui a te declinauerũt hoc operantur qd & demões: Videtis ꝗa difficillima loca ſũt.
Videtis ꝗa obſcura ſunt:& in ſingulis ſermonibꝰmagna ſunt ſacramẽta: & neceſſitate cõpellimur ĩ
uerbis hebraicis: & plenis myſteriis diutius ĩmorari. Neq; enĩ nũc rethoricũ locum euentilamus: ſed
id qd ab ſpũ ſctõ dictũ ẽ interprætari nitimur. Niſi eni ſic ĩterprætetur ut diximus: ꝗd prodeſt eccle-
ſiis xpᷣi legere tabernacula idumeoꝶ: & iſmahelitæ: & cætera noĩa? Quoniã ergo uenerũt cõtra po/
pulũ tuü: uideamus ergo qd de his iterpᷣtetur pſalmiſta. CSFac eis ſicut madian⁊ ſyſara.
¶ Legiſtis in iudicũ libro.lſte ẽ madian quẽ expugnauit gedeon: & ſyſara. C Et iabin.
Clabin & ſyſara:iſti ſũt quos expugnauit debbora & barach. CIn toꝛrente cyſon. Diſperie
runt in endoꝛ. CDebbora & barach interfecerũt ſyſarã principẽ militiæ. Ergo qd dicit: uide-
te ꝗd ſit.Dne quãtã hñt ſupbiã:qm̃ cũ tãto ueniũt exercitu:qm nabuchodonoſor hnt principẽ aſſy
riorũ qm̃ facti ſũt ĩ adiutoriũ filis loth:qm̃ hoc agũt qd agut demones:qm̃ ſupbia ipioꝶ uſq; ad te

eleuata Epprerea te depᷣcor: ut ad ignominiã ſuã n a uiro uicãtur ſed a muliere. Facti ſunt ut ſtercus

e* terræ. Qui:? Madian & ſyſara & iabin. Iſti fres facti ſunt ſicut ſtercus terræ. Madian interptatur relin-

quẽs iudiciũ. Quicũq; cõtra populũ meũ ñ cogitat futurũ eẽ iudiciũ.Syſara iterpᷣtatur æꝗ uiſio. Iſti

pugnaͤt cõtra populũ ruũ:nõ ſũt de grege tuo & de pecoribꝰtuis:ſed de æꝗs ꝗ ĩſaniũt ĩ fœminas.iſti
ergo æꝗ ſemꝑ patati ĩ pᷣlio ſicut iabin. labin ĩterpᷣtar ĩtellectꝰ:q ſibi ĩ lua ſapia cõſidũt:& ñ ĩ głia dei.
CFacti ſunt vt ſterc' terre. IIli ꝗ gloriãtur ĩ exercitu:ꝗq hẽbant pricipẽ aſſur: & dicebant in
cælum aſcẽdã:nõ ſolũ in terra ceciderũt:ſed ĩ terra ſtercus facti ſunt. C Pone pꝛincipes coꝝ
CQuorũ:q pugnãt cõtra populũ tuũ. Sicut oꝛeb.⁊ zeb.⁊ ʒebee.⁊ ſalmana.
Oines pꝛincipes eoꝛum. WWWegiſſe uos puto hiſtoriã ĩ iudicũ libro:qm̃ gedeõ ꝗ uocat᷑ alio
noiĩie hieroboal ꝓ populo dei pugnẽs: hos ꝗᷓtuor reges uicerit & ĩterfecerit eos. Videte qles ſũt prin
cipe madianitãgꝶ: q reliq rũt iudiciũ dei: oreb & zeb: & zebeæ & ſalmana. Quis putas ĩ iſtis uerbis eẽ
myſteria ſaluatoris: legũt hoc phᷣi & irridẽt. legũt rethores: & putãt eẽ delirameta. Nõ ſolũ ãt retho
res: ſj & iudæi ñ hnt clauẽ ſciæ: qm̃ uelamẽ poſitũ ẽ añ oculos eoꝑꝶ. Oreb ĩterpᷣtat᷑ foramẽ:i quo co
luber ĩgredit᷑.Zeb ĩterptat᷑ lupꝰ.Videte noĩa pricipũ aduerſariorũ xpᷣi.zebeæ hoſtia hoc ẽ quã lupꝰ
ſuffocauerit: & ſalmana pfecti ĩ malicia. Videte ergo noĩum ſacramẽéta. Qui dixerüt here
ditate poſſideamꝰ ſanctuariũ dei. CDixerũt ſʒ nõ pfecerũt:ꝗa dñs pugnabat ꝓ populo ſuo.

5 er p. — - rre Beus mens

Witl
cu⸗
n
⸗
1o
n
see
co
00
helt
o

Guper Pſal. lxxx i.

Beus meꝰ pone illos vt rotam. CVidete clemẽtiã ꝓphetæ. Non præcatur cõtra eos
ſed pro eis. Videte ꝗd dicat. Deus meus quiĩ deus es oĩum: meus proprie deus. Deus meus pone il
los ut rotã. Qui quaſi fundamẽtũ habent in malicia: non habeãt fundamentum: ſed uacillẽt: & nö Vi eter
ſtent in malicia. Sicut ſtipulam ante faciem venti.ſicut ignis ꝗ comburit ſiluam.· = Pjl-4 —

CSicut ſtipulam: non ſicut frumentum. Sed ſtipulã qd dicit:hoc ẽ ſi quis & in ſtipula & palea pereat 3 Par
Sicut ignis qui cõburit ſiluã. Non dixit arbores frugiferas: ſed ſiluã quæ non hẽt fruges. Si ꝗs eigo
ſtipula eſt: & non hẽt frumẽtum. ſſi quis ſilua ẽ & nõ habet fruges: hoc pereat.
CSicut flamma comburens montes. CSuperbia in eis pereat.
CIta pꝑſequeris illos in tempeſtate tua.⁊ in ira tua. Quid occides eos Non ſʒ
turbabis eos ut ſaluentur. ¶ Ajiple facies eoꝝ ignominia. 5
CVt conſundantur. Quare hoc: CEt querent nomen tuũ domine.
CVvidetis ergo ꝗa nõ cõtra eos:ſed ꝓ ſalute ipſoꝶ depcatur. Deniq; & ĩ ſequẽtibꝰuideie quid dicat.
C Erubeſcant ⁊ conturbentur in ſeculum ſeculi.⁊ confundantur? pereant.
CPereant ſecundum hoc quod mali ſunt: & ſaluetur quod bonum eſt. Deniq; uidete: quoniam per
ditio hic non abolitionem ſonat ſed ſalutem. Quod ſequitur? H
CEt cognoſcant quia nomen tibi dominus.tu ſolus aitiſſunus in omniterra.
CErigat ſe qui uult ut erigatur. Nos dicamus: tu ſolus altiſſimus ĩ omni terra. Quãtũuis aliꝗs exal/
tetur:nos habeamus deum cui excelſior nomẽ ẽ: cui ẽ gloria in ſæcula ſæculorù. Amen.
CIn finem pꝛo toꝛcularibus ſilij choꝛꝛe. CPSALMVS LXXXIII.
R es pſalmi pro torcularibus præſcributur octauus & octogeſimus: & octogeſimus tertius
Oſcctauus præſcribitur dauid: octogeſimus uero pſcribitur aſaph: octogeſimus uero tertius
filis choræ. Do uobis aliquã regulã: ut ſciatis i ſcripturis ꝗqd obleruare debeatis. Quicũ q — r- N Aca
☛ pfalmus pſcribitur filiorum choræ: nihil triſte habet: ſed ſemper læta ſigmificat. Quoniam Ad. hot 4 theuiſe
eni choræ & dathan & abiron fecerũt cõtra moyſen: & a dño puniti ſũt:ſilii choræ qui nõ ſũt ſequu h. P⸗ P.
ti patrẽ ſuũ:æterno gaudio benedicti ſunt. Quoniã aut choræ iterpᷣtatur caluaria: & manifeſtũ ẽ qch . N.
caluaria ſignificetur locus reſurrectionis. Quicunq; filius choræ eſt: ilius eſt reſurrectionis. Quicũq; — hye SR
autem fſilius reſurrectionis eſt. nihil poteſt habere quod triſte eſt. Aacnn b⸗ 1
NBANaz dllecta tabernacula tua dñe virtutũ cõcupiſcit ⁊ deſicit aia mea in atr ia dom ini.
TEE1 Deinde dicitur. Bri ꝗq habitant ĩ domo tua. Videte tria eẽ tabernacula & atria & ad ex-
rtremũ domũ. Quã dilecta tabernacula tua dñe uirtutũ. Quæ ſüt iſta tabernacula? Videa-
mus euangeliũ: an nobis aliquam ſignificantiã pᷣbeat. Loquitur dñs & dicit. Facite uobis
amicos de iniquo mamõa:ut cũ defeceritis recipiãt uos ĩ æterna tabernacala. Quod defecerit:? hoc
eſt iniquus màmona. Recipidt uos illic: i æterna tabernacula. Videtis ergo qd iniqu?mãmona ĩ iſto -
ſæculo deſicit. Tñ cõſiderate qd iſte iniquꝰiuſtitiã pparat. Mämona ligua hebrea:diuitiæ nuncupi 4 2 ſ'ne
tur. Nõ aurũ ut ꝗdã putãt:de iniquo mãmona. Vera ẽ & Bndlaloph uædã ſnĩa. Oĩs diues:aut mi/ = Wcz err
quus.aut iniꝗ heres e.Propterea dicit dñs atq; ſaluator qd diuites diſfkeile ingrediuntur in regnum r 7
cælorũ.Dicat aliquis. Quomodo ⁊acheus ingreſſus eſt in tegnum cælorum qui diues fuit:? Sed de- .
dit diuitias: & ſtatim cõmutauit diuitias regno cæloꝶ. Non dixit quicũq; diuites fuerüt nõ ĩtrabũt SIaates 4 el. 1. .
in regna cælorum: ſed dixit qd difficile diuites intrabunt in regna cæloꝶ. Quam dilecta taberna/ veſen 9
cula tua dñe uirtutũ. Alii deſiderant poſſeſſiones: alii ſæculi iſtius diuitias: alii parare in iſtius ſeculi S. —reo:
eccleſias: & gloriam aliquã habere apud homines: mihi hoc ſolum deſiderium eſt uidere ærerna ta 7
bernacula.lila mihi dilecta ſunt tabernacula: ubi cõgregatio uirtutũ ẽ:non uitioꝶ. Cõcupiſcit & de
ficit aia mea ĩ atria dñi:hoc ẽ ſolũ deſidetiũ:hic ſoł' amor meꝰ: ut uideã atria tua. Videte ordinẽ. Pri
mũ deſiderat tebernacula: tabernacula qᷓ nõ hnñi füdamẽtũ: tabernacula qᷓ cito mutãtur. Tabernacu
lũ eni ſemꝑ mntatur:& huc illucq; trãſfertur. Cæteꝶ attiam ſũt ꝗdẽ domꝰ: ſed tamẽ habent aliqua
fundamẽta & de atrio ĩtramꝰĩ domũ.ſſte ergo pᷣmũ tabernacula deſiderat: & poſtea deficit & amo/
re tabeſcit ut uideat atria:& cũ fuerit ĩ atrio tùc dicit.Beati qui habitant ĩ domo tu.
CCoꝛ meum ⁊ caro mea exultauerunt in deum viuum.
Difficile eſt: ut & cor & caro alicuius in cõmune conſentiant. Si enim ſecundum apoſtolum ſpũs .ſ 4
pugnat contra carnem && caro contra ſpiritum: quomodo hic dicit: cor meum & caro mea exulta⸗-
uit? Hoc non poteſt dicere:niſi ille qui in amorem dei tota mente defixus ẽ. Cor meum & caro mea ele
Illud eſt quod dicit & in alio loco. Sitiuit in te anima mea: quam multipliciter tibi caro mea. Iſta eet = t aude nen
caro quæ deſiderat dominum:de qua in alio loco dicitur: Et uidebit omnis caro ſalutare dei. Illa ät Pr gue —
caro de qua dicitur omnis caro ſœnum non deſiderat dominum: Cor meum & car mea. Vide mi
hi aliquem abſtinentem: qui mortem carnis ſuæ: lucrum putat animæ ſuæ:hæc autem carnis ſant:
ieiunia & iniuriæ. Deniq; & apoſtolus quid dicit? Quem tradidi ſathanæ in intentum carnis: ut ſpi —
ritus ſaluus fiat. Niſi caro mortua fuerit: ſpiritus uiuincari non poteſt. Propterea dicit & apoſtolus. Neau. . =
Quando infirmor tunc fortior ſum. Conſideret ſe unuſquiſq; quãdo ieiunio laſſus eſt & defectus: Vaber 6
quomodo anima uigeat: quomodo nihil aliud mẽs niſi de deo conſiderat: quomodo ſemper dicat
quam dilecta tabernacula tua domine uirxtutum. 14Jl

Expoſitio.

AQX lr., d EEteii paſſer inenit ſibi domũ:⁊ turtur nidum ſibi ubi reponat pullos ſuos.
4 5 “ WInterim ſimpliciter interprætemur. Videte quid dicat. Deſidero domine æterna tabernacula: con
cupiſcit & dencit anima mea in atria domini. Sed & aliquem nidulum animæ meæ & corpori meo
habere deſidero. Aues quæ liberæ huc atq; illuc uagantur: tamen poſtquã uolauerint: habent locuʒ

tranſmigra in montes ſicut paſſer? Videte ergo quia nemo tranſmigrat in montes niſi qui paſſer ẽ.
Et turtur nidum ſibi. Iſta eſt tuttur: de qua dicit in cantico canticorum. Vox turturis audita eſt ĩ ter/

facit nidos ſibi in excelſis arboribus.Sicut ergo paſſer & turtur aues caſtiſſimæ nidos ſibi ĩ ſublimio

ſſe⸗ = Trr 1 e, in regnis cælorum. Deniq; uidete quid dicat. ¶Beati qui habitant in domo tua.

citur? Beati qui habitant in domo tuaidomus quæ habet fundamentum. Quoniam de domo no-

neceſſe eſt ut econtrario intelligamus & montem. Ergo quicunq; diſponit aſcenſiones in corde

NN.-Rez . A. . ſuo.ubi poſitus eſt In ualle lachrymarum. Conſideremus quod ĩ ualle ſumus non ſumus ĩ monte

quæ nobis tribulos & ſpinas generat: quæ cibus ſerpentis eſt: de qua dicitur ad adam: terra es & in

4.- Paſte P edhe, 1

ſemper in hoc pugnemus. Locus ergo iſte hoc eſt uallis lachrymarum non eſt pacis: non eſt ſecu-

„1 – ritatis ſed certaminis atq; bellorum. CMeatꝰ vir cuius ẽ auxiliũ abſte. .
2 R . f Prrriæ ts P Nos quidem deſideramus taberhacula & atria & domum tuam:ſed hoc ipſum ut capere poſſimꝰ
. non eſt uirtutis noſtræ ſed auxihii tui. C Aſcenſiones in coꝛde ſuo diſpoſuit.

CQui diſpoſuit aſcenſiones in corde ſuo. Beatus uir cuius eſt auxiliũ a domino:ille diſpoſuit aſcẽ
— U6 stds pr⸗r-= ſiones in corde ſuo. Quicũq; ſanctus eſt cotidie in priora extenditur: & præteritorum obliuiſcitur.
— 1„ F: Propterea dicuntur & in pſalterio: pſalmi graduum quindecim. & primus dicitur ad dominum cũ
=ðð tribulater clamaui: & in ſecundo leuaui oculos meos in montes: unde ueniet auxilium mihi: & in
tertio lætatus ſum in his quæ dicta ſunt mihi: & ſemper procedit & proficit & aſcendit in ſublimio
ra. Qd dicit: hoc eſt aſcẽſiones in corde ſuo diſpoſuit. Fœlix eſt qui quotidie profſicit: qui non con/

Sð LcLator deſcenſiones. Quomodo qui ſanctus eſt quotidie proſicit:ita qui peccator ẽ quotidie decre-
P ſcit. Beatus uit qui diſponit aſcenſiones in corde. Videte conſequentiam ſcripturarum.
CEtenim benedictiones dabit qui legem dedit. ¶Dicat aliquis.
In valle lachꝛymarum in loco quem poſuit. CInagonem:hoc ẽ ad certamen.

Quare poſuit agonem: quare pugnare nos uoluit? Reſpondit ipſe pſalmiſta & dicit. Propterea ĩ lo/
co iſto pugnare nos uoluit: ut poſſit tribuere coronas. etenĩ bñdictiones dabit legiſlator. Iſte legiſ-
lator hoc eſt agonotheca noſter propterea nos pugnare uoluit: ut nos poſſit benedicere. Videte cõ
ſequentiam. Quæ ſunt autem benedictiones iſtius agonothecæ?

pratuerit:ibi robuſtior ſit. Ibunt de uirtute in uirtutem. Ergo niſi hic habuerimus uirtutemaibi uirtu
.* AMr. Nauuch tem maiorem habere non poſſumus. Neqʒ enim dixit ibunt de imbecillitate in uirtutem:ſed ibunt
A. e 6& Poter de uittute in uirtutem. Vis ibi eſſe fortis? Ante hic eſto fortis. Vis ibi coronari? Hic pugna. Ibunt de
uiinrtate in uirtutem. Poſſumus & aliter dicere. Xps dei uirtus & dei ſapientia. Qui hic habuerit uirtu
tem: & ibi habebit ipſam uirtutem. Ilbunt de uirtute in uirtutem. Quid habebunt dicere cum ierint
de uirtute ĩ uirtutem? Quid habebunt præmii?

” — . bus: ſufficit eis qui pugnauerũt facies xpᷣi. Deü uidere iſinita cotona ẽ. Videbitur deꝰdeoꝶ in ſyon.
— — quta lætitiaẽ: Ita fœ licitas: ire de uirtute ĩ uirtutẽ: & hoc ipſũ hẽre pᷣmiũ ut xpʒ uidere mœreamur
wrene E Pꝛotectoꝛ noſter aſpice deꝰ.⁊ reſpice in facieʒ chꝛiſti tui. CVidete ꝗd dicat: & re/
ſpice in faciẽ xpᷣi tui. & depræcatur homo: ut pater aſpitiat ĩ faciẽ filii. Sed uide quid dicat. Qm̃ di/
xit apoſtolus: an experimẽtũ ꝗritis er'ꝗ in me loꝗtur xps? & rurſum.pſe ſaluator dixit: qui uos reci
E me recipit. Ergo hoc ẽ qd dicit: reſpice ĩ nos: i nobis. n. reſpicis filiũ tuũ: qui habitat in nobis.

Putat aliquis ſic intelligendũ. Melius mihi eſt in regno cælorum parum habere quã hic totuʒ hoc
LM eſt ĩ iſto

& nidulos ubi requieſcant. Quãto magis anima mea & caro mea debet ſibi locum præparare: ubi
poſſit requieſcere? Nune altius aliquid aſcendamus. In dno cõfido. Quomodo dicitis animæ mez
ra noſtra. Turtur nidum ſibi. Turtur animal caſtitatis. Turtur non habitat in humilibus: ſed ſemper
ribus faciunt:ſic ergo tabernacula & atria & domus nõ ſut in humili iſta terra: ſed in excelſo hoc eſt

6 it . 17 In tabernaculo non habitamus: ſed peregrinamut. Et in atrio quã diu ſumus non inhabitamus:
- m⸗ b-é ο6ο r ſed peregrinamur. De atriis enim tranſimus in domum. Cum autem uenerimus in domu quid di-

bis exire non licet. de atriis licet. In ualle lachrymarum in loco quem poſuit. Vbi dicitur in ualle.
valle gs P non ſumus in paradiſo. in paradiſi altitudine. ſed in humilitate terræ. Maledictæ terræ maledictæ.
erram ibis. Quãdiu ergo ſumus in ualle lachrymarum: non debemus ridere: ſed plorare. Propterean
Aer dicit & dominus. Beati flentes. ꝗa ipſi ridebunt. Interdum ergo ſumus in ualle lachrymaꝑ & ieculũ
hoc: lachrymarum ẽ non gaudii. Non debem' ridere. quoniam hoc ſeculum & hoc tempus lachry

marum ẽ. illud gaudii. In ualle lachrymag in loco queʒ poſuit. Quid ẽ quod dicitur. in loco quẽ?
poſuitIn loco.hoc ẽ in ualle lachrymarum. In loco quẽ poſuit. Deus nobis poſuit ad certamẽ: ut

rrt WP=Pers) „ ſiderat quid heri feceritiſed quid hodie faciat: ut proſficiat. Sanctꝰ aſcenſiones ĩ corde ſuo ponit pec

CJbunt de virtute in uirtutem. C Hic uincunt:ut ibi coronentur. Si hic uir fortis ap/
Vigebitur deus deoꝝ in ſyon. ¶ Beari mũudo corde:qm̃ ipᷣi deu uidebũt. Sufficit uictori-

Quia melioꝛ ẽ dies vna in atrijs tuis ſuper milia. C¶Q LVidete quid dicat. Dies una.

o⸗

1de

nen
ilo⸗

4

/
uu
UN
nc
in

i⸗
01,
lut
e

n1,
lt

Super Pſpal. Ixxruii.

eſt in iſto ſæculo. Eſt quidẽ & iſta intelligentia nõ mala. Sed nos dicamus:ſi poſſt fen nt aliqsnna 1. — l. . —. 6
die eſſet in regno cæloꝑꝶ: & poſtea præcipitaretur recte diceret melius eſt dies una in atriis tuis: Nüc N. =
uero quod dicit una dies hoc eſt quod dicit regno cælorum. Vna dies non habet noctem & tæne- N EF
bras: ſed ſemper lux eſt. Qui ergo una die in regno cælorum fuerit: ſe mper ĩbĩ eff.
CElegi abiectus eſſe in domo dei mei magis quã habitare in tabernaculis peccatoꝛum.
Hoc eſt qd etiam ſaluator ait de Ioãne.Amẽ amẽ dico uobis:qm̃ inter natos mulierũ non eſt ma
ior Ioãne baptiſta. Deinde dixit: qa ipſe eſt angelus. Et deinde dixit: qui aũt minor ẽ in regno rio⸗
rũ maior eſt illo. Sẽſus ibi iſte eſt. Ioãnes inter oẽs hoĩes maior eſt. Et ſi uultis ſcire ipſe eſt angelus.
Iſte auũt ꝗ in terra angelus ẽ in cæloꝶ regno nouiſſimꝰẽ:hoc ẽ ab angelis minor ẽ. Qni aut minimꝰ loa-e⸗ — l⸗ rng ers
ẽ in tegno cæloꝶ:hoc ẽ angełꝰ:maior ẽ ab iſto: ꝗ in terra oĩbus maior ẽ. Hoc ẽ ergo nũc ꝓpheta qd
dicit.Elegi abiectꝰ eẽ ĩ domo dei mei:hoc ẽ minimeẽ uolui i regno cæloꝶ quã ĩ iſto ſæculo primꝰ
Elegi abiect eẽ in domo dei mei: quã habitare in tabernaculis peccatoꝶ. Tabernacula non ht fun
damentũ:ſed ptranſeunt. Tñ ꝗ peccator eſt nunꝗᷓ ĩcolit terrã: ſed inhabitat & poſſidet: ᷑= 4A1 3
Ania miſericoꝛdiã ⁊ veritatẽ diligit deus. ¶ CDuo diligit deus miſericordiã & uen-⸗ Q
tatẽ. Si tantũ miſericors eſſet oẽs nos ad peccata prouocaret. Si tantũ neritatẽ diligeret: nemo ſpẽ⸗ S sl r E
haberet pœnitentiæ. Propterea duo quærit: ut ex altero alterum tem peret: Si peccator es:audi miiſe/
ricordem deum & noli deſperare: ſed age pœnitentiam: Si uero iuſtus es: noli negligens eſſe:ꝗa de

clemens eſt: quoniam deus & iuſtus eft: & ueritatem diligit. HM — . D
CBfam ? gloꝛiam dabit rſñs ( C Non dixit gloriam & gr̃am dabit: ſed dixit gratiã -. -r Zare, a g rrr.
& gloriam dabit dñs. Primum donat peccata: & poſtea coronat. L
CNHon pꝛeualebit bonis eos qui ambulãt in inocenitia. CMelius habet in hebreo
in perſectione. Innocentia enim non eſt perſecta uirtus: quoniĩam qui innocens eſt: niſi habuerit
prudentiam non eſt perſectæ conſumatæq; uirtutig. Propterea dicit etiam in euangelio. Eſtorepru
dentes ut ſerpẽtes: & ſimplices ut colũbz. Bſie virtutum. C Videte quid dicat: Dñe 0NÜñ -128
uirtutum. Ergo qñ peccata aliqua habemus in nobis:deus qui dñs uirtutum eſt: non eſt dominus d- = 6 P ſlr.-
noſter: quia dominus non eſt peccatorum ſed iuſtotum. ¶Beatnus vir g ſpat in te.

CIlle ſperat in dño:qui conſcientiam non hẽt peccatoꝑ. Qui oculos liberos ad cælũ leuat. Iſte ſpe ·d. e Prerast e rre
rat: qui ſcit non offendiſſe ſe diům ſuum: cui eſt glona in ſæcula ſæculorum. Amen. EkE
CIn fſinem filioꝛum choꝛe. CPSALMVSðS. LxXXNII ꝝIl !. .
Salmus ꝗ hoc titulo p̃ᷣnotatur: frequẽter dixi ubicũq; titulus eſt fliom choræ nihil triſte ẽ: I⸗kta pi, oyfs ſat⸗
ſed ſemp lætũ. Triſtitia. n. patris filioæ gaudio cõſolatur. Deniq; diligenter pſalmos relegi (.⸗ P
te: & ubicũq; inueneritis tituluʒ filioꝶ choræ: nihil triſte reperietis. Frequenter dixi choræ *“ „
P quod interpbtatur. Caluariæ locus: neceſſe ẽ ut lætũ aliquid ſignificet. Deniq; ꝗs eſt iſte cho ore taluavuc e eanl .D
ræ? Qui de iericho aſcendebat in bethel. Bethel domus dei. Diligenter animaduertite. Quicũq; in
iericho eſt: & uult ire ad domũ dei: neceſſe ẽ ut aſcendat. Ergo iericho choræ nir:hoc eſt heliſeus aſcẽ
dit in domum dei in bethel: & egrediuntur de bethel hoc eſt de domo dei:hoc eſt de ſynagoga ubi
prius fuerat domus dei: egrediuntur pueri quadraginta duo: & illudunt heliſeum choræ no rum:
& dicunt: aſcende calue aſcende calue. Ille uenit ad domum ſuam: & irridetur a paruulis bethel. Ve „„ „ 1. h, e
rum heliſeus ille patiẽtiſſimus: qui propterea uenerat in bethel ut ſaluaret:reſpexit ſe aliqñ: reſpexit hiſe⸗ ors „7 bkorm as
& iuſſit de ſaltu exire duos urſos: & interfecerunt. xlii.pueros. Sic & dñs noſter hoc eſt niĩ choræ cuz e er⸗Tet Plac
ueniſſet in bethel & uellet aſcendere irriſus a paruulis iubet exire duos urſos hoc eſt ueſpaſianũ & ti
tũ: & interfecerunt. xlii.pueros. Qui ſuntiſti. xl. & duo pueri? Ab aſcenſu vp̃i uſq; ad ſubuerſionem . pa ſia . T da⸗ ve
Hieruſalẽ.xl.& duo anni ſunt. Diligẽter aſpicite: & ſic inuenietis. Dedit itaq; illis locũ pœniteniæ ont- „
xl.&.ii.annos: & poſt reſurrectionẽ ſuam cũ ad bethel aſcenderet. Sed qm̃ illi irridebant: aſcende cal A an ſ r- et 4
ue:aſcende calue:egreſſi ſunt duo urſi & interfecerunt illos x
Enedcixiſti dñe terra tnam. Daduentu di ſaluatoris. Hoc proprie ſe-
. fcundũ hiſtoriam. Cæterum ſcdm tropologiã cum dixerimus de hiſtoria poſtea oe

NABüdixiſti dñe terram tuã. Hoc dixerimus de aduẽtu ſaluatoris. Terra q te offenderat quæ
E& idolatriis fuerat inquinata: te ueniente ſaluata eſt. Benedixiſti domine terram tuam loqui
tur peccator: & poſtea ueniã conſequutus. Benedixiſti domine terram tuaʒ. Licet tribulos & ſpinas
attulerit tñ creatura tua ẽ: & ideo ſaluata ẽ. ¶ Auertiſti captinitatem Jacob.
CEoꝝꝶ qui in xpᷣo crediderunt. Auertiſti captiuitate iacob:ꝗcunq;ʒ in peccatis captus tenetur.
Remiſiſti iniquitatem plebis tue. ÿM CNon propter opera eorum
ſed propter miſericordiam tuam ſaluaſti populum tuum. . —r
CSt operuiſti omnia peccata eoꝛum. ¶ Vſq; ad finẽ de aduentu ſaluatoris pſalraꝰ
eſt: ſicut dixit miſericordia & ueritas. Verumtñ prope timentes eũ ſalutare ĩpſius: ut in habitet glo-
ria in terra nr̃a. Vere.n. gloria dei habitanit in terra nra: & deinde ĩuſtitia de cælo ꝓſpexit. Et. n. dñs
dabit benignitatẽ. Quã benignitatem:? Terra noſtra dedit fructũ ſuum. Mania terra noſtra: caro no
