de pate facere debes ĩ ſermone p còfeſſionẽ tuã. Cõfitere ei actões tuas: & ſpa ĩ eo ſep: & ipſe tibi Nrn ne Pα e-s)
dimittet peccata ttu. CEt ſpera in eo. CQc poſſit remittere delinquenti. 9*
CEt ipſe faciet. Et qd inquis faciet⸗ CSt educet quaſi lumẽ inſtitiãẽ tuñũ.
CAd claritatẽ q̃ eũ credidiſti. Iuſtitiã tuã.i.ĩ claritate opa tua. Et inditiũ tuun.
CQuo ea q bona ſũt elegiſti. C Taãquã meridiXẽ. CIn pleno ſplẽdore græ ſuæ:cũ reuelat
corã ãgelis ſuis. Vel meridies: opa ſctõpꝶ: intelliguntur. CSubclitus eſto dũdo.

Expoſitio.

Non peccato ſed humilis eſto coram domino: & ora eum: pro delictis præſentibus & antiquis.
Vnde paulus dixit. Primo omnium fieri orationes: obſecrationes: poſtulationes: gratiarum actio-
nes: pro regibus & omnibus qui in ſublimitate ſunt. C¶NMoli emulari in eo.

Ne muidus ei ſis: ſicut ſuperius: & iudicium tuum tãquã meridies. Tunc eniʒz iuſti fulgebunt ſicut
ſol in regno patris eorum: & erunt clara omnia quæ nunc abſcondita ſunt. Vel noli emulani in eo ꝗ
òè Cee agit in uia ſua:non te terreat impii fœlicitas breuis. “ —
F. r AQuieſce ab ira.⁊ derelinque furoꝛc. Moli emulari.vt male facias. CDepone irã ne

iniquitatem facit. Deſine ab ira:quæ dei iuſtitiam non operatur: & derelinꝗᷓ furorẽ:qui ſecũdũ ſalo/

ligneris: ne alius prouocando ad nequitiã ipſe nequã efficiaris.
AQuoniã qui malignantur exterminabuntur. CQuia non habent radicem pietatis. Vel ex

CRepromiſſionis que fluit mel & lat. CAgdhuc puſilũ ⁊ non erit peccatoꝛ.
CModice expecta: & nõ erit peccator: quia tolletur hinc: quia diuina opprimetur ultione.
CEt queres locũ eius ⁊ non inuenies. CImfuturũ nõ erit:neq;ʒ locum quietis accipiet:
& quæres locum eius & non ĩuenies. Si locus diaboli peccatum eſt: erit tempus quando peccatum
non erit. Hoc autem tunc erit: cum exultauerimus in multitudine pacis.
Manſueti aũt hereditabunt terram. CQuos nullus turbo furoris exagi
ſcentiæ ignis inflãmat. Hereditabunt terram illam uiuentium: quia mites & humiles poſſidebunt
terram:hoc eſt uitam æternam. C Et delectabunt᷑ in multitudine pacis.
Delectabuntur:ideſt lætabuntur in multitudine pacis: ideſt in chriſto: cum in regno chriſti coniũ
cti fuerint qui eſt pax noſttra. C Obſeruabit peccatoꝛ iuſtũ. CVt inuento loco

te intus malicia & inuidia quã habẽt: CEt ſtridebit ſuper eù dentibus ſuis.

dit motum animæ. Bominus auſt irridebit eum. quia pꝛoſpicit quod venient dies eius.
Dies ultionis iræ dei. Nũqd dñs aliquẽ irridet? Non ſed ꝗa digni ſunt ipſi ut irrideãtur in uĩdicta
1 AQuuoniã ꝓſpicit qd ueniãt dies eiꝰ.Hoc ẽ dñs ſcit qũ ueniet ꝑditio eius.
lt, pnitoin ané, Bladiũ euaginauerunt peccatoꝛes intenderunt arcum ſumm. COladius ſiue ſagittæ pec

„

₰

. contra ſancto. CSt decipiant pauperẽ ? inopem.
CNon diuitem mundi: ſed pauperem chriſti. CAt trucident rectos.

diũ eua ginauerũt pctõres.i gladiũ pſequutorũ ĩ pſequutiõe tetẽderũt arcũ.ideſt tendicula ipſorũ

tes ſtare: ut eis quod propheta adiecit adueniat.

ſanos d Srhiſeraa

he, ſ, d .Mctuit enim illud qd dus ait in euãgelio. Quid ꝓdeſt hoĩ:ſi mundũ uniuerſum lucretur: aĩæ ãt

ſũt: ꝗaa dixit ſalomõ:melior eſt exigua portio cũ requie: quã plena manus cum iniquitate.

ne inocẽtibꝰnoceãt. Cõſirmat ãt iuſtos dñs:in fide a deo uerſantium infirmato robore:

CEt hereditas eoꝛum in eternum erit.
In chriſto qui eſt perpetuus & æternus:Vel in æternum erit:hoc eſt in uita æterna.
CNon confundentur in tempoꝛẽ malo:⁊ in diebus famis ſaturabuntur:

nus qui ſunt eius: imundos autem & eos ꝗ eum ĩgnorant neſcit. Omnis enĩ ignorans ignorabitur.

tur. Vhe uobis qui ſaturati eſtis: qm̃ eſurietis. Nõ cõfũdẽtur ĩ tẽpore malo.In tempore diſcuſſionis

Quia

iniqua patiens: uicem reddere compellaris. Vel qui proſperatur in uia ſua: qui fœliciter agit in ſæęcu
o in homine faciente iniuſtitiam. Ipſe enim ſe peccando præcipitat: ne cum illo eſſe deſideres: qui

monem etiam ſapientes perdit. Vel deſine ceſſa ab ira animi. & furore corporis. Noli emulari ut ma

terminabũtur de terra uiuentii. Suſtinentes autẽ dominum.ipſi hereditabunt terram.

tat:neq; concupi

noceat ei: quia per illa opera ſanctorum ipſi cruciantur & torquentur in iſta præſenti uita: ideſt ĩ mẽ

Nequitiæ & malitiæ dentibus quibus eum nititur deuorare. Per motum corporis ut diximꝰ oſtẽ

catorum uerba ſeductiomis ſunt. Arcus uero uel uagina: mens eſt eoꝑ de quibꝰproferuntur. Vel gla

CVtI eos qui bene credunt ſeducendo interimant.quia tunc animæ ſanguis funditur cum quis blã
de ſeducitur & ceciderit in peccato. Sed hæc ad hereticos reſerenda ſunt: contra quos debemus for

Gladius eoꝝ intret in coꝛda ipſoꝛum:⁊ arcus eoꝛum confringatrr. Vnuſquiſq; enim
qgui contra deum Ioquitur: aut cuius mens in ſtulta arrogãtiæ uanitate ſuperfluit: nec ſcripturas ſpi/
N Prs .,d. .L rarE. ſ. Tritaualiter intendens uitioſa eas interprætatione corrũpit:ipſe ſe proprio interimit pugione: & ſicut
ſa ad apoſtolos pax eom ſi indigna ſit domus reuertitur: ita & in corda iſtop gladius ſi cõtra inſontezʒ
euaginetur ĩfigitur. Vel gladius eoꝶ ĩtret ĩ corda ipſoꝶ: hoc ẽ uindicta ĩ aĩas ipſorũ. Et arcꝰeoꝑ cõ⸗
D r — ſe⸗ ſfringatur tẽdiculas ipſorum. Melius ẽ modicum iũſto. ſuper diuitias peccatoꝝ multas
.

ſuæ detrimẽtũ patiatur? Modicũ ãt qd di èt:fides ẽ. Quæ quãqua grano ſinapis cõparetur magnãä
tamẽ hẽt uirtutẽ. Melius ẽ modicũ iuſto: ſup diuitias peccatoꝶ muſtas. Quãuis parua ſint: meliora )/

CAuoniã bꝛachia peccatoꝛum conterentur. CBrachia.i. fortitudo illoꝶ cõteretur ĩ uĩdicta

NMouit dñs vias ĩmaculatoꝛuum. Ideſt conuerſationem illorum. Nouit domi,

Tempus malum iudicii tempus oſtendit in quo iuſti non patientur fameʒ. De peccatoribus dici/

quod ĩpiis malu erit. & in diebus famis ſaturabuntur: & ſi deſinant eſſe miniſtratores uerbi dei:hi in
chriſto qui panis eſt uiuus reficiuntur. Vel in diebus famis ſaturabuntur: hoc eſt quando illi pecca- 3
tores exunt uacui:tunc ſancti ſaturabuntur de gratia dei. C Quia peccatoꝛes peribunt.

—
VS

Declina a malo opere:⁊ fac bonũ. ¶C Qd deus pcepit.Declina a malo & fac bonũ.Declina a
malo

Super Pſal.§. xxxvi.

Quia non cuſtodiunt mandata dei:ſi non emendau erint.
CInimici vero dñi mox honoꝛiſicati fuerint. In poteſtate terrena.
Et exaltati. In uanagloria.· Beficiẽtes. quemadmoduʒz fumus deficient. . A. e g
Adueniẽte ãt morte oĩs gloria eog tãquã fumꝰaut nebula tabeſcet:qa cito oĩa trãſeut. or gn rs A ſear *
Mutuabit᷑ peccatoꝛ ⁊ non ſoluet. Quia non reſtituit pecuniam dñi cũ uſuris .—
Mutuum accepit a dno:ideſt quinq; ſenſus corporis: uel diuitias: & non gratias agit deo.
C Juſtus autẽ miſeretur ⁊ commodat. CIdeſt & in ſe facit miſericordiam & ĩ aliis hoc l! α trrrrt
eſt diſcernit ipſos quinq; ſenſus corponis. Vel iuſtus miſeretur & cõmodat. Accepit uerbum: & ſpua
libus ſpiritualia ſubmimiſtrat: ut non ſolum ſe: ſed alios lucrifaciat. In hoc uero uerſiculo: etiam mi-
ſeratio pauperum intelligenda eſt. CQuia benedicẽtes ei hereditabunt terram.
CIn qua bona dei repoſita ſunt. Qui ſemper deum laudant: & ipſi poſſidebunt terram: ideſt & iſtam
terram quã ſolent poſſidere: & poſtea terram uiuentium poſſident.
CMaledicẽtes autem ei diſperibunt. QPromittente domino inimicus ero ini-
micis tuis: & affligam affligentes te. CApud dominũ greſſus hominis dirigentur.
CQuibus ad eum tranſire conatur. Sic & rebecca abiit interrogare: non de loco ad locum. Sʒ de ui
ta ad uitam: & moyſes ſolutis uinculis peduũ: tranſiuit uidere rubũ: & tu ſi apponas animũ tranſeas a
morte ad uitam: non pedum greſſibus: ſed animi uirtute dirigũtura dño greſſus tui. Ad dñm greſ- — L
ſus hominumdirigentur: ſenius uniuſcuiuſq; ut ait ſalomon. Hominis eſt præparare uiam ſua: ſed Pej Dr= 6, nnte nen S. ve
dominus diriget greſſus ſuos. CEt viã eius volet. NVraere -
CVt ad ſe ueniat qui eſt ueritas & uita:uel mandata eius deſiderat. ðJè
CCum ceciderit iuſtꝰ non collidetur. C Quare. CQuia dominus firmat manũ ei.
CIdeſt opera eius. Cum ceciderit propter infirmitatem carnis: quia ſepties cadit iuſtus & reſurgit ñ
collidetur: quia ds ſupponit manũ ſuã. Agenti pœnitentiã ſtatim miſeretur. Sed & dauid & pe-
trus cognitum lachrymis purgauerunt delictum: & a domino confirmati ſunt. H
Jumoꝛ fui ⁊ ſenui.⁊ non vidi iuſtũ derelicum. Nolite inquit apoſtolus pueri ef! Pa-la
fici ſenſibus ueſtris: ſed malitia paruuli eſtote. Ergo iſte ab initio ætatis ſuæ paruulus in malicia: ſed
ſenex ĩ uirtute diuina: ĩtellexit nũquã poſſe iuſtù a dño derelinqui. Nec ſemẽ eiꝰ quærẽs paneʒ do-
Grinæ cæleſtissde qua uerbũ inſipientib præbuit. MNec ſemen ei querens panem.
Semen eius:opera eius. Quærens panem: ideſt uerbum dei. Tota die miſeretur & cõmodat. Dies,. .·⸗⸗
eſt cum unuſquiſq; bonum exercet.lIſte ergo omnibus diebus uitæ ſuæ fœnerat domini ſui pecuniã
non ad lucra mundana: ſed ad cæleſtia conquirenda. Tota die: omni tẽpore. Miſeretur a deo: ideſt
qui aliis miniſtrat doctrinã dei.& ſemen eius in benedictione erit. Opera ꝗᷓ geſſit uel doctrinã quã
docuit: a domino benedicentur. Sed & ſemen ad chriſtianũ refertur populu: q ĩ eccleſia aſſidua bn- I
dictione dicatur: & ſemen eius in benedictione erit: in abundantia & gloria. Amen.

ia diabolo uel a pctõ: & fac bonũ:hoc ẽ ĩple mãdata. C Et iĩhabita i ſeculũ ſeculi.
In eccleſia in unitate ſidei eſto cũ eo ppetuus. CQuoniam dñis amat iudicium.
CRectũ iudiciũ:quo iuſtos ĩpioſq; diſcernitt. CEt nõ derelinquet ſanctos ſuos.

Qui in eum totam ſpem locauerunt. In eternũ conſeruabuntur.
CNHoc eſt in perpetuum: quia æterna concupierunt. C JIninuſti punientur. CIn uidi. 24.
C Et ſemen impioꝝ peribbit. Oĩe Semen impiorum:hoc eſt opera il⸗
lorum cum ipſis punientur in tormentis: & omne opus eorum diſperdetur quia iniquum eſt. 1
CIuſti autẽ hereditate poſſidebunt terram. CTertam uiuentuum. —
CSEt ihabitabũt in ſeculum ſeculi ſuper eam. Super illam quæ ẽ ſine
fine: de qua ſugit dolor & gemitus. Os iuſti meditabit᷑ ſapientia.

CIdeſt chriſtum: unde dicit:& in lege eius n iitabituffie ac nocte. Cum ait mœditabitur: futur „ „ „ „ —
ſigniſcat tempus: qd in regno dei intelligitur agendunt:in quo non uino luxuriæ: neq; cibis uolu reſ⸗n H
tuoſis: ſed ſapientia dei iuſtorum ora replebuntur. Et lingua er? loquetur iudicium. berte n n § Pepn Ae.
CCum omnia ponderate & non fraudulẽter neq; cum ira ſed iuſtò iudicio quæ de deo ſentit enar
rat.In quo enim abundat gratia ſpiritualis: omnia perſcrutatur etiam alta dei. Lex dei eius in corde
ipiꝰ:hoc ẽ ĩ mẽte iuſti:nõ ſolũ ĩ ore ac ligua:ſp ẽt ĩ alta cordis eiꝰ fructificabũt.p legẽ dei opa ſctiĩtatis
CEt nõ ſupplaãtabunt᷑ ab aduerſario greſſus eiXꝰ. Quibad deũ puenire nituntur.vVel nõ
ſupplãtabũtur greſſus eius. Senſus eius a diabolo uel a peccato. .
CEonſiderat peccatoꝛ iuſtũ.⁊ querit moꝛtiſicare eꝗ6. ¶ ntuebatur enĩ popułꝰiudæoꝶ iuſtũ
filiũ dei: & ſtridebat in eum: quia grauis ei erat etiam ad uidendum. Sic & nunc inimicus conſide-
rat unũ quẽq; noſtrum ut perdat. Sed ſi uigilanter reſiſtat: eueniet qui ſequitur. * „
CSiñs auteʒ nõ derelinquet eũ in manibus eiꝰ. ¶In poteſtate utiq; illius. .
CNec dãnabit eũ cuʒ iudicabit᷑ ili. CDat iuditiũ ĩpius ut pereat iuſtꝰ:& dominus non dãꝭ
nat eum:quia cuſtodiuit legem eius. Sed illum iuſtum non condẽnat in die iudicii: cu ĩpiũ iudicat
CExpecta dominum ⁊ cuſtodi vias eis.

— D
. 4 7D
rArs rin pParrent „ a jone

Per ſpem firmam & indeficientem mandatorum cuſtodiam expectatur deus. Ideo non debemus

confundi in diuerſis mundi temptationibus. CExpecta dominũ.
CQuicquid tibi accidat in proſperis & in aduerſis: patienter expecta ideſt ſuſtine.
CExaltabit te vt hereditate capias terraz.
CIIlã uciq; ærernæ beatitudinis tellurẽ: in qua iuſti poſt terminatos labores exaltabãtur·
Cuʒ perierint peccatoꝛes videbis. C¶Tunc iuſti pecca
tores perire uidebunt: cum fructũ mercedis domino tribuente percipient.
Vidi impium exaltatum:⁊ cleuatuz ſuper cedros libani.⁊ tranſiui ⁊ ecce non erat.
Cum mundli huius pelagum tranſierimus: tunc uidebimus non eſſe diabolum: & locum eius ne-/
quaquã apparere peccatum. Cædrus duas habet interprætationes: ſed in hoc loco eius explanatioſ
æc eſt: Sicut enim cædrus ſuper excelſos montes apparet exaltata: & impulſu uentorum ſepe dila-
itur: ita & ĩpius ꝗ relicto deo ĩ diuitiis mũdi cõſidit: quãlibet floreat qualibet extollatur & eleuet ũů
inuenietur cum ab hoc mundo migrauerit. Sed & ad iudam traditorem iſta referuntur. Vel cædrus 2
ibani ſancti: propter altitudinem meritorum ipſorum: & ſacerdotes: odoris boni operis. Impii ſup
pſos ſunt:quia calcant & opprimunt illos. . ôMU
Tranſiui ⁊ ecce non erat. . OèYM .
Dicat hoc apoſtolicus cœ tus:quia tranſiui procellam paſſionis leſu:& illo reſurgente hic nõ erat
quia abiit & laquæo ſe ſuſpendit. Quæſiui eum: & non eſt inuentus locus eius. Quod autem nõ ſit
inuentus locus eius: & habitatio eius deſolata remanſerit: petrus in actibus apoſtolicis prodidit cuʒ
mathiam in eius ordine ſubrogauit. “
Vel tranſiui ⁊ ecce non erat:queſiui eum ⁊ non eſt inuentus locus eius.
Mldeſt ipſius impii. Non eſt inuentus locus eius: pro tanta uelocitate qd deficiunt.

CCgnſtodi innocentiam ⁊ vide equitatem. CSi nullum noceas:ſi cum nullo liti/
gioſus ſis: uidebis chriſtum. qui ſicut uia ueritas & uita: ita & equitas intelligitur.
Quoniam ſunt reliquie homini pacifico. C¶ Qui hic pacifice uixerit: ut filius dei

uocetur: huiꝰ reliqæ hoc ẽ corpꝰmortale reſeruatur ad gloriam reſurrectionis iuxta illud apoſtoli.
Oportet mortale hoc ĩduere imortalitatem. Reliquiæ impioꝶ pibũt. Pro reliquiis ĩ hebreo nouiſ
ſe⸗ habet. Iniuſti autem diſperibunt ſimul.reliquie impioꝛum peribunt.
Non reſeruantur eorum reliquiæ ex ſuperbia ut in æternum uiuant: ſed ut in pœnam gehennæ
ignis intereant. VSalus autem iuſtoꝛum a domino. C Penquem & præſentẽ uĩ
tam capiũt: & adipiſci præſtolantur æternã. Salus aut iuſtorũ a dño. Ipſe eſt noſtra ſalus.
Et ꝓtectoꝛ eoꝛũ eſt in tẽpoꝛe tribulationis. Adiuuabit eos ⁊ liberabit eos a peccatoꝛibꝰ. Sal
uos faciet eos quoniã ſperauerũt in eum. G [bropterea ſaluos faciet eos. Et protector
eorum eſt in tempore tribulationis: cum per artam uiam quæ ad uitam ducit incedunt plenam do
loribus & erũnis: & adiuuabit eos dominus & liberabit eos a peccatoribus: ſaluos faciet eos ꝗa ſpe/
rauerunt in eum. Cum perfectione puræ mentis perducit. Ad eum uenire mœruerunt: quoniã ſpe-
rauerunt in eum. In omnibus enim anguſtüs in eum ſpem locauerunt qui dixit. Ego ſum deus: &
abſq; me non eſt alius.Ego occidam & uiuere faciam percutiam & ego ſanabo. Qui ſanat omnes
infirmitates mentium noſtrarum: nobiſq; præſtet toto corde erigere ſpẽ noſtrã: & ĩ ſe tribuat collo
cari: ut a peccatis liberati mereamur ipſo diſtribuente ẽt æternitatis præmium adipiſci.
In fineʒ pſalmus Dauid in rememoꝛationẽ diei ſabbati.
hCWW PSALMVS XxxXVII. .
Abbatum. Requies ĩtetprætatur: hoc eſt quando requieſcunt ſancti: ideſt quando requie-

Ainfirmitas corporeæ fragilitatis non deſiſtat fequiri medicina cæleſtis.
DO mine ne in furoꝛe tuo arguas me. CTotus pſalmꝰ ex perſona pœnitentis
eſt. Sed & ad chriſtũ referri poteſt:ſicut & ſexageſimus octauus.
Bomine ne in furoꝛe tno arguas me neqʒʒ in ira tna coꝛripias me.

W. Ira eſt ut ſæpe diximus cõmotio animæ: furor uero uindicta irratiõabilis cũ fellis ama
ritudine. Ideo iſte ꝗ ſe peccatorẽ ſcit: ĩ ira ſed px mĩam:nec ĩ furore:ſed pꝑ patiẽtiã ſe argui poſtulat.
CQuoniam ſagitte tue inſixe ſunt mihii. C Verba doctrinæ quæ ut iaculũ traſuerberaue-
runt cor meum: ut agerem pœnitentiam. C Et confirmaſti ſuper me manum tuam.
Vt tãquã bonꝰmagiſter uerberibꝰ:caſtigationis afflictum redderes emendatum.
CMon ẽ ſanitas carni mee a facie ire tue. .
tuæ: & non ipſam iram. Hoc eſt intellexi per ſcripturas ſanctas quanta minabaris peccatoribus: & S
extapui petensme ipſa ſuper me ira deſcendertet. SS
CMHon ẽ pax oſſibus meis a facie peccatoꝝ meouuuz. CNullam quie-
. tem indulſi uel oſſibus uel membris meis: donec ea pœnitendo purgarem.
¶Quoniã inigꝗtates mee ſupergreſſe ſunt caput meai. IInualuerunt enim mihi
ut fequitur. CSicut onꝰgraue grauate ſũt ſupꝑ me. ..
Q¶ Non eſt

Cit eccleſia in illa requiæ paradiſi quam perdidit in adã. Iſte pſalmus oſtendit ut ſi accidat

CVvidi faciem iræ

ti⸗
ei
dil

nne
i

l
tor
do
e/

es
Uo

nie⸗

i
r

ie⸗

Hihi

CQ Quoniam lumbi mei ſpleti ſunt illuſionibus:⁊ non eſt ſanitas in carne mea.

mitus corporis: & aliud gemitus cordis. Gemitus corporis ẽ propter res terrenas: uel propter mor-

C Et ꝗ querebant mala mihi loquuti ſunt uanitates:⁊ dolos tota die meditabantur.

Buper Pſal. xxxvii.

CNõò ẽ enĩ mihi leue peccatũ meũ: ſed recognoſco ꝗa graue mihi iudicii põdus ĩpoſuit: & ſup uer-
ticem capitis mei exercuit. Sicut pondus grande ſic peccata mea ſuper me.
VPutruerunt ⁊ coꝛꝛupte ſunt cicatrices mee. CPorcorum mos eſt cœnũ aut ſterco/ d,1 rſ
ra ꝓ bonis odoribus uti nec itelligunt ſe ĩ his ſordiſſime uolutari. Nã mihi fœtent & cõputreſcunt 5 ge⸗ 2
uulnera peccatoꝶ deſiderãterq; expeto medicũ: & cur iniq; computruerũta facie inſipientiæ meæ?
Quia nolebam agere pœnitentiam. WEAgocie inſipientie me.
CPer hoc cõputruerũt.ſ.p ĩſipiẽtiã meã ut paulłꝰdicit.Qd ĩfirmũ ẽ dei fortius eſt hominibus.
CMiſer factus ſuʒ ⁊ curuatus ſum vſqʒ in finẽ.
CVſq; dum confſitendo purgarem: quia ſine cõſuſiõe & mœſtitia non dimittuntur peccata.
ECTota die cõtriſtatus ingrediebar. UIndignum me eſſe iudicans: qui uel oculos ad
cælum leuare auderẽ: ſed pcutiẽs pectus meum aiebam. Deus propitius eſto mihi peccatori.

CIIlis illuſionibus ſe profitetur eſſe inſirmatum atq; repletũ:quibus diabolꝰhumanum genus allicit
zut delinquat. Deus tu cognouiſti ĩſipiẽtiã meã ꝗa lumbi mei ĩpleti ſunt illuſionibus. Se unuſquiſq;
conſideret: 8 titillantẽ corporis ĩtelligat uolaptatẽ: & cũ dicere poteſt cum paulo apoſtolo. Miſer vſus
ego homo:quis me liberabit de corpore mortis huiꝰ? Et illd. Neq;. n. qd uolo hoc facio ſz qd nolo .ra A ds wrpere merkts
Incuruatus ſuʒ ⁊ humiliatus ſuʒ. CAd pœnitentiam.
CNimis rugiebã a gemitu coꝛdis mei. CPetens cum luctu remiſſionem. Alud ẽ ge/cαα epe

tem gemere. Gemitꝰcordis: pp ſua peccata uel alioꝑꝶ. Sed xp̃ᷣs ñ habuit qd gemeret: qa ñ fecit petũz Eeerkes w.
EEt gemitus meus non eſt abſcoditus a te. M CIdeſt quicqꝗd habet ho/
mo deus ſcit. Quicꝗd deliꝗ ꝗcꝗd mali geſſi:oĩa tibi cũ gemitu reſeraui ſciẽs ꝗa tibi non occultan-
tur occulta. CCoꝛ meuʒz cõturbatũ ẽ ĩ me:dereliquit me virtus mea. .
CQuia irã ſuperiꝰ memoraui quam incurrere expaueſco.
CEt lumẽ oculoꝛũ meoꝝ nõ ẽ mecuũ CQuia poſtpoſito ueritatis lumine:in tænebras deci/
deram peccatorum. Sic enim ꝓphetã omnẽ ordinẽ huius pſalmi ex peccatoris perſona proſequu
tum fuiſſe anteriores noſtri docuerunt. Sentiant illi quod libet. Ego uero ab illo loco ubi ait amic
mei & proximi mei uſq; ad finem pſalmi: uideo dominum meum leſum chriſtum a iudæis circun/
dari: in cruce ſuſpendi: & ex inferno reſurgere. Ait ergo ipſe dñs de paſſione ſua.
CAmici mei ⁊ pꝛoximi mei:aduerſus me appꝛopinquauerunt. C Amici dicũtur iudæi pp
abrahã: Proximi: eo ꝗqd ab eoꝶ generatiõe aſſũpſerit carnẽ.ꝗ appropiauerũt ei ut cõpræhẽderetur.
CAmici mei ⁊ noti mei:contra me ſteterunt. CPoteſt & de diſcipulis accipi:qui ĩ paſ-
ſione mœtu territi a dño receſſerunt: in tantum ut etiam eum petrus denegaret. Vel ſteterunt cauſã
tes contra eum: & quiiiuxta me erant de lõge ſteterunt: apoſtoli uel reliꝗ diicipuli: de quibus ait euã
geliſta. Cum autem appræhendiſſent eum: ſtabant omnes noti eiꝰ a lõge.
C Et viʒ faciebãt qui querebant animã meã. CFaciebant uim: nõ noti ſed iudæi
uel petro cum dicerent. Nam & tu ex illis es. Vel Ioanni qui cum traheretur relicta ſyndone nudus
aufugit ab eis: & uim faciebant qui quærebant animam meam: ſcilicet iudæi quaſi illorum fortitu/
do eſſet: & a deo ipſam poteſtatem non accepiſſent.

Muſtos ꝗqdẽ dolos meditati ſũt: cũ ĩterrogarẽt ſi deberẽt dare cẽſũ cæſari an i:aut ſi mulier depᷣ/
henſa lapidaretur. Sed tunc aperte dolũ ĩgerũt: cũ falſos teſtes adducũt. Vel qui ĩquirebãt mala mi
hi loquuti ſunt uanitatem: quando dixerũt in beelzebub eicit demonia.
Ego aũt tãquã ſurdus nõ audiebã:⁊ ſicut mutus non aperiens os ſuuz. Semp qᷓ ex-
probrabant ſuſtuli: & iugiter ſilui. Hoc & pilatus maniſeſtat cum dicit. Mihi nõ reſpondes? An ne/
icis qa poteſtatem habeo dimittere te? Ego auũt tãquã mutus nõ aperiẽs os ſuũ.& apud pilatuʒ dũs
nõ ẽ loquutꝰ: & eſaias de eodẽ loquitur. Tãquã agnus a uictimã non aperiens os ſuum.
Factus ſum ſicut homo non audiens:⁊ non habens in oꝛe ſuo redargutiones.
CNã cũ me ſputis linirẽt: arũdine uerberarẽt: illuderẽtq; genuflexo: nihil eis moẗreſpõdi: & non — “
hñs ĩ ore ſuo correptiones. Sic tacui accuſatꝰ: q̃ſi nõ hñs qd ꝓ me reſpõdere deberẽ. Xps ĩ oĩbꝰ exẽ/- Ffz m on, 2) 24 T
plum dedit: ut homo flagella & correctiõem patienter portare debeat. t Hhonmis ſia = Gaccc;
Quoniaʒ in te ſperaui:fiu exaudies me dñe deus meus. C Vt me ĩeſuſcites. Vel panuntes fodtar ebeat
tu exaudies me:hoc eſt uide illorum ſuperbiam & meam humilitatem.
CAQuia dixi nequãdo ſupergaudeãt mihi inimici mei:⁊ dũ cõmouentur pedes mei. 4
Pedes chriſti in paſſione uel ſancti apoſtoli qui pedes chriſti eſſe debuerant: cõmoti ſũt de fide ad;
infidelitatem. Commoueri poſſunt pedes mei ab ſtabilitate ſua: & inimici in me inſultare ſi in hac
crucis morte humiliatus non reſurrexero. In me magna loquuti ſun. C Dicentes
ſllius dei es deſcende de cruuc. CEgo autẽ in flagella paratus unr.
CPræparo me ad ſuſtinẽdã crucẽ: lãceã: fel: acetum: ut per hanc mortẽ meo ſanguine redimã po-
fpulum pereuntem: quia chriſtus ad hoc uenit ut paſſionẽ ſuſtineret. e

Erpoſitio.

Et doloꝛ meus in conſpectu meo ſemper. C Donet eitiam uictoriam in iudicium. tiret

Auoniam iniquitatem meam annuntiabo:⁊ cogitabo pꝛo peccato meo. 1 Clae
¶CSicut enim maledictioni ſubiacuit ut nos a maledicto legis erueret: ita & peccatorem ſe ꝓfitetur omhn
qui ꝑpeccata noſtra portauit: ut pio cogitatu ac miſericordiæ conſilio nos ab eiſdem erueret: & ſolli⸗ rn
citus ero pro peccato meo. Peccatum chriſti:humani delicta ſunt generis: propter quæ & patri dici Cein
tur nunc eſſe lubiectus. Inimici autem mei vinuent. caritat
CQuia non ſunt ſtatim ultione diuina puniti. Confirmaſti ſuper me manum tuam. CEer
CConfirmati ſunt. In legis littera:in qua ſpualiter nuntiatum non intellexerunt. bitni
CEt multiplicati ſunt qui oderunt me inimici mei iniuſte. CCerte iniq; & non ratĩo/ C
nabiliter: qui in hac littera ſemen ſuum cæu aſtra cæli multiplicare credebant. — COr
CQui retribuebant mihi mala pꝛo boms. Q Dulcedinem æternæ uitæ afferenté qe
aceto potauerunt ac felle. Betrahebant mibi. Dicentes: alios ſaluos fecit: ſe-/ Cee
metipſum non poteſt ſaluum facere? Cm ſequebar bonitatem. ”M „ocnn
Vt implens uoluntatem patris pro uita populi ſuſciperem mortem: bia
Mon derelinquas me domine deus meus ne diſceſſeris a me. M Cci
CCũ ꝓfũda inferni pœnetrauero. CIntẽde iĩ adiutoꝛiũ meũ:domine deꝰſalutis mee. CR
CWManifeſtum eſt domine Ieſu quia intendit in te pater ſuſcitans te a mortuis tertia die: & collocas beati
ad dexteram ſuam in cæleſtibus ſuper omnem principatum & poteſtatem: dans tibi nomen qd eſt Chr
ſupra omne nomen. Ergo quia graues ſunt pugnæ carnis: tu domine intende in adiutoriũ noſttuz,z ę Cii
& eſto nobis ſalus in tempore tnibulationis. 1 ltop
¶In ſinem pꝛo edithum canticum Bauid. CIdidũu trãſiliens eos interprætatur. Cob
Iſte pſalmus patientiam docet:ut refrenans homo os ſuum:obſeruet ne per fatuitatẽ uerborum in/- i
cidat in peccatum: quia ſcit propheta etiam de uerbis ocioſis rationem eſſe reddendam. Docet etiã
ut ea theſaurizemus in ſæculo quæ ad profectum pertineant. 3
“ CBSALMVS XXXVIII. 4
NNAIri cuſtodiã vias meas:vt non delinquam in lingus ma.. Non aliter ſciol. la
„ uite meæ cuſtodire uias: niſi ut non loquar fatua ac diuerſa ſiue ocioſa. Ex uerbis inꝗt do/ in
S. N-4 ſifenler:, Aminus tuis iuſtificaberis: & ex uerbis tuis cõdẽnaberis. Dixi cuſtodiam uias meas: ideſt diſ Cln
2* auG Anna benas E. poſui cuſtodire opera mea:ſcilicet quinq; ſenſus corporis. Vt non delinquã ĩ lingua men emd
. Non delinquam non peccem: quia qui cuſtodit linguam ſuam cuſtodit animam ſuam: quia mors CI
& uita in manibus linguæ. & item. Cultus iuſtitiæ ſilentium & pax. nbue⸗
Poſui oꝛi meo cuſtodiam. C luxta illud:pecuniã & aurũ tuuʒ alliga bñ:& facito ori tuo hroph
eelan & ſerã. Beatũ eni hoĩem oris cuſtodia facit: cũ nõ ꝓfert inania: ſed ꝗᷓ deo ſunt digna. nde
Cum conſiſteret peccatoꝛ aduerſus me. aͦ (deſt diabolus qui iu tiſtne
ſtis maledicit ac detrahit & inſtigator eorum eſt qui ſanctis inſidiantur. CODbmutii. ſunchr
. r☛« C Ne cum obiurgantibus me obſtreperem. Obmutui & non aperui os meum: quia tu feciſti.Ideo CVivs
*n*ει P— patienter fero ꝗa te ſcio ad probationem me temptationibus reliquiſſe. L CErn
ÆHt humiliatus ſum. CAd ſuſtinenda eorum improperia: . Choe
CEt ſilui a bonis. CDe bona cõſcĩa ꝓcedebat mihi ſecuritas:ideo me non iuſtificaui oraz Cket
hominibus: neq; bona ꝗᷓ ĩ me erant diuulgaui:qa ſcio qꝗd pater qui uidet ĩ abſcõſo reddet mihi. Clneo
CEt doloꝛ meus renouatus eſt. Nondum enim ueneram ad perfectum ui N
rum. Nam & ſi ſuſtinebaʒ cum dolore improperia: non tamen ſciebam maledicentibus benedicere Ctie
Vel dolor meus renouatus eſt. In hoc dicirur dolor chriſti: qa illi nõ fuerũt digni audire uerba my nora
ſterii: ut ait propheta. Vhe mihi quia tacui. Vel illud adhærere faciam linguam tuam palato tuo: ꝗa tiiur
domus exaſperãs eſt. ¶ Concaluit coꝛ meum intra me. nexco⸗
CDicit eccleſia.A recordatione delictoruʒ priorum: onoe

er ignem illum reperire poſſim qui peccata conſumeret: mentem illuminaret: qui eſt ſpiritus ſan-
ctus de quo cleophas & qui cum eo erant dicebant. Nonne cor noſtrum ardens erat in nobis cum
Vocarrteter in uia: & aperiret nobis ſcripturas? CZocquutus ſum mn lingua mea.
Hoc eſt prædicaui omnes homines: ut illud. Si non annuntiaueris iniquo iniquitatẽ ſuã ſaguinẽ
eius de manu tua requiram. C¶CAMotum fac mihi domine ſinem meum.
Numerum dierum meorum quis eſt? Non iſtius uitæ finem quærit ſibi notum fieri propheta: ſed
A. , 4“ a.t d .1 illum in quo euacuatis poteſtatibus ac deſtructa morte chriſto iungatnur qui eſt finis legis. Neq; iſto
rr 8 S⸗— rum dierum numerum uult ſcire:ſed illoꝶ de ꝗbꝰdicit dñs: apud prem meũ mãſiões multæ ſunt.
N ,

ſiie meditatione mea exardeſcet igniss CQuid inquis meditabaris? Illud nempe quali-
1t

TCEt numernum dierum meoꝛum quis eſt CNHoc eſt numerus ſine numero:
die Aine die:tempora ſine tempore,Quis eſt? Qui ſemper eſt. CEAt ſciam qð deſit mihi.
¶Aoc eſt ut me facias intelligere omnia bona: ut cum hæc nota habuero:ſciam ꝗqd adhuc in ſæcu-
lo degenti deſit ad palmam beatitudinis conſequendam. Perfectus enim erat paulus qui dicebat:
Prl certamen bonum certaui:curſum cõſumaui. Nunc autem deeſt mihi corona äl dñũs re
tribuet

*

tribuet mihi. Quod autem non de ſuis diebus hæc loquatur: ſequentia docent. r
CEcce menſurabiles poſuiſti dies meos. CSecũdũ ueterẽ hominẽ uſq; nunc fuerunt
nunc nouo deſiderioullo quo abrahã uidit & gauiſus ẽ. In quo alibi hortamur lætari: . quo deꝰ dũs
illuxit nobis. Qui nõ a ſole neq; a luna illuminabitun: ſed ab ipſo dño: ppetua luce refulget.
CESt ſubſtãtia mea taqua nihilum ante te. CSuſfcipiens altiori mente I
claritatem tuam: pro nihilo iudicaui ſubſtantiam meam.
Cerũtamen vniuerſa vanitas:omnis homo viuens. Csi pctõr ẽ & ĩ delitiis fluxerit ua⸗
nitati ſubſiſtit. Si iuſt? & deſiderat diſſolui & cũ xpᷣo eẽ: uana ẽ ei nihilominus uita præſens.
CANerũtamen in imagine dei pertranſit homo:ſed ⁊ fruſtra conturbatur. H
Omnis homo ad imaginem qdei factus eſt. Si ergo in ea ambulare uideatur & in rapinis uerſetur
atq; concupiſcentiis cõturbatur ĩ actione. CThefaurizat ? ignoꝛat cni cõgregabit ea. · 1=
CSæpe enim pleriq; theſaurizant: & con gregant multa:quæ aut deſidia filiorum euertit: aur fſcus peern iuat AKre er
„ occupat:aut diripiunt alieni. Beatus aut ille eſt: qui ibi theſaurizat ubi fures non fodiũt nec furatur: 5 I nn.W1 αας Pern
ubi audire mœreantur: quãdiu feciſtis uni ex minimis iſtis mihi feciſtis.
CEt nunc q ẽ expectatio mea: Mõnẽ dñs:⁊ ſubſtãtia mea tãquã nihilũ ante te.
CRelictis omnibus te domine præſtolabor: quia ſubſtantia uitæ iſtius non comparatur ad illam
beatitudinem ſempiternam. ¶Ab oibus iniquitatibus meis erue me.
CPræteritis præſentibus & futuris. Oppꝛobꝛiũ inſipiẽti dediſti me.
CDũu peccator fui:opprobriũ factus ſum inſipiẽti diabolo:ꝗ ẽ oĩum criminũ & ĩcẽtor & accuſator.
Ideo purgari cupio in hoc ſæculo:ne ille me accuſet in iudicio tuo.
CObmutni ? nõ aperui os meum:qm̃ tu feciſti. CCũ me cõuitiis iracũdiis ac diuerſis iprof
ns laceſſerit:cogitãs me a te factũ:mihil ad ea quæ inferebantur reſpondi.
Amoue a me plagas tuas. C Quia me ſentio emendatum. H
CA foꝛtitudine manus tue ego defeci. CIncumbente manu uindictæ: uirtas
delicti defecit ſicut paulus ait apoſtolus. Cum autem infirmor tunc potens ſum.
Ab increpationibus pꝛopter iniquitatem coꝛꝛipuiſti hominẽ.
CIncrepatur omnis homo propter iniquitatẽ: quẽ perdere non uult diuina maieſtas. Flagellat aul.
tem omnem ſilium quem recipitt. C Tabeſcere feciſti ſicut araneã aiam eiꝰ. M
Tabeſcit aĩa cũ caro Iuxuriis & cõcupiſcẽtiis refrenatur. Hoc ẽ tabeſcere obſtupeſcere de antetior S E .
ribus delictis. Ille uero qui ea agit quæ mundanæ uanitati ſunt apta telas texit araneæ: iuxta eſaiam l ,dſch
prophetã:hoc ẽ die noctuq; in opere uano uacat:& non utilia ſed diſſolubilia & corruptibilia opas 45 — . — „
tur: Sed quia propheta animam ceu araneam tabeſcere dicit. hoc intelligendum eſt: ut ad tantã ſub Neaz d thr nenrn pe
tilitatem per abſtinentiam dequoquatur: ut ad inſtar filorũ illorum deducatur: ſcilicet ut nihil crald
ſum durum uel peccatum contineat. CAerũtamẽ uane conturbatur oĩs homo.
CViuẽs ĩ uanitatibꝰhuiꝰſæculi.Sʒ & ꝗ ĩ deũ uiuit uana ẽ ei & ĩutilis hæc mũdana cõturbatio.
CExaudi oꝛationem meam domine ⁊ depꝛecationẽ meã:auribꝰpcipe lachꝛymas meas.
CPro eo quoda te peregrinor:& deſiderium habeo diſſolui & ad te tranſire.
CNMe ſueas quoniã aduena ſum apud te:⁊ peregrinus ſicut omnes patres mei.
Incolã atq; peregrinũ ſe dicit: ſicut oẽs ſcti:ꝗa ſicut & illi dum erãt ĩ corpore pegrinabãtur a duũno
CRemitte mihi vt refrigerer pꝛiuſqua abeam:⁊ amplius non ero. ́MVM
CNHic remitte domine ſi quid deliqui:quia in inferno nulla eſt remiſſio:quia nec cõfeſſio ualet. Qui/,
nos ab huius ſæculi ereptos peregrinatione facere digneris ciues ſanctorum & domeſticos dei pa-
tris:ut ædificati ſuper firmiſſimum fundamentum in templum ſanctum: effici mœreamur confor-j

mes corpori gloriæ tuæ. Amen. Q¶ / X3-n- finẽ pſalmus Bamd. CHic pſalmus ĩ exor
dio uocem habet populi ex gentibus in hereditatem uocati: inde ipſius mediatoris ad patrem.
CBSALMVS XMNXIX.

pectans expectaui dominum. In promiſſionibus prophetarum:in qui
bus me illuminauit. Quia præuidebat propheta xp̃m p ſpũm ſctům uenturũ eẽ ĩ carne
CEt intendit mihi. C Per ſplẽdorẽ euãgelioꝶ ĩ ꝗb me illuminauit.
E TeEt exaudiuit pꝛeces meas. CQuia prophetis & patriarchis ſe ab
Hdidit: ſicut ipſe poſtmodum dixit: quia multi prophetæ & iuſti cupierunt uidere quæ ui
detis & non uiderunt. lpſe mihi in nouo teſtamento refulget. r =WJð — — —
CSt eduxit me de lacu miſerie ⁊ de luto fecis. Un quibus ĩmerſus eram cum ſimula⸗ 4⸗ p's .1
cra muta adorarem.Vel de lIuto fecis: qa adhæſeramus in terrenis deſideriis.
CStatuit ſupꝛa petrã pedes meos. (CC. Supra Peram hoc eſt 31 . .
ſuper chriſtum. Pedes meos: ſenſus meos: ut illud: petra autem erat chriſtus. In ſe qui eſt ſtabilis P- ernt T fe-
tra confirmauit me: ne ab huius ſæculi nutarem impulſibus. BUDUãÿ
CEt direxit greſſus meos. NQ¶ ¶Ne ad euʒ ueniens poſt tergum reſpicerẽ
& direxit greſſus meos:ideſt ſenſus bonorũ operũ. Eccleſia dirigit: quia unuſquiſq; ꝑ ſe tortuoſus ẽ⸗

EEe

v 5

CSt imiſit in os meum canticum nouum.

De ſe⸗ qgee

EErpoſitio.

Laudẽ utiq; fuã: quia nouus hõ uenit in mundum:nouam ſegem dedit mund.
CCarmen deo noffffo. CLaudem deo noſtro: ut iam non ſonos turpes .
& teatrales cõcinã: ſed in dei uiuẽtis hymnis per armoniã noui teſtamẽti delecter. =
¶Uigebunt multi. Annũtiatum ueniſſe. C Et timebunt.
Quiiſe intelligũt peccatores CEt ſperabunt in dñno. .
Vr eis pᷣſtinũ remittatur geliktü CBeatus vir cnius eſt nomen domini ſpes ipſius:
¶In qua bonis oĩbus ĩpleatur. Fœlix illa aĩia quæ habet fidem firmam & ſpem directam in chriſto.

Et non reſpexit in vanitates ⁊ inſanias falſas. ”ÿ
COia quæ ĩ mũdo ſunt iuxta ſalomonem: uanitas ẽ. Inſaniæ aũt falſæ ſunt:itæ:rixæ:direptiones: &

sS Wig reliqua in quibꝰhoĩes iſaniunt ut peccẽt:quæ apoſtolus opera carnis eẽ dicit.

ore AMTe A.A

Aulta kfeciſti tu dñe deus meus mirabilia tua:ꝛæ cogitationibus this non eſt ꝗ ſimilis ſit tibi⸗
ECOſtendiſti patribus noſtris mirabilia tua multa: quæ non crediderunt. Reuelaſti eis te uenturuʒ
Lin lege: & non intellexerunt nos uero credimus. V ſq; hic credentium populus hinc ipſe dominus
ad patrem ita exorſus ef. Q¶Annuntiaui ⁊ loquutus ſuz.

Dicens pœnitentiam agite: appropinquabit enim regnum cælomm.
Multiplicati ſunt ſuper numerum. CIudæii malicia ſua.Vel ſup numerũ:hoc ſũt pecca/
tores. Sup numeꝶ & foris numeꝑ ſũt:ꝗa nõ ſunt digni numerari i numero iuſtorum.
