CCliamabũt ⁊ eni hymnũ dicét. CO&s ꝓmiſcue electi ꝓ diuerſoꝶ muneꝝꝶ donis deo ppe-esho?)
tuas cõcinũt laudes. Quoꝶ at cõgregamur meritis depᷣcãtes oramꝰ ut iũgamur meritis: ut ſi ñ moœ⸗⸗
remur honorari pᷣmiis uel omani coronis:ſaltẽ ueniã cõſequuti pœna careamꝰæterni iudicii. Amẽ:
CIn finẽ cãticũ pſalmus reſurrectionis. CPer cãticũ ĩtelligẽtia ſpiritalis ĩtelligit᷑.Per pſal/
mũ opꝰreſurrectiõis. Quia iſte pſalmus ad reſurrectionẽ xpᷣi ptinet. C PSALMVS LxXV.
AVAbilate deo omnis terra:pſalmum dicite nomint eius. M . 1. 6.
SE Quod ait omnis terra: omne humanum genus terrenum eſſe demonſat. Quẽ iugi/ Tlen his eſt Lardaxe decd
AAſter iubilationem ad deum oportet emittere: ut a nequitiis ſpiritualibus eruatur. Pſalmũ di ege nnplere ort
ERHHMM“W“ cite nomini eius Multi laudant: ſed non implent opere.
CBate gloꝛiam laudi eius. AXYsNtl ſicut ei uocibus iubilatis: ita in eũ
pro bonis actibus gloriemini: ut uidentes homines opera ueſtra bona: gloriſicent patrem ueſtrum
qui eſt in cælis. Vel illud. Non nobis domine non nobis: ſed nomini tuo da gloriam.

43 Pde rritn cle. l

Expoſitio.

Bicite deo quam terribilia ſunt opera tua domine.in multitudine virtutis tue.
Scilicet ut non creaturam colant:ſed creatoris uirtutem in his quæ contẽplãtur intelligant. Quã
terribilia ſunt opera tua: quæ poteſtis adorare & non poteſtis compræhendere: ideſt de populo iu-
daico electo: & poſtea reprobato: & gentes primitus condẽnatas: & poſtea electas. Vel qui uiden-
tur quaſi ſancti & probati: & de peccatoribus qui uidentur quaſi reprobati & electi. Occulta ſunt iun-/
dicia dei terribilia: ideſt timenda. CIn multitudine virtutis tue mẽètiẽtur tibi inumici tui.
CQuando uiderunt in ægypto uirtutes & ſigna: & in mari rubro mẽtiti ſũt qñ dixerũt. Oia quæ-
cuücq; p ceperit nobis dñs faciemus. Vnde dicit: iniqtas mẽtita ſibi: & inimici dñi mentiti ſunt ei.
COmnis terra adoꝛet te deus.⁊ pſallat tibi.pſalmum dicat nomini tuo.
CTe adotet:te ueneretur: tibi concinat non creaturæ quam eius uſibus ſubieciſti. Hic interponit
diapſalma: ut ad nos uerba conuertat dicens. . .
CAenite ⁊ videte opera dñi terribilis in conſilijs ſuper filios hominum.
¶Gentes quæ diu in errore phanatico uixerunt: ſicut quondam patres noſtri ad deum agnoſcendũ
S — Iy = pese we= inuitat. Qui terribili bcoſiliis humano generi conſuluit: ut cognoſcẽtes creatoris opera:ſcirent ope
Wer Tremt vpr S rum conditorem. Venite & uidete opera domini: Venite: credite: uidete: intelligite uox prædicato
rum. Quam terribilis in conſiliis ſuper filios hominum. Terribilis hoc eſt quomodo unus reproba
tur & alter eligitur. Reprobantur iudæi: & eliguntur gentes: ſicut dixit in euangelio. Duo in agro
unus aſſumetur & unus relinquetur. Duæ molẽtes: una aſſumetur & alia relinquetur. Duo in lecto
unꝰaſſumetur & un relinquerur. Terribilis ẽ: dũ de una maſſa fuerũt creati: & alii reprobantur.
Aui conuertit mare in aridam.in fluminèe pertranſibunt pede.
Ipſum adorare docet:qui ad tranſitum iſrahelis & mare ſiccauit: & iordanis undas appendit. Sed
– ,I.. 90) 2. pſe dominus dux hæc quaſi pede præteriit populo proſequente. Ergo ſicut tunc hæ aquæ ipſo
P. e. ⸗ 12) ·dace diuiſæ: populo uiam in terram repromiſſionis aperuerunt. Ita nunc nobis ſi baptimmum non
HPPpolluamas per ipſum abluti præeunte eo in quo renati ſumus: in regionem niuomum ingredimur.
. 2 T;, . ” e rl. Vel pertranſibunt pede: ſancti prædicatores fortia ambulauerunt prædicando: quia deus præparat
1 Jillis uiam. Vnde dictum eſt. Calciate pedes ueſtros in præparatione euangelii pacis.
CAbi letabimur in idipſuʒ. Qui dominatur in virtute ſua in eternum.

— „

P 3 abte e
QW¶ In idipſum hoc eſt in chriſto: quia qui hic fuit humiliatus: ipſe dominatur ĩ æternitate. Sicut. n. eiꝰ
uirtutis dñatio nullo clauditur fine: ita nĩa lætitia qua ei cõformes efficiamur ppetuo pmanebit.
Oculi eius ſuper gentes reſpicuunt. CC YVt reprobentur iudæi & eligã
tur gentiles: ut illud. Qui finxit oculum non conſiderat: Contemplatione ſancta inſpicit populos
credituros: nam nullis ꝓœnitus diſtinguitur membris.
Qui exaſperant non exaltentur in ſemenpſis. CIudæai ſcilicet:dũ per fellis amaritudineʒ
in abrahæ natiuitate carnali dei gloriã collocãt ſemp humiliantur. Interiectio diapſalmatis ordinẽ
dictoꝶ ĩmutat: ut a prophetica uaticinatione ad apoſtolicam tranſeat exhortationem.
Suh rs CBenedicite gentes dominum deum noſtrum. ⁊ auditam facite vocem laudis eius. .
A Ner 5 Apoſtoli hæc prædicant ut ipſum benedicant gentes deum: quem idem apoſtoli dicunt ſuũ ob/
audiantq; ipſum in quem ſunt renati per baptiſmum:hinc igitur ꝓpheta loquitur.

CQAui poſnit animam mèam ad vitam. Q Ne eam perpetua conſumeret mors.
Mors occidit mortem: ideſt mors chriſti occidit mortem noſtram. 22
rme, nrvalne errd. CEt non dedit in commotionem pedes meos. CSed ſtabiliuit me in prædi

cationibus quas gentibus intuli. Hinc ſuccedit uox martyrum:
CQuoniã pꝛobaſti nos deus.igne nos examinaſti ſicut examinatur argentum:⁊ induxiſti nos
in laqueum. poſuiſti tribulationes in doꝛſo noſtro impoſuiſti homines ſuper capita noſtra.
CIAdeſt diabolũ ut ſuper nos erigeretur ad probandũ. Vel alibi. Non dixit de angelis neq; ſanctis: ſj3
de peccatoribꝰ: ideſt peccatores feciſti eeſuper nos: ut nos ſuſtineamus per patientiam: ut illud. Per
multas tribulationes oportet nos introire in regnum dei. 1
CTranſiuimus per ignem ⁊ aquam induxiſti nos in refrigerium. C Martyrum hic
oſtendit uictorias: quas in diuerſis paſſionibus mœruerunt: & ad unum eos ducit refrigerium: ideſt
chriſtum dominum. Per laquæos: per cruces: per uerbera: per ignes æſtuſq; & alia diuerſa ſupplicia:
per quæ & holocauſtum acceptum effecti ſunt perueniſſe. Ignis uorat aqua abſorbet. Ignis tẽptatio
aqua proſperitas: uel ignẽ ſpũs ſcti. Induxiſti nos in refrigerium:hoc eſt in æternum.
C Introibo in domum tuam in holocauſtis. CHinc propheta non de ſe tantũ lo
quitur: ſed & de his quos ſuperius memorauit: qui introierunt in domum dei: ut non ſolum ſe ex-
hiberent deochoſtiam uiuam ſed & illos qui eorum exemplo pro nomine domini paſſi ſunt.
CAt reddã tibi vota mea:que diſtinxerũt labia meaa.. CQuæ uota diſtinxerũt: niſi ut alios
ſibi in martyriũ copularẽt? Vel promiſſum ut deũ laudemꝰ: & cõfiteamur illũ creatorem.
Woquutum ẽ os meum in tribulatione mea. Mc
CLoquuti ſunt enim: ut nũquam eos ſepararet a charitate chriſti ulla perſequntio.
Holocaunſta medullata offerã tibi. CFidẽ aiæ uel corpons affecuelcorpus xp̃i. Oſſa
iſeriora

. 4* 1 .

orn-

.
4

— —

— —
— — —— — —

— —

O — — — — —

„
—ANArN
— ——. —

—

ĩferiora catni:& mœdulla ĩferior oſſibꝰ. Mœdullata hoc ẽ uiſcerata cum corpore & anima.
4 CCũ incenſo. CCum acceptabili orationis odore. C Et arietes.
, CApoſtoli uel doctores eccleſiarum. Oſferã tibi boues.
/ CQui reiecta cõtumatia legis iugo dñi ceruices ſuas quod ſuaue eſt ſubdiderunt. F* A.- ſrate
1 CCuz hircis. CQu poſt peccatum conuerſi ſideliter in martyrio perſtiterunt. Hic autem
2/ oẽs dno ꝑ holocauſtũ paciſicũ offerüt᷑ ad quos nüc ꝓpheta poſt diapſalma cõuertit ſermonẽ dicẽs
6 CGenite ⁊ audite ⁊ narrabo omnes qui timetis dominum.quanta fecit anime mee.Ad ipſum
oꝛe meo clamabo.⁊ exultabo ſub lingua mea. CVos qui dominum meœtuitis acce-
dite & conſiderate qualiter animam meam in beatitudinem conſtituerit ſempiternam: pro eo qd AK— r Zapte 7 ade,

non ſolum ore poſtulo: ſed etiam in archanis cordis puri clamaui ad dominum. Ad me ipſum ore uo) æ r ie n ſ.
meo clamaui. Manifeſtiſſime declarat᷑ ĩ hoc loco clamor ĩ ſcripturis ñ uocis accipiẽdũ eẽ ſʒ cordis. DWR

mi CIniquitatem ſi aſpexi in coꝛde meo.nõ exaudiet dominns. Mꝛopterea exaudinit me deꝰ me⸗
tae us.⁊? intencdlit voci depꝛecationis mee. CWVidi. n. puritatẽ mẽtis meæ: iõ petere præſumpſi.
SSZ CBenedictus dominus.qui non amouit oꝛationem meam ⁊ miſericoꝛdiam ſuam a me.
d CPlenus miſericordia non amouit depræcationem meama ſe: quia quæ iuſta erant poſtulabam. . . —
Nam ſemper piæ aures eius:iuſtorum præcibus patent. Sed nos ſuppliciter dominuʒ depræcemur 1 1 5 Kρα& =
lc ut aperiat aures ſuas ad præces noſtras: & ipſe nos data peccatorum remiſſione de præſentibꝰ erũ⸗ E. 1
nis eripiat: ſibiq; holocauſtũ purũ effectos mactatis uitiis ſanctoꝶ agminibus iungat. Amen.
CIn ſinem in hymnis pſalmus cantici Bauid.
Sed CSexageſimuſſextus pſalmus licet paruus ſititamen apoſtolorum prophetarumq; continet uocem
DNOo. qui aut ueniſſe dominum aut uenturum dominum gentibus prædicauerunt.
non HEus miſereat᷑ nobis ⁊ benedicat nos. CPrima depræcatio eſt. ut miſericor- Ranr Aepverate ad maj ensd
“ iam præbeat deus: deinde benedictionem: Benedictio ergo quæ ſuccedit miſericordiæ . dAse n e
mt A¾–talis ſit: ut cõpræſſa dominatione carnali ſpũm faciat triũphare. Nõ noſtri iudex ſit:ſj miſe
H]) ricors. Deus miſereatur noſtri. Vox apoſtolorum eſt. lIoquentium ad plebem de gentibu
cõgregatã. Credidiſtis qdẽ ad uocẽ noſtrã: ecce hæc eccleſia cõgregata ẽ ĩ noĩe dnñi: ppterea nos di
und cim. Deus miſereatur nri & bñdicat nos. Maledictionẽ primã ĩ hoie ſua bndictione diſſoluat. — =
* Illuminet vultũ ſuuʒz ſupernos. CNonillum triſtẽ uideam peccatis noſtris: ſj gau e⸗ b prs ear Pt
Leizf dentem in uirtutibus. Non eum ſentiamꝰ iudicẽ: ſed patrẽ. Illuminet uultü ſuũ ſupꝑ nos: dei facies Akle wrrr-.h . ee e J
4 ẽ utiq; imago eiꝰ.Dicit enĩ & apoſtolus: imaginẽ patris eẽ filium. Ergo imagine ſua nos illuminet: W
hoc ẽ imaginem ſuam filium illuminet ſuper nos: ut ipſe nos illummet. Lux enim patris: lux filii e

nchnn . Qui uidet patrẽ: uidet & filiũ:ubi nulla ẽ diſtantia inter gloriam & gloriam: uterq; gloria. Præc⸗
ir rr hæc apoſtoli & prophetæ: ut uultu dei illuminati: fat prædicatio eoꝶ lumẽ omnium gentium. 4 % . 55
a At cognoſcamꝰ in terra viã tuam.⁊ in omnibꝰ gentibus ſalutare tuuz. P= Sal-knm m marhbe e helze d
Sic enim inualeſcat prædicatio nr̃a:ut uia ſiue ſalutate tuum:ideſt xpᷣs dñs in his qui nunc terre/
na ſapiunt & gentilitatis uerſãtur errore cernatur. Vt cognoſcamꝰĩ terra uiã tuã.Hoc ãt petim? util
nich lumines uultũ tuũ hoc ẽ imaginẽ tuã ſuꝑ nos:qᷓ apud te ſemp abſcõdita fuit:& quaſi ĩ ſecreto & tae⸗⸗
ſnebris erat myſterio g tuoꝶ:iecũdũ illud qd ſcriptũ ẽ. Poſuit tænebras latibulũ ſuũ.hoc petimus ut n e.. . CE
Zillumines ſup nos: ut myſteriũ qd a generationibus abſcõditum fuit iuxta apoſtolũ reueletur ĩ no⸗
bis. Hoc autem totum quare poſcimus quare deſideramus? niſi illuminaueris imaginẽ tuã ſuꝑp nos
nnui Viã tuã & ſciẽtiam tuã noſſe non poſſumus: ut maieſtatem tuã quæ ĩ cælis nota eſt notam habea-
mus & ĩ terra. Vt cognoſcamus in terra uiã tuã. In terra cognoſcamꝰ. Ego ſum inqt uia: uita & uen
. F

Amon.

S” tas. Vt cognoſcamus ĩ terra uiã tuã.In terra cognoſcamus: fiat uoluntas tua ſicut ĩ cælo & ĩ terra: u
tnn quẽadmodũ angeli in cælis: hoĩes quoqʒ adhæreant in terra. Sed dicit aliquis: qa nota erat uia dei., . .
cfich Notꝰ.ni iudæa deꝰ ĩ iſrahel magnũ nomẽ eiꝰ. Noterat deꝰ:ſed dei uia nõ erat nota in iudæa. Q m ere. . Trdce les
ndber ergo uia dei pr̃is nõ erat nota ĩ ludæis: ꝓpterea nũc dicit.ᷣ oĩbꝰgẽtibꝰſalutare tuũ.Nõ ĩ uno popu 4
lo:ſed ĩ cũctis gẽtibus.In oĩbꝰgẽtibus ſalutare tuũ.Vbi nos hẽmus ĩ latino ſalutare: in hebreo Ieſus
um hi dlj. Deniq; & angelꝰhoc loꝗtur: & uocabis nomẽ eiꝰ leſũ:hic enĩ ſaluabit populũ ſuũ.In oĩbus gen/
mitt tibus ſalutare tuũ. Ecce cõpletũ ẽ:qd apoſtoli depcati ſũt.In oĩbꝰgẽtibꝰnotũ ẽ ſalutare eiꝰ. Quicũq;
mlin hũan'ſermo eẽ põtiibi leſus reſonat. Conſiteant᷑ tibi populi deꝰ.conſiteant᷑ tibi populi.
uto NQ¶Iudæop. nuc populi oẽs cõſitẽtur. Quũo oẽs gẽtes:ſic & oẽs populi.Cõfiteãtur tibi. populi deus.
Quid cõſiteãtur? Vtiq; peccata ſua.uel certe conſiteãtur imaginẽ tuã eẽ ĩ te.In ſilio te cõfiteantur:in
ntülo illo te uideant: in illo te adorent. ¶Tetent ? exultent gentes. . —
eo QQm de captiuitate diaboli liberatæ ſunt: qm̃ quæ ante incuruabantur ad adorãda idola: ligna & Pe. Se . —H
1 lapides nũc erecto uultu cælos reſpiciunt. Quoniã iudicas populos ĩ æquitate. Vbicieg æquitasſt crsene Srt
tuo atq; iudiciũ: ibi nõ lætitia ſed formido ẽ peccatoꝑꝶ: & qũo dixit deꝰmiſereatur noſtri & bndicat nos
& nũc dicit lætentur & exultẽt gẽtes: qm iudicas populos in æqtate? uidetur hic eẽ cõtrariũ. Si eniz5
miſericordia ĩdigẽt qũo lætãtur & exultãt? qm̃ iudicas populos ĩ æqtate. ubicũq;. n. miſericordia ẽ
ibi ñ ẽ iudiciũ.ubi ãt iudiciũ ẽ & æꝗtas iudicii:ibi ꝓcul ẽ miſericordia.Sed iſte ſenſus ẽ. Lætentur &
10 exultent gentes. Quare lætenturr Om indicas populos in equitate. 8 6 4

= ,
— . D S S

—

5

Expoſitio.

CQuoni nequaquã accipis pſonam unius gentis: ſed oĩbꝰ deꝰes. Nò tibi ſoli iudæi placèt: z ols

rer 4. Adt. atztaſle.- muũdus tuus é. Dicat aliqꝗs. Vim facis ſcripturæ: hoc ſẽſu dixit. Interptatur ſeipſa ſcriptura quæ lo-⸗

quitur. Quoniam iudicas populos ĩ æquitate. Quos populos.

Et gentes in terra dirigis. CGẽtes quæ ante nõ recto pede gradiebantur: feciſti eas

ut ambularent in uiã tuã Vt cognoſceremus in terra uiã tuà: ut ambularemus in uia non ĩ uiis ut ꝑp

PreS *unãd uiã ueniremus ad te. de quo naſcitur uia. Non enim imus ad patrem niſi per filium. Dicat ali-

—

Aacga
0 . lqui rrianorum dogma eſt. Ergo per filium uenitur ad patrem. Ego hoc dico. quoniam per ima/
ginem imus ad faciẽ. & in lumine uidebimus lumẽ. In filio uidemꝰpatrẽ. Myſteriũ & diſpẽſatio ẽ qᷓ
loquitur. Cæteꝑ ſi quis putat eẽ blaſphemũ: qm̃ uiã diximus eẽ filiũ: & p uiã imus quaſi ad deum: ui
õ deamus hæc ipſa uia qd dicat. Nemo uenit ad me: niſi pater meus addauxerit eũ ad me. Qũuo ergo
Hfilius ducit ad patrẽ: ſic & pater ducit ad filiũ. Hæc humana uerba ſunt. Cæterũ & filius ducit ad pfeʒ
& pater ducitad filiũ: ut & una natura: una ſubſtantia eſt. Confiteant᷑ tibi populi deꝰ.

Wlam ſupra dixerat: & in iſto paruulo pſalmo hos duos uerſiculos iterũ repetit. Dixerat eniĩ ſupra
Cöfiteantar tibi populi deus: conſiteantur tibi populi omnes. Lætentur & exultẽt gentes: 6 cætera.
& nunc rurſus repetit hos uerſiculos: quaſi apoſtoli pcinant cũctis gẽtibus. Sæpe expugnauerüt me
a iuuẽtute mea dicat nuc iſrael:ſæpe expugnauerut me a iuuẽtute mea. Videte qũo illi pcinũt: & oĩj/

am gentiũ turba reſpõdet. Sic & nũc dicẽtibus illis ĩ principio cõfteantur tibi populi oẽs: & præci/

„

piẽtibꝰ populis & dicentibꝰcõfiteantur tibi populi deꝰcõfiteãtur tibi populi oẽs: qm illos uidẽt reti᷑

ceſcere ppterea idipſum ĩcrepãt & dicũt. Còſteãtur tibi populi deus: cõnteãtur tibi populi oẽs. Se-

zmel diximus nõ audiſtis:iterũ dici mꝰ ut canatis. Hoc ãt totũ quare diximus & ſemel & ſecũdo ut cõ
ſiteantur populi deo? Quare hoc dicimus: quare hoc præcipimus? Quoniã iudicas populos ĩ æqui

== nen an tate . iucxs: qui præ nimietate maliciæ populi accipiuntur. iuxta illud. Populi mœditati ſunt ina-
H A Ja nia & gẽtes ĩ terra dirigis. Diriget eas in uia uitæ: data pctõrum remiſſiõe. Cũ doẽs: nõ ſolũ ꝓ gen

tiũ populo ſed etiam pro indæoꝶ orat: ut & ipſi conueiſi cõſteãturxpᷣm filium dei.

S ,. to de hoc limo de adã. Terra es & in terrã ibis. Terra iſta dedit fructum: quod perdidit in paradiſo ĩ/
an A eennn enit in filio. Terra dedit fructum ſuũ. Fructum ſuum. primũ dedit florem. Dicit & in cãtico cantico

rũ. Ego flos campi. & lilium conualliũ. Iſte igitur flos fructus factus eſt: ut nos illum cõmederem*:

ut nos mãducaremus carnes eiꝰ. Vaultis ſcire quis ſit iſte fructus? Virgo de uirgine: dns de ancilla de
”ů”ñů ſus ex hoĩe: filius ex matre: fructus ex terra. Videte ꝗd dicat ipſe fructus. Niſi granũ frumẽti ceciderit
WVs ſma Ps ſau ſte fd in terrã & mortuũ fuerit non poteſt facere fructus multos: Terra dedit fructum ſuũ: dedit granũ fru
menti. Quod granũ frumẽti cecidit in terrã & mortuũ ẽ: & ideo multos fructus affert. Multi plicatũ
i ſpica:qd unũ ceciderat in multis reſurrexit. Cecidit enĩ granũ tritici in tertã: & ſeges copioſa ſur-

exit. Terra dedit fructam ſuũ: propterea cõſfiteantur tibi populi deus: cõfteãtur tibi populi oẽs ter
is ẽ iſte fruct?? Benedicat nos deus deus noſter: benedicat nos deus. Deug

ra dedit fructum =
„D A..⸗= pater denoſter filius. ipie enim deus noſter: & uocabis inquit nomen eiemanuelideſt nobiſcũ de⸗
rrrrnd eſrn. Deus nĩ bndicat nos de ſpũs ſctũs. Videte myſteriũ trinitatis ĩ uno uerſiculo cõpræheſũ. Terta de-
dit fructaum ſuum.lIn iſto fructu trinitatis myſterium cõtinetur. ==ðM
CBenedicat nos deus de noſter. CQui deꝰẽ oĩum ꝑ naturã nr̃ ꝓpne factus ẽ de.·
Benedicat nos deꝰ. C Expellat ueterẽ maledictioneʒ
Maledictio nos eiecit de paradiſoireducat benedictio:
¶Benedicat nos deus deus noſter benedicat nos deus.æ met nant eum omnes ſines terre.
. A. „C Non dixit diligant eũ oẽs fines terræ. Perfecta ꝗppe dilectio: foras mittit timorẽ. Timere incipien

. ur e. tiũ ẽ: diligere pfectorũ., Qui adhuc timet in initio ẽ poſitꝰnõ hẽt pfectã & plenã fidẽ. Qui aũt dili⸗
en ent⸗la ercert⸗ 44 git deũ:oia ei ꝓueniẽt ĩ bono. Videtur bæuis & ſimplex eẽ ſẽtẽtiola. Sed uẽtilemꝰe: & I iſtis ſimpli
—, 3 ͤ ꝛ r᷑u cib uerbis igẽtia myſteria reperiem. Inueniemꝰitunſecꝰqd forinſecus lateat. Diligẽtibꝰ aũt dñʒ
oĩa coopantur ĩ bono.Iob uir ſctũs tẽptatus é: pdidit lios & filias: domipſius corruit: uniuerſa per
didit: oĩa repẽte pdidit:nmec pr̃ nec ds:nihil eni illi remãſit in corpore ſanitatis: niſi ſola lingua per
r- †+ nulnere pefſimo:hoc ẽ elephantia. Inde toto corpore uermes uebãt: & ſanies & putredo. Solã lin
Tob
. Videte magnitudinẽ tẽptationis: uidete magnitudinẽ uirtutis. Videte & conſiderate ſententiã apo
ſtoli eſſe cõpletam. Diligentibus autem dominum: oĩa cooperantur in bonum. Eo tẽpore quo per

. debat res ſuas: quo filios amittebat: uidebantur quidem ei eſſe contraria quæ accidiſſẽt:ſed quonia,ʒ
din gebat dominum:illa mala quæ ei infert cooperanturilli bona. Illi uero uermes corporis præpa
rabant ei cæli coronã. Antequà temptaretur deus ei nũquam loquutus fuerat. Poſtquam autem te⸗

S ptatus eſt: uenit ad eum deus: & familiariter Ioquitur quaſi amicus cum amico ſuo. VYeniant plagæ
omnia pœnarum genera dum poſt plagas xps adueniat. Egreſſi ſumde pſalmo:ſed ñ inutiliter: ꝗa

dixergmus & mœtuant eum omnes fines terræ: & dixeramus quoniam mœtuere paruulorum eſt:
Eterl diligere perfectoru: & dixexamus ad hoc coprobandum de apoſtolo diligentibus autẽ duz

omnia

G.

Terra dedit fructũ ſuuz. CTerra ſancta maria: de noſtta terra de noſtro ſemine. de hoc lu-

quã blaſphemare poſſet. Videte tẽptatorẽ diabolũ. A planta inquit pedis uſqʒ ad uerticẽ pcuſſit euzʒ

guã integrã ſeruauit. ut poſſet dũm ſuũ blaſphemare.In omnibus his non peccauit Iob labiis ſuis.

—

/

1

.

e.ſar Aſebkrr n
Super Sſal. Ixvi. —

Ae⸗ ℳ 37
omnĩa cooperantur in bonum:& timeant eum omnes ſines terræ. Nequaquã ſola iudæa:ſed oẽs ſi 4. AX .
nes terræ. Secundũ tropologiam autem omnes fines terræ: non omnis medietas terræ. Non illi gi Se

d
,

„

—

3 terra ſunt media: ſed qui in fine terræ ſunt: qui relinquunt terrâ & ad cælos ire feſtinant. Hoc igi- .
9 tur quod apoſtoli dixerunt in principio: nos dicamus in finem. Deus miſereatur noſtri & benedi/), -
l⸗ cat nobis:illuminet uultum ſuum ſuper nos & miſereatur noſtri: & notam faciet in terra uiam ſuu:
, cum maledlus in claritate uenerit xpᷣs:tunc omnibus notum faciet cur tanta carnis humilitate de
ſcenderit. Terra dedit fructum ſuum. Maria genuit ſaluatorem.
i In finem pſalmus cantici Sauid. CPſalmus opera canticũ intelligentia mẽtis ſpi-
N ritualis. Sexageximus ſeptimus pſalmus intelligatur ſpiritualiter refertur legis euangeliorumq; re/
, peritur ſacramentis: qui ſic inchoat ex uoce prophetica.
“ CoeSALMyVS LXvVII. J H
m EXKurgat deus ⁊ diſſipentur inimici eius. CCEt ſpecialiter intelligitur &er 4d. XE tallee
tn AQiſte pſalmus: & generaliter. Specialiter ipſum dominum ut reſurgat a mortuis: & diſp⸗ „
n .dat inimicos ſuos: hoc ẽ diabolũ & exercitũ eius: aut iudæos. Generaliter autem quan Peedlde 9.. prr la
ddi ESS do ĩ tribulatiõe ſumꝰ& ãguſtia: & dicimꝰ:exurge ut qd dormitas dñe.adiuua nos. quo; 2r,,1. 4.s .—
n WAA& apoſtoli ĩ nauicula excitãt dim dormiẽtẽ dicẽtes: magiſter ſalua nos perimus.
ti CESt fugiant qui oderunt eum a facie eius. CNon dixit pereant:ſed fugiãt
quia peccatores in conſpectu dei non poſſunt ſtare. Præuidens propheta orat ut eo exſurgente dia
nci bolicæ dñationes effugiãt: quia & nüc indubitanter credendum eſt: qd ad inuocationem eius no-
i minis ſtare non poſſin. CSicut deficit fumus deficiant.
n⸗ Q¶ ¶Non ut in nihilum reducantur: ſed ut quieſcant a peccatis ſuis. ͤ2
Ne Sicut fluit cera a facie ignis. CSicut cera ſoluitur & nõ perdit naturã ſuam ſed Ce-prarene epbr-d e
molleſcit: ſic & iſti nõ pereãt ſed deponãt maliciã ſuã: & ſic cõuertãtur ad pniam & ſaluentur. H
el CSic peredãt peccatoꝛes a facie dei. Quia peccatores nõ ſũt digni uidere deũ.
lo Et inſti epulentur. Q¶ LQuia permanent in ſua iuſtitia qui uitia non
o habent: delectẽtur in domino. Vel aliter. Pœna eos iudicii proſequatur: ut quaſi fumi tenuitas de
cliant: & ut cera ante ignis faciẽ diſſoluantur. Epulantibus ſanctis in cæleſtibus bonis: exultẽt in cõ†
Le Ng., ſpectu dei. Grandis fiducia eſt: exultare in conſpectu domini. Sicut diſpenſator creditam ſibi a dno
i ſubſtantiam ſi male tractauerit & perdiderit timet domini pntiã: ita & qui bene diſpenſauerit: exul-
in NRaat in domini præſentia. ¶ HEt exultent in conſpectu dei:⁊ delectẽtur in letitia.
¶Non ſolum de uindicta: ſz etiam de beatitudine ſemꝑpiterna. — . .- Tr Werrr
er CCLaãtate deo pſalmũ dicite nomini eius. .. Cantare in theoriam ſemper ſigniſicat ſcri rPT.. r-
“ ptura.hoc eſt conſiderare myſteria: & ſinum diuinæ ſcripturæ. Pſallere autem in bono opere ſignin 4J
Den cat ſcriptura: ut auditus ſuum opus præſtet. Similiter & os & oculi & manꝰ: & omnia membra li cõ
16 ſẽtiũt:& ita pcutiũt pſalteriũ ĩ uirtutibꝰlargitori lætitia ſempiterna. Canite enq; uocibus honorate.
d CIter facite ei qui aſcendit ſuper occaſum dominus nomen eſt ulli.
un⸗ CDocet ut compræſſis peccati tumoribus: plenam ei in cordibus noſtris uiam per iuſtitiã præpare
mus: qui ſuper occaſum mortis aſcendens uictor remeauit ex inferis. Si non nobis occidat ſol iniꝗ/
tatis non poteſt nobis orire ſol iuſtitiæ: cuius ſanitas in alis eſt.
CExultate in conſpectu eius.
CSEius enim nos conſpectibus gaudere oportet:& non in huius ſæculi illecebris delectari. .
CTurbabũtur a facie eius patres oꝛphanoꝛum ⁊ iudices uiduarum. H ðWD
hien CIIli qui ſe nunc tutores & iudices dicunt: & hac occaſione decipiunt res inopum: confundũtur cũᷣ
. reſpicere cœperit altiſſimus. Beus in loco ſancto ſuo.
nl CIn anima fideli. Semper deus in ſanctis ſuis habitat. Vbicqz ſanctitas ẽ ibi habitaculum dei eſt.
tci; CBeus qui inhabitare facit vnius moꝛis in domo. P-cae naches Arrtn
uhet ¶ IIn eccleſia in qua fideliter conſiſtentes ſpiritum charitatis infundit: qui unius moris ſunt & non „
ß”V mutantur.Si quidẽ iuſtus non mutatur: quia ſemel iudicauit in iuſtitia permanere. Peccator autem 42 e P.. .- —
e mutatur inſipiens autem ſicut luna mutatur. In hebreo autem habet. Dominus inhabitare facit mo 7
in nachos in domo:ideſt in quibus non habitat peccatum. .
ſi CAui educet vinctos in foꝛtitudine. Ipſe deꝰ ſua uirtute ducit eos: ꝗ ligati ſunt diabolo in
14ho eccatis: ſicut illa mulier in euangelio quæ ligata fuerat decem & octo annis a diabolo.
oſe Similiter eos qui exaſperant.qui habitant in ſepulchzeis. ⸗ 2 .s SAe
oni C¶ Deus natura dulcis eſt. Qui autem ad amaritudinẽ eũ adducunt pctõres ſunt: & faciunt ſibi ama/(Sens nerre Arri ee
☚ rum deũ. Qui habitant in ſepulchris. Alligatũ infra domũ ſuã fortẽ ideſt diabolũ: qui peccatis uimm/
ntd⸗ cti tenebantur abſoluit & illos qui idolis dediti deũ irritauerãt: & tãquã in ſepulchris iacebant mo
ge tui liberauit: ſicut illud in euangelio. Vhe uobis ſcribæ & phariſei: quoniam ſimiles eſtis ſepulchris
egt dealbatis. Sicut ſanctus templum dei eſt:ſic ſepulchrum ſibi efficitur peccatoor.
D Beus cum egredereris in conſpectu populi tui. CHoc ſecũdũ hiſtoriã: qũ deus an
tecedebat populum ſuum egredientem de ægypto. C Cum pertranſires in deſerto.

Lar enn. lene . Gg ii

. . W atenen tngeg eſle er. l⸗ — . õ d...

Fy Se r 3

CVBDeus non immoratur in deſerto:ſed pertranſit.

S ¶Et emim celi diſtilauerunt a facie dei ſynai.a facie dei iſrahel.
—9 f
pceſſitnpie i euãgelus deſerta gẽtiũ uiſitauit: & p quẽ tũc ĩ ſyna huic generationi mna defluxit:ip̃ᷣe
chriſtiauæ genti corporxis ſanguiniſq; ſui mänam i eccleſia ſubminiitrat.

apoſtolos i corda homimum proflua irrigatione deſcẽdit.Vel de lege dicit: quæ data ẽpꝑp moyten.

trus dominu ter negauit: ſiue cũ reliqui apoſtoli relicto in paſſione dño fugerũt.lInfirmata ẽ lex:qm̃
nemo potuit iplere eã: niſi dñs qui dixit:non ueni ſoluere legẽ ſed adimplere: & ſecũdũ apoſtolum
iĩpoſſ bilitatem enim legis in quo infirmabatur deus filium ſuum miſit factum ex muliere factũ ſub
lege: ut eos qui ſub lege erant redimeret.

„*.

bat auertẽs:ita hanc prædicationẽ ad perfectum duxit ut in eam gentes quæ prius tãquã irrationa
bilia habebantur aialia: comorarent. Aĩalia tua habitant in ea: hoc eſt in hereditate. Alalia aut dixit
geos qui in deo uiuunt. hoc ẽ ſanctos. Vel aliter. Pluuiã uolũtaria ſegregabis. Pluuiã uoluntatiã: aut
„ præcepta aut manna debemus accipere. & infirmata eſt: tu uero perfeciſti eam. Lex quæ per trãſgreſ
n Jiionem iudæorum fuerat infirmata: euangelii gratia ueniente completa eſt.
Paraſti in dulcedine tua pauperi deus.dominus dabit verbü. euãgelizãtibꝰvirtute multa.
VHac dalcedo pluuiæ quæ mellis ac faui ſaporem uincit in pauperibus: ideſt in ſanctis dei deflu-
. xit:quæ ab ore apoſtoli ĩbuente deo cum multa uirtute proceſſit. ¶RKerx virtutũ dilecti.

euangelizautibus uirtutem multam in predicando. ut eccleſiæ diuictis hoſtibꝰ. iudæis ſiue demoni
bus ſpolia partiantur. Pulchritudo domus eccleſia eſt. cuiꝰ diuiſa referuntur ſpolia.ideſt cũ creden⸗
tes diuiſi ab idolis. diuerſos myniſterioꝶ gradus in ea ſortiti ſũt. diſtribuente ipſo dilecto patris &
Zcoopaute paraclito. Rex uirtutũ dilecti. Rex pater uirtutum.hoc eſt ſanctoꝶ. Dilecti filii. Ecce filius
meꝰ dilectꝰ. ipſũ audite. dilecti. Siꝗs aliquẽ diligit. ſemꝑ in ore eũ habet. Ergo ſpiritꝰſãctus propter
Fwor⸗ quẽ habet in filiu. frequenter eius meminit. Et ſpeciei domꝰ diuidere ſpolia.
ſpſi apoſtoli diuidunt in eccleſus ſpolia:quæ acceperunt de idolis. en

MM5 2 . 69 Pes rr Wt . DG 2 , „ 2 „ . . 2 Z . 2g
P eſe· n ſe Si doꝛmieris iter medios cleros. pene colũbe deargẽtate. ? poſterioꝛa ei in viriditate auri.
Detzmas Darn eennee, Cäü duob credideris teſtamẽtis: iuenies ĩ utroq; ſpm̃ ſctm.& licet tibi ſit pulchritudo ẽt iuxta lraʒ
2 far ſcire ꝗᷓ legas: tñ uis decoris oĩs ĩ ſenſu ẽ.Exterior itaq; uerborũ ornatin argẽti noĩe demõſtratur: O

. uö:tn uis deconià Ois aE. 1 HacqdieDotu ornat in alg . 4
Sr-por as r rſlerr Ded⸗ cultiora nero myſteria in recõditis auri munerib'? cõtinétar. Si dormiatis iter medios cleros: hoc é

1 4 . „ 8 —, 7— . Sern 2 — . 1 ⸗ . — — - „
S P-Fra- .“ ſi quieicatis inter. nouu & uetꝰteſtamẽtũ. Cleri dicũtur & ſinguli libri:hoc ẽ geneſis :exodus: iudi-

cũ: euã gelia:apoſtolus.Pẽnæ colũbæ deargẽtatæ: iuenietis i duobus teſtamẽêtis gratiã ſpus ſcti. D

4 . „ . . . ₰☚ 17 „ „ ,„7
4 argẽtatæ clarũ uerbũ ſignificat diuinæ ſcripturæ: & poſteriora dorſi eiꝰĩ pallore auri:hoc eſt ĩ ĩterio
1

ribus. Spũaliter myſteria itelliguntur: ſi uſq; ad cõſũmationẽ uitæ pᷣſentis qꝗᷓ ſæpe oĩs accipitur: ite
duo teſtã ideſt nouũ uetuſq; teſtamẽtũ ꝗeſcatis:iuenietis ĩ his ſpũm ſcm̃:cuiꝰpẽnæ ĩ pᷣdicatoribꝰde/
argẽtatæ: p eloquii pulchritudine reſplẽdẽt. In poſteriora uero quæ ſcapulæ æſtimãtur: eo qd pectꝰ
obperiãt: bonæ côſciæ fruct'onditur: qᷓ poſt pactu euãgeliũ ĩ auri ſpecie. ii honore regio cõmutãtur
Bü diſcernit celeſtis reges ſuper eꝗ. CReges dixit ſctòs ꝗ repugnãt ſuis paſſiõihꝰ. Iſti er
go ſcti diuiduntur eccleſus: ſicut paulus ĩ gẽtibꝰ:petrus iſcircunciſione. Cæleſtis dns ſeparatos hos
ab idolatriis qd ſuperius diximus: conſtieuit in illius domus pulchritudine reges.
Selmer erre 4 Sed pᷣus mue dealbabunt᷑ in ſelmon. CSelmon. umbra iterptatur. Cu igitur rex cæleſtis

cem ſed partem aliquam ſcientiæ: quia tunc ex parte uidemus: ex parte prophetamus.
WMons dei mons piguis.mons coagulatus.mons pinguis. AQIſte eſt mons: ad
quem & in æ ſaia & in michea ut aſcendentes pergant ie inuicem cohortantur. Quod autem ait ue-
ritate coagulatus: apoſtoli congruit uerbis qui ait. Lac uobis potum dedi non eicam. Vel mõs qui
in ezechiele uulnerat principem tyri. Montem autem dicit ipſum dominum.
CAt quid ſuſpicamini montes coagulatos. Mons in quo complacuit deo habitare in eo.

tes lacte nutrire. Vna ẽ eccleſia & unꝰxps ſponſus eccleſiæ. In nullo. n. alio ihabitabit iugiter ſpũs
enand in ſaluatore. iohãne dicẽte. In quẽ uideris ſpũm deſcẽdẽtẽ & manẽtẽ ĩ eo.lpᷣe ẽ ꝗ exciſus ſi

2.

In corpe quẽ accœpit de ſctã maria: ꝗ cũ eo ẽ euectꝰĩ cæxlũ. ¶ Lurrꝰ dei decẽ milib?multiplex

CIpbolice dicit adminiſtratorias ptãtes & ſctõs: ꝗ inumerabiles ſũt: ſicut dixit ĩ daniele. Mille mi

lia miniſtrabãtilli: & decies centena milia aſſiſtebant ei. Et in ezechiele deſctibitur cherubin qtuo

Burnt nete e ier C Terra mota eſt. æ enim celi diſtillauerunt a facie dei ſynai. CCeæli diſtillauerũt: hocẽ mà
F na. Synai interpratur tẽptatio. Ergo deꝰ ĩ eis hĩtat ꝗ tẽptãtur: & ſupant.ĩ eis ãt ꝗ ĩ delitiis ſũt ñ ĩhĩtat.

CVanüͦ nouueteriſq́; teſtamenti hic deſignat auctorẽé. Nã ꝗ corã iſrahelitico populo ĩ deſerto

Pluuiam voluntariam ſegregabis deꝰ hereditati tue. CPrædicationẽ ſanctãiquæ per

Etenim inſirmata eſt. Vel cum paulus iudiciũ mortis in ſe habuit: uel cum pe

Eu vero perfeciſti eam. Animalia tua habitabunt in an. C Reſaurrectio enim tua qd titu

SrT. . atsh Virtutes dilecti dei. ideſt chriſti apoſtoli ſunt. Dominus ergo qui eſt rex uirtutum dilecti. dabit
CA. ℳ .* 12
.

xps ĩ eceleſia ſua cœperit apoſtolos & principes cõſtituere atq; diuidere: non habebunt plenam lu-

ẽſus iſte ẽ M debetis æſtimare plures eẽ eccleſias ꝗᷓ hẽant ubera doctrinaꝶ: & poſſint ſciæ cre-
dẽ

e manibus ĩpleuit latitudinẽ oĩs terræ ideſt dnico hoie. SEtenim vñs habitabit in finez.

cr Pl⸗
H
14 a

6

Super Pſal. lxvii.

perſonaꝑ& ĩ quatuor angulis habere quatuor pſonas: cuius auriga de ẽ. Cherubin ãt ĩterpᷣtatur ſciẽ her-L.. P r.2 E

di tiæ multitudo. Significat ãt pſona leonis regalẽ: hoc eſt regnare paſſionibus. Perſona hoĩs rationa ) sT,
u bilem. pſona uituli in ope: pſona aqlæ ĩ cõtemplatione hoc ẽ ĩ theoriã: qa nos exaltat ĩ uirrurb diſ Pof Shr
mul ãt ut dicamꝰthronus dei in ſanctis eſt: decem milium multiplex. Malta eni milia curuũ ſæcula Varl. 4 ek⸗ —
rium deuicerunt euangelizantes xpᷣm in uniuerſo mũdo. A S
je CMWMllia letantium dominus in illis. CMViniſteria diuina hic eſſe indicat. ð
¶Bominus in eis.in ſyna in ſancto. CHoc ẽ ĩ ſctis ẽ deꝰqñ tẽtãtur & poſt tẽptationẽ ſequi vt
tur ſanctitas. Impoſũbile ẽ. n. aliquẽ licet ſctũs ſit: ſine tẽptatiõe traſire ĩ hoc ſæculo:ſecũdũ Iob. Tẽ⸗ F. ss vun höe, e, e
n ptatio ẽ uita hoĩs ſup terrä. C.Alcendiſti in altũ. cepiſti captiuitatem. ẽ dD
u C Aſcẽdiſti i cælis captiuaſti nos qui captiui tenebamur a diabolo. Qui quõdã ĩ ſynai deſcẽdẽs po
gi pulo legẽ diſtribuit: ipſe nũc in ſctõ:ideſt ĩ aſſampto homine de quo angelus ad matiam: qd naſce 3
lun tur ex te: ſctm̃ uocabitur: cæ-lorum excelſa conſcendens: eos qui in captiuitate diaboli tenebãtur ab
in ſoluit. ac poſt ſe tãquã captiuos deductos æternæ uitæ reſtituit. Sic & carnem aſſumptam: quaſi capf
tiuam euexit in ſydera. Accepiſti dona in hominibus
in SBñ dixit accepiſti apfe accepit: accepit ut hõ: dat ut deꝰ: & qd accipit:hoĩbꝰaccipit ut det. Ipᷣe enĩ
on olenẽ: 6 nihil idiget. Dedit dona ſpũaliũ gtaꝶ hoĩbꝰ: ꝗ pꝑ fidẽ ad eũ deĩceps acceſſerunt.
iir Etenim non credentes inhabitare vnñʒ deum. Et his hominibus ideſt ex gentibꝰ

a

populo largitus eſt xpo: qui ñ credebant deũ inhabitare poſſe mortalibus. & hos ſaluaſti: qui nõ cre F. — „ g a.
rel . .

debant qd poſſibile eſt deum habitare in hominibus:hoc eſt ſaluatorem accipere carnem. Vel etiã ʒ e man. a- pafe
eis miniſtrauit bona qui erant ſine ſpe:qdq; in eccleſia eius inhabitare poſſint.
CBenedictus dñs die quotidie. CQui ꝓſicit:quotidie põt bñdicere deũ. Quid. n mi

1. hi prodeſt ſi heri benedixi: & hodie nõ poſſũ bñdicere? & ꝓ ſupioribus bnſficiis qd nũc nobis ad ſe errAfre- ⸗ .

i ueniẽdi planũ pᷣparat iter aſſidue ẽ & bndicẽdꝰ. Deſalutariũ nt̃oruzʒ: ꝗ ab ipſo ſaluamur.
. Pꝛoſperum iter faciet nobis deus ſalutarium noſtroꝛuuam. Securus eſto peccator:no⸗/
li dubitare qd quotidie poſſis bndicere deũ. Ecce eni dicit. Pro ſpũ iter faciet nobis deꝰ. Ergo deus⸗
Kal adiuuat: & cooperatun nobis. Salutariũ nr̃o. bñ dixit pluraliter ſalutariũ: qd quãta peccata cõmiſ-
. L ſim“ tot ſalutes & habemus. Diapſalma. In hebreo habet ſela: hoc ẽ ſemper & iugiter. Ergo de ſem (eaplre le bel-r
liI. PL per nos adiuuat: TBeus noſter. Quia præter ipfum aliũ neſcimus. r =bt ſerp Pg ree
rin CBcus ſaluos faciendi.⁊ dũi dñi exitus moꝛtis. CPræſto c.n. ut ſaluos faciat pereũtes. qa M
ccher pro redẽptiõe nr᷑i & dñi exitꝰ: qa prior mortis exitũ patefecit dicẽte apoſtolo. Factus ĩꝗt priogenitꝰ
