i te non facit mandata dei. niſi diuitias mundi contempſerit. Gloria & diuitiæ in domo eius: Gloria οσ.
uan credentium eſt: ſicut dicit apoſtolus. Nõne uos gloria mea eſtis & diuitiæ. Diuitiæ de quibus dicit
nun ipſe apoſtolus:qd diuites facti ſitis in omni ſcientia & iuſtitia. Et inſtitia eius manet in ſæculum ſæ-
culi. Non dixit iuſtitia manet in ſæculum & finem habet:ſed manet in ſæculum ſæcnlil.
zi CExoꝛtum eſt in tenebꝛis lumen rectis coꝛde. CNos quõdã errabam in tænebris ſe lgn EI
mun debamus in tænebris & umbra mortis: ſed lux orta eſt nobis: ſecundum eſaiam. ”
on Miſericoꝛs ⁊ miſeratoꝛ ? iuſtus. CMiſericors & iuſtus. Si peccator es:noli def Nn a,
iobe perare ueniam miſericors eſt. Si uero ſuperbus es & confidis tibi de clementia dei:noli eẽ neg ligẽs D .
ſaui &XEi iuſtus & miſericors ẽ: & miſerator & iuſtus. Videte quid fecerit prudentia. Iluſtitia ſimplex eſt. mi I E r N
iii; ſericordia duplex eſt. Miſericors & miſerator & iuſtus. „ n re P.len
ut. Q¶ Jocundus homo qni miſeretur ⁊ cõmodat. CQuia miſericors eſt domĩi/

en nus & miſerator & iuſtus: imitetur dominum ſuum. ſit & ipſe miſericors. Iocundus homo qui miſe
el retur & cõmodat. Putat aliquis quod de auro dicat & argento: & de pecunia. Iuſti in tantum ñ ha-
buerunt:qd aliis cõmodarẽt: ut ĩpſi cibum ab aliis acciperent.Ergo ſi nõ habuero quod dẽ:iã nõ ſũ
iuſtus?Si nõ fecero elemoſynam:in iuſtorum numero non habebor: Quanti ſanctorum non fece

pi⸗ runt elemoſynam:ſed in ſanctitate fuerunt. Perfecti non fecerunt elemoſynas quia non habebant —
i unde facerent: elemoſynas non ſacere:crimẽ eſt habentis. Cæterum qui non habet unde faciat ele/ — h ln fern
ſnitr moſinã liber é. Quantumcũq; uoluerit tantum dedit: quiauoto dedit. Tamen habẽt & ſancti unde —e= ) Lber
D- ſaciant elemoſynas:Dicit & petrus. Argentum & aurum non habeo:quod autẽ habeo hoc do tibi. „ —– a
In nomine domini Ieſu:ſurge & ambula. Quid eſt maius pecuniam dare:an debilem ſanum fac dnr penpes d Pn
re? locundus homo qui miſeretur & commodat. Quæ ſunt iſte elemoſynæ? Quid ſit hoc quod cõᷣ
ple modat uir iuſtus? ſecundus uerſiculus oſtendit. ,B
Non ¶ L/Biſponit ſermones ſuos in iuditio. CC Non dixit aurum ſuum & at“ r -z, eoclet

gentum & pecuniam diſponit in iuditio.ſed ſermones ſuos.Diſponit ſermones ſuos in inditio.ln

telleximus ergo quæ ſunt pecunĩiæ quæ cõmodentur. Verũ hoc quod dicit diſponit ſermones ſu⸗
os in iuditio:hoc eſt quod dicitur in euangelio. Ne mittamus margaritas noſras ante porcos. Hoc
eſt ut ſciat unuſquiſq; quid poſſit accipere quid non poſſit. Vnde uir ſanctus dicit. In corde meo
abſcondi eloquia tua: ut non peccem tibi. Non ea dedi quibus libuit. Non ſanctum tuum miſi ca-

— rde-

—
ℳ , “ VeV

darrn eg, wen uibus: margaritas dedi porcis. Grande igitur periculũ eſt doctoris uerba domini poſſe effunde/
re. Multa ſunt quæ dicantur de pſalmo. Sed quoniam excludimur hora. benedicamus omnipoten
r- rre r. X tem dominum: & qui habet tales pecunias tribuat non habentibus Qui uero non habet. libenter
accipiat. Preſtet autem dominus & mihi: ut & ego iſtas habeam diuitias: ut & non habentibus dez.

& habentibus diuitias beatitudinem iſtam & dicens habeam & audiens. Beatus eſt enim qui in au
res loquitur audientis. Quid enim mihi prodeſt loqui: ſi alius uerba mea non ſuſcipiat? Quid pro⸗
ree een ar, eAieH deſt mittere uinum: ſi ſtatim quod mittitur effundatur? Vides quod in euangelio aqua illa ĩ hydriâ
„A rt Arn erte te eiſe. mittitur: & in uino uertitur & ſeruatur ne pereat.miſeretur ideſt in corde:& credit in opere.Bonum
ANela A Srrr Heſt tribuere ſubſtantiam terrenam:ſed melius eſt in adnuntiandam miſericordiam: ideſt ut tradas ĩ
zobliuionem qui tibi male fecit: hoc eſt ut indulgeas qui in te peccauit. Diſponit ſermones ſuos ĩ iu
ditium:hoc eſt iudex ſuimetipſius eſt. Dicit apud ſemetipſum. Dominus dixit. Si dimittis dimitte-
tur tibi:ſi das dabitur tibi. Quia ille qui ſic ſe iudicat hic in præſenti. deus illum coronat in futuruʒ.
Quia in eternum non cõmouebitur. èZMDW H
EIſte talis non cõmouebitur: quia ſuper petram fundatus eft. L
CIn memoꝛia eterna erit iuſtus. Allle iuſtus: ſemper in miſericordia dei ẽ.
CAb auditn malo nõ timebit. CAoc eſt diſcedite a me maledicti.
Paratũ coꝛ eins ſperare in dio. C NHoc eſt ſua ſptłs ſemper in deo parata eſt.
C Cõſirmatũ ẽ coꝛ eus. CAĩaillius in ſfilſe. C Mõ cõmouebitur.
CDe ipſa ſide ad infidelitatem: quia ſuper petram fundatus eſt: ideſt ſuperxpᷣm.
¶C Bonec deſpiciat inimicos ſuos. ðDMB ”JJUVDUVNUẽdͦ/
ESIdeſt uitia & peccata. Omnes hereſes: uel poteſtatem inimicorum deſpicit:
CBiſperſit dedit pauperihus.iuſtitia eius manet in ſeculum ſeculii.
¶C¶Diſperſit hoc eſt partiuit. Non dixit totum da ad unum hominem: ſed dicit uade & uende quæ
habes & da paupibꝰ. Quia p multos illa partiuit: uel diſpgit: quia plus ẽ oro multoꝶ quã uniꝰ hoĩs.
CJuſtitia eius manet in ſeculum ſeculii. CHoc ẽ opera illius: ipſa permanent.
EVLoꝛnn eius exaltabitur in gloa. CHoc eſt regnum ipſius exaltabitur in gloria: hoc
eſt cum deo erit. C¶ Peccatoꝛ videbit ⁊ iraſcetur.
CQuomodo uidebit? Qnia prophera dicit. Tollatur impius ne uideat gloriam dei. Tamen ſubſe
uitur. Videant & confundantur: & alibi. Videbunt in quem com punxerunt:ideſt uiſuri erunt illaʒ
Prmam ſerui & hominis quem dignatus eſt ſuſcipere de noſtia humilitate: ſed illã gloriã quam ſã
Gi habebunt nec habebunt nec uidebunt: & quãtũ uidebunt ad illoæ pœnazs uidebunt.

3 'el WrrP α

W —1R CEtiraſcetur. C¶ NHoc eſt contra ſeipſos: eo qd non fecerunt bona: ſera pœnitentia erit
Pe „ ſe pe⸗ illis: Dicturi erunt: iſti ſunt quos in deſpectionem habuimus: ecce inter ipſos dei ſeruos ſunt reputa
ti: nihil profuerunt nobis: abundantiæ diuitiarum. Sol non ortus eſt nobis:
Bentibus ſuis frendet? tabelſcit.
1. , Eede⸗ Ae.. CPer ſtridorem dentium: frigus intelligitur:ut illud ibi erit fletus & ſtridor dentiumiquia & frigus
eeeA.rr . & calor erit ibi. Nulla poſſe habent. Beſiderium peccatoꝛum peribit. W
. CHoc eſt omnia bona quæ hic in præſenti habuerunt. Diligenter igitur audiam uerba dei. Cui ſit
gloria in ſæcula ſæculorum amen. Alleiunuas.

Centeſimus duodecimus pſalmus docet nos: ut depoſita ueteri malitia:tanquã modo geniti in/
fantes in dei laudibus gloriemur. Ait eniʒ.
Audate pueri dominũm.landate nomen domin· CNic pueri prouo-
cantut ad laudem: de quibus in eſaia ſaluator ait. Ecce ego & pueri quos mihi dedit dñs.

ES

, : — 9 E =2 Ex ore quippe infantium & lactentium. Laus in deum plena perficitur.
Pler A.⸗ PPEE CSit nomen domini benedictum. CCui omnis creatura benedixit. Forſ-
. tan non fuit antea benedictum? Fuit ſemper: ſed tamen antea in una gente iudæorum tantũmodo
U1 illi benedicebant & credebant: ſed modo in omnibus gentibus & creditur & benedicitur.
L Ex hoc nunc ⁊ vſqʒ in ſeculum. ä3
C¶/]IH) öUSGwvqn)hoc: deſt quod inceperunt homines & credere & laudare& nunc hoc eſt in præſenti: & uſq;

. in ſæculum:hoc eſt ſine fine. Nam & antea ſemper fuit benedicum
“ . lec, CA ſolis oꝛtu vſqʒ ad occaſum. H L
te. ſr-ele Gideſt ab initio natiuitatis noſtræ uſq; in mortem. C Zaudate nomen domini.
WWVt ſupra dii. C¶Erxcelſus dominus ſuper omnes gentes.

CNunquid antea non erat excelſus: Erat in iudæa modo ſuper omnes gentes. Dicit per prophetaʒ
Quando uoluit reprobare iudæos & eligere gentes. l
CEt ſuper celos gloꝛia eius CNoc eſt ſuper ſanctos m eAn!

i

Ee

hoi
uho
ſoble
tillg
m ſi

irent
nyr

Cäs
nitiin⸗

touo /
diͦs,

fori
noo

Luig

hbein

fuerunt poſtea multi ad deum: Illa aqua perambulauit in mare: id ſunt infideles qui perambu/

Super Pſal. cxiii.

Auis ſient dominuis deus noſter?:

AX Yefſi dicat Nullus talis un
ille. Quis ſimilis inter filios dei. Et alibi dicit. Non eſt ſimilis tibi in diis domine.
COQiui in altis habitat:⁊ humilia reſpicit. l
CIn altis:hoc eſt in ſanctis. Nunquid & in humilibus non habitat? Habitat. Quia & in humilibus
reſpicit: ut illud. Super quem reſpiciam:niſi ſuper humilem & trementem ſermones meos? Quan- y = ede ſ l.
do ſunt alti ſancti? Quando contemplantur de cæleſtibus: Et nunc ſunt humiles in terra: quanda E R 1
ſe humiliant in actiua: eleuantur in contemplatiua. Et illi qui hic in terra ſunt humiles: apud deum ., . b„
ſunt alti. Quare non dixit in humilibus habitat. ſed dixit reſpicit? Ideo: quia ubi reſpicit ibi habitat
& ubi habitat ibi reſpicit. Suſcitans a terra inopem. Wð
CEt de capite & de membris intelligitur. Suſcitans. hoc eſt ſuſcitauit deus pater chriſtũ:qui inops
& pauper pro nobis factus eſt. Et nos inopes ideſt ſine patre diabolo:ſine matre gentilitate ſuſcita/
mur a chriſto. CSt de ſtercoꝛe erigens pauperem.
CQuod dixit terra: hoc eſt et ſtercus: & quod dixit inopem: hoc eſt & pauperẽ. Quia de terra & pu
tredine peccatorum noſtrorum erexit nos: ut illud. Quid ſuperbis puluis & terta?“ 2
Ait collocet eum cum pꝛincipibus populi ſiu.
CCollocauit deus pater filium ſuum in cæleſtibus in dextera ſua. Et dominabitur ſuper principes: A. S Aderr as per,
ideſt ſuper nouem ordines angelorum ſecundum illud,. Princeps militiæ: uel princeps uirtutũ ego X ,. .
ſum. & ſuper ſanctos: & ſua membra collocauit cum ipſis nouem ordinibus angelorum. “”MU?
CQAui habitare facit ſterilem in domo matrem filioꝛum letantem.
CSterilis hoc eſt ſancta eccleſia: Vnde in propheta dicit. Lætare ſterilis: & cætera. Primit ſterilis fuit
ſancta eccleſia: quia non generabat filios niſi paucos. Synagoga habuit uirum deum ſed tamen pau
cos generauit. Poſtea eceleſia quæ ante ſterilis fuerat: in uno die uel duobus grandes partus ſu-
dit: quando generauit Ieſum. Et in propheta dicit. Qui ſũt iſti: aut quis genuit illos mihi? Fac mi-
hi ſpatium urbis ubi habitem. Et dominus dixit. Ego faciam. In omnem terram exiuit ſonus eorũ
hoc eſt in toto mundo. Qui habitare facit ſterilem in domo:hoc eſt in eccleſia: Et ipſa eſt ſterilis: &
ipſa eſt mater & ipſi ſunt filii: & in ſemetipſa habitat. Hoc eſt unitas eccleſiæ. Vna res eſt: & multa mẽ
bra: ſed unum corpus multi ſunt ut paulus dicit. & ibi lætabitur in ſemetipſa hoc eſt in unitate.
Alleluia. ICenteſimus tertiuſdecimus pſalmus uocẽ continet ꝓphe
tæ: oſtendentis ut quæ in eo hyſtorice narrantur: ſpiritualiter dicta intelligantur. “JMU
HNexitu iſrahel de egypto domus Jacob de populo barbor.
NCQEſte pſalmus ſecundum hyſtoriam cõmemorat: quando filii iſrahel exierunt de zægy· —

4 7
ł —t al ie afſe, nn
e ——

. 15£* 4 pto. Sed plus pertinet ad ſenſũ quãdo nos liberati fuĩimus de ægypto:hoc eſt de tænebris
12 ignorantiæ peccatorum noſtrorum per baptiſmum.

CBon

mus Jacob:Jacob de populo barbaro. L QLiberati fuerunt illi fraheli rAIr.
tici:hoc eſt de illis gentibus quæ in ægypto habitabant. Et ad ſenſum: Domus iacob ſupplantato/ .
res uitiorum intelliguntur. Liberati ſunt iſti: & nos ſpiritualis domus iacoh liberati ſumus ab illis b D s elbs 1
fidelibus qui in infidelitate permanſerunt. Domus iacob. Primitus fuit uocatus iacob. poſtea jſra- A h aer,
hel. Vnde dixit. Vidi dominum facie ad faciem: & ſalua facta eſt anima mea. Et dominus dixit ad il
lum.Iam non uocaberis iacob:ſed iſrahel erit nomen tuum. Et nos primitus dobemus eſſe iacob. ⸗ miertet e rh
hoc eſt ſupplantatores uitiorum: ut poſtea poſſimus eſſe iſrahel: ideſt animæ uidentes deum: & ocu 15,. J e een
lis cordis contemplari deum: ſecundum illud. Beati mundo corde: quoniam ipſi deum uidebunt.
CSacta eſt indea ſanctiſicatio eius. “ ààA——
Cludæa primitus ibi fuit ſanctificatio dei: Sed iudæa confeſſio interprætatur: ideſt illis qui confiten
tur fidem trinitatis: & ueniunt ad baptiſmuzʒ: ibi eſt ſanctificatio dei: F.
CAIſrahel poteſtas eius. CEt poteſtas dei eſſe:ut iſrahel eſſe mereamur: iĩdeſt
animæ uidentes deum uocemur. Iſrahel regnauit in eaa. o .
Mare vidit ⁊ fugit. ¶ CMare uidit: quando moyſes cum po
pulo ſuo uenit:& quomodo uidit? Ideſt intellexit uoluntatem creatoris. Et donauit locum illi po
pulo.Aliter ſecundum ſenſum. Mare gentilitas uidit ſanctos prædicatores: ſupplantatores uitio rũ:
& animæ uidentes deum fugerunt:ideſt non potuerunt reſiſtere apoſtolis: quia deus in illis erat.
CJoꝛdanis conuerſus eſt retroꝛſum. IWIordanis conuerſus eſſe retror-
ſum non legitur in hyſtoria: quando archa in ipſum intrauerit: quaſi retrorſũ ambulaſſet illa aqua: „ .
ſed ſtetit quaſi murus: & illa alia aqua perambulauit ĩ mare. Quid ergo intelligitur per hoc? lorda/ Terla eſ ſe — Or n
nis interprætatur deſcenſio eorum:illi qui ueniunt ad baptiſmmum. Quando uiderunt martyres pa
ti perſequutiones multas: conuerſi ſunt in mare:hoc eſt in gentilitate negauerunt. Poſtea domipꝰ
per ſuos prædicatores unocauit illos. Conuertimini ad me: & ego reuertar ad uos. Et conuerſi

2
les j⸗

eg
de FeE

d⸗ f* N o we ph

lauerunt in mare:ĩdeſt in mare perditionis. M.
CNMWontes exultauerunt vt arietes:⁊ colles ipſi ſunt ⁊ agni hdiim.
C Exultauerunt ſancti prædicatores: quando uiderunt illos conuerſos qui antea Hahemi fuerunt

Expoſitio.

Exultauetunt ut atietes: ideſt principes gregum: qui generant ſilios: ideſt ſancti apoſtoli. Vnde unꝰ
de illis dixit. Per euangelium ego uos genui. Vel prædicatores altioris meriti intelliguntur: Modo
qui generant filios per prædicationem eorum. Vnde paulus dixit. Filioli mei quos iterum partu⸗
rio:donec chriſtus formetur in uobtins. E
CQuid eſt mare quod fngiſti:⁊ tu ioꝛdanis quare connerſus es retroꝛſum:
Propheta per ſemetipſum interrogat: & ipſe reſpondit. Ac ſi dicat. Quid tibi fuit gentilitas quod
ſugiſti? & tu iordanis: hoc eſt & uox chriſtiani quid fuit: quod conuerii fuiſtis retrorſum? Quare:? Vi
diſtis ſanctos prædicatores ideſt montes: uidiſtis arietes: hoc eſt ſupplantatores uitiorum: & ani-
mas uidentium deum patrem:ideo fugiſtisꝰ

—Montes exultauerunt vt arietes:⁊ colles ſicut agni onium .A facie domini mota eſt terra.

CExpoſuit & propheta alio loco cũ dixit. Vidit & cõmota eſt terra. Et poſt paululũ ait. A facie dñi
4 reſiqua. Mota eſt terra. hoc ẽ a præſentia dei: ꝗa deus in ſuis prædicatoribus erat. Mota fuit gen/

ꝓtilitas: a facie dei iacob. ideſt a præſentia illius quem adorauit iacoobhbb. .
CQui conuertit petram in ſtagna aquarum.,. QCbbetra chriſtus: & ſecundum

hyſtoriam de petra exierunt flumina. Antequam chriſtus ueniret in cammem non eruperunt adhuc
A. N e e. nanta aquæ: hoc eſt tanta doctrina. Poſtea exierunt de chriſto quattuor flumina: quattuor euange-

F . * 2 2 „
6 *. liea: & irrigauerunt totum mundum.

— CEtrnpem in fontes aquarum. CDicitur rupes. Mare rubrum: quod ideo di
citur. Quia ſicut ſanguis erat illa aqua maris: quæ figurabat baptimmmm.

EEfececEeEäele
5

CNMon nobis domine non nobis ſed nomini tuo da gloꝛiam.
CDicüt illi boni iudæi. Non noſtris meritis nos liberauit tua poteſtas: ſed ut nomen tuum gloriñ/
cetur in omnibus gentibus. Vel prædicatores noui teſtamenti: ſimiliter dicunt. Quando faciũt uir-
tutes deus per illos facit: ut nomen ipſius glorificetur & laudetur per ipſum.

*

CSuper miſericoꝛdia tua ⁊ veritate uu. CTnuna miſericordia: & tua neri

—

— 7 4 Aree fen/
1 1) .
Lrerr cu ire ſ —*

—
—— S

tas hoc facit.

C MNe vnquam dicant gentes vbi eſt deuns eoꝛum. CPropter hoc facit deus iſta mira-

hbilia:ut nõ dicant gẽtes quod non potuiſſet deus illos ſaluare. Vel modo ĩ nouo teſtamento.
CBeus autem noſter in celo:omnia quecũqʒ voluit fecit.

Deus in cælo ſurſum: dicunt ſancti ad illos infideles qui idola adorant. Vos ueſtros deos manu tä

gitis: & oculis animalibus cernitis: ſed noſter deus in eælo ẽ furſũ. In cælo & in terra oĩa qcũq; uo/
. Iuit fecit. In his q cæleſtẽ uitã agũt: & adhuc terrena claudũtur.ĩplevit uoluntates ſuas.

Simalacra gentium argentum ? aurum opera manuum hominum.

2s . ⸗l.. CIdeo dicitur ſimulachrum:quia ad ſimilitudineʒ alicuius hominis mortui factũ ſit. Argentum &
2 L. aurum. Quare non dixit lapidea aut ærea aut fictilia. aut lignea: ſed argentea & aurea? Quia præui
Aebat ſpũs ſctũs. Quoniam cum exinde increpati eſſent: quale reſponſum darent. Ideo poſuit aurũ
& argentum: quia dicerent illi. Non adoro nec ligneum deum: nec lapideum: nec æreum: ſed deuʒ
aureum & argenteum. Dicis illi. Si aurum aut argentum adoraſſes: non eſſet talis error. Et dicut illi
Non adoramus aurum & argentum. Ille reſpondit. Non aurum & argentum: ſed deum meuz ado
1o. Qnæ eſt illa imago & illa poteſtas quæ in ipſa eſt? Dicis illi. Diabolus ibi eſt. Ille dicit. Abſit. Nõ
2 1 nolo diabolum adorare. Quomodo non adoras diabolum: quia in alio pſalmo legimus: omnes
dii gentium demonia:? Dicit ille. Nec hoc adoro. Quid adorasꝰ Ego ſolem: lunam ſtellas?Iſti ſunt
meli dii. Illi me ſaluant. Dicit illi. Si ſol eſt tuus deus: quare non ſemper tibi lucet? Dicis ad alterum

S ui lunam adoratuel iſti qui ſolem adorat. Sol integer eſt. Tu lunam adoras: quare creſcit & decre-

fſcit tuus deus:? & de nocte lucet. Quare non ſemper tibi lucet? & in mare quando mergeris tua lu/⸗
na & tuæ ſfellæ cur te non liberant:? & ſemper ſuper te lucem dant. Quare addit opera manuum

hominum? argentum & aurum. De terra fodiunt illum homines: & colunt illum & adorant: & ſic

denenit pulcher. Ergo de tuis manib mcis deũ tuũ: qñ adoras. Iſta ad reuincẽdũ malos: dicta ſũt.

Oenlos habẽt ⁊ ñ̃ videbũt:aures habẽt ⁊ ñ andient:nares habẽt ⁊ ñ odoꝛabũt. Manꝰ habẽt

9 . - — rs rren 67 palpabũt. pedes habẽt 1 ñ ambulabũt:ñ clamabũt in gutture ſuo neqʒ eni c ſpũs ĩ oꝛe ipſoꝝ

CDicis illi. Vel ſi beſtiam adoraſſes: licet malum eratiſed tamen uel oculos habet: uel pedes: ſed iſt

quod adoras nec nidet: nec audit. Quare addit non clamabuntlin'gutture ſuo? QQnia beſtiæ cla-

mant uoce: ſed confuſus eſt clamor eorum. Non intelligis: neq; potes per litteras uel per ſyllabas

compræhendere: quomodo uocem hominis compræhendis.
CSimiles illis fiant qui faciunt ca:? omnes qui confidunt in eis. D
Similes hoc eſt ſi oculus non emendat quia uidit illa aurum: illam imaginem Sed & in anima ſi/
milis efficitur: dum non emendat: quia nec uidet: nec intelligit: nec diſcernit. dum plus errori cre-
dĩt. Iõ ſimilis dicitur. & omnes qui confidunt in eis. Nõ ſolum qui faciũt: ſed etiã qui confidunt.
Bomus iſrahel ſperauit in domino. CDomus iſrahel: duodecim tri-
= bus iſrahel. Aaron: tribus leui non ſperauit? Non ſperauit in tales deos mortuos: ſed in domino.
O —— .
Ke 117 &y nis:ideſt qui fortes & alti ſunt in merito in domino ſperant.

CAdintoꝛ

WFe, ” Domus iſrahel:animarum domus uidentium deum in domino ſperant. & aaron mons fortitudi-

—R— — — — —

iw

nrti
o

.

io,
Nind

6

C¶Bominus memoꝛ fuit noſtri ⁊ benedixit nos.

BDericula inferni innenerunt me. nos infœlices & miſeros & lugendos:

Super Pſal. cxun.

¶ Adiatoꝛ ? pꝛofeetoꝛ eoꝛum eef. AVllli dij non proſunt ſecundum hie) J. = eſ
remiæ dictum:non liberant de bello:regem non conſtituunt: ſed iſte illos defendit & ptegit. Seciũa —2
dũ danielis dictũ: uere ipſe ẽ deꝰ eo ꝶ: & ipſe ĩmutat tẽpora. & amouet reges & conſtituit.
C Bomus aaron ſperauit in dño.adiutoꝛ eoꝝ ⁊ pꝛotectoꝛ eoꝝ.Qui timẽt dñʒ ſperauerũt in dño
Exceptis iſtis: domiſrahel & aaron omnes qui illum timent & amant protegit illos & defendit.

CMemor fuit quando liberauit filios iſtahel. Et nos quando quod ꝓpromiſit impleuit opere. Miſit ſi
lium ſuum: qui carnem ſuſcepit: & nos liberauit. Hoc dico.deum memorare.
CEt benedixit nos. CNoc eſt omni benedictione ſpirituali.
CBñqdixit domui iſrabel bñdixit domui aarõ. Gũñdixit oẽs timẽtes dñʒ puſillos cũ maioꝛibꝰ.
Adeſt altiores merito & inferiores. CAdiiciat dominus ſuper vos.
CAlios pᷣdicatores. Primitus pauci fuerũt: poſtea multi effecti ſũt in mundum prædicatores.
CBenedicti vos a domino:qui fecit celum ⁊ terram.
Benedicti:hoc eſt uos ſancti benedicti eſtis. M
CCelum celi domino:terram autem dedit filis hominum. CCælum cæli: ſicut dicit

3

Canticum ꝑſalmi:& pſalmus cantici. Iſtud cælum ſubiectum eſt ad illud cælum ſuperiorius ubi eſt ſ. Prf c Sr re
firmamentum. Exinde habet lumen: & terra iterum ſubiecta eſt ad illud cælum aereum: exinde ha N . e ene, P .
. . . — hn I1Rrelne ralo 7
bet pluuiam. Et omnem neceſſitatem: ſecundum ſenſum. Cælum altius altiores ſancti apoſtoli: ꝗa
ab ipſo xpᷣo audierunt prædicationem & illuminationem ſpiritus ſancti acceperunt: & exinde fue-
runt edocti. Cælum iterum ſucceſſores apoſtolorum: quos illi prædicauerunt: & dominus illos in
anima illorum illuminauit. CTerram autem dedit filis hominum.
CNHoc eſt illiſimpliciores:qui tantum incarnationem credunt: qui lac ſunt & nutriuntur per præ

dicationem: & ipſi qui terreni erant cæli efficiuntur.

Non moꝛtui laudabunt te domine. CHoc eſt peceatores. Peccatores
enim cum uenerint in profundum malorum contenunt.
CMeqʒ omnes qui deſcendunt in infernum. CNHoc eſt habitatores inferni.

CSed nos qui viuimus benedicimus dominum.
MNos fideles qui uiuimus: ideſt qui fidem & opera habent ipſi laudant deum:
CEx hoc nunc ⁊ vſq; in ſeculum.
CEx hoc ĩdeſt quod incipimus intelligere.Nunc modo.Vſq; in ſeculum ſine fine.
CAlleluia. . CCenteſimus quartuſdecimus pſalmus uoceʒ cõ
tinet fidelis animæ a deo peregrinantis: quæ poſt longos labores ab eo ſuſcipitur.
SNAlexi quoniam exaudiuit dominus vocem oꝛationis me.
Non dixit diligam: ſed dilexi. Non promiſit ſe facere: ſed teſtatur ſe feciſſe. Dilexi. Qua
tee dilexi. Quoniam exaudiet dominus uocem orationis meæ. Dilexi tranſacti tempons
Seac]) eſt: exaudiet autem futuri. Non enim dixit quoniam dilexi quod exaudiuit me dominus
ſed dilexi quod exaudiet me dominus.
Quia inclinauit aurem ſuam mihi. CQuoniam nos parui ſumus & huu-
miles: & non poſſaumus nos extendere & exaltare: propterea dominus inclinauit aurem ſuam: & di hle P
gnatur exaudire nos. Deniq; nos homines ſumus: & dii non poſſumus fieri. Deus homo factus ẽ &ις d Terat ſ A.
inclinauit ſe: ſecundum illud qd ſcriptum eſt. Et inclinauit cælos & deſcendit.
CSt in diebus meis inuocabo te. C NHic requiritur quomodo in diebus ĩuo
cet:& non inuocet in noctibus. Et quomodo dicit in alio loco:media nocte ſurgebam ad confiten
dum tibi: cum ſancti in nocte plus ſoleant orare?Et in alio loco dicitur. In noctibus extollite manꝰ .. - rrte — er„
ueſtras in ſancta: & benedicite dim. Quomodo dicit & in diebus meis inuocabo? Non dixit inuo
caui: ſed inuocabo in futuro. Dum enim in hoc mundo ſumus: in nocte inuocamus. In futuro ĩ die
inuocamus dominum:propterea dixir in diebus meis. Peccatoribus enim nox eſt. mihi aũt dies.

Circundederunt me doloꝛes moꝛtis. C vidẽtur mihi dolores mortis:cogitationes eẽ fœdæ est fede, nt
Quãdo aĩa cogitat & peccare deſiderat:quando parturit peccata: uicina eſt morti.
„ „ -4
quia ſemper nos peccatum queærit. Si ãt ſemp nos quærũt peccata. nos ſeſtinemus ut non nos inue „
niant.Hæc aũt diſtantia eſt inter dolores mortis & pericula inferni. Dolores mortis malæ cogita-⸗ lE Sð — *
tiones ſunt pericula ĩferi opera mala ſunt. Vt eſt autem dicam: aliud in theoria: aliud in ope:hoc ẽi D, 3
oractice: Ibi enim dolor & parturitio: hic autem periculum eſt. Vicinũ morti. —
Tribulationem ⁊ dolorem inueinn. Nouam rem dicit. Non dicit requiem inueni:ñ
dixit ſaturitatem inueni. Si autem dixiſſet inuenit me tribulatio: inuenit me dolor non erat q̃ſtio.
Nũc aũt ꝗd dicit? Tribulationẽ & dolorẽ inueni. Quaſi querẽs ſic inuenit.Nõ enĩ inuenitur niſi qâ — L S. e
quæritur. Sãctus non querit requiẽ: ſed tribulationem. Nouit enim qd tribulatio patiẽtiã operatux 52 E 7
patiẽtia ãt ꝓbationem. ꝓbatio uero ſpẽ. ſpes ãt ñ cõfũdit. Tale ꝗd & ĩ hieremia dr. Tribulationẽ in/ Fecg
quit & miſeriã ĩuocaui. Qm̃ ĩquit amaro tuo uerbo ridebo hoc ẽ:In hoc Kculo⸗da iud uolo niſi
m iii

ey⅜nιι½ aA F3 , .

C c6 4 — Nrr H ₰ 2 „ „ .
e e, 9 D 2 cat aliquis. Si penſentur peccata mea nonne poſſum tanta habere bona quãta habeo mala: Nũc au
. —eb ⸗ lbgers Kc, Pe tem dicitur:qã miſericors ẽ & iuſtus. Eſt miſericors in peccatoribus: iuſtus in nobis. Incipiunt gra/

.

tribulationem? ut in futurum requĩem habeam & ſœlicitatem? Et propterea inquit nunc amaritu-
dinem ſuſtineo: ut poſtea dulciora ſuſtineam. Et populus domini de ægypto egrediens uenit ĩ ma
ra: quod interprætatur amaritudo. & de mara in ſyna: quod interprætatur temptatio. Et iterum hie
remias. Solus ſedebam: quoniam amaritudine repletus eram.
O domine libera animam meaam. CProprietatem hebraicæ linguæ græcus & latinus ex-
etns hebhune egee nen primere non poſſunt.Pro hoc in hebreo habet anna: Anna autem interprætatur rogo & depræcor

exi. & qd dicit hoc eſt depræcor. Domine libera animam meam. Non eſt enim uocantis: ſed depræcã-

tis affectus. In ingenti enim periculo conſtitutus eſt.
CMiſericoꝛs dominus ⁊ iuſtus:⁊ dens noſter miſeretur. C Erige autes peccator.Mi
ſericors ẽ dñs:ſed noli eſſe negligens. Sequitur enim & iuſtꝰ. Si multũ peccator es: audi. Miſericors
es dñs:Si negligens es:audi: & iuſtus eſt. Sed uidetur quaſi equalis eſſe. Miſericors dñs & iuſtus. Di/

—

uate peccata mea: & uincit in ſua miſericordia. Propterea ſemel iuſtus poſuit: & ſecundo miſericors
Poterat & de præterito dicere.
C Et deꝰnoſter ingt miſeret᷑:vt ſemp eum miſericoꝛdem oñdat.Cnſtodiẽs paruulos dominns.
CSi qs magnꝰẽ:& ſe exaltat & ſupbꝰẽ:hũc ñ cuſtodit dñs.Si ꝗqs ſe magnũ putat:huiꝰñ miſeret᷑ dñs:

z ſi gs ſe huiliat:huiꝰmiſeret᷑:& cuſtodit eũ dñs.Si qdẽ dicit.Ecce ego & pueri:quos mihi dedit do

minus. Et iterum. HBumiliatus ſum: ſalnauit me. Dupliciter itelligim. Hũiliatꝰ*
ſũ & ſaluauit me. Siue peccaui & ſaluauit me. Siue cũ eẽm ſuphbꝰhũiliauit me:& ſaluauit me.
CLConuertere anima mea in requiem tuam.- CQuando dicitur in requiem tuam: ergo
habebat ante requiẽ quã perdidit. Nemo enim conuertitur: niſi qui pergit illuc ubi prius erat. Deus
zenim nos bonos creauit: & ſui arbitrii reliquit: & omnes cum adam in paradiſo poſuit. Sed ꝗa nr̃o
ſarbitrio a beatitudine illa cecidimus: & uenimus in uallẽ lachrimarum: propterea iuſtus animã ſuã
=hortatur:ut conuertatur illuc unde deſcendit. Conuertere anima mea in requiem tuam. Locus eni
ſte tribnlationis locus eſt:terra pugnator eſt.Iſte locus lachrymarum eſt: ubi non licet ſecurũ am-
bulare. Vbicũq; enim aliquis fuerit periculum eſt. Si in deſerto ſcorpiones ſunt:ſi in ciuitatibus ocu
— Kſe lus meretricis pernicies eſt hominis. Si in mare. Latrones & piratæ. Hæc omnia miſticæ loquor: nec

or, e r r 6 e enim nunc periculum eſt. ſctõ uiro a latronibus interfici: ſi quidem martyres ſanguine ſuo uicerũt.

Conuertere anima mea in requiem tuam quia dominus benefecit mihi. Quo inquit cõuerteris aĩa
in paradiſum. Non quia digna es ſed miſericordia domini eſt. Vt exires de paradiſo tuo uitio factũ
eſt: ut autem redeas. miſericordiæ domini fuit. Et nos dicamus animæ noſtræ: conuertere in requiẽ
tuam. Requies noſtra vpᷣs eſt deus noſter. Si quando fuerimus in anguſtia & cœperit nos cogitatio
captiuare i peccatũ: dicamꝰ. Cõuertere aĩa mea ĩ regeʒ tuã. Quia eripuit aĩaʒz meã de morte. Necdũ
rediit ĩ paradiſũ: & iã ſecurĩtatẽ rediſſe dicit. Dixit cõuertere aĩa mea ĩ requiẽ tuã: & q̃ſi ſecurus dicit.
Quia eripuit animam meam de moꝛte. C Quõ eripuit aiam medꝗ de morte. Pro me paſ-/
ſus ẽ deꝰmeꝰ:ꝓ me cruciſixus ẽ deꝰmeꝰ. Et dico ubi ẽ mors uictoria tua: ubi ẽ ĩferne ſtimulus tuus?
COculos meos a lachrymis. CPloraui ut rideam: luxi ut in ſempiternum
gaudeam. Qui in præſenti non plorat: in futuro lachrymabit. Beati enim qui lugent: quia ipſi con/

PIrr- . ⸗ ,9 We ſolabuntur. Econtrario autem dicitur. Vhe uobis qui ridetis: quoniam lugebitis.

¶Meos pedes a lapſu. . Quia non ſteterunt pedes mei ſu-
per petram: propterea pœne moti ſunt pedes mei: pœne effuſi ſunt greſſus mei. Liberati ſũt pedes
mei alapſu. Quare? Quia conuerſa eſt anima mea in requiem ſaam.
Placebo coꝛam domino in regione uiuoꝛum. CVideor inquit hominibus eſſe iĩu-
ſtus quare opera bona non habeo. Videor hominibus eſſe ſanctus quaie uerba bona non habeo.
Hæc dauid dicit. Hoc ſancti dicunt. hocapoſtoli loquuntur. Peccator enim hæc nõ loquitur. Quid

h⸗ Prreg e . P. 4⸗ loqtur iuſtꝰ? Quia uerba & opa hona nõ hẽo: & ſctũs uideor: & laudor ab hoĩbꝰ. Ego ãt noui cõſciẽ
ecsbut d. TPrs bne — . tiã meã. Scio qualibꝰ cogitationibꝰcor meũ fluctuat: ſcio quãtæ mihi libidĩes ueniũt: & uideo aliã

Pt legẽ repugnãtẽ mẽti meæ & captiuãtẽ me ĩ lege pctĩ. Propterea dico. Miſer ego hõ: ꝗs me li berabit

de corpore mortis huiꝰ. Et ꝓpterea dico. Ab occultis meis mũda me. & ab alienis parce ſeruo tuo
Ab alienis:non ẽ meũ qd parturio. Nolo cogitare mala: & cogito. Nolo cogitare malũ: & q̃ſi ĩuitꝰ
& captiuꝰĩ malà cogitationem trahor. Sed quoniã ĩ mea ptãte nõ ẽ aut cogitare aut non cogitare
q̃ ſũt mala: ppterea dico:aliena ꝗdẽ ſũt qᷓ ueniũt ĩ cor meuʒ.Sed qm̃ q̃ſi neceſſitas mihi ĩponitur: p⸗
pterea dico ab occultis meis munda me. Aliena quidẽ ſũt pctã: ſed quia ſuſcipio ea: dico in alienis
pecatis: parce mihi ſeruo tuo. Hoc autem quare dixi? Qm̃ dixit propheta. Placebo dño. Non di xit
placeo:ſed placebo. Hic enĩ qd facio: nõ poſſũ eẽ pfect?iuſtꝰ. Propterea dicit & apoſtolꝰ. Ex parte co
πω 2 e. . gnoſcimꝰ: & ex pte ꝓphetamus: & nũc p ſpeculũ uidemĩ enigmate. Propterea nũc lõgo ſermone
Ier⸗ . . 5 h uſi ſumus:qm̃ ĩ pnti ſæculo pfect? iuſtnemo eẽ põt: neq; dauid neq; apoſtoli:neq; aliꝗs ſctõꝑꝶ. Ne⸗-
Aerr, — ryi mo enĩ mudus a pctõ:nec ſi uniꝰ diei fuerit uita ei. Si ꝗqdẽ apoſtoli & ſctĩ nò auſi fũt dicere ſcĩ ſumꝰ
— ⸗ .= m te .„ nec auſi ſũt dicere placeo: ſed placebo. Qui in futurũ pollicitus ẽ. de præterito qd nõ fecit cõſitetur.

NFherr 4.., pl.. Placebo

—

— — d—L„zj —— —

—. —

ͦ
1
1
n

in
60
11

io
ſi
i
⸗
oen
nde
tenͤt⸗
lai
ſaci
guiẽ
tio
dcci
dich.
⸗
mun
lco,

nei

pele

ſei
beo.

öͤlce
0 di

elbi⸗
,
iit
iue
I N6
emts
iiit
nec!

ſteu

go alio genere mentitur. Videtis ergo: quia ſyllogiſmi ſunt philoſophorum. Deniq; ſecundũ hãc
ſententiam: texitur ſyllogiſmus ariſtotelis. Deniq; tu dicis: loquære ad alterũ: ſi mentiris : & uerum

fit: ut uerũ dicat: & mẽtiatur. Propterea lectũ ẽ ĩ apoſtolo. Videte ne ꝗs uos detipiat p philoſophiaʒ Xrt eR

pria arte:qũo ĩ eodẽ ſermone & uera qs dicat & mẽtiatur. Nos ãt dicamꝰ dauid uera dixiſſe qd oĩs e bee mardeg cSr-de-

igitur ſctũs ẽ:deus efficitur. & quãdo factus fuerit deus deſinit eſſe homo:& iam non mẽtitur. quid

brg ſit uita noſtra ſuper terram? Si ergo qui docet diſcipulum conſitetur qd oĩs hõ mẽdax ẽ.quan/

cxv.

Placebo dño:Vbĩ placebo? In regione uiuorũ.Hæc enim tegio mortuorum eſt. Alia ẽ terra uiuoꝝꝶ
Si quidẽ & dauid in hac terra erat: & uere in terra repromiſſionis dicens. Placebo i regione uiuoꝑ . - er e S
Conſitetur hanc regionẽ nõ eẽ uiuorum ſed mortuog. Vultis ſcire quæ eſt illa regio niuoꝶ? Dñs S
dicit in euangelio. Deus abrahã: deus ĩſaac: deus iacob: & erant mortui: & quid ſequitur? Deus inꝗt
n eſt mortuorum: ſed uiuoꝶ. Igitur & iuſtus ꝗd dicit? Placebo dño ĩ regione niuorum: ĩ regione
abrahãiſaac: & iacob. Hoc eſt qñ uere fuero in ſinu abrahazʒ: tunc placebo domino.
CFinis de pſalmo. cxiiii. Incipit de pſalmo.cxv. Hic pſalmus &: cxvi. cum ſuperioribus copulantur:
ſymmachus uero & ſeptuaginta interprætes diuidunt.
iRoeedidi pꝛopter quod loquutus ſum.

N U In hebreo centeſimus quar Frs, ſ. , r.
ruſdecimus pſalmus: & centeſimus quintus decimus unus eſt pſalmus. Igitur qd dixit cre F.
NN didi propter qd loquutus ſum. quid credidiſti: qd loquutus es? Pſalmus ptior ita finiuit.
Placebo coram dño in regione uiuorum. Dicit ergo ꝓpheta. Credidi ꝓpter qd loquutus
ſum. Quid credidi? Quoniã placebo corã dño ĩ regione niuorum:Hoc credidi: & hoc loquut ſuʒ
Q uid aũt loquutus ſun ¶ CEgo autem humiliatus ſum hiis.
O magna intelligentia diuini ſermonis. Credidi inquit qm̃ placebo dño. Quoniã ero angelus: — Frene r er
quoniã ero ĩ cælis: & nõ fui ſuperbus: nõ ſũ elatus: ſed humiliatus ſũ nimis: qm̃ ero ĩ regione uiuop
miſericordiæ dñi eſt. Ego ãt noui me metipſum: qa terra ſum & cinis. Propterea dico:ego ât humi
liatus ſum nimis. Quid aũt ẽ terra & cinis: G ⸗
CEgo autem dixi in exceſſu meo omnis homolmendaaar.—
In hebreo aliter habet.Ego dixi ĩ exceſſu meo: oĩs hõ mẽdatiũ:qd dicitur zecã:Placebo dño ĩ re/ .
gione uiuoꝶ. Sed ego ſcio me metipſũ: ſecũdũ cõditionẽ corporis nihil eẽ. Non ẽ enĩ ueritas ĩ ſub be⸗ 7* ſés orpeah miendahe
ſRati nta:ſed umbra ẽ & quaſi mẽdatiũ.In ſubſtãtia corporali dico nõ ĩ aĩa.& qd dicit hoc ẽ.Place ES W-Pra
bo dnñᷣo ĩ regione uiuorũ. Sed cogitãs hũanã uitã & cõſiderãs diuerſos errores:nõ inuenio ueritatẽ
ihoc mũdo. Si qdẽ ex parte cognoſcimꝰ: & ex parte ꝓpphetamus. Propterea dico. Oẽ qd uidem? o Lee .
qd intelligimus mẽdatiũ ẽ: qm̃ igitur mẽdatiũ ẽ:mẽdatiũ hic dixit quaſi um brã:q̃ſi imagine: qu-x. frcx
admodũ dĩ ĩ alio loco.Verũtamẽ ĩ imagine ptrãſiet hõ. Eadem intelligentia & nunc dicitur.
HOmnis homo mendax. CCHocẽ oĩs hõ umbra. Hoc ãt dicimꝰ: ſecũdũ hebraicam ueritatẽ —, –
Loquamur aũt & ſecũdũ. Ixx. interp̃tes. Dicat aliquis. Quid ad me qd habent? in hebraico: ego ec-⸗ lern eren re-
ecleſiam ſequor. Ego dixi in exceſſu meo:oĩs homo mendax. Verum dicit dauid an mentitur?Si ue
rũ è: omnĩs homo mendax. Et hoc qd dicit: omnis hõ mẽdax. uerũ ẽ. Ergo & ipſe mentitur. & ipſe
homo eſt. Si autem & ipſe mentitur. ergo hoc qd dixit: oĩs homo mendax: non eſt ueruz. Quocũuq;
nerteris: in cõtrarium uenit. & qm̃ ipſe hõ eſt: ergo ipſe mentitur: qd omnis homo mendax eſt. Ex-

