ſeruum pꝛincipis ſacerdotum ampntauit auriculam eius.
C In alio euangeliſta ſcriptũ eſt ꝙ Betrus hoc fecerit eodẽ mentis ardore quo cætera. Seruus quoq;

principis ſacerdotũ malchus appellatur: auricula ꝗᷓ amputatur dextra eſt: tranſitorie dicendũ ꝙ mal

husiterA populus iudæorum ſeruus factus ſit impietatis & deuoratiõis ſacerdotum. Dexte/

ramq; perdidit auriculã: ut totam litteræ utilitatem audiat in ſiniſtram: ſed dñs in his qui ex iudæis
credere uoluerunt reddit aurem dextram & fecit ſeruum genus regale & ſacerdotale.
CTunc ait uli Jeſus. Conuerte gladium tuum in locum ſuum: oẽs.n.qui acceperint gladium
gladio peribunt. CEt ſi non fruſtra portat gladium qui ultor dominicæ iræ
poſitus eſt in eum qui malum operatur: Attñ quicunq; gladiũ ſumpſerit: gladio peribit. Quo gla/

dio: illo nempe qui igneus uertitur ante paradiſum: & gladio ſpũs qui in dei deſcribitur armatura.
CAn putas qꝛ non poſſum rogare patrem meum:⁊ exhibebit mihi modo pluſq duodecim le/

giones angeloꝛum: Quomodo ergo implebuntur ſcripture:qꝛ ſic oppoꝛtet fieer.
CNon indigeo duodecim apoſtolorum auxilio ẽt ſi omnes me defenderent:qui poſſum hẽre duo
decim legiones angelici exercitus. Vna legio apud ueteres ſex milibus cõplebatur hoĩum. Pro bre-
uitate tpris numerum non accurimus explicare: Typum tm̃ dixiſſe ſufficiat: ſeptuagintaduo milia

angelorum in quo gentium omnium lingua diuiſa eſt. Duodecim legionibus fieri: frequentes ſen

tentiæ præruptum ad patiendum demonſtrãt animum: quod fruſtra prophetæ cecinerint: niſi do-
minus eos uere dixiſſe paſſione ſua obſeruarit. =

CIn iülla hoꝛa dixit Jeſus:taniꝙᷓ ad latronem exiſtis cum gladijs ⁊ fuſtibus compꝛebedere me.

Quottidie apud vos ſedebam docens in templo:⁊ non me tenniſis..
Stultum eſt inqt eũ cum gladiis & fuſtibus qᷓrere: qui ultro ſe tradit ueſtris manibus: & in nocte

quaſi latitantẽ: & a ueſtris oculis declinantẽ per proditorem inueſtigare: qui quottidie in tẽplo do

ceat Sed ideo aduerſum me in tænebris congregamini: quia poteſtas ueſtra in tænebris eſt.
C Hoc autem factum eſt:vt acinplerenun ſcripture pꝛophetarum.
CQusæ ſunt:foderunt manus me?s
alio loco: Ab iniquitatibus populi mei ductus eſt ad mortem.

¶At illi tenentes Jeſum duxerunt ad caipham pꝛincipem ſacerdotum: vbi ſcribe ſenio⸗/

res conuenerant. Moyſes deo iubente

præceperat: ut põtifices patribus ſuccederẽt: & generationis in ſacerdotibus ſeries texeretur. Refert

loſephus iſtum Caipham unius tantum anni pontificatum ab herode prætio redemiſſe. Non ergo
mirum eſt ſi nequam pontifex iniquæ iudicet. YUVUM
VPetrus autem ſequebatur eum alonge.
CTonge ſequæbatur qui erat dominum negaturus. .7
Et ingreſſus intro ſedebat cum miniſtris:vt videret finem.
CVel amore diſcipuli: uel humana curioſitate ſcire cupiebat: quid iudicaxet de domino pontifex:
utrum eum neci addiceret: an flagellis ceſum dimitteret. Et in hoc diuerſitas decem apoſtoloruʒ &
Petri.Illi fugerunt:iſte ꝗᷓᷓ procul ſequitur tamen ſaluatorem.

CMonuiſſime autem venerunt dnorfalſi teſtes ⁊ dixerunt:Hic dixit poſſum deſtruere templum

dei.⁊ poſt triduu m ediſicare illud.
ððMD CQuomodo

dum:uel certe iuxta illud quod ſupra legimus: A mi

& pedes meos: & alibi. Sicut ouis ad uictimam ductus eſt: & in

—

— -2 S =– — =S=S — —

— —

e

nl

io/
n

.⸗

.

S=

Super Matheum. c. xxvii.

CQuomodo ſaſſi teſtes ſũt ſi ea dicũt quæ dominum ſupra dixiſſe legimus: ſed falſus teſtis eſt qui
non eodẽ ſẽſu dicta ĩtelligit quo dicũtur. Dñs eni dixerat de tẽplo corporis ſui: ſed ipſi uerbis calũ/
niãtur: & paucis additis uel mutatis quaſi iuſtã calũniã faciũt. Saluator ait. Soluite tẽplũ hoc: iſti cõ
mutãt & aiũt: poſſum deſtruere templũ dei. Vos inquit ſoluite nõ ego: qa illicituz eſt ut ipſi nobis
ĩferamus manus. Deinde illi uertũt: & poſt triduũ ædificare illud: ut proprie de tẽplo iudaico dixiſſe
uideatur. Dñs ãt ut oñderet aĩam & ſpirãs tẽplũ & dixerat: ſi ut accuſes arguũt alii cõdẽnare tacẽtẽ:
ſi ut credas ego in triduo ſuſcitabo illud. Aliud eſt ædificare. Aliud ſuſcitare.
CSt ſurgens pꝛinceps ſacerdotum ait illi. Nihil reſpondes ad ea que iſti aduerſum te teſtiſi/
cantur: Jeſus autem tacebat. *
C Ira præceps & impatientia non inueniens calumniæ locum excutit de ſolio pontiſicem:ut ueſa⸗
niam mentis motu corporis demonſtraret. Quanto lIeſus tacebat ad indignos reſponſione ſua:fal-
ſos teſtes: & ſacerdotes impios: tanto magis pontifex furore ſuperatus eum ad reſpondendum pro-
uocat:ut ex qualibet occaſione ſermonis: locum inueniat accuſandi. Nihilominus lIeſus tacet. Scie-
bat enim quaſi deus quicquid reſpondiſſet torquendum ad calũniam.
CEt pꝛinceps ſacerdotum ait illi. Adiuro te per deum uiuum:vt dicas nobis ſi tu es chriſtus
ſilius dei. CQuid adiuras impiiſſime ſacerdo

tumꝛut accuſes an ut credas? Quare conſitenti credere noluiſti?

CBicit illi Jeſus. Tu dixiſiit. H
CEt aduerſum pillatum & aduerſum cayphã ſimilis reſponſio: ut propria ſnĩa cõdemnentur.
CXTuic priceps ſacerdotũ ſcindit veſtimẽta ſua dicẽs.Blaſphemauit:gꝗd adhuc egemꝰ teſtibꝰ.
CQuem e ſolio ſacerdotali furor excuſſerat: eum rabies ad ſcindendas ueſtes ꝓuocat. Scindit ue/
ſtimenta ſua ut oſtendat iudæos ſacerdotii gloriam perdidiſſe: & uacuam ſedem habere põtifices.
Sed & conſuetudinis iudaicæ eſt cum aliquid blaſphemiæ: & quaſi contra deum audierint ſcindere
ueſtimenta ſua. Quod paulum quoq; & barnabam quando in licaonia deorum cultu honoraban-
tur: feciſſe legimus. Herodes autem: quia non dedit honorem deo: ſed acquieuit ĩmoderato fauori
populi ſtatim ab angelo percuſſus eſt.
CTunc expuerunt in faciem eius:⁊ colaphis eum ceciderunt.
CVt impleretur quod dictum eſt. Dedi maxillam meam alapis & ſaciem meam non auerti a con.
fuſione ſputorum. Z
CAlii aũt palmas in faciẽ ei dederunt dicẽtes:pꝛophetiʒa nobis chriſte:gꝗs eſt qui te percuſſit⸗

CSstultum erat uerberantibus reſpondere & prophetizare cedentem cum palma percutientis uide

tur inſania. Sed ſicut hoc uobis nõ prophetauit ſic illud manifeſtiſſime uaticinatum eſt: quod circũ/
daretur hieruſalem ab exercitu: & non telinqueretur lapis ſuper lapidem in templo.
CPetrus vero ſedebat in atrio. J l CForis dicitur ſe
debat ut uideret exitum rei. Et non appropinquabat Ieſu ne miniſtris aliqua ſuſpitio naſceretur
C Et iterum negauit cum iuramento quia non noui hominem.
¶Scio quoſdam pii affectus erga apoſtolum petrum:locum hunc ita interprætantes: ut dicerẽt Pe/
trum non deum negaſſe ſed hominem: & eſſe ſenſum. Neſcio homineʒz. Quia ſcio deum. quod quã
friuolum ſit: prudens lector intelligit: ſic defendentium apoſtolum ut deum mendacii reum faciãt.
Si enim iſte non negauit ergo mentitus eſt dominus qui dixerat. Amen dico tibi quia hac nocte an
teqᷓ gallus cantet:ter me negabis. Certe ꝗqdẽ dicit me negabis non hominem.
CAere tu ex ulis es. Nam ⁊ loquela tua manifeſtum te facit.
CNon alterius ſermonis eſſet perrus aut gẽtis externæ: Oẽs ꝗppe hebrei erant: & qui arguebant
& qui arguebatur. Sed una quæq; prouincia & regio habebat ꝓprietates ſuas: ut uernaculum loquẽ
di ſonũ uitare nõ poſſet. Vnde & effratei in iudicum libro non poſſunt ſinthema dicere.
CTäc cepit detekari 2 inrare gꝗa non nouiſſet hommem:⁊ continuo gallus cantautt.
¶In alio euangelio legimus quia poſt negationem petri & cantum galli reſpexit ſaluator petruʒ: &
intuitu ſuo eum ad amaras lachrimas prouocauit. Nec fieri poterat ut in negationis tænebris per-
maneret quem lux reſpexerat mundi.
CESt egreſſus foꝛas fleuit amare. .
In atrio cayphæ ſedẽs nõ poterat agere pœnitentiam. Egreditur foras de impiorũ concilio ut pa
☛ uige negationis ſordes amaris fletibus lauet. CAPITVLVM. X XVII.
, Ane autem facto conſilium inierunt omnes pꝛincipes ſacerdotum ⁊ ſenioꝛes populi
aduerſum Jeſum:vt eum moꝛti traderent ⁊ vinctum adduxerunt:æ tradiderunt pon/-

MMltio pillato pꝛeſidi.

ð

CNon ſolum ad pillatum ſed etiã ad herodẽ ductus eſt: ut uterq; domino illuderet.Et cerne ſollici
tudinem ſacerdotum in malũ. Tota nocte ui gilauerunt: ut homicidiuʒ facerẽt & uinctũ tradiderũt
pillato. Habebãt enim hũc morẽ: ut quẽ iudicaſſẽt ad mortẽ ligatũ iudici traderent.
CTic videns iudas qui eũ tradidit:quod dãnatus eſſet:penitẽtia ductꝰ.retulit triginta argen-
teos pꝛincipibus ſacerdotũ:⁊ ſenioꝛibus dicens. Peccaui tradens ſanguinem iuſtum.

Tiber Quartus.

A ueritatis magnitudine impietatis pondus excluſit. Videns iudas dñz ad iudiciũ mortis addu-
ctuʒ prætiuʒ retulit ſacerdotibus quaſi in poteſtate ſua eſſet: ut perſequutorum mutaret ſententiam.
Itaq;ʒ licet mutauerit uoluntatem ſuam: tamen uoluntatis primæ exituʒ non mutauit. Si autem pec
cauit ille qui tradidit ſauguinem iuſtum quanto magis iudæi peccauerunt qui emerunt ſanguineʒ
iuſtum & offerendo prætia ad proditionem diſcipulum prouocarunt. Qui diuerſas naturas conan
tur introducere: & dicunt iudam proditoreʒ malæ fuiſſe naturæ: nec electione apoſtolatus potuiſſe
ſaluari. Reſpondeant quomodo natura egerit pœnitentiam.

¶At illi dixerunt quid ad nos?tu videris.Et pꝛoiectis argenteis in templo receſſit:? abiens la/

queo ſe ſuſpendit: CNihil profuit ei ſera pœniten-
tia:per quam ſcelus corrigere non potuit. Si quando ſic frater peccat in fratrem ut emendare ualeat
quod peccauit: poteſt ei dimitti. Sinautem permanent opera: fruſtra uoce aſſumitur pœnitentia.
Hoc eſt quod in pſalmo de eodem infœliciſſimo iuda dicitur: & oratio eius fiat in peccatum. Et nõ
ſolũ emendare nequiuerit proditionis nefas: ſed ad prius ſcelus etiã ꝓprii homicidii crimẽ addide
rit. Tale ꝗd & apoſtolꝰ ĩ ſecũda ad corithios epiſtola loꝗt᷑:ne abũdãtion triſtitia abſorbeat᷑ frater.
C Puncipes ſacerdotum acceptis argenteis dixerunt. Non licet mittere eos in coꝛbonam: ꝗa
pꝛetium ſanguinis eſt.
CVYere culicẽ liquãtes & camellum glutientes. Si enim ideo non mittunt pecuniam in corbonam:
hoc eſt in gazofillatiũ & dona dei: quia prætiũ ſanguinis eſt: effundunt.
CCõſilio aũt inito emerũt agrũ ſiguli ex illis in ſepulturam peregrinoꝛum.
UIli quidẽ fecerũt alia uolũtate: ut æternũ impietatis ſuæ relinquerent ex agri emptione monumẽ
tum. Cæterũ nos qui peregrini eramus a lege & prophetis: praua eoꝝ ſtudia ſuſcepimus in ſalutez:
in pᷣtio ſanguinis eius requieſcimus: ſiguli auteʒ ager appellatur qa figulus noſter eſt chriſtus.

CCTunc impletum eſt quod dictum eſt per hieremiam pꝛophetam dicentem.Et acceperunt tri

ginta aꝛgenteos pꝛetium appꝛetiati:quem appꝛetiauerũt a filiis iſrahel.Et dederũt eos in agrũ
ſiguli ſicut conſtituit mihi dominus.
CHoc teſtimonium in hieremia non inuenitur. In zacharia uero qui penultimus eſt duodeciz pro/
phetarum quædam ſimilitudo fertur. & quãquã ſenſus non multum diſcrepat: tamẽ & ordo & uer

ba diuerſa ſunt. Legi nuper in quodam hebraico uolumine: quod nazarenæ ſectæ mihi hebreus ob

tulit: hieremiam apocriphum in quo hæc ad uerbũ ſcripta repperi. Sed tamen mihi uidetur magis
de zacharia ſumptum teſtimonium: euangeliſtarum & apoſtolorum more uulgato. Qui uerboruʒ
ordine prætermiſſo ſenſus tm̃ de ueteri teikamento proferũt in exemplo.
CAJeſus autem ſtetit ante pꝛeſidem:⁊ interrogauit eum preſes dicẽs:tu es rex iundeoꝛum?
WPillato nihil aliud interrogante criminis niſi utrum rex iudæorum fſit: arguuntur impietatis iu-
dæu: quod ne falſo quidem inuenire potuerint quod obiicerent ſaluatori.
Bicit ei Jeſus:tu dicis.
Sic reſpondit ut uerum diceret: & ſermo eius calumniæ non pateret. Et attende ꝙ pillato qui in-
nitus promebat ſententiam aliqua ex parte reſpondent. Sacerdotibus autem & principibus reſpon
dere noluerit indignos ſuo ſermone iudicans.
CXTunc dicit illi pillatus. Non audis quanta aduerſum te dicunt teſtimonia:-

Ethnicus quidem eſt: qui condemnat Ieſum: ſed cauſam refert in populum iudæorum Non au-

dis quanta aduerſum te dicunt teſtimonia? Ieſus autem nihil reſpondere uoluit: ne cauſam diluẽs
a præſide dimitteretur: & crucis utilitas differretur. M
CHabebat autem tunc vinctum inſignẽ qui dicebatur barrabas.
UUſte in euangelio qui ſcribitur iuxta hebreos filius magiſtri eorum interprætatur.
CAn pꝛopter ſeditionem ? homicidium fuerat condemnatus.
¶ Offert aut eis optionem pillatus Nimittendi quẽ uellent. Latronẽ an Ieſuʒ: non dubitans Ieſum
potius eligendũ: ſciens eum propter ĩuidiã traditũ.Igitur cauſa crucis manifeſte inuidia eſt.
Sedente autem illo pro tribunali:miſſit ad eum vxoꝛ eius dicens. Nihil tibi ⁊ iuſto illi. Mul
ta enim paſſa ſum hodie per viſum pꝛopter eum.
CNota ꝙ gentibus ſepe a deo ſomnia reuelentur: & quod in pillato & uxore eius iuſtum dominũ
confitentibus gentilis populi teſtimonium ſit.
Bicit illis pillatus.Quid igituꝛ faciã de Jeſu qui dicitur xp̃s: BDicũt oẽs.Cruciſigatur. Ait il
lis pꝛeſes.Quid enim mali fecit: At illi magis clamabãt dicẽtes.Cruciſfigatur.
Multas liberandi ſaluatoris pillatus occaſiòes dedit. Primũ latronẽ pro iuſto cõſerẽs. Deĩde infe
rens. Quid igitur faciã de leſu: ꝗ dicitur xp̃s?Hoc ẽ ꝗ rex ueſter ẽ. Cũq; reſpõderẽt. Cruciſigatur:nõ
ſtatim acquieuit: ſed iuxta ſuggeſtionẽ uxoris quæ mãdauerat: nihil tibi & iuſto illi: ipſe quoq; re/
ſpõdet. Quid enĩ mali fecitHoc dicẽdo pillatus abſoluit Ieſum: At illi magis clamabãt dicentes.
Crucifigatur. Vt ipleretur qd ĩ uiceſimoprio pſalmo dixerat. Circũdederũt me canes multi: & con/
gregatio malignãtiũ obſedit me.Et ilud hieremiæ. Facta eſt mihi hereditas mea ſicut leo ĩ ſilua:de
derunt ſuper me uocẽ ſuã. Eſaia quoq;ʒ in hac ſententia congruente. Expectaui ut cerenn iudiciuʒ:
ecerunt

— — — —

— — — — — — — — —2 J —

—

— —, ——,. —⸗ —.——,Q — .„ʒ—

geretur.

Super Oatheum.c. xxvii.

fecerunt autem iniquitatem: & non inſtitiam ſed clamorem:
idẽs aũt pillatus qꝛ nihil pꝛoſficeret:ſed magis tumultus fieret:accepta aqua lauit manꝰ co⸗
ram populo dicens. Innocẽs ego ſũ a ſanguine iuſti huius:vos uideritis.
C Pillatus accepit aquã iuxta illud ꝓpheticũ. Lauabo iĩter inocẽtes manꝰ meas. Vt in lauacrum ma-⸗
nuũ eius: gentiliũ opera purgarentur: & ab iĩpietate iudæoꝶ qui clamauerũt: crucifige euz: nos alie-
nos faceret quodãmodo hoc teſtãs & dicẽs. Ego quidẽ ĩinocẽtem uolui liberare: ſed quonià ſedi-
tio oritur: & per rebelliones mihi cõtra Cæſarẽ crimẽ iĩpingitur: inocẽs ego ſum a ſanguine iuſti hu
ius. Iudex ꝗ cogitur cõtra chiiſtũ ſnĩam ferre: nõ dãnat oblatũ: ſed arguit offerẽtes iuſtũ eẽ ꝓnũtiãs
qui crucifigẽdus 6. Vos iquit uideritis. Ego miniſter ſuzʒ legum: ueſtra uox ſanguinem ſundit.
Et reſpodẽs vniuerſus populus dixit.Sãguis ei ſuꝑ nos:⁊ ſuper filios noſtros.
Perſeuerat uſq; in præſentem diẽ hæc interprætatio ſuper iudæos: & ſanguis dñi non auferer᷑ ab
eis. Vnde p Eſaia loquitur. Si leuaueritis in me manus nõ audiã uos. Manus eni ueſtræ plenæ ſunt
ſanguine. Optimam hereditatẽ iudæi filiis reliquerunt dicẽtes.
Sanguis eius ſuper nos:⁊ ſuper filios noſtros.Tunc dimiſit illis barabam:Jeſum autem fla
gellatumtradidit eis:vt cruciſigeretur.
QBarabas latro qui ſeditionem faciebat in turbis: qui homicidiorũ auctor erat: dimiſſus populo iu
dæorũ eſt diabolus: qui uſq; hodie regnat in eis: & idcirco pacem habere nõ poſſunt. Ieſus autem a
iudæis traditus abſoluitur ab uxore pillati: & ab ipſo præſide iuſtus appellatur. Et cẽturio cõſitetur
ꝙ uere dei filius ſit. Querat eruditus lector: qũo ſibi cõueniat pillatũ lauaſſe manus ſuas & dixiſſe: ĩ/
nocẽs ego ſum a ſanguine iuſti huius: poſtea flagellatũ tradidiſſe Ieſum ur crucifigeretur. Sed ſcien
dum eſt romanis ea legibus miniſtraſſe: quibus ſancitum eſt: ut qui cruciſgnur prius flagellis uer-
beretur. Traditus itaq; leſus militibus uerberandus illud ſacratiſſimum corpus pectuſq; dei capax:
flagella ſecuerunt. Hoc autem factum eſt: ut quia ſcriptũ erat multa flagella peccatorum: illo flagel
lato nos a uerberibus liberemur: dicente ſcriptura ad uirum iuſtum: flagellum non appropinqua-
bit tabernaculo tuo. ,*„ M HM
¶ Tunc miites pꝛeſidis ſuſcipientes Jeſum in pꝛetoꝛio cõgregauerunt ad eum vniuerſã cohoꝛ
tem:⁊ exuentes eũ:clamidẽ coccineã circũdederũt ei:⁊ plectentes coꝛonaʒ de ſpinis poſuerunt
ſuper caput eius:⁊ harundinem in dextera illius: ⁊ genuflexo ante eum illudebant dicentes.
Aue rex iudeoꝛum. ÿƷMẽM Q Milites quidem: quia rex iudæo
rum erat appellatus: & ei ſcribæ & ſacerdotes crimẽ obiecerãt: ꝙ ſibi in populo iſrahel uſurparet im
periũ: illudentes ei faciunt: ut nudatum priſtinis ueſtibus induant clamidẽ coccineã pro roſeo lim/
bo:quo reges ueteres utebãtur: & diademate ponũt ei coronã ſpineã. Pro ſceptro regali dant cala
mum: & adorant quaſi regem. Nos autem omnia hæc intelligimus miſtice. Quomodo enim cay-
phas dixit oportet unũ hominem mori pro omnibus: neſciens quid diceret: ſic & iſti quæcũq; fece/
runt: licet alia mente fecerint: nobis qui credimus: ſacramenta tribuerunt. In clamide coccinea: opa
gentium cruenta oſtentant: in corona ſpinea maledictum ſoluit antiquuz. In calamo: uenenata oc
cidit animalia: ſiue calamum tenebat ĩ manu ut ſacrilegiũ ſcriberet iudæoruz. D

C SEt expuentes acceperunt harundinem ⁊ percutiebant caput eius.

CEo tempore completum eſt. Non auerti faciem meam a confuſione ſputorum: & tamen cum ca/
put eius percutiant harundine:ſuſtinet cuncta patienter: ut eſaiæ uerum oſtendat uaticinium dicen
tis:hatundinem quaſſatam non cõfringet.

CEt poſtquã illuſerũt ei:exuerũt eũ clamidẽ:⁊ induerũt eũ ueſtimẽtis ſuis:⁊ duxerũt ut cruciſi
WWWñ flagellatus Ieſus conſpuitur: & irridetur: non ha-
bet propria ueſtimenta:ſed ea quæ propter noſtra peccata ſumpſerat. Cum autem crucifigitur: & il
luſionis atq;ʒ irriſionis pompa præterit: tunc priſtinas ueſtes recipit: & proprium aſſumit ornatũ. Sta
timq; elementa turbantur: & creatori teſtimoniuz dat creatur& P
C Exeũtes ãt iuenerũt hominẽ cyreneũ noĩe ſymonc:hũc angariauerũt vt tolleret crucẽ Jeſu.
MNec quis putet huic loco ioannis euangeliſtæ hiſtoriam eſſe contrariam. Ille enim dixit exeuntẽ
dominum de prætorio portaſſe crucem ſuam. Matheus autem refert ꝙ inuenerunt hominem cyre
neum nomine ſimonem: quẽ angariantes impoſuerunt ei crucem ieſu. Sed hoc intelligendum
eſt ꝙ egrediens de prætorio ieſus ipſe portauerit crucem ſuam. Poſtea obuium habuerunt ſimonẽ:
cui portandã crucẽ ĩpoſuerunt. Iuxta anagogen uero:crucẽ ieſu ſuſcipiunt nationes: & peregrinus
obediens portat ignominiam ſaluatoris. J .
CEt venerunt in locum qui dicitur golgotha quod eſt caluarie locus.
CAudiui quendam expoſuiſſe caluariæ locum:in quo ſepultus eſt adam. Et ideo ſic appellatum eẽ
quia ibi antiqui hominis ſit conditum caput: & hoc eſſe quod apoſtolus dicat. Surge qui dormis: &
exurge a mortuis: & illumimabit te chriſtus. Fauoralis interprætatio: & mulcens aurem populi: nec
tamen uera. Extra urbem enim & foras portam: loca ſunt in quibus truncantur capita damnatoruʒ:
& caluariæ: ideſt decollatorum ſumpſere nomen. Propterea auteʒs ibi crucifixus eſt dominus: ut ubi
prius erat area damnatorum:ibi erigerentur uexilla martyrii. Et quomodo pro nobis maledictum

Liber Quartus.

crucis factus eſt: & flagellatus eſt: & cruciſixus: ſic pro omnium ſalute quaſi noxius inter noxios cru
cifigitur. Sinautem quipiam contendere uoluerit: ideo ibi dominum crucifizum: ut ſanguis ipſius
per adæ tumulum diſtillaret: interrogamus eum: quare & alii latrones in eodẽ loco crucifixi ſint?
quo apparet caluariam non ſepulchrum primi hominis: ſed locum ſignificare decollatorum: ut
i abundauit peccatum ſuperabundet & gratia. Adam uero ſepultum iuxta ebron & arbeæ: in le-
ſu fili naue uolumine legimus.
CEt dederũt ei vinum bibere cum felle mixtum:⁊ cum guſtaſſet:noluit bibere.
Deus loquitur ad hieruſalem. Ego te plantaui uineam ueram: quomodo facta es in amaritudine
uitis aliena? Amars uitis amarum uinum facit. quod propinat domino lIeſu: ut impleatur quod ſcri
ptũ eſt. Dederunt in eſcã meã fel: & in ſiti mea potauerunt me aceto. Quod ãt dicitur: & cũ guſtaſſet:
noluit bibere. Hoc ĩdicat qd guſtauerit ꝗqdẽ pro nobis mortis amaritudinẽ: ſed tertia die reſurrexit.
CPoſtquã autem crucinxerunt eum:diuiſerunt veſtimenta cius ſoꝛtem mittentes.

Et hoc ĩ eodẽ pſalmo fuerat ꝓphetatũ. Diuiſerũt ſibi ueſtimẽta mea & ſuꝑp ueſtẽ meã miſerũt ſortẽ

CEt ſedentes ſeruabant eum.
Diligentia militum & ſacerdotum nobis proſecit: ut maior & aptior reſurgẽtis uirtusappareret.
CEt ipoſuerunt ſuꝑ caput eiꝰcauſã ipſiꝰ ſcriptã.Hic ẽ ieſus nazarenꝰrex iudeoꝛum.
CNon poſſum digne admirari pro rei magnitudine:ꝙ redemptis falſis teſtibus: & ad ſeditionẽ cla
moremqʒ ĩfœlici populo concitato: nullam aliam inuenirent cauſam interfectionis eius: niſi ꝙ rex
iudæorum eſſet. Et illi forſitan illudentes ridenteſq; hoc fecerũr: cæteꝶ pillatꝰt nolentibus rdit.
CQuod ſcripſi:ſcripſi. CVelitis:nolitis:iudæi oẽs: nobis gentiuzʒ
turba reſpondit: Ieſus rex iudeorum: hoc eſt imperator credentium & conſitentiuʒ.
CCTunc cruciſixi ſũt cũ eo duo latrones:vnus a ſiniſtris:⁊ vnus a dextris.
CSi golgotha tumulus eſt adam: & non dãnatoruʒ locus: & ideo dominus crucifigitur. Vt ſuſcitet
adam:duo latrones quare in loco eodem crucifiguntur.
VPꝛetereuntes autem blaſphemabant eum mouentes capita ſua.
Blaſphemant quia prætergrediebantur uiam & in uero itinere ſcripturarum ambulare nolebant.
Moueant capita qui iam antea mouerant pedes: & non ſtabant ſuper petram. Idipſum inſultans di
cit fatuꝰpopulus: ꝙ falſi teſtes crucifixerant.
¶Alios ſaluos fecit:ſeipſum non poteſt ſaluum facere.
CEtiã nolẽtes cõſitentur ſcribæ & phariſei: ꝙ alios ſaluos fecerit. Itaq; uos ueſtra cõdẽnat ſententia
Qui enim ſaluos fecit: utiq;ʒ ſi uellet: ſeipſum ſaluare poterat.
SBeſcendat nunc de cruce:⁊ credimus ei. S
CFraudulenta promiſſio. Quid eſt plus:de cruce adhuc deſcendere uiuentẽ:an de ſepulchro mor
tuum teſurgere- Et ſurrexit & non credidiſtis: Ergo etiam ſi de cruce deſcenderet: ſimiliter non cre/
deretis. Sed mihi hoc uidentur demones imittere. Statim enim ut cruciſixus eſt dominus ſenſerũt
uirtutem crucis: & intellexerunt fractas eſſe uires ſuas: & hoc agunt ut de cruce deſcendat: ſed domi
nus ſciens aduerſariorum inſidias permanet in patibulo: ut diabolum deſtruat.
Igdipſum autem ⁊ latrones qui cruciſixi erant cum eo:impꝛoperabant ei.
NHic per tropum qui appellatur ſylepſis:hic pro uno latrone uterq; inducitur blaſphemaſſe. Lucas
uero aſſerit ꝙ altero blaſphemante:alter confeſſus ſit: & econtrario increpauerit blaſphemantem.
Non ꝙ diſcrepent euangelia:ſed quod primum uterqʒ prius blaſphemauerint: dehinc ſole fugiẽte
terra cõmota ſaxiſq; diſruptis: & ingredientibus tænebris unus credidit in leſum: & priorem nega-
tionem ſequenti confeſſione emendauerit. In duobus latronibus uterq; populus & gentilium & iu
dæorum. Primum dominum blaſphemauit. Poſtea ſignorum magnitudine alter exterius fecit pœ
nitentiam: & uſq; hodie iudæos increpat blaſphemantes.
¶A ſexta aũt hoꝛa tenebꝛe facte ſant ſuper vniuerſam terram vſqʒ ad hoꝛam nonãꝗã.
CQui ſcripſerunt contra euangelia ſuſpicantur deliquium ſolis: ꝙ certis eſtatis temporibus accide
re ſolet.diſcipulum chriſti ob imperitiam ſuper reſurrectionem domini interprætatum: cum defe-
ctus ſolis nunquã niſi ortu lunæ ſieri ſoleat. Nulli autem dubium eſt paſchæ tempore lunam fuiſſe
pleniſſimã Et ne forte uideretur umbra terræ: uel orbis lunæ ſoli oppoſitus: breues & ferrugineas
feciſſe tænebras: trium horarum ſpatium ponitur: ut omnis cauſantium occaſio tolleretur. Et hoc fa
ctum reor ut compleatur prophetia dicẽs. Occumbet ſol meridie: & contænebrabitur ſuper terram
in die lux.Et alio loco. Occubuit ſol cum adhuc media eſſet dices. Videturq; mihi clariſſimum lu
men: hoc eſt luminare maius retraxiſſe radios ſuos: ne cum pendentem uideret dominum aut iĩpios
blaſfemantes ſua lucæ fruerẽtur.

4

CCCirca hoꝛam nonaʒ clamanit Jeſus voce magna.Heli heli:lamaʒabathani:hoc eſt deus meꝰ

deus meus:quare me dereliquiſti.
CPrincipio uiceſimi primi pſalmi abuſus eſt:illudq; quod in medio uerſiculo legitur. Reſpice me:
ſuperfluum eſt. Legitur enim in hebo. Deus deus meus quare me dereliquiſti? Ergo impii ſunt ꝗ
pſalmũ ex perſona dauid ſiue heſter & mardochei dictum putant: cum etià euangeliſtæ teſtimonia
ex eo

et

ſ
n

ie

n.
ä

Super Oʒathenm. c. xxvii.

ex eo ſumpta ſuper ſaluatore intelligant. Vt eſt illud. Diuiſerunt ſibi ueſtimenta mea & ſuper ueſtes
meam miſerunt ſortem. Et aliud. Foderũt manus meas & pedes meos. Ne memineritis uerboꝶ hu
militatẽ & qrimonias delicti cũ formã ſerui ſciens: ſcandalum crucis uideas.
QAuidam autem illic ſrantes ⁊ audientes dicebant. Heliam vocat iſte.
Non omnes ſed quidam quos atbitror milites fuiſſe romanos: non intelligentes ſermõis hebrai-
ci proprietatem: ſed ex eo quod dixit. Heli heli: putantes heliam ab eo inuocatum. Sinautem iudæ-
os qui hoc dixerint intelligere uolumus: & hoc more ſibi ſolito faciant: ut dominum imbecillitatis
infament: qui heliæ auxilium depræcetur. .
CEt continuo currens vnus ex eis acceptam ſpongiam impleuit aceto ⁊ impoſuit harundini et
dabat ei bibere.
retur prophetia. In ſiti mea potauerunt me aceto. Vſq; hodie iudæi & oẽs icreduli dñicæ reſurrectio
nis: aceto & felle potãt ieſũ: & dant ei uinũ mirratũ: ut eũ cõſopiãt: & mala eoꝶ non uideat.
CAeſus autem iterum clamans voce magna emiſit ſpiritum.
CDiuinæ ꝑgoteſtatis indicium eſt: emittere ſpiritum: ut ipſe quoq; dixerat. Nemo poteſt tollere aĩazʒ
meam a me:ſed ego pono eam a meipſo: & rurſum accipiam eam.
CEt vellum templi ſciſſum eſt in duas partes a ſummo vſq; deoꝛſum.
CVelum templi ſciſſum eſt: & omnia legis ſacramenta quæ prius tegebantur prodita ſunt: atq; ad
gentium populum tranſierunt. In euangelio cuius ſepe facimus mentionem: ſuperliminare tem/
pli inſinitæ magnitudinis fractum eſſe atq; diuiſum legi. Ioſephus quoq; refert uirtutes angelicas pᷣ⸗
ſides quondam templi tunc parirer conclamaſſe. Tranſeamus ex his ſedibus.
CTerra mota eſt:⁊ petre ſciſſe ſunt::⁊ monumenta aperta ſunt.
Nulli dubium eſt quid ſigniſicet iuxta litteram magnitudo ſignorum.Vt cruciſixuʒ dominũ ſauũ
& cælum & terra & omnia demonſtrarent: Sed mihi uidetur terremotus & reliqua typum ferre cre
dentium:quod priſtimis errorum uitiis derelictis & cordis emolita duritia qui prius ſimiles erant tu
mulis mortuorum: poſtea agnouerint creatorem.
CEt multa coꝛpoꝛa ſanctoꝛũ qui doꝛmierãt reſurrexerunt:⁊ exeuntes de monumentis poſt re/
ſurrectionem eius venerunt in ſanctam ciuitatem ⁊ apparuerunt multis.
CQuomodo lazarus mortuus reſurrexit:ſic & multa corpora ſanctorum reſurrexerunt: ut dominũ
oſtenderent reſurgentem. Et tamen cum monumenta aperta ſint non antea reſurrexerunt quã do⸗
minus reſurgeret: ut eſſet primogenitus reſurrectionis ex mortuis. Sanctam ciuitatẽ in qua uiſi ſunt
reſurgentes: aut hieroſolymam cæleſtem intelligamus: aut hanc terrenam: quæ ante ſancta fuerat.
Sicut & matheus appellatur publicanus:non quo & apoſtolus adhuc permaneat publicanus: ſed ꝙ;
priſtinum uocabulum teneat. Sancta appellatur ciuitas hieruſalem propter templum & ſancta ſan-
ctorum: & ob diſtinctionem aliarum urbium in quibus idola colebantur. Quando uero dicitur ap
paruerunt multis: oſtenditur non generalis fuiſſe reſurrectio: quæ omnibus apparet: ſed ſpecialis ad
plurimos: ut hi uiderent qui cernere mœrebantur.
CNCLenturio autẽ ⁊ qui cum eo erant cuſtodiẽtes Jeſuz viſo terremotu ⁊ his que fiebant timue/
runt valde dicentes. Nere dei ſilius erat iſte.
In euangelio alio poſt terremotum manifeſtior cauſa miraculi centurionis exponitur. Qui cum
uidiſſet eum ſpiritum dimiſiſſe dixerit. Vere dei filius erat iſte. Nullus enim habet poteſtatem dimit
tendi ſpiritum: niſi ille qui animarum conditor eſt. Spiritum autem in hoc loco pro anima intelli-
gamus: ſeu quod ſpirituale & uitale corpus fiat: ſeu ꝙ animæ ipſius ſubſtantia ſpiritus ſit. Iuxta illud
quod ſcriptum eſt. Auferes ſpiritum eorum & deficient: & hoc conſiderandum ꝙ centurio añ cru-
cem in ipſo ſcandalo paſſionis uere dei filium confiteatur: & arrius in eccleſiia prædicat creaturam.
CErãt autẽ ibi mulieres multe a longe:que ſequute fuerant ꝗeſum a galilea miniſtrantes ei.
CConſuetudinis iudaicæ fuit:nec ducebatur in culpam more gentis antiquo:ut mulieres de ſubſtã
tia ſua uictum atq; ueſtitum præceptoribus miniſtrarent. Hoc quia ſcandalum facere poterat in na-
tionibus: paulus abieciſſe ſe memorat: Nunquid non habemus inquit poteſtatezs ſorores mulieres
circunducendi:ſicut & cæteri apoſtoli faciunt. Miniſtrabant autem domino de ſubſtantia ſua: ut
meteret eorum carnalia: cuius ille metebant ſpiritualia. Non ꝙ indigeret cibis dominus creaturarũ:
ſed ut typum oſtenderet magiſtrorum: ꝙ uictu atq; ueſtitu ex diſcipulis deberent eſſe contenti. Sed
uideamus quales comites habuerit. Mariam magdalenen a qua ſeptem demonia eiecerat: & marid
iacobi & ioſeph matrem: materteram ſuam: ſororem marie matris domini: & matrem filiorum ze/-
bedei: quæ paulo ante regnum liberis poſtulauerat: & alias quas in cæteris euangeliis legimus.
CEũ ſero factũ eẽt venit hõ ꝗdà diues a barimathia nomine ioſeph:ꝗ ⁊ ipᷣe diſcipulłꝰerat Jeſu:
Diues ꝓſertur non de iactantia ſeriptoris: quo uirum nobilẽ atq; ditiſſimum referat Ieſu fuiſſe di-
ſcipuluz: ſed ut oſtendat cauſam quare a pillato corpus ieſu potuerit impetrare. Paupes eniz & igno
ti non erant auſi ad pillatum præſidem romanæ poteſtatis accedere. In alio euangeliſta ioſeph iſte
poletis appellatur. ideſt conſiliarius: & de ipſo quidꝗ putant primũ pſalmũ eſſe cõpoſitũ.
Beatus uir qui non abiit in conſilio impiorum. Et reliqua.

CEt hæc ſacta ſunt ut comple

Liber Quartus.

CEt accepto coꝛpoꝛe Jeſu inuoluit illud in ſyndone munn. —.. .D
CEx ſimplici ſepultura domini: ambitio diuitum condemnatur: qui nec in tumulis quidem poſſũt
carere diuitiis. Poſſumus autem iuxta intelligentiam ſpiritualem: & hæc ſentire. ꝙ corpus domini
non auro non gemmis: & ſerico: ſed liteamine puro obuoluendum ſit: quãquã & hæc ſigniſicet: ꝙ
ille in ſyndone munda muoluit ieſum qui pura mente eum ſuſceperit. . .
CEt poſuit lud in monumento ſuo nouo quod exciderat in petra ⁊ aduoluit ſaxum magnũ ad
hoſtiuz monumenti:⁊ abiit. .
CIn nouo ponitugmonumento:ne poſt reſurrectionem cæteris corporibus remanentibus reſurre
xiſſe alius ſingeretur. Poteſt autem & nouum ſepulchrum mariæ uirginalem uterum demonſtrare.
Saxumq; hoſtio appoſitum: & ſaxum magnum: oſtendere abſq; auxilio plurimorum ſepulchrũ nõ
potuiſſe reſerare.
Erat aut ibi Maria magdalene:⁊ altera Maria ſedentes contra ſepulchꝛrum.
CCeteris reliquẽtibus dominum: mulieres ĩ officio perſeuerãt: expectantes quod ꝓmiſerat ieſus: &
ideo meruerunt primæ uidere reſurgẽtem: quia qui pſeuerauerit uſq; ĩ finẽ:hic ſaluus exit.
CJube ergo cuſtodiri ſepulchrũ:vſqʒ in diẽ tertiũ:ne foꝛte ueniãt diſcipuli eiꝰ⁊ furentur eum.
CNon ſuffecerat principibus ſacerdotum & ſcribis ac phariſeis crucifixiſſe dominum ſaluatorem:
niſi ſepulchrum cuſtodirent: cohortem acciperent: ſgnarent lapidem: & quantum in illis eſt manũ
opponerent reſurgenti. ut diligentia eorum noſtræ ſidei proficeret. Quanto enim amplius reſerua-
tur: tanto magis reſurrectionis uirtus oſtenditur. Vnde & in monumento nouo quod ſciſſum fue
rat in petra conditus eſt. Nam ſi ex multis lapidibus ædificatum eſſet ſuffoſſis tumuli fundamentis
ablatus furto diceretur. Quod autem in ſepulchro ponendus eſſet: prophetæ teſtimonium eſt dicẽ-

tis. Hic hĩtabit in exciſa ſpelũca petræ fortiſſimæ. Statimq; poſt duos uerſiculos ſequitur regem cuʒ

gloria uidebitis. CAPITVLVM. XXVIII.
Eſpere autem ſabbati que luceſcit in prima ſabbati:venit maria magdalene:⁊ altera
AA&maria videre ſepulchꝛum.
WCQuod diuerſa tempora iſtarum mulieruz in euangeliis deſcribuntur: nuon mendacii ſi
Em) guum eſt: ut impii obiiciunt. ſed ſedulæ uiſitationis officia: duʒz crebro abeũt ac recurrũt:
& non patiuntur ſepulchro domini diu abeſſe uel longius.
CEcce terremotus factus eſt magnus:angelus eniʒ domini deſcendit de celo:⁊ accedẽs reuol/
uit lapidem:⁊ ſedebat ſuper eum:Erat autem aſpectus eius ſicut nix.
Dominus noſter atq; idem unus filius dei & filius hominis uxta utrãq; naturaz diuinitatis & car
nis: nunc magnitudinis ſuæ: nunc humilitatis ſigna demonſtrat. Vnde & in præſenti loco: quãquã
homo ſit qui cruciſixus eſt: qui ſepultus eſt: qui clauſus tumulo: quem lapis oppoſitus cohibet: tamẽ
quæ foris aguntur oſtendunt filium dei ſol fulgens: tenebræ ingruentes: terra mora: uellum ſciſſuzʒ:
ſaxa diruta:mortui ſuſcitati:an gelorum miniſteria quæ ab initio natiuitatis eius dominum proba
bant. Ad mariaʒ gabriel uenit: cum loſeph angelus loquitur: idem paſtoribus nuntiat: angelorum
poſtea auditur chorus: gloria in excelſis deo & in terra pax hominibus bonæ uoluntatis. Tentatur
in ſolitudine & poſt uictoriam ſtatim ſeruiunt angeli. Nunc quoq; angelus uenit cuſtos ſepulchri
dommici: & in ueſtitu candido ſignat gloriam triuphantis. Necnon aſcendente ad cælos dño: duo
angeli in oliueti monte cernutur: pollicẽtes apoſtolis ſecũdũ ſaluatoris aduentuzʒ.
VPiꝛe timoꝛe autem eius exterriti ſunt cuſtodes:⁊ facti ſunt velut moꝛtui.Reſpondẽſqʒ ange
lus dixit mulieribus Molite timere vos:ſcio eni ꝙ Jeſum qui cruciſixus eſt queritis.
CCuſtodes timore perterriti inſtar mortuorum ſtupefacti iacent. Sed tamen angelus non illos ſed
mulieres conſolatur. Nolite timere uos. Illi inquit timeant: in his perſeueret pauor in quibus pma/
