hoc eſt ſincera illum dilectione colamus: finis uirtutum in futuro. ut diuitiis hereditatis promiſſæ.
H xx iili

NL.iber Secundus.c.xxii.

Regni cæleſtis glotlam: & uitam ſine fine percipiamus a domino. Vnde petrus Itaq; eum uideris:
exuitabis lætitia ienarrabili & glorificate portantes finem fidei ueſtræ ſalutem animarum ueſtraꝶ.

„

Arma ⁊ gladii in uia peruerſi:cuſtos autem anime ſue longe recedit ab eis.
Dapliciter intelligendum quia peruerſi & armati ſemper ad nocendum proximis uerbo uel ope
re ſcæleſto: & ipſos parata ſemper expectat ultio diuini exa mmis: qui uero animam ſuam in æternũ
ſaluari procurat longe refugit ab huiuſmodi armis & gladiis: quia & mentem manũq; ſuam a ꝓxi
morum leſione reftenat: & ne animaduerſione diſtricti iudicis ipſe feriatur intẽta mẽte præcauet.
. Pꝛouerbium eſt adoleſcens iuxta viam ſuam:etiã cum ſenuerit non recedet ab ea.
CQGonſtat pleroſq; in ſenectute domino donante maturari a uitiis quæ adoleſcentes habuerãt: &
, , cötra nonnullos illo ſe deſerente:deſerere circa ſenium uirtutes quibus in adoleſcentia uidebãtur
Vile Parn WPd /Cilluſtrari: ſed quia multo ſepius quis memor eſt eorum quibus ab adoleſcentia imbutus eſt in reli-
òB quum uitæ tempus exequi conſueuit. Prouerbium eſſe dicit: quia quod adoleſcens quiſq; cœperit.

2

—.,.—

In ſenecta non matauenit:non tamen ipſe ſemper ita uenire confirmat. Idcirco autem huiuſmodi
Fprouetbium ponit: ut auditores ſuos a prima ætate uirtutibus ſtudere perſuadeat ne forte in ſene-
. 2 „ c(tute non poſſint deſerere ſtudia quibus in tenera ætate mancipari deſpexerant. Nam & quo ſemel
32 , ePc r e ſen imbuta recens ſeruabit odorem teſta diu. & græca narrat hiſtoria Alexandrum potentiſſimum
Otiis quibus paruulus adhuc fuerat infectus.
W¶Biues pauperibus imperat:⁊ qui accipit mutunm:ſeruus eſt fenerantis.
CPatet iuxta lram:ſed & diuites uirtutibꝰĩ iudicio occulti ĩſpectoris pricipantur eis: imo ĩ eoꝝꝶ futu
ro iudices exiſtùt ꝗ uirtutũ diuitiis caruerũt. Et ꝗ uerbũ doctrinæ ſalutaris accipit a doctore ſeruꝰẽ
eiuſdem doctoris: ideſt debitor implendi omnia quod illi magiſterii cæleſtis iure præcipit.
uel exemplo docuit iniquitatem: recipiet uindictam. Sed quod ſequitur.
CEt virga ire ſue conſumabuntur.
IIlam maxime iniquitatez uidetur dicere: quæ ĩmiti & impia mẽte peragitur: ut latrocinia exer
cere. homines ſeruitio præmere: tormentis laniare: morte perimere bouem uiduæ pro pignore au-

a Pr cut dominus ait. Oẽs ꝗ accœperint gladium: gladio peribunt. Ideſt qui iniuſte in alios ſeuiunt ipſa

pronus ẽ ad miſericordiam: benedicetur: de panibus enizʒ ſuis dedit paupenbus: huic ſimije eſt illd
iudicis eiuſdem: qui miſericordes ab impiis diſcernens ait. Venite benedicti patris mei poſſidete pa
ratum uobis regnum a conſtitutione mũdi: quia eſuriui & dediſtis mihi mãducare. Pnt ãt panes ꝗ
pauperi dãtur nõ ſolũ alimẽti ca rnalis ſed & doctrinæ ſpualis ꝗbus aia recreatur itelligi.
CEice deriſorem ⁊ exibit cum eo iurgium:ceſſabuntqʒ cauſe ⁊ contumelie.
CEice hereticum quem corrigere non potes de eccleſia: & cum illi libertatem prædicandi abſtule/-

5

ris catholicæ paci auxilium præſtabis. M²
AQui diligit cordis munditiam propter gratiam labiorum ſuorum habebit amicùm regem.
¶ LQui mundo corde recta prædicat iter illos annumerabitur: de ꝗbus eidem regi & conditorni ſæcu

loꝶ ꝓpheta dicebat. Mihi at nimis honorati ſũt amici tui deꝰ. Nã ſiꝗs gram labioꝶ recta pᷣdicado pᷣ

COculi domini cuſtodiunt ſcientiam.⁊ ſupplantantur verba iniqui.
CSuperna cõſpectio cuſtodit ſemꝑ in eccleſia ſciẽtiã ueritatis quã docuit. Verba ãt hereticoꝶ ĩmo
oĩs ſermo pietati & iuſtitiæ cõtrariꝰ ꝗ a do rege nõ ſeruatur cum ſuo auctore ſubuertitur.
¶Bicit piger:leo eſt foꝛis in medioslatearum occidendus ſum. =
CDicit ſæpe in animo ſuo is qui ad agenda bona opera piger eſt ad confitendum fidem quam cor
de tenet timidus. non audeo fidem quam noui foras profiteri:ne me perſequutor impius: qui fide-
lem audit perimat. Timeo ad exercendas uirtutum actiones in publicum progredi ne forte me uel
antiqui hoſtis aduerſitas grauior tẽtet: uel etiam homo quilibet peruerſus cum ſuorum turba deri-
deat:cum uitiis confundat: iniuriis afficiat. Aut ſicut multos iuſtorum qui ab eius uita diſcordant
tormentis: & morte conſumat. Leo inquit foris in medio.p. o. ſ. qd eſt aperte dicere: & uerba & ope
ra uirtutum: ubi oſtendi foris cœperint: ſtatim perſequutio homini multa ſpũum cõmittatur ĩmuũ/
4, dorum. Nec ualeo tẽtationibus reſiſtere: ſed impiis boni propoſiti uincor incœptis.
„e-g5) rge CSonea pꝛofunda os aliene:cui iratus eſt dominus incidet in illam. “?
“ 8ß CQui uerba uel oſcula mœretricis libenter amplectirur quaſi ianuã iam gehennalis pulſat abiſſt

quam nullus omnino niſi filius iræ illabitur.
Stultitia colligata in coꝛde pueri:⁊ uirga diſcipline fugabit eam.

niel ſcribit: ꝙ dedit deus pueris abſtinẽtibus ſcientiam: & diſciplinam in oĩ uerbo: & ſapientia. Vñ
feſtat

regem orbiſq; domitorem: & in moribus: & in inceſſu leonidis pedagogi ſui non potuiſſe carere ui

SðJèð 2 -ſled eSs TQui ſeminat iniquitatem metet mala. CCertum eſt quod is qui uel uerbo

ferre.lpſam de aduerſario cum poſſit uindicare non uelle. Talis uirga iræ ſuæ cõſumabitur quod ſi/

ſeuitia ſibimetipſis interitum conſciſcunt. Verum quod dicatur de impio ſequitur ecce de pio qui

mõſtrat: cordis ãt mũditiã cuſtodire diſſimulat: nequaquã æterni regis amicitia frui poſſe putãdũ ẽ

citoq; mordetur ſi pedem cautus non retrahit: ſi non membra tam uicina cohibet foueæ pœnali

C¶ Multos nouimꝰpueros ſapiẽtia præditos. Nã & Hieremias puer ꝓphetiæ myſteriũ ſuſcepĩt: ẽ Da

Super Parabolas Salomonis.

reſtat intelligere ꝙ pueros hoc loco non ætate ſed ſenſu paruulos ſignificat quales uetabat apoſto/ Pr5
lus eẽ eos quibus ait. Nolite pueri effici ſenſibus: ſed malitia paruuli eſtote. huiuſmodi .pn. pueros.i ſ-
animos ſtultitiæ uel laſciuiæ. uel inertiæ deditos neceſſe eſt iuuenili diſciplia caſti gari.& ad iuſtũ ui DW1¹
tæ tramitem pudentium uigore perduci. J WSW D
Aui calumniatur pauperem vt augeat diuitias ſuas.dabit ipſe ditioꝛi:æ egebit.
CConſtat quia rapaces. & ꝗᷓ pauperibus auferunt. & quæ iuſte uident᷑ poſſidere pariter oia perdent
cum in examine iſtricti iudicis pœnas pro his quæ geſſere recipient. Sed & is qui pauperem ſpiri-
tu fratrem calumniatur: uirtutibus eius detrahendo. ut per hanc uituperationem ipſe diuitias quas
deſiderat augeat.i.gloriam laudis humanæ maiorẽ: quaſi ſanctior accipiat. mœrito talis calumnia- 12 .
tor quicquid bonæ actiõis hẽre uidebatur amittit. & a fructu uirtutum uacuus in fine manebit. Huc re-l., e z.
uſq; pertingit titulus parabolaꝑ ſalomonis qui ſupra poſitus eſt: ex quo nouũ locutionis genus p/ 7
batur aſumpſiſſe. ut ea ꝗᷓ diceret non quaſi ad ahũ quẽ doceret loquẽdo ſed uelut ſolus ſecũ rtatioci
nando uideatur affari. Quaꝶ uidelicet parabolaꝑꝶ primꝰ ẽ uerſiculus: flius ſapiẽs lætificat patrẽ: filiꝰ
uero ſtultus mœſtitia ẽ matris ſuæ. VItimus iſte ad quẽ uſq; explanando puenimꝰ. Hic ad priorẽ lo
quendi modum reuertitur: ut ſpaliterad eum quẽ inſtruit uerbũ faciat q ita incipit. . 15 2
HM X„

. CInclina aurem tuam:⁊ audi verba ſapientie appone autem cor ad doctrinam meam. 0 9
CPulchrum initium ponit nouæ locutionis ut aurem patiter ad audiendum & cor apponere ad in/X 4 .E R e⸗
telligendum quæ ſibi ſapientes loquantur eum quem erudit iubeat. ad —
CQAue pulchꝛa erit tibi cum ſeruaueris eam in ventꝛe tno ? redundabit in labijs tuis.
CAſpera ſæpe nidetur incipientibus & inſuauis doctrina ſapientiæ: ſed cum eius uirtutem mtimo
corde percœperint: & operibus ſeruare cum hanc quoq; labiis propinare fratribus didicerint: pul-
chriorem hanc cæteris dogmatibus eſſe depræhendent. t . . .
TCEcce deſcripſi eã tibi tripliciter ĩ cogitationibꝰ ⁊ ſcientia vt oñderem tibi firmitatẽ ⁊ eloqnia. W
CVeritatis Triplicitex auditori doctrinã deſcripſit ſuà: ꝙ cogitare loqui opibus hãc exercere præcœ r5 DM
pit. qua deſcriptione triplici totus iſte libellus (ſiquis bene Onlidcrar)plenus refulget.
e CMõ facias violẽtiã panꝑi:qꝛ pauꝑ eſt neqʒ; còteras egenũ in poꝛta.qꝛ dñs iudicabit cãm eiꝰ. „
¶Potuit de quolibet paupe.uel egeno accipi.de quo dictũ ẽ ibi derelictꝰ ẽ paup. Ve& qa ſequitur.
1, ¶CEt conſinget eos:qui conſixere animam eius. QꝘᷓ Melius de illo intelligitur , 5
e qui cum diues eẽt pauper pro nobis factus eſt: & non ſolũ paup ut nos ditaret: ſed & in nos redime A hn + X = P gcrt
H ret cruciſigi dignatꝰẽ: Prohibet ergo ſapia ſolos auditores dño in came pᷣdicante niolentiã monẽq;ʒ
11 inferre ꝗqa nimi certus reſtat interitus eis qui in auctorẽ uitæ manũ mittere nõ timuerunt.
Moli eſſe amicus hoi iracũdo neqʒ ambules cũ viro fuꝛioſo ne foꝛte diſcas vias eius ⁊ ſumas? X A. 2. ana⸗
4 ſcandalum anime. “ CEt cum de oiĩ iracundo uel furioſo poſſet generali/
ter accipi:iteꝶ prohibet ſpãliter accipi de illo ꝗ contra ſaluatorem. & diſcipulos eius uheſana men-
te furabatur. A quorũ amicitia, & comitatu proh betur quicuͦs in eam credẽtes curã ſuæ ſalutis age
4 bant ne ex uicinia prauoꝶ & ipſi perirent: qd ex iudæ ſcariothis caſu fieni poſſe proparatum eſt. Ge
neraliter autem dicendũ. quia ſicut perfecti uiri peruerſos proximos non debent fugere. qui illos ſæ
. pe ad rectitudinem trahunt: & ipſi ad puerſitatẽ nũquãꝗ trahùtur. ita infirmi quiq; ſocietatẽ debẽt d
clinare prauoꝶ ne mala quæ frequenter aſpiciunt: & corrigere non ualent delectenturimitai.
)95) CMNoli eſſe cum his qui deſigunt manus ſuas:⁊ qui vades ſe offerunt pꝛo debitis. Si enim non
i habet vnde reſtituat quid cauſe eſt vt tollas operimentum de cubiculo tuo. ð
CNoli eſſe cũ his qui ſe cũ eſſent liberi ac ſibi uacantes: defigut manus in curas ſalutis maloꝶ: ſpon
ro dentes ſe rationẽ pro eoꝶ aĩabus dño reddituros. Si ille pro quo ſpopõdiſti non hẽt bona opa ꝗbꝰ
te liberũ ac ſecurũ reddat tuæ ſponſionis.ꝗᷓ tibi utilitas ẽ ut in die iudicii pro eius aĩa iudiceris. Amit
taſq; habitũ iuſtitiæ quo indutus eſſe uidebaris: ac nudũ ab ormamento uirtutum: exiſtere compro-
t baberis: quia quod domino teſte pollicitus es implere nequiueras. Hoc autem dictum non ꝙ curã
gerendarum animarum cum tibi regulariter impoſita fuerit ſuſcipere nõ debeas: ſed ne paſſim nul
e lo iubẽte doctoris tibi ac preſulis officium temerarius uſurpes. VMM
C¶ Ne tranſgrediaris terminos antiquos quos poſuerunt patres tui.
Ne tranſgrediatis terminos ſuper quos catholici ab initio ſtatuere doctores. õ
CAiciſti virũ velocem in ope ſuo:coꝛã regibus ſtabit nec erit añ ignobilles. C Quẽcumq; łe g erz ⸗
uelocẽ uideris in ope ſuo: uel in ope bono.qd erat ei facere ſtrenuũ atq; ſollicitũ: ſcito hunc in die

nouiſſimi examinis corã apoſtolis ꝗ c xpᷣo mũdũ iudicãtes ſedebũt eſſe ſtaturũ ꝗ uidelicet eoꝶ iuſ

ſa ſeruauit.neq; in pte ignobiliũ doctoꝶ quoq; cauere fecit errorẽ. i. ad ſiniſtrã iudicis eẽ ponendũ.
N QCAPIIVLVM. XxXIII. SS 24
Eando ſederis vt cõmedas cum principe diligenter attende quẽ appoſita ſunt ante fa.⸗ ð ech
Aciem tuam. ſtatue cultrum in gutture tuo ſi t habes aiam tuam in poteſtate. .
CPer allegoriam cuncta dicuntur. Qñ ſederis ad legendũ cũ magiſtro: ut uero pane uer f
bi reſiciaris diligenter intellige quæ ſcripta ſunt & de recreatione ſacræ lectionis in tua locutiõe cõ 2

ſerua ſi tamen talis es tantumq;ʒ eruditus qui in poteſtate habeas animam tuam. Nec quaſi indoctus

AY.iber Secundus.c.xxiii.

., . il . mente tua elrcunferaris omni uento doctrinæ. Guttur namq; pro loquela poſuit: quia uox in guttu
5 . 2, en- . fre eſt: cultrum pro diſcretiõe:quia cibos cum reſicimus cultro ſecante præponimus. Et ſedens. ut cõ
SrIer Wectes medat cultrum in gutturæ ſuo ſtatuit: quando is qui diuina ſedulus meditatur eloquia deſcreta ex

=–

—

Fore uerba depromit. Nec alia ſepius in lingua ꝗᷓ cæleſtis oraculi dicta reuoluit. Hoc autem eius eſt

facere qui in poteſtate habet animam ſuam:ideſt immobilem inter errores fallentium ſapientis ani

Imæ ſtatum ſeruare didicit: Vnde & recte ſubiungit.
C¶ Ne deſideres de cibis eius in quo eſt panis mendacii.
Quodeſt aperte dicere. Ne deſideres eius auſcultare ſermones: qui dulcedine mendacium dog
matum auditores ſuos fallere conſueuit.
p CNoli laboꝛare vt diteris.
rs Ferrc m z w cat: quam ultra menſauram capacitatis noſtræ quærere prohibemur:
. T. Sed pꝛudentie tue pone modum. IIlum uidelicet. de quo ſupra dictum eſt. Ne tranſ-
, . I gredlaris terminos quos poſuere patres tui. Hoc eſt terminos datos a patribus ueritatis & fidei
N. et e le Pn . Me erigas oculos tuos ad opes quas habere non potes. quia facient ſibi pennas quaſi aqui/
Iler ke Ve. le:⁊ volabunt in celum. CNe erigas mentem tuam ad perſcrutãda
diuiniratis archana qᷓ penetrare non potes. Hoc eſt cæleſtibus ſolum ciuibus patent.
P. . Me commedas cum homine inuido.⁊ ne deſideres cibos eius.Quoniam in ſimilitudinem
Ile erdl en arioli.⁊ coniectoꝛis eſtimat quod ignoꝛat. “
CDe ſcripturis cum heretico non loquaris. quia inuidet humanæ ſaluti & mallet decipere quã cor-
rigi. Quoniam ſicut ariolus & coniector ſomniorum eſtimat quod ignorat.ita hereticus quæ non
= intelligit in ſcripturis pro utilibus interprætari præſumit.
X. D CCommede ⁊ bibe dicet tibi.⁊ mens eius non eſt tecum.
CSecurus inquit diſce:quæ dico & age quæ doceo:cum in his quæ docet ipſe fidem certam non ha
beat ſciens finxiſſe quæ docet. M
CCibos quos cõmederas euomes:⁊ perdes pulchꝛos ſermones tuos.
CSenſus peruerſos quos ab hereticis didiceras:neceſſe eſt ut uel per pœnitentiam corrigendus deſe
ras. uel poſt mortem pro his pœnam lugere cogaris: perdaſq; ſermones confeſſiõis: quibus eis præ
dicantibus humiliter fauendum eſſe putaueras.

CDinuitias ſcientiæ ſigniñ

„

C In auribus inſipientium ne loquaris quia deſpicient doctrinam eloqnij tui. ..
loh 12 * = & ρNKuic ſimile eſt illud euangelii. nolite ſanctu dare canibus neq; mittatis margaritas ante porcos. Si
Pl 2 cut ergo ſupra admonuit. ne hereticorum doctrinis auſcultares: ita nũc cohortatur ne amore uanæ
gloriæ ſeductus immundis hominibus paſſim archana ueritatis ingeras.
CMe attingas terminos paruuloꝛum ⁊ agrum pupilloꝛum ne introeas. Pꝛopinquus enim
eoꝛũ foꝛtis ẽ ipſe iudicabit cõtra te cauſaʒ illoꝛuũ. CPropinquũ paruuloꝶ & pupillorũ dum
appellat: qui cũ eſſet in carne:paupeꝶ magiſꝗᷓ diuitum conſors fieri dignatus eſt. Alioꝗqn idem dñs
eſt oĩum: diues in oẽs qui inuocat illũ.Poſſunt aüt congruenter pupilloꝶ ac paruuloꝶ noie illi de
ſignari:de ꝗbus dñs ait. Videte ne contẽnatis unũ ex his puſillis qui in me credũt. Dico.n. uobis ꝗa
angeli eoꝶ& in cælis ſemp uident faciem patris mei. qui in cælis eſt: Quoꝶ agros & terminos ꝗ attin
erit. Hoc eſt conuerſationem eoꝶ bonam inquietando leſerit. iudicium domini non euadit.
Non emulet coꝛ tuũ peccatoꝛes ſed i timoꝛe dñi eſto tota die. Quia hẽbis ſpeʒ in nouiſ ſimo:
4 ⁊ß5ſtolatio tua ñ auferetur. CSi tota die.i.toto tpe quo mõ in ſeculi huius luce cõſiſtis & pecca
toꝶe exẽpla uitaueris: & dñm timere ſatageris hẽbis ſpẽé beatæ retributiõis ĩ nouiſſimo. hoc ẽ cũ ad
uitæ finem perueneris ipſo atteſtante qui ait. Eſto fidelis uſq; ad mortẽ & dabo tibi coronam uitæ.
. Iei te 1 CNMNoli eſſe in conuiuijs peccatoꝛum.neq; commeſſationibus eoꝛum:qui carnes ad ueſcendum
conferunt. . WCarnet ad ueſcendũ conferre eſt in collo
cutionem derogationis uiciſſim proximorum uitia dicere: de quorum pœna mox ſubditur.
CAuia vacantes potibus ⁊ dantes ſymbola conſumentur:⁊ veſtietur pannis doꝛmitatio.

CSymbolũ græců nomèẽ ẽ & interpᷣtatur collatio. Eſt aũt collatio ſermonũ ſicut in cõſiliis ſolet: &

pecũiaꝑ: ſiue aliaꝶ reꝑ ut pᷣſens locus docet. Potibꝰergo uocat ꝗ de oppiobrio aliẽæ uitæ ſe jebriat
Symbolũ uero dare eſt ſicut unuſꝗſq; ſolet ꝓ parte ſua cibos ad ueſcendũ ita in cõfabulatione detra
ctationis uerba cõferre: Sed uacantes potibꝰ: & dãtes ſymbola ſicut ſcriptũ ẽ conſumẽtur. qa oĩs de
tractor eradicabitur: Veſtietur aũt pannis dormitatio quia deſpectũ inopem accinctis bonis operi-
bus mors ſua inueniet: quẽ hic alienæ uitæ exquirẽdo crimina detractiõis ſuæ lãguor p̃occupauit.

9 ι½ C Baugeat pĩ tu ⁊ mi tna ⁊ exultet q̃ gẽuit te. Gaudeat deꝰpr̃ de tua iuſtitia gaudeat & eccleſia

a onn, 5La-4 L . I eccle
. a e⸗s en 7 . m̃ tua & ſacerdos ꝗ te p graʒ baptiſmi regenerauit ꝗ te erudiuit a puulo de tuis bõis gratulet᷑ opibꝰ
YR Cni uhe?᷑cuius patri vlhbe. C Quærit diſputando quibus hoĩum ſceleribus maxima a dno

ꝗPPppcena ſeruetur. & ridet ipſe ratiocinando qa his abſq; oĩ dubietate: qꝗ p brioſitatẽ deuoluũtur ad lu
v . . ſg Xuriã: Cui inꝗt uhe? cuius patri uhe: Vhe æternũ ĩteritũ noĩat. De quo dñs uhe inꝗt hoĩ per quẽ ſcã
dalũ uenit. Patrẽ aũt cui uhæ ĩmineat uel hoĩem dicit a quo exempla praui opis foras qiq; ut pecca/-
ret accepit: uel certe diabolũ ꝗ intus in corde uirus peſtiferæ ſuggeſtionis infundit. De quo iudæis
. — al⸗ p*r dictum eſt

„

nit
lt⸗
ta

—

H

.— 0

7
17

α C Me inſidieris ? queras impietatẽ in domo iuſti:neq; vaſtes requiem eius.

Super Parabolas Salomonis.

dictum eſt uos & patre diabolo eſtis: & deſideria patris ueſtri uultis facere.
C Cui rixe:cui fouee. CRixæ quod concordiam ſeruare & pacem neſcit quẽ ebrĩe-
tas ſenſus impotem reddidit. Foueæ. quia paſſim in nolutabro uiciorũ oĩum cadere nõ trepidat qui 591 1
intet bona malaq; diſcernere quaſi mentecaptus ignorat. Illãq; ſepiſſime fſoueã ebrioſus incidit d 2* JInr i- 2
qua præſfatum eſt. Fouea enim profunda eſt mœretrix & puteus anguſtus aliena. 1 7

4 44 *

¶Cui ſine cauſa vulnera. CCQuia multi nimis potati uulne- 4, 49
ra per timorem in membris acceperunt quæ nulla fieri cauſa pertulerunt. — e ePr/
C Cui ſuffuſio oculoꝛum. CQuia immoderatus uini hauſtus

& caliginem uiſus corporalis: & cecitatem ingerit ſenſus interioris:
CNon ne his qui moꝛantur in vino:⁊ ſtudẽt calicibus epotandis. CNõ uetat bibere uinũ na ph.be . r=, ßF
ad neceſſitatẽ: ſed morari ultra tp̃s & utilitatem in uino & euacuandis alterutrum certare calicibus.
Iuxta illud Eſaiæ. Vhe qui potentes eſtis ad bibendum uinũ. & uiri fortes ad miſcendum ebrietatẽ. SHaras
COeculi tui videbunt extraneas.⁊ coꝛ tuum loquetur peruerſa.
CConſuetum & pœne naturale eſt uitium poſt ebrietatis uenena diffuſa in corde muliebrem ſeꝗ rrt lrrr
cõcupiſcentiaz: comitante prauitate ac turpitudine uerborum. ” „eye — r
CEt erit ſicut doꝛmiens in medio mari:⁊ quaſi ſopitus gubernator amiſſo clauo. dr veig W .
CIn medio mari dormit qui in huius mundi tentationibus poſitus præuidere motus irruentium ui . r. e —
tiorum quaſi imminentes undarum cumulos negligit. Et quaſi ſopitus gubernator clauum amittit „A aſ. .
quando mens ad regendam nauem corporis: ſtudium ſollicitudinis perdit. ̃ 3
CEt dices verberaucrunt me.ſed non dolui traxerunt me ⁊ non ſenſi.Quando euigilabo ⁊ rurr
ſus vina repperiam. ChVox percuſſi & dormientis exprimitur. Mens ð
quippe a cura ſollicitudinis dormiens uerberatur & nõ dolet: quæ ſicut imminentia mala non pro
ſpicit: ſic nec quæ perpetrauerit agnotcit. Trahitur & nequaquam ſentit qui per illecebras uitiorum
ducitur: nec tamen ad ſui cuſtodiam ſuſcitatur. Qui quidem euigilare optat ut uina rurfum reppe-
riat.quia quamuis ſomno ſtuporis a ſui cuſtodia præmatur: uigilare tamen ad curas ſeculi nutitur:
ut ſemp uoluptatibus debrietur. Et cũ ad illud dormiat in quo ſolerter uigilare debuiſſet illud appe
tit ad quod laudabiliter dormire potuiſſet
CAPITVLVM. XXIIII.
FGemulieris viros malos nec deſideres eſſe cum eis. Saas .rene -d
CNe deſideres eos imitari: quos cernis uitus illis de quibus commemoraui implicari: Pret mone r nael.
ſed potius ſapientiæ operam dare curato.
CIn doctrina repieboneur cellaria vniuerſa ſubiecta pretioſa ⁊ pulcherrima.
CCaællaria ſunt corda iuſtoꝶ ꝗᷓ nõ niſi per doctrinã ſapiẽtiæ donanis uirtutũ replẽtur.

C¶ NUir ſapiens fortis eſt ? vir doctus robuſtus ⁊ validus.

CNon omnis qui fortis etiam ſapiens eſt. Omnis autem Bbien⸗ & fortis eſſe dicendus eſt. Quia & ſi rpne n ., - Ae,
corpore imbecillis eſt ſi adſit ſapientia:omnia fortis adueriarii ideſt diaboli certamina uincit. t r.
CExcelſa ſtulto ſapientia in porta non aperiet os ſuum WM
CNon poteſt ſtultus ad ſapiam attingere adeo alta eſt quia in infimis iacet uitioꝶ. Qui & ſi in pᷣſen Ir. s E. Pape epery
ti ſe aliqd ſapere putat ĩporta tñ ciuitatis. i.in exitu huius uitæ inueniet nihil fuiſſe quod ſapuit.
CQAui cogitat mala facere ſtultus vocabitur. Ne putares ſtultum eſtiman“ / 1 „L
dũ fuiſſe eum quem hebetẽ tardumq;ʒ ingenio uideres palam oſtendit quia ille ſtultus ſit uocandus Ci. S ,
qui uel in cogitatione peccati ſuggeſtioni conſentit tamet ſi piger ingenio uidetur exiſtere: Non P
autem ille qui hebes ſenſu apparet dei tñ imperiis q̃ diſcere potuit obtemperare diſpoſuit.
WBSi deſperaueris lapſus in die anguſtie imminuetur foꝛtitudo tua. B
CNihil execrabilius deſperatione: quã qui habuerit: et generalibus huius uitæ laboribus: & quod iren Sene
maxime nocet in fidei certamine conſtantiam fortitudinis perdit. ”
CErue eos qui ducuntur ad moꝛtem.⁊ qui trahuntur ad interitum liberare ne ceſſes. j
CbPoteſt myſtice accipi.Erue eos qui ab hereticis decipiuntur: & rectam fidem prædicando libera M. rr. — = . Drr.
bonorum exempla monſtra eis: qui a male uiuentibus catholicis trahuntur ad interitum. Sed & ſi 2 ,? pH Len . Tic,
quos in certamine perſecutionis lapſos uel lapſuros aſpexeris: ſollicita hos exhortatione ad uitam —
reſtaurare ſatage. Si quos famæ perituros. ſi quos algore uideris: illis dato uictu & ueſtitu tecrea.
CCommede ſili mi mel quia bonum eſt.⁊ fauum dulciſſimum gutturituo.ſic⁊ doctrina ſapien“ „ d⸗ I e r.
tie anime tue. Cpatet facillime quod doctri/ n ef re, re r Hne
nam ſapientiæ melli comparet & fauo. Quia nimirum ſicut illud cibis. ita hæc doctrinis cæteris duil . ſſe
cedinem præſtat. Sed hoc inter utriuſq; ſignificantiam diſtat: quia mel quod in promptu eſt ad cõ/
medendum moralem litteræ ſuperficiem inſinuat: Fauus autem in quo mel de cera exprimitur: alle Ln .
goricam locutionem ſigurate denuntiat. Vt ſubducto litteræ uelamine ſuauitas ſenſus ſpiritalis:
aliquanto cum labore uel mora percipitur. .

Ne queras aliquam occaſionem: qua deroges homini iuſto.Ille eniʒ ſi ceciderit:cito admouet pe

(— ,— .* 1 Sae, , –

— rſr A E, wſ ar. e
A.iber Secundus..c.xiiii.

dem ſuum.ut careat uitio ꝙ quidem non iteratut in facto: ĩmpii ſic corruunt ut ulterius non re-
P-ſrs ) 1, P 410) ſurgant ſicut ſubſequenter addit dicenes.
r ¶ Septies enim cadit iuſtus ⁊ reſurgit.impij autem coꝛruunt in malum.
CQuõ aũt iuſtus appellatur? qa cadere eſt peccare? niſi quia de leuibus quotidianiſq; loꝗtur pecca
bt * 4 Rs lat! tis ſine quibus nec iuſtoꝶ quiſꝗᷓ eſſe in hac uita potuit. Quia mmiꝑ per ignorantiã: per obliuioneʒ
per cogitationẽ: per ſermonẽ: per ſubreptionẽ: per neceſſitatẽ: per fragilitatẽ carnis ſingulis diebꝰ
uel inuiti uel uolentes frequenter reatũ incurrimus. Et tñ regreſſi iuſtuſq; fidelis iuſtus eſt nec iuſti
tiæ iuſti piudicat lapſus humanæ fragilitatis. Vñ bñ cum de iuſti caſu loqueretur addit in malum.
Quia & ſi malũ eſt qd cadunt ne tñ malo in qd ceciderant hærere poſſint citius reſurgendo ꝓcurãt

——

ſentiunt ut ab hoc pœnitendo releuari deſpiciant.

cCLCeuat ei. Et auferat ab eo iram ſuã. CSupra iuſto inſidias tẽdere uetuit.nunc aũt ut
perltectũ te reddat in oibus: & inimicis cũ peccauerint aut aliquid aduerſitatis incurrerint inſultare
pꝓhibet. Ne forte ſi miſerante dño ad pœnitentiã ſalutẽq; aĩæ redierint ac tecuz amicitias fideles hẽ
re cœperint tũc erubeſcas quia illos aliqũ deſpexeris quos diuina gfa ad uitã reſeruauerat. Sed quã
“ . tum potes iacentibus condole. eoſq; ut reſurgere debeãt adiuua,Et ſi uotũ conatũq; tuum ſequitur
Prrr .e S affectus gaudebis de ſanato quẽ male habentẽ dolueras. Sin alias tuæ tñ beniuolentiæ apud dum
. fructu non carebis. Vel certe ita dicendum eſt. Ne gaudeas de caſu inimici ne forte dñs ſuperbiam
tuã qꝗᷓ illi abſq; dubio diſplicet:hoc ordine deiciens humiliet ut ie cadente in peccatũ ille reſpiciẽs ſa
netur. Time dñm fili mi & regẽ: iuxta qd apoſtolus ait. Reddite ergo qᷓ ſunt cæſaris cæſari: & ꝗᷓ ſunt
l. S We- dei deo. Neq; aliquid obſtat in dio: ut regẽ patrem & filiũ intelligas deſignari qui uno eodẽq; ſunt

diuinitatis honore colendi. Qui. n. non honorificat filium non honoriſficat patrem qui miſſit illuʒ⸗

è CEt cũ detractoꝛibus ne cõmiſcearis.

CIllis uidelicet qui dicunt ſe dũm patrem noſſe. filium dei in came apparentem nolunt recipere.
6 ¶Quoniam repente conſurgit perditio eoꝛum ⁊ ruinam vtriuſqʒ quis nonit. .

= 3Vtriuſq; dicit detrahentis. & eius qui illi ſauendo cõmixtus eſt,. Derogantiũ xpo principũ. & cœ-

pti ab eis populi & lacerantium fidem hereſiarcharũ: & auſcultantium illis auditorum.
CHec quoqʒ ſapientibus. Subauditur ignota ſunt: qñ reproboꝶ quiſqᷓ repentino ĩ/
. teritu rapiatur a ſeculo. Vel hæc quoq; ſapiẽtibus ſũt obſeruãda qᷓ docui:ne detractoribꝰ cõmilſceã/
lr. rn eraee Itur: a hoc ſpãliter uitio totum genus piclitatur humanum. Hüc uerſiculũ antiqua editio manifeſti
ver⸗ Uelte⸗ Rsa-, T us dicit.hoc dico uobis ſapiam agnoſcẽtibus. Qd ſequẽtiũ ſnĩaꝶ:nõ incõgrue põt eſſe principiuʒ.
CCognoſcere perſonã in iudicio non eſt bonũ. CSupra regẽ timere docuit & nũc pſonã in
iudicio cognoſcere uetat.Vñ colligitur ꝗa ita prĩcipibꝰ debitũ obſequium ſubiectos opontet impẽ
dere: ut nunquam reuerentiæ uel timoris eoꝶ reſpectu a uia ueritatis exorbitetur.
CXZabia deoſculabitur:qui recta verba reſpondet. Oſculum pacis & amo/
ris eſt ſignũͥ. Qui ergo reſpondet recta: labia deoſculabitur: quia quicũq; neglecta acceptione perſo
ve Lee narü ſola iuſtitiæ uerba ſequitur: iſte & inſipientibus grauis forte uidetur & auſterus. multos ti cum
H gbus pacẽ hnñt prudẽtes: multos ꝗ ſua dicta cũ amore amplectãtur ĩueniet. Sæpe & illos quos aduer
ſantes ſuis rectis aſertionibus tollerauerat: cõuerſos poſtmodũ ad meliora amicos recipiet: & ſocios
CPꝛepara foꝛis opus tuum ⁊ diligenter exerce agrum tuum:⁊ poſtea ediſices domum tuam.

C Quid eſt? præparato opere diligenter exercere:niſi euulſis iniquitatis ſentibus actionẽ noſtram ad

frugem retributionis excolere. Et quid eſt poſt agri exercitiũ ad edificiũ domus redire: niſi quod
, 1,„ Lode e. plerumq; ex bonis opibus diſcimus quãtum uitæ munditiã & in cogitatione cõſtruamus?Ille quip
4 èðU pe bonæ mentis domũ edificat qui primũ agrum corporis a ſpinis uitiorum purgat. Ne ſi deſiderio

rum ſentes in carnis agro proſiciant: intus tota uirtutũ fabrica fame boni creſcente deſtruatur.
Me ſis teſtis fruſtra contra pꝛoximuz tuum:nec lactes quemquam labijs tuis. MNe dicas quo
modo fecit mihi ſic faciazʒ. CHæc ad exercitiũ agri noſtri.i. ad cultum bonæ
actionis pertinent. I nnocentẽ uidebis proximũ falſo teſtimonio non ledere: peccanti cuilibet fidu
d 9 1 . , cid amplius peccandi adulando nõ tribuere. & malum pro malo reddere. Sic enim fit ut cum pri-/
T. I. .X K. mmos actus exterius bene compoſueris: poſtmodum ad interioris quoq; hominis excolendam mun
g PWCSE/ qiciam pertingas: & quaſi poſt exercitium agri & mentis: hoc habitaculum piis cogitationibus or-
nare alteriuſq; conſtruere incipias. Qd quia reprobi facere diſſimulant recte ſubditur.
. F.. VDer agrum hois pigri tranſiui ⁊ per vineã viri ſtulti:⁊ ecce totũ repleuerant vꝛtice:operue.
Pizn S* & E—caet runt faciem eis ſpine. Per agrum uineãq; pigni ac ſtulti tranſire eſt cuiuſlibet uitã
. negligentis inſpicere. Quã urticæ uel ſpinæ replẽt:quia in corde negligentium prurientia terrena
deſideria: & punctiones pullulant uitioꝶ: iuxta quod ſcriptum eſt. In deſideriis eſt omnis otioſus.

Et maceria lapidum in uinea uel agro ſtulti deſtructa iacet:cũ cœpta uirtutũ munimina: uel ĩprobi/

tate hoĩum maloge decœptus: uel immundoꝶ ſpuum pſuaſione callida quiſq; negeherdiu.

Brr. g .. rzr, P-lee,
— al 7 2 2
W. ly-r r = Serrre r-lrc,

2 . I. „

el. J. —0—E. At contra de reprobis. Impii aũt corruunt in malum. Quia infideles cũ ceciderint uel qd eſt graui/
FBey rnnr gesd G* us corruerint ut ſcriptura dicit ideſt cũ capitalia crimina perpetrauerint ita ſuo caſui delectando aſ

CC,ᷓi ceciderit inimicus ne gandeaſ:x ruina eius ne exultet coꝛ tuũ. Ne foꝛte videat dũs ⁊ diſpli

6
5

h.

H

4

te
h

ſ⸗

meruit gloriam: nam protinus audiuit beatus es ſymon bariona. & cætera.

SS Hr
*

Super parabolas Salomonis.

CFINIT LIBER SECVNDVS BEATI HERONYMI SVPER PARABOLAS SA-⸗
LOMONIS.INCIPIT LIBER TERTIVS. CAPITVLVM. XXI=.

SS E quoqʒ parabole Salomonis: quas tranſtulerunt viri eʒechie re/
N gis inda. . IHinc nouo ordine lo-
qui incipit: ut non ſicut prius quaſi ad audientem uerbum faciat: ſed ſe⸗/
ð cum ipſe quid ratio ueritatis habeat diſputando pertractet: in quibus ia/
mümmamen legens quiſq; uel audiens quid appetere: quid cauere debeat aper-
itiſſime dinoſcat. Quas quidem parabolas uiri Ezechiæ tranſtuliſſe refe-
runtur: quia fortaſſis ad eius uſq; tempora: diſperſæ habebantur a pluri-
S bus: prout ex ore ſapientiſſimi regis ſemel dictas exceperant: ſed per in-
R duſtriam illius collectæ in unum: & in huius libelli ſunt corpus inſertæ:
ANuoutrtandum ſane: quia in his parabolis multo ſunt plura: quam in cæ-

2 3
. õ .
8
=☛ ——29„
—
ſl — 6
—
——2=ðð
õ
—⸗ —

teris per allegoriam dicta ex collatione uidelice S quæ figuris
apteæ eſſe uidentur. 2

pE — = IHrrs . re G

. „ Qun1 Ls.- a 4— X=.
Bloꝛia domini celare verbaum.⁊ regũ gloꝛia inueſtigare ſermonẽ. g d,
CGloria domini eſt in carne apparentis humanitatis ſuæ infirmitatem: magiſquã diuinitatis æter-5 Tern e erer We,
nitatem mortalium oculis oſtendere. Et ſe potius operum miraculis ac myſticis locutionibꝰ: quam
apertis aſſertionibus uerbum ideſt dei filium fateri. Vnde multo ſepius in euangelio filium ſe ho/
minis: quam filium dei appellare conſueuit & gloria fidelium eius diſcipulorum eſt. diligenter eius
inueſtigare ſermonem: quo ſe deum etiam ubi patenter non dicit: myftice ſignificat. Quale ẽ illud, ₰AN
ego & paterunum ſumus. & cætera huiuſmodi. Deniq; cælans uerbi ætemitatem: & prætdens car ioh, e A e
nis infirmitatem: ait quem dicunt homines eſſe filum hominis? Cui rei eximius inueſtigator eius 2
ſermonis: quem antea ſepius audierat: rñdit:tu es xp̃ᷣs filius dei uiui. Nec paruam hac inueſtigatione
CCelum ſurſum:⁊ terra deoꝛſum ⁊ coꝛ regum inſcrutabile. äll
Sicut altitudo cæli: & profunditas terræ coniici ab hominibus non poteſt: ita ſcientia pro Ee S
phetarum & apoſtolorum: qui archana diuinitatis ſpiritu ſancto reuelãte cognouerunt: noſtiæ fra
gilitatis capacitatem tranſcendunt.
CAufer rubiginem de argento:⁊ egredietur vas puriſſimuz. 1, —B .
CAufer litteræ ſuperficiem de ſacro eloquio: & inuenies ſenſum puriſſimum: ſub uilitate litteræ re/- A-kt⸗ Wrrr- r. re
conditum: & ſub carnalium figuris cerimoniarum: ſpiritalia latuiſſe myſteria.
CAufer impietatem de uultu regis:⁊ firmabitur iuſtitia thronus eius.
Aufer impietatem perſequendi chriſtianos de animo ſaulis: uel alterius cuiuſlibet emulatorum
legis: & cum chriſtum prædicare cœperint: firmabitur iuſtitia cathedra eorum: quam prius ad rui/
nam ſuam impellebat impietas: quamdiu iuſtitiæ dei repugnantes: ſuam præponere certabant. Ite- 7
rum. auſer impietatem de uultu regis: & firmabirar iuſtitia thronus eius. Qui enim præſunt popu/? ie pa le . le⸗es r.
lis: ſi nolunt firmum eſſe ſolium ſuum: ſemper hilaritate & gratia. plenos uultus exhibeant. Ne perar: Neſrra.l! P) Ay Jenf

4

—

rogantiam rigidiores effecti: in muſitationem incidant plebis. 1 Nleas
Me gloꝛioſus appareas coꝛam rege:⁊ in loco magnoꝛum ne ſteteris.& cætera.
CSuperius præſulem monuit.nunc ſubditum: nam ſicut illi dixit: ut hilares uultus oſtendat ſubie-/-
ctis: Ita hunc admonet: ne in conſpectu maiorum arrogans appareat: ſed potius in mediocri lo-
co: ſuperius euocari mereatur: cui ſimile eſt illud dominicum. Cum inuitatus fueris ad nuptias: nõ
diſcumbas in primo loco. & cætera. Poſſumus autem in rege & principe: dominum ſignificatum in
telligere in cuius conſpectu nos ſemper humiliari neceſſe eſt monente apoſtolo Petro qui ait. Hu/

* 2 . 4 . j.
— f= Sr2 Pe P G /

miliamini igitur ſub potenti manu dei: ut uos exaltet in tempore uiſitationis. . , à J,
Anue viderunt ocuh tui. ne pꝛoferas in iurgio cito: ne poſtea emendare non poſſis: cum de ιn . raedt F. ,
honeſtaueris amicum tuum. G
CEt in euangelio dominus ait. Si peccauerit in te frater tuus: uade & cortipe eum inter te & ip-
ſum ſolum & cætera. e HM
CMala aureg in lectis argenteis:qui loquitur verbum in tempoꝛe ſuo. “
CSacra eloquia: rectiſſime lectis comparantur argenteis: lectis uidelicet: quia requiem præſtant ani-
mabus audientium: Argenteis autem: quia ſplendida fulgent uirtutibus patrum. Vnde ſcriptum ẽ.
eloquia domini: eloquia caſta: argentum igne examinatum. Quorum ornatui lectorum: mala ſu⸗ ſ. h, .. een
peraddit aurea quiſꝗs eadem diuina eloquia: & ſpiritalibus plena ſenſibus: & myſteriis: exponendo g X— 1* —. r
demonſtrat. Qui nimirum ſenſus apte mala uocantur: quia de arbore uitæ: ideſt dei ſapientia ſunt fannn, Rarn ler e
orti. Apte aurea mala:quia notitiam amoremq; perpetuæ claritatis: mentibus infundunt. Mala er/
go aurea in lectis argenteis: qui loquitur uerbum in tempore ſuo: quia qui uerbum dei oportune), é ſ e
