domus obedientiæ. Iam tunc uocationem gentium præſigurans: ibiq; manſit quia in ifrahel per
manere non potuit.Hoc quoq; intelligendum eſt: ꝙ tantæ fuerit paupertatis: & ita nulli adulatus

ſit: ut in urbe maxima nullum hoſpitem: nullam inuenerit manſionem:ſed in agro paruulo apud
lazarum ſororeſqʒ eius habitaret: eorum quippe uicus bethania eſt.
CMane autem reuertens in cinitatem eſuriit:⁊ videns fici arboꝛem vnam ſecus viam:venit
ad eam: et nihil innenit in ea niſi folia tantum: et ait illi:nunquam ex te fructus naſcatur in
ſempiternum. Et arefacta eſt continuo ficulnea: et videntes diſcipuli: mirati ſunt dicentes:
quomodo continuo aruit:
CDiſcuſſis noctis tænebris matutina luce radiante: & uicina meridiæ in qua dominus paſſio/
ne ſua illuſtraturus erat orbem: cum in ciuitatem reuerteretur eſuriit: uel ueritatem humanæ car
nis oſtendens: uel eſuriens ſalutem credentium: & eſtuans ad incredulitatem iſrahelis. Cumq; ui/
diſſet arborem unam: quam intelligimus ſynagogam: & conciliabulum iudæorum iuxta uiam:
habebat enim legem: & ideo iuxta uiam erat. quia non credebat in uiam. Venit ad eam ſtantem
ſcilicet immobilem: & non habentem euangelii pedes: nihilq; inuenit in ea: niſi ſolia tantuʒ: p/
miſſionum ſtrepitum: traditiones phariſaicas: & iactationem legis: & ornamenta uerborum abſq;
ullis fructibus ueritatis: unde & alius euangeliſta dicit: nondum enim erat tempus ſiue ꝙ tpᷣs nõdũᷣ
uenerat ſaluationis iſrahel: eo ꝙ nondum gentiliũ populus ſubintraſſet: ſiue ꝙ præiteriſſet tempus
fidei: quia ad illud primum ueniens: & ſprætus tranſiſſet ad nationes. Et ait illi: nunquam ex

te fructus naſcatur: uel in ſempiternum: uel in ſæculum. Vtrũq; enim. græcus ſermo

ſignificat. Et arefacta eſt ficulnea: quæ eſuriente domino cibos quos ille cupierat non habebat:
Sic autem aruerunt folia: ut truncus ipſe remaneret: & fractis ramis uireret radix: quæ in nouiſ
ſimo tempore ſi credere uoluerit: uirgulta fidei pullulet. Impleaturq; ſcriptura dicens: eſt arbori
ſpes. Iuxra litteram autem dominus paſſurus in populis: & baiulaturus ſcandalum crucis: de/-
buit diſcipulorum animos ſigni anticipatione firmare. Vnde & diſcipuli mirantur dicentes. Quo
modo continuo aruit? Potuit ergo ſaluator eadem uirtute etiam imimicos ſiccare ſuos: niſi eorum
per pœnitentiam expectaſſet ſalutem:
Reſpondens autem Jeſus ait eis. Amen dico vobis. Si habueritis ſidem et non heſita

ueritis:non ſolum de ſiculnea facietis:ſed et ſi monti huic dixeritis tolle et iacta te in mare: fiet.

Latrant contra nos gentilium canes in ſuis uoluminibus: quos impietatis propriæ memoria
reliquærunt: aſſerentes apoſtolos non habuiſſe fidem: quia montes tranſſferre non gotusrunt.

. 4 „
e
.

. iber tertius.

Quibus nos reſpondebimus multa facta eſſe ſigna a domino. Iuxta Ioannis euangeliſtæ teſtimo-
nium: quæ ſi ſcripta eſſent mundus capere non poſſet. Non quo mundus uolumina capere nõ
potuerit: quæ poteſt quamuis multiplicia ſint: mnum armariolum uel unum capere tridinium.
Sed ꝙ magnitudinem ſignorum pro miraculis: & incredulitate ferre non poſſit. Igitur & hæc

credimus feciſſe apoſtolos: ſed ideo ſcripta non eſſe: ne infidelibus contradicendi maior dare-

tur occcaſio. Alioquin interrogemus eos utrum credant his ſignis: que ſcripta narrantur an nõ.

Et cum incredulos uiderimus: conſequenter probabimus nec maioribus eos credituros fuiſſe:

qui minoribus non crediderint. Hoc aduerſum illos. Cæterum nos ut ante iam diximus: mõ-
tem diabolum intelligamus ſuperbientem: & iactantem ſe contra creatorem ſuum: qui a pro/
pheta mons corruptus appellatur. Et cum animam hominis poſſederit: & in ea fuerit radicatꝰ:
ab apoſtolis & his qui ſimiles apoſtolorum ſunt: tranſferri poteſt in mari: hoc eſt in loca ſalſa &
fluctuantia: & amara quæ nullam habent dulcedinem dei: & apud incredulorum mentem: utpor
corum duo milia ſuffocari. Idipſum & in pſalmis legitur:non timebimus dum turbabitur ter-
ra:& tranſterentur montes in cor maris.
C Et cum veniſſet in templo acceſſerunt ad eum docentem pꝛincipes ſacerdotuʒ ⁊ ſenioꝛes po/
puli dicentes. In qua poteſtate hec facis?⁊ quis tibi dedit hanc poteſtateʒ.
CDiuerſis uerbis eandem quam ſupra calũniam inſtruunt: quando dixerunt in belzebub principe
demoniorum eicit hic demonia. Quando enim dicunt in qua poteſtate hæc facis: de dei dubitãt
poteſtate: & ſubintelligi uolunt diaboli eſſe quod faciat. Addentes quoq; quis tibi dedit hanc po
teſtatem: manifeſtiſſime dei filiũ negãt:quẽ putãt nõ ſuis uiribus: ſed alienis ſigna facere.
CReſpondens Jeſus dixit illis. Interrogo vos et ego vnum ſermonem: quem ſi dixeritis
mihi:⁊ ego vobis dicam in qua poteſtate hec facio. Baptiſmum Joannis vnde erat: e celo an

ex hominibus:? Et reliqua. CNoc eſt quod uulgo dicitur:ꝛma

lo arboris nodo: malus clauus aut cuneus infigendus eſt. Poterat dominus aperta reſponſione tẽ/
tatorum caluũniam confutare:ſed prudenter interrogat: ut ſuo uel ſilentio uel ſententia condem/
nentur. Si enim reſpõdiſſent baptiſma Ioannis eſſe de cælo: ut ip̃ᷣi ſapientes in malitia pertractatũt
conſequens erat reſponſio: quare ergo non eſtis baptizati a Ioanne? Si dicere uoluiſſent: humana
decœptiõe eſſe compoſitum: & nihil habuiſſe diuinum: ſeditionem populi formidabant. Oẽs eniʒ

congregatim multitudines ioannis recœperãt baptiſma: & ſic eũ hẽbãt ut ꝓphetã. Reſpõdit itaq;

ipiiſſima factio: & humilitatis uerbo quo neſcire ſe diceret uſa eſt: ad inſidias coaptandas.
¶Ait illis ⁊ ipſe.Nec ego dico vobis in qua poteſtate hec facio. —
CIIli in eo quod neſcire ſe reſponderant: mentiti ſunt: conſequens ergo erat iuxta reſponſionẽ eo⸗
rum: dominum quoq; dicere: nec ego ſcio:ſed mentiri ueritas non poteſt. Et ait. Nec ego dico uo/
bis. Ex quo oſtendit & illos ſcire: ſed reſpondere nolle: & ſe nofſe: & ideo non dicere: quia illi quod

ſciũt tacẽt: & ſtatiʒ ĩfert parabolã:qᷓ & illos ĩpietatis arguat: & ad gẽtes regnũ dei doceat trãſferẽdũ.

CQuid autem vobis videtur:homo habebat duos ſilios:⁊ accedens ad pꝛimum dixit. Nade
hodie operare in vineam. Ille autem reſpondens ait: nolo. Poſtea vero penitentia motus
abijt. Accedẽs aũt ad alterũ dixit ſimiliter. At ille reſpõdens ait.Eo domine:et noluit ire.
CHi funt duo ſñilii qui & in lucæ parabola deſcribuntur: frugi & Iuxurioſus: de quibus zacharias ꝓ/
pheta loquitur. Aſſumpſi mihi duas uirgas. Vnam uocaui decorem: & alteram uocaui funiculos:
& paui gregem. Pnmo dicitur gentilium populo per naturalis legis notitiam. Vade & operare in
uineam meam:hoc eft quod tibi non uis fieri: alteri ne feceris. Qui ſuperbe reſpondit. Nolo. Poſtea
uero in aduentum ſaluatoris acta pœnitentia operatus eſt in uinea domini: & ſermonis contuma-
tiam labore correxit. Secundus autem filius populus iudæorum eſt: qui reſpondit moyſi quæcũq;
dixerit dominus faciemus: & non fuit in uinea: quia interfecto patris familias filio: ſe putauit here-
dem. Alii uero non putant gentiliim & iudæorum eſſe parabolam: ſed ſimpliciter peccatorum &
iuſtorum.Ipſo quoq; domino propoſitionem ſuam poſtea diſſerente. rrIEi eets!
CAmen dico vobis qꝛ publicani ⁊ meretrices pꝛecedent vos in regno dic.
CEo ꝓilli qui per mala opera deo ſe ſeruire negauerant: poſtea pœnitentiæ baptiſmum acceperit
a Ioanne. Phariſei autem qui iuſtitiam præferebant: & legem ſe dei facere iactabant: Ioannis contẽ-
pto baptiſmate:dei præcepta non fecerunt. Vnde dicit.
Aenit enim ad vos Joannes in via iuſtitie:⁊ non credidiſtis ei. Publicani autem ? meretri/
ces credidere. ““ S CPorro quod ſequitur: quis ex duobus fe
cit uoluntatem patris? Et illi dicunt. Nouiſſimus. Sciendum eſt in ueris exemplaribus: non haberi
nouiſſimum:ſed primum: ut proprio iudicio condẽnentur. Si autem nouiſſimum uoluerimus le-
gere: manifeſta eſt interprætatio: ut dicamus intelligere quidem ueritatem iudæos: ſed tergiuerſa-
ri: & nolle dicere quod ſentiunt ſicut & baptiſmũ Ioãnis eẽ de cælo:dicere noluerũt. “
Aliam parabolam audite.Homo erat pater familias:qui plantauit uineam:⁊ ſepeʒ circunde
dit ei:⁊ fodit in ea toꝛcular. Et ediſcauit turrim:⁊ locauit eam agricolis:⁊ peregre ꝓfectus eſt.

C Hoc eſt quod dominus ſumptum de prouerbio ſignincauit. durum eſt aduerſus ſtimulum calci-

trate-

—
—

Super Matheum. c. xxi.

trare. Principes ſacerdotum & ſeniores populi: qui interrogauerant dominũ:in qua poteſtate hæc
facis: & quis tibi dedit hanc poteſtatem: & uoluerant in uerbo capere ſapientiam: ſua arte ſuperan/
tur: & audiunt in parabolis quod aperta facie non mœrebantur audire. Homo iſte pater familias:
ipſe eſt qui habebat duos filios: & qui in alia parabola conduxit operanios in uineam ſuam: qui plã
tauit uineam: de qua & eſaias pleniſſime per canticum loquitur: ad extremum inferens: uinea do-
mini ſabaoth domus iſtahel eſt. Et in pſalmo. Vineam de ægypto inquit tranſtuliſti: eieciſti gentes
& plantaſti eam: & ſepẽ circundedit ei:uel murum urbis: uel angelorum auxilia: & fodit in ea tor-
cular: aut altare: aut illa torcularia: quorum & tres pſalmi titulo prænotantur octauus: & octogeſi-
mus: & octogeſimuſtertius: & edificauit turrim: haud dubium quin templum de quo dicitur p mi/
cheam: & tu turris nebuloſa filia ſion. Et locauit eam agricolis: quos alibi uineæ operarios appella
uit: qui conducti fuerant hora prima: tertia: ſexta: nona: & undecima: & peregre profectus eſt. nõ lo
ci mutatione. Nam deus unde abeſſe poteſt quo complẽtur omnia? & qui dicit per hieremiã. Ego
deus appropinquans & non de longinquo: dicit dominus: ſed abire uidetur a uinea: ut uinitoribus
liberum opèrandi arbitrium derelinquat.

¶ECEum autem tempus fructuum appꝛopinquaſſet:miſit ſeruos ſuos ad agricolas:vt acciperẽt

fructus ecius.Et agricole appꝛehenſis ſeruis eins:alium ceciderunt.alium occiderunt: alium
vero lapidauerunt. Q¶Delderat eis legem: & in hac
eos uinea operari iuſſerat: ut fructum legis in operibus exhiberent. Poſtea miſit ad eos ſeruos: quos
illi appræhenſos uel ceciderunt ut hieremiam: uel occiderunt ut eſaiam: uel lapidauerunt ut nabu-
than: & zachariam quem interfecerunt inter templum & altare. Legamus epiſtolã pauli ad hebreos
& ex ea pleniſſime diſcemus qui ſeruorum domini quanta perpeſſi ſint.
CNMonuiſſime autem miſit ad eos filium ſuum dicens verebuntur filium meum.
¶In eo quod ſupra legimus: iterum miſit alios ſeruos plures prioribus: & fecerunt illis ſimiliter: pa
tientiam oſtendit patris familias: ꝙ frequentius miſerit: ut malos colonos ad pœnitentiam prouo
caret: Illi autem theſaurizauerunt ſibi iram in die iræ. Porro quod iungitur uerebuntur filiuʒ meũu:
non de ignorantia uenit. Quid enim neſciat pater familias: qui hoc loco deus ĩtelligitur. Sed ſem/
per ambigere dicitur deus: ut libera uoluntas homini reſeruetur. Interrogemus arriuʒ & eunomiũ:

ecce pater dicitur ignorare: & ſententiam temperat. & quantum in uobis eſt: probatur eſſe mentitꝰx.
uicꝗd ꝑro patre reſpõderit: hoc intelligant pro filio: ꝗ ſe dicit ignorare cõſumatiõis diem.

ppꝛehenſum eum eiecerunt extra vineam ⁊ occiderunt.

¶ Et apoſtolus loquitur ꝙ extra portam Ieſus crucifixus ſit. Poſſumus autẽ & aliter ĩtelligere: ꝙ eie

ctus ſit extra uinea: & ibi occiſus: ut ſuſcipientibus ſe gentibus: aliis uinea locaretur.
CKCum ergo dominus vinee venerit:quid faciet colonis illis. Et reliqua.

2

tur. Locata eſt autem nobis uinea: & locata ea condictione ut reddamus domino fructum tempori
bus ſuis: & ſciamus uno quoq; tempore quid oporteat nos loqui uel facere.
CBicit illis Jeſus. Nunquam legiſtis in ſcripturis. Lapidem quem repꝛobauerunt ediſican/
tes:hic factus eſt in caput anguli. A domino factum eſt iſtud:⁊ eſt mirabile in oculis noſtris.
CVariis parabolis diuerſiſq; ſermonibus res eedem contexuntur. Quos enim ſupra operarios. &
uinitores: & agricolas appellarat: nunc ædificatores: ideſt cementarios uocat. Vnde dicit apoſto-/

WInterrogat eos dominus non quo ignoret quid reſponſuii ſint: ſed ut propria reſponſione dãnẽ/

lus: dei agricultura: dei edificatio eſtis. Hi ergo cementarii quomodo uinitores accipiunt uineam:

ſic acceperunt lapidem: quem uel in fundamentis ponant: iuxta architectum paulum: uel in angu/
Io:ut duos parietes:ideſt populum utrũq; conſociet:qui reprobatus ab eis: factus eſt in caput angu
li.Et hoc a domino factum eſt: non humanis uiribus: ſed dei potęntia. De hoc lapide adiutorii Pe
trus quoq; loquitur confidenter. Iſte lapis qui reprobatus eſt a uobis ædificantibus: qui factus eſt
in caput anguli. Et eſaias: ecce ait:ꝛ immittam in fundamenta ſion lapidem electum prætioſum an-
gularem: & qui crediderit in eum non confundetur.
Igeo dico vobis quia auferetur a vobis regnum dei:⁊ dabitur gẽti faciẽti fructus eius.
CAliquotiens dixi regnum dei:ſcripturas ſanctas intelligi:quas dominus eis abſtulit & nobis tra-
didit: ut faciamus fructus earum:iſta eſt uinea quæ traditur agricolis: & uinitoribus in qua qui ope
rati non fuerint: nomen tm̃ habentes ſcripturarum: fructus uineæ perdituri ſunt.
CQui ceciderit ſuper lapidem iſtum confringetur:ſuper quem vero ceciderit:conteret eum.
CAliud eſt offendere chriſtum per mala opera:aliud negare. Qui peccator eſt & tamen in illo cre
dit: cadit quidem ſuper lapidem: & confringitur: ſed non omnino conteritur: reſeruatur enim per
patientiam ad ſalutem. Super quem uero ille ceciderit: hoc eſt cui lapis ipſe irruerit: & qui chri/-
ſtum pœnitus negauerit: ſic conteret eum: ut nec teſta quidez remaneat in qᷓ hauriatur aꝗᷓ puſillũ.
CEEt cum audiſſent pꝛincipes ſacerdotum ⁊ phariſei parabolas eius:cognouerunt qꝙ de ipſis
diceret:⁊ querentes eum tenere.timuerunt turbas:qꝛ ſicut pꝛephetam eum habebãt.
CQuãuis duro corde eſſent incredulitatem & impietatem in filium dei habentes: tamẽ apertas ꝓp/-
poſitiones negare non poterant: & intelligebant contra ſe omnes domini mtchtia: dirg. Vnde
ð iiii

AY. iber tertius.

uolebant quidem eum interſicere: ſed timebant turbas: quia ſicut prophetam eum habebant. Sem
per turba mobilis eſt: nec in propoſita uoluntate perſiſtens: atq; in morem fluctuum diuerſorumq;
uentorum huc illucq; trahitur: quem nunc quaſi prophetam uenerantur: & colunt: poſtea contra
eum clamant cruciſige crucifige: talem.
CAPITVZLVM VIGESIMVMSECVNDVM.
GTreſpondens Jeſus dixit in parabolis eis dicens. Simile factuʒ eſt regnũ
celoꝛuz:homini regi qui fecit nuptias ſilio ſuo: miſit ſeruos ſuos vocare in
Aluitatos ad nuptias ⁊ noluerunt uenire.
Pharilſei intelligentes de ſe dici parabolas quærebant eum tenere & occide
re. Nam eorum ſciens dominus uoluntatem nihilominus increpat ſeuientes:

CEt miſit ſeruum ſuum vocare inuitatos ad nuptias.

ſiæ: quæ tam ex iudæis: quam ex gentibus congregata eſt. .—

CHaud dubium quin moyſen: per quem legem inuitatis dedit. Si autem ſeruos legerimus ut ple-

raq; habent exemplaria: ad prophetas referendum eſt: ꝙ inuitati per eos contempferint.
CIteraum miſit alios ſeruos dicens. Bicite inuitatis ecce pꝛandium meum paraui:thauri mei
⁊ altilia occiſa:⁊ omnia parata venite ad nuptias.

CSerui qui ſecundo miſſi ſunt: melius eſt ut prophetæ intelligantur quam apoſtoli. Ita tamen ſi ſu

pra ſeruus ſcriptus fuerit: ſinautem ſeruos ibidem legas. Hic ſecundi ſerui apoſtoli intelligendi füt.
Prandium paratum & thauri & altilia occiſa: uel per methaphoram opes regiæ deſcribuntur: ut ex

carnalibus intelligantur ſpiritualia: uel certe dogmatum magnitudo & doctrina dei lege pleniſſi/

ma ſentiri poteſt.
Et abierunt alius in villam ſuam: alius ad negotiationem. Alit vero tenuerunt ſeruos eius:
⁊ contumeliis affectos occiderunt. “
CInter eos qui non recipiunt euangelii ueritatem: multa diuerſitas eſt. Maioris enim criminis ſũt

qui occupati aliis rebus uenire noluerunt: his qui contempto inuitantis affectu uerterunt humani/-

tatem in crudelitatem: & tentos ſeruos regis: uel contumeliis affecerũt uel occiderunt. In hac para-
bola ſponſi ſiletur occaſio: & per ſeruorum mortes contemptus oſtenditur nuptiarum.
CRex autem cum audliſſet iratus eſt: .
CDe quo dictum ſupra fuerat. Simile factum eſt regnum cælorum homini regi. Quando innita/
bat ad nuptias: & agebat opera clementiæ: hominis nomen appoſitum eſt: nunc quando adultio-
nem uenit: homo ſiletur: & rex tantum dicitur.
CEt miſſis exercitibꝰſuis perdidit homicidas illos:⁊ ciuitatem illoꝛim ſuccendit.

Exercitus ſeu ultores angelos de quibus in pſalmis ſcribitur: ĩmiſſiones per angelos peſſimos:

ſeu romanos intelligamus ſub duce Veſpaſiano & Tito:qui occiſis iudeæ populis præuaricatricem
ſuccenderint ciuitatem.
KTunc ait ſeruis ſuis. Nuptie quidem parate ſunt:ſed qui innitati crant:non fuerũt digni. Ite
ergo ad exitus viaruzʒ.? quoſcũqʒ inueneritis vocate ad nuptias.
CGentilium populus non erat in uiis: ſed in exitibus uiarum. Quæritur autem quomodho in his ꝗ
foris erant inter malos: & boni aliqui fint reperti?hunc locũ plenius tractat apoſtolus ad romanos:
ꝙ gentes naturalitet facientes ea quæ legis ſunt condẽnent iudæos: qui ſcriptä legẽ non fecerint.
Inter ipſos quoq; ethnicos eſt diuerſitas Ifinita: cũ ſciamus alios eſſe procliuos ad uitia & ruentes ad
mala: alios hone ſtate morum uigrutibus deditos.

CIntrauit autem rex vt uideret᷑ diſcumbentes:⁊ nidit ibi hominem non ueſtitum neſte nuptia

li:⁊ ait illi. Amice qũo huc intraſti non habens veſtem nuptialem: At ille obmutuit.
CHi qui inuitati fuerant ad nuptias de ſepibus & angulis & plateis & diuerſis locis: cenam regis im
pleuerant. Sed poſtea cum ueniſſet rex ut uideret diſcumbentes in conuiuio ſuo. Hoc eſt in ſua qua
ſi fide requieſcentes: & in die iuditii uiſitaret conuiuas & diſcerneret mœrita ſingulorum: inuenir
unum qui ueſte indutus non erat nuptiali. Vnus iſte: omnes qui ſociati ſunt militiæ intelliguntur.
Veſtes autem nuptiales præcepta ſunt domini: & opera quæ complentur ex lege & euangelio no/
uiq; hominis efficiunt ueſtimentum. Si quis igitur in tẽpore iudicii iuẽtꝰfuerit ſub noĩe chriſtiano
non habere ueſtem nuptialem: hoc eſt ueſtem ſupercæleſtis hominis: ſed ueſtem pollutam. i. uete-
ris hominis exuuias: bic ſtatim corripitur: & dicitur ei. Amice quomodo huc intraſti. Amicum uo/
cat: ꝙ inuitatus ad nuptias eſt. Arguit impotentiæ ꝙ ueſte ſordida: munditias polluerit nuptiales.
At ille obmutuit.In tempore enim illo non erit locus pœnitentiæ: nec negandi facultas cum oẽs
angeli & mundus ipſe teſtis ſit peccatorum.
CXTunc dixit rex miniſtris. Ligstis pedibus tius ⁊ manibus:mittite eum in tenebras exterio
res:ibi erit fletus ⁊ ſtridoꝛ dentium.
Manus ligatas & pedes:fletumq; oculorum & ſtridores gentium: uel ad com brobandin m refur⸗
rectionis

Anec timore ſuperatur. quominus arguat peccatores. Rex iſte qui facit nuptias
filio ſuo deus omnipotens eſt. Facit auteʒ domino noſtro Ieſu chriſto: & eccle/

Super Oatheum.c.xxii.

rectionis intellige ueritatem: uel certe ideo ligantur manus & pedes: ut male operari & currere deſi-

ſtant: ad effundendum ſanguinem. In fletu quoq; oculorum & ſtridore dentium: per methaphoraz
membrorum corporalium magnitudo oſtenditur tormentoꝶ.
CMulti autem ſunt vocati:pauci vero dlecti.
COmnes parabolas breui ſnia compræhendit: ꝙ & in opere uineæ & in ediſicatione domus: & in
conuiuio nuptiali: non initia ſed finis quæratur.

¶Tunc abeuntes phariſei conſilium inierunt vt caperent eum in ſermone:⁊ mittunt diſcipu/

los ſuos cum herocdlianis dicentes. Et reliqua.

Nuper ſub cæſare auguſto iudæa ſubiecta romanis:quando in toto orbe eſt cælebrata deſcriptio:

ſtipendiaria facta fuerat: Et erat in populo magna ſeditio: dicentibus aliis pro ſecuritate & quiete:

qua romam pro omnibus militarent debere tributa perſolui. Phanſeis uero qui ſibi applaudebant
iuſtitiam econtrario dicentibus: non debere populum dei qui decimas ſolueret. Et primitiua da-
ret: & cætera quæ in lege ſcripta ſunt humanis legibus ſubiacere. Cæſar auguſtus herodem filium
antipatris denigenam: & proſelitum regem iudæis conſtituerat: qui tributis præeſſet & romano
pareret imperio. Mittüt igitur phariſei diſcipulos ſuos cũ herodianis.i. militibus herodis: ſeu quos
illudentes phariſei: quia romanis tributa ſoluebant: herodianos uocabant: & non diuino cultui de/
ditos. Quidam latinorum ridicule herodianos putant: & ꝙ herodianos uocabant: qui herodem
chriſtum eſſe credebant: quod nuſquam omnino legimus.
CMagiſter ſcimus quia verax es ⁊ viã dei ĩ veritate doces:⁊ non eſt tibi cura de aliquo:non.n.
reſpicis perſonam hoium.Bic ergo nobis:quid tibi videtur:licet cenſum dare ceſari an non:
CBlanda & fraudulenta interrogatio:illuc prouocat reſpondentem: ut magis deum ꝗᷓ cæſarem ti-
meat: & dicat non debere ttibuta ſolui: ut ſtatim audientes herodiani: ſeditionis contra roma/
nos principem teneant. DKZ
CCognita autem Jeſus nequitia edꝛum ait:Quid me tentatis hypocrite.

CPrima uirtus ẽ rũdẽtis interrogantiũ mẽteʒ cognoſcere: & nõ diſcipulos: ſed tẽtatores uocare:IIy

pocrita ergo appellatur: qui aliud ẽ & aliud eſſe ſimulat ideſt aliud opere agit: aliud uoce prætendit.
Oſtendite mihi numiſma cenſus.At illi obtulerunt ei denariuʒ. .
CSapientia femper ſapienter agit: ut ſuis potiſſimum tentatores ſermonibus confutentur. O ſtẽdite
inquit mihi denariũ: hoc eſt genꝰ nũmi quod pro decẽ nũmis ĩputabitur: & hẽbat imaginẽ cæſaris.
CEt ait illis Jeſus.Cuius eſt imago hec ⁊ ſuperſcriptio. .
CQui putant interrogationem ſaluatoris ignorantiam eſſe: & diſpenſationem diſcant & præſen-

.0

ti loco: ꝙ utiq; potuerit ſcire I eſus: cuius imago eſſet in nummo: ſed interrogat: ut ad ſermo//

nem eorum competenter teſpondeat. .
CBicunt ceſaris. Tunc ait illis. Reddite ergo que ſunt ceſaris ceſari:? que ſunt dei deo.

CCæſarem non putemus auguſtum:ſed tyberium ſigniſficari priuignum eius: qui in locum ſucceſ-
ſit ipfius ſub quo paſſus eſt dominus. Omneſ autem reges romani: a primo gaio cæſare qui impe//

rium arripuerat Cæſares appellati ſunt. Porro quod ait: reddite quæ ſunt cæſaris cæſari ideſt num-/

mum tributum pecuniam. Et quæ ſunt dei deo. decimas primitias & oblationes: ac uictimas ſen-

tiamus. qũo & ipſe reddidit tributa pro ſe & Petro: & deo reddidit ꝗᷓ dei ſunt patris faciẽs uoluntatẽ
CEt audientes mirati ſunt. l
CQui credere debuerant ad tantam ſapientiam: miràti ſunt. Quod calliditas eorum inſidiandi nõ
inueniſſet locum: & relicto eo abierunt: infidelitatem cum miraculo pariter reportantes (In illo die
acceſſerunt ad eum ſaducei. Qui dicunt non eſſe reſurrectionem) Duæ hereſes erant in iudæis. una
phariſeorum: altera ſaduceorum. Phariſei traditionum & obſergationum: quas illi deuteroſis uo/
cant iuſtitiam proferebant: unde & diuiſi uocabantura populo. aducei autem quod interprætan-/
tur iuſti: & ipſi uendicabant ſibi quod non erat: Prioribus: & corporis & animæ reſurrectionem cre/-
dentibus confitentibuſq;: & angelos & ſpiritum ſequentes iuxta acta apoſtoloꝶ: ip̃i oĩa denegabãt.
Iſtæ ſunt duæ domus de quibus Eſaias manifeſtius docet: ꝙ offenſuræ ſunt in lapidem ſcandali.
¶Et interrogauerunt eum dicentes. Magiſter. Moyſes dixit ſi quis moꝛtuꝰ fuerit non habẽs
filium:vt ducat frater eius vxoꝛem illius ⁊ ſuſcitet ſemen fratri ſuo.Erant autem apud nos ſe/
ptẽ fratres:⁊ pꝛimus vxoꝛe ducta defunctus eſt. Et reliqua. .
CQui reſurrectionem corporum non credebant: & animam putabant interire cum corporibus:re-
ſte ĩſtiuſmodi fingunt fabulam: quæ deliramenti arguat eos: qui refurrectionem aſſerant mortuoꝶ
Poteſt autem fieri ut uere in gente eorum aliqñ hoc acciderit.
CIn reſurrectione ergo cuius erit de ſeptem vxoꝛ. r „ . .
COmnes. n. habuerunt eam: turpitudinẽ fabulæ opponunt: ut reſurrectionis denegẽt uentatẽ.
Reſpondens autem Jeſus ait illis. Erratis neſcientes ſcripturas neqʒ virtutem dei.
CPropterea errant quia ſcripturas neſciunt: & quia ſcripturas egnorant conſequenter neſciunt uit/
tutem dei:hoc eſt chriſtuʒ qni eſt dei uirtus: & dei ſapientia.
C In reſurrectione enim neqʒ; nubent neqʒ nubentur.

— 2

TZiber Quartus.

CLatina conſuetudo:græco idiomati non reſpondet. Nubere enim proprie dicuntur mulieres:
& uiri uxores ducere:ſed nos ſimpliciter dictum intelligamus: Quod nubere de uiris & nubi de uxo
ribus ſcriptum ſit. Sic in reſurrectione non nubent neq; nubentur. Reſurgent ergo corpora quæ poſ
ſunt nubere & nubi? Nemo quippe dicit de lapide & arbore & his rebus quæ non habent membra
genitalia ꝙ non nubant neq; nubantur: ſed de his quicunq; poſſunt nubere: tamen alia ratione nõ
nubunt. Quod autem infertur: ſed ſunt ſicut angeli dei ĩ cælo: ſpiritualis promitittur conuerſatio.
CBDe reſurrectione aũt moꝛtuoꝛum non legiſtis quod dictum eſt a deo dicente vobis. Ego ſuʒ
deus habꝛaam ⁊ deus iſaac ⁊ deus Jacob:non eſt deus moꝛtuoꝛum ſed viuentium.
CAd comprobandam reſurrectionis ueritatem: multo aliis manifeſtioribus exemplis uti potuit: e
quibus eſt illud:ſuſcitabuntur mortui & reſurgent qui in ſepulchris ſunt: Et in alio loco. Multi dor
mientium de puluere conſurgent Alii in uitam: & alii in opprobrium & cõfuſioneʒ æternaʒ. Quæ
titur itaq; quid ſibi noluerit dominus hoc proferre teſtimonium: quod uidetur ambiguum: uel nõ
ſatis ad reſurrectionis pertinet ueritatẽ. Ego ſum deus Habraaʒ: & deus Iſaac: & deus Iacob & quaſi
hoc pro lato: probauerit ꝙ uolebat: Statim intulerit: non eſt deus mortuoꝶ: ſed uiuentidm. Cuius
rei turbæ quoq; & circunſtantes myſterium cognoſcentes: admiratæ ſunt in doctrina & reſponſis
illius. Supra diximus ſaduceos: nec angelum nec reſurrectionem corporum confitentes: animarum
quoq; interitum prædicaſſe: Hii quinq; tantum libros moyſi recipiebant prophetarum uaticinia re
ſpuentes. Stultum erat inde proferre teſtimonia: cuius auctoritatẽ non ſequebantur: Porro ad æter
nitatem animarum probandam in moyſe ponit exemplum. Ego ſum deus Habraam & deus Iſaac
& deus Iacob:ſtatimq; infert:non eſt mortuorum deus ſed uiuentium. Et cum probauerit animas
permanere poſt mortem: neq; enim poterat fieri: ut eorum eſſet deus qui nequaquam ſubſiſte/
rent: conſequenter introduceretur & corporum reſurrectio quæ cum aĩabus bona malaue geſſerũt.
hbhunc locum plenius in extrema parte primæ epiſtolæ ad corinthios paulus apoſtolus exequitur.
CPhariſei audito ꝙ ſilentiũ impoſuiſſet ſaduceis:conuenerunt in vnum:⁊ interroganuit enm
vnus ex eis:Zegis doctoꝛ tentans eum. Magiſter quod eſt mandatum magnum in lege: Ait
illi Jeſus:Diliges dominum deum tuum ex toto coꝛde tuo. Et reliquan. .
CQuod de herode & de pontio pillato legimus in domimi nece: eos feciſſe concordiam:hoc etiam
nũc de phariſeis cernimus & ſaduceis: qui inter ſe contrarii ſunt: ſed ad tentandum Ieſum pari mẽ
te conſentiunt: Qui ergo iam ſupra in oſtenſione denarii fuerant confutati: & aduerſæ partis fa-
ctionem uiderant ſubrutam: debuerant exemplo moneri ne ultra molirentur inſidias: ſed maliuo//
lentia & liuor nutrit impudentiam. Interrogat unus ex legis doctoribus non ſcire deſiderans: ſed
tentans: an interrogatus noſſet quod interrogabatur: quod fit maius mandatum. Non de man-
datis interrogans ſed quod ſit primum magnumq; mandatum: ut cum omnia quæ deus mandaue
rit magna ſint: quicquid ille reſponderit: occaſionem habeat calumniandi: alius aſſerens ma-/
gnum eſſe de pluribus: Quicunq; jgitur nouit & interrogat non uoto diſcendi: ſed ſtudio co-/
olccnch an nouerit ille qui reſponſurus eſt: in ſimilitudmem phariſeorum non quaſi diſcipulus:
ed quaſi tentator accedit. è äü .
CCOMMENTARII IN MATHEVM. LI BER TERIIVS
EXPLICIT.INCIPIT LIBER QVARTVS.,. M
Ongregatis autem phariſeis:interrogauit eos Jeſus dicens. Quid
vobis videtur de chriſto:cuius filius eſt: Bicũt ei:HGauid: Ait illis.
NAQAuomoco ergo dauid in ſpiritu vocat eum dominum dicens. Bi⸗
rit dominus domino meo ſede a dextris meis. Donec ponam inimi/
cos tugs ſcabellum pedum tuouum.
9COQLiad tentandum lIeſum fuerant congregati: & ueritatem fraudu
lenta interrogatione capere nitebantur: occaſionem præbuerunt con-
fuſionis ſuæ: Interroganturq; de chriſto: cuius filius ſit: Interrogatio Ie/
ſu nobis proficit uſq; hodiæ contra iudæos. Et hi enim qui confitentur
O chriſtum eſſe uenturum hominem ſimplicem: & ſanctum uirum aſſerũt
n de generatiõe dauid: interrogemus ergo eos docti a domino:ſi ſimplex
omo eſt: & filius tantum dauid. Quomodo dauid uocet eum domi⸗-
num ſuum: non erroris incerto: nec proptia uoluntate: ſed in ſpiritu ſancto. Teſtimonium auteʒ qd
poſuit de.io9.pſalmo ſumptum eſt. Dominus igitur dauid uocatur:non ſecundum id quod de eo
natus eſt: ſed iuxta id quod natus ex patre: ſemper fuit: præuemiens ipſum carnis ſuæ patrem. Iudæi
ad deludendam mterrogationis ueritatem: friuola multa cõfingunt: uernaculum abrahe aſſerentes
cuius fuerit filius damaſcus eliezer. & ex ipſius perſona ſcriptum pſalmum: ꝙ poſt cedem quinqʒ re
gum dominus deus domino ſuo dixerit habraam: ſede ad dexteram meam: donec ponam oẽs ini/
micos tuos ſcabellum pedum tuoruõ. Quos interrogemus. Quomodo deus dixerit abrahe ea quæ
ſequuntur ftecum principium in die uirtutis tuæ in ſplendoribus ſanctorum ex utero ante luciferũ
genui te. Et iurauit dominus & non penitebit eum tu es ſacerdos in æternum ſecundum ordinem
melchiſedech.

Super Oatheum. c xxiij.
melchiſedech. Et reſpondere cogamus quomodo habraam ante luciferũ genitus ſit: & ſacerdos fue
rit ſecundum ordinem melchiſedech: pro quo melchiſedech optulerit panem & uinum: & a quo
decimas prædæ acceperit.
¶Et nemo poterat ei rñdere verbum:neqʒ auſus fuit quiſ. ï ex illa die eũ amplius interrogare.
Phariſei & ſaducei quærentes occaſionem calumniæ: & uerbum aliquod inuenire quod pateret
inſidiis: ꝗa in ſermonibus confutati ſunt: ultra non interrogant. Sed aptiſſime cõpræhenſum roma
næ tradunt poteſtati. Ex quo intelligimus uenena inuidiæ poſſe ꝗdẽ ſuꝑari:ſʒ difficile congeſcere.
CQAbPITVLVM. XXIII.
N Anc Jeſus locutus eſt ad turbas ⁊ ad diſcipulos ſuos dicẽs. Super cathedra moy
HI ſederunt ſcribe ⁊z phariſei:oĩa ergo que dixerint vobis ſeruate ⁊ facite:ſecundũ ve/
ro opera eoꝛum nolite facere:dicunt enim ⁊ non faciunt.
Oρ Quid manſuetius? quid benignius dno? Tentatura phariſeis: cõfringuntur inſidiæ
eorum: & ſecundum pſalmiſtam. Sagittæ paruulorum factæ ſunt plagæ eorum. Et ni-
hilominus propter ſacerdotium & nominis dignitatem: hortatur populos ut ſubiiciantur eis non
opera: ſed octrinãà conſiderantes. Quod aũut ait ſuper cathedram moyſi ſederunt ſcribæ & phariſei
Per cathedrã doctrinam legis ondit. Ergo & illud quod dicitur in pſalmo: in cathedra peſtilentiæ
non ſedit: & cathedras uendentium columbas euertit: doctrinam debemus accipere. DUJUM
¶Alligant autem opera grauia ⁊ impoꝛtabilia ⁊ imponunt in humeros hominum:digito antez
ſuo nolunt ea mounnre. ¶Hoc generaliter aduerſus omnes magiſtros.
qui grandia iubent & minora non faciunt: Notandum autem ꝙ & humen & digitus & onera: &
uincnla quibus alligantur onera: ſpiritualiter intelligenda ſunt.
CO mnia vero opera ſua faciunt vt videantur ab homimbuus.
CQuicunq; igitur ita facit quodlibet ut uideatur ab hominibus ſcriba & phariſeus eſt.
Biatant emim philateria ſua magniſicant fumbꝛias. Amant quoqʒ pꝛimos accubitus in ce/
nis:⁊ pꝛimas cathedras in ſynagogis:⁊ ſalutationes in foꝛo:⁊ vocari ab hoibus rabbi
CVhe nobis miſeris: ad quos phariſeorum uitia tranſierunt. Dominus cum dediſſet mandata legis
per moyſen: ad extremuʒ intulit. Ligabis ea in manu tua: & erunt in monimentü ante oculos tuos.
Et eſt ſenſus. Præcepta mea ſint in manu tua ut opere compleantur. Sint ante oculos tuos: ut die ac
nocte mediteris in eis. Hoc phariſei male interprætantes: ſcribebant in membranis decalogũ moy
ſi ideſt decem uerba legis: complicantes ea & ligantes in fronte. & quaſi coronam capiti facien tes:
ut ſemper ante oculos mouerent: Quod uſq; hodie indi: & perſæ: & babylonii faciunt. Et qui hoc
habuerit quaſi religioſus in populis iudicatur: iuſſerat quoq; aliud moyſes: ut in quattuor angulis
palliorum: iacintinas fimbrias facerent: ad iſrahelis populum di gnoſcendum: ut quomodo in cor-
poribus circonciſio ſignum iudaicæ gentis daret: ita & ueſtis haberet aliquam differentiam. Super
ſticioſi magiſtri captantes auram popularem: atq; ex mulierculis ſectantes lucra: faciebant grandes
fimbrias: & acutiſſimas in eis ſpinas ligabant: ut uidelicet ambulantes & ſedentes interdum punge-/
rentur: & quaſi hac admonitione retraherẽtur ad officia domini: & myniſteria ſeruitutis eius. Quia
ergo dixerat dominus: omnia opera ſua faciunt: ut uideantur ab hominibus quod generaliter accu
ſarat:nunc per partes diuidit: pittatiola illa decalogi: philateria uocabant. Quod quicunq; habinſ-
ſet ea:quaſi ob cuſtodiam & momimentum ſui haberet. Non intelligentibus phariſeis ꝙ hæc in cor
de portãda ſint: non in corpore: alioquin & armaria & arcæ habent libros: & notitiam dei non ha-
bent: Hoc apud nos ſuperſtitioſæ mulierculæ: in puulis euãgeliis & in crucis ligno: & in iſtiuſmodi
rebus: quæ habent quidem zelum dei:ſed non iuxta ſcientiam: uſq; hodie factitant: culicem liquan-
tes & camellum glutientes. Iſtiuſmodi erat fimbria parua & breuis: & lege præcepta: quam & mu/
lier illa quæ ſanguine fluebat: tetigit in pallio dñi: ſed non eſt compũcta ſupſtitioſis ſentibus phari-
ſeorum: magiſq; ſanata ad tactum eius. Cumq; ſuperflue dillatent phillateria: & magnas faciãt fim-
