Necnon & illi pauperes: de quibus in ſalomone ſcribitur. Redemptio uiri animæ: propniæ diuitiæ:

pauper uero non ſuſtinet comminationem. Non enim potefſt futurarum pœnarum audire terro/
rem: pauper in fide: pauper in gratia: non habens diuitias ſpirituales: nec ſcientiam ſcripturarũ: quæ

auro & argento & prætioſo lapidi comparatur. Quoniam igitur non egent ſani medico: ſed hi qui

male habent: propterea & apoſtolis in dexterarum cõmunicationem conuenit: ne ſpermmerent pau-
peres: ne deſpicerent peccatores: ſed ſemper meminiſſent eorum: ſicut paulus corinthii illius memi
nit quem cum in priori epiſtola contriſtaſſet ad tempus: ut corpore per pœnitentiam laborante ſpi

ritu ſaluus fieret: in ſecunda ne mai Sri triſtitia abſorberetur: reuocat ad eccleſiam. Petitq; cunctos ut

confirment in eum charitatem: & donent fratri ſicut ipſe unicuiq; eorum in ſacie xpᷣi donauerit. Im
plens pactum quod hieroſolymis fecerat: ut ſemper pauperum recordaretur.

¶Cum autem veniſſet petrus antiochiam:in facie ei reſtiti quia repꝛehenſibilis erat:pꝛius eniʒ
quam vemirent quidama iacobo:cum gentibus edebat. Cum autem veniſſent:ſubtrahebat:⁊ ſe
gregabat ſe:timens eos qui ex circunciſione erãt:⁊ ſimulatiom eius conſenſerunt ceteri iudei:ita

vt ⁊ barnabas duceretur ab eis in illam ſimulationem.

CEx eo quod petrus antequam quidam de hieroſolymis antiochiam uenirent: edebat cum genti/
bus: oſtenditur non eum oblitum fuiſſe præcepti. Nullum hominem cõmunem & immundum di/

cere: ſed quia propter eos qui adhuc legem obſeruandam putabant. Paululum ſe a conuictu ſub/
traxerat gentium: ita ut etiam cæteri qui ex iudæis erant ſimiliter facerẽt: & barnabas qui cuʒ paulo
in gentibus euangeliũ p̃dicabat: hoc facere cogeretur:hi ꝗ anthiochiæ crediderãt ex gẽtibꝰ:nec fue

rãt circũciſi: cõpellebantur ad legis onera trãſcẽdere: nõ ĩtelligẽtes diſpẽſationẽ petri:qa iudæos ſal
uani cuꝑeret ſz putãtes ita ſe euãgelii Hẽre rõnẽ. Cu itaq; uidiſſet apoſtolus paulus periclitari gratiazʒ

chriſti

5

12et debas . e. Tr E — e teuge = are a Y
= r .. D ) plr.. ,er ABlap-e „ ee

7
* * — 2
I. r ), D Z

7
6

4 —N ₰ 9%— .☚ „* —. r 5 — P r

„

2c1& zrh, ” .Wiber P mus. cu. r JErr- 1

In epiſtolam ad galatas.

chriſti noua bellator eius uſus eſt arte pugnandi: ut diſpenſationem petri qua iudæos ſaluari cupie
bat:noua ipſe contradictionis diſpenſatione corrigeret: & reſiſteret ei in facie. Non arguens propo/
, ſitum: ſed quaſi in publico contradicens. Vt ex eo quod paulus eum arguens reſiſtebat. Hi qui cre-
diderant ex gentibus ſeruarentur. Quod ſi putat aliquis: uere paulum petro apoſtolo reſtitiſſe: &
Pro ueritate euangelii intrepide feciſſe iniuriam præceſſori. Non ei ſtabit illud quod & ipſe paulus
iudæis iudæus factus eſt: ut iudæos lucrifaceret: & eiuſdem ſimulationis tenebitur reus: quando ca-
put totondit in kencris: & facto caluitio oblationem obtulit in hieruſalem: & Thimotheum circun
cidit: & nudi pedalia exercuit quæ utiq; manifeſtiſſime de cerimoniis iudæorum ſunt. Si itaq; ipſe
qui ad prædicationem gentium miſſus erat: non putauit abſq; re dicere: ſine offendiculo eſtote iu-/
dæis & eccleſiæ dei: uomodo & ego omnibus per omnia placeo. Non quærens quid mihi utile
eſt: ſed quod multis ut ſaluentur: & fecit aliqua quæ contraria eſſent euangelii libertati: ne ſcanda-
lizaret iudæos. Qua auctoritate: qua fronte audet hoc in petro repræhendere: qui circunciſiõis apo a oeͤ )
ſtolus erat:quod ipſe apoſtolus gentium arguitur commiſiſſe? Sed ut ante iam diximus: reſtitit ſe- . .⸗ ⸗ — Il. 2 6 l.

4 ⸗ erl⸗ P cundum facjem publicam petro & cæteris: ut hypocriſis obſeruandæ legis: quæ nocebat eis qui ex 9* = r ,.
d eſret, gentibus crediderant correptione hypocriſis emendaretur. Et uterq; populus ſaluus fieret: dum & 3 .
1 qui circunciſionem laudant: petrum ſequuntur: & qui circuncidi nolunt: pauli prædicant liberta-
tem. Quod autem ait repræhenſibilis erat: propterea inediæ temperauit: ut intelligamus: non taʒ 1
eum paulo fuiſſe reprehenſibilem: quam his fratribus cum quibus ante edens ſe ab eis poſtea ſepa/ ak⸗ — r. -— Pa⸗ſa
. In4H rabat.Vtilem uero ſimulationem : & aſſumendam in tempore: ethieũ regis iſrahel nos doceat exẽ/ . l.⸗
plum: qui non potuiſſet interficere ſacerdotes bahal: miſi ſe finxiſſet uelle idolum colere dicens.
Congregamini omnes ſacerdotes bahal: ſi enim achab ſeruiuit bahal in paucis: ego ſeruiam in — 1
1 multis. Et dauid quando mutauit faciem ſuam coram abimelech: & dimiſit eum & abiit. Nec mi⸗ . a 7 F
9 rum:quamuis iuſtos homines: tamen aliqua ſimulare pro tempore ob ſuam & aliorum ſalutem: cd FK P=
n & ipſe dominus noſter non habens peccatum: nec carnem peccati: ſimulationem peccatricis carnis —
n aſſumpſerit: ut condemnans in came peccatum nos in ſe faceret iuſtitiam dei. Legerat utiq; paulus =
1 in euangelio dominum præcipientem: ſi autem peccauerit in te frater tuus: uade & corripe eum in- .
ter te & ipſum ſolum. Si te audierit: lucrifeceris fratrem tuum. Et quomodo cum etiam de minimis N5W1
fratr bus hoc faciendum iuſſerit: auſus eſt apoſtolorum maximum in publica facie tam procaciter) ſe e= Pwrrt, Pret-
tam conſtanter arguere? Niſi & petro ſic placuiſſet argui: & paulus non ei faceret iniuriam: de quo ag . 1, Per ,„
uc4 ante dixerat: ueni hieroſolymam uidere petrum: & manſi apud eum diebusquindecim: alium auteʒ Ra- . fe⸗ ; te
1 apoſtolorum uidi neminem. Et rurſum: qui enim operatus eſt petro in apoſtolatum circunciſiõis:
n & infra:petrus & iacobus & ioanhes qui uidebantur columnæ eſſe: & cætera quæ in eius laudes per
8 orat.Aliquotieus cum adoleſcentulus romæ controuerſias declamarem: & ad uera certamina fictis . *)
i. militibus exercerem: currebam ad tribunalia iudicum: & diſſertiſſimos oratorum tãta inter ſe uide/ = % - r, R Er⸗lec
bam acerbitate contendere: ut omiſſis ſepe negotiis in proprias contumelias uerterentur: & iocula- e == -E D De
ri ſe inuicem dente morderent:ſi hoc illi faciunt ut apud reos nullam ſuſpitionem præuaricationis P) ”ñ
4 incurrant: & fallunt populum circunſtantem: quid putamus tantas eccleſiæ columnas: petrum &

4 paulum tanta uaſa ſapientiæ inter diſſidentes iudæos atq; gentiles facere debuiſſe? niſi ut eorum ſi- , 4 S
mulata contentio: pax credentium fieret: & eccleſiæ fides ſancto inter eos iurgio cõcordaret. Sunt q P⸗ , I: . 1
, cæpham: cui hic in facie paulus reſtitiſſe ſe ſcribit. Non putent apoſtolum petrum: ſed alium de ſep/ — („ „ FeiY
tuaginta diſcipulis iſto uocabulo nuncupatum. Et dicunt nequaquã petrum a conuictu gentium ſe P
potuiſſe ſubtrahere: qui & centurionem cornelium baptizarat. Et cum aſcendiſſet hieroſolymam
u diſceptantibus aduerſus ſe qui erant ex circunciſione: & dicentibus: quare introiſti ad uiros præpu-
. tium habentes & manducaſti cum illis? Poſt narrationem uiſionis tali reſponſionem ſuam fine cõo.
cluſerit. Si ergo eandem gratiam dedit illis deus ſicut & nobis ag credidimus in dim ieſum xpᷣm
4 Ego quis eram qui poſſim prohibere deum: quibus auditis: tacuêrunt & glorificauerunt deum di-
n L centes. Ergo & gentibus deus pœnitentiam ad uitam dedit. Maxime cum lucas ſcriptor hiſtoriæx: . l
n nullam eius diſſenſionis faciat mentionem: nec dicat unquam petrum anthiochiæ fuiſſe: cum pau/ 1,
lo:& locum dari porphyrio blaſphemanti. ſi aut petrus erraſſe: aut paulus procaciter apoſtolorum ephan Sů
principem confutaſſe credatur. Quibus primum reſpondendum alterius neſcio cuius cephæ neſci-/
. re nos nomen. Niſi eius qui & in euangelio & in aliis pauli epiſtolis: & in hac quoq; ipſa wodo cæ/ . —
phas modo petrus ſcribitur. Non quo aliud ſigniſicet petrus: aliud cæphas: ſed ꝙ quam nos latniune =
& græce petram: hanc hebrei: & ſyri propter linguam inter ſe uicinam: cæphan nuncupent. Dein/
de totum argumentum epiſtolæ quod obliq; de petro:iacobo: & ioanne dicitur huic intelligentiæ
repugnare. Nec mirum eſſe ſi lucas hanc rem tacuerit: cum & alia multa quæ paulus ſuſtinuiſſe ſe re
plicat. Hiſtoriographi licentia prætermiſerit: & non ſtatim eſſe contrarium: ſi quod alius ob cauſam 79
dignum putauit relatu: alius inter cætera dereliquit. Deniq; primum epiſcopum antiochenæ ec- Petene eſw
cleſiæ petrum fuiſſe accepimus: & romam exinde tranſlatum: quod lucas pœnitus omiſit. Ad ex/ Ih- — =
tremum ſi propter porphyrii blaſphemiam alius nobis fingendus eſt cæphas: ne petrus putetur .
erraſſe: inſinita de ſcripturis erunt radenda diuinis. Quæ ille quia non intelligit criminatur: ſed
v.

—

—,— ,
—

g

fe PI. Hr⸗ g! R = p. —, . —
Liber primus.c.ij.

aduerſum porphyrium:in alio ſi xp̃s juſſerit opere pugnabimus:nunc reliqua proſequamur.
CSed cum vidiſſem quod non recto pede incedunt ad veritatẽ euãgelii.dixi petro coꝛã oibus.
CSicut hi qui ſanis greſſibus claudicare ſe ſimulant:mon uitium habent in pedibus: ſed eſt aliqua
Qcauſa cur claudicent: ita & petrus ſciens circunciſionem & præputium nihil eſſe: ſed obſeruationem
3 A Srr nrr r ., =— mandatorum dei: edebat quidem ante cuʒ gentibus: ſed pro tempore ab eis ſe ne iudæos a fide xpi
— I eI* s & paulus eadem arte qua ille ſimulabat: ei reſtitit in facie: & loquitur co
/. ram omnibus: non tantum ut petrum arguat: quam ut hi quorum cauſa petrus ſimulauerat corri-
gantur. Quod ſi qu iſte non placet ſenſus: quo nec petrus peccaſſe:nec paulus ꝓcaciter oñditur ar-

WeT,

guiſſe maiorẽ: debet exponere qua conſequentia hoc paul'in altero rephendat ꝗd ipſe commiſit.
ESi tu cum indeus ſis:gentiliter ⁊ non iudaice viuis:qũo gentes cogis iudaiʒare:
Indiſſolubili argumento conſtringit petrum: immo per petrum eos qui pugnantia illum inter ſe
facere cogebant. Si inquit o petre tu natura iudæus escircũciſus a parua ætate: & uniuerſa legis præ
cepta cuſtodiens: nunc ob gratiam chriſti ſcis eam nihil per ſe habere utilitatis: ſed exemplaria eſſe
& imagines futurorum: & cum his qui ex gentibus ſunt cibum capis: nequaquam ut apte ſuperſti⸗
tioſe ſed libere & indifferenter uictitas: quomodo eos qui ex gentibus crediderunt nunc recedens
ab eis: & quaſi a contaminatis te ſeparans & ſecernens: compellis iudaizare. Si enim immundi fũt
za quib recedis: idcirco autem recedis: quia non habent circumciſionem: compellis eos circũcidi &
”a iudæos fieri: cum tu ipſe natus iudæus gentiliter uixeris. Et latenter oſtendit cauſam quare aduerſũ
att af e. T a⸗ Aed diſputauerit: da ſcilicet gẽtes ſimulatione ſua iudaizare cõpelleret: du eum cupiunt æmulari.
Ppar- Pt rE Hos natura iudei ⁊ non ex gentibus peccatoꝛes.
S CSubrepunt hoc loco hæretici: qui ridicula quædam & inepta fingentes aiunt. Nec ſpiritualeʒ pec
care poſſe naturam:nec iuſte aliquid facere terrenam. Quos interrogemus quare de bona oliua ra-
mi fracti ſunt: & cur de oleaſtro in radicem bonæ oliuæinſerti: ſi nec de bono cadere quicquam po
teſt. nec de malo ſurgere? Aut quomodo uel paulus perſequutus ſit ante eccleſiam: ſi de natura ſpi
rituali fuit: aut poſtea apoſtolus factus: ſi de terrena fœce generatus eſt. Quod ſi terrenum eum
7 * ⸗ . non fuiſſe contenderint: ipſius uerba ponamus: eramus filii natura iræ: ſicut & cæteri. Natura iudæ-
.

us eſt:qui de genere eſt Abraham: & a parentibus die octauo circunciſus eſt. Non natura iudæus
qui poſtea eſt factus ex gentibus. Vt autem totum argumentum breui ſermone compræhendat.
ſenſus eſt iſte qui texitur. Nos: ideſt ego & tu petre. Miſcuit enim perſonam ſuam:ne illi facere ui-
deretur iniuriam. Cum eſſemus inquit natura iudæi ea facientes quæ lege præcepta ſunt. & non ex
gentibus peccatores: qui uel generaliter quia idolis ſeruiunt: peccatores ſunt: uel quos nunc puta-
mus immundos: ſcientes quod non poſſemus ex legis opere: ſed e& chriſti ſaluari fide: credidimꝰ in
chriſtum: ut quod lex nobis non dederat fides tribueret quam habeamus in chriſto. Quod ſi rece-
dentes a lege in qua ſaluari non potuimus: tranſcendimus ad fidem in qua non carnis quæritur cir
cumciſio: ſed cordis puri deuotio: & nunc a gentibus recedendo hoc agimus: ut quicũq; non ſit cir-
cumciſus immundus ſit. Ergo fi des in chriſtum in qua nos putabamus ante ſaluari: magis peccati ẽ
miniſtra quam iuſtitiæ quæ aufert cireũciſionem: quam qui non habuerit immundus eſt. Sed abſit
ut quod ſemel deſtruxi: & ſciui mihi non profuiſſe rurſum uendicem. Semela lege diſcedens legi
ſum mortuus ur in chriſto uiuerem: cruciq; eius affiæus & in nouum renatus hominem: ſide magis

luam carne ſubſiſterem: & cum chriſto egrederer e mundo. Quod ſemel adorſus ſ teneo: nõ mihi

— —

gratis xps ẽ mortuus:ĩ quo fruſtra credidi:ſi putaui abſq; fide eius ĩ ueteti lege ſaluari.
EScientes autem quod non iuſtiſicatur homo ex operibus legis:niſi per fidem Jeſu chriſti et
nos in chriſto Jeſu credidimꝰ vt iuſtiſicemur in fide chriſti ⁊ non ex operibus legis.
CAiunt qdã ſi ueꝝ hoc ſit qd Paulus affirmat ex opibꝰ legis nõ iuſtificari: ſed ex fide leſu xp̃i: priar-
ð chas & ꝓphas. & ſcõs ꝗ añ xp̃i aditũ fuerũt ĩperfectos fuiſſe. Quos admonere debemꝰ: eos hic di
cQci iuſtitiã nõ cõſequutos: ꝗq tãtũ ex Opibꝰ iuſtiſicari poſſe ſe credãt. Sctõs aũt qui antiquitus fuerĩt: ex
41. Iſide vpᷣi iuſtificatos:ſi quidem abrahã uidit diẽ xpᷣi: & lætatꝰẽ: & moyſes maiores diuitias æſtimauit
1 ey Pde F rheſauro ægyptiorum: improperium chriſti. Aſpiciebat enim in remunerationem: & eſaias uidit
n R.. Agloriam chriſti: ut Ioannes euangeliſta commemorat: & iudas de omnibus generaliter: cõmonere
ahar Te 2. vAHinquit uos uolo ſcientes ſemel omnia quoniam ieſus populum de terra ægypti ſaluans: ſecũdo eos
. — —, Ps, Ws qui non crediderunt perdidit. Vnde non tam legis opera damnantur: quam hii qui tantum ex ope
11 3 ribus iuſtificari ſe poſſe confidunt. Saluatore quoq; ad diſcipulos loquente. Niſi ſuperabundauerit
iuſtitia ueſtra plus quã ſcribarum & phariſeorum: non intrabitis in regnum cælorum. Congregan
dum in hoc loco quanta in lege præcepta ſint: quæ explere nullus quæat. & econtrario dicendum
garclam legis etiam ab his fieri qui ignorent eam. Sed ideo nõ iuſtificari operatores eiꝰ: quia abſq;
fide chriſti fiant: uerbi gratia. Non dormire cum uiro dormitione mulieris. Non adulterare: non ra
pere:ſed magis honorare patrem & matrem: & cætera quæ imperata ſunt facere. Quod ſi de ſanctis
– –— niris nobis exempla protulerint: quod in lege uerſati: ea ꝗᷓ legis fuerãt perpetrarint: dicemus. Quia
eR - fP σ iuſto lex non eſt poſita: ſed iniquis: & non ſubditis: impiis & peccatoribus: contaminatis & immũ-
ä dis. Qui autem a deo doctus ſit. Non habere eum neceſſe ut uel de charitate doceatur. Paulo dicen
te. De charitate

—

⸗

8. Ro.ʒ.c. te. De charitate autem non neceſſe habeo ſcribere uobis: ipſi enim uos adeo docti eſtis ut diligatis
inuicem.proptet quod ex operibus legis non iuſtificabitur omnis caro. Non iuſtificabitur ex operi
bus legis caro illa de qua ſcribitu omms caro fœnum:& omnis gloria eius quaſi flos agri Iuſtinca
m tur autem ex fide lIeſu chriſti caro illa de qua in reſurrectionis dicitur ſacramento: omnis caro uide-
bit ſalutare dei. Sed & iuxta humilem intellectum: iuſtificabatur quondam non omnis caro:ſed ta-
0 tum hi homines qui in palæſtina erant. Nunc autem ex ſfide Ieſu chriſti iuſtiſicatur omniscaro:dum
4 Ego enim per legem legi moꝛtuus ſum:ut deo vinam.
CAliud eſt per legem mori: aliud legi mori. Quod legi moritur: uiuebat ei antquam moreretur:
obſeruans ſabbata: & neomenias: & dies feſtos: & uictimarum typicam curioſitateʒ & fabulas iudai
tl cas: & genealogias. Poſtquam autem uenit chtiſtus: & lex de qua ſcriptum eſt. Scimus autem quia
N lex ſpualis eſt:per euangelicam legem: legi paiſtinæ mortuus eſt: & anima quæ ſecundum id quod
G cribitur ad romanos: uiro uiuente ſi nupſiſſet adultera uocabatur. Mortuo uiro ſuo lege ueteri:nup I2 B
ſi⸗ ſit legi ſpirituali: ut fructificaret deo:unde & ĩ oſeæ ad eam dicitur: ex me fructus tuus inuentus eſt. — Wir We S .
en Cui pulchrẽ myſticum illud infertur: quis ſapiens: & intelligit iſta: intelligens & cognoſcit ea? Qui —rrr a —-w e
i er legem igitur ſpiritualem legi litteræ moritur: deo uiuit: cum non ſit ſine lege dei: ſed in lege ſit
i chriſti. Qui uero legi moritur ob peccata mortuus quidem eſt. ſed non poteſt de eo dici quod ſe-
i quitur ut uiuat deo: eſſe autem legem aliam ſpiritualem extra legem litteræ. & alibi apoſtolus do/
cet dicens. Itaq; lex quidem ſancta & mandatum ſanctum & iuſtum & bonum: & ezechiel ex perſo/
na dei: eduxi inquit eos.ideſt populum iudæotum de terra ægypti: & adduxi eos in deſertum: & de
di eis præcepta mea: & iuſtificationes meas oſtendi illis: quas faciet homo et niuet in eis. De ea uero
n lege quæ iram operatur: cui & apoſtolus mortuus eſt poſtea infert: & ego dedi eis præcepta nõ bo/ .
na: & iuſtificationes in quibus non uiuent in eis. Idipſum ſgnificatur & in pſalterio. Quoniam nõ
li cognoni litteraturam: introibo in ſortitudinem domini.
u CChꝛſſto conſixus ſum cruci. H
Quia dixerat ſe per legem legi mortuum: quomodo mortuus fuerit oſtendit chriſto confixus .
ſum cruci: tollens crucem ſuam & chriſtum ſequens: & in ipſa obſecrans paſſione:memento mei cũ
ueneris in regnum tuum: ſtatimq; audiens hodie mecum eris in paradiſo. Siquis mortificatis mem
li bris ſuper terram: & mundo mortuus: configuratus fuerit morti leſu chuſti: crucifigitur cum leſu:
e & tropheum mortificatio nis ſuæ: in ligno dominicæ paſſionis affigit.
1, ¶Uiuo autem iam non ego. ANiuit autem in me chriſtus.
Non uinuit ille qui quondam ciuebat in lege:qui perſequæbatur eccleſiam. Viuit autem in eo chri
ſtus: ſapientia: fortitudo: ſermo: pax gaudium: cætereq; uirtutes quas qui non habet non põt dicere
i Viuit aũt in me xpCᷣs.Hoc ãt totum ſub ſua pſona aduerſum petrum de petro diſputat.

CQuod autem nunc niuo in carne. C Aliudẽ in carne eẽ: & ĩ carne uiuere. Qui enim in car
ne ſũt deo placere non poſſunt. Vnde ad bñ uiuentes dicitur: uos autẽ non eſtis in carne.
In ſide viuo filii dei ⁊ chꝛiſti:qui dilexit me ⁊ tradidit ſemetipſum pꝛo me. DZ
CWCAd romanos de deo loquitur: quod filio ſuo non pepercit: ſed pro nobis tradiderit eum. Nune
4 uero de xp̃o quod ſeipſe tradiderit: qui dilexit me inquit: & tradidit ſeipſum pro me. In euangelio
8 uero ubi apoſtoli enumerantur: infertur & iuda ſcariothes qui & tradidit eum. Rurſum in eodem:
ecce appropinquabit qui tradet me: de principibus uero ſacerdotum: & ſenioribus populi ſcriptura
cõmemorat quod condẽnauerint ieſum morti: & ligantes eum duxerint & tradiderint pilato præ-

ſidi: & deinceps de pilato: dimiſit eis barrabam: leſum autem flagellatuz tradidit eis ut crucifigerẽt
2 illum. Igitur & pater tradidit filium: & filius ipſe ſe tradidit. & iudas & ſacerdotes cum principibus )
tradiderant: & ad extremum traditum ſibi: tradidit ipſe pilains Sed pater tradidit ut ſaluaret perdi/- P* F. –—
tum mundum:leſus ipſe tradidit: ut patris ſuamq; faceret uolulſtatem. Ludas autem & ſacerdotes P1.9 c er
d4 & ſeniores populi & pilatus uitam morti neſcii tradiderunt: quæ cum ipſa quoq; ſe pro noſtra ſalu- — P
D te tradidurit. Beatus multumq; fœlix qui uiuente in ſe chriſto per ſingulas cogitationes & opera po
4 reſt dicere:in fide uiuo filii dei: qui dilexit me & tradidit ſeipſum prome.
2 Mon abiicio gratiam dei:ſi enim per legem iuſtitia:ergo chꝛiſtus gratis moꝛtuus eſt.
4 ¶ Abicit gratiam dei tam ille qui poſt euangeliuz uiuit in lege: quam his qui peccatis poſt baptiſ-
mum ſordidatur. Qui autem poteſt iuxta apõſtolum dicere gratia eius in me non fuit uacua. Iſte &
. hoc loquitur confidenter. Non abiicio gratiam dei. Quod autem ſequitur: ualde neceſſarium eſt ad
d4 uerſum eos qui poſt fidem chriſti putant legis præcepta ſeruanda. Dicendum quippe eis: ſi per legeʒ
iuſtitia eſt. ergo chriſtus gratis mortuus eſt. Aut certe doceant quo modo non chriſtus gratis mor/
9 tuus ſit: ſĩ opera iuſtificent. Sed quãuis ſint hæbetes dicere non audebunt: chriſtum ſine cauſa mor⸗
4 tuum. Ad particulam itaq; ſyllogiſmi quæ hic proponitur. Ideſt ſi enim per legem iuſtitia: ergo xp̃s
gratis mortuus eſt. Debemus illud aſſumere quod conſequenter infertur: & negari non poteſt: xpᷣs
. autem non eſt gratis mortuus: & concludere. Non igitur perſegem iuſtitia. Hucuſq; contra petruʒ:
, nunc ad galatas reuertitur. “

Liber pꝛimus.c.iii.
) P⸗d. 7* .-Xd, .
==Inſenſati galate:quis vos faſcinanit. CAbPITVLVM. III.

bus ad minora uenientes: quia cœperint ſpiritu & carne conſumentur; uel ob id quod

2, =⸗ unaquæq; prouintia ſuas habeat proprietates. Cretenſes ſemper mendaces: malas beſti
rr ver. Eas: uentres pigros: uere ab æpimenide poeta dictos apoſtolus comprobat. Vanos mau/
. A aſe fevocrs ros: & ferages dalmatas latinus pulſat hiſtoricus. Timidos phrigas: omnes poetæ lacerant: athenis

expeditiora naſci ingenia philoſopbi gloriantur. Græcos leues: & apud cæſarem ſugillat tullius di
. „ cens: aut leuium græcorum: aut ĩimaniũ barbarorum: & pro flacco ingenita inquit leuitas: & erudi/

, Ees arbitror: & apoſtolum galatas regionis ſuæ proprietate pulſaſſe. Licet quidam profundis ſe queſtio
Te⸗ rrin n nibus inſerentes: q̃ſi ſub obtentu uitandæ hereſeos quæ diuerſas naturas iĩfert dicant. Tyrios quoq;
Baht Prſ Ir S& ſydonios: moabitas: & ammanitas: & idumeos: baby lonios: & ægyptios: omneſq; gentes quæ in
ſcripturis nominentur habere quædam idiomata ex cauſis præcedentibus: & mœrito operum pri-
ſtinorum:ne iuſtitia dei ueniat in dubium: cum unaquæq; gens uel bonum uel malum habere aſſe
ratur quod alia non habeat. Nos iſtas altitudines declinantes: ſupiora ſectabimur: aut ſtultitiæ eos

quod indociles ſint & uecordes: & ad ſapientiam ardiotes ϑ6vod autem ſequitur: quis uos faſcina
uit:digne paulo qui & ſi impœritus eſt ſermone. Non tamen ſcientia: debemus exponere: non quo
HD 7„ ccierit eſſe faſcinum qui uulgo putatur nocere:ſed uſus ſermone ſit triuii: & ut ĩ cæteris ita &in hoc
raſrr en H quoq; loco uerbum quotidianæ ſermocinationis aſſumpſerit. Legimus in prouerbiis: donum inui
. 6T "* dli cruciat oculos. Qui apud nos inuidus: in græco ſigniſicantius ponitur faſcinator: & in ſapientia
B quæ ſalomonis ſcribitur: faſcinatio malignitatis obſcurat ona Qubus docemur exẽplis: qd uel
inuidus aliena fœlicitate crucietur: uel his ĩ quo bona ſint aliqua: alio faſcinante: ideſt inuidẽte no/
2 ceatutr. Dicitur faſcinus propriæ infantibus nocere: & ætati paruulæ: & his qui necdum firmo ueſti-
T= Tr —errE gio figant gradum. Vnde & quidam de gentilibus: neſcio quis teneros oculꝰ mihi faſcinat agnos.

△ „- : . . . G 2 . .
= = 4. cũq; in dei opere uel cœpiſſe uel profeciſſe cognouerint: eos a bonis operibus auertant. Nunc illud
fer teter t Ww" in cauſa eſt quod ex opinione uulgi ſumptum putamus exemplum: ut quomodo tenera ætas no-
— ToH eri dicitur faſcino:ſic etiam galatæ in chriſti fide nuper nati & nutriti lacte & non ſolido cibo. Ve/

Quod ſi aliquis contradicit: exponat quomodo de cõmuni opinione: ſit ſumptum: uallis titãnoꝶ

ſimilia quæ utiq; uocabula gentilium fabularum: & cauſas & origines habẽt. Inrerrogemus hoc lo
co martionẽ qui prophetas repudiat. quomodo interprætetur id quod ſequitur.
C Ante quoꝛum oculos Jeſus chꝛiſtus pꝛoſcriptus eſt:⁊ in uobis cruciſxus.
CNobis enim rectæ proſcriptus eſt chriſtus: de cuius patibulo & paſſione alapis & flagellis. omnis

tur: ſed multo antequã deſcendere dignaretur ad terras: & hominẽ qui eſt crucinxus aſſumeret no/
uerimus. Nec parua laus galatarum eſt: quod ita crediderint in crucinxum: ut ãte fuerat eis proſcri/-
ptus. Quo ſcilicet lectitantes prophetas & omnia ueteris legis ſacramenta noſcentes: uia & ordine
Ne.re — Huenerint ad credendum. Legitur in quibuſdam codicibus: quis uos faſcinauit: non credere ueritati?
Xa- er Laee s Phef Sed hoc quia in exemplaribus adamantü non habetur omiſimus.
W CHoc ſolum volo vobis ditcere: ex operibus legis ſpũz accepiſtis an ex auditn ſidei.
CSunt quidem ait multa quæ poſſunt interrogatione uos cogere:legi euangelium præferendum:
ſed quoniam inſenſati eſtis: & nequaquam ea poteſtis audire: ſimplici uobiſcum ſermone loquor:
S& de eo quod promprum eſt ſciſcir. Spititum ſanctum quem accepiſtis utrum uobis legis opera
ſabbati obſeruatio: circũciſionis: & neomæniaruʒ ſuperſtitio dederit? an auditus fidei: per quam ex
gentibus credidiſtis? Quod ſi negari non poteſt ſpiritum ſanctum & uirtutes quæ in principio fi/
dei acceptum ſpiritum ſequæbantur: non ex operibus legis: ſed ex fide chriſti datuz. Manifeſtum ẽ
uos a melioribus exorſos: in peiora corruere. Conſideremus autẽ diligenter quia non dixerit uolo
a uobis diſcere utrum ex operibus ſpiritum acceperitis: ſed adiecerit ex operibus legis. Sciebat eniz
& cornelium centurionem ſpiritum ex operibus accepiſſe: ſed non ex operibus legis quam neſcie-
bat. Si autem econtrario dicitur: ergo & ſine auditione fidei accipi ſpiritus poteſt: feſpondemus ac-
cepiſſe quidem eum ſpiritum: ſed ex auditu fidei & naturali lege quæ loquitur in cordibus noſtris:
bona quæq; facienda & uitanda mala: per quam dudum quoq; abraham: movſen: & cæteros ſan-
ctos iuſtificatos retulimus. Quam augere:deinceps poſſit operum obſeruatio: legis quoq; iuſtitia

timus: legis opera deſtruimus. Nec frimus ſeenn dum quoſdam faciamus mala donec ueniant bo
na. Quorũ damnatio iuſta eſt. Sed ſefuituti: gratiam anteponimus. Dicimus quod iudæi propter
mœtum faciunt: id nos facere ꝑpropter charitatem. Illos ſeruos eſſe. Nos filios: illos cogi ad bonum:

„ — „. . r 7 . rT . P nos bonum

6

.
G, 2J— ſ2 ta uanitas. Ipſum iſtahel graui corde & dura ceruice omnes ſcripturæ arguunt. In hunc ergo modũ

hoc utrum uerum:nec ne ſit:deus uiderit quia põt fieri:ut & demones huic peccato ſeruiant: & quoſ

in regnorum libris: ſyrenæ & onocentauri in eſaia arcturus: & orioh: & pliades in iob: & cætera his

TDupliciter hic locus intelligi poteſt: uel ideo inſenſatos galatas appellatos: a maiori

argui dicentes: per quam ſpiritum legiæ & litteram diiudicare non poſſint: aut uitio gentis corripi

luti quodam faſcinante ſint nociti: & ſtomacho ſidei nauſiante: ſpiritus ſancti cihum euomuerint.

prophetarum prædicit chorus: ut crucem ipſius. Non de euangelio tantum in quo cruciſxus refer

non tamen carnalis legis quæ præterũit: ſed ſpũalis: quia lex ſpũa lis eſt:neq; uero quia fidem præfe

e

nos bonum ſponte ſuſcipere. Non igitur ex fide chriſti licentia naſcitur delinquendi: ſed ex dile ctio Pl. 52 ſ 34 Re.
ne fidei uoluntas boni openis augetur: dum bona ideo facimus. Non quia naſtremn ſormidamus: ſʒ &E PDrrs!, .
quia ſcimus ea Eiplacer in quem credimus. Quærat quiſpiam ſi fides non eſt niſi ex auditu: quo⸗ PTe s, Ler, ey pets
modo qui ſurdi ſunt poſſunt fieri chriſtiani. Deum quippe patrem ex magnitudine & pulchritudi/
ne creaturarum poteſt quis intelligere: & conditiomibus conditor conſequenter agnoſcitur. Chri-
ſti autem natiuitas: crux: mors: veſurrectio: niſi ex auditu ſciri non poteſt? aut ſurdi igitur chriſtiani
non ſunt: aut ſi ſurdi ſunt chnſtiani: falſum eſt quod alibi ab apoſtolo dicitur. Itaq; fides ex auditu — 27ι -rr
auditus autem per uerbum dei. Ad quod qui ſimplici reſponſione contentus eſt: dicit non eum ge „ —
neraliter dixiſſe ſides omniuʒ ex audlturſed fides ex auditu: quod & in patte: & imtoto accipi poteſt. A ”
eeeorum ſcilicet fides ex auditu qui audiũt qui credunt. Qui auteʒ huic ſicrupulo ſatiſſacere conatut: C!, M
1 Dre⸗, 5†t prius illud temptatur aſſerere: quod nutibus quoq; & quotidiana conuerſatone: & ut ita dixeriz to E i
ſl⸗ ☚ F tius corporis loquente geſtu: ſurdi poſſint eugngelium diſcere: deinde etiam hoc quod dei ſermo 7
=z⸗ I* cui nihil ſurdum eſt: ad eas magis loquitur aures: de quibus & ipſe ait in euangelio: qui habet aures 5 A.- 12.1. . 1.
audiendi: audiat. Et in apocalypſi: qui habet aurem audiat: quid ſpiritus dicat eccleſiis. Et eſaias: dni
addidit milni auriculã. ſte eſt alius homo cui deus loquitur in occulto: qui clamat in corde creden 5 1
2 — nifanb pater: & ut frequenter expoſuimus quomodo corpus omnia membra & ſenſus habet. Ita 1-⸗ AA Ar Baren
==⸗ ima quoq; uniuerſos & ſenſus & membra habere: & inter cætera aures etiam: quas qui habue-
— ; / rit non magnopere indigebit: his auribus corporis ad chriſti euangelium cognoſcendum. Simul) —. „) „
FE ☛ auatern etiam illud attendite quod hic ſpiritus abſq; ullo additamento ſanctus intelligatur: quem ex — 1.AA ,
,/ 9 dono conſequimur & non hominis. De quo alibi ſcribitur. Incorruptus ſpiritus eſt in omnibus: & , F „
üöiipſe ſpiritus teſtimonium reddet ſpiritui noſtro: & in alio loco. Nemo ſcit ea quæ hoiĩs ſũt: niſi ſpũs Aar⸗
hoĩs qui eſt in eo. Et in daniele. Benedicite ſpiritus & animæ iuſtorum dominum.

5

CSic ſtulti eſtis vt cum ſpiritu ceperitis:nunc carne conſumamini. R rs ., D e
CSi ſandtum ſpiritum acceperant galathæ: quomodo ſtulti erant: uerum ſtatiʒ ſoluitur cœpiſſe eos / E „ —
ſpiritu: ſed cum carne conſumarentur: ſpiritum ab eis fuiſſe ſublatum. Vnde ſine cauſa paſſi ſunt ta⸗ Pr K, 2
ta quæ paſſi ſunt. Quod ne ſibi poſt peccatum eueniret. Dauid præcatur dicens. Spiritum ſanctum
tuum ne auferas a me. Diligenter attendite quod qui ſcripturas iuxta litteram ſequitur: conſumari 2

carne dicatur. Quãobrem illud quod ad corinthios ſcriptum eſt: in carne uiuentes: non iuxta carnẽ

militamus. Melius ſic intelligi poteſt ut hi militare dicantur in came: qui uetus teſtamentum humi ,0₰☛ ð
liter ediſernt. Qu uero ſequuntur intelligentiam ſpũalem: ſint quidem in came qui eandem hnt 1 . „ — eh4 .· D E,
Alitteram quam iudæi: ſed non iuxta carnem militent: a carne ad ſpiritum tranſcendentes. Quando ), 1.-Ae./ .

nderitis eum qui primum credits ex gentibus: & ad chriſti aratrum mittit manuz: præuio aliquo do — E EE e
Sa prudente ſic per legis iter ad euangelium pergere ut omnia illa quæ ibi ſcripta ſunt. De ſabba- Arwes!

to de azimis:de circuncilione:de uictimis: digne deo intelligat: & deinceps poſt euangelii lectionẽ-
a iudæo aliquo: aut iudæorum ſocio perſuaderi: ut umbras & allegoriæ nubila derelinquens: ſic
ſcripturas interprætetur ut ſcriptæ ſunt: de hoc poteſtis dicere ſic ſtultus es ut cum ſpiritu cœperis:
Nunc carne conſumeris.
¶Tanta paſſi eſtis ſine cauſa:ſi tamen ſine caſa.
CConſideremus inſœ lices iudæos qui tanta ſuperſtitione & obſeruatione laboris uiuunt inter cæ-
teras nationes dicentes: ne tetigeris: ne guſtauenis: ne attractaueris: & probauimus uerum eſſe quod
dicitur. Tanta paſſi eſtis ſine cauſa:ſed non ſtatim a deo ſententia temperatur: & dubia fit: ſi tamen ſi
ne cauſa. Quia de his dicitur:qui poſſunt poſt legẽ ad euangelium reuerti. Melius autem ſic intelli-
gi poteſt quod primum credentes galatæ in crucifixum: & a iudæis & a gentibus opprobria multa
perpeſſi ſint: & perſequutiones non minimas ſuſtinuerint. Quas fruſtra arguuntur fuiſſe perpeſſi: ſi
a gratia chriſti recedant: propter quam tanta perpeſſt ſunt: ſimul & illa ſpes: quod quicũq; ob chriſti
fidem laborauerit: & poſtea lapſus fuerit in peccatum: ſicut probean ſine cauſa dicitur: paſſus fuiſſe du
peccat:ſi rurſum non perdat ea ſi ad priſtinam fidem & ad antiquum ſtudium reuerratur. Aliter ſi cir
cunciſionem inquit putatis ſequendam eſſe poſt gratiam. Ergo uſq; ad preſens tempus ſine circun- ,1
ciſione uiuentes:omnia quæ paſſi eſtis in irnitum ſunt deducta. Quæ quidem mihi uidemini nõ fru ex p⸗ — —

ſtra ſuſtinuiſſe qui ſcio legẽ poſt euãgeliũ nõ ualere: uel certe ſic nõ leue erat dãnũ.ſi circũciſionẽ ſe
quẽtes tãtũ priſtinũ ſidei perdidiſſetis laborẽ. Nüc uero ad hoc detrimẽtũ: etiã præuaricationis pœ
na ſociatur: ut & pᷣterita ſine cauſa perpeſſi ſitis: & ĩ futuro cruciemini. Quidã coactius ita ĩtelligunt.
Cõſiderate priſtinã gratiæ libertatem & præſentis cuncta obſeruationis in lege: & uidebitis quam
multa caſſo ſtudio ſeceritis: licet non pœnitus fructus erroris iſtius deſperandus ſit: dum zelo dei ad
hoc ipſũ eſtis adducti. Ignorãtibus eniʒ cõcedi uenia põt:ſi ad melio ra cõuerſi:ſciẽtiã ĩ uobis docea
tis fluctuaſſe nõ ſtudiũ. Qui ergo tribuit uobis ſpũm & operatur uirtutes in uobis: ex operib legis
an ex auditu fidei tribuit. Hoc eſt adminiſtrat. Præſentis temporis eſt legẽdũ: ut oſtẽdatur per ſingu) 4
las horas atq; momenta ſemper dignis ſanctum ſpiritum miniſtrari: & quanto quis in dei opere & + F. = Ps XE
amore proficerit: tanto magis ſancti ſpũs in ſe habere uirtutes. Quas auditus fidei:& non legis opa 19 o g.
conſumant. Nõ quo legis opera contemnẽda ſint: & abſq; eis ſimplex fides Ppetendaſed quo a⸗ —. re , Ss
) „D r, r e . ey, re P t, —) e ere . en en
aà ERr, IP 7

6

.

=
. = Pl 5 ⸗ rshar, n ., 4.
õ Liber pꝛimus. c. iſſ..
— Ec.⸗ hb- . P-et PIIi= . Po

,

genera lin guarum: morboꝶ curationes: & cætera quæ ad corinthios in donis ſpũalibus enumeran
tur. Et tamen poſt tanta quia forſitan gratiam diſcernẽdoꝶ ſpirituũ non hẽb ant: a falſis doctoribꝰ
eene unt. Obſeruandum etiã quod operari uirtutes dicantur in his: qui non tenent euangelii ue-

ſequitur nobiſcu. Hoc aduerſum hereticos qui probationé fidei ſuæ ex eo ſi ſignum aliquod fecerit

/ —

noui uos: diſcedite a me qui operamini iniquitaeam.
Sicut abꝛaham credidit deo:⁊ reputatum eſt illi ad iuſtitiam.

Paſtete eraſit.Sed quid profuit hoc tuliſſe: cum cætera quæ reliquit inſaniæ eius aduerſa ſint. Cre

9⁹

