& brachium domini cui reuelatum eſt? Redemiſti in brachio tuo populum tuum.i. in xpᷣo. AX rahe 4. .

den N CSFilios Jacob. öIn populo iudæog. CEt Joſeph. In populo gentium. De

Ltai niq; loſeph interpᷣtatur lingua hebrea argumentü. Illi ergo pᷣceſſerunt. & nos adiuncti ſumus. ꝓpte/ ⸗— „ —
um WP= = h 1ea dicit filios Iacob & Ioſepp. CAEidgerunt te aque deus viderunt te aque timncrunt. P le⸗ Prr
odrii ErE Interim dicamus ſcdm litteram. Hereamus terræ propter ſimpliciores. Quando populus tranſi-
V uit per mare rubrũ & per Iordanen. creatorem ſuũ intellexerunt aquæ. & populus non intellexit.
onin CEt turbate ſũt abyſſi. NMNare uidit & fugit. Iordanis conuerſus eſt retrorſum.
c Multitudo ſonitus aquez. C Diſcuſſerũt nubes. Pro nubibꝰ aquas hẽt in hebreo. Qd ait.
chen Cocẽ dederunt nubes C NHoc interpᷣtatur qñ uiſus ẽ deus in ſyna mõte:&.n.ſagĩttæ tuæ p
dun. ambulãt: uox tonitrui tui in rota. & hoc interpᷣtatur de fulgoribus. & dicunt. Qñ tonittuat deus. ſi-
henn. milẽ uocẽ facit rotæ. Videtis qũo adhut in terra hæreã. & loquor ſcdm litteram occidentem.
m Alluxerunt coꝛruſcationes tue oꝛbi terre. Q¶ qHic quid facis tu iudæus. In mari ula tua.
wan & ſemitæ tuæ in aqs multis. Et hoc fac. aut de mare dic aut de Iordanæ. Et ueſtigia tua non cogno/ O2
D, ſcentur.Hoc ſcdm lr̃am qũuo intelligis? Propter ſimpliciores ſcdm litteram diximus. reuertamur er 9* — * RK
finni go ad intelligentiã ſpũalem. Viderunt te aquæ deus. Loquamur de reuelatione Ioannis. Aquæ in- Na. — ſ’iͦ Ft 8
na quit multæ. populi m ulti ſunt.Viderunt te aquæ deus. Quæ aquæ? Mentis & aĩæ puræ. Viderunt te/
te dqaquæ & timuerunt. & timor non fuit de odio.ſed de fide. Et turbatæ ſunt abyſſi. Dicamus aliquid ſe
zibebn cundũ intelli gentiã ſpualem. In principio geneſeos ſcriptũ ẽ. & ſup aquas inqt ferebatur ſpũs. & de S ð
R inde ſcriptũ eſt. ſuper abyſſos inquit ferebantur tænebtæ. Videte ergo quid dr in principio geneſe- Sery 2l. + ſP=
uN Os. Hoc & ſcdm intelligentiã ſpalem. Super aquas inquit ferebatur ſpũs. I eo tempore baptiſmũ A. c53
un ſignificabatur. Non.m. poterat eſſe baptiſmũ ſine ſpiritu. Super abyſſos uero tænebræ. Iſta eſt abyſſus
*4 in qua demones poſtulant ne mittantur ab Ieſu. Super abyſſos ergo tænebræ. in aquis erat mundi
mman tia. in abyſſis tænebræ. ꝗᷓ ſint abyſſi. me tacẽte intelligitis. qm̃ demones formidãt ire in abyſſũ.Vocẽ
un dederunt nubes. Nubes ꝓphetæ. Quæ iudæis tacuerunt nobis loquuti ſunt. Vocẽ dederũt nubes. — R
CEt eni ſagitte tue tranſierunt. Prædicatio ſermonis xpi in uniuerſũ orbẽ cucurrit. Ms ſazmneon wr. eplis
naun C Vorx tonitrui tui in rota. CTonitruus ꝓprie. grãdis uox eſt. Deniq; eo tempore qũ de †* M; ze.
högenn us loquutus eſt. filius meus dilectus in hũc mihi cõplacui. facta eſt uox tonitrui rotæ ſimilis . Deniq; — „ 9
npote ꝓpterea ſctibitur abyſſus abyſſum inuocat in uoce cataractarum tua.hoc eſt duo teſtamenta nouũ N-⸗ kejileerte lß „ e
ant⸗ & uetus. Vox tonitrui tui in rota. uox pᷣdicationis tuæ in rota. Vox dr̃.quia grandis eſt prædicatio⸗
Vox tonitrui tui in rota. in toto orbe per circuitum. Non ſoiũ auditur in iudæa qd tu loquæris. ſe
bmee & auditur in ſæculũ. Hoc diximus generaliter. Dicamus aũt ſpecialiter. de interiore hoĩe. Rota m . Q 8R
aeen dico quodã ueſtigio ſtat in terra: & non ſolũ non ſtat.ſed quaſi pcurrit. Nõ ſtat. ſed tangit & pᷣterit. Nlh.. — —- ee
whaͤ Deniq; cum uoluitur.ad altiora tranſcendit. Ita & ſanctus uir. qm in corpore eſt neceſſitatem hẽt legeten —s e t
donn aliqua de terrenis cogitare. & qñ uenerit ad uictũ & ueſtitum & cætera huiuſmodi. habens uictũ? el. re- Pra
cetnn ueſtitum his contentus eſt. tangens & terrã ad altiora feſtinat. Ille qui currit & ad altiora feſtinat. in 7
in illo eſt ſermo tuus. Legimus & in propheta: ſancti lapides uoluuntur ſuper terram. Videte quid di/
xit. Santti lapides uoluuntur ſuper terram. Quoniã enim rotæ ſunt propterea uoluuntur ſuper ter-
20n)0 ram. & ad altiora feſtinant. Vultis ſcire rotas plures? Legimus & rotam in rota. Legimꝰ & in Ezechi Fole teſlr er Fs –1 n
gaͤr: el. inuicem ſibi hærent rotæ. Duæ rotæ ſunt. nouum & uetus teſtamentum. Iſta rotasn illa erat. & l E.
Uebit illa in iſta. Tamen uidete quid dicitur & in Ezechiel: & quocunq; inquit ducebat ſpiritus. illuc ſeque
unes⸗ bantur & rotæ. Hoc & in eccleſiaſte dicitur: quod in conſumatione mundi reuoluetur rota ſuper la
Cien⸗ cum. Multa ſunt quæ dicantur de rotis: ſed ad reliqua feſtinat oratio. . HH
Gabbo Illuxerunt choꝛuſcationes tue oꝛbi terre. CApoſtolica pdicato. Cõmota ẽ 5
MN tremuit terra. CN iſ terra nr̃a cõmota eẽt: && cmipara- nospiani n51 eẽmus Cõm d⸗ eſt &
Atimn cyotremuit terra. Sup nullũ.n.requieſcit ſpũs dñi:niſi ſupꝑ humilẽ & quietũ & trementẽ ea ein⸗
inan

per er n, Ans

Expoſitio.

In mari via tua. Vbi fluctus. ubi amara aqua ubi draco habitat. ubi piſciculi
minuti hærent. In mari uia tua. Qui eras in cælo. deſcendiſti in terrã. Scdm litteram poſſumus dice/
re. Eo tempore quo eduxit moyſes irſahel tu eras qui educebas. In mani uia tua. Deinde poſſumus &

ſcdm hiſtoriam aliter dicere. Maria tibi fuerunt uia. ſed illud ſemel fecit. Cæterum quottidie logtur
ad mare. tace. obmuteſce. Dñns te mitigat. ut nos per iſtum ſæculũ tranſire poſſimus. In man uia tua.

Artea 4 , . IIle uenit fons uitæ. ut dulcoraret mare. Mare amarũ. mare mortuũu. Propterea iuxra Ezechiel egre-
I., -. . Al, ditur de templo dũs fons aquæ uiuæ. & uadit ad mare mortuũ qd nihil habebat uiuens. Nulli. n. pi

fſciculi eẽ poterãt in mare mortuo.nihil uiuebat in mari mortuo. De tẽplo dñi hoc ẽ de ſinu e egreſ

ſus eſt ſaluator. & dulcorauit mare mortuũ & amaras aquas. In mari uia tua. & ſemitæ tuæ in aquis
multis. Propterea in mari uia tua. ut tu faceres uiam & ſequerentur te apoſtoli tui.

CEt ſemue tue in aquis multis.x veſtigia tua ñ cognoſcent᷑. Deduxiſti ſicut oues populũ tuuʒ.

CBonus paſtor deduxit quaſi oues populum ſuum. In mann mopſi ? aaron.
CNHoc fecit ſcdm litteraʒ. Cæteꝶ quottidie facit ĩ nobis. in nobis moyſi.i.in lege.Scimus ãt.qm̃ lex
ſpualis eſt. In lege ſpũali Aaron. hoc eſt in ſacerdotio.in lege tua ſpũali & in ſacerdotio tuo ſpũali
nos deduxiſti populuʒ. Hoc ſcm lr̃am intelligamus de moyſe & Aaron. Eductus quidẽ eſt moyſes
c- J & Aaron ſed non introductus in terrã epromiſſionis. Succeſſit ei Ioãnes. Videte qd ſcriptũ ẽ. Moy
g ſe⸗ vrs e-ſ ſes in deſerto mortuus eſt. Aaron mortuus eſt: maria mortua eſt. Et hoc eſt qd ſcriptum eſt in ꝓphe/
F. ta.& percutiã inꝗt tres paſtores in menſe uno.Illi mortui ſunt. Neq;ʒ.n. potuerant intrare in terrã re
promiſſionis. Viderunt tantümodo contra terrã repromiſſionis. & intrare nõ potuerunt. Iudæi ui
derunt terrã repromiſſionis. & intrare non potuerũt. Mortui.n. in deſerto ſunt. & cadauera eoꝶ ſũt;
in ſolitudine eoꝶ qui mortui ſunt in deſerto. Nos filii ubi Ieſu duce uenimus ad Iordanẽ. & intrau

„ —

mus terrã repromiſſionis. & uenimus ad galgala. & ſcdo circũciſi ſumus ſpũali circunciſiõe. & abla

tũ eſt a nobis opprobriũ ægypti. Tunc iple lIeſus dux nĩ gladium tenet. & ſemp nos præcedit. & pu⸗
nat pro nobis & uincit aduerſarios. & ſeptẽ diebus circumimus Iericho. hoc eſt iſtũ mundũ. Cani

mus ſacerdotalibus. & circumimus iericho hoc eſt iſtum mundũ: & cadunt muni eius: & nos ingre
dimur & uictores exiſtimus: Deinde uincimus ciuitatẽ ahi uenimus poſtea ad Iebus: uenimus ac;
azor: Venimus ad alias ciuitates uincimus aduerſarios: quos ſub moyſe uincere nõ potuimus: Gr̃as

ergo agamus duci nr̃o Ieſu.Illo.n.duce:illo pugnante nos uincimus. Ille impauit ſoli ut ſtaret & ſte

tit: & iſtius typo ille magnus erat: Ille impabat: ied dñs efficiebat. Ille uictor extitit: ille qd frequen/
ter dixi in ſpelunca quinqʒ reges interfecit: ille nos induxit in terrã repromiſſionis.Illi agamus gr̃as
cr er. XX S ille eſt filius nun:qd nos legimus naue.lle eſt ꝗ dicebatur Oſeæ: qd nos auſæ legimus: Non eni dẽ
to & induxit in terrã tepromiſſionis: cui ſit gloria in ſæcula ſæculorum. Amen.
CIncipit de pſalmo ſeptuageſſimo ſeptimm.

mittamus manum nr̃am ad epulas. Igitur & nobis diues prandiũ propoſitum ſcriꝑturarũ
. eſt. Venimus in pratũ: ubi herbæ florent. Hic roſa rubet. inde candent lilia: Diuerſi flores
Aſunr:aia noſtra huc illucq; trahitur. uñ flores pulchriores capiat: Si roſam colligimus. liliũ
relinquimus. Si liliũ tolimus: uiolæ nobis ſupſunt. Ita & in ſeptuageſimo ſeptimo pſalmo ꝗ myrti/
cus eſt: & ſacramẽtis plurimis inuolutꝰ?. quãcùq; aſpexeris lr̃am flores ſunt: Flores diuerſi: & nõ poſſu

ſſe oc,.

mus totos eligere. Eligamus aũt oẽ qd poſſumus ex paucis põt & cætera floꝶ dignitas contẽplan.

CIntellectus Aſapp. CHoc titulo prænotatur. nos titulus ad intelligentiam prouocat.
"Saph unus fuit de choro didaſcalus: ſicut fuerut & filii choræ & idithun & cæteri. Ergo de
cæteris ex choro didaſcalis & iſte unus eſt propheta. Quia ergo intellectus eſt ſimplex & in
Apſalmo narratur hiſtoria: neceſetate compellimur omne quod ſcriptũ eſt ſcdm intelligen
WMtiã intelligere: Scriptũ eſt in terra ægypti in campo thaneos. interrupit mare: & eduxit eos

—

. ria: Si ergo ſic intellexerimus ut titulus prænotatur: neceſſitate compellimur omne quod ſcriptum
XE ayphe eſt ſecundum intelligentiam intelligere.

Iα Ttendite populus meus legẽ meam inclinate aurè veſtram. in verba oꝛis mei. Aperiaʒ
iiin parabolis os meum.⁊ loquar propoſitiones ab initio.

E Attendite populus meus legem meãâ: Non moyſi legem: ſed legem meam. Inclinate aure
ueſtram in ueeba oris mei,Hoc eſt quod dicit in euangelio. qui habet aures audiendi audiat: Ape/
riam in parabolis os meum: & ſine parabolis inquit non loquæbatur eis: diſcipulis autem ſuis ſecre
to ſoluebat parabolas: Aperiam in parabolis os meum: Quod illis in parabolis loquor foris: uobi
intrinſecus aperiam: & loquar propoſitiones ab initio:Propoſitiones:in hebreo habet in enigma/

te: Ergo omne quod dictur enigma eſt: Enigma non eſt hoc quod dicitur: ſed aliud quid ſigniſica
45 tur:Ex perſona chriſti interprætemur hoc dictum: ſi chriſtiani ſumus: Sumus autem chriſtiani qui

E. .

chriſti baptiſmum accepimus. & non ſolum conſitemuriſed & proſfitemur quia chriſtiani ſumus:
. Debemus

ſcdm hebraicam ueritatẽ Auſeæ. ſed Oſeæ. i. ſaluator: Vere ſaluator: Saluat. n. nos & eduxit de deſer

Rxæcipit ſcriptura diuina. quando ad diuitis prandiũ inuitati fuerimus. cum intelligentia

in nube diei. & tota nocte in illuminatione ignis. & cætera: Videmus quia ſimplex narratur hyſto-/

AVCvVidetis quia bene ſupraſcriptum eſt intellectus Aſaph: Deniq; & ipᷣe propheta ſic incipit

— — — —— S

ihn
wd,
Mng
W
e
n
&
f.
igi
hil
kmoe
eNn⸗
ienin
udein,
1rii
Kinnn
in
l
düe
in
RW
mi
undn
mmugin
nenyii

de de

ſſe⸗

pa
loce
rligen
wäteo
uhjt⸗
lpen

c

bncht

ſum nos hoc ipſum & dicit euangeliſta ur Matheus imperitus fuit. ut diceret quod ſcriptum eſt per me
9

putauerunt eſſe gäãmam.ſicut & ibi error fuit ſcriptoꝶ ut pro Aſaph Eſaiam ſcriberent. Scimus enim- .

24Re B. ere re Prpr;

3

Buper Pſal. lxxvii.

Debemus credere euangeliſtis. Scriptum eſt in euangelio ſecundum Matheum. Cum inquit loquu/
tus fuiſſet in parabolis dns noſter atq; ſaluator illi non intelligerent: & cætera quæ ſcripta ſunt in
euangeliis. & poſtea euangeliſta quid intulit? Hæc omnia inquid facta ſunt. ut impleretur illud qd
ſcriptum eſt. aperiã in patabolis os meũ. & loquar propoſitiones ab initio. Vides ergo quod euãge .. N1.
liſta Matheus hoc ex perſona xpi intellexit? Cum. n. induxiſſet diũm dicentẽ in parabolis & illi kns inf -las- -
intelligerent. hoc inꝗt factũ ẽ ut impleretur quod ſcriptũ eſt. Aperiã in parabolis os men. & loquar, υ mn Per Pog S ntn
propolitiones ab initio. Vr nobis nihil remanſiſſe quæſtionis. Sed diligenter attendite. Studii eniʒ
mei eſt non declamare more rethorico. ſed ſcripturaꝑ ſenſus aperire. Deniq; & diñs atq; ſaluator qd . Salrate .
dixit? Scrutamini ſcripturas. & inuenietis quõ de me ſcriptum eſt: & alibi dixit iudæis. Erratis neſciẽ Surtamin Ier mps 1 i nch,
tes ſcripturas neq; uirtutẽ dei. Videte quid dicat. Erratis. Quare? Neſcientes ſcripturas. Qm̃ autem g= ANe re Pr. F
neſcitis ſcripturas.propterea neſcitis xpm qui eſt dei uirtus & dei ſapientia. Dicitur ergo in Matheo
Haæc inquit facta ſunt.ut ĩpleretur quod ſcriptũ eſt in Aſaph propheta. Sic inuenitur in oibus ueteri-
bus codicibus.ſed hoĩes ignorantes tulerunt illud. Deniq; multa euangelia uſq; hodie ita hẽnt. Vt, e aise ſinnn
impleretur ꝗd ſcriptum eit per Eſaiam prophetã. Aperiam in parabolis os meũ. & loquar propoſiꝰ 4. e⸗ ernt
tiones ab initio. Hoc Eſaias non loꝗtur ſed Aſaph. Deniq; & impius ille porphyrius ꝓponit aduer- O 7

Eſaiam prophetã aperiam in parabolis os meu. & loquar propoſitiones ab initio. Ergo ſimpliciter
dicamus: quo illud in euangelio ſcriptũ eſt. Sic ſcriptũ eſt in Matheo: & Ioanne quod dñs nocte ho G
ra ſexta crucifixus eſt. Rurſum ſcriꝑtuù eſt in Marco. quia hora tertia crucifixus ſit. Hoc ur̃ eſſe diuerſũ.
ſed nõ ẽ diuerfum. Error ſcriptoꝑ fuit. & in Marco hora ſexta ſcriptù fuit. ſed multi epſlon græcuam

quia prima eccleſia de imperitis congregata fuit gentibus. Ergo cũ legerent in euangelio. ut imple 1
retur qd ſcriptũ in eſt Aſaph ꝓpheta.ille qui primus ſcribebat euangeliũ. cœpit dicere. Quis eſt iſte D-
Aſaph propheta? Non erat notus in populo.& hoc fecit ut dũ errorẽ emendaret. faceret errorem. di prs Seng
camus aliꝗd ſimile. & in alio loco in euangelio ſcdm Matheum. qñ iudas retulit triginta argenteos
& noluerunt accipe ſacerdotes ne mitterent in corbonã: qm̃ erat prætium ſanguinis. & emeruntin 41 1 2,„„
de agrũ figuli in ſepulturã peregrinoꝑ. Prætiũ xpᷣi ſepultura noſtra eſt. & uocatur ager ille achelde- k h . 6 Frz.
mach. qd eſt ager ſianguinis. Sanguinis ager eſt iudæog. ſed nra ſepultura eſt. Nos. n. peregrini fui-
mus & aduenæ: & non habebamus ubi requieiſceremus.llle crucinxus eſt & mortuus. & nos cuʒ illo
conſepulti ſumus: Vt compleretur inquit quod ſcriptum eſt in Hieremia propheta. Retulit inquit.
xxx.argenteos. prætium quod aſſimilatum eſt. & cætera. ſicut ſcriptum eſt inquit in Hieremia pne
ta. Hoc in Matheo ſcriptum eſt. Requiſiuimus in Hieremia propheta: & hoc pœnitus inuenire non
potuimus.ſed inuenimus illud in zacharia. Videtis ergo. quia & hic error fuit. ſicut ibi.

er-l RXXα j tee — — hr
frrp- G

CAQAuãta andiuimꝰ ⁊ cognouimus aa. CHi uerſiculi. ab attẽdite populus meus legẽ meam: eſleloxr Sa p
uſq; in iſtũ uerſiculũ:eloquar propoſitiones ab initio.ex pſona xp̃ᷣi dicũtur.Et ipſe ſaluator loꝗtur.

Iã cæteros uetſiculos uſq; ad finẽ pſalmi: ex pſona apoſtoloꝶ debemꝰ accipere.di cẽte dño inclina
te aurẽ ur̃am ad uerba oris mei. O apoſtoli. quod inqt auditis in ſecreto. pdicate ſupꝑ tecta. Quid di
cunt apoſtoli? Quanta audiuimus & cognouimus ea. & patriarchæ & ꝓphetæ loquuti ſunt nobis.
CEt patres nr̃i narrauerunt nobis. Non ſunt occultata a ſilijs eoꝛum:in generatione altera.
CPropterea illi loquuti ſunt: ut nos filii eorum ſciremus. & legem poſuit in iſrahel. Quanta man-
dauit patribus noſtris. Illi carnaliter loquuti ſunt. ſed nos ea ſpiritualiter intelligimus. Vt nota face
rent ea filiis ſuis:hoc eſt nobis. Propterea illis loquutus eſt. ut nobis proderent.
CFllij ꝗ naſcent᷑ ⁊ exurgent.⁊ narrabũt filijs ſuis. CPro patribus ingt tuis nati ſunt tibi
filii. Nos filii ſumus illoꝶ. Illi nobis narrauerunt: & nos narrauimus niiis nris. Filii eoꝶ nos ſumus.
CEt ponant in deo ſpem ſuam. CEt iam ron credant in idolis.ſed in deo credant.
CEit non obliuiſcant᷑ opa dei. C Vt uideant ordinẽ creaturæ:& ex creatura intelligãt creatorẽ.
CEt mandata eius acgrant. CNon contemnant ſicut iudæi. ſed exquirant ſicut xpani.
CMec ſiant ſicut patres eoꝛum. CNec murmurent ſicut murmuraue-
rũt quidam in deſerto. & perierunt. Generatio praua & exaſperans. Non ego hoc loquor. propheta „ 1, 135
tuus hoc loquitur de te. CGeneratio pꝛaua ⁊ exaſperans. TGeneratio adultera & are ge Tf
peſſima ſignum quærit: & ſignum non dabitur ei niſi ſignum Ionæ. Quare dixit praua? Quia facti .
ſunt in arcum peruerſaum. Arcus.n. nunꝗᷓ extenditur in eum qui ſe mittit: ſed cõtra aduerſarios: Iſta
autem generatio cum eſſet recta a deo condita: & haberetur in manu dei quaſi arcus ut mitteret per
eam ſagittas: uerſa eſt quaſi arcus peruerſus blaſphemans in creatorem ſuum. . .
CGeneratio q̃ non direxit coꝛ ſuum. (¶Vſq; hodie peruerſus eſt iſrahel.
Et non eſt directus cum deo ſpiritus eius. Quoniam non recepit filiũ. propterea ſaus, n⸗ ¹* Ir,
non recepit ſpũm ſcm̃. Deniq; ſpuũs ſanctus qñ deſcendit in ſpecie colũbæ:non deſcendit ſupꝑ turbas .
iudæoꝑꝶ:ſed ſuꝑ unũ leſum. Si uis ergo iudeæ ſpum accipe: crede ĩ leſum.qm̃ ſpus ſcũs ſedit in Ieſũ.

¶ Silij efrẽ intendentes ⁊ mittentes arceõ. CO quanta myſteria: o quãti flores: Nõ dico dies

ſed torꝰ & mẽſis ad itelligẽtiã iſti pſalmi ñ põt ſufficere:lIn ſingulis uerbis ſenſus ſũt:Habem & the

S .. T. (r. A, wr. IIP. i

Expoſitio.

faußꝶ in uaſis iſtis fictilibus. Multi hoc interprætantur de corpore eſu & de ſpinitu ſanco:hoc eſt ha
Pemus theſaurum in uaſis fictilibus: Eſt quidem & iſta intelligentia: ſed iſta multo melior eſt: quo-
niam habemus theſaurum præcioſiſſimum in uaſis fictilibus: hoc eſt in uerbis ruſticis ſcripturarum.
EFllii efrẽ itẽdẽtes ⁊ mittẽtes arcũ.cõuerſi ſũt in die belli.Nõ cuſtodierũt teſtamentũ dei.⁊ ĩ
.—-l. r 1.1., Er- lege eius noluerunt ambulare. Et obliti ſunt benefactoꝛum eius ⁊ mirabilia eiꝰ q oſtendit eis.
I CLegimus in regum libris. qm ſub roboam filio ſalomonis Ieroboam filius Nabath ſcidit popu/

X ααοα 1211 1r ſr⸗

edrnr- x„ relr - . Jub impio roboã. & multi de tribu leui qui habitabant in Hieruſalem ſacerdotes & leuitæ. ſicut ſcri-

ptum eſt in paralipomenon reuerſi ſunt ad templũ dei. hoc eſt in Hieruſalẽ. Tres ergo tribus fuerũüt

El⸗ . h.=ſl, hoc eſt iuda. iuda ipſa regalis tribus. & beniamin. & poſtea leuitæ ibi uenerant de diuerſis tribubus

5 -s⸗ —

cõtra efrẽ repiemus. Et dr ibi. Efrẽ inqt factus ẽ qſi colũba iſipiẽs. Vide ꝗd dicat. Colũba.n.ĩſipiẽs re
liꝗt tẽplũ & hĩtat ĩ ſiluis Colũba ſp in domibꝰhitat. Efrẽ uero colũba mea reliꝗt tẽplũ. religt domũ
& hitat in ſiluis. habitat ĩ Ger⸗d nerien ſamn lr̃am. Debemus.n. & hiſtoriã ponere. Nunc ue
t0 poſt ltam quaſi per quoſdam gradus debemus ad maiora conſcendere. Dicamus ergo filios efrẽ
Sy . rrſ. Her, ſi omnnes eſſe Rericins. & iſti,ntersſſerunt de domo dei.& iſti dimiſerunt Dauid. & habäam in deſer
tis. Et dicuntur quidẽ columbæ. quia legunt ipfi ſcripturas. ſed inſipienter intelligunt. Multi ſunt ꝗ
dicuntur filii eftẽ. intendentes & mittentes arcum. Vide oẽs hereticos qui dereliquerunt Hieruſalẽ
qui dereliquerunt templũ dei. qui habitant in ſamaria. Vbi fecerunt uitulos aureos? In bethel & in

illud in dan. hoc eſt in iudicium ſuũ & in condẽnationem. Dereliquerunt dom dñi. & nihil aliud
niſi de auro cogitant. Dicat aliquis. quare fecerunt uitulos aureos. Noſter theiaurus repoſitus eſt in
uaſis fictilibus. Eccleſiaſtici. n. ruſtici ſunt & ſimplices. oẽs uero heretici ariſtotelici & platonici ſunt.
Deniq; ut ſciatis qm̃ omnis eloquentia ſæcularis aurum dr. hoc eſt qm̃ lingua eorum quaſi propter

D= p ereen.

tes & mittentes arcum. Quẽcũq; uideris hereticorum. omnes ſuperſtitiones habent. Reuerſi ſunt in
die belli. Neſciunt eum qui dixit. Pacem meam do uobis. pacem meam relinquo uobis. ſed ad uer-

pa ſunt præparati. Habent uerba. ſed audient illud quod ſcriptum eſt. Diſſipa gentes quæ bella uoę⸗-

lunt. Dicat aliquis. noſtram eſſe ſententiam. Videamus conſequentiam.

N¶ Won coſtodierũt teſtamẽtũ dei.? in lege eius noluerunt äbulare. Et obliti ſũt beneſicijs ei

W —rα Pe⸗re *† (Conſurrexerunt contra eum. qui eos regenerauit in baptiſmate.
CEt mirabilia eius que oſtendit eis coꝛam patribus eoꝛum que fecit mirabilia.

CVidete ſenſum ſcripturaꝑꝶ qũuo de filiis efrẽ uenit ad hyſtorias pteritas. ut illud qd ſcriptum ẽ ape

riam in parabolis os meum: loquar propoſitiones ab initio.parabolice dictum oſtendat.
CCoꝛam patribus eoꝛum que fecit mirabilia in terra egvpti in campo thaneos. Interrupit
mare ? perduxit eos.ſtatuit aquas quaſi in vtre.⸗ deduxit eos in nube diei.

de terra ægypti. & propterea icdm hiſtoriam dicitur. 8 legimus decẽ tribus qm̃ dereliquerunt deũ
& idolatræ effecti ſunt: & quaſi ſequutri ſunt uitulos aureos. Videamus Aſaph propheta quo tẽpo/-

poſt octoginta annis ſub roboam poſtea ſciſe ſunt decẽ tribus. Vides ergo quid dicitur. Non dr de

In eccleſia renati ſunt. & poſtea ubi nati ſunt diſplicet eis eccleſia. In terra ægypti in campo thaneos.
latria. Nos omnes eramus in ægypto. & a domino liberati ſumus. Interrupit mare & eduxit eos.

xit eos uſq; hodie.O monache ſidelis.quãdo educeris de ægypto:interrũpitur mare & ſic educeris.
Statuit aquas quaſi in utre. I n hebreo ñ hẽt utrem: ſed ſicut aceruum. Et deduxit eos in nube diei.
Ecce dominus uenit in ægyptum in nube leui: N ubem leuem aut propriæ ſaluatoris corpus debe/
5 1 He „5 — . wir . mus accipere quia leue fuit: & nullo peccato prægrauatum eſt.aut certe nubem leuem debemus ſã

1 e.4 n, ccculi iſtius: ſuper nubem leuem uirginem. & deduxit eos i nube diei. Pulchre dixit diei. Nubes enim
IiIla non fuit in tænebris: ſed ſemper in luce. L
5„C Et tota nocte in illuminatione ignis. CEt tænebræ non ſunt abſconſæ a te. Si-
A cut lux tibi.ita ᷣ nox tibi. & tota nocte in illuminatione ignis. Dominus noſter. lgnis conſumẽs ẽ.
59 — Ignis conſumés. Non dixit ꝗd conſumens: nobis intelligentiã dereliꝗt. Qui ſup ſundamentũ xpi
, „ e e. ediſicauerunt

um a reliquo populo. & decem tribus duxit in ſamarid. Iudæ uero tribus & beniamin. remanſerunt

d. z. 2 ad templũ. Qui erant ergo in ſamaria de tribu efrẽ habebant regem Quũo enim qui regnabant in
. . r. * ijudæã habebant regẽ de tribu iuda & genere Dauid.ſic qui regnabant in ſamaria habebant regem ?*fe Al.
21 ze de tribu efraim. & reges ipſoꝶ uocabantur efrẽ. Legamus Oſeæ prophetam. & oẽm prophetiã eius P- 5

dan. & uide quid dicat. Fecerut uitulos aureos. in bethel in domo dei. Idolatræ facti ſunt. Et fecerũůt

plendorem auri dr. Calix aureus babylon in manu dni. Videte quid dicat. Babylon confuſionis: Er
omundus iſte calix aureus eſt. De hoc calice aureo. omnes gentes propinantur. Filii efrẽ intendẽỸ

Dicat aliquis. Vim facis ſcripturæ Simpliciter enim dicitur de populo iſtahel. quando eductus =

S 4. Merrrc „ ſre fuerit. Vtiq; illo tpe qñ fuit Dauid quadraginta annis. Rurſum ſalomon aliis quadraginta annis

. decẽ tribubus. ſed de hereticis ꝓphetatus Corã patribus eorum fecit mirabilia. O bliti ergo ſunt he/
retici patris ſui qui fecit mirabilia in terra ægypti in tænebris iſtius ſæculi. quomodo illos liberauit.

ubi idolatria. ubi rex ægypti. ubi equitatus ægypti. ubi Iannes & mambres aduerſarii moyſi.ubi ido

Ambulabat dominus ſuper mare. & fluctus maris mitigauit & nos perduxit. Interrupit mare & edu

— ctam mariam accipere: nullo ſemine humano prægrauatam. Ecce dominus uenit m ægyptum ſæ/

SS– –⸗

0 ☛

i
⸗
bun
i
iiß,
⸗
en
i⸗
nein
dobn
mtin
Rgensfes
He
dar
Cori
Uncre
seite
nckelt
lung
euſale
in
ſeceri
llilnd
nckn
dcio
idwpe
onuk
inme
dadue
elle

chsen

umeg
nemt

atni
mmtcei
tiho⸗
auUNs
ndtde
ſothe⸗
weraunt
maveot
ibind
teo,
Iedln
ceis
kecie
debe/
enuuſ
un 1
haen

1

nd,
Numei⸗
Nri
n

CIpſi homini cibum pꝑræbuit.qui dixit. Ego ſum panis uitæ. qui de cælo deſcendi.qui manducaue e,
„5

CCibaria miſit eis in abundantia. CVtiã nõ lĩæ ordeo ſed ſpũalis tritici dogmate ſatiẽtur.

CCEJt ceciderũt in medio caſtroꝝ eoꝝ.circa tabernacula eoꝛũ. Et mãducauerũt ⁊ ſaturati ſunt.

A. . . òð,ð Frmj Pert 5

Guper Pſal. lxxvii.
Js 17 , Ler 4

ediſcauerunt lignũ fœnũ ſtipulã. dñs illis ĩignis conſumens eſt. Ignis duplicem hẽt naturã. & lucet
& urit.Si peccatores ſumus incendit:ſi iuſti. lucet nobis. Interrupit petram in deſento. (
CInterrupta nobis eſt petra in heremo. CPercuſſa eſt petra.& fluxerunt aquæ
illa petra quæ dicit. Qui ſitit ueniat & bibat. de cuius uentre fluxerunt flumina.
CEt adaquauit eos velut i abyſſo multa. In deſerto ubi aqua non erat. abundantia!
nobis aquarum facta eſt. & eduxit aquam de petra & deduxit tanquam flumina aquas
CSt appoſuerunt adhuc peccare ei.in ira excitauerunt.eũ in excelſum ⁊ in maquoſo. Et tẽpta
uerũt deũ in coꝛdibꝰſuis.vt peterẽt eſcas animabus ſuis.Et male locuti ſũt de deo.⁊ dixerunt.
Nunquid poterit deꝰparare menſam in deſerto?Qnoniam percuſſit petram ⁊ fluxerunt aque. 1
⁊ torrentes inundanerunt. CO peruerſitas cordis praui. in deum male loquitur. & . ,. PI—
qui iuſtitiã eſurire debuerat, carnes reqrit & olera. Nã ſicut moyſes pcuſſit in eremo petrã & ꝓduxit “r
populo aquas.ita & dñs quẽ paulus percuſſum ait pp peccata nr̃a immenſos nobis protulit fontes. 4
apoſtolos.ſ.quos petra monſtrauit. per quos fluxerunt & torrentes. Torrentes aũt doctores accipi- M 6 re 1. . 1 .

mus. per quos torrentes.i. apoſtolos ſubſequentes eccleſiaꝶ doctores repleti ſunt. Ex quoꝶ nos pdi rs Wr=te, ep
eanone ſiln uerbi dei teſtinguimus ſec 8 fontẽ baptiſmi nobis atq; montyrl eadẽ Pltra ohendir, 4 õ
De latere.n.eius cũ percuſſus eſt.ſanguis & aqua proceſſit.qd baptiſmũ & martyriũ ſigurauit. Torren
tes aũt doctores dicti. ꝗa prius quã crederẽt ab imbribus & uolutabris huiꝰ ſæculi erãt repleti. Nunc
aũt baptiſmo abluti. a fontæ uitæ phennis inundauerunt. Addit murmuratio iudaica dicens.
Munquid ⁊ panem poterit dare.aut parare menſam populo ſuo.
Difficilem putat uirtutem dei.ut qui eduxerit aquã de ſaxo.quaſi non poſſit manna dare de cælo.
CIgeo audiuit dñs ⁊ diſtulit. CVtiq; ab eis ne in terram repromiſſionis intrarent.
CEt ignis accenſus ẽ in Jacob.⁊ ira aſcendit in iſrahel. Clacob nõ ſemꝑer ſup =
plantator uitioꝶ intelligitur. nec iſrahel in oĩbus uidens deũ accipitur: Apoſtolus aũt docet eẽ iſra F.= P Pr- 81
helẽ ſcdm carmem: de quo dr. & fornicatus eſt iſrahel. Si. n. uidiſſet mente deu. fornicarus utiq; ñ fui L
ſet. Sic de Iacob:cum eſau pollutũ idolis adorabat dicẽs. uideo faciẽ tuã tanꝗᷓ faciẽ angeli dei. Ve 3 Ar
cũ impinguatus recalcitrauit. nõ erat ſupplantator uitioꝶ. Ideo & hic ita intelligendũ eſt ꝗqa accen- re- ſer e

ſus eſt in Iacob terreno ignis concupiſcentiæ. & ira in ultione diuina ſuper iſrahel carnalẽ aſcendit.
CQuia non crediderunt in deũ.nec ſperauerunt in ſalutari eius. CNec pattẽ nec filiũ ꝗ ſa

lus mundi ẽ crediderunt. CEt mandauit nubibus deſuper.⁊ ianuas celi aperuit.
Et pluit illis mãna ad manducanduʒ. CPræſtita hæc ſunt hebreis.ſed & mõ in eccleſia —– rſ 4
rophetis & apoſtolis præcipitur ut nobis uerbũ pᷣdicationis quo aĩa ſpũuͦaliter paſcatur annũtient. Il S n I.

Panem celi dedit eis. NPanem angeloꝛum manducauit homo.
. . . . . . . — 4 — 5
rit ex eo uiuet in æternum. Ex hoc enim pane cæli. ſancti reficiuntur & angeli. è,
CEt tranſtulit auſtrum de celo.⁊ induxit in virtute ſua affricũ ⁊ pluit ſuper eos ſicut puluereʒ
carnes.⁊ ſicut arenã maris volatilia pennata. ¶Q In uentis flatũ ſpũs ſancti demonſtrat.
Collatio aũt multitudinis ꝗᷓ pulueri uel arenæ maris aſſimilatur. terrenũ & durũ eoꝶ arguit ſenſũ O. zez- P.

CCaſtra ſynagogas dicit. Tabernacula uero corda eoꝑꝶꝑ in ꝗbus hæc defluxerunt: Quod aũt eos niꝭ I — L wmrch
mis indicat ſaturatos.ingluuiẽ eoꝶ carnalem increpat. qd hi qui de dei præceptis refici debuerant

de puluereis ſe carnibus ſentiunt ſatiatos. CSEt deſiderium eoꝛum attulit
eis.non ſunt fraudati a deſiderio ſuo. Immenſa pietas dñi. ut terreno uictu eſu-
rientes paſcit. ſic & qui eum deſiderauerit.cæleſti quem ſuperius diximus pane replet. Ergo hi ꝗ car
Agdhuc eſca eoꝛum erat in oꝛe ipſoꝛum.⁊ ira dei aſcendit ſuper eos ⁊? occidit pingues eoꝛum.= n-

nes tantum & non deum deſiderauerunt. quid in ſequentapertulerint uideamus. ,„ „
F— X& le W.. t

ne chriſti reficitur & declinat ad uitia. nouerit ſibi dei iudicium imminere: ſicut paulus apoſtolus ait
Qui acceperit corpus & ſanguinem chriſti indigne: iudicium ſibi ſumit & bibit.
CEt electos iſrabel impediuit. CImpediuntur & nunc electi eccleſiæ:
ſi nec ipſi quoq; ſacerdotes innocenter hæc ſacramenta percipian.
In omnibus his peccauerunt adhuc.æ non crediderũt in mirabilibus eius. Et defecerunt
in uanitate dies eoꝝ ⁊ anni eoꝛum cũ feſtinatione. — 1.
CPeccant quottidie iniqui. quoad uſq; deficiant.& cum feſtinatione deficiunt:qa ſardotes dei ob
audire contemnunt. ſicut & populus ille qui contra famulum dei moyſen murmurabat.
CCQum occideret eos querebant eum. reuertebantur. 2 dilucnlo veniebant ad euum.
CFlagellati in peccatis reuertebãtur: excuſſoq; infidelitatis ſomno maturabant ut audirent uerbum
dei: & rememorabant quia deus adiutor eſt eorum: & deus excelſus redemptor eorum eſt. Nullum
poſſe intellexerunt adiutorium ferre. niſi illum qui eos de ſeruitute ægypii liberauit.
Et dilexerunt eũ in oꝛe ſuo. 5 CCum dicerent. oĩa quæcũq; pceperit moyſes faciemus

. Sr n jii
2. . — .. 9 ſ t g — fj ,

EHaæc de his qui deũ poſt acceptũ manna dereliqrunt. Nã & nunc in eccleſia ſiquis carne & Engeig. F P. . X

ℳ

Expoſitio.

Nee 1- ⸗ſx. CCEt lingua ſua mentiti ſunt ei. Dicentes mopyſi. Oĩa qᷣcũq; dixerit domĩnus faciemus.
P. . A, — E. he-⸗ Coꝛ aut ipſoꝝ nõ erat rectũ cũ eo.nec ſideles habiti ſunt in teſtamẽto eiꝰ. CNaã & dũs te
ſtimonio utens Eſaiæ ꝓphetæ. dicebat populus hic labiis me honorat, cor auũt eius longe eſta me.
C Ipſe aſtt eſt miſericoꝛs.⁊ ꝓpicius ſiet peccatis eoꝝ ⁊ nõ diſperdet eos.⁊ abundauit vt auer-

=”M teret irã ſuã:⁊ nõ accendit oẽm irã ſuũ. Multitudo.n.miſericordiaꝑꝶ cõtinet eũ.ut dũ expe
, - - ctat pnĩam nõ puniat delinquentẽ. ꝗa nõ uult mortem peccatoris.ſed ut conuertatur & uiuat.
— EEt rememoꝛatus eſt quia caro ſunt. Cscit enim quia caro ſemper reſiſtit legi dei.
Spũs vadens ⁊ non rediens. CNouit.n. quia hõ amiſſo ſpũ in puluerẽ reuertitur.

A1. 4. NNã & ſpuũs ſanctus cũ recedit a pctõribua quãdiu in uolutabris peccaminũ ſunt nõ reuertitur ad eos
S r CAQAuotiens exacerbauerũt eũ in deſerto:in irã cõcitauerunt eũ in inaquoſo. CIn credulitate
N 5 utiq; atq; ariditate cordis ſui. Et cõnerſi ſũt ⁊ tẽtauerũt deũ.⁊ ſcũm iſrahel exacerbauerũt.
Erat tunc moyſes ſanctus iſrahel qui deum & mente uidebat & oculis. quem ſepius exacerbabant
ſed & nunc exacerbant cum audiunt: quod xpᷣm dñm in carne naſciturum annuntiat.
„ 19 T Mon ſunt recoꝛdati manus eius.die qua redemit eos de manu tribulãtis. 8’ðYJ
Phevwer sa .. C Pharaonis utiq; qui figuraliter diabolus dr. Sicut poſuit in egypto ſigna ſua.⁊ pꝛodi-9
lgia ſua in campo thaneos. CSicut enim tunc in decem ſignis ideſt plagis moyſes popu
. Ium ex ægypto liberauit.ita & paulus apoſtolus decem epiſtolis præſentis mundi tænebras oppᷣſſit
CConuertit in ſanguine flumina eoꝛum.⁊ imbꝛes eoꝛum ne biberent.
CVana philoſophoꝶ uerba ꝗ in doctrinis platonicis eccleſiæ paruulos interimebãt. in ultionẽ diui
nam illis conuerſa eſt in cruorẽ. ut qui ſanguinem fundebant ideſt animas in gulauerant ſeducẽdo

— A= ſanguinẽ deinceps potarentur. Miſit in eos cinomiã ⁊ comedit eos.
Lere rrr Pir dn .In cinomia cinicoꝶ ſectã indicauit. quæ libidinem atq; luxuriam ſummũ prædicat boruum.
CESt rana ⁊ diſperdidit eooo. ¶In ranarum uocibus poetaꝶ carmina deſignã

tur. quæ per inflationem uerboſitatis exterminationum fabulas intulerunt.
CEt dedit erugini fructus eoy. ¶ In erugine ſiue canicula. fornicationis forma mſtratur.
Nã ſicut hæc lento repens conamine crudeliſſime arborum fructibus inſidiatur ita & hæc blande il
liciens homines iniquis eos atq; occultis morſibus ſeuiſſime uorat.
CEt laboꝛes eoꝝ locuſte. In locuſta humani generis diſcordiæ confutantur. Quæ cũ ſine
W⸗EY P-mſs rege ordinatum ducat exercitum. humanum tamen genus ſemper diſſidet ac diſcordat.
—erfrs veret COccidit in grandine vineas eoꝛum ⁊ moꝛos eoꝛũ in pꝛuina:Tradidit grandim iumenta eoꝝ.
⁊ poſſeſſiones eoꝛum igni. Qã‚ In grandine caſtigatio diuina monſtratur. in
qua uel uineæ uel arbores flagellantur. hæ ſcilicet quæ pro nouis fructibus tribulos protulerunt.
Ab hac enim grandine & iumenta occiduntur. ut eorum iſipientia arguatur qui diuinum nomẽ be
ſtiis indiderunt. Ignis quoq; ad depaſcenda uitia & illuminanda credẽtium corda mittitur.ſicut do
minus ait. Ignem ueni mittere in terram. & hunc uolo ut accendatur. “
CMiſit ĩ eos irã indignatiõis ſue.indignationẽ ⁊ irã ⁊ tribulationẽ:imiſſionẽ ꝑ angelos malos
CVuꝗ diuinis plagis non arguebantur.diabolicis inſidiis tunderentur. Qui aut ſint angeli-ipſe dis
in euangelio declarauit.Ite inꝗt in ignem. quem præparauit pater meus diabolo & angelis eius.
CAiã fecit ſemite ire ſue:⁊ non peꝑcit a moꝛte aiabus eoꝛum ⁊ iumenta eoꝛuzʒ in moꝛte cõcluſit
CHabet uiam diuina ira. cum in peccati ultione quis traditus. non liberat aĩam ſuam a ſupplitio ge
hennæ. Vel cum inſipientia quæ iumentis eſt ſimilis. in morte ſempiterna concluditur.
C¶Et pcuſſit oẽ pꝛimogenitũ in terra eoꝛum.pꝛimitias oĩs laboꝛis eoꝛum in tabernaculis cham
⸗= ,PRA, — Sicut hæc geſta in ægypto referuntur. ita & dominus principatus & poteſtates ſiue demomorum
—b F ſiue uitiorum in hot mundo ſacro ſanſto aduentu ſuo deleuit. & triumphauit. in ligno crucis ſuæ.
I& ab eoꝶ corde depulit qui calliditati diavolicæ dediti fuerant: quia chã calliditas interprætatur.
