AWree nem excludat prophetas. Legimus enim in actibus apoſtolorũ: & Agabuʒ prophetaſſe: & quatuor 4
⸗* Pt e yet philippi filias uirgines: ſed quo lex & prophetæ quos ſcriptos legimus quicquid prophetauerut de
9 21 = domino uaticinati ſunt: qñ ergo dicitur oẽs ꝓphetæ & lex uſq; ad ioannẽ ꝓphetaueruũt. xpi tps onñ n

ditur. Vt quem illi dixerũt es uenturum I oannes ueniſſe oſtenderit.
Et ſi vultis recipere:ipſe eſt helias:qui uenturus eſt.Qui habet aures audiẽdi audiat.

¶Hoc quod dictum eſt:ſi uultis ſcite ipſe eſt helias miſticum eſſe & egere ĩtelligẽtia ſequẽs ſermo 4
demõſtrat. Qui habet aures audiẽdi audiat. Si eni planus eſſet ſenſus & manifeſta ſententia: quid
neceſſe fuit nos ad illius intelligentiam præparari? Helias ergo ioannes dicitur: non ſecũdũ philo-
ſophos & quoſdã hereticos: quiu introducut: ſed quo iuxta aliud teſtimoniũ enange la: = ei 1
incnerie Pue uirtute heliæ: & eandé ſancti ſpus uel gratiam hüerit uel menſura, Sed & nitæ au/ e Jor las 4
Keritas rigorq; mẽtis heliæ & ioannis pares ſunt. Ille ĩ heremo: iſte in heremo. Ille zona pellicea cir A. ’A.,
gebatur: & iſte ſimilem habuit cingulum. Ille quoniã regem achab & iezabel impietatis arguit fu- W
ſ gere compulſus eſt Iſte ga herodis & herodiadis illicitas arguit nuptias capite trücatur. Sũt qui pro 4
ds r . -g t εα Pterea loané Heliã uocari putẽt:qd qũo ĩ ſecũdo ſaluatoris aduẽtu iuxta malachiam præceſſurus
2 T P eeſt Helias: & uenturum iudicem nuntiaturus: ſic oannes in primo aduentu fecerit: & uterq; ſit nuun
1 tius uel pumi aduentus domini uel ſecũdi.
CCui autem aſſimilabo generationẽ iſtã:Similis eſt pueris ſedẽtihꝰi foꝛo:ꝗ clamãtes coꝛq̃
libus ſuis dicũt.Cecinimus vobis ⁊ nõ ſaltaſtis.Lamẽtauimꝰ vobis ⁊ nõ ploꝛaſtis. Nenit eni
Joãnes nõ mãducãs:neqʒ bibens:⁊ dicũt demoniũ habet.ANenit filiꝰ hoĩs mãducãas ⁊ bibens
7 dicũt:ecce homo voꝛax ⁊ vini potatoꝛ:publicanoꝝ ⁊ peccatoꝛum amatoꝛ: ⁊ iuſtiſicata eſt ſa/
pientia a filiis ſuis. „ Pueris in foro ſedentibus & clamâtibus atq; dicẽtibus
ad coequales ſuos. Cecinimus uobis & nõ ſaltaſtis: lamẽtati ſumus & non planxiſtis: cõparatur ge-
neratio iudæorum: ſeriptura dicẽte. Cui ſimilẽ eſtimabo generationẽ iſtã? ſimilis eſt pueris ſeden-
tibus in foro. Et reliqua. Non ergo nobis tribuirur libera intelligentia: & allegoria interprætatide
paſſiua: ſed quicquid dicturi ſumus de pueris:ad ſimilitudinẽ generationis eſt referendü. Pueni iſti
qui ſedẽt in foro:hi ſunt de quibus eſaias loquitur: ecce ego & pueri mei quos dedit mihi deus. Et

in.xviii.pſalmo teſtimoniũ dei fidele ſapiẽtiã pᷣſtãs paruulis. Et alibi.Ex ore infantiũ & lactẽtiũ per
feciſti laudẽ.Iſti ergo pueri ſederũt in foro ſiue in qd ſignificantius græcæ dicitur. ubi multa ue
nalia ſũt. Et ꝗa populus iudæorũ audire nolebat nõ ei tm̃ loquuti ſunt: ſed plenis faucibus inchdaama
rũt. Cecinimus uobis: & non ſaltaſtis. Prouocauimus ut ad noſtrũ cãticũ bona opa faceretis: & fal/-
taretis ad noſtrã tibia:ſicut ſaltauit dauid añ archã dñi & noluiſtis. Lamẽtati ſumꝰ: & uos ad pnĩaz
ꝓuocauimꝰ: & ne hoc ꝗdẽ facere uoluiſtis: ſpernẽtes utrãq pᷣdicationẽ tã exhortatõis ad uirtutes ꝗᷓ
ad pniam poſt peccata. Nec mirũ ſi duplicẽ uiã cõtẽpſeritis ſalutis: cum & ieiumium & ſaturitatẽ pa
riter Perieriticrl ieiuniũ uobis placet cur ioãnes diſplicuit? Si ſaturitas: cur filius hoĩs? Quoruʒ al
terũ demoniuʒ hũtẽ. Alterũ uoratorẽ & ebriũ nũcupati eſtis. Ergo ꝗa uos noluiſtis utrãq; recipere
diſciplinam

.A 9,
„
d* Ve

27

N/
ſe ,

fe

„1
9
ſ

Super Oatheum.c.xi.

diſciplinam iuſtificata ſapiétia a filiis ſuis.i. dei diſpenſatio atq; doctrina. Et ego qui ſum deĩ uirtꝰ
& ſapiẽtia dei: iuſtificatus ſum ab apoſtolis: quibꝰreuelauit pater: quæ a ſapienribus abſconderat: &
prudẽtibus apud ſemetipſos. In quibuſdã euangeliis legitur iuſtincata eſt ſapientia ab operib ſuis.
Sapientia quippe non quærit uocis teſtimonium ſed operum.
CKXTüiüc cepit expꝛobꝛare ciuitatibꝰiĩ ꝗbꝰfacte ſũt plurimc vᷣtutes eiꝰ:qꝛ nõ egiſſent penitentiam.
Exprobratio ciuitatũ chorozaiʒ et bethſaida & capharnaũ capituli huiotitulo päãditur. Qcd' ideo
exprobrauerit eis quia poſt factas uirtutes & ſigna ꝗᷓ plurima nõ egerunt pœnitentiam.
CEhe tibi choꝛoʒaim:vhe tibi bethſaida:qꝛ ſi ĩ tyro ⁊ ſydone facte fuiſſent uirtutes que facte
ſunt in uobis:olim in cilicio ⁊ cinere penitentiam egiſſent. Nerũtamen dico uobis:tyro? ſydo/
ni remiſſius erit in die iudicii q́; vobis. .
Chorozaim & bethſaida:urbes gallileæ a ſaluatore planguntur: ꝙ poſt tanta ſigna atq; uirtutes
n

⸗ . . . . 2. . — — .
on egerunt pœnitentiam. Et præferuntur eis tyrus & ſydon urbes idolatriæ: & uitis deditæ. Præ- E*† pe e rt iy.

feruntur autem ideo quia tyrus & ſydon naturalem tatum legem calcauerunt: iſtæ uero poſt tranſ-
greſſionẽ naturalis legis & ſcripturæ: etiam ſigna quæ apud ea facta ſunt parui duxerint, Quærimꝰ R à
ubi ſcuꝑtum ſit: ꝙ in chorozaim & bethſaida dominus ſigna fecerit. Supra legimus: & circuibat ci-P Naen een ſgren
uitates omnes: & nicos curans omnem infirmitatem. Et reliqua. Inter cæteras ergo ciuitates & ui/ fer ſze J -. W=, &
culos eſtimandum eſt in chorozaim quoq; & bethſaida dominum ſigna feciſſe.
CEt tu capharnaum nũquid vſqʒ in celo exaltaberis:vſq; in inferna deſcendes.
¶ n altero exemplari repperimus. Et tu capharnaum quæ uſq; in cælo exaltata es: uſq; ad ĩferna de/
ſcẽdes. Et eſt duplex intelligentia. Vel ideo ad inferna deſcendes: quia contra prædicationem meã
ſupbiſſime reſtitiſti.Vel ideo quia exaltata es uſq; in cæ lum: meo hoſpitio: & meis ſignis R uirtu
tibus: täatum habens priuilegium: maioribus plecteris ſuppliciis: ꝙ his quoq; credere noluiſti.
CQuia ſi in ſ.domis facte fuiſſent virtutes que facte ſunt in te:foꝛte maſiſſent vſqʒ in bũc diid.
C Quærat prudens lector & dicat: ſi tyrus & ſydon & ſodoma potuerũt agere pœnitentiam ad præaæ Prrdnz Soer Nrat-
dicationem ſaluatoris. ſignorũq; miracula non ſunt in culpa ꝙ non crediderunt: ſed uitium ſilentii
in eo eſt: qui acturis pœnitentiam noluit prædicare. Ad quod facilis & aperta reſponſio eſt: ignora- „
re nos iudicia dei & ſingularum diſpenſationum eius ſacramenta neſcire: propoſitum fuerat domi d. elee 2
no iudeæ fines non excedere ne iuſtam phariſeis & ſacerdotibus occaſionem perſequutionis daret. A ra,.α rt Rr=
nde & apoſtolis ante paſſionem præcepit. In niam gentium ne abieritis & in ciuitates ſamaritano è

— —

Frumne intraueritis. Chorozaim igitur & bethſaida danantur: ꝙ præſenti domino credere nolue-

. 4
S 7 3

D

—

runt. Tyrus & ſydon iuſtificantur ꝙ apoſtolis illius crediderunt. Non quæras tempora cum cre-

——

dentium intuearis ſalutem. In capharnaum autem quæ interprætatur uilla pulchertima: condem ¾α‿nαn ale r
natur incredula hieruſalem cui dicitur per Ezechielem iuſtificata eſt ſodoma ex te. .3.
WIn üllo tempoꝛe:reſpondens Jeſus dixit.Confſiteor tibi pater dñe celi⁊ zrie⸗ ê
CConſfeſſio non ſemper panitemulamſed & gratiarum actionem ſignificat. Vt in pſalmis ſepiſſi/ — 2, —

„

me legimus. Audiant qui ſaluatorem non natum: ſed creatum calniantur: y patrem ſuum uocet CeP cæ: 4 e
cæli & terræ dominũ. Si enim & ipſe creatura eſt: & creatura conditorem ſuum patrẽ appellare po⸗ , auct!
teſt: ſtultũ fuit: nõ & ſui & cæli ac terræ dominum uel patrem ſimiliter appellare.
CAuia abſcõdiſti hec a ſapientibus ⁊ pꝛudentibꝰ ⁊ reuelaſti ea parnulis.
Gras agit & exultat in patre ꝙ apoſtolis ſui aduẽtꝰ apuerit ſacr̃a:qᷓ ignorauerit ſcribæ & phariſeĩ

ꝗſibi ſapientes uidentur: & in conſpectu ſuo prudentes. Iuſtificata ſapientia a filiis.

CIta pater:quoniam ſic fuit placitum ante te.
OBlandientis affectu loquitur ad patrem: ut cœptum in apoſtolis beneficium compleatur.
COmnia mihi tradita ſunt a patre meo.
CEt tradẽtem patrem & accipiẽtem filium myſtice intellige.lioꝗn ſi iuxta fragilitatẽ noſtrã ſen/
tire uolumus: cũ cœperit habere qui accipit. Incipiet nõ habere qui dederit. Tradita aũt ſibi omnia
non cælũ & elemẽta intelligenda ſunt: & cætera quæ ipſe fecit & cõdidit. Sed hi qui per filiuʒ acceſſ/
ſum habent ad patrem: & ante rebelles: deum poſtea ſentire cœperunt. ZB
Et nemo nouit filiũ niſi pꝛ?:neqʒ pꝛem gꝗs nouit niſi filius:⁊ cui voluerit ſilius reuelare. 9 lx
¶Erubeſcat eunomius tantã ſibi notitiã patris & filii ꝗᷓ allerutrum inter ſe habeãt: iactitãs. Qck ſi ĩ⸗ ℳ.. —.2 IJleg j.
de cõtẽdit & ſuam inſaniarn cõſolatur: qa ſequitur: & cui uoluerit filiꝰ reuelare. Aliud ẽ naturæ eꝗq“ “ Wr
litate noſſe quod noueris:aliud reuelante dignatione. .
CAenite ad me omnes qui laboꝛatis ⁊ onerati eſtis:⁊ ego reſiciam vos. 8
E Grauia onera eſſe peccati & zacharias propheta teſtatur dicẽs: iniquitatem ſedere ſuper talentum

—.

plumbi. Et pſalmiſta complorat. Iniquitates meæ aggrauatæ ſüt ſuper me: Vel certe eos qui grauiſj

ſimo legis iugo præmebantur ad euangelii inuitat gratiam.

CJagum enim meum ſuaue eſt ⁊ onus meum leue. ä
ũ:i euãgelio ira dinetur? qua rõne euãgelii gratia ſa = =* Er ge Tarmr

Quüo leuiꝰlege euãgeliũ? cũ ĩ lege homicidi lio ira d a =
cilior? cum in lege adulterium: in euangelio concupiſcentia puniatur. In lege multa præcepta ſüt leg 4

quæ apoſtolus non poſſe compleri pleniſſime docet. In lege opa requiruntur quæ gut⸗ fecerit uiuet
H b tiii

☚

4

ira

2 . . „-⸗* „. 4 . . . .
Prreg Der-, *α ** cijliabulo iudæorum manus arida fuerit.

Liber Secundus.

in eis. In euangelio uoluntas quæritur: quæ etiâ ſi effetum non habuerit: tamen præmiũ nõ amit/
Ltit. Euangelium præcepit quæ poſſumus ne ſcilicet concupiſcamus: hoc in arbitnio ueſtro eſt. Lex
krürtn uoluntatem non pumiat: punit effectum ne adulterium facias. Finge in perſequutione aliquaʒ

unirginem proſtitutam. Hæc apud euangelium quia uoluntate non peccat uirgo ſuſcipitur: in lege

quaſi corrupta repudiatur.
. ?DMM CAPITVLVM. DVODECIMVM.

paratas epulas ſed cibos ſimpliciter quærentium.

CPbariſei aũt videntes dixerũt ei.Ecce diſcipuli tui faciũt quod nõ licet eis facere ſabbatis.
Gpr. P- 4 Rr. ſbzi, Nota ꝙ primi apoſtoli ſaluatoris litteram ſabbati deſtruunt aduerſum hebionitas: qui cum cæ-

teros recipiant apoſtolos: paulum quaſi tranſgreſſorem legis repudiant. are .
At ule dixit eis:non legiſtis quid fecerit dauid quando eſuriüt:⁊ qui cum ceo erant: quomodo
intrauit in domum dei ⁊ panes pꝛopoſitionis comedit:quos non licebat ei edere:neq; eis qui

cum eo crant:niſi ſolis ſacerdotibus.

cos non haberet: dedit ei conſecratos: quibus non licebat ueſci: niſi ſolis ſacerdotibus & leuitis. Et

— —

hoc tãtũ interrogauit ſi eſſent mundi pueri a mulieribus. & illo reſpondente ab heri & nudius terti-

us: non dubitauit panes dare: melius arbitratus: propheta dicente: miſericordiam uolo & non ſacri

hominum ſalus eſt. Opponit ergo dominus & dicit. Si & dauid ſanctus eſt: & achimelech pontiſex
a uobis non repræhenditur: ſed legis uterq; mandatum probabili excuſatione tranſgreſſi ſunt: & fa
mes in cauſa eſt:cur eandem famẽ non probatis in apoſtolis quã probatis in cæteris? Quãquam
& in hoc magna diſtantia ſit. Iſti ſpicas in ſabbato manu confricant: illi panes comederunt leuiti
cos: & ad ſabbati ſolẽnitatem accedebant. Neomeniarum dies: quibus in conuiuio requiſitus fugit
ex aula regia: obſerua ꝙ panes propoſitionis: nec dauid nec pueri eius acceperunt: ante quam ſe a
muliernibus mundos eſſe reſponderent. =

CAnt nõ legiſtis i lege quia ſabbatis ſacerdotes in templo ſabbatũ violant:⁊ ſine crimine ſũt:
CCalumniamini inquit diſcipulos meos cur per ſegetes tranſeuntes ſpicas triuerint: & hoc fe-
cerint famis neceſſitate cogente: cum ipſi ſabbatum uioletis in templo imolãtes uictimas ce/
dentes thauros holocauſta ſuper lignorum ſtruem incendio concremantes & iuxta alterius euã

gelii fidem: circuncidentes paruulos in ſabbato: ut dum aliam legem ſeruare cupitis: ſabbatuz
deſtruatis. Nunquã autem ſeges dei ſibi contrariæ ſunt: & prudenter ubi tranſgreſſionis diſci/
puli ſui argui poterant: daui
obtentu ſabbati præuaricationem in ipſos refert: qui calumniam fecerant.

*

Bico autem vobis quia templo maioꝛ eſt hic.

CNon pronomen:ſed aduerbium loci eſt legendum: quod maior templo ſit locus qui dominum
templi teneat. Si autem ſciretis quid eſt: miſericordjam uolo & nõ ſacrincium nüquã cõdẽnaſſetis
innocentes. Qc'ſic uolo miſericordiam ꝙ non ſacrificium: ſupradiximus. Quod autem ſequitur.

CMunquã condemnaſſetis innocentes.

De apoſtolis intelligendum eſt. S eſt ſenſus. Miſericordiaʒ cõprobaſtis achimelech eo qd' fame

periclitanteʒ refocilauerit dauid: & pueros eius: qᷓre diſcipulos meos cõdẽnatis. ꝗ nihil tale fecerüt.
Et cũ inde trãſiſſet uenit i ſynagogã eoꝝ:⁊ ecce homo manum habens aridam. H
CTertiuſdecimus iſte eſt qui curatur in ſynagoga. Et norandum ꝙ non in itinere & foris: ſed in cõ
CEt interrogabãt eũ dicẽtes.Si licet ſabbato curare vt accuſarent eum.
CQuia deſtructionem ſabbati: quam phaniſei in diſcipulis arguerant probabili exemplo excuſaue
rat ipſũ calũniari uolũt:& interrogant utrum liceat curare in ſabbatis: ut ſi non curauerit:crudeli-
tatis aut imbecilitatis: ſi curauerit traãſgreſſionis accuſent. ie

4

NJoſe autem dixit eis.Quis erit ex vobis homo qui habeat ouem vnam:: ſi ceciderit hec ſab

batis in foneam:nonne tenebit ⁊ leuabit eam:quanto magis eſt melioꝛ bomo oue? Itaqʒ licet
ſabbatis benefacerèe. 1 NWN

CSi ſoluit propoſitã quæſtionem ut interrogãtes auaritiæ condẽnaret. Si uos inquit ĩ ſabbato ouẽ

& aliud quodlibet animal in foueam decidens eripere feſtinatis: non animali ſed ueſtræ auaritiæ
conſulentes: quãto magis ego hominem: qui multo melior eſt oue:debeo liberare. =

Cic ait homini.Exiẽde manũ tuã.Et extẽdit:⁊ reſtituta ẽ ſanitati ſicut alter.

CIn euangelio

Nlillo tempore:abiit Jeſus per ſata ſabbato diſcipuli autem eius eſurientes cepe
N RX runt vellere ſpicas Z manducare. “ZM
Inalio quoq; euangeliſta legimus ꝙ propter nimiam importunitatem nec ueſcen-
Edi qdem habeant locum; & ideo quaſi homines eſuriebant. Quod autem ſpicas ſege
Sr atum manibus conftcicant: & inediam conſolantur: uitæ auſterioris indicium eſt: non p

Ad confutandam calumniam phariſeorum: ueteris recordatur hiſtoriæ: quando dauid fugiens
ſaulem: uenit in niobet & ab achimelech ſacerdote ſuſceptus: poſtulauit cibos: qui cum panes lai-

ficium: de famis periculo homines liberare quam deo offerre ſacriſiciuʒ. Hoſtia eniz placabilis deo:

& achimelech dicit exempla ſectatos: ueram & abſq; neceſſitatis

f—— — —

— — — —

—
— —

——e

Super Matheum. c. xii.

In euangelio quo utuntur nazareni & ebionitæ: quod nuper in græcum de hebreo ſermone tran S
ſtulimus: & quod uocatura pleriſq; Mathei autenticum. homo iſte qui aridam habet manum ce/ . —— ,
mentarius ſcribitur: iſtiuſmodi uocibus auxilium præcans. Cementarius eram manibus uidus duæ ⸗ 7 — P= —
ritans præcor te Ieſu ut mihi reſtituas ſanitatem: ne turpiter mendicem cibos. uſq; ad aduentum ſal F
uatoris arida manus in ſynagoga fuit iudæorum: & dei opera non fiebant in ea. poſtꝗᷓ ille uenit in
terris redcdita eſt in populis credentibus dextera & operi priſtino reſtituta. MR
CExeuntes autem phariſei conſilium faciebat aanerns eum quomodo eum perderent.
C— Qui domino moliuntur inſidias liuor in cauſa eſt. Quid enim fecerat ut phariſeos ad interſe/
ctionem ſui prouocaret? nempe ꝙ homo extenderat manum. Quis enim phariſeorum in die ſab
bati non extendit manum portans cibos: calicem porrigens: & cætera: quæ uictui neceſſaria ſunt?
Si ergo manum extendere & alimenta ſubleuare uel porum: in ſabbato non eſt criminis: cur hoc in
alio arguant: quod ipſi facere coarguuntur? Præſertim cum iſte cementarius nihil tale portaue-
rit: ſed præcepto domini ſolam extenderit manum. H M
CJeſus autem ſciens receſſit inde.
CSciens ſnſidias eorum ꝙ uellent perdere ſaluatorem ſuum: receſſit inde ut phariſeis contra ſe
occaſionem impietatis auferret.
Ecce puer meus qnem elegi dilectus meus. Et reliqua.
CBer eſaiam prophetam ex perſona patiis hoc dicitur. Ponam ſpiritum meum ſuper eum. Spiri/
tus ponitur non ſuper dei uerbum & ſuper unigenitũ qui de ſinu proceſſit patris: ſed ſuper eum de⸗
quo dictum eſt: ecce puer meus. Neq; audiet quis in plateis uocem eius. Lata enim & ſpatioſa
uia quæ ducit ad perditionem: & muſti ingrediuntur per eam: qui multi uocem non audiunt ſal
uatoris: quia non ſunt in arta uia: ſed in ſpatioſa. ͦ
CBarundinem quaſſatam non confringet ? linum fumigans non extinguet. 4. — 2
CQui peccatori non Forrigir manum: nec portat onus fratris ſui: iſte calamum quaſſatum confrin . g: = F= pD

ſctiſfam fidel contenihit in paruulisihic inum e. orum Er- E.z Err ni
4.
*

git: & qui modicam ſinctillam fidei contemnit in paruulis: hic linum extinguit fumigans: quorum /r:
chriſtus utrumq; non fecit: ad hoc enim uenerat ut ſaluum faceret quod perierat. B

—.————,–— ——,
——

CTunc oblatus eſt ei demonium hñs cecus ⁊ mutus ⁊ curauit eum ita vt loqueretur ⁊ videret. 5 111—
Tria ſigna ſimul in uno hoĩe ppetrata ſunt: Cecus uidet: mutus loꝗtur: poſſeſſus a demone libera e E. xv- e
tur. Qd & tunc quidẽ carnaliter factũ eſt: ſed & quottidie cõpletur in cõuerſiõe credentiũ ut expul- .= 8„ ed-
ſo demone primũ ſfideĩ lumen aſpiciant: deinde in laude dei tacentia prioris ora laxentur. N 18Vr, 7
EJeſus autem ſciens cogitationes eoꝛum dixit eis. Omnẽ regnum in ſeipſum diuſum “ .:
deſolabitur. UW Turbæ ſtupebant & conſitebantur 8
eum:qui tanta ſigna faciebat:eſſe filium dauid: phariſei uero opera dei principi demoniorum de

.

1

— —

putabant. Quibus dominus non ad dicta ſed ad cogitata reſpondit: ut uel ſic compellerentur cre
e⸗ potentiæ eius qui cordis uidebat occutla.
Si ſathanas ſathanam eijcit aduerſus ſe diuiſus eſt. Quomodo ergo ſtabit regnum eius.
ENon poteſt regnum & ciuitas contra ſe diuiſa perſtare. Sed quomodo concordia paruæ res — , g
creſcunt: ita diſcordia maximæ dillabuntur. Si ergo ſathanas ugnat contra ſe: & demon ini⸗ as n P . -
micus eſt demonis: deberet iam mundi neniſke Snaintnie mirioiim berehst in eo locum aduer⸗ ſ 2 2
ſariæ poteſtates: quarum inter ſe bellum: pax hominum eſt. Si autem putatis o ſcribæ & phari/, Se. 4.W Pie P,
ſei ꝙ receſſio demonum obedientia ſit in principem ſuum: ut homines ignorantes fraudulen r a,
ta ſimulatione deludant:quid poteſtis dicere de corporum ſanitatibns Adtuas domninus perpetrauit: .

— ————-—-—--- —

Aliud eſt ſi membrorum quoq; debilitates & ſpiritualium uirtutũ inſignia demonibus aſſignatis.
Si ego in behelzebub eijcio demonia filij veſtri in quo eicient:ideo ipſi iudices veſtri Vaas,

CFilios iudæorum uel exorciſtas gentis illius ex more ſigniſoat: uel apoſtolos ex eorum ſtirpe g
neratos. Si exorciſtas qui ad inuocationem dei eiiciebant demones: choartat intertogatione pru/ ka-
. — — —E 8 Woαℳοπα o5 —,,
denti ut confſiteantur ſpiritus ſancti eſſe opus. Quod ſi expulſio demonum inquit in filiis kius, , 3 Sſi 35 c

deo non demonibus deputatur: quare in me idem opus non eandem habeat & cauſam? Ergo
ſignant: uos behelzebub principi demoniorum. Sin autem de apoſtolis dictum eſt: quod & ma-

——,-———N
— —.—

gis intelligere debemus: ipſi erunt iudices eorum: quia ſedebunt in duodecim ſoliis iudican-
tes duodecim tribus iſrahel. .
¶ Si autem ego in ſpiritu dei eijtio demones:igitur peruenit in vos regnum dei. . 4.
CIn luca iſtum locum ita ſcriptum legimus. Si autem ego in digito dei eiitio demones. Iſte eſt di/ Biyt 558
gitus quem confitentur & magi: qui contra moyſen & aaron ſigna faciebant dicentes. Digitus dei
eſt iſte: quo tabulæ lapideæ ſcriptæ ſunt in monte ſyna. Si igitur manus & brachium dei filius eſt: & t 7 g. Pn, 5 /

digitus eius ſpiritus ſanctus: patris & filii & ſpiritus ſancti una ſubſtantia eſt. Non te ſcandalizet
Arinelitar cun edificet unitas corporis.
CWerunenit in vos regnum dei. èò
CVel ſeipſum ſigniſicat:de quo in alio loco ſcriptum eſt: regnum dei intra uos eſt. Et medius ſtat P 1. ET e

R
R
R

R

A. iber Secundus.

inter uos quem uos neſcitis: uel certe illud regnum: quod & Ioãnes & ipſe dominus prædicauerãti
Paz EPrpe ſ . Pe. ☛ Cnitentiam agite appropinquauit. n. regnum cælorum: Eſt & tertium regnum ſcripturæ ſanctæ
7 quod aufertur a Iudæis: & traditur genti facienti fructus eius.
CAut quomodo poteſt quiſquam domum foꝛtis ⁊ vaſa eius diripere:niſi pꝛius alligauerit foꝛ/
„y tem:æ tunc domum illius diripiat.
ſ, ß CNon debemus eſſe ſecuri: Aduerſarius noſter fortis: uictoris quoq; uocibus comprobatur. Domꝰ

illius mundus qui in mali gno poſitus eſt: non creatoris dignitate: ſed magnitudine delinquẽtis:
aſa eius nos quondam fuimus. Alligatus eſt fortis & religatus in tartarum: & domini contritus pe

Ide & direptis ædibus tiranni captiua ducta eſt captiuitas.
WAui non eſt mecum contra me eſt:⁊ qui non congregat mecum ſpargit.
CNon putet hoc quiſqꝗᷓ de hæreticis dictuzʒ & ſiſmaticis: ꝗᷓꝗᷓ & ita ex ſuperfluo poſſit intelligi: ſed ex
.a RMra T. N. conſequentibus textuq; ſermonis: ad diabolum refertur: eo ꝙ non poſſunt opa ſaluatoris behelze/
ſo/ 2l./ bub operibus cõparari.Ille cupit aias hominum tenere captiuas dñs liberare. IIle prædicat idola:
141 hic umius dei notitiam. Ille trahit ad uitia: hicad uirtutes reuocat. Quomodo ergo poſſunt inter
ſEhabere concordiam quorum opera diuerla ſunt. .

—— ——

CQuicunqʒ dixerit verbum contra filium hominis: remittetur ei:qui autem dixerit contra ſpi⸗
ritum ſanctum non remittetur ei neqʒ in hoc ſeculo:neqʒ ĩ futuro. .
CEt quomodo quidam noſtrorum epiſcopus atq; præſbyter poſt blaſſemiam ſpiritus ſancti in ſuũ

Oen = recipiuntur gradum? Cum ſaluator dicat omne peccatum & blaſfemiã dimitti hominibus. Qui ãt

in ſpiritũ ſanctum blaſſemauerit non dimitti ei neq; in præſenti tpe neq; in futuro: Niſi uero illud
Ade Matco ſumamus exemplũ: qui cauſas tantæ iræ manifeſtius expræſſit dicens: quia dicebant: ſpiri
tum immundũ habettGo ue ũq; opera ſaluatoris behelzebub principi demoniorum deputat
Adiyxerit filium dei habere ſpiritum immundũu:huic nullo tpe blaſtemia remittetur. Vel ita locus iſte

intelligẽdus eſt. Qui uerbum dixerit contra filiũ hoĩs ſcandalizatus carne mea: & me hoĩem tantũ

h arbitrans: ꝙ filius ſim fabri: & f. fratres habeam lacobũ & Ioſeph & iudã: & homo uorator & uini po-

tator ſim: talis opinio abſq; blaſfemia: ꝗqᷓ culpa non careat: erroris tamen habet neniam propter cor
poris uilſitatem. Qui autem manifeſte intelligens opera dei: cum de uirtute negare non poſſit: ea-
dem ſtimulatus inuidia calumniatur: & chriſtum deiq; uerbum & opera ſpiritus ſancti dicit eſſe be

helzebub: iſti non dimittetur neq; in præſenti ſeculo neq; in futuro. =
EAut facite arboꝛem bonam ⁊ fructum eius bonum. Aut facite arboꝛem maiam? fructũ eius
malum:ex fructibus enim arboꝛ cognoſcitur. W e
¶Conſteingit eos ſillogiſmno quem græci uocãt Nos ineuitabilem poſſumus appel

elare: qui interrogatus hinc inde cõcludit: & utroq; cornu præmit. Si inquit diabolus malus eſt: bo

na opa facere non põt.Si aũt bona ſunt ꝗᷓ facta cernitis: ſeqtur ut non ſit diabolus: qui ea facit. Neq;
enim fieri poteſt ut ex malo bonum: aut ex bono oriatur malum. Quod autem ſequitur.
CPꝛogenies viperarum qnomodo poteſtis bona loqui cum ſitis mali.
COiũdit illos arborẽ malã: & tales afferre fructus blaſfemiæ: qui talia habeãt ſemina diaboli.
CBonus homo de bono theſauro pꝛofert bona:⁊ malus homo de malo theſauro pꝛofert mala
CVel ipſos iudæos dñm blaſfemantes: oſtendit de quali theſauro blaſfemias proferant: uel cũ ſupe
riori quæſtione hæret ſnĩa ꝙ quomodo non poſſit bonus homo proferre mala nec malus bona.
Sic non poſſit chriſtus mala: & diabolus bona opera facer.

*

Bico autem vobis quoniam omne verbum otioſum quod locuti fuerint homines reddent
rationem de eo in die iudiciij. l Eer
CNHoc quoq; hæret cum ſuperioribus. Et eſt ſenſus. Si otioſum uerbum quod nequaꝗᷓ edificat au-
dientes non eſt abſq; periculo eius gui loquitur: & in die iudicii redditurus eſt unuſquiſq; rationez
ſermonum ſuorum: quanto magis uos qui opera ſpiritus ſancti calumniamini: & dicitis me in be-

phelzebub principe demoniorum eiicere demonia: redditturi æſtis rationez calumniæ ueſtræ? Otio
ſum uerbum eſt quod ſine utilitate & loquentis dicitur & audiẽtis: ſi omiſſis ſeriis de rebus friuolis

—
— — = —

. . 5. 1 2 E . 2 . .
cre, Ed criminaniten bitut teus m he uer

— —
7 7

CTunc reſponderunt ei quidam de ſcribis? phariſeis dicentes. Magiſter volnmns a te
ſignum vigere. CSic ſignum poſtulant quaſi

quæ uiderant ſigna non fuerint. Sed in alio euangeliſta quid petant plenius explicatur.
CAolumus a te ſignum videre de celo.
Vel in morem heliæ ignem de ſublimi uenire cupiebant:uel in ſimilitudinem ſamuelis tempore
eſtiuo mugire tonitrua: corruſcare fulgura: imbres ruere: quaſi nõ poſſint illa calumniari & dicere:
ex occultis & uariis aeris paſſionibus accidiſſe: Nam qui calumniaris ea quæ oculis uides: manu
tenes: utilitate ſentis: quid facturus es de his quæ de cælo uenerinte utiq; reſpondebis & magos in
æ gypto multa ſigna feciſſe de cælo: ertetede ere r e
EAit illis generatio mala ? adultera. 1 C Egregiæ dixit adultera:
quia dimiſerat

i
jit
dl

iti

— —

¶Signum querit:⁊ ſignum non dabitur illi niſi ſignum Jone pꝛophete.
CSicut enim fuit lonas in uentre cœti tribus diebus & tribus noctibus. ſic erit filius hominis in cor
de terræ tribus diebus & tribus noctibus. De hoc loco plenius in cõmẽtanis lonæ prophetæ diſpu/

¶ Reuertar ad domũ meam pꝛiſtinam vnde exiui. “ ℳ0 1 e; —

¶ Agdhuc eo loquente ad turbas ecce mater eius ⁊ fratres ſtabant foꝛis querentes loqui ci. Di/

☚ 3

Super Oatheum.c.xiii.

quia dimiſerat uirum & iuxta ezechielem multis ſe amatoribus copulauerat.

tauimus:ad illum ergo locum lectoris diligentià remittimus: Hoc breuiter nunc dixiſſe cõtenti: qd
ſynecdochicos totum intelligatur ex parte non quod oõẽs tres dies & tres noctes in inferno dñs ſte
terit: ſed ꝙ in parte paraſceues & dñicæ: & tota diæ ſabbati tres dies & totidẽ noctes intelligantur.
Biri mninite ſurgent in iudicio cum generatione iſta.?⁊ condemnabunt am.g
Non ſententiæ poteſtate. ſed comparationis exemplo. Et ecce hic pluſꝗ lonas. Hic aduerbium Ade 4 p. Phe 1R
non pronomen intelligas. Ionas ſecundum. Ixx. interprætes tuiduo prædicauit: ego tanto tpe. IIle - E
aſy riis genti incredulæ. ego iudæis populo dei. Ille peregrinis: ego ciuibus. Ille uoce loquutus ẽ ſim 7* 6 n ,
plici:nihil ſignoꝶ faciens: ego tanta ſigna faciens. behelzebub calumniam ſuſtineo: plus ergo eſt
Ionas hic ideſt impræſentiarum in ter uos. ”
Regina auſtri ſurget in indicio cum generatione iſta ? condemnabit eam: quia venit a fi-
nibus terre audire ſapientiam ſalomonnis.. U
CEodem nodo condemnabit regina auſtri populuʒ iudæorum: quo condénabunt uiri niniuitæ Xα “ I Re
iſrahelem incredulum. Iſta eſt autem regina ſabba: de qua in regum uolumine & m Paralipomenõ 2
legimus:quæ per tantas difficultates gente ſua & imperio derelictis uemt in iudæã audire ſapien/ glr .ſ. ale⸗ = ₰

tiam Salomonis: & ei multa munera detulit. In niniue autem & in regina ſabba occulte fides na-
tionum præfertur iſrahei. ðèù
¶Cum aũt immundus ſpiritus exierit ab homine ambulat per loca arida querens requiem: ?z
non inuenit. Et relidua. CQuidam iſtum locum de hereticis dictum putät
ꝙ immundus ſpiritus qui in eis antea habitauerat: quando gentiles erant. ad confeſſionem uere fi- 4.
dei eiciatur: poſtea uero cum ſe ad hereſim tranſtulerint & ſimulatis uirtutibus ornauerint dom a56, N
ſuametunc aliis ſeptem nequã ſpiritibus adiunctis: reuertatur ad eos diabolus & habitet in illisi: fi/ j
antqʒ nouiſſima eorum peiora prioribus. Multo quippe peiori conditione ſunt heretici ꝗᷓ gentiles:
quia in illis ſpes fidei eſt: In iſtis pugna diſcordiæ: cum hæc intelligentia plauſum quendam & co- .
lorem doctrinæ præſferat: neſcio an habeat ueritatem. Ex eo enim ꝙ finita uel parabola uel exem-
plo ſequitur:ſic erit generationi huic peſſimæ: compellimur nõ ad hæreticos & quoſſlibet hoĩes: ſekUd
ad iudæoꝑꝶ populum refferre parabolã: ut contextus loci non paſſim & uagus in diuerſũ fluctuet: gFereg 4. 54 f
atqʒ iſipientiũ more turbetur: ſed hærẽs ſibi: uel ad priora uel ad poſterniora tideat Immũdus ſpiritꝰ
exiuit a iudæis qñ acceperunt legẽ: & ambulauit p loca arida ꝗrens ſibi requiẽ. Expulſus uidelicet a
iudæis ambulauit ꝑ gẽtiũ ſolitudies: ꝗᷓ cũ poſtea dño credidiſſent ille ñ inuẽto loco ĩ natiõibꝰ dixit

AHabeo iudæos quos ante dimiſeram. ð H
Et veniens inuenit vacanten.ſcopis mundaam.
CVacabat enim templum iudæoꝑ: & chriſtum hoſpitè non habebat dicentẽ: Surgite eamus hinc
& in alio loco. Dimittetur uobis domus ueſtra deſerta. Quna igitur & dei & angeloꝶ præſidia nõ
habebant ornati erant ſupfluis obſeruationibus legis: & obſeruatiomibus legis phari ſeoꝶ: reuerti/
tur diabolus ad ſedem ſuâ priſtinam & ſeptenario ſibi numero demonũ addhto: habitat priſtinam
domũ:& ſiunt illius populi nouiſſima peiora prioribus: Canes iudæi in ſynagogis ſuis blaſtemant
dñm ſaluatorem. Multo.n. nunc maiori demonũ numero poſſidentur blaſſemantes in ſynagogis
ſuis chriſtum ieſum: quam in ægypto poſſeſſi fuerant ante legis notitiam. Quia aliud eſt, uentu/
rum non credere: aliud eum non ſuſcepiſſe qui uenerit. Septenarium autem numerum adiunctuʒ
diabolo uel propter ſabbatum intellige: uel propter numerum ſpiritus ſancti: ut quomodo in eſaia
ſuper uirgam de radice ieſſe & florem qui de radice conſcendeset: ſeptem ſpiritus uirtutum deſcen
diſſe narrantur:Ita econtrario uitiorum numerus in diabolo conſecratus eſt.

xit autem ei quidam. ecce mater tua ⁊ fratres tui foꝛis ſtant:qucrentes te.
Occupatus erat dominus in opere ſermonis: in doctrina populorum:in officio prædicandi: ma-
ter & fratres ueniunt & foris ſtant: & ei deſiderant loqui: Tunc quidam nuntiat ſaluatori: ꝙ mater
ſua & frattes ſtent foris: quærentes eum: temptans quidam dixit: ecce mater tua &c. ut ſi relicto tem α.niu K R 2 5
plo acceſſiſſet ad eos arguiſſent dominum quaſi carnalitati prætuliſſet opera dei: Videtur mihi
iſte qui nuntiat. non fortuitu & ſimpliciter nunciare. ſed inſidias tendere ſaluatori: urrum ſpiritua/
h opere carnem & ſanguinem præferat. Vnde & dominus non quod negaret matrem & fratres . 5
exire contempſit: ſed quo reſponderet inſidianti: extendens manum in diſcipulos: ait Ecce mater re⸗ — — c0 Nur.
mea & ftatres mei. Iſti ſunt mater mea qui me quottidie in credentium animis generant. I ſti ſunt ⸗ e⸗ ſI
fratres mei qui faciunt opera patris mei non ergo iuxta martionem & manicheum matrem nega- ſ as en
uit: ut natus de fantaſmate putaretur: ſed apoſtolos cognationi prætulit: & ut nos in comparatio
ue dilectionis carni ſpititum præferamus admonuit. U

.

Liber Secundus.

CEcce mater tua? fratres tui foris ſtant querentes te. . S
CQuidazʒ fratres dñi de alia uxore Ioſeph ſilios ſuſpicantur: ſequẽtes deliramenta apocriphoꝑ: & qꝗᷓ
dam mulierculã confingentes. Nos aut ſicut in libro quẽ contra eluidiũ ſcripſimus cõ/
tinetur: frattes dñi non filios Ioſeph: ſed cõſobrinos ſaluatoris mariæ liberos itelligim materteræ
domini: quæ eſſe dicatur mater dñi lacobi minoris & Ioſephi & iudæ: quos in alio euangelii loco
fratres dñi legimus appellatos. Fratres aut conſobrinos dici: oĩs ſcriptura demonſtrat. Dicamus &
aliter. Saluator loꝗtur ad turbas: intrinſecus erudit nationes. Mater eius & fratres hoc eſt ſynagoga
& populus iudæoꝶ fons ſtant: & intrare deſiderant: & ſermone eius indigni fiunt. Cũq; rogauerint
& quæſierint & nuntiũ miſerint: rũſum accipient liberi eos eſſe arbitrii: & intrare poſſe ſi uelint &
ipſi credere:qui tũ intrare non poterunt niſi alios rogauerint. CAPIIVLVM. XlIII.
M ulo die exiẽs ieſus de domo ſedebat ſccus mare ⁊ ꝗgregate ſunt ad eũ turbe multe.

Aria:Idcirco miſerator & miſericors dñs egreditur de domo ſua: & ſedet iuxta huiꝰ? ſeculi ma

in nauiculam aſcendens ſederet: & omnis turba ſtaret in littore. Ieſus in mediis fluctibus eſt: hinc in-
; .. . Ede mari tunditur & in ſua maieſtate ſecurus Appropinquare facit terræ nauiculam ſuam? At popu/
lus nequaꝗᷓ periculum ſuſtinens: nec temptationibus circundatus quas ferre non poterat ſtat in lit
E 4 J. ü tore fixo gradu ut audiat quæ dicuntur. ð S=
CEi loquutus eſt eis multa in parabolis dicens. Q¶ ILurba non unius ſentẽ/
tiæ eſt: ſed diuerſarum in ſingulis uoluntatũ. Vnde loquitur ad eã in multis parabolis: ut iuxta ua/

ris: ut per ea quæ intelligunt prouocentur ad eorum notitiam quæ non intelligunt.

eri: -

rur diſcipulis ſacramenta exiuit ergo de domo ſua qui ſeminat uerbum dei: ut ſeminaret in turbis:
& ſimul obſerua hanc eſſe primam parabolam: quæ cum interprætatione ſua poſita ſit. Et cauenduzʒ
1. , . eſt ubicunq; dñs exponit ſermones ſuos: & rogatus a diſcipulis intrinſecus diſſeritine aliud nec plus
W g , uelimus intelligere ꝗ́ᷓ ab eo expoſitum eſt.

AQuedam ceciderunt ſecus viam ? venerunt volucres ⁊ comederunt ea. Alia ceciderunt in

petroſis vbi non habebant terram multam. Et reliqua.
Hanc parabolam ad comprobandam hereſim ſuam ualentinus aſſũmit: tres introducens eſſe na/
turas: ſpititualem: animalem atq; terrenam: cum hic quatuor ſint. una iuxta uiam alia petroſa: tertia

plena ſpinis: quarta terræ bonæ. Differimus parumper interprætationem eius cum diſcipulis uo/

lentes ſecrete audire quod dicitur.
.G ¶QAui habet aures audiendi audiat. .—
