ſuꝑra. Seor. Sed ſciendum ꝙ. gilitteram in medio non habet. Scribiturq; apud hebræos per uoca-
lem hain. C Sau ſiue Sauhe:digne uel æleuatio. CSeir pyloſus uel hyſpidus. C Sara princeps.
CSur murus: uel directus: aut cõtinens. C Saba conuerſio: uel rethe. ¶ Suc loquẽs ſiue cantilena.
CSimehon exauditio: uel nomen habitaculi. C Sale pax: uel reddens. C Simochoꝶ humeri: ipſa
eſt quæ & Sichom: ſed in latinum & græcum ſonum uertitur. C Sebeon ſtante iniquitate.
CSophar ſpeculator eius uel bucina. Säma perditio. Saſon ſpeculator. C Sobal uana uetu-
ſtas: uel uectes ad portandum. CSalama ueſtimentum uel pacifica. C Saul expetitus: uel abutẽs.
CSana æloquentia uel clamor. CSela ut eius uel dimiſio eius: aut petitio. C Somtonfanec corru
pte dicitur. Nam in hebræo legimus zaphanechfane quod interp̃tatur abſcõditoꝶ repertor porro
ab ægyptiis didicimus: qd in lingua eoꝶ reſonat ſaluator mundi. Senirom nomen uidens: aut
cuſtos: CSared nit deſcenderet. Sæuion ægreſſum eſt os triſticiæ. C Simi pupilla mea uel ſecũ
dus meus. C Samecta. C Sathalam radicatus: C Simehon andinit triſticiã: uel nomé habitaculi.
CSefra adhæſit uel placens. C Seffora auis eius: uel pulcritudo ſiue placens. C Sor meridianus.
CSoriel coanguſtãs deus: uel robuſtus deus. CSalu tentatio reſpiciens. ¶ Saul expetitus: ſiue ab
utens. C Semei audi: uel auditio mei. CSetri exactor meus: uel abſcõſio mea. C Sochot taberna
cula. C Sut murus: aut robuſtus: ſiue anguſtia. C Sin amphora: uel tentatio: ſiue rubus.
CSinai rubus amphora mea: fiue menſura mea: uel madatũ. C Sabbata reqes. Sethim ſpinag
CSaddeſor uberum eoꝶ lux uel ubeꝶ lumen. C. Salannhel retribuẽs mihi deus uel pax mea deꝰ;
Suriſaddai continens mea uerba: uel fortis meus dñs. C Sirael continens me deus uel fortis me
us deus. CSeat puſillus. Sinoe audiens. Safat iudicauit. & Sodi archanũ meum uel excluſit
me. CSuſi æquus meus. C Sethur abſconditus ſiue diuertens. C Siſaĩ longeuus meus:
Soontams urbs ægypti. C Seon germen:qd non eſt: uel germen ĩutile: uel alloquiũ inutile: aut
calor: ſiue tentatio laceſſens. C Sefor auis. Sethim ſpinæ. CSatan contrarius. C Seth poſitio
ſiue poſuit. C Seir piloſus: uel hircus alii tentatio reſpiciens. C Sed melius. f1. Ciſtha
ces quẽ fortunatũ:uel ongetum poſſumus appellare. C. Sefion abſcõditus uel ægredere os mœto
ris aut ſpecula eoꝶ. C Som coccus uel Q Sela petitio uel petẽs. C Semron nomẽ
iudæ: uel cuſtos eius. LSichem humerus. Semidahe nomen meũ ſcia. C Salfaat umbra forti
tudinis ſiue umbra in idipſum.i. pariter. Sutala poculum mixtü ſiue ſpina uiridis uel madida.
C Sufan atterens ſiue ad umbraculum roſtrerum quod hehraice dicitur ſufaſim. C Sofar tuba.
Sarahe uelamen ſiue princeps frattis. C Sicher ebrietas. C Salim redde. Sabama conuerſio
quæpiam ſiue leua in eis uel tolle altitudinem. CSafan labiu: uel lepus: aut ericius. C Sochot ta-
bernacula. Salmona umbra potionis ſiue umbra numerauit: aut ymago eius. C Sin ſciens.
CSenna uoluntas ſiue mãdatũ eius. C Sadada ex latere eius. C Safan labiũ ſiue barba ſuperioris
labii:quam græci nocant. CSafathan iudicans populum. C Samuel nomen
eius deus. C Salomi pax mea. CSidon uenatio triſtitiæ: uel inutilitatis. C Sareon princeps mo-
rOris. Sanir leua nouitatem: aut uanitatem ſiue deus lucernæ. C Salacha lauans ueni uel tollẽs
uenit. CSethim ſpinæ. C Seboim caprea: uel damma aut ſtatio eius. C Sames mãdatũ humile.
CSina tentatio:ſiue rubus. & Si tñ per ſamech: litteram ſcribitur. Sarathan tribulatio eorum.
Semron cuſtos eius:uel nomen uidit. Salacha tulit ſibimet uel tentatio itineris.
CSaron princeps triſticiæ. C Semrommaron cuſtos amari mœroris, CSabama leua excelſam
ſiue conuerſio quædam. C Sarth uinculũ ſiue anguſtia eius, Sin ægrediens. C Sechrona ebrii
uel tabernacula. Siſai longæuus. C Seme auditio. C Sualim uulpes. CSicileg defectio uocis
addutctæ: ſiue effandit ſextarium. C Seneſanna tollens rubrum uel tentores. C Salon emerſiones
uel emiſſiones. CSaraa carbones ſiue anguſtia maloꝶ. C Socha tabernaculum uel umbraculũ.
CSaanm portæ. CSanan habundans ſiue ægreſſus eoꝶ. C Samer cuſtodita. C Sior paruulum ſi
ue turbulentum. Sebacha reticulum. C Selom auulſio uel dimiſio ſiue ubi eſt ipſe.
Sendahe nominis ſcientia. C Samari lana mea. C Selaindatus a latere nona latitudine.
ESabe ſeptem uel ſepties. Sarith reliquiæ C Somin coccinum, CSeon ſemini eius. H
Saaſun incubnit ægrediens. CSala tollens. C Sãines ſol. C Salabim aggrauans intellectum.
CSaſai longæuus uel ſenarius. C Sephet ſpecula. CSalabbim ſalus cordiũ. C Syria ſublimitas.
CSairath caput. Semegar nomen aduenæ ſiue ibĩ colonus. C Siſara gaudii excluſio: ſiue tollẽs
recedentẽ: uel æqui niſio. Seetha ſpinæ. Saratha uinciẽs uenit: uel tribulatio. C Sur oreb ſa⸗
xum corui. Salmana umbra prohibendi: uel umbra cõmotionis. C Samir uepres uel icultum.
Seon tentatio calens uel germen: quod non eſt. Semanath nomen humile.
CSamſon ſol ſentiens:uel perfecta:ſiue paciſfica. C Sofim ſpecula: uel ſeopulus. .
CSauta ſpeculator uel ſuꝑ effundẽs. C Sabaoth.exercituũ:ſiue uirtutũ. Samuel nomẽ eius deꝰ.

Interpretatio.

CSeniſi ſol meus. Saor coanguſtans ſiue indutus. Saul petitio. C Saliſa tettia. C Salim uul
pes: ſed melius ſi legatur ſualim. C Suf ſpecula uel effundẽs. C Sena tollens uel anguſtia fiue deꝰ.
CSoba mandatum in ea ſurrectus. Sama ubiuel audiens. C Socchoth ramus uel humilitas.
CSechui fatuus. C Saruia uictus ſiue anguſtia. Sonaim coccina uel ſubſiſtens eis.
Safathmoth labium mortis. C Safacia iudicans me. C Sion ſpecula: uel ſpeculator:ſiue ſcopulꝰ:
CSamoth auditio. Sobal cõuertens. Soba ſecta a ſeccando non a ſectando. C Suſacim gau
diũ concilii. C Siba ægreſſus uenit. Saraia princeps dñs. (Sabach conuertens te. E Simem
coccineu ſiue æleuans. C Sabe ſaturitas. C. Sadoch iuſtus. C Sia indigentes ſfiue dormientes.
CSubochai condempſum ſiue fructam. C Et ſuper hoc ꝗd nobis uideatur: in libris hebraicarum
gquæſtionum plenius diximus. C Samai ubi mihi: ſiue audiens: C Salmon umbra nirtutis.
CSarai princeps mea. C Salech ægrediens. C Sunamitis quicunq; morieturſiae mortincata.
CSiſa tentatio:ſiue farmaceus. C Saalabim agrauãas intellectũ. ¶Soca ramus. C Sarthan tribu
latio eorum: ſiue demolitorum: aut coanguſtantium. C Sion ſpecula: uel mandatum: ſiue inuium.-
CSaba captiua. C Satan contrarius ſiue aduerſatius. C Suba incenſa: fiue conuertenss:
Sadala latꝰ eiꝰ a latere nõ a latitudine. C Sarna lepra. C Seſac byſſus cilicij. C Sicima humer?.
¶Semeia audiens dim. Somer cuſtos. CSali miſſa. C Sophar diſſipare diuidere.
C Sigab ſup tollere. C Sarepta incendiũ ſine tribulatio panis. Sidonia uenauio inutilis.
C.Sefat iudicans. C Sedechia iuſtus dus. C Samarian cuſtoditam: Sabat.
reqes uel intermiſſio. C Sir lebes uel aula: quà nulgo ollam uocant. C Saderoth
mœnia: uel porticus publice. C Sabia capra: uel dima. C Sela ſemper. C Semath. audiens.
CSaalum reddens. Salmanaſar perfectus uinculo: uel ad uinciendum. & Safarnahim libri: uel
nahim libri: uel litteræ. C Sochothanoth tabemacula: uel umbracula filiarum. C Senacherib tol-
lens: uel leuans: uel deſerta. Sobnas ſedẽs uel reuertens. Seſdoma peſtillens aer: quem græci
ſignificantius uocant. CSartaſa princeps tribulationis. Safan labium eius.
Sademoth arua uel regiones. C Saraia uinctus. CT Sama abſcondit dñs: uel protectio domini.
CSelmon umbra offen liculi uel ſentiens: ſiue imago fortitudinis. C Samech firmamentum. qui
dam erectionem: uel adiutorium: ſiue fulturam putant. CSade regio: ſiue iuſtitia: uel uenatio.
Sin dẽtes. C Seth bonum. C Sorec ultima: ſed ælecta. C Sicera ebrietas. C Seraphim ardẽtes:
uel incendentes, C Sion ſpecula: C Siloa miſſus. C Sabaoth exercituum: ſiue uirtutum. militiaꝑe⸗
¶Samaria cuſtodia eoꝶ. & Sennar. C Seir CSufit irritum. Sabama tollens altitudinem.
E Sargon princeps orti. C Segor. C Sabnam ſedens uel reuetens. C Saſaim ægrediens.
CSaron princeps mœroris uel cantans triſtitiam anguſtiæ. CSaraſar princeps tribulationis: ſiue
electio. Sabaim captiui. CSabba captiuitas C Salmana umbra cõmotionis: uel conſumatus:
ſiue perſectus: Seboim ſtatio: ſiue ſtantes. C Senam abundantia.
Saraſad incendium. C. Soffonia abſcondens eum. H
CSalathiel petens deum: uel petitio dei. C Sabath ſceptruz: uel uirgam.
CSedrac decorus meus. C Sedechia iuſtus domini. C Sior fimamentum nouum uel turbidum:
C Sor fontis uel petra ſiue tyrus. C Seſac biſſus. C Sacceus ſiue manus ſacti. C Selon tranſlatus ſi
ue reſtituens. C Samaria audiens dim. C Safane labium eius. C Saloin retribuens ſiue pacificus
CSeſela humilis ſiue campeſtris. C Selemia reddente domino. CSaraia princeps tribulationis.
Samagar nomen aduenæ. C Sarſachim princeps cadaueris uel ruinæ. äs
CSafan chyrogrillus læpus: uel ericius: ſiue labium eorum. C Gabama attollens excelſum.
CSegon loquæla inutilis. C Suſanna lilium: uel gratia eius. C Sennaar dentis uacue factio.
CSidrac decorus meus. C Suſis æquitatio uel reuertens. C Semel idolum. Et notandum ꝙ lati/
nus ſermo ſit in hebræis uoluminibus a ſimilitudine: unde & ſimulacra dicuntur.
¶ Safan ericius: uel lepus ſiue labium eius. C Semoth nomina.
CCSela umbraculum eius. C Sanir tolle nouitatem uel deus lucernæ. MUĩ .
CSoene gitus eius uel excepta. C Soim exeuntes. C Sodada latus eius a latere: non a latitudine ĩ
telligendum. C Sabaim circuire montes. C Saphirns ſpecioſus ægregius.
CSua ſaluatoris. C Sais tentatio: C Sathaim libii uel hiſtorici.
CSonani pecus eorum: uel dentes eorum. “
CSauea eorum cantilenæ. CSofar ſpecula diſſipatio: uel ſpeculatorem diſſipans: uel ſpeculatoreʒ
uidebo. C Sabath conuerſio: uel captiuitas: C Secheui uatietas. .
Satan aduerſarius. C Siu loquens. C. Senec cimbalum.-
CSalman ſenſibilis: ſiue ſenſus. Salomon pacificus: fiue paccatus erit.
Salathiel petitio mea deus. C Hæc tria nomina per Sin litteram ſcribuntur.
CReliqua duo Sade in exordio habent. ſadoch iuſtificatus ſiue iuſtus:

ECSidon uenatio. C Salome pacifrrern.
CSicera æbrietas.omne enim quod inebriare poteſt: apud hebræos ſicera dicitur.

. CSedi ex

CSimehon audiens:ſiue audiuit triſtitiam.

8

Mebraicorum Mominum.

CSedi ex latere meo. Seim audiens. C Salathiel petitio mea deus. Saltnan pax.
C Seruth lorum ſiue corrigia: uel dependens: ſiue perfectio. Salem miſit. C Sem nomen.
CSeth poſitus aut ponens uel poſuit:aut poculum ſiue germen: uel reſurrectio. C Saraſta incenſa
uel anguſtia panis nomen ex hebræo. Syroq; compoſitum. C Simhon pone mœrorem uel au-
di triſtitiam. C Suſanna lilium aut gratia eius. Sed melius ſi femininũ nomen figuretura lilio.
Samaritæ cuſtodes. C Sodoma paſcio ſilens: uel declinatio eorum: aut uulua.
Satan aduerſarius tranſgreſſor. ¶ Saba captiuitas.
ESaducei iuſtificati. C Sauin pugilli:ſiue uole:uel ortus aquarum: qd breuius græce dicitur.
CSichar cõcluſio:ſiue ramus. corrupte aũt pro Sichem ꝗᷓ tranſfettur in humeros: ut
Sichar legeretur: uſus obtinuit. C Siloe miſſus. Samaria cuſtos. Simhonis obedientis: ſiue
onentis triſtitiam: aut audientis mœrorem. C Salomon paciſcus. C Samuel nomen eaus deus.
Saducei iuſtiſicati. C Safiram narrantẽ ſiue lratãmut librariã: uel cexte ſyro ſermone foꝛmoſam.
CStephanum normã ueſtrã: uel chronon ur̃um: quo ueru & iacula dirigutur. Sichem humeri.
CSinai ſiue finis: aut ſecundus interpretatur: aut mandatum menſaraq; eins uel ceite tentatio.
CSaulus tentatio reſpicientis uel ſaturitas. C Sarona cantans triſtitiam. C Sidonii uenatores.
CSeleutĩa tollentem ſemetipſam ſiue experimentum itineris: uel exeuntemaduocationem.
CSalamina umbra cõmotionis aut fluctus uel ſalutationem iudicii. C Sergio principi uallis ſiue
ortuli. C Saul petitio: ſiue expetitus dr̃. C Silam miſſus. C Syria ſublimis iuxta hebræã ethymo- .
logiam. Suam Syria hebraice. Aran. CT Samothratia auditio reuellationis: ſiue reſponſionis.
CSoſtenes ſaluanti eos: ſiue gadium da mihi. C Sceua uulpecula clamans: uel loquens.
CSoſi pater narrans: C Secundus æleuans. Samus auditus. C Sicariorum ebnioſorum.
CSebaſte giro ſiue giranti:ita tamen ut a. Samech littera exordium habeat: H
CSalmonem nomẽ habitaculi. C Sirthim anguſtiam ſiue tribulationem. Melius autem ſaluſtius
a tractu ait nomen impoſitum. C Syracuſe murus ſiue materia lætitie.
CSabaoth uirtutum: ſiue exercituum. C Sara princeps. C Siluanus miſſus. èäl
CSimhon audiens. C Sodomis uuluis: aut tacentibus. C Sodoma pæcus tacẽs: ſiue uulua uel ſte
rilis. Sion ſpecula. Spama expeditio: ſiue accinctio: ſed rectius hyſpania ſcribitur: G
CStachim facientem cãtilenas. C Satanas parabata: ſiue cõtratius. C Soſi patru' ſaluans diſpſos.
CSoſtenes ſaluans in tempore. C Stephana regulam ueſttam.
uel ſpeculatorem ueſtrum:ſiue iudicantem uos. Satanas aduerſarins. Sabbatum requies:
CSiluanus miſſus. CSatanas tranſgreſior: ſiue aduerſarius. Syria ſublimis.
CSina menſura eius ſiue tentatio. C Sinthicem loquelam ſiue aduleſchiam: quam nos dicere pof
ſumus cantilenam. C Sabbata requiens. C. Salem pax. C Sara princeps. Salmon ſoleorum.
CSion ſpecula. C Samuel nomen eius deus. ¶ Satanas aduerſarius.
CSmyrnæ cantico eorũ. C Sardis principi pulcritudinis. C Satanæ tranſgreſſori: ſiue aduerſario.
.Simehon audientis triſtitias. Sodoma pecori tacenti. Sabbata requies. C Sion ſpecula.
CSina menſaura mandatum: uel tentatio. Satan aduerſar us: ſiue præuaricator.
CQuod autem in principio dixeramus in uocalibus litteris obſeruandum eo ꝙ apud nos interdũ
unna ſit littera:& apud hebræos uariis uocibus proferatur. hoc nunc quoq; in.s. litteza ſciendum eſt.
Siquidem apud hebræos tres.ſ. ſunt litteræ. una quæ dicitur. Samech. & ſimpliciter legitur: qua-
ſi per.ſ. noſtram litteram deſcribatur. Alia ſin in qua ſtridor quidam non noſtri ſermonis inter
ſtrepit. Tertia Sade:quam nogræ aures penitus reformidant. Sicub ergo euenerit ut eadem no-
mina aliter interprætentur illud in cauſa eſt: ꝙ diuerſis ſcripta ſunit lſteris. hoc autem quod in gæe-
neſi diximus in omnibus libris: ſimiliter obſeruandum eſt.
☛ lech occidens. C Tacho ſilens. C Talam res. C Hucuſq; per litteram. t. ſimplictter lege
GH Æ rimus. Nunc aſpiratione addita legendum eſt. Thobel ſiue thubal dudtus ad luctũ uel
Qα R' conuerſus ad uniuerſa. C Thiras timens ſiue rediens ad ſuperfluum. ð
EEEEW CThogorma incolatus quiſpiam aut interpræs. JYMU—
Thares exploratores odoris ſiue exploratores aſcenſionis uel paſtio.
CThargal ſciens iugum uel explorator. C Thamar palma ſiue amaritudo uel cõmutans.
CTheman auſter uel affricus. Thamna uetans uel deſciens.
Thamath perfecta pars ſiue conſumatio data.
Thola uermiculus uel coccinum. C Theſbon feſtinus ad intelligendum.
CTheman auſter. C Thelame riui aquarum: U
CThola uermiculus aut coccinum. C Theth ſubter.
CThola uermiculus: uel cocciuuum.
CTherſa complacens ſibi:quod græce melius dicitur.
MThemna caſtra:uel donata. C Theth ſubter. HH
CThare exploratio: uel paſtura ſiue nequitia. C Hæc omnia quæ ex littera hac poſuimꝰ cum aſpi
tatione in ſuis legenda ſunt principbis.e

*

re tatio.

CTebel inſulſitas. C Tala ros eorum: ſiue irtorata. C Tyrus quæ hebraicæ dicitur. Sor & interpræ
tatur tribulatio ſiue anguſtia uel fortitudo. Hucuſq; per.t.ſim plicem litteram. CNunc per aſpi
rationem legendum eſt. C Thaffue malum ab arbore nona malicia intelligendum ſiue tympanũ
apertum. E Thaanac reſpondens ſiue humilitas. C Therſa complacicio: quæ ſigniſicãtius græce
dicitur CThalme ſulcus uel dependens: C Thamna numerus uel fidehis ſiue
numerata aut conſumatio eorum. CThennath ficus C Therela uidiſti. C Therebinmtum.
Thabor ueniens lumen. C Thalla ager eius uel appenſio⸗-

CFhaſnathſare numerus operimenti noui. Tabath bona excepto hoc nomine cætera quæ ſe⸗

quuntur huius litteræ per aſpirationem legenda ſunt. C Thalmai ſuſpenſio uel ſulcus.
CQThamatheres enumeratio ſolis. Thanach humilitas uel reſpondebit tibi.
EThebes conuerſio ſiue fieri oua. Thou amens uel errans.
CLhebes fuerunt in ea ſiue facta mea. C Thalme ſulci. C Theoue clangor uel tuba ſiue percuſſio.
CFhecortes tuba canens ſiue bucinator. C Theetim in flores uel ſubter. C Hæc quæ poſuimus ꝑ
litteram.t. aſpiratione addita ſunt legenda. CThafath paruulus. uenit.
CTabremmon bonꝰ ad uidẽdũ ſiue bona ſublimitas uel bona uiſio eoꝶ. C Hucuſq; p.t.ſimplicẽ.
Nunc cum aſpiratione legendum eſt. C Thanac rñdet tibi. Thermad exploratio redẽptiõis.
Fhafiſa claudicatio.ſiue remiſſio nitæ: ο Thedor paxillis. C Themo & mirna.
Charlis exploratio gaudii. C Thaſnes cooperte ſignum quod ſigniſicantius græce
dicitur. C Therſa placens. CThebin palea mea. C Teſbi captiuans ſiue conuertens.
C¶ CIapſe indignans ſiue poſſeſſio offendiculi. Theglath tranſmigrans actiua ſignificatione intel
ligendũ quod græce dicitur anatropen al apoytion.i. alios tranſferens. Thartach ſubuerſio quã
mælius græci uocant. C Thartan turturem dedit: uel ſuperfluus: uel elongans.

CThalaiar appenſus princeps. C Thaaſar diuitiæ. C Thecum patiẽtia. C Therac elongatus ſiue

ut nomen proprium figuremus procusus. C Thof protectio oris ſiue gehenna.
CTheraphim incendia.ſed melius imagines uel figuræ: quas græci ocant.
CThanameth conſolator. C Quattuor reliqua quæ ſequuntur: aſpiratione proferenda ſunt.
CThabor ueniẽs lumen: uel ueniat lux. C Thau ſignum: uel ſubter. C Thelaſar appẽdit principẽ.

CFhobel offerre. C Thau & ipſe. C Thebet oliua. uel fornicatio. CNHaæc de alphabeto hebræotũ
pleniꝰ in ea æpla quã ſup cẽteſimo nono decimo pſalmo ad ſanctã paulã ſcripſi eſtimo diſputatũ.

Thabehel bonus deus. C Tanis mandans humilia. C Theman auſter.
CThnecue tuba uel buccina ſiue percuſſio quam græci uocant.
Qheſpites captiuans. C Thaſnas in ſanum os ierpentis. ſiue apertum ſignum. duo nomina.
Quxæ pert. litteram ſequuntur aſpitatione addita. ſant legenda
Thof gehenna uel operculum ons. C Thaamath dedit ind'gnationem: ſiue bilem.
CTanis mandatum humile. äl

CThaſnas ſtupens os ſerpentis ab ore non ab oſſe intelligendum. Exceptis his duobus nomini

hus: cætera eiuſdem litteræ per aſpirationem proferenda ſunt. “
Thelabim diſperſi. C Et ſuper hoc in libris hebraicaꝶ quæſtionũ quid nobis uideatur plenius

diximus. Thammũ conſumantes ſiue contẽptus. C Et ſuꝑ hoc in libris illis pleniſſime dicitur:

CTheraphim ſiguræ. CThubal deferens uel deferetur: ſiue delatus.

Thogorma auellens uel incollatus cuiuſdam. Thaſnes opertum ſignum. C Thiton mediã.

Thau conſumatio. C Thaſf ſpecula. Thobel uniuerſa uel uatitas.
CThemora conſumatio amaritudinis. Thopacium bonum. Thamar palma uel amara
QCThomas abyſſus:uel geminus: unde & græce didymus appellatur. —
CTimonem numerantem ſitim ſiue pinguedinem. C Tabita damna: uel capra.
CTiri coanguſtati: ut ſupra diximus ab hebraico. Sor nomine declinatum.
CTroadem requiem. Tyranni continentis eos ſiue confortantis eos.

Tercullus placens ſtercore uel aggere eoꝑ. C Tabernæ uiſiones eorum: ſiue bona niſio. C Huc

uſq; per ſimplicem litteram teth. Nunc per thita græcum legenda ſunt. ð
CTheofile ſurſum ferens: ſiue conuertens. Sed melius ethymologia ab eo qd amatus ſt deoo.
CThomas didymus geminꝰ: uel abꝑſſus. C Theudas laudatio ſiue capiens. aut ſignuũ. C Theſſalo
nicenſiũ fœſtinantiũ umbrã roborare:ſiue firmare. C Tar ſenſis explorator læticiæ. C Thiatira il
luminata. CTrifenã inuentẽ:ſiue reuertentẽ. C Triſoſam perſpicuam. C Timotteus beneficus.
CTheſalomea fæſtinans umbram ſtatuere. C Tychicus tacens.
CTroadi ſeruienti. Trofimum diſſoluentem thalamos. HR⸗
☛ 8 confiliator. C Vi dolens: ſiue parturiens. Vſam fæſtinus eoruam.
CD Vrignis. aut lumen. C Vapſi: & finis mens
C Vr ærarium ſiue ad iracundiam prouocans. 5cslsl
.CVia lux mea dei. C Vũ fæſtinans. C Vrchi longitudo mea: Vſachi fæſtinãte me.
.u Vlai palus

Forcius adiungens. iapplicans ſe. C Troadem requiẽ ſiue latitudinẽ. CTitũ qrentẽ ſiue bonũ.

6
1

MHebraicorum Mominum.

CVlai palus a palude:non a palo.ſiue dolor fœmorn aut umbraculi.
CVrbanus luce gaudens.
Amram cautio eorum. uel tempus oſtendens. C Zelfan ambulans os ab ore. non ab oſſe.
ZzZ uel fluens os. C Zabulon habitaculum eorum uel iuſiurandum eius. Aut habitaculũ for-
titudinis uel fluxus noctis. C Zara oriens uel ortus. MM
CZauan motus uel fluctuatio eoꝶ. C Zohonũ præparati in acie. uel quæ hæc eſt aqua.
CZabulon habitaculum fortitudinis. C Zechri memoria mea. C Zachur memor.
CZarad alienus uel deſcenſio. C Zoob aurum. C Zemeruſte exacerbans ſiue amaricans.
CZare ortus eſt. C Zefer una hoc os uidiſtis ab ore nõ ab ofſe. C Zamri pſalmꝰ uel canticũ meũ.
CZezonim hæ cogitationes: ſiue quæ eſt hæc aqua: uel in acie præparati.
CZebbi dotis meæ: C Zabdi fluxus uehemens ſiue abundans. C Zif germinans:.
CZanoe repulit: uel iſte requieuit. C Zeb lupus. C Zebul habitaculum.
CZobulonites habitaculum eius. C Ziphei germiſlantes ſiue florentes.
CZoeleth tractum:ſiue protractum. C Zadab. fluens torris: quem uulgo titio
nem uocant. C Zambr iſte laceſſiens: uel amaricans. proprle enim nomen ab amaritudine figura
tum eſt. C Zaba iniquitas. C Zabadia dotata domini. C Zacharias memor domini:
C Zorobabel princeps: uel magiſter babylonis:ſiue aliena tranſlatio: uel ortus ef.
CZorobabel ipſe magiſter babylonis.i.cõfuſionis. C Zabulon habitaculum: poteſt & habitaculi
ſubſtantia nuncupari:. C Zebedeus iuſtificatus: aut iuſtus: uel iuſtificandus.
CZenam cõmotionem eius ſiue cõmouens: eum uel ipſe tequieſcens.

Ebraicarum litterarum formæ duæ ſunt. una antiqua: qua Samaritani utuntur. Altera po-
A Iſterior: qua iudæi: eius rei cauſa eſt: ꝙ captiuis factis filiis iſrael: & in Babyloniam ductis iuſ
ſſit rex Aſſyriorum: ne deſerta remaneret terra. Aſſyrios pro eis habitare: qui & patriæ con-
E& ſuetudinem ſeruant ignem colentes: & iudaica madata. Ezras nobis ſcire tradidit ſcriptis
ſuis hoc:quia ipſos iudæi Samaritas appellant patria lingua quo interprætantur cuſtodes. Nam cũ
per mœdos cyrus regnaret perſis. Aſtyage depoſito rege mœdorũ auo ſuo ad perſas regnum totũ
tranſtulit: & captiuitatẽ omnem iudæorum dimiſit. Itaq; reuerſi permixti fuerunt dictis Aſſyriis Sa
maritanis:qui eſſe uidebãtur iudæi: propter quod ut eſſent ſeparati ab eis. Ezras legis Doctor ſormã
aliam litterarum inſtituit eiſq; tradidit. uirtute tamen litterarum eadem ſeruata: quibus litteris etiã

nunc utuntur iudæi. Sunt igitur hebraicæ littetæ: quæ per Moyſen ſunt traditæ. xxii. Quarum no-

mina ſunt iſta.
Aleph Mille: uel doctrina *
Beth Domus.
Gimel Retributio uel plenitudo
Daleth Pauper:uel tabulæ uel ianua
He Ipſa:uel iſta:ſiue ſuſcipiens.
Vau Cardo
Zain Oliua:ſiue fomicatio
Heth Vita:uel uiuacitas
Teth Bonum. 4
Iod Scientia:uel ꝑſtncipium:aut dominator 4
Chaph Manus palma: uel uola
Lamed Doctrina:ſiue diſciplina
Mem. Ex quo:uel ex ipſis:ſiue aqua
Nun. Fœtus:uel piſcis:ſiue ſempiternum
Samech Firmamentum? licet quidam erectionem: uel adiutonlum:ſiue futura putent.
Hain. Funs:ſiue oculus.
Phe. Os ab ore:mon ab oſſe:ſiue laqueus:uel diſciplina.
Sade: Regio:ſiue iuſtitia .
Coph. Vocatio. 4
Res. Caput
Sin. Dentes
Thau. Signum: uel ſubter.

. è — — —
8 — . — 2 ðð . – .
. 5 — . ——
* * .
— 4
1
7
W —
. —
.
4
7
— * =
„ .
. .
— .
— 2 4 —
* X
–
4 *
0u⁰ 4
. „
. . 2 . —
— * 7 4 „ 2
. W . —
. * 3 SSS 4 *
. . 2 4
3 6 * * .
.
. . —
„ — 2 * 5
=Sð ß
S R
. . 2
7. *
X
X
. g.
D . * . *
„ — .
4 » „ „N
* . 5 5
* .
3
4 „* D
.
S .
27
. —
8
* . 5
H
. —
– 1 2 „ —
2 5 *
.
4 —
4 * . * —
—R 4 .
WH —— . . „
. . „. *
M 2* .
.
Z 4
.
. 2 *
4
2 *K —
6 .

— . ð
.
.
.
.
.
7
t*
=
.
2 1
. *
4

— ——
2
.
— — . .*
2 .
ð
.
.
.*
7
4
„
.
8
1
4
⁸
.
–
R
. —
.
ñ
. 4 *
ðs
””s
ðUNUẽE

—————————

—

.
.
.
. „
„
.
6 4
*
.
17
ſ -
— 1
. 4*
—
N
7
. *
*
*
2
.
.
.
4 5 X
—
. . 5„
“
*
.
4
4
. . .
4
4
5
1
* 2
₰
.
.
.
*
4
4
.
7
4
—
*
.
.
. . .
.
. S 2 „ — .
— — 2 RKrLððG — .
— . . . = — — 4 —
— — . — — —
. . — — —

Sð

õä —
äl 6 K
e

.

Ti

Pꝛologus. è&rᷣ

CINCIPIT EXxPOSITIO BEATI HIERONYMI
PpRAESBYTERI IN PSALTERIVM. ET PRIMO

pPROLOGVS. EIVSDEM. *

K— —

—RRO XIME CVM ORIGENIS

KH Pſalteriuʒ quod Enchiridion ille uocabat
H ſtrictis & neceſſariis interprætationibus
annotatum in cõmune legeremus: ſimul
uterq; depræhẽdimus nonnulla eum uel
perſtrinxiſſe leuiter: uel intacta pœnitus re
liquiſſe: de quibus in alio opere latiſſime
ait putauit: quo ſcilicet non poterat rẽ ma
gnam breui ſermone concludere. Igitur
pro familiaritate quæ inter nos eſt:ſtudio
ſe & ſedule poſtulaſti: ut quæcũq; mihi di
gna memoria uidebantur ſignis quibuſ-
dam potius quã interprætationibus ad-

Jlnotarem. Et (quod ſolent hi facere qui in

RI SN111111 *

Preui tabella terrarum & urbium ſitus pingunt: & latiſſimas regiones in

modico ſpatio conantur oſtendere) ita in pſalterii opere latiſſimo quaſi

præteriẽs aliqua perſtringerẽ: ut ex paucis quæ tetigiſſem intelligantur

& cætera quæ ommiſſa ſunt: quam uim habeant atq; rationem. Non ꝙ
putem a me poſſe dici quæ ille præteriit: ſed quoæa quæ in Thomis uel
homeliis ipſe diſſeruit uel ego digna arbitror lectione: in hunc anguſtũ
commentariolum reſeram. Pſalterium græcum eſt: & latine organum
dicitur: quem hebrei nablath uocant. Plalmus dicitur: eo qc a pſalte-
rio nomen accepit: uel pro ſaltandum. Quamuis Dauid omnes pfal-

mos canꝛaſſet: tamen omnes pſalmi in penona chriſti pertinent: & qui

prætitulati eſſe non uidentur: apud hebreos pro uno pſalmo habentur.
Nam per titulum intelligitur uniuſcuiuſq; pſalmi intellectus. Quid eſt
titulus niſi clauis? (Vt ita dixerim) in domo nõ ĩgreditur niſi per clauim
ita & uniuſcuiuſq; pſalmi intellectus per clauem:hoc eſt per titulum in
telligitur: in cuius perſona cantatur:aut in perſona chriſti:aut in perſona
eccleſiæ: aut in perſona prophetæ.
aAA zZz

[25

1¹⁵5

R

Balancde Q

20

Focus

M. N

10

VierfarbSelector Standard*-Euroskala Offset

—
—

☛ Copyright 471999 VXVMaster Gmbha www.yymaster. com