nageſimo autem octauo: dominus regnauit iraſcantur populi. Videtur quaſi ordo ſibi
eſſe contrarius. Debuit enim primum dicere dominus regnauit iraſcantur populi: & poſtea dicere

dominus regnauit exultet terra & in ultimo dominus regnauit decorem indutus eſt. Verum diuer
Prs⸗

2.2 2 £● 2 . — —
ſus ordo dat nobis aliquam intelligentiæ ſuſpitionem. Dominus regnauit decorem indutus eſt. ) 541 Ler: .

Dominus regnauit & indutus eſt patriarchis & prophetis. & populo credenti. Decorem indutus ẽ. Nenr Ite pan vdhe r !) E
quia patriarchæ & prophetæ quaſi chriſti ueſtimentum fuerunt. IIlud eſt perizoma: quod Hieremi, ſeannr P P aſl enP. .
as ſcripſit.Illud eſt perizoma:quod habuit circa lumbos ſuos Hieremias. Vultis ſcire quoniam ſan 1 —J
cti quaſi perizoma ueſtimentum dei ſunt? Poſtea ipſe deus loquitur ad Hieremiam. Sicut tu inquit
poſuiſti lumbare iſtud ad lumbos tuos:ita & ego applicaui populum meum ad me. Quomodo) hz,“ v⸗ les ſt 4
ergo ueſtimentum circa hominem: ſic populus circa deum. VYerum quia hic perizoma: uerum qui „ 7
hic decor quo dominus fuerat indutus trans eufraten expoſitus eſt in foramine petræ: & ibi com- ð
putruit: & ab aſſyriis ductus eſt in captiuitatem: dominus quid facit? Non eſt nudus non poteſt eſſe 1. Pd
ſine lũbare & non poteſt eſſe ſine ueſte.Priore populo perdito facit ſibi ueſtem de populo gentili- c=⸗ . Set-. Pp- f ſe
um. Et quid dicitur? Dominus regnauit exultet terra. Exuet terra uniuerſa: hoc eſt credentium po/
pulus. Deniq; uultis ſcire quoniam ſecundum lumbare gentium populus dicitur? Dominus inquit
regnauit exultet terra. Lætentur inſulæ multæ. Non una inſula iudæa: ſed inſulæ multæ:hoc eſt to/
tus mundus. Dicat mihi aliquis. Da mihi exemplum de ſcripturis: ubi iudæa ſola inſula dicta ſit⸗
Omne quod loquimur debemus affirmare de ſcripturis ſanctis. In ore enim duorum & trium te- 1
ſtium ſtabit omne uerbum. Non habet tantam auctoritatem ſermo dicentis: quantum domini eerk- rirr
præceptum. Legimus in propheta Ezechiel: & tu inquit fili hominis loquære ad habitatores in- — A Irſ r.
ſulæ huius: hoc eſt iudeæ, Quoniam ergo una inſula dimiſſa eſt: nunc dicitur lætentur inſulæ mul A, ut Bea Le, Ae
tæ. Ergo de lumbare dicitur in priori populo dominus regnauit decorem indutus eſt: In ſecũdo po . 779 3. ee. eee
pulo de gentibus congregato: dominus regnauit exultet terra: lætentur in ſulæ muæ: nunc in ter . d.
tio dicitur dñs regnauit iraſcantur populi. Siue de gentibus ſiue de iudæis ſunt: quicunq; non cre/ 5 6* ſef fe le
dunt iraſcantur. Quare fremuerunt gentes: & populi meditati ſunt inania? Dominus regnauit: ira dc Fent
ſcantur populi. Dominus paſſus eſt: ds cruciſixus eſt dñs mortuus eſt dñs reſurtexit dñs ad cælũ ui
ſtor aſcendit dñs regnauit iraſcãtur populi. Qui ſunt iſti populi? Dicamus exemplũ de euangelio.
Quidã paterſamilias iuit accipere ſibi regnum de longe⸗ Quid longius quã cælum a terra: Dereliꝗt

— Se.

d..

. Expolitio.

terram: init ad cælos ut acciperet ſibi regnũ: & ciues inquit illi qd oderant eũ miſſere legationem
— dicentes. Nolumus eũ regẽ ſuper nos. Verum ille accepit regnum: & uenit ad ciues peſſimos. Venit
Mrrn - s de ad illos qui regẽ eum nolebant habere. Et nũc dicit ſps ſanctus ad ciues malos. Velitis nolitis dñs

2 gniſcare non pœnasellli iraſcãtur: & dñs depræcatur: & ꝗd dicit Venite ad me oẽs qui onerati eſtis.
Regnũ accepia patre immo hõ quem ſuſcepi: do quaſi deus: accipio quaſi homo.
¶Aui ſedes ſuper cherubin moueat᷑ terra. CQuãdiu terra immobilis eſt ſanari non
M.. . e. ⸗ 4 põt. Non de terremota loꝗtur quo nidemus tertas concuti: & o& mortalium umere genus: ſed de
e trtte ee ing. mnoſtra terra loquitur. Quæ quãdiu immota fuerit ſanari non põt. Quando uero mota fuerit & intre

ſß A. a muerit: tunc recipiet ſanitatem. Super quẽ inquit requieſcam niſi ſuper humilẽ: & quietũ & tremen

tẽ ſermones meos?“ Qm̃ terra tremẽs cõmota eſt propterea ille ꝗ ſedet ſuper cherubin: incipit ſede

. re in terra tremente. Fœlix eſt qui ſoliũ dei eſt. Fœlix eſt in quo ſemp deus ſedet. Dinerſa ſunt ſcema
ta. Aut.n.ſedemꝰ:aut ſtamꝰ:aut ãbulamꝰ: aut iacem'. Inſœlix ẽ ille cui iacet deus: Iacet eteniʒ cũ iacẽ

te:qũo plãgit cũ plãgẽte:& ridet cũ ridẽte:ita iacet cũ ĩacẽte. Quõ ſitit cũ ſitiẽte:& eſurit cũ eſuriẽte.

& nudꝰẽ cũ nudo ſic & iacet cũ iacẽte. Qui ergo uulneratꝰẽ & ĩacet:& ipᷣe quodãmõ iacere dr̃ cũ eo

Qui auũt ambulat & ille ambulat cũ eo. Qui ambulat ur̃ quidẽ melior eſſe ab eo qui iacet: tñ necdũ
uenit ad eius fœlicitatẽ qui ſtat. Deniq; & adam qñ ſe abſcondit a facie dei: ambulabat ei deus poſt
⸗ - 1„2 . meridié. Dicat aliquis. Si adã offenderat & de paradiſo fuerat eiectus: ergo imperfecta fœlicitas eſt:

cuicunq; ambulat deus: & ego dicoſi adã pœnitus occiſus fuiſſet: & non ei datus fuiſſet locus pœni

tentiæ iacuiſſet ei deus. Nunc dero quia datur ei locus pœnitentiæ: propterea ambulat ei deus.

n, e, , -&ς Bs in ſyon magnus: ? excelſus ſuper omnes populos. Aſcendens ad cælos: ex-

T-⸗ 4. Wer-larn celſus eſt omnibus ſactus. Vnde nos actuſq; noſtros per ſingulos dies ſpeculatur. G
CConſiteant᷑ nomini tuo magno:qm̃ terribile ⁊ ſanctum eft. CPraparent ſe ſancti ad conſi
tendũ noĩ tuo: qd eſt ſanctũ ſiquidẽ tu dixiſti. Sci eſtote: qa ego ſcũs ſũ.Et honor regis iudiciũ dili/
I- mrr-ſr te .( git. Debet ſe pri hõ diiudicare: & ꝓprio iudicio cõdẽnare mala ſua:& ſic honoret æternũ regẽ deũ.
Pe- Tu paraſti directiones in popuiiis. (CSsed bropri⸗ iudicio deprauati ſunt.
CJudicium ⁊ iuſtitiam in Jacob tu feciſit. Non ſolum in patriarchis: ſed
etiam in populo chriſtiano qui meruit primogenita ſenioris. S=ð èMGl
CExaltate dñm deum nrmrm.g⁊ Vt ſit excelſus in cordibus ueſtris
adlM N. ern, Aa Et adoꝛate ſcabellũ pedum eius:qm ſanctũ eſt. EMultæ de ſcabello opiniones ſũt.
— Sed hic propheta corpus dominicũ dicit: in quo maieſtas diuinitatis tanꝗᷓ ſuper ſcabellũ ſtat. Scũm
Ner a- A. = .‚n. eum dici ſæpe docuimus. Quod aũt adorari debeatur: eo aſcendente apoſtoli docuerunt: cũ ado
“ rantes regreſſi ſunt in Hieruſalẽ: Sed & ad crucẽ dominicã: & ad aĩam ſanctã hæc referenda ſunt.
CMooypſes ⁊ aaron in ſacerdotibus eius. 6 CQuamquam unus legis:
alter ſacerdotum regulam teneat: tamen uterq; aduentum domini ſacerdotali præconio uel in le-
alibus tubis: uel in ueſtis tintinnabulis nuntiauit.
Et ſamuhel inter eos ꝗ innocãt nomẽ eius. CSamuhel leuitici ordinis regulã tenet. Qd
ephod illad lIineũ atq; candidũ figurauit: oſtendens candidũ effici poſſe: qui per pniam nomẽ dñi
inuocans:lachrymis nigredinẽ peccati diluerit. Inuocabant dominum apoſtoli.
CSt ipſe exaudiebat eos:in colũna nubis loquebatur ad eos.
CLoquutus eſt dominus de nube Kliis iſrahel: ſed & deinceps affatus eſt apoſtolis de uelamento
carnis aſſumptæ in quo diuinitas obumbrata latebeat.
CCuſtodiebant teſtamẽtũ eius:⁊ pᷣceptũ qð dedit illis. CNihil de his ad irritũ deduxerũt
Bñe deus noſter tu exaudiebas eos deus tu ꝓpitifuiſti eis:⁊ vlciſcens in oẽs adiuẽtiões eoꝝ
COmnia.n. quæ agere ſtuduerunt ad perfectum deduxiſti: quia placita erant tibi.
CExaltate dñmideum nr̃m:⁊ adoꝛate i monte ſancto eius quoniam ſanctus dñs deus noſter.
CSanctos uos exhibete in eccleſia eius: ſicut ipſe eã exhibuit ſanctam non habentẽ maculam aut mu
gam. Qui nobis præſtare dignetur: ut modũ ſacerdotalis otdinis cum ſanctitate perfecta tenentes:
quæ ſtudemus agere de bono ipſe perducere dignetur ad effectum.
VPſalmus pꝛo confeſſione. Nonageſimus nonus pſalmus uocem prophetæ
continet: qui fideles prouocat in laudibus dominicis inceſſabiliter exercere.
Abilate deo omnis terra:ſeruite domino in letitia.
CQui excuſſo a ceruicibus ueſtris legis iugo:non in merore ueteris ſeruitutis: ſed in li-
Obertate noui hominis exultatis.
EANJutroite in conſpectu eius in exultatione. C Non jĩocis turpibns diſ/
. ſoliimini: ſed omnia quæcunq; facitis in gloriam dei facite. .
— .. CScitote quoniam dominus ipſe eſt deus:ipſe fecit nos:⁊ non ipſi nos. .
P e ſile fur s (Ab eo enim ſumus non ſolum corporaliter facti: ſed etiam in nouum hominem recreati. Et hoc
4 non noſtro mœrito: ſed ſuo dono.
Nos populus eius ⁊ oues paſcue eis. CIpſe eſtpaſtor bopusidaii animam
“ *ſuam pro

ð

4 regnauit iraſcantur populi. O clemẽtia ſpũs ſancti. Non dixit pereant:ſed iraſcantur. Vitiũ uoluit ſi-

d
i
i
di
Cni

ll⸗
li.

merit
eop

ſter⸗
uttu
eden

Guper Pſpal. ci.

ſuam pro ouibus ſuis poſuit. Nos autem ſumus oues:qui eum ſequimur: & uocem eius audimus: 9
CIntroite poꝛtas eius in confeſſione. C Sicut enim ait propheta: ipſe porta eſt
patris cũ dicit.Per me ſi quis introierit ſaluabitur.ĩta & apoſtoli portæ ſant eius p quas ad eũ accedi⸗
tur: quas nemo poteſt ingredi niſi ſe peccata confitendo purgauerit.

CAtria er i bymnis ↄſitemini ili. C Dilatatas ei mẽtes cũ hymnis ſpũalibꝰ cqticiſq; deferte
CKLaudate nomen eius quoniam ſuauis eſt dñs. C Nimil. n. acerbum her.
CIn eternũ miſericoꝛdia eius. ¶Quia nos redemit & iugiter ſaluat.

CEt vſq;ʒ in generationẽ ⁊ generationẽ veritas eius.
Qui nobis præſtare dignetur: ut ab ipſo facti: ab ipſo redempti: merea
iubilum exultationis cum gratiarum actione concinere. I pſi gloria cuʒ æterno patre & ſpiritu ſan⸗
cto in ſæcula ſæculorum. Amen. CPſalmus ipſi Bauid. D 1
CCenteſimus pſalmus uocẽ continet prophetæ dei miſericordias enarrantis.

fIJſericoꝛdiam ⁊ iudiciũ:cantabo tibi dñe. Miſericordiam audiant pec Ah

CQua populos iudicabit.
mur & in lætitia ſempiterna;

catores qui deſperant de ſua ſalute: qui ſunt in pœnitentia. Iudicium audiant contem pto⸗ T= Riz,
res: qui dicunt. Miſericors eſt dominus: peccemus indulgebit nobis. ”M

☛ Plallã ? intelligam in via immaculanra. CVt intelligat ꝗs qd pſallit: & ſenſus
ipſius contẽpletur. Pſallã ut nò uaget᷑ mens foras. Et corpore quidẽ uidear pſallere mens aut ſine fru,

Gu ſit. In uia immaculata. Vt ambulans in hoc mundo iuſte agam: & maculam non habeam. . rr S r
CQuando venies ad me. C Qu autem intellectum recepero: & iuſte egero: tunc cũ fi-
ducia dico ad duñm.

Quando uenies ad me- Veniens aũuũt de ſcdo eius aduentu accipiendum eſt.
—1 VPerambulabꝗ in innocentia coꝛdis mei:in medio domns mee. =ò
CNihil ſic placet deo:ut ſimplicitas & innocen:ia. Deni ſpuũs ſanctus in aliis uolatilibus non pla⸗rr — Prr-
cuit niſi in columba propter ſimpliciteʒ: & in quadrupedibus in oue:propter manſuetudinem. Pr 4= Plst
ANon pꝛoponebam ante oculos meos rem iniuſtam. ã
¶Non anteponebam aliquid dño: neq; conſentiebam iniquitati: fed totus ad deum eram. . — Feet e
CSacliẽtes pꝛeuaricationẽ odiui.

zee! ſe⸗ — plLc,; — = Prets —.
CSiue pater meus:ſiue mater: ſiue frater: aut ſoror:ſiue s .
amicus: t ſi declinaſſet a timore dñi:hunc odio habebã: & oĩno ad eũ non accedã. Non antepone-

4

bam propinquitatem aut amicitiã pietati dñi. Non adheſit mihi coꝛ pꝛauũ.
CNon erat in me aliquid difficile aut peruerſum aliquid: ſed equitas & iuſtitia.
CBecldinantẽ a me malignum non cognoſcebam. ¶ THNHoc eſt ſi erat mihi amicus
aut proximus: ſiue epiſcopus aut præſbyter: ſiue in quacunq; dignitate conſtitutus: tamen ſi peruer-
tebat uias ſuas ſic eum fugiebam: ut pœnitus eius memoriam non facerm.
Betrahentẽ ſecreto ꝓximo ſuo:hunc ꝑſequebar.
gS re detrahentuut etiã quantum in nobis eſt perſequamur talẽ.

Q Intantũ non oportet conſenti⸗ = Pte⸗ Pſeg- 4-
prouidentes in utioq; utilitatẽ: ut nec
libẽter audiamus: nec illũ pmittamus peccare. Tanta. n. diſtantia eſt inter fornicantẽ & detrabentez — .
(vtt ille qui fornicatur ſe tantum occidat:ille aũt qui detrahit & ſe & illum qui audit demergat Betnnn e-3 tave 5
¶Superbo oculo ⁊ inſatiabili coꝛde cum hoc non edebam. H HD
Siquis erat ſuperbus aut auarus cum hoc pœnitus non edebam. vel-. — P - ☛ —
COculi mei ſuꝑ ſideles terre vt ſedeant mecd. Non dixit dinites aut im
patores:aut epiſicopos:aut præſbyteros:aut diaconos:ſed fideles: cum iſtis ſedebaʒ. Poteſt hoc dice 24.
re & epiſcopus ſanctus uir: quoniam non ordinabam præſbyterum illum qui mihi obſequebatur:
aut ptopinquum meum:ſed eum quem ſciebam fidelem. Et iterum idẽ poteſt dicere. Qm̃ omne⸗
clericos meos & laicos fideles habebam. Poteſt ex perſona domini dici iſte uerſiculus.
CAmbulans in via immaculata:hic mihi miniſtraboert.

Quoniam non ordinabam eos qui mihi fideles: ſed juſtos & fideles. Qui loquitur iniqua non di
rexit in conſpectu oculorum meorum. In tantum enim dælinabam ab eo qui detrahebat proximo
ſuo: ut nec illi crederem nec audirem talem. Z
CIn matutino interſiciebã oẽs peccatoꝛes terre.
terræ. Peccatores enim terreni ſu

7
7

5.

4

CBene dixit. peccatores P= 4A= P tere Dr.
nt. Hoc uult dicere quod ſũmiſſionem diaboli qui mihi ſuggere-
bat eiciebam de corde meo: & non ſuſcipiebam. Cogitationibus enim malis eiectis: demones occi
duntur. Iudæi hunc uerſum audientes & ſequentes Iitteram occidentem: & deſiderantes ſanguineʒ
fundere ſiquis præuaricatus fuerit de lege interficiunt eum. Siquidem non ſunt contenti occiſione
prophetarum: ſed & ipſum dominum crucifxerunt.

¶Et diſperderẽ de ciuitate dñi oẽs qui operant᷑ iniquitatem. .
CVninam & nos diſperdamus de ciuitate domini operantes iniquitatem. Ciuitas domini eſt eccle te⸗
ſia ſanctorum: congregatio iuſtorum. Diſperdam:hoc eſt arguam & increpem eũ qui peccat: ut po/
nitentiam agat & diſperdat iniquitatem de corde ſuo. Non enim dixit ut abiciatur. M
COꝛatio pauperis:cũ anxiaretur:⁊2 in conſpectu dñi effudit pꝛeces ſuas. MM

CCenteſimus primus pſalmus in principio uocem prophetæ continet ex perſona peccatonis:dein/
de laus in ea dominici nominis continetur. ðBèẽ) H

7

Erxpolſitio.

SEBO mine exaudi oꝛationem meam:? clamoꝛ mens ad te veniaat.
Ners . 4. 4. ] T:ia de toto corde profſertun. C Mon auertas facſẽ tuã a me⸗
S ,CSiquis in corde mundo orat: & non arguitur ſua cõſcientia: hoc põt dicere: Peccator
MH enim non audet dicere: non auertas faciem tuam a me: ſed magis dicit. Auerte faciem tuã

a peccatis meis. In quacunq; die tribulor inclina ad me aurem tuam.

CIn quacunqʒ die innocauero te velociter exaudi me. CPro pᷣſentibus præſſuris orat

ut ab his contemplatione diuina eripiatur.. CQuia defecerunt ſicut fumus dies mei.
CAc ſi dicat.Infantulus fui:& dum neſcio ueni in iuuenilem ætatem: & iterum in perfectam ætatẽ:
Et dum neſcio ſenui. CSEt defecerunt ſicut fumus dies mei.
SMQuidam autem putant ſe eſſe ſempiternos: & perſeuerant in ſuo peccatto.
„ CEt oſſa mea ſicut cremiũ arnerunt. (Oſſa dicit ipſam fortitudinẽ. Si ergo qd eſt in
Werre re — - p* me forte hoc aruit: & infirmũ factum eſt quantomagis quæ per naturam infirma eſt cao.
S= VWercuſſus ſum vt fenum ⁊ aruit coꝛ meuam. ¶ Sicut & alibi ſcriptum eſt: hõ

ſicut fœnum dies eius. Sic enim uita hominum uiret: & cito areſcitt
CAQma oblitus ſũ manducare panẽ mee. CNon dixit nõ deſideraui manducare: aut
contpſi manducare:In tantũ mihi uenit memoria peccatoꝑꝶꝑ meorum: & talem pœnitentiam egi:
ut etiam obliuiſcar manducare: deſiderinm dei habens: & ipſum ſolum conſideran.
,W¶ HAuoce gemitus mei:adheſit os meum carni me
O= 42 T=Pe tiam quomodo debeant agere pœnitentiam. Ita enim exſiccaui memetipſum ut ſine came eſſem
& pelſes meæ cohererent oſſibus meis. Carnem pro pelle dixit. ò
Similis factus ſũ pellicano ſolitudinis. Duo genera dicũtur eſſe hoꝶ uolatiliũ. Vnũ in
aqs eſt: & eſca eius piſces ſunt:& unũ in ſolitudine: & eſca eius uenenata alĩalia. hoc eſt ſerpentes &
4, 4. crocodrili & lacertæ. Dicuntur aũt iſta uolatilia latine onocrotali. Illi ergo ſimilis factus ſum: qui ẽ
2=è PI9 in Sltunlinze comedit uenenata aĩalia. Hoc eſt eſca mea:quaſi uenenum erat mihii. .
3z -eH ſ CEFactus ſů ſi

Diſcant qui agunt pœnitẽ

gis in nocte? Sic ergo factus ſum propter peccata mea: & memetipſum conſiderans.
AQuia cinerẽ tanq́; panem manducauu. UIUIInn cinere intingebam panem
meum:& ſic comedebam.Si ergo propheta hoc dicit: nos quid facimus. l S
CEt poculũů meum cũ fletu miſcebã. . N¶ ꝗNihil mihi erat ſuaue neq; panis:

neq; poculum: ſed tantum cæleſtem panem deſiderabam ideſt chriſtum. “
¶A facie ire ⁊ indignatiõis tue. CEt hæc oĩa faciebã cõſiderãs aduẽtũ tuũ & futuꝶ iudiciũ

CQnia elleuans alliſiſti me. CNoc dicant q aliquãdo fuerunt ſancti: & ceciderũt. Exal

tati. n. in uirtutibus poſtea ceciderunt. Siquidem ſancti dicunt: quia eleuans tenuiſti me.

WBies mei ſicut vmbꝛa declinauerununt.

UA ceeranantornnan nodes? Hoceſt ſi lumen: quantomagis tænebræ: l
CEt ego ſicut fenũ arui. Quoniam ſicut fœnum: ſic pertranſit homo & ſiccatur.
Tu exurgens miſereberis ſyon. Ex hoc uerſiculo maniſeſtũ eſt: qd ex perſona ſyõ

ðUMWf dictus eſt iſte pſalmus: & non ex pſona prophetæ. Svon aũt eſt q in ſpecula poſita eſt: & ea qᷓ ueniũt

Ne- bet ; ſer de löge pſpiciẽs. Hæc ergo ſyon q in alto poſita ẽ: & in ſublime cecidit. Ergo ꝗ ſtat uideat ne cadat.

pſT Tke 2 AQnia tps miſerendi eius:qꝛ venit tempus. [ Aur propter pnĩam tempus eſt miſe⸗
rendi: aut ſcdm aduentum ſaluatoris ſignificat. Conſdat ergo qui agit pnĩiam:qm̃ uenit tempus ſal
nandi. Miſericors eſt enim dñs. W¶ OQm placuerunt ſeruis tuis lapides eius.
er.; Pa-k) NQLapides ſancti ſunt. Terra autem hoc eſt peccatores: miſericordia domini indigent.
re e f CEt terre eins miſerebuntur. CCXYt fructum exhibeat ſanctitauius.
M Timebunt gentes nomen dñi:⁊ oẽs eeges terre gloꝛiã tnuu. Qusæ prius idola me/

tuehant: & demonioꝶ noĩa inuocabant: nunc nomen tuum uenerentur & timeant. .
CQuia ediſicabit dũs ſyon. ¶ CEecleſiaʒ ſuã ſup fundamentũ apoſtoloꝶ & prophetaꝶ
CEt videbit᷑ in gloꝛia ſua. CCum oẽ corpus eius glorificauerit ad ſimilitudinem imaginis
gloriæ ſuæ. Et reſpexit in oꝛationem humilium:⁊ non ſpꝛeuit pꝛeces tcouum.
Sed aduentu ſuo uiſitauit mundum: qui olim deſiderabatur.
CScribant᷑ hec:in generatione alter. C In nouo teſtamento. Et populus qui
creabit᷑ landabit dñĩm. NXpianus utiq; ꝗ prius peccatis mortuus in eo eſt recreatus.
¶OQm pꝛoſpexit de excelſo ſancto ſuo:dñs de celo in terrã aſpexit. At audiret gemitus cõpedi
toꝝ. ⁊ ſoluat fils ĩ erẽptoꝝ. CReſpexit: ut miſereat᷑. Deſcẽdit:ut nĩcula ꝗbꝰnexi eram abſolueret
P = At annuntiẽt in ſyon nomen domini ⁊ laudem eius in hieruſalennmn.
8 Rũü V Semper bonus nuntius:noua exhibet gaudia.ſicut angelus ad mariam:ſpiritus inquit ſanctus ſu
ezdy-bet. perueniet in te. Et iterum paſtoribus: Ecce ego annuntio uobis hodie gaudium magnum: quia
natus eſt uobis ſaluator. Sic & nunc in ſyon & in Hieruſaleʒ nuntiatur: quia natus eſt in terris is qui

CIn conuenitdo

A⸗ 6S r r r- Sa-A. mundo peccatis mortuo uitam afferret.

“U

cut nycticoꝛax in domicilio. CScimus qa coruus niger eſt: & nihil hẽt in
ſe albũ.Hiperbolice uoluit dicere: qd factus ſũ ſicut nycticorax. Si ergo in die niger eſt: quantoma

— —

——

9

4

6 efe
Pere!

(

2 up . Plſal. cli.

In conneniendo populos in vnnm:⸗ reges vt ſerniant domo.
o Conuenient in una credulitate: ut ſeruiant redemptori. 1 è
ni Reſpongdit ei in via virtutis ſue:paucitatem dierum meoꝛum nuntia mihi.
CRñdu dñs Hieruſalẽ in die uirtutis. i. cũ ad paſſionẽ accederet: & annuntiauit paueitaré dierũ ſuo
1 rum dicens: quia uenient dies cũ circundaberis ab inimicis: & eradicaberis. & reliqua. f
ii CEt ne renoces me in dimidio dierum meoꝝ:in generationem ⁊ generationẽ anni tui.
P Iniqui nec dimidiant dies: iſte uero orat ut non reuocetur adimidio dierum ſcilicet ut ad perſectũᷣ
ueniens uirum: perhennitate temporum cum domino perfruatur. H
Inmtio tu dñe terram fundaſti:?⁊ opera mannũ maꝝ ſunt celi. CSicut.n.in principio iſta
i creaſti: ita & nunc uel tertã corporis nf̃i in nouum reparas hoĩem: uel mentes nf̃as cæloxꝶ dignitate A
Componis. Sed de poribus cælis ait. CIpſi peribũt tu aũt mnas cde -= n e e
b Cluxta illud. Cælum & rerta tranſibunt: uerba uero mea non præteribunt. ere —5 1 D
CSt oiĩa ſicut veſtimentũ vetereſcent:⁊ ſicut optoꝛiſ mutabis eos ⁊ mutabũt᷑ tn aũt idẽ ipſe es
n ⁊ anni tui non deſicient. [[ANoc eſt ꝗ eras in cælis: ipſum te oñdis in terris: Idẽ in utero „
8 uirginis: ipſe in infernũ deſcendens. Idẽ reſurgens a mortuis:ipſe regreſſus es in cælum. Xe⸗ — pa* — FPra P3
¶ Silij ſeruoꝝ tnoꝛum habitabunt. Quia tibi per apoſtolos ſunt renari. B
nii CE ſemen eox in ſeculũ dirigeer. WÜvel prædicatio uefuirtns eorum: in
n omni gente diſtenditur. Nos uero depræcemur dominum: ut exaudiat orationes ſupplicum men l ſl-
tibus noſtris inſerat lumen ſuum: ut eius magniſicentiam enarrantes mereamur ſanctis eius conſor?d-
in tes effici in cæleſtibus regnis. Cui gloria & imperiũ in fæcula ſeculoꝶ. amen. CPSAL. CII.
.* CPſalmꝰ Dauid. CIſte pilalmꝰ maxie circa pietatẽ atq; miſericordiã dei cõmoratur.ait.n.

3 MEnedic aĩa mea dño:⁊ omnia que intra me ſunt nomini ſancto eius.
gne 2 Dicitur & in alio loco. Et ſcitote qm̃ dñs ipſe eſt deus.& nunc dr. Et oĩa quæ intra me
in Ne ſunt noĩ ſancto eius. Si dixerimus benedic aia mea domino: dñs dñs eſt. Quod nomẽ hic

quærit d“s. Si ds dñs appellatur: quid dicit & oĩa quæ intra me ſunt noĩ ſancto eius? Ad —
m uentus filiinomen patris eſt. Ante aduentũ xpᷣi ſciebatur deus pater:non ignorabatur. Deniq; ipſe 4 er Xz Preter
dicit in euangelio. Pater reuelaui nomen tuũ hoĩbus. Non poſſumus in fingulis nerſiculis immora As P=
en u; S ndubgiam longus eſt pſalmus:ſed breues ſententiolas dehemus ſingulis uerſiculis coaptare: ma⸗
kxir gis ſenſum exponentes quam uerba texentes.
Benedic aia mea dñno:⁊ noli obliuiſci omnes retributiones eius.
Multas retributiones nobis præſtitit dominus: grandia nobis beneficia præſtitit: quia cæluʒ: quia —ſe⸗ P- e .rt. —
dci terram: quia elementa omnia pro nobis fecit. 2225
lul CQui pꝛopiciabitur omnibus iniquitatibus tuis. Vt eas quaſi nubem deleat.
OQui ſanat omnes infirmitates tuas. CPeccata quibus infirmaris. Multas mnarmita- 1 J.- ,5
tes hẽt aĩa nr̃a. Quot peccata tot infirmitates. Deniq; & illa mulier in euangelio qᷓ decẽ & octo an-n Prrrre es
nis habebat ſpũm infirmitatis: & caput ſurſũ erigere non poterat: uidete qd dicat. Qñ aliquis habet
em. ſpiritũ infitmitatis: contractus eſt: deorſum conſpicit: ſterram intuetur: cx lum uidere non poteſt. ni E fu J —
uß E-C Qui redemit de interitu vitã tuam. C Prætio inquit redempti eſtis nolite fieri ſetuiẽ
Nin r r hoĩum. Quod eſt maius prætiũ: quã creatorẽ pro creatura ſua ſanguinem fundere“
ad CAQuni replet in bonis deſideriũ tnuu. Coniungens te ſanctis in cæleſti Hieruſalem.
inie⸗ CQnui coꝛonat te miſericoꝛdia ⁊ miſerationibus. CPræcurréte miſericordia dat
zull Lictoriã: ttibuit plmm. C Renouabit ſicut aqnile iunentus tua. Vta ueteri in no/
uũ hominem muteris. C Faciens miſericoꝛdias dñs ⁊ iudiciũ oibus jiniuri patientibus.
Vt oppᷣſſis ĩpiis erigat paupes ſuos. ¶ Motas fecit vias ſuas moyſi: filijs ifrahel volunta .“
ttes ſuuss. Ei qui legem ſpũaliter intelligit: uel ei qui eum mentis oculis contéplatur. –☚
ime⸗ Miſericoꝛs ⁊ miſerator dñs patiẽs ⁊ multũ miſericꝛs. CQuia cito flecti ad miſericordiã: v e
Non in perpetuũ iraſcet neq;ʒ in eternũ cõminabitur. Non ſcom peccata nr̃a fecit nobis nee & P-es b.
Nen ſcõm iniuſtitias noſtras retribuit nobis. Weliora. n. quam mereamnrindulſit. ☚ 795
n P se ⸗le N noniam ſcöm altitudinem celi a terra: coꝛroboꝛauit miſericoꝛdiam ſuã ſuper timentes ſe.
DCW Diſtat multum cælum a terra: ſed diuina miſericordia iugiter ſuos & protegit & confirmat.
Kr.. xyt C Quantũ diſtat hoꝛtus ab occidente:longe fecit a nobis iniquitates noſtras. „
CVbi deus appropinq̃t elongãtur delicta: ut iuxta apoſtolũ ubi abundat peccatũ ſupabũdet & gfa. — Q
hul ¶ Qüũo miſeretur pater filiorum miſertus eſt dominus timentibus ſe. ””õä
rin CWiſeretur pater filio cum eum uerberat ut emendet. Ita & dominus corripit nos interdum ut ſal-ès e, — . ME
ſe uos faciat: non tamen in perpetuum derelinquit ut perdat. .
hen COQuoniam ipſe cognouit ſigmentum noſtrum. H Sicut enim propheta ge
nus humanum tanquam teſta ſiguli de luto formatum in honore filiorum adſcitum ideoq; cõſide-
in X. rans eius indicium mortis pro delictis appropinquare ait miſericordiam depræcans
igi ¶NRecoꝛdatus eſt qm̃ puluis ſumus:hõ ſicut fenũ dies euis. Ac ſi diceret. Nò ira-
i ſceris ut contereas: ſed recordare quod uaſa figuli ſumus: quæ ſemel conſrada reparati non poſſunt

— vſte 1 4. Pr rr

Expoſitio.

ſed protinus decidunt & areſcunt: Tangquam flos agri ſic effloꝛebit. CAd tempus.
CQuoniam ſpũs pertranſũjt in illo ⁊ non ſubſiſtet:: non cognoſcet amplius locum ſuum.
CTranſeunte autem ſpiritu:omnis iocunditas uiriditatis eius traditur obliuioni.
Wiſericoꝛdia autem domini ab eterno:⁊ vſqʒ in eternum ſuper timentes eunm.
Quia cũ peccatores arguit:iuſtis miſericordiã præbet. CSt iuſtitia eius in filios filio
rum his qui ſernant teſtamentum eins:æ memoꝛes ſunt mandatoꝝ ipſius ad faciendum ea.
I. Y 1 ¶ß¶ In operibus utiq; bonis:ꝗbus mandata dei iugiter memorantur ut cuſtodiantur ab ipſis.
Rrr aß=t, ter ,“ Büs in celo paranit ſedẽ ſuam: 2 regnum ipſius omnibus dominabitur. Sð
C Aſcenſionẽ dominicam prædicit q poſt reparationem hoiĩs facta eſt per quam xp̃s dominus uni/
verlas mundi fines ſuæ dominationi ſubegit. ¶Benedicite dñm angeli eius.
CNuntii uirtutis. Potentes uirtute facientes uerbũ illius. Illico quæ fuerit loquutus explẽtes. Ad au
diendam uocem ſermonum eius: hoc ẽ intelligere quæ præceperit.
Benedicite dño omnes virtutes eius miniſtri eius qui facitis voluntatem eius.
CQui uirtute illius roborati: uerbũ eccleſus miniſtratis. C.Benedicite dñm oĩia opera eius.
CV!os utiqʒ qui in eum uiuitis. Quia omne opus quod factum eſt in eo uita eſt.
CIn oi loco dnationes ipſius. Nihil. n. repperitur: ubi non domine-
tur. Omnia continet: & ſe ubiq; diffundit. ¶ QBenedic aia mea dñm.
CHaæc autem propheta non de ſua tantum aĩa:ſed & ad nr̃as quoq; aĩas loquitur: ut eum iugiter be
nedicant:qui bona largitur:qui peccatis propitiatur:qui de interitu redimit: qui in bonis omne de/
ſiderium complet: qui nunc nobis miſereri dignetur ut pater filiis delictorum molibus hic remiſſis
cui eſt cum æterno patre & ſpiritu ſancto honor & gloria in ſæcula ſæculorum. Amen.
CPſalmus Bauid. CCenteſimus tertius pſalmus ipſius creaturæ uocez cõtinet
laudanteʒ ac benedicentem deum. Sed hoc ipſum ſpiritualiter debemus aduertere —
Enedic aia mea dũm. E Vt dum benedicis illũ tu benedicaris ab illo.
N A& Prouocat ſemetipſum propheta in benedicendo deo. Benedicere autem dño: hoc eſt qui
R. d. A.- ſeret

laudat dominum ſemetipſum benedicit. [U Bye deus menus.
. . ) Omnibus quidem es deus & dns: ſed mihi proprie: quia non ſum ſeruus peccati.
PV le te Magniſicatus es vehementer. Vel in me:uel in reliqs ſanctis tuis. Qui oĩum deꝰ meus
ſpecialiter deus: qa nõ ſuz ſeruus peccati: ꝗa merui uocari ſeruus tuus. Magniſicatus es nehementer.
Confeſſionẽ ⁊ decoꝛeʒ induiſti. CDedliſti confeſſionẽ dicens. Confiteor tibi dñe pa-/
ter cæli & terræ. Induiſti decoré illuz de nube ſplendida rñdente:hic eſt filius meus dilectus in quo
Ame e z.! bene complacui: ipſum audite. Confeſſio dupliciter intelligitur. Aut in pœnitẽtia: aut in glonia dei:
n . ere Hoc eſt gloriam induiſti:quemadmodum in euangelio iple ſaluator dicit. Cõfiteor tibi pater: hoc n.
r Sin ere e eſt glorinco te: aut quia confitemur peccata noſtra domino. In eo eniz quod confitemur deo pecca 1

— — —,— —— 5——

ᷣ—— —

— —

—

S ☛ à =-–☛ S

ta noſtra: gloriſicamus eum. Et decorem induiſti. Videte ordinem. Primum aliquis confitetur: & ſic C
ler-Pe her accipit pulchritudinem: & decorem:& poſtea lumen: Hoc enim ſequitur.
F FTr r Amictus lumine ſicut veſtimẽto. Contrarius uidetur hic uerſiculus illi ꝗ ait: poſuit taæ-=⸗
S= nebras latibulũ ſuũ: Vel illi qui dicit: nubes & caligo in circuitu eius. Sed ſciendum: quia de occul/- 1
tis myſteriis iſta dicuntur. Nã de iſtius lucis totius plenitudine tamen ethere falger.
Extendens celũ ſicut pellẽ. I¶In modũ enim libri cuiuſdam ſiue uoluminis
cælum cum maieſtas dei uoluerit uel extenditur uel plicatur: ſicut euangelica teſtatur fides.
C Qui tegit ags ſuperioꝛa eius. Supertiora cæli iuxta geneſim: ab aquis teguntut: qa
ſuper ſundamentũ poſitas dicit: quas multitudinẽ angeloꝶ intelligſmus: iuxta illud. Aquæ q́ ſuper

cælos ſunt laudent nomen dni. CQui ponit nubẽ aſcenſum ſun. CDñ̃s. n. Ieſus bene
AQictis diſcipulis eleuatus eſt: & nubes ſuſcepit illum: & intuebantur eum euntem in cælum.

CQAui ambulat ſuꝑ pennas ventoꝝ Super oẽm alacritatẽ uentorum dñsſince-
dit. Sed && ſuper ſanctoꝶ animas quæ ad cæleſtia tendunt: & inambulat & quieſcit.
CQui facit angelos ſuos ſpirius C[· Vt inſpirent hominibus eius ſace

CEt miniſtros ſuos ignem vrentem. . n H
CVt in aliis lumen uenitatis infundant in aliis peccata conſumant.
CQui fundauit terram ſuper ſtabilitatem ſuam:non inclinabitur in ſeculum ſeculi.
, 1, Diſcordare uidentur hæc cum illo ubi ait. Cæ lum & terra tranſibũt. Sed hæc niſibilis terra pᷣterin
TR £ Hy ſl 1P= h.r corporis uero terra quæ fructũ exhibet ſanctitatis: myſtenorum cæleſtium pallio circundatur.

—a hp re uoluntatem: quia carnalis homo non capit ea quæ ſunt dei:
2 , — . 2 4 . ue 4 o non capit ea qu den

= c ſlakle Pta pl C Zuher montes ſtabunt aque. CSuper excelſam ſuperbiã inſipientes populi cõmorantur.
Ab increpatione tua fugient:a voce tonitrui tui foꝛmidabunt.
» C. Vox tua eſt cum dicis. Pœnitentiam enim agite: appropinquabit cælorum regnum. Tanquã to-
XS A c⸗ nitruum uero: ut hi timeant cum minaris: cum ais: niſi pœnitentiam egeritig omnes ſimiliter perib?
tis. Aſcendunt montes. Sancti in ſpiritualem proficiunt intelligentiam. Et deſcendumt campi. Popu
li eorum doctrinis ſubditi:ut uirtutum flonibus repleantur. l
CIn loeum

.
nen
men.
tien
1nd
orde
l
wei

urte⸗
kod

wumrt

CMeaʒ conuertent᷑ operire terrY. Q In flagitiis quibus prius nixerant. —
CAQAui emittis fontes in cõualibus. ¶ IInterra deſerta gentiũ baptiſmi gratiam tribuit.
Inter mediũ montium. CIdeſt eccleſiarum. C Pertranſibunt aque:

C¶ Ait educat panẽ de terra:⁊ vinũ letiſicet coꝛ bois. A terreni corponis agro quẽ a nobis

CEt panis coꝛ hoiĩs confirmet. CIpſe panis in ſe corda noſtra confirmat:qui deſcen-

Siue rationabiles hoĩes:ſicut ſuperius de beſtiis atq; onagris expoſnimus.

¶Q¶ qMontes excelſi ceruis.

CQC¶ Qui timidus eſt: reſugiũ hẽt petram: petra aũt eſt xps. CSecit lunsg in tempoꝛe. ccat

num éeẽᷓ. In hoc autem mirandũ eſt: qũo tantũ lumen et tanta claritas qᷓ operit uniuerſum mundũ

C¶CQ Poſuiſti tenebꝛas ⁊ facta eſt nox. Et ſecundum Iitteram ordinẽ habet: quo/ „ —

¶ atuli leonſi rugientes vt rapiant:2 q̃rant a deo eſcã ſibi. ¶ LBñ dixit a deo. Qm̃ ſan

tentiam agat. Oritur illi ſol iuſtitiæ: & fugiunt ab eo omnes beſtiæ & peccata: & efficitur talis qua

mus aũt elefantẽ tam magnã beſtiã hẽre oculos: nares:pedes:uentrẽ ſicut & nos imipſis locis. Simi

Super Pſal. xcix.

CIn locũ qnẽ fũdaſti eis. CIn cõuẽtu eccleſiaſtico. C Zerminũ poſuiſti quẽ nõ trãſgrediẽt᷑
CCatholicam utiq; fidem quã uſq; ad terminum præſentis uitæ cuſtodiunt.

¶ITpſius lauacri:ſiue doctorisrrigando donis cæleſtibus populum.
CSEt potabunt ot᷑s beſtie agri expectabunt onagri in ſiti ſua. HW H
CVt oĩbus hæc gr̃a equaliter miniſtretur: ſicut ait paul?: Sapientibus & inſipientibus debitor ſum.
BSuper ea volncres celi habifabunt. C Qui excelſiorẽ ad intelligendum meruerũt ſenſuʒ.
CRigẽãs mõtes hoc apoſtolos de ſupioꝛibus ſuis. CDe cæleſtibꝰ effundẽs ſup eos ſpm̃ ſcm̃
Be fructu operũ tuoꝛum ſatiabitur terra. CDe beneficiis largitionis tuæ.
Pꝛoducens fennm iumentis:⁊ herbam ſernituti hominuum. UU

Vuicuiq; ſecundum propriam tribuens neceſſitateem.

aſſumpſit miſterium proferens cæleſtis panis ac poculi ſalutaris quo reficiatur eccleſia.
Vit exhilaret faciẽ eius in olo. CExhilaratur.n. oleo miſericordiæ iuſtoꝶ facies corã deo

dens de cælo introiuit in mundum. CSaturabunft᷑ ligna campi.

Et cedri libãi. C Excelſiores mœtito ſcti. C Quoſ plãtanit CIn unitate eccleſiaſticæ fidei
IAllic paſſeres nidiſicabunt. Sapientes ediſicãt. Erodii:hoc eſt erodius. Domus duQx
eſt eo ꝶ. Maior eſt. n. uolatiliũ: qui aquilã nincit & comedit. Iugiter talis hõ qui in domo dei habi- W-l ſey⸗ .
tat ducatũ præbeat ad uincendum dia bo lũ: quia aquila ſæpe pro diabolo ponitur.
CNHoc animal ſerpentes occidit & ipſos coNℳ“ñ 1
medit. Ergo bene in montibus habitat: qui interficit intelligibilem ſerpentem: qui ſapientior erat /. Ar
in paradiſo præ omnibus beſtiis: qui decœpit euam. CPetra refugiũ erinatijs. Tarrt , 4
kbei p
CAiunt qñ creſcit luna creſcere fructus oẽs:& qñ minuitur iteꝶ fructꝰ minui. Ergo bñ dixit fecit Iu D
nam in tpe.Aut aliter intelligamus: lunã eccleſiam. In proficiendo. n. eccleſia proñ̃cimus & cũ ipſa: .
& cũ perſequutionẽ patitur & minuitur: & nos cũ illa minuimur & perſequutionem patimunr. k-r.. rerr. * 1
CSol cognouit occaſum ſuũ. CSi ſol occidit:nos putamus nos metipſos in ſempiter-

—,—
4

lumine ſuo:in momento occidit.Oremus aũt: ut non nobis occidat ſol iuſtitiæ.

niam ideo facta eſt nox ut hoĩes requieſcerent ab opibus ſuis: & beſtiæ egrederentur ad paſtionem . e rY P ſ
Secundum tropologiã autem:qñ nobis occubuerit ſol iuſtitiæ: oĩa nobis tænebroſa ſunt: & tune
in nos pertranſeunt beſtiæ: & læo rugiens uolens rapere & deuorare nos.
c̃tos cupit decipe:ac ſi dicat. Vide Dauid ſalomonẽ:petrum:ſicut ſcriptũ eſt. eſcæ eius electæ.
CDODꝛtus eſt ſol ⁊ cõgregati ſunt. ==” C Ne triſtetur ille qui cecidit ſed pœni/

