SEt mittit angelum dñs in circuitu timentiũ eum.⁊ eripiet os. C Hoc eſt angelum

magni conſilii dedit illis. Haud dubiũ eſt timentes dũm ab angelis cuſtodiri:ſicut ipſe dñs per euãů⸗/
gelium docet. Amen dico uobis. quia angeli eorum quottidie uident faciem patris mei qui eſt ĩ cæ—
lis. Vallantur ergo præſidio angelico. qui de cordis puritate timuerunt deum. HM

CBGuſtate ⁊ videte quoniam ſuanis eſt dominus. G
CGuaſtus per fauces ducitur: uiſus per oculos:quia p oculos uidetur:Propheta dicit guſtaui. & quo/

modo guſtaui ſic inueni per ſidem.per ſpem & peropera bona.

Beatus vir qui ſperat in el. Quare beatus? Quia illum habet qui oĩa
habet hoc eſt deũ: Ergo hic dr̃ guſtus. ut cũ quis cognouerit deũ timeat illum: quiætanq̃ de gſtu

ita alibi dixit: Initium ſapientiæ timor domini. Cum autem timere ceperit: tunc præcepta cuſtodit:
Et tunc ſciet quia ſuauis eſt dominus:quia ipſe eſt panis uiuus.qui ſacietatem dat huic mundo. Bea
tus uir qui ſperat in eum: & non in incerto diuitiarum.

CTimete dũm oẽs ſancti euus CCLCQui firmi ſtatis in pro

DDd iii

“ - „ 2 2 „ . . 5
CCu ait oĩ tempore & ſemp. docet nos nec in aduerſis ſuccũbere debere nec in lecuncie rete Per-dr-s r*
nHHα] bus ꝗ acciderint dei benedicere nomẽ. Dauid figurã xpi tenet. ſaul figurã diaboli. Abime 9 I
lech interprætatur regnum patris mei achis interprætatur quomodo eſt: uel ignorantia: uel niger. A 7 rrrrprent Teer

—

„

t, N r 3

zsrrnnt. Ro=V — g *

.

Expoſitio.

miffis eius: Timete. ne accepta ſecuritate decipiamini.
CAm nihil deeſt timentibus eůũ. CQuox deus eſt xps nihil deẽ eis.i. nihil boni deeſt

eeis. Quærite regnũ dei & iuſtitiã eius. & cætera apponũtur uobis. Iuſtitia.n. dei omnia præſtat.
W¶ Dinites egnerũt ? eſurierũt ingꝗrentes ãt dũm nõ minuent᷑ owi bono. Multi ſunt mun-

di locupletes & egent gloria dei. de quibus fuit & diues ille ante cuius ianuam lazarus decubabat.ꝗ
ſitiens in tormentis. quia non fecerat miſericordiam non meruit accipere guttam.Inquirens autem
Alazarus non purpuras ſed cæleſtia regna. meruit in ſinu abrahæ bonis oĩbus adimpleri.
Aenite filij andite me timoꝛẽ dñi docebo vos. ¶ CMos eſt propheticus. ut diſci/
pulos filios nuncupet ſicut paulus. Filioli quos iteꝶ parturio.donec formetur xpCᷣs in uobis.Hos do
Ecet: ut primo oĩum ſapientia.i.timore dñi imbuantur. Venite filii audite me. Vocat xpᷣs eccleſiam ad
ſe uenire.i. per fidẽ. Sancti filii dei dicuntur. iuxta qd dictum eſt in euangelio quotquot aũt recepunt
eũ.dedit eis poteſtatẽ filios dei fieri. Et Ioannes dicit in epiſtola ſua. Nunc filii dei ſumus. Timorem
dñi docebo uos. Vt illud. initiũ ſapiẽtiæ timor dñi. & alibi dicit de timore. naſcitur compuctio. Ad
hoc debet unuſquiſq; uenire. ut timorem domini debeat haber.
OQnis eſt homo ꝗq vult vitam. CAeternam utiq;. C Et cupit videre dies bonos.
In quibus cum ſanctis iocundetur in regno dei. Vel uox prophetæ interro ando. & alius dicit.
Ego uolo. & ille dicit. Si uis fac ergo quod ſequitur. Et uidebis uitam. hoc eſt habebis uitam æter-
nam: Et dies bonos. hoc eſt dies æternos. M
CPꝛohibe linguã tuam a malo.⁊ labia tna ne loquant᷑ dolum. C Prohibe linguam
tuam. i. a detractione uel ab amaritudine. quia dictum eſt mors & uita in manibus linguæ. Quia qui
ruſtocht ingaan, ſuam. cuſtodit animam ſuam. Et alibi dicit. Cuſtos iuſtitiæ ſilentium & pax. Siꝗs
Ppotat ſe eſſe religioſum non reſtenans linguam ſuam. huius erit uana religio. & labia tua ne loquan
tur dolum, ne aliud ore aſſimules aliud corde retineas. U
Beynerte a malo ⁊ fac bonũ. I CANoc eſt deſtrue uitia & ediſica uirtutes.
Nihil prodeſt ſi deſtruis & non ediſicas. hoc eſt ſi deſtruis nitia & non ediſicas uirtutes. Ac ſi dicat.
Quis eſt homo qui ſine his uelit uitam? Nullus. Quia in eo nullum bonum fuit. qui nullum malũ
deſtruxit. Deuerte a malo & fac bonum. Mala omnia a diaboli inſtinctu procedũt. ſicut bona a dei:
Relinquæ ergo quæ inſtigat diabolus: & operare quæ præcipit chriſtus.
L Inquire pacẽ ⁊ ſequere eaʒ. CSecundũ apoſtolũ pacem ſequimini & ſanctimo
niam: ſine qua nemo uidet regnũ dei. Vel iudæi quæſierunt pacẽ.i. xpᷣm ad occidendũ non ad imi-
tandũ. ꝗa ſequi imitari dr. Inquire pacem & ſequære eam. i. xpᷣm qa ipſe eſt pax nra. Vel ſeqre imita
re. Vñ in euàgelio dictũ eſt. qui uult poſt me uenire abneget ſemetipſũ. & tollat crucẽ ſuã & ſequa-
tur me. Inquire pacẽ & ſequære eã. Non ſufficit malum fugere: niſi bonum quoq; feceris.
* ¶Oculi domini ſuper iuſtos. ¶ CPietatis enim inſpectione. eos iugiter contemplatur.
Et aures eius in pꝛeces eoꝛum. CQuia quæ iuſta ſunt poſtulant. Oculi dnñii.
aſpectus diuinitatis ſuper iuſtos. Et aures eius ad præces eorum. Quicquid rogant ſancti de bono
exaudit illos. quia deus & audit & nidet nos propterea nos faciamus uoluntatem illius.
dc, e , C Aultus autem domini ſuper facientes maa. CUO Iſte pfalmus in perſona bonoꝑ⸗
ſelnui⸗ . ιια & in perſona malorum currit. Pro quo uultus dei ſuper eos qui mala faciuununt.
baum i CAt diſperdat de terra memoꝛiã eoꝛũ. E Hoc eſt de terra uiuentiũ.ut ait ꝓpheta i

NTazene J.

Mher 4 2 t; ſiſie⸗ a nmafaf

antur de libro uiuentiũͥ. Vultũ hic furorẽ intelligimus. ꝗq minando irã: memoriã peccati a terra diſpj
dit. ut radices benignitatis ſuæ uñ eas exciderit plantet. Quæ de auribus oculis ac de uultu dicũtur:
non ad corporationem deitatis. ſed ad maieſtatis potentiam referenda ſunt.

. 2

Clamauerunt iuſti ⁊ dominus exaudiuit eos.⁊ ex oibus tribulationibus eoꝝ liberauit eos.
Quia de puritate cordis integra clamauerũt. Vel tres pueri inter flãmas clamauerũt: & dñs exaudi
uit eos. Filiũ machabeoꝶ. uel mõ unuſꝗſqcũs: & illos & mõ unũquẽq; ex oĩbꝰtribulatiõibꝰ liberat
Juxta eſt dominus his qui tribulato ſunt coꝛle. CMunq elongatur ab eis. qui propter
illum ſuſtinent. Cum ipſis eſt in tribulatione: non loco ſed auxilio. quia deus non eſt localis.
Et humiles ſpiritu ſaluabit. CVt eis regna cæleſtia largia/
tur: Humiles ſpiritu ideſt mittes: ut illud diſcite a me. quia mitis ſum & humilis corde: Vel illud. Bea
ti enim pauperes ſpiritu. quoniam ipſorum eſt regnum cælorum 8
Multe tribulationes iuſtoꝛum. CErgo qui tribulationẽ non patitur. iu/
ſtus non eſt: Mors peccatorum peffima eſt. Iuſtorum tribulatio motte finitur. peccatorum uero ſup
Iplici poſt mortem incipiunt. Vel multæ tribulationes iuſtorum: & de omnibus his liberauit eos
ominus: Temptantur enim: ut probati manifeſti fiant. Sed in tempore erit reſpectusi pſorum:cuzʒ
iuchcauerint tᷣationes & dominati fuerint populiss

Bominus cuſtodit oĩa oſſa eoꝛum ideſt virtutes eoꝛum:⁊z vnum ex eis non conteretur.

De ſanctis ſuis ĩ futuro iudicio:qũo dicit unũ ex his ñ cõteretur: Quia multi hñt oſſa fracta ſicut le
gimus de ſanctis martiribꝰ? Sed hic oſſa: irmamẽtũ uel uirtutes aĩæ intelligũtur: Dñs cuſtodit oĩa
oſſa eoꝶ unũ ex his nõ cõteretur: Aetemitatẽ ppetuæ uitæ dicit: quã ꝑp ſpem fidei gerunt: ſiue forti-
. l tudinem

Super IPſal. xxxiiii.

tudinẽ quã in ipſo hũt in deo cuſtodire:ne in his tribulatiõibus tepeſcant: ut cõterãtur in aliquo:.
CMoꝛs peccatoꝛũ peſſima eſt. CQuia & hic initiãtur: & in fururo ſine fine torquẽtur
CECt qui oderunt iuſtum delinquent. Xpm uel teſtamentũ eius: iudæi oderũt: Oderũt iu
ſtů. i.xpᷣm & ſine cã. Delinquẽt. hoc eſt peccabũt. Vel ꝗ odit mõ iuſtũ hoc ẽ unũquẽq; ſanctũ peccat.

CRedimet dũs aias ſeruoꝝ ſuoꝛum. CRedemit nos xp̃s ſanguine ſuo pcioſo.
& mò p ſingulos dies redimit: Vel redemit dñs aĩas ſeruoꝶ ſuoꝶ de poteſtate ſecundæ mortis. ⸗
Et non derelinquet omnes qui ſperant in eo. H CQui in deo ſperant

non derelinquet eos neq; hic neq; in futuro.ſed cum ipſis eſt ſecundum promiſſionem ſuam uſq;
ad conſumationem ſæculi. Qui nobis præſtare dignetur ut ſit iugiter laus eius in ore noſtro. eiuſq;
doctrina mediocriter utentes. nec extollere proſpera. nec incommoda ualeant inclinare.
CIn ſinem plamus ipſi Dauid. CPSALMVS. XXXIIII.
N finem ideſt in xpo ut illud finẽ legis ad iuſtitiã oĩ credenti. Vel in finem. perfectio xpi.
— Vnde & apoſtoli dixerunt. Dñe oſtende nobis patrem. & ſufficit nobis. Et dñs. Qui me ui
det: uidet & patrẽ meũ quia ego in patre & pr̃ in me.In hoc eſt perfectio chriſti. Dauid for
☛◻G tis manu interprætatur: ſiue deſiderabilis, Et dominus manu Pni Auiarsris t loculum &
ſurtexit iuuenis filius uiduæ. Vel fortis. per quem facta ſunt omnia:⸗Deſiderabilis. qdia in tantum de
ſiderant ſancti uidere chriſtum. ut etiam corpora ſua pro ipſo tradant in martyrnio. Vel paſſionis do
minicæ pſalmus continet ſacramentum. In quo notandum eſt. quod ea quæ in humilitate. fletu ac
lamentatione dicuntur.non diuinitati ſed aſſumptæ carni conueniunt. Orat ergo dm patrẽ dicẽs
Edica domine nocentes me.expugna impugnantes me.
ACIudæos & pricipes ſacerdotũs qui in carne poſitum dñm ſæpe impugnantes nocereuo — ke S
luerunt.Iudica dñe nocentes me.Vox xpᷣi in paſſione. & uox eccleſiæ in tribulatione. Iudi vva e Pmo .
ERREAca. hoc eſt iudiciũ diſcretionis. Vel iudica. i. diſcerne inter me & iudæos. inter eccleſiam & n drlarene
perſecutores. Expugna impugnantes me. Ac ſi dicat. Tu fac uindictam pro me.ſicut dicitur per ſcm̃
paulum. Mihi uindictam. & ego retribuam. & item. Si deus pro nobis. quis contra nos.
CAppꝛehende arma ⁊ ſcutuʒ.⁊ exurge in adiutoꝛiũ mihi.
CIn armis cæleſtia adiutoria. in ſcuto diuinam protectionem deſignat: quam ſecundum infirmita/
tem carnis ſibi poſtulat myniſtrari. Sed & nos ſpiritualibus defendit armis ac munit ſecundum apof
ſtolum: Induite uos arma dei: Arma domini. protectio diuinitatis. Quid fortius.quid pulchrius 5 tephanas
quam chriſtum armatũ ſtare pro ſuis ſanctis. ſicut ſanctus ſtephanus uidit quando dixit ecce uide
cælos apertos & filium hominis ſtantem a dextris dei patris? Stare pugnantis uel adiuuantis eiru
non potes mutare tua arma. Dominus aliquotiens de armis fecit ſcutum. Et nos debemus arma ac

cipere. ut poſſimus reſiſtere in die malo. in omnibus perfecti ſtare.

CSffunde frameam.⁊ conclude aduerſus eos qui perſequuntur.

Vt effuſus iræ tuæ gladius ſuper eos decidat quos concludat ne ad nocendũ ualeant euagari. Per H *
frameam intelligitur anima dominica. per quam facit deus pater iuſtam uindictam. Vel framea in/
telligitur anima uniuſcuiuſq; ſancti.quia deus per animas ſantctas facit uindictam. ficut per petram
fecit de anania & ſaffira. & per heliam de quinquagenariis uiris.
CBomine dic anime mee ſalus tua ego ſum. ”ñäl
CVox eccleſiæ. Dic anima meæ ut te intelligat quod tu es deus meus. tu es ſalus animæ meæ. Dic ?
animæ meæ. ſalus tua ego ſum. A me erit inquit poſt mortem uiuificanda.
CConfundantur ⁊ reuereantur.querentes animam meam vt auferant eam.
¶Cum me reſauſcitaueris.tunc hi confundantur.
CAuertantur retroꝛſum ⁊ erubeſcant.qui volunt mihi mala.
CNon ut profſiciant in ante.ſed retrorſum conuertantur. ut pereant: ideſt demones iudæi uel perſe
cutores eccleſiæ: Auertantur. in futuro iudicio. Gontunenar & reuereantur. gentiles de idolis.
Confundantur.de infidelitate ad fidem chriſti. Vnde padlus dicit. Qualem ergo fructum habuiſtis
tunc in his in quibus nunc erubeſcitis? Vel reuereantur retrorſum.ideſt illi qui malum curſum ha⸗
buerunt.ſicut dominus ait ad petrum. Vade poſt me ſathana. YMUMUN “
CSFiant tanquam puluis ante faciem venti.⁊ angelus domini peſequens eos.
CIdeſt angeloperſequente diſperdantur. ut nihil prorſus ex his uel exiguum relinquatur. Puluis le
ues & infructuoſi homines dicti ſunt. quia ſicut puluis ante uentum. ſic peccatores ante ſententiam
diuinã in die iudicii. Et angelus dñi pſequens eos. Angelus dñi.i. ſpũs malus. Si mal' cur dni. ſi dñi
cur malus? Dñi quia dñs ilſũ creauit: & ds illum hẽt in poteſtate. Malignus non natura: ſed ſua a
inuentione: Diabolus habet uoluntatẽ nocendi ſed non hẽt poteſtatem faciendi: ut ait propheta.
Immiſſiones per angelos malos.i.tantum habet poteſtatem. quantum dũs ei permittzit.
CSFiant vie eoꝛum tenebꝛe ⁊ lubꝛicum. Tænebræ. ignorãtiæ. Lubricufhei.
luxuriæ qui in mente eſt deditus: diabolus illum perſequitur: Vel aliud. non cognoſcant ueritatis lu
men. nec firma ſtatione conſiſtant: ſed lubricum fiant greſſus eorum qui in hac paſſione graſſantur

atqʒ ab angelo claritatis dominicæ affligantur. Dpd jiit

E-L ber, Nfeakeß,
d. A Wrt —

2
o e 1 miahez
(Semon onnin

Expoſitio.

4. AQnoniam gratis abſconderunt mihi interitum laquei ſui.
3 en er rns ende ſui.ꝗqnia quem putabant domini interitum. eorum effectus eſt laqueus. Quoniam gratis ab
2 „ — ſconderunt mihi interitum. Gratis ideſt ſine cauſa. Tam iudæi chriſtum quam perſecutores eccleſi-
f nmie Jam. ipſi ſemetipſos laqueauerunt in uindicta.
CSupnuacue expꝛobꝛanerũt aiam me75. CNihil.n. utile habuit exprobratio eorum.
CAeniat illis laqueus quẽ ignoꝛant. CExcidiũ illud minatur.qui tẽponbus ueſpaſiani
ſup eos aduenit. Vel unuſqſq; peccator funiculis uitioꝑꝶ ſuoꝶ conſtringitur in diem iudicii.
Et captio quam abſcondit appꝛehendat eos in laqueum cadãat in ipſo. CIn mortẽ utiq;
repentinam. quã occulte deo nr̃o moliebantur. Vt illud foderunt ante faciem meam foueam. & ip
ſi inciderunt in eam. Et item dicit. Foueam quam fratri tuo paraueras. in eam cade.

Anima aũt mea exultabit in dno. CErchriſtus in patre. & eccleſia in xp̃o.
¶Belectabitur ſuper ſalutari eius. C¶ CCum ab eo reſuſcitatus fuerit. Vel delectabitur.

hoc eſt lætabitur ſuper ſalutari eĩꝰ. Salutaris noſter xps ẽ. qa in ipſo delectatur eccleſia. ut ait ſalomõ
Qux eſt iſta quæ aſcendit dealbata & innixa ſuper fratruelem ſuum. —
mnia oſſa mea dicent. domine quis ſimilis tibii. C In oſſibus æterni
tas. ſiue fortitudo intelligitur. Quod apoſtolus refert: Vt quibus uiſa fuerint primum uerba reſurre
ctionis quaſi deliramenta. nunc collaudent & dicant. Quis ſimilis tibi? Hoc eſt. quis ut te potuit de
moſte reuocare. Vel oſſa fortiores ſancti, uel uirtutes ſanctorum. Quis ſimilis tibi. Ac ſi dicat nemo.
Alio loco dicit. Deus quis ſimilis tibi. ideſt nullus.
Eripiens inopẽ de manu foꝛtioꝛũ eiꝰ. ¶ Inops xpᷣs ꝓ nobis.ut illiꝰ inopia nos diuites. faceret.
Be mann foꝛtioꝛis. Ideſt de manu iudæorum liberauit eum
deus pater. I nops chriſtus. Ex perſona membrorum ſuorum loquitur.

C Egenum ? pauperem a viripientibus eum. .
A poteſtatibus tænebrarum. quorum maxima uittus eſt. ut poſſint diripere pauperes tuos.

———

CExurgentes teſtes iniqui.que ignoꝛabant interrogabant me.
CEuangelium falſos teſtes dicit prophera iniquos. & falſi quos euangeliũ uocat interrogantur. De
ꝗbus uero propheta loqꝗtur interrogant. Vnde intelligendũ eſt.quod principes ſacerdotũ ſunt ini/
qui teſtes. qui interrogauerunt quæ neſciebant dicentes. Adiuramus te per deuz. ut dicas nobis ſi tu
es filius dei. Dicente autem illo ego ſum. ſciderunt ueſtimenta ſua.& quaſi in teſtimonium clamaue
runt. Ipſi audiſtis blaſphemiam. Quid adhuc quærimus teſtes:? Falſum enim erat teſtimonium. ut
dicerent eum blaſphemaſſe. qui dixerat ueritatem.
Et retribuebant mihi mala pꝛo bonis.ſterilitatem anime me.
Exhibente me uitam. condẽnauerunt morti. & ſœcunditatem bonoꝝꝶ cæleſtium promittenti. ui/
. tæ penuriã intulerunt. Sic fecerunt iudæi xpo.pro bonis mala reddiderunt. Sterilitatem aĩæ meæ. .
qũo illorum aĩæ ſteriles erant de bono & plenæ de peccato. ſic uoluerunt ut anima chriſti fuiſſet.

Ego autem cum mihi moleſti eſſent.induebar cilicio.
Pi.s ph - Pr exs: = pe⸗ Hrc ſunt arma ſanctoꝶ. Totus aũt pſalmus in perſona xpᷣi eſt: & p xpᷣm ad oẽs ſanctos referri pöt
e, ſas, en ¶Induebar cilicio.⁊ humiliabam in ieiunio animam meaʒ.
Fe Legimus illius ieiuniũ. prælegimus ciliciũ: ſed per cilicium peccatores. quia ueſtitus pœnitentiæ
l tleſt. Induebam me cilicio. Ac ſi dicat. Induit ſe diuinitas carnem: & de peccato damnauit peccatum:
Ego autem cum mihi moleſti eſſent. induebar cilicio. Et humiliabam in ieiunio aĩam meam. & ora
, 1. o . tio mea in ſinu meo conuertetur. Induit enim dominus aſperitatem paſſionis & luctum de duricia
DSe erutnes ſaluaters "α populi non credentis. cælebrauit ieiunium uſq; ad ueſperam mundi:cũ in ueſpera mundi oblatus ẽ
pro mundi ſalute. Conuerſa eſt oratio eius in ſinum patris. cum in nihilo eſt fruſtratus a patre: & pa/
ter non quaſi minoni præſtitit. ſed ut aWſſumptum hommem declararet. Chriſtus non carnaliter ſed
ſpiritualiter ieiunauit. Eſuriens uenit ad arborem fici.ſitiens uenit ad fontem. Eſuriebat ſalutem hu
mani generis. ſitiebat fidem eccleſiæ: Eſurͦbat in paſſione. quando omnes. apoſtoli maxime nega-
uerunt.niſi tantum latro in cruce confeſſus eſt.
CEt oꝛatio mea in ſinn meo conuertebatur. ́” CNHoc eſt in ſecreto
dei patris agebat. Et ſancti orant in ſecreto ideſt in corde ubi deus uidetur.ut in euãgelio: cum oras
intra cubiculum tuum: & ora patrem tuum in abſcondito. Et anna orabat in templo.

Se yienpalus ſrnlor, na

OQuaſi pꝛoximum quaſi fratrem noſrum. Si ex perſona Dauid
pſalmum accipimus: proximum accipimus ſaulem: Si ex chriſti: iudaʒ proditorem ꝓximum uocat.
Vel proximus & frater chnſtus iudæis: quia de ipſis humanitatem attraxit: Ita complacebam: ideſt
deo patri: Frater ac proximus erat propter generationem corpoream. M
Quaſi lugens ⁊ contriſtatus ſic hamiliabar. CLugebat enim: cum confor-
tante angelo guttæ ſudoris eius tanꝗᷓ ſangnis defluebant ad terram: Et contriſtatus eſt cum diceret
triſtis eſt anima mea uſq; ad mortem: Tanquam lugens & contriſtatus: Lugebat chriſtus pro parte
== . Aer . kez noſtra: ut illud: Videns inquit ciuitatem: fleuit ſuper eam: Ita humiliabar: quia chriſtus humiliatus &
e WV·eny in paſſione: Vel ſic complacebam:quia complacebat patri per fidem & ſpem.

CAdnuerſus

¶ Aghuerſus me letati ſunt. CLaætati ſunt iudæi:qũᷣ xpᷣm appræhéderuntzut eũ crucifigerẽt.

C Cõgregata ſunt ĩ me flagella. Flagellauerunt xpᷣm ſicut dixit. Cum gladiis & fuſtibus

CDñiũe quando reſpicies.⁊ reſtitues aiam meã a malignitate eoꝛũ a leontbꝰunicam meaoam.

quia non eſt leuis ad peccãdũ. Non leui: quem uentus a faciæ terræ proiciet: ſed in graui & ſupra pe/-

Operatur. Et ſicut alibi dicit: iraſcimini & nolite peccare:ſol nõ occidat ſup iracũdiã ueſtram.

Q¶ Iudicaui ego adulteram ut non condemnaretur: iudicauerunt & iſti me innocentem dignũ mor

Super Plal. xxxiiii.

CEt cõuenerunt in vnum. CAd hoc cõuenerũt:ut chniſtuʒz crucifigeét: nõ ut crederẽt. Vel
aduerſus me cõgregati ſunt & cõuenerunt: cũ traditionis meæ ꝓmiſſionem haberent.

ſic ad me ueniſtis: & pilatus dixit. Dimi ttam eum emendatumꝛideſt fla gellatum dimittã.
CCõgregata ſunt ſuꝑ me flagella:⁊ nõ cognonii. CQuid nõ cognouerit quæritur. Quidam „ . —
putant dolorẽ uulnerũ quæ patiebatur in cruce: ſed melius ad peccata refertur qd non habuerit cõſp -ee - n »e , e
ſciẽtiam peccatorum. quare crucifixus ſit. & ignoraui. Non quod ignoret xpᷣs aliquid:ſed ianoraun nt
ꝗa pp qd iſtud mihi accidit: ũ cõmiſi. Vel ignorauerũt: qd deus ſub carnis uelamẽeto lateret.
CBiſpati ſunt. CAuinculo charitatis. CNMec compuncti.
CVt agerẽt pœnitentiim. CTemptauerüt me. Multis modis tẽptauerũt
iud æi xpᷣm: ſicut dixit unus ex ipſis. Magiſter qd eſt primũ mandatũ. Vel tẽptauerunt me.
BSubſannauerũt me ſubſannatione. CDeludẽtes atq; dicẽtes. Aue rex iudæorum. —
Frenduerunt ſuper me dentibus ſunus. Clamãtes crucifige eũ. Per motus corporis oſtẽ mer;z; erens eg
ditur morꝰaĩæ. Per dẽtes ĩtelligitur malicia: qa p maliciã ipſũ crucinxerũt & in hoc dentes ſtriderũꝭ 2 ,5
BSñe quaãdo reſpicies:⁊ reſtitues aiam mes? CPropheta ex pſona eccleſiæ dicit. Ac ſi di pheta ap enlc
cat. Reſpice malorum iniquitatem: & meam iuſtitiã ab ipſis diſcerne.

fuſi ſunt. Ecce cõuerſa eſt oratio eius in ſinum eius: cum unica ideſt ipſa anima integra corpori reſti
tuta eſt. & quis inquis eam reſtituit? Iꝑpſe cum paterna uoluntate: qui dixit. Poteſtatẽ habeo tollẽdi
eam: & poteſtatem habeo iterum ſumendi eam. & a leonibus unicam meam. Leo ipſe populus iu-

daicus:i propter fortitudinem maliciæ ſuæ. Vnicã meam: quia unica fuit anima xpi ſine peccato: ſe-

CLeones ipfos perſequutores dicit: qui aiam eius deglutire ore nitebantur: ſed eius reſurrectiõe cõ
J le .. K..

–

cundum prophetam qui peccatum non fecit: nec dolus inuentus eſt ore eius.
CCõſite boꝛ tibi dne i eccleſia magna. CIdeſt in toto mundo diffuſa.
CIn populo graui landabo te. CIdeſt ĩ populo xpᷣiano:ibi te laudabo. Grauis Paper

A 4.r
rp. &△ Xæ rrrrn .

tram fundato firmiterq; præcepta cuſtodiendo: Hinc iterum recordatur paſſionis ſuæ: quod potius
eis iudicium mortis adnuntiet dicens. .
CNon ſupergaudeãt mihi ꝗ aduerſantur mihi inig. Iudæi xpᷣm:& pſequutores eccleſiã:
CIniqui qui oderunt me gratis ⁊ annuunt oculis. CHac dicit ut nõ ſit iterata paſſio:quia
nec redẽptio ueniet iterata: & annuerũt oculis: quia nihil boni in opere oſtenderũt. Quia mihi ꝗq/
dem pacifica loquæbantur: ut illud. Magiſter licet tributũ dari cæſari an nõ? Vel qñ dixerũt: magi-
ſter ſcimꝰꝗa uerax es: & in ueritate uiã dei doces. Sed hæc paciſfica plena erãt dolo & ira.
CEt in ira dolos cogitabant. CSic loquæbantur: ſed cogitabant ut appræhenderent
eũ:& ligarent eum:ſicut poſtea fecerũt.In ira hoc fecerunt:ſicut paulus ait: Ira uiri iuſtitiam dei non

Bilatauerũt ĩ me os ſu. ¶Dilatauerũt:quãdo accuſauerũt in blaſphemiis: & dilatauerũtł
ſuper me os ſuũ:qa non ſolũ peccauerũt ĩ me:ſed etiam inſultauerunt dicentes:ſi filius dei eſt deſcẽrp
dat de cruce: & credimus ei. Dixerunt euge enge. Sicut dicit in euangelio eu
ge euge ſerue bone & fidelis. Vel uox iudæoꝶ ẽ. Ac ſi dicat. Bene bene uidimus qd expectaummus il
lIas uirtutes quas faciebas: quod nihil erant. Vel dixerunt bene bene:ſed doloſe. Viderunt oculi no-
ſtri: quia nõ accipis pſonã hoĩs:nec eſt nibi cura de aliquo. Cidiſti dñe.
Pater illuſiones eorũ: Ac ſi dicat. Vidiſti illos:ad iudicandũ. Me ſileas dñe:ne taceas:: S= Ir- =
CTacet mõ:& ñ tacet.i.ũ tacet mãdato:tacet iudicio:Te ĩ teſtimoniũ aduoco:cũ iudicauero mũdũ ⁊d⸗i⸗ ,
CMe diſcedas a me. Quia pater a filio non diſceſſit in paſſione:ſed tuæ adhæreã
dexteræ: donec digna ultione puniantur. Exclge dñe exurge.
NHoc eſt in adiutoriGn. Intende iudiciũ meuz. CIdeſt diſcerne inter me & iudæos.
Intẽde iudiciũ meũ:qa par ẽ pœna & diſpar eſt culpa.Ideſt quando cum illis latronibus pendebat.
quia ipſe innocens pendebat. Exurge & intende iudicium meum: qualiter iudicantes condemna-/
uerunt me mori. Beus meꝰ ? dominus meus in cauſã meã. “
CVox humanitatis ad diuinitatem: pro parte carnis loquitur. ludica me ſecundum magnam miſe
ricordiam tuam. unde dixit intende iudiciũ meuũ: ideſt fac diſcretionem inter me & illos.
CJudica me ſecundũ inſtitiam tuam domine dens meus.

te: ideo unuſquiſq; ſecundum opus proprium iudicium mœreatur. 2
CNon ſupergaudeant mihi inimici mei.ne dicant in coꝛdibus ſuis euge euge anime noſtſłe. ne
dicant deuorauimus eum. ¶ Non patefiat ultra os eorũ
ad me deuorandum: ne dicant deuorauimus eos. Deuorat homo qd in os mittit. Sed in hoc dicit
deuorate:quia peccatores uolunt illos ſanctos deuorareudeſt ut unum corpus efficiantur.

Erpoſitio.

CErubeſcant ⁊ reuereantur ſimul qui gratulantur malis meis. ¶Ideſt demões:ĩu

dræisheretici & pſequutores. ꝗ gratulãtur malis meis:hoc ẽ ñ ſolũ ꝗ faciũt.ſʒ ẽt ꝗ cõſẽtiũt faciẽtibus

5
Pector enipez 9ſtrenktte
Pe-iG ſeker )ſe⸗
Punit miotαιι 4

CInduantur confuſione ⁊ reuerentia qni maligna loquuntur aduerſum me.

Cſti ſupra cõfuſione æterna. Vñ dicit diſcedite a me maledicti in ignẽ ætermnũ. Vt qui me quaſi ho
minem iudicauerunt: ut deum uideant iudicantem. Hinc propheta ad patrem loquitur.

CExultent ⁊ letentur qui volunt iuſtitiam meam.

CChriſtum expectantes qui eſt iuſtitia patris. Vel exultent & lætentur qui uolunt iuſtitiã meã: ideſt

ſancti qui uolũt iuſtitiã dei ĩplere.Ipſi exultẽt & lætentur: de remuneratione uitæ æternæ.
SESt dicant ſemꝑ magniſicetur dñs:qui volunt pacẽ ſerui eius. CIpe dñs ẽ pax nra iuxta
apoſtolũ. Serui eiꝰ.i. xpi: q ẽ ſeruus dei pris. Vñ dicit:magnũ ẽ tibi nocari ſeruũ meũ. ꝓ pte carnis.
CSed ⁊ lingua mea meditabitur iuſtitiã tuãꝗ6. CLingua mea ſctĩ ſũt:q mœditãt᷑ mãdata xpᷣi᷑
¶ Tota die laudẽ tuůõ. CTota die:toto tẽpore laudari deũ.Sed & lingua mea mœditabitur
juſtitiã tuã: ꝗa ꝓ uita populi mortuus: nõ es ĩ tartaro derelictus. Tota die laudem tuam: quia deuicta
triumphans morte in cælis es ſuſceptus a patre: cum quo tibi & ſpũ ſctõ ẽ honor & glona. Amen.

CIn ſinem puero domini pſalmus Dauid. Iſte pſalmus perſonam
peccatoris deſignat. C PSALMVVS XXXV. B
NANrit iniuſtus vt delinquat ſib.. CIdeſt ſibimet ipſi. Iniuſtus hoc eſt diabolus

) cü ſuis ſatellitibus: ideſt populus iudæorũ: uel reli quis ſuis membris. Sibi deliqt: nec alius
Aguiſquã p iniuſtitiã. Hoc loquitur unde peccet:ſicut ille ꝗ dixit. Ponã ſoliũ meũ ſup ſyde
Ara: & ero ſimilis altiſſimo. Semp eniĩ iniqtas ꝓprio ſe cõfodit iaculo: iuxta illud: Fili ſi ma
lus euaſeris: ſolus hauries mala. Vel aliud. Dixit iniquus ut delinquæret ſibi: ideſt decreuit ſe pecca-
re debere. C Mõò ctimoꝛ dei ante oculos eius. CSienĩ timorẽ dei añ oculos haberet
nũquã execrabilia & abhominãda cõmitteret: Nõ ẽ timor dei ante oculos eiꝰ:ideſt a populum iu

Prare da niſ es g vnmtgf Nanid m:quia ſi timorem dñi habuiſſent ante oculos cordis: nüquam tanta mala feciſſent.

de⸗ Crna ndso Perrnten:
ſans m ſeꝛa

s a Poa Pe r-len

¶ Qm doloſe egit i conſpectu ei. NQ Diabolus & iudæi ante conſpectũ dei. Vel do
loſe egit in conſpectu eius iniq; concupiſentiæ flamma ſtimulatus.
Ct iueniatur inigtas e ad odiũ. CDü concupiſceret cõtra iuſtitiã. Iniquitatem dum au
ferre nõ põt: odiũ poſſedit. Sed & ad iudam ꝓditorẽ hæc ptinere ſequentia docent.
CAerba oꝛis eiꝰiniꝗtas ⁊ dolus. C Dixit ãt. Aue rabbi: & oſculo magiſtrũ tradidit inimicis
Ecce uerba oris plena dolo: atq; iniqtate. uerba oris eiꝰ iniꝗtas & dolꝰ: & ĩ diabolo & ĩ pplło iudeoꝶ
Noluit intelligere vt bñ ageret. Cideſt diabolus & ſui ſatellites: qa aliud ẽ nõ poſſe:aliud
ẽ nolle: & iudas uidebat quotidie cũ apoſtolis xp'ʒ mirabilia operatẽ: ſed ñ itelligebat. In maliuolã

—..—

Jeni aiam nõ ingreditur ſapientia. CInigtatẽ meditatꝰ ẽ ĩ cubili ſuo.
LIn cordis ſecteto in quo compungi debuit iniquitatem mœditatus eſt:iam unde ſuperius men-
tionẽ fecim'. In cubiliudeſt in corde eorum. CAſtitit oĩ vie nõ bone. CQuia ibi

aſtitit ideo ad nullum iuſtitiæ fructum potuit peruenire. & Maliciã ãt nõ odiuit.

CSed dilexit: qa nõ ſolũ nõ odierũt:ſed amplexati ſunt. C BDñe i celo miſericoꝛdia tua.
LIdeſt in ſanctis angelis qui ibidẽ firmati fuerũt: & nõ ceciderũt. Vel in cælo miſencordia tua:ideſt
ĩ ſctã eceleſia.Dñe ĩ cælo miſericordia tua. Xp̃s dñs qhũanos miſeratꝰlabores: deſcendit de cælo ut
colligaret uulnera noſta. CBeritas tua vſq; ad nubes. CVeritas xps ẽ: ut illud
Ego ſum uia & ueriras. Nubes ſcti p̃dicatores: uñ dicitur:mãdabo nubibus meis ut non pluant im/
brẽ ſuper eã. Quia ſicut nubes pluuiã portãt & irrigãt terrã ſic ſcti pᷣdicatores pluuiã ideſt doctrinã
euãgelii portãt: & irrigãt corda arẽtia. Et neritas tua uſq; ad nubes. Qui ſpũaliter ſcripturas nolunt
intelligere: quærendum é ab eis quomodo ueritas dei ſit uſq;d ad nubes. UDWVWU
CJIuſtitia tua ſicut montes dei. CMons dei ſapiẽtia: mons dei iudicium: mons dei ſanctifi-
catio ẽ.Sunt & huiuſcemodi mõtes plurimidn quibus recõduntur archana dei: quæ difficile huma
nitas poteſt ĩueſtigare: iuxta apoſtolum. Qhã inſerutabilia ſunt iudicia eiꝰ: & ĩueſtigabiles uiæ eiꝰ
Vel aliter.Iuſtitia tua ſicut montes dei.Iuſtitia tua:mandata tua.Montes dei:ſcti maiores merito:ſi/
cut ſanctus ioãnes uel cæteri apoſtoli. Mõtes prius a ſole illuminantur: & poſtea ualles. Sed mon-
tes ideſt ſancti non a ſemetipſis niſi a ſole ideſt a chriſto: unde dixit:orietur uobis ſol iuſtitizæ?:
Et iudicia tua velut abyſſus multa. CVt abyſſus multa ita iudicia dei occulta: quia unum
reprobat & aliũ aſſumit: ſicut dixit. Iacob dilexi. eſau odio habui. Vel iudicia ſunt: quibus uel iuſtis
beatitudo: uel impiis pœna infertur. Quæ ideo abyſſo comparantur: quia in noui ueteriſq; teſta-
menti profunditatibus contemplantur. J
Homines ⁊ iumenta ſaluos facies domine. CRationabiles irrationabileſ
perſonas: iuxtallud apoſtoli. Sapientibus & inſipientibus debitor ſum. IðU
iemadmodum multuplicaſti miſericoꝛdiam tuam deus. CAb initio quidem ꝓ/
flua fuit miſericordia tua: ſed tũc multiplicata ẽ cum nos cruore proprio redemiſti. .
Filij autem hominum in tegmine alarum tuarum ſperabunt.
CNon progenies uiperarum:ſed illi qui ad imaginem dei mente pfecti ſunt:ſperãt ſub nci tuæ
defenſione

———

— —

Super Pſal. xxxvi.

deſenſione munitione muniri. Vel filii hominumadeſt filii chriſti: quia ipſe hominis filius: & ſcti ſi-
lii hominum in protectione alarum tuarum nel in tegmine. Duæ alæ: duo teſtamenta: quia inde -— ——,
teguntur ſancti a chriſto. CSt inebꝛiabuntur. ¶ IIdeſt ipſi filii inebria/ DBarde. me. cbartes
buntur quidem ab ubertate domus tuæ a pinguedine gratiæ ſpiritus ſancti. Domus tuæ: ſctẽ eccle⸗
ſiæ. Vel inebriabuntur: ut oblitis flagitiis uirtutibus copulentur. ðð.
Ab vbertate domus tue. C Ab intellectu dogmatum eccleſiaſticorum.
CEt toꝛꝛente volnntatis tue potabis oos. CTorrens uoluntatis dei ſpiritus lanctus eſt:qui
irrigat omnem animam ſpiritualibus fluentis: ut fructum exhibeat ſanctitatis.

CAcm̃ apud te dñt eſt fons vite. CEt tu es: & apud te ẽ origo oĩum bonoꝑꝶ & tu pᷣſtas X&S* – 0.& eſt
baptiſmum: p qd ablutis facinoribꝰ: uitã largiaris æternã. Vel fons uitæ quia doctrina dei aĩæ uita &
C Sn lumine tuo videbimus lumen. CLumen patris chriſtus eſt. In chriſto pris

lumine. lumen ſpũm ſctũm uidebimus: lumẽ tuũ pater ẽ cuius uolũtatẽ faciens ueniſti gnd glie
occulta tænebrarum: ut in te qui es lux mundi mœreremur illud lumen cernere in gratia mẽtis pu-
ræ. Sic enim ait ad philippũͥ. Qui uidet me: uidet & patrẽ meũu. in lumine eius: ideſt in chriſto. Vide
bimus lumen ideſt ſpiritum ſanctum: qui ſuper apoſtolos in ſpecie ignis illuminantis apparuit. &
lumine tuo uidebimus lumen:ideſt a chnſto illuminabimur: ut ait ĩ euangelio. Erat lumẽ uerum:
Id illuminat omnem hominem uenientem in hunc müdum. 8
CVPꝛetende miſericoꝛdiam tuam ſcientibuste. CQui te nenturũ in mũdo nouerunt. De
quibus poſtmodũ in euãgelio dicis. Multi iuſti & prophetæ cupierüt nidere quæ vos uidetis: & 1
uiderũt. Non ſuperbis & ſubdolis: ſed mundis corde. Vel oſtẽde miſericordiã tuã ſciẽtibus te:ideſt
qui te ſciunt & te intelligunt ipſis oſtende miſericordiam tuam domine.
CEt iuſtitiam tnam his qui recto ſunt coꝛde. C Iuſtitiã tuã:mãdata tua. Qui recto ſunt cor
de: ideſt ꝗ nõ hñt duplicitatem cordis. Mon veniat mihi pes ſuperbie.
C Ne elatus uanitate incidam in lIaqquæum diaboli & euadere non poſſim.
CEt manus peccatoꝛum non moneant me. C ideſt opera malorum me non moneãt de bo
no in malum. Non me moueant ut ad te diuellar.
Ibi ceciderunt oès qui operantur iniquitatem. In hac ſuperbia atq; nanitate cõtra quã
ſtare debuerant ceciderunt. CErvpulſi ſunt QAAregno dei.
CNec potuerunt ſtare. CEyxpulſi ſunt demones de eælo:nec potuerunt ſtare. Cælum eos iᷣ
potuit tenere: quia in pedes ſuperbiæ iam corruerant. Nos uero oremus dñm: ut nobis noĩs ſni ti-
morẽ inſinuet: miſericordiã de cælo ſolite largiatur: ſuperbiam a nobis bonis ſuis inimicam auferat Paα
atq; omnẽ dolum auertat: noſq; ſacra ſancti luminis ſui cognitione illuminatos regno ſuo igno,
efficiat. Amen. Trigeſimuſſextus fſalmus perſonã iuſti glo/
riſicat. iniuſti notat: mores inſtruit bonitatem dei docet pranitatem euellir. .

R Oli emulari in malignantibus. W¶eMultas habet emulatio iĩterprætatio

nes:quæ loco ſuo debent uel ĩtelligi uel exponi. Nã hic dicit: noli particeps eẽ maligni⸗
neq; ad zelum neq; ad inuidiam: quia zelus ira ẽ: ſecũdũ illud qd p prophetam dũs ait ĩ dclus aa 6
idignatione magna zelatus ſum ſyon. Inuidia aũt liuor ẽ: inxta illud occidi adoleſcentu
lum in liuore meo. MHeqʒz ʒelaueris facientibus iniquitatem. OMUMUM
C Non imiteris eos qui per ĩiniquas fraudes diuitias congregant honoremq; requirunt: ſed deum
attendens: bonitatem apoſtolicam quære: . 1,
Am tãquã fenũ velociter areſcẽt:ꝛ quẽadmodum holera herbarum cito decident. an, rerlar
CRecte hæc carnalis gloria & mũdana potẽtia ſœno iuxta eſaiã cõparatur. Oĩs inꝗt caro fœnũ & e l
ſau Os gloria eiꝰſicut flos fœni. Arnit enĩ fœnũ & flos eiꝰdecidit. huic ſnĩæ addidit iacobꝰapoſtolꝰ.it S
(S A6& diues ĩ itineribꝰſuis marceſcet. Simili rõne & de holeribus ſẽtiẽdũ ẽ:qa nõ oĩa holera ĩfirmis ſũt/
oportuna. C Spera in domino? fac bonitatem Tãquã agro tibi loꝗtur ſermo di-
uinus: ut ĩter reliquas gfas qͥ ſũt ſpũs exhibeas bonitatem. Spa ĩ dño. Spẽ hẽas ſemp ĩ do: & fac bo
nitatẽ: hoc ẽ adimple mädata. C Inhabita terram. CSanctä eccleſiã: uel corpus tuuʒ.
Tu dñare carni:non caro tihi. CEt paſceris in diuitijs eius. In ſactis uolumi-
nibus. Si hæc terra fructũ exhibeat ſctĩtatis: tunc & tu iocundaberis in diuitiis dei. M
WMBelectare in domino? dabit tibi petitiones coꝛdis tu. C Cor ſemper ſapiẽtiã petit. Ergo
ſi admiſſis his iocũditatibꝰĩ dño delecteris: dabit tibi theſauros ſapiẽtiæ ſuæ: uel quicquid petieris 3
p fidẽ. Vñ dixit.ꝗa ſi duo ex uobis cõſẽſerit ſu p terrã de oĩ re quã petierĩt a pie meo fiet eis. 1
CReuela dño viã tuĩ“d. C Quo dicit reuela? Nũqd aliqd neſcit de? Nõ ſed tu qd hẽs ĩ corfk. —– 4. F S
