Gere congerütur. Quõ.n. diuerſæ cordæ unã uocẽ efficiũt cantiĩci:ſic & diuerſæ uoces hoc ẽ cũ ſimul ſue
rint cõgregatæ: choge dñi efficiũt. Laudẽt nomẽ eiꝰ in choro. Vbi diſcẽſio ẽ: ubi ĩ uidia. ibi chorꝰñ ẽ
CLaudẽt nomẽ eius in choꝛo:in tympano ⁊ pſalterio pſallant ei. CChorus iſte canticũ hẽt
„„„2 & tympanũ & pſalteriũ habet. Cruciſigamus corpora noſtra xpo: & tali tympano cantamus deo.
pa, rs , UH. C In tympano? pſalterio pſallant ei. Tympanũ non hẽt camnẽ ſed pellẽ: & nos quã
ne Srg eeetan n Lo, Wurr-g diu carnei ſum?: nõ ſamꝰtympanũ. Tympꝑpanũ nõ eſt niſi ꝗd ñ hẽat cames niſi qd tẽditur. Tympanũ
non põt eſſe contractu: ſed extenſũ. Et nos peccata contrahũt: ſed iuſtitia dilatat. Ad reliqua pcurra-
mus.in tympano & pſalterio pſallãt ei. Quod in choro dicimus: hoc dicamus in pſalterio. Pſalteriẽ
X um ꝓprie genus organi eſt muſici qd eſt ꝗſi cythara. Similitudinẽ hẽt cytharæ: ſed nõ eſt cythara in
zren pſalteriũ & cytharã hoc intereſt. Cythara deorſũ pcutit:cæteꝶ pſalteriũ ſurſuz percutit:ꝙ uerbo
Auulgari dr poliphtongũ hoc eſt ergo pſalteriũ. Hic ergo pᷣcipitur nobis ut in cantico nouo canamꝰ
Sdeo:deorſum de cythara. Sed de ſurſum hoc eſt pſalterio.
CQuia bñplacitũ eſt dño in populo ſuo ⁊ exaltauit manſuetos in ſalutẽ.
CBeati mites:qm̃ ipſi poſſidebũt terrã. Si ergo ibi dri: beati mites:moc ẽ mãſueti.qm̃ poſſidebũt ter-
—= V rã: & hic dr: exaltauit mãſuetos in ſalutẽ. Et iſti mãſueti hereditate poſſidebunt terrã. Ergo iſta terra
iir S —“a o *αν * Enö eſt deorſu: ſed de ſurſũ eſt. Quid. n. dicit exaltauit mãſuetos in ſalutẽ? Si. n. mãſueti iſtã terrã poſ
ſiderent quæ deorſum eſt non diceret exaltauit. . CExultabunt ſancti in gloꝛia.
— CIn qua glornia? Exurge gloria mea: exurge pſalteriũ & cythara: exurgã diluculo. In gloria nec duz
Wen V et *α. b., n. erat ſpus: qa leſus necdũ erat glorificatꝰ: hoc ẽ nõ erat crucifixus. Exultabũt ſcti ĩ glotia. Hoc ergo
Az aſe ch. 3 lan. R æ&ι dico exultabũt ſancti in cruce. Mihi aut abſit gloriari niſi in cruce dñi nri Ieſu xpi. Ecce uoce apoſto
li ꝓphetia cõpleta eft. CExultẽt ſancti in gloꝛia letent᷑ in cubilibus ſuis. CLauabo ꝑp
n aer A ſingulas noctes lectũ meum lachrymis meis ſtratũ meum rigabo. Illud peccatoris ẽ illud pœnitẽtis

1

7
.

feſt: Hoc uero ꝙ dr̃ lætabũtur in cubilibus ſuis: ad ſanctos ptinet: ad iuſtos ptinet. Quis de nobis in

cubili ſuo lætatur. Quis nõ pugnat cũ carne ſua. Ego cũ e lectulo meo uigilauero ñ lætor ſz pugno:
pfmX e ñ regnũ cæloꝶ ſpiro:ſʒ cũ carne pugno:lIncẽdiũ camis rigo lachrymis & extinguo. Propterea dr̃:
Alauabo p ſingulas noctes lectum med: lachrymis ſtratũ meum rigabo: lectulus meus qui ardet libi-

0 , ðè — — vv? esS „ * . 2 2 . . 2 22 „ 212 2
=yD Tri ND dine extinguitur lachrymis. fœlices iſti: de quibus dicitur: lætabuntur in cubilibus ſuis.

—

CExultatiões dei in gutture eoꝝ. C Vtiq; ꝗ clamat: nõ in gutture clamat ſed in labiis
.e n G quo dicit. Exultationes dei in gutture eoꝶ. Clamãtes in cordibus nris abba pater. Vox quæ cla
wx r: el -n⸗ Z ½* mat ad deũ: non ẽ labioꝶ ſed cordis eſt. Deniq; dicit důs ad moyſen. Quid clamas ad me? Certe
cx⸗ P moples nihil dixerat. CEt gladii ancipites in manibus eoyg. CIſti qui exultant in cu/
2 bilibus ſuis de ſanctis dr:de pfectis uiris 4,Nu hẽt gladios ancipites in mamibus ſuis. Gladii anci

pites. Gladii ſanctoꝶ ancipites ſunt. Legimus in apocalypſi Ioãmis qᷓ in eccleſiis legitur & recipitur.
,g Neq;. n. inter apocriſas ſcripturas hẽtur: ſed inter eccleſiaſticas. Dr ergo ibi de dño ſaluatore. Et gla-
—p S E. dius inꝗt ex uttaq; parte acutus egrediebatur de ore eis. Vides ergo qd iuſti ſancti gladios iſtos an
eb-drt ang Sſ. 1cctipites quos hnñt in manibus: de ore dñi ſuſceperunt. Dñs ergo gladios de ore ſuo donat ſctĩs ſuis.
se. .-de, ALa&Gladiũ ancipitẽ hoc eſt ſermonẽ doctrinæ ſuæ. Gladiũ ancipitẽ: & ſcdm hiſtoriã: & ſcdm allegori
E, o-. 3 am: & ſcdm Ifam. Gladius iſte anceps duo capita hẽt & de pᷣſenti ſæculo loꝗtur & de futuro. & hic
occidit aduerſarios: & in cælum aperit regna cælorum. Gladios iſtos quare habent ſancti?
CAd faciendã vindictã inquit in natiombus. CO ſi & ego gladiũ iſtũ ancipitẽ hẽre poſſeʒ
c. »rer/11 ge⸗ 4 interficere poſſem ad faciendã uindictã in nationibus. Gentes poſſem interficere arriũ poſſeʒ: euno
dS miuʒ poſſem: manicheũ poſſem: uniuerſas hereſes poſſem. Et uidete ꝗd dicat. Ad faciendã uindictã

rrmetr.
ò in nationibus & occidãtut & pereant. Nõ hoc dicit. CIncrepationes in populis.
CIncrepat ut ſaluentur populi. Saluẽtur qui inducti ſunt a malis magiſtris Nõ aũt poſſunt populi
liberari: niſi magiſtni obligati fuerint. Vñ ſeqgtur. CAd aligandos reges eoꝝ in cõpedibꝰ

CVis populum liberare? magiſtros liga. Ad alligandos reges. Non uocauit magiſtros: ſed reges.

Regnant.n. miſeriis eoꝶ. Ad alligandos reges eoꝶ in cõpedibus. Benedixit cõpedibus ne magiſtti

multum currerent: ne multos deciperent: ſed conligentur & ſtent.
CSt nobiles eoꝝ in manicis ferreis. CNobiles eorum uideas inter hereti-
cos dicere illos. Iſte uir doctus eſt: ille ſigna facit: iſte demones eicit: Sancti domini quia habent gla
dios ancipites: hoc eſt duorum capitum. Et de ueteri & de nouo teſtamento ligãt illos magiſtros:
& præpediunt pedes ipſorum ne poſſint currere. Et nobiles eorum in manicis ferreis: ligant non
2 occidunt:non interſiciunt ſed ligant. Vinciunt manus & captiuos ducunt ad eccleſiam uinculis fer
reis. Catenæ iſtæ non fiunt niſi de teſtimoniis ſcripturarum. Quia teſtimonium iungo teſtimonio:
luero non mutantur catenæ non ſunt ſimplices: ſed hinc inde connexæ. Funiculus enim triplex
Snon rumpitur. Hoc autem totum quare fit? Et faciant in cis iudiciñ conſcriptũ
CQuid eſt iudicium conſcriptum? Vt qui primum negauerant deum: reuertantur poſtea ad poœni-
ſtentiam. ludicium conſcriptum: ut captiuos ſuos ſaluent. Vt quos ligauerant: ut quos ad eccleſiam
. duxerant: in eccleſia poſtea diſoluant. Vt faciant in eis iudicium conſcriptum: uerbis ſimpliciori/
4 us: hoc eſt ut ſic eos iudicent: quomodo in ſcupturis ſanctis digeſtuʒ ef.

Gloꝛia

n
l
da;
1o
ſto
etis
zin;
no⸗
di:

1

lii
ech
Cene,
ina⸗
iancd
irur,
gla⸗
Nan
ſoie.
goni
Abie

eoc⸗
genn
iniſti
6
vopul
edib
reges.

agtti

herei⸗
engl
ifw⸗
1000
lüsſer
onio:
ihler
nhi
pceni,
jeſan
lcioc

i

CBloꝛia hec eſt omnibus ſanctis eius. C äVete gloria eſt. Vbi eſt aurum: ubi ẽ at⸗ 8le l. —

¶Zaudate cũ ſecũdũ multitudinẽ magnitudinis eiꝰ. CQuia multiphario honore

WWQmnis ſpiritus laudat dñm. In hoc ergo regno:non caro:non ſanguis:non cor/

SHuper Pſal. cl. 7 cxix.

gentum? Vbi gemmæ: ubi ueſtimenta ſunt? Quicũq; habet iſtos gladios: quid habet aliquid neceſ
ſarium? Vide quid dicit. Gloria hæc eſt omnibus ſanctis eius. Rogemus deum: ut hanc habeamus
gloriam. Vt gladius de ore noſtri ſaluatoris egrediens armet noſtras manus: qui hanc rompheam „ „
habet: ſæculi gladium non timet. Rem uobis dico nouam: frequenter gladius iſtius ſæculi conci-* mr. Dlece Ierr. »„
dit illum gladium. Frequenter euenit: ut ſæculi gladius donet nobis illum gladium. Si enim iſtum /“
timuerimus: illum non accipimus. Gratias igitur agamus ei qui habet iſtum gladium & benedica-
mus eum in ſæcula ſeculoꝶ amen. CPſalmus cẽteſimꝰꝗnquageſimꝰtertii quinquagenarii:
CContinet ſacramentum:ideſt qd primus per baptiſmum & pœnitentiam ad innocentiæ nos re
generat bonum: ſecundus poſt iuditium fructum innocentiæ compræhendit. tertius expleta diui
næ ciuitatis ædiſicatione & cõſumatione ſanctorum: ſpe ad æternam gratulationem lIaudationẽq;
nos exhortatur. ait enim.
lAudate dominũ in ſanctis eins. CQui eos poſt cælebratum iuditium
OIſſin æternitatis gloria collocauit. CZaudate eũ in firmamẽto virtutis eius.
RRW CEo quod infirmitate ſublata: frmamentũ his æternæ uirtutis inuexerit.
ELZaudate eum in potẽtatibus ei“. CPro eo qd mortẽ iĩmortalitate poten
tialiter cõſumẽs ĩcommutabilis uitæ eis tribuerit gloriam: quam nec oculus uidit:nec auris audi⸗-
uit. Nec in cor hominis aſcẽdit.

rg tr *

corpori deputat manſionem ſicut dominus ait. Apud patrem meũ multæ manliones ſunt.
CZaudate eũ in ſono tube. CIn quo bello occiſi uicerunt conterente dño ſathanan ſub pe/
dibus eorum. C Z. audate eũ in pſalterio ⁊ cythara.
CEo quod eis uel de cælo cum legẽ impleret: præſtiterit: uel poſt mortificatam carnẽ qua cythara
accipitur in ſe uiuificauerat. LZaudate eum in tympano ⁊ choꝛo.
CIn tympano quod mortiſicatum corpus ſit ĩmortalitate donatum. In choro quod choris ſit an-
gelicis ſotiatum. C LZandate eũ in coꝛdis ⁊ oꝛgano.
CQuod per ciborum abſtinentiam retortis uiſcenbus concupiſcentiis qui uictis camalib“ digni
inuenti ſunt regno dei ad concinendas diuinas laudes?
Laudate eũ ĩ cymbalis bñ ſonãtibꝰ.laudate eũ ĩ cymbalis bene tinnientibus.
Impletur hæc laus in cymbalis bene ſonantibus: cum exultantibus quæ eo quod corruptiõe car-
nis anpalſe depulſa conformati ad imaginem creatoris omnem plenitudinem ſpe completaʒ
ſicut ſo reſplendeant in regno dei patris omnipotentis.

ruptio. ſed homo iaz ſpiritalis: totus effectus: qui in ſpiritu qui ſpiritus eſt: laudare non deſinat. Qui
nobis præſtare dignetur: ut in hoc ſæculo factores legis effecti. In huius uitæ agone probati: & fide
les inuenti ſpiritalibus uitam fructibus: his mereamur adiungi concinentibus. lpſi gloria & ĩperiuʒ
cum æterno patre & ſpiritu ſancto & in cuncta ſæcula ſæculorum amen.
C¶ C Secunda expoſitio ſuper pſalmuʒ centeſimum decimum nonum.
Eniamus ad pſalmũ: ꝗq poſt cẽtenmũ octauũ decimũ pſalmum lectus eſt. Centeſimꝰocta
Auus decimus pſalmus. Vt frequenter. diximus. Iitterat?. hoc ẽ: alphabetites ẽ: ab aleph. n.
incipit. Vſq; ad extremã litterã hebreã: quæ hebraice dicitur tau. Et ſinguli uerſus: a ſingu
E Iis litteris icipiũt. Viginti duæ ſut litteræ hebraicæ. & octoni uerſus. a ſingulis litteris inci
piunt. Verbi cauſa.a littera quæ dicitur aleph: octo uerſus incipiũt. Rurſum cum illi finiti fuerint. a
ſecunda littera quæ dicitur beth: octo uerſus incipiunt. Et in tertio illis finitis ab altera quæ uoca-
tur gimel.alii octo uerſus incipiũt. Ergo cẽteſimus octauus decimus pſalmus alphabetites eſt. Si uo
lumus legere epiſtolã: nõ poſſumus: niſi prius ſciamus litteram. Sic igitur & nos non poſſum'ſcri-
pturas cognoſcere: niſi primũ alphabetum nouerimus. Centeſimus ergo octauus decimus pſalt “
alphabetites moralis eſt: & inſtruit uitam noſtram. Et quia nunc non eſt tẽporis de uniuerſo pſall
mo dicere. Dicamus nunc de primo graduum pſalmo:qui ſic incipit.
CPSALMVS. CXIX.
B dominũ cum tribularer clamani:⁊ exaudiuit me. ”ð”s
4“ CPropterea autem uocantur graduum pſalmi. ut frequenter diximus: quoniam gradi- ii
brus quibuſdam ad maio ra conſcendimus. Nunc non eſt temporis de omnibus gradibus
Edua diſputare & dicere: quomodo in ſingulos pſalmos gradus fiant. & ad ſumma ueniamus.
Interim dicamus nunc de primo gradu: relinquentes myſterium quare quintus decimus gragqus.
eandem enim rem frequenter dicere. thœædiũ eſt audientibus. unde & apoſtolus quindecim dies ſe ₰ xyv, dee, er a
teſtatur feciſſe apud petrum in hieroſolyma. Vt conferret utrũq; teſtamentuʒ. & ſeptenariũ. & octo- pete,
narium. Multa ſunt quæ dicantur.
Ad dominum cum tribularer clamaui:⁊ exaudiuit me·
CQuicũq; adhuc ĩ imo gradu eſt. reſpicit aliiſſimum gradum quintuʒ decimum. Quicũq; ĩ quĩto

—

HD .
i hahe Ae SES Per asr

Expolitio.

decimo fuerit: iam ĩuxta templum eſt. Vt iſtud templum: cuius nunc:ruinas uĩdemus: offendit eniz

V dominum ſuum. et quid dixit dominus? Surgite abeamꝰhinc. Et ꝗd dicit in alio locot Reliquetur
rre -en S uobis domus ueſtra deſerta. Dominus egreſſus eſt. & templum corruit. Hoc ĩgitur templum in cir-
cuitu'quindecim gradus habet. Signa aliqua uidemus numerate. & uidebitis ita eſſe ut dicimus.
Prn ele po- Ky Leuitæ igitur & ſacerdotes: unuſquiſq; ſecundum. ordinem ſtabat in gradibus. Verbi cauſa: ponti-
d., e fex erat: ſtabat in primo gradu:hoc eſt in quinto decimo gradu ſurſum. In ſecundo uero gradu ſta-
”” Wee bant ſacerdotes: & in ipſis ſacerdotibus erat diuerſitas. In tertio rurſum minores ſtabant. In quarto

* Wta rurſum ſtabant leuitæ: & inter leuitas erat multa diuerſitas: quicũq; erat extremus.ille in nouiſſimo
= graduerat: Conſiderate quoniam terrenum hoc templum:cæleſtis templi figura eſt. ſtella enim ab
Kella differt in claritate. ita & reſurrectio mortuorum. Eœlix qui in quinto decimo gradu in cæle-
ſti hieruſalem: & in templo eſſe meruerit. Tamen quia illud grande eſt: & illud puto eſſe apoſtolo/

EE E E ſed una laus domini. Hoc quod diximus de cæleſti hieruſalem: nunc interim in iſto ſæculo conſti/
tuti: puto diebus omnibus exerceri. Alius noſtrum in primo gradu eſt: non deſperet ſecundum quiĩ
in ſecundo grado eſt: non deſperet tertium. Fœlices martyres: quorum multi de nouiſſimo gradu
in primum gradum aſcendere meruerunt. Qui uiuit in iſto ſæculo: non poreſt ſtatim de primo ad
ſummum conſcendere. Non debemus igitur contenti eſſe primo gradu: ſemper debemus ad ma-

cob eſau fratrem ſuum. Et uenit inquit in bethel: & dormiuit ibi: & poſuit lapidem ad caput ſuum.

Q Le . idete aſciten noſtrum: fugiebat hominem crudeliſſimum:fugiebat fratrem: & auxilium inuenit
= . Pe . , 2/ . 1

7

4 —

E dxis incredulis. lapis offenſionis: & petra ſcandali. Et uidit inquit ibi Iacob ſcalam erectam de ter⸗

nes: cum exercitu ſuo de cælo præcipitatos. Grandis eſt difficultas de terris ad cæleſtia conſcende-

dor eſt: Si fuero in primo gradu: quantum mihi reſtat uſq; ad cælum. Si fuero in ſecundo:ſi in ter-

üſſire qui ſunt iſti gradus? q primus gradꝰ. Ego puto primũ gradũ eſſe ieiunium adhuc eniʒ iĩuxta

. .
* e E NE Aee

terrã eſt. recedimus de terra cõſcẽdimus: tamen adhuc de terrenis & corporalibus cogitamꝰ. Dicat

&α AE⸗ E A—EPe H

nee aliis prædicãs ipſe reprobus iuenirerur:ſi dicit uideo aũt aliã legem reſiſtẽtẽ legi mẽtis meæ. &
ducentem me in captiuitatem: & poſtea dicit: infœlix ego homo:ꝗs me liberabit de corpore mor

ſum: infitmitas corporis: ſanitas animæ eſt. Hoc totum quare dico' quia abſtinentia primus gradus
i ce, rr, a, ar eſt: & non ſtatim putemus quod ſi ieiunauerimus: conſcendamus ad regna cælorum. Ieiunia nos
“ non qducunt ad regna cælorum: ſed ſine jeiuniis:non conſcendimus ad regna cælorum. Sola nõ ꝓ⸗
. —— a uRſunt:cum aliis nõ proſũt.Hoc totũ qua&æ dixi:quia quaſi fundamẽtũ ẽ:& aſcendenti

tere grãde ẽ. Si enim ieiunauero:hoc eſt. ſi ſuero in primo gradu:ſi dimiſſero poſſeſſiões meas. hoc
. eeit ſi fuero in ſecundo gradu: quid mihi prodeſt ſi rixoſus ſum: ſi iracundus ſuʒ : ſi detractor ſum: ſi ĩ
en D e. ee uidus ſum: Nihil grande eſt: terrena dimittere: maiora ſunt nitia quæ dimittenda ſunt. Sed dicat
aliquis. difficile eſt. grande eſt: durum eſt. Et ideo grande eſt: quia difficile eſt: athleta non corona-
tur:miſi legitime certauerit: Nulli faciat deſperationem arduus aſcenſus eſt difficilis eſt: deſperatio

ſi in primo gradu es: & uidetur tibi grande eſſe. inter primum & quintum decimuʒ
nol? reſpicere gradum:ſed cælum aice Et uide quid dicat:non dixit uidi dominum ſtantẽ ĩ quin
to decimo gradu: nos enim ad ſtantem & erectum dominum. peruenire nõ poteramꝰ. ſed uide ꝗd
dicat. uidi dũm innitentem ſup ſcalam. Vide qd dicat de eo qd ſtabat:ĩcuruauit ſe. & humiliauit ſe
Vt nos poſſemus aſcendere. Dñs incuruus eſt ꝓpter te. humiliauit ſe.ſecurus aſcende. Iſte ĩigitur ꝗ
nunc in primo gradu eſt. non eſt in tribulatione. iam enim receſſit de tribulanonc ian. in Dio gra⸗
du poſuit

rkrum martyrumq; ſanctorum nos oremus.- ut ſaltem in ultimo gradu: templi domini eẽ mereamur
- In diuerſis quidem ſtant gradibus: ſed unum pſalmum in laudes domini canunt. Diuerſa loco ſũt.

iora conari. Nec qui in nouiſſimo eſt deſperet primum: nec qui in primo eſt debet eſſe ſecurus: po/
Etteſt enim cadere in ultimum. Ego puto illud eſſe quod ſignificat etiam iacob ſcala:quando fugit ia

n lapide. Lapis ille chriſtus eſt:lapis his qui perſequutionem patiuntur. auxilium eſt: Cæterum iu-

ra uſq; ad cælum: & in cælo inquit dominum: . Et uidit inquit
Ml ah ae⸗ „ angelos aſcendentes & deſcendentes: Videte quid dicat? Vidit angelos conſcendentes: uidit pau-
rrr et tet es: Ium conſcendentem. uidit angelos deſcendentes: iudas proditor corruebat. Vidit angelos aſcendẽ?
ð tes. ſanctos homines de terta ad cælum pergentes. Vidit angelos deſcendentis. diabolum & demo

re. facile ruimus quam conſcendimus: facile ruimus in aſcendendo: grandis labor eſt: grandis ſu-

= to:ſi in quarto:ſi in decimo: quid mihi prodeſt?niſi ad ſummum peruenero.Fac mihi iſtã ſcalà: qn
e erah, ede Saet decim habere gradus. ueni uſq; ad quartũ decimũ: niſi ꝗntũ decimum tenuero:ꝗd mihi prodeſt qd
e Wad quartüdecimũ ueni. Et ſi ad ꝗntũù decimũ uenero & corruero: maior aſcenſus: maior ruina. Si-
fmulq; cõſidera ſacramẽtũ: quia grãdis labor eſt & grãdis ſudor:de terris ad cælũ cõſcẽdere. Vuliis

è Aaliquis: quid mihi prodeſt ieiunium. ego quero: ut aĩa mea pura ſit ad dominum: quãti nöõ ieiunant
wi — ſe Ppeterre . . B AS e, 2623 F. L 38 2
8” ſancdti ſunt: ego non hoc dico. Si paulus apoſtolus caſtigabat corpus ſuũ:& ſeruituii ſubiiciebat:

ee , E aer, pan ta, E.’ tis huius: ſi ille inſidias corporis timet:nos ſecuri ſumus?Si ille dicit: quando infirmor tunc fortior

— bus ad maiora: Secũdus uero gradꝰ: ſæculo renũtiare:nihil de ſæculo quærere: terrena cõtẽnere.
.— Aliquis dicat: & hoc facere ſecũdus ẽ. ego dico ſecundum.nihil ẽ terrena dimittere. uitia aiæ dimit *

naſcitur. Noli deſperare o homo. in quinto decimo gradu dominus ſupra eſt: ituetur te: dat auxiliũ

2

DAL 7„41 eg-.

oa 1 SDh, Maiora uulnera ſunt linguæ quam gladii. gladius interſicit corpus. animam non interfſicit. Lingua

4
42
4

12

»teer ertee

gradu pedem ponerem. tribulabar quia non poteram terrena dimittere. (Ad dominum cum tribu

AQu conſtituti. Dico ſimplicius. propter ſimpliciores. quid dicit. Domine libera animam meam

Super Pſal. crix.

du poſult pedem. Non enim dicit nunc tribulor.nũc clamo. ſed quia in primo gradu eſt refert qd
paſſus eſt. Et quid dicit.(Ad dominum cũ tribularer clamaui. & exaudiuit me.) Antequam in prio

larer clamaui.& exaudiuit me.) Videtur iſte uerſiculꝰ nihil habere intrinſecus. Verſiculus paruulus.
ſed tres ſenſus habet in ſe pariter conglutinatos. Quid enim dicit? cũ tribularer. ecce unum. clma .L
ni. & poſt clamorem quid? & audiuit me. In uno uerſu prior tribulatio. clamatio: exauditio. Non d ⸗
xit quando ſecurus eram. quando Iætus eram. clamaui. ſed quando trbnlabar clamaui. Petitis inqꝗt. r Wr verf
& non exaudimini. quia negligenter petitis. (Ad dominum cum tribularer clamaui & exaudinuit
me.) Quid me exaudiuitfecit me ffare in pimo gradu. uerum ad comparationem quinti decimi
gradus. quid eſt eſſe in primo gradu? Dimiſi terrena. nec dum ad alta conſcendi ergo non debeo
eſſe ſecurus. in cæteris gradibus debeo auxilium dei poſtulare.
CBomine libera animaʒ meaʒ a labijs iniquis ⁊ lingna doloſa: ðU
CDicit hoc de omnibus hereſibus. dicit de iudæis: dicit de arrianis. dicit de manicheis. dicit de cæ-⸗ „ „ —7

— 9 7 ℳ%% .
teris hereſibus. Quando dicit arrianus pater maior. filius minor. quid dicamus nos. (Domine libe- Krr, P 1 . 7 * H
ra animam meam a labiis iniquis. & lingua doloſa.) Quando dicit manicheus. & ſimilis manicheo nhαα des „ N. rc⸗-Rc.
fum dominus non reſurrexit in corporis ueritate. & ut ſcias non fuiſſe uerum corpus clauſis ingreſ-

Hſus eſt oſtiis. nos quid dicamus? (Domine libera animam meam a labiis iniquis & lingua doloſa.)

*

animam interſicit. lingua mala res malum magnum. modicum quidem membrum. ſed magna ex
ulcerat. Quanta mala habeat lingua legite epiſtolam ſantti iacobi. Lingua nihil medium hẽt. aur ς. . . 2
rande malum. aut grande bonum. Grande bonum. chriſtum deum confitetur. Grande malũ. chri 6
um deum negat. Ergo ne putet aliquiĩs & dicat interim opere non peccaui.ſi peccaui. lingua pec-
caui. Quod eſt maius peccatum quã blaſphemia in deum. & tamen lingua peccat. Diabolus unde 1
cecidit?quia furtum fecit. quia homicidium fecit?quia adulterium cõmiſit? Et hæc quidem mala? N s- r .
ſunt:ſed diabolus non propter hoc cecidit. ſed propter linguam ſuam cecidit. Quid enim dixit? In

g —
cælum aſcendam ſuper ſydera cæli ponam thronum meum. & ero ſimilis altiſſimo. Non ergo pu-⸗ WPP g rrIFr.
tent monachi ſe debere eſſe ſecuros. & dicant interim grandia erimina non facimus in monaſterio
non adultero:non furtum facio. non homicidium facio.non paricidium facio. & cætera quæ gran 8
dia uitia ſunt. Grande ſcelus eſt. quando detraho fratri meo. lingua mea fratrem interfitio. qui eni . , 1. 2 — ir=t
odit fratrem ſuum. homicida eſt. Videte quid dicat ſalomon. in manu linguæ mors & uita. Videte pe reh
quid dicat. in manu linguæ. Vides quantum malum ſit lingua & manum habet. quid enim dicit? in
manu linguæ. Grande uitium eſt detrahere fratribus. tacere non poſſe. circuire cellas. aliis detrahe-
re.Ego peccator ſum. iſte peccator eſt. quid ad te? te ipſum conſidera ne cadas. Quid in alterius rui
na exultas. nunquid ſi ego cecidero tu ſtabis? Licet ruina mea ruina fratris. timor tuꝰ eſſe debet. nõ
exultatio. Ille cecidit lætaris an triſtis es? reſpõde mihi. Frater cecidit. aut lætus es. aut triſtis. Si lætus
eſt aliquis. in alterius ruina lætus eſt. Si autem triſtis es. quid circuis. qd aliis narras. triſtitiã tuã deus
uideat. & ipſe frater ſẽtiat. ñ fratrũ aures audiãt (Oñe libera aĩaʒ meã a labiis iniꝗs & a ligua doloſa)
CQuid detur tibi aut quid apponatur tibi ad linguam doloſam. .
Spiritus ſanctus reſpondet prophetæ dicenti. (domine libera animam meam a labiis iniquis. &
lingua doloſa. Quid detur tibi? aut quid apponatur tibi ad linguam doloſam.) Reſpondet ei & di
cit.tu qui dicis domine libera animam meam a labiis iniquis. & lingua doloſa. quid tibi uis da/
ri:? poſtquã datum tibi fuerit. quid tibi rurſum apponi ad linguam doloſam. Videte quid dicat.
Non dixit contra linguam doloſam. ſed ad linguam doloſam. Si dixiſſet contra linguam doloſaʒ.
Wigderetur de aduerſario dicere. Videte quid ſit ſacramentum prophetæ. immo ſancti in primo gra

a labiis iniquis: & a lingua doloſa. Verbi cauſa. a labiis aduerſarii mei. qui mihi detrahit. ſed.) Nr.r ” I-= AWe,
dominus aliud reſpondit. Et quid dixit? Non dixit quid detur tibi. Aut quid apponatur tihii
contra linguam doloſam. hoc eſt. non dixit quid deſideras tibi fieri contra aduerſarium tuum.
Sed quid dixit? Quid detur tibi? aut quid apponatur tibi ad linguam doloſam? Non dixit contra
linguam. ſed ad linguam. Videte quid dicat. ad linguam doloſam: ad tuam linguam. non aduerſa-
rii. Si enim aduerſarius tibi detrahit. nihil nocet. tu te iterficis: ſi alii detrahas. Verbi gratia. Si detra-
hat mihi frater. mihi quid nocuit?ſi dicat me homicidam. ſi dicat me adulterũ.ſi ſceleratũ.ſi mẽda- „ d Kl,„
cẽ.mihi ꝗqd nocuit: Eduobꝰeni unũ c.aut ueꝶ dicit. aut mẽtitur. Si nerũ dicit. ñ mihi illd nocet. q· e P: — 29
ille dixit. ſed ꝗa uere ego feci. Si ãt mẽtitur mẽdatiũ ipſiꝰnõ mihi nocet. ſed ĩterficit aiam loquẽtem? ee

. 2 2 2 ☛ 2 „ » . 5 — Ic-
Infœlices ſumus miſeri ſumus. Quando aliquẽ habemꝰ inimicũ. dum putam quod contra ipſum –— & d e dai,

faciamus. contra nos facimus. Detrahimus illi. huc illucq; circuimus. oĩbus dicimus de eo. putam? bere .2= *
—,ſSS — 2792 = 2 2 „ 2 „ 3 –
quo illi noceamus. illi nõ nocemus. ſed nr̃as decipimꝰaiĩas qd mẽtimur. os eni quod meniiinoc; 6
cidit animam. Quid detur tibi? aut ꝗd apponatur tibi ad linguã doloſam. Quaſi bonus medicꝰ: qui

ℳ

dicit ad hanc infirmitatem: ad hoc uulnus: qd tibi uis ĩponi: qd tibi uis emplaſtrum iĩponi: Quò ſi

dicat aliquis ad uulneratũ aliquẽ: quid detur tibi: & ꝗd apponatur tibi ad uulnus quo doles? Inter-

Expolitio.

S dominus:mon quod ĩgnorẽt: ſed quod iſte qui rogabat ſciat qũo rogare debeat.

„»

Sagitte porentis acute cum carbonibus deſolatoꝛijs.
apponatur tibi?nũc iſte dicit ꝗd petat. Dñe hoc peto: ſagittas potẽtis acutas:cũ carbonibꝰdeſolato
riis. Videte ꝗd dicat? Venenũ lingua meæ: & detractionẽ meã: nulla res põt foras proicere: niſi ſa-
gittæ tuæ quæ ſolitudinẽ ſaciũt linguæ meæ. Lingua mea tumet. Venenum hẽt ĩtrinſecus: niſi ſa-
Sittir tuis cõpũcta fuerit & pcuſſa. Venenũ nõ egreditur. Debemꝰexẽplũ dare:ſi qñ ĩ corpore uulnꝰ
eſt: & in ipſo nulnere:iam putridæ carnes ſunt:& cancer eſt: & fuerit pus ĩ trinſecus:niſi apertũ fue/
rit:non egreditur pus.Et ſi egreſſum fuerit pus.niſi cauteriatum fuerit: rurſum renaſcitur pus. Vide
igitur quid dicat: quia tumet lingua mea: & pus habet: & uenenũ hẽt:primũ ſagittis tuis uulneraiut
pus poſſit exire. Deinde carbones tuox & ignem pone.Vt quicquid malũ fuerit excoquat:& deſer/

tum ſaciat. Vide igitur quid dicat. Sagittæ potentis acutæ. cũ carbonibus deſolatorũis. Vtinã detur
mnobis iſte carbo deſolatoriꝰ. Vtinꝗ & nos dicamꝰ. Nõ ne cor noſtrũ erat ardẽs ĩ uia: cũ apiret nobis

Ieſus ſcripturas. Dicit & eſaias ad babylonẽ:hẽs carbones ignis: ſedebis ſup eos: hi erũt tibi in adiu/
toriũ. Et apoſtoli antequã acciperẽt ſpũm ſctm̃: habebant in lingua ſua: adhuc aliquos tumores hu

1

decoqueret: dicam & aliud exéplũ. Eſaias cũ uidiſſet dñz ſiedẽtẽ ſup thionũ excelſũ & eleuatuʒ: qd

yſedeo. Vide qꝗd dicit? Vhæ mihi miſero:ꝗa ĩmũda labia hẽo. Et poſtea qd dicitur. qm labia hẽbat i⸗

guà: & purgat eã. Et ꝗd dicit. Ecce hoc tetigi labia tua: & mũdaui linguã tuã. Et ſtatiʒ ꝗd dicit? quẽ

p̃ſtetur nobis & iſta ſoſitudo: Vt quodcũq; maliu eſt. tollat de lingua noſtra. Vt ubi ſpinæ ſunt: ubi
uepres ſũt. ubi urticæ ſũt. mittatur ignis dñi. & uniuerſa exurat. & fiat ſolitudo chiſti.
Heu mihi quia incolatus mens pꝛolongatus ef.
CNoc ſctũt dicit.ꝗ corpꝰnõ deſiderãt:q terrã nõ quærit: cælũ cupĩt:(Heu mihi qa ĩcolatus mens

4

are rs e er plongatus ẽ.) Quãdo egrotamꝰ:qñ febricitamꝰ:qñ ſuſpicamurnos mori:qñ iactamus brachia:qn
. timem:qñ comeatũ petimus: iſtum uerſiculũ nõ poſſumꝰdicere.Iſte ſanus erat:nõ egrotabat: & qd

dicebat. (Heu mihi qa icolatus meus prolongatꝰẽ.) Quãdiu enĩ ſum ĩ tabernaculo corporis huiꝰ
peregrinamur a do. (Heu mihi qa icolatꝰmeꝰ ꝓplõgat c.) Incolatꝰmeꝰ ñ dixit hĩtatio mea:ſed ĩco
latꝰmeꝰ: ſæculo eni pᷣſẽti nõ hẽmꝰhĩtationẽ:ſed pegrinationẽ. Vñ & apoſtolus dicit:quaſi adue/

næ & petegrini. Aduena ego ſũ & peregrinus. (Heu mihi qa incolatꝰmeus ꝓlongatus ẽ:) Quod di
ciĩt hoc ẽ: iſœlix ego: qa diu fũ in iſto corpore? Quis noſtrũ hoc põt dicere. Si odogenani fuenmꝰ.
. .timemꝰmori: & ſi cẽtenarii ſumꝰ: & egrotam'. tñ comeatũ & ſpatiũ poſtulamꝰ. Hoc totũ quare faci/

— .
rrrhrrleee prr n, ees re X

mus. quia peccatorum nos conſcientia remordet. Scimus enim: quia ſi recedamus de corpore:non

ſmus ad chriſtum: ſed ad gehennã. Apoſtolus quid dicit: cupio diſſo lui & eẽ cũ chriſto. Da mihi ſe
curitatem: quia poſt mortem futurus ſum cum chriſto: etiã nunc mori cupio. Ergo iſte quia ſancẽ?

AX. — a. 3 Ppterea dicit. (Heu mihi quia incolatus meus prolongatus eſt.
Aon, ſedee ee t. † Habitaui cum habitantibus cedar. CCedar ĩ lingua nf̃a iterpᷣtatur tænebræ. Vide ergo

Qd dicat: quo loco ſumꝰ ĩ qli mũdo ſamꝰ.(Hãtaui cũ hĩtãtib'cedar.) Diu fui ĩ corpore monis huiꝰ

Multum incola fuit anima mea.
CVide ſctũs qd dicat.Et ſi decẽ annos uixi.multũ ĩcola fuit aĩa mea:quæ enĩ beatitudo ẽ: ad cõpa-
rationẽ cæleſtiũ eẽ ĩ terrenis. Multa ſũt qᷓ dicãtur.ſed iã ad finẽ feſtinat orato.
CCũ his ꝗ oderũt pacẽ erã paciſicꝰ.cũ loq̃bar illis ipugnabãt me. ¶ Infelices nos.lĩ guã
nraʒ cõtinere ñ poſſumꝰ.ñ pᷣſumimꝰdetrahere ſi nos aliqs offẽderit:qa ſi ultũ ꝓmittimꝰpctm̃ cæte
rũ cor hẽt uenenũ. Monachi dicimur: & licet ñ ſimꝰqᷓles eẽ debemꝰ: tñ dicimur. Hora tertia oramꝰ
hora ſexta oramus: nona lucernarium facimus. media nocte cõſurgimus: deĩde gallicinio oramus
Videte ꝗbꝰ horis ſemp ad obſequz dei ſuſcitamur. Videte qd dicat: hora tertia: ſexta:nona: lucerna
riũ: media noctis gallicinio: mane primo. Hoc totũ facimꝰ: & nõ cõſideramꝰ: qnia ſi inimicitias ha
bet aĩa noſtra contra fratrẽ: ſine cã oramus. In euãgelio enim qd dicitur. Si offers munus tuum: &
Erecordatus fueris ĩbi: ꝙ aliquid frater tuus habet aduerſus te. Videte quid dicat: non dixit ſi habes
aliqd cõtta fratrẽ tuũ: ſed ſi aliqd frater tuus habet cõtra te. Rem qſi iuſtã nidetur nobis ĩponere:ſi
d. . enim dixiſſet ſi hẽs aliqd cõtra fratrẽ tuũ: ĩ nr̃a erat ptãte qd habebamꝰ:nũc uero qd dicit? Si recor

d datus fueris qd aliqd hẽt frater tuus aduerſus te: Rndeo ei:dñe nõ ẽ hocĩ mea ptãte:ſi frater meus
hẽt aliqd cõtra me: ego nihil ho cõtra eũ. Si ille hẽt cõtra me: ad me ꝗd ptinet? & quare nõ uis ſu

ſcipere munꝰmeuũ: & dicis: ſi offers mun tuũ ad altare: & ibi recordatꝰfueris qd frater tuus aliqd hẽt
cõtra te:dimitte munus tuũ: & uade prius reconciliare fratri tuo: & ſic offeras munꝰ tuũ. Ecce ego
nihil habeo: ſ ille hẽt:ad me ꝗd ptinet? Rñdet tibi dñs. Et ꝗd dicit? Male ſerue: itelligo aĩaʒ tuã
S LLiiinnil hes

Sagitte potẽtis acutæ.) Nũc reſpõdit ad dñm: qd petat. Quia dixerat dñsiqd detur tibi? aut ꝗd

manos:propterea ſpũs ſctũs deſcendit ĩ ſpetie iĩgnis in linguis eorũ:ut ꝗqcꝗd puris hẽbãt ſpũs ſctũs
dicit. Vhæ mihi miſero ꝗa cõpuũctſũ: qꝗa labia ĩmũda hẽo: & ĩ medio populi ĩmũda labia hñtis ego
ſe da. ꝓpterea mittitur unus de ſeraphim & tollit carbonẽ ignis de altare: & tãgit labia ipſi & lin-
mittã ad populũ iſtũ:& ꝗs ibit? O myſteria ſcripturaꝑ: quãdiu hẽbat linguã doloſã:& labia imun/

da.nõ eĩ dicitur quẽ mittã & ꝗs ibit:mũdãtur labia ipſius: & ſtatim mittitur ad loquẽdũ. Ergo qui
labia ĩmũda habet:nõ põt ꝓphetare:nõ põt mitti ĩ obſequiũ dei. Cũ carbonibꝰdeſolatoris. Vtinaz

— —/ü2R9eür—0.1eGGJDO2

8
=ẽ=

—. — — — —— — —,— —.,. –—

abi

ſepties. Dico tibi:non ſepties: ſed ſeptuagies ſepties. hoc ẽ: quadringẽties nonagies:Si uoluerimue epae⸗ ſepres P:-

cxix.

nihil hs cõtta fratrẽ tuũ? nihil habes? amas illu? quare ergo ſaluari eũ nõ uis. Si amas illũ. Vade ro
ga eũ:ne ille cõtra te habeat ut ſaluari poſſit. Si oſtẽdis quod nõ diligas eũ: qa ſaluari eũ nõ uis. Va
de roga eũ mitte te ei ad pedes diebus & noctibus depræcare. dicito munus meuũ dimiſi ad altare
pp te uictimas offerre ñ poſſũ.Ille cõpugitur.& ꝗd dicit? Si iſte q me rogat:̃ offert munꝰ ſuũ:ego
ꝗ rogatꝰſũ:& ñ ignoſco: facturꝰſũ? Propterea dicit & apoſtolꝰ. Vt inimicis nr̃is mãducare de⸗
mus: & bibere. Et ꝗd dicithæc. n. ĩqꝗt faciẽs: carbones ignis cõgregas ſup caput eiꝰ. Dicat aliꝗs:hoc
inimici faciũt:iõ bñ fatiũt aduerſario: Vt carbões ignes cõgregẽt ſup caput eiꝰ. Sed aliud dr:ſi tibi
ille male fecerit: & tu ei bene feceris: carbones ignis cõgregas ſup caput eiꝰ:hoc ẽ mũdas nitia eius .V
& excoꝗs malitiã eiꝰ: ut ad pnĩam cõuertatur. Videte ergo ꝗd dicat. hic ſandus ꝓpheta. (Cũ his ne. 4 d..-g. A .
oderãt pacẽ:erã pacificus.) Nõ dixit ꝗ nolebat pacẽ:ſed ꝗ oderãt pacẽ.Illi oderãt pacẽ. & ego ama cn ν. I— Ty-e Ph, e
bã eos qui oderãt pacẽ.Ideo dicit & apoſtolꝰ:quãtũ ex uobis ẽ:cũᷣ oĩbꝰhoĩbꝰpacẽ hñtes: Rogemꝰ PSRrses ,
fratrẽ:ſi inimicꝰ'nt̃᷑ ẽꝛrogemꝰ& bis: & ter & ſepties. Tñ & ſi peccauerit frater meꝰ quotiẽs dimittã illi

computare de mane uſq; ad ueſperam: tanta peccata facere non poſſumus: quadringenta nonagin αs ner zen 1S.-) .

ta. Tamen quid dicit dominus: Si ſeptuagies ſepties peccauerit in die: &Q conuerſus rogauenit te. Di- Nruuf-ne enn n
mitte ei. Sed dicis: non ex toto corde conuertitur mentitur. Nos dimittamus deo iuditium: fogat
me depræcatur: Non dicit hoc. Verum deus nouit. ego uocem audio: chriſtus cor intelligit. ego ſu
ſcipio quod audio: ſuſcipiat chriſtus quod nouit. Deinde uide mercedem tuam: mentitur ille: tu ue
rum ſuſcipis. illius intertectio eſt: tua ſalus eſt. Hoc totum quare loquutus ſum quoniam in mona/
ſteriis & maxime in cœnobiis: ſolent eſſe iſta uitia. Non erubeſcimus:non dolemus: dimiſſimꝰma/
tres: dimiſſimus patres: dimiſſimus fratres: dimiſſimus ſorores: dimiſſimus nxores: dimiſſimus fili-
os:dimiſſimus patrias noſtras: dimiſſimus domus: dimiſſimus cellulas noſtras: dimiſſimus cellas:
in quibus nati ſumus: & nuttiti: & dimiſſimus ſeruulos: cum quibus nutriti ſumus. Venimus in mo
naſterium: & propterea hæc dimiſſimus omnia. Vt propter rem friuolam: rixam cuom frattibus faS =
ciamus in monaſterio? Dimiſſimus poſſeſſionem: dimiſſimus patriam: dimiſſimus ſæculum: & pro Pe rr re ee
pter calamum rixam facimus in monaſterio. Si uerbum amarum audiero: ferre nõ oſſum: æſtuat ſttn:-
in corde meo:ſcribitur in medallis diebus decem aut quindecim: non poteſt tolli de corde meo.
loquor fratri meo qui mihi iniuriam fecerat. & pacem labiis promitto. & corde uenenum teneo. Fa e vklar —5
Frequenter & oculi: & uultus mentis inditium ſunt. quando cor noſtrum uulneratum eſt cõtra ali⸗ * A.. α
quem:nmon poſſumus eum aſpicere rectis oculis: uultus ipſe & oculi: quaſi ſpeculum animæ noſtræ ”M . J. 24
ſumt, Quid dicit & ſcriptura: & non poterant loqui ei quicquã paciſicum mon poterat lingua men2 V.
tiri:quod cor intus non continebat. Hoc igitur dico & uobis ipſis & mihi: neq; enim ad hoc præaęz
dico. Vt quaſi me ſecurum faciam: occaſio iĩſtius uerſiculi compulit nos ita dicere. Grande malum % „ — .
eſt lingua. (Domine libera animam meam a labis iniquis & a lingua doloſa) non ab alterius ligua nn Ie P= e v.
