CAt cnuſtodiã mandata tuuua. CNon me conturbauerunt iniqua exprobrantium iacula t . .-lers 4— 1·
CSFunes peccatoꝝ circũplexe ſunt me:⁊ legẽ tuã non ſum oblitus. 2Oð
tde CAb improperiis peccantinm ſe conſpectum propheta dicit. nec tamen legis diuinæ ſe ait imme/-
mhu morem: ſciens oportere nos per multas tribulationes introire in regnum deii.
CMedia nocteſurgebã ad conſitendũ tibi:ſuꝑ iudicia iuſtitie ſie. Scit.n. medio noctis
n tempore uel pericula pati uel præmia aſſequi poſſe: quia ſicut media nocte percuſſit angelus ægy/
mn ptum:ita media nocte ſapientes uirgines introducuntur ad ſponſum. Et multa ſunt alia de media

aernlrrorn ere I ſr. sr. —
4 1 Prr e. 712. Lrre I

Expoſintio

nodte teſtimonia. Ideo hic eo tempore furgit cũ iudicio ac luſtitia: ut quod poſceret conſequatun
VBarticeps ſum ego omnium timentium te:⁊ cuſtodientium mandata tua.
Dauid particeps erat in regno: ꝗ ſuſtinebat tribulationẽ: & mõ eccleſia particeps ẽ ad illos ꝗ deu
timent timore ſancto: & ſua mandata implent:particeps eſt cũ illis. i. ſide ſpe caritalae.
Miſericoꝛdia dñi plena tera. Ci ſolem ſuũ oriri facit ſuper bonos & malos: &
pluit ſuper iuſtos & iniuſtos. Juſtificationes tuas doce me. Ne ſimilis fiã qui hn/
Ates ſcientiæ clauẽmeq; ipſi introeunt neq; alios introire pmittunt: Miſericordiã fecit: qñ uenit nos
redimere.Inde eſt plena terra.i.ſancta eccleſia. CJuſtiſicationes tuas doce me.
CHoc eſt tua mandata:ut illa intelligam & prædicem: & opere impleam. 2
Omtatẽ feciſti cum ſeruo tuo mdſe. Vox ꝓphetæ in pſona eccleſiæ. Bonita-

tẽ feciſti. qũ in carne ueniſti: q qd promiſiſti ad Abraham & reliquos patres adimpleſti.
Vt illud. Et in ſemine tuo bñdicentur oẽs gentes. CCũ ſeruo tuo
CPopulo xpiano. CSecundũ verbum tu‚ũ. CVerbũ patris filius eſt.
Secundũ verbum tun. CO Vt peccantẽ me nõ punires fed miſericordia conſolares:
Bonitatẽ ⁊ diſciplinã ⁊ ſcientiã doce me. CVox eccleſiæ. Añ debuerat dicere ſcientiã: &
poſtea diſciplinã:qa non põt hõ bonus eſſe niſi ſcientiã equalẽ bonitatẽ ſe dicit facere: ꝗ dat pluuiã
ſuper terram: & facit ſolẽ ſuum oriri ſup bonos & malos & pluit ſuper iuſtos & iniuſtos.
CEt diſciplinã doe. Vt prĩmitꝰ in ſe debeat mẽſurare & facere diſciplinã: & poſtea ĩ aliis.
CEt ſciẽtiẽ6. CNoc eſt ut diſcretionẽ habeã:& ſciam di ſcernere inter bonum & malum:inter
uità & mortẽ inter corpꝰ & aiaam. C Boce me. Vt intelligã tua mãdata ope implere.

MQuia mandatis tnis credidi. Propterea doce me:qa in tuis ceptis credidi.i.ope ĩpleui
CNDꝛiuſquã humiliarer ego deliqui: pꝛopterea eloqnium tuum ego cuſtodiui.
CPræcedente delicto humiliamur: & per hæc erudimurut eloquia diuina cuſtodiamus.
EBonus es tu důie. CQuia nemo bonꝰ mſi tu ſolus. CEt in bonitate tna doce me
iuſtiſicationes tnuuas. CEo quod bonæ ſint ſicut & tu bornuus.
MMultiplicata ẽ ſuper me inigtas ſuperboꝝ:ego aũt in toto coꝛde meo ſcrutabdꝛ mãdata tna.
CCũ.n.uerbera diuina arguerint: & ſupbi ſæculi laceſſerint dicẽtes ubi auxiliũ ubi ſpes tua: ubi eſt
bonitas dei tui. ego mandata tua uehemẽtius ſcrutabar: conſolationem requirens inen.
CCoagulatũ eſt ſicut lac coꝛ eoꝛum. CLac cũ natura ſuaue ſiticorruptũ tñ uitio
coagulatur & acceſſit: ita & ſuperbi.i. heretici dulces cordi ſãctas ſcripturas prius habuerunt: ſed per
uertentes eas in ebrietate ſenſus ſui: coagulati atq; acerrimi facti ſunt. 1 O
CEgo vero legẽ tuꝗ meditatꝰ ſũ CPber quã ſupbos humilias:p quã humilibus gr̃am pᷣſtas.
¶Bonum mihi dũe quod humiliaſti me:vt diſcerem iuſtiſicationes tnas. ñcü
CVox eccleſiæ dicit. Bonũ mihi fuit qd me humiliaſti: qa p hoc didici mãdata ĩplere in opatione.
CHBonũ mihi qð humiliaſti me:vt diſcã iuſtiſicationes tuas. CQuia nõ in ſuperbia
ſed in humilitate diſcuntur. CBonũ mihi lex oꝛis thi:ſuꝑ milia auri ⁊ argenti⸗
Lex oris dei xps eſt: ꝗ non uenit legẽ ſoluere ſed adimplere. Quẽ præuidens propheta ſuperoẽs
theſauros concupiſcit: quia non ſolũ amicos diligi: ſed etiam inimicis præcipit ignoſci.
Anus tue fecerũt me ⁊ plaſmauerunt me:da mihi intellectũ vt diſcã mandata tua.
NATMagnü eſt. n. ut ſe hõ intelligat manu dei factũ plaſmatũq; & ad eiꝰ imaginẽ eẽ cõpo⸗/
QNſitũ. Qd ſi cognouern ſcientiã poſcere debet ut mandata eius intelligat: atq; cuſtodiat: ne
recedens ab eis: qui fuit imago dei incipiat imago eſſe diaboli: quod capiant profeſtum.
Ani timentte videbunt me ? letabunt. CVox eccleſiæ: Hoc eſt ut illi ꝗq deũ timent nt ui-
deant ſuum intellectũ & lætitiã habeant: qa eccleſia quando uidet alios mandata dei obſeruare ma
gnam lIætitiam habet: poſtea in inuicem ſic lætabuntur & hic & in futurum.
Quia in verbo tuo ſperro. „ CIdeſt de chriſto habeo ſpem.
EKCognoui domine qꝛ equitas iudicia tna:⁊ in veritate tua humiliaſti me. S
Aequitas tua eſt: ut peccatores arguas pro delictis. Veritas ut ſuperbos humilies a proſperitatibus
ſuis. Ergo me humilia. ut corrigar. CSFiat nũc miſericoꝛdia tua vt conſolet᷑ me.
CVox prophetæ in pſona eccleſiæ. Præuidebat propheta per ſpũm ſanctum xpᷣm uenturum eſſe in
carne qui erat miſericordia: ut nos redimeret ſecundum quod promiſerat: & me conſolaretur: Ad-
impleuit quod promiſit: quia dicit alio loco. Miſerationes multæ ſunt apud deum:& noſtra pecca/
ta multa ſunt. Inde dicit. Miſerationes tuæ multæ ſunt. ul =

CBSecundum eloquiũ tuum ſeruo tuo. C Secundum quod promiſiſti ueni redimere.
CSeruo tuo. Populo chriſtiano: qui ribi ſeruit ſpiritualiter.
CFiat nunc miſericoꝛdia tna vt conſoletur me:ſecundum eloquium tuum ſernottuo.
CPromiſiſti enim. ut poſt humilitatem afflictionis: tribueres præſidium conſolationis.
Eeniant mihi miſerationes tue vt viuam:quia lex tna meditatio mea eef. 2

2* ₰

Wlã legem tuã meditor.ſed in æternã uitam uenire non poſſum niſi ante:inibi fuero commutatus.

CConſundantur ſuperbi quia iniuſte iniquitatem feceruntimmmm.
CConfundantur

ul

ſe
a.
iid
ii
i
tu
ne.
r

vir
2
inn

nui
eni

ebe
m
len
60

nen

RCBefeccrunt oculi mei in eloquium tuum dicentes:quando conſolaberis me.

Qnia factus ſum ſicut vter in pꝛuina:iuſtificationes tnas non ſuʒ oblitus.

Super PGſal. cvit.

CConfundantur in peccatis ſuis: & cognoſcant iniq; geſſiſſe aduerſus ĩuſtuim.
CEgo aũt exerceboꝛ in mãdatis tuis. COnñdens eis qᷓ oporteat agere. Ego ãt. Vox eccleſiæ
Exercebor in mãdatis tuis. Dũ iſti ſupradicti ſic ſecerunt: ego autẽ in tuis præceptis ibi me exerceo.
CConuertantur mihi timentes te.⁊ qui nouerunt teſtimonia tua.
CAoc eſt ut me docente cognoſcentes ea ate conuerſi fiant-
CFiat coꝛ meum immaculatum:in iuſtiſicationibus tuis vt non confundar.
Et quia de corde procedit numeroſitas uitiorum ſicut dñs ait in euangelio: ideo eũ propheta ĩma
culatum fieri poſcit in dei iuſtincationibus: ut eũ in iudicio damnationis ſententia non confundat.
Ad hæc nos præmere debemus uarias cogitationes: ne nobis confuſionem præparent cum eas de
ſiderauerimus implere. CSiat coꝛ meum immacalatum.
CQNic cor pro anima ponitutAc ſi dicat.Fiat anima mea ſine peccato mortali.
CIn iuſtiſicationibus tuis vt nõ cõöfundar. CNAHoc eſt ut non habeam confuſionem æternã.
Efecit in ſalutari tuo anima mea. CIn leſu qui uenit ſaluum facere po/
pulum ſuum a peccatis eorum. St in verbo tno ſuper ſperani.
CQuodin principio deus erat apud deum: ut ueniat ad redemptionem humanã.

CAttende.Hãc ſuſcipio conſolationem te aduenire de cælis:in defectione ſpiritualium oculorum.
CDominus in euangelio dixit. Nemo ponit uinũ nouũ in utres ueteres: ſignificans pectus humanũ ..-⸗ r-rr= ec. - te⸗
diuturnis repletum uitiis non poſſe continere mandata dei. Repentius extinguitur hic calor: & eri- n D,,
mus quaſi in pruina refrigerantis imbris ardore peccati. “
Auot ſunt dies ſerui tui:quando facies de perſequentibus me indicium:

—☛

CPauci ſubaudi ſunt dies huius uitæ. Tu dñe contere iudicio tuo ſathanan cũ ſatellitibus ſuis: ſub

pedibus noſtris uelociter qui nos perſequuntun CNarrauerunt mihi iniqui fa/
bulationes.ſed non vt lex tua. CAudiuit multa ab hereticis: a gentibus quæ non cõue
niunt mandati dei. Ideo adiungit oĩa mandata eius equitas. Nulla enim ſalſitate cõpræhenduütur. .
CIniqui perſequuti ſunt me adiuua me. XVXV Grauia aduerſus principa- AT= er k rr e 9
tus & poteſtates ſuſtineo bella: & ideo non peto ut amoueatur hoc certamen: ſed ut adiuuer: ſciens „ „ , .
neminem poſſe coronar niſi qui legitime certaunet. 12I r PH

CPaulominus conſumauerunt me in terra:ego autem non dereliqui mandata tu.
CValde me corporalia uitia in terra humiliaſſent: niſ cuſtodiſſem mandata diuina.
Scõm miſ ericoꝛdiã tuã viuiſica me. At cuſtodiam teſt imonia oꝛis tui.
Un æternã uitã:qa ego iã ñ hic uiuo:uiuit at ĩ me xpᷣs.
NAeternum domine. verbum tuum per manet in cèlo. H
CIn homine illo cæleſti: qui relicta imagine terrena: facus eſt cyalum.
OWCIn generationẽ 1 generationem veritas tua. ¶Vna generatio ẽ legis & pphe
W☛ß Mta& altera euãgeliog. in his generatiõibus ueritas pmanet dei: qa nihil mẽdatii ꝓtulerũt:
CFundaſti terrã ⁊ pmanet. C Nsõ illa q cũ cælo pᷣterit: ſed illa in qua uerbũ dei multiplicaf
Oꝛdinatione tua ꝑſeuerat dies qm̃ oĩa ſeruiunt tibi· Qui relictis mũdi tænebris in lu
mine dei uiuit ille in deũ: ꝗ dies uerꝰ pſeuerat. Et oĩa ꝗᷓ ex ordinatiõe eiꝰpficit ei deputat ſeruiẽdũ
CMiſi qð lex tua meditatio mea eſt.tũc foꝛte periſſẽ in bumilitate mea. l
Dat exẽplum: ut ẽt ſi in diuerſis perſequutionibus humiliemur legem meditemurne pereamus.
CAn eternũ nõ obliuiſcar iuſtiſicatiões tnas.qꝛ in ipſis viniſicaſti me. CTrãſſerẽs me oſt
certamina multa in uitã æternã. C Tuꝰſũ ego ſaluũ me fac dñe qm̃ iuſtiſicatiões tuas exꝗſiui.
CEgo tuꝰ famulus: & tu deus meus. A te poſco ſaluari: qaa uẽter nõ ẽ mihi deus: nec ſ inani gloriæ
decditꝰ: ſed iuſtiſicatiõibꝰ tuis. C Me expectau erũt pcõꝛes vt pderẽt me teſtimõia tua itellexi.
CLongo me certamine aduerſæ poteſtates impugnant: ſedægo intelligens teſtimonia tua conſola
tionem recepi ex eis. Omnis cõſumationis vidi find. CXpm utiq; ꝗ finis eſt legis
& ꝓphetaꝶ cõſumatio. Propheta puidit in ſpũ conſumaſſe oĩa ꝗᷓ ſcripta ſunt de eo in lege & ꝓphe-
tis & pſalmis: Siqdẽ ipſe in paſſiõe ait. Cõſumatũ ẽ. C Zatũ mãdatũ tnuũ nimis. CSpacioſũ
.n.pᷣuidet tps illud ab eo quo ſe mãdauit ꝑ legẽ & ꝓphetas uentuꝑꝶ uſqʒ quo procedat p euangeliũü.
RAomocdo dilexi legè tuã dñe. tota die meditatio mea ẽ?. IIn hoc apparet eũ legẽ
4 dei diligere: qa oë tpᷣs uitæ ſuæ eã cognoſcitur meditari. Hoc aũt dixit ꝓ eo qd a ſplẽdore
diuinæ lucis eluceat. Super inimicos meos pꝛudẽtẽ me feciſti mandato tuo
gnia in eternũ mihi eſt. ¶ Inimici ꝓpheræ iudæi ſunt q ſpũaliter nõ intelliguũt de ꝗ
bus prudẽtior ꝓpheta dicit: ga in his mandatis q in æternũ ſeruauit uenturum dũm præuidet.
CSup os docẽtes me ĩtellexi:qꝛ teſtimonia tua meditatio mea ef. ⸗
CDocebantur tũc ſcribæ & phariſei hñtes ſciẽtiæ clauẽ: ſed iſte ſup bis intelligit: ꝗ myſteriũ unguè
torum & feſtiuitatum atq; holocauſtomatum in euangeliis intendit eſſe complendum.
CSuper ſenes intellexi quia mandata tua queſiui.

—

Expoſitio.

CSuper ſacerdotes & principes cuncta legis mandata requĩto:quia in nono teſtamento agi præſto
lot quod cerno in ueteri figuratum. . 3
C A b omni via mala pꝛohibui pedes meos:vt cuſtodiam verba tua. S=
CA pcipitio cœni facinoroſi me ſemp inhibui: ut facilius nerbum mandatoꝶ cuſtodire ualerem.
CA iuditijs tuis non declinaui:quia tu legem poſuiſti mihi.
CLegem mandatoꝶ a te ſuſcepi:qd ſi ab his declinarem iudiciis: in æterno iudicio condemnarer.

CQAuam dulcia faucibus meis eloquia tua domine. ſuper mel ⁊ fauum oꝛi meo .
CTranſito:uel mel:uel alium cibum palato nullum ultra ſaporem habet: nec eloquia tua domi-

ne:ſiue in ore:ſiue in faucibus uel in archano abditi pectoris: ſemper dulcia ſunt meditantibus ea.
Nam ſicut mel uiſibile amaritudinem arcet noſtrarum faucium: ita eloquiis dominicis amaritudi-
nes noſtrorum criminum mitigantur. 1
CA mandatis tuis intellexi.pꝛopterea odiui omnem viam iniquitatis.
CSupradictam mandatorum dulcedinem hauriens: iniq; amaritudinis uiam odiuiĩ.
Acerna pedibus meis verbum tnum domine. H
SECSi in huius ſæculi noctibus in nobis uerbi dei luceat lumen: non incidunt pedes no-
Rſtri in laqqueos ſoueæ ac præcipitia fouearum: quæ manus artis diabolicæ in noſtris offen
E diculis præparant. CEt lumem ſemitis meis.

¶Vt hoc lumine præeunte dũ uitæ iſtius ſemitas gradimur in eam quæ uia uera eſt perducamur.

CNJuraui:⁊ ſtatui cuſtodire iudica iuſticie tne.

CPrnimum iurat ut ab hac cuſtodia non diſſoluatur:deinde ſtatuit: ut quæ iurauerat firmet ſciens nĩ

C¶ Agdiutoꝛ? ſuſceptoꝛ mens es tu.

hil in dei iudiciis niſi per iuſtitiam propalai.
CBumiliatus ſum vſquequaqʒ domine.viuiſica me ſecundum verbum turm.

CDidicit humilitatem quam xps docuit: qui mitis eſt & humilis corde. Ideo nunc depræcamur: ut

ſicut ille poſt humilitatem formæ ſeruilis exaltatus eſt in gloriam dei patris: ita & iſte ab hac humi-
litate corporea in uitam tranſferatur æternam. d

CAoluntaria oꝛis mei beneplacita fac dñe. CVox eccleſiæ. Ac ſi dicat. VoO⸗/

ta mea quæ tibi offero: beneplacita tibi ſint: ideſt acceptabilia & delectabilia.
CEt iudicia tua doce me. CHoc eſt tua mandata. ut intelligam & impleam.

CAnima mea in manibus tuis. [ Hoc eſt ſenſibus tuis: quia paratus ſum ut operer. Et

alio loco dicit. Aĩa mea in manibus meis. Qñ dicit in manibus meis: eo qᷣ paratus ſum martyriuzʒ
ſuſtinere propter chriſſum. CPoſuerunt peccatoꝛes laqueos mihi.
CQuod laqueus ſecus uiã ponitur: & ſi egreſſus fueris de uia cades ĩ laqueũ. Quod ſunt iſti laqueĩ
niſi tendicula diaboli uel ſuggeſtiones demonis? Vitia & peccata poſſunt intelſigg.
CEt in mandatis tuis non errau. CVox eccleſiæ: non erraui a tuis mandatis: ſed

cuſtodiui in operatone. Hereditate acquiſiui teſtimonia tna.
Cua teſtimonia & tua præcepta:hoc eſt mea hereditas in æternum: & hic & in futurum.

WQAuia exultatio coꝛdis mei ſuunun. CTua teſtimonia: hoc eſt mea exultatio: quia

eccleſia in mandatis dei delectatur & exultat: CInclinani coꝛ meuam.
CNon fui ſuperbus ſed humilis: & ideo inclinaui cor meum ut intelli gerem: quia ſuperbi non incli
nant cor ad humilitatem. Ad quid inclinaui cor meum dicit eccleſia.
CAd faciendas iuſtiſicationes tnuus. CNoc eſt mandata tua.
CIn eternum pꝛopter retributionem.
Niaquos odio habui: z legem tnam dilexi. CVox prophetæ in perſona
ljeccleſiæ. Quomodo dicit iniquos odio habul:dum dñs dicit diligite inimicos ueſtros:be/
ANuefacite his qui uos oderunt? Et alibi. Orate pro perſequentibus & calũniantibus uobis. Et
ERhic qũo dicit odio habui? Sed ſcdm legem ueteris teſtamenti poteſt ſe deſendere: ſicut di/
ctum eſt. Diliges amicum tuum: & odio habebis inimicum tuum. Sed modo intelligendum eſt.
COdio habni. CV!Vitia & peccata. CTSESt dilexi. CHoc eſt illam
naturam: quia non licet odire creaturam ſed peccatum: ſicut alibi dicit: perfecto odio oderam illos:
ideſt odium non perferctum. Quare? Quia qui odit fratrem ſuum homicida eſt.
CEt legem tuam dilexi. CQ CIIdeſt tuam legem quã tu præcepiſti dilexi: opere ĩmpleuĩ.
OOOn Adiutor in præſenti:ſuſceptor in futuro.
Et in verbo tno ſpo. Hoc eſt in chriſto: quia uerbum patris filius eſt.
Beclinate a me maligni:⁊ ſcrnutaboꝛ mandata dei mei. CVox prophetæ in perſona
eccleſiæ Optandum dicit. declinate a me maligni. Si uolueris perfecte pœnitentiam agere: ſegrega
re te debes a conſortio peccatorum uel omnium malorum homĩum: & fu gere in alium Iocum ut
perfecte agere debeas. Declinate a me maligni: hoc ſunt demones nitia & peccata: uel aduerſariæ
poteſtates. Quia dum ipſi tendiculas tibi præparant & ſuggeſtiones peſſimas: non potes ſcrutari
mãdata dei: ut illa bene intelligas. Sed ſi uolueris pniam agere:ſegregare te debes ab illoꝝ cõſortio
¶Suſcpe ime ſecundum eloquium tumm. CDautd dicit. Suſcipe me a

CVitæ ærernæ: ut illã merear percipere.

Seeeeereeen =⸗☛ e

i⸗

⸗

no⸗
fen

du

n⸗

u
mi⸗

Vo/

biskt
utchi⸗

tm
nilo⸗

nhi
☚

or
grg⸗
umu
uie
cuunt
orio
ne

Super Pſal. cxvj.

carne ſcdm quod promiſiſti:ut de mea came acciperes: & me redimeres.
St viuam. CNoc eſt in anima ſi me redemeris & hic & in futurum.
CSt nõ cõfundas me ab expectatione mea. CDe hoc qd expectaui quia ſaluationẽ q ue
neris non confundar: ut non habeam confuſionem neq; hic neq; in futurum.
Adiuna me. C Auxiliũ rogat. C Et ſalnus ero. UIn aia:ſi ueneris ut me adiuues.
CEt meditaboꝛ in iuſtiſicationibus tus. C deſt in tuis mandatis. CSemper.
CSine fine. Spꝛeuiſti oẽs diſcedentes. C deſt deſpexiſti: A inſtitiis.
CQuare? CAuia iniuſta eſt cogitatio eo. C Ideo ſpræuiſti: qa diſcedũt a tuis mãda
tis: & cogitatio eoꝶ iniuſta ẽ: hereticogꝶ iudæoꝶ uel oĩium maloꝑ: & contra xp̃ᷣm & cõtra eccleſiã.
CPꝛeuaricantes reputaui oẽs peccatoꝛes terre. COptando dicit prophetatin
perſona eccleſiæ:quia ante aduentũ xpᷣi præuaricatores erant: quia ſub debito tenebantur propter
præuaricationẽ primi hoĩs adæ: & oẽs ad inſernum deſcendebant. Etiam ipſi inſantes ad infernum
deſcendebant: quia propter illud debitum præuaricatores reputabantur: niſi per baptiſmum abluti
fuiſſent: Et modo qui non ſunt baptizati: ad infernum deſcendunt. Præuaricantes reputaui. Quia
non omnes peccatores præuaricatores: ſed omnes præuaricatores peccatores.
CIgeo dilexi teſtimonia tua. CNe in his præuancator appaream.
CConſige timoꝛe tuo carnes meas a iudicijs tuis timui CMctuo futurũ iudiciũ: ĩdeo
cruci tuæ configens omnes concupiſcentias carnis: tibi conuiuere: tibi cõmori: tibi conſepeliri para
tus ſum: ut in futuro tibi conreſurgere merear: Sed & nos domine depræcamur. ut in tuo timore cõ
ſixi:lucerna ſacri luminis præeunte a peccati finibus abſoluti: & tua portio facti: illam uiam incedere
ualeamus: quæ nos a maloꝶ liberatos ſuppliciis: angelis faciat coheredes: Per ipſum dñm nr̃m Ieſũ
chriſtum: cui eſt cum æterno patre & ſpiritu ſancto honor & gloria in ſæcula ſæculorum. Amen.
COMELIA. III.
lälubri nos ſemper conſilio & ſacro eloquĩo beatus hortatur propheta: ut iuſtitiã quam ille
(NAcuſtodit in opere nos debeamus fideliter exſequi: & indiſſolubiliter retinere:qui ut ſegnes
uæ inertes animos ad hæc cuſtodienda facibus excitet: & quid meriti pro ipſius iuſtitiæ cu-
R A ſtodia adipiſcamur edocet dicens.
SEEEci iudiciũ ⁊ iuſtitiã non tradas me calũniantibꝰ me. CIugiter nos in hoc mor-
AIItitali corpore uitioꝑꝶ caterua perſeqtur: ſed ſi mens nr̃a iudicioꝶ ac iuſtificationũ dei in no-
Jbis maneat ut prudenti conſilio ea ꝗᷓ his cõueniunt faciamus: hoꝶ pſequutorum manibꝰ
an non trademur. . Suſcipe ſeruñ tuum in bono. C Quia ſeruire me peccato
lam neſcio. CAt non calũnientur me ſuperbi. Diabolus & miniſtri eius.
Oculi mei defecerunt in ſalutare tun. n ieſum:qui hebraice ſaluator dicitur.
CSt in eloquiũ iuſtitie tue. In uerbum illud:qui erat in principio apud deum.
qui iuſtitias legis non uenit ſoluere ſed implere.
CFac cũ ſeruo tuo ſcõm miſericoꝛdiam tuam. CVt ipſe uota mea perſicias.
Et iuſtiſicationes tuas doce me. CVt eas ſicut ſepius optaui poſſim aduerteer.
¶Seruus tuus ſũ ego:da mihi intellectũ vt ſciam teſtimonia tua. CA te ea diſcã: & non
ab hereticis: uel iudæis: quia mihi nullum tempus eſt ab exercitatione tuæ ſeruitutis otioſum.
CTepus faciendi dñe diſſipauerunt iniqui legẽ tuͦ. Cludæi utiq; qui eam ſpũaliter non ĩn
tellexerunt. Sed ueniet tempus: qñ occulta illius dominus faciet prædicatione euangelica reſerari.
CIgeo dilexi mandata tua:ſuper aurum ? topaʒion. ODU
Sicut enim aurum cunctorum metallorum præcellit prætium: ita topazius oĩum gemmaꝑꝶ in ſe
continens pulchritudinem: oĩum uincit honores, Ideo propheta ſuper hæc omnia mandata diligit
quia in his aduentũ domini qui mundum redempturus eſt nuntiatum intelligit.
¶Pꝛopterega ad oia mandata tua dirigebar:oẽm viã iniquã odio habui. CNihil de niis
iniqtatis
rkBrabilia teſtimonia tua domine:ideo ſcrutata eſt ea anima mea:
CT vidi in his aliud agi: aliud figurari. Ideoq; quia mirum mihi eſt: diligentius perſcruta
tus cuncta te declarante cognoſco:ſicut ſequitur.
Beclaratio ſermonum tuoꝝ illuminat:æ intellectũ dat parnulis.
Sermones dei ſunt ſcripta prophetaꝶ & legis quæ in euangeliis declarantur: dum uerbũ caro fa-
ctum habitat in nobis: & multis uirtutibus deum oñdit. Sed horum intellectus paruitati noſtræ qui
in innocentia tenati ſumus tribuitur: do ſic dicente. Confiteor tibi domine pater cæli & terræ: qa
abſcondiſti hæc a ſapientibus & prudentibus & reuelaſti ea paruulis⸗ —
COs meum aperui ⁊ attraxi ſpiritum quia mandata tna deſiderabam: .
CCor mundũ reſeruaui: & dignũ me effeci deſiderio mandatoꝶ tuoꝑꝶ in quẽ ſpũs ſcũs diffunderer
CAſpice in me ⁊ miſereberis mei:ſecundum iudicium diligentium nomen tuum.
Vt lllo me iudicio munereris.quo reliquos qui diligunt nomen tuum.
CGreſſus meos dirige ſcõm eloquiũ tuum. C¶ Et non ſcdm opore⸗ uoluntater.

acceſſiſſet: ſicut ſcita perambulaui integre: ita oĩa quẽ in uiis iniquitatis morabantur odiui

Expoſitio.

CEt non dominetur mei omnis iniqunitts. Qula tuo ſum famulatul mancipatue:
Regdime me a calumniis hominum:vt cuſtodiam mandata tus. ”
Calumniæ ſunt: cum iſtis ab hominibus crimen impietatis obicitur: Et ex quibus ſe redimi depo⸗/

ſcit a deo: ut eius mandata cuſtodiat. CSFaciẽ tuam illumina ſuper ſeruũ tuum.
Confirma me: & effice imaginem gloriæ tuæ. C¶LSEt doce me iuftiſicationes tuas.

CVt quod in illis cerno per ſpeculum certa contemplatione conſpieiam.
CExitus aqnarum deduxerunt oculi mei.quia non cuſtodierunt legem tuam.
E Veram ſemper agit pœnitentiam. Hic ſanctus non ceſſat fluentis lacthimarum antiqua delicta di
luere: ut intelligas niſi ueram pniĩam egeris tibi facile non dimitti quæ geſſeris. Vera eſt enim pœ-
nitentia: iugiter fletibus cõmiſſa diluere: & abluta non iterare.
lAſtus es dñe:⁊ rectũ iudiciũ tuũ.Mandaſti iuſtitiã teſtimonia tua:⁊ vitatẽ tuã nimis
D C Omnia quæ mandãte te patimur: iuſta recta ac uera ſunt quia aut pro peccatis noſtris
ingruunt: aut ut probati manifeſtemur eueniunt.
HTabeſcere me fecit elus domus tne. C Cum domus dei ſpelunca latronũ effi
citura malis habitatoribus uel cum uidero corpora deo dedita uolutabris facinorum inquinari.
CQuia obliti ſunt verba tua inimici mei. CObliuiſcentes enim præce
&* legis: fecerunt domum tuam ſpeluncam latronum.
Ignitum eloquium tnũ vehementer:⁊ ſeruus tuus dilexit illud.
WOuia ſicut peccatum conſumit cor peccantis: ſic ſi conuertatur illuminat.
¶Agdoleſcentulus ſum ego ⁊ contemptus:iuſtiſicationes tnas non ſum oblitus.
CQuamqᷓ hæc dauid ex perſona ſua dicat: qui adoleſcentior cæteris fratribus quaſi contemptus ad
oues paſcendas directus: dehinc in regnum electus eſt: tamen hæc ad populum chriſtianum referen
da ſunt: qui prius contemptus & de domo patris eiectus recolens iuſtificationes dei accepta prioris
umogenita prior effectus eſt.
Juſtitia tua iuſtitia in eternnm. C Quã non cognouit populus ille prioris ſemp perpetuã

Et lex tua veritas. IVVIIIis fuit umbra: nunc eſt eccleſiæ populo ueritas

Sed propheta pro hac ueritate multa perferens ait.
CTribulatio ⁊ anguſtia inuenerunt me:mandata tua meditatio mes ef. U
CQuãlibet tribuletur in pœnis coartetur ĩ uinculis: uox ſemp libera dei mãdata meditatur aſſiduæ
CEguitas teſtimonia tua in eternum:intellectum da mihi ⁊ viuiſica me.

CVr pro eorum intelligentia uitam poſſim capere ſempiternam.

S te ſaluũ me fac vt cuſtodiã mandata tua.
W CAunc clamorẽ non corporeæ uocis ſed mentis ſpiritualis eſſe ſepe monemur: per quẽ
R] juſti a deo exaudiuntur: uel ille præcibus eorum pium pandit auditum.

CPꝛeueni i maturitate ⁊ clamaui.qꝛ in verbo tnuo ſperaui. CVetera uitia pudicitia iuueni

li præuenit: qui per maturitatem uiuacis animi: ſpẽ ſuam nunquam a uerbis dei remouit.

CWꝛenenerunt oculi mei ad te diluculo.vt meditarer eloquia tua. CNon eũ lux ſoporatũ
repperit ſed uigilantem ſtrenue: & circa diuina eloquia oculoꝶ ſpalium intentione meditantem.
CAocẽ meꝗ exaudi dñe ſecundũ magnã miſericoꝛdiã tuã:⁊ ſcðʒ iudiciũ tuuʒ viuiſica me.
Cnceſſabiliter uocis ſpũalis emittit gemitum ut ab hac mortalitate in uitam tranſſferatur æternaʒ-
Appꝛopiauerunt perſequentes me iniquitati:a lege antè tua longe facti ſunt.
Omnis enim qui his qui ſancti ſunt appropinquat ut noceat: elongatut a lege dei.
Pꝛope es tu dñe:⁊ oĩa mandata tua equitas. .
CNon teneris locis: ſed per ueritatem mandatorum cordibus ſanctorum illaberis.
Ab initio cognoni de teſtimonijs tuis. CAb adam in oĩbus parriarchis ac prophetis.

OQuia in eternum fundaſti eas. . Q¶ CEuangeliis in quibus & nos fundati ſumus ſu

pra ſundamentum memoratum: ſicut dixiſſe paulum apoſtolum ſæpe meminimus.
AIge humilitatẽ meaʒ ⁊ eripe me:qꝛ legezʒ tuã non ſum oblitus.

= xXiſti: qui ſe humiliauerit exaltabitur.
Judicia iudicium meũ ⁊ redime me:pꝛopter eloquiũ tuuzʒ viuiſica me.
Cudicaui me ergo nihil ſcire niſi leſum chriſtum: qui ad redemptionem mundi uenire promiſſus
eſt. Iuxta ergo hoc iudicium:ego a te uiuificer in eloquiis tuis. HM

CLõge eſt a peccatoꝛibus ſalus:qꝛ inſtiſicationes tuas nõ exꝗſiuerunt. CSalus nra xp̃s ẽ:

*

qui a negligentibus iudæis elongatur: eo quod in iuſtificationibus legis non intelligunt figuratũ.
SAMWiſerationes tue multe ſunt dñe. CQuia de multis periculis eruunt.
Scðʒ iudiciũ tunz viniſica me. Ne inueniatur in me quod iudicium mortis abſumat.
Multi perſequuntur me ⁊ tribulant me:a teſtimonijs tuis non declinani.
CSeuiant odiis:impugnent iurgiis:ego a teſtimoniis tuis erigor: non inclinor.

Celidi

Lamani in toto coꝛde exandi me domine:inſtiſicationẽs tuas requiram. Clamani ad

WA&Cribi humilior:a te etipi me depræcor ut exalter. Quia memor ſum legis tuæ qua di-

Super Sſal. cxvun.

Aidi non ſeruantes pactum: tabeſcebam:quia eloquĩia tua non euſtodiebant:

„ NWůꝗ¶m¼. · Pactum fuit iſraheli cum deo qd dixit ad moyſen: oĩa quæcunq; dixerit dñs faciemus. Sed & nũc
nos paciſcimur in baptiſmo: ut abrenuntiemus diabolo & operibus eius: pro trãſgreſſoribus. Ergo
5 huius pacti propheta tabeſcit: & paulus qui dicebat: quis uritur & ego non uror:

CNigde quia mandata tua dilexi domine:in tus miſericoꝛdia viiiſica me.
CDilexit ea:non per mœtũ:ſed per bonæ uoluntatis affectum. Ideo ſe in his uiuiſicari depoſcit

CPꝛincipiũ verboꝝ tnoꝝ veritas Vt nouus homo renatus in chriſto uiuat.
. CSEt in eternum omnia iudicia iuſtitie tu-. CTC Vt deinceps cognoſcens ſe ad ima-
ginem ſimilitudinemq;ʒ dei creatum: nihil iudiciis ac iuſtitiis eius gerat indignum. 1

ſ

T Rincipes pſequuti ſunt mèe gratis:⁊ a verbis tuis foꝛmidauit coꝛ meum.
i CFormidaui a uerbo illo quod ait: qui me negauerit coram hominibus: negabo & ego
Enͤ eum coram patre meo qui eſt in cælis: Ideo perfriti fortis in paſſone.
c Letaboꝛ ego ſuper eloquia tua:ſicut qui inuenit ſpolia multa.
CAlligato forti & uaſis eius direptis lætor in illud eloquium euangelicum quod dicit: cũ uos per⸗
1. ſequentur & maledicent & dicent omne malum aduerſum uos propter iuſtitiam: gaudete & exul-
tate: quia merces ueſtra multa eſt in cælis: M r
CIniquitatem odio habui ⁊ abbominatus ſum. legem antem tuam dilexi.
CDum iniquitatem odit & dei iuſtitiam diligit. in maiori ſe officio extendit dicens.
CSepties in die laudem dixitibi:ſuper iudicia iuſtitie ne.
ui CSepties deum per diem laudat:quia mens eius in pleno ſplendore perdurans ad illum ſeptimum
den diem ideſt ſabbatorum ſabbatum qui eſt requies æterna feſtinat. ðD
n GöG C Pax multa diligentibus legem tuam domine:⁊ non eſt illis ſcandalum.
COui deũ amat pacẽ cũ ffibus neceſſe ẽ habeat. Nã deũ falſo amore diligit ꝗ ſcãdalizatur in fratrẽ
eni CExpectabam ſalutare tuum domine:⁊ mandata tua feci.
in Cleſum dñm oĩum ſalutare expectans: ea qᷓ in lege & prophetis mandata fuerant feci.

CCuſtodinit anima mea teſtimonia tua:⁊ dilexit es vehementer.
CCum ſtrenuitate cuſtodiæ ualidam dilectionem appoſ—uuit.
Cir CSeruaui pꝛecepta tua ⁊ teſtimonia tua.quia omnes vie mee coꝛam te domine.
CSeruat præcepta teſtimoniaq; qui uias dei incedit: nec quicquam in actu: dicto uel cogitatu agit.
quod diuinaæ contemplationi habeatur indignum. ́JMGGMU
VVbdpꝛopinquet oꝛatio mea in cõſpectu tuo dñe:ſecundũ eloquiũ tuũ da mihi intellectns ⸗

u N CProximã tibi fieri orationẽ meã depræcor dñe:ut a te intellectũ capiens nihil aliud niſi
N qd oportet exort. Introeat poſtulatio mea in ↄſpectu tno dñe:ſᷣm eloquiũ
a tiuũ eripe me. CVt eã per odorẽ innocentis uitæ dignanter aſſumens:ab hac cor
uptione concupiſcentiæ catnalis eripiatur. CEructabũt labia mea hymnũ cũ docue⸗/
inm ris me iuſtiſicatiões tuas. si per puram conſcientiã reſerata fuerint a te labia mea.
tunc dignũ laudatiõis proſerã hymnũ illum.ſ.hymnũ quẽ a tuis iuſtificationibus ĩbutus edoceor.
gu Pꝛonũtiabit lingua mea eloꝗa tua:qꝛ mãdata tua egtas. C Nihil eſt aliud in eloqis tuis
Mn dñe niſi pax: niſi eqtas: niſi uita. Hoc corde credã: hoc labiis eloquar: hoc lingua pronuntiem.
M CAinit aia mea ⁊ laudabit te deus:⁊ iudicia tna adiuuabunt me. l
ung CAbſorta terræ corruptionis innrmitute uiuere ſe confitetur deo: per adiutorium iudiciorum eiꝰ:
CErraui ſicut ounis que perierat:require ſeruũ tuũ dñe qnia mandata tua non ſum oblitus.
CFuiſſe & iam non eſſe ouẽ errabundam dicit:reportari ſe paſtoris humeris depræcatur: ut nuncan
gelis de ſua inuentione gaudia tribuantur. Dñs autem non eſt miſſus niſi ad oues quæ perierũt do
mus iſfrahel. Quem ſupplices depræcamurut iudicioꝶ eius factores: mandatoꝶ cuſtodes: teſtimo-⸗
pberi⸗ niorumq; ſcrutatores effecti: reperta pdita oue induſtria bepigni paſtoris reſtituta eccleſiaſtico oui/
musl li ſacris eius humeris reportati: ſanctorum angelorum mereamur conſortiis glonlari:ipſi gloria cuz
æterno patre & ſpiritu ſancto in cuncta ſæcula ſeculorum. Amen. .
CCanticũ graduuz. CPSALMVS.,. CXVIII: l
gud Vindecim gradus per quoſdam profectus nos ad ſummam perducunt: ut in atriis domi-
IE ni poſſimus dicere: ecce nunc benedicite dominum omnes ſerui domini: in atriis domus
Aei eius Et quia a pleriſq; ſuper his latiſſime diſputatum eſt: ſtultum eſt parua dicere
onitn =☛Rl uelle pro magnis. òMG
D dñm cũ tribularer:clamani ⁊ exandiuit me. Tres res in uno uerſiculo
it̃⸗ Rα¼ . melocſter explicãtur: anguſtia: pces:exauditio:qa nemo tribulatur niſi qui uiuere in chii
7 R /ſto pie deſ ,Oportet ergo ut non uocum elati j ilitate proclæame
gnmĩ GH ſto pie deſiderat. Oportet ergo ut non uocum elatione ſed cordis humilitate p
GSHEERNO'mus ad dominum. ſi cupimus exaudiri. MUʒ
uni EHCBDnñe libera aiam meam: a labijs iniqnis.
C A iudæis:qui chriſtum dominum non ſolum non credunt: ſed etiam immundis labiis blaſphe-

mare non moetuunt. CSta lingua doloſa.
Eta ling NNn ii

C Ab heretlcotum docttinaiquĩ nos & a recta fidei linea exturbare nituntur:
EAQuid detur tibi:aut quid apponetur tibi ad linguam doloſam.
CAd ſe ſideliter ꝓ clamant aĩæ. Dñs interrogare pietatis affectu dignat eſt:ut ꝗd ei detur aut quid
apponatur ad linguã doloſam. Dicunt multi hoc in loco cõ mutata p̃poſitione. Quid detur tibi ad
uerſus linguam doloſam: dicere uolunt: & quaſi ex dei doctrina anima illa audiat.
Sagitte potentis acute:cum carbonibus deſolatoꝛiis:
Pro deſolatoriis carbonibus in hebreo archæ: ut in nos habet deſolatorem. Puto & in Eſaia eſſe
carbonem qui ad labia eius defertur ut purget uitia quæ loquendo optima quæq; tacendo contra-
xerat: Et hic itaq; carbonem ſimilem depræcatur: ut detur eĩ carbo de altario dei : qui in eius labiis
peccatorum ſolutonem ſaciat:ideſt a uitiis eum præſtet alienum.
Heu me quia incolans meus pꝛolongatus eef. Cuius conuerſatio in cœælis
eſt peregrinatur in hoc corpore: & hæc prolongatio longa ei uidetur: quia quod ſuſcepit per ſpem
non contemplatur in ſpecie. Ideoq; quaſi triticum inter paleas gemens ait.
CHabitaui cum habitantibus cedar. TcCrædartænebræ interprætantur.
Habitat ergo iſte cum habitantibus tænebras: ſed non obſcuratur a tænebris: ſicut lux lucet in tæ-
nebris & tænebræ eam non compræhendunt.

Multũ incola fuit aia mea. CDeſiderabam enim diſſolui & eſſe cum chriſto.

KCum his qui oderunt pacẽ eram paciſicus
CImplens illud apoſtolicum:ſi poſſibile eſt:cum omnibus hominibus pacem habentes. Eſt ergo
cum odientibus pacem pacificus: idcirco ur eis pacem liberius prædicaret.
SEt cũ loquebar illis impugnabant me gratis.
IIIe annuntiabat pacem: ſed pacis inimici non ſolum eam non recipiebant: uerum etiam ipſum
rædicatorem pacis: ſuis nequitiis impugnabant. “
Centeſimus uiceſimus pſalmus ſecundam aſcenſionem continet: quorum titulus eſt: canticũ gra
duum. Plures enim ſunt ſigniſicantes: ut iam in primo eorum audiſtis aſcenſum noſtrum: qui ſit in
corde ad deum a conualle plorationis: ideſt ab humilitate contribulationis:
Euaui oculos meos ad montes C Spitituales utiq; oculos ex
uliad excelſa librorum prophetarum ſcilicet ac legis. .
CAinge veniet auxiliũ mihd CVngde dñm auxiliatorem omnium ue
E nire ſuſpitio. CAuxilium meum a dño qui fecit celũ ? terram.
CAb ipſo auxiliũ præſtolor:per quam pater cælum terramq; locauit. Hinc iam pro ſide ſua uir iſte
a ſpiritu ſancto reſponſum accepit conſolationis. Ait enim.
CMon det in cõmotionẽ pedẽ tun. CNon patitur remouere ſtabilitatẽ qua in eo firmatꝰ ess
CMeqʒ doꝛmitet qui cuſtoditte. Deus.n. in ſe manentẽ peruigili cuſtodia ptegit auctor⸗
C¶ Ecce non doꝛmitabit neq; obdoꝛmiet: qui cnſtodit iſrabel· CSine ulla aut intermiſ
