cta fronde germine floruit. Quiqʒ thuribulum in dextexa geſtans furenti ſe flammæ oppoſuit: atq;
ſtans inter uiuos ac mortuos. obiectu ſui corporis tranſire ignem ad ignem uiuentium non permi
ſit. Hic per hoſtiam uictimarum & ſacrificium ſanguinis futuram chriſti paſſionem expræ ſſit: hic ius
& principatum ſacerdotii per ordinem generis & ſucceſſionis ſuæ tranſmiſit. Anno autem quadra
geſimo egreſſionis filiorum iſrahel de terra ægypti quum eſſet annorum. cxxiii. mortuus eſt iuxta
præcœptum domini in monte hor qui eſt iuxta petram inſignem arabiæ urbem & ibi ſepulta iacet
ſoror eius maria. Vbi etiam uſq; hodie oſtenditur rupes qua percuſſa moyſes aquam ſitienti popu/
lo præbuit. Eſt autem hic locus in extremis finibus idumesrum.
Clohoſue ſili nun ex tribu ephraim in ægypto natus. Moyſi diſcipulꝰex poteſtate ſucceſſor nouiqʒ

pᷣlii triũphator. Qui quouſq; expediret uictoriam: ut ſol cælo ſtaret ĩperauit: iordanis etiã curſũ trã/

QQa ii

2

DSDeſcriptio. .

ſitũ ſuo ſiſtere ſecit hlenico ĩexpugnabiles muros clägẽtiũ tubarũ ſono delecit. Chananeorũ euertit
regnaireges extinxit: ac populum dei ſolus ĩ terra repromiſſionis ĩduxit. Eãq; ſorte diſtribuit.xxyii.
ãnis pfuit ĩ iſrahel occubuitq;. cxx.ànoꝶe atq; ſepultus ẽ ĩ Thamanaſar ciuitate ſua ꝗ ſita eſt ĩ latere
mõtis goas cõtra aglonẽ.ĩbiq; hodie ĩſigne monumẽtũ eius oſtẽditur. Eſt autem in tribu dan.
CPFineæs ſacerdos dei filius eleazari zelum domini habens choeuntem ĩpudicum ſimul cum ma-
dianite telo pcuſſit: ac per tuas ſacerdotii inſulas præmiumq; uictimarum in generationibus ſæ-
culi meruit: pro eo qd zelo diuinæ dilectionis incenſus iram domini feriendo placauit.
Gedeon fſilius ioas eutribu manaſſe genitus in ſolitudinesliberator populi & multorum pater ſfi/
liorum extitit: manu fortis: conſilio ſtrenuus ſignis explorans ſiguræ documenta uictoriæ poten/
tiamq; dei in uellere cognouit. Hic cum trecentis uiris aquam lingua lambentibus: non tela dex-
tris: ſed tubas: non lena clipeum: ſed hydrias præſferentihys hoſtem terrore pcutit. ac uictor de ama
lech fortiter triumphauit iudicauit iſrahel annis. xl. Moriuuſq; ſenex: & in ſepulchro patris ſui ſepul
tus ioas in ephrata de familia Eidri.
Cepte ortus ex tribu gad:ſœlix in præliis: fidelis in promiſſis: aſſectu pĩietatis exuberan per tolle-
rantiam mentis. Hic uouerat deo ut ſi quid illi poſt nictoniam reuertenti primu occurreret immola
1et. Nam redieꝶs ex hoſtibus Ammanitarum ne poliuerentur labia periurio pollicitam ſponlſio⸗
nem compleuit ac filiam quæ primum uictori occurrebat immolauit: iudicauit iſrahel annis ſex &
mortuus eſt: Sepultus eſt in ciuitate ſua galaad quæ eſt in dimidia tribu manaſſe.
CSamſon ſilius promiſſionis genitus patre Manue omnium fortiſſimus: iſte fugientẽ negauit leo
nem fauumq; ab ore mortui tulit: ſeras quoq; portarum tollens humeris in uertice mõtis depoſuit:
Vulpium caudis igne ligato totam regionem philiſtinorum ſuccendit: uinctus etiam reſciſſis funi
bus in maxilla aſini milſe uiros peremit. Neruorum interea uincula: ui linea fila dirupit: poſt hæc
auaritia illecebroſæ mulieris decœptus detonſis crinib? uim uirtutis amiſit. Nec mora defoſſis oc
culis columnas templi concutiens ruina oppræſſus pariter cum hoſte defecit: iudicauit iſtahel änis
.Jxx. Et ſepultia eſt in ſepulchro patris ſui in ciuitate ſtoli. Quæ eſt in tribu iuda decimo procula la
pide eleuteropolios: contra ſeptentrionis plagam iuxta uiam quæ ducit Nicopolim.
CSamuel propheta filius helchana de ramatha de tribu ephraim connumeratus in ſacerdotibꝰ dei
ab ipſis cunabulis domino conſecratus ſedulus in miniſteriis: in gente princeps: in templo uates cu
lus uerbo obtemperauerunt cæli: occurerunt nubila: effuſi ſunt imbres. Hic triumphator ex hoſti-
bus lapidem adiutorii poſuit. Hic primum principes in regno unxit. Sepultus eſtautem in uiculo
ſuo Ramatha: Qui eſt ſecus bethleem. J⸗
CDauid rex & propheta natus in bethleem ortus de tribu iuda filius ieſſe:puer paſtor ouium inter
frattes ætate iunior. Mente præſtantior: a domino in regnuʒ uocatus: a propheta in regem unctus
belliger iuuenis: in certamine ſingularis: in tiumpho glorioſus: in uincendo ueteranus: patiens in
aduerſis: prudens in periculis: in peccato proprio dolens: in alieno funere lugens: pronus ad pœni
tentium: uelox ad ueniam: in conuiuio mittis: ad miſenicordiam facilis. Qui inimicum regem dum
poſſet non necauit: nec tm̃ reſeruauit: ſed & uindicauit occiſum. Hic leonem & urſum ſine gladioĩ-
terfecit: citharæ ſuauitate immundum ſpiritum depulit: Giganteſq; expugnauit: igitur regni anno
quaqrageſimo diem uitæ ſuæ ſuppræa mum cõſumauit:ſepultuſq; eſt in ciuitate ſua bethleem: quæ
alio uocabulo dicitur ephrata: ubi etiam dominus leſus chriſtus natus ẽ: ubi & rachel cũ beniamin
peperiſſet occubuit: ibi etiã ſepulchrum ieſſe patris Dauid oſtẽditur:ẽ autem hic locus ĩ tribu iuda
ſexto miliario ab hieruſalem poſitus contra meridiem in itinere quo pergitur ebron:
CSalomon fſilius Dauid editus ex bethſabee in hieruſalem: antequã naſceretur uocatus ſapientiſſi
mus omnium: & dominici templi dedicator. Fœlix imperio: paternis meritis impar: dilectus a deo
ſapiens in iuditio: in ſententia iuſtus: Pacificus in regno. Qui popoſcit ſapientiam & impetrauit ut
ſciret diſpoſitionem orbis terrarum & uirtutes elementorum. Naturas animalium: & cogitationes
hominum: hic quoq; conſpexit mores & rerum naturas reperit ſacramenta chriſti: ut eccleſiæ reue
lauit cuius principia bona fueruni nouiſſima mala. Nam poſt miram uirtutum gloriam amore fœ
mineo deprauatus eſt: & accœptam ſapientiam perdidit: & in profundum idolatria flenda ruina ẽ
demerſus. xl. annis regnauit: Quinquageſimo ſecundo uitam peregit:dehinc finem imperio & ui-
tæ dedit: ſepultuſq; eſt in ciuitate patris ſui Bethleem.
CNHelias theſbites ſacerdos magnus atq; propheta habitator ſolitudinis: fide plenus:deuotione ſũ/
mus: in laboribus fortis: in induſtria ſolers:excellenti ingenio præditus in exercitatione diſcipli⸗
næ diſtrictus:in ſancta meditatione aſſiduus:mœtuq; mortis intræpidus uerberauittyramnos: ſacri
legos interfecit:multiſq; ſignis uirtutum effulſit:ac triẽnio ſiccitate clauſit ab imbribus cælum: ora-
uit rurſum & cælum dedit pluuias. Mortuumq; filium uiduæ ſuſcitauit: cuius uirtute idria farinæ
non defecit: uaſq; olei perpetuo fonte manauit: cuius uerbo ſuper ſacrificium ignis de cælo deſcẽ/-
dit. Duos quinquagenarios cum militieus cæleſti igne combuſſit: iordanem tranſiens tactu melo/
te abrupit poſt hæc igneo curru in cælum raptus aſcendit: uenturus iuxta malachiam prophetam i
ſine mundi præceſſurus chriſtum & nuntiaturus eius ultimum aduentum cum magnis uirtutibus

prodigiiſq;

S

MNominumſcripture ſacre.

ptodigiiſq; ſignorum: iĩta ut etiam bellum gerat antichriſtùs aduerſus eos quĩ cum eo uentun
ſunt & occidet eos: cadauera quoq; eorum in plateis inſepulta iacebunt: dehinc ſuſcitati a domi/
no: regnum antichriſti plaga magna percutient: poſt hæc uenier dominus & interficiet antichriſtũ
SEas oris ſui & eos qui adorauerunt eum & regnabit dñs cũ oĩbꝰ ſanctis ſuis in gloria ſẽpiterna.
Eliſeus heliæ diſcipulus ex amelmoth oppido ex tribu ruben in cuius ortu aurea uitula mugitũ
dedit in galgalis. Eiuſq; uox in hyeruſalem perſonuit: tunc quidam præſagus uâtes prædixit in
hieruſalem natus eſt propheta qui cuncta deſtruet: & eorum idola confringet. Hic gemino heliæ
L glorificatus ſpiritu plurimis atq; magnis nirtutibus emicuit. Iordanem trapſitu ſuo diuiſuʒ reftena
tis undis retro conuertit. aquas hiericho ſteriles dimerſo uaſculo ad fœcunditatem perduxit. Pue
tos inſultantes ſibi iuſſu uerbi tradidit beſtiis: qui repente deuorati ſunr. Sanguineas aquas in necẽ
„ hoſtium decurrere fecit: inter hæc ſterilen conceptione uerbo fecundat, Eiuſq; filium mortuum
ſuſcitauit. Ciborum temperat amaritudinem: deniq; ex uiginti panibus plebe refecta reliquit. Na-
man de lepræ ſtigmatibus lauachro iordanis purgauit. lepra quoq; maledictum ſparſit diſcipuluz:
ferrum ſecſris in ĩiordane merſum ligno in aquas miſſo ſupernatare fecit:hoſtem ſyria cecitate per
cuſſit. Mortem incredulo prædicauit: fragorem quadrigarum fugauit: hoſtem obſidione diſperiit
famem repellit.poſtremo poſt mortem exanimo cadaueri uitam dedit. cuius ſepulchrum uſq; ho
die in ſebaſte ciuitate oſtenditur. honore ſatis dignum & magna habitum ueneratione.
Eſaias filius amos non illius prophetæ ſed alterius qui ſimili nuncupatus eſt nomine ille enim
ex numero paſtorũ fuit de oppido thecuæ. hic autem genere nobili ortus i hieruſalem quem etiâ
aſſerunt hebrei ſocerum fuiſſe manaſſe: in quo fuit tanta ſanctitas & uitæ excellentia ut unam tan-
tummodo dicatur habuiſſe tunicam cilicinam qua etiam poſtmodum pro delicto populi abiecta
ſacco membra cooperuit: Sed & hoc ad extremum depoſito iuxta imperium domini ſui nudo
corpore uæſtigio in conuentu populorum conuerſatus eſt. Sicq; feruorem æſtiuuz hiemiſq; prui
nas atq; imbriuz tempeſtates ſuſtinuit. ut præceptis domini obediret. & populi deploraret delicta:
hic decem gradibus recedentem umbram retro aſcendere iuſſit: huius oraculo rex eæchias mortis
dilationem promeruit. quem manaſſes extenſum a uertice per medium ſecuit: Atrociq; ſupplicio
excruciatum extinxit. Traddunt autem hebræi duabus ex cauſis interfectum fuiſſe eſaiam: unam
quod eos apellauerit principes ſodomorum & populum gomorræ. Alteraʒ quod teſtante domi/
no ad moiſen. Non poteris uidere faciem meam iſte auſus eſt exclamare uidi dominũ ſuper thro/-
num excelſum Non arbitrantes cecitate mentis iudæi quod in ſequentibus faciem & pedes dei:
Seraphin texiſſe narrauerit: as media tantum eius uidiſſe ſcripſit iacet ſub quercu rogel iuxta decur
ſus aquarum quas ezechias rex mole conſtructa terræ expoſuerat. ð
Hieremias ex tribu ſacerdotali ortus in uico anathoth qui diſtat tribus milibus ab hieruſalem ſa
cerdos in iudæa poſitus propheta in gentibus conſecratus: anteꝗᷓ plaſmaretur cognitus: anteꝗ pro-
cederet ſanctificatus: & ut uirgo permaneret admonitus: hic prædicare puer cepit arguens populuz
ob delicta perfidiæ ſeuientis: & ſæpius cohortans ad penitentiam ſed plebis perfidia ſæuiente cru- „
delitate afficitur Sepe ligatus in carcerem mittitur: etiam proicitur in lacum: ad ultimum apud
taphna in ægypto a populo lapidatur. Sepultus in eo loco ubi pharao rex ægypti habitauit: uerun
tamen quia præcibus ſuis ſerpentibus ab eo loco effugatis ægyptios a noxio aſpiduʒ morlſu eripuit
inſigni cum ueneratione ampliſſimoq; honore iidem ægyptii colunt:ſepulcrumq; eius inſigne cul
tu hactenus ueneratur. DU; SD—
CSEzechiel ſacerdos filius buzi genitus in terra in typo chriſti filius hominis nuncupatus: hic capti
uus cum ioachim in babiloniam ductus eſt: cum captiuis prædicauit eorum corripiens offenſiones
& zelo dei motus cuncta eorum crimina turpitudineſq; arguens: quem dux populi iſrahel interfe-
cit pro eo quod auctoritate uel ſeueritate corriperetur. ob ingpietatem ſacrilegii ſepultus eſt auteʒ a
populo in agro maurim in ſepulcro ſemet Arphazat.
CDaniel de tribu iuda genere nobilis princeps omnium caldæoruz ſacerdotumq; regum proſa-
pia:& florens patriæ nobilitate: hic ſub ioachim rege Iuda poſt excidium hieruſalem cum tribus
pueris admodum puer in babilonem trãſlatus eſt. uir glorioſus: & aſpectu decorus:mente humilis
corpore caſtus: perfectus in fide: egregius in opere:in uirtute ſummus: in prodigiis clarus:terribilis
in ſignis:cognitor ſecretorum celeſtium:præſcius futurorum: uiſionum interpræs: qui & continua
tis i eiuniis: & orationis inſtantia futura prænoſcere meruit ſacramenta hic inter cætera uiſionum
miſteria his uirtutum portentis atq; ſignis effulſit: ut principum & ſceleratorum iuditia repræhen
dens caſtitatem feminæ reuelaret: tribus hebdomadibus dierum exorans pro populo ieiunauit: ſi-
mulacrum bel diuinæ aſpirationis argumentis eliſit. draconem babilonie nomine domni eiuſdes
gentis offa pice & adipe ex capillis confecta diuinæ mentis inſtinctu incredibili admiratione diſru
pit: in lacum miſſus rabiem mitigauit ferarum: atq; uirtute animi fortis inter frementes ſecurus epu
latur leones:Hunc clarius poſtquam babilonium ſubuertſt ĩperium honore maximo habitũ ſecum
tulit & ĩ mœdeam abduxit: qui etiã fertur dediſſe ſigna in mõtibbus ſuꝑ babiloniã dicẽs: dũ mon
tes fremuerũt a borea:ſinẽ ĩſtare babiloni.dũ fuerũt uiſi ĩcẽdiis conflagrari finis erit totius mundi

QQA iii

‚Delcriptio.

jter dum ad banem nothi defluxerit tygris regreſſio erit populi ad hleruſalem: uixit autem uſq; ad

tempus Darii regis perſarum annis centum decem: ſepultuſq; eſt iam ſenex in ſpelunca regia ſolus

in captiuitate cum gloria. . . iet domi
Hoſehe de tribu iſachar ortus in bethelemoth hic pronuncians dedit ſignum: ueniet dominus
in terra.Simulq quærcus quæ eſt in ſylo: que ex ſemetipſa in.xii.diuiſa fuerit partes totidẽq; quæt
cus effecerit: hic in terra ſua ſepultus placida quiete dormiuit.
CIoel hic fuit de tribu ruben. natus in agro bethoron. ubi etiam in pace mortuus eſt atq; ſepultus.
CHamos paſtor & ruſtius & ruborum mora diſtringens: propheta non genere. ſed gratia uocatio
nisehic autem fuit ex oppido therue: quod diſtat ad auſtralem plagã ſex milibus contra Bethleem
ultra autem nulla eſt habitatio: ſed ſola heremi diffuſa uaſtitas: patens uſq; ad mare rubrum atq;
indorum fines: ſolis tãätum paſtoribus conſcia & lacte uagãtium peccorum: ex hac itaq; paſtorali re
jone fuit hamos: unus de numero paſtorum quem dominus ablatum inde miſit ad populum
iſrael ei præcipiens ut ſamariam pergeret: & ibi quæ futura erant prophetaret: quem amaſias rex
frequenter plagis affectum: nouiſſime oꝛias fllius eius recte per tempora tranſſixum critmeli morte
necauit: poſt hæc ſemiuiuus euectus in terram ſuam: poſt aliquos dies dolore nimio uulneris ĩ ani-
mam cunctanten efflauit: Sepultuſq; eſt cum patribus ſuis. .
CAbdias dextra ſichem ortus in agro bethetaran iſte eſt ille qui ſub achab rege ſamariæ centum
pauit prophetas. iſte eſt tertius ille dux cui pepercit helias. qui poſtea ohoziæ regis relictis miniſte/
riis: heliæ factus diſcipulus prophetauit: qui etiam morte propfia obiit ſepultus cum patribus ſuis
in ſebaſte ciuitate: ubi et hꝗ iſeus propheta & Baptiſta lohannes uenerabiliter requjeſcunt
CIonas columba & dolens: filius amathi qui fuir de geth. que eſt in offer: ad gentes præco mitti-
tur: miſſlus contemnit: contemnens fugit: fugiens dormit. propter quem pericſitatur nauis ſed ſors
latentem reperit: cetus abiectum deuorat: orantem reuomit. reiectus prædicauit ſubuerſionem ſed
contriſtauit in pœnitentia urbeʒ & ſaluti gentium inuidit:Gaudet etiam hedere uirentis umbracu
lo & dolet ſułto areſcentis: Et tradunt hunc eſſe filium uiduæ quem a mortuis reſuſcitauit helias:
Cuius ſepulcrum in quadam urbe gethin uiculo demonſtratur qui eſt in ſecundo miliario ſepho/-
rim itinere quo pergitur tiberiaden: .
CNahum abachuc ſophonias de tribu ſimeon ſilius chuſi in agro jaraba ortus & glorioſa maiorũ
ſuorum ſtirpe progenitus prophetauit. mortuus & ſepultus in agro ſuo.
Aggeus natus in babilonia: iuuenculus hieruſalem uenit: & ediſicationem templi aſpexit hic iux
ta ſacerdotum monumenta glorioſe ſepultus quieſcit. *
CZacharias malachias poſt regreſſionem populi in oſy genitus uir iuſtus & aſpectu decorus quẽ
judæi malachiam. i. angelum domini ideo aſſerunt uocatum ſeu nocitatum: quia quodcunq; præ
dicauit confeſtim angelo de cælis aduenienre confirmabatur. hic autem admodum iuuenis mori-
tur: atq; in agro proprio ſepelitur.
CMatthan propheta ex gabacantis qui dauid regẽ legem docuit: & peccatum qd eſſet in berſabeæ
preuaricatus manifeſtauit: hic etiam ꝙ non ediſicaret dauid domino templũ prædixit: hic Salamo/
nem unguento in principem conſecrauit: obiit autem ſenex in terra ſua ſepultuſq; ẽ cũ dignitate.
Ahdias abdo azarias zacharias thobias filius ananiel ex tribu neptalim de ciuitate zibiel. que eſt
in regione galileæ. hic captiuus ductus eſt a ſalmanaſar rege aſſiniorũ in niniue. uir in timore dei
ſummus: in opere magnificus: in miſericordia glorioſus: in exequiarum curis deuotus: qui dũ mor
tuos ſepeliret: & inopes paſceret cecitate percuſſus lumiĩe caruit: Et poſt tenebras reſeratis oculis lu
men claritatis promeruit iacet in niniue ſepultus in pace.
CTres pueni ſtirpe regia clari. memoria glorioſi: ſciẽtia eruditi: fide pares: deuotione ſtabiles: inco
rupti corpore. ſobrii mente: iudices pguinciarũ & regionum principes: paternarumq; memores
legũ: & a cibis gentilium uel ĩmolatis nequaqᷓ poluti: leguminibus uitam degentes & oleribus: hii
uigore uirtutis contempſerunt mortẽ: idolũ non adorauerunt: Regem ſeuiſſimũ fidei uirtute uice/
rũt: extinxerũt quoq;ʒ camini flãmantis incendia: & inter horrẽdas ſpiſſæ caliginis flammas himnũ
aptis uocibus cecinerũt: iacẽt ĩ babilõia pariter ſub uno ſpecu poſiti & magna cũ ueneratiõe ſepulti
Ezras ſacræ ſcriptor hiſtoriæ: atq; alter lator legis poſt moyſen: hic poſt captiuitatẽ legẽ incenſaʒ
ex gẽtibus renouat. hebraicarumq; litterarũ elemẽta inuenit: hic reduxit iſrael: reædiſicari ſecit hie
ruſalez. Mortuus eſt ãt ac ſepultus cũ patribus ſuis humatuſq; eſt in hieruſalem.
CZorobabel & Neemias ex tribu iuda ſub dano rege templũ domini reædificauerunt: muros hie
ruſalem extruxerunt & iſrael ad priſtinũ ſtatum reduxerunt. cultũ quoq; religionis: iuſq; ſacerdo-
tũ uel leuitarum reſtituũt: et ip̃i in hyeruſalem ſepulti ſunt:

.

CNeſter regina ſilia fratris mardochæi de ſtirpe beniamin captiua de hieruſalem in urbem ſuſim

trãſlata: atq; ob aſpectum formæ & perſpicuæ uirginitatis excellentiam: regi perſarum cõnubiis co
pulata eſtihæc ut populum ſuum a pent᷑ ulo liberaret morti ſe ohtulit. Amicũq; regis aduerſus po
pulum nepharia perſuadentem cruci tradendum perſuaſit: gentẽq; liberam aàb excidio eruit: & a ſer
uitute eripuit: iacet ſepulta in ciuitate ſuſi urbe mœdorum in qua etiam regnauit.
C Iudith

—
—5rr— .

Mominum ſcriptureſacre.

¶ Iudith ſilia merari de tribu ſymeon magnanimis: in gloria nitorum praſtantionhæc pro ſalute

populianorti ſe obtulit: Nec trepidauit furorem regium. Nam dormientem necauit principem: ſal
uo pudore ſuis ciuibus triumphalem uictoriam reportauit. Vixit annis centum quinq; ſepulta ẽ in
ſpeluncha uiri ſui manaſſe in bethulia ciuitate quæ eſt in tribu iuda iter dota & balmon.
Machabæi zacharias & Eliſabeth ante deum iuſti: ſteriles in iuuentute. ſfœcundi in ſenectute re-
quieſcunt in Hieruſalem.
Cloannes Baptiſta filius zachariæ ex tribu leui in hieruſalem ortus. Angelo nuntiante concœptus
prænuntius chriſti: præco iudicis: propheta altiſſimi: uox uerbi: amicus ipqs ſi: teſtis domini: lucer-
na luminis: terminꝰ prophetarum: baptiſmatis initium. Qui prænuntians parentis uocem abſtu-
lit: genitus officium linguæ reſerauit: qui necdum editus chriſtum prophetauit: ialutauit ex utero: ĩ
columba agnouit:in deſerto monſtrauit: guius ueſtimentum lanugo fuit camælorum: habitatio he
remus: uictus mellis & locuſtarum cibus: hic dum herodem prohiberet fraternum uiolare conubiũ
carceralibus tænebris mancipatur: Cuius caput regis filla ludens a patre præmio poſtulauit. At ille
deſertum tſale poſcenti ebrius inter pocula dedit: Sepultus ẽ in ſebaſte oppido paleſtinæ. quæ oliʒ
ſamaria uocabatur quam herodes rex iudeæ antipatris filius: ob honorem cæſaris auguſti græ-/
co ſermone auguſtam uocauit.

* ₰△ 2 .„ ⁶° .„
CMaria quæ interprætatur domina ſiue illuminata clara ſtirpe dauid: uirga ieſſe: ortus concluſus:
fons ſignatus: Mater dei: templum domini: ſacrarium ſpiritus ſancti: uirgo ſancta: uirgo ſœta:uirgo

ante partum: uirgo in partu: uirgo poſt partum: Salutationem ab ãgelo accœpit: & myſterium cõ/
cœptionis agnoſcit: partus qualitatem inquirit: & contra legem naturæ obſequii fidem non renuit

quam dominus ipſe in cruce poſitus per ſanguinis teſtamentum uirgini cõmendabat diſcipulo: ut

ipſum mater haberet uitæ comitem: quem filius nouerat integritatis eſſe cuſtodem. Hanc quidam
corporalis necis paſſione aſſerunt ab hacuita migraſſe pro eo qd iuſtus ſymeon complectens bra-
chiis ſuis chriſtum prophetauerit dicens. Et tuam ipſius animam pœnetrabit gladius. Quod qui-
dem incertum eſt: utrum pro materiali gladio dixerit: an pro uerbo dei ualido & acnto præ omni
gladio ancipiti: ſpecialitet tamen nulla docet hyſtoria. Mariam gladii animaduerſione peremptaʒ

quia nec obitus eius uſquam legitur: dum tamen reperitur ſepulchrum.

FINIS.
Symon. Petrus. Paulus: Inuenies in libro Illuſtriũ uirorum Sancti Hieronymi.
CAndreas qui interprætatur decorus frater petri ſecundum Ioannem primus: iuxta Matheum pri⸗
mus a ſecundo. Hic in ſortem prædicationis Scythiam atq; Achaiam accœpit: in qua etiam ciuita/
te patras cruce ſuſpenſus occubuit. L
CIacobus filius zebedæi frater Ioãnis quartus in ordine. Duodecim tribubꝰquæ ſũt ĩ diſperſiõe gẽ
tiũ pᷣdicauit atq; hyſpaniæ atq; occidẽtaliũ locorũ populis euãgeliũ pᷣdicauit:& ĩ occaſu mũdi lucẽ
p̃ᷣdicatiõis effudit: hic ab herode thetrarcha gladio cæſus occubuit:ſepultuſq; ẽ ĩ archa marmorea.
Coannes apoſtolus. require ut ſupra. .
CPhilippus a bethſaida ciuitate unde & petrus gallis pᷣdicauit xpᷣm: barbaraſq; gẽtes uicinaſq; tæ-
nebras æſtuẽti occeano cõiũctas ad ſciẽtiæ lumẽ fideiq; portũ deduxit: deĩde ĩ hierapoli phrigiæ ꝓ
uintiæ urbe cruciſixus: lapidatuſq; obiit: rectoq; ſepultꝰ cadauere ſimul cũ filiabꝰſuis ibidẽ redeſcit.
CThomas xpi didimꝰnoĩatus ẽ & iuxta latinã linguã chriſti geminꝰ: ac ſimul ſaluatori audiẽdo in
credulus. Vidẽdo ñidelis: hic euãgeliũ pᷣdicauit partis: mœdis: & perſis: hircaniſq; batrianis. tenens
orientalem plagam: & ĩterna gentiũ pœnetrans. Ibiq; prædicationẽ ſuã uſq; ad titulũ ſuæ paſſiõis
ducẽs: lãceis trãſtixus occubuit in calaminia ciuitate iudeæ ubi & ſepultus ẽ ĩ honore.
Bartholomeus apoſtolus nomẽ ex ſyriacha lingua ſuſcipiens licaoniam in ſortem prædicatiõis
accœpit: atq; euangeliũ iuxta Matheum apud indos in illasum linguam conuertit, Ad ultimũ ĩ al-
bania maioris armeniæ urbe uiuens a barbaris decoriatus:ſicq; terræ ẽ conditus.
Matheus.lacobus frater dñi. Iudas frater Iacobi. Mathias. require ut ſupra. L
CSymon ꝛelotes qui prius dictus eſt chananeus zelo domini ſeruans par in cognomento patti.&
ſimilis in honore: accœpit ægypti principatũ: & poſt lacobũ iuſtũ cathedrã tenuit hieroſolymoruz
poſt aũt inos. cxx. meruit ſub traiano per crucem ſuſtinere martyrii paſſionem: iacet in boſphoro.
CLucas. Marcus. Batnabas. require ut ſupra.
CTimotheus epiſcopus epheſiorum de ciuitate cretenſium:patre græco ideſt ethineo:mr̃e aũt iu
dæa ut apoſtolus refert dicens. Quæ habitauit fides in auia tua Ioidæ & matre tua cunicæ certum
aũt qd & ĩ te: hic aũt fuit diſcipulus pauli eiuſq; ſpũalis filius quẽ puerum ſecum idem paulus aſſum
pſit. Qui pudicus & nirgo permanſit. Quiq; apud epheſum in mõte qui uocatur Pion cum magno
honore ſepultus quieſcit.
CTitus pauli diſcipulus & in baptiſmo filius:natione gææcus & ex gentibus ſolus a paulo poſt euã
gelium circunciſus quem ad inſtruendas certe eccleſias præſatus reliquit apoſtol us:ibiq; ĩ pace de/
ſunctus eſt atq; ſepultus.
CFINIS.

Dyeſcriptio.
EINCIPIVNT LOCA DE ACTIBVS APOSTOLORVM,

AAcheldema ager ſanguinis: ꝗ hodie quoq; demõſtrat᷑ ĩ Elia ad auſtralẽ plagã mõtis ſyò:

tEKEgEEt hacten iuxta iudæoꝶ cõſiliũ mortuos ignobiles alios terra tegit: alios ſub diuo putre
Aaacit. CAſiæ regio quæ cognominatur minor abſq; orientali parte qua ad cappa-
HAdocim ſyriãq; progreditur undiq; circundata eſt mari cuius prouinciæ ſunt: phrigia: pã
philia: cilitia: licaonia: galatia & aliæ multæ: ſed ſpecialiter ubi epheſus ciuitas eſt aſia uocatar.
.Egypti regio a ſeptegtrione mare magnum ſinũq; arabicum: ab oriente rubrum mare: a meridie
occeanum: ab occaſu libiam habet: cuius inferiorẽ partez nilus dextera leuaq; diuiſus amplexu ſuo
determinat. Canopico hoſtio ab aphrica ab aſia peleuſiaco centũ. Ix. paſſuũ interuallo quaʒ ob cau
ſam inter inſulas quidam ægyptum retulere ita ſe füden e nilo utrinq; uta litteræ figuram efficiat:
inde ꝙ multi græcæ litteræ figurã efficiat uocabulo delta appellauere: ægypti uero menſura ab uni
tate aluei unde ſe pmũ findit i latera ad canopicũ hoſtiũ cẽtũ. xvi. paſſuũ ad pleuſiacũ ducẽtoꝶ.lvi.
CArabiæ regio inter ſinum maris rubri qui pſicus & cũ arabicus dicitur habet gentes Multas moa
bitas. Amanitas: Idumæos. Saracenos alioſq; quamplurimos. Arabla autem ſacra interprætan dici
tu:Et qc ſit regio turifera odores creans. hinc eam græci eudemon noſtri beatam uocauerunt.
CFthiopum regio ab indo flumine conſurgens iuxta ægyptũ inter nicum & occeanum: & in me
ridie ſub ipſa ſolis uicinitate iacet quorum tres ſunt populi ægypti: heſperiæ & occidentis.
CAnthiochia ciuitas ſyriæ cæles in qua barnabas & paulus apoſtoli ſunt ordinati: eſt aũt & alia in
piſſidia prouintia in qua igem prædicantes iudæis dixerũt uobis oportebat primum loqui uerbuʒ
dei ſed quoniazʒ repuliſtis tflud &t. CAlexandria ciuitas ægypti quæ quondã dicebatur ĩter
ægyptũ aphricam & mare quaſi clauſtrum poſita in qua beati euangeliſtæ marci tumulus hodieq;
in eccleſia ueneratur. Azotus oppidum inſigne paleſtinæ quod hebraice dicitur eſdod ò
eſt una de quinq; olim ciuitatibus allofiorum. CAttalia ciuitas pamphilæ maritim.
CAmphipolis ciuitas & ipſa macedoniæ eſt & alia eiuſdem nominis in ſyria.
CAppollonia & ipſa ciuitas macedoniæ: & eſt altera in prouintia aphricæ quæ dicitur pẽtapolis:
CAthenæ ciuitas in achaia philoſophiæ dicata ſtudiis: quæ quũ una ſit plurali numero ſemper aꝑp
elari ſolet cuius pireus portus ſeptemplici muro quondam communitus fuiſſe deſcribitur
Ariopagus athenarum curia quæ interprætatur uilla enartis quod ipſe ibi quondam cum ducen
tis duodecim diis dicatus ſit. C Aſos ciuitas. aſiæ maritima eadem apolonia dictaz
CAntipatris ciuitas paleſtinæ nũc dirupta quã herodes rex iudeæ ex patris ſui nomine uocauerat
CAppiiforum nomen fori romæ ab appio quondam conſule tractuʒ aquo & uia appia cognomi
nata eſt. C Babilon metropolis regni caldeorum ubi eorum qui edificabant turrim linguæ
diuiſæ ſunt a quo & regio circum poſita babilonia uocatur: hanc fuiſſe potentiſſimam: & in campe
ſtribus per quadrum ſitam ab angulo uſq; ad angulum muii.xvi. milia paſſuuʒ; tenuiſſe ideſt ſimul
per circuituʒ. iiii. milia refert herodotus & multi alii qui græcas hiſtorias conſeripſerunt. Arx auũt
ideſt capitolium illius urbis eſt turris quæ poſt diluuiũ hædificata. iiii. milia paſſuum tenere dici-
tur cuius poſt ruinam muri tantum fictiles remanſiſſe & ob beſtias quæ illic abundant captandas
recupęrata eſſe traduntur. CBithinia prouincia aſiæ minoris quæ & quondam Bibraia & de
inde mygdonia dicta eſt: & maitor phrygia hiera flumĩe a galitia diſtermĩata habet ciuitatẽ eiuſdeʒ
nominis. C Beroca ciuitas in macedonia quæ uerbum domini nobiliter accepit.
CCappadocia regio in capite ſyrie ideſt ad ſeptentrionem.
Cirene ciuitas in libia cuius regio etiam pentapolitana uocatur eo ꝙ quinq; urbibus maxime ful
geat: berenice aſinoe ptolemaide apollonia ipſaq; cirene.
ECreta grætiæ inſula centum quondas oppidis inſignis famoſaq; diuitiis maxime æris. Ibi enim
prima huius metalli inuentio & utilitas fuit: cuius proximum eſt in finibus ciliciæ promontorium
& oppidum ueneris. WCilitia prouintia aſiæ quam cydnus amnis interſecat & mons ama/
nus cuius meminit ſalemon aſyria coele ſeparat. C Carra ciuitas meſopotamiæ apud roma/
nos craſſi clade apud nos hoſpicio abraham patriarchæ & parentis eius morte nobilis:
CChaldæorum regio inter babyloniam & arabiam tigrim & euphraten. „
Chanaan filius cham obtinuit terram a ſidone uſq; ad gazam quam iudæi deinceps poſſederunt
eiectis cananeis. CCæſareæ ciuitates duæ ſunt in terra ꝓmiſionis Vna Cæſarea paleſtinæ in
littore magni maris ſita quæ quondam pirgos ideſt turris ſtratonis dicta eſt: ſed ab herode rege iu
deæ nobilius & pulchrius & contra uim maris multo utilius inſtructa in honorem cæſatis auguſti
cæſarea cognominata eſt: cui etiam templum in ea marmore albo conſtruxit in qua nepos eius he-
rodes ab angelo pcuſſus. cornelius centurio baptizatus & agabus propheta zona pauli ligatus eſt
Altera uero cæſarea philippi cuius euapgelii ſcriptura meminit. Ad radices montis libani ubi
ĩiordanis fontes ſunt a phillippo tetrarcha eiuſdeʒ regionis facta. & in honorem tiberii cæſaris co-
gnominata eſt. Sed & tertia cæſarea cappadociæ merropolis eſt cuiꝰ Lucas ita meminit profectus
ab cpheſo & deſcendens cæſaream aſcendit & ſalutauit eccleſiam.

B

—

—

Locorum actuum apoſtoloꝛum.

CCorinthus ciuitas achaiæ manitima enere portus corinthiorum cinitatis.
CChiog ĩſula ante bithyniã cuiꝰnomẽ ſyria lingua maſtichen deſignat. eo qd ibi maſtiche gignit᷑
Hanc aliqui chiam apellauere a chione nympha coos. C Cindus inſula contra aſiam nobi-
lIiſſima adiacens prouintiæ cathiæ: & eſt eiuſdem nominis oppidum in inſula calumna.

CDamaſcꝰurbs nobilis phœnicis quæ & quondam in oĩ ſyria tenuit principatum & nunc ſarace-

norum metropolis perhibetur unde & rex eorum nauuias ſamoſam in ea ſibi ſuæq; genti baſili
cam dedicauit chriſtianis in circuitu ciuibus baptiſtæ Ioannis eccleſiam frequentantibus.
Derben ciuitas licaoniæ ꝓpuinti?. C Elamitæ principes perſidis ab gam filio ſem appellati
CEpheſus amazonum opus ciuitas in aſia ubi requieſcit beatus euangeliſta IOannes.
CPhriigia prouintia aſiæ troades ſuperiecta in ſeptẽtrionali ſua parte Galathiæ cõtermina meridia
næ lychaoniæ & piſſidiæ macedoniæq; ah oriemte capadotiam attingit. Duæ autem ſunt phirigiæ
quarum maior ſmirnam habet minor uerðò iliuum. Pheœnicia prouintia ſyriæ cuius partes
ſunt: ſamaria & galilea & aliæ plurimæ regiones. CGalileæ duæ ſunt una galilea gentium
uicina fini tiriorũ ĩ tribu neptali. Altera circa thyberiadẽ & ſtagnũ genezareth i tribu zabulon.
CGallatia prouintia aſiæ a gallis uocabulum trahens qui in auxiliũ a rege bithiniæ euocati regnũ
cũ eo fctã uictoria diuiſerũt. Sicq; deinde græcis admixti primo gallogtæci poſteg gallathæ ſant
appellati. Græcia prouintia quædam achaiæ quæ a græcis ſcnptoribus heflas uocata eſt in
qua athenæ ciuitas quondam actica dicta. C Hadrumétꝰciuitas in bazatio regione A phricæ
Hadria nomen maris contra rauennam qd per hoſtia padi fluuii intratur ſumpto uocabulo ab
hadria proxima ciuitate quæ eidem mari nomen adriatici dedit.
CHieruſalem metropolis quondam totius iudeæ quæ nunc ab helio acfiano cæſare qd eã a Tito
deſtructam latiorem ſitu inſtaurauerit helia cognominaza eſt. cuius opere factum eſt:ut loca ſancta
ideſt dominicæ paſſionis & reſurrectionis ſed & inuentionis ſanctæ crucis quondam extra urbem
lacentia nunc eiuſdem urbis muro ſeptentrionali circundàntur. Iudæa aliquando tota ter
ra.xii. tribuum appellatur. Aliquando duæ tantum tribus quæ quondam iuda uocaluntur ad diſti
ctionem galileæ & ſamariæ aliarumq; in terra repromiſſionis regionum. Et notandum apud hy-

ſtoricos qd iudæa ad palæſtinam galilea uero & ſamaria ad phœnicem pertineant

Coppe opidum paleſtinæ marithimum in tribu dan. Vbi hodie ſaxa monſtrantur in littore in
quibus andromeda religata perſei quondam uiri ſui fertur liberata fuiſſe præſidio.
CIconium ciuitas cæleberrima licaoniæ & eſt altera in cilitia.
CItalia regio & patria romanprum ab italo rege uocabulum traxit quæ ab aphrico & a borea ma-
ri magno cincta eſt reliqua obiicibus obſtruuntur. CLibiæ prouintiæ duæ ſunt: una libia ci⸗-
riniaca de qua dictum eſt & partes libiæ quæ eſt circa cirenen. Hac porta ægypti in parte aphnicæ
prima eſt: & mari libico cognomen dedit poſtquã libia æthiopũ uſq; ad meridianum pertinens oc
ceanum. TLyda ciuitas paleſtinæ in littote magni maris ſita quæ dioſpolis appellatur.

CLicaonia prouintia aſiæ eſt: & eiuſdem nominis ciuitatis eſt in phrigia minore.

CLiſtra ciuitas licaonie. CLycia prouintia aſi?ꝗ?. CLaphec ciuitas littorina creræ inſu
læ iuxta locum qui uocatur boni portus. ut ipſe lucas exponit pro qua quidã cormupte talaſa legũt
NVons oliueti ad orientem hieroſolymæ torrente cedron interfluente. ubi ultima ueſtigia domi
ni humo impræſſa hodieq; monſtrantur. Quum terra eadem quotidie a credentibus hauriatur:ni
hilominus eadem ſancta ueffigia priſtinum ſtatum continuo recipiũt. Deniq; cum eccleſia in cuiꝰ
medio ſunt rotunda ſcemate & pulcherrimo opere conderetur ſummum tantum cacumen: ut per

hibetur propter dominici corporis meatum nullo modo contegi & concamerari potuit: ſed tranſi

tus eius in terra uſq; ad cælum patet apertum. C Mœdi a madai filio iaphet appellati: ſunt au
tem inter flumen indum: & flumen tygrim regiones iſtæ a monte caucaſo ad mare iubrum pentin
ẽtes:aracuſia: parthia: afſyria: pſidia: & mœdia ꝗᷓs ſcriptura ſſtra uniuerſaſ ſæpe mœdiæ noĩe nocat
Meſopothamia regio inter flumina tygrim & eufratẽ quæ & ipſo uocabulo græco in medio flu
minum eſſe poſita monſtratur. Huic ad meridiem babylonia deinde nouiſſime arabia eudemon.
CMadian ciuitas iuxta ar:nomen & arcopolim cuius nunc ruinæ tantũmodo demonſtrãtur ubi
Moyſes apud ietro ſocerum ſuum exultabat. Meſia prouintia aſiæ nunc olis dicta: & alte-
ra eiuſdem nominis eſt iuxta dinubium: eiuſq; auctores tranſiſſe ex europa meſſas: & brigas: &
