cepta conſtituit. Primum ut ſubditi ſint dominis ſuis in omnibus In his aũt omnibus quæ non ſũ
Ccõtraria deo: ut ſi dñs ea iubet dnzns ſunt aduerſa ſcripturis ſanctis: ſubiiciatur ſeruus dño. Sin ue
rO cõtraria præcipit magis obediat ſpiritus quã corponis domino. Diligenter attendite quomodo

7 .

congrua perſonis præcepta decernat: Serui inquit dominis ſuis ſubditi ſint in omnibus. In alio lo
co diſputans de filiis ait: Filii obedite parẽtibus: filios quippe decet parentibus obedire. Seruos ue-
ro imperãti domino eſſe ſubiectos. Nec illud putemus eſſe contrarium: quod in alia epiſtola mulie
Ires ait ſubiectæ ſint uiris& in hoc ſubicttas uitis ſuis aſſeruit uxores:quaſt eodé uerbo & in ſeruis &
. SeI MV in uxoribus

dAeuss + = ℳℛẽ vα.

2

K P I E

pr Nrzd. Pepte⸗ DNro
7 „ am

Teinn inquit formã præbe bonoꝶ operũ. nihilꝓdeſt aliqué exercitatũ eẽ in docendo: & ad lo-

Pr. Pr minantur: & dicimus illa ꝗᷓ fuit olim uirgo corrupta ẽ. Vnde & Titum æſtimo priuſꝗᷓ carnis opere —

N,S At non lit accularor en en . .
S PS P cE,tulorum: hoc poſuit ut pudici ſint in omnibus: tam ſciliget mente quã corpore: tam opere quã co/

7

7

9

ermãſiſſe: & nũc ab apoſtolo ut in ĩ ⸗ S.

2
„ /
/

2. COor. 2. C.

ſ
40

er
&
n

.
ſh
„14

6

/

e rrH=, ſetuo dominus omnium:necdum ad perfectam ætatem quæ poſſet hereditatem capeie peruene-

In Epiſtolamad Titum.

*

& ſaluator ſubiectus parentibus ſuis. Sed cum adhuc duodecim eſſet annorum: nihil differret a

rat: Sed & alibi de eo ſcriptum eſt: qa cum ſubiecta ei fuerint omnia: tunc ipſe fihus ſubiicietur ei ꝗ
ſibi ſubiecit omnia: ut ſit deus omnia in omnibus. Subiicientur autem & omma: cum dixerit dñus
domino meo ſede a dextris meis: donec ponam immicos tuos ſcabellum pedum tuomum. In ſubie
ctis ſeruis ds ſubiicitur. Et quomodo pro nobis dicitur eſſe maledictum. cũ non ſit nealedictum: ſʒ
uera benedictio: ita pro nobis uel ſubiectus ſcribitur: uel non ſubiectus. Si aut ſubdit fuenmus deo
aut nõ ſubditi. Quidã huc locũ ita legut. Serui dominis ſuis ſubditi ſint. Et paſtqꝗᷓ hucuſq; diſtinxe-

rint inferunt: n omnibus placeant. Cum in græco alius ſit ordo lectionis ideſt ſerui domimis ſiuns
ſubditi ſint in omnibus: ut ſequatur Aag nos licet nõ plene tamẽ ex pte aliqua iterpræ-
Otati poſſumꝰ: ut cõplaceant ſibine uidelicet ſupꝑ cõditiòe ſua uideatur eis dei iniqua ſnia: ſj quomo
do pauper iuxta mẽſurã ſud ſaluatut: & oĩs Tõditio ſecundum ordinem ſaum beatitudinem capere
pot. Ita & ſerni cõplaceant ſibi quod ſerui ſint: & non idcirco putent deo ſe ſeruire non poſſe: quia
ſubiecti ſütaoĩbus: ſed in eo magis placere uolutati dei: ſi & dñis ſuis ſubditi fuerint ĩ omnibus: &
complacuerit ſibi in cõditione ſua: & quod deinceps apoſtolus pcipit exequantur: ut non ſint con-

1 9 i uxoribus uſus ſit. Quodã enim modo maritus uxoris eſt ds: ipſe inquit dominabitur tui. Erat = —ri e
14 nihil M=r r Pr Pe

S

õ

. —☛ „ . . „ „ — . „ . . — . „ — —
tradicẽtes. Maximũ ſeruoꝶ uitiũ eſt dñis cõtradicere: & cũ aliquid iuſſerit ſecũ muſitare. I taq; Titũ) 1 ?

cõmonet ut per doctrinã ſanam ab his q xpiani ſerui ſut:ſtiuſmodi auferat paſſioné Si enĩ ꝗᷓ qns i-
perat neceſſe habet ſeruus implere: cur hoc ipſũ nõ cũ bona faciat uolum ate: ſed & dñm offendat &

— — . . . — . . . . 5 .
tandẽ faciat q; iubetur:maxime cũ & deus ad aquaʒ contradictionis offenſus ſit. Et in alio loco de
nũe.20. b. murmurante populo loquatur: deſinat a me murmuratio eoꝑꝶ: & nõ moriẽtur poſt cõtradictioneʒ 1. 1 2 r
Et aliud ſeruorům uitium doctrina chriſti corrigat ne fures ſint. Fur autem non ſolum in maioribꝰ ſer er W

ſed etiam in minoribus iudicatur. Non enim id quod furto ablatum eſt: ſed mens furantis attendi-

—

„ . urquomodo in fomicatione: & adulterio non idcirco diuerſa ſit fornicatio aut adulterium ſi pul· er, = IWo
— Hg=, — —αChra uel diues: deformis aut pauper: meretrix uel adultera ſit. Sed qualiſcũq; illa fuerit una eſt fomni- ſ 29 = W S
ar E catio & adultetium. Ita & in furto quantũcũq; ſeruus abſtulerit: furti crimen incurnt. vn & in moy? I, AD S
PE ſilege fures nõnquã ſeptuplu: nõnuquã quadruplu tädeiscpellantan interdum obttunca- r .
tur: interduũ penditur fur ipſe pro furto: de quibus nuper uobis in leuitico expoſurſſe me memini. Si
autem hoc probetur in ſeruo quanto magis in libero? ne aut iudex rapiat: aut miles non contentus

ſtipendiis ſuis aliena deuaſtet. Pulchre quidꝗᷓ uir apprime grauis cum ei cuiuſdam iudicis laudare/
tur integritas: & diceret de eo ille qui laudabat: non eſt fur: reſpondit. Optimũ ſeruuʒ faceret ſi nee „ 2
ſugitiuus eſſet.ln tantum furti ſuſpitio ab omni libero debet eſſe aliena:Sint itaq; ſerui ſubditi do- z ſolea P= Ecs
minis ſuis: in omnibus: ſint complacentes conditioni ſuæ ut non ferant aſpere ſeruitutem: non cõ⸗-
tradicant dñis:non furentur: & poſt hæc in omnibus fidem bonam oſtendant: ut doctrinam ſalua-
toris dei noſtri omnent in omnibus. Si enim apud carnales dominos in minimo ſideles fuerint:in- E
cipient eis apud deum maiora còmitti. Ornat auteʒ doctrinam domini: ꝗ quæ conditioni ſue apta (S, „.. ) T eat
ſunt facit: & ediuerſo cõfundit eum: qui non eſt ſubiectus in omnibus:cui conditio ſua diſplicet: q b-rz, ſo rP SDr r,
9/7 conttadictor atq; fraudator in nullo ſidem bonam oſtendit. Quomodo enim poteſt fidelis eſſe in
es Cd —ſé=ſubſtantia dei: qui carnali domino fidem exhibere non potuit.
4. = , (¶Illuxit eniz gratia dei ſalnaroris ommbus hominibus eruchens nos: ut abnegantes impieta⸗
P Pl, tem ? ſecularia deſideria pudice z iuſte ⁊ pie viuamus in boc ſcculo expectantes bestam ſpem
t⁊ aduentum glorie magni dei:⁊ ſaluatoris noſtri Icſu chriſti: qui dedi ſemetipſum ꝓ nobis ut
nos redimeret ab omni iniquitate ⁊ mundaret ſibi populũ egregiũ:emulatorẽ bonoꝝ operum.
4 CPoſt cathalogũ doctrinæ ad Titũ: ꝗd ſenes ꝗd anus: qd adoleſcẽtulas & iuuenes: qd ad extremuzʒ
ſeruos erudire deberet: recte nunc intulit. Illuxit enim gloria dei ſaluatoris omnibus homimibus. „
Non eſt enim aliqua differentia liberi & ſerui: græci & barbari: circunciſi & habentis præputiũ mu- R E W I.. S
lieris & uiri. Sed cuncti in chriſto unum ſumus: uniuerſi ad de?regnum uocamur omnes poſt offen
ſam patri noſtro reconciliandi ſumus non per merita noſtra: ſed per gratiaʒ ſaluatoris: uel ꝙ dei pa
tris uiuens & ſubſiſtens gratia ipſe ſit xps. Vel quod xpi dei ſaluatoris hæc ſit gratia & nõ noſtro me
rito ſaluati ſumus. Secundum illud quod in alio loco dicitur: pro nihilo ſaluabis nos. Quæ gratia
omnibus hominibus ideo illuxit ut erudiret nos abnegantes impietatem & ſæculatia deſideria ut . —
pudice & iuſte & pie uiuamus in hoc ſæculo. Quid ſit autem abnegare impietatem & ſæcularia de// AX . Pr ,
ſideria ex eo quod ſupra expoſuimus: deum confitentur ſe noſſe: factis autem nenangirueklgi poſſe ð
conſido: & per contrania diſſerta contraria. Sæcularia ergo deſideria ſunt quæ a mundi iſtius princi Ser- . A. A..-
, pe ſuggeruntur & cum ſæculi huius nubæ pertranſeunt. N os autem cu nbaKlicg& juſte nec corpo
Ie ſciſicet:nec mente peccantes uixerimus in chriſto: pie quoq; uiuamus in hoc culo: quæ pietas ,
ſpectat beatam ſpem & aduentum gloriæ magni deis& ſaluatonis noſtri jeſu chriſti. Sicut eniz im/ — e e. *
prietas magni dei reformidat aduentum: ita ſecura de opere ſuo & de fide illum pietas præſtolatur. R. Y, .
Vvbieſt ſerpens Arrius: ubi eunomius coluber. Magnus: dem: leſus: Chriſtus: ſaluator dicitur: non rPr

Primogenitus omnis creaturæ: nõ uerbũ dei & ſapiétia. Sed ieſus & chriſtus: quæ uocabula aſſũpti

/5 4 / . &α
Rrg ſpes Brranns wo -ber,
1 7

Liber prunus.c.ij.

— hominis ſunt. Neq; alium leſum chriſtum: alium uerbum dicimus: ut noua hereſis calumniatur: d

Tle andem b. ante ſæcula & poſt ſæcula: & ante mundum & poſt mariamimmo ex maria magnum
ècä deum appellamus ſaluatorem noſtrum ieſum xpᷣm: qui dedit ſemetipſum ut prætioſo ſäguine ſuo
nos redimeret & mundaret ſibi populum
ſ ita quippe habetur in græco: & bonorum operum faceret em ulatorem. Sepe mecum

conſiderans quid ſibi ueller uerbum a ſapientioribus ſæculi huius interrogans ſi
forte alicubi tegiſſent:nunꝗᷓ inuenire potui qui mihi quid ſignincaret expon eret. Quãobrem com/
pulſus ſum ad uetus inſtrumẽtũ recurrere. Vnde arbitrabar & apoſtolum ſumpfiſſe qd dixerat. He-
breus enim cum eſſet & ſecundum legem phariſeus: utiq; id ponebat in epiſtola ſua:quod in ueteri
teſtamento legiſſe ſe nouerat. In deuteronomio itaq; reperi quoniam populus ſanctus:tu domino
deo tuo & in te complacuit domino tuo: ut eſſes ei in populum: eeyx omnibus popu-
lis qui ſunt ſuper faciem terræ. Et in centeſimo uiceſimoquarto pſalmo ubi nos habemus: pſallite
nomini eius quoniam ſuaue eſt: quoniam iacob elegit ſbi dominus ifrahel in poſſeſſionem ſibi p
eo quod eſt in poſſeſſionem in græco ſcriptum eſt . quod quidem aquila & quinta
editio expræſſerunt. Septuaginta uero & theodotion peruiſias monſtrans commutatisnem ſilla-
bæ ſecit non ſenſus. Symmachus igitur pro, eo quod eſt in greco in hebreo ſogolla ex-
præſſit. Ideſt egregium uel præcipuum: pro quo uerbo in alio uolumine latino ſermonæ utens pe
2W 92 68 ttculiarem interprætatus e-Redeiginucbrinn ieſus magnus dominus noſter atq; ſaluator rede-
= S, W, , mit nos ſanguine ſuonut ſibi chniſtianum populum pecuſiarem faceret: qui peculiaris tunc eſſe poſ-
A ρν Sal-ate ₰O ſet:ſi bonorum operum emulator exiſteret. Vnde & illud quod in euangelio ſecundum latinos in/

—

. nẽ noſttunnm ideſt præcipuum egregium peculiarem: eum uideſcet qui de cælo
e = . zt deſcendens ait. Ego ſum panis uiuus qui de cælo deſcendi. Abſit quippe ut nos qui in craſtinum co
, èòèG . gitare prohibemur: de pane iſto qui poſt paululum coquendus && abiiciendus eſt in ſeceſſum:i præ
W eet ce dominica rogare iubeamur. Nec multum differt inter & præpoſitio enĩ
tantummodo eſt mutata non uerbum. Quidam æſtimant in oratione dominica panem
* disdum: ſuper omnes ſit hoceſt ſuper uniuerſas ſubſtatias. Qui ſi accipit᷑ nõ multũ ab eo ſẽſu

Aliſffert quẽ expoſuimꝰ: quicqd enim egregiũ ẽ & pcipuũ extra oĩia eſt: & ſuper omnia.
¶ NHBec loquere ⁊ exhortare ⁊ increpa cum omni imperio. .
CTria poſuit:loquære:& exhortare: & increpa. Et quigem in eo quod ait loquære ad doctrinam ui
detur eſſe referendum. Quod uero intulit exhortare: ideſt aliud in græco ſignificat quam
in latino hic quippe magis conſolationem quam exhortationem ſonat hoc uerbum. Et
Se. aſlle G ſuperius de adoleſcentibus eſt loquutus: iuuenes ſimiliter cõſolare p udicos eẽ in omnibus. De quo
nos ſuo loco ita ut in latino legitur: quaſi exhortare ſcriptũ eſſe ex ræſſimus. Conſolatur igitur au-

—— õ

dientẽ qui dicit. Rogamus pro chriſto reconciliamini deo: & ſeipſum humiliat & ſubiicit: ut lucri

cumq; conſolationem contempſerit increpatione ſit dignus: & mereatur audire: obliti eſtis conſo/
nobis ut filiis loquitur. Ad Timotheum quoq; alteram conſolationem: & increpatio/

—

lationis: qu

—.—

nem alteram legimus: dicente apoſtolo. Inſta oportune importune argue increpa cõſolare: Et ibi
quidem increpatio ante aſſumitur & poſtea conſolatione ſeueritas temperatur. Hic uero ante uult
diſcipulos conſolari: & ſi nõ profecerit cõſolãdo tunc corripi: & corripi cũ omni ĩperio. Sic eniʒ iĩ-
7 telligo hoc qd' dictũ ẽ: icrepa cũ oĩ ĩperio: ut ſpecialiter ad icrepationẽ & nõ ad duo ſupiora in cõe
re eratur. Nec eni cõuenit dicere: cõſolare cũ oĩ ĩperio: ſed tãtũmodo ĩcrepa cum omni imperio.

aad Timotheum dictũ ẽ. Nemo adoleſcẽtiã cõtẽnat.Nos uero iuxta græci ſermonis differẽtiã alid-
putamus ſignificare: —
ad Timotheum dictũ eſt: & præpoſi hones ſenſum facere diuerſum. Quod autem non fortuito:
ut libet paulus apoſtolus non ſolum nominibus & uerbis uerum etiã præpoſitionibus diuerſis uta
tur pro uarietate cauſaꝶ: perſpicuũ fieri poterit ex eo quod ait. Mulier enim ex uiro: uir uero p mu-
lierem: Et alibi. qa ex eo & ꝑ eum & ĩ ipſo ſunt omnia.Necnõ & illud. Paulus apoſtolus nõ ab hoĩ-
bus nec p hoĩem: æſtimamꝰ taq; ad cõtemptũ ꝓprium pertinere: uel c quis inter eculeũ laminaſq;
. diſtentus cõtẽnit dolorem: & nec iudicis cõminationem: nec circuſtantis populi fremitũ pertime

ſeit Sed pro cõfeſſione martyrii uniuerſa ſupplicia cõtẽnit & deſpicit. Econtrario autem eſt & ma/

—
—

lus cõtemptus de quo & abacuch ſpiritu ſancto in ſe loquente teſtatur. Videte contemptores & in⸗-

———

7
4

picite mirabilia & diſperdimi

ni. Iuxta quod ad timotheũ quoq; ſcriptũ diximus nemo adoleſcen

tiam tuam contẽnat: ideſt nolo te talem exhibeas: ut poſſis ab aliquo merito cõtẽni: hoc

autẽ illud ſonat ſicut ſtoici tãtum aſſerũt: qui diſtĩiguũùt ĩter uerba ſubtiliter: c quis confidens ſibi ſe
alio eſſe meliorẽ. deſpicit euʒ quẽ ĩferiorem putat: & ſuper id quaſi plus ſapiens humiliorẽ æſtimat
dignũ eſſe contemptu. Tale quid intumeſcens ſuperbiæ uanitate & cælũ ipſum ſolemq; deſpiciens

faciat quẽ conſolatur. Quod uero tertium eſt increpa: conſolare mihi uidetur eſſe contrariuʒ: ut q/

Memo te contemnat. Q¶ Eſtimet aliꝗs hoc ipſum nunc ad Titum ſcribi qc'

quod hic ſcribitur & aliund quod

terprætes ſcriptum eſt. Panem noſtrum quottidianum da nobis hodie: melius in græco habetur pa Mat. 6. b.

IO. 6. e.

2. COr.5. d

i. tim. 4.

Napud græcos quidam dixiſſe deluditur: quod nos latine poſſumus
dicere
ı

J e. 4

e

„ „
“H
4

In epiſtolam ad Citum.

dicere ſcando per aerem & pluris me noui eſſe quã ſoli: ergo quæ nunc ad Titum poni⸗-
tur illum ſenſum habet. Nemo eorum qui in eccleſiis ſunt: te ſegniter agente ſic uiuat: ut ſe puret eẽ
0 meliorem Quahis enim æd ificatio erit di ſci puli ſi ſe intelligat magiſtto eſſe meliorem. Vnde non Al⸗ *%
G 4 enle ſolum epiſcopi præſoyteri & diaconi deberẽt maguopere prouidere: ut cuctum populũ cui piæſi- —
L⸗ Mae dent conuerſatione & ſermone præcedant: uerũ & inferior gradus: exorciſtæ: lectores: editui: & os . CS
4. Qino q domui dei ſeruit. Quia ueheméẽter eccleſiã xpi deſtruit meliores laicos eẽ ꝗᷓ cencos.
CAdmonc illos pꝛincipibꝰ⁊ poteſtatibꝰſubditos eẽ obedire:ad oẽ opꝰ paratos cẽ:ſeminẽ blaſ
phemare:nõ litigioſos ec:ſed modeſtos:oẽm oſtẽdẽtes mãſuetudinẽ ad omnes homines. — 9757
Tale quid & ad romanos ſcribitur. Omnis anima poteſtatibus ſuperioribus ſubdita ſit. Non cẽ. n. è ann pmfg Peps
poteſtas niſia deo. Quod quidẽ præceptũ & hic & ibi propterea puto editu. Quia iudæ galilei p.
illud tempus dogma adhuc uigebat: & habebat plurimos ſectatores: cuius & in actibus apſtolo
fit mentio ſcriptura referente. Ante hos dies ſurrexit theodas dicens quendam ſe eſſe ma gnum: cui⸗
Act.j.g. appoſiti ſunt uiri quaſi tria milia. Et poſt hunc ſurrexit in diebus cenſus iudas galileus: qui inter cæ
tera hoc dag probabile proferebat ex lege:nullum debere dominũ niſi ſolum deum uocari: & eos
qui ad tempſum decimas deferrent: cæſari tributa non reddere. Quæ hereſis in tantum creuerat ut 1
etiam phariſeorum & multam partem populi conturbaret. Ita ut ad dim quoq; noſtrum referretur Pa ls ad dd rd cate
Mat.⁊2z. b. hæc q̃ſtio: Licet cæſari dare tributum an non. Quibus dñs prudẽter cauteq; reſpõdé mit. Reddite ¶ANre C 2 fas
ſunt cæſaris cæſari: & quæ ſunt dei deo. Cui reſpõſioni paulus apoſtolus cõgruens docet: principa/ ꝗS ſa,
/ tibus & poteſtatibus credẽtes debere eſſe ſubiectos quiꝑpe quæ leguntur in græco magis .
principatus quam principes ſonant: & ipſam ſignificãt poteſtatem: nõò eos qui in poteſtate ſunt ho/
Amines.Sed qꝗa dixerat admone illos principatibus & poteſtatibꝰſubditos eé. Poterat his ꝗ tormen-
ta formidãt occaſio ad negãdũ dari: d iuxta apoſtoli dictũ ſe aſſererent pricipatibꝰ & poteſtatibus
eſſe ſubiectos: & facere qd iuberent: propterea ſubiecit. Obedite ad omne opꝰ bonũ. Si bonũ eſt qd
: eigit imperator & Præſes iubentis obſequere uoluntati. Sin uero malũ & cõtra deũu ſapit. Reſpõ . z U= Lrr, d⸗.
Ade er illud de actibus apoſtolorum obedire oportet deo magis ꝗᷓ; hominibus: hoc ipſum & de ſer= † rr9 eled⸗
Auis intelligamus apud dnos: & de uxoribꝰapud uiros: & de niliis apud parentes: e in illis tantũ de-
beant dñũis uiris parentibus eſſe ſubiecti:quæ e contra dei mandata non neniât. Quod uero ſequitur H . *
paratos eſſe:dupliciter legendum ut uel ſubaudiatur ad omne opus bonum paratos eſſe: uel certe Ft 2èU
cum ſuperioribus copulato:hoc qd ait: ohedite ad omne opus bonum: & huc uſq; finito: quaſi ali 4 W
Pproprium & ſpeciale pceptum ſit paratos eſſe:iuxta illud quod in leuitico ſcenptum eſt:hyrcuʒ qui
emittitur maledicta populi ſuſtinẽtem tradi ĩ manibus hominis parati: Si quis ergo paratus eſt ut
teneat & abducat illum in deſertũ & ibi eum diſperdat & quantu in ſe eſt ſorte maledictionis exter

„ //
r, ſe

5*
„ 17

—

minet: is cum obedierit oĩ operi bono etiã paratus erit. Põt aũt & aliter accipi paratos eſſe: ut oĩa qᷓ
cũq; euenire pñt ſibi in animo pſfigurent: & cum acciderit nihil quaſi nouũ ſuſtineant:ſed eis præpa
rata ſint omnia: Neminẽ quoq; blaſphemare: non ſimpliciter accipi: Nec enim ait neminẽ hominé , ia;
blaſphemare: ſed abſolute neminẽ: nõ angelũ: non aliquã creaturã dei. Omnia ꝗppe ꝗ a deo faaaͤͤ
4 Euntiualde bona ſunt: Quando michaelarchangelus cum diabolo di putabat de Mopi corpore: „. .. ,.
ae = S ”non fuit auſus inferre indicium blaſphemiæ: Sed dixit im peret tibi deus. Si igitur Michael nõ fuit Ee dn eegr SeſI Ne
ſ. ſp, . de* auſus diabolo & certe maledictione digniſſimo: iudiciũ inferre blaſphemiæ: quanto magis nos ab a
ge omni maledicto puri eſſe debemꝰ. Merebatur diabolus maledictũ: iʒ per archãgeli os blaſphemia
exire non debuit. KRelege ueteres libros & uide quæ tribus in monte garizin conſtitutæ ſint ut be- Aan.
nedicerẽt populo: & quæ in monte altero ut maledicerent. Ruben ꝗ maculauerat thoꝶ parẽtis: & £.
zabulon nouiſſimus hiliꝰ lyæ: & ancillaꝑe liberi ĩ mõte ebal ponuntur: ut maledicãt eis ꝗ maledictõe
ſũt digni. Longũ ẽ ſi nüic enumerẽ qũo iacob qui ad bñdictionẽ uocauerat filios dicẽs: ut bůdicam
uobis: poſtea qᷓſi ĩ bdictione cõſotiet: maledictꝰfuror eo: qa ꝓcax: & ipſe dñs loquatur in geneſi
maledicta terra ĩ operibus tuis. Hoc nũc tantũ dixiſſe ſufficiauqd blaſphemare xpi diſcipulos non?⸗
oportet:nec qd additur eẽ litigioſos. Si enim ſumus filii pacis: & uolumꝰſup nos pacẽ reqeſcere &
acceſſimꝰad hieruſalem cæleſtẽ:qᷓ ex pace nomẽ accepit: cũ his ꝗq oderũt pacẽ habeamꝰ pacẽ: & quã⸗ E „ 4„.

. 2ð „ KC * Ke — rP

tum ĩ nobis eſt cũ oĩbus pacati ſimus:nõ ſolũ cũ modeſtis ſed ẽt cũ rixoſis:quia nulla uirtus ẽ ferte-

manſuetos:locumq; demus iræ oẽm oſtẽdentes manſuetudinẽ ad oẽs hoĩes: nõ ꝙ uanæ gloriæ de c bn. de
ſiderio nos eſſe mãſuetos omnibus hominibus oſtẽdere debeamus. Sed dum oẽës ferimꝰ: & iniuriæ rr
F„ . —g. —Mð . —— . π teʒ ePne
uicẽ nõ rependimipa opera notiora uniuerſis fiant. Põt aliqs ob iactantiam & opinionẽ uulgi au/ TI
ramq; popularem ſimulare apud quoſdã mãſuetudinẽ: & fingere bonitatẽ. Sed ubi nõ ẽ uera & ge/-
nuina & ſolida mſuetudo neſcio an eũ eſſe maſuetũ poſſit omnibus perſuaderi. 4. t e er r
A¶SFuimus enim aliquando ⁊ nos ſtulti inobedientes:errantes:ſeruientes deſideriis ⁊ volupta/ ‚R

tibus variis in malitia ⁊ in inuidia agentes odio odientes alterutrum. Cum autem bonitas et
humanitas illuxit ſaluatoꝛis noſtri dei:non ex operibus iuſtitie que fecimus nos:ſed ſecundum Z 0 32
miſericoꝛdiam ſuam ſaluauit nos:per lauachꝛũ regeneranõis ⁊ renouatiõis ſpũs ſancti:quem ¶2 a W e
effudit ſuper nos opulenter per Jeſum chꝛiſtum dominm noſtrum:vt iuſtiſicati illius gratia V
heredes efficiamur ſecundum ſpem vite eterne.

1

5˖5Ss iii

Quxærat aliquis quomodo paulus fuerit ſtultus incredulus errans & ſeruiens uariis deſideriis &&
luoluptatibus in malitia & in inuidia odioſus: & odiens: antequã ſaluatoris noſtri bonitas atq; cle

.
A relle⸗ Prrehees ab cris litteris inſtitutum. Ad quod reſi ondetur iudæos qui ante aduentum ſaluatoris & paſſionẽ ei
. 7 / 5 .

?Ml . =M Sicut ſymeon quoq; & anna prophetiſſa in templo dei ſeruiens reperta. Poſtquam uero populꝰcõ/-
clamauit cruciſige crucifige eum: non habemus regem niſi cæſarem: & ſanguis eius ſuper nos & ſu
pper fiios noſtros. Et ablatum eſt ab eis regnum dei & t ditum genti facienti fructus eius. Ex eo tẽ-
4d. ſ F-t Ir rs pore qui in chriſtum non credidit: fuit ſtultus errabundus incredulus: & ſeruiens uariis uoluptati⸗
L = Pus. An non uobis uidetur paulus fuiſſe ſtultus:quando habebat zelũ dei ſed nõ ſecũdũ ſciẽtiaʒ: &
perſequebatur eccleſiã & lapidãtiũ Stephanũ ueſtimẽta ſeruabat: cũ ĩ tatũ odii circa ſaſſatorẽ inſti⸗
gatus exarſerit: ut litteras a ſacerdotib acciperet: pergens damaſcũ ad eos ꝗ in chriſtuʒ crediderant
H 1 juinciendos. nt ullas poterat habere uirtutes ſine uirtute æpi ieſu: aut æſtuãtẽ flàmã reſtrĩigere uo
. Aea
e ſe.

. luptatũ:cum nõ eſſet templũ dei. Quæ aũt maior põt eẽ malicia & ĩuidia ꝗ cirea abſentes epiſtolas

dere: odiſſe chriſtianos & cõſequẽter ab oĩbus odiũ pꝓmereri. Quis aũt maior error inobedientiæ

uecordia: ꝗ poſtꝗᷓ reſpirauit dies & præterierũt umbræ legem abolitam uelle ſernaxe & dicere ne at
tractaueris: ne cõtigeris: ne guſtaueris & apparente ſolido cibo & uirili: infantiæ lactæ cupere potari
Ppr ka ſes Ark ⸗ Diligentius attendamus & inueniemus in præſẽti capitulo manifeſtiſſi mam trinitatem. Benigni-
1 — tas qppe atq; clemẽtia ſaluatoris noſtri dei: non alterius dei patris: per lauachrü regenerationis &
renouationem ſpus ſancti: quẽ effudit ſuper nos habunde per ieſum ſaluatorem noſtrum uiuiſica-
. nit nos in uita æternã. Salus credentium myſterium trinitatis eſt. Alii hunc locũ ita intelligunt: ut
na ſua & apollo & cephæ de diſſenſione & ſciſmate quod arguebat in corinthiis eſt loquutus. Ita ẽt
in præſenti loco ſe & apoſtolos nominans: omnes qui in chriſto crediderunt quales fuerunt ante
regenertationem lauachiri uitalis oſtenderit: Simul autam & humilitas eius eſt admirãda: ꝙ ꝗq omnẽ
humilitatem iuſtitiãq; legis quaſi quiſquilias & purgamenta contempſit: recte ſe ſine chriſto uitiis
omnibus ſeruiſſe memorarit. H

dunt in domino. Hec bona ſunt ⁊ vtilia hominibus. èô
CHoc quod ait fidelis ſermo.ad ſupiora iungẽdũ ẽ in quibꝰp̃miſerat ut iuſtificati ip̃iꝰ gra herxedes

efficiamur ſecũdũ ſpẽ uitæ æternæ. Vñ oportet de his nõ dubiũ nõ timẽtẽ & ipᷣm credere: & ut cre

dant cæteri cõfirmare. Nõ ſolũ aùt hoc ſed & hoc cũ cæteris his ꝗq nolũt credere cõfirmandũ ẽ qua

bonoꝑ opeꝑ: p quæ hereditas dei & ſpes uitæ pparatur æternæ. Et pulchre ut maiorem fidé faceret
nõ dixit qui credũt hoĩbus: ſed qui credunt deo. Neceſſe eſt enĩ ut curam bonorum operum habe-
Hant: quæ adimpleta & omnmi ſtudio pparata ſunt bona utiliaq; credentibus.
Stultas autem queſtiones ? genealogias:⁊ contentiones:⁊ pugnas que veniunt ex lege deui/
ta. Sunt quippe inutiles ⁊ vane. CQuia multiplices & diuerſæ ſunt ꝗ/
ſtiones. Propterea ſalomon de his qui crederẽt deo loquutus eſt dicẽs: Recte aũt ꝗᷓrẽtes eum inue-

nerũt pacem: qui igitur deum non recte quærunt pacẽ inuenire non poſſunt. Plurima exẽpla ſunt

E 15 . quærentium non recte deu. ludæi proue quærunt deum ſperantes ſe eum juenire poſſe ſine chriſto:

lerke Ae . Heretici uano ſermonũ ſtrepitu cõcrepãtes: quærũt quẽ ĩuenire non poſſunt. Philoſophi quoq; &
4. barbari de deo uana ſentiẽtes quæſierũt deũ: Sed quia nõ recte ꝗſierut fuerüt eoꝶ fatuæ quæſtiões:
. putantiũ deũ humanis ſenſibus poſſe cõpræbendi. Ab his igitur paulus nos reuocat quæſtionibus.
rlas. Ceæterũ ad ſapiẽtes & quæ ſcripturaꝶ auctoritate ſũt fultæ magis cohortatur & ꝓuocat præceptoꝑꝶ
e-u S, nõ neſcius ſaluatoris in quibus ait: Quærite & juenietis: pulſate & aperietur uobis: petite & dabitur
uobis: oĩs enim qui quærit inueniet: & qui petit accipiet:& qui pulſat aperietur ei:modo non ſit cor
pus noſtrum ſubditum peccatis: & ingredietur in nos ſapiẽtia. Exerceatur ſenſus: mens quotidie di
— — — uuna ketone paſcatur: & quæſtiones noſtræ ſtultæ non erut quæſtiones. Quod autem ait genealo
aß s A –= gias & cõtentiones & rixas quæ ueniũᷣt ex lege deuita. Proprie pulſant iudæos qui in eo ſe iactãt ut
„ — ſaAE, E putent legis habere notitiam:ſi noĩa teneãt ſinguloꝶ: quæ ꝗa batbara ſunt & ethimologias eorum
non nouimus:plerumq; corruptæ proferuntur a nobis. Et ſi forte errauerimus in accentu in exten-
ſione & breuitate ſyllabæ: uel breuia producentes uel producta breuiantes: ſolent irridere nos im-
peritiæ: maxime in aſpirationibus & quibuſdam cum raſura gulæ litteris proferendis. Hoc autem
euenit ꝙ. lxx. interprætes per quos in græcum ſermonem lex diuina tranſſata : ſpecialiter beih liv-
=UM teram

N anan 4mentia per lauachrum ſecũdæ regenerationis eum ſaluum faceret. N on ex iuſtitiæ operibus quæ fe
ð 1 cerat: ſed ex miſericordia ſua effuſa habundanter & large ſuperap oſtolos atq; credẽtes ꝑ ieſum xpᷣʒ
Wpũ ſantctout heredi tatem gratiæ cõſequuti ſpem uitæ ĩ perpetuum poſſideren t. Et certe legim enzʒ
Pra p. , ſecundum iuſtitiam quæ in lege eſt ſine quærela fuiſſe circunciſum octaua die: hebrenm ex Hebre-
is ſecundum legem phariſeum: de tribu beniamin eruditum ad pedes gamalielis: & ab infantia ſa-

& reſurrectionem in ege uerſati ſunt. Et licet nõ plenam: attamẽ aliqua ex parte habuiſſe iuſtitiam.

nõ de paulo & apoſtolis: ſed ſub apoſtolorũ perſona: de aliis dictum putent: ut quomodo ſub pſo/

CSigelis ſermo ⁊ de his volo te affirmare:vt curam habeant bonis operibus pꝛeeſſe qui cre/

propter ait. Et de his uolo te cõfirmare. Qui autẽ iſta uera eſſe crediderint neceſſe ẽ ut curã habeant

Kor.o.

l⸗

.l. cOor. 10. d

1

EH

In epiſtolam ad Titum.

tetam & ayn & cæteras iſtiuſmodi: quia cum duplici aſpiratione in græcam linguam tranſferre nõ
poterant: aliis Iitteris abditis expræſſæ ſunt. Verbi cauſa ut rachhel rachel dicerent: & ihherico ihe-
rico & hhebron hebron & ſeor ſegor. In aliis uero eos conatus iſte deficit. Nam nos & græci unaʒ
tãtũ.ſ.lraꝰ hẽmꝰ: illi uero tres. Samech Sade & ſyn: quæ diuerſos ſonos poſſidẽt. Iſaac & ſyõ p Sade
ſcribuntur iſrahel ꝑ ſin & tñ nõ ſonat hoc qd ſcribitur. Seon rex amorreoꝶ p Samech lram & ꝓnũ
tiatur & ſcribit᷑i igitur a nobis hæc nominũ & liguæ idiomata (ut uidelicet barbara nõ ita fuerit
expᷣſſa ut exprimũtur ab hebreis) ſolẽt cachinũ attollere & iurare ſe pœnitꝰneſcire quod dicimꝰ. uñ
& nobis curæ fuit omnes ueteris legis libros: quos uir dictus adamantius ĩ exẽpla digeſſerat de cæ a. a.„
ſarienſi biblioteca deſcriptos: & ipis autenticis emendare. in quibus & ipſa hebrea propriis ſunt co⸗⸗
racteribus uerba deſcripta: & græcis litteris tramite expræſſa diuino. Aquila ttiam & ſymmachus

Ixx. quoq; & theodotion ſuũ ordinẽ tenent. Nonnulli uero libri & maxie hi qui apud hebreos uer- Pel redr
ſu compoſiti ſunt: tres alias editiones additas habent: ꝗᷓ quintam & ſextam & ſeptimam tranſſatio-
nem uocant:auctoritatem ſine nominibusainterprætum conſequutas. Hæc ĩmortale illud ingeniũ
ſuo nobis labore donauit: & non magnopere pertimeſcamus ſupercilium iudæorum: ſolutis la-
biis: & obtta lingua & ſtridente ſaliua & raſa fauce gaudentium. Eſt & illis alia occaſio ſuperbiæ:
quoniam ſicut nos qui latini ſumus latina nomina & origines de lingua noſtra habentia: facilius 1 2 , / . —
memoriæ tradimus. ita illi a parua ætate uernacula ſui ſermonis nocabula penitiſſimis ſenſibus im = TDISg P RTes
biberunt: & ab exordio adam uſq; ad extremum zorobabel: omnium generationes Ata memoriter
uelociterq; percurrunt: ut eos ſuum putes referre nomen: hoc nos qui aut alias litteras didicimus:
aut certe ſero credidimus in xpᷣm: aut etiã ſi infantes ſumus eccleſiæ mancipati: magis ſcripturarum
ſenſum ꝗᷓ uerba ſectamur. Si forte nõ ita nouimus putãt ſe in nominibus referendis & in ſupputa/
tione annoruns& in nepotibus abnepotibus auis proauis & attauis doctiores. Audiui ego quendã
de hebreis qui ſe rome in xpᷣm credidiſſe ſimulabat: de genealogiis domini noſtri ieſu chriſti quæ
ſcripta ſunt in matheo & luca facere quæſtjonem. Qd uidelicet a ſalomone uſq; ad ioſeph: nec nu-
mero ſibi nec uocabulorum equalitate conſentiant: qui cum corda ſimplicium peruertiſſet: quaſi ex
adytis & oraculo deferebat quaſdam ut ſibi uidebatur ſolutiones: cum magis debuerit iuſtiti aʒz &
miſericordiaʒ & dilectionẽ dei quærere: & poſt illa ſi forte occurriſſet. De nominibꝰ & numeris diſ .
putare: Satis forſitan de hebreo& ſupercilio & plusqᷓ neceſſe fuerit dixerimus: ſed occaſio nobis da- .
ta eſt de genealoglis & contentione & rixis quæ ex lege ueniũt diſſerendi. Dialetici quoq; & ariſto
teles qui princeps eſt: ſolent argumentationum retia tendere & uagam rhetoricæ libertatem in ſyl-
logiſmoꝑ ſpineta concludere.hi ergo qui it eo totos dies & noctes terunt: ut uel interrogẽt uel re/
ſpondeant: uel dent propoſitionẽ uel accipiãt aſſumãt confirmẽt atq; concludant quoſdam conten . ”
tioſos uocant: qui ut libet nonᷣ ratione ſed ſtomacho putent litigandum. Si igitur illi hoc faciunt: = C
quorum proprie ars contentio eſt: quid debet facere xpᷣianus niſi omnino fugere contentionẽ. Ri- .
xæ quoq; legales pœnitus reſpuendæ ſunt & iudæoꝶ ſtultitiæ relinquendæ. Süt enim iutiles & ua
næ: ꝗᷓ tantũ ſpeciẽ ſciæ habẽt: cæteꝶ nec dicentibus nec audiẽtibus proſunt: ꝗqd enim mihi prodeſt
ſcire quot annos uixerit mathuſalem: quo ætatis ſuæ anno ſalomon ſortitus ſit coniugem:ne ſorſi
tan roboam undecimo ætatis illius anno natus eſſe credatur: & multa iſtiuſmodi q aut difficile ẽ ĩ *
uenire ꝓpter libroꝶ uarietatẽ: & (dum paulatim de inemendatis inemendata ſcribuntur) errores
inolitos: aut etiã ſi juenerimꝰmagno ſtudio & labore nihil profutura cognouimus. Frequẽter acci
dit ut habeamꝰpugnas legis nõ ob deſideriũ ueritatis ſed ob iactantiaʒ gloriæ: d apud eos qui au
ſdiũt docti uolumus æſtimari: aut certe ex hoc rumuſculo turpia ſectamur lucra. Quid enim prodeſt
ſpumantibus labiis: & latratu garrire canum: cum ſimplex & moderata reſponſio aut poſſit te placa
re ſi uera eſt:aut ſi falſa:leniter a te & placabiliter emendari.
¶Bereticum hominem poſt vnam correctionem deuita:ſciens ꝙ ſubuerſus eſt eiuſmodi:⁊ de
linquit qui eſt a ſemetipſo damnatus.
CNomẽ hereſeos & in epiſtola ad Corinthios ponitur. Oprtet enim & hereſes in nobis eſſe ut
probati quiq; manifeſti fiant. Et ad galatas. Inter carnis opera numerãtur. Manifeſta autẽ ſũt opera arrg ep
carnis: quæ ſunt fornicationm unditia: luxuria: idolatria: ueneficia: inimiciti æicontentiones: emula
tiones: iræ: rixæ: diſſenſiones: hereſes: inuidiæ: ebrietates: cõmeſſationes: & cætera his ſimilia: quæ p̃-
dico uobis: ſicut prædixi,quoniam qui hæc agunt regnum dei non poſſidebunt: In quibus diligen ä —
ter eſt obſeruandum ꝙ quomodo cætera uitia quæ inter carnis opera numerata ſunt excludũt nos . en ees
a regno dei:ita etiam nobis hereſes auferant regnum dei. Et non intereſt quomodo quis: dum ta⸗ à A⸗

men excludatur a regno. Quod autem magis mirum ſit etiam illud de actibus apoſtolorum uide-
tur eſſe relegendum: ſidem noſtram in chriſto: & eccleſiaſticam diſciplinam iam tunc a peruerſis

hominibus hereſim nuncupatam. Nos enim inquiunt iudæi ad apoſtolum paulum: nec litteras a
te accepimus de iudæea: nec ueniens quis de fratribus annuntiabat nobis: aut loquutus eſt aliquis
de te in malum. Petimus autem ut a te audiamus quid ſentias: de hereſi enim iſta notum eſt nobis:
quia ubiq; ei contradicitur: & licet nomen hereſeos mileti son dicatur: a paulo tamen opera nomi
nantur loquente ad præſbyteros eccleſiæ. Ego ſcio quoniam uenient poſt abſceſſum meum lupi

45 or 6 C P 5. P= — —— .

. L 5
. T. P0 E&

S

9

l

c — 4 ¾ T . . ——= r .
e ob uictoriam auguſti: qui ibi Antonium Cleopatramq; ſuperauit nomen accepit.

nt —G Czenam legis doctoꝛem ⁊ apollo ſollicite pꝛemitte vt nihil illis deſit.

are
α & e

Liber primus.c.ij. “

graues in uos:non parcentes gregi: & ex uobis ipſis conſurgent uiri loquentes peruerſa: ut abdueit
diſcipulos poſt ſe:hæc in tranſitu dicta ſint: ubi & alibi herelis appelletur: nunc ipſum nomen uide-
tur pleniſſime uentilandum: hereſis græce ab electione dicitur: ꝙ ſci licet unuſquiſq; ſibi eligat ack⸗
ei melius eſſe uideatur. Philoſophi quoq; ſtoici: peripatetici: achademici: epicurei: uel ilnius here-
ſeos appellantur. Superfluum eſt ire per ſingula & martionem: ualentinum: appellen: hebioneʒ
montanum: & manicheum cum ſuis enumerare dogmatibus: cum perlacile ſit umcuiq; cognoſce-
re quibus ſinguli ducantur erroribus. Arrius & eunomius: & nouæ auctor hereſeos: utinam tam
noti non eſſent minus forſitan plurimos decepiſſent. Hereticum igitur hominem poſt unam
correctionem: ſiue ut in græco melius habetur deuita autem com monitio/
nem magis & doctrillam abſq; increpatione ſignificat. Legitur in latinis codicibus quod uerum
papa quoq; athanaſius approbat. Poſt unam & alteram correctionem: ꝙ ſcilicet non ſufficiat tã/
tum ſemel eum corripi uel commoneri qui aliquo ſit deprauatus errore: ſed & ſecunda ſit ei
adhibenda doctrina: ut in ore duorum aut trium tesium ſtet omne uerbum. Quare autem
poſt primam & ſecundam correctionem deuitandus ſit: reddit cauſas dicens: ꝙ ſubuerſus eſt
eiuſmodi & peccat cum ſit a ſemetipſo damnatus. Qui autem ſemel biſq; corregtus audito
errore ſuo non uult corrigi: errare æſtimat corrigentem: & econtrario ſe ad pugnas & iurgia uer-
