re fectione corpuſculi capiat:Et cibus tam ſapienti quam ſtulto communis ſit. Et illuc uadat pau⸗ . entch e= Ae 4. e N⸗
per ubi opes eſſe proſpexerit. Melius eſt autem hoc loco intelligi de eccleſiaſtico uiro: qui in ſcri-g r — ſale 65)
pturis cæleſtibus eruditus: omnem laborem habet more ſuo: & anima eius non inpltur: dum 7 F

ſemper diſcere cupit: & in eo plus habet ſapiens: quam inſipiens. Quia cum pauperem ſe eſſe
ſentiat :pauperem autem illum qui in euangelio beatus dicitur: properat ad ea compræhendenda
ꝓquæ æternæ uitæ ſunt: & ambulat artam & anguſtam uiam quæ ducit ad uitam: & pauper eſt a ma⸗
IIls operibus: & ſcit ubi chriſtus qui eſt uita: comoretur./
CWelius eſt videre quod cupias: quam deſiderare quod neſcias: ſed hoc vanitas eſt ⁊ pre⸗
4 ſumptio ſpiritus.
n CDiilucide hoc interprætatus eſt ſymachus. Melius eſt ꝓpuidere quam ambulare ut libet. Ideſt me-
lius eſt iuxta ſenſum cuncta agere qui animæ eſt occulus:quam uoluntatem cordis ſequi. Hoc eſt
enim ambulare in anima ſicut & Ezechiel ait: qui ambulant in uoluntate cordis ſui. Vel certe ſu-
4) perbum & ſibi placentem arguit: & meliorem dicit eum eſſe qui cuncta prouideat: quam illum cui
nihil placet: niſi ꝙ ipſe fecerit: quo nihil eſt deterius: & omni uento manius: Rurſum & hic pro præ/
D ſumptione ſpiritus Aquila & Theodotion paſtionem uenti interprætati ſunt. Symachus ue-/
ro afflictionem ſpiritus:Porro ſciendum eſt ꝙ apud hebreos & ſpiritus & uentus ſimiliter appellen/
„ tur: ideſt ruha. MMV
CQui futurus eſt iam vocatum eſt nomem ceius:⁊ ſcitur quod homo ſit⁊ non poſſit con/
tra fortiorem ſe in iudicio contendere: Berba ſunt plurima multam in diſputando ha-/
8 bentia vanitatem. . . A. lsrr )
0 CAperta de ſaluatoris prædicatur aduentu quod futurus eſt: & ante quam in corpore cerne-- A nt P
retur: iam uocatum eſt in ſcripturis nomen eius: & cognitum prophetis & ſanctis dei quia homo .
4 ſit: & iuxta hoc qd homo eſt: non poſſit ſe conferre cum patre. Et in euangelio dicit: pater qui me 9
miſit maior me eſt. Vnde & in conſequentibus ne ultra quam nobis de eo ſcriptum eſt requira-“ P Pr ſut e e
Tur. Ne uelit homo plus ſcire quam ſariptur teſtata eſt. Cum enim de ſtatu noſtro ignoremus
& uita noſtra quaſi umbra pertranſeat: & futura incerta ſint: non nobis expeditr ut maiora quam poſ hz - 7 e —e
(ſumus inquiramus. Nonnulli illud in hoc loco ſignificari putant: ꝙ omnium qui futun ſunt: & —
hominum corpore circundandi iam deus uocabulum nouerit: nec poſſit hoc reſpondere contra
artificem ſuum: quare ita uel ita factus ſit. Quanto enim amplius quæſierimus tanto magis oſten/
demus uanitatem noſtram & uerba ſuperflua: & non ex præſcientia dei liberum tolli arbitnum: ſed
cauſas ante præcedere: quare unumquodq; ſic factum ſit. Quia ſunt uerba plurima multiplicantia
uanitatem: Quid eſt amplius homini? quis enim cognouit quid ſit homini bonum in uita nume/
1 r0 dierum uitæ uanitatis eius: & faciet ea quaſi umbram: quia quiſquis anuntiauit homini: quid ſit
. poſt illum ſub ſole: cum inquit ignoret homo de ſtatu ſuo. Et quæcumq; uidetur ſcire & cernere (
4 non ut ſe rei ueritas habet: ſed per ſpeculum & umbram & imaginem uideat: nec futura cognoſcat: † Pe er re
. & in multiloquio non effugiat peccatum. Silentium ponat ori ſuo: & credat eum ueniſſe qui ſcri⸗- ..9) r.
n ptus eſt quomodo & quantus & qualis uenerit non requirens.
uu CAPITVLVM. SEPTIMVM.
. rR—̃—Aiig neceſſe eſt homini maiora ſe querere. cum ignoret quid con·
elſ Aducat ſibi in vita ſua: numerum dierum peregrinationis ſue ? tem/
¹ Rpora que velut vmbra pretereunt. Aut quis ei poterit indicare quid 217 —
n poſt eum futurum ſub ſole ſit. Melius eſt nomen bonum quam un- len ls, mecha Fp
n aauenta precioſa:⁊ dies mortis die natiuitatis. Vrren o n
W CConſidera inquit o homo dies tuos breues: & quia cito eſſe ſoluta „ν en Pt,
U carne ceſſabis: fac tibi famam longiorem: ut quomodo unguentum na d»
4 ttes odore delectat ſic ad tuum uocabulum cuncta poſteritas delecteturf, A α. o =
μ1 quod perſpicue interprætatur ſymachus dicens. Melius eſt nomen bo . lerla ę
. Enum quam unguentum bene olens. Siquidem moris eſt hebreoru
4 unguentum bonum oleum nuncupari: Quod autem ait & dies mor-
Is ſuper diem natinitatis eius: uel hoc oſtendit melius eſſe exire de ſecu
1 lo & carere tribulationibus atq; incerto uitæ ſtatu: quam ingredientem mundum hæc omnia ſuſti⸗
nere: uel certe ꝙ in morte quales ſumus notum ſit. In exordio uero naſcendi qui fututi ſumus ign
retur. Aut ꝙ natiuitas alliget corpore libertatem animæ: mors reſoluat. MM
Melius eſt ire ad domum luctus qᷓ; ad domum conniuij:In illa enim finis conctoꝛum admo
. netur hominum:⁊ vinens cogitat quid futurus ſit.

& & ii

8:.0 CVtilius eſt ad exequias ſuneris: quam ad domum ire Eonuiu .Quia ibi conditionis noſttæ &
cAi F ſtagilitatis humanæ ex præſenti cadauere commonemur.In conuiuio autem lætitia: etiam ſi quid
timoris habere uidebamur amittimus. Nouiſſimum uerſum apertius interprætatus eſt ſymachus
dicens. Et qui uiuit reſpiciat ad mentem. Ex quibus approbatur in eo: quod ſaperius cibum & po/
A g.5* . . r nlat Ae Jtum uiſus eſt approbare: non eum uoluptatem rebus præferre cunctis ut pleriq; male eſtimant: ſed

PP opibus perfruatur. Nunquam enim triſtitiam luctus: feſtiuitati conuiuii prætuliſſet: ſi bibere & ue-
ſci alicuius putaſſet eſſe momenti.
CNMelior eſt ira riſu:hec ex virtute naſcitur alter ex uitio: quia per triſtitiam vultus corri-

4 èð gitur animus delinquentis.Cor ſapientum vbi triſtitia eſt:⁊ cor ſtultorum vbi letitia.

ſcamur & aliis. Per triſtitiam quippe auultus melior fiet animus ut interprætatus eſt ſymachus.
1 — kar Et ideo uhe nunc ridentibus quoniam ipſi lugebunt. Cor ſapientium in domo luctus. Et cor inſi/
— ſrn bemne et pientis in domo lætitiæ. Beati inquit ſaluator lugentes: quoniam ipſi conſolabuntur. Lugebat

ſum quærit & laudem. Talis præceptor plangitur: diues in ſermone diues in uerbis. Quia ſatura⸗

concordant. Ait enim. .
¶BWelius eſt audire coꝛreptionem ſapientis ſuper virum audientem carmen ſtultoꝛum: qnia

ſtulti ſed ? hoc vanitas.

ſtrepitum reddit inſuauem: ſic palpantis magiſtri uerba non proderunt: uel ad curas ſeculi quæ
chus pro eo quod nos poſuimus: quia ſicut uox ſpinarum ſub olla ſic riſus ſtulti. hunc ſenſum in-
terprætans quem ſupra poſuimus ait. Per uocem enim imperitorum uinculis quiſpiam colliga/
1 D — tur. Hoc eſt ad uocem talium præceptorum magis auditor innectitur dum uinculis peccatorum
r AAR, n. 35 P.- * ſuorum unuſquiſq; conſtringitur. 5
H E CCalamnia conturbat ſapientem.⁊ perdit robur coꝛdis illius.Melioꝛ eſt finis oꝛationis quam
69 pꝛincipium. Melioꝛ eſt paciẽs arrogãte.
Nunc ſapientem in profectu poſitum accipe: ſecundum illud: Argue ſapientem & diliget te.
Sapiens quippe perfectus nulla arguitione indiget: nulla calumnia conturbatur. Vtamur hoc uer-
ſiculo ſi quando iuſtum uirum atq; ſapientem uidemus calumniam ſuſtinere: & conturbati de ini-
4.,E, A, S zguitare iudicii: nec deum ſtatim ſubuenire præſentem. Pro eo uero quod ſeptuaginta & aquila &
fany Ie =ſS theodotion interprætati ſunt: & perdit cor adäfgeſt fortitudinis ſiue ui-
goris eius: Symachus ait: & perdet cor. Mathana donum tam uerbum hebraicum: quam in-
terprætationem eius copulans: & faciens illum ſenſum: qui alibi ſcriptus eſt. Excecant munera
etiam ſapientum occulos. 31äs
¶ Me nelox ſis ad iraſcendũ:quia ira in ſinu ſtulti requieſcit.
incipit: uel certe ſic qui incipit audire ſermonem & ad præceptorem uadit in principio eſt. Qui
uero extra audit conſumatus eſt atq; perfectus. Sed & hoc modo intelligi poteſt dum in iſto ſecu-
lo ſumus:quod in principio ſumus. Cum autem uenerit quod perfectum eſt: in nouiſſimis & con
ſumatis erimus. Hebreus itaq; hunc locum cum ſequenti uerſiculo diſſeruit. Melius eſt finem te con
ſiderare negotii quam principium. Et patientem eſſe: quam impatientiæ furore raptari. diſcimus
quoq; ex hac ſententiola: nullam in hominibus eſſe ſapientiam. Cum melius ſit tacere quam pro-
loqui: & quia cum finita fuerit oratio intra ſemetipſum recogitat auditor quid dictum ſit. Cum aũt

ihurbeniun auaritiæ & nimiæ parcitatis: licet breue ſit plus eſſe ſi uel ad momentũ quis ſuis

CRiſus diſſoluit uidentem:ira corripit: ut emendat. I raſcamur & nobis ſi quando peccamus. Ira-

alawaor & ſamuel regem ſaul omnibus diebus uitæ ſuæ: Et paulus ſuper eos qui poſt peccata uaria nolue/
. „ runt agere pœnitentiam: lugere ſe dicit. Cor igitur ſapientis uadat ad domum talis uiri qui ſe
12 corripiat delinquentem: ut adducat ad lachrymas: qui prouocet propria deflere peccata: & non
Ban la; eat ad domum Iætitia ubi doctor adulatur & decipit: ubi non conuerſionem audientium: ſed plau

tus eſt:propterea recipit conſolationem ſuam: Deniq; huic expoſitioni etiam ſequentes uerſiculi

ſicut vox ſpinarum ſub olla: ſic riſus ſtulti: ſed ⁊ hoc vanitas. Melius eſt a ſapiente coꝛri-
pi qnam ſtultoꝛum adulatione decipi. Quia ſicut vox ſpinarum ardentium ſub olla:ſic riſus
a C Meliora ſunt uulnera amici: quam oſcula inimici. Sicut enim uox ſpinarum ardentium ſub olla

ſpinæ interprætantur auditores ſuos cohortantis: uel futuro eos incendio præparantis, Syma-

Meliores ſunt in dicendo epilogi quam exordium. In his enim dicentis ſollicitudo finitur in illo

cœperimus loqui nec dum quid utilitatis accipit: Melior eſt ſapiens ſuper excelſum ſpiritu: quia
ſuperius iram conceſſerat dicens. Melior eſt ira quam riſus: ne putaremus iram quæ eſt in paſſio/
Ara4 . ſoe wllerecle ne laudari: nunc præcipit iram pœnitus eſſe tollendam. Ibi enim pro correptione in peccantes &
Pe eruditione in minores iram poſuit. Hic uero impatientiam refrenauit. Patientia autem non ſolum
in anguſtiis: ſed & in lætioribus neceſſaria eſt: ne pluſquam condecet exaltemur. Videtur mihi ei
qui nunc excelſus appellatur ſpiritu:tin euangelio pauper ſpiritu eſſe contrarius: qui & in beatitudi-
ne ponatur. Ne feſtines in ſpiritu tuo ut iraſcaris: quia ira in ſinu ſtultorum requieſcit. Non quo con
„„ 1t, 2 cedat tardius iraſcendum: idcirco nunc dicit: ne feſtines in ſpiritu tuo iraſci: ſed quod cum furens &
Er Ppbre . * fe⸗ recens fuerit ira dilata facilius ſedatior poſſit aufferri: & quia ſemper ira iunckaſperbia⸗ eſt: deſ⸗9
SM erans .

derans ultionem: melior eſt ut ſupra patientem dixit eſſe quam eum qui excelſus eſt ſpiritu:& nunc
4 ſignum inſipientiæ dedit: quia quamuis aliquis potens exiſtimetur & ſapiens: ſi iracundus ſit inſipi
D ens arguatur. Ira quippe in ſinn ſtultorum requieſcit. ſes A
CMe dicas quid putas cauſe eſt quod pꝛioꝛa tempoꝛa melioꝛa fuere:qꝙ; nunc ſunt:ſtulta enim efſft ts veus, a R
buiuſcemodiinterrogatio. — r te en Pe
. CNon enim ſapienrer interrogaſti de hoc. Ne uetus ſeculum præſenti præferas: quia unus utriuſ-
eſt conditor deus uirtutes bonos dies uiuenti faciunt: uitia malos. Ne dicas ergo meliores dies fuiſ a E, Prns
ſe ſub moyſe & ſub chriſto: quam modo ſunt. Nam & illo tpe multi ſuerunt increduli: & dies eorũ Aà Osva rs⸗
mali facti ſunt: & nunc credentes multi reperiuntur: de quibus ſaluator ait. Beatiores qui non mide-
runt & crediderunt. Aliter: ſic ſemper debes uiuere: ut præſentes dies meliores tibi ſint quam præte-
riti. Ne cũ paulatim decreſcere cœperis dicatur tibi. Currebatis bene:quis uos impediuit ueritati
nõ obœdire:? Et iteꝶ incipiente ſpiritu nunc carne conſumamini Aliter: ne dicas meliora tpa olim e& - hea F ð
quam nunc: moyſi quam chiiſti: legis fuiſſe: quam gratiæ. Si enim hoc uolueris credere impruden- z S
ter facis:non uidens quantum diſtet euangelium a ueteri teſtamento. JJ Fe
CAtilioꝛ eſt ſapientia quam diuitie ⁊ magis pꝛodeſt videntibus ſolem. Quia quomodo pro
tegit vmbꝛa ſapientie ſic vmbꝛa argenti. Et quod plus eſt ſapientia ſcientie iuſtiſicabit ha⸗ ⸗
bentem ſe. 2 , 1, 1 —-
1. Maioris eſt gloriæ ſapiens cum dinitiis quam tantum ſapiens: Alii autem ſapientia indigent: aliiĩẽ Dar⸗s .s e
. opibus. Et qui ſapiens eſt & non diues: poteſt quidem docere qd bonum eſt. Sed interdum non po F Wae „Sc P
ul teſt præſtare qd petitur. Idcirco ait. quia ut umbra ſapientiæ ſic umbra pecuniæ. Ideſt quomodo ꝓ =
tegit ſapientia:ſic interdum protegit & pecunia: Et ne uideretur ſapientiæ detraxiſſe dum eam for-·½
3 tulto bono aſſimilat: non enim in noſtra ẽ poteſtate habere diuitias: quas iniuſti plus ſæpe poſſidẽt
⸗ Propterea maiorem eſſe ſapientiam demonſtrauit dicens: Et amplius ſcientia ſapientiæ uinificabit
5 Ehabentem ſe:In eo inquit maior eſt ſapiẽtia diuitiis: ꝙ abſq; ullis opibus uiuiſicat eum qui ſe habue
Drit. Quidam hunc locum ita interprætantur: hereditatem inquiunt pro conuerſatione bona pofſu-
itiper quam heredes ſumus dei: coheredes autem chriſti: Vult igitur eccleſiaſtes docere quantum
differant hi qui ſolem merentur nidere iuſtitiæ: & habent ſaptentiam cum conuerſatione bona:
my ab his qui abſq; ſapientia uitæ tantum & conuerſatione ſtudium commodarunt. Quod quidem &
ir Daniel oſtendit dicens. Intelligentes ſermones meos fulgebunt ut luminaria cæli: ſiue ut theodo- Sar⸗—
tion interprætatus eſt: quaſi ſ ſendor firmamenti. Qui uero fecerint ſermones meos quaſi ſtellæ cæ
m li. Vmbra autem argenti ſiue pecuniæ: illam ſecundum anagogen debemus accipere: de qua talen
ta & minæ in parabolis euangelii colliguntur: ut cum fuerimus ſub umbra ſapientiæ. & ſub umbra
m . talis argenti: per diem ſol non urat te: neq; luna per noctem: Sed & hoc dici poteſt: quia umbra eſt
ſuper terram uita noſtra: & ſpiritus uultus noſtri chriſti dominus: cui diximus in umbra eius mue-
1 mus in gentibus. Omnis noſtra in hac uita protectio inſtar umbræ eſt: ſiue ſapientiæ ſiue ſupradicti
“Wũ argenti: donec aſpiret dies & amoueantur umbræ. Symachus more ſuo etiam in hoc loco manie dr urgn
ini⸗ feftius interprætatus eſt dicens. Sic enim protegit ſapientia: ſicut protegit pecunia. Sequens autem
2*½ terſiculus: perſpicue ad ſtudium ſcientiæ cohortatur. MMẽ
ii⸗ CSide opera dei quoniam quis poterit adoꝛnare:quem deus peruerterit.
CEt in hoc loco ita ſymachus tranſtulit diſce opera dei: quia nemo poterit corrigere quod ille 2 2
Ten imminuit. Ideſt ſufficit tibi de ſcripturis ſanctis ſiue ex ĩpſa contemplatione elementorum ſci- l Tria 6 F „H
re & intelligere quæ facta ſunt non tamen cauſas: rationeſq; perquirere: quare unum quodq; “ „6 A
ſic factum ſit: uel aliter fieri debuiſſe quam factum eſt. Verbi gratia: ſi quis uelit quærere: cur Æ
o moyſi ita deus loquebatur: quis fecit ſurdum & mutum: & uicyntem & cecum: non ne ego domi-
di nus deus:& dicat:cur cecus & ſurdus & mutus:ita creati ſunt. & cætera his ſimilia. Sumendum eſt

₰ „ . ₰ „ . „₰ „ B — .
ſin hoc loco teſtimonium: de ſeptimo decimo pſalmo. In quo ad deum dicitur. Cum ſancto ſan⸗ len ech rrg, A EP
ctus eris: & cum peruerſo ſubuerteris. Et dicendum ſanctum deum eſſe cum eo qui ſanctus. & perue
i apud eũ ꝗ ſua uoluntate fuerit añ puerſus: iuxta illud qd in leuitico ſcriptũ ẽ ſi ambulauerũt ad m
puerſi: & ego ambulabo ad eos in furore meo peruerſus. Quod quidẽ & illud poterit exponere: qu ””M
CTä SAaDO eO e e e berei . *. o Eri uie „ . 17 Ac W.
re indurauerit deus cor pharaonis? Quomodo enim una atq; eadẽ ſolis operatio liquæfacit ce- SoN edrat S, faet

õ

10/ 4 Ev . . SS Rrees
ram & ſiccat lutum:ſic una dei in ægypto ſignorum operatio molliebat corda credentium: & in creſ⸗ dect nofl. nrat
dulos indurabat: qui iuxta duritiam ſuam & cor impœnitens: theſaurizabant ſibi iram in die iræ ex

his mirabilibus quæ cum uiderent fieri non credebant. „„ „ ð
4 W Hoc autem plus habet eruditio ⁊ ſapientia:quod vitam tribuunt poſſeſſoꝛi ſuo.Cõſidera ope
ra dei quod nemo poſſit coꝛrigere queʒz ulle deſpexerit .
CEt quidem iſtud congruum ad loquendum huic fecit deus: ut non inueniat homo poſt eum quic
ei quam. Scio me audiſſe in eccleſia ab eo qui putabatur habere ſcientiam ſeripturarum: ita hos uer-
i⸗ ſiculos ediſſertos: Dum in præſenti ſeculo es: & boni quid operis potes facere labora: ut poſtea ip-
. ſe ſecurus in die malo:hoc eſt in die iudicii torquæri alios uideas. Sicut enim præſens ſeculum fe/-
cit deus in quo nobis fructum bonorum operum poſſimus præparare: ita & futurum in quo nulli

& iii

boni operis datur facultas ?4 Viſus eſt quidem ſuadere cum diceret audientes. Sed mihi uidetùr
alius eſſe ſenſus: quem & ſymachus tranſtulit dicens: in die bono eſto in bono: Diem uero malum

intuere ſiquidem hoc ſimile huic fecit deus: ut non inueniret homo quod contra eum quæreretuxr:

e, ά Pnmseeſ r d

E ⁹%

bus aP poterit adornare quod peruerterit deus. 1
¶In die bono fruere bonis:⁊ malam diem precaue.Sicut enim hanc ſic et illam fecit deus:vt
non inueniat homo contra eum iuſtas querimonias. HBoc quoqʒ vidi in diebus vanitatis mee.
Juſtus perit in inſtitia ſua:⁊ impius multo viuit tempore in malicia uuugg.
EC Huic quiddam ſimile ſaluator in euangelio ait. Qui inuenit animam ſuam perdet eam: & qui

ſua perire iuſtitia. Et martyres qui ſanguinem fudere pro chriſto. econtrario qui & illo tempore
ſuillam carnem commederunt: & poſt aduentum domini ſacrificauerũt idolis: uiſi ſunt in hoc ſecu

nunc ſanctos.ut recipiant in uita ſua:& peccatores non uiſitare pro ſcelere: & quaſi ad uictimam re/
ſeruare: ut illis poſſit æterna hona reſtituere: & his mala inferre perpetua. Hebrei iuſtos pereuntes
in iuſtitia ſua: filios Aaron ſuſpicantur: ꝙ dum putant ſe iuſte agere alienum ignem optulerunt. Et
impium longeuum in malitia ſua manaſſem dicunt qui poſt captiuitatem reſtitutus in regnum lõ/
go deinceps tempore uixeit. H E 0
CMolli eſſe iuſtus multum neqʒ plus ſapias: vel ne queras amplius: quam neceſſe eſt: ne

4 1,4 ſpexeris: ut nec in ſermone peccanti: nec propter naturalem interdum pigritiam moranti det ueni-
Viale a =, 109 Imnn, am. Hunc ſcito plus eſſe iuſtum ꝗᷓ iuſtum eſt. Cum enim ſaluator præcipiat dicẽs. Nolite iudicare ut
D—ðð non iudicemini. Et nullus ſit abſq; peccato:nec ſi unius quidem diei fuerit uita eius: inhumana iuſti
tia eſt fragilitati & conditioni hominum non parere. Nolli eſſe iuſtus multum: quia pondus gran-
de ac pondus paruum abhominatio eſt coram deo unde & apud philoſophos uirtutes in meditu

ð 4 h . 4. lio poſitæ ſunt.Et omne ꝙ nimis eſt.ſiue ſurſum ſiue deorſum:reputatur in uitio. Quod autẽ ait &
SS 91 4 fnoli quærere amplius ne conturberis: fiue ne obſtupeſcas mentem noſtram ſcit perfectam com//
Pe E,/ præhendere non poſſe ſapientiã. Et mẽſurã fragilitatis noſtræ iubet nos ſcire debere. deniq; & pau

lus ei qui pluſꝗᷓ homo ſcire poterat requirebat dicens: Quid adhuc quærimus uoluntati enim eius
quis reſiſtit? reſpondit o homo tu quis es qui reſpondeas deo?Si enim cauſas quæſtionis ille qui in
terrogans introducitur audiſſet ab apoſtolo. ſtupore forſitan torpuiſſet. & gratiam non recepiſſet.
Quia eſt & donum iuxta eundem apoſtolum:quod non proſit ei cui datum eſt. hebrei hoc manda/

,„ „ Hs imperauit occidi. Sed & ille de
. 8 rs . luit ignoſcere:huic uerſiculo poteſt coaptari:quod fuerit iuſtus multum.
c 0 .C . a1 7 . . . ê
ð CNe impie agas multum. Et noli eſſe ſtultus ne moriaris in tempore non tuo.
—„„ — Cum deus loquatur nolo mortem peccatoris: ſed tantum ut reuertatur & uiuat: ſemel peccaſſe ſuſ
Berel n . ficiat: debemus nos erigere poſt ruinam. Si enim iuxta eos qui de phiſicis diſputabant: nonit
7 hirondo pullos ſuos de ſua oculare gelidonia: & diptamum capreæ appetunt uulneratæ. Cur nos
gignoremus medicinam pœnitentiæ præpoſitam eſſe peccantibus. Quod autem ait ne moriaris in

Au r r Aiam ut quodcumq; euenerit librata mente ſuſtentet. Qui enim timet deum: nec proſperis ele-
Ae. uatur nec opprimitur aduerſis .
CSapientia confortabit ſapientem:ſfuper decem principes ciuitatis:non eſt homo iuſtus in ter
ra:qui faciat bonum:⁊ non peccet. ..Mſä
C Propterea

Er bona inquit & mala: prout tibi euenerint ſuſtine. Ne putes uel bonorum tantum in mundo
eſſe naturam: cum ex contrariis mundus ipſe ſubſiſtat. Calidis & frigidis: ſiccis & humentibus: du

D „. ,„ RKris & mollibus: tænebroſis & lucidis: malis & bonis. Hoc autem fecit deus ut habeat locum ſapi/⸗
WT . α ſentia: & in eligendo bonum: & uitando malum: liberum homini relinquatur arbitrium. Ne ſe
P eſp dicat inſenſibilem: & ſtolidum a deo generatum: ſed eum ideo feciſſe diuerſa: ut homo quæri de

. U.ſ.0 „ 5 . 2 . . . „
1 =– el-A ſua conditione non poſſit. Simulq; hoc teſtimonium conſequenter ſuperioribus copulatur in

pdiderit animam ſuam propter me inueniet eam. Machabei pro lege dei atq; iuſtitia: uiſi ſunt in

lo uiuere:& propter ſuam malitiam perſeuerare longeui. Sed dei occultæ ſapientiæ eſt & tribulare

obſtupeſcaas. CSsiquendam rigidum & trucem ad omnium fratrum peccata con-/

tum ideſt noli eſſe iuſtus multum. ſuper ſaule interprætantur: quia agag miſertus eſt quem domi/
i. Sed & ille de euangelio ſeruus cui ignouerat dominus: & ipſe conſeruo no-

nne ẽpore non tuo. Scimus choræ & dathan & abiron propter ſeditioneʒ aduerſum moyſen & aaron
) Pn a a *ναα repentino terræ hiatu deuoratos: & in emendatiõem aliorum ante diẽ iudicii: etiam in hac uita plu
”äl rimos iudicatos, Quod dicit ergo tale eſt nolli peccatis addiicere peccata:ne ꝓuoces dum ex hocti
Ar bi inferre ſupplicium. èMU . ô”
CBonum eſt retinere te iuſtum:⁊ quidem ab hoc ne dimittas manum tuam:quoniam qui ti/
met deum egredietur ad omnia. Bonum eſt te ſuſtentare iuſtum: ſed ab illo ne ſubtrahas ma⸗
num tnam.Quia qui deum timet nihil neglitgs. “ðèð
CBonum eſt domeſticos: fidei ſuſtentare: ſed & omni petenti tribuere dei præceptum eſt. Ti-
mens quippe deum & imitator conditoris ſui: qui pluit ſuper iuſtos & iniuſtos: abſq; reſpectu per
ſonarum omnibus beneſacere feſtinat: Aliter. quia hæc uita miſerabilis: diuerſis quottidie uariatur

2latn —at. Euentibus: tam ad aduerſa quam ad proſpera iuſti animus præparetur. Et poſcat dei miſericor/

umn
C
tuum
cente
mol
Cohnm
notes
udio
Ais
dculo
CC
Garmn
Cid
ſeut
alzin
ſaece
ninh⸗
hotita
U
ſtcog
fene
deoet
Cboo
lens.P
dern
Wne⸗
mah
lotun
ſum
ſeleen
ſuor
le⸗
in.
cc
ere
heof
funl
en
m⸗
gar
um

ee

J₰
S
6
—

— — W „ „ . 8 R E B N. Se 4 ʒS S
e RW PeeS 7 E r e . e * WNeig e e e Le „ Seh

Byuper Eccleſiaſten.

CPropterea ſapientia confortat iuſtum & omnium principum ciuitatis ſuper eo excedit auxilium 0.121
quia quamuis aliquis iuſtus ſit: tamen dum in hac carne eſt conſtitutus: ſubiectus eſt uitiis & peccas + r ,—
tis & maiori præſidio indiget. Aliter decem qui poteſtatem habent & in urbe conſiſtunt angeli ſürk σ — e

8

qui ad perfectum numerum peruenere denatium: & auxiliantur humano generi. Sed ſi quis conſi
lderer omnia auxilia maius eſt auxilium ſapientiæ: ideſt domini noſtri leſu chriſti. Poſtquã enim di
xerunt angeli curauimus babylonem: & non eſt curata relinquamus eam: & abeat unuſquiſq; ĩ ter⸗
ram ſuam. Tunc magiſter omnium medicorum ipſe deſcendit:& reſperſos nos ſanguine: & pecca/
torum madentes cruore: qui omnem ſubſtantiam noſtram expẽderamꝰin medicos tactu fimbriæ
ſuæ ſanauit. Sanauit autem in ciuitate hoc eſt in mundo iſto: & confortauit ſapiẽtem:ſiue ut ſeptua
ginta tranſtulerunt adiuuit. Omni enim qui habet dabitur: & aditietur ei. Quia autem indiguit ho
mo poſitus in peccatis: & inſixus in limo profundi: maiori auxilio: idcirco uenit ipſa. Aliter: ſupra
dixetat & domeſticis & alienis bene eſſe faciendum. Poterat ergo aliquis reſpondere:ſi omnibꝰbe/
nefacere uoluero: non habeo unde faciam: nec poteſt iuſtus tantas habere diuitias: quæ ſolent - rr = ls ß TD .
magis peccatoribus abundare: propterea nunc ait: quos non potes opibus:conſilio adiuua: ſolatio ſll- Te P
ſoue.Plus enim poteſt in anguſtia conſtituto præſtare ſapientia: quam quælibet maximæ poteſta 5
tes:& hoc ipſum cum prudentia facito. Grandis quippe libra iuſtitia eſt: & cui & quantum & quam OPr-iknn g es NTe.
diu & quale: uel in re uel in conſilio tribuere. J
CSed⁊ cunctis ſermonibus qui dicuntur ne accõmodes cor tuum:ne forte audias ſernũ tu-
um maledicentem tibi:ſcit enim tua cõſcientia quia ⁊ tu crebro meledixiſti aliis.
CFac quæ præcepta ſunt & ſapientiæ auxilio confortatus: uel ad mala uel ad bona præpara cor
tuum: & non cures quid de te loquantur inimici: qualis foris opinio ſit. Quomodo enim pruauu —
. gentis uiri eſt:murmurantem famulum non audire: nec curioſam aurem ponere quid ſe loqu I
Jape- TPen tur abſente: ſi emm hoc fecetit ſemper in tribulatione erit: & ad muſitationem ſerui iracundiamq —
commouebitur: ſic & ſapientis hominis eſt ſapientiam præuiam ſequi: & uanos non cõſiderare ru r pe
mores. Sed & alio exemplo docet ꝑœnitus non curandum iuſto homini: quid homines loquan- verctetere
tur dicens. Quomodo nouit conſcientia tua quod tu de multis loquutus es: ſepe aliis detraxiſti: ſic le.
& aliis debes ignoſcere detrahentibus. Et ſimul docet non facile iudicandum: & habenti trabem in N Ter-
oculo:de feſtuca alterius non loquẽdum. .
CCuncta temptaui in ſapientia ⁊ dixi:ſapiens efficiar:⁊ ipſa longius receſſit a me:multo magis
quam erat:⁊ alta profunditas:quis inueniet aam. —
Dicit ſe ut regnorum quoq teſtantur libri: ultra omnes homines quæſiſſe ſapientiaʒ: & temptaf·· .
ſe ad finem illius peruenire. Sed quanto plus queſierit: tanto minus reperiſſe: & in media demerſuz n re, pl.s Fa te
caligine: tænebris ignorantiæ circundatum. Alias autẽ qui eruditus fuerit in ſcripturis: quato plus egp
ſcire cœperit: tanto in eis quotidie oritur maior obſcuritas. Aliter contemplatio ſapientiæ ĩ hac ui,-

ta:in ſpeculo uidetur & in imagine. Cum ergo recogitauero in futuro facie ad faciem reuelandam — 190 äl
aza by! e/ Fe

notitiam eius: tunc liquido rem cognoſcam longe me nunc ab eius notitia diſſidere.
XZuſtraui vniuerſa animo meo vt ſcirem ⁊ conſciderarẽ 2 quererem:ſapientiam:⁊ rationeʒ:
vt cognoſccreʒ impietatem ſtulti ⁊ errorem imprudentium:⸗ inueni amariorem morte mulie⸗ ⸗
rem.que laqueus venatorum eſt.⁊ ſagena cor eius.vincula enim ſunt manus illius.qui placet ☚ Rrs, s t-. — gyrr
deo effugiet eam:qui autem peccator eſt capietur ab ila. —— n e rri. r., Y.n
CPro eo quod ſeptuaginta poſuerunt circuiui ego & cor meum. Symmachus interprætatusieſt di-/ 6
cens. Pertranſiui uniuerſa ſenſu meo: ſcire & diſſerere: & inueſti gare. Quia igitur ſupra eccleſiaſtes
dixerat: omnia ſe ſapientia pertentaſſe: & quanto plus eam quæſierit: tanto illam longius refugiſſe
Nunc ait illud etiam in ſua ſe quæſiſſe ſapientia: quod in humanis rebus malum uniuerſa antecedat M ⸗
mala. Et quæ res in leunpirtate thueitia ertore uhecordia: teneat pncipatum. Et dicit ſe omniũ ma .
lorum caput mulierem inueniſſe. Quia & per illam mors in orbem terrarum introiuit: & prætio⸗
ſas animas uirorum capit. Omnes quippe adulterantes: quaſi clibanus corda eorum: quæ fecit ado
leſcentium euolare corda:& cum in mente miſeri amatoris ſederit trahit in præceps nec ante pedes . –
ſuos reſpicere patitur:ſed quaſi laqueus & ſagena cor adoleſcentis innectit. Vincula ſunt enim ma- 1ſ .
nus eius: pro quo aquila interprætatus eſt uinctæ ſunt manus eius. Quod hebrea lin gua dicitur ſu⸗ H
rim. Suadere enim poteſt: uim facere non poteſt. Nec ad ſe trahere nolentes. Iuſtus qui fuerit & bo/
nus coram domino eruetar ab ea. Peccator uero captus deducetur ad mortem: non putemus te-
mere hãc ſalomonem de genere mulierum protuliſſe ſententiaʒ: qd expertus eſt loquitur.Ideo qpꝓp

pe offendit deum quia captus eſt a mulieribus. Et hæc ſecundum litteram. Cæterum iuxta intelligẽé Lere e e
tiam ſpiritualem. Aut omne generaliter peccatum mulierem nominamus:& iniquitatem quæ ſub⸗ a P
ſpẽ mulieris ſedet in zacharia ſuper plumbi talentum. Aut diabolum tropice mulierem accipi-⸗
mus: propter effeminatas uires: aut certe idolatria eſt. & ut propius accedamus hereticorum eccleſia
quæ inſcipientem ſenſum ad ſe uocat. ut panes ſis iuost aquam furtiuam:hoc eſt falſum ſacramẽ
tum & polutum baptiſmum inductus accipiat.

CEcce hoc inueni dicit eccleſiaſtes vnum ⁊ alterum vt innenirem rationem:quã adhuc querit

1717

A

ℳ Q . HeE

2

Re * 1E . 7 he, 4 -

Liber primus.o.vlii.

anima mea ? non inneni. Nirum de mille vnũ reperi:mulierè ex omnibus non inneni. Solum

modo hoc inueni:ꝙ feceri deus hominem rectum ipſe ſe infinitis miſcuerit queſtiombus.
Q Hoc inquit repen umiuerſa diligenter euentilans ꝙ paulatim peccando: & ad unum delictum
TPar-le- permde gräler aliud apponendo grandem nobis ſũmam effecimus peccatorum. Eſenbon quippe ꝙ omnes uoce HMU
Pper P. an ree / conſona tranſtulerunt: ſecundum hebrei ſermonis ambiguitatem & numerum poſſumꝰ
1 . & ſũmam & cogi:ationem & rationem dicere. Sed & hoc qc' ait requiſiuit anima mea: an recta mu

lier inueniatur: ut quauis paucos de uiris bonos inuenerimita ut de mille unus poſſit inuemiri. Mu

4 7
al-. ierem bonam inuenire non potui. Omnes enim me non ad uirtutem ſed ad luxuriam deduxerũt.
ar aotret & quia appoſitum eſt cor hominis diligenter ad malitiam ab adoleſcentia: & pœne omnes offen-
derunt deum. In hac ruina generis humani facilior ad caſum mulier eſt. De qua & poeta gẽtilis ua
rtium & mutabile ſemper fœ mina. Et apoſtolus ſemper ait diſcentes: & nũquã ad ſcientiam uerita/ .
5 tis peruenientes. Et ne uideretur cõmunem omnium damnare naturam: & deum auctorem facere
Recde rrer — mali: dum talium conditor eſt: qui malum uitare non poſſint. Argute præcauet & ait honos nos a
r .) g g= P9 deo creatos: ſed quia libero ſumus arbitrio derelicti: uitio noſtro ad peiora labi: dum maiora quæ- 4
lneg e Ar raelen. rimus: & ultra uires noſtras uaria cogitamus. Aliter: quotidie mecũ uniuſcuiuſq; rei rationem po⸗
nens nullum inuenire potui cogitatum: qui non cogitatione peruerſa extrinſec* turbaretur. In mil en el
le autem uirns inueni unum hominem qui iuxta imaginem conditons eſt conditus. Et in mille nõ 1
quibuſlibet ſed in mille uiris: quorum numerum implere mulier non potuit: in mille qui nõ appro
— pinquauerunt ad mulierem: & propterea puriſſimi permanſerunt. Hæc autem omnia tropologice
Pelogee accipienda. In multis quippe ſtudioſis & quotidiana meditatione ſudantibus uix inuenitur cogita
tus purus: & uiri dignus uocabulo. Poſſumꝰ & cogitatus pro uiris accipere: mulieres pro opibus: & 4
dicere quod difficile cogitatio alicuius pura inueniri queat. Opera uero quia per corpus admini-
ſtrentur: aliquo ſemper errore cõmixta ſint. Pro eo aũt ꝙ; ſupra hebreu ſermonẽ interprætantes dixi P
mus unum aut unam ut inueniatur numerus: ſiue ratio aut cogitatio. Apertius iterprætatus ẽ ſym2 ðð
machus unum ad unum inuenire rationem: quod enim nos ſolemus abſolute & neutraliter appel e
lare. I deſt hoc queſiui: & iſtud uolui inuenire: hebrei fœminino genere pronuntiant. Sic & in pſal S
mo:unam petii a dio hanc requiram: pro eo qd eſt unum. CAPITVLVYM. vIII. WWN
AUis talis ? ſapiens eſt:⁊ quis cognomit ſolutionem verbi Sapientia hominis lucet
in vultu eius:⁊ potentiſſimus faciem illius commutabit.
Supra docuerat difficile bonum hominem reperi: & uenientem contra eliſerat quæ/
. ſtionẽ. a deo bonos hoĩes conditos: ſed ſponte ſua ad peccata delapſos. Nunc quid boni SͦL”ZB
rrra A. hoi dederit deꝰ: qſi gloriabũdus enumerat: ſapiẽtiã ſcilicet atq; rõnẽ: puidẽtia: occulta dei noſſe my “
6 ſteria: i archana eiꝰſenſu cordis ĩtrare. Oblique aũt de ſe loꝗtur ꝙ nemo fuerit ſapiẽs ut ipᷣe: & nullꝰ
ic ſciret ꝓpblematũ ſolutiones: ſapiẽtia eius a cũcto laudata ſit populo. Quæ nõ (olũ intrinſecus la
ſtuen t:ꝛſed & ſuperſicie corporis: & ſpeculo uultus eluxerit: ultraq; oẽs hoĩes prudẽtiã mẽtis ſua in fa 2
11 ₰ , -J cie pinxerit.lxx.pro eo ꝙ nos poſuimus: quis ita et ſapiẽs traſtulerũt: qs nouit ſapientes: & ꝓ eo qq 4
e Nr nos diximꝰ & fortis faciẽ ſuã cõmutabit: poſuerũt: & ĩpudens uultu ſuo odietur: & re uera cũ multi
ſint qui ſapientiam repromittant: difficile inuenitur: 4 diſcernere quæat uirum ſapientem: ab his ꝗ C
uident᷑ eſſe ſapientes. Et cum ſint plurimi qui ſcripturarum occulta dicant poſſe ſe ſoluere:rarus eſt
qui ueram inueniat ſolutionẽ. Quod auũt ſequitur ſapiẽtia hoĩs illuminabit uultũ eiꝰ: & ĩprobus fa- 1
cie ſua odietaur. Ita poſſumus explanare ut pauli uerba ponamꝰNos aut reuelata facie gloriã dñi cõ
tẽplãtes: & pſalmiſtæ canentis. Signatum eſt ſuper nos lumen uultus tui dñe. Sapiẽtiã aũt hic hoĩs: S
nõ aliã dicit abſq; ſapiẽtia dei: Sic iuxta poſſibilitatẽ capacitatis hoĩs eius eſſe incipit: qui ſe habere „
moœruerit. Omnis hereticus & falſſum dogma defendens: impudenti uultu ẽ. Deniq; martion & ua
ſ

lentinus melioris ſe dicunt eſſe mturæ quam conditorem: & hoc poſſet aliqua ex parte ferri:ſi ſpẽ
ſe huius rei habere contenderent: & non iam poſſidere naturam.
Ego os regis obſeruo:⁊ precepta iuramẽti dei. Ne feſtines recedere a facie cius.neqʒ perma
neas in opere malo quia omne ꝙ voluerit faciet:⁊ ſermo illius poteſtate plenus eſt. Nec dicere
ei quiſqᷓ; poterit:quare ita facis?
CVidetur quidem præcipere iuxta apoſtolum regibus & poteſtatibus obſequendum: maxime ſe/
ptuaginta interprætibus imperatiuo modo dicentibus: os regis cuſtodi. Sed ego puto de illo rege
nunc dici:de quo Dauid ait. Dñe ĩ uirtute tua lætabitur rex: & in alio loco ut patris & filij unum fe-
gnum ſigniſicetur ſcriptura cõmemorat:Deus iudiciũ tuũ regi da: & iuſtitiã tuã filio regis: non eniʒ
