dictꝰ dñi: uel benedicens dominum. C Boſrta in tribulatione. C Baladaim ueniens eam iudicare:
CBel uetuſtus ſiue abſq;ʒ. C Beceri puteus meus: uel in limine. C Baalim in ſupioribꝰſupiores: uel
hñtes aut uiri. C Bethaben dom inutilis: uel domꝰ idoli. C Buz deſpect“: ſiue contemptus.
CBaruch bñdict?. C Baalis hñs uiꝶ. C Baaſa ueniẽte fſcũra. C Boſor tribulatio. C Bel uetuſtas.
Balthaſar capillus capitis. C Bari incõmutando: ſiue putei uel in uentre. Bel uetuſtas.
Buꝛi cõtẽpiꝰ ſiue deſpectꝰ. Banaian ædiſiciũ di. Berota putei ei. C Baalmeon deſcenſio
humilis. C Bagazim ĩ excelſo cõtẽptꝰ. C Babaſt? os uel labiũ expimẽti. C Beth filia uel mẽſura.
CBaldad uetuſtas ſola. C Barachiæ benedictio dei. C Buzites côtemptibilis. C Barad grando.
Barachel benedixit dim. C Buci contẽpſit me. C Boot in quo robur. uel in ipſo fortiiudo. ſed
meliꝰ in fortitudine. C Bartholomæus ninꝰ ſuſpẽdentis aquas uel me. Syrũ eſt nomẽ nõ hebræũ.
CBethſaida domꝰ frugũ. uel domꝰ uenatoꝑ. C Bariona hli*? colubæ. Syrü eſt pariter & hebræu.
CBar ꝗppe lingua ſyra filꝰ. & Iona colũba. uttoq; ſermone dicitur. Bethfage dom“ oris ualliũ.
uel domꝰ buctæ. Syrũ eſt. nõ hebræũ. Quidã putat domꝰmaxillaꝶ uocari. C Bethania domꝰ affli
ctionis ei. uel dom obediẽtiæ. C Barachia. uel benedictꝰ dominus. uel benedictio domim.
. 111

Interpretatio.

Barrabban ſili magiſtrĩ eoꝶ Syrum eſt:nõ hebræum. CBanerrem filii tonitrui: quod corrupte.
Boanarges uſus obtinuit. Barſemia filius cæcus: quod & ipᷣm corrupte ꝗqdã Barthimeum legũut.
CBahalzebub hũs muſcas:aut uir muſcaꝶ. In fine ergo noĩs.b.lia legẽda eſt non. I.muſca enim ze
bub uocatur. C Barabbas filius patris. Bartholomæus filius ſuſpendentis aquas: uel ut ſupra.)
CBarſaban filiũ reuertentem uel filium quietis: ex ſyro & hebræo ſermone nomen compoſitum.-
CBarmabas filiꝰ ꝓphetæ: uel filiꝰ uenientis: aut ut pleriq; putant filiꝰ cõſolationis. C Blaſtrü hñtem
lucrů. C Berien malefſiciũ ſiue in malo. Nõnulli barieſu corrupte legũt. Buhinia filia ſpecioſa:ſi
ue inutilis. C Berotha fili? eiꝰ. Syrũ eſt. C Bernice elegãter: uel electæ cõmota uel fili?ꝰ inocens ex
ſyro hebræoq; cõpoſitũ. C Babylon cõfaſio: ſiue trãſlatio. C Bithinia uirgũcula: aut filia domini,
Balaã uanꝰ populus: aut deuoratio eiꝰ. C Boſor in tribulatiõe: aut carneus: ſiue pelliceus.
CBeniamin filius dexteræ. CBahal hns: ſiue deuorans. C Beluir cæca anguſtia: ſiue cæcumlumẽ:
spuaricationis. Sed rectius. Belial dicetur.
—— ain poſſeſſio: uel acquiſitio. C Caman lamentatio: uel poſſeſſio eo. Cithii amentes
euel ſtupẽtes. C Cenaab. Carnaim cornua. C Cades ſancta ſiue mutata. C Cinei poſ
ſſdentes. C Cenes zelotipꝰ uel ſeſſio eiꝰ. C Cedmonii antiqua triſtitia uel orientales.
.Camuel reſurrectio dei: uel ſtatio dei. C Cedar tænebræ uel mœror. C Cædma oriẽ
talis uel antecedens. C Core caluiciũ. C Cad molares dentes: ſiue patientia. C Hucuſq; p ſimpli⸗
cẽ.c.It̃am lecta ſunt noĩa.exin aſpiratiõe addita.i.p.x.græcũ legẽda. C Cherubim ſcia multipli⸗-
cata: uel quaſi plures. Cham calidus. Sed ſciendũ ꝙ in hebræo. X. Ir'am nõ habet. Scribituraũt p
heth. ꝗᷓ duplici aſpiratiõe ꝓfertur. C Chetim cõftacti. Chus æthiops. Chanahan fſalos
hoc eſt motus eorum: uel negociator: Aut humilis. C Calamie cõſumatio futura: uel omnes nos.
CChalech quaſi uiride. C Cheſluim cõtecta regio eoꝶ. C Chapturim man' exploratoꝶ ſiue tor
torũ: ſed melius cappadoces. C Chetheus montis exceſſus ſiue fixus abſciſus: ſed hoc nomẽ in he-
braico nõ ĩcipitur a cõſonanti Ir̃a. ueꝶ ab. heth. de qua iam ſupra diximus. C Chaldæi quaſi demo
nia uel q̃ſi ubera uel feroces. C Charrã ſoramina ſiue ira uel fodiens eos. Sed & hoc nomẽ p. hethi
hebraicũ ĩcipitur. Chebron cõiugiũ ſiue incantator aut uiſio ſempiterna. & hoc. heth. habet i pri
cipio. C Chodor laomor quaſi generatio manipuli ſiue quaſi decoꝶ manipuln C Chorrei de fo-
raminibꝰ quos uocãt traglitas. C Choba cõdẽnatio. Chaſed quaſi populantes: ſunt aũt caldæi.
Chet pcutiens. Cetura thymiama offerens: uel copulata aut coniuncta. C Choadat præcipuum.
CCabratha quaſi electũ ſiue grane. C Chorri ſiue chorrens farina: aut farinatus: ſeu poſt me: uel fſo/
ramen meum. C Charan. C Chazbi mendacium. C Charmi uinea mea: uel cognitio mea.
CChaber coniunctio: uel incantator: ſed & p.heth. lr̃am ſcribitur. C Caath patientia: uel molares
dentes: ſiue dolans: aut cõponens. C Cades ſancta. C Chanam negotiatores: ſiue hic paupculus:
aut pᷣparati: uel humilitas. Charmi uinea mea: uel agnitio aquæ. C Cherubim ſcientiæ multitu
do:aut ſcia: & intellectus. Cades cõmutatus.ſiue ſanctus. C Cemerariuns meus: ſiue
nidus meus: aut poſſeſſio. C Citus ſtupentibꝰ: ſiue mirantibꝰ. CChanat emulatio ſiue zelotypia.
CCalaat eccleſia uenit: uel uoces. C Cades Barne cõmutatus electus uel mutabilis. C Chariatha-
im uilla: uel oppidum eoꝶ. CCore caluicium. C Camuel reſurrectio dei: aut ſtabit deus. C Huc
uſq; per.c.lr̃am ſimplicem legerimus: exin aſpiratiõe addita principio. C Chanahan reuerſus eſt:
ſiue quaſi rũdentes: aut quaſi mouentes. C Chaleb quaſi cor: aut omne con uel canis.

CChainos congregatus: uel quaſi attrectatio. Chozbi calix in me ſiue immola mihi. C Chen-

neroth. C Cithaꝶ ſignũ: aut quaſi lucernæ. C Chaſlon ſcelerta triſticia: uel quaſi protectio.
Cherubim quaſi plures: aut uermiculata pictura: uel ſcientiæ multitudo.
CCademoth a principio mortis ſiue principium mortis. C Tria nomina hæc quæ ſequũtur ex. c.
per aſpirationem legenda ſunt. C Choreus iracundus ſiue de foramine: quẽ græci
uocant capturim manus tortorum ſiue exploratorum. C Captor cappadocia.
Cariachiarim ciuitas uel uilla: ſiuarum. C Cadeſoarne cõmutata electæ ſiluæ ſanat electæ.
CCades ſanctitudo:uel ſancta ſiue mutata. C Cariatham ciuitas eoꝶ uel uocatio perſfecta:
¶Lain lamentatio. C Ceila ad fundum iĩacta ſiue ſuſcitans eam: aut tollens ſibimet. C Carmellus
mollis ſiue cognitio circũciſionis. C Cariathbaal ciuitatẽ habuit ſiue ciuitas habita. C Cane cala
mus. Notandũ ꝙ latinũ canna de lingua hebræa ſumptum eſt. C Caſim ſumitas. uel principium.
CCaſeon duri fortitudine. C Caſabã cõgregatio eoꝶ. C Carthã pfectionẽ pfecit. C Cademoth
prius uel orientalis. Hucuſq; p. c. ſimplicẽ Iram legerimus. Exin aſpiratione addita legendũ eſt.
CChidon ſcutũ uel clipeus. C Chifata catulus eius:uel manus diſſipata:ſiue expiatio. C Quod au
tem diximus catulus eius: leonẽ ſignificat: quẽ græci uocant.i ſcineon. C Chormel molle uel te-
nerum ſiue cognitio circũciſionis. Melius autem ſi interprætatur agnꝰ tener. C Chellon reuelatio
eorum. C Chiſ robuſtus. C Chabon quaſi intelligẽs. C Chereloth uidiſti ſiguum. C Chiſloth
ſtulti ſignum. C Cabul quaſi germen. C Cenze poſſeſſio contemptibilis. =
Cetron tænebræ eorum: uel thymiama. C Ciſon impegerunt ſiue duricia eorum: uel læticia.
CCarcar inueſtigatio. C Camon reſurrectio inutilis, C Quattuor noĩa quæ ſequũtur ex. c. littera
. aſpiratione

Mebraicorum Mominum.

alpiratione addita legenda fſunt. C Chetim inſaniens uel ſormidãs ſiue ſignata. C Chuſa æthio/

Pia eo ꝶ. LChamos ꝗſi attrectãs: uel cõgtegãs. C Chelion cõſumatio:ſiue oĩs dolor: uel ab initio

CCus durut uel uomitus uiri: uel uomẽs uir. C Quæ ſequũtur aſpiratiõe addita legẽda
ſunt. C Cecti inſanientes: uel mœtuẽtes. C Chereti interficientes: ꝗ ſignincantius dicũtur græce.
Chaleb quaſi cor:aut omne cor: ſiue canis. C Caſir meſſis. ¶. Capſehel congregauo dei.
CTria nomina quæ ſequuntur aſpiratione addita legenda ſunt-

Calamach omnem fortitudinem. CChuſi æthiopia. C Chorerthi difſipans ſiue diſperdens:

Caue pœnitentia: ſiue clangor tubæ. CCarmellus tenellus: autmollis ſiue ſcientia cucunciſio⸗
nis. CHucuſq; per. c. Nunc per aſpirationem. Chalcad paſcens ſiue nutnens. H
Chamos congregatio: ſiue quaſi cognitio. C Chanaam erubeſcens ſiue negotiator.
CCabalaam præcipitauit. C Cadeſim cõmutati ſige effeminati.
CCare caluus. C Hucuſq; per.c. Nunc per additam aſpirationem.
CChabratha electio ſuper hoc: in libris hebraicarum quæſtionum plenius diſputatum eſt.
CCharith conciſio. C Charan ira uel foramen. C Chomari æditui.
CCofuocatio uel auis: ſed melius excuſſio: quam græci gocant
CCædar tænebræ: uel mœror. C Cofmanus palma uel uola. W
CCtiorum conciſorum: ſiue plagæ conſumarionis. C Carthaginis ſcrutationis-
CCyro heredi. C Duo nomina quæ ſequuntur: per aſpirationem legenda ſun.
Chalanne omnes. C Charthanus. C Chedar. C Chelcian pars mea dominus eſt.

CColaia uox facta. C Cedron triſtis mœror ſiue dolor. C Cariatham ciuitas uel oppidum eorũů.
Canioth occurſus ignis. C Hucuſp. c. Nuc p aſpirationem proferendũ eſt. C Cheleia pars dni-

CChabonim manus: uel aceruꝰ ſpinarũ: ſed melius pᷣparationis licet pleriq; hebræon liba: uel cru
ſtula ſigniſcari putent. C Chamoã ſimilis eis. C Charmamos agnꝰcõgregatus ſiue gritio quaſi
ſarmentũͥ. C Chamos congregatus. Cariathim ciuitas eoꝶ. Cedar triſtis uel tænebræ.

Cades mutata uel muratus. Cur gælu. Hucuſq; p. c. Nũc aũt p aſpirationem ꝓferendũ eſt. .

CChobar grauitudo: uel grauitas ſiue iuxta ælectnm. Chodchod carthaginenſes.
CChanna fundũ uel pᷣparatio. C Chalamad conſumauit ſiue menſus eſt. E
nel quaſi feri: aut quaſi demones. C Cherethim diſponentes pro quo melius in gra co habetur.
CChemor agnitio luminis: uel cætera. C Cherchoro cognita ablatio. C Chelbon lactei. H
CChalamar oĩs amaritudo. C Chochomor oĩs amaritudo. C Caiſas inueſtigator: uel ſagax: ſed
melius uomẽs ore. Cadrantes caligo: uel tænebiæ: quæ nos per. q. lam quadrantem dicimus.
CCorbona oblatio. Cananeus poſſidens: ſiue poſſeſſio. ¶ Hucuſq; p.c.ſc tipta ſunt noĩa:ᷓ græ
ci p.x. efferũt exin aſpiratiõe addua legendũ: quâà illi Iiam. chi. uocant. CT Chanan ne gotiator uel
motab lis: aut ipſe paupculus. C Choozai hoc myſteriũ men. C Chananei negotiatores.
CCennazelotes: unde in alio loco. Chananeus in alio zelotes dicitur. C Cæſar poſſeſſio prin
cipalis. C Cirinus heres ꝗ apud nos melius effertur & uen p. q. ut dicat᷑ qrin. C Coſam diuinãs.
CCamam luctus: aut lugens. C Capharnaũ ager uel uilla coſclationis⸗ Q Cephas petrus:ſyꝑ eſt.
CCana poſſeſſio:ſiue poſſedit. C Cappadocia manu redẽpta dño uiolentũ eſt. C Cirone heres.
CCreta uocationes:aut uocatæ inter ſy & hebræum. C Caiphas inueſtigator: aut ſagax: uel ueni
ens ore. C Cyprius triſtis: aut mœror. Cirenenſes heredes. CCilicia exitus aut luctus: uel aſſũ

ptio:aut uomitus eius.¶ Ceſcacꝗ poſſeſſio principalis. C Candacis cõmutatæ. C Cotnelius itel

jligens circunciſionem. C Caudius ſpes tranquilitatis. Cis uomens uir: aut durus.
CColoniam reuelationem eorum: aut uocem eorum. C Co inthum cõuerſationem eorum: quã
ſigniſicantius græci uocant hoc eſt adminiſtrationem rei publicæ.·
CCriſpus ſciens uel cognoſcens. C Co excuſſio ſiue preſtolatio. C Cireneas poſſidẽs ſectatores.
¶CCas mentis exceſſus. Cauden recurſum aut retentionem ſiue clangorem. Exceptis paucis no-
minibus omnia pene ex e littera uiolenter interprætata ſunt. 4 510
CCore caluicies aur glacies. C Cercas poſſeſſio. C Connthum ciues ſiue
decuriones eorum. C Cephas petrus ſyrum eſt. C Criſpum ſcientem.
CCloes inueſtigantes ſiue omnes:ſed melius concluſiue conſumatio.
CCilicia. aſſumptio ſiue uocatio lamentadilis.
CClemens eccleſiaſtes ſiue concionator. C Coloſis uoci factz
CCain poſſeſſio.C Creſcẽs tænebroſus. ¶C Carpũ ſcientem perſpicue. C Corinthus onitur ipſe.
Claudia ſpes tranquillitatis. C Cretam uocationem conſumatam. Wl
Q danim dedan ſolicitarius ſiue fratuelis eorũ. C Daſem ftenũ. CDeda ſubtile ſiue pal
mata. C Damaſcus ſanguinis potus ſiue ſanguinis oſculum uel ſanguis ſacrii.

———

Dedan iudicans. C Dan inditium ant iudicans. C Dinina tacens. & Dina iuditium
Se-)) iſtud. C Debbora apis ſiue æloquentia. C Diſon fortis papilla ſiue calcabiteam: ſed hoc
ſyio ſermone dicitut. Cæterum hebraice pinguedo.interprætatur autem Cinis. i. faui la holocau-
ſtarum. ¶ I[Daſan ſimiliter ut ſupra: licet quidam putent foitem Xlepl ätem. Inter

Chaldæi quaſi ubera

ptætari. & Demaba l-udicium afferens. C Datham pabulũ uel niride eoꝶ aut ſufficiẽtẽ defectiõe.
CDahel agnoſcant deum. C Dathan donum eorum ſiue ſufficiens donum. MM
CDibon iufficiens ad intellectum uel habundanter intelligens.
CDabongad ſufficienter intelligens temptationem. C Defica adhæſit ſiue remiſſio. 2
CDeblataim lateres ſiue maſſas quæ de recentibus ficis compingere ſolent quas hebræi deblatan

græci palatas nuncupant. Itaq; in præſenti loco nomẽ quod propoſuimus interptatur palate eopꝑeer

Dabir loquens uel loquæla: aut urſum timens. C Dar gæneratio. C Dibon habundanter uel ſa
tis intelligens. C Dabita loquens uel æloquentia uel urſum timens. CDimona ſatis numerans:
uel ſublimitas. CDalain egens pauper. C Daleam ægeſtas eorum. C Duma ſilẽtiũ ſiue gaudiũ.
CDana cauſa uel iudicium eius. C Dabach dinus. C Dablath loquæla. C Dedera generatio ei*.
EBDomna ſilentium. CDalila paupercula uel Itula. C Dagon. piſcis triſtitiæ. .
CDebbora apis uel loquax. C Dauid fortis manu: ſiue deſiderabilis. C Da manu ſanguinum.
CDoec motus ſiue ſollicitus: quod græce dicitur.
E Dacar compungentes. C Dardahe. gæneratio cognitionis. C Dabir oraculum.
Diu pulcritudo. C Damaſcus ſanguinem bibens uel propinans. mi
ECDaleth pauper: uel tabulæ: uel Ianua. C Dimaon ſufficit eis mœror. C Damaſcus.C Dibon.
CDeſeth calcatio uel unctio. C Dodanim patruelis.
Debelam palatæ. C Dedan hoc iudicium: ſiue tale iudicium.
CDelaia hauriens dominus uel pauperculus domini. C Dibon ſatis intelligens.
CU. Dablataim palatæ eorum. C Dur loquens. C Deblata palatæ.
Dioſpolis abi mens: ſed melius græce iouis ciuitas. Dennaba iudicium ferens.

CDiabolus defluens: græce uero dicitur criminatot. C Daniel iudicium dei: uel iudicat me deus.

CDauid deſiderabilis ſiue manu fortis. C Derbon gænerationis nlium: ſiue loquẽtem.
CDionyſius diiudicatus ſui uehementer fugiens. C Damans ſilens caput.
CDemetruis uehementer innectens ſiue nimium perſequens.
Derbeus loquax ſiue ut ſupra tuſilla gæneris pacifici.
CDioſcoroe pulcri ad tegendum ſunt autem gæmini caſtores.

Diabolo defluenti:ſiue clauſo in ergaſtulis. CDiotreſes ſpecioſus inſulſus ſiue decor inſaniens.

CDemas ſilens. Dalmatiam paupertatem grandem.
¶ Demas ſilens:ſiue terrenus:uel conſanguineus.
¶ Demetrius ſortis ad perſequendum: ſiue fortis uirga deicere.
NDen uoluptas: ſiue delitiæ: uel ornatus. C Euila dolens ſiue parturiens.
C Euſtates frugiſer.ſiue creſcens. C Eua ca hmitas: Aut ue: uel uita. C Enoch dedicatio.
S CEnos homo:ſiue deſperatus: uel uiolentus. Eneum ferum ſiue peſſimum.
E Eber tranſitor. C Elmodad ad matrem eius pcipuam ſine dei menſuram.
¶Ellaſar dei declinatio ſiue hanc ſeperãs. C Eſron iacula gregum. CEſcol botrus ſiue ignis oĩs.
Etfron puluis mœroris: uel puluis inutilis ſiue puluis eoꝶ. C Eldaa ad ſcientiam: ſiue de ſcientia.
CStheus formidans: ſiue ſtupens. C Edom ꝛufus uel terrenus. C Emor aſinus.
Eſfrata ubertas:ſiue puluerulenta. C Eſer ſictus.i.plaſmatux. ¶C Eſban ignis in eis. .
CEfraim frugifer: ſiue creſcens. C Eſrom ſagittam uidens. Eſbel ignis uanus ſiue uetus.
NHucuſq; per breuem litteram. Enũc per productam: nominuan ſunt legenda principia. C Eliſa.
CElaʒ ſæculi: uel orbis. C Emim hortibiles. C Eliezer dei auxiliũ. & Epha diſiolutꝰ ſiue mẽſura.
CEſau factura.ſiue rubeus: uel aceruꝰ lapidum: ſeu uanus: aut fruſtta. C Elem regio cãpeſtris: aut ꝗ
rens uel roboreus. CElifaz dei mei auꝑ. C Eman calor eorum. C Ebaluallis uetus aut aceruus.

CEla terebintus. C Er uigiliæ: ſiue pellicẽs: aut reſurrectio: uel effuſio. C Enaim oculi ſiue fontes.

Eroon ideſt. Eroim in facie eorum ſiue uigiliæ dolorum.

Ean iudiciũ: uel iudicans. C Ebræoꝑꝶ tranſeuntiũ. CEbrioth trãſitus. C Ethin timuerunt: ſiue

obſtupuerunt. C Emori mater lux mea. C Eui ferales: uel feroces. CEnoch dedicauit.
CEmorteum loquentem ſiue amaricantem. C Eſrom ſagittã uidens: ſiue atriũ triſtitiæ: uel fortis.
Ebron participatio triſtitiæ: ſiue fortitudinis: uel augmentum ſempiternum.
CEleazar deꝰ meus adiutor ſiue deiadiutoriũ. Edon rufus. C Hucuſq; p e breuẽ Ifam legimꝰ.
Exin per extenſum legamus. C Eliſafam dei mei ſpecula: uel deus meus abſcondens.
¶Eliſamei dei mei ſaturitas: uel dei mei iuramentum. Aut dei mei ſeptimus.

„

Elcana dei mei poſſeſſio. C Ethin conſumatus:ſiue ſuſcipiens naui gationem. C Elim arietes.

CEta inſuſa. C Eliezer deus meus adiutor. C Eliab deus meus pater.
CEſraim creſcens: ſiue frugifer. C Eldath ad ſolum ſiue ſolitarium uel ad unum.

CEcma anathema eiꝰ. C Eſebon cogitatio ſiue cingulum mœroris. Edraim deſcẽſio paſtog.

WElean pars eorum ſiue teſtimonium eorum. C Eſbel ignis uetus ſiue uanus.
CEui deſideraui. CEiade ad aſcenſum. C Ebrona tranſgreſſus ſiue tranſgre‚ſſio.
CEnihel gratia mea deus. CEfod ſuperindumentum. uel ſuperhumerale. CEſcol
* botrus

i.agamon.

—

Hebraicorum NMominum

botrus ſiue ĩgnis oës. hucuſq; per e breuem ſitteram. Exin per extenſum legamus ælementum:
CEuiſar pater meus fortis fiue pater meus coanguſtans. C Eliab deus meus pater uel deus paier.
Elon exercitus ſortitudo. Eliſame deus meus audiuit. C Ehſama deus meus audiens-
Eliiafath deus con regauit: uel dei mei protectio ſiue abſconſio. C Enan nubes. C Ediai innn-
datio paſcet me. CEt migilans aut conſurgens uel pollicens. C Elon quercus:ſiue aulon: de quo

in libro Iocoꝶ plenius dicitur. C Eran uacuefecit. & Etham fonem. C Eſaim uoluntas mœroris

ſiue forntudinis. C Enon fons trſtitiæ. Ehlidadi deus meus patruelis uel deus meus patruus.
Etaim inundatio malotum uel natiuitas peſſimorum ſiue deſcenſio paſtoru. C Erma anathema
rriſtitiæ. C Eſdod effuſio. C Emmin populi. Quattuor nomina quæ ſequuntur per extenſam
uocalem legenda ſunt. C Eſau aceruus lapidum ſiue collectio la pidum. quod grace diciiur.
uel fiuſtra: aut factura. C Elath therebintus uel aulones. C Emm termibiles. ¶. Ebal uo-
rago netus. C Eilom uitulus mœroris uel feſtiuitag eorum. C Eidodi effuſio uel incendium ſiue
ignis patruelis. C Eneus lapides colligens quod græce dicitur i. litholotos.
BEui deſiderans ſiue eſt. Eſrom iraſcens uel ſagitta uiſionis. C Eneam ecce iſta uel ecce ſunt.
mmam mater eorum. C Etholeth ad natiuitatem. CT Ermon anathema ſiue damnatio.
CEſchaol ignis parturitionis. ¶ Eſna i. deiteroſis quam nos a ſecũdo numero poſ
ſumus dicere ſecundantem uel ignis uel ediſertio. C Eſchamma concitatio-
CEſan ĩmitor ſiue confirmo. C Elchechẽ protulit. C Emec uallis. CElec portio.
BEmecaſis uallis conciſionis. C Erma anathema eius. ¶. Ennathon gratiam dantes.

BEnarad ecce concepit. C Eleath portiuncul. C Elamelech ad regé. C Eſtamoe mulier uẽtris.

CElthaci nequaꝗᷓ uenientem. C Hucuſq; per e breuẽ luterã exin per extenſum legamus ælemẽtũ.
QElo exercitus eius pro. enim ſemper in hebræo aut turmæ miliuurn deſcribuntur uel opes.
CEngaddi fons. C Edi. CEndor fons generationis. C Engannim fons exautus.
CEdroi inundatio paſcens me. C Eram uita ſublimis.
Enunach humilis conſurgens. C Eloin deus. C Ezri auxilium menͥ. C Efſod ſuper indumẽtumèe
gquod græce dicitur ſiue effrata frugifera: ſiue de cinere uenies aut pulueiulẽta.
Et ſuper quid nobis uideatur in libris hæbraicarum quæſtionum plenius dicitur.
Efftathices humus aut puluis eorum ſiue frugifer. C LDuo nomina:quæ ſequutur per extenſum
legimus ælementutn. C Eud accipiens gloriam. C Etham auis eorum.
Elimeſech deus meus rex. Eleazar adiutorium ſiue dei adiutorium C Eſcaboth cecidit glo⸗
ria uel ue gloriæ. C Er de hoc quid nobis uideatur in libnis hæ braicarum qua ſtionum plenius di

ſputatum eſt. C Eiulath a principio. C Hebrei tranſitores. C Ecthi motuü. C Eſchamoe cogiiãs.

CTiia nomina quæ ſequuntur per extenſam litteram proſerenda ſunt.
CElchana gei poſſeſſio. C Elui deus meus iſte. C Ehab deus meus pater.
CEliaba nequaqᷓ abſconditus excepto hoc nomine contra quæ ex e littera ſequuntur per extẽſam
rimam ſyllabam legenda ſunt. C Eliſue dei mei ſalus. C Eliſame deus mcus audiens.
Eliddahe deus meus ſcit. C Elifalech deus meus ſaluans. C Elianam domino donante.
CEſda miſericordia. C Efrahel ſanctum dei. & Emori amaricantes uel lIloquentes. C Eſrai indi-
gena uel otiẽtalis. C Ezazon uiſio. hucuſq; per e breuem litteram. C Exin per extenſam legamꝰ.
li deus meus:ſiue ſcindens: ſiue ſcandens. C Elioreb dei hiems. C Eri uigil meus.
C Elon aulon. de quo plenius in uolumine locorum dicitur. Ethan robuſtus ſiue aſcenſeris.
CEman accipiens uel formido eoꝶ. C Ethanim robuſtoꝶ. C Eſiongaber uoluntas ſiue conſiliũ
triſtitiæ cõfortatæ uel iuuenlis. C Ela maledicta uel ipſi. C Eſaion uolũtas ſiue cõſiliũ mœroris.
CBElias de dominꝰ. CEliſae dei mei ſalus. C Ezer ſeparatꝰ ſanctificatꝰ. C Eltian pars domini.
CEbſiba uoluntas mea in eo. C Eſeliau prope dominum eſt. C Enã ecce hoc ſunt. C Ennathan
ad dantem ſiue deo dante. C Quartuor nomina. quæ ſequuntur per extẽſam litteram proſeram'.
CEloth arietis ſignũ uel arietatio. C Elam dei populus uel pro fonbꝰ. C Elia dei dommi.
CEliachim dei reſurrectio. C Eſaia ſalus dñi. Eſtates ſemen dei. C Ermon anathema eius uel
anathema. CEffrata frugifera ſiue equidem uides.
CEmanuel nobiſcũ deꝰ. C Emach. C Eſebon. C Eleale ad aſcẽſum ſiue cõſenſuzʒ. C Eglaim ui
tuli uel iuuẽcæ. C Ezao uiſio. C Tria noĩa q ſequunt᷑ p extẽſam ꝓferẽda ſunt lram. C Eliachim
CElamite eoꝑ ſiue cõpatim aut deſpiciẽtes. ¶ Elinsarietes ſiue deficiẽtes. ¶E Ethiopia.
CEta ieuolut uel effundẽs. C Egyptꝰ CElchiſei aduocati. C Elia deꝰ dominꝰ. C Einon ecce
hec ſiue ſunt. C Elnatham ad dantem ſiue addentem uel donum dei. C Elaſa ad faciendum.

CFEzirhel adiüa deo. C Eſebon cogitatio mœroris. C Hucuſq; per e breuem lr̃am. exin per exx-

tenſum legamns ælementum. C Elam oppoſiti ſiue abiecti uel compoſiti. C Eliſama deꝰ meus
audiens. Efai deſectio mea. C Eliſame deo meo audiente.
Elon exercitꝰ fortitudinis. C Elam ſæcula uel ſempitema. C Eſemel. C Electrü. CEliſa ad ů
ſulam. ſiue deꝰ ſaluator. Elbon robuſtꝰ? ſortitudine ſiue dei ſoiritudo. C Ethalon incunabula
mœotis. C Ezer ſonitudo uel auxilium: C Emer ſermo uel uerbum. Efhani habi-

Interpretatio.

tantes contemptũ. CEliſce dei eſt hæc uel dei ſalus hucuſq; per. e. breuem litteram. ex in per exten
ſum leg amus elementum. CEnagalim fons uel oculus uitulorum. CElam ſempiternù uel ſæcu
lum uel eorum eſ menſara, C Engaddi oculus uel fons: hedi. C Enõ fons fortitudinis⸗
CElifaz.dei contemptus. C Elui deus meus iſte: uel deus domini.
CEſtom ſagittam uidit ſiue. atrium eorum. C Eſai I nſalæ libatio. Sed melius intenſum
hucuſq; per. e. breuem litteram: exin per extenſum legamus elementũ. C Eliachim dei reſurrectio
uel deus reſuſcitans: aut deus reſuſcitauit. C Elui deus meus iſte uel dei mei iſtius. C Eliezer deus
meus adintor. C Elia deus dominꝰ. C Elieli: lamaazautani: deꝰmeꝰ:deus meus qre dereliꝗſti me.
CEleli uicinus meus. C Heber tranſitus. C Henoch dedicatio. C Enos homo.Hucuſq; per.e.bre/-
uem: exin per extenſum legamus elementum. CErodes pelliceus glorioſus. CEliſabet dei mei
ſaturitas uel dei mei iuramentum aut ſeptimus. C Eli aſcendens. C Elmadadi dei mei menſura.
CEr uigilans: aut uigilia. C Enam oculus eouim. CEliſeus dei mei ſalus. C Efraim ſortilis ſiue
auctus quẽ nos poſſumus ab augendo augmentum dicere. C Eleonis ideſt montis oliueti.
quod interprætatur diuinitas uel allaborantes. C Elamitæ abiecti oppoſiti ſiue deſpecti.
CEbræi tranſitores. C Emor aſinus: ſi per heth liam ſcribatur. Quod ſi per aleph loquax dicitur
EC Elimas ad tranſgreſſionem ſiue tranſgredi faciens. C Ermes anathema mœroris.
Eraſtus frater meus uidens ſatis abſurde uocabulum figuratum.
CElada ad ſcientiam uel ad aſcenſum ſiue dei ſcientia.
CEpheſum:uoluntas mea in ea ſiue finis eorum.
Eutices amens porro græce dicitut fortunatus. C Ebraice tranſitorie.
CEurilion com miſceris ſiue deorſum ducens. Quæ ſequuntur duo nomina per extenſam. e. litterã
legenda ſunt. C Erodes pellis gloria. CEſaias ſalus dniiuerum apud hebræos ab. i. littera ſumit
exordium. C Elia dei mei. CElecte aſcendentes. Z
CEpicron ſuper indutum. Ermon anamathizantes mœtorem.
CEman auferentem ſiue anathema noſtrum. CEraſtus frater meus uidens aut ui gilans. Tria nom!
na quæ ſequuntur per. h. litteram ſunt legenda. CHeſaias ſalutare domini.
CNHelias deus dominus. Aut ſonis dominus. C Horodione formidineʒ.
CEpheſo uoluntas mea ſiue anima mea. C Heua uita ſiue calamitas.
CHebræi tranſitores. C Epaſtoditum ſtugiferum. C Hebræus. tranſitor.
Euchodiam appræhendentem dominum. C Epaſta frugifer uel equidem uidens.
AKEenoch dedicatio. C Heſau rubeus ſiue aceruut lapidum. C Hebræus tranſitor.
CEpheſum uolumas eius. C Heua calamitas aut uita ſiue ue. CEunice ornantis.
CEuchodiam appræhendentem dominum. C Ermogenes uomens eos in ualle: ſed melius mõs
ſcrutatus. C Epheſo uoluntas eius. C Eraſtus frater nidens. C Eubulus cohabitator.
Epafran quẽ nos creſcentem ſine augmentum poſſumus dicere. C Epheſus uoluntas ſiue conſi-
lium meum. CEufrate frugifero. C Efraim frugitfer ſiue ubertas.
CFilſon os pupillæ ſiue oris mutatio. C Fut libyæ ſiue oris declinatio. C Fetruſim diſſoluens men
ſuram. ¶Filiſtim cadentes: ſiue ruina poculi aut cadentes potione.
Farao diſſipans ſiue diſcooperiens eum. C Faleg. diuidens. C Ferezei ſeparantes ſiue diſſemĩati
Faram ferocitas eorum. CFichol os omnium ab ore non ab oſſe. C Filiſtim ruina duplex.
CPFaleſtin. CFaldas ruina paupertatis ſiue cadens græcum. C Eau nihil aut ſubito.
CFlemon ori eorum aut ori iuncto. CFutifar os inclinans ad diſcendum.
¶Pares diuiſio. C Eetrefe:libicus uitulus ſiue diſcooperiens uel cerłe diuiſio. Aut os declinans.
Fallui mirabilis Fua hic aduerbiumloci ſiue rubrum.
CFithomos abyſſi nel ſubito. CFua hic aduerbium loci: ſiue apparebo ſed melius rubrum.
CPFallu mirabilis. C Futhihel hic declinans dñi aduerbium loci non pronomẽ uel declinans deꝰ
ſiue oris declinatio dei. C Fineæs ori parcens uel ore requieuit aut oris augurium. CFiliſtim ceci
derunt duo. CFaſech tranſgreſſus ſiue tranſcenſio. CFadaſſur redemptio. Fonis ſiue fallata:
CPedihel occurre mihi deus uel occurſio dei. C Faran. C Ferus eorũ uel. CFrugifer. C Falceti
ſaluator meus. CFaſga abſciſus uel doletus aut os multum ab ore non ab oſſe. CFaeleth ruina
uel deiectö. CFethora oris exploratio ſiue bucella luminis uel os turturis. C Fa gur oris pellis uel
hiauit. Fineæs os requieuit uel fllet uel ori pepercit. C Fares diuiſio. C Finoni os meum nepo
tum. C Farnac uitulus ſaginatus aut diſceſio mea. C Faſgra abſciſa uel delata ſiue os delicti.
Faras auctus ſiue ſuccreſcens. C Fennador conuerſio generationis.
CFaſga dolata ſiue præciſa aut oris multi.
CFalecti ſaluans me. C Fura laguncula uel frugifer.
CFanuel. C Eacies dei. Fua operarius uel ſonitus aut euidens.ꝑ C Fares diuidens uel niolentus
ſine diuiſio. C Fineæs os requieuit ſiue os mutum uel ſilens.
Eenemia conuerſio. C Falci ſaluatori meo.
C Felethe mirabilis ſiue excludens. C Faraothoni aduolãtis triſtitiæ meæ: Ere hiante.
Feletthi

Soebraicorum Mominum.

CFeletthi admirabiliter. C Fadala redemptio domini.

CFeæſar ſodientes. ſiue diſſipationes uel talpæ. CFul ruina uel cadens. C Facria aperiente domi-

no uel oris aſſumptio. C Falaſar cadens princeps uel cadentem principem. C Farum conſciſio.
CFaſe tranſcenſas uel tranſgreſſus. C Fadar redemptio domini.
CEe os ab ore non ab oſſe ſiue laquæus uel decipula.
CFacet aperiens. CFut induitiæ.
CEetrox ſatuel latitudo dei uel aperiens deus. C Feſor os nigredinis.
CEathures decœptus calcatus ſiue bucella confirmata.
Farao necho diſſipans præparata. C Forthommin diuiſio perfecta populi glonioſi.
CEt de hoc quid nobis uideatur in libris hæbraicarum quæſtionum plemus dicitur.

CFelethia ſalus dñi. C Fut libyæ. C Femag mitus. ¶Fares diſlipãs. C Facud uiſitatꝰ uel uiſitãs:
CFares diuiſio. C Fariſei diuidentes ſiue diuiſi. C Faſe tranſitus ſiue tranſgræſſio: pro quo noſtri

Paſca legunt. C Falech diuidens aut diuiſit. C Fipppus os lampadis. uel os manuum.
CFrigia ſciſſio pectorum. C Fariſei diuiſi. C Farao denudans eum ſiue diſſipator eius.
Femuis annuerunt ſiue mitus. C Fiſidiam os ſonitus. Quia ut ſupra dixi. p. ſitteram non habent.
propterea piſidiam per.fſ. efferunt: fœlicem ruinam facturæ ſiue timorem eius latinum nomen eſt.
Beſtum ore multorum. & hoc latinum nomen uiolenter quã hebraice figuratur.
Farao diſcooperiens eum. C Feben ore ædificantẽ aut oris filium.
CPFlegen. diſiicens ſiue diuidens. C Filologum ore præcipuum uel os meum & in ortum.
CFarao nudauit eum. ſiue diſſipauit eum.
CHBaſe tranſcenſus quod interprætatur paſca.

CEBigellus occurrens ſiue aduerſarius. C Filonem faciem domini. CFiletus declinãs ſiue os meũ

Filadelphia ſaluans hærentem domino. .
CGeon pectus ſiue præruptũ. ¶ ¶ Gomer aſſumptiõ ſiue conſumatio uel perfectio.

CQGergeleus colonum eiciẽs ſiue aduenam propinquantẽ. C Gerara ruminationẽ uidit ſeu mate

ria ſiue ſepes. C Caza fortitudo eius. C Gomor populi timor ſiue ſeditio.
CSciendũ ꝙ. g. litteram in hebraico non habet: ſed ſcribitur per uocalem. ideſt tain.
CQGether torcular uidens ſiue accola explorationis. Gegal præruptum ſiue uallis uetus.
Geraris aduenæ propinquantes ſiue corrupta eorum. C Gaam uallis æſtus. C Gad tentatio ſiue

latrunculus uel fortuna ſiue tranſmigratio teſtimonii. De hoc in libris habraicarum qua ſtionum

plenius dicitur. C Gatham tangens niſit. C Geſen appropinquans palpationi eorum ſiue uicini-
tas. C Gerſan aduena ibi aut adiectio eoruʒ. C Gera ruminatio uel incolatus. C Giuuelatio mea

ſiue ortus meus. C Gat tentatio ſiue accinctus uel latrũculus. C Gerſan aduena ibi. C Gerſon eie

ctio eorum ſiue aduena ibi aut aduena pupillæ. C Gadihel accunctio mea deus.
CGad edus ſiue tẽtatio mea. C Gamalichel reddidit mihi deus. C Gel propinquus ſiue redimẽs.
Galaad aceruus teſtis C Super hoc in libtis hebraicarum quæſtionum plenius dicitur.
CGCum orti ſiue arrogantia mea. C Gabua ſublimitas
CGomer menſura atiicorum cœmeum trium. C Gedeom tentatio. iniquitatts meæ.

CGarihim diuiſio ſiue præciſio. C Gaza fortitudo.

Sed ſciendum ꝙ apud hebtæos non habet in principio litteram conſonantem: uerum incipit a uo/
cali hain. & dicitut taza. C Geſuri iuxta lumen uel uicina luminis. C Golam tranſmigratio eoruʒ
uel uolutabrum eorum. C Gergeſcum colonum applica. C Gaulon uolutatio eius.

C Gariſim diuiſio ſiue aduẽa. Gealgal rota nel reuelatõ. C Gay uotago uetus ſiue. litholerõ.
CGaꝛer præciſio ſiue diuiſio. Goſnã iuxta eã uel applicatã. C Gaza fortis. C Gabaiʒ littera inci

piens a conſonante. Gimel. CGeth torcular. C Geſſor applicans lumen uel applicans dirigentem
Galiloth reuelationis uel tranſmigrationem. C Gazeo robuſto. Getheo torculari.

CGadera ſpes eius. C CGaderoth materia uel ſpes eius. C Gailoth colles. C Gabaon collis mœro

ris. C Gethaofer torcular eius humi uel foſſum. C Gabathon ſublimitas eorũ uel collis mœroris.
CGetherminon torcular excælſum uel torcular ſublimũ. C Golam tranſmigratio eorum.
COGalim loca paluſtria uel acerui. C Calgalis uolutabris. Gabaath collis patruelis.
CCGaaſar commotio. C Gera ruminatio. C Gedeon circuiẽs Inutile ſiue tentatio iniquitatis eoꝶ.
Gabatha collis ſiue ſublimis: C Garizim accola ſiue aduẽa eius. ¶ Gaala abiiciẽs ſiue teuelatio.
CGaza fortitudo eius. C Gadan tentatio uel accinctio popuſi.
CGabaa collis. C Galgala uolutatio fiue reuelatio.
CGoliath reuelatus ſiue tranſmigrans. M
CGallim tranſmigrantes ſiue teuelati. C Geſium ĩuxta lumen meũ uel applicantes e lumine meo.
CGarizim abſciſiones.

CQGelbe uolutatio ſiue decurſus uel aceruus pluens.

C Gedori applicans ſiue accendens.
Cio ludta ſiue luctare.

”ð =ðð
5
.
5

Interpꝛetatio

CGelo migra uel tranſmigranti. C Gera ruminans. C Gom fouea CGaas cõmotus.
CGelonites tranſmigrantes. C Gara ſcabioſus.
CGabar aut uir aut iuuenis uel fortis ſiue uiriliter. C Goneabath furtum filiæ. C Gonath arrogã
tia tua uel ortus tuus. C Gechi præruptum uidens uel uallis uiſio. C Gir præuiſio uel præciſio.
CGoꝛzan tonſio eorum uel fortitudo eorum. C Gabe collis. C Godolia magniſicus domini.
CGebal deſiniens ſiue deſterminans. C Gimel & retributio: uel plenitudo. S
¶Gebim Gabaa foſſe. C Gozan galli nux eorum. Galce.
CGaza fortitudo eius. C Gocs.
CGodolia magniſicatus dominus uel magniſicus.
Gamaria retribuens dominunus.
ſiue conſumans dominus. C Garab ſcabies ſiue incolatus uultus. Gamuel retributio deis
CGaze: CGazofilacium: ſiue fortitudo eius. C God tectum. C Gomor:conſumatio ſiue perfectio:
uel uenundatio. C Galali uolutabra. C Galika: uolubilis ſiue tranſmigratio facta.
CGabis altitudo confuſionis ſuiue.z/ CGethan applicuerunt eos.
CGeneſar ortus principium. C Gehennam de ualle ſunt ſiue uallis gratuita.
Gethſemani: uallis pinguedinum. (Golgotha caluariæ: ſyrum eſt:non hebræum.
Gabriel:confortauit me deus: aut fortitudo dei: uel uirtus mea deus. C Galilea uolutabilis autẽ
traſmigratio perpetrata: uel rota: Geraſenorum ſuburbana: aut coloni ibidem. =
CGalilei uolubiles: ſiue rotabiles. C Gamaliel: retributio dei. C Gaza fortitudo eius. g. littæra ad
dita eſt: ſiquidem hebraice per ain ſcribitur. C Galionis: tranſferentis. C Galatiam: magnificam: ſi

ue tranſlatam. C Gaium: cõmotum uallenſem.
CCGalatia:tranſmigrans: ſiue tranſlata.
