igitur urceos ſiue ſiphos: ſiue crateras: qui in miniſteriis ordinantur: auro gẽmiſq; diſtinctos/ Salo⸗
monem habuiſſe credendum eſt: & quo ex uno cilitio ideſt cratere: aliis cilitiis minoribus Rilice
uaſculis hauriretur: & per miniſtrorum manus portantium uinum turba ſuſciperet: quia igitur ec⸗
cleſiaſten interprætamur in chriſto: & ſapientia cratere in iſto in prouerbiis prætereuntes ad ſe con
nocat: corpus domini craterem magnum debemus accipere: in quo non meraca diuinitas: ut in cæ
leſtibus fuit: ſed propter nos humanitate media tẽperata eſt: & per apoſtolos minora cilitia: ſciphos
paruulos: & crateras in toto orbe credentibus: effuſa ſapientia eft. —
C Et ſupergreſſus ſum opibus omnes qui fuerunt ante me in hieruſalem. Sapientia quoqʒ
perſeuerauit mecum. ”MMU „ — 2
Magniſicatum eccleſiaſten minime uidetur domino conuenire: niſi forte ei illud aptemus: proſi- SGarpyin Erate! fra I
tiebat ſapientia ætate & gratia. Et propter quod deus illum exaltauit. Quod autem ait qui fuerunt
ante me in hieruſalem: de his dicit qui ante aduentum ſuum congregationem ſanctorum & eccle- H

.— * 2 — A. H
ſiam gubernarunt. Si ſpiritnaliter intelligimus ſcripturas ditior eſt chriſtus omnibus: ſi aantum car & fe E⸗ 7 c7

naliter melius intelligimus ſynagogam quã eccleſiam. Tulit ergo uelamen: quod fuit poſitum ſu-⸗ ,9 P
per uultum moyſi: & plenam lumine faciem eius uidere nos fecit: porro ſtetiſſe ſapientiam ille ſen 1„„—
ſus eſt: quod etiam in carmne poſitus ibi permanſerit ſapientia Qui profectum habet in ſapientiaam: Pfen M — M
non ei ſtat ſapientia. Qui autem non recipit profectum per momenta: nec ſuccreſcit: ſed ſemper in ll. Iet ſap
plenitudine eſt: iſte dicere poteſt: & ſtetit mihi ſapientia.
Et omnia que deſiderauerunt oculi mei non negaui eis:nec pꝛohibui coꝛ quin omni nolupta
Uruo eru⸗ oblectaretur ſe in his que paraueram:⁊ hãc ratus ſum partem meam: ſi vterer
abore meo. MMMU
templationem deſiderant ſpiritualem: quã peccator ignorans prohibet a uera iocunditate cor ſuũ.
Huic ſe ergo eccleſiaſtes totum dedit: & leues tribulationes in ſæculo æterna gloria compenſauit: . r
hæc enim portio noſtra eſt: præmiumq; perpetuum: ſi hic pro uirtutibus laboramus. Et reſpexi ad † 4
omnia opera mea: quæ fecerant manus meæ:& in labore quocaboraueram faciens. Qui cum dili-
gentia & cautione agit uniuerſa hæc poteſt dicere: & ecce omnia uanitas & uoluptas ſpiritus. Quo
modo in cæteris uilia cuncta reputat quæ ſub ſole ſunt: & pro uoluptatum uarietate diuerſa: & non
eſt abundantia ſub ſolel Chriſtus in ſole poſuit tabernaculum ſuum.lItaq; qui necdum ad ſolis cla-

cXAN 4

titatem ordinem conſtantiamq; peruenit.In hoc chriſtus nec habitare potuit nec habundare.

CCumqʒ me conuertiſſem ad vniuerſa opera que fecerant manus mee.? ad laboꝛes in qnibus
fruſtra ſudaueram:vidi in omnibus vanitatem ? afflictionem animi? nihil permanere ſub ſo⸗
le. Tranſiui ad contemplandam ſapientiam:erroꝛeſqʒ ⁊ ſtultitiam:quidem inquã homo vt poſ
ſit ſequi regem factoꝛem ſunz. DS
Quia in ſuperioribus uſq; ad eum locum in quo ſcriptura ait: ſapientis oculi ĩn capite eius: uno
cuncta ſermone compræhenderam uolens ſenſum breuiter indicare: & ob id rurſum ſæculum ana
gogen aliqua perſtrinxeram. nunc iuxta id qd cœperam exponere debeo. Multus emm hoc loco:

aæſeptuaginta interprætatione diuerſus eſt ſenſus: Dicit autem ſe Fon delitias uoluptateſq; damna/ Nz S 4. 9

tas: reuertiſſe ad ſapientiam perquirendam: in qua plus erroris ſtultitiæq; reperit: quam ueræ cer-
tæq; prudentiæ. Non enim poſſe hominem:tam liquido & pure ſcire ſapientiam creatoris & re-
22 iiii

Fgen ſlſte es rtrn

ł

ee⸗ 1 Fe az arri ν exe

6

. . .„2 . SS .
COculi animæ & mentis intuitus con) . . * n cer

— Aorat

2

P

„

9
22 Nyn⸗

—a eſ/ rrr Pr II.dr. .
ò reS
* £ 9 5

„ Plsg& ar. P* d.

Frrer n rus:quod Salomoni quoq; acciditinon enim ſimilem ſui habuit filium Roboam: ex quo intelligi/-
4 2⸗rrs Pc PeroA

—ð

Tiber primus.c.ii.

gis ſuĩ:quã ſcit ille qui conditor eſt. Itaq; & illa quæ nouimus opinari nos potius quam tenere: &

æſtimare magis qua ſcire quod uerum eſt. =
CEt vidi quia tantum pꝛecederet ſapientia:ſtultitiam:quantum differt lux a tenebꝛis.
CLicet inquit ipſam hominum ſapientiam mixtam errore præuiderim: Nec tam pure in no/-

1/ . ſtros animos illabi poſſe: quam eſt in rege & conditore noſtro: tamen magnam etiam in eo
Seapa eſat nars ſt r quod eſt: differentiam inter illam & ſtultitiam eſſe cognoui: quantum poteſt diſtare dies a no-
Gte:lumẽ a tænebris.
Sapientis oculi in capite eius ſtultus in tenebris ambulat: Et didici qaod vnus vtriuſqʒ
9) eęeelſet interitus. 5
Ant Prnnre (Qui in perfectum uirum uenerit: & meruerit ut caput ipſius chriſtus ſit: oculos ſuos ſemper habe

it ad chriſtum & eos in ſublime leuans nunquam de inferioribus cogitabit: cum hæc ſe ita habe/-
nt: ut inter ſapientem & ſtultum tanta diſtantia ſit. quod alter diei: alter tænebris comparetur: ille
oculos ad cælum leuet:iſte in terram deprimat: repente mihi cogitatio iſta ſubrepſit: quare ſapiens
ſtultus communi finiatur interitu: cur eedem plagæ: idem interitus: idem euentus: eadem mors:
pares utrumq; anguſtiæ præmant. Sè
¶ Et dixi in corde meo. Si vnus ⁊ ſtulti ⁊ meus occaſus erit:quid mihi prodeſt quod maiorem
ſapientie dedi operam. loquutuſqʒ cum mente mea:animaduerti quod hoc quoqʒ eſſet vamtas:
non enim erit memoria ſapientis ſimiliter ⁊ ſtulti in ꝓpetuuzʒ:⁊ futura tempora obliuione cun/
cta operiẽt. Moritur doctus ſimiliter ? indoctus:⁊ idcirco teduit me vite mee.vidẽtem mala

eſſe vniuerſa ſub ſole ⁊ cuncta vanitatem atqʒ afflictionem ſpiritus:
Apertius in hoc loco ſenſum hebraicum ſeptuaginta interprætes tranſtulerunt: Iicet uerborum

Aen, aTer Afrn ordinem non ſint ſequuti. Et ut quid ſapiens factus ſum ego. tunc habundanter loquutus ſum in
X. vvorgde meo: quoniam inſipiens ex habundantia loquitur: quoniam hoc quoq; uanitas: quia non eſt
hr Ami WTmemoria ſapientis cum ſtulto in æternum & cætera. Quod uidelicet priotem opinationem ſuam

ſtultam eſſe conuincens inſipienter ſe loquutum eſſe teſtatus ſit: & erraſſe: quia ante ſic ſenſerit: &
odiui uitam quia malum ſuper me opus factum eſt ſub ſole: quia omnia uanitas & paſtio uenti. Si
1 mundus poſitus eſt in maligno: & in tabernaculo iſto apoſtolus ingemiſcit dicens: miſer ego ho/

mo: quis me liberabit de corpore mortis huius? recte odio habeo omne quod ſub ſole factum. Ad
— rs Perd — = A e 9 comparationem quippe paradiſi: & illius uitæ beatitudinem in qua ſpiritualibus pomis: & uirtutů
er gaſ-o Aelitiis fruebamur: nunc quaſi in ergaſtulo & carcere ſumus: & ualle lachrimarum in ſudore uultus

noſtri commedentes panes.

CRurſum deteſtatus ſum omnem induſtriam meam: ? que ſub ſole ſtudioſiſſime labora⸗
ui babiturus heredem poſt me quem ignoro vtrum ſapiens an ſtultus futurus ſit: ? do/
minabitur in laboꝛibus meis: quibus deſudaui ⁊ ſollicitus fui. Et eſt quicquam tam va-⸗
num. Angde ceſſaui:renuntiauitqʒ coꝛ meum vltra laboꝛarè ſub ſole. Mam cum alius
in ſapientia ? doctrina:? ſollicitudine homini ocioſo acquiſita dimittit. Et hoc ergo vanitas

2 magnum malum.
Videtur quidẽ de diuitiis & opibus retractare: quod ſecundum enangelium repentina morte ſub

tracti quaſi moriamur heredẽ neſcimus: utrum ſtultus an ſapiens ſit: qui noſtro eſt labore fruitu-

g Pz ſran nec filium quidem patris hereditate dignum eſſe ſi ſtultus ſit. Sed mihi altius intuenti de labo

2

quenter ſecundum peruerſitatem ordis ſui: ſemina inde hereſeos capiant: & alienos labores ca/

lumnientur. Si enim de corporalibus diuitiis: nunc eccleſiaſtis ſermo eſt: quid neceſſe fuit de la-

. bore & operibus dicere: & dominabitur in omni labore meo in quo laboraui: & in quo ſa-

⸗ . . . 31365
piens factus ſum ſub ſole. Quæ enim ſapientia eſt terrenas diuitias congregare. Et conuerſus

ſum ego: ut renuntiarem cordi meo in omm labore meo quo laboraui ſub ſole. Quia eſt homo

cui labor eius in ſapieniia & ſcientia & uirtute: & homini qui non laborauit illi dabit partem ſuaam

Et quidem hoc uanitas & nequitia multa.
C Auic enim pꝛoderit homini de vniuerſo laboꝛe ſuo ⁊ afflictione ſpiritus:qua ſũb ſole ceru-
ciatus eſt. Cuncti dies eins doloꝛibus ⁊ erumnis pleni ſunt:nec per noctem mente requieſcit.
Et hec non ne vanitas eef.
CSupra de incerto loquitur herede: qui utrum ſtultus an ſapiens laborum alterius futurus ſit
dominus ignoratur: Nunc eadem quidem repetit. Sed in illo diuerſus: quod etiam ſi filio:ſi pro
pinquo:ſi noto alicui ſubſtantiam: laboreſq; dimittat: nihilominus tamen in eundem circulum res

.) recurrat: ut alter labore alterius perſruatur:Et ſudor mortui delitiæ ſint uiuentis. Se unuſquiſq; con

re uidetur dicere ſpirituali: quod diebus ac noctibus uir ſapiens in ſcripturis laboret: & componat ene n
Flibros: ut memoriam ſui poſteris derelinquat. Et nihilominus in manus ſtultorum ueniant: qui fre

,

*

Super Eccleſiaſten.

ſideret & uidebit quanto libros labore componat: quomodo ſepe ſtilum uertat ĩterum quæ digna ,7/
legi ſit ſcripturus: & homini qui non laborauit det partem ſuam. Quid enim ut ante iam di- 1 „b I.- n, s ee
xi. Ad opes terræ pertinet ſapientia: ſcientia & uirtus: in quibus ſe laboraſſe teſtatus eſt: cum ſapien- ge rer
tiæ ſcientiæ atq; uirtutis ſit calcare terrena. ðZ ?l
CNon ne melius eſt commedere ⁊ bibere ⁊ oſtendere anime ſue bona ⁊ laboꝛibus ſuis. cz
Et hoc de manu dei eſt: Quis ita voꝛabit ⁊ delitijs affluet vt ego homini bono in con ⸗⸗ DBr=
ſpectu ſuo dedit deus ſapientiam: ⁊ ſcientiam ⁊ letitiam. Meccatoꝛi autem dedit afflictio E
nem ⁊ curam ſuperfluam vt addat ? congreget: ⁊ tradat ei qui placuit deo- ſed ⁊ hoc vanitas
⁊ caſſa ſollicitudo mentis. — N, L, — ,
H Cboſtquam uniuerſa tractaui & nihil iniuſtius eſſe perſpexi quam alrerius labore alterum frui. 7. rISn,
O T-dN= A= 6 Tunc mihi uiſum eſt hoc in rebus eſſe iuſtiſſimum: & quaſi dei donum: ut ſuo quis labore frueretur“
e Peo bibens & commedens. & pro tempore parcẽs opibus congregatis. Siquidem munus dei eſt talem ar== = L..
err uiro iuſto dari mentem: ut ea quæ curis uigiliiſq; quæſiuit ipſe conſumat. Sic econtrario ira dei eſt: v A.
in peccatore ut diebus ac notibus opes congreget: & nequaquam eis utens: his relinquat qui in co⸗-
ſpectu dei ſunt iuſti. Sed & in hoc diligenter iunſpiciens & uidens omnia morte finiri uaniſſimum iu = M an,
dicaui. Hæc interim ſecundum litteram: ne uideremur pœnitus ſimplicem præterire ſenſum,/ Er
dum ſpũales diuitias ſequimur: hiſtoriæ contemnere paupertatẽ. Quid enim boni eſt aut quale dei
munus uel ſuis opibus inhiare. & quaſi fugientem percipere uoluptatem. uel alienũ laborem in pro
prias delitias uertere: & hoc putare donum eſſe dei: ſi alienis miſeriis & laboribus perfruamur. Bo-
num eſt itaq; ueroscibos & ueram ſumere potionem. quos de agni carne & ſanguine in diuinis uo
luminibus inuenimus. Quis enim uel comedere: uel cum opus eſt parcere poteſt abſq; deo qui ptæ
cipit ſanctum canibus non eſſe mittendum. & docet quomodo ſint in tempore conſeruis danda ci-
baria: & iuxta alium ſenſum innentum mel tantum comedere quantum ſufficit. Pulchre autem
homini bono deus dat ſapientiam & ſcientiam & lætitiam: Niſi enim bonus fuerit & mores ſuos
pro arbitrio ante correxenit: ſapientiaʒ & ſcientiam. & lætitiam non meretur: ſecundum illud quod
alibi. Seminate uobis in iuſtitia: uindemiate in fructu uitæ illuminate uobis lumen ſcienuæ. Semi/
nanda quippe iuſtitia: & uitæ fructus eſt demetendus. & poſtea ſcientiæ lumen poterit apparere: Vt
ergo bono coram ſe dedit deus ſapientiam. & cætera.ſic peccatorem ſuo arbitrio derelinquens fe/
cit congregare diuitias & hinc inde peruerſorum dogmatuʒ conſuere ceruicalia! Quæ cum uir ſan
ctus & ſapiens uiderit intelligit quia uana ſunt & ſpiritus præſumptione compoſita. Nec miranduʒ
quod dixerat peccatori dedit ſollicitudinem & cætera. Ad illum enim ſenſum de quo ſæpe tracta-
ui hoc referendum eſt. Propterea datam ei hanc eſſe ſollicitudinem ſiue diſtentionem quia pecca-
tor fuit:& non eſſe cauſam diſtentionis in deo:ſed in illo qui ſponte ſua ante peccauerat.

νE *

CAPITVLVM TERTIVM.

Mnia habent tempus ⁊ ſuis ſpatijs tranſeunt vniuerſa ſub celo.
CIncertum & fluctuantem ſtatum conditionis humanæ in ſupe YD ch eN
rioribus docuit. Nunc uult oſtendere omnia in mundo eſſe con⸗— — do e
Htraria: &nihil ſtare perpetuum eorum dumtaxat quæ ſub cælo ſunt
S& intra tempus quia cæteræ ſubſtantiæ ſpirituales. nec cælo nec tempoſ-
re continentur. ́JVMB
CTempus naſcendi ⁊ tempus moꝛiendi:tempus plantandi ⁊ tem/
pus reuelendi quod plantatum eizj. Zempus occidendi ⁊ tempus ſa/
nandi. Tempus deſtruendi ⁊ tempus ediſicandi. Tempus flendi ⁊
tempus ridendi.Tempus plangendi ⁊ tempus ſaltandi. .
Nulli dubium quod & ortus & interitus hominum deo notus ſcit:
õ E& finitus: & id ipſum eſſe parere quod plantare! Mori quod plantatum
eſt euellere. Sed quia in Eſaia legimus. A timore tuo domine concepimus: & parturiuimus & pe-
perimus. Hoc dicendum eſt quod perfecto uiro Part iſte qui de timore natus eſt cum deum
amare cœperit moritur. Perfecta quippe dilectio foras mittit timorem. Hebrei omne quod de
contrarietate temporum ſcriptum eſt. uſq; ad illum locum in quo ait: tempus belli & tempus pacis
ſuper iſrahel intelligunt. Et quia non neceſſe eſt per ſingulos uerſus ponere quid interprætentur
& ſentiant perſtringam breuiter latiorem ſuper hoc diſſertionem lectoris ingenio derelinquens.
Tempus fuit Hierulalem: tempus moriendi & ducendi in captiuitatem. Tempus occidendi eos in . 1. R.i. c 1
ægypto. & tempus de ægypto liberandi. Tempus deſtruendi templum ſub Nabuchodonoſor. en a. A.ſ. C:
& tempus ediſicandi ſub dario. Tempus plangendi ſubuerſionem urbis: & tempus ridendi atqʒ 2 . V. .La. .

—

—, 1 ℳ . 2 .
— * J NXyttcrt Ao

Liber primus.c.iii.

.

2 D F· ſakcl. pus quaſi cingulum & balteum circundari deo & populo iudæorum: & tempus ducendi eos in
Babiloniam captiuitatem: & ibi computreſcere trans eufraten: Lege perizoma Hietemiæ. Tem-
pus quærendi illos & ſeruandi. Tempus perdendi & proitiendi. Tempus ſcindendi iſrahel
tempus iterum conſuendi. Tempus tacendi prophetas nunc in captiuitate romana. & tem--
pus loquendi eos. tunc quando etiam in hoſtili terra dei conſolatione & alloquio non care-
bant. Tempus dilectionis ſub patribus qua eos ante dillexit. & tempus odii: quia in chriſtum intu-
lerunt manus. Tempus belli modo non agentibus eis pœnitentiam. & tempus pacts in futuro quã-
do intrante plenitudine gentium omnis iſrahel ſaluus erit. Tempus occidendi & tempus ſanandi.
Et occidendi tempus:& ſanandi qui ait. Ego occidam & uiuificabo. Sanat ad pœnitentiam prouo/
. cans. Occidit iuxta illum ſenſum. In matutinis interſiciebam omnes peccatores terræ. Tempus de-
ſtruendi & tempus edificandi. Non poſſumus edificare bona. niſi prius deſtruxerimus mala. Sicut
Hieremiæ uerbum a deo datuʒz eſt. ut ante eradicaret & ſuffoderet perderet: & poſtea edificaret atq;
plantaret. Tempus plangendi & tempus ridendi. Nunc flendi tempus eſt: & in futuro ridendi. Bea/
ti enim flentes quoniam ipſi ridebunt: Tempus plangendi & tempus ſaltandi: Ildcirco corripiuntur
in euangelio quibus dominus ait. Lamentauimus uobis & non planxiſtis: cantauimus & non ſalta
ſtis. Plangendum eſt in præſentiarum ut poſtea ſaltare ualeamus. illa ſaltatione qua dauid ſaltauit
ante arcam teſtamenti. Et ſaulis filiæ diſplicens magis placuit deo.
CTempus ſpargendi lapides:⁊ tempus colligendi.
CMiror quomodo uirt diſſertus rem ridiculam in hoc loco dixerit deſtructione inquiens & edifica
tione domorum: ſalomonis ſermo eſt quod homines nunc deſtruunt nunc edificent. Alii congre-
gant lapides ad edificia conſtruenda. Alii quæ extructa ſunt deſtruant. ſecundum illud oratianum.
Diruit ediſicat:mutat quadrata rotondis Eſtuat & uitæ diſconuenit ordine toto. Hoc utrum recte

pus ſpargendorum & congregandorum lapidum eſſe dicentes. Iuxta illud quod in euangelio ſcri
ptum eſt potens eſt dominus de lapidibus iſtis ſuſcitare filios Abraham. Quod tempus fuerit genti
li populi diſpergendi& tpᷣs rurſũ eccleſiã cõgregãdi.legi in quodam libro: iuxta ſeptuaginta tñ in/
terprætes qui dixerunt. Tempus ſpargendi lapides & tempus colligendi: ſeueritatem legis antiquæ
1. e. gaele „. rrg- euangelii gra tia temperatam. Lex quippe rigida imbenigna: non parcens peccanteʒ interfecit euã
2b g Las ert gelii gratia miſeretur & ad pœnitentiam prouocat. Et hoc eſſe tempus mittendorum lapidum ſiue
congregandorum: quod lapides mittantur in lege: colligantur in euangelio. Hoc utrum uere nec
ne dictum ſit ſuo imputetur autori.
Tempus amplexandi ⁊ tempus longe ſieri a complexibus. JèM
¶ Cluxta ſimplicem intelligentiam manifeſtus eſt ſenſus: Apoſtolo in eadem uerba congruente. No/
D Ee . ¶Aite fraudare inuicem: niſi forte ex conſenſu ad tempus: ut uacetis orationi liberis dando operam:
A K v . & rurſum continentiæ: uel quod tempus fuerit amplexandi quando uigebat illa ſententia creſcite
& multiplicamini & replete terram. Et tempus procul a complexibus fieri: quando ſucceſſit tempus
in anguſto eſt. ſupereſt ut & qui habent uxores ſic ſint quaſi non habeant. Si autem uoluerimus ad
altiora conſcendere uidebimus ſapientiam amplexari amatores ſuos. Honora quippe eam ait &
amplexabitur te. Intraq; ulnas ſuas & gremium: ſtricto eos tenere complexu. Porro quia non poteſt

„ bumanus aius ſemper in fublime tendi: & de diuinis & altioribus cogitare: nec iugiter eſſe in con-
-Pas a s . ſoern, templatione rerum cæleſtium: ſed interdum neceſſitatibus corporis indulgere. Propterea tempus
„ ( L.I. eſt amplexandi ſapientiam: & eam ſtrictius continendi. Et tempus relaxandi mentem ab intuitu
Mr S Pt F * compfexuq; ſapientiæ. ut curæ corporis & his quibus uita noſtra abſq; peccato indiget ſeruiamus.
ſPe e CTempus acquirendi ⁊ tempus perdendi. Zempus cuſtodiẽdi ⁊ tempus abitiendi.

Sub diuerſis ſermonibus idez nunc qui ſupra & infra ſenſus eſt in eo quod ait. Tempus deſtruen/
di & tempus edificandi. Ac deinde: tempus ſcindendi & tempus conſuendi. Quomodo ergo ſyna

A. ſtæ ſinguli perpetrauerunt de lege & prophetis teſtimonia conſuentes: Ita tempus fuit quærendi &
cgeh, . 2 Plrek g cuſtodiendi iſfrahel. Tempus perdendi & proitiendi illum :uel certe tempus quærendi populum ex
. en, eſ et teſhmi n* gentibus & tempus perdendi populum iudæorum: Tempus cuſtodiendi credentes ex nationibus:
& tempus abitiendi incredulos ex iſrahel. 8.
CEt tempus docendi.Et tempus loquendi. .
õ ſat E Pithagoricos reor quorum diſciplina eſt tacere per quinquenium: & poſtea eruditos loqui hinc
SMVM originem ſui traxiſſe decreti. Diſcamus itaq; & nos prius non loqui.ut poſtea ad loquendum ora re
ſeremus. Sileamus certo tempore. & ad præceptoris eloquia pendeamus. Nihil nobis uidetur rectũ
eſſe niſi quod diſcimus ut poſt multum ſilentium de diſcipuſis efficiamur magiſtri. Nunc uero per
ſcelerum quottidie impetus uitio habentium docemus in eccleſis quod neſcimus. Et ſi compoſitio
ne uerborum

SKrrel eel ultandi ſub zorobabel eſdta & neemia. Tpᷣs diſpergendi iſrahel: & tp̃s in unum congregandi. T

rah an perperam dixerit lectoris arbitrio derelinquo. Nos prioris explanatiõis ſequamur ordinem. Tẽ

goga deſtruitur ut ediſicetur eccleſia: & a lege fit ſciſio ut euangeli gratia compleatur: ꝙ euangeli/

— Okasdtet SRW .

— en — 4 3
Super Eccleſiaſten.
ne uerborum uel inſtinctu diaboli qui fautor erroris eſt plauſus populi excitauerimus contra con-
Ein ſcientiam noſtram ſcire nos arbitramur de quo aliis potuimus perſuadere. Omnes artes abſq; do-
en. ctore non diſcimus: Sola hæc tam uilis & facilis eſt ut non indigeat præceptore.
Tempus dillectionis ⁊ tempus odij.
dy⸗ CTempus amandi poſt deum liberos uxorem propinquos. & tempus odiendi eos in martyrio cũ
2 pro chriſti confeſſione rigidos pietas expugnat inimica: uel certe tempus amandi legem: & ea quæ 4 ſ. S. . 4
u⸗ a lege fuerant imperata. Circunciſionem: hoſtias: ſabatum: neomemas: & tempus odiendi ea: euan- — 2 7
wi⸗ gelii gratia ſuccedente: nec non id quod dici poteſt: quoniam nunc per ſpeculum uidemus in enig —B
n mate:tempus eſſe præſentia diligendi. Et in futuro tempus adueniet quando cernentes facie ad fa- le⸗ — a ch. rs r el.
/ ciem: & in melius proficientes incipiemus odiſſe. & deſpicere qd amauimus. L — „1A
CTempus belli? tempus pacis.Quid habet homo amplius de laboꝛe ſuo. ———
da C Quamdiu in præſenti ſeculo ſumus tempus eſt belli. Cum migrauerimus a ſeculo: pacis tempus an. A.2 . P= Ir 1o Jrg
un adueniet. In pace eniʒ locaus eſt dei: & ciuitas noſtra Hieruſalẽ de pace ſortita uocabulum eſt. Nemo 7 bell.-
ber⸗ ergo ſe nunc putet eſſe ſecurum in tempore belli. Accingendum eſt. & apoſtolica arma retractan“- . e Srmn en
nnm da: ut uictores quandoq; requieſcamus in pace. Quæ abundantia eſt facienti: in quibus ipſe laborat
u CANigdi afflictionem quam dedit deus filijs bominum vt diſtendantur in ea.Cücta fecit bonacn
min tempoꝛe ſuo::? mundum tradidit diſputatiom èoꝛum.vt non inueniat homo opus quod opera- Se ie
tus eſt dens ab initio vſqʒ ad ſinem. yor Fr
CEt quidem ſeculum dedit in corda eorum: ut non inueniat homo opus quod fecit deus ab initio .R
ſe uſq; ad finem. Non me fugit quid a pleriſq; in hoc loco dictum ſit. Quod propterea deus in præſen en⸗ , at e eh
gre⸗ ti ſeculo etiam peruerſorum dogmatum magiſtris conceſſit occupationemine mens hominis otio re PerPrſ re
um ſa torpeſceret: & hoc eſſe bonum quod fecit deus in tempore ſuo. Et nihilominus ncqine eos natu⸗/
ece ræ rerum ſcientiam compræhendere. Mihi uero ab hebreo qui'me in ſcripturas erudiuit. Ita expoſi

Te tum eſt. Cum omnia ſuo labantur tempore: & ſit tempus deſtruendi. uel edificandi flendi atq; ridẽ-
lei di:tacendi & loquendi & cætera quæ de tempore dicta ſunt. Quid fruſtra conamur & tendimus: &
breuis uitæ labores putamus eſſe perpetuos? Nec contenti ſumus ſecundum euangelium malitia

t
E diei. Nihilq; in craſtinum cogitemus. Si quid enim habere plus poſſum us in hoc ſeculo amplius la
inr⸗ borando:in quo id tantum hominibus: a deo datum eſtmt alius alia ſectando haberet in quibus eru
nli dire & exercere ſe poſſet. Deus enim omne quod fecit bonum eſt. Sed bonum in tempore ſuo/Bo/
nbe num eſt uigilare atq; dormire. Nec tamen ſemper ui gilare dormire bonum eſt! Quia uiciſſim Y
enee iuxta diſpoſitionẽ dei bonum eſt unumquodq; cum op ẽ.dedit quoq; deus mundum ad inhabix ⸗⸗⸗ pr
tandum hominibus ut fruantur uarietatibus temporum. & non quærant de cauſis rerum naturali- ſ
um quomodo creata ſint omnia: Quare hoc uel illud ab initio mundi uſq; ad conſumationem fſe-
No⸗ cerit creſcere manere mutari. H ”l
um CEt cognoui quod non eſſet melius quam letari⁊ facere bene in vita ſua. Omnis enim homo
D qui commedit ⁊ bibit ⁊ videt bonum de laboꝛe ſuo hoc donum dei eſt. Didici quod omnia ope/
nu raga que fecit deus perſeuerent in perpetuum. Hon poſſumus:his quicquam addere.nec auſerre:
un que fecit deus vt timeatur. Quod factum eſt ipſum permanet: que futura ſunt iam fuerunt:x2
i deus inſtaurat quod abot. r . S
8 CPropterea colonus mundi homo & hoſpes datus eſt ut breuĩ uitæ ſuæ fruatur tempore: & ſpe pro elor = hertee /
4 lixioris ætatis abſciſa cuncta quæ poſſidet quaſi ad alia profecturus aſpiciat: & quod poſt bene faciat· AIrne ite
t in uita ſua. Nec fruſtra ad congregãdas opes cogitatiõibus torqueatur. Neq; ſe putet de labore ſuo/
mhu lucrari plus poſſe quã cibũ & potum. Et ſi quid de opibus ſuis in bonis operibus expẽderit.hoc ſolũ/ —R11 .
i dei donum eſt. Ex quibus non ut quidam extimant ad luxuriam & ad delicias & ad deſperationem AR-an . ,
“ ſecundum illud Eſaiæ manducemus & bibamus: cras enim moriemur inſtar animalium prouoca⸗ ⸗ —
mur.ſed ſecundum apoſtolum habentes uictum & ueſtitum his contenti ſimus. Et quicquid ſupra ]aßſ'len ”
habere poſſumus in pauperibus nutriendis. & egentium largitione conſumamus Porro quia caro, Aue e re r eſ
ſn domini uere eſt cibus: & ſanguis eius uere eſt potus: iuxta anagogen. hoc ſolum habemus in præ/
ſenti ſeculo bonum ſi ieſcamur carne eius: & cruorem potemus. non ſolum in myſterio ſed etiam/
i in ſcripturarum lectione uerus cibus & potus: qui ex uerbo dei ſummitur ſcientia ſcripturarum eſt.
a Nec putet aliquis illud quod a balaham prophetatur: non erit labor in Iacob.nec dolor in iſrahel.
4 Huic eſſe contrarium: quod muneris dei eſſe dicitur: Siquis comedat & bibat & oſtendat bonum
in omni labor ſuo.multæ quippe tribulationes iuſtorum: & de his apoſtolus: de opibus ſuis mãdu
care & bibere cum iuſtitia quæritur: in labore & dolore ſudaſſe ſe dicens. Sed cum de his nos in fu⸗/
ne turo dominus liberauerit nõ erit labor in Iacob neq; dolor iſrahellEt quomodo illud legimus bea
4 ti flentes.quoniam ipſi ridebunt: & rilus noſter Iob prophetantis uerba ſectabitur. Verorum autem
ti os impletur gaudio.ſic nunc fruimur labore noſtro in bonis operibus: per quem coanguſtamur &
el præmimur ut poſtea labore ceſſemus. Cognoui omnia quæ fecit deus ipſa erunt in æternum ſuper
ſ illa non poteſt addi & ab illis non poteſt auferri: Et ſecit deus ut timeant ante faciem eius. Nihil eſt

6 — „ — 2 — — Z — “ 5 un um
H NNAN eeL

2

Liber primus.o.iii.

in mundo quod nouum ſit: ſolis curſus: & lunæ uices. Arborumq; ſiccitas uel uiror cum ipſo mun-

— 0(cg. e r “ do nata ſunt atq; congregata. Et idcirco deus certa ratione cuncta moderatus eſt & iuſſit humanis
. SEPPen un 1e nſibus elementa ſeruire: ut homines hæc uidentes: intelligant eſſe prouidentiam: & timeant a facie
ae hu ) dei: dum ex rerum equalitate curſu ordine atq; coſtantia intelligunt creatorem. Inuiſibilia. n. mun

di per ea quæ facta ſunt intellecta conſpiciũtur: ſempiterna quoq; eius uirtus & diuinitas: Quod ſi uo
luerimus priori ſenſu finito quaſi a capite legere:Et deus fecit ut timeanta facie eius hic ſenſus eſt.
deus fecit hæc oĩa ut timeant homines ab eo quod ſemel deus diſpoſuit in aliud declinare. Pulchre
autem temperauit dicens ut timeant a facie eius Vultus quippe domini ſuper facientes mala. Quid
eſt quod fuit ipſum ꝗd eſt: & ꝗᷓ futura ſunt iã fuerunt: & deus quæret eũ qui perſecutionẽ patitur: uel
præterita:uel pᷣſentia uel futura ipſa & fuerunt: & ſunt & erunt uniuerſa quæ cernimus. Sol qui nunc
oriturt & anteꝗᷓ nos eſſemus in mundo fuit: & poſtꝗᷓ mortui fuerimus oriturus eſt. Solem autem no
minamus. ut ex hoc intelligamus & cætera eſſe eadem quæ fuerunt. Quod ſi uidentur per conditio
nem mortis perire: non pereunt quia rurſum redi uiua ſuccreſcunt: & nihil in perpetuum interit ſed
renaſcitur: & quaſi cum quodam fœnore reuiuiſcit. Hoc eſt enim quod ait. Et deus quæret eum qui
perſecutionem patitur: quod græcæ melius dicirtur ideſt quod prætent: quod
expulſum eit: quod eſſe ceſſauit. Si autem iſtud de cunctis quæ in mundo ſunt dicitur: de hoĩe nul-
la dubitatio eſt quin mortuus renaſcatur. Si cui autem placet quaſi a proprio legere principio: & deꝰ
quæret eum qui perſecutionem patitur. utatur hoc teſtimonio in perſecutione gentilium ad conſo
landum eum qui in martyrio perſeuerat. Et quia omnes iuxta apoſtolum qui pie uiuere uolunt in
hoc ſeculo perſequutionem patiuntur habeant conſolationem: quia deus quæret perſequutionem
patientem: ſicut requirit ſangumem interfecti: & uenit quærere quod perierat: & erronam ouem ad
gregem ſuis humeris reportauit.
¶Et adhuc vidi ſub ſole locum iuditij:vbi impietas:⁊ locuʒ inſtitie:vbi iniquitas.Et dixi in coꝛ
de meo inſtum ⁊ impium indicabit dominus.⁊ tempus omni rei tunc erit.
4 9 R N C Wanifeſtus ſenſus eſt: ſed nubilo tentationis obuoluitur. Sub ſole inquit iſto ueritatem & iudiciũ
. Pet. Oubſela Nà Ae, mHn* *αι requiſiui & uidi etiam inter iudicii ipſa ſubſellia non ueritatem ualere ſed munera. Siue aliter. arbi-
Lalert ) tratus ſum aliquid iuſtitiæ in præſenti ſeculo geri: uel pium nunc pro ſuo mœrito recipere: uel im/
pium pro ſuo ſcelere puniri. Vidi enim & iuſtum multa mala hic perpeti: & impium regnare pro ſce
lere. Poſtea cũ corde meo colloquens & reputans intellexi non per partes deuʒ & per ſingulos dies
judicare:ſed in futurum tempus reſeruare iudicium: ut omnes pariter iudicentur. & ſecundum uo-
„ . l.e Dn,luntatem & opera ſua recipiant. Hoc eſt enim ꝙ ait. Et tempus omni uoluntati & ſuper omne factũ
Wlerl & ene rrslet. 1 ibi. deſt in iudicio quando dominus cœperit iudicare: tunc futura eſt ueritas. Nunc iniuſtitia do/
A J .. Mter al. ſles c . 6, 1 0 . P „. . . . . „
èJM minatur in mundo. Tale quid & in ſapientia ꝗᷓ ſirach inſcribitur legimus. Ne dixeris quid eſt hoc:
aut quid eſt iſtud?omnia tempore ſuo requirentur.
CBDixi in corde meo de ſilis hommum:vt probaret eos deus ⁊ oſtenderet ſimiles eſſe beſtiis.
Idcirco vnus interitus eſt hominis ⁊ iumentorum:⁊ equa vtriuſqʒ conditio.Sicut moritur
. homo ſic ⁊ illa moꝛiuntur:ſimiliter ſpirant omnia:⁊ nihil habet homo iumento amplius.Cun/
cta ſubiacent vanitati:« omnia pergunt ad vnum locum. Be terra facta ſunt: ⁊ in terram pari:
ter reuertuntur. Quis nouit ſuſpiritus filioꝛũ adam aſcendat ſurſum? Aut ſi ſpiritus iumento

a., rum deſcendat deoꝛſſum.
äs brr nah. . .sC Non eſt mirandum in præſenti uita: inter iuſtum & impium nullam eſſe diſtantiam: nec aliquid
. Pr A⸗fen) uallere uirtutes: ſed incerto euentu omnia uolutari. Cum etiam inter pecudes & hominem:ſecun-
. cl eae e e a E&.&a.. dum corporis uilitatem: nihil refferre uideaturlſit eadem naſcendi conditio ſors una moriendi. Si-
. ) militer procedamus ad lucem: Equæ diſoluamur in puluerem. Si autem uideatur hæc eſſe diſtantia
quod ſpiritus hominis aſcendat in eelum: & ſpiritus peccoris deſcendat in terram. Quoniam iſtud
incerto autore cognouimus. quis poteſt noſſe utrum uerum an falſum ſit quod ſperatur? Hoc autẽz·
dicit non ꝙ animam putet perire cum corpore. uel unum beſtiis & homini præparari locum: ſed A. — a
ꝙ ante aduentum chriſti omnia ad inferos pariter ducerentur: unde & Iob ad inferos deſcenſurum .) 2d -Prs
yeeſſe ſe dicit.Et lob pios & impios in inferno quæritur retentari. Et in euangelium chaos magno in- 4

„△⏑ 1 c7.. —„ .
geb , PD I.c e terpoſito apud inferos: & Abraham cum Lazaro: & diuitem in ſupplitiis eſſe teſtatur. Et reuera ante
Tee te e. qᷓ illam flameam rotam & ignitam rompheam & paradiſi foreʒ chriſtus cum latrone reſeraret.clau
ſa erant cæleſtia & ſpiritum peccoris hominiſq; equalis nilitas coartabat. Et licet uideretur diſſolui
aliud: aliud reſeruari: tamen non multum intererat perire cum corpore uel inferi tænebris detineri
Recurramus ad ſingula & comatico genere dicendi: iuxta ordinem ſuum breuiter diſſeramus: dixi
„ „ ergo in corde meo de eloquio filiorum hominisiuut eligeret illos deus hoc ſolum inquir inter ho-
eerr 4 r. .. 1. 35 * “ mines & iumenta deus eſſe uoluit: quia nos loquimur:illa ſunt muta:nos uoluntatem ſermone pro
Pe ferimus:illa torpeſcunt ſilentio. Et cum tantum in ſermone differamus a beſtiis: tamen oſtenditur
nobis ꝙ iuxta corporis fragilitatem peccora ſumus.Sicut iumentum moritur:ita moritur & homo
& uiuis omnibus flatus eſt aer iſte quo alimur. Hoc enim ait. Et ſpiritus unus omnibus. Et amplius
homini

vA&AKMOιS Fo* 1*1ια d

hol
ten
ho⸗
o
zpte
u
emfß wine
. Etin
beſti
inte
tus
nol
n⸗
en
ineen
nto⸗
eſttui
nedie
K
Cus
pospe
Ituidh
toe
mus;
Meee
munea
llil in
Peteu
min
lmn
lunde

jgon

o

a⸗
ſi

— 1 1r1-— PA

Buper Eeccleſiaſten.

homini a peccore nihil eſt: quod ne putaremus dici etiam de anima intulit: Omnĩa facta ſunt de
terra: & reuertuntur in terram. De terra autem nihil aliud niſi corpus factum eſt. Et ſignanter de cor
pore dicitur: terra es et in terram ibis. Quod autem uidetur eſſe blaſſemum:quis cognoſcit ſi piritus „ 9/
nliorum hominis ſi aſcendit ipſe ſurſum: & ſpiritus iumenti ſi deſcenditipſe deorſum in terram: nõ= te.-d.1 4 r A DE

inter peccudes & hominem. ſecundum animæ dignitatem: nihil intereſſe contẽdit: ſed adiitiendo⸗ Pt = t Terr,,

=1

—

Auic:cdifficultatem rei uoluit demonſtrare: Pronomen enim quis in ſcripturis ſanctis nõ pro impoſ⸗= Hn
+ - E1 ſibili: ſed pro difficili accipittur ſemper: ut ibi generationem eius quis ennarrabit. Et in pſalmo. Do/
S mine quis aſcendit in tabernaculum tuum & in montem ſanctum tuum: & cætera quæ ſequuntur.
L.Et in Hieremia licet in hebreo aliter ſit: & homo eſt. & quis cognoſcit eum. Inter homines i gitur &
peſtias hæc ſola eſt differentia.ꝙ ſpiritus hominis aſcendit in cælum. & ſpiritus iumenti deſcendit
in terram. & cum carne diſſoluitur. Si tamen huius rei uir aliquis eccleſiaſticus & quaſi rei dubiæ cer
tus aſſertor ſit: Hæc interim iuxta litteram: Quantum autem ad ſpiritualem intelligentiam pertinet I=
quoniam homines & iumenta ſaluos faciet deus. Et in alio loco. Iumentum inquit ego ſum apud S
te. Et in omnibus prophetis homines & peccora in Heruſalem ſaluanda dicuntur: & impleri terram oar n, eS ee
repromiſſionis peccoribus & armentis. quis ſit utrum ſanctus qui hominis appellatione dignus eſt S
aſcendat in cælum: & utrum peccator qui iumentum uocatur deſcendat in terram. Fieri poteſt pro
incerto uitæ huius & lubrico ſtatu: ut & iuſtus concidat: & peccator exurgat: & nonnunꝗᷓ euenit ut
rationabilior & eruditus magis in ſcripturis ideſt homo non circunſpecte: & ut ſcientiæ ſuæ dignũ
