domino uidelicet chriſto in iudicio mereatur audire: nudus fui & operuiſtis me: & quamdiu feciſtis
uni de his minimis meis mihi feciſtis. Operatur autem conſilio manuum ſuarum. Hoc eſt earũ per- .
ſonarum per quas elemoſynam pauperibus tribuit: in quorum opefe deuoto:illo ſaluberrimo uti-
tur conſilio: ut cum diſpergit & dat pauperibus: non ipſa ab hominibus laudetur ad tempus: ſed ut
iuſtitia eius maneat in ſæculum ſæculi: & cornu eius exaltetur in gloria. Poſſunt autem myſticæ in

—* P. z tl, —

pi. Poteſt in lino quod ex terra uirens oritur: ſed longo ac multiplici exercitio amittit humorem na
tiuum: atq; ad gratiam noui candoris peruenit: caſtigatio neſtræ carnis intimari. Cuius dum inge/ 0

—

nitas nitiorum ſordes per continentiam excoquimus. Dignam proſfecto eam qua chriſtum indua/ R
mus efficimus: iuxta illud apoſtoli: quotquot ergo in chriſto baptizati eſtis:chriſtũ induiſtis. Quz 1
rit ergo mulier fortis lanam & linum & operata eſt conſilio manuum ſuarum: cum eccleſia ſancta
ſollicite perquirit quibus ſe pietatis fructibus exerceat: quomodo a carnalibus emundet illecæbris:
& hoc utrumq; conſilio prudentiſſimo: hoc eſt ſupernæ ſolũmodo retributionis facit intuitu. Cuiꝰ
retributionis ſequens quoq; uerſiculus apertius meminit: dum ſubdirur.
CSacta eſt quaſi nauis inſtitoris:de longe portans panem ſuum.
¶ Inſtitorem negotiatorem dicit: qui pro eo ſic uocatur ab antiquis: quod acquirendis multiplican 14 etdh, dl.,
diſq; mercibus ſedulus inſiſtat. Facta eſt ergo fortis mulier quaſi nauis inſtitoris onuſta mercimo/ er a -IV rhe A,
niis: quæ in ſua patria magis habundant. Porro per mare petit peregrina: ut illic uenditis quæ attu/
lerat: cariora ad domum reportet. Sic nimirum ſancta eccleſia: ſic anima quæcq; perfecta uirtutuʒ di
uitii s gaudet onuſtari: quibus maiora diuinæ gratiæ dona mercetur. Optimum eſt namq; commer
tium: cum bona quæ ualemus operantes primo hanc a domino mercedem recipimus: ut ad maio-

*⁹ E. e. L
4

ra ſemper agenda profſiciamus:dehinc nitam percipiamus ſempiternam: facta eſt ergo anima ſan- r. -— f.

õcd qualſi nauis inſtitoris: quæ tranſit deſiderio fluctus ſæculi præſentis: ſolaq; ſe in cælis accipere

/
(6
/§N ON

ℳ

lana qui ouinus eſt habitus: omnia pietatis & ſimplicitatis opera quæ proximis impendimus acci l D

7 2
* SECN.

) 2—2
ò

R

Liber tertius.c.xxxi.

rrfrer boratis & onerati eſtis: & ego reficiam uos. At contra in proximo panem ſuum recipit: & non hunc
de longe tranſmaria portat qui in eo quod iuſte uiuere uidetur:humani tantum fauoris præmia ex
petit: neq; ullo uitæ permanentis intuitu: ea quæ in imis labuntur ſuperare & calcare ſatagit. De qua
1. Hiiobet ipſe: terribiliter tonat: amen dico uobis: recœperunt mercedem ſuam.
P be g r rpe e Et de nocte ſurrexit deditq; predam domeſticis ſuis. ? cibaria ancillis ſuis.
„ Sicut totus labentis ſæculi curſus perhennis diei ac noctis alternatione uariatur: & dies quidem
lad operandum:nox ad quieſcendum naturaliter condita eſt: ſic totum præſentis eccleſiæ tempus
gemino quodam quietis & operis ſtatu diſcernitur/ Quaſi enim nocte quieſcunt: cum aliqui fide/-
lum eius intermiſſa ad tempus ſollicitudine externa ſibimet uacare ſeq; ipſos ſpiritaliter inci piunt

urare: uel lectionibus uidelicet ſacris: uel orationibus ac lachrymis ſeſe: uel aliis huiuſmodi ſtu-

.
.l. 8rmio tEs AkO.. t.s⸗

vt Pr rrrſns PnS

4

N

cere conſueuit: quia & eos qui foris errabant: ad fidei gratiam conuocat: & illos qui fidei ſacramen-
tis iam ſunt imbuti: ut bonis operibus amplius inſiſtant excitare non deſinit! Vnde bene dicitur:de
ditq; prædam domeſticis ſuis: & cibaria ancillis ſuis. Dat namq; prædam domeſticis ſuis cum eos
quos antiquo hoſti docendo eripere potuit ſotietati illorum qui in fide præceſſere conciliat. Dat
ancillis cibaria cum humiles quoſq; & debito timore ſua iuſſa ſeruantes ne ſub pio labore laſſeſ/

0 „)
bo-. e 9°
— „* ◻ 6

C

cant ſupernæ mercedis commemoratione reficit.
UCConſiderauit agrum ⁊ emit eum. De fructu manuum ſuarum plantauit vineam.
CAgrum dicit poſſeſſionem ſupernæ hereditatis: de qua benedicens filium patriarcha loquitur: ec
ce odor filii mei ſicut odor agri pleni: cui benedixit dominus. Odor quippe ſanctoꝝꝶ eſt: ſicut odor
agri pleni cui benedixit dominus: quia tota mentis intentione contuentur quæ ſit plenitudo bene
dictionis in parria regni cæleſtis Conſiderauit ergo eccleſia agrum && emit eum. Quia ſtudioſe di/
dicit quæ ſunt gaudia uitæ perhennis?& pro eorum perceptione quicquid potuit laborare conten-
dit Quæ etiam de fructu manuum ſuarum plantauit uineam: quia de fructiferis fidelium ſuorum:
factis ſiue uerbis ſcripturam ſanctam condidit: per quod montes audientium lin fide & dilectione
debriaret ſui redemptoris. Nec ab re eſſe credimus: ſi uineæ nomine ipſam eccleſiam quæ per mulie
, renm fortem eſt deſignata ſentiamus eſſe figuratam: & eos eſſe propagines uineæ: qui ſunt filii mulie
„*rre P- * .r fris. Mulier autem uineam plantauit cum eccleſia primitiua latius per orbem miſſis prædicatoribus

. ——NM
Ae ſernn 1

Paon. l. uerbi audientibus contulit: ut eos credentes fœliciſſimo chriſti mancipatui ſubderet. Plantauit
autem in eodem agro uineam cum in nouis credentium populis ecclefiam plena euangelicæ ueri/
tatis inſtitutione firmauit. Quamquidem uineam de fructu manuum ſuarum plantauit: quia non
ſolum uerbo inſtruebant apoſtoli. Apoſtolorumq; ſucceſſores populos quos erudiebant: uerum &
in teſtimonium bonæ operationis miraculorum quoq; ſigna “ doctrinæ iũgebãt.Sed & uſq;
7 hodie immo uſq; ad finem ſæculi: mulier fortis conſiderat agrum & emit eum:ac de fructu mannũ
1., ℳ. ole ef. . ſuarum plantat uineam: quia ſancta eccleſia ſemper ſollicite perquirit quos ad fidem cõuertere poſ-
9 = T . ſit: & quoſcumq; dociles inuenerit. hos data uerbi pecunia in ſeruitium chriſti emit: atq; in eis uineã
3 R. li „ chriſti plantare uel potius uineam chriſti facere ſatagit. Et quia qui alterum docere deſiderat: primo
eſſn) ĩipſe & a malis abſtinere & bonis ſe det actibus exercere: rectæ ſubiungitur:
¶Accinxit foꝛtitudine lumbos ſuos:⁊ roboꝛanit bꝛachium ſuum.
Aceinxit ergo eccleſia lumbos ſuos fortitudine: cum ſupernorum deſideriis intenta carnalibus il
lecæbris ſuccumbere deſpexit. Roborauit brachium ſuum cum ſe ad agenda uirtutum opera præ⸗
S ,— — parauit.Et bene primo lumbos fortitudine accingere: ac poſtmodum roborare brachium dicitur:
Penn opdee pdaſſe quia nimirum actio boni operis acceptabilis eſſe domino minime ualet:ſi non fluxa luxuriæ quis
. ers Prt “ S prius a carne ſimul & mente reſtringat. Vnde propheta. Quieſcite inquit agere peruerſe diſcite be
—at 2.1. V. nefacere: & dominus ipſe ſint lumbi ueſtri præcincti: & lucernæ ardentes: lumbi uidelicet præcicti
Pe e= s aulentes ne luxuriæ ſubdamini. Lucernæ uero ardentes: ut honis fulgeatis operibus.
DW—W Buſtanit ⁊ vidit quia bona eſt negotiatio eiusinon extingnetur in nocte lucerna eius.
C A ait negotiatio eius: agri utiq; ſignificauit illius: de quo ſupra ait: cõſiderauit agrum & emit
eum. Guſtauit igitur eccleſia ſancta: guſtauit quæq; anima perfecta. ideſt intimo mẽtis deſiderio co
gnouit: quia bona eſt negotiatio uitæ ĩmarceſcibilis: quod relictis illecæbris temporalibꝰ. Eterna
mercemur in cælis. Guſtauit autem: ideſt aperte didicit: quia bonum eſt per inſtantiam prædican-
di quoſquiſq; ualet ad uiam ueritatis adducere: atq; ideo nullis tribulationuz tænebris: nec ipᷣa mor
te poteſt lucerna deuotionis eius extingui. Eorum namq; lucerna nocte extinguitur: quam nis

die

2òð

ſperat æterna gaudia: & ꝓ his abũdãàti* adipiſcẽdis ꝗcqd ualet ĩſtãter agere ꝗcꝗd aduerſũ occurtit
fortiter ſuperare contendit. De qua recte dicitur: quia de longe portat panẽ ſuũ:quia in cũctis quæ
. temporaliter bona agit æternam ſolummodo retributionem expectat ſolam uiui panis ſaturitatez
5 & A.- ra-b . Aeſiderat: eius nimirum qui ſuis auditoribus pie potenterq; promitit: uenite ad me omnes qui la-

. 2 ⸗ .
— — 1. 4: 5 12 25 „ * 4 — 2 4 2 „ S 5 6
. 2 7. 1 iis ſecretius exercendo. Surgit autem de nocte: cum in eiſdem ſuis fidelibus ad agendum etiam 1-— S
l proximorum curam ſe ſollicite accingit. Quod fraternæ adminiſtrationis opus: duobꝰ modis exer d eke

7
ar

nſ- fidei ſemina diſperſit. Conſiderauit namq; agrum cum orbem uniuerſum uitorum ſpinetis orien- ⸗

tem culturæ ſpiritalis opus habere perſpexit. Emit uero eum: cum miſſis ubiq; doctoribus talentuz

d
e
co
lo
hoe
diet
niser
us
gur
cen
C
C
nis
beb⸗
in
⸗
10
ten⸗
min
piun
Colu
ſns
famt
ſetin⸗
ima
cet
gui⸗
Char
Ele⸗
lun⸗
nokn
ale⸗
wun
leden
imele
C
lud
n

iü
gre
ane
il
ne⸗
ey
u

den
ndon
lce⸗
iunt
h
tun 6
eel e e
men⸗
ude
neos
Da
ſel

mec
dor
dene
ſe di⸗
ten⸗
Mun.
diore
mule,
nule
dae. ..
Ce .
ne—
tuit
neii⸗
non
um
rh
mi
eol⸗
Uinei
timo

buzil
i
Cint
rebe
iki

enit
c0
emn
an⸗
nol
gin/

¶ Manum ſuam miſit ad foꝛtia:⁊ digiti

Super Parabolas Salomon

die uideatur ardere: qui ſicut dominus ait: ad tempus credunt: & in tempore tentationis recedunt.
Sed & illorum nocte media extinguitur lucerna: qui ueniente iudice: oleum charitatis in uaſis præ
cordiorum ſuorum non habuiſſe probantur: dum perdito falſarum rumore uirtutum uera tæne-
broſorum luunt tormenta factorum: quod ſi noctem hoc loco pro quiete uolumus accipere: iuxta
hoc quod ſupra dicitur: & de nocte ſurrexit: ideſt ad operandum ſe poſt quietem præparauit apte
dicitur. Quod lucerna ſanctæ eccleſiæ:non extinguatur in nocte:quia & cũ a negotio quieſcit actio
nis: uacat liberius luci ſupernæ contemplationis. Cumq; a publicis ceſſat openbus: curat ſe arden-
tius ſanctæ lectioni uel laudibus mancipare diuinis: iuxta exemplum uidelicet mulieris induſtriæ
quæ non ſolum interdiu neceſſariis ſolet inſtare laboribus: ſed & nocte ſepius accenſo lumine lu-
cernæ parilem rei familiaris agere curam.

„

D- DTd. PE S Le-s 2f1)

₰

„
eius appꝛehenderunt fuſum. rłͦů0
CPortia dicit perfecta in chriſti charitate opera quibus ſe gaudens eccleſia certa ſupemæ retributio er- — Fr. Jer 1. E.n.
nis expectatione ſubdit. Verbi gratia: audiſtis quia dictum eſt: diliges proximum tuum: & odio ha- = Ll.,
bebis inimicum tuum: ego autem dixi uobis. Diligite inimicos ueſtros: benefacite his qui oderunt NNNA g = e fir
uos: & cætera: & de uirginitate ſeruanda: qui poteſt capere capiat. & de contemnendis diuitiis ſuis/. r rr 71.
inquit. Si perfectus uis eſſe: uade uende quæ habes: da pauperibus: & cætera. Nam populus ſyna?, ”M
gogæ cui dictum eſt: ſi uolueritis bona terræ commedetis: tanto infirmior erit ĩ opere iuſtitiæ: quâ
to minus ſpe perpetuæ remunerationis erectus, At eccleſia quæ audit a domino: pœnitentiam agi
te appropinquauit enim regnum cælorum merito pro huius rei perceptione: dura quæq; longani „ —
miter ſuffert. Vnde rurſum de eius fortitudine dicit: tegnum cælorum uim patitur: & uiolenti ra- Fay eene er. Ie e
piunt illud. Et digiti inquit eius appræhenderunt fuſum.ſolent fœæminæ tenentes fuſum in dexterag
colum tenere in ſiniſtra: in colo enim lana inuoluta eſt: quæ filo ducenda & tenenda: tran ſeat in fu „ =
ſum. Sepe autem in ſcripturis dextera uitam perpetuam: leua præſentia dei dona ſignificat. Opulen ααn S
tiam uidelicet rerum: pacem temporum: ſoſpitatem corporum: ſcientiam quoq; ſcripturaruz: & cæ =dn Piti e dore fet
leſtium percœptionem ſacramentorum:hæc & huiuſmodi bona: cum domino largiente percœpe
rimus: quaſi lanam colo inuolutam: in leua geſtamus. At cum in ea pro amore cæleſtium ſalubriter
exercere incipimus:iam lanam agni iĩmaculati de colo in fuſum: de leua in dexteram trahicimus:
quia de donis noſtri redemptoris: de exemplis operum eius: ſtolam nobis gloriæ cæleſtis: ac ueſtẽ
charitatis nuptialem facimus. Digiti namq; quibus appræhendere fuſum dicitur: ipſam intentionẽ
diſcretionis qua quiſq; operatur inſinuat: ea nimirum ratione: quia nulla corporis noſtri membia
pluribus ſunt diſtricta articulis: ac flexibus apta quã digiti. Quicunq; ergo ueraciter dicere cum 5
apoſtolo poteſt: noſtra autem conuerſatio in cælis eſt unde etiam ſaluatorem expectamus dominũ = 5- Wre . reles * ,
noſtrum leſum chriſtum. Huius profecto digiti dextri appræhenderunt fuſum: quia diſcretione ſe- t abhe Irr P-fn
dula pro æternis bonis laborare didicit. Et bene dicitur appræhenderunt: ut uiuatius commende
tur quanto ſtudio: quanta feſtinatione in huius uitæ incerto pro certis apud dominum præmiis
habere debeamus: quid autem mulier fortis: ideſt eccleſia ſancta uel anima quæq; perfecta per fuſũ
intellectualem ſit operata: ſubſequenter aperitur.
Aanum ſuam apernuit inopi:⁊ palmas ſuas extendit ad pauperem.
COQuod & de pauperibus elemoſynarumiquæ generaliter fint in pauperes accipi poteſt'ſed me iD rr.el‚
lius de uerbo dei: quod indumentum ſalutis amabilis confert: mntelligitur. De qua beatus Iob glo- Eerhy N le. ae, T
riſicatur dicens. Iuſtitia indutus ſum: & ueſtiui me ſicut ueſtimento & diademate iudicio meo. Ape * eir-
ruit autem eccleſia manum mopi: cum myſteria fidei ignorantibus per operarios ueritatis reuelauit „2
Palmas extendit ad pauperem: cum longe latæq; prædicatores ad imbuendas æternæ ſalutis indi? 1. S. TeeF Watece,
genas nationes di ſperſit. 3 e, e ſen
¶NMon timebit domui ſue a frigoꝛibus niuis:omnes eninadomeſtici eius ueſtiti ſũt duplicibꝰ. „,1. rer -
CFrigora niuis corda ſunt reproborum perfidiæ ſuæ torpore ri gentia de quibus ait dominus: S Brhov 1 S
quum abundauerit iniquitas: refrigeſcet charitas multorum. Quæ illa utiq; niue peſſime depri⸗
muntur: quæ ob primæ ſuperbiæ meritum de cælo corruens in profunda ta nebrarum/ ninlomni⸗ 1e Pe-, Pes
nus ſe uelut angelum lucis: adhuc ſtultis oſtentare præſumit: habitumq; meritorum ſuorum cando Terp,
ri niueo ſimilem fraudum ſuarum neſciis profert. Quod quidem domini & angelorum eius eſt p/
prium in habitu niueo claritatem ſuæ deſignare uirtutis. Non timebit autem eccleſia domui ſuæ a
frigoribus memoratæ niuis: quia domino pollicente credit: quod portæ inferi non præualebunt
aduerſus eam.
Omnes domeſtici eius:veſtiti ſunt duplicibus. =ð —
CEt ſapientia uidelicet: ad repellendas hæreticas falſorum fratrum doctrinas: & patientia ad tol- Sep⸗re er
lerandas apertorum hoſtium pugnas. Vel certe ueſtiti ſunt duplicibus quia promiſſionem habent * DE
uitæ quæ nunc eſt: & futuræ. Nunc in peregrinatione temporali diuino auxilio ne deficiant adiuti:
tunc in patriæ perpetis habitatione diuinæ gratiæ uiſione ut fœlices ſemper uiuant alleuati Item
domeſtici eius induti ueſte ſũt dupliciſuna ôperis altera mentis ſidei habentes ſactorumq; uelami⸗
na:ſacramentis uidelicet ſeu redemptoris imbuti & inſormati exemplis. Sic enim fit illud apoſtoli,

/

ALliber tertius.c.xxxi.

1 —2ã 82 quĩcumq; in chri ſto baptizati eſtis chriſtum induiſtis poſſunt autem frigora niuis: etiam tormenta
Prrrd! e, æterna intelligi quæ igne & frigore mixta eſſe legimus: cum dicitur.lbi erit fletus & ſtridor dentiũ.
Fletum quippe oculis ignis & fumus: ſtridorem uero dentibus ſolet frigus gignere. Vnde & bea⸗
tus Iob de pœnis reproborum loquens æternis ad calorem inquit nimium tranſibunt ab aquis ni
uium. Sed ab his eccleſia domui ſuæ non timebit: quia quicumq; pereunt ad domum illius non p⸗»
tinebunt: nec ueſte ipſius ſpiritali erant induti tametſi myſteriis eius ad tempus uidebantur inſtitu
ti. Deniq; legimus in euangeliis: eiectum de domo conuiuii illius hominem qui ueſtibus operum
non mundis hanc intrare præſumpſerat: & in tænebras exteriores: ubi eſſet fletus & ſtridor dentius
eſſe proiectum. Merito utiq; in frigora pœnæ religatũ: quia indumentũ pietatis habere neglexerat.
¶Stragulatam veſtem fecit ſibi: byſſus z2 purpura indumentum eius.
aſ Stragulata ueſtis quæ uariante textura ſolet firmiſſima confici: fortia eccleſiæ opa & diuerſa uirtu
Ohiste e, tum eius ornamenta ſignificat de quibus propheta in ſummi regis uiri uidelicet illius laude cecinit
Aſtitit regina a dextris tuis: in ueſtitu deaurato circumamicta uarietate.

5,

¶Byſſus quoqʒ ? purpura indumentum eius. Ll = Prsn eſa eſla
¶CIn efuſione prætioſi ſanguinis Byſſus namq; candidi coloris eſt: purpureus autem color: & de
B.. . ,(de pat M MLafanguine animantis quod purpura uocatur conficitur: & ipſe ſanguinis habet ſpeciem. Vnde pul/
.0 L chre dictum eſt a patribus quia ſancta eccleſia electorum floribus uernans in pace habet lilia:in bel
ſſo. eſo wſas I r0ſas. Item quia Byſſus de terra uirens oritur: ſed per exercitationes longas ac multifarias ammiſ

7

4

—

AIraer. cum eandem continentiam: non ad fauorem uulgi: ſed ad acquirendam beatitudinem regni per-
ä R. α hennis exercent: ſed hic uirtutum habitus in præſenti quidem neſcientibus uidetur contempuibi-
Pe, Iis: ſed in faturo qualis fuerit manifeſte patebit: unde pulchre in apocalypſi ſua Ioannes ſanctorum
e ſen B ſor ſe uoces audiſſe refert dicentium gaudeamus exultemus quia uenerunt nuptiæ agni & uxor ei
Præpauit ſe: & datum eſt ei ut cooperiat ſe byſſina: byſſinum enim ſplendens & candidum iuſtifica-
tiones ſunt ſanctorum.
CNobilis in poꝛtis vir eius:quando ſederit cum ſenatoꝛibus terre.
Vir ſanctæ eccleſiæ: uir cuiuſq; fidelis ammæ dominus eſt qui uidebatur ignobilis cum ante tri-
— 1. 3 bunal præſidis ſtaret iudicandus: cum probra:flagella:ſputa:& ipſam crucis mortem ſuſciperet: ſed
X3 p Srre. nobilis apparebit cum uenerit iudicaturus orbem in equitate & omnes angeli cum eo. Tunc ſede-
bit inquit in ſede maieſtatis ſuæ: & congregabuntur ante eum omnes gentes: & ſeparabit eos ab in
uicem: & cætera. Nobilis inquit in portis uir eius: quia ueteres in portis ſedere ad iudicandum ſole
. 9. bant: ut uenientes ad ciuitatem aliunde paratum continuo reſponſum iudicantis acciperent. Et nec
renne, e. Prales a⸗ (AAnn ) ruſticos uel paſtores inſolita urbis ædificia ſtupefacerent: nec rurſum pacem urbis intrinſecus fre-
ſalehant quens litigantium controuerſia ſœdaret. Nobilis ergo erit dominus in portis ſuæ ciuitatis: quia ꝗ
etiam nunc contemnendus putatur a multis: ubi ſæculi finis affuerit: ubi ingreſſum patriæ cæleſtis
apperuerit electis iam cunctis parebit ſublimis. Sedebit autem cum ſenatoribus terræ. Amen dico
uobis quod uos qui ſequuti eſtis me: in regeneratione cum ſederit filius hominis in ſede maieſta-
tis ſuæ ſedebitis & uos ſuper ſedes duodecim iudicantes duodecim tribus iſrahel.
Sindonem fecit ⁊ vendidit:⁊ cingulum tradidit chanano. r
In linteo ſindonis: ſubtilis intexio ſignatur ſanctæ prædicationis: in qua molliter quieſcitur: ꝗa
mens in illa fidelium ſpe ſuperna refouetur. Vnde & petro animalia i linteo demõſtrantur. Quia
peccatorum animæ miſericorditer aggregatæ ĩ blanda fidei quiete continentur. Hanc ergo ſindo
nem eccleſia fecit & uendidit: quia fidem quam credendo texuerat loquendo dedit: & ab infideli⸗-
bus uitam rectæ conuerſationis accœait. Quæ & cananeo cinguluz tradidit: quia per uigorem de
monſtratæ iuſtitiæ fluxæa opera gentilitatis aſtruxit: ut hoc quod recipitur uiuendo teneatur. Sint
* . 2 7 4 ½² * Perſe A eſy;, Iumbi ueſtri præcincti: bene etenim nomine chanaan: qui & gentilium populum procreauit: & in/
ñJZẽ . terprætatur commutatus: conuerſa ad fidem gentilitas deſignatur. quæ fœliciſſima commutatio
nea uitiis ad uirtutes a diabolo tranſmigrauit ad chriſtum: unde & in eius laude pſalmus quadra-
geſimuſquartus ſcribitur: cuius titulus eſt. In finem pro his qui commutabuntur filiis choræ: canti⸗-
cum pro delicto.Filii autem choræ: filii caluariæ interprætantur. Qui ſunt filii dominicæ crucis di
centes. Mihi autem abſit gloriari niſi in cruce domini noſtri Ieſu chriſti. Quomodo autem commu
tentur ſequentia pſalmi eiꝰ docent: ubi dilectus ipſe. Ideſt dominus eccleſiæ dicit: audi filia & uide:
& inclina aurem tuam: & obliuiſcere populum tuum & domum patris tui. Commutari namq;
illam deſiderat: quã ut filiam habere ualeat. Domũ patris prioris:Ideſt hoſtis antiꝗ: iubet obliuiſci.
Fortitudo ? decor indumentum eius. ridebit in die nouiſſimo.
Fortitudo ad tolerandam peruerſorum improbitatem: decor ad exercendam uirtutum gratiam
rr (. Decor quia operatur iuſtitiam fortitudo quia perſequutionem patitur propter iuſtitiam. Et ideo ri
„ debit in die nouiſſimo:ideſt gaudebit in retributione regni cæleſtis: quæ dolebat in certamine ui⸗-
e, Pe rFEc ex præſentis. Mos etenim ſcripturæ eſt pro gaudio riſum ponere ſicut & dominꝰ ait. Beati qui nũc

n r add. ſo humore ac uirore natiuo: ad decorem candidæ ueſtis berducitur. Purpura autem regalis eſt habi
/ „., = ſ KApegeE A d En. . . . . . . ,.—„ 8 — 4 /
= J tus. Ac byſſo induitur eccleſia cum caſtigant corpora ſua electi: & ſeruituti ſubiiciunt: purpura den, les

n

Super parabolas Salomonis.

fletis quĩa ridebitis. Et beatus Iob. Os autem ueratium replebitur riſu. Similem ſane huic ſenten/ . —
tiam propheta de domino ac ſaluatore huius fortiſſime mulieris poſuit dicens. Dominus regnauit: — 5. , re Per ES
decorem induit: induit dominus fortitudinem: cum enim prædicaret euangelium regni: aliis pla/ Ter )
cebat:aliis diſplicebat:alii bene loquæbantur:alii detrahebant: lacerabant: mordebant: conuiciabia
tur. Ad eos ergo quibus placebat decorem induit: ad eos quibus diſplicebat fortitudinem. Imitare
ergo & tu dominum tuum: ut poſſis eſſe ueſtis ipſius:eſto cum decore ad eos quibus placent bonaf
opera tua:eſto fortis:aduerſus detractores. D
COs ſuum aperuit ſapientie ⁊ lex clementie in lingua eius.
CAd hoc tantum loquens os aperuit ut ſapiẽtiam doceret.Iuxta illud apoſtoli. Omnis ſermo ma/
lus ex ore ueſtro non procedat:ſed ſi quis bonus ad ædificationem fidei: ut det gratiam audienti/
bus.Vel certe os cordis aperuit ad diſcendam ab ĩpſa ſapientia interius ueritatem quam alios foris
doceret. Vtriq; autem ſenſui: quia utrũq; fecit eccleſia: concinnit apte quod ſequitur.
CEt lex clementie in lingua eius.
IIIa uidelicet: ut non ſtatim more legis moſaicæ peccantes puniret: ſed miſericorditer ad pœni r ſ.n aſhrn I
tentiæ remedia uocaret: cuius exemplum clementiæ ab ipſo deo & ſaluatore noſtro manifeſte per = r, ⸗ )
cœpit: cum oblata ei peccatrice muliere: ſi quis inquit ſine peccato eſt primus mittat in illam lapidẽ
Et ſic eã a crimine qd patrarat: ſub cõditione amplius non peccandi miſeratus abſoluit:
CCKonſiderauit ſemuas domus ſue:⁊ panem ocioſa non commedit.
CSemitas domus ſuæ conſiderat:quia cunctas ſuæ conſcientiæ cogitationes ſubtiliter inueſtigat:
panem ocioſa non commedit: quia hoc quod de ſacro eloquio intelligendo percœperat ante æter
ni iudicis oculos exhibendo operibus oſtenditiItem domus fortis mulieris habitatio eſt patriæ cæ
leſtis:ſemita domus illius præcepta iuſtitiæ quibus ad æternæ uitæ manſionem peruenitur. Quas
profecto ſemitas anima bene conſiderat: cum & diligenter quibus actibus ad ſuperna peruenire de
beat inſpicit: & quæ agenda didicit: ſedula exercere non deſinit. Panem quoq; ociaſa non cõmedit: G
cum ſacrificium dominici corporis percipiens: ſtudet imitari actu quod in myſterio cælebrat: mul· DpHE .
tum ſollicita ne indigne panem domini cõmedendo: & calicem bibendo: iudicium ſibi manducet SD H
& bibat:ſed ut patiendo pro chriſto ac lachrymas fundendo bonis quoq; actibus inſiſtendo paſſio
num exempla ipſius quantum ualet ſequatur. Poteſt & ſimpliciter accipi quod panem ocioſa non
cõmedit: mulier fortis: iuxta illud apoſtoli. Qui non operatur:nec manducet: & ipſe de ſe. Qroniaʒ sad
ad ea quæ mihi opus erant: & his qui mecum ſunt: miniſtrauerunt manus iſtæ. Vnde merito luxu-
riantes uiduas arguens adiungit. Simul autem & ocioſe diſcunt circuire domus non ſolum ocio-
ſæ ſed uerboſæ & curioſæ. H
CSurrexerunt filii eius.⁊ beatiſſimam predicauerunt.
CQuod futurum pro certo nouerat:more prophetico quaſi iam factum refert. Surgẽt enim filii ec
cleſiæ nidelicet omnes electi: in nouiſſimo: carnis immortalitate donati: & tunc matrem ſuam qdYðuec
eos ex aqua & ſpiritu ſancto deo genuit: beatiſſimam prædicant: quæ nunc ab inſidelibus quaſi mi⸗ V 8
ſera contemnitur. Et reuera ſicut apoſtolus ait: ſi in hac uita tantum ſperantes ſumus in chriſto:

W* par l’ . kas 4.— .—,

4
14ap; 4 —„S a‿bo s ee
S 7

rA

₰ .

cens in iudicio. Venite benedicti patris mei poſſidete paratum uobis regnum a conſtitutione mun. „D5
di. Eſuriui enim & dediſtis mihi manducare: & cætera. Qui quidem ipſe primitiæ dormientium re-
ſurrexit a mortuis: ſed in die iudicii manifeſtius omnibus quos ſua laude dignos iudicauerit: quan
ta ſit eiuſdem ſuæ reſurrectionis gloria demonſtrabit. Poteſt hoc quod dicitur: ſurrexerunt filii eius
& beatiſſimam prædicauerunt: etiam in hoc tempore conuenunter accipi: cum quilibet fidelium N 1215 S,
tranſcenſis ſæculi erumnis: ad cæleſtia regna perducuntur. Sedere namq; ad humiliationex: aliquã F 4
do ſurgere ad gloriam pertinet. Vnde de niniuitis dicitur: in euangelio: olim I cinere ſedentes pœ
niterent: ideſt in humilitate. & propheta. a fatie manus tuæ ſolus ſedebam: quia comminatione fteen . e . Rarn
pleſti me. Sed & pſalmiſta. Vanum eſt uobis ante lucem ſurgere: ſurgite poſtquam ſederitis qui mã . . e.1 1. TI. 50
ducatis panem doloris. Quod eſt aperte dicere: quid in præſenti quæritis gaudere: quod electis in WII
futuro reſeruatur. Non emim poreſtis in hac uita: ideſt ante lucem ſupernæ retributionis: gloriam
ueræ fœlicitatis habere: quin potius poſtquam hic humiliati fuenitis ad tempus: illic uos in perpe-
tuum ueraciter exaltandos ſperate: uos quibus amarum eſt: omne quod ſæculi amatoribus iocun- „
dum uidetur & dulce. Surgunt ergo filii eccleſiæ & beatiſſimam eam prædicant: cum cæleſtibus — eahe ſerg .
bonis ſublimati quanta ſit illius patriæ beatitas: cuius participes eſſe meruerunt: aſpiciunt: & hanc
debita laudatione in diuina uiſione concælebrant. Laudet eam uir eius: cum bona quæ ĩpſe dona/
uit remunerat. Quibus autem uerbis eam laudet: conſequenter oſtenditur cum dicitur.
¶Multe ſilie congregauerunt diuitias:tu ſupergreſſa es vniuerſas.
Vultas filias eccleſias dicit hereticorum: & malorum turbas catholicoꝶ quæ filiæ dicuntur: uel
chriſti uel eccleſiæ: quia & ipſæ ſunt dominicis renatæ ſacramẽtis: & adoptionem filiorum: quam

miſerabiliores ſumus omnibus hominibus. Quia uero propter uitam aſiam in præſenti militamus ””ä
merito cum apparuerit quod erimus: matrem noſtram quæ ex omnibus iuſtis collecta: una chriſfii = O W
columba:ſponſa:& amica uocatur: beatiſſimam prædicabimus. Surget uir eius: & laudabit eam: di — E
N 4 tsX& . e 6

„

Liber tertius.c.xxxi.

non cuſtodiere perceperunt. Vnde & Ioannes ait. De nobis exierunt: ſed non erant ex nobis: quæ
congregauerunt diuitias: uidelicet bonorum operum: orationes tieiunia: elemoſynas: afflictionem

. 2

e n — I= — le⸗ &caſtimoniam carnis: continentiam linguæ: meditationem ſcripturaru m: & cætera huiuſmodi:
pr,), quæ uere ſunt diuitiæ ſpiritus: ubi ſupra mentis ſincentate geruntur. Vbi autem ſine fide quæ per
. dilectionem operatur fiunt: mhil agentibus proſunt:ſed & illæ filiæ fruſtra congregarunt diuitias
de quibus dominus ait. Multi dicent mihi in illa die: domine domine: non ne in nomine tuo uir/
tutes multas fecimus? Et tunc confitebor illis quia nunquam noui uos. Sed omnes iſtiuſmodi filias
Jeccleſia catholica ſupergreditur: quæ fide caſta: & opere perfecta redemptoris ſui ueſtigia ſectatur.
CSallax gratia:⁊ vana eſt pulchritudo:mulier timens dominum ipſa laudabitur.
C Ballax eſt gratia laudis: quam ab homine accœpit: uana pulchritudo charitatis uel operatiõis bo
naæ: quam hominibus oſtentat anima: quæ timore caret diuino. At illa conſcientia uera eſt laude di
— r.. —, gna:quæ timorem dei in omnibus ſeruat.Ipſa eſt principium cunctarum: cuſtoſq; uirtutum: ſcriptu
. ra dicente: timor domini principium ſapientiæ: & iterum. Qui timet deum nihil negligit. Hinc eſt
fenim quod idem beatus Iob: & in proſperitate uirtutibus incomparabiliter floruit: & in aduerſitati
bus:inſuperabilis hoſtis permanſit: quia ueraciter dicere potuit: ſemper enim quaſi tumentes ſuper
mme fluctus timui deum: & pondus eius ferre non potui. Fallax ergo eſt ſimulatorum gratia: uanus
decor: opera ſtultorum: eccleſia autem quæ in timore incolatus ſui tempore conuerſatur: quoniam
ardentes uirtutum lampadas uenienti ad iudicium ſuo ſponſo offert: iure ab eo laudata ianuam
cum eo regni cæleſtis intrabit.
CBate ei de fructu mannum ſuarum ⁊ laudent eam in portis opera eius.
CHæc ſunt enim uerba uiri illius: de quo dictum eſt: uir eius laudabit eam: ideſt domini & ſaluato
ris noſtri: qui angelis in finem præcepturus eſt: ut eccleſiam poſt huius uitæ certamen trituratio-
nem afflictionem terreſtrium ad cæleſtis regni gaudia introducant. ac uitæ immortalitatis ſibi ſo-
tiam aggregent. Iuxta illud euangelicum: triticum autem congregate in horreum meum. Date in/
quit eidem ſructum manuum ſuarum: quia fructum ſpiritus ferre curauit. Charitatem: gaudium: pa
eeanubenigniatem-bonitaennmodeſieen:coltinciitnentcnz-afentie nar hoc illi debitam
Orependite mercedem: & laudent in portis: hoc eſt in iudicio: ſiue in ingreſſu patriæ cæleſtis. Non
hominum fauores ſuperuacui: ſed opera ipſa quæ fecit examinante: probante: ac remunerante illo:
cuius hæc donante gratia perfecit. A quo ut laudari mœreamur in futuro: concedat ipſe propitius:
nos eum dignis in præſenti uita collaudare ſeruitiis. AMEN.

1N

gle
euu⸗
min
e
es
t⸗ lum
en
ſen
nn
At
d
hl
hel
il
ale
n⸗
iin

, mini: ab eo quod in regno eius pax fuerit: & eum dominus dilexerit appellatus eſt. Nam & pſalmi.
P„ e xliiii. &. lxxi. dilecti & paciſici titulo prænotantur. Qui tam etſi ad prophetiam chriſti & eccleſiæ ꝑ
64 snte

„
WA„ Poßa e

. ſ ticum canticorum. In prouerbiis paruulum docens: & quaſi de officiis per ſententias erudiens. Vne = A d P e
P.⸗len etr in mundi rebus putet eſſe perpetuum: ſed caduca & breuia uniuerſa quæ cernimus. Ad extremum
iapm conſumatum uirum & calcato ſæculo præparatum in cantico canticorum ſponſæ iungit am-

3 õ 5m2Bo . rrrrrrrr mmmmn
W . S ⸗ð S .

Mꝛologus Super Eccleſiaſten.

CINCIPIT PROLOGVS SANCTI HIERONYMI IN LIBRVM ECCLESLASITEN. .l.
EMINI me ante hoc ferme quinquennium: cum adhuc Romæ eſſem: & 119, k
. 4 Eccleſiaſten ſanctæ Bleſillæ legerem: ut eam ad contemptum mundi hu e .

EeE
R

T. 5
ius prouocarem: & omne quod in mundo cerneret: putaret eſſe pro m
hilo: rogatum ab ea: ut in morem cõmentarioli: obſcura quæq; diſſere-
rem:ut abſq; me poſſet intelligere quæ legebat:Itaq; qm in procintuo„bvvb —
ſtri operis ſubita morte ſubtracta eſt: & ubi nõ meruimus: o Paula & Eu- Dau
ſtochium talem uitæ noſtræ habere conſortem: tanto uulnere tunc per-
cuſſus obmutui: nunc in Bethleem poſitus: anguſtiore uidelicet ciuitate:
& illius memoriæ: & uobis reddo quod debeo. Hoc breuiter ammonẽés
ꝙ nullius auctoritatem ſequutus ſum:ſed & de hebreo int nnrnn

=
α☚

— 6à me ſeptuaginta interprætum: conſuetudini me coaptaui: in his duntaxat
quæ non multum ab hebraicis diſcrepabant: Interdum Aquilæ quoq; & Symmachi: & Theodo/-
tionis recordatus ſum: ut nec nouitate nimia lectoris ſtudium deterrerem:nec rurſum contra con-
ſcientiam meam fonte ueritatis omiſſo: opimonum riuulos conſectarer.
CFINIT PROLOGVS. INCIPIT ExXxPOSITIO EIVSDEM SVPER—

LIBRVYM ECCLESIASTEN SEren 3 SE
Erba eccleſiaſtis filii Dauid:regis Dieruſalem. aſter. .

NWNes ½ CTribus nominibus uocatum fauiſſe Salomonem:ſcripturæ manitfeſtiſſime docent. Pa- alene keren e
61 cificum: ideſt Salomonem: Et idida hoc eſt dilectum domini. Et ꝙ nunc dicitur cœleth. i = ſaae feſhut:
eccleſiaſten.Eccleſiaſtes autem græco ſermone appellatur: qui cœtum ideſt eccleſiam con
gregat:quem nos poſſumus nuncupare contionatorem: eo quod loquatur ad populum: & ſermo. N SAα
eius non ſpecialiter ad unum:ſed ad uniuerſos generaliter dirigatur. Porro pacificus & dilectus do %. .

.12 rFe ee
ò
iann 9τατια rs Legt

tnentes: fœlicitatem & uires Salomonis excedunt: tamen ſecundum hiſtoriam ſuper Salomonem 1
conſcripti ſunt: ita iuxta numerum uocabulorum tria uolumina edidit: Prouerbia: Eccleſiaſten: Cà rrre

de & ad filium eius ſermo crebro repetitur.In eccleſiaſte uero maturæ uirum ætatis ĩſtituẽs ne ꝗcꝗᷣ

plexibus. Niſi enim prius reliquærimus uitia: & pompis ſæculi renuntiantes: expeditos nos ad adl ra Ta hes
uentum chriſti præparauerimus non poſſumus cantare canticum canticoruz: nec uere dicere: oſuu 2/Alz=.
letur me oſculo oris ſui. Hoc etiam pro ordine doctrinarum & philoſophi ſectatores ſuos eruu v
diunt: ut primũ ethicam doceant:deinde phiſicam ĩterpᷣtentur. Et quẽ in his profeciſſe perſpexerĩt:
ad theologiam uſq; perducant. Nec non & hoc diligentius attendendum: quod per hos tres libros 4
auctoris diuerſus eſt titalus. In prouerbiis enim notatur: prouerbia ſalomonis filii Dauid regis iſra Tr. OèOU
hel. In eccleſiaſte uero uerba eccleſiaſtes filii Dauid regis hieruſalem. Superfluum quippe ẽ hic iſta =ls
hel: quod male in græcis & latinis codicibus inuenitur. In cantico autem canticorũ: nec filius Da- HZ
uid:nec rex iſrahel ſiue hieruſalem præſcribitur. Sed tantum canticum canticorum Salomonis. Si- ⸗
cut enim prouerbia quaſi rudis inſtitutio ad duodecim tribus & ad totum pertinent iſtahel: & quo
modo contẽptus mundi non niſi metropolitis conuenit. Hoc eſt habitatonbus hieruſalem. Ita can j. . wny a
