r2 = d 9. e iudicat pater quẽquã ſed omne iudiciũ dedit filio. Qui rex ſilius dei patris & regis eſt finꝰ:huiꝰ itaq; B
uu l p, cuſtodienda præcepta ſunt:huius uoluntas patranda: et hoc eſt ꝙ in tobie libro ſcribitur: myſteriũ
reg is abſcondere bonum eſt. Et præcipue monet ne tractem quare deus unumqq; pceperit. Sed
gqdcumq; uiderit eſſe mandatum. hoc pia mens hominis implere feſtinet: & ſit in lege domini uolũ
tas eius: quia uero ſeptuaginta aliter tranſtulerunt dicentes: & de iuramẽto & uerbo dei ne feſtines
a facie dei ambulare: ſciendum iuramentum dei in diuinis uoluminibus eẽ conſcriptũ. Hoc itaq; iu

ramẽtum dei: uerbum ſacrum & archanum:nõ debemꝰ quibuſq; narrare: & proferre in medium &
citam

eſte ⸗

.., SSS 9

raen .*

=

1/

ſalz Pro eo ãt ꝙ. Ixx.ĩterpᷣtes dixerũt: & theodotion: ꝗa ſcia hoĩs multa ſuꝑ eũ: i hebreo malitiã hẽt non .

opinione mortuos: & ſic ſepultos ut ſãcti æſtimarẽtur ĩ terra:q & cũ uiuerẽt putabãtur digni eẽ ec⸗ .
cleſia & tẽplo dei. Et ĩſuꝑ ãbulãtes timidi laudabantur i malis ſuis. Laudat᷑ enĩ peccator ĩ deſiderio M.. Perdt. X.d, Slne
aiæ ſuæ: & q iniqua gerit bñdicif᷑. Hoc ãt ꝓpterea euenit ꝗa nemo peccãtibꝰaudet cõtradicere: necx . . .. .
ſtatim ſcelꝰ ulciſcit᷑ deꝰ:ſed differt pœnã du expectat pœnitẽtiã.Pctõres ãt qa non ſtatim redarguti

citam de eo ferre ſententiam. Neq; ut moyſes feſtines uidere facieʒ dei: ſectã diu ſuſtine donec ipſe
pertranſeat: & tantum eius poſteriora conſpicias. Necnõ & illud quod ſequitur: non ſtes in uerbo
malo: & cætera ſuper eo intelligamus: qui ĩ hereſeos errore præuentus eſt: uel ſup illo qui c eccle 2=
ſiæ fidẽ hẽat:tñ peccatis uĩcitur ut ſit ne pſeueres in detractiõe: ĩ turpiloꝗo: luxuria: auantia: libidine EE
ꝙ ſi pſeueraueris: rex uitioꝶe atq; peccati diabolꝰopabitur ĩ te ꝑditiõeʒ & faciet qdcũq; uoluerit.
Qui cuſtodit pꝛeceptũ nõ experietur i futuro ꝗcquã mali:tpᷣs ⁊ rñſionẽ coꝛ ſapiẽtis intelligit.⸗
Notãdũ ꝙ cognoſcit uerbũ:poſitũ ẽ: p eo qd ẽ nõ patietur.Aut nõ erit ĩ eo:ſic ꝗdẽ & de ſaluato/
re ſic ſcriptũ ẽ:ꝗ cũ nõ cognouiſſet pctm:deꝰꝓ nobis pctm̃ fecit. ꝓ uerbo quoq; ſymmachꝰrẽ ĩterp
tatus ẽ dicens: qui cuſtodit mandatum non experietur rem malam. Præcipit aũt regis ĩperiũ: ideſt 12 ,E
chriſti obſeruandum. & ſcire quid & quare & quo tẽpore iubeatur.
C Omni negotio tpᷣs ẽ ⁊ opoꝛtunitas:⁊ multa hoĩs afflictio:qꝛ ignoꝛat pᷣterita:⁊ uẽtura nullo ſci⸗
re poteſt nuntio. CLicet diuerſa eueniãt & nõ poſſit iuſtus ſcire ꝗd ei futuꝶ ſit:nec ſingularũ . 4 4)

reꝶ cauſas rõneſq; cognoſcere. Nemo ẽ enĩ cõſciꝰfuturoꝶ:tñᷣ ſcit a deo cũcta ĩ utilitatẽ hoĩuz fieri: =

& nõ abſq; ei uolũùtate diſponi. Eſt ãt magna afflictio gñis hũani: qa ut poeta ait: neſcia mẽs hoĩnũ: en
Mfati ſortiſq; futuræ. Alid ſpat & aliud euenit: de altero Ioco expectat hoſtẽ & alteriꝰgladio nulnera

ſcĩaz: ſed ꝗa res & deleth lr̃e hebreæ: excepto paruo apice ſimiles ſut: p ſaath legerũt daaht. i. p mali 2
tia ſciam:hoc meliꝰſciet ꝗ eiuſdẽ linguæ hũerit notitiã. Illud quoq; qd in fine hoꝶ uerſuũ ſcriptũ E p
Quia neſcit ꝗd factũ ſit & ꝗd futuꝶ ſit:poſt eũ ꝗs anũtiabit ei:de uerbo ad uerbũ hüc ex hebreo ſer-
monẽ trãſtulimꝰ ut eẽ ſẽſũ alterũ nouerimꝰ. Qd.ſ.nec ea q pᷣtenerunt ſcire poſſumus: nec ea quæ 3
futura ſunt:ita ut ſunt cognoſcere futura.
CMon eſt in hominis ditione prohibere ſpiritum nec habet poteſtatem in die mortis. nec ſi
nitur quieſcere ingruente bello.neqʒ ſaluabit impietas impium. s
CNõ ẽ ĩ ptãte aĩa ueſtra ne auferatur a uobis: & egrediẽte ad ĩperiũ dei ſpũ nihil ꝓdeſt ora claude/ „ E. prd d
re. & uitã retinere fugiẽtẽ. Cũq; ĩteritꝰ uitæ nræ inimicꝰ& hoſtis aduenerit. ĩdutias accipere nõ poſ 2. . . , E
P ſumꝰ: nec reges quõdã ĩ ſæculo & oĩa nr̃a ĩpietate uaſtãtes: obuias morti ferre manꝰ:ſed ĩ cinerẽ ter =
rãq; ſoluẽtur. Nõ ẽ ergo lugẽdũ ſi futura ſcire nõ poſſumꝰ:& ſæpe ab iniꝗs potẽtioribꝰoppmamurx „, .
cũ morte oĩa finiãt᷑:& ſùpbꝰ & potẽs ꝗ cũcta populatꝰẽ ñ ualeat aĩazʒ ſuã retinere cũ rapirlitere puͦs a Prr
q uniuerſa diſpẽſat nõ põt a quoꝗᷓ hoĩuzʒ phiberi: & leges accipe ſpirãdi: de quo & ſupradictũ ẽ: gi/
rãs girãdo uadit ſpũs. In die mortis nõ ſumꝰpotẽtes. In die enĩ uitæ facile uitatur inimicus.Simili-
ter ꝗq ĩ bello ẽ & nõ hẽt pacẽ dei:q̃ ſuperat omnẽ ſenſum: nõ habet emiſſionẽ: de qua ad ſponſã di-
citur. Emiſſiones tuæ paradiſus: cum fructu pomorum & quia impietas non ſaluabit habẽtẽ ſe: pie-

tas eregione ſaluabit: poteſt impietas diabolus appellari: & pietas dominus noſter ieſus chriſtus. 6 * hz = S..
I NGe*

R

W

My'„cec ͤoĩa cõſideraui ? dedi coꝛ meũ ĩ cũctis opibꝰ q̃ fiñt ſub ſole:ĩterdũ dñat᷑ hõ hoi i malũ ſui ⸗
Aidi ipios ſepultos ꝗ èt cũ adhuc viuerẽt ĩ loco ſctõ erãt ⁊ landabãat ĩ ciuitate q̃ſi iuſtoꝝ opuzʒ:
ſed ⁊ hoc uanitas. Et eniz qꝛ nõ ꝓfert᷑ cito cõtra malos ſnia:abſqʒ vllo timoꝛe ſili hominũ per⸗
petrant mala.Et tamẽ peccatoꝛ ẽ ex eo ꝙ centies facit malũm ⁊ expectatur per patientiaz. j
Dedi ĩquit cor meũ ut oẽ qd ſub ſole gentur intuerer: & hoc uel maxĩe: ꝙ hõ accepit ĩ hoĩes ptãtẽ
ut quoſcũq; uult affligat atqʒ cõdẽnet. Cũ itaq; mẽtẽ meã ad hæc ĩtuẽda erigerẽ: uidi impios cũᷣ ialij/

2

1

I datqʒ correpti ſũt: putãtes neqᷓꝗᷓ futuꝶ eẽ iudiciũ ĩ ſceler pſeuerãt. Poſſumꝰhoc teſtionio uti aduerſus/7 2 7 1 .
epos ꝗ acceperũt ĩ eccleſia ptateʒ: & ſcãdalizãt magis eos ques docere & ad meliora debuerat no⸗r .Dle⸗ -de ,.
re.Hi frequẽter poſt mortẽ laudãtur in eccleſia & bti ĩ his qᷓ nõ ꝓbabiliter fecetã t publicæ ſiue a ſu 3a1 F, F
ceſſoribꝰ: ſiue a populis pᷣdicãtur. Et hoc itaq; uanũ ẽ: qa enĩ nõ ut egerũt ſic audiũt: nec ſtati cornpiũ
tur ĩ pctõ ſuo. Nemo ꝗppe audet accuſare maiorẽ: & ꝓpterea ſctĩ & bii & ĩ pceptis dñi ãbulãtes au- . 1. . .
gẽt pctã pctĩs: difficilis ẽ accuſatio ĩ epᷣm: etſi enĩ peccauerit nõ credit᷑:& ſi cõuict fuerit nõ punitur ". V
Quia peccator facit malũ cẽties: & elõgatur ei. Ex hoc cognoſco ego ꝙ erit bonũ timẽtibꝰ deũ: qui
timebũt a facie eius.Ex eo qd peccanti plurimũ hoc ꝗppe ſignificat centies deus dat locũ pœniten
tiæ: & nõ eũ ſtatim punit in ſcelere: ſed expectat ut cõuertatur ab iniquitate ſua. H
CEgo cognoui quod erit bonũ timẽtibꝰ deũ:ꝗ nerẽtur faciẽ dei. C. Symmach hũc locum
ita trãſtulit:peccãs enĩ malus mortuꝰẽ lõganimitate cõceſſa ei.Porro ego ſcio ga erit bñ timẽtib⸗
deũ:qui timuerit a facie dñi. Bonũ uero nõ erit iniquo:neq; lõgo ſuperi tpe:ꝗa nõ timuit ſaciẽ dñi
Et ꝗa manifeſtũ ẽ qd iſte trãſtulerit hoc dicẽdũ ẽ: qd hebraicũ uerbũ maath qd. lxx. träſtulerũt ex-
tũc & nos cẽties poſuimus. Aquila & ſymmachꝰ& theodotion mortuus E iterprætatt ſũt. Vt ſic qui
peccauit & fecit malũ mortuꝰẽ. In eo enĩ ꝙ peccauit ſtatiʒ mortuẽ. Si ãt iuxta.lxx.ĩterpᷣtes:ꝓ eo qd
mortuꝰẽ legerimꝰextũc: iuxta quoſdã hic erit ſenſus. Peccator nõ tuc primu peccar qn uidet᷑ facere
peccatũ:ſed iã tunc ante peccauit. Abalienati ſũt pctõres a uulua: errauerunt a uentre.Et ꝗrunt hoc

&& 5

Liber primus.c.viii.

quod ſequiĩtur Ioquuti ſunt falſa: quomodo poſſit exponi: ſimplex enim intelligentia habe-
re conſequentiam non uidetur paruulos peccatores ſtatim ut de uulua eiecti ſunt menda⸗-/
tium loqui.
Non ſit bonum impio:nec prolongentur dies eius:ſed quaſi umbra tranſeant:qui non ti⸗
ment faciem dei.
H C Impræcatur male his qui non habent timorem dei: & optat ne diu differantura pena: ſed ſtatim
P morte ſubtracti: cruciatus recipiant quos merentur. Simile quid & apoſtolus loquitur: utinam præ--
2 cidantur qui uos conturbant. Et alibi. Alexander errarius multa mala mihi oſtendit: reddet illi do⸗
minus ſecundum opera eius: quæ quomodo clementer dicta ſint requirendam eſt: hæc iuxta ſen-
ſus hebraici ueritatem. Si quis uero ſeptuaginta interprætes ſequitur: qui quaſi ab alio ſenſu inci-
pientes dixerunt. Et ego cognoſco quia bonum erit timentibus deum: ut timeant a facie eius: &
bonum non erit impio. & non prolongabit dies in umbra: qui non eſt timens a facie dei: hoc po-/
terit dicere fient: quidem & illa de quibus ante paulo tractaui. Ego tamen manifeſtiſſime recogno-
ſco:quia erit bene his qui timent a facie dei. uultus enim domini ſuper facientes mala: & impio
non erit bñ: non enim timeta facie dei: & non prolongabit dies in umbra:hoc eſt dies uitæ ſuæ: qui
quaſi umbra uiuentibus ſunt:non ꝙ qui multo uiuant tempore prolongent dies ſuos: ſed qui gran
des eos faciant bonorum operum magnitudine: unde & Iacob quaſi peccatorem ſe confitens ait.
Parui mali dies mei: & in pſalmo confitens: dies mei ſicut umbra inclinati ſunt: & ego ſicut fœ-
num arui:non quo longam uitam quæſierit in præſenti: in quo omne ꝙ uiuimus: breue & umbra
eſt: & imago:in imagine enim perambulat homo: ſed quod de futuro timeat: ne longitudo uitæ
ipſius uera uita breuietur.
CEſt ⁊ alia vanitas que ſit ſuper terram. Sunt iuſti quibus multa proueniunt:quaſi opera ege
rint impiorum:⁊ ſunt impii qui ita ſecuri ſunt:quaſi iuſtorum facta habeant. Sed ⁊ hoc vani⸗
tas eſt:⁊ vaniſſimum iudicium. SJ ð
Imer cæteras uanitates quæ in mundo uario feruntur euentu. hoc etiam depræhendi quod iuſtis
e e eaaa frequenter eueniunt: quæ impiis euenire debuerant: Et impii tam fœliciter in hoc mundo de/
eſI fe ee gunt ut eos putes eſſe iuſtiſſimos. dabit exemplum euangelium diuitis purpurati & pauperis laza/
r ſeptuageſſimꝰquoqʒ ſecundus pſalmus de hac re diſputat:cum iuſtis interdum mala & impiis eue
niunt bona. Pro eo quod nos poſuimus eſt uanitas: quæ fit ſuper terram. Symachus abſolute trãſtu
lit dicens: Eſt difficile cognitu quod fit ſuper terram. hebrei iuſtos quibus eueniũt mala: & impios
ꝗbus accidant opera iuſtorum: flios aaron interprætantur & manaſſem: ꝙ illi ſacrificantes perie/
rint. & iſte poſt tanta mala & captiuitatem in imperium ſit reſtitutus. .
¶Laudaui igitur letitiam: quod non eſſet homini bonum ſub ſole niſi quod commederet
S 7 biberet atqʒ gauderet: ⁊ hoc ſolum ſecum auferret.de labore ſuo in diebus vite quos de⸗/
f. rIe eze. l) dit ei deus ſub ſole. l
WNHoc plenius ſupra interprætati ſumus: & nunc ſtrictim dicimus ſcilicet breuem & cito finiendã
præferre eum ueſcendi & bibendi uoluptatem anguſtiis ſeculi: & his quæ iniq; fieri uidentur in
mundo:ꝙ ſolum hoc homo de ſuo labore habere uideatur: ſi uel modico fruatur refrigerio. Verũ
hæc interprætatio eſurientes ſitientes atq; lugentes quos beatos dominus in euangelio uocat: ſi ſic
accipitur ut ſcriptum eſt: miſeros approbabit: Et cibum itaq; & potum ſpiritalem accipiamus: & ſu⸗
per eis lætitiam quam in labore uitæ noſtræ: uix poſſumus inuenire. Quod hæc autem ita ſentien-
da ſint ut diximus: demonſtrat ſequens uerſiculus in quo ait. Dedi cor meum ut uiderem ſa--
pientiam & occupationem: quo ſcilicet occupentur homines ſuper terram. & diebus ac noctibus
in ſcripturarum meditatione uerſentur: ita ut ꝑlerumq; pro inueſtigatione ueri: ab oculis ſom/
nus aufugiat. .
CEt appoſui coꝛ meum vt ſcirem ſapientiam ⁊ intelligerem occupationem: diſtictionem que
verlſatur in terra. Eſt homo qui diebus ac noctibus ſomnium occulis non capit: ⁊ intellexi ꝙ
rs -le. ⸗ 9) omnium operum dei nullam poſſit homo innenire rationem eoꝛum que fiunt ſub ſole:Et quan/
t plus laboꝛauerit ad querendum tanto minus inueniat: etiam ſi dixerit ſe ſapiens noſſe.
non poterit reperire.
Siquidem & ſi dixerit ſe ſapiens cognoſcere:non poterit inuenire:qui quærit cauſas rationeſq; re-
rum quare hoc uel illud factum ſit: & quare mundus uariis gubernetur euentibus. Cur alius cecus:
debilis. alius uidens naſcatur & ſanus: Hic paupertatem habeat. ille diuitias: iſte ſit nobilis ille inglo
tius: nihil aliud proficit niſi ĩ ſua tantum quæſtione torquæri: & diſputationem pro tormento habe
re. nec tamen inuenire quod quærit: & cum ſe dixerit cognouiſſe: tunc ignorationis habere prin/
cipium & in profundo errore uerſari. Suboſtendit tamen eſſe cauſas rerum omnium & iuſtitiam
quare unum quodq ſic fiat: ſed in occulto eas latere & non poſſe ab hominibus cõpræhendi.

CAPITVLVM. NONVM.

ðððGMU

Omnia

/7

Super Eccleſiaſten.

Mnia hec tractaui in coꝛde meo vt curioſe intelligerem. Sunt iuſti
) ataʒ ſapicntes: æ opera eoꝛum in manu dei ſunt: 2 tamen neſcit

homo: vtrum amoꝛe an odio dignus exiſtat ſed omnia in futurum
WI ſeruantur incerta.
CEtiam hunc locum ſymachus maniſeſtius interprætatus eſt dicens.) 4 )
Omnia hæc ſtant in corde meo u uentilarem uniuerſa quia && iuſti & n n
ſapientes & opera eorum in manu dei ſunt. Et inſuper neq; amicitias? Ponne EPrre vs pr
neq; inimicitias ſcit homo.ſed omnia coram eis incerta. Propterea ꝙ 4
omnibus eueniunt ſimilia iuſto & iniuſto: Porro hic ſenſus eſt: etiam
inhoc dedi cor meum. & ſcire uolui quos deus diligeret & quos deus; ,
odiſſet. Et inueni iuſtorum quidem opera in manu dei eſſe: & tamen Su E bern Ser an
utrum amentur a deo an non. nunc eos ſcire non poſſe: & ambiguum⸗ enT. ſ 2. .
fluctuare utrum ad probationem ſuſtineant quæ ſuſtinent: an ad ſupli (. l. =
cium. in futuro igitur ſcient & in uultu eorum ſunt omnia ideſt ante- pet
cedet eos cum de uita hac deceſſerint notitia iſtius rei: quia tunc eſt iudicium nunc certamen: d&& G
quicumq; aduerſa ſuſtinent: uttum per amorem dei ſuſtineant ut lob: an per odium ut plurimi pec/
catores nunc habetur incertum.
CEo quod vniuerſa eque eueniant. inſto ⁊ impio: bono ⁊ malo: mundo ⁊ immundo:immo⸗
lanti victimas ⁊ ſacriſicia contemnenti. Sicut bonus ſic ⁊ peccatoꝛ: vt periurus ita ⁊ ulle
qui verum dixerat.
CEa quæ per ſe nec bona nec mala ſunt: ſed a ſapientibus ſeculi media nuncupantur: quia equa-
liter & iuſtis eueniunt: & iniuſtis: ſimplices quoq; conturbant cur ita eueniant & propterea non pu
tant eſſe iudiciũ.cum oĩum rerum in futuro diſcrimẽ ſit. Et hic confuſa ſunt omnia: quod autem ait
euentus unus iuſto & impio ſiue anguſtiarum ſiue mortis ſignificant euentum. & idcirco nec cari
tatem dei eos in ſe noſſe nec odium. Sacrificans quoq; & nõ ſacrificans: & cætera quæ contrario nu
merata ſunt: ſpiritaliter accipienda ſecundum illud: ſacrificium deo ſpiritus contribulatus. cor con-
trictum & humiliatum deus non deſpicies.

CHoc eſt peſſimum inter omnia que ſub ſole fiunt:quia eadem cunctis eneninnt:vnde ⁊ cor/ de e eeen
da ſiliorum hominum implentur malicia:⁊ contemptu in vita ſua: 2 poſt hec ad inferos dedu p. — S let
cuntur. Nemo eſt qui ſemper viuat ⁊ qui huius rei habeat fiduciam. OUBWBð

Cẽt hoc ẽt apertius more ſuo interprætatus eſt Symachus dicens.

CSedq ⁊ coꝛ ſi liorum h ominum repletur malicia.⁊ pꝛocacitate iuxta coꝛ toꝛum in vita ſna.
Nouiſſima autem eorum veniunt ad moꝛtuos. quis enim poteſt in eternum perſeuera-⸗
re vinens.
Eundem autem ſenſum ſcriptura repetit: de quo paulo ante memorauimus ꝙ cum omnia
equaliter eueniant uniuerſis: & nulla ſit in bonis ſuſtinendis maliſue diſcretio: uel certe equali
morte de hoc ſeculo ſubtrahamur:nihilominus erroribus & procacitate & malicia repleamur: &
poſt hæc omnia: ſubito rapiamur interitu: nec ultra poſſumus cum uiuentibus habere conſortium 1 .
uel certe ſic quoniam communes anguſtiæ iuſtos & iniuſtos præmunt: idcirco ad peccata homi-er r d , , *PIsS
nes prouocantur. Et tamen poſt omnes conatus quibus fruſtra nixi ſunt: dum ignorant ad infer- Pſlos P—rͤ
na deſcendunt e confidentia. 2—
CMelior eſt canis viuus leone mortuo. Aiuentes enim ſciunt ſe eſſe morituros moꝛtui vero
nihil nonerunt amplins:nec habebunt vltra mercedem. Quia obliuioni tradita eſt memoria
eorum. Amor quoq; ⁊ odium ⁊ inuidia ſimul perierunt:nec habebunt partem in hoc ſeculo:
7 in opere ꝙ ſub ſole geritur. H
CQuia ſupra dixerat cor filiorum hominuʒ impleri malicia procacitate:& poſt hæc omnia mor . 15— 4
te finiri: nunc eadem complet & repetit. donec uiuunt homines. poſſe eos iuſtos fieri. Poſt mortem ce vA h⸗ Pr PIr

uero nullam boni operis occaſionem dari. Peccator enim niuens poteſt melior eſſe iuſto mortuo: fer
ſi uoluerit eius tranſire uirtutes: uel certe eo qui ſe in malicia: potentia: procacitate iactabat & mor-
tuus fuerit. Melior pauper põt eſſe quiuis uiliſſimus: quia uiuentes mœtu mortis poſſunt bona opa z. . d. „
perpetrare. mortui uero nil ualent ad id addiicere: qd ſemel ſecum tulere de uita: & obliuione inuo- r D „ v.
luta ſint omnia: iuxta illud ꝙ in pſalmo ſcriptum eſt. Obliuioni datus ſum quaſi mortuus a corde: ₰ f⸗ 5,
Sed & hæc dilectio eorum & odium & emulatio: & omne qd in ſeculo habere potuerunt: mortis ſi
nitur aduentu: nec iuſte quippiam iam poſſunt agere:nec peccare:nec uirtutes poſſunt addiicere nec
uitia: licet quidam huic expoſitioni contradicant: aſſerẽtes etiam poſt interitum: & creſcere nos poſ
ſe & decreicere: & in eo ꝙ ait nunc: & pars non erit eis adhuc in ſeculo in omni ꝙ factum eſt ſub ſole
Ita intelligant ut dicant eos in hoc ſeculo & ſub hoc ſole: quem nos cemimus nullam habere com/
munionem. Habere uero ſub alio ſeculo:de quo ſaluator ait. Et ego non ſum de hoc mnrldcn ſub

Liber primus. c.ix.

ſole iuſtitiæ & non excludi opinationẽ q contendit: poſtquã ex hoc ſeculo migrauerimus: & offen
dere poſſe creaturas rationales & promereri uerſiculum iſtum in quo dicitur.
¶Melior eſt canis viuus ſuper leonẽ mortuum.
Aliter: referebat hebreus: ita apud ſuos exponi: utiliorem eſſe quemuis indoctum: & eum
qui adhuc uiuat & doceat præceptore perfecto qui iam mortuus ſit: uerbi gratia: Vt canem in-
telligeret unumquemlibet: de plunbus præceptorem: & leonem moyſen : Aut alium quem-
libet prophetarum. Sed quia nobis hæc expoſitio non placet ad maiora tendamus: & chana-

—

— .
„ -

P ille l?o mortuus Nos enim uiuentes cognoſcimus ꝑpatrem & filium & ſpiritum ſanctum: illi uero
mortui nihil ſciunt: neq; expectant aliquam repromiſſionem atq; mercedem: ſed completa eſt eo-
rum memoria: neq; ipſi meminerunt quæ ſcire debuerant: neq; illorum iam dominus recordatur:
dilectio quoqʒ qua aliquando diligebant periit: & odium de quo audacter loquæbantur: non ne
odientes te domine odiui: & ſuper inimicos tuos tabeſcebam. nec non & zelus eorum iuxta quem
inees zelatus eſt: & in athathiæ intremuerunt poplites: perſpicuum autẽ ẽ ꝙ & pars eorum non eſt
in hoc ſeculo.non enim poſſunt dicere pars mea domimnus
CAade:ergo ⁊ commede in letitia panem tuum:⁊ bibe cum gaudio vinum tnum:quia deo pla/
me e. 3. cent opera tua. Omni tempore ſint veſtimenta tua candida: ? oleum de capite tuo non deſi-
vYE AE f ciat. MPerfruere vita cum vxoꝛe quam diligis: cunctis diebus vite inſtabilitatis tue:qui da-
Laad. „ ti ſunt tibi ſub ſole in tempoꝛe vanitaris tue HBec eſt enim pars in vita:⁊ in laboꝛe tuo:qui labo/
— ras ſub ſole. Quodcumqʒ facere poteſt manus tua inſtanter operare: quia:nec opus:nec ra⸗/
tio: nec ſapientia: nec ſcientia erunt apud inferos quo tu pꝛoperas. Nerti mẽè ad aliud ⁊ vi/
di ſub ſole nec velocium eſſe curſum: nec foꝛtium bellum: nec ſapientium panem: nec docto/
rum dinitias: nec artiſicum gratiam: ſed tempus caſumq; in omnibus. Meſcit homo fi/
nem ſuum. Sed ſicut piſces qui tenentur in captione peſſima. ſicut volucres que capi⸗/

per eos ſubito.
Antequam de ſingulis diſputemus: breuiter cõſtringenda ſunt omnia: ut appareat quo ſimul ſen
ſu cuncta dicantur: quia ſuperiore capitulo fuerat præloquutus quod poſtquam mortui fuerint ho

mines a corde uiuentium excidant: & nec dilectionem quis in eos nec odium habeat: Secundum
illud poetæ. nullum cum uictis certamen & ethere caſſis: & quia ſub ſole ultra nihil poſſint: nunc
quaſi ertorem humanum: & conſuetudinem qua ſe ad fruenda huius ſeculi bona inuicem hortan/-
tur inducit. & non proſopopeiam facit more rethorum. & poetarum dicens. Ohomo: quia

3 — Erg. ergo poſt mortem nihil eſt: & mors ipſa nihil eſt. Audi conſilium meum: & dum uiuis in hac
A .1 breui uita fruere uoluptate: utere dapibus: uino curas opprime: & intellige a deo tibi donata ad
.0 2 utendum. candidis ueſtibus ornatus incede. unguentis ſpiret caput tuum: quæcumq; tibi pla
cuerit fæminarum:eius gaude complexu: & uanam hanc & breuem uitam: uana & breui uolupta-
te percurre. Nihil enim extra hæc habebis amplius quo fruare: quodcumq; te delectare poteſt feſti/
nus carpe: ne pereat. Neq; enim friuola debes formidare commenta. quod ſingulorum ope-
rum uel bonorum uel malorum apud inferos tibi reddenda ſit ratio. non eſt enim aliqua in mor/
— . „vSte ſapientia: nullus poſt diſſolutionem uitæ huius ſenſus. Et hæc inquit aliquis loquatur epi-
= Pr„ . I= urrus: & ariſtippus: & curenaici: & cœteri peccudes phyloſophorum. Ego autem diligenter me/

esenar s X aken. FPer. cum tractans inuenio non ut quidam male eſtimant omnia fortuitu geni: & uariam in rebus hu/

—

. α
ES Fnn

—

re ſi currat: nec fortis in ſuo confidat robore: nec ſapiens diuitias & opes eſtimet prudentia congre-/
gati. Nec eloquens & doctus per eloquentiam & doctrinam apud populum inuenire poſſe ſe gra
tiam. ſed omnia deo fieri diſponente. & niſi ille cuncta ſuo arbitrio rexerit: & ediſicauerit domum:
in uanum laborant qui edificant eam: niſi ille cuſtodierit cuitatem in uanum uigilant qui cuſtodi-

eſtimant. repentina morte ſubducti ad iudicium uenient: & quomodo piſces hamo capiuntur &
retibus: & aues per aerem libere laqueo dum neſciunt alligantur: ſichomines pro mœnto ſuo ad
æterna ſupplicia deducentur: cum repente mors euenerit & iudicium in eos qui putant omnia in/
certo ſtatu uolutari. Hæc iuxta eum ſenſum quo breuiter uoluimus uniuerſa compræhendere: nũc
quaſi non ex alterius ſed ex ſua perſona loquatur interprætanda ſunt ſingula Vade comede in læ-
titia panem tuum: & bibe in corde bono uinum tuum: quia complacuerunt deo opera tua. Quia

dum in

„en — Mαn en nem uero mortuum circunciſionis populum: ſicut Balaam propheta dicit. Ecce populus ut catul-
lus leonis: conſurgit ut leo exultans. Canis ergo uiuens nos ſumus ex nationibus. Leo autem mor. clLo
12 kb - r Plen tuus eſt: iudæorum populus a domino derelictus: Et melior eſt apud deum iſte canis uiuens: quam P*

untur in laqueo. ſimiuiter capientur ſilii hominum in tempore peſſimo: cum ceciderit ſu/-

unt eam: non eſt itaq; ut illi putant unus euentus: & incertus uitæ huius ſtatus: quia quando non

digdiciſti ꝙ omnia morte finiantur: & in infemno non ſit pœnitentia. nec aliquis ad uirtutes recurſus:

neam illam cui dictum eſt ſides tua te ſaluam fecit: canem iuxta euangelium eſſe dicamus. Leo⸗ K.12—

rrr e.

manis fortunã ludere: ſed cuncta iudicio dei fieri, Neq; n. uelox pedibus ſuum debet curſum puta/e.

— — — ——— —— S=

—–

—

D

, ſe⸗ a

r.el

⸗
e
ne
m
eſt

,

//

1
i/
e/
on
i
2
. 9
„

,

Super Eccleſiaſten.

dum in iſto ſeculo es feſtina: contende: age pœnitentiam: dum habes tempus labora:libenter enim
deus ſuſcipit pœnitentem. Aliter & ſimpliciter intellectum prodeſt inxta illud: ſiue manduca-
tis: ſiue bibitis: ſiue quid aliud facitis omnia in nomine domini facite. Et in alio loco: cum con-
ſilio uinum bibe: non enim habet ueram lætitiam: & cor bonum qui creatuns ſuꝑ ci modum
abutitur. Melius eſt autem ſentire ſic. cuius complacuerunt opera coram deo:nequaquam po/
terit indigere uero pane & uino quod calcatum eſt de uinea Sorech. Dato nobis itaq; Prcrbim
quod dicit deſideraſti ſapientiam ſerua mandata: & dominus manifeſtabit eam tibi: ſeruemus
mandata: & panem & uinum ſpirituale: inuenire poterimus. Qui autem mandata non ſer⸗
uat & in panis & in nini habundantia gloriatur: dicitur ei per Eſaiam. Ne dicas etiam cogno/
ſco eam: neq; cognouiſti neq; ſcis: neq; a principio aperuit tibi aures: ſcio enim quia contẽnens erg
temneris. Porro quod in ſeptuaginta interprætibus dicitur.
CAeni commede in letitia panem tuum. CEins eccleſiaſtis uox
eſt qui in euangelio loquitur: qui ſitit ueniat ad me & bibat: & in prouerbiis: uenite commedite pa 5
nes meos:& bibite uninum meumiIn omni tampore ſint ueſtimenta tua candida: & oleum de capi-.⸗· =. * W
te tuo non deſit. Habeto inquit corpus mundum: & eſto miſericors: uel ita:non ſit tempus quo can 28 Pr ſt⸗ -el. e
dida neſtimenta non habeas: caue ne quando pollutis ueſtibus induaris: populus quippe peccatork⸗ .
in fuſcis ueſtibus fuiſſe deſcribitur: tu autem induere lucem: & non maledictionem: quæ ſuper iuda
ſcripta eſt. Induatur maledictione ſicut ueſtimento. Induere uiſcera miſericordiæ: benignitatis: hu⸗⸗
militatis: patientiæ: manſuetudinis & cum diſpoliatus fueris ueterem hominem cum operibus en:
induere nouo qui renouatur de die in dieem. Quod autem ait. “
Et oleum de capite tno non deſit.
Sciendum naturam hanc eſſe olei:ut & lumen alat: & feſſorum ſoluat laborem. Eſt oleum 2
ſpirituale: oleum exultationis de quo ſcribitur: propterea unxit te deus deus tuus oleo exulta- F.
tionis præ participibus tuis. Hoc oleo uultus noſter exhilarandus eſt: hoc ieiunantis ungen-
dum caput: ꝙ peccatores habere non poſſunt quibus dicitur. Non eſt malagma imponere: neq; Ner- van
oleum neq; alligaturas: habent enim oleum contrarnum: ꝙ uir iuſtus deteſtatur dicens. oleum
peccatoris non impinguet caput meum: hoc oleum heretici habent: & hoc cupiunt decœptorum
capita perfundere.
VBerfruere vita cum vxore quam diligis:cunctis diebus vite inſt abilitatis tue.qui dati ſũt
nin ſr ſole ommi tempore vanitatis tue.hec eſt enim pars in uita ⁊ in labore tuo quo laboras
ub lole. M .
CSapientiam ſequere & ſcientiam ſcripturarum: & hanc tibi in coniugium copula: de qua in pro-
uerbiis dicitur. Ama illam & ſeruabit te. Amplexare illam & circundabit te. Dies autem uanitatis:
dies ſæculi huius nequam ſignificat: de quo & apoſtolus non tacet: ꝙ autem ait.
CNine vitam cum muliere quam dilexiſti.
CAmbigue quidem poſitum eſt: ſiue uide & contemplare uitam: Et ipſe & uxor tua tecum:
non enim poteris ſine tali uxore ſolus uidere uitam. Siue utrumq; conſidera: & uide uitam &
mulierem diebus uanitatis tuæ: & pulchre præcœpit ut in diebus uanitatis noſtræ ueram uitazʒ cu
ſapientia uxore quæramus: hæc enim pars noſtra eſt: & hic laboris fructus ſi in hac uita umbratili i

2

beram uitam inuenire ualeamus.

CQuodcumqʒ poteſt manus tua facere inſtanter operare:quia nec opus nec ratio nec ſcientia
nec ſapientia erit apud inferos quo tu ꝓperas. 140 %½ 2 E=
CFac quodcumq; nunc potes & labora:quia cum ad inferna deſcenderis locus non erit pœniten Ter .
tiæ. Huic ſimile & a ſaluatore præcipitur. Operamini dum dies eſt: ueniet nox & nemo poterit ope †6 berte
rari:quod autem ait in inferno quo tu uadis: nota ut ſamuelem quoq; uere in inferno credas fuiſ-
ſe: & ante aduentum chriſti quãuis ſanctos: omnes inferni lege detentos. Porro ꝙ ſancti poſt reſur-
rectionem nequaquam teneantur in inferno: teſtatur apoſtolus dicens. Melius eſt diſſolui & eſſe
cum chriſto. Qui autem cum chriſto eſt: utiq; non tenetur in inferno. „ „
CAerti me ad aliud:uidiqʒ ſub ſole.nec velotium eſſe curſũ:nec fortiũ bellũ.nec ſapiẽtiũ panẽ
nec doctorum dinuitias:nec artiſicum gratiam:ſed tempus caſumqʒ in omnibus.
Qui uinctus eſt compedibus ferreis: & grauibus plumbi nexibus degrauatur: iniquitas enim ſe-
det ſuper talentum plumbeum: & in pſalmo loquitur: quaſi onus graue grauatæ ſunt ſuper me. Nõ
eſt aptus ad curſum illũ de quo dicitur: curſum conſumaui fidem ſeruaui: qui autem leuis eſt: & ani/ H
ma illius non grauatur: nihilominus & ipſe abſq; adiutore deo ad calcem non poteſt peruenire. . Ler⸗ r
Sed cum prælium fuerit aduerſum contrarias poteſtates: de quo ſcriptum eſt: ſanctificate bellum: li ⸗⸗
cet robuſtus propriis tamen uiribus uincere non ualebit: perfectus quoq; in filis hominum & ſa-
piens uiuentem panem atq; cæleſtem habere non poterit: niſi per ſapientiam cohortantem: uenſte
com medite panes meos: & quoniam ſunt diuitiæ de quibus dicit apoſtolus: diuites fieri in omni“

.

. iber primus. c. .

bus operibus bonis: & alibi. Gratias ago deo meo ſemper pro uobis: ĩ gratia deiĩ quæ data eſt uobis

in xpᷣo leſu ꝗqa in omnibus diuites facti eſtis in omni ſermone: & in omni ſcientia: ſciendum prudẽ ſ.
tẽ uirum has non poſſe diuitias congregare: niſi eas a deo acceperit: cuius ipᷣæ diuitiæ ſunt: de qui- WW
bus ſcriptum eſt. Redemptio uiri animæ propriæ diuitiæ: gratia quoq; niſi ſcientiam cũcomitata i
fuerit: & conceſſa a deo: quamuis eruditus uir: eam non poterit inuenire: & paulus ſciens: plus in C
quit omnibus laboraui: non autem ego ſed gratia dei quæ mecum eſt: & iterum. Gratia eius in me len
non fuit uacua: & ad extremum neſcitur ab homine: quando tempus adueniat: in quo uarius cuẽä⸗
tus: & finis omnium ſubſequatur. hoc ſecundum anagogen. Cæterum ut ſimplicius diſſeramus: epi tin
ſtola ad romanos huic loco congruit: quia non uolentis neq; currentis: ſed miſerẽtis eſt dei:quod con
autem ait non eſt ſapiẽtibus panis:multorum quotidie probatur exẽplo:qui cum ſapientiſſimi ſint Ce
neceſſariis indigent: & non eſt ſcientibus gratia: uides enim in eccleſia imperitiſſimos quoſqʒ flore C
re. Et quia nutrierunt frontis audatiam: & uolubilitatem linguæ conſequuti ſunt:dum non recogi ich
, kant quid loquantur: prudentes ſe & eruditos arbitrantur maxime ſi fauorem uulgi habuerint: ꝗ tie⸗
S = It= magis dictis leuioribus commouetur: & econtrario uirum eruditum latere in obſcuro:perſequu/ o.
tio nes pati: & non ſolum in populo gratiam non habere: ſed inopia & egeſtate tabeſcere. Hæc au/ un
tem fiunt quia incerto ſtatu ſeruntur omnia: & non eſt in præſenti meritorum retributio: ſed in G0
Nuturo.
Neſcit homo finè ſuũ:ſʒ ſicut piſces capiũtur hamo:æ ſicut cõprehẽdũtur anes laqueo:ſic ca/ G
piuntur hoĩes tempore malo:cum eis extemplo ſuperuenerit. nin
. ¶lam ſupra diximus ꝙ dum neſciunt homines ita ut exterius eis anguſtiæ ueniant aut interius. ar
porro pʒ alegoriam eſt ſciendum regnum cælorum: ſimile eſſe ſagenæ miſſæ in mare: & econtra/ B
rio habere ſagenam hereticos: per quam piſces capiant ad interitum. Sagena eorum eſt ſermo aſ/ lan
ſabilis: blandum eloquium: ſimulata aut coacta ieiunia: ueſtes humiles: uirtutum imitatio: ſi cœ⸗ ,

perint & de ſuperioribus diſputare: & in ſublime leuare os ſuum: & dei altitudines quærere: laque-
um ponunt in excelſis. Quomodo igitnr piſces & uolucres cito capiuntur:a tali ſagena & ab iſti⸗
uſmodi laquæo: ſic cum multiplicata fuerit iniquitas: & refrigeſcet charitas multorum: & ſigna fa-
N c fuerint atq; portenta: ita ut ſeducantur ſi poſſibile eſt etiam electi. Sciendum eſt eccleſiaſticos
A⸗ ler⸗ 1 her gquoq; uiros qui filii hominis appellantur: & ſunt modicæ fidei: cito poſſe corruere. Notandum
.. d.- etiam ꝙ per totum librum ubicumq; dicitur filii hominum: in hebreo habeatur fili hominis: hoc
eſt filii Adam. Et omnis pœne ſcriptura: hoc eſt idiomate plena: uniuerſum genus hominum
Adam filios uocans.
CHanc quoqʒ vidi ſub ſole ſapientiam:⁊ pꝛobam maximam:cinitas parua: ⁊ panci in ea uiri
venit contra eam rex magnus ⁊ vallauit eam:extruxitqʒ munitiones per gyrum ? perfecta eſt
obſidio:inuentuſqʒ eſt in ea vir pauper ⁊ pꝛudens ⁊ liberauit vrbem per ſapientiam ſuaʒ:⁊ nul
lus deinceps recoꝛdatus eſt:hominis illius pauperis.
CAliis omnia incerta dicentibus: & iuſtum ab iniuſto nihil amplius habere. Ego ſapientiam ĩ hoc
maximam comprobaui: quod crebro euenit ut parua ſit ciuitas: & habitatores in ea pauci: & innu/-

merabili hoſtium cingatur exercitu: & obſidione & fame populus intus necetur: & repente contra
omnium ſuſpitionem: inueniri uirum humilem & pauperem: qui quia habet ſapientiam: cunctis di ite⸗
uitibus magnis potentibus & ſuperbis in periculo poſitis: & ad obſidionem pauentibus: cogitat: in ui
quirit: & inuenit: quomodo de malis eruat ciuitatem. Et ingrata hominum obliuio poſtquam fue tt⸗
4 rint liberati: & ſoluta captiuitas: & reddita patriæ libertas: nemo meminit ſapientis iſlius pauperis: ſpſe
nemo refert gratias pro ſalute: ſed omnes honorant diuites: qui in periculo nihil ſubuenire potue te
m

rũt. Aliter hebreus ita hunc locum interprætatus eſt. Ciuitas parua homo eſt: qui etiã apud phyloſo
. phos minor mundus uocatur: & uiri in ea pauci:membra de quibus ipſe homo contexitur, Cum
„„ autem uenenit aduerſus eã rex magnus diabolus. Diabolus ſerpens eſt lubricus: cuius ſi capiti.ideſt
primæ ſuggeſtioni non reſiſtitur: totus interna cordis dum non ſentitur illabitur: temptationum ð”

diabolicis initia flagitia ſunt:non eſt immiſſor ſed incentor uitiorum: unde dauid tu fregiſti caput
draconis: & quæſierit locum per quem poſſit irrumpere: inuenitur in ea humilis & ſapiens:qui cogi
tatio homĩs interioris eſt: ſeruat urbem: quæ obſeſſa ab hoſtibus cingebatur. Cumq;ʒ homo de peri/ ni
. culo ſiue perſequutionis: ſiue anguſtiarum: ſiue cuiuſcũq; aduerſæ rei atq; peccati fuerit exutꝰ: homo hu
,E. ille exterior qui inimicus eſt illius pauperis hominis: & ſapientis: non recordatur interioris homi/ Ne
Veren ein ens, ene nis: nec ſubdit ſe conſiliis eius: ſed rurſum ſua fruitur libertate. Aliter: parua ciuitas & uiri in ea pauci: int
ad comparationem totius mundi eccleſia eſt: aduerſus quam ſæpe conſurgit rex magnus diabolus
non ꝙ magnus ſit. ſed ꝙ magnum eſſe ipſe ſe iactitet: & circundat eam: obſidionis: ſiue perſequutio ſen
— nis: ſiue alio anguſtiarum genere: & inuenit in ea uirum pauperem: & ſapientem dominum noſtrũ din
oae e penr PE „ Ieſum chriſtũ: qui pro nobis pauper factus eſt & ipſe eſt ſapientia. Et ille uir pauper liberat urbem mi
J in ſapientia ſua. Quotiens uidimus leonem ſedentem in inſidiis cum diuitibus:hoc eſt cum ſenato K

—

— — — — —K — —

