uſq;perducere:ut ſolidum cibum poſſitis accipere. Ita & uos debetis eſſe ſicut & ego ſum perfectio
ra uidelicet dimiſſo lacte: ad fortiores cibos: & ad pabula tranſire maiora. Hoc autem loquitur
quaſi ſaluatoris imitator.qui non rapinam arbitratus eſt: ſe eſſe equalem deo: ſed ſemetipſum ex
inaniuit: formam ſerui accipiens: & habitu inuentus ut homo: ut nos dii fieremus ex hominibus:
& non ultra moreremur: ſed conſurgentes chriſto: amici eius diceremur & fratres: & ut eſſet diſci
pulus ſicut magiſter: & ſeruus ſicut dominus. Poteſt autem & ita intelligi. Obſecro uos inquit
fratres ut iudaica obſeruatione contempta dierum menſium temporum atq; annorum: quæ
ſunt umbra futurorum me imitemini. Qui ſine quærela in lege uerſatus omnia arbitratus ſum
quaſi purgamenta at quiſquilias: ut chriſtum lucrifacerem. Fui quippe & ego ſicut uos nunc
bſeruationibus ſtrictus tenebar. & eccleſiam chriſti quia iſta non faceret per-
ſequens deuaſtabam. 2
C Fratres obſecro vos nihil me leſiſtis. Scitis autem quia per infirmitatem carnis euangeli-
zaui vobis iam pꝛidem:⁊ temptationem veſtram que erat in carne mea non ſpreuiſtis: Neq; re
ſpuiſtis: ſed ſicut angelum dei excepiſtis me.ſicut chꝛiſtum ieſum.

ECSuperiori ſententiæ iunge quod ſequitur: quod ut fiat manifeſtius: ſit ordo iſte quem fingi/

mus: Obſecro uos fratres eſtote ſicut & ego: quia & ego ſicut uos. Simile eſt huic illud. Roga-
mus pro chriſto reconciliamini deo. Nec non & alibi. Obſecro primum omnium fieri depræca-
tiones orationes: poſtulationes gratiarum actiones. Petri quoq; uerba dicentis. Seniores in uobis
ogo conſenior ipſe: & teſtis paſſionum chriſti. Quæ quidem & nos ad humilitatem prouocant:
& ſupercilium decutiunt epiſcoporum. qui uelut in aliqua ſublimi ſpecula conſtituti. uix dignan/

tur uidere mortales & alloqui conſeruos ſuos. Diſcant ab apoſtolo: errantes: & inſipientes galatas

ſratres uocari. Diſcant poſt increpationem blanda uerba dicentis. Obſecro uos: Et quod obſe/
crat illud eſt ut imitatores eius ſint: ſicut ipſe chriſti:immo ut præſentem locum ſequar nihil eſt grã
de quod poſtulat. Vt qm̃ deo ipſe propter illos de maiori ſactus eſt minor: ſic illi a1 minoribus
ad maiora conſcendant. Nihil me inquit leſiſtis. Ledit diſcipuſus magiſtrum ſi per negligentiam
ſuam præcepta eius laboremq; diſperdat. Non leſerant galatæ apoſtolum uſq; in præſens tempus
euangelium eius ac mandata ſeruantes: Aut certe quando uobis primum euangelium enunuaui
& propter infirmitatem carnis ueſtræ: quia non poteratis ſacramenta ſuſcipere maiora: prædica/
ui uobis quaſi paruulis: & meipſum infirmum eſſe ſimulaui: ut uos infirmos lucrifacerem: Non

ne quaſi angelum ſuſcepiſtis me.quaſi chriſtum ieſum. Cum igitur in nullo me illo tempore leſeri/

tĩs: &me ueſtri cauſa:humilẽ atq; deiectum ſimilem dei filio putaueritis. quomodo ad maiora uos
ꝓuocans ledora uobis? perdendo laborem meum: & diſpenſationem illam qua me paruulum
eſſe ſimulaueram: irrito opere nunc lugetis: per infirmitatem autem carnis non ſuæ: ſed au/-
dientium: galatis Paulus annuntiat. ui non poterant carnem ſabiicere uerbo dei. & quaſi
carnei nihil intelligentiæ ſuſcipere ſpiritualis. Quod ut euidentius fiat: ponamus exemplum:
Per infirmitatem carnis docet: qui dicit ſi ſe non continent: nubant. Et mulier ſi mortuus fue//
rit uir eius: liberata eſt. Cui uult nubat. tantum in domino, Nequaquam uero per infirmita-
tem carnis docet iſta commemorans. ſolutus es ab uxore: noli quærere uxorem: & tẽpus ẽ ut &

qui habent uxores ſic ſint quaſi non hutes. Alia quippe præcepta ad ſpũales: alia dantur ad carneos.

„ °

—
4

A.iber Secundus.c.iiu.

Et aliud eſt quod iuxta imperium:aliud quod iuxta indulgentiam præcipitur: & temptationem ue
ſtram in carne mea: Non ſpræuiſtis: Obicurus locus & acrius attendendus. Ego quidem ait quaſi
paruulis uobis atq; lactentibus per infirmitatem carnis ueſtræ iam pridem euãgelizaui a minoribꝰ
incipiens & ut ita dicam apud uos pœne balbutiens. Quæ diſpenſatio & prædicationis infirmæ ſi/
mulatio mea quidem gubernatio erat: ſed uf̃a tentatio an uobis placerem: & magna uiderentur
ea quæ pro conditione ſui minora erant: & a me quaſi humilia promebantur. Quæ quidem uos
non ut parua: ſed ut magna capientes in tantum admirati eſtis: ut me qui ea loquebar quaſi an-
gelum: & ut plus digam quaſi dei filium ſuſciperetis: Hæc ergo ueſtra tempratio qua ego uos in car
nali mei ſermonis annuntiatione tentabam. Non fuit contempta:nec uilis: ſed pluſquam eſtimabã
habuit dignitatis. Poteſt & locus iſte ita edifferi. Quando ueni ad uos non ueni in ſermone ſapiẽ/
tiæ: ſed homo humilis atq; contemptus: nihil magnum deferens erucifixum. Cum igitur me uide-
retis in corpore infirmitatibus obnoxio conſtitutum egna cæleſtia pollicentem non irriſiſtis nec
eſtimaſtis dignuʒ eſſe contemptu. Intelligebatis quippe humilitatẽ carnis meæ: & ipſius habitus

uilitatem: ad ueſtram tentationem fieri: an uidelicet contemneretis eum: qui ab incredulis miſera-

bilis putabatur: ſed econtra illum humilem uilem atq; contemptum ita ut angelum: & pluſquã an
gelum ſuſcepiſtis. Aut certe ſuſpicari poſſumus apoſtolum eo tempore quo primũ uenit ad galatas
egrotaſſe: & aliqua corpuſculi infirmitate detentum non ceſſaſſe tamen nec uocem ſilentio repræſiſ
ſe quo minus coœptum euangelium prædicaret. Nam tradunt eum grauiſſimũ capitis dolorem ſæ/
pe erpeſſum: & hunc eſſe angelum ſathanæ qui appoſitus ei ſit. ut eum colafizaret in carne ne ex
tolleretur:hæc infirmitas & languor hic corporis apud eos quibus annuntiabatur euangelium ten-
tatio fuit: an contemnerent eum ſublimia promittentem: quem languoribus corporis ſubiectuʒ ui
debant. Nec non & illud dici poteſt quod in principio aduentus ſui ad galatas: cuntumelias: & per
ſecutiones: & plagas corporis ab his qui contraibant euangelio ſuſtinuerit. & hanc fuiſſe tentationẽ
uel maximam galatis apoſtolum chriſti cernentibus uerberari. Quod autem ait ſicut angelum ſicut
xpᷣm ieſum ſuſcepiſtis me: & angelis chriſtum eſſe oſtendit maiorem: quem ſecundum diſpenſatio
nem corporis minorem pſalmiſta cantauerat dicens. Minoraſti eum paulominus ab angelis: & tã-
tum ſua uerba in principio ualuiſſe demonſtrat: ut angeli putarentur & chriſti.
CAbi eſt ergo beatitudo vza teſtimonium.n.perbibeo vobis qꝛ ſi fieri potuiſſet oculos veſtros
eruiſſetis ⁊ dediſſetis mihi.Ergo inimicus vobis factus ſum veritatem dicens vobis.
CBeatus ẽ qui ambulat in uirtutũ uia:ſed ſi ad uirtutes uſq; peruenerit. Nec prodeſt a uitiis receſſiſſe
niſi optia cõpræhendas. Quia non tam initia ſunt in bonis ftudiis laudanda: quam finis. Sicut enizʒ
in uinea multi uſq; ad prælum uuæ gradus ſunt: & primum neceſſè eſt ut uitis gemmet ĩ pampino.
ſpem promittat in floribus: de hinc ut flore decuſſo futuri botri ſpecies deformetur. Paulatimq; tur
geſcens uua parturiat ut præſſa torcularibus dukcia muſta deſudet: Ita & in doctrina ſinguli beati-
tudinum ſunt proſectus. Vt audiat quis uerbum dei: ut concipiat : ut in utero animæ eius adole-
ſcat: & ad partum uſq; perueniat. Vt cum peperit illum lacte enutriat: & per infantiam pueritiam
aduleſcentiam iuuentutem ad perfectum uirum uſq; perducat. Cum ergo ſinguli ut diximus gra-

dus: iuxta profectus ſuos habeant beatitudinem ſi finis: & ut ita loquar extrema manus operi de

fuerit:totus labor irritus fiet: & dicetur ubi eſt beatitudo ueſtra. Quamuis inquit uos eo tempore.
quo euangelium iuxta carnem ſuſceperatis: beatos dicerem quod in initiis feruebatis: tamen nunc
quia non uideo ediſicio culmen impoſitum et pœne nequicquam iacta fundamina: cogor dice-
re ubi eſt ergo beatitudo ueſtra qua uos beatos arbitrans ante laudabam. Vere enim & ipſe fate/
or quia ſic me uobis humilia prædicantem uel perſecutionibus conflictatum. In principio dile/
xiſtis. ut ſi fieri poſſet chyperbolice autem ſunt accipienda quæ loquitur)eruiſſetis uobis oculos: &
mihiut omnium ueſtrum luminihus plus cernerem dediſſetis. Optabatis quippe uos cœcos eſſe
per ineffabilem in me caritatem. ũt plus in meo corde euangelii lumen oriretur: emolumen/⸗
tum meum ueſtris damnis creſcere uolebatis. Et hoc illo tempore quo uobis quaſi patuulis
atq; lactentibus: ſiue propter infirmitatem carnis ueſtræ. parua & humilia annuntiabam. Siue
propter meæ carnis iniurias non dignus nidebar fide. Nunc uero quia ab elementis: & ſyllabis:
& lectione puerili cœpi uos ad maiora ſtudia prouocare: ut libros teneatis in manibus: ut plena
eruditione & ſenſu uerbum diſcatis: recalcitratis: iraſcimini: grauis uobis uidetur eſſe perſectio
dictrinarum & in tantum in alios mutati eſtis affectus: ut me quem quaſi angelum & chriſtum
ſuſceperatis cui uolebatis oculos ueſtros tradere. nunc habeatis Inimicum: quia uobis plenam an/
nuntio ueritatem: Elegantez autem ſententiam terminauit dicens. Ergo inimicus uobis factus
ſum ueritatem cdicens uobis: ut oſtenderet initia prædicationis non tam ueritatem fuiſſe quam
umbrã:& imaginem ueritatis. Similis eſt huic illa ſentẽtia nobilis apud romanos poetæ: obſequi-/
um amicos ueritas odium parit: Sed uide quanto hic melius quam ille : apoſtolus. n. his quos ſtul-
tos dixerat quos paruulos appellarat: hanc ſnĩam temperauit: & ſpecialem fecit: dum proprie ad p/
ſonas galataſq; direxit: Ille uero & generalẽ. & ita ſe apud oẽs hẽre denuntians: uehemẽter errauit
Obſequium enim quo putauit amicos fieri ueritate demꝑta: non tam obſequium aſt auan. adu⸗
atio

— — —— T—C—-—r r=r r rrr——

— . . — . —
;ᷣ—,‧/GK◻KK z4r— — KW ‚„ — .—— —æʒ üũnn. —v

In epiſtolam ad galatas.

n latio: & aſſentationem clandeſtinas magis inimicitias: quam amicitias dici debere: perſpicuum é.
G Simul autem & illud conſiderandum quod hodie quoq; quamdiu paruulis atq; lactentibus: & his
id in quorum cordibus nunquam chriſtus adoleſcit nec proſicit: ætate & ſapientia. & gratia apud deũ
eſ⸗ & homines: Iuxta litteram ſcripturas explanamus: laudamur ſuſpicimur: admirationi habemur:
u Cum autem paululum cœperimus eos prouocate: ut tranſeant ad maiora: de præconibus noſtris
o inimici fiant.& maligni: iudæoſq; potius quam apoſtolos ſequi. Qui a phariſeorum doctrina & rra
. ditionibus recedentes ad ipſum chriſtum propitiatorium: & perfectionem legis ingreſſi Lvunt: nec
diuinum ſermonẽ accipere dignentur qui eccleſiæ magiſtros iubet ad altiora dogmata ſcandere:
di & totis uiribus ſublimare uocem: nec circumlatrantium ſtrepitum pertimeſceroparuulorum: di-
die cens: Super montem excelſum aſcende: qui euangelizas ſyon exalta in uirtute uocem tuam: qui
8 euangelizas hieruſalem exalta noli imerr. . .
ner CEmulantur vos non bene:ſed excludere vos volunt vt illos emulemini in bonuʒz ſemper ?⁊ nõj
in tantum cum pꝛeſẽs ſum apud vos. èůñü
en CEmulantur bene qui cum uideant in aliquibus eſſe gratias dona uirtutes ipſi tales eſſe deſiderant:
in & fidem uitæm atq; induſtriam eorum per quæ illa meruerunt: nituntur iĩmitari: ut poſſint ea quoq;
ltn quæ bona emulatione digna ſunt conſequi. De quibus & apoſtolus ait: Emulammi ſpintalia:
mil magis autem ut prophetis. Ac deinceps: ſic & uos: quoniam emulatores eſtis ſpiritalium ad edifica/
tionem eccleſiæ quærite ut habundetis. & iterum: Itaq; fratres emulamini prophetare & loqui lin
kenr guis nolite prohibere. Emulantur autem non bene: qui non tam ipſi cupiunt eſſe meliores. ut imi
= tfentur eos qui emulatione digni ſunt: quam illos ipſos uolunt facere peiores: & retrorſum trahere:
zi emulatione peruerſa. Verbi gratia dictum ſit. Chriſtianus eſt quiſpiam. legit moyſen & prophe/
let tas ſcit omnia in umbra: & in imagine illi populo præceſſiſſe: ſcripta autem eſſe propter nos in quos
* ſines ſeculorum decurrerunt. Circunſionem non tam præputii: quam aurium & cordis intelligit.
nn Reſurrexit cum chriſto: ea quærit quæ ſurſum ſunt. Liberatus eſt ab onere: & ſeruitute legis ne
Ko tangas ne guſtes ne attamines imperantis: huic ſi quis ſcripturarum uerbis uoluerit perſuadere ut
ii non per tropologiam ſed occidentem litteram. quæ ſunt ſcripta ſuſcipiat: ut in mamfeſto fiat iu/-
dæus non in occulto:emuletur eum non bene:ſed concito curſu ad maiora gradientem retrahe-/ *
re feſtinat: ut ſe potius emuletur qui retrorſum uadit: aut certe ut multum ultra non promouet. Lo/
quitur itaq; galatis: qui ab aſſertoribus legis inducti fuerant ut eos imitarentur: cum illi potius ga--
Iatas debuerint imirari: Quia naturale eſt: maiorem de minori: non minorem ſieri de maiore:
. Bonum emulamini in bono ideſt nolite aſſertores iudaicæ obſeruationis imitari: ſed ea quæ bona
a; ſunt imitamini. Quomodo eniam qui diuitias: potentiam. dignitatem alicuius imitatur non tam
wan bona quam ea ꝗᷓ fugienda ſunt emulatur:Ita & uos econtrario: bonum emulamini in bono: magis
zu quærentes ſpiritalia quam carnalia: ut non illi uos iudæos: ſed uos illos chriſtianos eſſe doceatis.
Hoc autem facite ſemper: ut perſeueranti gradu: ad finem boni operis peruenire poſſitis. Emula/
e, bamini ſi quidem bonum in bono prius cum apud uos eſſem: qui poſtquam a uobis receſſi. omnia
uin quæ tradiderã perdidiſtis: De ſtatione certa & fido portu rurſum in altum unda relabente ſubtra-
di. Nec mirum ſi recedente apoſtolo uaſe electionis: & in quo chriſtus dommus loquæbatur: ga“
ne⸗ latæ ſunt mutati. cum etiam nunc cernamus in eccleſus idipſum fieri. Si quando enim doctor quis
e in eccleſia contigerit ſermone ornatus & uita:qui audientes quaſi ſtimulis quibuſdam concitet ad
uirtutes. Videmus omnem plebem circa elemoſinas ielunia caſtitatem ſuſceptionem pauperum
ic⸗/ ſepulturas & cætera ſimilia feſtinare feruere diſcurrere. Cum autem ille receſſerit paulatim emar
n/ ceſcere: & ſubtracto cibo tenuari: pallere langueſcere: & interitum ſequi omnium quæ prius ui/
le/ gebant. Quamobrem quia meſſis multa operarii autem pauci: præcamur dominuz meſſis: ut mit
1 tat operarios ad metendum qui ſpicas populi chriſtiani quæ ſtant in eccleſia futuro tritico præpa-
lte ratæ: metant colligant: & in horrea comportantes nequaquam arire patiantur. Hoc de eo zelo &
, emulatione peruerſa de qua & alibi dictum eſt. Noli emulari in malignantibus: & hic emulantur
li nos non bene. Inuenimus autem & alium zelum quo zelati ſunt fili Iacob Ioſeph fratrem ſuum
e Sde Maria & Aaron amicum domini moyſen. Neq; enim aut illi aut hi ut mehores eſſent Ioſeph &
bis Moyſe ad zelum ſunt concitati: ſed quia dolebant illos eſſe meliores.Iſte zelus uicinus inuidiæ eſt:
n Longum eſt ſi uelim omnia zeli genera boni ſeu mali de ſcripturarum proferre theſauro. Bonum
zelum legimus finees: heliæ mathatiæ. & apoſtoli iudæ: ſed non proditoris: qi ob inſignem zeli
in ſe uirtutem ẽt zelotis nomen accepit. Malum autem ut Cain in abel & cæterorum in alios: & ze/
. lum uiri de quo ſcriptũ eſt & uenerit ei ſpũs zeli. Niſi forte medius hic zelus . & nec in bonã nec in
. malã ptem accipi põt. Sed inter utrũq; zelotypia potius appellatur. Aliter uidentes hi qui ex circũ
ciſione erãt galatas ex gentibus ſpiritus ſancti habundare uirtutibus ſe uero non linguis loqui: non
, dona habere curationum: non gratiam prophetiæ cupiebãt eos zeli ſtimulis incitati: ad legis one
r0 tranſducere. ut inciperent illi ſui ſimiles ſferrrr.
¶ CSIFilioli mei quos iterum parturio donec foꝛmetur chꝛiſtusin vobis.
4 WCQuantis difficultatibus & dolore fœtus promantur ex utero: maledictio prima declarat dicens.

Liber Secundus.c.iiii.

In triſtitia paries filios. Volens igitur oſtendere magiſtrorum pro diſcipulis ſollicitudinem: quos
patiantur affectus nec ſectatoris ſui excidant a ſalute. Ait filioli mei quos iterum parturio. Qun.n.
in alio loco quaſi pater dixerat ſi decem milia pedagogorum habeatis in chriſto ſed non multos
patres. Iam non quaſi pater ſed ut mater loquitur in chnſto ut utnuſq; anxietatem: & pietatem in ſe
parentis agnoſcãt. Tale quid & moyſes de populo loquebatur numquid ego in utero accepi oẽm
populum iſtum? Quis putas noſtrum ita de diſcipulorum anxius eſt ſalute: ut non paucis horis aut

ut multum biduo triduo ue:ſed toto uitæ ſuæ tempore torqueatur: donec chniſtus formetur in eis? .
Exemplum fœte mulieris quod aſſumpſit: concipientis: & ſormantis in ſe ſemina dili gener tenen/ G
do:ut poſſimus intelligere quod dicitur: natura non erubeſcenda ſed ueneranda eſt: Sicut enim in
uuluam mulieris primum ſemen iacitur informe: ut ſulcis & fundo eius quaſi quodam glutino ad
hereat. De quo & propheta initii ſui recordatus ait incompoſitum meum uiderũt oculi tui. Deinde
per nouem menſes reſtricto ſanguine futurus homo coagulatur: corporatur: paſcitur: atq; diſtin- 1
Sintunut poſtqᷓ in utero palpitarit.ſtatuto tempore fùndatur in lucem. Et tantis difficultatibus na U
citur quantis ne intereat enutritur. Ita & ſemen ſermonis xpi. cũ in aiam audientis inciderit p gra-
dus ſuos creſcit. & ut multa pᷣteream poſſumus ſiqdem fſacile corporalẽ deſcriptionentranſſerre ad
intelligentiã ſpũalem. Tãdiu in ancipiti eſt qdiu pariat qui concipit. Nec ſtatim finis induſtræ ẽ ediſ
ſe:ſed tunc alterius laboris exordiũ eſt ut lactentẽ infantiam ſedulis nutrimentis: & ſtudiis uſq; ad ne
plenã xpi perducat ætatẽ. Et qñ ĩ coniugio ſæpe uiri ſemẽ in cã eſt:ne liberi ꝓcreentur nõ nunꝗᷓ ſte en
tilis uxot ſemina non tenet: & frequenter neuter ad generandũ aptus eſt: & econtrario uterq; fœcũ je
dus: ita & in his qui uerbũ dei ſeminãt. Quadrifaria hæc diuiſio cuſtoditur ut ĩplear ꝗdẽ ſuũ doctor n
officiũ ſʒ ſi ſterilis auditor uel auditor bonæ ĩdolis ſit: ſed ꝑ ĩperitiã doctoris uerbi ſemẽ ĩtereat aut b⸗
certe tã uecors ſit.ꝗ docetur quã ẽ ille ꝗ pᷣcipit: raroq; cõtĩgit:ut & magiſter & diſcipulꝰ ſibi cõſentiãt 8
.ſ.ut tantũ iſte doceat quantu ille poſſit aurire: uel tantũ ſuſcipere doctus quãtũ doctor ingerere. At e⸗
nunc oẽs iudices ſumus neſcimus quotus pſalmus ſit quæ pars prophetiæ qd legis capitulum: & lo M

guendi facilitate interprætamur audacter quod nequaꝗᷓ intelligimus. Non ad nos pertinet ut xp̃s
ormetur in populo ut ad domos ſuas unuſquiſq; rediens habeat ſemen uerbi dei. Quod cũ cœpit
. poſſit dicere cũ ppheta a timore tuo dñe cõcœpimus & peperimus filios ſaluationis tuæ fecimus ſu
per terrã. Tales in apoſtolos tranſeunt: & a ſaluatore mœrentur audire. Quicũq; fecerit uoluntatem
patris mei.ipſe eſt frater meus: & ſoror & mater. Diuerſitatẽ profectuũ in diuerſs noĩbus ondente.
ſormatur quoqʒ xpᷣs in corde credentiũ cum oiĩa illis ſacramenta panduntur & ea q obſcura uidebã
tur perſpicua fiunt. Sed & illud eſt intuendũ. qd qui per peccatũ quodammodo hõ eſſe deſierat: per
nĩam concipitur a magiſtro. & rurſum in eo chriſti formatio regomittitur. hoc aduerſum noua-
la nos:qui nolunt reforman eos quos ſemel peccata contriuerint. H

CAellem aũt eſſe apud vos modo:⁊ mutare vocem meam quoniam confundoꝛ in vobis. N.

CScriptura diuina ediſicat & lecta:ſed multo plus prodeſt ſi de litteris uertatur in uocem. Vt qui p
epiſtolam docuerat præſens inſtruat audientes. Magnam ſiquidem uim habet & uox uiua: uox de
auctoris ſui ore reſonans: quæ ea pronunciatione profertur atq; diſtĩguitur qua in hominis ſui cor
de generata eſt. Sciens itaq; apoſtolus maiorem uim habere ſermonem qui ad præſentes hat: cupit
uocem epiſtolicam litteris compræhenſam: in præſentiam commutare: & quia hoc magis expedie 4
bat his qui in errorem fuerant deprauati uiuo eos ad ueritatem retrahere ſermone. Hoc autem ideo
quia confundebatur in illis: quod quidem græce magis proprie dicitur &ορτι n. non tam con 1
fuſionem quæ apud illos ιu△αι ναſiuie appellatur quam indigentiam: & inopiam .
reſonat. Senſus itaq; iſte eſt. uellem apud uos nunc adeſſe & litterarum uocem præſens ipſe profer-
re quia indigeo in uobis. Non quippe habeo fructus quos ſolent de diſcipulis habere doctores: & ſi ¹
ne cauſa ſemen iactum eſt doctrinarum cum pœnitus in uobis patiar egeſtatez. Ita ut hieremiæ poſ e
ſim uoce prorumpere:non profuiceq;ʒ profuit mihi quiſqᷓ. Poteſt & aliter locus iſte interprætari: dr
Paulus apoſtolus qui factus fuerat iudæis iudæus: ut iudæos lucrifaceret. Et his qui erant ſub lege. ðð
quaſi eſſet ipſe ſub lege: & infirmis infirmus. ut infirmos lucrifaceret: Pro qualitate eoꝶ quos ſaluare 1
cupiebat mutabat uocem ſuam: & in hiſtrionum ſimilitudinem factus (ſiquidem eſt theatrum mm S
do & angelis. & hominibus) habitum in diuerſas figuras uertebat: & uoces. Non quo id eſſet.qd t
ſe eſſe ſimulabat: ſed quo id tantum uideretur eſſe quod proderat. Cernit galatas alia indigere do/
trina alia uia debere ſaluari. Non illa qua primum ad chriſti fidem fuerant de gentilitate tranſdu/- e
cti: & compellitur dicere uellem nunc eſſe apud uos: & mutare uocem meam in uobis. Non inquit .
uideo me prodeſſe. ſi ea loquar quæ prius locutus ſum: Propter quod ignorans quid agam: &
in diuerſa diſtractus laceror: confundor atq; dilanior. Et quomodo medici cum uim artis ſuæ in pri e
mo uiderint non ualere medicamine tranſeunt ad aliud. & tamdiu experiuntur: quid proſit e pluri/ D
bus donec perueniant ad curationem. Vt quod per molitiem alicuius emplaſtri nequaquam ſanari
ualuit mordatiori puluere & auſteriori ſanetur: Ita & ego: quia confundor in uobis: & ignoratione
huc atq; illuc diſtrahor: uellem littearum uocem præſens de meo ore proferre: ut uos ſolito ſeueri, H
or ipſe corriperem quoniam epiſtola non poteſt uocem obiurgantis exprimere: Non ualet iraſcẽ/ .

tis reſonare .

il
n
u

un

In Epiſtolam ad galatas.

tis reſonare clamorem & dolorem pectoris apicibus explicare. Poteſt autem & ſimplicius intelligi
blandis apud uos modo uerbis uſus ſum dicens. Fratres obſecro uos & flioli mei quos iterum par-
turio donec xp̃s formetur in uobis. Sed & ego blandus & lenis qui ad uos quaſi pater locutus ium
Pro ea caritate qua uos perire non patior & errare perpetuo: uellem nunc præſens eſſe ſi confeſionis
me uincula non artarent & blandà uocẽ in obiurgantis uerba mutare. Nec leuitatis eſt ſi nunc blan
diar nunc iraſcar. Impellit me caritas impellit dolor diuerſis affectibus loqui. Neſcio.n. in quæ pri-
mum uerba prorumpam & quo uos debeã ſanare medicamine quia confundor in uobis.
CBicite mihi qui ſub legevultis eſſe:legem non audiſtis. .
Notandum legem hic dictam eſſe geneſis hiſtoriam. Non ut uulgo eſtimant quæ facienda ſint
quæ ue uitanda:ſed totum quod de abraham & eius uxoribus liberiſq; contexitur legem appella/
tam: legimus & in alio loco prophetas quoq; legem uocari: Audit ergo legem qui iuxta paulum
non ſuperficiem ſed medullam eiu introſptit: non audit legem qui ſimilis galatarum exterio-
rem tantum ſequitur.
Scriptum eſt enim.quoniam Abꝛaam duos filios habuit.vnum de ancilla ? vnum de libera:
Sed qui de ancilla:ſecundum carnem natus eſt.Qui autem de libera per repꝛomiſſionem.,.
CNimixæ difficultatis eſt demonſtrare Iſaac tantum qui de ſarra natus eſt fuiſſe de repromiſſione ge
neratum. & non etiam iſmahel qui de agar ancilla eſt ortus ægyptia. Scriptura quippe refert quod
cum perſequente ſarra agar fœta fuiſſet & ueniſſet ad eam angelus in deſerto moneretq; ut ſubice
retur dominæ poteſtati. Idem ipſe angelus etiam hæc locutus ſit: Multiplicans multiplicabo ſemen
tuum. & non numerabitur præ multitudine: & poſtea de iſmahel quæ utiq; repromiſſionis uer-
ba nemo dubitaret:iſte erit ruſticanus homo: manus eius ſuper omnes & manus omnium ſuper eũ
& contra faciem omnium fratrum ſuorum habitabit: Sed reſponderi poteſt minoris auctoritatis:
eſſe repromiſſionẽ angeli quam ipſius dei. Sicut enim ſtella orto ſole hon rutilat: ita & angelii uer

ba ad comparationem repromiſſionis dei obſcurari: & euaneſcere & pro nihilo computari. Vide-

tur quidem hæc reſponſio aliquid habere momenti: ſed ſtatim ſequentis ſcripturæ auctoritate con
teritur. Scriptum eſt enim Abraham autem dixit ad deum. Iſmahel iſte uiuet in cõſpectu tuo? & deꝰ
reſpondit ad eum ita. Ecce ſarra uxor tua parier tibi filium: & uocabis nomen eius I ſaac & ſtatuam
teſtamentum meum ad eum. In teſtamentum æternum & ſemini eius poſt eum. De iſmahel autem
ecce exaudiui te: ecce benedixi eum & augebo eum & multiplicabo illum uehementer: Duode-
cim gentes generabit & dabo eum in gentem magnam. teſtamentum autem meũ ſtatuam ad Iſaac
quẽ generabit tibi ſarra in tempoxre iſto anno uenturo: ex quibus euidens eſt ipſius quoq; ſermoni-
bus dei: iſmahel ſecundum repromiſſionem eſſe generatum. Sed & hoc ita ſoſuitur: repromiſſionẽ
proprie in teſtamenti datione compleri & aliud eſſe benedicere augere multiplicare uehementer
quod in hiſmahel ſcriptum eſt: aliud heredem facere per teſtamentum: quod de Iſaac dicitur ſtatuaz
teſtamentũ tuũ ad eum:In teſtamentum æternum & ſemini eius poſt tuũ: & in cõſequentibus teſta
mentüũ ãt meũ ſtatuã ad Iſaac quẽ pariet tibi ſarra: Et qũo aliud ſunt dona. aliud ſubſtãtia. aliud lega
ta. aliud hæreditas. Legimus. n. filiis cõcubinaꝶ abrahæ dona tradita: filio ãt ſarræ totiꝰſubſtãtiæ hæ
reditatẽ relictã. Ita aliud eſſe ut diximus benedictionẽ: atq; legata. aliud teſtamentũ: Sed & hoc dici
poteſt de iſmahele:poſt concœptum eius. uel angelum uel deum locutum. De Iſaac uero antequazʒ
in ſarræ utero conciperetur deum fuiſſe pollicitum. Hæcinterim quantum ingenii noſtri medio-
critas patitur dicta ſint, cæterũ ſi quis poteſt maius aliquid inuenire quomodo iſmahel: qui de an/
cilla natus eſt. non ſit repromiſſionis filius ſed Iſaac qui de libera: I lle potius audiẽdus eſt: & ſi quid
inquit apoſtolus aliter ſentitis:& hoc uobis deus reuelauit. Nunc breuiter ad altiora tendendum
eſt ut dicamus unumquemq; noſtrum primum non iuxta repromiſſionem naſci. Quamdiu ſcri/
pturarum uerbis ſimplicibus inſtruitur. & iudaicis adhuc expoſitonibus delectatur. quando uero
ad ſublimiora tranſcenderit. & legem intellexerit ſpiritualem tunc eum de repromiſſione genera-
ri. Et ut apertius loquar quottidiæ eos qui faciunt opera abrahæ de Abraham naſci. Verum illos
qui habeant ſpiritum ſeruitutis iterum in timore ex ancilla generari ægyptia. Eos autem qui ſpiri-
tum adoptionis acceperint ex ſarra libera: qua libertate a chriſto donati ſumus. Loquitur dominus
ad iudæos qui adhuc ancillæ fili eſſe malebant. Si manſeritis in ſermone meo uere diſcipuli mei
eritis: & cognoſcetis ueritatem. & ueritas liberos faciet uos. Vnde & illi ignorantes myſticum eſſe
quod dicebatur aiunt. ſemen abrahæ ſumus: & nemini unquam ſeruiuimus, Quomodo tu dicis
liberi eritis. Reſpondit eis Ieſus. Amen amen dico uobis quia omnis qui facit peccatum ſeruus
eſt peccati: Seruus autem non manet in domo in æternum. Filius autem manet in æternum. Si ſer-
ui ſumus peccati. agar nos generauit ægyptia. ſi non regnat peccatum in noſtro mortali corpore
uere dei filii ſumus. Quæ quidem ſunt allegorica. Allegoria propriæ de arte grammatica eſt: &
uo a metaphora uel cæteris tropis differat in ſcolis paruuli diſcimus. Aliud prætendit in uerbis.

aliud ſignificat in ſenſu. Pleni ſunt oratorum & poetarum libri Griptura quoq; diuina per hanc nõ

modica ex parte contexta eſt. Quod intelligens Paulus apoſtolus quippe qui & ſeculares litteras.
aliqua ex parte contigerat.ipſo uerbo figuræ uſus eſt. ut alliegoriam. ſicut apud ſuos dicitur appella⸗
nn

Liber Secundus.oc.iii.

tet: quo ſcilicet ſenſu magis loci huius græci ſermonis abuſionem monſtret. Sciſſe autem paulum
licet non ad perfectum litteras ſeculares ipſius uerba teſtantur. Dixit quidam ex eis proprius eo/
rum propheta cretenſes ſemper mendaces malæ beſtiæ uentres pigri. Hic uerſus heroicus epi/ B
menidis poetæ eſt cuius & plato & cæteri ſcriptores ueteres recordantur. A pud athenienſes quoq;
cum in areopago ſatiſfaceret: hæc addidit. Sicut & quidam de uobis poetæ dixerunt: Ipſius enim &ι
genus ſumus. Hoc hemi ſtichum fertur in arato: qui de cælo ſtelliſq; conſcri pſit. Necnon & illud:
corrumpunt mores bonos confabulationes peſſimæarimeter iambicus de comedia ſumptus eſt. B
Ex quibus & aliis qidens eſt paulum noni gnoraſſe litteras ſeculares: & quam hic allegoriam di-
xit alibi uocaſſe intelligentiam ſpiritualez. Vt ibi. Scimus enim quod lex ſpũalis eſt pro eo quod eeft
allegorica: ſiue allegorice figurata & alibi: & omnes eandem ſpiritualem commederunt eſcam. &
eundem ſpinitualem biberunt potum. Bibebant autem de ſpirituali ſequenti eos petra. petra autem
erat chriſtus. Manna hic & ſubiti fontis eruptio. & pena ipſa quæ ſequitur: quod allegorice accipi-
enda ſint. nemo eſt qui dubitet. Scio quid econtrario poſſit opponi: Fratres ſi præoccupatus fuerit L
homo in aliquo delicto. uos ſpirituales inſtruite iſtiuſmodi in ſpiritu manſuetudinis . in alio lo⸗-
co ſpiritualis autem diiudicat omnia ipſe autem a nullo diiudicatur. Quod ſcilicet aliud quam ſu
pra diximus uerbum ſpirituale ſonet.ſed nos ſpiritualeʒ quia omnia iundicet & ipſe a nemine diiudi
tetur eum uirum dicimus qui uniuerſa ſcripturarum ſacramenta cognoſcens. ſublimiter ea intelli-
gat & chriſtum in diuinis libris uidens nihil in eis iudaicæ traditionis admittat.
Bec enim ſunt duo teſtamenta vnum quidem a monte ſyna in ſeruitutem generans que eſt

agar:Sina. n. mons eſt in arabia qui conterminatus eſt ei.que nunc eſt hieruſalem ⁊ ſeruit cum
fuijs ſuis. Illa autem que ſurſum eſt hieruſalem libera eſt que eſt mater ommum noſtrum
CPcœnæ cunttorum ſuper hoc loco iſta eſt explanatio ut agar ancillam interprætentur in lege & i .
populo iudæorum. ſarram autem liberam in eccleſiam quæ de gentibus congregata eſt: quæmater .
fanctorum fit- Paulo dicente quæ eſt mater omnium noſtrum hæc diu non peperit antequam chri- 2
ſtus de nirgine naſceretur & ſterilis fuit: Nec dum riſu mundi I ſaac de electo patre cum uoce ſubili 1
* mium dogmatum reſonante. Si quidem & Abraham in noſtra lingua pater electus cum ſonitu re-
fertur. Agar autem quæ interprætatur parrochia ideſt incolatus ſiue peregrinatio ſine mora gene/ 1
rat iſmahel: qui tantum audiat dei præcepta nec faciat:hominem ruſticum ſanguinarium deſerta ſe
ctantem qui uniuerſis fratribus ſuis de libera procreatis inimicus ſit. & aduerſa ei fronte reſiſtat.
Nec mirum uetus teſtamentum quod in monte ſyna qui eſt in arabia: & confſinis eſt ei: quæ nunc
eſt hieruſalem conſtitutum eſt atq; conſcriptum non eſſe perpetuum. Cum & incolatus a perpe- ne
tua poſſeſſione diuerſus ſit.& ſiue montis nomen tentationem ſohet: & arabia ſignificet occaſum. gn
& econtrario quæ ſurſum eſt hieruſalem quæ eſt libera materq; ſanctorum demonſtret hanc hieru- de
ſalem quæ in præſenti eſt deorſum eſſe & in humili infimoq; demerſam. Sunt qui duo teſtamenta. el.
& aliter intelligant ut ſcripturam diuinam tam ueterem quam nouam iuxta diuerſitatem ſenſus eo H
xumq; ſententiam qui legunt: aut ancillam interprætentur aut liberam: & eos qui adhuc litteræ ſer- inn
uiant:& ſpiritum timoris habeant in ſeruitute de agar ægyptia uelint eſſe generatos: Eos autem qui o
ad ſuperiora loca aſcendant. & allegorice uelint ſentire quæ ſcripta ſunt: filios eſſe ſarræ quæ in k
lingua noſtra Ideſt princeps interprætatur genere fœminino. & hoc ob illam be
neceſſitatem ſe aſſerunt uſurpare.quia iniquum ſit moyſen:& cunctos prophetas de ancilla: quoſſli/ A
bet uero gentilium de libera intelligere procreatos. Vnde melius eſſe ut non ſolum de his qui in ec P
cleſia ſunt pro diuerſitate ut ſupra diximus intellectuum alios ſeruos: alios liberos arbitremur: Sed
etiam de uno eodemq; homine quamdiu ſequitur hiſtoriam ancillæ eum eſſe filium. Cum autem ð?
aperiente Ieſu ſcripturas incenſum fuerit cor eius & in fractione panis inſpexerit eum quem antea
non uidebat: tunc & ipſum ſarræ lium nominari. Mattion & manicheus hunc locum in quo dixit 1
apoſtolus quæ quidem ſunt allegorica & cætera quæ ſequuntur de codice ſuo tollere noluerut
putantes aduerſum nos relinqui. Quod ſcilicet aliter ſit intelligenda quam ſcripta eſt. cum utiq; etii,, 1
ſi allegorice ut nos quoqʒ fatemur. & paulus docet:accipienda ſint non pro uoluntate legentis ſec
ro ſcribentis auctoritate: ſic condita ſit. & eo ipſo quod contra nos ſeruare uiſi ſunt conterantur:
Auod moyſes creatoris dei ſeruus ſpiritualia ſcripſerit apoſtolo quoq; eoꝑ docente quem ipſi alte
rius chriſti: & melioris dei aſſerunt prædicatorem. Scriptum eſt enim. èôMcä
LZetare ſterilis que non paris erumpe ? clama que non parturis: quia multi ſilij deſerte ma/
is quam eius que habet virum. è
Virum habuit ſynagoga legem: & iuxta annæ quoq; prophetiam fœtoſa quondam in liberis fuit
Sterilis uero eccleſia ſine uiro chriſto: ſine ullo ſponſi ſermonis alloquio diu iacuit in deſerto. ſed
poſtquam accepit illa librum repudii in manus ſuas: & ommia omamenta uiri in idoli uertit oma/

tum: tunc maritus priore cingulo putreſcen te: alium lumbis ſuis balteum alium de gentibus lum/
bare contexuit quæ ſtatim ut eſt uir iuncta: concœpit & peperit: Et in eſaia exclamat dominus per
prophetam ſi eſt gens nata ſimul quando una die in actibus apoſtolorum tria milia: & quinq; mir/
lia hominum crediderunt: Nec puto neceſſe eſt ut de multitudine chriſtiana: & de iudæorum
paucitate

60.

oli⸗
ne

en
ciit
erit

In epiſtolam ad galatas.

paucitate dicamus cum in toto mundo crucis uexilla reſplendeant: & uix rarus atq; notabilis in ur-
bibus iudæus appareat. .

CMos autem fratres ſecundum ſaac pꝛomiſſionis ſilij ſumus.

