Gb297_fol-2
author: Hieronymus, Sophronius Eusebius

sa ene

—

r

—

Us Tübingen

—
ℳ
—
—
—
—
△
—
—
V
—
=

ä

— Ir z, rñ.r , i.

õ —

— TPen — rb rrie

5 e Peylpee Al * 7 L⸗ l α SS —

„ e; A r, g- .rs. —

nez; — A Ixxx8

.— .( é. Se, t 1:5 Rel, Irrrs, Dir, 42 ; P-= ß ,—XNern + 3

neve 1† . 1/ * ” .l M. .Fa §. X r txf — — P .

R
„

— † 4 = 14 —
4 SS EC. N P-r. - . ct 404. e- fre —2) hr, t

. . .
r e elee . S P ſe r. .Hi rer l

„ .

c G r nlr α J- z

.
*
*
△
* °
0
.*
.
ι
☚
● .
.
9
„
.
9
*

. R . —
-—GU .* —
ℳ
— — — — — .
. = H
W
.
.
.
N
4
4
.
*
1
4
. ι
.

●
* 9
4

Dꝛologus. ETN *

1

*
„

.
5
*
ℳ

5 r
.
2„
l
*

CINCIPIT ExPOSITIO BEATI HIE
pR AESBYTERI IN PSALTERIVM. ET PRIMO

PROLOGVS. EIVSDEM.

= RO XIME CVM ORIGENIS
Pſalteriuʒ quod Enchiridion ille uocabat
ſtrictis & neceſſariis interprætationibus
annotatum in cõmune legeremus: ſimul
uterq; depræhẽdimus nonnulla eum uel
perſtrinxiſſe leuiter: uel intacta pœnitus re
liquiſſe: de quibus in alio opere latiſſime
diiputauit: quo ſcilicet non poterat rẽ ma
gnam breui ſermone concludere. Igitur
pro familiaritate quæ inter nos eſt:ſtudio
ſe & ſedule poſtulaſti: ut quæcũq; mihi di

„ RNI E1241111 ⁵ʃ

rreui tabella terrarum & urbium ſitus pingunt: & latiſſimas regiones in 8

modico ſpatio conantur oſtendere) ita in pſalterii opere latiſſimo quaſi
præteriẽs aliqua perſtringerẽ: ut ex paucis quæ tetigiſſem intelligantur
S cætera quæ ommiſſa ſunt: quam uim habeant atq; rationem. Non ꝙ
putem a me poſſe dici quæ ille præteriit: ſed quoa quæ in Thomis uel
homeliis ipſe diſſeruit uel ego digna arbitror lectione: in hunc an guſtü
4commentariolum referam. Pfalterium græcum eſt:& latine organum
Qicitur: quem hebrei nablath uocant. Pialmus dicitur: eo qd a pfalte-
tio nomen accepit: uel pro ſaltandum. Quamuis Dauid omnes pſal-

gna memona uidebantur ſignis quibuſ- N
dam potius quã interprætationibus ad,———
glnotarem. Et(quod ſolent hi facere qui in RSESS

mos cantaſſet: tamen omnes pſalmi in penona chriſti pertinent: & qui

prrætitulati eſſe non uidentur: apud hebreos pro uno pſalmo habentur.
Nam per titulum intelligitur uniuſcuiuſq; pſalmi intellectus. Quid eſt
titulus niſi clauis? (Vt ita dixerim) in domo nõ ĩgreditur niſi per clauim
ita & uniuſcuiuſq; pſalmi intellectus per clauem:hoc eſt per titulum in
telligitur: in cuius perſona cantatur: aut in perſona chriſti: aut in perſona
eccleſiæ: aut in perſona prophetz.

Expoſitio.
„. CPROLOGVS FINIT. INCIPIT ExPOSITIO.

—Eatus vir qui non abijt in conſilio impioꝛum.
CQuidam dicunt gunc pſalmum quaſi præfationem eſſe ſpiritus ſan
cti: & ideo titulum nôn habere. Alii in eo quod primus ſit ordinis ſui
habere pricipium: & pleonaſmon eſſe uitium: eum primum dicere an-
te quem nullus ſit. Aliter. Apud hebreos & primus & ſecundus unus ẽ
pſalmus: quod in apoſtolorum quoq; actibꝰ comprobatur. Deniq; ꝗa
RNIa beatitudine cœperat: in beatitudine diſiuit dicens: beati omnes qui
conſfiduntin eo. Aliter. Beatus qui nõ cogitauit: non fecit:non docuit
A& mala: Aliter. Beatus qui non eſt iudæus: gentilis: hereticus Aliter. Ter-
¾tullian?i libro de ſpectaculis aſſerit hũc pialmũ & de ioſeph poſſe ĩtelli
W gi: ꝗ corpꝰ dñi ſepeliuit: & de his ꝗ ad ſpectacula gentium nõ cõueniũũt.
☛ NITEt in via peccatoꝛum non ſtetit.
CIC Non dixit & in uia peccatorum nõ ambulauit. Hoc quippe impoſſibile eſt: quia nullus abſq; pec-
cato: nec ſi unius quidem horæ fuerit uita eius. Nullum ſine peccato dicit: ſed in uia peccatorum nõ
ℳ ſtetit:hoc eſt qui non perſeuerauit in delicto:ſed per pœnitentiam ad meliora conuerſus eſt.
A CEt in cathedra peſtilentie non ſedit. CPro peſtilentibus in hebreo deluſores habet: qd ſci
licet omnes diſcipulos peruerſus aoctor illudat. Vnde Hieremias nõ ſedi ait in conſilio ludentium.
CSed in lege dommi voluntas eius. . * .
CTribus duo retulit: ut habeat uoluntatem: ut uoluntati iungat & ſtudiumi
. n a CCSEt in lege eius meditabitur die ac nocte. “ Meditatio legis eſt:non ſolum in le
r.- gengqdis ſcripturis: ſed etiam in his quæ ſcripta ſunt faciendis. Iuſtus igitur ſiue manducat: ſiue bibit:
— –†½2 liue dormitin nomine domini omnia faciens mœditabitur legem eius die ac nocte.
. QEt erit tamquam lignum quod plantatum eſt: ſecus decurſus aquarum.
6E (C(Pro plantatum:traniplantatum Aquila tranſtulit. Lignum autem cui uir beatus cõparatur ſapien
tiam puto de qua & Salomon loquitur. Lignum uitæ eſt his qui ſequuntur eam. Sapientia autem
per apoſtolum chriſtus dei filius declaratur. Chriſtum autem ait dei uirtutem & dei ſapientiã. hoc
eſt chriſto filio dei conformis utiq; factus corpori gloriæ eius.
CQuod fructum ſuum dabit in tempore ſuo. CDabit enim fructũ non quocũq;ʒ
tempore:ſed præſcripto:illo ſcilicet cum deuictis poteſtatibus prĩcipatibuſq; tradiderit regnũ deo
& patri: conformatus claritati corporis ſui. Quod autem ſe arborem dominus dici uoluit ait: aut fa
cite arborem bonã & fructũ eiꝰ?bonũ. Qd lignũ: ita dixit: fi ĩ uiridi ligno hæc faciũt ĩ arido ꝗd fiet.
CEt folium eius non decidet. CVerba doctrinæ quæ ad ſalutem gentibus
proficiunt: iuxta illud apocalypſis: & folia ligni huius ad ſanitatem gentium.

Et omnja quecumqʒ fecerit proſperabuntr. Cludæi hunc pſalmum dictum eflſe

æſtimant de lIoſia: quod ſolus inter prophanos reges non abierit in conſilio impiorum: ſed ſequu/
tus ſit legẽ dei. Verum hoc quod modo lectum eſt: & omnia quæcũq; faciet proſperabuntur: non ſo
lum de lIoſia ſed de nullo ſanctorumaccipi poteſt:niſi forte in futuro ſæculo. Melius igitur de eo in
telligimus homine qui a ſaluatore noſtro aſſumptus eſt: atq; ſaluatus:non quo aliũ aſſumpſiſſe aliũ
aſſumptum eſſe teſtemur: ſed quo unus atq; idem filius dei & filius hominis qui ante ſæcula uerbu
ſemper fuit: ipſe poſtea & carnem eſt dignatus aſſumere. ”ZZ
¶ Mon ſic impi. Id quod ſecundo dicitur non ſic: in hebreis uoluminibus non habetur:
ſed nec in ipſis quidem ſeptuaginta interpætibus. Nam in exeaplis origenis in cæſarienſi biblio/
theca legens: ſemel tantum ſcriptum repperi. Inter impium & peccatorem hoc intereſt: quia impiꝰ
.- 1 Xmrn —r=, 4. pegen deunnqut Garin eſt conſitetur & peccat. Sicut iuſtus uir comparatur ligno:ſic impius cõ/
er aratur pulueri.
Aucm proicit ventus a facie terre. C Puluis licet de terra ſit: tñ deſiuit eẽ terra. Tã ĩfœlix
eritiĩpiꝰ: ut nec terrenus ꝗqdem ſit. Puluis uidetur ꝗqdem habere terræ ſubſtãtiã: ſed habet ſuã ſubſtãtiã
Nihil habet ſolidũ: ſed qd habet ad pœnã habet: huc illucq; diſpgitur: nũquã in uno loco ẽ. Quo⸗
cumq; uentus traxerit: illuc eius impœtus dirigitur. Sic & impius qui ſemel deum negauerit: quo-
cumq; illum aura diaboli traxerit.illuc errore perducitur.
¶᷑ Ideo non reſurgunt impii in iudicio. CNõò ꝗa nõ reſurgãt: ſed ꝗa ĩ iudicio nõ reſurgunt.
. Se lãi enim de his prædicatü eſt- C Meqʒ peccatores in coſilio iuſtorum.
OSi mon reſumunt peccatores in conſilio iuſtorum: diuerſa eſt peccatorum iuſtorũq; reſurrectio.
CQuia cognoſcit dñs viã iuſtoꝝ. ¶Nihil aliud cognoſcit dñs:niſi qd notitia ei dignũ eſt.
Cognoſcit quippe dominus eos qui eius ſunt: & ſi quis neccit neſcietur. & ad peccatores dicitur: di-

ſcedite a me operarii iniquitatis. non noui uos. Viam autem iuſtorum illum puto eſſe qui loquitur

ego ſum uja. De quo & propheta dicit: uidete quæ ſit uia bona:
CEt iter impiorum peribit. CQuam clementer: non impii peribunt: ſed impietas.
„ C PSALMVS.

ui iuſtus eſt ligno paradiſi comparatur: qui autem impius ẽ pulueri cõparatur.

Super Pſal. ii.

CPSALMVS SECVNDVS. .
GBare fremuerunt gentes: z populi meditati ſunt inaias.
CAudacis eſt hunc pſalmum interprætari uelle poſt petrum immo de eo ſentire aliud
guam in actibus apoſtolorum dixerit petrus. CCAſtiterunt reges terre.
W☛ ÆNô ſolũ herodes rex: ſed etiam illhegen aduerſus dominum conſtiterüt: quoꝶ regna
ei in puncto tẽporis diabolus oſtendit. CBirumpamus vincula corum.
Quattuor præcedẽtes uerſus uel ãgeli uel ꝓphetæ ſũt loquuu: mirãtes qre hüana temeritas aduer
ſus dei filiũ cõſurrexerit: a ꝗnto aũt uerſiculo dũs iſe reſpõdit: cohortãs populũ gentiliũ & omnes
qui ſibi ex iudæis credituri ſunt ut legalia uincula diſſoluãt & graue onus legis abiciant: quod non
õü patres eorum:ſed ſequantur eum cuius iugum ſuaue eſt & onus leuue.
Aui habitat in celis irridebit eos. CPer humanæ ſermocinationis exempla affectus
Qei diſcimus:non quo ille quẽquam derideat: ſed quod nos deriſui digna faciamus.
¶ Et dominus ſubſannabit eos. Subſannatio:proprie rugata frõte & cõtracto
naſo exprimitut. Abſit itaq; hoc nos de deo corporaliter æſtimare: qd etiã ĩ grauibꝰ uiris ꝗqddã repᷣ⸗
henſione dignũ arbitramur. CTunc loquetur ad eos in ira ſua.

De ira dei & lactantius librum pulcherrimum ſcripſit: & ipſe ongenes creberrime diſputat: non

tam iram eſſe quam neceſſariam correptionem: ut patris in filium: medici in egrotum; magiſtri in
diſcipulum.lIra autem patientibus uideri poteſt: non quod deus emendet irattuos.
CEt in furore ſuo conturbabit os. T Sicut ingpiſtola ad romanos reuelatur in-
quit ira dei: ut qui eam uenturam intelligunt ſtudeant euitare: ita & in præſenti loco benigne non
ait puniet ſed turbabit: ut abſq; pœnis qui turbatus eſt corrigatur.
CEgo autem. CVox xpi. CLConſtitutus ſum rex. CPro parte carnis dicitur.
CAb eo. Deo prTe. C Super ſyon. C deſt ſup eccleſiã. Syon ſpecula uitæ ĩterp̃tatur.
MNMontem ſanctum eius. ¶Ideſt ſuper mons qd eſt eccleſia.VYel ipſe xpᷣs:ut illud: & erit in
nouiſſimis diebus præparatus mons domus domini in uerticem montium.
Predicãs preceptum dommi. CNHoc eſt doctrinam euangelii.
CBominus dixit ad me filius meus es tu ego hodie genuite.
Cleſus chriſtus eſt heri & hodie: & in æternum. Recte autem ei qui natus eſt in tempore dicitur: po
ſtula a me & dabo tibi gentes hereditatẽ tuam. Ac ſi dicat. Dum iudæi te noluerũt recipete: omnes
gentes tibi uenient in hereditatam. Keges eos in virga ferraeaa.
¶QIn dura diſciplina romanoꝶ. Vel p uirgã ferreã diſciplia ĩtolerabilis: ꝗa corda illoꝑ tortuoſa erãt
TTamquam uas ſiguli confringes eos.
CVas ſiguli ante quam in teſtã fuerit obturatum: ſi diſſipetur reformahile eſt. Lege Hieremiam. Si
autem ſemel teſta fracta fuerit nequaquam in integrum coniungi poteſt. Verum quæ apud homi⸗
nes impoſſibilia ſunt:apud deum poſſibilia. Figulus chriſtus:uas homo:ut illud. Sicut uas in manu
figuli: ſic uos in manu mea dicit dñs. Aliter. Confringitur ĩ pœnitẽtia hic: uel ĩ die iudicii in ignem
CAMunc reges intelligite. H *
CReges ſæcauli omnes: uel reges ſancti apoſtoli intelligite iſta ſupradicta.
CErudimini. CHoc eſt uoſmetipſos uel alios.
CQAui iudicatis terram. CSanctam eccleſiam. C Seruite domino in timoꝛe.
CTimorem dixit: ut elationem eis tolleret: quia reges eos appellarat. ll
CExultate ei. CVt eos iterum confortaret:ut illud gaudete & exultate. HDM
CCum tremoꝛe. CVt cum tremore eſſent:ideſt tremore corporis & timore animæa.

Apprꝛehendite diſciplinam ne quando iraſcatur dominus.

CPro eo quod in græco dicitur· in hebleo legitur Neſcubar. qd; interprætari poteſt:
adorate filum. Apertiſſime itaq; de chriſto prophetia: & ordo præcepti. Adorate filium:ne forte
iraſcatur dominus hoc eſt pater. CEt pereatis de uia iuſta.

Cludæi qui noluerunt adorare filium:iratus eſt eis dominus: & perierunt de uia recta. Via iuſta uel
recta xpᷣs ẽ.In uia ſumus qñ mãdata dei implemus:de uia perimus: q ab eis declinamus.

CIn bꝛeu ira eius. C Hoc eſt in exitu uniuſcuiuſq; hominis. Vel breui
ira in die iudicii: ut illud. Cum enim dixerint hoĩes pax & ſecuritas: tunc ueniet eis repẽtin? iterit.
CBeati omnes qui conſidunt in eum. Q Non in hominibus neq; in ſemetipſis: ſed in

deum. Iſte pſalmus ut præfati ſumus in beatitudinem terminatur: unde ſuperior ĩcipit: & ideo apud
hebreos pro uno habentQur. cte re
CPſalmus dauid:quando fugit a facie abeſſalon ſilii ſuix- .
M8öSte Pſalmus poſterior eſt ſequentibus plurimis: qui ad ſaulis uidentur hiſtoriam pertine-
ANre. Ante ſi quidem Dauid a ſaul eſt paſſus inſidias: quam abeſſalon aduerſus eum arma cor
OWNAriperet. 4 quia propoſitum ei erat non tantum de ſe referre quæ paſſus eſt: quam ut per
R)exemplum ſui omnes homines inſtitueret: ideo primis ſecunda præpoſuit: ut temptatio“

num ordinem doceat. Si quidem ante propter peccata cottipimur: & poſtea propter ultein eo⸗

bamur. In dauid uero temptationum ordo mutatus eſt. Sub ſaul perſequutione innocens fuit: ſub
abeſſalon maniſeſtiſſime criminis reus tenetur: Vria interfecto. Lege quinquageſimi pſalmi titulũs
& intelliges eum iuxta ordinem: priorem eſſem quam tertium.
Rear D — OMine quid multiplicati ſunt qui ibulant me:multi inſurgunt aduerſus me.
WbPoteſt hic Pſalmus & ad Dauid &* ad xpᷣm:& per eum ad omnes ſanctos ptinere⸗
C Exaudiuit me de monte ſancto ſuoo.
)ENMontem ſanctum: puto uni Oenitum eſſe filium dei: ad quem in nouiſſimis die-
bur populi confluituri ſunt: Eſaia & Michea hoc ipſum uaticinantibus. Sed & de ec-
(leſia intelli gitur: quia non poteſt ciuitas abſcondi ſuper montem poſtiaua.
Ego doꝛmini ⁊ ſopoꝛatus ſum:⁊ exſurrexi:quia dominus ſuſcepit me. =

¶ Quaſi ſomnus inquit & locus eius perſequutio fuit-
CNon timebo milia populi circundantis me.
CEt dauid poteſt hoc de abeſſalon & exercitu eius dicere: & dominus de iudæis frementibus aduer
ſum ſe: & clamantibus: tolle: tolle: cruciſige eum. SDèM e

5

CAuoniam tu percuſſiſti omnes aduerſantes mihi ſine caf. 2
EPercutit dominus & uineas alienigenarum in grandine: & ſaluator quiĩ pro nobis factus eſt oĩa:
percuſſus a patre ſcribitur. Percutiam paſtorem: & oues diſpergentur. Pro ſine cauſa autem: maxilla
jlegitur in hebreo ideſt idemlẽhi. Et quia maxillam præmiſerat: conſequenter infertruur.
CBentes peccatorum contriuiſti. ¶ -CReſpondeant ergo amici ſo/
lius hiſtoriæ: quomodo deus maxillam percutiat:? & confringat dentes peccatorum pugillum con
tra ſe mote certantium. Dentes peccatorum contriuiſti. Principes iudæorum dentes: heretici docto

res uel uerba ipſorum. CBSomini eſt ſalus. C Hoc eſt non ab ho/
mine ſed a deo.Ipſe ſolus poteſt: & per ipſum a morte in uitam tranſire. =ͦJMRMẽ
Super populum tuum. (C Hoceſt populum chnſſianum. ẽ
CBenedictiotua. Q CIbPopulo credentium benedictionem infundit:

tranſmittens eis ſpiritum ſanctum: uel in futuro quando dicturus erit: uenite benedicti patris mei
percipite regnum qd uobis paratum eſt aborigine munhiudd.—
In finem in carmimbus pſalmus Hauld. AIIn ſinem ideſt in xpᷣo
finis enim legis chriſtus ad iuſtitiam omni credenti. In carminibus: hoc eſt in laudibus. Pſalmus da
uid: Hoc eſt ſaus chrifſit. CPSALMVS QvVARITIVSLVS.
S Vm inunocarem te exaudiſti me deus inſtitie mnme.
S CIncongruum eſt: hoc de Dauid accipere: ut qui ĩ ſuperiori pſalmo propteroc/
AEERSeciſonem uriæ pœnæ eſt interfectus a filio: nunc audeat dicere: exaudiuit me deus
de iuſtitiæ meæ. Totus itaq; pſalmus ad chriſtum: & per chriſtum ad iuſtos referen-
Re. dus eſt. Horum ſimile quid etiã lacob loquutꝰ ẽ dicẽs: exaudiet me ĩuſtitia mea.

CSIn tribulatione dilataſti mihi. Miſerere mei:æ exaudi oꝛationem meam:
CQCLicet mihi auxilium tuleris. & in tribulatione dilataſti mihi:tamen ego miſe
FaANNricordia tua ſemperindigeo.
At quid qiligitis uanitatem ⁊ queritis mendacium.
CDiapſalma. Verbum ſela: ſeptuaginta interprætes: Symmachus & Theodotion diapſalma tran-
ſtulerunt: Aquila uero: ſemper: & puto aut muſici cuiuſdam ſoni eſſe ſignaculum: aut certe perpetui
tatem eorum quæ prædicta ſunt indicari: ut ubicumq; ſela hoc eſt: diapſalma ſiue ſemper apponi/

tur ibi ſciamus non tantum ad præſens tp̃s:ueꝶ ad æternũ uel quæ ſequãtur: uel qᷓ pceſſerit ptinere

CQue dicitis in coꝛdibus veſtris:ꝛ in cubilibus veſtris compungimini.
EOQuod in die cogitando peccatis: nocte expiate per lachrymas.

CSacriſicate ſacriſcium inſtitie ⁊ ſperate in domino.

Sacriſicium deo. Immolate iuſtitiam: & conſequenter ſperabitis in domino.
Signatum eſt ſuper nos lumen vultus tui domine.

. 71
1

CIn cuius facie lumen dominm ſignatum eſt: iſte reuelata facie gloriam domini contemplatur. Ta⸗

le ſignum & ingementium frontibus in libro Ezechielis prophetæ notari dominus præcepit.
A fructu frumenti:⁊ vini eoꝛum multiplicati ſunt. eE
ECId quod in plurimis codicibus inuenitur & olei eorum: cum uetuſtum origenis exapli pſalteriũ
reuoluerem qqd ipſius manu fuerat emendatum: nec in hebreo: nec in cæteris editionibus:nec apud
ipſos ptuaguma interprætes repperi. . . .

C n fi

In ſinem pro ea que hereditatem conſequitur: pſalmus Bauid. YDMW
S CDe eccleſia quæ in finem & conſummationem mũuũdi hereditatẽ conſequutura eſt uni -
SS uerſis nationibus xpᷣo credẽtibus pſalmus iſte contexitur. õ “
N . CPSALMVS QVINTIVS.
Erba mes auribus percipe domine.
.— —Ln CNullus

☛● .

C Nallus habet hanc fiduciam niſi eccleſia. Qui peccator eſt: non eſt: auſus dicere: uerba mea auri⸗
bus percipe domine:ſed optat ut deus claudat aures ſuas. H
C Intellige clamoꝛem meum. CClamor in ſcripturis: non uocis:
ſed cordis eſt. Deniq; ad Moyſen dicitur. Quid gamas ad me? Cum moyſes ante non clamaſſet. In
tellige clamorem meum. Et apoſtolus. Clamantes in cordibus noſtris Abba pater. Vtiq; cni cla-
mat: non in corde clamat: ſed in lingua clamat. Et quomodo dicit apoſtolus clamantes in cordi-
bus noſtris? Quando igitur gemitus noſter r corſ renti⸗ depræcatur: iſtum clamorem intelligit
deus. Vnde dicit & hieremias: non ſileat pupilla oculi mei. Videte quid dicat: non taceat pupilla
oculi mei: & aliquando pupilla oculi clamat ad deum. Vtiq; ſi clamat: lingua clamat: non pupilla
oculi. Sed quomodo clamamus in cordibus noſtris? Quando cum gemitu dominum depreca-
mur. Si quando lachrymas ad deum fundimus: & eo tempore pupilla oculi noſtri clamat ad dũm.
C Rex meus ⁊? deus meaus..
CIIle uere auſus eſt dicere rex meus & deus meus: cui non regnat peccatum in mortali corpore.
Rex meus & deus meus: quia regnas in me: & non regnat peccatum: propterea deus meus es. Tu
es deus meus: quia non eſt deus uenter meus:quia non eſt aurũ deꝰ meꝰ:ꝗa nõ ẽ libido deus meus.
Quoniam tu uirtus es & ego cupio habere nirtutes: propterea tu es deus meus: hoc eſt uirtus mea.
Mane exaudies vocem meam. H .
CQuidam ſimplicius interpretantur: hoc eſt: exurgam diluculo ad orandum: ſed depræcor te. Eſt
uidem & iſta interprætatio. Quid igitur? Mane nos exaudit: ueere non exaudit: media nocte nõ
exaudit. Sed uidete quid dicat. Quam diu in tænebris erroris ſum :non me exaudit. Quando uero
ſol iuſtitiæ uenerit in corde meo:tunc me exaudit. Mane exaudies uocem meam. Non dixit tertia
hora:non dixit ſexta hora:non dixit plena luce: ſed uidete quid dicat. Mane: ſtatim ut tenebræ fuge
re cœperint exaudis: ſtatim in principio boni operis me exaudis: non queris finem meum. Eſt eniz
meum uelle. tuum perficere.
CMane adſtabo tibi ⁊ videbo. J’ CVidete ordinem. Mane non
ueſpere. Non in tænebris: ſed mane. Mane adſtabo tibi: ſtabo conſtanter: & imitabor Moyſen. Ma/
ne adſtabo tibi. Tibi adſtabo non alii. Cum autem mane fuerit & ſtetero & tibi ſtetero: tunc mere/
bor te uidere. ¶ L SEt videbo. CSubauditur te uide-
bo.Multi male legunt: & dicunt kãi τ ορσσιααειſed ſciamus errorem eſſe Sic dicitur: kaĩl απρινα
hoc eſt uidebo ut ſit ordo quem diximusuncipiente luce uirtutum in anima mea: quando ſtare ti-
bi cœpero:non ſedere: non iacere ſed ſtare: & ſtatues ſupra petram pedes meos: tunc per iſtos gra-
dus merebor te uidere. M

CQuoniam tu es deus non volens iniquitatem: H
Cpropterea non me exaudies plena luce:ſed mane: quoniam non uis deus iniquitat ẽ. Cum enim
recedere cœpero ab iniquitate: ſtatim merebor exauditionem tuam.
Meqʒ habitabit iuxta te malignus. .r . ’
CQuando aliquis recedit a nobis qui malus ẽ: & gratulamur. Hoc in nobis ſit: quod fit᷑ & in domi/
no. Videte enim quid dicat ſpiritus ſanctus. Neq; habitabit iuſta te malignus. Quæ enim commu-
nicatio luci & tænebris? Qui conſenſus chriſto & belial? Quando ergo recedunt aliqui ex nobis: ſi
fuiſſent ex nobis manſiſſent utiq; nobiſcum. Dicitur ad deum. Non habitabit iuxta te malignus.
Si enim deus ignis eſt: & ignis conſumens: quicumq; ſtipula eſt: quicũqʒ; lignum eſt: fugit ab igne
ne conſumatur ab igne. M:⸗ H
CNeaʒ permanebunt iniuſti antè oculos tuos. . CQuãdo dicitur neq;
permanebunt: oſtenditur quod aliquando manſerint Manſerunt autem aliquando iniuſti añ ocu
Ios dei.Manſerunt deo expectante pœnitentiam ipſorum:ſed quoniam permanſerunt iniuſti: pro
pterea non permanſerunt ante oculos dei. .
Odiſti omnes qui operantur iniquitatem.
CInfoœlix eſt:quem odit deus. Quis eſt ille quem odit deus? Qui operatur iniquitatem. Si enim
omnes peccamus: & quicumq; peccat odio habetur a deo:ergo odio habemura domino: ſi autem
odio habemura domino: quomodo gratia ſaluati ſumus? Odiſti omnes qui operantur iniquita-
tem. Non dixit qui operati ſunt iniquitatem: ſed qui operantur iniquitatem. Qui perſeuerant ĩ pec
cato:illi odio habentur a domino: qui autem dimiſerunt: illi amantura domino.
CPergdes omnes qui loquantur mendacium.
Rem nouam uideo. Qui malum operatur odio habetur: qui mentitur perit. Videamus quid ſit
plus odio haberi a domino an perire. Infœlix quidem eſt qui odio habetur a domino: ſedyadhuc
uiuit: qui autem loquitur mendacium & peritaam eſſe deſiſtit. Ergo infœlicior eſt qui mendacium
lIoquitur. Qui enim operatur iniquitatem odio habetur: qui autem loquitur mendacium perit: os
enim qd mentitur occidit animam. Et quomodo ſcriptum eſt:ut ſit deus uerax:omnis autem ho-
mo mendax? Si autem quicumqʒ loquitur mendacium iam perit & occidit animam ſgam: omnes
autem mentimur: ergo omnes peribimus? Hoc autem qd dicit perdes omnes qui loduuntur mẽ/
E — „ AAa ilii

Expoſitio.

dacium: & ex conſequentibus pſalmi & ex ipſo ordine intelligere poſſumus quia de hereticis di-
cit. Qui enim operatur iniquitatem ſuam tantum animam occidit: qui autem hereticus eſt & loqui
tur mendacium:tot occidit homines quot ĩduxerit. ð
Vixrum ſanguinum ? doloſum abhominabityr dominus. Vir ſanguinum: oĩt hereti-
cus eſf᷑. Quotidie animarum ſanguinem fundit. Recte dixit doloſum: & homicida eſt & doloſus.
¶Ego autem in multitudine miſericoꝛdie tue:introibo in domum tuam.
CIIIi in iniquitate ſua egrediuntur de domo tua:ego in tua miſericordia ingrediar in domum tuã
Introibo in domum tuam quæ ẽ eccleſia:
¶ Adoꝛabo ad templum ſanctum tuum in timoꝛe tuo:
Ipſa eſt domus quæ & templum. =JL
EC Somine deduc me in tua iuſtitia pꝛopter inimicos meos. SS
Ego autem cupio intrare in domum tuam. & uolo intrare per uiam tuam rectam ſed quoniam
continuata ſemitis ſcandala ponunt inimici mei. & mihi in domum tuam ire cupienti laqueos po
nunt in itinere: propterea queſo te ut tu dirigas pedes meos uſq; ad finem. Meum eſt pedes ponere
in uia tua:tuum eſt cortigere greſſus meos⸗ ð ”s
Pꝛopter inimicos meos dirige in conſpectu meo viamtuanm.
NHoc eſt uiam tuam rectam fac:propter inimicos meos qui inſidiantur mihi. Que eſt autẽ iſta uia?
Lectio ſcripturarum. Hoc eſt ne in ſcripturis tuis per quas ingredi cupio in eccleſiam tuam corruã.
Omnis enim qui male intelligit eripturas ĩ uia dei corruit.
CQuoniam non eſt in oꝛe eoꝛum veritas. l
CDeſcribuntur heretici: deſcribitur uir ſanguinarius & doloſus quem abhominabitur dominus
Non eſt in ore eorum ueritas. Non habent chriſtum ueritatem in ore ſuo: quia nec in corde habent
Cor eorum uanum eſt. Melius habetur in hebreo: cor eorum embouaon. Vere enim inſidiatur cor
hereticoru omnibus quos decœpit. G
Sepulchꝛum patens eſt guttur eoꝛum. Q¶ U Infœ lices ſunt hererici qui
ſepulchra ſunt dealbata plena oſſibus mortuorum. Sepulchrum patens eſt guttur eorum Arrius:
Eunomius: cæteri heretici linguas ſagittas habent: fauces ſuas ſepulchrum habent. Sepulchrum pa
tens eſt guttur eorum. Et recte dixit patens. Quandocumq; enim uult aliquis decœptus ĩtrare: pa
ratus eſt hereticus & ſuſcipit. Nunquam heretici claudunt os ſuum: ſed ſemper aperiunt os ſuum.
Sepulchꝛum patens eſt guttur eoꝛum:linguis ſuis doloſe agebant.
CAliud in corde tenebant: aliud in ſermone pollicebantur. Pietatem loquebantur: & impietatem
cælabant. Chriſtum loquuntur: & occultant antichriſtum. Sciunt enim quod nemo poſſit induci:
ſi proferant antichriſtam. Lucem proſerũt ut cælent tænebras: ut per lucem ducãt ad tænebras. Lin
guis ſuis doloſe agebant. iudica illos deus. Sciant te iudicem:ſciãt te reſpicere res humanas. Qui iu
Jicaturus in fine es: etiam in præſenti iudica. Qui generaliter iudicaturus es: nunc ex parte iudica.
Qui patrem ſentire nolunt: ſentiant iudicem.
Judica ilos des. [ Quare:? Qua de cauſa: Sequitur.
CBecidant a cogitationibus ſiis.
CSi enim ĩ præſenti reddidetris illis quod merentur. incipiunt recedere a malis cogitationibus ſuis
Quam diu te iudicem non ſentiunt. non timent. Decidant a cogitatiõibus ſuis. Egregie dixit a co/
gitationibus ſuis. Quotidie eni hererici immutant dogmata ſua. Deniq; ſi uir eccleſiaſticus de ſcri
pturis eruditus contenderit contra eos: & ſcripturis ſanctis coarguerit eos. ſtatim requirunt: quo-
modo aliud nouum dogma reperiant. Non quærunt quomodo ſaluentur: ſed quomodo ſuperent
Propterea nunc dixit decidant a cogitationibus ſuis: & te habeant unã cogitationem.

BSecundum multitudinem impietatum corum expelle eos. èòM
Non dixit unde eos expellat. De cælo eos expellat: de terra eos expellat: unde eos expellat ſcriptu
ra non dicit ” Adaeebemus ergo legere. Secundum multi
tudinem impietatum eorum expelle eos. Quod dicit hoc eſt. Ab impietatibus ſuis multis propter
tuam miſericordiam expelle eos: hoc eſt non ſint in multis impietatibus ſuis.Poteſt & aliter inter/
prætari. Quoniam plurimum impii fuerunt: & noluerunt decidere a cogitationibus ſuis: & impie-
tates impietatibus augent: & quotidie congregant: & plures habent impietates: propterea expelle
eos. Vnde: Ab ea que hereditatem conſequitur. Tu expelle eos inde. Vt quoniam ſidem non ha-
bent eccleſiæ: ne uerſentur in ea. J SMU. M
Nuoniam irritauerunt te domine. e ¶] [Iu domine per naturam
dulcisass: ſed qe peccatores ſũt & heretici naturã tuæ dulcedinis nitio ſuo uertũt ĩ amaritudinẽ.
CEt letentur omnes qui ſperant in te. = zii L
IIIi pereant: & eccleſiaſtici lætentur. “
In eternum exultabunt. CANic in æternum: non de præſen
ti ſæculo depemus dicere ſed de futuro. Deniq; non dixit in ſæculo exultent ſed exultabunt: de ſu/
turo dicitur. Hic enim triſtitia eſt: ibi uera lætitia. Heretici in præſenti rident:ſed in futuro lugebunt
₰ nos uero

H. 27. Vl.

nos uero in præſenti lugemus: ut in futüro rideamus. In æternum exultabunt. Quæ erit exultatio
ſanctorum uirorum. CEt inhabitabis in eis. l
CFclices erunt qui chriſtum hoſpitem habere merebuntur. Fœlices qui tabemaculũ xp̃i erunt.
CEt gloꝛiabuntur in te omnes qui diligunt momen tuum. H
CQuicunq; diligit dominum gloriabitur in domino. Qui diligunt non dixit qui timent:led qui
diligunt. Vbicumq; enim timor eſt: ibi non eſt dilectio: perfecta quippe dilectio: foras mittit timo-
rem. Quicunq; enim diligunt nomen dominm illi gloriabuntur. Gloriabuntur futura eſt beatitudo
noſtra. totum quod promittitur de futuro eſt. Alii regnent. alii poſſideant. alii glorientur nos hic ſu
mus miſeri. ut poſtea fœlices ſimus: Sequamur chriſtum dominum noſtrum. Qui dicit ſe in chri⸗
ſtum credere:debet quomodo ille ambulauit & ipſe ſic ambulare. Chriſtus dei fillus nõ uenit ut mi/
niſtraretur. ſed ut miniſtraret. Non uenit utimperaret. ſed ut ſeruiret. Non uenit ut lauarentur illi pe
es. ſed ut lauaret pedes diſcipulorum. Non uenit ut cederet: ſed ut cederetur: Non dedit ala pam.
ſed accepit. Non cruciſixit: ſed crucifixus eſt. Non alios oecidit. ſed ipſe paſſus eſt. Pauper fuit ut nos
diuites ſaceret. Ille accepit pro nobis plagam: ut nos uerberati non doleremus. Quotienſcunq; cedi
mur præbeamus maxillam: dorſum opponamus. Imitemur chriſtum qui ceditur: chriſtum imita-
tur qui cedit antichtiſtum. Hoc totum quare dico? Vt in præſenti ſeculo quod ſuſtinemus pro chri-
ſto gloriſicemus nomen domini Mum loquimur: dum ambulamus repente ſubtrahimur. Ego ipſe
qui uobis hodie loquor die craſtina quid de me futurum ſit neſcio: Si uenerit leuis febricula ubi eſt
iſta uox? Vbi eſt ſuperbia? Repente uertitur in cinerem. Quid georiatur terra & cinis? Scdm corpis
natura: terra & cinis ſumus. Teria es & in terrã ibis. & terra gloriatur contra factorẽ ſuum. Sequitur.
CQAuoniam tu benedices iuſtum. JMUD
CIn faturum ergo differtur beatitudo. =
Bomine vt ſcuto bone voluntatis tue coꝛonaſtin0os.
CApud ſeculum aliud eſt ſcutum aliud corona. Apud deum uero ĩpſe eſt ſcutum ipſe eſt & corona.
Quali ſcutum protegit:quaſi deus coronat.pſe eſt ſcutum noſtrum:ipᷣe eſt & corona noſtra. Et hoc
dicit.domine ut ſcuto bone uoluntatis tuæ coronaſti nos. Protexiſti nos ſcuto tuo: & protectio tua
corona noſtra fuit: hoc eſt corona noſtra ſcutum tuum fuit ideſt: noſtra uictoria. Corona enim ui⸗
ctoria interprætatur. Gratias agamus deo & depræcemur illum ut in bona uoluntate ſua ipſe ſit ſcu
tum & corona noſtra ut nunquam recedamus ab eo ut ſequamur illum & dicamus cum Hieremia.
&& poſt te ſubſequens non laboraui. Domine ut ſcuto bonæ uolũtatis tuæ coronaſti nos.Scuto pro

tegimur: & cum perfecti ſuerimus coronamr.

In ſinem pꝛo octana pſalmus Bauuiuldl.
☛ Ste & chriſti pſalmus pro octaua inſcriptionem habent reſurrectionis & pœniten-
tiæ ac per hocſalutis noſtræ myſterium continentes. .
A& In quo humanum genus poſtulat ut corrigamur quidem & iudicemur a deo: ſed
ANnon in ira & in furore eius. Longum eſt de ſacramento huius numeri plura exem-
AHpla reuocare. Octo animæ ingreſſæ ſunt in archa Noe: quæ in diluuio ſaluatæ ſi unt.
S Octauus filius ieſſe Dauid fuit. qui & deſperatur a patre & a deo ſolus eligitur. Octa/
uo die circunciduntur primogenita. & immunda eſſe deſiſtunt. zacharias quoq; pater Ioãnis octa
na die circunciſiõis filii ſui loquitur. Et poſt dies octo ſiue ſex (utrumq; enim in diuerſis euangeliſtis
legitur)dominus tranſformatur in mõte.Vt ſic octonarius in ſexto numero contineatur. quomo⸗/
do nunc in ſexto pſalmo inſcriptio ponitur ogdoalis. 14 2
CPSALMVS. SEXTVS.

— —

ZOmine ne in furoꝛe tuò arguas me:neqʒ in ira tua cdꝛripias me.
NPernitentiæ pſalmus eſt: & non emendari refutat & corripi: ſed non in furore & in
ira. quia infirmus ſit. & turbata ſint oſſa eius. & aliquando prius furorem & poſtea irã:
ſed maxime unum eſt. Tamen furor in præſenti. ira in futuuo.
Oiſerere mei domine. “ SS
Vox eccleſiæ. Miſerere mei quia miſer ſum: Et ipſe miſericordiam dei inuenit: qui
ſe miſerum confitetur. !l
CAQnoniam inſirmus ſum:ſana me domine. C¶ Ac ſi dicat:Infirmus ſum pro pec/

cato: ſana me quia medicus es: Ego ſum egrotus tu es medicus: Ego habeo infirmitatem tu habes

ſanitatem: Ego ſum infirmus pro peccato tu ſana per miſericordam.
CQnoniam conturbata ſunt omnia oſſa mea. CAc ſi dicas: Omnesuirtu/
tes quæ oſſa appellauit in primo homine tranſgreſſus ſum ſiue perdidi.
CAnima mea exinde turbata eſt. ⸗ CPerpeœnitentiam: ut emendemur. “
CEt tu domine vſq; aauooo. Subauditur uſq; quo ani-
mam meam quæ eſt conturbata uehementer: non eripisinon corrigis:non emendaus.
CConuertere domine eripe animam meam. CLCOJ Niſi animam meam

△

Expoſitio.

ante couuerterit. non eam poteſt eruere de periculo. Vel illud. Domine qui auertiſti uultum tuum

a nobis conuertere. & nos uidere dignare: Et erue animam noſtram.
CQuoniam non eſt in moꝛte qui memoꝛ ſit tui.

CNon.n. mortui laudabunt te dñe.led nos qui uigẽtes ſumus. qa non ẽ deus mortuoꝝꝶ ſed uiuopei

CIn knferno autem quis confitebitur tibi:

CNon pro impoſſibile.ſed pro raro poſuit:In omnibus enim dei Iudiciis delectatur ſanctus: & lau
dat iudicia eius. Laboraui in gemitu meo. Miſęrere mei. quia hec & hec quæ ſequuntur feci.
LZauabo per ſingulas noctes lectum meum̃.

CQui quotidie lachry mis ſtratum rigat. non poteſt in cogitatione eius libidinum pompa ſubri-

pere: In lachrymis meis ſtratum meum rigabo. Quãta multitudo lachrymarum: ut ſtratum eius
lachrymis rigatum ſit. B ”
CTurbatus eſt a furoꝛe oculus meus. Vbi ſunt amici litteræ:

Certe oculus iſte corporeus ab ira non conturbatur.niſi forte in tantam rabiem extollimur: ut uul-

tus quoq; noſtri & ora mutentur. Ille itaq; turbatur oculus. qui ſi ſcandalizatus fuerit eruetur. Non
aũt ait ab ira mea turbatur oculus meus.ſed ab ira tua O deus per quem ſupplicia mihi timeo præ
parata turbata eſt mens mea & totum cordis mei principale contremuit.
¶Inueteraui inter omnes inimicos meos. .
CNon noua aduerſum me inimici hella gerunt. meus hoſtis antiquus eſt. Aliter. Hubertatem eius
homiis qui renouatur de die inediẽ non poſſum conſequi. quia ueterem hominem cum uitiis &
cuncupiſcentiis eius inimici meis aduerſum me porto pugnantidus: 1
Biſcedite a me omnes qui operamini iniquitatem.

7.

CPoſtquam ipſe miſericordiam conſecutus eſt: cæteros docet uel cohortatur uta ſe abeãt. Non.n.
uult iniquorum habere conſortium. Simul autem & illud notandum eſt quod iam ſuperius dixi/-

mus.quod non eos qui operati ſunt iniquitatem. ſed qui operantur a ſe iubeat recedere:
Conuertantur ⁊ erubeſcant valde velociter.
CNon contra inimicos ſed pro inimicis orat. ut conuertantur& erubeſcant a peccatis ſuis. & erube
ſcant non leuiter: ſed uehementer nec recraſtinato tempore ſed cito. —

C

