ſPol mortuoꝑ:qm ipſe reſurrexit a mortuis: & nos ſimul fecit reſu rgere. Aliter. Diabolꝰ? itroitus ẽ mor-
tis: ds uero educit. ¶Aerũtamen deꝰ confringet capita inimicoꝝ ſuoꝛum.
aun Ab exitibꝰmortis egreſſus cõftingitudeſt diabolũ & oẽs uirtutes eiꝰ. Tu cõfregiſti capita draco . 4
alii, nis ĩ aqua. Quot pctã ſunt:tot capita hẽt diabolus. Pricipatus & poteſtates quæ taquã caput cuncti rnr rir er rr *
uroc⸗ eminebãt:hoc ẽ diabolicas dominationes Aerticẽ capuli perãbulantium in delictis ſuis
noi⸗ CSũmitatẽ extollẽtiæ eoꝑꝶ qui pœnitentiam negligentes perdurant in peccatis.
iuch Bixit dñs ex baſã cõuertã. vt itingat᷑ pes tuꝰ in ſaguine ligua canũ tuoꝝ ex immicis ab ipſo. . —2 P e- =
e CBaſan cõfuſio iterprætatur. De cõfuſiõe igitur nos cõuertit deus. Hoc ãt ideo: ꝗa crucẽ ſuſtinuit: P.
jin & pes eius proprio cruore pfuſus ẽ clamãtibus cõtra eũ iudæis atq; dicẽtibus: cruciſige crucifige eũ
miirt Qai iudæi ſtimulati fuerũt ab inimicis xpi: hoc ẽ a demonibus. Vt auũt hoc totũ fieret: ipſius ſaluato
ot⸗ ris uolũtas fuit: qui hæc paſſus eſt fieri. Vel de cõfuſione iſtius ſæculi cõuertã humanũ genꝰ: hoc eſt
et⸗ vꝓper paſſionẽ mea & crucem quæ iſti putãt ſtultitiã & cõfuſionẽ. Cõuertã baſan populũù men: cõuer
rinn tã ĩ ꝓfüdũ maris: ideſt de ꝓfudis uitiis & pctis ſæculi iſtius: de cõmotiõe & fluctibꝰcõuertã populũ 59 d0. 9.
meũu. Vt ĩtingatur pes tuꝰĩ ſanguine. Qm pes ipſius ĩtictus ẽ ĩ ſãguine ſuo. Torcular calcaui ſolꝰ & 2 „ -eet⸗
hos Sde gentibus uir non fuit mecum. & iterum. Quis eſt iſte qui aſcendit ex edon: fjuluida ueſtimẽta eiꝰ Peaſ .
ex boſor? Edon interprætatur ſanguis: boſor caro: ipſum ttominum dicit crucifixum. . 1
bleſti CZingua canum tuoꝛum ex inimicis ab ipſo. CCanes dicit ipſos iudæos: ut ſuperius ꝗ cla Qanc; Oclee⸗ .
ml⸗ mauerunt crucifige cruciſige talẽ: nos nõ habemꝰregẽ niſi cæſarẽ. Ex inimicis ãt ſubmiſſi a demoni
bus negare ſaluatorẽ: & blaſphemare eũ.Aliter. Quoniã ipſe tua uolũtate ueniſti & paſſus es: & tua (SDes: ſr rokt e= rſſ⸗
a uolũtate crucifixus es a iudæis tinctus ẽ enĩ pes dñi ĩ ſiguine: cũ caro aſſumpta ĩ qua diuinitas late- N 2
tue bat lancea uerberatur. Ab ipſo igitur ſanguine & eoꝶ lingua tincta eſt qui dixerunt. En ſanguis ei⸗
gu ſuꝑ nos & ſupꝑ filios noſtros: ſed poſt glorioſũ dñicæ aſcenſionis triüphum ultione dñica & koſtiuf
pes in eoꝶ ſanguine tinctus ẽ: & canina ſcilicet inimicorum rabies ab eo eſt ſatiata.
Eiderunt ingreſſus tui deus.ingreſſus dei mei regis mei ꝗ eſt in ſãcto. „ tekt e ſer roc
e COquam admirabiliter in hoc pſalmo uetus teſtamẽtũ cum euãgelioꝶ dictis cõcosdat. Viſa ſunt . ng. 5 Kk,
hi enim itinera chriſti in ingreſſu maris rubri: uiſa ſunt & in euangeliis ipſius regis noſtri: cum in ſan “ .
lu H cto homine eleuatus cælis inuectus et. 0
CPꝛeuenerunt pꝛincipes coniuncti pſallentibus.in medio iuuencularum tympaniſtriarum.
4 CEt quidem ĩ illo maris tranſitu præuenerunt ꝑrincipes.i. prius egreſſi ſunt uel mopſes uel reliꝗ ſe
niores & coniuncti ſunt iuuenculis cæleſti itinere. Præuenerüt principes angelorũ ſanctorum aĩas

GGg iii
Geg

Exop oſitio.

q laudes dũi mortiſicato corpore cõcinebàt dicẽtes. Tollite portas prĩcipes ueſtras: qa i redit triũ/

phator inferni.ideo ãt tympaniſtriarũ: qm̃ mortuũ ẽ corpus ĩpſorũ peccato.& maria ſoror moyſi &

aaron tenens tympanũ in exodo antecedebat pſallentes & dicebat: cantemus domino glorioſæ.n.

ghonoriſicat?. Aliter. Præuenerũt pricipes iuxta pſallentib?ĩ medio iuuẽculaꝶ tympaniſtriaꝶ apo-
ſtolico eccleſus iũcto pariter pᷣceſſerũt gradu. Bñ eos pᷣueniſſe teſtafr:qa prĩcipes fidei de iudæis ſũt.
E eccleſiis benedicite wdfim. Maniteſtius ẽ loquutꝰqᷓs ſupradixerit tympaniſtrias.
CBuůis de fontibus iſrahel. CQuia ſalus ex iud æis eſt: & inde prĩa eccleſia. Ex adumbratiõe
Paulis ales Fnte enĩ legis: eccleſiæ doctria pceſſit:ĩ qᷓ nũc dñs ꝗ ex iſraheliticæ ſtirpis ꝓpagine carnẽ ſuſcepit bndicit.
Rnann eſlendn Ibi beniamin. CPauſꝰapoſtolꝰ ꝗ ex tribu beniamin deſcendit ibi in eccleſia.
ECAgoleſcentulꝰõ. CNouiſtimus oĩum apoſtolorum. C CLonuerſus in pauoꝛc.
CQuuem perculit in damaſcũ cum iret. CPꝛincipes iuda duces eoꝝ.

Aboſtoli ſunt principes iuda:hoc eſt domini: quẽadmodũ dicit Iacob iuda te laudabũt frẽs tui.

3 l-br L-T.s nee lu 3 CPMuicipes ʒabulon.⁊ pꝛincipes neptali. CZabulon interprætatur fluctus noctis: Nepta
Lepedan Ln, de lim latitudo: q liberati fuerimus de paſſione libidmis hoc ẽ illius fluxus: tunc incipimus latitudi⸗-

monſtrat: qui in craſſitudine tænebratum illius lucẽ magnã annũtiãtes: doctores ſunt euangelii cõ
ſtituti: iuxta illad. Terra zabulon & terra neptali: uiã maris tranſiordanẽ galileæ. Gentiũ populus
ſedebat in tænebris: uidit lucem magnã. Manda deus virtutitue. CChriſto tuo-
CConſirma hoc deus quod operatus es in nobis. CHoc ẽ ſalutare qd donaſti nobis ꝑ tuã
aſſionẽ cõſirma: & da auxiliũ: qm̃ hoĩes ſum ĩcedere ᷓ uirtutibſi ñ adepti fuerimauxilium tuum
A templo tuo in hieruſalẽ.quod tibi offerunt reges munera. CReges dicit qui regnãt ſi
imetipſis ſecũdũ qd ſcriptũ ẽ:cor regis in manu dei.Ipſi offerũt deo munera. Virtutes ſanctoꝶ mu

Nrn de valte Errr
nõ regnat offerũt ĩ cæleſti hieruſalẽ quæ ẽ primitiuo eccleſia munera regi æterno: ſcilicet ſeipos
offerentes hoſtiam uiuam placentem deo in conſpectu omnium angelorum.
Increpa beſtias calami. CBeſtiæ calami: demões ſunt fragiles ĩfirmæq; uirtutes. Vel here
tici fũt qui tractant & ſcribunt cõtra te ut decipiant nos. Oportet en & hereſes eẽ ĩ nobis. Feræ eniʒ
dicũtur ab eo qd capiũt aĩas & ĩterficiũt. Vel ĩcrepa feras arũdinis: iudæoꝶ beluinã ſuperbiã.
CPongregatio thauroꝝ in vaccis populoꝛum. ¶Ipſos hereticos ſignificat: qa neminẽ pũ̃t
decipere niſi ſimpliciores & paruos: hoc ẽ uaccas mĩores. Thauros enĩ ñ pnñt decipe:hoc ẽ magnos.

nes uirtatũ. Vel aliter. Principes zabulon & principes neptali. Petruʒ & andreã apoſtoloꝶ pricipes 4

nera ſunt dei. Vel a templo illo corporali: qd bene uiuẽdo ſctm̃ fecerũt. Reges ĩ quibꝰpeccatũ ultra

¶Et excludãt eos ꝗ ꝓbati ſunt argent. CEt ꝓpterea ſimpliciores decipiuũt:hoc ẽ multitu
n ut ueniãt uſq; ad ſanctos: & excludãt eos de regno cæloꝶ. Vel ĩ thauris duces iudæoꝶ: qui per

ſequutionẽ in dñm uel ſctõs eiꝰĩtulerũt indicat: ut illud thauri pĩgues obſederũt me. In uaccis ue-
ro ſtultis populi ſequẽtis aĩas mõſtrat. Qd ibi oſtẽditur: cũ uaccas aureas ĩ ſamaria ſub hieroboam

adorauit. Ergo cõſiliũ eoꝶ q t hñt ut ſctõs de uia iuſtitiæ retrahãt: ĩ eoꝶ aĩas reqeſcat iuxta illd. Gla

ℳ ☛½ ₰

dius eoꝑꝶ ĩtret ĩ cor ipſoꝶ:ut hi ñ excludãtur regno dei ꝗq p multas tribulatões tãquã argẽtũ ꝓbati ĩ
uẽti ſũt iuſti. Tale cõſiliũ præuidebat iacob cũ diceret ĩ cõſilio eorum non introeat aia mea.
BDiſſipa gẽtes que bella nolunt. Hereticos uel iudæos: qui plerũq; cõtra eccleſiã certami
na parant. Aeniẽt legati ex egypto.ethiopia pꝛeueèniet man e deo.

TIn tribulationibus ac erroribus idolatriæ poſiti: uel qui peccatis nigriſiue tænebroſi ſunt: creden-
tes qd xps dñs ipſe eſt deus filius dei: offerunt ei muneradeſt mentes puras auro argentoq; luci⸗

R 5 . 4. A.αι » ygenke . . . .
ro⸗ . diores. quia ubi habundauit peccatum ſuper habundauit gratia.

ſ CR egna terre cantate deo pſallite dño. CVos uitiq; qui prius terrenũ regnum diligentes

ĩignorabatis deum: nunc euicto camnali liuore cæleſtia regna pœnetratis. .
VPſallite deo.ꝗ aſcendit ſuper celos celi ad oꝛientẽ. Cli utiq; qui quondam mortis

poccaſum aſcenderat in cruce ĩuentus:& nnc ſuper ſydera uictor mortis reſedit glorioſus. Ad orien

tem autem uſq;:ſiue quia ipſe oriens ſit dictus:ſiue quia per eum omnes oriantur ad uitam.
Ecce dabit voci ſue vocẽ virtutis ſue. CVoci domini tunc da/
bitur uox uirtutis: cum qd præcipit efficitur: quam mortui cum audierint reſurgent.

carnalé iſrahel honorate. Aliter. Non labiis ut iſrahel: ſed corde honorate deum.
Magniſficentia eiꝰ ⁊ virtꝰ eiꝰ in nubibus. ”ðYDNW
WAn apoſtolis & prophetis. Vnde dicit. Mandaui nubibus meis: ne pluant ſuper iſrahel imbrem.

niam ita dilexifhumanum genus ut ſigna faciat ĩ ſanctos ſuos. In iſtis magis mirabilis eſt de ꝛquã i
cæteris: qd eos poſt multas tribulationes euexit in ſublimitatem cælorum.
Beus iſrahel ipſe dabit virtutẽ ⁊ foꝛtitudinẽ plebi ſne.
CAd tolerandas paſſiones mundanas uel ſpirituales nequitias.

taxe dignetur: ut ſanctis eius participes ſacti. ſempiternis ĩ eum gaudiis exultemus. Amẽ,

CIn ſinem

¶Bate gloꝛiã deo ſuper iſrabhel. CMagis deum quam

Mirabilis de in ſanctis ſuis. C In hoc mirabilis eſt deus: quo-⸗

Benedictus dens. CQui nosa morte in uitam a corruptiõe ĩ ĩcorruptionẽ demma

i
ſ
lic̃

lug
☚

um
uiſ
emu
uln
eißo⸗

Uer
we

gnen
nulan
nie
cibe⸗
vorm
4,01
ddaui
1
num

crten
l⸗

gente

nonis
lotien

ned

gun

.
goo⸗/
i

den

CEt oppꝛobꝛia expꝛobrantiũ tibi ceciderunt ſux me. CExprobrationũ eni iurgium ſuper!

Super Pſal. lxviii.

¶In finem pꝛo his qui commntabuntur pſalmus Bauid.
Ute pſalmus de paſſione xpᷣi ſonat: & ex pſona membrorũ ſuoꝑꝶ: licet quidã ĩ eo putent ei mini-
me cõuenire: ꝓ his ꝗq cõmutabuntur. Cõmutauit ſe xp̃s: d equalis patri erat: formâ ſerui accipiens.
Vel nos cõmutamur de inſidelitate ad fidem: qꝗa ut diximus iſte pſalmus uocem continet dnici ho-
minis uenientis ad paſſionem. C PSALMVS LxXVIII.
—=ð= Aluum me fac deus qm̃ intrauerunt aque vſqʒ ad aiam meam. CSaluare eã pa/
trẽ:ſecũdũ inſirmitatis cõditionẽ poſtulat: qm̃ quidã motus populi ſeuiẽtis irruunt ĩ eum.
S CInſixus ſũ in limo pꝛofundi. Inueteribus peccatis huius populi.
αCEt nonẽ ſubſtantia. Cber quam exinde euadam: niſi tu ſalues.
Aen i in altitudinem maris. In profundum ſæculi iſtius.
CEt tẽpeſtas demerſit me. CProcella iudæorum.
CLaboꝛaui clamans.rauce facte ſũt fauces męee. MUD
CLicet a peccatoribus urgeatur:clamare tamen ſalutaria præcepta nõ deſinit.
Befecerunt oculi mei dũ ſpero in deum meũ. ¶ Secũdũ ĩbecillitatẽ camnis ſpauit ut ab eo e Mrgne rrror
calix iſte tranſiret: ſed ſecũdum diuinitatem impleuit uoluntatem patris. uu na Mon 5 l
Multiplicati ſunt ſuper capillos capitis mei.qui oderunt me gratis. Confoꝛtati ſunt ſuperr
me inimici mei iniuſte. CIdeo ſuper capillos capitis mei multiplicantur atq; confortantur:

— — 8
quia ſemp maior eſt iniquoꝶ numer?quã iuſtoꝑ. OQAue non rapni tunc exſoluebi. Vlen n I rad
Non enim erat debitor mortis atq; peccati: ſed in paſſione hoſtiã utrãq; cõpleuit.
Beus tu ſcis iſipientiã meã.⁊ delicta mea a te nõ ſũt abſcõdit. CScit pater qd nõ ea dej/
cælis attulit: ſed de nobis aſſumpſit: ut ait propheta. Ipſe iniquitates noſtras accœpit: & egritudines
nt̃as portauit. & paulus dicit: quia qd ſtultum ẽ dei: ſapientius ẽ hoĩbus: & qd infirmũ eſt dei: foruꝰ , P. dr . nehnis A4⁰
eſt hominibus. Delicta mea a te non ſant abſcondita: ut illud. Delictum meum cognitum tibi feci.q Pir Alta n rſrerit
CMõ erubeſcãt ĩ me ꝗ expectãt te dñe.dñe virtutũ.Nõ cõfũdant᷑ ſuꝑ me.ꝗ qrut te deꝰ iſi aber
Nõ euacuetur ſpes credẽtiũ de paſſiõe mea:ſed cognoſcãt ꝗa uolũtatẽ tuã facere ueni ſicut ſeqtar-
CAuoniam pꝓpter te ſuſtinui oppꝛobꝛiũ.operuit cõfuſio faciẽ meam. CPropter uolutatẽ
pr̃is & maloꝶ iproperia ſupportauit: & uerecũdia tectus ẽ: cũ ĩ aſſũpta carne colliditur: qa una uolũ
tas fuit patris & filii qd ſuſtinuit paſſionẽ. Vel operuit cõfuſio:qũ negauerũt apoſtoli. =ððð
CExtraneus factꝰ ſum fratribus meis. peregrinꝰ filjs matris mee. C Eilius eni erat ſy⸗
nagogæ:ſicut & illi ſecũdũ ordinẽ corporatiomis terrenæ: a quibus exter & hoſpes habitus eſt: qa il ⸗ ls Nrage*
li ſceleribus erãt pleni:hic uero expers peccati. Extraneus factus ſum fratiibꝰ meis. Frẽs dni apoſtoli f.
unde dixit. Nunciabo nomen tuum fratribus meis. Peregrinus filiis matris meæ. Xps peregrinꝰ: ut nas fat- cxrertz ſyfi
cleophas. Tu ſolꝰ peregrinꝰes ĩ hieruſalẽ. Sołꝰ qa ſolꝰ& primꝰreſurrexit ĩmortalis: & mt ſynagoga.
CAuoniam ʒelus domꝰ tue comedit me. CQuia fecerũt eã ſpeluncam latronum.

eũ ꝓiecerũt:cũ eũ & ſamaritanũ & demonium habẽtẽ uocarẽt. Vnde iudæi cõtra chriſtum dicebãts
Si filius dei es:deſcẽde de cruce & credimus tibi. Alios ſaluos fecit: ſeipſum non põt ſaluum facereß
Qui exprobrant filium & patrem exprobrant: quia qui non credit filium nec patrem habet. ,5
Operni in ieiunio animam meã.⁊ factũ ẽ in oppꝛobꝛiũ mibi. Opprobrium enim ei in E -r dr - -. I. rr
ferre conabatur: cũ tẽptàs eum ſathanas ait: dic ut lapides iſti panes fiant. Vel quãdo dixerunt diſci - 12.
puli: rabbi manduca: ille dixit. Ego cibum habeo manducare quẽ uos neſcitis: & alio loco. Opera- Kre rrrce
mini cibum non qui peni: ſed qui permanet in uitam æternam. Sed eſuriebat Chriſtus ſalutem hu
mani generis. Vel eſuriebat fidem eccleſiæ: quia nullum cibum a iudæis inueniebbaa.
CPoſui veſtimentum meum cilicium.⁊? factus ſum illis in parabolam. In ſacco lucuus „A..
oſtẽditur uel fletꝰ: quo ĩ morte lazari uſus. In parabolã facaus ẽ iudæis: c eo flẽte dicerẽt: ecce qũ o ι rnα Lezer. . K
amabat eũ. Alii uero. Nõ poterat hic ꝗ aperuit oculos ceci nati facere: ut & hic nõ moreretur? ſ
Agduerſus me exercebantur qui ſedebãt in poꝛta. C IIli.ſ.ꝗ hũtes clauẽ ſciæ:neq; nroinant,
neq; alios ĩtroire pmittebãt: ſcribæ & phariſei ꝗ diſcernebãt cauſas cũ ſederẽt ĩ publico iudicio. 3
CSt in me pſallebant qui bibebant vinũ. CRepleti enĩ uino iniꝗtatis: qliter eũ interficerẽt

cõcinnabãt. Stulte enim pſallit: qĩ deũ molitur inſidias. Sciẽs. n. ppheta ſtultũ i aliquibꝰ eẽ pſallen-

tium: audi qualiter doceat quoſdam: pſallite inquit ſapienter. Vel ebrii erant de uino: quando ope-
riebant caput eius: & dicebant. Prophetiza nobis xpᷣe:Quis ẽ ꝗ te pcuſſiiis 5 R
CEgo vero oꝛationem med ad te wvſe. C Non eni uincor his paſſionibꝰ:qa tecũ ſum ĩ or̃o-/ . fas Aſe
ne. Ego uero orationem meam ad te deus: iudæis mihi maledicentibus atq; dicẽtibus cruciſige cru
ciſige eum: ego pro eis orans loquæbar. Pater ignoſce eis: nõ enim ſciunt quid faciunt. *
TZempus placendi deus ẽ in multitudine miſericoꝛdie tue. Omnia eni opa tua bipla
cita ſũt: ſ̊ pᷣſertim hoc tpᷣs: quo mea paſſiõe genꝰ hüanũ redimis: quodãmõ plus bnplacitũ feceris⸗
CExaudi me dũñe in veritate ſalutis tue. C Vt poſt uerã mortẽ reſurrectõis ueritas approbetur
CEripe me de luto vt non inſiganr. C Quære iuxta quoſdã ne forſitan lutũ carnis quã ſuſce/
pit ſignificet uilitatẽ. Orat ut ĩ luto & puluere ſicut omne humanũ gen diſſol niur örramͤnatun

TLibera me ab his qui oderunt mẽ. CApte hæc de iudæĩis:qui eum nũquã dilexerũt dicit
CEt de pꝛofundis aquarum. Non me demergat tempeſtas aque. S
Hæc paſſionis tempeſtas non eum in profunditate abyſſi retineat infernalis.
Meqʒ abſoꝛbeat pꝛofundin. CInquo dũ ꝑ mortẽ deſcẽdit ñ deuoretur ab eo.
MNeqʒ vrgeat ſup me puteus os ſuũ. CQ ᷑ſfi6Aditus inferni ſiue diabolus.
CEraudi me dñe qm̃ benigna ẽ mĩa tua ſecũdũ multitudinẽ miſerationũ tuaꝝ reſpice in me.
Hæc ſecundum infirmitatem humanam poſtulat dicens. Qui alios mea paſſione redimis me præ

— curẽte miſericordia cõtemplare. MMon auertas faciem tnam a pnuero tuo.
V XR pe, CVox xpᷣi ad pr̃em:ꝗ formã ſerui accœpit: ut ait ꝓpheta. Magnũ ẽ tibi uocari puerum meum.
Am tribuloꝛ velociter exaudi me. C Vt reſumã ſpm̃ quẽ tuis manibꝰ cõmẽdaui.
CIntende aie mee ⁊ libera eã pꝛopter inimicos meos eripe me. Vt me reſurgẽte
ab inferis cõfundãtur. Vel unde xpᷣs dixit poteſtatem habeo ponendi animam meam.

CTu ſcis impꝛoperium meum ⁊ confu ſionem meam ⁊ reuerentiam meaʒ.
Quam in aſſumpta ſuſtineo carne. C In conſpectu tuo ſunt omnes qui tribulãt me.
Tu uides quales mihi tribulationes inferant: & oſtendant illuſiones.
CImpꝛoperium expectauit coꝛ meum ⁊ miſeriam.
Improperium paſſionis: & miſeriam: ideſt contumeliam crucis.
¶Suſtinui qui ſimul contriſtaretur ⁊ non fuit qui conſolaretur me ⁊ non inueni.
Nullus de täta multitudine iniquoꝶ aut compaſſus eſt doloribus meis: aut extitit conſolator.
— o B CBederuũunt in eſcaʒ med fel.⁊? in ſiti mea potauerũt me aceto. CNHoc ĩã cõpletũ eſſe ĩ eui⸗⸗
= de nmt n Iſosn" geliis legim:c ſitiẽte dño in cruce acetũ cũ felle mixtũ bibere porrexerũt. & ex hoc & ex alio teſti
Wrt 4* ₰ W 2 monio intelligitur quod ad xpᷣm pſalmus referri debeat. H
C Fiat menſa eoꝝ coꝛã ipſis. C Dicdda legis & ꝓphetaꝶ:ad quã ſæpe cõuenĩiẽtes reficiebãtur.
In laqueũ ⁊ in retributiones ⁊ in ſcandalũ. CVt non ĩtelligãt mihi dñm nütiatũ.
—

, Nam & dominus in euangeliis dixit. Moyſes uos accuſat in quẽ ſperatis de me enim ille ſcripſit.

¶Obſcurentur oculi eoꝝ.ne videant. Diuinitatẽ ſub fragilitate latẽtẽ. Vt nõ uideãt.
Hoc erat qd præcabatur menſam eoꝑꝶ fieri in laquæum: ne legis. ſ. ſacramenta cognoſcerent.
CSEt doꝛſum eoꝝ ſemper incurua. CVt romanis ſeruiãt ſemp.Vel ſub one

re legis: qd ſecùdum litteraʒ ferre potuit nemo. “ 22
Effunde ſuper eos iram tuam.⁊ furoꝛ ire tue compꝛehendat eos. Fiat habitatio eoꝛum de/
ſerta.⁊ in tabernaculis eoꝛum non ſit qui inhabitet. CNHac oia in euerſione hieroſoly
4 mæ ſub Tito & Veſpaſiano cõpleta ſunt. Vel hoc ẽ qd ait.Dimittetur uobis domꝰur̃a deſerta. Rece
Nös:⸗ . N.-d⸗ vuq de iudæa xp̃o oẽs pariter cqᷓ i ſſerut ui ſ. ipſi ſü
A6E r -g re, e, c "udcte de iudæa xpo σπσvariter cͦ illo receſſerut uirtutes. C Qm quẽ tu ꝑcuſſiſti ipſi pſequuti ſũt
. . ore, Prrt De ſe hæc xpᷣs ad patrem loquitur:ſicut in alio propheta ex perſona patris legimus dictũ. Propter
peccata populi: percuſſi eũ: & iteꝑ:Percutiã paſtorẽ: & diſpergẽtur oues gregis. Percuſſus eſt enim:
. L. ◻ ut nos teſurgeremus: uulneratus ẽ: ut nos ſanaret. Sed & ſanguis & aqua quæ de uulnere lateris e XE
Pey sn age i A n ſerii martyrii baptiſmiq; prætulit typum: per qd itur ad cæylum. =Ml

, V — 2 . „ 8 .2 PH
Lo 5, E I Et ſuper dolorẽ vulnerũ meoꝝ addiderüt. CCuũ uel eccleſiã uel apoſtolos peſequuti ſũt.
2Bͤ Appone iniquitatem ſuꝑ inigtatem eoxy. CSicut enĩ qd me nõ crediderũt ad iniqtatẽ eis
Eẽᷓ reputatũ:ita qd me pſequuti ſũt iniꝗtati huic adiiciatur. C Et non intrent in iuſtitia tua.

CCæloꝑꝶ cũ iuſtis ñ capiãt regna. ¶Beleantur de libꝛo viuentiũ.⁊ cũ iuſtis non ſcribant᷑.
¶Duos hic libros ĩdicat ſcriptos:uiuẽtiũ ac iuſtoꝶ. Vñ aĩaduertẽdũ ẽ qd ille ſit uiuẽtiũ in quo ante oſe⸗ A. . 1

. Jlaer cs PſHHν1 Haduétũ deipphetæ ac priarchæ ſcripti ſũt. De quo moyſes peccãte populo ait. Si nõ dimittis eis no, Mlcnαlo
S . . 1 xã dele me de libro quẽ ſcripſiſti. Iuſtoꝶ uero dicit illũ:de quo dñs ad eos ꝗ p fidẽ ſequuti ſunt ait.

Gaudete & exultate: qa noĩa ur̃a ſcripta ſt ĩ cælo. Perſequutores ergo iſti & a prio libro deleti ſunt. — „
e i & in ſecũdo nõ ſũt ſcripi. Ego ſũ pauper.⁊ dolens in paſſiõe ⁊ ſalus tua de ſuſcepit me. X A pf-
CReſurgẽtẽ:hinc iã ꝓpheta loꝗtur. Ego ſum paup & dolẽs. Cũ.n. eẽt diues ꝓ nobis paup factus eſt ſet
& cõpeditos ſuos ñ deſpexit. Poſſumꝰhoc uerſiculo uti ſi q ĩ laudes martyrũ poram'. Quidã & de
animabus hoc intelligi putant: quod clauſæ corporibus non deſpectæ ſunt a deo:
Caudabo nomẽ dei mei cũ cãtico magnificabo eũ in lande. CQò uel diabolũ triſpha-
ueritauel uicerit müdu. C.Placebit deo. Ideſt patri. Super vitulum nonellũ
CQui ſeipſũ obtulit geniton. C Coꝛnna pꝛoducentem. CFortitudinẽ eccleſiæ dãtẽ.
CEt vngnulas. [U; Quibus ſacrilegia conculcet gẽtium ac diuellat. —
CAigdeãtꝓauperes ⁊ leten᷑. C Qd hũiliata ſupſtitiõe gẽtiliũ:eccleſiæ dñi extollitur regnũ
MAQuerite dñnʒ ⁊ viuet aia vr̃a. C Quæ nũc mortua ẽ pctis. C Qm̃ axaudinit pauperes dñs
Vt eũ reſuſcitaret. C Et vinctos ſuos nõ deſpexit. C Quia diſruptis diaboli nexibꝰeos re/
gno ſuo aſciut. CLZandent illũ celi ⁊ terra mare ⁊ oĩa reptilia ĩ eis.
Ipᷣi oia genuflectãt:cæleſtiũ terreſtriũ & ĩfernorũ. CQuonmiã deus ſaluã faciet ſuon.
CCeleſtẽ hieruſalẽ:ĩ qᷓ electos ſuos ꝓ mœritis adunabit ĩ uno corpore illius matris cæleſtis.
CCSt ediſicabuntur ciuitates iunde. C Aiæ ſanctorum quæ per confeſſionem —

KRe picias me ĩ tpe ſenectutis.cũ deſiciet virtꝰmea ne derelinis me.

ſanctuin tanꝗᷓ uiui lapides deferuntar. Et inhabitabũt ibi 2⁊ hereditate acqrent eam
?c ſemen ſeruoꝝ eius poſſidebit eã ⁊ qui diligunt nomẽ eius habitabũt in ea. CSãcdti utiq; /
qin ea tranſſferùtur. Vel ſemen eoꝶ.i. ꝗ p eos cõuerſi ſunt. Sed qa titulus pſalmi ꝓ his ꝗ Tnuabun ⸗ at P=lalrrnn
tur inſcribitur: oremus dñm. ut nos a gentilitate cõuerſos ĩ iudæ ciuitates ediſficet. & a jugo diaboli/
abſolutos ut ſoboles diligat proprias. Vt quos redemit per fellis amaritudinem. per aceti aſperitat
per crucis ſupplicia per clauorù uulnera. per mortis contumeliam. per gloriam reſurrectionis. ſic cu⸗
ſtodite dignetur in ſæculo.ut faciat participes ſanctis ſuis in regno. Amen.
EIn finem pſalmus Dauid in rememoratione. CSexageſimus nonus pſalmus ex per
ſona domini incorporati canitur depræcantis præſidium patris.

Eus in adiuto:iũ meum intende dñe ad adiuuandũ me feſting. CNim adiutoriũ .to . ℳ

xõps eſt.ꝗ nunc patris auxiliũ poſtulat. ad confutandos eos qui ſibi aduerſantur.
CConfundantur ⁊ reuereantur.qui querunt aiam meãꝗ vt auferant aam.
WIn hoc. n. cõfunduntur cũ eũ cuius aĩiam auferre uoluerunt reſurrexiſſe cognoſcunt. meta w qu DPdei ſamclun
CAuertant᷑ retroꝛſuʒ ⁊ erubeſcãt ꝗ volunt mibhi mala. CNõ imutantur in reſurrectiõe cum
ſctis.ſed retrorſũ cõuerſi erubeſcẽtes.qa quẽ ut hoĩem iudicauerũt.iudicare ut deum cernunt.
CAuertant᷑ ſtatim erubeſcentes:qui dicunt mihi euge euge. CIrridentiũ hæc uox eſt
quæ ad eos refertur ꝗ dicebant. Si filius dei es. deſcende de cruce. & iterum. Confidit in deum. libe
ret eum ſi uult.Poſt impioꝑ uero pꝑœnam.ad glori conuertitur beatog. Exultent ⁊ letent
in te oẽs qui querũtte. CQui per lachrymas pœnitentiæ te qui miſericors es requirũt.
Et dicant ſemꝑ magnificetur dñs. CAccepta indulgentia peccatorum.
Qui diligunt ſalutare tuñ. CDiligentes te. eo quod ſis omnium.
Ego vero egenus ſũ ⁊ pauper dñs adinuat me. CXps dñũs ſe crebro egenum & pauł
perem uocat: cuius cura in paternæ pietatis amore conſiſtit.
G Adiutoꝛ meus ⁊ ꝓtectoꝛ meus eſto deus meus.ne tardaueris. ¶Hine. n. paſſioni.
tempore diſcipulo dixit. Quod facis fac cælerius. ſcilicet ut paſſionem. corporis uelox reſurrectio/
nis adiutorium præueniret. qui uulneratus eſt propter peccata noſtra. & reſurrexit propter iuſtifica?j
tionem noſtram. ipſe nobis nunc auxilium in tempore tribulationis miſeratione ſolita largiatur. ut
cum ſanctis eius exultantes. eum magnificare atq; extollere ualeamus. amen. ”ÿ””ẽ
CSeptuageſimus pſalmus uocem continet ꝓphetæ de illa Redemptoris humilitate corporea con/
querentis. ac de eius reſurectione glorioſa canentis. Pſalmus Dauid. ðVUMD
N te domine ſperaui non confundar in eternum. =ð D
COrat ergo mediator noſter. ut hæc confuſio mortis non ſit ut cæteroꝶ oĩum diuturmna.
CEt in tua inſtitia libera me ⁊ eripe me.Inclina ad me aurem tuaʒ ⁊ ſalna me.
ICIuſtitia. n. tua eſt. ut ꝗq fecerit uoluntatẽ tuã tranſeat a morte in uitã per quam & ego nũc —urn XS ſt „

eripi depræcor. Vel aliter. Inclina ad me aurẽ tuã & ſalua me. Aures domini dicuntur. quando exaudn, ..lrͤ 4
dire dignatur. quia formam ſerui accipiens factus obœdiens patri uſq; ad mortem. mortem autem 9
crucis. propter quod deus illum exaltauit. & donauit illi nomen quod eſt ſuper omne nomen.
Eſto mihi in deum pꝛotectoꝛem.⁊ in locum munitum vt ſaluum me facias. ðð
CQuia abſqʒ te: neqʒ refugium:neq;ʒ munitio: neqʒ protectio a quoquam præſtari poteſt. Nunquid – rles on eſ.
deus localis eſt? Licet localis ſit ad ſe uenientibus. ſed non eſt localis quia ubiq; eſt.
CQuia firma mentũ meũ ⁊ refugiũ meum es tu. C Firmamentũ.cũ equalis in eo conſiſtit ſub
ſtantia. Refugiũ iuxta ĩbecillicitatẽ corporeã. C Deus meus eripe me de manu peccatoꝛis
2 de manu cõtra legẽ agẽtis CDe poteſtate populi iudaici. q me uenturũ ĩ lege nõ intellexit.
CSt inigꝗ.ſemper malignantes. Non oẽs peccatores etiam iniqui. Peccatores ſun
tranſgreſſores.i. iudæi & mali xpiani. ꝗq uetus & nouũ reganen rũ tranſgrediuntur. Iniꝗ qui non cr

dunt. ut paulus ait. Qui ſine lege peccauerunt. ſine lege & peribunt: S
Qm tu es patientia mea dñne. Quia pro tua patior uoluntate. CSpes mea a iunẽ V „
tute ma. C Ab initio ætatis corporeæ. Ideo ſpes nõ confunditur. quia caritas dei diffuſa è in⸗ cherces 2 ri⸗ ſa⸗ AP-
cordibus noſtris: per ſpirituz ſanctum qui datus eſt nobis. ¶In te cõſirmatus ſũ ex utero.

Legis utiq; ex quo initraui creÄedere. Be vẽtre matris mee Synagogæ de ꝗᷓ ꝓceſſt
Tu es pꝛotectoꝛ meus dne.In te cantatio mea ſemper. A te ptegar in ꝑaſſione. & tuuʒ
in gentibus nomen concinã. CTanqᷓᷓ pꝛodigiũ factus ſuʒ multis. CDicebantiilli. Sa
maritanus es tu. & demoniũ babes. Et tn dne adintoꝛ foꝛtis. CDixiſti mihi hic eſt ſeree e
lius meus dilectus in quo mihi bñ cõplacui.iᷣm audite. C Repleatur os meuz laude tua. vt —
cantem gloꝛiã tuã tota die magnitudinẽ tuam. CVna dies eſt ſctĩs tuis in hoc mundo. quez
nulla obſcurat nox.ĩ quo & cũ ꝗbus laudẽ gloriã magnificentiãq; cõcino tuã. ꝗa ego in his ſũE go,

cano tibi. Sed & nũc ipſe dñe aperit os nt̃m ut poſſimus eius gloriã nuntiare. atq; laudẽ eiꝰdiſſerere

—

CIn cõſumatiõe utiqʒ ætatis iſtius. Quia dixerũt inimici mei mibi.
Dicẽtes hic ñ ẽ de deo ꝗ ſabbatum non cuſtodit. C Et qui cuſtodiebant animam meam.

Erpoſitio.

conſilium fecerunt in vnum dicentes. Deus reliquit enm perſequimini? compꝛehendite eum

quia non eſt qui eribiat. Hæc dixerunt impii. & errauerunt obcecatũ. n.ẽ malicia cor eoꝶ.
Sed & in ipſa paſſione quaſi derelicto a deo dicebant. Sine Veniat helias & liberet eum.

Beus ne elõgeris a me:deus meus in adiutoꝛiũ meũ reſpice. Vtalligato forte ui

ctor redeam ex infernoo. Lonfundant ? deſiciãt detrabẽtes aie mee operiant᷑ confu
ſione ⁊ pudoꝛe ꝗ querut mala mihi. Cum ego reſuſcitatus fuero.
CEgo aüt ſemper ſperabo in te dñe:⁊ adiciam ſuper omnem landem tuam.
Vt quæ tibi lex offerre præcepit ĩ ſacrificiis ſuis uiſibilibus redẽptus populus
Os mcum annuntiabit iuſtitiam tuam.tota die ſalutare tuum.
CReſurgẽs enim congregabo eccleſiam. in quam tuas concinam laudes.

CAQnia nõ cognoui litteraturam:intrabo in potentias dNmnſi. C Cognouit ille negationẽ. qa
magiſtrũ uendidit. Nã ego te clarificaui ſuper terrã. opus conſumaui quod dediſti mihi ut facerem.
Bomine memoꝛaboꝛ iuſtitie tue ſolius. CPaternæ eũ iuſtitiæx memorẽ ꝓpheta dicir

ſicut & ipſe in eusgelio ait. Ego q audiuia patre meo. hæc loquor. Beus docuiſti mea iu
uẽtnte mea:æ vſq; nunc pꝛonũtiabo mirabilia tua. æ vſq; in ſenect æ ſemũ de ne derelinqs me.

N= Mrr, a pC Nunꝗᷓ enim eſt derelictus a patre. ſed ſemper teſtimonium perhibuit quia uerax eſt.

„ 8 —
e. m ͤ optonn
opy

WPe-. Fen

.

2WèðJ 57

CBonec annuntiẽ bꝛachiũ tuũ.generationi oĩ que ventura eſt. Potentiã tuam ⁊ iuſtitiã tuam
vſqʒ in altiſſima. Hæc oĩa chriſtianæ generationi annũriauit: quã ſuo ſangui-

ne acquiſiuit. & ꝓ qua paſſus eſt qꝗᷓ ſequütur. C Que feciſti magnalia deus quis ſimilis tibi.
Qui me miſericordi conſilio ad redemptionem humanam miſiſti. CQustas oñndiſti mi
hi tribulatiões multas ⁊ malas.⁊ ꝗuerſus inuſtificaſti me.,. Multæ quidẽ ei tnbulatiões in

carnis infirmitate oſtenſæ ſunt ob ſalutẽ humani generis.ſed omnia uiuaciter tolerauit.
CEt de abyſſis terre iteꝝ reduxiſti me. N¶Hoc eſt de proſfunditate inſerni. Dicant nüc
g1 iudæi qui hunc ꝑpſalmum in ſolum Dauid canere uolunt. quando de profundo abyſſi eſt eductus.
CMultiplicaſti magniſicentiã tuam deus. ? conuerſus cõſ- olatus es me.
Mι Cü hi qin inferno tenebantur mecu redierunt. C Mãz ego confiteboꝛ tibi ĩ vaſis pſalmi.
M⁰ Aui de illo uino nouo euãgelico & apoſtolico repleti in pſalmis me intelligunt præconatum.
ANeritatẽ tuã deus pſallꝗ tibi in cythara deꝰ ſcũs iſrabel. Iin his qui te mente retinent.

7 lingua mea

CExultabunt labia mea cũ cantauero tibi. CNHaæc ad clauſulam Eatmipropheta dic

¶ Et aia mea quã redemiſti. CNe ei mors ſecunda dominaretur. C Se

meditabit᷑ iuſtitiã tuã cũ confuſi ⁊ reueriti fuerint qui qrunt mala mihi. CSiue uitia ſiue
poteſtates aereæ. quæ mihi iniquas inferunt immiſſiones. Nos uero depræcemur dñm. ut repleto

laudibus eiꝰ ore humanoea ſemper meditemur in cordibus quæ ei placitis uocibus proferamus.
¶Incipit pſalmus ſeptuageſimus primus.
(X= T hic pſalmus proprie ad xp̃m refertur. Salomon quippe pacificus. & pacificus eſt chriſtus.
WiEt permanet cũ ſole & ante lunam generationis generationũ. Si ſuper ſalomonẽ iſte pſal/- 3
fuus intelligitur. hoc pœnitus ſtare non poteſt. Salomon quippe nec cũ ſole nec cũ luna p

S Wmanſit. Si uero uolumus intelli gere de xpo quærendũ quũo chriſtus non habeat finem cuʒ
ſo

* luna. & cælum & omnia ueteraſcere & tranſire dicantur. Sed iſte ſeptuageſimus primus pſal⸗⸗

mus quẽ propheta cecinit.ſflium dei in mundũ uentuꝶ ondit. eü poſt aſſũptæ carnis iniurias li⸗
beratoſq; paupes de manu potẽtis. cælis reditũ a patre oẽ ſumpſiſſe iudiciũ. tale ĩgr̃ ſumit exordiũu.
FEFErus iudiciũ tuum regi da. C¶CToquitur ergo ut diximus ꝓpheta ad pa⸗

trem. ut iudiciũ filio donet: non qd eum in una deitate ſubſiſtens nõ habeat.ſed ut in cor/
nem filii aſſumptus.per baptiſmi in eo renatus eſt. Nã congrue cõuenit: ut popuilus iuſti/
tia uiu at. Rex aut iudicium qd a patre ſuſcpit exerceat. quod ſequens confirmat uerſiculus.
Judicare populum tuũ in tua iuſtitia. CQuẽ per paſſionẽ ac reſurrectionẽ illius acgqſiſti.
CEt pauperes tuos in iudicio. CVt poſt præſentes erũnas:conſolationẽ capiãt ſempiternã
CSuſcipiant montes pacẽ populo ⁊ colles iuſtitiam tuã. NMontes colleſq; duplam
hẽre intelligentiã ſæpe monuimus. i. patris deifici. & aduerſarii. Ergo hi ꝗ ſeducente aduerſario fa-
uẽtibus diuitiis in modũ colliũ montiũq; eleuati ſunt.ſubditi nũc deo illã pacẽ iuſtitiãq; ſuſcipiant
quã populus quẽ ſupius adoptiuũ diximus tenet.i.chriſtum qui eſt pax noſtra & iuſtitia.
AJudlicabit pauperes popuii. CVt pro eo paupes facti a cæleſtibus regnis locupletentur.
CEt ſaluos faciet filios puuperum. Qui per eos conuerſi ſunt. CESt humiliabit
calumniatoꝛenmn. C Largito iuſtis præmio humiliat diabolum:qui nunc eis
calumniator exiſtitt. CEt permanebit cum ſole. Cum claritate paterna. Nã huic ſoli
aptati iſta non poſſunt.qa cũ hoc mundo diſſoluetur. CEt añ lunã generatiõis generationũ.
CPriort enim ſtabit ante omnem congregationem eccleſiæ. manebitq; in ſempiternum.
1 SEt deſcendet ſicut pluuia in vellus. Sicut enim in uellus gedeonis pluuia deſcen-
dens cu terra arens defecit. ita & hic illapſus eſt in utero uirginali per infuſionem ſpiritus ſancti.

C¶SESt ſicut

deportet in moribꝰ

¶Pſalmus Bauid in ſalomone.

pore uenturũ oſtendat. CEt iuſtitiã tuã ſilio regis. CPopulo qui ĩ adoptio

cr r e e l-- px⸗ = 81

Super Pſal. lxxii.

CEt ſient ſtillicidia ſtillantia ſuper terram. CAnda enim etat terra humani corporis As -anz. orrs, en
cũ aduenit. nec ullũ fructũ exhibere poterat ſanctitatis.ſed ipſe eam pᷣdicationis ſuæ ſtillicidiis fœci ho=, iuk ar. 4
4 datam fructibus repleuit æternis. CDOꝛietur in diebus eius iuſtitia.? abundant ia pacis
i CEQuod in diebus auguſti cæſaris eſt impletũ. cum dũs de thalamo uirginali proceſſit. Nam ita his
Nn Nichus oĩa bella quieuerunt. ut ẽt illud impleretur qd alius propheta cecinit dicens. Conuerterunt᷑
E gladios ſuos in uomeres. & lanceas ſuas in falces. Dies aũt eius ſunt. cũ concipitur. cũ naſcitur.cũ nu Srn ſrenmt
tritur. Dies eius ſunt.cũ opa patris opatar. cũ patitur cũ ad inferna deſcendirt. cũ reſurgit. cũ ſe diſci
ulis præbet. cũ cælos aſcendit. CBonec auferat᷑ una. CEleuetur ecclelia.
Et dominabitur a mari vſqʒ ad mare ⁊ a fluminibus vſqʒ ad terminos oꝛbis terrarum. cl
Cotum hic mundũ ſua paſſione acquiſitũ atq; ſubiectum xpo dnño propheta teſtatur. èUä
in CCoꝛã illo ꝓcidẽt ethiopes. CPeccatis tænebroſi. CEt inimici ei terrã lingent.
n Cluxta illud. Te adorabunt. & puluerem pedum tuorum lingent.
i CReges tharſis ⁊ inſule munera offerent:reges arabũ ⁊ ſaba dona adducent:⁊ adoꝛabunt euz
g oẽs reges terre:oẽs gentes ſeruient ei. COẽ hic mundiale imperiũ. honores & ordines ad
N xpᷣm dñm accedere eiq; colla ſubmittere. bonorũq; moꝑ dona deferre ꝓpheta ꝓnuntiat: qd ex ma 4
orum muneribus intelligimus peractum.Ipſi. n. gentiũ regnũq; typũ tenuiſſe manſtrantur.
wen Quia liberauit pauperem a potente. CPopulum ſidelem a poteſtate diaboli.
doni CSESt pauperem cui non erat adiutoꝛ. Parcet pauperi⁊ inopi.⁊ aias pauperum ſaluas facier. ⸗
b CQui abiectis mundi diuitiis pœnitentiam egerunt. parcitur his & ſaluabuntur. HZ
Dül Et vſuris ⁊ iniquitatibus redimet aĩas eoxꝝ. CNe depereuntibus uſuris in terra cõſti/Mna
i tuant theſauros. ſed in cælo collocent ſacculos ꝗ non uetereſcant. Sed & uſuræ peccata ſunt.cũ mali
cia ſathanæ accepta multiplicantur. CSEt honoꝛabile nomẽ coꝝ coram illo.
tni⸗ CCorã deo patrte. Et vinit. C In ſanctis ſuis ſicut & paulus dicebat. Ilam nõ uiuo ego
in uiuit autem in me chriſtus. CEt dabit ei de auro arabie. , „
Oſferunt ei muneris puritatem.tanꝗᷓ aurum arabicum ſplendore pulcherrimo rutilans T, el.n ann.
r Et adoꝛabunt de ipſo ſemper. CEo quod ab iniquitatibus liberati.
u CTota die bñdicent ei. In uno eccleſiæ corpe cõgregati. C Et erit firmamentũ i terra. ,.
Magnum.nn. terræ labenti attulit eius aduentus. paſſio. ac reſurrectio fimamentum. Ren. AS frr
n. CIn ſummis montium ſuper extolletur ſuper libanũ fructus eius. n
du CSuper omnes enim altitudines ſæculi eleuata eſt gratia baptiſmi. per quam peccata tollunrur. υd — veares baxtſ. .
uuſtt Et floꝛebunt de ciuitate. Cldeſt de cæ leſti Hieruſalem. ¶. Sicut fenum terre. ,
