nouit iuxta audientium capacitatem prædicare: modo exempla ac dicta patrum: per quorum cuſto * . 6
diam ad requiem perueniatur æternã: iuxta litterã replicat: modo ſuauiores in is ſenſt u ſpiritali’ Pr) 7

—

¶.iber tertius.c.xxv.

fructus quibus pia audientium deſideria paſcat. Remoto litteræ uelamine pandit.
“?”MU CInauris aurea:æ margaritum fulgens:qui argmit ſapientem ? aurem obedienteze,
MXA.-— ls ar“ . . T Recte humilis auditor inauri cõparatur aureæ. quia dũ libenter increpanti ac docenti aurẽ accòͤ-/
= K modat.Iam ſeſe ad recipiendũ claritatẽ ſapiæ cæleſtis præparat: iã ſupernæ lucis uiſioni appropiat.

AAS r dl. 1. P-r. — „Recte magiſter eruditus margarito fulgenti aſſimilatur: quia emendationem morũ: dum ſuperno
S rum ſcientiam deſiderantibus ac pie quærentibus animis oſtendit: quaſi aureo ornatui maiorem in
ſuper gratioremq; ſulgorem gemmæ ardentis adnectit.
Sicut frigus niuis in die meſſis ita legatus ſidelis ei qui miſit eum:Aiam illiꝰ règeſcere facit
CImportunũ uidetur oĩmodis tpe meſſis ningere. Nã & infra legimus: qũo nix eſtate: & pluuia in
meſſe: ſic indecens eſt ſtulto gloria. Sed tñ in feruentiſſimis paleſtinæ regionibus non parũ delecta-
bile eſt metentibus ſi ſubito frigus qũo in niue ſolet adueniat: qd incendia ſolis aliquantũ refrige-
2. „ ret:ſudorẽ laborantiũ tergat: ardentes tẽperet anhelitus. Cui recte frigori legatus aſſimilatur fidelis:
rgatuz P * 9P*ααιes qui menté eius qui ſe miſit prudenter agendo repauſat. Miſtice aut legatus ndelis: doctor eſt catho
eſ⸗ eer ſos licus: qui aũt mittit eum dñs. Porro dies meſſis in eſtu: ts eſt prædicationis inter furores perſequẽ-
tium. De quo dictũ eſt. meſſis quidẽ multa operarii autẽ pauci. Frigus niuis in meſſe: aliquantula eſt
quies prædicantiũ a perſecutione repugnantiũ. Recte ergo di ſicut frigus niuis in die meſſis. ita le-
gatus fidelis ei qui miſſit eum: aiam illius requieſcere facit: quia ſicut optabile eſt prædicatoribꝰ uer
bi cũ ab inſidelium rabie forte aliquid refrigerii accipiunt:nec facultas docẽdi negatur: ita ipſi quĩ
ad pᷣdicandũ eos miſſit dño gratũ eſſe conſtat:cũ ſalepram ab eo legatiõeʒ: etiam inter aduerſa ob
ſiſtentiũ fideliter cõplent. Deniq; ut lucas refert:reuerſis a pᷣdicationis officio diſcipulis:exultans ſpũ
ſancto patri gratias obtulit dicens: confiteor tibi dñe pater: dñe cæli & terræ & cætera.
Mubes ⁊ ventus ⁊ pluuie non ſequentes:vir gioꝛioſus ⁊ pꝛomiſſa non complens.
Huic ſimile uidetur qd ſuperius ait: ne lactes quẽquã labiis tuis. Sed ille uerſiculus ſpãliter hoc cõ/
¾ tinet: ne promittendo hoĩem ſuſcipias: & non cõplendo decipias. Iſte uero uerſiculus & hoc conti-

. 9
AI . CVPatientia lenietur pꝛinceps:⁊ lingua mollis confringet duritiam.
CQuãuis dñm peccãdo offendiſti: potes tñ eius mereri clemẽtiã:ſi patiẽter aduerſa ꝗᷓ tibi pro pecca
r. s WTce tis irrogantur pertuleris: humiliq; ſatiſfadnone duritiam domaueris contumaciæ prioris
LCJC‚ Mel inneniſti: commede quod ſufficit tibi. ne foꝛte ſaciatus euomas illud.
, Hoe, rr CDulcedinem inueniſti cæleſtis intellectus quæ ſpiritalium patrum officio: quaſi prudentiſſima-
e ſafe rum apium tibi labore miniſtratur. Vide ergo ne in ea plus ſapere appetas quam oportet ſapere: ne
dum ſumma intelligere ultra uires quæris: etiam quæ bene intellexeras amittas. Poteſt auteʒ in hoc
uerſiculo:tipice dictum intelligi:quod in ſequenti aperte ſubicitur.
Subtrabe pedem tuum de domo pꝛoximi tui:ne quando ſaciatus oderit te. .
1. „38 CEt ſi ẽt proximi cuiuſlibet allocutionẽ uel uiſitationẽ: melle dulciorẽ inueniſti: melius tñ eſt ut ra
= Püc D6 DRe — rius ueniendo: facias eum ſemper tuũ diligere aduentũ: quã ut uel una uice. tandiu cum illo mane-
faLA.) part, as. uel totiẽs ad eum uenias: donec te uidere faſtidiat: & ne redeas quærat.
Bẽs putridus:⁊ pes laſſus:gꝗ ſperat ſupꝑ infideli in die anguſtie:⁊ amittit palliũ in die frigoꝛis.
CEt Hieremias ait maledictus qui ſpẽ ſuam ponit in hoĩe:& ponit carnẽ brachiũ fuũ.Qui denti pu/
trido & pedi laſſo cõparatur: quia qui illud unicuʒ hoĩs bonũ hoc eſt adhærere deo & ponere ĩ deo
— Aſpẽ ſuã neſcit.Iſte nec uitæ pcipere cibũ:nec ad manſionẽ poteſt deſideratæ ſalutis ptingere.Et talis
Ple. o Wrer— J. l,. )— Aittir palliũ in die frigoris:qa & ſi in ſerenitate uitæ pᷣſentis habitu religionis uidetur indutus: ubi
tamen diſtrictio iuſti iudicii ingruerit:nudus omnimodis ab ornatu iuſtitiæ parebit: nec eoꝶ con⸗
ſortio dignus: de quibus ſcriptum eſt. Beatus qui uigilat & cuſtodit ueſtimenta ſua ne nudus am/
bulet: & uideant turpitudinem eius
¶Acetum in nitro:qui eantat carmina coꝛdi peſſimo.
CNitrum a nitria prouintia ubi maxime naſci ſolet nomen accepit. Nec multum a ſalis armoniaci
ſpecie diſtat:nam ſicut ſalem in littore maris feruor conficit ſolis durando in petram aquas marinas
quas maior uis uentorum uel ipfius maris feruor in littoris ulteriora proiecerit: ita in nitria ubi eſta/
te pluuiæ prolixiores tellurem infundunt: adeſt ardor ſideris tantus ꝙ; ipſas aquas pluuiales: per la-
titudinem harenarum concogat in petram. Salis quidem uel glaciei aſpectui ſimillimam: ſed nil ge
lidi rigoris. nil ſalſi ſaporis habentem: quæ tamen iuxta naturam ſalis: in caumate durare: & in
nubiloſo aere fluere ac liquefieri ſolet. Hanc indigenæ ſumentes ſeruant: & ubi opus extiterit pro lo
mento utuntur: Vnde iudeæ peccanti dicit propheta: ſi laueris te nitro & multiplicaberis tibi her-
bam borith: maculata es iniquitate tua dicit dominus deus. Crepitat autem in aqua quomodo calx
uiua:& ipſum quidem diſperit ſed aquam lauationi habilem reddit: cuius natura cui ſit apta figuræ:
. cernens ſalomon ait: acetum in nitro & qui cantat carmina peſſimo. Acetum quippe ſi mittatur in
nitrum: protinus ebullit: & peruerſa mẽs qñ per increpationem corripitur: aut per prædicatiõis dul
cedinem bona ſuadentur:de correptione ſit deterior: & inde in murmurationis iniquitatem ſuccen
ditur:unde debuit ab iniquitate compeſci. WMW

CSi eſurierit

3

nere poteſt: & illud quod dicit apoſtolus:habentes ſpeciem pietatis uirtutem autem eius abnegãtes

mn⸗
e
hoe

tta
e⸗

is.
⸗
ceo
ni
bi
G
n/

cl
n;
ſr

1n
lo
l.
1n
l

Pwz;

ſeſt. Melius eſt ergo in altitudine uirtutũ manere quẽpià libeꝶ a uinculis uxoriis: & a ſeculi huius ſe 9
fretũ deſideriis: ꝗᷓ cum carnalis uſu uoluptatis: quotidianis nefariæ mulieris contumeliis affici. . ns bo & ITrre o

. – ſed ipᷣm maledicũ oppuimũt. Neqʒ mmaledici regnũ dei poſſidebũt. Nõ aũr ſine cã dicit maledictũ
1W

7 —
— „

R

Super TParabolas Galomonis.

CSi eſurierit inimicus tuus ciba illum:ſi ſitierit da ei aquam bibere. D. A. s r I
CEt de corporalibus alimentis: & de ſpiritalibus poteſt intelligi.
CPꝛunas enim congregabis ſuper caput eius:⁊ dominus reddet tibi.
CNon de incendiis pœnarũ dicit. neq;.n. doceret ſapia ut bona faciendo inimico:perditionis eius
cauſam miniſtrares: ſed per prunam ſuper caput eius: ardorẽ caritatis in corde eius ſignificat. Fit.n.
nonnunquã: ut inimicus crebris uictus bñficiis: odioꝶ rigore emollito calorẽ in mente cantatis ex
cipiat: ac de inimico amicus fieri: & eum quem ininſte oderit redamare incipiat.
CGSentus aquilo diſſipat pluuias:⁊ facies triſtis lingam detrabentem. T=ll-⸗ 2.19)
Si hilari uultu audieris detrahentẽ: tu illi das fomitẽ detrahendi:ſi uero triſti uultu hæc audias: ut
dixit quidam uir dei: diſcit non libenter dicere: quod didicerit non libenter audiri.
¶¶Melins eſt ſedere in angulo domatis:quam cum muliere litigioſa.⁊ in domo communi. –
CDoma excelſus & ſecretus eſt locus: quod enim doma græce: latine dicitur tectũ. Deniq; in acti r g& M. 1er
bus apoſtolo& ubi petrus in ſuperiora ad orandũ aſcendit. ꝓ ſuperioribus. in græco doma ſcriptũ
1.

¶ Agqua frigida aie ſitienti:æ nuntius bonus de terra lõginqua.

CDicit pſalmiſta:ſicut ceruus deſiderat ad fontes aquaꝶita deſiderat anima mea ad te deus. Aqua ”Y”M
ergo frigida quæ ſitienti ardorẽ reſtringat. & nuntius qui de longe ueniens noua quælibet & inopi?!⸗: .Wq e fu⸗.
nata gaudia portet aſſimilantur: quia & dulcedo diuinæ uiſionis aiam diu deſiderantem cõſolatur aſ Tarn
atq; ab eſtu præſentiũ tribulationũ liberam reddit. Et angeli quotidie de rerra longinqua hoc eſt a
ſuperna patria deſcendentes in mundum: iuſtos uel inter tentationes ſpe cæleſtium roborant uel fi/
nitis tentationum certaminibus: ad palmam perpetuæ retributionis inducunt.

Sons turbatus pede:⁊ vena coꝛꝛupta:iuſtus cadẽs coꝛã ipio. Fons & uena uitæ ẽ os & Oes ⸗= = Pr .

lingua iuſti qui meditatur ſapiam: & loquitur iudiciũ. Et ſi hunc a diabolo ſuperari atq; in caſſũ redi ſe- r e-e aß
gi contigerit:mœrito fons turbatus aduerſario cõculcante. & uena dr eſſe corrupta. Euenit. n. ſæpe
ut qui maiori ſcientia præditi fulgebant: ad ultimũ plus uolentes ſapere quã fragilitati humanæ cõf
ceſſum eſt in ĩſipientiæ foueam deciderint. Vnde conſequenter adiungitur.
CSicut qui mel cõmedit multũ:nõ eſt ei bonũ:ſic qui ſcrutatoꝛ ẽ maieſtatis oppꝛimet᷑ a gloꝛia.·. ⸗. Mi⸗ a.⸗ ſlacf A-.
¶Dulcedo.n.mellis ſi pluſqᷓ neceſſe ẽ ſumitur:uñ delectatur os inde uita necatur:Dulcis quoq; ẽ re- WU
qſitio maieſtatis: ſed qui plus hãc ſcrutari appetit quã humãitatis agnitio pmittit:pſa hũc eiꝰ gloria
pᷣmit: qa uelut mel ſũptũ ĩmoderate: pſcrutantis ſenſũ dũ non capitur rupit. Nõ hoc aut ſolũ quiſq; lI
ſapiens attẽdere debet: ne altiora ſe ꝗrat. & ne fortiota ſe ſcrutatus ſit: ueꝶ ẽt ne ea quæ recte atq; uti/
liter ſcire potuit. immoderatis ſermonibus ſibimet minus utilia reddat: Vñ adhuc apte ſubnectitur. —

Sicut vrbs patens:⁊ abſqʒ muroꝝ ambitu:ita vir qui non põt in loquændo cohibere ſpũs ſuũ a= mi== p- 9 ⸗

CSi.n. muxꝑ ſilentii nõ hẽt:patet inimici iaculis ciiutas mẽtis: & cũ ſe p uerba extra ſemet pſam iacit N.. ann r .
apertã ſe aduerſario oñdit: quã tanto ille ſine labore ſuperat: quanto & ipſa quæ uincitur: contra ſe
metipſam per multiloquiũ pugnat. CAPITVLVM. XXVI.
emANAomogo nix eſtate ⁊ plunia in meſſe:ſic indecens eſt ſtulto gloꝛia:
RDGCANic uerlſiculus ne indoctis honor docẽdi cõmittatur pᷣmonet. Nix nãq; æſtate: & plu
GEAuiæ ſunt in meſſe pſecutiones infideliũ in tpe p̃dicationis euãgelicæ: quæ dũ grauiores .2
ornrte inſiſtunt: & calorem in mulris impediunt dilectionis: & fruges bonæ operationis 17 9 7 M
Eene fœdant. Quibus recte gloria quæ ſtulto confertur eſſe ſimilis aſſeueratur: quia ſi indo⸗ IFy- fedetes hl
cto cathedra docendi tribuitur: æquæ ſimiliter per hoc eccleſia ut infidehum perſecutione leditur yelka. J-l.l. b-L.-er
quod eſſe ueriſſimum arrianæ tempeſtatis calamitas probauit. ) ee rren rrrr. .
Mã ſicut auis ad aita tranſuolãs:⁊ paſſer quo libet vadẽsaſic maledictũ fruſtra ꝓlatũ in quẽ/ . S
piã ſuperueniet. CVerba quidẽ recte auibus cõparantur:qd ſonãdo ꝑ aera trãſuolẽt: ab Nada 4.2 99

ore uidelicet loquẽtis: ad aures uſq; audiẽtis. Sed diſtãt in eo:qa põt fieri: ut auis quo libet uolãs: eo
loco reſideat: ubi nil ei certe neceſſitatis aut utilitatis ſuppetat: uerba aũt quæ loꝗmur: non quo libet 4. . .
diſperſa in uẽtũ deffluunt: atq; euaneſcũt.ſed in auctorẽ ſuũ cuncta reuertuntur: & uel bene prolata “ — xe e
iuuant loquentẽ: uel mala ædita grauant.ltaq; ſi pro omni uerbo etiam otioſo rationem in die iu/-
dicii reddere cogamur: quanto magis autem maledicta: non ſolum ea quæ malitioſa mente in iſon .1
tem iaculantur. uerum ẽt illa quæ negligentiũ conſuetudine paſſim in quoſlibet proferũtur:nõ aliũ P aleds

xſruſtra ꝓlatũ.. n. maledictũ iuxta diuinæ diſtinctiõis irã in ĩpios ſe miſſũ: ut ẽ illud beati petri ĩ ſimo . l H 1.2
nẽ magũ: pecunia tua tecũ ſit in pditiõe. & ea q̃ in apoſtatas & hereticos eccleſiaſtica aiaduerſiõe p/ 2 .
ferütur anathemata. De ꝗbus dñs eidẽ eccleſiæ dicit: qcũq; alligaueris ſuꝑ terrã erüt ligata & ĩ cælis. ) „ —, .
CFlagellum equo:⁊ camus aſino:⁊ virga in doꝛſo impꝛudentiuʒ. 1

5

CEt quid per equũ niſi ſuperbũ:& qd per aſinũ niſi luxurioſũ quẽlibet ſigurat? & ideo neceſſe eſt.
6 Hr.,“ ut per diuinuj flagellum. elatio humilietur ſupetborum ut per infirmitatẽ carnis uelut p camũ co/

2 . . — — „ — * . „ ar „ „ * 7 .
hibeatur uoluntas lubricoꝑꝶ. Vt qui ſpõte cõuerti nolunt coacti flagellis cõuertãtur a uitiis: ſicut ait len⸗ P; d⸗ eat — e

Liber tertius.c.xxvi.

Propheta.In camo & freno maxillas eorum conſtringe: qui non approximant ad te.
¶Me reſpondeas ſtulto.iuxta ſtultitiam ſuam ne efficiaris ei ſimilis.Reſpõde ſtulto:inxta ſtul
). e P titiam ſuam:ne ſibi ſapiens eſſe videat᷑. CNon hæc inuicem ſibimet cõtraria de⸗-
9 bent uideri:non rñdere ſtulto iuxta ſtultitiã eius: & rñdere ſtulto iuxta ſtultitiã eius: utrũq;. n. pro tẽ
porum & perſonau diuerſitate cõmendat. dũ & ſtultus contẽnitur quia non percipit ſapiam: & ſtul
ta ſuperbia alia decutitur ſtultitia: iuxta qd apoſtolus dicit. factus ſum inſipiens: uos me coeg ſtis.
Claudus pedibus:⁊ iniquitatem bibens:qui muttit verba per nuntium ſtultum.
W Poteſt forte euenire ut ſapiens quilibet ſtultù in legationẽ mittat: neſciens quia ſtultus eſt nec ta-
men ipſe ſapientiæ ſuæ gloriam perdat in eo quod de ignoto bonũ quod audierat credidit. Sed ꝗ
hereticum ſciens mittit ad prædicandũ populis claudus eſt pedibus & iniquitatem bibens: quia &
operis boni foris inceſſum amiſit: & interiora ſui ſenſus: hauſtu ſtultitiæ debriat.
NQuomodo fruſtra claudus pulchras hʒ tibias:ſic indecens è in oꝛe ſtultoꝛum parabola.
B⸗ -s er⸗ Pr, Sicut.n.fruſtra claudus hʒ tibias cũ ambulare non ualet. Ita in decens E in ore cuiuſlibet qui in di
.. „ GC gne ſe agit ſermo compoſitus: dum per degenerẽ uitam ſtultus potius quã ſapiens eſſe approbetur
0 CQSicut qui mittit lapidem in aceruum mercurij:ita qui tribuit inſipienti honoꝛem.
3 P C Prer.) CQuiinſipienti ideſt heretico honorem docendi confert: non minus delinquit quam qui deos:
Irken ac delubra gentilium cultu ueneratur inani.
CQuomõ ſi ſpina naſcatur in mann tumulenti:ſic parabola in oꝛe ſtultoꝛům. W
CSpina in manu naſcitur tamalenti: cum in operibus qui carnalibus ſeruit illecebris punctiões ori

—

untur ſcelerum: Quibus recte parabola quam ſtultus proponit aſſimilatur: quia & ſi uerba pruden-

tiæ ſtultus dicere nouit: in his tamen uitiorum punctiones quibus uel ſeipſum uel proximum la

cerat uitare non nouit: ſepe namq; doctor imprudens in eo quod bona dicit aut ſancta oculte lau-

dem ab hominibus: aut uituperationem quærit aliorum.
Sicut canis qui reuertitur ad vomitum ſuum:ſic impꝛudens qui iterat ſtultitiam ſuam.
2 5, p, S „ rat rurſus oneratur. Et ꝗq admiſſa plangunt: ꝓfecto nequitiã de qua male ſatiati fuerant. & quæ men
) tis intima deprimebat. confitendo proiciunt: quam poſt confeſſionem dum appetunt reſumunt.
CNidiſti hoĩem ſapientẽ ſibi videri:magis illo ſpẽ habebit ſtultus. CHoc exponens dñs
ait in iudiciũ ego in hunc wundũ ueni ut gai non uident uideant. & qui uident cæci fiant.. R
CSBZicit piger leo ẽ in via leena in itineribꝰ.Sicut oſtiũ vertit᷑ in cardie ſuo ita piger i lectulo ſuo
p e 5. . (C CMalti c uerbu exhortatiõis audiunt: cauſantur de diabolo dicẽtes uelle quidẽ ſe uiã iuſtitiæ inci
“ e —– bere ſed ĩpediri a ſarana. ne hãc perficere poſſint. Sicq; hmõi excuſationis ſermonibus ſemper in le-

QGdo ſui corporis ſicut hoſtiũ in cardine uertuntur: & modo exire ad operandum: modo ad quieſcen-

dum redire proponentes:in ſuis iacere prauitatibus:nunquam deſiſtunt.
Abſcondit piger manus ſub aſcellas.⁊ laboꝛat.ſi ad os ſuum eas conuerterit.

3. =r CCC ber manum quippe operatio: per os uero locutio deſignatur. Pigro labor eſt ad os ſuum manum

ſuam porrigere.quia deſidioſus quiſq; prædicator non uult hoc operari quod docet. Manum quip
pe ad os porrigere eſt uoci ſuæ prædicationis opera concordare.
Sapientioꝛ ſibi piger videtur:ſeptem viris loquentibus ſententias.
CSeptẽ uiros loquentes ſnĩas illos dicit qui ſeptiformis ſpũs gratia pleni ſanctæ ſcripturæ nobis ſci
.„— „W ſe entiã miniſtrauerunt. Quibus ſe ſapientiorẽ ſtultus arbitratur: quia ſæpe nonnulli adeo menteʒ ab
4 * 2 7 I-lr agendis his quæ dñs præcœpit deſpicientes auertũt: ut ne hæc quidem oiĩia uel poſſe ab homine uel

, r debere impleri contendant: & quaſi ſapientiores. his qui diuina eloquia ſcripſerunt. ea hominẽ face
ee res, g T=t Ha, ve e non poſſe autumant: ꝗᷓ illi dictante ſpũ ſcõ hoĩem facere iuſſerunt. immo etiam ꝗᷓ multos homiĩes
ye lTfP= ee ge) ar LZiuuante ſpiritus eiuſdem gratia: perciſſe monſtrauerunt.

¶ Sicnut qui appꝛehendit auribus carnẽ ſic qui tranſit:⁊ impatiens cõmiſcetur rixe alteriꝰ.

CDicit apoſtolus: noli uerbis contendere: ad nihil enim utile eſt niſi ad ſubuerſionem audientium.

Quicunq; ergo duplex ſenſu eſt: & duobus inter ſe iurgantibus: mordaci ſermone capta fuerit auriẽ
cula eius: cito incipit & ipſe quaſi canis latrare & contentiones generare: ſed hoc ſapiens omnimo⸗

do uitat. Verba ſuſurronis quaſi ſimplicia: & ipſa perueniunt ad interiora uentris. Suſurronem

incentorem litis. & bilinguẽ appellat: qui ſimulat laudem uerborũ. & ꝗrit audire uñ iurgia ſeminet
CAuüo ſi argento ſoꝛdido oꝛnare velis vas ſictile:ſic labia tumentia cũ peſſimo coꝛde ſociata.
A P 1 P P. 7) Quid per argentũ ſordidum:niſi ſcientia corrupta & quid per uas fictile. niſi cor carneum deſigna
, 3 tur- Qd dum de ipſa falſa ſcientia ſe ornare ſatagit in ſua locutione contra ueritatem tumet: atq;
M per elationem magiſter erroris fit. L
CLabijs ſuis intelligitur inimicus:cum in coꝛde tractanerit dolos.& cætera.
Inimicus iſte põt hereticus non incongrue accipi:qui cum uerba prædicationis ſuæ ficta humi/
litate ſubmittit: corda innocentium & minus intelligentium demulcendo ſeducit.
Lingua fallax non amat veritatem:⁊ os lubꝛicũ operatur ruinas.
Lingua fallax prædicatio eſt mendax. Os lubricu: ſermo fucatus: atq; a luce iuſtitiæ alienus

¶ CCanis c uomit ꝓfecto cibũ ꝗ pectus deprimebat eicit. ſed cũ ad uomitũ reuertitur: quo leuatꝰ fue

☛ —

Super Parabolas Salomonis.
IE glorieris in craſtinum ignorans quid ſuperuentura pariat dies: ,
CNe ſecurus ſis aliquando futuro: quia etſi hodie te domino ſeruire conſpicis: qualis . . erres de at arrc..
eſſe ĩ futuro poſſis: & quomodo uitam finire prorſus præuidere non uales. Beatus enim
homo: qui ſemper eſt pauidus.
CSGraue eſt ſaxum:⁊ oneroſa harena:ſed ira ſtulti vtroq; grauior.
„ CGraue quidem ſatis eſt: quẽquam uel uno aliquo crimine capitali quaſi põdere ſaxi deprimi: uel
quaſi glareis arenæ innumeris peccatis leuioribus onerari: ſed utroq; grauior iia eſt ſtulti. Quia ni-
mirum hæc quo certius quã ſint mala pateſcunt: eo acrius animum ut caſtigetur compungunt. Ira
uero quia non corporale: ſed ſpiritale eſt uitium: quo minus depræhenditur: eo amplius grauat. Vn
de nõ abſolute irã: ſed irã ſtulti dicit: ſaxo & arena grauiorẽ. Nã ſapiẽtes qũo actus ſuos ac ſermões
ita mentis quoq; motus ſolerter exammare & caſtigare ſatagunt.
C Ira non habet miſericordiam:nec erumpens furor:⁊ impetum concitati ferre quis poterit.
Cuæ nobis ſunt appoſita & apponenda cætera celſi tonãtis dextera benedicantur omnia. Nõ d

uͤ

y 7 T- 1, 17 Pæ fferrr,

omni ira dicit: nam de mitiſſimo: ac modeſto uiro ſcriptũ eſt: quia exiit a pharaone: iratus nimis: GS
de ira ſtulti cuius in priori uerſiculo meminerat: quæ ubi excãduerit: mox uiſcera pietatis amittit fu
7 rori tantum ſuo nouit frena laxare. Alioquin de utili ac neceſſaria ira: dictum eſt. Melior eſt ira niſu.
Quia per triſtitiam uultus: corrigitur animus delinquentis.

8 Aelior eſt manifeſta correptio: quam amor abſconditus. .
nl CAmorem abſconditum hoc loco amorem dicit illicitum: ut eſt amor adulterinus: qui ob ſui tur/
4 pitudinem merito ſapientibus ne redarguatur abſconditur. Cui iure manifeſta correptio præfertur
quia abſq; ulla contradictiõe melius eſt quempiam deſiderio corrigendi palam corripere:quã ſtu/
dio ſimul peccandi clanculo diligere. 1
ſe CMWeliora ſunt vulnera diligentis:quam fraudulenta odientis ofſcltiaaa.
CMVelius eſt a dno ꝗ nos ut filios pater erudire cõſueuit uulnera afflictionũ ppeti: quã diaboli bladi denv, . e⸗ .p
hen Etis decipi: ſti hereditate priuet: noſtris fauere ſolet erratibꝰ: qᷓſi leue ſit malũ qd agi⸗ ennre J re . A2,.
. mẽtis decipi: qut nos cæleſti hereditate priuet: noſtris fauere lolet en qſi leu qdagi Per 6 A.⸗¹ A.lir
i mus: & ultra modũ peccatoꝶ noſtroꝶ ſeuiens tribulatio: quã dño diſpenſante toleramus.
Anima ſaturata calcabit fauum:anima eſuriens ? amarum pro dulce ſumet. 9 — 9)
D CAnima diuitum qui habent conſolationem ſuam: & quibus dicitur a domino: uhe uobis qui ſa?De Pr) 4 h'ſen of
turati eſtis quia eſurietis: ſpernit auditam cæleſtis regni dulcedinem. Anima autem eorum qui eſu⸗ ⸗
8 riunt & ſitiunt iuſtitiam: etiam aduerſa ſæculi pro domino: Immo ipſam mortem perpeti: dulce ha oraePe. 4 — — ABHrer.
he bet. ſciens ſe per poculum amaritudinis ad gaudia perpetuæ ſalutis eſſe uenturam. Ri
n ¶ Sicut auis tranſmigrans de nido ſuo: ſic vir qni derelinquit locum ſuũ. M
Sicut auis quæ negligit oua:ſiue pullos quos fouerat: aliarum auium uel animantium raptui di/
mittit:ſic nimirum ille qui cuſtodiam uirtutum in quibus proſiciebat deſerit: earundem nirtutum e ,
n quas habere uidebatur immundis ſpiritibus: ipſe proditor exiſtit. Vnde alias dicit. Si ſps ptãtẽ ha t E, Ile vtn
⸗ bẽtis aſcenderit ſup te: locũ tuũ ne dimiſeris. Quod ẽ apte dicere: ſi prĩicipis mudi: ideſt diaboli tẽé/⸗ 5
tatio tibi forte inſtiterit: caueto ſollicitus: ne a bona opatione cui inſudabas deſiſtas.
CAnguento ⁊ variis odoribus delectatur cor.& cætera.
li Vnguentum eſt nitor gloriæ de conſcientia pura ſiue charitas diuinitus: in corda electorum dif-
i fuſa. Varii uero odores: opinio optima ex diuerſitate uirtutum flagrans.
de CAmicum tuum:⁊ amicum patris tui ne dimiſeris.⁊ domum fratris tui ne ingrediaris in die
ehe gff lictionis tue. CAmicus cuiuſqʒ electi monachi pater eſt ſpititualis: ꝗ
ie ob hoc quod ei conſilium bene uiuendi præbet: amicus eius non incõgrue dicitur. Ob id uero qch
in his præceptis iſdem ſpiritalis doctor paret amicus domini ui pater eſt omnium electorum: re/
ctæ appellatur. Sed ſicut pernitioſum eſt eidem monacho a conſortio ſancti patris diſcedere: ita de
um⸗ terius illi eſt in die afflictionis ſuæ: qua ſe ĩ conſpectu dei mortificare ſtudet:domum fratris ſui ĩgre
au di: ideſt propinquorum ſuorum ſæculariter uiuentium ſotietatem appetere:
mo⸗ elior eſt vicinus iuxta quam frater procul.
nenn CAMelior tibi eſt uicinus aliquis qui tibi animum fratetna ſocietate connectit: quam germanus fra⸗ ,1 9 1
dc ter qui iura fidei & pietatis communia: tecum habere neglexerit. Quod dominus in parabola uul- ₰ Ser tes ſele ſee⸗
9. nerati a latrõibꝰ eiꝰꝗ deſcẽdebat ab hieruſalẽ ĩ hierico: & ſamaritam ꝗ curã egit illi mãifeſtepbauit ð
dum9 Aui benedicit proximo ſuo voce grandi de nocte cõſurgens:maledicenti ſimulis eſt. 4, Br-er
1 CVoce grandi proximo benedicit:qui euʒ fauore ſuperfluæ laudis extollit: uel malis uidelicet acti

bus eius: contra iuſtitiam faciendo: uel bona plus iuſto laudando. Sed hic maledicenti aſſimilatun
quia plurimum ledit eum: cui laudando ſiue in mala actione confidentiam tribuit: ſeu in opere re⸗
/ cto ſimplicitatem puri cordis minuit: ut uidelicet bonum quod ſupernæ mercedis ĩtuitu inchoarat
tranſitoriæ laudis amore conſumet. M
EFerrum ferro acuitur ⁊ homo axacuit faciem amici ſui. A 1e
CSatis bona ẽ collatio: & cõſilia ſapiẽtiũ: ubicũq; ſe inuicẽ cõſulendo ĩſtruũt ferrũ ferro acuitur. den⸗ 9/

VV

Liber tertius.c.xxi.

Aui ſeruat ficum:comedet fructus eins.

rit comedet fructus eius: dum æternam obœdientiæ ſuæ recipiet mercedem.
QAuomodo in aquis reſplẽdẽt vultus proſpiciẽtiũ:ſic corda hoiĩum manifeſta ſũt prudentibꝰ.
CAquæ dicũtur ſanctoꝑe dogmata: in quibus doctores: uel auditores: uelut in ſpeculo uultus ſuos
proſpiciunt: dum non ſolum in actione ſed ẽt in cogitatione fœditatem ſuam recognoſcunt.
—„ D (Infernus ?⁊ perditio non replebuntur: ſimiliter ⁊ oculi hominum inſaciabiles.

manæ ſapiunt: inſaciabiles ſunt in deſiderio peccãdi. Qui & ideo ſine fine pœnas luunt: quia uolun
tatem habuerant ſine fine peccandi: ſi naturam haberent ſine fine potendi. H
CQuomocdo probatur in conflatorio argentum: ⁊ in fornace aurum: ſic probatur homo oꝛe

ſed iuſtos dum cruciat purgat: iniquos dum lætificat: reprobos monſtrat.
poteſtatem:ſed coronam tribuet.in generatione ⁊ generationum.

actuſq; ſingulorum:& ſi quid in eis uitii ſordidantis inueneris: citius caſtigare memento. Non enim
tu ſemper oues dominicas paſcendi poteſtatem habebis: ſed æterna eſt corona quam perxcipies ſi cõ
miſſum tibi gradum tuo tempore bene miniſtraueris.
¶Aperta ſunt prata:⁊ aparuerunt herbe virentes:⁊ collecta ſunt fena de montibus.
WAperta ſunt mõ paſcua ſacramentoꝶ cæleſtium quæ diu fuerant typicis præcluſa legalibus. Ap⸗-

eu e ede⸗ 2 paruit nouus uiror euangelicæ ueritatis: & gratiæ collectæ ſunt in pabuluʒ gregis dominici: ſcripta

C gni ad veſtimentum tuum:⁊ hedi agri pretium.

entium diſcipulorum moribus paſtor ipſe profeceris. eorumq; laudabilia facta cernens: & in orna-
tu uirtutum:& in calore dilectionis i pſe glorioſior extiteris. Hædis agrum comparabis: dum pecca
tores ad pœnitentiam uocando: ſublimiorem tibi in terra uiuentium locum acquires.
CSufficiat tibi lac caprarum:in cibos tuos in neceſſaria domus tue:⁊ ad victum ancillis tuis.
anta inſtantia pecus tibi cõmiſſum paſce:ne tibi lac æſtate nouũ non fri gore deſit: ſed tibi ſemp
tuiſqʒ ſufficiat: ideſt tam ſedulo doctrinæ inſta: ut etiam quoſdam pœnitentes ad officium docẽdi
= prouehas: quatenus per illos qui pridem pro fœditate uitiorum ad ſiniſtram iudicis uidebantur es
ponendi: mõ rationabiles & ſine dolo lac uerbi paruulis ſenſu miniſtrent. Fit aũt lac caprarum ad
uictũ ancillis: qũ hi qui nondum amore perfecto: ſed adhuc timore ſeruili dño deſeruiunt per exem
plũ uel uerba eoꝑꝶ qui per pœnitentiã ſalui facti ſunt: uiuificis uerbi epulis reficiunt᷑:atq; ut ad maio
ra uirtutũ proficiant incrementa iuuantur. Quidã hoc quod dictũ eſt aperta ſunt prata:& apparue-
runt herbæ uirentes: & collecta ſunt fœna de mõtibus: agni ad ueſtimentũ tuũ. & hædi agri prætiũ
Ita expoſuit:aperta ſunt monumenta. aparuerunt corpora diuina: ſequeſtrati ſunt peccatores a ſan-
dtis: fœnum ad comburendum de locis excelſis. Sequeſtrati ſunt agni ad dexteram: hædi ad ſini-
ſtram: agni ad ueſtimentum regis: quia ipſe dixit inhabitabo in eis. Hædi ꝓ prætio ſanctorũ:quos
nocuerunt ignibus uenundantur. CAPITVLVM. XXVIII.
J. N,ſ5 AEit impius nemine perſequente.
A. l,,. 4 „al. WQui non eſt in nide fortis etiam ſi nullus perſecutor inſiſtat nonnunquam ſponte fideʒ
RXXRXAſdeſern: quando uel latrociniis: uel periuriis. uel fornicationibus: uel uenefſiciis: aliiſq; huius
☛W mundi ſceleribus: ſe infideli ſimilem reddit. MMU
CIuſtus autez quaſi leo conſidens:abſqʒ terrore ert. In occurſum beſtiarũ idcirco læo
7 9, non trepidat: quia Pualere ſe oĩbus non ignorat. Vñ uiri iuſti ſecuritas leoni recte cõparatur:qa con
27 5 Leorn ton tra ſe cum quoſlibet in ſurgere ſuſpicit: ad mentis ſuæ conſidentiam redit: & ſcit quia cunctos aduer
ſantes ſuperat: quia illum ſolum diligit: quem inuitus nullo modo amittit.
A alt s wgetn de EUE Siri mali non cogitant iudicium: qui autem requirunt dominum animadanuertunt omnia.
” Omnia animaduertunt electi: hoc eſt & futurum eſſe diſcrimen uniuerſalis iudicii: & quibus ope
fel.i ribus requies: quibus pœna retnibuatur æterna.
MAQui decipit iuſtos in nia mala in interitu ſuo corruet:⁊ ſimplices poſſidebunt bona eius.
C Qui per doctrinam hereticam decipit amatores iuſtitiæ ut a ueritate deuient:ipſe quidem pro ma
lis ſuis pœnam quam meretur incurrit: bona autem ſi qua gerebat uel utilia ſcribendo uel continen
ter uiuendo aliis in adiutorium cœdunt: eis nimirum qui hæc legentes ſiue audientes exempla ſi/
bi ſalutis etiam ab eo quem periſſe norunt aſſumut.
CIn exultatione iuſtoꝛũ:multa gloꝛia. LCLQuia uidelicet non de pᷣſentibus diuitiis
* SðèðèMU! ſed de

4

.
„ * y cuh 4

Ficum ſeruare eſt legem diuinitus conſtitutam: inoffenſo pedis opere cuſtodire. Quod qui fece-

N¶ infernmi tormenta non replebuntur terminum accipiendo. ſimiliter & intentiones eorum qui hu⸗/

= . A - Pr- laudantis. CLaus quippe iuſtos cruciat: iniquos exaltat:
CBiligenter agnoſce vultum pecoris tui:tuoſq; greges conſidera :non enim habebis iugiter

7. „ „. „f⸗ . . . —„ .
24, Peſte Es; C Paſtori dicitur eccleſiæ. Diligenter adhibe curam eis quibus te præeſſe cõtigerit:agnoſce animos

patrum ueterum: ablata quidem iudæis ſuperbiẽtibus: falce diuinæ animaduerlionis: & humilibus
eccleſiæ populis: ad ſpiritale ſubſidium data. Iuxta quod dominus ait illis. Auferetur inquit a uobis
regnum dei: & dabitur genti facienti fructus eius. .

CAgnos innocentes: hedos pœnitentes nuncupat. A gnoꝶ ergo uellere ueſtieris: dũ bonis obœdi

„

6

ver

re
a

ſte
no

nim
ſci

i⸗
pt

dis

i

n/
,

Super Parabolas Salomonis.

ſed de æterniĩs in futuro bonis exultãt: non de rebus mundi quẽ uident: ſed de creatore mundi cuius ſeiſl. Rz. 8Se. 2 le
uiſionẽ ſperant lætantur. Dicente pſalmographo: lætamini in dño & exultate iuſti. Vel certe in exul .
tatione iuſtorum multa fit gloria: quia quotiens electos in hac uita pro euentibus eccleſiæ proſpe-
ris exultare contigerit: multa domino gloria ex plurimorum fide ac piis operibus datur.
CRegnantibus impijs:ruine hoium. ¶Sicut multi gloriã deo dare incipiunt: cum iu III. Pe⸗ P r- rE
ſtos in profectu uirtutũ gaudere conſpiciunt:ita quotiẽs reprobi regnũ tenẽt: multos ſuæ pfidiæ cõ H
plices exhibent. Qd & de paganis: & hereticis: & de malis catholicis recte poteſt accipi. 9 19
CBeatus homo qui ſemper eſt pauidus:qui vero mentis eſt dure corruet in malum. en, nele Wer
CSequentis ira iudicii: tanto tunc diſtrictior portabitur: quanto nunc inter culpas minime tenetur.
Vnde alibi ſcriptum eſt in die bonorum ne immemor ſis malorum: & in die malorumine lanerr
ſis bonorum:ſic ergo utraq; iungenda ſunt ut unum ſemper ex altero fulciatur. H
CLeo rugiens.⁊ vrſus eſuriens.princeps impius ſuper populum pauperem.c
CEt de principibus paganis & de hereticis poteſt intelligi: qui populi pauperis: ideſt ſanctæ eccle⸗
ſiæ uel patientiam: uel lapientiam: ferina ſæpe ſæuitia tentant. . f
CHominem qui calumniatur anime ſanguines:ſi vſqʒ ad lacuʒ fugerit nemo ſuſtinet. Qurope
ratur terram ſuam ſaturabitur panibus:qui ſectatur otium:replebitur egeſtate. ⸗
CSiue tetreni agri ſiue terram corpuſculi qui exercet ſaturabitur: ille frumento: iſte uirtutibus qui har⸗ Frecr, eI
utraq; ſpernit replebitur egeſtate. – ie piIrt
CAir qui feſtinat ditari ⁊ alijs inuidet:ignoꝛat quod egeſtas eueniet ei. 1, g.
C¶ LProfecto enim qui augere opes ambit & peccatum negligit: more auium captus cum eſcam terre?s“/ ke r—- C
narum rerum auidus inſpicit: cum quelibet præſentis mundi bona deſiderat. & quæ de futuro dam
na patiatur ignorat.
CEum ſurrexerunt impij abſcondentur homnes:cum illi perierint:multiplicabunt iuſti.
CEoſdem homines quos iuſtos appellat: quia uidelicet iuſtum ſtatutum quæ quo ſtrangularetur
peccati laqqueo non agnoſcit: ad humanæ conditionis ordinem ſeruent: Vnde in libro beati 1 ob.
de pœnitente quolibetperuerſo dicitur: reſpiciet homines: & dicet: peccaui. quod eſt aperte dicere:
reſpiciet eos qui naturam humanæ creationis recte cuſtodiunt: & ſe peccando iumentis aſſimilatos
eſſe cognoſcent. Patet ergo ſenſus: quia feruente impiorum perſecutione: abſcondentur: ſæpe fide⸗
les: uel non auſi uel non miſſi ad publicum procedere. Dicente domino. ſi uos perſecuti fuerint: in/
ciuitate iſta: fugite ad aliam. Vbi auteʒ perditis auctoribus perſecutio ceſſauerit: anguſtior poſt præſ
ſuras ſideliũ gloria clareſcit. Sed & inndeliũ plurimi uiſa inſidelitatis daãnatione: ſidei gratiam ſuſci/
pientes. iuxta id quod ſcriptum eſt peſtilente flagellato: ſapientior erit paruulus. CAbl. XXIX. „
QOmo qui blãdis fictiſq; ſermonibus loquitur amico ſuo.recte expãdit greſſibus eius. FIintter ael. Kr
A CQui ſictis ſermonibus proximum laudatailli quidé parat inſidias: ꝗbus periculũ incauri —
NAſopis aut uerbi ſecurior factus: incidat. Sed uideamus utrũ retia fraudulentia eũ cuius greſſi⸗
bus expanduntur an potius illum a quo expanduntar: inuoluant ſequitur.
C Peccantem virum iniquum inuoluet laqueus.⁊ iuſtus laudabit atqʒ gaudebit.
Non ergo iuſto laqueus peccantium: etiam ſi corporaliter perimat nocet: pſos aut reprobos inſi .—.n e
diæ quas proximis parant. In perpetuum damnant: gaudentibus iuſtis ac retum conditoris iudi- en
cium laudantibus: uel de ſua ereptione: uel de perditione prauorum. Deniq; clauſulam prioris uerſi-
culi antiqua editio manifeſte poſuit: retia circundat ſuis pedibus. Ex ambiguo. n. græco qd ẽ 3
utrumq; interprætari poteſt. Nam qui fodit foueã proximo ſuo: incidet in eam ipſe: ut alibi dictũ ẽ.
AVirſapiens ſi cum ſtulto contenderit:ſiue iraſcatur ſiue rideat:non inueniet requeem. 414
CDocor ſapiens ſi cũ ĩſideli: & contumace contenderit: ſiue tormẽta reproboꝶ: ſiue gaudia narret, Pa Lers rgn e ſ a
„. El⸗ ts bonorum: fruſtra erga inſenſatum laborat: Siue lamenta pœmtentiæ ſuadeat: ſen bonæ operatio at
l⸗ t r* t nis quæ ſint præmia dicat: non auditur aſtulto: Hinc & apoſtoli iudæis dicebant: lamentauimus uOo
fet bis: & non planxiſtis: cecinimus uobis & non ſaltaſtis. —
