fiae C Fœnuũ duplam hẽt rönem. Eſt fœnũ qd areſcens decidit. & eſt fœnũ floridũ & uiridicomũ pdu⸗ . e, e „IXI. 2
Pen rans de quo ornãtur coronæ ſcõg. Sãcti ergo p baptiſmũ réati. florebũt de cæleſti hieruſalẽ bonoꝑs ⸗ y er eſt
2 operũ ornamẽto ſplẽdidi.ſicut fœnũ terræ. Nò illiꝰterræ maledictiõi ſubditæ ſed illmelle ac lact —
none. manãtis. C Et erit nomen eiꝰ bñdictũ in ſecula. C Ab his q̃ mihi trãſtulit ppetualiter bndicet᷑t
kiſtus⸗ ¶Ante ſolẽ pꝑmanet nomen eiꝰ· CPoteſtas.ſ.noĩs eius.iuxta illud. Ante luciferum genui teꝗ
edn ¶ Et benedicent᷑ in ipſo oẽs tribus terre oẽs gentes magniſicabunt eꝗ6. CHoc.n. euangeli
lwnn ſta cõmemorat dño ſic dicente. Prædicabitur hoc euangeliũ in uniuerſo mundo. Sed & oës gẽtes
neng, Iuenient & adorabunt corã te d e. Benedictus dũs deus iſrahel ꝗ facit mirabilia ſolus
CFecit enim in ueteri teſtamento. facit cũ dignanter uocat ea quæ non ſunt tanqꝗ ea quæ ſunt – e.
R CEt benedictũ nomẽ maieſtatis eius in eternñn. Cluxta illud.Et erit credentibus in me no AEM. reo n.
anti⸗ mẽ nouũ qd bndicetur in terris.i xpianum. CEt replebit᷑ maieſtate eius oĩs terra fiat fiat. de n ts
nH CCũ effuderit ſpũm ſuũ ſcm̃ ſuꝑ oẽm carnẽ.qd iã in actibus apoſtolicis legimus fuiſſe cõpletũ.ꝗ¶ æ&a .— ſator
Kinan nũc in nobis paraclitũ.i. cõſolatorẽ dignetur ĩfundere. ut intelligere poſſunus eũ ꝓ redẽptione ntaX Pm „
un⸗ corpus aſſũpſiſſe terrenũ. ſuſcepiſſe mortẽ.penetraſſe inferos. rediſſe uictorem ad cælos.
lin CBefecerunt hymni Bauid filij ieſſe. C Pſalmus Aſaph. C PSALMVS. LXXII.
J CSciendum qd.lxx.primus pſalmus ſcdi libri finis ſit: unñ & ĩ extremo hẽt fiat fiat.ꝓ quo nos ĩ ſupio
. ribus demöſtrauimus amẽ amẽ in hebreo dici. Etià hoc diligẽtius obſeruãdũ.qd defecerũt hymni / . 1 .
win Dauid filii ieſſe.ad finẽ.lxx.primi pſalmi ptineat:id uero qd ſeꝗtur pſalmus aſaph initiũ ſit ſequẽtis? 1 .
i HAVam bonus iſrah el deus his qui recto ſunt coꝛlle. Bonus. n. eſt his ꝗ eum
t, (S uiſuri ſunt. ſicut dus inꝗt. Beati mundo corde. dunhiam ipſi deum uidebunt. —,— R1 .
M Mei aũt pene moti ſunt pedes pene effuſi ſunt greſſus mei.Quia ʒelaui ſuꝑ pecca & Tein, cba/
toꝛibus:pacẽ peccatoꝝ vidẽs. C CStabilitas ſanctitatis eius atq; inceſſio ad deũ
wm labebatur.eo qd emulus impioꝶ pacis fœlicitatiſq; fuiſſet. CQuia non eſt reſpectus Voenl
” eoꝝ ⁊ firmamentũ in plaga coꝝ: Et in laboꝛe hoium non ſunt:⁊ cũ homibus nomflagellab nt.
getn CAb inſirmitate & blge uelociter cõualeſcũt.nec ſicut hoĩes iuſti tribulationũ ꝗtuntur flagellis.
i CIdeo tenuit eos ſuꝑbia oꝑti ſunt iniꝗtate ⁊ impietate ſua. Per arrogantiã.n. ſœli/
N citatis. multiplicata iniqtate præmuntur. CPꝛodijt quaſi ex adipe iniquitas eoꝛum.
hndn In pinguedine quoqʒ diuitiarum oblita iuſtitia iniquitas proceſſit ab eis. De hac enim pinguedi-
Cen ne.& moyſes ait. Impinguatus eſt iacob. & recalcitrauit.

n

TPd- ſcine moli ft renhen A S

Expoſitio.

—

— e Pesden etahere Tranſierunt in affectum coꝛdis. Vt ſuam & non dei facerent uoluntatem.
E Cogitauerunt ⁊ locuti ſunt nequitiã inigtatem in excelſo locuti ſunt. CSiue iudæĩ qui
deu in carne poſitũ blaſtemantes. neqꝗtie laꝗos tendebant in cogitationibus puerſis ſiue heretici. ꝗ
per interptationes iniquas deo detrahunt. CVPoſuerunt in celũ os ſuũ.⁊ lingua eoꝝ
ilan ſinit in terra. Per ſuperbiã ſcientiæ locuti ſant contra habitatorẽ cæli. ſed humili
atũ eſt uſq; in terrã iniquũ eloquiũ eoꝑ. & ptranſiit. ꝗa firmã non habuit ſtationẽ. Idcirco his ꝓphe
tis dũs de ſuis loꝗturdicens. Ideo cõuertitur populus meus hic. & dies pleni inueniẽtar in eis. Vidẽ
tes hæc iuſti ꝗ prius in peccatoribus zelati fuerant cernentes pacem eoꝶ reuertũtur ad deum ut ple
. H nitudinẽ dierum capiant æternorum ſcientes: quia iniqui nec ad dimidium accedunt.
+ 4

*„

Et dixerunt.Qũo ſcit deus: Et ſi eſt ſcientia in excelſo. CIgnorant.n.peccatores Mu ren. S
deum oia poſſe cognoſcere.neſcientes miſeri quia nihil ab oculis eius abſconditur. log ſe

Ecce ipſi peccatoꝛes ⁊ abundantes in ſeculo obtinuerunt diuitias.
Abundantes diuitiis ſæculi.perdiderunt dona paradiſi.
CEt dixi. Ergo ſine cã iuſtiſicaui coꝛ meũ.⁊ laui inter innocentes manus meas.
Nungqd hæc uidens iuſtus fruſtra ſe iuſtincauit: aut in cõtrario innocẽs opus fecit? Sed hæc ex pſo
na iuſti dñs ipſe dicit.ſicut ſequẽtia docẽt. CEt fui flagellatus tota die. CFlagellaba/
tur. n. ds poſt dolos eoꝶ. ſed in die paſſionis certis contumeliis & ueris ictibus uerberatus eſt.

. Et caſtigatio mea in matutino. L QOCe Iudas utiq; qui d uultis mihi
. — lC. ., 15 dare: & ego indicabo eum uobis. ut appræhendatur?Ipſe autem in matutino fuit flagellatus: cum
9 Tedlors e ſegquenti die de traditione dominica abiit & laqueo ſe ſuſpendit.

Si dicebam narrabo vero ſic ecce generationem filioꝛum tuoꝛum preuaricatus ſum.
Ordo lectionis & ſenſus iſte ẽ. Dũ ipſe me accuſo in orationibus matutinis hoc reperi ut dicerẽ.
Ego ſi ſic fuero loquutus.ego ſi uoluero dei occulta rimari ĩcipio a filiis tuis alienꝰ fieri.Vel ut ñ iuſti
ſicet᷑ ꝗs:neq; iuſtũ faciat opꝰ.hi ꝗ me pᷣdicãt ꝑ me tui effecti ſũt filii ĩ me cõſurgũt.hiĩc ꝓpheta loꝗt
CEt eſtimabam vt cognoſcerẽ.hoc laboꝛ eſt ante me.
CPerſcrutaui cuncta. & ſi laborioſe: exiſtimaui tamen cum apoſtolo:quia non ſunt cõdignæ paſſio
nes huius temporis ad futuram gloriam quæ reuelabitur in ſanctis.
Bonec intrẽ in ſanctuariũ dei.æ intelligã in nomſſimis eoꝛ. Intellexi ẽt de his ſanctis
ingrediens mente in eog cœtu.quia & ſi in prima uita in paucis uexati.in nouiſſima tñ bene diſpo
nentur in multis. Hinc ad illos qui in diuitiarum dolo confidebant uerba uertuntur.
.: K . A. 5 lat. Verütamen pp dolos poſuiſti eos. CQuia tribulauerunt iniquis fraudibus iuſtos tuos.
T= C BGeleciſti eos dũ alleuarentur. Cin diuitiis alleuati.a te ſunt deiecti.
er⸗ 2 CAuüo facti ſunt in deſolation. CInterrogantis uocis hic modꝰ ẽ: & ſeꝗtur reſpondentis.
i. Supito efecerũt perierunt ꝑꝑ iniquitatem ſuauũd. CEyxpoſuit. n. ordinem rei. iuxta il-
2 . ℳ4 lud qd apoſtolus ait: Cũ dixerint pax & ſecuritas. tunc repentinus illis apparebit interitus.
PDR SE P:⸗ Aelut ſomnium exurgentium. CSicut ꝗs dormiẽs uidet in uiſu theſauros magnos auri
ia Aanne, argentiq; & ſurgens oia perdit. ita & hi diuitias ſuas poſt huiꝰ ſæculi uitã in qᷓ uelut ĩ ſõno uerſati ſũt
¶Bñe in ciuitate. ¶ n cæleſti utiq; Hieruſalẽꝗ. Imaginẽ ipſoꝝ ad nichiulũ rediges

—

Cum pulſantibus his cæleſtem regiã dices. Diſcedite a me oparii iniquitatis. quia non noui uos.
Auia inflammatum eſt coꝛ meũ. Vt patris faciam uoluntatẽ.Xpᷣs dñs hæc loꝗtur
Et renes mei commutati ſunt. CNe mimi præualeret luxuria cogitationis humanæ
CEt ego ad nichilũ redactꝰ ſum ⁊ neſciui. CEt humiliatũ & ignoratum ſe dicit.
—eTcs ſle 4 neſur m ut uerum hoiem monſtret. Nulla.n deus ignoratione fallitur. ſed tantum peccatores neſcit.
S ſaf- e g At iumentum factꝰ ſũ apud te. CPortans in carne peccata populi tui.
CEt ego ſemper tetum. CEgo in te & tu in me. Tenuiſti manũ dexteram meã:deſcen/
dente me in infernũ: qa ſiniſtra diaboli adearſabatur mihi. & in uoluntate tua deduxiſti me reſurgẽ
tẽ: Et cum gloria ſaſcepiſti me cælis redeuntem. CQuid.n.mihi eſt in celo.⁊
a te quid volui ſuꝑ terrã. CCu.n.tã grandia mihi in cælis pᷣparaſti. & ego infœlix in terris
a te parua quærebà? Aliter. Neq; in cælo neq; in terra ali præter te quæſiui. A te.n. impleta eſt uolũ
tas mea. ut mihi flectant oẽ genu. cæleſtiũ terreſtriũ & infernoꝑ. Vox ſua edit eccleſiæ dicentis.
Befecit coꝛ meum ? caro mea:deus coꝛdis mei.⁊ pars mea deus in eternum. M
CPoſt deum cordis ſui ideſt chriſtum dñm. cuius pars facta eſt. tam corde quã corpore toto deſide/
rat. Nà defectio quã ſe dicit habere. non pro diminutiõe ſed pro deſiderio accipienda eſt.
Quia ecce qui elongant ſe a te peribunt.perdidiſti omnem qui foꝛnicatur abſte
X —- — ¶ OQmnes ꝗ forsicantur.ſine deo peccant. Qui aũt peccat longe eſt a deo. ideoq; pditioni ꝓximuz.
FTPnants A 4.⸗ .

Ar r=—

.“MHihi autem adherere deo bonum ẽ. CCuius ſanguine ſum redemptus.
VPonere in dno deo ſpem meam. CQuia uanum eſt in ſæculi confidere bonis.
CEt annuntiẽ omnes pᷣdicationes tuas in poꝛtis filie ſyon. :· HPDPer contẽplationẽ.n.

ſpei ꝗquã in deum hẽt: ſperat ſe induci in cæleſtibus Hieruſalẽ portis.ad capeſcendã futurã beatitudi
nẽ cũ electis eius.In quoꝶ nos conſortio nõ meritoꝑ inſpector. ſed uenie largitor admittat. Amen.

CIntellectus

S. —— —

ign

en⸗
ni
r
nhee

D

licere⸗
nint
logt

No

lnc
rhe

N

emn.
ni

0s a
Alauiſ
ſtches
me

kdd.

eleen/
ange
co
ateni
awli

do ſolent ſuper portaꝶ fornices de hoſtibus trophea conſtitui. Quod ſymachus planius interpræta

¶TTu dirupiſti fontes ⁊ toꝛrentes. CApoſtolos uel reliquos prædicatores. hrb rSalj Pr
CXTuus ẽ dies ⁊ tua eſt nox. CClaritas euãgelii uel obſcunitas legis.ꝗa te utraq; pronuntiãt l nen⸗ ls merd
CTu feciſti ſoll. NHominem illũ. per quẽ ſedentes in tænebris lucẽ uiderunt magnaz.
CEt lunã. (Eccleſiã.ꝗᷓ in obſcuritatibus ſæculi lucxæ. CCTu feciſti oẽs terminos terre
Cluſſu enim tuo cuncta creata ſunt C Sſtatem ? ver tu plaſmaſtiea. ⸗ , 9
CQuamquam & tempora anni & oĩa elementa mundi deus fecerit. eñ ſcdum allegoriam uer dici/ lgene er ) z. Ih m h ſeta
mus cũ iuſti in hoc ſæculo bonis opibus florent. Aeſtatem: cũ fructũ laboris ſui percipiuttt. orn;, ær flarent S

Super ſal. rriii.

CE Intellectus aſaph. . C Ideo intellectus in titulo prænotatut. quia duplex captiui/
tas ſequitur carnalis uidelicet. & ſpiritalis. (C(CLCLPSALMVS. LXXIII.
AAXAduid deus repuliſti in finem: Iratus ẽ furoꝛ tuus ſuper ones paſcue tue.
&πω11Immenſum dominicæ pietatis donũ eſt. ꝗ ſic repellit ut reuocet.iraſcitur ut emendet. die pa ſſtont opnna

AWemoꝛ eſto cõgregationis tue.quã poſſediſti ab initi. CEccleliaſticæ utiq;
cögregationis quâ patriarchaꝶ ſiue ꝓphetarum uel uocationibus uel ſacrificiis figurxaſti.
C Kecini 1 Piſgam peredira ſs ue * niege hereditatis dei xps eſt. ſicuc Hiere 1
miæ uidenti uigilantem uirgã dicitur. Bene uides. quia uigilo ego ſuper populũ meum. & iterum. V
Egredietur uirga de radice ieſſe. & flos de radice ciu aſtenckct, Dſun gentes Gepræcabätusckiæ- e= SS
ergo uirga liberata eſt a perſequentibus inimicis. Mons ſyon.in quo habitaſti in e
CSiue in aſſumptum corpus. ſiue in eccleſiam. Vtraq; enim ad montem pertinet ſanctum.
Teua manus tuas in ſuperbias coꝝ in finem. Quiecclelia tu ipugnare conantur.
Auãta malignatus ẽ inimicus in ſancto. CVthos malis conſiliis homi-
nes perſequutores eorum efficeret. CEt gloꝛiati ſunt qui oderuntte.
Inſtinctu enim diaboli gloriantur. cum in odio dei ſanctos martyres pœnis affniigunt.
Incenderunt igni ſanctuariũ tuũ.in terra polluerũt tabernaculuʒ nois tui. Sixerũt in coꝛde
ſuo cognatio eoꝝ ſimul.geſcère faciamꝰ oẽs dies feſtos dei a terra. Signa nr̃a nõ vidimꝰ iã ñ ẽ
ꝓpheta.⁊ nos ñ cognoſcet ãplł.vſqʒ quo deꝰipꝛoꝑabit inimicꝰirritat aduerſariꝰnomẽ tuũ iĩfin. .R
CFacta ſunit quidẽ hæc ſecundum hiſtoriã. uel cũ Nabuchodonoſor eos adduxit in babyloniaã., uel A. Fe Mſpaſno ſ
cum titus Veſpaſianuſq; ſuccenſa ciuitate cũ templo. multitudine gladio proſtrata. reliquum uulgꝰ k
captiuum abduxerunt. Sed & modo cauendum eſt. ne quod tunc contigit leroſolimæ. chriſtianæ (Nanle e αnn. yll GB
nunc eueniat plebi.ſicut ſuperius iſto uerſiculo ꝑpræteriuimus. quomodo dixit. rn euerna ..
CNVoſuerunt ſigna ſua.⁊ ſigna non cognouerũt ſicut in exitu deſuper.
CSic babyloniis in arrogantiã uictoriæ tumore ſublato. in tẽplo tuo ſigna ſua poſuerunt.quomo⸗/
Srroches ns

tus eſt dicens. Poſuerũt ſigna ſua mamfeſte in editu in introitu portaꝑ. Ergo habeat un uſquiſqʒ noz
ſtrum corde ſuo uexillũ crucis: non aduerſarii ſignũ. ne eius ſecuri ſuccidatur a gratia. ſed falce euan
gelica purgetur ad gloriã. Non ſuccendatur in concupiſcentiis. ſed accẽdatur ab ſpualibus ſacramẽ; KT v. d.a
tis. Non polluatur uitiis. ſed uirtutibus repleatur. Nec exiſtimet deum aliquid poſſe cognoſcere. ſed Al. la ent de⸗ efen.
onſiteatur nihil oculis eius abſcondi. Poſtremo non præbeat conſenſum in improperiis diaboli. A F
ſed glorificet nomen dei ſiuiui. Ct quid auertis manum tuã. dexteraz
tuã de medio ſinu tuo in finem. V Sinus dei eſt ſanctuarium eius ſicut per aliũ ait
propheta.Sicut.n.paſtor gregẽ ſuum fouet.fœtus in ſinu portat:ſic dñs plebem ſuã uegetat. Tuc erx-
go ab hoc ſinu uel inſpectionẽ uel potentiã ſuam auertit. cũ peccauerimus in eum. H
¶Beus autẽ rex noſter ante ſecGuua. CESicurt per ſalomonem ex ſapientia qᷓ
eſt chriſtus dicit. Condidit me in initio uiarum ſuarum ante ſæcula fundauit me. ? . WREDrD05â⁴ùL⁵ůy
COperatus ðẽ ſalutẽ in medio terre. CSiue ĩ iudæa ꝗᷓ mediũ terræ di.ſiue in utero uirginali. Ne V ruas v
CTu confirmaſti in virtute tua mre. CCSeculum uel quæ in eo ſuttt.
CTu confregiſti capita draconis in ags. CPotentiam demonioꝶ in baptiſmũ ſubie
ciſti. Tu cõfregiſti capita dracomis in aqs. i. diaboli. & dediſti eũ eſcã populis ethiopũ., ut uerſa uice
ab his deuoraretur. ſiue cõminueretur ꝑ ſignũ crucis. quos prius deuorauerat in pſuaſionibꝰ uanis.

CMemoꝛ eſto huius inimicus impꝛoperabit dño.⁊ populus inſipiens incitauit nomen tuum Srs Ei; Pacr. 8
CStant tui martyres in agone.improperat diabolus. exacerbat gentilis populus. Tu dne memore
qui ob amorem nois tui talia patiuntur. CQ¶Q C/ Ne tradas beſtijs aĩas cõſitentes tibi.
diabole. o miniſtri diaboli. qui non uultis corpora deuorare ſed animas. Tunc enim anima de
uoratur ore beſtiæ. cum coniuentiam præbet diabolicæ uoluntati.
Animas pauperum ſalua tuoꝝ.⁊ ne obliuiſcaris in finẽè. 5
CEt ſi ad horã ſubducuntur tribulationibus. non pereant.ſed probati manifeſti fant. D
Reſpice in teſtamentum tuum quia repleti ſunt.qui obſcurati ſunt terre dumib iniquitatu;ʒ.
CDumi ĩterptãtur ſpinæ. hi ergo ꝗq obſcurauerüt pſecutõibꝰ ſuis terrã tuã. repleti ſut ſẽtibꝰ iniqtatis
Tu uero dne ꝗ p teſtamẽtũ tuũ ſiue uetꝰ ſiue nouũ.qꝗa utrũq;ʒ a te ꝓceſſit:ẽt qm unu habetur.pmiſiſti
ꝓtegere tuos. ſucciſis nũc ſpinis erue nos. ¶ MHe auertat᷑ humilis factus ⁊ confuſus.
CNõ obliuiſcatur a te. ꝗ ĩ tribulatiõibꝰ multis atteritur. Mauꝑ ? inops laudabũt nomẽ tuũ.

Aenn

Expoſitio.

Cum promiſſa tua perceperin. CSExrurge deus iudica caſam tuà.
C Pro his improperũis quæ uel tu ſuſtinuiſti pro nobis. uel nunc eccleſia ſuſtinet.
CMemoꝛ eſto impꝛoperioꝝ tuoꝝ eoꝝ q̃ ab inſipiente ſunt tota die. C Vt in iudicio cõfũdãtur
CC¶ wMe obliuiſcaris voces inimicoꝝ tuoꝝ. CQuite utiq; pſentibꝰ p̃ſſuris inuocãt cõſolẽtur a te
Superbia eoꝝ qui te oderunt aſcendat ſemper. CNiſi.n. eoꝶ ſupbia aſcẽdat.hi nõ humi
1

liãtur. Sic.n. dnñs ĩ apocalipſin dicit. Impius ĩpie agat. & iniquus amplius faciat iniꝗtatẽ. Ecce ego
ẽio cito. & merces mea mecũ. Nos quoq; ſupplices depcamur dñe.ut ereptos nos ab ſpinis iniꝗta
rũ.a ſupbiæ ruinoſæ coturno. poſt mundi cõtẽptũ attollere digneris in cælo.
CIn fſinem ne coꝛrumpas:pſalmus Aſaph cantici. CPSALMVS. LXXIIII
——RQaph interprætatur ſynagoga. In hebreo non hẽt in finem. ſed habetur uictoria. Et. lxx. in/-
terprætes non ualde errauerunt. ſiquidẽ uictoria perfecta eſt. Bene dixit in finẽ ne corrum
pas. Hoc uerbũ multis modis interp̃tatur. Dicit & dauid ad aliquẽ de amicis ſuis. ne corrũ
E bpas eu. hoc eſt ſaul. Videte ꝗd dicat. Et in alio loco legimus. qm benedixit Dauid dum ꝗa
cuſtoditæ ſunt manus eius. i. ne interficiat ſaul. Et nos ergo qñ non interficimus aliquẽ Aaue

manus noſtræ. Alii dicunt qm̃ iſte pſalmus a Dauid cõpoſitus eſt. & ab aſaph cantatus eſt: Alii autẽ
qm̃ ipſe Aſaph & compoſuit & cantauit. Ergo ſecundum. Ixx. hoc dicit. O dñe qui me cuſtodiſti ut
non mittam manum meam ſuper xp̃m tuũ. uſq; ad finem cuſtodi me.
POnſitebimur tibi dex. CNHic conſitebimur Non pnĩam ſigniſicat ſed gloriã
CSt innocabimꝰ nomen tuum. CNomen dei. pater eſt. Antea.n.ignorab
]tur. Dicit. n. dñs. Pater reuelaui nomen tuum hoĩbus. Oĩs. n. filius nomen eſt patns.
Marrabimus mirabilia tua. CNHoc dicit eccleſia. hoc dicit multitudo cr
dentiuũ. Narrabimus mirabilia tua. Iſte uerſus. cum prioribus iungitur-iſte aũt qui ſegtur. ex perſona
dni dr. Sic.n, interpᷣtati ſunt ueteres. CCum accepero temp. ego inſtitias iudicabo.
Nunc.n. non eſt iudex.ſed erit.Si.n.eſſet nũc iudex peccatores non ernigerentur.& in ſæculũ nũc
4

„0 . 7 „ = 1 1. — 2- 2 . *. — . . £ 2
X. K(Q. 1 2 NJoptinerent diuitias. Hoc uos ſcãdilizat. qm̃ iuſti fugiunt. & pcõres perſequũtur? Hoc uos ſcãdalizat
S LI m iniquitas regnat in mundo: Audite dñm dicentẽ. Cum accepero tepus ego iuſtitias iudicabo.

accipit ab eo qui dat. Sed uidete quid dicat in euangelio. Neq; enim iudicat pater quemquam. ſed
g omne iudicium dedit filio. quoniam filius hominis eſt. Reddit cauſam quare accepit iudiciũ.quo-
Cian filius hominis eſt. Audis filium hominis. & dubitas quare accepit
In ſinem i carminibus. pſalmus aſaph cantici. CBSALMVS. LXXV.

—„0 e . Gles MtnDODtus in indea deus. in iſrahel magnum nomen eius. CAnteꝗ illuminaret
N ſ⸗de = R . crux mundũu.& anteꝗᷓ uideretur in terra: notus erat in iudæa deus. in iſrahel aut magnum

/

a r 3 chf Tempus.n.iudicii reſeruatũ c.In præſenti non eſt iudiciũ.ſed certamen. Non.n.iudicat pater quẽꝗᷓ
. P r — — èA. lſed omne iudicium dedit filio. Audiens autem hoc ne ſcandalizeris & dicas. quia minor eſt iſte qui

nomen eius. Qñ auũt uenit faluator in oẽm terram exiit ſonus eius. & in fines orbis terræ

d . S 1: 4 uerba eiuns. CSESt factus ẽ in pace locus eius. CQuod di hebraice
n ſalem ycken e n. in ſalẽ. Videtur ergo ſcm litteram dicere hieruſalẽ. quæ antea uocabatur ſalem & poſtea iebus. &
. deinde dicta eſt Hieruſalẽ in qua fuit rex melchiſedech. Legimustu es ſacerdos in ætemũ ſecunduʒzʒ
„. tu es ſacerdos in æternum ſcdm ordinem melchiſech? Manifſeſtũ eſt quod in illo loco de chriſto di
1„ citur. Sed quid ait ſcdm ordinem melchiſedech? Aaron uictimas obtulit. Aaron hoſtiarum ſangui
ar-ſur deg. le, PE nem fudit: Melchiſedech nihil hoꝶ fecit. ſed tantũmodo panem & uinũ obtulit. Hoc ergo fecit mel
fſarſete P — chhhiſedech. & propterea dicitur ſcdm ordinem melchiſedech. In hebraico habet. Et factus eſt in ſalẽ . P
umbraculũ eius: Videte quid dicat ſcdm tropologiam. Non eſt umbraculũ dñi: niſi ubi ꝑax eſt. V bi Wler,
Zelus atq; diſcordia.ibi non eſt protectomieus. Dicamus & ſecundum. xx. Locus dei non eſt niſi in
aia quæ pacẽ habet. Quæ ergo aia non habet pacem.ſciat ſe non eſſe locum dei. Pacem meam do

uobis pacem meam relinquo uobis. Hæc eſt ſaluatoris hereditas.
Et habitatio eius in ſyon.

ordinem melchiſedech. Non dixit ſecundum ordinẽ Aaron ſed melchiſedech. Quid uoluit dicere

& erles

lrſele. P 7

CSecundum litterã poſſumus dicere Hieruſalem &
yon.qm̃ ibi fuit templũ: Secundũ tropologiã uero & anagogen. dicimus quia in ſyõ habitatio dei
eſt. Syon interpræ tatur ſpeculũ. In quacũq; ergo aia notitia ſcripturarum eſt atq; doctrina: ibi in ha
bitat deus: Ibi conftegit fortitudines arcuũ: Ibi: Vbi? In hieruſalẽ & ſyon: Hieruſalem interprætatur
pax:ſyon ſpeculũ: Videamus ergo quæ ſit pax.& ꝗd ſit ſpeculũ:Dupliciter interprætemur: Aut hu-
mana aia in qua ſit pax dei & contẽplatio: aut certe eccleſia. aut certe ſcriptura ſancta. Ibi enim ꝑax
eſt: & ibi habiutio & ſpeculum dei. CLCL JIbti cõfregit foꝛtitudines arcnũ.
Itas ſagitas ardentes quas mittebat diabolus. CScutum.gladium. z bellum.
CBellum illud:de quo aicitur in alio loco:Diſſipa gentes quæ bella uolunt.Et quid ſequitur: Sela:
quod interprætantur. Ixx. diapſalma. & hebraice dicitur ſemper. Videte ergo: quia ſemper confrin
git dominus ſcutum & gladium & bellum. C Illuminans tu mirabiliter a
montibus eternis. Dupliciter interpᷣtamur montes:In ueteri teſtamento ꝓphetas in nouo
teſtamẽto apoſtolos. De iſtis moõtibus dicit. Leuaui oculos meos in mõtes. uñ ueniet auxiliũ meum

prer, P Rer R, z In iſtis

b

di
die
n
din
I.
S
domn
ti
ing
iün
fius
in

nord⸗

eon
cabo⸗
Münic
dlnn
cde⸗
i
kiten
Uun el
cii go

WV.

nagnun
dis ten
hedu
ieb4
tant,
udan
chnii

nn⸗ )
“

nis. hoc eſt de prophetis & apoſtolis. CCEonturbati ſunt oẽs inſipiẽtes coꝛde.
CHunc uerſũ de inſidelibus poſſamus dicere. & Boꝛmierunt ſõniũ ſuuæ nibil inuenerunt.) . A. 42
CVeræ hæc uita ſomnus ẽ & diuitiæ. Qñ. n. uidemur eas tenere: ſtatim amittimus. ſicut illud quodly- DeW SS P.

CBoꝛmitauerunt ꝗ aſcenderunt equos. CScdm tropologiam dieamus. Deniq; pha/

ſetar ſuper ipſos. ſed erant ſoli currus & equi. Hoc eſt quod uult dicere. Maltitudinẽ angelorum. Ipfi

Be celo auditũ feciſti iudiciũ. CLocutus es de cælo auchuit omnis populus. &
contremuit. & tamen in te non crediderunt. Terra tremuit ⁊ quieuitt.
C Iſrahel autem non timuit neq; aquieuit. CQm cogitatio hois conſitebitur tibi.

CNHoc eſt qd dicitur in alio Ioco. Ab occultis meis mũda me. & ab alienis parce ſeruo tuo. Alienis

conſpectu dei.nec ſi unius quidẽ diei fuerit uita eius. Aſtra non ſunt munda in conſpectu dei. & ad nn,

12 me ꝗa mundus ſum. quotidieq; patimur:? Quid ſit in cogitationibus nris nouimus. & erubeſcim“⸗

CQuando uidemus aliquos potentes imperatores: præfectos. & in ſæculo iſto nimium potentes d

Ac ſi dicat. Princeps fuit ſalomon. principes fuerunt cæteri ſancti. Princeps fuit ẽt & apoſtolus & iu 2 9 S TI
S da:Et qm̃ peccauerunt: deus tulit ab eis ſpoũm ſanctum. Nemo ergo dicat ego epiſcopus ſum. ego / 7 ae A ) 3 F1

. — „ . . . „ ⸗» . . . . 2 . . 2
Ftali nio corpe. & in alio loco ſcriptũ eſt. Cor regis in manu dei. Iuliani pfecutonis cor ĩ manu dei fu = , chf.
it?sSaul cor in manu dei fuit? Manaſſe cor in manu dei fuit? Achab cor in manu dei fuit & oium 1/
pioꝶ regũ iuda corda: in manu dnñi fuerunt? Videtis qm ſcdm lIr̃am ſtare non põt. Reges ergo iæm

Tut ſubiecta ſit nobis.Vñ dicit è apoſtołꝰ. Ideo caſtigo corpꝰmeu & ĩ ſetuitutẽ redigo: ne forte aliis
pdicans ipſe reprobꝰefficiar. Impet aĩa nr̃a.ſeruiat corpꝰ. & ftati ueniet xps & habitabit ĩ nobis. De

bo inqt: & cenabo cũ eo.quotidie ſtat an hoſtiũ pectoris nri xps intrare deſiderat. Apenimus ingte

.

₰

In iſtis montibus & ciuitas dei poſita eſt. Non poteſt ciuitas dei abſcondi ſuper montem poſita. , , . Ke
Nos omnes ſedebamus in tænebris & umbra mortis. & illuxit nobis dominus de montibus eoete d. rorl, rs 3 -

ſcriptum eſt in propheta. Sicut cũ aligs dormit ſitiens.ſi inuenerit aquam bibet. poſtea cum uigilaue
rit ipſa ſitis manet.ita ſunt & diuitiæ in hoc mando: dum tenemus amittimus. D
rao aſcendit equos: & dormitauit & periit. Aegyptii habebant equos: ſed perierüt. Inde & præceptu . eaere r 8.piy
eſt in lege:ut non hebreus habeat equos. Deniq; ſalomon habebat equum de n Hieruſale aut de iun .
dæa: ſed emebat ſibi de ægypto: Semper equi in ægypto uẽduntur. Hi in curribus & hi in equis. nos
aũt in noĩe dñi dei nr̃i inuocabimus.llli ergo ꝗ aſcenderunt equos: dormitauerunt ac perierũt. Ha⸗é HV
bebat & dñs nr̃ equos:habet & montes lucidos. Econtrario & diabolus hẽt montes tænebroſos. les phlz ad Nr s
Sicut ergo ſunt montes lucidi & montes tænebroſi: ita ſunt & equi boni & iteꝶ equi mali. Diximꝰ ”Mðð
de equis malis. dicamus & de equis bonis. Illo tpe qñ ad heliſeum uenerunt ut eum compræhende
rent:exiit puer & uidit exercitum in circuitu aſſyriorum: & dixit eliſeus. Noli timere: qm plures no⸗
biſcũ ſunt quã cum illis.& ibi ſcriptũ eſt. Dnñe aperi oculos pueri tui ut uideat: Et apertis oculis uidit
puer currus & equos. Hi erant auxiliatores. Videte ergo quid dicat. currus & equos. Nemo hoĩu

1

4

& currus erant ipſi & equi:aſcenſor aũt erat dñs. Propterea dicit in catico abacuch. & Equitatio tua; De —
ſalus.Hoc ad deũ dicitur. O ſi nos eſſemus equi dei. & ſuper nos dignaretur deus aſcẽdere.Illi ergo
cõtrarii equi dormitauerunt.& aſcenſores eoꝑ. Ex tunc ira tua. Ex quo tpe ira dei? Qn populus Aal
abat ad Aaron in heremo dicens. fac nobis deos quos ſequamur. Hic. n. moyſes qui eduxit nos de
terra ægypti neſcimus quid ei acciderit. Reduxiſti eos de terra ægypti. & continuo te negauerunt.

a te. quos ſubmittit diabolus. Et quod ſequitur? Si mei non fuerint dominati tüc immaculatus eroo& des, en De . —Rrr
Si me non uicerint malæ cogitationes. tunc ero mundus in cõſpectu tuo. & quod ſtatim ſegtur? Er . d an er e-
emundabor a delicto maximo. Vide quid dicat. Si me cogitatio non uicerit & ad opus non perdu .
xerit. a magno peccato liberatus ſum. Qm̃ cogitatio hoĩis confitebitur tibi. Nnllus eſt. n. mundus ĩ // ; ‚ —- g- i. 4A

uerſus angelos ſuos peruerium quid excogitauit. Hoc totũ quare? Qm̃ ſi aſtra non ſunt munda. ſi 77
in angelis peruerſum inuenitur. quantomagis in cogitatione hoĩum. Vbi ſunt illi ꝗ dicunt recede 4 C⸗
er

dicere: Multi ſunt qui opa mala non fecerunt. alii ſunt qui nec locuti ſunt: cæterum qui in cogitatio
ne non peccauerit nullus hoĩum reperitur. Propterea nuc dicit. Qm̃ cogitatio hois cõfitebitur tibi
Terribili. CCui? Deo. Et ci qui aufert ſpũm pꝛincipum.
camus & nos ad deũ. Qui auferet principum ſpm. Spum poſſumus & de aia dicere. poſſumus & de
ſupbia dicere: Intelligamus & aliter. qui aufert ſpũm principum. Principes hic intelligimus ſanctos

præſbyter ſum. aut diaconus aut monachus: Ego princep? ſum in iſto ſæculo. potens eſt deus tolle Pre .a
te ſpũm ſuũ. Deniq; ut ſciatis quia tollit deus ſpuũm. receſſi? ſpus dei a ſaul bonus:&& ſuffocabat eum „— . —
ſpũs malignus. Seqtur: Et ſuffocabat eũ ſpũs dei malus: hoc eſt a deo. Ergo malũ habet ſpum deus?⸗r - . g1:. IE⸗
Nequaꝗᷓ. Sed ideo receſſerat ſpũs deiut poſtea ſuffocaret eũ ſpũs malus. Propterea ipũs di malus. Y. 9J
Deniq; lctũs dauid ſciẽs ꝗa ſpũs tolleret pricipũ.rogat deũ & dicit.Spum ſcm tuũ ne auferas a me
Terribili apud reges terre. CEt ſcdm liam intelligitur. Cæteꝑꝶ ppſtet deus in nobis. ut f 3
es terræ ſimus. Reges terræ ut impemus carni ntæ. Vñ dicit & apoſtolus. Nõ regnet pem̃ in mor- Seus d rt ge, .

ſinnt: S& in m. i eſt. . ut impefnus cami niæ 4
cti ſunt:& iſtoꝶ cor in manu dñi eſt. & nos ergo petamus deũ ut reges ſimus. ut impꝑ n rn -,
0

niq; qꝗd dicit ipſe in euãgelio? Veniã inqt & ſtabo ante hoſtiũ & pulſabo: & ſi ꝗs mihi apetuenit:itra

ditut nobis: & hoſpes ni eſt & cõuiua: noc ẽ & nobiſc comeditæui ẽ gloria ſæculaſæculoꝶ: amé

Ir 2„ pne P — S rr S b. oe e

Erxpoſitio.

In ſfinem proidithim pſalmus Aſaph: CPSALMVS (IXXVII.
UIn hebreo peridithim habet. Vt ſignificet non pro eo ſed per eum pſalmum fuiſſe cantatum. Qd
autem ſequitur Aſaph pſalmus. in ueteribus exemplaribus non habetur. ́ßM”ƷẽM
Bce mea ad dommum clamani.voce mea ad eum ⁊ intendit mihi. In die tribulatio⸗
hEA& nis mee deum. exquiſini. OVoce mea ad dim clamaui. Clamare eo tpe
— „ EA neceſſarium eſt. q longe eſt ille qui clamat. Ergo iſte qd dicit hoc eſt qm̃ propter peccata
o Tei Prse * ce EAM] mea longe ſum ate. Proptetea clamo & exaudies. Voce mea ad dům & intendit mihi. Ip-
ree E cenr. trrne ſum eſt qd dicit & in alio loco. Ad dñm cum tribularer clamaui: & exaudiuit me. In die tribulatiõis
“? meæ deũù exquiſiui. Difficilẽ rem dicit. Nos qũ tnbulamur in terram deicimur. nihil aliud niſi de tri
EriY. Nrkrar rh- bulatione cogitamus. Iſte uero in tnbulatione cõmoneturut deu depræcetur. Ac ſi aperte dicat.
r eF Filiũ perdidi: incenſa eſt domus mea. ad mẽdicitatẽ ueni. Non quæro illud qd pdidi. ſed dim quæ
ro. Si. n. iſtum inuenero. in iſto inuenio oĩa. Quærite primũ regnũ dei. & hæc oĩa apponẽtur uobis. — 4
Manibus meis nocte contra eũ & non ſum decœptꝰ. In hebraico aliter habet. Manus mea nocte ex
tendet. & non quieſcit. Manibus meis nocte contra eum.
Subauditur clamaui. Videte ergo qd & opa noſtra nobis clamant ad dm. propterea dr. Factũ eſt
nerbum dñi in manu aggei prophetæ. Nò ei fit in ore hoc eſt in ſermone. ſed in manu hoc eſt ĩ ope
Sr⸗ — r. ad d⸗ re. Manibus meis nocte. hoc eſt clamaui manibus clamaui. Propterea dr̃ & ad moyſen. Quid clamas
ad me? Et certe non ẽ ſcriptũ ibi quia clamaret moyſes ad deũ.ſed qm̃ cor ipſius clamabat: abba pa
ter. Inde eſt quod dicitur in Hieremia. Non ſiluit pupilla oculi mei. Videte ergo.qd & pupilla oculi
S 4 . k. A. d Enoſtri non tacet: ſed quotienſcũq; lachrymas proferimus totiẽs clamamꝰ ad deũ. Manibus nĩis no
cte contra deũ id ẽ qd di.In noctibus extollite manus ur̃as in ſancta.& benedicite dũñm in node iſti
us ſæculi & in tænebris cũ alii ad uitia properarent. ego opera mea ad te ſolum leuabam.
Et nõ ſum decept. CQuoniam ſi clamaui & opere clamaui. non ſum
decœptus. Dupliciter intelligitur. Aut cõſequutus ſum quod uolebam. aut certe nõ ſum decœptus
ab inſidiis diaboli quẽ circũuenire cupiebant. In hebraico aũut ſcriptum eſt. Manus mea in nocte. &
extenditur & non quieſcit. Semꝑ extenditur manus uirtutibus. nonnunꝗᷓ ꝑeccatis contrahitur.
CRenuit cõſolarij anima mea. Quantum in peccatis meis.eſt ſpem me
, nullam habere. non me poterã conſolari CMemoꝛ fui dei ⁊ delectatꝰ ſum.
i, g, = ch ce /CQuantũ in peccatis meis fuit. nullã inuenire potui conſolationem. Rurſum cogitaui de deo. & in
Hrer 2 1 . miſericordia ipſius delectatus ſum. In hebraico aliter habet: Memor fui dei & conturbatus ſum. Cõ
vr, N- r ſaden manſuetudinem ipſius. conſideraui pietatẽ: conſideraui munditiã & uidens meipſũ immũ/

dũ uehementer conturbabar. CExercitatꝰ ſum ⁊ defecit ſpiritus meus. In hebreo
melius hẽt. Loquæbar in memetipſo & defecit ſpũs meus. ſiue deſperatione ſiue deſiderio dei.
Anticipauerunt vigilias oculi mei. In hebreo aliter habet. Prohibebam
ſuſpectũ oculorum meoꝑ conſtupebam & non loquæbar. Quod dicit hoc eſt. & conſiderans pec⸗
L, . cata mea oculos ad cælũ erigere ñ audebã. Peccatori. dicit deus. ut quid tu enarras iuſtitias meas?
Propterea ſtupebam.timebꝗa. loqui non poteram. Hoc iuxta hebreos: Anticipauerunt nigilias oca-
ere Ia, ees i mei: Antequam aliquis uigilaret: ego uigilabam. Legimus & in Danihele & ecce inquam uir. i.
uigil. Non dormitauit neq; dormiet.qui cuſtodit iſrahel. Ergo monachus qui non uigilat. huc uer

XT. feyadl. —— ete

==ſum non poteſt dicere. CTurbatusſũ ⁊ non ſum locutꝰ.
KA CHoc eſt quod dicit apoſtolus. Sol non occidat ſuper iracundiam ueſtram. Turbatus ſum quaſi hõ
non ſum loquutus quaſi chriſtianus: Iracudia cœpit in corde meo.ſed iracundiã in uerba nõ ꝓtuli.
CCogitaui dies antiquos.⁊ annos eternos in mente habui Quantum pro pec

catis eſt meis deſperabã. & renuerat conſolari anima mea. Cœpi cogitare ab initio mundi quando
hominem fecit deus uſq; ad annum meum. ab adam uſq; ad tempus meum.
Meditatꝰ ſũ nocte cuʒ coꝛde meo.: Tcopebã ſpiritum meũ. CNon cogitabam de
iracundia. non cogitabã de inimico meo: ſed tota mea cogitatio de deo erat. Nox quæ ſolet eẽ uel
ad quietẽ uel ad libidinẽ. mihi erat cogitatio de uirtutibus. Meditatus ſũ nocte cũ corde meo.& ſco
pebam ſpũm meum. Hoc eſt fodiebam quaſi agrum: ut ibi mitterem ſemen doctrinarum omuini
CNunquid eternũ ꝓhiciet deus. CHæc erat tota cogitatio mea: Deus hoĩem fecit de terra.
& repromiſit ei uitã æternã: Quo ergo de paradiſo eiectus eſt: & non adiciat ut ei placeat adhuc?
Aut ſinem miſericoꝛdiam ſuã abſcidet.a generatione in generationem. .
Hoc eſt utramq; generationẽ prohiciet: & prioris populi & ſequentis: Et ſi proiecerat iudæoꝶ po
pulũ: nũꝗd & gentiũ prohiciet Aut continebit ĩ ira miſericordias ſuas? Nõ potuit pulchrius dicere:
Quiã din ſe teneat ut ñ miſereat᷑: Tñᷣ uicit illũ miſenicordia ſua:& dixi nũc cœpi: In hebreo aliter hẽt.
CEt dixi. CImbecillitas mea.i.hoc qd patiornõ ẽ de crudelitate dei.ſed de peccatis meis.
CBec mutatio dextere excelſi. CVt dñs miſereatur: ut det gram ſuam uniuerſo
mundo. non retineat in ira ſua miſericordias ſuas. Hæc mutatio dexteræ excelſi. Niſi dextera eiꝰhoc
eſt filius eius mutatus fuerit: & homims corpus acceperit: nos miſericordiã accipere nõ poſſumus.
CESt dixi nüc cepi hec mutatio dextere excelſi. CQui cũ in forma dei eẽt conſtitutus:
WMw non rapinam

Wo .. X 4 ðð

Super Pſal. lxx vii.

N.
G 2 „ 2 — g. „. 2 „ 2 2 2 2 5 — 4 „ 2. )
non rapinãà arbitratus eſt eẽ ſe equalẽ deo.ſed exinaniuit ſemetipſum formam ſemi accipiens. Snn Br Htn, X Ten
Memoꝛ fui operũ dni. Qua fecerat moyſi.ꝗ fecerat ſanctis. CQuia memoꝛ ero
. initio mirabiliũ tuoꝝ.⁊ meditaboꝛ in oibus opibus tuis.⁊ in adinuentionibus tuis exerceboꝛ.
C Torta mea cogitatio.de uirtutibus tuis ẽ. Conſidero quo illis miſertus es. & de me non deſpero. L. , 2
S C Be in ſancto via tua. C Quicumq; ergo ſanctus non eſt. uia dei in eo non eſt. Via e TPa. S
i dei qᷓ eſt: Ego ſum uia & ueritas. Hoc ſaluator dicit. Via ergo dei filius eſt. uia auũt dei non eſt niſi in Fr-rdo
ſancto. Volumus ut xpᷣʒ habitet in nobis. ſimus ſancti. Dei. n. uia in ſancto eſt.
4 2. .◻Quis deꝰmagn ſicut deus noſter. CSicut.n.ſunt dii multi. & dñi multi. Hoc loꝗtur

1 7 e“ —*apoſtolus Deus ſtetit in ſynagoga deoꝶ ego dii eſtis. filii excelſi oẽs. & ad moyſen. Dedi te deũ pha d 1. XE .⸗
a = / raoni. Sãcti dii dir illi ſcdm gram dei. tu. n.natura deus es. Tu es de“ qmn facis mirabilia. .
¶CNon dixit qui feciſti. ſed ꝗ facis mirabilia. Quotidie facit deus mirabilia. & opatur & filius & ſpus

täd ſanctus. Tu es deus qui facis mirabilia. Hæri latro. hodie xpᷣianus. Heri fornicator hodie cõtinens. he
r rapiebas aliena.nũc rna porngis. Mota feciſti in populis virtutẽ tuã. Xps dei nirtus 88
Kia & dei ſapia. myſteriũ qd a ſæcuſis fuerat abſconditũ.nunc notam feciſti in populis uirtutem tuam en 2 r A
i CRedimiſti in bꝛachio tuo populũ ruuʒ: CDomine quis credidit auditui noſtro

