S”M P E. carne delinꝗᷓs. Relinqᷓ antiqᷓ uitia qbꝰi adoleſcẽtia tua uanitati ſtultitiæq; ſeruiſti: qa iuuẽta ĩſipiẽtiæ
cvopulata . & memẽto eiꝰ ꝗ creanit te ĩ die iuuẽtutis tuæ: añꝗᷓ ueniãt dies malitiæ: & ãni appropiĩquẽt
SSEEEEib dicas: nö é mihi uolũtas eiꝰ. Semi pater memẽto conditoris tui: & ſic p adoleſcẽtiæ uiã gradere:
ut mortis ultimæ recorderis. Anteꝗᷓ tibi tp̃s adueniat: quo triſtia quæq; ſuccedant.
V0LAñqᷓ tenebreſcat ſol:? lumẽ ⁊ luna:⁊ ſtelle.⁊ reuertãt᷑ nubes pꝰ pluniũã. CSi de gñali cõſu/
e. nid matiõe mũdi accipimꝰ: uerbis dñi hoc capitulũ cõgruit: ꝗbꝰait: erit tribulatio & ãguſtia: qlis ñ fuit a

ricipio creaturæ: ſʒ neq; fiet:ſol.n. tænebreſcet: & lũa ñ dabit lumẽ ſuũ:& ſtellæ cadẽt de cælo:& uir
tes cæloꝶ cõmouebũt᷑:q̃ ſũt cuſtodes domꝰ.ita ut domꝰitelli Zar hic mundꝰ: uiri uero fortes errore
decœpti: & diſſipãdi cõtrariæ fortitudĩes: ꝙ ſi ſpũalis uniuſcuiuſq; cõſumatio ad uitæ huiꝰ finẽ refert᷑:
& ſol & luna: & ſtellæ: & nubes & pluuiæ erꝰeẽ ceſſabt: q mortu fuerit. aliter: lætare adoleſcẽs: o po⸗
ule xp̃iane: & fruere bonis q a deo tibi cõceſſa ſũt: & ĩ oĩbꝰſcito te a dio iudicãdũ:nec putes qa fracti
fut tu ĩſertꝰes ĩ radicẽ bonæ oliuæ: idcirco te eẽ ſecuꝶ: G aufer irã a corde tuo: & a corpe uolupta-
tes: & cæteris uitiis derelictis:memẽto creatoris tui: añꝗᷓ tibi dies malitiæ: d'es ueniat ĩſanabilis:ĩ quo
peccãtibꝰpœnæ ſt p̃patæ:ne cũ peccaueris occidat tibi ſol iuſtitiæ meridiæ: & ſciæ lum̃ ĩtereat: & iplẽ
dor lunæ.i.eccłiæ ſubtrahat᷑: & ſtellæ occidãt d ꝗbꝰ ſcriptũ ẽ:ĩ ꝗbꝰlucetis qſi lůinaria ĩ mũdo rõnẽ ui
tæ cõtinẽtes: alibi: ſtella a ſtella differt ĩ głia:anꝗᷓ reuertãt᷑ nubes pꝰpluuĩã:neꝓphæ ꝗ corda credẽ/
tiũ: ſio pᷣmõe ſuiſq; pluuiis irrigauert. poſtꝗᷓ te ĩbre ſuo ĩdignũ eẽ reſpexeriĩt: reuertãt᷑ ad ſedẽ ſuã: ad
CAQuñ cõmouebũt᷑ cuſtodes domꝰ:⁊ perierint viri fortiſſimi. (eü.ſ.a quo miſſi ſũt.
C¶Caſtodes domꝰaut ſol ĩtelligũt᷑ & luna:& reliquꝰaſtroꝶ chorꝰ:aut ãgeli q huic mũoo pᷣſidẽt: uiri᷑
ergo fortitudiĩs ſiue fortes ut ĩterpᷣtatꝰẽ Simachꝰꝗ pibũt. aut ut aqla trãſtulit errabũt: demões ſẽtiũr a
ſorti diabolo ẽt ip̃i fortiũ ſortiti uo Abulũ: quẽ dñs ſupãs:& ligas iuxta euãgelii pabolã uaſtat do/

mꝰeiꝰ. aliter. cuſtodes domꝰ: q ad corpꝰhoĩs referũt cũcta ꝗᷓ ſcripta ſunt: coſtas ſigniſicari putãt:q; ab

ip̃is ĩteſtia uelẽt᷑:& cũcta uẽtris mollitudo ſeruet᷑:uiros uero fortes crura æſtimãt:ſolẽ Iunã & ſtellas:
ad oculos nares & aures: & totiꝰcapitis ſẽſus coaptãt: hoc ãt iõ qa ĩferiꝰneceſſitate cogũtur:non de an
—+ . elis et demonibꝰ: ſole: luna:et ſtellis: ſed de omnibus membiis ĩtelligere quæ ſequũtur.
SSBeeEEE Etocioſe erũt molẽtes iminuto nno:⁊ ↄtenebꝛeſcẽt uidẽtes ꝑ foꝛamia. In cõſumatiõe
— mudi:cũ refrigeſſerit multoꝶ charitas: et ĩimiutæ ſuerĩt aiæ mgr̃o&: qᷓ pñt cæleſtẽ cibũ pᷣbere credẽti
bꝰ: trãſlateq; ſer tĩ cæleſtia: tũc ĩcipiẽt hi ꝗ ex pte ĩ hoc mũdo ĩtuebãt᷑ lumẽ ſciæ ĩuolui tænebris:ſic
.pn.moyſi ꝗr:ponam te ĩ ſoramiĩe petræ:et ſic poſteriora mea uidebis. Quãro magis unaq aĩa p fo/
ramẽ et q̃ſdã tænebroſas cauernas aſpicit itatẽ: aliter: duæ molẽtes ſũt e ꝗb unã rapi: alterã dereliꝗ
euãgeliũ ñ tacet. Quæ cũ ĩminutæ fuerit: atq; ceſſauerĩt: neceſſe ẽ ut oẽ lumẽ ſcĩæ auferat᷑:aliter ceſſare
molẽtes ꝗa ĩminutæ ſũt.de dẽtibꝰdictũ putãt. Qd cũ extrema ſenectꝰ aduenerit: dẽtes quoq;:aut atte
rũtur: aut decidũt quibꝰ pmoliti cibi ĩ aluũ trãſmittũtur: tænebreſcere aũt uidentes in foraminibus
oculos arbitrantur: ꝙ & cõfectis calliget aties et ĩtuit obſcuretur. (oẽs filie carminis.
CSCt claudẽt hoſtia ĩ platea i hũilitate vocis molẽtis:⁊ cõſurgẽt ad vocẽ uolucris:ꝛ obſurdeſcẽt
CCũ uox molẽtis fuerit ĩfirmata:& magrt̃oꝶ doctrĩa ceſſauerit cõſeqᷓnter ceſſabũt oĩa.Inter q & ho
ſtia caudentur

gula conabimur expſanare. Lætare iuuenis ĩ adoleſcẽtia tua: & cætera. Dixerat lucẽ mũdi huieẽ dul-

— ye

lud ſiat. Funiculũ ãt argẽti:cãdidã hãc uitã & ſpiramẽ ꝙ; nobis ĩ ſæculo tribuit᷑ oñdit.recurſus quod ⸗

cõnoluta:aqᷓ uſus ĩtercipit᷑.Ita ut cũ funiculꝰargẽti fuerit ĩterruptꝰ:& aĩæ & unũ recurrerit ad fõtẽ ĩteri

R

Super Eccleſiaſten.

ſtia claudẽt᷑ ĩ platea ut inxta fatuas euãgelii uirgĩies:unuſqſq; ſuas hẽat ſuæ plateæ ianuas: & ille oleũ
emere ñ poſſint:uel certe fatuis uirginib circũeũtibꝰĩ platea claudẽt cubiculũ ſpõſi qᷓ cũ eo ĩtrauerĩt
ſi.n. arta & ãguſta uia ẽ ꝗᷓ ducit ad uitã: & lata & ſpatioſa qꝗᷓ ducit ad pditionẽ. Recte refrigeiata charita
te multoꝶ hoſtiuũ doctriaꝶ claudet᷑ ĩ plateis. ſeqnti ãt uerſiculo ĩ eo qd au: & cõſurgẽt ad uocẽ uolu/
cris:ſiue paſſeris:utamur ſi qũ uiderimꝰpcõrẽ ad uocẽ ep̃i: uel pᷣſbri ꝑ pniaʒ cõſurgẽtẽ:põtr quoq; hoc
extraordĩarie tã etſi cõtextũ capituli ñ ſeqᷓmur: & de legitima reſurrectiõe accipi: qñ ad nocẽ archage
li reſurgẽt mortui:nec mirãdũ ſi ãgeli tubã paſſeri cõparemꝰ:cũ oĩs uox ad xpʒʒ cõpata ſit tenuis & ꝗᷓ/
tũ cũ meo poſſũ aĩo recordati:nũꝗ paſſerẽ ĩ malã paitẽ legiſſe me noui:loꝗr̃ ĩ decio pſalmo iuſtꝰ. Iun = AE
dño cõſido qũo dicitis aiæ meæ: traſmigra ĩ mõtes ſicut paſſer: & alibi: uigilaui & fa.ſ.ſi.p.ſ.ĩ te.nec ñ . le /
ĩ alio loco: &. n. paſſer ĩuenit ſibi domũ: alii clauſas ĩ plateis ianuas ĩfirmos ſenis greſſus accipi uolüt. ecäl
ꝙ ſp ſedeat & ãbulare ñ poſſit:hũilitatẽ ãt uocis molẽtis de mãdibulis ĩterpᷣtãt᷑:ꝙ cibũ terere neꝗant
& uix ſpũ coartato uox etenuis audiat.porro cõſurgere eũ ad uocẽ uolucris ondit: ꝙ frigeſcẽte iaʒ
ſãguie & huᷣore ſiccato: qbꝰmaturis ſoporaliter: ad leuẽ ſonitũ euigilet: noſtiſq; medio cũ gallꝰceci/
nerit: feſtinꝰexurgat:neꝗᷓꝗᷓ ualẽs ſtrato ſæpꝰmẽbra cõuertere. obmuteſcer̃ quoq; ſiue ut melꝰhẽt ĩ he
breo ſurdeſcere ſilias carminũ aures ſigniſicat: qd grauior ſenũ auditꝰfiat: & nulla ĩter uoces ualeãt ſci
xre diſcrimina: nec carminibꝰdelectari. Quod quidem & berzelai loꝗt᷑ ad dauid nolẽs trãſire iordanẽ.
¶Sãʒ ⁊ ab excelſis timebũt ⁊ formidabũt ĩ uia. C deſt ardua ĩgredi ñ ualebũt:& laſſis po/
plitibus ac tremẽti ueſtigio ẽt ĩ plano itinere fluctuãtes: offenſam greſſuum formidabunt.
Floꝛebit amigdalũ ⁊ ipiguabit᷑ locuſta:⁊ cliſſipabit᷑ capparis qm̃ ibit hõ i domum eternitatis
ſue:⁊ circuibit ĩ piatea plãgẽtes. C Amigdalũ ẽ baculꝰ& uirga:ꝗᷓ hieremias ? ꝓphiæ ſuæ uidit
exordio.Impĩguat᷑ locuſta nabuchodonoſor cũ ſuo exercitu: & diſſipabit᷑ capparis amicitia dei cum
hieruſalẽ:qd ãt ſibi uelit capparis cũ de ſingulis cœpimꝰdicere pleniꝰexplicabit᷑.hoc totũ eueniet iſ-
raheli: qa abiturꝰ hõ ĩ domũ eternitatis ſuæ: & a pᷣſidio eiꝰ deꝰ ad cæleſtia reuerſurꝰ: quo abeũte in ta/
bernaculũ ſuũ:circuibũt ĩ platea flẽtes: & hoſtiũ obſidiõe uallatũ.p methaphorã ẽt nũc d mẽbris ho
minis eccłiaſtis pᷣmo ẽ: ꝙ cũ ſenectꝰaduenerit: capillꝰ ĩcãuerit ĩtumuerĩt pedes: libido refrixerit: & hõ
morte fuerit diſſolutꝰ:tũc reuertat᷑i terrã ſuã:& ĩ domũ æternitatis ſuæ:ſepulchro:exequiiſq; rite cle 4
bratis plãgẽtiũ funꝰtutba pᷣcedat: florẽ ãt amigdali:ꝗᷓ nos ꝓ canis poſuimꝰ: qdã ſerã ſpinã õ
de creſcẽtibꝰnatiũ carnibꝰipina ſubcreſcat & floreat.Porro ĩ eo ꝙ ait ĩpĩguabit᷑ locuſta:ĩ hebreo ſcri/
ptũ ẽ:hãaguth:ꝙ uerbũ apud eos ãbiguũ ẽ: põt.n. & locuſta traſſferri. Quo igr̃ ĩ hieremiæ pᷣn
cipio: uerbũ ſoceth ſi uariet᷑ accẽtꝰ: & nucẽ ſigniſcat: & uiĩgilias: dĩ ad eũ: ꝗd tu nides hieremia? Et rn/
dit nucẽ: & ait dñs ad eũ: bñ uidiſti ꝗa nigilabo ego ſuꝑp populũ meũ:ut faciã illd uel illd. Et hẽt ethi/
mologiã nucis. Qd uigilaturꝰſit deꝰ& retributuꝰpopulo ꝙ meret᷑ ſmõis occaſio c.lta & nũc ambi⸗
Saital, uerbi p ethimologiã ei idicat mẽbra ſenũ: ꝗa tumẽtia: & podagræ huonbpgrauata: ñ quo oĩ
us ſenibꝰhᷣ nãt: ſ ꝙ plerũq; accidat: & ſynecdochos a pte id ꝙ totũ ẽ appellet᷑:i eo uero ubi nos hẽ⸗ R—11ſ„
mus cappari.ĩ hebreo hẽt habyona: ꝙ & ip̃ ambiguũ ẽ: iterpᷣtaturq; amor deſideniũ cõcupiſcẽtia:ꝛuel· e= P⸗ L.d, Se
cappari ſigniſicat᷑ ut ſupra diximꝰ: ꝙ ſenũ libido frigeſcat: & organa coitꝰdiſſipent᷑:hoc ãt iõ qa hecu
uerba ãbigua cũ ĩ uocabulis ſuis: & amigdalũ & locuſtã & cappan ſonẽt: alid deriuata ſignificẽt: &vp
ſigurã ad ſẽſus:q ſeni cõueniũt deriuãt᷑.Sciẽdũ quoqʒ ꝙ ubi nũc.lxx.ĩterpᷣtes poſuerüt amigdalum:
ipᷣʒ uerbũ ſit ſoceth: ꝙ ĩ hieremiæ p̃ncipio ẽ: ſ ibi ĩ nucẽ uerſũ ẽ:& hic ĩ amigdalũ. Simachꝰ ĩ hoc lo/
co neſcio ꝗd ſẽtiẽs:multo aliter ĩterpᷣtatẽ. Aĩt.n.& ſup hæc ẽt de excelſo uidebũt & error erit ĩ uja: &
obdormiet uigilãs: & diſſoluet᷑ ſpũs fortitudo.lbit.n.hõ ĩ domũ ætemitatis ſuæ: & circuibũt ĩ platea
Fligstesculilerstanane Laodicenꝰſequutus: nec iudæis nec xpianis placere poteſt: dum & ab he/
reis S eſt: & ſequi ſeptuaginta interprætes dedignatur.

☛

ſiq; rũpat᷑ funiculꝰargẽteꝰ:⁊ ↄterat᷑ ydria ſuꝑ fotẽ:⁊ cõfrigat᷑ rota ſuꝑ ciſternã:⁊ rentat᷑ plul··⸗⸗n
nis ĩ terrã ſuã vñ erat:⁊ ſps ad deũ ꝗ dedit illũ. Aanitas vanitatũ dixit eccłiaſtes:⁊ oĩa vanitas· ·
CReuertit᷑ ad ſupiora:& poſt grãde hypbatũ:ꝙ ab eo loco ĩteriecerat:ĩ quo ait: & memẽto creato-
ris tui ĩ die iunẽtutis tuæ: anꝗᷓ ueniãt dies mali: & anꝗᷓ tænebreſcat ſol & luna & cætera: ĩ die qᷓ moue-
bit᷑ cuſtodes domꝰ:nũc cœptã ſnĩaʒ ſimili fine cõcludit dicẽs. Anñꝗᷓ rũpat᷑ funiculꝰargẽti: illd uel il

3

uitæ aureæ aĩaʒ ſigniſicat: ꝗᷓ illuc currat uñ deſcẽderat. Porro duo reliq qꝗᷓ ſequũt᷑ cõtritio hydriæ ſup
ſõtẽ: & cõſtactio rotæ ſuꝑ lacũ:p metaphorã mortis enigmata ſũt.qũo.n.hydria cũ cõterit᷑ ceſſat hau
rire: & rota p ꝗᷓ de lacu ac puteis leuãf᷑ aq ſi cõfracta fuerit: aut ut.lxx.ĩterpᷣtes uoluerũt i ſuo funiculo

bit hõ. Et ut mãifeſtiꝰſeqt᷑ reuertet᷑ puluis ĩ terrã ſuã:uñ ſũptꝰẽ: & ſpũs cõuertet᷑ ad deũ q dedit illũ: ex eket
quo nidẽdi ſũt ꝗ putãt aĩas cũ corpibꝰſeri: & ñ a deo ſz a corporũ parẽte gñari cũ.n. caro reuertat ,ter
rã: & ſpũs cõuertat᷑ ad deũ ꝗ dedit illũ:manifeſtũ ẽ deũ aĩaxꝶ parẽtẽ eẽ ñᷣ oĩes.Poſt deſcriptionẽ te-.
rirhũani: pulchre exordiũ libri ſui repetẽs ait: uanitas uanitatũ dixit eccleſiaſtes: & oĩa uanitas. Cũ. n.
cucmortaliũ labor de quo in toto uolumine diſputatũ ẽ: huc pueniat: ut reuertat᷑ puluis ĩ terrã ſuã:
& aia illuc redeat unde ſũpta ẽ:magnæ uanitatis eſt in hoc ſæculo laborare: & nihilꝓ futura cõqrere.
CCũq; eẽt ſapiẽtiſſimꝰeccleſiaſtes:docuit populũ ⁊ narramit q fecerat:⁊ iueſtigãs cõpoſuit pa-
rabolas multas:queſiuit verba vtilia:⁊ cõſcripſit ſermones rectiſſimos:ac ueritate plenos.

2 „ 1 „

2
„

7

Liber prinius.c.xii.

Multũ qᷓſiuit eccłiaſtes ut ĩueniret uerba uolũtatis: & ſcriberet recte vᷣba ueritatis. ſapiaʒ qᷓ puertit
ſalomõ oẽ hoĩuʒ genꝰ: nũc quoq; ĩ fine ſui opuſculi ꝓfitet᷑: ꝙ ñ̃ fuerit ueteris legis ĩſtitutiõe cõtẽtꝰ:ſʒ ĩ
=: l. pfüdas ſe ultro demerſerit qõnes: & ad docẽdũ ppłʒ ꝓuerbia &ι£ pabolas cõpoſuerit. Ali d hũtes ĩ me
—Adulla: alid i ſupficie pollicẽtes. ꝓpuerbia Jepe ñ hoc ſõare ꝙ ſcriptũ ẽ ẽtĩ euãgeliis edocemur: qd dñs
ppło ĩ puerbiis & ĩ parabolis ſit Ioquutꝰ: ſecreto aũt apłis diſſoluerit ea: ex quo mãifeſtũ ẽ & puerbio/-
rũ libꝑe:ñ ut ſimplici arbitrãt᷑:patĩæ hr̃e pcœpta: ſʒ qſi ĩ terra auꝑ:i nuce nucleꝰ: i hirſutis caſtaneaꝶ op
culis ab ſcõditꝰfructꝰ ĩqrit᷑.lta ĩ eis dinũ ſẽſũ altpſcrutãdũ. Suꝑ haddidit ẽt cãs reꝶ naturaſq; ſe uo-
luiſſe cognoſcere: & der diſpõnẽ: & prudẽtiã qre unũqd;: uel quo fcũʒ ſit ſcire uoluiſſe: ut ꝙ dauid p⸗
diſſołonẽ corpis & aĩæ ad cælos r̃curſũ ſe ſpat eẽ uiſuꝶ dicẽs:uidbo cælos opa digitoꝑ tuoꝶ: hoc nẽ
ĩ pñᷣti ſalomõ uiſꝰfuerit ĩuẽire:ut vitatẽ ſoli deo cognitã corpis uallatã ſepto mẽs hũana cõp̃hẽderet
¶Aerba ſapiẽtiũ ſicut ſtimuli:⁊ q̃ſi claui ĩ altũ deſixi:q̃ ꝑ mgr̃orũ ↄſiliũ data ſũt a paſtoꝛe vno.
¶ CNe uideret᷑ pꝰlegẽ dei temerari ſubito pᷣceptor erũpe: & ſibi uẽdicare doctrinã: ꝗᷓ moyſes ñ tã ſua
ſpõte ꝗᷓ deo iraſcẽte pᷣmũ: dehĩc ĩſpirãte ſuſcepat:dicit uerba ſua uerba eẽ ſapiẽtũ:ꝗ ĩ ſimilitudinẽ ſti
muloꝶ corrigãt delĩquẽtes: & pigros mortaliũ greſſus aculeo pũgẽte cõmoueãt: ſicq; ſint firma q̃ſi
QAAclaui altũ ſolidũq; defixi: nec a ueritate uniſʒ còſilio atq; cõſẽſu magiſtroꝑꝶ oĩuz ꝓferãt. Et ne cõtẽ⸗/
neeretf hüana ſapia ait eã ab uno paſtore cõceſſã. Ideſt licet plurimi doceãt: t doctriæ unꝰ auctor ẽ dñs
60 facit hic locꝰ aauerſps eos ꝗ aliũ legis ueteris aliũ euãgelii æſtimãt deũ:ꝙ un paſtor cõſiliũ prudẽtiũ
ĩiſtruxerit: prudẽtes ãt tã ꝓphᷣæ ſũt ꝗᷓ apoſtoli. Simul & hoc notãdũ qd dicãt᷑ uerba ſapiẽtiũ pũgere ñ
palpare: nec molli manu atrectare laſciuiã: ſz errãtibꝰ: & ut ſupia diximtardis pnĩæ dolorẽ & uulnin
Iflggere. Si cui igit᷑ ſermo ñ pũgit ſʒ oblectatiõi ẽ audiẽtibꝰiſte ñ ẽ ſermo ſapiẽtis:uerba ꝗppe ſapiẽtiũ
ut ſtimuli:qᷓ qm ad cõuerſionẽ puocãt delinquentem & firma ſunt & a conſilio ſanctorum data: atq;
ab uno paſtore conceſſa & ſolida radice fundata ſunt: hoc ſtimulo nec dũ paulum:ſed adhuc ſauluzʒ
puto in uia confeſſum erroris audiſſe: durum tibi eſt aduerſus ſtimulos calcitrare. (ctio eſt.
C His ãpliꝰfilimi ne regras:faciẽdi plures libros nullꝰ ẽ finis:freqnſqʒ meditatio:carnis affli/
Exceptis his uerbis quæ ab uno paſtor̃ ſunt data: & a cõcilio atq; cõſẽſuꝓlata ſapiẽtũ nihil facias:
nihil tibi uẽdices:maloꝶ ſeq re ueſtigia: ab eog auctoritate ne diſcrepes.Alioꝗn qrẽti multa ĩfinitꝰli/
broꝶ nũerꝰ occurret:q te ptrahat ad errorẽ: & legẽtẽ multa: fruſtra faciet laborare: uel certe docet bre

uIiitati ſtudẽdũ:& ſẽſus magis ſectãdos eẽ quã uerba. Aduerſus phᷣos:&& mũdi huiꝰdoctores:q ſuorum d.
Adogmatu falſitates conãt᷑ aſſerere: uarietate ac multiplicatiõe ſermonũ cõtra ſcripturã diuinã breui ar
ticulo coartata c.Et qꝗtũ dillatat᷑ ĩ ſẽtẽtiis:tm̃ ĩ ſermõibꝰcõſtrĩgit᷑:qa cõſumatũ breuiatũqʒ ſermonẽ ſe
cit dñs ſup terrã: & uerbũ eiꝰiuxta ẽ ĩ ore nto:& ĩ corde nr̃o.aliter freqᷓns lectio & quotidiana medita leie
tio aĩæ ſolet magis eẽ ꝗᷓ carnis. Qũo.n.ꝗcꝗd manu & corpe fit: manP?& corpis labore cõplet᷑:ita ꝙ ad li⸗

lectionẽ ptinet magis mẽtis ẽ labor:ex quo mihi uidẽt᷑ ſupiora de multitudiĩe libroꝶ aliter ſẽtienda:
quã pleriq; æſtimãt. Moris ẽ ſcripturaꝶ ꝗquis plures libros ſi iter ſe ñ diſcrepẽt:ſʒ fere eadẽ ſcribãt unũ
uolumẽ dicer̃:ſi qdẽ & euãgeliũ:& lex dni ĩmaculata cõuertẽs aĩas ſingulariter appellãt᷑:cũ plura euã
gelia & multa madata ſint legis: ſic & uolumẽ ĩ eſaia ſignatũ ſermõe oĩs ſcriptura diuĩa ẽ:& uno capi
tulo libri ezechiel ioãneſq; ueſcũt᷑. Saluator quoq; oĩuʒ retro ſcõꝶ uocibꝰ ꝓphatꝰ ait:in capitulo libri
ſcriptũ ẽ de me. Iuxta hũc igi ſẽſũ arbitror nũc pᷣceptũ:ne plures libri fiãt:qcꝗd.n. dixeris ſi ad eũ refe

rat᷑iq ĩ pncipio erat apd deũ deꝰuerbũ unũ uolumẽ ẽ: & ĩnũerabiles libri: una lex unũ euãgeliũ noĩat᷑ 48
Qꝗ ſi aduerſa & diſcrepatia diſputaris: & curioſitate nimia huc atq; illuc aium adduxeris: ẽtĩ uno li/ lenc.
bro multi libri ſũt:uñ dictũ ẽ:ex multiloꝗo ñ effugies pctm̃:talibꝰigr̃ libtis ñ ẽ finis.bonũ.n.oẽ:& ue .

ritas certo fine cõcludit᷑:malitia uero atq; mẽdatiũ ſine fine ſũt:& q̃to plłꝰreꝗrũt᷑:tãto maloꝝꝶ ſeries na
ſcit᷑:ſup hac re ſtudiũ: atq; meditatio labor carnis ẽ: carnis ĩquã ñ ſpũs:hẽt ſi ꝗdẽ & ſpus laborẽ ſuũ iu
xta illd qd apłs ait.Plꝰ ãt oĩbꝰillis labporaui: ñ ãt ego ſʒ gra dei ꝗᷓ mecũ ẽ:& ſaluator:laboraui clamãs.
CSinẽ loqndi:vel ſᷣmõis oẽs pariter audiamꝰ:deũ time ⁊ mãdata eiꝰobſerua:hoc ẽ oĩs hõ.ECũ
cta que fiũt adducet deꝰi inditiũ:ꝓ oĩ errato ſiue bonũ fſine malũ ſit. ¶Aiüt hebrei cũ ĩter cæ
tera ſcripta ſalomõis:qᷓ ãtiqᷓta ſũt:nec ĩ memoriã durauerũt: hic liber oblitterãdꝰ uideret᷑:eo ꝙ uanas
dei aſſereret creaturas: & totũ putaret eẽꝓ nihilo: & cibũ & potũ & delitias trãſeũtes pᷣferret oĩbus: ex

hoc imo capitulo meruiſſe auctoritatẽ: ut ĩ diuĩoꝶ uoluminũ nũero poneret᷑: ꝙ totã diſputationẽ ſu ſe
am:d oẽz catalogũ ĩ hac qſi cohartarit: & dixerit finẽ ſermonũ ſuoꝝꝶ auditu eẽꝓmptiſſimũ

nec aliqd ĩ ſe hr̃e difficile: ut.ſ.timeamꝰdeũ:& eiꝰ pᷣcepta faciamꝰ.Ad hoc.n.natũ eẽ hoĩeʒ ut creatornẽ
ſuũ ĩtelligẽs ueneret᷑ eũ mœtu & honore & ope mãdatoꝶ.Si ꝗdẽ cũ iuditii tps aduenerit: ꝗqcꝗd a no
bis geſtũ ẽ ſtar̃ ſub iudice & ãcipitẽ diu expectar̃ ſnĩaʒ:& unũquẽq; recipeꝓ ope ſuo:ſiue mali ꝗd ege
rit ſiue boni: ꝓ eo ãt ꝙ nos poſuimꝰde oĩ abſcõdito:ſiue bonũ ſiue malũ ſit:ſimmachꝰ &.lxx.ĩterpᷣtati
ſũt de oĩ cõtẽptu: uel certe de oĩ ignoratu: qd ẽt de ocioſo uerbo: & ñ uolũtate ſz ignoratõe ꝓlato red
dituri ſumꝰrõnẽ ĩ die iuditii.aliter: ꝗa timor ſeruoꝶ ẽ. & pfecta dilectio foras mittit tĩorẽ: & ĩ ſcriptu-
ra diuĩa tã icipiẽtiũ qᷓ pfectoꝶ duplex appellat᷑ mœtꝰnũc de cõſũato ĩ vᷣtutibꝰmœtu dici puto:ſʒʒ illd
nihil deeſt timẽtibꝰeũ: uel certe qa adhuc hõ ẽ: & necdũ dei nomẽ accepit hãc hʒ mõnẽ ſubæ ſuæ: ut ĩ
corpe poſitꝰdeũ timeat:qa oẽ factũ.i.oẽs hoĩes adducat deꝰi iuditiũ ſuꝑ nniuerſis q aliter qᷓ ab eo diſ/
poſita ſũt & dicta ſẽſerũt ſiue ĩ hãt ptẽ ſiue ĩ illã:ut ꝗꝑpe his ꝗ dñt malũ bonũ:& bonũ malũ.quẽ ma/
gis offẽdit: ꝗſꝗs ſpãdo tepeſcit. CExplicit expoſitio bti Hieronymi pᷣſbyteni ſup Eccleſiaſten.

õ — — — — —

— — — — — — —

— (8 ůoe-ee

Mat. 7.

2. COr. 8. c.

Io. zi ce

Io. i. a.
Eze. 1. d.

—,— —————, ——

nis facies Matheum ſigniſicat qui quaſi de homine exorſus eſt ſcribere. Liber generationis ieſu chri

Prologus Super Matheum.

CINCIPTT PROLOGVS SANCTI HIERONYMI PRAESBYTERI IN COM/
MENTVM SVPER MATHEVM AD EVSEBIVM. D

EC Ilures fuiſſe qui euangelia ſcripſerint: Et lucas euangeliſta teſtatur di
Ocens: Quoniam quidem multi conati ſunt ordinare narrationem re
ua Pf rum: quæ in nobis completæ ſunt: ſicut tradiderunt nobis qui ab ini
tio ipſi uiderunt ſermoné: & miniſtrauerunt er. Et perſeuerantia uſq;
in præſens tempus monimenta declarant: quæ a diuerſis auctoribus

n u B

S ædita diuerſarum hereſum fuere principia: Vt ẽ illud iuxta ægyptios
REEAA & thoman: & mathian & bartholomeum: duodecim quoq; apoſto-/
VVW lorum & baſſilidis atq; apellis ac reliquorum quos enumerare lon/
giſſimum eſt: cum tantum in præſentiarum hoc neceſſe ſit dicere:
ſe . D Extitiſſe quoſdam qui ſine ſpiritu & gratia dei conati ſiunt magis

N . ſordinare narrationem quam hiſtoriæ texere ueritatem. Quibus
D iure poteſt illud propheticũ coaptari Vhe qui prophetant de corde
DR =ſuo: qui ambulãt poſt ſpiritum ſuũ: qui dicunt dicit dominus: & do/
Eminus non miſit eos. De quibus & ſaluator in euangelio Ioannis lo
quitur. Omnes qui ante me uenerunt fures & latrones fuerunt. Qui uenerunt: non qui miſſi ſunt
Ipſe enim ait: Veniebant & ego non mittebam eos. In uenientibus enim præſumptio temeritatis:
in miſſis obſequium ſeruitutis eſt. Eccleſia autem quæ ſupra Petrum domini uoce fundata eſt: quazʒ
Introduxit rex in cubiculum ſuum: & ad quam per ſoramẽ deſtengoni⸗ occultæ miſit manum ſuã:
ſimilis damulæ hinnuloq; ceruorum: quatuor flumina paradiſi inſtar eructans: quatuor & angulos „2
& annulos habet: per quos quaſi archa teſtamenti & cuſtos legis domini lignis immobilibus uehi- Parhzen pIln,
tur. Primus omnium matheus eſt publicanus cognomento leui: qui euangelium in ludæa hebreo
ſermone ædidit: ob eorum uel maxime cauſam: qui in ieſum crediderant ex iudæis: & nequaquam —òꝗMW
legis umbra ſecedente euangelii ueritatem ſeruabant. Secundus Marcus interpræs apoſto. Petri: & Waumns Nen, we eict
alexandrinæ eccleſiæ primus epiſcopus qui dominum quidem ſaluatorem ipſe non uidit: ſed ea ) ,
magiſtrum audierat prædicantem iuxta fidem geſtorum narrauit magiſꝗᷓ ordinem. Tertius Lucas =⸗ ⸗ — .—
medicus natione ſyrus Antiochẽſis: cuius laus in euangelio: qui & ipſe diſcipalus apoſtoli Pauli in
Achaiæ boetiæq; partibus uolumen condidit: quædam altius repetens: & ut ipſe in prohemio con
ſfitetur audita magis ꝗᷓ uiſa deſcribens: VItimus loannes apoſtolus & euangeliſta quem leius ama- i,
uit plurimum qui ſupra pectus domini recumbens punſſima doctrinarum fluenta potauit: & qui ſo
lus de cruce meruit audire. Ecce mater tua. Is cum eſſet in Aſia: & iam tunc hereticorum ſemina
pullularent cherinthi: ebionis & cæterorum qui negant chriſtuʒ in carme ueniſſe quos & ipſe in epi
ſtola ſua antichriſtos uocat: & apoſtolus Paulus frequenter percutit: coactus & ab omnibus pœne
tunc Aſiæ epiſcopis & multarum eccleſiarum legatiõibus de diuinitate ſaluatoris altius ſcribere: &
ad ipſum (ut ita dicam) dei uerbum non tam audaci qᷓ fœlici temeritate prorumpere: unde & eccle-/- “êõ
ſiaſtica narrat hiſtoria: cum a ftatribus cogeretur ut ſcriberet: ita facturum ſe reſpondiſſe ſi indicto ie g = ig, We-efr P. Trne
iunio in cõmune omnes deum depræcarentur: Quo expleto reuelatione ſaturatus illud prohemiüu, E
cælo ueniens eructauit: In principio erat uerbum: & uerbum erat apud deum: & deus erat uerbum:
hoc erat in principio apud deum. Hæc igitur quatuor euangelia multo ante prædicta Ezechielis
quoqʒ uolumen probat:in quo prima uiſio ita contexitur: Et in medio ſimilitudo quatuor anima,
lium & uultus eorum: Facies hominis & facies leonis & facies uituli & facies aquilæ. Prima homit - - —

—

„
— π Ac eiser en „*
7 .

7

ſti filii dauid filii habraam: Secunda Marcum in quo uox leonis in eremo rugiẽtis auditur: Vox clae
mantis in deſerto Parate uiam domini: rectas facite ſemitas eiti. Tertia uituli quæ euãgeliſtam L. A r. e orre
cam a zacharia ſacerdote ſumpſiſſe initium præfigurat. Quarta Ioannem euangeliſtam qui aſſũ/-
ptis pennis aquilæ & ad altiora feſtinans de uerbo dei diſputat. Cætera quæ ſequuntur in eundem
ſenſum proſiciunt. Crura eorum recta & pennati pedes: & quocumq; ibat ſpiritus: ibant: & non re-
uertebantur: & dorſa eorum plena oculis: & ſintille ac lampades in medio diſcurrentes & rota in 10
tam & in ſingulis quattuor facies: Vnde & apocalypſis Ioannis poſt expoſitionem uiginti quatuor
ſeniorum qui tenentes citharas & phialas adorãt agnum dei: introducit fulgura atq; tonitrua & ſe⸗
ptem ſpiritus diſcurrẽtes & mare uitreum & quatuor animalia plena oculis dicens. Animal primũ
ſimile leoni: & ſecundum ſimile uitulo: & tertium ſimile homini: & quartum ſimile aquilæ uolanti:
Et poſt paululum plena erant inquit oculis & requiem non habebant die ac nocte dicentia. Sand?
Sanctus. Sanctus domine deus omnipotens: qui erat & qui eſt: & qui uenturus eſt. Quibus cunctis
perſpicue oſtenditur quatuor tantummodo debere euangelia ſuſcipi & omnes apocriphorum ne
nias mortuis magis hereticis ꝗᷓ eccleſiaſticis uiuis canẽdas. Satiſq; miror euſebi dilectiſſime cur Ro
mam ſabito nauigaturus hanc tibi a me quaſi ſiſtartiam dari uolueris: ut Matheum breuiter expo-
nens uerbis ſtringerem: ſenſibus dilatatem. Si meminiſſes reſponſionis meæ: nunquam in paucis
aa

5 leare-, e
4

Liber Primus

diebus tem annorum peteres. Primam enim difficile eſt omnes legere qui euangelia ſcripſerint:
Deinde multo difficilius adhibito iudicio quæ optima ſunt excerpere: Legiſſe me fareor añ annos
XAXXVVPX P Wadr plurimos in Matheum origenis. xxv. uolumina: & totidem eius omelias: cõmaticumq; interpræta
rusee, er e Etionis genus: & theophili antiocenæ utbis epiſcopi cõmentarios: Ipoliti quoq; martyris: & theodo
ri herade otæ: Apollinariſq; laodiceni: ac didimi alexandrini: & latinoꝶ hilarii. uictorini: fortuna-
tiani opuſcula: e quibus etiam ſi parua carperem. dignũ aliquid memoria ſcriberetur. At tu in dua/
bus ebdomadibus ĩminente iã paſcha & ſpirantibꝰ uentis dictare me cogis: ut quando notani exci
piant:quando ſcuibantur cedulæ: quando emendentur: quo ſpatio digerantur ad puꝑꝶ: maxime cũ
ſcias me ita tribus menſibus languiſſe: ut uix nunc ingredi incipiam. nec poſſim labons magnitudi
nem breuitate temporis compenſare. Igitur omiſſa auctoritate ueterum quos nec legendi ne ſequẽ
di facultas data eſt hiſtoricam interprætationem: quam præcipuæ poſtulaſti: digeſſi breuiter: & in-
terdum ſpiritualis intelligentiæ flores miſcaui: perfectum opus reſeruans in poſterũ: ſi aut mihi uita .ů
longior fuerit: aut tu in redeundo tua promiſſa compleueris. Tunc nitar implere quod reliquum ẽ:
imo iactis fundamentis: & ex parte conſtructis parietibus pulcherrimum culmen imponaʒ: ut ſcias 1
quid interſit inter ſubitam dictandi audaciã: & elucubratã ſcribendi licentiam: certe noſti: & menda
cii me erubeſcere te teſtem uocare: quod præſens opuſculũ tãta celeritate dictauerim: Vt aliena ma
gis legere ꝗᷓ mea condere me putares: nec hoc de arrogantia & fiducia ingenii dictum putes. Sed
oſtendere tibi cupiã ꝗtum apud me ualeas: qui periclitati magis apud doctos uoluerim ꝗᷓ tibi ſedu
le poſtulanti ꝗcq̃ negare. Vnde obſecro ut ſi incomptior ſermo eſt: & non ſolito lapſu fertur oratio
ſeſtinationi hoc tribuas non imperitiæ: Et des exemplaria cũ Romã ueneris: uirgini chriſti princi-
piæ quæ me rogauit:ut in canticũ ſcriberem canticoꝶ: a quo opere excluſus ægrotatione diuturna
ſpem in futurum diſtuli:hac te lege conſtringens: ut ſi tu ei ad te ſcripta ſubtraxeris illa quoq; arma
riolo ſibi poſtea ſcribenda ea concludat. 7 ☚ Or

CFINIT PROLOGVS INCIPIT TRACTATVS. CAPITVLVM PRIMVM. .4
—Ae AIber generationis ieſu chriſti. C¶ In Eſaia legimus generationẽ eiꝰ
Aquis enarrabit? Non ergo putemus euangelium prophetæ eſſe contrariũ: ut quod
74* Te grae e me. ille impoſſibile dixit affatu hic narrare incipiat. Quia ibi de generatione diuinitatis:
hic de incarnatione ẽ dictũ. A carnalibus at cœpit: ut p hoĩem deũ diſcere incipiamꝰ G
CSFilij dauid Filij habraam. COrdo præpoſterus: ſed neceſſario C
114 Kcoômutatus. Si. n. primum poſuiſſet Habraam & poſtea dauid: rurſus ei repetendus fue
A ahrche rat habraam ut generationis ſeries texereturIdeo aut cæteris pᷣtermiſſis hoꝶ filiũ nücupauit: qa ad C
EEee t hos tm eſt facta de xpo repromiſſio. Ad habraam:in ſemine inquit tuo benedicentur oẽs gentes: qd .
AAN Aaad eſt chriſtus. Ad dauid. de fructu uentris tui ponam ſuper ſedem meam.
Jucas autem genuit phares ?3aram de Thamar. 1. -Aern. ſ
” Notandum in genealogia ſaluatoris nullã ſanctarum aſũmi mulieꝑ: ſed eas quas ſcriptura repræ ſn e ⸗
ſr hendit: ut qui propter peccatores uenerat: de peccatricibus naſcens: omnium peccata deleret: Vvnde 13
& in conſequentibus ruth moabitis ponitur: & berſabeæ uxor uriæ.
. W Maaſon autem genuit ſalmon. C
alne Pne s r- Dz ne CIſte eſt ſalmon princeps tribus iudæ ſicut in numeris legimus. 5 C
CJoꝛam auntem genuit oʒiam:oʒias autem genuit ioathan. C In quarto reum ni
uolumine legimus de Ioram ochoziam fuiſſe generatum. Quo mortuo ioſabet ſilia regis ioram: mn
ſoror ochoziæ tulit ioas filium fratris ſui & eum internitiom quæ exercebatur ab athalia ſubtraxit. 1
Cui ſucceſſit in regnũ filius eiꝰ amaſias.Poſt quẽ regnauit filiꝰeius azarias ꝗ appellatur & oꝛias: cui
ſucceſſit ioathan nilius eius. Cernis ergo ꝙ ſecundum fidem hiſtoriæ tres reges in medio fuerunt:
quos hic euangeliũ prætermiſit: lIloram quippe non genuit ozlam ſed ochoziam: & reliquos quos K
enumerauimus: ueꝶ quia euangeſtæ propoſitũ erat tres teſſaradecades in diuerſo temporum ſta
tu ponere: & ioram generi ſe miſcuerat impiiſſimæ iezabelisadcirco uſq; ad tertiaʒ generationem
eius memoria tollitur ne in ſanctæ natiuitatis ordine poneretur.
MWEt poſt tranſmigrationem Babylonis iechonias genuit ſalatihel.
CSi uoluerimus: Ieconiam in fine primæ teſſaredecadis ponere: in ſequenti non erunt quatuorde
cim: ſed tredecim. Sciamus igitur iechoniam priorem ipſum eſſe quem & ioachim. Secundum aũt
filium: non patrem: Quorum prior per.k. &. m. ſequens per. x. & n. ſcribitur: quod ſcriptorum uitio
& longitudine temporum apud græcos latinoſq; confuſum eſt.
CJacob autem genuit Joſeph CNHunc locum obiecit nobis Iulianus augu/
ſtus diſſonã tiæ euangeliſtaruʒ: cum euangeliſta matheus ioſeph dixerit filium iacob: & Lucas fiiũ .
aapppellarit heli non intelligens conſuetudinẽ ſcripturarum: ꝙ alter ſecundũ naturam: alter ſecundũ
t . eel. p= .err Teln, legem ei pater ſit. Scimus enim hoc per moyſen deo iubente præceptů: ut ſi frater aut propinquus
abſq; liberis mortuus fuerit: alius eius frater accipiat uxorem ad ſuſcitandum ſemen fratris uel pro-

25„ . o .
wurrrrrc cEE 11 e, 7
Atearrers ie

pinqui ſui. Super hoc & affricanus temporum ſcriptor. & Euſebius cæſarienſis in libris diafonias
euangeliorum plenius diſputarunt. JMU
— CJacob

—=

eMN
4
4 4
.

cee⸗

in
gi
11
0

*
2 £

Super Oatheum. c. i
uper Ooatheum. c. ii.
CJacob vſrum Marie. CCCum uirum audieris ſuſpitio te non moueat nu
ptiarum: ſed recordare conſuetudinis ſcripturarum ꝙ ſponſi uiri: & ſponſæ uocentur uxores. Et a — 1
tranſmigratione babylomis ufſq; ad chriſtum generauones. xiiii. Numera a lechonia uſq; ad loſeph A t - Prerree Sn

& inuenies generationes. xiii. Vnde quartadecima generatio in ipſum chriſt repurabitur. Chriſti 2 2 =, E,n,
autem generatio ſic erat. Quærat diligens lector & dicat. Cũ Ioſeph nò ſit pater dñi faluatoris ꝗqd
pertinet ad dnm generationis ordo deductus uſq; ad Ioſeph/ Cur rüdebimus Primũ non ee còſue
tudinis ſcnipturarum ut mulierum in generatiomibus ordo texatur. Deinde ex una tiibu fuiſſe 1o⸗ eſer h e= keg 281 4
ſeph & Mariam: unde ex lege eam accipere cogebatur ut propinquam Er quod ſimul cenſetur in einen, eeret,r
Bethleem: ut de una uidelicet ſtirpe generata.
CLum cſſet deſponſata mater ieſu maria Joſepp. C Quæritur quarenon) — e , Pale,pe-fute
de ſimplici uirgine:ſed de deſponſata concipitur. Primũ ur per generationẽ loſeph: origo marizæ? = K. R
monſtraretut ſecundo ne lapidaretur a iudæis ut adultera: tertio ut in ægyptũ fugiens haberet ſola pr ,
tium airi. Martyr ignatius ét quartã addidit cauſam cur a ſponſa conceptus ſit. ut partus inquiens
eius cæ aretur diabolo: du eum putat non de uirgine ſed de uxore generatum.
Anteq conuenirent muenta eſt in vtero habens de ſpiritu ſancto.
CNon ab alio inuenta ẽ niſi a loſeph qui bñ licentia maniali futuræ uxoris oĩa nouerat. Qrod aut). AL e h. ie
dicitur: anteꝗᷓ cõuenirent: non ſeqtur ut poſtea conuenerint: ſed ſcriptura quid factũ non ſit oñdit.
CJoſeph autem vir erꝰ cũ eſſet iuſtus ⁊ nollet eã traducere voluit occulte dimittere eam.
CSiquis fornicariæ coniungitur unu corpus efficitur. Et i lege præceptũ eſt non ſolũ reos ſed & cõ
ſcios criminum obnoxios eſſe peccati. Quomodo ioſeph cũ crimen celauerit uxoris iuſtus ſcribi-
tur? ſed hoc teſtimonium Mariæ eſt ꝙ ioſeph ſciens illius caſtitatem: & admirans quod euenerat:
cæ lat ſilentio cnius myſterium neſciebat.
CJoſeph ſili Bauid noli timere accipere mariam vxoꝛem tũam. ”””Mc
lam & ſupra diximus ſponſas uxores appellari qd piemmus liber aduerſus eluidiũ docet. Et blan- aralbet .
dientis affectu ei per ſomnium angelus loquiur: ur iuſtitiam ſilenti comprobaret. Simulq; notan
dum ꝙ ioſeph nilius eſſe dicatur dauid: ut Maria quoq; de ſtirpe dauid monſtraretur.
CEt vocabis nomen eius ieſum:pſe enim ſaluum faciet populum ſuum.
eſus hebreo ſermone ſaluator dicitur. Ethimologiam ergo nominis eius euangeliſta ſignauit
dicens. Vocabis nomen eius ieſum: quia 1pſe ſaluum faciet populum ſuum.
CHoc autem totum factum eſt: vt adimpleretur quod dictum a domino per pꝛophetaʒ dicẽtẽ.
Ecce virgo in vtero habet ⁊ pariet. CPro eo quod euangeliſta Matheus di-
cit in utero habet. In propheta ſcriptũ eſt in utero accipiet: Sed propheta quia futura prædicit ſigni/-
ficat ꝗd futurũ ſit: & ſcribit accipiet: euãgeliſta qa ñ dę futuro ſed de pᷣtento narrat hiſtioriã mntamit
accipiet & poſuit hẽt. Qui.n. hẽt nequaꝗᷓ accepturꝰẽ. Tale qꝗd & i pſalmis legimꝰ. Aſcẽdẽs in excelſũ
captiuã duxit captiuitatẽ: accipiet dona ĩ hoĩbus. hoc teſtimoniũ apoſtolus ponẽs ñ dixit accipiet:
ſed dedit: quia ibi de futuro ſignificatũ ẽ: ꝙ accepturꝰ eſſet: hic de eo narrat: q iã dederat qd accepat
CAccepit coniugem ſuam ⁊ non cognouit eam:donec peperit filium ſuum pꝛimogemtum.
CEx hoc loco quidam peruerſiſſime ſuſpicantur: & alios filios habuiſſe Mariam dicentes: prinoge „ “
nitum non dici niſi qui habeat & fratres. Cum hic mos ſit diuinarum ſcripturarum: ut primogeni: = ſ F S
tum non eum uocent quem fratres ſequantur ſed eum qui primus natus ſit: lege ſupradictum libel Auerſe aleacber.
lIum aduerſus Heluidium. CAPHVLVM (II.
Ichmus enim ſtellã eius in oꝛiente. CAd confuſionẽ iudæoꝶ ut
N/S natiuitatem chriſti a gentibus diſcerent: oritur in oriente ſtella: quam futuram Balaham .. . 9 ſ. 2
bec ⸗- . * *242
4

5 4. M
1. e e E e
2
3 3 .

d

Qcuius ſucceſſores erant: uaticinio nouerant: lege numeroruz librum: Deferuntur autẽ ma
gi ſtellæ inditio in iudæa ut ſacerdotes a magis interr ati: ubi chriſtus naſceretur in exꝙf
cuſabiles fierent de aduentu eius.

CAc illi dixerunt in bethleem iude. CQ CLibrariorum error eſt. Putamus
enim ab euangeliſta primũ æditum ſicut in ipo hebraico legimus iudæ non iudeæ. Quæ eſt enim 4 7 ( H 2 ,Be⸗
aliarum gentium bethleẽ ut ad diſtinctionem eius hic iudeæ poneretur. Iudæ aut idcirco ſcribitur etblee ien

quia eſt & alia bethleem in gallilea lege librum ieſu filii naue: Deniq; & in ipſo teſtimonio quod

de Micheæ prophetia ſumptum eſt: ita habetur. Et tu bethleem terra iuda.
CEt apertis theſauris ſuis:obtulerũt ei munera aurum thus ⁊ mirram. QR- „»
CPulcherrime munerum ſacramenta Iuuencus præſbyter uno uerſiculo compræhendit: Thus aug rer
mirra regiq; hominiq; deoq;: dona ferunt. MM
CEt reſponſo accepto i ſomnis:ne redirent ad herodẽ:per aliã viam reuerſi ſunt in regionẽ ſuã.
CQui munera obtulerant dño: conſequenter rũſum accipiunt Rñſum autem græcæ dicitur
non per angelũ fit: ſed per ipᷣm dñm: ut meritorum ioſeph priuilegium demonſtraretur.
Reuertuntur autem per aliam uiam quia infidelitati miſcendi non erãt Iudæorum. ,
Ecce angelus domini apparhit ioſeph in ſomnis dicens:Surge ⁊ accipe puerum ⁊ matrem
eius ⁊ fuge in egyptum. CQuando tollit puerum
aa ii

