Tiber pꝛimus.

& matrem eius ut in ægyptum tranſeat nocte tollit & in tænebris: quãdo uero reuertitur in iudæãà
nec nox nec tænebræ ponuntur in euangelio. . .
At adimpleretur quod dictum eſt a dno per pꝛophetã dicentẽ:ex egypto vocaui filiũ meum.
CReſpondeant qui hebreorum uoluminũ denegant ueritatem: ubi hoc in. lxx. legatur interpræti-
bus. Quod cũ non inuenerint nos eis dicemus in Oſeæ propheta ſcriptum: ſicut & exemplania pro
bare poſſunt ꝗᷓ nuper edidimus: poſſumus autem locũ iſtum & aliter conſolari pp contẽtioſos quo
rum conſuetudinem Paulus apoſtolus habere ſe denegat & eccleſia dei: Et teſtimoniũ ꝓferimus ex
numeris dicẽte balaam. Deus ex ægypto uocauit eũ: gloria eius ſicut unicornis.
¶WTuũc adimpletũ eſt qð dictũ ẽ per hieremiã ꝓphetam dicentẽ. VHorx in rama audita c: ploꝛa/
tus 2 vlulatus multus:rachel ploꝛans filios ſuos ⁊ noluit conſolari aꝛ non ſunt.

filios iudæ. i. bethleem quaſi ſuos ploret. Reſpondebimus breuiter: quia ſepulta ſit inxta bethleem
in effrata & ex interno corpuſculi hoſpitio matris nomen acceperit. Siue quoniâ iuda & beniamin
duæ ttibus iunctæ erant: & herodes præceperat non ſolũ in bethleem interfici pueros: ſed & in om
nibus circa finibus eius. Per occaſionem bethleem: intelligimus etiaʒ multos de beniamin fuiſſe cæ
ſos. Plorat autem filios ſuos & non recipit conſolationem ſecundum duplicem intelligentiam. Si-
ue ꝙ eos in æternum mortuos æſtimaret: ſiue ꝙ; conſolari ſe nollet de his quos ſciret eſſe uicturos
uod autem dicitur in rama nomẽ putemus loci non eſſe: quæ ẽ iuxta gabaa. Sed ram excelſum.

- Vex - ,, . interprætatur: ut ſit ſenſus. Vox in excelſo audita eſt. i. Ionge lateq; diſperſa.

mus non ſolum herodem: ſed & ſacerdotes & ſcribas eo tempore necem domini fuiſſe meditatos.
C Qui ſurgens accepit puerũ ⁊ matrẽ eius. .
CQualſi nutritius non maritus.
V Audiens autem ꝙ archelaus regnaret in indea pꝛo herode patre.

citias facit: huius herodis filius eſt: frater archelai: quem & ipſum tyberius cæſar lugdunum: ꝗᷓ gallia
rum eſt ciuitas relegauit: fratremq; eius ſucceſſorem regmi fecit. lege ioſephi hiſtoniã.
CEt veniens habitauit in ciuitate que vocatur nazareth: vt adimpleretur quod dictum eſt
pꝛophetas:quoniam naʒareus vocabitur. M
ESi ſxum de ſcripturis poſuiſſet exemplũ: nunꝗᷓ diceret: quod dictũ eſt per prophetas: ſed ſimplici
ter qd dictum eſt per prophetã: nũc autem pluraliter prophetas uocans:oſtendit ſe nõ uerba de ſcri
pturis ſumpfſiſſe: ſed ſen ſum. Nazareus ſanctus interprætatur: Sanctũ autem dům futurum ois ſcri-

Eſaia ſcriptum eſt: Exiet uirga de radice ieſſe: & nazareus de radice eius conſcendet.
CAPITIVLVM. III.
uEnitentiam a gite:appꝛopinquabit enim regnum celoꝛum. S
WPrimus baptiſta Ioannes regnũ cæloruʒ prædicat: ut præcurſor dñi hoc priuilegio ho

P p — —— —— — — — — — — . „. .
noretur(hic eſt. n.qui dictus eſt per eſaiam prophetã dicentẽ. Vox clamantis in deſerto pa
rate uias dñi: rectas facite ſemitas eius) Aias credentium præparabat in ꝗgbus ambulaturus

erat dñs ut puris in uiis: puriſſimus ambularet dicens. habitabo in eis & inambulabo: & ero deus 1

ſcriptũ eſt Initiu euangelii ieſu xpᷣi filii dauid ſicut ſcriptum eſt in eſaia propheta. Ecce mito angelũ
meum ante faciẽ tuam: qui præparabit uiã tuam. Vox clamantis in deſerto parate uiam dñi: rectas
facite ſemitas eius. Cum.n. teſtim Sniù de malachia eſaiaq; contextum ſit: quærit qũo uelut ab uno
eſaia exemplũ putemus aſſumptũ: Cui eccleſtiaci uiri pleniſſime reſponderunt. Nos autem aut no-
men eſaiæ putamus additum ſcriptoꝶ uitio: quod & in aliis locis probare poſſumus: aut certe de di
uerſis teſtimoniis ſcripturaꝶ unum corpus effectũ. Lege tertiüdecimum pſalmum & hocidem re/

bos ſuos)De pillis inquit habebat non de lana. Aliud auſteræ ueſtis inditium eſt. aliud luxuriæ mol
lioris: zona autem pellicea qua accintus fuit & helias mortificationis ſymbolon eſt: Porro ſequitur
(Eſca eius erat locuſta: & mel ſilueſtre) habitatori ſollitudinis congruum eſt: ut non delitias cybo-

—

S=. ,5 / cor lapideum: & dabo carneum. In lapide duritia: in carne mollitudo monſtratur: ſiue ſimpliciter

procreare. (Ecce ſecuris ad arborum radices poſſita eſt) prædicatio ſermonis euangelici: qui ex
utraq; patte acutus eſt gladius: ſecuris appellatur: iuxta hieremiam prophetam: qui uerbum do/
mini ſecuri comparat cædenti petram. . —
CEuius non ſum dignus calciamenta poꝛtare. CIn alio euangelio cuius
ait non

Penamte, d. Fedel De rachel natus eſt beniamin in cuius tribu non eſt bethleem: Quæritur ergo quomodo rachel

CBefuncti ſunt.n.qui querebant aiam pueri. CEx hoc loco intelligi-

Vulti labuntur errore pp ignorantiam hiſtoriæ: putanres eundem eſſe herodem a quo in paſſio
ne ſua dñs irridetur: & qui nunc mortuus eẽ refferatur. Ergo herodes ille qui cũ pillato poſtea ami

4 lssarcss, ſa. 4 9Pprure cõmemorat: Poſſumus & aliter dicere qd etiam eiſdem uerbis iuxta hebraicam ueritatem in

ſorum & ipſ erunt mihi populus. Porphyrius iſtũ locũ marci euãgeliſtæ principio cõparat: in quo

peries (Ipſe autẽ Ioannes habebat ueſtimentũ de pillis camellorum: & zonam pelliceam circa lom/

rum: ſed neceſſitatem humanæe carnis expleret. (Potens eſt deus de lapidibus iſtis ſuſcitare filios
habrae) Lapides ethnicos uocat propter cordis duritiam. Lege ezechiel: auferam inqnit a uobis

. deiichtat Ppotecftian : qui de fenns concta fecerit: poſſit & de ſaxis duriſſimis populum

☛nd D

— — —

— — — — — —

— — —,—

Guper Oatheum. c. u.

ait non ſum dignus ſoluere corrigiam calciamenti: hic humilitasibi myſterium demonſtratur.
Quod chriſti ſponſus eſt: & loannes non mereatur ſpõſi corrigiam ſoluere:ne uocetur domas eiꝰ
juxta legem moyſi: & exemplum ruth: domus diſcaltiati.
Ille vos baptiʒabit in ſpiritu ſancto ⁊ igne.

diue quia ignis eſt ſpiritus ſanctus ut ada apoſtolorum docent: quo deſcendente ſedit quaſi ignis 5 E. , .Nkl,
ſuper linguas credentium: & impletus eſt ſermo domini dicentisugnem ueni mittere ſuper terraz
. & queʒ uolo ut ardeat. Siue quia in præſenti: ſpiritu baptizamur: & in futuro igne: Apoſtolo quoq;

huic ſenſui congruente: uniuſcuiuſq; opus quale ſit ignis probabit.

—

Tunc venit ieſus a galilea in ioꝛdanem ad ioannem vt batizaretur ab co. , J = , 1 2 / —
Triplicem ob cauſam ſaluator a loanne accepit baptiſmum. Primuʒ ut qnia homo natus erat: oẽz 1T X= A

juſtitiam & humilitatem legis impleret. ſecundo ut baptiſmate ſuo ioãnis baptiſma comprobaret:
n tertio ut iordanis aquas ſanctiſicans per deſcenſionem columbæ: ſpiritus ſancti in lauacro creden-
1 tium monſtraret aduentum.
n CSine modo. CPulchræ dixit modout oſtenderet chriſtum in
aqua: Iloannem a chriſto in ſpiritu baptizandum. Siue aliter. Sine modo: ut ꝗ ſerui fſormaʒ aſſumpſi
expleam & humilitatem eius. Alioquin ſcio in die iudicii: meo te eſſe baptiſmate baptizandum. di-
ne modo:dicit dominus ieſus: habeo & aliud baptiſma quo baptizandus ſum: Tu me baptizas in
n. aqua: ut ego te baptizem pio meo in ſanguine.
CSic enun oecet nos implere omnem inſtitiam. B
/ Non addidit iuſtitiam legis ſiue natutæ: ut nos utrumq; intelligamus. Et ſi deus ab homine acce
Prbanafnanulies a conſeruo dedignetur accipere: Aperti ſunt ei cæli: & uidit ſpiritum de ſcendẽ

tem: ſicut columbam uenientem ſuper ſe: & cætera. Myſterium trinitatis in baptiſmate demonſtra/
tur. dominus baptizatur. ſpiritus deſcendit in eeien columbæ: patris uox teſtimonium filio per-
hibentis auditur: aperiuntus autẽ cæli non reieratione elementorum ſed ſpiritualibus oculis: qui

ſ⸗ bus & ezechiel in ꝑrincipio uoluminis ſui apertos eſſe cõmemorat. Sedit quoq; columba ſuper ca
m put ieſu:ne quis putaret uocem patris ad Ioannem factam:mon ad dominum.
CCAPITVLVM. IIII.

Anc ductus eſt in deſertum a ſpiritu.
CHaud dubium quin a ſancto ſpiritu. Sequitur enim.
AUt tentaretur a diabolo.
[Dacitur autem non inuitus: aut captus: ſed uoluntate pugnandi.
Hi Et cum ieiunaſſet quadraginta diebus ⁊ quadraginta noctibus:poſtea eſuriii.
n In iſto numero:quadrageſſimæ nobis onñditur ſacramẽtũ: in quo & moyſes ieiunauit in mõte ſy⸗ efe.
na & helias iuxta montẽ oreb. Permittitur aũt eſurire corpus ut diabolo tẽptidi tribuatur occaſio dlen⸗
CBic vt lapides iſti panes fiant. “ UMUM “
CEſurienti congrue dicitur dic ut lapides iſti panes fiant: ſed duobus contrariis teneris diabole. Si ) Wa,⸗ 1,
ad impeniũ eius poſſunt lapides panes fieri: ergo fruſtra tẽptas eum qui tantæ potentiæ cẽ. Sin aũtũů 7 2
, põt facere: fruſtra filiũ dei ſuſpicaris. Si filius dei es: dic ut lapides iſti panes fiant.
CQui reſpondens ait.Scriptum eſt. Non in ſolo pane viuit homo: ſed in omni verbo quod

n pꝛocedit de oꝛe dei. CTeſtimonium de deuteronomlio
p, ſumptum eſt: ideo autem ſic reſpondit dominus: quia propoſitum erat ei: humilitate diabolum
uincere non potentia. Simulq; animaduertendum: ꝙ niſi ieiunare cœpiſſet dominus temptandi oc
caſio non fuiſſet diabolo. Secundum illud. Fili accedens ad ſeruitutem den præpara animam tuam
gi ad temptationem: Sed & ipſa reſponſio ſaluatoris: hominem fuiſſe indicat qui temptatus eſt. Non 2
i⸗ in pane ſolo uiuit homo ſed in omni uerbo quod procedit dere dei. Si quis ergo non veſcitur D
8 uerbo dei: iſte non uiuit. Tunc aſſumpſit eum diabolus in ſanctam ciuitatem. Aſſumptio iſta
4* quæ dicitur: non ex imbecillitate domini uenit: ſed de inimici ſuperbia qui uoluntatem ſaluatoris
e neceſſitatem putat. Ex hoc autem loco intelligitur quid ſit illud quod in alio ſcribitur loco: abie-
Nt runt in ſanctam ciuitatem: & multis apparuerunt.
WStatuit eum ſuper pinnaculum templi.
n CVt quem famæ temptauerat: temptaret & uana gloria.
. CSi filius dei es:mitte te deoꝛſum. In omnibus tempta/
„% tiomibus hoc agit diabolus. ut intelligat ſi filius dei ſit: Sed dominus ſic reſponſionem tempe/
rat: ut eum relinquat ambiguum. 9 2⸗ ⸗—
— D 2. 7 – rrr
CMitte te deoꝛſum. CVox diaboli qua ſemper omnes ca⸗ .⸗ PTS
2 dere deorſum deſiderat: Mitte te inquit Perſuadere poteſt: præcipitare non poteſt. .
m CAngelis ſuis mandanit de te ⁊ in manibus tollent te ne foꝛte offendas ad lapidem pedẽè tnu. · .
el CHoc in nonageſſimo pſalmo legimus: uerum ibi non de chriſto:ſed de uiro ſancto prophetia : eE e
0 Male ergo interprætatur ſcripturas diabolus. Certe ſi uere de ſaluatore ſcriptum nouerat: debuerat

& illud dicere: quod in eodem ꝑſalmo contra ſe ſequitur: Super aſpidem & baſiliſcum ambulabis ee gp r

is aa iii

Liber pꝛimus.

„ D –82 conculcabis leonem draconem: Deangelorum auxilio quaſ ad inſrmum ſoquitur⸗ de ſua
s, . . * r Ie conculcatione quaſi tergiuerſator tacet.
. Mas ¶Ait uli ieſus rurſum:ſcriptum eſt.Non temptabis dominuz deum tuum.

CFalſas de ſcripturis diaboli ſagittas ueris ſcripturarum frangit clipeis: Et notand uz 9 p teſtimonia

neceſſaria deuteronomii tantum protulerit: ut ſecundæ legis ſacramenta monſtraret.
Iterum aſſumpſit eum diabolus in montem excelſum valde:⁊ oſtendit ei omnia regna mü⸗
di ⁊ gloꝛiam eoꝛum. CGloria mundi ꝗᷓ cum mundo præteritura eſt: in mõ
te & in ſupercilio demonſtratur: dominus autem ad humilia deſcendit & campeſtria ut diabolum
humilitate ſuperaret. Porro diabolus ducere eum feſtinat ad montes ut per quos ipſe corruerat:
etiam cæteri corruant. Iuxta illud apoſtoli ne inflatus incidat in iudicium diaboli.
CBec omnia tibi dabo:ſi cadens adoraueris me.
WArrogans & ſuperbus etiam hoc de iactantia loquitur: non quo in toto mundo habeat poteſta-
tem: aut poſſit omnia regna dare diabolus: cum ſciamus plæroſq; ſanctos uiros a deo reges. factos.
Si cadens inquit adoraueris me: Ergo qui adoraturus eſt diabolum ante corruit.
Tunc dixit ei ieſus vade ſathana:Scriptum eſt:hñm deum tuum adoꝛabis:⁊ illi ſoli ſernies
CNon ut pleriq; putant: eadẽ ſathanas: & apoſtolus petrus ſnĩia condemnantur. Petro. n. dicitur ua
de retro me ſathana.i. ſequære me qui contrarius es uoluntati meæ: hic uero audit uade ſathana Et
non dicitur retro me: ut ſubaudiatur uade in ignem æternũ qui præparatus eſt tibi & angelis tuis.

CBominum deum tuum adoꝛabis CDicens diabolus ſaluatori. Si cadẽs a orauerxis

me. Econtrario audit: ꝙ ipſe magis adorare eum debeat. Dominuz & deum ſuum.
XTunc reliquit eum diabolus:⁊ acceſſerunt angeli ⁊ miniſtrabant ei.
Preæcedit temptatio ut ſequatur uictoria. Angeli miniſtrant: ut uictoris dignitas comprobetur.
CTerra ʒabulon ⁊ terra neptalin. Et reliqua. 7
CHi primum audiere dominum prædicantem: ut ubi ifrahelis fuerat ab aſſyriis prima captiuitas:
ibi redemptoris præconium naſceretur. Exinde cœpit ieſus prædicare & dicere.
CVDenitentiam agite appꝛopinquauit regnum celoꝛmm. Coanne tradito
recte ipſe incipit prædicare: deſinente lege: conſequenter oritur euangelium: Si at eadem prædicat
ſaluator: ꝗqᷓ Ioannes baptiſta ante dixerat: oſtendit ſe eiuſdem dei ſfilium: cuius ille Propheta ſir.
Aenite poſt me:faciam vos piſcatoꝛes hominum.

CIſti primi uocati ſunt:ut dominum ſequærentur:Piſcatores & illiterati mittuntur ad Prædican-

dum ne fides credentium non uirtute dei: ſed eloquentia atq; doctrina fieri putaretur.

. CEt lunaticos et paꝛaliticos ⁊ curauit eos. Non uere lunaticos: ſed qui puta/

bantar lunatici ob demonum fallaciã: qui obſeruantes lunaria tpa creaturam infamare cupiebant:
ut in creatore blaſtemiæ redundarent. CAPIIVLVM., Vv.
Igaens aũt turbas aſcendit in montẽ: cũ ſediſſet acceſſerunt ad eum diſcipuli eius.

Bnalent. Et ſequuntur diſcipuli: quibus & ipſis non ſtans ſed ſedens & contractus loquitur:
MMnon enim intelligere poterant in ſua maieſtate fulgentem: ſecundum litteram nonnulli

ſimplt inpiicionan fratrũᷣ putant e eũ beatitudines &c. quæ ſequũtur in oliueti mõte docuiſſe: qd nequaqᷓ

ita eſt. Ex præcedentibus. n. & ſequẽtibus in galilea mòͤſtratur locus quẽ putamus eẽ uel thaboruel
quẽ libet aliũ excelſum montẽ:Deniq; poſtꝗᷓ finiuit ſermones ſuos: ſtatim ſequitur.
Cum autem introiſſet capharnaum. Beati pauperes ſpiritu.

CHoc eſt quod alibi legimus: & humiles ſpiritu ſaluabit: ne quis at putaret paupertatẽ quæ non/

nunꝗᷓ neceſſitate putatur a dño prædicari: adiunxit ſpiritu ut humilitatẽ intelligeres non penuriaʒ.
Beati pauperes ſpiritu:qui ppꝑ ſpiritusn ſanctũ uoluntate ſunt pauperes unde ſup huiuſcemodi pau
peribus & ſaluator per eſaiã loquitur. Dñs unxit mepp quod euangelizare pauperibus miſit me.
Beati mites qm ipſi poſſidebunt terrã. ERon terram iudeæ: nec terram
iſtius mundi non terram maledictam ſpinas & tribulos affereincn: : quam crudeliſſimus quiſq; &
bellator magis poſſidet: ſed terram quam pſalmiſta deſiderat: Credo uidere bona domini in ter-

Peea P ⸗ P r /ra uiuentium: huiuſcemodi poſſeſſor & poſt uictoriam triumphator etiam in quadrageſſimo quar
to pſalmo deſcribitur: Et intende proſpere procede & leilperſa ueritatem & manſuetudinẽ

& iuſtitiam. Nemo enim terram iſtam per manſuetudinem: ſe per ſuperbiam poſſidet.
CBeati qui lugent:qm̃ ipſi conſolabuntur. CLuctus hic non mortuoꝶ po
e . . S, nitur cõmuni lege naturæ: ſed peccatis & uitiis mortuox. Sic fleuit & ſamuel ſaulem: quia pœnitu-
erat deũ ꝙ unxiſſet eum regem ſuper iſfahel. Sic & apoſtolus fl flere ac lugere ſe: & eos qui poſt ſor for-

nicationcm: & immunditiam non egerunt pœnitentiam.

. CBeati qui eſuriunt ⁊ ſitiunt iuſtitiam. CNon nobis ſufficituelle iuſtitig:ui juſtitiær pa
⸗A A.- , A . tiamur famẽ: Vt ſub nmletinns den cexemplo nunꝗq nos ſatis iuſtos: ſed ſemper eſurire iuſtitiæ: opa intelligamꝰ
—Ae. I.— Re

Beati miſericoꝛde es. C Miſericordia non ſolum in belemoluns i in/
telli gitumſed in omni peccato fratris ſi alter alterius onera portemus.

Beati

TDñs ad montana conſcendit ut turbas ad altiora ſecũ trahat: Sed turbæ aſcendere nᷣ

—w—

— — W☛W½ —

—
—

=èð .

Super Matheum. c. v.

CBeati mundo coꝛde:quoniam ipſi deum videbunt. WQuos non arguit con
ſcientia ulla peccati. Mundus mundo corde conſpicitur: templum dei non poteſt eſſe pollutum. r . /
(Beati pacinici)qui primũ in corde ſuo:deinde & inter fratres diſſidentes pacem faciunt. Quid eni ,Tr— .
prodeſt alios per te pacari cum in tuo animo ſint bella uitiorum. 1i-
/,— Beati qui perſequutionem patiuntur pꝛopter iuſſitiam. ”MlGs
WCSignanter addidit pp iuſtitiam. Multi. n. perſequution em pp ſun ecata patiuntur: &non ſum ciſi re r PTire, rf-,

p
7

iuſti. Simulq; conſidera ꝙ octaua ueræ circuciſionis beatitudo martyrio terminatur. WPs, E,
Beati eſtis cum maicdixerint vobis homines? perſecuti vos fuerint ⁊ dixerint oẽ malum
aduerſum vos mentientes pꝛopter me.
Illud maledictum contemnendum eſt quod beatitudinem creat: quod falſo maledicẽtis ore pro I. No- „, aler. +—4
fertur. Vnde & ſpecialiter diffiniuit quæ ſit beata maledictio: omne dicens maledictum aduerſum a, r 2
uos mentientes propter me. Vbi ergo chriſtus in cauſa eſt: ibi & optanda maledictio.
Baudete ⁊ exultate. CNeſcio quis hoc noſtrũ poſſit implere:ut laceretur opprobriis
fama noſtra: & nos exultemus in dño:hoc qui uanã ſectatur gloriã implere non poteſt. Gaudere igi
tur & exultare debemus ut merces nobis in cæleſtibus præparetur. Eleganter in quodam uolumi/-

ne ſcriptum legimus: ne quæras gloriam: & non dolebis: cum inglorius fueris. „ „
S os eſtis ſal terre. CSal appellãtur apoſtoli ꝗa pꝑ illos uniuerſũ hoĩuz cõditur gen? It ſAf nlre j -te
Að ſi ſal euanuerit:in quo ſaliet᷑. CSi doctor errauerit quo alio doctore emẽdabitur H

CAd nihilum valet vltra niſi vt mittatur foꝛas:⁊ conculcetur ab hominibus.
CExemplũ de agricultura ſumptũ eſt. Sal etenim in cyborũ condimentũ & ad ſiccandas cames ne
ceſſariũ eſt:ita aliũ uſum non habet:Certe legimus in ſcripturis urbes quaſdam ira uictorum ſale ſe
minatas: ut nullũ in ipſis germen oriretur. Caueant ergo doctores & epiſcopi: & uideant: potentes

ch. potenter tormenta ſuſtinere: Nihilq; eſſe medium: ſed maiorum ruinas ad tartarum ducere.
/C Vos eſtis lux mundi.MNon poteſt ciuitas abſcondi ſupꝛa montem poſita:neqʒ; accendunt lu/
Ccernam ⁊ ponunt eam ſub modio. Et reliqua.
Docet fiduciam prædicandi ne apoſtoli abſcõdãtur ob mœtũ & ſint ſimiles lucernæ ſub modio:
ſed tota libertate ſe prodant: ut quod audierunt in cubiculis: prædicent in tectis.
Molite putare qm̃ veni ſoluere legem aut pꝛophetas:non veni ſoluere:ſed adimplere.
CSiue quod de ſe per alios prophetata compleuerit: ſiue quod ea quæ ante propter infirmitateʒ au
dientium rudia & imperfecta fuerant: ſua prædicatione compleuerit: iram tollens & uicem talionis
excludens: & occultam in mente concupiſcentiam.
Bonec tranſeat celum ⁊ terra.
CPromittuntur nobis cæli noui & terra noua:quæ facturus eſt dominus deus. Si ergo noua crean
da ſunt: cõſequenter uetera tranſitura. Quod autem ſequitur.
CJota vnum aut vnus apex non pꝛeteribit ex lege donec omnia fiant. “
CEx ſigura litteræ oñditur ꝙ ẽt quæ minima putantur in lege ſacramentis ſpiritalibus plena ſint & Ij⸗
omnia recapitulentur in euangelio: cuius ergo eruditionis eſt cuiuſq; doctrinæ etiam diuerſa ſacri-
ſicia:& quæ ſuperſtitioſa uidentur in uictimis quottidie demonſtrari: compleri.
CQui ſoluerit vnũ de mandatis iſtis minimis ⁊ docuerit ſic hoies: minimꝰ vocabitur in regno
celoꝛum:Qui autem fecerit ⁊ docuerit:magnus vocabitur in regno celoꝛum.
Hoccapitulum cum ſuperiori hæret teſtimonio:In quo dixerat iota unũ aut unus apex nõ præte/
ribit ex lege donec oĩa fiant. Sugillat ergo phariſeos qui contemptis mandatis dei: ſtatuebant pro-
prias traditiones:quod non eis proſit doctrina in populos: ſi uel parum quod in lege præceptũ eſt
deſtruant. Poſſumus aũt & aliter intelligere ꝙ magiſtri eruditio: ẽt ſi paruo peccato obnoxius ſit de
ducat eum de gradu maximo:nec proſit docere iuſtitiam: quã minima culpa deſtruit: Et beatitudo
perfſecta ſit: quam ſermone docueris: ſi opere compleueris.
CDOD mnis qui iraſcitur fratri ſuo. CIn quibuſdã codicibus additur (ſine cauſa) Cæteꝶ
in ueris diffinita ſnĩa eſt: & ira pœnitus tollitur: dicente ſcriptura. Qui iraſcitur fratri ſuo. Si. n. iube/
mur uerberãti alterã præbere maxillã & inimicos noſtros amare & orare pro perſequentibus: oĩs
ire occaſio tollitur. Radendũ eſt ergo(ſine cauſa)quia ira uiri iuſtitiam dei non operatur.
AQunui autem dixerit fratri ſuo racha.
CHoc uerbum proprie hebreum eſt. Racha enim dicitur. idii.i. inanis aut uacuus:quem
nos poſſumus uulgata iniuria: abſq; cerebro nuncupare. De ocioſo ſermone redituri ſumus ratio/-
nem quanto magis de cõtumelia? Sed & ſignanter additur. Qui dixerit fratri ſuo racha. Frater eniz
noſter nullus eſt:niſi qui eundem nobiſcum habet patrem. Cum ergo ſimiliter credat in deum: &
chriſtum dei nouerit ſapientiaʒ: qua ratione ſtultitiæ elogio denotari poteſt?
CAui autem dixerit fatue:reus erit gehenne.
C Ex ſuperioribus ſubauditur. Qui dixerit fratri ſuo fatue: reus erit gehennæ: qui. n.
æquæ in deum credenti dicit fatue impius eſt in religionem. -
CSi ergo offers munꝰ tuũ ad altare:⁊ ibi recoꝛdatus fueris:qꝛ frater tuus hʒ aligd aduerſũ te
aa iiii

Peſe Penrrr

4 R ,
ſp, e rrn n r

LTiber Wrimus.

CNon dixit ſi tu habes aliquid aduerſas fratrem tuum: ſed ſi frater tuus habet aliquid aduerſum

te: ut durior reconciliationis tibi imponatur neceſſitas. Quãdiu ergo illum placare non poſſumus
neſcio an conſequenter munera noſtra offerenda ſint. “
Eſto conſentiens aduerſario tuo cito dum es in via cum eo:ne foꝛte tradat te aduerſarius in
dici:⁊ iudex tradat te miniſtro: ⁊æ in carcerem mittaris: Amen dico tibi: non exies inde donec
reddas nouiſſimum quadrantem. èMU:
CPro eo quod nos habemus in latinis codicibus: conſentiens in græcis ſcriptum eſt.
quod interprætatur beniuolus: aut benignus. Ex præcedentibus autem & conſequenti/
bus manifeſtus eſt ſenſus: ꝙ nos dominus atq; ſaluator dum in iſtius ſeculi uia currimus: ad pacem
& ad concordiam cohortetur iuxta apoſtolum dicentem. Si fieri. poteſt quantum ex uobis eſt:
cum omnibus hominibus pacem habentes. Nam & in præcedenti capitulo dixerat. Si offers mu
nus tuum ad altare: & ibi recordatus fueris: quia frater tuus habet aliquid aduerſum te: & hoc fini
to ſtatim infert. Eſto beniuolus aut benignus aduerſario tuo: & reliqua: Et in conſequentibus iubet
CBiligite inimicos veſtros: benefacite his qui oderunt vos: ⁊ oꝛate pꝛo perſequentibus ⁊
calumniantibus vos. 1
CCum hæc manifeſta ſit & conſequens intelligentia: pleriq; arbitrantur de carne dictum & anima
uel de anima & ſpiritu. quod pœnitus non ſtat. Quomodo enim aut caro mittenda erit in carce/
re ſi amma non conſenſerit: cum & amima & caro pariter recludendæ ſint: nec quicꝗᷓ poſſit caro fa

cere niſi quod animus imperanit aut ſpiritus ſanctus habitans in nobis uel carnem uel animam re/
pugnantem iudici tradere: cam ipſe ſit iudex 2 Alii iuxta epiſtolam petri dicentis: Aduerſarius ue

ſter diabolus quaſi leo rugiens circuit: aduerſarium diabolum interprætantur: & uolunt nos eſſe
beniuolos erga diabolum: qui eſt inimicus & ultor: ne faciamus eum pœnas ſuſtinere pro nobis.
Cum enim ipſe uitiorum incentiua ſuppeditaret: nobis etiam uoluntate peccantibus: ſi conſenſeri
mus ei uitia ſuggerenti pro nobis quoq; eſſe torquendum. Et dicunt beniuolum eſſe unumquẽq;
ſanctorum aduerſario ſuo ſi eum non faciat pro ſe ſuſtinere tormenta. Quidam coactius diſſerunt
in baptiſmate ſingulos pactum inire cum diabolo: & dicere: renuntio tibi diabole: & pompæ tuæ:
& uitiis tuis: & mundo tuo: qui in maligno poſitus eſt. Si ergo ſeruauerimus pactum beniuoli: &

conſentientes ſumus aduerſario noſtro: & nequaquam in carcere reducendi. Sin uero quicquã

tranſgreſſi fuerimus eorum quæ diabolo ſpoponderamus; trademur iudici ac miniſtro: & mitte/
mur in carcerem: & non exibimus ex eo: donec reddamus nouiſſimum quadrantem: Quadrans
genus eſt nummi: qui habet duo minuta. Vnde & in alio euangelio mulier illa pauper & uidua
dicitur miſiſſe quadrantem in corbonan: & in alio duo minuta. Non ꝙ diſſonent euangelia: ſed
ꝙ unus quadrans duos minuros nummos habeat. Hoc eſt ergo quod dicit: non egredieris de car/
cere: donec etiam minima peccata perſoluas. —== òòM
Aui viderit mulierem ad concupiſcendum eam iam mechatus eſt eam in coꝛde ſuo.

WInter 8°ℛ5 ideſt inter paſſionem & propaſſionem hoc intereſt: ꝙ paſ/

ſio reputatur in uitio: propaſſio uitii culpam habeat: tamen non tenetur in crimine. Ergo qui ui⸗-
derit mulierem & anima eius fuerit titilata: nic propaſſione percuſſus eſt: ſi uero conſenſerit & de
cogitatione affectum fecerit ſicut ſcriptum eſt in dauid. Tranlſierunt in affectum cordis de propaſ

ſione tranſiuit ad paſſionem: & huic non uoluntas peccati deeſt ſed occaſio. Quicunq; igitur
(uiderit ad concupiſcendum: ideſt ſi aſpexerit ut concupiſcat: ut facere diſponat: iſte recte dicitur

eam mechari in corde ſuo.
CQuod ſi oculus tuus dexter ſcandalizat te. Et reliqua “
CQuia ſupra de concupiſcentia mulieris dixerat: recte nunc cogitationeʒ & ſenſum in diuerſa uo
litantem: oculum nuncupauit. Pe dextram autem & cæteras corporis partes: uoluntatis ad effe-
ctum initia demonſtrantur: ut quod mente concipimus opere compleamus. Cauendum eſt igitur
ne quod in nobis optimum eſt cito labatur in uitium. Si enim dexter oculus & dextera manus ſcã/
dalizant: quanto magis ea quæ in nobis ſiniſtra ſunt: Si anima labitur quanto plus corpus quod
ad peccata procliuius eſt. Aliter in dextro oculo & dextra manu: fratrum: uxoris: & liberorum: atq;
affinium & propinquorum monſtratur affectus: quos ſi ad cõtemplandam ueram lucem nobis im
pedimento eſſe cernimus: debemus truncare iſtiuſmodi portiones: ne dum uolumus lucri cæteros
facere: ipſi in æternum pereamus. Vnde dicitur & de ſacerdote magno: cuius anima dei cultui de/
dicata eſt: ſupra patre & matre: & filio non polluetur. Ideſt nullum affectum ſciet: niſi eius:
cuius cultui dedicatus eft.

Bictum eſt quicunqʒ dimiſerit vxoꝛem ſuam: det illi libellum repudij.Ego antem dico vo⸗

bis:quia omnis qui dimiſerit vxoꝛem ſuam. Et relidqJu.
WIIn poſteriori parte iſtum locum plenius ſaluator exponit: quod moyſes libellum repudii dari iuſ
ſerit:propter duritiam cordis maritorum. non diſſidiũ concedens ſed auferens homicidium. Mul-
to. n,. melius eſt: licet lugubrem euenire diſcordiam: ꝗᷓ partium ſanguinem fundi.

Ego autem dico vobis non iurare omnino neqʒ per celum neq; per terram. Et reliqua.
S CHanc per

S=üefR =

;]— —“DZ

Super Gatheum. c. vj.

4 Hanc per elementa iurandi peſſimam conſuetudinem ſemper habuere iudæi:ſicut ꝓphetalis eos
frequenter arguit ſermo. Qui lurat: aut ueneratur. aut diligit eum per quem iurat:in lege præceptũ
eſt:ut non iuremus:niſi per dominum deum noſtrum. Iudæi per angelos & urbem hieruſalem: &
templum & elementa iurantes: creaturaſq; carnales uenerabantur honore & obſequio dei. Deniq;
conſidera ꝙ hic ſaluator non per deum iurare prohibuerit: ſed per cælum & terraʒ & hieroſolimã
&& per caput tuum. Et hoc quaſi paruulis fuerat lege conceſſum: ut quomodo uictimas imolabant
deo: ne & idolis imolarent: ſic &σ iurare permitterentur in deum: non ꝙ recte hoc facerent: ſed quo
K melius eſſet deo id exhibere: quã demonibus. Euangelica autẽ ueritas non recipit iuramentum: cũ
K2 omnis ſermo fidelis pro iureiurando ſit.
CAudiſtis qꝛ dictum eſt oculũ pꝛo oculo:dẽtem pꝛo dẽte.Ego ãt dico vobis nõ reſiſtere malo.
CQui dicit oculum pro oculo: num & alterum uult auferre: ſed utrũq; ſeruare. Dominus noſter
uiciſſitudinem tollens truncat initia peccatorum. Et in lege retributio eſt. In euangelio gratia. Ibi
F culpa emendatur:hic peccatorum auferuntur exordia.

4 CSi quis te percuſſerit in dextra maxilla tua:pꝛebe ei⁊ alteram. Et illi qui tecum vult iadicio
contendere:⁊ tunicam tuam tollere.remitte ei ⁊ pallium. l

CEccleſiaſticus deſcribitur imitator eius:qui dicit diſcite a me quia mitis ſum & humilis corde. Et
e pollicitationem ſuam percuſſus alapa comprobat. Si male loquutus ſum argue: ſin autem bene:
qquid me cedis? Tale quid & dauid loquebatur in pſalmo. Si reddidi retribuentibus mihi mala. Et
1e hieremias in Iamentationibus. Bonum eſt homini cum ſederit ab adoloſcentia ſua:dabit percutien
Ue ti ſe maxillam: ſaturabitur opprobriis. Hoc aduerſum eos qui putant alterum deum legis: alterum
ſe euangelii: ꝙ ibi & hic manſuetudo doceatur, Secundum mypſticos intellectus percuſſa dextera no-
u. ſtra non iubemur ſiniſtram præbere: ſed alteram: hoc eſt alteram dextram. Iuſtus enim ſiniſtraʒ nõ
habet. Si nos hereticus in diſputatione ꝑercuſſerit: & dextrum dogma uoluerit uulnerare: præpo-/
4 natur ei aliud de ſcripturis teſtimonium: & tandiu uerberanti: ſuccedentes ſibi dexteras præbeamꝰ
n donec inimici ira laſſeſcat.
. CQui petit a te:da ei:⁊ nolenti mutuari a te ne auertaris. SJMUmĩ
ia CSi de elemoſyna tantum dictum intelligimus: in pleriſq; pauperibus: hoc ſtare non poteſt. Sed &
li diuites ſi ſemper dederint: ſemper dare non poterunt. Poſt bonuʒ ergo elemoſynæ: apoſtolis:ideſt
le⸗/ doctoribus præcepta tribuuntur ut qui gratis acceperunt gratis tribuant. Iſtiuſmodi pecunia nun-
u— quam deficit. Sed quanto plus data fuerit: tanto amplius duplicatur. Et cum ſubiecta ſibi arua ri/
4 get:nunquam fontis unda ſiccatur. l
e CEgo aũt dico vobis:diligite inimicos veſtros:benefacite his qui oderunt vos.

CMulti præcepta dei imbecillitate ſua non ſanctorum uiribus æſtimantes putant eſſe impoſſibilia
quæ præcepta ſunt. Et dicunt ſuffecerat uirtutibus non odiſſe inimicos. Cæterum diligere plꝰ præ-/
cipi quã humana natura patiatur. Sciendum eſt ergo chriſtum non impoſſibilia præcipere: ſed per-

fecta. Quæ fecit dauid in ſaul & in abſalon. Stephanus quoq; martir pro inimicis lapidantibus de
i præcatus eſt. Et Paulus anathema cupit eſſe pro perſequutoribus ſuis. Hæc autem leſus & docuit &
fecit dicens. Pater ignoſce illis: quod enim faciunt:meſciunt.
l CEt ſitis ſilij patris ueſtri qui in celis T.
n CSi dei præcepta cuſtodiens: filius quis efficitur dei: ergo non eſt natura filius:ſed arbitrio ſuo.
in QCAPITVLVM. SEXTVM. .

—Am ergo facis elemofynã noli tuba canerte ante te:ſicut hypocrite faciũt in ſy
Anagogis ? in vicis:vt honoꝛiſicentur ab hominibus. ́”ÿMU , e ene
WQui tuba canit elemoſynam faciens hypocrita eſt. Qui ieiunans demoli- Wale an e et nza rtake

A Rtur faciem ſuam ut uentris inanitatem monſoret in uultu: & hic hypocrita eſt. yperd.
Qui in ſynagogis & in angulis platearum orat: ut uideatur ab hommibus: hypo-
crita eſt. Ex quibus omnibus colligitur hypocritas eſſe qui quodlibet faciunt: ut . . 1. rer

. . 2.. 8— . 172 . SS O S
ab hominibus glorificentur. Mihi uidetur & ille qui dicit fratri ſuo: dimitte ut

MNRAAHtollam feſtucam de oculo tuo: nam propter gloriam: hoc facere uidetur: ut ipſe iu
ſtus eſſe uideaturVnde dicitur ei a domino. Hypocrita eice primum trabeʒz de oculo tuo. Nõ itaq;
uirtus: ſed cauſa uirtutis apud deum mercedem habet. Et ſi a recta uia paululum declinaueris: nõ in/
tereſt utrum ad dexteram uadas an ad ſiniſtram: cum uerum iter amiſeris. S l
Te autem faciente elemoſynam neſciat ſiniſtra tua quid faciat dextera tua.
CNon ſolum elemoſynam:ſed quodcũq; facies boni operis:debet ſiniſtra neſcire: ſi enim illa ſcie
rit: ſtatim dextera opera cõmaculantur. MU

3

.
Lert r* PrE)
4 4

“ ¶Amen dico uobis receperunt mercedem ſuam. H
K CNon dei mercedem:iſed ſuam. Laudati ſunt enim ab hominibus: quorũ cauſa exercuere uirtutes. 9
KXTu autem cum oꝛaneris intra cubiculũ:⁊ clauſo hoſtio oꝛa patrem tuum in abſconditt. ſe ase .
CEt ſimpliciter intellectus erudit auditorem ut uanam orandi gloriam fugiat. Sed mihi nidetur

hoc magis eſſe præceptum: ut incluſa pectoris cogitatione: labiiſq; compræſſis oremus dominum:

AY. iber pꝛimus.

qd & Annã in regũ uolumine feciſſe legimꝰ: labia ĩꝗt eiꝰtãtũ mouebãtur uox illiꝰnõ audiebatur
COꝛantes autem nolite multum loqui ſicut ethnici.
Si ethnicus in oratione multum loquitur: ergo qui chriſtianus eſt debet parum loqui. Deus au⸗-
— ve, tem non uerborum ſed cordis auditor eſt.
at daer E CScit namqʒ pater veſter quid opus ſit uobis ante quam petatis.
Conſurgit in hoc loco quedam hereſis: philoſophorum quoq; peruerſum dogma dicentium.
””c Si nouit deus quid oremus: & ante quam petamus ſcit quibus indigeamus: fruſtra ſciẽti loquimur.
rzurre r. dij ſe I Quibus breuiter reſpõdenduʒ eſt. Nos nõ narratores eẽ: ſed rogatores. Aliud ẽ eni narrare ignorã
tnalicy ſciẽtẽ petere.In illo indiciũ:hic obſequiũ.lbi fideliter ĩdicamꝰ:hic miſerabiliter obſecramus.

— òèð

2

CBPater noſter qui es in celis.
CCbPatrem dicendo: ſe filios confitentur.

. . . petrt ar La, Sanctificetur nomen tuum. CNon in te:ſed in nobis. Si enim propter peccato
. „— res nomen dei blaſphematur in gentibus: econtrario propter iuſtos ſanctificatur. ,
1 CAdueniat regnum tuum. C Vel generaliter pro totius mundi petit regno:
Tegr e r Tr e ut diabolus in mundo regnare deſiſtat: uel ut in uno quoq; regnet deus: & non regnet peccatum ĩ

mortali hominum corpore. Simulq; & hoc attendendum: ꝙ grandis audaciæ ſit & puræ conſcien
etee eenre, & Pey laae tiæ:regnum dei poſtulare:& iudicium non timere. .
E Fiat voluntas tua:ſicut in celo ⁊ in terra. CCCVt quomodo angeli tibi ĩcul
1 e= A . . pate ſeruiunt in cæ lis: ita in terra ſeruiant homines. Erubeſcant ex hac ſententia qui quottidie in cæ
M lo ruinas fieri mentiuntur: nam quid nobis prodeſt cælorum ſimilitudo: ſi & in cælo peccatum eſt.

Panem noſtrum ſubſtantialem da nobis hodie.

