toribus ad meliora conuerſis dici poteſt & ſtabit illa ſententia. Non iuſtificabitur in conſpectu

tuo omnis uiuens. Ideſt in tota uita ſua. In omni quo in mundo iſto conuerſatus eſt tempore.
Quod quidem ita intellectum: & aduerſum eum facit qui ante quam mundus fieret: animas dicit

ðð

Liber pꝛimus.c.ii.

electas eſſe propter ſanctitatem & nullum uitiũ peccatorum. Non enim ut ante iam diximus eligun
tur paulus. & qui ei ſimiles ſunt quia erãt ſancti & immaculati: ſed eliguntur & prædeſtinanturut in
conſequenti uita per opera atq; uirtutes ſancti & immaculati fiant. Deinde & ſic ſentienduz ẽ: quia
non dixerit: non iuſtificabitur in conſpectu tuo quiſpiam uiuens ſed omnis uiuens ideſt non iuſti-
ficabuntur omnes iuſtificabuntur uero aliqui.
In caritae pꝛedeſtinans nos in adoptionem ſilioꝛum per Jeſum chꝛiſtum in ipſum.
CDupliciter legẽ dũ ut caritas uel cũ ſupionbꝰ uel inferiob copuletur Cũu ſupiorib' ita ut eſſemus
ſancti: & immaculati corã ipſo in caritate: & poſtea ſeꝗtur p̃deſtinans nos:in adoptionẽ filioꝑꝶ p lIe-
ſum xpm in ipſo. Cieinferioribꝰ ãt: in caritate pᷣdeſtinans nos in adoptionẽ filioꝶ ꝑ ieſũ xpᷣm ĩſpᷣo.
Dram uero græci ſermonis latinus ſermo non explicat. Superior quippe
ſermo ad eos refertur ꝗ antea nõ fuerunt. & priuſꝗᷓ fierent de his cognitũ eſt poſtea ſubſtiterũt. Infe
rior uero de eo quẽ nulla cogitatio: uoluntas nulla pᷣceſit: ſed ſempꝑ fuit & nunꝗᷓ ut eẽt accepit exor
diũ: Vñ recte nunc de his qui cũ ante nõ eſſent poſtea ſubſiſterunt di De filio uero
hoc eſt dño nro ieſu xpᷣo in alio loco ſcriptũ ẽ ga ſemp cũ patre fuit & nũꝗᷓ eũ at eẽt uolũ
tas paterna pᷣceſſit.Ex quo colligit᷑ ſemp patrẽ fuiſſe ſemꝑ filiũ & ꝗbꝰæternitas coequalis ẽ eandẽ eẽ
naturã. Nec non ẽt hoc inferendũ ꝗd cum pᷣdeſtinet nos: ſiue definiat deus in adoptionẽ filioꝶ per
Ieſuʒ xpᷣm tñ nõ ante filii eẽ poſſumus:niſi filii eius ieſu xpi fidẽ & intelligentiã recipiamus. Er ille ꝗ
dem natura filius eſt: nos uero adoptione. Ille nunqᷓ filius non ſuit. Nos anteqꝗᷓ eſſemus prædeſtinati
ſumus & tunc ſpiritũ adoptionis accepimꝰ quando credidimus in filiũ dei.
CScõm placitũ voluntatis ſue. Verbũ qd latinus ſermo interp̃tatus ẽ pla/
citũ apud græcos compoſirũ ẽ ex duobus integris a bñ & aplacito qd nos
poſſumus dicere bene placitũ: ꝗa non ſtatim oẽ qd placuit & bene placere põt:ſed ibi tantũ ẽ
hoc eſt bñ placitũ ubi qd placuit recte placitũ cõprobatur. Hũc aũt ſermonẽ de hebraico rẽſon. Ixx
iterpᷣtes trãſtulerũt: rebus Nouis:noua uerba fingẽtes. Inuadũt itaq; in hoc loco occaſionẽ ꝗ añ cõ
ditionẽ mũdi aĩas putãt: cũ angelis & cæteris uirtutũ noĩbꝰĩ cæleſti hieruſalẽ fuiſſe uerſatas.qd nec
bñ placitũ dei nec ĩ laudẽ gloriæ eiꝰ& gr̃æ poſſit ĩtelligi. alios nudos:barbaroſ:ſeruos debiles:alioſ
diuites rõanos liberos ſanos ignobilesuel nobiles ĩ diuerſa orbis pte generari. Niſi cauſæ pceſſerĩt.
ꝗb'ex meritis hæc aĩiaꝶꝑ una ꝗq; ſortita ſit. Et illd ꝙ ad romãos ſcriptũ ſe qdã putãt noſſe:nec norũt
an ñ hʒ poteſtatẽ figul? de eadẽ maſſa facere alid uas ĩ honorẽ aliud ĩ cõtumeliã: Ad eundẽ ſenſũ re
ferunt ut qũo deo uita bona ſiue mala laborioſa uel fragilis fruſtra in iſto mundo agitur: niſi creda
mus dei futuꝶ iudiciũ eſſe ita & diuerſitas in hoc mũdo naſcentiũ iuſtitiã dei arguat niſi animaruzʒ
meœrita præceſſerint. Si. n.inquiunt hæc non ita accepimus. nec bent᷑placitũ uoſuntatis dei erit nec
in laudẽ gloriæ græ eius. Alios elegiſſe ante conſtitutionẽ mund ut eſſent ſancti & immaculati: &
haberent adoptionẽ ꝑp Ieſum xp̃ᷣm:alios ultimæ conditioni:& pœnis ppetuis deſtinaſſe.
CIn laudem gloꝛie ⁊ gratie ſue:in qua gratiſicauit nos in dilecto.
CQuæ laus inquiut gloriæ gr æ dei eſt aliis gratificare ĩ xpᷣo: alios æternis pᷣparare ſuppliciis: Ama
. re lacob anteꝗᷓ oriatur ex utero. odiſſe eſau priuſqᷓ digna odio ppetraret: niſi cauſæ pᷣceſſerint qꝗᷓ iu
ſtitiã dei ꝓbent: Oĩs ergo gr̃a:qua cõſeꝗmur in gloria & laudẽ eius ꝗ nos gratificauit in dilecto hoc
eſt in dño nr̃o & ſaluatore cõpletur: qa abſq; ſapia ueritate: iuſtitia: pace redẽptione cæteriſq; uirtuti
bus nullũ bonũ intelligi põt: nec putandũ:qd in latinis codicibus hẽtur ſcriptũ eſſe in dilecto filio
ſuo:ſed ſimpliciter in dilecto: & ſiquidẽ eẽt additũ dilecto dei uel dilecto patris eẽt ſimplex intelli/
gẽtia: & oĩum opinione uulgata qd dñs nr᷑ leſus xpᷣs dili geretur a patre Sed nõ magnũ aliꝗd ꝓprie
tate filii. cõcederemꝰcũ ſic filiꝰdiligeretur ut cætera: Dr ꝗqppe ad eũ diligis oĩa & nihil abicis eorũ ꝗᷓ
feciſti. Neq;.n.odio ꝗd habens cõdidiſti. Aut ſi eſſet appoſitũ in qua gratificauit nos in dilecto præ
oĩbus: uniuerſus ſcrupulus fuiſſet ablatus. Quia & patriarchas: & ꝓphetas & oẽs ſaãctos uiros ſcimꝰ
a deo fuiſſe dilectos. Nunc uero in eoe d abſolute locutus eſt dicẽs in dilecto. Ita mihi intelligendũ
uidetur: ut ſubaudiatur ab oĩbus. Si. n.xp̃s ut ſæpe iã diximus ſapia eſt iuſtitia pax gaudiũ cõtinẽtia
& cætera hæc uirtutũ uocabula ẽt hi qui ſequi nequeunt diligũt: & nullus tã confeſſi ſceleris eſt. ut ñ
ſapiam & iuſtitiã amare ſe dicat: Quõ & de ſubſtantia dei oium hoĩum conſentit opinio qd diui-
na ſit & nullius ſenſu facile cõpræhendatur: Errat uero unuſquiſq; dum talẽ: uel talem eam putat:
Ita & chriſtum ſecundum id quod diuerſas uirtutes ſonat omnes diligunt: licet plures factis non
poſſint probare quod diligunt. Iſte eſt dilectus quem eſtimo & in Eſaia ſigniſicari. Cantabo dile-
cto canticũ dilecti uineæ meæ & uinea facta eſt dilecto: & in uiceſimo octauo pſalmo conteret dñs
cedros libani & cõminuet eas: ut uitullum libani & dilectus ſicut filius unicornuorum.
CIn auo habemus redemptionem per ſanguinem ipſius remiſſionem peccatoꝛum.
CIIle redimitur qui captiuus eſt. & in hoſtium ueniens poteſtatem Liber eſſe deſiuit: ita & nos
quicquid enim in hoc mũdo: eſſe captiuum: & ſub principibus & poteſtatibus iugo ſeruitutis te-
neri: nec ante uinctas catenis explicare manus: & oculos ſurſum attollere nifi redemptor adue/
nerit. Sed quis iſte aiunt: tantus & talis qui poſſit prætio ſuo totuʒ orbem redimere: leſus chriſtus
ſilius dei proprium ſanguinem dedit: & nos de ſeruitute eripiens: libertate donauit: & re uera ſi hi-
. ſtoriis

—— — f,., —

— — - — — ————— O —w— —

¶Pro recap

6 4*

In epiſtolam ad Epheſios.

ſtoriis gentilium credimus: qd codrus & cuntius. & decii mures peſtilẽtias urbium: & fames & bel-
la ſuis mortibus reppræſſerint quanto magis hoc dei filio poſſibile iudicandum eſt: quod cruore
ſuo. Nõ urbẽ unã ſed totũ purgarit orbẽ: dupliciter uero ſanguis xpi & caro intelligitur: uel ſpua/
lis illa atq; diuina de qua igle xitcaro mea uere ẽ cibus: & ſanguis meus uere ẽ potus: & niſi man/

ducaueritis carnẽ mea & ſanguinẽ meũ bibebitis. nõ haberitis uitã æternã. Vel caro & ſanguis quz
crucifixa ẽ & ꝗᷓ militis effoſa ẽ lancea iuxta hãc diuiſionẽ & in ſanctis eius diuerſitas ſanguinis & car

nis accipitur: ut alia ſit caro qᷓ uiſura eſt ſalutare dei: alia caro & ſanguis q regnum dei nò queant poſ
ſidere. Cõſequenter aũt poſt redemptionẽ ſanguinis xp̃i remiſſionẽ accepiſſe ſcribimus peccatoꝑꝶ.
Quia niſi redempti fuerimus. fruſtra nobis peccata donantur. Nec ante ueniam accipere poſſumus

delictorũ. & ſerui eſſe ceſſamus niſi prætium pro nobis cruentus quondam uictor accepenit.
CSBSecundum diuitias gratie eins:que habundauit in nobtiis. ’
CQui intelligit hoc qd dictum eſt: gratia eſtis ſaluati: & non ex opibus: & quinquagĩita & quingẽ

roꝶ denarioꝶ in zunngalio debitorẽ quod cui plus dimittitur plus diligat. Iſte poteſt ſcire qd ſcdʒ
diuitias ſuas dei gratia
a teſtamẽto & promiſſionibꝰiſrahel: cuius delicto:nos ſalutẽ conſecuti ſumus. An nõ ẽ magnitudo

N

grarum in paulo & cæteris ſanctis de Pus dr: Neſcitis qm̃ angelos iudicabimus: & in alio loco in

quẽ deſiderãt angeli cõſiderare: & rur
has diuitias graꝶ ille in ſe nõ facit uacuas: ꝗ quantũ ualet humana fragilitas nititur: laborat atq; cõ

tendit & cũ apoſtolo loꝗtar gr̃a eius in me nõ fuit parua. Qui uero beneficii magnitudinẽ nõ recor

dans ad deteriora delabitur: In iſto diues gr̃a dei & opulenta largitio pauptate tenuatur.

CIn omni ſapientia ⁊ pꝛudentia notum nobis faciens myſterium voluntatis ſue.
Sapiam & prudentiã eẽ diuerſas:ſtoici quoq; opinãtur dicẽtes. Sapia eſt reæ diuinaꝶ humanarũq

cognitio: prudtia uero tm̃ mortaliũ.luxta hanc diuiſionẽ poſſumus ſapiam inuiſibiliũ & uiſibiliũ
accipere: prudentiã uero tm̃ uiſibiliũ. Quæritur itaq; qũo nobis deus in oĩ ſapia & prudẽtia notũ fe
cerit myſteriũ uoluntatis ſuæ: & quidẽ primũ ſimpliciter accipiendũ qd myſteriũ uoluntatis eius re
dẽptio nr̃ᷣa ſit ꝑ ſanguinẽ filii ipſius & remiſſio peccatoꝶ ſcdm diuitias gr̃æ eius ꝗᷓ habũdauit in no
bis. Qd.ſ.nos in dñi paſſione credentes:ꝗᷓ eſt ſtultitia nõ credentibus: ſapiam poſſideamus atq; pru
dentiã. Deinde qd per ſcripturas ſuas nobis nota fecerit uniuerſa myſteria: qũo primum cælum: &

terrã machinatus & oĩa quæ intra ea ſunt fecerit ordinarit atq; diſtinxerit: ut plaſmatꝰ homo & uſq;

ad paſſionẽ vpᷣi mundus impletus ſit: qũo ex uiſibilibus ea qꝗᷓ ſunt inuiſibilia cognoſcantur: Ad ex/
tremũ quod ẽt ea ꝗᷓ in terra ſunt ſapientia indigeant atq; prudẽtia. Quotus.n.quiſq; nim ſcit quid
ſit ilud quod aues in aera ſuſpendat:piſces in fluctibus: Nee non & hoĩum greſſus promoueat & ta

biem beſtiaꝶ. Sed qui diligẽs lctor eſt. ſtatim nobis illud opponit: ex parte cognoſcit paulus & ex

parte ꝓphetat.Et nunc uidet per ſpeculũ in enigmate: quo ei uel ipſis epheſiis in oĩ ſapientia: atq;

prudentia dei myſteriũ reuelatum eſt. Hac itaq; neceſſitate compellimur mutare ordinẽ lectionis: &
facere ſcdm placitũ uoluntatis ſuæ in laudẽ gloriæ gratiæ ſuæ in qua gratificauit nos in dilecto. In

quo habemus redẽptionẽ per ſanguinẽ ipſius remiſſionẽ peccatoꝶ: ſecundum diuitias gratiæ eius

quæ habundauit in nobis in oĩ ſapientia & prudentia. Ad ſuperiora iactantur ut cũ hucuſq; diſtin-

xerimus: quo ſcilicet oĩs ſapientia & prudentia ad ſuperiora iungantur: Deinceps inferamus: Notũ

faciens nobis myſteriũ uoluntatis ſuæ ſcdm placitum ſuũ. Poteſt aũt et hac manente ſententia qck

ex parte uideant & ex parte prophetent. Nunc in oĩ ſapientia & prudentia: dici reuelatũ eis eſſe my
ſteriũ: Non quo ipſi in oĩ ſapientia & prudentia myſteriũ didicerint. Sed deus in omni ſapiẽtia ſua
atq; prudentia iuxta qd conſequi poterãt eis myſteriũ reuelauerit. Secundũ placitũ ſuũ qd ꝓpoſuit
in eo in diſpẽſatiõe plenitudinis tẽporũ.Supra dixerat ſcdʒ placitũ uolũtatis ſuæ nũc ſcdm placitũ
ſuum uoluntate detracta ibi. .i.prædeſtinationẽ in adoptionẽ filioꝶ per I eſum
xpᷣm poſuit hic uero adeſt propoſitionem: nter prædeſtinationẽ aũt & propoſitum hi
qui ſolent inter uerba diſcurtere:hoc aſſerũt intereſſe: quod prædeſtinatio ẽ alicuius rei multo ante
in mente eius qui deſtinet quid futuꝶ præfigurat. Propoſitun autẽ cum iamiuicina ſit machinatio
& pœne cogitationẽ ſequatur effectus: Quod uero ait propoſuit in eo ad myſteriũ referendum eſt.
Siquidem ſupra dixerat: ut notum faceret nobis myſteriũ uoluntatis ſuæ. Quod myſterium diſpẽ-
ſatio eſt plenitudinis temporum ut ſtatuto tempore omnia compleantur: Quomodo enim hæres
quandiu paruulus eſt licet ipſius bona ſint: tñ nec dum ei debetur hæreditas: ſia & myſteriũ: qd præ
deſtinatũ fuerat a deo in adoptionem filioꝶ ante non potuit diſpenſari: niſi ſuo ueniret tempore.

De quo & alibi numero ſingulari paulus ait. Vt aũt ait uenit plenitudo temporis. miſit deus filium

ſuum:qui ante uenire non potuit niſi myſterium temporis impleretur.

CRecapitulaꝛe omnia in chꝛiſto:que in celis ⁊ q̃ in terra in ipſo.

itulare in latinis codicibus ſcriptum eſt. reſtaurare. Et miror cur ipſo uerbo Non uſi
ſunt tranſlatores: cum iſtiuſmodi licentia. dialetica quoq; & philoſophia ſicut in græco haben/-

tur aſſumptæ ſint. Nam & oratores in epilogis uel inter epilogos in fine cauſarum propter me-/

4

abundarit in nobis? Maxime in eccleſia de gẽtibus cõgregata.ꝗᷓ aliena fuit

ũ pr̃ da ut quũo ego & mu unũ ſumus:ſic & ipſi ĩ nobis unũ ſint

Liber tertius.c.vi.

ſacere:ut quæ prius latius diſputarant breui poſtea ſermone compræhendant & unus quiſq; eorus
incipiar q audiuit. Senſus itaq; in præſenti loco iſte eſt. Omnis diſpenſatio quæ & ante mundũ
oſtea eſſe cœpit in mundo: tam inuinbilium quam uiſibilium creaturarum aduentum dei filipol
licebatur. Quod adaʒ qui de paradiſo eiectus eſt per ſaluatorem reuocandus erat. Qd in fabrica/
tione turris linguarum unitas ſciſſa eſt in actibus apoſtolorum oſtendebat dona linguarü. Quod

Iſaac in typo dni qui crucem ſuam ipſe portauit: quod ſamſon ſanctã comam nutriens dalidæ pau

peris dilexit amplexus: & omnia cordis ſui ſecreta confeſſus: ſaluatoris & eccleſiæ ex gentibus uere
pauperis & egeni myſteriũ: ſignincauit: In cruce itaq; dñi & paſſione eius recapitulata ſunt omnia
ideſt uniuerſa in hac computata quod ut maniſeſtius fiat quottidianæ conſue-
tudinis aliquod popamus exemplum. Verbi cauſa. uiginti denarios erogaui rurſum quinq; & alios
quindecim.xxx.quoq; & tres decies: per diuerſa tẽpora dedi hæc. Quod cũ uoluero ſupputare cen/

tenarii mihi numero ſumma ſucreſcit: & in uno numero habebo omnia q ante deſcripſi. Sic itaq;

uniuerſa myſteria & omnis diſpenſatio uetuſtatis: non ſolum quæ in terris: ſed etiam quæ in cælis
geſta eſt ĩ chriſti paſſione compleri. Cum enim ſemel mihi chriſtus: paſſus fuerit & ſepultus & reſur
rexerit & ad patrem uictor aſcendetit: Non neceſſe habeo ueterem numerum qui in uno oĩa teneo

Diligenter attendite qd non ſolum oẽs hiſtoriæ ſcripturarum quas in terrã geſtas ſpusſanctus enu

merat:ſed ẽt in cæleſtibus quæ nobis occultæ ſunt: in xpᷣi recapitulata paſſione taneantur
CIn quo ⁊ ſoꝛte vocati ſumus pꝛedeſtinati ſcðʒ pꝛopoſitum eius qui vniuerſa operatur ſecun/
dum conſuium voluntatis ſue. Q¶ LCVerbum hereditatis & ſortis per
quas in chriſti partem uenimus: oſtendit nos de alia poteſtate: ad aliam tranſmigraſſe. Et ſecunduʒ
illud quod in deuteronomio ſcriptum eſt qñ diuidebat altiſſimus gentes cũ diſſeminaret filios adã

De angelorum ditione ad partem dũi eſſe tranſlatos. Et illi quidem aliena: & ſibi uel commiſſa uel

uſurpata tenuerunt:Iſte uero receperit ſua & aſcendens in altum captiuam duxit captiuitatem. ĩdeſt
eos qui ante capti fuerant in perditionem: ipſe cœpit ad uitam ut reduceret in excelſum & quodã/
modo eſt capta captiuitas dum per ſecundam captiuitatem qui prius capti fuerant liberantur. Con
ſiderandum quod & hic εR ideſt prædeſtinatio: & propoſitum ſimul
propoſitum eſt.Iuxta quæ operatur omnia deus ſecundum conſilium uoluntatis ſuæ. Non quo oĩa
quæ in mundo fiant: eius uoluntate & conſilio peragantur Alioquin & mala deo poterunt impu/
tari. ſed quo uniuerſa ꝗᷓ faciat conſilio faciat & uoluntate. Quod ſcilicet & ratione plena ſint & pote
ſtate facientis. Nos homines pleraq; uolumus facere conſilio:ſed nequaquam uoluntatem ſequitur
effectus. lli autem nullus reſiſtere poteſt quin omnia quæ uoluerit faciat: Vult autem ea quecũq;
ſunt plena rationis: atq; conſilii:uult ſaluare omnes & in agnitionem neritatis uenire. Sed quia nul-
lus abſq; propria uoluntate ſaluatur liberi enim arbitrii ſumus: uulx nos bonum uelle: uellet in no
bis & ipſe ſuum implere conſilium.
Ct inus in laudem glorie eius qui ante ſperauimus in xpᷣo.
¶ Si ſperauimus ante dixiſſet in xpo: & non præmiſiſſet ante ſperauimus quod græce dẽ
eſſet manifeſtior ſenſus eos qui ſperauerunt in xpᷣo:ſorte uocatos eſſe & prædeſtinatos ſcdm
propoſitũ eius: qui uniuerſa opatur iuxta conſiliũ uoluntatis ſuæ. Nunc uero præpoſitionis adie-
ctio ad illã nos intelligentiã trahit. De qua ſuperius diſputauimus exponentes. Hoc qd ſcriptum ẽ:
qui benedixit nos in oĩ benedictione ſpirituali: in cæleſtibus in xp̃o.Sicut elegit nos in ipſo añ con
ſtitutionem mundi ut eſſemus ſancti & immaculati coram ipſo: Quod. ſ.ſicut ĩã nos benedixerit oĩ
bñᷣdictione ſpũᷣali ĩ cæleſtibus & elegerit añ conſtitutionẽ mundi:ita ẽt nunc ſperaſſe ante dicamur
in xpᷣo: ex eo tpe quo electi: & pᷣdeſtinati & bũdicti ſumus in cæleſtibus: alius hoc dogma non ſufſti
nens qd añ fuerimus & ſperauerimus in xp̃o: quã in iſto corpore degeremus: illo intelligentiã trãſ
ſert ut dicat:In aduentũ dñi ſaluatoris qñ in nomie eius omne genu flectetur cæleſtiũ terreſtrium
& infernoꝶ & oĩs lingua confiteatur quia dñs Ieſus xpᷣs in gloria eſt dei patris. Cũ ei fuerint uniuer
ſa ſubiecta: alios uoluntate alios neceſſitate ſubiciendos: qui ante præſcientiã maieſtatis eius ſpera-
uerint in eũ futuros eſſe in laudẽ gl Niæ eius: & uocari eos uero q repti fſuerint neceſ
ſitate credentes eo tpe quo nec diabolus & angeli eius poterũt negare regnantẽ: eẽ ſperantes: ſed ñ
in laudẽ gloriæ eius: qd quidẽ & nunc ex parte uidemus expleri ꝗa alia ſit merces eius ꝗ uoluntate
ſequatur deũ alia qui neceſſitate. Verũtũ ſiue p occaſionẽ ſiue ꝑ ueritatẽ tm̃ xpᷣs annuntietur:dum/
modo ſciat & ſperans: & añ ſperans quod pro diuerſitate ſpei diuerſa ſunt præmia recepturi.
CIn quo ⁊ voſ audito vᷣbo vᷣitatiſ euãgelij ſalutis vre i quo ⁊ credẽtes ſignati eſtis ſpũ ſctõ ꝓmi
ſſionis. CIn quo haud dubiũ ꝗ in xpᷣo. Inter cæteros ꝗ audierũt: Vos quoqʒ epheſii uerbũ ue/
ritatis audiſtis euãgeliũ ſalutis ur̃æ cui credẽtes ſignati eſtis ſpũ repromiſſiõis ſctõ. Vrñ ãt iuxta ordi
nẽ lectionis nõ ſtare ſnĩam nec ei qd prælatũ eſt.In quo & uos audito uerbo ueritatis euãgelii ſalu
tis ur̃æ: redditũ aliqꝗd qꝗd ſequatur.qꝗa ſtatim ſcdo/ ponitur: in quo qd quia ſuperfluũ eſt ſublatũ e me
dio põt textũ reddere lectioni. Hoc ãt patiebatur paulus de nimio amore xpi ut eũ ſemp quẽ dilige
bat etia ſuperflue & extraordinarie nominaret. Qd põt abſq; nobis oĩbꝰ epiſtolis eiꝰ lector diligẽs
inuenire. Vnde & nunc ſecundo poſipũ in quo ordinẽ depᷣhenditur turbaſſe ſentẽtiæ & anteriorẽ
propoſitionẽ

—,— —— —— --—-—— — N —N

0.]ͥ́ʒ́ — — — —

— TN—ʒ——

— —— —

In epiſtolam ad Ephelios.

propoſitionẽ reliquiſſe pendentẽ. Neq; uero parua laus epheſiorum eſt. Non pᷣdicationẽ ſed uerbũ
ueritatis audiſſe. Si quidem inter prædicationẽ & uerbũ ueritatis mulraʒ eſſe diſtantiam & in alia
epiſtola legimus. & uerbum inquit meum & prædicatio mea non in perſuaſibilibus ſapientiæ uer-
bis:ſed in oſtenſione ſpuũs & uirtutis. Quæramus diligentius ubi alibi ſcriptum eſt quod uerbũ quis
audierit ueritatis ut ex collatione eorum poſſit perſpicue pauli ſenſus aperiri: ubi quoq; euangeliuz
nominatum ſit: ſiue cum additamento: ſiue abſolute. Verbi gratia cũ additamento euangeliũ meu
& euangelium leſu xpi: &; euangelium æternum uel qd nunc dicitur ad epheſios euangæliũ ſalutis
ueſtræ. Abſolute uero ut cũ loquitur de luca cuius laus in euangelio per oẽs eccleſias: ſignatur aũt ꝗ
audierit uerbũ ueritatis & crediderit in eo ſpũ repromiſſionis ſancto. Quia multi ſunt qui audierũt
& increduli pmanentes: nequaquã ſignaculũ ſancti ſpũs conſecuti ſunt. Diciturꝰ& ad principẽ tyri
tu es ſignaculũ ſimilitudinis dei. Signaculũ aũt dei eſt: ut quomodo primus homo conditus eſt ad
imaginẽ & ſimilitudinẽ dei: & ſic in ſecunda regeneratione quicũq; ſpũm ſanctum fuerit conſecu-
tus ſignetur ab eo: & figurã conditoris accipiat. Quærendũ ẽt ubi alibi ſcriptũ ſit: ſpũs repromiſſio/
nis ſanctus: uel ꝗd ſignificet. Ego.n.æſtimo quia ſicut ſpũs ſanctus ſanctũ facit eũ cui fuerit infuſus:
& ſpũs ſapientiæ ſapientẽ: & intelligentiæ: intelligentẽ: & conſilii cautũ atq; cõſultũ: & fortitudinis
fortem & ſcientiæ ſcientẽ: & pietatis pium: & timoris timidũ deiq; timore trepidantem ita & ſpus
repromiſſionis uel ſpũs dei ſponſorẽ & deũ facit: eum in quo habitauerit. Quõ econtrario immun/
dus ſps immũudum facit: & ſpurcam ſibi domũ præparat ſpurcus habitator: Fornicationis quoq;
ſpũs efficit ſcortatores. De quibus & propheta loꝗtur:ſpũ fornicationis ſeducti ſunt: & nequaʒ ſpuũs

nequam facit hoĩes atq; puerſos: & demoniacus demones. qualiſq; fuerit liquor: qui nouæ teſtæ in/

fuſus eſt talem diu teſta & odorem retinet & ſaporẽ. Quis eſt pignus hæreditatis nr̃æ in redẽptio
nem adoptionisin laudẽ gloriæ ipſius: Pignus latinus interpræs pro arrabone poſuit. Nõ in idipſũ
aũt arrabo qd pignus ſonat. Arrabo.n. futuræ emptioni quaſi quoddã teſtimoniũ & obligamentũ
datur. Pignus uero hoc eſt pro mutua pecunia opponitur: ut cũ illa reddita fuerit reddenti de
bitũ pignus a creditore reddatur. Rurſũ ĩ eo ubi ait ĩ redẽptionẽ adoptiõis ñ hẽt in græco ſz
quã nos acqſitionẽ ſiue poſſeſſionẽ poſſumꝰ dicere. Nec tñ ui ſermõis expᷣſſimꝰ. Multa.n.
uerba ſũt qꝗᷓ nec de græco ĩ latinũ trãſferri ualẽt nec de hebraico ĩ græcũ & reciproce nec de latino ĩ
græcũ nec de græco ĩ hebreũ. Quicũq; igr ñ tm̃ ſpũz ſanctũ ſed ſpũzʒ ſanctũ repromiſſiõis accepit ſi
mul cõſeqꝗᷓt᷑ & arrabonẽ hæreditatis ꝗᷓ hæreditas uita ppetua ẽ: & qũo ex arrabõe eſtimatur q̃lis em
ptio futura ſit & ꝗᷓ poſſeſſio uerbi cauſa:& decẽ ſolidis centum ſolidoꝶ uilla: & centũ ſolidis mille
ſolidorũ poſſeſſio: ita ex uarietate arrabõis hæreditatis quoq; poſtea ſecuturæ magnitudo cogno/
ſcitur. Quãuis aũt ſanctus aliquis atq; perfectus & oĩum iudicio beatitudine dignus putetur. Tamẽ
ad futura hæreditatẽ nunc arrabonẽ eſt ſpũs conſecutus. Si aũt arrabo tantus? quanta erit ipſa poſ-
ſeſſio. Qũo aũt arrabo qui nobis tribuitur. Non eſt extra nos: ſed intra nos: ſic & ipſa hæreditas hoc
eſt regnu dei.quod intra nos eſt in nobis uerſatur zhrrinſecu C n:n Hreſ eſſe maior hæreditas.
quã contemplari & uidere ſenſu pulchritudinẽ ſapientiæ: & uerbi. & ueritatis. & luminis. & ipſius ĩ
effabilem & magniſicam dei conſiderate naturam: oĩum quæ ad ſimilitudinẽ dei condita ſunt: ſub
ſtantiam contueri. Iſte autem ſpuũs repromiſſionis ſanctus qui eſt arrabo hæreditatis noſtræ idcirco
nunc ſanctis datur ut redimantur: & copulentur deo in laudem gloriæ ipſius. Non quo deus laude
alicuius indigeat ſed quo laus dei laudatoribus proſit: & dum per ſingula opera maieſtatem ipſius
magnitudinemq; cognoſcunt: ad laudandum eum miracula ſtuporis erumpant.
Pꝛopterea ⁊ ego audiens fidem veſtram in dno ieſu ⁊ in omnes ſanctos nõ ceſſo gůas agere
pꝛo vobis memoꝛiã veſtri faciens in oratiombus meis vt deus dñii noſtri Jeſu xpᷣi pater glo⸗
rie det vobis ſpũm ſapientie ⁊ reuelationis in agnitione eius illuminatos oculos coꝛdis veſtri.

CLicet uerbi ad uerbũ expræſſa tranſlatio poſſit apoſtolũ diligẽti excuſſare lectori qd uideatur oĩs

ſcientiæ ſcatere contextu: & ſolœciſmus fieri tñ in græco uitiũ ſonat: Vñ & nos græcis potius calũ
niatoribus rñũdentes: conabimur ita iuxta ſenſũ tẽperare ordit lectionis: ut dicamus: Audiens fidẽ?ᷓ
ueſtrã in dño Ieſu & in oẽs ſanctos eius uidensq; differentiam fidei ueſtræ in dũm & in oës ſanctos
eius:ñ ceſſo gr̃as agere & memoriã ur̃i facere ĩ oratiõibus meis: ut dñi nĩi ieſu xpi deus:pater autem
gloriæ: det uobis ſpũm ſapiæ & reuelatiõis. Qd ãt ſeqtur illuminatos oculos cordis uri:ita phiba/
to reddi põt. Propterea & ego audiẽs fidẽ ur̃am in dño ieſu in agnitionem eius: illuminatos ocu/⸗
los cordis ur̃i & oẽs ſanctos. non ceſſo gr̃as agens: ꝓ uobis memoriã uĩi facere in orõnibus meis
ut de dñi nii ieſa xpᷣi pr̃ gloriæ det uobis ſom ſapiæ & reuelationis in agnitiornem.
CEt ſciatis que ſit ſpes vocationis veſtre ⁊ cetera. Q¶ LBorro deus dñi noſtri ieſu
xp̃i:pater aũt gloriæ ita intelligendus ut quũo dñs noſter ieſus xps: ipſe eſt ſermo ſapientia ueritas
pax iuſtitia fortitudo ipſe ſit etiam gloria. Secundum illud quod alibi dicitur apparebit gloria dei
& in omni pœne ueteri lege ſcriptum eſt ſuper tabernaculum teſtimonii uiſam eſſe gloriam dei.
Et pſalmiſta canit. exurge gloria mea exurge. Quæ gloria illuminans ſuo fulgore mundum:
templum ſibi de uirginali utero fabricata eſt. Cuius templi pater: gloria efficitur deus. Et ubi chri
ſtus gloria eſt ibi tantum pater dicitur: Vbi Ieſus ibi deus eids abſq; additamẽto aliquo nominatur

A.ber pꝛimus.c.ij.

Iſte ĩigitur deus aſſumpti hominis: pater uero gloriæ: ſapiæ: ueritatis dat credentibus in filiũ ſuũ ſpin⸗
tum ſapiæ & reuelationis: ut ſapientes fiant: & reuelata facie gloriam dñi contẽplentur. Quæ ſapia
& reuelatio cum eos ſapientes fecerint: & myſteria illis occulta aperuerint:ſtatim ſequitur at habeãt
illuminatos oculos cordis. Ex uerbis præſentibus approbatur non ſolũ exterioris membra hois ſʒ
ẽt interioris hoĩs membra dici. Ecce. n. manifeſte cordis oculos appellauit: quos abſq; ſenſu & men
te intelligere non poſſumus. Huic & illud pſalmiſtæ conuenit. Illumina oculos meos ne unqᷓ con
dormiant jn morte & alibi ſapientis oculi in capite eius: Si. n. ſimpliciter oculos carnis accipimꝰ nõ
ſolum ſapientis: ſed ẽt inſipientis oculi in capite eius ſunt. Caput itaq; ſapientis ſenſus accipuur. ꝗa
alio uerbo mens & aĩus & principale cordis appellatur. Qd uero ait in agnitionẽ eius ideſt
quidã ſic inte ligunt & inter R hoc eſt inter notionẽ & agnitionẽ illud interſit
qd notio eoꝶ ſit quæ antea non ſciuimus & ea poſtea ſcire cœpimus Agnitio uero eoꝶ quæ prius
ſcientes deinceps ſcire deſiuimus eorumq; poſtea recordamur & priorẽ quandã uitã in cæleſtibus
ſuſpicamur Poſtꝗᷓ in corpora iſta deiecti & obliti dei ꝑatris: nũc eũ p reuelationẽ cognouimus ſecũ
dum illud. Reminiſcentur & cõuertentur ad dũm oẽs fines terræ. & cætera his ſimilia teplicamus.
CAt ſciatis que ſit ſpes vocationis eius:⁊ que diuitie:gloꝛie hereditatis eiꝰi ſanctig:⁊ que ſubli
mis magnitudo virtutis eius in nos qui credidimus ſecundum operationem potentie virtutis
eins quam operatus ẽ in chꝛiſto ſuſcitans illũ ex moꝛtuis.
Cui ſemel iuxta orationẽ pauli.datus fuerit ſps ſapiæ: & reuelationis ut aptis oculis cordis aſpiĩ/-
ciat: iſte ſciet qᷓ repoſita ſunt uocatis: & quæ ſperanda ſanctis dei: ꝗqᷓ habundanter & large his qui hæ/
reditatẽ ipſius ſuſtinent: eſt daturus: Ad quã notitiã magnitudo uirtutis dei eſt neceſſaria: in his qui
iuxta ſimilitudinẽ pauli credentes uocantur ꝑ quã operatus eſt deus:in xpᷣo ieſu quẽ a mortuis reſu
ſcitauit. Dupliciter aũt intelligenda hæreditas: ſiue qd primogenitus oĩs creaturæhæreditas ſit ani
mæ dũi nii ieſu xpᷣi:& eius qui ex corpore & aĩa aſſumptus eſt hoĩs.Noſq; cũ hæreditatẽ aĩæ hære/
ditemus deũ uerbum ſiue qd in xpᷣo hæreditas noſtra ſit: patris & filii: & ſpũs ſancti una diuinitas:
Vt quũo uocatur hæreditas domoꝶ atq; uillaꝶ: ut ipſa ꝗᷓ abſqʒ; hæredibus poſſidentur: ſic ipſe deus
hæreditas credentiũ ſit atq; ſctõꝶ: Scriptũ eſt & in ueteri teſtamento: filiis aũt leui non dabitis hæ-
reditatẽ in medio fratrũ ſuoꝶ: quia ego pars eoꝶ. Et alibi. Dñs hæreditas eoꝶ eſt. Et ſanctus ꝗ extra
deũ nihil hẽre ſe nouit audacter loꝗtur pars mea dñs: & tu es pars hæreditatis meæ: & calicis mei. nõ
ergo parui ſtudii ẽ ut ſciamus ſpẽ uocationis & diuitias gloriæ hæreditatis dei in ſanctis: & ꝗppe in
digemus ad hæc cognoſcẽda uirture qua ẽt in filio ſuo deus uſus ẽ ſuſcitãdo quẽ ſuſcitauit Non ſe
mel ſed ſemp a mortuis & fecit eũ in mortuis libeꝶ. Nulla/ mortis contagiõe maculatũ. quottidiæ
xp̃s reſurgit ex mortuis quottidiæ in pœnitẽtibus ſuſcitatur. Nõ quo nõ habuerit ẽt ſcdm carnem
poteſtatẽ aiæ ſuæ ponendæ & iteꝶ reſumẽdæ eius. Nemo ꝗppe totlit eã:niſi ponat illã a ſemetipſo
ſed quo iuxta diſpenſationẽ carnis & fili homo & filius a deo & patre ſuſcitatus eſſe dicatur.
CSt ſedere eũ faciens ad dexterã ſuã in celeſtibus ſup oẽm pꝛincipatũ? poteſtatẽ ⁊ virtntem
2 dominationem:⁊ omne nomen quod nominatur non ſolum in hoc ſeculo:ſed etiam in futuro.
CPer humanam ſimilitudinem:dei potentiam demonſtrauit. Non quo ſolium ponatur & deus pa
ter in eo ſedeat: ſecumq; filiũ habeat reſidentem: ſed quo nos aliter iudicantẽ atq; regnantem niſi ꝑp
noſtra uerba intelligere nequeamus. Ad hoc pertinet & illud quod in centeſimo nono pſalmo ſcri
ptum eſt. Dixit dominus domino meo: ſede a dextris meis. Donec ponam inimicos tuos ſca-
bellum pedum tuorum. Si enim iuxta regnantis habitum filius ad patris dexteram ſedet: neceſſe eſt
ut iuxta eandem ſimilitudinem maior ſit ab eo qui in leua parte conſederit Quod ut ſciamus aliter
intelligi quã lr̃a reſonat. Idem pſalmus in cõſequentibꝰdocet dicẽs: tu es ſacerdos in æternuʒ ſcdm
ordinẽ melchiſedech. dñs a deſtris tuis. Quũo.n. cũ filius patri ad dexterã ſedeat rurſuʒ pater a dex/

tris eius eſſe perhibeatur. Aut qua ratione terra ſcabellũ eſt pedũ eius. & cælum tronus ipſius: cum &

terram ſcdm eſaiam pugillo continere dicatur & cælũ palme extenſione mœtiri. Non enim põtin
tra id eſſe qd ab eodem continetur Nec in manu incluſum tenere a quo ipſe iuxta ſedentis habi-
tum circundetur. Sicut ergo proximum eſſe: uel ab eo procul recedere non ſecundum locoꝶ ſpa/-
tium: ſed iuxta merita ſentiendum eſt: quod ſancti iuxta eum ſint: peccatores uero de quibus at pro
pherta dicens: ecce qui elongant ſe a te peribunt: ab omni eius uicinia ſubmouentur: Sic & in dex-

tris uel in ſiniſtris dei eſſe accipiendũ eſt qd ſancti a dextris eius ſint: peccatores uero a ſiniſtris. Sal

uatore quoq; idipſum in euangelio comprobante cum oues a dextris hedos eſſe memoret a ſini-
ſtris. Sed & ipſum uerbũ ſedere: regni ſignificat poteſtatẽ: per quã beneficiũ eis deus tribuit ſuper ꝗq

bus ſedere dignatur. Quod ſcilicet regat eos & in curru ſuo habeat: & ad nutum proprium naga

prius & libera colla conuertat.poſt hæc quæritur quomodo id quod ſequitur poſſit intelligi ſu⸗/
per omnem principatum. & poteſtatem & uirtutem: & dominationem & omne nomen quodno
minatur non ſolum in hoc ſeculo:ſed etiam in futuro Et quidem de a dextris ac a ſiniſtris & de ſeſ-
ſione iam dictum eſt. Nunc querendum ubi apoſtolus hæc quattuor nomina principatum lo-
quor poteſtatem : & uirtutem & dominationem ſcripta reppererit & in medum unde protulerit.
Neq; eni fas eſt eum qui diuina lectiohe fuerit inſtructus aliquid locutum putare quod in fanctis
uoluminibus

I

— — — —.,( ⅞u/⸗—— — 0— =------ ———— ——

—2
—

111
R

Spiſtolam ad Epheſe
In Epiſtolam ad Epheſeos.
14 uoluminibus non habetur. Arbitror itaq; illũ aut de traditionibus hebreorum ea quæ ſecreta ſunt:
in mediũ rotuliſſe: aut certe quæ quaſi iuxta hiſtoriã ſcripta ſunt cum intelligeret legem eſſe ſpua
lem ſenſiſſe ſaublim: us: & qd de regibus atqʒ principibus ducibus quoq;ʒ tribunis & centurionibus: i
numeris. & in regno& libris refertur:imagineʒ alioꝶ principum regnumq; cognouiſſe ꝙ.ſ.in cæ
leſtibus ſint principatus ſint poteſtates.ſint dominationes atqʒ uirtutes & cætera miniſterioꝶ uoca
D bula: quæ nec nos poſſumus noĩiare: nec ipſum paulũ puto ut in graui corpuſculo conſtitutũ enu/
merare uoluiſſe. Si aũt ſunt principatus & poteſtates & uirtutes & dñationes: Neceffe eſt ut & ſubie
ctos habeãt & timẽtes & ſeruientes ſibi & eos qui ſua fortitudine roborentur. Quæ diſtributiones
officioꝶ non ſolũ in Erlentia & ſed etiam in futuro ſeculo erunt. Vt per ſingulos ꝓfectus & hono-
j res: & aſcenſiones: ẽt & deſcenſiões: uel ereſcat aliquis uel decreſcat: & ſub alia alq; alia poteſtate uir
, tute: principatu: & dñatione fiat. Nos homunculi cito in cinerẽ & puluereʒ diſſo luendi ſi conſenſu
hoĩum leuemur in reges: tantas habemus miniſteriog diuerſitates & multitudines: quamtas facili
poſſumus ſentire:quam dicere. Verbi cauſa: quot præfectos in parte ciuili: iuchces: prouintias: & or- 4
enẽ ſuum habet rurſum militia: in tot comites: duces: tribunos & multiplicem ſcindatur exercituz:
& putamus qeum dũm dominorum & regem regnantiũ ſimplici tantũ miniſterio eſſe contentum
. CEt omnia ſubiecit pedibus eius ⁊ ipſuʒ dedit caput ſůper omni eccleſia que eſt coꝛpus ipſius:
plenitudo eius qni oĩa in omnibus adimpletur. l
NHuic uidetur illud eſſe cõtrariũ quod alibi ſcribitur. Nec dũ ei uidemus oĩa ſubiecta: Sed & illud
oportet.n.illũ regnare donec ponat oẽs inimicos ſub pedibus ſuis. Si. n. nec dũ ei ſubiecta ſunt oĩa
i & oportet eũ regnare donec ei ſubiciantur oĩa qũo nũc ſub pedibus eiꝰdeus uniuerſa ſubiecit. Maxi D
me cum & in alio loco paulus ipſe teſtetur. Cum aũt ei ſubiecta fuerint oĩa tunc & ipſe filius ſubicie
4 tur ei qui ſibi ſubiecit ola: ut ſit deus oĩa in oĩbus. Ergo aut ſecundũ præſcientiã id quod futurum ẽ
quaſi iam factũ eſſe cõmemorat.iuxta ſenſum quẽ ſupra expoſuimus ubi ait. benedixit nos in omni
benedictione ſpũali in cæleſtibus in xp̃o. Aut certe ſi de præterito ſentiendũ eſt: ſic debemus accipe
quod ẽt quæ non ſunt ei uoluntate ſubiecta.naturæ conditione deſeruiãt. Verbi cã demones iudæ
atq; gentiles. Non.n.ſeruiunt xpo nec ſubiecti ſunt pedibus eius: & tñ quia ab eo in bonã partẽ crea
1 ti ſunt ſubditi ſunt poteſtati eius inuiti: & aduerſum eũ repugnant liberi arbitrii uoluntate. In hüc .
ſenſum & illud qd ſequitur coaptatur: & ipſum dedit caput ſuper oĩa eccleſiæ quæ eſt corpus ipſius
n Quũo.n.caput plurima ſibi habet membra ſubiecta: e quibus nonnulla uitioſa & debilia. Ita & dñs
noſter leſus xps cum ſit caput eccleſiæ habet mẽbra. eos oẽs qui in eccleſia congregantur tã ſanctos
2 uidelicet quã peccatores. Sed ſanctos uoluntate: peccatores uero ſibi neceſitate ſubĩectos: Atq; ĩta fit
n ut etiam inimici ſubiecti ſint pedibus eius. Quapp in eo quod ait oĩa:uidetur facere quæſtionẽ. Nã
ſ illud qd dictum eſt ſede a dextri meis donec ponam inimicos tuos ſub pedibus. tuis: & alibi opor-
tet eũ regnare donec ponat oẽs inimicos ſub pedibus eius:non magnopere quærit interprætem ut
