aliorum totius eſt depræcatio. Auribus percipe oꝛationẽ meam.

NHoc eſt in hoc quod rogo auribus percipe orationem meam. Orat enim non diminutio deitatis
ſed infirmitas carnis. Non in labiis doloſis. ſed per puritatem quæ tibi eſt placita.
Be vultu tuo iudiciũ meum pꝛodeat. C¶ Non in labiis doloſis. Ac ſi dicat. Exau-
di orationẽ meamquia ex toto corde oro nõ ſicut illa in labiis doloſis. quia aliud loquũtur & ali-
ud habent in corde ſiue heretici ſiue iudæi. De uultu tuo iudicium meum prodeat non in labiis do/
loſis. Vox xpᷣi ad patrem. Quia qui labia habent doloſa me iudicãt. ſed illos tu iudica in futuro. Pro
non optando ſed pronunciando dicit. Hoc oſtendit quod factumus eſt dominus in iudicio.

Oculi mei videãt eꝗtatem. COculi chriſti prædicatores uideant ideſt in-
telligant. Equitatem ideſt equalitatem. ut iuſtitiam quam prædicant opere impleant.
Rꝛobaſti cor meũ deus.⁊ viſitaſti nocte. Etiã in anguſtiis meis ꝓbaſti.quia

triſtes & uelut quadam præſſura ſunt noctes tænebroſæ. Probaſti cor meũ deus. Vox xpi ad patrem
Probaſti xpᷣm in paſſione:& eccleſiam in tribulattone.
C Igne me examinaſti. CIdeſt per ipſam tribulationem peccata mea conſudiſti.
Et non eſt inuenta in me iniquitas. At non loqnatur os meum opera hominum.
Qualia ſunt opa hoĩum.ldeſt de uanitate quã ipſi amant: uel diuerſa negotia. Iſta ſunt hoĩum opa
ſicut in euãgelio dñs dicit. Qd ſi de uerbo ocioſo redditur rõ. ꝗᷓtomagis de opibus hoĩum ꝗᷓ ex ip/
ſo ſenſu ſtudioſe loquuntur. CPꝛopter vba labioꝝ tuoꝝ ego cuſtodiui vias duras.
CPropter prædicationẽ.& pro his ꝗᷓ ꝓmittuntur in cælis. cuſtodiui uias duras. Quomõ dicit hic du
ras.dũ in euangelio dr iugum meũ ſuaue eſt & onus meũ leue? Suaue eſt uolentibus durũ eſt nolẽ
tibus. Quãuis dura uideãtur eẽ ad ſctõs pꝑ corporalẽ cõditionẽ. tñ ſuaue eſt quia hñt ſpẽ uitæ æter
næ. Vel aliter. Propter uerba labioꝑ tuoꝶ ego cuſtodiui uias durasac ſi dicat. Timẽs futura ſuppli/
cia. ꝗᷓ legis trãſgreſſoribus cõminarus es duris me labornibus exercui & ſubieci corpus aĩæ poteſtati.
CVPerſñe greſſus meos in ſemitis ttis. CSenſus meos in mandatis tuis perfice. Vox
eccleſiæ. Quia a deo eſt incipere & a deo eſt finire. Greſſus ſenſus. Vt nõ moneãtur ab his quorum
moti ſunt pedes.i.ꝗcunq; male fecerunt. CEgo clamaui quoniã exaudiſti me deus.
Quare dixit clamaui? Quia credidit.per fidem propterea dixit ego clamaui.
CInclina aurẽ tnaʒ mihi.⁊ exaudi verba mea. CChriſtus aurem inclinat.
quando exaudire dignatur. Per ſimilitudinem infirmus rogat. quia in lecto eſt: ut ueniat medicus. &
ſanet infirmitates ſuas. Sic & genus humanũ infirmum erat. qd iacebat in lecto.i. in peccato. Roga-
bat ut ueniret uerus medicus qui eſt chriſtus in carne. & ſanaret langores ſuos.
CMiriſica miſericoꝛdias tuas dñe.qui ſaluos facis ſperantes in te.
CNaundd antea non fuerãt miriſicatæ? Sed tunc mirificauit miſericordias ſuasiquando per ſancto⸗
apoſtolos & ſanctos ſuos infirmitates curabat. CSA reſiſtentibus dextere tue.
CSaluos facis. A reſiſtentibus dexteræ tuæ. Tripliciter demones deũ iudæi xpᷣm heretici eccleſiam.
CCuſtodi me dñe vt pupillã oculi. CVox eccleſiæ. Oculus intelligitur corpus eccleſiæ &
pupilla humilitas xp̃i per cuius exemplũ uiuimus & uidemus. Roc ſupplicat eccleſia. ut poſſit illam
humilitatẽ obſeruare quam xp̃s docuit. Quia ſi ſemp pupilla cuſtoditur. oculus nequaquã uidet.
Quia oculi pᷣdicatores intelliguntur.per pupillã ſenſus ſpũalis. Hoc rogat corpus xpᷣi quæ eſt eccle-
ſia. ut cuſtodiatur ſenſus prædicatorum qui eſt oculus ne rapiatur in infidelitate hereticorum.
CSub umbꝛa alaꝝ tuaꝝ pꝛotege me. CVmbra duabus rebus conſtat: lumine &
corpore. Per lumen diuinitas. p corpus humanitas intelligitur. Vñ & mariæ dr. ſpũs ſanctus ueniet
in te: & uirtus altiſſimi obũbrabit tibi. Sub iſta umbra prôtege me: ut me non rapiat miluus. Et ſub
duabus teſtamentoꝶ alis.i. ipſog doctrinis ꝗbus uiuitur & cuſtoditur ac tegitur ſicut gallina quia p
gallinã intelligitur ſapia dei pr̃is. Quia ſicut gallina ſub alis pullos ſuos abſcondit pp miluos.ſic
& ſapientia diuina & duæ alæ ꝗᷓ ſunt duo teſtamenta protegunt eccleſiã a miluo hoc eſt a diabolo.
CA facie impioꝝ ꝗ me afflixerunt. JMã
Cludæi xpᷣm in paſſiõe.Aĩam dixit nõ corpus.quia diabolus in aĩa intrinſecus neſcit ꝗd cogitat hõ
niſi p exteriores motus intelligat: & in quo unũquẽq; delectare uidet. diuerſas ſuggeſtiones infert:
Iſtud ad eccleſiam pertinet. Acdipem ſuũ concluſerunt. CQuid per adi-
pẽ.niſi malitia iudæoꝶ deſignatur? Quæ ĩ ueteri teſtamẽto adeps mãducare ꝓhibetur. qa cor eorũ
incraſſatũ erat: Vñ dixit in cantico deuteronomii. Propterea recalcitrauit dilectus. qa incraſſatꝰ erat
de malicia. & recalcitrauit. qa nolebat mandata dei obſeruare. Dilectus a deo fuit popalus iudaus.
quia mannacdiuinum pluit illis. quod ad nos pertinet: quia manducamus chriſtum. Sed iudæi con
tempſerunt ſemetipſos. hoc eſt obligauerumt ſe in malicia.

BSs eoꝝ locutũ eſt ſuperbiam. COs impioꝑ:qa contra xpᷣm: & contra eccleſiã faciunt.
CPꝛuicientes me nunc circundederunt me:ocnlos ſuos ſtatuerunt declina re i erran. H
H iii

△

Expoſitio.

CQuando chriſtus paſſus eſt omnis terra tremuit: & ſidera obſcurata ſant.& petræ ſciſſæ ſunt. Sed
judæi oculos in terra ſtatuerunt. quia hoĩem ſolũ eſtimauerunt. 8& diuinitatẽmon intellexerunt. Vel
oculos ſuos in terra ſtatuerũt. ꝗa in terrenis actibus cogitabant: ſed de cæleſtibus nõ meditabantur.
CSnſceperunt me ſicut leo paratus ad pꝛedam. ⁊ ſicut catulus leonis habitans in abditis.
CSicut leo parat ẽ ad pᷣdã.ſic ſuſceperũt iudæi epm in paſſiõe. & ſicut catulus leonis. Leo diabolus
catulus filius eius antixps. Vel aliud. Leo diabolus. & fili eius iudæi. In abſcõditis. in eoꝶ cordibꝰ ꝗᷓ
ſi in obſcuro. Diabolus uel mẽbra illius in ꝗbus diabolus habitat. appellantur loca abſcondita.
Exurge domine pꝛeueni eos ⁊ ſupplanteeos. Vox xpᷣi loꝗtur ad diuinitatẽ.
ut pueniat aĩæ ſuæ. & ne rapiatur a principe diabolo qd ita & fecit. Præuenit eũ & alligauit & ad in/-
fernum deduxit. Veniebat diabolus aliquid de ſuo requirere in chriſto. ſed in eo nihil inuenit ut di/
xit in euangelio. Venit princeps huius mundi. & in me non inuenit quicquam. Et ſancta eccleſia r0
gat antequam ſapplantetur a diabolo & in eius inſidiis qui ſunt heretici. ut ueniat catholicus noſter
qui eſt chriſtus & ſubuertat aſtutias inimici ideſt ſupplantet.
EC Erue animaz meaʒz ab impio.gladium tuuʒ ab inimicis manus tue.
COro gladium manus tuæ. erue ab inimicis tuis. Inimicus.n. accepit poteſtatem ut propter pecca-
ta nos puniat. quos tradidi ſathanæ ut diſcant non blaſfemare ait apoſtolus. Erue aĩjam meam ab ĩ-
pio.Vox xpᷣi ad deũ patrem loqtur. Hoc eſt erue aiam meã a diabolo. Et uox eccleſiæ ad xpᷣm. hoc
rogat ut liberetur a diabolo uel ab hereticis. & ab unoquoq; homine malo. Frameã tuam ab inimi-
cis manus tuæ. Framea de xpo & de eccleſia intelligitur. Framea dei patris aĩa xpᷣi eſt de qua facit iu
ſtam uindictã. Diabolus framea eius eſt de qua framea uindictam facit in mundo.
CBomine a paucis a terra diuide eos.
ra. Vult eccleſiam ſeparare a carnalibus. & a 2izania & a paleis ante diem iu dicii.ſed ſine cauſa.quia a
deo accepit reſponſum.ſicut dominus dixit in euangelio. Sinite creſcere uſq; ad meſſem hoc ẽ uſq;
in diem iudicii. Quia hic eccleſia cõmixta eſt cum peccatoribus: rogat pro illis qui prædeſtinati ſũt
ut ueniant & ſeparentur ab illis qui non ſunt prædeſtinati. ut dicitur multi uocati pauci uero electi.
CSupplanta eos qui in impietate ſunt. 2
Aut hic emendare debeant.aut in futuro ſupplantentur in uindicta.
C Be abſconditis tuis adimpletus eſt venter eouum.
CTripliciter hic intelligitur uẽter. Venter hic caſtus intellectus ut dicit eucherius. Et angelorum uẽ
ter repletus fuit de myſteriis dei antequam cecidiſſent. & iudæog uenter de myſteriis legis.& here/
ticorum uenter de myſteriis eccleſi?Z. YM
Saturati ſunt filiss. C Iudeæi ſaturati ſunt.quia multiplicati ſunt in procreatione filio rũ
& in rebus ſæculi. Qñ dicit ſaturati ſunt porcinam. hoc iudæorum immudiciam deſignat.
CBimiſerunt reliquias ſuas paruulis ſuis. =
CNHoc eſt illam iuſtam uindictam quæ illis debetur. Reliquærunt reliquias ſuas paruulis ſuis hoc
eſt quando dixerunt. ſanguis eius ſuper nos & ſuper filios noſtros. Et hereticorum filii ſimiliter con
demnationem habebunt. Qui ſunt reliquiæ eorum?: Ipſorum diſcipuli. qui de illa mala doctrina
eorum regenerati ſunt. Saturati ſunt filiis. & reliquerunt reſidua paruulis ſuis. Propter ambiguitateʒ
uerbi. quidam pro filiis porcinã ſcriptũ arbitrantunqd ſymachus hebream exprimens ueritatẽ tran
ſtulit ſaturabuntur filiis & reliq runt reſidua paruulis ſuis. Saturati ſunt filiis. & dimiſerunt reliquias

ſuas immundiciã & iniquitatem. conculcantes margaritas ſermonum tuorum. Et dimiſerunt reli-

quias ſuas paruulis ſuis clamantes ſanguis eius ſuper nos & filios noſtros.

Ego autem cum inſtitia apparebo in conſpectu tuo. C Vox eccleſiæ. Cũ iuſtitia.hoc

eſt mandata tua adimplere. Apparebo in conſpectu tuo hoc eſt in præſentia tua in futuro.
¶ Satiaboꝛ celeſti refectione. cum appauerit gloꝛia tua.
CFilius tuus qui eſt ſalus & uita. & ſanctorum omnium gloria: quia chriſtus & ſalus & gloria dici
tur. Ego autem in iuſtitia apparebo deuicta morte. In conſpectu tuo ſatiabor cælos aſcendens. Cuʒ
apparuerit gloria tua.ſanctis & electis tuis qui per me crediderunt.quia meum eſt quod illis eſt præ
ſtitum. Nam ego in illis ſum. & ipſi in me tecum. Nos uero a te redempti domine leſu tantam po/⸗
tentiam pietatemq; cernentes. ſupplices exoramuse ut examinati diuino igne non ſimus humano/-
rum operum detractores: ſed in te ſtabiles.fixi tuam gloriam iugiter extollamus in opere proſera-
mus in fide laudemus in uoce. Amen. “
In ſinem pꝛo pnero domini Sauid qui locutus eſt domino verba cantici huius in die qua eri
puit eum dominus de manu omnium inimicoꝛum eius:⁊ de manu Saul. 4
C PSALMVS XVXVII.

☛ mu fortis. de cuius ſemine eſt nr Dauid ꝗ eſt xpCᷣs.Puero dñi hoc eſt dei patris ſicut ait ꝓphe
]ta magnuü eſt tibi uocari filiũ meũ. Et. n. ecce ego & pueri mei quos dedit mihi deus: Et p/
☛ pheta Iſaias: Puer datus eſt nobis filius natus ẽ nobis: Quæ locutus ẽ dño uerba cãtici huiꝰ
& dauid ſecũdum hiſtoriã cãtauit iſtũ cãticum cum perſequæretur ab inimicis: & xp̃ᷣs ꝗẽ caput no/
2D—N ſtrumad

CVox eccleſiæ. A paucis. a ter-

Oti& hic pſalmus ſub perſona Dauid ad xp̃m pertinet. Dauid xpi typum tenet qui eſt ma

*

—7

1 —
14

Suypper Pſal. xvii.

ſtrum ad patrẽ cãtauit in paſſione eccleſia in perſecutione. Eripuit eum dñs hoc ẽ Dauid a perſequu
tione ſauh & xpᷣm ĩ paſſione deus pater eripuit de manu inimicorum:hoc eſt de manu iudæorum.
& de manu ſaul. Saul appetitio interprætatur: quia contra uoluntatem dei expetierunt eum regem.
Iſte ſaul typum diaboli geſſit:iſti inimici membra diaboli ſunt:ideſt iudæi qui perſequuti ſunt xpz:
& demones uel membia eorum qui perſequuntureccleſiam. H
Iliga m te domine virtus mea. CAlii dicunt fortitudo mea: ſed unum
„ eit uirtus & fortitudo. Totus hic pſalmus ſub perſona Dauid ad xpm pertinet: qui eſt uera
fortitudo. Diligã te uirtus mea. Vox xp̃i uirtas mea:hoc ẽ diuinitas: uirtus hoĩs aſſum pti. rorch
L M& eccleſiæ uirtus xps ẽ: qui dicit diligã te dne. Si uox xpi ẽ: cum ſint unum & una ſubſtan-
tia diuinitatis: qa dictũ ẽ: una poteſtas: una uoluntas: una maieſtas patris & filii & ſpuũs ſancti: quo-
modo dicit diligã te due? Pater dicitur eo qd habet filium: & filius dicitur eo qd habeat patrẽ. Spũs
ſctũs nec pater : nec filius: ſed dilectio quã habet pater in filio & filius in patre. Vnde paulus apoſto
Ius dixit: quia caritas dei diffuſa eſt in cordibus noſtris per ſpiritum ſanctũ qui datus eſt nobis. Dñs
firmamẽtum meum. Vox xpi: & uox eccleſie. CFirmamentum.
CSieut ait ꝓpheta: turris fortitudinis a facie inimic. C Et refugiũ meũ.
CVox zpᷣi & uox eccleſiæ. Refugiũ xpᷣi ĩ pre: & refugiũ eccleſiæ ĩ xpᷣo. CEt liberatoꝛ meus.
WIn tribulatione. C Beus meus. COQui me creaſti. CAdiutoꝛ meus.
Oe neceſſitatibus. ¶Spabo in eꝗ. In ipſum totam ſpem ponamus.
CPꝛotectoꝛ meus. C Qui me protegis uel defendis: & cornu ſalutis meæ. Cornu ſalutis: qa
ifirmitatẽ noſtcã cõfortaui t. Quia añ aduẽtũ xpi eccleſia ĩſirmata erat p peccatũ:ſed poſtea cõſorta
ta per chriſtum: ſicut ait propnea.
Q¶ ¶ Erexit nobis coꝛnu ſalutis noſtre.
CQCAc ſi dicat: dedit nobis regnum forte ut illud. & fecit nos regnũ deo patri ſuo. Non ego in cornu
illud ſuperbiæ: ſed in coruu ſalutis tuæ adiutonũ habere cõſido. Suſceptor meꝰ. Suſceptus eſt. xpᷣSs a
patre ꝓ humanitate: & eccleſia ſuſcipitur ĩ ſdle. . Laudaãs iuocabo dñũm.
¶ eluſti laudant: quia de omnibus malis liberauit eos. Pro eo qd ſequitur.
CEt ab inimicis meis ſaluus ero. CInuocaui dominum. Chriſtus inuocauit deum patreʒ:
eccleſia xpᷣm: & ab inimicis meis ſaluus ero. Chriſtus a iudæis: & eccleſia ab hereticis.
CCircudederunt me gemitus moꝛtis. ¶ IHVox chiſti & uox eccleſiæ. Circũdede-
runt xp̃m illi ꝗ in inferno gemebant: qui in inferno erant: & eccleſia ſimiliter.
CEt toꝛꝛentes iniquitatis conturbauerunt me. JUk
CTorrẽtes aquas dicit quæ pertranſeunt. Torrẽs dicitur: qui nõ de fõte neq; de uiua aqua: ſed a plu
uiis uel de montibus in ualles deſcendit: & in mare uadit. Quid ꝑ torrentes niſi uniuerias gentes ſi-
gnificat: quæ per mortem carnis in mare iſtud deſcendunt? Vñ ſcriptum eſt: generatio uadit: & ge- „
neratio uenit. Et aliud. Et torrentes iniquitatis conturbauerunt me. Turbæ iniquorũ: quæ ſicut ror-
rentes in hyeme intumeſcunt protinus defluentes. M
¶Boloꝛes inferni circundederunt me. .
CIn die detrahentium quæ mortem infernalem operantur. R
¶VBPreuenerunt me laquei moꝛtis. 8ð Cbpræuenerunt chriſtum ini-

mici in paſſione ante uindictam crucis quos mihi aduerſarii inendebant.
CSt in tribulatione mea inuocaui dominum. Z
¶ Humanitas inuocauit diuinitatem: & eccleſia chriſtum: non oris uoce ſed cordis.
C Et ad deum meum clamaui ⁊ exaudiuit de templo ſancto ſuo vocem meam.
Cemplum corpꝰdñicuũ ubi exaudita ẽ humanitas a diuinitate: & eccleſia ſimiliter a xp̃o.In tẽplo ĩ
ſctã eccleſia. & aliud In corde meo qd ſctiſicauit: in quo gplo ſancto inhabitat.

C SEt clamor meus in cõſpectu eius introiuit in aures cius. e—
WAures eius. hoc eſt uis auditionis. Vis fortitudo eſt qua ſancti fortiter depræcantur: quia dictum Pa alen ee⸗
eſt: regnum cælorum uim patitur & uiolenti diripiunt illud. eerlor“ .
C¶Commota eſt ? contremuit terra. H CSecundum hiſtoriam factũ
Tez= p R fuit quando mopſes accepit legem in monte ſyna. Terra tremuit: qd præfgurauit paſſionẽ chriſti:
PNEgquia ĩ paſſione chriſti omnis terra tremuit: quando noua lex data eſt.populo chriſtiano. Aliter. Cõ H 4. rer
Io 2 — AH mota terra: quâdo de iſidelitate ad fidẽ uenerũt: & credẽtibꝰterremis factum eſt cælum. NWer-kes b- . gI
TSundamenta montium conturbata ſunt ⁊ commota ſunt. êð

CHic mõtes ſuꝑpbi ĩtelligutur. Fũdamẽta eoꝶ demones ſũtiſicut & fůdamẽta ſctõꝶ ꝓphetæ & apo
ſtoli ſut.Vñ dicit ſctůs ꝑaulus. Edificati ſup füdamẽtaꝓphetaꝶ & apoſtolosiũ. Füdameta mõtiũ cõ
/2 turbata ſunt & cõmota ſũt eoꝶ ſupbia ꝗ in hoc mũdo cõfidut. Qm iratusèſt eis dess.
Q CAHoc eſt eis montibus nel perſequutoribus diſſipans ſpẽ mundialium uoluptatum.
—ꝑ CAſcendit fumus in ira eius.⁊ ignis a facie eius exardeſcet. B
Gumus ex duab' reb fit: ex igne & aqua p fumum lachrymæ excitâtur: & p ignẽ cõpunctio cordis
ĩtelligitur: & p lachrymas aqua. CLarbones ſuccenſi ſunt ab eo.

.

Expoſitio.

„

cionez len & .Quid p carbones: niſi bonæ naturæ gfa-Extincti p adà ĩ aduêtu xpi illuminati p baptiſmũ ſiue p

—

H

. 2“
„DPr. ſ lenleqit eus pedibus ſuis: qui ſunt ſancti ſui ideſt eccleſia

7 G S— 6 . „ à* 2 . 2 „ ℳ— „.° 7 2 721 y. 4 ☛ .
— Pperaka na pretal phe Cherubin interprætatur plenitudo ſciẽtæ quæ ẽ caritas: quia plenitudo legis eſt dilectio hoc ẽ ca/-
. d⸗ gas q⸗ E r— ritas: xpᷣs ſuper hoc aſcẽdit:ſicut in euãgelio ipſe dñs dicit:maiorẽ caritatẽ nemo habet: quã ut ani/

. — .. 4 „* „ ☛
rrl .. e ſum alam ſigniſicare uoluit a uẽ
A X e mouet corp —
poralis ſit deus pater: ſed tũc inſufflauit qñ animã dedit: ut ait propheta: tu dñe creas omnẽ flatum. ue nens ene

S2 niam. Extinguũutur carbones ab aqua qᷓ ẽ cupiditas: & illuminantur ꝑ gr̃am q ẽ ſpũs ſctũs.
re5 Cſe⸗ & J heſinautt elos deſcendit. . Q¶G- Hoc eſt qd in alio pſalmo
ait Deſcendit ſicut pluuia in uellus:quia humilẽ ſe nobis & in forma ſerui occultum præbuit & latẽ
tem. Vel aliud. Cæli angeli iclinati ſunt: quãdosgabnel ad mariã uenit: & deſcendit xp̃s & uenit in
arnẽ. Vel aliter. Cæli ſancti apoſtoli: uel imitatores eorum. Inclinauit ab altitudine: hoc ẽ de cõtẽ/
platiõe: ut doceãt brutos & infirmos in eccleſia ꝓpter cõpaſſionẽ proximorum uel ad coniugatos
Jut ſãctus paulus ait: uir reddat debitum uxosi: & uxor ſimiliter uiro.
CEt caligo ſub pedibꝰeĩꝰ. Inuiſibilẽ ſubſtantiã dei & iudiciorũ occul
Rta ſigniſicat. Vel aliud. & caligo ſub pedibus e. Calige hoc eſt profunditas ſcripturarum: quã de-
ua:quia in ſenſu ſanctorũ ibi eſt profunditas
ſcripturarum: & chriſtus ſuper illos præſidet. C Et aſcendit ſup cherubin.
CHoc eſt ſap plenitudinẽ ſciẽtiæ xpᷣs aſcendit cum corpore ſuo ſuper oẽs angelos & archangelos.

mam ſuam ponat quis pro amicis ſuis. Quod ita xps fecit: qui aiam ſuã pro amicis dedit.
CSt volanit.volauit ſup pẽnas ventoꝛum. C Secũdum hiſtoriã qd prius eſt uolauit
ſuꝑ pẽnas uẽtoꝑ:ꝗa uelocior eſt uentꝰ omnibus creaturis. Et dñs uelocior ẽ uento: ꝗqa pœnetrat
uſq; ad fines terræ & oĩa ſuauiter diſponit. Quia ultra uẽtũ ipſe eſt ideo uelocior. Et ad moralẽ ſen
to. Sicut uentꝰ iſte ĩuiſibilis eſt itꝗ & aĩa: Ventus mouet corpꝰ:& ala;

ſimiliter. Sed cur uẽtũ appellauit aĩam? Hoc ẽ: qa deus ĩſufflauit in adam. Non qd S

Per hæc itelligimus oẽs aĩas a deo eẽ creatas. & uolauit: uolauit ſuper pẽnas uẽtorũ: hoc ẽ uirtutes
ſctäarum aĩarum: quia xpᷣs uelocior ẽ uẽto & leuior quã aĩa:& pᷣcelſiort angelis & ſanctis.

WPoſuit tenebras latibulũ ſuũ.in circnitu eius tabernaculũ eiꝰ. CLatibulũ ſeipſũ dixit , munn I.
= 3. „. in ſcripturis. In circuitu ei tabernaculũ ev. Xps ĩ maria quaſi ſpõſus ĩ thalamo: & corpus mariæ ꝗᷓſi p = Pela
MWrr C - tabernaculum. Tænebras dicit: eo qd nobis obſcura ẽ incarnatio uel natiuitas eius.

CTenebꝛoſa aqua in nubibus aeris. C Nubes prophetæ ſunt: & aqua l⸗, M bitz ac-

AQoctrina eorum: quia obſcuræ ſunt ſcripturæ prophetarum. Quia ſicut nubes pluuiam portãt & ter Nemen vern
— ram aridam irrigant: ſic &Q prophetæ per eorum docttinam irrigant corda arida.

Brãdoꝛ carbones ignis In gradine uerberanin igne catitatis accenſio oditur quibus

.⸗ fP n . idelium corda mouétur ad cognoſcendum deũ. CEt intonuit de celo dñs.

₰ „ 2 2. . „ . . . , 24. 2 2
. Nrrcz 6 Cer ſctõs ſuos ĩtonuit: qſi de cælo ꝑ iuſtoꝶ corda euãgelizauit. C Et altiſſim dedit vocẽ ſuã.

er wm-an Pr. uox tonitrui tui ĩ rota.i. p̃dicatio eoꝑꝶ ĩ toto mido. C Miſit ſagittas ſuas ? diſſipauit eos. 7*

õäsr vit⸗ & malos cõterit ſi audiũt & non faciũt.ñ ſctũs apoſtolus ait.Aliis qdẽ ſumꝰodor uitæ in uitam &
AA.. AHA aliis odor mortis in mortẽ. Odor uitæ ſũt his ꝗ audiũt & faciũt: & odor mortis ſüt his ꝗ audiũt & cs -.. ſt. 24
nih non faciũt: quia pᷣdicatores neſciunt qui ſunt pᷣdeſtinati: tñ fiducialiter prædicant. cL.. 1. P-
CEt fulgura multiplicauit ⁊ cõturbauit eos. CTFulgura: miracula: atq; claritate uirtu“ Prn te

Pee-E.

AN T re

Per euãgeliſtas maliciã huanã diſpdidit. Altiſſimꝰuocẽ ſuã dedit:hoc ẽ pdicationẽ ut ait ꝓpheta

.

ar, . 2 CMilit uerba ſua ſctã q̃ſi ſagittas:qᷓ pleniter & malis & bonis pᷣdicãt. Bonos remunerat deꝰſi Leinr⸗

ciemꝰ'uiii fratres? & ille pniam iquit agite: & baptizetur unuſquiſq; ueſtrum.
C¶ Et apparuerũt fontes aquaruʒ. ag EFomtes Doſtolinciacuss de uno fonte potati ſunt. De
*tuno föte qd ẽ xps ſaciati fuerũt apoſtoli: ſicut ĩ euãgelio dñs dixit:qui biberit aquã quã ego dabo ei
nõ ſitiet in æternũ.Et aliter. Fontes aquarum illi qui per baptiſmi ſacramentum facti ſunt peccatori
bus fons aquæ uiuæ ſalientis in uiram æternam. C Et reuelata ſunt fundamẽta oꝛbis terre
Prophetæ atq; apoſtoli ſuper quos omnium eccleſiarum fundamenta locantur: reuelata ſunt fun
damenta orbis terræ. Secundum hiſtoriã quando in paſſione uelum templi ſciſſum eſt de ſurſum
uſq; deorſum: & illa quæ in templo erant apparuerunt. & ad ſenſum de littera ſenſus ſpiritualis ꝗa
qd ibidem latebat in ſigura omnibus patuit per miſteria. =
CAb increpatione tuna domine:ab inſpiratione ſpiritus ire tue.
CAb increpatione tua domine: cum diceres niſi uos filius liberauerit moriemini peccatis ueſtris.
Ab inſpiratione ſpiritus iræ tuæ: promittẽs in his appropinquare regnum dei.
Mint de ſammo:? accepit me. CVocando me.
CEt aſſumpſit me de multitudine aqurunm. MU
CAduerſãtiũ populoꝑ: uel aliter. Miſit de ſũmo & accepit me:& aſſumpſit me de multitudine aqee
Dęepr miſit filiũ ſuũ:ſicut dictũ ẽ: uerbũ caro factũ ẽ & habitauit ĩ nobis. Miſit ſpõſũ ad ſpõſã: ueruʒ
ſpõſum iũxitſpõſæ hoc ẽ: carnẽ ĩ utero uirginis mariæ. Aſſumpſit me de multitudine aquaꝶ:ideſt
de multitudine

tis ſuæ cõturbauit illos. Per illa miracula aboſlolo cõpũcti ſunt: ut illi ꝗ dixerũt ad petrũ:quid fa/

—

VPꝛe fulgure in cõſpectu eiꝰ nubes trãſierunt. CFulgura illuminatio ſpũs ſcti. Ipſe nubes iheue k..⸗L⸗
P E* E ⸗ ſ. ꝓphᷣæ trãſierũt de iudæis ad gẽtes. ſpũ ſctõ gubernãte. p fulgura ignis cõpũctio cordis ĩtelligitur e⸗ R= .

W — —

Guper Plal. xvii.

de multitudine popuſi eccleſia collecta eſt. Aquæ multæ populi muutſiu.—
CEripuit me de inimicis meis foꝛtiſſimis. C De pr eripuit vp̃ʒʒ a iudæis: & eccleſiã ab hereticis

CEt ab his ꝗ oderũt me:qꝛ cõfoꝛtati ſũt ſuꝑ me. COderüt iudæi dñm:& heretici eccleſiã.
Quia cõfortati ſũt ſup me:q̃ſi uincere potuiſſet.Præuenerũt me:ut ſupiꝰdixit añ uidictã crucis:& ſa
Gtus ẽ dñs ꝓtector meꝰ. De pater filiũ ſuũ ꝓtexit: & ffli eccleſiã ſuã. Eduxit me ĩ latitudinẽ. Eduxit ec
cleſiã de tribulatiõe:q̃ſi de ãguſtia ĩ latitudinẽ ꝗᷓ ẽ: ſpes futuri:uel remuneratio uitæ æternæ.

CSaluũ me fecit:qm̃ voluit me. CVox eccleſiæ. Qui me uoluit: ut exhiberet ſibi eccleſiam. o ek.

Quoniã uoluit me uoluũtate ꝓpria: & nõ ex meo meritò me uocauit: dicẽte apoſtolo. grfa eſtis ſalua
ti per fidem: & hoc non ex uobis.
CEJet retribuet mihi dñs ſecũdũ iuſtitiã meã:⁊ ſecũdũ inoccẽtiã manuũ meaꝝ retribuet mihi.
Quæ ãt ſit iuſtitia & ĩnocẽtia manuũ enꝰ:audi qd ſeꝗtur. Quia ĩꝗt cuſtodiui: ut uiæ dei cuſtodian
tur: ut nihil ĩpie de eo cũ hereticis ſentiatur. C Quia cuſtodiui vias dñi. CIdeſt ſua mãdata.
¶Wec ipie geſſi a deo meo. CVt ad idolũ cõuerterer. Laudẽ poſt fidem reddeit. „ 4. / 1 4
Am oĩa iudicia eiꝰ in cõſpectu meo ſũt ſẽper. CQuatuor ſüt iudicia dei duo de pnti: & duo -c 1. X „
—Q e— ) de futuro. In piti ꝓſpitas maloꝶe: & tribulatio ſctõe: i futuro remuneratio ſctöꝶ & cõdẽnatio pec/ per P.-X f.
⸗= 4 catoꝶ. Eccleſia adhæet xp̃o: qa xpᷣs nõ fecit peccatũ:nec ĩuẽt?ẽ ĩ ore eiꝰdolꝰ: & eccleſia xpᷣo adhæret
, e mia iudicia eiꝰĩ cõſpectu meo ſũt ſemp. C SEt inſtitias eiꝰnõ repuli a me.
p„ CSed ãplexus ſũ eas. C Et ero imaculatꝰ cũ eo.⁊ obſeruabo me ab inigtate mea. “ðD
B CPerſeuerabo in illa innocentia:in qua uocatus ſum. Et obſeruabo me ab iniquitate mea: ideſt nõ .
e conuertar ad illam iniquitatem ubi prius fui in infidelitate. l
Pe - e, CSEt retribuet mihi dñs ſʒ iuſtitiã meã.⁊ ʒʒ puritateʒ manuũ meax in conſpectn oculoꝝ eius.
Ti. CPer oculos aſpectꝰdiuinitatis ĩtelligitur: qa ipe aſpicit ꝗcꝗd opatur hõ ĩ mdatis dei:ĩ retnibutõe
bdeatoꝑe: qa eũ p altitudiuẽ ſpei cõſidero. C Cuʒ ſctõ ſctũs eris. CCũ eo qate ſctiſicatur.
(¶SEt cũ viro inocẽte inocens eris. CCum eo qui nõ corruperit uitiis uitam ſuam.

1CEt cũ electo electus eris. CCum illo quẽ præicitũ ſcis. C Et cũñ puerſo ſubuerteris.
¶Cũ heretico ꝗ male ĩtelligẽdo puertit diuina eloqa: ſicut & alibi iudæis ipſæ dñs loqtur. Si ĩceſſe
e4 rius puerſe corã me:ĩcedã & ego puerſus uobis. Cũ ſancto ſctũs eris: Tu xpᷣe ſcũs natura es: quẽ tu ſã
4*½ dificaueris: ab illo cognoſceris qd tu ſctũs es. Vox prophetæ ad xpᷣm. Quẽ tu innocẽtẽ feceris: ab il
— 10 cognoſceris qd tu Inocẽs es. Quia nulli noces:ideo inocẽs. Quẽ tu elegeris ut ſit electus: ab illo 1. ₰ℳ
a. “ Acognoſceris qd tu electꝰes: ut paulꝰdixit: cõpræhẽdã aut a quo cõpræhẽſus ſum. Peruerſi dicũtur: er-⸗ i4 2*
20 Sl . rrre r de recto declinãt ad puerſitatẽ: ut diabolꝰ & iudas & heretici & om nes ſupe rbi. Quotiẽs de facit iu = ; S
H — ſtã uindictã rephẽdũt illũ:cũ eligit paupes & reprobat potẽtes:cum eligit piſcatores ſicut petrũ: & U ”M
teelingqt nobiles. Hoc puerſũ uidetur eẽ apud puerſos: ut ꝓpha ait: uiæ dñi rectæ: ſed uiæ ut̃æ puerſæa= -ke e e
CQuoniam tu populũ humilẽ ſaluum facies. C Qch ſuperius diximus. rE .

CEt ocnlos ſuperboꝝ humiliabis. C Qm̃ tu populũ huilẽ ſaluũ facies pnĩam agẽtẽ & ocu
los ſupborũ humiliabis: qa elati ſupbia pniam agere dedignãtur (Qm̃ tu illuminas lucernd meã) „ — (r. . 9
Quid & lucerna: niſi itellect?aiæ? Sicut oculi corporis ſine lucerna exteriori nõ hñt lumen:in tæne/ A A — 2* Ae e
— prns nõ uidẽt: ita & iĩtellectꝰaĩæ niſi illuminetur ab altero hoc ẽ a xpo nõ uidet: ſicut in euãgelio di &‿ el⸗ P Xν eet

2 „ = . 2 . 2 2 . S „ EeE .— E1⸗ 4
it: erat lumẽ uerũ qd illuminat omnem hominem uenientem in hunc mundum. .
¶ BDſñe deꝰ meꝰ illumina tenebꝛas meias. Hocẽ ignoritiã cordis. Vñ ſcriptũ ẽ.ſi lumẽ qdĩ —

NH OPIe aen 4teẽ tænebræ ſũt ipᷣæ tænebræ ꝗᷓtæ erũtꝰ & apoſtolꝰ ait: fuiſtis aliqñ tænebræ:nüc auũt lux in dñno. va Ac
iIi AAm̃ a te eripiar a tẽptatiöe. CVox eccleſiæ. Niſi a deo eripiar per me nequaquam poſſuʒ.
1 = , . C Et in deo meo tranſgrediar murũ. CMurũ dicit eccleſia pctã nr̃a:quẽ ediſicamus peccatis
Kt pctä augẽdo. Niſi a deo deſtruãtur illa pctã: ñ poſſumus p nos meare ad deauaumum.
M ¶C¶Beus meÿus ipolluta via eiꝰ. Impolluta diaei hot ẽ ĩcarnatio eid⸗ga ñ ẽ: ex uirili ſemĩe
ſz de ſpũ ſctõ cõceptꝰ. Et aliter. Fides pfecta eccleſiæ ĩpolluta uia ei di:p qu de uenitad nos.
E Eloga dñi igne eximinata. CEloga dñi ſua mãdata. Vel hoc deo ſũt placita: nõ qd ipſa

ſint examiĩata ab igne: aut qd fuiſſet ĩqnata: ſ ꝗ illa accepiĩt faciãt eos ut aug mũ ũ punficatũ p ignẽ
Pꝛotectoꝛ oĩum ẽ ſperãtiũ ĩ ſ. CQuii eũ credẽt.Deillos ꝓtegit ꝗ ſctõ timore illũ timẽt

C AQuonia quis deꝰ pꝛeter dñm aut ꝗs de pꝛeter deũ noſtrunzz C Hic trinitas ĩtelligitur-
Præter dñm qd dixit: de pater ĩtelligitur. Præter deũ noſtrũ:fil: ĩ quo tertia pſona ideſt ſpũs ſan⸗/
Gus: qa deus pater: deus filius: deus & ſpũs ſctũs: unꝰ eſt deus, Deꝰ gꝗ p̃cixit me virtute.

CPer ſimilitudinẽ ſicut homo pᷣcĩgit ueſtimẽta ſua ut nõ noceãt pedib'qui ſunt ſenſus: & manibus
q̃ ſunt opa. Præcinxit hoc ẽ ut reſtringant ſenfus cupiditatis ut ſupr dixi:ne ĩpediãtur ꝑ cupiditatẽ.

44 PIre ws r-- A.:

Vel aliter. Deus ꝗ pᷣcinxit me uirtute: ſpuͦs ſctũs nos armat aduerſus ptãtes i õä
lũ:induite uos arma dei & gladiũ ſpus ſcti: ut poſſitis reſiſtere diabolo. Contice cãfnunc herqici aſ
picientes hic trinitatem expræſſam: & cognoſcant filium quem minorem patre dicunt pnimumn à
. prophetis prænuntiatum non quaſi priorem: ſed nihil inferiorem

Et poſuit immaculatã viã meaʒ. CHoc ẽ ſidẽ meã. maculatã uiã meaʒ:ne ab ea niolarer.
CAui ꝑfecit pedes meos tanquam ceruoꝝx. CSicut cerui calcant ꝑedibus ſpinas & trã

Expoſitio.

ſiliũt ſiſluas: ita ſancti calcant ſpinas ĩdeſt peccata. Tranſiliunt ſiluas ĩdeſt infidelitatẽ:& ſubeunt uſq;
ad deum: hoc eſt uſq; ad altitudinẽ caritatis. Qui perfecit pedes meos tãquã ceruorum ad tranſiliẽ/
da ſæculi huius impedimenta. CSt ſup excelſa ſtatuit me.
Excelſa ſancta eccleſia eſt: & chriſtus ſuper eccleſiam. Et excelſa ſuper excelſa: ideſt ſuper ſublim
eccleſiæ ſtatuit me: ſpẽ meam in cæleſtibus colocauit. CQui docet manꝰ meas ad pᷣliuzʒ.
NAQpera mea aduerſus diabolũ deſtructorẽ. Qui docet manꝰmeas ad p̃liũ ad debellãda facinora.
. 4 VEt poſuit vt arcũ ereũ bꝛachia mea. CArcũ æreũ ideſt intentio: brachia forti-
Nen e edl elnn tudo: hoc eſt: ut nõ deficiãt bene agere. Dediſti mihi ꝑrotectionẽ ſalutis tue. Vox eccleſiæ ad chriſtũ
Salautis quia ipſe eſt ſalus noſtra ut dicit:dñi eſt ſalus.
CBediſti mihi pꝛotectionẽ ſalutis tue. CNe opprimara malis.
Et dextera tua ſuſcepit me. CDextera patris xps eſt. Suſcepit eccleſia p ĩcarnationem. l
CCBSiſciplina tua correxit me ĩ finez. Quem enim diligit dñs corripit. Erigimur ℳrl-s
SD ☚ dn. A. p4 ergo ꝗ prius corrueramus: cũ ceſi a domino fuerimus. & doctrina tua ipſa me docebit. Neceſſe ẽ duz 29 LeasL.
3 ſumus hic ſub doctrina eſſe. Vnde paulus ait. Omnis inquit doctrina in præſenti non uidetur eſſe.. 9-„ .—
gaudii ſed mœroris: ſed poſtea ĩ futurum reddit fructum plurimum.

BGilataſti greſſus meos ſubtꝰ me. Senſus eccleſiæ. Sub me:ſub po⸗/
teſtate eccleſiæ. Dilataſti greſſus meos ſubtus me: in amplitudine caritatis tuæ. .
CEt nõ ſunt infirmata veſtigia ma. ¶ Veſtigia exemplo eccleſiæ nõ ſunti-
ſitmata a ſucceſſoribꝰ:quia ĩpræſſi ſequentibus me. Hinc uox xpᷣi poſt reſurrectionem.
WDerſequar inimicos meos.⁊ compᷣhendam illos. .

Cludæos utiq; qui eius iniuſte inimici ſunt facti. Vel aliter. Perſequar inimicos meos affectus carna
les: &Q compræhendam illos: ante ꝗᷓ ego compræhendar abillis.
Et non cõuertar donec deſiciant. CNon conuertar pugnare contra
illos. ut non conuertar ab hac intentione donec deficiant ſiue a malicia: ſiue a cogitationibus pra
4 uis. Affligam illos in multis malis: ſicut iam factum tempore legimus Titi.
WMec potuerũt ſtar. Quiia iniqui & fuperbi erecti fuerant.
CCadẽt ſubtus pedes meos. CSiue ut adorent ſiue ut conculcentur.
Pꝛecinxiſti me virtute ad belũ. = CContra mortem: ſiue miniſtros
eius.lIn hoc præcinxiſti me uirtute: ideſt uirtute contra diabolũ uel cõtra iſta ſupradicta uitia.
Bupplaãtaſti iſurgentes ĩ me ſubtꝰ me. CIIlos qui ſuper caput meũ erigebantur.
Et inimicoꝝ mèoꝝ dediſti mihi doꝛſum. CNoluerũt eni cõuertere faciẽ ſuã ad me. & ini
micoꝶ meo& dediſti mihi dorſũ: mnimici mei dorſũ dant.qñ cõſugiũt: & qnũ poſt me uadunt.
Et odientes me diſpdidiſiit. C Omnes inimicos eccleſiæ: uel ipſa uitia & pecca/
ta diſperdidit deus: & odientes me diſperdidiſti. Vnuſquiſq; eni ĩ malicia ſua ſe diſperdiderunt.
CClamauerũt nec erat qui ſaluos faceret eos.ad dñm nec exaudiuit eos. S
——— Quia iĩdigni erãt exauditiõe ceabuc clamabunt? Impii demones & iudæi & heretici
F. clamabũt in futuro iudicio: nec erit qui ſaluos faciat eos: qaa qñ clamauit deus ad illos per prophe
— 1 ——tas vel p reliquas ſcripturas audire noluerũt: ꝓpterea illi clamabũt & non erit qui exaudiat eos: ut ſa3
1 ,N ‚Sr lomon ait: uocaui & renuiſtis: extẽdi manũ meã & nõ fuit ꝗ aſpiceret: deſpexiſtis oẽ cõſiliũ meũ &
— P „ 9) icrepatiões meas neglexiſtis. Propterea & ego in interitu ueſtro ridebo: cũ uobis qd timebatis ſup/
Ga, ar der uenerit. Subſanabo cũ irruerit ſuper uos repentina calamitas. Tũc inuocabitis me: & non exaudiazʒ.
CEt comminuam illos vt pulnerem ante faciem venti. vt lutum platearum delebo eos.
Cõminuã illos: ideſt illos ſupradictos affectus carnales ꝓ nihilo deducã: & cõminuã illos ut pul/
Een añ faciẽ uẽti:qꝗa aridi & ſine ĩbre miſericordiæ fuerũt: piecti & cõminuti ſunt ĩ ſu pbia ſua:& q̃ſi

—

puluis cãpi diſpſi. St lutũ platearum delebo eos. UIn modũ turbinis latæ.
Eripe me de contradictionibꝰ popini⸗ nſtetacs me in caput gentium. 11. 1. Ker,
ry 5 - α1 W Vox xpi ad preʒ. Eripias me de cõtradictiõibꝰpopuli: iudaici utiq; qa cũ aliq dicerẽt uerax eſt: illi em
N 1 coõtranio dicebãt: nõ: ſed ſeducit turbã. Eruæ me de illis populis ifidelibꝰ: q mihi cõtradicũt. Tu erue? Se
„ aiudæis ifidelibus: & ero caput gẽtiüün. C Populus quẽ non cognoui ſeruiuit mihi.
Oo Ideſt gẽtes quæ meñ cognouerüt neq; p fidẽ neq; p legẽ ſeruiẽt mihi. Populus quẽ nõ cognoui
ſeruiet mihi.Ignorabã. n. eu cũ idolis ſeruiret:nũc credẽs cognitusac ſeruiens factus eſt mihi.
In auditn auris obaudiuit mihi.
E Obaudierunt mihi aurib: qa nõ uiderũt mirabilia neq; meã præſẽtiã corporalẽ Poſtea audierũt
& crediderüt ibuõẽtibꝰpᷣdicatoribꝰaccepit aurẽ ſpũũalẽ: ꝗᷓ itelligẽs cuſtodiat præcepta diuina.
S ¶Fulij aliein. Hoc idem & Eſaias loqtur: uhe genti peccatrici filiis alienis populo ple
. K . 5l . t. , no peccatis. Autiquo uocabulo iudæi filii dei appellati ſunt: ſed alienati: quia filii diaboli effecti ſũt
S —. . 31 idem iudæn quorum pater diabolus eſt. Mentiti ſunt mihi.
e. pek-. 1 Quia in ueritate non ſteterunt ſicut & pater eorum. .
Filij alien inueterauerunt. CHoc ẽ qa noni hoĩs receperũt aduẽtũ. ĩ ueteri hoĩe pmãſerũt
Et claudicauerũt a ſemitis ſui”sÄ,. Claudieant quia patrem credunt & filium non credũt
Vnum

Super Sſal. xviii.

. e1. * Vnum pedem habent & alium non habent: inde clandicant in legis littera. Vox eccleſiæ.
P Te. Bit dis. ¶Quem in ſepulchro ſub ſignaculorum poſitione clauſerant.
Ia .Et benedictus dens meus. ([H deo patre. Viuit dominus & benedictus deus meus
7 Nũquid antea non uiuebat? Sed hoc pro incarnatione dicit: ſicut ſanctus paulꝰdicit: ꝗ mortuꝰ ẽ ad
tẽpus ex ĩfirmitate carnis: ſed uiuit ex uirtute dei. Ia. n. nõ moritur: mors illi ultra no dominabitur. .
CErxaltetur deus ſalntis mee. QVox eccleſiæ ad chrſtum: qa xps oE d . S=
exaltatus eſt in aſcenſione. Vel aliter. Exaltetur deus ſalutis mee. In me ſem per excelſus ſit:cuius uo
