nech CTange montes ⁊ fumigabunt. . r.I, 7 - re⸗
nmi CMontes qui regnant: montes qui erecti ſunt per ſuperbiam: qui dicunt mea ſunt flumina & ego
tee ſeci ea. Tange montes & fumigabunt:non dixit inflammabuntur:ſed fumigabunt: Habeant pœnæ
0, ludicium:non fulgoris:non ſplendoris.
dine CSFulgura coꝛuſcationes ⁊ diſſipabis eos .—Rr
diͤ CVide quid dicat non dixit delebis eos ſed diſſipabis eos. Legimus in geneſi eo tẽpore quo fabrica
bant turrem dicit deus. Venite deſcendamus & confundamus linguas eorum ne aliquando in ſe
conſenſum habeant: ſed diſpergantur-Prodeſt illis.
on4 TEmitte manum tuam de alto. — .H
¶¶Domine quis credidit auditui noſtro & brachium dei cui reuelatum eſt⸗
ios CBomine inclina celos tuos ⁊ deſcende. r
wei Hoc ad filium dicitur. Inclina cælos tuos & deſcende: Et quomodo dixit: emitte manum tuam
44 de alto. Si deſcendit quomodo mittit de alto. Scilicet in terram: ſed tamen de cælo mittit ma/
num:non enim recedit de cæ-lo. — .
CEripe me ⁊ libera me de aquis multis.
CQuoniam deſcendiſti: quoniam inclinaſti cælos: & miſiſti manum tuam de alto: & humanã car/
nem dignatus es aſſumere: & multi crediderunt in te. Pro una aqua plures aquæ eſſe cœperunt. Vi-
deas diſperſas in toto orbe eſſe hereſes diuerſas. CEripe me ⁊ libera me de aquis multis.
CEt præſta mihi fontem uiuentem. Vnus eſt enim deus: una fides: unum baptiſma. Libera me d
aaguis multis. Ille. n.aquæ multæ non generant filios tuos ſed filios alienos. Vnde ſequitur.
o⸗ CNLibera me de aquis multis:⁊ de manu filioꝛum alienoum.
no. CNon ſant enim tui filii qui naſcuntur in multis aquis:ſed alieni filii ſunt. „»
eum⸗ CAQuoꝛum os loquutum eſt vanitatem.
Cscientiam ſibi repromittunt: & erigunt os contra creatorem ſuum.
CNPoſuerunt in celo os ſuum.,e CQuorum os loquutum eſt uanitatẽ. Sciẽ

lin tia illorum uanitatis ſcientia ett. C Et dextera eoꝛuz dextera iniquitatis.

————

7 4
A XAMeC

“S

Expolitio.

UVtrumq; condemnatum: & os: & manus &ſcientia: & opera.

CAuoꝛum os loquutum eſt vanitatem. ¶ Roc eſt ad ſcientiiam.
P Et dextera eoꝛuʒ dextera iniquitatis. C Dextera in opere. Dexteram ſe ha
pere dicunt:ſed toti ſiniſtri ſunt. Dextera iniquitatis eſt & non eſt equitatis. Vnde & talis ſiniſtræ di

citur. Stet diabolus a dextris eius: qui talem habet dexteram: & iniquitatis dexteram. Stat diaboliizæ
ad dextris eius. Beus canticum nouum cantabo tibii. e
CNouus homo:nouum canticum. Deus canticum nouum cantabo tibi. Cantate domino canti
cum nouum. Quam pulchre non dixit canto ſed cantabo. In futuro repromiſit: in præſenti enim

ß peſrrc, Sr at en ſcit certamen eſſe: non canticum. Nunquam cantat exercitus niſi quando nicerit. Ergo quoniam
w’ . k ſ. . in præſenti pugno non mihi uacat cantare: cum uicero:Tunc cantabo.
S Per 4 5 In pfalterio decacoꝛdo pſallam tiib. (Caunc extendam utramq; manum
ut uitalibus tibi cordis canã. Oratio mea pſalterium tuum eſt.

CQui das ſalutem regibus. CQuibus regibus? Corregis

„ in mann dei. qui regnant in corpore ſuo. Qui ſubiciunt corpus ſuum: & ſeruituti redigunt:ne aſiis

prædicantes: ipſi reptobi inueniantur. Iſti ſunt reges de quibus dicit ſapientia in prouerbiis
Dat regnum regibus
WEripe me ⁊ libera me de manu ſilioꝛum alienoꝛum.
CVerſiculi qui ſupra dicti ſunt:iterum repetuntur. .
CQuoꝛum os loquutum eſt vanitatem. 2? dextera eoꝛum dextera iniquitatis. Quoꝛuʒ filij ſicut
nonelle plantationis in inuentute ſua. “

C De manu filiorum alienorum. Hereticorumfilii:uideamus 'quales ſint. Quorum filii ſicut nouel⸗
la plantationis in iuuentute ſua. De manu filiorum alienoꝶ. Diligenter aĩaduertite quid dicitur de

hereticis. (IFilie eoꝛum compoſite circum oꝛnate vt ſimilitudo templi.
CCellaria eorum plena eructantia ex hoc in illad. Oues eorum ſœtoſæ abundantes in egreſſibus
ſuis boues eorum craſſi. Non eſt ruina maceriæ neq; tranſitus: neq; clamor in plateis eorum.

Beatum dixerunt popnulum cui hec ſunt.
CIIli hoc dixerunt. Ego quid dicof
CBeatus populus cuius dominus deus eius.
C Singula igitur ueſtris orationibus breuiter diſſeruimus.
CQunoꝛum filij ſicut nouella plantationis in iunentute ſu.e
CPlantatio eorum non eſt uetus: ſed nouella eſt: Non eſt enim de ueteri lege. Non eſt de prophe-
tis: non eſt de apoſtolis: ſed de nouis magiſtris eft. MMV
CFilie eoꝛum ſicut nonelle plantationes in iunentute ſu.

.

CIn iuuentute ſua: ſemper iuuenes ſunt. Licet multæ ſint hereſes ueteres: tamen cum quotidie mu-⸗
tentur: & noua quotidie inueniant. nouæ ſunt ipſæ hereſes: Licet ueteres ſint: tamen cum quotidie
doctrinas ſuas innouant: nouæ ſunt: Non enim ſunt ueterum magiſtrorum errore cõtenti: ſed quo

tidie ipſi noua reppeniunt. Quorum filii ſicut nouella plantationis in iuuentute ſua. De eccleſia quid

. 6 . 2 2 2 2 * „ . „ . . . %. „
rden , er ls, dicitur? De timentibus dominum. Beati omnes qui timent dominum: qui ambulant in niis eius.

1

—

N
rrr-n

— „ .
N— 1496 —

Quid dicitur de illis? Bilii tui ſicut nouella oliuarum in circuitu menſæ tuæ: Circa menſam chriſti
ſunt illi filii::non longe ſunt a menſa chriſti. Ibi non dicitur filiæ: ſed tantum modo ſll. Cæterũ he-

retici habent & filias habent & fragiliorem ſexum: uoluptates dilatatas.

, r Filie eoꝛum compoſite. CSermo compoſitus eſt:& ſenſus cordibus:

al. Aier In ſcripturis ſanctis cogitationes ſemper filii dicuntur: uerba filiæ. Vide ergo quid dicit. Cogitatio/
ſæculari compoſita ſunt: habẽt enim uerba compoſita laudatum ſermonem. Filiæ eorum compoſi
tæ. Videntur quidem eſſe compoſitæ. Sed quia filiæ ſunt & non filii uires non haben.

CCircumoꝛnate vt ſimilitudo templi. CPulchre dixit ſimilitudo
templi: non habent ueram eccleſiam: ſed ſimilitudinem eccleſiæ. ”s
CCellaria eoꝛum plena eructantia ex hoc in illud. MU
CParati ſunt ad contendendum. Si illos tenueris in uno teſtimonio ad aliud tranſeunt. Si in ſcri-

pturis tenueris: ad Ariſtotelen fugiunt. Si ariſtotelen tenueris: n platonem tranſeunt: Cellaria eo-

rum plena eructantia ex hoc in illud. Cellarium proprie dicitur quod diuitias compoſitas habeti
Heretici cellaria habent. Habent enim præparata uerba quibus oſtendunt. Cæterum eccleſia-

ſaſr A tur. Aperi os tuum: & implebo illud. Et nolite cogitare quid reſpondeatis illis: dabit. n. uobis pater

rea:ſed horreorum dominum. Non habent diuitias diaboli:ſed ht paupertatẽ xpi: Diabolus qd
dicit

nes eorum hoc eſt filii noui ſunt. Verba uero eorum hoc eſt hereticortum quæ habent de ſapientia

ſtici ſimplices ſunt: nihil habent præparatum. Aperiunt os & repletur a domino: ſecundum ꝙ dicd

ueſter in illa hora quid dicatis. Videtis qm̃ non habemus cellaria pparata: ſed diuitiæ nt̃æ ſubdita
ſunt: Dicit aliquis da teſtimonium qũo ſancti cellaria non hñt. Reſpicite inꝗt aues qm̃ non hnñt cel
laria neq; horrea: & pater ur̃ cæleſtis paſcit illas. Aues iſtæ ſpecialiter monachi ſunt: nõ hñt cellaria:
non habent apothecas. Sed habent apothecarum & cellariorum dim ipſum xpᷣ̃m. Non habent or

—— — — —

— —

2n,,,C

1

ne
pen
lein⸗
äd
häͤre
cel
Huin
t
lus 4

. .

Super S cxlun.

dicit? Hæc omnia mea ſunt.ſi procidens adorauenis me: dabo tibi ea. Chriſtus quid dicit ad ſuos?kz „ „ E
Qui non uendiderit omnia ſua quæ habet: & dederit pauperibus non poteſt eſſe meus d ſcipulust. f r rkt rt WTer
IIſe regna & diuitias pollicetur ut occidat: hic paupertatem pollicetur: ut ſaluet. Nihil grande faci 3Pale , em.
mus ſi noſtra relinquamus: Chriſtus patrem reliquit & tegna cælorum propter nos. Nemo p .
tet me blaſphemare: quia dixi patrem reliquit. Secundum diſpenſationem loquor: ſecũdum quoc „ —
mittitur: ſecundum quod dicitur pater qui me miſit maior me eſt. Deus non mittitur: deus non ſu —,K
bicitur ſeruituti: ſed diſpenſatio mittitur. Si deus ubiq; eſt: & omnia in deo ſunt quomodo deus a
aliquid mittitur. cum deus ſit omnia. Chriſtus igitur pro nobis pauper factus eſt. Hoc totum quare
diximus? Quia nunc lectum eſtcellatia eorum plena eructantia ex hoc in illud. Pulchre dixit eructa

tia. De ſaturitate nimia illi eructant deſſaturitate ut pereant. Nos de ieiunio ut ſaluemur.
CODues eoꝛum fetoſe. NMultos habent filios. Multus enim numerus hereticoꝶ eſt.
Oues eoꝶ fœtoſæ. Vñ dr̃ & in oſeæ propheta. Dnñe da illis. Quid dabis illis? Vuluam ſterilẽ: & ube
ra arentia. Hic de quibus dr? De hereticoꝶ magiſtris: qui ſe in numero diſcipulorum applaudunt. 4.„ l.
DOues eoꝛum fetoſe habundantes in egreſſibus ſuis. CNon dixit in greſſibus ſnis: —te- — gr⸗., T re
ſed in egreſſibus. Non.n. ingrediuntur in eccleſiã: ſed egrediũtur de eccleſia. i. Ex nobis exierunt ſed
nõ fuerũt ex nobis. Si.n. fuiſſent ex nobis manſiſſent utiq; nobiſcũ abundantes in egreſſibus ſuis.
Quotidie egrediuntur de eccleſia:abundantes in egreſſibus ſuis: De eccleſia quid dicitur. Omnis
loria eius filius regis ab intus. CBones eoꝛnʒz craſſi.
E Vidit & pharao in ſomnium boues craſſos. Iſraheli tici populi tenues ſunt: ægyptii craſſi. Videtis meeent a g r 1 r4
enim magiſtros hereticorum nihil aliud facere niſi ſtudere diuitiis. Diuitiis ſtudent: & pauperem ms, Urerr,
chriſtum contemnunt. Boues eorum craſſi. Pulchre dixit boues craſſi: quorum deus uenter eſt. &
loria in confuſione eorum. 1 ððÿ
Mon eſt ruina macerie neqʒ tranſitus. òMWB
CNon ne uobis uidetur obſcurum eſſe ꝙ dicitur non eſt ruina maceriæ: neq; tranſitus: neq; clamor 2„
in plateis eoꝶ: Difficile hereticos inuenies imperitos. Omnes enim magiſtri inſtructi ſunt ſcien- berer. S , . ibe apefr
tia ſæculari: non habent rete apoſtolicum: ſed catenulas dialetticas. Non eſt ruina maceriæ neq; trã . me -as 4.-lerrrs,
ſitus. Si quando ſunt in diſputationibus: quando tecum cœperint diſputare ſic uerba eornm breuia
ſunt:ſic artiſici ſermone concluſa:ut euadere in difficile ſit: cum enim te ligauerint ſilogiſmis ſuis:
& te clauſerint & quaſi maceriam ſilogiſmum tibi texuerint: & edifficauerint: non poteſt corruere:
non poteſt tranſire: teneris incluſus. Non eſt ruina maceriæ neq; trãſitus. Cumq; ibi tenuerint quaſi
quodã gyro incluſum. Tunc non eris in anguſta uia ꝗᷓ ducit ad uitam: ſed in lata ꝗᷓ ducit ad mortẽ
CNeqʒ clamoꝛ in plateis eoꝛum. QO¶ Clamor Ieſu reuocat ad ſe & dicit: qui
ſitit ueniat & bibat. Clamor Ieſu in uia anguſta eſt in plateis hereticorum non eſt.
CBeatum dixerunt populum cui hec ſunt. NMulti neſcientes:beatos ta/
les putant. Cæterum nobis ſimplicitas chriſtiana eſt nolumus eloquentiam platonicam: ſed uolu· / 5Prr⸗ 1ſ
mus ſimplicitatem apoſtolicã piſcatorumꝛiſte retinet lotos pedes: & manus ex opere calloſas habet J
HBeatus populus cnius dñs deus eiuns ([Beatus eſt populus qui pro oĩ-
bus diuitiis chriſtum habet. Illi habent filios & filias: & cællania: & oues ſœtoſas. Oues: boues craſ-
ſos: & nitidos atq; formoſos. Cæterum nos non habemus multitudinem: ſed ſcimus illud dictum
in euangelio. Vbicunq; fuerint duo aut tres congregati in nomine meo: in medio eorum ſum. Ne
timeas grex paruule: quia complacuit deo habitare in te. Ne dicant monachi. Ecce tantæ multitu-
dines: ciuitates plenæ ſunt omnis orbis. Nemo ergo ſaluatur: niſi qui in monaſteriis eſt. Ecce tantæ
multitudines: nos ergo ſoli ſaluamur? Quando ergo hæc cogitaueris: audi ne timeas grex paruule
quia complacuit patri habitare in te: & nunc leſtum eſt in euangelio quod una aia ſaluatur: & duoj
milia porcorum pereunt. Hoc totum quare dico: quoniam præcioſior eſt unius ſancti anima quaʒ
infinitæ multitudines peccatorum: de toto mundo. xii elegit apoſtolos de. xii. unus receſſit rem an 71 2 —
ſerunt. xi. uenit crux. xi. fſugerunt: remanſit unus petrus: unug cuz uno: & ipſe unus fugit: atq; utinam Ac? E — y-
fugiſſet. Negat ergo dicamus: uniuerſum genus humanum periit: quoniam perierat: propterea do.. ler .. ar. 2
minus cruciſixus: ait. Torcular calcaui ſolus & de gentibus non fuit uir mecum. Eo tempore plenus
eſt pſalmus. Saluum me fac domine quoniam defecit ſanctus. Non eſt qui faciat bonũ non eſt uſq;
ad unum. Ille qui promiſerat dicens ſi me neceſſe eſt mori aut ire in carcerem non negabo ne.
gauit. Hoc totum quare dico? quia monachus non debeat aſpicere ad multitudinem pec--
catorum: ſed ad conuerſationem & paucitatem ſanctorum: Vniuerſa iudæa ducebatur in ca-
ptiuitatem. Venerat Nahuchodonoſor tanta hominum milia ducebantor captlua in Baby//
lonem: Solus Hieremias erat qui confitebatur deam: & ipſe mittebatur in lacum luti: & ta-
men præcioſior erat unius illius anima quam omnia populi 1 Vultis ſcire quid faciat unus
homa: Ieſus filius naue cum uninerſa terra habitaretur: ſolus erat: Vtiq; erant infinitæ malti/
tudines & ille ſolus erat : ſolus imperat ſoli & lunæ & ſtat:homo iubet & cælum audit: audit
illum cælum: quia ipſe audiebat dominum. Hieremias erat in captiuitate: erant autem & mul⸗
tæ multitudines. Et quid dicit? Solus ſedebam quia amaritudine repletus ſum. Quomodo

₰

5
4

———

Expoſitio.

lus clultate erat: ſed ideo ſolus: quĩa propoſiti mel ſoclum non habebam amem
CCenteſimus quadrageſimus quartus pſalmus ex uoce prophetica dei continet laudem: ſicut ipſe
ad eum eloquens ait. .
tæealtabo te dens meus rex ⁊ benedicam nomini tuo in eternum ?⁊ in ſeculum ſeculi.

RNCExaltat deum quia ſcit equalem patri regem: quia nouit iudicem mundi.

W☛lum ſeculi. C Et ob hoc maxime laudat:quia conformem ſpe/
rat ſe fieri nomini illi ideſt chriſto domino in ſeæculum futuro.
CMagnus dominus ⁊ laudabilis nimis:⁊ magnitudinis eius non eſt ſinis.
uia ſine fine magnus:ſine ſine laudabilis.

CBeneratio. CQuam ſides protulit.
¶ Et pꝛogenies. CQuam chriſti paſſio procurauit.
CYZaudabunt opera tua ⁊ potentiam tuam pꝛonuntiabunt. C Cum nuela te pteguntur

Magniſicentiam maieſtatis tue:⁊ ſanctitatẽ tuam loquentur:
CTu nos ſanctos eſſe uis dicens. Sancti eſtote quoniã ego ſanctus ſum. Hoc & nos cæteris logmur
N¶ Et mirabilia tua narrabunt. CQuæ quottidiæ in eccleſia operaris.

CANirtutem terribilium tuoꝛum dicent ? magnitudinem tuam loquentur.

Virtus eſt terribilis cũ in ĩpios ulciſcetur ut in pharaonẽ. Magnitudo ẽ cũ iuſti euũtur ut iſrahel.
WMemoꝛiam habundantie ſuauitatis tue eructabunt. ie 1:
Quia eos fouere dignaris. =
Et iuſtitia tua exultabunturrr. Quia in impiis ulciſceris.
CMiſericoꝛs ⁊ miſeratoꝛ dominus:patiens ⁊ multum miſericoꝛs.
CEt ſanctus in omnibus operibus ſuis: quia quod factum eſt in eo uita eſt.
CSuauis dominus vniuerſis ⁊ miſerationes eius ſuper omnia opera eius.
Miſerationem enim ſuam omne opus quod facit & protegit-· “
CConſiteantur tibi domine omnia opera tua ⁊ ſancti tui benedicant tibi.
VVt per ſanctos qui te iugiter benedicunt intelligaris omnium eſſe creator & conditor.
Bloꝛiã regni tui dien. Vtab omnibus deſideretur.
CEt potentiam tmam loqnenr. VI ab omnibus timeatur.
¶ ESt notam faciant filiis hominum potent iam tuam:⁊ gloꝛiam magniſicentie regni tui.
¶CNe excuſatio perignorantiam adhibeatur. òèòèẽM
Regnum tuum domine regnum omnium ſeculoꝛum.
COmnia enim ſæcula regni tui dominatione uoluuntur.
CSECt dominatio tua in omni generatione ⁊ generatione.
CEecleſiaſtica generatione in progenie futuri ſæculi dilatata.

CSidelis dñs in verbis ſuis. CCum omnia quæ per prophetas loquutus eſt adipleuit

¶Et ſanctus in o mnibus operibus ſnuis 8
CVt ſicut ille ſanctus eſt: ita & nos qui opera eius ſumus ſancti efficiamurin eo.
¶Alleuat omnes qui coꝛruunt.
¶Ne in æterna ruina merganuur. CSt erigit omnes eliſos.
CQuos corporeæ uoluptatis præcipitauit ſtimulus: ſi pœnitentiã agant.
Oculi omnium in te ſperant domine ⁊ tu das eſcam eis in tempoꝛe opoꝛtuno:
CSanctorum interiora & pectus in illo futuro retributionis ſuſcipe tempore.
Aperis tn manum tuam ? imples omne animal benedictione.
CQuæ maledictiones & improperia mundi ſuſtinuiit.
Iuſtus in oibus vijs ſuis:2 ſanctus in oibuns operibus ſuis. C Sicut iĩã ſuperius dictũ eſt
Pꝛope eſt dominus omnibus innocantibus eum in veritate. ”ñ
Mlpſe quid ait? Ego ſum deus de prope & non deus de longe. S
Boluntatem timentium ſe faciet ⁊ pꝛeces eoꝛum exaudiet:⁊ ſalnos faciſet eos.
CDum eos eruit uel ab inſtigatione diaboli: uel ab ardore peccati. 1
CLCuſtodit dominus diligentes:⁊ omnes peccatores diſperdet.
CIIlos diligit qui dilectionem eius mundanis dilectionibus prætulerunt. Illos uero diſperdit: qui

amori eius amorem ſæculi præpoſuerunt.
CLaudem domini loquetur os meum. Nunc & in futurum retributionis tempus⸗
CEt benedicat omnis caro nomini ſancto eius in eternum ⁊ in ſeculum ſecnli.
Quod ait omnis caro:non ad inſenſibilia referendum eſt: ſed ad omne corpus eccleſiæ qd nos ſu
miꝑ: Qui deum laudare benedicere extollere ac prædicare debemus: per quem uiuimus per quem
alimur ac ſumus, Cui eſt cuʒ æterno patre & ſpiritu ſancto:honor & gloria in ſæcula ſæculoꝶ amẽ
CCenteſimus quadrageſimus quintus pſalmus ex nomine duorum prophetarum præſcriptus
ex unius uoce loquitur dicens, “MM ..
Zanda

VWer ſingulos dies benedicam te:⁊ laudabo nomen tuum in ſeculum ⁊ in ſecu-⸗

S — — — — —

—— -eρúu – — — — — S=ͤr. — —

u

l

Ki

en

ſpuun

CQui fecit celum ⁊ terram. CIſte deus qui lecit cælum & terram.

gies illi creditur mentienti: quam nobis uerum dicentibus. Nõ debemus deſperare. Cuſtodit domi-

SGuper Pſal. cxlv.

Angca aia mea dñz. CPſalmus iſte titulũ hẽt aggeĩ: & zachariæ: Sed hoc primũ ſe?
Are debemus qd in ebraico non hñtur: ſed in. Ilxx. interprætibus: Dicamus autem & de edi-
tione uulgata aggei & zachariæ quia inſtauratio hic dicitur Hieruſalen.
Regnauit in ſeculum deus tuus ſyon in generatione ? generationem.
CQuaſi de inſtauratione Hieruſalem dici putant: quæ facta eſt ſub aggeo & zacharia. Lauda anima
mea dñm. Non dixit lauda corpus: ſed lauda anima. Non quo corpus dãnauerit: ſed carnis opa 2,

3
.
B

demnauit. Lauda aia mea dominum. Aĩa ipſa ſe hortatur:quũo ſi dicat: lauda Dauid dñm: ſic & ipſa
aila dicat ad ſe: Lauda aĩa mea dim: laudabo dominũ in uita mea: Vide quid dicat. Ipſa ſe hortatuxr
& ipſa reſpondet. Quid dicit mihi: lauda aia mea dim? Ego ipſa reſpondeo.
CXZaudabo dominum in vita ma. CModo laudare non poſſum: peccatis præmor. . L l. S ,
Quotienſcũq; labia in laudes dei aperio. totiens illa conglutinat conſcientia peccmtorum. audabo — E krde e lend ren )
dominum in uita mea. Pulchre dixit: laudabo non laudo. Quando cum dño meo fuero: tunc lau-
dabo dñm in uita mea. Nunc in morte ſum laudare non poſſum. Laudabo dominum in uita mea:
Vita noſtta chriſtus eſt. Dominum laudamus in uita.
CVſallam deo meo quamdiu eo. Cj Vide quid dicat. Quando iuſte aliquid agi

mus ſumus. Multa ſunt quæ dicantur:ſed ad finem feſtinat oratio.

CAolite conſidere in pꝛincipibus.nec in filijs hominum quibus non eſt ſaus.
Hoc generaliter ad omnes dicit. Nolite conſidere in principibus. Non in imperatore non in præ

fectis:non in iudicibus ſæculi. Nolite conſidere in principibus. Qui ſunt principes? Filii hominum

quibus non eſt ſalus. C¶SEvxxibit ſpũs eius:⁊ renertetur in terram ſuam.
CCum autem regreſſus fuerit in terram ſuam quid fiet⸗ .—
In illa die peribunt omnes cogitationes eius. Omnis principum conſidẽtia

periet:& peribunt cogitationes eoꝶ. Nolite confidere in principibus: Hodie fuit cras non eſt. Hodie
illum præcedit exercitus: & ſero in ſepulchro iacet. Poſt tantam magnitudinem: tantam claritatem
nulla intercedunt tempora: in eodem momento xp̃i eſt operatio. In filiis hoĩum quibus non eſt ſa
lus. Quid ſunt principes? Filii hoĩum. Si ipſi homines nihil ſunt: Quid ſunt filii eorum?
CExiuit ſpũs eius. CCuius hominis. Exiuit ſpintus. Hic ſpirituʒ pro anima
ponit.Pater in manus tuas commendo ſpiritum meum.
CExrxiuit ſpũs eius ⁊ reuertetur in terram ſuam. CNon ſpiritus reuertetur in ter/
ram ſuam:non enim eſt ſpiritus de terra:ſed egreditur ſpiritus: & homo: reuertitur in terram ſuam.
CIn iülla die peribunt omnes cogitationes eox⸗ C Nos ipſi qui nunc ſumus principes
quanta quotidie cogitamus & dicimus: die craſtina illud faciam deſtruã horrea mea. Et murſuʒ. Die
craſtina edificabo i lla. Df̃ mihi. Stulte hac nocte rapietur anima tua:quæ aũt præparaſti cuius erũt:
Hoc de illis dicit qui confidunt in principibus. Cæterum de ſancto quid dicitur⸗ H
HBeatus cuius deus Jacob adiutoꝛ eius. CHii in curribus & hii in equis nos
autem in noĩe domini dei noſtri inuocabimus. Illi plures habent adiutores: ſed principes ſunt: ſed
homines ſunt.ſed corruunt. Nos unum habemus: qui ſaluare poteſt.
CSpes eius in dño deo ipſius. CVideamus tres pueros qnid dicant in for/ .
-kus

—
4 -

1

nace babylonia: quando uocat eos Nabuchodonoſor rex. Non neceſſe eſt nos de hoc uerbo reſpõ flrr,
dere tibi. Poteſt quidem nos deus liberare de fornace ardenti. Sed ſi non liberauerit: ſcito rex quia rrr par
imaginem quam conſtituiſti non adoramus. Videte fidem. Credimus inquit ꝙ liberare poteſt. S
ſi ſone peccata noſtra prohibuerint tamen credimus & in eum qui non uult liberare. Nò enim cre
dimus in hac uita:ſed in futura. Non propterea credimus in illum ne hic ardeamus: ſed ne per iſta
incendia ad alia tranſeamus. Incende igitur: præpara caminum:iſte ardor: iſta combuſtio noſtra
Eugaio eſt. CHBeatus cuius deus iacob adintoꝛ eius.
Videte ſigniſcantiam uerborum: Adiutor eius. Et non poterat ibi ullum ſignum facere propter
incredulitatem eorum. Deus adiutor noſter eſt uolentes & Taborantes liberat: & conlaborat: dormi
entes & tacentes: & nolentes non liberat. MUD
CSpes eins in domino deo ipſius. CQCEgregie dixit ſpes: & ſi in præ-
ſenti non liberat. Tantum ſpes de futuro eſt.

MWMare ⁊ omnia que in eis ſunt. CAd comparationem cæli & terræ
& maris. Nos homines ſecundum conditionẽ carnis ſic lumus quaſi formicæ & pulices. Qui ergo
cælum fecit & terram hominem non poteſt liberare quem fecit? ””ů
CAui cuſtodit veritatem in ſeculum. CSi nos opprimit mendatium: non ad, Fſe, ee e

contriſtemur. Cuſtodit dominus ueritatem in ſæculum. Neſcio quis contra nos mentitus eſt: & ma atte men Sen uſebot .

nus ueritatem in ſæculum. Pulchre dixit cuſtodit. Cuſtodit illam & habet in theſauro ſuo reddit
nobis quod ſeruauit. Qui cuſtodit ueritatem in ſæculum. Chriſtus eſt ueritas. Veritatem loqua-

mur: & ueritas nos ſeruat.

AN 5Rer .: . e. al.

NRX* 1.5 AP.⸗ ſull-t

.
4. rie gkE .

2
rorpye Xoe

Expoſitio.

CANeritatem faciet iudicium iniuriam facientibus:
Etiam ſi tardauerit non deſperet. Veniet ueniet & ſaluabit. Faciet iudicium iniuriam patientibus
Hoc ſolum ſit in noſtra conſcientia: quia iuſte patimur. Hoc habeamus in conſcientia quia nos ꝓ/
ptet peccata noſtra patimur: & nos facimus illud quod arguimur.
Bat eſcam eſurientibus. Et ſecundum Iram edifſicat: & ſi ſimpliciter intel⸗

—

ligatur: Aediſicat audientem: Reſpicite uolatilia cæli ꝗa non ſerunt neq; metunt: & pater ueſter cæ-

leſtis paſcit illa. Dat eſcam eſurientibus. Eſurientibus dat: non ructuantibus. Qui ergo non hẽt mo

nachus eſt: conſidẽter accipiat qui hẽt eructãs non accipiat: ſcis quia eſuris: ſcis ga non habes ſi eſu
rieris & non habes: magis das beneficiũ: ſi accipias quod tribuitur tibi: ſi aũt habes & non eſuris: nõ
debes cibum eſurientium tollere ut accipias ſaturatus. Accipe quod in uentrem mittas: non quod
ſaculum: accipe tunicam quæ corpus tegat: non quæ arcas impleat. Dat eſcam eſurientibus. hoc
ſecundum lr̃am: dicamus. & aliter. Eſuriamus xp̃m. & ipᷣe nobis dat cæleſtem panẽ. Panem noſtruʒ

quottidianum da nobis hodie. Vtiq; eiuriens loquitur. Dat eſcam eſurientibus. Putat aliquis quod

panem cæleſtẽ de myſteriis dicat. Et hoc quidem accipimus quia uera caro chriſti eſt. Cæterum di

camus & aliter. Panis chriſti & caro eius ſermo diuinus eſt & doctrina cæleſtis. Quicunq; panem
ſiſtum acceperit & ſaturatus fuerit quid fiet. Quid:
Bominus ſoluet compeditos. C Sianimam nram iſte panis refecerit hoc eſt
ſermo diuinus & doctrina cæleſtis: ſtatim pedes noſtri qui colligati fuerant ſoluuntur: Dominꝰ ſol
uet compeditos. Et lazarus ligatus erat & dixit ſoluite eum. Soluit compeditos. Et filia Abraham. x
& viii. annos incuruata fuerat: & uincta ſoluitur & in cælum reſpicit. Videte ꝗd ibi dicitur: & in euã
gelio. Et ecce inquit quædam erat mulier quæ ſpm infirmitatis habebat. x. &. viii. annis & non po
terat inquit eleuare ceruicem. Quoniam ſpũm infirmitatis habebat ceruicem ſurſum leuare nõ po-
terat. Dominus ſoluet cõpeditos. ſpſæ ſunt compedes quæ & opera: ſi quidẽ eadem peccata: quæ cer
nuices noſtras excipiunt & ligant pedes. Quicunq; cõpeditus eſt currere non poteſt. Quicunq; ẽ in
ſtadio xp̃i currere non poteſt. Prægrauantut. n. pedes compedibus & præmuntur in ferra: & con-
ſiguntur in terra. Dñs ſoluet compeditos. Videte ordinem. Dat eſcam eſurientibus. Primum eſuri-
mus: deinde accipimus cibum. Cum ſaturati fuerimus ſoluuntur pedes noſtri qui cõpediti fuerant.
Cum autem cœperint ambulare libere quid ſequitur. “
CBis illuminat cecos. CVidete quid dicat: Si de cœcis iſtis loqueretur de/
buit dicere. Dominus illuminat cœcos. Sed non dixit hoc: ſed ſecundum hebraicam & græcam ue
ritatem qui dixit. Dominus ſapientes facit cœcos. Si de iſtis oculis loquæretur carnis: debuit dicere
Dominus illuminat cœcos: Nunc uero dicitur dominus ſapientes facit cœcos. Si cœci inquit eſſe-

tis peccatum non haberetis. Cor noſtrum obcœcatum eſt tænebris peccatorum in inſipiétia & ſtul

titia txnebræ non oculorum ſed morum ſunt: Cum ergo eſurientes refecti fuenimus: & pedes no-
ſtri liberati fuerint tunc incipient & oculi cordis noſtri uidere lumen quod aliquando perdiderunt
& haberet ſapientiam. Si effectus fuerit ſapiens. quid ſequitur.
CBñßs erigit eliſos. CEt ſi iacebas:ſecurus eſto:dominus porrigit manum:
Bominus diligit iuſtos. (COIO'( jRes duas uideo: diligit & cuſtodit. Qui
diligit quaſi ſuum diligit. Qui autem cuſtodit eum cuſtodit qui in periculo conſtitutus eſt. Domi
nus diligit iuſtos. Quicunq; iuſtus eſt & perſectus ab illo dili gitur. Quicunq; autem peregrinus eſt
& uenit ad ſeruitutem domini: ille ſeruatur.
Bñis cnſtodit aduenas:pupillũ ⁊ viduam ſuſcipiet.
CEt ſecundum litteram prodeſt pupillum & uiduam ſuſcipere. O martyr qui teneris ut pro me fun
das ſanguinem: noli de filiis eſſe ſollicitus: noli de uxore:me hahent pro te. Dicamus & ſecundũ ſpi
ritum: pupillum & uiduam ſuſcipiet: Pupillum ſuſcipiet. Qui patrem deũ perdiderat per peccata: &
uiduam ſuſcipiet. Viduam hoc eſt eam animam quæ chriſtum nirum perdiderat. Sed nide quid di-
cat pupillum & uiduam. Non dixit cuſtodiet: non dixit ſaluat: ſed ſuſcipiet. Si reuertatur ad patreʒ
ſi redeat ad maritum. Et viam peccatoꝛum diſperdet.
CNon dixit peccatores diſperdet. Secundum pumum pſalmum:& iter impiorum peribit. Si iuſto
rum uia chriſtus eſt peccatorum diabolus eſt.

CEt viam peccatoꝛum diſperdet. Omnium ergo peccatoꝝꝶ uia diabolus eſt illum
erdit. Cæterum nos ſaluabit qui ambulabamus per eam & ambulare deſiuimus.
Regnabit dominus in ſecula. CQuando uia peccatorum perierit:tunc re

gnabit dominus in ſæcula:inon dixit in ſæculum ſed in ſæcula. Quamdiu uia non perit:i chriſtus nõᷣ
regnat in nobis. Quamdiu uia peccatorum non perit:chriſtus non regnat in nobis. Quamdiu pe
des noſtri ambulant in uia diaboli:chriſtus non regnat in nobis: Iraſcor ſine cauſa fratri meo:in uia
diaboli ambulo: chriſtus non regnat in me. Detrano fratri meo: in uia diaboli ambulo chriſtus nõ
tegnat in me.In quocunq; peccato ambulauero: in uia diaboli ambulo. chriſtus non regnat in me.
Mens mea uana eſt: & in diuerſa diſtrahitur:In uno loco ſum: & mens mea per totum orbem uaga
tut angelos mundus capit. Reges capit exercitus capit monachum unum non capit?:Hoc totũ qua
re dico:

Guper cxlvii.

te dico: Propter eos qui in toto orbe nagantur & in uno locò ſedete non poſſunt.
CBeus tuus ſyon in generationem? generationem. Deus tuus ſyon frequenter
diximus ſyon ſpeculam: aut eccleſiam interprætari: aut animam contemplantem deum. Deus tung
iyon in generatione & generatione. In prima generatione iudæorum in ſecunda ex gentibus. In

. omnibus ſcripturis: & in omnibus pſalmis generatio & generatio dicitut: Vt duos populos ſigni⸗-
. ſicet. Dicere autem & aliter poſſumus
1 CRegnauit in ſecnla deus tuus ſyon:in generatione iſta:⁊ in generatione ventrnra
Regnet chriſtus in nobis non regnet peccatum in corpore noſtro. Cor regis in manu dei. Simus
. veges: imperemns corpori noſtro & ſubiciamus illud: & cor noſtrum ſit in manu dei. Cui ſit glo/
N tia in ſæcula ſæculorum. Amen.
CPſalmus. cxlvii. Vt cæleſtis ciuitatis laudemus ædiſficatorem:nos ammonet dicens.
. lAudate dñm qm̃ bonus eſt pſalmus. CCenteſimus quadrageſimus ſex
tns pſalmus: alleluia titulo prænotatur. Solent hi qui hebream ignorant linguam quãäddo.
en “ uiderint in pſalmorum titulo eſſe præpoſitum. Alleluia quærere quid ſigniſicet, Pſalmu
igitur iſte non ſolum in titulo ſed & in exordio pſalmi habet alleluia. Vbi autem dicitur:
laudate dominum:in hebreo dicitur alleluia. Deus enim apud hebreos decem habet nomina ꝛdici Oablaeth⸗
8 tur Sabbaoth: dicitur Sadonai: dicitur Eloim dicitur Hel: dicitur etiam iao: dicitur eſerlaiai: Inter 3 donde e. l
N cætera autem noĩa unum eſt nomen quod dicitur ia: ia autem interprætatur inuiſibilis. Vbi ergo d’ . e .
e cimus laudate: in hebreo dicitur: alleluia. Sic dicitur hic alefafaguomod” ſi diceretur: alleluia ſab .o — —
1 baoth: alleluia ſaddai: alleluia eloĩm. ſic & nunc dicitur alleluia: deniq; theodotion qui unus eſt de. “
w⸗ interprætibus: uolens interprætationis ediſcere ueritatem ait: amiteton hoc totum quare diximus? ee⸗ .
e ut ſciamus in iſto pſalmo alleluia eſſe dræpoſitum:laudate dominum: hæc interprætatio eſt: Cum irlenat,
n egreſſi fuerimus conſiderabitur in cordibus noſtris. Cæterum ſermo dilatabitur. Laudate domin . P
4 quoniaʒ bonus pſalmus. Non dixit bonus pſalmus ſed abſolute bonum. Hoc eſt bona res pſallere.
Pſallere aũt non uoce:ſed corde. Quanti bonam uocem habent: & quoniam peccatores ſunt male 2
, pſallunt:Bene pſallit qui cantat in corde:qui cantat chriſtum in conſcientia.
n Beo noſtro ſit iocunda laudatio.
Clocunda ſit laudatio non uoce ſed conſcientia. Deniq; & noe obtulit hoſtias & odoratus eſt do-
ce minus odorem ſuauitatis. Multa ſunt quæ dicantur: ſed nos debemus breuiter ſumma queq; pſtrin
mn gere: ut ſenſum magis indicemus quam uerba lautiora.
in C Ediſicans Hiernſalem dñs diſperſiones iſrabel congregabit.
% Qäüũo edifſicetur Hieruſalem qũo congregetur iã dictum eſt. Qm̃ igitur de iſtis duobus uerſicu-
efrl lis diſertũ eſt:& ſuper alienum fundamentũ non debemus edifſicare ad reliqua tranſeamus. Videa-
no⸗ mus igitur qũo edifſicetur Hieruſalem. In reliquis enim propheticus ſermo deſcripſit. .
um COAQui ſanat contritos coꝛde. CCor contritum & humilſiatũ deus non arner⸗
C Et alligans contritiones eoꝛum CQEÿNpTu cot tuum contere. dominus colligi
cõtritiones tuas. Samaritanus ille qui deſcendebat de Hieruſalem in iericho: quando uidit uulnera
Qu tum iacẽtem ĩ itinere conligauit uulnera eius. Iſte eſt de quo & nunc dicitur. Et alligans contritio/
honl nes illoꝶ. Hoc dicitur de his qui agunt pœnitentiam. Cæterum de his qui non agunt peœnitentiaʒ
we dicitur non eſt malagma imponere: neq; oleum: neq; alligaturas,
CQAui numerat multitudinem ſtellaz. CQuæ conſequentia iuxta litteram.Et alligat cõtri-/
tiones eoꝶ:qui numerat multitudinẽ ſtellarũ. Sed quando ſanat cõtritos corde & alligat contritio
vein nnes eorum.Iilos qui ante contriti fuerant: & poſtea ſanati uertit in ſtellas: Qui numerat multitudi
düi nem ſtellarum. Mulii enim fuerant qui peccauerunt. Multi ſunt qui curati ſunt. Qui numerat mul
M titudinem ſtellarum. Non numerat uulneratos: ſed eos numerat qui iam in ſtellas uerſi ſunt. Non
idci numerat deus niſi qui numero eius digni ſunt: .
n CEt omnibus eis nomina vocans H .
CQuia de lucifero dicit:& de orione quem uidimus in cælo. Et hoc quidem poteſt intelligi. Mira-
Gick bilis deus ꝙ fecit cælum & terram & omnia quæ in eis ſunt. Cæterum ſic intelligamus: ut nobis ꝓ
ſit quod quotidie fit. Et omnibus eis nomina uocans. Vultis ſcire quomodo de contritis ſtellæ fiãt.
lir Scriptum eſt in geneſi qui eduxerit deus Abraham & oſtendenir ei ſtellas: & dixerit ei: ſic erit ſemen
tuum. Et oĩbus eis noĩa uocans. De Abrã uocat abrahã. Abrã dicebarur in chaldæa: & in cælo uoca
t tur Abrahã. Eo tpe quãdo factus ſtella eſt. uocatur Abraham. Qi ante erat ſaulus poſtea uocatur in
M cælo paulus. Ioannes & Iacobꝰ: filii tonitrui. Tonitruum utiq; in cælo ẽ: numerantur itaq; ftellæ. Nu
iun merantur infiniti ſancti. Et chriſtus unus non poteſt numerati. .*2
CMagnus dominus noſter ⁊ magna virtus eius:⁊ ſapientie eius non eſt numerus.
E CMagna uirtus chriſtus dei uirtus: & dei ſapientia. Et ſapientiæ eius non eſt numerus. Aps ſapien-
vu tia eſt. Et in ſapientia non poteſt numerari.
n CSuſcipiens manſuetos dominus. .
CQuæ ſant iſtæ ſtellæ. Suſcipiens manſuetos dominus: manſueti uertuntur in ſtellas.Iuſti autẽ foſ

ve Pbb

EFxpolitio.

gebunt quaſi ſtellæ cæli daniel loquitutt.
Humluians antem peccatoꝛes vſq; ad terarrrrrrmm.
C Videte differentiam reꝶ. Angeli in terra currunt:homines ad cælũ uadunt. Suſcipiens mâſuetos
dominus. Manſuetudo ad cælum uocat: ſuperbia in terram detrahit. Humilians autem peccato-
res uſq; ad teram. [U Peecinite vno in confeſſione. “
CHoc impleuit Dauid:qui nobis iuſtitiæ exemplum præbuerat: præbuit & pœnitentiæ: Docuit. n.
