ſſione a deo cuſtoditur: qui eum ſpiritualium oculorum intentione perſpexerit.
CBDuůs cuſtodit te. CIpſe qui cælum fecit & rerram: quia dii qui eam non fecerunt
pereunt exee. [CU F Bominus pꝛotectio tua: ſuper manum dextere tue.
EIIle te protegit: ne opus tuum dextrum ideſt bonum pars impediat inimica.
VWer diem ſol non vret te:neq;ʒ lana per noctem. CIuſtus nec in pſperis eleuari põt
nerc in triſtibus deici. Quod in die & nocte:hoc eſt in ſole ſigniſicatur & luna.
Bnns euſtodit te ab omni malo. CAb omnibus inſidiis inimici.
CKuſtodiat aiam tuam dñs. CNe ei pars dominetur poteſtatis aduerſæ.
¶Dfñs cnſtodiat introitam tuũ. CPer quem ingreſſus es ad cognoſcendum patrem.
CEt egreſſum tuũ ex hoc nunc ⁊ vſqʒ in ſecuum. CVt cum a corpore receſ
ſeris ſua cuſtodia protegaris: ne in chaos illud præcipiteris ubi diues conſpicitur ardens: ſed in ſinu
abrahæ cum lazaro ſempiterna requie perfruaris. CCenteſimus uiceſimus pii
mus pſalmus:tertius eſt aſcenſionis gradus: uocẽ hoĩs continet: cuius conuerſatio haberur in cælis.
Etatus ſum in his que dicta ſunt mihi. CDicta mihi fuerant per
R legem: & prophetas atq; apoſtolos. Sed & ego dico ea quæ per ſpeculum contemplaue-
Aram: & nunc facie ad faciem uideo. Et quæ nam inquit.
CIn domo domini ambulauimus. Cdeſt in cæleſtem Hieruſalẽ: ut ciues
efficiamur ſanctorum & domeſtici dei. CStantes erant pedes noſtri:in atrijs Hieruſal᷑.

CPirmi in amplitudine eius: Sed ne iſtam terrenam putares: audi quid ſubiecirt.

CHieruſalem que ediſicatur vt cinitas. CAdhuc inꝗt non eſt expletũ ediſicium ciui

ttis huius: ſed quottidie edificatur de lapidibus uiuis ſuper fundamentũ apoſtoloꝶ & prophetage
ab iĩpſo ſũmo angulari lapide xpᷣo leſu:ſicut ait apoſtolus. C Cuius participatio eins ad ipſũ
¶ HIn uno eccleſiæ corpore perxpᷣm. CAliuc enim aſcenderunt trihbns. Non peccato

obnoxiæ: ſed tribus dñi. Quæ cognoſcentes dñm ſequi non diſtulerũt: qd ad gentes eſt referendũ:

¶ CLeſtimonium iſrahbel. CVt eũ condẽnet: quia ille eũ in multis oſtenſum mira-
culis

—— —

= S

S uper Pſal. cxxi I. 7 cxxiii.

culis non cognouit. Tribus uero gentium ſtatim cognitum receperunt. Sic & fegina auſtri uel nini
di uitæ in huius teſtimonii iudicio ſurgent: & condemnabunt eum.
li CAd conſitendum nomini tuo dñe. CConſfitentur enim:quia in noĩe tuo oĩa genu fle
ctent cæ leſtium terreſtrium & infernorum: & quia tu dñe lIeſu chriſte in gloria es dei patris.
Auia illic ſederunt ſedes in iudicio. Sedes dei apoſtoli ſunt ſiup quos dñs reqieſcit.Hac

. ſede ſedebunt ſuper ſedes duodecim tribus iſrahel: ſicut ipſe ait in euangelio.
8 CSedes ſuꝑ domũ Bauid. C Sap eccleſiã xp̃ᷣi gubernãtes atq; monẽtes eã pᷣceptionibꝰ ſuis.
hi CNRogate qͥ ad pacẽ ſunt Hieruſall. Interrtogate qᷓ ad pacẽ pertineãt ciuitatis huius
& ſequimini eam: ut per dilectionem pacis fructum conſequamini æternæ beatitudinis. V
i CEt abundantia diligentibꝰ te. CQui relictis caducis deũ ſuper oĩa diligit: ipſe abundantia
fe bonoꝝꝶ cæleſtiũ pfruifk. C Fiat pax in virtute tua. CDñs xp̃s eſt pax nfa:q nos in uno A2:

uinculo caritatis aſtringit: cuius uirtus ſi cõualeſcat in nobis: & ipſe quoq; pectoribus nr̃is illabitur.
CSESt abundantia in turribus tunuis. In his abundãtiã bonoꝶ cæleſtiũ fieri ꝓpheta depoſcit

ꝗſup eminẽtes mœrito tanqꝗᷓ turris fortiſſima hãc ciuitatẽ & uirtute muniũt & ꝓceritate decorant.
VPꝛopter fratres meos ⁊ ꝓximos meos loquebar pacẽ de te. CVt ſcilicet & ipſi ad cõſu
mationẽ huius edificii ſe pfectos exhibeꝗã. C.Pꝛopter domum dñi mei:queſiui bona tibi.

CPræcãdo pacẽ proximis fratribus ꝗ effecit eos ciuitatẽ regis æterni: cui hæc bona qſiuit: ut ab uni
uerſitate ciuitatis unã eius trãſiret habitationẽ: ꝗ ait. Pater: wogo ut ubi ego ſuʒ & illi ſint mecũ.Ego
a⸗ in illis & tu in me: ut uideant gloriam meam: quia dilexiſti me ante conſtitutionem mundi.
CCenteſimus uiceſimus ſecundus pſalmus quartum canticorum graduum pandit aſcenſuzʒ: in quo
nir ille fidelis qui dudum ad montes ſuſtollebat oculos: nunc proficiens iam in aſcenſu: ad ipſum

piun cexlorum habitatorem eos erigit dicens.
.B N 4 ODte lenaui oculos meos:gꝗ habitas in celo. CNotandũ per ſingules pſalmos ꝗdã
ugr N graduũ ſunt ꝓfectus. Qui in primo dixerat ad dñm cũ tribularer clamaui. & in ſcdo oculos
iftin XKad montes ſe eleuaſſe narrauerat: lætatꝰquoq; fuerat:qa ſibi ingreſſus in domo dei fuerat re
promiſſus nunc ad maius profecit ut ad ipſũ deũ oculos leuet. Qni habitas in celo.
e Aſcendens:quo leuaturus erat oculos niſi illuc quo tendebat aſcendere deſideraber.
CEcce ſicut oculi ſeruoꝝin manibus dominoꝝ ſuoꝝ:⁊ ſicut oculi ancille in manibus dñe ſue:ſic
ium oculi nr̃i ad dñũm deum nr̃m quoaduſqʒ miſereat᷑ nr̃i. Et ſerui ſumus & ancillæ ſu
mus:ille dñs domina eſt. Attendat caritas ueſtra. Non mirũ & ſi ſerui ſumus & ille dñs eſt: ſed miꝶ ſi
uitit⸗ ancillæ ſumus & ille dña eſt. Sed neq; hoc mirum quia ancillæ ſumus: eccleſia enim ſumus. Nec
illud mirũ: qa & ipſe dña eſt: uirtus & ſapientia dei Audi ergo apoſtolũ dicentẽ. Nos aũt p̃dicamus
nien xpᷣm cruciſixũ: iudæis quidẽ ſcandalũ gẽtibus aũt ſtultitiã: ipſis uero uocatis iudæis & græcis. Cum
1dx multis perſequutionum generibus ſubicimur: opottet nos ſemper in dei auxilio oculorum inten
Nermil tionem ſine ullo uitio continere denxam: quoaduſq; nobis miſericordiam largiatur.
Miſerere nobis dñe miſerearis nobis:qꝛ multum repleti ſumus contemptu.
Kelunt SAIdeſt deſpectione:quia ſancti deſpiciuntur a malis hominibus. l
MMultumqʒ repleta eſt aia noſtra oppꝛobꝛio habundantibus ⁊ deſpectione ſuperbis.
Notandũ in diuitiis dicit: ſed eos q abundant in malitia illi diſpiciunt paupes xpi. Diuites deſpi-
müd ciunt paupes: & ſuperbi deſpiciunt humiles: & ipſi dicunt multa opprobria contra ſanctã eccleſiam.
. CCenteſimus uiceſimus tertius pſalmus quintus aſcenſionis eſt gradus: edocens uirum illum fide-
lem proficere:qui per eleuationem ſpiritualium oculorum ad cælorum habitatorem euincens oẽs
diabolicæ immiſſionis inſidias: ita exhorat dicens. !cͤ
. n Iſi qꝛ dũs erat in nobis:dicat nunc iſrabel. ¶ Bñ in nobis dñs habitat:ſi eũ ſanctæ
greuct VA wentis contẽplatiõe ſuſcipimus. NMiſi qꝛ dñs erat in nobis.Cũ exurgerẽt hoies
ininn Adin nos. foꝛſitan viuos deglutiſſent nos. C Non carnes noſtras deuorare cona
– Stnn] ti ſunt impii: ſed aĩas per inſtigationem ſcelerum Jeglutire: ſed erepti ſumus ab his per eũ
– qui erat in nobis. Cui ob hoc gratiæ referendæ ſunt: quia gratia eius ſaluati ſumus.
in CCum iraſceret᷑ aius eoꝝ aduerſus nos:foꝛſitan vt aqua obſoꝛbuiſſent nos. l
enh Cõmotiones malaꝶ mentiũ ꝗ ſanctos dei abſorbere ꝗrunt: ags cõparantnr: ſed habitante in ſan-
hin Qis dnño:deorſum defluunt & decurruntt. Torrentẽ ptranſiuit aia noſfrra.
, CMVelius in hebreo hẽt. Torrens ptranſiuit ſup aĩam noſtram: quod.ſ.multi temptationum turbi-
nan⸗ nes ſuper animam eius tranſierunt: nec potuerunt eam necare: iuſto dicente.
CNiſi qꝛ dñs erat in nobis dicat nũc iſrahel:foꝛſitã ptrãſiſſet aia noſtra aquam intolerabilem.
edd C Verbũ apud hebreos ambiguũ eſt: & põt ſonare quod ſubſiſtat & quod intolerabile ſit.
iunch. hoc eſt quod nemo ferre queat: Pro quo & aquila & ſymachus & theodotio & omnes interprætes
Nbetng⸗ pari uoce conſentiunt. Super has aquas & arrogantes pro aitoctui tranferentes.
dii CBuñictus dñs:ꝗ non dedit nos in capturã dentibuns eo. òłMẽE
eecun CNHorum torrentiũ dentes numeroſitas eſt uitioꝶe: a ꝗbus ne capiamur gratia dei ernim.
lmi Aia nr̃a ſicut paſſer erepta ẽ de laqo venantin. CTenduũtur nobis nquxiin cõcupiſcẽtiis

Expoſitio.

aduerſus diabolicæ aſtutiæ dolos: ſed còͤtrito ſathana ſub pedibus noſtris: ſicut paſſer a capiente euo
lamus ab illis. Sic enim ſequitur. CZaqueus contritus eſt ⁊ nos liberati ſumus.
CSi. n. dñs habitet in nobis: ipſe ut diximus hos diſrumpit laqueos ne nos impediantt.
Adiutoꝛiũ noſtrum in noĩe dni:qui fecit celum ⁊ terrã. Q ANoc eſt nomẽ qd eſt ſuper
omne nomen. Hnius nominis adiutorio mortis uincuntur laquei:ſi in ilo maneamus affixi.
Centeſimus uiceſimus quartus pſalmus ſextus habetur in canticis graduũ: qui ex uoce prophetæ
nos hortatur ut relictis ſæcularibus cauſis: in deum tantum omnem confidentiam habeamus dicẽs

Ilmons auũt iuxta danielẽ xpᷣs dñs. Ergo qui in eũ totã ſpẽ ponũt:non cõmouentur in ppe-
ttuũ: qa cõſormes efficiũtur corpori gloriæ eius. Q¶ Qui habitat i hieruſalem.
In ipſã eccleſiã matrẽ noſtram ꝗ ſurſũ eſt hbera. Montes in circuitu eius.
CCuſtodiæ ſanctoꝶ angeloꝝ ꝓphetaꝶ apoſtoloꝶ q̃ in modũ ꝓceritatis mõtanæ ſupeminent cũ

dtis in ſanctitate. CEt dominus in circuitu populi ſui:ex hoc nũc ⁊ vſqʒ in ſeculum.

C Sicut ipſe polliceri dignatus eſt dicens. Ecce ego uobiſcum ſum: uſq; in conſumationem ſæculi-

CQAuia nõ derelinquet virgã peccatoꝝ ſuꝑ ſoꝛtẽ iuſtox. CPro uirga in hebreo ſcœptrum

habet. Hoc eſt ergo quod petimus: ne nos inducas in temptationem quam ſufferre non poſſumus.
CAt nõ extendant iuſti ad inigtatẽ manus ſuas. Vt nõ cogitent ꝗqd mihi placet:qd iuſtꝰ
ſũ:ſi ſemp pſequerentur me iniꝗ.Vt nõ extendant: hoc eſt ut ſuſtineant malos & non faciant mala.

Bene fac dũe bonis ⁊ rectis coꝛde. Qui uel boni ſunt in ope uel recti habentur in fide.

CBeclinantes aũt in obligationes adducet dĩũĩs. Cbro obligationibus aqla
interptatus eſt ſymachus quinta editio.

CEũ opantibus inigtatẽ. CNHi q a pceptis dei declinant adducũtur cũ his qui deũ ignorãt:
ut ſimili ſnĩa feriantur. C Parx ſuꝑ ifrahel. CXp̃s dũs eſt pax nr̃aiqui auferens mace/

riã inimicitiæ de medio iudæoꝶ ac Jettiun fecit utraq; unum quod erat ante diuiſum.
Centeſimus uiceſimus quintus pſalmus ſeptimus graduum prophetæ eſt aſcenſus: in quo ſidelis
anima aduerſus criminum captiuitatem in dominum exultat & dicit.

captiuitas uitiopꝶ:ſed luceſcente nobis ſole iuſtitiæ effugata eſt: Sic & eccleſiæ qᷓ ſpecialiter
ſyon nuncupatur apparuit. C SFacti ſumns ſicut cõſolati. CPro conſolatie:
oẽs pariter editiones ſomnlãtes tranſtulerunt. Et pulchre ſomniãtes. Nondũ eſt. n. plena
lætitia: in captiuitate reliꝗs coſtitutis. ¶TTunc repletũ eſt gaudio os noſtrũ.⁊

lingua noſtra exultatione. C HA ſpirituali & infinita lætitia uel os noſtrum uel lingua re-

pletur: quia non ſufficit tantas explicare laudes pro gratia qua ſaluamur.

Tũc dicent inter gẽtes:magniſicauit dñs facere cũ illis. CSi.n. relictis trãſitoriis ſpẽ col-

locemus in ſempiternis: tunc dr̃ qa magnos nos fecit dñs captiuitate depulſa:& ſicut quondã gẽtes

timore tertitæ de iſrahelitico populo loquebãtur dicentes: ſiccauit deus aquas maris & iordanis ad

ingreſſũ filioꝶ iſtahel. In hoc ergo gaudio cõſitemur. ¶ AQuia magniſicauit dũs fa/
cere nobiſcũ.Sacti ſumus letãtes. CSeruiebamus prius pharaoni.j. exterminatori
in duris opibus: nunc autem ſeruimus regi cæleſti cuius iugum ſuaue eſt: & onus leue.

CCõuertere dñje captiuitatẽ noſtrã. CCõem ſe captiuitatẽ habere cũ reliquo populo:pro
heta fatetur: quia cõpatitur unũ membrũ cæteris membris. Sicut toꝛrentes in auſtro.

Sicut enim flante auſtro ſoluuntur glaties: & impletis torrentibus omnis horror cuʒ impœtu ſuo
defluit:ſic flante ſpũ ſancto ſoluuntur peccata noſtra:ſcilicet ut accepta remiſſione fiat nobis illnd
quod ſcriptum eſt. Sicut glaties in ſereno: ſoluuntur peccata tua.
AQAui ſeminant in lacrimis in gaudio metunt. Euntes ibant ⁊ flebant mittentes ſemina ſua.

CSancti igr̃ dei ſeminauerũt in lachrimis conſeſſionis: & in diuerſis cruciatibus in gẽtibus uerbuʒ

dei:euntes & flentes ſup duritiã cordis eorum: qd in futuro cum manipulorum fructibus portabũt

dicentes: ut ait dñs. Amen dico uobis: qa flebitis uos & lamentabitis:mundus autem gaudebit ſed
triſtitia ueſtra in gaudiũ conuertetur. Igitur & nos in tbulatione clamantes: eleuemus mentis ocu

los ad auxiliatorem deum ut eruat nos a ſeuis dentibus inuidorum: auferat a nobis exſceptrum do/
minatoris iniqui: ut ſolita miſeratione largitatum a captiuitate uitiorum abſoluamur: & cæleſti in
Hieruſalem edificio tanquam uiui lapides conectamur.
CCanticum graduũ Salomonis. CPSALMVS. CXXVI.

C Ideo pſalmus iſte ſalomonis titulo prænotatur ut ipſe fabricator templi doceat ſe non ualere edi

ficationem eius conſumare ſine domini auxilio.
IAſi dominus ediſicauerit domũ in nanũ laboꝛant qui ediſicant eam.
Nos ſumus ſecundum apoſtolum dei templum:quia niſi per dominum noſtrum lIeſũ

⸗ phorum & reliquorum ſæcularium doctorum edificatio.
CNiñi dominus cuſtodierit ciuitatem in vanum laboꝛauerunt qui cuſtodiunt ⸗ e.
PFidelis

Vi conſidunt in dño ſicut mons ſyon non cõmouebũt᷑ in eternũ. CSyon eccleſia

S cõuertendo dñs captiuitatẽ ſyon. CPeruaſerat. m.uniuerſũ mundũ netus

chriſtum edificemur ſuper fundamenta apoſtolorum & prophetarum: inanis erit philoſo

B CFidelis aia ciuitas accipitur æterni regis: ꝗᷓ ciuibus bonis. ihoneſtis moribus frequẽtatur: quæ nul
lius poreſt uideri tueri cuſtodia: niſi illius ꝗq non dormitans protegit Hieruſalel.
CSanũ eſt vobis ante lucẽ ſurgere. COQui ante lucem ſurgit:nocturnas tæ-/

nebras palpat. Sic & qui relicto euangelii lumine ad ſuperius dictum dogma tranſierit in tænebris
commoratur:nec poteſt dominicæ reſurrectionis perfrui claritate. .
CSurgite poſtq; ſederitis:g manducatis panẽ doloꝛis.
CQui in humiliatione quieſcitis: eleuamini: uos qui in peccatis uel nat eẽ uel uiuere meminiſtis:
& ad deum tranſire deſideratis. CAel qni manducatis panem doloꝛis.
CPro dolore theodotion & quinta editio idola interprætati ſunt: ſexta uero errorem: ſenſus Itaq;
iuxta ſimplicem intelligentiam iſte eſt. Sine cauſa diluculo ad templum curritis: & deum adorare
. uos creditis: qui idola pariter adoratis: & immundo ueſcimini pine:
CCũ dederit dilectis ſuis ſomnum. CQuaſi aliquis interrogaſſet quando hoc ſit
n. factum ei dicitur: cum dederit dilectis ſuĩis ſomnum. Dilecti ſunt poſt ſomnum præſentis uitæ. Qui
li hic dormitare uidentur: ut in reſurrectione ad uitam æternam mereantur peruenire.
n CEcce hereditas domini filij merces fructus ventris. .
, CCum ſancti ab hoc ſæculo accepto quietis ſomno diſceſſerint: tunc fient hereditas dñi qui iam nõ
. ſubiacent tentationibus. Sed & ipſe dñs natus ex uirgine: factus eſt fructus uentris. Cuius aſſumpta
l. humanitas hanc accepit mercedem: ut gentes uocatæ in filiis ſint hereditas eius, Dedit eis inquit
e⸗ CSicut ſagitte in manu potentis ita filij excuſſoꝛum. CExcuſſos:expeditos & accinctos
ad præliũ uocat: Quod uerbũ & in eſdræ libris. xx. interprætes tranſtulerunt.
CBeatus vir qui expleuit deſideriam ſuum ex illis.
8 CPro deſiderio in hebreo pharetram habet. Vt quia ſagittas præmiſerat in comparationem ſancto
e⸗ rum: conſequenter pharetram ſagittis inferat explendam. l
CNon confundetur cum loquetur inimicis ſuis in poꝛta.
i CPorta ianua ſiue hoſtium ipſe eſt qui ait. Ego ſum hoſtiuzʒ: per me ſi quis introierit ſaluabitur. Ergo
qui de ſiliis excuſſorum fixus in xpᷣo eſt:uon confundetur in die iudicii cuʒ exprobrauerit inimicos
legis dei: in inobœdientiam: & in peruerſitatem uel in omnem maliciam ipſoſuum.
ie CPſalmus in nono aſcenſionis: uel gradu: uel cantico timorẽ dilectionẽq; dominicã inſinuat dicẽs
ln Eatlomnes qui timent dominum qui ambulant in vijs eius.
gi U Qui cum timore iungentes ſe dei dilectioni exercentur: in his quæ prophetæ: apoſto/
NN Ali euangeliſtæ prædicauerunt. “M l
ur AHH]) Zaboꝛes fructuũ tuoꝝ mandncabis beatus es ⁊ bene tibi erit. H
CLabores fructuum ſunt:cum homo exercetur in mundo: ut ad æternitatis fructum poſſit accedere
l⸗ Nam laborioſe per has dei uias incedit: ſicut ipſe ait. Arta & erũnoſa uia eſt ꝗᷓ ducit ad uitã: Sed hic
kie labor æternis fructibus adipletur cũ bono pane illo cæleſti locupletatur: Hoc.n. deſiderio: & ille cõ
pungebatur qui dicebat: Beatus qui manducauerit panem in regno dei.

¶ Aroꝛ tua ſicut vitis abundans in lateribus domus tue. —
woi CVXor iuxta ſalomonẽ ſapientia accipitur qua aĩia emundata domo tanquam ſpecioſa nitis addu
cta in lateribus opum nr̃orũ extẽditur. C SFilij tui ſicut nouelle oliuaꝝ in circuitu menſe tue.

onto CActus bonorum in circuitu doctrinæ cæleſtis adſiſtentes. Cum pinguedine pacis & obumbra/
icnn tione uirtutis. CEcce ſic benedicit᷑ ois homo:qui timet oſm.,.
l⸗ C His utiq; locupletatur diuitiiiss. Benedicat te dominus ex ſpon.
jiti CQu in eccleſia regnat. CEt videas q̃ bona ſunt in Hieruũſalem omni⸗/
bus diebus vitetne. In illa cæleſti matre de qua in aliis expoſuimus
s⸗ pſalmis in qua uitæ perpetuæ bona uiſuri ſunt ſancti. ðððẽ
baz CNideas filios filioꝛum tuoꝛum,· Q Retrieutionem captantes operum bonorum
abüͤt CPax ſuper iſrabhbel. CPax noſtra leſus chriſtus iugiter ſuper ſe mẽtem uidentem aſpiciat.i
ule CPſalmus.x. in nobis proſert uel canticum. uel aſceſum qui ex uoce prophetica inchoans docet in/
uoen ceſſanter reſiſtere nequitiis impugnantibus ne nos expugnent. JMW
nc CPSALMVS. (C-QXXVIII.
Alin Epe expugnauerunt me a iuuentute mea.

Dicit ſe impugnari ab initio ætatis ſuæ uir iſte:ſed a quibus impugnatur: ſcilicet ut in-
BDI clign quia pugnaa diabolo mittitur. Poteris uel de probatione iob: uel ex traditione

eecl E]chriſti a iuda facilius hoc aduertere.
Bicat nunc iſrahel.Sepe impugnauerunt me a iuuentute mea: ⁊ enim non potuerunt mihi.
CErgo qui iſrahel eſt: ille poteſt dicere quia impugnatur omnibus diebus uitæ ſuæ: Sed nõ ei præ
lei ualet hæc pugna:quia dominus pugnat pro eo.
loi⸗ CSupꝛa doꝛſum meum fabꝛicanerunt peccatoꝛes pꝛolongauerunt iniquitateʒ ſibi.

CIgitur ad deuʒ currenti: & ad ampliora tendenti fabricantur a tergo nequitlag machinzidui in

Expoſitio.

alſpedu exponi non poſſunt. Sed cum ad affectum non perueniunt:ſibi ipſi prolongant:ob ĩid non
uidendo peccatum ad ultionẽ diuinam ſe prouocant. Sequitur enim. YDMUMWU
¶ Bominus iuſtus concidet ceruices peccatorum. SðèJèMD
Pro ceruicibus in hebreo hẽt uincula uel cathenas: ut ſit ſenſus ille:qui me ſuis in ſidiis hinc inde
uallauerant etiam uinctum tenebant: ſed auxillante domino oës nexus ſoluti ſunt.
WCCEmonfundant᷑:⁊ conuertantur retroꝛſum oẽs qui oderunt ſuoon. C Eccleſiã q ẽ corpus xpᷣi.
cuius nos mẽbra ſumus. CSiant ſicut fenum ediſicioꝛum quod pꝛiuſqᷓ; euellatur areſcit.
CNon hæc de ædificiis in petra locatis dicũtur: ſed de his qui quaſi ut citius ruãt ſuper arenã ponũ
tur:qd ad opa carnis reſpicit: inqua non mõ nullũ granum bonitatis inuenitur: ue ẽt ante quã ad
crementũ aliud ueniat exſiccatur. ¶Be quo non impleuit manũ ſuã qui metit.
CQui retributionẽ dignam opis ſui mercedẽ non recepit. CNec ſinũ ſuũ qui manipulos
colliget. ui per conſcientiæ puritatẽ: & ſi minus hẽt uoluntatẽ tũ bonam adhibuit.i.
q̃ a deo tanꝗᷓ ſi multum dediſſet manipulos refert: ſicut uidua de duobus minutis.
Et non dixerũt qui pꝛeteribant benedictio dñi ſuper uos. CNon eos bene dixerunt
ſancti dei: qui pro nihilo habentes hunc mundum pertranſierunt ad cæleſtia æterna. “
CBenediximus vobis in noie diii. CVt relictis infructuoſis aridiſq; operibus
ea ſeratis: quæ & meſſorum manum: & colligentium manipulos: repleant ſinum.
CCenteſimus uigeſimus nonus pſalmus: undecimum nobis aſcenſionis gradum pandit & canticũ
qui ſidelis aĩæ conatum ad altiora tẽdentem proferens dum ſe in profundo quaſi immerſum quæri
tur: nos ad intelligenda cæleſtia prouocat dicens. 4
E pꝛofundis clamaui ad te dne:dñe exaudi oꝛationẽ meam. “
SRNOCDe profundis clamat: qui ſcit altitudinem diuitiarum ſapientiæ dei: qui perſequutio-
NSH, nes patitur: qui eum miſericordis ſuſpirio depræcatur.
ECSFiant aures tue intendètes in oꝛationẽ ſerui ti. C Non hic camalẽ aurẽꝓphe
ta poſtulat: ſciens deum incorporeũ eſſe: ſed uirtutem qua ſuos exaudire dignatur expoſcit.
Si iniquitatẽ obſeruaueris dñe dñe quis ſuſtinebit. CSi. n.trangrediens leges tuas
Sri, humani fragilitas ultione tua protinus feriatur quis euadere poterit.

—.—

ℳ

Quia apud te pꝛopitiatio eſt. LCLIu enim nos reconciliabis patri per crucem.
C Et pꝛopter legem tuam ſuſtinui te domine. Q¶Lex ſpiritualis eſt & conti-
nens uerba uitæ: quam ſuſtinere debemus: ne peccantes in eam per legem diiudicemr.
CSuſtinuit anima mea dño. A cuſtodia matutina vſqʒ ad noctem.
CAb illa matutina hora qua in uineã dominicam eſt locatus:ſpẽ ſuam in illã defixit horam:qua de
nariũ mercedem accipiat. A uigilia matutina: ſperet iſrahel in diũm. Ab eo ꝙ ei lumẽ ueritatis illuxi
in defſicienter cæleſtia contempletur. [CQuia apud dñm miſericoꝛdia.
CCum pro nobis homo fieri dignatus et. St copioſa apud deum eſt redẽptio.
CCum non auro neq; argento:ſed præcioſo nos ſanguine redemit.
CEt ipſe redimet iſrahbel ex omnibus iniquitatibus eoxz. CIpſe. n. fili? introeunte ple
nitudine gentium reliquum iſrahel remiſſa iniquitate ſaluabit. 1 ”ð
CCenteſimus trigeſimꝰ pſalmus.xii. in hac aſcenſione: uel cantici: uel gradus habetur: qui nos ex p/
ſona prophetæ humilitatem quam xps in carne geſtaturus erat edocet dices...

miliatione eius obtuli tibi ſacriſicium acceptabile. J
¶NMeaʒz elati ſunt oculi mei. CVt tranſitoria concupiſcerent & caducai
CNeqʒ; ambulaui in magnis:neqʒ in mirabilibus tuis ſuper me. “
CQuæ magna mirabilia uidebantur hominibus non inceſſi in his: ne me oppnmerent.

Si non humiliter ſentiebã:ſed exaltaui aiam meaeaoam. [¶ Humilis quidem eſt cor

de: ſed excelſus eſt ſenſu.humiliter ſentiebam in ſæculo: ſed animam meam exaltaui in cæylo.:ñỹ:/
Sicnut ꝗ ablactatus eſt a matre ſua:ita retribues in aiam meãõ. ¶ Non m ſe pueriliter ſen
tit: ꝗa cibũ lactis excedens: ad pfectũ peruenit uiꝶ: illo nũc pane qui de cælis aduenit alitus exorat.
Speret iſrahel in domino ex hoc ⁊ vſqʒ in ſeculum. QODocert ut nullo fine temporis
ſpes noſtra claudatur: ut per ſpem præſentis æui bona futuri ſæculi capiamus.
Pſalmus centeſimus trigeſimus primus habetur in canticis. xiii. graduum qui per aſcenſionem ꝓ
phetã de aduentu ñillii dei ex uoce prophetica nos edocet dicens. DðWM
ESmento dñe Dauid.
Aturus carnem pro redemptione populi Dauid ſe uoluit nuncupari:eius ſcilicet nomine
uocitatus de cuius genere aſſumpturus erat & corpus. “

☛CSt omnis manſuetudinis eus. CNon contendit neq;
Llamauit: ſed ſicut agnus manſuetus deductus eſt ad nictimam.
Sicnt iuranit ono votũ vouit deo iacob. (¶ IIuramentũ ac uotum pp fſirmitatem di-

Gionis poſuit: ne nos dubitaremus ſequi: ſed quid interim uouerit: dignum eſt contuei.

CMemento

D mine non eſt exaltatum coꝛ meum. CSed in contritione & hu-

CFilius omnipotentis dei aſſum/

uan

Super ſal. cxxxi.

CWementd domine Dauid:e omnis manfũetudinis eius.
CQuid iurauit domino: & uotum fecit deo Iacob.

CSi introiero in tabernaculum domus mee:ſi aſcendero in lectum ſtrati mei.Si dedero ſom⸗

num oculis meis:aut palpebꝛis meis doꝛmitationem. Et requiem tempoꝛibus meis:donec iue
niam locum domino:tabernaculuzʒ deo iacob. 2ðð
CIn tabernaculis domus cæleſtis ſedem ĩdicat: in ſtrato uero lecti:in oculorum ſomno:in dormi-
tatione palpebrarum: uel in temporum requie: æternam quietem quæ nunquaz abrumpitur demõ
ſtrauit. In quibus non ſe rediturum pollicetur: niſi prius in homine dignum deo patri locum uel
eccleſiæ congregationem ſua reſurrectione conſttueret.

CEcce audiuimus eam in effrata. Regio bethleem uſq;

hodie appellatur ephrata. Huius rei & aliæ ſcripturæ teſtes ſunt. Ephrata ipſa eſt bethleem. Vbi pri-

mum eccleſia eſt audita: ideſt in qua:chriſtus dominus carnem aſſumpſit. In hac & rachel iſrahel di
lecta quieſcit: quæ typum geſſit eccleſi?æ ä
C Innenimus eam in campis ſilue. H U¶ In gentibus quæ prius dia/
boli erant cubilia:ꝛnunc autem campiidominum colentes fructiſeri. JM
CIntrabimus in tabernaculum dei.
CNos qui in una domo eccleſiæ: per dominum aggregamur.

CAdoꝛabimus in loco vbi ſteterunt pedes eius. Q In quo prædicationes

apoſtolicæ audiuntur: quæ ut pedes ſuſtinent totum corpus eccleſiæ. S
CExurge domine in requiem tuam. C Ham expleſti luramentum redidiſti uotum
iam inueniſti locum deo: iam produxiſti ex latere tuo eccleſiam: exurge nunc ab inferis: reuertere i
tabernaculum:abiens in requiẽ. De ꝗbus ſupiꝰ eſt loquutus: & non ſolũ tu ſed tu & archa ſanctifica
tionis tuæ. Corpus ſcilicet aſſumptum: quo diuinitas tegebatur. A quo uerba uitæ: a quo cæleſtis pa
nis: a quo uia: ueritas: & uita nobis oſtenſa eſt. D”UMUð M
BSacerqdotes tui induantur iuſtitia.
Vt iuſtitiæ lorica induti:non ſautiemur a iaculis inimici CSEt ſancti tui letentur.
CA cæleſtibus bonis. C Pꝛopter dauid ſeruum tuum.non auertas faciem chꝛiſti tui.
CPropterillum qui ex ſemine dauid formã ſeruilem ſuſcepit: non auertatur claritas imaginis tuæ
a ſanctis in quibus ipſe chriſtus inhabitat: ſed illuminet eos.
CJuranit dominus dauid veritatem ⁊ non fruſtrabitur a.
Deo homine pater iurat uetitatem quã non euacuat: ſed adimplet dicens.
Be fructu ventris tui ponam ſuper ſedem meam.+ l
Nos ſumus fructus uentris eius:quos ſpiritualiter tanquã ex utero generauit. Qu ſi ſequentia eu
ſtodiamus: ſedebimus ſuper ſedem eius: & non ſolum nos uerum etiam & filii noſtri. Ait enim.
CSi cuſtodierint filii tui teſtamentum meum:⁊ teſtimonia mea hec que docebo eos.Et ſilii ſi⸗
lioꝛum vſqʒ in ſeculum ſeculi:ſedebunt ſuper ſedem meam. M
Si teſtamentum eius cuſtodiamus: ſedere nos faciet in cæleſtibus: ſicut ait apoſtolus. ſedebunt ſu

p ſedẽ eiꝰ: ſʒ & ipſi ſedebũt ſup ſedẽ eiꝰ.ꝗbꝰdictũ ẽ ſedebitis ſuꝑ.xii.ſedes iudicãtes.xii.tribus iſtael

Sedebũt & filii nri: hoc ẽ rememorabuntur opa bona:q̃ ob amorem illiꝰopati ſumꝰĩ cõſpectu eiꝰ:
CNQuoniam elegit dominus ſyon:pꝛeelegit eam in habitationem ſiii.
CCoõcordantem ſibi cateruam eccleſiaſticam: uel ſanctificatas ſacramentis cæleſtibus tibi animas.
CBec requies mea in ſeculum ſeculi:hic habitabo quoniam pꝛeelegi eam:

Aiĩam q̃ ei per reſurrectionis gloriã & emũdationẽ peccati: domus ac requies facta eſt.
Giduam eius benedicens benedicam:pauperes eius ſaturabo panibus.

CPro uidua & hebrea uolumina: & ipſi ſeptuaginta habent:ſed propter nouitatẽ uerbi &
unius litteræ. Demutationẽ paulatim optauit ut legeretur maxime quia in ſeqᷓn
ti uerſiculo pauperes ſequæbantur Symmachug & aquila cibaria interprætati ſunt.

Sacerdotes eius induant ſalutare:⁊ ſancti eius gaudio exultabunt.
CIpſe enim nos uel iuſtitiam: uel ſalutare induit: cum nos conformes corpon ſui efficit. qui eſt iu-
ſtitia ſaluſq; noſtra præparans:nobis tabernacula ſempiterna.

CIlluc pꝛoducam coꝛnu Dauid. C Regnum chiiſti qd in illis ex⸗
tenditur. Quibus dictum eſt beati pauperes ſpiritu quoniam ipſorum eſt regnum cælorum.g
CParani lacernam chꝛiſto meo. Cloannes baptiſta ſiue præcurſor domini & ſalua⸗

toris noſtri: a deo patre datur. Præparata lucerna qui eum in huius mundi tænebris uenturũ annun

tiauit: ſic enim & ipſe dñs uocitat dicens. Ille erat lucerna ardens & reliqua.
CInimicos eius induam confuſione. S
CIudæos non credentes cum uiderint dominum in maieſtate ſua.
CSuper ipſum autem floꝛebit ſanctiſicatio mea. CPro ſanctificatione nazareth
hic ĩ hebreo habet:quod aquila conſecratum interprætatur: & ſignificat laminam ex auro quæ in
ſronte pontiſicis ligabatur: ſculptum habens nomen domini

Expolitio.

CCanticum graduum. CPSALMVS. CxXXXIII.
ſ[ſSECcce quam bonum ⁊ quam iocundum:habitare fratres in vnum.
NCDuo dicit bonum & iocundum. Bonum eſt martyrium: ſed non eſt iocundum Haber
enim ſupplicia & pœnas: & ſemper in cruciatibus dolor eſt: & utiq; in dolore non eſt io-
cunditas. Ecce quam bonum & quam iocundum. Rurſum uoluptas iocunda eft. Ac ſi di-
cat. Cibum dulcem cõmedere uidetur iocundum eſſe: compellit enim ad libidinem. Hic ergo duo

poſuit: & qd ſibi uidebatur eſſe contrarium: bonum.ſ.& iocundum. Vno ſermone coniunxit. Ecce

— 4 — Y
eAT- Ac ſe⸗ 7 P- cob fratres fuerunt: & quia ſimul habitabant fuit eis cauſa diſcordiæ. Ergo qd dixit hic fratres: non
2 Zſa. S e! hert fp Eizæ= fratres dicit corpore ſed fratres ſpirituales. Fratres de quibus loquæbatur & ſaluator: & dicebat ad
Pt= es .ſtenee mulieres. Ite nuntiate fratribus meis. Ecce quam bonum & quam iocundum: habitare fratres ĩ unũ.
Propriæ pſalmus iſte cœnobiis & monaſteriis conuenit: licet de eccleſiis intelligatur. Sed ibi pro-
pProſiti diuerſitate uidetur eſſe tanta concordia. Quæ eſt emim ibi fraternitas? Vtiq; alius ad domum
9 ire feſtinat: alius ad circum: alius in eccleſia de uſuris cogitat. In monaſteriis autem: ſicut unum pro
A. eH⸗ 5Ll - L. Tl poſitum: unus & animus eſt. Ecce quam bonum habitare fratres in unum. Vere bonum vere iocun
. dum: unum fratrem dimiſimus. Ecce quantos inuenimus. Frater meus ſecularis: de me loquor de
ſingulis loquor: non tantum me amat: quam ſubſtantiam meam : Cæterum fratres ſpirituales: qui

Inr, me eis omnia communia qui unum chriſtum poſſidebant. Multa iimnn ſed ad reliqua feſtinemus. 4

Sicut vnguentum in capite:quod deſcendit in barbam barbam aaron.
CO ſi eſſet tempus:ut de ſingulis diſputaremus dies nobis ſufficere non poterat. Legimus ĩ exodo
PlLe. we egre r. ere aαe Quomodo conſiciatur unguentum ſacerdotale. Deinde legimus quomodo aliud unguentuʒ quo
Sge, hen edoe, m. YAe ungebantur reges. Erat aliud unguentuz quo ungebantur prophetæ. Et quid plura loquar? Oĩa
tI E unguenta habebant diuerſitates & myſteria ſua. Miramur de ſanctis. Leproſus poſt quam purgatus
ſuerit poſt quam hyſopo ſuerit aſperſus: & ſanguine gallinæ: & dimittatur una gallina in hæremo
& ipſe habet unguentum proprium: non ſanctificatur aliquid niſ per unguentum. Propterea di/-
cunt & adoleſcentulæ in cantico canticorum: unguentuʒ exinanitum nomen tuum. Poſt te in odo
tem unguentorum tuorum curremus: Sicut unguentum in capite quod deſcendit in barbaʒ barbaʒ
aaron. Pulchre dixit in capite. qd deſcendit in barbam aaron. Barba uirilitatis inditium eſt. Mulie
Paadl tr. dr-. E rem & uirum hoc ſigno natura diſtinguit. Barba igitur uirilitatis inditium eſt: Caput ergo diuini⸗-
.r Lir, b S .f.y’tas dicitur. hoc eſt diuinitas. Barba uero uiꝑ indicat: ut inquit perueniamus in uirum perfectuʒ qui
eſt chriſtus: Vide ergo quid dicat: ſicut unguentum: ſicut benedictionem: Vnguentuz de capite. hoc
eſt de diuinitatis ſermone deſcendit. In barbam deſcendit: in niruʒ perſectuʒ qui eſt chriſtus.Et quã
illam barbam poſt quam deſcendat ipſuʒ unguentũ. In hora ueſtimenti eius:ſic benedictio & ros.
C Moõs hermon deſcendit in montem ſyon. CVnguẽtũ ergo hic pro bñdictiõe ponitur.
Bieriſti inquit inſtitiam.⁊ odiſti iniquitatem.pꝛopterea vnxit te deus deus tuus oleo exulta
tionis pꝛe participibus tuis.
Videte quid dicat. Dilexiſti inquit iuſtitiam: & odiſti niquitatem. Non ſufficit diligere iĩuſtitiam
ſed econtrario odire iniquitatem. Videte quid dicat. Et odiſti iniquitatem pro his uirtutibus. quæ
acceperunt. Propterea unxit te deus deus tuus oleo exultationis præ participibus tuis. Hoc ad chri/
“ J* 6 Pe, e t. &Wα ſtum dicitur. Ideo tu unctus es: ut cæteros ungeres: unctus oleo exultationis præ participibus tuis:
hoc eſt pluſquam apoſtoli tui. Tu eniz unguenti habuiſti fontem:illi ſtillas habuerunt:ſicut unguẽ
DES tum in capite: præſtet: & nobis dominus hoc unguentum diuinitatis. Qd uenit in barbam:hoc eſt
in nirum perfectum aaron: aaron: in ſacerdote. Aaron autem interprætatur montanus. Videtis
quoniam iſte ſacerdos non eſt de uallibus ſed de montibus eſt. Barba inquit aaron qâ unguentum
in capite uenit in barbam a uerbo deo usnit ad hominem: quem eſt dignatus aſſumere:Et quid no
bis prodeſt barba iſta uncta & nir iſte perfectus. Videamus quos profectus habeat: qd deſcendit in
veſter. Xo P1 4. oram ueſtimenti eius. Nos ſi ueſtimentum chriſti ſumus nuditatem eius noſtra ueſtimus fide:ecce
g - 5= f⸗fere nudus pendet in cruce. Scandalum iudæis: gentibus ſtultitia. Et tamen noſtra fide & ſermone: &
271 „ confeſſione ueſtimus. Noæ in domo ſua nudus iacuit: & apparuit ignominia eius: maior filius irri-
ſſit: & minor texit: Et hoc totum quare dico: ut oſtendam ueſtimentum eſſe ſe chriſti. Rem dico uo/
bis nouam:immo non nouam:ſed de ſcripturis. Nos ueſtimentum chriſti ſumus: & cum illum no
ſtra confeſſione ueſtierimus: rurſum ipſum chriſtum induemus. Dicit enim & apoſtolus:ꝙ ueſtimẽ
4 SS” tum noſtrum chriſtus ſit. Quando enim baptizamur chriſtũ induimur & ueſtimꝰ*. Vultis ſcire quo
ssl modo ueſtiamus dominum? Legimus in hieremia. Accipe inquit tibi lumbare: & uade iquit ad eu
WV Phraré: pone illũ ĩ foraminepetræ: & feci ĩꝗt qd pᷣceperat mihi diñs.Et poſt dies aliquos reuerſus
ſum ad euphratẽ: & ecce inꝗt putruerat Iũbare qd nulli eſſet utile.Et loquutꝰẽ inqt dñs ad me.Dili/
genter aiaduerte. Sicut iquit tu lũbare circa lumbos tuos: ita & ego habui po pulum iſtum circa me
J dicit dñs. Hoc totum quare dixi ut oſtenderem credentes ueſtimentum eſſe ſe chriſti.

CQAQuod

Vioe * E we ee

quam bonum & quam iocundum:habitare fratres in unum. Fratres mente non corpore. Eſau: & ia

4 2 5 £ . „ 2₰ ₰ „ . Pe-
Lrakr mang Peren, Pandinis credentium erat cor unum & anima una. Et erant inquit illis omnia communia. Recte erant H

ſua utiq; negligunt: alia non quærunt. Sicut & legimus in actibus apoſtolorum. Quoniam multitu S ſ.

D

le.

— — — —

— — - — — — ——— — —

—

cxxxin.

CAuod deſcendit in hoꝛam ueſtimenti eius.Quod deſcendit in barbam barbam aaron.
CNon eſt tempus de ſacerdotalibus dicere ueſtimentis. Si quidem pontifex. Octo habet ſpecies ue efe .⸗Aleral.
