cas & uenit:patrem interpellas & audit: & non ſolum audit ſed etiam & reſpondet: omnia quæ lo-

ſquæris gratia labiorum tuorum perſiciuntur. Diffuſio in ſcripturis ſanctis: gratia ſpiritus ſancti ẽ uel

7 f xp̃i. Diffuſa eſt gratia ſpiritus ſancti in baptiſmo in ſpecie columbæ. Cum deſcendit in capite uenit
ustane, in barbam: deinde in oram ueſtimenti eius. Caput noſtrum chriſtus eſt: barba ſancti apoſtoli: ora ue

ſtimenti eius ſancti prædicatores: ſicut ait propheta. Sicut unguentum in capite qd deſcendit ĩ bar-
bam aaron: & qd deſcendit in oram ueſtimenti eius. Gratia in labiis tuis: quia lex per moyſen data
eſt: gratia & ueritas per Ieſum chriſtum facta eſt.
ꝛopterea benedixit te deus in eternum. C Ob hãc gratiam. Nam cum ſemp xpᷣs dñs in
patre fuerit benedictus in aſſũpta bñdicitur carne cũ deſcẽdẽte ſpũ ſctõ ſup eũ in baptiſmo dicit pr̃:
hic ẽ filime? dilectꝰĩ quo mihi cõplacui. Vel benedixit pater deus filiũ ſuũ: & xp̃s ſuà eccleſiam.
Accingere gladium tuum circa femur tuũ potentiſſime. = CGladium cir/-
Aanns Per gladium uerbum: per fœmur incarnatio. Accingit homo gladium ad pugnandum

ſed accingere gladium potentiſſime. Ac ſi dicat propheta. Tu chriſte indue carnem: pugna contra
diabolum & libera genus humanum de inferno. Accingere gladio uerbi prædicationis: qui diuiſit
ſilium a patre: filiam a matre: nurum a ſocru. Circa fœmur tuum ſuper carnem aſſumptam. Potẽtiſ-
ſime nõ ſegniter neq; leuiter: ſed uiriliter. CSpecie tua ? pulchꝛitudine tua.
TSanctitate atq; iuſtitia: uel ad diuinitatem pertinet.
CIntende ꝓſpere pꝛocede ⁊ regna.

CSi iibi intendis:ſemper tibi ꝓſpe

ò X2 . d.« ra erunt. Procede ideſt de cælo ueni: Et regna quia regnum diaboli antea erat. Vnde dicimus iĩ ora-

tione dominica. Veniat regnum tuum in nobis: & diſcedat regnuʒ diaboli. Intende proſpere uide
fœliciter. Procede de thalamo uteri uirginalis: & regna oppræſſo mortis imperio.
CPꝛopter veritatẽ.⁊ manſnetudinem ⁊ iuſtitiam. “ Veritas ipſe xpᷣs:quia
ipſe eſt ueritas unde de illa muliere dixit ad iudæos. Qui ſine peccato eſt ueſtrum: prior in illam la
idem mittat. Manſuetudo quando dixit: non ego te condemnabo. Iuſtitia quando dixit uade mu

1. X idts,ſet do⸗ ier: & amplius noli peccare. Propter ueritatem qua illa quæ per prophetas promiſeras adimpleſti:

& manſuctuckigeinun ſicut ouis pro uita populi ĩmolaris: & iuſtitiam cum non poteſtate ſed hu-
mirtate eripuiſti hominem. CEt deducet te mirabiliter dextera tuu.
CPotentia ſiue uirtus:uel poteſtas deducet te:hoc eſt in cælo.2⸗
Sagitte tue acute. 4 CPrædicationes corda
hominum tranſfigentes. Acutæ quia uſq; ad interiora cordis pœnetrant.
CNPopuli ſub te cadent in coꝛda inimicorum regis. HSSE 1:
CAcompundtione

Aͦ
Nſr

A

in
di⸗
1
cir⸗
dum
at
niir
i⸗

ſe
or/
e

ni
n

ſi⸗

———

d

M (Limentis eius. i:ab a
æ: cum eſt traditus ſepulturæ. Fluxit gutta. cum compræſſa ſerpentis uenena. tartarea reſtrinxit incẽzö?
uο dia. Prodiuit & caſſia. cum in eo homine per quem euicit inferos aſcendit in cælos.

Auia ipſe ẽ dominꝰ. CA quo redẽpta es. CBeus tuus.

C In muneribus vultuʒ tuuʒ depꝛecabuntur diuites plebis. EIſtæ — e. e g cale.

xliui.

C A compunctione prædicationis. in corde corruunt.ut non ſuperbiant ſed humiliter credant. Qui ) al. e⸗ C 4. eE
fuerant non credendo inimici regis. nant credendo amici. Quia chriſti inimici erant. poſtea amici

effecti ſunt. ¶Sedces tua deus in ſeculum ſeculi. CNon temporalis
ſed æterna. Vel ſedes dei ſancta eccleſia eſt. aut anima. quia anima eſt ſedes ſapientiæ.
CSirga directionis virga regni tui. CPer uirgã correptio diſciplinæ. Wg Rerkerns „.A. we ſet S

quia per ipſam regulam uetitatis corda illorum diriguntur quæ tortuoſa erant.
CBilexiſti iuſtitiã ⁊ odiſti iniquitat. CIdeſt mãdata dei patris ĩpleui. & odiſti iniqtatem. · 14 A= Dr.Ler
Nõ qd odiũ cadat in deo.ſed odire deus dr.i.repudiare. Iniꝗtas ipſe diabolꝰ intelligitur. Vel uirga 5
diſciplina cæleſtis accipitur. p quã iniquã tortuoſitatẽ nr̃am quã odiuit ad ſuâ direxit iuſtinia.
CVPꝛopterea vnxit te deus deus tuus. Q¶ Q¶t Deum inquit apoſtolus & xp̃m. deus illũ fecit.
CBODleo letitie pꝛe conſoꝛtibus tuis. L CCAlii reges qui typum

. „ . M . Zẽ . 1 . e ee⸗. ar ge Etee
illius prætulerunt & regnando conſortes dicti ſunt. oleo corruptibili ſunt inuncti. hic uero nilius nn 0 V⸗= . 1 3

. — . . . . 2 . . ₰ ... . 2 etr &.
a deo patre oleo exultationis. hoc ẽ reſurrectionis. aſcenſionis. dominationibuſq; eſt delibutus. quia oſe⸗ TA ( er
xp̃ᷣs natura unctus nos per gr̃am:qa in illo pleniter fuit diuinitas. nã in ſanctis pro parte datur.
CMirrha ⁊ gutta ⁊ caſſia a veſtimentis tuis. Myrrha pro ſepultura ponitur. gutta

contra uenena sccihiturin caſſia hõ qui ſæpe arbor dr̃ demonſtratur. Ergo defluxerunt hæc a ueſti
u

2 . 2* .* 2 . 2„ . . . . — 2 4. 1.— 4 N. .. .
mpta carne qua uelut ueſtimentũ ſe diuinitas circundedit. Stillauit odor mhir- . XA !

— .
ℳ

A domibus eburneis ex quibus delectauerunt te filie regum in honoꝛe tuo.
Domus eburnea b; magnitudinẽ elefantoꝶ domus amplas accipimus. Ampla eſt. n. uia quæ au⸗ 4 .—5 . . ℳHm ⸗
cit ad pditionem. Sed ebur niſi radatur limis. diuidatur ſeris. ac ſubulis pforetur. obſcurũ & horii- 3 *%7 Pe
bile eſt. Sic & apoſtoli erant anteqᷓ uocarentur & inhabitarentur. Sed poſtꝗᷓ uocati ſunt. ſeris ſecti. un
gulis raſi. ſcalpellis ſcalpti: flãmis igniti. ac diuerſis ſuppliciis elimati. facti ſunt domus dei in qua ip⸗p 2(K.ar. „rrar
ſe xpᷣs dignaretur inhabitare. Hoꝶ& exẽpla ſequentes martyres effecti ſunt ſuorum corporum reges Halkteretn Ber Ik l.-*
Iſtotum regũ ſunt filiæ aĩæ ſanctæ. quæ xpᷣ̃m delectatæ ſunt. honorando nomen maieſtatis eiꝰ. & 5
conando miſericordiã eius. A domibus eburneis. de ꝗbus lætiſicauerunt te. Multi per errorem proj
domibus gradus dicunt. quia apud græcos uerbum bapeſam utrumq; ſigmificat. 4“è’M
¶Aſtitit regina adextris tuis CQuuia nihil eſt in regno tuo ſiniſttum.
CIn ueſtitu deaurato. CSpiritualis credulitatis ornamẽto. C Lircundata varietate. „
CGentiũ ac populoꝶ:lpſi nunc eccleſiæ ꝓpheta loꝗtur. Regina eccleſia eſt. Vñ dicit in cantico can her e 1 K“M
tico ꝶ. Quæ eſt iſta qᷓ aſcendit dealbata. innixa ſup fratruelem ſuum? Regina dr.quæ regit ſua nitia A
& peccata. A dexcris tuis. Vt illud. ſtatuet quidẽ oues a dextris ſuis. qñ dicturꝰ erit. Venite bñdicti pp . t. — S
tris mei percipite regnum quod uobis paratum eſt ab onigine mundi. In ueſtitu. ideſt non nuda ſecd =n * rs Vn
ueſtita ſenſu ſpirituali. Circumamicta uarietate. De ſeptuaginta & duabus linguis. ideſt de diuerſita
te gentium:gratiarum actione. CCAud filia ⁊ vide. ”M
Crede ut munderis. Filia quia ab eo renata. Sponſa. quia ipſi es ſociata. Vel chriſtus uocat eccleſi/
am ſuam per fidem. Filia dicit. ut caſta ſit mente & corpore.
CSt inclina auremtuam. Q VHumiliterac ſapienter auſculta uel deſidearz . . ,.
& audi aure cordis: ut illud. Qui habet aures audiendi audiat: & uide: hoc eſt de oculis cordis ut de“ .
uidetur:ut ait. Beati mundo corde.quoniam ipſi deum uidebunt.
Et obliuiſcere populum tuum. CConſortia demonioꝶ: uel uitia & peccata.

CESt domum patris tui. CDiaboli qui te pnus genuerat:
uia totus mundus in maligno poſitus erat: Ideo inclina aurem tuam. MU
Qm̃ concupiuit rex decoꝛem tuuz. Xps leſus a quo regeris qa nigra eras in domo

atris: nunc aũt aſcendis poſt baptiſmũ uel uitiis abluta ael gratia fidei candida.

Quem nunc relictis ſimulacris excolis & adoras: Quomodo dicit ſpeciem & pulchritudinẽ tuaʒ.
cũ non tantũ pulchra nec ſpecioſa quaʒ antea fœtida & deformis erat eccleſia“ Sed poſtea pulchra
&& ſpecioſa per lauactum baptiſmi:quia iuſtus pro impiis mortuus eſt: ideſt chriſtus mundans eam
er lauacrum ſanguinis ſui ut ait apoſtolus non habentem maculam aut rungnm. Z 9e
E Et adoꝛabunt eum filie tri. [ Tyrus interptatur anguſtia. Filiæ tyri filiæ angu 7 - ſ⸗ r
ſtiæ. Ipſi adorant xp̃ᷣm:qui ſunt in anguſtia: Vel animæ credentes ex gentibus.

—

ros ſuos: de corde te mũdol'reqrunt: ꝗa ubi ſunt theſauri eoꝑꝶ ibi erit & cor eoꝑ. Fecexüt hoc magi ꝗ
cũ thure & myrrha & auro uenerüt: ꝗa nõ tantum uerbis ſed ẽt muneribus adorauerunt chriſtam. †
Omnis gloria eius filie regis. ¶Animęæ fideles.
¶Abintus in fimbꝛijs aureis circumamicta varietatibus. . “?”
CSuperius diximus uanietate gentium hic gratiatum: Omnis gloria eius filiæ regis ab intus. ideſt
ſeniores eccleſiæ: uel reges & potentes qui habent modo ſpem fidem & caritatem: ipſi op// .

Expoſitio.

tulerunt ab intus. hoc eſt in conſcientia eccleſiæ. In fimbriis aureis circũamicta uarietate non ſolum
littera ſed ẽt ſenſu ſpũali illi qui intrant optuleruntuel uarietate uirtutum repleti ſun.
Addueent᷑ regi virgines poſt eã pꝛoxime eins. Cber unã eccleſiã apoſtolica inſtitutione
fundatã: multi cõuertuntur ad xpᷣm. ¶ ¶Afferentur tibi in letitia ⁊ exultatione.
T. Non in triſtitia peccati neq; in lachrymis pœnitẽtiæ. ſed in lætitia uirtutũ & exultatione grarum
dducentur in templũ regis. Vidit. n. Ioannes Hiruſalẽ ciuitatẽ ſanctä deſcendentẽ de cælo haben/
Itẽ claritatem dei.ſed templũ in ea non uidit. Dñs inquit eſt tẽplũ eius.Inducẽtur ergo in hoc tem/
Aplum uirgines iſte hoc eſt aiæ ſanctoꝑꝶ.ut conformes efficiantur corpori gloriæ eiuns.
Piꝛo patribus tuis nati ſunt tibi filij. Fuerunt eccleſia apoſtoli patres tui.qꝗa ĩpſi te
genuerunt. Nunc aut ꝗa illi receſſerunt a mũdo: hẽs pro his epiſcopos. filios ꝗa te creati ſunt. Sũt. n.
S& hi patres tui.qa ab ipſis regeris. CLonſtitues eos pꝛincipes ſuper oẽm terram
Conſtituit xpᷣs ſanctos ſuos ſuper oẽs populos.ln noĩe.n.dei dilatatũ eſt euangeliũ in oĩbus fini/
pus mundi. in ꝗbus principes eccleſiæ. i. epiſcopi cõſtituti ſun. Memoꝛes erunt noĩs
tui.in oi generatione ⁊ ꝓgenie. III Ideo memores erunt. quia nunquam obli/
uiſcuntur. ſemper te prædicant. ſiue edificabunt in generationibus ſanctorum. —
Cꝛopterea populi conſitebunt᷑ tibi in eternũ ⁊ in ſeculũ ſecui. COb eoꝑꝶ prædicatio
nem ſemp tibi delicta populi confitentur tuam gloriam enarrabunt. tuam laudem annuntiabunt.
CIn ſinem pꝛo ſiliis choꝛe:pꝛo archanis.pſalmus Dauid. . S
¶ BPro archanis. i. pro occultis de uocatiõe gentiũ. & de reprobatiõe iudæoꝶ pſalmꝰ docet nos ſpẽ
nr̃am in illũ debere ponere.qui ſolus põt de tribulationibus liberare. C PSALMVS XLV.

Eus noſtrũ refugiũ ⁊ virtus:adiutoꝛ in tribulationibus que inuenerunt nos nimis. «
4 ECPlenus eſt. n. mundus erunis atq; pᷣſſuris. ideoq; qa ſunt alia adiutoria regũ: uirtutes poſ
X*² — „ — N EY“5– tentiü: refugia ciuitatũ: nr̃a munitio xps eſt. qui nos ab his potenter eripere pote.
S Fe en e Pꝛopter ea nontimebimus. CCQuia in ipſo credulitatem habemus-⸗
R eb) as c EE* †.◻Bü turbabitur terra. VGeneratio iudæorum qui terrena ſapiunt.
SESt tranſferent᷑ montes in coꝛ maris. CPrædicationes apoſtolicæ in corda gẽtilium
huius mundi.ſicut in euãgelio. Si habueritis inqt fidẽ ſicut granũ ſinapis. dicetis huic mõti tranſire.
Pl — varch & faciet. In corde maris. i. in gentilitate. TSonuerunt? turbate ſunt aque eox.
Pol⸗s CAquæ populi. motus demones intelligũtur. Qui tunc turbati ſonum dederunt. cum euerſoribus
, ſimulacrorum uel reſtiterunt. uel mortem parare uoluerunt. L
CConturbati ſunt mõtes in foꝛtitudine eiꝰ. CExcelſiores ſæculi poteſtates. = N
728 Fluminis ipetus letificat ciuitatẽ dei.. Cboſt euerſos cultus demonioꝶ ablutio baptil-
uue nastns des ee mi uel irrigatio ſpũs ſancti lætificat aĩam. ciuitatẽ dei. ſiue eccleſiã. ꝗᷓ eſt ciuitas dei. quæ ſuper mon-
Item poſita non abſconditur. CSanctiſicauit tabernaculũ ſuũ altiſſunmns.
CCongregationẽ fideliũ. in qua per fidẽ habitat. Beus in medio eiꝰ nõ cõmouebitur.

Sed firmatur ut aitine timeas martia uel eccleſia ĩ tribulatiõöe. C Adinuuabit eâ veꝰmãe diluculo
CInſpectione ſancta:quã mundũ promerebitur cor. Beati.n.mundo corde. qm̃ ipſi deũ uidebunt.
Cõturbate ſunt gẽtes. CVitioꝑꝶ ac criminum. C Et inclinata ſunt regna.
Cboteſtates demonioꝶ ſub poteſtate xṕi. CBedgerũt vocem ſuXõ. UIn pdicationibꝰ.
4 Sè WMota eſt terra. CObſtupuerunt gentes in incredulitate ſua hoc eſt gentilitas de infideli/ 17
AA d Elen S&— tate ad fidem chriſti. Bñs virtutũ nobiſcum. CPperaſſumptionẽ carnis particeps ſa hee d

ctus eſt nobis. Ideo & emanuel hoc eſt nobiſcum deus. Dominus uirtutum angeloꝶ & hominum. v ſ- 1
Snuſceptoꝛ nr̃ deus iacob. Q¶ IöIpſe uirtutuʒ dñs.ꝗ uicit diabolũ. Ipſe ſuſceptor noſtern
. — „. nt nos in æternũ conſeruet. Adiutor deus iacob. Per iacob. ſupplantatio uitiorraum.
†* areen ſery⸗ rne⸗ “ Aenite ⁊ videte opa diui. CXps uocat ſuã eccleſiam ad fidẽ uel ad credulitatem. Vide

te.i. intelligite opa dñi. Virtutes dñi uel oxa dñi. ꝗa iuxta Danihelẽ lapis exciſus de mõte ſine mani
bus. cõminutis regnis mũdi: occupauit latitudinẽ oĩs terræ. C Quẽe poſuit pꝛodigia ſuꝑ terrã.)

CMXulta enim ſigna uel ante aduentum corporeũ. uel poſt illum oſtendit in populis;..
Auferens bella vſqʒ ad fines terre. COia bella in aduentu dñi quieuiſſe:multoꝶ narrant
ard. ſ.d 1.. hyſtoriæ: Sed & nũc in eccleſia ſua quotidie bella coercet: ut nõ ſeruiãt uel heretici uel iudæi. Vel au
R: Frtlt FHferẽs tollẽs bella hoc ẽ pugnã. ꝗa ſemp ẽ pugna uitioꝶ & peccatoꝶ. Vſq; in fines terræ: uſq; ad finexꝭ
.A. ſæculog. Dñs aufert a nobis iſtà pugnã: nã p nos nõ poſſum. Arcũ cõteret: occultas maloꝶ inſidias

. . A. Et cõfringet armaipᷣſentes pugnas. Et ſcuta comburet igni: inſanas diaboli protetiones fantaſiaſ.
c. er p I A. .. 2 oĩa illo igni ſpirituali conſumit. de quo ait: Ignem ueni mittere in terkurmilue eſt in eccleſiam.
ſ . C Aacate ⁊ videte qm̃ ego ſũ dñũs. CEgo feci & ego ferã: ego creaui & ego inſtineite
dinei uos. & dimittã peccata ur̃a ait dñs: Vacate ergo ut me cognoſcatis: & nõ ĩ aliud cõturbemini.
Eraltaboꝛ in gẽtibus. C Quaæ fuerint ad credulitatẽ cõuerliæ. C Exaltaboꝛ in terra.
CSi ex iudæog gẽte ad me reuerſi fuerit quos nõ terrena ſape manifeſtũ ẽ6. MBñs virtutũ
nobiſcũ ſuſceptoꝛ nr̃ deus iacob. Sẽpꝑ n. cũ credẽtibꝰdignãter ihabitat: ſicut apoſtolis poſt
xeſurrectionẽ pollicere dignatꝰ ẽ dicẽs. ecce ego uobiſcũ ſũ oĩbꝰ diebꝰ uſq; ad cõſumationẽ ſæculi:
. CQudrageſſimus 1

,—

H

.
m
i/
dis
i

W

ium
e

rbu
Puil⸗
01
tür.
clo

.

del.

.
ſten

i⸗
nani
mä⸗

um
Aa
ez,
aiu⸗
in,
hini.
Il.
i

Super Pſal. xlvi. ⁊.xlvii.

CAutageſimuſſeptimus in finem pro filiis choræ. pſalmus Dauid. H
NEEAIIii choræ: filii calui. Vox deridentis eſt. hoc eſt illos quadraginta & duos pueros dicit fuiſſe
q Eliſeũ deriſerũt: & dixerũt aſcende calue aſcende calue. & maledixit eos in nomie dñi. Et
ſegreſſi duo urſi comederunt eos. Eliſeus figurã xpi tenet. illi pueri figuram iudæorũ. qui
Wdixerunt aue rex iudæorum. Vnde paulus dicit. Nolite pueri effici ſenſibus. ſed malitia par
uuli eſtote. Venit medicus ſanare egrotos. ſed egroti occiderunt medicum. Vrſi proprie demones
intelliguntur. quia deuorauerunt corda illorum.
¶CPſalmus uocẽ cõtinet apoſtolicã admonentẽ. ut in ipſo ſolo lætemur cuiꝰ ſum ſanguine liberati: 5
5S Mnes gentes plaudite manibus. CSpũs ſctũs per prophetã uocat ad ſidẽ oẽs gen, ſphiin mj ſwn.- lo⸗

tes uenire. Oẽs gentes.i.totus mũdus ſimul plaudite manibus. Plaudere laudare. Plauſus?
A]nãq; laus di. Gaudete in bonis opibus. NJubilate deo in voce exultationis. “
Eα1 MVoce ſublimi dñm cõſitemini ipo corde. & oĩ membroꝶ officio exultate. Propter ma d* Narfent, 5. 7.
gnitudinẽ lætitiæ dicit. Vox exultationis eſt. qd nec uerbis. nec Iris. nec ſyllabis põt hõ cõpræhende-.
re ꝗtũ deũ laudare debeat. C Quoni deus excelſus terribilis. CIIle ꝗ quõdã irritaba
tur a iudæis: obtẽtis gentibus excelſæ cælos aſcendẽs. terribilis factus reſidens ad dexterã patris.
CEt rex magnus ſuꝑ oẽm terram. CNon ſolum ſuper iudæorum
gentem:ſed ſuper oẽs nationes terræ. Vel ſuper oẽm terrã.i.ſuper omnem eccleſiã. quia eccleſia ter/
ra dr. Xp̃s ſuper eam.quia data eſt ei poteſtas in terra & in cælo. Vel de quo nunc apoſtolici dicunt.
CSubiecit populos nobis:⁊ gentes ſub pedibus noſtris.Elegit nobis hereditatem ſuuam. .
CSubiectas ſibi a xpᷣo gentes:& populos dicunt.quoꝶ malicia cõculcata. dignos in hereditatẽ xpi e-lete APr t

TIT en 7129

3 fecerũt. Vel hereditas xpᷣi ſancta eccleſia eſt. uñ dixit alio loco. Dñs pars hereditatis meæ. Et nos ſua

& ille nr̃a ſcdm illud. Portio mea dñs. Speciẽ iacob quã dilexit.
CDe pulchritudine.n. iacob elegit apoſtolos. ꝗ ab ei ſtirpe deſcẽdentes hæc dicũt. Qd aũt eũ dili/
gat:audi prophetã. Iacob dilexi. Eſau aũt odio habui. CAſcendit deus in inbilo.
CClaruit.n.aſcenſio eius. in qua multitudo angeloꝑ cũ magna iubilatione dicebat. tollite portas “ er &* pPe ſn⸗ D
rincipes ueſtras. iã redit uictor ex prælis. [U Et dñs in voce tube.

In qua duo angeli tanꝗᷓ tuba illo aſcendente apoſtolis clamauerũt. Hic Ieſus ꝗ receptus a uobis
ſie ueniet quẽadmodũ uidiſtis eũ euntẽ in cælum. Vel poſt uictoriã qua uicit diabolũ ſic aſcendit.
Vnge dicit in alio pſalmo. Tollite portas principes ueſtras, & eleuamini portæ æternales & intro-/? l.. HDM
ibit rex gloriæ. Vel ſicut legimus in actibus apoſtolorum quando aſcendit de monte oliueti. ViriN Pr P-- AF
galilei quid ſtatis aſpicientes in cælum: Hic Ieſus qui aſſumptus eſt a uobis in cælum. ſic ueniet quẽ
admodum uidiſtis eum euntem in clPum. .MU
CPlallite deo noſtro pſallite.pſallite regi noſtro pſallite.

„ . „

CQui oppræſſo mortis dominatu.carnem cum qua iacuit in tumulo euexit ad cx lum.

CQAuoniã rex oĩs terre deus· CCQuia iã non ſolũ in iudæa & Hieruſalẽ notus ſed in oĩ
terra fidei lumine declaratus. Pſallite ſapienter. Vtq canitis per lr̃am intelligatis
ſpũaliter dita. CCRegnabit dominus ſuper oẽs gentes. Quas in heredi-

tate accepit a patre. Vndel& in alio pſalmo dicit. Dabo tibi gentes hereditatem tuã & poſſeſſionem⸗
tuã terminos terræ. Vel excelſus dominus ſuper omnes gentes. Dñs ſuper cælos gloria eius. .
CBDeus ſedet ſuꝑ ſedem ſanctã ſuu. Ad dexterã patris. uel ĩ angelis. qui pro innocẽ
tia eorum dicuntur ſedes. ga non peccauerunt. Inde dixit. Cælum mihi ſedes eſt. Deus ſedet ſup ſe-
dẽ ſanctã ſuã hoc ẽ in eccleſia.Vñ dem̃ eſt. Aĩa iuſti ſedes eſt ſapiæ. CVPuincipes populoꝝ.
CApoſtoli. CCLongregati ſunt. CAd iudicandũ: Vel principes populoꝶ. i. ſeniores
chriſtianoꝶ. Cuius figuram tænebat centurio. uel mõ illi qui tenent ipſam fidẽ quam habuit Abra-
ham. Vnde dictum eſt. Maulti uenient ab oriente & occidente: & recũbent cũ Abraha Iſaac & Iacob
in regno cæxlorum. C Cũ deo Abꝛahã. W¶Deus Abrahæ. deus uerus eſt qui eſt de
us uiuentiũ. cũ quo iſti iudiciũ facient. Sic.n. & dñs in euangelio ait. Cũ ſederit filius homis in ſede
maieſtatis ſuæ. ſedebitis & uos ſuper ſedes duodecim. iudicantes duodecim tribus iſrahel.
CQuoniã dij foꝛtes terre nimiũ eleuati ſunt. Dii ſancti ſunt:ſicut ait idem pro
pherta. Ego dixi dii eſtis & filii excelſi oẽs. Eleuati ſunt uehementer: Eleuati ſunt per fidem & prædi‚⸗
cationem. Vel illi qui eleuati ſunt in ſuperbia. & relictis cæleſtibus terrena concupierunt. ꝗbus di ſi J medtte .
cut hoĩes moriemini. Iſti a deo Abrahæ uel apoſtolis eius ſunt iudicandi. Nos uero oremus dñm. P . e.
ut depoſito oĩ tumore ſuꝑbiæ ita illi coniungamur in hoc ſæculo:ut in iudicio.a ſiniſtra parte diſiũ
cti non inueniatur in nobis qd damnet in pœna: ſed qd pietate multiplici prouehat ad coronam.
CQuadrageſimuſſeptimus. Pſalmus cantici filiis choræ Secunda Sabbati
Er pſalmũ opus uel pᷣdicatio intelligitur: Per canticũ: ſcia & laus filii choræ ſancti apcholi
uel martyres: Prima ſabbati fecit lucẽ: ſcda ſabbati fecit frmamẽtũ.lucẽ & angelos. Firma
mentũ hoĩes: Hẽt inde aliqd in nouo teſtamẽto. Prima ſabbati reſurrectio: lux xps: ñ di-
MMWcit in euãgelio: Erat lumen ueꝶ:qd illuminat oẽm hoĩem uenientẽ in hunc mundũ: Scda
ſabbati firmata eſt eccleſia in fide. qn dixit dñs: & ſuper hanc petram ediſicabo eccleſiaz meam.

Expoſitio.

ðð Pſalmus totus circa ſanctam plebem. totus circa eccleſiaſtica myſteria cõmoratur.
Ven Agnus dñs ⁊ laudabilis nimis. CVoxeccleſiæ. Magnus dr nõ ꝓ cõparatione ſed
NYApro magnitudine gloriæ ſuæ Quaſi interrogaretur. ubi magn'. ubi laudabilis. Reſpödet
JW CIn ciuitate dei nr̃i. C CAia ſancta cuiꝰ ciues atq; domeſtici boni act itelliguntur
Crres o. e i⸗: 2 E In monte ſancto eius. ¶4 CInaſſumpto dominici hominis corpore.
Cuns; Ron e ſiie: len ae l daniun exultatione vniuerſe terre. CTerram quæ prius peccatis & maledictio

—

H iA rte n.

„
.ʒ5 ρ

nibus ſubiacebat. aſcenſione ſua occupauit. atq; in eã credulitatis ſuæ exultationem ac lætitiam di-
latauit. Vel fundata fuit & eſt eccleſia in toto mundo in fide.

Adons ſyon latera agꝗlonis ciuitas regis magni. ¶ Ad huc montẽ.i. ad xpᷣm dum
. . . 4 9 . acceſſerũt duo populi ex ſyon. unus de lateribus aqlonis ꝗ eſt ex pputio. alter a circũciſione. Xps er
b G*N.* o ff“ νb„go däös q eſt pax nra. abſtulit materiã inimicitiæ de medio & fecit utraqʒ; unũ. & collocauit in ecclee-⸗

la ſua ꝗᷓ eſt ciuitas regis magni hos populos per ſidẽ. Vel mons ſyon hoc eſt ſancta eccleſia. De late/ once
re aqlonis. qa de malis eſt congregata. Vnde dictũ eſt. ab aquilone exorientur mala ꝗᷓ ſunt ſup terrã r r
Hic aquilo diabolus. cui dr̃ pfla hortũ meũ hoc eſt eccleſiã tẽptatiõibus. Vn apoſtolus dicit. opor-ali⸗
gꝗtet hereſes eẽ.ut ꝗ ꝓbati ſunt manifeſti fiant in uobis. Vel ciuitas regis magni. hoc eſt ſancta eccjeſia.
¶ ¶ Beus in domibus eius cognoſcetur cũ ſuſcipiet cĩꝗ. CSuſcepit eã per gr̃am cogno/
Iſcitur aut in gradibus eius.i. in apoſtolis nel reliqs pᷣdicatoribus per quos eccleſiæ fides annũtiatia ẽ

2

AQ. A. A. y⸗ 5 F Noα Gia. n. ſumus ſaluati p fidẽ. & hoc nõ ex nobis. Dei donũ eſt. ut nemo de ſe glorietur. Vel in domibꝰ
ideſt in ſancta eccleſia. Cum ſuſcipiet eã in fide. quia antea inter malos erat.
Qm ecce reges terre congregati ſunt Q Principes ſæculi quorum regnum in
Prrs h. cultu idolotum atq; demomiorum erat. Ex lateribus aquilonis ideſt diaboli. Accedentes uel congre
gati ſunt. & conuenerunt in unum. ideſt in unitatem eccleſiæ. CConuenerunt in vnũ.
CECapidẽ ſummũ angularẽ.in fundamẽto fundatet. CJoſi videntes ſic admirati ſunt.
Gloriã ac potentiã redẽptoris. Vel uirtutes apoſtoloꝶ admirati ſunt. & cõmoti ſunt de infideli-
tate ad fidezZ. Q¶ /Qonturbati ſunt.? cõmoti ſunt tremoꝛ appꝛehendit eos.
CA conſcientia delictoꝶ. quia dictũ eſt. a timore tuo concepimus & peperimus ſpiritum ſalutis.
AIbi doloꝛes ut parturientis.in ſpiritu vehement.
Cum corpora cohercere abſtinentia cœperint in ſpiritu fortiſſimo ideſt ſancto.
Coõteres naues tharſis. Humiliãs ſuperbiã gentiũ. qmia tharſis in principio ſuo a nauiga
Prnahet e- Ker. 2 A⸗dAu tione negotioꝶ ſupba ac pᷣcellens facta ẽ. Ildeo hic cõparanrur huic nauigio.ꝗ in huius ſæculi fludti
bus circũſeruntur oĩ uento luxuri æ. atq; uanitatis. Ipſi nunc in ea credentes dicũt.
¶Sicut audimus pꝑ pꝛe

dimus p pꝛo phetas.ſic vidimus in cinitate domini virtutum. In ciuitate dei noſtri.
SS Pirte, deus fundauit eam in eterrum. OVidimus in euangelio.qꝗa eſt ciuitas uirtutũ.
K. *2e: Vidimus in eccleſia.quæ eſt ciuitas dei in illo regno magno ſfundata.
Suſcepimus deus miſericoꝛdiam tuam in medio templi tui. In eccleſia tua ſuſce/
pi mus ſanctum ſpiritum. ſicut & illi prius ſuper quos in actibus apoſtolorum eſt effuſus.
EScoͤm nomen tuuʒz deus.ſic ⁊ laus tua in ſines terre. CCum accepto ſpũ ſancto cunctaꝶ
gentiũ locuti ſunt linguis. ſed & in amplitudinẽ fidelis populi ſemp tua laudatio cõmorarur.
Juſtitia plena eſt dextera tua. In his qui in iudicio in dextera parte ſunt collocãdi.
— CELetetur mons ſyon. Ců Eccleſia in xp̃o. QC SEt exultent ſilie iude.
4e⸗ feſſo CAnimæ confeſſorum. quia iudas confeſſio interprætatur. CPꝛopter iudicia tua dñe.
M COQuia cuſtodierunt ea. ut pœnitentiã agerent. Vel iudicia tua. iudicia dei occulta. quia reprobati
ſunt iudæi. & electæ ſunt gentes in file. CCircundate ſion. C Ideſt defendite eccleſiã
credalitate ufr̃a. CEScõplectimini eaʒ. In caritate. C Marrate in turribus eiꝰ.
C Laudẽ & gloriã xpi. Narrate. hoc eſt p̃dicate: Turres.hi ſunt principes eccleſiæ tuæ. ꝗa turris fortis
PoTT* . APer 6& undiq; ſpeculatur. Sic & ſancti. & forts. & ſpeculatores debent eſſe in genus humanum.
1,9..1.., VPonite coꝛda veſtra in virtute eius. ¶ YNe ſeparemini a caritate quã docuit. Ponite.
hoc eſt intelligite.I n uirtute eius. quia non ſolũ docere:ſed etiam opere debent impleer.
Et diſtribuite domos eius. O uos doctores eccleſiaꝶ diſtribuite gradus ordinatio
Bracne AJ..S edr nũ. canonice & ſancte non præmiis corrupti. non pſonaꝑꝶ acceptione per adulationem dilapſi.
. 2 =Per Py . St enarretis in pꝛogenie altera. C Non ſolum his qui credunt ſed
J & his qui credituri ſunt: & quid inquis enarremus. òMGã⸗ ”UMV
MQuoniam hic de de noſter in eternum ? in ſeculum ſeculi. æ ipſe reget nos in ſecnla.

. 2 —

„
r Ler
8

Deus: quia per ipſum facti ſumus. Rex quia ab ipſo regimur. Iꝑpſeenim lubricos & tortuoſos gre
Nan e ⸗ r noſttos ditgxit in ſe. qui eſt uiapatis & paxnoſtræ ſaiutis. . T wINr,.
⸗ e 3 N filijs choꝛe: pſalmus Banid. CO PSALMVS.. XLVIII.
IIii choræ: ſancti apoſtoli uel martires ſunt:Iſtum pſalmum ſpiritus ſanctus per prophe/
tam in perſona prædicatorum cantauit. Vel ideo iſte pſalmus eo quod doceat mundi di-
NAXAOuitias cum uanis honoribus ſpernendas. cauendas etiam ſerpentis aſtutias.& omnem or/

Augite

bem adaudiendum dei uerbum inſtanter ammonet dicens.

W ————v—ð

del
le
4,
de, .

, e
ei e
V ℳ„
ein
n⸗
tii
id⸗

min
dgre
mn⸗
unt⸗
deli⸗

mig
foci

voſni.

nmt⸗
lſce/
ee

cidi
de
1dne,
obzi
kii
,
Oriis

pbe/
i
no

it gloria eoꝑqa ñ ꝗſierũt gloriã xpᷣi. Qui nũc de ſe loꝗtur. Verũtñ deꝰ redimet aĩaʒ meã. de manuĩi

Super Pſal. xlix.

Adite hec oẽs gentes:auribus pcipite ꝗ habitatis oꝛb. Sapienter inteli Petet-
Ague in ſpiritualibus auribus. quas dominus ad audiendũ elegit.In euangelio aurem corünrrf
Qdis requirit. unde deus auditur. Qui habitatis orbem. ideſt corpora ueſtra.
¶ QAnuiqʒ terrigene ⁊ filij hoium:in vnũ diues ⸗ pauper. r
C Inteili gendũ eſt quod oẽs habitatores terræ ad audiendũ dei uerbũ uocat.ſ. ut nulli hoijum occul 8
tẽtur diuina iudicia uel mãdata. Vel ſimul in unũ diues & paup hoc eſt ſeruus & liber. Vel paup. uñ d:
dixit. Beati pauperes ſpũͥ. qm ipſoꝶ ẽ regnũ cælogꝑ. COs meum loquetur ſapientiam⸗ k. r
CLoqtur illa ſapiam. ꝗocculta eſt ab huius ſæculi ſapientibus. & reuelata eſt puulis. hoc ut togncve ſapenne m. e .
ſcant patuuli eccleſiæ. ꝗa xpᷣs eſt ſapia patris. de quo oẽs prophetæ locuntur. Vel os meũ loquætur d zapuer D eſ
ſapĩamei.xpᷣm quem prædicat eccleſia. C¶CEt meditatio coꝛdis mei pꝛudentiam.

CSemp in corde meditabar. ut relinquẽtes hoĩes ſtolidã naniratẽ. xpi prudentiã ſequærentur.

CInclinabo in parabolã aurem meam. C Quia ſcit propheta xpᷣm dñm uentur’ũ een aer
in mundũ ꝗ in ſimilitudine loquatur.ideo ſe ad audiendũ præparat.i. ſpualiter intelligendu. Velin ⸗ N.
clinabo aurẽ cordis ad humilitatẽ: In parabola.i. in ſimilitudine intelligam. MB
CAperiam in pſalterio pꝛopoſitionẽ meX’ꝗ. CHoc ꝓpono ut qd ille decalogus pᷣdixit.ſi cuſto
diatur. cæleſtia regna largiuntur. Vel qd ꝓpoſui in corde. pᷣdicabo in ſermone. & intelligaaom.
Cur timebo in die mala. ¶In die iudici. Inignitas calcanei mei circudabit me.
Quia in calcaneo quiſquis peccauerit labitur. Sed & iniquitas calcanei originale peccatum accipi-ꝰ)
tur ex adam. ut dictum eſt ad mulierem. Inimicitias ponam inter te & ſerpentem. & ſemen tuum &

A⸗ PrE A* E

1 CA alas

4

ſemen illius. Tu obſeruabis ideſt conteres caput ſuum. & ipſe calcaneum tuum.
¶Qui cõſidunt in virtute ſua.⁊ in multitudine diuitiaꝝ ſuaꝝ gloꝛiantur.
Iſti labuntur in calcaneo.qa per illũ nõ incedunt ꝗ eſt uia uetitas & uita. Vel q cõſidunt in uirtute
ſua qq; in habundantia diuitiaꝶ ſuaꝶ gloriantur. Q¶ Frater nõ redemit redimet hõ.
CSi xps non redimit.ꝗ ſe fratrẽ dixit apoſtoloꝶ. & reſurgendo factus eſt pnimogenitus reſurgentiũ
nò redimet adã. qa primus hõ mortnus nõ reſurrexit. Nã feater nr xp̃s eſt deus & hõ. ꝗ nos redemit.

- ecyit e an en

Vel qd nõ redemit moyſes redemit x-ps NMãõ dabit deo placationem ſuaam.
Et ꝗ non agit pœnitentiã per quã placatur deus:. CEt pꝛeciũ redẽptiõis aie ſue.
CNon fecit elemoſinã ꝑ quã peccata delentur. CLaboꝛanit in eternn. †

n tormentis ppetuis poſitus. ¶Et viuit in fſinem. C Quia nõ interficitur. ſed ſemper
reparatur ad pœni. Mon videbit interiii. CNon intelligit imminere ſibi mortem.
CCũ viderit ſapiẽtes moꝛientes. Si uiderit hoĩem ſapientẽ in deo ab
hoc mundo migrare dicit. Quid huic ieiunia? Quid caſtitas? Quid elemoſinæ profuerunt? Nonne·
& ipſe mortuus eſt- Tale quiddam & redemptori noſtro iudæi inſultantes dicebant. Nunquid tu-
maior es patre noſtro Abraham qui mortuus eſt?Et prophetæ mortui ſunt. ðèðDU
Simul inſipiens ⁊ ſtultus peribunt.x relinquent alienis dinitias ſuas. ¶ nſipiẽs ẽ. ꝗ dei , n-r, e eor

„ ☛ –☛ 2 2 . . „ . . . „ — . 4 . „2
notitiã hẽre cõtẽnit. de quo apoſtolus ait. oĩs ignorans ignorabitur. Stultus uero ẽ ꝗ in diuitiis. &v Ppen,

nõ in deo ſperat. Perdũt ergo ambo diuitias ꝗ ibi cõgregant ubi fures effodiũt & furantur.
Sepulchra eoꝛum domus illoꝝ in eternum. Tabernacala eoꝛum in pꝛogeniem ⁊ pꝛogeniem., . ⸗k.. ſip ete, Pr
CHæc illis erit ppetua habitatio: qa nõ reſurgẽt ut habeãt æternam uitã: ſed ut dãnentur in pœna. „r. .
Cocauerunt noiĩa ſua in terris ſſuis. CSæpe.n. pagani ſuper defunctoꝶ epulantes ſepul. „ 9 4 .⸗
chra atq; in noĩe eoꝝ ꝗ mortui ſunt bibẽtes inania cũ quodã modulamine cantant. ſed nihil ꝓdeſt ĩ & byrn mnt meete S⸗
inferno dãnatis. CHõ cũ in honoꝛe eẽt nõ intellexit. CEſſe ſe ad imagnẽ dei formatũ.

ℳ

CCõparatus ẽ iumentis inſipiẽtibus ⁊ ſimilis factus eſt illis. QDepoſita forma cæle

ſti. factꝰ ẽ in ſimilitudinẽ iſipientiũ iumentoꝶ. CNec via illoꝝ ſcandalũ ipſis.
Quia de iudicio ad pœnãà eos deducit. Mortuꝰnõ reſurrexit. qa frater xps ẽ deꝰ & hõ eos deducit.
Et poſtea in oꝛe ſuo cõplacebunt. CSed nibil proficit confeſſio in inferno.
Sicut oues ĩ iferno poñti ſunt.moꝛs depaſcit eos. CMerito a morte depaſcũtur.q xᷣm
noluerũt hẽre paſtorẽ. CEt dominabũtur eoꝝ iuſti in matutino. In reſurrectione. j5 A. 1— — ef. vor
C Et auxiliũ eoꝝ vetereſcet in iferno. CHabuerũt diuitias:ſed cũ deſcẽderẽt in ĩfernũ euanu A 2r .

ſen cũ accepit me. Hõ deꝰ:ñ rapinã arbi ratꝰ ẽ eẽ ſe equalẽ deo.ſed ſemetipſũ exinaniuit formam ſu Ni Ss gr. -rt
ſcipiens ſerui: ſuſcepta etiam morte reſuſcitatus paterna uirtute hominem qui corruerat reparauit. 4 s fez fir. -rr-
CNe timueris cũ diues factus fuerit hõ:⁊ cũ multiplicata fuerit gloꝛia domꝰ eiꝰ. Qm̃ cũ interi
erit.nõ ſumet oĩa neqʒ deſcẽdet cũ eo gloꝛia eius. CDiues effectꝰ ẽ iudas ꝓditor uẽdendo 4. d .
magiſtrũ:ſed nihil pᷣcii qd aſſũpſerat ſecũ cũ moritur deportauit. Sic ergo nũc unuſqſq; oppᷣſſo pau ⸗ — . . .
pe diues efficitur: & muſtiplicatur. Noli timere. cito pᷣteriit: & nihil ſecũ de his ꝗᷓ rapuẽrat tollit. eho olo r Parn e Xart. .
ine ꝛangeliis ſic dicente: Stulte hac nocte aĩam tuã repetent a te: quæ autem paraſti cuius erunte

¶ Auia anima eius in vita ipſius benedicetur. Benedicitur ab ſtul

tis propter potentiam. ſed uictus affluentia ac potus: quid proſernnt? non de bene uiuente ſed de
bene paſcente ſententia eſt. Sed non hæc excuſant a pœna. “ä

Expoſitio.

CEt introibit vſq; ad progenies patrum ſuoꝛum.in eternum non videbit lumen.
SMagis in diuitüs quam in deo ſperauit ſicut parentes eius ideoq; de eo dicitur eicite eum in tæne
bras exteriores. ibi erit fletus & ſtridor dentium.
NWVHomo cũ in honoꝛe ect non intellexit: coõparatus eſt iumentis inſipiẽtibꝰ ⁊ ſimilis factꝰ illis.
Npre . ..Seg⸗ 11. CNon cognouit. quia hæc omnia ei a deo fuerant attributa. idcirco inſipientia eius iumentis inſen
,5 ſibilibus comparatur. Nos uero depræcemur dominum: ut ipſe nobis tribuat intellectum: ut dum D
4 ea quæ uidentur abicimus. illa quæ non uidentur adipiſci mereamur.
⸗ Cſalmus Aſaph. C Aſaph interprætatur congregatio.
Pialmus diſcernit iuſtos ab impiis: cæleſtes a terrenis: ſanctos a peccatoribus proteſtatur. In quo
non propheta ſe locutũ.ſed ipᷣm dñm pronunciat dicens. CPSALMVS. XILVIIII
Eus deox dñs locutus efſft. Deus in trinitate pr & ſilius & ſpus ſctũs unꝰ de? deoꝶ
deus. quia credentes deos uoluit nuncupari. Dedit. n. eis poteſtatem filios dei fieri. His qui
NB,credunt in nomine eius. Dñs autem eſt. eoquod oium dominantiũ dominetur. Et utiq;
Hipſe: qui dudũ in patriarchis loꝗ barur atq; ꝓphetis. & ipſe nunc loꝗtur. Et ꝗd ings loqꝗtur.

——

Et vocauit terrj. CNon partem aliquam. ſed audi quid adiecit.
A ſolis oꝛtu vſq; ad occaſu.„ WCNihil reliqt.qd non ſua uocatione faceret dignum.
Ex ſypon ſpecies decoꝛis eius. C¶ Quæx eſt fides atq; credulitas. ꝗᷓ ex ſyon incipit. Vnde

ñs in euangeliis. Oportebat. n. hæc xp̃m pati. & reſurgere a mortuis tertia die & prædicari in noĩe
eius pœnitentiam & remiſſionẽ peccatoꝶ in oẽs gentes incipientibus ab Hieruſalem ꝗ eſt ſyon.
Beus manifeſte veniet. CNon occultus. Vel deus manifeſte ueniet.
hoc eſt in die iudicii: quia oĩs hõ eum nidebit. ut in apocalipſi ait. & uidebit eum omnis oculus.
¶Beus nr ⁊ non ſilebit. CQuiaad iudicandũ uenit. iuxta illud. Tacui nunꝗd ſemp nerrof
Modo tacet. Tñ & ſi tacet iudicio. non tacet mãdato. In primo aduentu tacuit. qa humilis apparuit.
A. 1 = Ignis in conſpectu eius ardebit. CDuplicẽ hic ignis intelligitur hẽre uirtutẽ.illumi
