res retum temporalium deſpicit: quanto ſe auctori earum ueratius per formidinem ſubdit. Filii aũt
timonis dñi dicuntur: qui diumo timore reguntur: ſicut filii uirtutis: & filii reſurrectiõis ꝗ uirtutib?

Liber Secundus.c.xv.

ſtudent.uel qui ad gaudia reſurrectionis. pertinent quibus erit ſpes. iuxta illud pſalmiſtæ. Qui ti-
ment dominum ſperent in domino. de qua ſpe conſequenter adiungit.
CTimoꝛ domini fons vite.vt declinet a ruina moꝛtis.
Hec eſt ergo ſpeſ eorum qui timent dominum. ñut declinantes a ruina mortis. peruenire merean/

₰„
— bg —

declinet a ruina mortis. & nunc dicitur. timor domini fons uitæ ut declinet a ruina mortis. ex quo
patet. quia nulla prior eſt lex ſapientis quam mortem uitare: ut uitam acquirere debeat æternam.
& quam habere timorem domini. Vnde & alibi dictum eſt Initium ſapientiæ timor domini.
In multitudine populi dignitas regis.⁊ in paucitate plebis ignominia pꝛincipis.
CVbi multitudo ſeruientiuzʒ deo. ibi ſpecialiter chriſti gloria ubi ſoli catecumini uel recens nati in
fantes.ſub regno adhuc tenentur diaboli.& ipſi tẽpore congruo feſtinantes in chriſto renaſci.i gno

5
Eex Pretf öb ree aae

-es .

ciora eccleſis catholicorumignominia patet eorum qui hæc ab eccleſiaſtica unitate ſegregarunt
Aita carnium ſanitas coꝛdis putredo oſſium inuidia.

as r.r. e Per carnem inſirma quædam ac tenera: per oſſa fortia acta ſignantur. Bene ergo dicitur uita car-
“ rochg 6 e. eg niuʒz ſanitas cordis: quod ſi mentis innocentia cuſtoditur: & ſi qua foris infirma ſunt quandoq; r0
Mernontn Dr-ſcl-w borantur. & recte ſubditur: putredo oſſium inuidia: quia per liuoris uitium ante dei oculos pe-

reunt: & quæ humanis oculis fortia uidentur. Oſſa quippe per inuidiam putreſcere eſt: quædam

etiam robuſta deperire.
CAcceptus eſt regi miniſter intelligens.
CIIle uidelicet cui dicitur: ꝗa ſuꝑ pauca fuiſti fidelis ſupra multa te cõſtituã: ĩtra ĩ gaudiũ dñĩ tuĩi.
CJIracundiam eius inutilis ſuſtinebit.
CUle utiq; de quo idem ait: & inutilem ſeruum eicite in tænebras exteriores.
CAPITVLVM. DECIMVMQVINTVM.
GGYÖäEſponſio mollis frangit iram:ſermo durus ſuſcitat furoꝛem.
CQuiuerba increpantis humiliter recipit: iam propinquat ueniæ reatus quem geſ-
AAIſit: at qui ſuperbus arguenti reſultat maiorem contra ſe iram diſtricti iudicis ꝓuocat:
1CTLingua ſapientium oꝛnat ſcientiam:os fatuoꝛum ebullit ſtultitiam.
1Lingua catholicorum patrum ornat ſcientiam diuinorum eloquiorum: latius ex
NNNEPOnendo quæ ſcriptura canonica: aut obſcura poſuit: aut hiſtorica tantum ratione
ſcripta reliquit: & os hereticorum ebullit ſtultitiam: dicta ſacræ ſcripturæ peruerſe intelligendo ſu-
oſq; ſenſus eius auctoritati præponendo. Poteſt & de paganorum philoſophis intelligi qd ait: os fa
tuorum ebullit ſtultitiam quales fuere porphyrius: & iulianus qui contra eccleſiæ doctores ſtultitiæ
. ſuæ fluenta fundebant.
e Pe CLingua placabilis:lignum vite:que autem immoderata eſt conteret ſpiritum.
CLingua catholici doctoris ad fructum uitæ ducit ſempiternum: quæ autem immoderata eſt: mo/
dum eccleſiaſticæ normæ ignorat: & ſuũ ſpũm: & eoꝶ qui ſe audiut: male loquẽdo conterit.
CBomus iuſti plurima foꝛtitudo:⁊ in fructibus impii conturbatio.
CDomus chriſti:ideſt eccleſia plurimam habet fortitudinem ita ut pluuia uentis fluminibuſq; tẽ/
tationum frequentium nequaquam poſſit dirui: & in operibus diaboli conturbatio ſeruet aſſidua:
quæ eandem chriſti domum uel per falſos fratres uel per apertos aduerſarios deicere tentat.
J. 1. „ CXabia ſapientium diſſeminabunt ſcientiam: coꝛ ffultoꝛum diſſimile erit. .
Pr-d & rnne ſoe, Labia catholicorum diſſeminabunt prædicando ſcientiam rectæ ſidei: cor hereticorum diſſimile

N
P* A. Sr yy Eyeͤ

7, . —

erit: quia perfſidiam pro ſcientia concipit ut doceant. Poteſt & ita intelligi quia cor ſtultorum etiam
. ſibimet ipſi diſſimile erit dum mutaljlitate diuerſarum cogitationum uarium ſe exhibet & nun/
quam idem quod fuerat manet:cui contra de anna cum domino intenta mente ſupplicare dicitur.
Vultuſq; eius non ſunt amplius ĩ diuerſa mutati.
, —1 L , XTSictn impiorum abhominabiles domino. Aota iuſtorum placabilia.

Sralo prtors, &&ad da . .π . . . .
rrz. 3 Orationes: opera: & ſacrificia hereticorum: abhominabitur dominus: & uota eorum accepta ha-

A.n Irl. ν
Af W. bet:qui fidem catholicam iuſtis operibus affirmant.
t .⸗ E, Arr⸗— Doctrina mala deſerentium uiam:qui increpationes odit moꝛietur.
Vale Ppitr e NQG Mala eſt ergo doctrina eorum qui uiam deſerunt ueritatis: de quubus dominus ait:qui ergo ſol⸗
uerit unum de mandatis iſtis minimis & docuerit ſic homines:minimus uocabitur in regno cælo⸗
um: ſed tales adhuc ſi correpti pœnituerint patet redditus ad ueniam. Sinautem nec correptioni-
bus eccleſiaſticis aduenerint iam certus eis reſtat interitus. OZDMW
DODmnes dies pauperis mali:ſecura mens quaſi iuge conuiuium.
COmne tempus populi deiquamdiu in præſenti pauper eſt afflictionibus habundat & erumnis:
quia necdum ad diuitias ſupernæ bonitatis: & perpetuæ manſionis peruenit. Vnde monet apo-
ſtolus dicens. Redimentes tempus quoniam dies mali ſunt: at uero reprobi qui mœtu carentes di/

uino:ſecuri mundo utuntur: quia ſi iugibus ſtulti reficiuntur epulis. Vnde rectæ ſubiungit.

gR-⸗ — „y 0. 1 :5 . CMWulier

tur ad eum qui dicit ego ſum uia ueritas & uita. Dictum eſt autem ſupra lex ſapientis fons uitæ. ut

minia ibi manifeſta principis mundi. uel certæ in cõuenticulis hereticorum: quæ ſemper ſunt pau-

Super Parabolas Salomonis.

Tir r WHelius eſt parum cum timoꝛe domini:quam theſauri magni ? inſatiabiles.
Quale eſt in pſalmo. Melius eſt modicum iuſto ſuper diuitias peccatoruʒ multas. Melius ergo ut I-ke —// A —
ſeruato timore dei egeas opibus: uel etiam uictu quotidiano quam ut deſiderio plura acquirendi ti

morem deſeras.
CWWelius eſt vocari ad olera cum charitate quam ad uitulum ſaginatum cum odio. OBrr. rs 5 . 1 22 N
COmnis qui operum bonorum exempla p roximis quæ imutentur oſtendit: quaſi ad epulas qui-⸗ S ke 3

bus reficiantur conuiuas uocat. Melius eſt autem uocari ad olera cum charitate: quam ad uitulum
ſaginatum cum odio:quia nimirum multo eſt utilius ſimplicis uitæ innocentiam cum charitate ſer
uare:quam maioribus uirtutum miraculis foris fulgere & interioria mentis ab odiorum ſorde non
expurgare. Vnde quibuſdam in fine dicentibus domine domine nonne in nomine tuo prophe-
tauimus: & in tuo nomine demonia eiecimus? & in tuo nomine uirtutes multas fecimus? dicet ipſe
L dominus: quia nunquam noui uos. Diſcedite a me operarii iniquitatis. M
CIter pigroꝛum quaſi ſepis ſpinarum.
CCõigros dicit eos quos piget operari iuſtitiam: qui cum uiaʒ domini appetunt uelut ſpinæ obſiſtẽ
tium ſepium:ſic formidinum ſuarum oppoſitæ ſuſpitiones pungunt.quod quia hoc electos præ-
pedire non ſolet adiunxit.
, Nia iuſtoꝛum abſqʒ offendiculo. MM A v Q x.
CIuſti quippe in conuerſatione ſua:quodlibet eis aduerſitatis obuiauerit:non impingunt: quia tẽ/-
poralis aduerſitatis obſtacula: æternæ ſpei & internæ comtemplationis ſaltu tranſiliunt. HZ
etatur homo in ſententia oꝛis ſui:⁊ ſermo opoꝛtunus eſt optimus.
2. ** Humanum quidem eſt de ſua ſententia quaſi prudenter prolata: quemq; lætari: ſed uerus ſapiens) - eete, en
non ſolum res quas loquitur: uerum etiam oportunitateʒ loci uel temporis: uel perſonæ cui loua . frg ſer
tur diligenter inquirit.
Semita vite ſuper eruditum:vt declinet de inferno noniſſimo.
CEruditum dicit:non ſolum ſcientia ſed & operatione perfectum: huic etenim iure ſemita uitæ de
, ſuper aperta eſt: huic cæli ianua patet: infernus autem nouiſſimus de quo liberatur ultima eſt pœ-/
na damnationis. Nam primus infernus eſt cæcitas animæ peccantis & ueræ lucis ſcientia carentis: 1
de quo dicitur in pſalmis: & deſcendunt in infernum uiuentes: ideſt ſcientes labuntur in peccatůü. — Pern ſl al;
CBomos ſuperboꝛum demolitur dominus: ⁊ firmos facit terminos nidue. H
ne Cõuenticula hereticorum cæterorumq; eccleſiæ perſequutorum demolitur dominꝰ. & firmos fa
cit in orbẽ uniuerſũ terminos eiuſdem eccleſiæ: ſponſæ uidelicet ſuæ pro cuius uita mori dignat ẽ „ l i.
Abhominatio domini cogitationes male.⁊ purus ſermo pulcherrimus firmabitur ab eo. α n, t- Tosker
CAbhominatur dominus cogitationes hereticorumiimmo omnes pietati contrarias: & purus ſer

ie mmo rectæ fidei firmabitur ab eo: quando non ſolum factis: ſed & uerbis omnibus digna præmia red AX α 3 .
det: abhominatus eſt cogitationes malas eorum qui dicebãt: quis eſt hic qui etiam peccata di mit/cNS„ e⸗ FK
tit? & purum ſermonem eius qui dixit: tu es chriſtus filius dei uiui: pulcherrimum eſſe firmauit: cũ re D
ſpondit beatus es ſymon bariona: quia caro & ſanguis nõ reuelauit tibi: ſed pater meus ꝗĩ cælis ẽ.
CZurx oculoꝛum letificat animam:fama bona impinget oſſa.
5 CIure mentem delectat humanam cum ſe lucem cæleſtium archanorum domino reuelante perce
piſſe cognoſcit: quod alia editio manifeſtius dicit. Videns bona oculis oblectat: cor bona utiq; do⸗/
u mini in terra uiuentium: quæ qui mentis oculo contemplatur merito in corde oblectatur tam: & ſi
extrinſecus triſtis incedere: inimico affligente uidetur: fama quoq; illa fœliciſſima: qua noſtros non .—
ſolum actus:& ſermones:ſed & cogitatus angelis deferentibus in cælo pateræ cognouimus pin-
i guedinem dilectionis & fidei noſtnis: ne deficiendo areſcant exhibet. Quanto enim certius tenemꝰ
n4 oOcculta noſtri cordis:ſimul & aperta operis diuinis patere conſpectibus tanto magis fortitudinem
l noſtræ bonæ actionis: oleo charitatis eius ne laceſcat imping alre ſatagimus. ,
CAuris que audit increpationes uite in medio ſapientium commoꝛabitur. . gre .. * 4
Diſcipulus qui increpationibus docentium obedienter: annuit plerumq; proficiendo ad cathe- *

dram uſq; doctoris aſcendit. Deniq; paulus qui increpationi ſui conditoris ſeſe humiliter ſubſtra-
it:ad ſedem poſtmodum apoſtolicæ dignitatis ſublimiter peruenit.
CAPITVLVM XvVI. S H
DOminis eſt animum pꝛeparare:⁊ dei gubernare lingxuauoam. . . ..
CCertum eſt quia neqʒ animum præparare:neq; gubernare linguam: neq; aliquid
. facere boni abſq; diuina gratia ualemus: quia ſine me inquit nihil poteſtis facere.
Quomodo ergo hominis eſt animum præparare: neq; gubernare linguam? Niſi ꝗa
hæc proprie tempus perſequutionis ſigmſicat. De quo dominus ait. Cum autemę —
tradent uos. Nolite cogitare quomodo aut quid loquamini: dabitur enim uobig er ere kerlen —
“D in illa hora quid loquamini. ,
. v Omnes vie hominum patent oculis eius:ſpirituum ponderatoꝛ eſt dominus.
Hs CIta uias ideſt actiones omnium: & bonorum uidelicet & malorum dominus uidet: ut etiaʒ ſpiri-

Viber Secundus..c. vi.

tus ſingulorum quid in occulto cogitent: certa lance diſcernat. Vnde rectæ ſubiungitur.
CReuela domino opera tua:⁊ dirigentur cogitationes tue.

m, a e = „ CDomino quippe opera noſtra reuelamus: quando eum quem nihil latere nouimus in cunctis
₰ XU. Z. 5 quæ agimus in memoriam reducimus: atq; illius inomnibus flagitamus auxilium: & cum hoc de

uoti agimus ſit ut non opera eadem tantummodo: ſed etiam internæ noſtræ cogitationes: illo di-
rigente procedant.
Eniuerſa propter ſemetipſum operatus eſt dominus impium quoqʒ; ad diem malum.
1 . 4 “ „CNulla fuit domino cauſa creaturam uiſibilem: uel inuiſibilem faciendi: niſi uoluntas ſua. Vt ſuam
Aers ent i,; wetr re e S— uidelicet bonitatem rationabili creaturæ quam perpetuo beatam faceret oſtenderet: eum quoq;
[tnrt . qui bonum conditionis propria ſponte deſeruit: ideſt diabolum cum ſuis ſequacibus: iuſta ſe-
G, uetitate damnauit.
Abhominatio domini omnis arrogans:etiam ſi manu ad manum fuerit non erit innocens.
CQuicumq; ſibi tribuit bonum quod facit: etiam ſi nihil mali uidetur manibus operari iam cor-
dis innocentiam perdidit. In quo ſe largitori donorum prætulit: & ideo talem conditor ſuus ab-
1 rates hominaturut reum quem ſibi beneficiis contemplatur ingratum.
CLum placuerint domino vie hominis:inimicoſq; eius conuertet ad pacem.
Tanta eſt ſanctitas diuinæ religionis ut eam plerumq;: etiam qui foris ſunt: uenerationi habeãt &
quos perfecte deo ſeruire perſpexerint cum his pacem habere: quamuis religioni diſcrepantes in-
. d. , n r, ipiant. Deniq; quia placuerunt domino uiæ danielis & trium puerorum: inimicos quoq; eorum
cles 1 e r 5 p eos in ignem uel beſtus miſerunt conuertit ad pacem. Quia placuerunt domino uiæ ſanctorũ

P. . . 1 prædicatorum: multos eorum perſequutores non ad pacem tantummodo: ſed ad eandem etiaʒ
fidei: & religionis unitatem conuertit.
„ Pegal. .7. HMWelius eſt parum cum iuſtitia:quam multus fructus cum iniquitate.
. Et beati inquit dominus pauperes: quia ueſtrum eſt regnum cælorum: & iterum. Ve uobis diuiti

bus quia habetis conſolationem ueſtram:poteſt & ſic accipi:quia melius ſit in ſimplici conuerſatio
„5 –& ne deo deuote ſeruire: quam multis habundantem uirtutibus: uerbi gratia: elemoſynis: orationibꝰ:
d. ⸗ 4 ſe zrabet ieiuniis: doctrina: caſtitate: proximo & facta deſpicere: & de ſua quaſi ſingulari ſublimitate gloriari.
CBinuinatio in labiis regis in iuditio non errabit os eius.
IIlum ſigniſicat regem de quo dictum eſt. Deus iuditium tuum regi dal Quis eſt enim reguʒ tem
poralium: qui nunquam erret in iuditio? in cuius labiis eſt diuinatio quia ſuorum non ſolummo⸗/
do ſermones: & facta dirigit: ſed & gentilium uates qui uulgo diuini appellantur quid ſiſcitantibꝰ
Pe I⸗; reſpondeãt illo intus ĩidicante diſponitur: teſtante michea propheta: qui ad decœptionem achab
A. rare, regis impiiſſimi teſtatur miſſum a ſuperni iudicis ſolio ſpiritum qui prophetarum eius ora imple/
5 v. ret:atq; ad ſuadendum ea quibus rex nefandus periret armaret: neq; enim in hoc iudicio errauit os

regis æterni: ſed quod rex impius audire peccatis præcedentibus meruit: ipſe hoc prophetas errati/

cos eloqui promiſit: ſed & ezechiel peccanti ac perituro ammanitarum populo dicit: cum tibi nide
rentur uana: & diuinarentur mendacia. Non eſt demonum diuinatio ſed dei iudicium: qui perfe/
P . 3 l. „ ctæ malitiæ elidit finem: hunc uerſiculum: alia tranſlatio ſic habet apertius de domino:nihil falſum
Aers —5 f- — = 5 .IC. exiet de ore eius quia nimirum ipſe nec ullo mentiente falli: nec poteſt aliquando mentiri.
CPondus ⁊ ſtatera iudicia domini ſunt:⁊ opera eius omnes lapides ſeculi.

Lapides ſæculi iuſtos & ſide fortes appellat: quales eſſe deſiderabat apoſtolus petrus eos: quibus

admonens dicit: & uos tamquaʒ lapides uiui ſuperedificamiui in domos ſpirituales. Nullus igitur
ab initio ſæculi ſua uirtute electus: & cæleſti ædifitio aptus eſt: ſed eius potius operæ qui omnia
in pondere & menſura & numero conſtituẽs unicuiq; ſicut uoluit menſurã fidei & grarũ diſtnibuit
BAoluntas regum labia iuſta.

CReges dicit ſanctos qui uitiis pritipaliter imperare: & uirtutibus animæ quaſi obſequentium

4 7 —,/̊ 2 2 „ . . .„ . *
r — 14 Brer5 „ comitũ cuneis ſtipari conſueuerunt: de quibus dominus multi inquit prophetæ & reges cupierunt
uidere quæ uos uidetis & non uiderunt: alioquin reges terreni multum ſepe labia iuſti deteſtantur
ut herodes ioannem propter quod eum: & capite puniuit.

CQAui recta loquitur dirigetur.
4. P E XVt uidelicet rectis operum greſſibus ad uitam pertingat æternam: at contra uir linguoſus non di
S 4. eg rigetur ſuper terram: nec repugnat huic ſententiæ quod de anthiocho dicitur: & dolus in manu eiꝰ

dirigetur. Non enim hominem illum dirigendum ſcriptura dixit quem peruerſum ac peſſimum
futurum eſſe præuidit: ſed dolus inquit in manu eius dirigetur: quia ſcilicet fraudes & ſcele-
ra quæ diſpoſuit ad effectum quem propoſuit. Nullo retardante perduxit: quibus tamen per-
actis in æternuʒz ut meruerat periit.
CIndignatio regis nuntii moꝛtis.
P *Va- Nuntii mortis ſüt angeli ſathanæ: ideſt heretici: & uani philoſophi: immo omnes qui uerba nun

tiant proximis: unde a morte rapiantur æterna: qui quo amplius auctori mortis ſeruiant eo grauiꝰ
uitæ largitorem offẽdũt: nec tñ talibꝰ:iter pœnitẽtiæ præcluditur: nam ſubditur.
CEt vir

—,—

£ —

U

e —— —— »- — , =

— — „ — — —

ͤ+— — — — —

—— — —

ℳ:

= = — —

—
=

—.— —
S —

—
—

=

W.

CIn hilaritate vultu regis vita.

in chriſtum ſemina ſuſcipimus. Pluuia uero ſerotina quando maturis uirtutum frugibus ablati de

Suyper parabolas Salomonis.

C¶St vir ſapiens placabit eum.

CPoteſt enim reſipiſcendo dominũ placare: quem contigit ſtulte loquendo offendiſſe: Plalk, 4. 6
5 ” Quicumq; hilarem chriſti
uultum uidere merentur. His in æternum cum illo uiuere dabitur. Alioquin in die iuditii ſicut ſcri
ptũ ẽ. Videbit omnis caro ſalutare dei:ſed hunc reprobi tunc iratum. Iuſti uidebunt placiduz.

TCEt clementia eius quaſi imber ſerotinus.

CSerotinus imber in iudæa iam maturis meſſibus uſq; hodie uenire conſueuit. Vbi dominus &
matutinam pluuiam promittit dicens. per prophetam dabo uobis pluuiam matutinam & ſeroti/- 12 7
nam terræ. Pluuia ergo matutina eſt: ſiue temporanea ut alibi nominatur: quando prima credendi Phrn uunner
VIA, *
hac uita: in dominico horreo recondimur: & rectæ clementia regis ibri ſerotino côparatur: qa qce Pl.r ſrbne

fructũ uitæ bene agẽtes pcipimꝰ:nõ hoc nii libertas arbitrii: ſed ſuperni facit irrigatio doni.
Contritionẽ precedit ſuperbia.⁊ ante ruinam exaltat ſpiritus.

¶ Contritionem enim futuræ condemnationis præcedit ſuperbia uitæ præſentis: & unde hic oĩs rex

probus eleuatur. Inde illic iuſte deicitur. J S .
CEruditus in verbo repperiet bona.⁊ qui in domino ſperat beatus eſt. D d- pd. rtere
CNon ſolum qui ad prædicandum dei uerbum eruditus eſt: bona apud illum repperiet: ſed & fille
qui in dño ſpẽ ponere didicit:ẽt ſi ad pᷣdicãdũ aliis idoneꝰ nõ ẽ eiuſdẽ btĩtudinis particeps exiſtit. A. 1.
CAui ſapiens corde eſt appellabitur prudens.⁊ qui dulcis eloquio maiora percipiet. H
CQui ſapientiam catholicæ fidei: quam didicit illibatam ſuo in corde cuſtodit: merito prudentis - F- S ., 2 4
nomen accipit. Atq; eandem ſapientiam: etiam docte prædicare: & contra hereticos defendere non ⸗ N i F
uit:maiora laboris amplioris præmia percipiet.
SFons vite eruditio poſſidentis.doctrina ſtultorum fatuitas. R—.—
CKCum qdiceret poſſidentis:nõ addidit: quid poſſidentis: quid autem putamus eum uoluiſſe intelli 4 Aese fes th

gi? niſi forte ipſam eruditionem? ut ſit plena ſcientia: fontis uitæ eruditio poſſidentis ipſam erudi/

tionem ſuam: quod eſt aperte dicere quia ille prædicator uere ſuis auditoribus uitæ uias aperit qui
exercet ipſe quæ preædicat: qui amorem uerbi quo alios erudit: fixum in corde poſſidet: nec tantũ/ Ber
modo memoria retentum quaſi collectum gremio ſemen iactat in terram. Idcirco namq; doctrina Tnl itor: Prrrs
ſtultorum fatuitas quia & ſi qua bona dicere uſu eruditionis didicerunt eadem tamen quæ dicunt
bona ipſi fatuo corde contemnunt.
CFauus mellis verba cõpoſita dulcedo anime eſtſanitas oſſium.
Multi per eloquentiam poſſunt amantibus & fauentibus ſuauiter pronuntiare bona: quæ ipſi nõ
amant: ea autem ſolum uerba ad ſanitatem oſſium tuorum hoc eſt: ad uirtutum tuarum ſpiritalia ĩ
crementa proficiunt: quæ ex interna animæ tuæ dulcedine procedunt.
CAnima laborantis laborat ſibi:quia compulit eum os ſùum. H 1
CConſtat iuxta litteram quia expulſus de paradiſo homo cotidianum laborem ne deficiat exercet “l⸗ 5 —Ex⸗ = eA

compulit eum os ſuum: quando cum ſerpente loquutus eſt: quando uetitum tetigit: ut exilium 2*½ PrXſe

. ₰„
longum cum labore ſufferat: & in ſudore uultus ſui pane ueſcatur: ſed & doctorem os ſuum ut la⸗ M.and aj ſer Aost
boret compellit: quia neceſſe habet agere bona quæ dicit.

¶ LAUir inſipiens fodit malum:⁊? in labiis eius ignis ardeſcit.

„ „ —

CAiu iniquus lactat amicum ſuum:⁊ ducit eum per nianfhon bonam.

CEt propheta ait: ut iniq; agerent laborauerunt: poreſt & de heretico ſpecialiter intelligi: qui pul-/
cherrimos ac florentiſſimos diuinorum eloquiorum campos: noxio linguæ ſuæ uomere rumpit:
ut de internis eorum finibus: ſenſus impios qui ibi non inſunt eruat. In cuius labiis ignis ardeſcit:ꝗ 4. rrre
ſe ſuoſq; auditores ĩ perpetuũ pdat. Vñ & iacobus lingua inquit cõſtituitur ĩ membris noſtris: quæ
maculat totum corpus: & infſãmat rotam natiuitatis noſtræ infläãmata a gehẽna.

CPoteſt & de heretico & de omni fautore malorum accipi: quoniam laudatur peccator in deſide,, 11 9
riis animæ ſuæ: & qui iniqua gerit benediciturr. ſ
CQAui attonitis oculis cogitat pꝛaua moꝛdens labia ſua perficiet malum.
¶Grauius eſt: perficere maſum quam fſacere:non ſolum autem ille perficit malum: qui per membra
ſui corporis: peruerſum quid operatur & noxium: uerum etiam ille qui fixa intentione malum pyap o / peE
trare diſponit: ſolent enim ſuperbi indignantes labia mordere: ſolent attonitos habere oculos: & & — — Fasſ r
præſentia non uidere dum aliqua diu taciti ſedula mente pertractant. Vnde datur coniici ꝙ atto/? J — ter/ .H
niti oculis praua cogitare dicat eum: qui ſic mala quæ facit inquirit: ut quæ ſe in futurum retribu-
tio malorum operum ſequatur non uideat.
CWMelioꝛ eſt patiens viro foꝛti:⁊ qui dominatuꝛ anime ſue:expugnatdꝛe vrbium. „ 6 † -
CMinor eſt uictoria urbes expugnare quia extra ſunt quæ uincuntur: maius autem eſt ꝙ per patieẽ-Tl. r 6 4 1
tiam uincitur: quia ipſe a ſe animus ſuperatur: & ſemetipſum ſibimet ipſi ſubicit quoniam eum pa/
tientia in humilitate tollerantiæ ſternit.
C Sortes mittuntur in ſinum:ſed a domino temperantur.

Liber Secundus.c.xvii.

CSicut ſortes palam in ſinum mittuntur aut clauſa in ſinu continentur:diuini autem ẽ iudicii cui⸗
. ſors elata palmam teneat: ſic hominum facta in præſenti quidem uita latent: ſed cuius ſint meriti pa
geſla fin Pen gP*αnea˖ teſcet in futuro prolato uidelicet tunc ac manifeſtato iudicio ſingulorum quaſi de ſinu examinis
P-leͤ diuini. CAPIITVLVM. XVII.

—,,— —— —
—

Elioꝛ eſt bucella ſicca cum gaudio:quam domus plena uictimis cum mrgio.
Melius eſt parua bona cum charitate facere ſine ſcientia prædicandi. hoc eſt eniʒ ſiccã
eſſe bucellam: quam magnis effulgere uirtutibus: cum admixtione diſcordiæ:
CSeruus ſapiens dominabitur filiis ſtultis: ? cetera.
Seruauit quilibet peccator:delictis ſuis ſubditus olim: qui poſt conuerſionem uitæ ſuæ ſapiens effe

tate dei: per acceptam ſidem tepeſcentibus actu uel prædicatione ſua: eis prælatus dominatur: atq;
9 inter fratres perfectos ſcilicet ſanctos ſupernæ patriæ hereditatem diuidet.
ren f. CSicut igne pꝛobatur argentum:⁊ aurum camino:ita coꝛda pꝛobat dominus-
Argentum quippe uel aurum: ſi reprobum eſt igne conſumitur: ſi uero probatũ igne declaratur
ſic nimiꝶ ẽ ſenſus uniuſcuiuſq; operãtis: nã qualis ſit in eo ꝗc laudatur: uel uituperatur oſtenditur.
Coꝛona ſenum ſfilii filioꝛum:⁊ gloꝛia filioꝛum patres eoꝛumam,.
. Senes dicit patriarchas & prophetas ꝗ a filiis filioꝶ:hoc ẽ a ſucceſſonibꝰeoꝶ apoſtoloꝶ digna'lau
rokes e. s wicn de cælebrantur: & gloria ẽ prædicatoꝶ noui teſtamẽti quod filii ueterũ patrum eſſe meruerunt.
Bemma gratiſſima expectatio pꝛeſtolantis quocumqʒ ſe uerterit pꝛudenter intelligit.
,CQui præmia futura ſideliter expectat quaſi gemmæ ſplẽdidiſſimæ poſſeſſione lætatur. Nam & in
Pr, .1. lBer⸗ ., miatn feng. euangelio negotiator ſapiens pro acquiſitione prætioſæ margaritæ:ideſt deſiderio cæleſti omnia
J. Zriina 2 quæ habuit uendidit: taliſq; exactor ſiue aduerſa.ſeu proſpera contigerint a ſua intentione non fle/
õ Aun enn wes* Gtitur: prudenter intelligens: qm diligentibus deum omnia cooperantur in bonum.
= lo. 5. n. CBSemper iurgia querit malus:angelus autem crudelis mittetur contra eum.
CAngelus crudelis immundus eſt ſpiritus qui a domino contra peccantes mittitur:ut eos in præ/
ſenti affligat: ut ægyptios quibꝰ undæ: miſit in eos irã ĩdignationis ſuæ. Indignationẽ & iraʒ & tri
Xraher. l er , 3 01. . bulationem: immiſſionem per angelos malos: uel etiam poſt mortem ad interitũ rapiat æternuz.
S I. At contra ĩmittit angelum dominus: in circuitu timentium euʒ: & eripiet eos.
CExpedit magis urſe occurrere raptis fetibus:quã fatuo conſidenti ſibi in ſtultitia ſua.
N6n CEacilius erat doctoribus ſanctis furori gentilitatis occurrere: raptis a ſe populis aliquibꝰ: atq; a be
an e, eat &* 2. „—.

ſtiali eius ſeuitia: ad fidei pietatem prædicando conuerfſis: quam heretico cuilibet confidenti: in ſui

„ teſt urſæ nomine ipſa hoſtis antiqui malitia intelligi: cuius fœtus rapimus: cum eos qui erant nlii
Pkr r Ts AG diaboli cathetizando: & baptizando filiorum dei ſocietati adiungimus: & hoc plerumq; multo læ
uiore labore perficitur: quam ſit hereticum ad fidem rectam reuocare: uel catholicum praua agen-
tem:ad bonæ operationis ſtatum reducere.
1 e⸗ ¶Quidimutit aquam caput eſt iurgioꝛum. CAquam dimittere eſt
Aehgrn linguam in fluxum eloquii relaxare: quo contra in bonam partem dicitur: aqua profunda uetba ex
. ore uiri: qui ergo dimittit aquã caput eſt iurgiorum: quia qui linguam non refrenat concordiam
= diſſipat. Vnde ediuerſo ſcriptum eſt: qui imponit ſtuito ſilentiuz iras mitigat.
ka, ſapenz nn er Auid pꝛodeſt habere diuitias ſtulto:cum ſapientiam emere non poſſit.
TQuid ꝓdeſt populo iudæoꝶ indeli habere diuitias ſcripturaꝶ: cũ in his xpᷣm intelligere nõ poſ-
ſit: qꝗd heretico eiſdẽ habundare diuitiis: cũ unitatẽ fidei in eis diſcernere nequæat: ꝗd malo catholi
co expedit diuitias habere ueræ fidei cum ſapientiã piæ actionis habere neglexerit.
W , d, A,; „.c Omni tempoꝛe chligit qui amicus eſt: z frater in anguſtiis compꝛobatur.
12-- WPr- fs vec CQui dominum uere amat omni tempore eius cuſtodit amorem: neq; in anguſtia paſſionis deſe-
. Doz ere aennt rit quem in pacis tranquillitate confeſſus eſt.
Bomo ſtultus plaudet manibus:cum ſpoponderit pꝛo amico ſuo.
. l. Stultus eft qui cum animam fratris ſuſcipit regendam de ſuis gloriatur actibus: & non potius eiĩ᷑

humili compaſſione quicquid poteſt auxilii ſalutaris impendit.
CAnimus gaudens etatem floꝛidam facit:ſpiritus triſtis exſiccat oſſa.
,CQui interna ſpiritus ſancti conſolatione lætatur: etiam bonæ actionis flore decoratur: & fructus
.5 Frnden, lerk eias ſpræmiorum præſtolatur cæleſtium: qui uero triſtitia ſæculi quæ mortem operatur angitur pigue/
B dinem diuinæ charitatis: in robore uirtutum quas exercere uidetur hẽre nullatenus ualet:ſed quaſi
exſiccatis oſſibus marceſcit: quia in bonis actibus quæ facit gratiam dilectionis amiſit.
CIn facie pꝛudentis lucet ſapientia oculi ſtultoꝛum in finibus terre.
CIn facie quidem domini ſaluatoris lucet ſapientia diuinitatis: quam in carne apparens uirtutum
& doctrinæ teſtimoniis demonſtrabat. Verum oculi iudæorum non credentium terrenis potius
deſideriis perficiendis quam ſalutaribus eius monitis: intendebant: ſed & generaliter prudentes
grauitatem ſui ſenſus in ipſa etiã frontis ſpeciæ præmonſtrant: nec tamen ſtulti ad hanc admirãdã
ſectandam

. ei
NX. c ſa ELITr BRyrc N. NP.,
.

ctus: atqʒ flagrantiſſimo amore dilectione dei feruens filiis ſtultis: hoc eſt quibuſdã fidelibus a chari

9 J₰ e werr re . . „ . . . .
4 . r, I. Dere perſidia dogmatis: quia nimirum illud contra exteros hoc contra ſua uiſcera certamen agebant:po

—

CVerba ſapientiæ: aquæ comparantur: quia & lauant mentes audientium & irrigant: ne uel pecca-⸗ ſapu — —

ſectandamq; oculos mentis attollunt:ſed contra qualiter ad finem uoluptatum camalium pertin-
gant tota intentione perquirunt. Non eſt bonum damnum inferre iuſto: nec percutere principem
qui recte iudicat: & de ipſo principe ac iudice ſæculorum: qui pro noſtra ſalute percuti uoluit accipi
poteſt: de omnibus generaliter eccleſiæ rectoribus: qui uel facultatibus nudati ab impiis: uel ipſa
ſunt morte conſumpti. CAPITVLVM. XVIII.
NMWpius cum in pꝛofundum venerit peccatoꝛum contemmi:ſed ſeqiitur eum igno
minia ? oppꝛobꝛium. Qui longis peccatorum *4.”” fentu P t.
tænebris inuolutus ſemel de luce deſperat iam ex deſperatione paſſim ſibi peccandi ſre** V
na relaxat: ſed talis opprobrium futuræ damnationis nulla ratione euadit: quem abu-
“ ſus ſuæ iniquitatis: nulla diuini timoris memoria cohibuit.

Aqua pꝛofunda:verba ex oꝛe niri:⁊ toꝝꝛens redundans fons ſapientie.

„*

torum ſorde deformes remaneant: uel doctrinæ cæleſtis inopia tabeſcant: & quaſi nociua ariditate
deficiant: & quia eadem doctorum uerba fidelium quædam miſtica latent & occulta: quæ ſolertio-
re compræhendantur induſtria: quædam uero aperta: & cunctis audientibus facilia ad itelligendũ
profluunt rectæ hæc & aquam profundam: & torrentem dicit eſſe redundãtem. Poteſt autem & ira
diſtingui: ut quia ueteris teſtamenti ſcriptura tipice prolata ẽ dicatur de ea:aqua profunda uerba ex l
ſor⸗ uiri. Quia dominus & apoſtoli palam utriuſq; teſtamenti ſacramenta mundo reſerabant adiũ- = 1. Pr as
Jgatur de illis & torrens redundans fons ſapientiæ. tefe er. er,
Ger ba bilinguis quaſi ſimplicia ⁊ ipſa perueniunt vſqʒ ad interioꝛa ventris. a., . ſ
CBilingues ſunt cundii heretici: qui praua perſuaſione locutionis ſuæ mentes ſim plicium uelut pe — Teſ! ter
ſtifero ueneno ita corrumpunt ut ad ſanitatem difficile uenire poſſint.
CAQui mollis ⁊ diſſolutus eſt in opere ſuo frater eſt ſua opera diſſipantis.
Quia qui cœpta bona diſtricte nõ exequitur diſſolutione negligẽtiæ manũ deſtruẽtis imitatur. 3
CSubſtantia diuitis vꝛbs roboꝛis eius ?⁊ quaſi murus validus circundans eum. α . r1.. T eyi h
Non terrena ſubſtantia ſemper defendere poteſt: lImmo pleriq; propter diuitias ſunt capti uel oc & . Areen
ciſi. Vnde & eccleſiaſtes ait: diuitiæ conſeruatæ in malum domini ſui: pereunt enim in afflictõe peſ
ſima: melius ergo intelligitur ſubſtantiam laudare uirtutum quibuſcunq; habundat quaſi muro in

expugnabili cunctas hoſtium arcet inſidias. rrirs ar -er Eet B. ei.
CAnteduã conteratur exaltat coꝛ hominis ? cetera. g,. t erlne
CIQdeſt ante contritionem futuræ ruinæ uel damnationis præcedit elatio cordis: atq; praua actio. 91

CQui pꝛius reſpondet quã audiat ſtultũ ſe eſſe demõſtrat ⁊ cõfuſiõe digsnum. er 21 1.
Qui prius doctor eẽ deſiderat quã diſcat ſtultitiæ noxã nõ declinat. Qui iudicareꝓximorũ facta Or- D P. d. 57* 4
priꝰ quã plene cauſã utriuſq; partis dignoſcat. Inordinate feſtinat.ſe cõfuſiõe dignũ demõſtrat. pP Are dor †„
Spiritus viri ſuſtentat imbecillitatem ſuam. errr.r-r-
CEt ipſe uir ait: ſpiritus quidem promptus eſt: caro autem infirma.poteſt & de quolibet uiro ſancto rm P-pe, 6
accipi: qui carnis imbecillitatem ne in tentationibus cedat mentis fortitudine ſuſtinet. Ŕ
CSpiritum uero ad iraſcendum facilem quis poterit ſuſtinere:
CQuia q ad iraſcendum facilis eſt: nec ſeipſum poteſt ſuſtinere.ita ut iratus ſepe dicat: ea quæ poſt ad,, „
modum placidus quia dixerit pœniteat: & plerũq; an dixerit ignoret. Cuius tamen uheſania non/ Syy fFr-de en P ſe
nunquam per ſapientium modeſtiam facillime ſuffertur: atq; ex tempore ſopitur.
Bonum hominis dilatat uiam eius:⁊ ante pꝛincipes ſpatium ei facit.
CDonum charitatis ſiue aliaꝑ uirtutũ quas a dno fideles accipiũtdilatat uiam actiõis eorum: quia . hos L. or- ͤ̃
quãto magis gratia ſpũs ĩtus replẽtur: eo latiꝰforis bonoꝑꝶ operum greſſus multiplicant: atq; inter , 7
magnos eccleſiæ rectores: in futuro culmẽ ſortiũtur honoris. Aliter donũ ſpuale ſaluatoris quod J”M
mundo attulit: dilatauit uiam eius: quod ad plurimas orbis nationes per fidei & dilectionis ſuæ: p“ . Aus Prhrfen
ſentiam cõueniret. non ſolum populos ſed ipſos etiam erum dominos concupiſcentiis renuntia
re ac ſibi libenter obtemperare faceret.
CNJuſtus pꝛioꝛ ẽ:accuſatoꝛ ſui uenit amicus eins:⁊ inueſtigabit eum. . R——0„½
COmnis qui uere iuſtꝰẽ ubi peccãtiũ errata cõſpicit primo ad ſeipſũ oculũ cõſideratiõis inflectit. ſrrs i. 2d⸗.n apt
Dumq; ſuã fragilitatẽ ſollicitꝰ accuſauerit:ſic demũ ad corripiẽdos alios linguam benigniꝰ exerit:
ſed ille ꝗ ſuis fidelibꝰdicere dignatus eſt. Vos aũt dixi amicos: quia quecũq; audiui a patre meo no
ta feci uobis: uenit in cor eius per præſenuã diuinæ contemplationis: & quẽ mundum a ſorde ini/-
quitatis agnoſcit eius humilitatem digna mercede remunerat.
CContradictiones compꝛimit ſoꝛs:⁊ inter potentes quoqʒ diiudicat. ⸗
CSors eſt occulta & incompræhenſibilis prædeſtinatio ex diuina regula procedens. Quæ ĩter po/
tentes hoc eſt electos dum ſingulis propria aſſignat diiudicat.
¶Frater qui adiuuatur a fratre quaſi cinitas firma:⁊ iudicia quaſi uectes urbium.
Cum populus uterq; iudæorũ ſcilicet & gentium fraterna ſibi in xpo charitate cõſentit: unã iam —
catholicæ eccleſiæ ciuitatem conſtruit: & ſicut uectes urbiũ portas muniũt:ita dogmate utriuſq; te/ H — a r. 7.
4

. Pt. . . Jrrr -fease y 6n en —R
T.. Teenn zerr Re erlere, iſtrr XX J.. —ſ-

½

Liber Secundus.c.xix.

ſtamenti eccleſias p orbẽ quæ unam catholicam faciunt: ab infidelium incurſione defendunt. .
21, — = mels od⸗ LCum obſecrationibus loquetur pauper:⁊ diues effabitur rigide.
, . „/ phe ſte! CHumiles ſpiritu humiliter dominum adorant: ut euangelicus ille publicanus:ſuperbi ſua merita
iactant: ut phariſeus. S” 1
à I , 445 F CVir amicabilis ad ſocietatem: magis amicus erit quam frater. . .
rde, ps en DrLsD, † Credés ex gẽtib populus magis amatus a dno: quã iudaicus ſine fide perdurãs. In quo ſecũduʒ
Nel⸗ . ſ⸗ carnẽ natus ẽ. Põt & de apoſtolis ex iudæa natis ĩtelligi: quia magis eos amarent credentes ex gen/
tibus: quam ex ſua gente increduli. CAPITVLVM. XIX. .
