offerens uictim. Et tñ de dñi repromiſſione non dubitans: recte tali reputatur fides ad iuſtitiam: ꝗ
) 9 legis opera ſupergreſſus: deum non mœtu: ſed dilectione promeruit. Cogn oſciris ergo quia qui ex
g . ⸗ fide ſunt:hi filii ſunt abraham. Plenius de hoc in epiſtola ad romanos diſputat quod ſides reputata
eachk.-) , ſit abrahæ ad iuſtitiaz: non in circunciſiõe ſed in præputio. Et diligenter obſeruans docet eos filios
1 6 eſſe abrahæ: quicũq; hac mente crediderint: qua incircunciſus credidit abraham qui exultauit ut ui/
deret diem domini: & uidit & lætatus eſt. Vnde & ad infideles iudæos dicitur: ſi fili eſſetis abrahæ

telker, dit in me:ſed in eum qui me miſit. Vnde & 1ĩ alio loco de generis ſibi antiquitate & nobilitate plau

—— — –

.
6
. ⸗ 4r He

mollita ſunt poſtea & fidei recœpere ſignaculum. Virtutes abraham in quibus ante circunciſionem

deo placuit: diligens lector enumera: & quoſcũq; in ſimili opere repereris. dicito filios eſſe abrahã
iuſtincat in præputio qui circunciſionem non ob mœritum operum ſed in ſignum fidei prioris ac

make 4 . RatanAlecti abrahæ cæteris nationibus miſceretur: & paulatim familia eius fieret incerta: gregẽ iſraheliticũ

opera fide chriſti adornentur. Scita eſt enim ſapiẽtis uera illa ſnia: nõ fidelé uiuere ex juſtitia ſed iu/
ſtum ex fide: ſimul onñditur galatas accepto poſt fidẽ ſctõ ſpũ:dona habuiſſe uirtutũ: ideſt prophetiã:

Fritatem: ſſcut in illis qui dominum nõ ſequẽtes in noĩe eius ſigna faciebant. Ioanne uel maxime cõ
Iquerente: præceptor uidimus quendã in noĩe tuo eicientem demonia: & prohibuimus eũ: quia nõ

arbitrantur. Qui qim manducauerint & biberit in nomine domini. (habent quippe & ipſi altare ſa
crilegum.) & ſigna multa inuocato ſaluatore feciſſe ſe iactent.In die iudicii mœrebuũtur audire. Nõ
CAb hoc loco uſq; ad eũ ubi ſcribitur: qui ex fide ſũt benedicẽtur cũ fideli abrahaz:martion de ſuo

dit aũt abrahã deo: exiẽs de patria ſua in terra quam neſciebat. Sarram nonagenariæm: & ſterileʒ
confidens eſſe parituram: & audita repromiſſione dei quod in iſaac uocaretur ſemen eius: ip̃ iſaac

) 9 — Pbpera abrahæ faceretis. Quæ autem alia illo in tempore cum hæc dicebantur ab eis opera domin?
expetebat: niſi credulitatem in filium dei quem pater miſerat: loquentem. Qui credit in me: nõ cre

dentibus reſpondetur. Et ne dixeritis quia patrem habemus abraham. Poteſt enim deus de lapidi-
* us iſtis ſuſcitare filios abraham. Lapides ibi nemo ambigit dura ſignificari corda gentilium: quæ

„ eepit. Quia en m ex ſemine eius erat xp̃s oriundus: in quo uniuerſarum gentiuzʒ fuerat benedictio
„–repromiſſa: & ab abraham uſq; ad xpᷣm multa erant ſæcula tranſitura. Prouidens deus ne ſoboles di

uodã circũciſionis cauterio denotauit.Vt uiuẽtes interæg- ptios: inter aſſyrios: babylonios: atq;

cunciſus: oli quippe ſine gentis altenus admixtione uiuebantſtatim ut ior ianis upam tranſgieſ-
ſus eſt populus: & in paleſtinæ terram iudæum ſe examen infudit circũciſio neceſſaria futuro ex cõ

ere, r ſſ mixtione gentium pꝓuidit errori. Qd àt a leſu duce ſcdo ſcrnibitur populꝰcircũciſus: ſignificat & in

„ . “ 2

ſpirituali circunciſione credentes eſſe mundando.
¶Pꝛouidẽs aũt ſcriptura.quia ex fide iuſtiſicat gentes.Deus pᷣnũtiauit abꝛahe q; benedicent᷑

in te omnes gentes. I gitur qui ex ſide ſunt benedicentur cum fideli abꝛabam.
CNon quo ipſa ſcriptura: atramentũ uidelicet & mẽbranæ: quæ inſenſibiles ſũt: poſſint ſutura pree-
noſceræ ſed quo ſpiritus ſanctus: & ſenſus qui ĩ littera latet: mulns poſt ſæculis uẽtura prædixerint.
Porro exemplum quo de geneſi ſumptum eſt ita in proprio uolumine continetur: & benedicentur

in ſemine tuo omnes gentes terra Quod apoſtolus: ſuper chriſtum interprætans ait. Non eſt ſcri

teſtimoniis: quæ de ueteribus libris in nouo aſſumpta ſunt teſtamento obſeruare debemus: qd me
moriæ crediderint euangeliſtæ uel apoſtoli: & tantum ſenſui explicato: ſepe ordinem commutaue
rint. Nonnunquam uel detraxerit uerba uel addiderint. Nulli uero dubium quod in Iſaac & lIa/
7 cob:ſiue in duodecim putiaieni een qui de abraham ſtirpe deſcendunt: non fuerint benedi/
dtæ: uniuerſæ nationes: ſed in chriſto Ieſu per quem omnes gentes laudant deum: & benedicitur
Inouum nomen ſuper terram. Poteſt autem apoſtolus & de alio geneſeos loco exemplum ſeminis

—

—

upaeribi ſcribitur: eduxit autem foras haud dubium quin abraham deus: & dixit ei. Aſpice

s

Qabraham deo: & reputatum eſt ei ad iuſtitiam. Quicumq; igitur credunt: benedicentur cum fi-
AQeli abrahamiqui ob ægregiam in deum fidem primus in eum crecidiſſe narratur. Sicut ænos ob
principalem in deum ſpem: & inter cæteros eminentem ſperaſſe ſcribitur. inuocare dominum deũ
Non quo & abel de quo dominus ait: uox ſanguinis fratris tui clamat ad me & cæteri deinceps deũ
fon ſperauerint inuocare: ſed quo ex ea parte unuſquiſq; appelletur quam uel maximehabet.
= 1 - e LEXFLICI.

4

chaldæos: hoc ſignaculo diſtinguerentur. Deniq; per quadraginta annos in heremo Nullus eſt cir

heremo ceſſaſſe circunciſioneʒ: quæ in ægypto rationabiliter exercebatur: & a domino leſu chriſto

ptum ex ſeminibus quaſi in multis: ſed quaſi in uno qui eſt chriſtus. Hoc autem in omnibus pœne

tin cælum & numera ſtellas ſi poteris dinumerare eas. Et ait illi. Sic ent ſemen tuum: & credidit

——,.— —

— Edð — — — —

Pꝛologus ſecũdi lib.in Epiſto.ad gala.

CEXPLICTT LIBER PRIMVS. INCIPFT PROLOGVS SANCTI HIERONYMI
IN SECVNDVMLIBRVM SVPER EPISTOLAM BEATI PAVLI APCOSTOCILI
Ab GALATAS.

☛ VOD in primo commentariorum ad galatas libro: cum de gentium
65propfietatibus diſputarem intactum reliqueram: nunc in ſecundo red
☛M dendum uidetur qui ſunt galatæ: uel quo unde tranſierint. Vtrum indi
genas eos fuderit: an aduenas quam nunc incolunt terra ſuſceperit: &
utrum linguam conubio perdiderint: an & nouam didicerint: & non A arn, Mrre frLerr
amiſerint ſuam. Marcus uarro cunctaruʒ antiquitatum diligentiſſim? “
perſcrutator & cæteri qui eũ imitati ſunt multa ſuper hac gente: & di⸗-
gna memoria tradiderunt. Sed quia nobis propoſitum eſt incircũciſos
homines non ineroducere in templum dei: & ut ſimpliciter fatear mul
ti iam anni ſunt: quod hæc legere deſiuimus: lactantu noſtri quæ in ter ) arlan F⸗ 2=ðèð
Z —ANttio ad probum uolumine de hac gente opinatus ſit uerba ponemus.
— mHGalli inquit antiquitus a candore corporis galatæ nuncupabantur: & Pd, a wdore pans gallate 4
ſibilla ſie eos appellat. Quod ſigniſicare uoluit poeta cum ait: tum lactea colla auro innectuntur: cuʒ ppartr,
poſſet dicere candida. Hinc utiq; gallatia prouintia in quaʒ galli aliquando uenientes cum græcis iddkr teſe
ſe miſcuerunt. Vnde primum: ea regio gallogræcia: poſt galatia nominata ſit: nec mirum ſi hoc ille Eallana PRerre
de galatis dixerit & occidentales populos tantis in medio terrarum ſpatiis prætermiſſis: in orientis Prllex ð P T.la
plaga conſediſſe memorarit:cum conſtet orientis contra: & græciæ examina ad occidentis ultima H
perueniſſe. Marſiliam focæi condiderunt: quos ait uarro trilingues eſſe quod græce loquãtur: & la Soren terl. . /
tinæ: & gallicæ. Oppidum rhoda: coloni rhodiorum locauerunt. Vnde amnis rhodanus nomẽ ac 9
cepit. Prætermitto chartaginis conditores tyrios: & agenoris urbem prætereo: thebas liberi quas in
aphrica condidit: quæ ciuitas nunc tebeſtis dicitur. Relinquo eam partem libiæ quæ græcis urbibꝰ
plena eſt. Ad hiſpanias tranſgredior: nonne ſaguntuʒ græci ex inſula iacincto profecti condiderürt
& oppidum tarteſſon: quod nunc uocatur carteia: iones græci homines locaſſe referuntur: montes
quoqʒ hiſpaniarum: calpæ hydria pyrenæ: item inſulæ afrodiſiades: & gimmaſiæ: quæ uocantur ba
leares. Nonne græci ſermones inditia demõſtrãt: ipſa italia a græcis populis occupata: maior quõ/
dam græcia uocabatur: Certe quod negari non poteſt romani de æneſiani hominis ſtirpe genera/-
ti ſunt. Ex quo euenit ut & in occidente græci ſepe acuminis reperiantur ingenia: & in oriente ſtoli
ditatem barbaram redoleant. Nec hoc dicimus quod non eregione: utrobiq; diuerſa naſcantur: ſz

quo ex magna parte:etiam cæterĩa quæ non ſunt:ſimilia nuncupentur. Itaq; non mirum eſt ſtultos
& ad intelligentiam tardiores galatas appellatos: cum & hylarius latinæ eloquentiæ: rodanus gal PPr- l P1. Wnt
lus ipſe & pictauis genitus.In hymnorũ carmine gallos indociles uocet. Et quod nunc oratorũ fer·
tiles ſunt: non tam ad regionis diligentiam: quam ad rethoricum clamorem pertinet. Maxime cuʒ
aquitania: græcã ſe iactet origine: & galatæ nõ de illa parte terraꝶ: ſed de ferocioribꝰ galliis: ſint ꝓ , ,
fecti. Vultis ſcire o Paula:& euſtochiũ quũo apoſtolus unãquãq; ꝓuinciã ſuis ꝓprietatibꝰ denotarit ½ * — S⸗ 1
5*

en⸗ tr: We 3Iſeete

—

uſq; hodie eadẽ uel uirtutũ ueſtigia pmanent: uel erroꝶ. romanæ plebis laudatur fides: ubi alibi tã
to ſtudio:& frequẽtia ad eccleſias & ad martyrũ ſepulchra cõcurritur: ubi ſic ad ſimilitudinẽ cæleſtis
tonitrui amẽ roboat: & uacua idoloꝶ tẽpla q́̃tiũtur. Nõ qd alia hẽant romani fidẽ niſi hãc quã oẽs
xpᷣi eccleſiæ: ſed qd deuotio ĩ eis maior ſit: & ſimplicitas ad credẽdũ. Rurſũ facilitatis & ſupbiæ ar- .N arg
guütur. Facilitatis ut ibi: rogo uos fratres ut obſeruetis eos: ꝗq diſſenſiões: & offendicula: p̃ter doctri/ J

nã quã uos didiciſtis faciũt: & declinate ab illis:huiuſmõi enĩ xpᷣo dño nõ ſeruiũt: ſ̊ ſuo uẽtri: & p
dulces ſermones & bnñdictiões ſeducũt corda ĩnocẽtiũ. Veſtra enĩ obœdiẽtia:ĩ oẽm locũ puulgata
Cc̃. Gaudeo igitur ĩ uobis:& uolo uos ſapiẽtes eẽ ĩ bonũ: & ſimpliges ĩ malũ.Superbiæ uero:noli altũ 1. 2
(ſapere ſed time: & nolo uos ignorare fratres miſteriũ hoc: ut nõ ſitis ipᷣi ſapiẽtes. Et ĩ ſequẽtibꝰ dico P
enim p gram quæ data ẽ mihi oĩbus qui ſüt ĩteruos nõ plus ſapere quã oportet ſapere: ſed ſapere
ad ſobrietatẽ: & aprius gaudere ci gaudeti bꝰ: flere cũ flẽtibꝰ.Idipſũ iuicẽ ſentiẽtes.Nõ alta ſapien/

tes: ſed humilibus cõſẽtiẽtes. Nolite eẽ prudẽtes apud uos metipſos. Corithios quoq; notat quod er pe etet.

mulieres eoꝶ intecto capite ſint: & uiri comã nutriãt: & ĩdifferẽter: ueſcãtur ĩ tẽplis: & ĩflati ſapien/
ftia ſæculari: reſurrectionẽ carnis negẽt. Hæc ex parte uſq; hodie pmanere:nõ põt dubitare ꝗ achaiã
uuigderit. Macedones ĩ charitate laudatun& ĩ hoſpitalitate: ac ſuſceptiõe fratrũ. Vñ ad eos ſcribit᷑: de
charitate ãt fraternitatis. Nõ neceſſe habemꝰſcribere uobis:ipᷣi enĩ uos a deo didiciſtis: ut diligatis ĩ
uicẽ.Et enĩ facitis illud ĩ oẽs fratres ĩ uniuerſa macedonia. Sed repræhenduntur quod otioſi domꝰ
circũ eant: & alienũ expectãtes cibũ: dum ſingulis placere deſiderant: & huc illucq; diſcurrãt ꝗd apc
. ſingulos agatur enũtiẽt. Sequitur.n. Rogamus aut uos fratres: ut habundetis magis: & opam detis
ut geti ſitis: & ut ueſtrũ negotiũ agatis:& operamini manibus ueſtris ſicut præcipimꝰ uobis: & ut ho
neſte ambuletis ad eos ꝗ foris ſunt: & nullius aliquid deſideretis. Quod ne ꝗs putet officio magis
docentis quã uitio gentis admonitũ ĩ ſecũda ad eoſdẽ ĩculcat ac replicat dicẽs: Nã & cũ eſſemꝰ apq
uos:hoc denũtiabamꝰ uobis: qm̃ ſi quis operari non uult:nec maãducet: Audiuimus enim inter uos
mm ii

Viber Secundus.c.iii.

quoſdam ambulare in quĩete nihil operantes:ſed curioſe agentes. His autem qui eiuſmodi ſunt de
nuntiamꝰ: & obſecramꝰĩ dño Ieſu xpᷣo: ut cũ ſilẽtio opantes: ſuũ panẽ mãducẽt.Lõgũ ẽ ſi uelim de
apoſtolo & de ſcripturis oĩbꝰſingularũ gẽiũ: uel uirtutes obſeruare: uel uitia cũ ad hæc ipſa quæ di
ximus: inde deuolutiſumus quod galatæ ſtulti & uecordes ꝓnũtiati ſint. Scit mecũ ꝗ uidit anciran
metropolim galatiæ ciuitatẽ: quod nune uſq; ſciſmatibus dilacerata ſit:quod dogmatũ uarietatib?
cõſtuptata: omitto catafri gas: ofitas borboritas: & manicheos. Nota eni i hæc humanæ calamita-
tis uocabula ſunt: quis unquam paſſalorincitas: &ᷓ aſcodubros: & arcotyritas: & cætera magis portẽ
ta quã numina in ꝗlia parte: romani orbis audiuit: antiquæ ſtultitiæ uſq; hodie manẽt ueſtigia. Vnũ
eſt quod inferimus: & promiſſum in exordio reddimꝰ: galatas excepto ſermone græco: quo omnis
oriens loquitur: propriã linguã eandẽ pœne hẽre quam treuiros: nec referre ſi aliqua exinde corru
perint: cum & affri phœnicum lingua: nõnulla ex parte mutauerint: & iĩpſa latinitas: & regionibus
quotidie mutetur & tempore: ſed iãa ad propoſitum: reuertamur. —JèòôMM
CFINIT PROLGGVS. INCIPIT LIBER SECVNDVS.
Vicumq eniʒ ex opibus legis ſũt:ſub maledicto ſũt. Scriptũ ẽ eniʒ: maleędictus oĩs
aqui non permãaſerit in omnibus que ſcripta ſunt in libꝛo legis ut faciat ea.
Hunc morem habeo ut quotienſcũq; ab apoſtolis de ueteri inſtrumento aliquid ſumi
MMMur:recurram ad originales libros: & diligenter inſpiciã quomodo in ſuis locis ſcripta ſũt.

e⸗ Inueni itaq; in deuteronomio:hoc ipſum apud ſeptuaginta interprætes ita poſitum: Maledictus
X* * ₰ „ „ . 9 „₰„ * * 2* 2 2, —
2 omnis homo qui non permanſerit in omnibus ſermonibꝰlegis huius: ut faciat illos: & dicit oĩs po
k— pulus fat. Apud aquiiam uero ſic: maledictus qui non ſtatuerit uerba legis huius ut faciat ea: & dicet
A . omnis populus uere. Symmachus: maledictus qui non firmauerit ſermones legis iſtius ut faciat eos
S. & dicet omnis populus amen. Porro theodotion: ſic tranſtulit. Maledictus qui non ſuſcitauerit ſer-
Nee mones legis huius facere eos: & dicet omnis populus amẽ. Ex quo intelligimus apoſtolum ut ĩ cæ

teris ſenſum magis teſtimonii poſuiſſe quã uerba:& incertum habemus utrum ſeptuaginta inter-
prrætes addiderint omnis homo & in omnibus: an in ueteni hebraico ita fuerit: & poſtea a iudæis de
. letum ſit. In hanc me autem ſuſpitionem illa res ſtimulat: quod uerbum oĩs: & in oĩbus quaſi ſenſu
ſuo neceſſarium ad probandum illud quod quicũq; ex operibus legis ſunt ſub maledicto ſint: apo/

—

olus uir hebreæ peritiæ: & in lege doctiſſimus nunquam protuliſſet: niſi in hebræis uoluminibus

omnis ſiue omnibus ſcriptum eſſe. Et cum ſeptuaginta interprætibus concordare. Fruſtra igitur il
lud tulerunt iudæi Ne uiderentur eſſe ſub maledicto ſi non poſſent omnia complere quæ ſcripta
ſuntGumm antiduiores alterius quoq; gentis litteris id poſitũ fuiſſe teſtentur. Quoniã aũt nemo poſ
ſit explere legem: & cuncta facere quæ iuſſa ſunt: & alibi teſtatur apoſtolus dicens. Quod enim erat
impoſſibile legis:in quo infirmabatur per carnẽ:deus filium ſuum mittens in ſimilitudinem carnis
peccati:de peccato condemnauit peccatum in carne: quod ſi uerum eſt poteſt nobis obici. Ergo &

a ſp? R moyſes: & eſaias: & cæteri prophetæ qui ſub operibus legis fuerunt: ſub maledicto ſant. Qucd ng
P. 4 P. 9 E timebit annuere qui dicentem apoſtolum legerit quia chriſtus nos redemit de maledicto jegis: fa-

en P

— ð

dus pro nobis maledictum: & reſpondere unũquẽq; ſanctorum ſuo tempore maledictionẽ factuʒ
eſſe pro populo.Nec ſtatim hoc tribuẽs & iuſtis uiris: uidebitur detrahere ſaluatori: quaſi nihil præ
2 — „IYcipuum: excellens habuerit. Factus pro nobis maledictum: cum & cæteri pro aliis maledictum fa⸗
* Jd =aled clr Em cti ſunt. Nemo enim illorum quãuis factus fuerit ipſe maledictio: de maledicto quempiam libera/
. it abſq; ſolo domino lIeſu chriſto:qui prætioſo ſanguine ſuo: & nos omnes & ipſos moyſen dico

ctum putetis: ſcriptura teſtis eſt: quia chriſtus gratia dei ſiue ut in quibuſdam exemplaribus legitur
abſq; deo pro omnibus mortuus FKsi autem pro omnibus & pro moyſe: & pro uniuerſis prophe-

tis ex quibus nullus potuit delere chy

& aaron prophetaſq; cunctos & patriarchas: de maledicto legis redemit. Nec hoc ex meo ſenſu di/
P 2 yrographum uetus quod aduerſum nos ſcriptũ erat: & affige/

re illud cruci. Omnes peccauerunt: & indigent gloria dei. Eccleſiaſte quoq; hanc affirmãte ſenten-
ſtiam. Homo non eſt iuſtus in terra: qui faciat bonum & non peccet. Deniq; & inferius apoſtoli di-
c(ctum manifeſte docet. Nec moyſen: nec illuſtrem aliquem de antiquis uirum apud deum iuſtiſica-
ri potuiſſe per legem. Sequitur enim. ðUM E
Auoniam autem in lege nemo iuſtiſicatur apud deum:manifeſtum eſt quia iuſtus ex ſide vi
nit. Lex autem non eſt ex ſide:ſed qui fecerit ea vinit in illis.
CExemplum quo probatur iuſtus ex fide uiuere: & non ex operibꝰ:de abbachuc tulit: qd ita ſeptua
ginta interprætes ediderunt: iuſtus autem ex fide mea uiuit. Aquila & theodotion iuſtus autem ex
ñide eius uiuit:ideſt dei. Conſiderandum itaq; quia non dixerit homo aut uir ex fide uiuit: ne occa/
TIe, 3 e— ſonem ribueretad uinutum opera contenendka:led iuſtus exftde uimt. Vt duicumq fidelis eſſet:

— WrrE

7

—

7

Rtatem mitæ quiſqumpaſkamaIf achbusacenchſſer Porer ergo ſeri ut irohiquis inſ
4 men uiuit abiq; fide chriſti: ſi legenti ſcrupulus commouetur: pauñ uerba ſuſcipiat in quibus de
ſe ait:ſecundum iuſtitiam quæ in lege eſt ſine reprehenſione. Erat igitur paulus tunc iuſtus in lege
ſed necdum

& per fidem uicturus: non aliter poſſit ad fidem uenire uel in ea uiuere: niſi prius iuſtus fuiſſet: & pu/

haberetur: quã ob cãm ſamaritanorũ hebræa uolumina relegens: inueni chol quod interprætatur

=

=

—

—,se—
—

—

Mnd

—— J,——

- —— „—— — — — — ——r- —ðẽ

2., In epiſtolam ad galatas.

ſed necdum uiuere poterat: quia non habebat in ſe chriſtum loquentem. Ego ſum uita. In quẽ cre⸗ rl . 1. .
dens poſtea cœpit & uiuere. Faciamus & nos aliquid ſimile huic quod dicitur: iuſtus ex fide uiuit: et E-: —

„* „ „ . * . — . „₰ „ . . . . —
u dicamus caſtus ex ſide uiuit: ſapiens ex fide uiuit: iortis ex fide uiuit: & a cæteris uirtutum partibus ui ar⸗ yl- . ,
4. 9 „ ecinam ſententiam proferamus aduerſum eos qui in chriſtum non credentes fontes & ſapientes: 16/ of
, Te ** pPerantes ſe putant eſſe uel iuſtos. Vt ſciant nullum abſq; chriſto uiuere: ſine quo omnis mirtus in ui/

uo eſt. Poteſt præſens teſtimonium: & ſic legi quia iuſtus ex fide ut deinceps inferat uiuis Quod au
i tẽ ait lex no eſt ex fide ſed ꝗfecerit ea uiuit ĩ III is. Manifeſtiſſime dem õſtratu r. Nõ ſimplicè dici uita
ſed eam quæ referatur ad aliquid Iuſtus quippe ex fide uiuit: & non additur in his ſiue in illis. Viuẽs
autem in lege qui fecerit ea uiuet in illis. Hoc eſt in his quæ fecit quæ putauit boha: mercedem labo
ł ris ſui habens: ea tantum opera quæ fecit ſiue longitudinẽ uitæ (ut iudæi putant)ſiue declinationẽ
pœne per quam tranſgreſſor legis occiditur. Viuere autem in illis non putemus apoſtoli uerba eẽ:
ſed ezechielis prophetæ: ꝗ ait: & eduxi eos imdeſertum: & dedi eis præcepta mea: et iuſtincationes
meas demonſtraui eis: quas faciet homo: & uiuet in eis. Qui cum illos qĩ præceptis & iuſtificationi
bus ambulaſſent uiuere dixiſſet: adiecit & dedi eis præcepta non bona: & iuſtificationes in quibꝰ nõ
uiuerent in eis non adiunxit bona: ubi uero poſuit in quibus non uiuent in eis addidit: & ego dedi
eis præcepta non bona: & iuſtificationes in quibus non uiuent in eis. Sed hæc plenius in ezechiel.
i Nunc ad ordinem: epiſtolæ reuertamur. ”l .Mð
n CChꝛiſtus nos redemit de maledicto legis:factus pꝛo nobis maledictum.
1o Subrepit in hoc Ioco martion de poteſtate creatoris: quem ſanguinarium crudelem infamat: &
n uindicem: aſſerens nos redempros eſſe- e per chriſtum qui alterius boni dei filius ſit. Qui ſi intellige⸗
u ret quo differunt: emere: & redimere. Quia qui emit alienum emit: qui autem redimit ideſt id pro
er prie:quod ſuum fuit: & ſuum eſſe deſiuit. Nquam ſcripturarum uerba ſimplicia: in calumniam ſui AAr. lep pena-r)
dogmatis detorquæret. Redemit ergo nos chriſtus de maledicto legis: quod peccantibus conſtitu
e⸗ tum eſt. Quos ipſe increpat per prophetam dicens. Ecce peccatis ueſtris uenditi eſtis: & iniquitati-
de bus ueſtris dimiſi matrem ueſtram. Et apoſtolus hoc ipſum replicat dicens. Ego autem carnalis ſuʒ
ni uenundatus ſub peccato. Maledicta quoq; legis quæ in leuitico: & deuteronomio ſcripta ſunt. Nõ .
do Ideo auctore complentur: ſed propherico ſpiritu his qui peccaturi erant eaq; uentura ſint nuntian-
bu

tut. Quod ſi apoſtoli uoluerit nos teſtimonio coartare dicentis. Quicũq; ex operibus legis ſũt ſub
in Imaledicto ſunt. Scriptum eſt enim. Maledictus omnis qui non permanſerit in omnibus quæ ſcripta . er —
il C ſunt in libro legis: ut faciat ea & aſſerere omnes qui ſub lege fuerint fuiſſe maledictos. Interrogemꝰ MRD=D Iſ.
1 eum utrum hi qui ſub euangelio chnſti ſunt: & eius præcepta non faciunt: maledicti ſint an non: i 1 .

maledictos dixerit: id habebit in Tuan gelio quod nos habemus in lege.Si maledictos negauerit fru
= tra ergo euangelii præcepta ſunt poſita: & abſq; mercede erunt hi qui illa compleuerint. Solui-
ni turuerum hor mõ: quomodo xps Ieſus ex maledicto nos legis liberauit factus pro nobis maledi
13 ctum: ita de maledicto quoq; euangelii quod ſtatutum eſt ſuper eos qui eius præcepta non fecerint
ruit nos: factus pro nobis ipſe maledictum: ſciens talenti quoq; minimam non dimittere portioné
i, Deu.zl.d. ¶Quis ſcriptum eſt maledictus omnis qui pendet in ligno:ut in gẽtibus benedictio abꝛahe fie
ret in chꝛiſto ieſu:vt repꝛomiſſionem ſpiritus accipiamus per ſidem.
— Antequd de ſẽſu: & uerbis apoſtoli diſputemꝰ iuſtũ uidetur deuteronomii teſtimoniũ de quo &
„r apoſtolus hæc ſupſit paucis replicare & cõponere illud cæteris editiõibꝰ. Septuagita ergo ĩterpᷣtes XX B
iĩta hũc locũ trãſtulere. Si ät fuerit ĩ aliquo peccatũ iudiciũ mortis,: & monu fuerit/& ſuſpẽdenitis eũ
iligno. Non dormiet corp illi? ſup lignu ſʒ ſepeliétes ſepelietis eũ ĩ die illa:qa maledict?a deo oĩs
. qui pendet in ligno: & non contammabis terram tuam quam dominus deus ueſter dabit uobis i .
hereditatem. Aquila. & cum fuerit in uiro peccatum iudicium mortis: & occiſus fuerit & ſuſpende-ey-? 7 ⸗
ris eum ſuper lignum. Non commorabitur morticinum ipfius uperlignum ſed ſepeliens ſepelies y
5 eum in die illa: quia maledictio dei eſt: qui ſuſpenſus eſt: & non contaminabis humum tuum: quazʒ
4 dominus deus tuus dabit tibi hereditatem. Symmachus: ſi autem fuerit homini peccatum ad iudi- Sr-eh-
cium mortis: & occiſus fuerit: & ſuſpenderis eum ſuper lignum non pernoctabit cadauer ipſius
ſuper lignum ſed ſepultura ſepelies eum in die ipſa quia propter blaſphemiam dei ſuſpenſus eſt. & 1.
. non contaminabis terram tuam: quam dominus deus tuus dabit tibi ad hereditatem. Theodotion .αιz m
& quia ent inuito peccatum iudicium mortis: & morietur & ſuſpendes eum in ligno non dormiet
morticinum eius ſuper lignum quia ſepultura ſepelies eum in diæ ipſa quia maledictio dei eſt ſu-
ſpenſus: & non contaminabis adamaʒ tuam quam dominus deus tuus dederit tibi hereditatem. e‚
. Porro adama:terra ſiue humus: lingua hebrea appellatur. In eo autem loco ubi aquila: & theodo⸗ P⸗ 7*
7 tion ſimiliter tranſtulerunt dicentes: quia maledictio eſt ſuſpenſus. In hebreo ita ponitur chi
eloym thalui: hæc uerba hebionillæ hereſiarches ſemi chriſtianus: & ſemiiudæus ita interpræra
1 tus efft. Ideſt quia iniuria dei eſſe ſuſpenſus.Memini me in altercatio/
1 ne iaſonis & papiſci quæ græco ſermone conſcripta eſt ita rePeriſſe—
Ideſt maledictio dei qui appenſus eſt. Dicebat mihi hebreus qui me in ſcripturis aliqua ex parte in

mm iii

iber Secundus.c.iii.

J 91. 12 . ſtituit: quod poſſit & ita legi: quia contumelioſe deus ſuſpenſus eſt: Hæc idcirco congefſimus: quia
— – 1. 2. H l 4 ſamoſiſſima quæſtio eſt: & nobis ſolet a iudæis pro infamia obici: quod ſaluator noſter & dominꝰ
. A. „ ſub dei fuerit maledicto. Primum igitur intuendum eſt: quod non quicũq; in ligno pependerit ma
ledictus ſit apud deum: ſed qui peccauerit & propter ſcelus morti fuerit adiudicatus: ſublatuſq; ĩ cru⸗
cem non ideo maledictus quia crucifixus eſt: ſed quia in talem inciderit reatum ut meruerit cruciſi-
gi. Deindeillud opponendum quod inferius cauſa patibuli plenius exponatur ſcribitur a referen-
Ite ob maledictum & blaſphemiam dei eum eſſe ccixum(Quocd apertius ſymmachus tranſtulit
dicens quia propter blaſphemiam dei ſuſpenſus eſt. Ad extremum interrogemus eos ſi ananias &

. Nanas AS 2 7 quoq; nonagena ius ſub antiocho rege ſyriæ: & cũ ſeptẽ filiis glorioſa mater: utrũ maledictos 6 05
Wrzahe! Zeſtimaturi ſuerint: an omni benedictione digniſſimos? certe ſi crucem quam amam patauerat mar-
Eleazars O y. Gacſdocheo non ipſe pro ſuo morrito conſcendiſſet putomnardochus in cam non ut maledidus ſed
leaze 7 R—, ut uir ſanctus aſcenderet. His & cæteris ſimilibus comprobatur illum eſſe maledictũ qui dignum fa
Ri, Pns cinus paubulo perpetrarit. Non eum qui iniquitate iudicum: & inimicorum potentia: nel clamore
vrdoje ns fanisi aut uirtutum inuidia: aut regis ita fuerit crucifixus. Et nabotham quondam: ad ezezabel litte-
ras:itota iezrahel ciuitas morte danauit. Sed ſanguis eius in typo xpᷣi multa poſt ſæcula uindicatur.
Dicente domino ad oſeæ. Voca nomen eius iezrahel quia adhuc modicum: & ulciſcam ſanguineʒ

—

btrareritaliguis uel addiderit. Si enim ſemel auctoritatem ſeptuaginta interprætum ſequæbatur
Debuit ſicut ab illis editum eſt & dei nomen adiungere. Sinuero ut hebreus ex hebreis: id quod ſua
iingua legerat putabat eſſe ueriſſimum nec omnis nec in ligno quæ in hebreo non habentur aſſu-
meret: ex quo mihi uidentur: aut ueteres hebreorum libri aliter habuiſſe quã nũc habẽt:aut apoſto⸗

—

lum ut ante iam dixi ſenſum ſcripturarum poſuiſſe non uerba: aut quod magis eſt æſtimandũ poſt

paſſionem chriſti: & in hebreis & in noſtris codicibus ab aliquo dei nomen appoſitũ ut infamiã no

2 is inureret: qui in chriſtum maledictum a deo credimus. Audaci itaq; pede in hoc procedo certa-
men ut ad libros prouocẽ nullo loco ſcriptũ a deo quẽquã eẽ maledictum: & ubicuq; maledicti

—

. 4 ponitur nũquã dei nomẽ adiunctum. Maledictus tu ab omnibus beſtiis dicitur ad ſerpentem: & a
—b&

adam./ Maledicta terra in operibus tuis & ad cain- Maledictus tu ſuper terram & alibi. Maledi⸗

En⸗ canaam puer: famulus erit fratribus ſuis. Necnon in: alio loco. Maledictus furor eorum. quia a
dax & ira eorum quia dura. Longum eſt ſi uniuerſas maledictiones: quæ in leuitico: & in deutero-
nomio: & in leſu nauæ ſcribuntur enumerem: & tamen in nulla erum: dei nomen eſt additum. In
tantum ut etiam ipſe ſathanas: cum de iob polliceretur quod ſi grandibus præſſus fuiſſet anguſtiis
blaſphemaret: a meliori parte: hoc ſigniſicauerit dicens niſi te benedixerit in faciem. Et in regnorũ
libris. Nabotham propterea lapidatus refertur: quia benedixerit deum & regem. Nullum autez de/
bet mouere quod xps pro nobis maledictum factus ſit: & ꝗa deus qui nunc eu dicitur feciſſe maledi

ctum:ipſe cum neſciret xp̃s peccatum pro nobis eum peccatum fecit: & ſaluator de plenitudine

— õ

pattis: exinaniuit ſe formam ſerui accipiens: uita mortuus eſt: ſap ientia dei fatuitas eſt appellata. Vt

„ℳ r en, us eſt ſtultitia ut nos ſapiẽtia fieremus. Ille ſe de plenitudine: & de forma dei: euacuauit formã ſer/
. ui accipiens. Vt in nobis habitaret plenitudo diuinitatis: & dñi fiereme ſeruis. Ille pependit i ligno

“ ut peccatũ quod cõmiſeramus in ligno ſcientiæ boni ac mali: ligno deleret appenſus. Crux ei? ama

quod ſtultum erat dei ſapientius fieret hominibus. Et in ſexageſimo octauo pſalmo de ſe loquitur.

R

——

eſt. Ille mortuus eſt ut nos niueremus. Ille deſcendit ad inferos ut nos aſcẽderem? ad cælum. Ille fa/

———.iUbb —

ras aquas uertit in dulcem ſaporen: & ſecuriz perditi in profundumq; dimerſaʒ miſſa influẽta ior/
anis leuauit. Ad poſtremum factus eſt ille maledictio: factus inquam non natus ut benedictiones

—— 5.

uæ promiſſiee fuerant abrahæ ipſo auctore & præuio träſſerrentur ad gentes: & ſpiritus repromiſ-

ſio per ſidem illius compleretur in nobis quam dupliciter debemus accipere: aut in uirtutum ſpi-
ritualibus donis: aut in ſcripturarum intelligentia ſpirituail. ð
Fratres ſecundum hominem dico:tamen hominis teſtamentum confirmatum nemo ſper/
nit aut ſuperoꝛdinat:abꝛahe dicte ſunt repꝛomiſſiones ⁊ ſemini eius. Non dico ⁊ ſeminibus q̃ſi
in multis:ſed quaſi in vno:⁊ ſemini tuo qui eſt chꝛiſtus. Hoc autem dico teſtamentum conſir/
matum a deo:que poſt quadringentos ⁊ triginta annos facta eſt lex non irritum facit ad ena/
cuandam repꝛomiſſionem quaſi ex lege hereditas iam non ex repꝛomiſſione. Abꝛahe autẽ per
repꝛomiſſionem donauit deus. õ
CApoſtolus aũt qui omnibus oĩia factus :ꝛut oẽs Iucrifaceret & debitor græcis ac barbaris: ſapicti
„ 2 6 bus & inſipiẽtibꝰ: alatis quoc duos aulo an ſtultos dixerat: factus ẽ ſtuſtꝰ. Nõ enĩ ad eos his uſus
7 E *CEargumẽtis quibꝰad romanos ed ſimplicioribus: & quæ ſtulti poſſint iĩtelligere:& pœne de triuio

—

S fl
ad ge. P ͤ quod ne uideretur ĩperitia & nõ artè ſeciſſe prudẽtẽ placat ante lectorẽ: & quæ dictur eſt temperat
. præſfatiõe præmiſſa. Fratres ſecũdũ hoĩem dico ꝙ eni dicturus ſũ:nõ dico ſecũdũ deũ: nõ dico ſe-
cundum

õ S azarias & miſahel. Nolentes adorare idolum nabuchodonoſor fuiſſent in ligno ſuſpenſi eleazarus

iezrahel ſuper domum hieu. Hæc aduerſum iudæos. Cæterum ut ad nos redeat diſputatio ſcire nõ
poſſum: Quare apoſtolus in eo quod ſerpturm eſt: maledictus a deo omnis qui ꝑpẽdet in ligno uel

eus tu ſcis inſipientiam meam & delicta meaa te nõ ſunt abicõdita. Iniuria itae dñi noſtra gloria

1

cundum reconditam ſapientiam: & eos qui ſolido poſſunt ueſci cibo ſed ſecundum eos qui ob te. Sola .
re, yl, 3 e Pr.

neritudinem ſtomachi lacteo rore paſcuntur: & nequaquã ualẽt audire quæ grandia ſunt. Vnde
ad corinthios in quibus audiebatur fornicatio: & talis ſornicatio quæ nec inter gentes quidem ait.
Ego dico:& non dominus.Et ad eoſdem in ſecunda: quod loquor non ſecundum dominum lo-
uor:ſed quaſi in inſipientia. Putãt aliqui quod de teſtamẽto hominis: & de teſtatoris morte: & cæ-/
teris hũanæ ſimilitudinis diſputarit exẽplis dixerit. Fratres ſecũdũ hoĩieʒ dico. Mihi ãt uidet᷑: & pp
fhoc quidem quod illi arbitrantur: ſed maxime propter illud quod ſequitur eſſe præmiſſũ. Ideſt nõ ,
Idicit: & ſeminibus quaſi in multis ſed quaſi in uno & ſemini tuo qui eſt chnſtus. ODẽs ſcripturas ſen- r 9 3
(ſuac memoria peragrans nunquam plurali numero ſemina ſcnpta tepperi:ſed ſiue in bonam par- 1 FH D
tem:ſiue in malam: ſemper ſingulari numero dicitur. Necnon & illud quod infert:hoc autem dico = 0
teſtamentum confirmatum a deo.Si quis diligenter hebrea uolumina: & cæteras editiones cuʒ ſe/
ptuaginta inrerprætum tranſlatione contulerit. Inueniet ibi teſtamentũ ſcriptũ. Non teſtamentum 4
ſonare ſed ꝑactum. Quod hebreo ſermone dicitur berith. Vnde manifeſtũ id feciſſe apoſtolũ qc P⸗ ,z
promiſit. Nec reconditis ad galatas uſũ eẽ ſenſibus: ſed quotidianis & uilibus & quæ poſſint niſi p- 5, .
miſſiſſet: ſecũdum hominem dico: prudentibus diſplicere. Supputandi in hoc loco anni ab eo tem/ j He-

*

pore quo dũs ad abraham loquutus eſt dicens: & in ſemine tuo benedicentur omnes gẽtes uſq; ad . . JG
legiſlatorẽ moyſen: utrum quatuorcenti triginta ſint uel quomodo in geneſi ipſi abrahæ dommhus/ ſeyſ⸗ 1/ .
polliceatur quod poſt quadtingentos annos de terra ſeruitutis filii eius exituri ſint. Non enim par-
ua res eſt: & a multis queſita neſcio an ab aliquo ſit inuenta. Illud etiam quod in eodem libro de tha h
mar: & duobus eius paruulis legitur. Quod ſcilicet primus qui dicitur zara miſerit manũ ſuã: & ob M ,
ſtetrix ligauitei coccinu: 6 dehincillo manũ intrinſecus retrahente: manum poſterior qui phares . . -.
uocatur porrexerit. Præſenti loco congruit quod oſtenderit ifrahel in legis opere manum ſuam: & ν Te. N-lE- X
eam prophetarum & ipſius ſaluatoris pollutaʒ cruore contraxerit. Poſtea uero proruperit populus 9 —T5 AESE
gentium:propter quem dicitur ſepis eſſe deſtructa: & medius paries qui inter iudæos: & gẽtiles fue/
rat diſſipatus: ut fieret unus grex: & unus paſtor: & eſſet gloria & honor: & pax omm operanti bonũ
iudæo primum: & græco. Simplex autem ſenſus qui in hoc loco texitur hanc uim habet ut doceat
apoſtolus. Non poſſe per legem quæ poſtea data eſt repromiſſiones: quæ ante factæ ſunt ad abrahã
deſtrui: & poſteriora prioribus præiudicare: cum repromiſſiones ad abraham: ante. cccc. xxx. annos
datæ ſint quod benedicerentur in illo uniuerſæ nationes. Legis autem obſeruatio quod qui feciſſet
eaʒ uiueret in ea. Poſt. cccc.xxx:annos mopſi data ſit in monte ſina. Econtrario hic dici poterat. ꝗd
ergo neceſſe fuit legem poſt tanrum tempus repromiſſionis darie cum & data lege ſuſpitio deſtru/ G
ctæ ſponſionis potuerit oboriri: & manente repromiſſione nõ profutura lex data ſit: quà præuidẽs
apoſtolus quæſtionem in ſequentibus ipſe ſibi proponit: & explicat dicens. H
CQuid igitur lex? pꝛopter trãſgreſſiões poſita ẽ donec veniret ſemẽ cui pꝛomiſſũ erat:oꝛdinata
p angelos i manu mediatoꝛis.ſediatoꝛ autẽ vnius non ẽ deus autem vnus eſt. 1 4
CQuia manẽte repromiſſione:quæ facta fuerat ad abrahã lex poſtea data p moyſen fruſtra uideba lex Perle . Bar. /
tur illata. Cur data ſit explicat. Propter tranſgreſſiones inquit. Poſt offenſam enim in heremo popu P 1 .1 ——
li poſt adoratum uitulum: & mu in dim: & lex tranſgreſſiones prohibitura ſucceſſit. Iuſto ꝗqp- I?⸗ er ef= ret dod,
lIlIlipoſt adoratum uitulum: & murmurin dum: & lex tranſgreſſiones prohibitura ſucceſſit. Iuſto ꝗp F.* 92
r 6 pein pe lex non eſt poſita: iniquis aũt & non ſubiectis: impiis & peccatoribꝰ: & ut altius repetâ poſt idola
