P. CProuocamur ad dictorum intelligentiam: quotiens his ſermonibus cöõmonemYa.—
1CEt accedentes diſcipuli dixerunt ei. QCQuærendum eſt quomodo acce
dant ad eum diſcipuli. Cum ieſus in naui ſedeat: niſi forte intelligendum datur: quod dudum cum
ipſo nauem conſcenderint & ibi ſtantes: ſuper interprætationem parabolæ ſciſitati ſunt.
CAui habet dabitur ei:? habundabit.qui autem non habet:⁊ quod habet auferetur ab eo:
Non inequalitate iudicii habentibus additur/& non habentibus id quod habere uidentur aufer-

J — 75 tur:ſed ꝙ apoſtolis in chriſto habentibus fidem etiam ſi quid minus uirtutum habeant concedi-
.s e 4 tur: iud æis aüt qui non crediderunt in filium dei: ẽt ſi quid per naturam bonum poſſiderent: tollitur

Nech.n. poſſunt aliquid ſapienter intelligere qui caput non habẽt ſapientiæ.
RQ¶ Adeo in parabolis loquor eis qꝛ videntes non vident ? audientes non audiunt.
òU CHæc de his loꝗtur qui ſtant in littore:& diuiduntur ab Ieſu: & ſonitu fluctuũ perſtrepente nõ au/
diunt ad liquidum quæ dicuntur: Implereturq; eis prophetia Eſaiæ: Auditu audietis & non intelli-
getis: & uidentes uidebitis: & non uidebitis: hæc de turbis ꝓphetata ſunt: quæ ſtant in littore:& dei
non merentur audire ſermonẽ. Accedamus ergo & nos cum diſcipulis ad ieſum: & rogemus eum
diſſertionem parabolæ: ne cum turbis fruſtra aures & oculos habere uideamur.
Incraſſatum eſt emm coꝛ populi hnius:⁊ aures grauiter audierunt: ⁊ oculos ſuos clauſerũt.
CReddit cauſas quare uidentes non uideant & audientes non audiant: quia incraſſatum eſt inquit
cor populi huius: & auribus ſuis grauiter audierunt: Ac ne forte arbitremur craſſitudinem cordis
&& grauitatem aurium naturæ eſſe non uoluntatis: ſubiungit culpam arbitrii & dicit.
COQOculos ſuos clauſerunt ne quando oculis videant:⁊ auribus audiant:⁊ coꝛde intelligant ⁊ cõ
uertantur ⁊ ſanem eos. . CIn parabolis ergo audiunt
& in enigmate: qui clauſis oculis nolunt cernere ueritatem. 4
Neſtri autem oculi beati qui vident ⁊ aures veſtre que audiunt.
Niſi ſupra legiſſemus auditores ad intelligentiam prouocatos. Saluatore dicente qui habet au-
res audiendi audiat:Putaremus nunc oculos & aures quæ beatitudinem accipiunt carnis intelligi:
. Sed mihi

7

NCPopulus domum ieſu non poterat intrare nec eſſe ibi ubi apoſtoli audiebant mpne

Hre: ut turbæ congregentur ad euũ: & audiant in littore ꝗᷓ intus non merebantur audire: ita ut

93 + A,; ias uoluntates: diuerſas reciperent diſciplinas. Et notandũ ꝙ non oĩa locutus ſit eis in parabolis: ſʒ rr
2 obfmrz5 . õ —— . rrr A. — .
ez o l- des multa. Si. n. dixiſſet oĩa in parabolis: abſq; emolumento populi receſſiſſent. Perſpicua miſcet obſcu t

CEccc exijt qui ſeminat ſeminare. Intus erat: domi uerſabatur. loquæba⸗/ Pr- .G

☛ –☛n e = =— - SS—S —

Super Oatheum.c.xiij.

—

in ſublime præcepit: ut candentes ſegetes aſpiciant: & ille aures beatæ de quibus Eſaias Ioquiturf fae ta!

dominus appoſuit mihi auriculam.
CAmen aquippe dico vobis quia multi pꝛophete ⁊ iuſti cupierunt videre que videtis ⁊ non vi-
derunt:⁊ audire que auditis ⁊ non audierunt. J
Videtur huic loco illud eſſe contrarium quod alibi dicitur. Habraam cupiuit diem meum uide- se
re & uidit & lætatus eſt. Non aut dixit oẽs prophetæ & iuſti cupierunt uidere quæ uidetis: ſed multi = bew = E.
Inter multos poteſt fieri: ut alii uiderint & alii nõ uiderint: licet & in hoc periculoſa ſit interpræ tatio
. ut inter ſanctorum mœria diſcretionem quamlibet facere uideamur: ergo Habraam uidit in
enigmate: uidit in ſpeciæ: Vos autem impræſentiarum tenetis: & habetis dominum ueſtrum: &
4 ad uoluntatem interrogatis.
4 Dmnis qui audit verbum regni ⁊ non intelligit. .
NHoc præmittens hortatur nos: ut quæ dicuntur diligentius audiamus⸗
CVenit malus ⁊ rapit quod ſeminatum eſt in coꝛde eius. Malus bonũ ſemen rapit
7 Et ſimul iellige qd in corde fuerit ſeminatũ: & diuerſitas terræ animæ ſunt credentium. 4
C Facta autem tribulatione ⁊ perſequutione pꝛopter verbum continuo ſcandaliʒatur.
, CAttende quid dictum eſt: continuo ſcandalizatur. Eſt ergo aliqua diſtantia inter eum qui mull —–—
tis tribulationibus pœniſq; compellitur chriſtum negare: & eum qui ad primam perſecutionem —
„ ſtatim ſcandalizatur: & corruit.
6 C Qui autem in ſpinis:hic eſt qui verbum audit:⁊ ſollicitudo ſeculi iſtiuns ⁊ fallacia dinitiarum
N ſuffocat verbum:⁊ ſine fructu efficitur. „ =D
Mihr uidetur & illud quod iuxta litteram ad adam dicitur. Inter ſpinas & tribulos panem tuum 8 T = abr pa
. manducabis: hoc ſignincare myſtice ꝙ quicũq; ſe ſeculi uoluptatibus dederit curiſq; iſtius mundi: —
4 . panẽ cæleſtem & cibum ueꝑꝶ inter ſpinas comedat. Et eleganter adiunxit. fallacia diuitiaꝶ ſuffocat l
uerbum. Blande. n. ſunt diuitiæ: aliud agentes & aliud polſicentes. Lubrica eſt earum poſſeſſio: dum Blrrde d er Eat
u huc illucq; circunferuntur: & inſtabili gradu uel habentes deſerunt: uel non habentes reſarciunt. .
Vnde & dominus diuites aſſerit difficulter intrare ĩ regnum cælorum: ſuffocantibus diuitiis uerbũ
i dei: & rigorem uirtutum emolientibus.
CAQui vero in terra bona ſeminatus eſt:hic ẽ qui audit verbum:? intelligit:⁊ fructum affert.
1, CSicut in terra mala tres fuere diuerſitates: ſecus uiam: & petroſa: & ſpinoſa loca: ſic in terra bona 2 0— . 1. 5
i trina diuerſitas eſt: centeſimi ſexageſimi: & triceſimi fructus. Et in illa autem & in iſta non mutatur - . *
„ —ars . rr = uoluntas: & tam incredulorum qꝗᷓ credentium corda ſunt quæ ſemen recipiunt: Ve⸗ “
= he nit inquit malus & rapit quod ſeminatum eſt in corde eius: & ſecundo Ac tertio: hic eſt qui uer-

bum audit: In expoſitione quoq; terræ bonæ: iſte eſt qui audit uerbum. Primum ergo debemus , WD —
audire: deinde intelligere: & poſt intelligentiam fructus reddere doctrinarum: & facere centeſmuz 1 i fes
fructum uel ſexageſimum uel triceſimum: de quibus plenius in libro contra iouinianum diximus: P†fre FT
& nunc breuiter perſtringemus. Centeſimum fructum uirginibus: ſexageſimum uiduis & continẽé-⸗
tibus: triceſimum ſancto matrimonio deputantes. Honorabiles enim nuptiæ & cubile immacula/
tum. Quidam noſtrorum centeſimum fructum ad martyres referunt. ꝙ ſi ſunt ſancta conſor/
tia nuptiarum cur excluduntura fructu bono.
4 ¶Aliam parabolam pꝛopoſuit illis dicens. Simile factum eſt regnum celoꝛum homini qui ſe
minauit bonum ſemen in agro ſuo.Cum autem doꝛmirent homines:venit inimicus dius ⁊ ſuꝑ
ſeminauit ziʒania in medio tritici. Et reliqua.
CHac ſecunda parabola cũ interpᷣtatione ſua ñ ſtatim poſita:ſed interiectis aliis parabolis ẽ diſſerta
Hlic enim proponitur: & poſtea dimiſſis turbis uenitur domum & accedunt ad eum diſcipuli eius
rogantes: Diſſere nobis parabolam zizaniorum agri. Et reliquã. Non ergo debemus præpropero i
telligendi deſiderio ante eius notitiam quærere ꝗᷓ a domino diſſeratur.
4 WCAliã parabolã pꝛopoſuit eis dicens. CSedebat dñs in naui:& turba ſtabat in lit/
D tore.llli procul: diſcipuli eum uicini audiebant: Proponmit eis & aliam parabolam quaſi diues pater r⸗
familias inuitatos diuerſis reſciens cibis: ut unuſquiſqʒ; ſecundum naturam ſtomachi ſui uaria ali- —
menn ſuſciperet. Vnde in priori parabola non dixit alteram: ſed aliam. Si enim præmiliſſet alteraʒ
expectare tertiam non poteramus: præmiſſit aliam ut plures ſequantur. . J
¶Simile eſt regnum celoꝛum grano ſynapis:quod accipiens homo ſeminauit in agro ſuo:qð
mmimum quidem eſt ex oibus ſeminibus:Cum aũt creuerit:maius eſt omnibus oleribus.⁊ ſit
arboꝛ ita vt volucres celi veniant ⁊ habitent in ramis eius.

ſerenda ſunt: ne breuitate nimia: inuoluantur magis ſenſus quam exponantur. Regnum cælo/
rum prædicatio euangelii eſt: & notitia ſcraipturarum quæ ducit ad uitam: & de qua dicitur ad
iudæos. Auferetur a uobis regnum dei: & dabitur genti facienti fructus eius: Simile eſt ergo
huiuſcemodi regnum grano ſynapis quod accipiens homo ſeminauit in agro ſuo. Hõ ꝗ ſeminat

Pre af P Ae⸗⸗

Sed mihi uidentur illi beati oculi qui poſſunt chriſti agnoſcere ſacramenta: & quos leuari jeus Pr W 4 A F E

Non ſit moleſtum lectori ſi totas parabolas proponimus. Quæ enim obſcura ſunt plenius diſdſ r Lylc l.

1.,.—5

„ „*D „* af EE G e 7J:

Liber Secundus.

he⸗, A— ah, I in agro ſuo ::a pleriſq; ſaluator intelligitur: ꝙ in animis credentium ſeminet Et ab aliis ipſe homo
Tc eſe⸗ 2 „.π ſeminans in agro ſuo: hoc eſt in ſemenpſo & in corde ſuo. Quis eſt iſte qui ſeminat niſi ſenſus
al⸗ 4 A. le ſern noſter & ammus: qui ſuſcipiens granum prædicationis & fouens ſementem humore ſidei facit in
νagro ſui pectoris pullulare. Prædicatio euangelii minima eſt omnibus diſciplinis: Ad primã quip-
pe doctrinam fidem non hẽt ueritatis: hoiem deum: mortuũ: & ſcandalum crucis prædicans: Con
fer huiuſcemodi doctrinã dogmatibus philoſophoꝑꝶ. & libris eoꝶ: & ſplẽdori eloquentiæ: & cõpo
ſitiõi ſermonũ: & uidebis ꝗto mior ſit cæteris ſemĩbꝰ*. Sed illa cũ creuerit nihil mordax: nihil uiuidũ
aPes dorl.- = Amqhil uitale demonſtrant: totũ flacidũ marcidũq; ebullit in olera & in herbas: ꝗᷓ cito areſcunt & cor
Ped a ruunt: hæc aũt prædicatio quæ parua uidebatur in principio cũ uel ĩ aĩa credentis: uel ĩ toto mũdo
ſata fuerit: non exurgit in olera:ſed creſcit in atborem: ita ut uolucres cæli: quas uel aĩas credentium
— uel fortitudines dei ſeruitio mancipatas ſentire debemus: ueniant & habitent in ramis eius. Ramos
Fruto enungelic arboris ꝗᷓ de grano ſynapis creuerit: dogmatũ eſſe diuerſitates: in ꝗbus ſupradicta
rum uolucrũ unaqueq; requieſcit. Aſumamus & nos pẽnas columbæ ut uolitantes ad altiora poſſi
mus habitare in ramis huius arboris. & nidulos nobis facere doctrinaꝶ: terrenaq; fugientes ad cæ-
leſtia feſtinare: Multi gentilesgranũù ſynapis minimũ oibus ſeminibus illud eſſe putant e in euãge
lio a diſcipulis dicitur: Domine adauge nobis fidem: & rũdetur eis a ſaluatore Amen dico uobis ſi

RRrRR ☛ habueritis fidẽ quaſi granũ ſynapis: & dixeritis monti huic: migra de loco iſto migrabit. Putantq;
Tr. E, 2 —,. apoſtolos uel paruã fidem petere: uel dñm de parua fide dubitare: cũ apoſtolus Paulus fidẽ grano ſy
fſrer napis cõparatam maximã iudicet: Quod.n. dicit. Si habuero tantam ſidẽ: ita ut montes tranſteram
charitatem aũt non habeam nihil mihi prodeſt. Ergo quod dominus dixit fide fieri quæ grano ſy-
napis comparatur: hoc apoſtolus docet tota ſide poſſe fieri.
EAliam parabolam locutus eſt eis. Simile eſt regnum celoꝛum fermento quod acceptum mu
lier abſcondit in farine ſatis tribus:donec fermentatum eſt totum.
CDiuerſus eſt hoĩum ſtomachus:alii amaris: alii dulcibus: ali auſterioribus: alii leuibus deleſtãtur
cibis:Proponit itaq; dñs ut ſupradiximꝰ diuerſas parabolas: ut iuxta uulneꝶ uarietates & medicina
diuerſa ſit. Mulier iſta ꝗᷓ fermentũ accipit: & abſcondit illud in farinæ ſatis tribus: donec fermẽtetur
totum: uel prædicatio mihi uidetur apoſtolica: uel eccleſia qᷓ de diuerſis gentibus congregata eſt:
Heæc tollit fermentũ: notitiam. ſ. & intelligentiam ſcripturarum: & abſcondit illud in farinæ ſatis tri
bus: ut ſpiritus. aĩa.& corpus in unũ redacta non diſcrepent inter ſe. ſed cum duobus & tribus cõue/
nerit impetrent a patre qdcunq; poſtulauerint. Diſſeritur locus iſte & aliter. Legimus in Platone: &
philoſophoꝶ dogma uulgatum eſt: Tres eſſe in aĩa paſſiones dqd nos poſſumus inter-
prætari rönabile quod dicimus plenũ ire uel iraſcibile. & putat ille phi
loſophus rõnabile noſtrũ in cerebro: irã in felle deſiderium in iecore cõmorari. Et nos ergo ſi acce/-
perimus fermentũ euangelicũ ſanctarum ſcripturarum: de quo ſupradictũ eſt tres humanæ animæ
paſſiones in unũ redigentur: ut in rõne poſſideamus prudentiã: in ira odiũ cõtra uitia: in deſiderio
cupiditatẽ uirtutum: & hoc totũ fiet per doctrinam euangelicã: quam nobis mater eccleſia præſtitit
Dicã & tertiam quorundã intelligentiam ut curioſus lector e pluribus quod placuerit eligat: Mulie
rem iſtã & ipſi eccleſiã interpᷣtantur: qᷓ fidem hoĩs farinæ ſatis tribus cõmiſcuerit: credulitati patris
& filii & ſpiritus ſancti. Cũq; in unũ fuerit fermentata:non nos ad triplicem deum: ſed ad unius di-
uinitatis perducit notitiam: Farinæ quoq; ſata tria dum non eſt in ſingulis diuerſa natura: ad uni-
tatem trahunt ſubſtantiæ: Pius quidem ſenſus: ſed nunquam parabolæ & dubia enigmatum intel
ligentia poteſt ad auctoritatem dogmatum proficere: Satum autem genus eſt menſuræ iuxta mo-/
rem prouintiæ paleſtinæ: unum & dimidium malũ capiens. Dicuntur & alia de hac parabola: ſed
non eſt præſentis materiæ totum de omnibus dicere.
CBec omnia loquutus eſt ieſus in parabolis ad turbas:⁊ ſine parabolis non loquebatur eis.
Non diſcipulis ſed turbis per par bolas loquitur: & uſq; hodie turbæ in parabolis audiunt: di/
ſcipuli domi interrogant ſaluatorem. .
CEt impleretur quod dictum eſt per pꝛophetam dicentem. Aperiam in parabolis os meuz
eructabo abſcondita a conſtitutione mondi.
Hoc teſtimoniũ de ſeptuageſſimo ſeptĩo pſalmo ſũptũ eſt. Legi in nöõnullis codicibus:& ſtudio
ſus lector forte teperiet ad ipſum. In eo loco ubi nos poſuimus & uulgata habet editio: ut im/
pleretur quod dictum eſt per prophetam dicentem: quod quia minime inueniebatur in eſaia:
arbitror poſtea a prudentibus uiris eſſe ſublatum. Sed mihi uidetur in principio ita editum.
Quod ſcriptum eſt per aſaph prophetam dicentem. Septuageſimus enim ſeptimus pſalmus
de quo hoc ſumptum eſt teſtimonium: Aſaph prophetæ titulo inſcribitur. Et primum ſcripto/
rem non intellexiſſe aſaph. & putaſſe ſcriptoris uitium. Atq; emendaſſe nomen eſaiæ: cuius
nocabulum manifeſtius erat. Sciendum eſt itaq; ꝙ in pſalmis & himnis & canticis dei: non
ſolum dauid: ſed & cæteri quorum ſcripta ſunt nomina prophetæ ſint appellandi: Aſaph uidelicet
& idithim: & eman ezraites: & atham et filii chore: & reliqui quos ſeriptura cõmemorat. Quodq;
ex perſona dũi dicitur. Aperiam in parabolis os meũ: eructabo abſcondita a conſtitutione mundi⸗
Conſiderandũ

6

00

te

uͤſl

Aut

Phi
e

Super Oacheum. c.xiii.

Conlſiderandũ attentius & inueniendũ deſcribi egreſſũ iſrahelis ex ægypto: & oĩa ſigna narrari ꝗ
in exodi continentur hiſtoria. Ex quo intelligimus uniuerſa illa quæ ſcripta ſunt parabolice ſentien

da:nec manitfeſte ſonare litteram: ſed abſcondita ſacramenta: hoc enim ſe ſaluator dicturum eſſe Pi-

mittit. Aperiens os ſuum in parabolis & eructans abſcondita a conſtitutione mundi. .

Tunc dimiſſis turbis venit in domum:⁊ acceſſerunt ad eum diſcipuli eius dicentes: diſſere
nobis parabolam ʒizanioꝛum agri. M
CDimittit turbas ieſus & domũ reuertitur: ut accedant ad eum diſcipuli & ſecreto interrogẽt quæ
populus nec merebatur audire nec poterat: diſſere nobis parabolam zizaniorum.
CQui reſpondens ait.Qui ſeminat bonum ſemen:eſt filius hominis.

Cberſpicue expoſuit ꝙ ager mundus ſit:ſator filius hoĩs.bonum ſemen filii regni.ꝛizania: filii peſ/

ſimi: zizanioꝑꝶ ſator: diabolus. Meſſis: conſumatio mundi: meſſores: angeli. Oia ſcandala referuntur
ad zizania: Iluſti reputantur in filios regni. Ergo ut ſupra dixi quæ expoſita ſunt a dno: his debemus

accõmodare fidem. Quæ aũt tacita & noſtræ intelligentiæ derelicta perſtningenda ſunt breuiter.

homines qui dormunt: Magiſtros eccleſiaꝶ intellige. Seruos patriſfamilias: ne alios accipias ꝗᷓ an⸗-
gelos qui quottidie uident faciẽ patris. Diabolus propterea inimicus hõ appellatur quia deus eſſe

deſmnit.Et in nono pſalmo ſcriptũ eſt de eo. Exurge dne non confortetur homo. Quãobrem non

dormiat qui eccleſiæ p̃poſitus eſt:ne pꝑ illius negligentia inimicus hõ ſuperſeminet zizama: hoc eſt

„

heretico & dogmata. Quod aũt dicitur ne forte colligentes zizania eradicetis ſimul & frumentũ da-

tur locus penitẽtiæ: & monemur ne cito amputemus fratrẽ: quia fieri põt: ut ille qui hodie noxio de

prauatus eſt dogmate cras reſipiſcat: & defendere incipiat ueritatem. Illud quoq; quod ſequitur.
Sinite vtraq; creſcere vſq; ad meſſem. .

Videtur illi præcepto eſſe contrariũ. Auferte malũ de medio ueſtrum: & nequaq ſocietatẽ haben

dam cũ his qui fratres noĩantur: & ſunt adulteri & fornicatores. Si. n. prohibetur eradicatio & uſq;

ad meſſem tenenda eſt patientia:quomodo eiiciendi ſunt quidam de medio ueſtrum: inter triticuʒ
& zizania qd nos apellamus lolium: ꝗᷓdiu herba eſt: & nondũ culmus uenit ad ſpicã: grandis ſimili

tudo eſt: & in diſcernendo aut nulla: aut perdifficilis eſt diſtantia Præmonet ergo dus ne ubi quid
ambiguũ eſt cito ſententiã proferamus: ut cũ dies iudicii uenerit: illum nõ ſuſpitio criminis: ſed ma
nifeſtum reatum de ſanctorum cœtu eiciat. Quod autem dixit zizaniorum faſciculos ignibus tra-
di: & triticum congregari in horrea: manifeſtù eſt hereticos quoſq; & hipocritas fidei gehennæ igni

bus concremandos: ſanctos uero qui appellantur triticum horreis. i. manſionibus cæleſtibus ſuſcipi
CTunc iuſti fulgebunt ſicut ſol in regno patris ſui. MWIn præſenti ſeculo fulget lux
ſanctorum coraʒ hoĩbus. Poſt cõſumationẽ aut mũ di:ipſi iuſti fulgebũt ſicut ſol in regno patris ſui
CSimile eſt regnum celoꝛum theſauro abſcondito in agro:quẽ cum inuenerit homo abſcondit

⁊ pꝛe gaudio illius vadit ⁊ vendit vninerſa que habet ⁊ emit agrum illum.

CCrebris parabolarum obſcuritatibus retardati cõmaticam interprætationem excedimus: ut ꝓpe

de alio interprætationis genere ad illud tranſiſſe uideamur. Theſaurus iſte in qno ſunt theſauri ſa-

pientiæ & ſcientiæ abſconditi: aut dei uerbũ eſt qui in carne chriſti abſconditur: aut ſanctæ ſcriptu⸗/

ræ in quibus repoſita eſt notitia ſaluatoris: quem cum quis in eis inuenerit: debet oĩa iſtius mundi
emolumenta contemnere ut illum poſſit habere quem repperit. Quod autem ſequitur. Quem cũ
inuenerit homo: abſcondit: Idcirco dicitur: Non quo hoc de inuidia faciat: ſed quo timore ſeruan
tis & nolentis perdere abſcondat in corde ſuo: quem priſtinis prætulit facultatibus.
CIterũ ſimile eſt regnũ celoꝛum hoĩ negotiatoꝛi querenti bonas margaritas: Inuenta autem
vna pꝛetioſa margarita abijt ⁊ vendidit omnia que habuit ⁊ emit eam. ðèM
CAliis uerbis: id iᷣm quod ſupradicitur: sDSonæ margaritæ quas ꝗrit inſtitor: lex & ꝓphetæ fut. Au/
di Martion: audi Manicheæ: bonæ margaritæ ſunt lex & prophetæ & notitia ueteris inſtrumenti
unũ autem eſt prætioſum margaritũ ſcientia ſaluatoris & ſacrasmentum paſſionis illius: & reſurre-
ctionis archanum. Quod cum inuenerit homo negotiator: ſimilis pauli apoſtoli omnia legis pro

phetarumq; miſteria & obſeruationes priſtinas in quibus inculpate uixerat quaſi purgamenta con/

temnit: & quiſquilias ut chriſtum lucrifaciat: Non quo inuentio nouæ margaritæ condemnatio ſit

ueterum margaritarum: ſed an comparatione eius omnis alia gemma uilior ſit.
CItẽ ſimile regnũ celoꝛũ

mittã ad uos piſcatores multos. Poſtq audierũt Petrus & Andreas Iacobus & Ioanes filii zebedei:ſe

qmini me: & faciã uos piſcatores hojum: cõtexuerũt ſibi ex ueteri & nouo teſtõ ſagenã: & miſerunt
Eæã in mare huius ſeculi: ꝗᷓ uſq; hodie in mediis fluctibus tẽditur capiés de ſalſis & amaris gurgitibꝰ

quicqd inciderit.i. & bonos hoĩes & malos: & optimos piſces & peſſimos Cu ãt uenerit cõòſumatio
& finis mundi:ut ipſe infra manifeſtius diſſerit: tunc ſagena extrahetur ad littus: tunc ueruzʒ ſecemmẽ
dorum piſcium ſgnũ demonſtrabitur: & quaſi in quodam quietiſſimo portu boni mittentur in ua
ſa cæleſtium manſionũ: malos aũt tontendos: & exiccandos gehennæ flamma ſuſcipiet.

. 1 agene miſſe in mare:⁊ ex oĩ genere piſciũ cõgreganti:q; cũ impleta
eẽt educẽtes ⁊ ſecus littus ſedẽtes elegerunt bonos in vaſa ſua malos aũt foꝛas miſerũt: ſic erit
in conſumatione ſeculi. Et reliqua. Q Impleto hieremiæ uaticimo dicentis. Ecce ego

P

Liber Secundus.

CIntellexiſtis hec omnia. Bicunt ei etiam. =
CAd apoſtolos proprie ſermo eſt: & illis dicitur. intellexiſtis hæc? Quos non uult audire tantum
ut populum: ſed intelligere ut magiſtros futuros.
CIgdeo omnis ſcriba doctus in regno celoꝛum:Similis eſt homini patrifamilias: qui pꝛofert
de theſauro ſuo noua? vetera. Inſtructi erant apoſtoli ſcribæ & notarii
ſuluatoris: qui uerba illius & præcepta ſignabant in tabulis cordis carnalibus: regnorum cæleſtium
ſacramentis pollebant & opibus patriſfamiliæ: eiicientes de theſauro doctrinaꝑꝶ ſuarũ noua & ue-
tera:ut qeꝗd in euangelio pᷣdicabant:legis & ꝓphetarum uocibus cõprobarent. Vñ & ſponſa dicit
in cantico canticorum. Noua cum ueteribus fratruelis meus ſeruaui tibi.
CEt factum eſt cum conſumaſſet ieſus parabolas iſtas tranſijt inde:⁊ veniens in terram ſuam
docebat eos in ſynagoga eoꝛum. Cboſt parabolas quas loquutus eſt ad po/
pulum: & quas ſoli apoſtoli intelligunt: tranſit in patriam ſuam: ut ibi apertius doceat.
CAngde huic ſapientia hec:⁊ virtutes.
Mira ſtultitia nazarenorum: mirantur unde habeat ſapientiam ſapientia & uirtutes uirtus: ſed
ertor in promptu eſt: ꝙ fabri filium ſuſpicabantur. „.
NMonne hic eſt fabꝛi ſilius: Monne mater eius dicitur maria: ⁊ fratres eius Joſepb Symon
2 iudas: ⁊? ſoꝛoꝛes eius apud nos ſunt omnes.
CError iudæorum ſalus noſtra eſt: & hereticorum condemnatio. In tantum enim cernebant
hominẽ ieſum xpᷣm ut fabri putarent filiũ.Nonne hic eſt fabri filius:? Miraris ſi errent in fratribus: cũ
errent in patre. locus iſte plenius in ſupradicto contra eluidium libello expoſitus eſt.
Neſus autem dixit eis. MNon eſt pꝛopheta ſine honoꝛe niſi in domo ⁊ in patria ſua.
MPropemodũ naturale eſt ciues ſemper ciuibus inuidere: Non. n. conſiderant præſentia niri opera:
ſed fragilis recordãtur infantiæ: quaſi nõ ipſi per eoſdẽ ætatũ gradus ad maturã ætatẽ uenerint.
CEt idcirco non fecit ibi virtutes multas pꝛopter incredulitatem illoꝛum.
CNon quo etiam illis incredulis facere non potuerit: ſed quo ne multas faciens ciues incredulos
condemnaret. Poteſt autem & aliter intelligi: ꝙ ieſus deſpiciatur in domo & in patria ſua hoc eſt
in populo iudæorum: Et ideo ibi pauca ſigna fecerit:ne pœnitus inexcuſabiles fierent: Maiora autẽ
ſigna quottidie in gentibus per apoſtolos facit. non tam in ſanatione corporuʒ ꝗᷓ in animaꝶe ſalute
CAPITVLVM. XIIII.

Catus: ut putet a mortuis Ioannem reſurrexiſſe: & ideo uirtutes operentur in .B
ſi erroris alieni nobis reddenda ſit ratio. Aut ſecta ex his uerbis
BEτ habeat occaſionem: cum utiq; eo tempore quo Ioannes decolatus eſt: dominus. xxx.
annorum autem poſt multos annorũ circulos in diuerſa corpa dicat aĩas inſinuari.
BHerodes aũt tenuit Joannẽ ⁊ alligauit eum ⁊ poſuit in carcerem propter herodiadem vxo⸗
rem fratris ſui:icebat enim illi Joannes. Non licet tibi habere eam. L
CVetus narrat hiſtoria philippum herodis maioris filium: ſub quo dominus fugit in ægyptũ fra⸗
trem huius herodis: ſub quo paſſus eſt chriſtus: duxiſſe uxorem herodiadem filiam regis arethæ: po
ſtea uero ſocerum eius: exortis quibuſdam contra generum ſimultatibus tuliſſe filiam ſuazx: & in do

lorem prioris mariti: herodis inimici eius nuptiis copulaſſe. Quis ſit autem hic philippus: euange

liſta lucas plenius docet. Anno quintodecimo imperii tiberii Cæſaris: procurante pontio pillato
iudæam: thetrarcha autem gallileæ herodæ: Philippo uero fratre eius thetrarcha itureæ & tracho-
nitidis regionis. Ergo Ioannes baptiſta qui uenerat in ſpiritu & uirtute heliæ: eadem auctoritate
qua ille achab corripuerat & Iezabi: arguit herodem & herodiadem: illicitas nuptias fecerint: &
nõ liceat fratre uiuente: Germanũ uxorem illius ducere: malens periclitari apud regem: ꝗ propter
adulationem eſſe immemor præceptorum dei.
WESt volens illum occidere timuit populum:qꝛ ſicut pꝛophetam illum habebant.
CSeditionem quippe populi uerebatur propter I oannẽ a quo ſciebat turbas in iordane plurimas
baptizatas. Sed amore uincebatur uxoris: ob cuius ardorẽ etiam dei præcepta neglexerat.
Bie autem natalis herodis ſaltauit filia herodiadis in medio et placuit herodi.
CNullum alium inuenimus obſeruaſſe diem natalis ſui niſi herodem & pharaonem: ut quorum
erat par impietas eſſet & una ſolemnitas. . YDMU
CCum iuramento pollicitus eſt ei dare quodcũqʒ poſtulaſſet ab co.

CEgo non excuſo herodem ꝙ inuitus & nolens propter iuramentum homicidium fecerit: qui ad

hoc forte iurauit: ut futuræ occiſioni machinas præpararet: Alioquin ſi ob iuſiurandum feciſſe ſe di-
cit: ſi patris ſi matris poſtulaſſet interitum facturus fuerat: an non? Quod in ſe ergo repudiatu-
rus fuit: contemnere debuit & in propheta.
CBa mihi inquit in diſco caput Joannis baptiſte.

C Herodias

qMillo tempoꝛe audiuit herodes thetrarcha famam ieſu:⁊ ait pueris ſuis:hic eſt
Joannes baptiſta:ipſe ſurrexit a moꝛtuis:⁊ ideo virtutes operantur in eo. .2
C Quidam eccleſiaſticorum interpᷣtum cauſas quærit: quare herodes iſta ſit ſuſpi/

= – —

eSe — E

— —— — — —————

1

0
R
ne
e

Super Gatheum. c. xiiii.

Herodias timens ne herodes aliquando reſcipiſceret: uel Philippo fratri amicus fieret: atq; illici/
tæ nuptiæ repudio ſoluerentur: monet filiam ut in ipſo ſtatiʒ conuiuio: caput Ioannis poſtulet di-
gno operi ſaltationis: dignum ſanguinis præmium. H
CEt contriſtatus eſt rex. CConſuetudinis ſcripturaꝶ eſt: ut opinionem multoꝶ ſic
narret hiſtoricus: quomõ eo tpe ab omnibus credebatur: Sicut Ioſeph ab ipſa quoq; maria appella
batur pater leſu: ita & nunc herodes dicitur contriſtatus: quia hoc diſcumbentes putabant. Diſſimu
lat.n. mentis ſuæ malitiã: artiſex homicida cum triſtitiam in facie: & lætitiam haberet in mente.
CPꝛopter iuramentum autem ? eos qui pariter diſcumbebant:iuſſit dari. .
Cscel us excuſat iuramento:ut ſub occaſione pietatis impius fieret: Quod ai em ſubiecit propter
eos qui pariter diſcumbebant: uult omnes in ſcelere ſuo eſſe conſortes: ut in luxurioſo impuroq;
conuiuio cruentæ epulæ deferrenturr. SUDMD
CEt allatum eſt caput eius in diſco:⁊ datum eſt puelle:ꝛ tulit matri ſue.
CLegimus in romana hiſtoria flaminiũ ducem romanum: ꝙ accubanti iuxta ſe meretriculæ quæ
nunꝗᷓ ſe umſiſſe diceret hominem decolatum: aſſenſus ſit ut reus quidam capitalis criminis in conui
uio trücaretur a cenſoribus pulſum curia: ꝙ epulas ſanguini miſcuerit: & montẽ ꝗuis noxii hoĩs in
alterius delitias p̃ſtiterit: ut ſbido & homicidiũ pariter miſcerẽtur. Quanto ſceleratior herodes &
herodia: ac puella q ſaltauit in prætiũ ſanguinis caput poſtulat ꝓphetæ: ut habeat in poteſtate lin-
guã:quæ illicitas nuptias arguebat: hoc iuxta litterã factum ſit: nos autẽ uſq; hodie cernimus in ca
pite Ioannis prophetæ iudæos chriſtum qui caput eſt prophetarum perdidiſſe. H
CESt accedẽtes diſcipuli eius:tulerũt coꝛpꝰ eius:⁊ ſepellicrũt illud:⁊ veniẽtes nũciauerũt Jeſu.
Rerfert Ioſephus in quodã arabiæ opido Ioannẽ capite truncatũ: & qd ſequitur: Accedẽtes diſci-
puli eius: tulerunt corpus: & ipſius Ioannis: & ſaluatoris diſcipulos poſſumus intelligere.
¶Et venerunt ⁊ nunciauerunt Jeſu.Quod cum audiſſet Jeſus ſeceſſit inde in nauniculam in
locum deſertum ſeoꝛſum. CNecem baptiſtæ nuntiant ſaluatori: qua audita
ſecedit in locum deſertum: Non ut quidam arbitrantur timore mortis: ſed parcens inimicis ſuis: ne
homicidio homicidium iungeret. Vel in die paſchæ ſuum interitum differens: in qua propter ſa-
cramentum immolandus eſt agnus: & poſtes credentium ſanguine reſpergendi. Siue ideo receſſit:
ut nobis præberet exemplum uitandæ ultro tradentium ſe temeritatis: quia non omnes eadem cõ
ſtantia perſeuerant in tormentis: qua ſe torquendos offerunt. Ob hanc cauſam & in alio loco præ/
cipit: Cum uos perſequuti fuerint in iſta ciuitate fugite ad aliam. Eleganter quoq; euangeliſta non
ait fugit in locum deſertum: ſed ſeceſſit: ut perſecutores uitauerit magis qꝗᷓ timuerit. Aliter. Poſtꝗᷓ a
iudæis & rege iudæorum prophetæ truncatum eſt caput: & linguam ac uocem apud eos perdidit ꝓ
pheta leſus:tranſiit ad deſertum eccleſiæ locum:quæ uirum ante non habuerat.

CEt cum audiſſent turbe ſequute ſunt eum pedeſtres de ciuitatibus.

CPoteſt & aliam ob cauſam audito Ioannis interitu ſeceſſiſſe in deſertam locum: ut credentium

probaret fidem. Deniq; turbæ ſecutæ ſunt eum pedeſtres: non in iumentis: non in diuerſis uehicu
lis:ſed proprio labore pedum: ut ardorem mentis oñderent. Si uolumus ſingulorum uerborum
aperire rationes propoſiti operis breuitatem excedimus. Et tamen dicendum eſt tranſitorie: ꝙ
poſtquam dominus uenerit in deſertum: ſecutæ ſunt eum turbæ plarimæ. Nam anteq̃ ueniret in
ſolitudines gentium ab uno tantum populo colebatur.
CEt exiens vidit turbam multam. In euangelicis ſermonibus ſemper lit/
teræ iunctus eſt ſpiritus: & quicquid primo frigere uidetur aſpectu:ſi tetigenis calet: In loco deſerto
erat dominus:ſecutæ ſunt eum turbæ:relinquentes ciuitates ſuas: hoc eſt priſtinas conuerſationes:
& uarietates dogmatum. Egreſſus autem Ieſus ſignificat ꝙ turhæ habuerint quidem eundi uolun-
tatem:ſed uires perueniendi non habuerint: Ideo ſaluator egreditur de loco ſuo: & nec pergit ob/
uiam:ſicut & in alia parabola filio pœnitenti occurrerat. Viſaq; turba miſeretur: & curat langores
eorum:ut fide plena ſtatim præmium conſequatur.
CAeſpere autem facto acceſſerunt ad eum diſcipuli dicentes. Et reliqua. 4 —B
COmnia plena myſteriis ſunt. Recedit de iudæa: uenit in deſertum locũ: ſequũtur eũ turbæ relictis
ciuitatibus ſuis: Egreditur ad eos Ieſus: miſeretur turbis: curat langores eorum: & hoc facit nõ ma/
ne:mon creſcente die:non meridie: ſed ueſpere quando ſol iuſtitiæ occubuit.
CNoſe autem dixit eis. Non habent neceſſe irè. Sate vos illis manducare.
CNon hũr neceſſe diuerſos cibos qrere: & emere ſibi ignotos panes: cũ ſecum hẽant cæleſtẽ panẽ.
Bate vos illis manducare. CProuocat apoſtolos ad fractionem
panis: ut illis ſe non hahere teſtantibus magnitudo ſigni notior fiat.
CReſponderunt cis. Non habemus hic niſi quinqʒ panes ⁊ duos piſcces.
¶ In alio euangeliſta legimus: eſt hic quidam puer qui habet quinq; panes: qui mihi uidetur ſigniſi
care Moyſen: Duos autem piſces uel utrumq; intelligimus teſtamentum: uel quia par numerus re-
fertur ad legem. Igitur apoſtoli ante paſſionem euangelii fulgurantis non habebant niſi quinq; pa
nes:& duos piſciculos:qui in ſalſis aquis:& in maris fluctibus uerſabantur.
cc

Liber Secundus.

CAQAui ait eis. Afferte miht illos huc. CAudi Martion: audi Manicheæ:
quinq; panes & duos piſciculos ad ſe afferri iubet Ieſus: ut eos ſanctificet: atq; multiplicct.
Et cum iuſſiſſet turbam diſcumbere ſupꝛa fenum. — — .
CAuxta litteram manifeſtus eſt ſenſus. ſpiritualis mrerprætationis ſacramenta pandamus. Di-
ſcumbere iubentur ſupra ſœnum: & ſecundum alium euangeliſram ſupra terram: per quinquage-
nos aut centenos: ut poſtquam calcauerint carnem ſuam: & omnes flores illius: & ſeculi uolupta-
tes quaſi arens fœnum ſibi ſubiecerint: tunc per quinquagenara nunen pœnitentiam: ad perfe-
ctum centeſimi numeri culmen aſcendant. . “
Acceptis quinqʒ panibus ⁊ duobus piſcibus aſpiciens in celum: benedixit ⁊ fregit ⁊ dedit
diſcipulis panes. C Aſpicit ad cælum: ut illuc occulos dirigendos
doceat. Quinq; panes & duos piſciculos ſumpſit in manus: & fregit eos: tradiditq; diſcipulis: Fran-
gente domino ſeminarium fit ciborum. Si enim fuiſſent integri: & non in fruſtra diſcerpti: nec di
niſi in multiplicem ſegetem: turbas: & pueros: & fſœminas & tantam multitudinem alere non
poterat: frangitur ergo lex cum prophetis: & in fruſta conſcerpitur: & eius in medium myfſte⸗
ria proferuntur: ut quod integrum & permanens in ſtatu priſtino non alebat: diuiſum in par/
tes alat gentium multitudinem.
Et dedit diſcipulis panes:Biſcipuli autem turbis.
¶Vt turbæ a domino per apoſtolos alimenta ſuſcipiant.
CEt tulerunt reliquias duodecim cophinos fragmentoꝛum plenos.
CVnuſquiſq; apoſtoloꝶ de reliquiis ſaluatoris implet cophinũ ſuum: ut uel habeant unde poſtea
gentibus cibum præbeant: uel ex reliquiis doceant ueros fuiſſe panes: qui poſtea multiplicati ſunt
& imal quære quomodo in heremo in tam uaſta ſolitadine panes non inueniãtur: niſi quinq;
tantum & duo piſciculi: & tam facile duodecim cophini repleantur.

CManducantium antem fuit numerus quinqʒ milia viroꝛum: exceptis paruulis ⁊ mulieribꝰ.
ClIuxta numerum quinq; panum: & comedentium uirorum quinq; milium multitudo eſt. Nec dũ
enim ſecundum alrerius loci nartationem ad ſeptenarium numerum uenerat: quem qui comedũt:
quattuor milia ſunt uicino euangeliorum numero. Comedunt autem quinq; milia uirorum qui i
perfectum uirum creuerant: & ſequebantur eum de quo dicit zacharias: ecce uir oriens nomen eiꝰ.
Mulieres aũt & paruuli ſexus fragilis & ætas minor numero indigni ſunt. Vñ & in numeroꝶ libro
quotiens ſacerdotes atq; leuitæ & exercitus uel turbæ pugnantiũ deſcribuntur: ſerui & mulieres &
paruuli & uulgus ignobile abſq; numero prætermittitur.
Et compulit diſcipulos ſuos aſcendere nauiculam ⁊ pꝛecedere eum tranſfretum donec dimit
teret turbas. CDiſcipulis præcepit tranſfretare & compellit ut aſcen

dant nauiculam: quo ſermone oſtenditur inuitos eos adomino receſſiſſe: dum amore præceptoris

nec punctum quidem temporis ab eo uolunt ſeparai.
CSEt dimiſſa turba:aſcendit in montem ſolus oꝛare. M
C Si fuiſſent cum eo diſcipuli Petrus & lacobus & Ioannes: qui uiderant gloriam tranſformati: for/
ſitam aſcendiſſent in montem cum eo: ſed turba ad ſublimia ſequi non poteſt: niſi docuerit eam iux
ta mare in littore: Et aluerit in deſerto. Quod autem aſcendit ſolus orare: non ad eum referas qui
