, triam cui in ægypto fuerant mancipati: ita ut deum patrum ſuorum obliuiſcerentur: & deinceps di &„nl!. 1 ces dN
cerent. Iſti ſunt di tui iſrahel qui eduxerunt te de terra ægypti. Ritus colendi deum derelinquétiũ? ne. +
pona ſancita eſt in manu mediatoris chriſti ieſu quia omnia per ipſum facta ſunt: & ſine ipſo factuʒ J

—

feſt nihil. Non ſolum cælum terra mare: & uniueria quæ cernimus: ſed etiam illa quæ per moyſen ⸗
—Aadurto popu o quaſi iugum legis impoſita ſunt. Scribitur & ad timotheum unus enim deus unus & y= emer We⸗ — 8, 9
eSAen mediator dei & hominum homo chriſtus leſus. Poſtquam ob fooſtram ſalutem de uirginis utero rs ed-ete, ger d.
XeC dignatus eſt naſci dei & hominum homo chriſtus ieſus ſequæſter eſt dictus. Antequam uero hũa 6 .
43

um corpus aſſumeret: & eſſet apud patrem. In principio deus uerbum ad omnes ſanctos ad quos O„˙
[ſadctus eſt ſermo dei: enoch uidelicet noæ abraham Iſaac & iacob: & poſtea moyſen: & cunctos pro Iee .
phetas quos ſcriptura cõmemorat:ſine additamento hominis: quem necdum aſſumpſerat media⸗ , d- dTs, & Ge,
tor tantũmodo nuncupatur. Quod autem ait lex ordinata per angelos: hoc uult intelligi quod in
omni ueteri teſtamento ubi angelus primum niſus refertur & poſteaiquaſi deus loquens inducitur
Angelus quidem uere ex miniſtris pluribus quicũq; ſit uiſus: ſed in illo mediator loquatur qui di/ SDer; r. ⸗gete
t Eg ſum deus abraham: deus iſaac & deus iacob. Nec mirum ſi deus loquatur in angelis: c etiã wa ,
per angelos qui in hominibus ſunt loquatur dominus in prophetis. Dicente aggeo: & ait angelus , . 4 arge, .
,

Iui loquæbatur in me ac deinceps inferente: hæc dicit dis omnipotens. Neq; emim angelus qui eẽ
f Qiäins maerat in pro ropheta: ex ſua perſona audebat loqui. Hæc dicit dominus omnipotens. Manum“ 1
mediatoris: potentiam & uirtutem eius debemus accipere. Qui cum ſecundum deum unus ſit ipſe
cum patre: ſecundum mediatoris officium alius ab eo intelligitur. Quia uero lectionis ordo con//

fuſus eſt: & hyperbato perturbatur ſic nobis reddendus uidetur. Lex poſita eſt perangelos in manu
media Oris Propter tranſgreſſiones ordinata ber angelos donec ueniret ſemen cui repromiſſũ erat.
Av NJ— — –E65f mm iiii
. ——— —MW☛ —, ,

Liber Secundus.c.iij.

Semen autem haud dubium quin xpᷣm ſigniſicet: qui ex mathei quoq; pricipio cõprobatur eẽ filiꝰ
abraham. Scriptura referente. Liber generationis ieſu chriſti filii dauid fili abraham.
Lex ergo aduerſus pꝛom iſſa dei: abſit. Si enim data eſſet lex que poſſet uiuiſicare:vere ex le
ge eſſet iuſtitia. Sed concluſit ſcriptura omnia ſub peccato ur pꝛomiſſio ex ſide Jeſu chriſti da/
retur credentibus. ꝛius autem quam vemiret fides ſub lege cuſtodiebamur: concluſi in eam
ſidem que renelanda erat. QD ””M
Sicut mediator dei & hominum inter dantem & accipientem legem medius ſuititalex ipia quæ

— ——=—

poſt promiſſionem data eſt inter repromiſſionem & completionem eius media ſu
idcirco arbitranda eſt promiſſionem excludere quia poſtea ſubſequuta eam quæ prius fuit nidetur

manifeſtum eſt: in cuſtodiam repromiſſionis non in ſubuerſionem datam. Si enim data eſſet lex
an poſſet præſtare uitam: & i quod repromiſſio ſpoponderat exhibere uere promiſſio per legeʒ

Yputaretur excluſa. Nunc autem Frohtet tranſgreſſiones ut ſupra diximus poſita magis arguit eos

peccatores:quibus poſt repromiſſionem in cuſtodiam: & ut ſta dicam in carcerem datà eſt: quia per
arbitrii libertatem noluerant innocentes expectare promiſſum legalibus uinculis præpediti: & in

ſeruitute mandatorum redacti cuſtodirentur in aduentu m futuræ in chriſto ſidei quæ ſinem repro

—.—/N—B——

om ec uet cripturam auctorem eſſe peccati quia omnia ſub peccato
concluſiſſe dicatur. Cum mandatum quod ex iure præcipitur oſtendat potius arguatq; peccatum
quam ſit cauſa peccati. Quõ & iudex non auctor ſceleris nequam homines uinciendo: ſed con-
cludit eos & nocentes ſententiæ ſuæ auctoritate pronuntiat: ut debitos pœne indulgentia poſtea
ſi noluerit principali abſoluat. “
C Itaag lex pedagogus noſter fuit in chꝛiſto:vt ex fide iuſtiſicemur. At vbi venit ſides:iam non
ſub pedagogo ſumus. Omnes enim filii dei eſtis per fidem que eſt in chriſto Jeſu. “
ð Pedagogus paruulis aſſignatur: ut laſciuiens refrenetur ætas & prona in uitia corda teneantur:
4 4 „½ dum tenera ſtudiis eruditur infantia: & ad maiores philoſophiæ ac regendæ reipublicæ diſcipli-
nas meœtu pœne coercira præparatur. Non tamen pedagogus magiſter & pater eſt: nec here-
ditatem & ſcientiam pedagogus qui erudit expectat: ſed alienum cuſtodit filium pedagogus ab
eevn poſtquam ille ad jegitimum capiendæ hereditatis tempus aduenerit receſſurus:deniq; & no/
1 men pedagogi hoc ipſum ſonat: & eſt compoſitum ab eo quod pueros agat ideſt doceat: Itaq;
2 A & moſæ lex populo laſciuienti ad inſtar pedagogi ſeuerioris appoſita eſt: ut cuſtodiret eos: & futu-
e , X ræ fidei præpararet: quæ poſtquam uenit: & credidimus in chriſtum iaʒ non ſumus ſub pedagogo:

— — 2

andum ſcr

— — — —2 ——.ß, w e—

miſſionis afferret. Nec uere æſti

*

8. α

—
—

— — —.— ——

tutor a nobis curatorq; diſcedũt: & legitimum ætatis tempus ineuntes uere dei fili nominamur cui

——

nos generat non lex abolita: ſed mater fides quæ eſt in chriſto leſu. Quod ſi quis poſt cõſumatuʒ

——,———

—

ſe legi tuuli uiuere. Vbi enim nunc compleri poteſt illud:ter in anno apparebit omne maſcn

Prrh 1 r⸗Sezez- 3 A, ubi ſalutares & pro peccato hoſtiæ? ubi ad ſimulachrum cæleſtium ſiderum holocauſtorum æter-
f 6 nus ignis altari omnino deſtructo? noxis uero quæ poterit pœna decerni? ſcriptura dicente: aufe/
retur malum de medio ueſtrum. Seruientibus iudæis: romanis regnantibus: atq; ita fiet ut nec ſub
patræ nec ſub pedagogo uiuat: dum & lex impleri non poteſt poſt ſucceſſionem fidei: & fides dum
pedagoga lex appetitur non tenetor. u l
Auicũqʒ eniʒ in xpᷣo baptizati eſtis:xpᷣm induiſtis.Nõ ẽ indeus:neqʒ grecus.MNon eſt ſeruꝰ
neqʒ liber. Mõ eſt maſculus neqʒ femina. Oẽs enim vos vnum eſtis in chꝛiſto Jeu.
CQomodo filii dei per fidem quæ eſt in chriſto Ieſu naſcamur oſtendit dicens. Quicumq; enim
in chriſto baptizati eſtis chriſtum induiſtis. Quod autem chriſtus ſit indumentum. Non ſolum
de præſenti loco: uerum etiam de alio comprobatur. Paulo eodem cohortante induite uos domi-

4 — / õ a2 . „ 2 . . . * . „
. R F nam Ieſum chrinum Siigiur gul in chriſto baptizati ſunt chriſtum induerunt: manifeſtum eſt eos

qui non ſunt induti chriſtum non fuiſſe baptizatos in chriſto. Ad eos eniʒ qui fideles baptiſma xpi
conſequuti putabantur: dictum eſt induite uos dominum Ieſum chriſtum. Siquis hoc corporeum:
& quod oculis carnis aſpicitur aquæ tantum accœpit lauachrum: non eſt indutus dominum leſuʒ
chriſtum. Nam & ſimon ille de actibus apoſtolorum acceperat lauachrum aquæ: uerum quia ſan-
ctum ſpiritum non habebat indutus non erat chriſtum. Et heretici uel hypocritæ: & hi qui ſordidæ
nuictitant: uidẽtur quidem accipere baptiſmum: ſed neſcio an chriſti habeant indumentum. Itaq; cõ
ſiderem ne forte & ĩ nobis aliqs dephẽdat᷑ q ex eo qd xpᷣi m hẽt ĩdumẽtu arguat᷑ nõ baptizatꝰ ĩ xpᷣo

Cu at ꝗs ſemel xpᷣm idutꝰ fuerit & miſſus ĩ flãmã ſpus ſci ardore caduerit:n ſtelligit᷑ auꝑ ſit an argẽ
4 tũ. Quãdiu calor maſſã poſſidet unꝰigneꝰcolor ẽ. & oĩs diuerſitas generis cõditiõis & corporũ au⸗
Z dD᷑ ert iſtiuſmodi ueſtimẽto:nõ c.n. iudæus: neq; græcꝰ: p græco gẽtilẽ accipe debemus qꝗa hellen: &
yeſl 5r = dr. pt græcu: & ethnicũ utꝶq; ſignificat: net iudæ idcirco meliorẽ ꝗa circũciſus: nec gẽtiliſ iõ deterior: qa
. 6 . Pputiũ hʒ: ꝓ qlitate ſidei uel iudæus: uel græc'melior ſiue deterior é. Seruꝰ quoq; & liber nõ cõdi
tiõt ſeparãt᷑ ſʒ fide:qa hoͤr & keru Abero ee mellon liper fu ĩ fidei qꝗlitate pᷣcedere:maſculꝰ ſimiłx

A»

—

repſit quæ nonꝭ

ſabollereilelereo quod non potuit uiuiſcare nec id tibuere quod repromiſſio prima pollicita eſt

ætatis ſuæ tempus quando iam heres & filius appellatur: uo luerit eſſe ſub pedagogo ſciat ſe nò poſ

Flinum tuum in cõſpectu domini dei tui. Subuerſa hieruſalem: & templo uſq; ad cineres diſſipato:

In epiſtolam ad galatas.

& fœmina fortitudine & imbecillitate corporum ſeparantur. Cæterum fides pro mentis deuotio-
ne cenſetur: & ſæpe euenit ut & mulier uiro cauſa ſalutis fiat: & mulierem uir in religionem præuer-
tat. Cum autem ita ſe res habeat. & tota diuerſitas generis conditionis & corporum chriſti baptiſma
te & indumento illius auferatur: omnes unum ſumus in chriſto ieſu. Vt quomodo pater: & filius in
ſe unum ſunt.ita & nos in ipſis unum ſimus.

Si autem vos chꝛiſti:ergo abꝛahe ſemen eſtis ſecundum pꝛomiſſionem heredes.
CQuia repromiſſiones ad Abraham: & ad ſemen eius factæ ſunt quod eſt chriſtus ieſus. Conſequẽ

ter hi qui chriſti fili ideſt ſemen eiꝰ ſunt.Semen quoq; dicuntur Abraham cuii ſunt ſemen ex ſe-
mine. Verum quotienſcunq; dominus noſter ieſus ſemen abrahæ nominatur: corporaliter ſentien
dum eſt quod ex eius ſtirpe generetur. Quortiens autem nos qui ſaluatoris ſermone ſuſcepto cre-
didimus in eum. & nobilitatem enn. Duahe ad quem eſt promiſſio facta ſuſcepimus. Tunc
ſpiritualiter ſemen fidei & prædicationis accipere debemus. Deinde etiam hoc conſiderandum
quod quando de domino loquitur. Abrahæ autem dictæ ſunt promiſſiones. & ſemini eius. Hoc

eſt chriſto Ann tepromifſone: Dluraliter ponit. Quando uero de his: qui per chriſtum ſemen ſunt
4

Abrahæ ſingulariter repromiſſio nuncupatur. Vt in præſenti loco: ergo Abrahæ ſemen eſtis. ſecũ/
dum promiſſionem heredes. Decens quippe erat ut quod in chriſto uno pluraliter dicebatur: id in
multis hominibus ſingulariter poneretur.

CAPITVLVM. QVARTVM.

Equitur. Sico autem quanto tempoꝛe heres parunlus eſt nihil differt a ſeruo

tempus a patre. CNHeres iſte paruulus qui nihil dif-
fert a ſeruo cum ſit dominus omnium:ſed & ſub tutoribus & actoribus eſt uſq; ad præ

AAfinitum tempus a patre. Totum humanum genus uſq; ad aduentum chriſti & ut am/
plius dicam uſq; ad mundi conſumationem ſignificat. Quomodo enim omnes in ꝓ/
toplaſto adam. nec dum nati moriunrur:ita & omnes etiam hi qui ante aduentum chriſti nati ſunt

7 — „

cum ſit dominus omnium: ſed ſub tutoꝛibus eſt ⁊ actoꝛibus vſqʒ ad pꝛefinitum

7
7 5 . — . .

in ſecundo adam uiuificantur. Atq; ita fit. ut & nos legi ſeruierimus in patnibus: & illi gratia ſaluen-v ” r . 4

tur in filiis. Iſte intellectus eccleſiæ catholicæ conuenit: quæ & ueteris & noui teſtamenti unam aſſe
rit prouidentiam. Nec diſtinguit in tempore quos conditione ſociauit & prophetarum: continen/
te nos angalari lapide ieſu chriſto domino noſtro: qui fecit utraq; unum: & medium parietem diſ
ſipans inimicitiam utriuſq; populi in ſua carne deſtruxit. & antiq; legis difficultatem euangelico//

8 Prra, Te. ,

rum dogmatum integritate matauit: uere in chriſto omnes unus panis ſumus & duo contsnnin us 531.
ſuper terram. Et quomodo nos ſuper prophetas fondati ſumus ita & patriarchæ in apoſtolorum

ſondamine conſtiterunt. Tutores autem & actores poſſunt et prophetæ accipi. Quorũ uerbis quot
tidie in aduentum ſaluatoris erudiebãtur: Sicut pedagoga moſei lex ſupra diſſerta eſt: & angeli par

uulorũ qui quottidie uident faciem patris & interpellant pro eis. De quibus dictũ eſt. Immitet an/

gelus dñi in circuitu timentiũ eum & eruet eos. Recte hi ſub tutoribus & actoribus eſſe dicuntur: ꝗ

habentes ſpũm timoris: nec dum meruere ſpum libertatis & adoptionis accipere. Aetas. n. inſantiæ

ad peccata formidat: pedagogũ mœtuit non confidit eſſe ſe liberã licet per naturã domina ſii. Et ſe
cundũ utramq;ʒ intelligentiam quo tutores & actores uel prophetas uel angelos diximus. Paruu-
lus iſte tam diu ſub actoribus eſt atq; tutoribus donec legitimũ perfecti uiri tempus impleuerit. Legi
timũ aũt tempus ſicut romanis legibus uiginti quinq; annoꝶ ſpatio terminatur: ita ad humani ge-
neris perfectionem chriſti reputatur aduentus. Statim ut ille uenerit: & omnes in uirum perfectum
ereuerimus. pedagogus a nobis tutorq; diſcedunt. Tũc auctoritate domini & hereditatis poſſeſſio
ne perfruemur in qua prius nati quodammodo putabamur alieni. è

CIta ⁊ nos cum eſſemꝰ paruuli ſub elementis huius mundieramus ſeruienttes.
Elementa mundi eos quos ſupra tutores: & actores dixerat appellauit. Quod ſub ipſis primũ præ
ſidibus conſtituti: quia nec dum dei filii capere ad nos poteramus aduentũ erudiebamur in mundo

Nonnulli eos eſſe angelos arbitrantur. ꝗ quatuor mũdi elementis præſideant terræ uidelicet aquæ
igni & aeri: & neceſſe eſſe ut priuſqᷓ quis credat in chriſto:illis arbitris gubernetur elementa mund
cælum & terram. & ea quæ intra hæc ſunt pleriq; appellata putant. Quod uidelicet ſolem lunã ma/
ria ſiluaꝶ & montiũ deos ſapientes grætiæ. & barbaræ nationes. romaniq; oĩm ſupſtitionũ ſentina
uenerẽtur: a ꝗbus cũ xps uenerit liberamur. Intelligẽtes ea creaturas eẽ non numina. Alii elementa
mũdi legẽ interpᷣtantur moyſi & eloqa ꝓphetaꝑꝶ: qd per hæc q̃ii initia & exordia lr̃aꝶ dei timorẽ ꝗ
ſapiæ principiũ ẽ ſuſcipiamus: Deniq; ad eos ꝗq iam deberent eẽ pfecti. & ueritate neglecta adhuc di
ſciplinarũ principiis inhærebant. ſcribit in epiſtola ad hebreos apoſtolus: &. n. cũ deberetis eẽ magi
ſtri pp tpᷣs rurſuʒ neceſſe habetis ut doceamini q ſunt elemẽta principii ſermonũ dei. Ecõtrario no/

bis obiici põt quod ad coloſenſes paulus apoſtolus ſcribẽs. elemẽta mũdi alia nũcuparit. Videte di

cens ne ꝗqs uos deprædetur p philoſophiã. & inanẽ decœptionẽ ſecundũ traditionẽ hoĩuzʒ: ſcdʒ ele
menta mũdi. & nõ ſcdm xpᷣm. Sed ex eo qd addidit ſcdm traditionẽ hoĩum. & inanẽ decœptioneʒ
oſtendit non eadem elementa ad coloſenſes & ad galatas nominari. Ab his quippe elemẽtis poſt

*

r ſar r — bere, N

—

rrnn

—

¶Wiber Secundus.c.iiii.

quam nenerit tẽporis. plenitudo redimimur: & ad maiora gradientes adoptioneʒ recipimus filio/
ruzʒ. Ab illis uero nihil tale dicitur quid ſequatur: ſed ſimpliciter elementa pro litteris accipiuntur.
Poteſt igitur:ut diximus moyſi lex & prophetæ: pro elementis accipi litterarum quod per eas ſilla/-
bæ iungantur & nomina. & non tam ſui quã alterius cauſæ utilitate diſcantur: ut poſſimus oratio/
nem legerę contextam. In quaſenſus magis & ordo uerborum quã litterarum principia conſiderã
tur. Quodautẽ legem & prophetas elementa mundi interprætati ſumus: mundus pro his qui in

mundo ſunt accipi ſolet. Eodem paulo dicente: Deus erat in chriſto mundum reconcilians ſibi. Et

in euangelio: & mundus per eum factus eſt & mundus eum non recœpit: Quidã ẽt in illa liberius
euagantur:ut quia lex umbram hẽt futuroꝶ bonorum requirant utrũ in alio. mundo de quo ſalua-
tor ait.ego nõ ſum de mundo iſto.primũ paruuli ſimus & ſub elementis initioꝶ conſtituti. paula/
tim procedamus ad ſummum: & recipiamus adoptionis locum quem quondà amiſimus.
At vbi venit plenitudo tempoꝛis miſit deus ſilium ſuum factum ex muliere factum ſub lege

vt eos qui ſub lege erant redimeret vt adoptionem filioꝛum reciperemus.

C Diligenter attendite quod non dixerit factu per mulierẽ quod martion. & ceteræ herèſes nolunt
quæ putatiuam chriſti carnem ſimulant. ſed ex muliere: ut non perillam ſed ex illa natus eſſe creda
tur. Quod autem ſanctam & beatam matrem domini mulierem non uirginem nominauit. hoc idẽ

& in euangelio cata matheum ſcriptum eſt: quãdo uxor appellatur Ioſeph: & ab ipſo domino qua-

ſi mulier increpatur non enim neceſſe erat quaſi caute & timide uirginem dicere cum mulier ſe/

xum magis ſignificet quam copulam uiri. & ſecundum intelligentiam græcitatis

tam uxor aen mulier ualeat interprætari. Sed ut cuncta præteream quomodo ſub lege fadus eſt.
ut eos qui ſub lege erant redimeret. & ſic propter illos qui nati erant ex muliere. ex muliere naſci uo
luit. Nam & baptiſmum in iordanis fluente idcirco quaſi pœnitens (cum eſſet a peccatis liber)
accepit:ut cæteros edoceret mundandos eſſe per baptiſmmum: & in filios noua ſpiritus adoptione

generari. Quod nequaquam intelligeus Ioannes baptiſta eum ad lauacrum prohibebat accedere

dicens. Ego a te debeo baptizari: & ſtatim ſacramentum docetur: ſine modo.ſic enim decet nos ad/

implere omnem iuſtitiam. Ne qui ob hominum ſalutem uenerat aliquid de cõuerſatione hominũ
præteriret. Quærat quiſpiam & dicat ſi ideo ſub lege factus eſt ut eos qui ſub lege erant redimeret.
Quod uidelicet impoſſibile fuerit redimi eos qui erant ſub lege niſi factus faiſſet ipſe ſub lege aut ſi/
ne lege factus eſt ut redimeret eos qui ſub lege non erant. Aut ſi non eſt factus ipſe ſine lege
non redemit eos qui ſub lege non fuerant. Quod ſi poſſibile erat eos qui ſine lege erant redimi
ita ut ſine lege ipſe non fieret: Ergo ſuperfluæ ſub lege factus eſta ut redimeret eos qui ſub lege
erant. Breuiter ſoluet hanc qnæſtionem ſi quis illo utatur exemplo & cum his qui ſine lege erant
reputatus eſt. Nam licet in latinis codicibus propter ſimplicitatem interprætum male dictum ſit.
Et cum iniquis reputatus eſt. Tamen ſciendum aliud apud græcos ſignifiarrre
quod hic ſcriptum eſt. aliud adi quod in latinis uoluminibus habetur. Anomus enim dici/
tur ille qui ſine lege eſt & nullo iure conſtringitur: Adicus uero iniquus ſiue iniuſtus. Vnde & ip/
ſe apoſtolus in alio loco cum non eſſem ait ſine lege dei: ſed in lege eſſem chriſti. Et certe in hoc
quoq; teſtimonio anomos in græco ſcriptum eſt. & qui hic bene interprætatus eſt: potuit idem uer
bum: & ibi ſimiliter interprætari. Niſi eum ambi guitas fefelliſſet: alius uero ipſum uerbum redime-
ret acutius intuebitur & dicet eos ſignificari redemptos: qui primum de dei parte fuerint: alios non
tam redimi quam emi: Vnde & ad corynthios in quibus audiebatur fornicatio & talis fornicatio
quæ ne inter gentes quidem ſcribitur. Prætio empti eſtis non redempti: ſub lege quippe non fue-
rant Recipimus igitur adoptionem filioram dei: & tedẽpti a chriſto ſub ſeruitute elementoꝶ mũ/
di & tutorum poteſtate eſſe deſiſtimus. Quomodo autẽ inter redimere & emere quid intereſſet oſtẽ

dimus ſic quid ſit inter accipere: & rœipere adoptionem filiorum: conſideremus. ZUMBD
CAuoniam autem eſtis filii dei miſit deus ſpiritũ ſilij ſui in corda noſtra clamantem abba pz
NManifeſte apoſtolus Paulus tres ſpũs noĩat. Spũ filii dei ut in pᷣſenti loco miſit deus ſpũz filii ſui ĩ
corda noſtra: Et ſpiritum dei ut in illo. Quotquot ſpiritu dei aguntur. hi filii dei ſunt: Et ſpiritum
ſanctum ut ibi. Corpora ueſtra templũ ſancti ſpiritus ſant qui eſt in uobis. Alium autem ſanctum
ſpiritum eſſe quam filium dei manifeſte & in euangelio comprobatur qui dixerit contra filium ho
minis dimittetur ei. Quicunq; autem dixerit contra ſpiritum ſanctum nec hic nec in futuro di-
mittetur ei.hoc ideo: quia multi per imperitiam ſcripturarum (quod & Firmianus in octauo ad
demetrianum epiſtolarum libro facit) aſſerunt ſpiritum ſanctum ſæpe patrem ſæpe filium no“-⸗
minari. Et cum perſpicuæ in trinitate credamus tertiam perſonam auferentes non ſubſtantiam
eius uolunt eſſe ſed nomen. Ne autem longum ſaciam (non enim dialogus ſed commentarius ſcriĩ
bitur) De Jiinquageſmo pſalmo tres ſpiritus nominatos breuiter oſtendam: propheta dicente.
Cor mundum crea in me deus: & ſpiritũ rectum innoua in uiſceribus meis: Ne proiicias me a faciæ
7 tua & ſpirituʒ ſanctum tuum ne auferæ a me: Redde mihi Iætitiam ſalutaris tui & ſpinitu principali
. confirma me.Principalẽ ſpũm patrẽ appellat:quia filius ex patre nõ pr ex filio. Spũm auteʒ rectũ ue
ritatis atq; iuſtitiæ xpᷣm dũz ſigniſicat:quia pater oẽ iudiciũ dedit filio: ut dauid ait deus iudiciũ tuũ
I. regi da.

*

— —

—, 2-

— — —. — — * —

C

In Epiſtolam ad galatas.

regi da. & iuſtitiam toam ſilio regis. Porro ſpiritum ſanctum aperto nomine uocat:quæ quidem cũùᷣ
uocabulis perſoniſq; diſſentiant: ſubſtantia naturaq; ſociata ſunt. Et indi fferenter idem ſpiritus ob

naturæ ſocietatem: uel patris dicitur eſſe uel innomoc igitur qui ſpintum filii dei habet fili

dei eſt: ſic in reciprocum: qui filium dei non habet dei filius non poteſt appellari.

CItaqʒ iam non eſt ſeruns ſed filius.Quod ſi filius ⁊ heres per chꝛiſtuoum.
CHabentes inquit ſpiritum filii dei in uobis. clamantem abba pater non ſerui cœpiſtis aſſe ſed filii.

argumentum autem quo aſſerere conatur nos iam non eſſe ſub lege ſed ſub gratia domini ieſu tali
fine concludet. Superius dixerat ut adoptionem filiorum reciperemus nunc dej eſſe nos filios: e ſpi-
ritu probat quem habemus in nobis: Nunquam enim auderemus dicere: pater noſter qui es in cæ/
lis ſanctiſicetur nomen tuum. niſi de conſelentia ſpiritus habitantis in nobis: & magna ſenſuum &

dogmatum uoce clamante: abba pater: abba: hebraicum eſt id ipſum ſignificans quod & pater. 9

Et hanc conſuetudinem in pluribus locis. riptura conſeruat ut hebraicum uerbum cum inter-

prætatione ſua ponat.bartimeus filius timei: aſer diuitiæ tabithadorchas: & in geneſi meſech uer-

naculus. & cætera his ſimilia. Cum autem abba pater hæbreo ſyroq; ſermone dicatur: & domi⸗-

Jnus noſter in euangelio præcipiat. Nullum patrem uocanduni niſi deum: neſcio qua licentia in mo
naſteriis uel uocemus hoc nomine alios uel uocari nos aquieſcamus & certe ipſe præcœpit hoc

ui dixerat non eſſe iurandum. Si non iuramus. ne patrem quidem quempiam nominemus. Si
e patre interprætabimur aliter. & de iurando aliter ſentire cogemus. Notandum etiam quia cla-

mor in ſeripturis. Non magne uocis emiſſio ſed ſcientiæ intelligatur. & dogmatum magnitudo.

Nam & in exodo reſpondit dominus ad moyſen: quid clamas ad me: cum pœnitus moyſi uox nul
a præceſſerit. Verum compunctum cor: & pro populo lacrimabiliter ingemeſcens. ſcriptura cla-
morem uocauit. Qui ante nihil differebatis a ſeruo: cum eſſetis natura quidem dei ſed ſub tutori-
bus & actoribus paruuli degebatis: quod ſi filii eſtis conſequenter uobis debetur hereditas: ut quo⸗
modo ſpiritum filii dei accipientes facti eſtis filii dei: ita in libertatem de ſeruitute mutati: hæredes
ſitis cum hærede patris chriſto ieſu: qui ex perſona hominis aſſumpti loquitur in pſalmo. Domi
nus dixit ad me filius meus es tu: ego hodie genui te. Poſtula a me. & dabo tibi gentes: heredita/
tem tuam: & poſſeſſionem tuam terminos terræ. Quod autem in hoc loco dicimus: in cæteris
quoq; obſeruare debemus. De toto genere hominum ſingulari numero diſputari. Omnes enim
credentes unum ſumus in chriſto ieſu: & membra corporis eius: & in perfectum uirum redacti: illũ
habemus caput: quia caput uiri chriſtus eff.

CSed tunc quidem neſcientes deum:ſeruiſtis his qui natura non erant dij nunc vero cogno⸗

ſcentes deum magis autem cògniti ab eo.quomodo conuertimini iteruʒ ad inſirma:⁊= egena ele
menta:quibus rurſum ſeruire vultis.

CGalatas quos ab idolorum cultu. ad fidem dei ueni: tranſtulerat: arguit quoniam deo idolis dere/

lictis quæ natura non erant dii: & cognoſcentes deum magis autem cogniti ab eo: Spirituq; ado/

ptionis accepto: rurſum quaſi pamuli & ſubtutoribus & pedagogo eſſe cupientes: ad infirma & pau

— 5

perrima reuertantur elementa: Quæ propterea infirmo: & pauperi ſenſu populo data ſunt in deſer/
to: quia non poterat accipere & ſuſtinere maiora. Eadem autem elementa: quæ nunc infirma &
egena appelſauit ſuperius tantum mundi elementa poſuit. Et ubi elementa mundi dicta ſunt:ibi nõ
eſt additũ ifirma & egena. Hic rurſuʒ ubi infirma uocata ſunt mudi ut ſupra diximus nomen eſt ta/
citum. Puto itaq; quamdiu quis paruulus eſt: nec ſtatutum a patre tempus impleuit ut filius & heres
appellari queat: ſub elementis eum mundi lege uidelicet eſſe moyſi. Cum autem poſt liberta/
tem & adoptionem: & hereditatem filio debitam: rurſus reuerſus fuerit ad legem: circuncidi uolẽs.
& totam iudaicæ ſuperſtitionis litteram ſequi: tunc quæ prius ei mundi tantum fuerant elementa:

Si lex & pᷣcepta q̃ in lege cõſcripta ſũt infirma & egena elemẽta ſunt.& hi ꝗq cognouerũt deũ magis
ãt cogniti ſùt ab eo.legẽ obſeruare ñ debent:ne incipiãt nõ tã deũ colere a quo cogniti ſunt quã ad
eos reuerti qui nõ ſunt dii: Aut legẽ obſeruauerunt moyſes & prophetæ & non cognouerunt deuzʒ
nec cogniti ſunt ab eo.Aut ſi cognouerunt deũ mandata legis minime cõpleuerunt. Quod utrũq;
piculoſuz eſt dicere: aut illos non feciſſe q̃ legis ſunt: & ſic cognouiſſe deũ: aut non cognouiſſe deuʒ
dum infirma & egena legis elementa cnſtochune .Qd quidem ſolui poteſt: ut dicamus illos quo/

modo paulus factus eſt iudæis iudæus ut iudæos lucrifaceret & in hencris ex uoto comam totõdit

& nudi pedalia atq; caluitium hieroſolymis in tempio exercuit: ut eorum ſedaret inuidiam qui ca/
tethizati de eo fuerant: quod contra legem moyſi: & deum faceret prophetaꝶ. Ita & ſanctos uiros
ſeciſſe quidem ea quæ legis erant: ſed ſenſum magis legis ſecutos eſſe quam litteram. Qui non
minus quam Abraham ſublato de facie uelamento: cupierunt uidere diem chriſti & uiderunt: &
lætati ſunt. Facti infirmo populo infirmi: ut infirmos lucrifacerent: & his qui ſub lege erant. qua-
ſi eſſent ipſi ſub lege: ut eos ab idolis quibus in ægypto aſſuèuerant ſepararent. Abſurdum quip/
te eſt moyſen: & cæteros confabulatores dei:in ea fuiſſe conditione ut non credamus eos: & præ-

„

dẽ eis exhibere ualeant qd añ pſtiterãt: hieroſolyma:tẽplo altareq; deſtructis. Rnñdeat aliqs & dicat: rflo,

P!

infirma quoq; & egena dicuntur exordia: In tantum enim nihi proſunt cultoribus ſuis ut ne hoc ꝗq &e er Mten,

1

o4 We

finitum tempus a patre ueniſſe: & redemptos eos eẽ de ſeruĩtute legali: & adoptionẽ filioꝶ conſecu
tos: & hereditatem cœpiſſe cum chriſto. Quæcumqʒ enim toto generi humano ſapientia dei: qua-
ſi in ilio præſtitit:-hæc eadem unicuiq; ſanctorum ſemper ſuo ordine: & diſpenſatione largita eſt.
Legem nobis moyſi infirma & egena dicentibus elemẽta occaſionem inueniunt hæretici. ut detra
hant creatori qui mundum condiderit & legem ſanxerit. Quibus nos reſpondebimus id quod ſu⸗/
pra diximus infirma his eſſe & egena elementa: qui ad ea poſt euangelii gratiam reuertuntur. Ante
quã uero præſinitũ tpᷣs ueniret a patre non tã infirma & egena app ellata eſſe elemẽta: quà mũdi: de
niq; priuſꝗᷓ xp̃i in toto orbe euangeliũ coruſcaret: habuerunt ſuũ fulgorẽ pᷣcepta legalia:poſtꝗᷓ uero

maius euigelicæ giatiæ lumé efſulſit: & ſol iuſtitiæ toti müdo ſe pchidit ſtellaꝶ lumé abſcõditu é:

2 4 22 4. ν) & earum radii caligauerunt ita ut apoſtolus in alio loco diceret. Nam nec glorificatum eſt qd glo/-
= eA . GJer Trificatum fuit:in hac parte: propter excellentem gloriam quod aliis uerbis nüc loquitur ut dicat lex
. *e. , Nredigaatinienkegemaienmilns ng clars fuit: poſt aduentum chriſti ad comparatio/
n

em eius quaſi infirma: & egena imminuta atq; deſtructa eſt ab eo qui maior fuit ſalomone: & tem/

plo & Iona. Quod enim ſcriptũ eſt illum oportet creſcere me aut minui. Non tam ex Iqannis quazʒ
8

.
ι ex legis perſona dictũ puto: quia ſemper cædũt minora maioribus: & perfecta initiis præponuntur

— — W☛n — —☚

ris n ſe

Alias autem infirma & egena elementa iudæorum traditiones. & ſecundum litteram uilem intelli-

gentiam confirmabimus quæ ſaunt iuſtificationes non bonæ. & præcepta non bona: Robuſta quip/
pe & diues eſt legis intelligentia ſpiritualis. ita ut aut pœnitus elementum Non debeat appellari:

aut elementum quidem ſit comparatione futuri ſeculi: & uitæ in chriſto ieſu qua nunc uiuunt an-

geli ſupernæq; uirtutes. Senſu uero iudaico comparata. Non tam elementum hoc eſt initium quaʒ
perfectio nuncupetur. Quod autem ait nunc uero cognoſcentes deum: magis autem cogniti ab
eo.lllud oſtendit quod poſt idolorum cultum deum intellexerint galatæ: uel potius ipſi cognitio
ne eius digni ſint iudicati. Non quo deus creator omnium aliquid ignoret: ſed quo eos tantum ſci
re dicatur qui errorem pietate mutauerint. Cognoſcit dominus qui ſunt eius: & ſaluator in euange
lio. Ego ſum ait paſtor bonus: & cognoſco meas.& cognoſcũt me meæ: Econtra ad impios. Neſcio
uos recedite a me: operarii iniquitatis. Et ad ſtultas uirgines. Neſcio uos quæ eſtis.
Bies obſeruatis:⁊ menſes ⁊ tẽpoꝛa ⁊ annos.timeo vos ne foꝛte ſine cã laboꝛauerim in vobis.
CQui non adorat patrem in ſpiritu & ueritate neſcit ſabbatiſmum ſanctis repoſitum. De quo loꝗ/
tur deus ſi introierint in requiem meam. & non de illis temporibus recordatur: de quibus ſcriptuz

eſt recordamini dierum ſeculi: & alibi memoratus ſum dies antiquos: et annos æternos in mente
habui. Dies iudaicos obſeruant & menſes: & tempora & annos. Dies ut ſabbati: & neomeniæ & de-

cima menſis primi uſq; ad quartamdecimam quo agnus corporeds uictimæ reſeruatur & a quarta

decima uſq; ad uiceſimam primam eiuſdem menſis quando azima comeduntur non ſinceritatis &à
ueritatis: ſed in fermento ueteri malitiæ & nequitiæ phariſeorum. Septem quoq; ſeptimanas: qui ri

tui iudaico poſt azima computat: dies iſraheliticæ pentecoſtes colit. Nec non & clangorem tubaꝶ
menſe ſeptimo prima menſis. Decima quoq; eiuſdem menſis expiationem & ieiunium: & ſcenofe/

gias ex more figẽtes: iudaicos obſeruãt dies. Mẽſes autẽ cuſtodiũt:qui primũ & ſeptimũ mẽſem:ꝛnõ
intelligentes miſterium ueritatis obſeruant. tempora quoq; colunt qui ter per annos ſingulos: hie-
roſolimam uenientes putant ſe domini implere præceptum dicentis. Tribus temporibus anni dieʒ

feſtum agetis mihi ſollemnitatem azimorum & ſollemnitatem menſis primitiuorum & ſollemni/-
tatem conſumationis in exitu anni. & alibi: Tribus temporibus anni apparebit maſculinum tuum
in conſpectu domini dei tui. Quod autem ait & annos. puto de ſeptimo remiſſionis anno dici. &

de quinquageſimo quem illi iubileum uocant. Plenius hunc locum ad coloſenſes apoſtolus expli/

cat dicens. Nemo ergo uos iudicet in cibo aut in potu: aut in parte diei feſti:aut neomeniæ aut ſab/
batorum quæ ſunt umbra futurorum. Partem diei feſti ad diſtinctionem perpetuæ feſtiuitatis hic
poſuinut non breue & ut ita dicam łotius corporis quandam partiunculam ſed totum uitæ noſtræ
ſpatium perpetuæ in chriſto ſollemnitatis habeamus. Et ut poſterioribus priora conectam: quid de
lege moyſi & de ſuperflua ciborum curioſitate in hac eadem epiſtola ſentiat: ſtatiʒ ſubiungit & Ioꝗ
tur. Si enim mortui eſtis cum chriſto ab elementis mundi huius: quid adhuc tanquam uiuentes in
hoc mundo decernitis? Ne tetigeritis: neq; guſtaueritis neq; cõtractaueritis quæ ſunt omnia in inte
ritu ipſo uſu ſecundum præcepta & doctrinas hominum. Dicat ali quis ſi dies obſeruare non licet:
& menſes. & tempora & annos. Nos quoq; ſimile crimen incurrim quartam ſabbati obſeruantes:

paraſceuen & diem dominicam: & ieiunium quadrageſimæ: & paſchæ feſtiuitatem: & pentecoſtes

lætitiam: & pro uarietate regionum diuerſa in honore martirum tempora conſtituta. Ad quod ꝗ
ſimpliciter reſpondebit dicet. Non eoſdem iudaicæ obſeruationis dies eſſe quos noſtros. Nos enĩ
non azimorum paſcha celebramus: ſed reſurrectionis & crucis. Nec ſeptem iuxta morem ifrahel
numeramus ebdomadas in pentecoſte: ſed ſpiritus ſancti ueneramur aduentum. Et ne inordina-
ta congregatio populi fidem minueret in chriſto propterea dies aliqui conſtituti ſunt ut in unum
omnes pariter ueniremus. Non quo delebrior ſit dies illa qua conuenimus: ſed quo quacunq; die
conueniendum ſit ex conſpectu mutuo lætitia maior oriatur. Qui uero oppoſitæ quæſtioni
acutius

— —

— — — 2

—I— — — —, — ——

SS

—

☛ =

eſtis: cum eiſdem o

In epiſtolam ad galatas.

acutius reſpondere conatur. illud affirmat. omnes dies equales eſſe. Nec per paraſceuen tantum
chriſtum cruciigi: & die dominica reſurgere: ſed ſemper ſanctum reſurrectionis eſſe diem: &
ſemper eum carne ueſci dominica. lIeiunia autem & congregationes inter dies: propter eos a iu/
ris prudentibus conſtitutos Qui magis ſeculo uacant quam deo. Nec poſſunt immo nolunt to/
to in eccleſia uitæ ſuæ tempore congregari: & ante humanos actus deo orationum ſuarum offer-
re ſacrificdium: Quotus enim quiſq; eſt qui ſaltem hæc pauca: quæ ſtatuta ſunt. uel orandi tempo-
ra uel ieiunandi ſemper exerceat? Itaq; ſicut nobis licet uel ieiunare ſemper: uel ſemper orare. &

diem dominicam accepto domini corpore indeſinenter celebrare gaudentibus. Non ita & iu-

dæis fas eſt omni tempore immolare agnumpentecoſten agere: tabernacula figere: ieiunare quo/
tidie. Satis uero caute in auctoritatem apoſtoli. & ſancti hominis lenitatem uerba moderatus
eſt inferens: timeo uos ne forte ſine cauſa laborauerim in uobis. Si enim abrupte condemnare
uoluiſſet: dixiſſet utiq;: timeo uos: ſine caui enim laboraui in uobis. Nunc autem uidens eos
zelum dei habere:ſed non ſecundum ſcientiam: nec pœnitus eorum deſperauit ſalutem: qui pio
fuerant errare decœpti. Nec rurſum inrepræhenſos reliquit. ne & ipſis perſeuerandi in errore: & cæ
teris occaſionem ſimiliter tribueret errandi. Timeo autem uos poſuit pro eo qd eſt timeo de uo-

* . „
nora:& humilia reuoluuntur.

bis. Sine cauſa laborat magiſter: cum ipſe prouocat ad maiora diſcipulos:et illi retro lapſi. ad mi/-

CEſtote ſicut ⁊ ego.quia ⁊ ego ſicut vos.
CQuod aicit tale eſt: quomodo ego uobis infirmis ſum factus infirmus. Et non potui loqui ut

ſpũalibus:ſed qᷓſi carnalibus & puulis ĩ xpᷣo. Et ꝗa nec dũ poteratis ſolido cibo ueſci: euãgelico uos

tm̃ lacte potaui: Nolens in ætate uos ſemper ĩfantiæ pmanere ſz paulatĩ ad adoleſcẽtiã & iuuẽtutẽ

