ppulationibus & inimicos deſpectos inſpectione paterna pronuntiat.ſ. ut illa eum intelligas regna-
Flre potentia: qua poſt reſurrectionem uictor remeauit ad aſtra. Quem nos ſupplices depræcamur. ut
= — eius adiutorio ab inimicis ſaluati.a tribulationibus mundanis erepti: ipſum caput noſtrum domi-
34

2

Ne, ld .

num lIeſum chriſtum quem in cælis ſuſcepimus. mente & opere proſequamur.
In finem in carminibus intellectus Dauid: ¶ UIn finem in xpᷣo utillud. finis. n. legis
xps ad iuſtitiam omni credenti. CPSALMVSDI. LIIII.
HAN finem in xpo: ut illud. Finis. n. legis xps ad iuſtitiã oĩ credenti. In finẽ ſemper de xpᷣo in
AQAReAttelligitur. Vñ & ſancti apoſtoli dixerunt. Dnñe oñde nobis patrem & ſuſficit nobis. Non
Nost legẽ implere. niſi ab ipſo impleatur. Omnis ſcriptura ſancta de illo eſt. In carminibus
RW Mäñͦſigeſt in laudibus. Sicut carmina ſæculi ſunt. & carmina eccleſiæ: uñ laus dei cantatur. & cõ
ſolatio ſancto eſt. ꝗa dictũ eſt. Tunc iuſti fulgebunt ſicut ſol in regno patris eoꝶ:equales angelis.
pfſalmus uocẽ continet mediatoris. ꝗ dũ deus eſſet. formã ſeruilẽ pro nĩa libertate ſuſcepit.
kxꝛandi deus oꝛationẽ meã:⁊ ne deſpexeris depꝛecationẽ meã.intẽde mihi ⁊ exaudi me.k
C Triplex hæc depræcatio.x Id onñdit qd primã homo deus in ſtatu ſeruili manens a cõſci
entia ſanctitatis emittit. Scdam. qa ſe ſcit iuſtũ:obœdientiã nõ deſpici poſtulat. Tertiã pp
MAMA infimitaté carnis. ut ſibi intẽdatur exorat. Qua rne intellige o homo. qa miſi pura cariei

entia depᷣceris.a deo prorſus non exaudieris. ¶ LCLontriſtatus ſũ in exercitatione mea
CQuã pro mundi uita ſuſcepi. quia ſemper exercitatio ad res utiles ac neceſſarias agitrr.
Conturbatus ſũ a voce inimic. Qui me ſamaritanũ & demoniũ habentẽ. cum

deus eẽm ante ſæcula: increpabant. Vel uox eccleſiæ. Duos inimicos hẽt eccleſia. unũ aperte & unũ

— 7. „ . „12* . . XN2Y2 2 — 4 . 11 ½ zm1 1 . 5
k-.- “ hakt Uroated debet diligere. & aliũ odire. Diligere ꝓximũu. ut illud. diligite inimicos uros. bñfacite

Aſek lec orr-Ke Ahis q oderũt uos. & aliũ contẽnere. & odire.i. diabolũ ꝗ occulte uiget p ſuggeſtides & delectatiões.
. F J. Plrr - l⸗ Eta tribulatione peccatoꝛis. CQui mihi ſemp tribulationũ inſidias intendebat. Pro
= &E hoc tribulat deus peccatores. aut ut emendentur. aut ut per illos corrigat bonos. S
Q¶Quoniã declinauerunt in me iniquitatas. CBPopulus utiq; declinat ad iniquitatem:

qui mendatiũ profert ſuper proximũ.Vel iudæi ſuper dominum. ſicut dixerunt. In belzebub prin-
cipe demonioꝶ eicit demonia. CEt in ira moleſti erant mihMi. CBPerſequentes me in
cõſiliis ſuis. Et in ira moleſti erant. Moleſtus.i.ſeuus ira feſtuca.trabes odium.Ira conturbat.trabs ex
cecat.ut illud: Turbatus eſt præ ira oculus meus. CCoꝛ meũ conturbatũ eſt.
Scdm hoĩem. ſed uirtute diuina cõfortatũ eſt. Nã & angel inqt euãgeliſta accedẽs cõſortabat eũ
¶ Et foꝛmido moꝛtis cecidit ſup me. o NQ¶ CTimor aiæ & tremor corporis.
CTimoꝛ ⁊ tremoꝛ venit ſuꝑ me. C CSi quidẽ ipſe dixit triſtis eſt aĩia mea uſq; ad montẽ.
. BS Contexerũt me tenebꝛꝛ CTænebræ dir mali hoĩes: q pſequũmr eccleſiã. & ꝗ tegunt ipſã
e kner i Odio.qꝗa qui odit fratrẽ ſuũ in tænebris ẽ: & cõtexerũt me tænebræ. ſʒ ꝗa lux erã nõ me cõpᷣhenderũt
tor pornnn . e C SEt dixi ꝗgs dabit mihi penas ſicut colũbe:⁊ volabo ⁊ requieſcam.
Non ab alio ſumam euolationem:Euolationem euadẽdæ mortis niſi a meipſo. Poteſtatẽ habeo

„ ponendi aĩam meã: & poteſtatẽ habeo iteꝶ ſumẽdi eã. ut de tænebris ad cæleſtia reuertar: In colũ-
ba aũt ſpũalem naturã deſignat:ſicut in baptiſmo oſtenſũ eſt: Colũba ſimplex aĩal eſt: abſq; felle: è
R—ER a malicia fellis alienum: qa oſculũ caritatis anĩæ ſigniſicat: qa eccleſia duas pennas hẽt: hoc eſt duo
Waa N. en Per pᷣcepta caritatis:dilectionem dei uidelicet & proximi. CEcce elongaui fugiss.
Soſt, a iudæis: Lôge eſt. n. a peccatoribꝰ ſalus. & manſi in ſolitudine: cũ gẽtibꝰ incredulis: quas aduẽtu

maeo florere ſeci. De ꝗbꝰaliꝰ ait ꝓpheta: Lætetur & floreat deſertũ. C Ecceè elongaui fugiẽs.⁊ mꝗ
äl . ſi ĩ ſolitudie. CColũba fugit a cõuerſatiõe hũana: & ſcti fugiũt a cõſortio hoĩum ñ corpaliter ſed
. erc. er . ſpuᷣaliter: hoc ẽ ĩ cõſcia q cogitãt quᷣo ſe cõtra ſuggeſtiões diaboli: uel hereticogꝑ defendere debeãt.
2 „2 Expectabã eũ qui ſaluũ me fecit a puſillanimitate ſpiritus ⁊ tempeſtate. l
inrrier CExpectat

8

— 7

&

li

C Expectat in corpore poſitus non ſolũ ſaluationẽ patris ut a diuerſis tempeſtatibꝰ eruatur.ſed ẽt ut
ultionẽ de inimicis accipiat. Seꝗtur. Pꝛecipita dñe ⁊ diuide lnguas eoꝛum.
1 CIn aqua ꝗ ſæpe pᷣcipitatur. Ergo hi ita demergãtur ſicut in diluuio. & diſpgãtur diuiſs linguis ceu
factũ ẽ in edificatiõe turris. Sed cur iſta fiãt adiecit. C Qm vidi inigtatẽ ⁊ ↄtradictionẽ ĩ cinitate.
CIniquitatẽ cũ non crediderũt. Contradictionẽ.cũ exprobrant:cõtradicentes. Nonne hic eſt filius
Ioſeph fabri? Et alia multa. Bie ac nocte. CIdeſt oĩ tempore.Die cũ doce
ret turbas. & illi ñ crediderũt. Nocte. cũ pateretur. & illi plaſphemarẽt. Ergo taliter circundata reple
taq; eſt eorum ciuitas. ideſt leroſolima ut ſupra muros redundaret iniquitas eius.
CEt nõ defecit de plateis eius vſura ?⁊ dolus. Omnia. n. quæ in lege prohibita ſunt
l ad augendi peccati cumulũ exercuerũt. In lege. n. uſuræ accipi ꝓhibentur. Vſura eſt plus accipe quã: C ent vLra⸗es Noenerato
dare. Vñ ꝓ pheta dicit. Nõ fſœneraui. neq; fœnerauit mihi quiſꝗᷓ. Et ſi uis qd tibi dimittatur. dimitte. 22
CQuoniãa ſi inimicus meus maledixiſſet mihi ſuſtinuiſſẽ utiqʒ.⁊ ſi is ꝗq oderat me ſuꝑ me ma/

e

gna locutꝰ fuiſſet.abſcondiſſẽ me foꝛſitã ab oo. CNon hic tantũ de paſſione dñs quæritur:
1 ſed & de diſcipulo ꝓditore:Nã legimus in euangeliis: ga abſconderit ſe a iudæis. A iuda aũt non ſe
abſcondit: ſed eũ ẽt conuiuio ſancto aſſciuit.ſicut ſequitur. Q KTu vero hõ vnanimis.
i Qui cũ aliis cõiunctus erat apoſtolis. C Bux meꝰ?ꝰ. CAd pᷣdicandũ cũ cæteris miſſus

CEt notus meus. CQuia me per legis myſteriũ cognoueras eſſe uentuꝑ. Dux meus & not?ꝰ
meus.Vox xpi de iuda. Vnanimis dicit ꝗa uidebatur ab alus quaſi bonus. Dux dicit pp qd xpᷣm tra⸗ ee 1.
didit dux mortis fuit. Notus.qñ miſit eos binos ante faciem ſuam in prædicatione. HM

„ 2

CQui ſimul mecũ dulces capiebas cibos. CCuũ mandatis uitæ & uoluntate patris plerũq;

. refectꝰ?c. Cybꝰ.n.dulcis ẽ:pr̃is facere uoluntatẽ. ut illud. Qui intingit mecũ manũ in parapſide leua-
n bit contra me calcaneũ ſuũ.Vel cibus dulcis.i.corpus & ſanguis xpi. qd ipſe accepit indignus.
CIn domo dei abulauimꝰ cum conſennn. CSæpe.n. cũ ipſo dno in tẽplo ſalomonis cũ pdi
o. cationis cõſenſu abũit. CNAeniat moꝛs ſuꝑ illos.⁊ deſcẽdãt in infernum viuentes.
hit⸗ CVt maiorẽ ſui cordis dolorẽ ſcdm hoĩem oñderet.ideo quaſi in maledictione quæ eis erant uen/)/
tura pdixit: Veniat mors ſup illos. & deſcendant in infernũ uiuentes. Factũ fuit hoc de dathan. cho-⸗ Se . ab ſoant
ne⸗ ræ & abiron. & ſimul uenit ignis & mortui fuerũt. & terra abſorbuit eos uiuos:
d CAQm negtie in habitaculis eoꝝ in medio ipſoꝛũ. CEtenĩ tã ope quã cogitatõe: neqtia plẽi ſũt
CEgo autem ad dñm clamaui.⁊ dominus ſaluabit me. ANeſpere ⁊ mane ⁊ meridcie. P,
nſc⸗ Veſpere.cũ paſſionem ſuſcepit.mane cũ reſurrexit.meridie cũ omni claritate uirtutis ſuæ adim/ Wps, en.
1. pleta cælos aſcendit. ſedet ad dexterã patris. CNMarrabo ⁊ annuntiabo.? exau ee ¶A Pe
diet voces meam. Redimet in pace animam meam ab his qui appꝛopinquãt mihi. PP=ds, AMWPADD
um CCNarrat.ſ.qd eum uelociter pr exaudiuit.qd eũ de tribulationibus mortis eripuit. quod in pace
mn aĩaʒ eius ab inimicis ꝗ ei ob inferendã mortẽ ꝓpinquauerãt liberauit. Vel narrabo quaſi minora. &
cne annũtiabo quaſi maiora. Liberauit qᷓſi in pace aiam meã. In pace. hoc ẽ in ſemetipſo ut paulus dixit.
es Ipſe ẽ pax nra:q fecit utraq; unũ. Ab his ꝗ appropiquãt mihi. Appropĩquãt corpe.ñ uita nec merito
Pio CQuoniã inter multos erant mecũ. CInter multos.ſed non in paucis. In multis
uero.i. ĩ baptiſmo & in ſide fictaiIn paucis nõ ſunt. hoc eſt in fide firma & ſpe & caritate. Inter multos
dem credentes erãt mecũ. & nõ credebant. Exaudiet deus me benedicentẽ. non illos maledicentes.
in⸗ CExaudiet deus. CSanctos ſuos. CEt humiliabit eos. CHoc eſt ſuperbos.
nein COQui ẽ ante ſecula. CPater utiq; quẽ in me manere non cognouerunt:ꝗ eſt ante ſæcula &
ben manet in æternũ.illi ꝗ iniciũ ſũpſit ex maria añ ſæcula genitꝰ. Mon ẽ enim illis cõmutatio
CDe malo ĩ bonũ ñ cõmutãtur:ñ trãſferũtur ſcdm euãgeliũ a morte ĩ uirã. Et ñ timuerũt deũ
eü CIdeo cã ad ultionẽ deſcendit.ſicut ſeꝗtur. C Expandit manum ſu in retribuẽdo.
CQuia cũ eis ad auxiliũ porrecta fuiſſet.nõ eã tecepunt. n timuerunt deũ ꝓpterea nõ declinaue
onẽ,⸗ rũt de malo in bonũ.ꝗa nõ cognouerũt. Et extendit manũ ſuã in retribuendo iũllis. Extendit manuʒ
tinſ ſuã ut ait ꝓpheta. tota die expandi manus meas ad populũ nõ credentẽ. & contradicentẽ mihi ideo
leiit qa non credit mea & potentiã meã. In retribuendo illis hoc ẽ in uindicta in die iudicii.pᷣſertim cum
habrahe dixit. in ſemine tuo bñdicẽtur oẽs gẽtes terræ.i. in xp̃o: & in alio loco: & dabo tibi gẽtes he
iev reditatẽ tuã: & poſſeſſionẽ tuã terminos terræ. Xp̃s p nouũ teſtamentũ. acqſiuit hereditatem ſuam.

CCõtaminauerũt teſtamẽtũ ei*. ¶ Quia ñ ĩtellexerũt dñzʒ Ieſũ ſcõꝶ uiroꝶ pᷣconio repromiſſũ.
i CSEt diuiſi ſũt ab ira vultꝰ eius. CAb ſpũuᷣali ꝓuidẽtia diuiſa ẽ cõtẽplatio eoꝶ ĩõ ps eoꝑ cũᷣ
infidelibꝰ poſita ẽ: Poſt eoꝶ exprobrationẽ: ad iudã ſermo refertur dicẽs:Et appropinꝗᷓuit cor illius

. ut ĩpletũ a diabolo traderet xpᷣm: Cõtaminauerũt teſtamẽtũ eiꝰ.& diuiſi ſũt ab ira uultꝰ eius.i. here-
, tici uoluerũt cõtaminare teſtamẽtũ dei diuiſi erũt in die iudicii qñ accipient ſniam dãnationis oite
bern maledicti in ignem æternum. CApꝛopinquauit coꝛ illius. CVoluntas eius:qa
qd intelligunt de ſcripturis in malũ ipſas uertunt: quia de fide trinitatis non recte credunt: Vnde di .
ſ tum eſt: Oportet eſſe hereſes: ut qui probati ſunt manifeſti fiant in uobtiss.
beit Molliti ſunt ſermones eiꝰ ſuper oleum.⁊ ipſi ſũt iaclla. CCuũait molliti ſũt:de pluribus

dicit cum prius de uno loquutus fuiſſet: Ergo intellige diabolũ nuncupatum & iaci ui leniores

dleo ſecit ſermones ſuos cũ ait. Aue rabi. & oſculatus eſt eum. Tale oleum renuentes.ut in tibula-
tionibus poſiti dei petamus auxilium. Ipſe nos deus ſuo exẽplo docuit dicens.
. B CJacta in dominũ curã tuam ⁊ ipſe te enutrie. CVt ab eo educatus inimicis fortis reſiſtas
HMon dabit in eternuʒz fluctuationẽ iuſto. i. n. iuſtus fueris. non te patitur ab iniꝗs flu
bus fatigari. Qui fluctuat. in mani eſt. Per mare mundus iſte intelligitur: in quo ſancti fluctuant.
Ta vero deus deduces illos.in puteũ interitꝰ.· CVtꝗ noluerũt bibere de fonte aqᷓ uiuæ ĩ
uteũ interitꝰ? demergãtur.In puteũ interitus. hoc ẽ in infernum. in iuſta uindicta ſuper illos.

Viri ſanguinũ ⁊ doloſi. CQuia ſunt effuſores ſanguinis redemptoris noſtri.

CMon dimidiabunt dies ſuos. CNõ ſolũ nõ iĩpleuerũt æternitatis dies. ſed nec ad dimidiũ
tpis eius uenire meruerũt. In modico. n. ſpacio in ultione dominica ab hoſtibus trucidati ſunt.
¶ Ego autem ſperabo in te dñe. CVt pleni inueniãtur dies mei. Et nos ſupplices
ebe⸗ camur. ut a te domine exauditi: nec peccati oleo delibuti. a te enutritia te ab huius ſæculi flu
ibus liberati. a te mereamur longitudinem dierum pro bonis actibus adipiſci. Amen.
E In finem pꝛo populo qui a ſanctis longe factus c. Danid in tituli inſcriptionẽ quando tenue/
runt eum alienigene in geth. Q¶ ¶In hebreo ita habet. Pro columba muta longitudi
num. Dauid humilis atq; perfectus cum tenuiſſent euʒ philiſtiim in Geth. D
Colũba muta.& Dauid humilis atq; pfectus xpᷣs in paſſiõe mõſtratur. C PSALMVS. LV.
ßIAſerere mei deus quoniam conculcauit me homo.tota die impugnans tribulauit me.
WIn hoie atq; bellante diaboli uel reliquaꝶ neqtiaꝶ ſpalium ondit immiſſionẽ. quoꝶ
linſtinctu dñs paſſus eſt.In die aũt.corporalẽ ætatẽ monſtrat. Miſerere mei dñe. Ac ſi dicat
Fac in me miiericordiam. Qm̃ conculcauit me hõ. i. xps a iud æis in paſſione conculcatus
eſt: & eccleſia a pſecutoribus.Hõ unus ꝓ multis dr.& plures ꝓ uno dñr. Vnꝰhoc ẽ ꝓ unitate uricbe

— Duæ ciuitates ſũt in mũdo. babilon & Hieruſalẽ. Per babyloniã ĩtelligütur mali. ꝗ pſequuntur ſcõs
. ates n . n els Sic & hieruſalẽ.i. aĩa eccleſiæ. ñ ceſſat orare ꝓ inimicis. tota die ĩpugnas tribulauit me. Tota die. toto
ſmnere 3 al don . . tẽpore puignæ?æ. CConculcauerũt me inimici meie. Iudeæi utiq;. Tota die.
ere Ze E C A tpe carnis aſſũpta. CAb altitudine diei timebo. Duos ſenſus hẽt hic. Vnũ gual
dicat eccleſia in rogãdo nõ timebo altitudinẽ ſupboꝶ aliũ affirmãdo nõ timebo altitudinẽ hoc ẽ!
altitudinẽ diuinitatis. qa qui nõ timet pᷣſumptuoſe agit. CQm̃ multi bellantes aduerſũ me.
Ab altitudine diei timebunt. C Quia non in deũ ſed in rebus tranſitoriis poſuerũt ſpes ſuas⸗
Ego vero in te ſperabo. In deo laudabo verbũ ⁊ in domino landabo ſermones meos
Quia in eius ope pᷣſidioq; cõſido.ſicut dñs dixit. Mea doctrina nõ ẽ mea. ſed eius ꝗ me miſit pfis
qꝗtomagis nos qui oĩia ab illo accepimus? Et illũ aceepimus: ipſumq; ſemp laudare debemnus.
„ In deo ſperabo nõ timebo ꝗd faciat mihi hõ. In ipſo connrmatus non timebo bella
D q uæ mihi aduerſarius mouet: quia dictum eſt. ſi corpus occidunt. aiam autem nõ poſſunt occidere.
4 G. ¶Tota die oba mea execrabàat᷑ aduerſũ me. CCũ dicerẽt.nõ ẽ hic ꝓpheta ſed ſeducit turbã
A ¶Oia conſilia eoꝝ in malũ. CIn malũ.n.eis conuerſa ſunt.cũ eos diuina ultio poſt dñicæ
paſſiõis ſcelera uerberauit. Oĩa conſilia eoꝶ in malũ. Iudæi cõtra xpᷣm & peccatores cõtra ſanctos.

M Inhabitabüt. T Vnanimiter. CEt abſcondent. CLaqueos nequitiæ ſuæ.

Ipſi calcaneum meũ obſeruabunt. CVtme ſupplantare poſſint ſicut uoluerũt.uel in nũ/-
ſmiſmate cenſus: uel in mulierẽ dephenſam. Ipſi calcaneũ meũ obſeruabũt.ludæi finẽ xp̃i. & pecca-
tores finẽ eccleſiæ. ꝗa ſepties ĩ die cadit iuſtꝰ & reſurgit. uel calcaneũ meũ obſeruabũt: ſicut dictũ ẽ de

„

(ckez ndlee à det 1e ſa 2 lilla muliere & ſerpente: Per caput initiũ ſuggeſtionis malæ. & per calcaneũ finem uitæ: Vel heretici
r e leu nalicuna ſermone in fine obſeruare quærunt. CSicut ſuſtinuerunt animã meꝗã.
e vg⸗ . . Vt captũ in uerbis accuſarent apud principes. O&C Pꝛo nichilo ſaluos facies illos
0 CSaluantur enim ꝓ nihilo cũ nõ cõmutastur ad gloriã:ſed ad ſupplicia tranſferũtur: Pro nihilo ſal

uos facies illos. qa non fecit pro quo ſuſtinuĩmus. Expectauerunt. n. iudæi ut illum interſicerent.
CIn ira populos confringens. CQuia ĩpacti ſunt in petrã offenſiõis & lapidẽ ſcãdali. Poſt
hãc ultionẽ ꝓpheta gaudẽs: pᷣuidẽs futura decantat. Beus vitã.meã annuntiaui tibi
CTu es.n. uita mea:Oiĩſq; populi ꝗ ad redẽptionẽ uẽturꝰ es mũdi.Vnuſqſq; debet nũtiare ꝑ cõfeſſio

“ ſ. os Gers. waa I6: ſicut paulꝰfecit qñ dicebat: Qui prius fui blaſphemus & pſecutor & cõtumelioſus: ſed miſericor
l. “D V.⸗ 1 diã cõſequutꝰ ſũ ꝗa ignorãs feci in icredulitate. & itẽ dicebat: Viuo ãt iã nõ ego uiuit uero ĩ me xps
. e. C Poſnuiſti lacrbymas meas ĩ cõſpectu tuo.ſicut ⁊ in ꝓmiſſiõe tua.Tũc cõuertent᷑ inimici mei

Fhoueclla trãſfegres:meq; cũ ſctĩs cæteris tua gr̃a munerares:Poſuiſti lachrymas meas in cõſpectu tuo
ho ẽ audiſti & uidiſti: Sicut ĩ ꝓmiſſione tua: Deus ꝓmiſit ſctis ſuis bona:ſed tñ dicit: Cõfitere tu pri

retroꝛſuʒ. CPromiſſiões tuæ erãt: ut ueteres lachry mas cõuerſis poſt tergũ inimicis ĩ gaudia

, i us iniqtates tuas: ut iuſtificeris. Tũc cõuertẽtur inimici mei retrorſũ. optãdo dicit eccleſia:ut ꝗ currũt
Pel ulIe nra n n* r N ad infernũ cõuertãtur ad deũ. In quacũq; die inuocauero te: ecce cognoui qm̃ de? meus es: In oĩ. n.
ecs wnn eſſe - ·: neceſſitate tu deus aſſiſtis: miſericordiã præſtans tuis. In quacumqʒ die inuocauero te.
cognoſcůt p creaturã cæli & terræ.ſicut ſcũs ꝑaulꝰ dicit p ea ꝗᷓ facta ſũt intellecta cõſpiciũtur: & alii᷑
”MVMV! per deum

J Ideſt aut in ꝓſpis aut in aduerſis. Ego cognoui qm̃ deus me es m. C Vox eccleſiæ: Alig

D

ri
l
te
f

e⸗
d

CCCum mihi interrogationes inferebant doloſas. CSt incuruauerũt ani

Super S ſal. lIyvji.

p deũ ꝗ ſperat in alas illoꝝ ut thomæ dixit. Infer digitũ tuum huc. & mitte manũ tuã in latꝰ meũ. ẽèͤ
cognoſce loca clauoꝶ: & noli eẽ incredulus ſed fidelis. & ipſe in cor dat dicit. dñs meus & deꝰmeꝰ.

CIn deo laudabo vbũ ⁊ in dno laudabo ſermonẽ. in deo ſperabo ñ timebo ꝗd faciat mihi hõ.
CELaudat iteꝶ ꝓpheta uerbũ illud ſiue ſermonẽ ꝗ erat in pricipio apud patrẽ. ꝗqa ſpans in eũ nñ mœ

tuit aduerſarii minas dicẽs. In me ſunt deus vota tua.q reddã laudationes tibi.
CHæc ſunt uota ꝓphetæ ut laudẽ dñicam cælebret. ſicut alibi dicit. Immola deo ſacrificiũ laudis. &
cũ hæc faciet adiecit. COQm eripniſti aiam meꝗ de moꝛte. CSecunda utiq;.
COculos meos a lachrymis. Ne i neceſſe eẽt peccata deflere. ut illud. Abſterget deus
oẽm lachrymã ab oculis eoꝝ in die iudicii. qa dictũ eſt. Beati ꝗ lugent. qm̃ ipſi conſolabuntur.
CPeges meos a lapſu,. Ne ultra laberẽtur in pctã. Pedes meos. hoc ẽ ſenſus a lapſu. qa ñ
erit tunc ſuggeſtio mala nec tribulatio. C¶At placeã coꝛã deo in lumine viuentiũ

„ . r. . 2 Sðð fer . W * „ — „. 2 „ NV —— — —
CLumẽ uiuentiũ xps c.ſcam illud.Ego ſũ lux mũdi.& itẽ. Erat lumẽ uerũ qd illuminat oẽm hoĩezʒ Xα 1. è

uenientẽ in hũc mundũ.ſicut ĩ apocalipſi de illa ſancta ciuitate. lucermna nõ erat ĩbi.qa dñs deꝰ oĩpo
tens illuminauit eã. & lucerna eius eſt agnus. quo ſancti ab huiꝰ mundi tænebris eruti clariſicantur.
Hæc ꝓpheta nõ ꝓ ſe tantũ.ſed & ꝓ nobis orat. Vñ nos depᷣcemur. ut cõpræſſis bellis corporeis. ſupa †? ra
tis ſæculi tentamentis mereamur Ieſu xpᷣo in ipſo lumine complacere. Amen.
CIn finẽ Ne diſpdas.ipſi Dauid in tituli inſcriptione cũ fugeret a facie Saul regis iſrahel in ſpelũca.
ſOi Dauid in tituli inſcriptionẽ ne diſpdas.hoc ẽ ne corrũpas tituli inſcriptionẽ.qñ ſcripſit
Rſilatus ſup dñi crucẽ linguis tribus Ieſus rex iudæoꝶ. Et illi noli ſcribere rex iudæog. ſed
qa ipſe dixit rex ſũ iudæoꝶ. Et pilatus dixit. qd ſcripſi ſcripſi. Dauid in ſpelunca fuit abſcon

R

EE“R ditus. hoc eſt in inferiore parte terræ. præfigurabat corpus humanum. ubi illa maieſtas ſu
it abſcondita in corpore chriſti. ut illud. Traditus ſum & non egrediebar. Et paulus dicit. ſi enim in
tellexiſſent. nunquam dominum gloriæ cruciſxiſſent. L
AIſerere mei deus miſerere mei.quoniã in te cõſidit aia meg. CGeminata poſtula
tione miſericordiæ. cõfidentiã ſuã quã in patre hẽt adiungit: ut facilius audiatur. Qm̃ in
te cõfidit aia mea. Quaſi unꝰ hõ dicat. ſed unus ꝓ multis. qa dictũ ẽ a finibus terræ ad te cla
AAMmaui dne. Et alibi erat illis aia una & corunun. C Et in vmbꝛa alaꝝ tnaꝝ ſperabo. ôZDZ
CIdeſt in ꝓtectiõe paterna.A calore umbra qꝗritur. ſed ꝑ calorẽ pſecutio uel tribulatio intelligitu i ede len. eſ

& ꝑ umbrã ꝓt ettio diuinitatis. ubi ſemp cõfugere debemꝰ. S duæ alæ. duo teſtamẽta. uel duo præa ve fafwihe e nile.
cepta caritatis. CBonec tranſeat iniquitas.inſultatio iniquox. CDocet.n.pꝑ hæc ſpũa
liũ alaꝑꝶ ſpare ꝓtectionẽ. Hinc ꝓpheta loꝗtur. Clamabo ad deũ altiſſimũ.deim qni be
lnefeci mihi. CNHac ſunt. qᷓ poſt dinumerata bona ſequũtur. Donec tranſeat iniqtas. hoc ẽ dia

bolus cũ ſuis mẽbris. uel ſuis ſatellitibus. Clamabo ad deũ altiſſimũ. Clamauit xpᷣs ad deũ patrẽ &ει e len Pi, ka
orauit ꝓ falſis fratribus. Et eccleſia ꝓ inimicis orat. & ad deum ꝗ bñ̃fecit mihi.i. fecit me ex nihilo ad

e imaginem: & dedit mihi oĩa bona præſentis uitæ. & poſtea in futuro uitã æternam promiſit.

Miſit de celo ⁊ liberauit me. Miſit filiũ ſuũ de cælis. ut hoĩem a peccato erueret. uel gen
humanu de poteſtate diaboli uel de inſeno. CSecit in oppꝛobꝛium conculcantes me.
Impios & peccatores obnoxios. qui uerbum ꝓpheticum negligebant. Vel ut alibi dedit apoſto/
lis poteſtatẽ calcandi ſuper ſerpentes & ſcorpiones. & ſup oẽm uirtutem inimici.

„ „₰ .—ℳ„ . ₰ — eerſas en
Ciſit deꝰmiſericoꝛdiã ſuã ⁊ veritates ſuũ. C Mĩa & ueritas xpᷣs ẽ.ln uno cõtinẽtur.nec una VWe 4.- en eifes e

ſine altera. Si ſola miſericordia fuiſſet licẽtia fuiſſet peccare. & ſi ſola ueritas. ñ potuiſſet hõ ſuſtiere.
Aiam meã eripuit de medio catuloꝝ leonůũ. Leones principes eoꝶ catuli plebs ſubiecta
ꝗ clamant cruciſige eũ.Leo diabolus iuxta epiſtolã petri. Aduerſarius ur̃ diabolus circuit quaſi leo. , =
qrens quẽ deuoret. Propterea ipſe dñs miſeticordia ac ueritas intelligitur.ꝗ miſſus a patre aĩas nr̃as NBaane Ang e
eripuit de demonũ poteſtate.ꝗ nos ceu ſæculi leones debrare nitebantur. ꝗ & nunc loꝗtur dicens
CBormini conturbatus. CDormiuit.n.in ſono paſſionis. cũ diceret. Nũc aĩa mea turbata ẽ
qa dictũ eſt. ego dormiui & ſoporatus ſũ. & reſurrexi qm̃ dñs ſuſcitauit me. ſcdm illud. poteſtatẽ ha .
beo ponẽdi alaʒ meã. & poteſtatẽ itex ſumẽdi eYꝗ. C Filij hoium dentes eoꝝ arma.? ſagitte
⁊ lingua eoꝝ gladius acutus. CInimicoꝑꝶ dẽtes q̃ſi arma ĩpugnantiũ eẽ dicit.quos dñs .

ſua reſurrectione confregit. CC Exaltare ſuꝑ celos deus.⁊ ſuper omnẽ terram.gloꝛia tua.

Nallus eſt modus exaltationis diuinæ. Nos uero nihil aliud de cælis. quam quæ uidimus noni-
mus. Nam cũ ait ſuper cælos: notitiã excedit humanã: De gloria aüt quæ ſup terram eſt.illud intel
ligitur qd alibi ipſe dñs ait. Ecce ego uobiſcum ſum oĩbus diebus uſq; ad conſumationem ſæculi.
Hinc iterum dominus. J ¶ LZadqueum parauerunt pedibus meis. „
mã meam.
C In morte.ſed non fuit ppetualiter ſubdita mort:. Sic uoluerũt iudæi xpᷣm incuruare. ut nõ nomi
naretut nomen eius. CSogerunt antefaciem meam foneam. ⁊ ipſi inciderũt in eam.
CCum poſt reſurtectionem inimicis traditi. capti. interfecti. atq; diſperſi ſunt.

VParatum coꝛ meũ deus paratum coꝛ meum.cantabo ⁊ pſalmum dicam dñno. pr jiit

/ 6 —*
Auceſu
SB⸗ 4 IPE . 11½ α1 P. „ Beer e ʒ —
7

*4 PND
4
2
? 67.2

—

Expoſitio.

CExultat & cõcinet de tripho mortis illiꝰ liber. Cantabo. pdicabo. pſalmũ dicam. ope complebo:
Exurge gloꝛia mea exurge pſalteriũ ? cythara.exurgã diluculo. CDiluculo. n. reſurrexit
mãe cũ adhuc tænebræ eënt ſup terrã. Sic. n. pſalteriũ & cithara. hæc. nedictio dauidica cecĩerat. exur
ge pſalteriũ cũ cythara. qd ſigniſicãt iſta organa? Vnũ de ſupnis. alid de terrẽis.qd ĩtelligit᷑ pſalteriũ
xps ĩtelligit᷑.ut illd. Ite dicite Ioãni.qᷓ uidiſtis & audiſtis. Ad lumẽ redeũt ceci. mortui re urguũt. pau/
pes euãgelizantur. & beatus ꝗ in me nõ fuerit ſcãdalizatus. Hoc ẽ diuinitas opata ꝑ carnẽ. Cythara

AQAQe terrenis. hoc eſt laſſeſcere. dormire. egere. eſunre. ſitire. uel cætera. Aliter. Pſalteriũ ad nos ptinet.

Z
„„ CYX O 1e „* *
W 5„* 1

S. ſpes. fides. caritas. lIonganimitas. bonitas. uel alia his ſimilia. Per cytharam. ſex opa miſericordiæ itel 4
lUuigutur ꝗᷓ debemꝰ iplere. i. eſuriui. ſitiui. hoſpes erã. nudus. infirmus: in carcere. Itẽ pſalteriũ.i. in tribu
latiõe gras agere deo de ſupnis uenit p quẽ ſuſtines. Cythara. pſequutio & tribulatio ꝗᷓ in corpore

ſuſtines. Exurgã diluculo. Rñdit xp̃s ad patrem. Vnde ſuperius dixit. exurge gloria mea.

de X: „A unſucnnα

Ja ler P 716 „68

C¶ /Conſiteboꝛ tibi in populis dñe.⁊ pſalmũ dicam tibi in gentibus. CPerpphetas uel ꝑ apo
ſtolos uocaui, Confitebor tibi in populis dñe. hoc eſt poſtꝗᷓ reſurrexero pſalmum dicam tibi inter
entes. ideſt prædicare: ope impfere. Qm magniſicata ẽ vſq; ad celos miſericoꝛdia tua.
Mea enim reſurrectione pacificata ſunt omnia tibi. quæ in cælo & quæ in terra ſunt.

CEt vſqʒ ad nubes veritas tuua. CCoplens per ꝓphetas quæ nobis pᷣdixeras. Cæli ſunt
ſancti. qñ de ſupernis contẽplantur.nubes qñ irrigant corda humana de prædicatione.
CExaltare ſuꝑ celos deus. CPropheta hæc dicit de glorioſa xp̃i aſcenſione.
CEt ſupꝑ omneʒ terrã gloꝛia tua. Cũu effuderis donũ ſpũs ſancti in oẽm carnẽ. Quod

& nunc nobis pᷣſtare digneris. ut in cũctis pᷣſſuris ac tribulationibus uniuerſis mittas ſpũm tuũ ſan/
ctũ cuius ope ac pᷣſidio ſiue munitione protecti ad æterna gaudia præparemur. ut ad cæleſtia tranſ-
ſerri præmia mereamur. Amen. C PSALMVS. LVII.
CIn finẽ ne diſperdas Dauid in tituli inſcriptide. C Vos ſuggeritis falſitatẽ.ego non corrũpã
ueritatẽ. Qd ſcripſi ſcripſi: Pſalmus uocẽ cõtinet ꝓphetæ. de iudiciis atq; iuſtitia cõmonentis.
J vere vtiqʒ inſtitiã loquimini recta iudicate ſilij hominũn. (Edocetut lquig
mortaliũ iudicio uſus fuerit publico.ſi ueꝶ loqtur uerũ & iudicet: nec ponat blanditiis ſer
Nmonũ muſcipulã decœptionis. per quã occulte interimat ĩnocẽtes. Si uere utiq; i uſtiriam
EEogmini. iuſta iudicate filii hoĩum. Iudæi iuſta loꝗbantur ad xp̃ᷣm. qñ dicebant. Magiſter
ſcimus ꝗa uerax es: & in ueritate uiã deildoces: Non iudicabant iuſta qñ petierunt Barraban filium
mortis. & interfecerũt xp̃m filiũ uitæ. Vel aliter. Iuſta iudicate.i. uos ꝗ iudicatis iuſtitiã bonã eẽ recta
iudicate hoc eſt qd tibi nõ uis alteri ne facias. C ESt eni in coꝛde inigtates opamini in terra.⸗
C In hac terra quam habitatis cogitatione mala dum bona uidemini loqui. ZM
CIniquitatẽ manus veſtre concinnan CO ine ſtr quæ ſcdm allegoriam manus
accipiuntur. iniquitate repletæ ſunt. ¶Alienati ſunt peccatoꝛes.
CQuidam putant de deſcenſu aĩæ in corpus alii nero de iudæis intelligunt quod abalienati ſunt a
deo ex quo maria genuit ſaluatoro. C Alienati ſunt peccatoꝛes a vulua
errauerunt ab vtero locuti ſunt falaua. C! Praſcius futurorũ deus. iniquitatem ip-
ſam. prius quã naſceretur exterminat. Ideo peccatores falſa loqui dicit. eoſq; errare atq; alienari pro
phetat.ſicut quondã de eſau.qui prius quã gigneretur ab hereditate dei eſt repulſus.
Furoꝛ illis ſécundum ſimilitudinẽ ſerpentis. QACIIIosS qui obiter periram
deuorare ueneſicis morſibus dei famulos nolunt. & pœnitentiam negligut.
¶CSiecnt aſpidis ſurde ⁊ obturantis aures ſuas.que non exandiunt vocẽ incantantinz.? veneſi
ci incantantis ſapienter. Q¶ Diabolũ uel ſatellites eius dicit. qui cũ quotidie noceãt & eis
utiq; q cantic ũ per inuocationẽ dominici noĩs indicamus illi obtundunt.ſeuire non finunt. Aſpis.
ur ſerpentis. Ille hõ qui incantat marſas dr: & trahit illas de tænebris ad lumen.
Beus conteret dentes eoꝛum in oꝛe Kum. molas leonum confringet dominus. S
¶U In dentibus aperta perſequutio in molaribus ſignificatur abſcondita. Deus conteret dentes eo-⸗
rum in ore ipſorum: ne lacerare ualeant iniquis morſibus ſeruos eius. Molas leonum cõſringet dñs
Malaꝶ nequitiarum inſidias. qui quaſi molares leonũ dentes ad ualidiorem morſum habentur.
Agd nichilum deuenient tamquam aqua decurrens. .—
Sicut enim aqua decurrens aut abſorbetur a terra aut in man deficit: ita & iſti ad hoc deducuntur
ut pereant:ſicut aqua quæ ab initio ſæculi in gyro uadit: Aqua decurrens quod eſt torrens hoc eſt
laqua quæ de montibus decurnit in uallibus: Vel ſicut aquæ hyemales cuʒ ueniunt ſtatim ſiccantur:
ſic iſti cito tranſeunt. Vnde dictum eſt:de torrente in uia bibit: Dominus de torrente in uia bibit:
gquaa de noſtr& accepit. SIntendit arcum ſuuz donec infirmẽtur.
Per arcum iræ & comminationes dei intelliguntur: Vnde dixit: Niſi conuerſi fueritis ideſt de ſu⸗
perbia ad humilitatem: arcũ ſuũ uibrauit:ſicut paulus audiuit. Saule ſaule ꝗd me perſequeris? Inten
dit arcum ſuum donec infirmentur: donec infirmentur hoc eſt uſq dum euaneſcant inſidiæ eorum
Sicut cera que fluit auferẽétur. MU CSicut enim cera igne diſ-
ſoluitur: & iſti ita futura iudicii igne perdentur. ð
CSyuper

“

— „ Aαeen 4 Fee H P S Peeg . EELEE P* d* * 4 6
—— . H 7
.

Super Pſal. lviii.

9 ll r=r —
. C? Sup cecidit ignis. C Iudiciũ mortis. CSt nõ viderũt ſoll. CNon jtellexerũt 3 (f
* xp̃ᷣm dñm: qui ẽ ſol iuſtitiæ: de quo ĩ iudicio dicturi ſũt impii: & ſol iuſtitiæ nõ luxit nobis: Cecidꝛit·
. ignis nõ uiderũt ſolẽ. Peccatores xpᷣm ignẽ uidẽt: iuſti ſolẽ iuſtitiæ. Aliter. Qui cõminationibꝰ ſcri
prturarum territus agit pœnitentiam: huic p ignem ſuppliciorum ſol uerus oſtenditur.
. Antequam intelligat ſpine rann. Quaſi uiuos qſ in ira abſorbet eos antequã pctã/
e. ur̃a ad finẽ uſq; puemãt: & cogitationũ ſpinæ in arborẽ ebulliãt peccatoꝶ: deus uos corripiet ñ ira-
f tus: ſed quaſi iratus. Non ẽ ꝗppe dei ira: ſed emẽdatio corripiet uos nõ ut uiuos: ſed quaſi uiuos
N Qui eni ſpinas habẽt delictorũ: uiui nõ mœtétur uocari. Priuſquã itelligerẽt ſpinæ ur̃æ rãnũ. hæc r= . pe r.
. ad populũ peccãtẽ loquitur. Rã nus ſentium gen aſpimũ aculeis. & flore gratiſſimu. Vñ ĩtelligiturf r r .
duplaã hre uirtutẽ ultiõis & bonorũ retributõtis: ideſt iuſtis floret ad ornatu: pctõribꝰ p̃bet ſpinas adi Are .
z cõſringẽdum. CSicut vinẽtes. ſicut in ira abſoꝛbet eos. CVelociter eos abſorbet „ .

prcexna:qa ꝗ nõ crediderit iã iudicatus ẽ: Viuentes: ideſt ſapiẽtes mũdi:ꝗ p illoꝝ ſapiẽtiã putant ſe q̃ſi
ef â E uiuéëtes ſint. Sed ſapiẽtia huius mundi: ſtultitia ẽ apud deu: ſed ira dei qd dicitauſta uindicta eff.
nn CZetabitur iuſtus cũ viderit vindict. Impioꝝꝶ qa qũ illi danãtur ĩ pœnis: iſti lætifican/I
tur in præmiis. C Man-ꝰ ſuas lauabit in ſangnine peccato. CQuia difficilis eſt hic

n uerſiculus ad ĩtelligẽdũ: ipſa uerba ꝗᷓ anteriores tractauerut edicã. Hilarius beatus antiſtes: & ut ita en b ls., as,
dicam iter ꝓcellas mũdi magnus ſuſtẽtator eccleſiæ: ita de eo dicit. Iluſtus man“ ſuas ñ pctõꝶ ſãgui;·
e abluit: ſed cũ pctõres in ſanguine ſint ꝗa rei ſunt ſãguinũ manꝰ ſuas ille ab reatu ſanguinis conti
Nold nebit ablutas. Tunc lauat iuſtus manus in ſanguine peccatorum: cum uindictam de ipũs niderit nõ
⸗ procurantibus ſanctis: & tunc lætabitur cum poſt exitum eorum eiꝰ opa glorioſa refulgẽt:
n⸗ CSEt dicet homo ſi vtiqʒ ẽ fructus inſto.
Canc enim erit eius fructus:cum ei chriſtus dominus cælorum regna participauerit.
rii Ctiqʒ ẽ deꝰ iudicans eos in terra. IVIIIi ante iudicium finis hac terra iudicãtur
de quibus ſuperiꝰdiximꝰ: ꝗ nõ credidit iã iudicat ẽ. & nos ĩ pceptis dei aures nõ obturam: ſi ſctõꝑꝶ
gi monita cũ ĩnocẽtia exequamur:ſi nt̃oꝶ ſpinis facinoꝶ ñ affligamur: ſi manꝰ ab oĩ ſãguine ĩmunes
k cũ ĩnocẽtibꝰabluamꝰhonorabit nos leſꝰdñs dignis pᷣmiis.ꝗbſctĩ cũ ipſo ppetualiter colletat᷑. amẽ
iim CIn finõ ne diſperdas Bauid inſcriptionẽ tituli.qn miſit ſaul cuſtodire. domũ eiꝰ.vt iterſice/
git rent eum. Iſte pſalmꝰꝗa Dauid docet pꝑ titulũ cuſtodiri: dñicæ paſſionis declarat
fn miſterium dicens. C& PSALMVS LVIII. .
ri⸗ ſ1Ripe me de inimicis meis deꝰmeꝰ. ⁊ ab iſurgentibus in me libera me. Eripe me
en EAde operantib' inigtatem. 2 de viris ſãguinuʒ ſalua me. H „ e e
ECPer hos inimicitiarum grad'uſq; ad effuſionẽ aſcẽditur ſãguinis. Inimici & eni fue P ⸗ Td. AfX
nu NS rũt iudæi Ieſu xpᷣo deo nro: cũ eũ nidebãt occulte. Inſurrexerũt cõtra eũ: cũ pceptis ei? . Lis Pe-rem
MWobuiauerũt. Oparii iniꝗtatis effecti ſunt: cũ manꝰarmauerũt ad ĩterfectionẽ. Viri ſunt
unta cruoris vum ſanguinem iuſti ſup ſe ſuoſq; filios futurum eſſe dixerunt. l.·de. ven ſaen n
Nua Quia ecce ceperunt aiam meà. irrnerunt in me foꝛtes. Vt me traderent morti.
id Neaʒ iniquitas mea neqʒ peccatum meum. domine ſine iniquitate cucurri? direxi.
in CN ò hæc Dauid de ſe dicere potuit: ꝗ ſe ĩ alio pſalmo plenũ peccatis eẽ cognouit: ſed de eo ꝗ pec/ D=DWDWB . Ner
cata nr̃a portãs ſine ullo iniꝗtatis põdere uſq; ad exitũ corporeæ mortis cucurrit. Sine iniqtate cu⸗ En e
in curri & direxi. & iſte pſalmꝰex ꝑpſona dñi ĩtelligi põt. Ait ꝗppe.vVenit priceps mũdi iſtius: & iĩuenit ĩ
, me nihil. Vel certe cucurrit.i. de cælo uenit ĩ uteꝶ:de uteso ĩ pᷣſepe de pᷣſepe ĩ crucẽ:de cruce ĩ ſepul/
f chrũ: de ſepulchro ad ĩferos: de ĩferis uictor remeauit ad cælos: & direxit nõ ſẽſus ſuos ſed noſtros:
Aa praui erãt & tortuoſi. Vñ ꝓpheta dixit: & erüt praua ĩdirecta & aſpera in uias planaas.
CExurge in occurſũ meu. CCAd patrẽ hæc loꝗtura quo ſe i euãgeliis clarificari præcatur. a Pre,
o. Qui & taquã occurrẽs manũq; porrigẽs: rdit dicẽs & clarificaui: & iteꝶ clariſcabo. Quẽ occurſuʒ
uſq; ad uiſitationẽ gẽtiũ extẽdi poſtulat dicens. Sed exuiꝑe ĩ occurſũ mihi.i. facilius itellige de illo
eurſu quẽ habui:qd ego æqualis tibi. Vñ ait.A ſũmo cælo egreſſio eiꝰ: & occurſus eiꝰ uſq; ad ſũmuʒ
eo eiꝰ:hoc ẽ de pater ſuper oẽs creaturas ſpuales. C Et vide. C Ac ſi dicat: ut facias tu eos
tn uidere.i.ut credãt me æqualẽ tibi. Et vide.⁊ tu dñe deus virtutũ deꝰ iſrael. Intende ad
⸗“ viſitãdas oẽs gentes.⁊ miſerearis omnibꝰ ꝗ operantur iniquitatem. ”sl
CVt ci iſtos uiſitatio diuina reſpicit:illos peccati pœna cõſtrĩgat: & tu dñe deus uirtutũ.i. angeloꝶ
un & hoium. Deus ifrahel:hoc ẽ de aĩaꝶ uidẽtiũ deũ. Xps ad pr̃em ĩtẽde ad uiſitãdas oẽs głtes:ñ ſolũ 1
1 ĩ iudæa:ſed ẽt & ĩ gẽtibꝰ. C Cõuertentur ad veſperuzʒ. ⁊ famem patient᷑ vt canes.
. . CVſq; ad exitũ uitæ ſuæ famẽ uerbi dei patiẽtur: nec arguũtur ĩ diuerſis malis ut pnĩam agerent.
Dbi CEt circuibunt ciuitat. CSed nullã ſollẽnitatũ ĩocũditatẽ ac ſacrificioꝶ ĩ ea fepernũt.Vel de
his logꝗtur: q fine ex iud æis credituii fut. Cu enĩ ſubitroierit plenitudo gẽtiũ: tũc oĩs iſrtael ſaluꝰerit.
H CEcce loquent᷑ in oꝛe ſuo.⁊ gladius in labijs eoʒ. CBlaſphemiæ ifidelitatis eoꝑꝶ gladio
men, cõparatæ ſũt. C Qm̃ quis audiuit: CNemo.n. hoĩum audit c hi a dno irridẽt᷑ ſicur leqꝗt.
huun CEt tu dñe deridebis eos. CCQuite in riſu & deſpectu habent.

c VPꝛo nichilo deduces omnes gentes. C IIlas quæ te reſurrexiſſe nõ credũt. Nã ſunt in his

Expoſitio.

multi credẽtes: qui nõ irridẽtur a deo. Vel omnes gentes: qui ligna & lapides adorabant: & nullis
