Super Eccleſiaſten.

ribus & principibus hnius ſæculi: & aduerſum eccleſiã molientem: pauperis iſtius ſapientia corruiſ
ſe: Cumq; pauper hic uicerit: & urbs paci fuerit reſtituta: uix eius aliquis meminit: uix illius mandata

lideratiſe totũ ſe luxutiæ & uoluptatibus concedens: quænit diuitias quæ in neceſſitate non
iberant.
CEt dicebam ego melioꝛem eſſe ſapientiaʒ foꝛtitudine quomodo igitur ſapientia pauperis con
tempta eſt:? verba eins non ſunt audita.
Quamquam nullus meminerit ſapientis illius pauperis: cum læta ſint omnia: ſed uniuerſi poten-
tiam & diuitias admirentur. Ego tamen ſecundum omnes ſupra interprætationes: magis honoro .
contemptam ſapientiam: & uerba quæ nullus audire dignatur.
CAerba ſapiẽtiũ audiũtur in ſilentio pluſqᷓ; clamor pricipis inter ſtultos.
CQuemcumq in eccleſia uideris clamatorem & cum quodam lenocinio: ac uenuſtate üerborum &α T. Ig we te 6
excitare plauſus:riſum excutere:audientes in affectum lætitiæ concitare: ſcito ſignum eſſe inſipien- 4 TLerer e Oa rte
tiæ: tam eius qui loquitur: quam eorum qui audiunt. Verba quippe ſapientium : in quiete & mode-
rato audiuntur ſilentio:qui uero inſipiens eſt quamuis ſit potens: & clamoreʒ ſeu ſuæ uocis: ſiue po/
puli habeat acclamantis: inter inſipientes loquitur.
¶Melior eſt ſapia q́; arma bellica.⁊ ꝗ in vno peccaunerit.multa bona pdet.
Nunc quoq; ſapientiam præfert fortitudini: & dicit plus eam ualere in præliis: quam arma pu-
nanturnzod ſi unus inſipiens fuerit: quamuis paruus: & nihil ſit: crebro tamen per illius ſtulti- ,
tiam opes magnas diuitiaſq; ſubuerti. Quia uero in hebreo poteſt legi: & qui peccat in unum:per
det bonitatem multam.etiam ſic ſciendum eſt ꝙ propter unum peccatum multæ retro iuſtitiæ pe- PP r Pung, .
reant: & inuicem ſeſe uirtutes ſequi: & qui unam habuerit habere omnes: & qui in uno peccauerit —re Pernee
Feum omnibus ſubiacere uitiis. Kr’ ðõ
CAPITVLVM. DECIMVM.

Aſce morientes perdunt fſuauitatem vnguenti. Pretioſior eſt ſapiẽ
tia ⁊ gloria.parna ad tempus ſtultitia. ”
ACExemplum ſuperioris ſenſus dedit in quo ait. per unum ſtultuʒ mul p . ſt. = alen Ben

△ —
1. . ETE E P

ta bona poſſe ſubuerti. Quod ſic malus mixtus bonis contaminet
plurimos: quomodo muſcæ ſi moriantur in unguento: perdant & odo
rem illius & colorem: & quia ſæpe calliditati mixta eſt ſapiẽtia: & habert ”M
malitiam prudenria: præcipit ut ſapientiam ſimplicem requiramus: mi- Per e
xtaq; ſit cum innocentia columbarum:Prudentes ſumus ad bonum. ſim W.. vl. õ
plices at ad malum. Et eſt ſenſus. Conuenit uirum iuſtum parum ha Rue I
bere ſimplicitatis: & propter nimiam paciẽtiam. dum ultionem reſeruat 4J
HAgdeo: ſtultum uideri: quam ſtatim ſe uindicantem ſub uelamento pru-
. dentiæ exercere maliciam. aliter. muſcæ quæ iuxta Eſaiam principantur
parti fluminis ægypti perdunt olei ſuauitatem: in uno quoq; credentium relinquentes immun/
ditiæ ſuæ odorem. atq; ueſtigia ab his muſcis princeps appellatus eſt etiam demonum belzebub
qui interprætatur: aut idolum muſcarum: aut uir muſcarum.aut habens muſcas.
CCoꝛ ſapientis in dextera eius:coꝛ ffulti in ſiniſtra illius:Sedet in via ſtultus ambulans:cum
ipſe inſipiens ſit:omnes ſtultos extimat. fl. O.
CEt in euangelio præcipitur ut neſciat ſiniſtra: quid faciat dextera ſapientis: & quando percutitur Br- C Jleſrer ſ-
in maxilla dextera non iubetur ſiniſtram genam percutienti præbere. ſed alteram. Iuſtus enim ſini- — fetet - ve
ſtram non habet: ſed totum in eo dextrum eſt: & cum ad iudicandum ſaluator uenerit agni ſtabũt
ſa dextris hedi a ſiniſtris. & in propheta ſcribitur dextras uias noat dominus. Quæ autem peruerſæ) Nr- C X⸗
4 ſunt a ſiniſtra ſunt. qui ergo ſapiens eſt. ſemp de futuro ſeculo cogitat: qd ducit ad dexteram. qui ue gat üCU
To inſipiens de præſenti: ꝙ poſitum eſt in ſiniſtra. Quæ quidem ſequutus idem phyloſophꝰ& poe- 48 rre-5 4. P.
vae S ta ait. Dextera quæ ditis magni ſub mœnia ducit. hac iter eliſium nobis. at leua maloruʒ exercet pœ
E na8. & ad impia tartara mittit. Firmianus quoq; noſter in præclaro inſtirutionum ſuarum opere „ „. . Nene
Men tes ec) heius litteræ meminit. & de dextris ac ſiniſtris: hoc eſt de uirtutibus ac uitiis pleniſſime diſputauit. Rrrrer * 4
Ne putemus huic ſententiolæ. illud eſſe contrarium in quo dicitur: Ne dechines in dexteram neq N.s eE e „FP
in ſiniſtram. Hic enimdextra pars in bono accipitur. Ibi uero non tam dextra quam declinatio de- k oz e D
xteræ accuſatur ne plus ſapiamus quam ſapere nos neceſſe eſt. quia uirtutes in medio ſunt. & nimi/ M
etas omnis in uitio eſt. Sequens autem uerſiculus in quo ait ſedet in uia ſtultus com ambulat cor ⸗h⸗, * Fe Pwe . .6
enn indiget & dicit omnis inſipiens eſt hic eſt ſenſus. Stultus ut ipſe peccat ſperat omnes peccare ſiſ ⸗ P
Imiliter atq; ex ſuo ingenio in uniuerſos iudicat. deniq; ſimachus ita interprætatus eſt. ſedet in uia. -
Ffkultis cum ambulat.ipſe inſipiens ſuſpicatur de omnibus quia ſtulti ſunt. lxx. uero alium facere ſen . EE
ſum quo dicerent. omnia ꝗᷓ inſipiens cogitat eſſe uaniſſima .?M — — H
CS l ſpiritus poteſtatem habentis aſcenderit ſuper te:locum tuum ne dimiſeris: quia curatio
.Cceſſare faciet Peccatd marimam „ d e 1

.- Ilr

5

₰

4 A△ —
O rr

☚

†

ðò

N T.iber primus..c. L.

CPricipẽ mũdi ĩſtiꝰ: & rectorẽ tænebraꝑꝶ:& opantẽ ĩ filiis diffidẽtiæ: cuiꝰ & apoſtolꝰ meminit: nũc
öſſcriptura ſignificat: ꝙ ſi in cor nĩm aſcẽderit: & aĩus malæ cogitatiõis uuln? accepit: nõ debeamꝰ ul-
AX r. C 24 15 T tfra tribuere locũ: ſed pugnare cõtta cogitationẽ peſſimã: & liberari a pctõ maxio: ne.ſ.cogitationẽ
S 2 an du, , op . cõpleamꝰ qa aliud cogitatiòe aliud ope peccare: de quo grãdi pctõ & 7 pſalmo ſcribit. Si mei
al ñ fuerit dñati tũc ĩmaculatꝰ ero:& mũdabor a delicto maxo.ſymach uerbũ hebraicũ marfe:ꝙ oẽs
— ́ üäamma:hoc é ſanitatẽ uel curationẽ ſimiliter trãſtulerũt: iterptatꝰ ad ſẽſũ ẽ: & ait. Nimuis ſe palpat deli
Srec i . cate ꝗ ſine labore uult uitia ſupare. Si ſpũs priĩcipis irruerit tibi de loco tuo ne recedas: qa pudicitia
. fe pevſpet Nelurate Pcõpri mit pctã magna. Idẽ ſi titilauerit mẽtẽ tuã diabolꝰ: & te ad libidinẽ cõcitauerit:ne ſequaris co/
l ere erlr e gitationẽ peſſimã:& blãdiẽtẽ uoluptatẽ:ſed ſta fortis & rigidꝰ: & frigore caſtitatis flämã uoluptatis
= extigue: Hebreꝰ ĩ hoc loco tale neſcio ꝗd ſuſpicatꝰ ẽ. Si aliquã i mudo accepis dignitatẽ : & ordiĩatꝰ
fuenis maior ĩ populis: noli reliqᷓre priora opa tua.& ãtiq &ꝶ uirtutũ ne ĩcipias obliuiſci.laborẽqʒ pri/
ſtinũ ñ hẽre:ꝗa pctõꝶ tuoꝶ remediũ ex cõuerſatiõe bõa naſcit᷑: & ñ ex tumẽti & ſupflua dignitate.
C¶ L Eſt malũ ꝙ vidi ſub ſole:q̃ſi ꝑ ignoꝛãtie erroꝛc:egrediẽs a facie pꝛicipis:poſitũ ſtultũ in digni
eeeie r — ercl.a -dde. gnitate ſublimi:⁊ diuitẽ ſedere deoꝛſũ:vidi ſeruos ĩ egs:⁊ pꝛicipes ãbulãtes:q̃ſi ſeruos ſuꝑ terrã

E WUvl. 4 eL * Pereve

. . S. ſet- CPro eo ꝙ nos poſuimꝰ. Quaſi ignorãtia egrediẽs a facie potẽtis: aqla & theodotiõ. &. xx. ĩterpᷣta-
ti ſũt q̃ſi ñ ſpõtaneũ.i. a facie pricipis: cui ſubnectẽs: ſymachꝰ ait: poſitũ ſtultũ ĩ ſublimitate ma
„ * — . .„ 2 ₰☛ 60 — . . * — 2
gna: diuites at ſedere humiles. & hac ergo iniꝗtatẽ ſe ĩ ſeculo cõſpexiſſe cõmemorat: uideat᷑ ſĩiuſtũ
2, ſrr dei iudiciũ eẽ p ignorationẽ: ſiue abſq; eiꝰ fieri uolũtate: ut uel ĩ mũdi poteſtatibꝰ uel ĩ eccleſiæ prin
.P „ = 32 r & — . . . 4 2„ .. . — . . . –☛ à2 * 2 2* „ 2* — . „
4 e⸗ AW. . cipatu ſæpe hi ꝗ diuites ſũt in ſermõe atq;ʒ ſapia: diuites ẽt in opibꝰ bonis ignobiles ſedeãt. Et ĩpru-

dẽs ꝗſq; ĩ eccleſia teneat pricipatũ. hoc ãt fieri a uultu eiꝰ: q ĩ ſeculo hẽat poteſtatẽ: dũ potẽtes quoſq;
& doctos uiros pᷣmat: nec eos ĩ populis apparere pmittat. Illos uero quos ſcit ĩprudẽtes. faciat eẽ ma

„.
†

io res. ut ẽt ceci ducãt᷑ ĩ foueã.In hũc ſenſu facit & illd ꝙ ſeꝗt᷑.Vidi ſeruos ĩ eꝗs & cætera:Qd hi ꝗ ſer
Qui dicti ſũt uitioꝶ atq; pcti: ſiue tã hũiles ut ſerui ab hoĩbꝰcòputent᷑:ſubita a diabolo dignitate pflati
Euias publicas ĩ annis terãt: & nobilis ꝗſq; uel prudẽs pauptate oppᷣſſus gradiat᷑ itinere officioq; ſer
uoꝶ: hebreꝰ potẽtẽ & pricipẽ: a cuiꝰ facie ignoratio uideat᷑ egredi. Deum expoſuit ꝙ putẽt hoĩes in
hac eqlitate reꝶ illũ nõ iuſte & ut equũ ẽ iudicare. Porro alii cũ ſupioribꝰ extimãat eẽ iũgẽdũ: ut ipᷣe
ſit potẽs:de quo añqhos uerſus dĩ.ſi ſpũs poteſtatẽ hñtis aſcẽderit ſuꝑ te:locũ tuũ ne dimiſeris: Nõ ſi
mus itaq; triſtes ſi hoc ſeculo humiles eẽ uideamur: ſciẽtes a facie dei & ſtultos ſubleuari & diuites
H deici: ſeruos inſignia hẽre dominoꝑ: & principes ſeruoꝶ ingredi uilitatẽ: Notandum aũt quod hic
2 equus in bonam partem accipitur: & alibi equitatio tua ſalus.
N¶Qui fodit foueã icidet ĩ ea:⁊ ꝗ diſſipat ſepẽ moꝛdebit eũ coluber.· CEx pte ſimplex & ex
— 2 i, pte myſtic'ꝰ ĩtellectꝰẽ.ſi ꝗdẽ alibi ipᷣe ſalomõ ait. Qui ſtatuit laquz capiet᷑ ĩ eo.et ĩ pſalmo ſeptio: lacũ
e les tn AEs e dnt aſe“ gapuit: & effodit eũ: & ĩcidit ĩ foueã quã fecit. Sepis ãt maceriæq; cõuulſio eccleſiaſtica dogmata ſũt:
A ) n cez && iſtitutio ab apłis pphiſq; füdata: ꝗᷓ ſiꝗs diſſoluerit & uoluerit pᷣterire:ĩ eo ipᷣo ꝙ negligit a ſerpẽte
pcutit᷑:d quo ſerpẽte ĩ amos ſcriptũ ẽ:ſi deſcẽderit ĩ ĩfernũ ibi mãdabo ſerpẽti & mordebit eũ. Qui
trãſſert lapides affliget᷑ ĩ eis: & ꝗ ſcidit ligna uulnerabit᷑ ab eis:uñ uoluũt᷑ & ĩ eſaia ſci lapides ſup ter

lſe⸗ enlaj 1 Sf 6

er 9 . rã. Nõ.n.firma ĩ ea ſtatiõe cõſiſtũt:ſʒ pᷣtereũtes ſp ad altiora nitẽtes: hĩc ahbire feſtinãt: d his uiuis lapi
ſi⸗ „ dibꝰ& i apocalypſi urbs ſaluatori extruit᷑ & eccłiaʒ ædiſicari apłs ñ tacet. Si ꝗs igr̃ heretica arte puer

*

ſus d eccleſiæ ædificio iſtos abſtulerit lapides: uñ & ſignãter agla & ſymmachꝰꝓ eo qd nos poſuimꝰ
ꝗ ſubtrahit lapides dolebit ĩ eis: dixerũt ꝗ trãſfert lapides lacerabit᷑ ĩ eis: poſtea tormẽta patiet᷑:ꝗqa ue
ro abſolute ſcriptura ait:q ſubtrahit lapides ſiue ꝗ trãſfert: & ñ adiecit bonos ſiue malos:ꝓpterea ecõ
trario ĩtelligẽdũ ꝙ eccłiaſticꝰ uir:eps aut pᷣſer ſi iuxta mãdatũ leuitici:d leproſa domo lapidẽ abſtu/
lerit ĩ puluerẽ & cinerẽ cõterẽdũ:dolebit ĩ eo ipᷣo:ꝙ d eccłia xpᷣi lapidẽ auferre cogat᷑ dicẽs pʒ apłʒ
flere cũ flẽtibꝰ:lugere cũ lugẽtibꝰ: & ꝗqs ĩfirmat᷑ & ego ñ ĩſirmor?ligna quoq; ſcĩdẽs piclitabit᷑ ĩ eis:
hrĩtici ligna ĩfructuoſa ſũt: & ſaltꝰabeq; utilitate pomoꝶ: uñ & ĩ tẽplo diꝓhibet᷑ plãtari nemꝰ: & uana
folioꝶ.i.uerboꝶ tm̃ ſonãtiũ ſpnũt᷑ umbracula. Quãuis igit᷑ ſit prudẽs:& doctꝰ uir:ꝗ gladio ſermõis
ſui hæc ligna cõcidat: piclitabit᷑ ĩ eis niſi diligẽter attẽderit maxiĩe ſi hoc ei ꝙ ſequitur acciderit.
Si retũſũ fuerit ferrũ ⁊ hoc ñ vt pꝛiꝰ:ſʒ hebetatũ erit multo laboꝛe exacuet᷑:⁊ poſt iduſtriã ſe
quet᷑ ſapiẽti. C ldeſt ſi diſputator eiꝰ ĩfirmior fuerit ĩuẽtꝰnec acumẽ hũerit: quo cõtraria ꝗq;
dſecet: ſ pncipale cor eiꝰhebetef ĩ ptẽ trãſibit aduerſã: cõfirmauit eũ fortitudo puerſa:hoc ẽ.n. ꝙ
Ixx.ĩterpᷣtes trãſtulerũt: & fortitudie cõfortabit᷑:& ſupꝑflua rohuſti ſapĩa:ĩcipiet ĩꝗt fortitudinẽ: ĩcipi
et hr̃e ſapiĩazʒ:q̃ ſupflua ẽ & ũ adiuuat poſſidẽtẽ.ſi retũſũ fuerit ferꝶ:& hoc ñ ut priꝰſʒ cõturbatũ erit:
uirtutibꝰcorroborabit᷑:& reliquũ fortitudĩis ſapia ẽ. Si ſe ĩqt aliꝗs uiderit p negligẽtià amiſiſſe ſcĩazꝭ
. 1 ... ſcripturaꝶ: & acumẽ ĩgenii eiꝰfuerit obtuſũ: & turbatꝰneqᷓꝗᷓ mãſerit qlis eẽ iã cœpat. Euenit ꝗppe ĩ
A. y⸗ —A —a. D terdũ: ut cũ modicũ ꝗs ſciæ hũerit: elatꝰ ĩ ſupbiã diſcere deſiſtat & leger̃: & paulatĩ ex eo qd nihil ei
en ler wRrr . addit ſubtrahaf: & uacuũ diſciplinis pectꝰremaneat: ferꝶq; ꝙ acutũ fuerat hebetet᷑:ociu.n. & deſidia
“ Qſi qꝗdã rubigo ſapiæ c.Si igit᷑ ꝗs hoc paſſus fuerit ñ deſpet remediũ ſanitatis. ſz uadat ad magiſtrũ:
Sa rurſũ inſtruat᷑ ab eo:& poſt laborẽ & ĩduſtriã ſudorẽq; nimiũ: ualebit ſapĩaʒ recipe ꝗᷓ amiſerat. Et
hoc ẽ ꝙ ĩ hebreo ſignãtiꝰ:dr̃:fortitudinibꝰ corroborabit᷑.i. labore & ſudore: ĩduſtria & quottidia/
na lectione ſapiẽtiã cõſeqꝗᷓtur:& fortitudo ipſius habebit hũc finẽ: ut accipiat ſapientiã quoquo mõ.

—

4J

CSimordet

=

BSBuper Eccleſiaſten.
Si moꝛdeat ſerpens in occulto:ſic nibilominus habebit qui occulte detrahit. S. Nn. 4 fer. 34

CSimplex hic ſenſus eſt. Serpẽs & detractor equales ſũt: qũo.n. ille occulte mordẽs uenenũ inſerit:
ſic iſte clam detrahens uirus pectoris ſui effudit in frattẽ: & nihil habet am plius a ſerpente. Cũ. n.lin JUMD
gua hoĩs ad benedicendũ: & ad ediſficationẽ proximi ſit creata. ille eam ſerpenti equalẽ facit. du uir- 5„a ad E. e Se
tutibus eius in peruerſum abutitur. Aliter. Si quẽ ſerpẽs diabolus occulte momordenit: & nullo co.
ſilio peccati eũ ueneno infecerit: ſ tacuerit qui percuſſus eſt: & non egerit pnĩam: nec uulnus ſuũ fra⸗
tri & magiſtro uoluerit confiteri. magiſter & frater qui linguã habent ad curandũ: facile ei prodeſſe
non poterunt: ſi enim erubeſcat ægrotus uulnus medico confiteri. ꝙ ignorat medicina non curat. .

CNerba oꝛis ſapientis gratia:⁊ labia inſipientis pꝛecipitabunt eum. 1
Y Stulrtitia ſi ſua eſſet ruſticitate cõtenta: minus haberet mali: nũc uero cõtra ſapĩam bellũ gerit: & e
O quid prudentiæ in docto uiro uiderit: zelo ſtimulata nõ recipit. Loqꝗtur. n. uir ſapiẽs uerba ſcientiXæ. ‿
Verbi⸗ gfr̃a ꝗ utilitatem poſſent pᷣbere audiẽtibus: & labia ſtulti nõ ita ſuſcipiũt q dñr ut dicta ſunt:ſſ⸗- „½
5 ecõtrario uirũ prudẽtẽ ſupplãtare conãtur: & ſui ſimilẽ facere:& re uera pcipitat᷑ uir ſapiẽs:qñ ĩ aur⸗ —evA
loqtur imprudẽtis: & uerba eius ut ita dicã ĩ pfundo gurgite peunt: uñ beatus ꝗ in aure 1oi audiẽte
Initiũ verboꝝ eius ſtultitia:⁊ nouiſſimum oꝛis illius erroꝛ peſſimus ⁊ ſtultus verba multipli
cat:ignoꝛat homo quid ante ſe fnerit:⁊ quid poſf futurũ eſt:quis illi poterit indicare. t In en
CAdhuc ei de ſtulto diſputatõ ẽ.cuiꝰlabia pᷣcipitãt ſapiẽtẽ.ſiue iuxta aliã ĩterpᷣtationẽ ip[ʒ ſtultũ cor
ruere faciũt: & initiũ ſermonis eius & finis error ẽ peſſimꝰ & ſtultitia: ſiue ut ſymachꝰtraſtulit tumul
tus: & qᷓdã uerboꝶ incõſtantia dũ nõ manet in ſciẽtia: ſed putat ĩ multiplicatiõe uerboꝑ effugere ſe
poſſe peccatũ. Cũ.n.nec pᷣteritoꝶ meminerit: nec futura cognoſcat: & ignorãtiæ tænebris uolutetur
falſam ſibi ſciẽtiã repromittẽs. in eo doctũ: in eo putat ſe ſapientẽ eẽ. ſi uerba uitæ multi plicet. Poteſt
hoc & de hereticis accipi: ꝗ prudẽtiũ uiroꝶ dicta nõ capiũt: ſed ſe ad diſputatões cõtrarias pᷣparätes
& initiũ & fſinẽ loquẽdi: uãitate: tumultu: errore cõuoluũt: & cũ nihil ſciät Ioquũt᷑ plura qua noru. ,
CLaboꝛ ſtultoꝛum affliget eos:qui neſciunt in vrbem pergere. CCũ ſupioribus ẽt huc i=- 71
ge uerſiculũ. Aut generaliter de oĩbus ſtultis ꝗi gnorãt deum. Aut ſpũaliter de hereticis. Diſputãtẽ
lege Platonẽ: Ariſtotilis euolue nerſucias. Zenonẽ & Carneadẽ diligẽtiꝰ intuere. & ꝓbabis ueꝑ e? ⸗
. . dr:labor ſtultoꝶ affliget eos: ueritatẽ quidẽ oĩ ſtudio ꝗᷓſierũr.ſʒ ga n habuerũt ducẽ & pᷣuiũ itine . 7. F
„ rIis: & humanis ſenſibus rati ſũt ſe cõpᷣhendere poſſe ſapiam ad ciuitatẽ minime puenerũt: de qua iinn
— pſalmo di:Dñneĩ ciuitate tua imaginẽ eoꝶ diſipabis. Oẽs. n. umbras & diuerſas imagiĩes atq; pſonas
4 quas ſibi ĩ diuerſis uel uariis dogmatibꝰ ĩduerũt ĩ urbe ſua dñs diſſipabit.de qua & alibi ſcribitur flũi
i nis iĩpœtꝰ lætiſicat ciuitatẽ dei. & ĩ euãgelio: ñ põt ciuitas abſcõdi ſupra mõtẽ poſita: & in Eſaia: ego
t ciuitas firma: ciuitas q; ñ oppugnafr᷑. Siqdẽ hãc ueritatis & ſapiæ ciuitatẽ cũ firma ſt & robuſta: oẽs ſa 4– H
3 piẽtes ſeculi: & heretici ĩpugnare conãt᷑: Et qd de phyloſophis diximꝰ:hoc idẽ ẽt d hereticis 2-ð S
. fruſtra laborẽt & affligãt᷑i ſtudio ſcripturaꝶ: cũ ãbulẽt 1 deſerto: & ciuitatẽ ĩuenire ñ ual eãt:d quo/
rtũ errore & pſalmiſta cõmẽorat dhicẽs. Errauerũt ĩ deſerto: & uiã ciuitatis & hitatõis eiꝰ nõ iuenerũt.
. Abe tibi terra cniꝰ rex eſt puer:⁊ cniꝰ pꝛincipes mane cõmedũt: Beata terra cuius rex nobi ””ÿẽ .
D lis ẽ: ⁊ cuiꝰ principes veſcunt᷑ in tpe ſuo ad reſiciẽdũ ⁊ nõ ad luxuriq. CVidetur ꝗdẽ repro prrpatn = dT
. bare iuuenũ̃ prĩcipatũ: & luxurioſos iudices cõdẽnare: ꝙ i altero p ætatẽ ſit ĩfirma ſapia. In aliis eti ä ,Ne,
5 — matura ætas delitiis eneruet᷑.Et ecõtrario pricipẽ ꝓbare bõis moribꝰ & liberaliter ĩſtitutũ & eos uu
diceꝓs p̈dicare: q neqᷓꝗᷓ noluptatẽ negotiis ciuiũ pferãt. S3 poſt multũ laborẽ & adminiſtrationẽ rei/
5 ppublicæ cibũ cape ꝗqᷓſi neceſſitate cogãt᷑tueꝶ mihi ſacratiꝰ ꝗd latere uidet᷑ ĩ a:ꝙ iuuenes dicat᷑ ĩ ſcri · Lrlh, ₰„
ptura: ꝗq a ueteri auctoritate deſciſcũt: & cana parẽtũ pᷣcepta cõtẽnũt:ꝗ neglecto mãdato dei: cupiüt S
ſtatuere traditiões hoĩuz: de ꝗbꝰ& ĩ eſaia iſraheli dñs cominat᷑: eo ꝙ noluerit aqꝗᷓs ſiloe qᷓ uadũt cũ ſi
lẽtio Et ad ueterẽ piſcina uerterit: eligés ſibi fluẽta ſamariæ & gurgites damaſci. Et dabo ĩqt iuue-
u nes pᷣncipes eoꝑꝶ: & illuſores dñabũt᷑ eis. Lege danielẽ: & uetuſtũ dieꝶ iuenies deũ. Lege reuelatõeʒ
apocalipſiʒ Iohis: & caput ſaluatoris cãdidũ ut niuẽ: & qᷓſi lanã albã repies. hieremias quoq; ꝗ ſapis ⸗
⸗ erat: & cani eiꝰĩ ſapiĩa reputabãt᷑:phibet᷑ iuuenẽ eẽ ſe dicere.Vhe ergo tertæ cuiꝰ rex ẽ diabolꝰ: q ſep
reꝶ nouaꝑ cupidꝰ: ẽt ĩ abſalõ aduerſũ parẽtẽ rebellat. Qui iudices & pᷣncipes eos hẽt:ꝗ amãt huiꝰſæ? y„„ 3 215)
4 culi uoluptates: q anq̃ dies mortis aduẽiat dicũt: mã ducemꝰ& bibamꝰcras. n.moriemur. Ecõtra btã
9 terra eccłiæ: rex cuiꝰ xp̃s ẽ filꝰ ĩgenuoꝶ:de abrahã Iſaac:& lacob:ꝓphaꝶ quoq;ʒ oĩuʒ ſtirpe deſcẽddes–Y
ꝗqbꝰpctm̃ ñ fuit dñatũ:& ob id uere fuere liberi:ex ꝗb'nata ẽ uirgo liberior ſcã maria: nullũ hñs fru- Ppin Dea ee. e
8 cticẽ: nullũ germẽ ex latere: ſ̊ totꝰfructꝰeiꝰerupit ĩ florẽ:loqᷓntẽ ĩ cãtico cãticopꝑeego flos cãpi & li-
liũ cõualliũ.Prĩcipes quoq; eiꝰſũt apoſtoli & oẽs ſctĩ ꝗ regẽ hñt filiũ igenuoꝶ: filiu liberæ i de ãcil
1 la agar:ſʒ de ſarræ libertate gñatũ. Nec cõmedũt mane nec uelociter:ñ.n.ĩ pnti qrũt ſæculi uolupta
tẽ: ſ̊ tpe ſuo mãducabũt: cũ retributõis tpᷣs euenerit: & mãducabũtĩ fortitudine: & nõ ĩ cõfuſiõe: oẽ
4 bonũ pñtis ſæculi cõſuſio ẽ: futuri uero ppetua fortitudo. Tale qd ĩ Eſaia dicitur. Qui ſeruiunt mihi
üG6 mãducabũt:uos autem eſurietis. Et iterum. Ecce qui ſeruiũt mihi lætabũtur: uos aüt cõfundemini.
H CIn pigriths humiliabitur contignatio:⁊ in infirmitate manuum perſtillabit domus. 16
„ CDom nra q cũ ſtatu hoĩs creata ẽ:et hĩtatio quã hẽmꝰĩ cælis:ſi pi gri ſumꝰet ad bõa opa tardiores
GèG hũiliabit. Et oĩs cõtignatio qꝗᷓ hẽt culmẽ portare ſublime: ad terrã corruẽs hĩtatorẽ ſuuʒ opprimer.

¶. iber primus..c.xi.

Cũqʒ auxiliũ manuũ uirtutũq; torpuerit: oẽs deſup tẽpeſtates: & nimboꝶ ad nos turba prũpet. Por
ro ꝙ in uno hoie interpᷣtati ſumus: melius poteſt ſup eccleſia accipiiq ꝑ negligẽtiã pricipũ: omnis

eius corruat altitudo: et ibi uitioꝶ illecebræ ſint: ubi tegmen putabatur eſſe iirtutum.
CIn riſu faciunt panem ⁊ vinum vt epulentur bibentes ⁊ pecunie obediunt omnia.
CEſtimo ex ſupioribꝰpẽdere ꝙ ſeqt᷑ᷣ:In pigritia.n.& ſecordia mgro& hũiliari eccleſiã: & culmẽ eiꝰ
cõcidere & tigna pflui ſupra expoſuimꝰ. Nũc ergo de eiſdẽ magiſtris loꝗt᷑. Et ꝗa uiſus fuerat accuſa
re eos cur tacerẽt: & ñ uterẽt᷑ officio mgr̃oꝑꝶ:eppi & pᷣſoyteni ĩ eccleſia cõſtituti ñ laborarẽt ĩ ſermöe
doctria: ꝙ & tit? cõmonetr᷑ ut faciat & timotheo pcipit᷑ ne graʒ negligat ꝗᷓ p ipoſitionẽ manꝰacae
perat:ſed ĩ eo ſe exiſtimarẽt pᷣſbyteros & epᷣos ut ſallaria acciperẽt: & multi pceptores honorẽ dupli
cẽ ꝗrerẽt: qꝗ laborãtibꝰĩ doctria & ſermone debet᷑. Nũc ecõtrario accuſat eos:q loquũt᷑ ꝗqdẽ ĩ eccleſia
& docẽt populos:ſʒ ea docẽt qᷓ populũ audire delectet: ꝙ pctõrẽ palpet ĩ uitio:& ſtrepitꝰcõcitet au/
diẽtiũ:nõ ne qñ ĩ eccleſia laſciuit orator & btitudinẽ & regna cæloꝑꝶ pollicet᷑ multitudini: uidet᷑ ti-
. bi ſi riſu panẽ facere: & uinuʒ i lætitia miſcere bibẽtiũ: ſiue ꝙ ip̃i ꝗ doceãt diuitias: & cibos & opes p
Aelectabilia ꝓmiſſa cõqrãt. Siue ꝙ eccleſiæ panẽé: ꝗ pãis lugẽtiũ ẽ: & ñ ridẽtiũ: bti ꝗppe lugẽtes: qm

ꝙ eloqntiæ & oroni:ꝗᷓ uerboꝶ ſit frõde cõpoſita facile uulgꝰcedat ignobile. Aliter. ꝗ hnñt ſpõſũ apd

mẽtis expectat: ita ꝗ largit᷑ egẽtibꝰ ñ granũ ſeminis: ſʒ ipᷣm panẽ ſent fœnore quodã muluplicatio/
nẽ illiꝰpᷣſtolãs: & cũ dies iuditiĩ aduenerit multo ãpliꝰꝗᷓ dederat repturꝰ. Aliter:i quocuũq; hoie illaʒ
aquã uideris de ꝗᷓ dr: flumĩa de uẽtre eiꝰ fluẽt aq uiuæ: ne te pigeat panẽ ſapiæ: panẽ rõnabilẽ: paneʒ

ip̃i ridebut ĩ lætitia gaudioq; cõficiaf. Qd àt ſeꝗt᷑ pecuniæ uel argẽto obœdiũt oĩa: dupliciter ẽ ĩtel

ligẽ dũ:uel ipᷣos doctores:poſtꝗᷓ adulatiõe ditati ſũt: regnũ ĩ populo eẽ:uel certe ꝗa argẽtũꝓ ſermöe
ſemp accipit᷑: eloqa.n. dñi eloqa caſta argẽtũ igne examinatũ terræ: purgatũ ſeptuplù: hoc aſſeuerat

m

ſe: & pꝓpterea lugere & ieiunare ꝓhibẽt᷑: ĩ riſu faciũt panẽ a quo riſu & iſaac nomẽ accepit: & i lætitia
bibẽtiũ uinũ pᷣparãt.Oĩs itaq; uir ſctũs ꝗ ut xpᷣs pᷣcipit magiſter eccleſiæ eſt: in riſu & lætitia panẽ fa/
eit: & uini pocula miniſtrat in gaudio: Argentum quoq; cui obœdiũt oĩa: ꝗnq; illa de euangelio &
duo & unũ patriſfamiliæ talẽta: & decem minæ quæ ſeruis in negotiatione creduntur.

¶ In cogitatiõe tua regi ne maledicas:⁊ ĩ ſecreto cubiculi tui ne maledixeris diniti.Quia aues

celi poꝛtabunt vocẽ tua:⁊ qui habet pennas annuntiabit ſniaʒ.⁊ ſimplex pꝛeceptum ediſicat au
dientes:ne ira ⁊ furore ſuperati i maledictum ⁊ detractionez regum ⁊ pꝛincipum pꝛoꝛũpamus.

CQuia cõtra ſpẽ ĩterdũ euenit:ut his qbꝰmaledicimꝰnũtiet᷑: & ĩcurramꝰpiculũ imoderatõe liguæ
Qckãt ait aues cæli afferẽt uocẽ: & hñs pẽnas änũtiabit uerbũ. Ipbolice ẽ itelligẽdũ: quo ſolemus

dicere.ẽt ip̃os parietes: ꝗqbꝰcõſciis aſtãtes Ioꝗmur:qᷓ audierit ñ celaturos. Sʒ melieſt hic audire pᷣce⸗/

ptũ ut ſciamꝰ nobis eẽ mãdatũ:ñ ſolũ cõtra xpᷣʒ temere nihil loꝗndũ: ueꝶ ẽt archanis cordis quis
uariis tribulatiõibꝰcoartemur nihil blaſphemũ: nihilq; ĩpiũ ſẽtiẽdũ ſit.Et ꝗa dilectionẽ q xp̃o exhi

bemꝰdebemꝰ& ꝓpxio(diliges ꝗppe dñm deũ tuũ & pximũ tuũ ſicut teipᷣm)ẽt hoc iubet᷑:ne poſt re/

gẽ de ſctĩs quoq;ʒ facile detrahamꝰ: & eos quos uiderimſcĩa: ſapia: uirtutibꝰditatos. Iliguæ mordaci-
tate rodamꝰ: ꝗa ageli ꝗ terrã circũeũt: & ſũt adminiſtratorii ſpus: & ĩ zacharia loquũtur circuiummus

terram: & ecce ommis terra habitatur & ſilet: inſtar auium noſtra uerba & cogitationes ad

R / len perferant: & ꝙ clam cogitamus: dei cõſciam non latere. CAPITVLVM. XI.

Itte panẽ tuũ ſuꝑ trãſeũtes aqs:qꝛ ꝑ multa tpa iuenies ilũ. C ad elemoſynã co/

1

hortat᷑: oĩ petẽti dãdũ ſit: & ĩdiſcrere faciẽdũ bñ. Qũo.n.ꝗ ſup irrigua ſeminat: fructũ ſe/

prare ſermonis. Si. n. hoc freqᷓnter feceris iuenies te nõ ĩ caſſũ doctrinarũ ieciſſe ſemẽtem:tale qd in
eſaia dictũ puto. Beatꝰqui ſeminat ſup aqᷓs: ubi bos & aſinꝰ calcãt: ꝙ ille magiſter beatitudine dign“

„

*

beNd

habeatur: qui ſuper irriguuʒ pectus ſeminet audiẽtiũ: tã de iudæis quã ex gẽtibꝰpopulo cõgregato.
CBa partes ſeptem nec non ⁊ octo:quia ignoras quid futurum ſit mali ſuper terram. 1
¶ C/Pattes ſeptẽ & octo damꝰ qñ ſic e&qᷓ ſeptẽ diebꝰuoluũtur diſponimꝰut p hæc ad bõa æterna ueni

–

₰ .
EEEhEEEH
9 4 rLZ
5 2

amꝰ. Et ĩ ezechiele ſeptẽ & octo gradꝰad tẽpli legũt᷑ aſcẽſũ: & pꝰalphabeticũ illũ pſalmũ.i. cẽteſimũᷣ

octauũdecimũ: ꝗndecĩ graduũ pſalmi ſtip quos pᷣmũ erudimur ĩ lege.& ſeptẽnario nuũero expleto
poſtea p ogdoadẽ ad euãgeliũ ſpe tẽdimꝰuel ſcãdim. pcipir᷑ ergo ut ĩ utrũq; teſtm̃: tã uetꝰ.ſ.qᷓ nouũ ⸗

cũq; loco ceciderit ibi erit. Serua mãdata q tibi ſupiꝰ ſt pᷣcepta:ut nubes ſup te fudãt ĩbrẽ

ſuũ: ubicũq;.n.tibi locũ pᷣparaueris futurãq; ſedẽ: ſiue ad auſtru: ſiue ad boreã: ibi cũ mortuꝰſueris p-

mãebis: aliter: ppterea ſupra diximꝰ: mitte panẽ tuũ ſup faciẽ aq́: & oĩ petẽti te tribue: qa & nubes cũ
plenæ fuerit diuitias ſuas mortalibꝰlargiũt: & tu qſi lignũ: quis lõgeu ſis ñ eris ĩ ppetuũ: ſʒ ſubita ut
uẽtoꝑ:ita mortis tẽpeſtate ſubuerſus: ubicũq; cecideris:ibi iugiter pꝑmũebis: ſiue te rigidũ & trucẽ:ſi

X e* 2 1 aren Er 5 Ke 7 rr. A E., E, , Ue C etnete

ocd ſuſcipiẽtes euãgeliũ:ſ̊ eãdẽ ſeptẽnario nũero ñ tribuut: legẽ ueterẽ reſpuẽtes. Nos igit᷑ uttrich
teſtõ credamꝰ: nõ.n. poſſumꝰdignos cruciatꝰ: dignãq; pœnã iã nũc mẽte cõpræhẽdere: ꝗᷓ repoſita ẽ&
his ꝗ uerſantur ĩ terra: iudæis atq; hereticis: e duobꝰaſteꝶ denegãtibꝰ: hebrei huc locũ ita ĩtelligũt:
A ſabbatũ & circũciſionẽ ſerua: ne ſi hoc forte nõ feceris ĩopinatum tibi ſuperueniat malum. .
Si replete fuerit nubes ibꝛẽ ſuꝑ terrã effũdẽt.ſi ceciderit lignũ ad auſtrũ aut ad aglonẽ:ĩ quo

1. prari ueneratiõe credamꝰ. Iudæi dederũt ptes ſeptẽ credẽtes ſabbato: ſz ñ dederũt octo: reſurrectionẽ? —
Qiei dñici denegãtes. Ecõtrario martiõ & mãicheꝰ: & oẽs ꝗ ueterẽ legẽ rabido ore dilaniãt: dãt ptẽ ”

% — —ä

— ☛—, ——— — —

NNQAü neſcim aduerſa cõſurgũt. Sʒ oportũe ĩportũe dei ſermo ẽ pᷣdicã dꝰ. nec fidei tpe aduerſarũ nubiũ

poteris: q factor ẽ oĩuʒ: ex quo docet cõtraria ñ timda: nec temere de uẽtis & nubibꝰꝗᷓ ſupra diximus

— ———

uaunidqgebis deũ preʒ: dulciſſimã lucẽ: uidebis xp[z ſolẽ iuſtitiæ. Porro ſi & multis ãnis uixeris: & oĩa bona

BGuper Eccleſiaſten.

ue clemẽtẽ & miſericordẽ ultimũ tp̃ᷣs ĩuenerit. Aliter:dr ĩ pſalmis:ad deũ vitas tua uſq; ad nubes.Et ĩ
eſaia peccãti deꝰuineæ cominat᷑:mãdabo nubibꝰmeis:ne pluãt ſup eã ĩbrẽ. Nubes igr̃ fũtꝓphᷣæ: & oĩs
uir ſcũs: ꝗ cũ plures ĩ corde ſuo cõgregauerit diſciplinas: tũc ualebit p̃cepta pluere doctrinaꝶ: & dice
re.Expectet᷑ ſicut pluuia ſermo meꝰ:& effũdẽt ſupꝑ terrã ĩbrẽ:ad quã ẽ dictũ. Audiat terra ba oris mei
Qd ãt ſeqt᷑:ſi ceciderit lignũ ad auſtꝑaut ad aqlonẽ:i loco ubi ceciderit lignũ ibi ent:illud de abba- HM
cuch ſumam?exẽplũ:ĩ quo ſcribit᷑:deꝰde themã ueniet: ꝙ alii ĩterpᷣtes ediderũt. deꝰab auſtro ueniet:ss·
ꝗ̃tũ ego æſtio ſp ĩ bonã ptẽ auſter accipit᷑tuñ & ĩ cãtico cãticoꝶ dr.Exurge aꝗla hoc ẽ recede:& abi:
& ueni auſter: lignũ igi ꝙ ĩ hac uita corruerit: & cõditiõe mortalitatis fuerit ĩciſũ aut peccauit añn dꝛuz
ſtaret ĩ pte boreæ poſtea ponet᷑:aut ſi dignos auſtro fruct'attulit: ĩ plaga iacebit auſtrali. Nec ẽ aliqd lii
gnũ ꝙ n ad aqlonẽ ſit aut ad auſtrũ. hoc ꝗdẽ ſignificat & illd qd ſcriptũ ẽ ĩ eſaia dicã agloni adduc: &&
auſtro noli ꝓhibere. nũqꝗᷓn. auſtro & orientali uẽto p̃cipit᷑ ut adducãt:qa apd alias plagas eẽ eos opzʒ
qui ad orientem & ad auſtrum poſtea deducantur. Aquilo ad auſtrum adducit & africus ad orientẽ
habitatores ſuos: Nec enim poſſunt proficere ſi in priſtinis ſedibus perſeuerent. .
CQui obſeruat vẽtũ nõ ſeminat:⁊ ꝗ cõſiderat nubes nũq metet. ¶Qui cõſiderat cui bñ⸗/
faciat: & ñ oĩ petẽti ſe tribuit: ſæpe pᷣterit eũ ꝗ mœret᷑ accipe.Aliter.ꝗ tm̃ eo tpe uerbũ pᷣdicat:quo po
pubalibẽter auſcultat: & ſcda aſpirat aura: rumoris ſator negligẽs & ignauꝰ agricola é. In ip̃is. n. ꝓſpis

coöſiderãda tẽpeſtas de qᷓ ĩ puerbiis dĩ: ſicut pluuia uehemẽs & ĩutilis ſic ꝗ dereliquũt ſapiam: ĩpieratẽ
laudãt. Abſq; cõſideratõe ergo nubiũ & timore uẽtoꝶ ĩ mediis tẽpeſtatibꝰſeminãdũ ẽ:nec dicẽdũ il/
lud tpᷣs:utile hoc cõmodü: cũ ignoremꝰꝗ uia:& qᷓ uolũtas ſit ſpũs uniuerſa diſpenſantis. 1—
CQño ignoras qᷣ ſit via ſpũs ⁊ qũo cõpigãt᷑ oſſa in vẽtre pᷣgnãatis:ſic neſcis opera dei:g fabrica
tor eſt omniñꝗ6d. CSicut neſcis uiã ſpũs & aĩæ ĩgrediẽtis ĩ puulũ & ignoras oſſii & uenasꝶ uarie
tates ĩ uẽtre pᷣgnãtis:quũo ex uili elemẽto corpꝰhoĩs ĩ diuerſas effigies artuſq; uarief: & de eodẽ ſemie ⸗?
alid moleſcat ĩ carnibꝰ:alid duret᷑ ĩ oſſibꝰ:alid ĩ uenis palpitet: alid alliger᷑ ĩ neruis:ita dei opa ſcire ñ·⸗

iudicãdũ: cũ ſuo tenore & curſu debeat ſator pgere:& euẽtũ dñi ſnĩæ reſeruar̃:i cẽ.n.uolẽtis:neq; cur
rẽtis. ſʒ dei miſerẽtis. C Mane ſemina ſemẽ tuũ:⁊ veſpe ne ceſſet manꝰtua:qꝛ neſcis ꝗd ma
gis oriar᷑.hoc an illõ:? ſi vtrũqʒ ſimnl melierit:dulce lumẽ ⁊ delectabile ẽ oculis videre ſolẽ. Si
anis multis uixerit hõ:⁊ ĩ his oĩbꝰletꝰfuerit:meminiſſe dʒ tenebꝛoſi tꝑis:⁊ dieꝝ maloꝝ ꝗ cũ vene
rint arguẽt᷑ pᷣteritt. ¶ Ne eligas cui bñfacias:ſʒ & cũ bñfeceris nũqᷓ a bono ope deſiſtas: matuti
nã iuſtitiã ueſp ĩueniat: &Q ueſpi mĩam ſol ortꝰaccumulet. Incertũ ẽ.n.ꝙ opꝰ magis placeat deo: & ex “
A tibi fructꝰ iuſtitiæ pᷣpet᷑.Põt at accidere ut ñ unũ ſʒ utrũq;ʒ placeat eo.aliter: & 1 adoleſcẽtia & in
ſenecta equ'tibi labor ſit: ne dicas dũ potui laboraui:debeo ĩ ſenecta reqeſcere:neſcis.n.utruʒ ĩ iuuẽta
an ĩi ætate lõgeua placeas deo-Med i ſenectute cõtinẽtes uocãdi ſũt:ꝗ ĩ iuuẽtute luxurioſe uixerunt:·
necꝓpdeſt adoleſcẽtiæ frugalitas:ſi ſenecta ducat᷑ ĩ fluxu.In ꝗᷓ.n. die iuſtꝰerrauerit: ueteres eu iuſtitiæ
a morte liberare ñ poterũt. Qd ſi iuxta utrãq; ĩterpᷣtationẽ ſp bñfeceris: & oĩ ætate eq̃lẽ curſũ hũeris:

₰
„

huüeris: uel bõa opa ppetraris: & ſcieris te ſp morituꝶ: & añ ocłos tuos tænebraꝶ ſp uerſet᷑ aduẽtꝰ:pp
ſẽtiĩa q̃ſi fluxa fragilia & caduca cõtẽnes.Simachꝰſinẽ huiꝰſnĩæ ita ĩterp̃ tatꝰẽ.ſi ãnis multis uixerit hö: e, 2ccE
& ĩ oĩbꝰlætꝰ fuerit: recordari debet dies tænebraꝶ: qa multæ erũt:ĩ ꝗbꝰoĩbꝰ ueniet eẽ deſiner᷑. aliterꝛre
promittit ĩ alio ſcripturæ loco deꝰdicẽs: dabo uobis pluuiã tẽporaneã: & ſerotinã:uetꝰ.ſ.teſtamẽtũ
& nouũ: & utroq; ĩbre uos irrigabo: & uñ nũc admonemurut ſic legamꝰlegẽ ueterẽ ne euãgeliũ cõ⸗
tẽnamꝰ: ſic qamꝰ ſpũalẽ ĩ ueteri ĩſtro ĩtelligẽtiã: ne ĩ euãgeliſtis & apłlis hoc tm̃ʒ putemſõare ꝙ; legik
ignorare.n.nos ĩ quo magis ſcĩa nobis a deo tribuat᷑ & gra:fſœlicẽq; eẽ eũ:ꝗ utrũq; eũ ĩ cõe ſotiauerit
& q̃ſi unũ corpꝰeffecerit:ꝙ ꝗ fuerit cõſequutꝰuidebit lucẽ:uide Nt xpC[ʒ ſolẽ ĩuſtitiæ: & ſi ãnis plurimis
nixerit:ĩ ſũma lætitia & exultatiõe uerſabit hñs ſciaʒ ſcripturage: & magis ad hũc laborẽ recordatiöe
futuri iuditii cõpellet᷑:qa ppetuũ tænebraꝶ tp̃s adueniet: & æternæ pœnæ parabũf eis: qꝗ ſemĩauert
mãe et ad ueſpaʒ:et neꝗqᷓ utrũq; ſotiarũt: nec uiderũt lucẽ neq;ʒ ſolẽ: uñ ip̃ lum̃ egredit᷑. CA. XII.
AKer iram tuam a coꝛde tuo:⁊ amone malitiam a carne tua. Adoleſcentia enim ⁊ vo ꝭ/ a⸗
Alluptas vana ſant. Memento creatoꝛis tui in diebus iuuentutis tue. Antequaʒ veniat

tös afflictiõis: æ appꝛopinquẽt ãni de ꝗbus dicas nõ mihi placcr. CIn hocca- ðè
pitulo diuerſa oĩuz explanatio fuit: & toõt ſniæ pœne: quot hoĩes: uñ qꝗa lõgũ ẽ opinaijocs
oĩuʒ recẽſere: & argumẽta ꝗb'ſnĩas ſuas approbare uoluerĩt explicare: ppe tes uniꝰuoluminis ẽ: ſuffi
ciatp dẽtibꝰſignificaſſe ꝗd ſẽſerĩt: & q̃ſi ĩ qᷓdã breui tabella:ſit pixiſſe terraꝶ:totiuſq; urbis uaſtitatẽ: &
ãbitꝰocceani ãguſto mſtraſſe cõpẽdioihebrei ad iſrael æſtimãt ptinere mãdatũ:cui pᷣcipit ut fruat᷑ 3
diuitiis ſuis: & añꝗᷓ ei captiuitas adueniat: adoleſcẽtiã ſenectute cõmutet:ꝗcꝗd delectabile uel iocũdũ
tã cordi ꝗᷓ oculis appuerit: eo dũ ĩ pmptu ẽ abutat᷑.Ita tñ ut ſe nouerit ĩ oĩbꝰiudicãdũ: ut tã cogitatio
nes malas ꝗᷓ libidies fugiat: ſciẽs ſtultitiã adoleſcẽtiæ copulatã: recordeturq; ſp creatoris ſui anꝗᷓ dies
babyloniæ: ac romanæ captiuitatis adueniãt: ĩ qbꝰhre ñ poterit uoluptatẽ. Et totum hüc locũ ab eo

4

quo ait: anꝗᷓ tænehreſcat ſol & Iuna & ſtellæ: uſq; ad eũ locũ ĩ quo ſcriptura cõmemorat: & cõuertet

Liber primus. c. xii.

puluis ĩ terrã ut erat: & ſpũs reuertet᷑ ad deũ: ꝗq dedit illũ: ſup ſtatu ſuæ cõditõis: exẽpla noĩat. quæ qa
ut ſupra diximꝰlacinioſa ſũt & plixa: ſtrictĩ a nobis breuiterq; tãgẽt᷑: lætare ergo ĩ inuẽtute tuao iſił:

4

& fac illa uel illa d ꝗbꝰiã dictũ ẽ.Añq captiuitas ueniat: & añꝗᷓ tuꝰ honor recedat & gloria: & iudices

ſci tui:quos i ſole luna & ſtellis ĩtelligi uolũt auferãt.Añqᷓ ueniat nabuchodonoſor: ſiue titꝰ ueſpaſiäi

filiꝰ: accitꝰa pphetis: & eorũ uaticinia cõpleat᷑:i die qᷓ ãgeli tẽpli pᷣſides recedẽt: & turbabunt robuſtiſſi

mi qq; ĩ exercitu tuo: & ocioſa erũt eloqa mgroꝑ: & ppbæ ꝗ de cælis ſolebãt viſionũ ſuaꝶ lumẽ acci

pere cõtænebreſcẽt: qñ claudẽt᷑ tẽpli ianuæ: & hũiliabit᷑ hieruſalẽ: & caldæus ueniet: q caru uolucris
ita hieremiæ uocibꝰ puocatꝰ& cõticeſcẽt filiæ catici ĩ tẽplo pſallẽtiũ chori: illo tpe qñ nemẽtes hiero

ſolymã ipi quoq; hoſtes dei magnitudinẽ ptimeſcẽt: & uia dubi ſẽacherib ĩteritũ formidabũt:hoc

.n. dictũ putãt & ab excelſo timebũt & formidabũt ĩ uia. Lætare ergo iſrael ĩ iuuentute rua: añꝗᷓ rüpat᷑
funicułꝰargẽteꝰ:hoc ẽ donec gloria ur̃a uobiſcũ ẽ: añꝗᷓ recurrat catena aurea.i. an ꝗᷓ arca teſtĩ auferat᷑.
Prinuſqᷓ cõterat᷑ hydria ad fõtẽ:& cõuoluat᷑ rota ſup lacũ.i.dõec ĩ ſcã ſcõꝑꝶ pᷣcepta legis: ſpũs ſcĩ gr̃a

ẽ: añꝗᷓ reuertaris ĩ babylonẽ uñ ĩ lübis egreſſus es habrae. Et ĩcipias ĩ meſopotamia cõteri: uñ quõdaʒ

ꝓfect es: oĩſq; grapphiæ q̃ quõdã fueras ĩſpirat reuertat᷑ ad datorẽ ſuũ:hæc iudæi uſq; hodie ediſſer̃t
& ad pſonã ſuã ĩtelligẽtia huiꝰcapituli trahũt. Nos ãt ad ſupioris diſputatõis ordinẽ recurrẽtes ſin/

— 5
O. N ℳ ü EE .
„“ 4 . „

ciſſimã: & lætari debere hoĩeʒ ĩ diebꝰuitæ ſuæ: oĩq; ſtudio carpe uoluptatẽ: gruere.n. noctem mortis
æterni: qñ nᷣ liceat pfrui cõgregatis: & q̃ſi umbrã uniuerſa ꝗᷓ hũimꝰptraãſire. Nũc ergo hoĩeʒ cohortat᷑

& dicit.o adoleſcẽs añꝗᷓ tibi ſenectꝰ& mors ĩgruat:lætare ĩ iuuẽtute tua: & ꝗqcꝗd tibi corde bonuʒ: &

aſpectu iocũdũ uidet᷑ aſſume: fruere: ut libet mũdi rebꝰ. Rurſũ ne putaret᷑ hæc dicẽs hoĩeʒ ad luxuriã
DpDruocare: & ĩ epicurri dogma corruere: ſuſpitionẽ hãc abſtulit ĩferẽs: & ſcito qm̃ ſup oĩbꝰ his adducet

S

Pl⸗ „ ðè ct

P .— e te deꝰi juditiũ:ſic ĩꝗt abutere mũdi rebꝰ: ut ſcias te ĩ ultimo iudicãdũ:& repelle irã a corde tuo: & aufer
r-- malitiã a carne tua: qa adoleſcẽtia & ſtultitia uanitas. In ira oẽs pturbatões animi cõphẽdit: in camis
malitia uniuerſas ſignificat corpis uoluptates. ſic ergo ĩꝗt bõis ſæculi huiꝰ fruere: ne aut deſiderio: aut
