ticum canticorum ad eos proprie facit: qui tantum ſuperna deſiderant. Ad incipientes & profitites
& pꝑaterna dignitas: & regni proprii merito uindicatur auctoritas. Ad perfectos uero ubi non timo
re eruditur diſcipulus ſed amore: proprium nomen ſufficit: & ęgqualis magiſter eſt: & neſcit eſſe ſe
regem: hæc interim iuxta litteram. Cæterum ſecũdum intelligentiam ſpiritualem pacific? & dilect? er
dei patris: & eccleſiaſtes noſter eſt chriſtus: qui medio pariete deſtructo: & inimicitias in carne eua-
cuans: fecit utrũq; unum dicens. Pacem meam do uobis: pacem meam relinquo uobis. De quo pa
ter ad diſcipulos:hic eſt inquit filius meus dilectus: hunc audite: qui eſt caput omnis eccleſiæ: neqꝗ
ad ſynagogam iudæorum ſed ad gentium multitudinem loquens: rex hieruſalem uiuis lapidibus
extructæ: non illius de qua ipſe ait. Hieruſalem hieruſalem quæ occidis prophetas. Et ecce relique-
tur uobis domus ueſtra deſerta. Sed illius per quã iurari uetat. Quia ſit ciuitas magni regis. Hic eſt ſi
lius Dauid quem cæci ĩ euangelio clamabant: miſerere noſtri filii dauid: & omnis turba cõſona uo
ce reſonabat: oſanna filio Dauid: deniq; non ad eum fit uerbum dei ſicut ad hieremiam: & cæteros
ꝓphetas. Sed quia diues eſt: & rex: & potens. Ipſe eſt ſi quidem uerbum: ſapientia: cæteræq; uirtutes:
uerba loquitur ad eccleſiæ uiros: uerba inſinuat apoſtolis: de quibus cantatur in pſalmo. In omneʒ
terram exiuit ſonus eorum: & in fines orbis terræ uerba eorum. Male igitur quidam opinãtur nos
ex hoc libro ad uoluptatem prouocari & luxuriam. Cum econtrario omnia quæ i mudo cernimꝰ .-
uana doceantur:nec debere ea nos ſtudioſe appetere quæ dum tenentut intereant.

CVanitas vanitatum dixit eccleſiaſtes:vanitas vanitatum ⁊ omnmia vanitas.

0

Q

. . es . .
3 ₰ —— 2 * £

E.

22

-

5

Liber primus. c. i.

gt⸗
f.r n Si cunda quæ fecit deus ſunt ualde bona: quomodo omnia uanitas? Et non ſolum uanitas: uerũ G
er ter k . etiam uanitas uanitatum? Vt ſicut in cantico canticorum inter omnia carmina excellẽs carmẽ oſtẽ C
OUU ditur. Ita in uanitate uanitatum: uanitatis magnitudo monſtretur. Tale quid & in pſalmis ſcriptuz 4
eſt. Verũtñ uniuerſa uanitas: omnis homo uiuens. Si uiuens homo uanitas eſt: ergo mortuus uanĩ
tas uanitatum. Legimus in Exodo glorificatum uultum moyſi in tantum ut filii iſrahel in euz aſpi⸗- 1
cere non poſſent. Quã gloriam Paulus apoſtolus ad comparationem euangelicæ glonæ dicit nõ u⸗
eſſe gloriam. Nam nec glorificatum eſt inquit: quod glorincatum fuit in hac parte propter excellẽ- ſ
tem gloriam. Poſſumus igitur & nos in hunc modum cælum: terram: maria: & omnia quæ hoc cir e
culo continentur: bona quidem per ſe dicere: ſed ad deum comparata eſſe pro nihilo. Et quomodo C
ſi igniculum lucere uidens contentus eſſem eius lumine: & poſtea orto ſole non cemerem quod lu m
cebat:ſtellarum quoq; lumina iubare uiderem ſolis abſcondi. Ita aſpiciens elementa & rerum mul/- ſ
tiplicem uarietatem. Admiror quidem operum magnitidinemeurctogitan: autem omnia pertran/ 1
‚ſire: & mundum ſuo fine ſeneſcere: ſolumq; deum: idem ſemper eſſe quod fuerit:cõpellor dicere nõ nc

A r . Per Iua, ſemel ſed bis: uanitas uanitatum & omnia uanitas. In hebreo pro uanitate uanitatum: ablal: ablim: In

—, — ſcriptum eſt: ꝙ exceptis ſeptuaginta interprætibus omnes ſimiliter tranſtulere. ſiue 3
quod nos poſſumus uaporem fumi & auram tenuem quæ cito ſoluitur appellare. Caducum itaq;

„ 2 2 . „ .₰ . — .* . , tu⸗
& nihil uniuerſitatis ex hoc uerbo oſtenditur. Quæ eni uidentur tẽporalia ſunt: quæ autem nõ uidẽ ee

tur æterna. Siue qa uanitati creatura ſubiecta ẽ: & ĩgemiſcit & parturit & pᷣſtolat᷑ reuelationẽ filiop 7
dei. Et nũc ex parte cognoſcimꝰ: & ex pte ꝓphetamꝰ. Tãdiu.n.oĩa uana ſũt:dõec ueniat qd pfectũ ẽ
Quid habet homo amplius de vniuerſo laboꝛe ſuo quo laboꝛat ſub ſole. .
CPoſt generalem ſententiam quod uana ſint omnia: de hominibus incipit: quod fruſtra ĩ mundi
. 7 S”ñů Qiſtiꝰlabore deſudẽt: cõgregãtes diuitias: erudiẽtes liberos: ad honorẽ ædiſicia cõſtruẽtes: & ĩ medio 6
terſte WMr W Ope ſubita morte ſubtracti audiũt. Inſipiẽs hac nocte anima tua auferetur a te: quæ auteʒ paraſti cuiꝰ
ogrrs t D eeruũt: Maxime cum ex cõmuni labore nihil ſecum ferant: ſed nudi in terram redeant unde ſupti ſũt. 8
CBeneratio pꝛeterit ⁊ generatio aduenit:terra nero in eternum ſtat. ai⸗
NW¶ Aliis morientibus naſcũtur alii. Et quos uideras non uides: incipis uidere qui non erant. Quid
hac uanius uanitate: ᷓ terram manere quæ hominum cauſa facta eſt: & ipſum hominem terræ důũm . en
ſerza ho, a Pin 6 e in puluerem repente diſſolui. Aliter: prima recedit generatio iudæorũ: & ſuccedit generatio de gẽ α⅞ n
eme pente i, P Tntn, Sj. tibus congregata. Terra autem tamdiu ſtat ꝗᷓ diu ſynagoga recedente eccleſia omnis introeat. Cum C
4 enim prædicatum fuerit euangelium in toto orbe: tunc erit finis: I mminente uero conſumatione f⸗
cælum & terra tranſibunt. Et ſignanter non ait terra in æternis ſæculis ſtat. Sed in æterno ſæculo. in
Porro nos laudamus deum nõ in uno ſæculo. Sed in ſæcula ſæculorum. ſunt
COꝛitur ſol ⁊ occidit:⁊ ad locum ſuum reuertitur:ibiqʒ renaſcens.& cætera.
Sol iſte qui in lucem mortalibus datus eſt: interitum mundi ortu ſuo quotidie indicat & occaſu. lin
Cui poſtquam ardentem rotam occeano iunxerit per incognitas nobis uias ad locum unde exie- iit
1” rat regreditur. Expletoq; noctis circulo rurſum de thalamo ſuo feſtinus erumpit. Pro eo autem qꝗckk iur
ee, e e Tavur, aſpnt uulgatam editionem ſequétes poſuimus: ad locum ſuum ducitur. In hebreo habet ſœph: qd agla
— ideſt aſpirat. Symmachus uero & Theodotion recurrit. Quia uidelicet ſol reuertatur ad locuʒ ,81 A⸗
ſuum:& ibi unde prius egreſſus fuerat aſpiret:hoc autem totum idcirco dicit:ut doceat mutationiꝰ AA
bus temporum: & ortu occaſuq; ſyderum humanam ætatem labi & ĩterire dum neſciat. Aliter: ſol rr i
juſtitiæ in cuius alis eſt ſanitas oritur: & pſeudo prophetis occidit meridiæ. Cum autem ortus fue- R
. rit in locum ſuum nos trahit: quo? uidelicet ad patrem Ad hoc enim uenit ut nos de terris ad cælũ de
e ſ! s ers , a leuet: & dicat. Cum exaltatus fuerit filius hominis omnia trahet ad ſe. Nec mitum filium ad ſe tra/ n
— eA here credentes: cum & pater ipſe ad filium trahat. Nemo eniʒ ait uenit ad me niſi pater qui miſit me ke
e erS, . adducat eum. Iſte ergo ſol quem aliis occidere aliis naſci diximus Et iacob quondam patriarchæ
W v de terra ſancta egredienti occidit. Rirſum cum de ſyria terram repromiſſionis intraret ortus eſt ei.
) 5 „ts Coth quoq;ʒ quando egreſſus eſt de ſodomis & uenit ad ciuitatem: ad quã ut feſtinaret ei fuerat im

peratum: aſcendit in montem: & ſol exiuit ſupra ſegor.
CBirat per meridiem ⁊ flectitur ad aquilonem:luſtrans vniuerſa in circuitu pergit ſpiritus:
in circulos ſuos egreditur. CNHinc poſſumus æſtimare hyemis tempore ſolẽ
. e er ⸗ ad meridianam plagam currere: & per æſtatem ſeptẽtrioni eſſe uicinum: & non per equinoctiuʒ au P
Hetüni habere principium. Sed primuz ſpirante fauonio: quando tempore ueris in fœtum cuncta r-
22 XA 2 ac) puntur. Quod autem ait girans girando uadit ſpiritus & in circulos ſuos reuertitur: ſiue ipſum ſolẽ
ſpiritum nominauit: quod animal ſit: & ſpiret & uigeat: & annuos orbes ſuos curſu expleat: ut poe/ .
ta. Interea magnum ſol circũuoluitur annum. Et alibi: atq; in ſe ſua per ueſtigia uoluitur annus: ſi-
ue quod & lunæ lucentem globum titaniaq; aſtra ſpiritus intus alit: totamq; infuſa per artus:mens
. agitat molem: & magno ſe corpore miſcet:nõ de annuo ſolis curſu: ſed de quotidianis eiꝰ ſemitis
loquitur. Obliqua enim & fracta linea p auſtrũ pgit ad boreã: & ita ad oriẽtẽ reuertitur. Aliter: ſol
qñ per auſtrũ currit uicinior terræ ẽ. Quãdo ꝑ aquilonẽ ſublimior attolitur: forſitan ergo his qui
hiemis tempore & tribulationum frigore coartãtur. JMD!
CAb aquilone

Super Eccleſiaſten.

l
dſ Ab aquilone enim exardeſcent mala ſuper terram. —
CVicinior ſol iſte iuſtitiæ eſt: his uero qui in boreæ parte habitant: & calore priuantur æſtiuo: ince
dun dit procul. & per ſuos circulos unde profectus eſt æſtate reuertitur. Cum enim traxerit omnia ad ſe
& uniuerſos radiis ſuis illuminauerit: fit reſtitutio principalis: & eſt deus omnia in omnibus. S ym⸗
n macus hunc locum ita interprætatus eſt: uadit ad meridiem: & circuit ad boream: & perambulans
li⸗ uadit uentus:& per quã citcuiuerat reuertitur inuentus.
cc COmnes torrentes intrant in mare:⁊ mare non redundat.Ad locum vnde exeunt flumma re/
di⸗ uertuntur: vt iterum interim fluant.
ln CPutant quidam aquas dulces quæ mare inffuunt uel ardente deſuper ſole conſũmi: uel ſalſu gini
nl⸗ maris eſſe pabulo. Ecce eccleſiaſtes noſter & ipſas aquas dicit per occultas: & de matricæ abyſſo in 1
lun, HH ſua ſemper ebulire principia. Melius autem hebrei ſub torrentium: & maris nomine per metapho/ Sel .. —„ ARe-
end ram de hominibus ſignificare arbitrantur: quod in terram de qua ſumpti ſunt redeant: & torrentes ? Boer ne Ae Se
lim uocentur non flumina: eo quod cito intercidant nec tamen impleatur terra multitudine mortuo- H i e
rum. Porro ſi ad altiora conſcendimus: ecte turbidæ aquæ in mare unde ſubſtiterant reuertuntur.
ig Et ni falor abſq; additamento nuſquã torrens in bonam partem legitur. Nam torrente uoluptatis
idd ee e tuæ potabis illos: cum additamento dicitur uoluptatis. Et econtrario ſaluator ad torrentem tradi-
lior Ie anm E tur cedron. Et Helias perſequutionis tempore ad torrentem choræ latitat: qui & ipſe ſiccatur. Non
üͤs⸗ adimpletur autem mare inſatiabile. Quomodo & in prouerbiis filiæ ſanguiſugæ.
ODmnes ſermones graues non poterit vir loqui. Non ſatiabitur oculus videndo:⁊ non im/
undi plebitur auris auditu.
edlio CNon ſolum de phiſicis: ſed de ethicis quoq; ſcire difficile eſt. Nec ſermo ualet cauſas naturaſ;
icni explicare rerum. Nec oculus ut rei poſcit dignitas intueri. Nec auris inſtituente doctore ad ſummi. —
iſüͤt⸗ ſcientiam peruenire. Si enim nunc per ſpeculum nidemus in enigmate & ex parte cognoſcimus: & H ——
ex parte prophetamus:nec ſermo poteſt explicare conſequenter quod neſcit: nec oculus in quo eſt
Cid cecus aſpicere. Nec auris de quo dubitat impleri. Simul & hoc notandum: quod omnia uerba ſunt =
m grauia: & magno labore diſcantur: contra eos qui putant ocioſis ſibi & uota ſacientibus uenire no EE
dege e⸗ titiam ſcripturarum: .
10 CAQuid eſt quod fuit ipſum quod futurum eſt. Quid eſt quod factum eſt:ipſum quod fiendum
Nione eſt. Nihil ſub ſole nouum.nec valet quiſquam dicere ecce hoc recens eſt. Jam enim preceſſit
lo in ſeculis que fuerunt ante nos:non eſt priorum memoria:ſed nec eorum quidem que futura

ſunt poſtea erit recordatio apud eos qui futuri ſunt in nouiſſimo.
CVidetur mihi de his quæ ſupra enumerauit dicens generatione & generatione. Molle terrarum:

Wü ortu ſolis & occaſu. Curſu fluminum: magnitudine occeani. Omnibuſq; quæ aut cogitatione aut
eeie⸗ uiſu: uel auribus diſcimus: nunc cõmuniter loqui: quod nihil ſit in natura rerum: quod non ante ĩiã
enck fuerit. Ab initio enim mundi: & omnes nati & mortui ſunt & terra ſuper aquas librata conftitit. Et
un ſol ortus occubuit. Et ne plura percurrã & auibus uolare: & natare piſcibus & terræſtribus ingredi: .

—

es beore ett

d Ale ſaß ten ſ 3 Nihil eſt dictum: quod non ſit dictum prius. Vnde præceptor meus donatus cum iſtum uerſiculuz .. — = A.,3
d . . Exponeret. Pereant inquit: qui ante nos noſtra dixerunt Quod ſi in ſermonibus nihil nouum dici Prs,
poteſt:quanto magis in adminiſtratione mundi:? quæ ab initio ſic perfecta eſt: ut requieſceret deus
ab operibus ſuis in die ſeptima. Legi in quodam libro:ſi omne quod ſub ſole tantum eſt fuit ĩ præ
teritis ſæculis antequã fieret:& homo iam condito ſole factus eſt. Fuit ergo homo antequã ſub ſo/

le fieret. Sed excluditur quod in hac ratione: & iumenta & culices: & minuta quæq; & magna ani-

e, ale . 9 . 8⁸ο ſerpentibus labi: deo artifſice conceſſum eſt: Huic quid ſimile ſententiæ & comicus terentius ait.ꝛ 7

⸗
dcei
ſen/

iſin⸗ malia: ante dicuntur fuiſſe qᷓ cælum. Niſi forte illud reſpondeat ex conſequentibus oſtendi: non de
unhe cæteris animalibus: ſed de homine eccleſiaſtes eſſe ſermonen Ait enim nõ eſt omne recens ſub ſo
ekei le quod loquatur & dicat:ecce hoc nouum eſt. Animalia autem non loqui ſed tantum hominem:
Kmm quod ſi loquantur animalia nouum eſſe: & ſoluit ſententiam nihil nouum eſſe ſub ſole. Et ne uer . —, 1
bum de quo dicatur:uide hoc nouum eſt:iam fuit in ſæculis quæ fuerunt ante nos. Apertius hoc ð .pre 1P e
tnb . ſymmachus tranſtulit. Putas ne eſt qui poſſit dicere:unde hoc nouum eſt: iam factum eſt in ſæculo W
nbe qui fuit ante nos. Cum ſuperioribus autem congruit: quod nihil nouum in mundo fiat: nec ſit ali-
hal quis qui poſſit exiſtere & dicere hoc ecce nouum eſt. Si quidem omne quod ſe putauerit nouum
un⸗ oſtendere:iam in prioribus ſæculis fuit. Nec putemus ſigna atq; prodigia & multa quæ arbitrio dei
nll noua in mundo fiunt:in prioribus ſæculis eſſe iam facta: & locum inuenire epycurum qui aſſerit ꝑp
oℳ innumerabiles piodos eadem & hiſdem in locis: & per eoſdem fieri. Alioquin & iudas crebro ꝓ/
eel didit: & chriſtus paſſus eſt ſepe pro nobis: & cætera quæ facta ſunt: & futura in eaſdeʒ ſimiliter perio
nens dos reuoluuntur. Sed dicendum quod ex præſcientia & prædeſtinatione dei iam ei facta ſunt quæ
wii⸗ futura ſunt. Qui enim electi ſunt in chriſto ante conſtitutionem mundi in prionbus ſæculis iam
tiſo fuerunt. Non eſt memoria primis: & quidem nouiſſimis quæ futura ſunt: nõ erit eis memoria apud
gi eos qui futuri ſunt in nouiſſimo. Quomodo præterita apud nos abſcondit obliuio: ſic ea quæ nũeæ
fiunt uel futura ſunt:hi qui naſci habent ſcire non poterũt: & cũcta ſilentio præteribũt: & quaſi nõ
22 ii

X Lro. P.zay⸗⸗ £s 4.. eij3 / 22 + 5 ean. fe ds
5 k⸗ea ₰ ſ⸗ 4 2l 5 /. e . 7 N =Dus **

..

Liber primus.c..eii.

5
R Rprla r rrprnn ſre . 6 o atdh et 2. 4 - rE r ler 9. SIͤ

fuerint abſcondentur: & complebitur illa ſententia: uanitas uanitatum & omnia uanitas: Nam &

ſeraphim propterea faciem dei & pedes uelabant: quia puma & extrema cooperta ſunt. Iuxta autẽ
ſeptuaginta interprætes: qui dixerunt: nõ eſt memoria primis & quidem nouiſſimis qui futuri ſũt:
non erit eis memoria cum his qui futuri ſunt in nouiſſimo. Ille de euangelio ſenſus eſt: quod qui
in iſto ſæculo primi ſunt: ſunt omnium nouiſſimi: quia deus ut benignus & clemens minimorum
quoq; & omnium recordatur. His qui propter uitium ſuum nouiſſimi eſſe mœruerüt: nõ tantam
dabit gloriam: quantam his qui ſe humiliantes nouiſſimi in mundo eſſe uoluerunt: dicitur itaq; &
inconlequentibus. Non eſt memoria ſapienti cum ſtulto in æternum⸗
Sok.= CEgo eccleſiaſtes fui rex iſrahel in Hieruſalem.
— UVE Hucuſq; præfatio generaliter de omnibus diſputans: nunc ad ſemet ipſum redit: & quis fuerit:
p S quomodo experimento uniuerſa cognouerit docet. Aiunt hebrei hunc librum ſalomonis eſſe
Rpcnitentiam agentis ꝙ in ſapientia diuitiiſq; confiſus per mulieres offenderit deum.
CEt dedi cor meum ad inquirendum ⁊ conſiderandum in ſapientia de omnibus que fiunt
ſub ſole:hanc occupationem malam dedit deus ſiliis hominum.vt occuparentur in ea.
◻MVerbum aquila ſeptuaginta & theodotion: ſimiliter tranſtulerunt
quod in diſtentionem latinus interpræs expræſſit: eo quod in uarias ſollicitudines mens hominis

diſtenta lanietur. Symmachus uero ideſt occupationem tranſtulit. Quia igitur ſepius in

hoc uolumine nominatur ſiue occupationem: ſiue diſtentionem: ſiue quid aliud dixerimus: ad ſu/
1 periorem ſenſum cuncta referuntur. Dedit ergo eccleſiaſtes primo omnium mentem ſuam ad ſa/-
3—

L ſle Pr wen, pientiam requirendam: & ultra licitum ſe extendens: uoluit cauſas ratiõeſq; cognoſcere quare par/
ð J44 . uuli corriperentur a demone: cur naufragia & impios & iuſtos pariter abſorberent. Vtrum & hæc &
XA J. i, ſe te da-5 his ſimilia caſu euenirent an iudicio dei. Et ſi caſu ubi prouidentia: ſi iuditio ubi iuſtitia dei. Hæc in
NQuit noſſe deſiderans intellexi ſuperfluam curam: & ſollicitudinem per diuerſa crucianrem a deo
⸗Hhominibus datam: ut ſcire cupiant ꝙ ſcire non licitum eſt. Pulchre autem cauſa præmiſſa a deo da
ta diſtentio eſt. Quomodo enim in epiſtola ad romanos ſcubitur: propter duod tradidit eos deus
.. J. 1. ee ee in paſſiones ignominiæ. Et iterum propter ꝙ tradidit eos in reprobum ſenſum ut faciant quæ non
E P oportet. Ac deinde propter quod tradidit eos deus in deſideria cordis ſui in imunditiam. Et ad the
z- - e TPrtn Se ſalonicenſes propterea mittet eis deus operationem erroris. Et ſicut prius cauſæ oſtenduntur quare
— uel paſſionibus ignominiæ: uel ſenſui reprobo: uel cordis ſui deſideriis concedantur. Aut quid fece
rint: ut operationem erroris accipiant. Ita & in præſentiarũ. Idcirco deꝰ diſtentionẽ malã dedit ho-
minibus ut diſtendantur in ea. Quia prius ſpõte ſua & propria uoluntate: hæc uel illa fecerunt.
Et pꝛopoſui in animo meo querere ⁊ inueſtigare ſapienter de omnibus que ſiũt ſub ſole:hãc
occupationẽ peſſimam dedit deus filiis hominum vt occuparentur in ea. Nidi cuncta que ſiũt
ſub ſole ⁊ ecce vniuerſa nanitas.⁊ afflictio ſpiritus.
CNeceſſitate compellimur ut crebrius ꝗᷓ uolumus de uerbis hebraicis diſſeramus. Nec enim poſſu
mus ſcire ſenſum niſi eum per uerba diſcamus. Routh aquila & theodotion Symma/
chus trranſtulerunt: ſeptuaginta autem interprætes: non hebreum ſermonem expræſſere:
ſed ſyrum dicentes: ſiue ergo ſiue apaſtione uocabulum eſt:
& melius uoluntatem quam præſumptionem ſonat. Dicitur autem ꝙ agat unuſquiſq; quod uelit
& ſibi rectum eſſe uideatur:atq; in diuerſa libero homines referantur arbitrio: ut uana ſint uniuerſa
ſub ſole:dum inuicem nobis in bonorum & malorum finibus diſplicemus. Dicebat mihi hebreus
quo ſcripturas ſacras inſtituente perlegi:quod ſupra ſcriptum eſt uerbum. Routh magis in hoc
loco afflictionem & malitiam qᷓ paſſionem & uoluntatem ſigniſicaret: non a malo quod eſt cõtra/

rium bono:ſed ab eo quod in euangelio ſcribitur: ſufficit dieĩ malitia ſua. Quam græci ſignificãtiꝰ

uocãt. Et eẽ ſenſum conſiceraui uniuerſa quæ in mundo fiunt. Et nihil aliud depræhendi
qᷓ & uanitate malitias: ideſt miſerias ſpũs: quibus anima diuerſis cogitationibus affligatur.
VPeruerſi difficile coꝛriguntur ⁊ ſtultoꝛum inſinitus eſt numerus.
Pe⸗ derfs aate ge . l CAQui peruerſus eſt niſi arte corrigatur:nmon poterit adornari. Recta ornatum recipiunt: curua cor/
reptionem. Peruerſus non dicitur: niſi qui deprauatus a recto eſt. Hoc contra hereticos: qui quaſdã
naturas introducunt quæ non recipiant ſanitatem. Et quia imminutio hoc eſt quod deeſt non po/

teſt numerari. Propterea tantum primogenita iſrahel numerata ſunt. Fœminæ uero & ſerui &

paruuli & uulgus ex ægypro nequaquã plenitudo: ſed imminutio exercitus abſq; numero præter-/

miſſi ſunt. Poteſt & hic eſſe: ſenſus. Tanta malitia ĩ mundi huius capacitate uerſatur: ut ad ĩtegri bo/

ni ſtatum mundus redire uix ualeat. Nec poſſit: facile recipere ordinem: & perfectionem ſuam: in
quibus primum conditus eſt. Aliter. Omnibus per potentiam in integrum reſtitutis: ſolus diabo/
lus in ſuo permanebit errore. Cuncta enim quæ ſub ſole facta ſuntiillius arbitrio & ſpiritu maligni
tatis euerſa ſunt:dum ad eius inſtinctum: peccatis peccata cumulantur. Deniq; tantus eſt numerus
ſeductorum: & eorum qui de grege dñi ab eo rapti ſunt: ut ſupputatione non quæat cõpræhendi.
CZoquutus ſum in corde meo dicens:ecce magnus affectus ſum:⁊ preceſſi ſapientia omnes

qui fuerunt ante me in hieruſalem:⁊ mens mea contẽplata eſt multa ſapienter ⁊ didici dediqʒ

coꝛ meum

Buyer Eccleſiaſt.

cor meum vt ſcirem prudentiam atqʒ doctrinam erroreſqʒ ⁊ ſtultitiam: æ agnoni quod in bis
quoqʒ eſſet labor ⁊ afflictio ſpiritus. ’=”J , 27
Sapientior fuit Salomon: non Abraham & Moyſe & cæteris ſanctis: ſed his qui fuerunt ante ſe SAl Aerrr r S

in hieruſalem. Legimus & in regnorum libris multæ ſapientiæ fuiſſe Salomonem: & hoc a deo do ipt, vaſz
num præcæteris poſtulaſſe. Mundi ergo cordis oculis multam ſapientiam & ſcientiam contueturt.
Quia non ait multam ſapientiam & ſcientiam ſum loquutus: ſed multam ſapientiam & ſcientiam
uidit cor meum. Non enim poſſumus eloqui omnia quæ ſentimus. Et dedi cor meum ut noſſem „
ſapientiam & ſcientiam: errores & ſtultitias: & agnoui quia & hoc eſt paſtio uenti:ſiue præſum ptio * 1S .&ECEE KX
ſpiritus. Contrariis contraria intelliguntur Et ſapientia prima eſt ſtultitia caruiſſe. Stultitia autem Sp Nℳ ſl: laken
4. - ecarere non poteſt niſi qui intellexeri eam. Vnde & prima in rebus noxia ſunt creata: ut dum uita“ msse
reete „5 mMmus ea ad ſapientiam erudiam ur. Equalis ergo ſtudii fuit ſcire ſalomoni ſcientiam & ſapientiam.
idu, e, Tant Et eregione errores & ſtultitiam: ut in aliis appetendis: & aliis declinandis: uera eius ſapientia pro-
baretur.Sed in hoc quoq; ut in cæteris dicit pauiſſe uentos & non ualuiſſe perfectam compræhen-
Qdere ueritatem. De præſumptiõe ſpũs ſiue paſtiõe uẽti: qa ſepius ĩ libro di ſupra diſſeruiſſe ſufficiat.
CSCo quod in multa ſapientia multa ſit indignatio:⁊ qui addit ſcientiam addit? laborem. ,„ „
CQuanto magis ſapientiam quis plus fuert conſequutus: tanto plus indignatur ſubiacere vitiis: & ap⸗ e =dAap-al: Wraer re
procul eſſe a uirtutibus quas requirit. Quia autem potentes potenter tormenta patientur: cuiq; plꝰ
creditur plus exigetur ab eo:propterea apponit dolorem: qui apponit ſcientiam & contriſtatur me
rore ſecundum deum: doletq; ſuper delictis ſuis: unde & apoſtolus ait. Et quis eſt qui lætificat me ni S
ſi qui contriſtatur ex me. Niſi forte & hoc intelligendum quod ſapiens uir doleat: tam in abdito & — A.- r , e⸗d far
profundo latere ſapientiam: nec ita præbere ſe mentibus ut lumen uiſui: ſed per tormenta quædaz As te 77 Te
& intollerandum laborem: iugi mœditatione & ſtudio prouenire. Fe
ammme SSDSa Q⸗Q⸗oCAPITVLVM. SEGCGVNDVM.
Iri ergo in corde meo vadã ⁊ affluã delitiis ⁊ fruar bonis:⁊ uidi quod hoc quoqʒ
eſſct vanitas:riſumq; reputaui in erroꝛem ⁊ gaudia dixi quid fruſtra deciperis:

CPoſtquã in multitudine ſapientiæ & adiectione ſcienuæ: laborem & dolorem eſ- r-

A- ſaPian — P & e

7

2. ſe depræhendi: & nihil aliud niſi caſum: & ſine fine certamen: tranſtuli me ad lætitiam E Tar d Ar
EhmmmrA—nt luxu fruerer: congregarem opes: diuitiis habundarem: & periuras uoluptates ca-⸗ DE

perem antequã morerer: ſed & in hoc uanitatem meam ipſe perſpexi: dum præterita uoluptas præ

. 3

— 4 4
e S Pt“, ſentem non iuuat: & exhauſta non ſatiat. Non ſolum autem corporalis lætitia: ſed etiam ſpiritualis pe= lee elae erezebe zee
Es) — yeſt temptatio poſſidenti ut indigeam corripiente me ſtimulo: & angelo ſathanæ qui me collaphi-
2zet ne eleuer.Vn & ſalomon diuitias ĩquit & paupertatem ne dederis mihi: ſtatimq; ſubdit ne ſatia pe Daleen
tus mendax fiam: & dicam quis me conſpicit. Si quidem & diabolus: per bonorum abundantiam B
concidit. Vnde in apoſtolo ſcriptum eſt. Ne in ſuperbiam elatus in iudicium incidat diaboli. Ideſt
in tale iudicium: in quo etiam diabolus contidit. Sed & hoc poſſumus dicere: propterea nunc læ/
titiam ſpiritualem:ſicut & cætera uanitatem pronuntiari: quod per ſpeculum eam uideamus & in?
enigmatæ. Cum autem facie ad faciem fuerint reuelata: tunc eam neqꝗᷓ uanitatẽ: ſz ueritatẽ nocari.

CRKiſui dixi amentiam:⁊ iocunditati quid hoc facis.

E

1

Vbi nos amentiam legimus: in hebreo habet quod aquila ita ideſt errorem
Symmachus hoc eſt tumulum interprætati ſunt. ſeptuaginta uero & Theodotion ſi
cut in pluribus locis:in hoc quoq; ita concordant & tranſtulerunt quam nos uerbũ

de uerbo exprimentes circunloquutionem poſſumus dicere. Quomodo igitur hi qui circunferũ-

tur omni uento doctrinæ inſtabiles ſunt: & in diuerſa fluctuant: ſic qui illo iſu cachinnant: quem 4 — ſenrk rrde eE
dominus in euangelio fletu dicit eſſe mutandum errore ſæculi raptantur & turbine: non intelligẽ ree rekerrt:
tes ruinam peccatorum ſuorum neq; præterita uitia plangent &: ſed purantes breuia bona eſſe per-
petua:& in his exultantes quæ magis digna ſunt planctu. Poteſt hoc & de hereticis accipi: qui falſis
dogmatibus acquieſcentes læta ſibi & proſpera repromittunt.
WNXogitaui in corde meo abſtrahere a vino carnem meam vt animum meum tranſferrem ad
ſapientiam.deuitaremqʒ ſtultitiam donec uiderem quid eſſet vtile filis hominuz. Quid faceret
ſub ſole numero dierum vite ſue. J”MB
Volui uitam meam trahere delicate: & carnem meam ab omnibus curis liberaz quaſi uino ſic uo 8 a- oel.I-re
4 £ lIuptate ſopire:Sed cogitatio mea & ratio naturalis: quam etiam peccatoribus deus inſeruit retra- 2 S .

1 SHS Kerunt me: & deduxerunt ad ſapientiam requirendam ſtultitiamq; calcandam: ut uiderem quidnã
. llud eſſet boni: quod homines in uitæ ſuæ poſſunt agere curticulo. Eleganter autem uoluptatem e I er e e.
ebrietati comparauit: ſi quidem inebriat & euertit animi uigorem. Quam qui poterit ſapientia cöo⸗ W H
mutare:& ut in quibuſdam codicibus habetur obtinere lætitiam ſpiritualem: is poterit ad ſcientiä?d ui E ee

rei iſtius peruenire: quid in hac uita appetendum ſit: quid uitandum.
CMagniſicaui opera mea:ediſicaui mihi domos:plantaui mihi uineas.⁊ ceteꝛa uſq; ad cum

locum in quo ait:ſapientis oculi in capite eiꝰ ⁊ ſtultus in tenebꝛis ambulat. ..
22 111

. —ẽ — — l
. . 4 7 — . . .
— 2 . . .* 2 4 * 72 . R 2 7 4
— — H. fre Pr p E„H 4 1 3 Ar 4 2. E dr ,„“

„d

. Liber primus. c.ii.

CAntequã de fingulis diſſeram: uidetut mihi utile breuĩ cuncta ſermone compræhendere & qua-
— I iin unum corpus ſenſum redigere: ut poſſint facilius intelligi quæ dicuntur. Omnia quæ putan/
— . e: Paltur in ſæculo bona quaſi rex & potẽs habui. Ediſicaui mihi in excelſum palatia. Vitibus montes col —E—
e P e leſq; conſeui: & ne quid deeſſet ad luxum: ortos mihi pomeriaq; plãtaui: diuerſas arbores inſtituẽs;
quas collectæ in piſcinas aquæ deſuper irrigarent. Vt longus uiror humore perpeti nutriretur. Ser“ ) ſIt

. norum quoq; ſiue emptorum ſiue uernaculorum: mihi fuit innumerabilis multitudo & quadrupe“ Wrrbn

e W n, — S r dum greges multi:boum ſcilicer & ouium quantum nullus ante me rex habuit in hieruſalem. Sed

ðð & theſauri argenti innumerabiles condebantur: quos mihi diuerſorum regum munera & gentiu
tributa contulerant. Vnde accidit ut ex nimiis opibus ad maiores delitias prouocarer. Et muſica-

Ve C £ .1 α re ☛ . 4 27.
ẽ rum artium chori: mihi tybia lyra uoce concinetent: & uterq; ſexus in conuiuiis miniſtraret. Secdq
1 .* . 2 „ .

quanto iſta creſcebant: tanto ſapientia deerat. Nam in quãcumqʒ uoluptatem: me cupido traxiſſet .

inmnſfrenis ferebar & præceps: putabamq; hunc eſſe fructum laborum meorum ſi ipſe in libidine lu/.
2, ),, p ſrit EXuriaq; conſumerer. Tandem in memet reuerſus: & quaſi de graui ſomno euigilans: aſpexi ad ma-
rrr, v Y/ nus meas: & mea opera: plena uanitatis: plena ſordiuz: plena ſpiritu erroris intuitus ſum. Nihil enizʒ
quod in mundo putabatur bonum potui reperire. Reputans igitur quæ eſſent ſapientiæ bona: &
quæ ſtultitiæ mala: conſequenter in laudem ipſius hominis erupi qui poſt uitia ſe frenans uirtutuzʒ
pppoſſit eſſe ſectator. Magna quippe diſtantia eſt inter ſapientiam & ffultitiaʒ. Et quantum dies diſtat
E a nocte: tantum uirtures a uitis diſtant. Videtur mihi itaq; qui ſapientiam ſequitur oculos in cælũ
fſemper erigere: & in ſublime os habẽs ſubrectum eaq; quæ ſupra ſuum ſunt uerticem contemplari.

MZV ,r Qui nero ſtultitiæ & uitiis deditus ſit uerſari in tænebris: & in rerum ignorantia uoluptari.
CAagnificaui opera mea:ediſicani mihi domos plantaui vinegss. .
Magniſicat opera ſua qui iuxta imaginem conditoris in ſuperna ſuſtollitur. Et ædificat domos ut
ueniant pater ꝙ filius & habitent in eis. Et plantat uineas ad quas ĩeſus ligat aſinam ſuã.
C Feci hoꝛtos ⁊ pomeria ⁊ conſeni ea cunctis generibus arboꝛum.
Ein domo qdiuitis non ſolum aurea uaſa ſunt: & argentea: ſed & lignea & fictilia: fiunt iĩgitur horti:
& propter imbecilliores quoq; & infirmos. Nam qui infirmus eſt oleribus ueſcitur. Plantantur arbo

. . S tres nõ omnes fructiſeræ: ut in latinis codicibus habemus: ſed omnis fructus hoc eſt diuerſorum fru
r „ gum: atq; pomorum: quia diuerſæ ſunt gratiæ in eccleſia: & alius eſt oculus: alius manus: alius pes:
T N Et quæ uerecundiora noſtra ſunt. His maiorem honorem circundamus. Inter quas frugiferas ar-

bores æſtimo tenere primatum lignum uitæ quod eſt ſapientia. Niſi enim in medio illa plantetur
ligna cætera ſiccabũtur.
C Et extruxi mihi piſcinas aquarum:ut irrigarem ſiluam lignoꝛum germinantium.
CLigna ſaltuum:ligna ſiluarum quæ non ſunt frugifera: quæ poma non afferunt:non aluntur im
bre cæleſti: nõ ſupernis aquis: ſed his quæ in piſcinas de riuulis colliguntur. Nam & ægyptus humi
lis & iacens: quaſi hortus olerum: terrenis & de ethiopia uenientibus aquis irrigatur. Terra uero re-
promiſſionis: quæ montuoſa eſt & erecta: temporaneam & ſerotinam pluuiã expectat e cælo.
VPoſſedi ſeruos ⁊ ancillas multamqʒ familiam habui.Armenta quoqʒ ⁊ magnos ouiuʒ gre
ges:vltra omnes qui fuerunt ante me in hieruſalem.
Si uolumus eccleſiaſten ut ſupra diximus etiam nunc ad chriſti referre perſonam: poſſumus ſer-· Perre
y DE— uos eius dicere qui habeant ſirlunn timoris in ſeruitute. Ancillas uero eas animas appellare: quæz·
— K. * adhuc corpori terræq; ſunt deditæ. Vernaculos quoq; illos: qui ſunt quidem de eccleſia: & ſeruos
S Sõäz & ancillas de quibus diximus antecedunt :necdum tamen libertate donati ſunt: nec nobilitati a
domino, Sunt autem & alii in familia eccleſiaſtis inſtar boum & ouium propter opera & ſimplici
tatem: qui abſq; ratione & ſcientia ſcripturarum laborant quidem in eccleſia: ſed necdum ad id
peruenere ut homines eſſe mœrean?ur & redeant ad imaginem conditoris. diligentius nota quod
in ſeruis & ancillis: & uernaculis multitudo non additur. In bobus uero & ouibus dicitur: armenta
& ouium poſſeſſio multa fuit mihi. Plura quippe in eccleſia armenta quã homines. plures oues qᷓ
ſerui & ancillæ atq; uernaculi. Illud uero quod in fine dicitur ſuper omnes qui fuerunt ante me ĩ hie
,1 — R,A ruſalem. Non ad grandem gloriam pertinet ſalomonis uno patre ſuo rege ſe ditiorem fuiſſe: quia
X. bat nd ſub ſaule nec dum regnabatur in hieruſalem & a iebuſeis qui ipſi urbi inſederant tenebatur. Al-
tius itaq; tractandum quæ ſit hieruſalem: & quomodo eccleſiaſtes ante omnes qui ſe præceſſerunt

— 97

₰ . D WW reges in hieruſalem ditior fuerit.
. P. v. CCoaceruaui mihi argentum ⁊ aurum.⁊ ſubſtantias regum ac prouintiarum:feci mihi canto-
res ⁊ cantatrices:⁊ delitias filioruʒ hominũ:ſyphos ⁊ urceos in miniſterio ad uina fundenda.

miniſtros vini ⁊ miniſtras.
Caa Nrgir . CArgentum & aurum ſemper diuina ſcriptura ſuper ſermone ponit & ſenſu. Vnde & ſexageſimo
— 4ʃ quarto pſalmo columba quæ interprætatur in ſpiritu manifeſtiore & uiſu: expoſitas alas deargen-
vege P f--e pat tatas habet. Occultiorem uero intrinſecus ſenſum in auri pallore operit. Regum autem ſubſtanti-
as: & prouintiarum ſiue regionum:in credentium congregauit eccleſiam. Illorum regum de qui-
bus pſalmiſta

— —

„ — —
es P A .
ſr. . .

— — — — —-—-—

—— ——

*
A)

xtelligens appræhendit ſapientes in aſtutia eorum: et perdit ſapientiam ſapientium: et prudentiam

1 . ⸗ . . R⸗— . . . „ 7
. ·Iy. tuus eſt: omnes filias genuit. Iacob inter duodecim pattiarchas: unius filiæ pater eſt: & ob ipſam pe-

Hlæ⸗ † iclitatur: delitiæ quoq; fiiorum hominum: ſuper ſapientia intelligendæ: quæ inſtar paradiſi habet

1. 4 4 * ” . — ℳ 6 lH —

—
14
——
– —

Super Eccleſiaſten.

bus pſalmiſta canit. Aſtiterunt reges terræ & principes conuenerunt in unum. Illarum quoq; regio
num in quas oculos leuari ſaluator præcœpit: quia iam cãdeant ad metendum. Poſſunt tegum ſub
ſtantiæ et philoſophorum dici dogmata et ſcientiæ ſæculares: quas eccleſiaſticus uir diligenter in-

prudentium reprobat. Cantores quoq; et cantatrices illi uel ille ſunt qui pſalluut ſpirith:pſallunt et
mente. Cantor quaſi uir robuſtus et ſpiritualis de altioribus canit. Cantrix uero adhuc circa mate-
riam uoluptatur: quam græci uocant nec poteſt uocem ſuam in ſublime tollere/ bicũq
ergo in ſcripturis fœmina legitur & fexus fragilior ad materiæ intelligentiam tranſteramus. Vnde —

.₰

1731 . . .⸗ „2 g. l. eef HE e X .
& pharao non uult maſculos uiuificare: ſed tantum fœminas quæ materiæ ſunt uicinæ. Et econtra Eas e ge.
rio nullus ſanctorum niſi perraro fœminas genuiſſe narratur.Sol uſq; ſalphaath ꝗ in peccatis mor-

F 0 * .

poma uaria & multiplices uoluptates: & de ipſa præcipitur delectare in dommo & dabit tibi peti⸗/
tiones cordis tui. Et in alio loco. Torrente uoluptatis tuæ potabis illos Nam de uini ſuſoribus &
uini fuſitricibus (ad diſtinctionem quippe nunc maſchulinum fœminino genere uolui declinare)
quod latinus ſermo non recipit. Aliud multo quam in promptu eſt aquila interprætatur. Non eni
homines uiros uidelicet & ſœminas: ſed uaſculorum ſpeties nominauit & culica uo

cans quod habraice dicitur ſadda & ſaddoth. Deniq; ſymmachus licet uerbum non poterit expri/ Kaage ð P, c re;

mere de uerbo Abacuch opinione non longe eſt dicens: menſarum ſpeties & appoſitiones. Sine
