net incredulitas. Cæterum uos ꝗᷓ iqum quæritis crucifixũ: audite ꝗa reſurrexit: & ꝓmiſſa perfecerit.
CAenite ⁊ videte vbi poſitus erat.
¶ Et ſi meis uerbis non creditis: uacuo credatis ſepulchro: & gradu concito pergite ac nuntiate
diſcipulis eius.
CQuia ſurrexit ⁊ pꝛecedet uos in galileam.
CHoc eſt in uolutabrum gentium: ubi ante error erat & lubricum: & firmo ac ſtabili pede ueſtigiũ
non ponebat. Et exierunt cito de monumento cum timore & gaudio magno: currentes nuntiare
diſcipulis eius. Duplex mentes mulierum tenebat affectus timoris & gaudii: alter de miraculi ma-
gnitudine: alter ex deſiderio reſurgentis: & tamen uterq; fœmineum concitabat gradum. Pergebãt
ad apoſtolos: ut per illos fidei ſemmarium ſpargeretur.
CECt ecce ieſus occurrit illis dicẽs. Auete.
C¶Quæ ſic quærebant: quæ ita currebant: merebantur obuium habere dominum reſurgentem: &
primum audire. Auete: ut maledictum eue mulieris in mulieribus ſolueretur.
CAIlle autem acceſſerunt ⁊ tenuerunt pedes eius:⁊ adoꝛauerunt.
Iſtæ accedunt & tenẽt pedes eius quia adorauerũt eũ. Cæte illa ꝗᷓ qᷓrebat eũ mortuis: & neſciebat
adhuc fili dei ſurrexiſſe: merito audit ne tangas me: nondum enim aſcendi ad patrem meum.

CTunc ait

Super Oatheum.c. xxviii.

unc ait illis ieſus.MNolite timere.
Et in ueteri & in nouo inſtrumento hoc ſemper obſeruandum eſt: ꝙ quando anguſtior aliqua
apparuerit uiſio:primum timor pellitur: ut ſic mente placata poſſint quæ dicuntur auditi.
AIte ⁊ nuntiate fratribus meis:vt eant in gallileam:ibi me uidebunt.
¶His fratribus de quibus in alio loco dixit: annuntiabo nomen tuum fratribus meis: qui ſaluatorẽ
nequaquã in iudæâ conſpiciunt: ſed in gentium multitudineʒ.
C Et congregati cum ſe ehroꝛibnerconſſiio accepto pecuniam copioſam dederunt milinbus di/
centes:dicite quia diſcipuli eius nocte uenerunt ⁊ furati ſunt eum vobis doꝛmientibus:⁊ ſi hoc
auditum fuerit a pꝛeſide:nos ſuademus ci ſecuros vos faciemus.
CCuſtodes miracula confitentur: ad urbem conciti redeunt. Nuntiat principibus ſacerdotum quæ
uiderant: quæ facta conſpexerant. Illi qui debuerant conuerti ad pœnitentiam: & ieſum quærere
reſurgentem: perſeuerant in malitia: & pecuniam quæ ad uſus templi data fuerat: uertunt in redem/
ptionem mendacii: ſicut antea triginta argenteos dederant iudæ proditori. Omnes igitur qui ſtipi
te templi: & his quæ conferuntur ad uſus eccleſiæ abutuntur in aliis rebus: quibus ſuam expleãt uo
luntatem: ſimiles ſum ſcribarum & ſacerdotum redimentes mendacium: & ſaluatoris ſanguinẽ.
CAndcciʒ autem diſcipuli abierunt in gallileam:in montem ubi conſtituerat illis ieſus.
CPoſt reſurrectionem ieſus in gallileæ monte conſpiciturabiq; adoratur. Licet quidaʒ dubitent &
dubitatio eorum noſtram augeat fideʒ: tunc mamiſeſtius oſtendit thomæ & latus lancea uulneratũ
& manus fixas demõſtrat clauis.
¶Accedens ieſus loquutus eſt eis dicens:data eſt mihi omnis poteſtas in celo ⁊ in terra.
IIii poteſtas data eſt:qui paulo ante crucifixus: qui ſepultus in tumulo: qui mortuus iacuerat: qui
poſtea reſurrexit: in cælo autem & in terra poteſtas data eſt: ut qui ante regnabat in cælo per fidem
credentium regnet & in terris. ..
CEuntes autem docete omnes gentes baptizantes eas in nomine patris ⁊ filii? ſpũs ſancti.

CPrimum docent omnes gentes: deinde doctas intingunt aqua. Non enim poteſt fieri ut corpus

baptiſini recipiat ſacramentum: miſi ante anima fidei ſuſceperit ueritatem. Baptizantur auteʒ in noĩe
patris & filii & ſpũs ſãcti: ut quoꝶ una ẽ diuinitas: una ſit largitio: Nomenq; trinitatis unus deus eſt.
CBocenrtes eos ſeruare omnia quecunqʒ mandaui uobis.
Ordo præcipuus. Iuſſit apoſtolis ut primum docerent uniuerſas gentes: deinde fidei intinge-
rent ſacramento: & poſt fidem ac baptiſma quæ eſſent obſeruanda præciperẽt: ac ne putemus leuia
eſſe quæ iuſſa ſunt & pauca addidi: omnia quæcũq; mandaui uobis. Vt quicũq; crediderint: qui in
trinitate fuerint baptizati:omnia fiant quæ præcepta ſunt.
C Et ecce ego vobiſcum ſum vſqʒ ad conſummationem ſeculi.
CCum diſcipulis ſe futurum eſſe promittit: & illos oſtendit ſemper eſſe uicturos: & nunquam a cre
dentibus receſſurũ. Quod autem uſq; ad cõſumationem mundi ſui præſentiaʒ pollicetur: nõ igno-
rat: eam dicimus: in qua ſe ſcit futurum cum apoſtolis.

UFinit liber quartus cõmẽtariorũ ſancti Hieronymi præ-
ſoyteri in euãgelium ſecũdũ Matheum.

eon 3

— — — — — — — — — —— — — — ——— — — —
— —

CQCINCIPIT PROLOGVS SANCTI HIERONYMI PRESBYTERI.
IN MARCVM EVANGELISTAMsNMxMA.
MNIS ſcriba doctus in regno cæloruz: ſimilis eſt homini patrifamilas: GM
qui profert de theſauro ſuo noua & uetera. Ego uero ſimilis paupercu- r soer
læ uiduæ duo minuta in gazophilatio mittenti diſcentibus meis pau-
perculis: ac de paupere pera ſperantibus alimenta: has de menſa diuitũ
mitto micas: quas catuli mei auide cum ſyropheniſſa flagitant. Porro
anxiata aurum & argentum: lapides prætioſos minane habens: pelles
ſcilicet hiacinthinas de cæleſtibus: non de terreſtribus offeraz ſi potue
rO naturis: ideſt de Marci euãgeliſtæ hiſtoria: uel myſtico ĩtellectu quæ
maiores mei tradiderunt: deo adiuuante intimare curabo. Quem euan
SBſgelia tractantes intactum ut puto præterierunt: quia eadeʒ pn& u quæ
Matheꝰ narrat. Licet ĩpropriis ꝗbuſdã ſint diſtincti teſtimõiis ut ala alte
AXEY S rius: alã alteriꝰtãgat alalis: & rota rotã eadẽ ſequatur uia: & ut uerſis iĩui
LLcceum uultib“: ſeſe ſcã cõtueãtur aĩalia. In prio canone Marc? cũ Matheo
Lucaq; cõmitatur & Ioãne. In ſecũdo cũ Matheo & Luca. In quarto cũ Matheo & Ioãne. In ſexto ca
none uelut ĩ imo uecte duo anuli. Matheus ſem p cõiũgitur & Marcus: ĩ qdragita & nouẽ capitulis
In octauo canone cum Luca cõmittatur: ideſt in tredecim capitulis. In propriis uero quæ maxime
utcũq; explanare diſpono decem & octo incedit ſpeciatim capitulis: quæ ſimul omnia ducenta & ””
triginta ſunt capitula. Marcus euangeliſta dei: perri diſcipulus: leuiticus genere: & ſacerdos in itahas lerns pent AWTrrtn
hoc ſcuipſit euangelium. Qui initium euangelii ſui de uocibus prophetarum præſumens præcurſo
rem chriſti Ioannnem malachiæ: ideſt angeli teſtimonio comprobans. Verbum caro factum uoce
eſaiæ deſignans principium euangelicæ prædicationis inſtituit: & inuenit uerbo uocis quod in cõ
ſonantibus.i. in genealogiis dei & hominis perdiderat. Vnde totius in primis a perfectione chriſti
ætatis prædicare incohat: nec laborat in natiuitate infantuli: qui loquitur de perfectiõe filii dei. Sed
ieiunium numeri legalis: repulſam diaboli: miniſterium angelorum proferensemagna in breui cõ *
præhendit. Qui primus alexandriæ fuit epiſcopus:cuius per ſingula opus fuit ſcire: & euangelii in
ſe dicta diſponere:& diſciplinã ĩ ſe legis agnoſcere: & diuinã ĩ carne dñi ĩtelligere naturã. Qui ſe/
minat poſt Matheũ. Qui fremit ut leo:ꝗ uolat ut aqla:q diſcit ut hõ:ꝗq ĩmolat ut ſacerdos: ꝗ irrigat
ut flumẽ:ꝗ floreſcit ut ager: qui feruet ut uinũ: chriſtus etenĩ de quo loꝗtur: homo naſcẽdo: uitulus 1
moriẽdo:leo ſurgẽdo: aqla ẽ aſcẽdẽdo. Quatuor ſũt qꝗlitates de quibꝰſancta euãgelia cõtexũtur:pt rau⸗r ſer S. 1r.
cepta:m ädata: teſtimonia: exẽpla. In pᷣceptis iuſtitia:in mãdatis charitas.ĩ teſtimoniis fides:ĩ exẽplis ſae-te al. 3 rn
pfectio cõſiſtit.Vt ſũt hæc p̃cepta.Tuc ieſus pᷣcepit diſcipulis ſuis duodeciʒ.In uiã gẽtiũ ne abientis

—.————

& reliꝗ;:hoc ẽ diuertere a malo. Mãdata ãt hæc ſũt ꝗbꝰdr:mãdatũ nouũ do uobis: ut diligatis ĩuicẽ PerPr ) Ine
Hoc eſt facere bonum: & charitatem implere. Teſtimonia ſunt: quæ in ore duorũ uel triu teſtiũ ſtät Len Chrrr
Vt ẽ illud.ioãnes teſtimoniũ phibet de me. Et ipᷣa opa ꝗᷓ ego facio: teſtimoniũ phibẽt de me: & ego ſ r⸗ üPde⸗
teſtimoniũ phibeo ueritati. Exẽpla uero ſũt ꝗb'ieſũ imitatur dicẽtẽ. Diſcite a me qa mitis ſũ: & rel. Prir r tPer.

Et eſtote pſecti.i.miſericordes ſicut & pater ueſter cæleſtis pfectꝰẽ. Et alibi. Exẽplũ.n. dedi uobis: ut
& uos ita faciatis. Has qᷓtuor qlitates pſalmographi uerſus cõcinũt dicẽtes. Præceptũ dñi lucidũ illu
minãs oculos.Hyſtoriã maxime pᷣcepta cõtinẽt.Et alibi.Latũ mãdatũ tuũ nimis. Quia ꝗ diligit ꝓ⸗
ximũ totã legẽ ĩpleuit. Itẽ teſtimonia ĩtellexi. Non ẽ.n. oĩum teſtimonia itelligere. Vñ alias dicit:
Teſtimoniũ dei fidele. Quia potiꝰfide animi quã oculis carnis teſtimoniuz idiget. Quarto: iudicia
dei uera iuſtificata ĩ ſemetipſa. Ideſt ut ſic ſint iudicioꝶ exẽpla noſtroꝶ iuſtificata ſicut ĩ iudiciis dei
compta hẽmus. Vñ ideʒ alio loco ait. A iudiciis.n. tuis timui. In quo. n. iudicio iudicauenimꝰ udica⸗
bitur de nobis. ĩ his ꝗtuor qꝗᷓlitatibꝰſũt: timor: fides: ſpes: charitassl i more nãq; ĩcipimꝰ: fide ſeruamꝰ
qd ĩcipimꝰ.ſpe erigimur. charitate cõſumamur. Finis enĩ pcepti ẽ charitas. Hi ſũt q̃tuor mẽſes quos
xps an meſſẽ pᷣdixit dicẽs. Nõne qtuor mẽſes ſũt uſq; ad meſſẽ. Vt & nos ꝑ pᷣcepta dei: & mãdata
ac teſtimõia atq; exẽpla maturos poſt iudiciũ metamꝰcũ gaudio fructꝰ: q ĩ lachrimis timoris ſemĩia

pnĩæ iactauimꝰ ĩ terra: ut noſtros portãtes charitatis manipulos: cũ gaudio metamus in cælo.

CEyxplicit prologus. Incipit liber Marci euangeliſtæ.
Beati Hieronymi in Marcuʒ euangeliſtã: explanatio.
HMitinz euãgelij Jeſu xpᷣi filii dei. Sicut ſcriptũ ẽ in eſaia ꝓpheta.Ecce mitto an/
gelũ meũ ante faciẽ tuã ꝗ pᷣparabit viã tuã ante te.Et iterũ. Aox clamãtis in de K —
ſerto parate viã dñi:rectas facite ſemitas eius. CRata Marcuʒ euãgeliũ per)₰ ve e een
RW qck uenit redéptio fideliũ: & btĩitudo ſcõrũ: qa qᷓtuor unũ ſũt: & unũ qtuor. Quatuor Ce-⸗ —
euãgelia multaꝶ cõſtãt eẽ uirtutũ. Quid.n.fortiꝰꝗᷓ aiĩas ſaluare ꝗᷓ errorũ ſuoꝶ uitiis poterãt ĩterire?
Secũdũ qc ĩ ſexageſimo ſeptĩo pſalmo.lã dudũ ꝓpheta ſpũ ſcõ ĩſtigante denotauit.Dñs dabit uer’“
bũ euãgelizãtibuirtutes multas. Verſus iſtius ordo talis ẽ ꝗ hic open cõgruẽter inſeritur. Dñs d
bit vᷣtutes multas euãgelizãtibꝰvᷣbũ.Dedit.n. vᷣtutes multas his ꝗ vᷣbũ eiꝰ uenerãda cõfeſſiõe p̃dica er 4.
bãt:qũ eis lãguẽtiũ turbas ſanare cõceſſũ ẽ.Euãgeliũ græcæ dicitur.Latinæ bona ãnũtiatio pᷣdicatt = = E= 3

Liber primus.

Via dñi q ad hoĩes ĩgreditur et pnĩa ẽ ꝑ quã deus ad nos deſcẽdit: et nos ad illũ aſcẽdimns.Vñ an/
geli aſcẽdẽtes deſcẽdẽteſq; memorãtut ad filiũ hoĩs. Parate uiã dñi: hoc ẽ pnĩam agite er prædicate
Vñ paraſceue ante ſabbatũ dicitur.i.pniĩa ante reqem futurã. Hic nãq; initiũ pᷣdicatiõis ioãnis et xp̃i
oritur. Pnĩam agite appropinquabit regnũ cælorũ: ꝗa in die ſeptima reqeuit deus ab oĩbus opibus
ſuis. Septẽ eteniʒ nobis neceſſe ẽ delere uitia p pnĩiam uelut magna genera: ut reqeſcẽtes poſtea poſ
ſideamꝰdeſiderabilẽ terrã: Rectas facite ſemitas eiꝰ Quas ſemitas ĩicuruauimꝰdeclinãtes in dexterã
atq;ʒ ſiniſtrã. Nuũc deꝰpᷣcepit nobis ut uia regia ĩcedẽtes ꝓximos noſtros ut nos: & noſmetipᷣos ut ꝓ⸗
ximos diligamꝰ. Nã ꝗ diligit iniqtatẽ odit aiam ſuã. Qui. n. ſemetipᷣm diligit & nõ diligit ꝓximũ
el. ⸗= = 1⸗ ad dexterã declinauit.Et ꝗ ſemetipᷣm odiẽs ꝓximũ diligit ad ſiniſtrã diuertit. N multi bñ agüt: ſed
D. T * E „ö bů corrigut: ut fuit heli. Et multi bñ corrigut: ſed nõ bñ aguũt: ut fuerut ſcribæ & phariſei: ꝗ ſede/
n be 42 er = bpär ſup cathedrä mopyſi. Vñ os turturis lege ad aſcellas eiꝰtorqᷓri iubetur: ne ſeparetur os ab ore: &
voertep, G opus noſtrũ uideatur ab ore. Semitæ ãt poſt uiã ſequũtur: qa mãdata moralia: poſt pniam ſecũdum
A,. 5 . 12 , — Matheu explanãtur. Paratur uia p fidẽ & baptiſmũ & pniaz. Rectæ ſemitæ p auſtera iudicia ueſtis cĩ
CEen licinæ: & zonæ pelliceæ & cibi locuſtini & potꝰ mellis ſilueſtrici & humilimæ uocis. Vnde ſequitur
S CAPITVLVM. PRIMVM.
Ait Joãnes in deſerto. Et reliqua. loãdnes gratia dei interp̃tatur a gratia narra-
XN u icinitur. Baptizãs p baptiſmũu. n. gratia datur ꝗᷓ peccata gratis dimittutur. Vnde ſeqtur.
Qcd gratis accepiftis gratis date. Et apoſtol?ait. Gratia ſalui eſtis ſcĩ ꝑ fidẽ & ñ ex nobis: dei
eniʒ donũ eſt ne ꝗs glorietur. Et pᷣdicãs baptiſmũ pniæ ĩ remiſſionẽ pctõrũ. Quod cõſumatur per
1. ſpõſum initiatur p paranimphu. Vñ cathecumini:hoc ẽ ĩſtructi ĩcipiũt p ſacerdotẽ & chriſmãtur p

S,EAà-e!

epᷣm. Nũc ãt p amicũ ſpõſi ĩducitur ſpõſa. ac ſi rebecca iſaac ꝑ puerũ pallio uellata albo:cũ dicitur.
Egrediebatur ad illũ oĩs iudeæ regio & hieroſolymitæ uniuerſi: & baptizabantur ab illo in iordane
flumine:cõtitẽtes pctã ſua. Cõſeſſio & pulchritudo ĩ cõſpectu eiꝰ.i.ſpoſi.Vñ deſilit ſpõſa de camelo.
ycu humiliat ſe nũc eccleſia uiſo uiro iſaac ieſu xpᷣo:ĩ cuiꝰ natiuitate riſũ fecit deꝰſarræ. Sicut ad ma⸗
Prler⸗ Aſ- ſe 4 ℳ.½ riã dicitur:q ẽ priceps cũ deo. Bñdicta tu ĩter mulieres. Iordanis ãt deſcẽſio aliena ĩterpᷣtat᷑:ubi pctã
abluũtur. Archa eteniʒ iordane trãſuadato p morã pegrinã ĩ terrã trãſiuit alienã: & media parte in
. mare defluẽte: altera pars turgida mõtis erigitur forma. Sic nos oliʒ alienati a deo p ſupbiã. p bap-
tiſmũ & ſymbolũ: hũiliati erigimur ĩ alta. Quia ꝗ ſe hũiliauerit exaltabitur. Pars ãt quæ fluit ĩ mare
amaricatur: cũ archa dei:hoc ẽ corpus xp̃i:nõ mũdatis nõ ꝓfuit:ſed ĩ deterius mutauit. Sequitur.
CEt erat Joãnes veſtitus pilis cameli. ¶Veſtis ꝓprie & cibꝰ:& potꝰ:totã auſterã uitã:præ
dicãtiũ ſignificãt & futuras gẽtes ad gratiã dei:q̃ ẽ ioãnes ĩtus & foris eẽ cõiũgẽdas.Pilis uero came
li:diuites gẽtiũ: & zona pellicia:paupes mũdo mortui:& locuſtis ſerratis: ſapiẽtes huiꝰ mũdi:ꝗ ſtipu
las iudæis aridas relinquẽtes: frumeta myſtica cruribus trahunt: & ĩ calore fidei ſaltus ĩaltãt. Et mel
le ſilueſtri:fideles inſpirati: de inculta ſilua ignibus præparati: ac mergẽdi figniſicãtur: quæ oĩa a gra
tia euãgelii dei ſumũtur: In qua nõ ẽ diſtinctio iudæi & græci. Et prædicabat dicẽs.
CAEeniet foꝛtioꝛ me poſt me. CQui fortior ẽ gratia qua pctã abluũtur?Ille nimiꝶ: ꝗ ſepties
& ſeptuagieſſepties remittit pctã. Gr̃a por ꝗdẽ ẽ:ſed ſemel remittit pꝑ baptiſmũ: Mĩa uero ĩ miſeros
ab adã: uſq; ad xp[ʒ:p ſeptuagita ſeptẽ gñatiões:& uſq; ad cẽtũ quadragita quatuor milia peruenit.
Cuiꝰnõ ſũ dignꝰ ſoluere coꝛꝛigiã calciamenti. CNõò dign ſola gratia ꝓcũbẽs ĩ baptiſ/
mo ſoluere corrigiã calciamẽtoꝶ eiꝰ:idẽ myſteriũ ĩcarnatiõis dei. Calcis. n. extrema pars ẽ corpo/
ris. In fine.n. ad iuſtitiã adeſt ſaluator ĩcarnatꝰ. Vñ bñ p ꝓphetã dicitur. In idumeã extẽdã calciamẽ
tũ meũ:niſi iũgatur ſcĩa ſpũs. Nemo p gratiã remiſſiõis iueſtigat ĩcarnatiõis xpᷣi myſteriũ:qũo uer/
bũ caro factũ ẽ.Vñ caro xpᷣi.uñ aĩa:uñ ſpũs ſumit exordiũ:ut hõ uerus fiat p oĩa abſq; pctõ:& deꝰ ue
rus:ĩ deo uero ſine prĩcipio.i.filiꝰhoĩs q ẽ ĩ cælo.Et qũo tãquã ſpoſus ꝓcedẽs de thalamo ſuo:ideſt
uirginali utero:clauſũ reliquẽs. Vñ adueniẽte uero ſpõſo:domꝰdiſcalciati dicitur:domꝰioãnis qui
dicit.ꝗ hẽt ſpõſã ſpõſus ẽ.Vñ ĩ ſpetł colũbæ:ſpũs ſctũs deſcẽdit.Cũ ĩ cãtico de ſpõſa canitur.Spõ
ſa mea:amica mea: ꝓpxima mea:dilecta mea: colũba mea. Spõſa ĩ patriarchis: amica ĩ ꝓphetis: ꝓxima
ĩ ioſeph:& maria dilecta ĩ ioãne baptiſta:colũba ĩ xpo & apoſtolis: db dicitur. Eſiote prudẽtes ſicut
erpentes:

. Quod ꝓprie ad regnũ dei & remiſſionẽ ptinet peccatorũ. Vñ dicitut: pœnitemini & credite euan
BaAlatoy gelio & appropinquabit regnũ cælorũ: ieſu chriſti: ideſt ſaluatoris uncti. In hebreo ieſus: In græco
ſother. In latino ſaluator. Meſſias hebraice. Xps græce. Vnct latinæ. Rex & ſacerdos dicitur dũ ge
AWſſias ) nere dauid regis xpᷣs naſcitur: uocibus uatũ: leuitico genere ꝓphetatur: unde ſeqtur. Vox claman
Lore tis ĩ deſerto & reliqᷓ. Vox ẽ ioãnes. De qᷓ uoce clamabat dñs ieſus ad iudæos: ꝗc; ĩter natos mulieruz
W.n. maior illo eſſet nemo. Clamor ãt ad ſurdos lõge poſitos ſiue cõi idignatiõe fieri ſolet:q̃ iudaico cer
tũ eſt eueniſſe populo:dũ lõge ẽ a pcõribus ſalus.Et aures ſuas grauiter obturauerunt ſicut aſpides
ſurdæ: & ĩdignationẽ & irã & tribulationẽ a xpᷣo audire meruerũt. In deſerto ãt fit uox:& clamor qa
deſerti a pũ dei ſicut domus uacãs & ſcopata: deſerti a ꝓpheta a rege atq; ſacerdote. Vñ ioãnes & ie
1 ſus ꝗᷓrũt qd ĩ deſerto amiſſũ ẽ. Vbi uicit diabolus:ibi uincitur: ubi cecidit hõ:ibi & ſurgit. Ecce ego
d. 6 mitto angelũ meũ. Vox pniomatis ait p malachiã ad patrẽ ſonat da filio ꝗ ẽ facies patris. Vñ agni
7

tus ẽ. Angelus ãt nũtiꝰ ĩterpᷣtat᷑: q ꝓnũtiat de xpo. Poſt me uenit ꝗ añ me fact ẽ: ꝗ pparauit uiã tuã

— — — — — — „ „ — —

Super Marcum. c.i.

ſerpentes: & ſimplices ſicut colũbæ. Seqtur: CEgo baptizo ĩ aqͥ:ille baptizabit in ſpũ ſancto.
Dei uero fluuiꝰſemp plenꝰ:ſemp ẽ equalis:de quo dictũ cẽ. Fluminis ĩpœtꝰlætificat ciuitatẽ dei.
Quid ĩtereſt ĩter aquã & ſpum ſcm:ꝗ ferebatur ſup aquas? Aqua miniſteriũ ẽ hoĩs.Spus uero mini .
ſteriũ ẽ dei. Vñ ſcriptũ ẽ. Spũs dei ferebatur ſup aquas.Supꝑ ĩqꝗt nõ ſubter.Sicut excellẽtior ẽ aĩa:quã
corpꝰqd regit: ita eminẽtior ẽ ſpũs qꝗᷓ aĩa. Sed mãſit ſup eũ ſpus:hæc unctio xpi ſcdm camẽ: de ꝗ di
citur. Propterea unxit te deꝰdeꝰ tuꝰoleo lætitiæ: præ cõſortibꝰtuis. Oleũ ñ põt eẽ ſub aq:ſic creator
nõ ẽ ſub creatura. Oleũ de amaritudine ſurgit radicis: i pabulũ lumimis: & ĩ medicamina uulnerũ: &
ĩ refectionẽ eſuriẽtiũ:ĩ cacumine creſcit.Inde fit unctio corporis xpᷣi:de amaritudine paſſiõis: pue-
nit ad gloriã reſurrectiõis. uñ nos apoſtolus admonet dicẽs. Hoc. n. ſentite ĩ uòbis qd & ĩ xpo leſu
& reliqua uſq; ad mortem. Mortem autem crucis propter quod deus exaltauit illum & donauit illi
nomen quod eſt ſuper omne nomen: quod dominus Ieſus in gloria eſt dei patris
CEt factũ ẽ in diebꝰillis venit Jeſus a nazareth.& reł.(uſq; erat cũ beſtiis & ãgeli miniſtrabãt ei
, NMarcꝰeuãgeliſta ſicut ceruꝰad fõtes aquaꝶ deſiderãs ſaltũ ĩ planis & arduis dat: & culmina tm pra

4 toꝶ carpit & palmas ĩ uertice portat: & uelut apis melliflua flores agri cui odor uen iſaac ſimilat᷑ ſu
j matim guſſtat. uñ a nazareth gallileæ ueniẽtẽ ieſũ ad baptiſmũ in iordane a iohane acceptũ enariat
Et ſtatiʒ de aqua aſcẽdiſſe & aptos cælos uidiſſe: & ſpũm ut colũbã deſcẽdiſſe: & ĩ io maſiſſe: & uo/

ce de celo facta patri ĩ dilecto filio cõplacuiſſe: & ſpum eũ ĩ deſertũ expuliſſe: & tẽptatũ a ſathana ꝗ;/
. draginta diebꝰ & noctibꝰfuiſſe cũ beſtiis: & angelis miniſtrãtibꝰcõmoratũ eẽ. Qui ordo moraliter
nobis ſcdʒ xpᷣi exẽplũ ſeqndꝰẽ:feſtinãtibꝰad cõſortia euãgelica quẽ ieſus priꝰope ondit qꝗᷓ uoce do
ceret. Sic nos c; uolubilitate mũdi pẽduli uolũtatis odore floris mũditia tracti cũ adoleſcẽtibꝰ poſt
1 ſpoſũ currimꝰ: & baptiſmi ſacramẽta de duobꝰ fõtibꝰ dilectõis c'i & ꝓximi a gratia remiſſiõis ablui
mur & aſcẽdẽtes ſpe:cæleſtia ſecreta mũdi cordis oculis ĩtuemur. Dehiĩic ſpũz ſcm̃ ſpũ cõtrito & hu/
miliato eũ ſimplici corde deſcẽdẽtẽ ad mãſuetos:& cũ charitate nũꝗᷓ cadẽte manẽtẽ ſuſcipimus &

. uox de cælis dñi ad nos a deo dilectos dirigitur. Btĩ pacifici qm ſilii dei uocabũtur. Et tũc in nobis
n cõplacet pater cũ filio & ſpũ ſcõ qñ efficimur unꝰſpũs cũ deo:uñ filiꝰpatrẽ ĩterpellatꝓ nobis dicens
⸗ Pater ſcẽ cõſerua eos ĩ noĩe tuo quos dediſti mihi ut ſint unũ ſicut nos unũ ſumꝰ. Tüc ſpũs nos ex/
pellit ĩ deſertũ qᷓdragenario nũero tẽtãdos a ſathana:ut patĩa nobis ꝓbationẽ: ꝓbatio at ſpẽ: ſpes ue *
10 charitatẽ gñet. Cũ nõ ſit nobis colluctatio aduerſus carnẽ & ſãguinẽ: ſ aduerſus pᷣncipatꝰ& reł.
1 Et tũc beſtiæ placata erũt nobiſcũ ĩ area aĩiæ noſtræ: mũda cũ ĩmũdis aĩalibꝰmãſueſcamꝰ:& cũ leo
nibꝰſicut daniel cubemꝰ:cũ ſpũs nõ ſit aduerſus carnẽ & ſãguinẽ:nec caro cõcupiſcit aduerſus ſpũzʒ.
li Poſt hæc ãgeli miniſtri ꝗ uidẽt faciẽ patris noſtri ĩ cælis: ſep mittũt᷑ ut mñſa & ſolatia cordibꝰ uigilã
e tibꝰdicẽtes. Exaudita ẽ ozο: & nolite timere ieſũ ꝗᷓrẽtes nazarenũ.Et ego quos amo arguo & caſti/
go: & uincenti dabo edere de ligno quod eſt in paradiſo dei mei. Sequitur.
“ VPMoſtqᷓ; traditꝰẽ ioãnes:venit ieſus i galileã.& rek. C Nüc accepimꝰgꝛazʒ ꝓ gꝛa.Carnalia de
Ne collãt᷑:ſpualia uiuiſicãt᷑:ceſſãte umbra adeſt ueritas.Ioãnes ĩ carcere:lex ĩ iudæa.leſus ĩ galilea.Salꝰ ĩ
o⸗ gẽtibꝰ pdicãs euãgeliũ regni. Bti paupes ſpũ qm̃ ipoꝶ ẽ regnũ cæloꝑꝶ. Regno terreno ſuccedit pau
ny ptas:pauptati xpᷣiãoꝶ tribuit᷑ regnũ ſẽpit᷑nũ:uñ dnis dicẽ.regnũ meũ ñ ẽ d hoc mũdo.oĩs.n.honor
i terrenꝰſpumæ aꝗᷓ glatiei:’uel fumo ſiue ſõno cõparat᷑.Seqt. C Penitemini ⁊ credite euãgelio.
ei Naã ſi nõ credideritis nõ ĩtelligetis. Amaritudinẽ radicis:dulcedo pomi cõpẽſat: picula mariſ:ſpes
lucri delectat.Dolorẽ medicĩæ:ſpes ſalutis mitigat.Qui deſiderat nucleũ frãgit nucẽ.Pnĩaʒ agit qui
nn uult æterno bono adhærere: pᷣconia xp̃i narrare digne pñt: ꝗ ad palmã ĩdulgẽtiæ mœrueruũt pueni
1 re.Vnde poſt pnĩaʒ pᷣdicatores eligũt᷑.Poſt hæc uocãtur qtuor piſcatores.Symon & andreas:iaco/
r⸗ bus & ioãnes. Relictis retibus: patre & naue cũ mercennariis. Hac qᷓdriga uehimur ad ethera: ut he
e lias: his qᷓtuor ãgulis cõſtruit᷑ pᷣma eccleſia:his qᷓtuor Iiis hebraicis.i. tetragramatõ nomẽ dñi agno
ihn ſcit᷑ a nobis. Quibꝰſimili exẽplo pᷣcipit᷑ ut audiamꝰuocẽ dñi uocãtis & obliuiſcamur populũ uitioꝑ
vel & domũ pr̃næ traditõis qᷓ eſt ſtultitia deo. Et rete aranea& ĩ co nos uelut culices pœnæ lapſos te
nebat aerſanis. Nauẽ pᷣſtinæ cõuerſatiõis abhoĩantes: pellibꝰ.n.mortuis tegit᷑ñ adã ꝗ genitor nẽ ſe-
cuuũdũ carnẽ. Et nüc depoſito uetere hoĩe cũ actibꝰſuis: nouũ ſeqntes hoĩeʒ: pellibuſtegimur ſalomo
pie nis ꝗbꝰſpõſa głiat᷑ ſe eẽ ſormoſã.Symõ obediẽs: andreas uirilis: lacobꝰſubplãtãs: Ioanes gra. In la/
ene tino ſonat. Quibꝰq̃tuor noĩbꝰĩ agmẽ dñi cõiũgimur obœdiẽtia ut audiamꝰ: uirilitate ut pugnemꝰ
. ſupplãtatõe ut pſeueremꝰ.gẽa ut cõſeruemur. Niſi.n. dñs ædificauerit domũ ĩ uanũ laborãt ꝗ ædiſi
/ cãt eã: ꝗᷓ ꝗtuor uirtutes cardinales dñr: ꝗa ꝑ prudẽtiã obœdimꝰ: p iuſtitiã uiriliter agimꝰ: p tẽpantiã
. ſerpẽtẽ calcamꝰ:p fortitudinẽ gzaʒ dei mœremur. curis frũʒ occupatꝰ: marcũ euãgeliſtà explanare
n ut uolui nõ ualui.Sʒ illc imitat? ſumatiʒ eiꝰ ꝓpᷣa tãgo.et ſicut ruth cognata xpᷣi ſpicas & racemos de
e poſt metẽtes noemi orbatæ colligo. Sʒ utinã ad booz p hac pœnuria meã cõuiuia puenireʒz. Furtũ
ne laudabile faciens: marcus dcã euãgelii ĩ ſemetipſo diſponens ordinem hiſtoriæ nõ ſequutus myſte
riorum ordinem ſeruat. Vnde in ſabbatis: primam nirtutem narrat dicens. .
. CEt ĩgrediũt᷑ capharnaũ ſabbatis. CCapharnauʒ uilla cõſolatõis ĩterpᷣtaf. Sabbatuʒ ãt re
1 quies:hõ ĩ ſpũ ĩmũdo:genꝰ hũanũ ẽ:ĩ qno ĩmũditia regnau& ab adã uſq; ad moyſẽ. Nã ꝗ ſine lege

peccauerũt: ſine lege pierũt. Qui ſciẽs icm̃ dei:obmuteicere iubet. Nã ſciẽtes ꝗdẽ deũ:nõ ſicut deũ

glorificauerunt: ſed ſeruierunt potius creaturæ: ꝗᷓ creatori. Spũs diſcerpens hoĩeʒ exiit ab eo. Appro
pĩquãte ſalute: appropinquat tẽptatio. Pharao dimiſſus ab iſrahel pſeꝗt᷑ iſrahel:diabo lꝰcõtẽptꝰſur/
git ĩ ſcãdala. Socrꝰperri febricitâs: ſcca vtute leuata: & apphẽſa mann eꝰſanat᷑. Febris ĩtẽperãtiã ſi⸗

gniſicat: de qᷓ nos nlii ſynagogæ p manũ diſciplinæ: eleuatiõe deſiderii ſanamur: & huius qui ſanat

nos ad ueſperum declinantis a nobis miniſtramus ualuntait.
CEt erat ois ciuitas cõgregata ad ianuã ⁊ ſanauit multos variis lãgoꝛibꝰ. CIanua regni
moraliter pnĩa ẽ cum ſide: ꝗᷓ opat᷑ ſalutẽ lãgoribꝰ uariis. Varia etenĩ ſũt uitia: ꝗabus lãgueſcit ciuitas
mudi: uñ leproſus tertia uirtute mũdatur: depcãs genuflexo dñi uolũtatẽ: ꝗq nõ uult morntẽ pctõris:
ſz ut cõuertatur & muat. Lepra nr̃a pctũʒ pᷣmi hoĩs ẽ: ꝗᷓ a capite cœpit: qñ regna mundi deſiderauit.
Radix enim omnium malorum eſt cupiditas. Vnde giezi auaritiam ſequutus lepra ſuffunditur: ꝗ
ſacerdoti uero ſecundum ordinem melchiſedech oſtenſa oblatiõe mundatur dicenti. Date elemo-
ſynam: & ecce omnia munda ſunt uobis. Sequitur de propriis marci.
COð ñ poterat ieſus maifeſte ĩ ciuitatẽ itroire:ſʒ foꝛis iĩ deſtis locis ẽ:z ↄauẽiebãt ad eũ vndiqʒ.
CCerte nõ oĩbꝰ mãifeſtꝰẽ ieſus:ꝗ latis atq; planis ſeruiũt laudibꝰ: & ꝓpriis uoluptatibꝰ. Sʒ his ꝗ fo-
ris cũ petro exeũt: & ĩ deſertis locis qᷓ elegit dñs ad orãdũ & reficiẽdũ populũ:ꝗ deſerunt᷑ dilectiões
mũdi & deſerũt oĩa ꝗᷓ poſſidẽt: ut dict. Portio mea dñs. Gloria uero dñi mãiſeſtat᷑: his ꝗ cõueniũt
undiq;.Ideſt ꝑ plana & ardua:quoſq; nihil pot a charitate xpᷣi ſeparare. CAPITVLVM. II.
RBnEin de qrta uirtute: ueniũt qᷓtuor uiri portãtes paraliticũ ĩ grabato:qꝗ turba offẽſi nudãt te/
chu. Quoꝶ p fidẽ dimittütur paralytico pctã: ꝗ portat lectũ: quo portatꝰẽ. & uadit in do/
mu ſuãâ corã oĩbꝰ. Paralyſis ãt typus ẽ torporis: quo piger iacet ĩ mollitia carnis habẽs deſi
Hderiũ ſalutis. Turbis ignauiæ: & duplis cogitatiõibꝰ:ac ſi eneruatis mẽbiis oñditur: quem
portãt qtuor qᷓs ſupra diximꝰ uirtutes: ad tegulas diuinitatis & ſapiæ ĩ domo carnis xpi patefactas.
Cui uice dicitur muneris: portare carnẽ ꝗᷓ ſe portabatut ꝑ aliã uiã: cũ magis ĩ ſuã redeat regionem.
Poſt hæc uocat᷑ Leui alphei:Leui appoſitꝰ ĩterpᷣtat᷑: ꝗ theloneo negotioꝶ ſæculariũ:ſolũ ſeꝗt pbum
d dicit. Qui nõ renũtiauerit oĩbus ꝗᷓ poſſidet:nõ põt meus eſſe diſcipulus. CAPI. III.

——NVinta uirtute. Erat homo manum hñs aridã cui dicitur.Extende manũ tuã.

CQui ſignificat auaros ꝗ nolẽtes dare: uolũt accipe: pᷣdari: & nõ largiri. Quibꝰdicitur: ut
extẽdãt manus ſuas. i. ꝗ furabatur: iam non furetur: magis auteʒ laboret operando manu
ſua quod bonum eſt: ut habeat unde cõmunicet indigentibus.
CEt aſcẽdẽs iĩ mõtẽ:vocauit ad ſe quos voluit.& reł.(uſq; ꝗ tradidit illũů.) C EFſt cõſuetudo
ſcripturæ diuinæ allegoricæ loꝗ.Et cũ aliud dicat: aliud uelit ĩtelligi. Quod ĩ euãgeliis poſitũ: fre/
quẽter ĩuenies:ſ nobis neceſſe ẽ: ut ſic excelſa ſẽſibus ueſtris applicemꝰ: ut tñ cũctã hyſtoriæ uerita/
tẽ cernamꝰ.xp̃s.n. ſol ſpiritaliter mõs ẽ.mõs ꝗdẽ breuiter a nobiſ laudatũ: ſ̊ cæleſtiũ reꝶ qlitate co
pioſiꝰ: ex quo aꝗᷓ uiuæ decurrũt. Lac ĩ puuloꝶ ſalute pparat᷑:pĩguedo ſpiritalis agnoſcitur: & ꝗcqd
fũme bonũ creditur:ĩ mõtis iſtiꝰ gratia cõſtitutũ:q ẽ mõs mõtiũ:& ſcũs ſcõꝶ quos quotidie ad ſe
de pᷣſẽtibꝰerũnis ĩuitat.ĩ mõtẽ uocãtur excelſi mœrito & uerbo ut locꝰ mœritis cõgruat altis: ut eſ/-
ſet. xii. cũ illo. Spẽ ĩ iacob dilexit dñs: & cũ dideret altiſſimꝰgẽtes & ſeparet filios adæ: ſtatuit terĩos
ppłoꝑꝶ iuxta nueꝶ ſilioꝶ iſił: ut ſint ipᷣi ſup thronos. xii. iudicãtes. xii. tribꝰ iſtł. quibꝰ data ẽ ptãs quã

fliꝰ a pze accepit ſedm carnẽ: ut opa ꝗ ipe fecit & ipi faciãt & maiora horũ faciat.Et ĩpoſuit petrꝰ ſy

moni nomẽ. De obœdiẽtia aſcẽdit ad agnitiõeʒ: ꝗ. n. hʒ dabit᷑ & abũdabit: & iacobuzʒ ꝗ ſupplãrata
hʒ tota deſideria carnis: & ioãnẽ ꝗ gratiã accepit qꝗd alii ꝑ laboreʒ tenent: & ĩpoſuit eis noĩa boaner
ges:qd ẽ filii tonitrui:quoꝶ triũ ſublimẽ mœritũ ĩ mõte mœretur audire tonitruũ pꝛis: p nubẽ de fi
lio tonãtis. Hic ẽ ſiliꝰ meꝰ dilectꝰ:ut ꝑ nubẽ carnis: ut ipᷣi ignẽ uerbi ac ſi fulgura ĩ pluuiã ſpargerẽt in
terris: qm deꝰ fulgura ĩ pluuiã fecit: ut extĩguat mĩa qd iudiciũ ĩurit: uñ ꝓphᷣa dicit. Miaʒ & iudiciũ
cãtabo tibi dñe:& ãdreã q uirili uim facit pditõi ſui:ut reſpõſũ mortis ĩ ſe ſp hẽat: & aĩa eiꝰſit

ſp ĩ mãibꝰ ſuis. Et philippũ qẽ os Iadis: q illumĩare põt ore qd corde cõcepit. Cui dedit dũs aptio

nẽ oris illumiati: icimus hũc modũ loquutiõis ꝓpriũ ſcripturaꝑꝶ eẽ dinaꝶ: qũ hebreoꝶ noĩa ad ali
qd myſteriũ ſignificatõis: qd nüc euãgeliſta ex dei pſona uehemẽter affectãs ĩterſerit: & bartholo-
meũ qꝗ filiꝰ ẽ ſuſpẽdẽtis aq́s illiꝰ.ſ.ꝗ dixit.& madabo nubibꝰ meis ne pluãt ſuꝑ eã ĩbrẽ. Nomẽ vo ſi-
lii dei ꝑ pacẽ & dilectionẽ acgꝗrit. Bti.n. pacifici: qm̃ filii dei ſũt: & diligite inimicos uzos ut ſitis filii
dei. & eł. Et matheũ ꝗ ẽ donatꝰ cui dõatur a dño ut nõ ſolũ remiſſionẽ pcõꝶ adipiſcatur: ſz in nüe/
ro aſcribatur apłoꝶ: ut leo & bos ſimul cõmedãt: & lupus cuʒ agno paſcatur. Et thomas ꝗ ẽ abyſſus

Multi.n. pfũda ſciẽtes dei: minĩe ꝓferũt: ut paulꝰ ait. Scio hoĩeʒ. & reł. (uſq;ʒ q̃ nõ licet hoĩ loꝗ) Et ia

cobũ alphei.i.docti uel milleſimi. Cuiꝰa latere cadũt mille: & decẽ milia a dextris eius. Iacobus alter
cui colluctatio nõ ẽ aduerſus carnẽ & ſãguinẽ:ſed aduerſus ſpiritales neꝗtias. Et thadeũ ꝗ ẽ corcu/
lus.i.cordis cultor: q cõſeruat cor ſuuʒ oĩ cuſtodia. Mũditia nãq; cordis deꝰ uidetur: ut ꝑ uitꝶ mũdũ
ſorma oſtẽditur expſſa. Et ſymonẽ cananeũ: ꝗ & zelotes: ſymõ ponẽs triſtitiã ĩterpᷣratur. Bti nãq; qꝗ
nũc lugẽt qm̃ ip̃i cõſolabũtur:trinũ luctũ ĩplet ꝗ cõſolatõeʒ futurã qrit. Deflet pctã ꝓpᷣa:cũ dauid &
maria: flet cũ flẽtibꝰ: cũ paulo: & flet multũ cũ ioãne ꝗ dicebat: & ego fleba multũ: qa nemo dignus
ĩuẽtꝰ ẽ aꝑire libꝑ & ſoluere ſignacula eiꝰ:⁊elotes ãt dicitur quẽ zelus domꝰdñi cmechiteut finees ſa
cerdos:

— — = „ — — — —

— — — —

wr

Super Ogarcum.c.iij.

cerdos: ut eẽt qꝗᷓſſatio. Et iudã ſcarioth ꝗ tradidit illuʒ:q nõ delet petm̃ ſuuʒz p peœnitẽtiã: nec illd de
ler᷑ p memoria: uñ de eo dr.Et pctũz miĩis erꝰnõ deleat᷑. Fiãt cõtra dñm ſp.ludas cõfitẽs uel glonioſ⸗
. iterptat᷑. Scarioth ãt memoria mortis. Cõfeſſores ſũt multi ĩ eccleſia:ſupbi & glarion Quo pmꝰ*
ſymõ mag. Et arriꝰ? & cæteri heretici. Quoꝶ memoria mortalis: i6 ĩ eceleſia celebrat᷑: ut deuitẽt᷑. He
i ſũt.xii.driæ apoſtoloꝶ & pᷣdicatoꝶ ꝗterni q̃terni circa tabernaculum dñi excubãt:& ſcã dñi uerba
. hueris oꝑpuʒ ppriis portãt. Vt tabernaculũ mãſiõibꝰ multis ad terra repromiſſiõis portẽt: quos uniꝰ
exẽplũ ad timorẽ hũiliat ut ãgelos luciferi illiꝰ caſus cõſeruat: ut nõ gioriet ſapiẽs ĩ ſapia ſua:ſed qui
1 gloriat᷑ ĩ diũo gloriefr. Et veniãt ad domũ.Et reliqua.(uſq; ĩ furorẽ reugrſus ẽé.)

Hicpprie marcꝰcõuenire ieſũ cũ diſcipulis ſuis ad domũ narrat. Et iteꝶ. Turbà ut nõ poſſẽt panẽ
mãducare cõueniſſe cõmemorat. Et diſcipulos putaſſe qd ĩ furore uerteret᷑:ꝗᷓ ſcribæ ꝗ ab hieroſoly/
mis uenerãt dicebãt. Belzebub hẽt. Sicut exaltãt᷑ cæli a terra: ſic exaltatæ fut uiæ dñi a uiis ueſtris. ad
hoc nãq; uenit ꝗd audiuit & patit᷑ ꝗ nobis dicit. Btĩ eritis cũ maledixerit uobis hoĩes. & reliq̃. (uſq
mmerces uĩa ĩ cælis. Domꝰad quã ueniũt pmitiua ẽ eccleſia. Turbæ qͥ ĩpediũt panẽ mãducare pcã &
uitia ſũt: qa g mãducat idiguenulliei ſibi mãducat & bibit: nõ diiudicãs corpꝰdñi. Vñ dñs ĩ furo/
it re uertit᷑ cũ dicit. Niſi mãqucaueritis carnẽ fili hoĩs. & reł. (uſq; nõ hẽbitis uitã ĩ uobis.) Et ꝗ blaſ-
l. phemauerit 1 ſpüm ſcm̃ nõ hẽt remiſſionẽ:ſʒ reꝰerit æterni delicti. Quia nõ mœrebit᷑ pniam agere:
1e ut recipiat᷑:ꝗ xpᷣm ĩtelligẽs pricipẽ demonioꝶ eẽ dicebat:qa nũꝗᷓ ſolui a carcere ꝗ qdrãtẽ uerbi no
uiſſi mũ nõ ſoluerit añ finẽ uitæ. Quaruor nãq; ptibꝰdenariꝰ uitæ fudat᷑ æternæ. Vt qd corde credis
i ore cõfitearis & qd confiteris: ope ĩpleas: & qd ipleuenis docere nõ ceſſes. Qui.n.fecerit & docuerit:
hic magnus uocabit᷑ ĩ regno cæloꝶ&. (Et ueniũt mater. eiꝰ & ſres:) ut ſciamus nos eẽ frẽs eius: & ma/

trẽ: ſi uolũtatẽ pr̃is eius ĩpleuerimus: ut coheredes ſimus eius ꝗ nõ ĩ ſexibꝰ ſz ĩ fcis diſcernit.(Tũc cœ

. pit docere ad mare: Jut locus docẽdi ĩdicet auditores: amaros fuiſſe: ac iſtabiles. Et iõ ĩ pabolis loꝗt
n eis: ut reqrerẽt qd nõ ĩtelligerẽt: & ꝑ apoſtolos quos cõtẽptos habebãt diſcerẽt myſteriũ regni qc
ipi ñ hũt. Mate mũdũ iſtũ debere ſuſcipi: frequẽti lectiõe iã notũ ẽ: qd & guſtu amarũ ẽ: & uitiorum
fluctibus ĩqetũ ẽ. Sed ab ipo dno eripi potuiſſẽt ꝗ amara mutat ĩ dulcedmẽé. Triſtia uertit ĩ gaudiuʒ
J & egritudines deteſtabiles ĩ ſalutẽ. Parabola ẽ natura diſcrepãtiũ reꝶ: ſub aliq́ ſimilitudine facta cõ 2
paratio: more puidẽtiæ ſuæ: ut ꝗ cæleſtia cape nõ poterãt: p ſimilitudines terrenas: audita pcipe po/
tuiſſeẽt. GOræco uocabulo dr ſimilitudo: q illud q ĩtelligi uolumus: p cõpatões aliq́s ĩidicamus. Si
eni ferreũ quẽpiã dixerimus: qñ duꝶ ac fortẽ deſideramus ĩtelligi. Cũ uelocẽ uẽtis aut auibus cõpa
. mus: qdĩ triganmo ſexageſimo & cẽteſimo fructu cõtinet᷑.Hoc ẽ lege & ꝓphetia. & euãgelio: qd
e.H— Iore triuʒ teſtium myſterium regni in mõte oſtẽſũ.i.moyſi & heliæ: & Ieſu cõſiſtat. Et dicebat illis.
in CNHũgd uenit lucerna:vt ſub modio ponat᷑. & reł (uſq; auferet᷑ ab ilo. Lucerna: uerbũ eſt
O0 de tribus ſemimibns. Modius ãt lectus auditus ẽ ĩobœdiẽtiũ. Cãdelab& apoſtoli fũt: quos illumina
uit uerbũ dñi abſcõditũ & occultũ. Parabola utriuſq; ſeminis ẽ. In palã uero uenit dũ a dño tractat᷑.
e Et dicebat:iĩ qua mẽſura mẽſi fueritis: remetiert᷑ uobis.Eteni ſecũdũ mẽſurã ſidei.unicuiq; diuiditur
10 itelligẽtia myſteriorũ: et addicietur dũ ſciæ ẽt additiẽtur uirtutes. Qui.n. hẽt dabit᷑ ei.ſ.ꝗ hẽrt fideʒ
ig hẽbit uirtutẽ.Et ꝗ hẽt opus uerbi hẽbit ĩtelligẽtiã mvſterii.Et ꝗ nõ hẽt ecõtra fidẽ deficit uirtute. Et
ci ꝗnõ hẽt opus uerbi: eius ĩtelligẽtia caret. Et ꝗ nõ ĩtelligit iã auditũ pdidit ac ſi ñ audiſſet. & dicebat.
, CSic ẽ regnũ dei quẽadmodũ:ſi hõ iactet ſemẽ in terra.& reliqua.(uſq; adeſt meſſis.
in CEt hãc parabolã pᷣdictis cõſequẽtẽ ꝓprie ſũpſit marcus:ſcripturas nouimus diuinas p ſimilitudies
uet terrenas plerũq; cæleſtia ſact̃a mõſtrare:ſicut totũ corpus cõſtat euãgeliorũ.Regnũ dei eccleſia eſt
len q̃ regit᷑ a deo: & ipᷣa regit hoĩes: & cõtra hẽt uirtutes: & uitia calcat. Vt ẽ centurio hũs ſub ſe milites:
Lin hõ iactãs ſemẽ filius hoĩs ẽ: ſemẽ uerbũ uitæ. Terra corda hana. Dormitio hoĩs mors eſt ſaluatoris
Bci Exurgit ſemẽ nocte & die:poſt ſõnũ xpᷣi nũerus credẽtiũ p aduerſa & ꝓſpera magis magiſq; germi
t nabat ĩ fide:& creuit ĩ ope:dũ neſcit ille. Tropica eſt iſta loquutiq & in ſcripturis diuinis creberrima
i⸗ cõſuetudo ſeminat᷑.Ideſt neſcire nos fecit: ꝗqs fructũ ĩ finẽ affert. Dũ dicit ꝗ pſeuerauerit uſq; ĩ mnem
zi ipſe ſaluabitur. VlItro enĩ terra fructificat dũ uolũtatẽ noſtrã deus expectat dicẽs. Si uis ĩuenire uitaʒ
No ſerua mãdata. Primũ herbã. i. timorẽ. Initiũ n. ſapie timor dñi. Deide ſpicã.i.pniam lachrymoſam.
