naſi to corde tranſire. Zaus cantici ipſi danid. CPSALMVS. XCIIII.
tiir Enite exultemus dno:iubilcmus deo ſalutari nofrto. ?YMV
Biain & CIntelligamus quia ipſe eſt dominus: & ipſe morte ſua contulit nobis ſalutem.
Anfi WCCNVPꝛeoccupemus faciem eius in confeſſione.
0. 4 MPriuſquã nobis auerſa facie iraſcatur confiteamur pecata.
CSt in pſalmis iubilemus ei. CPſallẽtes in cordibꝰnoſtris:deo gratias agentes.
ber hi CAm deus magnus dĩũs. CNaallus eni equatur nugnitudini:ideſt potentiæ eius.
Neüifl CEt rex magnus ſuper oẽs deos. Wʒ üpſe enim omnia ret.
pwtin Quoniam non repellet dominus plebem ſuam. Quã proprio cruore redemit.
sdely CQuia in mann eius ſunt omnes ſines terre. CPugillo eni ideſt ptãte cõcludit oẽm latitu
D dinẽ terræ. Et altitudines terræ ipſius ſunt: prædicationes apoſtolicas ipſe quas inſpirat.
ſiti CAQuoniam ipfius eſt mare ⁊ ipſe fecit ilud. C Hæc & de ſæcuſo ĩtelligẽda ſunt: & de iſto
mrine uero mari. ad confutationem eorum qui dicunt aquas a deo non eſſe creatas. Nam & ſalomon ex
harto perſona ſapientiæ qui eſt chriſtus ait. Priuſquã produceret fontes aquarum: ego eram. Et ſiccaz ma
can nns eius formauerunt: ſiue arua: ſiue humana corpora.
ninn⸗ CANenite adoꝛemus ⁊ pꝛocidamus:⁊ ploꝛemus coꝛã dño ꝗ fecit nos gꝗa ipſe eſt deus noſter.
ngni CCoram illo proſtermi: ipſi peccata cum fletu & lachrymis confiteri. terum atq; iterum propheta
runi hortatur: quem ſciunt eſſe deum omnium ſæculorum. „ SJ
ihinn Mos populus paſcue eius ⁊ oues manus eius. Cuiꝰſãguine uel redimimur uel alimur

CHogdie ſi uocẽ ei audieritis nolite obdurare coꝛda veſtra.Sicut eni iĩ irritatione ſecundũ diẽ᷑
cptationis in deſerto:vbi temptauerunt me patres neſtri:pꝛobauerunt ⁊ videran opcr mee.

4

an

Quadraginta annis offenſus fui generatiõi illi ? dixi ſempꝑ hi errat corde:? iſti nð cognouerũt
vias meas:ut iuraui in ira mea:ſi intrabunt in requiem maam. “
CEuidentiſſime hæc pandit apoſtolus ad hebreos: nec aliam interponere præſumimus. Qui ita ait.
Quidam enim exacerbauerunt: ſed non omnes. Qui proſecti ſunt ex ægypto per moyſen. Quibus
autem offenſus fuit quadraginta annis? Nẽpe illis q peccauerunt: quorũ & corpora ꝓſtrata ſũt ĩ de-/
ſerto. Quibus aũt iurauit nõ ĩtroire ĩ requiẽ: niſi illis qui ĩcreduli fueruüt? & uidimꝰ? ꝗa nõ potuerunt
ĩtroire pp ĩcredulitatẽ. Timeamꝰergo:ne forte accepta pollicitatiõe ĩtroeũdi ĩ regnũ eius: exiſtime
tur aliquis ex uobis deeſſe. Etenim nobis nũtiatũ ẽ: quẽadmodũ & illis. Igitur exhibeamꝰ nos ſan/
ctos: ut introire mereamur per credulitatem in illam requiem: quam ſperamus accipere. Perxpᷣm
duũm noſtrũ: cui ẽ cũ æterno patre & ſpiritu ſancto. honor & gloria in ſæcula ſæculorum amẽYẽ.
CNonageſimus quintus pſalmus hoc titulo prænotatur. Quando domus ædificabatur poſt capti-
uitatem: canticũ dauid. Totum myſterium in titulo eſt. Tota uitæ noſtræ ſacramenta & ſalus in titu
lo eſt quando domus ædifſicabatur poſt captiuitatem. Canticum dauid. Iudæi locum iſtum ſic intel
ligunt. Quando poſt babyloniæ captiuitatem ſub ezra & zorababel & Ieſu filio ioſedech rurſũ ædi
ficatum eſt templum. Canticum dauid. Dauid in ſpiritu ante ꝗqngẽtos ãnos ſciebat rurſũ ædifican-
dum eẽ templum. Hoc illi dicũt. Si hoc ita ẽ o iudeæ ut ĩterpᷣtaris: ꝗd ſibi uult quod ſequitur.
HAntate domino cãticum nouum. C Et deinde:annuntiate inter gentes gloriã
NR“eius: Quod eſt iſtud canticum nouum: quæ ſunt iſtæ gentes? Videtis ergo quoniam ſecũ
Badum litteram interficientem pœnitus ſtare non poteſt. Ergo myſticæ interprætandum ẽ.
uando domus ædiſicabatur poſt captiuitatem. Vtinam & mea domus ædifſiceturpoſt
captiuitatem. Multi de nobis capti ſunt: multi ducti ſunt in babyloniam: multi iugum nabuchodo
noſor ſuis portauere ceruicibus. Multi miſſi ſunt in caminum ignis: & arſerunt. Mulri templum p/
diderunt: & in illis domus dei ſubuerſa eſt. Infœlix iuda: quando apoſtolus erat domus dei erat. Ve
nit diabolus & accepit buccellam. & ſtatim intrauit ſathanasſin illum: & domus eius ſubuerſa eſt: &
non eſt inſtaurata: quia non egit pœnitentiam. Si quis uero poſt peccatum agit pœnitentiam iſti“
domus poſt captiuiĩtatem reædiſicatur. O remus ergo & nos dominum. primum quidem ut nõ ſub
Tr l.. K⸗ nrnentur domus noſtra: ne ueniat chaldæus & aſſyrius:& templum xpi in nobis ſubuentat. Si autem
t. J. MMc ſubuerſum fuerit quaſi in naufragium: ſecũdũ ſolatium pertabulam poſſumus ſaluari. Quando do
mus ædificabatur poſt captiuitatem. Quotidie domus iſta xp̃i in pœnitentibus inſtruitur. Deniq; ñᷣ
dixit quando domus ædificata eſt: ne tanto uideretur fuiſſe præteritum: ſed ædificabantur. Vt quo/
„ —— 2òè ridie hoc fieri demõſtret. Hoc ĩterim diximus de animo noſtro: cæterum poſſumus & aliter dicere.
eke Iaaekin rr eP—Xαα fQ,†iuando eccleſia chriſti inſtruebatur poſt ruinam. Videamus ergo poſt iſtum titulum quid ſequa
te⸗ tur. Cantate domino canticum nouum. Fœlix pœnitentia. Licet rueris: tamen ſi egeris pœnitẽtiaz:
noua domus dei dicitut. Cantate domino canticum nouum. Noua domus nouum meretur canti
1. . = cum. Cantate domino canticum nouum. Cui cantate? CLCantate domino omnis terra.
Kers a ſey. 4 -A — . CSi de templo hieroſolymæ dicitur o iudeæ: quomodo omnis terra prouocatur ad laudem? Can
n) er tn5 tate dño oĩs terra.Iſte locus & iudæũ uincit & nouatianũ. Cãtate domino oĩs terra. Non hieruſalẽ:
ſed omnis mundus. Hic iudæus occiditur. Cãtate dño oĩs terra:nouatianus occiditur. Quomodo?
Dicit enĩ nouatianus. Sun aliqua peccata: pro quibus debem'agere pœnitẽtiã. Ac ſi dicat. De men-
TIe.. Ng = l. % datio: de piurio: de furto. Cæterũ qui fomicat fuerit: q homicidium fecerit: iſte agere non põt pœ/
—, * 26 peſſe f, ſele⸗, nitẽtiam. Audi ꝗd dicat. Cãtate domino oĩs terra. Oĩs aũt terra: & adultera ẽ & hõicida: & oĩa pec⸗ .
X. L. M/, a. a 4 cata terrena ſunt:ſi ãt uniuerſa pctã terrena ſũt:qᷓliacũq; pctã habneris age pœnitentiã & ſaluꝰ eris. .2
* Plat mt en CLantate domino ? benedicite nomint eius. “D äse
Nomen domini ſaluator eſt:ex eo quod in nobis factus eſt. Cantate domino. ’ð
CAnnuntiate de die in diem ſalutare eus. Q nid uult dicere annũtiate de die ĩ diẽ
ſalutare eius? Qui ſimplex eſt.ſic inte egit. Omnibuæ diebus laudate dominum: hoc eſt diei ſucce-
dat dies. Hoc eſt laudaſti hodie:lauda & craſtino. Videtur quidem ſenſus eſſe ſimplex: ſed mihi ui-
detur aliud ſacramenti latere. Annuntiate de die in diem ſalutare eius. Non poteſt laudari ſaluator
niſi in die. Debuerat enim dicere. Laudate dominum die ac nocte. Si de iſta die diceretur: debemus
enim dicere hoc ſecundum litteram: iuxta qd intelligimus. Si ergo in diem laudamus dominum:
jIterum in nocte laudare non poſſumus. Videte ergo quid dicat. Quandocũq; laudatis dominum:
ſemper illum in luce laudate. Non in tænebris peccatorum: ſed in luce uirtutum. Semper in anima
) tua :iol chriſti oriatur: ut ſemper in te naſcatur lumen tuum. Annuntiate de die in die ſalutare eius.
Pdaa en 4. —— ſr Dicamus & aliter. Duo ſunt dies: non tres: non quatuor: non quinq;. Duo ſunt dies: uetus
rrfehe et e el⸗s tæſtamentum & nouum: & in illo chriſtus lucet: & in iſto chriſtus lucet. Nolite eum tantum la-
udare in ueteri teſtamento: ne ſcitis iudæi. Nolite eum tantum laudare in nouo teſtamento:
ne ſcitis manichei. Laudate illum de die in diem: hoc eſt in ueteri & in nouo teſtamento: quæ duo
dies unam lucem faciunt. Propterea ſcribitur & in leuitico. Omne autem animal quod findit ungu
lam & ruminat.mundum eſt:hoc eſt ſi duas ungulas habet & ruminat munduam eſt. Si ergo unam
habet ungulam non eſt mundus.Iudæus habet unam ungulam: & propterea undus eſt. Mani-
cheus unam

Wre

e * X 4 O 4 5& l „ 2 2 — * ẽ le/ . 22 —errn ſ ATr 4 — — y, Tee Wcs 2 * ——†

— ———WWvUW

N

mC
—HZZ
Dewen⸗
nane⸗

un
APen

heiche
iſucce
minw
ſalvae
achem
Dminmmn
minom
mini
e eius.
:uetus
we
wento!
e duo
tnogt
O
M
nam

WꝘCommoueatur a facie eius vniuerſa terra. C Videte quid dicat. Cælum nò mo

C Secundum utiq; ut in melius commutetur.

Super Pſal. xxcv.

cheus nnam habet ungulam: & propterea ĩmundus ẽ. Et quia unam habet ungulam non ruminat
cibos ſuos: ſed id quod ſemel in uentrem miſerit rurſum educit ad guttur & ruminat illud & tenue
facit: ut qd groſſum fuerat rurſum tenue mittatur in uentrem. Hoc quidem pertinet ad ſacramenta
diuina dicere. Omne animal quod findit ungulam & ruminat mundum eſt. Iudæus unam unguli .l S= == .
Ihabet in unum enim tantum credit teſtamentum: & non ruminat. Legit enim tãtũmodo litteram S 2 —
& nihil conſiderat: nihil quærit intrinſecus. Eccleſiaſticus uero ungulas findit & ruminat. hoc eſt in- ke „. . P. N-
utroq; credit teſtamento: & in utroq; teſtamento ſæpe requirit. Et quodcũq; latet in littera: & ſpiri- * „ e .
tu profert. Hoc totum quare dixi:? Quia ſcriptum eſt: annuntiate de die in diem ſalutare eius. Pro- Cc Ge.? cl.dr ls
pterea & apoſtoli bini mittuntur: propterea non habemus unum oculum ſed duos. Propterea duæzaæz
habemus aures: propterea duas nares: propterea duo labia: propterea duas manus: duos pedes: Ni- —R
hil ĩ nobis unũ hẽmꝰ: nihil qd turpe ẽ. Et corporis nr̃i mẽbra duoꝶ teſtamẽtorũ ſacramẽta teſtätur r . A- eſſe-t
Afferte domino patrie gentium:afferte domino gloꝛiam ? bonoꝛzz. oor Wraem. eſle eſer.
De tẽplo hieroſolymæ dr:qd-ſibi nũc uult afferte dño patriæ gẽtiũ:afferte dño gloriã & honorẽ
Quãdo honoramꝰ dũm ĩ corpore nro:gloriatur dñs ĩ nobis. Afferte dño gloriã nomini eiꝰ. Glo/
ria ſerui gloria dñi ẽ. Qui uos recipit: me recipit. Fœlix ſeruus: ppter quẽ dominus gloriatur.
Xollite hoſtias ⁊ introite in atria eus. Q¶ Hoſtiam ſanctam: uiuam placen
tem deoi Tollite hoſtias. Vos ipſi afferte hoſtias. Quas hoſtias. Vos ipſi eſtote hoſtiæ: Virginitas:ho νρ.t el —ſl. 7
locauſtum chriſti eſt. Vniuerſa caſtitas ſiue in uirginitate:ſiue in uiduitate: ſiue in continentia. hoſtia
chriſti eſt. Rem nouam loquor hoſtiam caſtitatis ipſa portat. Tollite hoſtias & itroite in attia eius.
CAdoꝛate dominum in atrio ſancto eius. Video plura atria:uideo unum atriũ. Toll —

lite hoſtias & introite in atria eius. Ecce plura atria. Rurſum adorate dominum in atrio fancto eius. Wr eren - 14 e
lecce unum atrium. Videte ergo quoniam non poteſt de uno atrio uenire ad plura atria: ſed de plu- ͤ,„ = 4 — †LPa ß EA
rimis atriis uenit ad unum atrium. Vultis ſcire hoc ipſum myſterium? & ĩ alio loco negotiator ille 4 4.
qui habebat plurimas margaritas: uendidit plures ut emeret unam: & in michea dicitur: ſtate inqt ĩ „ Ae r⸗
uiis dñi: & inquirite inquit uiam domini. Niſi ſteterimus in uiis plurimis: unam uiam inuenire non
poſſumus. Quæ ſunt iſtæ margaritæ plures? Quæ ſunt uiæ plures? Quæ ſunt iſta atria plura. Vtin
nueniamus unam margaritam: & unam uiam: & unum atrium? Abraham iſaac & iacob moyſes leſu
naue eſaias hieremias ezechiel: duodecim prophetæ dauid ſalomon fuerunt atria: hoc eſt atria nia hef ekn Pr =g!

ſunt. Primum in illos itramꝰ: & de illis atriis poſtea uenimus ad atri euãgelii ubi inuenitur ps. 2. „1. C(5 re- A

Ar — rn, 4

ueatur a facie dei: ſedquicũq; terrenus eſt ille reſpicit dominum & cõmouetur & tremeſcit.
Bicite in gentibus quia dominus regnauit. l
Niſi terra cõmota fuerit: & a ſua terrena opera receſſerit. dñs non regnabit in gentibuus.
Etenim coꝛꝛexit oꝛbem terre qui non comonebitur. CNuũquã corrigitur: niſi qd ãte
rectum fuit & poſtea deprauatum eſt. Sic igitur & nos & omne humanum genus naturaliter intel-
lIigit deum. Nullæ enim gentes ſunt: quæ naturaliter non iĩtelligant creatorem ſuum. Licet enim la ₰
pides & ligna uenerentur: tamen intelligunt aliquid maius eſſe quam ipſi ſunt: & in errore ſuo indi . ſl Se⸗
cant ſe habere ſapientiam. Hoc eſt: nulla gens eſt: quæ naturaliter non intelligat deum. Deniq; gen c& S=
tiles idola colunt: hoc eſt lapides & ligna uenerãtur: & ſi forte rixam feceriĩt & ſic iuramentum aliqd
inter illos nenerit:non dicunt lapides iſti uident. ligna uident: ſed deus videt & deus audit. Videte
ergo quid dicat. Etenim correxit orbem terræ qui non cõmouebitur. Ideo uenit xpᷣs & correxit ge — 3
nus humanum: qd ante fuerat deprauatum: ut in ætemum non moueatur. Crux enim ipſius: colůò rhe E 5 Nre
na eſt generis humani. In ipſa columna ædificata eſt domus eius. Ego crucem dico: non lignum: P-& raſſenes) Ecet
ſedpaſſionem. Cæterum crux iſta & in britannia eſt: & in india eſt: & in uniuerſo orbe terraruum.
Deniq; quid dicat & in euangelio:niſi tuleritis crucem meam && quotidie ſequuti fueritis me. Vide
te quid dicat. Niſi anima ueſtra ita ad crucẽ fuerit præparaꝶ ſicut mea fuit pro uobis: mei diſcipuli
eſſe non poteſtis. Fœlix qui crucem & reſurrectionem & locum natiuitatis chriſti: & lIocum aſcen /
ſionis portat in pectore ſuo.Fœlix eſt qui bethleem habet in corde ſuo in cuius corde chriſtus quo erhlee 4. —- p
tidie naſcitur. Deniq; quid dicitur bethleem? Domus panis. Simus & nos domus panis: eius qui de
cælo deſcendit. Quotidie nobis chriſtus crucifigitur. Nos mundo crucifigimur: & chriſtus in nobis
crucifigitur. Fœlix eſt in cuius corde quotidie chriſtus reſurgit: ſi quotidie pro peccatis ſuis etiam le
uibus agit pœnitentiam. Fœlix eſt qui de monte oliueti aſcendit ad regna cælorum: ubi ſũt oliuæ
domini uberes: ubi lumen chriſti naſcitur: ubi ſunt oliuæta domini. Ego enim quaſi oliua uberis ĩ
domo domini. Accendamus ergo & nos Iucernam noſtram / iſta oſiua:& ſtatim cum chriſto ibi
mus ad regna cælorum: Etenim correxit orbem qui non cõm ebitur: qui prius ꝓ peccatis tortuo
ſus erat.ludicabit populos in æquitate.De futuro hoc iuditio dixit: in quo iterato adueniet iuchca/
re de uiuis & mortuis. ¶MLetentur ceiii. C Apoſtoli uel reliqui ſancti.
CExrultet terra. CCorpora ſcilicet cæleſtia. ?JZMẽ
CMoueatur mare ⁊ plenitudo eius oꝛbis terrarum ⁊ vniuerſi qui habitant in eo.

S

( Bwrne —Wor klinoe, .

gegie g

OD

6

4

—x̃'RSR5αρe-—

CBaugebunt campi ⁊ omnia que in eis ſunt.

CAnimæ ſanctæ & præſertim uirgines quæ diuerſis florum ſuauitatibus pollent. “

.

CTunc exultabunt omnia ligna ſiluarum a facie domini.
COQuia non ſunt obnoxia combuſtioni. Quoniam uenit primo aduentu ad redimendum.
CAQuoniam venit iudicare terram. lIterato ad iudicandum.
CJudicabit oꝛbem terrarum in equitate:⁊ populos in ueritate ſuaag. ?DðUMW
Vt peccatores ſubdat pœnis: iuſtos præmiis muneret æternis. Qui nobis timorem nominis ſui
tribuens: præſtare dignetur ut in illo tremendo iuditii tempore non collocemur in ſiniſtro nume/
ro:q nos redẽptos e ſaguine cõſitemur: ip̃i gloria cũ æterno pfr̃e & ſpũ ſctõ ĩ ſæcula ſæculoꝶ amẽ
CIpfſi Dauid quando terra eius reſtituta eſt i.
C PSALMVS. XCVII.
Egimus in regum & paralipomenon libris quoniam dauid bellicoſus uir fuit: & uniuet-
B ſas gentes in circuitu ſubiecerit & in ſuam redegerit poteſtatem. Hoc interim ſecundum
litteram intelligamus. Hoc modo pſalmus dauid quem cecinit domino. quando uictis
☛aduerſariis reddidit terræ ſuæ: hoc eſt iudeæ pacem. Hoc ſecundum hyſtoriam. Cæteruz
ſi dauid interprætatur fortis manu: fortis autem manu nemo eſt niſi ille qui nicit omnes gentes no
ſter dauid: ad quem clamabant demones. Quid ueniſti torquære nos ante tempus fſili dauid? Iſte
pſalmus ab eo compoſitus eſt: quando conſtituta eſt eius terra. Et egregie dixit quidam: quoniam
terra iſta quæ conſtituitur corpora noſtra ſunt. Vere enim eo tempore debemus cantare domino:
quando terra noſtra cõpoſita eſt. Dicamus autem nos & aliter. Nõ enim nocet: ſi aandem rem duo
bus & tribus modis intelligamus. Scriptum eſt enim in ſalomone. Aſſumes inquit eam in tabu-⸗
la cordis tui tripliciter. Non nocet diuerſum aliquid dicere: cum uno ſpiritu dicitur. Quando ter-

r a eius conſtituta eſt. Terra iſta antequã dauid noſter omnes uincerer non habebat pacem: ſʒ ubiq;
x. „2 al.n ſaſſan e Ae erat diſcordia. Alia gens colebat iouem: alia mercurium: alia jiunonem: & omnes gẽtes diuerſa ido 6
Xr Hlyan. ſſe I=. OIa habebant. Vexillum crucis eleuatum eſt: & omnis terra conſtituta eſt. 6
PE QOminus regnauit exultet tera. Vniuerſa & omnis orbis ꝗq de/
monibus & idolis fuerat ante ſubiectus: deo noſtro regnante lætetur. Dominus regnauit .
Dominus creator qui uos fecit ipſe regnauit. O uos qui ante ſubiecti eratis ſub dominio G
EEdiaboli: nunc ſubiecti eſtis ſub domino creatore. n
Cretentur inſule multe. Bene dixit de animabus noſtris: quæ uariis cogi ſ
tationibus quaſi uariis hinc inde tunduntur fluctibus. Nos autem dicamus & inſulas eccleſias. De- G
niq; dicitur & in alio loco. Conuertentur ad me inſulæ multæ. Vultis ſcire quoniam inſulæ dican/
, „ tur eccleſiæ? Dictum eſt in propheta: ex perſona domini. Loquere inquit habitatonbus inſulæ hu- i⸗
S 13 . d. — RAIius. Lætentur inſulæ multæ. Quomodo enim inſulæ in medio mari poſitæ ſunt: ſic & hæc eccleſia
p, quaſi in medio mari ſæculi iſtius poſita eſt: & ita perſequutionibus quaſi diuerſis tunduntur flucti- i
bus. Verum iſtæ inſulæ: tunduntur quotidie ſed non ſubruuntur. In mari quidem ſunt: ſed habent C
fundamentum chriſtum: qui moueni non poteſt. MMl 4 1
CANubes ⁊ cali. Ego puto nubem iſtam eſſe de qua dicitur in euan ſi
gelio.Et operuit inquit eos nubes lucida:eo tempore quando tranſformatus eſt dominus: & apo/ C
Eſtoli ceciderunt: & operuit eos nubes lucida. Ego puto iſtas eſſe nubes quibus mandauit dominus C
ne pluant ſuper iſrahel imbrem. Ego puto iſtas eſſe nubes: de ꝗbus in alio loco dicitur. Veritas tua C
nſq; ad nubes Veritas domini illa quæ dicitur in euangelio. Ego ſum uia & ueritas & uita. Veritas C
dei chriſtus eſt. Veritas domini uſq; ad nubes:apoſtoli ſunt & prophetæ.Iſtis mandatum eſt:ne plu
Hant ſuper iſtael ĩbrẽ. Ex quo enim ſecundum hyſtoriam quod ſcriptum eſt ĩ ibro iudicum: uellus il
lu ſiccatum eſt: pluuia in uniuerſo orbe diſcuriit. Quod dicitur hoc eſt. Iſrahel ſiccatus eſt: & plu/ 8
uia ſuper omnem orbem diſcurrit. o ðWM C
¶Nubes ? caligo in circuitu eius. CCCDominus uenit in ægyptum ſuper nubem
leuem. Videte quid dicat. Dominus uenit atq; ſaluator in ægyptum iſtam in qua nos ſumus: in lo- C
a.. . 4 = 4. es tænebrarum ubi pharao eſt dominus uenit. Non uenit niſi in nube leuj. Nubes iſta leuis quæ C
ee e ene t Arent eſt: Videtur mihi ſancta maria nullo humano ſemine prægrauata. Iſta nubes leuis uenit in mundũ ea. c
& ſecum portat mundi creatorem. Et quid dicitur ibi in efaia? Dominus uenit in ægyptum ſuper E⸗ in

CSt caligo in circuitu eius. Q¶ ¶e Hoc eſt & myſte ria in circuitu eius. Propterea

lnubem leuem: & conftingentur idola ægypti. Cõmota ſunt & concuſſa atq; deſtructa. Nubes iſta m
eſtruxit ſerapium in alexandria. Non imperator homo mortalis: ſed nubes iſta quæ uenit in ægy
ptum. Nubes & caligo in circuitu eius. Diximus de nube: dicamus de caligine. Dominus in caligi-
ne eſt. Dominus aut in lumine eſt: aut in caligine. In lumine incipientibus eſt. Incipientibus
Hentm ſimpliciter loquitur: qui uero perfecti ſunt: illis myſticæ loquitur. Deniq; apoſtolis non
Aoquebatur quaſi tutbis: ſed intrinſecus loquebatur. Et quid dicit? Qui habet aures audiendi
audiat. Ergo hoc eſt quod dicit.

dicitup& in exodo. Et omnis inquit popul ſtabat deorſum: moyſes aũt ſolꝰ ingrektus en moms

CAlluxerunt fulgura eius oꝛbi terre:vidit ⁊ commota eſt terra.

tatẽ ꝗa uos ĩ regno ſuo adſciuit. Qui nobis pᷣſtare dignetur: ut eiꝰlumiĩe nr̃is cordibꝰ oriẽte merea/

Super Pſal. xxcvii.

ſyna in caligine. Non enim poterat omnis populus dei ſcite myſteria:quæ ſolus poterat noſſe mop
ſes. Dicitur de deo. Poſuit tænebras latibulum: s ð,
Juſtitia ⁊ iuditium coꝛꝛectio ſedis eius. CQuid uult dicere correctio ſe d⸗ A.⸗ 44. 4.
dis eius? Debuit dicere:ſtabilitas ſedis eius:. Quando ergo dicitur correctio ſedis eius: oſtenditur qd
cũq; corrigitur prauum fuiſſe antequã corrigeretur. Iuditium ergo dei ante
dum: quaſi prauum uidetur. Nunc uidetur iniuſtum: & prauum eſſe iuditiu
homines ditantur & ſancti pauperes ſunt: nonne uidetur iuditium dei eſſe
uenerit ad iudicandum ut reddat unicuiq; ſecundum opera ſua
eius. Deniq; uultis ſcire quia de die iuditii dicitur?
CIgnis ante ipſum pꝛecedet. . M CIgnem iſtum: qui ſanctus eſt non ti-
meat: qui peccator eſt timeat. Ignis iſte ſanctos purgat peccatores conſumit. Ignis ante ipſum præ-⸗
cedet. Qui facit angelos fuos ſpiritu::& miniſtros iuos ignem ardentem. Ego puto iſtos eẽ i gnes
hoc eſt angelos eius. Iſti ergo angeli hoc eſt ignis eius præcedent ante eum. Iſti angeli quos conſu
munt:? Quicũq; eſt lgnum fœnum ipnla Cn autem aurum argentum eſt & lapides ptioſi mit/
titur quidem in ignem: ſed mundior inuenitur.
CAlluxerunt fulgura eius oꝛbi terre. CDicunt philoſophi: quod fulgura ex nu
bium colliſione generentur. Niſi enim prius ſonitus auditus fuerit: fulgura non proſpitiuntur. Ho
dicitur & de lapide ignatio. Qui miſi colliſus fuerit: medius ignis non egreditur. Hoc diximus ſecũ
dum hyſtoriam: & paruulis adhuc loquimur. Diximus ergo naturam rerum: ut ex natura reruz; ſpi
rituale aliquid proferamus. Lapis qui uulgo uocaturignatius: ſi ſolus eſt. ignẽ nõ põt mittere. ſin/
autem cum alio lapide colliſus fuerit medius ignis excutitur. Fac mihi eſſe nubem hieremiam: eſa . . „ 4
jam heliam: nubem autem & paulum & petrum & cæteros apoſtolos. Iſtæ ergo nubes quando col c-,‚e rer tee . e
liſæ fuerint inter ſe:mittunt medium ignem: & lucet orbi terræ. S er. — Eet ”U

— —
quã ueniat ad iudican-=- P4 Dr 7 N—N
m. Quando enim iniꝗ
prauum. Quando auteʒ P. epes, :g.
leo tempore quaſi corrigitur ſedes? 24—t,

Terpt er e Ppde

C

CApoſtolorum fulgura alluxerunt in toto orbe terrarum. Cõmota eſt. Illi loquebãtur & tonitruũ
uocis eorum uniuerſus mundus audiebat. Duo habebant pariter. & grandem uocem: & ſpylendidio⸗
ra fulgura. Hæc fulgura credentes illuminabant: non credentes comburebant-
CMontes ſicut cera fluxernnt. CMihi uidentur iſti montes eſſe de-
monum poteſtates. Siue certe mõtes ſupbi ꝗq; hoĩes.Ignis iſte ñ cõſumit hũiles: ſed qcũq; mõtuo
ſi ſunt. Deniq; qñ fulgur emittitur: difficile illos pcutit ꝗ ĩ ualle ſũt: ſed ſemp illos ꝗq in monte ſunt.
Annuntiauerunt celi iuſtitiam eius. QAOIſtti ſunt cæli: de quibus & in octauo
decimo pſalmo dicitur. Cæli enarrant gloriam dei. Cæli annuntiant iuſtitiam eius: terra non annu;
tiat. Quicũq; cælũ eſt:nõ timet iuſt deũͥ. Quicũq; de cælis ẽ:non timet eius annuntiare iuſtitiam.
Quicũq; ſanctus eſt & cælum eſt: iſte iuſtum deum non timet. Peccator autem miſericordem quæ-
rit deum. Annuntiauerunt cæli iuſtitiam eius: euangeliſtæ ſcilicet.
CEt uiderunt omnes populi gloꝛiam eius. CQuisa etiã ꝗbus nõ ẽ annũtiatũ de eo ĩ/
rellexerunt deum in carne uemſſe. Cõfundantur oẽs ꝗ adorãt ſculptilia: qd gloriãtur ĩ ſimulachris
ſuis. Vt dũ in ſpe uana confunduntur: ad illam ueram ualeant peruenire. ”M
Adoꝛate denm omnes angeli eins. Annuntiate res regni illius.
CAuclinuit ⁊ letata eſt ſyon. Eccleſia quæ gloriam eius ſpeculabatur.
CEt exultanerunt filie iude. Waaima confeſſorum.
CPꝛopter iuditia tua domine· CQCQC( Quia cuſtodierunt ea.
Quoniam tu dominus altiſſimus ſuper omnez terrã.nimis ſupexaltatus es ſuper oẽs deos.
CEt nõ ſolũ ſup deos:ſed etiã ſuper cælos cælorum. ¶ MQOu qiligitis dñm.
COQui ſolus eſt bonuus. CCOdite malũ. ¶᷑öDiabolũ.
CCuſtodit dominus animas ſanctoꝛum ſnorum:de manu peccatoꝛis liberabit eas. CNe
eis aliqd noceat: C Zux oꝛta ẽ iuffo. C Xps refulget ĩ corde ei ꝰ*. C Et rectis coꝛde letitia.
COQuia quem expectabant cernere meruerunt.
Letamin inſti in domino:⁊ conſuemini memoꝛie ſanctitatis eins: CQ uia eũ i recti cor
dis lumiĩe cõtẽplamini: iugiter collaudate uel ſctĩtatẽ eiꝰ:qa uobis memor fuit ut ſdĩſicaret. Vel pie

mur ab eo de pᷣſentibꝰerui: cuiꝰ ſumus baptiſmo a noxiis originalibus liberati. Ip̃ĩ. gloria cum æter-
no patre & ſpũ ſancto in ſæcula ſæculorũ amẽ. CNonageſimPſeptimꝰpſalmꝰuocèẽ ꝓphetæ
cõtinens:potentiam narrat dominici noĩs ac uirtutis. Pſalmus Banid.
HFAntate domino canticum nonum. Canticum norum eſt dei bli?
RcCcrucifixus: qd nũquã auditum fuerat. Noua res nouum habeat canticum:
CLantate domino canticnm nounz. UHõ qdẽ ẽ ꝗ paſſus ẽ: ſed uos cantate
urm do. Paſſus ẽ qdẽ quaſi hõ: ſed ſaluauit quaſi deꝰ. Cãtate dño cãticũ nouũ. Cãticũ nouum
mereamur nomẽ nouũ. Propterea di & alibi: & uocabitur ĩquit nomẽ nouũ. Nouũ nomẽ: nouum
meretur cãticũ.& ĩ apochalypſi dẽ ꝗ uicerit inquit:dabo ei calculum & nomẽ nouũ ſcriptũ ſup eũ.

KKk iiii

W 7. n R

Nomèẽ nouũ xpᷣianorũ c. Caãtate dno. Quare Qid enĩ fecitꝰ Quate eni nouũ mereatur caticù?
Cm̃ mirabilia fecit. CSigna fecit in iudæis: paraliticos ſanauit. Leproſos purgauit mor-
/tuos ſuſcitauit.Hoc & alii fecerunt prophetæ. Vertit panes paucos in plures:& pauit infinitũ popu-/
ilũã.Hoc fecit & heliſeus. Quid ergo ſecit noui ut mereatur nouũ cãticũ? Vultis ſcire ꝗd nouù fece/
T=. P X* fer AſI rit deꝰ? Quaſi hõ mortuus ẽ:ut hoĩes uiuerẽt.Filius dei crucifixus ẽ: ut nos leuaret ad cælũ. Quo-
Arad Mor„ r SC niã mirabilia fecit. Vultis ſcire qm̃ mirabilia fecit? Filius uiduæ iacebat ĩ cenaculo: uenit heliſeus &
7 & Cötraxit ſe: & os ad os poſuit: & manus ad manꝰ: & pedes ad pedes. Si enim expãdiſſet ſe: ñ reuerſus
Tyr. raſſwanmeg „. eſſet filius uiduæ. Ideo ſe cõtraxit: ut uiuiſicaret. Cũ eſſet in forma dei: ideo accepit formam hoĩs: iõ
tpe-ſie hahſer E Lo ſe contraxit ut nos faceret altiores. ¶ Saluauit ſibi dextera eius.
Quod dicit hoc . Saluauit hoĩes: Nõ alienũ: ſed ſuũ opꝰ. hoc ẽ qd fecerat ſibi.ſibi ipſe ſaluauit. Fe
cerat hoĩem ĩ ſalutẽ:q uitio ſuo perierat.l ſte mortuꝰẽ:ut ſaluaret ſibi hominẽ dextera ſua. Dextera
hic pro uirtute ponitur: & brachium pro roborre. CEt bꝛachium ſanctum eius.
CLicet & brachiũ & dextera xps dicatur: dextera dñi fecit uirtutẽ & brachiũ diñi cui reuelatũ ẽ: ta-
men qm̃ hic de xpo dicitur. C Motom fecit dominus ſalutare ſuum. CNon dixit
oſtendit ſed notũ fecit. Quod dicit hoc ẽ. Qui ante nouerãt deũ & ſuo uitio obliti ſũt. Ergo deꝰ ue
. „ „ niss ſua gratia hoc qd pdiderãt maniſeſtauit eis. Ergo qd dicit illũ quẽ nouerat adã: quem nouerat
enet e ſeth:iquẽ nouerat enoch: qui ĩuocauit dñm & ſperauit in eũ: & nouerat noæ & poſtea oblitũ fuerat
huüanũ genus: uenit iterũ in mũdũ: ut hoĩes qui poſtea obliti fuerãt poſtea cognoſcerẽt. Notũ fecit
dñs ſalutare ſuũ. In hebraico legitur. Notũ fecit dñs ieſum ſuũ. Vbicũq; enim ſaluator diciturii he-

X

1 braico leſus ponitur. ¶ Iũnn conſpectu gentiũ reuelanit iuſtitiqꝗ ſuã.
Nor. welz = ee —. Nedquã in ſola iudæa:ſed ĩ cõſpectu gẽtiũ.Iuſtum enĩ erat:ut ſaluator ſaluaret creaturã ſnã. Re

4 fE 1. r uelauit iuſtitiam ſuam: quæ in credulitate hominum fuerat obſcurata.
. ” CRecoꝛdatus miſericoꝛdie ſue. CConcluſit omnia ſub pedibus:ut omnibus miſereatur
. Re⸗ erHẽ WEt verttatẽ ſuã domui iſrahel. C Miſericordiæ recordatur ueritatem ĩplet. Recordat eſt

Ove .2S r * P--l S miſericordiæ ſuæ. hoc eſt in gentium opulũ.Et ueritatem ſuam domui iſrahel. Hoc ope cõplens
= errrr qd patriarchis promiſerat. Viderũt oẽs ſines terre ſalutare dei noſtri.
c Nõ ſolus iſrael uidit & iuda:ſed oẽs fines. Simulq; ſecũdũ myſticũ intellectũ fines terræ. Quãdiu
medio terræ ſumus: deũ uidere nõ poſſumus. Quãdo ergo quaſi relinquimꝰterrã & ĩ ſũmitate ſu
mus: tũc meremur uidere deũ. Vultis ſcire quomodo fines terræ uideãt deũ? Legimus in ezechiele:
””è”M & rotæ ingꝗt ille quæ uoluũtur dicebatur eis: gel gel. qd dicitur reuolutio. Gel enim uolutio. gel gel
3* ePre 5e1 6 reuolutio. Rotæ ergo illæ audiũt reuolutio. Quoniã rota ꝗᷓſi paruo quodꝗ ſpatio terrã tãgit: & to
ta feſtĩat ad cælũ.Iõ dr̃ & ĩ alio loco. Scti lapides uoluũtur ſup terrã.Et qd dr ĩ ezechiele? Quocũq;
ĩquit ĩbat ſpũs:illuc ſequebãtur & rotæ. & nos ſequamur ſpm ſem̃: ut dicamur rotæ: & qd dr ibi⸗
& nõ ĩqt ibãt retrorſũ: ſed ſemp ibãt añ ſe. Simuiq; cõſiderate ꝗd dicat. Nõ ĩqꝗt reuertebãtur: ſʒ ſẽp
añ ſe ibãt. Præteritorũ enĩ obliuiſcebãtur: ad priora ſe extẽdebãt. & plena erant ĩꝗt oculis. Oĩa eniʒ
rotaꝑ& iſtaꝑꝶ plena erãt lumine dei. Nõ ẽ iſtitẽporĩs ut de rotis: & de cherubin & de aĩalib ezechiel
diſputemus:⸗ ¶ CNubilate deo ois terra. 6
Non ſolum iudæa:ſed omnis terra iubilate domino. Signa mittite uictoris exercitus:
vaA. CCãtate ⁊ exultate ⁊ pſallite. CCantate cogitatione:pſallite uero hoc ẽ omnibꝰ mem

Omnes cordæ ueſtræ uocales ſint. Nõ pòt eſſe cythara ſi una corda deſuerit. Quid tibi pdeſt ſi ſis ca

2260 ſoro) 4r W

Xt r-de — pe ruptam? Si una corda defuerit: perfectus cytharæ ſonus eſſe non poterit.
2 ¶ In tubis ductilibus ⁊ voce tube coꝛnee. CLegimꝰĩ numerorũ libro:duo genera eẽ tu-
baꝶe. Vnũ geneẽ tubaꝶ ductile ex argẽto: aliud eẽ genꝰtubaꝶ corneag. Ergo hic utrũq; dr.In tu/
bis ductilibꝰ& uoce tubæ corneæ. Qud dr hoc ẽ. Tuba ductilis ex argẽto: ſermo dei eſt: & eloquia

dñi eloquia caſta: argẽtũ igne examiĩnatũ:purgatũ ſeptuplũ. Rurſum in uoce tubæ corneæ: hic re/

c. Erexit cornu ſalutis nobis. Et ĩ alio loco ſcriptũ ẽ.In te inimicos nr̃os uẽtilabimꝰcornu.Ergo ui/
— tea 1- her 6-— .⸗ n,lete hic quid dicat. Duas habetote tubas: & argẽteã & corneã. Argẽteã: ut habeatis ſerm onẽ .Cor⸗-
1 -vi- i P.- 4 neã:ut habeatis uirtutẽ. Vultis ſcire qm̃ cornu ſemp ĩ bonã partẽ ponitur? Legim“ in leuitico. Nul
lũ aĩal offeratur:niſi qdcũq; cornutũ ẽ.Tria genera aĩaliũ offerũtur. Bos q cornu habet: & aries qui
cornu hẽt:& hyrcus ꝗ cornu hʒ. Sine cã putas dr̃iut nullũ offeratur aĩal niſi qd cornutũ ẽ?&τ nos er
go quãdiu hẽmus cornu meremur uictima eſſe dei. Si autem cornu noſtrum fuerit excuſſum: quaſi
debiles ſumu?: & inter ſacerdotes dei uenire non poſſumus:.
CMoueatur mare ⁊ plenitudo eius. “
tentur in dulces. Deniq; & mirra mutata eſt: & facta eſt in dulcem ſaporem. Aquam illam amaram
non fecit aliud dulcem: niſi lignum crucis quod miſſum erat in eam. Mihi uidetur amarum mare:
Lex eẽ moyſi. Hoc eſt quod dicitur mirra. hoc eſt amara. Hæc amara aqua legis ueteris accepit li/
gnum crucis: & effecta eſt dulcis: 5
=ðDWU CFlumina

i e A.5 - g, 1, bris ueſtris. Pſallat manus in elemoſyna:pſallat pes uadens in opere bono. Pſallite dño in cythara.
“ E veorrb.
.

Wrr eri) Ir ete S ſtus:ſi ſis largus in elemoſyna:& inuidioſus ſis? Quid tibiꝓdeſt ſi ſex cordas ĩtegras habueris: & unã

gnans inducitur uir dei. In ſcripturis proprie cornu ꝓ regno dicitur & pro potẽtia:ſicut ibi ſcriptũ

CMoueatur mare:& amaræ aquæ mu

euggnc 4
1

—,0v
B — ———U -—,

— 22 — —

n.
ni

H
ni⸗
w⸗
i
Vl

e
uſ

mu
tam
ate⸗
,

— *

datur:ſed ope. Non audit uocẽ: ſed opera. Flumina plaudent manu ſimul. Propterea dicit & ipſe in

Ominus regnauit iraſcantur popni.

”M

—,— 9
N D

Huper Plal. xcviii. ⸗

CSFlumina plaudent mann ſimul. WIlInterrogemus iudæos qui ſcdm lIitteram in/
telligunt. Flumina uentrem hnñt flumina uoces habent: flumina pedes hñt flumina manus habent.
Dicat aliquis. Non eſt ſcriptũ de uentre:de pedibus. Sed dico tibi ex uno mẽbro intelligimus. & cæ
tera: Non.n.poſſumus intelligere manus:ſine pedibus: ſine uentre: ſine membris cæteris. Flumina
Eiaudent manu ſimul. Flumina quæ bibere de fonte Ieſu. Me inqt dereliquerunt fontẽ aquæ uiuæ X
lumina ipſa de fonte chriſti currunt. Ille fons eſt: nos flumina ſumus. ſi amen meremur eſſe flumi NL
na. Chriſtus fons eſt: ſancti flumina ſunt. Qui autem inferiores ſunt: riuuli ſunt. Alii uero torrentes r erre
ſunt. Qui ſunt tortentes? Qui ad horam habent aquas: & temptatione ueniente ſiccantur: Fluminnz
laudent manu ſimul. Non eſt unum flumen: plura ſunt flumina. Quot ſancti ſunt tot & flumina ) r f Wre
unt. Sed iſta flumina non hñt inter ſe diſſenſioneʒ. Qm̃ ſunt flumina xpi:propterea hnt inter ſe cõ 1, 22.l.
cordiam. Flumina plaudent ſimul manu. Plaudent quia opa ſanctoꝶ laus dei eſt. Xp̃s non uoce lau A4., 1-=e= ;

—
„ X

euangelio. Qui ſitit neniat & bibat: & fluent inquit flumina de uentre eius. M
Montes exultabunt in conſpectu dñi. Quid ſimile flumina & montes? Sed
quoniam de perfectis ſanctis dicit. non dixit riuuli plaudent manu ſimul: ſed flumina plaudent ma
nu ſimul. Videte ordinem. Moueatur mare & totus orbis. Flumina plaudent manu ſimul. Montes
nihilominus: qui ad ſummam iuſtitiam peruenerunt. Dicam & aliter. Moueatur mare: qd ante fue-
rat in monte: moueatur in aduentu chriſti. Moueatur mare iam diximus: hoc eſt lex moyſi. Flumi- .*
na plaudent manu ſimul hoc eſt prophetæ. Montes exultabunt a conſpectu domini:hoc eſt a poſto
li. Quoniam uenit iudicare terram. Nequaquam uenit humilis tantum in carne: ſed glorioſus ue/
nit in maieſtate ſua. CQuoniam venit iudicarè terram.
CNon dixit perdere:ſed iudicare uenit. Iudicare: ut zizaniam ſeparet a frumento. Venit ut piſcicu
los malos ſeparet a bonis (Iudicabit orbem terrarum in iuſtitia: & populos in equitate) Iuſtitia po
nitur & equitas. Si iuſtitia ponitur & poſtea equitas propterea dicitur quod pra
uum rectum ſiat. Cui ſit gloria in ſæcula ſeculorum. Amen. MV
VPſalmus Bauid. C Nonageſimus octauus pſalmus nocem continet prophe-
tæ ſacerdotis domini cõmonentis ad dei omnipotentis gratiam referennaam. =

W Tres pſalmi idem habent principium: nonageſimus ſecundus. & nonageſimus ſex ð
tus: & nonageſimus octauus. Sed cum idem habeant principium in uerſiculo: in fine la, prlr S, I Pn
diuerſi ſunt. Quomodo enim dicit: In nonageſimo ſecundo. Dominus regnauit de N. n 4 „. a!
corem indutus eſt. In nonageſimo uero ſexto dominus regnauit exultet terra: in no-
