detur ex ſuperioribus alius ſenſus eſſe ꝗ dicitur: & non ad uirginalia corpora: ſed ad omne homi⸗/
num genus compatatio pertinere. Sicut enim duo in agro: & duæ molentes: duos ſigniſicat po/
H ee

SDiber Quartus.

pulos chriſtianorum & iudæorum: ſiue ſanctorum & peccatorum:qui in eccleſia conſtituti:uiden/
tur quidem & ipſi.arare & molere: ſed cuncta in hipocriſi faciunt:ſic & nunc decem uirginibus oẽs
homines complectuntur: qui uidentur deo credere: & applaudunt ſibi in ſcripturis ſanctis: tam ec-
cleſiaſticos ꝗᷓ iudæos atq; hereticos: qui idcirco omnes uirgines appellantur: quia gloriantur in
unius dei noritia: & mens eorum idolatriæ turba conſtuprat᷑:oleum habentes uirgines: quæ iux/
ta fidem & opetibus adornantur. Non habent oleum: quæ uidentur ſimili quidem fide dominum
confiteri: ſed uirtutum opera negligunt. Poſſumus quinq; nirginee ſapientes: & ſtultas quinq; ſen-
ſus interprætari: quorum alii feſtinant ad cæleſtia: & ſuperna deſiderant: alii terrenis fecibus inhian
tes. fomenta non habent ueritatis: quibus ſua corda illuminent: de uiſu & auditu & tactu ſpecialiter
dictum eſt: quod uidimus quod audiuimus: quod oculis noſtris perſpeximus. & manus noſtræ pal
pauere. De guſtu. Guſtate & uidete quoniam ſuauis eſt dominus. De odoratu. In odorem un-
guentorum tuorum currimus. & chriſti bonus odor ſumus.
oꝛã autẽ faciente ſponſo:doꝛmitauerunt oẽs ⁊ doꝛmerunt.
E Non enim parum temporis inter priorem & ſecundum aduentum domini prætengreditur.
Omnes dormitauerunt ideſt mortuæ ſunt: quia ſanctoruʒ mors. ſomnus appellatur. conſequenter
autem dicitur: dormierunt ꝗa poſtea ſuſcitandæ ſunt.
Wedia autem nocte clamoꝛ factus eſt:ecce ſponſus venit exite obuiaʒ ei.
CSubito enim quaſi intempeſta nocte & ſecuris omnibus: quando grauiſſimus ſopor eſt per an/
gelorum clamorem: & tubas præcedentium fortitudinum chriſti reſonabit aduentus. Dicamus ali
quid quod forſitan lectori utile ſit. Traditio iudæorum eſt: chriſtum media nocte uenturum in ſi/
militudinẽ ægyptii temporis: quando paſcha celebratum eſt: & exterminator ueni t: & dñs ſuper ta
bernacula tranſiit: & ſanguine agni poſtes noſtrarum frontiũ conſecrati ſunt: unde reor & traditio
nem apoſtolicam pertraliſſe in die uigiliarumn paſcæ ante noctis dimidium. populos dimittere nõ
liceat: expectantes aduentum chriſti. Et poſtquam illud tempus tranſierit: ſecuritate præſumpta fe/
ſtum cunctis agentibus diem. Vnde & pſalmiſta diccoat. Media nocte ſurgebam ad conſitendum
tibi ſuper iudicia iuſtificationis tuæ.
CTunc ſurrexerunt omnes virgines ille ⁊ oꝛnanerunt lampades ſuas.
Omnes uirgines ſurrexerunt & ornauerunt unaqueq; lampades ſuas: ideſt ſenſus in quibus oleũ
ſcientiæ recipiebant: ut haberent opera nirtutum: quæ ante uerum iudicem refulgerent.
C Fatne autem ſapientibus dixerunt:date nobis de oleo veſtro: quia lampades noſtre extin⸗
gunur. CQuæ lampades ſuas quæruntur extingui: oſtendunt eas

ex parte lucere: & tamen non habent lumen indeficiens: nec opera perpetua. Si quis igitur habet

animam uirginalem: & amator eſt pudicitiæ: nõ debet medioctibus eſſe contentus quæ cito exole
ſcunt: & exorto caumate ateſiunt: ſed perfectas uirtutes ſequatur: ut lumen habeat ſempiternum.
Reſponderunt pꝛudentes atqʒ dixerunt:ne foꝛte non ſufficiat nobis ⁊ vobis.

C Hoc non de auaritia: ſed de timore reſpondent. Vnuſquiſq; enim pro operibus ſuis mercedeʒ re-

cipiet: neq; poſſunt in die iudicii aliorum uirtutes aliorum uitia ſubleuare. Et quomodo tempore

babyloniæ captiuitatis: hieremias peccatores iuuare nõ potuit: & dicitur ad eũ ne oraueris pro po/

pulo iſto:ſic formidoloſa erit illa dies: cum unuſquiſq; pro ſemetipſo ſollicitus erit.
CIte potius ad nendentes ⁊ emite vobis.
Venditur hoc oleum & multo emitur prætio: ac difficili labore conquiritur quod in elemoſynis
cunctiſq; uirtutibus & conſiliis intelligimus magiſtroruʒ.
WBum amem irent emere. Nenit ſponſus.

CDant quidem quaſi prudentes conſilium: ꝙ non debeant ſine oleo lampadarum ſponſo occurre
re: uerum quia iam emendi ten pus exceſſerat: & adueniente iudicii die: locus non erat pœniten/

tiæ: pſalmiſta dicente. In inferno autem quis confitebitur tibi? Non noua opera parare: ſed pec/
catorum coguntur rationem exoluere.
Venit ſponſus:⁊ que parate erant:intrauerunt cum eo ad nuptias:⁊ clauſa eſt ianua.
¶Poſt iudici diem: bonorum operum: & iuſtitiæ occaſio non relinquitur.
Mouiſſime veniunt ⁊ relique uirgines dicentes. Domine domine aperi nobis.
Cgregia quidem in domini appellatione confeſſio: idq; repetitum: indicium fidei eſt. Sed quid
prodeſt uoce inuocare quem operibus neges.
Alt ule reſpondens ait. Amen dico vobis neſcio vos.
Nouit dominus qui eius ſunt: et qu ignorat:ignorabitur. Neſcit dominus operarios inio tatis: &
licet uirgines ſint: &ᷓ ſecundum duplicem intelligentiam de corporis puritate & de confeſſione ue
¶Aigilate itaqʒ quia neſcitis diem neq; hoꝛam.
C Prudentem ſemper admoneo laſtorem: ut non ſuperſtitioſis acquieſcat interprætationibus: & qᷓ
comatice pro figentium ea dicuntur arbitrio: ſed conſideret priora: media: & ſequẽtia: & nectat ſibi
uniuerſa quæ ſcripta ſunt. Et ex hoc ergo qd infert: uigilate quia nefſcitis diẽ neq; horamimtelligu⸗
tur uniuerſa

ræ glorientur ſidei: tamen quia oleum non hñnt ſcientiæ: ſufficit eis pro pena ꝙ ignorãtur a ſpoſo.

e⸗
de⸗
EC—
rin
X/,
un
len⸗
in
lir⸗

e

met

⸗
Wil
nnb⸗
n
dito
ens

u

id

Super Matheum.c.xxv.

tur uniuerſa quæ dixi ideſt de duobus qui in agro ſunt: & de duabus molentibus: & de patrefamili-
as qui ſeruo ſuo credidit ſubſtantiam: & de decem uirginibus: Ideo parabolas eſſe præmiſſas: ut ga
ignoramus omnes iudicii diem: ſollicite nobis lumen bonorum operum præparemus: ne dum
ignoramus iudex ueniat.
CSicut emm homo pꝛoficiſcens vocauit ſeruos ſuos ⁊ tradidit illis bona ſua:⁊ vni dedit ꝗnqʒ
talenta:alij duo:alij vero vnum. Et reliqua.
CHomo iſte paterfamilias haud dubium quin chriſtus ſit: qui ad patrem poſt reſurrectioneʒ uictor
aſcendens uocatis apoſtolis doctrinam euangelicam tradidit: non pro largitats: & parcitate alteri
plus & alteri minus tribuens: ſed pro accipientium uiribus. Quomodo & apoſtolus: eos qui ſoli--
dum cibum capere non poterant: lacte potaſſe ſe dicit: Deniq; & ille qui de quinq; talentis decem
fecerat: & qui de duobus quattuor ſimile recipit gaudium: Non conſiderans lucn magnitudinem
ſed ſtudii uoluntatem. In quinq; & duobus & in uno talento: uel diuerſas gratias intelligamus:
quæ unicuiq; traditæ ſunt: Vel in primo omnes ſenſus extra animam. In ſecundo intelligentiam
& opera. In tertio rationem qua homines a beſtiis ſeparamur.
CAbii aũt qui quinqʒ talenta acceperat ⁊ operatus eſt in eis ⁊ lucratus dſt alia quinqʒ
CAcceptis terrenis ſenſibus: cæleſtium ſibi notitiam duplicauit: ex creaturis intelligens creatorem:
ex corporalibus incorporalia: ex uiſibilibus inuiſibilia: ex breuibus æterna.
CQui duo acceperat lucratus eſt alia duo.
CSEt iſte pro uiribus quicquid in lege didicerat in euangelio duplicanit. Siue & ſcientiam & operã:
ræſentis uitæ: futuræ beatitudinis typos intellexit.
Qui autem vnum acceperat:abiens fodit in terram.⁊ abſcondit pecuniam domini ſui.
Neꝗᷓ ſeruus terrenis opibus & ſeculi uoluptate: dei pᷣcepta neglexit & polluit: ꝗᷓꝗᷓ in alio euãgeli-
ſta ſcriptũ ꝙ in ſudario ligauerit.i. doctrinam patriſfamilias molliter & delicate uiuendo eneruarit.

Poſt multum vero tempoꝛis venit dominus ſeruoꝛum illoꝛum.

CGrande tempus eſt inter aſcenſionem ſaluatoris: & ſecundum eius aduentum. Si autem apoſtoli

reddituri ſunt rationem: & ſub mœtu iudicis ſurrecturi: quid nos oportet facere.
Ait illi dominus. Euge bone ſerue ⁊ fidelis:quia ſuper pauca fuiſti fidelis:ſuper multa te con
ſtituam:intra in gaudium domini tũᷣi. .
CVtriq; ſeruo ut ante iam dixi:& qui de quinq; talentis decem fecerat: & qui de duobus quattuor:
idem patrisfamilias ſermo blancdhtur. Et notandũ ꝙ; omnia quæ in præſenti habemus: licet magna
uideantur & plurima: tñ comparatione futurorum patua & pauca ſunt: Intra inquit in gaudiũ dñi
tui:& ſuſcipe quæ nec oculus uidit nec auris audiuit: nec in cor hominis aſcenderunt: quid autẽ po
teſt maius dari fideli ſeruo: quam eſſe cum domino: & uidere gaudium domini ſui.

CAccedens autem ⁊ qui vnum talentum acceperat ait. Domine ſcio quia homo durus es: me
tis vbi non ſeminaſti ? congregas vbi non ſparſiſti:? timens abij:⁊ abſcondi talentum tuum in

terra:ecce habes quod tuum eſt. CVerum quod ſcriptum eſt
Ad excuſandas excuſationes in peccatis: etiam huic ſeruo contigit: ut ad pigritiam & negligentiaʒ:
ſuperbiæ quoq; crimen accederit. Qui enim ſimpliciter debuit inertiam confiteri & orare patrem
familias: econtrario calumniatur: & dicit ſe prudenti feciſſe conſilio:ne dum lucra pecuniæ quæ-
reret: etiam de ſorte periclitaretur.
Reſpondens autem dominus eius dixit ei. Seruè male ⁊ piger:ſciebas:quia meto vbi non ſe
mino:⁊ congrego vbi non ſparſi:oppoꝛtuit ergo te committere pecuniam nummulariis:⁊ veni/
ens ego recepiſſem vtiq; quod meum eſt cum vſuris.tollite itaqʒ ab eo talentum: ⁊ date ei qui
habet decem talenta. CQuod putauerat ſe pro excuſatione dixiſſe
in culpam propriam uertitur: ſeruus autem malus appellatur: quia calumniam domino facit. Piger

quia noluit talentum duplicare: Vt in altero ſuperbiæ. In altero negligentiæ cõdemnetur. Si inquit

durum & crudelem eſſe me noueras: & aliena ſectari: ibiq; metere ubi non ſeuerim: quare non tibi
iſtiuſmodi cogitatio incuſſit timorem: ut ſcires me mea diligentius quæſiturum: & dares pecuniam
meam ſiue argentum nũmulariis: Vtrumq; enim ρρνoρ†Hο;ρα græcus ſermo ſignificat. Elo-
quia inquit domini: eloquia caſta: argentum igne examinatum probatum terræ purgatum ſe/
ptuplum: Pecunia ergo & argentum: prædicatio euangelii eſt: & ſermo diuinus qui dari de

buit nummulariis & trapezitis. Ideſt uel cæteris doctoribus: quod fecerunt & apoſtoli. per ſingulas

prouiĩcias præſbyteros & epiſcopos ordinantes: uel cunctis credentibus: qui poſſunt pecuniam du-
licare:& cum uſuris reddere: ut quicquid ſermone didicerant: opere explerent. Tollitur autem ta/
entum: & datur ei qui decem talenta fecerat. ut intelligamus licet in utriuſq; labore equale ſit gau/
dium domini. Hoc eſt & eius qui quinq; in decem duplicauerat: & eius qui duo in quattuor: tamen
maius deberi præmium ei: qui plus in domini pecunia laborauit: Vnde dicit & apoſtolus. Præſby/
teros honora qui uere præſbyteri ſunt: maxime qui laborant jn uerbo dei. Ex eo ꝙ malus ſeruus au
ſus eſt dicere:metis ubi non ſeminaſti: & congregas ubi non arüſtinelli gimus etiam gentilium
& philoſophorum bonam uitam recipere dominũ: & aliter habere eos qui iuſte: aliter qui iniuſte
ee ii

Tiber Quartus.

agant: & ad cõparationem eius qui naturali legi ſeruiat cõdemnari eos qui ſcriptã legẽ negligant
¶ Omni enim habenti dabitur ⁊ abundabit: ei autem qui non habet: 2 quod videtur habere.
auferetur ab eo. Multi cum ſapientes ſint:
naturaliter: & habeant acumen ingenii: ſi fuerint negligentes: & deſidia bonum naturæ corrupe-
rint: ad comparationem eius qui paululum tardior: Iabore & induſtria ompenſauit quod minus
habuit: perdunt bonum naturæ: & præmium quod eis fuerat repromiſſum: uident tranſire ad alios.
Poteſt & ſic intelligi:ei qui fidem habet: bonam in domino uoluntatem: etiam ſi quid minus in
opere ut homo habuerit: dabitur a bono iudice. Qui autem fidem non habuerit: etiam cæteras uir
tutes quas uidebatur naturaliter poſſidere: perdet: & eleganter etiam quod uidetur inquit habere:
auferetur ab eo. Quicquid enim ſine fide chriſti eſt:non ei debet imputari qui male eo abuſus ẽ: ſed
illi qui malo etiam ſeruo naturæ bonum tribuit. Et inutilem ſeruum eicite in tænebras exteriores:
illic erit fletus & ſtridor dentium: Dominas lumen eſt:qui ab eo foras mittitur: caret uero lumine.
uid ſit autem fletus & ſtridor dentium: ſupra diximus. ,
CTum autem venerit ſilius hoĩs in maieſfate ſua:⁊ omnes angeli cum eo:tunc ſedehit ſup ſedẽ
maieſtatis ſue:⁊ congregabuntur ante eum oẽs gentes:⁊ ſeparabit eos ab innicem: ſicut paſtoꝛ
ſegregat oues ab hedis. Et ſtatuet oues quidem a dextris ſuis:hedos autem a ſiniſtris.
CPoſt biduum paſcha facturus: & tradendus cruci: & illudendus ab hominibus: & aceto & felle po
tandus recte præmittit gloriam triumphantis: ut ſequutura ſcandala pollicitationis præmio com-
penſaret. Et notandum ꝙ qui in maieſtate cernendus eſt: filius hominis ſit. Quodq; ſequitur:ſtatuet
oues quidẽ a dextris ſuis:hedos aũt a ſiniſtris. Iuxta illud intellige: qd alibi legis: cor ſapientis in dex
tra eius: & cor ſtulti in ſiniſtra illius. Et ſupra in hoc eodẽ euãgelio. Neſciat ſiniſtta tua ꝗd faciat dex
tera tua. Oues. in parte iuſtorum ſtare iubentur ad dexteram. Hedi: hoc eſt peccatores ad ſiniſtrã: ꝗ
ſemper pro peccato offeruntur: in lege. Nec dixit capras: quæ poſſunt hẽre fœtus: & tonſæ egrediũᷣ
tur de lauacro oues gemellis fœtibus: & ſterilis nulla inter eas. Sed hedus laſciuum animal: & petul
cum & feruens ſemper ad coitum
Aenite benedicti patris mei:poſſidete paratum vobis regnum a conſtitutione mundi.
CHoc iuxta præſcientiam dei accipiendum: ad quem futura iam facta ſunt.,
CAmen dico vobis qdiu feciſtis vni de his fratribus meis minimis:mihi feciſtis.
CLibera nobis erat intelligentia: ꝙ in omni paupere chriſtus eſuriens paſceretur: ſitiens potaretur:
hoſpes induceretur in tectum: nudus ueſtiretur: infirmus uiſitaretur. clauſus carcere haberet ſolatiũ
colloquentis. Sed ex hoc qd ſequitur: quando feciſtis uni de his fratubꝰ meis minimis mihi feciſtis
Non mihi uidetur dixiſſe generaliter de pauperibus: ſed de his: qui pauperes ſpiritu ſunt ad quos tẽ
dens manum dixerat: fratres mei & mater mea hi ſunt: qui faciunt uoluntatem: patris mei.
CEt ibunt hi in ſapplicium eternum:iuſti autem in vitam eternam.
CPrudens lector attẽde ꝙ & ſupplicia æterna ſint: & uita perpetua: mœtũ deinceps nõ hẽat ruinaꝶ
CAPITVLVM. XxXVI.
?⁊ factum eſt cum conſumaſſet Jeſus ſermones hos oẽs dixit diſcipulis ſuis.Sci
iiiis Quia poſt biduum paſcha fiet ⁊ ſilius hoĩs tradetur vt cruciſigatur.
AAWErubelcant: qui putãt ſaluatorem tim uiſſe mortem & paſſionis pauore dixiſſe. Pa
3 ter ſi poteſt fieri: tranſeat a me calix iſte. Poſt biduum paſcha facturus: tradendum ſe ut
EAKecrucikgatur: nonit: & tamen non declinat inſidias: non territus fugit: in tantum ut etiã
HmmumA Cæteris ire nolentibus pergat intrepidus: quando dicit Thomas: eamus & nos & mo/
riamur cum eo:& ſinem carnali feſtiuitati uolens imponere: umbraq; trãſeunte: paſchæ reddere ue
ritatem dixerit. Deſiderio deſideraui hoc paſcha manducare uobiſcum anteꝗᷓ patiar. Et eni; paſcha
noſtruʒ ĩmolatus eſt chriſtus: ſi tamen comedimus illud in azimis ſinceritatis & ueritatis. Porro qd
ait. poſt biduum paſcha ſiet: ſimplici intelligentia præmiſſa: id quod ſacramentum eſt requiramus
Poſt duos dies clariſſimi luminis ueteris ac noui teſtamenti: uerum pro mundo paſcha cælebratur
Paſcha hebraice dicitur phaſe: & non a paſſione ut pleriq; arbitrantur: ſed a tranſitu nominatur: eo
ꝙ exterminator uidens ſanguinem in foribus iſrahelitarum pertranſierit nec percuſſerit eos. Vel ip
ſe dominus præbens auxilium populo deſuper ambulauerit. Lege exodi librum: de quo plenius ſi
uita comes fuerit:diſputabimus. Tranſitus autem noſter.i.phaſe ita cælebrabitur: ut ſcilicet terrena
& ægyptum dimittentes: ad cæleſtia feſtinemus.
CTunc congregati ſunt pꝛincipes ſacerdotum:⁊ ſenioꝛes populi in atrium pꝛincipis ſacerdotũ
qui dicitur caiphas:⁊ conſilium fecerunt vt Jeſum dolo tenerent ⁊ occiderent:
CQui debuerant paſcha uicino præparare uictimas. Leuigare templi parietes: pauimenta uerrere:
uaſa mundare: & ſecundum ritum legis purificari: ut eſu agni digni fierent: congregantur ineuntes
conſilium quomodo occidatur dominus: non timentes ſeditionem: ut ſimplex ſermo demonſtrat
ſed cauentes ne auxilio populi de ſuis manibus tolleretur.
CCum autem eſſet in bethania Jeſus in domo ſy monis lepꝛoſi. =
CPaſſutus ꝑro omni mundo:& uniuerſas nationes ſuo ſanguine redempturus: morat in betha-
nia:domo

iper Matheum. c. xxvi.

nia:domo obedientiæ: quæ quondam fuit ſymonis leproſi. Non; leproſus & illo tpe permaneret
ſed quia ante leproſus: propterea a ſaluatore mundatus eſt: ne non priſtino morbo permanẽte uir
tus curantis appareat. Nam in cathalogo apoſtolorum: cum priſtino uitio & officio Matheus pu-
blicanus appellatur: qui certe publicanus eſſe deſierat. Quidam ſymonis leproſi domũ eam nolunt
intelligi: partẽ populi ꝗᷓ crediderit dño: & ab eo curatus fuerit: Symon quoq; ipſe obediens dicitur:
qui iuxta aliq intelligentiã mundus interprætari poteſt in cuius domo curata eſt eccleſia.
Acceſſit ad eũ mulier habens alabaſtrũ vnguenti pꝛetioſi:? cffudit ſuꝑ caput ipſius recũbẽtis
Nemo putet eandem eſſe quæ ſuper caput eſfudit unguentũ: & quæ ſuper pedes. Illa. n. & lachry
mis lauat & crine tergit: & manifeſte mœretrix appellatur: De hac autem nihil tle ſcriptuz eſt. Nec
enim poterat ſtatim capite domini mœretrix digna fieri. Alius euangeliſta pro alabaſtro unguen
ti prætioſi: quod genus eſt marmoris nardum pificam poſuit. Hoc eſt uerum: & abſq; dolo ut ſi-
dem eccleſiæ & gentium demonſtraret.
CSigdentes autem diſcipuli indignati ſunt dicentes. At quid perditio hec: potuit enim iſtud
venundari multo ⁊ dari pauperibus.
Cscio quoſdam hunc locum calumniari: quare alius euangeliſta iudam ſolum dixerit contriſtatũ
eo ꝙ loculos tenuerit: & fur ab initio fuerit: & Matheus ſcripſit omnes apoſtolos indignatos: neſci
entes tropum qui uocatur ſyllepſis: quo & pro uno omnes: & pro multis unus appellari ſoleat. Naʒ
& Paulus apoſtolus in epiſtola ſua:quæ ſcribitur ad hebreos: licet de ea multi latinorum dubitent:
cum ſanctorum paſſiones & merita deſcripſiſſet: intulit: lapidati ſunt: ſerti ſunt: in occiſione gla/
dii mortui ſunt: cum unum tantummod eſaiam prophetam ſectum a iudæis autument omnes:
Poſſumus & aliter dicere: ꝙ apoſtoli uere propter pauperes indignati ſunt: iudas autem propter
lucra ſua. Vnde & muſitatio eius cum crimine ponitur: ꝙ non curam pauperum habuerit: ſed ſuo
furto uoluerit prouidere.
CSciens autem Jeſus ait illis.Quid moleſti eſtis huic mnlieri: Opus bonum operata eſt in
me. Mam pauperes ſemper habebitis vobiſcum:me autem non ſemper habebitis.
Alia oboritur quæſtio: quare dñs poſt reſurrectionem dixerit ad diſcipulos. Ecce ego uobiſcum

ſum uſq; ad conſumationem mundi: Et nunc loquatur: me autem non ſemper habebitis. Sed mihi

uidetur in hoc loco de præſentia dicere corporali: ꝙ nequaꝗᷓ cum eis ita futurus ſit poſt reſurrectio
nem:quomodo nunc in omni conuictu & familiaritate: cuius tei memor apoſtolus ait: & ſi noue-
ramus Ieſum chriſtum ſecundum carmmem nunc iam non nouimus eum.
CMittens enim hoc vnguentum in coꝛpoꝛe meo ad ſepelliendum me fecit.
CQuod uos putatis perditionem eſſe unguenti officium ſepulturæ eſt. Nec mirum ſi mihi bonuzʒ
odorem fſidei dederit: cum ego pro ea fuſſurus ſum ſanguinem meum.
CAmen dico vobis vbicunqʒ pꝛedicatum fuerit hoc euangelium in toto mundo dicetur:? qð
fecerit hec in memoꝛiam eius. In toto mundo non tam mulier iſta q̃ eccle
ſia prædicatur ꝙ ſepelierit ſaluatorem: quod unxerit caput eius. Et attende notitiam futurorum: ꝙ
paſſurus poſt biduum & moriturus ſciat euangelium ſuum toto orbe cælebrandum. .
CESt ait illis.Quid vultis mihi dare:⁊ ego eũ vobis tradã: At illi conſtituerũt ei.xxx.argẽteos.
CInfœlix iuda:damnum quod ex effuſione unguenii ſe feciſſe credebat: uult magiſtri prætio com
penſare. Nec certam tamen poſtulat ſummam:iut ſaltem lucroſa uideretur proditio: ſed quaſi uile
tradens mancipium:in poteſtate ementium poſuit: ꝗtum uellent dare.
CQui conſtituerunt ei triginta argenteos. kit Cloſeph non ut multi
putant iuxta. Ixx.interprætes. xx. aureis uenditus eſt: fed iuxta hebraicam ueritatem xx. argenteis.
neq; enim prætioſior poterat eſſe ſeruus ꝗᷓ dominus.
CPꝛima aʒimoꝛum acceſſerunt diſcipuli ad Jeſum dicenteg. Abi vis paremus tibi come⸗/
dere paſcha: CPrima azimorum quarta de-
cima menſis primi eſt: quando agnus immolatur: & luna pleniſſima eſt & fermentum abicitur. In-
ter eos autem diſcipulos qui acceſſerunt ad Ieſum interrogantes. ubi uis paremus tibi comedere
paſcha? & iudam eſtimo fuiſſe proditorem.
¶At Jeſus dixit: Ite in ciuitatem ad quendam. NMorem ueteris teſta
menti noua ſcriptura conſeruat: Frequẽter legimus:dixit ille illi: & in loco illo & illo: quod hebrai
ce dicitur phelmoin. & helmoin: & tamen perſonarum locorumq; non ponitur nomen.
CEt inuemietis ibi quendam poꝛtantem lagenam aque.
Quorum idcirco uocabula prætermiſſa ſunt: ut omnibus qui paſcha facturi ſunt: libera feſtiui⸗-
tatis occaſio panderetur. L

CEt fecerunt diſcipuli ſicut conſtituit illis Jeſus:⁊ parauerunt paſcha.

In alio euangeliſta ſcriptum eſt ꝙ inuenerũnt cenaculum magnum ſtratum atq mundatum: &

ibi parauerunt ei. Videtur autem mihi cenaculum. lex. ſpiritualis intelligi.
Aeſpere autem diſcumbebat cum duodecim diſcipulis ſins:
COmnia ſic ait iudas ut tollatur ſuſpitio proditoris.

S

A.iber Quartus.

Et edentibus ũillis dixit. Amen dico vobis qꝛ vnns veſtrum me traditurus ẽ. —
CQui de paſſione prædixerat de proditione prædicit: dans locum pœnitentiæ: ut cum intellexiſ-
ſet ſciri cogitationes ſuas: & occulta conſilia: pœniteret eum facti ſui: & tamen non deſignat ſpecia/

liter maniteſte: ne argutus impudentior fieret: Mittit crimen in numero: ut agat conſcius pœniten

tiam. Et contriſtati ualde cœperunt ſinguli dicere.

C Munquid ego ſum domine? CEt certe nouerant duodecim apo
ſtoli: ꝙ nihil tale contra dominum cogitarent: ſed plus credunt magiſtro qᷓ ſibi:Pertimeſcentes fra

ilitatem ſuam: triſtes interrogant de peccato: cuius conſcientiam non habebant.
At ipſe reſpondens ait. Qui intingit mecum manum in parapſide hic me tradet.
CQ⅝⅔EO mira dui patientia. Primũ dixerat: unus ueſtrum me traditurus eſt. Perſeuerat proditor in ma-
lo: manifeſtius arguit & tamẽ nomen proprie non deſignat.Iudas cæteris contriſtatis: & retraenti⸗
bus manũ: & interdicentibus cibos ori ſuo: temeritate & impudentia: qua proditurus erat: etiaʒ ma/
num cum magiſtro mittit in parapſide: ut audacia bonam conſcientiam mentiretur.
Fuilius mickem hoĩs vadit ſicut ſcriptum eſt de illo:Ahe aũt hoi ulli per quẽ filius hoĩs tradet
Q Nec primo nec ſecundo correptus a proditione retrahit pedẽ: ſed patientia domini autrit impu/
dentiam ſuam: & Theſaurizat iram in die iræ. Pœna prædicatur ut quem pudor non uicerat: corri/
gant denunciata ſupplicia. Quod autem ſequitur.
ECE Bonum erat:ſi natus non fniſſet homo ille. =M
CNon ideo putandus eſt ante fuiſſe ꝗ́ naſceretur: quia nulli poſſit bene eſſe: niſi ei qui fuerit. Sed ſim
pliciter dictum eſt. Multo melius eſſe:non ſubſiſtere: ꝗᷓ male ſubſiſtere.
Rñnqdens autem iudas qui tradidit eum dixit: Nunquid ego ſum rabbi:At ille. Tu dixiſti.
Quia cæteri triſtes: & ualde triſtes interrogauerant: Nunquid ego ſum domine? Ne tacendo ſe
prodere uideretur: & ipſe ſimiliter interrogat: quem conſcientia remordebat: qui manum auda/
cter poſuerat in parapſide.
C Munaquid ego ſum rabbi: Q¶ Et blandientis iungit affectum: ſuæ increduli

tatis ſignum. Cæteri. n. qui non erant proditores dicunt. Nunquid ego ſum dneælſte qui proditu/

rus erat: non dñm ſed magiſtruzʒ uocat: Quaſi excuſationez habear: ſi dio denegato: ſaltẽ magiſtrũ
ꝓdiderit. Et ait illi. Tu dixiſti.Eadẽ confuſione confutatus eſt proditor: qua pillato poſtea rũſurus E
Cenantibus autem eis accepit Jeſus panem ⁊ benedixit ac fregit deditq; diſcipulis ſuis:⁊
ait. Accipite ⁊ manducate:Hoc eſt corpus meum. Et accipiens calicem gratias egit:⁊ dedit il/
lis dicens: Et reliqua. “ CPoſtꝗᷓ typicum paſcha fuerat impletum: & agni car
nes cum apoſtolis comederat aſſũmit panẽ: qui confortat cor hoĩs: & ad ueꝶ paſchæ tranſgreditur
ſacramentum: ut qũo in præſiguratione eius melchiſedech ſummi dei ſacerdos panẽ & uinum of/
ferens fecerat: ipſe quoq; ueritatem ſui corporis & ſanguinis repræſentaret: In Iohel legimus duos
calices quibus diſcipulis propinaret. Vnũ primi menſis alterum ſecundi: ut qui inter ſanctos pri-
mo menſe agnum comedere non potuerit: ſecundo menſe ter pœnitens edum comedat.
CBico vobis non bibam amodo de hoc genimine vitis:uſqʒ in diem illũ: cum illud bibam no⸗
uum vobiſcum in regno patris mei.
CDe carnalibus tranſit ad ſpiritalia. Quod uinea de ægypto trãſplantata ſit populus iſtahelreum p
hieremiam dominus loquitur. Ego plantaui uineam ueram: quomodo mutata es in amaritudine
uitis alienæ: Et eſaias propheta in cãtico: quod dolet canit: & omnis pars in ſcnptura teſtatur. Ergo

de hac uinea nequaꝗᷓ dicit ſe eſſe bibiturum: niſi in regno patris ſui. Regnum patris fidem puto eſſe

credentium: apoſtolo quoq; id ipſum confirmante: Regnum dei intra uos eſt. ergo cũ iudæi recepe
rint regnum patris. Attende ꝙ dicat patris non dei. Omnis pater nomen eſt filii-. Cum inquam cre-
diderint in deo patre: & adduxerit eos pater ad filium: de uino eorum bibet dominus: & in ſimilitu
dine Ioſeph regnans in ægypto ſebriabitur cum fratribus ſuis: — .
CEt hymno dicto exierunt in montem oliueti. ne
CHoc eſt quod in quodam pſalmo legimus. Oẽs pingues terræ. Iuxta hoc exemplum qui ſaluato-

ris calice ſaturatus & inebriatus fuerit poteſt laudare dominum & conſcendere in montem oliueti:
ubi laborum reſectio doloriſq; ſolatium & ueri luminis notitia ẽ. Sð

CTunc dicit illis Jeſus.Omnes vos ſcandalum patiemini in me in iſta nocte.
Prædicit quod paſſuri ſunt: ut cum paſſi fuerint:non deſperent ſalutem: ſed agentes pœnitentiaʒ
liberentur: Et ſignanter addidit in iſta nocte ſcandalum patiemini. Quis quomodo qui inebrian/
tur nocte inebriantur: ſic & qui ſcandalum patiuntur in nocte & in tænebris ſuſtinent. Nos uero di
camus. Nox præteriit: dies autem appropinquauit. . Z

¶ Scriptum eſt enim percutiam paſtoꝛem:⁊ diſpergentur oues gregis.

C Hoc aliis uerbis in zacharia propheta ſcriptum eſt: & ni fallor ex periona prophetæ ad eum dici/

tur: percute paſtorem. & diſpergentur oues. Sexageſimo quoq; & octauo pſalmo qui totus a domi/-
no canitut huic ſenſui congruento Quoniam quem tu percuſiſti ipſi perſequuti ſunt. Percutitur
autem paſtor bonus: ut ponat animam ſuam pro ouibus ſuis: & de multis gregibus erronum ſiat
2ðèðDZDMB unus grex

☛ ü — — =ę = ——

—
—

—.
— =S-

—— — — ffhd ——l— — — w⏑ ———————. —

—

iͦ⸗
⸗
ten

l⸗
kuii

,
l/

11

Super Oatheum. c. xxvi.

unus grex & unus paſtor. De hoc teſtimonio in libello quem de optimo genere interprætand
ſcripſimus plenius dictum eſt. OMZMB M
Reſpondens autem Metrus ait illi.Et ſi oẽs ſcandaliʒati fnerint.ego nunqᷓ; ſcandalizaboꝛ.
Non eſt temeritas nec mendacium ſed Fides apoſtoli Petri: & ardens affectus erga dominum
ſaluatorem: de quo ſupra diximus.
Ait illi Jeſus. Amen dico tibi:qꝛ in hac nocte anteqᷓᷓ gallus cantet:ter me negabis.
CEt Petrus de ardore fidei promittebat: & ſaluator quaſi deus futura nouerat: Et nota ꝙ Petrus in
nocte neget tertio. Poſtꝗᷓ autem gallus cecinit: & decreſcentibus tænebris uicina lux nuntiata ẽ: cõ/
uerſus fleuit amariter: negationis ſordes lachrymis lauans. *
TLTunc venit Jeſus cum illis in villam:que dicitur gethſemani:⁊ dixit diſcipulis ſuis. Sedete
hic: donec vadam illuc ⁊ oꝛem.
Gethſemani interprætatur uilla pinguiſſima. In qua iuſſit diſcipulos ſedere pauliſper & expecta
re redeuntem: donec pro cunctis ſolus dominus oraret.
CEt aſſumpto Petro ⁊ duobus filijs ʒebedei:cepit contriſtari ⁊ meſtus eſſe.
CIllud qued ſupra diximus de paſſione.& propaſſione: etiam in præſenti capitulo oſtenditur. Qd
dominus ut ueritatem probaret aſſumpti hominis. Veræ quidem contriſtatus ſit: ſed ne paſſio in
animo illius dominaretur per propaſſionem cœpit contriſtari. Aliud eſt enim contriſtari: & aliud
incipere contriſtari. Contriſtabatur autem non timore patiendi: qui ad hoc uenerat ut pateretur: &
Petrum timiditatis arguerat: ſed propter infœliciſſimum iudam: & ſcandalum omniũ apoſtolorũ:
&reiectionem populi iudæoꝶ & euerſionẽ miſeræ Hieruſalez. Vnde & Ionas ſuper ariditate cucur
bitæ uel ederæ contriſtatus eſt: nolens perire quoddã tabernaculũ ſuum: Si autem triſtitiã aĩ non af
fectum ſaluatoris erga perituros: ſed paſſionem heretici interprætantur: reſpondeant quomodo ex
ponunt illud qd ex perſona dei per ezechielem dicitur: & in omnibus iſtis contriſtabas me.
CTunc ait illis triſtis eſt anima mea vſqʒ ad moꝛtem. Suſtinete hic ⁊ vigilate mecum.
CQuæ contriſtatur anima eſt: non propter morrem: ſed uſq; ad mortem contriſtatur: donec apo/
ſtolos ſua liberet paſſione. Quod autem præcepit ſuſtinete hic & uigilate mecum: non a ſomno
prohibet: cuius tempus non erat imminente diſcrimine: ſed a ſomno infſidelitatis: & torpore men
tis: dicant ergo qui irrationabilem Ieſum ſumpſiſſe animam ſuſpicantur: quomodo contriſtetur
& nouerit tempus triſtitiæ: Quamquam enim & bruta animalia mœreant: tamen non nouerunt

nec cauſas nec tempus: uſq; quo debeant contriſtari.

Et pꝛogreſſus puſillum cecidit in faciem ſnam:adoꝛans ⁊ dicens.Uſdi pater ſi poſſibile ẽ tran
ſeat a me calix iſte. Rerumtamen non ſicut ego volo:ſed ſicut tu vis.

CDato apoſtolis præcepto:ut ſuſtinerent: uigilarentq; cum domino: paulum procedens ruit in fa-

ciem ſuam & humilitatem mentis habitu carnis oſtendit: Dicitq; blandiens: mi pater: Et poſtulat: ut
ſi poſſibile eſt:tranſeat ab eo paſſionis calix:de quo ſupra diximus. Poſtulat autem: non timore pa/
tiendi: ſed miſericordia prioris populi: ne ab illis bibat calicem propinatum. Vnde & ſignanter non
dixit tranſeat a me calix: ſed calix iſte:Hoc eſt populi iudæorum: qui excuſationem ignorantiæ ha-
bere non põt:ſi me occiderit:habens legẽ & prophetas qui me quottidiæ uaticinantur. Attamen re
uertens in ſemetipſo quod ex hominis perſona trepidanter renuerat. ex fide filii confirmat. Verũtñ
non ſicut ego uolo ſed ſieut tu uis. Non inquit hoc faciam quod humano affectu loquor: ſed pro/
pter quod ad terras tua uoluntate deſcendi. , .
CEt venit ad diſcipulos ⁊ inuenit eos doꝛmientes:⁊ dicit Petro ſic non potuiſtis vna hoꝛa vi
gilare mecum. J EIIle qui ſupra dixerat.
Etiam ſi omues ſcandalizati fuerint in te:ego nunquam ſcandalizabor. Nunc triſtitiæ magnitudi/
ne ſomnium uincere non poteſt. .
CAigilate ⁊ oꝛate vt non intretis in temptationem. *
¶Impoſſibile eſt humanam anlmam non tentar: Vnde & in oratione dominica dicimus. Ne nos
inducas in tentationem: quã ferre non poſſimus. Non tentationẽ pœnitus refutantes: ſed uires ſu-
ſtinendi in tentationibus depræcantes: Ergo & ĩ præſentiarũ non ait: Vigilate & orate ne tentemi-
ni: ſed ne intretis in tentationẽ. Hoc eſt tentatio uos non ſuperet & uincat: & uos intra caſſes teneat
Verbi gratia. Martir qui pro confeſſione dñi ſanguinem fundit tentatus quidem eſt: ſed tentationũ
retibus non ligatur. Qui autem negat:in plagas tentationis incurrit.

CSpiritus quidem pꝛomptus eſt:caro autem infirma. .
CNHoc aduerſum temerarios qui quod crediderint putant ſe poſſe conſequi. Itaq; quantum de ar/

dore mentis confidimus:tantum de camis fragilitate timeamus. Sed tamen iuxta apoſtolum in
ſpiriru:carnis opera mortificantur. —
Iterum ſecundo abijt ⁊ oꝛanit dicens. Mater mi ſi non poteſt hic calix tranſire: niſi bibam
illum: ſiat voluntas tua. CQuæ non eſt contraria filii uoluntati:
dicente ipſo per prophetam: Vt facerem uoluntatem tuam deus meus uolui.

C Et venit iterum:⁊ inuenit eos doꝛmientes. .
ee iliii

AA.iber Quartus.

CErant enim oculi eorum grauati. Solus erat pro omnibus: ſicut ſolus patitur pro unluerſis. Lan/
ueſcebant autem & opprimebantur apoſtolorum oculi negatione uicina. .
ũc vadit ad diſcipulos ſuos ⁊ ait Illis.Soꝛmite iã ⁊ requieſcite:ecce appꝛopinquabit hoꝛa
CPoſtq tertio orauerat: ut in ore duorum uel trium teſtium ſtaret omne uerbum: & apoſtolorum
timorem ſequenti pœmitentia impetrauerat corrigendum: ſecurus de paſſione ſua pergit ad perſe
cutores: & ultro ſe interficiendum præbet: dicitq; diſcipulis ſuis.
Surgite eamus:ecce apꝛopinquabit qui me traditurus eſt. . CNon uos inueni
ant quali timentes: & retractantes: ultro pgamus ad mortẽ: ut confidentiã & gaudiũ paſſura uideãt.
C Qui aũt tradidt eũ:dederat eis ſignũ dicens.Qunẽcunqʒ oſculatus fuero ipſe eſt tenete eũ.
CMiſer iudas:& tñ non miſerabilis: eadẽ infidelitate qua magiſtrum & dñm traddidit: putabat ſi-
gna quæ ſaluatorem uiderat facientẽ non maieſtate diuina: ſed magicis artibus facta. Et quia eũ for
te audierat in monte tranſſiguratum: timebat: ne ſimili tranſformatione eleuaretur e manibus mini
ſtrorum. Dat ergo ſignum: ut ſciant unum eſſe quem oſculo demonſtraret.
CEt confeſtim aecedens ad Jeſum dixit. Aue rabbi. ⁊ oſculatus eſt eum.
C¶Impudens quidẽ & ſcelerata conſcientia: magiſtrũ uocare: & oſculũ ei ingerere: quẽ tsadebat: Tñ

adhuc aliquid habet de uerecundia diſcipuli cũ non eum palam tradit perſecutoribus: ſed per ſignũ

oſculi. Hoc eſt ſignũ qd compoſuit deus in cain: ne quicunq; inueniſſet: interficeret eum.
CBixitqʒ illi Jeſus. Amice ad quid veniſti:
Verbum amice uel catha antifraſim intelligẽ
ce quomodo huc intraſti non habens ueſtem nuptialem
CSt ecce vnus ex eis qui erant cum JYeſu ẽxtendens manum exemit gladiũ ſuum ⁊ percntiens
