A. Sacriſiciũ ⁊ oblatiões noluiſti:aures ãt perfeciſti mihi. Bolocauſta ⁊ ꝓ peccato nõ poſtulaſti
CAperte hoc apoſtolus declarat: quod adueniente domino ceſſaſſent ſacrifcia iudæorum. Im poſ

2 2 * * 2„ . . .
ſibile eſt inquit ſanguine hyrcorum aut thaurorum auferri peccata. Ideo ingrediens müdum dicit.

3

De rr Pe A.s le

Hoſtiam & oblationem noluiſti: corpus autem aptaſti mihi. Holocauſtum & pro peccato non tibi
blacnuitemnii meipſum pro totius mundi delicto tibi ſacrificium exhiberes.
¶Tunc dicit ecce venio.In capite libꝛi ſcriptum ẽ de me. —M “
CQuia ſacriſicia & cærimonias iudæorum & ſabbata ſuperſtitiões legis ueteris: ſpiritualis euãgelii
religione mutaſti: propterea lætus in mundum uenio ut de me ſcribitur. In principio erat uerbum
& uerbum erat apud deum & deus erat uerbum. Tunc dixi ecce uenio: ut aſſumam carnem ĩ qua pa
tiar. In capite libri ſcriptum eſt de me. Caput libri teſtamenti ueteris: tale ſumit exordium. In princi
pio fecit deus cælum & terram: ideſt in chriſto domino. Hoc myſterium & ioannes cernens ſic euã
gelium inchoauit:in principio inquit erat uerbum: & uerbum erat deus. Nam & ipe interrogantib⸗
iudæis quis eſſet reſpondit.Principium.caput ergo libri intellige principium quod eſt chniſtus lIe/
ſus: qui in hoc libri capite nuntiatus eſt.
Ait faciam voluntatem tuam deus meus volui. CDeſcẽdi eni de cælo:nõ ut faciã uolũ
tatem meã: ſʒ tuã pater. Nõ uolũtas ẽ carnis ſed patris: ut pro uita hominũ moriar.
MSAäEt legẽ tnam in medio coꝛdis mei. EGus non ueni ſoluere ſed adimplere.
CAnnuntiaui iuſtitiam tuam in eccleſia magna. CGratias tibi ago ſaluator mũdi:qd ma-
gnam feciſti eccleſiã tuã a qᷣtuor mũdi partibꝰeuãgelica pᷣdicatione uocatã: tua paſſione collectam
tua reſurrectione mundatam. In eccleſia magna in toto mundo diffuſa. H
CEcce labia mea non pꝛohibebo:domine tu ſciſti. Juſtitiam tuã non abſcondi ĩ coꝛde meo uè-
ritatẽ tuã ⁊ ſalutare tuum dixi. ¶ LNõòõ abſcondi miſericordiã tuã: & ueritatẽ tuã a conci
io multo. Non ſilui: nihil clam loquutus ſum: ſed omnem uirtutem tuaʒ quod iuſtus: qd uerax: qd
miſericors: qd ſalus hominum es: non ſolum in eccleſiis populorum: ſed etiã in ſynagogis iudæo/
um inceſſabiliter prædicaui. Ecce labia mea non prohibebo. Labia xpi ſancti ſunt. Non rohiber il
lIos pᷣdicare:ſicut ſanctus paulus dicit. Verbũ dei nõ ẽ alligatum. Tu cognouiſti:tu ſcis qd nõ feci.ĩ.
non prohibui. Iuſtitiam tuam non abſcondi in corde meo. Hoc eſt mandata tua. Veritatem tuam
& ſalutare tuum dixi. Veritas & ſalutaris xpᷣs eſt:hoc prædicant ſancti. Non celaui miſericordiã tuã
ueritatem tuam ſynagogæ multæ in tota plebe annuntianaii.
u at dñe ne lõge facias miſeratões tuas a me:miſericoꝛdia tua ⁊ veritas tua ſemꝑ ſuſcepe/
rũt me.Am̃ circũdederũt me mala quoꝝ nõ c numerus cõpꝛehẽderũt me iniquitates mee⁊ nõ
potui vt uiderẽ Multiplicate ſũt ſuꝑ capillos capitis mei:⁊ coꝛ meũ dereligt me.Cõplaceat ti/
bi domine vt eruas me:domine ad adiuuanduʒ me reſpice.
CQd miſericordiã patris poſtulat:qd a iud æis ſe circũdatũ & iniqtates ſup ſe multiplicatas dicit:
qd a corde derelictus rurſum patris præſidium depcatur: oĩa ad ĩfirmitatẽ carnis ſũt referẽda: ut ſi/
cut uerus deus: ita uerus homo credatur. Tu dt dije ne longe facias miſericordias tuas a me. Nõ lon
e ſed prope. Miſericordia tua & ueritas tua ſemper ſuſceperunt me. Miſericordia facit peccata di-
mittere. Verigas reddit unicuiq; qd fecit. Cõpræhẽderũt me iniqtates meæ: & nõ potui ut uideré.xi.
genꝰhumanũ circũdat originale peccatum: & nõ potui ut uiderẽ: qa abſtracta fuerat illa Ilux uerita-
is unde dictũ ẽ. De terra excitaberis. & de terra illuminaberis. Multiplicatæ ſut ſup capillos capitis
mei.i. ipſe iniqtates ſup genus humanũ. Cor meũ dereliꝗt me. Quando hõ peccat: cor ſuũ non hẽt
Vñ Dauid dixit. Inuenit ſeruus tuus cor ſuũ. Ergo antea quãdo peccauit non habuit illum. Cõpla-
ceat tibi dñe libera me dñe. Eccleſia rogat ad chriſtum. Hoc tibi complaceat ut me liberes. In auxi-
lium meum

elil

a

be,
ni
ti

it
ſy
on

6
ta/
itis
et
l,
Ni/

CEgo dixi domine miſerere mei.ſana animaʒ meaʒ quia peccaui tihbii. C Quæ meſta uſ;

Super ſal xl.

Iium meum reſpice. Infirmitas uoluntatem habet impetrandi non poteſtatem habet.
CCõfundanf. In cogitationibꝰprauis: ut ea ꝗᷓ fũt recta pcipiat. Aut hic emẽdẽt:auti futuro.
CConfundatur ⁊ reuereantur. CNoc eſt ut reuerentiam habeant.

CAuertantur retroꝛſum. CQui malum curſum habuerunt.
CFerant confeſtim confuſionem ſuam:qui dicunt mihi euge euge. CMiſericorditer . Nͤ
eos depræcatur cõfundi: ut cõſeſtim cognoſcãt iuſtitiã. Portẽt cõfuſionẽ ſuã:ꝗ ſe nõ emẽdauetint. ⸗ ode⸗ ,.
ꝗ dicũt mihi euge euge. Duos hoſtes habet eccleſia: adulationes & blaſphemationes. A.-lat. S A.-eer r n
CExultent ⁊ letentur ꝗ uolunt iuſtitiãs meãð. C NHoc eſt fidem & opera. M H
CEt dicant ſemper magniſicetur dñs. ¶¶ ⅝⅞ᷓlNhMagnifſicetur popuꝭ;

lus ſanctorum: unde dixit. Videãt ueſtra hona opa:& glorificẽt patrẽ ueſtrũ qui in cælis eſt.
QAui diligunt ſalutare tuũ. CIdeſt xpᷣm tuũ.Hæc ꝓpheta dicit:de his quibus ipſæ dñs per
euãgeliũ ait.Si dilexeritis me:& uerba mea ĩ uobis mãſerint oĩa qᷓcũq; petieritis fient uobis. SS
CEgo uero egenus ⁊ pauper ſuz deus. CG Egen?& paup xps cũ diues eẽt egenꝰ fadꝰ? ẽ. Aſg . duncg, J -
Egenꝰdr᷑:q aliqd hẽt & aliquo ĩdiget. Et pauper dicitur ꝗ nihil habet. Inops ideſt ſine ope. 6 9
CAdiutoꝛ? liberatoꝛ meus eſto dñe.deus meus ne tardaueris. CEt hæc ad trepidationẽ
corporalẽ ſũt referenda. Nã diuinitas quæ fuit in aſſumpto hoĩe:nulli ẽ obnoxia paſſioni: ſed & in
eadem potenria qua fuit: & permanet: & permanebit: & nunc & tunc in ſæcula ſæculorũ. Amen.
CPSALMVSDAVID. XNI. H
CIſtum pſalmum propheta per ſpiritum ſanctum in perſona chriſti cantanit. Pſalmus uocem con-
tiet prophetæ de chriſto pronuntiantis in initio:deinde ipſius mediatoris loquentis ad patrẽ quæ
maxime ſunt in euangeliis impleta. D
BEatus q intelligit ſuper egenuʒ ⁊ paupereez. CQ ui cognoſcit chriſtum in
Aaſſumpta carne ueniſſe: in qua pro nobis hauper ſactus eſt & egenus:hic beatitudinum c äl
leſtium opes capit. Ipſe autem dominus factus eſt pauper: cum non haberet ubi caput re- factz C r
A clinaret. Egenus cum ſe in egentibus refici demonſtrauit. Beatus qui intelligit. Beatus ferrs ere

Iœlix qui intelligit ſuper m & ſauperem d Ri geni & pauper ſfactus eſt pro nobis: ut illi

inopia nos diuites faceret. Qui intelligit: ideſt ꝗ ĩtelligit illũ uerũ deũ & uerũ hoiem eẽ.
In die malo liberabit eũ dñs. C¶ In die iudicii in qua iudæos non in/
teſligentes dãnabit xps. Aderit tibi dies mala: ſi non intellexeris ſuper egenũ & pauperem.
Bominus conſeruet eũ. ¶ Ne ab hoc intellectu recedat in præ/
ſenti abundans ubiq; eum in reſurrectione: CSt vinuiſicet eũ.
CIn hac ſapientia perſeuerantem tranſſerat a morte in uitam. Et beatũ faciat euz.
Cum ſanctis ſuis in regno cælorum. CIn terra. HZ

E In ſancta eccleſia: uel in die æternitatis. C Et non tradat eũ in manibus inimicoꝛuʒ eiſs.
CIdeſt in poteſtate diaboli: qui credulitati noſtræ ſemper inimic? exiſtit. 11
CBominus opẽ ferat illi ſuper lectuʒ doloꝛis eius. Opem ferat illichoc eſt adiuto- ets elons, er n ,,
rium præſtet illi. In lecto doloris in infirmitate carnis. Vel de illo paralitico poteſt intelligi: quãdo Cpe, T.-el t S35=-
dominus dixit ſurge tolle lectum tuum quia corpus qd corrumpitur aggrauat animam: & inhabi- haleere enen n
tatio terrena deprimit ſenſum multa cogitantem. In huius corporis egrotatione: in qᷓ anima tãquã
in lectulo requieſcit ope dominici præſidii conſoletur·
CAiniuerſũ ſtratuʒ eius verſaſti in inſirmitate eius. CCorpus ut diximus qd ſtra/
to accipitur: in diuerſis tribulationibus inquietaſti: ut probatum atq; ab illecebris expurgatum aſſu
meres. Hic propheta ĩmutat ordinem: & profert uocem dominici hominis dicẽtis.

ad mortẽ:nõ ab originali facinore:ſʒ ꝓ delictis populi cõſitetur. Vel miſerere mei eccleſia dicit: ꝗqal me-kEe = r- ſatn Sr⸗ 1 4. 4
multi ſunt qui peccata committunt: ſed uerba excuſaticis prætẽdunt. Vnde eccleſia dicit. Ego me l
accuſo pro meis peccatis: quæ ego peccaui.
CAInimici mei dixerunt mala mihi.quando moꝛietur ⁊ peribit nomen eius.
CQNuü uidebãt cecos illuminare:leproſos mundare: ſabbata diſſolui: lazarũ reſuſcitare: qñ dicebãt
ꝗecce mũdꝰtotꝰpoſt eũ abiit: ꝗd aliud poterãt cogitare:niſi ut morte ei hæc uirtus eriperetur? Nã ?
unꝰex illis cayphas noĩe licet neſciẽs ꝗᷓ diceret aiebat. Expedit ut unꝰmoriatur ꝓ populo: utnõ totaf⸗
gens pereat. Quãdo morietur. Hor ẽ qd ĩ euãgelii parabola ſcribitur colonis dicentibus: iſte eſt he-
res: uenite interficiamus eum: & noſtra erit hereditas: & non memoretur nomẽ eius amplius.
Si ingrediebat᷑ vt videret.vana loquebatur coꝛ eius. CIntroeuntes prætorium:loquæ- R
bantur de corde malo dicentes: Oĩs ꝗ ſe facit regẽ cõtradicit cæſari. Vel ad hoc in rediebantur uts
extinguerẽt eccleſiã: & explorarent ſicut paulus dicit: falſi fratres ꝗ ſubĩtroierũt explorare libætatẽ)
noſtrã: Vana loquutũ ẽ cor eorum lingua fucata in dilectione: ut illud. Magiſter ſcimꝰ qa uerax es:
& uiam dei in ueritate doces. Hoc uanum eſt. ¶ Congregauerunt iniquitatẽ ſibi.
CClamantes:quid ad nos Tu uideris. Sãguis eius ſuper nos & ſuper ſilios noſtros.
CEgrediebantur foꝛas. Foras cum pilato. =

EEe ii

Expoſitio.

Et loquebantur in idipſũ. Aduerſus me ſuſurrabant. CIgdeſt murmurabant.
CHBẽs inmici mei:cogitabant mala mihi CSupradicti iudæi: uel mõ cõtra eccleſiã heretici
WAerbũ iniquuzʒ conſtituerunt aduerſus me. AQe Aientes nobis non li

NS1. h te⸗ cirkk cet occidere quẽquam: ſed tu accipe & crucifige eum. Vel quando dixerunt in beelzebub eicit de-
monia. & non ſolum ſuper uiuum: ſed etiam ſuper mortuum falſos teſtes miſerunt.
CNüquid qui doꝛmit non adiciet vt reſurgat CSic me interfice re feſtinabant quaſi poſt
. mortẽ reſurgere ñ hẽrẽ. hoc ẽ dicere. Qui ab iniꝗs ſiuſte ſõno mortis oppᷣmitur: ñ reſurgir: ſicut ali P
Vnd-.4 ð Punen ppheta dixit. Nũꝗd ꝗ cadit ñ reſurget:? Cecidit enĩ granũ frumẽti & meſſis copioſa ſurrexit.
FIs rpi ſ rde WEt eni hõ pacis mec in quo ſpaui.ꝗ edebat panes meos magniſicauit ſuꝑ me ſupplãtatiõeʒ.
1 EManiteſtiſime hic iudà denũciat ꝓditorẽ: ſicut ipſe dñs ĩ euãgelio ait. Cui ego panẽ intictũ dede
9.Ae. A Aro ipſe eſt: & alibi. Leuabit aduerſũ me calcaneũ. Quod ãt ait ꝗ edebat. hoc ẽ ꝗ cæleſtẽ cibũ uitã huic
DW mũdo dãtẽ ſumebat:& aliis diſtribuebat.cũ eẽt apłs ĩ ſe hãc uitã morti pp cupiditatis pᷣtiũ deſtiauit/
Cu autẽ dñje miſerere mei.⁊ reſuſcita me ⁊ retribuaʒ eis. CReſuſcitatus dñs in uirtute!
paterna: ad cuius dexteram ſedet. Antequã reſurgeret anticipauit ultio iudam cũ eũ intenitus debitꝰ
ſugillauit. Quod ait retribuam illi: futurum ei iudicium cominatur. 8
C In hoc cognoui qm̃ voluiſti me. CReſuſcitãs me.
m̃ non gaudebit inimicus mens ſuper me. H
Diabolus cuius inſtinctu hæc iudæi ſunt operati:mon eſt gauiſus eum retinendo in inferis.
SMe autem pꝛopter innocentiam ſuſcepiſti.⁊ confirmaſti me in conſpectu tuo in eternum.
Maxima ẽ hæc iĩnocẽtia cũ iuſtus pro ĩpiis moritur: ꝗq nõ ſua ſed noſtra peccata portauit. Propter
quã inocẽtiã: & a patre deuicta morte cũ aſſumpta carne ſuſceptus ẽ in cæleſtibu.
Benedictus dñs deus iſrahel a ſeculo ⁊ vſqʒ in ſeculuʒ fiat fiat. GGUDU
¶Pro fiat fiat ĩ hebreo ſcribit᷑ amẽ amẽ:qd aꝗla popiſto menoys.i. uere ſiue fideliter trãſtulit. & ſciẽ
dũ primum librum pſalterii hic eſſe finitum. Secundum uero eſſe a quadrageſimo primo uſq; ad ſe
ptuageſimum primũ. Tertiũ a ſeptuageſimo ſecũdo: uſq; ĩ octogeſimũ octauum. Quartum ab octo
geſimonono: uſq; in cẽteſimumquintum. Quintum uero a centeſimoſexto: uſq; ad finẽ.
In finẽ intellectus ſilijs chor. ¶ n finem in xpo:intellectus: hoc eſt intellectus ſpiritua-
lis. Eiliis choræ: ideſt ſiliis chriſti qui ſunt creÄdentes. Pſalmus uocem continet eccleſiæ ſiue ſi
delis uiri domini deſiderantis. CPSALMVS. XII. ð
A.⸗ A.be⸗ pſelinonn. h⸗ HE BAemadmoduz deſiderat ceruus ad fontes aquarum. ita deſiderat aia mea ad te de⸗
Faslitnn . Primum enim intelligendũ é quare uel qualiter deſiderat ceruus ad fontes aquarum.
= — Mos ẽ enim eius ut inuẽtũ ſerpẽtẽ naribus hauriat: & poſt hæc exardeſcens extinguat ſitiʒ
Rrs e, ernn perte⸗a Ergo homo eccleſiæ ꝗ diu ĩ actu uenenoſo degebat:ubi ſe pſpicit cæno fomicatiõis ido/
. latriæ fœtore repletũ: deſiderat uenire ad xpᷣm:in quo eſt fons luminis: ut ablutꝰ baptiſmo accipiat
donum remiſſionis. Scit enim quia niſi quis renatus fuerit ex aqua & ſpiritu ſctö: non habet uitamꝰꝭ
gæternam. Sed & ſi ꝗs hodie noſtrũ extictis uitiis igneſcat ĩ deſideriũ dñicæ cõtẽplatiõĩs:põt & ipſe
dicere quia deſiderat aĩa mea ad te deus: hoc eſt reſicto ſæculo ad te deſidero tranſire.
Sitiuit anima mea ad deũ fontem viuum. CC Nonad mortua ſimulachra: ſed ad illũ Nadere; S
qui dixit: uiuo ego dicit dñs: qa mihi flectetur omne genu.Viuus quia ipſe dicit. Sicut miſit me ni⸗ ec vν
uens pater: & ego uiuo ꝓpter patrẽ. & qui credit in me: & ipſe uiuet propter me.
Quando veniã ⁊ apparebo ante faciem dei mei. CAc ſi diceret: quando erit tempꝰ
ut illa gloria qua efficiuntur ſcti cõformes gloriæ tuæ: ego ĩ claritate cum illis appaream. Vel quan
do ueniã: ideſt quãdo erit illud tempus quo eccleſia uult diſſolui a corpore & eſſe cum xpᷣo.& pare
bho ante faciẽ dei mei: ideſt ante cõſpectum diuinitatis: & tũc uidebimus eum ſicuti eſt.
Qap.⸗ Aaſlrla 2 ſe n * WCFuerũt mihi lachryme mee panes die ac nocte. C Quomodo poteſt de lachrymis panis
fieri? Poteſt quia ſicut corpꝰ ſatiatur de panita anima de lachrymis: quia exinde ſperat remiſſioneʒ
peccatorũ habere. Fletus ac gemitus erant mihi ac lamẽtatio ob deſiderium tui.
. 4 re ” T Du dicitur mihi quotidie vbi eſt veus tuus. . C.Si quidem pagani Ae
A Ner raaß erer deos ſuos digito oſtendunt: & ob hoc ingerunt mihi improperia. Vnde ſciant qua ego mente deũn rr
farce Per meum reconditum teneo: & per interiorem hominem cum ipſo habito.
CBec recoꝛdatus ſum ⁊ effudi in me animaʒ meaʒ. Dum hboc imprope/
Ne.s — . rium quotidie ſuſtinens memorarem:liquæ facta eſt in me anima mea: & tabui in tractatu: cũ neq;
in cælo neq; in terra deum meum cernere poſſim uiſibiliter: ſed inueniens eum in mente mea gu/
PS - r - -- bernantem me ac dirigentem in illa tabernacula ſempiterna de qua loquor.
1 „„, Am tranſibo in locũ tabernacnli admirabilis vſqʒ ad domum dei.
C¶Tæpernaculuſn dei eccleſia eſt: quæ adhuc peregrinatur a domino:per quam ad æterna ungad⸗

Srarn ee- nen.

S&

cula: ideſt ad cæleſtem hieruſalem quæ eſt mater omnium noſtrum uenitur. In qua ſunt multi ad/
mirabiles & uirtutibus ſacris pollentes: quia ædificati ſuper fundamentum apoſtolorũ tãquã una
domus habentur. In qua iſte mente ingrediens qui relicta idolatria iam cognouerat baptiſmi
menta admirans armoniam cantici ſpiritualis: per ſuauitatem æternæ dulcedinis acceſſit ad domũ
S= — . . dei quod
21. 7 — —, A k⸗ . xS. = c rcere 2 - a eerr e err Lag .ſli. 4

——

4

„ n

,—

—
—

—

S,. S .

——

—

—
—

xlii.

dei quod eſt ſancta ſanctorum. & quaſi diceretur: quis te huc adduxĩt: uel qualiter huc ueniſti: uel
quo delectatus es ut huc accederes reſpõdit. HW l
In voce exultationis ⁊ confeſſionis ſonꝰ epulãtis. ¶ Exultatio confeſſio & epulatio: bæc „,
non muſicis artibus adimplentur neq; inchoantur & prætereunt: ſed iugiter angelicis nocibꝰ& ſan 1 en;, Rr,

cſtorum concentibus cælebrantur. Quod dum iſte adhuc in ſæculo poſitus mente ſuſpiceret ĩgemi = t ..F .
ſcens: cur ab eo hæc differtur habitatio mœſtæ animæ ait. 117
CQuare triſtis es anima mea ⁊ quare conturbas me? CQuia inquit luauitatem hãc quaz ——
pꝑræſens nondũ accepi: & inſidiator meꝰ adhuc cõtra me uigilat adhuc mihi laꝗos ĩtẽdit. & ille iqt.).l.2 e. ahrtf ͤ2
be-⸗ — es Spera m domino. CPer patientiam ſuſtine.Vel ſpera in deo. Ma) wJ s errter
ſola α Anima ſemetipſam hortatur uel interior homo hortatur exteriores. è
Anoniam adhuc conſiteboꝛ illi ſalutare vnltus mei ?⁊ deus meus. CCoõteſſus ſum:iã de
licta: confitebor deinde laudem eius per quã me ſaluauit a morte peritura: uel illicit ad æterna.
¶Ag meipſum anima mea conturbata eft. COb recordationè delictorum priorum.
CVPropterea memoꝛ ero tui de terra ioꝛdanis ⁊ hermonij a monte modico. r... - Ber
Clordanis pro baptiſmo accipitur:hermon: anathema interprætatur. Igitur iſte qui erat peccatorn:ꝗ ber-.- — be. -
ſicut ceruus deſiderabat fontes aquarum memor fuit: ĩ humilitate pœnitentiæ & baptiſmi abluitio⸗ n= A. . —
ne abluit ueterna delicta: anathematizauit peccata fua: & non ſe extulit magnum gloriando: ſed ef X
fecit paruulum pœnitẽdo. CAbyſſus abyſſuz inuocet. M
Multæ ſunt de abyſſo opiniones: quæ oportunis locis explanabuntur. Nam hic abyſſus abyſſum J
inuocat:cum uel uetus teſtamentum nouum annuntiat: uel nouum uetus in teſtimoniũ uocat. Ve⸗ I-. a
tus annuntiat nouum: cum dicit moyſes prophetam uobis ſuſcitabit deus de fratribꝰ ueſtris. Nouu 4. . 10 erz keſ
uero uetus in teſtimonium uocat: cum dicit paulus. Bibebant de ſequenti petra: petra autẽ erat xpsurrr
Propter profunditatem enim intelligentiæ dicuntur abyſſus. H e
CIn voce catharactarum tuarnz. Q In uoce prophetarum quæ aduen) 4 d. n. 9
tum domini annuntiauit. Ideo enizʒ catharactæ dicuntur: quia obſeratus in eorum prophetia aduẽ Phew n gere de
tus domini fuit: nec a iudæis eſt intellectus. Annuntiat enim hæc uox iuditium futurum: uel de bea † 8
torum meritis: uel de ſuppliciis impiorum.
Omnma excelſa tua ⁊ fluctus tui ſuper me tranſierunnt CExcellſa ſunt atq; potentia: ge⸗ſj⸗ Pokernn e.
ac eminent per quæ iudicium minabaris: quia non ſtatim propter ĩmenſam decidaunt patientiã tuã
Fluctus autem ſunt dum ea adueniunt quæ fuerunt cõminata. Ideo iſte dicit ea ſuper ſe ingreſſa: cũ ·rt: Pla 4.
in deſideniis mortalibus degens uerberatus plagis eruditus eſt: ut deſideret dominum. AAIlamtre 22 d len
CIn die mãdauit ons miſericoꝛdiã ſuũꝗ;. Quia p lucẽ eã ſcripturarũ ſanctarum promiſit.
CEt nocte canticũ eiꝰX. CIn tribulationibus poſito eam oſtenldit.
¶ LApud me oꝛatio mea. me.
ab hoc ſæculo quandoq; cõiungl. CBicã deo ſuſceptoꝛ meus es.
CLicet in tribulationibus exercear: ſemper tamen a te peto protegi ac defendi.

R

9.
R

Et non extra me. Deo uitæ meæ: ut ei merear liber

AQuare oblitus es meii Et quare me repuliſti? Cur tam din diſ
fers ut non inducas me in illum locum tabernaculi admirabilis.
Auare contriſtatus incedo dum affligit me mimicus: CDiabolus qui multas mihi tetẽ
dit ĩſidias: uel perſequutores eccleſi?. Bum confringuntur oſſa mea. H
CDũu fortiores eccleſiæ ſcãdalis ac diuerſis iurgüis cedere uideo.- Vel per oſſa uirtutes eccleſiæ q̃ſi cõ
fringũtur pꝑ illã tribulationẽ quã ſuſtinẽt ſci. Expꝛobꝛauerunt me inimici mei.
CVel ĩ martynb uel ĩ aliis cõfeſſoribꝰ. C DBũ dicitur mihi per ſingulos dies:vbi eſt deꝰ tuꝰ.
¶Cum ego te per pœnitentiaʒ & afflictionem corporis animæq; placare deſiderarem inimici meif
ſi i caſſũ hæc facere me dicebant. Vbi eſt deus tuus? neſcientes illa occulta quæ præparauit deus di
ligentibus ſe. CAQnare triſtis es aninla mea:⁊ quare conturbas me?
CQuia meum deſiderium prolongatur. SðIJMB
CSpera in deo quoniam adhuc conſfiteboꝛ illi ſalutare vualtus mei ? deus mens.
C In ipſo & noſtra ſit ſpes ſemper attenta:ipſe omnes fluctus mitiget: ipſe nos in temptationibus
conſeruet: ipſe ſitim noſtram ſua contemplatione ſatiet: noſq; uultus ſui ſalutari uiuiſicet. 1ſ
CIn finem pſalmns Bauid. Iſte pſalmus licet in aliquibꝰ uerſiculis paſſio

—
*

nem dominicam ſignet: tamen uocem habet animæ fidelis lucem huius mundi.i.xpᷣm deſiderãtis:
CPSALMVS XLII.
Adica me deus ⁊ diſcerne cauſam meam de gente.non ſancta. ⸗
2 CEyxpeto iudicium tuum: quia miſericors es. Tu autem diſcerne me a paeis inter ..
Ahoc ſæculo ingemiſco ſuperueſtiri cupiens ut abſorbeatur quod morrale eſt a uita. Sed ef
REj‚domini uox eſt: quibus prius dixe rat: ſancti eſtote quoniam ego ſanctus ſũ: & ñ ĩpleuerũt:? 3 α — ä=
Ab bomine iniquo ⁊ doloſo erue me. ¶ ¶ Nemo magis iniquus atq; doſ Jarnt aſele Pn, e tes
J. G loſus quam ille qui iniquitatis inuentor: atq; emulator eſt ſanctitatis:ideſt diabolus: qui introiuit in fern F
P— cor iudæ ut traderet xpᷣm. Sed & homo ille fidelis quem prius diximus: hæc ait. EEe iii

Expoſitio.

AQuia tu es deus foꝛtitudo mea. C Scio me infirmũ & fragilẽmec ſentio me aliquazʒ heêre
fortitudinẽ in qua eruar:niſi tu ſaluaueris. CAuare me repuliſti ?
CPFortitudo noſtra chriſtus eſt qui tunc nos repellit cum peccauerimus.

Auare triſtis incedo. dum affligit me inimicꝰ. TEnſtis ſũ pp peccata mea: & i0 affligot .
in tẽptationibus uariis ab ipſo inimico: qui ſuperius homo iniquus dictus eſt. Vnde quia me cõtur
bant tænebræ peccatorum: ad te qui lux es mundi cõfugio ſupplex.
Emitte lucem tuam ⁊ veritatem tuam. Tu es lux qui dixiſti: ego ſum lux mundi⸗
Tu es ueritas qui dixiſti ego ſum uia ueritas & uita: qui nos illuminare digneris: ut relinquẽtes mẽ
dacium diaboli ſequamur ueritatem tuam. CIpſa me deduxerunt. CAb errtore pcti.
Et adduxerunt in montẽ ſanctum tuu. In eccleſiam tnai. CIn tabernaculuʒ tuũ:
EIn illa cæjeſti hleruſalez: de qua alius pſalmus ait. Quã dilecta ſũt tabernacula tua domine.
CIntroibo ad altare dei. CWMMei ubi nõ iã uitulos & arietes: ſed meipſũ exhibeã hoſtiã uiuã
placentẽ illi. ¶ ”¶ Ad deum qui letiſicat iuuentutẽ meaz.
CCum expurgato ſœrmento ueteri in nouo me homine tãquã iuuenculum conſolatur.
Conſiteboꝛ tibi in cithara deus deus meus.
C Per mortificationem carnis. quia crucifixus eſt mihi mundus & ego rnundo
¶Auare triſtis es aia mea.ꝛ quare cõturbas me? CQuia deſidero uidere ĩ quo ſpẽ poſui
Spera in deo quoniam adhuc cõſiteboꝛ illi ſalutare vultus mei ⁊ deus meus. M
CAIpfũ cõſitetur: ab ipſo peccata ſua dimitti poſtulat.Iꝑſũ ſalutare uultꝰſui dicit:ipſũ ĩuocat & ado/
rat. Quẽ & nos cõſitẽtes expoſcimꝰ: ut mereamur eiꝰluce illumi nari:uia dirigi: ueritate corrigi: uita
ecdlerank vel ſalutare uultus mei deꝰmeꝰ. Saluatio aĩiæ meæ deꝰmecẽ:&& uultꝰhoc ẽ aſpectus aĩæ
Ameæ deus meus et. CPSALMVVS XlIIII.
CIn finem pro filiis choræ ĩtellectus:pſalmus Dauid.
EnHoræ iĩterp̃tatur decaluatio: & dñs ĩ mõte caluariæ fuit cruciſfixus. Filii choræ: filii xpi: ſcti
Mα apoſtoli uel martyres ſunt. Vñ dictũ ẽ: nõ pnt ſilii ſpõſi lugere:quãdiu cũ illis eſt ſponſus.
Aé genitus. Vel ĩtellectus ẽ: ut ĩtelligamus de ꝓſperitate pnti peccatorũ: & de tribulatione

ntellectus: hoc itelligamꝰillũ ꝗ initiũ ſumpſit ſecũdũ carnẽ ex tempore: & ante ſæcula
onñti ſctò. Pſalmꝰnõ anterioꝶ facta docet: eccleſiã ĩ xpᷣo renaſci ꝓnũciat: ac fideles ĩ ea puocat ad

. P.le Fadm Prrhent

e⸗

4†

rpe-t fenn „k4 Ted

agonẽ ondẽs neminẽ poſſe niſi ꝗ legitĩe certauerit coronan..ĩ quo ẽt plerũq; uoces martyꝶ ꝓferũt

4 S juxta illud domini. Qui habet aures audiendi audiat. CEt patres noſtitr. Pranch idas
D“ G CApoſtoli & prophetæ quorum prædicatione renati ſumus ad uitam. 88
AAAnnuntiauerunt nobis. Opus quod operatus eſt in diebꝰeoꝝ. In diebus antigs.
XD CAnnütiauerũt prophetæ quæ ſũt geſta illoꝶ tẽpore. Annũtiauerũt apoſtoli qᷓ te uiderũt o pantẽ.
Nara . lſe cw- . .,Manꝰ tua gẽtes diſpdidit plãtaſti eoos. W Diſperdidiſti ab eccleſia onera uitioꝶ:
e " & plantaſti ornamenta uirtutum: ideſt homines iuſtos qui fructum exhibeãt ſanctitatis.
Afflixiſti populos ⁊ expuliſti oos. CIIlos ꝗ te relicto ad idolatnam declinabit.
B ¶ Non enim in gladio ſuo poſſederũt terrã. C Sed in manſuetudi
-ſoet Warn pant⸗eſe ne mentis. quia beati manſueti. ipſi hereditabunt uiuentium teram.
Et bꝛachium eoꝝ non ſaluabit eos. ſʒ dextera tua ⁊ bꝛachium tuum. illuminatio faciei tue.
Dextera patris xps ẽ:ut illud: dextera enim ſua exaltauit nos: ideſt brachium: ſicut alibi: & brachiũ
omini cui reuelatum eſt: Ipſe & illuminatio ut ibi: in lumine tuo uidebimus lumen. Hic eſt igitur
miſſus a patre ut liberaret ſuos. Et cur eos liberauerit adiecit. C Quoniã cõplacuiſti in eis.
M/ 4 Vult. n. deꝰ: ut ſicut ei bñplacitũ ẽ ĩ filio: ita & nos bñplacẽtes ſimus in ipſo:ſi uolumus liberari.
3 W ¶Tu“u es ipſe rex meꝰ?ꝰ. CQui in ꝓe regnas: & non beccatuc. Q Et deus meus.
, (A quo ſum acquiſituas. Qui madas ſalutes Jacob. CNHoc ẽ populo xpᷣiano:ꝗ ſup
plantato ſeniore mandatum ſalutis per doctrinam prõpheticam atq; apoſtolicam ſuſcepbpbit.

WInte inimicos noſtros ventilabimus coꝛnu. ⁊ in nomine tuo ſpernimus inſurgentes in nos.
C4à cornibaliqd uẽtilatur: ut ſedechias ꝗ fractis duobꝰferreis cornibꝰdicebat:ſic uẽtilabis totã ſyriã
Cornu uero noſtrũ xpᷣs ẽ. Idẽ & nomen patris ĩ quo aduerſarii noſtri uel uẽtilãtur uel ſpernuntur.
CMon enim in arcu meo ſperabo.⁊ gladius meus non ſaluabit me. Sed uirtus tu.
CSaluaſti eni nos a tribulationibꝰ noſtris. C Quia ĩ armis meis ſpare nõ debeà:hæc cã ẽ
qꝗ ſaluaſti nos ſemp a pſequẽtibus: & abſq; noſtra uirtute noſtroq; gladio cuſtodiſti.
Saluaſti eniʒ nos de affligentibus nos. ? odientes nos auerſe ſunt poteſtattes.
Q uibus corſfuſis a chriſto domino liberati ſumꝰ. CIn deo laudabimur tota die.
Qia ipſe ẽ laus & gloria noſtta. CEt in nomine tuo cõfitebimur in ſecula.
CQuoda te xpᷣo xpᷣiani uocamur. C Nunc autem repuliſti ⁊ confudiſti nos.
Cum ait nunc præſens tempus oſtendit. Ergo in præſenti tempore ad exercitationeʒ repellimut
ut in æternum gloriſicemur. Sepe enim & martyres ĩ tempore. è
CSEt non egredieris in virtutibus noſtriss

Q¶ Vt nos

Eus auribus noſtris audiuimy. C CPer ſpiritualem ſenſum an I

u

pita ſua:ita & in martyribus tuis faciunt. Sed & ſi quis nunc in te pie uoluerit uiuere : protinꝰ iniqui

CSEt operuit nos vmbꝛa moꝛtis. Bene umbra mortis ĩ hoc ſæculo opprimit & non ipſa

à CPatimur inopiam pro nihilo habentes huius mundi diuitias regnum cæleſte deſideramus. Tribu
lamur enim cum elongatur deſiderium noſttum. 22

CVt nos ĩ poſterum perpetua uirtute corroborares.
CAuertiſti nos retrorſum poſt inimicos noſtroo. Sic & petrum dominus retrorſuʒ cõh Pens Miorſ cer werg.
uertit: ut in melius repararet. Ergo & nos debemus retrorſum conuerti: ne in uiis prauis pduret iter
noſtrum. Debemus & inimicos noſtros ante nos habere: ut ſciamus ꝗd cauere debeamus. Quod & r
ſi poſt xpᷣm conuertimur ut petrus: habentes eum ante nos nihil ultra mœtuemus.
CEt qui oderunt nos diripiebant ſibi. CPropter nomẽ enim nomẽ tuũ diripiebãt nos: cuʒ
i carceribꝰ ĩ plagis ĩ reliꝗs nos uexarẽt tormẽtis. Sʒ nõ nos ſeparauit a charitate tua illa tribulatio.
CBediſti nos tanquam oues eſcaꝝ. CSicut enim dominus tãquã ouis ad occiſionem du- —
ctus datus eſt eſca populis cum dicit niſi manducaueriris carnem filii hominis non habebitis uitaz 8 vernt . eſn en
in uobis:ita & ſancti ſicut ſuperius diximus in multis tribulationibus dati: facti ſunt pabulum genti
bus uel cum alimenta æternæ uitæ miniſtrant: uel dũ rapacitatẽ eoꝶ de ſuis erũnis exſaciant.
CEt in nationibus diſpſiſti nos. CVt ad tempus dominarentur noſtxi. —
¶CAendidiſti populum tuũ ſine pꝛetio. CVſqʒ; nüc de ſe loquuti ſũt martyres:nũt de iudæo Rri Xà ſe!
rũ populo dr:ꝗbꝰdictũ ẽ ĩ pctis ur̃is uẽditi eſtis: & iõ ſine pᷣtio:qa nõ ẽ effuſus agni ſanguis pro eis. ¶ er we
Et non fuit multitudo in cõmutationibus noſtris. CVilior enim erat merces ꝗᷓ fuit uen/
dita:ideo non eſt cõmutatio facta. Nam dominus populum quem emit non auro neq; argento ſʒ
rætioſo ac proprio eum ſanguine comparauit: ſicut ait petrus apoſtolus.
Poſuiſti nos oppꝛobꝛiũ vicinis noſtris.ſubſãnationẽ ⁊ deriſũ his qui in circuitu noſtro ſũt.
CVicini dicti pſequutores:pp habitationẽ mũdanã: ꝗ ſpe exprobrãt irtidẽdo dicẽtes. Veniat de
us ueſter: & eruat uos de manibug noſtris. C Poſuiſti nos in ſimilitudinem gentibus.
In tuã utiq; ſimilitudinẽ:ut ſicut te mundus odio habuit prius:ita & nos deinceps odiret.
CCommotionẽ capitis in populis. CSicut enim in paſſione tua tranſeuntes mouebant ca/

blaſphemant cum irriſione: uel capitis commotione. . „
465 — ſ Pte frwe 4 P+ t

CTota die verecũdia mea contra me eſt.⁊ confu ſio faciei mee cooperuit me.

¶ Dñs in aſſumpta loꝗtur carne:ꝗ pro nobis uerecundiã patitur: maledicitur atq; cõfunditur uſq;

ad ipſum etiam patibulum crucis. CA uoce expꝛobꝛantis ⁊ obloquentis.
CCum ei diceretur:ſi filius dei es deſcẽde de cruce. Q¶ A facie inimic. Cludæ.
C Et pſequentis. CPopuli iudaici. C Bec oĩa venerũt ſuper nos nec obliti ſumus te.
Martyres iſta dicunt. Quia omnia quæ tu domine Ieſu pertuliſti & nos eadẽ pertulimus: ſed te
ſemper confeſſi ſumus. CEt inique non egimus in teſtamẽto tuo. ——
CSed ueraciter te prædicauimus. CESt nõ receſſit retro coꝛ noſtrum.
Vt errores phanaticos unde digreſſi fuimꝰ ſequeremur. H Dͤ
CEt declinaſti ſemitas noſtras a via tua. CActio noſtra ñ ẽ a tuis iuſtificationibꝰ ſeparata.
Am humiliaſti nos in loco afflictiöis. CIn corpore iſto ĩ quo uerſamur & affligimur pp te.⸗

mors: quia martyres uel reliqui ſancti: & ſi affligũtur & ſi morti deſtinãtur: uiuũt tamẽ deo: & hæc parat. .

mors umbra eis eſt & non ueritas mortis. Siobliti ſum nomen dei noſtri.
CIdeſtxpᷣm. CSt ſi expandimus manus noſtras ad deum alienn. Cadidolum. P
CMonne deus requiret iſta?: Ipſe eni nouit abſcondita coꝛcis. C Qc cognoſcat de cogi D. . e er
tationes hoĩum:ipᷣe ĩ euãgelio ꝓdit ad phariſeos dicẽs. Quid cogitatis nequã ĩ cordibus uris? Si .
& martyres dicũt.Si alicubi exceſſimus a uiis dei: ipſe ꝗ archana cordis nouit inquirat.
CQuoniam pꝛopter te moꝛtiſicamur omni die.
CIn diuerſis tribulationibus opprimimur propter te:ſed ſponte præbemus colla cedentibus. G„½ .
CEſtimati ſumꝰ vt oues occiſmonis. Dixeras enim:qd miſſurus nos eẽs tãquã oues ĩ me cn n Irrn mec e
dio luporũ. Nunc autem quia ab his temptationibus eungatus es: & täquam ſi in naui dormiens porn
non nos a tempeſtate defendis excitamus te domine confeſſione ſupplici depræcantes.

Vr

CExurge.quare doꝛmis dñe: Exurge ne repellas iĩ fin. CVtqui mortuue rr r) P.lke Ia- . t
? es pro nobis & reſurrexiſti exciteris in cordibus eorum qui te mortuum confitentur & reſurtexiſſe

Ano credũt: ut tãdẽ deſinẽtes nos pſequi nõ uſq; in finẽ æternæ mortis intereant. 1. ede A X.
¶ Auare faciẽ tuam auertis: CAuertit eni defaciẽ ad tẽpus:ut probet electos ſuos. en Phbet e rY I
CObliuiſceris inopie noſtre ⁊ tribulatiõis noſtre: 22. err-pi

¶Quoniã humiliata eſt in puluere anima noſtra. CVt ab illis ĩclinaremur quos uentus utz (Sn d. = e ete
puluerem a facie terræ proicit. ¶ Conglutinatus eft in terra uenter noſter. * Teoer .
Ac ſi diceret. Caro infirmatur ſed ſenſus in cæleſtibus eſt attentus. Fe
CExurge dñje adiuna nos.⁊ redime nos pꝛopter nomen tuum. D
Cam tuum in tribulationibus auxilium mereamur: ut liberemur ab his præſſuris non propter me
ritum noſtrum:ſed propter nomen tum.

PFrnao Ple wua D

X G-.

oι£½ vſenenE C tit *
„.-

.
Oer, Ler. „e νααπνπ

7
7

ͤ3— 7
cecuX E

NDrA 2.

Expoſitio.

CIn ſinem pꝛõ bis que commutabunti filijs choꝛ?.ad intellectuim canticum pꝛo dilecto:ꝛ
CSro quo in hebreo ita Lamanaſſe alſoſãnim:labire choræ: meſchil ſir ididoth:qd nos ĩ latinũ uer
ictori pro liliis filiorũ choræ: eruditionis canticum amantiſſimum.
+ C PSALMVS XLIIII.
vauag aut ait pro dilecto: totus pſalmus refertur ad xp̃m. De quo pater loquitur in euange/
lio. Hic filius ẽ meus dilectus in quo mihi complacui: Vel pſalmus ſpiritualiũ nuptiarum
R(ontinet ſacramentũ: ideſt coniunctionẽ chriſti cũ eccleſia. Initiatur ergo a uoce paterna.
Ructauit coꝛ meum verbũ bonum. S CNon de cõiunctio/
Ane corporea:ſed de corde protulit equale ſibi uerbum per quod facta ſunt omnia. Bonũ
α ſeſt enim hoc uerbum quia quod factum eſt in eo uita eſt. —“JJ
SR Bico ego opera mea regi. CLoquor ip̃i uerbo regi filio: & cũcta perſiciũtur:
HACZingua mea calam“ ſcribe velociter ſcribentis. Q¶ CSicut enim quæ ſcri
ſpuntur nõ ſunt leuia neq;ʒ facilia: ſed utilia atq; ſalubria:ſic & dei eloquiũ tãquã ſcribatur ita perfici-
tur. De uelocitate uero: hoc ẽ qd nõ tardãtur quæ dixerit ſed uelociter adimplẽtur. Vel calamus di/
cit: & ad ꝗd ptinet calamus? Aut qũo cõparatur calamus xpᷣo? Quia ſicut pertinet petra ad xpᷣm:leo
ldextera:mons: uel alia his ſimilia: ſic ptinet & calamus. Sed ꝗa menſurator & ſcriptor eſt: unde dixit
in propheta: ſurge & accipe calamum & metire templum & ciuitatem: calamus ſcribæ: ſcriba ipſe ẽ
hriſtus. Vnde dixit in euangelio: omnis ſcriba doctus in regno cælorum: ſimilis ẽ patrifamilias. Ve
ociter ſcribentis. Quia nullus tam cito ſcribit ſicut ipſe dominus in cordibus ſanctorũ ſcribit. Quid
ſcribit: niſi fidem ſpem & charitatem ſuam? Verbum prædicationis tribuit.
Specioſus foꝛma pꝛe fuijs hominũ. CEt non ex æquo ut alius homo:ſed
Acũ homo dei filius intelligatur: & ideo pulchrior dicitur præ aliis filiis hominuʒ. Forma aut de qua
loquiturnõ magnitudini deputanda eſt ſed decori. Vel quomodo ſpecioſus: dum æſaias dicit: uidi ben⸗
mus eum nõ habẽtẽ ſpeciem neq; decorẽ? Sed quaſi deſpectũ & humiliatũ & percuſſum & flagella
tum a deo? Propheta æſaias ex pſona iudæoꝶ dicit hoc: quia illi humanitatem carnis quaſi purum
hominem eẽ crediderũt. Sed hic ꝓpheta ſcdm diuinitatẽ loꝗtur.Itẽ æſaias ꝓpheta pᷣſciebat ꝑ ſpũʒ
ſctüm illã humanitaté a foris qd uiderũt iudæi: ſʒ itinſecus diuinitatem nõ potuerũt itelligere.
Diffuſa eſt gratia in labijs tuis. CCum morbos uerbo curas:

lcum mare quieſcere facis: cum uentis ſilentium indicis: cum febrem diſcedere iubes: cum lazarũ uo

