ſed a mea me lingua libera. Nihil mihi nocet li gua alterius: mea lingua mihi inimica eſt. Domine ,, F. — A,
libera animam meam: me libera a lingua mea: lingua mea gladius eſt: interficit animam meaʒ. Pu/ S
to quod inimico meo noceam: & neſcio quod me ipſum occido. Pugnant aduerſarii quando lo/
quor illis: & ego pacifica loquor.Illi habeant inimicalem animum:ſi quidem ſcriptum eſt: & in pa⸗
ralypomenonis: Et egreſſi ſunt inquit filii iſrahel ad pugnandum mente pacifica-Aliquis uadit ad
pugnam: mentem pacificam habet: ſed chriſtianorum arma:pax eſt: pax chriſti quæ exuperat oẽzʒ
ſenſum. Beati paciſici:non ſolum qui pacem faciunt inter rixantes: ſed qui in ſeipſis pacem ſaciunt. a.,
Beati paciſici. Si alii rixam faciunt: & ego medius intercedam: & faciam inter eos pacem: & ipſe nõ Sal.= — XG?⸗ HM pytre
habeam pacem in mente mea: quid mihi prodeſt quod illi pacem fecerunt? Beati pacifici: quoniaʒ/ lei⸗ r 2
filii dei uocabuntur. Quid eſt cum his qui oderant pacem: eram pacificus. Beati paciſfici: ch riſtꝰ pax „
eſt: ſi enim ſalomon interprætatur in chriſto: ſalomon autem interprætaturpaciſicus: ergo chriſtus —— l as, pes
deus noſter pax eſt. Vadens ad cælum: nobis uexillum dinaAſit dicens: pacem meam do uobis: pa- X d e e
cem meam relinquo uobis. Seruemus quod chriſtus donauit: habeamns pacem: ſeruemus pacem: .
& illa nos ſeruat in chriſto Ieſu: Cui ſit gloria in ſæcula ſæculorum amen. H
CFiniũt ĩſignia hæc atq; pclariſſima Diui Hieronymi opa: ea quippe diligentia emendata quã di-
uinus quo fœcunda ſunt ſpũs exigeret: decens enim erat: ut quas dicẽdi maieſtate & prope diuino
ingenio ſuper tota ſcriptura ſacra doctor ſanctus explanationes ediderat: exactiſſima quoq; caſtiga
tione iucondiſq; charactheribus in lucem ꝓdirẽt: quo ſplẽdori ac decori dimmnorũ ꝓpe cõmẽtario
rum ex his quoq; pᷣſidiũ afferretur. Habes itaq; ſtudioſiſſime lector Ioânis & Grægorii de Gregoriis
fretus officio ea noniter ĩpræſſa cõmentania: Vnde totius ueteris & noui teſtaméti: ueritatẽ recũq;
ſenſũ quãſacillime appræhẽdere poſſis: quæ ſi tuæ omnino bibliotecæ aſcripſeris magnã cõſeque/
ris uoluptatẽ: maioreſq; in dies fructus ſuſcipies. Venetiis p præfatos fratres lIoannẽ & Gregoriũ
de Gregoriis. Anno dñi. 14 9 8. die. 2 5. Auguſti. Cum priuilegio ꝙ nullus citra decem annos ea
imprimete ualeat nec alibi impræſſa in terras excellentiſſimo uenetorum dominio ſubditas uena/
lia afferre ſab ꝓnis in ipſo contentis. ðD SðDMU L

Regiſtrũ omniũ opexꝝ cõtẽtoꝝ in hoc volu.

Et pꝛimo li .

bꝛi hebꝛaicarũ CBeati hiero- trahet terremo

queſtionuʒ ſuꝑ Eſau & idu-
Beneſim. ſidebunt

C inei pit expl.
1 K
Prima alba loppez ꝓpheta
CIncipit CHyſtoriæ
CMaledicta C LXX. ſimili-
Sabeth cornibꝰ CIncipit ꝓlo-
citrabant fornicationis
tur zebulim kaidaριο
uhæ qui cogi

Regiſtrz m
duodecim pꝛo/ ris ſanctis

phetarum. Heli filii
. bus quæ
a pitur ut
CIncipit liber n
ſuper iſrahel Seruari
miſerei deo accipiẽtiuz
& ueſtimenta in græco
b bulatio
ta quos inter 0
no iacet uinctos
quæ græce nes iniurias
mundent ue ſanari
Cc— metare quomõ
CPro quo bp
ciam deſi & aquas
Vaccas bet- Alterum mi
& in ſulcos ieſtate ſua
d nes quæ
ſolum mor⸗

d
indignatione pœnitentia
dinem quæz & abſolute
CIncipit ꝓlo/ & ideo in

nis ſapientiæ ac radiante
e r
tur: cuius CNHac iudæi
um: uel dæi cũ chriſto
CDiui hiero- T Incipit ꝓlo/
ſe ĩ muros care templum
f 8
cum hylaritate Diui Hierony-⸗
Iuxuriam boſ eum æqui
terat eos bros & dixi
g in ſyon
CIncipit pᷣfa t
rius ĩterfecto M
derent & non C Incipit eiuſ/
e:& qui iin dũs omnipotẽs
Tudtilu pari referẽtis
„ px tis extructis
COQui cum n⅓,u
auſteritatem nolentes. Ixx.
odi & proiecit auro ex ua
tui & poſt ſuas ut ro-

niũ cõclamabat ſiue cũ iſrahel

x CCõuertimi phetæ quæ
C Mulieres 1
ruſalem inter — plantem illud
homines CEt dixit iſtum ita
y propheta quod miſſus
tis iniuriam mini ad delis ſententia
ꝘMVos autem curri ſententia 2Z
gaudeatis M Explicit ꝓ/⸗
cebat de nis & adducaʒ
CMRengiſtruʒ pellabat habetur ſed
Eſaie. de quis eſt hunc eundem
ſuſcitabo
A N A 4
Diui hierony- mentote CFinit liber
ter rege dicum opum atq; quodqʒ ſequt
egritudo animi feci uias autem in
capituli huius multitudinem ſe mente
B oOo0 BB
Noluit audire CConſurge Præfatio
princeps eſto pœnitentiam. Lapſum
CIn die illa eos qui in tis eius
ſordes abluunt᷑ leuaui oculos toribus
P CC
dierat qui igitur omniuʒ etgo in cilitio
relictus eſt bibite hic ritibus ita
ſacramentum multæ enim bnum uertere
non uenerunt populo ſuo
D .
Sub perſona ne clamor C Regiſtruz
minis huius quente tune Ezechielis.
unm qui datus calcaneuz
cidentur CCõocœperũt
E R bDD
lutum ſanie nunc tempus ¶ Incipit expl
rit populum propter ſyon det nomen
lætantur ſuper deſiſterent poniturquod
meos qui ſua & ĩidignatõ ret ea quæz
ptios fuiſſe qd interp̃tatur Prope hoc
extrema ẽ qui lætificat ſe ſcit dominus
adducite hunc nec- dum ſoli- autem dñs
habitetur quorum alter omnem inquit
mantur C Regiſtruz ſunt ur tollat
um dei Hieremie. te & hieconiæ
alas Mbere dio ciuitatis
quẽtiæ ſe/ T poſt eos ut
HIH Igitur qund 6G
multorum & fructus eius ſequens ſcrip/
naues enim & iſrahel ſiue nentes baculuzʒ
ſe mella in euangelio coronam poſt
ſit ſcire V facit filios
I CQuãobrem HHI
ſfilios ueſtros neſtitis parie- peccatum de
Iacob & Ne dubites meæ ſunt qũo
ſuſtine CIdcirco ptoribus &
ſeret Kih X ¶ In tantum
gite cõgregate DDD
quem qui percipite gitabat ſnĩam
fed nomẽ bratæ ſunt ædiſicaret

ſericordiam
niſi in ægypto
EEE

Neq;ʒ pꝑ alium
nict⸗ nobiliſſi/
præhendere
pro ornatu
FFF
dei nec eos

antur &
eius & de præ-

GGG
& ſuccidet
res quoq;
cum dari

HHH
pecus &
& dicit
CEt factum
DDDD
tium o gog
igni clypeos
Explſicit lipᷣ
EEEE
maculati in
uerat nec
ta & trium
FFFF
canentium
bitoſi latitudie
nus qui ſecũda
GGGG
borum nr̃oruʒ
CExplicit lipᷣ
ſermo demon.
HHHH

deatur in

xi magno

C Regiſtrus
Baniclis

II
¶Incipit pᷣſa

Q Incredibilis

Sed eſt deꝰ
hi elati in

KRER
hic tacitum
CVidi autem
rium cuius

LL.
pPoſt alexãdtũ
Etueniet
mentum ſãctuʒ

vn
0

9
ulhͤ
E
n

m
imi

00
iom
irnh
no
Unn

—
—

tnm

idſ
n
d

temn

,
Hidi⸗
riet
ln

¶Regiſtruz Iſaac & Iacob imitatores

ſup matheum. II
a a Super epiſto- tro in epiſtola
CIncipit ꝓlo. las pauli. cere o epheſi
Clacob uiruz ſagittis ardenti.
ait non ſum II eraſerunt
CBeati mũdo C Incipit pfa-⸗ SS
bb CIn aliis epi. ritatis langore
accipiant in numetis in uxoribus
COcculte ſa CNon ſolum dicere ſcando
qui me miſit mm terram &
diſciplinam nos bonum
cc CExplicit. Supꝑ parabo/

Herodias ſed nec dum las ſalomonis.
CReſpondẽs cundũ recondi.

cerebro ſed nn tt
CFinit tis reſonare prima alba
dAQAd paucitate Incipitexpo
CParabola tur in lege illis ſpecialiter

CTãgit occu/ pientiæ uer- && eos qui

indicatur 00 CSeruans
rinci tatur uu
erale h mncſpes KKe 8 hac CVorx chriſti ſt
deniq; & iſtius circulum C Egeſtatem
tur uniuera CEgo enim peckatio eorum
nia domo Hoꝝ uerſi.
unus grex mentium hoc XX

uadrifariam ſectandamq;

Sup marchũ. CExplicit lib CSicut tecta
dominum græ CMalum eſt
frf qꝗ & condẽnabit
CIncipit plo/ natur autem yy
ſerpentes conditio hoc Ne glorieris
cerdos ut

pheta deplo- ſed de æternis

CQd nomẽ CC

COQuia ĩ̃pleta
mine p̃ceptore C Cantabim? KKRKR
CCaneſ iudei Iſta ſunt
Super eccle/ qd abhoĩatur Niſi qa dñs

ſiaſften. cens ecce cheus unam
DDd fſyna i caligine
22 C Ego ãt dixi LLI
CIncipit ꝓlo. ceʒ uerba CEt corripuit

CAb aglone geth ciuitatem tur ſi ſpaliter

cor meum tudinez quam Memor fuit
bus pſalmiſta EEf i naui dormiẽs
& & tribuet mihi MMm
CSi uideris lium meum . Rectorum

traditur dige/ dei quod eft C Quis ſicut
derãs uolutõeʒ ut nos in po- C Adiutor &
C Propterea FFe placebo dño
ciam de o C Redde mi,/ NNn
oĩa hæc tracta/ re & diligere Carne ſecũduz
Expedtat in C Vidi nõ ſer
per deum qui culis nõ cogno
CRegiſtruz Gêg C PFidelis aia
ſuper pſalmi- inferiora carni OOo
am oĩa coopantur potionem aut
perſonarum in chrimatus
AAa in finem pro hos dolos
Pnima alba HHh PPp
CIncipit exp/ non rapinam re dico?⸗
Quare fremue/ debemꝰcredere ſalui erunt
CBNullus hẽt ædificauerunt Aſperges
BBb CCoôuerſi ſüt C Poſt tanta
pœnam æterni IIi
chriſtus filius eſt ĩ iſto ſaculo FINIS.
& iſte habitat oſculate ſunt
non ſuam CMemor ero

Weohemium.

C BERNARDINVS Gadolus brixian*: monachus camaldulenſis: ſtudioſo ledtori.
E uariæ pſalmoꝶ trã ſlatiões te cõturbẽt: Debes ſcire lector opiie: ꝙ ad latinos: qtuor. per
Ijtemporum interualla pſalterii tranſlationes emanatũt: Nam ante Hieionymu: latini ha
bebat illud: ſecũdũ quod erat apud græcos ĩ. lxx. interprætibus: ꝗ uetus teſtamẽtũ de he
breo græcũ ſecerãt. Et ꝗa uel iterprætis impitia uel uitio ſcriptog muhis enonbus ſcate bat: ipie
Hieronymus iuxta græcos illud emẽdauit. Succedẽte deĩde tẽpore idẽ Hieronymus glorioſus: ter
pſalteriũ in latinũ trãſtulit. Primo iuxta. Ixx. interprætes: cui addidit haud pauca quæ in hebreis uo
luminibus & aliis ĩterprætibus habebãtur: &. lxxx. prætermiſerãt: ea aſterico adnotãtes. Non nulla
quoq; quæ. Ixx. addiderãt: & apud hebreos nõ habebãtur. obello. i. linea pᷣnotata ea q̃ſi iugulante
notauit.Et iſtud fuit appellatũ pſalteriũ romanũ: eo qd ſancti Petii eccleſia: primũ cœperit uti illa
trãſlatiõe. Secũdo fecit aliã trãſlationẽ iuxta hebraicã ueritatẽ. Nã cũ ſophroniꝰ frequẽter cum he-
breis diſputaret: & qᷓ da de pſalterio ꝓ dño ſaluatore teſtimonia ꝓferret: atq; ab eis ſæpe: & p ſingu-
los pœne ſermones: ſibi cũ deriſiõe ĩgereretur: nõ ita eẽ ĩ hebreo. Ille iuſta cõmotꝰ ĩdignatiõe: ſtu/
dioſiſſime Hieronymũ rogauit: ipuliiq;: ut ſibi pſalteriũ: iuxta hebreoꝶ ſenſũ uerteret ĩ latinum. Et
hoc dictũ ẽ pſalteriũ Hieronymi: iuxta hebraicã ueritatẽ. Tertio ĩterp̃tatus ẽ pſalteriũ cũ reliqs ne-
teris ĩſtrumẽti libris:inõ aſtrĩgẽs ſe hebreoꝶ ſenſui: aut. lxx. uel cuiuſꝗᷓ alioꝶ ĩterprætũ: ſed ex oĩibus
qd optimũ iudicauit:ſpũ ſctõ (ut credimꝰ) illuminãte:eliciẽs exce pẽſq;: cõe nobis pſalteriũ edidit:
Et hoc ẽ:qd ĩ oĩbus bibliis habetur: & quo iã (paucis exceptis) oẽs lere eccleſiæ utuntur: Aliæ aut i-
terpᷣtatões:nõ multũ ĩter ſe diſtãt: qᷓ uero iuxta hebraicã dr̃ ueritatẽ:ĩ uerbiſplunimũ ab aliis differt:
Vñ ſactuꝶ me ope pᷣtiũ exiſtimani:ſi eã ĩprimi curarẽ:ut ex uariis ĩterpᷣtationibꝰ:ſenſũ(q alioꝗn dif
ficilis ẽ) ualeat ꝗſq; faciliꝰ elicere.Illud ẽt te monitũ uelim:titulos me oẽs fere:inueniſſe corrupios:
atq; ex iis q ĩ coõibꝰhñtur bibliis cõfuſos: quos oẽs cortexi: ſecũdũ ꝙ Nicolaꝰde lyra ĩ ſingulis pſal/-
mis ponit: quẽ nõ dubito: & diligẽtẽ ĩ his fuiſſe: & uera exẽplaria habuiſſe. Verũ de his ſatis. De ex/
poſitiõe ãt Hieronymi ſuꝑ pſalteriuũ: illud dixerim: uehemẽter dolẽdũ eẽ: tã pauca: ac pœne nulla i-
ueniri exẽplaria: & ea ꝗqdẽ mẽdis ita plena: ut difficile ſit: ac ſerme ĩpoſſibile priſtinæ itegritati reſti/
tuere. Nã cũ ĩpræſſores diligẽtiſſime hoc opꝰꝗᷓſierint: & ĩ quaſdã expoſitiões: ſup quoſdã pſalmos
iciderint:iſtud unicũ ĩuenerũt ſup oẽs ĩtegro nũero pſalmos: qd & uetuſtate: & ſui pulchritudine:
plunmũ apud nos auctoritatis & fidei ĩuenit. Alia ãt ſup aliqbus pſalmis expoſitio: uel aliæ: ſi plures
iueniãt᷑:uel nõ ſũt Hieronymi: (qc tñ ipᷣe nõ auſim affirmare) uel dicemꝰ eũ:pᷣter haãc cõpẽdioſiorẽ
ſup totũ pſalteriũ expoſitionẽ: ſcripſiſſe prolixius ſup aliqbꝰpſalmis. Nã & ipſe ĩ fine libii de uiris il
luſtribus (ſi mõ codex nõ ẽ mẽdoſus) aſierit ſcripſiſſe ſe ĩ pſaſĩmos: uſq; ad.xyvi.tratctatꝰ ſex. Habui ãt
duos alios codices ꝗbꝰ ĩſũt eedẽ expoſitiões:ñ qdẽ ſup oẽs pſalmos:ſup ꝗᷓplurimos th: ꝗbꝰdili
gẽter cũ his collatis: multa nõ ſine magno labore:correximꝰ: ĩ reliꝗs ãt qᷓtũ ĩgenio cõſeꝗ potuimus
tantum operi auxiliati ſumꝰ: pro quibus nihil aliud abſte: ꝗᷓ ut pro peccatis meis apud miiericordeʒ
dñm ĩtercedas: expeto: oroq;: Vale:Ex cœnobio Dini Michaelis murianenſis.
CINCIPIT PROLOGVS SANCTI HIERONVYMI PRAESBYTERIIN PSALITIERIVM
IVXIA HEBRAICAM VERITATEM. QVOD TRANSTVLITIN LATINVM.
VSEBIVS Hieronymꝰ ſophronio ſuo ſalutẽ dicit. Scio quoſdã putare pſalteriũ ĩ ꝗnq; li
ISbros eẽ diuiſũ: ut ubicũq; apud. Ixx. ĩterpᷣtes ſcniptũ ẽ Yoiο *ε1 :¹. fiat fiat: hnis li-
5 brorum ſit:ꝓ quo ĩ hebreo legitur amẽ amẽ. Nos ãt hebreonũ auctoritatẽ ſequuti: & ma“
EAAHxime apoſtoloꝶe:q ſemp ĩ nouo teſtõ: pſalmoꝶ librü noĩant: unũ uolumẽ aſſerimꝰ. Pſal-
mos quoq; oẽs eoꝶ teſtamur auctoꝶ: ꝗ ponũtur ĩ titulis: dauid.ſ.& aſaph idithum filioruʒ choræ:
æman ezraite: moyſi & ſalomonis: & reliquoꝶ: quos eſdras uno uolumine cõpræhẽdit. Si enĩ amẽ
.l. deliter:p quo agla traſtulit ĩ fine tm̃ libroꝶ põitur: & ñ ĩterdũ aut ĩ exordio aut ĩ cal
ce ſermõis ſiue ſnĩæ: nũquã ſaluator ĩ euãgelio loqretur: amẽ amẽ dico uobis: nec pauli epiſtolæ in
medio illud ope cõtinerẽt. Moyſes quoq; & hieremias & caRteri ĩ hũc modũ multos hẽrẽt libros:ꝗ
medio: uoluminib ſuis: amẽ frequẽter ſſerũt. Sed & nũer. xxii. bebraicoꝶ libroꝶ & myſteriũ eiuſ
dẽ nũeri cõmutabitur. Nã & titulꝰipᷣe hebraic?ſefer tihillim: qd ĩterpᷣtatut uolumẽ hymnoꝑ apo
ſtolice auctoritati cõgruẽs: nõ plures libros: ſed unũ uolumẽ oſtẽdit. Quia igitur cũ hebreo nuper
diſputãs: qdã ꝓ dño ſaluatore de pſalmis teſtimonia ꝓtuliſti: uolẽſq; ille te eludere pꝑ ſermones pœ
ne ſingulos aſſerebat ñ ĩta hẽti ĩ hebreo: ut tu de.lxx.ĩterpᷣtib ꝰopponebas: ſtudioſiſſime poſtulaſti:
ut poſt aglã ſy mmachũ & theodotionẽ:nouã editionẽ latino ſermone trãſſerrẽ. Aie bas. n. te ma/
is ĩterpᷣ̃tũ uarietate turbari: & amore quo laberis: uel trã ſlatõe: uel inditio meo eẽ cõtẽtũ. Vñ ĩpul
us a te: cui & qᷓ poſſũ debeo: & qᷓ ñ poſſũ: rurſũ me obtrectatoꝶ latratib tradidi: maluiq; te uires po
tiꝰ meas: ꝗᷓ uolũtatẽ ĩ amicitia qrere. Certe cõſidẽter dicã: & mulios huiꝰopis teſtes citabo me nihil
dũtaxat ſciẽtẽ de hebraica ueritate mutaſſe. Sicubi ergo editio mea a uetenbꝰdiſcrepauerit: iterroga
quẽlibet hebreoꝶ: & liqdo puidebis me ab emulis fruſtra lacerari. qui malũt cõtẽnere uideri pᷣclara
q̊ diſcere: puerſiſſimi hoĩes. Nã cũ ſemp nouas expetãt uoluptates: & gulæ eoꝶ nicina maria nᷣ ſuffi
ciãt: cut ĩ ſolo ſtudio ſcripturarũ ueteri ſapore cõtẽti ſunt? Nec hoc dico quo pᷣceſſore; meos mor-·
deã: aut ꝗcꝗᷓ de his arbitrer detrahẽdũ: quog trãſlationẽ diligẽtiſſime emẽdatã olim linguæ meæ

8
.

*

hoĩbus dederim: ſed qce aliud ſit ĩ eccleſiis xpo credẽtlũ pſalmos legere.aliud iudæis calũnlãtibꝰ p

ſingula uerba reſpõdere. Qcd opuſculũ meũ ſi ĩ græcũiut polliceris: trãſtuleris & ĩperitiæ
meæ doctiſſimos quoſq; teſtes facere uolueris dicam tibi illud orationum in ſiluam ne ligna feras
niſi qe hoc hẽbo ſolamẽ: ſi in labore cõmuni intelligã mihi uel laudem uel uituperationem tecu;

eſſe cõem. Valere te cupio in domino Ieſu.& meminiſſe mei.
CINCIPIT HTMNORVM VOLVMEN:PER BEATVM HIERONYMVM IVXTA
HEBR AICAM VERITATEM IN LATINVM TRANSLATVM.ð. PSALMVS. I.

EATVS uir qui nõ abiit ĩ cõſilio impiorũ: & in uia peccatorũ nõ ſtetit & ĩ cathedra deri-

ſoram nõ ſedit. CSed in lege dñi uolũtas eiꝰ: & in lege eiꝰ mœditabitur die ac nocte.
CEt erit tãꝗᷓ lignũ plãtatũ iuxta riunlos aquaꝑ. C Quod fructũ ſuũ dabit in tẽpore ſuo
EEA& foliũ eiꝰnõ defluet: & oc qd fecerit ꝓſperabitur. C Non ſic impiuſed tãꝗᷓ puluis quem
proicit uentus. C Propterea nõ reſurgẽt impii in iuditio:neq; pctõres ĩ cõ regatiõe iuſtorum.
Quoniã noſcit dñs uiam iuſtorum:& iter impiorum peribit. OPllalmus., II.
Vare congregauerunt gentes? & tribus mœditabuntur inania? Cſurgẽt reges terræ
& principes tractabunt pariter aduerſus dominũ & aduerſus chriſtum eiius.
Dirumpamus uincula eorum & proiiciamus a nobis laqueos eorum.
☛— 1 CHabitans in cælis ridebit dominus ſubſänabit eos. C Tuc loquetur ad eos ĩ ira ſua: &
in furore ſuo cõturbabit eos. C Ego aũt ordinaui regẽ meũ ſup ſyon mõtẽ ſanctum meũ annun-
tiabo pᷣcœptũ. C Dũñs dixit ad me:filius meus tu: ego hodie genui te. C Poſtula a me: & dabo gen
tes hereditatem tuã: & poſſeſſionẽ tuã terminos terræ. C Frãges eos ĩ uirga ferrea. ut uas figuli con
teres eos. C Tunc ergo reges ĩtelligite: erudimini iudices terræ. C Seruite dño in timore: & exul-

tate in tremore. C Adorate pure: ne forte iraſcatur: & pereatis de uia. C Cum exarſerit poſt paulu

lum furor eius:beati omnes qui ſperant in eum. “
CCanticum dauid cum fugeret a facie abſalon filii ſui. Cbſalmus. HI.
☛ O mine quare multiplicauerũt hoſtes mei? multi conſurgũt aduerſũ me: multi dicũt aĩæ
meæ: nõ ẽ ſalꝰ huic ĩ deo. C Tu aũt dñe clipeꝰcirca me: gloria mea & exultãs caput meũ.

Aſoporatꝰſũ: & uigilaui: q dñs ſuſcitauit me. C Nõ timebo milia populi ꝗᷓ circũdederũt
me: exurge dñe ſaluũ me fac deus meus: C Quia percuſſiſti oĩ um inimicorũ meoꝑꝶ maxillas: den-
tes impiorum conſiegiſti. C Dño ſalus:ſup populũ tuũ benedictio tua.
Q Victon in pſalmis canticum Dauid. HðM Pſalmus. IIII.
Nuocätéẽ exaudi me deus iuſtitiæ meæ. i tribulatiõe dilataſti mihi. CMiſerere mei. &
%1 exaudi ofoné meã. C PFilii uiri uſq;quo ĩclyti mei ignominioſæ diligitis uanitatẽ ꝗren⸗
tes mẽdaciũ. C Et cognoſcite qm̃ mirabilẽ reddidit dñs ſctm̃ ſuũ dñs exaudiet: cuʒ cla-

ERE mauero ad ed. C Iraſcimini & nolite peccare: loqmini ĩ cordibꝰ uf̃is ſup cubilia uĩia & ta
cete. CSacriſicate ſacriſiciũ iuſtitiæ: & cõſidite ĩ diño. C Multi dicũt qs oñdit nobiſ bonũ:lena ſup

nos lumẽ uultꝰtui dñe. C Dediſti lætitiã ĩ corde meo:ĩ tpe frumẽtũ eoꝑ: & uinü eoꝑꝶ multiplica
ta ſunt. C In pace ſimul requiſcam & dormiã: qa tu qñe ſpũaliter ſecurum habitare feciſti me.

EAEE Qym ñnñ deꝰ uolés iniqtatẽ tu nec hitabit iuxta te malignꝰ. C Nõ ſtabũt iniq i cõſpectu
oculoꝶ tuoꝶ. O diſti oẽs ꝗ opant iniqſtaterpder lIoqntes mẽdatiũ:uiꝶ ſaguinũ & doloſũ abhoĩa/
bitur dñs. C Ego ãt ĩ multitudine mĩæ tuæ ĩtroibo ĩ domũ tuã adorabo ad tẽplũ ſam̃ tuũ ĩ timo
re tuo. C Dñe deduc me ĩ iuſtitia tua ꝑp ĩſidiatores meos: dirige añ faciẽ meã uiã tuã. C Nõ cẽ.n.
ĩore eoꝶ rectũ:ĩteriora eoꝶ jidiæ. Nepulchru patẽs guttur eorũ lĩguã ſuã leuiſicãt. C Cõdẽna
eos deꝰ: excidãt a cõſiliis ſuis. C Iuxta multitudinẽ ſcelerũ eoꝶ expelle eos: qm ꝓpuocauerunt te:

C Et lætẽtur oẽs ꝗ ſperãt ĩ te:ĩ perpetuũ laudabũt ꝓteges eos:& lætabũt ĩ te:q diligüt nomen tuuzʒ.
Qm tu bndices iuſto.dñe ut ſcuto placabilitatis coronabis eum.
CVictori in pſalmis:ſup octauũ cãticũ Dauid. CbPſalmus. VI..
☛O mine ne ffurore tuo arguas me: neq; iira tua corripias me. C Miſerere mei dñe qm̃ in
N firmꝰſũ:ſana me dñe:qm̃ cõturbata ſũt oĩa oſſa mea: & aĩa mea turbata ẽ ualde. Et tu
die uſq; quo reuertere dne: erue aiaʒ meã: ſalua me pp mĩam tuã. C Qm̃ ñĩ monte re/
cordatio tui:ĩ ĩferno ꝗs cõſitebit᷑ tibi. C Laboraui ĩ gemitu meo:matare faciã tota nocte lectũ meũ
lachrymisg meis ſtratũ meũ rigabo. C Cali gauit pᷣ amaritudie oculus meꝰ cõſumptus ſum ab uni⸗
uerſis hoſtibꝰ meis: ¶ Receckte a me oẽs ꝗ opamini iniqtatẽ: ꝗqa audiuit dñs uocẽ flet?mei:audiuit
diñs depᷣcationẽ meã dñs or̃onẽ meã ſuſcepit: C Cõfundant᷑ & cõturbent᷑uehemẽter oẽs inimici
mei. reuertant᷑ & cõfundant᷑ ſubitto. Cbpro ignoratiõe Dauid: qd cecinit do-
G mino ſuper uerbis ethiopis filii gemiini. CbPſalmus. VII.

Omine de me i te ſpaui: ſalua me ab oĩb pſequentibus me & libera me. CN eſone rapist
l H vut leo

CVoce mea ad dñm clamabo: & exaudiet me de mõte ſancto ſuo. & Ego dormini &

—— CVicdtori ꝓ hereditatibus canticum Dauid. Pſalmus. v.
/4 Erba mea exaudi dne: itellige rugitũ meũ. C Aduerte ad uocẽ clamoris mei rex meꝰ? &
WAA gdesmeꝰ qa te depcor. Dñe mãe audies uocẽ meã. Mane pᷣpabor ad te: & cõtẽplabor

ndi

ti

jin
nin
diin
llen

ti
en

l.
le
dem

ene
ſn
Dhrn,
ogen
con

exul⸗
aulu

inde
uwei;
wini3
dedeni

I.
ei
tiim⸗
Uc
nin an
lena ſi
uphca
we.
V.
enme
tipede
cöpen
4bhoin/
umo

Nöém

Coͤdeni
wnlie
ventur;

I.
iegin
(u
liſer
vbn
—
—

mn n
le⸗

Juxta hebꝛaicam ueritatem.

ut leo alam meà: laceret & ñ ſit ꝗ eripiat. C Dñe deꝰ meſi feci iſtud:ſi ẽ iniqtas ĩ manib meis.
CSi reddidi retribuẽtibꝰmihi mala: & dimiſi hoſtes meos uacuos. C Perſeqᷓtur inimic? aĩaʒ meã
& apphẽdat & cõculcet ĩ terrã uitã meã: & gloriã meã ĩpuluere collocet. C Surge dne ĩ furore tuo
eleuare iĩdignãs ſup hoſtes meos: & cõſurge ad me iuditio: qd mãdaſti. C Et cõgregatio tribuũ cir
cũdet te:& ꝓ hac ĩ altũ reuertere. C Dñsſudicabit populos:iudica me dñe. Scdm iuſtitiã meã
& ſecũdũ ſimplicitatẽ qᷓ ẽ ĩ me. Cõſaumet᷑ malũ iniquoꝶ & cõſirmet᷑ iuſtꝰ:pbator cordis & renũ
deꝰiuſtꝰ. C Clypeꝰmeꝰ ĩ deo: ꝗ ſaluat rectos corde. Deꝰ iudex iuſtꝰ & fortis. cõminãs tota die.
CNõ cõuertẽti gladiũ ſuũ acuet:arcũ ſuũ tetẽdit & parauit illũ. C Et ĩ ipᷣo pᷣparauit uaſa mortis:
ſagittas ſuas ad cõburẽdũ opatꝰẽ. C Ecce pturit iniꝗtatẽ: & cõcœpit dolorẽ & pepit mẽdatiũ.

CLacũ apuit & effodit eũ & ĩcidit ĩ ĩteritũ quẽ opatꝰẽ. C Reuertet᷑ dolor ſuꝰĩ caput eiꝰ:& ſup uer

ticẽ eiꝰ iniꝗtas ſua deſcẽdet. Cõfitebor dño ſecũdũ iuſtitiã eiꝰ & cãtabo noĩ dñi altiſſimi.
CVictori pro torcularibus pſalmus Dauid. CPſalmu0s. VIII.
O mine duñator nt᷑:quã grãde ẽ nomẽ tuũ ĩ uniuerſa terra. C Qui poſuiſti gloriã tuã ſup
cælos. C Ex ore ĩfatiũ & lactẽtiũ ꝑfeciſti laudẽ pp aduerſarios tuos: ut geſcat inimicꝰ &
ͤLultor. C Videbo. nacælos tuos: opa digitoꝶ tuoꝶ: Iund & ſtellas ꝗᷓ fudaſti. C Quid hõ
) qm̃ recordaris eiꝰ: uel filiꝰhoĩs: qm uiſitas eũ. C Et minuiſti eũ paulomin a deo: & glo-
ria & decore coronaſti eũ: dediſti ei ptãtẽ ſup opa manuũ tuaꝶ: CCucta poſuiſti ſub pedibꝰ eius
oues & armẽta oĩa ĩſuꝑ & aĩalia agri. C Aues cæli & piſces maris.qꝗ trãſeũt ſemitas põti.
CDomine dominator noſter: quã grande eſt nomen tuum in uniuerſa terra. 4
C Victori ſuper mortem filii. Pſalmus Dauid. IX.
Onfiebor dño ĩ toto corde meo: narrabo oĩa mirabilia tua. C Lætabor & gaudebo ĩ te
B'f canã noĩ tuo altiſſimæ. C Cũ ceciderint inimici mei retrorſũ: & corruerit & perierint a
facie tua. C Feciſti. n. iuditiũ meũ. & cäãm meã ſediſti ſup ſoliũ iudex iuſtitiæ. C Incre-
aſti gẽtes pdidiſti ĩpiũ nomẽ eo& deleſti ĩ ſẽpiternũ et iugiter. Inimici cõpletæ ſüt ſolitudines
Ifinẽ:& ciuitates ſubuertiſti:periit memoria eoꝝꝶ cũ ip̃is. C Dñs ãt ĩ ſẽpiternũ ſedebit.ſtabiliuit ad
iudicãdũ ſoliũ ſuũ & ipſe iudicat orbẽ in iuſtitia. C Iludicat populos iniqtatibꝰ. C Et erit dũs ele

uatio oppᷣſſo:eleuatio opportuna ĩ ãguſtia. C Et cõſidẽt ĩ te ꝗq nouerũt nomẽ tuũ qm̃ ñ dereliqſti

qrẽtes te dũe. C Cãtate dño hĩtatori ſyon:ãnũtiate ĩ populis cogitatiõem eiꝰ. ¶C Qm̃ qrẽtes ſan
guinẽ eoꝶ recordatꝰẽ:nõ ẽ oblitꝰclamoris paupeꝶ: & miſert? mei deꝰ. C Vidit afflictionẽ meaʒ
ex inimicis meis: exaltãs me de portis mortis. Vt narrẽ laudes tuas ĩ ponis filiæ ſyon: exultabo i
ſalutari tuo. C Demerſæ ſũt gẽtes ĩ ĩteritu quẽ fecerũt ĩ rete iſto qd abſcõderãt:captꝰẽ pes eorum.
Ignitꝰẽ dñs iuditiũ faciẽs ĩ ope manuũ ſuaꝶ corruit ĩpiꝰ. C Còuertãtur ĩpii ĩ ĩfernũ: oẽs gentes
q̃ oblitæ ſũt dei. C Qm̃ ñ ĩ æternũ obliuiõi erit paup:expectatio paupeꝑꝶ ñ pibit in perpetuum.
CSurge dne nõ cõfortetur hõ:iudicẽtur gentes añ faciẽ tuã. C Pone domine terrorem eis: ſciant
„ gentes homines eſſe. CPſalmus. x.
1]Vare dne ſtas a lõge deſpicis ĩ tẽporibus ãguſtiæ. IN ſupbia ĩpit ardet paup capiãturĩ
ſſceeleribus qᷓ cogitauer̃t. Quia laudauit ĩpiꝰ deſideriũ aĩæ ſuæ: & a uariis applaudẽs ſibi
☛ C Blaſphemauit dim. C. Impius ſecũdũ altitudinẽ furoris ſui ñ reqret. nec deꝰ ĩ oĩbꝰco
gitationibus eꝰ. C Parturiũt uiæ eiꝰĩ oĩ tpe: lõge ſũt iuditia tua a facie eius oẽs inimicos ſuos deſ
picit. Logtur ĩ corde ſuo:nõ mouebor generatiõe & generatiõe ero ſine malo. C Maledictõe
os eiꝰplenũ ẽ: & dolis & auaritia. C Sub ligua eiꝰ dolor & iniqtas ſedet iſidiãs iuxta ueſti bula ĩ ab
ſcõditis: ut ĩterſiciat inocẽtẽ. Ocłi eiꝰ robuſtoſtuos circũſpiciũt ĩſidiãt᷑ ĩ abſcõdito q̃ſi leo ĩ cubili
INſidiatur ut rapiat pauperẽ:rapiet pauperẽ cũ attraxerit eũ ad rete ſuũ. C Et cõftactũ ſubiiciet
eũ: & irruet uiribus ſuis ualenter. Dixit ĩ corde ſuo oblitus ẽ deus: abſcõdit faciẽ tuã nõ reſpiciet
ĩ ppetuũ. Surge dñe deꝰ:leua manũ tuã:moli obliuiſci pauperũ. C Quare blaſphemat ĩpiꝰ deuʒ
dicẽs ĩ corde ſuo qd nõ reꝗrat. Vides qa tu laborẽ & do rẽ reſpĩcis ut detur ĩ manu tua.
CTibi derelinquũtur fõtes tui: pupillo tu es fõs adiutor: ¶Cõtere brachiũ ĩpii & maligni:queres
ĩpietatẽ eiꝰ: & nõ ĩuenies: C Dũñs rex ſæculi & ætermnitatis: perierũt gẽtes de terra eiꝰ. C Deſideriũ
pauperũ audiſti dñe:præparaſti ut cor eorum audiat auris tua. T Vt iudices pupillo && oppræſſo:
& nequaꝗᷓ ultra ſupbiat hõ de terna. CVictoni Dauid pſalmus. . XII..
S N dño ſpaui quo dicitis aĩæ meæ trãſuola ĩ mõtẽ ut auis. C Quia erit tetẽderũt ar-
— cũ: poſuerũt ſagittã ſuã ſup neruũ ut ſagittẽt ĩ abſcõdito rectos corde. Quia leges diſ
ſipatæ ſunt: iuſtus quid operatꝰ?? Dns ĩ tẽplo ſctõ ſuo:dũs ĩ cælo tronus eius. ..
— Oculi eius uidẽt palpebræ eiꝰ ꝓbãt filios hoium. C Dñs iuſtů phbat: ĩpiũ ãt & diligẽ-
tẽ iniquitatẽ odit aĩa eꝰ. Pluet ſup pctõres laqos ignis & ſulphur: & ſpũs tẽpeſtatũ pars cahjcis
eorum. C Quoniã iuſtꝰdnñsiuſtitias dilexit: redtum uidebit facies eiuiuus.ͤ
CL Victori pro octauus pſalmus Dauid. XI.“

guãs magniloquã. C Qui dixerũt linguã nt̃am toboremꝰ:labia nr̃a nobiſcum ſurni:quis
a ii

N Alua dñe qm̃ defecit ſanctus: qm̃ ĩminuti ſunt ſideles a filiis hoĩum. CFruſtra loquũtur
Aunuſqſq; ꝓximo ſuo.labiũ ſubdolũ ĩ corde & corde:. C Diſpdat dũs oĩa labia doloſa lin

Sſalterium.

noſter dominus eſt. Propter naſtitatẽ mnopũ & gemitũ pauperũ:nũc còſurgà dicit dĩs.
CPonã ĩ ſalutari auxiliũ eorũ. C Elogꝗa dñi eloꝗa munda: argentum probatum ſeparatum a terra
colatũ ſeptuplũ. C Tu dñe cuſtodies ea: ſeruabis nos a generatiõe hac ĩ æternũ: C In circuitu im
pii ambulãt: cũ exaltati fueriĩt uiliſſimi filioæ hoĩium. C Victori Dauid. CPſalm“. XIII.
Sdquequo dñe obliuiſceris mei pœnitus:uſq;quo abſcõdes faciẽ tuã a me. C Vſq;quo po
y& nã cöſilia ĩ aiam meã: dolorẽ ĩ corde meo p diẽ. C Vſq; quo exaltabitur inimicꝰ meꝰ ſup
7 me:cõuertere exaudi me dñe deus meus. C Illumina oculos meos ne unꝗᷓ obdormiam
Hi mortẽ: ne quãdo dicat inimicꝰmeus pᷣualui aduerſus eũ. C Hoſtes mei exultabüt cum
ero:ego ãt ĩ miſericordia tua conſiſus. C Exultabit cor meu ĩ ſalutani tuo: cãtabo domi⸗
no qui mœruit ſuper me. CVictori pſalmus Dauid. XIII..
liuxit ſtultus ĩ corde ſuo nõ ẽ deꝰ:cortupti ſũt: & abhoĩabiles facti ſũt ſtudioſe. ¶C Non eſt
A faciat bonũ. C Domin? de cælo ꝓſpexit ſup flios hoium: ut uideret ſi eſt itelligẽs reꝗ⸗
rẽs deũ. C Oẽs receſſerunt ſimul cõglutinati ſũt:nõ ẽ ꝗ faciat bonũ:nõ ẽ uſq; ad unum.
EACNoõne cognoſcẽt oẽs ꝗ opantur iniquitatẽ: ꝗ deuorãt populũ meũuũ: ut cibũ panis.
Dñm nõ ĩuocauerüt ibi timebür ſormidine: qm deꝰ ĩ generatiõe iuſta ẽ. C Cõſiliũ pauperũ cõ
ſudiſtis: qm̃ dñs ſpes eiꝰ ẽ Quis dabit de ſyon ſalutẽ iſtahel: qũ reduxerit dominus capti⸗-
uitatẽ populi ſui exultabit iacob lætabitur iſrahel. CPſalmus Dauid. XV.

Qmime quis peregrinabitur ĩ tẽtorio tuo? ꝗs habitabit in mõte ſãcto tuo:?

(((

„

CNòẽ ſacilis ĩ ligua ſua: nec fecit amico ſuo malum: & opprobnũ nõ ſuſtinuit ſup pro

facit hæc nõ cõmouebitur in eternum. C Humilis & ſimplicis Dauid. CPſalm. XVI.

Vſtodi me deus qm̃ ſperaui in te. dicẽs deo dñs meus es tu:bñ mihi nõ ẽ ſine te.
CSanctis ꝗ in terra ſunt eius magnificis: oĩs uolũtas mea in eis. JJ
CMultiplicabũtur ydola eoꝶ: poſt terg ſequentium. C Non libabo libamina eoꝶ
de ſanguine:neq; aſſumã nomina eoꝶ:in labiis meis. C Dominus pars hæreditatis meæ

—

—

CPropoſui dñm ĩ cõſpectu ſemp:qa a dextris meis ẽ ne cõmouear. C Propterea lætatũ ẽ cor meũ
& exultauit gloria mea: & caro mea habitauit cõfidenter. C Non eni derelinques aiam meã infer-

—

CQui ĩgreditur ſine macula: & operatur iuſtitiã: & loꝗtur ueritatẽ in corde ſuo.

pinquo ſuo. ((/qReſpicitur oculis eiꝰ? improb timẽtes aũt dominũ glorincat.
Curat ut ſe affligat: & ñ uideat:pecuniã ſuã ñ dedit ad uſurã: & munera aduerſũ inoxiũ accepit

& calicis mei:tu poſſeſſor ſortis meæ. ¶ Vineæ ceciderũt mihi ĩ pulchertimis: & tu hæreditas ſpe-
cioſiſſima mea es. C Benedicã duũm ꝗ dedit mihi cõſiliũ: inſup & noctibꝰ erudierũt me renes meis

no:mec dabis iuſtum tuum uidere corruptionem. C Oſtendiſti mihi ſemitam uitæ plenitudinem

lætitiarum ante uultum tuum: decores in dextera tua æternos.
AI Oratio Dauid. CPſalmus. XVII.

Wdacibus. C De uultu tuo iuditium meum prodeat: oculi tui uideant æquitates.

ſire os meum. C In opere hominum ꝓpter uerbum labiorum tuotũ: ego obſeruaui uias latronis.

Suſtenta greſſus meos in callibꝰtuis: & n labẽtur ueſtigia mea: C E go iuocaui te qa exaudiet me

deus: inclina aurẽ tuã mihi: audi eloqum meuũ. C Mirabilẽ fac miſericordiã tuã: ſaluator ſperãtiũ.

Vci dñe iuſtitiã: itẽde depræcationẽ meãâ. C Auribꝰpcipe orationẽ meã: abſq; labiis mö

QCProbaſti cor meum uiſitaſti nocte: con flaſti me & non inueniſti cogitatiões meas trã

A reſiſtentibus dexteræ tuæ cuſtodi me:q̃ſi pupillã filiã oculi. In umbra alaꝶ tuaꝶ ꝓtege me: a

ſacie ĩpioꝶ uaſtãtiũ me. Inimici mei aĩaʒ meã circũdederũt adipe ſuo cõcluſerũt:ore loquun ſt

ſuperbæ. C Incedentes aduerſũ me: nũc circũdederunt me: oculos ſuos poſuerũt declinare ĩ terrã.

CSimilitudo eiꝰqᷓſi leonis deſiderãtis pᷣdã:& q̃ſi catuli leonis ſedẽtis ĩ abſcõditis. C Surge dñe pᷣ⸗

ueni faciẽ eiꝰ: ĩcurua eũ:ſalua aiam meã ab iĩpio ꝗẽ gladius tuꝰ. C Auiris manus tuæ dne: q mor-
tui ſũt ĩ profüdo quoꝶ pars ĩ uita. C R Ao de abſcõditis tuis repleſti uẽtrẽ: ꝗ ſaturabũtur filis
Ego ĩ iuſtitia uidebo faciẽ tuã ĩplebor cũ nigilauero ſi-

& dimittẽt reliquias ſuas paruulis eoꝑe.
militudine tu. C/öVictori ſeruo dni Dauid: ꝗ loquutꝰẽ dño uerba cãtici hui ĩ die q̃ libe
rauit eũ dñs de manu oĩum inimicoꝶ ſuoꝑꝶ: & de manu ſaul & dixit. CPſalmus. XVIIIe

—“ Iligam te domine fortitudo mea: domine petra mea: & robur meum & ſaluator meus.
UDeme fortis me:& ſpabo ĩ eũͥ. C Scutu meũ & comu ſalutis meæ: & ſuſceptor me
ÿ̈ÿCLaudatum inuocabo dominum:& ab inimicis meis ſaluus ero.

CCircundederunt me funes mortis: & torrentes iniquitatis terruerunt me.

—„ „

Funes ĩferni circũdederũt me: puenerũt me laquei mortis.ĩ tribulatiõe ĩuocabo dñm: & ad deuz
meũ clamabo: C Et exaudiet de tẽplo ſuo uocẽ meã & clamor meus añ faciẽ ei uemet ĩ aures evꝰ

omota ẽ & cõtremuit terra: & fũdamẽta mõtiũ cõcuſſa ſũt: & cõquaſſata ſunt:qm̃ iratus eff.

Aſcẽdit fumus i furore:& ignis ex ore eius deuorans: carbones iĩcẽſi ſũt ab eo.
C 1 nclinauit cælos & deſcendit: & caligo ſub pedibus eius. =
CEt aſcendit ſuper cherub & uolauit: tranſuolauit ſuper pennas uenti.

CPræ fulgore

CPoſuit tænebtas latibulũ ſuuũ:ĩ circuitu eius tæbemmaculu eius: tenebroſa aqua in nubibethens.

Juxta hebꝛaicam ueritatem.

CPræ fulgore:in cõſpectu eiꝰ nubes.trãſierũt grãdo & carbones ignis. C Et intonuit de cælo dũs
& altiſſimꝰ dedit uocẽ ſuã:grãdo & carbões ignis. C Et miſit ſagittas ſuas: & diſſipauit eos: & ful-
gura multiplicauit & cõſũpſit eos. C Et apparuerüt effuſiões atũ: & reuelata ſũt fũdam ẽta orbis.
L C Ab ĩcrepatiõe tua dñe:ab ĩſpiratõe ſpiritfuroris tn. C Miſit de alto: accepit me: extraxit me de
aquis muſtis. C Liberauit me de inimicis meis potẽtiſſimis: & de his ꝗq oderut me:qm robuſtiores
me erãt. C Præuenerũt meiĩ die afflictionis meæ. & factꝰ? ẽ dñs firmamẽtũ meu: & eduxit me in la
titudinẽ. liberauit me ꝗa placuit ei: C Rernibuit mihi dñs ſecũdũ iuſtitiã meã: & ſecũdũ muditiã
manuuʒz meaꝑ redidit mihi. C Quia cuſtodiui uias di: & non egi impie a deo meo. C Omnia
enim iuditia eius in cõſpectu meo: & præcepta ei? ũ aniouia me E fui ĩmaculatus cũ eo: & cu

4 ſtodiui me ab iniꝗtate mea. C Et reſtituit mihi dũs ſecũdũ iuſtitiã meâ: & ſecundũ manuũ meape
mũdiciã: in cõſpectu occuloꝶ eius. C Cum ſãcto ſactus eris & cũ uiro ĩnocẽte inocẽter ages. & cũ
n electo electꝰeris: & cũ puerſo puerteris. C Qm tu populũ pauperẽ ſaluabis: 6 oculos excelſos hu-
miliabis. C Quia tu illuminas lucernam meam domine deus meus illuminabis tænebras meas.
6 C In te enim cutrã accinctus & in deo meo tranſiliam murum. C Deus ĩmaculata uia eiꝰ eloquiù
/ domini igne examinatum: ſcutum eſt omnium ſperantiũ in ſe. C Quis eſt deus præter dominũ?

& quis fortis præter deum noſtrũ. C Deus ꝗ accingit me ſortitudine: & poſuit ĩmaculatã uiã meâ
CCoequans pedes meos ceruis: & ſuper excelſa ſtatuens me. ð ð
Docens manus meas ad prælium: & componens quaſi arcum æreum brachia mea.

o CDediſti mihi clypeũ ſalutis tuæ: & dextera tua cõfortabit me:& mãſuetudo tua multiplicabit me
n Dilatabis greſſus meos: & non defſicient tali mei.
epit CPerſequar inimicos meos & appræhendam: & non reuertar donec conſumam eos.
UVle CCœdã eos: & nõ poteris ſurgere: cadẽt ſub pedibꝰmeis. C Accixiſti me fortitudine ad pᷣlium.
¶ Uncuruaſti ſiſtẽteſ mihi ſpᷣ me.C Inimicoꝶ meoꝑ dediſti mihi dorſũ: & odiẽteſ me diſpdidiſti
Clamabunt & non erit qui ſaluet ad dominum: & non exaudiet eos.
neon Delebo eos ut puluerem: ante faciem uenti: ut lutum platearum proiiciam eos.
zwer E Saluabis me a contradictionibus populi:pones me in caput gentium.
uh C Populus quem ignoraui ſeruiet mihi: auditione auris obediet mihi.
anei CEilii alieni mẽtiuntur: filii alieni defluẽt & cõtrahẽtur in anguſtiis ſuis.
ormei Viuit dominus & benedictus deus meus: & exaltetur deus ſalutis meæx.
iinſen C Deus qui das uindictas mihi: & ſubdidiſti populos ſub me.
cen W¶ OQui ſeruas me ab inimicis meis: & a reſiſtentibus mihi eleuas me: a uiro iniquo libera me.

C Propterea confitebor tibi in gentibus domine:& nomini tuo cantabo. s
