&& ratione completa: tunc impleamur in omnibus plenitudine dei. Latitudinem & longitudmem:
profundum & altitudinem: de corporalibus ante diſcamus: ut per ea ad ſpiritualia trãſire ualeamus
Verbi gratia:ſit latitudo cæli iſtius & terræ: ideſt totius mundi: ab oriente uſq; ad occidentem:
Longitudo 2 meridiæ ad ſeptentrionem. Profundum in abyſſis & in inferno: altitudo: quez
ſupra cæleſtia ſublimatur. Sed quoniam a pleriſq; iuxta eccleſiaſten cælum affirmatur rotun-
dum & in ſperæ modum uolui. Nulla autem rotunditas latitudinem & longitudinem habet
altitudinem quoq; & profundum: ſed ex uniuerſis partibus coequalis eſt. Neceſſitate compel-
limur altitudinẽ: ãgelos ĩtelligere ſuperaſq; uirtutes. Profũdũ uero ĩferos & quæ ĩfra eos ſũt. Longi⸗
tudinẽ aũt & latitudinẽ media qꝗ ĩter ſupos inferoſq; cõſiſtũt. Aut gꝗa cõſequẽs ẽ: aut ſuperis aliquẽ
aut iferis eẽ uicinũ: quæcũq; ĩcipiũt ad meliora pficere: & ad cæleſtia & ad alta cõſurgere: lõgitudo
appellẽtur. Quæ uero iĩferiori parti ꝓxima ſũt: & ad uitia delabũtur: his latitudinis nome ĩ poſitũ ſit
Lata quippe H

—— ——, — — — ——,,.,.2 ———

—,

In Epiſtolam ad Epheſios.

1 Lata quippe & ſpatioſa uĩa:quæ ducit ad mortem. Hæc uniuerſa: & in cruce domini noſtri ĩeſu xp̃i
1 intelligi quæunt. Aſcendens quippe in altum: captiuam duxit captiuitatem: & deſcendit in infernio
ra terræ. Et poſt altitudinem & profundum: in omnem terram exiit prædicatio crucis. Atq; ita & al
titudinem & profundum: & longitudinem & latitudinem tenet. Nec mirum ſi crux chriſti uniuer-
ſa poſſideat: cum etiam ſi quis crucifixus fuerit cum chriſto: eandem habeat poteſtatem. Sciet quip-/
pe primum latitudinem ab inferioribus incipiens: & minora cognoſcens. Deinde longitudinem
eos qui in terra poſiti ad ſublimia & alta feſtinant. Poſt hæc profundum aduerſarias cõtrariaſq; uir

tutes quæ contra nos in hoc mundo bellum gerunt. Et ad extremum altitudinem: quia poſtquam
notitiam earum habentes: fecerimus nobis ea eſſe ſub pedibus: tunc merebimur ad alta & excel-
ſa conſcendere. Nec putandum in hoc ſinem laboris noſtri eſſe: ut radicati & fundati in charitate:
poſſimus compræhendere cum omnibus ſanctis: quæ ſit latitudo & longitudo: & profundum & al
titudo. Niſi etiam omni ſtudio noſſe cupiamus: eminentem ſcientiæ charitatem chriſti. Vt non ſim
plex charitas: ſed ſupereminens nota ſit nobis: nec iſte ſit terminus habere notitiam ſupereminẽtis
charitatis ctiſti: niſi adcdamus & aliud ut ſupereminentem charitatem ſcientiæ conſequamur. Ex

u quo animaduertendum quia grandem & imenſam xps ſcientiæ habeat charitatem: ideſt eorum 4
ſe ſcite deſiderant: qui in lege eius mœditantur die ac nocte: qui uerba uertunt ĩ opera: & quod ore
mœditantur. Conſumant manu. Qui autem talis eſt: ut dignus ſit per ſcientiam ſuam habere chri
n ſti ſupereminentem charitatem:ille nihil debet aliud præter ſcientiam cogitare. Atq; ira implebi-
6 tur in omni plenitudine dei:non ſolum in præſenti ſæculo: ſed etiam in futuro. Vt ꝗ nüc pleniꝰ eẽ
, cœpit ĩ ſtudio p electionẽ: poſtea ꝑpfectiꝰ impleatur: deo qui ẽ plenitudo oĩum ſe complente.
C Ei autem qai poteſt ſuper omnia facerè habundantius quam petimus:aut intelligimus ſe/
8 cundum uirtutem que operatur in nobis:ipſi gloꝛia in eccleſia:⁊ in chꝛiſto ieſu:in omnibus ge⸗
¹ nerationibus ſeculi ſeculoꝛum amen.
14 CAd id quod ſupra dixerat: propterea curuo genua mea ad patrem: ex quo omnis patermitas in cæ
lis & in terra nominatur: ut det uobis ſecundum diuitias uirtute confortari: & reliqua. Nunc infert
2 ei autem qui poteſt ſuper omnia facere habundantius quam petimus aut intelligimus. Hoc oſten- .
1 dens ſe quidem iuxta imbecillitatem hominis poſtulaſſe: quæ eis conducibilia uidebantur. Cæteꝶ
y quantum ad rei ipſius pertinet ueritatem: plus deum ualere tribuere quaʒ rogatur: & ſpes noſtra uin
, cCcie effectibus: quia ſecundum id quod oportet orare neſcimus: & ſepe contra nos petimus æſtiman/
tes eſſe pro nobis. Quanto enim melius erat fornicatori egrotare: & debilitate torquæri: quam chri
n ſti templum facere membra meretricis. Potens ergo deus non ſolum ſuper id quod petimus: etiä
n ſup id quod intelligimus tribuere. Euenit interdum ur ſenſum noſtrum non exprimamus in uocez
6 & mentem uerba non explicent: tacitoq; cogitatu gemitibus inenarrabilibus ut ipſe apoſtolus ait.
Neſcio quid quod dicere non poſſumus depræcemur.Præſtabit igitur ſuper quam petimus aut in
u telligimus ſecundum eam uirtutem quæ operatur in nobis. Vt quomodo nunc non iuxta mœritũ
n noſtrum ſed ſupra uota dat nobis aliqua quæ nec petere auſi fuimus nos mereri: ita & cætera tribu-
8 at: quæ nec mens poteſt cogitare nec lingua proferre.Ipſi itaqʒ deo ſit gloria: primum ĩ eccleſia quæ *
ni eſt pura: non habens maculam nech rugam: & quæ propterea gloriam dei recipere poteſt qui a cor
. pus eſt chnſti. Deinde in chriſto ieſu quia in corpore aſſumpti hominis cuius ſunt umuerſa mem-
bra credentium: omnis diuinitas inhabitet corporaliter. Quæ quidem gloria non in præſens tantũ
1 tẽpus extẽditur: & futuris ſæculis terminatur ſed in omnes generationes: & ſæculum ſæculorum in
. effabili æternitate permanet: creſcit: augetur. . CAPITVLVM. II II. .
. ſzBſecro itaqʒ vos ego vinctus in dño vt digne ambuletis vocatõe qua vocati eſtis.
. ſRS CPoteſt et in chriſti uinculis: & in carcere pro martyrio conſtitutus hæc ſcribere. Meliꝰ
Aautem eſt: ſi uinctum domini in chriſti charitate dicamus. Cuius rei & clemens ad corin-
1 AAthios teſtis eſt ſcribens. Vinculum charitatis dei quiopoterit enarrare- Et in primo regno
rum libro legimus. Factum ẽ poſt uerba hæc colligata eſt anima ionathæ: cuʒ anima dauid. Et pro
pheta de apoſtolis:poſt te inquit ſequentur uinctis ferro manibus. Qui enim xpᷣm diligunt ſequun
x tur eum charitatis uinculis colligati. Eſt & alia expoſitio quæ an recipiẽéda ſit: nec ne erit in ptãte le/
ctoris. Vinculum animæ: corpus hoc dici. Et quia paulus ob miniſtetium euangelii corpus accepit:
S cõſequẽter xpᷣi uinctus ſit appellatus:corpus hoc uinculum dici: & eos qui in corpore uicti ſunt: uin

ftos terræ appellari:hieremias quoq; ĩ ſecundo alphabeto teſtatur dicẽs. Vt humiliaret ſub pedibꝰ

. ſuis:oẽs uinctos terræ. Et alibi hoc ipſũ legimꝰ: ex xpᷣi pſona dicẽtis his ꝗ erãt in uinculis exite: & ꝗᷣ
i tænebhris reuelamini.Põt ꝗdẽ uiculũ hic pcti: & tænebras ignorãtiæ: aduẽtu & pᷣdicatiõe xpᷣi pro-
P pheta oſtendere diſſolutos. Sed & ſupior ſẽſus habet locũ: qd uinculũ corpus ſit: & tænebræ terre-
na hæc habitatio: ubi ſunt rectores tænebrarũ: & mõtes tænebroſi: ad quos pedes ꝓhibemus offen-
1 dere. Quod ãt ait: ut digne ambuletis uocatione qua uocati eſtis digne uocatione ambulare credẽ/
. dũ ẽ: q ĩ greditur ꝑ eũ ꝗ dicit: ego ſum uia & nõ declinatineqꝙ ad dextrã: neq; ad ſiniſtram. Et auertit
pedem ſuum ab omni uia mala. Completurq; in eo. a dommo greſſus hominis dirigütur.
L ¶ Cum omni humilitate ⁊ manſuetudine:cum patientia. l

—

Liber Secundus.c.iiii.

CQui terram & cinerem eſſe ſe nouit: & poſt paululum in puluerem diſſoluendum nunquam ſu/
perbia eleuabitur. Et qui dei æternitate perſpecta: breue & pœne ad puncki inſtarhumanæ uitæ ſpa
tium cogitarit: ante oculos ſuos ſemper habebit interitum: & erit humilis atq; deiectus. Corruptibi
le enim corpus aggrauat animam: & terrenum hoc tabernaculum: ſenſum opprimit multa curan-

tem. Propter quod cum humilitate dicamus. Domine non eſt exaltatum cor meum: neq; elati ſunt

oculi mei Omnis autem humilitas non tam in ſermone quam in mente eſt: ut humiles nos eſſe cõ
ſcientia nouerit. Et nunquam nos uel ſcire uel intelligere: uel eſſe aliquid æſtimemus. Manſuetudo
quoq; illa eſt quæ nulla paſſione turbatur: & ſpecialiter ira: & in furore non rumpitur. Quam ꝗ ha-
buerit beautudine quæ domini uoce promiſſa eſt: conſequætur ut poſſideat terram. Ideſt impe-
ret corpori ſuo domineturq; ſubiecto. Et hæc ſit eius prima hereditas: in carne non carnaliter uiue-
re. Nonnulli rugata fronte: dimiſſo ſupercilio: uerbiſq; trutinatis: auctoritatem ſibi doctorum & iu/
dicum uendicant. Non quo ipſi dignum aliquid arrogantia nouerint: ſed quo ſimplices quoſq; fra
trum:ſui quædam uideant comparatione neſcire.
CSufferentes inuicem in charitte. WD 0——
CSiquis intelligit quid ſit ſufferentes inuicem in charitate: non putabit in ſanctos uiros hoc conue
nire mandatum. Verum in eos: qui ſunt in uirtutum initiis conſtituti. Sancti quippe non habebunt
quod inter ſe inuicem ſufferant: ſed hii qui quaſi homines aliqua adhuc paſſione ſuperantur. Nec
mirum ſi epheſii hoc audiant: cum in multitudine credentium ſint aliqui qui adhuc inuicem ſuffer
re ſe debeant. Hoc ipſum mihi uidetur ſignificare & illud quod ad galatas ſcribitur. alterutrum one
ra ueſtra portate. Poſſumus ergo utrũq; teſtimonium: & aliter interprætari: ut uel alterutrum onera

portare: uel ſufferre inuicem in charitate & eos complere dicamus qui diuites ſant: & inopiam

paupeꝑ ſubleuant.Si quis egrotanti fratri præbet obſequium: ſuffert eum in charitate. Siquis in cæ
libatu beatam tranſiens uitam: alium qui & uxorem habet & liberos: & ſeipſum uix poteſt paſcere
adiuuarit: & utcunq; poteſt fuerit conſolatus: alienum opus portaſſe laudabitur. Eſt qui matrem uel
ſororem uiduam cernens egeſtate tabeſcere:non poteſt adiuuare: huic ſiquis porrexerit manuz ſu-

ſtinuit eum in charitate. Si autem ſuperiorem ſenſum: ſiue poſteriorem ſequamur: nec peccantẽ fra

trem:nec inopẽ cõſolatur: ꝗ non habet charitatẽ: & cõtẽnit uerba apoſtoli cõmonentis. Debemꝰ
autem nos qui fortiores ſumus: infirmitates ĩbecillorum portare: & non nobis metipfſis placere.
VSolliciti ſeruare vnitatem ſpiritus:in vinculo pacis. Anum coꝛpus ⁊ vnus ſpiritus: ſicut et
nocati eſtis in una ſpe vocationis veſtre. õ
CEpheſiis qui iam unitatẽ ſpiritus ſancti fuerant conſequuti: recte dicitur: ſolliciti ſeruare unitatem
ſpiritus in uinculo pacis. Qui enim quid habet: ſeruandi illi ſollicitudo præcipitur. Qui autem nõ
habet ſtudium illi ut habere ualeat imperatur: hic locus uel maxime aduerſum hereticos facit: q pa
cis uinculo diſſipato: atq; corrupto: putant ſe tenere ſpiritus uuitatem: cum unitas ſpiritus: in pacis
uinculo cõſeruetur. Quãdo enim non idipſum omnes loꝗmur: & alius dicit ego ſũ pauli: ego apol
lo:ego cephæ diuidimus ſpiritus unitatem: & eam in partes ac membra diſcerpimus. Nec ſtatim ali
quis illud opponat. Quo ergo diuerſæ ſũt gratiæ: & uaria chariſmata: cũ unitas cuſtodiẽda ſit ſpũs

Sũt ꝗdẽ uariæ donatiões: ſed ĩ eodẽ ſpũ. Et diuerſa miniſteria ſed unꝰ dñs. Et multiplices opatiões:
ſʒ ipſe deꝰ ꝗ opatur oĩa ĩ oĩbꝰ. Qd ãt ait unũ corpꝰ& unꝰſpũs:uel ſimpliciter unũ corpꝰxpi itelligi
q ẽ eccleſia: uel certe qd ex uirgine ẽ dignatPꝰaſſumere. Ne illũ qdã putẽt totiẽs corporatũ:quotiẽs ĩ
ueteri apparuit teſtamẽto. Et unus ſpiritus ſanctus: unus quippe largitor: & ſanctificator eſt omniũ.

Vel certe unum corpus: ad uitam refertur: & opera quæ græce dicuntur Ze᷑ unus
ſpiritus.ad ſcientiam & contemplationem quæ proprie'uerſantur in corde. & ab illis appellantur

CLCum ergo membrum quis fuerit eccleſiæ: nec ab uno eius ſpiritu ſeparatus: conſequen-

ter erit in una ſpe uocationis. Quæritur quomodo una ſpes uocationis ſit: cum apud patrem diuer

ſæ ſint manſiones. Ad quod unam ſpem uocationis regnum cælorum quaſi unum bonum dei pa-
tris eſſe dicemus. Et in una domo uarias manſiones. Alſia enim gloria ſolis: alia lunæ: alia ſtellaruz.
Aut certe illud ſubtilius indicatur: quod in fine & cõſũmatione rerum in priſtinum ſtatum reſtituẽ
da ſint omnia: quando omnes unum corpus efficimur: & in uirũ perfectum reformamur: & oratio
in nobis ſaluatoris impletur: pater da ut quomodo ego & tu unum ſumus: ſic & iſti in nobis unum
ſint. Non ignoro in eo quod nunc expoſui ſollieiti Eruate unitatem ſpiritus in uinculo pacis:ſpiri
tum a pleriſq; non ſanctum accipi: ſed affectum mentis atq; ſententiam. Iuxta quam omnium cre-
dentium erat anima & cor unum. Et ab apoſtolo uirgini præcipitur: ut ſit ſancta: & corpore & ſpiri
tu. Carnis uidelicet ope: & mẽtis affectu. Sed & generalis explanatio ad ſpecialẽ ĩterprætationem
trahi põt qd ſeruet unitatẽ ſpũs ĩ uinculo pacis: q nõ rapiatur oĩ uento doctrinæ: neq; in morẽ ſtul-
ti quaſi luna mutetur: nunc diabolo ſeruiés: nũc deo. Hẽat uero unum corpus bonorum operuz. &
ſemp carnẽ ſuã deo templũ exhibeat. Etunũ ſpũm: eadẽ ſemp ſentiẽs:in una ſpe uocationis. Vt ne
quaquã de ꝓmiſſionibꝰambigens in yſurrectiõe & reſtitutiõe oĩum:ſolida mente confidat.
Enꝰdñs:vna ſides:vnũ baptiſma:vnꝰdens ⁊ pater omniũ:qui ſuꝑ oẽs ⁊ p omnia ? in ofbus.

Quomodo alia eſt fides baptiſmatis deo & domino: ſic baptiſma dominus & deus alia ſũr a tubꝰ

ſingulis

— –—

—
=E —

— = —

———

——

In epiſtolam ad Ephelios.

ſingulis:quæ pariter nominantur. Hoc autem dico propter ſabellium qui eundem deum patreʒ ar-

bitratur & hlium: confunditq; perſonas: d eãdem diuinitatem in utroq; depræhendit. Ecce mani-
feſtiſſime unus dominus filius: & unus deus pater uoeantur. Quod ad corinthios quoq; plenius
ſcriptum eſt. Sed nobis unus deus pater ex quo omnia: & unus dñs noſter ieſus chnuſtus per quem
omnia:& nos per ipſum.Sicut enim deo patri non adimit filius:ne dominus ſit: cum dominus ſolꝰ
ipſe dicatur:ita & filio non aufert pater ut deus ſit: quia deus pater tantümodo nominatiᷣ. Legim?
& in alio loco:ſcitote. Quoniam dominus ipſe eſt deus.Et alibi dominus deus tuus:deus unus eſt.
Si enim ut exiſtimant arriani: deus pater ſolus eſt deus: eadem conſequentia ſolus erit dus ieſus xpᷣs
Et nec pater erit dominus: nec filius deꝰ:ſed abſit ut non ſit in dominatione deitas: uel in denate do
minatio Vnus eſt dominꝰ: & unus eſt deus: quia patris & filii dominatio: una diuinitas eſt. Propte-

rea & fides una dicitur: quia ſimiliter in patrem & in filium & in ſpiritum ſanctum credimus: & ba-

ptiſma unum. Eodem enim modo & in patrêm & in filium & in ſpintum ſanctum baptizamur. Et
ter mergimur: ut trinitatis unum appareat ſacramentum. Et non baptizamur in nominibus patris

& filii & ſpirtus ſancti: ſed in uno nomine quod intelligitur deus. Et miror qua conſequẽtia ĩ uno

uocabulo:eodem opere:& eodem ſacramento naturæ diuerſitatem: arrius: macedomus: & euno-
mius ſuſpicentur: concordante in impietate diſcordia: & creaturæ in filio & ſpiritu ſancto cæno/
ſum fontem tenentes: diuerſos hæreſeos riuulos duxerint. Vnum baptiſma: Et contra ualentinum
facit qui duo baptiſmata:etiam contendit: & contra omnes hereticos: ut ſciant non habere ſe bap/
tiſma:ſed in una xpi eccleſia fontem eſſe uitalem. Poteſt unum baptiſma & ita dici: quod licet ter ba
ptizemur propter myſterium trinitatis: tamen unum baptiſma reputetur. Vnum quoq; baptiſma ẽ
in aqua:in ſpiritu: & in igne. Et de quo dominus loquitur. Baptiſma habeo baptizari. Et albi. Bap-
tiſmate meo baptizabimini. Diuerſitas autẽ pᷣpoſitionũ in quibus dicitur: unus deus & pater oĩium
qui ſuper omnes: & per omnes: & in omnibus: diuerſam intelligentiam ſapit. Super omnes enim ẽ
deus pater:qui auctor eſt omniũ.per omnes filius quia cuncta tranſcurrit uaditq; per omnia. In oĩ⸗

bus ſpiritus ſanctus: quia nihil abſq; eo eſt. Nec uero putandum: unum deum & patrem omniuʒ eẽ

cõmuniter. Vt ſcilicet ad irrationabilia iumenta. Nomen patris poſſit aptari. Sed quomodo ſi ĩ de
ceʒ hominibus: quinq; filiis: & quinq; ſeruis pariter diceremus. Horum decem: unus eſt dominus:

& unus pater. Non utiq; omnium patrem nec dominum omnium uocaremus. Sic & ĩ eo quod ait
unus deus & pater omnium: aliorum pater: aliorum deus accipiendum eſt. Tale quid de creaturis &

de deo etiam zeno cum ſuis ſtoicis ſuſpicatur. Quem ſequutus uirgilius ait: deum ire p omnes ter
raſq; tractuſq; maris: & reliqua. Rt principio cælum ac terram: campoſq; liquentes: lucentẽq; globũ
lun æ:titaniaq; aſtra ſpiritus intus alit totamq;ʒ infuſa per artus mens agitat molem: & magno ſe cor
pore miſcet. Quidam hoc quod eſt ſcriptum: ſuper omnes: & per omnes: & in omnibus ad patrem
& filium & ſpiritum ſanctum: ſic æſtimant eſſe referendum: ut per omnia pater ſit qui auctor ẽ oĩum
per omnes filius: quia per filium creata ſunt omnia. In omnibus ſpiritus ſanctus: ipſe enim credenti
bus datur: & templum ſumus ſpiritus ſancti: & pater & filius habitat i nobtis.
CAnicuiqʒ autem noſtrum data eſt gratia ſecundum menſuram donationis chꝛiſti.

CLicet deus pater & ſuper omnia ſit: & per omnes: & in omnibus: tamen gratia iuxta menſurã cre-

dentibus datur. Nunquid ad menſuram ſpiritum & gratiam tribuat deus: magniſficentiæ enim eiꝰ

non eſt finis: ſed quo iuxta menſuram uaſculorum infundat liquorem. Tantum muneris largiens:

quantum poteſt ille cui donatur accipere. Nec enim ad menſuram dat deus ſpiritum Aut poreſt ha
bere menſuram qd equaliter ubiq; diffuſum eſt: quod ut manifeſtius fiat: imperfectũ licet & nonĩ-
plens ſimilitudinẽ: tũ ꝑ qd poſſit ĩtelligi qd dicitur: ſumamꝰexẽ̃plũ. Mare certe ĩmẽſũ ẽ: & capacitas

eiꝰdeo ſoli nota:ex hoc ſi ꝗs uelit multis hoĩbꝰſecũdũ id qd geſtare quæũt tradere:neceſſe eſt ut ad

mẽſurã unicuiqʒ tribuat: & partes eius mẽſurã recipiãt: cuꝰ ſoli ĩmẽſurabile ẽ. Ita & ſpuͦs ſctũs ĩmẽ

ſus qdẽ ẽ: & nullo fine cõcluditur:tñ unicuiq; datur ſecundũ qd expedit.Et ſimul notãduʒ qd hæc

eadẽ gratia quæ nunc attributa perhibetur: ſecũdũ menſuram donationis xpi data ſit nobis.
CPꝛopter qð dicit.Aſcẽdẽs in altũ:captiuã duxit captiuitatẽ:dedit dona hominibus.

CQuia ſupra dixerat: unicuiq; aũt noſtrũ data ẽ gratia ſecundũ mẽſurã donationis xpi ut conſir-

maret hæc ipſa dona quæ poſt paululũ quoq; enumerat dicẽs. Et ipſe dedit quoſdã ꝗqdẽ apoſtolos
quoſdã aũt prophetas: alios euangeliſtas: alios paſtores & magiſtros: & reliqua: a ſaluatore eſſe do/-
nata:teſtimonium de ſexageſimoſeptimo pſalmo aſſumpſit: ut ſciamꝰ illas eſſe manubias diſtribu-
tas:quas xpᷣs uictor emeruit. Aſcẽdens quippe in altũ: captiuaʒ duxit captiuitatẽ. Nos qui nüc ĩ xpᷣo
credimus de gentibus congregati: cum eſſemus creatura dei: a diabolo capti ſumus: & eius ſatelliti-
bus diſtributi. Venit igitur dominus noſter ieſus xp̃s ſecundum ezechielem: uas ſecum captiuitatis
apportans: & aperto capite ne ab aduerſariis cognoſceretur. Prædicauit his qui capti erãt remiſſio/
nẽ: & qui tenebantur in uinculis ſolutionem: & nos de cathenis hoſtium & de compedibus libera-
uir. Sicut illam in euangelio mulierem: de qua ipſe commemorat: hanc autem filiam abrabam quã
Iigauit ſatanas iam decem & octo annis:non oportuit ſolui de uinculo hoc: in die ſabbati. Libera/-
toſq; nos & ꝑ nouã captiuitatẽ: de captiuitate ueteri erutos: ſecũ duxit ĩ cælũ: & his ipis quos de ini/

se

Liber Secundus.c.iiij.

micorum manu uictor eripuit: diuerſa gratiarum dona largitus eſt. Et elegãter hic poſuit: dedit do
na hominibus. Cum in pſalterio ſcriptuʒ ſit accepit dona ĩ hominibus. Verum ibi quia nec dum fa
ctum erat: ſed futurum promittebatur: propterea dicitur accepiſſe: hic uero cum apoſtol“ ſcribit ꝗa
jam dederat & uniuerſo orbe eccleſiæ fundatæ erant: idcirco nõ accepiſſe ſcribitur: ſed dediſſe. Alii
hunc locum ita ediſſerunt: quod ob id dominus noſter ieſus chniſtus ad cælos uictor aſcenderit: ut
inde angelos cæteraſq; uirtutes ad cuſtodiam eccleſiarum ſuarum mitteret. Et dum indignus ſit lo
cus iſte terrenus: ſublimium poteſtatum habere præſentiam quodammodo illæ ſuſtinuerint capti/
uitatem. Ideo enim inquiunt aſcendit in altum: ur captiuans captiuitatem: dona hominibus largi-
retur. Hoc totum ideo apoſtolus replicat: ut quia ſuperius dixerat: ſufferentes inuicem in charitate:
ſolliciti ſeruare unitatem ſpiritus in uinculo pacis: doceret in diuerſis chariſmatibus eccleſiam eſſe
concordẽ. Et non ſtatim ſciſmatum & diſſenſionum occaſionem dari: quia ſecundum menſuram
donationis chriſti unuſquiſq; noſtrum accepiſſet dona. Non eadem ſed in unum corpus: & in unũ
ſpũm oẽs uocatos eẽ. Ideſt ut ſicut unꝰdũs ẽ: & una fides:& unũ baptiſma:& unꝰdeꝰ pater:ita & nos
in charitate idipſũ ſimus.In pacis uinculo:ſeruantes ſpiritus unitatem. *
CCAuogd autem aſcẽdit quid eſt:niſi quia ⁊ deſcendit in inferioꝛa terre:
CQui aſcendiſſe nunc dicitur: propterea aſcendit quia ante deſcenderat. Hoc enim ſonat: quod au-
tem aſcendit: quid eſt: niſi quia & deſcendit? Requiren dum itaq; ſuper eo quod alibi ſcriptum eſt:
nemo aſcendit in cælum niſi qui de cælo deſcendit: filius hominis quomodo aſcenderit ante deſcẽ
dens. Quando enim hæc loquæbatur: poſt deſcenſionem de cælis ſe quondam cælos aſcẽdiſſe mõ
ſtrabat. Necnon & illud pariter retractandum: quomõò ipſa deſcenſio & aſcenſio ſentienda ſit. Vtrũ
nam ſecundum corpus localiter an ſupra corpus ſpiritualiter: uel certe utroq; modo. Inferiora autẽ
terræ infernus accipitur: ad quem dominus noſter ſaluatorq; deſcendit: ut ſanctorum animas quæ
ibi tenebantur incluſæ: ſecum ad cælos uictor adduceret. Vnde & poſt reſurrectioneʒ eius: plurima
corpora iuſtoꝶ ĩ ſanctã ciuitatẽ uiſa ſũt. Qd ãt ĩfernꝰ ĩ iferiori parte terræ ſit: & pſalmiſta teſtat᷑ di-
cẽs apta ẽ terra & deuorauit dathan: & operuit ſup congregationẽ abyron. Et ipʒ ĩ numeroꝶ libro
plen? explanatur. Alio quoq; loco legimꝰ: ueniat mors ſup eos: & deſcẽdãt ĩ ĩfernũ uiuentes.
Aui deſcendit ipſe eſt qui aſcendit ſuper omnes celos:ut impleret omnia.
CNunquid corporaliter omnes cælos: & uniuerſas ſublimitates: & cælorum circulos: quos philo/
ſophi ſperas uocant: tranſiens atq; tranſcendens: ſtetit in ſummo cæli ſornice: & ut ipſo uerbo utar
apſide? An certe omnia corporalia contẽnens atq; deſpiciens: & ærerna contemplans ſuper cælos:
ideſt ſuper inuiſibilia ſtetiſſe credendus eſt: quod ego melius puto Oeſcendit ergo in inferiora ter/
ræ: & aſcendit ſuper omnes celos filius dei. Vt non tantum legem ꝓprophetaſq; compleret: ſed &
alias quaſdam occultas diſpenſationes: quas ſolus ipſe nouit cum patre. Neq; enim ſcire poſſumus
uomodo & angelis & his qui in inferno erant ſanguis chriſti profuerit. & tamẽ quin profuerit ne
ſcire non poſſumus. Deſcendit quoq; ad inferos: & aſcendit ad cælos: ut impleret eos qui in illis re
gionibus erant: ſecundum id quod ſe capere poterant. Ex quo ſciendum quod antequam chriſtus
deſcenderet & aſcenderet: uacua fuerint omnia & plenitudine illius indiguerint. Hic locus aduerſũ
hebionem: & fotinum uel maxime facit. Si emim ipſe eſt aſcendens in cælos: qui de cælis ante deſcẽ
derat: quomodo dominus noſter ieſus chriſtus non ante mariam eſt: ſed poſt mariã? Necnon & cõ
tra eos: qui duos filios inſano errore confingunt: filium uidelicet dei: & filium hominis. Ecce hic
apertiſſime dicitur: quod ipſe ſit aſcendens atq; deſcendens. Nec ſtatim iſta dicentes: locum alteri
hereſi damus. Quæ dimidiatam chriſti aſſerit diſpenſationem: ſed ſic unum & dei & hominis filiuz;
cõſitemur. Ne diſpẽſationẽ aſſumpti hoĩs qua ſaluati ſumꝰ ex parte credẽtes ĩ parte trũcemus.
CEt ipſe dedit quoſdam quidem apoſtolos:quoſdam autem prophetas:alios uero euangeli⸗
ſtas:alios autem paſtoꝛes ⁊ doctoxes:ad inſtructionem ſanctoꝛum in opus miniſterii:in ediſi/
cationem corpoꝛis chꝛiſti. M
CEt ex hoc loco maniſeſtiſſime comprobatur: patris & filii una diuinitas. Si quidẽ hoc quod nũc
chriſtus tribuiſſe deſcribitur: in prima epiſtola ad Corinthios: deus pater dediſſe narratur. Ali-
os enim ait: poſuit deus in eccleſia primo apoſtolos: ſecundo prophetas: tertio doctores: dein-
de uirtutes: & dona ſanitatum: opitulationes: gubernationes: genera linguarum. Quod ſabel/
lius non intelligens: patrem confundit & flium: dum eandem operationem eſſe non putat diuer-
ſorum. Et ſimul notandum quod hic apoſtolos: prophetas: euangeliſtas: paſtores & magiſtros de/
diſſe chriſtus. Ibi uero eoſdem pater poſuiſſe memoretur. Pofuit itaq; ſiue dedit pater & filius
primo apoſtolos: ſecundo prophetas. Nõ illos ꝗ futura uaticinen tur:quales in ueteri legimꝰ teſta
mento: ſed qui inſideles: & imperitos arguãt atq; doceant. Tales quippe prophetas nouĩ teſtamenti
in alia epiſtola eſſe definit. Tertio euangeliſtas: quorum ſpecioſi pedes ſunt ad annuntiandam pa/-
cem. Nec uero putandum quod ſicut in ſuperioribus tribus alios dixit eſſe apoſtolos: alios prophe
tas: alios euangeliſtas: ita & in paſtoribus: & magiſtris officia diuerſa propoſuerit. Non enim ait
alios autem paſtores & alios magiſtros: ſed alios paſtores & magiſtros. Vt qui paſtor eſt: eſ-
ſe debeat & magiſter. Nec in eccleſus quamuis ſanctus ſit: paſtoris ſibi nomen aſſnmers niſi
poſſit

—, — „ „ — —

—

— ——— tn.--— —

In epiſtolam ad Epheſios.

poſſit docere quos paſcit.Vel certe aliter: ut unus atq; idem præſes eccleſiæ: ſit paſtor & doctor. Pa-
ſtor ouiũ: magiſter hominum. Homines quippe & iumenta ſaluos facies domine. Arbitror hodie
E quoq; in eccleſiis: quẽadmodũ propheta & euangeliſta: paſtor quoq; inuenitur & doctor: ita poſſe
li & apoſtolũ repperiri: in quo apoſtolatus ſigna & indicia compleanrur: & eregione eſſe plurimos .
u tam foris quam intus. tam in eccleſia quam in hereſibus: qui pſeudo apoſtoli ſint & pſeudo prophe
tæ: & pſeudo euangeliſtæ: & pſeudo paſtores: & pſeudo magiſtri. Et de hereſibꝰ quidem mulla dubi
i⸗ tatio eſt: quin ſecundum falſam fidem: falſa uniuerſa poſſideant. In eccleſiis autem nonne uobis ui-
, Qdentur falſi eſſe paſtores: qui non paſcunt oues cum diſciplina: ſed quaſi mercẽnarii nequaquã græ
1 gis ſalutem cogitant. Quod errauit non cõuertentes: & quod perit nõ quærent&. Sed tantummõ
ſ⸗ de ouibus lac & lanã: cibos uidelicet & ueſtimenta captantes. Neq; uero abſq; ordiue in hæc pute-
mus apoſtolum ſubito prorupiſſe: uerum quia præmiſerat eſſe deum ſuper omnia: & per omnia &
i in oĩbus:& unicuiq; ſctõrum datam gratiã ſecidũ mẽſurã donationis xpi: nũc addit alios apoſto-
0 los:alios ꝓphetas: alios euãgeliſtas: alios paſtores & magiſtros eẽ ĩ eccleſia deſcriptos: ꝗ neceſſarii

ſint ad perfeconem inſtructionẽq; ſanctorum ĩ opus miniſterii. In edificationẽ corporis xpi. Quia
cum corpus diñi eccleſia ſit: eccleſia diuinis lapidibus conſtruatur: hi quos ſupra memorauimꝰi ec/

1. cleſia cõſtitutos:id hñt operis: ut ſecũdũ diſpẽſatõeʒ & officia ſibi credita:eccleſiã xpᷣi ideſt corpꝰ eiꝰ
ædiñicent. Si quis igitur nõ ædificat eccleſiã xpᷣi: nec plebẽ ſibi ſubiectam inſtruit: ut de ſubiecto po/⸗
. pulo chriſti eccleſia conſtruaturiſte nec apoſtolus: nec propheta: nec euãgeliſta: nec paſtor: nec ma/
. giſter eſt appellandus.
4 CBonec occurramus omnes in vnitatem fſidei ⁊ agnitionis ſilii dei in virum perfectum ĩ mẽ-
ſuram etatis plenitudinis xpᷣi. ARt vltra non ſimus paruuli fluctuantes:circũlati ommi vẽto do/
ctrine:in fallacia hominum ⁊ aſtutia:ad circunuentionẽ erroꝛis. Neritatem autem facientes in
. charitate augeamus in ipſo omma qui eſt caput chriſtus. .
M CQuerendũ quos oẽs dixerit occurrere in unitatem fidei: Vtrum ne omnes homies: an oẽs ſãctos

an certe oẽs qui rationis capaces ſunt. Viderur aut mihi de oĩbꝰhoĩbus dicere: quia multi uenti do-
ctrinarum ſunt.Et flatu eorum fluctibus concitatis: huc atq; illuc homines ĩcerto curſu: & uario fe-
runtur errore. Vnde omni ſtudio laborandum: primum in fidei occurrere unitatem: deinde in eadẽ
unitate: habere agnitionem filii dei. Quorum cum fuetit ſecura poſſeſſio: paruuli eſſe ceſſates: & mẽ
ſuram interioris hominis recipientes: quæ menſura plenitudinis menſura chriſti eſt: perfecti uiri uo
cabulum ſortiemur. Ita tamen: ut ad côſumatã ætatem plenitudinis xpi: omnium credentium tur-
ba perueniat. Et nequaquã in dogmatibus fluctuans: ad inſtar paruulorũ gurgite infidelitatis fera⸗
tur incerto. Dam uentr hincind? pflantes. hereticorum uidelicet: ſiue ſapientiuʒ ſæculi: diuerſæ cõ

P pugnanteſq; rationes: quæ naufragium audientibus aut inferunt aut minantur. Dum alii abſq; uo-
luntate fillaciæ: & tamen quæ falſa ſunt prædicant: alii uero omni caliditate erroris laqquæos com/
ponentes: nos decipere & uincere feſtinant. Cum autem occurrerint ſancti in menſuram ſupradicti
1 nmiri: tunc intelligentes charitatem xpi: augebunt in eo omnia quæ acceperant ſemina ueritatis habẽ
4 ris corporis eccleſiam apud dommum leſum. Quia uero ait: ut ultra non ſimus paruuli fluctuãtes:
i & reliqua. Seq; fluctuantem & paruulum eſſe conteſtans: retractandum uidetur: utrum ne hæc
ſ ſecundum humilitatem loquutus ſit. An certe ex parte uidens: & ex parte cognoſcens intellexerit
0G quantum a perfecta abſit ſcientia: & in uera conſcientiæ ſuæ uerba proruperit. Si quis igitur uult
eum ſecundum humilitatem loquutum: illo utetur exemplo: quando eram paruulus loquæbar
e ut paruulus: cogitabam ut paruulus: ſapiebam ut paruulus. Quando uero factus ſum uir: eua-
. cuaui ea quæ erant paruuli. Alius uero ad iſta reſpondet: comparatione multotum in ætatem per/
fecti uiri apoſtolum perueniſſe. Ad ea uero quæ repoſita ſanctis ſunt: adhuc paruulum nuncupari.
4 Si quidem omnes apoſtolos qui in chriſto credant paruulos propheta commemoret dicens. Ec-
2 ce ego & paruuli quos dedit mihi deus. Poſt hæc attentius daſſerendum. Ne forte uero iuxta hu-
militatem: non ſolum paruulum apoſtolus ſe eſſe dixerit: ſed fluctuantem & omni doctrinaruʒ flu
ctu in diuerſa raptatum. In fallacia hominum in nequitia: ad circunuentiones errorum. Qui autem
, uult & hæc eum non de humilitate: ſed de conſcientia protuliſſe dicit. Paulus apoſtolus homo
7 erat acuti et acris ingenii. Et qui ad primos quoſq; diſpurantium conatus: ſagaci mente quæ
erant inferenda pronoſceret. Videbatur igitur ſepe ex utraq; parte ſic dici: & tam ueriſimilia in
rebus contrariis aſſeri: ut ambigere facerent audientem. Idcirco ut homo & adhuc in fragili cor-

puſculo conſtitutus circunferebatur in ſaxa: nec nauis eius gurgitibus im pellebatur. Stabat quippe
in puppi gubernaculum tenens: & ſpumantes hereſeos fluctus: ſidei ſecuritate frangebat. Non
tamen intrepidus & ſecurus nec quietus & placidus. Perſpiciebat uentos hincinde per flantes:
& ſolicita aure captabat: uincebatq; contraria: ſed non erat illi ſecura uictoria. Qma igitur ad
ueriariorum uerba: atq; rationes quibus ueritatem euertere nitebantur: uidebat non facile poſ-
“ ſe ſuperari: & omni calliditate plenas dialecticæ quoq; immo diaboli arte contextas: ſperabat
dei auxilium: ut omnem deliberationem mente ſua prop Aleret. Et certe atq; defixe abſq; ul/
la moleſtia crederet ueritati: & augeret eam in dilectione chuſti: quem ſciebat & ſui & totius

— — — —

ber Sec un dus.c. iiii.

eccleſiæ corporis caput: ſciendũ quod hic locus in græco maniteſtior ſit. Dum aũ in latino uerbo
tranſfertur ad uerbũ ſenſus ſermonibꝰ inuoluti obſcurum facere quod dicituur.
CEx quo totũ coꝛpꝰcõpactũ ⁊ conglutinatũ per omnẽ iunctura ſubminiſtrationis ſecũdũ ope/
rationem i menſurã vniuſcuiuſqʒ mẽbꝛi angmẽtũ coꝛpis facit i edificationẽ ſui in ueritate.
¶ In ſine reꝶ cum deum facie uidere cœperimus ad faciẽ: & in mẽſurã peruenerimus ætatis pleni-
tudinis xpi: de cuius plenitudine tunc omnes accæperimus: ita ut xps non ex parte ſit: ſed totus in
nobis. Et felictis initiis paruuloꝶ creuerimus in eũ uirũ: de quo ꝓpheta dicit. Ecce uir oriens nomẽ
illi: & Ioãnes Baptiſta cõmemorat. Poſt me uenit uir qui ante me factus eſt: qm ante me erat. Tunc
in occurſu unius felei & unius cognitionis filii dei: quem nũc pro uarietate mentiũ: nõ una nec ea⸗
dem fide & agnitione cognoſcimus: totum corpus quod prius diſſipatũ fuerat: & in diuerſa lacera-

tum in ſuam cõpaginem iuncturãq; redigetur.Ita ut una ſubnuniſtratio eademq; operatio & unius

ætatis cõſumata perfectio:totũ creſcere faciat corpussequaliter: & oia membra iuxta mẽſurã incre/
mentum ætatis accipiant. Hæc aũt tota ædiſicatio per quã eccleſiæ per partes corpus augetur: mu-
tua in ſe caritate cõplebitur. Totas irrationabiles creaturas ſub unius rationabilis aiĩglis intelliga-

mus exemplo. Et quodcũq; de huius mẽbris dixerimus & partibus: hoc ſciamus eſſe referẽdum ad

unamquãq; rõnabilem creaturã. Putemus hoc animal ita per artus uenas carneſq; laceratum: ut nee
os oſſi hæreat: nec neruus iungatur ad neruũ: ſeparatim oculi iaceant ſeorſum nares manus aliũ lo-
cum teneant: alio piecti ſint pedes: & reliqua membra in hunc modũ inter ſe diſperſa ſint & diuiſa.
Finge aliquem uenire tantæ ſciẽtiæ medicũ qui iuxta fabulas Ethnicoꝑꝶ: Aeſculapiũ poſſit imitari:

& in nouã figuram nouũq; nomẽ Virbiũ ſuſcitare.Hic neceſſe habebit unũquodq; membrum ſuo

loco reſtituere:& cõpagem copulare cõpagi:& quodã glutino partibus reſtitutiseunũ corpus effi-
cere:hucuſq; nobis una ſimilitudo ꝓceſſerit. Nũc in eandem ſimilitudinẽ ad id quod itelligi uolu-
mus: aliud trahatur exemplũ. Paruulus creſcat: & occulto æuo in pfectam adoleſcat ætatẽ ſuũ ma/
nus augmentü habebit: ſua pedes ſentiant incrementa. Venter dum neſcimus impletur. Humeni dũ
ſaluntur: oculi dilatantur: & omnia mẽbra per partes iuxta menſurã ſuam ſic creſcũt: ut tam nõ ſibi
ſed corpori uideantur augeri. Ita igitur & in eiranse omniũ: quando corpus totius eccleſiæ nũc

diſperſum atq; laceratũ uerus medicus xps Ieſus ſanaturus aduenerit. Vnuſquiſq; ſecundũ menſurã

fidei: & agnitionis filii dei: quẽ ideo agnoſcere dicitur: qaa prius nouerat: & poſtea noſſe deſiuit: ſuũ
recipiet locũ: & incipiet id eſſe quod fuerat. Ita tamen ut non iuxta aliam hereſim: oẽs in una ætate
