lis & antea fuit. Iterum enim ortus eſt ſol iuſtitiæ.
MEriuit homo ad opus ſuum:⁊ ad operationem ſuam vſqʒ ad veſperum.
CPoſtqᷓ autem ortus fuerit ſol iuſtitiæ: iteꝶ eximus ad operationem nr̃am uſq; ad ueſperum: hoc ẽ
uſq; ad conſumationem. Oportet ergo nos omni tempoæ operari iuſtitiaim.
CAuam magnificata ſunt opera tua domine. In exceſſum mentis uenit ⸗ . „ 6
propheta: non inueniens quomodo laudaret dominum dixit: Quam magniſicata ſunt opera tua! exr 6.. 6 -r
domine. Excedunt humanum ſenſum tua opera. 4 5
MOia in ſapientia feciſti. AIn domino noſtro leſu chriſto: Ipſe enim
eſt ſapientia dei ſecundum apoſtolum dicentem:quod in ipſo creata ſunt omnia.
Imyleta eſt terra poſſeſſione tna. CEt reuera omnia opa dñi plena ſunt ſapientia. . ””Mä
Quando.n. uidemus formicam ſcire quãdo hiems uenit: & reponit ſibi eſcam: & iterum culicem ta J— ſal.; .l9 add
minutum habere oculos uentrem: & uniuerſa membra ſicut & nos habemus: & pulicẽ & alia. Vide er e-

liter aũt & apem:quũo ſaciat mel & cerã. Non ſunt hæc miratione digna: & ſapientia plena?“
Hoc mare magnũ ⁊ ſpacioſũ manibus. 1
CNon eſt hoc miræ ſapientiæ? quomodo in mari ſunt reptilia. Quorum non eſt numerus. Et pi-
ſces tam maiores quam minores: & quomodo ſint in proſundo: & deinde reſument uitam. Ibi ſi

homo ceciderit moritur: & ipſi ſi uenerint in terra moriuntur

rr E

4 . . 44. . ⸗ „ 2 E
2. 2 -s n ſe yj pſ-ler ſtia:hic canit deo. Qui aũt habet in ſe oẽ

Neos aes

PrrrnI. 1 FS —
5

3
3
.

Ner ly ſe

Expoſitio.

CAllic naues pertrãſibunt: ¶Quis ex nobis eſt nauĩs fortis ꝗ poſſit iſtů ſæculũ fugere
& nõ ſubmergatur. Offendat in petrã: ſed habeat ſenſũ qui eũ gubemet: ut poſſit ſaluus fieri.
CBraco iſte quẽ foꝛmaſti ad illudendũ ei. ¶ udæi dicunt draconẽ magnum fe-
cit deus qui qt᷑ ſeuiathan: & eſt in mari: Et quando aiunt recedit occeanus: draco uertitur. Nos autez
dicamus. Iſte eſt draco qui de paradiſo eiectus eſt: qui decœpit euam: & datus eſt in hoc mũdo ad il
ludendum nobis. Quantos enim monachos & clencos præcipitauit?
CO mnia a te expectant:vt des illis eſcam in tꝑe. CQ uia oĩa dei nutu uiuunt.
CAuferes ſpũm ipſum ⁊ deſiciert. CConſumationem mundi ſigniſicat.
Quomodo præcepto dei omnia exterminãtur: & ſicut ſcriptum eſt: terra es & in terram ibis.
CEmitte ſpũm tuum? creabuntur. In die conſumationis ſi ſpirirus erit
ergo deus eſt. Ita enim creat quomodo & pater. ¶ Sit gloꝛia dni in ſeculum.
Ergo & nos qui glorificamus: ſempiterni exrimus. CNLetabit᷑ dñs in operibus ſuis.
CLætitia ẽ enim dñi: quando nos creatura ipſius: benedicimus eum in die reſurrectionis.
CAui reſpicit terrã ⁊ facit eã tremere. Tremit. n. terra noſtra in die iudicii: ſigniſicat
aũt peccatores terrenos. . DQul tangit montes ? famigãt. CSi mõtes fumigant: quã
tomagis terra? Sãcti fumigant: qm̃ oẽs p ignẽ ſaluabimur: Non.n. hẽret fumũ:niſi gnis eẽt
CCantabo dño in vita mea:pſallã deo meo quãdiu ſuʒ. CQuẽadmodũ & alibi dixit.
Dimitte me ut refrigerer prius quã abeã: & amplius non ero. Dimitte me paululũ temporis: ut agaʒ

pœnitentiam pro peccatis meis: qm̃ in inferno non eſt qui poſſit confiteri peccata ſua.

CNJocuncdũ ſit ei eloquiũ meum. C locundunm ſit ei:ut mœrito aliquis poſſit
laudare & benedicere deum. Operatiuo modo dixit: non imperatiuo. SèèòM
CEgo vero delectaboꝛ in domino. CBeaii qui poſt iudicium hoc dicunt.
Beſiciant peccatoꝛes a terra. CNon dixir ut peccatores pereant:ſed ipſum peccatũ:
ut non appareat. Peccato aũt non apparente: utiq; iã non ſunt peccatores: ſed oẽs iuſti inueniẽtur.
CEt iniqui ita vt non ſint. Ccilicet iniqui: ſed iuſii. C Alleluia.

CCenteſimus quartus pſalmus maxime patrũ replicat hiſtoriam: ſed ſpualiter debet intelligi. Oĩa
enim ꝗᷓ contingebant antiquitus in figura contingebant: ut nos crederemus.
Onfitemini dno ⁊ innocate nomen eius. CConſfitemini & dicite: qm̃ pecca/
Dtores ſumus. ITu aut miſericors & miſereris nobis: & inuocate nomen eius: ut non fingamꝰ
idola in cordibus noſtris: ſed dim noſtrum inuocabimus: & ipſe erit redemptio noſtra.
¶ Annunciate inter gentes opa eius. CErubeſcant iudæi.qui dicunt in iſra
hel tantum facta eſſe mirabilia & opera eiunus. C¶ LCantate ei:⁊ pſallite ei.
Qui intelligit ſanctas ſcripturas: & in lege dñi meditatur iugiter:& mens eius contem platur cæle
§ uirtutes:hoc eſt oparius eſt boni operis: hic quaſi cytharazʒ
componens uirtutũ pſallit domino. CNarrate omnia mirabilia eius.
In centeſimo ſexto pſalmo dicit. Qui deſcendunt mare in nauibus: facientes operationem in aꝗs
multis. Ipſi uiderunt opa dñi: & mirabilia eius in profundo. Si in naui nr̃a corporali trãſierimꝰ ille-

ſi: & nuſqᷓ nos tẽpeſtas opprimat: nec in petrã offenderimus & frangamus nauẽ noſtrã: poſſumꝰnar

rate mirabilia dei. Et re uera grande miraculum eſt tranſire mundum iſtum ſine macula.

C Laudamini noi ſancto eius. CProphetat enim de populo gentiliũ dicens: hoc

eſt ut ſimus & uocemur xpᷣiani & nomine domini noſtri Ieſu chriſti.
CCXetetur coꝛ querentiũ wvdfim. CCGaudeant monachi: qm̃ quærentium dñm lætantur
corda. Si quærentiũ: quantomagis eoꝑꝶ qui inueniunt eũ? Qui.n. eum inueniunt immobiles ſunt.
CAuerite dñm ⁊ confirmammi. ¶ Anteq̃ quæreremus dñm infirmi eramus. Nunc aũt
quærentes Hirmi & fortes ſumus. Si autem & inuenerimus: quantomagis perfecti erimus.
Querentes faciẽ eius ſemper. „C Hebreis quidẽ ſcriptũ eſt. ut ter in anno appareant
coram dno. Et quæ iuſtitia hæc erat quid autem grande aliquid faciebant ter in anno apparere in
conſpectu dei:
quærere: quemadmodũ & in euangelio ſcriptum efſt: ſine intermiſſione nos oraearr.
¶Mementote mirabiliũ eius q̃ fecit. C In ægypto:& in mari rubro: & in deſerto.
Semen abꝛahã ſerui eius. Sigꝗs eſt ſemen:non iã & filius:ſcdm qd in euãgelio ſcrĩ
ptũ eſt. Si filii Abrahã eſſetis. opa patris ur̃i faceretis.Ergo qd gloriantur nõ ſunt. Et ſi ſemen nõ ſũt
ſerui ſunt ſub timote cõſtituti: non hñtes perfectã caritatẽ qᷓ foras mittit timorẽ. Nos filii ſumus ia-

2 — 2 2 . 2 — —* 7 2* 2 2 2 „ „ 2 . 2*
el 9 E-p cob eius qui ſupplantauit fratrẽ ſuũ & tulit primitiua eius. Multi aũt uocati: pauci uero electi.

CEt ptranſierunt de gente in gentẽ. C Multi putant qd de captiuitate dicat iudæorũ.
Noñ eſt ita. De Abrahã enim dicit. Exiit de terra chaldæorum & uenit in meſopotamiam: & de me
meſopotamia in tetrã repromiſſionis iterum in ægyptunm “ —S
CEt de regno ad populũ alterum. Multa regna tranſimus ut peruenia-
mus ad terram repromiſſionis. NMo n permiſit hoiem nocere eis.
CPharaonem ut noceret Abraham in ſarra:nec abimelech Iſaac in rebecca.
CSt coꝛripuit

Ibi ad paruulos loquæbatur: hic autem propheta dicit. Credentibus in deo ſem p eũü

— ☛ —— Secc ==r-r-—

☛ Y--
—

— — — — =. =

— — —

Pſpal.
ciliii.

8
Te
t coꝛꝛipt
70
Eolate tang eis reg
ipſis ere chꝛi ges.
non po pattiarchi iſtos m
xbsS is dici C
110 . gali non 1 11 n0 . m &
er iuſte Sa unguentd ai ß ngini liqui utgarur abimelech
AbnQrod altuanr h ungaturtegakiin
ntes contr nt. qui ſj regali l
92 F1. .
— 1 —
D N 9

CE
t voca
ſupe
r terram
4
xpn
Sepius euenit ut q
ꝗ putan
traria eë
ria eë: hæc
pto⸗

uidenti
der ia dei i
tur a f nægy ate fan
ftatre ſi ptum:ſi nõ t. Niſi
uo. Quõ nõ fami n. fratres i
Quõ phatao i ſac rer tmiel h Zelati fi
qũ ui
eretur dee o patriar iſfenten
demplagis chæ deſrngan uẽdidiſſe
: qũo exi erenti nent
irent in æ& Eum qũo ,
oms n nero⸗ . W Ae
en

mo d
e petr
a exier
et aqu
£
quOοm .
did yſtenia qᷓ in d
e
ſerto facta ſunt in
in fig
ura:ino
ſpüaliter i
rintelliger
igere?

iis
ſe mus. Si nõ i
gi =ð t
iſit remus.I iſſet: qũ
hi EEnen ute. cos vir olepn er dnm nos ſaluare
155 juſti uia noluit ſanctus uir D lplu Luarampurt ſi noni
olt Ei ganine eden dñæ æ r. oſeph. are hoſpici rneifriden- n
Ferr i dedita im. n. an gyptiæ. Humi C T m & alime icreduli
um p eſt:n no „ umili D . n ſeruũ Ime uli f
quod occi bertrant nolun cũͦ eſ iliauert umili eruũ nta fratri uiſſe
:ſicut ſcrij iter. Oui 8. quitatis:ſ. a dna: & s pedes ei ibu⸗ ioſe Pſeyh
u Eone icut ſcript Qiia in ſſed m a: & in tali es ei s ped ph. ſerh = eazpE.
loquiũ nirer verba ei CQia inen. agis ti räss eius:ſeqno es eins. 8
bid uiũ dñi erbů 1eſt: omne culo er jmuit peri tate c nõ pot 18. 1.
d Aintr EDD Fadaheranx: = Penamiumzannmn ins ma ð
tẽpt rex ſol biritus eni ⸗ CV cut clib ain tali ipſum mæ. 7
iten — aim hiindim en vü ſenainenadeb eccatum:
nanmd pituruti ex? ſolui i dñs api C auit eum n. in flamat omini di um at enim
win⸗ miſi utillud. Re uit eũ pꝛi pparueri Secundu & exti imatus eſt⸗ idicit: quj do⸗
, . dtan —*2 ex pꝛince t & ſ- um l inxit i et ſpũ ſ⸗ qui eu —“òDMU
nininr quo gelũ ſuũ magn' ſ ps po oluerit ram ph gnem libi and m liberai
q; pat uũ qui uper oẽ puloꝝ — arao mi ibidini o:non po rauit.
Baacketema t Rolaktefaptaemah RS iſit & ſoluit ei:4 poterat l-
0 elie 2 lud. Dñs pri etlair ei.
onſtit ertinebit: urrection eſt. Min o remiſſi enti: & di endig itnden à& oate I r. e
nig CEt ituit eum qui ext e ut de oratus eſt us eſt. Ni diſſoluit ſ udex noſt pater a
w- C pꝛincipẽ oĩ domi ermina us uerus enim ihil hic n udar er. Ipſ. icc
g FPT Z j 8 . um aui nus ab ang . jen . Ipie
ipſe ſac pe ac ſeni cipes ſu ue. . qui ta miniſteri gelis: dum: at
e ſacris erudi iores era os ſicut CE ntum pri erio. R : cũ ut hõ :aut
m cens erudi rudiui erant ut ſemeti ccleſia ei princ Regn hõ ſuſce-
CE rudiuit i t eloquii tpopulor etipſt CQ ja eius ſan⸗ eps co um hocn ce⸗
ti in ten quiis. N lorum um: uam a di angui quor c nec
uum 6 ete auinaieineze m e hſe oaincrier — 4 Znineachuitt- .
te: ue rahel me juin. erdot i a 75 ntia it R
in TSrauin nc erfelege adir awjru orum pii broprictat Aam doe bporeſtate
nrai⸗ anam nlü dkarztriin tgoan icola 4 rüpretane es ac v eiin moceret.
idem n im xx. & qui e ulationẽ it in te c populo princi ”
nn .„ Mans necetenain nneree umlenioreritpiu d,
nne in T. onuerti juſtiti⸗ ondã er eſcend eũ ſuper i zater gente COi ius do⸗
. Sci ertit c a domini: antn leru . per ini . gentes is qui
n Scil 02 omini: ne hi umero nt in mim § ad qui cœpi
Pa er roieno aeagtzk Radalirdeä
moyſe nplarenturi pulũ ei præu aucti & f cẽta mili ⸗
iſt per! zin terra enigir Nach Ronhnornu elegit i nt in ſernos ei Augentur nt⸗ 1o. p⸗1
E 12 1 0 aut .
ui r moyſes Bnrockgor n ruos eius. 6Sε .5 I Tei
i trnetes rod Rin tektichanaan e Eaterzehi Tlegem unq, &he r
n E droectbanng ſedſenan eos. gantar eraai digia dende ig er Lcerdori
eu it ſerme cu . E 1: 227 ut m eæ qui ſ lum
“ enuerkra⸗ it ſermones Eunat⸗ ahane⸗ geovokeihr⸗ nnaizri a ran ni
c Ter nerzai annd KEenref uef aktiiCpræhendi teram on⸗ kanrtae
Et occidit piſc uis cru uinẽ. ic ſermo: ä ſapi a myſteri chana
Et erſa victe⸗ eoꝝ. orem nd Se EVi euz TCuia dn zn Nrria gei. gan
a eoꝝ inrietdl. Vt ꝗ ſe udire a duri . utia eoru 42*
in pen er fluct me hic gdo bingui enmnt:ſicut
etralib uoſas hui uerſiculus guin quoſ
ibus regů § huius ſiculus he nem effuderã *
gů ipſoꝝ mundi bfettaſes easceit Pam
smu rleftbete bicir. ulox

i

Expolitio.

taur: q a catholica regula diſerepantes:regum terrenorum corda decœptionnm fabulis replſent

CBixit ⁊ venit cynomia. In cynomia ideſt canina muſca quæ in cœno ac ſtercote
uolutatur luxuriã indicat: quæ plerũq; cõpræſſa pullulat. Sicut petrus inqt apoſtolus: canis reuerſus
3 i,z 1., „. h. „d uomitũ & ſus lota a ſqualore cooonii. Et ſciniphes in oibus finibns eoꝝ.
nr phes APrlin P.e, In ſciniphes dialeticæ artis ſtimulus intelligitur: quæ licet paruum uideatur habere rei ſeductio-
eWT nis aculeũ grauiſſime tñ ſauciat mentes humanas. CWPoſuit pluuias eoꝝ in grandine

CVt diuinis arguerentur uerberibus. C Ignẽ vrentèẽ in terra ipſoꝝ. CNon üllumina-
tem:ſed urentem quia ſanctus ignis iuſtos illuminat peccatores exurit.
CSt percuſſit vineas eoꝝ ⁊ ficulneas eoꝝ ⁊ contriuit oẽ lignũ finium eoz. In uineis ficul
neiſq; ac reliꝗs lignis oẽ humanũ genꝰ oñdit plagis cæleſtibus uerberatũ: ob emendationie cãm.
CBDiyxit ⁊ venit locuſta ⁊ bꝛucus cuius nõ erat numerus.Et comedit oẽ fenũ in terra eoꝝ:⁊ oẽʒ
fructũ terre ipſoꝝ. CIn fœno fructuq; reliquo terræ: caſtigationẽ hamanã docet. Datur.n. po
teſtas aduerſæ parti: ut noceat hoĩes ꝗ nolunt agere pœnitentiam: ſicut apocalypſis docet.
WEt percnſſit omne pꝛimogenitum in terra egypti pꝛimitias omnis laboꝛis eoꝛum.
CPrincipalia uitia: quæ homines ceu primogenitos diligebant.
CESt eduxit.eos in argento ⁊ auro:⁊ non erat in tribubus eoꝛum infirmus.
NHis plagis ægyptũ.i.uel hoc ſæculũ uel humanã carnẽ uerberat. Sed ducunt᷑ aĩæ in argento cõſeſ
ſionis lucidæ: & auro puritatis ſplẽdidæ: ſublata omni infirmitate peccati.
CNXetata eſt egyptus in pꝛofectione eoꝛum:quia incubuit timoꝛ eoꝛum ſuper eos.
CCohabitante.n.luce nõ poterant opa tænebraꝶ exercere: quia oĩs qui male agit odit luceʒ.
CExrpandit nubem in pꝛotectionem eoꝛum:⁊ ignem vt luceret eis per noctem.
¶ Nubẽ & ignẽ ſpũm ſcũm dicit: ꝗ nos & ab eſtu diei defendit: & in nocturnis tænebris illuminat.
CVWVetierũt carnẽ ⁊ venit coturnix. CEx hac.n.coturnice ſaciatus iſrahel nauſeat. Vñ cauen
dũ ẽ: ne ꝗ ſe ſentit liberũ ex ægypto:illuminatũ a ſpũ ſancto:rurſũ deſideret ollas ægypti.i. cõcupi-
1 Pe-rer, —a .. aan ſcẽétias carnis ꝗᷓ ei generãt ſatiuã. Quia nemo ponẽs manũ ĩ aratro & reſpiciẽs rerro aptꝰẽ regno deĩ
CWBane celeſti ſaturauit eos. CSicut enim illi de cælis fluente manna refecti
ſunt: ita nos hodie in eccleſia corpore agni accepto reficimur.
CBDiſrupit petrã ⁊ fluxerũtaqͥ:⁊ abierũt in ſicco fluming. CPerenſſus ẽ.n.ille lapis pᷣcioſus
angularis: & immenſos nobis ꝓtulit fontes ꝗ nr̃os errores abluunt: & ari ditates irrigant.
C Am memoꝛ fnit verbi ſancti ſui qdð habuit ad abꝛabam puerũ ſuuz.
Impleuit.n.non de ſeminibus:ſed de ſemine eius.i.de xpᷣo promiſſionẽ ſuã. Nã deus natus ex uir
gine:ſua morte deuicit mortẽ: p quã nunc qd abrahæ ꝓmiſſum erat in ſpe. eccleſia ſaſcepit in ſpecie.
CSt eduxit populũ ſuũ in exultatione:⁊ electos ſuos in letitiiaa. Semp.nn. uictores
ac liberi canticũ in lætitia & exultatione cõcelebrant: ſicut movſes maria: uel debbora.
CSEt dedit eis regiones gentium:⁊ laboꝛes populoꝛum poſſederunt.
CAnimæ ſanctæ & corpora in quibus prius peccatum regnabat.
CAt coſtodiant iuſtificationes eius ⁊ legẽ eius requirant. ¶EEVt cũ iuſtiĩtia uiuãt & my
ſteria legis diligenter intelligãt. Et nos dñũm depᷣcemur: ut deletis gentibus noxiis coram facie nr̃a
ipſe dux nr̃i fiat itineris: ut in eo iugiter exultantes: in terrã repromiſſionis mereamur induci & in re
gno eius aſciti ualeamus cum ſanctis eius lætitia ſempiterna gaudere: quia ipſi eſt cum æterno patte
& ſpiritu ſancto honor & gloria in ſæcula ſæculorum. Amen.
CCenteſimus quintus pſalmus pœnitentes roborat negligen tes arguit miſericordiã repromittit:
. 4. A. .,2 T Alleluia alleluia. Hanc regulã debemus tenere: ubicunq; duo Alleluia præſcribuntur in pſalmo: ut
FKag e. errt e. unum de fine ſciamus eſſe prioris pſalmi: & alterum eius qui ſequitur.
⸗ Onſitemini dño qm̃ bonus. CO uos qui grauiter peccatis: & deſperatis

uobis præcipio:hoc eſt ꝓpheto confitemini dño qm̃ bonus. Grandia ſunt peccata ueſtra:
ſed magnus eſt duñs qui meſeretur ueſtri. Confitemini ergo dño. Pœnitentiã agite. Noli

Nolite conſfidere in neſtra uirtute:ſed in miſericordia domini.

ir des es 62= . poœnitenti: qa ibi iudex eſt non eſt miſericors:hic miſericors ẽ ibi iudex. Hic porrigit manũ cadenti
. ex ſale, r maat:, es bi ſedet iudex. Hoc autem totum dixi ad eos qui dicunt: quoniam in inſerno eſt pœnitentia.

Acr t. pege AQnis loquet᷑ potentias dñi. ¶Nemo dignus eſt prædicare po/
tentias patris niſi filius. Nemo poteſt potentiam patris loqui niſi ille qui & ipſe potens eſt: poten⸗
tias potentis: ipſe qui potens eſt: poteſt prædicare & loqui.
Auditas faciet omnes laudes eius. CAntequam dominus noſterin
euangelio prædicaret laudes patris: non erat auditum in mundo. Omne quod in lege narcni ſetibi
tur ſi

— – — S — S☛n 15

de ufa ſalute: & putatis qm̃ ꝓpgter magnitudinẽ peccatoꝶ nõ poteſtis ueniã adipiſci: ego

te deſperare de ſalute ur̃a. Benignus eſt dominus. Cofitemini domino qui habetis grandia peccata.

OQm̃ in ſeculũ miſericoꝛdia eius. CVidete quid dicat:in ſæculũ.In inferno aũt quis
conſitebitur dño? Nemo eſt.n.qui poſſit in inferno agere pnĩam. Dum eſtis in hoc ſæculo: hortor

uos agere pniam. Conſitemini ergo dño:qm̃ ĩ iſtum tantũ ſæculũ miſericordia eſt: hic miſereri põt

fh—— — —

fh..d

l
in.
dd

dkl

eRrH

ſceti
danr
o

ominin
Arorn

peruin
ſego⸗
neſttr
. Non⸗
eec

henot
niho⸗
adenti,
.
nepo⸗

oen⸗

vobein

ei

utl

¶ VPatres nir̃i in egypto nõ intellexerunt mirabilia tua. Q CViderũt & non uiderunt. Vi

2

Super Plſal. cv.

eut ſi ſpiritualiter intelligatur:hoc poteſt de patre intelligere.
MBeati qni cuſtodiunt iudicium ⁊ faciunt iuſtitiã in omni tempoꝛe.
CRecte Dauid id dicere poterat. Et ipſe iudiciũ fecerat & iuſtitiã: ſed qm̃ non fecit in oĩ tpe:ꝓpterea
cecinit. Quid. n. dicit? Beati qui cuſtodiunt iudiciũ & faciunt iuſtitiã in omni tpe. Quid enim ꝓdeſt pX J. r⸗0r = .
alicui uiginti annis eſſe in continẽtia & Poſtea cadere Secundũ quod ſcriptũ eſt in propheta. N — r = r p9* eee
proderit iuſtitia iuſti in quacunq; die errauerit:non eum liberabit nec ſaluabit. Et peccatum pecca/
toris non ei nocebit:in quacunq; die conuertetur & aget pœnitentiam. Neq; iuſtus debet eſſe ſecu
rus neq; peccator deſperare debet de ſua ſalute: In utroq; enim eorum: & timor eſt & ſpes. Qui faci
juſtitiam.Iuſtitia dominus noſter eſt. Iuſtitia enim domini:dominus noſter dicitur. Et ſaluator. Be
tus ergo qui facit iuſtitiam: hoc eſt qui facit xpᷣm. Quomodo ergo facimus xpᷣm hoc eſt inſtitiam:

4 4 E.5 .
E . AE M
Si iuſte agamus: cõcipitur in nobis iuſtitia & paritur ex nobis iuſtitia: & ſumus mater iuſtitiæ. Fœli
eſt & beatus:qui in omni tempore: & pater: & mater eſt iuſtitiæ. . e—
Wemento noſtri dñe in bnplacito populi ui. Q d dicit beatus Dauid hoc é. Scio d .
dñæ ueterem legẽ. Beatitudo perfecta non eſt in ueteri lege: ſed in euangelio. Scio qm̃ prior popu
Ius offendit te: & nouus populus creatur qui ſeruiat tibi. Scio qa ueniet filius tuus: & ſaluabit omne
genus huma nũ. & credent in eũ qui electi erunt. Propterea ergo qm̃ ego prius natus ſum in ueteri
lege: ut imputes mihi mercedem cum nouo populo: uidetur noſtra eſſe ſententia. Hæc legamus in
ipſius uerſiculo: & inueniemus ipſum ſenſum eſſe quem diximus.
Eiſita nos in ſalutari tuo. CNHoc eſt in filio tuo:quando uenerit.
CAd videndũ in bonitate electoꝛum. CNoc eſt da nobis partem cum apoſtolis:
Quoniam nos quidem anteceſſimus eos in tempore: illi uero antecedent nos in ſpiritualibus: hoc
eſt ut uideamus bonitatem tuam quam ſacturus es cum electis tuis.
CAd letandũ in letitia gentis tue. CGens qñi nos ſumus:ſed tamen gens ĩpſius ſumus
Populo inquit qui naſcetur quem fecit dñũs. CAt laudemur cũ hereditate tua.
CHoc eſt ut cũ euangelio & nos habeamus partẽ:q in ueteni lege facti ſumus. Abraham. n. pater nt
uidit diem tuũ: & gauiſus eſt. Videamus ergo & nos: & gaudeamus cum hereditate tua.
CPeccauimus cũ patribus nr̃is. CFilii ſecuti ſumus patres.Hoc fecimus:quod
& patres noſtri fecerunt. Oẽs enim ſub peccato concluſit: ut omnibus miſereretur.
CIninſte ingt egimus:iniquitatẽ fecimuns. Nunqd dixit ĩpie egimus? Aliud ẽ peccatoreʒ
eẽ & iniuſtũ aliud ẽ eſſe impiũ:Peccator frequẽter uincitur infirmitate corpis: impius aũt negat deun —ʒ „,
Propterea ergo qm̃ ego nõ ſum impius ſed peccator: propterea audeo rogare pro peccatis meis. Pr fe=Pier r Pe eep⸗;

P-lrn- ,l. , 579 — *

derunt carnalibus oculis & ſpalibus oculis nõ uiderunt. Non dixit non uiderũt: ſed non intellexe =e, e
runt. Sicut.n. illi niderũt mirabilia & non intellexerũt. Non. n. ea ſpũali cõtemplabantur intnitu. Te
CESt nõ fuerunt memoꝛes multitudiuis miſericoꝛdie tue. CQualiter eos de manibꝰ inimi
coꝶ eripuiſti. S3 hodie quoq; mirabilia facis dñæ: cũ nos a tænebris mũdi ereptos dignaris illũinar
CSt irritauerunt aſcendentes in mare:mare rubꝛũ.⁊ ſaluauit eos ꝑꝑp nomen ſuũ:vt notam face
ret potentiã ſuuam. CFacta ſunt in iſrahel:ſed animaduertendum eſt: quia quod
ibi fuit umbra: in eccleſia ueritas eſt completa. Igitur baptiſmum uel crux chriſti pereuntibus ſtulti-
tia eſt. Irritatur ergo ab his deus: cum non intelligunt. eruditi autem tunc cognoſcent potentiã dei.
Mare autem duas habet intelligentias: baptiſmum ſcilicet & ſæculum. J
CIncrepauit mare rubꝛũ ⁊ exſiccatũ eſt. Deſiſtit corã populo dei procelloſuʒ
ſæculũ: cũ cognouerit fontẽ uitæ. CESt eduxit eos in abiſſis ſicut in deſerto.
CTanquam ſi per ſicca deſerti gradiantur:iĩta nullis ſunt fluctibus occupati:
CEt ſaluauit eos de manu odientium:⁊ redemit eos de manu inimici.
CLiberatio ac redemptio hominis: per paſſionem chriſti ſacta eſt.
St operuit aqua tribulantes eos:vnus ex eis non remanſit.

CSic & nunc in nro baptiſmo fiat. Abluitur hõ aquis: & perit diabolus cum ſatellitibus ſuĩs. . 5 —A —. DP
¶Et crediderũt in verbis eius:⁊ laudauerunt laudẽ eius. CQuia nictores erant. Tt. — orrſe⸗
CLito fecerunt obliti ſunt operum eius. CMulti.nin eccleſia male niuendo & non re, . = Irrre- Fn-
cte ſentiendo de deo: perdunt baptiſmi gr̃am. CNMon ſuſtinuerunt conſiliũ eius. .
CEt cuſtodierũt uitã quã prius elegerant. SESt cõcupieront cõcupiſcentias in deſerto.
CIn ſolitudine iſtius ſæculi. CESOt tẽptanerunt deũ in aquoſo. CSiccitas.n.eis

erat qa non cognoſcebant ſancti ſpũs irrigationem.In columna nubis quæ præcedebat eos.
Et dedit eis petitiões eoꝝ:⁊ miſit ſaturitatẽ ĩ aias dꝶ. CVt ſpũᷣali cibo poculoq; refcerẽt. . J .
CSt irritauerũt moyſen in caſtris:⁊ aaron ſcũm dei. CLegem utiq; & ſacerſto⸗ nrr kze
tium ſtulti irritant: cum dei præcepta per eos nuntiata non audiunt.
Aperta eſt terra ⁊ glutinit dathan:⁊ aperuit ſuper congregationem abiron.⁊ exarſit ignis in
ſynagoga eoꝛũ:⁊ flãma cõbuſſit peccatoꝛes. CFacta ſunt hæc ſcdm lt̃am:ſed & nũc eos de-
uorat terra. Et exatdet ignis ꝗ terrena ſapiũt & recedũt a mãdatis dei:quos nõ ilusnins-, Ff⸗ ſpus ſa
ii

Expolitio.

cti: ſed accendit flĩma peccatti. CEt feckxrũt vitulũ in oꝛeb:? adoꝛauerunt
ſculptile:æ mutanerunt gloꝛiã ſuam:in ſimilitudinem vituli comedentis feun.
M... A In deo enim debuerat eſſe gloria eoꝶ: ſed reliſto eo: ſimulacro muto & ſurdo dantes gloriam di
Ibe Aeat g re ſern, pPrie S cebant. Hi ſunt dii tui iſrahel. Sic & nunc ſi quis relicta eccleſia ſortes phitoneſq; coſulit. mutatur
gloria eius: & ſimilis pecudi fit: ſcut quondam nabuchodonoſon. MVMB
Obliti ſũt deũ ꝗ ſaluauit eos.ꝗ fecit magnalia ĩ egypto. CVt ea pꝑlagis uerberata populũ
liberaret. C Et mirabilia in terra chaö. CCu derelictis gẽtibꝰ ipſos in eoꝶ terra plãtauit.
CSEt terribilia in mari rubꝛo. CVt phataone extincto ſiccũ populiæg pᷣberet inceſſum.
¶ Bixit vt diſperderet eos ſi nõ moyſes electꝰ eius ſtetiſſet in cõfractione in cõſpectu eius. At
r . auerteret irã eius ne diſpderet os. CAttẽde hæc o ſacerdos.Perierat.n. populus: niſi
ſ E moyſes cöfregiſſet iram oĩpotentis dei:& tu cũ uideris populũ delinquentem: cane tuba: annuntia

—

OWUWDWUWU nse. eis delicta eorum: & ſta in confractione ad deum ut auertatur furor eius ab eis

CEt nõ crediderunt in verbis eius. CQuibus promiſit regna cælorum.

tione. n. apoſtolus docet dicens. Nolite murmurare: ſicut quidã ex ipſis murmurauerũt: & a ſerpen
tibus perierũt. Nõ ergo murmuremus: ne nos demones uenenoſis morſibus ſauciẽt aut depaſcant
CEleuauit manũ ſuã ſuper eos:vt pꝛoſterneret eos in deſerto.Et vt deiceret ſemẽ eoꝝ in nati

diſpergitur p diuerſa ꝗ circũfertur oĩ uento doctrinæ: & in deũ firma non conſiſtit ſtatione.
CEt initiati ſunt beelphegoꝛ:⁊ comederũt ſacriſicia moꝛtuoz. C Qui deo ſe cõſecrare de-
buerãt idolo cõſecrati ſũt. Et ꝗ panẽ uiuũ eſurire debuerant:mortuoꝶ ſacrificia comederunt-
CSt irritauerunt eum in adiuentionibus ſuais. CQuiaſperuerſi erant.
CEt multiplicata ẽ in eis ruina. CRuina eſt cũ parietes domoꝶ ruunt: quæ tunc
multiplicatur cum fuerint a fundamentis euerſi. Ergo iſti cum fundamento ideſt cum ipſa legis Iit-
tera in qua ſe putabant ſtare diruti ſunt: quia ſtabiliti non fuerant ſuper pettam.
Stetit finees ⁊ placauit:⁊ ceſſauit quaſſatio.⁊ reputatũ eſt ei in iuſtitiã:a generatione in genera
tionẽ vſqʒ in ſempiternũ. CSupius dixit moyſen in cõfractione ſtetiſſe: hic aũt finees ex
hortaſſe dicit: qd diligẽter auſculta: ſacerdos cui aĩæ cõmendatæ ſunt: euagina gladiuũ:interime for/
nicatores hoc ẽ pfer uerbũ inſta ĩportune: oportune: argue: increpa: obſecra: cũ oĩ patiẽtia:& do-
ctrina: ut tibi reputetur ad iuſtitiã. Quĩa qui reddiderit p̃cioſum ex uili:ſicut os meũ erit ait dñs deus

C 4 quæ contradictionis aquæ baptiſmi accipiũtur. ad quas diabolo contradicitur & operibus eiꝰ.
ar r P,2 Poſtquam ſi quis ſe coinquinauerit uitiis uexatur ſacerdos: pro eo quod exacerbauerit ſpũm dei: p
tur dicens: Nolite contriſtare ſpũm ſanctum dei:in quo ſignati eſtis in die redemptionis.
CEt diſtinxit in labijs ſuis. CVt iugiter ſupplicaret pro eis.
CMNon diſperdiderũt gẽtes quas dixerat dñs illis. C Idolatriã: uel diuerſa facinora.
CEt commixti ſunt inter gentes ⁊ didicerunt opera eoꝛum ⁊ ſernierunt ſculptilibus eoꝝ ⁊ fa⸗
ctum eſt illis i ſcandalum. Sicut enim ſacerdoti exoranti pro populo ad iuſti/
tiam reputatur:ita his qui in deſideriis phanaticis conuertebantur in ſcandalum.
CEt immolauerũt filios ſuos ⁊ filias ſuus demonijs. CSenſus & animas ſuas.
CCEt effuderunt ſangninem innocentem.⁊ ſanguinem filioꝛum ſuoꝛum ⁊ filiarum ſuaruʒ: quas

ſunditur: quando homo idolis deditus: a dei cultuta receſſerit.
Interfecta eſt terra in ſanguinibus: contaminata eſt in operibus eoꝛum: ⁊ foꝛnicati ſunt in

fornicationibus corpus hominis inquinatur. Ideo & ira dei in impios ſeuit: unde ſequitur.
Et iratus eſt furoꝛe dominus in populo ſuo:⁊ abhominatus eſt hereditatem ſuam.
Ouia reliquit eum. Et qui quondam fuerat plebs dei facta eſt caterua diaboli.

nos in tãtis malis inqnari pmittit. Sed q̃ſo pſpice: qa pro ſuis peccatores criminibus inclinantur: &
deus tãta pietate pᷣditus ẽ ut ſemp dignetur imptiri pᷣſidiũ ſicut logtur. C Sepe liberanit eos
Sẽper iſſe liberat: & tu nõ corrigeris? Adhuc plaga illata in ianuis aſtat: & tu nõ emendaris.
CIpſi aũt exacerbauerũt eũ in cõſilio ſuo. ρQ habuerunt: ut relicto eo idola ſeqrentur.

CEt humſliati ſunt in iniquitatibus ſuiss CIam hic non a deo:ſed a ſuis de
lictis humiliãtur. Sed præcurnit ſolita miſeratione dicente propheta.
CEt vidit cũ tribnlarent᷑:⁊ audiuit oꝛationem eoꝛũ. CDocet enim & te quod ſi cõuer

ſus ingemueris: protinus appropinquant celſis auribus eius: præces humilitatis tuæ.

CMemoꝛ

Cxgt pꝛo nichilo habuerũt terrã deſiderabilõꝗ. Quia iſtã tranſitoniam diligebant.

CEt murmurauerũt in tabernacnulis ſuis:⁊ nõ exaudierũt vocẽ dñi. De murmura

nibus:⁊ diſpderet eds in regionibus. CDiſpſi ſunt.n.iudæi in diuerſis partibus:ſed & ille

Et irritauerũt eũ ad aquas ↄtraditiõis:⁊ vexatus ẽ moyſes pp eos:qꝛ exacerbauerũt ſpm̃ eiꝰ

quem ille prædicat: ſicut paulus dicebat. Quis uritur & ego non uror: De hoc etiam ſpiritu teſtaba-

ſacriſicanerunt ſculptilibus chanaan. CTunc enim animæ ſanguis ef-

adinũentionibus ſuis. CTabe enim iniquitatis inficitur: cum diuerſis

CEt tradidit eos in manus gentiũ:⁊ dominati ſunt eoꝝ qni oderunt eos.⁊ tribulauerũt eos int
mici eoꝝ ⁊ humiliati ſunt ſub manibus eoꝝ. CSed dices tu o hõ. Nõ eſt recta uia dñi:ꝗ

Super Pſal. cvi.

CMemoꝛ fuit teſtamenti ſui. CQuod cum Abraham̃ ĩnitium fldei noſtræ pepigit,
CSOt penituit eũ ſcõm multitudinẽ miſericoꝛdie ſue:⁊ dedit eos ĩ miſericoꝛdias i ↄſpectu oium
qui ceꝑant eos. CSup ꝑcnitentes. n. pœnitet deus de malitia ꝗᷓ loquutus fuerat ut faceret &
nõ facit. Cõſtituens te in ſinu abrahæ pris cuius es ſidem ſecuiꝰ Ideo & propheta exultans ait.
CSaluos fac nos dñe deus noſter. CNe nobis uitia dominentur.
CSt congrega nos de nationibus. CQuia gens hebreorum in regionibus eſt diſperſa.
CEt cõſiteamur noi tno ſctõ:⁊ gloꝛiemur i laude tua. ¶ Ii ſilio utiq; qa & nomẽ & laꝰtua ẽ
CBenedictus dñs deus iſrabel a ſeculo ⁊ vſq; in ſeculum:⁊ dicet omnis populus fiat fiat.
CMcnio benedictus in ſæcula:per quem facta ſunt ſæcula: & non ſolum facta ſunt:ſed etiam & re-
dempta. Qui & nunc nos recreate dignetur in ſalutari: ideſt in chriſto Ieſu domino noſtro: cui eſt H
cum ipſo & ſpiritu ſancto honor & gloria in ſæcula ſæculorum. Amen.
CCenteſimus ſextus pſalmus oẽm cauſam conditionis humanæ quam delinquendo ſumpſit ad, Carſes rarcs irnnr⸗
pœnitendum ſuſcepit: ſiue multitudinem miſerationum denut in præſenti ait: quis ſapiens & cuſto; y⸗“
ier hæc: & tunc intelliget miſericordias domini: narrare dinoſcitur: ſed & repulſionem iudæorum!
& uocationem gentium euidentiſſime pandit. Q¶ ¶ Alleluia alleluia.
H Onfitemini dno qm̃ bonus:qm̃ in ſeculum miſericoꝛdia eius. CIdeo cõfitemini N.) „ d A
peccata ufa: qa bonus eſt: & peccata dimittit. Si autem bonus non eſt: nõ nobis diceret cõ- . Ir . P, 7

„ . — . „ —„ „ . . .— 2 . . . .
Eitemini. Et cõntemini qm̃ in ſæculum miſericordia ei. Hic eſt miſericordia cæterũ ſapra

dl fjuſtitia eſt. Qm̃ in ſæculũ miſericordia eius. Quamdiu eſtis in ſæculum conſitemini.
CBicant qui redẽpti ſunt a dno:quos redemit de manu inimici.
S„ CProprie de uocatione gentiũ loquitur.Iſte.n. pſalmus eoꝶ habet ſacramentũ: qui redẽpti ſunt in
domini paſſione. Dicant qui redempti ſunt. Ipſe eſt. n. ſaluator: & redemptor & prætiuʒ. Dicant qui
redempti ſunt. Ipſe redemit: ipſe dat ꝑrætiũ ſanguinẽ ſuum. Quare auũt dedit prætiũ ſanguinẽ ſuũ.

4

— — — „ 2.
R2 es Er .

me Vt redimeret nos de manu inimici. Captiui.n. tenebamur in manu diaboli. Propterea aut ille uenit P= 4.r4.
le⸗ & redemit nos: ut liberaret de diaboli manu. CQuos redemit de manu inimici.
Vt deſtruas inimicũ & defenſorẽ. Inimicus hõ ſupſeminat zĩzania. Inimicus ãt diabolus ẽ. Inimi . 1.
wer cus ẽ & ipᷣe poſſeſſor. Propterea manu ſua nos tenet:ñ qa diligit ſʒ ꝗa ↄdit. Quos redemit de manu . rr Wrr en
neer inimici. Grandis moleſtia: ied grandis potentia ſlanguinis dii: qui ſoluit manũ diaboli. Quõ enim 2 „
neſtt ſunt aliqua aĩalia quæ ſtringunt aliqd intra ſe incluſũ qd dicunt & medici & phiſici: ut niſi fractũ ſue r ⸗rr . r
c rit a ſe non diuidatur: nec dimittit illud qd intrinſecus clauſum tenet. Si autẽ miſſum fuerit oleum
Pden ſtatim diſſoluitur: & quod ſtrictum fuerat diſſipatur: & diuiditur in partes. Sic & manum duriſſimã
it diaboli ſoluit ſanguis chriſti. Nolebat nos dimittere: Sanguineʒ ſuum fudit dñs quaſi oleum miſe
uc ncordiæ: & per ipium nos liberauit. ¶Be regionibus cõgregauit eos.
iin CVide quã grandis ſit manus diaboli. Quos redemit de manu inimici. Hos auteʒ quos redemit de
⸗ manu inimici: iunctis regionibus tenebantur in manu inimici. De regionibus congregauit eos. In
toto orbe manus diaboli poſſidebat nos.
CA ſolis oꝛtn ⁊ occaſu abiaglone ⁊ mare. ¶ Videtur quidem quatuor dixiſſe cli
e mata. Orientem occidentem meridiem & boream: Hoc eſt quatuor climata mũdi. Sed non ita pſal
ſr mus continet. Hic enim habet: ſolis ortu occaſu. Ecce duo climata. Ab aquilone:hoc eſt a ſeptẽ
ink⸗ trione. Ecce tria climata. & mari. Mare utiq; in occidente eſt. Ergo uidete. quoniam occidentem bis en e e Sr⸗-
4 nominauit: & meridiem nec ſemel. Quare igitur tria climata nominauit: & unum noluit nuncupa yanen pos
re Legimus in abbacuch. Deus ab auſtro ueniet. De ſaluatore dicitur. Quoniaʒ deus natus eſt in au 11 1.
. ſtro.a ſitu enim Hieruſalem betbleem in auſtro poſita eſt. Propterea dicitur ab auſtro ueniet. Si autẽ Pt=n ) enn ,
a deus ab auſtro ueniet:quomodo nunc dicitur a ſolis ortu & occaſu & ab aquilone. Auſter & notus "t⸗
inc⸗ tacitus eſt. A ſolis ortu & occaſu. Amen amen dico uobis: quia multi ueniẽt ab oriente & occidente
& recumbent in ſinu abrahæ. Filii autẽ generationis huius longe erunt. A ſolis ortu & occaſu utiq; , 1.
ſnenn alienigenæ. Et ab aquilone: Aquilo duriſſimus uentus tbmine autem dexter uocatur. Ab aquilo 4At . - L sardeet e h
iuel⸗ ne inquit exardeſcent mala fuper terram. Mare legitur & in numeris & in exodo: & in omni ſcriptu a
ta ſancta:& ubicumq; mare auditis ſecundum climata ſemper intelligitur occidens. A ſuu enim Hie
ruſalem mare hoc magnum quod dicitur: in occidente eſt. Videte igitur myſterium ſcripturarum.
In iſto loco bis occidens nominatur: & nec ſemel notus. Hoc quare dicitur? Quoniam populus iu
ſrſt dæorum in iſto pſalmo non ſcribitur uocandus ſed tantum gentium. Deniq; quid dicit? Errauerũt , 1
dig ſolitudĩe ĩ inaquoſo. uiã ciuitatis habitaculi ñ inuenerunt. Eſurientes & ſitientes. Et ut ſciatis qa ꝓ ver-re.- Serr- vr
m prie de uocatione gentiũ ſcribitur & de expulſione iudæoꝑꝶ: in ſequentibus ipſius pſalmi ſcriptũ eſt: ſen ð rpr. 6(
ittos Poſuit flumina in deſertũ:uidelicet iudæoꝶ. CErrauerũt in ſolitudinẽ in inaquoſo. UD
. CDiximus quæ eſſent aquæ diximus quæ eſſent flumina. .
mn. CNiam ciuitatis habitaculi non innenerunt:eſurientes ⁊ ſitientes.
in⸗ CExponamus quomodo gentiũ populus fuerit in deſerto ubi non erant aquæ hoc eſt in inaquoſo
& quomodo uiã ciuitatis habitaculi non inuenerunt. Eſurientes & ſitientes. De quibus dr non inue
ſcöte nerunt. maniſeſtum eſt quod quæſierunt. Li ii .
iii

Expoſitio.

CViam ciuitatis habitatuli non innenerrnrtt. Qurxſierunt erga

niam: per quam uenirent ad ciuitatem: eſurienteſq; ſitierunt.

