paupertati improbus inſultat. Ideoq; omnem huiuſmodi illuſorem mœrito diuina damnat iu/
ſtitia. Bene autem ſubditur. l „. 6 ,
l CEt cum ſimplicibus ſermocinatio ecius. lrlkas Pr Pe, es & We n r.’ AAaren Se c
Quia ſuperbi dum ſimplicibus illudunt prudentiores ſe illis quos irrident iudicant:ſed horũ pru l. 2 l.7 P —DWrae
MRUd dentia iuxta quod Iacobus ait. Terrena eſt: animalis: diabolica. Sermocinatio autem domini cũ im

. 4 plicibus eſt. quia illos cæleſtis ſapientiæ ſecretis illuſtrat: quos terreni faſtus ac duplicitatis nil habe- —
du α.⁰⁰r—– re conſiderat. hinc etenim dicit: abſcondiſti hæc a ſapientibus: & prudentibus. & reuelaſti ea paruulis ſa⸗d.l. Der ſexreO
L CEgeſtas a domino in domo impij.
Cuxta exemplum purpurati diuitis qui & in hac uita ſpiritalibus egebat bonis: & in futura ad tan-

m tam peruenit inopiam ut de digito lazari quondam pauperis unam aquæ guttam requireret.
, Tabernacula autem iuſtoꝛum benedicentur
0 Cluxta hoc quod apoſtolus fidelibus de domino loquens.qui benedixit nos inquit omni benedi-

ctione ſpiritali in cæleſtibus in chriſto. Qui & ĩ remuneratione ab ipſo ſunt audituri. uenite benedi
cti patris mei:percipite regnum. Sed & iuxta litteram ſæpe contigit eos qui aliena diripiunt ad ulti
mum inopia conſumi. At illos qui ſua largiuntur. Eriam bonis habundare terrenis. NXE. Q.-A. 2 Prr. - 2„
n AIlluſoꝛes ipſe deludet ⁊ manſuetis dabit gratiam. 2 a Er—

Li CHos uerſiculos apoſtoli Iacobus: & Petrus iuxta antiquam tranſlationem poſuere dicentes. quia
deus ſuperbis reſiſtit. humilibus autem dat gratiam.
CGloꝛiam ſapientes poſſidebunt ſtultoꝛum exultatio ignominia.
6 CEt dominus ait.Omnis qui ſe exaltat humiliabitur: & qui ſe humiliat exaltabitur.
CCAPITVLVM. QvVARTVM.
J 1 Aite filij diſciplinam patris:⁊ attendite:vt ſciatis pꝛudentiam.
C Hinc exhortaturus ad philoſophiã. qualiter ipſa ſapia ſit a patre edoctus explicat.
CBonum bonum tribuam vobis legem meam me derelinquatis. Mam ? ego ſi
lius fui patris mei:tenellus:? vnigenitus coꝛam matre ma. .
☛ CNihil magis ad ſpem percipiendæ ſapientiæ mentes erigit. quam cum eos quos in 1. age ke- ½
ſapientia iam clarere miramur. Aliquando paruulos & indoctos fuiſſe meminimus. crr v. g-t f.
CEt docebat me atq; dicebat ſuſcipiat verba mea coꝛ tuum. Cuſtodi pꝛecepta mea ⁊ viues poſ
ſide ſapientiam.poſſide pꝛudentiam:ne obliniſcaris neq; declines a verbis oꝛis mei.Ne dimit/⸗
4 tes eam ⁊ cuſtodiet te.dilige eam ⁊ conſeruabit te pꝛincipium ſapientie poſſide ſapientiam.
u CHuiuſmodi monita ſalomoni a dauid patre data. qui uerba dierum relegit inuenit. Quare autem
unn ſe ſalomon unigenitum coram matre nominat quem fratrem uterinum præceſſiſſe ſcriptura teſta-
tur niſi quia ille mox natus ſine nomine quaſi nunquam eſſt uita deceſſit.
CEt in omni poſſeſſione tua acquire pꝛudentiam.Arripe illam ⁊ exaltabit te: gloꝛiſi caberis ab
ea cum eam fueris amplexatus. .
ner CIn omnibus quæ poſſides bonis ſapienter te agere memento.uel in omni poſſeſſione tua acquire
Is prudentiam: omnia quæ poſſides terrena contemne dummodo ſapientiam percipias: quod ipſe fe
ſ cit. Data enim ſibi optione amorem ſapientiæ cunctis præpoſuit rebus. In euãgelio qui prætioſaʒ
eun margaritam quæſiuit. hanc inuentam omnibus quæ habuit uenditis emit.
en⸗ CBabit capiti tuo augmenta gratiarum ⁊ coꝛona inclita pꝛoteget te. .U
1s⸗ Patet de ſolomõe qui dũ pro ſapia cuncta deſpiceret ea percepta maiore glori æ ſublimitate reful
ſit. Sed & noſtro capiti:ideſt principali mentis ſi ſapientiam amplectimur amplior gratia ſpiritus au
b getur.& corona ſupernæ uitæ in futuro donabitur. de qua paulus. in reliquo repoſita eſt mihi coro
ſie⸗ na iuſtitiæ: quam reddet mihi dominus in illa die. Expoſitis ſane his quæ a patre uerba perceperat.
io reddit ad docendum auditorem ſuum ſapientiam quam cœpit.
l CAndi ſili mi:⁊ ſuſcipe verba mea.vt multiplicentur tibi anni vite.
. AQ¶ HIdeſt uitæ æternæ dona percipias.

CViam ſapientie monſtrabo tibi::? Ducam te per ſemitas equitatis: quas cum ingreſſus fue/

Miber primus. c. iiij.

4

ris:non artabuntur greſſus ti. .
— 4, „ CTSemitxæ ideſt actiones equitatis dum inchoantur arctæ uidentur. & anguſtæ dum uero profectuʒ
Du-t Hafrr 4 P- capiunt.iam ex conſuetudine ſpecioſæ uidentur & latæ. Pſalmiſta teſtante qui cum incipiens domi
cuct Serr Lrc no dixiſſet propter uerba labiorum tuorum: ego cuſtodiui uias duras. Poſtmodum iam proſficiens
3 PFS I . canebat. Viam mandatorum tuorum cucurri dum dilatares cor meum. Etſi ergo ſemitæ equitatis
cum ingredi cœperis arctæ tibi uidentur: tamen eas cum ingreſſus fueris non artabuntur greſſus

mentis tuæ: ſed iuxta quod dominus ait. Iugum eius ſuaue & onus leue repperies: Etenim repro-

bi in hac uita latum intrant iter: at in die nouiſſimo ligatis manibus & pedibus mittentur in tæne-
bras.Pedes uero electorum dirigentur in uiam pacis.
Et currens non habebis offendiculum.
CQuo alacrius ad implenda dei mandata cucurreris: eo minus aduerſa quæ te impediant timebis:
¶Tene diſciplinam:ne dimittas eam:cuſtodi illam.qꝛ illa eſt vita tua. Ne delecteris in ſemitis
impioruʒ:nec tibi placeat malorum via:fuge ab ea nec tranſeas per illam:declina ⁊ deſere eam.
non enim dormiunt niſi cum malefecerint:⁊ non capitur ſomnus ab eis niſi ſuplantauerint. Cõ
medunt panem impietatis ⁊ vinum iniquitatis bibunt.
In actiones ſcelerum iniqui quaſi epulis delectantur appoſitis. Vel certe uninum damnatorum bi-
od ſenen bunt & eſurientes ſpicas tollere gaudent ut eſſe moris impiorum ſcriptura ſacra teſtatur. Iuſtorum

— fautem ſemita quaſi lux ſplendens procedit. & creſcit uſq; ad perfectam diem: Iuſtorum opera in lu-
r cem ſcientiæ peraguntur & æternam ducunt ad uitam: quæ eſt perfecta dies.
N ia impiorum tenebꝛoſa neſciunt vbi coꝛꝛuant.
N CDicit de his & Ioannes apoſtolus qui diligit fratrem ſuum in lumine manet: & ſcandalum in eo
non eſt. qui autem odit fratrem ſuum. in tænebris eſt & in tænebris ambulat: & neſcit quo eat. quia

tænebræ obcecauerunt oculos eius. Cui contra ſuperius dicitur ſapienti quia currens non habe/
bit offendiculum ideſt ſcandalum.
CFili mi auſculta ſermones meos.⁊ ad eloquia mea inclina aurem tuam:ne recedant ab oculis
tuis:cuſtodia ea in medio coꝛdis tui. vita enim ſunt inuenientibus ea ⁊ vniuerſe carni ſanitas.
Omni cuſtodi ſerua coꝛ tuum quia ex ipſo vita pꝛocedit.
CSunt qui recte uiuere uidentur hominibus: ſed quia recta intentione non faciant a deo qui cor re
ſpicit prauum: & uita reprobatur quæ credebatur bona. Omni ergo diligentia cordis munditiam
ſerua:quia ad eius examen modus eſtimabitur uitæ. 77
, Kemoue a te os prauum.⁊ detrahent a labia ſint pꝛocul a te.
l. s n. Praſiet Aͤ⸗ kramnd;. Duobus modis ſentiendum: ut & os tuum: ne prauum loquatur aliquid & tua labia ne detractio
mſe.5 6 nibus aſſueſcant cuſtodias & alios quoq; quos huic uitio ſubditos noſti ne te corrumpãt fugias.
COculi tui recta videant ⁊ palpebꝛe tue pꝛecedant greſſus tuos.
Iter iuſtitiæ quo ingredi debeas diligenter ediſce & in cunctis ꝗᷓ agere diſponis ſollicitus ad quez
. ſint finem uentura præuide. Hoc eſt enim palpebras recta uidentium oculoruz: tuos præcedere grei
ſus bonum opus quod acturus es ſedula cogitatione præuenire: & quia ſecundum deum ſit me-
nc0 præuidere: Item palpebræ quippe greſſus præcedunt cum operationẽ noſtram conſilia re-
ecta præueniunt. Qui. n. negligit conſiderando præuidere quod facit. greſſus tendit oculos clau-

.es, Peete ue

it. pergendo iter conficit: ſed præuidendo ſibimet ipſi non antecedit: Atq; idcirco citius cor-
ruit quia quo pedem operis ponere debeat per palpebram conſilii non præuidet.
WBirige ſemitas pedibus tuis. QAGKG Ne uidelicet erres: in actibus aut fide:
CEt omnes vie tue ſtabilientur. . .
¶Ne leuitate mentis a bono mouearis propoſito. Hinc & apoſtolus. ſtabiles eſtote & immobiles
habundantes in opere domini ſemp M 1
¶Me declines ad dexteram neqʒ ad ſiniſtam.

—

. * „l..d AA Wexz declinare prohibemur: declinat enim ad ſiniſtram. qui iniuſtus eſt. Declinat ad dexteram qui ſibi
X,.. uult artogare. quod iuſtus eſt. declinat ad dexterã: qui de ſuis uiribus præſumit:declinat ad ſiniſtraʒ.
qui pro ſua fragilitate deſperat ſe poſſe ſaluiari. Declinat ad ſiniſtram. qui ſtultitiæ famulatur.
Declinat ad dexteram: qui uult plus ſapere quam oportet ſapere., quod & de cæteris uirtutibus ac
uitiis eodem modo intelligitur.
¶Auerte pedem tuum a malo.
CNHoc eſt ne uel huc uel illuc a recto deuies: quia uirtutis diſcretionem quærunt: & nimietas
omnis in uitio eſt. 7.
Nias enim que a dextris ſunt nouit dominns.
Ideſt elegit & placent illi ideo diſplicentibus.& reprobis dicturus eſt non noui uos. quod eſt di⸗
cere non uos elegi non mihi placetis.
CNPDeruerſe vero ſunt que ſunt a ſiniſtris.Ipſe aũtem rectos faciet curſus tuos itinera autem
tua in pace pꝛoducet. säl 46

1.X ANke V⸗ L. EDextera uia bona.ſiniſtra accipitur reproba. Non ergo dextera uia ambulare: ſed ad dexteram

CSiauerteris

— ů2,,, ———————,——

—

n

— S — =— S

—

—w— — —

0
i

6
.

tle

tio

tel

/
o

tum laborem contra eccleſiam ſubierint: utinam lateret.

4 —

Super parabolas Salomonis.

Si auerteris a malo pedem tuu m. ſi bona quæ docui domino iuuante facere ſtudueris: aderit ipſe
propitius. conatibus tuis. ut & nunc recte ingredi. & tunc ad pacem ualeas peruenire ſempiternam.
CCAPITVLVM. QvVINTVM. H

Ili mi attende ſapientiam meam ? pꝛudentie mæee inclina aurem tuam.
CNHactenus generaliter caſtigauerat auditorem. Hic ſub ſpecie meretricis. ab
hereticorum nequitia prohibet.
CEt cuſtodias cogitationes ⁊ diſciplinam labia tua conſeruent.
CCogitationes quibus recte credas: labia quibus ipſam fidem per ſimplicia
uerba:& conſueta atq; eccleſiaſtica profitearis.ſed & iuxta litteram qui abheret
Smeretrici: etiam labia uel oſculando uel turpia fando commaculat.
H & aMe intenderis fallacie muleris: Sauus enim ſtillans labia meretricis.
AI (LRecte ſapientia huius mundi atq; concupiſcentia eius. falax mulier dicitur: — „ A, AE
. quæ per nitorem gloriæ temporalis. & peccati dulcedinem animas reprobo- 7 we, ſer e
rum dum demulcet a deo meretricari facit. & de uana ſpe præſentis ſeculi decœptos fallit. aliter. Cui
in ore hereticorum dulcedo eloquentiæ non ad ſufficientiam ſolummodo uerum etiam ad ſuper
fluitatem reſonat & ob id falſitas quia apte proferri cernitur. ueritas a ſtultis eſtimatur.
¶Et nitidioꝛ oleo guttur eius.
COleo ſpiritus ſancti fides catholica conſecratur quo nitidius ſuum guttur oſtendunt. qui ſuum
ſenſum patrum fidei anteponunt: Patet de meretrice. quia & ſermonis ſuauitatem. & formoſi-
tatem corporis ad capiendos miſeros quærit.
CNMouiſſima autem illius amara quaſi abſinthium.⁊ lingua acuta qnaſi gladius biceps.
CPotio abſinthii intus amareſcit in uiſceribus: gladio foris membra feriunturx. Vt igitur oſtendat
iniquos in nouiſſima ultione: & interius impleri & extrinſecus pœnis circundari perpetuis. & amari
tudine illos abſcinthii torquendos: & gladio aſſeuerat eſſe truncandos. Quare autem idem gladius .
biceps ſit dictus dñs aperit cum ait.ſed eũ timete.qui põt & animam & corpus perdere in gehennä. . . pt e S
CVPedes eius deſcendunt in moꝛtem:⁊ ad inferos greſſus eius penetrant:per ſemitam vite nöd . i⸗
ambulant. Nagi ſunt greſſus eius ⁊ inueſtigabiles. =
CVagi ſunt ſenſus hæreticæ decœptionis: Quia alii chriſtuz dominum:alii hominem eſſe negant:

alii carnem accepiſſe: alii animam contradicũt. Alii eum de uirgine natum: alii ſpirituʒ ſanctum: alii
patrem deum eſſe:alii pœnitentibus ueniam dandam eſſe confiteri prohibent: Et intra innumera
hæc peſtis ſe fundit itinera ut pœnitus quod ſint inueſtigari nequeat. At catholica ueritas uaga &
inueſtigabilis non eſt: quia una eademq; cunctis eſt agnita: totum per orbem fidelibus.
CMunc ergo fili audi me:⁊ ne recedas a verbis oꝛis mei.Longe fac ab ea viam tuam.⁊ ne ap/
pꝛopinques foꝛibus domus eius.
CSEt apoſtolus ait.fugite fornicationẽ: quia nimirum primum huius uitii remedium eſt longe ab
eis fieri:quorum præſentia uel alliciat uel chooperetur ad uitium: Sed ab hereticorum auditu pror
ſus ſegregari infirmis auditoribus prodeſt.
CNe des alienis honoꝛem tuum:⁊ annos tuos crudeli. .
CNe honorem quo ad imaginem qdei creatus es immundorum ſpirituum uoluntatibus ſubdas:
neq; accepta uiuendi ſpatia ad libitum aduerſarii immitis expendas. Cum enim ſceleri quiſq; ſubi-
citur in hoc profecto dominatui malignorum ſpirituum mancipatur. G
CMNe foꝛte impleantur extranei viribus tuis:⁊ laboꝛes tui ſint in domo aliena.
CNe demoniorum facta adiuues.ſi uel ingenium animi. uel corporis tui uires ad patranda facino-
ra tradas domumq; alienam ideſt numerum perditorum. te adiecto multiplices. & pulchre dicit. la-
bores tui ſint in domo aliena:quia ſunt qui iuxta prophetamht iniq; agant laborant & heretici quã

CEt gemas in nouiſſimis quando conſumpſeris carnes ⁊ corpus tnum. „ 090 1,
CProponendum a ſuperiori ne forte & eſt ſenſus. Ideo te caſtum cuſtodi ne forte in pœnis geme- H ſe
re cogaris quando non ſolum carnales illecebræ tranſeunt: ſed & ipſo corpore telicto: anima ꝗᷓ per A J.rrn ir Trget

corpus geſſit cuncta reddere compellitur: Verum & in hac uita ſepius contigit ut qui in adoleſcen-/
tia luxurioſe uiuendo habita diſpſerãt Tempore ſenectutis inopia deficiant. Et refrigeſcente calore
carnis:ac flore iuuentutis marceſcente rebus ſuis quas laſciue uendiderant: alios uti conſpiciant ge
menteſqʒ ſera pœnitentia dicât quæ ſequuntur.

CEmur deteſtatꝰ ſum diſciplinã:⁊ increpatiõibꝰ nõ acgeuit coꝛ meũ.

CDiſciplinam dicit eccleſiaſticæ fidei: increpationes autem quibus heretici cur ab eccleſia receſſerũt
obiurgantur: patet de fornicariis.

CVPene fui in oiĩ malo in medio eccleſie ⁊ ſynagoge. CEccleſia & ſynagoga græca

. iber primus. c. v. .

noia ſunt & unã eandẽq; rem latine ſignificant.i. conuentũ plurimoꝶ ad inuicem: ſi aũt ſubtilius di
ſtinguantur. eccleſia cõuocatio: & ſynagoga congregatio interp̃tatur. Et uetus quidẽ dei populus .
, „ utrO „ noie uocabatur. Nunc aut gratia diſtinctionis ille ſynagoga:nr̃ eccleſia dĩ mœrito.i.fidei. & P
e — ſcientie maioris: qa & irrationabilis creatura põt congregari. Deniq; dixit deus cõgregentur aquæ L
””U in congregationẽ unam. rõnabilis aũt ſolũ & ſenſibilis pòt conuocari: Veꝶ aliqñ hæc noĩa & ma- 4
loꝑ conuentus ſignificant uñ eſt illud. exarſit ignis in ſynagoga eoꝑꝶ: & odiui eccleſiã malignantiũ
AQQergo ſero pænitens ait cõtemptor ſapiæ pœne fui in oĩ malo in medio eccleſiæ & ſynagogæ 1
-rr rng Pet uidetur miſero magnitudinẽ ſuæ dãnationis perpendẽti quo nihil pœne fuerit ſceleris: quo nõ ip-
ſe ſit irretitus: q tanta meruit tormenta ſubire. & hoc ad cumulũ acceſſerit miſeriæ qd nõ extremus
ipſe peccantiũ: ſed medius magis. & quaſi auctor extiterit: uel certe in mediis ſanctoꝶ conuenticu- 4
lis corpore poſitus: alienã ab eis uitam ducere non tmuerit: Et de hereticis ſpecialiter ſentiendũ qui
nec ueterum patrum: nec nouoꝶ dictis & exemplis potuerint ab errore reuocari.
N¶ Bibe aquam de ciſterna tua:⁊ fluenta putei tui. R—
Q ũ̃— Deſiderio utere propriæ mulieris: & eius miſteriis fouere deuotis. 1
W Beriuentur fontes tui foꝛas: 2 in plateis aquas tuas diuide. . H
=è CBilium tuum ac filiam nuptui trade: & manifeſte facito pluribus conſciis
BHabeto eas ſolus nec ſint alieni participes tui. .
CSolus in tua poteſtate retine qualibus matrimoniis liberos tuos ſocies:nec ſint fornicarii uel me- un
retrices: tuæ ſobolis participes.
Sit vena tua bñdicta:⁊ letare cũ muliere adoleſcẽtie tue. 4
CTanta temperantia cum muliere quam adoleſcens accepiſti:etiam cum ſenuerit ſerua. ut mœrito i⸗
fidelis caſtimoniæ benedictionem conſequaris in prole.
CKXerua cariſſima ⁊ gratiſſimus hinnulus. J 6
lla ſit tibi ſemper cariſſima coniunx quæ ſicut cerua ſerpentès.ita perſequatur ſcorta & ſuis effu- lu
get ab edibus: ſit natus ex ea filius & ipſe caſtitatis amator gratiſſim*. t
¶Abera eius inebꝛient te oĩ tꝑe i amoꝛe illius delectare iugiter.
CNon uxorio operi ſemper inſiſtere docet ſed monet ne uel prima iuuentute aliam ducas uel me/
S 4 retrici unꝗᷓ ſocieris. Aliter quod ait. J
eH WBibe aquam de ciſterna tua: ? fluenta putei tu. = P
WDocet ab hereticis cauendum.& cuſtodiæ ſcripturarum ac lectioni attendendum. ſcientiam inqt ni
gquam prædicas aliis ipſe ſerua. & tui irrigationem ſermonis infundere. 4
Biriuent᷑ fontes tui foꝛas ⁊ in plateis aquas tuas diuide. 8
¶Cum ipſe ſeruaueris. tunc & aliis prædica. & in magna auditorum amplitudine diuina eloquia
iuxta uniuſcuiuſq; qualitatem diſpenſa. 4
¶Habeto eas ſolus. — 6
CAquas & in plateis diuidimus & tamen ſoli poſſidemus quando exterius late prædicationem fun C
dimus. & tamen per eam laudes humanas conſequi minime ambimus. e
Mec ſint alieni participes tui. 1
Immundi ſpũs patticipes fiunt doctori ſi eius mentem uel faſtu elationis dum prædicat uel hereſi hi
uel quolibet uitio corrumpunt. ſolus autem aquas poſſidet. cum membris eccleſiæ fideliter cone- en
xus ab ext raneorum ſe conſortio liberum ſerruaat. R =
¶ Sit vena tua benedicta ⁊ letare cum muliere adoleſcentie tue.
CSit doctrina tua & quecumq; naſcuntur ex ea in benedictione eccleſiæ & lætare cum ea cui ab ado
leſcentia ideſt a primo credendi tempore cuniunctus es. .
CLerua cariſſima ⁊ gratiſſimus himnulus vbera eius inebrient te omni tempoꝛe in amoꝛe eius 3
delectare iugiter.
Cerua carſſſima. ſiue gratiſſima ut quidam codices habent ſancta eſt eccleſia quæ ſerpentinam ſo
let odio habere & cõterere doctrinam. gratiſſimus hinnulus populus eſt eius uirtutum uarietate de
lectabilis.& eadeʒ caſtæ fidei ſemper emulatione ſuccenſus. cuius uberibus inebriamur cum utriuſq;
teſtamenti paginis contra hereticoruʒ fraudes inſtruimur. Cuius pace & amore iugiter delectari ma G
gna eſt exercendarum occaſio nirtutum. . CL
CAuare ſeduceris ſili mi ab aliena:⁊ foneris ſinu alterius. ſ
Et de meretrice:& de hereſi ſentiendum. 3)
11,1 2 CReeſpicit dominus vias hominis:⁊ omnes greſſus illius conſiderat. G
PIIl Le lr. NW Non ſe putent adulteri tænebris noctis ac parietuʒ obtegi. non heretici ſua molimina poſſe cæla-
ri. quia tænebræ non obſcurabuntur a domino & nox ſicut dies illuminabitur. .5
CIniquitates ſue capiunt impium ⁊ funibus peccatorum ſuoꝛum conſtringitur. 1
CDiſtat inter peccatorẽ & impiuʒ quod peccator appellatur omnis qui uel in paruis uel in magnis

ſceleribus

ar PS Aue cum non habeat ducem nec pꝛeceptorem. nec pꝛincipem parat eſtate cibum ſibi:⁊ con/

☚

4
Oe õ

Super Parabolas Galomonis.

ſceleribus decidit ĩmpius aũt qui uel nunꝗᷓ fidem recepit. uel enormitate ſcelerũ ab ea quam accepit AT. l piwr ab Faze
anathema factus eſt ut heretici uel cacholici publicis flagitiis inuoluti qui funibus peccatorũ ſuoruʒ
conſtringuntur cum inceſſabili augmento ſuæ prauitatis intereunt. qui. n. funẽ facit: torquendo ſẽ-
per & inuoluendo fides fidibus auget. Talis eſt tortitudo opeꝑ malorum: tales libri hereticorum in
quibus praua prauis nectentes non aliud ſcribendo quaz quo ſe arctius obligent agunt.
CIpſe morietur.quia non habuit diſciplinam.⁊ multitudine ſtultitie ſue decipietur.
CCuia multa de adultis uel de hereticis diſputauerat more ſuo in clauſula narrandi qualis ſit taliũ
finis oñdit.i.qui ad mortem tendant æternà: qui diſciplinam deteſtati ſunt uitæ. multitudinẽ au tez
iuſtitiæ ſuæ dicit. cum heretici ſe ſapientiores ſanctis patribus autumãt: uel cum opera tænebraꝶ fa
cientes iniqui aut dim hæc non uidere: aut ſe facile eius iram putant poſſe tollerare. CAP. VI.
ENAli mi ſi ſpoponderis pro amico tuo deſixiſti apud extraneum manuz tuam. 9(e
NAWIn promptu eſt I'æ ſenſus quia ſuadet ei qui ſpopondit ꝓ amico: ut ipſum amicũ ſollici ofun acdk
tus admoneat quatenus reddita pecunia quã debet creditori. & ſe & ipᷣm liberet. Allegori/
HMce aũt in hac periocha doctorẽ:porro in ſequenti uacantẽ quemlibet. ut ſe gerere debeat in
ſtruit. Dr.n. p̃ceptori ſi ſpõderis pro amico tuo defixiſti apud exrraneũ manũ tuã qd eſt apte dicere
ſi aiaʒ fratris in piculo tuæ cõuerſatiõis accepis.iã ligaſti mẽtẽ apud curã ſollicitudinis ꝗᷓ an deerat. ofe Paplen
CAllaqueatus es verbis oris tui ⁊ captus proprüũs ſermonibus. C¶uia dum com-
miſis tibi cogeris bona prædicando dicere: te ipſum prius neceſſe eſt quæ dixeris cuſtodire.
CFac ergo mo dico ſili mi.? temetipſum libera quia incidiſti in manum proximi tui. diſcur-u eru⸗ T
re feſtina. ſuſcita amicum tuum. Non tantum iu ipſe bene unendo ?) r
uigilare memento. ſed & illum cui præes a peccati torpore prædicando diſiunge.
CNMe dederis ſomnum oculis tuis. Nec doꝛmitent palpebꝛe tue.

* . . S .⸗ 2 . &£ 2 22 — “ — 6=
CSomnum oculis dat:qui ſubditoꝶ curam omnino negligit. dormitat autem: qui repræhenſibi/ Donn or l l. K D

lia eotum geſta cognoſcit. Sed hæc propter mentis tœdium digna inuectione non corripit.
CEruere quaſi dammula de manu ⁊ quaſi auis de laqueo. CQuantum auis de 6„
laqueo uel daãmula de manu captantis quærit euadere: tantũ nitere ut auditore tuo ſalubriter inſti·
tuto ipſe a ſponſione uitæ eius liber reddaris. Vel certe quia dãmula mũdũ natura eſt aĩal uelox cur
ſu uiſuq; accerrimũ.unde & græcæ iea uidendo dorcas nuncupatur. Auis aut uolãdo ala 2
petere cõſueuit. Cũ in docendis occuparis ſubditis mũdus a peccatis oĩbus: ſtrenuus in opibus bo ferr P Se
nisperſpicax in depræhendendis malorũ inſidiis. & uirtutum pennis fultus eſſe ſatage: quatenus ex
pleto prædicandi negotio & ad ſuperna tranſuolare: & cæleſtis uitæ paſchua merearis intrare.
CEade ad foꝛmicamo piger ⁊ conſidera vias eius:⁊ diſce ſapientiazʒ.
Hinc uacantẽ hortatur quẽq; ut ſi ad alios erudiẽdos nõ ſufficit ſaltẽ ſuimet curã agere nõ negli/
gat.Et ſi ſapiam docẽdi nequit ab hoĩe diſcere:uel operã ſcĩaz diſcat a formica. formica dr̃᷑ ſtrenuus J”J”MV
Qſq; & ꝓuidus oparius ꝗ in pᷣſenti uita uelut eſtate fructꝰiuſtitiæ quos ĩ æternu recipiat ſibi tecõdit EE

* Vy
ſ. 2 3E e 7
7

gregat in meſſe quod cõmedat. CSi tantillũ aĩal principe carens & rõnis expers natuaa rrar-⸗
duce ſibi puidet in poſteꝑ multo magis tu ad imaginẽ dei cõditus ad uidendã eius gloriã uocatus.
doctoꝶ magiſterio adiutus ipᷣm conditorẽ hñs ducẽ:debes in pᷣſenti bonoꝑ opeꝑ fructus congre
gare: ꝗbus in æternũ uiuas in futuro. Hæc etenim uita in eo meſſi cõparatur & eſtati qd nunc inter
ardores tentationũ: t̃s eſt colligendi futuroꝶ merita præmioꝶ: At dies iudicii. Hyemis ſimilatur
rigoribus ꝗa tunc nimiꝶ nulla relinqnitur facultas pro uita laborandi: ſed tm̃ cogitur quiſq; de hor .
reo priſcæ actionis qd recondidit proferre. Vñ & dñs pᷣcipit dicens: orate aut ut nõ fiat ſuga ueſtra:
Hyeme.n. facultas ſabbato licẽtia iuxta legẽ deeſt fructus uitæ colligẽdi ac penuriã ſugiẽdi ppetuã.
CGſqʒ quo piger doꝛmis qñ cõſurgẽs a ſõno tuo.paululijpoꝛmies paululũ doꝛmuabis paulu⸗
lũ cõſeres manꝰvt doꝛmias. Vſq; quo ĩqt dormis in uitiis q potes reſurgere adbnñ opan/
dũ.q noxio torpore depᷣſſus ſem p dicis paululũ adhuc iacebo: & ſic poſtea pœnitẽdo reſurgã fit
nãq; ut te ſen thliſerfte opus bonũ repẽte iudex ꝗ mala tua facta puniat adſit. hoc eſt. n. qd ſeꝗtur.
CSEt veniet tibi quaſi viatoꝛ egeſtas:⁊ pauperies quaſi vir amatus.
C Egeſtas namqʒ & pauperies pœna eſt ultima in qua damnati nil diuitiarum merentur: quæ qua⸗ E.a E ee
ſi uiator ueniet: quia improuiſa. & ſubitanea: quaſi uir armatus: quia deuinci perpetuo non poreſt:
patet iuxta litteram: quia pigritia nutrix eſt egeſtatis & penuriæ.
¶Si vero impiger fueris venit vt fons meſſis tua. , .=
CFructus terreni quos metimus non fonti comparantur ſed ciſternæ quia ad tempus paſcunt col/ er t er⸗
ligentem: & in tempore deficiunt. At qui impiger fuerit pro cæleſtibus laborare diuitiis huius meſ-
ſis ut fons adueniet quia mercedem laborum indeficientem percipiet. HH 4
CSEt egeſtas lõge fugiet a te. CQuia ſatiabor ingt Plälmiſta dũ maniſteſtabitur gloria tua
CHomo apoſtata vir inutilis:graditur oꝛe peruerſo:annuit oculis:terit pede:digito loquitur:
pꝛauo coꝛde malignatur malum ⁊ omni tempoꝛe iurgia ſeminat.
CDixerat de hereſibus & aliis uitiorum generibus inſtituerat præceptorem. excitauerat pigrum. at

9 4

= F E

.

X — —
. . ðð
t Xria r c 5* Ac 4
aLaeat
P, = „S . = lr.

5 . SJM
.; r

LOEr

us. c. Vli.

Tiber pꝛim

nũc redarguit & ſiſmaticum. Vbi notandum: quia quem ſeminanteʒ iurgia dicere uoluit prius apo

ſtatam nominauit: quia niſi more ſuperbientis angeli a conſpectu conditoris prius intus auerſione
mentis caderet. foras poſtmodum uſq; ad ſeminanda iurgia non ueniret. Qui recte dicitur: quod an
nuit oculis terit pede: digito loquitur. Interior namq; eſt cuſtodia quæ ordinata ſeruat exterius mẽ/

bra.quia ergo ſtatum mentis perdidit foras in inconſtantiam motionis fluit: atq; exteriori mobili⸗

tate indicat.quod nulla radice interius ſubſiſtat. S
CSerx ſunt que odit dominus ⁊ ſeptimum deteſtatur anima eius.
CBEundem quem ſupra plenius quam ſit deo odibilis diſcordiam ſeminando inſinuat:qd aũt aĩiam
habere deũ dicit.humano more facit. ut eum plena intentione. & non leuiter tales odiſſe ſignificet:
tale eſt in Eſaia. kalendas ueſtras & ſollemnitates ueſtras odiuit anima mea.

COculos ſublimes.linguam mendacem. manus effundentes innoxium ſanguinem.cor ma/
chinãs cogitationes peſſimas.pedes ueloces ad currenduʒ in maluz proferentem mendacia:

teſtem fallacem.⁊ eum qui ſeminat inter fratres diſcordias.
CEnumerat ſex capitalia crimina quæ tamen comparatione diſcordiam ſeminantis quaſi minora

deponit. quia nimirum maius eſt facinus illud quo unitas & fraternitas quæ per ſpiritus ſancti gra-

tiam eſt connexa diſſipatur. Poteſt enim quilibet oculos iactanter extollere: mala proximo machi-

nari alus ſceleribus membra ſubdere. Falſum contra quempiam teſtimonium proferre. quod non

idem eſſe putandum eſt quod ſupra linguam mendacem nominat. Põöt enim mendacium: ſed non

contra proximum dici. Nam & beatus Auguſtinus octo eſſe genera mendacii In libro quẽ de men

dacio compoſuit docet. Poteſt inquam perditus quiſq; huiuſmodi mala. uel ſibi metipſi uel aliis in
ferre pace ſeruata eccleſiæ. At donatus: & arrius. eorumq; ſequaces: grauius eſt quod fecere qui con/
cordiam fraternæ unitatis diſcordias ſeminando ſciderunt.
CConſerua fili precepta patris tui.⁊ ne dimitas legem matris tue.
CNanc ſub adulteræ mulieris ſpecie prohibet. ab auditione hereſeos.
CLiga ea in corde tuo iugiter ⁊ circunda gutturi tuo.
cepta dei fixa retine.& loquelam tuam horum indiq; dulcedine: ne forte lingua labaris: cõmunito.

¶ Cuü ambulaueris gradiãtur tecũ.⁊ cũ dormieris cuſtodiãt ne te pecces.⁊ vigilãs loqre cũ eis
Canta ſit tibi meditatio diuinæ legis: ut cuʒ uigilans aliquid operaris. hanc ſedula mente recolas.

Cum dormire uelis. In huius memoria quieſcas: cum euigilaueris. hanc primo ad mentem reuoces

Sic etenim ſiet ut nec uigilans offendas: nec a timore nocturno ledaris. Aliter. cum ambulaueris. in

profectu iuſtitiæ: gradiantur tecum mandata dei ut te inſtruant. Cum dormieris: in morte cuſtodi-
ant animam tuam ne rapiat hoſtis. Cum euigilaueris: in reſurrectione loquære cum eis. Expe-
ctando præmia quæ tibi ſi ea ſeruaueris promiſſa erant.
CMe capiaris nutu illius.
ci bene uiuere. & apte ſe agere uidentur. uide ne ſeducaris eorum doctrinis.
Pretium enim ſcorti vix vnius panis eſt.

cortum:ad horam quidem euaporat libidi nem. ſed poſt paululum ardentior reddit.
CMunquid abſcondere poteſt homo ignem in ſinu ſuo. vt veſtimenta illius non ardeant.

CTSoli ei conceditur hereticorum libros legere. qui adeo ſolidatus eſt in fide catholica. ut uerboruz

60 1 „ re 4 5* 26 7
₰½
„ . 1. 4 7

*dulcedine.uel aſtutia. nequeat ab ea ſegregari.
(¶Mon grandis eſt culpa cum quis furatus fuerit. Et reliqua.
C¶ Furtum non ex ſua eſtimatione. ſed ex comparatione peccati maioris ideſt adulterii non gran-

₰

dis eſſe culpæ perhibetur: ſicut Hieruſglem grauius peccanti dicitur: iuſtiſicata eſt ſodoma ex te. non
uia ſodoma nulla uel pauca: ſed quiâ Hieruſalem plura peccauit. “
C Qua ſcelus ⁊ furor viri non parcet in die vindicte:nec acquieſcet cuiunſquam precibus.nec
ſuſcipiet pro redemptione dona plurima:
CEt de domino intelligendum quia qui nunc parcit reprobis. Non parcet in die mortis: nec acꝗe
ſcet præcibus ſero clamantium ad ſe:nec dona quoꝝꝶ non eſt ibi tẽpus uel facultas ſuſcipiet: zelatur
.n.ſiquis ſponſam ſuam.i.eccleſiam ſiue animam quamq; fidelem corrumpere præſumit.
CCAPITVLVMM. SEPTIMVM.
Ali mi cuſtodi ſermones meos. Et reliqua:
NHæc periocha ſub eadem quæ ſuperior meretrici perſona plenius explicat.
CEt legem meam quaſi pupillam oculi tui.
HTam ſollicite ſerua quæ doceo. quaſi nil recti ſine his aſpicere ualeas.
AXZiga eam in digitis tuis ſcribe in tabulis cordis tui.
In digitis in actibus dicit: in tabulis cordis in latitudine cogitationis. deniq; & alia tranſlatio ſic
dicit deſcribe eam in latitudine cordis tui. “
¶Bic ſapientie ſoꝛoꝛ mea es ⁊ pꝛudentiam voca amicam tuam vt cuſtodiat te a muliere extra/
nea ?

WèW

CEt in cogitatione præ⸗

CPatet de adultera. Sed & hereti/

(Recordare quia breuis
ESnoluptas eſt fornicationis & perpetua pena fornicatoris: ſicut enim unus panis diurnam ſolum effu
xgat eſuriem. & nibilominus poſtmodum eſurit: qui cõmeſto pane ſatur abſceſſerat: ſic qui intrat ad

e
ti⸗
is

d

ſe

Super parabolas Salomonis.

nea ⁊ ab aliena que verba ſua dulcia facit. =
CSapientiam eccleſiaſticæ doctrinæ ſoraria tibi dilectione coniunge.ut hæc te a pollutione ſeruet
hererica: quæ a caſtitate eccleſiæ probatur extranea.
CBe feneſtra enim domus mee per cancellos pꝛoſpexi.& cætera. g1.
CApte autem ſalomon de feneſtra domus ſuæ. ſe per cancellos proſpexiſſe dicit: ut parnulorum N„ B
geſta diiudicaret. qui enim de feneſtra per cancellos proſpicit.ipſe quidem ea quæ foris agutur ple/ rritel⸗ n. a t epe n
ne conſiderare ſufficit. Nec tamen ipſum qui foris infra degunt aſpiciunt. Namq; hoc eſt quod apo ere NPrrt/
ſtòlus ait: Spiritalis enim iudicat omnia: Ipſe autem a nemine iudicatur.
Be feneſtra enim domus mee per cancellos pꝛoſpexi.⁊ nideo paruulos.
CPatet iuxta litteram quia ſapientium aſpectus: magiſtrorum & infirmorum actus ſedulo ſpecula- 1
tur. & fortium æterna dei ſapientia de cælo proſpexit. & uidet omnes filios hominum. 2ẽ
¶ Conſidero vecoꝛdem iuuenem qui tranſit per plateas iuxta angulum. 1
ClIuuenem uocat adulterum non pp nirtutem. ſed propter inſtabilitatem qui tranſit in platea quia
deſeruit anguſtam uiam: quæ ducit ad uitam. Iuxta angulum quia deflectit a rectitudine.
Et pꝛope viam domus illius graditur.
CQuia a uia ueritatis declinauit: mœrito uiæ domus meretricis uel heretici appropriat ꝗᷓ recte iux
ta quod expoſuimus & in platea. & iuxta angulum poſita eſt.
C In obſcuro adueſperaſcente die in noctis tenebꝛis ⁊ caligine.
Duia iam talis per cecitatem cordis ad tænebras feſtinat peccati & damnationis.
CEcce mulier occurrit illi oꝛnatu meretricio pꝛeparata ad capiendas animas. f-ler 2r. r.⸗
Patent hæc cũcta iuxta lr̃aʒ de mœretriciis opibus. Veꝶ doctrina hereticoꝶ quẽcũq;ʒ incautũ rep
perit & uecordẽ:hunc decipere tẽtat: ipſa eteniʒ ornatu apparet mœretricio: qa immũda præful get
ECaaenla Vaeci eſt ad capiendas aĩas. quia quoſcũq; ſibi ſociare põt.ſpiritali morte perimit. 3

Barrula ? vaga quietis impatiens. Quietem eccleſiæ turbare deſiderans. ”
Mec valens in domo conſiſtere pedibus ſuis. CNulla eſt hereſis quæ pri- . Z. S=r r⸗ Rrr J.
mis ſit contenta diſcipulis: hi ſunt enim domus eius. ſed ſemper nouos quos decipiat quærit. . .

Nunc foꝛis nunc in plateis nunc iuxta angulos inſidians.
CForis cum paganos rapit:in plateis cum uoluptuoſos: iuxta angulos cum alios hereticos.
CAppꝛehenſumqʒ deoſculatur iuuenem.
CVerborum fallentium blandimentis tentat inflabilem.
Et pꝛocaci vultu blanditur dicẽs victimas pꝛo ſalute devoui hodie reddidi vota mea.
Cluxta lr̃am patet ĩtellectus quia mœretrix conuiuiũ ſemp magnificum pparaſſe fatetur: ad hereti
ci in cũctis qᷓ agunt uictimã ſe ſuæ ſalutis deo ĩmolare: uel autumãt. uel autumare geſtiũt. Nã & dñs
ad diſcipulos: ſed uenit inꝗt hora ut oĩs qui interficit uos arbitretur ſe obſequium præſtare deo.
CIntexui funibus lectũ meũ ſtraui tapetibus pictis ex egypto.
CSolent lecti qui ex funibus uel iuxta aliam tranſlationem inſtitis intexuntur: molliores fieri: quaʒ
qui ex li gno. uel corio. uel qualibet alia materia ſubſtruuntur. In lecto ergo funibus intexto m Cre-
trix mollitiem quieſcendi deſignat. In tapetibus uero pictis ex ægypto. etiam oculoꝶ tentat illece/
bras quibus nefando aſpectu irretitis facilius ad ſeducen da mentis archana penetret. Qvia uero noO
mine funium aliqnñ ſolent diuina præcepta figurari. quæ a nĩis nos uoluptatibus cohercendo rele-
gant: promittunt ſe heretici contextu uerboꝶ cæleſtium ſalubre ſuis auditoribus quaſi ſtratũ para/
re:in quo a uitioꝑꝶ tumultibus libero corde quieſcant: ſed ueraciter illis funibus peccatoꝶ con ſtru /
unt locum perditionis: ubi perpetuo pedes manuſq; alligati dãnantur. De quo dũs in apocalipſi: &
dedi inquit illi tp̃s. ut pœnitentiam ageret. Et non uult pœnitere a fornicatione ſua: ecce mitto eaam 7 - 1. JF- 5
in lectũ & qui mechantur cũ ea in tribulationẽ maximã:In tapetibus uero pictis ex ægypto ornatus? 5 V
