ptatum ante me linguæ noſtræ ſcriptoribus: & a græcis quoq; ipſis uix paucis: ut rei poſcebat digni

g

tas uſurpatum: N on quia ignorem gaium marium uictorinum qui romæ me puero rethoricã do- as arm, ierras
cuit edidiſſe cõmentarios in apoſtolum: ſed quod occupata mens eruditione ſeculariũ litterarum: 3 moes . ayh, . I

ſcripturas omnino ſanctas ignoret. Et nemo poſſit quamuis eloquens de eo bene diſputare quod

neſciat. Quid igitur ego ſtuſtus aut temerarius qd pollicear qd ille ñ potuit? Minime. Quin potius

in eo ut mihi uideor cautior atq; timidior qd imbecillitatẽ uiriũ meaꝑꝶ ſentiens origenis cõmenta &nr⸗ , - rle, adl galetn;
rios ſum ſecutus. Scripſit. n. ille uir in epiſtolam pauli ad galatas quinq; proprie uolumina: & deci ⸗ = ſerzts

mum ſtromatum ſuoꝶ librum cõmatico ſuper explanationem eius ſermone compleuit. tractatus
quoq; uarios & excerpta quæ uel ſola poſſint ſufficere compoſuit. Prætermitto didymum uiden-
tem meum & laodicenum de eccleſia nuper egreſſum. & alexandrum ueterem hæreticum: euſebi-
um quoq; & meſenum & theodoruʒ eracleton qui & ipſi nonnullos ſuper hac re commentariolos
reliquerunt. E quibus ſi uel pauca decerperem fieret aliquid quod non pœnitus contenneretur.
Itaq; ut ſimpliciter fatear legi hæè omnia: & in mente mea plurima coaceruans: accito notario uel
mea uel aliena dictaui. Nec ordinis: nec uerborum interdum: nec ſenſuum memoriam retentans:
Iam domini tantũ miſericordiæ eſt ne per imperitiã noſtrã ab aliis bene dicta diſpereant: & nõ pla
ceant inter extraneos quæ placent inter ſuos: Argumentum itaq; epiſtolæ huius breuiter compræ-
hendens:hac præphatione cõmoneo. Fut ſciatis eãdem eſſe materiam & epiſtolæ Pauli ad galatas: &
quæ ad romanos ſcripta eſt. Sed hoc referre inter utramq;: quod in illa altiori ſenſu & profundiori
bus uſus eſt argumentis: hic quaſi ad eos ſcribens de quibus in conſequentibus ait. O inſenſati gala
tæ & ſic inſipientes eſtis. Tali ſe ſermone moderatus eſt:qui increparet potius quam doceret: & quẽ
poſſent ſtulti intelligere.Vt cõmunes ſententias:cõmuni oratione ueſtiret: Et quos ratio ſuadere
non poterat:reuocaret auctoritas: Nullus quidem apoſtoli ſermo eſt: uel per epiſtolam: uel præſen/

.

„

. „ — —
*I *E VC Er
68

acle — 1 X.α khelr 5

tis in quo non laboret docere antiquæ legis onera depoſita & omnia illa quæ in tipis & imagini-

bus præceſſerunt ideſt ocium ſabbati: circunciſionis iniuriam. kalendarum & trium per annum ſo-
lemnitatum recurſus:ſcrupuloſitatem ciborum: & per dies ſingulos lauacra iterum ſordidanda: gra
tia euangelii ſubrepente ceſſaſſe: quam non ſanguis nicinarunſed fides animæ credentis implo-

ret: Verum alibi pro parte:& ut ſe aliud agenti hæc quæſtio obtulerat ex latere diſputatuz eſt: & poœ

ne perſtrictim: In his autem duabus ut dixi epiſtolis ſpecialiter antiq; legis ceſſatio: & nouæ intro-
ductio continetur. Sed ad galatas hoc propnuz habet: quod non ſeribit ad eos qui ex iudæis in chri
ſtum crediderant: & paternas putabant cerimonias obſeruandas: ſed ad eos qui ex gentibus fidem
euangelii recœperant: & rurſum retro lapſi quorundam fuerant auctoritate deterriti: aſſerentiuʒ Pe
trum quoq; & Iacobum: & totas iudeæ eccleſias euangelium chriſti cum lege ueteri miſcuiſſe: Ipᷣm
etiam Paulum aliud in iudæa facere aliud nationibus prædicare: Et fruſtra eos in crucifixum crede-
re ſi id negligendum putarent: quod apoſtolorum principes obſeruarent. Quamobrem ita caute
inter utrumq; & medius incedit ut nec euangelii prodat gratiam præſus pondere & auctorita-

Sake a l r=s A= rg E Palen,

5
. r

te maiorum. nec præceſſoribus faciat iniuriam: dum aſſertor eſt gratiæ: Obliquæ uero & quaſiper
cuniculos latenter incedens. ut & Petrum doceat pro commiſſa ſibi circunciſionis plebæ facere. ne
ab antiquo repente uiuendi more deſciſcens. in crucem ſcandalizata non crederet & ſibi prædica-

tione gentium credita: æquum eſſe id pro ueritate defendere quod alius pro diſpenſatione ſimu-
laret: Quod nequaquam intelligens bataneotes. & ſceleratus ifle porphyrius in primo operis ſui

aduerſum nos libro: Petrum a Paulo obiecit eſſe repræhenſum: quod non recto pede ccderet ad

rri e—
7

Elre 4.9. S

AY.iber pꝛimus.c.i.

euangelizandum: Volens & illi maculam etroris inurere: & huic procacitatis: & in commune ficti
dogmatis accuſare mendacium: dum inter ſe eccleſiarum principes diſcrepent. Quæ quidẽ & nũc

orantibus uobis leuiter quo ſenſu ſint dicta contin gimus. & in ſuis locis plenius exequemujr. Sed iã

CEXPILICIT PROLOGVS INCIPIT. EXPLANATIO BEATI HIEB ONY/
MI IN EpISIOLAM BEATI PAVLI AD GALATAS. CAPITVLVYM J..
E E. 1 M LS apoſtolus non ab hominibus neqʒ per homicm ſed

4
S
êH
“

tempus eſt: ut ipſius apoſtoli uerba ponentes ſingula quæq; pandamus.

D CNon ſaperbe ut quidam purant: ſed neceſſarie: neq; ab homini/

ES& deum patrem: Vt eos qui paulum extra duodecim apoſtolos uen-
tilabant: & neſcio undæ ſubito prorupiſſe uel à maioribus ordinatũ

N S& in cæteros dictum accipi quod nõ ab apoſtolis ei ſit taditum euã
Rgelium: ſed ab ipſo ieſu chriſto: qui & illos apoſtolos elegerat: Hoc

. . . . . . 2 . —
autem totum ideo præparatur: ut nemo ſibi contra legis onera pro

KKKKKeuangelii gratia diſputanti: poſſit opponere: ſed petrus hoc dixit ſed
apoſtoli hoc ſtatuerunt: ſed præceſſores tui aliud decreuerunt Quod quidem in ſequentibus nunc
quaſi occulto ſermone præludens manifeſtius facit. dum ab eis qui uidentur eſſe aliquid nihil in ſe
collatum refert: & ipſi petro in faciem reſtitiſſe ſe ſcribit nulla ſe dicẽs neceſſitate compulſum ut hi
pocryſi cederet iudæorum. Quod ſi themerarium quibuſdam uidetur: euʒ contra apoſtolos ꝗᷓuis
occulte locutum: qui hieroſolimam perrexerit: ut cum eis conferret euangelium: ne forte in uacuũ
curreret: aut cucurriſſet illo intelligentiã tranſferamus: Vſq; hodie a patriarchis iudæoꝶ a oſtolos
mitti: a quibus etiam tunc reor galatas deprauatos legẽ obſeruare cœpiſſe: uel certe alios de iudæis
credentibus in chriſtum perrexiſſe galatiam qui aſſererent petrum quoq; apoſtolorum principem
& iacobum fratrem domini legis cerimonias cuſtodire: Ad diſtinctionem itaq; eorum qui mittun-
tur ab hominibus & ſui qui ſit miſſus a chriſto: tale ſumpſit exordium. paulus apoſtolus: Non ab/
hominibus: neq; per hominem: Apoſtolus autem hoc eſt miſſus. hebreorum proprie uocabulu eſt:
quod ſilas quoq; ſonat cui a mittendo miſſo:nomen impoſitum eſt. Aiunt hebrei inter ipſos quoq;
prophetas & ſanctos uiros eſſe quoſdam qui & prophetæ & apoſtoli ſint: alios uero qui tantum ꝓ
phetæ: deniq; moyſen cui dicitur. Et ego mittam te ad pharaonem & ipſe reſpondeat. prouide ali-

“S — ν um quem mittas. Et eſaiam cui loquitur deus quem mittam:? & quis ibit ad populum iſtum eſſe &
ſe en, ſe⸗ aſtolos & prophetas. Vnde & nos poſſumus intelligere ioannem quoq; baptiſtam & prophetaʒ
, , apoſtolum appellandum. Siquidem ait ſcriptura fuit homo miſſus a deo cui nomen erat ioãnes
1, 4. . pe. k . 4. 1, Et in epiſtola ad hebreos propterea paulum ſolita conſuetudine nec nomen ſuum: nec apoſtoli uo
6 e cabulum propoſuiſſe quia de chriſto erat dicturus: habentes ergo principem ſacerdotum: & apoſto

. t⸗

. -
r6 ſe. „* .)

4

—,

.
; er r deo quidé eſ apoſtolus cõſtu- rhoiem moyſen. us eſt: cũ hoĩuj fau
dio aliquis ordinatur. Vt nuc uidemus plurimos n dei iudicio ſed redẽpto fauore uulgi in ſacerdo
(. l had⸗ 3 tium ſubrogari. Quartũ e .

perdlo Drchte P

lum confeſſionis noſtræ ieſum. Nec fuiſſe congruum: ut ubi chriſtus apoſtolus dicendus erat ibi ẽt

paulus apoſtolus poneretur. Quatuorautem genera apoſtolorum ſunt. unum quod neq; ab ho-
minibus eſt neq; per hominem: ſed per ieſum xpm & deum patrem aliud quod a deo quidem eſt: ſ⸗

per Jeſum chriſtum ⁊ deũ patrem qui ſuſcitauit eum a moꝛtuis.

bas neq;ʒ per hominem ſe apoſtolum eſſe proponit: ſed per leſuʒ xpʒ

aſtruebant hac auctoritate confunderet.poteſt autẽ & obliq; in petꝑ

ie A
+ =
2-=

ct per hoiem. Tettium quod ab ho e. Non a deo. Quartum neq; a deo neq; per hominem neq; ab ho

— ðM

ab hominibus neq; kerhomiem ſed a deo patre & xpo miſſus e De ecundo ieſus filius naue qui
olus cõſtitutus ſed per hoĩem moyſen. Tertiũ genus eſt: cũ hoĩuzʒ fauore & ſtu

mine ſed a ſemetipſo. De primo genere põr eſſe Eſaias cæteriq; prophetæ: & ipſe apoſtolus ꝗ neq;

eucο prophetarũ: & pſeudo apoſtoloruʒ. De quibus apoſtolus. iſtiuſ

modi inquit pſeudo apoſtoli:operarii iniquitatis. tranſtigurantes ſe in apoſtolos chriſti qui dicunt
Hec dicit dñs: & dominus non miſit eos. Verũ non talis paulus qui neq; ab hoibus neq; per hoĩem
ſed a deo patre per ieſum xpᷣ m miſſus eſt. Ex quo approbatur: hebionis & focini etiã hinc hereſis re
tundẽda:quod dũs noſter ieſus xpᷣs deus ſit:dum apoſtolus qui a xpᷣo ad prædicationeʒ euangelii
miſſas eſt: negat ſe miſſum eſſe ab homine: Subrepunt hoc loco cæteræ hereſes quæ putatiuã xpi
carnẽ uendicantes: deuʒ aiunt chriſtũ eſſe. Non hominem. Necnon & noua hereſis: quæ dimidiataʒ
chriſti aſſerit diſpenſationẽ atq; ita eccleſiæ fides inter tanta falſorum dogmatum naufragia conſti/
tuta ſi chriſtum fateatur hominem: hebion fotinuſq; ſubrepunt.Si deum eſſe contenderit: maniche
us & marchion: & nouelli dogmatis auctor ebuliunt. in commune itaq; audiat: chriſtum & deũ eſſe
& hominem. Non quod alius deus ſit: & alius homo: ſed qui deus ſemper erat: homo ob noſtram
ſalutem eſſe dignatus eſt. Sciendum quoq; in martionis apoſtolo non eſſe ſcriptum: & per deuz pa
trem uolentis exponere chriſtum non a deo patre ſed per ſemetipſum ſuſcitatum. Vt eſt illud. Sol
uite templũ hoc & ego in triduo ſuſcitabo illud. Necnon & alibi. Nemo tollit aiam meã a me ſed
ego pono eã a me ipſo.poteſtatẽ hᷣbeo ponendi eã & rurſum poteſtatem habeo ſumendi illam.
CEt qui mecum ſunt omnes fratres eccleſijs galatie. 1
CInaliis

*
E

In epiſtola m ad galatas.

¶ In aliis epiſtolis ſoſthenes: & ſiluanus interdum & timotheus in exordio præponuntur: in hac tã PBer pA S
tum quia neceſſaria erat auctoritas plurimorum: omnium fratrum nomẽ aſſumitur. Qui & ipſi for⸗ 17 —

— . . . 2 . „ . . 5„
f 14 9 — gſita excircunciſione erant. & a galatis non contemptui ducebantur. Plurimũ quippe facit ad popu-

Hum corrigendũ: multorum in una re ſententiaq; conſenſns. Quod autem ait eccleſus galatiæ: &
chchoc notandũ quia hic tantum generaliter non ad unam eccleſiam unius urbis ſed ad totius pronin
tiæ ſcribat eccleſias & eccleſias uocet: quas poſtea errore arguat deprauatas. Ex quo noſcendn du- 9 9 Sül „
pliciter eccleſiam poſſe dici. & eam quæ non habeat maculam aut rugam: & uere corpus chriſti ſit. g °¾ — do r

4

X eam quæ in xpi noĩe abſq; blenit be ſectiſa uirutbus congregetur. Quomdo ſapientes bifa- egpn e

——

— ar=- ſaà 2 - 9

tiam nuncupantur: tam hi qui ſunt plenæ perfectæq; uirtutis quam illi qui incipiunt & in profecu e
Sepr poſiti ſunt.De perfectis dr̃ mittã in uos ſapiẽtes.De incipientibꝰ: Argue ſapiẽtẽ & diliget te. Qui.n. AP tez

Se I. t Rplenæ cõſumatæq; uirtutis ẽ correptiõe nõ acier Jurt⸗ hũc ſenſuʒ de cæteris quoq; uirtutib irelli
gendũ. Quod. ſ.fortis. & prudens pius caſtussuſtus & tẽpans interdũ plene ĩterdũ abuſiue accipit᷑
Bratia vobis ⁊ pax a deo patre ⁊ domino noſtro Jeſu chꝛiſto.
CNon ut in cæteris epiſtolis:dei pr̃is & dñi noſtri ieſu xpᷣi gratiam ponit & pacem per quas abſq;
operum mœrito: & peccata nobis conceſſa ſunt priſtina & pax indulta poſt ueniam: Sed pruden-
ter iam cauſam agit aduerſum eos qui fuerant a lege præuenti & putabãt ſe poſſe ex operibus iuſti/-
ficari. Vt ſcirent ſe ſaluos gratia in eo perſeuerare debere quod cœperant.
. OQui dedit ſemetipſum pꝛo peccatis noſtris vt eriperet nos de pꝛeſenti ſeculo malo ſecundum
voluntatem deiĩ ⁊ patris noſtri cui eſt gloꝛia in ſecula ſeculoꝛum amen. — 4
Neq;ʒ filius ſe dedit ꝓ peccatis nĩis abſqʒ; uoluntate patris: neq; pr tradidit filiũ ſine filii uoluntate. àÝ́5â8 eü D
„ 2 ⸗ . . „. — DP⸗ 2 1 . 52† iE
Sed hæc eſt uoluntas filii uoluntatẽ pr̃is implere. Vt ipſe loqtur in pſalmo. Vt facerẽ uoluntatẽ tuã . . 1, H
deus meus uolui. Dedit ſe aũt filius: ut iniuſtitiã quæ erat in nobis inſtitia ipſe ſubuerteret. Tradidit Xe= D 4 PIIe= )
I4 ſe ſapia ut inſipientiã expugnaret. Sanctitas & fortitudo ſe obtulit: ut ſpurcitiã infirmitatẽq; deleret eA-/
8 Atq; ita non ſolũ in futuro ſeculo iuxta promiſſam ſpẽ qua credimus Sed etiam hic de pᷣſenti ſecu-
n lIo nos liberauit: dũ cõmortui xpo tranſſiguramur in nouitatẽ ſenſus: & non ſumus in hoc mundo N 1 2
⸗ a quo mœrito nec amamur. Quæritur quo pᷣſens ſeculum: malũ dictũ ſit. Solent ꝗppe hæretici hinc ⸗- . . .
d capere occaſiones: ut aliũ lucis & futuri ſeculi: aliũ tænebrarum & pᷣſentis aſſerant cõditorẽ. Nos ät⸗ n= 1. Srr ſ.
dicimus non tã ſeculũ ipſum quod die & nocte annis currat & mẽſibus appellari malũ quã omoni 3 E= Pr. . Zr
mos ea quæ in ſeculo fiant qũo ſufficere di diei malitia ſua: & dies Iacob modici eſſe ſenbuntur & r E 2 Nzr
9 peſſimi. Non quo ſpatiũ tpis in quo uixit iacob malũ fuerit: ſed quo ea q ſuſtinuit per uaria euʒ exer .
1 cuerint tẽtamẽta. Deniq; eo tpe quo ille pro cõiugibus ſeruiebat: & multis cõ flictabatur anguſtiis:
leſau in requie erat: Atq; ita idẽ tis ſpatium. alii bonum alii malum fuit:nec ſcriptum eſſet in eccle/
3 ſiaſtes: ne dixeris quia dies mei priores erant boni ſuper iſtos: Niſi ad diſcrimen malorum unde ioã/
6 nes ait. mundus omnis in maligno poſitus eſt. Nõ qd mundus ipſe ſit malus: ſed quod mala ĩ mun — .
do fiãt ab hoĩbus:manducemus & bibamus dicentibus cras. n. moriemur. Et ipſe apoſtolus. Redi- „ C
4 9, ra peccet & ſyluæ:ſed quo infamiam homicidii loca quoq; traxerint: deteſtamur & gladium quo
oee humanus effuſus eſt cruor: & calicẽ: in quo uenenum temperatum eſt: non gladii caliciſq; peccato —⸗K
4 ſed quo odium mereantur illi qui his male uſi ſunt: ita & ſeculum qd eſt ſpatium tempoꝶ non pet I r , 6
„. ſemetipſum aut bonum aut malũ eſt:ſed per eos qui in illo ſunt aut bonum appellatur aut malum: , == &
4 Apdter ualentini deliramenta & fabulæ contẽnendæ ſunt qui triginta teonas ſuos ex eo quod in-/ Te † PF. = 1
. cripturis ſecula legantur affinxit: dicens eos eſſe aĩalia. & p quadrigas & ocdoadas decadas quoc;
& dodecadas tot edidiſſe numeros ſeculoꝑꝶ: quot fœtus ſcrofa generauit. Quærendum .
10 quoq; quid ſit inter ſeculũ & ſeculum ſeculi ſiue ſecula ſeculoꝶ. Et ubi ꝓ breui tpis ſpatio ubi ꝓ æter .-5) S
nitate ponatur: quia in hebreo ſeculum ideſt olam ubi uau littergm poſitam habuerit: æternitatem n S E
. ſigniſicat: ubi uero fine uau ſcribitur annum quinquageſimum: quem illi iubileum uocant: ob hanc ) A d9
cauſam: & ille hebreus qui propteruxorem & liberos amans dominum ſuum: aure pertunſa ſerui- * 7 W

4 Vea “ tio ſubiugatur: ſeruire iubetur in ſeculum: Hoc eſt uſq; ad annum quinquageſimum: & moabitæ. &
ßdE l⸗. ammonitæ non ingrediuntur eccleſiam domini: uſq; ad quintam & decimam generationẽ & uſq;

— o— le == -

——

tr. ſel⸗⸗

e!, = S"— in ſeculum: Quia omnis dura conditio: iubilei ſoluebatur aduentu. Quidam dicent eundem eſſe zA 9 i-e
1 4 erlm, ſenſum in ſeculis ſeculorum: quem in ſanctis ſanctorum in cælis cæloruz in operibus operum in cã ad N
Ae icis canticorum: & quam habent differentiam cæli ad eos quorum cæli ſunt: & ſancta quæ ſancto
rum comparatione ſunt ſanctiora: & opera quæ operum prælatione meliora ſunt: & cantica quæ in
. ter cantica uniuerſa præcellunt: eandem habere & ſecula quæ ſeculorum collatione ſunt ſecula.
Præſens itaq; ſeculum ita ediſſerunt ut dicant ex eo tempore illud eſſe numerandum ex quo cæluʒ
& terra ſunt condita & currere uſq; ad conſumationem mundi quo chriſtus iudicaturus eſt omnia.
4 Reuocant quoq; ultra: & in priora promouent gradum de præteritis & futuris ſeculis diſputantes
1 bona an mala fuerint ſeu futura ſint: & in tam profundas inciduũt quæſtiones: ut libros quoq; & in
finita uolumina ſuper hac diſſertione condiderint. Quod autem prologus Pauli amen hebreo ſer
mone concluditur amen ſeptuaginta tranſtulerunt ii-flat aquila pepiſtomenos uere ſiue

ℳ

1. E. Liber pꝛimus. c. i.

Ff. 7.
R.
.

. deliter. Quod ét in euangelio a ſaluatore ſemper aſſumitur ſua per amen uerba firmante.

Miroꝛ quod ſic tam cno tranſferimini ab eo qui vos vocauit in gratiam chꝛiſti ieſu in aliad

euangelium quod non eſt aliud:niſi ſunt aliqui qui vos conturbant: ⁊ volunt conuertere euan-

gelium chꝛiſti. CVerbum tranſlationis
“ in geneſi primum legimus ubi enoch tranſtulit deus:& non inueniebatur: Et in regnorum poſtea
— libris quando achab a cultu dei ad idolorum uenerationem tranſtulit uxor ſua iezabel: ut faceret

iuxta omnia quæ fecit amoreus quem diſperdidit dominus a facie filiorũ iſrahel: Sed cum ſit utraq;
tranſlatio: illa dei eſt:hæc diaboli. Qui trãſtertur a deo: non inuenitur ab inimicis ſuis: nec ei poteſt
inſidiator obrepeĩe. Hoc quippe ſignificare eſtimo: &non inueniebatur. Qui uero tranſfertur qd

— —, 3 4 4 uigerur eſſe ſed non eſt. Sapienres quoq; ſeculi eos qui de dogmate tranſſeruntur ad dogma tranſ
N. P latos uocant: Vt dioniſius ille cuius fuit ante ſententia: dolorem non eſſe malum poſtquam oppræi
S ſſus calamitatibus & dolore cruciatus: cœpit affirmare quod dolor eſſet ſummum omnium malo-

r- P2 Tor- ſwm: ab his appellatus eſt tranſpoſitus ſiue tranſſatus quod ſcilicet a priori decreto recedens: in
2 contrarium recidiſſet. Miratur itaq; Paulus: primum quod tranſlati ſint ab euãgelii libęrtate: in le-

ab aliquo difficulter: & cito tranſferri: Vt in martirio: non eadẽ pœna plectitur: qui abſq; collucta-
tione & tormentis ſtatim proſiliuit ad negandum: & ille qui inter eculeos: fidiculas: igneſq; diſtor-

tus compulſus eſt quod credebat negare. Recens adhuc erat euangelii prædicatio non grande tem

pus in medio:quod galatas apoſtolus ab idolis ad xpᷣm traduxerat. Miratur itaq; quomodo tam

cito receſſerint ab eo: ad cuius nomen dudum facti fuerant chriſti: habet autem & locus ipſe hiper

L uatum:quod ita ſuo ordine legi poteſt:miror quod ſictam cito tranſſierimini achtiſto ieſu:qui uos
Z P nocauit in gratiam dicens: Non ueni uocare iuſtos: ſed peccatores ad pœnitentiam. Gratia quippe
OP. eze ſalui facti ſumus: & non per legem: tranſlati autem inquit eſtis in aliud euangelium: quod non eſt
. ailiud: quia omne quod falſum eſt non ſubſiſtit: & quod ueritati contrarium eſt: non eſt: ut illud.
Non tradas domine ſceptrum tuum his qui non ſunt: & ea quæ non erant uocauit deus: ut faceret
eſſe quod non erant: Si autem hoc de his qui in eundem credebant deum & eaſdem ſcripturas ha-
bebant:dicitur quod tranſſati ſint in aliud euangelium:quod non eſſet euangelium. Quid de mar/
tione & cæteris hereticis qui conditorem reſpuunt: & alterius dei chriſtum ſimulant: eſtimare debe

mus: Qui non in interprætatione legis & litteræ pugna uel ſpiritu labuntur & corruunt: ſed de to-

to eccleſiæ iure diſcordant. Pulchre autem ait: niſi ſunt aliqui ꝗq uos conturbant & uolunt conuerte

—

Si quis tantum litteram ſequitur: poſtenora ponit in faciem. Si quis iudæorum interpræ/

B ℳ . 8 4 )X Ver . 4 „„2„ . 2* * . 2 .
=è E, f tationibus acquieſcit. poſt tergum mittit ea quæ ex natura ſua in facie conſtituta ſunt. Nec⸗/

————————

P Arerr non & illud congrue. quod tranſlationis uerbum galatas coaptatum eſt: Galatia enim: tranſla/

BSeg licet nos aut angelus de celo euangeliʒet vobis pꝛeter quam quod enangeliʒauimus vo
bis anathema ſit:ſicut pꝛediximus: Et nunc iterum dico:ſi quis vobis euangelizauerit pꝛeter

id quod accepiſtis anathema ſit.

*Poteſt & hiperbolice dictum accipi: Non quo aut apoſtolus aut angelus aliterpotuerint præ-

3

dicare quam ſemel dixerant: ſed etiam ſi hoc poſſet fieri: ut & apoſtolus & angeli mutarentur: ta-

e 8 Er.
—-— Sr⸗

alio loco firmitatem fidei ſuæ oſtendat dicens. Scio quia neq; mors neq; uita neq; angeli neq;

reatura poterit nos ſeparare a dilectione dei quæ eſt in chriſto ieſu domino noſtro. Ventatem

eius qui poſſi

t a chriſti fide & dilectione aliquando diſcedere. Qui autem nolunt

32 ,H ,, „„ corpus meum & in ſeruitutem redigo ne aliis prædicans ipſe teprobus inueniar: Angelos
S T 6 Zuaceſa mutabiles. qui non ſeruauerint principatum: ſed relinquentes proprium domicilium

icio magni diei uinculis æternis ſub caligine reſeruantur. Dei ſolius naturam eſſe immuta/-
1. + bilem de quo ſcribitur. Tu uero ipſe es. Et ipſe de ſe. Ego deus ueſter. & non mutor. Cecidiſſe

1 tum: Eleganter in hoc loco uir docti
8 le

inter in hoc loco uir doctiſſimus tertullianus: aduerſus apellem: & eius uirginem filu-
2 menen: quam angelus quidam diabolici ſpiritus & peruerſus impleuerat hunc eſſe ſcribit angelum

in numeris:

galinin operum ſeruitutem: Deinde quod tam cito tranſlati: quia non eiuſdem reatus eſt tranſferri

re euangelium chriſti: Volunt inquit euangelium chriſti mutare: conuertere turbare: ſed non ua-
jent Quia huius naturæ eſt. ut non poſſit aliud eſſe quam uerum eſt: Omnis qui euange-
lium alio interprætatur ſpiritu & mente quam ſcriptum eſt: credentes turbat: & conuertit euange-
lIium chriſti:ut id quod in facie eſt: poſt tergum faciat: & ea quæ poſt tergum ſunt: uertat in faciem

men non eſſet ab eo quod ſemel acceptum fuerat recedendum. Maxime cum ipſe apoſtolus in
principatus: neq; præſentia: neq; futura: neq; fortitudo: neq; altitudo: neq; profundum: neq; alia
dico non mentior teſtimonium mihi perhibente conſcientia mea. Hæc quippe dicta non ſunt

hoc dictum eſſe: ſed uere quod ſcilicet poſſint & apoſtoli & angeli ad priora conuenti:
illud opponunt quod & ipſe Paulus ſcierit poſſe ſe labi ſi ſegnius ageret dicens. Subicio autem

f Iuciferum qui mane oriebatur & eum mittebat quondam ad omnes gentes: in terra eſſe contri

cui multo antequam apelles naſceretur: ſpiritus ſancti uaticinio ſit anathema per apoſtolum pro/

phetatum. Porro anathema. uerbum proprie iudæorum eſt: & poſitum tam in ieſu naue quam

— — —— —— — „

F
— —

—
—

2 6

In Cpiſtolam ad gallatas.

in numeris: quando omnia quæ erant in hiericho & madianitarum: deteſtationi: & anathemati ha
benda dominus imperauit. Interrogemus eos qui chriſtum & apoſtolum paulum boni dei & uſq;
ad illud tempus ignorati uel filium aſſerũt eſſe uel ſeruũ: qui maledicere neſcit nec nouerit aliquẽ
condemnare quomodo nunc apoſtolus eius uerbo iudæorum: ideſt creatoris utatur: & perire uel
angelum uel apoſtolum uelit cum ipſe non ſoleat ulciſci: quod autem addidit ſicut prædiximus: &
nunc iterum dico:oſtendit ſe & in principio hocipſum cauentem denuntiaſſe anathema eis qui ali
ter prædicaturi erant: & nunc poſtquam prædicatum eſt: id anathema decermnere quod ante prædi-
xerat. Propterea autem & ſibi quem aliud in iudæa facere: aliud docere in gentibus criminabantur.
& angelo quem maiorem etiam præceſſoribus ſuis apoſtolis eſſe conſtabat. anaghema denuntia-
uit. Vt non magna petri & Ioannis putaretur auctoritas: cum nec ſibi liceret qui eos ante docuerat:
nec angelos aliter prædicare quam ſemel didicerant. Se itaq; & angelium nominatim poſuit
alios uero abſq; nomine. Si quis inquit uobis euangelizauerit: ut in generali uocabulo nec præceſ-
ſoribus faceret iniuriam & tamen nomina eoſum latenter oſtenderet.
CMogdo enim hominibus ſuadeo an deo? aut quero hominibus placere:ſi adhuc hominibus
placerem:cbꝛiſti ſeruus non eſſem. 4 1
Non putemus ab apoſtolo nos doceri ut exemplo ſuo hominum iudicia contemnamus: qui in
alio loco dixerit ſcientes ergo timorem domini hominibus ſuademus: deo autem manifeſti ſumꝰ:
& illud ſine offenſione eſtote iudæis & gentibus & eccleſiæ dei: ſicut ego omnibus per omnia pla/

ceo. Non quærens quod mihl utile eſt: ſed quod multis ut ſaluentur: Sed ſi fieri poteſt ut pariter,
deo & hominibus placeamus: placendum eſt & hominibus. Sin autem aliternon placemus homi-

mibus niſi deo diſpliceamus deo magis quam hominibus placere debemus. Alioquin & ipſe infert
cur omnibus per omnia placeat: non quærens inquiens quod mihi utile eſt: ſed quod multis ut ſal/
uentur: Qui autem ex ea caritate quæ non quærit quæ ſua ſunt: ſed quæ aliena placeat omnibus ut
ſaluentur: utiq; deo primum placet cui ſalus hominum cara eſt. habet autem & uerbum quod
hic ſpecialiter addictum eſt modo: uel placendum eſſe pro tempore hominibus uel diſplicendum:
ut qui modo non placet propter euangelii ueritatem: placeat quondam ob ſalutem plurimorum.
Placuerat paulus aliquãdo iudæis cum emulator exiſtens paternarum traditionuz: ſine quærela añ
in lege uerſatus eſt: & tantum habuit in maiorum cerimoniis ardoris & fidei: ut in ſtephani nece par
ticeps fuerit: & damaſcum perexerit: ad eos qui a lege deſciuerant umciendos: Sed poſtquam in uas
electionis de perſecutore tranſlatus eſt: & cœpit prædicare fidem quam quondam expugnauerat:
cœpit pariter diſplicere iudæis quibus ante placuerat. Hoc eſt ergo quod ait. Nunquid quæro iu-/
dæis placere:qbus diſplicẽdo deo placui. Si. n. illis placerez adhuc xpi ſeruus n eẽz. Aſſererẽ quippe
legẽ. & euangelii graʒ deſtruerẽ. Nũc ãt propterea ne ſi in ſimulationẽ ꝗdẽ obſeruãdæ legis addu

.

Pet. P De Por r MA

cor:qa non queo & deo placere pariter & iudæis ꝗqbuſqcũq; placet deo diſplicet. Ipſuʒ quoq; uerbu

ſuadere de humano uſu ſumptum eſt: cum quis id quod ipſe habet & ſemel imbibit: etiam cæteris
conatur inſerere: & in plurimis ſcripturarum locis legitur: ex quibus illud eſt ſuaſio nõ eſt ex eo qui
uocauit uos: Necnon & in actibus apoſtolorum uenerunt ergo ad eum iudæi in hoſpitum multu:

quibus exponebat conteſtans eis regnum dei ſuadenſq; eis de ieſu ex lege moyſi & prophetis uſq;

ad ueſperum: Hoc autem totum ideo: quia diſſeminatum de eo fuerat: occulte illum cuſtodire legẽ
& hieroſolimis cum his qui iudaizabant conſortium miſcuiſſe.

. rN

Motum enim vobis facio fratres enangelium quod euangelizatum eſt a me. qꝛ non eſt ſcom 9 . A= . i

hominem:neqʒ enim ego ab homine accepi illud neqʒ didici:ſed per reuelationem ieſu chꝛiſti.
CEx hoc loco hebionis & fotini:dogma conteritur: quod deus ſit chriſtus. & non tantum homo.
Si enim euangelium pauli non eſt ſecundum hominem neq; ab homine accepit illud aut didicit:
ſed per reuelationem ieſu chriſti: Non eſt utiq; homo ieſus chriſtus qui paulo euangelium reuela-

uit: quod ſi non eſt homo conſequenter deus eſt. Non quo homem negemus aſſumptuz: ſed quo .
. „»„ . . 2 . „ 2 . . . 4 . △ℳ S .
tantum hominem rennuamus. Quæritur utrum totius orbis eccleſiæ dei acceperint euangelium e le. .— -e

an hominis: quotus enim quiſq; noſtrum per reuelationem chriſti didicit & non homine prædi/

qui in me loquitur c nriſtus: ei uiuo autem iam non ego uiuit autem in me chriſtus. Non tam ip/

ſos docere quam in ipſis deum qui ad ſanctos loquatur: Ego dixi dii eſtis: & filii excelſi omnes: & † P TS

ſtatim de peccatoribus: uos autem ut homines moriemini: & tanquam unus de principibus cade/-
tis: Cum igitur paulus loquitur & petrus: qui non moriuntur ut homines: neq; ut unus de principi

ℳ

. 0

bus corruunt deos eſſe manifeſtum eſt. Qui autem dii ſunt: tradũt euangelium & non homines. Marre

Martion & baſilides & cæteræ hæreticorum peſtes non habent dei euangelium: qui non habent

—

cante cognouit:? Ad quod reſpondebimus eos qui poſſint dicere: an experimentum eius quærit la- Ia! ſar. 1. y

ſpiritum ſanctum ſine quo humanum fit euangelium quod docetur: Nec putemus in uerbis ſcri-- Ple-. W⸗

liis: ſed in radice rationis. Dicitur in propheta de deo: ſermones eius boni ſunt cum eo. Tunc ſcri-
ptura utilis eſt audientibus cum abſq; chriſto non dicitur cum abſq; patre non prophetatur cum ſi-
ne ſpiritu non eam inſinuat ille qui prædicat. Alioquin & diablus loquitur de ſcri Piu & omnes

E

„

7

1.

7
A D1
pturarum eſſe euangelium: ſed in ſenſu. Non in ſuperficie: ſed in medulla. Non in ſermonum fo =⸗ E, Fer.

—

r.

7

zo l ,

AI.iber primus..c.i.
Miber primun

hereſes ſecundum ĩezechiel inde ſibi conſuunt ceruicalia quæ ponant ſub cubitu uniuerſæ ætatis.
Ego quoq; ipſe qui loquor: ſi chriſtum in me habeo: non habeo euangelium hominis: ſi autem pec
5 cator ſum: dicitur mihi peccatori dixit deus: quare tu enarras iuſtitias meas. & aſſumis in labiis tuis
teſtamentum meum: Tu autem odiſti diſciplinam: & proieciſti uerba mea poſt te? Et cætera quæ ſe

=+ 0 Prtor DIS cuntur. Grande periculum eſt in eccleſia Ioqui ne forte interprætatione peruerſa de euangelio chri
Pe — PIIrn⸗ ſti hominis fiat euangelium: aut quod peius eſt diaboli. Inter accipere autem & diſcere hoc inter
. „Qd eſt quod accipit euangelium cui primum inſinuatur: & ad fidem eius adducitur: ut credat uera eſſe
Rad-ſr quæ ſcripta ſunt. Diſcit autem is: qui ea quæ in illo per enigmata & parabolas figurata ſunt expla/
nata & diſſerta cognoſcit: & cognoſcit non homine reuelante: ſed chriſto: qui reuelauit paulo: Aut

, e A.⸗, Ppaulo: in quo loquitur chriſtus. Verbum quoq; ipſum apocalypſeos ideſt reuelationis proprie ſcri-
Qpom ly Pfee Wr⸗ ar. pturarum eſt: & a nullo ſapientium ſeculi apud græcos uſurpatum. Vnde mihi uidentur quemad-
R— modum in aliis uerbis quæ de hebreo in græcum ſeptuaginta interprætes tranſtulerunt: ita & hoc
4 8 magnopere eſſe conati: ut proprietatem peregrini Rrmonis exprimerent: noua nouis rebus uer⸗
cpfra Ptes wg ba ſingentes: & ſonare cum quid tectum & uelatum ablato deſuper operimento oſtenditur: & pro

Pe yle P Sr SG * fertur in lucem: hoc ut manifeſtius fiat. Accipe exemplum: moyſes cum deo: reuelata & aperta fa-

7

a= .

ualebant: uelamen ponebat in facie. Ante arcam quoq; teſtamenti: uelum oppanſum erat: quod
lae al cum fuiſſet reductum: ea quæ ante abſcondita fuerant prodebantur: Et ut ipſo uerbo utar reuelaba-
tur. Si itaq; hii qui diſſertos ſeculi legere conſueuerũt: cœperint nobis de nouitate & uilitate ſermo
nis illudere:mittamus eos ad ciceronis libros: qui de quæſtionibus philoſophiæ notantur: & uide-
ant: quanta ibi neceſſitate compulſus ſit: tanta uerborum portenta proferre quæ nunquam latini
hominis auris audiuit: & hoc cum de græco quæ lingua uicina eſt: tranferret in noſtram. Quid pa
tiuntur illi qui de hebreis difficultatibus proprietates exprimere conantur: & tamen multo paucio
ra ſunt in tantis uoluminibus ſcripturarum quæ nouitatem ſonent: quam ea quæ ille in paruo ope⸗
re congeſſit. Poteſt autem ſicut in principio diximus: cum exponeremus: Paulus apoſtolus non
ab hominibus neq; per hominem: ita & in præſenti loco oblique in petrũ accipi & in cæteros pᷣceſ
. ſores eius quod nullius pro lege auctoritate moueatur: qui chriſtum ſolum euangelii habeat præ-
ceptorem. Porro reuelationem illam ſignificat. cum damaſcum uadẽs: in itinere chriſti uocem me/
ruit audire: & cecatis oculis nerum mundi lumen intuitus ef.
CAudiſtis enim conuerſationem meam aliquando in iudaiſmo: quoniam ſupꝛa modum per/
ſequebar eccleſiam dei:? expugnabam illam. ⁊ pꝛoſiciebam in indaiſmo:ſupꝛa multos coeta⸗
„7 neos in genere meo:habundantius emulatoꝛ exiſtens paternarum mearum traditionuum.
.— fſe CPlurimum prodeſt galatis iſta ratio quod modo paulus uaſtator quondam eccleſiæ: & iudaiſmi
. I, Z aocerrimus defenſator ad chriſti fidem repente conuerſus ſit, Et hoc eo tempore quo crucifixus pri/
WPor mum annuntiabatur in mundo. Quo nouum dogma & a gentibus & a iud eis totis orbis finibus

ualidiſſime perſequebatur: & magis chriſti gratiam & nouitatem uult habere cum inuidia omniuz
quam uetauſtatem legis cum laude multorum: quid nos facere oportet: qui ex gentilitate eſſe cœpi-
mus chriſtiani? Pulchre uero adiunxit: ſupra modum perſequebar eccleſiam dei. Vt hinc quoq; ad
miratio naſceretur: quod non unus quicumq; de his qui leuiter perſequebantur eccleſiam: ſed ille

ðð 6 Pa- 4 P qui cæteros in perſecutione uincebat: conuerſus ad fidem ſit. Et prudenter dum aliud narrat: inter

. S 5 1 omnes coetaneos ſuos in iudaica traditione ſuperabat: nunc defendit eccleſiam quam quondam

obſeruatio: ponduſq; uerborum. Audiſtis inquit conuerſationem meam aliquando in iudaiſmo:
Conuerſationem non gratiam: al uando non modo:In iudaiſmo. non in lege dei. Quoniam ſu/

pra modum perſequebar eccleſiam dei: & deuaſtabam illam. Non perſequebatur ut cæteri: ſed ſu/-
pra modum. Nec ſufficiebat quamuis uehemens perſecutio: ſed quaſi quidam graſſator: eccleſiaʒ

3
.

ſequebatur: ſed ut nunc credit eccleſiam dei. Vel ipſum chriſtum deum eſſe ſigmficans uel eiuſdem
dei eſſe eccleſiam qui quondam legis doctor fuit. Et proficiebam inquit in iudaiſmo ſupra multos
coetaneos in genere meo. habundantius æmulator exiſtens: paternarum mearum traditionum.
Rurſum profectum non legis dei: ſed iudaiſmi uocat. Nec ſuper omnes:ſed ſuper plurimos: Nec ſu
per ſenes: ſed ſuper erancnrt , ſindium ſaum referrer in lege: & iactantiam declinaret. Pater-
nas autem traditiones: non domini mandata commemorans: & ſe phariſeum ex phariſeis in/
11 3 . dicauit: & habuiſſe quidem zælum dei: ſed non ſecundum ſcientiam. Vſq; hodie autem qui iu/
edie popy - l.-n, . daico ſenſu ſcripturas intelligunt : perſecuntur eccleſiam chriſti: & populantur illam: Non ſtudio
44 - y * ſcr-rfe *11legis dei: ſed traditionibus hominum deprauati. 1

CCum autem placuit ei.qui me ſg eg wii de vtero matris mee:: vocauit per gratiam ſuam vt
reuelaret filium ſuum in me:vt euqngeliʒem illum in gentibus.
