dum multitudinem miſerationum tuarum reſpice ad me.

C Et ne abſcondas faciem tuam a ſeruo tuo:qm tribulor cito exaudi me.
Accede ad animam meam: redime eam propter inimicos meos libera me.

CTu ſcis opprobrium meum: & confuſionem meaʒ & uerecundiã meã corã te:ſũt oẽs hoſtes mel.

Opprobrio contritum eſt cor meum: & deſperatus ſum.

CEt expectaui qui cõtriſtaretur: & non fuit: & qui conſolaretur:& non inueni.
AEt dederunt in eſcam meam fel: & in ſiti mea potauerũt me aceto.
Sit menſa eorum corã eis in laquæum: & in retributiones ad comuendum.
CNon tænebrentur oculi eorum ne uideant & dorſum eorum ſemper incurua:
¶Effunde ſupet eos indignationemguam: & ira furoris tui compræhendat eos-
C Fiat commoratio eorum deſerta: in tebernaculis eorum nõ ſit qui habitet.

Quoniã quẽ tu percuſſiſti ſpſi perſecuti ſunt:& ut affligerent nulneratos tuos nartabant.

EDz iniquitatem ſuper iniquitatem eorum: & non ueniant in iuſtitiam tuam.
Deleantur de libro uiuentium: & cum iuſtis non ſcribantur-
Ego autem pauper & dolens: ſalus tua deus ſuſcipiat me.
ELaudabo nomen dei in cantico:& magniſicabo eum in confefſione-.
E Et placebit domino ſuper uitulum nouellum cornua efferentem & ungulas:
EC Videntes manſueti lætabuntur:qui quæritis deum uiuet anima ueſtra.
CQuoniam exaudiuit pauperes dominus: & uinctos ſuos non deſpexit.
CLaudent eum cæli & terra:mare & omnia quæ mouentur in eis. = MU
CQuoniam deus ſaluabit ſion & ædiſicabit ciuitates iuda:& habitabit ibi: & poſſidebunt eam
CEt ſemẽ ſeruorũ eius poſſidebit eam & qui diligunt nomen eius habitabũt in ee.
CVictoni dauid ad recordandum. Pſalmus. LXX.
Eus ut liberes me: domine ut auxilieris mihi feſtiaa.
CConfundantur & erubeſcant: quærentes aiam maeaeam.
CConuertantur retrorſum: & erubeſcant qui uolunt mihi maleee:
CCRenuertantut.

†
7

S ☛ ,=S =

—

/

um.

dye
we

wein
riti

e ne
ſetunt
ne co
ſecun

el

Juxta hebꝛaicam ueritatem.

CReuertantur ad ueſtigium confuſionĩs ſuæ:quĩ dicũt mihi uah uaak.
CGaudeãt & lætentur oẽs querentes te: & dicant ſemper magnificetur dominus qui diligunt ſalu
tate tuum. C Ego autem egenus & pauper deus feſtina pro me. 4
CAuxilium meum & ſaluator meus tu domine ne moreris.
CPſalmus. LXXI.
Nte domine ſperaui non cöfundar in æternum in iuſtitia tua eruæ me: & libera me.
WS CInclina ad me aurem tuam & ſalua me eſto mihi: robuſtum habitaculum ut ingrediar
HMiugiter: præcepiſti ut ſaluares me. C Quia petra mea & fortitudo mea es tu.
CDeus meus ſalua me de manu impii de manu iniqui & nocẽtis. C Quoniã tu es expectatio mea:
dñe deꝰſiducia mea ab adoleſcẽtia mea. CAge ſuſtentatus ſum ex utero:de uentre matris meæ tu
es ꝓtector meꝰ. C in te laus mea ſemper:quaſi portẽtũ factus ſum multis:& tu ſpes mea fortiſſime.
CImpleatur os meum laude tua: tota die magnitudine tua.
Ne proiicias me in tempore ſenectutis cũ deſecerit fortitudo mea:ne derelinquas me.
CQuia dixerunt inimici mei mihi. & qui obſeruabant animam meam: conſilium inierunt piter.
Dicentes deus dereliquit eum: perſequimini & compræhendite eum: quia non eſt qui eruat.
Deus ne elongenis a me:deus meus in auxilium mihi feſtina.
CConſundantur & conſamantur aduerſatii animæ meæ: operiantur opprobrio & confuſione qui
querunt malum mihi. C Ego autem iugiter ex pectabo: & adiitiã ſuper oẽs laudationes tuas.
Os meum narrabit iuſtitiam tuam:tota die ſalutare tuum: quoniam nõ cognoui litteraturas.
Ingrediar in fortitudinem domini dei:tecordabor iuſtitiæ tuæ ſolius. DMDMDMUW
CDeus docuiſti me ab adoleſcentia mea & uſq; nunc:iannuntiabo mirabilia tua.
C Et uſq; in ſenectutem & canos:deus ne derelinquas me. C Donec annunciem brachium tuũ ge⸗
nerationi:cunctiſq; qui uenturi ſunt fortitudines tuas: & iuſtitiam tuam deus uſq; in excælſum.
CQuanta feciſti magnalia:deus qui ſimilis tibi. qui oſtendiſti mihi ttibulationes plurimas & ma⸗
las conuerſus uiuificabis nos: & de abyſſis terræ rurſum educes nos.

CMultiplicabis magnitudinem tuam: & conuerſus conſolaberis me.

CEgo aũt conſitebor tibi in uaſis pſalterii:ueritatem tuã deus meus cãtabo tibi in cythara ſcẽ iſtael.
CLaudabunt labia mea cum cantauero tibi & anima mea quam redemiſti. =
Inſuper & lingua mea tota die meditabitur iuſtitiam tuam: quia confuſi ſunt: & dehoneſtati quæ

rentes mala mii.
Ui Inn Salomone. Cbfalmus. LxXXII.
Eus iudicium tuum regi da: & iuſtitiam tuam filio regis.
CIudicabit populum tuum in iuſtitia: & pauperes tuos in iudicio.
CAſſument montes pacẽ populo: & colles iuſtitiam.
Cludicabit pauperes populi: & ſaluabit hlios pauperum & conftingent calumniatorem.
CEt timebunt te quam diu erit ſol& ultra lunam generationi generationum.
Deſcendit ut ꝑluuia ſuper uellus: ut ſtillæ irrorantes terram.
.Germinabit in diebus eius iuſtus & multitudo pacis: donec non ſit luna.
CEt dominabitur a mati uſq; ad mare:& a flumine uſqʒ ad terminos terrzæ.
CCoram illo procident ethiopes.& inimici eius puluerem lingent:·
CReges tharſis & inſulæ munera offerentreges arabiæ & ſaba tributum conſerent.
C Et adorabunt eum omnes reges uniuerſæ nationes ſeruient ei. .
CQuia eruet pauperem a potente & inopem cui non eſt adiutor. C Parcet pauperi & inopi: & ani
mas pauperũ ialuabit. C Ab uſura & iniquitate redimet animas eoꝑ: & præcioſus erit ſanguis eo-

rum coram oculis eius, C Et uiuet: & dabitur ei de auro ſabdᷣa: & orabunt de eo iugiter:tota die be
nedicent ei. C Erit memorabile triticum in terra. C In capite montium eleuabitur ſicut libani fru

ctus eius:& florebunt de ciuitate ſicut fœnum terræ. C Erit nomẽ eius in æternum: ultra ſolem per
ſeuerabit nomen eius.: C Et benedicentur in eo oẽs gentes & beatificabunt eum.
CBenedittus dominus deus deus iſrael: qui facit mirabilia ſolus: & benedictum nomen gloriæ ei
in ſempiternum: C Et implebitur gloria eius uniuerſa terratamen: amen.
CCompletæ ſunt orõnes dauid filii ieſſe. C Canticum aſcaph. CPſalmus. LXXIII.
Ttamen bonus iſrael deus his qui recto ſunt corde. C Mei aũt penæ uacillauerũt pedes
SVbpoœnæ effuſi ſunt græſſus mei. Quia emulatus ſum contra iniquos pacem impiorum
E uidens. C Quod non cogitauerunt de morte ſua. & firma ſint ueſtibula eorum.
☛ In labore hominum non ſunt: & cum hominibus non flagellabuntur.
CIdeo nutriti ſunt ad ſuperbiam: & circundederunt iniquitatem ſibi.

CPræceſſerunt a pinguedine oculi eorum tranſierunt cogitationes cordis irriſerunt & locuti ſunt

in malitia calumniã de excælſo loquæntes. C Poſuerunt in cælum os ſuum: & lingua eorum de
ambulauit in terra. C Propterea conuertetur populus eius huc: & quis plenus inuenietur in eis.
E Et dixerunt gquomodo nonit deus:& ſi eſt ſcientia in excælſo. r .

◻Ecce iſti impii & abundantes In ſeculo multiplicauerunt diuitias.
Ergo ne fruſtra mundem cor meum: & laui in innocentia manus meas:
CEt fui flagellatus tota die: ẽ increpatio mea matutinis.
E Dixi ſi natrauero ſic. ecce generationem ſiliorum tuorum reliqui. 2G
E Et cogitaui ut intelligerem: iſtud labor eſt in oculis meiæ donec ueniam ad ſanctuarlum dei intel
ligam in nouiſſimo dierum. C Verũtũ in lubrico poſuiſti eos deieciſti eos: ad. interitum.
CDuomodo uaſtati ſunt: ſubito defecerunt: conſumpti ſunt: quaſi nõ ſint: quaſi ſomniũ euigilãtis.
E Bomine in ciuitate imagines eorum ad nihilum rediges.
Ouia contractum eſt cor meum: & lumbi mei uelut ignis fumigans: & ego inſipiens & neſcius.
aaſi iumentum factus ſum apud te & eram ſemper tetDum.
EEttenebas manum dexteram meam in conſiliũ tuũ deduces me: & poſtea in gloria ſuſcipies me.
CQuid mihi eſt in cælo & tecum uolui in terram. Conſumpta eſt caro mea: & cor men: robur
cordis mei & pars mea deus in æternum. C Quia ecce qui elogant ſe a te peribunt: perdidiſti om
nem fornicantem a te. C Mihi autem appropinquare deo bonum eſt: poſui in dũo deo ſpẽ meaʒ.
Vt narrem oẽs annuntiationes tus.
FeSSS CEruditio aſahp. C bſalmus. LXXIIII.
T quid deus repuliſti in finem: fumabit furor tuus in grege paſcuæ tuæ.
V Recordare congrægationis tuæ: quam poſſediſti ab initilo:
EA] CEt redemiſti uirgam hereditatis tuæ: montem ſyon in quo habitaſti. *
CSublimitas pedum tuorum diſſipata eſt uſq; ad finem: omnia mala egit inimicus in ſanctuario:
CFremuerüt hoſtes tui in medio pacti tui. C Poſuerũt ſigna ſua in tropheum: maifeſta in introitu
deſuper. CIn ſaltu lignorum ſecures & non ſcalpturas eius pariter bipenni & dolatoriis deraſerũt
CMilerunt ignem in ſanctuarium tuum in terra contaminauerunt tabemaculum nominis tui.
CDixerunt in cordibus ſuis poſteniorum ſimul incenderunt: oẽs ſollennitates dei in tera.
.Signa noſtra non nidimusinon eſt ultra propheta: & nõ eſt nobiſcum qui ſciat uſq; uo
CVſq;quo deus exprobrabit aduerſarius. blaiphæmabit inimicus nomen tuum in ſnem.
CQuare conuertis manum tuam in finem & dexteram tuam ad medium ſinum tuum conſumẽs:
CBDeus aũt rex meus ab initio operatur ſalutes in medio terræ. CTu diſſipaſti ĩ fortitudie tua ma/
re:contriuiſti capita draconum in aquis. C Tu confregiſti capita leuiathan. dediſti eum in eſcã po/
pulo ethiopum. C Tu dirupiſti fontes & torrentes: tu exiccaſti flumina fortia.
C Tuus eſt dies & tua eſt nox tu ordinaſti omnes terminos terræ:æſtatem & hiemẽ tu plaſmaſti.
CMemento huius: inimicus exprobrauit domino & populus inſipiens blaſphemauit nomẽ tuuʒ
Ne tradas beſtiis animam eruditaʒ i lege tua: uitæ pauperum tuorum ne obliuiſcaris in perpetuũ
WReſpice ad pactum tuũ: quia repletæ ſunt tænebris terræ: habitationes iniquæ ſubrutzæ.
Ne reuertatur conſtactꝰ confuſus:egenus & pauper laudabit nomen tuum:
Surge deus iudica cãm tuam: memento opprobrii tui ab inſipiente tota die.

Ne obliuiſcaris uoces hoſtium tuorum: ſonitus aduerſariorum tuorũ aſcendit iugiter.
F S⸗ CVictori ut non diſperdas:pſalmus aſaph. Canticum. C Ppſfalmus. LXXV.

1Onfeſſi ſumus: tibi deus confeſſi ſumus: & iuxta nomen tuum narrabunt mirabilia tua.
CCum accepero tempus ego recta iudicabo. è S
CDiſſoluetur terra cum oibus habitatoribus ſuis: ego appendi columnas eins.
CDixi iniq; agentibus nolite iniquæ agere: & impiis nolitę exaltare cornu.
CNolite extoſlere in excælſum cornu ueſtrum loquentes in ceruice ueteri.
Quia neq; ab oriente neq; ab occi ente neq; a ſolitudine montium. “
CSed deus iudex:hæc hũiliabit: & hæc exaltabit: quia calix in manu domini eſt: uino meraco uſq;
ad plenum mixtus: & propinabit ex eo: C Veruntũ feces eius epotabunt bibentes oẽs impii terræ.
CEgo aũt annuntiabo in ſempiternum: cantabo deo iacob.
CEt omnia cornua impiorum confringam & exaltabuntur comua iuſti.
E CVictori in carminibus: pſalmus aſaph. cantici. Pſalmus LXXVI.
ä: R Ognoſcitur in iudæa deus:in iſrael magnum nomen eius. .
CIEt in ſalem tabernaculum eius: & habitatio eius in ſyon:
W Ibi confringet uolatilia arcus ſcutum & gladium & bellum ſemper.
CLumen tu es magniſice: a montibus captiuitatis: ſpoliati ſunt ſuperbi a corde.
Dormitauerunt ſomnium ſuũ:& nõ inuenerunt omnes niri exercitus in manus ſuas
CAb incre patione tua deus lacob: conſumptus eſt: & currus & equus.
CTu terribilis es: & quis ſtabit aduerſum te: ex tunc ira tua.

Der cælo annunciaſti iudicium: terra timens tacebit cum ſurrexit ad iudicandum deusmt ſaluos
faciat omnes mites corde. C Quia ira hoĩs couſitebitur tibi reliquus iræ accingeris.
CVouete & reddite domino deo noſtro:omn es qui in circuitu eius ſunt:Offerent dona.

CTerribili: auſerenti ſpiritum ducumaterribili regibus terxæ.

Cvidon Z

—

C
(dd
le⸗
caten
Clr
¶ka
Waut
lb⸗
iein
ns
C
Cen
Cer
Ck
leln
um
lba⸗
Gi
Cee
C

tel

6.

wee
dar

o
itu
erüͤt

n B
nOH

ido

S

W
i

o
iteue⸗

ve

Jux ta hebꝛaicam ueritatem.

Pr CVvidcton ſuper Ieduthun pſalmus aſaph. C Pſalmus. LXXVII.
AXNS Ore meaad deum & clamabo: uoce mea ad deum: & exaudiuit me. H V
Q¶U In die tribulationis meæ deum exquiſiui:manus mea nocte extenditur: & nõ quieſcit.
EK Noluit ſe conſolari anima mea: recordãs dei conturbabar. =Wð ʒð
CLogquæbar in me ipſo & deſiciebat ſpiritus meus:prohibebã ſuſpectũ oculorum meoꝑ ſtupebaʒ
&& non loquæbar. C Recogitabam dies antiquos annos ſæculorum..
CRecordabar pſalmorum meorũ in nocte: cum corde meo loquæbat & ſcopebam ſpiritũ meum.
CErgo ne in æternum proiiciet deus: & non propiciabitur ultrr. S
Ergo ne complebit uſq; in inem miſericordiam ſuã cõſumabitur uerbũ de gñatione in gñatõeʒ
C Nunquid oblitus es:miſerere deus:aut cõbplebit in furorem miſericordiam ſuam.
C Et dixi imbecilitas mea eſt: hæc cõmutatio dexteræ excælſi. C Recordabor cogitationum dñ̃i:

0

nia reminiſceris antiq̃ mirabilia tua. C Et meditabor in oĩ ope tuo: & adinuentões tuas loquar.

WDeiÿus in ſancto uia tua:quis deus magnus ut deus: tu es deus faciens mirabilia.

COſtendens in populis tuis potentiam tuã redemiſti ĩ brachio populũ tuũ:filios iacob: & ioſeph.
CVidentes te aquæ deus: uidentes te aquæ paiturierunt: & commortæ ſunt abiſſi.
CExcuſerunt aquas nubila. C Vocẽ dederunt nubes & ſagittæ tuæ diſcurrebant.
CVox tonitrui tui:in rota. C Apparuerunt fulgura orbi concuſſa eſt & commota eſt terta.
In mari uia tua:& ſemitæ tuæ in aquis multis: & ueſtigia tua non ſunt agnita.
MDeduxiſti quaſi gregem populum tuum in manu moyſi & aaron.
— Eruditio aſaph. CPſalmus. LXXVIII.
Vſculta populus meus legem meam:inclinate aurem ueſtrã ad uerba oris mei.
CAperiam in parabolis os meum:loquar enigmata antiqua.
CQuæ audiuimus & cognouimus: & patres noſtri narrauerunt nobis.
CNon ſunt abſcondita a filiis eorum: a generatione ſequænti.
CNartãtes laudes domini & potentiam eius: & mitabilia eius qnæ fecit. ””M
Statuit conteſtationem iacob:d legẽ poſuit in iſrael. C Quæ mandauit patribus noſtris: ut do-
cerent filios ſuos: ut cognoſceret gñauo ſubſequẽs. C Filii naſcituri ſurgent: & narrabũt ſiliis ſuis.
CEt ponãt in deo ſpem ſuam:& non obliuiſcantur cogirationũ dei & mandata eius exquirant.
CEkt non ſint ſicat patres eorũ: generatio declinans & prouocãs generatio quæ nõ præparauit cor
ſuum: & non credit deo ſpiritus eius. C Filii æfrem intẽdentes & mittentes arcum: terga uerterũt

in die belli. C Nõ cuſtodierunt pactũ dei ſui: & in lege eius noluerunt ingredi.

C Et obliti ſunt commutationum eius: & mirabilium eius quæ oſtendit eis. èðW
CCoram patribus eorum fecit mirabilia in terra egvpti regiõe taneos. C Diuiſit mare: & traduxit
eos: & ſtare ſecit aquas quaſi aceruum. C Et duxit eos in nube p diẽ & tota noctæ:in lumiĩe ignis.
CScidit pettam in deſerto d potum dedit quaſi de abiſſis magnis.
CEt eduxit riuos de petra: & elicuit quaſi flumina aquas. C Et addiderunt ultra peccare ei ut ꝓuo
carent excælſum in inuio. C Et tentauerunt deum in cordibus ſuis: petentes cibum animæ ſuæ.
CEt loquẽtes contra deum dicebant. nunquid poterit deus ponere menſam in ſolitudine.
CEcce pcuſſit petram & fluxerunt aquæ: & torentes inundauerũt. C Nunquid & pãeʒ poterit da
re:aut præparare cammem populo ſuo. C Ideo audiuit dominus & non diſtulit: & ignis aſcẽſus eſt ĩ
iacob:& furor aſcendit in iſrael. C Quia non crediderunt in deo:nec habuerunt fiduciam in ſaluta

ri eius. C Et præcepit nubibus deſuper: & portas cæli aperuit: & pluit ſuper eos manna: ut comede

rent & triticum cæli dedit eis. CT Panem fortium cõedit ubjyibaria miſit eis in ſaturitatem.

CAbſtulit eurum de cælo: & induxit in fortitudine ſua afcicum.
CEt pluit ſuper eos quaſi puluerẽ carnes: & quaſi arenam maris uolatilia pennata.

C Et ceciderunt in medio caſtrorum eius:in circuitu tabernaculorum eius.
CEt comederunt & ſaturati ſunt nimis: & deſiderium eorum attulit eis:nõ indiguerũt de cupidita-
te ſua. C Cum adhuc cibus eẽt in ore eorum furor ergo dei aſcendit ſup eos: & occidit pingues eo/
rum:& electos iſrael incuruauit. In omnibus his peccauerunt ultra: & non ceciderunt in mirabi
libus ſuis. C Et conſumpſit in uanitate dies eorum:& annos eorum uelociter.
CSi occidebat eos tunc requirebant eum & conuertebantur in diluculo conſurgebant ad deum.
CEt tecordabantur quia deus fortitudo eorum: & deus excælſus redemptor eorum eeft.
C Et lactauerunt eum in oræ ſuo:& lingua ſua mentiti ſunt ei.
CCor autem eorum non erat firmũ cum eo:nec pmanſerunt in pacto eius.

CIpſe uero miſericors propitiabitur iniquitati: & non diſperdet eos.

CNMultumq; auertit iram ſuam: & non ſuſcitauit totum furorem ſuum.
CSed recordatus eſt quia caro eſſent: ſpiritus uadens & non reuertens.
CQuotiens prouocauerunt eum in deſerto:afflixerunt eum in ſolitudine.
CEt conuerii ſunt & tentauerunt deum: & ſemen iſtael concitauerunt.
CNon ſunt recordati manus eius: die qua redemit eos a tribulantes y iii

Pſalterium.

COQui fecit in egypto ſigha ſua:& oſtenta ſua in regione taneos: .
Qui conuertit in ſanguine: fluuios eorum: & riuos eorum ut non biberent.
Qu immilir in eis omne genus muſcarum: ut comederent eos: & ranas ut diſperderenteos.
CQui dedit bruco germen eoruʒ:& laborem eorum locuſtæ. C Qui occidit in grãdine uineas eo
tum: & ſycomoros eorum in frigore. C Qui tradidit grandini paſcua eorum: & iumẽta eoꝶ uolu
cribus Qui miſit in eis iram furoris ſui: indignationem & cõminationem: & anguſtiam: immiiſ/ 6
fionem angelorum malorum. C Muniuit ſemitam furori ſuo non pepercit a morte aĩæ eorum: &
animantia eorũ peſti tradidit. C Et percuſſit oẽ primogenitum in egypto:principium partus in ta 4
bernaculis cham. C Et tulit uelut oues populum ſuum: & minauit eos ſicut gregem in deſerto.
CEt eduxit eos cum fidutia: & abſq; timore: inimicos autem eorum operuit mare.
EEt adduxit eos ad terminum ſanctiſicatum ſuum montem ſuum quem poſſidet dextera eius.
C Et eiecit a ſaciæ eorũ gentes & poſſidere eos fecit in funiculo hæreditatem. l
CEt collocauit in tabernaculis eorum tribus iſrael: & tentauerunt & prouocauerunt deum excæl⸗
ſum & teſtimonia elus:non cuſtodierunt. C Auerſi ſunt & præuaricati ſunt: ut patres eoruj: incur
uati ſunt quaſi arcus inutilis. C Et prouocauerunt eu in excelſis ſuis: & in ſculptilibus ſuis ad emu
landum concitauerunt. C Audiuit dominus & diſtulit: & proiecit uehemẽter iſrael.
CEt reliquit tabernaculum ſilo tentorium quod collocauitinter homines.
W Tradidit in captiuitatem uittutem ſuam: & decorem ſuum in manu hoſtis.
St concluſit in gladio populum ſuuʒ & hæreditatẽ ſuã diſtulu. C Iuuenes eius deuorauit ignis:
& uirgines eius nemo luxit. C Sacerdotes eius gladio ceciderunt & uiduæ eius non ſunt fletẽ.
CEt euigilauit quaſi dormiens dominus: quaſi fortis poſt crapulaʒ uini. C Et percuſſit hoſtes ſuos
retrorſum opprobrium ſempiternuz dedit eis. CEt proiecit tabernaculũ Ioſeph. & tribus effraim
non ælegit: ſed ælegit tribum iuda:mõtem ſyon quem dilexit. C. Et ædiſicauit in ſimilitudine mo
nocerotis: ſcũarium ſuum: quaſi terram fundauit illud in ſeculu. C Et ælegit dauid ſeruũ: iuũ & tu
lit eum de grægibus: ouium ſequentem fœtas adduxit eum: C Vt paſceret in iacob populum eius
& in ifrael hæreditatem ſuam. Qui pauit eos: in ſimplicitate cordis ſui: & in prudentia manuuz;
ſuarum dux eorum fuit: 4.
CQCLCanticum aſahh. Cbplfalmus, LXXIXMxXxXA.
Eus uenerunt gentes in hæreditatem tuam polluerunt templum ſanctum tuum:poſuetũt
Blieruſalem in aceruos lapidum. CDedere cadauera ſeruorum tuorum: æſcam auibus cæli
Kcarnes ſanctorum tuorum beſtiis tærre: CT Effuderunt ſanguinem eorum quaſi aqua i cir
cuitu heiruſalẽ: & nõ erat qui ſepelliret. C Facti ſumus opprobrium uicinis noſtris: ſublannatio &
deriſio his: qui in circuitu noſtro ſunt. C Vſq;quo domine iraſceris in finem ardebit quaſi ignis ze
lus tuus. C Effunde furorem tuum ſuper gentes quæ non cognouerunt te: & ſuper regna quæ no
men tuum non inuocauerunt. C Quia comederũt iacob: & decorem eius deſſolauerunt. .R
CNe recorderis iniquitatum noſtraruzʒ ueterum: cito occupent nos miſericordiæ tuæ: quia attenu
ati ſumus nimis. C Auxiliare nobis deus ſalutis noſtræ propter gloriam noĩs tui libera nos: & pro
piciare peccatis noſtris pp nomen tuum. C Quare dicunt gentes: ubi eſt deus eorum: nota fiat in
gentibus ante oculos noſtros. C VItio ſanguinum ſeruorum tuorum qui effuſus eſt: ingrædiatur
coram te gemitus uictorum. CIn magnitudine brachii tui relinque filios interitus. .
CEt redde uicinis noſtris ſeptuplum imſinun eorum: opprobrium ſuum quod exprobrauerunt tibi
domine. C Nos enim populus tuus & grex paſcuæ tuæ: connitebimur tibi in ſempiternum in ge-
neratione: & generatione narrabimi laudes tuas. .
CVicori pro ie teſtimoninm aſaph. C bſalmus. LXXX.
NQAſtor iſrael auſculta: qui ducis quaſi grægem ioſephi C Qui ſedes ſuper cherubin oſten
Aere ante efraim & beniamin & manaſſe. C Suſcita fſortitudinem tuam: & ueni: ut ſaluos
Hfacias nos. C Deus conuerte nos: & oſtende faciem tuam: & ſalui exrimus. SSYJYUVMUdDà
Domine deus exercituum: uſquæquo fumabis ad orationem populi tui. C Cibabis nos pane
flebili & potaſti nos in lachrymis tripliciter. CPoſuiſti nos in tẽtationẽ uicinis noſtris & inimicis
noſtris: ſubſannauerunt nos. C Deus exercituũ conuerte nos: & oſtẽde faciem tuã & ſalui erimus.
Vineam de ægyto tuliſti:eieciſti gentes: & plantaſti eam. C Præparaſti ante facieʒ eius: & ſtabili
ſti radices eius & repleuit terrã. & Operti ſunt montes umbra eius: & ramis illius cædri dei.
CEyxpandit comas ſuas uſq; ad mare.& uſq; ad flumen germina ſua. .
. Quare diſſipaſti maceriam eius & uindemiant eam omnes qui tranſeunt per uiam.
CVaſtauit eam aper de ſilua:& omnes beſtiæ agri depaſtæ ſunt. .
C Deus exercituũ reuertere: obſecro reſpice de cælo: & uide:& uiſita uineam hanc:& radicem quam
plãtauit dextera tua: & hliũ quẽ confirmaſti tibi Succenſa igni & dirupta ab increpatione faciei
tuæ pereant. C Fiat manus tua ſuper uirum dexteræ tuæ: & ſup filium hoĩs quẽ connhimaſti libi &
non recedimus a te. C Viuiſicabis nos: & in nomine tuo uocabimur. GMU!
. CDomine deus exercituum conuene nos & oſtende faciem iuam & ſalui cüͤmet
Victori

Juxta hebꝛaicam ueritatem.

C Vidtori in torcularibus aſaphh. Cbſalmus: LXXYXIII
Audate deu fortitudinem noſtrã iubilate deo lIacob. C Aſſumite carnẽ & date tympanũ
citharam decoram cum pſalterio. Clãgite ĩ neomenia buccina & in medio menie die
Kolæénitatis noſtræ. C Quia legitimum ifrahel eſt: & iudiciũ deo Iacob.
1 Teſtimonium in ioſeph poſuit eũ: cũ egrederetur de terra ægypti.
C Labium qnod neſciebat audiuit: C Amouit ab onere humerũ eius: manus eius a coſino receſſe-
runt. C In tribulatiõe inuocaſti: & erui te: & exaudiui te: in abſcõdito tonitrui: probaui te ſup aquã
contradictionis. C Audi populus meus & conteſtor te: iſrahel ſi audieris me non ſit in te deus alie
nus:& non adores deum peregrinum. C Ego dominus deus tuus: qui eduxi te de terra ægypti:
aperi os tuum: & implebo illud. C Et non audiuit populus meus uocem meam: & iſrahel non cre
didit mihi. C Et dimiſi eum in prauitate cordis ſui: ambulabunt in conſiliis ſuis. C Vtinam popu
lus meus audiſſet me iſrahel in uiis meis ambulaſſet. Quaſi nihilũ inimicos eiꝰ'humiliaſſem: &
ſuper hoſtes eoꝶ uertiſſez manũ meã. Qui oderũt dñm negabũt eũ: & erit ipC̃s eoꝶ in ſæculo.
C SEt cibauit eos ex adipe frumẽti & de petra melle ſaturauit eos. Pſalmus aſaph. LXXXII.
ͤ⁊ –Eus ſtetit ĩ cœtu dei: i medio deos diiudicat. C Vſq; quo iudicatis iniꝗtatẽ: & facies ĩpio
Erü ſuſcipitis. C Iudicate pauperi & pupillo: egenũ & inopẽ iuſtincate. C Saluate ĩopem
E& pauperẽ de manu ĩ pioꝶ liberate. Nõ cognoſcüt nec iĩtelliguũt in tænebris ambulãt
E mouebütaur oia füdaméta terræ. Ego dixi dii eſtis: & filii excelſi omnes uos.
ie CErgo uos quaſi adi moriemini: & quaſi unus de principibus cadetis. Surge dñe iudica terram

qm̃ tu hereditabis oẽs gẽtes. Canticũ pſalmi aſahh. CPſalmus. LXXXIII.

— — — —

⸗

EBus nõ ſilentiũ tibi: ne ſileas: & nõ quieſcas deꝰ. C Quia ecce inimici tui tumultuat ſunt
n & qui oderũt te: eleuauerunt caput. C Cõtra populũ tuũ nequiter tractauerũt: & inierũt
10 cõlilium aduerſus archanum tuum. C Dixerunt uenite & cõteramus eos de gente: & nõ
un ſit memoria nominis ifrahel ultra. C Quoniam tractauerunt corde pariter: contra te fœ
1 dus: pepigerunt. C Tabernacula idumeæ & iſmahelitarum. C Moab & agareni: gebal &̃ ammon
& amalech: palæſtina cam habitatoribus tyri. C Sed & aſſur uenit cum eis: facti ſunt brachium ſfi-
liorum loth ſemp. CFac illis ſicut madian & ſiſaræ: ſicut iabin in tortẽtẽ ciſon: cõttiti ſunt in hen
dor:fuerunt quali ſterquilinium terræ. C Pone duces eorum ſicut horeb & ſicut zeeb: & ſicut ze-
ei⸗ beæ: & ſalmonah omnes principes eorum qui dixerunt poſſideamus nobis pulchiitudinem dei.
cal Deus meus pone eos ut rotam:quaſi ſtipuſam ante faciem uenti. DwU
ich CQuomodo ignis comburit ſiluam: & ſicut flamma deuorat montes.
* CSic ꝑerſequeris eos in tempeſtate tua & in turbine tuo conturbabis eos.
G CImple facies eorum ignominia: & quærunt nomen tuum domine.
50 CConſundantur & conturbentur uſq; in ſæculum erubeſcant & pereant: & ſciant quia nomen tun
dñs ſolus tu excelſus ſup oẽm teram. C Victori pro torcularibus filiorum choræ.
enun IEEE QOQã- bdfalmus. LXXXIIII.
inn Vam dilecta tabernacula tua dñe exercituum deſiderat & deſicit aĩa meaĩ atria domini.
un & CCor meum & caro mea: laudabunt deum uiuentem.
iun CSiquidem paſſer inuenit domũ & auis nidum ſibi ubi ponat pullos ſuos: alraria tua
CDomine exercituũ. C Rex meus & deus meus: beati ꝗq habitãt in domo tua: adhuc laudabunt te
tiii ſenmper, CBeatus homo cuius in te eſt fortitudo ſemitæ in corde eius: tranſeuntes in uallem fletus
ge⸗. fontem ponent eam. CBenedictione quoq; amicietur doctor: ibunt in fortitudine in fortitudinẽ
apparebunt apud deum in ſyon. „. MW
X. Domine deus exercituum: exaudi orationem meam auſculta deus lacob.
ten CClipeus noſter uide deus & attende faciem chriſti tui.
lo CQuoniam melior eſt dies in atriis tuis ſuper milia. HMDW
CElegi abiectus eſſe in domo dei mei: magis quã habitare in tabernaculis impietatis.
n CQuua ſol & ſcutum dominus deus gratiam & gloriam dabit dominus. s
ii C Nec prohibebit bonum ab his qui ambulant in perſectione: domine exercituum: beatus homo
⸗ qui conſidit in te. CVictoni filiorum choræ.
gl H CCanticum. LXXXV.
R Lacuiſti domine terræ tuæ: reduxiſti captiuitatem Iacob. S
CDimiſiſti iniquitatem populo tuo: operuiſti omnia peccata eorum ſemper.
CContinuiſti omnem indi gnationem tuam conuerſus es ab ira furoris tui.
ECConuerte nos deus ſalutis noſtræ: & ſolue iram tuam aduerſum nos:noli in æternuʒ
iraſci nobis: extendens iram tuam in generationem & generationem.
4 CNonne tu reuertens uiuificabis nos? & populus tuus lætabitur in te.

COſtende nobis domine miſericordiam tuam: & ſalutare tuum da nobis.
neG CAudiã ꝗd loquatur dñs deꝰ:loquetur enĩ pacẽ ad populũ ſuũ: & ad ſactos ſuosut non cõuertan/
tur ad ſtultitiã. C Verũtamẽ ꝓpe ẽ his qui timent deu: lalutaie eiusiut ihabitet glonia in terra nra

Sſalterium.

CMiſericordia & ueritas occuͦrrerunt ſibi iuſtitia & pax deoſculatæ ſunt-

CVeritas de terra orta eſt: & iuſtitia de cælo proſpexit. C Sed & dñs dabit bonũ & terra nt̃a dabit

germen ſuum. CIuſtitia ante eum ibit: & ponet in uia greſſus ſuos.
,S COratio Dauid. CPſalmus. LXXXVI.
Nclina dñe aurem tuam: & exaudi me: quia egenus & pauper ſum ego.
CCuſtodi aiam meã qm̃ ſanctus ſum: ſalua ſeruum ruum deus me qui confidit in te.
HHK“'hvMCMiſerere mei dnñe: qm̃ ad te clamabo tota die: lætifica aĩam ſerui tui: ꝗa ad te animam
meã leuo. C Tu enĩ es dñe bonus: & ꝓpitiabilis & multus miſericordia oĩbus ꝗ ĩuocãt te.
CExaudi dñe orationẽ meã & auſculta uocẽ depᷣcationũ meaꝶ. In die tribulatiõis meæ. ĩuoca
bo te:qa exaudies me. C Nõ ẽ ſimilis tui in diis dñe: & nõ ẽ iuxta opera tua.
COmnes gentes quas feciſti uenient & adorabunt coram te dñe: & gloricabunt nomen tuum.
CQuia magnꝰes tu: & fatiẽs mirabilia:tu es deꝰſolus. Doce me dñe uiã tuã ut abulẽ in ueritate
tua:unicũ fac cor meum non timeat nomen tuum. C Cõſfitebor tibi dñe deꝰmeꝰĩ toto corde meo
& gloriſicabo nomẽ tuũ in æternũ. C Quia miſericordia tua magna ẽ ſuꝑp me: & eruiſti animam
meã de inferno extremo. C Dñs ſupbi ſurrexerũt aduerſus me: & cœtus ſupborũ quæſierũt aĩam
meã.& non ꝓpoſuerũt te ĩ cõſpectu ſuo. C Tu aũt dñe deꝰmiſericors & clemẽs:patiens:& multæ
miſericotdiæ & uerax. C Reſpice ad me & miſerere mei: da fortitudineʒ tuam ſeruo tuo & ſalua ñ

lium ancillæ tuæ. CFac mecum ſignum ĩ bonitate: & uideant qui oderunt me & confundantur:

quia tu domine auxiliatus es mihi: & conſolatus es me. 8
ſ= MWCFiliorum choræ Pſalmus. Cantici. CPſalmus. LXXXVII.
Vndamentũ eius in mõtibus ſãctuarii: diligit dñs portas ſyon ſup oĩa tabernacula. Iacob

dicetur uir: & uir natus eſt in ea: & ipſe fundauit eaʒ cxcelſus. C Domin' narrauit ſcribens populos
iſte natus eſt ibi. C Et cantatores quaſi in choris:omnes fortes mei in te.
CCanticũ carminis filiorum choræ uictori per chorum ad præcinendũ eruditionis eman ezraitæ.
CPſalmus'. LXXXVIII.
7 OQmine:deus ſalutis meæ: per diem clamaui & in nocte coram te.
CIngrediatur ante te oratio mea inclina aurem tuam ad laudationem meaam.
CQuia repleta eſt malis anima mea: & uita mea ad inſernum deſcendit.
NReputatus ſum cum deſcendentibus in lacũ: factus ſum quaſi homo inualidus: in
ter mortuos liber. C Sicut interfecti morientes in ſepulcro: quoꝶ non recordaris amplius: & qui
a manu tua abſciſi ſunt. C Poſuiſti me in lacu nouiſſimo in tænebris & in profundo.
CSuper me confirmatus eſt furor tuus & cunctis fluctibus tuis:afflixiſti me ſemper.
CLonge feciſti notos meos a me:poſuiſti me abominationem eis.
CClauſum & non prodeuntem: oculus meus infirmatus eſt: ab afflictione: te mnuocaui domine to
ta die: expandi ad te palmas meas. C Nunquid mortuis facies mirabilia ſemper: aut gigantes re-
ſurgẽt & conſitebunt᷑ tibi. C Nunquid narrabimur ĩ ſepulcro miſericordia tua & uentas tua in ꝑ
ditione? C Nunquid cognoſcentur in tænebris mirabilia tua: & iuſtitia tua ĩ terrra quæ obliuiõi
tradita eſt? C Ego autẽ ad te domine clamaui: & mane oratio mea præueniet te. C Quare domi

ne abicis animam meam: abſcondis faciem tuam a met᷑ C Panper ego & erumnoſus: ab adoleſcẽ

tia mea:portaui furorem tuum: & conturbatus ſum. C Per me tranſierunt ire tuæ: terrores tui oꝑ/
SSõ me. C Circundederunt nę quaſi aqua tota die: ualuerunt me pariter.
Longe feciſti a me amicum: & ſodalẽnotos meos abſtuliſii. =
C Eruditionis ethan ezraitẽz. CPſalmus. LXXXIX. SW
Iſericordias dñi ĩ æternũ cãtabo: gñatiõe & gñationẽ: ãnũtiabo ueritatẽ tuã ĩ ore meo,
CQim dixi ſempiterna miſericordia ædincabitur: cæ los fũdabis: & ueritasitua in eis.
C Percuſſi fœdus cũ electo meo: iuraui dauid ſeruo meo: uſq; ĩ æternũ ſtabiliã ſemẽ tuũ
☛nn & æadificabo ĩ generatiõe & generatiõe thronũ tuù ſemp. C Cõfitebũtur cæli mirabili
tua dñe: & ueritatẽ tuam ĩ eccleſia ſctõꝶ. C Quis. n. ĩ nubibꝰequabitur dño afſimilabitur dño ĩ ſi
liis dei. C Deus robuſtus ĩ archano ſctõrũ nimio: & terribilis in cũctis qui circa eum ſunt.
Domine deus exercituum qui ſimilis tui: fortiſſime domine: & ueritas tua in circuitu tuo.
Tu dominaris ſuperbiæ maris: elationes gurgitum eius tu comprimis.
ITu confregiſti quaſi uulneratum: ſuperbum & in brachio forti tuo diſperſiſti inimicos tuos.
Tui ſũt cæli & tua eſt terra:orbẽ & plenitudinem eius tu fundaſti aquilonem & dexterũ tu creaſti
CThabot & hermon nomen tuum laudabunt: tuum brachium cum fortitudine.
Roborerur manꝰ tua:& exaltetur dextera tua:iuſtitia & iuditiũ firmamẽtũ throni tui:
Miſericordia & ueritas præcedent faciem tuam: beatus populus qui nouit iubilum.
Dñe ĩ lumie uultꝰtui ãbulabũt ĩ noĩe tuo:exultabũt tota diæ & ĩ luſtitia tua exaltabuntur.
CQuia gloria fortitudinis eorum tu es: & in uolũtate tua eleuabis commu noſtru:. 4
Quia a dio

☛ CGlorioſa dicta ſüt in te ciuitas dei ſemper C Commemorabo ſuperhiæ: & babylonis
ſcientium me. C Ecce palæſtina & tyrus cum ethiopia: iſte natus eſt ibi. C Ad ſyon autẽ:

—

f
.
6
4
4
.
6
G
G
G
C

eeeeee ee eS

— ☚

1n

Juxta hebꝛaicam ueritatem.

C Quia a domino eſt protectio noſtra: & a ſancto iſrahel rege noſto. ðJð

* —

CTũc loquutꝰ es p uiſionẽ ſãctis tuis & dixiſti poſui adiutorium ſup robuſtum: & exaltaui electum
gde populo. C Inueui dauid ſeruũ meũ oleo ſancto meo unxi eũ. C Cum quo manus mea firma

erit: & brachium meũ roborabit eũ. C Nõ decipiet inimicus eũ & filius iniquitatis nõ affliget eũ.
C Sed concidam ante faciẽ eius hoſtes illius. & qui eum oderunt percutiã. C Veritas autẽ mea &
miſericordia mea erit cum eo. & in nomine meo exaltabitur cornu eius. C Et ponam in mari ma-
nuũ eꝰ.& ĩ fluminibꝰdexterã eiꝰ. C Ipſe ĩuocabit me pr̃ me?es tu. deꝰ meꝰ & fortitudo ſalutis meæ.
CEgo aũt primogenitũ ponã eũ.excelſum regibus terræ. C In æternũ cuſtodiã ei miſericordiaʒ
meã & pactũ meũᷣ ſidele erit ei ut ponã ĩ perpetuũ ſemẽ eius:& thronũ ei ſicut dies cæli.
CSi at dereliquerit filii eius legẽ meã. & ĩ iuditiis nõ äãbulauerint. ſi cæimonias meas prophana-

uerint.& præcepta mea nõ cuſtodierint. uiſitabo in uirga ſcelera eoꝶ. & in plagis iniqtates eorum

CMiſeticordiã aũt meã nõ auferã ab eo: nec mẽtiar ĩ ueritate mea. Nõ uiolabo pactum meum
egreſſum eſt de labiis meis nõ mutabo. C Semel iuraui ĩ ſãcto meo ne dauid mẽtiar ſemen erꝰ in
ſempiternũ erit. C Et thronꝰ eiꝰ ſicut ſol in cõſpectu meo.ſicut luna ſtabilietur ĩ ſempiternũ. & te-
ſtis ĩ cælo nidelis ſemper. C Tu aũt repuliſti & Leraiſticrar⸗ es aduerſus chnſtũ tuũ attenuaſti pa⸗-
