CVolens ĩpetrare qd poſtulat iã nõ pro ſeruo Philemonis: ſed ꝓ filio ſuo ſe aſſerit depræcari: & illo
filio quem genuerit in uinculis euangelii:hoc eſt quæ pro xppi euangelio ſuſtinebat: qui cum ante . rfI 1
inutilis domino ſuo tantum ſuerit: nec enim ſeruus fur atq; fugitiuus alteri nocuit: niſi domino ſuo
nunc econtrario utilitatis compenſatione: qua ipſi domino: & paulo utilis eſt cæteriſq; per pau⸗/⸗
lum plus caritatis mœretur: ꝗᷓ odii ante mœruerat. Vndeait: Qui tibi aliquando inutilis fuit: tibi
inquit ſoli non cæteris :nunc autem & mihi & tibi utilis,. Vtilis domino meo quia poſſet & paulo

6

,

. — oldt K⸗ 495 car Po/ P= AG
L.iber pꝛimus. c.i.
. 62 . *. . . 2* 2 2£
ſeruire pro domino ſuo:Paulo uero in eo utilis quia illo in carcere in uinculiſq; detento: poſſet in
DD DAa, par o g* euangelio miniſtrare: Simul aut admirandu de magnaminitate apoſtoli & in xpᷣm mente eruẽtis

Tenetaur in carcere: uinculis ſtringitur. ſqualore corporis carorum ſeparatione pœnalibus tæne-

N . nett . . 2 14 —☛. . . — ☛DG 4 1
Tns cOartatur: & non ſentit iniuria non dolore cruciatur: nihil nouit aliud niſi de xpi euângelio co

,4 or Per ⸗bas g itare: Sciebat ſeruum: ſciebat fugitiuu: ſciebat aliqũ raptorem ad xpi fidem eſſe conuerſum: Gradis
— B o,1. e. laboris eſt talem hoĩem in eo perſeuerare quod cœpit: Ildcirco filium ſuoꝶ uinculoꝶ & miniſtrum
r an Xα f. 4 2 euangelii in uinculis conſtituti inculcat ac replicat: ut Philemon ille prudenter & diſpenſatorie tan-
C tum in præfatione laudatus: non auderet negare:ne ſuis laudibus uideretur indign us. Quod autem 4
/ a SE.5 R= za- D ait. Tu autem illum ut mea uiſcera ſuſcipe:hoc eſt ꝙ paulo ante dixi: uiſcera ſignincare interduʒ cor
S dis affectum & plenain ex animo uoluntatem cum totum quicquid in nobis eſt ſuſcipitur a rogas“
to: Alias autem omnes liberi uiſcera ſunt parentuma
C¶Sine conũlio ãt tuo nihil volui facere:vt non quaſi ex neceſſitate bonũ tuũ eẽt ſed voluntariũ.
CAoc quod a pleriiq; quæritur & ſepiſſime retractaturꝰ quare deꝰ hoĩem faciens non eum bonum
rectumq; condiderit: de præſenti loco ſolui põt. Si. n. deus uolũtarie & non ex neceſſitate bonus ẽ:
1 1 debuit hominem faciens ad ſuam imaginem & ſimilitudinem facere: Hoc eſt ut ipfe moluntarie &
. e vobk e lane . non ex neceſſitate bonus eſſet. Quidam autem aſſeruit ita euʒ debuiſſe fieri: ut malum recipere non
= Piel poſſet uoluntate. Quod ſi talis fuiſſet effectus: qui bonum non uoluntate ſed neceſſitate perficeret:
(N ASA i, ers non eſſet deo milis: qui ideo bonus eſt: quia uult non quia cogitur. Ex quo manifeſtum eſt re eos
AS 1 4 inter ſe poſtulare contrariam: Nam ex eo ꝙ dicunt debuit homo deo ſimilis fieri: illud petunt ur li
(SZOer⸗ y⸗ Reo peri fieret arbitrii ſicut deus ipſe eſt: Ex eo autem quod infertur: talis debuit fieri qui malum recipere
N E-e non poſſet.dum neceſſitate ei bona importãt:illud uolunt ut homo dei ſimilis non fieret. Potuit

13

r c=A 2. 0 H itaq; & apoſtolus paulus abſq; uoluntate Philemonis: oneſimum ſibi in miniſteriim retinere. Sed
dd ele * i [ſihoc ſine uoluntate Philemonis feciſſet: bonum quidem erat ſed non uoluntarium: qd autem non
oC— eerat uoluntarium alio genere arguebatur non eſſe bonum. Nihil quippe bonum dici poteſt niſi qd
uultroneum eſt: ex quo apoſtoli conſideranda prudentia eſt: qui idcirco fugitiuum ſeruum remittit
ðOòè Per! Percnt ad dominum ut proſit domino ſuo: qui prodeſſe non poterat ſi domino teneretur abſente. Superi-
O . or ergo quæſtio ita ſoluitur:Potuit deus hominem ſine uoluntate eius facere bonum: porro ſi hoc
. feciſſet non erat bonum uoluntarium ſed neceſſitatis: quod autem neceſſitate bonum eſt: non ẽ bo
— leg hoe, S 4 num: & alio genere malum arguitur. Igitur proprio arbitrio nos relinquens magis ad ſuam ima-
.

i Pert be ginem & ſimilitudinem fecit: Similem autem deo eſſe abſolute bonum eſt.·
4 ¶SHor ſitan enim ideo diſceſit ad horã: vt in eternũ ſlũ reciperes. Jã non ſicut ſeruum ſed plus
ſeruo fratrem cariſſimuʒ: maxime mihi:quanto magis antem tibi⁊ in carne ⁊ in chriſto dño.
1 „CNon nunꝗᷓ malum occaſio fit bonorum & hominum praua conſilia deus uertit ad rectuz. Quod
z. em dico manifeſtius exemplo fiet. Ioſeph fratres ſui zcli ſtimulis incitati Iſmahelitis uendiderunt: Hoc
tee E. Ae a rh, A, initium & patri & fratribus & omni grpio bonorum omnium fuit:Deniq; ipſe poſtea ad fratres:
AE tr 105 inquit cogitaſtis de me mala: & deus cogitauit de me bona. Simile quid & in Oneſimo poſſu-
S mus intelligere: ꝙ mala principia occaſiones fuerunt rei bonæ. Si enim non fugiſſet nunꝗ ueniſſet
.„ romam ubi erat paulus uinctus in carcere. Si paulum in uinculis non uidiſſet non recepiſſet fidem
in chriftum: Si chriſti non habuiſſet fidem: nunꝗ pauli effectus filius: in opus euangelii mitteretur:
eyx quo paulatim & per gradus ſuos reciprocante ſententia ideo myniſter euangeli eſt factus One/
8 ſimus: quia fugit a dommo. Pulchre autez addens: forſitan ſententiã temperauit: Occulta ſunt quip
pe Iudicia dei: & temerarium eſt quaſi de certo pronuntiare quod dubium eſt. forſitan inquit: ideo
A ſo Fern. diſceſſit caute timide trepidanter & non toto fixo gradu: ut ſi non poſuiſſet forſitan omnibus ſer/
. is fugiendum eſſet ut apoſtolici ferent. Quod autem ad horam iunxit horam pro tempore de-
⸗ bemus accipere ad comparationem enim æternitatis omne tempus breue eſt: ut æternum illum re-
d r. ciperes: nullus æternus dominus ſerui ſui: poteſtas quippe eius & utriuſq; conditio morte finitur.
— — — = ve Oneſimus uero ex fide chriſti facais æternus eſt: æterno Philemoni quia in chriſtum & ipſe cre
digderat ſpiritu libertatis accepto iam non ſeruus ſed frater cœpit eſſe de ſeruo: & frater cariſſimus:
frater æternus ætemo & ipſi apoſtolo dominoq; ſuo. cu oneſimum ut carnis ante conditio: ita po/
ſtea ſpiritus copulabat. Et tunc quidem quando erat ei ſubiectus in carne non erat ei iunctus in do/
mino. Ex quo intelligimus ſeruum qui crediderit chriſto duplici domino ſuo lege conſtringi ut eĩ
& carnis neceſſitate iungatur ad tempus: & in æternum copuletur.
1 , Si ergo habes me ſocium ſuſcipe illum ſicut me0e. .
ohkers, ze ſer. C Philemon paulum ſocium habere cupiebat: & in chriſtum tales utiq; uoluit habere profectus: ut
rnipers, Paulo ſimilis fieret & ei cõmunicaret in uinculis: Conſideremus ergo quantum hic laudetur one-

—

„

2õäl „ PPP& 6 Ee=
553s „

imus: quantum profeciſſe dicatur: cum ita recipiendus ſit ut apoſtolus: & ſic eius dominus ut pauli

m.
Or — E debeat conſiderare conſorcium. Si me uis habere conſortem habeto & oneſimum: quem ego con-
P fſortem & ſilium meum & uiſcera mea habeo. quem ſi non ſuſceperis nec habere uolueris: & ipſe in/
— ie ligis me habere non poſſis. „.
¶ Si autẽ aliquid nocuit tibi aut debet:mihi imputa.
. TWImitator

–

In epiſtolam ad Sh

CBnitator domini ſui & chriſtum in ſe loquenitem habens ea iuxta uires ſuas debet facere quæ x5
Si. n. ille infirmitates noſtras portauit & plaga noſtra doluit: luſte apoſtolus pro oneſimo ſe oppo/x
nit: & ſpondet quæ ille debeat. Vt autem ſupra diximus totum illud eſt ꝙ ablatum futto & perl .
xuriã perdæũ non poterat abſolui: qꝗd Philemon grandi pcio penſabat: dũ pro ſeruo ſu gitiuo & be 8
cunia perdita fratrẽ cariſſimum: & fratrem reciperet æternũ: & per eũ ſibi a poſtolũ faceret debitorẽ. D
„* *

CEgo paulus ſcripſi manu mea:Ego reddam:vt non dicam tibi:qꝛ ⁊ ipſum te mihi debes.
Quod dicit tale eſt:quod oneſimus furto rapuit: ego me ſpondeo redditurũ:cuius ſonſionis epiſ .
ſtola hæc & manus teſtis eſt propria: ꝗᷓ non ſolito more dictaui: ſed mea manu ipſe conſcripſi. Cre⸗-
de igitur mihi pro oneſimo pollicenti. Hoc autem dico quaſi ad extraneum loquens: Cæteruʒ ſi ad
ius meum reddeam propter ſermonem xpi: quem tibi euangelizaui & xpᷣianuseffectus: es te ipſum
mihi debes. Qd ſi tu meus es & tua oĩa mea ſunt: Oneſimus quoq; qui tuus eſt meꝰ eſt: poteram igi
tur eo uti ut meo:ſed uoluntati tuæ relinquo ut mercedem habeas ignoſcendi.
Ita frater ego te fꝛuar in domino:reſice eiſcera mea in chꝛiſto.
CProprietatem græcam latinus ſermo non explicat. Quod enim ait quodam quaſi
aduerbium hlandientis eſt: Nos auteʒ ita interprætantes frater aquatius & dilutius neſcio quidma
gis aliud ꝗᷓ ic quod eſt ſcriptum ſonamus. Sicut enim anna illud hebraicum pro quo frequenter ſe/
ptuaginta interprætes tranſtulerunt. in lingua ſua ſignificat depræcantis affectum.
Vnde nonnunꝗᷓ ſimachus pro anna Hoc eſt obſecro tranſtulit: I ta & os eandem im
græca lingua uim patimur: ꝗ;græci ſuſtinent in hebrea: Qd autẽ ait: Ego te fruar in dno aliud mul-) Q
to intelligitur ꝗᷓ putatur: Apoſtolus non fruitur niſi qd multas in ſe hẽt continenteſq; uirtutes. Et to f=

.

tũ quod xpi dĩ pro uarietate cauſaꝶ: ſapiam uidelicet: iuſtitiam: continentia: miſuetudinẽ: tẽperan

. 2

tiam caſtitatemiis impræcatur Philemoni: ut cũ his abundauerit ipſe eo perfruens impleatur: Et ne * ⸗

putes illã fruitionem dici qua nos ſæpe uti inter nos præſentia delectamur. addidit in dnño: ut ex eo .te
ꝙ dñni nomen adiunctũ eſt intelli geretur & alia eſſe fruitio: qua quis abſq; dño perfruatur.
CReſice viſcera mea in chꝛiſto. — CSicut ipſe frui uult Philemone in do
mino: ita uiſcera ſua oneſimuz: quem & ſuperius eodem noie appellauit refici uult per Philemoné:
Et ambigue dictum utrum uiſcera pauli in chriſto oneſimus ſit: an uiſcera pauli oneſinius per Phi-
Iemonem in chriſto reficienda ſint. Si ſuperius accipere uolueris recte pauli in chriſto uiſcera dicen
tur oneſimus: quem in uinculis chriſto genuit. Si poſterius: in chriſto reficiendus eſt oneſimus a
Philemone: dum eius in chriſto ſermonibus. eruditur. =WDM
Conſidens in obedientia tua ſcripſi tibi:ſeiens quoniam frater id quod dico facies. — Rr.
Qui præſumit de eo quem rogaturus eſt: ipſa quodãmodo præſumptione præiudicat ne ei nega Pfro pir g, tec, , t
re liceat quod rogatur:Porro ſi cit ille qui poſtulat pluſꝗᷓ rogauit rogatũ eſſe factutum: ideo mino/ M
ra petit ut habeat rogatus uoluntariam ex maiorũ præſtatione mercedem: Si autem Philemon hæc
Ps. ij. ad hominis præceptum facit quanto magis faciet ob dilectionem dei. Vnde && mœrito: apoſtoli uo
Luc.ir.b. ce laudatur: mandata eius opere præueniat & poſſit dicere: uoluntaria oris mei com placeant ti
bi domine,pluſq; faciens qᷓ præceptum eſt uincat eos qui tantummodo imperata fecerunt & iuben ,„·
tur dicere. Serui inutiles ſumus:quod dehuimus facere fecimus: Virginitas quoq; propterea maiori NWeee .
præmio coronatur quia præceptum domini non habet: & ultra imperata ſe tendit. ðð roks-a
CSimul autem ⁊ pepara mihi hoſpicium.
CNon puto tam diuitem fuiſſe apoſtolum & tantis ſarcinis occupatum: ut de præparando ageret
hoſpicio: & non una contentus cellula corporis ſui ſpacio edes ampliſſimas eſtimaret. Sed ut dum
eum ſpectat Philemon ad ſe eſſe uenturũ: magis faciat qᷓ rogatus eſt. Si aut hoc non di ſpenſatoriæ ſy D 1—
- ueræ quis eſtimat imperatũ: ut ſibi hoſpicium præparet: apoſtolo magis ꝗᷓ paulo hoſpiciũ præparã Arff e g ra- *Z B
„dum eſt. VYenturus ad nouã ciuitatem: pᷣdicaturus crucifixum: & inaudita dogmata delaturus ſcie- nvn* Pr SE
WD dbat ad ſe plurimos concurſuros & neceſſe erat primũ ut domus in celebri eſſet urbis loco ad quium
A 4 Dnee acile conueniretur. Deinde ut ab omni importunitate uacua out am pla:quæ plurimos caperet au/
ſernle 9 ee ſdientium: ne proxima ſpectaculoruz locis: ne turpi uicinia deteſtabilis: poſtremo ut in plano pouꝰ*
eſſet ſita ꝗᷓ in cenaculo. Quam ob cauſam eum eſtimo etiã romæ in conducto manſiſſe biennio: nec
parua ut reor erat manſio ad quam Iudæorum turbæ quottidie defluebant.
SBSpero enim per oꝛationes veſtras donari mevobis. ““
Filium pattri deus rogatus indulget: & frater ſæpe fratris oratione ſeruatur: Apoſtolus autem
totius eccleſiæ præcibus conceditur ad eorum qui audituri ſunt utilitatem. Et hoc donum non
tam in eum dicitur eſſe qui differtur a martyrio ad martyrium præparatus: ꝗᷓ in eos ad quos apoſto
lus mittitur. Quod autem crebro paulus in carcere fuerit: & de uinculis liberatus ſit: ipſe in alio loco
dicit: In carceribus frequenter: de quibus non nunq domini auxilio crebro ipſis perſecutoribus ni-
hil dignum in eo morte inuenientibus dimittebatur. Nec dum enim ſuper nomine chriſtiano ſe-
natulconſuulta proceſſerant: nec dum chriſtianum ſanguinem Neronis gladius dedicarat. Sed pro
nouitate prædicationis: ſiue iud æis inuidentibus: ſiue ab iis qui ſua uidebant Idola deſtrui: ad
furorem populis concitatis miſſi in carcerem rurſum impœtu & furore depoſito laxabantur.

pyl — a 5

—

—
ℳ

₰

—

Mber primus. c. i.

Et hoc ita eſſe ut dicimus apoſtolorum acta teſtantur: in quibus & fœlix loquitur ad agrippam: o/
tuiſſe dimitti paulum: ſi non appellaſſet Cæſarem: Et quia nullam inuenerit cauſam præter quæ
ſtiones quaſdam de religione propria: & de quodam leſu quem Paulus uiuere prædicabat: ex quo
aladuertimus & a cæteris iudicibus ſimiliter eos potuiſſe dimitti id agente domino ut in toto orbe
noua prædicatio diſſeminaretur. . “M
BSalutat te epafras concaptiuus meus in chꝛiſto Jeſu: Marcus ariſtarchus demas Lucas
cohoperatoꝛes mei. CId quod in principio dicebamus
Quoniam a coloſenſes epiſtola eodem in tempore & per eundem ſcriptam baiulum litterarũ: qc
ad Philemonem quoq; eſt ſcriptum:ẽt eorum qui ſalutantes inducuntur noia docent. Nam && in ip
ſa ita ſcribitur: Salutæ uos ariſtarcus concaptiuus meus: & marcus conſobrinus barnabæ: & epafras
qui eſt ex uobis ſeruus chriſti: Et paulo inferius: Salutat uos lucas medicus clariſſimus: & demas: &

icite archippo uide miniſteriuʒ quod accepiſti:in domino ut ilſud impleas: & memores eſtote uin
culorum meorum; Si autem ex eo aliquis nõ putat paaiter ſcriptas ꝙp ad Coloſenſes pauca ſint no
mina: quæ hic non ferantur aſcripta:ſciant non omnes omnibus aut amicos eſſe aut notos: & aliud
eſſe priuatam ad unum hoĩem: aliud publicam ad uniuerſam eccleſiam epiſtolam fieri. Salutat te in
quit epafras concaptiuus meus in chriſto Ieſu. Quis eſt epafras concaptiuus Pauli.t dem fabulam
accepimus.Aiunt parentes apoſtoli pauli de gy ſcali regione fuiſſe: & eos cum tota prouincia roma
na uaſtareturqanu: & diſpergerenturin orbe iudæi: In tharſum urbem ciliciæ fuiſſe tranſlatos: pa-
rentum conditione adoleſcentulum paulum ſecutum. Et ſic poſſe ſtare illud quod de ſe ipſe teſta/-
tur: hebrei ſunt & ego: & rurſum alibi:hebreus ex hebreis & cætera: quæ illum iudæum magis indi-
cant qᷓ tharſenſem. Quod ſi ita eſt poſſumus & epafram illo tempore captum ſuſpicari: quo captus
eſt paulus: & cum patentibus ſuis in coloſis urbe aſiæ collocatum: chriſti poſtea regepiſſe ſermoneʒ.
Vnde ad coloſenſes ut ſupra diximus ſcribitur. Salutat uos epafras: qui eſt ex uobis & ſeruus chriſti

5 l, 4 N) .αNeper kslirſens 5pro uobis in orationibus. Hoc ſi ita habet: & ariſtarcus qui concaptiuus eius in ea-

dem epiſtola dicitur: ad eandem intelligentiam deducetur: niſi forte reconditum aliquid & ſacra⸗-
tum ut quidam putant in uerbo captiuitatis oſtendit: quod capti pariter & uincti in uallem hanc
addacti ſunt lachtymarum. Qd ſi neutrum recipitur ex eo quod hic additum eſt in chriſto leſu:

poſſumus ſuſpicari eadem euz romæ pro chriſto uincula ſuſtinuiſſe: quæ paulum & ut uinctum xpi
ita captiuũ quoq; eius potuiſſe dici. Aut certe ita ꝙ nobilis & ipſe ſit ĩ apoſtolis ut andromicus & lu
lia de quibus ad romanos ſcribitur Salutate andromicum & Iuliã cognatos & concaptiuos meos:
qui ſunt nobiles in apoſtolis: qui & ante me fuerunt in chriſto leſu:Hæc de epafra: Cæterum coope
ratores euangelii & uinculoꝶ ſuorum cum ad Philemonem epiſtolã ſcribit marcum ponit: quẽ pu
to euangelii conditorẽ: & arſtarcum cuius ſupra fecimus mentionem: & demam de quo in alio lo
co quæritur: Demas me dereliquit diligens præſens ſeculum: & abiit theſſalonicam: Et lucam me-
dicum: quieuangelium & actus apoſtolorum eccleſus derelinquẽs qũo apoſtoli de piſcatoribus pi
ſcium piſcatores hoĩum ficti ſunt. Ita de medico corporũ in medicum eſt uerſus aĩarum: de quo &
in alio loco. miſſi inquit cum illo fratreʒ: cuius laus eſt in euangelio per omnes eccleſias: cuius liber
quotienſcumq; legitur in eccleſiis: totiens eius medicina non ceſſat.
EBratia domini noſtri Jeſu chriſti cum ſpiritu veſtro.
Sicut a meliore parte hominus capite numeratur populus Iſrahel: dicente ſcriptura: ſecundum ca/
pitꝗ eorum: ita quippe in toto homine & in omni parte ſanctorum: gratia eſt domini Ieſu chriſti: 83
à maiori & meliori parte ideſt ſpiritu per ſynecdochen. de toto homine dicitur. Gratia domini no
ſtri Ieſu chriſti cum ſpiritu ueſtro. Cum autem in ſpiriuu gratia fuerit: totum facir hominem ſpiritua
lem: ut & caro ſpiritui ſeruiat: & anima non uincatur a carne: & redacta ſimul in ſubſtantiam ſpiritua
lem adhæreant domino quia qui adhæret domino unus ſpiritus eſt. Interprætatur autem ſecunduʒ

—

ludæos Paulus admirabilis. Timotheus beneficus: Philemon mire donatus: ſiue os panis ab ore:

non ab oſſe: Appia continens aut libartas. Archippus longitudo operis: Oneſimus reſpondẽs. Epa-
fras frugiſer & uidens ſiue ſuccreſcens: Marcus ſublimis mandato Ariſtarcus mons operis amplio-
ris. Demas ſilens: Lucas ipſe conſurgẽs. Quæ nomina ſi iuxra interprætationem ſuam uolueritis in
telligere. non eſt difficile admirabilem atq; beneficum præcipue ad eum ſenbere: cui uniuerſa cõceſ
ſa ſint uitia: & os eius pateat ad cæleſtem panem: Deinde ad continentem & liberam & ad longitu-
dinem operis: ꝙ nunꝗa ſancto labore deſiſtãt. Scribere autẽ pro eo qui reſpondeat teſtimonio ſuo
nec non eum cui ſpecialiter epiſtola dedicatur: ſalutari ab ubertate creſcente: Et eo qui factus ſit per
mandata ſublimior: illoq; qui per maiora opera in montem uſq; ſuccreuerit: ab eo quoq; qui poſuit
cuſtodiam ori ſuo: & oſtium munitum labiis ſuis: qui idcirco forſitan ſiluit quia ad modicum
apoſtolum dereliq rat. & ad extremũ ab eo qui per ſe ipſe cõſurgens quottidie augeatur: proceſſuſqʒ
habeat: dum eius euangelio orbis impletur: & totiens creſcit quotiens audit & lectus edificat.

C Finit expoſitio Beati Hieronymi ſuper epiſtolam
Beati Pauli ad Philemonem.

MNominum ſcripture ſacre.

CBREVIS DESCRIDPTIO QvVORVNDAM SANCTORVM
VIRORVM SCRIPTVRAE SACRAE.
VORVNDAM fandorum nobiliſſimorũq; iirorum ortus uel geſta cum genealogiis
fſfuis in hoc libello indita ſunt. Dignitas quoq; & mors eorũ atq; ſepulchra ſententiali bre
uitate notata: Quæ quãuis omnibus nota ſint qui per amplitudinem ſcrpturarum per-
curtunt: ad memoriam redeunt dum breui ſermone leguntur.

1 Adam Habel z Henoch 4 Noz * z Melchiſpdech
6 Abraham 7 Iſaac 8 Iacob „ Loth 10 Ioſeph
11 lIudas 12 Ruben 13 Symeon 14 Leui 15 2zabulon
16 Iſachaer 177 Dan 18 Gad 19 Aſſer 20 Neptalimn
21 Ephraim 22 Manaſſes 23 Iob 24 Moyſes 2V Aaron
26 Iohoſuhag, 27 Finees 28 Gedeon 29 lIepte 30 Samſon
31 Samuel 32 Dauid 33 Salomon 34 Helia: 3 V Heliſeus
36 Eſaias 37 Hieremias 38 Ezechiel 39 Daniel 40 Oſee
41 Iohel 42 Amos 43 Abdias 44 lIonas 45 NWaum
46 Aggeuns 47 zachaias 48 Mathan 49 Abdias 30 Tres pueri

51 Hezras z zorobabel 53 Eſter 54 Iudith 55 Machabei
56 Ioãnes Baptiſta 57 Maria.

—

Dam protoplaſtus & colonus paradiſi princeps humani generis & delicti: ad imagineʒ
S dei factus: uniuerſitati præ latus: qui creaturis nomina dedit atq; in eis dominandi pote
B G ſtatem accepit. Hic nãq; in delitiis florẽtis paradiſi conſtitutus: inter redolentes aroma/
/ tum ſiluas: Ac uernãtia floribus arua rudis habitator nouæ uitæ gaudia pꝑeragebat: ubi
= d tellus fœcunda uiret perpetuo uirore: ubi fons decurrens quadrifluo labitur. Sed poſtqᷓ *
ſerpentis dolo lingua pollutus fœminea per tactum ligni loci beatitudinem prophanauit: paradi-
O proiectus terram ſentibus ſqualentem operarius gemens incoluit. Ammiſſaq; ĩmortalitate ĩ pul
uerem unde carneum ſumpſerat ortum poſt curſum annorum ſeptingentorum trigita rediit huic
lam poſteritas in crimine huius parentis exũlem ſe paradiſi factã & labori mortiq; ſubactã ĩgemuit
Sepultus eſt autem in loco arbeæ qui locus ex numeris nomen ſumpfſit. Hoc eſt quatuor pro eo
tres pattiarchæ ibidem ſunt ſépulti. Et hic quartus Adam hoc eſt ebron metropolis allophilorum
in qua fertur quondam habitatio fuiſſe gigantum: ubi etiam poſtea dauid unctus eſt in regnum:eſt
autem cinitas ſortis iundæ ſacerdotibus ſeparata diſtans ad auſtralẽ plagã milibꝰduobꝰab hieruſalẽ
CHabel filius Adam & paſtor ouium in uita innocens in morte patiens poſt mortem non ſilens in
martyrio primus in obœdientia ſõmus in ſacriftiis deo placens: in meritis fratri diſplicens. Quo- „
niam Cain impius & fratricida nouus ira ſtimulãte inuidiæ inocuũ ferro nũdũ maculato ſãguĩeʒ
Proſtrauit. Quũ adhuc innocẽs ferrum cruoris humani facinus non haberet.
Enoch filius Iarith ſeptimus ab Adam placens deo malorum neſcius morts ignarus qui ſcelera
torum hominum non ferens anguſtias. a pernitioſis contractibus mundi ſubtractus mœtruit ſneũ
locum tranfferri unde fuerat protoplaſtus expulſus. Sublatus eſt anno. ccclxv. Manet autem hacte-
nus in corpore:in cõſũmatione mundi reſtituens cum Elia mortalem uitæ conditionem.
CNoꝛx fſilius lamech decimus ab Adam ſecundus reparator orbis: iuſtitiæ inſignis: longanimis in
ſpe: ſapiens in opere: iuſtus archam condidit: admonitus introjuit nec horruit turbulentos diluuii
fluctus:nec fragores uentorum uel murmura cæli expauit: geſtatur procellis nec mergitur: ſerpen-
tibus ſotiatur & beſtiis. Nec terretur: cui fere colla ſubmittũt. A lites ſamulantur. Columbam emiſit
redeuntem ſuſcepit. Sed perſida fraude corui decipitur:reditu columbæ geſtantis ore ramum paci/
ficum educitur: reſeratiſq; foribus arcæ beſtias cunctaq; animalia per ſeptem dies abire permittens.
Ip̃e poſp· modũ egreſſus cũ liberis deũ collaudat:electas uictimas imolat. Cuiꝰ archã ueteres reſediſſe
teſtãtur ĩ armenia ſup mõtes Aratach. hic nonagẽteſimo quinquageſimo anno mortuus eſti
WWelchiſedech rex Salem ſacerdos altiſſimi primus: ueriq; oblator facrifitii. Cuiꝰ'origo ſecreta: hũc
eſſe aiunt hebrei primogenitum Noæ tritauum Abrahæ. I pſe eſt pater patrum prophetarum &
apoſtolorum ongo. ipſe eſt qui paternæ pietatis benedi ſtione dominus fratris eẽ ꝓmeruit: qni uer
ſis incedens ueſtigiis patris genitalia texit. Nec denſit ebrium ut procax & reprobus filius fecit. Sed
uelauit ut uerecundus unde acciditin lege iudæorum parentes a filiis nũquã uideri nudatos. Hic
Abraham reuertentem poſt uictoriam benedixit: idem in typo ueri ſacriſitii de frugibus terræ
primus panem & uinum deo hoſtiam obtulit. Quia ſacerdotium & regnum jĩure primo gentis de-
bebatur. Antequã Aaron ſacerdotio fungeretur. Hic & primus poſt diluuium urbem Sajem condi
dit in qua & regnauit quæ poſtea iebus ſiue ſolima dicta eſt. Et nunc deriuato uocabulo hieroſoly
ma uocatur. uixit autem annis ſexcentis & perdurauit uſq; ad ſeptuageſimum annum ætatis Iſaac⸗
& mortuus eſt ſepultus in ciuitate ſua hieruſalem.

. QQA

— 5

„

Deſcriptio.

Abraam pater multitudinis gentium filius eſt Haræ de ſtirpe ſem. Natione caldæus: fide primus:
exul ſpontaneus: obœdiens in pᷣceptis:credulus in promiſſis:paup in patria:in peregrinatidne locu
plex: in præliis uictorioſus: in uictoria non auarus. Reges quatuor ſuperauit ſpoliis exuit: captiuum
patrem reduxit. Eo ſummus ut trinitatem in myſterio ueneraretur. Eo ſidelis ut promiſſo germine
contra ſpem aaturæ deo crederet: Adeo iuſtus atq; deuotus ut indulgentiam unici pignoris diui-
nitati non præponeret: Sed incunctanter præcepto parens ad immolandum filium religioſus pa-
ricida gladio dexteram armaret: Qui dum diſtrinxit ferrum unicum pignus in uictima oblaturus.
Nec natum perdidit & hoſtiam non amilſit: flium enim in ſacrificium obtulit: & arietem pro filio
immolauit:obiit. clxx. annorum. Sepultuſq; in agro effton in ſpelunca duplici in cuius interiori par
te fepultum ferunt Adam in exteriori Abraham: Diſtat auteʒ hic locus ut Ioſephus edocet ſeptimo
ab urbe Ebron ſtadio: ibiq; aſerit Abraham & filium eius monumentum habere pulcherrimum in
ſtructum marmore & opere elegantiſſimo. Ibi etiam. Therebintum magnam arborem aconſtitu-
tione mundi fuiſſe aſſeuerat. Hanc Herodotus uſq;ʒ ad conſtãtini regis imperiũ perduxaſſe ſcribit:
ipſa eſt enim quærcus Mambræ amorrei qui fuit amicus Abrahæ quæ apud gentiles in tanta extitit
ueneratione: ut eam muri ambitu circunſeptam ſolemni ſacratione colerent.
ſaac filius ABrahæ ex promiſſione in terra Chanaan genitus ſemen æternum uocatus coniuga-
lis uitæ: Caſtimonia clarus: promptus ad gratiam: ad i. gnoſcendum paratus qui excludentes nõ ar
mis: ſed patientia uicit. Qui pœnitentes cũ benignitate recepit: ꝗ per timorẽ dei eo uſq; detulit ho
norẽ parenti ut ad aram ſpõte ſacrificandus accederet atq; in figura chriſti mortem non recuſaret
obiit centum octoginta annorum ſepultuſq; eſt iuxta patrem ſuum.

W—
CIacob ſilius Iſaac natus in terra chanaan dilectus matris: ſupplaãtator fratris:humilis quoq; & ſim
plex innocenter habitans domi: qui peregre profectus qum conſontio egeret hominum: comitatũ
meruit angelorum. Hic tamen poſtꝗᷓ primogenitum benedictione priuauit: matri ob œdiuit & fra
ternæ iracũdiæ patiẽter ceſſit: patrià parẽteſq; relinquẽs exul effectus ſeruitutẽ longã ſuſtinuit labo
r ſamis & frig luſtinuit. Seruiuit ſocero ut paſtor mercenarius pauit gregẽ expectãs nõ de diuiſio
ne ſed de gregis lucro mercedem. Hic autẽ cum dño luctatus præualuit: hic facie ad faciẽ deum ui-
dit: hic famis inopia pulſus cum præclara progenie ingreſſus eſt ægyptum: emerſiſq; centum qua
draginta ſeptem annis naturæ reddidit debituz.
CLoth filius Aran conſanguineus Abrahæ pater Moub & Amon: apud Caldæos natus: homo iu-
ſtus:hoſpitalis in ſodomis: piæ caſtæq; inter nephariam gentem conuerſatus:qui propter ſolum ho
ſpitalitatis officium & ſuſceptor factus eſt angelorum. Sulphureum exitium: ac ſodomitarum eua-
ſit incendium: Manſitq; poſtea in urbe ſegor quæ eſt iuxta mare mortuum ubi balſamum gigni-
tur & copioſa poma palmarum.
Coſeph princeps ægypti filius Iacob & Rachel: ortus in terra Chanaan benedictus in primogeni-
to ab ifrahel & accipiens primatum ruben dilectus patri:& ſolus præ cæteris heres patemmæ poſſeſ/
ſionis. Hic zelo ſublatus a fratribus in lacum mittitur ob inuidiam uenditur: factus humilis uſq; ad
ſeruitutem: patiens uſq; ad carcerem: pudicus uſq; ad paſſionem fit interprætatione ſapiens in conſi
lio futuri prudens: in regno particeps: in fœcunditate ordinator prouidus in fame diſpenſator iu 4
ſtus ad reddendam pro malo bonæ retributionis gratiam promptus: dum iniuriam fratribus non
rependit: Sed fame depulſa neceſſitatis ſubſidium contulit: pricipatus eſt in ægypto annis octo/
ginta exactiſq; ætatis centum decem annis longe quietis gratia diem ultimum clauſit. Sepultuſq;
eſt in ægypto cuius oſſa tranſtulerunt filii iſrahel in ſichem ciuitatem patris ſui Iacob Quã tam la⸗
tini quam græci ſicimam uocant ipſa eſt autem quæ nunc uocatur neapolis urbs Samaritanorum
ubi & ſepuſcrum eius uſq; hodie cernitur. “
CIudas regalis ſucceſſionis inſignis ꝓroſapia cui ducatus bellorum & iſrahel regnum traditur: qui
nomen genti ex nomine ſuo dedit: præpotens ſicut leo in regni uirtute & clarus in ſplendore potẽ
tiæ cuius quidem imperii poteſtas non ceſſauit quoaduſq; chriſtus quaſi catulus leonis ex germine
eius ortus aſcenderet atq; ſpes gentium ex uirginali aluo procedens coruſcaret.
CRuben primitiuus flius iſrahel ætate fratribus maior. Sed poſteritatis numero minor paternum
thorum poſuit atq; ordinem primogenitæ dignitatis amiſit. .

2*

CSimeon princeps ſcribarum & uiolatæ pudicitiæ uindex non habens hereditatem: ſed manet in
tribu iuda particeps in poſſeſſione. Sl
TLeui ſacerdotalis auctor originis cum rribu iuda pro mixtione genens junctus. Sed iſrahel totus
diuiſus carens proprie ſortis funiculo & habitans in uniuerſis ſceptris fratrtum.
CzZabulon poſſeſſor maris magni & littorum & dominans in cunctis urbibus ſydonum.
CIſ(ſachar ſtudioſus in laborib terrã poſſidẽs galileæ de bñdictiõe ſui fructꝰ dona porrexit regibꝰ
CDan ex cuius germine ſamſon ſcepiauʒ tenuit iſrahel fortis nazareus & triumphator in hoſtibus
. gee ſerpenti Fhilicinoram Eemnſta⸗ & equitatuʒ eius ut regulus ſpiritu oris ſui de populans.
CGad in præcinctu prælii expe itus pro filiis tranſiordanem relicti noſpi i
micat & forti brachio uictor trium Ptir. èM nenns adͤuerſus hoſpites genten 41
. C4ſſer

Mominum ſcriptureſacre.

CAſſer diuitiis inſignis replens delitis principes.
CNepphalim inter fratres ortu poſterior: imperio prior: cuius natiuitatis proceſſio matri dedit oc-
cubitum ipſe lupus rapax & ſanguinarius: qui ſuper has eſt fortis ſuæ mane hoſtiæ ſanguinem effu⸗
dit & ad ueſperum eſcas principibus & ſacerdotibus diuiiit.
CEphraim ſemen Ioſeph & adoptiuus filius iſrahel in numero patriarcharum benedictionis teſta-
mẽto electus minor etatæ fratre. Sed prælatus gratia benedictionis in cunctis tribibus fortior & i
ter fratres dominator & inuictus hic patris tribum accœpit.
CNManaſſes dilatatus in milibus una cum Ioſeph patre ſuo mixtim poſſidst tribum. Hi omnes pa⸗
tres apoſtolorum & principes populi iudæorum tribus Iacob & pleclara progenies iſrahel quibus
pater moriens pro diuitiaꝶ copiis ſanctificationis gratiam dereliqt. Quiq; regnante loſeph in ægy
pto regnauerunt. ibiq etiam poſt longam uitæ quietem occubuerunt atq; ſepulti ſunt.
CIob ſilius zara de boſra rex idumæorum: quartus poſt Eſau ſucceſſor balæ filii beor homo genti-
lIis: fide ſtabilis: hoſpitalitate præcipuus in diſciplina manſuetus: in elemoſynis largus:⸗Diues in cen
ſu extem glo factus egenus. Iocuplex in liberis repente morbo tẽtationis traditus. Sed cõtra tenta/
tionem fide religionis armatus ſit glorioſus in certamine: equanimis in dolore. Damna rerum per-
tulit: pignorum funera doluit: corporiq; nulnera patienter accœpit & inter ſuppligia ſemper degm
glorificauit: male ſuadentem inſuper ſapienter ſuſtinuit coniugem: uerba amicorum ratione ſupe-
rauit pro tanta uirtute patientiæ duplici in fine remuneratione ſubleuatur. Recipiens poſt rerum ca
ſum duplicem claritatem donorum. Poſt noctem enim triſtitiæ diem genuit: poſt ſœtores ulceruzʒ
caſiam fragrantem edidit: poſt abiectionem cornu inunctionẽ regni promemit: & tibiam in accen
tu laudis aſſumit. uixit autem poſt plagam.clxx. annis: & fuerunt omne? dies uitæ eius. ccxlviii. an-
ni & mortuus eſt atq; ſepultus in regione ſua:hunc aſſerunt hebræi non fuiſſe de genere eſau.ſed de
natham fratris Abraham deſcendiſie ſtirpe: & fuiſſe eum temporibus patriarchaꝶ. Nacor. n. genuit
hus de cuiꝰ ſtirpe credit᷑ gñatꝰſecũdũ qd ĩ exordio uoluminis ſui notat᷑ uir erat ĩ terra hus noĩe Iob
CMoyſes amram ex tribu leui dux & propheta in iſrahel regis filiæ adoptiuꝰ: dei awicus: pharao-
nis dominus: in rubo flammante & non urente uocibus angelicis uocatus quem ut exemplo firma
ret deus in ſinu eius:manum iuſſit emori ac rurſum retractam in uigorem & amotos reddidit calo/
res. Cuius facies ſpe futuræ gloriæ illuminatur: humilis in recuſando miniſteria: ſubditus in ſuſci-
piendo:in conſeruando fidelis: in exequendo peruigil: in regendo populo prudens: in corrigendo
uehemens: in amando ardẽs: in ſuſtinendo patiens: qui pro ſubiectis deo ſe interpoſuit: conſulem
oppoſuit iraſcenti. Hic pro populi libertate propriam obiecit ſaiutem. Regis ſeuiſſimi non minas
non tela trepidauit: quin etiam extulit contra dracones eius uirgam. Ac per manum dei oppugna-
toris decem plagis eius imperium uerberauit. Primum in cruores uertit fontes & flumina: dehinc
ranarum multitudine urbes muſcarumq; nube aera compleuit. Mortem intulit iumentis: percuſ-
ſit ulcere homines. Vaſtauit grandine terram. Subduxi tænebris cælum: poſt hoc expoliauit ægy-
ptios. Eductoq; populo heremi pandit iter flaminæ præcedente columna. Nec mora mare traſiẽs
diuiſit refrenatiſq; hinc inde aquarum cumulis pergenti populo uiã ſicco ueſtigio præbuit. hoſtes
dehinc operuit fluctibus: atq amaras aquas per tactum ligni in ſuauitatem conuertit. Quin etiam
eſurienti iſrahel cæleſte præbuit pabulum: uolucrũq; eſcis repleuit loca caſtrorum: percuſſit inſup
petram atq; extemplo durorum ſaxorum copioſa fluenta manauerunt. Aſcenditq; in ueticẽëmò-
tis ſyna faciem dei contemplauit ibi quadraginta dierum ieiunia pertulit: deſcendens legem acce-
ptam dei populo tradidit: ritumq; religionis inſtituit: inter hæc quoq; bella geſſit. uictorus claruit:
uirgam in manu tenens hoſtes quos non contigit ſuperauit. Lætiferos morſus aſpidũ per ærei ſer-
pentis aſpectum ſanauit. Dathan & abiron terræ compagibus ruptis in profundum deiecit. Ad ex-
tremum cõſcendit in montem Nebo terramq; repromiſſiõis demõſtrate domino in monte aba-
rim ſepultuſq; eſt a domino in ualle Moab. Quæ eſt in arabig. Rexit autem populum dei in here/
mo annis quadraginta: obiitq; annorum. cxx. Quidam autem eum uiuere teſtantur pro eo ꝗd ſe-
pulchrum eius non reperiretur. Et quia apparuit ipſe & helias cum domino in monte. Mortuum
autem illum eſſe non raptum certiſſime ſacra ſcriptura teſtatur.
CAaron frater moyſi in ſignis miraculorum ſotius. atq; in lege domini primus: cuiꝰ uirga ſorte ele
