perium cum æterno patre & ſpiritu ſancto in cuncta ſæcula ſæculorum. Amen. SS
CIntellectus ethan ezraite. C), Oduageſimus octauus pſalmus in mul-
tis uocibus continetur. Habet enim uocem patris ad filium eccleſiæ: ipſiuſq; prophetæ: uel apoſto-
lorum. Ex prophetica ergo uoce ſic inchoat ad patrem. MD — — —dN
bominem peccato mortuum dignatus eſt uiſitare per filum. e V ſitove . R Roc, ,
CA generatione ⁊ generatione. QQa A uetere in nono teſtamènto. ,. tPri5

—

Annuntiabo veritatẽ tuam. Chriſtum tuum. In oꝛe meo.
CIn quo confeſſio fit ad ſalutem. CAQm dixiſti:in eternum miſericoꝛdia ediſicabitur
CSemper enim miſeratio tua ſublimatur & nunquam deſtruitnrr.
CIn celis pꝛeparabitur veritas tua. CCn Inapoſtolis prædeſtinatur. Hinc uox patris.
CBiſpoſui teſtamẽtũ electis meis. CDocctoribus eccleſiaꝑe: ut acquiſitos per gram po
pulos:uel doceant uel inſforment. C Juraui Dauid ſeruo meo. C Chrſtodäc:ger ge

Hrrre ahenna 49

Ne r .
4

7 .
ðð 2 „ * 3274 2

A. =, le, eLrezt. (T
dkH α os * C „α PLe
7*

Pin Ahen. At za. ke. ₰ liter peribitis: Exultant ergo ambo in nomĩe dñi:cum uel ille lumen mundi uenire uaticinatur : uel

Expoſitio.

nere Dauid carnẽ aſſũpſit: CAſqʒ in eternũ pᷣparabo ſemẽ tuũ. In credẽtibꝰ eccleſiæ
CEt edificabo in generatione ⁊ generationem ſedem tuam.
C Ipſam eccleſiam: in qua ceu rex ſedebis in æternum. Iterum propheta ait.
e Confitebuntur celi mirabilia tua domine:etenim veritatem tuam in eccleſia ſanctoꝛum.
CApoſtoli enim prædicabunt Ieſum xpᷣm: & quæ per eum operaris in congregatione ſanctotum.
OQm gs in nnbibꝰ equabit᷑ dño. CIn ꝓphetis utiq. CAnt qnis ſimilis erit dñno ĩ filijs dei

Multi ſunt filii dei per adoptionẽ:ſed nullus unigenito filio uero deo poteſt adſimilari.
Beus g gloꝛiſicat᷑ in conſilio ſanctoꝝ. CParaclitus. ſ.ꝗ in congregatione apoſtolica ador

nandus erat equalis eẽ patri ac ſilio pᷣdicatur. Nam & dñs Ieſus xpᷣs cum patre & ſpũ ſancto: una ſub

ſiſtit omnipotentia. CMagnus ⁊ hoꝛrendus:ſupꝑ oẽs qui in circuitu eius ſunt.
OQui ei p innocentiã uitæ appropinquare meruerüt. CBñe deus virtutũ:quis ſimilis tibi
CPotentia & uirtute. Votens es dñe:⁊ veritas tua in circuitu tuo.
CHi de quibus ipſe qui es ueritas ais. Pater uolo ut ubi ego ſum & ipſi ſint mecum:
CTu dñnaris poteſtati maris. Q CHuius ſæculi poteſtatibus. =
Cotũ aũt fluctuũ eius tu mitigas. CTẽptationes quas cõmouent ſeruis tuis.
CTu humiliaſti ſicut vnlneratũ ſuperbũ. QDiabolũ qui clauis crucis tuæ ſaciatus hu
miliatꝰ ẽ in ſpoliis. CTu in virtute bꝛachij tui diſperſiſti inimicos tuos. CSatellites eiꝰ
CTui ſunt celi ⁊ tua eſt terra. C Apoſtoli uel reliꝗ ſancti qui in terris poſiti cæleſtẽ uitã agũt
CNDꝛbẽ terraꝝ ⁊ plenitudinẽ eius tu fundaſti. CHaud dubium eſt huius
mundi plenitudinem a te procreatam. Sed & illam uiuorum terram in qua plenitudo ſanctitatis te
introducente inhabitauit: tu præparaſti electis tuis.
CAduilonẽ ⁊ mare tu creaſti. CAdquilo antichtiſtus intelligitur. De quo ait

deus ad Hieremiam. Ab aquilone pandetur malum ſuper cunctos habitatores terræ.
CThaboꝛ ⁊ hermon in noiĩe tno exultabunt tuũ bꝛachium cũ potentia.

CAHermon inquam anathema interpᷣtatur:ſicut in quadrageſimo primo expoſuimus pſalmo. Tha/

bor uero ueniens lumen uel ueniat lux. Igitur iſte ꝗ uel optatiue uel prophetice aduenire pronun⸗
tiatur lumen uetus intelligitur teſtamentũ. Ille uero qui anathema.i. perditionẽ profert: nouũ teſta
mentũ oñditur:in quo peccata anathematizari iubentur dicente dño. Niſi pniam egeritis oẽs ſimi

iſte eum in iſto mundo iam lucere ſignis uirtutibuſq; demonſtrat.
CTuum bꝛachiũ cum potentia. CFortitudo tua:cuncta q̃ uolueris efficatia p̃ualebit.
CFirmetur manus tua. Opera q̃ facis in mundo. C Et exaltetur dextera tua.
¶ Maieſtas tua:uel eccleſia in gentibus acqſitis. Nuſtitia ⁊ iudiciũ pꝛeparatio ſedis tue.
CNiſi quis prius iuſtitiam iudiciumq; fecerit:non poteſt effici ſedes tua.

¶Miſericoꝛdia ⁊ veritas pꝛecedunt faciẽ tuam. CVbi enim miſenicorcka

ac ueritas comitantur:illic & inſpectio faciei tuæ conuertitur. ðèðUMWB
CBeatus populus qui ſcit iubilationẽ. CSpiritualẽ utiq; iubilationem:per quã mun/
di neꝗtiæ collidẽtur: ſicut quõdã ad iubilationẽ Ieſu & ſacerdotũ Iericho corruĩt mũdi figurã tenẽs
Bñe in lumine vultus tui ambulabũt. CIn illuminatione utiq; ſpiritus ſancti.
CESt in noie tuo exultabunt tota die. CIn noie illo nouo quod bñdicitur in terris:i. xp̃iano.
CEt in tua iuſtitia exaltabuntur. CSequentes atq; cuſtodientes eam.
COQm gloꝛia virtutis eoꝝ tu es. CIn te enim gloriantur: & non in alio:
CEt in bene placito tuo exaltabitur coꝛnu nr̃m. CSicut enim eis beneplacita fue
runt præcepta tua: ita tibi beneplacitum eſt. ut in te exaltetur uĩrtus eorum. J
CAQuoniam domini eſt aſſumptio. Carnis utiih. CEt ſancti iſrahel regis noſtri.
Ipſius dñi noſtti lIeſu xpᷣi:qui in eccleſia regnat: Hinc iterum propheta ad patrem loquitur.

Tunc loquutus es in viſione ſanctis tuis. Qͥ᷑(OProphetis reliq ſq; electis: & dixiſti.
CPoſui adiutoꝛium. Cbopulo ſcilicet. In potentem.
CIdeſt ſuꝑ diabolũ:qui opprimeret ſuperbiã eiꝰ. CSt exaltaui electum de plebe mea⸗

CChriſtum dũm. Qui propterea electus de populo dicitur quia carnem aſſumpfſit ex homine.
Inueni Bauid ſeruum meũ. CInuenit eum:elegit utiq;: ut ex eius genere
aſfumeret carnem. Quod autem ait ſeruum apoſtolus explanat: non rapinam arbitratus eſt eſſe ſe

equalem deo: ſed formam ſerui accepit. W¶ Oleo ſancto meo vnri eum.

Non triſtem & corruptum: ſed plenum lætitia & ſanctitate.. σ Manus enim mea auxilia
bitur ei:? bꝛachium meũ cõfoꝛtabit eũ:. In aſſũpto corpe. C Mihil ꝓſiciet inimicus iĩ eo
CDiabolus. ſ. CEt filius iniquitatis non apponet nocere ei. CIudas traditor: ꝗq mœri
to filiꝰ iniqtatis:i. diaboli dr̃:qa diabolus intrauit in cor eiꝰ ut traderet xym. C Et cõcidãa fa
cie ipſius inimicos eiA· Cludæos utiq; ꝗ ſæpe a dño cõſfuſi: tanqᷓ cõciſi gladiis:diſcedebant a
cõſpectu eius. C Et odientes eũ in fugam connertãꝗ. De demoniis dicit iniqs:q corã
eo ſepius fugiebant clamantes. Quid ueniſti ante tps torquære nos? Scimus quia iu es filius dei.
. CEt veritas

— —— — — — — — ———

Se.

fhfhdl — —

f –— —

ge⸗
i⸗
niu
bre

i

Ihr⸗
nun⸗
ten
züni
Ieue

ebit.

unt

orc

N/
44
ees

ſe

ſtri

iis
jeo
eii
tn
nt⸗
coti
i⸗

Super Pſpal. lxxxviii.

CSEt veritas mea? miſericoꝛdia mea eum ipſo. ““
Veritas quia ea quæ a me audiuit loquitur. Miſericordia qua ſanat infirmos:tã mẽte quã corpore
CEt in nomine meo exaltabitur coꝛnu eius. CPonitudo eccleſiæ ſãguine ſuo redempte. 4

CEt ponam in mari manum eiuns. COſtendam opera eius mundo.
Et in fluminbus dexteram eins. Super principatus & poteſtares mundi. MD
NJoſe inuocabit me pater meus es tu:deus meus ⸗ ſuſceptoꝛ ſalutis mee. X
Sæpius eum inuocaſſe patrem deum:in euangeliis legimus: ſicut illud eſt. Pater clariſica me apud
temetipſum. & iterum. Pater in manus tuas commendo ſpiritum meum. Deum meum. Deum aũt
uocat: cum dicit. Deus deus meus ut quid me dereliquiſti?& multa alia.
Et ego pꝛimogenitum ponam illum:excelſum pꝛe regibus terre. CEſt enĩ dñs ieſus pri⸗
mogenitus ex mortuis: ſicut ait apoſtolus. Excelſus factꝰcælos aſcẽdẽs: regna mũdi cũcta ſubiiciẽs.
CIn eternum ſeruabo illi miſericordiam meam ⁊ teſtamentum meum ſidele ipſi.
CIu eceleſia quã p miſericordiã:& teſtm̃ pᷣcœptoꝶ ſuoꝶ redemit:Hæc ĩ ea perpetualiter cõſernant
CSt ponam in ſeculum ſeculi ſemen eius:⁊ thronum eius ſicut dies celi. CCõgregatio ſã
ctorũ qᷓ ĩ eccleſia ẽ ĩ q̃ deꝰ tãquã ĩ throno reſedit:ſicut ſol fulgebit in regnopatris.
Si dereliquerint filij eins legem meam:? in iuditiis meis non ambnlanerit. Si inſtitias me⸗ B A c ,- peuA
as pꝛophanauerint:æ mandata mea non cuſtodierint. Niſitabo in uirga iniquitates eoꝛum:⁊ i 1. ſee 1. 2. e
nerberibus peccata eoꝛum- Miſericoꝛdiam autem meam non diſpergam ab eo: neqʒ nocebo Tresksf.
in veritate mea. NHeqʒ ꝓphanabo teſtm̃ eiꝰ:2 que ꝓcedunt de labiis meis nõ faciã irrita. 6
Quod derelictores legis: iuditiorum oblitores: prophanatores iuſtificationum mandatorum
trãſgreſſores in uirga ideſt in diſciplina dei corripiantur: miſericordia diuina non auferatur. illud
oſtenditur: ut nullus ſine ſpe recuperationis ab eceleſia arceatur: quia ſicut ſeueritas diuina terret ar — 2
guente iuſtitia: ita pietas reparat moderante clementia. H
¶Semel iuraui in ſancto meo. ¶ In homine illo dnico. Si danid mentiar.
Nullo enim mendatio circũſcribitur deus: ſicut ante euangeliſta iota unum aut unus apexlñ præ-
teribit ex lege donec omnia fiant. ¶Semen eius in eternum manebit.
Copulus acquiſitus. CEt. thronus eius ſicut ſol in conſpectu meo.
CIpſã eceleſiã in claritate futuræ beatitudinis permanere iterũ atq; iterũ promittit.
CEt ſicut luna perfecta in eternum. .M
Tota lucida: tota pfecta:nil obſcuritatis cõtinẽs in ſe. CQEt teſtis in celo ſidelis.
CIpſe chriſtus dominus qui ſidele teſtimonium reddidit de opere patris in mundo:in cælis eſt eue
hendus. Hinc ad patrem uox apoſtolica. Tu vero repuliſti⸗ deſpexiſti.

CQuia reparamur a rege noſtro dum patitur. Biſtuliſti xpᷣm tuum.
CWTradendo eum inimicis. Euertiſti teſtamentum ſerui tui.
CPer quod promiſerat nos ſecum regnare. VProphanaſti in terra ſanctuarium eius.

CDromiſeras enim quod nõ dares ſanctũ tuũ uidere corruptionẽ: & nuc iã ſepulchro tegitur.
SMBeſtruxiſti omnes ſepes eins. C Verba legis & prophetarum: in quibus retinebatur.
CNYoſuiſti firmamentum eius in foꝛmidinem. Nos qui eũ äbiebamꝰ cũ doceret turbas.
CBiripuerunt eum omnes tranſenntes niß. CTrãſeut enĩ illiũ ꝗq dixit: ego ſũ nia & ueritas
& uita:cũ uel ueſtimẽta eiꝰ diuidũt: uel corpus clauis & mucrone cõfodiũt. Factus ẽ opprobriũ nici,. ro.. , end. .
nis ſuis: iudæis ac prĩcipibꝰſacerdotũ: qui dicebãt. Vha q deſtruebas tẽplũ dei: & poſt triduũ reædi-j aneee e
ſicas illud. Deſcẽde de cruce. Exaltaſti dexteram depꝛimentium enm.

CCum humilias eum in mortem. NLetificaſti omnes inimicos eius. F rt-
Pilatus cum gentibus & ijudæis. Auertiſti adintoꝛium gladii eius.
CCum non proficit iudæis ſermo prædicationis illius. Et non es auxiliatus ei in bello.
WIn conflictu utiq; paſſionis. TBeſtruxiſti eum ab emundatione.

CSi enim illigata fuiſſet munditia eius:non utiq; ueſtimenta eius noſtra facinora inquinaſſent: ſi-/
cut ipſe ait.Aſperſus eſt ſanguis eorum ſuper ueſtimenta mea: & omnia indumenta mea inquina-
ui. Nã & ĩter iniquos deputatꝰ: & cũ latronibꝰcruciſixus ẽ. Et ſedem einus in terra colliſiſti.
CSanctorum animas ſuper quas quieſcebat:quæ conturbabantur de obitu eius.
Minoraſti dies tẽpoꝛis eius.
MDies illiꝰ ſũt diminuti: ut uelociꝰremearet ad patrẽ. VPerfudiſti eum confuſione. , 2—ZG
CCõfuſione utiq; mortis.Hæc dicebãt apoſtoli: ignorãtes eũ a mortuis debere reſurgere. Quod ãt Ar gn eαh Xα π
hoc neſcirent euangeliſta commemorat. Nam dilecto diſcipulo ait. Non dum enim ſciebat ſcptu
ras:quia oporteret illum a mortuis reſurgere. Et petro quaſi deliramenta uiſa ſunt uerba reſurrectio
nis huius. Thomas autem ait. Niſi nidero non credam. Ideo ergo talia loquebantur apoſtoli: quaſi⸗
exprobrantes patri: quia ignorabant eum ab inferno redire. His ĩigitur ſuccedens eccleſia dicit.
CAſq;quo deus iraſceris in finez:exardeſcet ſicnt ignis ira tua. CQnuãdin iraſceris: ut eũ
a morte nõ reuoces. Memorare dñe: q̃ ſit ſubſtãtia mea. nulla mihi ẽ nĩtæ ſubſfãtia:niſi ĩ eũ quẽ pᷣſto
lor reuertide ta rtaro. CMunquid enim vane conſtituiſti omnes filios b ominum.

, ekeen c Aerzere
6

Expoſitio.

CSi enim illos non uanæ ſed ueraclter in ſpe reſurrectionis conſtituiſti: quanto magis filium
tuum debes reſuſcitare? ðDWMW
CQuis eſt homo qui uiuet ⁊ non videbit moꝛtem:? Aut quis eruet animam ſuã de manu ĩferi:
CScio qa nullꝰhõ carneꝰeuadit mortẽ.neq; aĩlam ſuã ſeruabit ab ĩferis.Sed noui ꝗa deus ſub uela⸗
mẽto carnis latebat abſconditus: quem mors & infernus non debeant retinere.
CAbi ſunt miſericoꝛdie tue antiqʒ domine:ſicut iuraſti dauid in veritate tua.
CSi hic non reſuſcitatur .
Memoꝛ eſto oppꝛobꝛii ſeruoꝛum tuoꝛuum. CQui eum expectant. 4*
CQuod continui in ſinu meo multarum gentium.
CQuos congregaui tamquam in ſinu in una domo credulitatis. M
C Quod expꝛobrauerunt inimici tui domine. CIudæi:phariſæi:ſaducæic.
WEAuod expꝛobꝛauerunt cõmutationem chꝛiſti tui.
. NE Cum ſe ab his cõmutans ad gentes diceret. Ecce relinquetur uobis domus ueſtra deſerta.
CBenedictus dominus in eternuʒ fiat fiat.
COꝛatio moyſi hominis dei. CPSALMVS. LXXXIX.
ree E&Vatuor ſunt pſalmi: qui oratione prænotantur. Sextuſdecimus: & ꝗ poſt eum ſequitur &
octuageſimus nonus: & centeſimus primus.In centeſimo primo dicitur: oratio paupe-
%¾4ris: cum anxiatus fuerit & in conſpectu dei fuderit orationem ſuam. Iſtæ oratio moyſi ho
N minis dei. Legimus canticum moyſi: qd in exodo eo tempore quando populꝰ? mare tran
ſiuit rubrum: & demerſo pharaone & omni eius exercitu: maria cecinit & moyſes. Deinde legimus
& in deuteronomio: quoniam canticum illud ſcripſerat in deuteronomio. Si igitur pſalmi iſti &
cantica iſta moyſi ſunt: quare in propriis uoluminibus non habentur- Diximus ergo quomodo cẽ
teſimus primus pſalmus inſcribitur oratio pauperis: & alius eſt qui inſcribitur de ipᷣo: & ille pauper
qui pro nobis depræcatur dominus eſt: qui cum diues eſſet pauper factus eſt propter nos: & cætera.
Sic & hic moyſes:quoniam a principio generis humani hyſtoriam ipſe ſcripſit: ipſe enĩ ſcripſit quo
modo cælum & terra facta ſint: quomodo & homo factus ſit de conditione hominis. Et iſte pſal-
mus de conditione hominis loquitur: qui ſit homo & quare natus ſit. Qui ergo in geneſi ſcripſit de
hominum conditione ipſe & nunc inducitur a ſpiritu ſancto diſputare quid ſit homo.
O mine refugium factus es nobis:in generationem ⁊ generationem:.
VWWVQui refugium quærit: aut ab æſtu nimio perit & calore: aut beſtia illum perſequitur:

*

„
4

Aaut hoſtes illum perſequuntur ut interficiant. Et nos igitur in æſtu ſumus iſtius ſæculi: &ͤ
Rmm nos beſtia perſequitur: de qua dicimus. Ne tradas beſtiis animam confitentẽ tibi. & nos
hoſtes perſequuntur: propterea ſubter alas tuas refugimus. In generationem & generationem. Et ĩ
præterito: & in præſenti & in futuro. Aliter. In generationem & generationem. Et in ueteri popu-
lo iudæorum: & in noſtro chriſtianorum.
CPꝛiuſquã montes ſierent ⁊ foꝛmaretur terra ⁊ oꝛbis. CQSubripit in hoc loco
hereſis. Si refugium factus es nobis ante quam montes fierent & formaretur orbis:ergo animæ erãt
& antequã fieret orbis. Quid enim dicit ſcriptura? Domine refugium factus es nobiĩis.in generatio

A nẽ inquit & generationem. A principio mundi: ante principium mundi. Hoc illi dicunt: & ne pu/

*. 1 4 4.

— . . 2 —
5 n ℳ £
4

tes me inquit dicere priuſquã montes fierent & formaretur terra & orbis: tu inquit factus es nobis.
Si autem refugium noſtrum fuit antequã orbis fieret: ergo ante animæ fuerunt quam mundus fie/-
ret. Male diſtinguis hereſis. Quare calũniam facis ſpiritui ſancto: Sic loquere quomodo ſpiritus ſã
ctus loquutus eſt. Sic ergo legendum efſt. Domine refugium factus es nobis: in generationem & ge
nerationem.Et hucuſq; diſtinctio. Rurſum aliud principium. Priuſquam montes fierent & forma/
tetur terra & orbis. Aveculo ⁊ uſqʒ in ſeculum tu es deas.
CTu es ſẽp:tu es æternꝰ:& dixiſti cõuertimini filii hoĩum. O dñe ut hoc audeam petere ut dicamꝰ.
Me auertas hominem in humilitatem. . dan
Tu nobis dediſti fiduciã dicens. Reuertimini ad me filii reuertẽtes: & ego ſanabo cõtritiões ur̃as
CEt dixiſti conuertimi fili hominum. ⸗
Quoniam mille anni ante oculos tuos: tãquam dies una quæ præteniit noctes.
ANe auertas hominem in humilitatem.
CEt cuſtodia in nocte. Debemus & ſecundum hyſtoriam ſcire. Nox in quatuor uigilias diuiditur.
Deniq; & in euangelium dicitur ĩ quarta autem uigilia. Vna ergo uigilia: tres horæ ſunt. Nox ergo
diuiditur in quttuor uigilias. Deniq; milites quattuor aſtationes habent. Quando uigilant &
excubant & ſeruiũt. Videte ergo quid dicat. Oĩs noſtra æternitas: Adã ille ppagatornoſter ꝗ uixit
nongentis tiiginta annis: etiam ille matuſalem qui uixit nongentis ſexaginta quinq; annis: fſac qd
uixerit ille ad comparationem æternitatis tuæ. Quod grãde fuerit breue ẽ. Quid. n. põt grãde eẽ
qd finẽ haber? Mille anni noſtri antequã offenderemꝰ: una dies apud te erat. Quid dico una dies?
Vna uigilia. Vide qd dicat. Dignat?es ꝓ nĩa ſalute deſcendere: fudiſtiꝓ nobis ſäguinem: ne patia/
ris perite nos & mori in humiiitate. Ipſe dixiſti. Cum exaltatus fuero: omnia traham ad me: Exal-
tatus es:

)

— — — — — — SS

— — — — —

— — — 22 — —

( — .ſki.1 (44 —

X.

n tcatus es: & exaltaſti nos. Noli derelinquere ùt contrahamYumt.e Lrr 1 . 6
¶ Mane ſicut herba tranſeat:mane floꝛeat ⁊ pertranſeat. ueſpere decidat iduret 2 areſfeet. Fe wr.
CO myſteria ſcripturarum. Mane ſicut herba tranſeat. Loquitur dominus noſter atq; ſaluator ĩ euã
6. gelio de ſœno quod in una die oritur & una die areſcit. QCuomodo herba quæ niret & floret mane
uigetur quaſi flos eſſe & uirens: cæterum ſol cum uenerit & texerit illud ad ueſperam quaſi demar⸗ R

ceuſcet & decidet: ſic & omnis uita noſtra quaſi flos uidetur eſſe cum uiret: & areſcit. Videte ante d ex ſloy. ye rat 4
cem annos adoleſcentulum. Nihil illo pulchrius: huc illucq; currebat. Si eum nunc aſpexenis:mide
tur in ſenectute quaſi mortuus licet uiuat. Senectute tamen adoleſcentia perit. Mane ſicut herba trã ANr ſerr Pſeet
ſeat: hoc eſt iuuentus noſtra. Ipſum eſt enim mane ſicut herba tranſeat: mane floreat & tranſeat. Flo- = e
remꝰĩ adoleſcẽtia: areſcimus in ſenectute. Veſperæ decidat induret & areſcat nmmI
CAQuia defecimus inſira tua:⁊ in furoꝛe tuo turbati ſumus.
C Nongentis triginta annis antea uiuebamus: uſq; ad mille fere ueneramus. Ecce in breuem uitaz:
uita noſtra contracta eft. . Poſuiſti iniquitates noſtras in conſpectu tuo. ⸗
CNihil te cælat:hoc ẽ pctã nr̃a:nec nox cælat:nec ĩuoluũtitænebræ. Q mnia apud te lucoeont. ef 4 — 1
CSeculum noſtrum in illuminatione vultustuu. H
CNMeliꝰhabetur in hebraico. Vita noſtra in illuminatiõe uultus tui. Quicquid agimus:quicquid in ℳ — A

P 24 r voy „

13 ſecreto nos facere putamus: patet in oculis tunus. Quoniam omnes dies noſtri defecerunt.
e⸗ CCucurriit ætas:& dum ignoramus graujter perimus. Et hoc ipſum qd loquimur de morte eſt: &
be non jĩtelligimus: Anni noſtri ſicut aranea meditabuntur. ðð
nnn Videte quid dicat. Quomodo aranea quaſi mittit fila:& huc illucq; diſcurrit & texit tota die: & la . e —
imn borquidem grandis eſt ſed effectus nullus eſt. ſic & uita hominum huc illucq; diſcurrit. Poſſefſiöee . — .„
Aèd5 quærimus: diuitias apparamus: procreamus filios: laboramus: in regna ſuſtollimur: & ommia faci- . 2 4 EA
cẽ mus. & non intelligimus quia araneæ telam texim'. ðẽ
per Bies annoꝛum noſtrorum in ipſis ſeptuaginta annis. CCVbi ſunt mille anni?
ren⸗ In ſeptuaginta annis contracti ſumus. Si autem multum octoginta. Si autem plus uixerimus: iam /ern pet
t non eſt uita ſed mors. St autem in potentatibus octoginta anii. CQuem enim
N⸗ inuenias octogenatium eẽ & ſanũ: Dicit & græca ſententia. Senectus ipſa morbus eeet. —
die⸗ CEt amplius eoꝛum laboꝛ ⁊ dollo. [ Quicquid plus fuerit:non eſt ui
ta ſed dolor. Hoc interim diximus ſecundum hyſtoriam. cæterum dicamus ſecundum anagogen.
Et omnis quidem pſalmus recipit tropologiam: & poteram nunc per ſingulos nerſiculos currere:
ninr & ſpiritualem intelligentiam in ſingulis dicere. ſed hora excludimur. Vno tamẽ uerliculo quaſi g- 9
nt ſtum uobis do ſpiritualis intelligentiæ: ut quicquid hic tacuero putetis hic dictum eſſe. Dies anno- õ
* rum noſtrorum in ipſis ſeptuaginta annis. Septuaginta anni. ſeptem decades ſunt: & octoginta an = us rn⸗
nii ni odo decades ſunt. Videte ergo quomodo ſeptimus & octauus numerus prædicatur. Et quomo .
do diximus tu refugium factus es nobis in generationem & generationem & in ueteri & in nouo
teſtamento:propterea nunc & ſeptimum & octauum numerum ponit.Hoc dicit in eccleſiaſte. Da
rho partem ſeptem: & da partem octo. Propterea & quindecim ſunt graduum palmi:hoc eſt ſeptem &
ni octo:quindecim pariter nos ducunt a regna cælorum. Deniq; poſtquam ſeptimus graduum pſal
* mus expletus eſt: quid dicitur in ſcriptura ipſius pſalmi? Pſalmus inquit ſalomonis: qui extruxerat M
ueterem domum.Et quid dicit? Niſi dominus ædificauerit domum: in uanum laborauerunt qui A☛ r e -r- oron-
E. ædificant eam. Quid ergo dicit ipſe ſalomon:qui præſcribitur in ipſo titulo? Ego ædiſicaui templũ ⸗a,
—Z ſed niſi octauus numerus ædificauerit: in uanum eſt domus ædificata. Legimus & in euangelio ſe-
uin cundum matheum. Beati pauperes: beati mites: beati eſurientes & ſitientes: & cætera: & ſũt octo bea
inſ titudines. Ergoldominus noſter octonario numero concluſit euangelium. Deniq; nuſquam inue⸗
aͤge nimus octo pariter beatitudines: niſi in euangelio. Octonario numero. hoc eſt in die reſurredionis
ma, Dies annorum noſtrorum in ipſis ſeptuaginta annis. Valtis oſtendam uobis interim qd ſeptimus
r & octauus numerus continent plurima ſacramenta? Legamus ezechiel: & in una porta dicitur. Et
n

ingrediatut inquit per portam orientis in templum quod ædificatur. In ezechiel in extrema parte.
L Et aſcendet inquit ſacerdos primũ. per ſeptem & octo gradus. Et fieri poterat: ut in ea porta & ſe-
in ptem eſſent gradus & octo. Sed uidete quid dicit. Orientalis porta unde lumen uenit: dominus no
ſter eſt atq; ſaluator. Vna quidem porta eſt: & nemo ingreditur in eam niſi ſacerdos magnus. Et
quid dicitur ibi? Porta hæc ſemper clauſa erit. Non autem aperitur niſi ſacerdori. Sic igitur &
nouum & uetus teſtamentum ſemper clauſum ſuit. Non eſt apertum niſi ſaluatori. Iſte eſt enim

iüm qui habet clauem: qui aperit & nemo claudit: qui claudit & nemo aperit. Vna ergo porta habet ſe/-
lug⸗ ptem & octo gradus. Et in ueteri quidem teſtamento ſacramenta ſunt euangelica: & in vouo
mts teſtamento ſactamenta ſunt legis. Audite maiora myſteria. Eo tempore qñ ſalomon hoc ẽ paciſc? ore r P.
it nt᷑ ꝗq dicit pacẽ meã do uobis pacẽ meã relinquo uobis. ĩpe ẽ.n.pax nr̃a:& pax q̃ exupat oẽʒ ſenſu,
g6 ſipſe ædifſicauit tẽplũ deo. Et uide ibi ſcriptura quid dicat. Et erant inquit latomorum ſeptuaginta
dee milia. & eorum qui portabant octoginta milia, Videte numerum. Latomi qui lapides cædunt
li AAui quaſi fſundamenta ædiſiciorum præparant: qui lapides ad ædiſicandum in templo dei de terra

His

NXerx- — r,

4
1

— —
Nrrc: Ler fre * —

—

■ A 4-— 7 — r..

Expoſitio.

tollunt: in ſeptimo numero ponuntur in prophetis in patriarchis. Ili enim humanum genus quaſ

de terra eicientes in templo domini præparauerunt. Iſti uero hoc eſt octoginta milia: apoſtolica pᷣ⸗
dicatio & euangelica: iſti qui cum deo ſaluatore & ipſo ſalomone grauia in gentium peccata por/
tabant. Hucuſq; utdetur finitum eſſe myſterium. Audite maiora myſteria. Et qui præerant ingt iſtis
operibus & templo:tria milia erant. Non poſſunt eſſe maiores: & qui præſunt operibus niſi illi qui
prædicant trinitatem? Dies annorum noſtrorum in ipſis ſeptuaginta annis. Multa ſunt quæ dican-
tur: ſed hora excludimrrr. YVùNMẽͤ
Berxteram tuam notam fac:⁊ compeditos coꝛde in ſapienti. In quibuſdam codicibꝰ

7

dicitur eruditos. Aliud eſt eruditus: aliud compeditus ſigniſicat. Quid ergo dicit? Dexteram tuam
notam fac. Quid tamdiu dexteram tuam contrais? Deus quare auertis manum tuam in ſinum tuũ
in alio pſalmo dicitur. Quid dicitur? Hoc eſt in egritudine poſiti ſumus: in peccatis iacemus. mitte
dexteram tuam & eleua nos. Quare tam diu dexteram tuam habes in ſinum tuum? Eructet cor tu-

um uerbum bonum: mitte dexteram tuam & libera nos. Notum nobis fac myſterium: qd abſcon /

ditum fuit a generationibus. Dexteram tuam notam fac. Quid ſubripis Arri? Non dixit dexteram
tuam notam fac. Deus enim ſine dextera ſua nunquã fuit. Sed quid dixit? Dexteram tuaʒ quæ ſem-
per fuit: & in ſinu tuo fuit:notam fac:quoniam illum permanentem in deitate ſua noſſe non poſſu
mus: aſſumat hominem: & ſic intelligamus eum. Dexteram tuam ſic notam fac: & compeditos
corde in ſapientia: & eos qui ſapientiæ habent compedes: hoc eſt qui compediti ſunt in corde p ſa-
pientiam tuam. Non uobis ſit moleſtum quia obſcurus eſt locus. Prophetæ hebebant ſapientiam:
ſed ipſa ſapientia compediebat eos: non poterant uolare ſine chriſto. Videte ergo quid dicat. Mit/
te dexteram tuam:hoc eſt filium tuum. Notum nobis illum fac: ut & prophetæ qui quaſi propheta-
uerunt umbram:incipiant dominum manifeſtius prædicdre. .
CConnertere domine vſqʒquo. CQqꝗ‚(ℳ Müultum peccanimus:auertis fa
lem tuam:non ſunt digna peccata noſtra tuis uideri oculis. Propterea depræcamur: cõuertere do
mine uſq;quo. Ecce iam tanta fluxerunt ſæcula: ſemper te prophetæ uenturum prædicauerunt gen

tibus: & adhuc non ueniſti:& dirige filios hominum. Qui praui ſumus a te dirigamur. & dinige fli .
os hominum. Propterea eos dirige quaſi filios hominum. Si enim eſſent filii tui: directi eſſent. u

enim dixiſti. Ego dixi dii eſtis & filii excelſi omnes uos aut ut homines moriemini: & quaſi ununs

de principibus cadetis & in alio loco. Nõ permanebit ſpiritus meus in hominibus iſtis: quia caro

ſunt. Quoniam homines ſunt: propterea caroſunt.Ergo quia filii hominum: & perdidimus eſſe fi
lii dei: & praui ſacti ſumus: propterea dirige nos ut rurium tui efficiamur filil.—
CEt ſit ſplendoꝛ domini dei noſtri ſuper nnoos.
Dicit & apoſtolus ad hebreos:quoniam dominus atq; ſaluator ſplẽdor ſit gloriæ patris: & ſit ſplẽ?ö
dor domini dei noſtri ſuper nos. Hoc eſt qd dicitur & in alio loco. Signatum eſt ſuper nos lumen
uultus tui domine. Signum crucis: uexillum noſtrum eſt. Hæc interĩ de pſalterio diximus: & ut æſti
mo diutius quam debueramus iĩmorati ſumus. Intelligimus nos multo plura dixiſſe quam debui-
mus dicere: ſed non poſſumus domini noſtri uerba reticere: non poſſumus inchoatum pſalmum
relinquere. Non eſt multum quicunq; prodeſt animæ: nihil ſatis eſt qd bonum eſt:ſi taamen bonuz.
Rogemus igitur dominum noſtrum ſaluatorem ut ſplendor eius luceat in cordibus noſtris: ut ei-
du omnes tænebras noſtras: cogitationes tænebroſas & omnium peccatorum propellat de cordi

bus noſtris: ut illuminet noſtras tænebras: ut fugiant tænebræ: & habitet ſplendor in cordibus no-

ſtris. Templum domini & tabernaculum & ſancta ſanctorum ſemper Iucernam habebant ardentẽ
ſemper ſuperlucebat lucerna in templo domini. Si enim extincta fuerit lucernaidominus in tæne-
bris non habitat. Dicamus igitur & nos. Lucema pedibus meis uerbum tuum domine: cui ſit glo-½
ria in ſæcula ſæculoramammnmmmmmmmm. —-
ſte pſalmus non habet titulum eo q de capite uel membnis cantatut. Caput in cælo: membra in
terra. Et proprie intelligitur de ieiunio: & illa temptatione heremi. Præuidebat propheta qd uentu
rus erat chriftus in catnezuttemptaretura diabolcg
BAi habitat in adiutoꝛio altiſſiim. C Adiutorium interpræfatur ezras.
Deniq; bohtoc: ezras propheta dicitur. Iſte eſt qui reduxit populum de captiuitate baby/
lIoniæ. & induxit in terrã repromiſſionis. Qui ergo habitat in ezras: qui habitat in leſu. in
terim ſecundum tropologiam. Qui ſibi ædificauit domum ſine manibus. iuxta apoſtolũ
illam domum quã ædificauerat dominus etiam obſtetricibus ĩ ægypto. ððsq
CAIn pꝛotectione dei celi commoꝛabitur. Dicet dño ſuſceptoꝛ meꝰ es:ꝛ refugiũ meũ deꝰ mens.
CMulti enim me pſequuntur hoſtes: propterea tu es refugium meum deus merr.
Sperabo in domino:quoniam ipſe liberabit me de laqueo nenantum.
Nò dixit ſpero: ſed ſperabo. Quãdiu enĩ peccamus:nõ ſperamꝰ. Si peccare deſietrimꝰſpamꝰ. Qm̃
ipſe liberauit me de laqᷓo uenãtin. Multi fũt uenatores ĩ iſto mundo:qui animam noſtram uenati
conantur. Deniq; & nerod ille gigas:magnus in conipectu dei nenator fuit: & eſau uenator erat
Prrrri quoniam

ſt
1e⸗
na
ſii
nor
del

ſc

di

Buper

ſpa l. ecC.

quoniam peccator erat. & poœrnitus non inuenimus in ſctipturis ſanctis ſãdũ aliquẽ nenatorẽ. Piſca ee⸗ r.
tores iuenimus ſanctos. Quoniã ipſe liberauit me de laqueo uenãtiũ. Ala noſtra ſicut paſſer erepta
i eſt de laqueo uenantium. laqueꝰcõtritus eſt & nos liberati ſumus. ꝗs eſt iſte laqueus qui contrié?
Dñs inquit cõtereat ſathanan ſub pedibꝰnoſtris uelociter. & a poſtolꝰdicit. Vt liberemini a laq ueo/
diaboli. Vides ergo quoniam iſte uenator eſt: qui animas noſtras uenari cupit ad perditionemꝰ l 4, 1
Multos hẽt diabolꝰlaqueos: & diuerſos ht laq̃os. Auaritia: ira diaboli laqueus eſt. A.- w . e 7
CEt a verbo aſperro. Quãdiu in ſctitate ſumꝰ: aĩa nr̃a tranquilla eſt. Quando ue «
. de eerneo cogitare cœperit anima noſtra turbatur: & quaſi quibuſdam fluctibus concutitur. N.= . f.
Di Cs capulis ſuis obbꝛabit tioii. Sed hæc ſecundum illud deute
in ronomii. Dominus quaſi pullos ſuos alis ſuis protegit nos: quaſi aquila. Dicit enim ibi: quaſi aqui/ *
. la protegere pullos ſuos. Licet ergo poſſimus dicere hoc quod deus quaſi pater nos protegit: & q̃ſi
8 gallina protegit pulſos ſuos ne rapiantur ab accipitre: tamen & aliud poſſumus dicere. Scapulis ſu⸗ Ie nen o-
is obumbrabit tibi. Exaltabitur i cruce:extendet manus & proteget nos. S
H⸗ C Et ſub pẽnis eius ſperabis. CAſpiciens ĩquit manꝰeiꝰ cruciſxas: & ſi te ſerpens momor-/ 1 P.
7 derit ſanaberis. Licer abules in deſerto iſti us ſæculi:ſi te percuſſerit ſcorpio:ſi regulus: ſi aſpis: ſi c-te rrper . erern ſſy 19*
. ra uenenata animalia ſecurus eſto de ſanitate. Serpens in heremo ſu ſpenſus eſt.
d CScnto circũdabit te veritas eius. CScutum noſtrum rotundum eſt
1 hoc eſt ex omni parte nos ſæpit. Non ſolum ſcutum eſt. ſed & m urus. Domine ut ſcuto bonæ vu olũ
Ni⸗ tatis tuæ coronaſti nos: Aliquid de ſcuto coronat. Videte quid dicat. Domine ut ſcuto bone uolu,⸗
tatis tuæ coronaſti nos. Quid dicis:? Protegis nos & facies uĩcere: & poſt uictoriam coronabis. Scu.
to circũdabit te ueritas eius. Quoniam dixerat a uerbo aſpero: & uerbũ aſperũ poſſumꝰ itelligere &
hereticorum & philoſophorum & iudæorum. & hoc quaſi uerbũ aſperum:nõ eſt uerũ ſed mẽdax ẽ
un Propterea enim turbidum eſt: quia mendax eſt. Propterea turbidum eſt: quia conturbat animas no
nn ſtras per mendatium ſuum. Dominus ergo qui ueritas eſt: & dicit ego ſum ueritas: ſcuto circunda-
A bit nos ueritas eius: ne ardentibus ſagittis diaboli percutiamur. Propterea xp̃s qui eſt ueriras ſuppo
ii nit ſcutum ſuum: ut ſcuto ueritatis ſuperet mendacium. Non timebis a timore nocturno. Diabolus
n enim ſemper in tænebris eſt: ut percutiat inquit in occultis innocentem. Vides ergo qd ꝗ ſimplex ẽ
m innocens eſt: & ſemper in occultis percutitur.
Non timebis a timoꝛe nocturno. Quod dicit hoc eſt. Licet in erxrore fueris quæ
i nox eſt: tamen non timebis quia habes ſcutum ueritatis. MD
A ſagitta volante in die. CSagitta uolans diaboli uidetur mihi ſermo eſſe heretico/
rum & philoſophorum. Et iſti enim lucem ſcientiæ promittunt: & dicunt ſe habere diẽ: & nõ poſ-
luh⸗ ſunt decipere niſi lucem promiſerint. Verum lIux iſta quã promittunt de ardentibus ſagittis eſt. Et
ume propterea dicitur. A ſagitta uolante in die. MA negotio perambulante in tenebꝛis.
tat CSagitta quidem uolat quaſi in die: ſed negotium eſt perambulans in tænebris. —5
den Ab incurſu ⁊ demonio meridiano. Melius eſt dicere græce ſimptoſis. Dicitur anẽ enmprſ
lor euentus: hoc eſt quando non ſperamꝰ: & aliquid noui euenenit. Aut ſimptoma dicit᷑: qñ ſimul mm
dan ti cadunt. Videte ergo quid dicat. Licet plures indocti fuerunt: tamen tu qui ſanctus es non induca
i⸗ ris. Do exemplũ: ut ſimpliciores poſſint intelligere qnod dicitur. Si fueris in ciuitate monachus ſo
elctl lus: & cœperis deambulare: & audieris clamorem in circo: & aliquis tibi dixerit ueni & expecta:cir/
ũ cus eſt: & cœperis & tu dicere non licet: non poſſum ire: ſi ille tibi oſtenderit infinita hominum mi
ee lia: & dixerit tibi ducenta hominum milia ibi ſunt: ergo illi omnes perituri ſunt: & tu ſolus ſaluus WD
me⸗ eeris: tu debes intelligere quia ſimptoma diaboli eſt: hoc eſt ſcire debes quia plures cadunt. Et demo 8
g⸗ nio meridiano. Dicunt quidem multi quia ſunt demones & meridiani: & hoc nulgo dicitur. Cæete — Ferr eh
rum ego dico ſimpliciter: quoniam demonium eo tempore poteſtatem habet in nos quando pec Z
camus. Siue mane peccauerimus demon ingreditur in nbis: ſiue ueſpere ſiue nocte: quacũq; pec/
un caue rimus hora demon ingreditur in nobis. Videtis ergo quod friuolum eſt quod uulgo diciiur.
dem Quid ergo dicit: a demonio meridiano? Quoniam abraham angelos ſuſcepit in meridie: & ioſeph
fratres ſuos ad prandium inuitauerat in meridie. Sancti enim erant & abrabam & ioſeph:& propte —„ — Nr⸗
eu rea conuiuium eorum in clara lIuce erat & ſole perfecto. Propterea paſcunt in meridie. & ego ſi pleesn . . TU
r nam habuero ſcientiam ſcripturarum. Iicet hora tertia ſit: tamen paſco uos ĩ menidie. Deniq; & ſpõ en = rc y
Gn ſa in cantico canticorum dicit. Vbi paſcis inquit:? Vbi cubas?In meridie. Videtis quoniam ſponſus
li non paſcitur Non recumbit in hora tertia: ſed in meridie. Vbi paſcis: ubi cubas: ubi te ĩuenio? Vbi
i delitiis fruens: ubi te poſſum inuenire o ſponſæ meus? Vis me inuenireyIn meridie: in ſcientia per-
fecta:in bonis operibus: in claro lumine. Quoniam ergo habemus nos meridiem Piaptere⸗ etiam
diabolus tranſfſormatur in angelum lucis: & ipſe ſimulat habere ſe lucem: habere ſe meridiẽ. Quan

