ſu põt ultra procedere:ſed hæc crux quæ apud iudæos ſcandalum eſt. & apud gentes ſtultitia nobis
qui credimus uirtus eſt & ſapientia. Xps enim dei uirtus eſt & dei ſapientia: ut propter id qd ſtultitia
ducebarur fatuum dei ſapientius fieret hominibus. & propter id quod infirmitas & ſcandalum fit
müdi: fortior fieret hominibus. Cum autem inquit crucis xp̃i ſcandalum maneat: & ego perſecutio
nem patiar. quam non paterer ſi ſcandalum non maneret. Fruſtra quidam iactitant me circunciſio-
nem prædicare. quam impugnando Tuſtineo perſecutionem. èôM
CEtinam ⁊ abſcidantur qui vos conturbant. H
CQuæritur quomodo Paulus diſcipulus eius qui ait. benedicite maledicẽtibus uos. & ipſe loquẽs
benedicite

— ,— — — —— ——☚ —

— —,.— W

— —

C-—— — G U

— — — 0 —

1

In epiſtolam ad galatas.

benedicite & nolite maledicere: & in alio loco: neq; maledici regnum dei poſſidebunt. Nũc & ma-
ni ledixerit eis qui eccleſias galatiæ conturbant: & cum optantis uoto maledixerit: utinam & abſcin-
dantur qui uos conturbant. Tam enim deteſtanda abſciſionis eſt paſſio: ut & qui inuitis eam intu-
8 lent: legibus publicis puniatur: & qui ſe ipſum caſtrauerit: infamis habeatur. Vt enim illud aiunt ue
lih rum ſit: uiuit in me chriſtus: & hoc an experimentum quæritis eius qui in me loquitur cariſtus. Cer
te maledictionis uox non poteſt eius ĩtelligi: qui dicit. Diſcite a me quia humilis ſuz & miris & mã/
ſuetus corde: & magis putatur iudaico furore: & quadam effrenata inſania ſe nn potuiſſe cohibe-
1. re: quam imitatus eſſe eum qui tamquam agnus coram tondente ſe non aperuit os ſuum: & male/
dicentibus non remaledixit. Tradidit autem ſe morti condemnatus. Ad quod qui pro paulo reſpõ

debit:hæc dicet: non tam furoris in aduerſarios: quam dilectionis in eccleſiaʒ dei uerba eſſe quæ lo-
, quutus ſit. Videbat quippe totam prouintiayquam ipſe ſuo ſanguĩe: & periculis ab idolatria ad xpi
tranſduxerat fidem ſubita perſuaſione turbatam: & dolore apoſtolico: dolore patris: ſe tenere non
poterat:muabat uocem: & quibus blanditus fuerat iraſcebatur. Vt quos nequiuerat lænitate: ſaltezʒ
obiurgatione retineret. Nec mirum eſſe ſi apoſtolus ut homo: & adhuc uaſculo clauſus infirmo ui-
denſq; aliam legem in corpore captiuantem ſe: & ducentem in lege peccati ſemel fuerit hoc loquu
tus: in quod frequenter ſanctos uiros cadere perſpicimus. Sed & illud dici poteſt: licet ſuperflu/

um quibuſdam eſſe uideatur : paulus non tam maledixerit eis quam orauerit pro illis: ut eas
eun partes corporis perderent per quas delinquære cogebantur. Et quomodo in euangelio dictum eſt
den melius eſſe aliquem ſine oculo & ſine manu: & ſine pede & qualibet alia parte membrorum intrare
e in regnum cælorum: quam totum ire in gehennam. Ita & nunc optare eos magis unam parteʒz cor
t poris perdere: quam per occaſionem integri corporis perpetuo igne damnari. Hic locus ſi quãdo
Ne⸗ ab ethnicis repræhenditur: quomodo eis reſponderi poſſit oſtendimus. Nunc a nobis contra here
u? ticos proferatur: martionem uidelicet & ualentinum: & omnes qui contra uetus latrant teſtamen/
G tum: qua ratione illi qui creatorem ſanguinarium: ſeuerum bellatorem: & tantum iudicem crimi/
n nantur.Hoc in apoſtolo dei boni ualeant excuſare. Et certe nullam puto in ueteri lege tam trucem .
tam cruentam in aliquos eſſe ſententiam. quam utinam abſcidantur qui uos conturbant. Nec poſ/
dn ſunt dicere oraſſe apoſtolum pro inimicis chriſti qui eius eccleſias conturbabant. Nec ex dilectiõe
t prolatum quod tumore & indignatione plenum:ipſo uerborum pondere demonſtratur. Quicꝗd
ul ergo illi pro apoſtolo excuſationis attulerint. Hoc nos pro lege ueteri defendemus.
CSos enʒ ĩ libertatẽ vocati eſtis fratres:tãtũ ne libertatẽ ĩ occaſionẽ carm ſubauditur detis.
CQdquia in græco non habekur: latinus poſuit interpræs. Hunc locum quia ualde obſcurus eſt.
ii De decimo ſtro matum libro tranſferri placuit ad uerbum. Non quo ſingula non poſſint ſuis locis
n & ſenſibus explanari: ſed quo ex ſuperiori negotio ſeparata: unum difficile corpus efficiant: & ſi ſic
intelligantur: ut reſonant inconſequenter & abrupte repugnare inter ſe: & ſcatere uideantur. Ori-
genis itaq; hæc uerba ſunt. Difficilis locus eſt: & ita nobis diſſerẽdus uidetur. Qui liber eſt: & altio
e⸗ r ſenſu ſpiritum & ueritatem ſequitur præcedentes: & typos contẽnit & litteram. Non idcirco de/
bet minores deſpicere: & occaſionem dare his qui non poſſunt ſentire ſublimius de ſe penitus
du. deſperandi. Licet enim infirmi ſint: & caro comparatione ſpũs appellẽtur: caro tñ xp̃i ſũt. Si enĩ ĩtel
ec⸗ ligit myſteriũ charitatis infirmioribꝰſeruientis faciat aliquid propter ĩfirmos: ne ĩ ſciẽtia ſua frater
x- pereat pro quo chriſtus eſt mortuus. Diligenter itaq; attende: an ex cõſequẽtibus ſenſus iſte taxetur
Vos inquit fratres in libertatẽ uocati eſtis: forſitan ideo quia non omnes uocationẽ capere poterät
he libertatis. Propter quod nunc auditis tantum ne libertateʒ in occaſionẽ detis carni.Per dilectionẽ
ntt enim oportet minoribus ſeruire maiores: quia ꝗ uult eẽ maior: erit oĩum ſeruus. Neq; ergo ſpirta⸗
lis laceret chriſti carnes: neqʒ occaſionem illis tribuat: ut ſe remordeant prouocantem & ſpiritu ſcri
n⸗ pturarum uerba ſectantem. non proficere deſiderium carnis eafum. Si autem hoc quod dicitur ſpi

ritu ambulate: & deſiderium carnis non perficietis. Simpliciter intelligimus ut arbitramur contra
argumentum & hypoteſin totius epiſtolæ: in hac ſubito paulus erumpit: ſtatim quippe ſequitur. Si
autem ſpiritu ducimini non eſtis ſub lege: & cum hucuſq; alia qua ex parte ſibi ſermo cohæreat: rur
ſum ſi ſimplicem intelligentiam ſubſequamur: ad inordinata repente præcepta non trãſfert: de car-
ne & ſpititu diſſerens. Ideſt manifeſta autem ſunt opera carnis illa & illa: & econtratio: fructus auteʒ
. ſpiritus eſt charitas & reliqua. Sed neq; in his conſequentiam deſperare debemus: quia opera car
nis diuinorum uoluminum hiſtoria continet: non ualde eos iuuans qui ſic eam intelligunt ut
ſcripta eſt. Quis enim non docebitur ſeruire luxuriæ: & fornicationem habere pro nihilo: cum
iudam ad meretricem legerit ingredientem: & patriarchas multas habuiſſe pariter uxores? Quo-
modo non ad idolatriam prouocabitur: qui ſanguinem thaurorum: & cæteras leuitici uictimas nõ
. pluſquam quod in littera ſonat putauerit indicare. Quod autem inimicitias in aperto poſitus ſcri/
pturæ ſermo doceat: & ex hoc loco probatur: filia babylonis miſera: beatus qui retribuet tibi retri-
butionem tuam quam retribuiſti nobis. Beatꝰꝗ tenebit: & alſidet paruulos tuos ad petrã. Et ex illo ĩ
matutino interficiebã oẽs peccatores terræ: & cætera his ſimilia: de cõtẽtiõibꝰ uidelicet: emulatiõe:
ita: ixis: diſſenſionibus. Ad quæ ſi non altius aliquid ſentiamus: prouocant nos magis hiſtoriæ exẽ

vi

6

AY.iber tertius.c.v.

pla quam prohibent. Hereſes quoq; magis de carnis ſcripturæ intelligentia quam de operæ car-
nis noſtræ: ut plurimi æſtimant ſubſtirerunt. Necnon inuidiam: ſed hæbrietates per legis litteram
diſcimus. Inebriatur noæ poſt diluuium: & patriarchæ apud fratrem ioſeph in ægypto: ſed &
commeſſationes in regnorum libro ſcriptæ ſunt: ſaltante Dauid & concrepante tympanis coram
arca teſtamenti dei. & his ſimilia. Quæritur quomodo ad ueneficia & ad maleficas artes ſimplex
ſcripturæ diuinæ ſermo qui dicitur caro eius nos prouocet: niſi ad eiuſdem ſcripturæ ſpiritum
tranicendamus. Pato hoc ſignificare decies danielem: & tres pueros magis incantatoribus: & ga
zarenis atq; chald eis ſapientiores repertos: & moyſen omni ſapientia & doctrina ægyptiorum
eruditum. Multorum ergo malorum occaſio eſt: ſi quis in ſcripturæ carne permaneat. Quæ qui
fecerint: regnum dei non conſequentur. Quamobrem ſpirituʒ ſcripturæ fructuſq; quæramus: qui
non dicuntur eſſe manifeſti: multo quippe labore aſudore & digno cultu in ſcripturis fructus
ſpiritus inuenitur. Vnde arbitror Paulum diligenter & caute de ſcripturæ ſenſibus dixiſſe car-
nalibus: manifeſta autem ſunt opera carnis. De ſpiritalibus uero ut non ibi poſuiſſe manifeſtus ẽ
fructus ſpiritus: ſed ita fructus autem ſpiritus eſt: charitas: gaudium: pax & reliqua: quod ſi relictis ty

pis ad ueritatem ſcripturæ tranſeamus: & ſpiritum: ſtatim nobis prima charitas panditur: & ad gau

dium inde gradientes peruenimus ad pacem per quam conſequimur patientiam. Quis autem
non admirationem & bonitatem erudiatur. Cum etiam ea quæ quibuſdam triſtitiæ putantur in ſe
ſupplicia dico & prælia: & euerſiones gentium: & comminationes ad populos per prophetas: ma-
gis temedia intellexerit eſſe quam pœnas. Non enim in æternum iraſcetur dominus. Cum hæc er-
go nobis aperta fuerint: rationabiliorem habebimus fidem: & correctos mores temperantia comi-/
tabitur: quam continentia ſequitur & caſtitas: & poſt hæc omnia icipiet eſſe lex pro nobis: hucuſq;
origenis: quibus nos poſſumus addere: ut dicamus de ſeruitute legali ad euangelii libertatem uo-
catos: quibus ſuperius dicitur: ſtate & nolite rurſum iugo ſeruitutis hærere: etiam nunc moneri: ut le
ue chriſti iugum: & delectabilia euangelii præceptaſectantes: nequaquam putent ſibi licere: ut hac
ipſa lihertate uiuendi in occaſione carnis utantur. Scilicet ut iuxta carnem uiuant: iuxta camem cir-/
cuncidantur. Sed ſpiritu magis ſtent: ſpiritu præputium carnis abſcidant: & ad ſpiritus altiora ten-
dentes humilitatem litteræ derelinquant. Poteſt autem & aliter intelligi. Dicat quiſpiam: ſi ceſſaui

o paule eſſe ſub lege: de ſeruitute in libertate uocatus ſum. Ergo debeo ita uiuere ut conuenit li-

bertati? Nec aliquibus præceptis teneri: ſed quodcumq; placuerit & uoluntas ſuggeſſerit: hoc face-
re implere ſectari. Ad quod reſpondit apoſtolus. Vocatos quidem non eſſe in ſpiritus libertatem:
ſed ita ut libertas ipſa carni non ſeruiat. Ne putemus quia nobis omnia licẽt: omnia expedire: quin

potius quia ſerui legis eſſe ceſſauimus: facti lberi magis per charitatem nobis inuicem ſeruiamus:

ut lacinioſæ legis præcepta: uno dilectionis capitulo concludantur:
CSed per charitatem ſeruite inuicem:omnis enim lex in vno ſermone impletur. Diliges pꝛo⸗/
ximum tuum ſicut teipſum.
CQui cum eſſet liber ex omnibus: omnibus ſe propter charitatem ſeruum fecit ut plures lucriface-
ret recte hortatur & cæteros: ut percharitatem ſibi ſeruiant: quæ non quærit quod ſuuz eſt: ſed quod
proximi: qui enim uult fieri primus: erit omnium ſeruus. Vt quomodo ſaluator in formam dei con
ſtitutus non rapinam arbitratus eſt eſſe ſe equalem deo:ſed ſeipſum exinaniuit formam ſerui acci-
piens: & habitu inuentus ut homo: humiliauit ſemetipſum factus obœdiens uſq; ad mortem: mor
tem autem crucis. Ita & nos quæcumq; ante ſub legis neceſſitate facere uidebamur: nunc ſciamꝰno
bis liberis magis per charitatem eſſe facienda: tantum autem bonum eſt charitas: ut omnis lex ĩ illa
recapituletur. Enumerat & in alio loco apoſtolus charitatis bona dicens: non zelatur: non agit per

peram. Multis ꝗᷓ in medio replicatis. In fine concludit omnia ſperat: omnia ſuſtinet: charitas nũquã

excidit. Et ſaluator in euãgelio:hoignum ſui ait eſſe diſcipuli: ſi diligat proximum. Quod ꝗqdem
puto:non ſolum hominibus: ſed etiam angelis conuenire: aliis uerbis ab ipſo dicitur: quæ uobis fie
ri non uultis: alii ne feceritis: & quæ uultis ut uobis faciant homines: hæc eadem & uos eis facite ſi-
militer. Nolo adulterari uxorem meam: nolo ſubſtantiam diripi: nolo me falſo opprimi teſtimo/
nio: & ut cuncta breui ſermone compræhendam:indigne fero aliquid mihi fieri quod iniuſtum ẽ:

hæc eadem ſi per charitatem in me operantem uel fecero alteri uel uoluero: lex omnis impleta eſt.

Nec difficlie eſt docere quomodo uniuerſa præcepta: non occides: non adulterabis: non furaberis
non falſum teſtimonium dices: & cætera his ſimilia: una charitatis obſeruatione teneatur. Hoc oſtẽ

dere arduum eſt: quomodo hoſtiæ quoq; quæ in leuitico ſunt præceptæ: & ciborum uel abſtinen-

tia uel permiſſio: cum alia munda:alia dicantur immunda:ſollẽnitatũ quoq; iugis per annos recur
ſus: in uno charitatis præcepto recapitulentur: niſi forte quis illo ſe tranferat: ut affirmet legem ſpiri
tualem eſſe: & imaginibus & exemplari nos cæleſtium deſeruiſſe: antequam uerus pontifex adueni
ret: qui poſtquam ſemel ſeipſum offerens uictimam: ſuo ſanguine nos redemit: omnis illa priſcæ
legis uarietas & difficultas in ipſius ſuper hominem dilectione completa eſt. In tantum quippe pa
ter amauit mundum: ut filium ſuum cariſſimum & unigenitum daret pro nobis. Ei aũt ꝗ ſemel ſpũ
uiuens: opera carnis mortificauit: & a ſaluatore dilectus: nequaquam ſeruus ſed amicus uocatur:
non eſt

In epiſtolam ad galatas.

non eſt ultra lex poſita quæ impiis & peccatoribꝰ: & non ſubiectis & nephariis cõſtituta ẽ. At nunc

cum omnia quæ difficiliora ſunt uel modica ex parte faciamus. Hoc ſolum non facimus: quod &
ſactu facilius eſt: & abſq; quo caſſa ſunt uniuerſa quæ facimus. Ieiunium corporis ſentit iniuria uigi

liæ carnem macerant:elemoſynæ laboræ quæruntur: ſanguis ĩ martyrio (quamuis ardeat fides.) ta
men ſine dolore & timore non funditur. Hæc omnia ſunt qui faciant: ſola charitas ſine labore ẽ: &

quia ſola cor mundum efficit: a diabolo expugnatur in nobis: ne deum pura mente uedeamus.

Quando enim ſedens loquor contra fratrem meum:& contra filium matris meæ pono ſcandaluz:
quando aliena torquæor fœlicitate & alterius bonum meum malum facio. Nonne hoc quod ſeꝗ/
tur in me expletur:ſi inuicem mordetis & comedetis: uidete ne ab inuicem conſumamini. Charita
tis rara poſſeſſio eſt: quis uult ipſe anathema eſſe a chriſto pro fratribus ſuis? apoſtolum ſequens: ꝗs
cum lugentibus lugens: cum gaudentibus gaudens: alieno uulneræ uulneratur? Quis fratris mor
te perimitur? Omnes magis amatores noſtrequam amatores dei ſumus. Vide quantum bonum ſit
charitatis: ſi ita martyrium fecerimus: ut noſtras uelimus ab hominibꝰ reliquias honorari ſi opinio
nem uulgi ſectantes intrepidi ſanguinem fuderimus: & ſubſtantiam noſtram uſq; ad mendicita/
tem propriam dederimus: huic operi nõ tam præmium quam pœna debetur: & perfidæ magis tor
menta ſunt: quam corona uictorie. H
CAuod ſi inuicem moꝛdetis ⁊ comeditis:videte ne ab inuicem conſumamini.
CPoteſt hoc & ſimpliciter accipi:ne detrahamus inuicem:ne maledicto nos putemus ulciſci:ne cõ
triſtati contriſtare cupiamus: & ſimiles beſtiarum mordere pariter & remorderi: ut poſt morſus ſe
quatur interitus atq; conſumptio. Melius autem eſt ne contra rationem & totius epiſtolæ conſe-
quentiam: ſubito in extraordinaria præcepta paulus erumpat: hoc ita intelligere: ut ad circunciſio/-
nem obſeruationemq; legis cuncta referamus. Si uos inquit conturbant alii: uos autem conturba-
mini. Si totam ſcripturam ueterem legentes ſic intelligitis: ut ſcripta eſt: oculum pro oculo: denteʒ
pro dente:& ira deſiderat ultionem: ultio uero imponit dolorem: quod lex non ſolum prohibet.
uerum etiam præcepit iuſtitiam in tali honore inſtituens ſequitur: ut & nudatus nudet: & uulnera-
tus reuulneret: & comeſus remordeat: & quæ uidetur iuſtitia eſſe conſumptio ſit:non unum uindi/
cans: ſed utrumq; conſumens. SS
Bico autem. Spũ ambulate:⁊ deſideria carnis non perſicietis.
CEt hoc ſecundum ſuperiora dupliciter accipiendum: ut dicam eos qui ſpiritu opera carnis mor/
tiſicauerint: & ſeminauerint in ſpiritu: ut de ſpiritu metant uitam æternam: quotienſcumq; uolun/
tatem carnis ſenſerint titillare: non perſicere deſiderium eius. Quod quidem ſi expletum fuerit: bla
diri uidetur ad tempus: ſed ſpirſtu refrenare: & ſecundum ſententiam hiſtorici: animi imperio: cor-
oris ſeruitio magis uiuere. Necnon & illud quia lex ſpiritalis eſt: & non qui in maniſeſto iudæus
ed qui in occulto: & circunciſio cordis in ſpiritu non littera. Eos ambulare ſpiritu: & carnis deſi-
derium non perfſicere dicemus: qui ſpiritaliter egrediuntur ægyptum: & ſpiritalem eſcam potumq;
de ſpiritali hauriunt petra: qui non iudicantur in cibo aut in potu: aut in parte diei feſti: aut neome/
niæ & ſabbati: ſed ambulant in omnibus ſpiritaliter: non perſicientes carneæ legis: litteræae deſide
rium: ſed fructus mentis intelligentiæ ſpiritalis. Tertia quoq; interprætatio a quibuſdam in hoc lo-
co dicta eſt. Sed quæ non multum diſcrepet a ſecunda: ut deſiderium carnis in his aſſerant eſſe qui
paruuli in chriſto ſunt. Iter aurxem ſpiritus in perfectis uiris: & eſſe ſenſum in grauitate ſpiritus: ideſt
in itinere uiri ambulate perfecti: & non facientes deſideria paruulorum. l
CCaro aũt cõcupiſcit aduerſus ſpiritum:ſpũs autem aduerſus carnem. Bec enim ſibi inuiceʒ
aduerſantur:ut non quecumqʒ vultis illa facdiais.ee
CCaro præſentibus delectatur & breuibus: ſpiritus perpetuis & futuris. Inter hoc iurgium media
anima conſiſtit: habens quidem in ſua poteſtate bonum & m um uelſe uel nolle. Sed non habẽs
hoc ipſum uelle ac nolle perpetuum: quia fieri poteſt ut cum carni conſenſerit & opera eius fecerit.
Rurſum per pœnitentiam ſe remordens: ſpiritui copuletur: & opera eius efficiat. Hoc eſt ergo qck
ait. Hæc enim ſibi inuicem aduerſantur: ideſt caro & ſpiritus: ut nõ quæcũq; uultis illa faciatis. N 3
quo proprium nobis tulerit arbitrium: quo uel carni uel ſpiritui aſſentiamur: ſed quia quod facim
non eſt noſtrum proprie ſed opus ipſum uel cami uel ſpiritui deputatur. Grandis laboris & diſputa
tionis eſt nimiæ: oſtenſis carnis operibus & ſpiritus media aliqua reperire: quæ nec ad carnez uideã
tur pertinere: nec ad ſpiritum. Catnales dicimur quando totos nos uoluptatibus damus: ſpiritales:
qñ ſpiritum ſanctum præuium ſequimur: ideſt cum ipſo ſapimus inſtruente ipſo docemur auctore.
Animales reor eſſe philoſophos: qui proprios cogitatus putant eſſe ſapientiam. De quibus recte
dicitur. Animalis autem homo non recepit ea quæ ſunt ſpiritus. Stultitia quippe eſt ei. Quod ut

manifeſtius fiat: aliquod ſumamus exẽplũ: caro: terra: aĩa: aurũ: ſpũs:ignis uocetur: quãdiu aurũ fue-

rit ĩ terra perdit uocabulũ ſuum. & a terra cui cõmixtum eſt appellatur. Cũ uero ſeparatů ab humo

auri & ſpeciem & nomen acceperit: aurũ quidẽ dicitur. Sed necdũ probatũ. Si. aüt per igne excoctũ
fuerit & purgatum:tunc auri ſplẽdorẽ & ornatus ſui accipit lignitatem. Ita & anima inter humum
& ignem: hoc eſt inter carnem ſpiritumq; conſiſtens: quando ſe tradidetit carni caro dicitur: quan-

*

¶iber tertius.c.v.

do ſpiritui: ſpiritus appellatur. Quod ſi proprio crediderit cogitatui: & abſq; gratia ſpiritus ſancti
inuenire ſe æſtimauerit ueritatem: quaſi aurum ſordidum animalis hominis appellatione ſignatur.
Poteſt locus iſte ſic melius explanari: & quaſi una ſeries corpus quæ fieri ſe inuicem nectẽs ſibiq;
non diſcrepans. Fratres de ſeruitute legis uocati eſtis:in euangelii libertatem. Verum obſecro
uos ne libertate pro licentia abutamini: & putetis uobis cuncta expedire quæ licent: detiſq; occa/-
ſionem cami atq; luxuriæ. Quin potius: diſcite quod libertas hæc maior ſit ſeruitus. Vt quod ante
lex ab inuitis extorquæbat obſequium. Nunc per charitatem uobis inuicem ſeruiatis. Si quidem
omne illud legis onus: & multiplicia præcepta: non tam excluſa ſunt per euangelii gratiam: quam
uno charitatis ſernĩone breuiata: ut diligamus proximum ſicut nos metipſos. Qui enim diligit pro
ximum: totam legem implet: bona ei tibuens: mala non inferens. Quod ſi ceſſet dilectio: & non
ſit charitas per quam lex uniuerſa completur. Publicum quoddam inter homines latrocinium erit
ut contra ſe inuicem furentes ſeq; mordentes conſumnntur ab inuicem. Vos autem fratres propte/
rea ſecundum ſpiritualem legem debetis uiuere: ne deſideria quæ carnis ſunt perſiciatis. Caro enim
frigus timet:aſpernatur famem: attenuatur uigiliis: libidimibus exardeſcit: mollia quææꝙ & iocun-
da deſiderat. Econtra ſpiritus: ea quæ carni contraria ſunt. & quæ illam debilitare quæant expetit et
ita fit. Vt non ideo quia ſub ſeruitute legis eſſe ceſſaſtis: putetis eſſe uos liberos: ſed ſciatis magis na/
turæ uos lege retineri: quia non ſtatim ſi lex non imperat: & natura ceſſauit: ne uoluntatem ſcilicet
ueſtram opera ſubſequantur: ſed frequenter ea facere compellamini repugnante carne aduerſum
ſpiritum: quæ facere non uultis. Ex quo fratres obſecro: ut non detis libertatem ueſtram in occaſio/
nem carnis: ſed magis ſpiritu ſeruiatis ut incipiatis ea facere quæ uultis: & nihil debere legi: ideſt nõ
eſſe ſub carne. Quia libertatem legis abolitæ tunc uere in euangelio habere poteritis: cum uos ne-
quaquam cato compulerit facere quæ non uultis: ſed ſpiritui ſeruientes: docueritis uos non eẽ ſub
lege: & quia ſupra ſecundum duplicem intelligentiam hunc locum cœperamus exponere redden
da ſunt quæ omiſſimus. Caro concupiſcit aduerſus ſpiritum: ideſt hiſtoria: & ſcripturæ carmeus in
tellectus: contra allegoriam & ſpiritualem doctrinam repugnat. Spiritus autem aduerſus carnem:
ideſt ſublimiora deiectis: æterna breuibus: umbræ ueritas refragatur: & carneus ſcripturæ ſenſus: qa
impleri non poteſt. Nec enim ualemus omnia quæ ſcripta ſunt facere: oſtẽdit nos non in nia poſi/
tos poteſtate legis explẽdæ. Cũ etiã ſi uelimus litteram ſequi. Impoſſibilitas nõ admittat.
CAuogd ſi ſpiritu ducimini:non eſtis ſub lege. S

Spiritum non eum de quo apoſtolus in alio loco loquitur. Ipſe ſpiritus teſtimonium perhibet

ſpiritui noſtro ꝙ ſumus filii dei: ideſt non ſpiritum hominis qui in ipſo eſt ſed ſpiritum ſanctum ſi-
Fuſlcatquem equentes efficimur ſpiritales: & ſub lege eſſe deſiſtirus. Notandum ergo quod hic
piritus non cum artro & cum additamento ſicut in cæteris legimus ſpiritum manſuetudinis: & ſpi
ritu fidei. Sed ſimpliciter ſpiritus appellatur: quæ quidem minutiæ magis in græco quam in noſtra
lingua obſeruatæ: qui artra pœnitus non habemus: uidentur aliquid habere momenti. Quæritur
in hoc loco ſi quicumq;ʒ ſpinitu ducit᷑ non eſt ſub lege:utruʒ moyſes & prophetæ uel ſpiritu acti ſint
& ſub lege uixerint: quod apoſtolus negat: aut habentes ſpiritum ſub lege non fuerint quod apo/
ſtolus hic affirmat: aut quod eſt tertium: ſub lege uiuentes ſpiritum non habuerint. Quod de tantis
uiris nephas eſt credere. Ad quod nos breuiter reſpondebimus. Non idem eſſe: ſub lege eſſe: & eſſe
quaſi ſub lege. Quomodo non idipſum eſt in ſimilitudine carnis peccati:& in carne eſſe peccati:nec
idem ſonat uerus ſerpens: & ærei ſimilitudo ſerpentis: quem moyſes in heremo ſuſpendit. Sic igi-

tur & ſanctos prophetas: & moyſen ambulantes ſpiritu: & ſpiritu uiuentes: non ſub lege ſed quaſi

ſub lege uixiſſe: ut ipſi uiderentur quidem eſſe ſub lege:ſed eos qui ſub lege erant lucrifacerent: & ab

humilitate litteræ: ad altitudinem ſpiritus prouocarent. Nam & paulus qui iudæus iudæis factus é.
& omnibus omnia: ut omnes lucrifaceret. Non dixit factus ſub lege: ſed factus quaſi ſub lege: ut

oſtenderet ſe non ueritatem legis: ſ ſimilitudinem cuſtodiſſe. Videmur nobis ſoluiſſe propoſitaʒ
quæſtionem: ſed quid faciemus de illo pauli capitulo dicentis. Cum autem uenit plenitudo tem/
poris:miſit deus filium ſuum factum ex muliere factum ſub lege:ut eos qui ſub lege erant redime/
ret? Si enim chriſtus ſub lege fuit & non quaſi ſub lege: tota illa ſuperior diſputatio uacua fiet. Veꝶ
& hæc oppoſitio de ſuo ſoluetur loco. Qui enim propterea factus ſub lege eſt: ut eos qui erant ſub
lege redimeret. Vtiq; cum eſſet liber a lege: legi ſe ſubdidit uoluntate. Et multo erat paulo liberior
qui non ſub lege ſed quaſi ſub lege fuiſſe teſtatus eſt. Et quomodo in cænum & baratrum mortis
propter nos deſcendit: qui orabamus dicentes: quis me liberabit de corpore mortis huius? Ita & ex
muliere naſci uoluit: & eſſe ſub lege: ut eos qui nati erant de muliere & ſub lege ſaluaret.Et certe nõ
eſt natus de muliere: ideſt de nupta ſed uirgine. Verũ abuſiue uirgo mulier appellata ẽ: propter eos

qui illam fuiſſe uirginem neſciebant. Vt itaq; propter illos qui ſanctam mariam arbitrabãtur ma

ritum habere: mulier pro uirgine poſita ẽ: ſic propter eos qui æſtimabant chriſtuũ eẽ ſub lege neſciẽ
tes. qa factus eẽt his qui erant ſub lege qua ſub lege dicitur: & ipſe factus eſſe ſub leee.
Manifeſta autem ſunt opera carms:que ſunt:foꝛnicatio:immunditia:impudicitia: idoloꝛum
ſernuns: vene ſiciatinimicitlexontentionescmnlanonee: reripe: diſenſnes hereſes inuidie:
ebrietates:

—— ,⸗ — — — △D — — — —

— — — — —.— . — — — ———ðK

——— m. — — —

2 —e —– — ——

— — — —

—

In Epiſtolam ad galatas.
ebꝛietates: commeſſationes:⁊ his ſimilia que pꝛedico vobis ſicut pꝛedixi:quoniam qui hec
agunt:regnum dei non poſſidebunt.
Superius cum exponeremus de carne & ſpiritu: tuplicem intelligentiam dixeramus: uel eos
eſſe carneos qui paruuli & corporei in chriſto ſolidum cibum: & perfectæ ætatis alimenta cape
re non poſſent: uel carnem legis eos eſſe qui more iudaico hiſtoriam tantum ſequærentur & litte
ram:aut certe iuxta ſimplicem ſenſum in hominis fictione carnem ſpiritumq; ſubſiſtere: & iuxta di⸗

uerſitatem ſubſtantiæ uel opera carnis eſſe uel ſpiritus. Nunc ergo quæ hic carnis opera nominan/

tur. Fornicatio uidelicet: immunditia: luxuria: & cætera quæ ſequuntur: magis mihi uidentur ad
ſimplicem carnis: & ſpiritus intelligentiam: quam ad carnem legis: & paruulos in chriſto refer-
ri: licet in eo loco ubi ſupra decimo ſtromate uerba tranſtulimus: quid etiam de his ſentiri poſſit ex
præſſum ſit. Quod autem ait manifeſta autem ſunt opera carnis: uel omnibus ea nota eſſe demon
ſtrat: quia per ſe pateant mala eſſe & fugienda. In tantum ut etiam hi qui ea fatiunt: cupiant occul
tare quod faciunt. Vel certe his tantum matufeſta: qui in chriſto crediderint. Plurimi quippe gẽ
tilium in ſuis ignominiis gloriantur: & putant ſi expleuerint uoluntatem: quandam ſe turpitudi-
num uictorfam conſequutos. Sed & illud eleganter: quod in carne opera poſuit: fructus in ſpiri-

tu:quia uitia in ſemetipſa finiuntur & pereunt: uirtutes frugibus pululant & redundant. Nec pute-

mus animæ nullum eſſe opus ſi uitia carni: uirtutes ſpiritui deputentur. Quia anima ut ſupra dixi/-
mus in quodam mœditulio poſita: uel carni iungitur: & dicitur de ea:non permanebit ſpiritꝰmeꝰ
in hominibus iſtis: quia carnes ſunt: uel ſpiritui copuletur: & in ſpiritus uocabulum tranſit. Qui
enim adhæret domino unus ſpiritus eſt. Primum itaq; carnis opus: eſt fornicatio. Manifeſta in exor
dio poſuit: ne de medliis ambigamus. Omne enim quodcumq; fecerit homo: extra corpus eſt. qui
autem fornicatur in corpus ſuum peccat. Et non ſumus noſtri: empti enim ſumus prætio glorifi-
cemus & portemus deum in corpore noſtro. In eo fornicator maioris eſt criminis: quia tollit mẽ
bra chriſti:& facit ea. membra meretricis. Erunt quippe duo in carne una:qui non eſt fidelis nec cre
dit ĩ chriſto:ſua membra facit membra meretricis: qui credit & fornicatur chriſti membra facit mẽ/
bra meretricis. Econtrario infidelis in fornicatione ſua utrum uiolet: an ædiſicet templum idoli ne
ſcio. Per uitia quippe uel maxime demones coluntur.Hoc unum ſcio quod qui poſt fidem chriſti
fornicatur: uiolat templum dei.Secundum opus carnis ĩmunditia nuncupatur: & eam comes luxu
ria ſequitur. Quomodo enim in ueteri lege de nephandis criminibus quæ in occulto fiunt & ea
nominare turpiſſimum eſt: ne & dicentis ora & aures audientium polluerentur: generaliter ſcrip/-
tura complexa eſt dicens. Verecundos uel reuerentes facite filios iſrahel ab omni imunditia: ſic in
hoc loco cæteras extraordinarias uoluptates: ipſarum quoq; opera nuptiarum ſi non uerecundæ &
cum honeſtate quaſi ſub oculis dei fiant ut tantum libens ſeruiatur? immunditiam & luxuriam no
minauit. Quartum in cathalogo operum camis idolatria locum tenet: qui enim ſemel ſe luxuriæ
uoluptatiq; permiſerit: non reſpicit creatorem. Alias autem omnis idolatria feſtiuitate: gula: uen-
tre: & his quæ infra uentrem ſunt delectatur. Et ne fſorſitan ueneficia: & maleficæ artes non uideren-/
tur in nouo prohibitæ teſtamento. Ipſæ quoq; inter carnis opera nominãtur. Quia ſepe magicis ar
tibus: & amare miſeris euenit & amari. Inimicitia quoq; quæ poſt ueneficia ponitur: quem habeat
reatum: manifeſto crimini ſubiecta declarat. Quantum enim in nobis eſt. Nullius eſſe debemini/-
mici:ſed cum omnibus habere pacem. Quod ſi loquentes ueritatem: aliquos mœremur inimicos:
Non tam inimici eorum ſumus:quam illi inimici ſint ueritatis. Nam quod && in geneſi dicitur ad
abraham inimicus ero inimicis tuis: & aduerſabor aduerſantibus tibi ſicut ſupra intelligendum: nõ
tam abraham illis inimicum fuiſſe. quam illos abrahæ uirtutibus & religioni: per quaʒ calcatis ido

lis cognitum uenerabatur deum. Illud quoq; quod populo præcipitur iſrahel: ut odio ſempiterno

& in poſteros tranſmiſſa diſcordia inimici ſunt madianeis. Quaſi his dicitur qui ſub pedagogo
erant: & in alio loco mœrebantur audire: odio habebis inimiqm tuum. Aut certe non tam perſo-
narum quam morum eſt facta diſſenſio: ut quomodo deus utiliter inter ſerpentem & mulierem ini
micitias poſuit. Ne amicitiæ eorum inutiles eſſent homini: per quas proiectus eſt de paradiſo-
Ita & in iſfrahelitis: & madianeis uita magis diſſimilis: quam gens una damnata eſt. Septimum
locum inter carnis opera contentio poſſidet quodam quaſi ſacrato & eminenti inter uitia nume/
meto collocata. Seruum autem domini non oportet rixari: ſed eſſe manſuetum ad omnes. Do/
ctorem longanimum cum manſuetudine: erudientem etiam eos qui & econtra diſputant. Poſt
contentionem: octaua ſuccedit emulatio: quæ græco ſermone zelus ſignificantius & notius ap-
pellatur. Quo quidem malo neſcio quis noſtrum careat: zelati ſunt enim & patriarchæ ioſeph
fratrem ſuum: & maria & aaron prophetes dei & ſacerdos contra moyſen tali paſſiõe decœpti ſũt.
In tantum ut illa de qua ſcriptura narrauerat dicens. Tollens autem maria prophetes tympanum:
& cætera. Poſtea extra caſtra proiecta: Lepræ nitio ſordidata ſit: & pœnitentiam longiorem ſe-
ptem dierum ſeparatione ſignauerit. Ira deinde ſuccedit: quæ iuſtitiam dei non operatur: & ſpecies
eſt furoris. Inter iracundiam autem & iram. Hoc intereſt. Quod iracundus ſemper iraſcitur: iratus
pro tempore concitatur: & neſcio quis poſſit regnum dei poſſidere: cum his qui iraſcitur ſepara-

tur a regno. Rixæ quoq; quas aliud græci ſigniſicantes. uocant. Si quidem rixa
dicitur a regno dei: Prohibentes autem. cum quis ſemper ad contradicen
dum paratus: ſtomacho delectatur alieno: & muliebri iurgio conten dit: & prouocat contendenteʒ
Hæc alio nomine apud græcos appellatur. Necnon & diſſenſiones opera carnis ſũt:
cum quis nequaquam perfectus: eodem ſenſu & eadem ſcientia dicit. Ego ſum pauli: & ego apol-
lo:& ego cœphæ: & ego chriſti: ſed & domorum inter ſe hæc eadem diſſenſio reperitur: mariti uide
licet ad uxòrem: patris ad filium:fratris ad fratrem: conſerui ad conſeruum: militis ad contubernalẽ.
artificis ad eiuſdem operis artiſfcem. Nonnunquam euenit ut et in expoſitionibus ſcripturarum
oriatur diſſenſio: equibus hereſes quoq; quæ nunc in carnis opere ponuntur: rebulliunt. Si enim
ſapientia carnis inimica eſt deo. Inimica autem ſunt omnia dogmata falſitatis deo repugnantia:
conſequenter & hereſes inimicæ deo: ad carnis opera referuntur. Hereſis autem græce ab electio
ne dicitur quod ſcilicet eam ſibi unuſquiſq; eligat diſciplinam: quam putat eſſe meliorem. Qui
cumq; igitur aliter ſcripturam intelligit quam ſenſus ſpiritus ſancti flagitat quo conKripte eſt:
licet de eccleſia non receſſerit: tamen hereticus appellari poteſt: & de carnis operibus eſt eligẽs
quæ peiora ſunt:hereſis ſequitur inuidiam: quam non putemus eandem eſſe quam zelm. Quia ze
Ius & in bonam partem accipi poteſt: cum quis nititur ea quæ meliora ſunt emulari. Inuidia
uero aliena fœlicitate torquætur. & in duplicem ſcinditur paſſionem: cum aut ipſe eſt aliquis in eo
quo alium eſſe non uult:aut alium eſſe uidens meliorem: dolet ſe ei non eſſe conſimilem. Pulchre
quidaʒ de neotericis: græcum uerſum tranſferens: elegiaco metro de inuidia luſit dicens. Iuſtius in
uidia nihil eſt: quæ protinus ipſum auctorem rodit: excruciat quæ animum. Scripſit & beatus Cy⸗-
prianus librum de zelo & liuore ualde optimum: quem qui legerit: non dubitabit annumerare
operibus carnis inuidiam. Inter inuidum autem & inuidioſum hoc intereſt: quod inuidus fœlicio
ri inuidet.Inuidioſus autem is eſt qui ab alio patitur inuidiam. Quartumdecimum locum inter car
nis opera: ebrietas tenet. Ebrioſi quippe regnum dei non poſſidebunt: & dominus ad diſcipulos ca
uete ait:ne grauentur corda ueſtra in uino & crapula. Vino hominis ſenſus euertitur: pedes corruũt
mens uacillat:libido ſuccenditur. Vnde apoſtolus clamitat: & uinum in quo eſt luxuria:habet unuſ
uiſq; ſuæ ſententiæ poteſtatem: ego apoſtolum ſequor. In uino eſſe luxuriam: in uino ebrietatem.
Ariztatem autem & luxuriam: in carnis opera numerari. Nec ille poteſt negare qui eiſdem paſſio/
nibus uincitur: & licet me quidam in eo libro quem de ſeruanda uirginitate ſcripſi repræhenden-
dum putent: quod dixerim adoleſcentulas ita uinum debere fugere ut uenenuz: non me ſententiæ
pœnitebit: opus quippe ibi magis uini quam dei a nobis creatura damnata eſt: & licentiam tuli-
mus uirgini proprio ætatis calore feruenti: ne ſub occaſione parum accipiendi: plus biberet & peri-
