Oce mea ad dum clamabo noce mea ad dñm depræcatꝰ ſum. C Effundã in cõſpectu eiꝰ
WAeloquiũ men: & tribulationẽ corã illo annunciabo. Dum anxius in me fuerit ſpiritme
E us:tu enim noſti ſemitã meã. C In nia hac qua ambulo: abſconderunt laquæum mihi reſ
picio ad dexterã & uideo: ꝗa nõ ſit ꝗ cognoſcat me. C Periitfuga a me: & nõ ẽ ꝗqreꝗrat aiam meaʒ.
TClamaui ad te dñe:dixi tu es ſpes mea: ps mea in terra uiuẽtin. C Auſculta depcatõem meã:qm̃
infirmat?ſum nimis. CLibera me a pſecuionibꝰ meis: qm cõſonuti ſũt ſup me. C Educ de carcere
alam meã: ut cõſiteatur nomini tuo. C In me coronabuntur inſti cũ retribueris mihi.
— CPſalmus daunui. CXLII..
Omine exaudi orationem meam: auſculta depræcationẽ meã: in ueritate tua exaudi mes

NWAſin inſtitia tua: & non uenias in iudiciũ cũ ſeruo tuo: quia nõ iuſtincabitur in cõſpectu tuo

. ℳ 2 ⸗ „ . „ . . — 2 * . 2 2
omnis uiuẽs. C Perſecutus ẽ inimicus aĩam meã: còfregit in terra uitam meam:
C Poſuitme in tænebris ſicut mortuos antiquos: & anxiauit in me ſpiritus meus: in medio mei ſol⸗
licitũ fuit cor meũ. C Recotdabor dierum antiquorũ:mæditabat omnia opera tua: ſacta manuum
tuarum

tio mea: ſicut incenſum in cõſpectu tuo. C Eleuatio palmarum mearum: ſacrificiũ ueſper

CNon declines cor meum:in uerbum malũ: uoluere cogitationes impias. C Cum uinis operanti-

.
.

ſon
Oe
G

ona/
her

nut⸗
Ane
blei
in
hen
end

ine⸗
re
tinl
2
gĩ
cele

Juxta hebꝛaicam ueritatem.

tuatum loqnæbit. & Expandi manus meas ad teianima mea quaſi terta fitlens ad te-.

CCito exaudi me domine: defecit ſpititus meus ne abſcondas faciem tuam a me: & cõparabor de-

ſcendentibus in lacum. C Fac me audire mane miſericordiam tuam: quoniam in te confido.
Notã fac mihi uiam in quam ambulo:quoniã ad te leuaui animam maeam.

CLibera me de inimicis meis dñe: a te protectus ſum: doce me: ut faciam uoluntatẽ tuam: quia tu

deus meus. C Spiritus tuus bonus deducet me in uiam tectam propter nomen tuum dnñe uiuiſica
bis me in tua iuſtitia. C Deduces de anguſtia animam meam: & in miſeticordia tua diſſipabis ini-
micos meos. C Et perdes oẽs ligantes animam meam: ego enim ſum ſeruus tuus. M
;= CPſalmus. Dauid. .R C&œ&QxXLIIII.

NMiſericordia mea & fortitudo mea: auxiliator meus: & ſaluator meus.
Scutum meum & in ipſo ſperaui: qui ſubiecit populos mihi. MMM
Domine quid eſt homo quia agnoſcis eum: aut filius hoĩs quia computas eum.
CHomo uanitati aſſimilatus eſt: dies eius qnaſi umbra pertranſiens.
CDomine inclina cælos tuos & deſcende: tange montes & fumigabunt.

CMica fulmine & diſſipa eos: mitte ſagittam tuam: & interſice illos.

CExtende manum tuam de excelſo: libera me: & erue me de aquis multis: de mãu filiorũ alienox.

CQuorum os locutum eſt uanitatem & dextera eorũ dextera mendacii.
CDeus canticum nouum cantabo tibi:in pſalterio decacordo pſallam tibi.
CQui das ſalutem regibus: qui eruis dauid ſeruum tuuz de gladio peſſimo:libera me
manu filiorum alienorum. Quorum os locutum eſt uanitatem: & dextera eorum dextera mẽ-
dacii. Vt ſint filii noſtri quaſi plantatio creſcens in adoleſcentia ſua. C Filiæ noſtræ quaſi angu-

li ornati: ad ſimilitudinem templi. C Promptuaria noſtra plena: & ſuper fundentia ex hoe in illud.

CPecora noſtta in milibus: ᷓ innumerabilia ĩ compitis noſttis thauri noſtri pingues.
CNon eſt interruptio & non eſt egræſſus: & non eſt ululatus in plateis noſtris. B
Beatus populus: cuius talia ſunt:beatus populus cu'dominus deus ſuus.
— CHymnus dauid. QCPſalmus . CXxLVY.
Kaltabo te deus meus rex: & benedicam nomini tuo in æternum & ultta. M
CCIn omni die benedicam tibi: & laudabo nomen tuum in ſempitermnum & iugiter.
CMagnus dominus & laudabilis nimis: & magnifſicentiæ eius non eſt inuentio.

CQGeneratio ad generationem: laudabit opera tua: & fortitudines tuas annuntiabut.

CDecorem gloriæ magnitudinis tuæ: & uerba mirabilium tuorum loquar.
CEt fontitudinem horribilium tuorum dicent: & magnitudines tuas narrabunt.

Memoriam multæ bonitatis tuæ loquæntur: & iuſtitias tuas laudabũt. C Clemẽs & miſericors

dñs:patiens & multæ miſerationis. C Bonus dominus in omnibus: & miſericordiæ eius ſunt uni-
uerſa opera eius. C Confiteantur tibi dñe oĩa opa tua: & miſericordes tui benedicant titbii.
CQGloriã regni tui dicent: & fortitudines tuas loquæntur. J J
CEt oſtendant ſiliis adam: fortitudines eius: & gloriam decoris regni eius.
CRegnum tuum regnũ oĩum ſeculorũ: & poteſtas tua in omni generatione: & generationem.
CSuſtentat dominus omnes corruentes: & erigit oẽs iacentes. MMẽÿ
COculi oĩum ad te ſperant: & tu das eis eſcas ſuas in tempore ſuo. C Apis manus tuas: & imples
omne animal refectione. CIuſtus domius in oĩbus niis ſuis: & miſericors in ommibus opib ſuis.
Cluxta eſt dominus oĩbus qui inuocant illum: inuocantibus ſe in ueritate.
CPlacitum timentium ſe faciet:& clamorem eorum exaudit᷑l: & ſaluabit eos.
CQCuſtodit dominus omnes diligentes ſe: & uniuerſos impios conteret. ”MB
CLaudationẽ dñi loquætur os meũ: & bñdicet omms caro nomini ſancto eiꝰ in æternũ & iugiter.
Q¶ ‚Allelui. CPſfſalmgs. CxXLvVII= r
Auda anima mea dñm: laudabo dominum in uita mea: cantabo deo meo qᷓ diu ſum.

7

CNolite cõſidere in principibꝰ: in filio hoĩs cui nõ eſt ſalus. C Egredietur ſpiritus eiꝰ &

reuertetur in humũ ſuã:in die illa pibũt oẽs cogitationes eius: CBeatus cuius deꝰ iacob

auxiliator eius: ſpes eius in dño deo ſuo: Qui fecit cælos & terrã: mare & omnia quæ in eis ſunt.

Qui cuſtodit ueritatem in ſempiternũ facit iudiciũ calũniã ſuſtinẽtibꝰ:& dat panẽ eſurientibus.
CDñs ſoluit uinctos. dñt illuminat cecos:dñs erigit aliſos: dñs diligii iuſtos. C Dñ̃s cuſtodit adue

nas: pupillũ & uiduã eriget: & uiã impioge cõteret. C Regnabit dns in æternũ: deus tu“ wonin ge

ne & generationẽ. CAlleluua., C bPfſalmus. CxXLVII.
Audate dominum: qm̃ bonum eſt canticum dei noſtri. qm̃ decoꝶ eſt: pulera laudatio-.
CEdiſicabit hieruſalem dñs: eiectos iſrael congregabit.
CQui ſanat contritos corde: & alligat plagas eorum.

CQui numerat multitudinẽ ſtellarum: & omnes nomine ſuo uocat.

CMagnus dñs deus noſter: & multus fortitudine: & prudentiæ eius non eſt numerus.

netatio

&Enedictus dns: fortis nimis: qui docet manus meas ad prælium: digitos meos ad bellum.

S
.

& erue me de

Sſalterium.

CSuſcipiens manſuetos dominus:humilians ĩmpios uſq; ad terram.
CCntate domino in confeſſione: canitæ deo noſtro in cithara.
CQui operit cælos nubibus: & præbet terræ pluuiiaam.
CEt oriri facit in montibus germen: & hærbam ſeruitutihominum.
OQ ui dat iumentis panem ſuum. filiis corui clamantibus.
¶ Non eſt in fortitudine æqui uoluntas eius: neq; in tibiis uiri placetur.
CPlacetur domino in his qui timent eum & expectant miſericordiam eius.
Q¶ ¶ Alleluia. CPialmus alius ſecundum latinos.
Auda hieruſalem dominum: lauda deum tuum ſion. D
CQuoniam confortauit uectes portarum tuarum benedixit filiis tuis in medio tui:
G CQui poſuit terminum tuum pacem: adipe frumenti ſaturauit te.
CQui emittit eloquium ſuum tertæ: uelociter currit uerbum eius.
CQui dat niuem quaſi lanam: pruinas quaſi cinerem ſpargit. .
Proiecit glaciem ſuam quaſi bucællas:ante faciem frigoris eius quis. ſtabit.
¶Mittet uerbum ſuum: & ſoluet illa:ſpirabit ſpiritu ſuo & fluent aquæ.
¶Qui annuntiat uerbum ſuum iacob: præcepta ſua & iudicia ſua iſtael.
CNon fecit ſimiliter omni genti:& iudicia non cognoſcent. S
CAlleluia. CPſalmus. CxXLVIII.
EEAudate dominum de cælis: laudate eum in excælſis.
KCLaudate eum omnes angeli eius: laudate eum omnes exercitus eius.
CLaudate eum fol & luna: laudate eum omnes ſtellæ luminis:
CLaudate eum cæli cælorum: & aquæ quæ ſuper cælos ſunt laudent nomen domini-
CQuoniam ipſe mandauit & creata ſunt.·
Statuit ea in ſeculum & in ſeculum:præceptum dedit & non præteribit.
CLaudate dominum de terra dracones & omnes abyſſi.
Cgnis & grando nix & glacies: uentus turbo quæ facitis ſermonem eius-
CNMontes & omnes colles:lignum fructiferum: & uniuerſæ cæditi.
CBeſtiæ & omnia iumenta: reptilia: & aues uolantes.
CReges tertæ & omnes populi:principes uniuerſi & iudices terra.
Cluuenes & uirgines: ſenes cum pueris laudẽt nomẽ domini.
CQuoniam ſublime nomen eius ſolius: gloria eius in cælo: in tera.
CExaltauit cornu poꝑuli ſui:laus omnibus ſanctis eius: filiis iſrael populo appropinquanti ſibi.
FEE CAlleluia. Cbſalmus. CxXxLIX.
7. R Antate domino canticum nouum:laus eius in congrægatione ſanctorum.
Lætetur iſtael in factore ſuo:ñilii ſyon exultent in rege ſuo.
CCLaudent nomen eius in choro: iu typano & cithara cantent eei.
Quia complacet ſibi dominus in populo ſuo: & exaltabit manſuetos in ſalutem.
CExultabunt ſancti in gloria: laudabũt in cubilibus ſuis.
CExultationes dei in gutturæ eorum: & gladii ancipites in manibus eorum.
CAd faciendam uindictam in gentibus: increpationes in populis.
CVt alligent reges eorum catenis: & inclytos eorum compedibus ferreis.
¶ WVt faciant in eis iudicium ſcriptum: decorem omnium ſanctorum eius.
CQ Alleluuas. CPiäalmus lIMI.—
Audate dominum in ſancNario eius: laudate eum in fortitudine potentiæ elus.
ECLaudate eum in fortitudinibus eius: laudate eum iuxta multitudinẽ magniſicẽtiæ ſuæ:

(Laudate eum in clangore bucinæ: laudate eum in pſalterio & cithara.
CLaudate eum in tympano & choro:laudate eum in chordis & organo.
Caudate euʒ in cymbalis ſonãtibus:laudate eũ in cymbalis tinniẽtibus:O qd ſpiratlaudet dũm.
☛ Dauid extra numerum cum pugnauit cum goliath
Vüillus eram inter fratres meos: & adoleſcentior in domo patris mei. .
CPaſcebam oues patris mei:manus meæ fecerunt organũ: & digiti mei aptauerunt pſal
Rterium: & quis annuntiabit dio meo: ipſe dñs: ipſe omnium exauditor.
lpſe miſit angelum ſuum & tulit me de ouibus patris mei:& unxit me miſericorꝛdia unctiõis ſuæ.
EFratres mei boni & magni: & non fuit beneplacitum in eis domino.
Exiui obuiaʒ alienigenæ: & maledixit mihi in ſimulacris ſuus. .
CEgo autem euaginato ab eo ipſius gladio amputaui caput eius: & abſtuli opprobriũ a filiis iſrael.

CSEt conuerſi ſunt & tentauerunt deum: & ſemen iſtael concitauerunt.

CNon ſunt recordati manus eius:die qua redemit eos a tribulante:
V 77 .

. Pmnis

M

C BERNARDINVS GADOLVS: BRIXIANVS: MONACHVS
CAMALDVLENSIS: PO LECTORI.S.

NVENIMVS optime lector hos tres libros ſuper Salomonis prouerbia Hierony-
MWMNKe mititulo prænotatos. Titulo tamen non uſq;quaqʒ confidentes: eos perlegimus di/
enter: ſingula examuſim penſiculantes. Nõnulla fateor inſunt quæ cogebant nos

AIi
8 0 „ 3 . . . „* . .
SEA uetcri ne non eſſent Hieronymi: ſed alterius: & maxime Bedæ. Hæc tamẽ ut Hie-

ronymo adiudicari debeant: clare uidentur efficere. Nam in decretalium libro: capi
tulum Ne innitaris prudentiæ tuæ: de conſtitutionibus: & cap. Nam & ego:De uer/

—

borum ſignificatione: ſunt excerpta ex his libris. Nam ea de uerbo ad uerbum hoc legũtur ĩ libro.
Primum quidem tertio cap. Secundũ in principio quarti. Capitulum quoq;. Ex ſtudiis ſuis intelli-
gitur puer:De præſumptiõibus: habetur hic.xx.cap. Et in decretalibus manu ſcriptis atribuitur Hie/
ronymo:qᷓuis in impræſſis mendoſe adſcriptum ſit: Salomon in parabolis: pro Hieronymus ſuper
arabolis: Hæc inꝗᷓ uidentur exſufflare omnem dubietatis nebulam. His igitur argumentis uiſum
eſt mihi poſſe librum imprimi ſub nomine Hieronymi: Quod ſi eſt Bedæ uel alterius totum tamẽ
Hieronymi opus clare hic ĩſertum affirmari poſſe uidetur: Si tamen quiſquã diligentior inuenerit
aliud eius opus copioſius uel emendatius: non dabit(ut puto)nobis uitio:ſi & dictis argumentis: &
duobus antiquis codicibus ſidem adhibentes hanc pro Hieronymo piam protulimus ſententiam:

Vale:& faue.

—– D

per parabo lis S mis.

CINCIPIT EXPOSITIO BEATI HIERONYMI PRAESBYTERIIN LIBROJ
PARABOLARVM SALOMONIS.
᷑ Arrabole Salomonis filij dauid regis iſrabel. Rr
”” ODW CParabola autem græce: latine dicutur ſimilitudines. Quod huicc h
libro uocabulum ſalomon ob id impoſuit: ut ſciremus altius: & non
/ iuxta litteram tantum nos intelligere debere quæ dicit. In quo duz
=ſigmiſicat per parabolas turbis fuiſſe loquuturum Salomon auteem
nomine proprio: & pacifico regni ſui ſtatu regnum chriſti: & eccle-
ſiæ perenne denuntiat. De quo ſcriptum eſt: multiplicabitur eius im
perium & pacis non erit finis: ſuper ſolium dauid ſedebit & ſuper re
gnum eius. Sicut & templi conſtructione ac dedicatione: ædiſicatio
Inẽ ſanctæ eccleſiæ: quæ tempore reſurrectionis in æternum dedica-
bitur inſinuat. Nam & ipſe ialuator ſilius eſſe dauid: & rex ſpiritualis
iſrahel:etiam turbarum teſtimonio quæ ciuitatem hieroſolymã ue/
rrTrrNNYE NIYTNNAA Hienti: cum palmarum ramis & laudibus occurrere declaratur. Noę
= tandum autem quod in uulgata editionep parabolis quæ hebraicde 4
maſloth uocantur: parhoemiæ: ideſt prouerbia dicuntur. Sed nec ipſum nomen abhorret a uero.
Quæ enim parabolæ recte nuncupantur: quia occulta ſunt: poſſunt non incongrue etiam prouer-
bia uocari:quia talia ſunt quæ merito ſæpiſſime ore conloquentium uerſari ac memoria debeant
retineri. Nam & prouerbia pletumq; tam obſcure dicuntur: ut merito eadem poſſint etiam parabo
larum nomine notari. Domino adteſtante qui ait. Hæc in prouerbiis loquutus ſuz uobis: uenit ho
ra cum iam non in prouerbiis loquar uobis: ſed palam de patre annuntiabo uobis. Quid autem uti
litatis parabolæ ſalomonis conferant ſacramento tituli monſtratur & ſubditur.
CAd ſciẽdam ſapientiam:⁊ diſciplinam. ⸗
CSapientiam autem: & diſciplinam ſcire eſt quomodo recte credere qualiter ſecundum id uiuere
oportet quemq; quod ueraciter conſtat didiciſſe: quo intentionem cordis dirigere: quod operãdo
cernere conueniat noſſe. Quod autem adiungit.
CAdg intelligenda verba prudentie ⁊ ſuſcipiendam eruditionem doctrine.· .
CMonet eos quos imbuit: ut non ſolum ſapientiam quam ſemel ipſi percœperint amplecti: & di-
ſciplinæ uirtutum: quam cognouerint ſciant inſeruire: ſed etiam uerbis prudentiæ quibus ad perfe
ctiora proſiciant:libenter auſcultare: & hæc ſolerter intelligere curent.
CJuſtitiam ⁊ indicium.⁊ equitatem. . . r Nre,
C In iuſtitia actio recta. In iudicio diſcretio boni & mali. In eꝗtate uero rectitudo mẽtis ĩtelligitrrt.
lIuſtitia eſt enĩ qᷓ ſecũdũ regulã ueritatis bñ opamur: iuditiũ in illis quæ recta diſcretione cũ ꝓximis
ag lequitas ĩ eo cũ ſincera intentõe: deo ſoli ĩ his qᷓ recte gerimꝰ uel iudicamꝰplacere cõtẽdimꝰ
agimus: equitas 1 eò cu ſincera intentõôe 4 g P
Eit detur paruulis aſtutia:adoleſcenti ſciẽtia ⁊ intellectus.
CParuuli dñr ſenſu ſimplices.adoleſcẽtes uero in fide & opere proſficiẽtes. Paruulos dicit eos qui
nuper ſapientiæ aurem accõmodare cœperant. Adoleſcentẽ appellat ſingulari: quia doctrina ſapiẽ
tiæ: quos diuerſis animi motibus deditos ſuſcepit in unam uirtutis perfectionem erudiendo proue
hit. De quibus iure dicatur multitudinis credentiũ erat cor unũ: & anima una. Vt detur inꝗt paruu
lis aſtutia:ſubtilitas cautelæ. Hæc eteniʒ rudibus: & incipientibus eſt neceſſaria: per quam ſophiſma
tum dignoſcexe: & quærere uerſutiã poſſint. Ne falſorum fraudibus argumentorum abducantura
ſimplicitate ueræ ſapiẽtiæ quæ ducit ad uitam. Sophiſmatum falſæ concluſiones uerborũ: ideſt ubi
ionis ueritas manet. Adoleſcẽti ſcĩa & ĩtellectꝰꝗa ꝗ prudẽter declinat fal

=
ZPS=
TE

in falſis ſententuis: connexioni eclina
ſa cõſequẽter ſcita ueritatis pcipiet. Hactenus pᷣtitulatio: hinc iam ipſe textꝰparabolarum incipit.
WAugiens ſapiens ſapientior erit. 999
CQuia ſapientiæ amator extitit ſalomon:ꝗa optione ſibi data ſapiẽtiã petiit & accepit. Pulchre ini
tium parabolarum ſuarum a ſapiẽtia ſũmit. Quod autem ait ſapientem cum audierit uerbum ſapiẽ
fnorem effici: oſtendit neminem in hac uita ita ſapientem fieri poſſe: cuius ſapientia nequæat auge-
Picr ri.Semperq; moris eſſe ſapientum: ut dictis maiorum: aliquando etiam minorum auſcultent: & ge
qquid in eis utilitatis audierint: ad ſe replicent ſuoq; in corde recondant. Deniq; audiuit ſapiens mi/
nor maiorem: regina ſabba ſalomonem & ſapientior rediit. Audiuit moyſes ſocerum: multo infe-
Exo.i3. riorem ſublimior:& ſapientior redditus eſt. Audierunt diſcipuli chriſtum: & ſpiritum ſapientiæ p-
cipere meruerunt. Audiuit nichodemus. Audiuit gamaliel. Audiuit diſcipulus eius tuc ſaulus: nũc
apoſtolus paulus ſapientes utiq; uerbum euangelii: & ſapientiores ſunt facti. Qui etiam paulus cuz
ad tertiũ cælũ raptꝰ audiſſet ea qᷓ nõ licet hoĩb uerba loqui: nihilomin?ad terrã reuerſus aiebat: qa
ex parte cognoſcimꝰ: & ex parte prophetamus. Cũ autẽ uenerit qd pꝑfectũ ẽ: euacuabit᷑ qd ex pte eſt
C¶ Et intelligens gubernacula poſſidebit. „ .. è
Nemo ſe de ſua iactet ſcĩa:qa ꝗ ſapiẽtiũ uerba crebro audire & ĩtelligere negligit: uitã fuã rite gu
bernare nõ nouit. Quãto magis alieno regimini ꝓfici neꝗt:ꝗ ſeipfum ad patrũ diſtplina npicets

d %

Tiber primus.c.i.

cntempſit. Quod ergo ait. Audiens ſapiens ſapientior erit:ad cognitionè retum quæ p ſapientiã
noſcuntur reſpicit. Qd uero addit: & ĩtelligẽs gubernacula poſſidebit: ad rectitudinẽ uitæ: ꝗᷓ per eã
dẽ ſapiam diſcitur uel docetur ptinet. Et pulchre pricipiũ parabolarũ pricipio cõgruit tituli quod
ita ſe hẽt. Parobolæ ſalomonis filii dauid regis iſrahel: ad ſciẽdã ſapiẽtiã & diſciplinã. Animaduer-/
tere ẽ animũ illuc uertere. Hoc ẽ: ſenſus in id qd legitur intendere. Parabola ẽ cõparatio ex diſſimili
bus rebꝰ. Aliud.n.ĩ ſupficie ſonat: & aliud ĩtellectu inuit. Enigma ẽ ꝗſtio obſcura:qꝗᷓ difficile ĩtelligit
niſi apiatur. Vt illud in libro iudicũ. De cõmedẽte exiuit cibꝰ & de forte egreſſa eſt dulcedo.
CAnimaduertet parabolam ⁊ interpretationem. verba ſapientium.⁊ enigmata eorum.
CNHoc diſcipulis ſe humiliter audientibus ipſa qᷓ eos in carne apparens erudiebat ſapientia dona-
uit: ut & ſuas parabolas quæ turbæ nequibant intelligere: & prophætarum ac legis enigmata: ideſt
obſcura dicta ſpiritualiter animaduerterent ac ſuis auditoribus dilucidare ualetẽt. Sed & ſequẽtibꝰ
eccleſiæ magiſtris eadẽ intelligentiæ ſpiritalis archana pie quærentibus ac pulſantibus reſerat.
CTimor domini principium ſcientie.
CDuo ſũt timores dñi: prior ſeruilis ꝗ principiũ ſciæ uel ſapiæ uocatur. Secũdus amicalis qui perfe
ctiorem ſapiẽtiã comitatur. Timor ſeruilis principiũ ſapiẽtiæ eſt. Quia quiſꝗs poſt errorem delicto
rum ſapere incipit. Primo timore diuino corripitur: ne ad tormenta ducatur: ſed hũc timorem pfe/
cta dilectio foras mittit. Succedit autẽ timor dñi ſctũs pmanens ĩ ſæculũ ſæculi: quẽ nõ excludit ſed
auget charitas. Ipſe ẽ quo timet filiꝰbonus:ne uel in modico oculos amãũtiſſimi patris offẽdat. Naʒ
iĩchoatiuo timore ſeruilis adhuc animus mœtuit: ne ab irato dño: pœnis ſubigatur. Vterq; autez ti
mor in futura uita ceſſabit. Charitas uero nunquam excidit: ſed in plenitudine ſapientiæ perpetua
mecditabitur: quod eſt cognoſcere uerum: & unum deum: & quem miſit ieſum chriſtum.
Sapientiam atqʒ diſciplinam ſtulti deſpiciunt.
CDixverat de ſapiente qd audito ſermone ſapiẽtior fieret: & ĩtelligens recte ſuos gubernare diſceret

actus. Dicit econtrario de ſtultis qui ſapiẽtiã recti dogmatis: & diſciplinam puræ conuerſationis.
non modo non aſſequantur: ſed & noſſe contemnãt. Deniq; prædicante in carne ipſa ſapientia: ſa-

pientes quiq; gaudentes accurrebant: at phariſei: & principes ſacerdotum ſalutaria eius dicta ſimul

& facta ſpernebant: & notandum quod ſapientem ſingulari numero:ſtultos deſcribit plurali: quia

& plures ſunt ſapientibus ſtulti: & ſapientium cœtus omnis uniſormem tenet callem pietatis. Por
ro errantium diſſimile dogma diſſimilis eſt & ordo uiuendi.
CAuci fili mi diſciplinam patris tui.⁊ ne dimitas legem matris tue.
Hactenus prouerbialiter de utraq; parte diſputauit hinc iam ſedulus incipit admonere quẽq; fide
lem: ut diſciplinam legis diuinæ blanditiis præponat reproborum: ꝗa nimirum huius cuſtodiã co
rona: illoꝶ facinora: mors ſequatur æterna. Vñ & recte filium uocat: quẽ paterna ſollicitudine curat
inſtituere. Põt & ex dei patris perſona dictũ accipi:ĩ noĩe aũt matris eccleſiæ ſub pſõa qᷓ tũc ſynago
ga uocabatur intelligi. Et notandum qc' ita nos diſciplinam patris audire præcipit: ut legez quoq;
matris nulla ratione dimittamus: quia non ſufficit: ut quis ſe deum diligere & eius præceptis obtẽ
perare dicat ſi unitatem eccleſiæ fraterna charitate non ſequitur. Nec uetat aliquid matrem ipſam
dei gratiam qua educamur accipere. Nam & apud hebreos ſpiritus qui gratiam præſtat genere fœ-
minino ruha nuncupatur: aliter. Pater omnium electorum eſt deus: qui per prophetam loquitur di
cens. Patrem uocabis me: & poſt me ingredi non ceſſabis. Mater noſtra eſt eccleſia:de qua prophe⸗-
ta ait. Qui habitare facit ſterilem in domo: matrem filiorum lætantem. Filium appellat quem ĩbuit
paternitatis affectu. In diſciplina paterna: noui teſtamenti doctrina ad audiendum proponitur. In
ege naletti ueteris teſtamenti cõmendat archana.
CSt addatur gratia capiti tuo.⁊ torques collo tuo.
Mos apud ueteres fuit: ut legitime certantes coronam in capite: torquem in collo acciperent. Et
nobis ergo ſi diſciplina conditoris n Mtri:ſi gratia matris ſit ad cuſtodiam: maior inde ſpiritaliũ uir
tutum claritas augetur. Additur enim gratia capiti: cum charitas: quæ principale mentis ornat: ar/
dentius inflãmatur. Additur & collo torques cũ fulgore perfectæ opationis ſermo pᷣdicationis ꝗ p
collũ ꝓcedit confirmatur: ac ne contemni ab auditoribus debeat indeficienti uirtutũ cõnexiõe du/-
cetur: Vel gra ĩ capite uniuſcuiuſq; electi additur cũ donũ ſpũs ſctĩ eiꝰmẽti diuinitus illabitur. Tor
ques uero ĩ collo eiꝰ tribuitur dũ decus ĩtelligẽtiæ ei cælitus cõceditur. Sed & his qui moſaicæ le/-
gis decreta dño ueniẽte ſetuabãt addita ẽ gra noui teſtĩ cũ ſpe regni ceæleſtis. Cuiꝰ ſplẽdor eximiꝰ
ad exẽplũ coronæ: uel torꝗs nullo unquã fine claudetur. Nobis quoq; cũꝓ nobis actibꝰquos diuina
gra pᷣrogauit lux æterna tribuitur: gratia ꝓfecto capiti: & collo torques additur. Iuxta illud euãgelii
ꝗa de plenitudine eiꝰnos oẽs accepimꝰgr̃aʒ ꝓ gr̃a. Grazʒ.ſ.beatæ retributõis: ꝓ gra rectæ opatiõis.
¶Fili mi ſi te lactauerint peccatores ne acquieſcas eis. Duobus
modis lactant pctõres quos decipiũt: quia aut ad faciẽdũ ſcelera blãdimẽtis alliciũt: aut facta lã fa
uoribꝰqᷓſi laudabiliter acta ſuſtolſũt. In utroq; ãt ſapia ſuos auditores: ne talibꝰ acgꝗeſcant hortatur.
Si dixerint veni nobiſcum inſidiemur ſanguini.

CPõt hic locꝰgeneraliter de latronibꝰ ꝗ ĩnocẽtibꝰ ĩſidias & mortes: uel damna inferũt: poteſt & de

illis

—
—

— — — 2

te⸗
ſd
N
zii

ina
elii
i.
bus
il
tut⸗

4

₰

illis ſpecialiter intelligi: qui ipſum uitæ auctorem:neci tradiderũt.
CAbſcondamus tendiculas contra inſontem fruſtra.

CHæc fecerunt cum dicebant: licet date tributum cæſari annon? & innumera huiuſmodi. Vere et

enim erat inſons:qui peccatum non fecit:mec inuentus eſt dolus in ore eius. Vere fruſtra illi tende-
bant inſidias: a quo in nullo leſi:immo cuius plurima erant beneficia experti.

CBeglutiamus eum.ſicut infernus viuentem.⁊ integrum.quaſi deſcendentem in lacum.

Clta dominum impii deſiderabant extinguere: ut omnis memoria uirtutum: & doctrinæ illius tol 4

leretur: ſed & hoc ipſum quod nunquam talis inter eos uixerit obliuioni tradentur.
COmnem pretioſam ſubſtantiam reperiemus implebimus domus noſtras ſpoliis.

CDe omnibus dicebant:quos chriſto adherere cerneban:. Putabant enim quia ſi eum occiderent:

omnes qui crediderant ab eius poſſent amore: & conſectatu ſecernere: talibuſq; animarum ſpoliis:

ſuarum conuenticula replere domorum. Cui ſimile eſt illud dominicæ parabolæ: quia ueniente ad
ſe regis filio dixerint: hic eſt heres uenite occidamus eum: & noſtra erit hereditas. Poteſt & generali
ter prætioſa ſubſtantia chriſti eccleſia intelligi quæ eius prætioſo ſanguine empta eſt: quam ĩpii de
poteſtate eius ſubtrahere: & ſibi ſubdere conati ſunt. Sed quia dñs diſſipat conſilia gentium: & re-
probat cogitationes populorũ:hoc implere minime potuerüũt.
CSortem mitte nobiſcum. marſuppium vnum ſit omnium noſtrum.
NMarſuppiũ ẽ ſacculus nummoruʒ. Patet autem de latronibus: quia ut plures ſcelerum ſocios con
quirant communionem eis prædæ quam rapuerint ſpondent. Sed & perſequutores noſtri redem/
ptoris quoſcumq; potuere ſibi adiungebant.at quos illum ſequi uidebant: hos de ſynagoga pro-
pulſantes ſua communione priuabant.
CFili mi ne ambules cum cis prohibe pedem tuum a ſemitis eorum.
CProhibe credentes chriſto de iudæis cõmunicare perſequẽtibus chriſtum iudæis. deniq; oës qui
credebant erant pariter. Et petrus idem loquitur. ſaluamini a generatione iſta praua.
CPeges enim illorum ad malum currunt.? feſtinant vt effundant ſanguinem.
CNõ ſolũ ad malum quod temporaliter operentur ſed etiam ad maluʒ quod perpetuo paſſuri ſint
impii properant: quotiens ad patrandum homicidium: uel aliud quid ſceleris agendum feſtinant.
Nam quantum uidcnter ad facinus implendum ducuntur: tantum non uidentes ad tollerandum
pro facinore pœnam propinquant. Hæc de inſidiatoribus noſtri ſaluatoris ualent ſpecialiter ĩtelli-
gi. Sequẽs ãt uerſiculus de fidelibus eius: at prauorum malitiã ſuſtinentibus generaliter inſeritur
QFruſtra autem iacitur rhete ante oculos pennatorum.
¶PFruſtra etenĩ laquæus pſequutiõis: aut mortis tẽditur electis ꝗ pẽnas hñt ſpei & charitatis cætera
rũq;ʒ uirtutũ: ꝗbus cæleſtia dũ uiuũt deſiderẽt. Vt ad hæc poſt mortẽ mereantur ptingere: hñt & ocu
los mẽtis p quos & mala quæ ab impiis ſuſtinẽt otius trãſitura: & bona quæ ſuſtinẽdo meruerunt
æterna mãſura pᷣuideãt. Quibꝰſimul oculis:& reproboꝑꝶ ſupbiã cito cõſumãdã:& tormenta ſequẽ
tia ſemp mãſura ꝓſpiciũt.Põt & ita accipi quod rhete dicat ꝑnitioſã malorũ doctrinã:quã ab eo lo
co cõtexuit ubi ait. Si te lactauerint peccatores ne acquieſcas. Fruſtraq; tale iaciatur rhete añ eos qui
mũdis oculis cordis ſupna cõtẽplãtur: ꝗ dicere norũt cũ ꝓpheta. Aĩa noſtra ſicut paſſer erepta ẽ de
laqueo uenãtiũ.Facile enĩ laquæos ꝗ in terra tenduntur cauet: qui pẽnis uirtutũ ſubuectus cõuerſa

tionem hẽt in cælis. Vtrumq; ergo rhete fruſtra bonis parant reprobi: qa & ſi ſuadẽt iniqua: ſupera⸗
tur iuſtoꝶ ſapientia: & ſi inſidiis inferunt aduerſa: contẽnuntur patientia. Siue oculi pennatorumu

ſunt animæ beatorum: uirtutum pennis ſuffultæ. Quæ acuto uiſu cæleſtia contemplantes ad ſuper

na euolant: ante quorum intuitum: fruſtra ab impiis decœptionis thete prætenditur: quia diuinit?

adiuti cunctos eorum laquæos facile tranſcendentes ad ſuperna tranſeunt.

CIpſi quoqʒ contra ſanguinem ſuum inſidiantur.⁊ moliuntur fraudes contra animas ſuas.
Coõtra ſanguinem ut temporali morte plectantur:ideſt pohiantur contra animas autem dicit ut

æterna quoq; animarum perditione damnentur. Quod cum ad omnes qui ſanguini inſidiantur: &
fraude ſibi uiuẽdum eſtimant pertineat: ſpecialiter tamen iudæis congruit qui inſonti domino tẽé/

adiculas abſconderunt:eiuſq; apoſtolos uirtutum pennis fultos: dolis circunuenire ſatagebant. con

tra ſui namq; ſanguinem ſuaſq; animas agebant: qui timentes ne terreſtre regnum perderent: cæli
terræq; regem occiderunt. Cæli ciues perſequæbantur in terra. Ideoq; & quod in terris habebant:
& quod in cælis acquirere poterant: regnum perdiderunt. Generaliter autem dicendum quia
quicumq; oculos fidei habet apertos: accepitq; a domino pennas ut columbæ quibus æternam uo
let ad reqem: fruſtra tali nectant loquæos mali: ſeq; ipſos potius hoc præſumẽdo perimant.
Sic ſemite omnis auari animas poſſidentium rapiunt. HW
CSemitas auari dicit ſubtiles eiꝰ cogitatiões: quibus ſedulus inquirit: qualiter pecunias augeat. Ta/
leſq; ſemitæ rapiũt ad interitũ aĩas poſſidẽtiũ.ldeſt eorũ qui poſſeſſionibꝰ pecuniaruʒ ultra rationẽ
icumbunt. Non ſolum ergo ĩꝗt hi qui ob philargyriã rapinis ĩnocẽtium: & cedibꝰĩuigilant ſemet/
tt iii

S ranne dei

Liber p

ipſos hoc agentes perdunt: uerum eodem ordine tametſi minore reatu omnes auar meditationes

quæ aurum deo præferunt hunc ad interitum trahunt: Aliter Sic. ſemitæ omnes auari animas poſ
ſidentium rapiunt. Tali ut ipſe potius nudat eos: qui poſſeſſionibus hoc agendo pereat. Pauperes
namq; quos nihil poſſidere cernit cur occidat:? quo ſpoliet non inueniet. Hucuſq; perſequutiones
quas iud æi chriſto intulere deſcribuntur: Hinc referuntur ea quæ ipſe poſt paſſionem eiſdem ſuis
perſequutoribus per apoſtolos loquitur.
ESapientia foris predicat in plateis dat vocem ſuam in capite turbarum clamitat.

X 2 Sapientia quippe dei xps eſt qui in mundo conuerſatus: paucis ſua miſteria diuinitus patefecit.
IIlpſiſq; præcepit: ne ante paſſionem & reſurrectionem ſuam: quia ipſe eſſet ieſus chriſtus prædicarẽt:

ne gloriam eius quam ĩ monte conſpexerant: cuiꝗᷓ dicerẽt:Magiſq; tũc ſuæ potẽtiã maieſtatis ope/
ribus quã uerbis oſtẽdebat: impleta prophetia quæ dixit: neq; audiet aliquis ĩ plateis uocẽ eius. At
poſt reſurrectionẽ eiꝰ ſapiẽtia foris prædicabat:qa miſſo deſuper ſpiritu per apoſtolos aperte ſeipſã
mũdo declarabat. In plateis dabat uocẽ ſuam quia in latitudine plebium manifeſte: quæ antea pau
cos docuerat replicabat: ipleto uerbo quod eiſdem ſuis præconibus ait. Quod dico uobis in tæne-
bris dicite in lumine: & quod in aure auditis prædicate ſuper tecta. Aliter xps dei uirtus: dei & ſapiẽ
tia: quæ iĩ potẽtia diuinitatis: apud patrem olim latebat: Nunc in fine ſæculi per aſſũptionem camis:

de futuri regni ſui beatitudine clara inſonuit uoce.
In capite turbarum clamitat.
Duia etiam principibus qui ſibi ei præualuiſſe ut cruciſigeretur uidebantur: reatum homicidii qd
perpetrarant: palam reducebat ad memoriam eoſq; ad pœnitentiæ remedium uocabat
En foribus inquit portarum vrbis profert verba ſua dicens.
Vrbs eccleſia eſt ex utroq; populo iudæorum: uidelicet & gentium adunata. Cuius portarum fo-
res ſunt doctores: qui uerbum prædicando credentes in eam introducunt. Et in foribus portarum
eius uerba ſapientia proferebat: cum in apoſtolis ſuis Ioquæbatur: e quibus unus aiebat. An ex-
perimentum quæritis eius qui in me loquitur chriſtus. Poſſunt fores portarum urbis etiam ſyna/
gogæ maiores intelligi in quibus ſapientia diſputabat. Cum legis peritos phariſeos: & ſacerdotes

per apoſtolos loquens ſuam reuocabat ad gratiam:ita ut ſicut lucas ait. Multa turba ſacerdotum

obediret ſidei. quid autem eadem ſapientia clamitaret adiungit.

CAſq; quo paruuli diligitis infantiam.⁊ cetera.
CParuuli dicuntur ſenſu tardiores: qui infantiam hoc eſt ignorantiam complectendo diligunt.

. Vſq;quo paruuli ſenſu ueteris inſtru menti cerimonias nouo clareſcente diligitis. Vſq;quo Moy
ſii chriſti euangelio legem præfertis: quouſq; decreta quæ rudibus adhuc populis per ſeruum data
ſunt: præponitis eis quæ filius ipſe ueniens perfectis ſenſu contulit. Iam uidiſtis chriſtum in carne:
iam miracula facientem & docentem. Nò tantum ſpreuiſtis ſed & occidiſtis. Saltem modo re/-
ſuſcitatum a mortuis & præſidentem cælo diligite & dimittet uobis ſcelus quod commiſiſtis.

CEt ſtulti ea que ſibi ſunt noxia cupient.⁊ imprudentes odibunt ſciẽtiam.

Præponendum eſt a ſuperiore uſq;quo:ideſt uſq;quo cupient: uſq; quo odibunt? cupiebant aute,z
norxia & odibant ſcientiam: qui litteræ legalis ſuperficiem ſequæbantur et ſacramẽta euangelii quæz
ipſa littera ſignabantur accipere detrectabant. Stulti ſunt qui apud ſemetipſos ſapientes putantur.
Ea quæ ſibi ſunt noxia cupiunt. in hoc quod præſentia diligunt: & futura non appetunt. Impruden

tes uero dicuntur qui ueram dei ſcientiam: dum ſuum diligunt errorem: exoſaʒ habent.
CLonuertimini ad correptionem meam.
CCorripuit per apoſtolorum ora iudæos quia credere noluiſſent. Vt tunc eos poſtquam ſurrexit
& aſcendit monuit conuerti. 1
En proferam vobis ſpũm meum Qoſtendam verba mea.
CSi adhuc inquit conuerti negligitis proferam uobis uindictam quam meruiſtis & uerba quæ de
neſtra perditione prædixi oſtendam uera eſſe. Spiritum quippe ſuum potentiam ultionis nomi/
nat. De qua Moyſes ait. Miſiſti ſpiritum tuum & operuit eos mare. Et in libro beati Iob dictum
eſt: iniquos flante deo periſſe & ſpiritu iræ eius eſſe conſumptos.
Quia vocaui⁊ rennuiſtis.
CDicens uenite ad me omnes qui laboratis & honerati eſtis: & ego reficiam uos:
C Extendi manum meam.⁊ non fuit qui aſpiceret.
CPnimo benefaciendo & ſanando omnes oppræſſos a diabolo: Poſt modum in cruce patiendo.
CBeſpexiſtis omne conſilium meum.
Dicentis pœnitentiam agite appropinquabit enim regnum cælorum.
CEt increpationes meas neglexiſtis.
CDicentis. Ve uobis ſcribæ & phariſei hypocritæ quia tuliſtis clauem ſcientiæ. Ipſi non introiſtis:
& eos

uelut foris in plateis egrediẽs in hoc mundo uiſibiliter apparuit. Atq; euangelicam prædicationẽ

.

=
eete

— .

6
„

i

„ 8

Super

& eos qui introibant prohibuiſtis: & generaliter qui non credit iam iudicatus eſt.
CEgo quodqʒ in interitu veſtro ridebo:⁊ ſubſannabo.
CTale eſt in pſalmo de hiſdem:qui habitat in cælis irridebit eos & dominus ſubſanabit eos. Non
quia buccis dominus irrideat: aut naſo ſubſannet ſed ea uis deſignata eſt tali uerbo quã dedit apo/
ſtolis: ut præuiderent nihil prorſus impios contra eum ſupra quam in ſe permitteret inſidiis eſſe
acturos:quiq; potius illorum cœpta omnia euacuanda eius uero gloriam poſt paſſionem per or
bem terrarum eſſe dilatandam prænoſcerent. Ideoq; ſuperbiam eorum: etiam cum maxime ualere

conſpicerent pro nihilo contemnerent. ,
