a-⸗ 4. r- tan Bö, nat. n.& exurit: Gaudeant iuſti. qa illuminãtur ex eo. Timeant peccatores. qa exurendi ſunt ab eo.
Mnnen d. ſs = ri nd . Et in circuitu ei tépeſtas valida. C Quæ flagellat & corrigit peccatores: triticũq; ſecernit
a paleis. Et quos ignis exurit. tẽpeſtas ĩuoluit. Et alio loco dicit. Purgabit areã ſuã. & cõgregabit tri
ticũ in horreũ.paleas aũt cõburet igni ĩ extiguibili. Et vocauit deus celũ de ſurſũ.
Apoſtolos uel reliquos ſcõs.ꝗ deſpectis terrenis qᷓ ſurſũ ſũt ſapit. Et terrã diſcernere⸗
populũ ſuũ. CDiſcernit ãt & terrẽos. ut cũ cæleſtes ponũtur ad dexterã. hi ad ſiniſtrã collocẽ
tur. uel diſcerner̃ populũ ſuũ.i.ĩ futuro iudicio qñ dicturꝰerit: ite maledicti ĩ ignẽ æternũ.Et ad ſcõs.
ſite ĩ uità æternn. C Longregate illi ſanctos eius. CO quã mirabiliter hæc euangelio
ln- -ee en ſancto cõueniũt. Dñs.n. poſt diſpoſitionẽ finis. audi ꝗd dicit. Mittet filius hoĩs angelos ſuos cum tu
ba & uirtute magna.& cõgregabunt electos eius a quattuor uentis terræ a ſũmo cælo. Et hic dicit
. sll. ve 5 ſl. ,60n gregate illi oẽs ſanctos eius. Intellige ergo p hæc unũ ueteris nouiq; teſtamenti eſſe diſpoſitorẽ.
Pa -d insß eTn E. QAui oꝛdinãt teſtamentũ eius ſuꝑ facriſicis. CIn quoꝝꝶ miſeratiõibꝰdeꝰſup oĩb ſacrificiit
diectat᷑. Vel ordinãt.pᷣdicãt ĩplẽt teſtamtũ nouũ ſupſuetꝰ. ga trãſeũt uetera. & ecce fca ſũt oĩa noua
Et annunciabũt celi iuſtitiã eius. CEuangeliſtæ.uel lex moyſi. C QAm de index eſt
. Qui ſeparare facit bonos a malis. Vel cæli ſancti.annũtiabunt & pᷣdicabunt ut illud. cæli enarrant
en⸗ J. ⸗r . gloriã dei. Iuſtitias eius mandata eiꝰ. Qm̃ deus iudex ẽ.qa ipſe eſt iudex uiuoꝶ & mortuoꝶe: & ad
2 uocatus ni eſt. & iudex eſt. & deus nt᷑ ẽ. C Audi ppłus meꝰ.⁊ loq̃r tibi iſrabel. C Vox dei pf̃is

8

dis deus. & alibi audi iſrahel. ds deus tuꝰ deus unꝰ ẽ: Vel accipe aures audiẽdi. ut intelligas lſrahel.
TEt teſtiſcaboꝛ tibi. Si mẽte ſpuali pſpexeris. Vel teſtificabor tibi.i.per patriarchas & pro
phetas:ſicut dixit.Ego ſũ ꝗ ſůũ. C Qaoniã deꝰ tuꝰ ego ſũ. CDeus ſũ oĩpotẽtia.tuus ſuʒ
aũt deus p gram. nõ ſimulacra muta & ſurda ꝗᷓ hactenus ueneratus es: Vel ego ſũꝗ ſemp ſum ipſe.
CMãõ in ſacriſicijs tuůis arguã tte. CQuia corde cõtrito delecor. C Holocauſta aũ̃t
rua in cõſpectu meo ſũt ſp. C Si odorẽ recte orõnis tãꝗᷓ ſuauitatis incẽſũ ad me uſq; direxeris
CNãõ accipiã de domo tua vitulos.neqʒ de gregibus tuis hircos. QIſta. n. ſpræui: ꝗqa

nentes & ſuperbos: Neq; de gregibus tuis hyrcos: hyrcos qui fœtidi ſunt ĩ peccato.
Quoniã mee ſunt oẽs fere ſiluaꝝ.iumẽta ĩ mõtibus ⁊ boues. C Irrationabiles & diuerſis

Siue hereticos ſiue diuites huiꝰ mũdi.q p mũdanã ſupbiã & irrationabilem ſcientiã extolluntur.
CEt ſpẽs agri mecũ ẽ. CQuia ubi uoluero reꝶ oĩum copia uel diffũditur uel negatur: uel
Pe agri mecũ ẽ: uirtutes ſãctæ eccleſiæ: Volatilia cæli qᷓ mihi offers turtures & colũbas:ego tibi de
li: & oĩa añꝗ́ᷓ fiãt: apud deũ uiuũt: & qᷓli loco eẽt & q̃li tpe uenirẽt: & in pondere & in menſuta oĩa
ESi eſuriero non dicam tibi.
ſed ut

KRrr ſelit — CC ̊onſfitebitur tibi c benefeceris ete: CC Tunc gfas agit. quando aliqd ſucti conquinit.

ad populũ iudaicũ loꝗtur: audi populꝰ meꝰ: Aurẽ cordis reꝗrit. uñ ait ꝓpheta. Audiã ꝗd loqturĩ me

ſanguis ueri agni effuſus ẽ ꝓ peccatis populi mei. Vel non accipiã. de domo tua uitulos. ideſt ĩ cõti

modis uagãtes hoĩes:quos oportet uocatiõe filii dei ſaluos fiei.. ¶Cognoui oia volatilia celi

apud deũ ſut: ut ait in euãgelio: Nã & capilli capitis ur̃i.oẽs nũerati ſũt:uel uolatilia cæli ſctĩ angeli
CEſurire dei ẽ:nõ eſcis corrupnbilibus:

—

um.
nde
noie
n.
iet,

wi.
kumi
deo.
temnit
dbirdi
ſurſi
ere⸗
Moct
ſco
gelio⸗
mtu
cicit
wiͤ
incäiis
noa
rck
um
4
idir
*
i
6)o
ni
tnui
Uevens

ſed ut faciat ꝗs uoluntatẽ eĩus.ſicut ĩpſe ait in euangelio. Meus cibus eſt. ut faciam uolunratẽ patris Oer⸗ WP-rel
mei. Ergo tacet iſraheli ſuã eſuriẽ. qui expectat peccatores ad poœnitentiam. Vel

CMeus eſt enim oꝛbis terre ⁊ plenitudo eius. ¶Totus mundus uelorbis
terræ ſancta eccleſia. Ac ſi diceret ſuo eam eſſe ſanguine redimendam. ——
Nunquid mandacabo carnes tauroꝛum.aut ſanguinem hircoꝛum potabo. Erar-ats, cr nſlarmch
CVetera hic ſacrificia euacuanda eſſe declarat.lIdeoq; in moribus bonis ſacrificium requirit dicens.*t
CImymola deo ſacriſicium laudis.⁊ redde altiſſimo nota tua. CNoc eſt ſacriſiciũ acce!

ptabile.hoc eſt holocauſtum pingue ut laudetur deus ab homine quem creauit: quem redemit. cui
& tegnum cæleſte promittit. Vel uox prophetæ ammonet ſanctos immolare ſpiritualiter. & uota
reddere ur ait. In me ſunt deus uota tua. quæ reddam laudationes tibi. .
CInuoca me in die tribulationmis tne:⁊ eruã te ⁊ honoꝛificabis me. CTẽptamurut ꝓp/(ers par heuz enien
bemur: pſeueremus in fide. innocemus in tribulatiõe: magnificemꝰ eũ cũ fuerimus a piculis liberati
CPeccatoꝛi at dixit deus.Quare tu enarras iuſtitias meas.⁊ aſſumis teſtamẽtũ meũ ꝑ os tuũ 9
Audiant hæc doctores uel epiſcopi eccleſiax & qui peccata populoꝶ reſecant pᷣdicando. uñ ſan-.⸗ h1 — Pelnte -A
cctus paulus dicit. Manifeſti ſunt. qui præceptum xpi non ſuſtinuerunt.i. non implent in ope qd præ αιι . e n
dicãt. Vñ dñs dixit apoſtolis. Quæ dixerint uobis facite. ſecundum opera uero illoꝶ nolite facere.
CTXTu vero odiſti diſciplinã:⁊ pꝛoieciſti ſermones meos retroꝛſum. Que prædica-
bas in eccleſia.non cuſtodiebas in uita. Si uidebas furẽ currebas cũ eo. & cũ adulteris portionẽ tuaz
ponebas. Vbi cucurriſti cũ fure participatus es adulterio. quando er uel in adulatoriis laudibus. uel
in conſentaneis uoluptatibus es adiunctus. Quod dixit ſuperius portionem tuam ponebas. ideſt
portionem quam cum deo & angelis habere debueras. ponis illam in inferno. H
COs tuũ abundauit malicia. ⁊ lingua tua cõcinnabat dolos. AIIio male agente. tu
neqter ac doloſe bene agere collaudabas. Vel lingua tua cõcinnabat dolum.i. iudas contra chriſtũ.
Os ſuũ abundauit nequitia. quando cõſilium fecit cũ iudæis ut eum crucifigerent.
CSedens aduerſum fratrẽ tnũ loquebaris.⁊ aduerſus filiũ matris tue ponebas ſcandalũ.
CFilius dicitur chriſtus. quia de ſynagoga proceſſit. Vel iudas frater domini dicitur. ut ait propheta
Narrabo nomen tuũ fratribus meis. Vel aliter. Fratres fortiores ſancti. flii ſimpliciores. uñ ſanctus
paulus dixit. Nos ꝗ firmiores ſumus. debemus infirmiores fratres ſuſtinere. Sedens aduerſus fratrex
tuũ loquæbaris.qui tibi in baptiſmo eſt renatus. Et aduerſus filiũ matris tuæ ponebas ſcandalum:
gquem eccleſia dei ſicut te ipſum p fidem exhibuit chriſto. BHec feciſti ⁊ tacui.
CQuia examinanda ea in futuro iudicio reſeruaui. Et tacui. quia non ſtatim uindicaui. ſed ſuſtinui.
C Exiſtimaſti iniqʒ quod ero tni ſimilis. Dum non uindico in
præſenti. Arbitratus es ea mihi placere.ſicut tibi placent tua mala & aliorum. 4
CArguam te. O Cumi in ſiniſtra parte ſedis fueris collocatus in futuro iudicio.
CSEt ſtatuam illa contra faciem tuam. l CVt his confuſus damne⸗
ris in morte perpetua. hoc eſt per illa mandata quæ non cuſtodiſti. uel tua peccata & aliorum ꝗᷓ poſtł
te reliquiſti.ut illud. Quia ſi non annuntiaueris iniquo iniquitatem ſuam. ſanguinem eius de manu

2 1„ „ .
tua requiram. Vtinam nos in hoc ſæculo poneremus ante nos peccata noſtra. & non deus ea in iudi Prd.. P. tn en
cio ſtatueret ante faciem noſtram. ubi iam caſtigatio ſub iudicio mortis accedit. * ſe penere
CIntelligite nunc hec qui obliuiſcimini deum. CVox prophetæ am-
monet unumquemq; ut non ponat dominum in obliuione:nec ſua mandata. ßM
CMNe quando rapiat ⁊ non ſit qui eribtiat. Ne qudãdo rapiat ad mortẽ
uel ad dieʒ iudicii. unde dixit. & non eſt qui de manu mea poſſit eruere. Vel rapit ille. hoc eſt in mor
tem præcipitat obliuiſcentes ſe. & nemo eripe poõt. CSsccrificiũ laudis honoꝛiſicabit me. ,
CQuia de oĩ bono qcd ſctĩ faciũt deꝰhonoratur.uñ dixit paulus. Oĩa qcunq; facitis in uerbo autin e n Sa
ope.oĩa in gloriã dei facite:ut in euãgelio:Vt uideãt ur̃pa bona.& Florihert patrẽ ur̃ſm ꝗẽ in cæ . A Ai te⸗ dant
lis. Ob hoc me honorat ille corã angelis. gqa ego eũ honoriſficaui corã hoĩbꝰ ĩ ſacriſiciis laudis. ĩple/
uitq; qd in euãgeliis ẽ locutꝰ.ꝗq me cõfeſſus fuerit corã hoĩbꝰ.ego eũ cõſitebor corã patre meo & an
gelis eius. CEt illic iter et. CXpi iter per opa ſanctoꝶ ẽ. In gno oſtenda illi
ſalutare dei. CSalutaris dei patris filius eſt. In hoc ſacrificio indicat niã. quæ ducit ad uitã. . ad
xpᷣm. Qui nobis pᷣſtare dignetur.ut diſcreti a paleis.impleti fructu ſanctiſicationis offeramus ei ſactĩ
ficium laudis. ut ipſo illuminãte intelligere mereamur uiam noſtræ ſalutis.amen.
CIn finem pſalmus Danid.cũ venit ad eũ nathan pꝛopheta:qñ intrauit ad berſabe.
CIſte quinquageſimus pſalmus uocem continet pœnitentis perſonæ. oſtendens ut qui ceciderit in
crimine.conſitendo mala ſua redeat ad ſalutem.
Nſerere mei deus.ſecunduʒ magnaʒ miſericoꝛdiaʒ tusʒ. — „
CcConſfiteor immenſam miſeriã ideo peto magnam miſericordiam. Quia qui ſe miſerũ

☛

W putat eſſe de ſuis peccatis. cũ illo facit deus miſenicordiã: Quia minor miſericordia ẽ hic in /·) x en,
HMHpſenti hoc eſt qa homo cũ non eſſet ex nihilo creauit illũ deus ut eſſet. & regit & gubernat. ——
Maiorx miſericordia dicitur. quando. ipſum hominem quem creauit in futuro remunerat. .

77 —‚NV-——
.R ,—ℳ. ſʒ Mwronn

C¶ RZauabis me ⁊ ſuper niuẽ dealbaboꝛ.

Expoſitio.

Et ſecundum multitudinem miſerationum tnarum: dele iniqnitatem meam.

„ „

CConſugio ad miſerationes tuas.ut grauibus uulneribus tyriacam remiſſiõis infundas. Miſeratio⸗

num dicit. quia multa ſunt peccata mea. & miſerationes tuæ multæ. unde dicit propheta in alio lo⸗
co. Miſerationes tuæ multæ ſunt domine.
Amplius laua me ab iniquitate mea.⁊ a peccato meo munda me.

CExpeto ut ea abluas fonte miſericordiæ. qui non uis in ætermum peccati nulnera reſeruare. Acſi

dicat. Tu potes plus mihi remunerare.quam ego intelligam rogare.
CNQuoniam iniquitatem meam ego cognoſco. ¶ Ante ſaciẽ. n. meam eas pono.Si tu
pꝓnuntias in cõfeſſione tua peccata deus ignoſcet tibi. C Et peccatũ meũ cõtra me eſt ſemꝑ.
Quia mea peccata a tuæ bonitatis diuitiis ſeparant. Quia non trado illud in obliuionem. propo⸗-
no ſlud ſemper ante oculos meos. Quia tu ſi ponis illud ante te deus illud non ponit ante ſe.
Tibi ſoli peccaui ⁊ malum coꝛam te fei. C/Tibi enim delinquit quiſq; cũ peccauerit

qa tu ſolus ſine peccato es.dicẽte apoſtolo. Eſt deus uerax. Oĩs t hõ mendax. Vel dicit Dauid. Ego

peccaui.& tu ſolus ſine pcõ.ſicut dicit Iſaias. Qui pcm̃ nõ fecit.nec inuẽtus ẽ in ore eiꝰ dolus: uel il-
Iud. Quis arguet me de peccato: Et itẽ dicit. Venit princeps mũdi huius. & in me nõ inuenit qcquã.
CVit iuſtificeris in ſermonibus tuis.⁊ vincas cum iudicaris.
CQuia tu rectum iudicium iudicas: Nos tran ſgreſſores & peccatores. Ille fuit iudicatus & damna-
tus. unde dictum eſt. Iuſtus ab iniquis iudicatus eſt. Sed ille in futuro iudicio erit alios iudicaturus.
& condemnaturus. Iuſtiſicatus es domine lIeſu in ſermonibus tuis. cum ductus pro populi peccatis

ad mortem non eſt inuentus dolus in ore tuo. Viciſti iudicatus. cum in te nihil dignum morte prin

ceps tænebrarum inuenit. Conſuetudo prophetæ eſt. ut acta pro agendis loquatur.
CEcce enim in iniquitatibus conceptus ſum.⁊ in peccatis concepit me mater mea.

Hic uerſiculus totius generis humani caſum exponit.ſicut in iob.nec ſi unius diei ſit ſuper terram.

poteſt eſſe mundus a ſorde peccati. Concipitur aut & naſcitur in oniginali peccato qd ex adam trahi

tur. ſed baptiſmo per gratiam chriſti punſicatur. Vel ut iuſtificeris in ſermonibus tuis: & uincas cum
judicaris. Hunc locũ diligentius in epiſtola ad romanos paulus ediſſerit. qd deus cũ poſſit de nobis

iudicis auctoritate diſcernere. nõ hoc facit. ſed nobiſcum uult iudicare ut magis iuſtitia appareat iu/
dicantis. In peccatis concepit me mater mea. Obſcurus locus: & altius retractandus.

Ecce enim veritatem dilexiſti.

Cum prophetam peccantem per famulum increpaſti. Veritatem dilexiſti. Veritas chriſtus eſt ꝗa
ater diligit filium ſuum. uel diligit confeſſionem ex ore peccatoris.
Incerta ⁊ occulta ſapientie tue manifeſtaſti mihi. “
CHoc eſt quod in alio loco ait. Reuela oculos meos. & conſiderabo mirabilia de lege tua. Incertuʒ
& abditum mihi erit. ſi remittis tale facinus. Sed manifeſtum eſt. cum ignoſcere dignatus es delin-
quenti. Sapientiæ enim tuæ eſt ut prius increpes. ſic remittas. Nam & niniuitis occulta erat ſapiẽtia
pietatis tuæ. cum dicerent. Quis ſcit ſi conuertatur deus a furore ſuo & non peribimus. Vel deus per

natan prophetam incerta & occulta manifeſtauit ideſt narrauit Dauid quando dixit dimiſſum eſt

Aſperges me iſopo ⁊ mundaboꝛ. .D C Sicut enim yſopus ter/
renus curandis pulmonibus aptus eſt ut auertat in flationem ĩta homo cæleſti quis reſperſus yſopo
ideſt humilitate cordis. ab omni ſuperbiæ malignitate purgatur. 7

eccatum tuum.ſicut niniuitæ conuerſi ſunt de malo in bonum per prædicationem ionæ.

ſunt phœniceo ſimilia. quaſi nix dealbentur. Tu inquam domine potens es peccatum piceum in la

cteum candorem tranſterre. fuligino ſumq; hebenum in criſtalli fulgorem conuertere. Vel lauabis
me.hoc eſt per pœnitentiam & baptiſmum. Et ſuper niuem dealbabor ſicut dixit Eſaias. Si fuerint

peccata ueſtra ſent Phexniccſttus uit niue; dealbabo.
Aucdlitui meo dabis gaudiũ ⁊ letitiazʒ3. CCum iacens in infirmitate peccati audire me

ruero. hõ dimiſſa ſunt tibi peccata tua. Vel auditui dicit. qñ dixit nathan dimiſſũ ẽ peccatum tuum.

CEt exultabunt oſſa humilista. CIdeſt uirtutes.q prius fuerant peccatis
humiliatæ. Vel æternitas ſpei meæ: quæ peccante me humiliata fuerat: te indulgẽte perſultat.
Aunerte faciem tuam a peccatis meis. CNec ea ſic aſpicias nt reuertantur
in cõmemorationem tuam. Auerte faciem tuam. Ac ſi dicat. nec uideas nec recorderis illa.
CESt omnes iniquitates meas dele. CPræteritas præſentes atq; futuras

CCoꝛ mundũ crea in me deus. Quo te uideã. Sicut rogabat Dauid. ita & unuſquiſq;

ſic debet facere Cor mundũ crea in me deus. Propterea rogabat. ut mundus fieret a peccato.
CSt ſpiritunfrectum innoua in viſceribus meis. CQuo te recte confitear:
Vel ſpiritum rectum ad uidendum & diſcernendum: ſicut antea rectus fuit in me.
UNe pꝛohicias me a facie tuua. Sicut cain. ut exula te efficiar: A facie tua: ideſt a præ-
ſentia tua: Spiritum ſanctum tuũ ne auferas a me: ſed ab eo conſũptis delictis. tuo ſtatuas cõſpectui⸗
Spiritum ſanctum tuum ne auferas a me. Cdeſt ſpiritum pro herkg:
Tedade

CVt quia peccata mea

n.
hi
I
bi

n
i
n⸗

e

ſt
et
wer
n4
bis
int
me.
um.
i

nu

ig
l

12/
ui⸗

Super ſal. li.

CRedde mihi letitiã ſalutaris tui. C Xpi tui ill exultationẽ quã in eo habui prius quã pec
caueri. Salutaris dei pris xps c. Ac ſi dicat. ſicut ãtea pᷣuidebã ꝑ ſpm̃ xpᷣʒʒ ĩ carne uẽiſſe. & mõ ſic faciä
CSpir itu pꝛincipali cõſirma me. CVt ipſe in me:& non uitia principentur: Tu uero 4
lIegis. ſanctã hic trinitatem intellige. Vel confirma me in regno. Spum rectù hoc eſt innouando ſpi
rirũ ſanctũ hoc eſt ſpum prophetiæ. Spũm principalẽ patrem. Spũz; rectũ filiũ ſpũm ſanctũ ſpm̃ ſom̃
Bocebo iniquos vias tnas:⁊ impij ad te conuertert C¶VYt declinantes a uiis prauis.
pœnitentiã agentes miſericordiã cõſequãtur.ſiẽ & ego a te miſericordiã cõſecutus ſũ. Docebo ini
quos uias tuas.& impii ad te cõuertentur. hoc ẽ pone meipſum. ut meũ exemplũ aliti imitentur.

CXLibera me de ſanguinbus deuns De peccatis multis, De quibus & paulus ait. quia
caro & ſanguis regnũ dei non poſſidebut. .ρBeus ſalutis mee. .A quo poſt pem̃ ui-
uiſicor ꝗa alius nullus põt hoc ſacere. C Exraltanit lingua mea iuſtitias tuas.

CPer quas punito in me peccato miſericordiã præbuiſti. Vel prædicauit mea lingua mãdata tua.
Bo mie labia mea aperies:⁊ os meũ annuntiabit laudẽ tuẽs. CSi apias os meũ ſicut moy
ſi quondã. ego pconabor ꝗa ſcũs. ꝗa pius. quia miſericors es. Vel clauſa erant p pem̃:nec locus erat
nec tpᷣs.nec pſona.nec exemplũ poterant dare:qa non eſt pulchra laus in ore peccatoris.
CQuoniam ſi voluiſſes ſacriſicium dediſſem:vtiq; holocauſtis non delectaberis.
¶Audiant iudæi ſacrificia ſua ceſſaſſe. intelligant etiã per aliũ prophetam deũ loquẽtẽ. Sabbata ho
locauſta:neomeniaſq;ʒ ueſtras odiuit qia mea. Quid ergo tu homo offeras? Audi quid ſubiecit.
CSacriſicium deo ſpiritus contribulatus.coꝛ contritum ⁊ humiliatuʒz deus non ſpernit.
CMcrito inter reliquas beatitudines euangelicas. beatitudo hæc continet principatũ. Beati inquit
pauperes ſpũͥ.qm̃ ipſoꝑ eſt regnũ cæloꝶ.qui non in uanitatibus ſæculi in flantur. ſed a deo accipiũt
ſpiraculũ uitæ atq; contritionẽ anxii cordis in en refundunt. ꝗ pro nobis humilis factus ẽ. Vel mul
ti hnᷣt cor contritũ. ſed non hnñt humiliatũ. quia plangunt qd fecerunt. & poſtea ad ipfum reuerte-
re deſiderant qd antea fecerunt.& de præterito nolunt pœnitere. ¶ Benigne fac dñe.
CNHoc eſt placita cum ſpe nia. C In bona voluntate tua ſyon. CQua te contẽplemur.
CSt ediſicentur muri.Hieruſalen. HJ CMunitiones ſidei cari
tatiſq; illius quaſi in eccleſia poſiti in te collocauimus. M.
Tunc acceptabis ſacriſiciũ iuſtitie oblatiões ⁊ holocauſta. CCuũ uel te ꝓ nobis offers pa
tri. uel a nobis laudes & gr̃arum accipis actiones. Vel muri Hieruſalẽ uirtutes aiæ uel eccleſiæ: Tunc
acceptabis ſacriſiciũ.i. confeſſionẽ ex ore peccatoris. Oblationẽ hoc eſt laudationẽ: & holocauſta.
Cunc ĩponent ſuꝑ altare tuũ vitulos. Q Altare ſides. qa ꝗcqd offers per fidẽ offerre
debes. Vitulũ laudes uel cogitationes uel uictimas. ſ.ut meipſũ offerã hoſtiam uiuâ.ſanctã placentẽ
tibi. Nos quoq; famuli tui ſupplices depræcamur dñe Ieſu xpᷣe: ut pietatis conſilio magnis facino-
ribus noſtris immenſam miſericordiam largiaris noſq; per cõtritionẽ cordis humiliati. mactando
uitia iugulando delicta dignum tibi acceptabileq; præpares holocauſtum. sl
In fnem intellectus Dauid cum veniret ad eum doeth idumeus ⁊ annunciauit ſauli? dixit.
Aenit SDauid in domum achimelech. CPSALMVS. L..
––——N regnorum libro & in ipſo hebraico pſalterio abimelech ſcriptũ eſt. ſed qm̃ beth & caph
A]Aur hebreoꝶ litteræ modico apice diſtinguntur. ideo error facilius obrepſit. Abimelech in 1.
terprætatur regnũ patiis mei. Dauid interpᷣtatur fortis manu: Venit in domo abimelech. M.=— d.
/& chriſtus uenit in regnü iudæorum. Per ſaul intelligitur mors. per Dauid uita. Quid eſt
quod mors ſequitur uitam: niſi quod ab inicio ſæculi ſemper mors peſequitur uitam noſtra? Quia
qui iſta præſentia amant. perſequuntur ſanctam eccleſiam: ideſt illos qui cæleſtia diligunt.
CPſalmus uocẽ cõtinet ꝓphetæ peccata iudaici populi exprobrantis ad ipm hæc loꝗgtur dicens

ch Ps nnert

Ricd gloꝛiaris in malicia. CCur monitis diuinis obuians ꝓphetas interficis?
CAupotens in iniquitaa. Clã cum ope dei creſcens interficis ꝓphetas
R Aeius. hoc ad cumulũ auxiſti maliciæ: ut ipᷣm dñm traderes neci. Vel ꝗd gloriaris in malicia

*& hoc eſt adã & diabolus. ꝗa qd deus edificauit. illi deſtruxerũt in ſemetipſis. imaginẽ dei d
angelorum. Qui potens es in iniquitate. Non in bonitate: ſed in iniquitate. Tota die.
Gmne tp̃s uitæ tuæ in quo hæc malicia uſq; ad effuſionem dominici ſanguinis propagata eſt.
Iniuſtitiã cogitauit lingua tu. CCogitatio ſapientiũ.corde cõcipitur. & ore ꝓfertur. na
uin ore ſtultoꝶ cor eoꝶ. Ac ſi diceret. Nõ tractauit corde. qd uomit ex ore: Ildeo hæc ad cogitationeʒ
detulit linguæ. Vel hic lingua ꝓ corde ponitur: ſcdm illud. Tu ꝗ dixiſti in corde tuo.in cælũ aſcen
dã ſup aſtra cæli ponã ſedẽ meã in mõte teſtamẽti in lateribꝰ aglonis. aſcendã ſuꝑ altitudinẽ nubi
ſimilis ero altiſſimo. CSicut nouacula acuta feciſti dolꝗ. CDolus ẽ aliud ẽ aliud ——„»,ꝑ H
ſimulatur. & nouacula ſi adſimilet augere uultꝰ nitorẽ & genas uulnere ſuo ſauciet dolũ faciet. Quienpasns, ſrrtn eran
X cũ ait acutã. indicauit dolo uerſutã. Sic & iudæi dinm. Quẽ colere debuerãr. nõ ſolũ nõ coluerũt.ſed p-Bem P
W diuerſis dolis ſuperare nitentes interfecerũt: Vel alibi Nouacula pſecutores intelliguntur: quia no- L
uacula capillũ incidit. ſed per capillum ſuperfluitas diuitiarum intelligitur Sicut nouacula acuta fe , 1K= erat porat
ciſti dolũ:Ille facit dolũ.qui in negotio circũuenit fratrem ſuũ. Vnde paulus ait. Nemo cnrum ueni⸗ ⸗ 1
. X . I.rle. .. — he cI . ha.⸗ N. . eh r. nlcnm es

X er nin .. 1

r.

,
4*

. ape 21

vn5 ſuct AN— —

. . YS 7 .
— eO pertt A.⸗ — c9Xπι A 2.. ge dela 4 . 4

—

Expoſitio.

at aut fuper gradiatur in negotio fratrem ſuum quia de his omnibus uindex eſt dominus
Buexiſti maliciã ſup benignitatẽ. iniqtatẽ magis quã log equitatt. Dilexit popul“ ille
maliciã. cũ eũ ꝗ benignitate ꝓpria ad liberandũ uenerat iteremit.Sed & nũc ipſi iudæi falſa de eo qᷓ
non crediderũt ꝓloquuntur. Bilexiſti oĩa verba pᷣcipitationis.lingua doloſa.
In excelſum.n. iniquitatẽ loquentes.ipſi ſe pcipitant in laqueũ damnationis.V erba pᷣcipitationis
Hicit qa ſemetipſos pᷣcipitauerunt.ſicut diabolus de cælo.ſicut & adã de paradiſo. in lingua doloſa.
quia aliud habuerunt in ſermone aliud in corde. CPꝛopterea deus deſtruet ⁊ in ſinẽ
euellet te ⁊ emigrabit te de tabernaculo tuo.⁊ radicem tuam de terra viuentium.
¶ Oia hæc in iudaico ĩpleta ſunt populo. qa & legis Ir̃a deſtructus & euulſus de ciuitate migratuſq;
ſeſt de tabernaculo dei: Sed & de his hæc intelligutur ꝗ non credũt dominici corporis tabernaculũ
qa exterminabũtur, a conſortio claritatis eius: ac de beatæ ſedis habitaculo. uel de uiuẽtiũ terra quã
ſancti hereditabũt. Vel deſtruet te deus in finẽ hoc eſt memorid diaboli. Et alibi. Vt non apponat ul
tra magniſicare ſe hõ ſup terrã. Vñ ſanctus paulus apoſtolus dixit.In finẽ ſæculoꝶ inimica deſtrue/
tur morsi. diabolus. Euellet te & emigrabit te de tabernaculo tuo. & radicẽ tuã de terra uiuentium
Vt mors in adã data eſt ita oĩbus eius niliis dominatur. Vñ dictũ eſt terra es & in terram ibis. Diabo-⸗-
Tlus & adã eradicauerunt ſe & unuſꝗſq; ſic facit qũ peccat. ¶Q¶ Aidgebunt iuſti ⁊ timebũt.
Ne talia appetan. CEt ſuper eũ ridebũt. CDe ultione calamitatis eius.
Videbũt.hoc eſt intelligent eoꝶ pœnã. && timebunt. ſicut ſanctus paulus dicit. uide ne tu tẽpteris.
Vel timebunt.i. neſcient exitũ illoꝶ: Vñ dictũ eſt neſcit hõ ſinẽ ſuũ adhuc.Et ſuper eũ ridebt. Duo
eee ke ere E h sDcotpa ſunt. Tempus flendi & tẽpus ridendi.Hic hñt ſancti tp̃s flendi. & in futuro tẽpus nidendi.

7 5

. Plhr = Per . Et dicent. ecce hõ gꝗ non poſuit deũ adiutoꝛẽ ſunm.ſed ſperauit in multitudine diuitiarũ ſuarũ
S- d.s debeht ds. 7 pꝛeualuit in vanitate ſua. CIdeo ſuper eũ hæc uindicta deſcendit. Vel de illo diuite di
cit.ꝗ in inferno torꝗbatur.qa bona recepat in uita ſua.& de illo alio cui dicit. ſtulte ac nocte aniam
71 tuã repetunt a te:ꝗᷓ aũt paraſti cuius erunt? Sic eſt qui ſibi theſaurizat.& non eſt in deũ diues. Nunꝗd
. tantum malü ſit diuitias habere tantum ut de iuſto habeantur. & deo gratias reſerat qui eas dedit?
Non ſed malum eſt ſpem in diuitiis ponereicum in alio pſalmo dicat.diuitiæ ſi affluant nolite cor
apponere. Diuitias licet habere ad neceſſitatem. & non licet poſſidere ex amore. Nam & Abraham
& reliqui boni diuitias habuerunt:ſed ſpem in diuitias non miſſerũt.
ſ. Ego aũt ſicut oliua fructifera in domo deii. Coparat ſe ꝓpheta oliuæ fructiferæ per
inguedinẽ ſapiæ: ut in eccleſia dei collocatus uiuens in legis allegoria euangelica proferat poma.
Vnis eſt. n. deus ueteris nouiq; teſtamenti ꝓlator. Oliua fructifera ſancta eccleſia eſt. ut illud. Prom/
Eale L.n. era Lc tuaria eoꝶ eructantia plena. Hic in bõa parte: Itẽ oliua non fructifera. ſicut ait ꝓpheta. Vocauit dñs
. momen tuũ. a uoce loquelæ grandis exarſit ignis in ea. & cõbuſta ſunt frutecta eiꝰ. Et illud. Oliuam
uberem. pulchram. fructiferam. ſpecioſamiſed conuerſa es in oleaſtrum. Item in bonam partem di
ccit. Tu autem cum oleaſter eſſes inſertus es in bonam oliuam. ideſt in fide patriarcharum.
¶ Speraui in miſericoꝛdia dei in eternũ ⁊ in ſeculũ ſecuii. CQuia nõ ẽ humãæ fragilitatis
fſacultas ut p ſe ꝗs ſaluus ſiat.ſed per miſericordiã dei. CConſiteboꝛ tibi in ſeculũ ꝗa feciſti.
Depcans ut in hoc ſæculo qd uerbo creaſti confeſſionẽ merear: & illud clemẽtia ſolita largiatur.
Et expectabo nomen tunm.qm̃ bonũ in conſpectu ſanctoꝝ tuox. CNomẽ illud añ cũcta
ſæcu la bñdictũ ꝗ reddit ſctĩs debitũ pᷣmiũ. Qd ꝓpheta ſitiẽs poſtulat.ut ĩ cõſpectu eiꝰ æternæ beati
tudinis accipiat ſortẽ. Qui nobis pᷣſtare dignetur. ut ab oĩ dolo liben. ab oĩ iniqtate mũdati filiũ dei᷑
equalẽ patri ſpirituiq; ſancto cõfeſſi:mereamur ſicut oliua fructifera in Hieruſalem cæleſti plantari⸗
In finem pꝛo Abimelech intellectus ipſi Bauid. CPSALMVS. LII.

AcPer 17

Bimelech interpᷣtatur dolens. ſiue parturiensicorpus xpi intelligitur. Et dñs doluit pro pec
Eii catis noſtris. quia uerum corpus fuit & parturiuit filios. Et eccleſia corpus chriſti dolet pro
Wpeccatis ſuis & aliorum & parturt filios per uerbum prædicationis. ut illud Per euange/
WIium ego uos genui. Et item. Filioli mei quos iterum parturio.donec formetur chriſtus in

hic pſalmus uocem continet: peccatores atq; impios increpantis,
äZIrit inſipiens in coꝛde ſuo non eſt deus. CDixit inſipiens.populus iudaicus ſiue

ügAQiabolus nõ ẽ deꝰ. Ac ſi dicat.nõ eſt vpᷣs filius dei. ¶ L/Corrupti ſunt.
LCe lege bonæ naturæ. CAbbominabiles. Hoc eſt odibiles facti ſunt.
EIn iniquitatibus ſuiss. CHoc eſt in deſideriis ſuis. Deum ſtulti cũ ore negare au
ſi nò ſunt. corde tñ dicunt eũ non eẽ. in quo malo horribiles & abhominabiles deo fiunt.
¶Mon eſt qui faciat bonum non eſt vſq; ad vnum. CNon de oibus.ſed de his oĩbus
tantum qui deam negnt propheta dicit. qui aliquotiens bona loquuntur:nunquã tamen faciunt.
Bomin“ de celo ꝓſpexit ſuꝑ filios hominũ.vt videat ſi eſt intelligens aut regrens dominum.
pirrre — Ar one Cideſt ut inueniret quos eligeret:ſicut quondam in prophetis patrnarchiſq; fecit. inuentumq; tan-
4 Er acr 7 le av] quam proprium manciparet alũnum. Proſpicere & uidere ignorantis & quærentis eſt. Nunquid de
. us aliquid ignorat: Non ſed de cælis ſancti ſui ſunt: ut ait propheta: Cæli enarrant gloriam dei. Et
alibi iuxta apoſtolum. noſtra autem conuerſatio in cælis eſt. (uia ſpiritus ſanctus facit ſanctos ama
. . re & diligere

t
e
n

i
in⸗
.
No

i
edi
lan
ng
di
ecot

een
Oma.
lon
düs
nan

nch

nis
ſti⸗
At.
ic
deni
füdei
an.
UI.
ppec⸗
pto
nge
usin

Ble

ſor
eu

ibus
iun
m.
un/
jade
i. l

Super Pſal. lüii.

re & diligere deum: & ipſe ſpũs ſanctus deus eſt: pſpicit per ſuos ſanctos. ꝗa ille p̃dicat & loꝗtur per
illos ut dus ait. Non enim uos eſtis qui loquimini: ſed ſpus patris ueſtri qui loquitur in uobis
OQOmnes declinauerunt ſimul inutiles facti ſunt. CNHi inſipientes qa non reqrebant
deũ oẽs declinauerunt in paſſiones ſimul inutiles facti/ſunt. Inutilis dr. qui non opatur aliꝗd boni. .s e . .!⸗
Vñ dicit in euangelio.Tollite talentũ ab eo.& inutilẽ ſeruũ proicite in tænebras exteriores. ibi exit
fletus & ſtridor dentiũ. Sibimetipſi ſunt inutiles. qui mandata dei adimplere non uolunt
C Non ẽ qui faciat bonũ.non ẽ vſqʒ ad vnũ. C Nullus.n.ex his ĩplet uoluntatẽ pris cæleſtis.
QMõne cognoſcẽt omnes qui operant᷑ iniquitatem.qui deuoꝛant plebem meã ſicut eſcã panis:
Beum non inuocauerunt. CCognoſcunt. n. impie agere. & non ſolũ non emen⸗
dant.ſed ẽt dei populum deuorant dentibus maliciæ ſuæ deumq; inuocare contemnunt
Allic trepidauerunt timoꝛe vbi nõ erat timoꝛ. CIdola ac ſimulacra mortna timuerũ̃t
qui deum timere debuerant. QAm deus diſſipauit oſſa eoꝝ qui hoibus placent.
Conteret. n. ſpẽ æternitatis eoꝶ deus.qꝗ in eius cõtumeliã magis ſibi quã illi placuerũt. Sibi placẽ
tes cõſuſi ſunt.i.qui hoĩbus placent & nõ deo. CConfuſi ſunt.qm̃ deus ſpꝛenit eos.
CMerito ſpernitur a deo ꝗ reliqrit deũ. & ꝗ eũ reliquit digne tanꝗᷓ ignotus ab eo cõfunditur dicẽ/
te apoſtolo. Omnis ignorans ignorabitur. C Auis dabit ex ſyon ſalutare.
De ſyon ut ait ꝓpheta exibit lex. & uerbũ dñi de Hieruſalẽ. Quis dabit? Deus pr̃ dedit filiũ ſuũ in
ſyon hoc ẽ in ſancta eccleſia. Salutare iſrahel. Quis dabit: Salutaris nr xps ẽ. Niſi dñs in aduẽtu ſuoe!
p quem gloriã æternitatis ſpeculamurr. 1
C¶Cũ auerterit dñs captiuitatẽ plebis ſue. CIpſe quoq; auerſa captiuitate uiciorum erexit è *. Pr.
nos in libertate uirtutũ de qli captiuitate dicit?lã redẽpti ſunt de pcõ adæ. ſed tñ adhuc ĩ caoptiuikate J 9
detinemur: ꝗqa non eſt integra libertas.ꝗqa dũ ſumus in corpe peregrinamur a dño. Et itẽ dicit. infœ — F.
lix ego hõ.ꝗs me liberabit de corpore mortis huius? Gratia dei per Ieſum xpᷣm dñm noſtrum. Sed C -=⸗ Eler⸗
in die iudicii quando inimica deſtruetur mors.tunc erit uera redemptio.
CExultabit iacob.⁊ letabit᷑ irrahbel. CVtrũq; xpᷣianus populus audit ꝗ eſt iacob dũ ſupplã
tat iudaicũ populũ benedictionẽq; eius accipit. & iſrahel:dũ deũ fidei oculis intuetur. Igr̃᷑ & nos ſup m.
plices depᷣcemur deũ.ut declinãtes a loq̃citate ſupflua ipſo inſtruente intelligamus oĩa in eiꝰ domi
natione conſiſtere. ꝗ dignetur ablata captiuitate uitioꝶ erigere nos in libertatem uirtutum.
CIn ſinem in carminibus intellectus Bauid. ä
CCõueniunt tiphei & dicunt ſaul. Dauid abſconditus eſt apud nos in ſpelunca.
CPSALMVS. LIII.
Iph uicus eſt: & inde tiphei dicũturi. tiphei interp̃tantur florentes.i. peccatores ꝗa quaſi flo/
rentes & uirides ſunt in pᷣſenti uita ut ait ꝓpheta. Oĩs caro fœnũ: & oĩs gloria eius ſicut flos
O◻agri: Quia ſiccũ eſt igni reſeruatur. Iſti deputãtur in pœnã: ſancti ad regnũ. Sicut herba ho
die quaii uiridis ur eẽ uſq; quo uenerit eſtas ſic peccatores ꝗ uidentur florere in die iudicii
areſcent: & ſancti qui hic ſunt quaſi aridi & ſicci. tunc erunt florentes & uirides. Vnde dictum eſt iu/
ſtus ut palma florebit. Dauid fuit abſconditus in inferiore parte terræ: & dominus in utero ſanctæ
mariæ. Et in una gente iudæorum: & diuinitas in carne chriſti.
CIſtæ pſalmus orationem dominici hominis continere dinoſcitur. Formam ſerui accipientis acce/
EEBN dentiſq; ad paſſionem in forma ſerui. MM “ “ . „„5
VEus in nomine tuo ſaluũ me fac. CbPoſtulat hæc a patre ut oſtendat Perct, Ei. R
carnis infirmitatẽ. Hoc eſt in illo nomine humilitatis quod eſt ſaluatio.
A11CESt in virtute tua iudica me. CVult ſe iudicari: ut illud honorabile maie · Nse S L.l..

᷑Efſtatis nomen diuinitatis conſcendat. Humilitas ꝗᷓ uenit de cælo in uteꝑ. de utero in præ
ſæpe.& ſuſtinuit multa.i. alapas. ſputa & reliqua. Virtus fuit qñ reſurrexit & aſcẽdit in cælos quadra
geſimo die.& ꝗnquageſimo die uenit ſpũs ſanctus ſup apoſtolos.& pᷣdicauerũt doctrinã euangelii
in toto mundo. Vñ dictũ eſt. & dedit illi nomen qd ẽ ſup oẽ nomen. ut in noĩe Ieſu oẽ genu flecta/
tur cæleſtiũ terreſtriũ & infernoꝶ: & oĩs lingua cõfiteatur. qa dis Ieſus xpᷣs in gloria eſt dei pr̃is. Et ꝗ
mortuꝰ ẽ ad tpᷣs ex infirmitate carnis. uiuit ex uirtute dei. Et itẽ dicit apoſtolus. Nihil exiſtimaui me
ſcire inter uos.niſi xpᷣm Ieſũ & hũc crucifixũ.Vel iudica me.Vox eccleſiæ. Deſcriptionẽ rogat.
CBeus exaudi orationẽ meã CEx hoc rogat ut mereatur a deo exaudiri. Nouerat. n. ille ſo .
lus orare cõſtãter. nec ignorare ut hõ ꝗd peteret.iuxta illud apoſtoli. Nã ꝗd oremꝰſicut opʒ neſcim l: . —
Auribus pcipe verba oꝛis mei. Vox eccleſiæ. Aures dni dicũtur. qñ exaudire dignatur. nnαο. Huacs m
COQm alieni inſurexerunt aduerſus me. CNHoc iudæi. Qui cũ peculiares dei eẽnt alienos . . D ..r
ſe p tranſgreſſionẽ ab eo fecerũt:nõ cognitione ſed uita & operibus. Vñ dicit ſilii Reni mẽtiti ſunt .α e: ſ-bj ahen 4
mihi. Et ſi filii: qũo alieni? De una tribu erant. ſed alieni erant. quia eius uitam qui illos uenerasuiui
ſicare uolebant tollere. C¶ Et foꝛtes queſierunt animam meam.
CHerodes:principeſqʒ ſacerdotũ:mundanã habentes fortitudinẽ.Et dñs dicit. Non haberes in me
ullã poteſtatẽ niſi tibi de ſup datũ fuiſſet. Sic & heretici perſecutores ſup ſanctam eceleſiam.
CNon pꝛopoſuerunt deum ante conſpectum ſuum. C Non imellekerunt

Ex poſitio

¶Bpfalena r—. W.. ſub perſona corporea latere diuinitatem:Diapſalma: interpoſitum orationem iĩmmutat: ut eum qꝗᷓ
prius præcabatur quaſi homo:oſtendat effectum orationis obtinuiſſe: Ideoq; ſubiecit.
E Ecce.n.deꝰ adiuuat me. CQuia dñs deſcẽdit in mortẽ. C Et dñs ſuſceptoꝛ c aie mee.
CCito eã redditurus. Vel deus pater ſuſcepit filiũ ſuum. & xps ſuam eccleſiam in ſide.
CCõuerte mala inimicis meis.⁊ in veritate tua diſperde illos. Qui me nõ intellexerũt

p maliciã ſuã.diſpgantur in ueritate tua. Sicut nüc cernimus factũ. diſpſi ſunt.n. in regionibus. Ve
ritatẽ dicit. ꝗa uerus eſt.i. reddet unicuiq; ſcdm opera ſua. Diſperdet illos. in die iudicii. Et in tua iu-
ſta uindicta hoc eſt diabo lũ & mẽbra ſua. CAoluntarie ſacriſicabo tibi.
Bene uolũtariæ. ꝗa ꝓpria uolũtate ipſe ſacerdos hoſtiã pro delictis populi ſe optulit patri ut hoc
ſacrificiũ uitã tribueret mũdo⸗Voluntariæ ſacrificabo tibi. Vox eccleſiæ. Voluntarie dicit. i. nõ ne-
ceſſitate aut coacte. ſed uoluntarie ſcdm illud. Prouidentes gregẽ non coacti ſed ſpontanei:
CSt conſiteboꝛ noi tuo qm̃ bonũ eſt. ¶ CConfeſſus ſũ in mundo ꝗa deſcendi de cælo. ut
faciã uoluntatẽ tuam quia bona eſt. Confitebor. hoc eſt laudabo nomen tuum hoc bonum eſt
CAuoniam ex oi tribulatione eripuiſti me.⁊ ſuper inimicos meos deſpexit oculus meus.
¶ Quia orationem mundam ſudit in principio pſalmi. ideo ut deus oĩa præuidens ereptum ſeatri
