tiones uel uerſutias gominauit. Si enim abſtinuerimus nos a corporum uoluptate: parum cautos
in auaritia capit. Quod ſi & auaritiã cum uoluptate contemnimus per luxuriam irrepit: & facit no
bis uentrem eſſe deum: & per hanc etiam illa quæ fortia eſſe uidebãtur expugnat.Et quomõ ſolent
ſapientes exercituum principes: ea uel maxime expugnare urbium loca quæ parum munita ſunt.ut
cum perilla irruperint facile munita capiantur: Ita & diabolus per ea quæ patere uidet: aut certe nõ
firmiter clauſa quærit irrumpere: & ad ipſam arcem cordis & animæ peruenire. Et quid me neceſ-
ſe eſt de pluribus eius inſidiis dicere: cum ex his & cæteræ uerſutiarum eius ſpecies cognoſcantur.
Diabolus autem:nomen græcum eſt.quod interprætatur criminator. Iuxta h ebrei uero ſermonis
proprietatem: quia & tribus zabulon. quandam ſimilitudinem huius uocabuli habet

ideſt deorſum fluens dici poteſt. Quod ſcilicet paulatim de uirtute ad uitium fluxerit: & de

cæleſtibus ad terrena corruerit.
CAQuoniam non eſt nobis colluctatio aduerſus carnem? ſanguinem. ſed aduerſus pꝛinci/
patus: aduerſus poteſtates: aduerſus rectores tenebꝛarum harum: aduerſus ſpiritalia ne/
quitie in celeſtibus. ¶Non puto paulum ſcꝛibentem ad co-
rynthios dicere potuiſſe non eſt nobis colluctatio aduerſus carnem & ſanguinem: ſed eſſe certami
na quæ ibi tentationes appellantur humanæ: quando caro concupiſcit aduerſus ſpiritum. & pro⸗
uocat nos facere opera ſua. Fornicationem immunditiam. luxuriam. idolatriam. inimicitias. con-
tentiones. emulationes. rixas. diſſenſiones. hæreſes. inſidias. ebrietates. commeſſationes. & reliqua
his ſimilia. Porro non eſt humana tentatio nec aduerſus carnem & ſanguinem pugna. quando aut
ipſe ſatanas figuratus in angelum lucis perſuadere nititur- ut eum angelum lucis arbitremur. Aut
aliquid horum ſimile facit: in omni uirtute ſignis & portentis mendacibus:in omni decœptiõe ini
quitatis. Nam cum aliquem illaquearit inimicus ut recipiat ſe: & loquatur in eo hæc dicit dominus
Non quaſi caro & ſanguis eum decipit: aut quaſi humana tentatio: ſed quaſi principatus. & poteſtas
rector tænebrarum & nequitia ſpiritualis. Quamobrem non demu; locum diabolo: ſed & ſi ſpiri
tus poteſtatem habentis aſcenderit ſuper nos: iuxta quod ſcriptum eſt. locum non demus ei. Dicat
quiſpiã hoc qd ait. Non eſt nobis colluctatio aduerſus ſanguinẽ uel camẽ ſed aduerſum principatꝰ
& poteſtates & cætera ꝗᷓ ſequuntur: Ildeo dici ut doceamur: ne ea quidẽ ꝗᷓ nobis miniſtrari uitia puta
mus ex carne. carnis eẽ uel ſanguinis. ſed a qbuſdam ſpũalibus nequitiis ſuggeri. Sunt. n. quidã de-
mones amoribus & amatoribus canticis ſeruiẽtes: & ꝓpheta quoq; cõmemorat dicens: ſpũ fornica
tionis ſeducti ſunt. Nã & Barbara quædam noĩia eoꝝꝶ eſſe dicuntur. Vt ſæpe confeſſi ſunt hi quos ue
re uulgus maleficos uocat. & incantationes: & præces & colores uarii. & diuerſa uel metalloꝑe ge-
nera uel ciboꝶ: atq; inuocati aſſiſtere demones: & infœlices aĩas capere memorantur: Alii uero: ira
cundias: & furores. & bella cõmittere aliis præter ſe inimicitiis: & inter hoĩes odia concitare: Quia
uult ergo (aiunt) apoſtolus nos docere: nõ ex natura corporis. & de materia carnis & ſanguinis: hæc
uitiorum genera procrean: ſed inſtinctu demonum propterea ait: non eſt nobis colluctatio ad--
uerſus ſanguinem & carnem. ſed aduerſus principatus & poteſtates & reliqua. I deo autem nunc
eorum qui magicis infœlices artibus ſeruiunt. & facere iſta perhibentur: In medium exempla pro
tulimus. ut retundamus eorum opinionem: qui putant omnia uitia eſſe carnis & ſanguinis. & nul-
lam habere demones poteſtatem. ut Hos incitent ad peccatũ. Talem & luctationem Iacob putamus
fuiſſe. quod ſcilicet: non aduerſum carnem & ſanguinẽ contenderit quãdo remanſit ſolus & lucta/
batur cum eo homo adiuuans eum. & corroborans aduerſum aliũ ſudore nimio dimicantem: & ſi
mul uide. ne forte ridiculi ſint qui arbitrantur in ritum luctantium: tota Iacob nocte luctatum. Quid
enim grande ſi ut illi aiunt: luctans aut ſuperarit: aut uictus ſit:. Sed iuxta rationabilẽ & conuenienteʒ
patriarchæ luctã: talem illi colluctationẽ fuiſſe credendum eſt: qualem hi habent qui poſſunt dice-
re. Non eſt nobis colluctatio aduerſus carnem & ſanguinem. Non neceſſe eſt totũ nunc loci illius
excutere ſacramentũ. cum in ſuo loco ſi uixero plenius diſſerendum ſit. Quærimus autẽ ubi in uete
ri teſtamento Paulus hæc legerit. aut qua auctoritate quæ minime ſcripta ſunt publicarit. & conici/
mus ex his quæ de præliis & ſingulari certamine: Verbi cauſa dauid aduerſuz goliã: & filio& iſrahel
contra alienigenas: & cæteras gentes ſcripta ſunt in lege. & Ieſu. & libro iudicù & regnoꝑꝶ: & Parali
pomenon altius intellexiſſe apoſtolũ: & ſpũale bellum ſenſiſſe de carneo:quo pugnantes uicti ſint:
ſiue ſuperarint:& ſathrapas quidẽ uniſcuiuſq; loci: ſupernarum fuiſſe indicia poteſtatũ. Reges aũt
gentium ſingularum. imagines eoꝶ qui nunc rectores mundi: tænebrarũq; dicuntur. Malos uero
hoĩes: ſpiritales nequitias in cæleſtibus demõſtraſſe: Et uidetur nobis apoſtolus: aliis uerbis hæc di⸗-
cere.O epheſii

●
*

— — — —

—

— — —

— — —, —.

,RA — —„

In epiſtolam ad Epheſios.

cere. O epheſii quæ de præliis ifrahelis: aduerſum nationes legitis. nidentur quidem carnem ſonare
uel ſanguinem. Verbi gratia:ægyptioꝶ idumeorum. ammanitarũ: moabitarum. & gentium cætera
rum. Sed ni uultis uere ſcire: cognoſcite quia illa uniuerſa ſiguraliter contingebant ilis. S cripta ſunt
autem propter nos: in quos fines ſeculi decurrerunt. Vt intelligamus ex illis: Non eſſe nobis pu-
gnam aduerſum carnẽ & ſanguinem. ſed aduerſus ſpiritales quaſdam & inmſibiles poteſtates: ad-
uerſus rectores earum tænebrarum quæ huic mundo incubant: & errorem hominibus increduli-
tatis offundunt. & aduerſum ſpintualia nequitiæ quæ habitant in cæleſtibus. Non quo demones ĩ
cæleſtibus commorentur: ſed quo ſupra nos aer: Hoc nomen acceperit. Vnde & aues quæ uolitant
per aerem uolucres cæli eſſe dicuntur. Nam & in alio loco de demonibus qu&d in aere iſto uagen-
tur: apoſtolus ait: n ꝗqbus ambulaſtis aliqũ iuxta ſeculũ mundi iſtius ſcdm principem poteſtatis ae-
ris.ſpũs qui nunc operatur in filios diffidentiæ. Hæc aut oĩum doctorum opmio eſt. qd aer iſte qui
cælũ & terram. medius diuidens inane appsllatur: plenus ſit cõtrariis fortitudinibus. Poſt hæc retra
ctandum a quo pnincipatus & poteſtates. & rectores tenebrarum mundi. & ſpirtalia nequitiæ in
cæleſtibus ut hoc ſint: acceperint poteſtatẽ Et quidem dicat alius apoſtatam diabolum ſatellitibus
ſuis diuerſa officia commiſiſſe. & non eſſe harum diſtributionum auctorem deum. Cui poteſt illud
diligens lector opponere: & quomodo ſcriptum eſt. non eſt enim poteſtas niſi a deo. Quod ſi de
hominibus dicitur: quanto magis de his qui ſunt ſubtilioris melionſq; naturæ: nec ſatim qui hoc
ſentiat blaſſemiæ eum crimen incurrere quia unuſquiſq; iuxta ſuam uoluntatem diuerſa miniſte⸗
ria ſortitus ſit. Quomodo enim in urbibus eos qui aliquid com miſere flagitii: nidemus uel beſtias

alere. uel ſecare marmora. uel mundare ſpurcitias cloacarum. uel præeſſe gladiatonbus: & funden-

do reorum ſanguini deſtinari. Ita & demones ex proprii arbitrii libertate: inſidiarum. fraudium: ſce
lerum atq; periurii & reliquam uitiorum prouinciam eſſe ſortitos. ut ſint rectores tænebrarum. quia

eſſe lucis principes noluerunt. Hi ergo rectores mundi atq; tænebrarum. cum aduerſum aliquem

colluctãtes ſupplantauerint eum: fecerintq; corruere: ſtatim illum ſuo mundo: & ſuis tæ nebiis qui-
bus principantur annectunt: Ob quam cauſam fortius laborandum. ut qui ſemel audiuimus: ego
elegi uos de iſto mundo: etiam non eſtis de iſto mundo. Si enim eſſetis de mundo.mundus quod
ſuum eſſet amaret. Non redeamus ad mundam. nec ſubiciamur ei. ſed cruciſigatur nobis mun/-
dus. & nos ei: ut rector lucis leſus proprio mundo nos copulet: & ſub patris eſſe faciat ditione eru-
tos de ſpiritalis nequitiæ poteſtate & de cælo eorum quod tranſiturum eſt: Nec dei ſedes appel-
lari poteſt: Impium quippe eſt ut ſpiritalia nequitiæ in cæleſtibus: eum cælum tenere credantur
de quo loquitur deus. Cælum mihi thronus eſt. Itaq; qui intelligit quanta in iſto mundo rnobis &
pᷣſentibus & abſentibꝰfiant: direa uidere non poſſumus ſiue pp corpus humilitatis ntæ hoc fragile
atq; terrenum quo anima uoluitur:ſiue quia carnalibus oculis ſubtilior natura non panditur. Hic
uidebit quæ ſint tænebræ quæ ab apoſtolo nunc dicantur. Quod ſcilicet aut tota iſta terrena: tæ-
nebræ nuncupentur. Lux quippe lucet in tænebris. & tænebræ eam non compræhenderunt. Aut
animæ lumen & ſenſum terrenum corpus: & corpus mortis: & humilitatis: obombret: operiat &
obcecet: Sciamus autem quod excepto præſenti loco:nec in ueteri nec in nouo teſtamento.
ideſt mundi rectores unquam legerimus: quod nomen idcirco paulus apoſtolus fin-
xit. quia neceſſe habebat ad epheſios diſputans: rebus nouis & inuiſibilibus: noua nomina coapta/
re. Adhuc propter hoc quod ait in cæleſtibus: quia uidetur ambiguum. dicendum ſubaudiri poſſe
illud ad omnia: ut ſit ſenſus:non eſt nobis colluctatio aduerſus ſpiritalia nequitiæ in cæleſtibus. &
rectores tænebrarum iſtarum in cæleſtibus: & ſpiritalia nequitie in cæleſtibus: & non tantum aduer
ſum ſpiritalia nequitiæ in cæleſtibus. Maxime ſi intelligimus ur iam ſupra expoſitum eſt. quomo/
do cæleſtia nominentur propter uolucres cæli: & quod in uſu dicitur. pluuia uemre decælo. non
quo pluuia e cælo ueniat. Philoſophi quippe aiunt:non amplius quam duobus milibus paſſuum
a terta diſtare nubes: ex quibus fundantur pluuiæ. & imber irwret. Iuxta quem ſenſum: Cataractæ
quoq; cæli in diluuio apertæ eſſe feruntur. Verumtamen quanto quis peior fuerit: tanto uicinior
erit terræ locis. & pinguiori ſubſtantiæ. Si quidem & terra & circundatus nobis aer. habent pingue
dinem ſuam aiunt quidam & animas corporibus liberatas ſi attenuatæ fuerint in præſenti uita & li
ma ut ita dicam atq; uirtutum:in ſubtile corpus attritæ non habitaturas in pinguiori
bus locis. ſed deo qui incorporeus eſt uicinas fore. Si uero tales fuerint de quibus dici poſſit: filii
hominuʒzʒ uſq; quo graui ſiue pingui corde: ſecundũ craſſitudinis ſuæ pondus ad infima detrahi. &
pinguedine prægrauari. Poſt hoc & illud pariter diſſerendum. an hac terra & aere: aliquis pingui⸗-
orlocus ſit qui a pleriſq; appellatur infernus. in quo ii qui dicuntur inferi commorentur. Qui nam
uero iſti ſint: & quam uel cognationem nuel diuerſitatem habeant ad eos qui ſpiritalia nequitiæ in
cæleſtibus appellantur: non eſt præſentis temporis diſputare: reliquum ẽ: utquid inter colſuctatio/
nem carnis & ſanguinis: & inter rectores tænebrarum iſtarum. & ſpiritalia nequitiæ in cæleſtibus ſit
in duobus apud apoſtolum manifeſtius diſcamus agminibus. Quando enim uult humanas ten-
tationes. hoc eſt colluctationem carnis & ſanguinis indicarè. deſpitiens eas atq; contemnens loqui
tur. Quis nos ſeparabit a caritate dei tribulatio an anguſtia. an perſecutio. an famis. & nuditas. &
xx ii

Liber tertius.c. vj.

periculum. & gladius. iuxta quod ſcriptum eſt.Propter te mortificamur tota die: reputati ſumus nunt
oues occiſionis. ſed in his omnibus ſuperamus propter eum qui dilexit nos. Quando uero docere

nos uult de aduerſariis poteſtatibus & rectoribus tænebrarum & ſpiritalibus nequitiæ incæœ leſtibus
Ahb alio quaſi a capite ſumit exordium & dicit. certus ſum eniʒ quia neq; mors. neq; uita. neq; ange

li. neq; principatus. neq; præſentia.neq; futura. necq; altitudo. neq; profundum. neq; alia quælibet

creatura potęrit nos ſeparare a caritate dei quæ eſt in chriſto leſu domino noſtro. Prolixius for-
ſitan quam lector uoluerit de hoc capitulo diſputatuʒ ſit: ſed quæſo det ueniam difficultati ipſius lo

ci & perſonæ epheſiorũ qui poſt artes magicas: ſcire debuerant a quibus fuiſſent aliquãdo decœpti

CIgdeo ſumite omma arma dei:vt poſſitis reſiſtere in die malo.⁊ vniuerſa operati ſtare.

CDiem malam aut præſens tempus oſtendit de quo ſupra dixerat. Redimentes tempus. quia dies

mali ſunt. Propter anguſtiam & uitæ huius labores.quia non abſq; ſudore & certamine peruenia-
mus ad palmã. aut certe cõſumationis atq; iudicii quãd diabolus inimicus & uindex in ſua nos cu
piet parte retinere: de qua liberabitur qui intelligit ſuper egenum & pauperem. in die enim mala li/
Berabit eum dominus. Hæc eſt dies de qua & in alio loco ſcriptum eſt. Ecce uenit dies iræ domini.
& alibi. Dies enim domini inſanabilis ueniet: furonis & iræ. Et rurſum. Vhe deſ deranſtibus diem
domini:Vt quid uobis dies domini. & hæc eſt tænebræ & non lux. quemadmodum ſi fugiat ho-
mo a facie leœnis: & incurrat in urſum. & introeat in domum ſuam. & reclinet manus ſuas ſuper pa⸗

rietem: & mordeat eum coluber. non ne tænebræ dies domini & non lux? & caligo non habens

ſplendorem? Quomodo enim non mala eſt hæc dies: quæ tænebris & caligine inuoluitur? de qua

Iohel quoq; propheta commemorat dicens. Canite tuba in ſyon. prædicate in monte ſancto meo-.
& confundantur omnes qui habitant terram: quoniam adẽ dies domini. quia prope eſt dies tæne/
brarum & turbinis. dies nebulæ & caliginis. Et ſophonias de eccleſia dei loꝗtur dicens. Prope ẽ dies
dñi magna. prope & uelox nimis. Vox diei dñi amara & dura & fortis dies iræ dies illa dies angu-
ſtiæ & neceſſitatis. & reliqua. Poſt qᷓ infert: & affigã hoĩes.& ambulabũt ut ceci.qa dño peccauerũt.
Vt igitur poſſit quis in hac die diabolo reſiſtere.quia ipſe ẽ accuſator fratrũ noſtrorum aſſumat oĩa
arma dei. Hoc enim ſonat non ut in latino ſimpliciter arma trãſlata ſunt. & omnibus telis
armiſq;ʒ ſuccintus: de quibus in ſequentibus explicatur. Sciat tunc ſe ſtare poſſe.ſi umiuerſa fuerir

operatus. Vt plenus cunctis uirtutibus ſtabilem figat gradum & non moueatur de acie. ſitq; ex his

de quibus dominus ait. Sunt quidam de hic ſtantibus. Et in alio loco. & enim ſide ſtatis. & pſal-
miſta. ſtatuit inquit ſuper petram pedes meos. Tertiaquoq; a quibuſdam intetprætatio ſubindu⸗
citur dicentibus. Non omne aduerſum diabolum prælium morte finiri: ſed cum de iſto ſeculo exie
rimus. tunc nobis fortius & apertius præſentibus contra præſentes faturum eſſe certamẽ: & ſic illud
quod paulo ante poſuimus exponent: neq; præſentia: neq; futura. ut futura hæc dicãt eſſe: quæ poſt
uitam iſtam ſint ineunda certamina. Nec non & illud: quapropter contendimus ſiue in præſenti
ſiue in fauturo: placere illi. Vt præſens tempus hanc uitam. Fututum. poſt mortem ſignilcart putent.
Hoc quoq; qd nunc drᷣ.& oĩa operati ſtare:ad eum ſenſum referunt quaſi non poſſit aliquis omnia
in præſenti uita operari. ſed ex parte uidet & ex pte quid faciat: Sicut ex parte prophetet. Et tũc perſe
ſte ſtare ualeat: cum uniuerſa fuerit operatus. Alius uero: ſimplicius hæc exponit dicens. ephe-
ſios ad futuras temptationes: & perſecutiones. quas eis Paulus apoſtolus poſt hanc epiſtolam
prophetico uidebat ſpiritu prouenire: cohortari & moneri. ut omnia faciant: per quæ poſſint in fi-
de ſtare euangelii: nec in perſecutione corruere. Diem autem malaʒ: proprie de quadrageſimo octa
uo pſalmo:arbitramur eſſe nunc ſumptam:
CState ergo ſuccincti lumbos veſtros in neritate ⁊ induti loꝛicam inſtitie. .
CQ d iuxta membra carnis & corporis: omnia membra animæ in ſcripturis uocentur. nulli dubiũ
eſt. De quibus unum puto eſſe nunc membrum lumbos quos ut accingamus ueritate præcipitur.
Scriptum eſt quoq; in euangelio catglucam. Sint lumbi ueſtri accincti. & lucernæ ardentes in mani
bus ueſtris: Quia igitur lumbi in generatione ſemper accipiuntur & ſemine. Secundum illud. De-
fructu lumbi tui ponam ſuper thronum tuum. & alibi. Adhuc in lumbis erat leui patris ſui abrahaʒ:
quando obuiauit ei melchiſedech. Videtur nobis accinxiſſe lumbos ſuos.qui nequaquam uxori de

bitum reddit. nec ſeruit libidini: ſed imitatur ingenitum deum. generationis negotiis non mini//

ſtrans. Hoc idem reor & illud ſignificare quod Ioannes zonam pelliceã habebat cirea lumbos ſuos
& non erat de immundis qui propter fluxum ſeminis extra caſtra proiecti: cum arca dñi habitare nõ
poſſunt. Nec ex his de quibus in numeris ſcribitur: ſint ueſtimenta eius diſſita. Qui autem chriſto ac
cinctus eſt ueritate:Hæc ueſtimenta in altum colligit & ſurſum trahit: & nudorum laterum fœdita
tem: Balteo ſpiritali uelat.ſtringit. includit. & paratus ad prælium eſt. & opera habet lucentia quæ
lucernæ dicuntur ardentes. & induti loricã iuſtitiæ. Sicut difficile uulneratur. in his maxime locis
quæ uitam tenent: qui conſertam hamis: & ferreis inuicem uinculis ſe tenenteʒ loricã uirtutis indu
tus eſt:ita qui eſt circundatus multiplici ueſte iuſtitiæ: nec ad ſimilitudinem cerui in iecur accipiet ſa
gitam: nec in deſideria corruet & furo es: ſed erit mundo corde. habens artificen huius loricæ deũ
qui unicuiq; ſanctorum omnia arma fabricatur: & non ſinit/ eum a iaculo uolante per diem: & a
ſagittis

—, — — — — —— ——

— — + — — N— YGUðN —— —

— —

In Epiſtolam ad Ephelios.

ſagittis ardentibus percuti pariter & exuri.
. WEt calciati pedes:in pꝛeparatione euangelij pacis. D
CDiligeneius obſeruate: quod uirtutem quandam animæ appellauerit pedes quibus ingredimur
in eo qui dicit.ego ſum uia.õ quos nos oportet calciare præparatione euangelii pacis. I n hoꝑꝶ cal
7 ciamentorum ſiguram. & illa calciamenta in exodo præceſſere: Sic. n. ait:mãducabiris illud. lumbi
ueſtri accincti.& calciamenta ufa in pedibus ueſtris: & baculi ueſtri in manibus ueſtris, & comede-
. tis illud in feſtinatione. paſcha eſt dñi. Signum ſiquidem præparationis eſt: cum feſtinatione & cal-
ciatis pedibus comedere: ut corroborari paſchali cibo. ut Latam & horribilem poſſint eremum per
tranſire. Qui ergo adhuc ambulat calcietur. Qui uero iam iordane tranſmiſſoterram repromiſſio
h nis intrauit: nudet pedem. Solue ait calciamentum de pedibus tuis. locus enim in quo ſtas terra ſan
cta eſt. Si quis autem apoſtolus eſt. & inter duodecim numeran poteſt: nequaquam tollat in uia cal
ciamentum ſuum:nec ad ſcorpiones & colipros declinandos calcaneum tegat: ſed etiam conſu-⸗
matus atq; perfectus: ſtet in terra ſancta. & uiuat in chriſto: & ſequatur agnum quocunq; uadit. Quæ
ritur utrum nam ad chſtinctionem euangelii alterius. nunc dixerit pacis euangelium. An certe

d proprium ſit euangelii:ut pacis euangelium nominetur. Qui igitur habet pacẽ calciatus eſt xpi euã
gelio: & cũ calciatus fuerit pparatus eſt. & pparatus nõ ſe puter eẽ perfectũ: ſed ad hoc pparetur ut ꝑp
1 gat. & pergens ueniat ad finẽ. Super oĩa accipiẽtes ſcutũ fidei ĩ quo poſſitis oĩa iacula maligni ignita
u extiguere: Quaſi dixerit ĩ oĩ ope portate clipeũ ſidei. ut poſſitis tecti atq; muniti excipe ueniẽtes ſa⸗
1 gittas: & huc atq; illuc arte eas bellica declinare. Hæc eſt ſides ſup qua & Abrahã poſt multa opa atq;
uirtutes: uix potuerit promereri: ut de eo ſcriptura diceret. credidit autem Abraham deo. & reputa
tum eſt illi ad iuſtitiã: perſpicua ſunt autem iacula maligni quæ uult mittere in corda noſtra per co
4 gitationes peſſimas: de quibus unum iecit in cor iudæ: ut traderet ſaluatorem. I taq; ne principium
quidẽ habere potuerit inimicuss animæ uulnerandæ:ſi tenuerimus ſcutum fidei in quo non ſolum
it uenientia tela frangantur: ſed etiam telorum ipſe ignis extinguitur. De quo & propheta complorat
4 dicens. Omnes adulterantes: quaſi clibanus corda eorum. Qui hunc umbonem ſidei manu forti te
1 nuerit. & couſiſus in domino ſcierit ſe a uenientibus iaculis eſſe ſecurum: loquetur intrepidus. In do .
in mino confido quomodo dicitis animæ meæ: tranſmigra in montez ſicut paſſer?: Quoniã ecce pec
catores intenderunt arcum. parauerunt ſagittas ſuas in pharetris. ut ſagittent in obſcuro rectos cor
1 de. Cum ego inquit confidam in dño: qua mihi datis ratione conſiliũ: ut non ſtem aduerſum inimi
/ coru impœtus. & iacula quæ contra me in faætris præpararunt: uolétes non ſolum me. ſed etiaz re
. ctos corde percutere. Ecce enim ſto ſuper petram. & non tranſmigro in montes tænebricoſos: &
1 omnium tela hoſtium repulſa: mn ipſos qui drigunt conuertuntur: & galeam ſalutis accipite. Pro-
1 pter hanc galeam ſalutaris:omnes in capite noſtro ſenſus integri perſeuerant. & maxime oculi de
quibus in eccleſiaſte ſalomon ait. ſapientes oculi in capite eius. ↄciebat eniz quod eſſet uiri caput: &
1 qui nam iſti oculi in uiri capite collocati. Si enim caput uiri chriſtus eſt & oculi ſapientis in capite
4 eius ſunt: ſequitur. ut omnis noſter ſenſus.m ens.cogitatio.ſermo. conſilium. ſi tamen ſapientes fue
rimus. in chriſto ſint. In chriſto autem uerbo. Ilumine. iuſtitia. ueritate. cunctiſq; uirtutibus. *
CEt gladium ſpiritus quod eſt verbum dei per omnez orationem ⁊ obſccrationẽ orantes ⁊ in
. omni tẽpore in ſpiritu ⁊ in ipſo vigilantes in omni inſtantia.prece:pro oĩbus ſanctis ⁊ pro me.
CDei ſermo de ſpiritu ſancto fluit: contrarius uero de terra loquitur: & inde ſumit exordium. Qui
enim de terra eſt de terra loquitur. qui de cælo uenit ſuꝑer omnes eſt & quod uidit & audiuit hoc
teſtatur. Porro ſermo dei gladius ſpiritus eſt. de quo nunc paulus ait. gladiũ ſpinitus quod ẽ uerbuzʒ
dei. & efficax & acutus ſuper omnem gladium ancipitem. & penetrans uſq; ad artus animæ & os ſu
um & medullarum. Qui ſpiritus præcidit & diuidit: multum proficiens perorationem & obſecra-
tionem eorum qui in omni tempore dominum depræcantur in ſpiritu. iuxta illud: orabo ſpũ ora-
bo & mente. & in hoc proficiens: ut per uigilias. & inſtãtem pracem: & apoſtolꝰ? in dei uerbo doctti

naq; ditetur. Et hæc omnis opulentia ad aliorum proficiat ſalutem. ut eis quoq; ipſis proſit qui ob-
ſecrant: Simulq; apoſtoli humilitas admiranda. petentis epheſios: ut pro ſe faciant obſecrationes
ait quippe in omni inſtantia & præce pro omnibus ſanctis & pro me. Vt ſeorſum ſanctorum& ſe/
orſum ſui faceret mentionem. H OWYUVMZẽ
Et mihi detur ſermo in operatione oꝛis mei.In conſidentia.notum facere myſterium euan⸗
gelij pꝛo quo legatione fungoꝛ in catena.ita vt in ipſo audeam:vt opoꝛtet me loqui.
CHoc quod nunc ait in apertione oris mei: & alibi. os meum ad uos apertum eſt o corynthii. &
aperiens os ſuum docebat diſcipulos ſuos dicens: & os meum aperui & attraxi ſpiritum: & aperi-
am in parabolis os meum. & cætera his ſimilia: ſic accipiendum quaſi dixerit.. & aperiantur theſau-
ri. & abſcondita a ſeculis ſacramenta pandantur. ut ſpiritus introeat ad ea proferenda quæ latitant:
Nam quod huius teſtimonii ideſt: ur detur mihi ſermo in apertione oris mei. iſte ſit intellectus. ſe⸗
quentia probant. In confidentia inquit: notum facere myſterium euangelii. Nequaquam in pa-
rabolis && prouerbiis: ſicut & prophetæ. & ipſe dominus adlfuc conſtitutus in corpore loquebatur
deus. Venit hora quando nequaquam uobis in prouerbiis loquar: ſed confidenter de patre annun
XEr iii

Liber tertius.c.vi.

tiabo uobis. Hunce confidentiæ ſermonem. ſolus poterit obtinere: Qui non habuerit cor ſe repræ/
hendens. Si enim cor noſtrum nos non repræhenderit. confidentiam habemus ad deum. & quod
cumq; petierimus accipiemus ab eo. Rarum itaq; eſt qui in confidentia notum faciat myſterium
euangelii. quia rarus eſt qui confſidentiaʒ habeat ad deum. Quis enim gloriabitur caſtum ſe habe/
re cor. aut quis ſtabit dicens mundum ſe eſſe a peccatis. Poſt hæc quid ſit hoc quod ait: pro quo le-
atione fungor in catena. ut notum uidelicet faceret myſterium euan gelii: breuiter perſtringendũ.
tquidem qui ſimpliciter intelligit: dicet propter teſtimonium chriſti eum de carne & de catenis
hæc romæ poſitum ſcripta miſiſſe: Alius uero propter corpus humilitatis & catenam iſtam qua cir-
cundamur: & nec dm ſcimus ſecundum quod oportet nos ſcire. Et per ſpeculum uidemus in enig
mate: .iſta eum dixiſſe contendet: & tunc uere poſſe in confidentia euangelii aperire myſteria: cum
catenam depoſuerit: & de carcere liber exierit. niſi forte & in uinculis abſq; uinculis computandus
eſt:qui conuerſationem habet in cælis: & de quo dici ꝑgteſt. Vos autem non eſtis in carne ſed in ſpi
ritu ſi tamen ſpiritus dei habitat in uobis. òòMU
CAit autem ſciatis ⁊ vos:que circa me ſint:qnid agam:omnia nota uobis faciet tithicus dilectꝰ
frater. æ fidelis miniſter in domino quẽ miſſi ad vos in hocipſum nt cognoſcatis qde circa nos
ſunt.⁊ conſoletur corda veſtra. ôꝗôM
CDupliciteraccipite uel ideo tithycum miſſum epheſum: ut nuntiaret eis uĩcula apoſtoli pauli no/
ta facta eſſe in omni prætorio. & catenam illius ad fidem euangelii profeciſſe: eo tempore quo & ad
coloſenſes ſcribit dicens: quæ circa me ſunt omnia nota uobis faciet tithycus frater dilectus & mi-
niſter & conſeruus in domino. quem miſſi ad uos ob hoc ipſam: ut cognoſcatis quæ circa nos ſunt
& conſoletur corda ueſtra cum honeſimo & fideli fratre qui eſt ex uobis qui omnia quæ
hic aguntur nota faciet uobis. Grandis enim conſolatio erat: audire paulum romæ in domina ur-
bium: & in arce romani imperii de carcere & de uinculis triumphantem: uel certe ob id tithycum
miſſum eſſe ut uitam & conuerſationem pauli quam ignorabanr annunciaret eis. & quaſi quoddaʒ
exemplar uiuendi daret diſcentibus geſta apoſtoli atq; uirtutes: & eum imitari uolentibus. Nec par
ua eſſe poterat conſolatio emulari cupientes: quæ apoſtolum egiſſe agnouerant. ä
CPax fratribus ⁊ caritas.cũ ſide a deo patre ⁊ domino Jeſu chriſto.
C Si qua alia dona ſunt quæ tribuuntur a deo patre & domino Ieſu chriſto: I nter hæc pax non mi/
mnimum poſſidet locum. quæ ſuperat omnem ſenſum & cuſtodit corda. intellectuſq; ſanctorum: Se
renitas quædam atq; tranquillitas animæ quieſcẽtis. & uniuerſam tempeſtatem & turbinem pertur
bationum fugans: Huic ſimilis eſt caritas cum fide: quam & ipſam ſimul deus pater donat & filius.ut
diligamus deum de toto corde & proximos ſicut nos metipſos. & pro inimicis noſtris præcemur.
Hance pacem & caritatem quam credentibus apoſtolus ipræcatur: hi tantum habent: qui fratruʒ no
mine merentur uocari. pax fratribus & caritas cum fide & pace.Igitur & caritatẽ & fidem ſic pater
præſtat ut filius. Et hereſis ommuteſcet: quæ non uult eadem ſilium poſſe quæ patrem.
Bratia cum omnibus qui diligunt dominum Jeſuʒ chꝛiſtum in incorruptione
* CNonnulli hoc ita interprætati ſunt: ut eum putarent diligere dominum noſtrum leſum xpᷣm qni
ab operibus corruptionis alienus ſit. opera corruptionis in coitu ſentientes. Vnde & conſuetudo &
ſermo uulgaris incorruptos uirgines uocat: eoſq; qui coitum neſciant ſœminarum. Corruptos ue
ro eos:qui iſtiuſmodi guſtauerint uoluptatem: illud quoq; teſtimonium coaptantes. ſi quis templũ
dei corrumpet: corrũpet illum deus. Sed neſcio. an hoc ualeat explanare quod ſcribitur. Vnuſꝗſq;
proprium habet donum a deo.alius quidem ſic & alius ſic⸗ Videamus igitur ne forte melius ſit oẽ
peccatum corruptionem animæ intelligere. & eos qui a peccato liberi ſunt incorruptos uocari. Ita
ut diligentes dũm leſum xpᷣm in incorruptione ſint dum peccati uinculis non tenentur. & cum eis
eſt gratia dei. Simulq; arbitror ad diſtinctionem eorum qui diligunt dñm Ieſum chriſtum. ſed non
in incorruprione poſitum. eos gratam habere chriſti qui diligant eum in incorruptione. Quanmti
enim diligunt dominum: parati exilia. parati martiria: parati inopiam. & omnia pro eo contumelia
rum genera ſuſtinere. & nihilominus carnis paſſione ſuperantur: ſed his non impræcatur apoſtolus
gratiam. quia gratia domini eſt cum omnibus qui diligunt eum in incorruptionem.
CFINIT LIBER TERTIVS BEATI HIERONYMI SVPER EPISTOLAM. L
–☚– BEATI PAVLI AD EPHESIOS. NCIPIT PRAEFATIO BEATI HIE
= RONYMI IN EPISTOLAM BEATI PAVLI APOSTOLI AD TITVM
&CaAD PAVLAM ET EVSTOCHIVM. .
ICET non ſint digni fide qui fidem prim irritam fecerunt: Martionemlo-
EAquor & baſilidẽ: & oẽs hæreticos qui uetus laniant teſtamentũ: ITñ eos: aliqua
ex parte ferrem: ſi ſaltem in nouo cotinerent manus ſuas: Et nõ auderent xp̃i
Aut ipſi iactitant boni dei filii uel euãgeliſtas uiolare uel apoſtolos. Nunc uero
(cü & euangelia eius diſſipauerint: & apoſtoloꝶ epiſtolas: non apoſtoloꝶ xpᷣi
Im (WBfecerunt eſſe Sec pprias: miror quo ſibi chriſtianog nomẽ audeant uendicare
Vt.n. de cæteris epiſtolis taceã: de quibus ꝗcqd cõtrariũ ſuo dogmati uiderãt
eraſerxunt:

ucai
lliaa⸗

Ioſu.i.a.

credamus: Nec mirum quis ſanctos hoĩes tñ dei ſeruos nobiliter appellari: cũ per Eſaiam propheta:
pater loquatur ad filium: Magnum tibi eſt uocari te puerũ meum: qd græcæ di Puer autẽ hoc

*

iſtolam ad Tu

raſerunt: nonnullasg integras repudiandas crediderũt ad Timotheum uidelicet utramq;:ad h ebre Pf

——

Os: & ad Titum. ꝗᷓ nunc conamur exponere: Et ſiquidem Iedderent cauſas cur eas apoſtolrnon pu⸗

tarent tenearemus aliquid reſpondere: & forſitan ſatiſfacere lectori. Nunc uero cum heretica aucto
ritate pronuncient & dicant. Illa epiſtola pauli eſt: hæc nõ eſt: ea auctoritate refelli ſe pro ueritate in
Nelligant:qua ipſi non erubeſcunt falſam ſtimulare. Sed tatianus entraricarum patriarches: qui & ip
ſe nonnullas Pauli epiſtolas repudiauit: hanc uel maxime hoc eſt ad Titum a poſtoli gronuncian“
dam credidit. Paruipendens Martionis & aliorum qui cum eo in hac paite conſentiunt aſſertioneʒ
Scribit igitur apoſtolus: O paula & euſtochium de N icopoli:quæ in attico littore ſita:nunc poſſeſ-

—

.

ſionis ueſtræ pars maxima eſt ad titum diſcipulum ſuum & in chriſto khlium queem cretæ reliquerat
ad eccleſias inſtruendas: præcepitq; ei ut cum e duobus: archemas ſeu Titicus cretam fuerit appul/
ſus ipſe Nicopolim ueniat. Iuſtum quippe erat ut ille qui dixerat: ſollicitudo mea ommum eccle-

ſernn P1- avrei

ſiarum: & qui euangelium chriſti uſq; ad illaicum de Hieroſolymis proficiſcens fundauerat:non p-
teretur & ſui & Titi abſentia cretenlſes eſſe deſertos: a quibus primum idolatriæ ſemina pullularunt
Sed mitteret eis pro ſe & Tito archemam uel titicum quorum doctrina & ſ. olatio confouerentur.
INEIPIT EXPOSITIO BEATI HIERONYMI IN EPISTOLAM PAVII
APOSTOLI AD TITVM. CAPITVLVM PRIMVM.

Auulu“unlus ſeruus dei:apoſtolus autem Jeſu chꝛiſti.

.
—NInepiſtola ad Romanos ita exorſus eſt: Paulus ſeruus Ieſu chriſti uocatus apoſto⸗

„
IIus:In hac autem ſeruuz ſe dei dicit: Apoſtolum uero leſu chriſti. Si enim pater & filiꝰ
uuunum ſunt: & qui crediderit in filium credit & in patrem: Seruitus quoq; indfferen-

ter apoſtoli pauli uel ad patrem eſt referenda uel ad alium: Hæc autem ſeruitus non

1 .
— 5
“ PeS.
S

AR.eſt illa de qua ip ſe apoſtolus ait: Nec.n. accepiſtis ſpiritum ſeruitutis: ſed accepiſtis ſpi „ 8.¹
ritum adoptionis filioꝶ in quo clamamus abba pr. Verum nobilis ſeruitus de qua & dauid ad deuʒ X r FS

loquitur: Ego ſeruus tuus & hlius ancillæ tifæ. Et beata Maria ad angelũ: Ecce ancilla din fiat mibi ſe E.
d

cundũ uerbum tuũ: Hanc ſeruitutem habnit & Moyſes.de quo dũs ad leſum Naue: Moyſes inquit Marn arnlia

famulus meus mortuus eſt:Et in alio loco Mortuus eſt ſamulus dñi in terra moab per uerbum dũñi
Abſit quippe ut ſpiritum ſeruitutis Moyſen & mariam in timore: & non in dilectione dei habuiſſe

4

eſt quia poteſt ſecundum græcos & famulum & filium ſignificare:n hebreo quæſiuimus & in
uenimus non filium ſcriptum eſſe:ſed ſeruum meum.i. Bche g abas propheta qui in/
terprætatur ſeruus dñi ex ſamuatu dei nomen accepit. Si moueat quempiam duũm ſal natorem
qui uniuerſitatis eſt conditor ſeruum dei dici.non mouebitur ſi ipſum ad apoſtolos audiet loquen⸗

pto quippe linteo accinxit ſe & aqua peluim replens diſcipulorum pedes lauit. Non eſt itaq; impiũ

credere eum qui formam ſerui aſſumpſerat hæc feciſſe quæ ſerui ſunt: ut paternæ uoluntati ſeruiſſe

5

—
. 2 drrr.

—

. —
77 . . hro S*— „*

2 —: 42

l

„ &

A.a⸗ c» 1 1. bai =

tem. Qui uoluerit inter uos eſſe maior: ſit omnium ſeruus: Et filius hominis uenit non ut miniſtra- E
retur ſibi ſed ut miniſtraret: quod ne docere tantum uerbis uideretur monſtrauit exem plo. Aſſum/

„ 5
7

4*

dicatur: cum ſeruis ſuis ipſe ſeruierit: Hæc autem ſeruitus caritas eſt: per quam nobis inuicem ſerui⸗ „t m Rs-fes E r

re præcipimur: Et ipſe apoſtolus cum eſſet liber ex omnibus omnium ſe ſeruum fecit. Seruus dei

ille eſt qui non eſt ſexruus peccati. Apoſtolus igitur qui peccati non fuit ſeruus recte dei patris uoca/

—

J1 ⸗=

2 —
—ÿ 00 —SeE . *

tur ſeruus & xpi. Porro qd ait: apoſtolus ãt Ieſu xpi: tale mihi ur̃ quale ſi dixiſſet Præfectus prætorio

auguſti cæſaris: magiſter exercitꝰ Thiberii ĩpatoris. ut. n. ſeculi huꝰ quo nobiliores eẽ uideãtur ex re
gibus ꝗhꝰ ſeruiũt: & ex dignitate qua ĩtumeſcũt uocabula ſortiũtun ita & apoſtolus grãdẽ ĩrer chri
ſtianos ſibi uendicans dignitatem: apoſtolum ſe xpᷣi titulo pᷣnotauit: ut ex ipſa lecturos nominis au
ctoritate terreret:indicans omnes qui in chiiſto crederent debere ſibi eſſe ſubiectos: Nechon quod
paulo ante ſcriptum poſuimus ad Romanos: ſeruus ieſu chriſtonon differt ab eo ſi dixiſſet: ſeruus ſa
pPientiæ: ſeruus iuſtitiæ: ſeruus ſanctificationis: ſeruus redemptionis: chriſtus quippe factus eſt nobis

a deo patre ſapientia: iuſtitia:ſanctificatio: & redemptio.

4

ne:q; pꝛomiſit non mendax deus ante ſecula eterna manifeſtauit autez tẽporibus ſuis verbum
ſuũ in pꝛedicatione que credita eſt mihbi ſcõm imperium ſaluatoꝛis noſtꝛi dei:Tito cariſſimo fi⸗
