eſ et‚ C¶Alij diuidunt pꝛopꝛia.⁊ ditioꝛes ſiunt.
7 CQuia centuplum accipiunt in hoc tempore. & in ſeculo uenturo uitam æternam. Electi qui pro-
prias ſubſtantias præſenti in uita ob amorem regni cæloꝶ indigentibus per elemoſinas diuidunt:
ditiores fiũt in cæleſtibus & ſpiritalibus donis quã oli fuerãt in terrenis & carnalibus poſſeſſionibꝰ

¶Alij rapiunt non ſua.⁊ ſemper in egeſtate ſunt.

S 7 CSemper inquit in egeſtate:Non ſolum in tormentis. ubi nec ſtillam aquæ unde ad modicum refti
4 gerentur accipiunt. ſed & in præſenti ubi quamuis innumera rapiat. ſemper auarus eget.
?? CAnuma que bene dicet impinguabitur.⁊ qui inebꝛat ipſe quoqʒ inebꝛiabitur :·

CQui exterius benedicit prædicando interius augmenti pinguedinem recipit. & dum ſacro eloꝗo
mentem auditorum debriare non deſinit: potu multiplicis muneris debriatus excreſcit.
AQni abſcondit frumenta maledicetur in populis benedictio autem ſuper caput vendentiũ.
CQui ſanctæ prædicationis apud ſe uerba retinet talis maledicitur in populis. quia non ſolum cul
pa ſilentii ſed pro multorum quos corrigere potuit pœna damnatur. ſpſe eſt ſeruus piger & malus

) 1, Aui pro retentione talenti quod accepit. in exteriores tænebras miſſus eſt: Vendunt autẽ frumen⸗
.4. * . E tum qui uerbum uitæ audientibus conferunt a quibus prætiuz fidei. & confeſſionis recipiant dicen
n, Na te domino. Negotiamini dum uenio: quorum capiti benedictio ſuperuenit: dum ſingulis de tali ne

gotio redeuntium dominus dicit. Euge ſerue bone & fidelis: quia ſuper pauca ſuiſti fidelis. ſupra
multa te conſtituam. intra in gaudium domini tui.
¶ Bene conſurgit diluculo qui querit bona.qui aũt inueſtigatoꝛ maloꝛum eſt oppꝛimet᷑ ab eis.
WV— Bona quærere quæ facere debeas quibus ad cæleſtia bona peruenias. Hoc eſt bene diluculo con/
Mr.-n, G N ſurgere ideſt creſcente luce ſcientiæ ad bonum opus accingi uel certe bene.i. ad uitam conſurget.
ſiue agat modo ſolers inquirit tunc eorum pondere ne ad altiora regni perueniat retarditur.
Qui conſidit in diuitijs ſuis coꝛꝛuet nuſti autem quaſi virens folium germinabunt.
P. 5 Per —: 1 i⸗ CQui præſentibus bonis inhians futura non cogitat. utriſq; in nouiſſimo carebit. qui aũt ſpe futu/

lium germinant: quia ſpe ſalui facti in fidei ac uirtutum gratia proficere non ceſſant.
CQui conturbat domũ ſuam poſſidebit ventos:⁊ qui ſtultus eſt ſeruiet ſapienti.
CStultus eſt peccator quilibet. qui dum uitam ſapientis. Hoc eſt iuſti inuidet atq; inuidendo perſe/

D )Aquitur ad probationem eius uelut ignis auro deſeruit qui mentem ſuam tumultibus cogitatuũ no

—,5 —ern „ er fn.

mendo probatiorẽ reddit: ut ſe uidelicet dãnato ille brauium pro quo certabat accipiat. ẽ
”S”ͦñůͦ́ñůͤ CFructus iuſti lignum vite. ¶Merces iuſti uiſio eſt xpᷣi:lꝑſe namq; eſt ſa
erres 1. pientia de qua dictum eſt lignum uitæ eſt amplectẽtibus eam. & in apocalypſi qui uicerit inquit da

diu ſicut prædictum eſt quaſi uirens folium germinat.
Et qui ſuſcipit animas ſapiens eſt.

uel egentes temporalibus bonis ſuſt tet: uel renitentes ad remedia ſalutis protrahat. uel paſtore
deſtitutas gubernet quo una ſecum plures ad dominum perducat. qui inquam animas ſuſcipit ſa-
iens eſt. quia nimirum ſuæ animæ per hæc unde ſublimius cum domino regnet procutat.
BSi inſtus in terra recipit:quanto magis impius.
CSi ſancti martires tanta paſſi ſunt iuſte: quanta putas eos manere tormienta qui illos affligebant
iniuſte? ſi iob et tohias cæteriq; dei electi tanta in hac uita receperunt aduerſa quid contriſtaris ſi te
. . . rr. „ Aqui tam longe a iuſtorum ueſtigiis iaces temptans ad modicum afflictio tangit: & quidem te & ſi
= Nar n . impium dicere non debes peccatorem tamen eſſe ideſt aliqua habere peccata parua ſiue magna ap
1 „ N 2 iii ſiue occulta mentiri: uel negare: inficiari non debes. immo confiteri debes ne te ipſe ſeducas & ue
L⸗ ſt zlet I= PH W ritas in te eſſe non poſſit. ſi ergo iuſti in terra cœperunt abel martyrii & iob exempla patiennæ quã/

mo peccatis curari a domino potuerunt? Notandum quod hanc ſententiam Petrus in
— Pepiſtola iuxta antiquam tranſlationem poſuit dicens. & ſi iuſtus uix ſaluabitur impi⸗
EEus & peccator ubi parebunt.

Gec

We CAPITVLVM. DVODECIMVM
R. Ai bonus eſt gratiam auriet a dno:qui autem conſidit cobitationib ut impie agit.
Horum

iuſtitiam ubiq; regnare deſiderant. at impii etiam cum quieſcere ab impieratis executione uidẽtur
pro ſopito tamen diræ mentis ad inferendam cuilibet uim furoris intendunt: & hoc eſt quod ſupra
dicitur manus in manu. non ent innocens malus. Item præſtolatio impiorum furor: ꝗqa plerumq;

In tempore reſurrectionis. qui nunc bona quærit in tempore operationis. qui auteʒ mala quæ dicat

rorum præmioꝑꝶ bona faciunt in præſenti iuſte quod ſperant accipiunt: Vitens quuppe in arbores fo

T r e e zjiorum conturbari non mœtuit: hanc utiq; malignorum ſpirituum fluctibus quibus obrmatur ape
rit. Et qui ſtultus eſt ſapientem perſequitur. per hoc ei ẽt dominando ſeruit: quia patientiã eius praæ

bo ei edere de ligno uitæ quod eſt in paradiſo dei mei. Et hunc fructum modo iuſti expectant que,z

EVOui animarum curam pro domino ſuſcipit ut ſcilicet uel errantes doceat uel mœſtos conſoleturi

to magis ĩpii antiochus:atq; herodes. & peccatores in euangelio paralitici qui non niſi dimiſſis pri-

—
—

- — ———U

3

=S= — =

— — — — cN —

7
/
,
7

1

Super Parabolas Salomonis.

CHorum uerſiculoꝶ conexio talis eſt qui bonus eſt non confidit cogitationibus ſuis:ſed dũi gtam
quærit: ac per illam accipit ut pie uiuere poſſit: qui autem cogitationibus ſuis confidit. bonus eſſe ne
quit. Nam quia gratiam ſuperni adiutoris petere non curat: mœrito in actione perdurat.
WMWulier diligẽs coꝛona viro ſuo.⁊ putredo in oſſibus eius q̃ confuſione res dignas gerit. ”MM
Eatet litteræ ſenſus quia mulier bona & chaſta honorem uiro ſuo præbet in oĩbus eiuſq; uirtuti- = er⸗ t
bus ipſa domum bene regens quaſi gratiam addit coronæ i at uero adultera. & ſi foris ſpecioſa pa- . A-er .
ret. intus fetore luxuriæ ſua membra inquinat. Verum ſpiritaliter eccleſia coronam chriſto non aliã
quam ſe ipſam offert: omnes enim qui in circuitu eius ſunt offerunt munera. & filius ſirach. de ma⸗
gno ſacerdote.ipſe ſtans iuxta aram. & circa illum corona fratrum. At oſſa ideſt uirtutes quas here
ticorum factio cernitur habere putredo praui dogmatis corrumpit.
CCogitationes iuſtoꝝ iudicia.⁊ conſilia impioꝝ fraudulenta. CIuſti ſua facta ſi
dño placeant ſedula meditatione diiudicant ne forte ipſis minus ſollicitis: ſupernus arbiter contra
eos inuiſibiliter aduerſa diſponat.Iuxta illud apoſtoli ſi nos metipſos diiudicaremus:non utiq; di-
iudicaremur. at reprobi diuini timoris obliti de fraude quam faciant ſua conſilia cogunt.
WAerte impios ⁊ non erunt:domus autem iuſtoꝛum permanebit.
CVerſi de hac uita impii non erunt quod fuerant.quia poſt mortem non qualia credebant inueni
unt ſed ſpe ſua fruſtrati pro præmiis tormenta recipiunt. Domus autem iuſtorum ideſt eccleſia quæ- .—,—
partim peregrinatur in terris partim regnat in cælo: Nunquã deficit ſed quæcũq; membra eius hinc *G
illo perueniunt. Aliter uerte impios & non erunt. quod multa impietas in diis gentilium multa in „. erer
ſectis hereticorum. multa in præſtigiis magorum. multa in perſecutionibus extitit paganorum. ſed - Paate⸗ Fr .
his dño donante ſubuerſis ablata eſt pariter & memoria impietatis eorum: etiam ipſi apices ſtulti: ip Vere
ſa dogmata igne rapta: ut in epheſo actum tempore apoſtolorum legimus. Domus autem iuſtoruz r .
permanebit quia ſancta eccleſia: Numquam uel abſcondi potuit uel auferri. nihil ex eius corrumpe
re ſcripturis.in nullo eius fidem uiolare: tanta temporum longitudo præualuit. Poteſt ita intelligi: Ag.
Verte impios: & non erunt. conuerte eos ab impietate. & non erunt iam impii ſed iuſti:pro qua alia
tranſlatio dicit: quocunq; ſe conuertit ſceleſtus exterminabitur cui contra de ſanctis dicitur quoniã
diligentibus deum omnia cooperantur in bonum. . —w10°%„
CBoctrina ſua noſcituꝛ vir. CViros uocare ſcriptura ſolet eos qui uirtu edre
tibus ſunt præditi diuinis. uñ apoſtolus: uigilate ſtate in fide uiriliter agite. doctrina ergo quiſq;d uixr or
eſſe noſcitur.quia ſi recta docet & hæc openbus implet ſanctus eſſe colligitur.
CQui autem vanus ⁊ excoꝛs eſt patebit contemptui.
OQuiſ ſcilicet ipſe ui rilis animi fortitudinem habere contempſit.
MWelioꝛ eſt pauper ⁊ ſufficiens ſibi:quam gloꝛioſus ⁊ indigens pane. —
CMelior eſt idiota.& ſimplex frater qui bona quæ nouit operans uitam meretur in cælis: quaʒ quiu = E=
clarus eruditione ſcripturarum: uel etiam doctoris functus officio indiget pane dilectionis de cuius
dilectionis ea parte quæ ad proximum pertinet ſubſequenter adiungit.

5
. 5 2———
l. PFrre-— g.& erE =

—,./
9 , —
rrr 1
We; — rrf

CNouit inſtus animas inmentoꝛum ſuoꝛum: --: Se, L rr

CIdeſt miſeretur & compatitur hebetudini ac fragilitati proximorum ſibi commiſſorum.
CAiſcera autem impioꝛum crudelia. .
CQ ui non ſolum non compatiuntur ſubditis. ſed etiam iuxta hoc quod dominus ait: percutiunt
pueros & ancillas dicentes moram facit dominus meus uenire. „5 „.
AQAQui operatur terram ſuam ſaturabitur panibus:qui autem ſectatur otium ſtultiſſimus eſt. —·er⸗
CIIle terram ſuam ſtrenue operatur. qui archana cordis ſui per quotidiana exercitia per legis medi- DEm E
tationẽ per uigilantiã mentis.quaſi qui exercet agriculturaʒ inſtãter erudit. atq; ſpiritalibus cibis ee
lut panibus ne fame ignorantiæ penclitetur. interioris homiyis ſui ſenſum reficere non deſiſtit. ꝗ
exercet animam ſuam ſpiritalibus ſtudiis: & nunc uirtutibus & tunc dapibus ſaturabitur præmio-
rum. qui aute m pro ſalute animæ ſuæ nunc laborare detrectat.tunc inter ſtultos reprobabitur: taʒ et
ſi nunc uel diuina: uel mundana ſapientia glorioſus uidetur.
CBeſiderium impij monumentum eſt peſſimoꝛum.
CDeſiderat impius præcedentes malos imitaii de illorum uita atq; actibus loqui. uel certe deſideri-
um eius eo tendit: quamuis ipſo neſciente: ut cum prioribus iniuſtis: æternæ mortis carcere clauda
tur. Verum quia tales exitum quem minime præuident. incurrunt dicit econtra de bonis.
CRadix antem inſtorum proficiet.
CQuia nimirum ſides. & caritas electorum qua radicati ſunt in chriſto nequaquam eos fallit. ſed ad
erfectiora ſemper creſcens pluſquam ſperare nouit.in futuro percipiet. K g. r. - -
+w⸗) C Be fructu oris ſui. unuſquiſq; replebitur bonis. H =
CFruactus oris eſt ſermo bonus. Nam qui mala loquitur non fructum ore generat ſed damnum.
Omnis igitur qui bona loquitur bonis donabitur æternis: ſi tamen his quæ loquitur actu non repu
gnat. Hoc etenim uigilanter adiungit cum dicit. .

„

— 7
„ A

CSt iuxta opera manuum ſuarum retribuetur ei U e f.⸗ * hy : Dr el,

un iiii 5

„ »„

Liber Secundus.c.xiii.

g . S”õ Neqʒ enĩm aliter fructuoſus fit ſuus ſermo docton niſi ipſe pfior ſaciat bona quæ docet:
rr, Irr re ne (Fatuus ſtatiz indicat iram ſuam. qui autem diſſimulat iniuriam callidus eſt.

VVqQuſſ ſe in præſenti deſiderat ulciſci fatuus eſt: qui autem pro domino iniuriam contemnit ſapiẽs.

A k. Tſla“ er Hunc uerſiculum alia tranſlatio ſic habet. ſtultus eadem hora pronunciat iram ſuam. occultat autezʒ

ignominiam ſuam aſtutus. Non autem ignominiam iracundiæ paſſionem ita a ſapientibus occul/
tandam eſſe decernit: ut eos uelocitate culpans non prohibeat tarditatem quam utiq; ſi per neceſſi- 4
. tatem humanæ infirmitatis irruerit. Ideo cenſuit occultandam. ut dum ad præſens ſapienter obtegi .
rn.D re peot tur a ſapientibus amoueatur & in perpetuum deleatur. Hæc enim eſt natura iræ ut dilata langueſcat .
& pereat prolata uero magis magiſq; ferueat.
¶ Eſt qui promittit.⁊ quaſi gladio pungitur conſcientia.
. CPromittunt ſe nonnulli obedire ueritati: ſed ubi tentatio terrens ſiue blandiens impedimentum
re neche⸗ præſtiterit deſerunt quidem cœpta: ſed tamen conſcientia promiſſi:quaſi gladio pungumtur.
CLingua autem ſapientium ſanitas eſft. CQuia & bona quæ promittunt ĩpſi
perficiendo ad uitam perueniunt. & aliis qui ſequebantur prædicando demonſtrant.
¶ LQOabium veritatis firmum erit in perpetuum: qui autem teſtis eſt repentinus concinnit lin-
guam mendacii. CLabium ueritatis eſt prædicatio apoſtoloꝶ atq; propheta-
rum quorum locutio dũ a tramite ueritatis nõ deuiat in æternum firma perſiſtit: quia diſſolui mini i
me põt.teſtis repentinus doctor eſt hereticorum qui ab eoꝑ dictis aberrans dum ea ꝗᷓ recte non ſen G
tit: repente pronunciare cupit: mendacium potius quã ueritatis locutionem cogitatione ſua cõpo/ 6
nit: fides eccleſiaſtica ſemp manebit.ꝗ aũt repente noua dogmata infert mendacii eſt miniſter.
⸗P.-t CHomo verſutꝰ celat ſcientiam. CVerſutus hoc loco in bono intelligitur: 0C
1 5 S T⸗ . r= ideſt ſapiens & prudens: qui nonnunquam de induſtria ſuam cælat ſcientiam: duplici nimirum ra- C
e .5 “ tione: uel non ualens infirmis auditoribus loqui quaſi ſpiritalibus: ſed quaſi carnalibus uel nolens ſ
. dare ſanctum canibus: neq; ante porcos margaritas proicere-. le
CEt cor inſipientium pronocat ſtultitiam. J B
CQuando uel ipſi plus appetentes ſapere quam oportet ſapere: eo uſq; meditando proſiliunt: ut C
pto ſapientia ſtultitiam teneant. uel certe alios quæn ecdum capere queunt docere nitentes ad ma 2è
jorem eos ſtultitiam prouocant: & quaſi ſauciis oculis lumen ingerẽtes ſolis modicum lucis quod do
cernere uidebantur auferunt. .
Mannus foꝛtium dominabitur:que autem remiſſa eſt tributis ſeruiet. .
Cberfecti quippe non ſolum uitiorum bella ſuperant:ſed & electis fratribus maiori uirtutum gra- z
tia principantur: qui autem diſſoluti animo peccatis implicari non mœtuunt peſſimo exactori dia i
olo tributa uitioꝶ quottidiæ ſoluunt. & ſi non dominiũ eius uiuentes pœnitendo euaſerunt: poſt C
nortẽ traditi eidẽ in carcerẽ ab eo pœnaꝶ mittuntur æternax. iuxta qd dñs in euangelica parabo/ C
Ala teſtatur. Neq; enim de talium correctione deſperandum eſt cum protinus adiungatur. h
CMeroꝛ in coꝛde viri humiliabit illum:⁊ ſermone bono letificabitur. .
C Qain nimirum neceſſe eſt ut prius peccatorem meror pœnitentiæ ſalubriter humiliet. & ita poſt
modum per iudicium ſacerdotis ſermo datæ reconciliationis lætiſicet.
C Qui negligit damnum pꝛopter amicum inſtus eſt. L S t
CSi hoc de generali pecuniæ: & puro homine amico recte dicitur. quanto magis iuſtitiæ corona di 8
gnus eſt? qui propter eum qui dixit. Dico uobis amicis meis. ne terreamini ab his qui occidunt cor u
pus: uel uendens quæ poſſidet: pauperibus tribuit? uel rapinam bonorum ſuorum cuʒ gaudio ſuſci 1
pit? uel certe ipſam in paſſione carnem mortiſicandam ſiue occidendaʒ tradit:
¶Iter autem impioꝛum decipiet eos. M .
Cum uel ſua retinere. uel aliena rapgre gaudent. unde recte ſubiungitur.

Mon inueniet fraudulentus lucrum.⁊ ſubſtantia hominis erit auri pꝛetium.
CFraude nãq; acqſita pecunia plus in aĩa damni quã lucni addit in arca: & qui proptiã pro dño ſub
ſtantiã nouit diſpenſare remunerãte ipſo: pro terrenis cæleſtia dona recipiet. aliter. nõ inueniet frau
dulentus lucrũ. & ſubſtantia hoĩs erit auri pᷣtium: qui fraudulenta mente ſimulat ſe eſſe bonũ neqꝗter
uiuens in occulto:non inueniet bona uitæ ſequentis. Qui aũt ſubſtantiam uirtutũ ſpiritaliũ ueraci-
ter acquirit mercabitur ex ea claritatem regni perhennis. quod uerbis ſequentibus apertius dicit.
In ſemita iuſtitie vita.iter antem deuium ducit ad moꝛtem. .
in ſemita enim iĩuſtitiæ ſubſtantiam acquirit uirtutum. quibus æternæ uitæ claritas auro præcio-
ſior emitur. Iter autem prauum quod fraudulentus incædit perdito lucro temporali. quod appetit:
ad mortem quã præuidere noluit: tendit ſempiternam. CAPITVLVM. XlII.
RIlius ſapiens doctrina patris:qui autem illuſoꝛ eſt non audit cum arguitur. Z
Tantum inter ſapientem diſtat & ſtultũ: ut hic aliqñ profectu eruditiõis ad eũ qui ſe do
cuerat docendum perueniat.ille nec cum arguitur nouerit audire. .

CAult ⁊ non vult piger operari:aia autem operantium impinguabitur.
CRecdte pigrĩ uocabulo denotatur:qui uult regnare cũ dño: & non pati pro eo.delectant præmia cũ ſne

pollicentur: 6

S 5 2 ſap re6 4“ A

g1 7
/ 3

na

d

,
iu
P
9/

el.

ſ. α4 .0

9

nã ſapiens uidetur ſtultorum nota peccat: uel turpitudine dignus ſimul & danatione tenebitur.

e
2 2
S

= 1
. 11

Suhper Parabolas Salomonis.

pollicentur: deterrent certamina cum iubentur: de quo Iacobus ait. Vir duplex animo incõſtans ẽ Pr⸗ 3 rr Den. er
in omnibus uiis ſuis. Et filius ſirach: uhe peccatori terram ĩgredienti duabus uiis: qui autẽ iuſſa ope/ des
rãtut domini:ideo faciunt quia anima illorum perfecta ſupernorum dulcedine reficitur. Iuxta eum
qui dñ in obſecrat dicẽs: ſicut adipe pinguedinis repleatur aĩa mea: uel certe aĩa operantiũ ĩpingua/ Ape prgr 9
bitur: quia qui piis pro domino laboribus inſudant immarceſibili poſt labores corona donabuùtur.
CEſt quaſi diues cum nihil habeat.⁊ eſt quaſi pauper.cum in multis dinitiis ſit. 4 .
Diues ſibi uidebatur ille qui induebatur purpura: & byſſo. & epulabatur cotidie ſplẽdide: ſed quia TerZ P rr
deum non habuit: comperit in fine nihil fuiſſe quod habuit: unde dictum eſt de talibus: dormierũt
ſomnum ſuum:& nihil inuenerunt omnes uiri diuitiarum in manibus ſuis: pauper econtra uideba
tur lazarus qui iacebat ad ianuam eius ulceribus plenus: ſed in multis erat diuitiis qui uirtutem ha- ””Mß 4 Drern A.=„ errt
buit humilitatis: qui conditorem omnium diuitiarum uidelicet deum corde geſtabat: quid autem
ueræ diuitiæ ualeant: quid uera paupertas agat ſubdendo manifeſtat.
CRegemptio anime viri diuitie ſue.Qui autem pauper eſt increpationem non ſuſtinet. l
CQui ergo animam ſuam uult redimi a futura ira congreget diuitias operum bonorum. Qui eniʒ re erree arn --,
eget huiuſmodi diuitiis increpationem diſtncti iudicis ſuſtinere non ualet: de qua pſalmiſta poſtu
lat dicens. Domine ne in ira tua arguas me. Neq; in furore tuo corripias me. alioquin pauperes nö = e e en nn h e
ibi increpantur a domino: ſed benedictionem æternæ hereditatis percipiunt. . 6
CLurx iuſtorum letificat:lucerna autem impiorum extinguetur.
CLux iuſtorum quæ perpetuo lætificat ſpes eſt futurorum: lucerna impiorum quæ repente extin-
guitur fœlicitas eſt ſeæculi labentis.
¶Inter ſuperbos ſemper ſunt iurgia:qui antem agunt cuncta conſilio reguntur ſapientia.
Clurgantur inter ſe ſemper heretici: iurgantur & cæteri reprobi: quia uidelicet non norunt unitatẽ
fidei & ueritatis: fideles autem qui conſilio diuinorum eloquiorum frui non ceſſant: reguntur mo-
deratione ſapientiæ quæ eos iurgari non ſinit.
¶Sed ſubſtantia minuetur:que autẽ paulatim colligitur manu multiplicabitur.
CQui uolunt diuites ſieri: incidunt in tentatiõem: meq; ipſas diuitias: quas uel acquirũt uel cupiſt 1 M-. rr⸗
perpetuo poſſident:qui autem pro accipienda ſubſtantia præmiorum cæleſtium iniuſtis inſiſtit la-
boribus multiplicia ſupernæ beatitudinis munera percipiet: de quo apte ſubditur.
Spes que differtur affligit animam lignum vite deſiderium veniens.
CQuia nimiꝶ quãdiu fertur ſpes æternoꝶ affligit aĩas fideliũ uel ꝓ dilatione uidelicet bonoruʒ: q . 1 S 9
amat: uel ꝓ illatiõe maloꝑꝶ ꝗᷓ tollerat: at ubi uenerit qd deſiderat facile obliuiſcit᷑ qd ſuſtinuerat: ga 2* 77 Ve 1.
I eternũ uiuere ĩcipit cũ ſuo redẽptore:quẽ tota ĩtẽtiõe qᷓrebat:ipᷣa ẽ enĩ lignũ uitæ amplectẽtes ſe. J
CQui detrahit alicui rei ipſe in futurum ſe obliaaoat.
CQui bona rei detrahit ſe ĩ futuꝶ obligat: ꝗa quod nõ debuit faciẽdo:pœnã ſibi qua cõſtringatur 1
præparat: ſed & is qui mala rei detrahit ipſe ſe in futurum obligat. Nõ ut pro tali detractiõe pœnas roane
lIuat: ſed ut poſt detractionem ſeſe cautius agat: quia nimirum quæ in aliis iuſte repræhendit in ſei·). 35 — .
pune non admittit. Clamante apoſtolo: qui prædicas non furandum furaris: qui dicis non mechà/ rTr —) »- ur/
dum mecharis: qui abhominarisidola ſacrilegium facis.
OQui autem timet pꝛeceptum in pace verſabitur.
Melius ẽ ergo de ſua quẽq; fragilitate mœtuere:ne forte diuina pᷣuaricetur ĩperia:quã alioꝶ erra ””M .
ta ſtulto ore lacerare. Dicẽte rurſus apoſtolo.Et ſi poccupat fuerit hõ ĩ aliquo delicto: uos qui ſpüa- v? &αρα 1 Tbe ge el⸗
les eſtis:inſtruite huiuſmodi ĩ ſpũ mãſuetudinis. Cõſiderans teipſum: ne & tu tenteris.
Aſtutus omnia agit cum conſilio.qui autem fatuus eſt aperit ſtultitiam.
CVbi omnia cum conſilio docet agenda diuinum potius quod ſactis eloquiis inditum eſt: quam
humanum intellige conſilium: fatuus eſt enim qui extra hoegonſilium uiuit quamuis naturaliter 1.
aſtutus eſſe uideatur & prudens. De quo recte ſubditur. e=Pl-r Rere r hi —: 1.
CMuntius impii:cadet in malum. =ẽr eIl, . e Re
CArrium dicit & ſabellium cæteroſq; angelos: ideſt nuntios ſathanæ: quoniam conſilium neglexe , „ ö
re diuinarum ſcripturarum deciderunt in malum gehennalium tormentorum. Vr. Fr ads — . rle⸗ =5-4 r ND e P. /

— . —1.. *p

4 1. - ſer.l. TI..r, .-/ 1,

— —
7 P T A

H

Fr - rES Nr te e

¶ LQAegatus autem ſidelis ſanitas.
C Ideſt catholicus quiſq; prædicator ſanitatem ſibi ſuiſq; auditoribus acquirit æternam.
Beſiderium ſi compleatur delectat animam. Seteſtantur ſtulti eos qui fugiunt mala.
COmne deſideriũ ſiue bonũ:ſiue malũ ſit: ubi ad effectum puenerit:delectat aĩazʒ: ſed ſtulti qui car-
nalibus ſolũ deſideriis gaudẽt deteſtantur eos ꝗ ꝓ amore cæleſtiũ infima oblectamenta cõtẽnunt.
CQui cum ſapientibus gradit᷑ ſapiens erit:amicus ſtultorum efficitur ſimilis.
CCũ ſapiẽtibꝰire eſt ſapiẽtiũ actꝰ imitari. Quãlibet ergo ſimplex ꝗſq; ſit: & ruſticus ꝗq archana ſapis·⸗ Rr n)
tiæ cõpræhẽdere nequæat ſi tñ ſapiẽtiũ exẽpla uidẽdo ſectatur iure inter ſapiẽtes annumerabitur. „. 7 r r r-r
q uero ſtultos nõ pp naturã ꝗa hoĩes ſũt: ſed pp ſtultitiam ꝗa mimi ſũt:uel hiſtriões uel aliq tales: P A. 4. . n
nõ ut ĩſtruẽdo corrigat amat:ſed ut fauẽdo deteriores efficiat:aliis nimirũ & ſi ꝑ igeniũ: uel doctri

„ 4

ber Secundus.c.xiiii.

¶Bonus homo relinqnet heredes filios ⁊ nepotes:⁊ cuſtoditur iuſto ſi‚ ubſtantia peccatoris.
CSepe uidemus bonos ſine filiis obire:immo maiora a domino præmia polliceri:his qui filioruʒ
procreationi uirginitatis caſtimoniam præpoſuerint: ſed & ſubſtantiam iuſtorum a peccatoribus
tolli. Nam & apoſtolus glorificat eos qui rapinam bonorum ſuorum cum gaudio ſuſceperunt: un/
de ſpiritaliter intelligendum: quia bonus & iuſtus dominus eſt: qui poſt paſſionem ſuam aſcendẽs
Pp- d⸗ e J.⸗ N- L. in cælum reſiquit heredes ſuæ doctrinæ apoſtolos. & ſucceſſores eorum ad cuius fidem conuerſa ẽ

I= Pn we⸗ multitudo gentium quæ erat ſubſtantia diaboli. Intrauit namq; in domum eiuſdem modo fortis
= aduerſarii & eum maiori uirtute conterẽs diripuit arma eius: in quibus confidebat: & ſpolia eius di
ſtribuit: ut ipſe in euangelio teſtatur: uel certe iuſto ſubſtantia peccatoris cuſtodita eſt: quando abla
O=n- pans — Ltum eſt a iudæis regnum dei: & datum eſt genti facienti fructus eius.
E v,CMulti cibi in noualibus patrum: ? aliis congregantur abſqʒ iudicio.

l
pe le-- . 11

. CAbſqʒ iudicio recto facit qui diuitiis congregandis ſedulus inſiſtit: & has aggregatas: non ipſe!. hy⸗ 43
pro redemptione animæ ſuæ pauperibus diſpen ſat: ſed aliis poſt ſe diſpenſanda reſeruat. Iuxta ack⸗ ler-
D & Tge- ſar epe, in ſuperiore uerſu iuxta litteram dicitur: & cuſtoditur iuſto ſubſtantia peccatoris maxime cum ſibi- Ait iet ſ
, uictus habundet ex iure paternæ hereditatis: neq; ulla pecunias colligendi neceſſitas incumbat: ho
, „ eſt enim quod ait multi cibi in noualibus patrum: iuxta uero ſenſum ſpiritalem alimoniæ cæleſtes
r e P in dictis & exemplis uenerabilium patrum. & abſq; ratione facit qui his legendis meditandis & ex/
ponendis inſtans: non ſuæ ſaluti per hoc ſed aliorum potius ſeruit: d ipſe ab his quæ legit uel acti-
. ale er-de Pus reprobus uel etiam in impietate ſenſus heretici diſcrepat. Talis namq; in noualibus ideſt operi
bus ſiue ſermonibus patrum optima inſtitutione excultis: non ſibi ſed aliis ſubſidium acquirit:illis
uidelicet qui tractatus eius legentes: archana per eos ſpiritualis ſenſus: quibus interius reſciantur ĩ-

. N.. ueniunt. utriq; autem ſenſui conuenit apte quod ſequitur.
= J Aui parcit uirge odit filium ſuum:qui autem diligit illum inſtanter erudit.
„₰ filium: & diſci holicus: iniqui fl ſollici
rrarrt e Nam & pater bonus filium: & diſcipulum magiſter cat olicus: ne ad iniquitatem deflectat ſollie
Aſr Par tus erudit præcedentem autem uerſiculum antiqui interprætes ita tranſtulerũt uiri iuſti diuitus an-/

nis multis fruentur iniqui autem perient breuiter.

¶Iuſtus cõmedit ⁊ replebit animam ſuam:venter autem impioꝛum inſaturabilis.
CIuſtus percipit cibos ſapientiæ: qui ĩ noualibus patrum: hoc eſt in operibus: ac uerbis præceden-
tium iuſtorum probantur exorti: & hos ad profectum animæ ſuæ bene uiuendo traicit. Venter aũt
. impiorum: ideſt capacitas ſenſus hereticorum inſaturabilis: quia ſicut apoſtolus ait ſem per diſcen/
hirr le, 7 tes: nũquam ad ueritatis ſcientiaʒ perueniunt. Quare autem ſaturari ſcientia non merentur? niſi ga
ð quæquam refecti cibis paternæ inſtitutionis aliis congregant abſq; iudicio.
CAPITVLVM. DECIMVMQVARTVM.
NIApiens mulier ediſcabit domũ ſuã:inſipiens inſtructam quoqʒ; deſtruet manibꝰ
eEAVEt unaquæq; anima fidelis: & eccleſia per orbem catholicam manſionem ſibi in
patria cæleſti bonis actibus ædificat: at uero reprobi: ea quæ bene ſunt bonis ordinata
male uiuendo aliquando etiam aperte repugnando diſſipant. Quare autem ſtulti ſa
EPrones Bage aAe aſe E pientium actus lacerent ſequentibus uerbis oſtenditur cum dicitur.
ewiaa. ☛W☛SAmbulas recto itinere:⁊ timẽs deũ:diſpicitur:ab eo qui infami graditur via.
, CAbhominatio eſt enim peccatoribus bonorum religio: ſtultumq; uidetur incredulis cum fideles
propter dei timorem: non tantum abiiciunt timorem: ſed & tormenta rident eorum qui occidunt
corpus de quibus adhuc apte ſubiungitur. . .
En oꝛe ſtulti virga ſuperbie labia ſapientium cuſtodiunt eos.
Quia ſtulti per uaniloquium humiles quos deſpiciunt affligunt: ſed idem humiles ſpiritu ꝑ do/
ctrinam ſe ſapientia:ne decipiantur mnniunt.

3

—

yCNAbi nõ ſunt boues pꝛeſepe vacuũ eſt. ubi aũt plurime ſegetes ibi manifeſta foꝛtitudo bouis.
P o re⸗ 4. re athel.n 7 CHærent hæc ſuperioribus:boues namq; doctores catholicos:præſepe cœtum auditorum: ſegetes
ae edetoc⸗ Pt dicir trudus operum bonorum. In caſſum ergo tumet ſuperbus: & indocta eloquentia uerberat au/
P „ „ rres & corda ſubiectorum: quia ubi non ſunt docti prædicatores fruſtra ad audiendum confluit tur
Trges oer, ee ba plebium. Vbi autem plurimæ operatiões apparent uirtutum: ibi apertiſſime claret quia non he-
reticus in uanum garrit: ſed pro uerbi fruge laborauit ille:qui & ipſum uerbum caſto ore ruminare
. & uiam ueritatis recto diſcretionis pede noſcet incedere. Nec mirandum: cur in præſepe auditores
A. otr .. rl.tens ſignificari dixerimus: cum bos alatur de præſepe:doctor autem uerbo audientes ſoleat nutrire: ſed
,Eintuenduzʒ: quia & de labore bouis præſepe ĩpletur: & ipſe bos ſuo fructu de præſepe reſicitur. Quia
WV Inimirum prædicator fidelis: & audientes uerbo reficit: & eadem refectione apud deum ipſe proſicit
NO Aquod in opere ſiguratur heliæ qui ſarapthanã uiduam paſcit a qua & ipſe paſcitur.
.

¶AQuerit deriſoꝛ ſapientiam:⁊ non inueniet:doctrina pꝛudentium facilis.
1 CCayphas qui domino dixit: adiuro te per deum uiuum: ut dicas nobis ſi tu es chriſtus: quia male
ℳ Cacphe quærebat inuenire quod rogabat non meruit: at diſci puli qui ſeſe humiliter auditui ueritatis ſubdi/
derant accepta ſpiritus gratia:non ſolummodo chriſtum dei filium cognoſcere:ſed & abdita ſcri⸗-
pturarum
A. ⸗ XY
N ,;, —

—

Super Parabolas Salomonis.

pturarum intelligere meruerunt. Sed & tunc doctrina prudentium facilis erat: quando comelius 1 . 4 a
cum domo ſua.& cæteri tales uerbum humiliter audientes mox credebant & accepto ſpiritu ſan*- 2 7.
cto linguis loquæbantur omnibus. Nunc quoq; doctrinam fidei catholicæ prudens quiſq; dum ca Pa5“
thetizatur facile percipit: quam heretici quia peruerſæ quærunt: nunquam prorſus inueniunt.
Cade contra uirum ſtultum:⁊ neſciet labia pꝛudentie ſapientiam.
Cdeo deriſor ſapientiam quã quærit non inuenit: quia & ſi aperte contra illius ſtultitiam diſpu/ pecte
tando incedas: Neſcit intelligere quæ dicis ut arrius: qui uerbum conſubſtantialitatis in patre & fi/ r, 1 SBei s,
,5* lio:nuſquam ſcripturarum inueniri poſſe contendebat: cum ei manifeſte ſcriptum obiiceretur. Ego „ 2 “ . “Dül
òo p v'm & pater unum ſumus: & deus eſt uerbum: & cætera talia. Ideo doctrina prudentium facilis eſt labia 1 Wery Fry f.
ð=ð prudentiæ ſapientia ideſt quia labia quæcunq; prudentiæ moderamine reguntur: de ſapientia ſolũü
4 loqui:& audire dulce habent: eiuſq; meditationi operam dare ſatagunt.
⸗ CCoꝛ quod nouit amaritudinem anime ſue.In gaudio eius non miſcebitur extraneus.
l ſe Amaritudinem habent animæ & electi quamdiu gaudiis differuntur æternis: & reprobi cum de
“ ſideriis affliguntur peruerſis. Sed electi quia in luce ambulant amaritudinem ſuam quanto ſit gau
dio mutanda præuident: porro reprobi propria ſponte cæcati: quid in præſenti patiantur non ui- H
dent: quid in futuro ſint paſſuri non præuident: ideoq; a futuris bonorum gaudiis remanebunt Son peto⸗ F
extranei: quia amaritudinis eorum præſentis non nouerunt eſſe participes. Vnde & apte ſubditur.
. Bomus impioꝛum delebitur tabernacula inſtoꝛum germinabut. »
Domus quippe in manſione tabernaculis uti ſolet in itinere. Domus igitur impiorum delebitur Tercgss = rIbe. S. rn, y2
.

quia habitationem uitæ præſentis: in qua ſemper manere deſiderabant: perdent in morte reprobi:
& hoc quod non præuidebant: exiliuʒ perpetuæ damnationis ſubibunt. Tabernacula autem iuſto
rum germinabunt:quia præſens eorum conuerſatio in qua incolæ ſunt apud denz & peregrini: cre f. J..gl. Kre ſd-
ſcentibus ſine ceſſatione meritis ad fructum uſqʒ ſuauiſſimum patriæ cæleſtis pertingit.
CInnocens credit omni verbo:aſtutus conſiderat greſſus ſuos.

7

CHanc innocentiam uetuit:& hanc habere docuit aſtutiam Ioannes cũ ait: chariſſimi nolite omni R
ſpiritui credere: ſed probate ſpiritus ſi ex deo ſunt. Z Tbolt zs pt-r wrde Pnten
CSapiens timet:⁊ declinat a malo. Stultus tranſilit ⁊ confidit.
1 L CSicut ſtulti eſt de ſua alacritate confidere torrentem rapidum uel uoraginem latiorem ſaltu uel/ d. Ple⸗ vade —⸗—
it le tranſire. Sapientis autem ad planum uel pontem diuertereiita qui peccatum quantum ualet decli cery r-
nat timens ne inuoluatur malis ſapiens eſt. Stultus autem ille qui contemptim peccat blandiens ſi- d. Ppte
1 bi quia aut poſteriori tempore pœnitentiam agat commiſſorum:aut ſi repẽte monatur fortiter pœ

nas inferi ſufferat.

CImpatiens operabitur ſtultitiam:⁊ vir verſutus odioſus eſt. 4.4 dbe⸗
CRepræhenſibilis quidem eſt homo impatiens ſed multo peior & odioſior deo eſt: uerſutus aam e= : de
etſi apud homines melior æſtimetur. Ille enim palam omnibus ſuam oſtendit ſtultitiam: iſte autez
cum ſit corde peruerſus: ſepe ſimplicitatem ſimulat & iuſtitiam: atq humano iudicio ſanctum ſe di
. ci delectat: cum ſit diuino examine inter reprobos æſtimatus.

CJacebunt mali ante bonos:⁊ impii ante poꝛtas iuſtoꝛum. — „ 11. „ 17
4 CiIn nouiſſimo iuditio coronatis iuſtis: damnabuntur reprobi:qui eos in præſenti præmebant. peol g,** rs Vedent penn
Quod enim ait ante:ideſt ante bonos: & ante portas iuſtorum. Non ad uicinitatem loci: ſed ad ui- o, .

. . . „ „ . . . — 77 N
ſionem pertinet bonorum qua malorum tormenta ſemper aſpitiunt ut maiores ereptori ſuo gra-an ms Varrnh he, D

tias ſine fine referant. Vnde eſaias de illis. Egredientur & uidebunt inquit cadauera uiuorum qui 4 = .
præuaricati ſunt in me: uermis eorum non morietur: & ignis eorum non extinguetur: & erunt uſq; ”ð”U
4 ad ſotietatem uiſionis omni carni. Quod ait egredientur. Non pedum proceſſum: ſed oculorum ſi
gnificat intuitũ:quem ĩtus in regno poſiti ad uĩdenda prauoꝶ ſupplicia foras cũ uoluntate mittut.
. CCoꝛona ſapientium dinitie eorum:fatuitas ſtultoꝛum impꝛudentia. .
8 Sapientes non terreni aliquid emolumenti pro diuitiis habent: ſed coronam ſolummodo quaʒ Dap
pro uirtutibus in futuro percipient: at ſtultorum fatuitas maxima hæc eſt. Quia improuidi æterno . 2--r 39
. rum: de præſentibus tantum commodis gaudent. Imprudentia autem quaſi improuidẽtia dicrtur . pr-re
CNLiberat animas teſtis ſidelis:⁊ pꝛofert mendacia vir verſipellis. S „
. CLiberat animas chriſtus qui eſt teſtis fidelis: ut in apocalypſi legimus: & ſicut apoſtolus ait: teſti⸗ X .lhe te ſ „*22/ e en
monium reddit ſub pontio pilato bonam confeſſionem: & profert mendacia diabolus qui recte

appellatur uerſipellis: quia mala quæ facienda ſuggerit bona eſſe pronuntiat: & gaudia promittit
æterna eis quos ad inferni tormenta præparat. Item liberat animas catholicus doctor: qui teſtimo ve⸗ 1 ll⸗ A3
nia ſcripturarum fideliter: ideſt rectæ prædicat: & proſert mẽdacia hereticus: uel ſicut alia editio ma . :ch 1 .
nifeſte tranſtulit: incendit autẽ mẽdatio doloſus ſubauditur anmimas eoꝶ quos ſuo errore decœpit. T
CIn timoꝛe domimi ſiducia foꝛtitudinis:⁊ filiis eius erit ſpes· S .—
CTimor domini fiduciam fortitudinis præſtat: quia nimirum mens noſtra tanto ualentius terro-
