differentiis: de ſabbati iam olim abolitione: de circunciſionis iniuria: atq; utinam hoc ipſum zelo
dei facerent: ex parte aliqua poſſet ignoſci:dicente apoſtolo. Conſiteor zelum dei habent: ſed non
ſecundum ſdentiam. Verum quia deus eſt uenter ipſorum: turpis lucri gratia uolunt proprios face
re diſcipulos: ut quaſi magiſtri a ſectatoribus ſuis alantur. Poſſumus autem & aliter interprætari:
hoc quod dictum eſt turpis lucri gratia: ut putemus apoſtolum communi uerbo uſum:quod om⸗
nes heretici cum peruerſa docent ſe hominum ſolent aſſerere lucratores: cum non lucrum ſit ſed p/
ditio animas interficere decœptorum. Contra qui errantem fratrem ſuum inxta euangelium cor-
ripuerit: ſi fuerit ille conuerſus lucratus eſt eum. Quod enim maius lIucruzʒ poteſt eſſe: aut quid præ
cioſius quã ſi humianam animam quis lucretur? Omnis igitur doctor eccleſiæ qui ad fidem chriſti
recta ratione perſuadet honeſtus lucrator eſt. Et omnis hereticus qui quibuſdam præſtigiis homi-
nes fallit & fallitur: loquitur quæ non oportet: turpis lucri gratia. SDM
CSDiyxit quidam ex illis pꝛopꝛius eoꝛum propheta.Cretenſes ſemper mendaces:male beſtie:
lopce ventres pigri:teſtimonium hoc nerum eſt:ob quam cauſam increpa illos acriter: vt ſani ſint
in ſide nõ attẽdẽtes iudaicis fabulis ⁊ mãdatis hominũ auerſantiũ ſe a veritate.
CQuantum ad textum ſermonis: & ad continentiam loci pertinet: hoc quod ait: dixit quidam ex
illis proprius eorum propheta: uidetur ad eos referri de quibus ſuperius eſt loquutus: maxime qui
de circunciſione ſunt: quos oportet refrenari: qui uniuerſas domos ſubuertunt docentes quæ non
oportet turpis lucri gratia: Vt ſequatur: dixit quidam ex illis proprius eorum propheta. Quia uero
in nullo prophetarum qui apud iudæam uaticinati ſunt: hic exameter uerſiculus reperitur: uidetur
mihi dupliciter legendum: ut hoc quod ait: dixit quidam ex illis proprius eorum propheta: cum
ſuperioribus copuletur: huius rei gratia reliqui te cretæ ut ea quæ deerant corrigeres: Et ſequatur di
xit quidam ex illis proprius eorum prophetaideſt cretenſium. Sed quia multa ĩ medio ſunt & hoc
abſurdum uidetur & forte nemo recipiat: propterea cum ſuperioribus quæ magis uicina ſunt aliter
aptandum eſt ut legamus. Si enim multi & non ſubditi uaniloqui & mentium decœptores: maxi-
me autem qui de circunciſione ſunt: quos oportet refrenari qui uniuerſas domos ſubuertunt docẽ/ .
tes quæ non oportet turpis lucri gratia. Dixit quidam ex illis proprius eorum propheta: ut id quod
ait proprius eorum propheta:non ſpecialiter ad iudæos & eos maxime qui de circunciſione ſunt
ſed ad multos referatur qui non ſubditi ſunt & uaniloqui & mentium decœptores: qui utiq; quia J —
in creta erant cretenſes fuiſſe credendi ſunt. Dicitur autem iſte uerſiculus in epymenidis cretenſis = = ders eir Ts= rrele
poetæ oraculis reperiri: quem in præſentiarum ſiue illudens prophetam uocauit: ꝙ ſcilicet tales HM
chriſtiani tales habere mereantur prophetas: quomodo & prophetæ baal & prophetæ confuſionis
& alii offenſionum: & quoſcumq; uitioſos prophetas ſcriptura cõmemorat. Siue uere quia de ora-
culis ſcripſerat atq; reſponſis: quæ & ipſa futura pronuntient: & ea quæ uentura ſunt multo ãte præ/
dicant. Deniq; ipſe liber oraculorum titulo prænotatur: quenz quia uidebatur diuinum aliquid re
promittere. propterea apoſtolum arbitror inſpexiſſe: ut uideret quid gentilium diuinatio pollice/
retur: & in tempore abuſum eſſe uerſiculo:ſcribentem ad Titum qui erat cretæ: ut falſos cretenſium
doctores proprio inſulæ doctore conuinceret. Hoc autem paulus non ſolum in hoc loco:ſed etiazʒ
in aliis feciſſe depræhenditur. In actibus quippe apoſtolorum cum contionaretur ad populum &
in areopago: quæ eſt curia athenienſium diſpuraret: Inter cætera ait. Sicut & quidam de ueſtris
poetis dixerunt. Ipſius enim & genus ſumus: quod emiſtichium in phenominis arati legitur. Quez
Cicero in latinum ſermonem tranſtulit: & germanicus Cæſar: & nuper auienus & multi quos
enumerare per longum eſt. Ad Corinthios quoq; qui & ipſi attica facundia expoliti: & propter „ . .
locorum uiciniam Athenienſium ſapore conditi ſunt: de menandri commedia uerſum ſumpſit & erdehn dedean
iambicum. Corrumpunt mores bonos colloquia mala. Nec mirum ſi oportunitate temporis
gentilium poetarum uerſibus abutitur: cum etiam de ĩſcriptione aræ aliqua commutans: ad Athe-
nienſes loquutus eſt. Pertranſiens enim inquit & contemplans culturas ueſtras : inueni & aram in
qua ſuperſcriptum eſt: lgnoto deo: quod itaq; ignorãtes coĩitis:hoc ego annuntio uobis: Inſcrip- „,
cio autem aræ non ita erat ut paulꝰ aſſeruit: ignoto deo: ſed ita. Diis aſiæ & europæ & Aphricæ: Diis Hra J. 5 r E

— — — —

/

17

Liber primus.c.i.

£
ignotis & peregrinis. Verum quia paulus non pluribus diis indigebat ignotis: ſed uno tantum
ignoto deo: ſingulari uerbo uſus eſt: ut doceret illum ſuum eſſe deum: quem athenienſes in aræ ti/-
tulo prænotaſſent: & recte eum ſcientes colere deberent: quem ignorantes uenerabantur & neſci-

re non poterant. Hoc autem paulus faciebat raro: & ut loci potius quã oſtentationis oportunitas

/
18

/

exigebat: in morem apium quæ de diuerſis floribus ſolent mella componere: & fauorum cellulis
coaptare. Sunt qui putent hunc uerſum de challimacho Cyrenenſi poeta ſumptũ:& aliqua ex par/
te non errant. Si quidem & ipſe in laudem iouis aduerſus cretenſes ſcriptitans: qui ſepulchruʒ eius
ſe oſtendere gloriabantur ait. Cretenſes ſemper mendaces: qui & ſepulchrum eius ſacrilega mente
fabricati ſunt. Verum ut ſupra diximus integer uerſus de epimenide poeta ab apoſtolo ſumptus ẽ:
& eius chalimachus in ſuo poemate eſt uſus exordio. Siue uulgare prouerbium: quod cretenſes
mendaces ſint: ꝙ iouis ſepulchrum inane conſtruxerint. Siue enim inquiunt epimenides ſiue chal-
limachus propterea cretenſes fallaces appellabant: ſin furto alieni operis in metrum retulit. Pu-
tant quidam apoſtolum repræhendendum ꝙ imprudenter lapſus ſit: & dum falſos doctores argu-
it: illum uerſiculum comprobarit: quo propterea cretenſes dicunt eſſe fallaces & malas beſtias ar-
guunt: & uentres pigros: quod diuina non ſentiant: & iouem qui regnet in cælo in ſùa inſula fin-
gant ſepultum. Et hoc quod illi dixerunt eſſe uerum: apoſtoli ſententia comprobatur qui ſequi-
tur iouem mn mortuum eſſe ſed uiuum. Imperite igitur paulus idolarriæ deſtructor: dum aduer-
ſus peruerſos doctores agit: deos quos impugnabat aſſeruit. Quibus breuiter reſpondendum eſt.
Sicut in eo quod ait. Corrumpunt mores bonos colloquia praua: & in illo. Ipſius enim & ge-
nus ſumus: non ſtatim totam menandri commediam: & a rati ſibrum probauit: Sed oportunitate
uerſiculi abuſus eſt: Ita & in preſenti loco non totum opus calimachi ſiue epimemdis: quorum al-
ter laudes louis canit: alter de oraculis ſcriptitat: per unum uerſiculum conſumauit: Sed cretenſes
tantum mendaces uitio gentis increpauit: non ob illam opinionem qua ſunt arguti a poetis: ſed
ob ingenitam mentiendi facilitatem: de proprio eos gentis auctore confutans. Qui autem putant
totum librum debere ſequi eum qui libti parte uſus ſit: uidẽtur mihi & apocryphum enoch de quo
apoſtolus Iudas in epiſtola ſua teſtimonium poſuit: ĩter eccleſiæ ſcripturas recipere: & multa alia

quæ apoſtolus Paulus de reconditis eſt loquutus. Poſſumus enim hoc argumento dicere.

uia apud Athenienſes ignotum deum colere ſe dixit: quem illi in ara annotauerant. De-
bere Paulum & cætera quæ in ara ſcripta fuerant ſequi: & ea quæ athenienſes faciebant facere:
quia cum athenienſibus in cultura ignoti dei ex parto conſenſerat. Abſit ut argumentum & ſcolaſti
cam elegantiã in calumniam rraham. Nemo eſt ſiccarius tam paricida tam ueneſicus qui non ali/
quid boni aliquando fecerit. Ergo ſi ſummum bonum illius uidens probauero: & in cæteris mihi
incumbet neceſſitas: quæ mala fuerint approbandi. Si inimicus aduerſus nos urget & clamitet.
nonne inter uerba ſimultatis & rixæ aliquid loquætur ueritatis: quod & a nobis quoq; aduerſus
quos loquitur non uſquæquaq; repræhenditur. Itaq; & challimachus & epymenides non ideo ue-
re dixerunt iouem deum eſſe: & reliqua quæ in eorum carminibus continentur: quia cretenſes fal/
laces ſunt. Sed in eo tantummodo uerum loquuti ſunt: quia ingenitum cretenſium uitium ex⸗-
præſſere mendatii: qui quia fallaces ſunt:non ſtatim & uerum non aliquando dixerunt. Nec enim
I upiter deus idcirco non eſſet: ſi cretenſes uera loquærentur: ſed illis tacentibus: qui mortuus erat
dei uocabulum non haberet. Deniq; ut ſciamus apoſtolum non fortuito: & ut libet & tranſitorie
(ut illi arbitrabantur) ſed conſiderate & circunſpecte & ex omni parte ſe protegentem aduerſum
cretenſes loquutum. Teſtimonium inquit: hoc uerum eſt: non totum carmen de quo teſtimonium
ſumptum eſt: non uniuerſum opus: ſed tantum hoc teſtimonium: hic uerſiculus quo mendaces uo

cantur. Et utiq; qui in una tantum poematis parte conſenſit cætera confutaſſe credendus eſt. Quo/
modo autem uel cretenſes mendaces: & ſtulti galathæ: uel dura ceruice iſrahel: uel unaquæq; pro-

uintia proprio uitio denotetur in epiſtola pauli ad galathas diſſeruimus. Et quia nihil amplius eſt
quod hic poſſimus auferre illo contenti ſimus. =
CAuamobrem increpa ait illos acriter. M.
Mendaces quippe ſunt & male beſtiæ & uentres pigri: qui falſa perſuadent qui ferarum ri/
tu ſanguinem ſitiunt decœptorum: & non cum ſilentio operantes ſuum panem manducant:
quorum deus uenter eſt & gloria in confuſione eorum: & increpa ut ſani ſint in fide: de qua
ſice mnitate & in conſequeiſtibus ſoquitur, Scnes ſobrios eſſe honetos budicos ſnos in ide
&& charitate & patientia: ad quam fidei ſimilitudinem doétrinæ quoq; ſanitas appellatur. Erit
ai tempus quando ſanæ doctrinæ non acquieſcent. Sunt & ſermones ſanitatis: de quibus ad

bus domini noſtri ieſu chriſti: & quæ eſt ſecundum pietatem eſt doctrinæ. Et in ſecunda exem-

5

Plum habens ſanorum uerborum quæ iteaudidiAi hanc habent fidei & doctrinæ ſanitatem

atqʒ uerborum: non attendent iudaicis ſabulis & mandatis hominũ auerſantium ſe a ueritate. Ac-
quieſcamus pauliſper iudæis & eorumt qui apud eos ſapientes uocantur patienter inchtis audia/
mus: & tunc intelligemus quæ ſunt iudaicæ fabulæ ſine auctoritate ſcripturæ: ſine ul
D Ml rationis

a aſſertione

diee

n

— — —, — — —

=S=SäsL
7

rationis: anilia quædam: & fabuloſa fingentium. De quibus eſaias prophetauit dicens. Populus =aians ,
Eſa.29. d. hic labiis me honorat: cor autem eorum longe eſt a me.Sine cauſa autem colunt me docentes do- DE ſ, .r. et. „5 2
ctrinas & mandata hominum. Quod teſtimonium ſaluator in euangelio comprobans arguit eos
egi dei mandata hominum prætuliſſe. Deus quippe ait. Honora patrem & matrem. lIli uero tra-
diderunt: quia quicumq; dixerit patri:munus quodcumq; eſt ex me tibi proderit: & nõ honorifica-
bit patrem ſuum & matrem. Si quis poſt aduentum chriſti conciditur & non circuncidchtur: Iudai-

—

cis ſeruit fabulis: &ẽ mandatis hominum auerſantium uentatem. Non enim qui in maniſeſto iud æ
us eſt: ſed qui in occulto: & circunciſo cordis in ſpiritu non littera. Si quis paſcha agit: non in azimis
ſinceritatis & ueritatis: ut exterminetur ex anima ſua omne uetus fermentum thaſitiæ & nequitiæ.
Iſte attendit fabulas: & umbras ſequitur: uerirate neglecta. Si quis non reſurgens cum chriſto nec
quærens ea quæ ſurſum ſunt: ſed quæ deorſum dicit ne tetigeris: ne guſtaueris: ne tractaueris quæ
ſunt in corruptione ipſo iuſſu ſecundum pracepta & doctrinas hominum:iſte ſequitur iuſtitias nõ
bonas: & præcepta non bona. Vbi autem eſt ueritas & lex ſpiritualis: ibi iuſtificationes bonæ:& præ
cepta ſunt ostima: quæ qui fecerit uiuet in eis.
COQ mnia munda mundis:coinquinatis autem ⁊ infidelibus nihil mundũ.Sed polluta eſt eo⸗/
rum ⁊ mens ⁊ conſcientia.
Quia ſaperius dixerat. Sunt enim multi & non ſubditi uaniloqui & decœptores mavime qui de
circunciſione ſunt: & de his qui ab eis decœpti fuerant. Conſequenter addiderat. Increpa illos acri-
ter ut ſani ſint in fide non intendentes iudaicis fabulis & mandatis hominum auerſantium uerita-
tem. Et quomodo ad galathas & ad romanos pleniſſime diſputatur: putabant inter cibos eſſe di/
ſtantiam: cum aqui mundi: aliqui uidentur immundi propterea nũc infert. Omnia munda mun
dis: his uidelicet qui in chriſto credunt & ſciunt omnem naturam bonam eſſe: & nihil abiciendum
quod cum gratiarum actione percipitur. Coinquinatis autem & infidelibus nihil mundum: quia
polluta eſt eorum mens & conſcientia: propterea etiam quæ munda ſunt per naturam eis immun-
da fiunt:non quod mundum ſit aliquid uel immundum. Sed pro qualitate ueſcentium: & mundũ
mundis & immundum contaminatis fiat. Alioquin infideles quoſq; atq; pollutos etiam panis be- .
nedictionis: & calix dominicus non iuuat: quia qui indigne cõmederit de pane illo: & de calice bi-
berit:iudicium ſibi manducat & bibit. Aduentu chriſti purgata ſunt omnia. quæ ille mundauit: nos
communicare poſſumus. Sed conſiderantes ne iſta tractantes occaſionem illi hereſi demus: quæ
iuxta apochalypſim & ipſum quoq; apoſtolum Paulum ſcribenten ad corinthios: putat de idoloti-
cis eſſe ueſcendum: quia omnia munda ſunt mundis. Nunc enim apoſtolo non fuit propoſitum de
his quæ immolantur demonihus diſputare: ſed aduerſus iudæos qui ſecundum legis abolitæ di-
ſciplinam quædam munda: quædam arbitrantur immunda. Non enim inquit poſſumus menſæ
domini participare & menſæ demoniorum:nec ualemus ſimul bibere calicem domini & calicem
demoniorum. In nobis itaq; eſt cõmedere munda uel ĩimunda. Si enim mundi ſumus munda no-
bis eſt creatura. Si autem immundi & infideles: fiunt nobis uniuerſa communia: ſiue per habitantez
in cordibus noſtris hereſim ſiue per conſcientiam delictorum. Porro ſi conſcientia noſtra nos non *
repræhendit & habuerimus fiduciam pietatis a domimno: orabimus ſpiritu orabimus & mẽte: & ꝓp/
cul erimus ab his de quibus nunc ſcribitur: polluta eſt eorum mens & conſcientia.
Conſfitentur ſe noſſe deum:factis autem negant:execrabiles ? inobedientes ⁊ ad omne opus
bonum reprobi.
Eſi. 29. d CHi quorum polluta eſt mens & conſcientia: deum ſe noſſe confitentur: factis autem negant. Se-

cundum illud quod in Eſaia dicitur. Populus hic labiis me honorat: cor autem eorum lon-
ge eſt ⁊a me. Quomodo igitur labiis quis honorat: & corde procul recedit: ita deum ſermone
quis confitens: operibus negat: negans autem operibus deum: confeſſione ſimulata recte execra-
bilis & prophanus eſt: & nulla ueritatis oratione perſuaſus: inobediens & incredulus appellatur.
Vnde euenit ut ad omne opus bonum reprobus ſit: æ ſcilicet & ea quæ naturali bonitate ſuperatus
ſorte bona fecerit non ſint bona dum mentis peruerſitate ſunt reproba. Eſtimant quidam in eo tan
tum deum negari: ſi in perſequutioue quis a gentilibus compræhenſus ſe renuerit chriſtianum.
Sed ecce apoſtolus per omnia quæ peruerſa ſunt factis deũ aſſerit denegari. Chriſtꝰſapiẽtia ẽ: iuſti/
tia: ueritas: ſãctitas: fortitudo. Negabitur p inſipiẽtiã ſapiẽtia: p imiquitatem iuſtitia: per mẽdaciũ ue „ —2
ritas: per turpitudineʒz ſanctitas: per imbecillitatem animi fortitudo. Et quotiẽſcũq; uincimur nitiis — 8 SI OY . —
atq; peccatis totiẽs deũ negamus. Et ecõtratio quotiẽs bene ꝗd agimus deũ confitemur. Nec arbi- lonens Ti
trandum eſt in die iuditii illos tantum dei filios denegandos: qui in martyrio chriſtuz denegarũt: 9/
Secd per omnia opera ſexmones cogitationes chriſtus uel negatus negat:uel confeſſus conſitetur.
Act.i.J. De hac puto confeſſione & diſcipuſis præcepit dicens. Eritis mihi teſtes in hieruſalem & in omni
iudæa: & ſamaria: & uſq; ad extremum terræ: ut in omnibus bonis operibus atq; ſermonibus mens
infta, z. c. chriſtum ipſi dedita confiteatur. Eſt & quædam laudanda negatio: de qua & ipſe apoſtolus ait: ut ab
negantes impietatem & ſæcularia deſideria caſte iuſte & pie uiuamus in præſenti ſæculo: expectan
tes beatam ſpem & aduentum ſaluatoris noſtri. Quam negationem qui negarunt & ſequi uolue/

„

Liber pꝛimus. c.ij.

rem hominem cum operibus eius indutus nouum ſequætur deum ſuum. Quomodo autem ſe ꝗs
abneget contemplandum eſt. Pudicus fomicatorem quod prius fuerat negat. Sapiens im pruden/
, a.n e A tem: iuſtus iniuſtum fortis infirmum. Et ut in commune de omnibus loquar: totiens negamus nos:
me 2 2* quotiens priora uitia calcantes deſinimus eſſe quod fuimus & incipimus eſſe quod ante nõ fuimꝰ.
4 ½ . CAPITVLVM. SECVNDVM.
Avero loquere quod ſanam doctrinam decet. .
NR Aliud eſt ſanam doctrinam loqui:aliud ea quæ ſanæ doctrinæ: quia altero ſimplex

—
—

—

On (oluerit unum de mandatis iſtis minimis & docuerit ſic homines minimus uocabitur
lin regno cælorum: domino præcipiente diſcipulis non ſolum in meditatione ſcriptu/
rarum eos laborare debere: ut quæ ſcripta ſunt replicent & condant in memoriæ theſauro: ſed priꝰ
faciant quæ præcepta ſunt. QQuicumq; uero fecerit & docuerit ille uocabitur magnus in regno cæ
Hlorum. Niſi enim ſupergreſſa fuerit noſtra iuſtitia ſcribarum iuſtitiam & phariſæorum: non poſſu-
mus ingredi regna cælorum. Qui ſupra mopyſi cathedram ledentes dicunt & non faciunt: & alligãt
. onera importabilia: ceruicibuſq; hominum imponunt: & ipſi minimo digito nolunt contingere.
HMic igitur apoſtolꝰ Titu filiũ ĩ xpᷣo diſcipulũ ſuũ docet ut ea loquatur quæ ſanæ doctrinæ conue/
niãt:quia tunc doctrinæ fit ſanitas: cum doctoris doctrina pariter & uita conſentiunt.
¶ Senes ſobrios eſſe honeſtos pudicos ſanos in fide ⁊ charitate ⁊ patientia.
Generaliter Tito ante præcipiens quid ipſe loqui deberet ad cũctos eo quod ait: tu loquære quæ
anam doctrinam decet: nunc per ſingulas ſpecies quid unamquãq; ætatem decest exponit. Primũ

L e ſſenibus uiris conuenientia/deinde anus quid deceatitertio quæ adoleſcentibus apta ſunt: tam ma

ribus uidelicet ꝗᷓ ſœminis: licet in præcepto mulierum uetularum de adoleſcentibus fœminis man
data ſubiecerit. Vt non tam ipſe doceret adoleſcentulas ꝗᷓ quid a uetulis docerentur exponeret. Ex-
tremo de ſeruis: & per ſingulas ætates: & conditiones ſic decenter præcepta conſtituit: ut ſermo eiꝰ
e enel Wite mer P? uitæ morumq ſit regula. enes igitur ſobrios eſſe ſiue uigilantes quia apud græcos
P b⸗ irte, ſutruq ſonat honeſtos: ut ætatis grauitatem morum grauitas decoret. Pudicos ne in aliena ætate lu
xurient: ne iam frigido ad libidinem ſanguine exemplo ſint adoleſcentibus ad ruinam. Sanos in
fide:de qua fidei ſanitate ſupra diximus. Sanos autem non tantum in fide uerum in charitate & pa-
tientia: ut cum primam fidei habuerint ſanitatem audiant a ſaluatore: fides tua te ſaluum fecit. Et aliĩ
A bi neq; in iſrahel tantam fidem inueni. Et propter eandem fidei ſanitatem fiant filii abrahæ: de quo
. ſcriptum eſt. Credidit abraham deo & reputatum eſt ei ad iuſtitiam. Et abachuc de hac fidei ſanita

—

X. e ℳ
Aahen te commemorans ait. Iuſtus autem in fide uiuit. Relege ad hebreos epiſtolam pauli PoKolihue cu

„

—TT

ſidei enumera: in quo ſcriptum eſt: fide maius ſacrificium abel a cayn obtulit deo: & enoch tranſſa-

— — —

tus eſt ne uideret mortem: & noæ de his quæ nec dum uidebat deo credens fabricatus eſt archaz: &
Habraham in terra m quã neſciebat egreſſus eſt. Et ne uideretur ſcriptura nulluʒ melioribus fidei exẽ
plum dare in eadem epiſtola ſcribitur: quia & ſara acceperit uirtutem ad recipiendum ſemen alie-
no iam ætatis tempore: qui fidelem quia repromiſerat arbitrata eſt. Laudatur ibi ſides iſaac & iacob
& ioſeph: Moyſi quoq; & raab: & cæterorum quos melius poteſt ſcire qui ipſam epiſtolam legerit.
namnon eſt igitur fidei ſanitas: ita eadem ſanitas & in charitate eſt. Quis autem ſanitatem poſ-
ſidet charitatis: niſi ille qui primum deum dilexerit ex tota anima ſua & ex toto corde ſuo: & ex to-
tis uiſceribus ſuis. Deinde chriſti præceptum audiens in proximum. Diliges proximum tuuʒ ſicut
ſteipſum: diuiſerit charitatem: quia in is duobus mandatis pendet omnis lex & prophetæ. Qui ha-
bet ſanitatẽ charitatis nõ emulatur nõ inflatur nõ agit perperã nõ ihoneſte: non ad iracũdiã con/
W A de Kar, aturnGRESEiKTmaknnmon giaderſuper miqiniatecongandet auram ertatmofrnia ſuſtintt
17 omnia credit: omnia præſtolatur. Et quia charitas nunquã excidit: qui in charitatis eſt ſanitate: nũ/
t quam & ipſe corruet. Si quidem nec tribulatio eum nec anguſtia: nec fames: nec perſecutio:nec nu
Iglitas: nec periculum: nec gladius ſeparare poterit a ſanitate charitatis quam habuerit in chriſto ie/
(ſu. Quid de gladio & cæteris minoribus loquar: quæ non poſſunt eum diuidere: qui ſanitatẽ poſ/
ſidet charitatis: cum nec mors: nec uita: nec angeli: nec principatus: nec præſentia: nec futura: nec
fortitudo:nec altitudo:nec profundum: nec alia quælibet creatura poſſit ſeparare eum qui habet
ſcharitatis ſanitatem in chriſto ieſu. Si intellecta eſt a nobis ſanitas charitatis: de ſcripturis aliquod

27
4

. 2 ſũmamus exempluʒz: eorum qui in infirmitate ſunt charitatis. Ait ſaluator de extremis temporibꝰ:
— —. 7 . . . . — . . . . . — - . — –⸗ 7 . „
O”ͦ”ͦ”ů”ñͤ quia cum multiplicata fuerit iniquitas refrigeſcet charitas multorum. Calida quippe ẽ charitas ĩ is
— Nau feruent in ſpiritu: frigens aurem & glacialis & gelida in his qui flatus aquilonis duriſſimos ſu/

ritatis: & amon in ſorore ſua thamar obriguerat. Timendum ergo ne forte & nos hac infirmitate
charitatis aliquando ſuperemur. Nonnunquam enim euenit ut primum a nobis in uirginem ſiue
Nin quãlibet fœminam ſit ſancta dilectio: & cum molita mens fuerit in affectꝰ:paulatim ſanitas cha-

S= Pu A4 . alg . A.. / . ritatis

arkindan aquilone enim exardeſcent mala ſuper omnes habitantes terram. De hoc frigore cha-

. eh⸗ 2. iuſcumq; alterius eam eſſe putes: quia iam inter eccleſiaſticas eſt recepta: & totum illud cathaloguʒ
Qaa-

rint ſaluatorem loquentem. Quicumq; uoluerit uenire poſt me abneget ſemetipſum exutus uete/ Luc. 9. c.

RAtantum iInſtitutio eſt in altero cum eo quod doces uitæ quoq; correctio eſt. Qui enim Mat. . c.

Gen.1). b.

u0 1
ſd
,
4
g
i⸗ , R
b S a. dewe
in
,
0
Ut

cth
1

et

I P
We⸗

6
// 6 l e. . —— — — . . . . * .
. 4 * te: & patientia: & pro ſexu ſuo hoc habeant proprium: ut ſiue habitu ſancto: ſiue ut melius legitur in

4 / R
o “

Erde ,“ Pr ſe.

In n ad Citum

riutis languore palleſcat: & infirmari incipiat: & ad extremam mortem diligentem ferat. Vnde & .
apoſtolus caute & prudẽter timotheo pcipit: ut exhortetur adoleſcentulas in omni caſtitate. Oĩs ͤi . G ‚7

epiſtolat

caſtitas ĩ carne & ſpũ & aĩa ẽ: ne ſcãdalizetur oculus:ne in pulchritudme uultus ſœminæ impedia - WW
mur: ne bkunda nos audire uerba delectet: ne ad ſingulos ſermones mens prius dura marceſcat. Ca-,
ueãt ergo ut diximus tam iuuenes quam ſenes: tam adoleſcentulæ ꝗ uetulæ: & omm dingentia cu-
ſtodiant cor ſuum: ne per ſanitatem dilectionis: morbus charitatis introcat: & p amorẽ ſanctum nat
nõ ſancta dilectio quæ illos pertrahat ad gehennam. Qui ſanꝰẽ ĩ fide: qui ſanus in chqritate: ſanus
quoq; ſit in patientia: quæ maxime ĩ tẽtationibus cõprobatur: quia nihil piodeſt habuiſſe quæ ſu-
pra enumerauimus niſi omnes diuitiæ & mercimonia quibus onuſta nauis eſt ĩ tempeſtate ſeruen- „
tur: & perflantibus hicinde uentis abſq; naufragio ea quæ bene parata ſunt liverentur. Qu perſe- PI⸗nerr,
uerauerit uſq; in finem hic ſaluus erit. J
Anus ſimiliter in habitu ſancto:non incentrices:non vino multo ſeruientes: bene docentes:
vt ad caſtitatem erudiant adoleſcentulas æt ament uiros:vt ament ſilias pudicas caſtas:hũtes
domꝰdiligentiã:benignas:ſubditas uiris ſuis ut uerbũ dei non blaſphemetur. 4
CTametſi ꝗꝓpoſtolus præceperit ut uiri uxoribus ſuis tãquã infirmion uaſculo honorẽ tribuãt. Nõ . 9 I Dr .
tamen arbittandum eſt ꝙ uxor quæ corporis uaſculum habet infirmum: ſtatim & anima infirmior ſe ESE
ſit. Vnde nunc præcipitur eis: ut in ipſis quoq; illud apoſtoli compleatur uirtus in infirmitate perfi- pe E EA -

—

citur. Et dicitur ut omnia habeant quæ ſenibus uiris ſunr: ſcire præcepta cõmuniter in eo quod ait. — an We
Anus ſimiliter:hoc eſt:ita ut uiri ſenes in omnibus: honeſte: ſobrie: pudice: ſancte: in fide: & charita/

.
græco

dam de coris ſacri proferant dig

ut ipſe quoq; earum inceſſus & motus uultus: ſermo ſilentium quâ Il ℳN. oler Pee
1 ecorti nitatem. Et quia hoc genus muliercularum eſſe ſolet garrulũ iuxta⸗ ”
illud. Simul autem & otioſæ diſcunt circuire domos: non ſolum autem otioſæ: ſed & uerboſæ & „ - 2
curioſæ: loquentes quæ non oportet. Propterea eas uult eſſe non incentrices: ideſt nõ accuſatrices: õ
non tales quæ ut aliis placeant de aliis detrahant: aut certe quia ipſæ adoleſcentiam iam trãſgreſſæ
ſunt: de adoleſcentularum ætatibus diſputent & dicant. Illa ſic ornaturalla ſic comitur: ſic illa proce r . / p,D R
dit: amat illum: amatur ab illo. cum etia ſi hæc uera ſint non tam apud cæteros debeat accuſare quã?) Wr Te 5 „
ipſam ſecrete chriſti charitate corripere: & magis docere ne faciat: quam in publico accuſare qd' fe/
cerit. Solent hæ ætates: quia corporis frixere luxuriam. (licet ſint plurimæ: quæ nec canos ſuos eru/
beſcant:& ante gregem nepotum trementes nirgunculæ componantur.) uino ſe dedere pro! ibidi 9 9r
ne: & cum inter pocula ſibi ꝑprudentes uiſæ fiærint & facundæ: morum quaſi auſteritatem aſſumere 4 vede⸗t ſ. . pratd,
loquendo hoc quod ſibi uidentur eſſe: & non recordantes illud quod fuerũt. Et a uini ergo mmiof Pr.
potu anus prohibentur: quoniam quod in adoleſcentibus libido: hoc in ſembus ebrietas eſt. Aut

—

qũuᷣo põt docere anus adoleſcentulas caſtitatem: cum (ſi ebrietatẽ uetulæ mulieris adoleſcẽtia fue-

rit imitata)pudica eẽ nõ poſſit. Signãter aũt expræſſit nõ uino multo ſeruiétes: Seruitus enim quæ gr * 3 rr- =. e
dam eſt & extrema cõditio: uino ſenſus hominis occupari: & nõ ſuum eſſe ſed uini. Quia igitur do-

cuit quales primo anus deberẽt eſſe: & poſt illa quæ cum ſenibus uiris habent cõmunia & propria z. rr A S
eorum expoſuit: ut honeſte ſancto habitu & omni decore ſint plenæ. nec accuſatrices nec aluis de- 3. . 71.
Htrahẽtes:nec uino ſenſibus occupatis: Nũc uero cõſequẽter doctrinæ eiꝰfrena permittit: ut cuʒ tales 1

fuerint docẽdi habeãt libertatẽ: ut.ſ. doceãt ea quæ bona ſũt: Licet eni ĩ alio loco dixerit: docere ãt
mulieribus nõ permitto: ſic ĩtelligẽdũ ẽ ut in miros ſit illis doctrina ſublata. Cæterũ adoleſcentulas

doceãt ꝗſi filias ſuas:primũ caſtitatem: quia aduerſus hãc magis ĩ ætate florenti pugnat inimicus: &
uirtus eiꝰoĩs cõtra fœminas in umbilico uentris ẽ. Deinde ut ament uiros ſuos: diligant filios. Quz
doctrina ẽ amare uitos cũ hoc nõ ĩ eloquio docẽtis:ſed ĩ corpore amantis ſit conſtitutum. Vult eas * , - —.—
amate uiros ſuos caſte: uult ĩter uirũ & mulierẽ eẽ pudicã dilectionẽ: ut cũ pudore & uerecundia & . . ſu KWM
quaſi neceſſitate ſexus teddat potius debitum uiro quam ipſa exigat ab eo:& opera liberoꝑꝶ añ ocu —õ =
Ios deĩ & ãgelo & ppetrare ſe credat. Ne illa erubeſcet ſecretũ gibile: & noctis tænebras: & clauſũ cu ,Pil - =
biculũ ſuũ: cũ oĩa patere dei oculis cogitarit. Filios aũt ita diligũt: ſi eos ĩ dei erudiãt diſciplina. C·?⸗ TIDE
teꝶ nolle eos cõtriſtare docẽdo quæ bona ſũt: & libertatẽ tribuere peccãdi:mõ eſt amare filios ſed
odiſſe.Erudiantur quoq; adoleſcẽtulæ ut domus habeãt diligentia. Et ꝗa poterat euenire ut diligẽ
tia domꝰcũ auſteritate regeretur: & ꝑ hoc apoſtoli pᷣceptũ matrona ſeuerior fieret in ſeruulos: ideo
copulauit benignas: ut tũc ſe crederet mariti bene domũ regere:ſi cum beni gnitate imperet ſeruu-
lis: nõ ĩ terrore. Necnõ & ſubditas uiris ſuis: ne forte diuitiis & nobilitate perflatæ: dei ſententiæ nõ
meminerint: p quam ſubiectæ ſint uiris. Ait ꝗppe ad mulierem: ad uirũ tuũ conuerſio tua: & ipſe tui
dũñabitur: in quo ſanctæ ſcripturæ cõſideranda prudentia eſt: quia nõ uiro hoc dñs ſit loquutus &
dixerit: dominaberis uxori tuæ ſed ipſi mulieri: ut illi pᷣmiũ relinqueret obſequiale dum ĩ ptãte eiꝰ 5.
eſt:ſi dei uelit obedire pᷣceptis: ſeruire uiro & marito eſſe ſubiecta:ut quodãmodo eẽt libera ſeruitiis Wer d e,
G& dilectiõe plena: Ideo ſeruiẽs eſt uiro dum eũ mœtuit offẽdere: Etenim nõ ẽ creatus uir ꝓpter mu 35 .
lierẽ: ſed mulier ꝓpter uirũ: & cũ caput mulieris uir ſit: Caput aũt uiri xps: quæcũq; uxor nõ ſubiici/
tur uiro ſuo:hoc eſt capiti ſuo eiuſdem criminis rea eſt cuiuꝰ & uir ſi non ſubiiciatur xpo capiti ſuo.

AI.iber primus.c.ii.

Verbum autem domini blaſphematur: uel dum contẽnitur dei prima ſententia: & pro nihilo dyci
tur. Vel chriſti infamatur euangelium: dum contra legem fidemq; naturæ ea quæ chriſtiana eſt: &
ex dei lege ſubiecta uiro imperare deſiderat: cum etiam gentiles ſœminæ uiris, ſuis ſeruiant com-/
muni lege naturæ. v EPrα er ee. N, 3
CNJuuenes ſimiliter exhortare ut pudici ſint:in omnibus teipſum exem plũ pꝛebe bonoꝛũ ope/
rũ:in doctrina in integrirate ⁊? caſtitate:in ſermonèe ſano ⁊ irrepꝛehenſibili:ut qui ex aduerſo eſt
reuereatur mibil habens de nobis dicere mali. õ
CSicut in eo quod ſupra præceperat dicens: Anus ſimiliter habitu ſancto:ſimilitudinẽ anuum di/-
.⸗ Qre 1 2. Lera mus ad ſenes eſſe referendam. Ita nunc in eo quod ĩtulit: iuuẽes ſimiliter hortare: ut pudici ſint:
Prner) denns ſimilitudinem iuuenaàm ad anus: & per anus ad ſenes arbitramur aptäãdam: ut ſenũ habeant ſobrie-
ſeve-de tatem: & honeſti ſint & pudici: & ſani in fide & charitate: & patientia: Anuũ at in habitus ſactitate:

nut non ſint accuſarores:nõ uino multo ſeruiẽtes: bene docentes: & cætera. Proprium aut adoleſcẽ/

gitatione: ut nulla ſit in adoleſcente ſuſpitio turpitudinis. Et licet quidam de latinis ita æſtiment le

gendu: Iuuenes ſimiliter hortare ut pudici ſint: & poſtea iferüt in oĩbꝰteipſũ præbe exẽplũ bonorũ

oberiitamen feinm omnibus ad ſuperiora eſſe reſerendũ:ideſt hortare ut pudici ſint h oĩbꝰ. Sciẽ

Sr m quoq; é quod cõtinentia non ſolũ in camis opere & animi cõcupiſcentia ſed in ommib rebꝰ
hreln P= g & n neceſſania ſit: æ honores indebitos appetamus: ne accendamur auaritia: ne ulla paſſione ſuperemur

.

D , g As,= A. queéd trimiſie Iingui: niſiplus exéplo docuerit qᷓ uerbo. Deniq qi udicus eſt: quãuis diſſert ſit:
”“ ſIſi ad caſtitatẽ audientes cohortetur: ſermo eius ifirmus eſt & auctoritaté nõ habet cohortãdi. Et ecõ
Aa1 trario: juis ſit ruſticanus & tardus ad loquédu: ſi caſtus fuerit exéplo ſuo hoĩes põtad uitæ militu

—

n* net:Deniq; q uirgines ſunt uulgo icorrupti appellari ſolét: & q uirgines eſſe deſierim corrupti no-

ad impellere. Quod aut ait in ĩcorruptiõe ſic accipiẽdũ: incorruptio proprie uirginitaté ſo-

occuparetur: euãgelio credentẽ accepiſſe baptiſma: & uirgme pet
ceret nemo adoleſcẽtiã tuã cõrẽnat:ſed forma eſto fideliũ ĩ ſermone: i cõuerſatione: i charitateain fi
ſosh e. 4 rE, nitate mteligiporeſtmi fane caſlier accipiamus ĩ mete: incorruptionẽ uero in corpore iunta il
—— lulud quod alibi in uirginis diffinitiõe ſcribitur: ut ſit ſancta corpore & ſpiritu. Et ipſe tũc cõſequẽter
= S adiũxit: in doctrina: ĩcorruptiõe: ĩ pudicitia. Poſſemꝰ & pudicitiã & iĩcorruptionẽ:ẽt ĩ doctrinæ in
teguitate iterprætari: niſi quod ſpãliter ſequitur ſermone ſano & irrepræhenſibili ꝓpri héret ſuper
doctrinæ iſtitutiõe pᷣceptũ. Quod ãt ait ſermone irrepræhẽſibili: nõ qc; ullus tãtæ facũdiæ & prudẽ
2) „ – Itiæ ſit ut a nemine repræhẽdatur: Repræhéẽdutur ꝗppe & apoſtoli & euãgeliſtæ ab hereticis & gẽti
i. α F-c apf- ibꝰ. Sed quo nihil dignũ repræhéſione dicat aut faciat: licet aduerſarii ſint ad repræhẽdendũ para-

t. Et ꝗa ſũt multi nõ ſubditi uaniloq & mẽtiũ decœptores: q oderüt ĩ portis arguẽtẽ & ſermonem

. ſunctu abhominãtur. Propterea exẽplũ nos in omnibꝰpræbeamus: in doctrinaain integritate: in pu

—

Qicitia: i ſermone ſano & irrepræhéſibili: ut aduerſarii uitæ & doctrinæ noſtræ ſanitate pterriti: nõ
audeãt accuſare Hoc eſt nihil ueriſimile ĩ accuſatiõe cõfingere. Et reuera uſq; hodie uidemꝰnõnul-/

—

Nlos in eccleſits hæc rara ams ſit:tantæ grauitatis cõtinetiæq; ecꝛut etia ab aduerſariis habeãt teſti
monium: & dicatur uir magnus ille: & ſanctæ cõuerſatiõis: probiſq; moribus niſi eẽt hereticꝰ:ne-

Oeſt eniz ta ĩmoderatæ ipudẽtiæ ut ſolis radios poſſit accuſare tænebroſos: & clarũ lumen caligi

ne noctis offẽdere. Vnde & apoſtolꝰ hæc eadẽ pcauẽs ait: ut auferã occaſionẽ his quolũt occaſiõeʒ
Poteſt autem his qui ex aduerſo eſt diabolus intelligi: qa accuſator eſt fratrũ noſtrorum: ut ioannes

I. 4 ——
eſre ee —α *

5 M euã geliſta pdicat:qui cũ nihil habuerit mali quod nobis obiiciat erubeſcit: & criminator non põt

Sr — Pr criminari. Diabolus autem in latinacingua criminator ſonat.

—

— ¶Serui dominis ſuis ſubditi ſint nõ cõtradicentes:non furantes:ſed omnem ſidem oſtenden
tes bonam vt doctrinam ſaluatoꝛis noſtri oꝛnent in omnibus.

. S Quoniã dis & ſaluator noſter:qui ĩ euãgelio ait: uenite ad me oẽs qui laboratis & onerati eſtis.
PEI, .l 7 & ego reſitiã uos: nullã cõditionẽ ætatẽ ſexũ a beatitudine arbitratur alienũ. Propterea nunc apo-

tolus & ſeruis pcepta cõſtituit: ſcilicet ut parti eccleſiæ & mẽbris corporis noſtri ſotiaret. Et quũo ſu
perius ſenes: anus: adoleſctulas: iuuenes: quos Titus erudire deberet edocuit:ita nũc ſeruis apta p
