eloquentiæ: & dialeticæ artis uerſutia: ꝗᷓ ab ethnicis ori ginemsſumpſit intelligitur: per quam mens
heretica ſenſum doctrinæ peſtilentis quaſi mœretrix horum facinoris ſe texuiſſe gloriatur:
¶Aſperſi cubile meum mirrha aloe cinamomo. CPromittunt ſe tales odorem
cæleſtium habere uirtutum quibus ſua ſuorũq; corda uelut funibus cubilia uenuſta conſecrent ſan
ctificent perficiant ac dicere poſſe cum apoſtolo: quia chriſti bonus odor ſumus deo.
Aeni inebꝛiemur vberibus donec illuceſcat dies.
CDocdtrinæ ſanctæ poculis ſe in muicem ſatiandos iactant heretici & uirtutum gratia coniungen-
dos donec eorum geſta lux ſequarur æterna.
¶¶Mon eſt enim vir in domo ſua:abijt via longiſſima.
CNon eſt inquiunt chriſtus corporaliter in eccleſia ſurgens enim a mortuiĩs aſcendit in cæxlum no/
biſq; miniſterium gubernandæ eccleſiæ ſuam uidelicet domum reliquit.
CSacculum pecunie tulit ſecum. CGloriam reſurrectionis.
& immortalitatis deus ſecum detulit: quo illius patriæ ciues lætiſicaret ac diceret.
C In die plene lune reuerſurus eſt domum ſuam.
EIn tempore quo electorum ſuorum eccleſia Numerum compleuerit reuertetur ad iudicium.

iber primus.c. viii.

CStatim eam ſequitur quaſi bos ductus ad uictimam. W
CIdeſt quaſ ſtultus neſciens ipſe ductus ad interitum. 2
Et foꝛtiſſimi quiq; interfecti ſunt ab ea. CVt ipſe ſalomon ſapientiſſi
mus uiroꝶ & ſamſon fortiſſimus: ut dauid mãſuetiſſimus a muliere decipula: ut origenes ab hereti
ca: quem poſt apoſtolos eccleſiæ magiſtrum fuiſſe: quamdiu rectæ ſapuit qui negauerit errat.
CNie inferi domus eius penetrantes interioꝛa moꝛtis. B
CSed de eccleſia dominus ait quia portæ inferi non præualebunt aduerſus eaʒ. Interiora autẽ mor 0
tis acerrima gehennæ tormenta quaſi arctiora & obſcuriora dicit: quibus hereticos & fornicarios:
conſtat eſſe mergendos: ſicut de ſanctis pro domino in hac uita patientibus aduerſa dicitur: quia (
miſit eos cuſtos in interiorem carcerem atrociorem uidelicet fœdioreʒ: & obſcuriorem. D .
CAPITVLVM OCTAVVM. ”M
fats Berre Aa, etesiet Anauid non ſapientia clamitat:⁊ pꝛudentia dat vocem ſuaum. CNunquidnon P
. S AIñs palã loquutus eſt mũdo & in occulto loquutꝰẽ nihil? Quid ergo neglecto euãge/ 8
ePe, . el lio ad hereſim potius uel laſciuiam quæ in angulo ſuſurrant audiendaʒ miſeri cõfluũt 8
. CIn ſummis excelſiſqʒ verticibus ſuper uiam in mediis ſemitis ſtans in Etal
mnnnn oꝛtas ciuitatis. J In monte
diſcipulos ſimul & turbas docuit: ſed & per uias ſepe his qui conueniebant prædicabat: & eos qui 4
cura indigebant ſanabat. In ipſa etiam porta ciuitatis Naim mortuum reſuſcitans:exemplo miracu 1
1 li uerba quæ edocuerat cõmẽdabat.Vt quid ſeqmini eos qui in abditis cõtra eũ ſuas exerũt liguas. H
e errnr ac ere Tnntet CIn ipſis foꝛibus loquitur dicens:o viri ad vos clamito ⁊ vox mea ad filios hominum. L
N;— , I — C Ad uiros clamat: ideſt ad ſtrenuos uerbi auditores in utroq; ſexu. Nam qui ſœminea: ideſt fluxa 4
e- Emaente ſunt ſapientiæ uerba perci pere nequæunt. 2
CIntelligite paruuli aſtutiam:= inſipientes animaduertite. R5
CCManifer um de domino: quia & cum eſſet ipſe in mundo omni ætati ſexui conditioni loquutus n
rre Pis. le⸗ eſt uerbum: immo etiam clamabat ſtans in templo: ſi quis ſitit ueniat ad me & bibat. Et nunc p do- I
Te e Lr . ctores eccleſiæ:ipſi enim ſunt fores ciuitatis eius: uiri ſimul: ac fœminæ ſapiẽtibꝰ & ĩſipiẽtibꝰ grãde
P- uis pᷣdicat & paruulis. At contra doctrina fallax clamat priuatim:quos ſeducere ualeat quærit. ſt
CAudite quoniam de rebus magnis loquutura ſum.
CWMagnis nempe quia regnum cælorum: & promiſit & dedit: idemq; ſanctæ trinitatis docuit: atq; (
alia innumera quæ propheta ei loquenda reliquærat. J lun
1 L. ℳ. n VCSt aperientur labia mea ut recta predicent.
ee. SDr Labia eius ſunt duo teſtamenta concordia adinuicem ueritatis atteſtatione coniuncta: quæ ipſa

ain carne apparente: per ſancti ſpiritus donum ſunt ad prædicandum ſalutẽ uniuerſum apta p orbẽ.
H ., n⸗ Accipite diſciplind meã:æ nõ pecuniã:doctrinã magis quam aurum eligite.
2 6 ¶UNon poteſtis deo ſeruire: & mammone.

S“ CEgo ſapientia habito in conſilio:⁊ eruditis interſum cogitationibus. er 6 rz rTe.
CVbi duo uel tres congregati fuerint in nomine meo.ibi ſum ego in medio eorum. ZM mn
1 Arrogantiam ⁊ ſi uperbiam 2 viam pꝛauam.æ os bilingne deteſtoꝛ. “ ſe⸗
PLaE⸗ C Arrogantiam & ſuperbiam in eis qui ſe cæteris meliores eſtimant. Viam prauam in eis. qui aper bn⸗
Ts& -— d E v. — te mala faciunt. Os bilingue in illis. qui in bonis quæ loquuntur ſtabile quippiam non habent:ſed n
. UK D iiuxta auditorum libitum ſua uerba commutant. 7 1 , .
¶MWeum eſt conſilium ⁊ equitas:mea eſt pꝛudentia:mea foꝛtitudo⸗ * le r = Nirin pendker 6
Non ſe extollat humana præſumptio:plenitudinem uirtutum ſola dei. ſapientia poſſidet: ab ha G
humana infirmitas quicquid uirtutis habet accipitt. ꝗ”ñ
„ 12 CVDer me reges regnant ⁊ conditoꝛes legũ iuſta decernunt:per me pꝛincipes imperant:⁊ po/ t
em; AB⸗ ſen tentes decernunt inſtitiã. o CReges dicit apoſtolos ſiue alios ſanctos: qui & ſeipſos pri/
Eeee⸗ a. P.:, J mũ. & deinde eccleſiã ſibi ſubditã bñ regere ſciunt. Legũ conditores: auditores utriuſq; teſtamẽti. & C
— „,. Pſ. ſequẽtes eccleſiæ ſcriptores: principes & potẽtes cæteroſq; fideliũ pceptores ac rectores appellat. Nr
= -2 Aglui utiq; omnes non niſi per ſapiam ut eſſent aliquid hñt. Ait. n. quia ſine me nihil poteſtis facere. Cl
H . Ego diligentes me diligo ⁊ qui mane vigilant ad me inuenient me. 1
o= rela-nn pe (Tale eſt &α in euangelio: qui autem dili git me diligitur a patre meo. & ego diligam eum. & ma/ C.
nifeſtabo ei meipſum: Mane quippe uigilant ad ſapientiam. qui ſemper innouato mentis ſtudio.
ad chriſti uiſionem pertingere ſatagunt.
CMecum ſunt oinitie ⁊ gloꝛie:opes ſuperbe ? iuſtitie. Nesrfe
1 CO pes ſuperbas opes excelſas d icit: ut cæleſtia dona ſignificet. Græcæ etenim ſuperbus hiperipha/
h⸗ ereree E. nos. i. ſuper apparens dicitur. Et ideo recte ſapientia opes periphanos ſecum eſſe dicit. quia quicqd
donoꝶ cæ litus fidelibus datur: cunctis mundi opibus excellẽtius eſſe ꝓbatur.qd ẽt attendendo.iu- .
ſtitia manifeſtius inculcat:Nã terrenas opes.& gloriã.ſepius hñt iniuſti. Nos aũt in reſurrectione: ſi 3
cut petrus ait. Nouos cælos & nouam terram: & promiſſa ipſius expectamus. In ꝗbus iuſtitia habitat

CBominus poſſedit me in initio viarum ſuarum. .
. CVoxxpi

1s
,

de

9

e⸗

(Vox chriſti qui uera eſt dei patris ſapientia quæ ante omnẽ mundi creaturam ineffabiliter ex pa⸗ = J. r= ſ P

— — ,:.

Super IParabolas Salomonis.

tre genita: quia iꝑſe cunctam cæli terræq; materiam potentialiter creauit: atq; mirabiliter diſpoſuit.
Viæ dñi ſunt opera eius quoꝶ conſideratione ad fideʒ uel agnitionem peruenit genus humanum. —
Inuiſibilia. n. ipſius a creatura mundi per ea quæ facta ſunt intellecta conſpiciũtur. Viæ eius ſunt ipæyRS
illuminationes per quas ſe & angelicis ſpiritibus & mentibus oſtendit humanis: in quaꝶ initio uia 1
rum ſapiam poſſedit ꝗa in primordio creaturæ naſcentis filiũ ꝗ cũ eo cuncta diſponeret habuit: ſed
ne putaret aliquis haꝶ initio uiaꝶ uel aliqñ ante tpa filium eſſe cœpiſſe uigilanter adiunxit.

CAntequam quicqᷓ; faceret a pꝛincipio ab eterno oꝛdinata ſum ⁊ ex antiquis antequam terraꝰ — rr= r 1 gr

ieret cü ceteris vſq; dum ait:qũ appendebat fundamenta terre cum eo eram cuncta cõponens. ·⸗ = E
CH ͥ F fͥ(ͤ Cuiſſimile eſt in euangelio. In principio erat uerbum & uerbum erat apud deum. & deus erat uer

†
—

bum. Omma per ipſum facta ſunt. Pereant ergo qui negant dei uirtutem. & dei ſapientiã uidelicet
chriſtum.& ab initio immo & ante omne quod dici. uel cogitari poteſt initium ab ipſo patre fuiſſe
progenitum. Alia tranſlatio hunc locum ita concipit.
CBDominũs creauit me in pꝛincipium viarum ſuarum in opera ſua. us, e
CQuod de incarnatione dominica dictũ patres intelligant dicentes. quia certi gr̃a myniſterii di- 77
xerit. dñs creauit me & non pater creauit me. & caro inquiunt dñm agnoſcit. gloria patrem ſignat:
creatura dñm confitetur: caritas patrem nouit. Principiũ uel in principio uiaruʒ ſuaꝶ & ipſe ait. ego
ſum uia. quia ſurgens a mortuis iter fecit eccleſiæ ſuæ ad regnuʒ dei. ad uitam æternã (In opera ſua)
quia ad redimenda opera patris. ex uirgine creatus eſt ſuſcipiens carnem ut opera patris a corrupti-
bili ſeruitio liberaret: caro enim chriſti propter opera: diuinitas ante opera.
CEt delectabar per ſingulos dies:ludens coꝛã eo oĩ tꝑe:ludens in oꝛbe terrarum.⁊ delitie mee.
eſſe cum ſilijs hominuʒ. CLudentem dicit gaudentẽ. Erat ergo ludens corã
patre per ſingulos dies. quia ut propheta ait a principio ex diebus æternitatis gaudebat uni egſt ei,
patre. Erat omni tempore ludens in orbe terrarum. quia & cum tempora orbis a creatore eſſe cœ-
piſſent: ipſe quod erat in patre filius manebat: Hæc ideo ne quis eum cum creaturis & temporibus
cœpiſſe perhiberet & dilitiæ eius ſunt. eſſe cum filiis hominum. quia deſiderat in noſtro amore quie
ſcere: Noſq; bonorum gratia mœritorum ad ſe uidendum perducere
Beatus hõ qui audit me:⁊ ꝗ vigilat ad foꝛes meas quottidie:⁊ obſeruat ad poſtes hoſtij mei
CFores ſuas. & poſtes hoſtii ſui ſcripturas ſanctas. & eorum doctores nuncupat ſine quibus ad uitaʒ
quam pollicetur. non ualemus ingredi. CAPITVLVM. IX.
. Apientia ediſicauit ſibi domum.
CQuia de æternitate diuinitatis chriſti ſufficienter dixerat addit & de aſumpta hu- l.ſ. N
Amanitate dicere (ſapientia edificauit ſibi domum) quia hominem filius dei quem in- p Tuc
unitatem ſuæ perſonæ ſuſciperet ipſe creauit.
WNICExcidit columnas ſeptem. CEccleſias per orbem ſeptifor- errt n-
Almi gratia ſpus erexit. quæ domum deii. myſterium incarnationis eius: ne perf̃idorũ D,
improbitate memoria tolleretur credendo colendo & prædicando. quaſi ſuſtentädo continerent.
Vel certe ſapientiæ domus eccleſia chriſti eſt ex lapidibus uiuis. hoc eſt ſanctis in habitaculuʒz ſibi cõ
ſtructa columnæ autem doctores ſuæ eccleſiæ ſeptiformi ſpiritu pleni quales fuere Iacobus cœphas
& Ioannes: quas nimirum columnas ſapientta excidit: quia ab amore præſentis ſeculi diſiuntas ad
portandam eiuſdem eccleſiæ fabricam mentes prædicantium erexit.
CImmolauit victimas ſuas.
CSuis paſſionibus eccleſiam conſecrauit: uel uitam prædicantium mactari in perſecutione permiſit
quibus uidelicet uictimis contrariæ ſunt uictimæ meretricis ad quas ſtultos inuitat ut ſupra lectum
eſt dicens uictimas pro ſalute deuoui hodie reddidi uota mea.
¶Miſcuit vinam ⁊ pꝛopoſuit menſam ſuaʒ. 9⁹
CDiuimiatis ſuæ archana capere non ualentibus aſſumptæ humanitatis ſacramẽta patefecit. & ſcri
pturæ ſacræ pabulum nobis aperiendo præparauit.
¶Miſit ancillas ſuas vt vocarent ad arcem ⁊ ad menia ciuitatis C Prædicatores inſrmos
ac deſpicabiles elegit qui fideles populos: ad ſuperna patriæ cæleſtis edificia colligerent.
CSiquis eſt paruulus veniat ad me ⁊ inſipientibus locuta eſt.
CParuulos dicit humiles inſipientes uero eos qui de mundanæ ſapientiæ faſtu nil habent. Tales
autem uocat. ut eos ſua doctrina ſapientes reddat & altos.
Aenite commedite panem mecum.⁊ bibite vinum quod miſcui vobis. ,
CIn pane diuina eloquia. In uino mixto coniuncta in unam chriſti perſonam deitatis & humani/ // 4. r P.
tatis eius natura exprimitur: ut ſupra dictum eſt. Vel certe in pane corporis ipſius: In uino mixto ſan 7
guinis ſactoſancti myſterium. quod in altari menſa uidelicet eius ſatiamur oſtendirur.
¶NRelingte infantiã ⁊ viuite.⁊ ambulate per vias pꝛudentie. CBPoſt ablatas epulas addit &
uitæ monita. ut quos perceptis ſuæ incarnationis myſteriis reſecit: doctrinæ pariter inſtruat uerbis.
CQAui erudit deriſoꝛem ipſe ſibi facit iniuriam ⁊ qui arguit impium generat maculam ſibi.
uun

/ „

—K5

Wiarre . F 5 eren Iℳ

„ 7

—) Gas

2 — 1

/

ing

4 5 è

N= Tr. Liber Secundus..c.x.
N. &
CQuaſi interrogares cur ſapientia paruulos præcæterĩs: & inſipiẽtes ad ſuas ĩnuitaret epulas ideo ĩn

-. Ae = — NQuit feci.quia fruſtra laborat qui uerbum ſapientiæ inculcare nititur ei qui audire contemnit: ſapi-
. Pern- 14 3 eSentiorem ſe doctore & maiorem credens. S „1;
= CNMoli arguere deriſoꝛẽ ne oderit te. — Denſor eſt iudæus ſiue hereticus ſeu oĩs hipochri-
S r rrr ta qui ob hoc qd iuſtum ſe eſſe eſtimat uerba correptionis nequicquã recipit. N 6 eſt timendũ ne ti/
2 bi deriſor cũ arguitur contumelias inferat: ſed hoc potius prouidẽdũ. ne tractus ad odiũ peior fiat.
Ideoq; tibi aliquotiens ab eius correptione non tuæ timiditatis. ſed dilectiõis eius gratia ceſſandũ.

bus domus ſuæ ideſt in doctoribus falſitatis qui in penetralia perfidiæ miſeros fallẽdo introducũt.

beatus uir ſedere dectrectat. ð
CExcelſo vrbis loco. CDicit de ſapientia. quia in ſummis excelſiſq; uerticibus
dat uocem ſuam:ſed illa in ſublimitate uirtutum: Hæc in ſupercilio elationis attollitur.
Et vocaret tranſeuntes per uiam:⁊ pergentes in itinere ſuo.
CVocat herefis ad perfidiam ſæpe catholicos quos iter rectum agere & uiam ſeculi huius tranſire ci
tius uelle: atq; ad æternam patriam feſtinare conſpicit. òèƷMU
“ CAQui eſt paruulus declinet ad me:⁊ vecoꝛdi locuta eff. CSapientia paruulos atq;
ee, inſipientes ad ſuũ conuiuiũ pœne iſdeʒz uerbis uidetur inuitare. ſed diſtat qꝗd illa ſimpliciter ad ſe ue
77 S W ree, — nire:hæc aüt quos uocat ad ſe declinare ſuadet: quia illa nimiꝑe ad rectũ actionis iter quos errantes
eis YP ⸗e— ler “ . „ 45 .
4 cernit accerſit:hæc recte gradientes ab itinere ſuo deuiare. & ad ſe diuertere docet.
CAdue furtiue dulcioꝛes ſunt:⁊ panis abſconditus ſuauioꝛ.
CAquæ furtiuæ & panis abſconditus doctrina hereticorum. quæ ſtultis ac perditis ſuauior uidetur
Sapientia palam menſam propoſuit:& miſcuit uinum ſuum: At ſtulta mulier nil meracũ habens ad
aagquas furtiuas & abſconditum ꝑpanẽ quoſcũq; ualet aggregat:quia catholica eccleſia palam mũdo
N. diuinorum eloquioꝝꝶ conuiuia pandit diuinitatis xp̃i myſteria cælebranda præcipit. Vel certe in ui
no mixto: hiſtoricam ſimul & allegoricam auditoribus ſuis ſcientiam propinat: ut pro ſuo quemq;
captu:uitæ poculis reficiat.at hereticorum doctrina publicæ fidei & profeſſioni: ſua ſecretim decreta
præ ponitur: & cũ nil ſpiritale habeat. ſuauiorem ſe catholicis paſtoribus ſcientiam iactat docere: ut
ſcilicet libentius audiantar. & agantur quæ palam in eccleſia dici crediq; prohibentur: & dulcius
Hauriatur inſipientia quæ putatur ſcientia. cuius prohibita fuerat audientia. Põt in aquis furtiuis ba
. prtiſma hereticoꝶ.In pane abſcondito eorundẽ ſacrificium deſignari. At iuxta lr̃am mulier adulte-
serrke Ar-r. Arern . ra:in aquis furtiuis: & pane abſcondito: prohibita & illicita connubia dulciora aſſeuerat.
Et ignoꝛauit quod gigantes ibi ſint ⁊ in pꝛofundis inferni conuiue eiuns.
CNeſcit adultera:neſcit hereticus quia immundi ſpiritus ſuas domos habitant. & qui in profundis
inſferni pœnas luunt æternas:ipſi actibus luxurioſoruʒz: ipſi hereticoꝶ dogmatibus quaſi cõuiuis de

.

1

Panem enim cæli dedit eis.panem angelorum manducauit homo.
QCEXPLICIT LIBER PRIMVS. I NCIPIT LIBER SECVNDVS. CA. X.
==E=EEEKAEArabole Salomonis. (Nouum ponit titulum: quia no
uumenus locutionis incipit: ut non ſicut prius de ſingulis bono/
ee rum malorumue partibus diutius diſputet: ſed alternis uerſibus:

actus utrorumq; deſcribat.

4 S .àDA- NRNHN. Silius ſapiens letiſicat patrem ſilius vero ſtultus meſtitia ẽ ma
—, —2 77 d NE tris ſue. CQui accepta ſidei myſteria bñ ſeruat lætificat deũ patrẽ
Peter pta yſteria bñ ſeruat lætificat deũ patrẽ

q uero hæc actiõe mala uel hereſi cõmaculat matrẽ cõtriſtat eccleſiã.

”MUM „.⸗ 21 2. D
2 CMNõ pꝛoderũt theſauri ipietatis:iuſtitia vero liberabit a moꝛte.

9

,

Teſa. . rr — icj* Ser⸗ I. E E
1. . 7
.9

. ſemper iuſtitia liberat. At uero theſauri per impietatẽ congregati. &
VeNſi aliqñ a morte corpali uidentur eripe plus tñ mali ꝓ impietate qua
Racquiſiti ſunt quam cõmodi in eo quod pro una ſunt dati conſerunt:
, – CNon affliget dñs fame aĩam iuſti.⁊ inſidias ipioꝝ ſubuertet.
— Pr —☛CE ſi qñ iuſtum impii fame affligunt uel etiam negant. non ledet
11. 9 ,,yanimam eius. quam dũs in uita futura ſuæ gloria uiſionis conſoſatur: qui & eaſdem impiorum in-
N.le = 4 ſidias in ipſos iuſte iudicando retorquet.
CSgeſtatem

rrarcket rle ..— 4 mer-ec.

P . — rrer

4 11 „ ¶ Argue ſapiẽtẽ ? diliget te. CSapientem in profectu poltum amatox ſapientiæ di/
4 1 .2 4 4 Iue Sat. cit: quem ſupra pro humilitate paruulũ nuncupauit. nã perfectus ſapiens non habet opus argui.
V ulier ſtulta ⁊ clamoſa plenaqʒ illecebꝛis.⁊ nil oino ſciens ſedit in foꝛibꝰ domꝰſue.ſupꝑ ſellã
CMulier hæc hereſis eſt contraria nimirum ſapientiæ quæ ſua ſuperius ſacramenta cecinit: fftulta. ſ.
en E per fatuum intellectum & clamoſa per garrulitatem: plenaq; illecebris uitiorum: & nihil omnino
brrſr — er, , ſciẽs ſicut ait apoſtolus:qui ſe exiſtimat ſcire aliquid cũ nihil ſcit ipſe ſeducit ſe: ſedit ãt & ipſa in fori

ſuper ſellam autem: quia cathedram ſibi prædicationis uſurpat. Hæc eſt cathedra peſtilentiæ in qua

lectantur opimis At cum rite in eccleſia.xpᷣi ſacramenta cælebrantur xp̃ᷣi uerbum auditur. & conſer
uatur. qui eſt ſapia dei. conſtat quod angelicæ uirtutes ibi ſint. & in excelſis cæloꝶ conuiuæ fidelium

CEt a tranſitoria morte ſepius: ut danielẽ.& tres pueros a perpetua

60

n
10
us:

ni
li⸗
le

1

e

4 — 2
* — .
Yy =

alomonis.

Super Parabolas &

CEgeſtatem operata eſt manus remiſt amanus autem foꝛtium dinuitias parat. Nr De-l= 2 — Pr-
EQui negligenter uiuit in hoc ſeculo egebit bonis in futuro. at qui fortiter domino militat. diui-
tiis æternæ beatitudinis remunerabitur.
Qui congregat in meſſe filius ſapiens eſt qui aũt ſtertit eſtate ſilius confuſionis eſt. M, e, meſet
CQui congregat chriſto animas fidelium.filius ſapiens eſt & quidem meſſis hæc multa eſt operarii MRD
aũt pauci.qui uero hoc tpe acceptabili a ſua ſalute curanda torpeſcit confundetur in die rettibutiõis
—Benelctio domini ſuper caput iuſti:os autem impioꝛum operit iniquitas. N l. „=
Cuſtis dicetur in iudicio uenite benedicti percipite regnum. Os autem impiorum quod commeſ HW
ſationi & ebrietati. & colloquiis malis ſeruiebat iniquitate quam geſſit condemnabitur. deniq; os ſ 9
illius operuit iniquitas qui in tormentis poſitus linguã ſibi in qua ob plura ſcelera plus punitus eſt 4. „1 1 p
refrigerari quæſiuit. . rD E.
C Memoꝛia iuſti cum laudibus ⁊ nomen impioꝛum putreſcet. “ =
CEt in hac uita boni bonos ſiue uiuentes ſiue defunctos laudibus efferunt: impiorum auteʒ & actus 1d. II S
deteſtãtur & nomẽ. & in uita futura iuſti in dei laudibus uiuunt. reproboꝶ ãt honor: nomẽq; & lIau E
des putribus gehennæ ſuppliciis mutãtur. ubi uermis eoꝶ nõ morietur. & ignis eoꝶ nõ exinguet H
Qui ambulat ſimpliciter ambulat conſidenter. qui autem deprauat vias ſuas manifeſtus erit. 1. ⸗ .
CQ ui ſimpliciter ſe uiuere nouit: facile cuncta ſpernit ad uerſa. qa ſe per hæc ad gaudia uentuꝶ eſſe 2 1 R
conſdit: dicens cum propheta: dñs defenſor uiæ meæ: a quo trepidabo? o cætera: at qui prauis ince I= g I S 2.
dit uiis (nolens licet) pateſcit: ac digna factis recipit. nihil enim occultum quod non reueletur. ben
CQui annuit oculo dabit doloꝛem.
COQui in nutibus oculorum irridet aliquem: non enadet ſine dolore tormenti: aut pœnitudinis de
quali bus dicit pſalmiſta: qui oderunt me gratis: et annuũt oculis: uel certe qui annuit oculo dabit
dolorem:quia hiius ſtultus mœſtitia eſt matris ſuæ.
CStultus labijs verberabitur. 1 R
EC Verberari meruit quia mors & uita in manibus linguæ: uel eorum a quibus (quia corrigi non po ? sü

. ðO 7

tuit) ſententiam damnationis accepit. quomodo pſalmiſta: cum ait domine libera animam meam 1
a labiis iniquis. & a lingua doloſa utrũq; a domino quærit: ut & ipſe labia iniqua ac linguam dolo-PD e .
ſam non habeat: & aliorum iniquitate ac dolis minime poſſit decipi. 1 . F f. —
CAena vite os iuſti. Et dominus de doctoribus: qui credit in 3

quit in me ſicut dicit ſcriptura flumina de uentre eius fluent aquæ uiuæ.
SESt os impioꝛum:operit iniquitatem.
CImpii ſunt qui uel ſua:uel proximorum errata ne ad ſanitatem perueniant defendendo conte- .⸗— err Se ſe 4. e
gunt quod execrans ptopheta: dominum orat ut non declinet cor ſuum in uerbum malum ad exx =3 E,
cuſandas & excuſationes in peccatis.
CIn labijs ſapientibus inuenietur ſapientia.⁊ virga eius qui indiget.

CVirga in dorſo eſt uindicta in poſterioribus ideſt in ſequenti uita:quam bene plaga illa famoſa
qua philiſtei in natibus feriebantur exprimit. Qui ergo non uult uirgam in dorſo portare: portet in
labiis ſapientiam: loquatur laudes chriſti: & præcepta prædicet. Verum quia ſemper dum laudare:ũ
autem ſemper docere: nec oĩa quæ nouit omnes docere ſapienti conuenit: recte ſubditur.

¶ Sapientes abſcondunt ſcientiam. — l. I,
¶ Scientes uidelicet quia tempus tacendi & tempus loquendi. Vnde propheta dum conſiſteret in- A 7
quit peccator aduerſum me obmutui & humiliatus ſum & ſilui a bonis. Et apoſtolus nihil me iudi- D Ple

caui ſcire inter uos:niſi chriſtum Ieſum. & hunc crucifixum.
COs autem ſtulti confuſioni pꝛoximum eſt.
COuia uel inordinate bona. uel aperte loquitur mala.
CBSubſtantia diuitis vrbs foꝛtitudinis eius.pauoꝛ pauperom egeſtas eoꝛum. / 6.
EBDinuites conſidunt in diuitiis quaſi in urbe munita: pauperes ideo pauent ne deficiant quia ſe noo N
runt egenos. ſpiritaliter qui in deum diues eſt per bona opera confidit in illo quaſi in urbe inexpu/ X—
gnabili: quia a nullo poſſit hoſte ſuperari: At qui uirtutum inopia coanguſtantur ideo cæleſtibus ſl.r=
egent diuitiis: quia noxio pauore timent duros pro dommo tollerare labores.
¶Abſcondunt odium labia mendacia qui profert contumeliam inſipiens eſt.
ECSi ergo uerax & ſapiens eſſe deſideras: odium neq; in abſcondito cordis contege: nec per oris on . lei. e‚
tumeliam profer: ſed tuum & cor dilectione. & os ueritate repleatur. eE)
Argentum electum lingua iuſti:coꝛ impioꝛum pꝛo nihilo. ”MUñ
CSanctorum prædicatio igne ſpiritus ſuccincta: uelut argentum examinata: argentum quippeuel
aurum:ſi reprobum eſt igne conſumitur: ſi uero probatum igne declaratur: ſic nimirum eſt ſenſus
uniuſcuiuſq; operantis. Nam qualis ſit in eo quod laudatur oſtenditur. Hoc eſt ſapientia huiuſ mun
di ſeu hereticoꝶ dogma apud eos qui in uerbo dei eruditi eſſe noſcuntur pro nihilo exiſtimatur.

CAuaſi per riſum vultus operatur ſcelus.ſapientia autem eſt uiro pꝛudentia.

6

CPrudentia a prouidendo nomen accepit ſtultus igitur eſt qui gaudet in ſcelere. ſapientis autẽ eſt

— 4

L.iber Secundus.c.xi.

& eius qui uiri nomine dignus ſit præuidere.quia nriſus dolore miſcebitur. & gaudia peccandi pœ-

na ſequetur ultionis. “ 1 .
L. ⸗= ſo=t- Quod timet impius. veniet ſuper eum:deſiderium ſuum inſtis dabitur.
† CDe illo impio dicit qui ſciens peccat timet ergo imꝑius uidere diſtrictum iudicem. deſiderant iu

ſti diſſolui. & eſſe cum chriſto. Ille ne terrenis gaudiis priuetur: & ſempiterna ultione plectatur: iſti
ne incolatus eorum prolongetun: ſed præmia pro quibus certauere percipiantur. utriſq; autẽ quod
corde tenent adueniet. ”J l
CQuaſi tempeſtas trãſiens non erit impius.iuſtus autem quaſi fundamentum ſempiternum.
¶De perſecutoribus eccleſiæ dicit qui donum fidei ſubuertere quærunt:ſed illa in uero fundamen/

2 oe 2 al. Pr e

. ₰
X/ fI= Ie ſeP-.⸗ to hoc eſt in chriſto collocata ipſi extemplo diſpereunt.
CSicut acetum dentibus ⁊ fumus oculis ſic piger his qui miſerunt eum.
Sicut acetum dentibus & fumus contrarius eſt oculis ita ſacerdos in eccleſia prauus per acredi⸗
nem peccati fidelium ſenſus obtundere facit: atq; erroris ignorantia oculos cordis eorum ab intui-
u fidei ſeu intellectu rectitudinis dum caligant uelut fumus excecat: ſicut hereticorum perſidia bo
mis doctoribus moleſtiam generat & lachrymas: ſit male uiuens catholicus eis qui ſe fidem ſuaʒ ex
ere d. rtor g- a operibus oſtendere iuſſerunt per inertiam grauis eſt. Oculi quippe & dentes prædicatores ſunt ſan
e re k. S. G ctæ eccleſiæ: qui ei & recta itinera præuidere: & alimenta ſpiritalia ſuggerere ſolent. Porro acetum
qd a nino degenerat. & fumus qui ab igne aſcendens euaneſcit eos qui ab eccleſiaſtica ſuauitate &
caritate per ſuperbiam uel ſocordiam recedentes. hanc etiam uerbis impugnant figurate denunti-
. , ant:de quibus dicit Ioannes ex nobis exierunt ſed non erant ex nobis. =ðèͦMU
Da-l, e= e = Ae. Timoꝛ domini apponet dies: ⁊ anni impioꝛũ bꝛeuiabuntur. Qui deo fideliter ſeruiunt
B

æterna luce donabuntur. at qui impietati mancipantur cũ hac uita perdunt bona quæ amant.
CExpectatio inſtoꝛum letitia:ſpes autem impioꝛum peribit.
CBatet quia iuſti lætantur in expectatione uitæ ſequentis quamuis contriſtentur afflictione præſſu
ræ præmentis. Vnde eſt illud tu es mihi refugium in præſſura quæ circundedit me. exultatio mea:
at uero impii qui ſe putant in futuro requieturos. aut certe nullos poſt mortem futuros falluntur.
Neq; huic repugnat ſententiæ: quod ſupra dictum eſt quod timet impius ueniet ſuper eum. ſunt.n.
qui ſcientes futurum bonorum malorumq; iudicium: nihilominus negligentia uel deſperatio-
ne uel ẽt de induſtria peccant.talibus ergo interitus quẽ timent eueniet.Sũt qui mala faciunt & aut
nunquam punienda eſtimant. aut ut bene geſta ideoq; bona mercede remuneranda iudicant. De
—r h,,,, quibus recte dicitur: ꝗa ſpes impioꝶ peribit. Nã & de his qui ſciẽtes delinquunt ſubſequẽter adiũgit
Foꝛtitudo ſimplicis via domini. pauoꝛ his qui operantur malum.
OCSi inquit abdita ſcripturarum compræhendere non uales non tamen de ſalute deſperes. ſed gra-
TLr. A. , dere uiam domini age bona quæ noſti: & inter fortes connumeraberis: ſed mœrito paueant illi. qui
7 recta quæ nouerunt facere contemnunt:quia certa reſtant quæ ſequantur mala.
CQCAPITVLVM. VNDECIMVM.
—Tatera doloſa abhominatio apud deum.⁊ pondus equum voluntas.eius.
ACStatera doloſa non tantũ in menſuratiõe pecuniæi. ſed in iudiciaria diſcretione te
Anetur. qui enim aliter cauſam pauperis: aliter potentis: aliter ſodalis: aliter audit igno
Nti. ſtatera ubiq; librat iniqua. ſed & his qui ſua bene geſta meliora quam proximoruz.
ſuaq; errata iudicat leuiora: trucina ponderat doloſa. Nec non & ille quionera im
— Moportabilia imponit in humeros hominum. iipſe autem uno digito ſuo non uult ea tä/
gere.ille etiam qui in publico bona & mala agit in occulto pro iniquitate libræ doloſæ abhomina
tur a domino: At qui ſinceriter agit in omnibus: qui cauſam & cauſam equalem diſcernit is nimi/
rum iuſti iudicis uoluntati: & actioni congruit. ”M.
A CAVbi fuerit ſuper bia ibi erit ⁊ conaumelia.
. 1 CQuia ſaperbi uel contumelioſi ſe gerunt per contẽptum ſiue per ĩignorantiam diſciplinæ: uel ꝑpro
ximis contumelias ingerunt: uel certe quia omnis qui ſe exaltat humiliabitur.

— Prr-⸗

Pacng — W☛WF—+ 0 —
7 4 „

4 1X. E Hfo*ν Prre eee s, cH aαα.
. 7 7

&☛SE
7

M

ä Vbi autem humiles:ibi ⁊ ſapientia.
der- heh wre, CAbſcondiſti inquit hæc a ſapientibus & reuelaſti ea paruulis ideſt humilibus.
“l . Moꝛtuo homine impio nulla erit vltra ſpss. NHeu miſere hanc ſnĩam pertrã/
Pen-- .nm, pecſ ier, ſiit origenes qui poſt uniuerſale extremũq; iudiciuzʒ uitã credidit oĩbus impiis peccatoribus dandã

Notandum aũt ꝙ & impiis poſt mortẽ ſpes ueniæ non eſt. Sunt tñ qui de leuioribus peccatis cum
quibus defuncti ſunt:poſt mortẽ poſſunt abſolui.uel pœnis uidelicet caſtigati uel ſuoꝶ præcibus:
68. elemoſinis: miſſarumq;ʒ cælebrationibus: ſed hæc quibuſcumq; fiunt. & ante iudicium & de le-
uioribus fiunt erratibus. Qui uero ſe longo poſt iudicium tempore liberandos putant falluntur:
& fortaſſe ad eos pertinet quod ſequitur.
CEt expectatio ſollicitoꝛum peribit.
ltem alia eſt.ſollicitudo qua boni ſemper ad implenda dei præcepta ſunt præcincti alia qua repro
bi cum ſcienter peccant ſolliciti mœtuunt.quando æternam rapiantur ad pœnam. Ideoq; recte ex/
L 7 S pectatio

„
See reg re 1, e e ſe 4

1

6
in
1,
n
n/

9
d 2 ¶AQui ambulat fraudulenter reuelat archana. Qui aũt fidelis eſt anime celat commiſſum. err t ⸗

Super parabolas Salomonis.

pectatio eorum qui deo ſollicita mente ſeruiunt coronabitur: eorum uero qui deuʒ contemnentes.
& ante iudicium propria conſcientia ſe accuſante condemnantur.
CExpectatio ſollicitoꝛum peribit. CHunc uerſum longe aliter hèt antiqua ,
tranſlatio qᷓ ait. Defuncti hois iuſti non periet ſpes: gloria autem impiorum peribit. 2 . .
CJuſtus de anguſtia liberatus eſt. ⁊ tradetur impius pꝛo eo. Kmr ßle
CMartir qui de anguſtia paſſionis liberatus eſt poſt mortem. & tradetur in pœnam pro eius cauſa
perſecutor qui illum anguſtiauit. Iacobus martirio coronatus eſt Petrus de carcere ſaluatus: & he- Ss 1.1
rodes qui eos perſecutus eſt a uermibus uiſibiliter conſumptus raptus eſt ubi inuiibiliter uermis eiꝰ
non morietur & ignis non extinguetur. J
¶Simulatoꝛ oꝛe decipit amicum ſuum.iuſti autem liberabuntur ſcientia.
CHereticus ſimulans doctrinã catholicam decipit auditorem ſuũ.qui aũt iuſte ueritatem ſequuntut
euangelii: liberabuntur ſcientia catholica ne decipula rapiantur heretica.
CQui deſpicit amicum ſuum:indigens coꝛde eſt vir autem pꝛudens tacebit. „ „ 3 5
CNon eſt deſpiciendus uel deridendus a nobis qui nos ſimpliciter amare probatur etiam ſi inepte —⸗⸗ Tr-, . z-rt deke,
quid per imperitiam faciat. qui enim hoc facit indigens eſt ſapientia. At uero prudens quiſq; de ta/
ſium commiſſis pnblice tacet. ſed hæc occulte caſtigat. Quod idem in ſequentibus uerſiculis arctius —
inculcatur dum dicitur. —

3

CEt in euangelio dñs dicit ſi peccauenit in te frater tuus uade & corripe eum inter te & ipſum ſoluʒ.
ſi te audierit lucratus eris ftattem tuum & cætera. Vnde & hic recte ſubinfertur. rrG
¶ Abi non eſt gubernatoꝛ populus coꝛruit:ſalus autem vbi multa conſilia. —
CNe.n. te putares amici cõmiſſa ſi corrigere non potes ultra cælare debere. Recte dicit populũ ſine - 51. . racg 2“2
gubernatore corruere: ſaluari autem ubi multa ſint conſilia ut oſtendat quod ſolus emendare non . d.⸗er.

uales plunbus eſſe reuelandum. ut una amma omnium corrigatur induſtria.
Affligetur malo qui fidem facit pꝛo extraneo. ln promptu eſt litteræ ſenſus
ſed eſt a ſorte ſanctorum extraneus. qui peccata ſua pœnitendo corrigere diſſimulat. & quicumq;d ta 144.. 2 A
libus cõmunionis gr̃am concedit uel uitã promittit æternam. Quia pro extraneo fidem facit.ſeipm ð ⸗ , 1: Y

profecto ante diſtricti iudicis oculos ultione dignum reddit. uel ille pro extraneo fidem facit quu in
dignus ad ſacerdotium anhelans: in ſponſionis ſuæ fide animas proximorum ſuſcipit.
OQui autem cauit a laqueis ſecurus erit.
CSecurus erit in futuro qui nunc bñ ſormidoloſus.& ſua ſedulus errata per pœnitentiam curat. Et
ab impœnitentium ſe ſocietate ſeruat immunem.
Mulier gratioſa inueniet gloꝛiã.
Walier gratioſa ſancta eccleſia intelligitur qᷓ in præſenti uita gratia dei hoc eſt katiſmatũ donis re
pleta eſt & in futuro gloriam æternam adeptura eſt. .
CEt robuſti habebunt diuitias. H
Robuſti ſunt omnes perfecti qui in hac uita præſenti per donum ſpiritus ſancti uirtutuʒ diuitias F
poſſident. & in futuro æterna beatitudine perfruentur. H
Manus in manu:non erit innocens malus COQui manum iungit in ma-
nu:non erit innocens malus. quia & ſi ab iniqua actione manus ad horam ſubtrahit gol cki tamen
innocentiam malus habere non ualet: Vnde & præmittitur. H
Abhbominabule domino coꝛ pꝛanum.ſemen autem iuſtoꝛum ſaluabitur.
CNHoc eſt quod ſupra dicitur(ſeminanti autem iuſtitiam merces fidelis) Vel certe (ſemen iuſtorũ ſal
uabitur) quia qui præcedentium iuſtorum exempla ſectantur. Horum quoq; ueſtigia ad uidenda
ſalutis æterna gaudia ſequuntur. De quibus Eſaias omnes qni uiderint eos cognoſcent illos quia
iſti ſunt ſemen cui benedixit dominus.
CCCirculus aureus in naribus ſuis:mulier pulchra ⁊ fatua.

CCirculũ aureũ ſi in naribus ſuis infixeris: nihilominus ille terram uertere naſo: & uolutabro Iuti ꝓ
perat immergi. Ita mulier fatua ſi pulchritudinem uultus uel habitus acceperit ſuam tamen faciem
ad inſima declinare: ſuam ſpecioſitatem ad euertendos ubiq; caſtitatis floſculos circumſerre & ſe *†—
coœno uoluptatis inquinare diligit. Aliter qui ornamentum diuinorum eloquiorum meditando
conſequitur. ſed hoc male uiuendo inſequitur: Circulum aureum habet in naribus: ſed more ſuis
Te eP=tt- terrã ſubigere non deſiſtit. quia quod odore iuſtitiæ percœpit immunda actione ſordidauit. Ideoq;
Fe talis anima mulier pulchra & fatua eſſe cenſetur. quia carnalibus dedita illecebris pulchra eſt per ſci 1 r= lkerire
entiam: ſed per actionem fatua. Aliter qui doctrinam hereticam nitore uidit eloquii reſplendere nec Ae
tamen ſapientiæ apto intellectui congruere circulus aureus in naribus ſuis ideſt pulchra & circum
flexa locutio. In ſenſibus mentis ſtulta eſt cui ex eloquio aurum ſplendet: ſed tamen ex terrene intẽ
tionis pondere more ſuis ad ſuperiora non reſpicit. Quod ſecutus expoſuit dicens:mulier pulchra
& fatua:ideſt doctrina heretica. Pulchra per uerbum fatua per intellectum.
CBeſiderium iuſtoꝛum omne bonum eſt pꝛeſtolatio impioꝛum furoꝛ.

*

. -b a r Trh
7

7 ,

V — — E
erF ge rer r⸗ V.

. 3 Ad. y⸗ † 99 W-kre

Liber Secundus.c.xi.

Deſiderium ĩuſtorum regnum cælorum. expectatio uero ĩimpiorum furor iudicii uenturi. Semp

,
rehn . Ie velen ¹à ira per ſilentium clauſa intra mentem uehementius eſtuat.
