ret. Alioquin ſciebamus: & in chriſti ſanguinem uinum conſecrari & thimotheo uinum ut bi/-
beret imperatum. Ebrietas autem tam ex uino quam ex cæteris bibendi generibus quæ uario mo
do conſiciuntur poteſt accedere ex quo & de ſancto dicitur: uinum & ſiceram non bibet. Sicera
interprætatur ebrietas. Et ne quis uinum non bibens aliud ſibi putaret bibendum. Excluſa cauſa/
tio eſt dum omne quod inebriare poteſt: cum uino pariter aufertur. Quintadecima quæ extrema
inter carnis opera cõmeſatio eſt: manducauit quippe populus & bibit & ſurrexerunt ludere. Sem-
per ebrietati iuncta luxuria eſt. Pulchre quidam non ignobilis orator: cum ebrium de ſomno de/
ſcriberet excitatum ait: nec dormire excitatus: nec uigilare ebrius poterat. Qua ſententia expræſſit:
quodãmodo nec mortuum eum fuiſſe nec uiuum: longum erat uniuerſa carnis opera replicare: &
cathalogum facere uitiorum. Vno igitur omnia ſermone concluſit dicens: & his ſimilia. Quæ
utinam tam facile uitare poſſemus: quam facile intelligimus. Prædico inquit uobis ſicut prædi-
xi: quoniam qui talia agunt regnum dei non conſequentur. Vbi ante prædixerat. Non regnet in-
uit peccatum in mortali ueſtro corpore: ad obœdiendum deſideriis eius. Peccatum omnes iſtas
ſpecies habet: in quibus nunc diſcrigiinandis plus forſitan quam oportuit immorati ſumus: ergo
in anima in qua peccatum regnauerit: non poteſt dei regnare regnum. Quæ enim participatio iu-
ſtitiæ & iniquitati: quæ communicatio luci ad tenebras: qui conſenſus chriſto & belial? Et putamꝰ
nos regnum dei conſequi: ſi a fornicatione: idolatria: & ueneficiis immunes ſimus. Ecce inimicitiæ:
contentio: ira: rixa: diſſenſio: ebrietates quoq; & cætera: quæ parua arbitramur: excludunt nos a re-

gno dei. Nec refert uno quis a beatitudine excludatur. An pluribus. cum omnia ſimiliter excludant

In latinis codicibus aduſterium quoq; & impudicitia: & homicidia: ĩ hoc cathalogo uitiorum ſcii
pta referũtur. Sed ſciẽdũ nõ pluſquã quindecim carnis opera noĩata: de quibus & diſſeruimus.
manſuetudo:continentia:aduerſus eiuſmodi non eſt lex.
CEt quæ alia inter fructus debuit ſpiritus tenere primatum niſi charitas? ſine qua uirtutes cæteræ
non reputantur eſſe uirtutes. Et ex qua naſcuntur uniuerſa quæ bona ſunt. Si quidem & in lege
& in euangelio: ipſa obtinet principatum. Diliges dominum deum tuum ex toto corde tuo & ex
tota anima tua: & ex tota uirtute tua & diliges proximũ tuum tãquam teipſum. Quantis bonis
referta ſit charitas: & ſupra breuiter perſtrinximus: & nunc uel parum dixiſſe ſufficiat: quod dilectio
non quærit

CFructus autem ſpiritus eſt:charitas:gaudium:pax:longanimitas:benignitas:bonitas:fides:

—

1

In epiſtolam ad galatas.

non quærit quæ ſua ſunt: ſed quæ aliena. Et quamuis ſuo quis uitio inimicus ſit diligenti: & tran-

quillitatem eius ad odiorum fluctus concitare nitatur: tamen nunquam ille turbatur: nunquaʒ crea

turam dei odio dignam æſtimat. Charitas enim operit multitudinem peccatorum. Illud quoq;

quod a ſaluatore dicitur. Non poteſt arbor bona fructus afferre malos: non tam de hominibus

quam de fructibus carnis & ſpiritus arbitror pronuntiatum: quia nec ſpiritus nunquam poteſt
ea uitia quæ carnis operibus numerata ſunt facere: nec caro his fructibus qui oriuntur ex ſpiritu re
dundare. Poteſt autem fieri per negligentiam poſſidentis: ut ſpiritus qui uerſatur in homine: fru-

ctus non habeat ſuos:& econtrario caro operibus ſuis mortiſicatis peccare deſiſtat. Non tamen il

lo uſq; procedunt: ut & neglecta arbor ſpiritus: opera carnis afferat. Et arbor catnis exculta fructus

germinet ſpirituales. In ſecundo ſpiritalium fructuum loco gaudium poſitum eſt: quo ſtoici quo

qui diſtinguunt inter uerba ſubtilius: aliud quid eſſe æſtimãt quam lætitiam: gaudium quippe eſſe
aiunt elationem animi ſuper his quæ digns ſunt exultantis: lætitiam uero effrenatam ammi ela
tionem: quæ modum neſciat: & in his quoq; quæ uitio ſint mixta lætetur. Alii eregiõe gaudii uo

luptatem ponunt. Non hanc quæ corpus ad libidinem concitat titillat ſenſus: dulci blanditur
affectu: ſed aliam huic quæ ſine moderatione & ullo decore lætitiæ: in riſu
exaltat uocem ſuam. Quod ſi uerum eſt. & eorum inter uerba diſtinctio non fallit & fallitur: con-

ſideremus ne forſitan idcirco ſit dictum. Non eſt gaudere impiis dicit dominus. Simul autem & il-
lud notandum quod poſt dilectionem: gaudium ſequitur. Qui enim diligit quempiã: ſemper ĩ eiꝰ

fœlicitate lætatur. Et ſi eum uiderit aliquo errore decœptum: & peccatorum lubrico concidiſſe: do

lebit quidem: & eruere feſtinabit: ſed non poterit gaudium mutare triſtitia. Sciens nullam ratio/

nabilium creaturarum apud deum perire perpetuo. Tertius fructus eſt pax: a qua ſalomon quoq;

qui in typo chriſti præceſſit nomen accepit. Et de eccleſia pſalmiſta canit. Factus eſt in pace locus
eius. Et inter octo euangelii benedictiones ſcribitur: Beati pacifici: quoniam filii dei uocabuntur.

In primo etiam graduum pſalmo deo cantatur: cum his qui oderant pacem eram paciſicus. Nec

putemus pacem tantum in eo eſſe quærendam: ſi cum alio non iurgemur: Sed tunc pax chriſti: hoc
eſt hereditas noſtra nobiſcum eſt:ſi tranquilla mens nullis paſſiomibus perturbetur. Poſt pacem
ſequitur longanimitas: ſiue patientia: quia utroq; modo. poſſumus interpræta/
xi. Huic contraria eſt puſillanimitas: de qua ſcribitur: puſillanimus uehementer inſipiens: qui uero
Pacien- eſt: & uniuerſa ſuſtentat uir ſapiens. Et cum epitaſi:multum ſapiens appellatur: ut in prouer
iis quoq; ſcriptum eſt: longanimus uir multus in prudentia. Benignitas etiam ſiue ſuauitas: quia
apud græcos utrumq; ſonat. Virtus eſt lenis: blanda:tranquilla: & omnium bono-

rum apta conſortio: inuitans achſamiliaritatem ſui dulci alloquio: moribus temperata. Deniq; &

hanc ſtoici ita definiunt. Benignitas eſt uirtus ſponte ad benefaciendum expoſita. Non multum
bonitas benignitate diuerſa eſt: quia & ipſa ad beneſaciendum uidetur expoſita. Sed in eo differt

uia poteſt bonitas eſſe triſtior: & fronte ſeueris moribus irrugata. Bene quidem facere & præ/

are quod proſit. Non tamen ſuauis eſſe conſortio: & ſua cunctos inuitare dulcedine. hãc quoq;
ſectatores zenonis ita diſiniunt. Bonitas ẽ uirtꝰ quæ ꝓdeſt: ſiue uirtus ex qua oritur utilitas: aut uir

tus propter ſemetipſam: aut affectus qui fons ſit utilitatum. Inter fructus ſpiritus ſeptimum & ſacra-

tiorem locum ſides poſſidet: quæ etiam alibi inter tres ponitur: ſpes: fides: charitas. Nec mirum ſi
ſpes in hoc catalogo non referatur. Cum in fide ſit quod ſperatur.Et ita eam apoſtolus ad hebreos
cribens diſiniat. Eſt autem fides ſperandarum ſubſtantia rerum: argumentum necdum aparentuʒ.
Si quidem id quod ſperamus eſſe uenturum: & necdum eſt in præſenti: ſide poſſidemus: ſperantes
nos tenere quod credimus. Quæritur quoq; quomodo fides in charitate ſit poſita. Qui diligit
nunquam ſe lædi æſtimat: nunquam aliud niſi quod diligit: & diligitur ſuſpicatur. Cum autem di

lectio procul affuerit: & fides pariter abſcedit. Poſt ſidem manſuetudo numeratur: quæ aduerſa eſt
iræ: rixis: diſſenſionibus: & nunquam ad ſui contraria prouocatur: uere de bona ſpiritus arbore: bo
nos fructus egerminans. Per hanc famulus dei moyſes: teſtimonium ſcripturæ mœruit accipere di
cens. Moyſes manſuetus erat:pluſquam omnes homines ſuper terram. Super terram inquit ſuper

eos enim qui facie ad faciem deum uidebant eſſe non poterat. Quia multa ſepe compellimur per
carnis facere infirmitatem. De Dauid quoq; licet multi de domino noſtro æſtiment prophetatuʒ:

quod nos etiam non negamus: ſpiritus ſanctus in typo uenturi canit: memento domine Dauid
& omnis manſuetudinis eius. Cuius manſuetudo aduerſus ſaul: abſalon: & ſæmei uel maxime
claruit. Cum alius eum uellet occidere alius res nouas molitus fraudare imperio niteretur: alius la⸗
pides in eum iaciens & puluerem uentilans clamaret & diceret. Egredere uir inique. Extrema con-
tinẽtia ĩ fructibꝰſpũs collocatur. Quã nõ ſolũ ĩ charitate debemꝰ accipe:ſed Et cibo & potu.In ira
quoqʒ & uexatione mẽtis & detrahẽdi libidine. Inter modeſtiã ãt & cõtinẽtiã:hoc ĩtereſt.Q d mo

deſtia ĩ uiris pfectis ẽ:cõſumatæq; uirtutis: de quibus ſaluator ait. Beati mites: qm̃ ipſi poſſidebũt ter
ram. Et de ipſo diſcite a me qm̃ mitis ſum & humilis & maſuet? corde. Cõtinẽtia uero iĩ uia quideʒ

uirtutis ẽ: ſed necdũ puenit ad calcem: quia cupiditates adhi in eiꝰ ꝗ ſe cõtinet cogitatiõe naſcũ/
tur: & mentis polluunt principale:licet non ſuperent: nec ad opus ꝓtrahant cogitantẽ. Non ſolum

2

autem in deſideriis & cupiditate continentia neceſſaria eſt: ſed etiam in tribus reliquis perturbatio
mibus dolore ſcilicet: lætitia: & timore. Aduerſus huiuſmodi fructus ſpirirus non eſt lex.Iuſto quip/
pe lex non eſt poſita.Iniquis autem & non ſubiectis impiis & peccatoribus. Lex mihi dicit. Nõ adul
terabis: non occides:non falſum teſtimonium dices: non fraudabis: nõ deſiderabis aliena: nõ periu-

— — — Iur- — 7„

rabis:nõ furaberis: ſi hæc omnia fructu in me ſpiritus charitate regnante nõ facio. ſuperflua mihi ſũt
præcepta legis. Deniq; & ſapientes mundi de philoſophia ſic opinati ſunt: ut quod leges publicæ
facere homines neceſſitate compellant: hoc illa perſuadeat fieri uoluntate.
CQui aũt ſunt xpᷣi:carnẽ crucifixerunt cum vitis ⁊ concupiſcentis. e
COrigenes hunc bcum ſuperioribus nectens: ita legit aduerſus huiuſmodi non eſt lex: qui chriſti .
carnem crucifixerunt: cum uitiis & concupiſcentiis: ut non ſicut in latino ſonat: eos qui chriſti ſunt .
carnem ſuam dicat crucifixiſſe cum uitiis & concupiſcentiis: ſed chriſti carnem ab his cum uitiis &
concupiſcentiis crucifixã. Et quærit quomodo in his qui fructus ſpiritus habeant: & aduerſuʒ quos
lex eſſe ceſſauit crucifſixio carnis dominicæ ponatur in laude:cum ad hebreos in uituperatiõe ſit po⸗ h.
ſitum. rurſum crucifigentes in ſemetipſis filium dei: & oſtentui habentes: pro rurſus crugiſigẽtes: me u
lius unum uerbum compoſitum in græco eſt. quod nos interprætari e
poſſumus ſe crucifigentes: Primum ergo notandum quod aliud ſit crucifigere: aliud recruciſigere: n
deinde quia non idipſum ſit recrucifigere filium dei: & crucifigere carnem chriſti cum uitiis & con h
cupiſcentiis. Caro quippe chriſti non principaliter & proprie nilius dei eſt: ſed cum eſſet in pricipio n
apud patrem: uerbum dei caro factus eſt: & ſeipſum exinaniuit formam ſerui accipiens: ut crucifige/ e
ret carnem & deſpoliaret principatus & poteſtates triumphans de eis in ligno: ut compleretur ille 6
apoſtoli. Quod enim mortuus eſt: peccato mortuus eſt ſemel. Igitur ſi corpora noſtra membra ſũt un
chriſti: conſequenter & caro noſtra caro chriſti eſt: quam crucifſigimus mortificantes per eam ſup ter
ram: fornicationem: impudicitiã: paſſionem: deſiderium malum: & auaritiam: & de nobis in laude
nunc ponitur: qui chriſti Ieſu carnem crucifixerunt cum uitiis & concupiſcentiis: & ſemper mortiſi-
cationem Ieſu circunferimus in corpore noſtro: ut & uita eius manifeſtetur in carne noſtra:nõ mo ine
dici autem laboris eſt: ſic in præſenti ſæculo uiuere: ut iam nunc uita ieſu manifeſtetur in carne no- d
. ſtra. Ita enim uiuificabuntur: & mortalia corpora noſtra per inhabitantem in nobis ſpiritum. Vbi la i
tinus interpres uitia poſuit in graco ideſt paſſiones leguntur: & quia paſſio poteſt & ten
dolorem: & cæteras neceſſitates ſignificare corpuſculi: caute apoſtolus intulit deſideria: ut non na- u⸗
rura corporis uideretur in ſpiritalibus uiri negare: ſed uitia. Et hoc ita admonitum ſit ſi uulgatã edi “”
tionem ſequimur legentes: qui autem ſunt chriſti carnem crucifixerunt cum uitiis & concupiſcẽtiis ð
Vt nõ carnẽ chriſti: ſed ſuam eos crucifixiſſe dicamus: pœne oblitis ſum interprætationis ſecũdæ. pe⸗
Prædixeram enim omnia quæ ſequuntur ad legem & ad circunciſionem eſſe referenda: ſenſus itaq; cot
iſte eſt: in quibus eſt fructus ſpiritus charitas gaudium & reliqua: hi incorpoream ſcri pturæ intelli-
gentiam quæ nunc caro chriſti appellatur cruciſixerunt cum paſſionibus eius & deſideriis quæ ge⸗ n
nerant paruulis atq; lactentibus ſomenta uitiorum. Crucifixit talem chriſti carnem: qui nõ iuxta car
nem hiſtoriæ militat: ſed ſpiritum allegoriæ ſequitur præuiantem. Si uiuimus ſpiritu: ſpiritui obtẽ/
peremus. Vtamur hoc teſtimonio aduerſum eos qui nunc ſcripturas ſpiritaliter intellexere. Quis ẽ
autem qui uiuit ſpiritu:niſi abſconditus homo noſter:? qui & iuxta carnem interdum ſolet uiuere.
Sed cum ſpiritu uixerit: ſpiritu ambulat. Cũ in carne uoluerit ambulare: uiuens mortuus eſt: uir per
fectus in chriſto: ſemper uiuit in ſpiritu: ſpiritui obedit: nũquam uiuit in carne. Et contra qui ſe totũ .
carni dederit: & paſſionibus deputarit: nunquam uiuit in ſpiritu. Intermedii ſunt quos nec ſpirita
les poſſumus appellare nec carneos: ſed qui inter uirtutes & uitia fluctuantes: nunc ad meliora retra 4
huntur: & ſpiritus ſunt. Nunc carnis lubrico ſupplantantur & caro ſunt.
CMõ efficiamur inanis gloꝛie cupidi:inuicem pꝛonocantes:inuicem inuidentes. .
CVnum uerbum apud græcos. trium uerborum circuitu interpræs latinus expræſſit.
Quantas autem habeat diffinitiones & ſignincantias gloria: & philoſophoruʒ inumerabiles libri:
& ciceronis duo uolumina: quæ de gloria ſcripſit: inditio ſunt. Verum nos quia non uerboruʒ ethi D
mologias: ſed ſcripturæ ſenſum diſſerere conamurIta hunc locum cum ſuperioribus copulauimꝰ: 4 3
ſi ſpiritu uiuimus: ſpiritui obtemperemus. Nequaquam per legem: ſed per charitatem nobis inuicẽ .
ſeruientes: non debemus de ſcripturarum interprætatione contendere & dicere: circunciſio melior
eſt: ſed præputium: Contẽnenda hiſtoria: & allegoria ſequenda. Immo allegoria uana eſt & umbra R
tica: & nullis ueritatis fixa radicibus. Vnde euenit: ut inuicem naſcantur inuidiæ. Excludere eniz ait
uos uolunt:ut illos emulemini:non tam uoluntatem legis uolentes docere quam uicere. Ne autẽ 6
pœnitus uerbum gloriæ prætermittamus intactum: ſuas philoſophis ineptias relinquentes:de ſcri I
Peuris aliqua retractemus opinionem uulgi: & laudem hominum fauore quæſitam:gloriæ nomen h
onat ubi dicitur. Omnia autem faciunt ut ab hominibus glorificentur: & alibi. Quomodo pote-
ſtis credere: gloriam abinuicem quærentes? Porro in bonam partem in eodem loco:& gloriam ab

eo qui ſolus eſt non quærentes. Ex que intelligimus idem uerbum nunc uirtutem ſignincare:nunc ð
uitium. Si ab hominibus quæro gloriam uitium eſt: ſi a deo: uirtus eſt: qui & ad ueram nos gloriam
cohortatur

In epiſtolam ad galatas.

cohortatur dicens. Eos autem qui me gloriſicant glorificabo. Significat & aliud in ſcripturis diui-
nis gloria: cum auguſtius aliquid: & diuinius hominum ſe præbet obtutibus. Viſa eſt in tabernacu
u lo gloria domini & in templo quoda ſalomone conſtructum eſt gloria erat: & in facie moyſi:quã⸗
n do neſciebat quod glorificatus eſſet uultus eius. De qua uultus gloria: puto & apoſtolum dicere.
i Nos autem omnes reuelata facie gloriam domini contemplantes: in eandem imaginem tranſſor
mamur a gloria in gloriam:ſicut a dei ſpiritu: & ipſe ſaluator ſplendor gloriæ & hgura ſubſtantiæ

dei dictus eſt. Vidit & ſtephanus gloriam dei & Ieſum ſtantem adextris eius. Vt autem & nos no-
bis fingendorum nominum licentiam præſumamus: rebus quippe nouis ut ait quidam fingenda
ſunt nomina. Quia hic dictum eſt. Non efficiamur inanis gloriæ cupidi. Nos egs aſſeramus plenæ
gloriæ eſſe cupidos: qui gloriam dei deſiderant: & laudem uirtute condignam & aſpectũ diuinius
aliquid oſtendentem. Vnde & in pleriſq; locis: noſtri maieſtatem pro gloria tranſtulerunt. Iam du
4 dum cupio in uerba prorumpere: ſed teneortimore docendi dicam tamen nec tacebo paſſionem
meam:paſſionem pœne communem: non drx diuitiis: non de potentia: nõ de pulchritudine: & cor
porum uenuſtate.Hæc enim manifeſte inter carnis opera nominantur. Elemoſyna ſi ob laudeʒ fiat:
inanis eſt gloria. Longa oratio: pallor ex ieiunio ſequens. Non mea ſunt uerba: ſed ſaluatoris euã
gelio pertonantis.lpſa quoq; caſtitas in matrimonio: uiduitate: uirginibus: ſepe plauſuʒ quærit hu
manum. Et quod dudum timeo dicere: ſed dicendum eſt: martyrium ipſum ſi ideo fiat ut admira-
. tioni & laudi habeamura fratribus: fruſtra ſanguis effuſus eſt. Loquatur apoſtolus: loquatur electio
nis uas. Si tradidero corpus meum ut glorier: charitatem autem non habeam nihil mihi prodeſt: il
le qui dixerat ſcio hominem in chriſto ante annos quatuordecim: ſiue in corpore neſcio: ſiue extra

me
tui
e
wn

corpus neſcio deus ſit: raptum uſqʒ ad tertium cælum: & poſt modicum raptus in paradiſo. audi-
̃ uit archana uerba quæ non licet homini loqui. Ille inquam qui plus omnibus laborauit. Ne ma/
e gnitudo reuelationum extolleret eum: datus eſt ei ſtimulus carnis eius: angelus ſathanæ qui euʒ co
1 lafzaret: ut non extolleretur. Et certe ter dominũ rogauit ut diſcederet ab eo:ſed dictum eſt ei: ſuffi
n cit tibi gratia mea. uirtus enim in infirmitate perficitur. Quid tam dei opus: quam ſcripturas legere: =
no in eccleſia prædicare: ſacerdotium cupere: ante altare domini miniſtrare. Sed & hæc niſi aliquis oi
diligentia cuſtodierit cor ſuum: de cupiditate laudis oriuntur. Videas pleroſq; quod etiam tullius .
il ait libros ſuos de contẽnenda gloria inſcribere: & cauſa gloriæ nominis ſui titulos prænotare. In-
i⸗ terprætamur ſcripturas: ſepe uertimus ſtilum: quæ digna lectione ſunt ſcribimus: & niſi chriſti cau-
9 ſa flant: ſed memoriæ in poſteros: & famæ in populos: totus labor irritus fiet. Et erimus quaſi tym/
i panum ſonans:& cymbalum concrepans.Videas pleroſq; de ſcripturis inter ſe uelle contendere: et
in athleticum ſcamma dei facere ſermonem. Inuicem prouocant: & ſi uicti fuenint inuident. Inanis ꝗp
k. pe gloriæ cupidi ſunt:Scio in ladnis codicibus in eo teſtimonio quod ſupra poſuimus:ſi tradidero
corpus meum ut glorier:ardeat habere pro glorier: ideſt J
„4 una litteræ parte diſtinguitur: apud noſtros error inoleuit: ſed & apud ipſos græcos exemplaria ſũt
5 diuerſa. CAPIIVLVM. SEXIVM.
e KRatres:⁊ ſi pꝛeoccupatus fuerit homo in aliquo delicto:vos ꝗ ſpiritales eſtis iſtruite
pi x buiuſmodi in ſpũ manſuetudinis:conſiderans teipſum ne ⁊ tu tempteris.
i CSciens paulus eius dei ſe eſſe cultorem:qui nollet mortem peccatoris ſed pœnitentiaʒ:
. excepta trinitate omnem creaturam licet non peccet: tamen poſſe peccare: eum quoq; ꝗ
he ſpiritalis eſt cohortatur ſui timore ne peccet:manum porrigere corruenti: & pulchre præoccupatũ
di in delicto hominem uocat:qui mori poſſit ex ipſo nomine fragilitatem conditionis oſtendens: ut
n dignus ſit uenia qui uelut homo errore decœptus: & merſus in uoraginem ſeipſum ſine auxilio &
adiutore erigere non poſſit. Spiritali autem non aditur homo:ſed quaſi deo præcipitur: ut hominẽ?
præoccupatum in delicto inſtruat. Siue ut melius habetur in græco perficiat in ſpiritu lenitatis: qui
autem perficitur:non ei deſunt uniuerſa:ſed aliqua. Deniq; non peccatis pluribus: ſed uitio aligduo
4. præoccupatus errauit lenitatis ſpiritum & manſuetudinis in cofrectione peccantis ſpiritalis adhi-
. beat:ne rigidus:ne iratus & triſtis corrigere cupiat errantem: ſed prouocet eum ſpondens ſalutem:
R ueniam repromittens: chriſti teſtimonium proferat. Quod graui legis & peccatoruʒ onere depræſ

ſos ad iugum ſuum ſuaue: & leue inuitet onus: ut diſcant quia humilis ſit & mitis & manſuetus cor/
de:ut inueniant requiem animabus ſuis. Vtamur hoc teſtimonio aduerſum hereticos qui diuerſa-
rum fingentes fabulas naturarum aiunt ſpiritalem bonam eſſe arborem: & nunquam malos afferte
fructus.Ecce apoſtolus:cuius & ipſi auctoritatem ſequuntur dicit eos qui ſpiritales ſunt poſſe pec·
care ſi per altitudinem cordis ſui inflentur & corruant. Quod & nos quoq; fatemur. Et choicos ſpoi
ritales fieri: ſi ad meliora reuertantur. Opponi nobis poteſt illud: quod in ſecũda ad corinthios ſcri
bitur. Quid uultis? in uirga ueniam ad uos: an in charitate & ſpũ manſuetudinis. Si enim ibi ad pec
catores. Non in ſpiritu manſuetudinis ſed in uirga uenire ſe dicit: quomodo hic his qui in aliquo
peccato præuenti fuerint: non uirgam adhibet: ſed ſpũm manſuetudinis? Verum ibi ad eos dicitur
qui poſt peccatum non ſentientes errorem ſuum: nolebant maioribus ſubdi: & pœnitentia corrigi
Vbi uero peccator intelligens uulnus ſuum tradit medico ſe curandum: ibi nõ eſt uirga neceſſarias

—

YL.iber tertius.c.vi.

ſed ſpiritus lenĩtatis. Sed & illud forte quæratur quod ſi propterea inſtruere quis debeat peccatores
in ſpũ lenitatis: quia conſideret ſe ne & ipſe temptetu r. Ergo iuſtus qui de ſua certus eſt mente ꝗ ſcit

elα non poſſe ſe labi: non debet inſtruere peccatorem in ſpiritu lenitatis. Ad quod dicemus etiam ſi ui

cerit iuſtus ſciens quanto labore ſuperauerit magis peccanti ueniam largietur. Nam & ſaluator ꝓ-
pterea temptatus eſt: iuxta omnia nobis ſimiliter abſq; peccato: ut poſſit compati & dolere infirmi⸗

tatibus noſtris ſuo doctus exemplo quam difficilis ſit in carne uictoria. Si quis uirgo ad ſenetam

uſq; permanſerit:ignoſcat ei qui adoleſcentiæ quodam calore decœptus eſt: ſciens quantis difficul
tatibus illam tranſierit ætatem. Si quis pro chriſti nominis confeſſione cruciatus: alium in tormen
tis uiderit denegaſſy compatiatur uulneribus negatoris. Et non tam illum uictum quam ſe uiciſſe
miretur. Cautelam quoq; ſcribentis attende quia non dixerit conſiderans te ne & tu cadas: ſed ne et
tu tempteris. Vinci quippe uel uincere nonnunquam in noſtra eſt poteſtate: cæterũ tentari in pote
ſtate tentantis eſt. Si enim ſaluator tentatus eſt: quis poteſt eſſe ſecurus intentatum ſe uitæ huius ma
ria tranſire? qui putant paulum iuxta humilitatem: & non uere dixiſſe & ſi imperitus ſermone: non
tamen ſcientia: Defendat huius loci conſequentiam. Debuit quippe ſecundum ordinẽ dicere. Vos
qui ſpiritales eſtis inſtruite huiuſmodi in ſpiritu lenitatis conſiderantes uos metipſos ne & uos ten
temini: & non plurali inferre numerum ſingularem. Hebreus igitur ex hebreis & qui eſſet in uerna/
culo ſermone doctiſſimus profundos ſenſus aliena lingua exprimere non ualebat:nec curabat ma
gnopere de uerbis: cum ſenſum haberet in tuto. Hæc ſecundum ſimplicem intelligentiam. Cæterũ
ut ſecundæ expoſitionis ordinem perſequamur. Locus iſte de epiſtolæ ad romanos fine panden-
dus eſt.Ibi enim cum ſimiliter de eſcis & obſeruationibus ſcriberet iudæoruz: & eos qui legisinxta
litteram præcepta contẽnerent: firmos atq; perfectos. Illos uero qui antiqua conſuetudine ducebã
tur infirmos paruuloſq; narraret: & uideret iurgium eſſe inter ſpirirales & carneos: admonuit ſpi/
ritales ne contẽnerent carneos & ait: Infirmum autem in fide aſſumite: non in diſceptationibus co/
gitationum. Alius enim credit manducare omnia: qui autem infirmus eſt:holus manducet. Is qui
manducat non manducantem non ſpernat: & qui non mand ucat:manducantem non iudicet. De
us enim illum aſſumpſit tu qui es qui iudices alienum ſeruum: ſuo domino ſtat aut cadit: ſtabit autẽ
Potens eſt enim deus ſtatuere illum: & multa in medio ſuper hoc ſenſu diſſerens adiecit in fine. No
li propter eſcam deſtruere opus dei: & iterum debemus autem nos firmiores imbecillitates infir-

morum ſuſtinere: & non nobis placere: unuſquiſq; ueſtrũ proxio ſuo placeat ad bonã ædiſicationẽ.

Alter alterius onera poꝛtate:⁊ ſic adimplebitis legem chꝛiſti.
Quia peccatũ onus ſit:& ꝑpſalmiſta teſtatur dicens. Iniquitates meæ eleuatæ ſunt ſuper caput meũ

quaſi onꝰ graue grauatæ ſunt ſuper me. Et zacharias in ſpecie mulieris: uidit ſuper talẽtum plũbi ſe
dere iniquitatẽ. Hoc onus ſaluator pro nobis tulit: ſuo nos exẽplꝙdocens quid facere deberemus.
Ipſe quippe iniquitates noſtras portat: & pro nobis dolet: & eos qui peccatorum ac legis onere ſunt
depræſſi: ad leue onus uirtutis inuitat dicẽs.lugum meum ſuaue eſt & onus meum leue. Qui igitur
fratris nõ deſperat ſalutẽ: ſed manũ porrigit depræcãti: & quãtũ in ſe eſt: flet cum flenteanfirm eſt
cum ĩſirmo:ſuaq; iudicat aliena peccata: iſte per charitatem adimplet legẽ xp̃i. Quæ xpi lex eſt? hoc
eſt mandatum meum ut diligatis inuicem. Quæ lex filii dei eſt? diligite alterutruʒ: ſicut & ego dile
xi uos. Quomodo dei ſilius nos dilexit? maior hac dilectiõe non eſt quam quis animam ſuam po
nat pro amicis ſuis. Qui clementiam non habet: nec indutus eſt uiſcera miſericordiæ: & lachrima-
rũ: quãuis ſpiritalis ſit: nõ adimpleuit legẽ xpi. Sed & hũc locũ cum ſuperioribꝰcopulemꝰ: dupliceʒ
enim ſeꝗmur intelligentiam. Siquis infirmus in ſide ẽ & adhuc lacte nutritur in fantiæ:nec põt tam
cito a legali obſeruatione ad ſpiritalia ſacramẽta trãſire: uos ꝗ robuſtiores eſtis eius onera portate:
ne per ſcientiam ueſtrã frater pereat pro quo xpᷣs eſt mortuus. Portat quoq; fratris neceſſitateʒ: qui
grauatũ pauperẽ onere egeſtatis adiuuat: & facit ſibi amicos de iniquo mamona: quẽ poſt reſurre-

ctionem xps affatur. Venite ad me penedicti patris mei: poſſidete præparatum uobis regnuma cõ⸗

ſtitutione mundi. Eſuriui enim & ddiſtis mihi manducare: ſitiui & dediſtis mihi bibere. Iuxta huc
ſenſum etiã ĩ alia epiſtola paulus timotheum docens addidit. Diuitibus huius ſæculi præcipe non
ſublime ſapere:pro eo quod ẽ non ſupbire:neq; ſperare in incertũ diuitiarum: ſed in deo qui pᷣſtat

oĩa habũde ad fruẽdũ: bene agere:diuites eẽ ĩ opibus bonis: facile tribuere: cõicare: theſaurizare ſi-

bi fũdamẽtũ bonũ ĩ futurũ:ut appræhendant ueram uitam. Qui ueram uitam appræhendit: euʒ ui-
delicet qui loquitur: ego ſum uita impleuit legem xpi quæ tendit ad uitam.
CNam ſi quis exiſtimat ſe eſſe aliquid cum nihil ſit:ſeipſum ſeducit. “
CSi quis non uult onera aliena portare: & immiſenicors ſuo tãtũ ope & uirtute cõtẽtus eſt:nõ quæ
rẽs quæ aliena ſũt: ſed quæ ſua:hoc ẽ ſui tantũ amator: & non etiã deiaipſe ſe ſeducit. Dupliciter auũt
legi põt atqʒ diſtingui.Vt ſiquis exiſtimat eſſe ſe aliquid cum ſit nihil. Vr ita:ſi quis exiſtimat ſe eẽ ali
quid: ut poſtea ĩferamꝰcũ ſit nihil ſe ipſe ſeducit. Et magis in græco quaʒ in latino reſonatiiſta diſtã
tia. Prioris diſtinctionis hic ſenſus eſt: qui ſe aliquid exiſtimat eẽ & nihil eſt: ipſe ſe decipit. Secundꝰ
ſenſus altior eſt: & qui nobis Bhacer di au’ exiſtimat ſe eſſe aliquid in eo quod ſe putat eſſe aliquid:⸗
& non ex clementia in ꝑroximum: ſed ex ſuo opere & labore ſe iudicat: ſua tantum uirtute cõtẽtus

iſte ex hac

1.

— — — — — — —

— S = ⏑— —

—

In epiſtolam ad galatas.

iſte ex hac ipſa arrogantia nihil fit: & ipſe ſe decipit. Quod melius in græco dicitur
u hoc eſt mentem ſuam decipit: p quo latinꝰ poſuit interpræs: ſe ipſe ſeducit. Mentem autem ſuaz de⸗
cipit: qui ſe putat eſſe ſapientem: & ſecundum eſaiam ſapiens in ſe eſt: & in conſpectu ſuo mntelligẽs:
di ad circunciſionem & legem ita loci huius cõnectitur intellectus: qui ſpiritalis eſt: & miſencordiam
in proximum non habet contennens humilem: quia ipſe ſublimior eſt ipſe ſe decipit. Neſciens hãc
l ſpiritus eſſe legem: ut nos inuicem diligamus.
Opus aũt ſuũ pꝛobet vnuſquiſ qʒ:? ſic in ſemetipſo tãtũ gloꝛiã habeat ⁊ non in alrero.
8 C Senſus iſte eſt: tu qui te æſti mas ſpualem: de alrerius infirmutate robuſtiot es:non debes imbe⸗
cillitatem iacentis: ſed tuam fortitudinem conſiderare. Neq; enim ſi alius non poteſt ad xp̃iamſſmũ
a iudaiſmo tranſire: idcirco tu perfectus es xpᷣianus. Sed ſi te propria conſcientia hon remordet: hñs
in temetipſo gloriam & non in altero. Athleta non ideo fortis eſt: quia uicit infirmum: & languida
aduerſarii mẽbra ſuperauit.Sed ſi robuſtus eſt: & in ſua fortitudine non in infirmitate al tenus glo⸗
riatur. Intelligi poteſt & aliter. Qui conſciẽtai habet operis boni & ſeipſum conſiderans opus ſuũ
non repræhendit. Non debet de noc apud alium gloriari: & laudẽ ſuã foras fundere: & cõmunico ⸗
re cum cungis: & ex hominum quærere fauore iactantiam: ſed in ſemetipſo habeat gloriam: & di
n cat. Mihi autem abſit gloriari: niſi in cruce domini noſtri lIeſu chriſti: per quem mihi mundus crucd
fixus eſt: & ego mundo. Qui gloriam quærit ab altero:huic nec mundus crucifixus ẽ: nec crucifixus
ui eſt ipſe cum xpᷣo. Recepit quippe quod quærebat ab homimbus mercedem ſuam.
n CAnuſquiſqʒ onus ſuum poꝛtabit.
n⸗ CVidetur ſuperioribus contraire ubi ait: alter alterius onera portate. Si enim onus ſuum unuſqſq; ”ü
d portabit: alter alterius onera portare non poterit. Sed uidendum quia ibi præceperit: ut peccantes S
di in hac uita nos inuicem ſuſtentemus: & in præſenti ſæculo alterutrum auxilio ſimus: hic autẽ de do
, mini dicat in nos iudicio: quod non ex alterius peccato & comparatione deterioris: ſed iuxta no “
A ſtrum opus: aut peccatores ab eo iudicemur aut ſanctirecipiente unoquoq; ſecũdũ opus ſuũ. Obb
e ſcure licet docemur per hanc ſententiolam nouum dogma quod latitat: dum in præſenti ſæculo
m ſumꝰ:ſiue or̃onibus:ſiue cõſiliis inuiceʒ poſſe nos adiuuari. Cu ãt añ tribunal xpi uenerimꝰ: nõ Iob
No nõ Daniel: nec noe rogare poſſe pro quoquã: ſed unũquẽq; portare opus ſuum. .
ni, Cãõicet aũt his qui catetiʒatur verbo:ei qui ſe catetizat in omnibus bonis.
⸗ Martion hunc locum ita interprætatus eſt: ut puraret nideles & cathecuminos ſimul orare debere
& magiſtrum cõmunicare in oratione diſcipulis illo uel maxime elatus quod ſequatur in omnibꝰ
mi bonis.Cũ utiq; ſi de oratione ſermo fuerat. Nõ debuerat ei præcipi ꝗ cathetizatur:ſed ei qui cateti/
bit zat:ideſt non diſcipulo ſed magiſtro. Deinde etiã cætera qua ſequuntur. Cum eius expolſitiõe. Nò
nu. cõgruunt: quæ ſeminauerit homio hæc & metet. Bonũ aũt faciẽtes. nõ deficiamus. tẽpore eni ſuo
in metemus nõ deficientes. Senſus itaq; iſte eſt: quia ſuperius ſpiritalibus præceperat ut eos qui p̃oc/
int cupati fuerant in aliquo delicto:inſtruerẽt ĩ ſpũ lenitatis: & alter alterius onera portarent adimplẽ/ 2
4 tes legem xpᷣi. Nũc ecõtrario his qui adhuc imbecilliores & diſcipuli & carnales erãt: pcipit ut quo S
e modo ipſi a magiſtris ſpiritalia metunt:ſic magiſtris carnalia præbeant. Qui totos ſe diuinæ erudi
Gdi⸗ teoni & ſtudio tradentes: uitæ huius neceſſariis indigeant: & fiat illud quod de manna ſcriptum eſt:
1o qui multum non habundauit: & modicum nõ minorauit. Bona aut ĩ præſenti loco iuxta uulgi cõ
ſuetudinem morẽq; cõmunẽ uictum & ueſtitum: & cætera quæ homines iter bona numerãt appel
lc lauit:habentes enim uictum & ueſtitum. His contenti ſumus: nec mirum ſi paulus ea quæ erãt cor-
4 pori neceſſaria: boni appellatione ſignauit: cum etiam ſaluator noſter ad eos qui nec dum ad uirtu-
tum culmen aſcenderant: ſed adhuc humilius incedebant: & ſibi addi poſcebant fidem dixerit. S1 er
u go uos cum mali ſitis: ſcitis bona data dare filiis ueſtris: quãto magis pater ueſter cæleſtis dabit bo/
⸗ na petentibus ſe? Ego puto & Iob cũ ad uxorem: quaſi unam de inſipientibus mulieribus loquære-
tur:reſpectu eius quæ ita putabat de corporalibus diuitiis loquutũ: ir bona accepimꝰde manu domi
e ni: & rurſum de anguſtiis & præſſutis & tẽtatione quæ uictori aferãt: quare mala non ſuſtineamꝰ?
i Cũ utiq; mala & bona non in diuitiis & præſſuris: ſed in uirtutibus ponantur & uitiis. Vt iuſtus lo/
d quitur in pſalmo:quis eſt homo qui uult uitam. cupit uidere dies bonos? Prohibe linguam tuam a
ſ malo:& labia tua ne loquantur dolũ. Declina a malo & fac bonum: proprie maluʒ dicitur: quod ui-
, tandum eſt: bonum quod facere debemus. Diues quoq; ille in euangelio qui mali & boni ſcientiã
⸗ non habebat. recte agrorum ubertatem bona arbitrabatur dicens. Anima habes bona poſita in an-
nos multos: quieſce: comede: bibe. & lætare: Et alius qui iacebat in purpura & delitiis affluebat: au-
dit apud inferos ab abraham recepiſti bona in uita tua. Illud quoq; attendendum: ne forte & hoc
12 poſſit intelligi dari diſcipulis mandatum ut eis qui ſe inſtruunt: uerbum cõmunicent obſequantur
in Dociles facileſq; ſe pᷣbeãt.In his tñ ꝗᷓ bona ſũt q ſpũalia & nõ heretica uel iudaica prauitate puerſa.
Molite errare:deus nõ irridetur.Qune eniʒ ſeminauerit homo hec ⁊ metet.
i CPræuidens ſpiritu eos: qui docentur & debent magiſtris ſumptus & uitæ neceſſaria miniſtrare poſ
6 ſe obtendere DauRertatem & dicere ager meus hoc anno aruit ſiccitate: uineam grando contri-
. uit: teditus qui eſſe poterant tributa rapuerant. Non habeo une tribuaʒ quod iubetur adiecit. No-
00 11

R 3
4. . 4 4

Bonũ aũt faciẽtes:nõ deſficiamus:tẽpoꝛe enĩ ſuo metemus:non deſicientes.

Liber tertius.c.vi.

lite errare deus non irridetur. Scit inquit corda ueſtra non ignorat facultates excuſatio ueniſimilis
hominem poteſt utcũq; placare deum non poteſt fallere & ſimul cohortatur ad id quod præceptũ

eſt: exhibendum ſemẽ nominans: ne putet perditum quod multiplicato fœnore recepturus eſt. Ad

corinthios quoq; rationem dati & accepti ſimili docuit exemplo: qui parce ſeminat: parce & metet:

&& qui ſeminat in benedictione: in benedictione & metet. Vnuſquiſq; ſicut propoſitum habet. N on

ex triſtitia aut ex neceſſitate: hilarem enim datorem deus diligit.

CAQuoniam qui ſeminat in carne ſua:de carne ⁊ metet coꝛꝛuptionem. Qui autem ſeminat ĩ ſpi

ritu:de ſpiritu ⁊ metet uitam eternam.

COmne quod loquimur agimus cogitamus ĩ duobus ſeminatur agris carne & ſpiritu. Si bona ſũt

quæ manu:ore:corde:promuntur: ſeminata in ſpiritu uitæ æternæ fructibus redundabunt. Si mala
