impone manum ſuper eam ⁊ viuet.Et ſurgens Jeſus ſequebatur eum ⁊ diſcipuli eiiuns.
COctauum ſignun eſt in quo princeps ſuſcitari poſtulat filiam ſuam: nolens de myſterio uere cir

de hoc excluſa numero ueniat ad nonum: iuxta illud quod in pſalmis dicitur. Ethiopia præueniet
manus eius deo. Et cum intrauerit plenitudo gentium: tunc omnis iſrahel ſaluus fiet.

— —. —

CEcce mulier qͥ fluxu ſãguinis patiebatur anis.xij.acceſſit retro:⁊ tetigit ſimbꝛiã neſtimẽti eiꝰ.
eo tempore hæc mulier: ideſt gentium popuſus cœpit egrotare: quo gens iudæorum crediderit.
Niſi enim ex comparatione uirtutum uitium non oſtenditur. Hæc autem mulier ſanguine fluens:
non in domo non in urbe accedit ad dominum: quia iuxta legem urbibus excludebatur: ſed in iti-
nere ambulante domino: ut dum pergit ad aliam: alia curaretur. Vnde dicunt & apoſtoli. Vobis
quidẽ oportebat prædicare uerbũ dei: ſed qm̃ uos iudicaſtis ĩdignos ſalute: trãſgredimur ad gẽtes.
CBicebat enim intra ſe:ſi tetigero tm̃ veſtimentum eius ſalua ero.
Cluxta legem qui mulierem menſtruatam aut fluentem ſanguine tetigerit: imundus eſt.Iſta ideo
tangit dominum:ut ſanguinis uitio etiam ipſa curaretur.
CCõſide filia:fides tua te ſaluã fecit. CIdeo filia quia fides tua te ſaluam fecit.
Nec dixit fides tua te ſaluã factur?eſt: ſed ſaluã fecit.ln eo enĩ ꝙ credidiſti iam ſalua facta es.
CEt cũ veniſſet Jeſus in domũ pꝛu cipis ⁊ uidiſſet tibicines ⁊ turbã tumultuantem.

bre canentes. Turba quoq; iudæorum nõ ẽ turba credẽtium: ſed turba tumultuantium.
¶Non eſt moꝛtua puella:ſed doꝛmit. CQuia deo uiuunt omnia.
CEt cum eiecta eſſet turba:intrauit ⁊ tenuit manum eius.
WNoõ erãt digni ut uiderẽt myſteriũ reſurgẽtis: qui reſuſcitantem indignis cõtumeliis deridebant.

manus iud æorũ: quæ ſanguine plenæ ſunt: ſynagoga eorum mortua non conſurgit.
CEt tranſeunte inde Jeſu:ſequuti ſunt eum duo ceci:clamantes ⁊ dicentes.Aſiſerere noſtri ſi
li dauid:cum autem ueniſſet domum acceſſerunt ad eum ceci.
CTranſeunte per domum principis domino Ieſu:& pergente ad domum ſuam: ſicut ſupra legimꝰ
aſcendens nauiculam tranſſretauit & uenit in ciuitatem ſuam. Clamabant duo ceci dicentes: miſe/
rere noſtri filii dauid: & tamen non curantur in itinere: non tranſitotie ut putabant: ſed poſtquã ue-
nit in domũ ſuam accedũt ad eum & introeũt: & primũ eoꝶ diſcutitur fides: ut ſic uere nidei lumen
accipiant

os. Placula ueſtimenti noui & uinum nouum præcepta euangelica ſentienda: quæ non poſſunt ſu

C CEt ecce pꝛinceps vnus acceſſit ⁊ adoꝛabat eum dicens.Silia mea modo defuncta eſt:ſed veni

cuciſionis excludi. Sed ſubintrat mulier ſanguine fluens. Et octauo ſanatur loco: ut principis filia

. = . 2* . * 4 * . „ . 2
Vn⸗ Tra r- ſke- præceptorum chriſti non poterant cuſtodire. Alia eſt enim puntas uirginalis animæ: & nulla prio/

13

CIn euangelio ſecundum lucam ſcribitur ꝙ principis filia.xii. annos haberet ætatis. Nota ergo ꝙ

CVſq; hodie puella iacet ĩ domo prĩcipis mortua: & qui uidẽtur magiſtri tibicines ſũt: carmẽ lugu

CEt tennit manum eius ⁊ ſurrexit puella. Niſi prius mundatæ fuerit

22 —

l

1

gi⸗
gni
ſo
ue
no⸗

BGuper Oathenm.c. x.

accipiant. Priori ſigno quod expoſuimus: de principis filia: & de emoroiſſa muliere: conſequenter F XA .

hoc iungitun: ut quod ibi mors & debilitas: hic cecitas demonſtraret. Vterq; enĩ ꝑopulus cecus erat
domino per hoc ſæculum tranſeunti & cupienti reuerti ad domum ſuam. Qui niſi confeſſi fuerint
& dixerint miſerere noſtri fili dauid: & interrogante lIeſu: creditis quia poſſum hoc facere reſponde
rint ei utiq; domine. lumen priſtinum non recipient. In alio euangeliſta unus cecus ſcribitur ſciſſis
ueſtibus: & in hierico ſedens: qui ab apoſtolis prohibetur clamare: ſed per impudentiam recipit ſa-
nitatem. Qui locus proprie ad gentium populum pertinet: & in ſuo exponendus eſt uolumine.
CSili Bauid miſerere noſtri. CAudiant Martion & Manicheus & cæteri here-
J tici qui uetus laniant inſtrumentum & diſcant ſaluatorem appellari filum Dauid. Si enim non
eſt natus de carne quomodo uocatur filius Dauid. —
CEt cõmimatus eſt illis Iceſus dicens. Nidete ne quis ſciat. Illi antem exeuntes diffamaue/
runt eum in tota terra illa. B Et dominus propter hbumilitatem fugiens ia-
ctantiæ gloriam hoc præceperat: & illi propter memoriam gratiæ non poſſunt tacere beneficium.
Nota ergo aliquid inter ſe iuſtum eſſe contrarium. Ceci iſti in decimo curantur loco. HD
Egreſſis ãt illis:ecce obtulerũt ei hoĩeʒ mutũ demonium habentẽ:⁊ eiecto demone loquutꝰ
eſt mitus. CVndecimus mutus linguam recipit ad loquendum.
Quod autem græcæ dicitaur. magis tantum eſt ſermone cõmuni: ut ſurdus ꝗᷓ mut?ꝰ
intelligatur. Sed moris eſt ſcripturarũ. indifferenter: uel mutum uel ſurdum dicere. Spũa
liter ãt ſicut ceci lumẽ recipiũt: ſic & muti ad loquẽdũ ligua laxat᷑: ut cõfiteat᷑ eũ quẽ ãtea denegabat
Et mirate ſunt turbe dicentes.Nũquã ſic apparuit in ifrrabel. Phariſei autem dicebant: in
pꝛincipe demonioꝛum eijcit demonia. S
CTurba dei opera confitetur: & dicit nunquã ſic apparuit in iſrahel. In turba confeſſio nationum ẽ.
Phariſei autem qui uirtutem dei negare nõ poterant: opera calũmantur & dicunt. In principe de-
monioꝶ eiicit demonia. Per ſuã calùniã uſq; hodie iudæoꝶ infidelitatem demonſtrantes.
CEt circuibat Jeſus ciuitates omnes ⁊ caſtella:docens in ſynagogis coꝛum:⁊ pꝛedicans enan
gelium regni:⁊ curans omnem languoꝛem ⁊ omnem infirmitatem.

uerit: ut non conſideraret nobilium potentiam: ſed ſalutem credentium: hoc babens operis quo
mandauerat pater: & hanc eſuriem: ut doctrina ſua ſaluos faceret inſideles. Docebat autem in ſyn
gogis & uillis euangelium regni: & poſt prædicationem atq; doctrinam curabat omnem languo-
rem & omnem infimitatem. ut quibus ſermo non ſuaſerat: opera perſuaderent. De domino ꝓprie
Adicitur: curans omnem languorem: & oẽm infirmitatem: nihil quippe ei impoſſibile eſt.
Eidẽs at turbas miſertus ẽ eis:qꝛ erant vexati.⁊ iacentes ſicut oues nõ hẽntes paſtoꝛem.
CVexatio gregis & ouium atq; turbarum paſtorũ culpa:uitium magiſtrorum eſt. Vnde ſequitur.
¶Meſſis quidem multa operarij autem pauci. S
CNMeſſis multa populorum ſignificat multitudinem: operarii pauci penuriã magiſtrorum. Et im-
perat ut rogent dominum meſſis ut mittat operarios in meſſem ſuam.Iſti ſunt operarii de quibus
aiherle plalmiſta dicens. Qui ſeminant in lachrymis: in gaudio metent: euntes ibant & flebãt por

tantes ſemina ſua. Venientes autem uenient cum exultatione portantes manipulos ſuos Et ut aper

tius loquar meſſis multa: omnis turba credentium. Operarii pauci apoſtoli & imitatores eorum ꝗ
CAPITVLVM. X.

mittuntur ad meſſem.
EXCTconuocatis duodeciʒ diſcipulis ſuis:dedit illis poteſtatem ſpirituũ
frẽt eos:⁊ curarẽt oẽm languoꝛem:⁊ omnem inſfirmitatez.
4CBenign“ & clemẽs dominus ac magiſter nõ inuidet ſeruis atq;
Et ſicut ipſe curauerat omnem languorem & omnem infirmitatem. Apoſtolis quoq; ſuis

imũdoꝝ:ut ciice

diſcipulis uirtutes ſuas.

tribuit poteſtatem ut curarẽt omnem languorem & omnem ii firmitatem. Sed multa diſtãtia eſt: =.
inter habere & tribuere: donare & accipere. Iſte quodcũq; agit poteſtate domini agit. Ili ſi quid fa/-
ciunt imbecilitatem ſuam: & uirtutem domini confitentur dicentes. In nomine leſu ſurge & ambu t⸗
la. Notandum autem ꝙ in duodecimo loco poteſtas ſignorum apoſtolis concedatur.
CBuogecim autem apoſtoloꝛum nomina ſùnt hemcl.
CCathalogus apoſtoloꝶ ponitur: ut extra hos qui pſeudo apoſtoli futuri ſunt excludantur.
CPꝛimus Simon qui dicitur Petrus⁊ Andreas frater eius.
Ordinem apoſtolorum & meritum uniuſcuiuſq;: illius fuit diſtribuere qui cordis archana rimatr᷑.
Primus ſcribitur Simon: cognomento Petrus:ad diſtinctionẽ altenius ſimonis: qui appellatur cha⸗
naneus de uico chana galileæ: ubi aqua dominus uertit in uinũ. Iacobũ quoq; appellat zebedei: qa
& alius ſequitur lacobus alphei. Et apoſtolorum quoq; paria iugaq; conſotiat. Iungit Petrũ & An-
dream fratres non tam carne quã ſpiritu. Iacobum & loannem: qui patrem corporis relinquentes.
Vex& patrẽ ſequuti ſũt. Philippum & Bartholomeum. Thomam quoq; & Matheũ publicanum. Cæ
teri euangeliſtæ in cõiunctione nominum: primum ponunt Matheum: & poſtea Thomam: nec pu
blicani nomen aſcribunt:ne antiquæ cõuerſationis recordantes: ſugillare euangeliſtã midcrchtur=

—

”

t-

D
Pr —,
gn E. .

.
*e /

CCernis ꝙ equaliter & uillis & urbibus & caſtellis: ideſt & magnis & paruis euangelium prædica-

Werr. C0.

1,Prrl.

R

AL.iber pꝛimus.

iſte uero ut ſupra diximus & poſt Thomam ſe ponit: publicanum appellat: ut ubi abundauit ini
quitas ſuperabundet & gratia. —“ SJUMDU
9 9 9 ESimon chananeus. CAIpſe eſt q ĩ alio euangeliſta ſcribitur zelotes.Chana quip
er- zIs p tet

pe zelus interprætatur. Tadeum apoſtolum eccleſiaſtica tradit hiſtoria miſſum Edeſſa ad abagaruʒ
regem choſidenæ: qui ab euan rkſ luca iudas Iacobi dicitur: & alibi appellatur lebbeus: quod in

boanarges ex firmitate & magnitudine fidei nommnati ſunt.

chac uocabulum ſumpſit: ut quodam uaticinio in condemnationem ſaui natus ſit. Iſachar enim in-
terprætatus eſt merces. ut ſignificetur pretium proditoris.

oues perditas domus iſrabel. CNõò ẽ cõtrarius locꝰ iſte ei pᷣcepto qd' poſtea dicitur.
— Euntes docete oẽs gentes: baptizantes eos in nomine patris & filii & ſpus ſancti, Quia hoc añ feſur

rectionẽ: illud poſt reſurrectionẽ pceptũ ẽ. Et oportebatprimũ aduẽtù xpi nũtiare iudæis: ne iuſtazʒ

——

.

SA „ 2 .c 2 apoſtolos miſerit. I uxta tropologiã uero præci itur nobis ꝗxpi cẽſemur noĩe:ne ĩ uiã gẽtiũ:& he/
PT r Preticorũ ambulemus errore: ut quorũ religio ſeparata eſt: ſeparetur & uita.
CEuntes autem pꝛedicate dicentes:qꝛ appꝛopinquabit regnum celoꝛũ. Inſirmos curatè moꝛ⸗

tuos ſuſcitate:lepꝛoſos mundate:demones eijcite:gratis accepiſtis gratis date.

—

F Frrn

cælo &. dat ptãtẽ: iſrmos curate: leproſos mũdate: dmões eiicite: ut magnitudinẽ ꝓmiſſo ꝶ ꝓbet ma

PS, P. =, ile== Bratis accepiſtis gratis date. ¶ Ego magiſter & dominus abſq;

& P J- k pretio hoc uobis tribui & uos ſine pretio date: ne euangelii gratia corrumpatur.
Nolite poſſidere aurum neqʒ argentum neqʒ pecuniam in zomis veſtris:nõ peram in nia:nõ
2 duas tnnicas:non calciamẽta:neq; virgam in manu:dignus eſt enim oparius cibo ſuo.

2ð
er t, rrrnr, r 7S P-
7

= 1re . »„ ſaculis. Qui diuitias detrũcarat ꝓpe modũ & neceſſaria uitæ amputat: ut apoſtoli doctores ueræ re

R habuiſſent aurũ & argétu: uidebãtur nõ cauſa ſalutis hoium: ſed cauſa lucri præ dicare. Neq; æs in

—

P= Tr W=r ligionis qui iſtituerãt oia puidétia gubernati ſeipſos oſtderét nihil cogitare de craſtino. Nõ pera
in uia. Ex hoc pcepto arguit philoſophos: q uulgo appellatur bactroperitæ: qd cõtéptores ſæculi

duplex oſtendere ueſtimentum. Non quo in locis ſcithiæ & glatiali niue rigentibus una quis tuni-

ke-, » nec aſſuefieri debere molitiei capitis & pedum. Cum hæc enim habuerint firmitatem cætera robu/

—
N.- L. el ſtiora ſunt.(Neq; uirgã.) Qui domim habemus auxiliũ baculi præſidium cur quæramus. Et quia
1. 2 F. „ quodãmodo nudos & expeditos ad prædicandum apoſtolos miſerit: & ne dura uidearur eſſe cõdi
tio magiſtrorũ: ſeueritatem præcepti ſequentis ſententiam temperauit dicens: dignus eſt operarius
cibo ſuo. Tantum inquit: accipite quãtũ in uictu & ueſtitu uobis neceſſarium eſt. Vnde & a poſtolꝰ

e. Ee- , Fepi, †Wσ thetizatur ei qui ſe cathetizat in omni bono. Vt quorum diſcipuli mœtunt ſpiritualia: cõſortes eos
— 5 ſaciant carnalium ſuorum: non in auaritiã: ſed in neceſſitatem: hæc hiſtorice diximus. Cæterum ſe/

—

accipere: ſed data a domino poſſidere. Neq; hereticoꝶ & philoſophorum peruerſæq; doctrinæ ſu-

ſcipere diſciplinã: non ſæculi põdere: neq; præmii: neq; duplici eſſe animo: neq; pedes noſtros mor
tiferis uinculis alligari: ſed ſanctam terram ingredientes eſſe nudos: neq; habere uirgam quæ uerta-

re. Aurum ſepe legimus pro ſenſu Argentum pro ſermone: æs pro uoce: hæc nobis nõ licet ab aliis

eſt: quem ſi paululum præſſeris frangitur: & manum tranſforat incumbentis.

tur. Oportet autem eos & teſtimonium habere bonum ab his qui foris ſunt. Apoſtoli nouam in-
4 toeuntes urbem: ſcire non poterant quis qualis eſſet. Ergo hoſpes fama eligendus eſt populi: & iu
Porpes ſarae 8 D 4 clicis uicinorum ne prædicationis dignitas: ſuſcipientis infamia deturpetur: cum uniuerſis debeat

Pr arb ⸗ prædicare: hoſpes unus eligitur nõ tribuẽs beneſiciu ei qui apud ſe manſur eſtiſed accipiẽs: hoc eni
W r Idicitur: quis in ea dignus eſt: ut magis ſe nouerit accipere gratiam quã dare.
— 7 CIntrantes autem in domo ſalutate ea. Et ſiquidẽ fuerit domꝰ digna ueniet pax veſtra ſuꝑ eã.

Sinautem non fuerit digna:pax veſtra ad vos reuertetur.
COcculte

terprætatur corculum: crxedendumq; eſ eum fuiſſe ttinomium: ſicuti Simon Petrus & filii zebedei:

Srrt 1 4 9„ CNJudas aũt ſcarioth. QC Vela uico in quo ortus uel ex tribu Iſa
W „

CAn uiam gentium ne abieritis:? in ciuitates ſamaritanoꝛum ne intraueritis: ſed potius ite ad

5 rrrr e ryhaberent excuſationẽ dicẽtes: ꝙ ideo ſe dñs reieciſſe eos d emonſtrat: qa ad gẽtes & ad ſamaritanos

C Ne hoibꝰ ruſticãis & abſqʒ eloqui uenuſtate ita doctis & illr̃atis nemo crederet pollicẽtibꝰregna

A Ti EHrl, gnitudo ſignoꝶ: & qa ſẽp dõa ſpualia: ſi merces media ſit: uiliora fiũt: adiügirß auaritiæ cõdẽnatio.

194 „2 1 , Conſequẽéter hæc dat præcepta euangelizatoribus ueritatis quibus ante dixerat: gratis accepiſtis
n Er. Ogratis daté. ol enim ſic pdicit ut pciũ n accipiat: ſupflua auri argetiq; numoꝶ poſſeſſio Nam
— ,
D. S / & oĩa pro nihilo ducẽtes: cellariũ ſecum uehant. Neq; duas tunicas.In duabus tunicis uidetur mihi
ta PS“ — = 4. ca debeat eſſe contentus: ſed quo in tunica ueſti mẽtũ intelli gamus: ne alio ueſtiti: aliud nobis futu
rorũ timore ſeruemꝰ. (Neq; calciamẽta.) Et plato pcepit duas corporis ſumitates n eſſe uelandas:
2 Areplicat: habentes uictum & ueſtitũ his contenti ſimus.Et alio loco. Cõômunicet autem his qui ca/

cundum anagogen: non licet magiſtris aurum & argentum & pecuniam quæ in zonis eſt poſſide/

tur in colubrum: neq; in alio præſidio carnis inniti: quia iſtiuſmodi uirga & baculus harundineus

CIn quancũqʒ ciuitatem aut caſtellum intraueritis interrogate quis in ea dignus ſit:⁊ ibi ma-
nete donec exeatis. C Super ofdinatione epiſcopi & diaconi Paulus loqui-

ne aue.Hoc hebraico ſyroq; ſermone appellatur Salomlach: ſiue ſalamalach.i.pax tecum. Quod at p g

S= COcculte ſalutationem hebrei ac ſiri ſermonis expreſſit. Quod enim græcæ dicitur chere: & lati- zlen le a Srr.
Fr-leh,

4

præcipit tale eſt. Introeuntes domum pacem imprecamini hoſpitii: & quantü in uobis eſt: diſcor-
dia bella ſedate: ſinautem orta fuerit contradictio: uos mercedem habebitis de oblata pace:illi bel-
lIum quod habere uoluerint poſſidebunt. =ðð
CEt quicunqʒ non receperint vos neqʒ audierint ſermones veſtros:exeuntes foꝛas de domo
uel de ciuitate:excutite puluerem de pedibus veſtris. “ 5
CPuluis excutitur de pedibus in teſtimonium laboris ſui:ꝙ ingreſſi ſint ciuitatem & pᷣdicatio apo/) ⸗ E, zer tet
ſtolica ad illos uſq; puenerit. Siue excutit᷑ puluis: ut nihil ab eis recipiãt: ꝗ euãgeliũ ſpreuerint. . =bn en⸗
¶Amen dico vobis tollerabilins erit terre ſodomoꝛum ⁊ gomoꝛꝛeoꝛum in die iudicii.
Quapm illi ciuitati. Si tolerabilius erit terræ ſodomorum: & gomorreorum quã illi ciuitati quæ
non receperit euangelium. Igitur idcirco tolerabilius: quia ſodomis & gomorreis non fuit prædi-

catum. Huic autem prædicatum ſit: & tamen non receperit euangelium. Ergo & inter peccatores di P 0, .

uerſa ſupplicia ſunt. .
CEcce ego mitto vos ſicut oues in medio lupoꝛum.
CLupos ſcribas & phariſeos uocat qui ſunt clerici iudæorum.
CEſtote ergo pꝛudentes ſicut ſerpentes:⁊ ſimplices ſicut columbe.
CVt per prudentiam deuitent inſidias: per ſimplicitatem non faciant malum Serpentis aſtutia po- Prrdite B
nitur in exemplum: quia toto corpore occultat caput: & illud in quo uita eſt:protegit.Ita & nos to — Pr d PDPyr,

=” to periculo corporis caput noſtrum qui chriſtus eſt cuſtodiamus. Simplicitas columbarum ex ſpi/

eE

M ſ. ſiue baal:ebub autem muſca dicitur. Principem ergo demoniorum ex ſpurciſſimiidoli appellabãt 3⸗1-5 ſen

„ hoiuz: & illuiab

tA

kal krss ca idolo cõſecratus erat. In tantã aũt demẽtiã populus iſrahel uenerat: ut deſerta templi uicinia: ibi /

ritus ſancti ſpetie demonſtratur: unde dicit & apoſtolus. Malitia paruuli eſtote.
CLCum autem tradent vos:nolite cogitare:quomodo aut quid loquamini.
CSupra dixerat. Tradent enim uos in concilis & in ſinagogis ſuis flagellabunt uos & ad præſides
&& reges ducemini propter me. Cum ergo propter chriſtum ducamur ad udices uoluntatem tãtuʒ
noſtram pro chriſto debemus offerre. cæterum ipſe chriſtus qui in nobis habitat. loquetur pro ſe:
& ſpiritus ſancti gratia in reſpondendo miniſtrabitur. ðJUMU
CTradet ãt frater fratres in moꝛtẽ:⁊ pater filiũ ⁊ inſurgent filij in parẽtes. . .-
NHoc ĩ pſequutionibꝰfieri crebro uidemꝰ: nec ullus ẽ ĩter eos fidus affectꝰ: quoꝶ diuerſa ſides eſt. P „2 S — C
CAui autem perſeuerauerit vſq; in finem:hic ſaluus crit. 17 * . W

l ¶Non enim c œpiſſe: ſed perfeciſſe uirtutis eſt.

tͤ E to& ſeuitiã: & blaſfematiũ rabiẽ: qa ueniet dies iudicii ĩ quo & ur̃a uirtꝰ: & eoꝶ neqtia demõſtrabit᷑

8 , monis huiꝰoccaſio. Idolũ baal fuiſſe iuxta hieruſalẽ ad radices mõtis Sion. In ꝗbꝰſiloa fluit:non ſe- L..

Cũ aũt perſequentur nos in ciuitate iſta:fugite in aliã. Amen dico vobis nõ cõſumabitis iſ/
rahel donec veniat filius hominis.
Hoc ad illud tempus referendum eſt cũ adp̃dicationẽ apoſtoli mitterẽtur. Quibꝰ& ꝓprie dicif.
¶In viam gentium ne abieritis:⁊ in ciuitate ſamaritanoꝛum ne intraneritis.

CQuod perſequutionẽ timere nõ debeãt & debeãt declinare. Quod quidem uidemus in princi

pio feciſſe credentes quando orta hieroſolymis perſequutione diſperſi ſunt in uniuerſa iudæa ut L.--— g. 1¾ .

t

tribulationis occaſio: feret euangelii ſeminarium. Spiritualiter autem poſſumus dicere. Cum perſe C — 4 rrren

r.

quuti uos fuerint in una ciuitate. Hoc eſt in uno ſcripturarum libro uel teſtimonio: nos fugiamus
ad alias ciuitates. i. ad alia uolumina. Quãuis cõtentioſus fuerit ꝑpſequutor: ãte pᷣſidiũ ſaluatoris ad

ueniet:quã aduerſariis uictoria concedatur.
¶ Si patꝛemfamilias belʒebub vocauerunt quanto magis domeſticos eius?

CBelzebub:idolum eſt acaron quod uocatur in regum uolumine idolum muſce. Beel:ipſe eſt bel Bal . I 1,, 45,
Z

—7

—¶—

uocabulo. Qui muſca dicitur propterĩmunditiam quæ exterminat ſuauitatem olei. .
Mihil enim opertum eſt ꝙ; non reueletur:⁊ occultum quoꝗ non ſciatur. 4 AK⸗dd
₰½ ₰„½ —„ „ „ - . . . 29 . .* a* . —. 7
CEt quno ĩ pnti ſæculo multoꝶ uitia neſciũtur? Sʒ de futuro tpe ſcribit᷑ qũ iudicabit deus abſcõdita L

it latebras tænebraꝑ: & mãifeſtabit cõſilia cordiũ. Et ẽ ſẽſus. Nolite timere pſequu/

AQnog qdico vobis in tenebꝛis dicite in lnmine:⁊ qð i aure auditis:pᷣdicate ſuper tecaa.
CQd'auditis ĩ myſterio aptiꝰpᷣdicate: qc diſcitis abſcõdite: publice loquimini: quod uos erudiui ĩ
paruulo iudeæ loco:ĩ uniuerſis urbibus & in toto mundo audacter dicite.
¶ MNolite timere eos qui occidunt coꝛpus:animam autem non poſſunt occidere.
Si qui corpus occidunt aĩam non pñt occidere:ergo aĩa ĩuiſibilis & incorporalis ẽ. Secundũ craſ
ſiorem dico noſtri corporis ſubſtantiam. Vel eo certe tempore punietur & ſupplicia ſentiet quan-
do priſtinum corpus receperit: ut cum quo peccauit: cum ipſo puniatur.
Eum timete qui poteſt animam⸗ onpns perdere in gehennam.
Nomẽ gehẽnæ ĩ ueteribꝰlibris nõ ĩuen

; —

mel legimus. Hæc uallis & parua cãpi planities: irrigua erat & — delitiis lucuſq; in P -

1.

— bb ii

ur:ſed primũ a ſaluatore ponit᷑. Queramꝰergo ꝗ ſit ſer = . = = h; ⸗ )

hoſtias imolaret. Et rigorẽ religionis delitiæ uincerẽt: filioſq; ſuos demoniis ĩcenderent: uel iĩnitia-

4.— 4 2 ., rt. Et appellabatur locus ille gehẽnon. . uallis filioæ ennon hoc regũ uolumẽ & paralipomenon
Fgr C&S hieremias ſcribunt pleniſſime. Et cõminatur deus ſe locũ ipſũ impleturum cadaueribus mortuo
Wpeld um:ut nequaquã uocetur thofeth & baal: ſed uocetur poliãdtiṹ. i.tumulus mortuo. Eutura ergo

ſupplica &pœuæ peiberuæ quibꝰpeccatores cruciandi ſunt:huius loci uocabulo denotantur. Du
plicẽ aut eſſe gehẽnã mimii ignis & frigoris in Iob pleniſſime legimus. .
CMõne duo paſſeres aſſe veneũt ⁊ vnus ex ulis nõ cadit i terrã ſine patre vr̃o:neèſtri ãt ⁊ capil
li capitis oẽs numerati ſũt.Nolite ergo timere multis paſſeribꝰmelioꝛis eſtis vos.
Hræret ſibi ſermo dominicus: & ſequẽtia pẽdẽt ex ſupioribus.prudens lector caue ſemper ſuperſti
I, .A. err. rſ tioſã intelligẽtiã ut nõ tuo ſenſui attẽperes ſcripturas: ſed ſcripturis igas ſẽſũ tuũ: & intelligas qd
W P PFrr ſequatur. Supra dixerat. Nolite timere eos ꝗ occidũt corpus: aiam aùt nõ poſſunt occidere. Nũc lo/
6 ꝗtur cõſeq̃nter. (Nõne duo paſſeres aſſe ueneũt & unus ex illis nõ cadit ſupꝑ terrã ſine patre ueſtro &
cætera.) Et eſt ſenſus. Si parua aĩalia & uilia abſq; deo auctore non decidunt: & in omnibus eſt pro/

uidentia & quæ in his peritura ſunt ſine dei uolutate non pereunt: uos qui ætermni eſtis: non debetis

———,e &.qC—

timere qd abſq; dei uiuatis ꝓuidẽtia. Iſte ſenſus ſupradictus eſt Reſpicite uolatilia cæli quoniã non

— —

— —— — — —

.“

ſerunt neq; metunt neq; congregant in horrea & pater ueſter cæleſtis paſcit illa. Nonne uos pluris

eſtis illis ac deinceps.
Conſiderate lilia agri quomodo creſcunt.Et reliqua. CSi ant fœnũ agri qd hodie ẽ:
& cras in clibanũ mittitur: deus ſic ueſtit ꝗto magis uos modice fidei? Quidã coacte duos paſſeres
aiam & corpus ĩterpᷣtatur. Quinq; quoq; Palkeres ſcc'm lucã ꝗ duobꝰaſſibus ueneũt ad ſẽſuʒ refe/
rũt: ſed qũo illa ĩtelligẽtia toto euãgelici ſermonis corpori coaptet᷑:nõ paruæ difficultatis ẽ. Veſtri
aũt & capilli capitis oẽs nũerati ſũt. Nolite ergo timere multis paſſeribꝰmelioris eſtis uos. Manife/
ſtius ſupior noſtræ expoſitionis ſẽſus expræſſus ẽ: ꝙ timere nõ debeãt eos ꝗ pnñt occidere corpus &
aĩam non poſſunt:qm ſi ſine dei ſciẽtia parua quoq; aĩalia nõ decidũt: quãto magis homo ꝗ apoſto
. Ir , lica fultus ſit dignitate? Qd aũt ait: ueſtri & capilli capitis omnes numerati ſunt: imẽſã dei erga ho

mines onñdit ꝓuidẽtiã: & ineffabilẽ ſignat affectũ: qd nihil noſtroꝶ lateat deum: & ẽt ꝑarua & otio-

b0— — —

6

ſe dicta eius ſciẽtiã nõ fugiãt.deridẽt ſtelligẽtiã eccleſiaſticã ĩ hoc Ioco:qui carnis reſurrectionẽ ne⸗/
gãt qſi nos & capillos ꝗ numerati ſunt & a tonſore deciſi oẽs dicamus reſurgere:cũ ſaluator non di
xerit. Veſtri autem & capilli omnes ſaluandi ſunt: ſed numerati ſunt. Vbi numerus eſt ſcientia nu-
meri demonſtratur:non eiuſdem numeri conſeruatio. ””M
Molite arbitrari quia veni mittere pacem in terram:non ueni pacem mittere ſed gladium.
CSupra dixerat quod dico uobis in tænebris dicite in lumine: & qd ĩ aure auditis pᷣdicate ſupꝑ tecta
nũc ĩfert ꝗd poſt pᷣdicationẽ ſequat᷑.Ad ſidẽ chriſti totꝰorbis cõtra ſe diuiſus ẽ: unaqueq; domꝰ &
infideles & credẽtes hũit. Et propterea bellũ miſſum eſt bonũ: ut rũperetur pax mala. Tale quid & ĩ
geneſi aduerſus rebelles hoĩes: qui moti fuerãt de oriente: & turrem extruere feſtinabãt: per quam
cæli alta penetrarent feciſſe ſcribitur deus: ut diuideret linguas eorum. Vnde & in pſalmo Dauid
præcatur.Diſſipa domine gentes quæ bella uolunt.
CAeni.n. ſeparare hoĩeʒ aduerſus patrẽ ſuũ:⁊ filiã aduerſus matrẽ ſuã:⁊ nuꝝ aduerſus ſocrũ)
ſuã:⁊ inimici hoĩs domeſtici eius.
CNHic locus prope iiſdem uerbis in michea propheta inuenitur. Et notandum ubicũq; de ueteri te-
ſtamento teſtimonium ponitur: utrum ſenſus tantum an & ſermo conſentiat.
CQui amat patrem aut matrem plus qᷓᷓ me non eſt me dignus. Et reliqua.
CQui ante pᷣmiſerat non ueni pacem mittere ſed gladium: & diuidere homines aduerſum patreʒ⸗
.. „matrẽ: nurũ: & ſocrũ: ne quis pietatẽ religioni anteferret: ſubiecit dicẽs. Qui amat patrẽ aut matreʒ
ce, — ⸗ J plus quã me.Et ĩ cãtico legimꝰcãticoꝶ. Ordinate ĩ me caritatẽ:hic ordo T oĩ affectu neceſſarius eſt.
Ama poſt deũ: patrẽ: matrẽ: ama fiſſos. Si aũt neceſſitas uenerit: ut amor parẽtũ ac filioꝶ dei amori
cõparetur: & nõ poſſit utrũq;ʒ ſeruari:odiũ ĩ ſuos: pietas in deum ſit. Non ergo ꝓhibuit amare patrẽ
aut matrem: ſed ſignanter addidit. Qui amat patrem aut matrem plus quam me.
CEt qui non accipit crucem ſuam:⁊ ſequitur me:non eſt me dignus.
In alio euãgelio ſcribitur: qui nõ accipit crucẽ ſuã quotidie. Ne ſemel putemus ardoreʒ ſidei poſ-
ſe ſufficere: ſemp crux portãda eſt: ut ſemper nos chriſtum amare doceamus.
CQui recipit uos me recipit:⁊ qui me recipit:recipit eum qui me miſit.
COrdo pulcherrimus. Ad pᷣdicationẽ mittit: docet picula non timẽda: affectũ ſubiicit religioni.
Aurũ ſupra tulerat: æs de zona excuſſerat. Dura euãgeliſtarũ cõditio. Vñ ergo ſumptus: unde inctꝰ
ese uiat Auſtetitare mãdatorũ:ſpe tẽperat ꝓmiſſorũ. Qui recipit ingens uos me recipit: & ꝗ me
14 —,S tecipit: recipit eũ ꝗ me miſit: ut ĩ ſuſcipiẽdis apoſtolis: unuſꝗſq; credetiũ xpʒʒ ſe ſuſcepiſſe arbitrarek.
CQAui recipit pꝛophètam in nomine pꝛophete mercedem pꝛophete accipiet.Et Hiquag.
Qui prophetã recipit ut ꝓphetã: & ĩtelligit eũ de futuris loquẽtẽ hic mercedẽ ꝓphetæ accipiet.
Igitur iudæi carnaliter prophetas intelligentes: mercedem prophetarum non accipient. Aliter.ĩ O
ꝓfeſſiõe zizaniũ mixtũ eſt tritico.Pæmiſerat qui recipit uos me recipit: & qui me recipit: recipit eũ
qui me

—

—. – —

— ——————

— w –=

—
—
☛
—

Super Matheum. c. xi.

qui me miſit. Ad ſuſceptionem magiſtrorum diſcipulos prouocauerat. Poterat occulta eſſe creden
tium reſponſio: ergo & pſeudo prophetas & iudam proditorem debemus recipere: & illis alimo-
niam miniſtrare: hoc dis ante procurans dicit: non perſonas ſuſcipiendas eſſe ſed noĩa. Eumercedẽ
non perdere ſuſcipientis: licet indignus fuerit qu ſuſceptus ſit. èMß8
CEt quicũqʒ potum dederit vni ex minimis iſtis calicem aque frigide tm̃ in nomine diſcipuli:
amen dico uobis non perdet mercedem ſuam. ðMU! l
CLegimus in propheta dauid ad excuſandas excuſationes in peccatis. Quod multi peccatoꝑꝶ ſuo
rum quaſi iuſtas prætẽdant occaſiones: ut quod uoluntate delinquũt: uideantur neceſſitate peccare
Dũs ſcrutator cordis & renum futuras cogitationes in ſingulis contuetur. dixerat qui recipit uos
me recipit. Sed hoc præceptum multi pſeudo prophetæ & falſi prædicatores poterant impedite:
medicatus eſt huic quoq; ſcandalo dicens. èèü UM
CQAui recipit iuſtum in nomine iuſti:mercedem iuſti accipiet. ”ꝗ”M”M
Rurſus porerat alius cauſare & dicere. Paupertate prohibeor: tenuitas me retinet ut hoſpitalis eſſe A re zr S.

non poſſim. Et hanc excuſationem leuiſſimo præcepto diluit: ut calicem aquæ frigidæ toto animo L.·2. 2 3 . —Af
porrigam Rarkegicla iaquir aquæ non calidæ:ne & in calida paupertatis & penunæ lignorum o ͤ 1
caſio queréretur. Tale qd & apoſtolus ut ãte iã diximad galathas pcepit. Côicet is ꝗcatetizat᷑ ei ꝗ ſe /
catetizat in oĩbus bonis. Er diſcipulos ad magiſtroꝶ refigeria cohortatr: qa poterat qlibet obtẽde-/
re pauptatẽ & pᷣceptũ elludere. Priuſqᷓ ille pponat: iminẽtẽ ſoluit queſtionem dicens.
CNolite errare:deus non irridetur. Que enim ſeminauerit homo:hec ⁊ mecct.
CEt eſt ſenſus fruſtra cauſaris inopiam: cum aliud habeat conſcientia. Me poteſt fallere cohortãtẽ.
ſed ſcito ꝙ quãtũcũq; ſeminaueris: tantum & menſurus ſis.
COMMENTARIORVM BEATI HIERONVYMI IN MATHEO LIBER
PRIMVS FINIT. INCIPIT LIBER SECVNDVS. CAPIIVLVM. AJ.
= mNODannes aũt cũ audiſſet in vinculis opa xpᷣi mittẽs duos de diſcipu
lIis ſuis ait illi. Tu es ꝗ nẽturus es an alium expectamus?
CNon quaſi ignorans interrogat: ipſe enim cæteris ignorantibus de 2 —
monſtrauerat dicens. Ecce agnus dei ecce qui tollit peccata mundi 6 *½¾ .
patris uocem audierat intonantis. Hic eſt filius meus dilectus ĩ quo mi 1
hi complacui: Sed quomodo ſaluator interrogat ubi ſit poſitus lazarus later de lagen.

ut qui locum ſepulchri indicabant ſaltem ſic pararentur ad fidem: & ui ſey ae JTet
Aerét mortuũ reſurgentem, Sic & ioannes interficiendus ab herode di HS
ſcipulos ſuos mittit ad chriſtũ: ut per hãc occaſionẽ uidentes ſigna atq; l. e E A. . eos. Pr
uirtutes crederẽt in eum: & magiſtro interrogante ſibi diſcerent. Qd A
autem ſuperbirent diſcipuli Ioannis aduerſus dominum: & haberent
Waliquid mordacitatis: ex liuore & inuidia: ſuperior quoq; interrogatio
demonſtrauit: euangeliſta referente. Tunc acceſſerunt ad eum diſcipuli Ioannis dicẽtes. Quare nos
& phariſei ieiunamus frequenter diſcipuli autem tui non ieiunant. Et alibi. Magiſter cui tu præbui
ſti teſtimonium ad iordanem ecce diſcipuli eius baptizant: & plures ueniunt ad eum: quaſi dixerit
nos deſerimur: hic raritas eſt:ad illum turba concurrit. „ 4
¶Tu es ꝗ uẽturus es:an aliũ expectam. CNõ ait tu es q ueniſti: ſed tu es ꝗq uẽturus es. Et edrrr- — 5
ſenſus. Mda mihi: qa ad infernũ deſcẽſurus ſum utrũ te & ĩferis debeã nũciare:ꝗ nũtiaui ſupis. An⸗
nõ cõueniat filio dei: ut guſtet mortem: & alium ad hec ſacramenta miſſurus eſt
Rũñdit Jeſus ⁊ ait illis. Eũtes renũtiate Joãni q audiſtis ⁊ vidiſtis.Ceci vidẽt clandi ambu
lant:lepꝛoſi mundantur: ſurdi audiũt: moꝛtui reſurgũt. Cloannes interrogauerat per diſc, / S
pulos. Tu es qui uẽturus es an aliũ expectamꝰ? Chriſtus ſigna demõſtrat non ad ea reſpondẽs quæ = Ey * Dar
fiterrogat?fuerat: ſed ad ſcãdalũ nũtioꝝꝶ.Ite inquit & dicite Ioani ſigna quæ cernitis. Cecos uidẽ/
tes: claudos ambulãtes. Et reliqua.Et quod his minus ẽ pauperes euan gelicätonur baupere ſpu: —
uel certe opibꝰpaupes: ut nulla icer nobiles & ignobiles: iter diuites & egenos: ĩ pdicatiõe diſtantia f , WRZ rart - dW;

ſit:hæc magiſtri rigorẽ: hæc pceptoris cõprobat vitatẽ qñ oĩs ꝗ apd eu ſaluani põt eqlis ẽ: qd ãt ait..I.
nz z ſe Et beatus qui non fuerit ſcandaliʒatus in me.
ÿ Imer nuntios percutit ſicut in ſequentibus demonſtrabitur. ꝗ
Illis autẽ abeũtibus cepit Jeſus dicere ad turbas de Joãne.Quid exiſtis ĩ deſertũ uidere⸗
harũdinẽ vẽto agitatã: Sed ꝗd exiſtis uidere:hominem mollibus veſtitum? Et reliqun.
Si ſupior ſnĩa cõtra Ioãnẽ plata fuerat ut pleriq; arbitrantur:in eo qc ait: beatus eſt qui non fuerit
ſcandalizatus in me: qũo nunc Ioãnes tãtis laudibꝰpᷣdicat᷑ Sed qa turba circunſtans interrogatio
nis myſteriũ neſciebat cogitabat ioãnẽ dubitare de xp̃o:quẽ ipſe mõſtrauerat digito: ut itelligerẽt
0 iné nõ ſibi ĩterrogaſſe: ſed diſcipulis ſuis:ꝗqd ĩquid exiſtis ĩ deſerto: Nugꝗdobh oc ut hoĩem uide- . 1. .
Fretis calamo ſimilẽ qoĩ uẽto circũfertur: & leuitate mẽtis de eo ambigeret quẽ antea prædicarat. — e , r E C
An forſitã ſtimulis cõtra me inuidiæ cogitur: & prædicatio eius uanã ſectatur gloriã: ut ex ea querat
lucra?: Cur diuitias cupiat ut affluat dapibus? Locuſtis ueſcir̃ & melle ſilueſtri.Aut ut n ollibu ue⸗

“

RHM

Liber Secundus.

ſtiatur. Pilli camellorum tegmen eius ſunt:iſtiuſmodi cibus & ueſtis catceris hoſpitio recipiuntun

1 . ”ù 1 EFt prædicatio ueritatis tale habeat habitaculũ. Qui autẽ adulatores ſunt: & ſectantur lucra: & quæ-/
XAlat= 4- 5W— runt diuitias: & delitus affluunt: & mollibus ueſtiuntur.Iſti ĩ domibus regũ ſũt.Ex quo onñdit᷑ rigi/-

P. dã uitã & auſterã pᷣdicationẽ uitare debere aulas regũ & molliũ hoĩuz palatia declinare.
CSed quid exiſtis uidere: pꝛophetam: etiam dico vobis? plus ꝙ; pꝛopheta,z. B
In eo ioãnes propheris cæteris maior ẽ: ꝙ quẽ illi pdicauerãt eẽ uẽtuꝑ:hic ueniſſe digito demon
. „) ſtrauit dicẽs. Ecce agn?dei: ecce ꝗ tollit peccata mũdi. et qꝗa ad priuilegiũ ꝓphetale: ẽt baptiſtæ acceſ
J⸗ P+ s s a arlæ ſit p̃ᷣmiũ: ut ſuũ dnm baptizaret. vn ifert mœrito fſiciés de malachia teſtimonium. f
/ Iin quo etiam angelus prædicatut. Angelum autem hic dici Ioannem non putemus naturæ ſocie/
„ 1+ tateiſeh officii dignitate.i.nuntium: ꝙ uenturum dominum nuntiarit. ”ñG
. ð CAmen dico vobis non ſurrexit inter natos mulierum maioꝛ Joanne baptirſf.
6 U Inter natos iquit mulieꝶ: his ergo pfertur hoĩbꝰ ꝗ de mulieribnati ſũt: & de cõcubitu niri: & nõ
eiꝗ natus ex uirgine & lpũ ſctò: d i eo qd dixit. Nò ſurrexit maior iter natos mulieg Ioane Pa/
?cä 9 AHanö ctenis pꝓphetis & patriarchis: cũctiſq; hoĩbus ioãnẽ pᷣtulit: ſz ioãni cæteros exequit. Nõ. n.
QJ S s F P AT“ ſſtatiz ſeq?ut ſi alii maiores eo nõ ſũt: ille maior alioꝶ ſit:ue& ut eqlitatẽ cũ cæteris ſan ctis habeat.
s, CAQui autem minoꝛ eſt in regno celoꝛum maioꝛ eſt illo. ¶ Multi de ſalilatore hoc
intelligi uolũt: ꝙ qui minor eſt tempore: maior ſit dignitate. Nos ãt ſimpliciter ĩtelligamꝰ: ꝙ oĩs ſã
e (Etus qui id cũ deo eſt maior ſit illo ꝗ adhuc cõſiſtit ĩ plio. Aliud ẽ enim coronã uictoriæ poſſidere.
0 4 Er J Aliud adhuc in acie pugnare. Quidam nouiſſimum angelum in cælis domino miniſtrantem: me/-
iun cen d P e v iorem uolunt accipere quolibet primo homine qui uerietur in terris. U
A diebus Joannis baptiſte vſq; nunc regnum celoꝛum uim patturt.
CSi primus Ioãnes ut ſupra diximus pœnitẽtiã populis nũtiauit dicẽs. Pœnitẽtiã agite appropin
qquabit eni regnũ cælorum cõſequẽter a diebus ülius regnũ cælorum uim patitur: & uioleti rapiuͦt
e illud. Grädis enim uiolétia: iterra nos eẽ generatos: & cælorü ſedem qrere poſſidere per uirtutem
De e 5 T 96 no tenuimus per naturã. Oẽs eni ꝓphetæ & lex uſq; ad ioãnẽ prophetauerut. Nô quo poſt Ioã
