ſint poſiti.i.Oẽs in angelos reformentur: ſed unũquodq; membrũ iuxta menſuram & officium ſuuz
perfectum ſit. Verbigratia: ut angelus refuga id eſſe incipiat quod creatus eſt: & homo qui de para/
diſo fuerat eiectus ad culturã iterum paradiſi reſtituatur. I ſta aũt utnuerſa ſic fient: ut iuicem in ter
ræ caritate iungantur. Et dum cõgaudet membrum mẽbro: & in alterius ꝓpuectione lætatur xpi cor
pus eccleſia primitiuo& haberet in cæleſtibus ieruſalẽ quã ĩ alio loco apoſtolus matrẽ ſcõꝶ uocat.
Idcirco ut ſupra diximus: hæc apud nos obſcuriora ſunt.quia metaphoricos dicuntur in græco. Et
omnis metaphora ſi de alia in aliã tranſferatur ad uerbum quibuſdam quaſi ſenſibus orationis ſen/
ſus & germina ſuffocantur. SS

CHoc autem dico ⁊ conteſtoꝛ in domino: vt non amplius ambuletis:ſicut ⁊ gentes ambulant

in vanitate ſenſus ſui obſcurati mente: abalienati a via dei pꝛopter ignorantiam: que eſt in ilis

pꝛopter cecitatem coꝛdis coꝛum.Qui deſperantes ſemetipſos:tradiderũt impudicitie: in ope/
rationem immunditie omnes in auaritia. Hoc ergo ait dico uobis. O epheſii:
uoſq; conteſtor: ut quia occurſuri eſtis ĩ menſuram ætatis plenitudinis xpi: nõ ambuletis ſicut am/
bulant gentes: quæ ydolis ſeruientes & ſenſu & mente abutũtur in praua. Quæ cum ideo accæpe-
rint animã & intellectũ ut cognoſcerent deum: abalienati ſunt a uia eius: quam aliã abſq; xpo non
nouimus: & in ſui cordis ambulant cecitatem. A tq; utinazʒ peccaſſe ſufficeret:& uel ſero agerẽt pœ/
nitudinem damnarentq; uitia: in qus bus iugiter inhiarũt: eſſet remedium reſipiſcere poſt errorem.
Nunc uero deſperantes ſe & in ritum irrationabilium beſtiarum: cœno uoraginiq; mergentes tra
diderunt impudicitiæ atq; luxuriæ: operãtes quicquid corpus uoluit: mens deſiderauit: libido ſug/
geſſit. Et cum nihil omnino prætermiſerint quod ĩmundum ſit hoc totum fecere in auaritia: dum
nũꝗᷓ luxuriando ſatiantur: nec eoꝑꝶ terminũ habet uol uptas. Aut certe ultra cõceſſam uiri ad fœmi
nam coniunctionem: ad maiora conſcendunt: maſculi in maſculos turpitndinẽ operantes: & mer-
cedem erroris ſui in ſemetipſos recipientes. Vanitas ſenſus & mentis obſcuritas: bifariꝗ diuiditur:
in ſeculi huius negocia & in ſapientiã ſecularem: Quando aut in his quæ mundi huius ſunt: & cito
tranſeunt detinemur: aut non profutura cognoſcimus: nõne uobiæ nidetur ĩ nanitate ſenſus & ob-
ſcuritate mentis ingredi? qui diebus ac noctibus ĩ dialectica arte torquetur:ꝗ fiſicus ſcrutator ocu/
los trans cœlum leuat: & ultra ꝓpfundum terraꝑꝶ & abyſſi quoddam inane demergit: q iambu ſtruit:
qui tantam metroꝶ ſiluam in ſuo ſtudioſus corde diſtinguit & congerit: & ut alteram partẽ trãſſe/
ram: qui diuitias per fas & nefas querit. Qui adulatur regibus: hereditates captat alienas & opes
congregat: quas in momento cui ſit reſicturus ignorat. Quod autem ait: q deſperantes ſemetipios:

nantur

, —— — — —

nantur autem hi ſunt quĩ poſtquam peccauerint non dolent: qui nequaquam ſentiẽ
tes ruinam ſuam: feruntur in pronum: & tamquain beſtiæ ferrum uidentes in mortem munt. Pone
mihi duos in uno uitio depræhenſos: alterum qui intelligat plangatq; quod fecit: alterum qui de-
lectetur in ſcelere & non ſolum non doleat: uerum etiam gloriætur: & putet ſe quandam turpitu⸗
dinum palmam & uictoriam conſequutum. Nonne tibi uiderur ille dolere: & hic pœnitus non
dolere Exprimamus ſi poſſimus uerbum de uerbo: & dicamus indolentes:ſiue ĩdo
lorios. Nam & quidam philoſophorum ideſt indoloriam prædicauit: i qui natu-
ras introducunt ſciant propterea gentes in uanitate ſenſus obſcuratis mentibus nt
ignorantiæ ſe & cecitati dederint. Nemo enim imperitus appellatur & cecus: niſi his qui cognoſce
re non poteſt & uidere. Nec dicimus cecum eſſe lapidem: & brutum animal ignorare. Quia non
ab eo quæritur nec eius naturæ eſt: ut cognoſcat & uideat. Sinautem in natura gentium fuit: ut dei
uitam intelligerent & uiderent non ſtoicorum & ſpiritalium natura uaria: ſed uoluntas. Dixeramꝰ
ſupra operationem iĩmunditiæ omnes in augritia. non ad auaritiam ut ſonat ſimpliciter pertinere:
ſed ad libidinem atq; luxuriam. Debemus hunc ſenſum alterius loci teſtimonio comprobare. In
prima ad theſſalonicenſes epiſtola ſcribitur. Hæc eſt enim uoluntas dei: ſanctificatio ueſtra: abſti⸗
neatis uos a vornicatione: ut ſciat unuſquiſq; ueſtrum ſuum uas poſſidere in ſanctiſicatione & hono
re. Non in libidine deſiderii: ſicut & gentes quæ non nouerunt deum: & ne quis ſupgrediatur & cir
cũſcribat in negotio fratrem ſuum: quoniam uindex eſt dominus de his omnibus: ſcut & prædixi
mus uobis & teſtiſicati ſumus. Non enim uocauit nos deus in immnditiam: ſed in ſanctiſcationẽ
Diligenter obſerua quia ad caſtitatem nos prouocans: & uolens uxoribus tantum eſſe cõtentos di
xerit. Nequis ſupergrediatur: & circũſcribat in negotio fratrem ſuum: ideſt ne ſuam coniugem de-
relinquens: alte us polluere quærat uxorem. Vbi nos habemus & circunſcribat in negotio fratreʒ
ſuum:græce legitur S =ðð autem:auaritia nuncupatur:
quam nos poſſumus uim uerbi tranſferentes:ſic in præſenti loco exprimere: ut ne quis ſupergredia
tur: & auarus frauder in negotio fratrem ſuum. Quæ enim conſequentia eſt: uel in illo capitulo qd-
nunc ad exemplum uocamus: uel in hoc quod principaliter ad epheſios conamur exponere: inter
impudicitiam & immunditiam: caſtitatem quoq; & affectum coniugalem extraordinarie repente
auaritiam nominari. Non uobis moleſtuʒz ſit: ſi diu in obſcurionbus immoremur. Cauſati enim in
rincipio ſumus inter omnes pauli epiſtolas: hanc uel maxime & uerbis & ſenſibus inuolutam.
Aos autem non iaa didiciſtis chriſtum ſi tamen illum audiſtis:⁊ in illo docti eſtis.

CSi omnes qui chriſtum audire uidentur audirent. Nunquam ad epheſios: & certe illos quibus ſa-

cramenta chriſti reuelarat: apoſtolus diceret:ſi tamen illum audiſtis. Diſcere autem chriſtum idipᷣʒ
erit:quod noſſe uirtutem: & audire illum non differt ab eo ſi diceret: audire ſapientiam: iuſtitiã: for
titudinem: temperantiam: & cætera quibus chriſtus uocatur. Si quis ergo chriſtum audiuit & didi-
cit. Non ambulabit in uanitate ſenſus ſui:nec obſcuratus mente gradietur: neq; erit abalienatus a ui
ta dei:habebit etiam ſcientiam ignorantiæ diſcuſſam: & immiſſo tænebris lumine: omnes de ocu-/
lIis eius tænebras auferentur. Quod cum habuerit non ſe tradet impudicitiæ: non operabitur oẽëzʒ
imunditiam in auaritiam: conceſſos fines prætergrediens nuptiarum. Si autem aliquando conti-
gerit ut aliqua paſſione ſuperetur: dolebit ſuper uulnere ſuo: & conſcientiæ tormenta patjetur: quia
liberam frontem & puritatem ĩmaculatæ mẽtis amiſerit. Diſcamus igitur chriſtum & audiamꝰillũ
Si quis eſt: qui poteſt dicere. An experimentum quæritis eius qui in me loquitur chriſtus. Curramꝰ
ad eum diebus ac noctibus ad os eius & ad eloquium pendeamus. Chriſtus nobis loquitur: ſpiritus
ſancti ſunt uerba quæ promit. Statuit enim deus in eccleſia:primum apoſtolos: ſecundo prophetas
tertio doctores. Sed nec illud eſt deſperandum quod aliquando ipſe in mẽtibus noſtris chriſtus lo
quatur: & per ſemetipſum nos doceat: & organum oris non quærat alieni: tantum non ſimus ſub/
diti peccato: nec corpus noſtrum delicta poſſideant: & ingredietur in illud ſapientia.
Sicut eſt veritas in Jeſu. 2
Vocabulum ieſus interdum eum hominem ſignificat: qui a dei uerbo eſt aſſumptus ex uirgine iu
xta illud: uocabis nomen eius ieſum. Ipſe enim ſaluabit populum a peccatis eius: & alibi. Ieſus ergo
fatigatus de uia: & reliqua. Interdum uero deum uerbum: uobis enim uiuit dominus ieſus chriſtuæ
per quem omnia.Si quando ergo dicit ieſus: ego ſum uia & ueritas: iuxta id dicit quod filius dei eſt
cum autem ſcribit paulus: ſicut eſt ueritas in ieſu:de templo corporis loquitur: in quo habitat uer/
bum deus. Verbum enim caro factum eſt: & habitauit in nobis. Niſi forte utrunq; de deo uerbum ĩ
telligendum: quod quomodo habitet in eo uita: & ipſe ſit uita. Sicut enim habet pater uitam in ſe-
metipſo:ita & filio dedit habere uitam in ſemetipſo. Sic & ueritas dicitur filius: & ipſa in eo mõſtra-
tur.Hæc autem dicimus: non ieſum a chriſto ſeparantes: nec rurſum deum uerbum ab eo quem aſ-
ſumpſit hominem alterum eſſe dicentes. Sed ſecundum intelligentias affectuum uel locorum: illũ
quem unum eſſe credimus filium hominis: & filium dei: & ante uirginem & poſt uirginem: alium
atq; alium nuncupantes. Poteſt autem & aliter intelligi. Sicut eſt ueritas in ieſu. In nullo patriarcha
rum:in nullo apoſtolorum ueritas fuit: niſi in ſolo Ieſu. Alii enim ex parte cognoſcebãt & ex parte

44

6

W ℳ

L.iber Secundus.c.iiii.

prophetabant:& per ſ eculum in enigmate uidebant. In ſolo ieſu ueritas dei apparuit: quæ loqua/
tur conſidenter. Ego ſum ueritas: quæ credentibus in ſe iuxta analogiam fidei tribuit libertatem.
Qui enim cognoſcit ueritatem: a ueritate libertate donatur. Et ipſa ueritas propterea formam ſerui
aſſumpſit: & humiliauit ſe facta obœdiens patri uſq; ad mortem: ut ſeruum redderet liberum. VYbi
emim ſpiritus dei eſt: ibi libertas. Si uolumus formam liberi in ieſu faciẽq; cognoſcere ueritatis aſcẽ
damus cum eo in montem: uideamus eum tranſſiguratum: ubi & ueſtimenta eius: ideſt ſcripturæ
quæ de eo gnnuntiant immutantur. Et moyſes quoq; & helias: ideſt lex & prophetæ uidenturiĩ glo
ria. Quãdiu dominus formam ſerui non mutat nec aſcendit in m ontem: lex in ſordibus: prophetæ
in ſqualore uerſantur. Et cum ille ad ſuperiora cõſcenderit: & ueſtimẽta ſua uoluerit ĩmutare: ĩtelle
ctuſqʒ de ſeruo fuera clarus & liber:tũc moyſi quoq; & heliæ: & facies ueſtimẽta mutantur.
¶ Beponere vos ſecundum priorem conuerſationem veterez hominem qui corrumpitur iuxta
deſideria erroris. QO᷑ Quia uidetur iuxta ordinem textumq;
ſermonis ſcatere ſententia:ſic legendum eſt. Vos aute non ita didiciſtis chriſtum:ſi tamen illum
audiſtis & in illo docti eſtis. deponere uos ſecundum priorem conuerſationem ueterem homineʒ
qui corrumpitur iuxta deſideria erroris. ſicut eſt ueritas in ieſu. Vt ſit ſenſus. Quomodo eſt ueritas
in ieſu: ſic erit & in uobis qui didiciſtis chriſtum: & audiſtis illum & docdti eſtis deponefe ſecundum
priorem conuerſationem ueterem hominem qui corrumpitur iuxta deſideria erroris. Veterem au
tem hominem quem præcipit deponendum inueteratum a malitia arbitror appellari.Iſte enim ſe-

Iuans:corrumpitur atq; uiolatur. Et quia in deſideriis indeſinenter uerſatur erroris: & nunquam ceſ
ſat a uitio: nequaquam corrumpitur: ſed corrumpit. Quod per ſingulos dies: horas: puncta atq; mo
menta corrumpitur: intercipitur: uiolatur. Sermo uero dei qui ideo interficit ut uigificet mortuum:
& mortificatus dominum requirat: quem ante interitum neſciebat: non corrumpit: ſed inteifieit ue
terem hominem. Ego enim occido ait: & ego uiuifico: & cum interficeret illos: tunc quærebant euũ.
Nec putemus hoc quod nunc ait: qui corrumpitur ſecundum deſideria erroris:illi eſſe contrarium
quod in alio loco ſcriptum eſt: & ſi exterior noſter homo corrumpitur: ſed his qui interior eſt reno
uatur de die in diem. Quia corruptio exterioris hominis: interioris hominis renouatio eſt. Et con
tra interioris hominis corruptio: exterioris eſt inſtauratio: æſtimet aliquis ſimpliciter pauluʒ loqui
ſi quis templum dei corrumpit: corrumpet illum deus. Templum enim dei ſanctum eſt: quod eſtis
uos. Sed forte & ibi aliquid latet. Et quod apud nos uidetur abſeonditum: ſi templum dei nos ſu/
mus: ſecundum id quod ſcribitur. Templum enim dei ſanctuʒ eſt: quod eſtis uos: & alius eſt qui cor
rumpit templum dei: aliud quod corrumpitur. Quærendum quis ſit ile qui templum corrum-
pit dei. Si inueneris hoſtes hieruſalem corrumpentes atq; uiolanves templum ex lapidibus extru-
ctum: uidebis pariter omnem corrumpentem & uiolantem templum dei. Quem corrupet & uio-
labit deus: ulciſcens corruptionem templi ſui. Vérumtamen & templum quod ſe præbuit: uiuens
quidem eſt atq; ſenſibile ĩſidiis corrumpentis: luet pœnas per hoc ipſum quod corruptum atq; uio
latum ſpiritum corruptionis amiſit. èò
C¶ Renouamini autem ſpiritu ſenſus veſtri:: induite nouum hominem qui ſecundum deum
creatus eſt:in iuſtitia ⁊ ſanctitate veritatis. èò
CNec in ſenſu renouamur abſq; ſpiritu. Nec in ſpiritu abſq; ſenſu. Sed renouamur coniuncte in ſpi
rnitu ſenſus noſtri: ut quomodo pſallimus ſpiritu: pſallimus & ſenſu: oramus ſpiritu: oramus & ſen-
ſu:ſic in ſpiritu ſenſus noſtri renouemur. Vt cum ſenſus mundus fuerit atq; purgatus: & ab omni
macula ſordidæ concreationis alienus: tunc ei iungatur & ſpiritus: & ita quodam umatis glutino
copulentur: ut nequaquam ſimplex ſpiritus: ſed ſpiritus ſenſus eſſe dicatur. Cum autem renouati
fuerimus in ſpiritu qui noſtii ſenſus eſt ſpiritus: tunc induemur nouum hominem qui ſecundum
deum creatus eſt. Quod quidem aliis uerbis idipſum puto eſſe quod in alio loco dicitur: induite
uos chriſtum Ieſum.lſte quippe eſtnouus honio quo uniuerſi credentes debemus indui atq; ueſti/
ri. Quid enim in nomine quia ſaluatore noſtro aſſumptus eſt: non nouum fuit? Conceptus: natiui
tas: partus: infantia: doctrina: uita: uirtutes: & ad extremum crux & paſſio:expoliantis in ea principa
tus: & contrarias fortitudines: oſtentui habentis: reſurrectio quoq; & aſcenſus ad cæluz: hic ergo ue
re creatus eſt in iuſtitia & ſanctitate ueritatis: quia deus uerus: dei ueri filius fuit: & tota in ilio reli⸗
gio atq; iuſtitia dei ueritate completa eſt. Qui igitur conuerſationem illius imitari poteſt: & uni-
uerſas in ſe exprimere uirtutes: ut ſit manſuetus: ſicut fuit ille manſuetus & humilis corde: & ponat
animam ſuam pro amicis: ut ille poſuit pro ouibus ſuis: uerberatus non teſpondeat: maledictus nõ
remaledicat:ſed uincat in humilitate ſuperbiam. Iſte indutus eſt nouum hominem & dicere cum
apoſtolo poteſt uiuo autem iam non ego: umit uero in me chriſtus. Et imitatores mei eſtote: ſicut
& ego chriſti.Poteſt quoq; uerba ioannis aſſumere: qui dicit ſe in chriſto credere:debet ſicut ille am
bulauit & ipſe ambulare. Quod autem ait: qui ſecundum deum creatus eſt: non idipſum ſonat in
latino ſermone: quod in græco. Creatio quippe apud nos: generatio uel natiuitas dicitur apud
græcos uero ſub nomine creationis rbum facturæ & conditionis accipitur. Et quod apud nos
M M . conditio

cundum pnorem conuerſationem & deſideria erroris: ſemper errans & in opere corruptionis hel-

In epiſtolam ad Epheſios.

r Be

4 e conditio:hoc apud græcos creatio ſonat. Vnde & hereſis natiuitatem chriſti calumnians: ſalomo
h nis uſurpat exemplum: dominus creauit me initium uiarum ſuarum. Conſiderandum igitur quia
di creatio atq; conditio:nunquam niſi in magnis operibus nomimentur. Verbi cauſa: mundus crea-
tus eſt. Vrbs condita eſt:domus uero quamuis magna ſit: ædificata potius dicitur quam creata. In
4 magnis enim operibus atq; facturis: uerbum creationis aſſumitur. Ex quo animaduertendum : iſtũò
„ nouum hominem qui iuxta deum in chriſto creatus eſt:ꝛmagnum dei opus eſſe & eminere ultra
8 cæteras creaturas. Cum ſic conditus eſſe dicatur: ut mundus & initium uiarum dei: & in exordio ele
mentorum omnium ſit creatus. *
CPꝛopter quod deponentes mendacium:loquimini veritatem vnuſquiſq; cum pꝛoximo ſuo:
quoniam ſumus alterutrum membꝛa. „
Non ſimpliciter ut quidam dicunt putandum eſt. Nec moraliter apoſtolus præcipit mendacio
n derelicto: cum proximis ueritatem loquendam. Alioquin ſi tantum cum proximis loquimur ueri/
6 tatem. Quicumq; non fuerit proximus dehet audire mendacium: Quod quidem & in lege præ/-
ceptum: non adulterabis uxorem proximi tui. Si proximus tantum propinquus & amicus accipi-
tur: adulteria in alienos iure permittit. Sed proximum uocat omnem hominem: qui ex eodem no
4 biſcum parènte generatus eſt. Quod quidem & parabola ſignificat de hieruſalem: hierico homi-
. nis deſcendentis qui incidit in latrones: & ſacerdote & leuita prætereuntibus a ſamaritano curatus
8 eſt: & ad ſtabularium reuectus. Affirmat autem poſt hæc dominus eum proximum qui illi miſeri-
cordiam ſecerit: uolens oſtendere omnes homines omnibus eſſe proximos. Et hoc quidem ſic in/
8 tellectum ædiſicat audientes: cæterum id quod ſequitur quoniam ſumus alterutrum membra: ma/
1 gis mihi uidetur ſignificare myſterium: & de his dicere qui nobis fide & uirtute ſunt proximi. Mem
” bra quippe altetutrum non funt: niſi fideles fidelium: & chriſtiani chriſtianorum: & perfecti eorum
qui ſunt plenæ conſũmatæq; uirtutis. Propter quod paulus ipſe perfectus: in epiſtola alia loquæba
. tur: ſapientiam autem loquimur inter periectos. Et hoc iubet ut unuſquiſq; myſtica quæq; atq; ſe-
n creta:& ea quæ dei ueritate ſunt plena loquatur cum proximo ſuo: & dies diei eructet uerbum: &
nox nocti indicet ſcientiã: hoc eſt clara quoq; & lucentia his indicet: qui mœrentur audire: uos eſtis
n lumen mundi. Porro tænebroſa & inuoluta & omni ſacramẽtoꝶ nocte uelata his referat: qui & ipſi
l nox: tænebræ: uel caligo ſunt. De quibus dicitur: & caligo ſub pedibus eius: haud dubium: quin .
ſi dei. Nam & in monte ſyna moyſes ingreditur ĩ turbinẽ: & caliginẽ ubi erat deꝰ.Et de ipſo deo ſcri
⸗ ptũ ẽ: poſuit tænebras latibulũ ſuũ: loqtur itaq; ueritatẽ atq; myſteria unuſqſq; cũ ꝓximo ſuo:& nõ
an det ſctm̃ canibꝰneq; mittat margaritas ſuas añ porcos: ſed ꝗcũq; oleũ hũerit ueritatis: illos i thala-
m mũ ſpõſi & pœnual regis ĩducat.Porro qd ait loꝗmini ueritatẽ unuſquiſq; cum proxio ſuo: ſciamꝰ
de zacharia ꝓpheta ſumptũ.Iraſcimini & nolite peccare. De q̃rto pſalmo hoc uſurpatũ nulli dubiũ
eſt: & uidetur illi eſſe contrarium quod alibi dicitur. Nunc autem deponite & uos om nem iram. Et

indignationem: & malitiam: & blaſphemiam: & turpem ſermonem ex ore ueſtro. Sed & ſimplici-
ter intellectum nocet: dum putantur iræ frena laxata. Duplex autem non ſolum apud nos: uerum
etiaz apud philoſophos iræ nomen accipitur. Vel cum iniuria laceſeit & naturalibus ſtimulis con-
n„ citamur: uel cum requieſcente impœtu & errore reſtincto potens mens habere iudicium. Et nihil/ .
ominus ſuper eo qui putatur leſiſſe deſiderat ultionem. Arbitror itaq; de prioni ira nunc dictuʒ: &
nobis quaſi hominibus eſſe conceſſum: ut ad indigna & alicuius rei faciem moueatur: träquillita⸗

E= —ð
S=S E
———r

, temq; mentis: uelut leuis quædam aura conturbet. Nequaquam tamen intumentes gurgites furo-
i ris impœtu ſubleuemur. Firmiannoſter librũ de ira dei docto pariter & eloꝗᷓnti ſermone conſcri/-

pſit. Quem qui legerit: puro ei ad iram & intellectum ſatis habundeq; poſſe ſufficere.

Soll non occidat ſuper iracundiam veſtramm. “
& Si ſimpliciter hunc ſolem intelligimus qui oculis carnis aſpicitur: Peccamus quando iraſcimur:

& occidente ſole iracundia perſeuerat. Non peccamus autem quando uerbi gratia: a prima hora
i uſq; ad undecimam iraſcentes. Facimus quod indi Enatiorlurchieit ſuggeſſerint. Quo ſenſu: nihil
. mihi uidetur abſurdius quaſi non quæat quiſpiam ab ortu ſolis uſq; ad occaſum in tanta ſcelera
debacchari: quanta tota uita ſua non poſſit lachrimis expiare. Aut non magis ira locum in die ha/
beat:cum itaq; nox requieſcit furoris: & ſuccedente ſomno: etiam ſi iraſcimur in die iracundiam
differamus. Quia igitur uerus ſol ſicut occidit ſuper malos prophetas: iuxta illud quod ſcriptum ẽ:
occidit ſol ſuper prophetas ueſtros meridie: ita etiam ſuper omnes occidit eccatores. Nequaquaʒ
. eis ortus ſui lumen indulgens. Præcipit nunc apoſtolus: ne talia faciamus ſurore ſuperari per quæ
. . nobis ſol occidat: & principale cordis tænebris inuoluatur. Quidam putant ſic accipiendum hoc
4 eſſe ſimpliciter: quomodo & illud quarti pſalmi: unde ipſum ſumptum uidetur: quæ dicitis in cor/
. dibus ueſtris: & in cubilibus ueſtris compuũgimini: ideſt quæcũq; in die uel opere uel ſermone uel
. cogitatione peccatis. Hæc ſuccedende pœnitentia purgate ꝑ noctem: & ira ſit breuis nec in diem
craſtinum differatur. =
. CMeqʒ locum detis diabolo. CDiabolus græcum uerbum eſt quod
latine dicitur criminator: lingua uero hebrea ſathan appellaeur: ideſt aduerſarius ſiue contrarius. Et

q ii

—
—

*

iber Secundus.c.liij.

ab apoſtolo belial: hoc eſt abſq; iugo quod de collo ſuo dei abiecerit ſeruitutem. Quem aquila apo

ſtatam tranſtulit. Et ſciendum ubicumq; in ueteri lege filii peſtilentiæ ſcnbantur: ſicut ibi: flii autem

hæli filii peſtilentiæ ibi in hebraicis uocibus blial hoc eſt diabolum pro peſtilentia nominan: li-
cet plurimi pro blial corrupte in apoſtolo belian legant. Nolite itach ait dare locum diabolo: qnia
tamquam leo rugiens: quærit aditum per quem poſſit irrumpere. Quomodo enim pater & filius
ſtant ante hoſtium & pulſant: ut introeant & cœnent cum eo qui ſe receperit. Ita & aduerſarius ſem
per in nos garatus irrumpere cum locum dederimus ingreditur. Solet autem antequaʒ ueniat quæ

dam iacula præmittere. Et præcurſorem aduentus ſui facere cogitationem. Hanc ſi nos in corde no

ſtro ſuſceptam nutrierimus intrinſecus. Et creſcere fecerimus: cum in nobis prolem ſuam auctaʒ ui

derit. Et ipſe audebe intrare⸗Deniq; in iudæ ſcariothæ cor primum iecit ſagittam ur traderet ſalua/

torem: quæ ſi excepta illi miſerabili non fuiſſet:numquam poſt intinctum panem in parapſide in/
traſſet in illum ſathanas. Simulq; & hoc diligenter attendite quod non inuenerit diabolus locum ĩ
troeundi in iudam cuius pectus iam ante percuſſerat niſi in conuiuio ſaluatoris. Quia tunc uel ma
xime in poteſtate ei damur: quando nec humanitate: nec elementia: nec manſuetudine eius uinci-
mur quem odimus indigne. Huic quod nunc præcipit: neq; locum detis diabolo. Illuꝗ de eccleſia/
ſtico comparatur:ſi ſpiritus poteſtatem habentis aſcenderit ſuper te: Ilocum tuum ne dimittas: ille
ſuperbus & temerarius uult aſcẽdere uult ſubire. Sed etiam ſi te oppræſſum putauerit & ſe extulerit:
tu ne dederis locũ:poteſtas qppe diaboli. Nõ ĩ temeritate illius atq; iactantia: ſʒ ĩ tua ẽ uoluntate.
CQui furabatur iam non furetur. magis autem laboret manibus ſuis quod bonum eſt ut ha-

beat communicare ei qui indiget. M
CQuia hi qui in uitæ iſtius negotiis conuerſantur propter alimenta et uſus neceſſarios: coguntur
aliqua uel emere: uel uendere: & lucra de negociatione ſectari: & difficile eſt etiam eos qui a cæte/
ris paſſionibus liberi ſunt: fornicatione uidelicet: idolatria: adulteno: & homicidio: hoc uitio non

teneri. Propterea nunc epheſios monet:ne ſub occaſione emolumenti:furti crimen incurrant. Fur-

tum nominans: omne quod alterius damno quæritur. Iuſtum autem eſſe ut manibus ſuis unuſqꝗſq;
operans uictum labore conquirens impartiat non habentibus. Neq; uero ait: magis autem laboret
operando manibus ſuis quod bonum eſt: ut non indigeat. Et habeat uictum. Et nulli moleſtiam ex
hibeat: ſed laboret inquit manibus ſuis quod bonum eſt: ut habeat unde communicer indigentibꝰ
Qui igitur ad hoc tantum laborat ut ipſe non egeat. Et a cætetis contrahat manum: quãuis applau
dat ſibitamen apoſtoli præceptum non fecit. Poteſt autem & altius intelligi: qui furabatur iam nõ
furetur. Et reliqua propter illud quod ſcriptum eſt de pſeudo ꝓphetis: qui furãtur ſermones unuſ-
quiſq; a proximo ſuo: & in euangelio & omnes qui uenerunt ante me: fures fuerunt & latrones: &
ad romanos qui prædicas non furandum furaris: quod furta prohibeamur facere ſpiritualia. Neq;
enim hoc quod ſequitur magis autem laboret operando manibus ſuis: quod bonum eſt ad uitæ
huius neceſſaria digne referri poteſt. Vt bonum dicatur quodcumq; periturum eſt. Et ad mammo/
nam iniquirtatis pertinet. Quamuis enim iuſtus labor opes habeat: abſq; tergiuerſatione quæſitas:
ſatis habebitr ſi non dicantur malum: cæterum bonum non ualent appellari. Igitur bonum opera/
tur qui declinat a malo & facit bonum: & operatur in agro animæ ſuæ: ut ſpintalibus panibus im-
pleatur. Et poſſt commodari eſurienti. Et neceſſitatem ſuſtinenti: dans in tempore cibaria conſer-
uis ſuis. Si autem talis eſt qui operatur bonum: ergo & his qui furatur: conſequenter uerba furatur &
dogmata:de furto uiuens:de furto ſibi ceruicalia conſuens: & ſcripturarum pannos hinc inde colli
gens: ut poſſit tunicam facere conſciſam quæ deorſum eſt non de ſurſuʒ. Tunica enĩ eccleſiæ:hoc ẽ
corporis xp̃ᷣi deſuꝑp cõtexta ẽ & nulla ex parte cõſutilis: quæ nec ab inimicis ꝗdẽ ſcindi poreſt.
CO mnis ſermo malus de ore veſtro non procedat.Sed ſi quis bonus ad ediſcationem opor/

tunitatis vt det gratiam audientibus.
Bonus ſermo eſt ad edificationem oportunitatis dans gratiam audientibus. Qui docet uirtutes
ſequendas: uitia fſugienda malus qusad peccata prouocat: & pronos magis incitat ad ruinam. Pro
eo autem quod nos poſuimus ad ædificationem oportunitatis. Hoc eſt quod græce dicitur
In latinis codicibus propter eufoniam mutauit interpræs & poſuit ad ædificationem fidei. Quo-
tienſcumq; ex ſermone noſtro aliquis proficit. Et iuxta oportunitatem loci: temporis: & perſonæ
ædiſicat audientes bonus de ore noſtro ſermo proceſſit. Quotiens uero loquimur aut non in tem
pore:aut importuno loco:aut non ut conuenit audientibus:totiens ſermo malus procedit de ore
noſtro:ad deſtructionem eorum qui audiunt. Conſideremus itaq; quid loquamur: quia pro omni
otioſo uerbo reddituri ſumus rationem in die iudicii. Et etiam ſi non ledamus: non tamen ædifſice
mus: mali uerbi nobis luenda ſit pœna.
CSEt nolite contriſtare ſpiritum ſanctum dei in quo ſignati eſtis in die redemptionis.
CMæror ſancti ſpiritus: ſic intelligendus quomodo ira dei & ſomnus: & cæteræ in humanam ſimi
litudinem paſſiones. Non quo contriſtetur ſpiritus: & ullam perturbationem diuinitas ſentiat: ſed

quo ex uerbis noſtris dei dicamus affectus: quod mereat: quotienſcumq; peccamus: & defleat pec⸗

catores.Nam & ſaluator in corpore cenſtitutus: fleuit hieruſalem: & omne hominum genus in ꝓp⸗
pheta

— ☚ α☚

E —,— . ——

Mꝛologus li.iii. In epiſtolam ad Ephenos.

„ pheta deplorat dicens. Heu mihi anima quia perüt reuertens a terra. Et quia dirigat inter homines
non eſt: omnes in ſanguine iudicantur. Et in ezechiele opera quondam ſanctæ ciuitatis enume-
rans ait: in omnibus iſtis cõtriſtabas me. Signati autem ſumus ſpiritu dei ſancto: ut & ſpiritus no/
ſter & anima imprimantur ſignaculo dei. Et illam recipiamus imaginem & ſimilitudinem ad quaʒ
in exordio conditi ſumus. Hoc ſignaculum ſancti ſpiritus iuxta eloquium ſaluatoris: deo imprimẽ
te ſignatur. Hunc enim ait: ſignauit pater deus. Signatur ergo a patre ſpiritu ſancto: omnis qui ex eo
quod credidit deo ſignauit quia uerus eſt deus. Qui idcirco ſignaturut ſeruet ſignaculum: & oſten-
h dat illud in die redemptionis purum atq; ſincerum: & nulla ex parte mutilatum: & ob id numerari
cum his ualeat qui redempti ſunt. .*
CEXPLICIT LIBER SECVNDVS. INCIPIT PROLOGVS IN LBRVM TER/
TIVM BEATI HIERONYMI SVPER EPISTOLAM PAVLI AD EPHESIOS.

. ——

ATIS HABVNdeq; o Paula & euſtochium: de argumento epiſtolæ
pauli ad epheſios in primi libri præfatione diſſerui: & ſparſim ubicũq;
occaſio data eſt:licet breuiter oſtendi quod beatus apoſtolus ad nullã
eccleſiarum tam myſtice ſcripſerit. Et abſcondita ſæculis reuelauerit
ſacramenta. Nunc ergo quoniam orationum ueſtraruz; & ſanctæ mar-
cellæ fultus auxilio tertium ideſt extremum in eandem epiſtolam di-
cto librum: iuſtum mihi uidetur: ut nominis quoq; ipius ethimologiã
cum ſenſu quem ſupra expoſui congruere doceam. epheſus in latinaʒ
linguam interprætatur uoluntas: ſiue conſilium meum in ea: uel certe
anima mea in ea. Voluntas & conſilium & anima dei in eo eſt: qui po/
S teſt dicere. I pſe enim mihi dedit notitiam omnium. & cum incerta &
1¹V +☛ occulta ſapientiæ dei illi fuerint reuelata: teſtimonium conſequætur
t loquentis. Inueni dauid de bethleem filium ieſſe:uirum ſecundum cor meum:qui faciat omnes uo
4 luntates meas. Iſtiuſmodi uirum & oſeæ propheta ſigniſicat dicens. Quis ſapiens & intelligit hæc .
prudens & agnoſcit iſta. Porro ut ſciatis multam eſſe diſtantiam iuſti ſimplicis: iuſtiq; ſapientis qua
n lem in reſurrectione mortuorum ſinguli gloriam conſequantur attendite: & multi dormientium
ni de limo terræ exurgent. Hi in uitam æternam. Et hi in opprobrium & confuſionem æternam. Et in
telligentes fulgebunt ſicut ſplendor firmamenti. & ex iuſtis multi ſicut ſtellæ in æternum. fulgebut
4 inquit iuſti in æternum. & intelligentes: ideſt habentes ſcientiam ſcripturarum: ſicut ſplendor cæli.
4 Non quo doctus uir:iuſtus quoꝶ eſſe non debeat:ſed quo qui iuſtus eſt: niſi fuerit eruditus taʒ pro
cul ſit a ſapiente iuſto: quam eſt ſtellarum fulgor a lumine firmamẽti. Quod ſi quis meditatione tã
0 tum legis inſtructus uitam ſuam negligit: neq; audet dicere: a mandatis tuis intellexi: iſte quaſi era
8 mentum ſonans:& cimbalum tinniens ut infatuatum ſal in ſtercore conculcandus eſt. Si auteʒ de/
tur optio ſingulorum: ſepoſito eo qui habet ſapientiam atq; iuſtitiam magis ego uelim ruſticitatẽ
1 iuſtam quam doctam malitiam. Quia in altero equalem:in altero iuxta ſcientiæ profectum maio »
8 ra ſupplicia ſunt. Potentes quippe: potenter patiuntur tormenta. Et ſeruꝰ qui ſcierit uoluntateʒ do
mini ſui et non fecerit eam: uapulabit multis. Hæc idcirco: ut docerem quare animam: & conũliũ:
. & uoluntatem dei epheſiorum uocabulum ſonat: qui artium magicarum præſtigiis derelictis: erro
. ris zelum ad ueritatis ſtudium tranſtulerunt. Ob quorum ſalutem tanto paulus ſudore pugnanit:
ut ad corinthios ſcriberet: ſi ſecundum hominem ad beſtias pugnaui epheſi. Quid mihi prodeſt ſi-
, mortui uon reſurgunt? Quæ ſũt iſtæ beſtiæ. Nempe illæ de quibus pſalmiſta præcatur dicens. Ne
tradas beſtiis animam confitentem tibi. Et in alio loco. Increpa feras calami. Aduerſarius enim dia
bolus: tamquam leo rugiens circuit. Qui cum cerneret principem aſiæ ciuitatem ad doctrinam pau
li de faucibus ſuis eripi: totis ſatellitum ſuorum agminibus congregatis eum opprimere nitebatur:
& improbe ſe extollens uolebat quaſi aquila ponere ſuper illum nidum ſuum. Quod apoſtolus
ſentiens: & omni cuſtodia ſeruans cor ſuum: quippe qui eiuſmodi non ignoraret aſtutias: poſt ui/
ctoriam quidem: ſed non incruentam uictoriam loquæbatur. Non enim uolumꝰ uos ignorare fra
tres de tribulatione noſtra quæ facta ẽ nobis in aſia quoniam ſupra modum grauati ſumus: ſupra
uirtutem: ita ut tœderet nos etiam uiuere. Quod autem per tithicũ epiſtola mittitur ualde eiuſdem
epiſtolæ congruit ſacramentis. De quibus & noni pſalmi titulus prænoratur pro archanis filii ti?
thicus eni ſilens iterprætatur. Nõ ꝓhiciens margaritas ante porcos: nec dans ſanctum canibus. Et
libere ad deũ loquens ĩ corde meo abſcondi eloquia tua ut non peccem tibi.
CITINIT PROLOGVS INCIPIT LIBER TERTIIVS.
Mnis amaritudo:⁊ furor:⁊ ira: ⁊ clamor: ⁊ blaſphemia auferatur a vobis: cum
omni malitia. Amaritudo contraria dulcedini eſt: un-
de amari uulgo appellantur & dulces. De qua & hieremias loquitur dicens. Et amaritu-
do tua aſcendit ſuper me. Furor uero incipiens ira èſt: & ferueſcens in animo indignatio
Ira autẽ eſt: cuius amaritudo & furor ſpecies ſunt. Quæ furore reſtincto deſiderat ultionem: & euʒ

. qg iii

— — — — —

Liber tertius.c.Md.

quem nocuiſſe ſe putat uult ledere. Quæ quidem licet in deo ſepe dicantur ſecundum illud Do/
mine ne in furore tuo arguas me: neq; in ira tua corripias me. Non ſunt perturbationes animi com
putandæ: ſicut in nobis: quia in illo moderata & ordinata ſunt omnia: & pœna qua peccatores cor
riguntur: noſtris uocibus appellatur. Nos uero ſi iraſcimur perturbamur: & furore raptati:noſtri eẽ
deſinimus. Vnde a nobis omnis amaritudo: & furor: & ira: pœnitus auferenda ſunt. Nam ad illud
euangelii quicumq; iraſcitur fratri ſuo ſine cauſa reus erit iudicio. Fruſtra eſt additum ſine cauſa: ꝗa
nec cum cauſa nobis iraſci conceditur: manifeſtiſſime apoſtolo nunc dicente amaritudo Et furor:
& ira tollatur a uobis. Et trigeſimiſexti pſalmi textu: uniuerſam commotionem animæ generaliter
auferente: quieſce ad ira: & dimitte furorem. Si enim ira deſiderat ultionem: omnis autem ultio re-
pendere cupit ei malum a quo ſe leſam putat: & chriſtianus non debet malum pro malo reddere: ſʒ
uincere in bono malum. Et mihi uindictam & ego retribuam dicit dominꝰ. Oiĩis qui iraſcitur fratri
peccat: ira quippe uiri iuſtitiam non operatur. Poſt aꝶlaritudinem: furorem: iram: recte & clamor
quoq; & blaſphemia prohibentur a nobis. Quia qui ſemel fuerit furore ſuperatus:meceſſe eſt ut ꝓ/
filiat in clamorem: & turbidine fremens: huc atq; illuc in modum folii uentiletur & dicat: o rerum
iniquitas: o iniuſta iudicia dei: & cætera quæ ſolent loqui qui per indignationis furorèm mentis iu
dicium perdiderunt. Porro blaſphemia: non ſoluʒ aperta eſt & ex ira naſcitur: ſed & abſq; ira ſeda
ta mente profertur: ſi aut de mundi iſtius quiſpiam gubernatione cauſetur: illud ſic eſſe non debuit
Hoc uere eſſe ſic debuit: aut certe in eccleſia conſtitutus: & credens in deum: labatur in dogmatibus
qᷓ ignorare nõ licitum eſt: aliter de patre & filio & ſpiritu ſancto ſentiens: quã rei ipſius ueritas habet
Non ita credens in reſurrectione mortuorum: ut ſcripturæ docent: uel certe alienæ inuidens ſapien
tiæ eum male ſentire commemoret: qui catholicæ fidei eſt: & rurſum heretico proadulatione qua/
ſi obſequitur. Catholicum eſſe conteſtans: qui dicit dulce amarum. Et amarum dulce. Vnde om/
