nem melos mittit:ita ſi organum noſtrum habemus tactum per ipſum:hoc eſt per opera. Melius &

canticum & hymnum reſeremus deo. Similiter & per auditum: & per odoratum: & per guſtum: „ 1S L. a⸗
per uiſum: & per has omnes uirtutes quaſi de uno organo hymnum & canticum referemus domi:, PDDS
no. Dicitur iteꝶ ſalix: radicem non habere. Sed ſi ramus abſcinditur & plantatur ſec' aquã ſtatimimm “—
reſcit: ita autem & peccatorſi hic peccauerit licet ceciderit: tamẽ ſi ſit ſecus aquas hoc ẽ ſi legit ſãctas —
j *rneria ſe Pr 1

ſcripturas & audit uerbũ diuinum a ſctõ uiro: uiret eiꝰ aĩa: & ĩ pœnitẽtia conuertetur.
CQuida illic interrogauerunt nos qui captinos duxerunt nos: verba canticoꝛum.
Demones qui decœperunt nos & captiuos duxerunt. Nunc quaſi deridentes nos: & gloriantes
dicunt nobis. Reddite nobis uerbum de fide ueſtra: & quemadmodum quando eratis in hie-
ruſalem hymnum dicebatis deo. Reſpõdent qui peccauerunt & decœpti ſunt: & dicũt.
CQuomodo cantabimus canticum domini in terra aliena⸗

. .

—,
1— fe

ctus laudare dominũ. Pctõr enĩ nõ debet cãtare dño ſed lugere peccata ſua. = de rr. Len de
CS ioblitus fuero tui hieruſalem:obliuioni detur dextera mea.
TErgo quia peccauit & cecidit reminiſcitur priores conuerſationes & hieruſalem: & proponit ſibi
quod niſi ſemper memor ero & ſemper in mentem habeam obliuioni detur dextera mea. hoc eſt
opera mea. Non dixit ſiniſtra ſed dextera. Siniſtra enim ſemper in obliuione eſt. Vis ergo ſemper
in memoria domini eſſe? Dexteræ opera ſac. 5 ss
CAdhereat lingua mea faucibus meis:ſi non meminero tibi. i⸗
CHoc ẽ nõ debeã neq; opa:neq; ſermonẽ:ſi nõ iugiter memoria tui uerſetur in corde meo- ere „
CMemoꝛ eſto domine filioꝛum edom in die hieruſalem. b. e Ne-

CEdom interprætatur terrena & ſanguinea. Quis ergo eſt niſi diabolus? Vide ergo qd dicat: hoe
ex perſona adam dicitur. Domine memento quẽadmodum me decœpit & traxir me ſerpẽs diabo
lus qui intelligitur nabuchodonoſor:& eiecit me de paradiſo. Memento & retribue ei: & patiatur
œnam quam ipſe ſua malitia mihi induxit: trahens me: & adduxit in babylonẽ & in aſſyrios. —— . L.,2
Filia babylonis miſera. CFilia babylonis anima eſt: quæ ſemper in motione eſt & in con! D—E
ſuſione: & non habens ſtatum ſed eſt in uitiis & peccatis: quæ uere miſera eſt:
CBeatus qui retribuet tibi retributionem tuam/quam retribuiſti nobis.
CBeatus qui retribuet ei: quod ipſa fecit abſte. Subiungit. Eiecit me de paradiſo:ego illam per abſti
nentiam reduco eodem. Decœpit me per fornicationem: ego per caſtitatem reduco illam in hieru
ſalem: & ex uitiis in uirtutem. Ergo non ut inimicus facio:ſed ut amicus.

C Paruuli dicuntur cogitationes. Ac ſi dicat. Vidi mulierem concupiui eam ſtatim ſi non abſcide- W. L.
ro concupiſcentiam illam: & ſicut pedem tenuero & alliſero ad petram: donec parua eſt concupiſcẽè
tia: non poteſt poſtea abſcindi quando creuerit. Beatus ergoeſt qui ſtatim abſcindit & allidet ad
petram: perra autem chriſtus erat. MM 4
QOCPSALMVS. CXXXVIIII...g 8N t .
Onfiteboꝛ tibi domine in toto coꝛde med: CQualia ſunt uulnera: taleꝛ- ſ e
eemplaſtrum. Quemadmodum enim corpus habet diuerſa uulnera: ita & anima haber = Pat
Nſuas paſſiones: & ſua uulnera: & aduerſus peccatum: talem & pœnitentiam debemus age-
S re. Si quis pro omnibus peccatis ſuis confitetur: iſte in toto corde confitetur domino,. A Ee e
ſi dixiſſet. Fornicatus eſt aliquis:confitetur pro fornicatione. Sed quoniam eſt: aut auarus: aut iracũ
dus:aut detractor: aut blaſphemus: & plurima uĩtia habet: iſte conſitetur in toto corde. Si quis autẽ
pro omnibus uitiis & paſſionibus animæ ſuæ agit pœnitentiam:iſte poteſt dicere. M
CCõſiteboꝛ tibi domine in toto coꝛde meo:quoniam aniſti uerba oꝛis mei.
CIſte uerſiculus in hebraico non habetur. Cæterum quod dicit. hoc eſt: propterea coſitebor tibi In
toto corde meo.hoc eſt pro omnibus uitiis meis & peccatis: quoniã non pro uno uitio cõfeſſus ſũ
tibi & exaudiſti me. CEt in conſpectu angeloꝛum pſallam tibi.
C Vvide perfectionem pœnitentis: quia poſt confeſſionem & pœnitentiam: cum angelis meremur
acre. Gi autem pſallit iam non agit pœnitentiam: ſed gratias agit. Et bene dicit.
Adoꝛabo ad templum ſanctum tuum.
CSi hoc eſt templum quod nunc uidetur deſertum:in quo oportet adorare:ergo non debent iu/
dæi adorare quoniam euerſum eſt templum. Templum autem dicit ſanctam & cæleſtẽ hieruſalez:
CSpper miſericoꝛdiam tuam ⁊ veritatem tuam. 2*
Peccator audiat miſericordiam iuſtus autem & ſuperbus audiat ueritatem.
CMultiplicabis in anima mea mirttem.
MAultiplicabis:hoc eſt multis ſollicitudinibus ſubiacere animaem.
CConſiteantur tibi domine omnes reges terre. .

OO/

Expolitio.

èU S Reges tertæ ſunt iſti qui regnant peccato. Ergo ipſi confiteamur qui tegnàt peccato:Nec eniz de
or, 2 teogibus huius mundi. Scriptum eſt. Cor regis in manu dei. Putas cor iuliani impiiſſimi ĩ manu dei
fuit Abſit. Aut Neronis: aut Maximiani & Detii perſequutorum? Abſit. Sed de illis dicit ꝗregnant
, peccato:quia iſti qui uincunt nitia & paſſiones animæ & regnant peccato:cor eoꝑꝶ in manu dei eſt
Lor or - ere lL.. Nuia audierunt omnia uerba oꝛis tii. Quia cuſtodierunt mädata tuaua.

CPhiloſophi huius ſæculi:non can⸗

B Effuggat. & ubiq; ſit ſpiritus tuus. Ex quo intelligimus deum eſſe: qui totus ubiq; ſit.
¶ Si aſcendero in celum tu ibi es:ſi deſcendero ad infernum ades: ⁊ reliqua.

manu. Et dixit. CErgo tenebꝛe conculcabunt me:⁊ nox lux mea in delitiis meis.
¶ Un hebreo ſenſus iſte ẽ. CSt dixi forſitan tenebꝛe conculcabunt me.
C Econtrario autem nox ipſa apud te lumen fuit: quia nihil cælare te poteſt: Quod & ſymmachus

AIdeſt tam clara ſunt omnia quæ a te putantur occulta: ut manifeſtiora ſint luce.
CSnuſcepiſti me de ventre matris mee. S
CQuinta editio ita tranſtulit conflaſti me de uentre matris meæ MD
CImperfectum meum viderunt oculi tui. CImperfectum hic pro incompoſito po⸗
fuit: quod etiam elementa hominis antequam formentur in utero cognoſcat deus.
CSt in libꝛo tuo omnes ſcribentur. H
uoluntate naſcatur dei: nec quiſquam eius notitiam ſubterfugiat:·
CBies foꝛmabuntur:⁊ nemo in eis. CNHunc locum ſymmachus ita tranſtulit:dies quibus
formati ſunt. ne una quidem ex eis deeſt. Et eſt ſenſus. Omne tempus ætatis cui iam ab exordio ui/
tæ iſtius ſunt curricula deputata: certo fine decurrit nec una dies aut plus aut minus eſt quam tu cõ
ditor eſſe uoluiſti: Secundum ſeptuaginta autem interprætes & altiorem intelligentiam ſenſus eſt.
. = 1. Tu omnes in die formas tu cunctos uis eſſe nilios dei. Sed nullus eſt momnibus qui nõ peccato ob
Aers = E., ſelr-e, Fr noxius ſiat: & per hoc filius noctis eſſe incipiat: ne quiſquã eorum lucem ipſius diei toto uitæ ſuæ
tpe digne perſiciat. Vnde & apoſtolus ad eos qui ſilii noctis eſſe ceſſauerant loquitun.
C PSALMVS. CxXxXXIXxMX. S
ARKR iipe me domine ab homine malo. C¶ Non in tantum poteſt nos decipe dia/
W- = pI » e P.Kh bolus: quantum perorganum hominis ab hoc depræcatur propheta liberare.
cäl AAuia cogitauerunt iniquitates in coꝛle.
W 5 Krrcean) (De hereticis dicit. CAenenum aſpidum ſub labiis eoꝛum⸗
CQuoniam uidentur amicitiæ uerba habere: plena ſunt ueneno mortifero. Iuxta iter ſcandalum
er a-L.-ores poſuerunt mihi:hoc eſt de ſcripturis proferentes teſtimonia: quæ quaſi uidebantur rationem ali-
quã habere tẽptabant me decipere. Bixri domino deus mens es tu.
Si non eſt ſanctus non põt hũc uerſiculũ dicere:qui ñ regnatur a peccato:qui dicit pars mea dñs.
MNon tradas me dom ine deſiderio meo peccatoꝛi:
Dicit ſcriptura. Quod ſi quis uiderit mulierem ad concupiſcendum iam mechatus eſt eam i cor/
ꝗde ſuo.Ergo dicit propheta. Ne de concupiſcentia mea tradas me diabolo: Sed bene mihi habet in
opere iudicare: & non in cogitatione.
Caput circuitus coꝛumlabor labioꝛum ipſoꝛum operiet os. CQuemadmodum lerpẽs
– quando uiderit aliquem uenientem ad percutiendum: circulum facit totum corporis ſui: & in me⸗
Qdio cæ lat caputiubi ſcit habere ſeuitiam: Ita & iſti heretici per ſermonem philoſophorum: & ariſto
HHtelis⸗de cæterorum uidentur ſe abſcondere & quaſi protegere & defendere. Sed eccleſiaſticus uir
J gr er a quaſi in uirga. Hoc eſt in cruce in qua ſoluet circulum: & inuenit caput latens: & ibi eum percutit.
Deſl. Ir g. . Hoc eſt teſtimonium proferet de ſcripturis.
CVultus dei quid eſt niſi chri

Pc 1 — rerz 4ℳ —Tr

79

v.. r ſet,
CHabitabunt recti cum vultu tuo. ”M
ſtus? Qui non rapinam arbitratus eſt eſſe ſe equalem deo.

WWSSmine clamaui ad te ?⁊ exaudwi me. [ Mopſes ſtabat cum populo: &
EA pharao perſequæbatur poſt tergum eius: & undiq; anguſtia illi erat. In illo tempore la-

chrimatus

— T Et cantent in viis domin· Philoſophi huius ſæculim
. EeEtenn in uiis domini. Sed nos cantamus in uiis domini. hoc eſt in moyſe & in eſaia:& in hiere⸗
mia: & de uiis iſtis uenimus ad illam uiam quæ dicit ego ſum nlſiuu.
myJFFrabilis facta eſt ſcientia tua ex m.. Manifeſtius hoc ſymmachus in
NSA ierprætatus eſt. Prætergreditur me ſcientia tua. ideſt non poſſum tua ſcire ſecreta: & in
inen . O.r. . A profundum ſapiennier tuæ mens mea non poteſt itroire. è
— 2CQuo ibo ab ſpiritu tuo: aut a facie tua quo fugiam.

uomodo autem tuam poſſum compræhendere notitiam: cum in te ſint oĩa? Nihilq; ſit qd te

CNulla altitudo te altior:nullum profundum te profundius: oriens & occidens in tua continẽtur

melius interprætatus eſt dicẽs: & nox lux circũ me ſedet. Sed & ſequẽtes uerſiculi hoc idẽ ſigniſicãt
Auia tenebre non obſcurabunt a te:⁊ nox qſi dies illuinabit᷑:ſicut tenebꝛe eiꝰita ⁊ lumen eius

C Et quod nullus abſ

— — — — —.. = =

— — ——
— —,ʒ — = — — —

——K—
—
—

——
— —

———— ,S –8 — — — —

.
d

⸗

n

r

s1

An
niccit

de
ui

Godu
cond
nuc
ſuck
wob
e le

e⸗ i⸗

micot
habein

ns
in e
s uit
Autii

tichi
gule

hor⸗ 4
u⸗

W¶ Birigatur oꝛatio mea ſicut incenſum in conſpectu tuo.

CEleuatio manuum dominum demonſtrat: Et in eleuatione manuum creatorem uidemus. Vide

circuit quærens quem deuoret. Diabolus non pugnat cito contra aliquem per grandia uitia ſed p Perren ric nez ad re

CQuem diligit dominus corripit:caſtigat autem omnem filium quem recipit. Beatus eſt quĩ cor-

Super P3Pſal. cxl.

chiimatus eſt ad deum. Et continuo deus ad eum. Quid clamas ad me Dum cum ſilentio orabat .Hr
auditus eſt. Scriptura autem non meminit quod loquutſit ſed tantum quod lachrimatus ſit. Et ſq⸗- ””ä
uis martyruʒ: ſemper clamat ad dominum: & exauditur: & dominus locutus eſt ad Cain. ſangnuis C n— der
ratris tui clamat ad me. Et in apocalypſi ioannis. Animæ iuſtorum ſub altare dicebant ad dominũ
Vſquæquo domine ñ nos defendisSimul aũt conſideremus quia animæ iuſtorũ: altaria ſunt dñi. . 3 7
CIntende voci mee cum clamauero ad te. CHoc eſt uide & conſidera o domine qdu Jor dm mc Seet
peto: quoniam non peto corporale deſiderium: aut aurum aut tale aliquid huiuſmodi. ſed ut miſſe „
ricordiam conſequar: Propterea dicit intende. hoc eſt diligenter audi: quia nihil alienum peto. 3 d. pel er A-rne,
C Hoc eſt recta ad te perueniat oratio mea. nõ habens aliquas ſordes aut uitia aut cogitationes dia
bolicas.Incenſum autem orationes ſanctorum ſunt. Hoc autem cognoſcemus de apocalypſi: quan
do. xxiiii. ſeniores tenebant tabulas & dicebant: heæ ſunt orationes ſanctorum.
CEleuatio manuum mearum ſacriſicium veſpertinuum.

autem quia non dixit extenſio manuum mearum. Extenſio enim non eſt eleuatio. Sed extendit ali
quis & poſt terguz: & in latus: hoc eſt in inuſidiam quemadmoduz dicit dominus. Et quando extẽ
deritis ad me manus ueſtras non exaudiam uos. Sacrificium ueſpertinuz: Vndecimæ horæ ideſt in
euangelio leua manus meas. Et iterũ apoſtolus. Leuate manus ueſtras ad orationes. Et moyſes quã
do leuabat manus uincebat Ieſus. Quando autem deponebat: uincebatur. Si intelligo ſcripturas ſe
cundum hyſtoriam: & ſecundum litteram moyſes deorſum habet manus: Si autem ſpiritualiter ele 5„
uat manus ſuas in altum. ¶Vone domine cuſtodiam oꝛi meos .. ho l.r-
CMors & uita in manibus linguæ: Et iterum: Amen dico uobis quoniam de omni ocioſo erpa⸗ l
quod locuti fueritis: reddetis rationem in die iuditii. hoc ergo poſtulat propheta ut omne quod lo⸗ De .ln ee

quitur non ſit ocioſum:ſed ſanctum & dignum deo.
CESt hoſtium circunſtantie labijs meis. CHoſtium circunſtantiæ: quaſi murum
in circuitu totius domus poſtulat: ut in nullo uincatur. Dicit enim hieremias. Mors intrauit per ſe . — ſe -r iei
neſtras ueſtras. Peneſtas autem habemus quinq;:hoc eſt uiſum auditum guſtum odoratum & tactũ —
Si ergo uidero mulierem ad concupiſcendum eam iam mechatus ſum eam in corde meo: & intra
uit mors p feneſtram meam:hoc eſt per uiſum. Si tibia: aut organum: aut calamus quaſi diſſolua
me.mors intrauit per auditum meum. Si autem aliquid molle tangam: & ſoluam corpore mollia:
mors intranit per tactum meuʒ: & cætera. Similiter ergo depræcatur propheta: hoſtium circunſtã & Spel le er-l.
tciæ:hoc eſt: ut muniatur tota eius domus: ut non habeat aduerſarius unde ingrediatur & domine/ M.
tur hominibus. Dicitur enim in epiſtola ſancti Petri. Aduerſarius noſter diabolus ſicut leo rugiens

parua ut poſſit quomodocũq; intrare & dominari homines. Et poſtea cũ in maiora nitia impellit uW
non per fornicationem: non per auaritiam: ſed per minora uitia ingreditur. D
Mõ declines coꝛ meũ in verba malitie.ad excuſadas excuſationes in peccaltis.
CO infoœliciſſimum humanum genus qui peccata excuſamus dicentes uictus ſum a natura cũ in Le aae.
poteſtate noſtra ſit & peccare & non peccare. Semper excuſamus nos metipſos & dicimus. Ego no æn
lebam peccare:caro me uicit: Illa mulier uenit ad me:ipſa miſit: ipſa tetigit: ipa mihi illud dixit ipᷣa
me uocauit.& pro quo debueramus pœnitentiam agere & dicere: domine peccaui: Excuſamus &
iungimus peccata peccatis. Equale corpus habemus omnes. diuerſos autem labores. Non eſt perſo
naram acceptor deus. Vis ergo ſcire quod equale habemus & nos & ſancti corpus? Paulus apoſto
lIus dicit. Video autem aliam legem repugnantem legi mentis meæ: & captiuantem me in lege pec l. mrS
cati. Et iterum poſt hæc. Propterea caſtigo corpus meum & in ſeruitutem ſubiitio ne aliis prædicas W
ipſe reprobus inueniar. Et iterum. Miſer ego homo quis me liberabit de corpore mortis huius? Di
uerſos ergo labores habemus. Et quantum quis laborat. tastum & præmium accipiet.
CSEt cum hominibus operantibus iniquitatẽ. Et nõ cõmunicabo cum electis eoꝛum.
CSicut dominus habet electos ſanctos:ita & diabolus habet electos ſuos. Intellige mihi principes
hereticorum: & non dubitas de electis eorum. Si enim dixiſſet electos & non cum diſtinctione eo/
rum excludebat non cælatos dei. Cõmunicabo dupliciter intelligitur: aut conſentiam: aut ſecund⸗
fiam:hoc eſt immundus. Scit enim ſcriptura:duo ĩmũda uocare. Dicit apoſtolus. Vt condat utrũq;
hoc eſt duos homines in unum nouum hominem. Duos interiorem: & exteriorem. hoc eſt mun-
di faciã ſãctum. Noæ ĩ archa munda ſeptena introduxit ſecum: immunda autem duo.
CCorꝛripiet me iuſtus in miſericoꝛdia:⁊ increpabit me.

yan ℳ½ L1 e-r g2

ripitur non retribuit dominus nobis in idipſum. Magna eſt ira dei quando nõ nobis iraſcitur. Re⸗
ſeruat enim nos:ſicut uitulum in occiſionem. Ad hieruſalem enim dicit. Multa ſunt peccata tua. &
multæ iniquitates: propterea nõ iraſcor tibi. hoc eſt quando adultera eras tantum: zelabã te quaſi
diligens te. Quando autem multos habuiſti amatores contempſi te & non naſcorti: Quemad-
SS nt 30% ii

4

uᷓ

piſcium: & habet apoſtolos piſcatores colligentes a

Expoſitio.

modum uir zelat uxorem ſuam quando eam diligit. ſi autem zelatur odit eam: & non conſequiĩtur

illius ſermones. Qui dicit. Viſitabo in uirga iniquitates eorum. Et iterum. Et non uiſitabo filias eo-

rum: quando fornicate fuerint. . “
CCoꝛripiet me iuſtus in miſericoꝛdia ⁊ increpauit me. C¶ CPone hic magiſtrum
aliquem aut patrem aut medicumsi uiderit medicꝰ in corpore carnes putridas: & dicat qd ad me

pertinent:ſcias quia crudelis eſt. Si autem præcidat & cauſterium imponat: mi ſericors eſt:quia ſanat

hominem. Similiter & magiſter ſi dimittit puerum & non in eum exigat diſciplinam odit eum. Si
autem exigat & medicus curet: quæ putatureſſe aſperitas clementia eſt. Achab arguitur a domino
de naboth quando occidit eum: & accepit uineam eius: & effudit ſanguinem eius:helias propheta
miſſus eſt ad eum qui dixit. Occidiſti & poſſediſti: ſtatim conſcientia ipſius ſubmiſit ceruicẽ & ocu
los. Et hic impius & rex indutus purpura. Et poſtea dicit ſcriptura: quod uadens induit cilitiuʒ ſub
tus purpurã: Et uidens deus dixit. Quia reueritus eſt me achab:non inducam mala in eum. Vide er-
go quantum ualuit cilitium & ieiunium & modica lachryma quantum ſanguinem lauit. Ita ergo
opzʒ ueſtire cilitiũ & ieiunare: ut nemo uideat. Corripiet dupliciter itelligit᷑:aut arguet: aut docebit.
tiſicant ſeducunt uos. Laus hereticorum & oleum ipſorum ungunt capita hominum: & repromit-/
tunt eis regna cælorum. Impinguat caput. Omne autem pinguæ repræhendit: ſicut dicit ſcriptura:
& manducauit iacob & ſaturatus eſt & calcitrauit: dilect?icraſſatꝰ ẽ:impinguatus dilatatus eſt. Man
na aũt angelorum eſt. — òè
C Quoniam adhuc ⁊ oꝛatio mea in beneplacitis eoꝛum.

NHNoc dicit quidem ſapiebant. Ego autem pro ipſis orabam ut conuertantur.

C Abſoꝛti ſunt iuncti petre iudices eoꝛum. CSicut alibi dicit. Beatus qui tenebit

& allidet paruulos ſuos ad petram. Petra autem erat chriſtus. Paruuli autem minores & paruæ cogi
tationes: antequã creſcant. Et nunc ipſi heretici licet per ariſtotelem & platonem uideantur ſimpli
citatem eccleſiæ contemnere. Tamen quando uenerint ad ſcripturas: ſtatim abſorbebuntur a pe/
tra hoc eſt a chriſto. Et conuertentur ad eum. Abſorptio enim pro nictoria dicitur: ſicut apoſtolus
dicit. Abſorpta eſt mors ĩ uictoria. Vbi eſt mors uictoria tua? Vbi ĩfœrne ſtimulus tuus? Victoriã
autem dicit ĩpſam abſorptionem quam uictorlam habebat in abſorbẽdo.

CAudiant verba mea quoniam potuerunt. Ipſe dominus dicit. Quia ad me ue-
nerunt: uicti ſunt & delectati ſunt meis uerbis &conuerſi ſunt ad me & in eccleſia mea.
CSicut craſſitudo terre NOmne craſſum uicinum eſt terræ

Dominus enim ex initio omnia tenuia fecit. Vnuſquiſq; incraſſatur & deducitur in terrã: ſicut uul-
nus in corpore tumens plenum eſt & craſſum: & quando uenerit medicus ſecat ipſum & ſanat &
tenue facit ut tunc redigatur in ſuam naturam: & quomodo exaratum eſt. Ideo dicit: ſicut crafſitu/-
do terræ eructa eſt ſuper terram & ſaluator. =ð
Biſſipata ſunt oſſa noſtra ſecus infernum.

4 „ —

WAIn uigeſimo primo pſalmo dicit diſſipata ſunt uniuerſa oſſa mea. Si ſecundum litteram intelligi
mus (monſtrat ſi quidem cruciſixus eſt tantum). Quando uideris arrium: eunomium extra eccle-
ſiam: Intellige diſſipata eſſe oſſa domini ſecus inſernum. Omnes quod forte eſt: ipſi maiores qui
nidentur aliquid eſſe: per multiloquiũ ipſoꝶ & p philoſophiã & cõtẽtionẽ ĩducũtur ab hereticis.
CCnſtodi me a laqueo quem ſtatuerunt mibi. =è
Semper nobis laquæos oſtendent aut heretici: aut demones. Vitia enim uicina ſunt uirtutibus la
queum mihi poſuerunt. In elemoſynam ſi extendero manum meam ut uideant homines. quaſi bo
num facicns: uenio in uitium & in peccatum. Si autem dedero tunicaz fratri ut alter uideat: laqueũ
mihi poſuerunt. Semper ceruis tenduntur retia & laquei eis ponuntur ubi ueſtigia eorum com/
præhenderit uenator. Ceruus autem accipitur in ſancto qui altus eſt: & cornua grandia habet: & in
terſicit ſerpentes. Propterea dicit aliba Qui perfecit pedes meos tanquam ceruorum. Talis enim di
citur eſſe uirtutis: ut ſpiritu narium ſuarum pertrahere ſerpentes de cauernis: & ſic commedere ua-
leat.Ilpſi ergo ſerpẽtes ponunt nobis ſcandala. hoc eſt demones in ipſis ueſtigiis noſtris ubi gradi-
mur. In uirtutibus in elemoſyna: ut coram hominibus faciamus propter uanam gloriam. In ieiu-
nio: in oratione: ueſtire cilitium: & oſtendere hominibus. Qui enim ueſtitur cilitium debet lugere
ſua peccata:non gloriari & oſtendere hominibus.
Et ab ſcandalis operantium iniquitatem.
CNHoc eſt ut nõ offendam. CXQCLadent in retiaculo eius peccatoꝛes.
CSuperius dixit cuſtodi me a laqueo quem ſtatuerunt mihi. De multis autem: nunc de uno. Cadẽt
in retiaculo eius beccatores cgemadtmodum domiune mittit ræte & compræhẽdit multitudinẽ
eum: hoc eſt qui per eos credunt. Ita & diabo
lus habet demones qui ei ſubiecti ſunt qui & decipiunt homines & affertur illis.
Singulariter ſum ego donec tranſeaʒ. =è
Dicit hieremias. Solus ſedebaz amaritudine enim repletus eram. hoc eſt pœnitentia: ſolus ergo
. JUW haos dolos

= =r eeeceeeeeesnee e

—rrrrreceseeereee:ee

1
d
er
di
ben
ni
tn

ebit
wgi
li⸗
Ne⸗/
dlas

Wi
ee⸗

tene
ud⸗
nnl
ſ

telig
eccle⸗
gi
üͤch

tibu!
vu
agvel
1coN
etdin
nimd
ne da⸗
iguuch
n iei
lgen

e
mdine
adbo

1s el.

¶QꝘnGDeum carne contecum. CNPeriüt fuga a me. Ph. = r r ,) .

CSt non eſt qui querat animam meam.

CBDiyxi tũ es ſpes mea. . e. E n:⸗

Super Pſal. cxli. acxlii.

hos dolos caneo. Et moyſes dicit. Tranſiens uidebo hanc uiſionem magnam. Si non tranſierit. hoc
eſt omnia uitia non poteſt uidere magnam uiſionem. Magna autem uiſio quia rubus ardebat: &
non incendebatur. Ardebãt ſpinæ. hoc eſt peccata: hoc igni mundatur eſaias ſte eſt enim carbo ꝗ
tetigit labia eius: qui erat ſuper altare. Huius carbonis meminit & propheta dauid. Sagittæ poten-
tis acutæ: cum carbonibus deſolatoriis. Iſte carbo deſolator ẽ: ſolitudinẽ facit: & peccatorẽ purgat
Intellectus dauid cum eſſet in ſpelunca. Oꝛatio pꝛeſcribitur. 5
C Iſte titulus ſecundum hiſtoriam quidem quando fugiebat Dauid a facie ſaul in deſerto in gaddi
in ſpelunca abſconſus. Et ingreſſus eſt ignorans ſaul quaſi ſua cauſa: ſed quoniam habet in præſci2
ptione. Intellectus Dauid: debemus ſpiritualiter intelligere pſalmum: accipitur quidem in domino Hurs weres .—
uerus dauid: & intelligitur ſaul in diabolo. Spelunca autem in hoc mundo: & quod diabolus no S
immittit in hoc mundo aliquid boni: ſed ſtercus. & ſi quid putridum eſt: ſpelunca autem intelligi⸗ . „
tur iſte mundus: quia perſectum lumen non habet: quantum ad comparationem futuri. ſed quaſi II e
men aliquod illuxit dominus ueniens in hoc mundo. Propterea dicit apoſtolus: qui eſt lumen glo

2 — I.. P

ria eius. Ergo ſicut Dauid introiuit in ſpelunca abſcondens ſe a ſaul: ita & dominus ingreſſus eſt in : —= r- .
hoc mundo: & perſequutionem paſſus eft. 6 I.1, A.- g Ter .5
C PSALMVS. CXLI.
— Oce mea ad dominum clamaui:voce mea ad dominum depꝛecatus ſum. Effundo in
Aconſpectnu eius oꝛationem meam. COmnia hæc in humilitate =lT,
AAcorporea loquitur: ut ſe uerum hominem ſicut ſæpe diximus manifeſtet. ðM
A] Tribulationem meam ante ipſum pꝛonũtio:ĩ deſiciendo in me ſpũm meum.

CNeq; tribulatio præſens neq; deſectio ſpiritus impedit: ſed iugiter ſpiritualis uocis oratione cla⸗

mare non deſinit. CSt tu cognouiſti ſemitas mess. H ,
CDoctrinas quas doceo. S In nia hac qua ambulabam:ab/ . d NSs Lg-st nte nälen,
ſconderunt ſuperbi laqueos mihi. CSæpius ei a iudæis abſcondi

tos temptationum laqueos præſentis uitæ. & in aliis declarauimus pſalmis.
C Conſiderabam a dextris.
CVt de ſiniſtra ad dexteram adducerentur.
CEt videbam quia non erat qui cognoſceret me.

CPeriit fuga eius:cum delatus a iudæis: ſæpius ultro iterum obtulit nec ceſſit agnus ab eis.

6

CCorpus accipiunt ad cruciſigendum: animam autem non requirunt: ideſt non attingunt.
CElamani ad te domine. CDe cruce. H
CCommendo in manibus tuis ſpiritum meum. .
VPoꝛtio mea in terra viuentium. AIn ſanctis qui in ea tranſferuntur
ſicut & latroni ait. Amen dico tibi quia hodie mecum eris in paradiſo. r
Intende in oꝛationem meam:quia humiliatus ſum nimis.Libera me a perſequentibus me:
quia confoꝛtati ſunt ſuper me. A patre ſe educi de inferni clau⸗
ſtris poſtulat: ut reſurrectio eius paternus in omnes honor ſit. Qui confeſſio ſed a quibus ſit confi-
tendum oſtendit dicenssss. MDUDß
Me expectant iuſti. CÄCℳ— AApoſtoli uel reliqui ſan-
i quorum expectationi cum reſurrexero ſatiſfatio. CBonec retribuas mihi.
C Claritatem illam quam habui priuſquam mundus fieret apud te. Et nos humiliter depræcamur
ac petimus ut ſuſcepta uoce clamoris noſti: eductos ex inferni carcere. Illuc nos iubeas trãſſerri d
morte: ubi pendeni latroni præparaſti lIocum lucidum ac guietem: quia tibi eſt honor &glonaci
atre & ſpiritu ſancto in ſæcula ſæculorum amen.
Centeũmus quadrageſimus ſecundus pſalmus uocem continet illius: qui pro humana redem-
ptione ſeipſum exinamiuit accipiens formam ſerui: ut nos eruereta ſeruirute.
BDmine exaudioꝛationem meam. 41
CNHumilia uerba: & plena humilitatis & miſericordiæ. Xasl /
CAuribus percipe obſecrationem meam in veritate tua.
C Conſidentis uerba ſunt in uenitate tua: hoc eſt in xpo tuo. Ego ſum uia nita & uernitas.
CEraudi me in tua inſtitia. CEt hinc in chniſto tuo.HNoc eſt non conſi
do mihi: ſed ego ueritatem & ultitamm pernr ipſa mei miſereatur.
CSt non intres in iuditio cum ſeruo tuo. CEcce manifeſtiſſime demonſtrauit: quia mfſſenr
cordiã chriſti præſtolatur dicens: & non inttes in iuditio cum ſeruo tuo. Hoc quaſi aliquis iudicat ĩ
ter deum & prophetam. ſicut & in quinquageſimo pſalmo ſcriptum eſt. Vt iuſtificeris in ſermoni/
bus tuis & uincas cum iudicaris: & propterea intrat ĩ iuditio deus ut iuſte puniat. Tale quid fecit &
cyrus rex perſarum & mœdorum regi armeniorum: quando tranſgreſſus ẽ amieſches eius uicit euʒ
o iii

4 „ r Nr 1

&& captiuum accœpit. Et proprios illius cognatos & uxorem & filios fecit iudicare interillos: ut iu/
ſte aut miſereatur aut puniat. v h hfhf “H WR
QAQuia non iuſtiſicabitur in conſpectu tuo omnis viuuuen.. . “
”” CDeus abraham: deus iſaac: deus iacob:d eus uiuentium & non mortuorum. Ergo nec ipſi patriar-
chæ iuſtiſicabuntur in conſpectu dei. Stellæ enim non ſunt mundæ in conſpectu eius.
CAnia perſequutus eſt inimicus animam mazzz.
Hoc interprætatione non indiget. Nulli dubium quin diabolus. .
WBumiliauit in terra vitam meam. Q¶ (Nosc eſt quod dicit. Ante alas habebam &
uolabam. Nunclautem perſequutus eſt inimicus: & appræhendit & ligauit mihi pedes & man quẽ
J. .. agdmodum uolatile ab homine compræhenditur: ut quaſi uideatur mortuum eſſe: quia non habet
3. centiam alarum ſuarum ut uolet. Ita & me inquit inimicus ligauit conſcientia pctõrũ meorum.
CVollocauit me in obſcuris ſicut moꝛtnos ſeculi.
.. ve - be- .. .s r . .. C Sicut mortuos ſæculi: adhuc nec dum mortuus: quia in pcœnitentia ſtat. Si quis autẽ peccans non
git pœnitentiam hic mortuus eſt ſæculi: & non ſicut mortuus: ſed perſecte mortuus. Hoc ergo pu
tauit inimicus quia non ago pœnitentiam pro peccatis: quæ ipſe mihi ſuggeſſit ut faciam.
CEt anxiatus eſt ſuper me ſpiritus meus.
Q¶ Tau dic prius peccata tua & ſaluus eris. Et iterum. Si ſolum ſuſpiraueris ꝓ peccatis tuis ſaluus eris.
CIn meturbatum eſt coꝛ meum. Mẽ
CPropter conſcientiam meam quia peccauii. Memoꝛ fui dierum antiquorum.
CDierum meorum priorum memor fui:quando habebam conſidentiam nunc auteʒ mihi nox ẽ.
CExpandi manus meas adte. CCLigatus ab inimico: nihil
aliud poſſum facere niſi ꝑœnitentiam agere: & manus meas leuare ad te.
[UAmma mes ſicut terra ſine aqua tibi- =
N. C¶ CSicut terra ſine aqua ſitit & quærit imbrem. Ita & anima mea deſiderat & ſitit te deum ſuum.
CAelociter exaudi me domine defecitiſpiritus meus.
CAnima mea defecit & caro mea defecit: ſpiritus tantum remanſit in me. Sed uelociter exaudi me
domine & miſerere mei. CNMotam fac mihi viam in qua ambulem.
Chriſtum tuum notum ſac mihi qui dixit ego um uas. MU
Spiritus tuus bonus deducet me in terrã rectã.

— 6 — “
P. AP re E. Paref

. CHic impiſſſimi arriani proponunt nobis & dicunt. Magiſter bone quid faciam bonum ut ſaluus
ere- 2 me d t Pler fſiam? Qui dicit. Quid me dicis bonum? Nemo eſt bonus niſi unus deus. Ergo ſi filius non eſt bonꝰ

A.r, „ ler ſed pater maior eſt pater a filio. Ergo ſecundum tuum ſenſum impiiſſime arriane: quis maior filius
an ſpüs ſanctus? Vtiq; dicis filius. Hic ergo dicit: ſpiritus tuus bonus deducet me in terram rectam.
fre re Ne . –Frgo ſi ſpiritus bonus qui minor eſt: ſicut tu dicis: multo magis filius bonus eſt chriſtus. In euange
i g lio autem ita habet. Et accedens unus de ſcribis temptãs eum an. Magiſter bone & ait. Quid me di
cis bonum & non confiterisSi quis autem aliquis temptans epiſcopum ſuum quem contemnit:
dicat illi: epiſcope:& ille reſpondet:tibi non ſum epiſcopus: recede a me. Alibi autem non legiſtis?
bonus paſtor ponit animam ſuam pro ouibus. Quid autem melius filius qui carnem induit pro/
pter nos & paſſus eſt. & deſcendens de ſua maieſtate: nouem menſes in utero uirginis in ſanguine
ſuit in cunabulis fuit. Paſſus eſt per momenta creſcere: & uerberari & colaphizari: & crucifigi quid
hoc melius. PSALMVS. CXLII˖I ÿ.
Enedictus dominus deus meus qui docet manus meas ad pꝛelium.,.

NN Nquodcũq; in interprætatione eſt: retineant illi qui audierunt. S ſ
Benedictus dominus deus meus qui docet manus meas in pꝛelium: ⁊ digitos
meos ad bellum. — . ¶Leuemus manus in ſancta ſine cogi
uIIltationibus & diſceptationibus. Leuemus in omni loco. Et cum leuauerimus manus noſtras: oratio
Srs ene west 1d⸗= νι nes noſtræ ad deum: arma ſint contra diabolum. õsü DM
S CQui docet manus meas ab pꝛelium ⁊ digitos meos ad belluz.
CHaæc eſt lyra noſtra:hæc cythara. In hac cantamus domio. èMD
Miſericoꝛdia mea ⁊ refugium meum:ſuſceptoꝛ mens:⁊ liberatoꝛ meus: 4
CProtector meus & in tantis nominibus appellatur deus: quot beneſicia tot nomina.
CAQui ſubdis populum meum ſub m. ́
Hoc poteſt ex perſona chriſti dici: hoc eſt ex aſſumpto homine. Poteſt autem ex perſona apo-
ſtolorum dici quia dicitur. Qui ſubdis populum meum ſub me. Dicit hoc & ſanctus pater in mo
naſterio & gratias referens deo dicit: benedictus dominus deus meus qui ſubdis populum meum
ſu b me. Non enim mihi ſubiicitur: ſed tibi ſubiicitur. Ideo mihi ſeruit ut ſeruiat tibi.
1. 1.. .. C Bomine quid eſt homo quia innotuiſti ei:aut filius bominis quia reputas eum.
ce fe rePe; Hoc ipſum & in octauo pſalmo dicitur: Quid eſt homo quod memor es eius: aut filius
hominis quoniam uiſitas eum? Domine quid eſt homo quia innotuiſti ei. De fragilitate cor
poris &

CQQAd breuiter interprætatur hoc conſequitur: ut ipſe laudem non habeat. Et tamen

cxluii.

porĩs & humana condi tione loquĩtur. Et quĩd dicit.Si catnem aſpiĩtias quid eſt homo? Si ſpiritum &nr⸗ . v, Yer I 2
grande quiddam eſt homo. non deſpiciamus camem: ſed carnis opera contẽnamus. Non deſpicia i pn d--
mus carnem: quæ cum chriſto regnat in cælo. Caro & ſanguis regnum dei non poſſidebũt. & quo⸗
modo in chriſto regnant? & quomodo ſedemus cum chriſto in cæleſtibus.
CBomine quid eſt homo.quia innotuiſti ei aut filius hominis quia reputas eum.
CGratias agit deo: & quod dicit hoc eſt quantum ad humanam conditionem hominis nihil. Va- HJ
nitas nanitatum: & omnia uanitas dixit eccleſiaſtes. Si omnia uanitas ergo & cælum. Ergo & ange a. e, er eA4 . dl
liSi cælum: & angeli uanitas: homo quantum uanitas? Et ſi uanitas angeli: ſi cælum uanitas: deus HH —
ergo uanitatem quare operatus eſt? Vanitas ad comparationem dei. Cæterum per ſe non uanitas.
Domine quid eſt homo:quia innotuiſti ei? Grandis hominis felicitas: ſcire creatorem ſuum: non
caro & ſanguis ſed carnis opera. Caro & ſanguis regnum dei non poſſidebunt: hoc beſtiis diſta- 5
mus: quia nos intelligimus creatorem noſtrum. Illa non intelligunt. Sed & ipſe ſtatus corporis
ſuum quærit artiſicem. Cæterum animalia terram reſpiciunt: & ubi uenter ibi oculil. Cæterum;
oculi noſtii ad cælum Erecti ſunt: ut & ſi mens fuerit obcœcata: tamenl inuictis oculis cælum
uideamus, BHomo vanitati ſimilis factus eſt
dies eius ſicut vmbꝛa pꝛetereunt. .—.
CVere dies noſtri quaſi umbra. Fui infantulus: fui. puer:fui adoleſcentulus: fui iuuenis: fui uir. Hoc⸗⸗ ihea⸗

o. — ——

Aro ierrs, , ee, eze cn

—
2 —
7 X 1. .l .

eſt: fui ætatis perfectæ: fui mediæ: Dum neſcio ſenex ſum. Senectutem mors ſubrepit. Muror quo „ — E de ſe⸗
. tidie & nihil me eſſe non ſentio:ne uno quidem momento hore ſtamus in ſtatu noſtro:ſed ſemper s⸗ v ee r ste l
4 aut creſcimus aut decreſcimus. Ergo homo momento mutatut: & dum neſcit interit. Ego ſenex: r

il cordor infantulus quid fuerim: quid fecerim quomodo luſerim: quomodo huc illucq; diſcurrerim
nunc me uideo nimio pondere prægrauatum.
¶Bies eius ſicut vmbꝛa pꝛetereunt.
CVita noſtra umbra eſt. Videtur:& ſubſtantiam non habet. Quod autem ſubſtantiam non habet: er n⸗ —. —
cito perit, Quia ergo homo tam miſerabilis eſt: quia ſic eſt infirmus? Quid inde præcamur. Quid

ne rogamus? Quid hæc dicit propheta? Quid eſt præcamur.
CBomine inclina celos tuos ⁊ deſcende. JMõ ä
CNon poteris ſeruare iſtam hominis uoluntatem niſi ipſe indueris. Domine inclina cælos tuos &
deſcende. Ouiĩs tua erranea ſanari non porerit:niſi tuis humeris reportetur.
un CTange montes ⁊ fumigabunt. V
CAmen amen dico uobis ſi habueritis fidem ut grànum ſinapis: poteritis Dicere monti huic: ut trã
in ſeat:& tranſiet & tranſferetur:ibi de lunatico dicebatur de illo mõte: qui ab illis tranſferri non pote
in. rat. Scriptum eſt: in Hieremia. Date domino deo noſtro gloriam antequam offendant pedes ueſtri
nn ad montes tænebroſos. Hoc totum quare diximus: & nunc ſequitur.
