ruxerunt. C Quid eſt quod feciſti? Eccleſiam tuam in

— —— —.——

penam ætermi ĩudicii & uerbera indicat peccatorum.quos ĩgnĩs exurat. tempeſtas examinat. & ꝓ/-
heta dicit in circuitu eius tempeſtas ualida. CPars calicis eoꝛum.
Quare dixit partem? Quia unicuiq; pro parte ſua quaſi de calice. ideſt iuſtam uindictam recipiet
prout geſſit miſeria ſua. ut ait propheta. Reddet deęus unicuiq; ſecundum opera ſua.
Auoniam iuſtus dominus iuſtitiam dilexit:equitatem vidit vultus.
Quia unuſquiſq; quaſi in ſæculo cũ uenerit in cõſpectu eius uidebit iniqtatẽ ſuã & ipſe pᷣuidet ini
ꝗtatẽ illoꝑ. Vel pᷣſentia dei uidet ſcõs ad regendũ. diligit. n. iuſtitiã. quia unũquẽq; ſcdm opus pro
priũ iudicat.Aequitatẽ uidit uultus eius.ut ſctis præmia:peccatoribus tribuat pœnã. Qui nos uoca
tiõe ſua dignetur dignos efficere: & nõ ſcdm pctã nra nobis ſupplicia ĩferat: ſed ſcd; magnã miſeri
cotdiã ſuã ueniã largiatur: qa ipſi ẽ cũ æterno patre & ſpũ ſcõ honor & gloria ĩ ſæcula ſæculoꝶ amẽ
¶In ſinem pꝛo octaua pſalmus Bauid.
ſte pſalmus de paſſione chriſti cantatur pro octaua. Sicut ſuperius dixit.
QCPSALMVS. XI.
Aluum me fac dñe. CQ Vox xp̃i ad patrẽ pro parte carnis in paſſione.
((RCQAuoniam defecit ſanctus: Præter te non ſupeſt ꝗ poſſit ſaluare.
NNCOQm diminute ſunt veritates a filiis hoium. CQuare dixit ueritates.
Ndů unũ ſcimus ꝗ eſt ueritas: ut ait. ego ſũ uia & ueritas: Sicut multæ eccleſiæ & una ec-
cleſia ſic multæ ueritates: qa multoꝶ iuſtoꝶ opa. & multi iuſti ꝗ faciũt bonũ. Sed qua
rtre diminutæ. Quia añ aduentũ xpᷣi ſiue ꝓphetæ ſiue patriarchæ tã bonæ naturæ quã ꝗ
ex parte detecti uidebantur ſeruarein multis modis diminuti erant: quia caput.i. ueritas qui eſt xps
nondum uenerat:. Membra diminuta erant uſq; quo caput eorum quod eſt xpᷣs aduenit.
Aana locuti ſunt vnuſquiſqʒ ad pꝛoximũ ſuum. CPrimũ petrus qñ dixit: & ſi
oportuerit me mori tecũ: non te negabo.Similiter & oẽs diſcipuli dixerũt. Sed oẽs uana locuti ſũt.
dũ adimplere qd proꝑoſuerũt non potuerũt. Et heretici mali doctores ꝗ doctrinã puerſã docẽt ua
na ẽ locutio eoꝶ. Vana locuti ſũt unuſꝗſq; ad ꝓximũ fuũ.Xpᷣs dñs ꝗ hæc loꝗtur eſt oĩum ꝓximu;:
q fecit miſericordiã: ut morte ſua alligaret uulnera nr̃a? Cõtra quẽ iudæi in uaniloꝗo exercebãtur.
LZabia doloſa in coꝛde ⁊ coꝛde loquuti ſunt. CSymmachus ita tranſtulit.
Labia Iubrica in corde aliud eſt & aliud loquitur. Labia doloſa bilingues dicuntur: quia duabus lin
guis loquũtur.qui aliud dicunt & aliud retinent:ſic labia doloſa quæ de corde in corde locuti ſunt
mala:ſcelus quod conceperunt corde protulerunt ore: perfecerũt in opere. Diſperdat dominus uni
uerſa labia doloſa. Nunquid maledicendo dicit? Non quia non eſt mos ſanctorum maledicere. ſed
pronuntiando quod futurum eſt dixit non optando. ſed prophetando. Quæ ſunt labia doloſa? He
retici & mali prædicatores. Et linguam magniloquam: ideſt qui ſuperbiam loquuntur.
CQũi dixerunt linguam noſtram magniſicabimus.
CNHoc eſt qui ſemet ipſos ininuicem laudant.& opera ſua magniſicant.
CLZabia noſtra a nobis ſunt. Ac ſi dicat doctores noſtros ex no/
bis ipſis habemus:non aliũde.Plaudunt enim in uana uerboſitate dicentes: Nos filii Abrahæ ſumus
& nemini unquam ſeruiuimus. Hinc nox patris.
COAQuis noſter eſt dfuus. CAc ſi dicant. Nullũ habemus dũm: quia omnia ſcĩmus:
CPꝛopter miſeriam inopum ⁊ gemitum pauperum.nunc exurgam dicit dominus.
CVox patris eſt. Qui erar miſer niſi humanum genus in ſæculum.qd in iſtam miſeriam uenit ĩ qua
gemebat in peccatis? Et gemitus erat in inferno in illis qui in pœnis habitabant.
CMNunc exurgaʒ dicit. CNHoc eſt mittam filium meum qui eos redimat: & illos qui in mi
ſeria erant in mundo. uel eos qui in inferno commorahantur. Quod ita factum eſt: Miſit deus pa⸗
ter filum ſuum ad nos miſeros ut nos liberaret: & illiuspaupertate diuites eſſemus.
CPonam in ſalutari meo. CDixit in ſalutari & nõ dixit ꝗqd ponã. Subauditur ſalutem
gentiũ. & adhuc quid ponã? Contra gemitum lætitiam: & contra paupertatem diuitias ſpirituales.
CFigducialiter agam ĩ eo. ́U2 QVox patris ad filium. Ac ſi dicat. Cum
fiducia omnia facio per eum. quia diuinitas formauit humanitatem.ut ſcriptum eſt (libere egit.)
CEloquia dñni eloquia caſta. CVtriuſq; teſtamenti doctrinã inſimul cõ
præhendit. Tunc caſta ſunt:ſi a bonĩs pᷣdicatoribus incorruptibiliter & ſine corruptione pᷣdicentun
Tüc erit iſtud.ſi qũ pᷣdicant nõ affectus parentũ ꝓuocat:nõ potentiũ:nõ pp dona pᷣſentia.nõ ꝓ ho⸗
nore uão. Aliter. ꝗd addere ampliꝰ & miuere tã in ueteri quã ĩ nouo teſtamẽto: ſi fideliter pdicãtur.
CArgentũ igne examinatum. CNHoc eſt ſpiritu ſancto probatum. Non
illi eloquia diuina probant: ſed ſpiritus illos illuminat qui ipſa prædicant: ſicut in Eſaia ille angelus
quando accepit calculum ab altari & tetigit labia eius dicẽs: ecce tetigi hoc labia tua & auferetur ini
quitas tua:& peccatum tuum mundabitur.Per argentum uetus teſtamentum:per aurum nouum:
Sic eſt la & ſpũalis intellectus:quaſi ex argento producatur auꝑꝶ. CPꝛobatü terre.
Hoc ẽ eccleſiæ: Illa eloꝗa diuina ꝓbata ſũt pꝑ ſpm̃ ſcm̃:quẽ accepit eccleſia: Aliter: Probatũ terræ. .
ſpuũs ſctũs:ꝗ uenit in humanitatẽ illã ꝓ parte carnis quã ex maria accepit quaſi terram nz Pcepit⸗

Expoſitio.

Curgatum ſeptuppum. CCSepten fcilicet dona quæ in chniſto fuerunt:
Non ut ille puriſficaretur: ſed qui ipſa dona accepturi erant purificarentur.
Tu due ſeruabis nos. . CNHoc ẽ in ſide. Eccleſia rogat. “
Et cuſtodies nos a generatiõe hac. C Oium maloꝶ turbam ſimul compræhendit
hereticorum dialecticorum.& reliquorum. Ab Rorum generatione dominus ſeparauit eccleſiam
ſuam. Vnde & in euangelio: hæc omnia uenient umuerſæ generationi illi a ſanguine Abel qui effu
ſus eſt: uel a ſanguine zachariæ filii Barachiꝗg quem occiderunt inter templum & altare. ð
CIn circuitu ipij ambulant. CCuũ tranſtulerit nos de pᷣſenti ſæculo in futurũ tunc ĩpii
ſforis abulãt: nec poterũt intrare cũ ſanctis quos tu ſcdʒ magnitudinẽ tuã tua ſollicitudie cõſeruaſti.
¶ In circnitu ipij ambulant. CQuia in æterna uita nõ pueniunt. & aliter cũ electi rece
pti fuerint. extra ianuã clamabũt.dñe dñe api nobis. Aliter. In circuitu erũt & dicetur eis neſcio uos.
ESecundum altitudinem tuazmultiplicaſti filios houum. CQFilios dei. Scdm multi⸗-
tudinẽ iuxta abundantiã miſericordiæ tuæ: qua multiplicatur eccleſia. hoc ẽ pietate & miſericordia
iĩpſius cũ in retributione futuræ beatitudinis ꝓmiſſa tua pcipientes cõformes effecti fuerint corpori
gloriæ tuæ in quo tibi eſt cũ æterno patre & ſpiritu ſancto honor & gloria in ſæcula ſeculoꝶ. amẽ.
Duodecimus pſalmus uocem continet aiæ fidelis requirentis deũ. (In finem pſalmus Dauid)
Sgauedquo dñe obliuiſceris me in ſint QVox eccleſiæ. Ac ſi dicat. Quã
A&diu: Quare in finem dicit? Quatuor elementis conſtat hõ igne aere aqua & terra. Terra in
tferior eſt ab his creatuns. & ideo dixit eccleſia:quia finis creaturaruʒ terra eſt: Ideo dicit ec
RAAI]) cleſia. Et ſi uilior ſum & uiliſſima quaſi terra uſquequo obliuiſceris me? Non propterea qa
inſrma ſicut & finis aliarum creaturarum: non propter hoc me obliuiſcaris in iinſem.
¶Aſquequo dñe obliuiſceris me in finẽ.vſquequo auertis faciem tuama me.
Vt non habeã noticiã. neq; ſim in lumine cognitionis tuæ ante terminum uitæ hniusges
AQuddiu ponꝗ conſilia in aia meeg Patior hæc inqt quoaduſq; p ſpũale cõſiliũ te reqrã
Boloꝛẽ in coꝛde meo per diez. CPer illud.ſ.lumen notitiæ tuæ quod diu perdi
derã apponam dolorẽ ſuper tænebras peccatoꝶ meorum. hoc eſt agam pœnitentiam.

—

CAſquequo exaltabitur inimcns meus ſuꝑ me? CQuãdiu ad te cõuerſus nõjfuero. Eri
gitur aduerſus me diabolus.ꝗ eſt humani generis inimicus. Vſquequo exaltabitur inimicus meꝰ ſu
per me? Quaſi dicat. Quãdiu habet aduefſarius dominationem eccleſiæ? Vſq; in finem.
Reſpicẽ ⁊ exaudi me dñe dens meMus. Oxruatio eccleſiæ eſt. De tribus perſonis
poteſt intelligi. Reſpice in tribulatione uel in auxilio: & exaudi in hoc quod depræcor.
Illumina oculos meos. CIdeſt oculos cordis. Me vnq obdoꝛmiã in moꝛte
CScimus quia non põt hõ dormire ꝗ in tormẽto eſt: ſed dormie ꝓ nocte illa ponit. Vñ ſupius ait
mors ſine morte: & defectus ſine defectu. Et dñs dormiuit in naui:cũ ſuſcitatur a diſcipulis. Non tan
tũ dñs dormiebat: quantũ fides apoſtoloꝶ titubabat. Vnicuiq; dñs pro fide ſua uigilat. & per fidem
excitatur Et ſi non habet fidem: quaſi dormire uidetur. Vnde dicit. Excita ſidem tuã: & tunc ſuſci-
tas chriſtum. Reſpice & exaudi me domine deus meus. Illumina oculos meos ne unquam obdor-
miamn morte. Tu es enim lux uera quæ illuminas omnem hominem uenientem in hüc mundũ.
Tu enim illuminas oculos cordis noſtri. ne nobis ærernæ mortis obrepat ſomnus. Sð
Me quando dicat inimicus meus pꝛeualui aduerſus eum.
¶Ne qñ hoc eſt in futuro iudicio.dicat inimicus meus pᷣualui aduerſus eũ.i. ſeduxi eũ ut decipemꝰ
Ac ſi dicat. Si nos põt aduerſarius in ſomno inſidelitatis inuenire. tunc præualet ſupernox.
CExultabunt ſi motus fuero. : CIpſi quoꝶ pedes moti.quia in ueritate dei nõ ſte/
terunt. Si meos pedes hoc ẽ ſenſus de fide catholica potuerint elongare tunc exultabũt.i. gaudebũt
ut ait propheta. mei aũt pœnæ moti ſunt pedes: ſed ego in tua miſericordia ſpero ut ſtabilhar in fide
Erultauit coꝛ meum in ſalutari tuo. UIn dño leſu xpo. C Cantabo domino.
CLaudabo prædicabo. CQAui bona tribuit mihi. CNHoc eſt iſtius nitæ
præſentis ſubſidia quibus ſubſiſtimus: ut deſpectis pompis ſæculi: ſpiritualẽ ante conſpicerẽ. Aliter.
Bona tribuit uirtutes eccleſiæ ideſt fidem ſpẽ & caritatem & in futuro uitam æternam.
lſalam nomimi tuo altiſſime. CNHoc eſt qd canto & pdico opere impleã. Meri
to ergo dñe leſu chriſte noĩ tuo pſallitur.q diues pietate: & iuſtis uictoriã præſtas. & peccatores ut
ad te conuertantur inuitas: tibi gloria cũ æterno patre & ſpũ ſancto in ſæcula ſæculorltum.
CTertiuſdecimus pſalmus nõ hẽtinſcriptionẽ: ſed redẽptionẽ nr̃am ex ſyõ ꝓceſſurã eẽ ꝓnũciat.Et
primo ꝗqdẽ contra impios loꝗtur ꝗ connidentes in diuitis ſæculi deũ ꝗq hoc largiturignorant.
dNMyritanſipiens in coꝛde ſuo. CPro eo quod eſt inſipiens in hebreo nabal poſitũ eſt.
Vñ & abigail de uiro ſuo nabalait in monte carmelo. Vere ſcdm nomen ſuũ inſipiens ẽ.
18 We, Von eſt ꝗ faciat bonũ non eſt vſqʒ ad vnũ. CNHunc pſalmũ de paſſione
gxpi referũt: q oẽs dũm reliqrunt in tm ut petrus quoq; qapoſtoloꝶ fuit princeps nega-
uerit. Qui dixerũt in corde ſuo nõ ẽ deus. In corde dixerũt nõ in ore. Quare? Quia nõ auſi ſũt ne
forte deoꝶ ſuoꝶ numina uiolarẽt. Dixit inſiꝑiẽs popul“ iudaicus: ꝗ dicũt in corde nõ ẽ deus non ẽ
Sð xps filiuns

Super Pſal. xlii. ⁊.xiii.

Xps filiꝰ dei: Vnꝰex eis nõ ſolũ ꝓ deo nõ habuit.ſed nec prophetã credidit dũ dixit:hic ſi eẽt ꝓpheta
ſciret utiq; ꝗᷓ & qualis eẽt mulier ꝗᷓ tangit eũ ꝗa peccatrix ẽ: & aliter: Si filꝰ dei ẽ deſcẽdat nũc de cru
ce & credimus ei. CCoꝛrupti ſunt. Ab illa ĩtegritate bonæ naturæ degeneres.
¶Abbhominabiles facti ſunt. Cgeſt odibiles. CIn voluptatibus ſuis in factis ſuis.
CCorrupti ſũt & abhominabiles facti ſũt in uoluptatibus ſuis. Si. n. den noticiã habuiſſent cotrupti
& abhominabiles non fuiſſent. M CMãõ eſt ꝗ faciat bonũ nõ eſt vſq; ad vnũ.
CNiſi ꝗs cognouerit xpᷣm ꝗ eſt unicus patris bonꝰ prorſus eẽ non poterit: Nõ eſt ꝗ faciat bonũ nõ
eſt uſq; ad unũ. hic appet qd iſte pſalmꝰ de paſſiõe ptinet. ꝗa nulꝰ de diſcipulis: neq; petrꝰ ꝗ caput ec
cleſiæ eſt: qa & ipſe negauit: nullus de oĩbus: qa totus mũdus ad inferiorẽ partẽ declinauerat. præter
unũ hoĩem ꝗ eſt xpᷣs.Dns de cælo proſpexit ſalutẽ generi humano dare: uel de cælo.i. de ſanctis. Su
p filios hoĩum: quos ſanctos ſuos faeiat. Vel de ſancto ſuo.ſup filios hoĩumi. ſuper genus humanũ.
Vt uideat.hoc eſt ut uidere ſanctos ſuos faciat per quos reſpicit & in quibus habitat. ðU
Bñs de celo pꝛoſpexit ſuꝑ filios hoĩum.vt videat ſi eſt intelligens aut requirens deum.
CProſpicit per animas ſanctas:quas ſæpe cælum diximus: ut uideatur ſi ſit ſapiens qui deum mente
requirat: Nam apud diuinam potentiam nihil habetur obtectum.
C E. ẽs declinauerunt ſimul. (CDeclinauerat totũ genus humanũ ad inferiorẽ partẽ.
CInutiles facti ſunt. CEt ſibi & aliis. Oẽs declinauerunt ſimul.inutiles facti ſunt non ẽ
ꝗ faciat bonũ nõ ẽ uſq; ad unũ.Dicit.n. hoc de gentibus. Sed quia interponit oẽs adiungit iudæos
intelligendos. qui ſæpe ſe in uolutabris atq; idolatriis gentium miſcuerunt.
Sepulchrũ patens eſt guttur ooꝝ. CAb hoc uerſu uſq; ad eũ ubi dicit nõ
eſt timor dei in conſpectu oculorũ eorum. in hebreis codicibus nõ hẽtur. Quæritur ergo qüo apo-
ſtolus hoc uſus ſit teſtimonio in epiſtola quã ad romanos ſcripſit. Ridemus apoſtolũ de deutero-
ncomio ac pſalterio & cæteris ſcripturaꝑe locis hoc teſtimoniũ texuiſſe. Ibi timuerũt timore: hoc qd
ſequitur ubi non erat timor. in hebreis uoluminibus non habetur. Sepulchrum patens eſt guttur
eorum. Per ſeductiones ſuas in ore tanquam in ſepulchra homines congeſſerunt. Nam & alibi ſimi
le huic ponitur. Niſi dominus fuiſſet in nobis: forſitan uiuos deglutiſſent nos.
CTLinguis ſuis doloſe agebant. CCorrumpentes mores bonos colloquiis malis.
Aenenũ aſpidũ ſub labijs eoox. CQuia ſicut aſpides ita obturant aures ſuas ne pᷣcepta
diuinæ legis exaudiant. Venenum enim dolus iniquorum colloquiorum intelligitur.
CQuoxꝝ os maledictione ⁊ amaritudine plenũ l⸗ CBenedictio adulationis wa
ledictionẽ infert. Amaritudo.n. ad id refertur: qa dulcia eloꝗa dei male ſentiẽdo in ſuã pniciẽ ama
ra fecerunt. Quoꝶ os maledictione & amaritudine plenũ eſt. ꝗa & ſibi & aliis nocet eoꝶ doctnina:
& in futuro condẽnat. CAeloces pedes eoꝛum ad effundendum ſanguinem.
CEt corporaliter & ſpũaliter occidũt dũ xpᷣm ꝗ uita eſt aĩæ ab ipſo effundere deſiderãt (Còͤtritio &
iſœlicitas in uiis eoꝶ) cõtritio corpis ifœlicitas aĩæ. In uiis eoꝶ. in opibus eoꝑꝶ. Sẽper peccatores in
uia ſua infœliciter cõterũtur.ꝗa uiã pacis nõ cognouerũt: ꝗᷓ eſt xpᷣs ds. nec ꝑ fidẽ nec per opationẽ
Quare nõ cognouerũt:? Propter hoc qd ſeqtur. QAuia non eſt timoꝛ dei an oculos eox.
CNon propoſuerũt deũ ante ſenſus eorum in memoria & ſancto timore. Non eſt timor dei añ ocu
los eorum. Non enim metuunt futurum iudicium ideo non obſeruant mandata eius.
Nonne cognoſcẽt oẽs qui oꝑantur iniquitatẽ. Venturã ultionẽ? Ac ſi dicat. Si mõ
nõ cognoſcũt.cognoſcẽt ĩ iudicio qũñ uẽturus ᷓ. CQnui deuorãaãt plebẽ meã ſicut cibũ pãis
CHeretici populũù xpᷣianũ.Sicut panis in oẽs cibos currit & ſine ipſo ſaciari non põt: ſed cũ oĩbus
cibis ſumitur.ſic & heretici nunꝗᷓ ſaciãtur iniꝗtatibꝰſuis niſi de plebe dei ueluti de eccleſia quos poſ
ſunt capere inde ſaciantur. Qui deuorant plebem meam populum eccleſiaſticum. Sicut cibum pa
nis:quia non eſt panis uiuus niſi qui de cælo deſcendits CBeũ non inuocauerũt.
CSi.n.inuocaſſent.ſalui utiq; fuiſſent. Aliter.Deũ nõ inuocauerũt. Quare: Quia multi inuocãt: ſed
non deum. ſed aliam rem quam deſiderant habere per deum. nam non ipſum deum.
¶Illic trepidauerũt timoꝛe.vbi ñ erat timoꝛ. CEt gẽtes ſuos timẽt deos:ipſi & potẽtes &
iudæi qũ de xpᷣo dixerunt.Si dimittimus eũ uiuere. ueniẽt romani & tollent nĩm regnũ & genteʒ
Ilic trepidauerunt timore. ubi non erat timor in idolis utiq; & uanis ſimulacrorum nitibus.
COm dus i generatiõe iuſta ẽ. ¶ In populo xpᷣiano: & ĩ iudæoꝶ fuit: qa ex ipſis carnẽ ſũpſit
CCõſiliũ inopis cõfudiſtis. ¶ CChriſtum iudæi credere noluerunt:hoc eſt de aduentu
myſteriũ incarnationis eiꝰ credere noluerũt. Inops dr̃ xpᷣs. ut ait paulus: qa cũ diues eẽt inops factus
ẽ.ut illius inopia nos diuites faceret: Cõſiliũ inopis cõfudiſtis.i.xp̃i non intelligentes eũ a deo pro-
ceſſiſſe cum præberet conſilium dicens pœnitentiã agite. CQuia domipus ſpes ei ẽ.
MPater utiqʒ propter aſſumptam carnem. quia humanitas conſortata eſt a diuinitate. „
AQuis dabit ex ſyõ ſalutare iſrahel. CQuis niſi deus ꝗ ẽ in ſyõꝰllle dat ſalutẽ ĩpſi xpo ĩ ec
cleſia ſctã. Aliter. ꝗs dabit ex ſyõ ſalutare iſrahel? xpᷣs dñs quẽ hitatores illiꝰterrenæ ſyõ ñ crediderũt

CBũ aduerterit dñs captiuitatẽ plebis ſue. lIã redẽpti ſumus de illa captiuitate trãſ
głeſſionis: ſed adhuc in captiuitate uitæ iſtius ſumus. Et aliter. De parte iudæoꝑ qd ipſa Puentithr

de captiuitate tpe heliæ & enochiut paulus dixit: c plenitudo gentiũ ſubintrauerit ſic oĩs iſiahel ſal
uus fiet. Aliter. Dũ auertet dñs captiuitatem plebis ſuæ per propriam paſſionem. 4
Letert᷑ iacob ⁊ exultet iſrahel. CT Ipſe eſt iacob ꝗ & iſrahel. ſed hic iacob & illic iſrahel.
Hic ſupplãtator uitioꝑꝶ & illic uidẽs deũ facie ad faciẽ: qñ erit deus oĩa in oĩbus ꝗ relictis ſecularibꝰ
mẽte dñm cõtuetur. Qui nobis tribuere dignem nut nos actu iacob effecti ſupplantatis uitiis: & ue
re iſrahelitæcip̃m mẽte uidere. ipᷣ̃m corde tenere mereamur cui eſt cũ ætemo patre & ſpũ ſcõ honor
& glona in ſæcula ſæculorum. Amen. — LPSALMVSõS. XlIII.
= Portunæ quartusdecimus pſalmus lectus. eſt & ſcdm ordinem ita euenit ut propemodũ
NQe induſtria lectus eſſe uideatur. Scdm ordinem lectus eſt pſalmus. Ex diſpenſatiõe dei pu
tto factũ eſſe: ut qd uobis prodierat in ordine exponendi hodie recitaretu t. Quartus deci⸗

9 2

Amus pſalmus lectus eſt ꝗ pᷣſcribitur pſalmꝰ dauid. Dauid aũt ni rex xpᷣs eſt. ut ſæpe diximꝰ?
deĩde ſegimus ĩ exodo.qa quartadecima die agnus imolatur. Quartadecima die immolatur: qñ lu
na plena eſt qñ nihil deeſt de lumine. Vide ergo qd xpᷣs non ĩmolatur miſi in perfecto & pleno lu
mine. Qm̃ ergo quartadecima die ĩmolãdus eſt uobis agnus. nunc ꝓpheta miratur & interrogat.
DO mine gs habitabit in tabernaculo tuo CVos quultis habitare in taberna
Nculo dñi. audite qꝗᷓ dicit dñs. Dñe ꝗx habitabit in tabernaculo tuo. Tabernaculũ hic ꝓ æter
nitate accipimus. ꝗqᷓuis in aliis locis raro intelligatur: qa hic in tabernaculo pᷣſenti qd eſt ec
Acleſia multi habitat corpe & nõ fide: qa hic dũ inferiores ſumus qſi in tabemaculo cõſiſti-
mus uſq; quo poſt uictoriã in domo pueniatur. Aliter. Dñe ꝗs habitabit in tabernaculo tuo. Quis in
qt terrenꝰ poterit tẽplũ dei effici. & habitare ĩ ciuitate uiuentis dei? De quo apoſtolus multa loꝗtur
CAut quis requieſcet in mõte ſãcto tuo. CQuis ait dign etit cõformis fieri imaginis fi
lii dei.q ſæpe mons dr. Hic eſt lapis exciſus de mõte ſine manibus. Hic factus eſt mons magnus.hic ĩ
pleuit latitudinẽ orbis terræ. In hoc ſanctoꝶ aĩæ reqꝗeſcunt. In hoc ergo nullus accipit requiẽ: niſi ꝗ
ingreditur ſine macula & opatur iuſtitiã. q immunis eſt ab oĩ labe peccati. & pcepta dei iuiolabiliter
cuſtodierit. Aliter. Aut quis requieſcet in mõte ſancto tuo? Non ꝑnus in monte & poſtea in taberna
culo.ſed prius in tabernaculo & ita in mte. Tabernaculũ nõ eſt irma domus. Tabernaculũ nõ hẽt
fundamentüũ. ſed huc illucq; mutatur. & cũ tranſmigrãte migrat.qa tabernaculũ non hẽt fundamẽé/
tũ.ſed eſt domus incerta. domus aut firma hẽt fundamenta. Mons pro una æterna ponitur.

CQni ingredit᷑ ſine macu. Hocẽ ſine mortalibꝰ pctĩs. qa fine minutis eẽ nõ poſſu-⸗

mus. Vñ dr. Si dicimꝰ ꝗa pcm̃ ñ hẽmus. ipſi nos ſeducimꝰ. & ueritas in nobis nõ ẽ: Vel aliter. Qnĩi
greditur ſine macula. Videte ꝗd p̃cipitur. Nõ dixit qui puenit ad finẽ ſine macula: ſed qui adhuc ĩ iti
nere ẽ & maculã nõ hẽt. Dicere aliquis põt: Nõ habeo maculã nõ feci malũ. Non ſufficit nobis ma
lũ non facere: niſi fecerimus & bonum. Deniq; ſequitur. CEt operatur iuſtitiam.
Non dixit opatur caſtitatẽ. opatur ſapientiã. operatur fortitudinẽ. Et hæc quidẽ uirtutes optimæ
ſunt. Sapientia nobis ꝓdeſt. fortitudo nobis ꝓdeſt: ut pſecutiombus reſiſtamus. Deinde tẽperantia
& caſtitas nobis neceſſaniæ ſunt:ne pdamus aĩas nr̃as.Iuſtitia ſola magna uirtus eſt:& mater oium.
Dicat aliquis: Qũo iuſtitia maior eſt cæteris uirtutibus? Cæteræ uirtutes hñtem delectãt. iuſtitia nõ
delectat hñtem led alios. Si ſapiens ſum. me delectat. Si fortis ſum fortitudo mea me delectat. Si fue
ro caſtus.caſtitas mea lætitia mea eſt. Cæ teꝶ iuſtitia nõ ꝓdeſt hñtibꝰ. ſed cæteris miſeris nõ hnñtibꝰ.
Vel aliter. & opatur iuſtitiã. hoc ẽ ceſtodit mandata.ut illud. Si uis ad uitam uenire. ſerua mandata.
CAui loquitur veritatem in coꝛde ſuo. CMulti loquuntur ueritatẽ in labiis ſed
nõ in corde: qui uidẽtur uera dicere: ſed cor cũ labiis non cõſonat. Aliter. Qui loquitur ueritate; in
corde ſuo. ut uera de ueritate cogitet qui ẽ xps nec ſe aſſertionibus hereticis miſceat ꝗᷓ falſæ ſemꝑ in
ueniũtur ac uacuæ. Vñ paulus dixit. Corde creditur ad iuſtitiã? ore aũt confeſſio fit ad ſalutem.
CQui non egit dolum in lingua ſua. Non protulit doloſæ doctrinã cotholicaʒ
ad decipiendũ: ſed quæ loquutus eſt ore: cõpleuit opere: Ille doloſe agit: qui aliud cogitat & aliud
dicit.ſicut propheta ait: Prohibe linguam tuam a malo. & labia tua ne loquantur dolum.
CMec fecit pꝛoximo ſuo malum. ¶ [Qui fecit miſericordiã ipſe eſt proximus. xp̃s
dñs fecit miſericordiã: ut nos ſua paſſione redimeret: cuius doctrinã nullus in malũ uertat: ſicut he-
retici faciunt. Proximus noſter oĩs hõ xpᷣianus eſt: Quod tibi nõ uis fieri alii ne facias: & alibi dicit.
Diliges proximũ tuũ: ſicut teipſum: Et iteꝑ dicit: Declina a malo & fac bonũ. Quidã putant proxij⸗-
mũ eẽ fratrẽ aut uicinũ: aut cognatũ aut conſanguineũ: ſed dñs noſter docet in euangelio in ea pa
rabola ubi quidam deſcẽdit de Hieruſalẽ in iericho. Sacerdos tranſiuit leuita tranſiuit non eſt mi/
ſertus. Samaritanus tranſiuit & miſertus ẽ: & interrogat poſtea dñs & dicit: Quis hoꝑ ꝓximus fuit
Statim dr̃ qui pnᷣfecit: Et infert dñs:ilte: & uos ſimiliter facite: Oẽs ergo hoĩes nobis ꝓximi ſunt: &
nullnſebemus malũ facee. Et oppꝛobꝛium non accepit aduerſus pꝛoximos ſuos.

Nunq a ſuis uicinis quaſi noxius accuſatur. XTimentes autem dominu magniſicat.

CNon diuites glorificat:non potentes:ſed eos tantũ qui dũm timent:Et opprobriũ non accepit ad
uerſus proximos ſuos. Opprobriũ detractionis de fatre tunc non accipis. ſi prius nõ credis illa ante
quam probes: Ac ſi dicat: Qui iſta cuſtodit ꝗᷓ ſuperius dixitiille eſt ſine macula & operatur inſtitiã:

Super Pſal. xiiii. ⁊.xv.

Et iſte habĩtat in tabernaculo. & requieſcet in monte ſancto. hoc eſt in uita æterna.
Agd nihilum deductus eſt in cõſpectu eius malignus.
An illius iuſti conſpectu diabolus. Nam in eccleſia quicunq; malus eſt in conſpectu ſancti pro
nihilo computatur. Ad nihilum deductus eſt: qui gpud talem ſanctum pro nihilo habetur. dum an
gelus fuit & refuga factus eſt: Et ſicut fuit factus ex nihilo. poſtea quam bona perdidit redactuſiq; eſt
ad nihilum. Et dum nihil eſt fortiſſimi ſancti non eum timent.
Timentes autem dñm gloꝛiſicat. . CVox eccleſiæ. Qui timent domi
num timore ſancto dominus eos magnificat. Aliter ad ſenſum moralem. Timentes autem dominũ
magnificat. Scit enim in his habitare deum: ſicut ait dominus. qui uos diligit me diligit.
CQAui iurat pꝛoximo ſuo ⁊ nõ decipit. CIſte iam minor eſt a
perfectione. & ſi bona facit. quia & pro iuramento non decipit. tamen uituperatur pro illo præce-
pto quod dicitur. Non iurare omnino neq; per cælum neq; per terram. Sit autem ſermo ueſter eſt
eſt non non:quia iſta ſententia perfectorum eſt noni urare. Quia anima quando promittit dei pce
ta cuſtodire: ſi proximus corpus eſt tunc illam decipit ſi hoc quod promittit non obſeruat. D
Qui pecunià ſuam non dedit ad vſuram. Es non peccet quis eo quod ꝗᷓ
tum dat tantum recipit tamen perfectio non eſt. qꝗa dictũ eſt frange eſurienti panem tuum. & beati-
us eſt magis dare quã accipere. Vſquequo ad iſta peruenit minoreſt a pfectione. Aliter. Pecunia dñi
eſt prædicatio: Multi nolunt illã donare: ſi exinde præcium nõ recipiunt: tamẽ licet uictum & ueſti-
tum de ipſa prædicatione accipere: ſicut ſanctus Paulus dicit. amplius exinde nihil habere. ſicut dicit
qui euangeliũ prædicant de euangelio uiuere. Et dns ait dignus eſt operarius cybo ſuo. Sed ꝗ plus
requirere uoluerit ĩ uſura reputatur. Vnde paulus dicit. Si uobis ſpiritualia ſeminauimus. magnũ ñ̃
eſt ſi ueſtra carnalia metamus. Ac ſi dicat. Non eſt magnum aduerſus illa ſpiritualia quæ uobis an-
nuntiamus. habentes autem uictum & ueſtitum his contenti ſimus. Sicut enim uiſibilis pecunia ꝓ/
hibetur ad uſuram dari ne is qui commodat magis ſpolietur. ita & uerbum dei quod eſt magna pe
cunia non tantum diuitibus qui paſcunt & munerant. uerumetiam indigentibus & pauperibus gra
tis debet inſinuari.domino ſic dicente: gratis accepiſtis gratis dare.
CEt munera ſuper innocentẽ non accepit. WIW¶ vVt non conturbent iudiciũ ueritatis mu
nera offerentes. & aliter. Ne ſimilis iudæ efficiatur. qui accepto argenti pondere uendidit innocen
tem. Sicut propheta dicit. qui excutit manus ſuas ab omni mun ere. iſte in excelſis habitabit.
Qiui facit hec non cõmouebitur in eternum. CNHac oia ſicut allegorice retinere. ĩta &
ſcdm Iram expoſita cuſtodire debent in moribus. Quæ ſi ꝗs irrepᷣhenſibiliter cuſtodierit. nõ ſoluʒ
a cõmotione æterni iudicis ſecurus erit. uerũetiã ipᷣm mõtẽ tabernaculũq; cæleſte poſſidere merebi
tur in xpo Ieſu do.nr̃o cui ẽ honor & gloria cũ æterno patre & ſpũ ſcõ in ſæcula ſæculoꝶ. Amen.
In tituli inſcriptionem pſalmus. Dauid. XV. H
lIlltuli inſcriptio in tumulis & in ſepulcris eſt & ꝗ mortuoꝶ corpora tenent. Pro quo aquila
N & ſymachus humilẽ & ſimplicẽ immaculatũq; poſuerunt: ſignincantes ſalmũ ad xpᷣm ꝓ/
M prie ptinere dicenté: diſcite a me ꝗa mitis ſum & humilis corde & manluetus. Pſalmus ut
diyximus regis nii uocẽ quã in aſſumpto hoĩe profertſine diminutiõe retinet deitatis. miſ
ſam apatre dauid.i.ipſe xpᷣs.lſte pſalmus de paſſiõe loꝗtur. Tres Gint tituli ꝗ ſcribuntur. Vnus ſup tu
mulos mortuoꝶialiꝰin liminib? ciuitatis uel domog.tertius in uictoria regis. Hic ergo de titulo ui
ctoriæ regis dicit ſicut iſte rex fuit hoc ẽ xp̃s. & fuit ſcriptũ ſup caput eiꝰ in paſca poſt uictoriã.i.poſt
uictũ diabolũ redẽpto humano genere tribus linguis. i.græce hebraice & latine. Vñ & pilatꝰ dixit.
qd ſcripſi.ſcripſi ẽ poſuit ſuper caput ipſius cãm xpi hic eſt rex indæ'orum. H
HOnſerua me dñe qm̃ in te ſperaui. CVox xpi ad patrẽ in paſſiõe in pſona hoĩs aſ-
R ſũpti. Ac ſi dicat. A patre a quo exiui in paſſion cuſtodiar.quia tu es ſpes mea.
CBini ono deus meus es tu COñdit ſe hoĩem in humilitate carnis: cũ eq́
—☛ lis ſit in oĩpotentia maieſtatis.ꝗa ſi dixiſſet dñs meus es tu. filii minorẽ demonſtraſſet pa⸗
trem maiorẽ. Propterea dixit.dixi dno deus meus es tu.quia in diuinitate equalis patri. ⸗
Quia bonoꝛũ meoꝛũ non indiges. CEandem lineã & in iob ſcriptam
legimus. Quid prodeſt ſi tu ſimplicẽ facias uiam tuã? Vniuerſa igitur bona quæ dñs ſcdm formaʒ
ſerui in carne mõſtrauit. nõ patri ꝓſunt ſed generi humão. Qm̃ bonoꝑ meoꝑ non eges. Vox xpi
Qua ſunt bona xp̃ᷣi? Hoc eſt incarnatio:paſſio:reſurrectio:& redẽptio nr̃a.Vel aliter. Boni ſunt cæ
li: & quæ in eis ſunt. & terra bona & quæ in ea ſunt quæ deus creauit. Hæc pater nec poſtquam facta
ſunt indiguit. nec antea. Iſta patri non ſunt opus. nec neceſſaria. Sed cui? „. . .
Sanctis qui in terra ſunt eius. Iſtis hæc oĩa ſunt neceſſaria. In terra ſůt eiuai. in eccleſia.
CMiriſicauit oẽs voluntates ſuas inter ilos. C Xps p ſctõs ſuos myſteria ſua minificadit.
hoc ẽ magnifſicauit. CMultiplicate ſunt inſirmitates eoꝛũ poſtea accelerauerunt.
Gẽtes de ꝗbꝰ nüc eccleſiã cõgrego.anñq̃ idola multiplicarẽtur: deũ naturaliter nouerãt ſed poſtꝗᷣ
multiplicata ſũt idola (qdᷣ Ixx. ifirmitates interptati ſũt) relinquẽtes ea ad me cellerrime ſunt reuerſi

CNMon congregabo cõuenticula eoꝝ de ſanguinibus. C. Spma is feligis non teſamenti.

EErpoſitio.

Mec memoꝛ ero nolum eoꝝ p labia ma. W¶ Mutamur ꝗppe in lauacto: & ex filis
hoĩum uocamur filii dei. Nec memor ero noĩa eoꝶ p labia mea. Vox xpi. Nec memor ero iſtorum

apoſtoloꝶ noĩa ꝗᷓ prius ante fidẽ habuerunt. qnᷣ infidelitatẽ habuerũt.Illa nõ recordabor quia cre-

ſcentibꝰmeritis noĩa addita ſunt noua ſicut Abrehã ſicut & ſarra ſicut petrus & reliꝗ qui antea ſerui
peccati. ſed poſtea amici. ſicut dñs dixit ia non dicã uos ſeruos ſed amicos. & ſanctus paulus fuerat
qn dicebat. Fuimus aliqñ & nos ſtulti & increduli ſicut & cæteri.ſed miſericordiã dei cõſecuti ſum?
Et iterum. Sed abluti eſtis. ſed ſanctificati eſtẽ. CBDñs pars hereditatis me.
CVox xpᷣi ad patrẽ. Hereditas xpᷣi eccleſia eſt: & dñs eſt pars corponis ſui ꝓ parte hoĩs aſſumpti. di/
cit ꝗa ille accepit de ntẽo humanitatẽ & nos de ſuo ĩmortalitatẽ. CEt calicis mei.

COQuare dixit calicẽ? Quia per calicẽ accipit unuſqſq; iuxta menſurã. ſed xps pluſꝗᷓ mẽbra ſua. ut ait

paulus.qui ẽ primogenit? in multis fratribꝰ. CTu es greſtitues hereditatẽ meã mihi.

Hoc eſt qd in euãgelio di. Nemo uenit ad me.niſi pĩ meus traxerit eũ ad ſe. Scdm hiſtoriã. xpi he
reditas iudæi fuerũt.ad quos xpᷣs uenit. Sed tũc diſſipata eſt qñ eũ crucifixerunt: ſed reſtituetur in fu⸗

turo cũ plenitudo gentiũ ſubintrauerit. Aliter. Reſtituet deus pr hereditatẽ xpi. qñ electos ſuos cor
pus ſanctæ eccleſiæ ad illã integritatẽ attraxerit.ut poſt reſurrectionẽ acceptis corpibꝰ ſuis ĩcorrupti
& ĩmortales uiuãt. qa illã ĩmortalitatẽ in adã pdiderũt. Funes ceciderũt mihi.in pᷣclaris.
CIn optimis. Pro uno Iſrahel. uniueni orbis hereditatem ſum conſecutus. Funes in hereditem dan
tur. quia qd dixit ceciderũt mihi in pclaris. ac ſi dicat. in patriarchis. & ꝓp his atq; apoſtolis uel quoſ-
cũq; aduocauerit pater. xp̃s ſecum recipit. Propterea dixit in præclaris ſanctis uel apoſtolis.
Benedicã dũm ꝗ mihi tribuit itellectũ. CVox capitis. cũ mẽbris tribuit intellectũ
diſcernendi. inter bonũ & malũ. inter ſenſum & Ir̃am. inter deũ & proximũ. inter lucẽ & tænebras.
Benedicã dñm ꝗ mihi tribuit intellectũ. Quæ ſapĩa dei eſt nõ indiget ipſa ſapientia. ſed ſcdm illud
accipiendũ qd in euangelio dr.Ieſus ꝓficiebat ætate ſapientia & g corã deo & hominibus. .
CInſup ⁊ vſqʒ ad noctẽ icrepuerũt me renes mei. Nocte tps ſigniſicat paſſionis in
quo interiori eruditus eſt diuinitate humana fragilitas: Inſuper & uſq; ad noctem increpuerunt me
renes mei. Delectationes carnales tunc me increpant. quando me ſuggerunt ut peccem. Quando de
lectatur caro.ſed niſi tu fuiſſes a dextris ſorſitan infirmarer.
CPꝛouidebã dñm in cõſpectu meo ſemper. CFilius patrem eccleſia xp̃ᷣm:
CQuoniã a dextris ẽ mihi ne commouerr. C¶ Ac ſi dicat. Si tu non fuiſſes a dex/
tris forſitan cõmotus eſſem de fide ad infidelitatem: de bono ad malum. .
CPꝛopter hoc letatũ eſt coꝛ meum. CProptet reſurrectionẽ lætatus
ſum. quia per eam liberatus eſt mundus. Aliter. Propter hoc lætatum eſt cor meum. & exultauit lin
gua mea: Propter iſtud quod me adiuuas cor meum lætatur. lingua mea prædicat (Inſuper & cato
mea regeſcet in ſpe) Vox xpᷣi pro ꝑſona corporis reqeſcit in ſpe.ac ſi dicat. Eccleſia quæ eſt caro mea
modo requieſcit in ſpe.i.in ſpe reſurrectionis. ut ubi caput ræceſſit & membra ſequantur.

AQm non derelinques aiaʒ meã in inferno. Non derelinqᷓs. ꝗa ꝓpterea illuc deſcẽ⸗
dit ut electos ſuos exinde eiceret. & diabolũ ligaret. Diabolus antea ſe taliter iactabat. ut oĩia regna

mundi haberet: ſed modo non ſolum illum tenere non potuit.ſed potius a xpo ligatus phibetur.
CMec dabis ſcm̃ tuuʒ videre coeruptionẽ. CQuomodo dicit non dabis uidere
corruptionẽ dũ alibi dicit: quæ utilitas in ſanguine meo dum deſcendo in corruptionem? Non de
corruptione corporis chniſti in ſepulchro dicit. ſed de cæterorum ſanctorum.
CNotas mihi feciſti vias vie. C Vox capitis pro corpore: Viæ uitæ
mandata chriſti ſunt ut ſcriptum eſt ſi uis ad uitam ingredi ſerua mandata. .
Adimplebis me letitia cũ vultu tuo.

iuſtitiã oĩ credenti. ꝗa plenitudo legis caritas. & finis pcepti caritas. Aliter. Delectationes in dextera
tua uſq;ʒ in finẽ. In illa delectabili potentia tua qua tecũ ſancti ſunt regnaturi. qᷓ nullo fine concludi/
tur. Vñ eos depræcamur: ut ab his nequaꝗᷓ diſiuncti: ſi non meremur ueſtri gloria. non excludamur
a uenia. Tibi eſt. n. cũ æterno patre & ſpiritu ſancto honor & gloria in ſæcula ſæculorum. Amen.

CSextusdecimus pſalmus orationẽ continet pſonæ dñicæ cũiuncto ſibi corpe qd eſt eccleſia eius.

Ratio ipſi Dauid. CAd tres ꝑpſonas intelligitur. Hæc orò in q̃tuor pſalmis
hẽtur. Iſte pſalmus cãtatur ex pſona xpᷣi cõtra iudæos. & ex pſona eccleſiæ contra hereti-

—

pro ipſa pᷣſumptione qua ſe exaudiri pro ſua iuſtitia iactabat cecidiſſe in crimen.

X intelligi: Exaudi deus iuſtitiam meam: Vox chriſti in paſſione: & uox eccleſiæ in tribula/

=

„ Non ſuam

CTunc erit plena lætitia cũᷣ adunatũ ſuerit cor/
pus eccleſiæ in regnũ dei hoc eſt cũ tradi derit regnũ deo & patri ſuo. tũc erit deus oĩa in omnibus.
CBelectationes in dextera tna vſqʒ in finẽ. CDextera patris filius eſt. Delectatio uita
æternæ in dextera.i. in ꝓſperitate q filio datur. uſq; in finẽ. ac ſi dicat. ſine fine. ꝗa ſinis legis xps eſt ad

co. Exponunt hebrei qd iſtũ pſalmum dauid cantauit: ꝗa dixit exaudi dñe iuſtitiãä meam

XFaudi domine iuſtitiam meam. Cluxta ſeptuaginta deus iu-
ſtitiæ: uel deus iuſtus natura: Nam exaudi deus iuſtitiam meam:Hic perſona chriſti datur

tione Vel iuſtitiam dicit eccleſiam ſuã:& nõ ſuã:Quid ſuã: Si imꝑlet mandata dei in opꝑe:

Super Plſal. xvi.

Non fuam. quia a deo datur non a ſe: Exaudi deus iuſtitiã meã: qua tibi uſq; ad monẽ obediens ſui.

Imtende depꝛecationem meam. Differentia ẽ inter orationem & depræ
cationem. Oratio ſanctiorũ eſt pro deuotis ut perſeuerèt in bono. Depræcatio pro peccatis ſuis uel
