tiæ tuæ utriuſq; teſtamenti: Paupercula uero quæ eſt? niſi & ego & ſimiles mei: qui mitto quod poſ
ſum: & deſidero quod nonpofſum uobis explanare? Non quantum ut audiſtis ſed ex quanto con/
ſiderat deus: unuſquiſq; quadrantem põt offerre: Hæc eſt torta panis in leuitico: ꝗᷓ eſt uoluptas prõ
pta: Quæ quadrans dicitur quia ex tribus conſiſtit cogitatu uerbo ac ſacto: Quod dicit totum uictu
ſuum miſit: Tota eniʒ uoluptas corporis in uictu conſiſtit: Vñ dicitur: Totus labor hoĩs in ore ſuo &
CAbPITVLVM XIII.
XT cum egrediet᷑ de tẽplo. Et reliqua. C Enumerat diſcipulis cla-
dem nouiſſimi tẽporis. i. deſtructionem templi cũ plebe & littera ſua. De qua lapis ſup la-
bigdem non relinquetur. Ideſt teſtimonio prophetz; ſuper eos in quos iudæi retorquebãt
Wea, Vt eſt in aplorum & eſdram & zorobabel in machabeos quæ enumerat oia ſperanda

*
₰ *

Liber primus.

ſunt potiuſꝗᷓ tractanda. Pſeudo xp̃i pſeudo ꝓphetæ. Gens ſuper gentem regnũ ſuper regnum terre
motus uapulatio prædicantiũ. prædicatio euangelii uſq; ad nnes terræ. Vr ante iudiciũ clamet ec-
cleſia. A finibus terræ ad te clamaui dne. Domeſtici. in domeſticos ſurgentes. Abhominatio in tem
plo.Fuga in montes ut non deſcẽdat ad ima. qui aſcendit ad alta. Orate ut hyeme non fiat fuga ue/
ſtra uel labbato: Ideſt ne finiantur fructus ueſtri operis cũ fine tpis:hyeme. n. finitur fructus. Sabbato
uero tpᷣs tribulatio ingens & dies breues ꝓpter electos: ne malitia huiustẽporis mutet intellectuzʒ
eo&. Sicut de noe dicitur. Poſt hæc ſol cõtænebrabitur. ad gelida corda. ut hyemæ & luna non ſplẽ
debit. ſerena tempeſtate diſſenſionum. &ſtellæ erunt decidentes lumie: Qñ penæ deerit ſemen ha-
brae cui aſſimilatæ nt ſtellæ: & uirtutes quæ ſunt in cælis mouebuntur. Ad irã uindictæ qm̃ mittẽ
tur a filio hois ueniente in nubibus cæli cu uirtute. Qui prius ſicut pluuia in uellus gedeon deſcen
dit cũ humilitate: & congregabit electos a quatuor uentis ut triticũ uentilatũ de area totius terræ.
Fici parabola. Hæc eſt prophetia. Folia nata uerba ſunt præſentia: æſtas uero ꝓxima dies eſt iudicii.
In quo unaquæq; arbor manifeſtabit ꝗᷓ intus habuit ad comburendũ an uiride ad plantandũ in edẽ
cũ ligno uitæ: cuiꝰ folia in ſalutẽ gentiu. i.uerba ꝗbus dr. Venite bñdicti patris mei. & reliqua. Segf.
CLelum ⁊?⁊ terra tranſibunt verba auteʒ mea non pertranſibunt. De die autem illa ⁊ Boꝛa nemo
ſcit neqʒ filius niſi pater. CQuidẽ quod dicit neq; filius niſi pater? Quid eſt quod
dicit neq; nilius? de quo dicitur. Pater maior me eſt. Ideſt corpus eius in terra poſitũ qd eſt eccleſia.
CSigilate ⁊ oꝛate neſcitis enm qñ tempus ſit.
Vigilia opus eſt mentis ante mortẽ coporis. Homo peregre proſiciſcens corpus eſt xpi in cælũ
elatum: relinquens domũ ſuam. ꝗ eſt eccleſia. Dans ſeruis ſuis poteſtatem uniuſcuiuſq; opis. Ideſt
octo talenta iuxta Matheu uel decẽ mnas iuxta Lucaʒ. & Ianitori præcipit ut uigilet. Ideſt ei ꝗq præ
dicat cui dicitur. Si non annũtiaueris iniquitatem ſuâ ſanguinem ſuũ de manu tua requiram. Vigi-
late ergo & reliqua. Sero an media nocte. qn ſunt occiſa ægyptiorũ primogenita ne mueniat uos
dormientes. Nã ꝗ dormit i corpa uera ſed fantaſma intendit. & uacuus uigilat de his ꝗᷓ uiderat. Sic
mimiæ ſunt quos mũdi amor rapit in uita. Deſerit poſt uitam qd ſomniabat pro certo. Sequitur.
CAuod vobis dico. Oibus dico. Agilate. CNHoc ſfine concludit ſermonem
cõmune omnium præceptum nouiſſimi per primos audiãt. CAbPITVLVM. AlIII-

¶nrooſtrum ſanguine: ut limina domoꝑꝶ & funẽ coccineuz; circundemus domus oratio
Nnis noſtræ: & coccum in manu noſtra. ut zare ligamen ut uaccaʒ rufam in ualle occi/-
Æ ſam poſſimus. Paſcha tranſitus interprætatur. Phaſæ uero immolatio: De immolatio
ne agni & tranſitu populi p mare. uel per ægyptum præſiguratur paſſio chriſti: & redẽ
. Ppptio populi de inferno:qn nos poſt biduũ uiſitat:Ideſt pleniſſima luna ætate xpᷣi per/
— fecta. Vt nec cũ aliqua parte tænebroſa carnes agni immaculati qui tollit peccata mundi in una do
mo quæ eſt una electa matris ſuæ eccleſia catholica: Calciati charitate & armati uirtute commede-
mus dicentes: Et enim paſcha noſtrum immolatus eſt chriſtus.
LEt querebant ſummi ſacerdotes ? ſcribe. Et reliqua. .
. nrrr IIr. AE .A pricipibus ingreſſa eſt iniquitas in babylone: Occiſo etenim capite totũ corpus enerue effici⸗
— =Re- tur: Vñ miſeri faciunt quod capita moliantur: Vitant diẽ feſtũ quod euenit illis: Non eſt. n feſtiuitas
his qui uitã & miſericordiam perdiderũt. Venit Ieſus bethaniæ hynulus ceruoꝑꝶ ſemper ad lectum
ſuũ reddit.i.filius hobediens patri uſq; ad mortẽ obedientiam a nobis petit: Symon leproſus mun
dum infidelem primo: & poſtea fidelem ſignificat: Mulier cum alabaſtro eccleſiaſticam fidem: quæ
dicit. Nardus mea dedit odorem ſuũ: Biſtyca nardus dicitur. i. myſtica & prætioſa. Domus im-
pleta odore cælũ & terra eſt. Fractũ alabaſtrü carnale eſt deſideriũ quod frangitur ad caput ex quo
corpus cõpaginatum eſt: Recombente ipſo.i. humiliante ut eum tangerer fides peccatricis ꝗᷓ de pe
dibus aſcendit ad caput: Et ad pedes a capite deſcendit per fidẽ ideſt ad xpᷣm & ad mẽbra eius.
CQuidam indigne ferentes. “ Q ber ſynecdochem dicitur unus
pro multis: & multi pro uno:⸗Dicentes intra ſe: Vt quid perditio hæc unguenti? perditus de ſalute p

& dari pauperibus? Sub prætextu auaritiæ myſteriũ loquitur. Etenim noſtra fides trecentis emi-

tur denariis. i. decem ſenſibus per corpus & aĩam & ſpiritum triplicatis: Vt & nos ſicut gedeon tre-
centorum uiroꝶ numerum aſſumentes allophiloꝶ caſtra pauperes ſpiritu fractis langunculis nris
ccuũ tubis & lucernis deſtruamus: Et ut habraã cũ trecentis uiris: ſpolia ad ueſpeꝶ diuidamus. Seꝗtur
Bonum opus operata eſt in me.
CQui credit in deum reputatur ei in opus iuſtitiæ: Aliud eſt enim credere ei aliud credere in eũ.i.to
tum eicere te ĩ illum: Quod habuit hæc fecit: Non aliunde ſperemus quod in nobis habemus
VPreuenit vngere cõꝛpus meum. Ideſt anteqᷓ ueniret is qui exclu/
☛◻ —– nh -r, 4 deret: Iudas ſcharioth unus de duodecim: Vnus numero non unus mœrito: Vnus nomine non
6 unus numine: Vnus corpore non uni animo: Vnde ſponſus ad ſponſam canit uulneraſti cor meũ
ſoror mea ſponſa in uno oculorum tuorum: & in uno crine colli tui: Oculus & cin ſapientiæ
* — eſt uirtus .

Kat autem paſcha azimoꝛum poſt biduum. CNunc aſpergamus librũ

Aitionem inuenit & in fico fructifera mortis laqueo naſcitur. Poterat. n. uenundari unguentum

6/

,= ” Super Warcum. c. xiiii.

SE uirt*:qm̃ iudæ cũ cæteris dr: uobis datũ ẽ noſſe myſteriũ regni dei(Et dedi uobis poteſtatẽ) & reł
Nabiit ad prĩcipes: poſtꝗᷓ exiit ĩ e ſatanas ĩtrauit:Hic nox nocti ĩdicat ſciam: Vnũquodq; ad ſimile
ſibi iungitur. Maria currit ad apoſtolos ut dies diei eructet uerbũ: Et iudas ad iudæos ut nox nocti ĩ
dicet ſciam. Promittũt pecunia amittũt uitã: quã ipſe recepit cũ uitã amiſit. quærebat oportunitate: — 4 — rr
oportũitas doli nunꝗᷓ iuenitunut non uindicetar hic aut illic: Promittit ſe tradere: ut magiſter eius 3
diabolus añ dicebat. Tibi dabo poteſtatẽ hãc uniuerſã. Et primo die azimoꝶ ꝗᷓ c amaritudine mã
ducãtur. Azima ꝗ ẽ redẽptio noſtra. Amaritudo uero. paſſio dñi. Dicũt diſcipuli: Quo uis eamus?
ut cũ uolũtate dei dirigamꝰ greſſus noſtros. Dñs ĩdicat.cũ quo mãducat paſcha. Et more ſuo mittit . 1,
duos:qd ſupra expoſuimus.Et dicit. Ite ĩ ciuitatẽ. & reliq́ᷓ. Ciuitas ẽ qᷓ muro fideiti gitur hõ occurrẽs ? to⸗ — ₰ I W r
dà populus primitiu? E. A mphora aqᷓ. lex litteræ E. Seqmini eũ ꝗ ducit altü. ubi refectio xpᷣi: Vñ raab h⸗ e , † ,
ι qe&) exploratorib' madat ut irẽt ꝑ ima. ſed ꝑ excelſa pgerẽt. Cenaculũ grãde. eccleſia magna ẽ. qua nar = hem a⸗⸗ lx
AAE ratur nomẽ dũnſtrata uarietate uirtutũ & lĩiguaꝶ: ut ẽ illud circũamicta uarietate. ĩ qua paratur dno
paſcha. Dñs domus Petrus apoſtolus ẽ. Cui dñs domũ ſuã credidit. ut ſit una fides ſub unopaſtore.
CAeſpe at facto.Et rel. CVeſpa diei ueſperã ĩdicat mũdi. Circa undecimã nãq; horã. uẽiũt no
uiſſimi ꝗ pᷣmni dẽariũ uitæ accipiũt æternæ. ꝗa añ crucẽ habraã erat ĩ ĩferno. & pꝰcrucẽ latro ĩ paradi t l . 4
AJo(Mãducãtibꝰait eis. Vnꝰex uobis me tradet ꝗ maducat mecũ panẽ) Quia dũ falſitas arguit᷑ nihil; l Tet . .
, . ominus ueritas cõprobatur. Vt ĩpleretur qd dicitur. Qui edebat panes meos. magnificabat ſup me ayertelas l.1l Tker.
4 ſupplãtationẽ. Oẽsſtäguntur. ut fiat armonia in cythara.oẽs nerui bñ ſuſpẽſi cõſona uoce rñũdẽt. Nũ ,
„ dQaa ego ſu dne? Vn' remiſſus: & pecuniæ amore affectus dixit. Nũꝗd ego ſũ rabbi? Et dicit illis. Vnꝰ m.r n e ſ-. „
L A... S. de duodeciʒ ſepat lupus ſeorſũ ouẽ quã capit. Ouis ꝗᷓ de ouili egreditur lupi patet morſibus. Filius 1 r *
hoĩs uadit. Sed uhe hoĩ ꝓ quẽ tradetur. Multi bonũ. ut iudas faciũt. ſed oĩo illis nõ ꝓficit. Bonũ erat
A3, „ ei ſi nõ eẽt natus: Intimo latẽs utero materno. Meli? ẽ nõ eẽ: ꝗᷓ ad tormẽta eẽ. Accepit ieſus panẽ &

— 2% —„ *

Aenct 2 büdicés fregit träſfigurãs corp“ ſuũ: in panẽ qd eccleſia pᷣſens ꝗᷓ accipitur ĩ fide: bndicitur in nume Pſrrrre g r rſ
6 ro frãgiturũ paſſiõibꝰ datur ĩ exẽplis ſumitur ĩ doctrinis. Formãs ſanguinẽ ſuũ ĩ calicẽ uino & aqua
mixtũ ut alio purgemur a culpis alio redimamur a pœnis. Säguine nãq; agni ſernatur domus a pcu
ſione angeli.& aqua maris rubri extinguuntur inimici ꝗᷓ ſunt myſteria eccleſiæ chriſti.
CGBratias agẽs dedit illis. C Gra nõ mœritis ſaluati ſumꝰa deo. C Et biberüt ex eo oẽs. ? ⸗
Ebrietas fœlix ſatietas ſalutaris: ꝗᷓ ꝗto copioſiꝰ ſumit᷑. Tãto maiorẽ ſobrietatẽ mẽtibꝰ donare di.), Are
gnatur. Et iudas bibit ſed nõ ſaturatur:nec ſiti extinguit ignis æterni ꝗqa indigne ſumit myſteria xpii
r A *†Hic macula ĩ luna onñdif.qᷓ nũꝗᷓ delet᷑ luna eccleſiæ mœrito cõpatur: ꝗᷓ nõ hẽt ſplendoré: ſed a ſole f 1⸗ , 7⸗ ℳ.
1 l apr** certis modis ſuſcipit lumen.i. a xpo qui pmanet in æternũ: Sunt. n. in eccleſia quos ſacrificiũ nulli R 4
emundat: ſed eos cogitatio inſipiens pducit ad culpas:qui ſe cœnoſæ crudelitatis fetoribus miſcue
runt. Sanguis enim noui teſtamenti: qui pro multis effundetur. non omnes emundat. ,
CMõ bibã de genimie vitis vſqʒ ĩ diẽ ülũ.Et relij. Hic mutat ſacrificiũ: ſed nõ mutat tp̃s c n der⸗
ut nos nũqꝗᷓ cœnã ieſu añ quartã decimã lunã faciamus. Qui facit in quarta decima reſurrectionẽ: In à Pe
undecima cœnã dñi facit. Quod nunꝗ inuentũ eſt nec in ueteri teſtamento. nec in nouo.
Et hvymno dicto.Et reliqug. CIdeſt laude dñi:Vt eſt in pſalmo:Et laudabunt dũm qui req
runt eũ.& manducauerũt eũ & adorauerũt oẽs piĩgues terræ. CEt exierunt ĩ mõtẽ oliuarũ. ł
Q¶ ¶äIn mõte oliueti ieſus tenet᷑. & ĩde ad cælos aſcẽdit. ut nos ſciamꝰ ꝗqa ide aſcẽdimꝰ ad cælos Vñ ui
Aeres gilamꝰ: & oram. & ligamur nec repugnamꝰ ĩ terra(oẽs uos ſcãdalũ patiemini) oẽs cadũt ſed ñ oẽs 1 . 10 4 A.Ale
uuckét. Nüqd ꝗ dormit i teſurger Garnale ẽ cadere ſʒ diabolicũ iacere. Scriptũ ẽ ꝑcute paſtorẽ ꝓphe-⸗ ee
T &P"ta zacharia poſtulat paſſionẽ dni. Pr rñdit pcutiã paſtorẽ pᷣcibus ſanctoꝶ ifernaliu. Filiꝰ a pre mittit
& pcutitur.i.incarnat᷑ & patitur. Diſpguũt᷑ oues paſtore capto reſurrectio ꝓmittit᷑:ut ſpes ñ extĩguat᷑
WVBetrus ait.Et ſi oẽs ſcandalizant· Q IEt auis ſine pẽnis in altis uolare nititur. 92 . „ p -
Sed corpus aggrauat aĩiam: ut timore humanæ mortis timor duñi ſuperetur uel uincatur.
CPriuſq; gallus bis vocẽ dederit ter me es negaturus. ⁹ CGallus catat: petrus negat ter.
Gallus lucis nũtius ꝗs eſt niſi ſpus ſcũs cuiꝰ uoce in ꝓphetis & apoſtolis nos de terna negatiõe qua
deũ negauimus noſſe uoce ancillaꝑ exterriti excitamur ad amariſſimos poſt lapſũ fletus.ꝗ male co
itauimus de deo: & male locuti ſumus ad ꝓximos: & male fecimus ad nos metipſos. Et ueniunt in
pdiũ gethſemani.i. uallis piguedinũ. Vbi tauri pigues obſederũt eũ & uituli multi circũdederũt eũ
¶ ' Sedete h dõec oꝛẽ. Sepat᷑ ĩ orone ꝗ ſepat᷑ ĩ paſſiõe: qa ille orat.illi dormiũt pĩguedĩie cor/
CNCLepit pauere ⁊ ait.Triſtis eſt aĩa vſqʒ ad moꝛtem. (cdis oppræſſi.
CPauere & triſtificari docemur añ iudiciũ mortis. ꝗ ñ poſſum ꝑ nos dicere niſi ꝑ illũ: Vẽit prĩceps de⸗ — Iler
mũdi huiꝰ: & ĩ me ñ hẽt ꝗcꝗᷓ. Et dixit: abba pr hebraice & græcæ loꝗt qa ñ ẽ diſtictio iudæi & græci — l.
CSipoſſibile ẽ trãſfer calicẽ hũc a me ſʒ nõ qð ego volo. C Vſq; ĩ finẽ ñ ceſſat nos docere pribꝰ eqt Pi, ed
obedire: & uolũtatẽ eoꝑ uolũtati niæ p̃ponere. ĩuẽit eos dormiẽtes.ſicut dormiũt mẽte ſic & corpe
CEigilate ⁊ oꝛate ne intretis in tẽptationẽ᷑. ¶In tentationem intrat: qui orare negligit 2. — Prr-
Ter diſcipuli dormiũt: & ter dñs orans ſuſcitat: Terna dormitio: Tres mortuos quos dũs ſuſcitauit P-rr dee
ſigniſicat: Primũ ĩ domo: Secundũ ad ſepulchrũ: Tertiũ de ſępailchro: Terna uigilia dñi: tres pſonas
hẽre nos ĩ orãdo docet: Et de pteritis & futuris & de pſetibꝰ uẽiã rogare.Vẽit iudas cũ gladiis & li-

—

4

Wemkas Wa! 1

E - 4◻ ve

———rree tPS F

i Inh & —A. iber pꝛimus.
gnis Incũbit nirtuti ſeculi ꝗ deſpat de adiutorio dei. Dat ſignũ oſculi cũ uenẽo doli. Sicut cayzʒ obtu
lit ſacrificiũ ſubdolũ & reprobatũ:Vñ uinũ cũ aceto in cruce ponũt (Et tenuerũt ieſum) Hic adeſt io
. . Per ele, Aeph uinctus uẽditꝰ a fratribꝰ: & ferꝶ ptrãſiuit aĩaʒ eiꝰ (Vnꝰ educẽs gladiũ amputauit auricul ſerui)
R . P ES pdicatio petri: auditũ a iudæis abſcidit regni dei. Tuũc diſcipuli eius oẽs relinquentes eũ fugierunt.

“ 2 . C) Adoleſcẽs ꝗdã ſeq̃bat᷑ eũ amictꝰ ſyndone ſuꝑ nudo:vtiq; coꝛpe⁊ tenuerũt eã. At ille reiecto
NWWr Aurn ſen. r ſyndone:nudꝰ ꝓfugit ab eis. CHoc ꝓprie marcus Sicut & ioſeph relicto pallio nudꝰ de ma/
nibus iĩpudicæ dñæ effugit. Qui ãt uult effugere manꝰ iniquoꝶ: relinqns mẽéte. d mũdi ſunt fugiat
poſt ieſũ.Et cõuenerũt ſacerdotes & ſcribæ: Tunc fit cõgregatio tauroꝶ in uaccis populoꝶ. Petrus
. „ alége ſeꝗtur. Vir duplex aĩo. incõſtãs ẽ in oĩbus uiis ſuis. Timor retrahit: Caritas trahit. In atrio cuʒ
ote, ad- ſ, N, minſftris calleſacit ſe ad ignẽ. Atriũ ſacerdotis ẽ ſecularis circuitꝰ. miniſtri demonia ſunt. Ignis deſi
= H deriũ carnale cũ ꝗbꝰꝗ manet:flere peccata nõ põt(Sũmi ſacerdotes ꝗqᷓrebãt falſuʒ teſtimoniũ aduer
perLtn 6 Atns Oche, trgn afuz ieſuʒz) Mẽtita iniqtas ſibi. Vt regina aduerſus ioſeph: & ſacerdotes aduerſus ſuſaãnã. Sed ignis ſi
, ers, ſas ders T" ne materia deficit. Et cõuenientia teſtimonia nõ erãt: qd uariatur incertum eſt.
— Auigdã dicebãt. Audiuimus hunc dicentẽ. Ego diſſoluã tẽplũ hbo. CNoris hereticoꝶ
umbrã de ueritate trahere. Nõ ille dixit. qd illi dicunt ſed ſimile uerbum de tẽplo corporis ſui quod
poſt triduũ reſuſcitauit. Exurgẽs ſũmus ſacerdos interrogat ieſum: Ille ãt tacebat. Ipſe deus & ſalua/
2 e, ehs⸗ tor noſter ꝗq mũdo ſalutẽ cõtulit. & humão generi ſua pietate ſubuenit Sicut ouis ad occiſionẽ ſine
. 8— 6 ef e. uoce ducit᷑et obmutuit & ſiluit a bonis. taciturnitas xpi apologiã adæ abſoluit.
ebe⸗ CEt dixit ei:tu es xpᷣs filius dei bñdicti: CQueʒ expectabant de longe in ꝓpe non ui/
42 dent. Sicut iſaac caligantibus oculis. Iacob ſub manibus non agnoſcit: Sed longe de eo futura canit
= fy ⸗ b ¶ Jeſus ãat dixit illi. Ego ſuzʒ3. C Vt in excuſabiles ſint(Et uidebitis filiũ hoĩs) Sacerdos ĩterro
5 .. Man, fet n gat fili dei: ieſus ãt rñdit: Filiũ hoĩs: Vt hic intelligamꝰ dei filiũ eundẽ eẽ: & filiũ hoĩs: ut ne quater-
nitatẽ faciamꝰin trinitate: Sz hõ in deo: & deus in hoĩe neceſſe ſit (a dextris uirtutis ſedẽtẽ). i. in uitã
regn ãtẽ ſempiternã & uirtute diuina (& uenientẽ in nubibus cæli) in nube aſcẽdit cũ nube ueniet. i.
5 in corpe ſuo ſolo qꝗd ſũpſit a uirgine aſcẽdit. Et cũ multiformi eccleſia ꝗᷓ eſt corpus ipſius & plenitu
* .d.t, do ei“ ad iudiciũ uẽturus . Sicut dicitur ſcm Matheũ. Cũ ãt uenerit filiꝰ hoĩs. & oẽs angeli cũ eo.
& reliq;(Sumus ſacerdos ſcidit ueſtimẽta ſua) Hoc ẽ ephod.In quo hẽbãt honorẽ iudæi amiſerunt
hic adeſt ſamuel ſciſſo pallio de manibꝰ ſaul.i. regno. Milites gẽtiles nõ ſcindũt tunicã xpi. Sacerdo
” ⸗-g. gtes uero ſcindũt dignitatẽ ſacerdotii ſui: Et cõdẽnãt eũ reũ eẽ mortis. Quo reatu ſuo reatũ noſtruʒ
erc eret EPr , e: ſolueret. & uelaĩe faciei ſuæ uelamẽ cordiũ noſtroꝶ auferret. Er ſ inibꝰſuſceptis faciẽ aiæ no/
ia. e L. SI N- ꝑ auferret. Et ſpuram ptis faciẽ aĩ⸗
ſtræ lauaret. Et colaphis ꝗbus caput pcuſſum ẽ caput humãi generis. qd ẽ adã ſanaret. Et alapis gb“
expalmat ẽ maxĩa laus eiꝰ:noſtris manibꝰ& labiis plauderet. Vñ oẽs gẽtes plaudite mãibꝰ. Et cru
ce ſua cruciatũ noſtꝑ ſolueret & morte ſua mortẽ noſtrã necaret.Cũ forma ſerpẽtis ſerpẽtẽ necaret
qa ſerpẽte de uirga facto alii abſorbẽtur ſerpẽtes. Vñ p ꝓphetã ipſe dicit. Ero mors tua mors & mor
—or, tre ſus tu? o iferne. Opprobnia eiꝰ noſtꝑꝶ abſtulere opprobriũ. Vincula eiꝰ nos liberos fecerũt. Corona
ſpinea capiti eiꝰ diadema regni adepti ſumꝰ. Vulneribꝰ eius ſumꝰ ſanati. Sepultura eiꝰ reſurgimus.
3 4 2. — Beſcẽſiõe eius ad inferos nos aſcẽdimus ad cælos. Hic iuenitur mel in ore leonis mortui. Hæc oĩa
— 2= Per due g * uidés ppheta ait. Quid retribuã dno ꝓ oĩbus quæ retribuit mihi (Et cũ eẽt petrus in atrio) & reliqᷓ

Petrus ſine ſpu. uoci ancillæ ceſſit. cũ ſpũ nec pricipibꝰ nec regibꝰ cedit. Prima ancilla titubatio eſt:
2 Scda cõſenſio.Tertiꝰ uero actus ẽ. Hæc ẽ trina negatio.quã abluit ꝑ fletus uerbi xpᷣi recordatio. Tũc

=phA eſrer.

e 1 Wees .— 4l. =— 3 1. 2 — „ — 17 . a „ . — . „ 2 . .
1 1 nobis cãtat.qũ p̃dicator quiſq; per pniam corda noſtra ad cõpunctionẽ excitat. Tũc incipimus fle⸗/
re qñ ignimur intus p ſcintillã ſcientiæ. & foras eximus extra qd fuimus. CAPI. XV.

Inctuů Jeſũ tradunt pilato. Q¶Q Ric adeſt uinctus a dalida ſanſon: ſol eoꝶ: ꝗbus
ι ccubuit ſol ĩ meridiæ. Dalida ſitula ĩterp̃tatur: ꝗ ẽ ſynagoga ꝗ ſitulæ more limpidũ liquo
WXEE nõ tenet: & ꝗqſquilia immũuda collegit Sanſon noſter maxilla uerbi ſui innumeras cater
E RAI])uas iudæoꝶ: & demonü hic ſternit: & ſontẽ phẽnis uitæ ſitiẽtibꝰnobis. i. corpi ſuo apit(põ
tifices cõcitauerũt turbas ut peterẽt barrabã & crucifigerẽt Ieſũ) Hic duo hyrci adſut unꝰ apõpeus. ⸗

Ax⸗⸗ . l
Se Ert

v* —

Pe 1ſo⸗ rren; emiſſariꝰ cũ peccato populi deſertũ abſolutꝰ iferni dimittitur alter ꝓ peccatiſ abſolutoꝶ ut agnus
Pyrrrs occiditur. Pars dñi ſemp mactat᷑ ps diaboli ꝗẽ magiſter eoꝶ effrenata ĩ tartaꝶ pᷣcipitatur.s ubditur
W Bultis dimittã vobis regẽ iudeoꝛũ. Multas occaſiões dedit pilatꝰliberãdi ſaluatorẽ Pri

DeE ſtatim acgꝗeuit. Sed ſcdm ſuggeſtionẽ uxoris ꝗᷓ mãdauerat ei ut mathe dixit Nihil tibi & iuſto illi.
Rñdẽs. qd. n. mali fecit. qd dicẽdo Ieſũ abſoluit. Milites ĩduũt eũ purpura. ueſtimẽtis ſuis nudatur.i.
iiudæis. Burpurã induitur. i. gtili eccleſia de populis maris collecta. Itẽ ea ſcãdalizãte: exutus in fine
rra eg eknr, .. iudaica turſũ ĩduitur plebe. Cũ.n. intrauerit plenitudo gentiũ: tunc oĩs iſrahel ſaluꝰ erit. Et adducũt
2e. illũ ut cruciſige rent eũ. Hic educitur abel in agrũ a fratre: ut perimatur: hic adeſt Iſaac cũ lignis & ha
1C braam cũ ariete in ſabeth harente. Hic ẽ ioſeph cũ faſce gremio ſomniato. & tunica talari ſanguine
ota.Hic adeſt moyſes cũ uirga:& ſApẽte ſuſpẽſo ĩ ligno.hic adeſt botrus ĩ ligno portato. hic adeſt
heliſeus cum ligno ad quærendã ſecurem ꝗ in ima demerſa eſt & natauit 44 lignum ideſt genus
. humanum

. . Acs A en . A . . . —
r „ . 6 Tunc adimpletuʒz eſt qd dicitur Elongaſti a me amicuʒ et ꝓximuz: & notos meos a miſeria. e

Pr⸗ Ar &*& X mo cõferẽs latronẽ deĩde ĩferẽs. Quid ergo uultis faciã regi iudæoꝶ:? Cuũq; rñdiſſent: crucifigat᷑. N õ

„.

2
v
9 d
en e

enaſe
Ne

1.

l.

Nr. f⸗

Super Oarcum. c. xvv.

humanũ: qd a ligno uetito in ĩfernũ cecidit p lignũ crucis chriſti & p baptiſmũ aquæ ad paradiſum
natauit: Hic adeſt Ionas de ligno ſortis in mare: in uentremq; cæti triduo miſſus.
CEt an gariau erut ptereuntẽ quẽdã ſy monẽ:veniẽtẽ de villa. patrẽ alexãdri ? ruſi. Et reliqua. ¶ a2 r⸗ . . elre
C Alii pP meœrita patrũ ſuoꝑꝶ cõmemorãtur. Alii pP mœrita filioꝶ ſuogꝶ. Hic aũt ſymon ꝗ crucẽ in an . hes = ſe
garia portat. m œritis filioꝶ ſuoꝶ ꝗ erãt diſcipuli cõmemoratur. Per hoc nos in pᷣſenti uita amone N
9 , Role parétes adiuuari ꝑ natoꝶ ſuoꝶ mœrita: ut populꝰ iudaicus: pp patriarchaꝑ: & ꝓpheta. & apo P rr eelte a d. -
P5 orns ſtologe mcrita: ſem P cômemoratur: De amaritudie. n. radicis ſurgit dulcedo oliuæ: uñ p hieremiã P⸗ Pan1.7
rr enet ach iudæã dicitur. Oliuã uberẽ pulchrã fructiferã ſpetioſa uocauit dñs nomẽ tifii. Vt tolleret crucez
r T hens "ei*. Dü legerent maledictus oĩs ꝗ pẽdit in ligno factus ẽ maledictus ut tolleret maledictũ. Symõ q
Portat crucẽ in angaria: ipſe ẽ ꝗ laborat ꝓ laude h umana. Cogũt eũ hoĩes huic labori: quẽ nõ cogit
timor & dilectio dei. Ipſa ſpẽs crucis: qꝗd eſt: niſi forma quadrata mũdi? Oriens de uertice fulgẽs. Ar r e.
cton dextrã tenet: auſter in leua cõſiſtit:occidẽs ſub plãtis firmatur. Vñ apoſtolꝰ dicit. Vt ſciamus qᷓ
ſit altitudo .& latitudo.lõgitudo & ꝓfundum: Aues qñ uolãt ad æthera formã crucis ſumũt. hõ na
tas p aquas:uel orãs forma cruacis uehitur. Nauis marina anthẽna cruci ſimilata ſufflatur. Tau litte- J⸗

*

ra ſignũᷣ ſalutis: & crucis deſcribitur. Et pducũt eũ in golgota: qd ĩterpᷣtat᷑ caluaria. Tradũt iudæi qꝗ A e) Prs
i hoc moötis loco iĩmolat C aries ꝓ Iſaac.ut ibi decaluet᷑ xpᷣs.i.a carne ſua carnali uidelʒ iudæa ſepef.
CEt dabãt ei bibere.mirrhatũ vinũ. NHoc eſt acetũ: Succus lætalis pomi abſtergitur:

E

Et nõ accepit id ꝓ quo patitur: Vñ de eo dicitur ꝗᷓ nõ rapui: tũc exſoluebã: Et crucifigũt eũ: hic fſiik 2122 1.— —
. D ſalus in ligno:ligno primo ĩſixa ẽ mors. Lignũ primũ ſciæ boni & mali: Et ſcdm lignũ boni tantui· . 1. S 4 UMU
2—. nobis & uitæ lignũ eſt. Extenſio manus primæ ad lignü mortem appræhendit. extenſio autem ſe- s== L , Rate If.
: . Tcundæ uitã quæ perierat inuenit. ligno hoc uehimur per mare undoſuʒz ad terrã uiuentium. D
rve ¶ Biniſerunt veſtimẽta. Et reliqua. Veſtimenta diuina eius mãdata ſunt ꝗbtegitur d. ⸗r. ., „
corpꝰ eius:qd ẽ eccleſia ꝗᷓ diuiditur ĩter milites gẽtiũ. Vt ſũt quattuor ordies cũ una fide.i.cõiu gati:] L= : erba teer
& uiduati ppoſiti & ſeparati: Sortiti tunicã ĩdiuiſã. pax & unitas: in cũctis in modũ anuli regali
CErat ãt hoꝛa tertia.⁊ cruciſxerũt eũ. CHoc ueræ & ꝓprie Marcus ĩtulit: Nã ſexta ho
ra tænebræ ſuffoderũt terrã ut nõ ꝗs potuiſſet mouere caput. A trigeſimo naq; fructu Marcus aſcen
dit ad centeſimum.i. tertia hora crucis uſq; ad tertiã reſurrectiõis. ꝗᷓ poſt tres dies. trigeſimus fructus
eſt in cruce. Sexageſimus in inferno. centeſimns in paradiſo.
ECt erat titulus cauſe eius inſcriptus. Rex iudeoꝛum. J Quod in titulis præno
tatur pſalmoꝶ in finem ne corru mpas. Et hoc tribus linguis: Malchus: iudæoꝶ baſilius exhõ loge/
ſon rex cõfeſſo &: Heæ tres liguæ ĩ crucis titulo cõiũctæ ſùt. Vt oĩs ligua cõmemoret pfidiã iudæoꝶꝑ W 2
, T. CEt cũ eo duos latrones. Et reliqua. Cuũ iniꝗs ueritas deputata. Vnũ reliqt ſiniſtrü: al · — T Lertes .
P . ⸗, teꝶ aſſumit dexteꝶ: ſicut in die iudicii faciet: ex ſimili crimine diſſimiles ſortiũtur fines. Alter antece„ Se vee „. prrd
Ienct f-e⸗ dit petrũ in paradiſũ: alter iudã in infernũ. Cõfeſſio breuis uitã acqſiuit longã. & blaſfemia finita pe T
na plectitur æterna. Hic pullus iudæ ligatur ad uitẽ: Hic anabologiũ. i.palliũ tingitur in ſanguine ui
tæ. hic lacerãt ædi uineã. Blaſfemãtes eũ & mouẽtes capita ſua. Et mittitur in capita iniquoꝶ mors
qñ excitaãtur uincula iferni. uſqʒ ad ceruicẽ ꝗ eſt ceruix generis humani. Deſcẽde de cruce. ne faceret
ſalutẽ quã inchoat. Et uiderũt poſtea reſurgentẽ de ſepulchro: quez de crucis deſcendere nõ crede C⸗ re ſrige hH —„ e

R22 F X⸗ 4 . 3—-;

—

bãt poſſe patibulo: Vbi eſt iudæi infidelitas ueſtra? Adhuc de uiuo dicebatis ſi rex iſrahel ẽ deſcẽdat
de cruce. Vos ipſos cõſulo: uos ipſos iudiciũ peto. quãto mirabiliꝰ ẽ mortuũ poſſe reſurgere:quã adę . .. . = PD
huc uiuum de cruce uelle deſcendere? Parua petiſtis: dum maiora prouenerint. Sed infidelitas ue Pe — I
ſtra non potuit ſanari ſignis multo fortioribus ꝗᷓ petiſtis hic omnes declinauerũt ſimul inutiles fa-
QAR6i ſür. facta hora ſexta: tænebræ factæ ſunt per totã terrã. Hic adeſt noe inebriatus ac nudatus. Cæl
*i errn ns S& terra pallio tænebroſo tectus: & homine irriſus: Hic ſtillauit ſanguis de liguno
.Boꝛa nona clamauit ieſit Heloi heloi lemaſqdatheni:hoc ẽ deꝰ me de meꝰ qre
Fr lona clamauit ieſus voce magna: elol He o e 1 aglabath em. oc .
me dereligſti. CInde ſcribitur pfalmꝰiſte ꝓ aſſũptiõe matutia ꝗa xpᷣs ad crucẽ ducit.uerba ꝓ
pria ſũt filii hoĩs:uñ ſeqt᷑ iuxta lucã ĩ manꝰ tuas cõmẽdo ſpũʒ meũ.Nona hora ĩuenit᷑ euerſa domo
decima dragma qꝗᷓ pierat. Currẽs ãt unꝰ ex eis. Inuenit ſimilitudinẽ eorũ ſpongiã cauã infirmã cauã
aridam ignibus aptã. implet acceto: Hoc eſt malitia & dolo de quo dicitur. Plãtaui te uineâ ſoreth:
& qũo conuerſa es in amaritudinẽ uitis alienæ: Et expectaui ut faceret uuas: & fecit ſpinas.
CJeſus emiſſa voce expirautt. nfirmata. n. came uox inualuit diuina ꝗᷓ dicit. Apite mihi eL: ef
/ portas iuſtitiæ & ingreſſus ĩ eas cõſfitebor dño.cũ ima uoce uel ſine uoce nos morimur.qlde terra ſu — JQJ,—
e Ir P— Pnus: IIle uero cũ exaltata uoce expirauit. q de cælo deſcẽdit. Vellũ tẽpli ſcĩdit᷑i. cælũ apitur. cẽturio · hX F
»e H ait Vere dei fili? erat. Nouiſſimi primi efficiũtur. Getilis cõfitetur populꝰ. Iudæa cecata negat ut fiat
CErant autem ⁊ mulieres de longe aſpicientes. Et reliqua. (eis error peior prirer „
CSicut nõ clauditur muliebris ſexus a ſalute p Mariã uirginẽ.Ita ñ repellitur a myſterio crucis ſciæ Niha rrrer⸗ +pr
& reſurrectiõisp iudæã magdalenã mariã & cæteras matres. Ioſeph uêit ſero paraſceue ab arimathia

tm les

interpᷣtatur deponẽs ad deponẽdũ corpꝰ in monumẽtũ. Nobilis decurio expectãs & ipſe regnuʒ
ei. Intrat ad pillatũ petit corpꝰ Ieſu: Ioſeph mercatur ſyndonẽ inuolutũ corp in ſyndone ponit ĩ
monumẽtũ.qd erat exciſuʒ de petra.Aduoluit lapidẽ ad hoſtiũ monumẽti: Mariæ aſpiciũt ubi ꝑo/

7S AY. iber pꝛimus.
P e- - . 1. E 1 — - . 5

neretur. Hæc ola congruũt ad populũ iudaicũ in fine credentẽ ꝗ nobilitatur fide: ut abrahe ſit filius.
Deponit deſperationẽ expectat regnũ dei. Intrat ad xpianos ut baptizetur.qd ſignificat nomẽ pilla
ti. Ideſt malleatoris. i.q domat ferreas gẽtes. ut regat eas ĩ uirga ferrea. & petit & ſacrificiũ ꝗd donat᷑
pœnitentibus in fine uiaticũ Et corde mundo & peccatis mortuo. inuoluit in munimine ſidei. ſtabi
litũ operculo ſpei p opera cantatis cõcludit. Finis. n. præcepti eſt caritas: Aſpicientibus a longe ele-
ctis qui ſunt ſtellæ maris.qũ ſi fieri põt: ſcandalizabuntur eleti. CAbPlITVLVM. XVI.
Rlcũ ſponſa & adoleſcẽtulis ꝗᷓ currũt poſt eũ cõſpergimus librũ . & cubiculũ mẽtis noſtræ.
SNuc introducit nos rex i cellaria ſua. Nũc ſurgit amica maria? hyems abiit pluuia receſſit
ores uiſi ſunt ĩ terra Vox turturis audita & in terra noſtra. Vineæ florẽtes dederũt odorẽ:
Reddit ſpõſus de umbra ſub qua dormit ĩ meridie.Poſt ſabbata triſtia fœlix irradiat dies: ꝗq primatũ
„ ĩ diebꝰ tenet.luce pria ĩ eo luceſcẽte & dño meo cũ triùpho reſurgẽte. Hic ẽ dies quẽ fecit dñs.exul
W.- C * Et valde mane vna ſabbatoꝛũ:veniunt ad monumentũ oꝛto iã ſole. (temꝰ& lætemur ĩ eo.
CValde mane qd alius euangeliſta diliculo dicit. Diliculũ ẽ inter tænebtas noctis. & diei claritatẽ⸗
In qᷓ ſalus haumani generis puenit fœlici uicinitate declarãdã more ſolis. ꝗ ꝓxima luce cõſurgẽs ro
ſeã pᷣmittit aurorã. Vr gratia pᷣclari ſplẽdoris: pparatis oculis poſſit ĩtueri. qñ tp̃s dñicæ reſurrectiõis
elluxit. Vt tũc laudes xpi tota caneret ſcdm exẽplũ fœminaꝑ eccleſia. qñ genꝰ humanũ exẽplo ſuæ
reſurrectiõis dimicauit. Qñ uitã p̃ſtitit. & lumẽ credulitatis infudit. Sol uero poſt occaſũ corpis ori
tur. Hic aqle ad corpꝰ cõgregãtur matres & apoſtoli: Vidẽt reuolutũ lapidẽ: Qd ẽ lex mortis. ac ſi
diceret. Vbi ẽ mors aculeꝰ tuꝰ & reliqua. Erat qppe magn ualde. Qui ẽt ifantes in utero tãgit.gemi
tus oĩum. & oĩbꝰ grauis. Et introeũtes ĩ monumẽtũ uiderüt iuuenẽ: nõ ſenẽ nõ infantẽ. ̊ iocundũ
ætate Vt dicitur. Lætare iuuenis ĩ adoleſcẽtia tua. ꝗᷓ nõ hic uera dũ cũ ſenio ẽ cõmixta. Sedẽtẽ ĩ dex
tris uirtutis. i.regnãtẽ in ꝓſperis: Hic iuuenis formà reſurrectiõis timẽbꝰ mortẽ onñdit. cooprtũ ſtol/
la cãdida. ꝗᷓ uera lætitia é- Hoſte depulſo regnoq; adepto rege pacis ꝗᷓſito inuẽto. & nũꝗᷓ dimiſſo. Et
obſtupuerũt.i. qd oculꝰ nõ uidit. nec auris audiuit ꝗᷓ pparauit de diligétibus ſe. Qui dicit illis. No
lite expaueſcere. Deꝰcaritas ẽ. Nõ ẽ ergo timor ĩ caritate. Quid expaueſcerẽt quẽ ĩ uenerũt. quẽ ꝗſie
runt. Ieſuzʒ ꝗritis nazarenũ. Radix amara crucis euanuit. Flos. n. uitæ cũ fructibus erupit. i. ꝗ iacuit in
. ...) .lLea Morte ſurrexit in gloria. Ecce locus. onñditur mortalitas mortalibꝰad gratiaꝶ actionẽ debitaz ut in-
SSä . telligamꝰ: qd fuerim & ſciamus ꝗd futuri erimus. Sed ite dicite. Mulieribꝰ dicitur. ut annũtiẽt apo
ſtolis. ꝗa p mulierẽ mors annũtiata ẽ p mulierẽ uita reſurgens. Et petro. Qui ſe indignũ iudicat di
ſcipulatu dũ ter negauit magiſtrũ peccata pᷣterita nõ nocent qñ nõꝓlacẽt: Præcedet in galilea. Bre-
uis ſnĩa in ſyllabis.ſed ingẽs in qꝗᷓtitate ꝓmiſſio.Ibi ẽ gaudii noſtri fons & ſalutis æternæ origo p̃ᷣpa
rata. Ibi cõgregãtur diſpſiones.nõ ſicut uidiſtis: At ille exeutes fugerũt. Dicitur de futura uita: & fugi
) et dolor ac gemitus. Imittãtur mulieres añ reſurrectionẽ oium poſt reſurrectionẽ fugiẽt morteʒ &
pauorẽ. Et nemini ꝗcꝗ;ᷓ dixerũt: Quia ipſi ſoli myſteriũ reſurrectiõis uidẽt ꝗq uidere illud meruerür.
Vñ ſeꝗtur iuxta Ioannẽ. Petrus ãt ſurgens cucurrit ad monumẽtü ut uideret ipſe qd audiuit. Surgẽs
ãt Ieſus prio mane ſabbati. Mariæ magdalenæ primo oñditur: de qua eiecerat ſeptẽ demonia: quia
mæœretrices & publicani pᷣcedũt ſynagogã in regnũ dei: Vt latro pᷣceſſit apoſtolos flẽt.& lugẽt: qui
nec dũ uiderũt:ſed nõ poſt multũ cõſolabũtur: Beati.n. ꝗ lugent qm̃ ipſi cõſolabũtur. Et illi audien
tes nõ crediderũt. Fides ãt hic laborat agens actiuã uitã. Illic cõtẽplatiua ſecura uiſiõe regnat. Hie p
ſpeculũ cõtuemur imaginẽ. lllic facie ad faciẽ uidebimꝰ ueritatẽ. Vñ ſeqtur: Poſt hæc duobꝰ ex illis
ambulãtibꝰ.i. laborãtibus oñſus eſt in alia effigie: Et illis annũtiãtibus nõ eſt creditũ.dũ ſicut moy/
ſes uiderut qd nõ ſufficiebat eis: Vnde moyſes dicit: Oñde mihi temetipſuz. Oblitus carnis ſuæ. po
ſtulat in uita iſta qd poſt illa ſperamus in futura. Nouiſſime recũbentibꝰ illis undecim aparuit: ut
oẽs teſtes enarrẽt oĩ bus.qd cõiter uderũt & audie rũt. Exprobrat incredulitatẽ. ut ſuccedat creduli
tas:exprobrat duritiã cordis lapidei. ut ſuccedat cor carneũ caritate plenũ. Hic ẽ qd martyꝶ cateruæ
mortẽ huius ſeculi libẽter affectãt: ꝗqa nouerũt ꝓ iſto tẽporali ĩteritu ppetuo ſe eẽ uicturos: Et dixit:
Euntes in mũdũ uniuerſũ pᷣdicate:Nũc primũ poſt acceptũ ſpũũʒ ac ſi uaſa limoſa p ignẽ cõfirmata:
Oi creaturæ.i.oĩ generi humão qd in ſe cõe aliꝗd hẽt oĩ creaturæ.i.angelis. peccoribꝰlignis lapidi
bus igni & aquæ. callido & frigido. humido & arido. quia müdus minor homo dicitur. Dñs utiq;
Ieſus ꝗ de cælo deſcẽdit ad liberãdã infirmitatis noſtræ naturã. lꝑſe ẽt ſuꝑ cælos aſcẽdit. ꝗ ſedet ad
dexterã patris. Cõſiderãdũ ẽ ãt qd frequẽter in ſcripturis diuinis plurali numero cælos dictos inue-/
nies. Dũ legitur. In principio fecit deus cælũ & terrã. Cũ tñ pluraliter dicti cæli legãtur & terræ. Mo
dus iſte locutiõis latiꝰpatet. ut abuſiue ſingularia plurali nũero dicamꝰ: & pluralia ſingulari. Ad oriẽ
tẽ uero qd pſalmiſta dicit.euãgeliſtæ tacẽt.hieroſolimã ſignificat q ẽ ĩ oriẽtis ptibꝰcollocata.uñ dñs
apoſtolis uidẽtibꝰaſcẽdit ad cælos. terra młtis plẽa miraculis: ubi fideliũ credulitas pl?actibꝰꝗᷓ lectio
Aui crediderit ſaluabit᷑.ꝗ vo ñ crediderit cõdẽnabit᷑.Signa ãt ꝗ crediderit. (nibꝰ erudit᷑.
Ducẽteſimo trigeſimo capitulo Marcus ſigna credẽtiũ cũ Matheo & Luca cõcordãs enarrat. Huc
libellũ cõphenſũ.ꝗ imitãdo perſcrutauerit regna ei patebunt æterna. lege ergo & imitare aſſidue.
CEFinit liber editus a ſancto Hieronymo pᷣſoytero In expoſitionẽ euangelii. Secundũ Marcũ.

. 7 7
7

e . ——0 r*

ẽ

Pꝛologus in epiſtolam ad galatas.

CTINCIPIT PRAEPHATIO SANCTI HIERONYMI IN EpISTOLAM AD GA-
LATAS Ad PAVLAM ET EVSTOCHIVM.

hð ——r mud, Mnumunuma

(Ginterprætatus ad galatas tranſcenderam. Multis retrorſum in medio

=☛ AVCI admodum dies ſunt ex quo epiſtolã Pauli ad philemonem

H pᷣtermiſis.Et ecce ſubito litteræ mihi de urbe allatæ ſunt: nunciantes
&ι olbinam uenerabilem anum præſentiæ dnñi redditã: & ſanctã Mar
N XM cellam marris contubernio deſtitutam magis ninc noſtrũ o Paula
WS S && Euſtochium flagitare ſolatium. Et quia hoc interim fieri non põt
EEEAENNpropter grandia maris in medio ſpatia atq; terraꝶ: reppente uulnus ?
præſſum ſaltem ſcripturaꝶ uellem curare medicamine. Scio equidẽ

ardorem eius. ο fidem: quã flãmam ſemper habeat in pectore ſupe
rare ſexum: obliuiſci hoĩs: & diuinorum uoluminũ tympano cõcre-/
pante rubrum huius ſeculi pelagus tranſfretare. Certe cũ romæ eſſeʒ
nunꝗᷓ ta feſtina me uidit ut nõ de ſcripturis aliqd interrogaret. Neq;
E N uero more pithagorico ꝗcquid reſponderã rectũ putabat nec ſine ra
tione præiudicata apud eã ualebat auctoritas. Sed examinabat oĩa

7
3 71 1XV
11 &α&
12

4

C.

& ſagaci mente uniuerſa penſabat ut me ſentirem non tam diſcipuli habere quã iudicem. Itaq; q
& illi abſenti pergratum fore: & uobis quæ in præſentia eſtis utile exiſtimo aggrediar opus intem

