ctũ ſerui tui:prophanaſti in terra diadema eiꝰ. C Diſſipaſti oẽs macerias eius.poſuiſti inunctiones

eius pauorẽ. C Diripuerũt eũ oẽs qui trãſeũt ꝑ uiã. factus ẽ opprobriũ uicinis ſuis. C Eleuaſti de/

xterã hoſtiũ.lætiſicaſti oẽs inimicos illius. Auertiſti robur gladii eiꝰ. & nõ ſubleuaſti eũ ĩ plio.
CQuieſcere feciſti munditiã eius & thronum eius in terra detraxiſti. ä

CAbreuiaſti dies adoleſcentiæ eius operuiſti eum ignomimia.

CVſq;quo domine abſconderis in finem? ſuccenditur quaſi ignis indignatio tua.
CMemẽto mei de profůdo. C Alioꝗn quare fruſtra creaſti nios hoium.
CQui eſt uir qui uiuat & non uideat mortẽ: ſaluãs aĩiam ſuam de manu inferi ſemper
CVbi ſunt miſericordiæ tuæ antiquæ domine: quas iuraſti dauid in ueritate tua?

CRecordare dñe opprobrii ſeruoꝶ tuoꝶ ꝗa portaui ĩ ſinu meo oẽs iniqunates populorum.

Quas exprobrauerũt inimici tui dñe ꝗbꝰ exprobrauerũt inimici tui dñe ueſtigia chiiſti tui.
Benedictus dominus in ſempiternum. amen amen. DDGDð

Q¶ COratio mopſi uiri dei. Cbſalmus. XC.
O mine habitaculum tu factus es nobis. in generatione & generatione.
CAnteꝗᷓ mõtes naſcerentur & parturiretur terra & orbis a ſæculo uſq; ĩ ſæculũ. tu es deus.
Côuenés homines uſq; ad côtritionẽ. & dicẽs reuertimini filii adaaum.
Qulia mille anni in oculis tuis: ſicut dies heſterna quæ pertranſut. C Et uigilia nocte.
CPercutiente te eos. ut ſomniu erunt. C Mane quau herba pertranſiens. .M
Mane floruit. & abiit ad ueſpeꝶ cõteretur atq; ſiccabitur. C Cõſũpti enim ſumꝰ ĩ furore tuo. & ĩ
dignatione tua cõturbati ſumus. CPoſuiſti iniꝗtates nr̃as corã te.negligẽtias nr̃as ĩ luce uultꝰtui
COẽs eni dies noſtri tranſierũt. in ſurore tuo conſumꝑſimꝰ annos noſtros quaſi ſermonẽ loquẽs
CDies anoꝶ noſtroꝶ.ĩ ipᷣis ſeptuaginta annis. C Si at multũ ẽ octoginta anni & ꝙ amplius ẽ. la/
bor & dolor. C Quoniam tranſiuimus cito. & aduolauimus. C Quis nouit fortitudinem ire tuæ:
&ſecundum timorem tuum. indignationem tuam. Vt numerẽtur dies nii.ſic oñde & ueniemꝰ
corde ſapienti. C Reuertere dne uſq;quo. & exorabilis eſto ſuper ſeruos tuos.
CImple nos matutino miſericordia tua: & laudabimus & lætabimur: in cunctis diebus noſtris.
CLætifica nos pro diebus quibus affiixiſti nos: & äãnis in quibus uidimus mala.
CAppareat apud ſeruos tuos opus tuum: & gloria tua ſuper filios eoruʒ. C Et ſit decor domini dei

noſtti ſuper nos: & opus manuũ noſtrarum cõſirma ſuper pos: & opus manuuũ noſtrarum cõhtma-

M. CPſalmus XClI.
ihabitat in abſcondito excelſiin umbraculo omnipotentis commorabitur.
Cicens domino ſpes mea: & fortitudo mea: deus meus: confidam in eo.
CC Quoniam ipſe liberabit te de laqquæo uenantium: de morte inſidiarum:
=CIn ſcapulis ſuis obumbrabit tibi: & ſub alis eius ſperabis.
CScutum & protectio ueritas eius:non timebis a timore nocturno.
CA ſagitta uolante per diem: a peſte in tænebris ambulante: a morſu inſaniẽtis meridie.
CCadent a latere tuo mille: & decemmilia a dextris tuis: ad te autem non apropinquabit.
CVerũtamem oculis tuis uidebis: & ultionem impiorum cernes. H
CTu enim es domine ſpes mea:excelſum poſuiſti habitaculum tuum.
C Non accedet ad te malum & lepra non appropinquabit tabernaculo tuo.
In manibus portãbunt te:ne forte offendas ad lapidem pedes tuos.
CQuia angelis ſuis mandabit de te:ut cuſtodiant te in omnibus uiis tuis.
CSuper aſpidem & baſiliſcum calcabis & conculcabis leonem & draconem:
CQm̃ mihi adheſit: & liberabo eum exaltabo eum quoniam cognouit nomen meuam.
CInuocabis me & exaudiam eum cum ipſo ero in tribulatione eruã eum & gloriſcabo eum.

„

Sſalterium.

CLongitudine dietum ĩmplebo eum & oſtendam illi ſalutare meunn-
Pſalmus cantici in die ſabbati. XCII.
Onum confiteri domino: & pſallere nomini tuo altiſſime.
RA CAd annuntiandum in mane miſericordiã tuam: & fidẽtuam inuocabis.
RCIn decacordo: & pſalterio: in cantico & cithara. C Quoniam lætificaſti me domine
EMAl in opere tuo. in factura manuũ tuarum laudabo. Quam magniſicata ſunt opera tua do
mine:ſatis profundæ factæ ſüt cogitationes tuæ. C Vir ĩſipiens nõ cognoſcet: & ſtultus non intel
liget iſtud: Germinauerunt impii: quaſi fœnũ: & floruerunt omnes qui operantur iniquitatem:
ut conterantur uſq; in ſempiternum. CTu autẽ excelſus in æternũ es domine: CEcce inimici tui
domine: ecce inimici tui peribunt: & diſſipabũtur oẽs qui operantur iniquitatẽ. C Et exaltabitur
quaſi monocerotis: cornu meum: & ſenecta mea in oleo uberi. C Et reſpiciet oculus meus: eos qui
inſidiantur mihi: de his qui conſurgunt aduerſũ me malignantibus audit auris mea.
Cuſtus aut palma florebit:ut cedrus in libano multiplicabitur. C Tranſplantati in domo domini
in atriis domus dei noſtri germinabunt. C Adhuc fructificabunt in ſenectute:pingues & frondẽ
tes erunt annuntiantes: quia rectus dominus: fortitudo mea: & non eſt iniquitas in eo.
Pſalmus XCIII. “
O minus regnauit gloria indutus eſt: indutus eſt dominus fortitudine: & accinctus eſt.
CInſuper appendit orbẽ qui non comouebitur: C Firmum folium tuum: ex tunc ab
eæterno tu es. Leuauerũt flumina domine leuauerunt flumina uoces ſuas : leuauerunt
filii miſericordia gurgites ſuos a uocibus aquaꝶ multaꝑꝶ. C Grãdes fluctus maris: grädis
in excelſo dominus. C Teſtimonia tua fidelia facta iunt nimis domum tuaʒ decet ſanctitas domi-
ne in longitudine dierum: 2èðl

Cbſalmus:. XQClIII. 2äl
Eus ultionum domine:deus ultionum oſtendere. CEleuare qui ĩudicas terram: redde
uiciſſitudinem ſuperbis. C Vſq;quo impii domine: uſq;quo impii exultabunt.
A Fluent loquentes antiquum: garrient omnes qui operantur iniquitatem⸗
Sa)Populum tuum domine conterent: & hæreditatem tuam affligent.
C Viduam & aduenam interficient: & pupillos occident. C Et dixerunt non uidebit dominus: è&
non intelliget deus Iacob. CIntelligite ſtulti in populo: & inſipientes aliquando diſcite.
CQui plantanit aurem:non audiet: aut qui finxit oculum non unidebit. CQui erudit gentes
non arguet: qui docet hominem ſcientiam. C Dominus nouit cogitationes hominum: quia ua
næ ſunt. C Beatus uir quem erudieris domine: & de lege tua docueris eum. C Vt quieſcat a dieb?ꝰ
afflictionis donec fodiatur impio interitus. C Non enim derelinquet dominus populum ſuum:
& hæreditatem ſuam non deſeret. C Quoniam uſq; ad iuſtitiam reuertetur iudicium: & ſequẽtut
illud omnes redti corde: C Quis ſtatuet pro me aduerſum malos? quis ſtatuet pro me aduerſum
operarios iniquitatis. C Niſi quia dominus auxiliator meus paulominus habitaſſet: in inferno
anima mea. Si dicebam motus eſt pes meus: miſericordia tua domine ſuſtentabat me.
CIn multitudine cogitationum mearum:quæ ſunt in me intrinſecus: conſolationes tuæ delecta-
uerunt animam meam: C Nungnid particeps erit tui thronus inſidiarum: fingens laboreʒ; in præ
cepto. C Copulabuntur aduerſum animam iuſti: & ſanguinem innocentem condemnabunt.
Erit autem dominus mihi in refugium: & deus meus quaſi petra ſpei meæ. C Et reſtituet: ſuper
eos iniquitatem. ſuam: &: in malitia ſua perdet eos dominus deus noſter. .
Pſalmus XCVv.
EFEyñnite laudemus dominuminbilemus petræ Ieſu noſtro. .—
NM Preueniamus uultum eius: in agnitione gratiaruman canticis iubilemus el.
WEACQuoniam fortis & magnus dominus: & rex magnus ſuper omnes deos.
SaA] In cuius manum fnndamenta terræ: & excelſa montium: ipſius ſunt.
CCuius eſt mare: ipſe enim fecit illud: & ſiccam manus eius plaſmauerunt.
Venite adoremus & curuemur:flectamus genua ante faciem domini factoris noſtri.
¶ Quia ipſe eſt deus noſter: & nos populus paſcuæ eius.& grex manus eius.
CHodie ſi uocem eius audieritis nolite indurare corda ueſtra.
CSicut in contradictione:ſicut in die tentationis:in deſerto ubi tentauerunt me pattes ueſtri:pro/
bauerunt me & uiderunt opus meum. .
Quadraginta annis diſplicuit mihi generatio illa: & dixi populus errans in corde eſt: & ipſi nõ
cognouerunt uias meas. C Quoniam iuraui in furore meo ſi uenient in requiem meam.
Antate domino canticum nouum:canite domino omnis terra:
UCanite domino benedicite nomini ems annuntiate de die in diẽ ſalutare eius.
CNarrate in gentibus gloriam eius: in uniuerſis populis mirabilia eius.
CQuia magnus donnnus & laudabilis nimis tertibilis ipſe ſuper onne deos.
Oẽs enĩ

ndke

mn
1t

0

Juxta hebꝛaicam ueritatem.

C Omnes enim dii populorum:ſculptilia dominus autem cælos fecit.
Gloria & decor ante uultum eius forttudo: & exultatio in ſanctuario eius.
CAfferte dño ſamiliæ populoꝶ:afferte do gloriã & fſortitudinẽ afferte dio glonã nomini eius.
CLeuate munera & inttoite ĩ atria ei adorate dñm in decore ſanctuanii.

CPaueat a facie eius omnis terra. dicite ĩ gentibus dñs regnauit:ſi quidẽ appẽdit orbẽ ĩmobilem.

Cludicabit populos ĩ æquitate. C Lætamini cæli: & exulta terra: tonet mare & plenitudo eius.
CCGaudeat ager & omnia quæ in eo ſunt: tunc laudabut uniuerſa ligna ſaltus ante faciẽ dñi qm̃ ue
nit udicare tertã. C Iudicabit orbẽ in iuſtitia & populos in fide ſua.
= CPlſalmus. XCVII.

ſeius inſtitia & iudiciũ firmamẽtũ ſolii eius. C Ignis enĩ ante faciẽ eius ibit: & exuret p cir
cuitum hoſtes eius. C Apparuerunt fulgura eius orbi uidit cõtremuit terra.
CMontes ſicut cera tabeſfacti ſũt a facie dñi:a facie dominatoris omnis terræ. Annuntiauerũt cæ
li iuſtitiã eius:& uiderunt omnes populi gloriã eius. C Confundaãtur uniuerſi qui ſeruiunt ſculpti
li qui gloriantur in idolis. C Adorate eù omnes angeli: audiuit: & lætata ẽ ſyon: & exulrauerunt ſi
liæ iudæ propter iuditia tua dñe. C Tu enim dñs excelſus: ſup omnem terrã: uehemẽter eleuatꝰ es

ſuper oẽs deos. Qui diligitis diũm odite maluũ: cuſtodit aĩas ſanctorũ ſuoꝶ de manu impiorum

eruet eos. C Lux orta ẽ iuſto & rectis corde lætitia. C Lætamini iuſti ĩ dno & conſitemini memo

fF tixæ ſanctæ eius: CPſalmus. XCVIII.

uAntate dño canticum nouũ quia mirabilia fecit. C Saluauit ſibi dextera en. & brachium
Iſanctũ eius. C Notum fecit dñs ſalutare ſuum in conſpectu gentiũ reuelauit iuſtitiã ſuaʒ.

terræ ſalutare dei noſtri. CIubilate deo oĩs terra. uociferamini & laudate & canite. C Cãtate do/
mino in ciehara in cithara & uoce carminis: in tubis & clangore buccine.iubilate cotam rege dño
Conet mare & plenitudo eiꝰ. orbis & habitatores eius. C Flumina plaudẽt manus ſimul mõtes
bunt ante dñm.quia uenit iudicare terram. C Iudicabit orbẽ in iuſtitia & populos ĩ eqꝗtatibꝰ
S CPſalmus. XClX.
O minus regnauit cõmoueãtur populi ſeſſor cherubin cõcutiatur terra. C Dñs in ſyon
,magnus & excelſus ſuper oẽs populos. C Cõſiteãtur nomini tuo magno. & terribili ſan

Iacob tu feciſti. Exaltate dim deũ ueſtrũ. & adorate ſcabellũ pedũ eiꝰ. quia ſanctus eſt ĩpſe.
CMoypſes & aaron in ſacerdotibus ſuis: & ſamuel his ꝗ inuocant nomẽ eius. C Inuocabant dñz:
& ipſe exaudiuit eos: ĩ columna nubis loquæbatur ad eos. C Cuſtodierunt teſtimonia eiꝰ: & præ
ceptũ qd dedit illis: Domine deus noſter tu exaudiſti eos: deus propitius fuiſti eis: & ultor ſuper
cõmutatõibus eogꝑ. C Exaltate dñʒ deũ noſtrũ: & adorate in mõte ſãcto eiꝰ ꝗa ſãctꝰdñs deꝰnoſter
— CPſalmus pro confeſſione. C. =
EAIVbilate domino omnis terra: ſeruite domino in lætitia.
CIngredimini coram eo in laude. Scitote quoniam dominus ipſe eſt deus:ipſe fecit
nos. & ipſius ſumus. C Populus eius & grex paſcuæ eius. C Ingredimini portas eius in
gratiarum actione: atria eius in laude. confitemini ei. benedicite nomini eius quia bonus dominus
in ſempiternum miſericordia eius. & ulaadd enerationem & generatiooem ñides eius.
S Pſalmus Dauid. CI.
. V IIericordiam & iudicium cantabo tibi domine. pſallam & erudiar in nia perfecta. quãdo
uenies ad me. C Ambulabo in ſimplicitate cordis yei: in medio domus meæ.

2

CSuperbum oculis & altum corde: cum hoc eſſe non potero.
COculi mei ad fideles terræ: ut habitẽt mecum: ambulans in uia ſimpliciter:hic miniſtrabit mihi.

CNõ habitabit in medio domus meæ faciens dolũ: loquẽs mẽdaciũ: nõ placebit in cõſpectu ocu
loꝑꝶ meorũ. CMane pdꝗ oẽs ĩpios terræ: ut ĩterficiã de ciuitate dñi uniuerſos ꝗ operatur iniꝗtatẽ

COratio pauperis cum anxiaretur: & coram domino effunderet.eloquium ſuum.
ſAE Pſalmus: ClII.
O mine exaudi orationem meam: & clamor meus ad te ueniat

E In quacunq;ʒ die inuocauero te uelociter exaudi me. Quoniam conſumpti ſunt ſicut
fumus dies mei:& ofſa mea quaſi frixa contabuerunt. ¶ Percuſſum eſt quaſi ſœnuʒ & arefactum ẽ
cor meum: quia oblitus ſũ comedere panẽ meũ. C Auoce gemit“ mei adheſit os meũ carni mea

CAſſimilatus ſum pellicano deſerti: factus ſum quaſi bubo ſolitudinum. H

CVigilaui & fui ſicut auis ſolitatia ſuper tecto. H JMP!
Toꝛa die exprobrabant mihi inimici mei: exultantes per me lurabant.

O minus regnauit exultabit terra: lætabũtur inſulæ multæ. C Nubes & caligo in cirenitu

CRecordatus miſericordiæ ſuæ & ueritatis ſuæ domui ifrahel. Viderunt oẽs hnes

cto.quia imperium regis. iuditiũ diligit. C Tu fundaſti æquitates iuditiũ & iuſtitiam in

E Nö ꝓponã corã oculis meis uerbuʒ belial. faciélẽ declinatões odiui nec adheſit mihi.

CCor prauũ recedet a me:malũ neſciã:loquente in abicõdito cõtra proximũ ſuũ: hũc intetnciam.

CNon abſcondas faciem tuam a me:in die tribulationis meæ: inclina ad me aurem tuâ

Quia cinerem ſicut panem comedi: & potum meum cum fletu miſcui. C A facie indignationis
& iræ tuæ: quia eleuaſti me & alliſiſti me. C Dies mei q̃ſi umbra inclinati ſunt: & ego q̃ſi fœnũ arui
CTu ãt dñe ĩ æternũ pmanes:memoriale tuũ in generatione & generatione. C Tu ſuſcitans miie
reberis ſyon: qa tẽpus ut miſerearis.qm̃ uenit tp̃s. C Qm placitor fecerũt ſerui tui lapides eius: &
puluerem eius miſerabilem. C Et timebut gẽtes nomẽ dñi: & uniuerſi reges terræ gloriam tuam.
CQuia ædiſicabit dñs ſyon: apparebit ĩ gloria ſua. C Reſpexit ad oronẽ uacui: & nõ deſpexit ora
tionem eorum. C Scribãtur hæc in generatione nouiſſima: & populus qui creabitur laudabit dñʒ
CQñ proſpexit de excelſo ſanctuario ſuo:dñs de cælo terrã cõtemplatus eſt. C Vr audiret gemi⸗
tũ uincti:ut ſolueret filios mortis. C Et narretur in ſyon nomen dñi: & laudatio eius i hieruſalem.
CCũu cõgrtegati fuerint populi ſimul: & regna ut ſeruiant dño. C Afflixit in uia fortitudinẽ meam
abbreuiauit dies meos. Dicã deus meus ne rapias me in medio dierũ meorum in generatione
& generationẽ anni tui. C A principio tertã fundaſti: & opus manuũ tuaꝶ cæli. C Iplſi peribũt: tu
autẽ ſtabis: & oẽs quaſi ueſtimẽtũ atterentur: & quaſi palliũ mutabis illos: & mutabũtur
CTu autẽ ipſe es:& anni tui non deſiciẽt. C Filii ſeruorũ tuoꝶ habitabũt & ſemẽ eorum ante fa/
☛r ciem tuam perleuerabit. CbPſalmus Dauid. CIII.
EEnedic aĩa mea domino: & omnia uiſcera mea nomini ſancto eius. C Benedic aĩa mea
dño: & noli obliuiſci omnium retributionum eius. C Qui propitiatur cunctis iniquitati
S bus tuis: & ſanat oës infirmitates tuas. & Qui redemit de coiruptione uitã tuã: & coro-
nat te miſericordia & miſerationibus. C Qui replet bonis ornamẽtũ tuũ: inouabitur ſicut aquilæ
iuuentus tua. C Faciens iuſtitias dñs & iuditia cunctis qui calunias ſuſtinent. C Notas fecit uias
ſuas moyſi:ſiliis iſrahel cogitationes ſuas. Miſericors & clemẽs dnñs: patiẽs & multæ miſeratõis
CNõ ĩ ſempiternũ iudicabit:neq; in æternũ iraſcetur. C Nõ ſecũduʒ peccata nr̃a fecit nobis: heq;
ſecũdũiiniꝗtates nr̃as retribuit nobis. C Quãtũ eniĩ excelſiꝰ ẽ cælũ a terra:im̃ cõfortata ẽ miſericor
dia eiꝰ: ſuper timentes enum. Quãtum longe eſt oriens ab occidente: tm̃ longe ſecit a nobis ſcele
ra noſtra. C Sicut miſeretur pater filio æ: miſertus eſt dñs timentibus ſe:ipſe emm nouit plaſmatio
nẽ noſtra. C Recordatus quia puluis ſumus: hõ quaſi herba: dies eius: ſicut flos agri:ſic florebit.
CQuia ſpiritus pertrãſibit eũ:& nõ ſubſiſtet & nõ cognoſcet eũ ultra locus eius. C Miſericordia ãt
dñi ab æterno & uſq; in æternũ ſup timentes eũ. C Et iuſtitia eiꝰ ĩ filios filioꝶ:his ꝗ cuſtodiũt pactũ
eius: & recordãtur præceptoꝶ eius ad faciẽda ea. C Dñs in cælo ſtabiliuit ihronũ ſuũ: & regnuz il-
lius oĩbus dñabitur. CBũñdicite dño angeli eiꝰ:fortes robore: faciẽtes uerbum eius: obediẽtes uo
ci ſermonũ eius. C Bñdicite dño oẽs exercitus eius:miniſtri eiꝰ qui facitis placitũ illius.
CBenedicite domino uniuerſa opera eius: in omnibus locis poteſtatis eius benedic aĩa mea dño:
S CbPſalmus. CIIII.
ͤEñnedic anima mea dnño:dñe deus meus magniſicatus es nimis. C Gloria & decore ĩdu-

9 29 tus es: amictus luce quaſi ueſtimento. C Extendes cælos ut pellẽ: qui tegis aquis cænacu
MM la eius. C Qui ponit nubes currũ ſuum: qui ambulat ſuper pennas uenn.
Qui facit angelos ſuos ſpũs: miniſtros ſuos igner urentem. E Qui fundauit terrã ſupet baſem

ſuã: nõ cõmouebit᷑ ĩ ſæculũ & ĩ ſæculũ. C Abyſſo q̃ſi ueſtimẽto opuiſti eã: ſuꝑp mõtes ſtabũt aquæ.
Ab increpatione tua fugient: a uoce tonitrui tui ſormidabunt.
CAſcendunt montes: & deſcendunt campi: ad locum quem fundaſti eis: terminũ poſuiſti eis queʒ
non pertranſibunt: nec reuertentur ut operiant terram.
Qui ĩmittis fontes in conuallibus: ut inter medios montes ambulent.
Et bibant animalia regionum: & reſiciat onager ſitim ſuam.
C Super ea nolucres cæli morabunt de medio nemorum dabunt uocem.
CQui irrigas mõtes de cenaculis tuis:de fructu operum tuorum implebitur terra
W Germinans herbam iumentis: & ſœnum ſeruituti hominum.
Et ducat panem de terra:& uinum lætificat cor hominis. “
CAd exhilarandam faciem in oleo:panis autem cor hominis roborat.
CSaturabuntur ligna domini: cedti libani quas plantauit: ibi aues nidificabunt.
Viluo abietes domus eius:montes excellſi ceruis: petræ refugium erinatiis.
Fecit lunam per tempora:ſol cognouit occubitum ſuum. C Poſuiſti tænebras & facta eſt nox: ĩ
ipſa mouebũtur oẽs beſtiæ ſiluæ. Leones rugiẽtes ad pᷣdã & ꝗrẽtes a deo eſcam ſibi.
Oriente ſole recedent: & in ſpeluncis ſuis cubaburt.
CEgreditur homo ad opus ſuum: & ad ſeruitutem ſuam: uſq; ad ueſperum.
CQuã magnifſicata opa tua dñe: omnia in ſapientia feciſti: impleta eſt terra poſſeflione tua.
KHoc mare magnũ & latũ manibꝰ: ibi reptilia ĩ nũ erabilia: aĩalia pua cũ grãdibꝰ ibi naues ptrãſeũt
CLeuiathan iſtù plaſmaſti: ut illuderet ei:oĩa ĩ te ſperãt ut des cibum eis in tempore ſuo.
Dante te illis colligent: aperiente te manum tuam replebuntur bono.
CAbſcondes uultum tuum & turbabuũtur: auferes ſpũm eoꝶ & deſiciẽt & ĩ puluerẽ ſuũ reuertẽtur.
Emittes ſpiritum tuum & creabuntur: & inſtaurabis faciem terræ. “
CSit gloria

tat

—2

—

——

—WS d ee e eceee Seee

4

o⸗
le

ot
de
no
n.
ini
i
i
11o
io

lu⸗
cu

gem

i

eit

E Recordamini mirabilium eius que fecit: ſignorum & iuditiorum oris eius. M
CSemen abraham ſerui eius: fili iacob electi eius. C Ipſe dominus deus noſter: in uniuerſa terra iu

CAlleluia alleluia.

Juxta hebꝛaicam ueritatem.

C Sit gloria di in ſempiternum. lætabitur dominus operibus ſuis. C Qui reſpicit terram & tre

mit. tangit montes & ſumant. C Cantabo domino in uita mea. pſallam deo ꝗdiu ſum.

CCpPlaceat ei eloquium meum ego autem lætabor in domino. C Deficiant peccatores de terta &

impii ultra non ſint. benedic anima mea domino.
CAlleluia alleluia. Q¶ DPſalmus: CY§..
Onfitemini domino. inuocate nomen eius. notas facite in populis cogitationes eius,
CCantate ei:& pſallite ei loquimini in uniuerſis mirabilibus eius.
CEt exultate in nomine ſancto eius:lætetur cor querentium dominum.
Querite dominum & uirtutem eius: querite faciem eius iugiter.

ditia eius. C Recordatus eſt ĩ eternum pacti eius: uerbi quod præcepit in mille generationes.

.Qρhwd pepigit cum abraham: & iuramẽti ſui cum iſaac: & firmauit illud cum iacob: in legem cũ
iſtae

in pactum ſempiternum. C Cum eſſent uiri pauci:modici & aduenæ in ea: & traãſierunt de gẽ
te in gẽtem: & de tegno ad populum alterum. (Dicens dabo tibi terram canahan funiculum he
reditatis ueſtræ. C Non dimiſit hominem ut noceret eis: & cortipuit pro eis reges.
CNolite tangere chriſtos meos: & prophetas meos nolite affligere:
CEt uocauit famem ſuper terram:omnem nirgam panis contriuit:

¶ Miſit ante faciem eorum uirum:in ſeruum uenundatus eſt ioſeph.
CAfflixerüt in compedibus pedes eius: in ferrum uenit anima eius: uſq; ad tempus: donec ueniret

ſermo eius: eloquium domini probauit eum. C Miſit rex & ſoluit eum princeps populorum & di
miſit illum. C Poſuit eum dominum domus ſuæ: & principem in omni poſſeſſione ſua.
Vt erudiret principes eius: ſecundum uoluntatem ſuam & ſenes eius ſapientiam docerent.

CEt ingreſſus eſt in iſtrael ægyptum: & iacob aduena fuit in terra cham.

C Et creſcere fecit populum ſuum nimis: & roborauit eum ſuper hoſtes eius. C Conuertit cor eopꝑ
ut odio haberẽt populum eius: & doloſe agerẽt contra ſeruos illius. C Miſii moyſen ſeruum ſuũ:
aharon quem elegit ipſum. C Poſuit in eis uerba ſignorum ſuorum: & portẽtorum ſuorum in ter
ram cham. C Milit tænebras & contænebrauit: & nõ fuerunt increduli uerbis eius. C Cõmutauit
aquas eorum i ſanguinem. & occidit piſces eorum. C Ebulliuit terra eorum ranas. in cubilibus re
um ipſorum. C Dixit & uenit muſca omnimoda. cinifes in uniuerſo termino eorum.
EDedit pluuias eorum grandinem. ignem flammãtem in terra ipſorum. C Er percuſit uineam e
tum: & ficum eorum & cõfregit lignum finium eoruʒ. C Dixit & uenit locuſta: & brucus cuius nõ
erat numerus. C Et comedit omne ſœnũ terræ eorum. & deuorauit omnem fructum tertæ eorũ.
CEt percuſſit omne primogenitum in terra eorum primitias uniuerſi partus eorum. D

„

C¶Q¶ Et eduxit eos cum argento & auro: & non erat in tribubus eorum inſirmus.
¶Lætata eſt egyptus cum egrederentur. qm̃ irruerat terror eorum ſuper eos.

CExpandit nubẽ in tentonum. & ignem ut luceret nocte. C Petierũt & adduxit orti gometrams
& pane cæli ſaturauit eos. C Aperuit petram & fluxerũt aquæ. concurrerũt in aridis flumina,

¶ Quia recordatus eſt uerbi ſancti ſui. cum abraham ſeruo ſuo. C Et eduxit populum ſuum ĩ exul

tatione.in laude electos ſuos. C Et dedit eis terras gentium. & labores tribuum poſſederunt.
CVt cuſtodirent cerimonias eius: & legem eius ſeruarent.
C Pſalms. CVI.
Onfitemini domino quoniam bonus quoniam in æternum miſericordia eius.
CQuis loquetur fortitudines deo auditas faciet Junes laudes eius.
CBeati qui cuffodiunt iudicium: & faciunt iuſtidlam in omni tempore.
Recordare mei domine in repropitiatione populi tui: uiſita me in ſalutari tuo.
CVt uideam bona electorum tuorum: & læter in læutia gentis tuæ & exultem cum hereditate tua.

—

Checcauimus cum patribus noſtris. inique fecimus. impie egimus.

2

Qbatres noſtri in egypto non intellexerunt mirabilia tua. non ſunt recordati multitudinis miſen

cordiæ tuæ. C Et ad iracundiam prouocauerunt ſuper mare:in mari rubio.

CEt ſaluauit eos propter nomen ſuum:ut oſtenderet ſortitudinem ſuam.

CEt comminatus eſt mari rubro. & aruit. & traduxit eos per abyſſos quaſi in deſento.

CSt ſaluanit eos de manu odientis: & redemit eos de manu inimici.
CEt operuit aqua hoſtes eorum unus ex ipſis non ſuperfuait.
C Et crediderunt uerbis eius. cecineruntq; laudem eius.
Cito obliti ſunt operum illius: nec expectauerunt uoluntatem eiuns.
Ct deſiderauerunt deſiderium in deſerto. & tentauerunt deum in ſolitudine:

C Et dedit eis petitionem ipſorum. & miſit tenuitatem in animam eorum.

CSt cælati ſunt moyſen in caſtris aharon ſãctum domini.

TApenta eſt terra: & deuorauit dathan: & operuit ſynagogam abiran. D

Ilalterium.

CEt ſuccenſus eſt Iignis in ſynagogam eorum flãma excuſſitĩmploꝛs.

CC¶ PFecerunt uitulum in oreb:& adorauerunt conflatile. C Et mutauerũt glorlam ſuam in ſim ilitu
dine bouis comedẽtis fœænum. C Obliti ſunt dei ſaluatoris ſui:qui fecit magnalia in ægypto mira

bilia in terra cham terribilia ſuper mari rubro. CDirxit ergo ut contereret eos. niſi moyies electus
eius. ſtetiſſet medius contra faciem illius: ut conuerteret indignationem eius: & non interficeret.

CEt deſpexerunt terram deſiderabilem. nec crediderunt ſermoni eius. & murmurauerunt in taber
nacalis ſuis non exaudierunt uocem domini. C Et eleuauit manum ſuã ſuper eos. ut denicetet eos

in deſerto. CEt ut deiiceret ſemen eorum in gentibus. & diſpergeret eos in terris.
CEt conſecrati beelphegor. & comedetunt uictimas mortuorum.
CEt concitauerunt eum in ſtudiis ſuis: & percuſſit eos plaga.

Stetit autem finees & diiudicate. & eſt retenta percuſſio. & reputatum eſt ei in iuſtitia. in genera⸗·
tione. & generationem uſq; in æternum. C Et prouocauerunt ſuper aquam cõttadictionis & affli

d&Qſuus eſt moyſes propter eos:quia Houocanexant Qrttun eius. C Et præcepit labiis ſuis. non exter
minauerunt populos. quos dixit dominus illis.
eorum & ſeruierunt ſculptilibus eorum. & factum eſt eis in ſcandalum.

CEt immolauerunt ſilios ſuos & filias ſuas demonibus. C Et effuderunt ſanguinem innocentem

ſanguinem filiorum ſuorum. & filiarum ſuarum quos ĩmolauerant ſculptilibus chanaam
CEt polluta eſt terra in ſanguinibus.& coinquinati ſunt in operibus ſnus.

CEt ſornicati ſunt in ſtudiis ſuis. iratus eſt itaq; furor domini.in populum ſuũ & abhominatus eff

hereditatem ſuam. CEt dedit eos in manus gentium: & dominati ſunt eorum qui oderunt eos.

Et afflixerunt eos inimici ſui. & humiliati ſunt. ſub manu eorum. multis uicibus liberauit eos.

Ipſi uero prouocabant in conſiliis ſuis/& humiliati ſunt rehter miqutates ſuas.
CEt uidit tribulationes eorum: cum exaudiret eos rogantes. C

mur nomini ſancto tuo. & canamus laudem tuam.

QBeneditctus dominus deus iſrael ab æterno & uſq; in æternum:& dicet omnis populus Amen.

CAlleluaaas. QPfſalmus. CLVII.
HOnſfitemini domino quoniam bonus: quoniam in æternum miſericordia eius.

NCAboriente & occidente. ab aquilone. & marierrauerũt in ſolitudine in deſerta uia. ci

Huitatẽ qᷓ habitaretur non reperierunt-

.ℳ.

Eſaurientes & ſitientes: aĩa eoꝶ in ipſis deſiciebat. C Et clamauerunt ad dñm in ttibulatione ſuua:
de afflictione eoꝑ eripuit eos. C Et daxit illos per uiã rectã: ut uenirent in ciuitatem habitabilem.
CConfiteantur dño miſericordia eius. & mirabilia eius in filios hoĩum. C Quia ſaturauit aiaamua
cuã: & aĩam eſurientem ĩpleuit bonis. C Habitantes in tænebtis & umbra monis. alligatos inopies

& ferro. C Quia prouocauerunt ſermones dñi: & conſilium excelſi blaſphemauerunt.
CEt humiliauit in labore cor eorum. ceciderunt. & non erat qui adiuuaret.
Et clamauerunt ad dominum in tribulatione ſua: & de anguſtiis eorum ſaluauit eos.

SEt eduxit eos de tænebris. & umbra mortis. & uincula eorum dirupit.
CConſteantur domino miſericordiæ eius. & mirabilia eius in filios hominuum.

OQuia contriuit portas æreas. & uectes ferreos confregit. C Stultos propter uiam ſceleris eorum:

& pp iniquitates afflictos. C Omnẽ cibũ. abominata eſt aĩa eoꝶ. & acceſſerunt ad portas mortis.
Et clamauerunt ad dñm in tribuione ſua:de anguſtiis eoꝶ ſaluauit eos. C Miſit uerbũ ſuũ è&

ſanauit eos: & ſaluauit de interitu eoꝶ. C Conſiteant᷑ dio miſericordias eius: & mirabilia eius in fi
lios hojum. C Et imolent hoſtias gragꝑ: & narrent opa eius in laude. C Qui deſcendunt in mare

in nauibus: facientes opus in aquis multis. C Ipſi uiderunt opa dñi: & mirabilia eius in proſundo.
Dixit & ſurrexit uentus tempeſtatis: & eleuauit gurgites eius. CAſcendunt in cælum: & deſcen/
dunt in abyſſos: aĩa eoꝶ in afflictione conſumitur. & Obſtupuerut & inttemuerunt quaſi ebrius:
& uniuerſa ſapientia eog abſorta eſt. . Clamabunt autem ad dum in tribulatione ſua: & de angu
ſtia educet eos. Statuet turbinem in tranquillitatem: & ſilebunt fluctus eius.,
CLætabuntur qm̃ quieuerunt: & deducet eos ad portu: quẽ uoluerunt. C Confteantur dño miſe

ricordiæ eius: & mirabilia eius in filios hominum. C Et exaltent eum in æccleſia populi:& in ca/

thedra ſeniorum laudẽt eum. C Ponet flumina in deſertum: & fontes aquarum i ſitim.
CTerram ftuctiferam in ſalſuginem. præmalitia habitatorum eius. C Ponet deſenum in paludes
ad habitandum. CEt ſeret agros: ́ plantabunt uineas: & facient fruges genimina.
CEt benedicer eis:& multiplicabuntur nimis:& pecora eorum non minuet.
Imminuta ſunt autem & afflicta: propter anguſtiam mali: & doloris. ðè
C Et effundet deſpectionem ſuper pꝑrincipes: & exrare eos faclet in ſolitudine deuia.
CEt ſubleuabit

aquaꝶ & terram inuiam in fontes aquarum. Et collocauit ibi eſurientes: & ſorinabunt uibem

Et cõmixti ſunt gentibus. & didicerunt. opera

s. C Et recordatus eſt pacti ſui cum eis
& ꝑœnituit eum ſecundũ multitudinem miſericordiæ ſuæ. CEt dedit eos miſerabiles coram om
nibus qui ceperant eos. C Salua nos domine deus noſter: & congrega nos de gentibus. ut cõhtea

icãt ꝗ redẽpti ſunt a dio quos redemit de manu hoſtis. & de terris cõgregauit eos.

1

.

con
1,

a

n.

di⸗

liis,
i&
inn
nae
nce
a/
U

me⸗

des

ttn

Juxta hebꝛaicam ueritatem.

CEt ſubleuabit pauperem de inopia: & ponet quaſi gregeʒ familias:. Videbunt recti & lætabun
tur: & oĩs iniqꝗtas cõtrahet os ſuũ. C Quis ſapiens & cuſtodiet hæc: & intelliget miſericordias dñi.

CCanticum. Pſalmi Dauid. CVIII.
Aratum cor meum deus cantabo: & pſallam: ſed & gloria mea.
NCConſurge pſalterium & cithara: conſurgam mane.
CConſitebor tibi in populis domine: & cantabo te in nationibus.
CQuoniam magna ſuper cælos miſericordia tua: & uſq; ad nubes ueritas tua.
CExaltare ſuper cælos deus: & ſuper omnem terram gloria tua: ut liberentur dilecti tui.

N

C Salua dextera tua: & exaudi me:deus locutus eſt in ſanctuario ſuo: gaudebo: diuidã ſichẽ: & ual-

lem ſocoth dimetiar. C Meus eſt galaad & meus eſt manaſſes: & effraim uirtus capitis mei.
Cluda dux meus. moab lebes peluis meæ. ſuper idumeam proiiciam calciamentum meum. cũ phy
liſtim federabor. C Quis deducet me in ciuitatem munitam? quis deducet me uſq; in idumeam?
CNon tu deus qui proĩæceras nos. CEt non exies deus in exercitibus noſttris.
CDa nobis auxilium in tribulatione: uana eſt enim ſalus ab homine.
C In deo erimus fortes:& ipſe conculcabit hoſtes noſtros.
— CPro unictori. Dauid. CCCanticum CVIIII.
Eus laudis meæ non tacæbis: quia os ĩmpii & doloſi contra me apertum eſt,
1CLocuti ſunt de me lingua mendaci uerbis odii circundederunt me: & expugnauerũt
me gratis. C Pro eo ꝙ eos diligebam. aduerſabantur mihi.: ego autem orabam.

CEt poſuerunt contra me malum pro bono: & odium pro dilectione mea. C Conſtitue ſuper eũ

impium: & ſathan ſtet a dextris eius. C Cum fuerit iudicatum exeat condemnatus: & oratio eius ſit
in peccatum. CFiant dies eius parui: & epiſcopatum eius accipiat alter.

CSint ſilii eius pupilli: & uxor eius uidua. CInſtabiles uagentur ſilii eius: & mẽdicent: & quærãtur

in pari & uiis ſuis. C Scrutetur exactor uniuerſa quæ habet: & diripiantur ab alienis labores eius.
CNon ſit qui eius miſereatur: nec qui clæmens ſit in pupillo eius. C Fiat nouiſſimũ eius interitus:
in generatione altera deleatur nomẽ eius. C Redeat in memoriam iniquitas: patrum eius apud
deum: & iniquitas matrum eius non deleatur. CSit cõtra dominum ſemper: & intereat de terra
memoria eotum: eo ꝙ non eſt recordatus facere miſericordiam: & perſecutus eſt uirum inopem:
& pauperem: & compunctum corde: ut interficeret. C Et dilexit maledictionem quæ ueniet ei: &
& noluit benedictionẽ quæ elongabitur ab eo. CEt indutus eſt maledictione quaſi ueſtimento

fuo: & igredietur. quaſi aqua in uiſcera eius: & quaſi oleum in oſſa eius. C Sit ei quaſi pallium qd
circuncidatur: & quaſi cingulum quod ſemper accingitur. C Hæc eſt retributio his qui aduerſan-

tur mihi a diũo: & ꝗ loquuntur malũ contra aĩjam meã. C Tu auᷣt dñe deus fac mecum pꝑ nomen
tuum. qm̃ bona eſt miſericordia tua. C Libera me qm̃ egenus & pauper ſumi & cor meum uulne
ratum eſt intrinſecus. C Et quaſi umbra cum inclinatur abductus & excuſſus ſum quaſi locuſta.

CGenua mea uacillauerunt a ieiunio: & caro mea ĩmutata eſt abſq; oleo. CEt ego factus ſum op

probrium illis: uidentes me mouerunt caput ſuum. C Adiuua me dnñe deus meus: ſalua me ſecun
dum miſericordiam tuam. C Et ſciant qm̃ manus tua hæc: tu diñe feciſti eam.
CMaledicent illi. & tu benedices. reſtiterunt. & confundantur: ſeruus autem tuus lætabitur.
CInduantur aduerlarii mei confuſione: & operiantur quaſi neſtimento confuſione ſua.
CConſfitebor domino uehæmenter in ore meo: & in medio populotum laudabo eum.

CQuoniam ſtabit a dextris pauperis: ut ſaluet a iudicibus animam eius:

CPlalmus. Dauid. CX.
IXIT Dominus domino meo: ſede a dextris meis:
CDonec ponam inimicos tuos ſcabellum peibus tuis:

2

C Populi tui ſpontanei in die fortitudinis tuæ: in montibus ſanctis: de uulua orietur

cundum ordinem melchiſedec. C Dominus ad dexteram tuam percuſſit in die furoris ſuĩ teges.
Cludicabit in gentibus. impleuit ualles. percuſſit caput in terra multa. .
CDe torrente in uia bibet propterea exaltabit caput.
C Alleluas. CCblſalmus. CXI.
☛R Onfiebor dño in toto corde in conſilio iuſtoꝶ & cõgregatione: magna opera domini.
C Exgrenda in cunctis uolũtatibus ſuis gloria & decor opus eius & ſuſtitia eiꝰ pſeuerãs.
Memoriam ſecit mirabiliũ ſuoꝑ: clemens & miſæricors dñs: æſcã dedit timentib“ ſe.
Mæmor erit in ſempiternum pacti ſui: ſiortitudinem operum ſuorum annunciauit po
pulo ſuo: ut det illis hæreditatem gentium. COpus manuũ eius ueritas & iudiciũ:ſidelia oĩa pᷣce

pta eius: firmata iugiter in ſempiternũ: facta ĩ ueritate & eqtate. C Redemptionẽ miſit populo ſuo

mandauit in æternum pactum ſuum: ſanctum & terribile nomen eius.

