CApoſtolum & ſimiles eis:ſecundum Iſaac promiſſionis eſſe nlios. Nulla intelligentiæ difficultas
eſſet. Sed quia origenes hunc locum ediſſerẽs ita apoſtoli poſuit exemplum. Vos autem fratres ſecũ
duʒ lſaac promiſſionis filii eſtis quæritur quomodo galatas quos ſtultos appellarat & incepiſſe ſpi
ritu carne finire: nunc ſecundũ Iſaac filios repromiſſionis uocet. Dicemus itaq; apoſtolũ ideo eos ap
pellare ſcdm Iſaac filios repromiſſionis: quia nõ pœnitus eoꝶ deſperet ſalutẽ & rurſum eos ad ſpũzʒ
quo cœperant eſtimet reuerſuros: fiantq; filii liberæ. Qui ſi carne fuerint cõſumati filii ſunt ancillæz
CSed quomodo tunc qui ſecundum carnem natus fuerat perſequebatur eum qui ſecundum
ſpiritum.ita ⁊ nunc:ſed qui dicit ſcriptura:eice ancillam ⁊ filium eius. Non cnim heres erit ſi/

lius ancille cum ſilio meo ꝗIſaac.Itaqʒ frates. Non ſumus ancille fſilij ſed libere. Qua liber/
tate chꝛiſtus nos liberauit. 4

¶ Non puto ĩuenire nos poſſe ubi Iſmahel perſecutus fuerit Iſaac: ſed tantuz illud: quod cum filius

ægyptiæ quĩ maior natu erat luderet cum Iſaac indignata ſit ſarra & dixerit ad Abraham. Eice an-
ciſlam & filium eius. Non enim hereditabit filius ancillæ: cum filio meo Iſaac. Et utiq; ſimplex lu/
ſus inter infantes: expulſione & abdicatione indignus eſt. Verũ apoſtolus quaſi hebreus ex hebreis.
& ad pedes magiſtri gamalibelis edoctus: qui quondam furentes aduerſus deum phariſeos conſi-
lio refrenarat: ex uerbis ſarræ dicẽtis. Non enim hereditabit filius ancillæ cum filio meo Iſaac. Intel
lexit luſum illum ſimplicẽ non fuiſſe:ſed quia forſitan iſmahel quaſi maior natu & eo tẽpore circũ/
ciſus quo iam poterat intelligere & ſentire quod paſſus eſt. ſibi primogenita uendicabat. Scriptu-/
ra iurgium paruulorum luſum uocauit. Vnde & ſarra hæc uerba non ſuſtinens & conſuetudinem
ſibi primogenita uendicantis ancillæ filii a parua ætatæ non patiens: erupit in uocem. eice ancil⸗
lam cum fino ſuo.non enim hereditabit filius ancillæ cum filio meo Iſaac. Quod cum durum ui⸗
ſum fuiſſet abrahæ (ſemper enim primo genitis maiora debentur) Non ſolum Iſmahelem priorem
eſſe deſinere.ſed ne equalem quidem cum minore fratre accipere portionem. Deus qui liberam in
tus eſſe: & foras expelli uolebat ancillam.ſarræ uerba confirmat. & loquirur ad Abraham. Non du-
rum ſit coraʒ te de puero & ancilla. omnia quæ dixit tibi ſarra. audi uocem eius. quoniam in Iſaac
uocabitar tibi ſemen: Sicut ergo tunc maior frater Iſmahel lactentem adhuc & paruulum perſeque
batur Iſaac ſibi circunciſionis prærogatiuam: ſibi primogenita uendicans: ita & nunc ſecunduz car
nem iſrahel aduerſum minorem fratrem de gentibus populum chriſtianum ſuſtollitur. inflatur eri
gitur. Conſideremus inſaniam iadæorum qui & dominum interficere: & prophetas & apoſtolos
perſecuti ſunt.& aduerſantur uoluntati dei:& uidebimus multo maiores perſecutiones: quas nos
etiam hiſtoriæ docent: a iudæis in chriſtianos: quam a gentilibus concitatas. Miramur de iudæis:
Hodie quoq; hi qui in chriſto paruuli ſunt. & niuunt carnaliter. perſequuntur eos qui ex aqua & ſpi
ritu nati ſunt: & cum chriſto reſurgentes. ea querunt quæ ſurſum ſunt non deorſum. Faciant quod
uolunt: cum Iſmahele perſequantur Iſaac. Eicientur foras cum ancilla matre ægyptia. Nec accipiẽt
hereditatem quam ſolus qui de repromiſſione natus eſt conſequetur. Eleganter autem & illud: qd
is qui ſecundum carnem natus eſt perſequitur ſpiritualem: nunquam enim ſpiritualis perſequitur
carnalem:ſed ignoſcit ea quaſi ruſticano fratri: ſcit eum poſſe proficere per tẽpus Et ſi quando ægy
ptiæ ſilium uiderit iraſcentem: recordatur unius patris. qui luce boues crearit & culicem. Et in ma/-
gna domo non ſolum eſſe uaſa aurea & argentea. ſed lignea & fictilia. Itaq; cum apoſtolo paulo di
camus.non ſumus ancillæ ſilii ſed liberæ. Et renouati in chriſto audiamus uerba domini ad iudæos
loquentis:ſi manſeritis in ſermone meo cognoſcetis ueritatem. & ueritas liberabit uos. Hac liberta-
te & apoſtolus liberatus aiebat: cum enim fim liber ex omnibus. Qui facit peccatum ſeruus peccati
eſt.lIlle quia ſe ab omnibus uitiis liberum: ab oĩ concupiſcentia & errore ſciebat alienũ recte in xpi

libertate gaudebat dicens. Non ſumus ancillæ filii ſed liberæ: qua libertate xps nos liberauit:

CAPITVLVM. QVINTVM.
CCate ⁊ nolite iterum iugo ſeruitutis contineri. 2
CEt ex hoc oſtenditur quia nõ ſtet qui iugo inhæreat ſeruitutis. Et quia is qui a chri
üdſſto libertate donatus eſt tandiu fuerit ſub iugo quamdiu ſpiritum ſeruitutis habue-
rit in timore: & legis initia ſit ſecutus. Quod autem ait ſtate: frmam & ſtabilem in chri
ſto hortatur fidem: ut eccleſiæ galatiæ fixo in ſaluatore permaneant pede. De quo &
in alio loco iuſtus loquitur. Statuit ſuper petram pedes meos: Pro eo quod eſt ſuper

chriſtum. Ne ſcilicet circunferantur omni uento doctrinæ. & in diuerſa rapiantur: Vnde & ad ſtan/

tes dr̃: & qui ſtat: uideat ne cadat.Et in alio loco:ſtate uiriliter agire confortamini: ut ſtent cũ eo quẽ
ſtephanus a dextris patris ſtantem uidit in martyrio perſeuerans. & qui locutus eſt ad moyſen. tu ue
ro ſta mecum. Iugum autem ſeruitutis:legem uocat duram. difficilem. laborioſam. quæ die ac no-
cte cultores ſuos graui opere conſumit. Sicut & Petrus in actibus apoſtolorum: quid tentatis inꝗt

ponere iugum graue ſuper collum fratrum. quod neq; nos neq; patres noſtri portare potuerunt:

nn ii

Liber Secundus.c.v.

Quod autem appoſuit nolite iterum:non quo prius legem galatæ cuſtodierint: ſed quo & idola/
triæ iugum graueſcit: quo ægyptiorum populus oppræſſus: ad inſtar plumbi in rubrum mare mer
ſus eſt. Iuxta quem ſenſum:& ſupra dixerat. quomodo conuertimini iterum ad infirma & egena ele
menta.quibus rurſum ſeruire uultis: dies obſeruantes & menſes & tempora & annos: Galatæ enim
qui ad Pauli apoſtoli prædicationem idolis derelictis ſtatim ad euangelii conſcenderint gratiam
non reuerebantur ad legis iudaicæ ſeruitutem: quam nunquã prius cognouerant: ſed uolentes ob
ſeruare tempora: circuncidi carne: & hoſtias offerre corporeas: quodammõ in eoſdeʒ reuertebãtur
cultus quibus in idolatria ante ſeruierant. Aiunt eniz & ægypti ſacerdotes 18& iſm ahelitas & macdia
neos præputium ron habereQuos autem nationes: obſeruent dies menſes & annos utinam neſci
remus: ne nobis cum eis eſſet umquam mixta feſtiuitas. “
CEcce ego paulus dico vobis quoniam ſi circuncidamini:chꝛiſtus vobis nihil pꝛodeſt.
E In euãgelio ſaluator ad diſcipulos loꝗtur.q uos audit me audit.ꝗq uos ſuſcipit me ſuſcipit: Et apo/
ſtolus teſtatur dicens: uiuo autem iã non ego. Viuit aut in me chriſtus. & alibi. An experimentum qᷓ
ritis eius qui in me loquitur chriſtus? Ex quo liquido comprobatur hoc quod nunc dixit. Ecce ego
paulus dico uobis non quaſi pauli tantum uerba accipienda: ſed domini. Nam cum & in prima ad
corynthios præmiſiſſet. FHlis autem qui nupti ſunt denuntio non ego ſed dominus. & ſtatim intuliſ
ſet: cæteris autem ego præcipio. Ne uilis ſua putaretur auctoritas: Puto inquit ꝙ & ego ſpiritum dei
habeo. ut ſpũ & chriſto in ſe loquente non contemptui duceretur. qui prophetas imitans diceret
Hæc dicit dominus omnipotẽs. Maius autem fiet id quod dictum eſt. ecce cgo paulus dico uobis.
quoniã ſi circũcidamini: chriſtus uobis nihil prodeſt. Si cum principio copuletutr in quo ait.paulus
apoſtolus non ab hominibus neq; per hominem ſed per Ieſum chniſtum & reliqua. Vt audientes
non tam miſſi quam mittentis auctoritate moueantur: Poteſt aliquis dicere. contrarium eſt huic lo
co illud quod ad romanos ſcribitur. Circunciſio quidem prodeſt. ſ legem cuſtodias: & infra. Quid
ergo eſt amplius iudæo? aut quæ utilitas circũciſionis? multum per omnem modum. Primũ quidẽ
quia credita ſunt illis eloquia dei. Si enim his qui circunciſi fuerint chriſtus nihil prodeſt. quõ legẽ
cuſtodientibus prodeſt circunciſio? Quod quidem hac reſponſione ſoluetur: ut dicamus epiſtolam
quæ ad romanos ſcripta eſt ad eos eſſe dictatam: qui ex iudæis gentilibuſq; crediderant. Et
hoc egiſſe paulum ut neuter populus offenderetur: quo ſcilicet ſuum utraq; plebs priuilegium poſ
ſideret: ut nec gentiles circunciderẽtur: nec circũciſi adducerent præputiũ: Ad galatas autẽ ſcribens
alio uſus ſit argumento. Non enim erant ex circunciſione:ſed ex gentibus qui crediderãt: Nec pote
rat eis prodeſſe circunciſio.qui Fan euangelii gratiam: iterum ad legalia reuerterentur elementa. Et
in actibus apoſtolorum nartat hiſtoria: cum quidam de circũciſione ſurgẽtes aſſeruiſſent eos qui ex
gentibus crediderantadebere circuncidi: & legẽ cuſtodire moyſiſeniores qui hieroſolymis erant &
apoſtolos pariter congregatos ſtatuiſſe ne ſuperponeretur eis iugum legis: nec amplius obſeruarẽt

niſi ut cuſtodirent ſe tantum ab idolothitis & ſanguine. & fornicatione: ſiue ut in nonnullis exem/
plaribus ſcriptum eſt. & ſuffocatis: & ne reſideat ulla dubitatio. quod circunciſio nihil proſit. ſed ꝓ/

pter eos qui ex iudæis crediderant. ad romanos de circunciſione ſententiam temperauit. Paulatim
ad epiſtolæ eiuſdem poſteriora deſcendens. Nec circũciſionẽ: Nec p̃putiũ aliquid ualere mõſtrauit
dicens. Circunciſio itaq; nihil eſt. & præputium nihil eſt. ſed obſeruatio mandatorum dei: In tan-
tü eniz circunciſio nihil eſt ut iſraheſiticæ quoq; domui: ſe de circunciſione iactanti nihil profuerit:
propheta memorante: omnes gentes incircunciſæ carne: domus autem iſrahel incircunciſa corde:
& incircunciſus melchiſedech: circunciſum benedixerit Abraham. Nam quod ait. ſi circuncidami/

ni: tale eſt quaſi ſi dicere uoluiſſet: ſi carne circuncidamini. Quã in alio loco non circunciſiones: ſed

conciſionem uocat dicens. Videte conciſionem. Nos enim ſumus circunciſio qui ſpiritu dei ſer/
uimus. & gloriamur in chriſto: & non in carne confidimus. Non confidit in carne qui omnem uti-
litatem expectat a chriſto. & non ſeminat in carne. ut de carne metat corruptionẽ. ſed in ſpu de quo
uita æterna generatur: Subtilius intuenda ſententia ſi circuncidamini: xp̃s uobis nihil prodeſt. Qd
non ſolum ĩn eo ſi circuncidatur:non eis proſit ipſa circunciſio: ſed etiam ſi cæteras uideantut extra
circunciſionem in xpᷣo habere uirtutes. uniuerſæ pereant cum poſt fidem chriſti fuerint circunciſi:
Quid igitur? nihil profuit timotheo circunciſio? multum per omnem modum. Non enim tã ideo
circunciſus eſt ut ex ipſa circunciſione aliquid emolumenti eſtimaret poſſe conſequi: quã ut cæte
ros lucrifaceret. Factus iudæis iudæus: ut iudæos ad fidem xpi ſua circunciſione tranſduceret. Tunc
ſi quidem non prodeſt circunciſio cum aliquid per ſemetipſam putatur utilitatis afferre:
Conteſtoꝛ autem omnem hominem circuncidentem ſe.qm̃ debitoꝛ eſt vniuerſe legis faciẽde.

CDeus qui cireunciſionem primo ad Abraham: deinde per moyſen in lege præcepit. non ſoluʒ cir

cunciſionem: ſed alia multa obſeruanda conſtituit: Dies feſtos hieroſolymis frequentandos: Ho-
ſtiarum holocauſta: mane ſemper & ueſpere immolationem: In uno tantum loco agni: terræ ſepti
ma eſtate ferias: quinquageſimum remiſſionis annum: & cætera quæ facile eſt de ſcripturis excerpe
re ſibi unumquemq; lectorem. Choærtabimus itaq; ebionem & ſectatores eius. qui poſt euangeliuz
credentes in chriſto circuncidendos putant. Vt aut circunciſionem faciant & cætera quæ hrxcipiti/
“”M tur in lege

— —— - — —

— -- —— — ⸗—

e
le
ln
am
b
tn

it

eut
le
mi/
el
ſer
ni⸗
n
doo

In epiſtolam ad galatas.

tur in lege: aut ſi impoſſibile eſt cuncta fieri:ceſſet & circunciſio. Quæ cum cæteris quaſi inutilis præ
termiſſa eſt. Quod ſi reſponderint poſſibilia tantum debere ſe facere:non enim deũ ea anobis exi/-
Fere quæ non poſſumus: ſed qᷓ poſſimus implere: dicemus eis. Non eiuſdem eſſe dei cuſtodiri uelle
egem. & eos qui legem cuſtodiant derelinquere. Aut quomodo propter intermiſſam legem reos
eſſe faciet qui etiam ſi uelint: uniuerſa complere non poſſint. Nos uero legem ſequi ſpiritalem. quæ
dicat. Non infrenabis os boui trituranti: & cuzʒ apoſtolo intelligere. Nunquid de bobus eura ẽ deo.
ſed propter nos utiq; dicit: Et obſeruare ſabbata delicta: non ut bos & aſinus noſter & uilia pecora
lætentur in ſabbato.ſed illi homines & pecora de quibus ſcriptum eſt. Homines & iumenta ſaluos
facies domine:homines rationabiles quoſqʒ & ſpiritales uiros animalia uero:? eos qui tardioris in-
genii ſunt: & a ſpiritalibus: ad agenda domini ſabbata erudiuntur. Nec contrarium eſt eſſe id quod
ſupradictum eſt ſi: circuncidamini chriſtus uobis nihil prodeſt: & quod ſequitur teſtiſicor omnem
hominem circuncidentem ſe: quoniam debiſor eſt uniuerſæ legis faciẽdæ: hinc quod infertur a no

bis. Neq; enim auditores legis ſunt iuſti apud deum: ſed factores legis iuſtificabuntur. Quia facor

ille ſit legis. qui poteſt dicere. Nos ſumus circunciſio: & in occulto ſudæus: & ſcimus quia lex ſpiri-
talis eſt. Qui autem conciſionem & interfectricem ſequatur litteram: eum non legis eſſe facto-
tem: ſed ueræ legis inimicum. Maxime poſt ſaluatoris aduentum qui ad ſe conuertentibus tollat
uelamen de corde: ut omnes reuelata faciæ: gloriam domini contemplantes: tranſſiguremur de ue
tuſtate litteræ in nouitatem ſpiritus.
Eusacuati eſtis a chriſto qui in lege inſtiſicamini a gratia excidiſtis.
CQuomodo nemo poteſt duobus dominis ſeruire.ſic umbram pariter & ueritatem legis implere
difficile eſt. Vmbra in lege ueteri eſt donec ſpiret dies: & amoueantur umbræ: ueritas in euangelio
chriſti: Gratia enim & ueriras per I eſum chriſtum factæ ſunt. Perdit ergo gratiam chriſti: & euange

lium quod tenuerat amittit: qui in aliqua obſeruatione legis ſe iuſtificari putat: & cum gratiam ami

ſerit: a chriſti fide deſtruitur: & in eius opere conquieſcit enim mon ut in

latino male interprætatum eſt: euacuati eſtis a chriſto: ſed in chriſti opere ceſſaſtis magis itelligitur

Vt id quod ſupra ſpecialiter de circunciſione præceperat dicens. ſi circuncidamini: xps uobis nihil
prodeſt: Nunc de tota lege generaliter compræhendat: nihil eos in chriſti opere proſicere: quia in
quacunq; obſeruatione legis ſe crediderunt iuſtificandos.
CMNos enim ſpiritu ex ſich ſpem iuſtitie expectamus. H
Spiritum ad diſtinctionem litteræ poſuit. Spes uero iuſtitiæ: chriſtus intelligendus: qui ipſe eſt
ueritas. patientia.ſpes. iuſtitia: omnes uirtutes: cuius nos ſecundum expectamus aduentum. quo iu/
dicaturus eſt omnia: et iam non patientia ſed iuſtitia affuturus: ut reddat unicuiq; ſecundum opera
ſua. Cuius dei præſentiam apoſtolus: & qui ei ſunt ſimiles expectantes aiunt. Adueniat regnuʒ tuũ.
Vt cum filius deo & patri tradiderit regnum. & m ſubiectis omnibus fuerit & ipſe ſubiectus: tunc
caput ſubiciatur in corpore: & ſit deus omnia in omnibus. Quia qui nunc ex parte per ſingulos.

tunc incipiet totus eſſe per cunctos. H
NMam in chꝛiſto ieſu.neqʒ circunciſio aliquid valet neqʒ pꝛepntiũ:ſed ſides q̃ per caritatẽ opat
CNHis qui in xpᷣo ieſu uolunt uiuere uirtutes appetẽdæ ſunt: uitia fugiẽda:media uero quæ inter uir
tutes & uitia ſunt: nec fugienda ſunt nec appetenda: ut circunciſio & præputium: & cætera his ſimi-
lia. Circunciſio quidem prodeſt ſi legem cuſtodias: quæ idcirco utilis fuit his qui in lege uixerunt.
Non quia circunciſi erant.ſed quia credita ſunt illis eloquia dei.quæ in opera uertentes: a ſalute ex-
tranei non fuerunt. Nec nos moueat quod ſeffora tollens calculum. filium circuncidit: & ſuffocan-
tem angelum prohibuit a marito. Siue aliter ut in hebreo ſcriptum refertur: quia nunc notam cir-
cunciſionem pœnitus nil prodeſſe: quam in chriſto ieſu eam non ualere teſtatus eſt: ex eo ſi quidezʒ
tempore quo euangelium in toto orbe radiauit: ſuperflua eſt ciunciſionis iniuria. Quæ tunc ut cæ
tera quoq; legis ualuit: quando & benedictiones carnales legem ſeruantibus ſpondebantur: Quod
ſcilicet ſi impleſſent eam. benedicti eſſent in ciuitate. benedicti in agro:plena haberẽt horrea: & mul
ta alia quæ in repromiſſionibus continentur. Nos autem in chriſto ieſu ualere uolumus & confor/
tari ideſt in uera circunciſione: & non conciſione iudaica. Neq; enim qui in aperto iudæus eſt. neq;
maniſeſta in carne circunciſio:ſed in abſcondito iudæus: & circunciſio cordis in ſpiritu non littera.
Nihil itaq; prodeſt in chriſto carnis circunciſio:ſed cordis & aurium: quæ aufert illud opprobrium
iudæorum. Ecce incircunciſæ aures ueſtræ & non poteſtis audire. Prodeſt circunciſio labiorum.
quam iuxta humilitatem. nec dum ſe habere cauſabatur moyſes.ut in hebraico ſcriptuʒ eſt: Ego aut

ſum præputium habens in labiis. Multum utilitatis præbet: & in rebus uenereis circunciſio: cuʒ per

caſtitatem impudicitia deſecatur: Igitur in chriſto ieſu nec circunciſio ualet. nec præputium corpo-
rale:quia in medio ideſt inter uitia uirtuteſq; ſunt poſita:ſed fides quæ per caritatem operatur. Vt &
fides quæ reputata eſt abrahæ in iuſtitia comprobetur. & omne opus fidei in caritate ponatur. To/

ta lege & prophetis ex caritate pendentibus. In his ſi quidem duobus præceptis: diliges deum tuuũ:

& diliges proximum: Saluator aſſeruit legem propheraſq; conſiſtere: & paulus in alio loco.

Ecce enim non adulterabis non furaberis. Non concupiſces: & ſi quod aliud mandatum: in hoc ſer

nn zii

Liber tertius.c.v.

mone recapitulabitur. Diliges proximum tuum ſicut te. Si ergo omne mandatum recapitulatur in
eo quod dictum eſt.diliges proximum tuum tanquam te. Fides autem per caritatem operata ualet
plurimum maniſeſtum eſt operationem fidei per caritatem: plenitudine mandatorum omnia con
tinere. Quomodo autem iuxta apoſtolum lacobum. fides abſq; operibus mortua eſt. ſic abſq; fide 4
uis bona opera ſint:mortua computantur. Qui igitur in chniſto non credunt. & ſunt prauis morib
aliud quick magis habent quam opera uirtutum? exemplũ fidei quæ per caritatem operatur: de euã
elio illa meretrix tribuat: quæ cum in domo phariſei acubanti domino pedes lauiſſet lachrymis:
terſiſſet crinibus: iniſſet unguento: & phariſeo murmuranti dominus para bolã: quinquaginta &
qngentos denarios debitoris propoſuiſſet:adiecit.Propter qꝗd dico tibi dimittuntur ei peccata mul
ta. quia dilexit multum. Et ad ipſam mulierem conuerſus: ait. Fides tua te ſaluam fecit: uade in pace.
Aperte enim in hoc loco demonſtratum eſt mulierem iſtam habuiſſe fidem per caritatem operataʒ
quæ multum ualuerit in chriſto. Eſto quis dicat benevircunciſionem in chniſto nil ualere monſtra
uit.quam ſciebat aliquando ualuiſſe. Numquid & de pputio aliquis ambigebat ut diceret neq; præ
putium? Sed ſi conſideremus plurimos chriſtianorum ideſt e noſtris qui de oleaſtro inſerti ſumus
in radicem bonæ oliuæ: exultare contra fractos ramos populi udæorum: & dicere magis ualere
præputium in quo Abraham deo placuit: & reputata eſt ei fides ad iuſtitiam. Quam circunciſionez
quæ in ſignum ſidei data eſt. & habenti eam non profuit lſmaheli. Videbimus etiam hanc quorun-
dam uſurpationem cautiſſime nunc excluſam.
CFINIT LIBER SECVNDVS INCIPIT PROLOGVS IN TERTIVM LIBRVM.
SVPER EPISTOLAM BEATI PAVLI APOSTOLI AD GALATAS.

M non ignaii imbecillitatis noſtræ: & exilis ingenii riuulum uix paruo ſtre
pente murmure ſentientes: Iam enim & in eccleſiis iſta quæruntur omiſ-
ua. quæ apoſtolicorum ſimplicitate & puritate uerborum quaſi ad athe-

ur oratio rethoricæ artis fucata mendacio: quaſi quædam meretnicula
procedat in publicum. non tam eruditura populos: quam fauorem po-
puli quæſitura. & in modum pſalterii & tibiæ dulce canentis ſenſus de/-

Acytharæ ſuaue canentis: & bene compoſitæ. & audiunt uerba tua & non
S fciunt ea: Verum quid agam? taceam ne? ſed ſcriptum eſt non appare-
pis in cõſpectu domini tui uacuus: & Eſaias(ſicut in hebreis tũ habeturuoluminibus) gemiſcit. Vhe
mihi miſero quia tacui. loquar: ſed omnem ſermonis elegantiam: & latini eloquii uenuſtatem ſtri-
dor lectionis hebraicæ ſordidauit. Noſtis enim & ipſæ quod plus quindecim anni ſunt ex quo ĩ ma
nus meas nunꝗᷓ tullius: nunꝗᷓ naſo. nunꝗᷓ gentilium litterarum quilibet auctor aſcendit. & ſi quid

—

forte inde dum loquimur obrepit quaſi antiqui per nebulam ſomnii recordamur. Quid autem pro
fecerim ex linguæ illius infatigabili ſtudio: aliorum auditioni derelinquo ego quid in mea amiſe/

rim ſcio. Accedit ad hoc quia propter oculorum && totius corpuſculi infirmitatem manu mea ip/
ſe non ſcribo: nec labore: & diligentia compenſare queo eloquii tarditatem. Quod de uirgilio

quoq; tradunt quia libros ſuos in modum urſorum ſœtuum lambendo figurauerit; uerum acci-

to notario: aut ſtatim dicto quodcunq; in buccam uenerit; aut ſi paululum uoluero cogitare me/
lius aliquid prolaturus.tunc me tacitus ille repræhendit, manum contrahit. frontem rugat: & ſe
fruſtra adeſſe toto geſtu corporis conteſtatur. Oratio autem ſi de fonte indolis ingenii ſi profecta:
& diſtincta inuentionibus: & orna flore uerborum:tamen niſi auctoris ſui manu limata ſuerit. &
polita. non eſt nitida. Non habet mixtam cum decore grauitatem. ſed in modum diuitũ ruſtico/
rum opibus ſuis magis arguitur quam exornatur. Quorſuʒz iſta: uidelicet vt & uobis & cæteris qui
forte legere uoluerint ſit reſponſum non me panegyricum: autcontrouetſiaʒ ſcriberæ: ſed cõmenta
rium. Ideſt hoc habere propoſitum: non ut mea uerba laudentur. ſed ur quæ ab alio bene dicta ſuut
ita intelligantur ut dicta ſunt. Officii mei eſt obſcura diſſerere: marifeſta perſtringere:in dubiis in
morari. Vnde & a pleriſq; commentariorum opus explanatio nominatur. Si quis eloquentiam
quærit: uel declamationibus delectatur. Habet in utraq; lingua demoſtenem & tullium. Pole/
monem & quintilianum. eccleſia chriſti non de academia & litio. ſed de uili plebecula congrega-
ta eſt. Vnde & apoſtolus: Videte inquit uocationem ueſtram fratres: quia non multi ſapientes ſe-
cundum carnem non multi Potentes: non multi nobiles: ſed quæ ſtulta ſunt huius mundi elegit
deus: ut confundat ſapientes. & inrma mundi elegit deus ut confundat fortia. Et ignobilia huius
mundi & contemptibilia elegit deus: & quæ non ſunt: ut ea quæ ſunt deſttueret. Quia enim ex crea
turarum ordine: uarietate. conſtantig non cognouerat mundus per ſapientiam denplacuit per ſtul-
titiam prædicationis ſaluos facere credentes. Non in ſapientia uerbi. ut non euacuaretur crux xpi.
Vbi.n.ſapiens: ubi grammaticus? ubi cauſarum naturalium ſęrutatores? Nec in perſuaſibilibus ſa/
pientix

== —PFPRTIVM ad Galatas 0 Paula & euſtochium uolumen hoc cudimus
Aneum: & ad auditoria conuenitur. ut plauſus circunſtantium ſuſcitentur.

☛◻1 mulceat audientium. ut uere illud prophetæ Ezechielis noſtris tem/-
poribus poſſit aptari. Dicente domino ad eum: & factus es eis quaſi uox

in
n

.

e
)

.

In Epiſtolam ad galatas.

pientiæ nerbis: ſed in oſtenſione uirtutis & ſpiritus. ut fides credentium non eſſet in ſapientia homi

gnum. ſed in nirtute dei. Quamobrem & ipſe apoſtolus ad eoſdem corynthios loquebatur. & ego
Neniens ad uos fratres: ueni non per ſublimitatẽ ſermonum & ſapiæ: annuntians uobis teſtimoniũ

domini.non.n. iudicaui ſcire me aliquid inter uos:niſi xpᷣm: & hunc crucifixum:Et ne forſitan puta

retur hæc dicens eſſe inſipientiæ prædicator: mente præſaga quod opponi poterat euestit. ſed lo/

quimur inquit dei ſapientiam in miſterio: quæ abſcondita eſt quam nemo principum huius ſeculi
cognouit. Quotꝰ quiſq; nunc ariſtotelem legit. quanti platonis uel libros nouere uel nomen: uix
in angulis otioſi eos ſenes recolũt. ruſticanos uero & piſcatores noſtros: totus rbis loqtur: uniuer
ſus mundus ſonat I taq; ſermone ſimplici ſimplicia eorum uerba pandenda ſunt. Verba inquam
non ſenſus. Cæterum ſi orantibus uobis: illum poſſim in exponendis epiſtolis eorum habere ſpiri
tum quem illi in dicendo habuerunt. Tunc uideritis tantam maieſtatem & latitudinem in his ueræ
ſuiſſe ſapientiæ: quanta in ſeculi litterariis arrogantia & uanitas fuir. Breuiter uobis meæ mentis
fatear archaũ: qui per me intellecturus eſt apoſtolum. Nolo ut mea ſcripta difficulter intelligat. &
ad interprætẽ cognoſcendum. alium quærat interprætẽ: ſed iam tempus eſt in reliqua pſequamur.
CFINIT PROLOGVS INCIPIT LIBER TERTIVS.
Arrebatis bene:quis vos impediuit veritati non obedire.
CId quod nunc latinus poſuit interpræs: ueritati nõ obœdire: & in græco ſcri-
bptum eſt In ſuperiori loco ita interprætatus eſt. non crede
Rhreueritati: quod quidem nos in uetuſtis codicibus nõ habere. in ſuo loco anno
α tauimus. Licet & græca exemplaria hoc errore confula ſint. ſenſus autem iſte eſt.
KAdorabatis patrem in ſpiritu & ueritate. & de plenitudine xp̃ᷣi accipientes. ſcie-
batis quia lex data eſt tantum populo per moyſen: & non etiam facta. Gratia aũt
* & ueritas non ſolum data: ſed & facta per Ieſum chriſtum:, Cum igitur tam bene

—

legis ſequimini & euangelii relinquitis ueritatem? Sequitur.
CNMemini conſenſeritis. CSed quia nec in græcis libris.
nec in his qui in apoſtolum cõmentati ſunt:hoc ſcciptum inuenimus: prætereundum uidetur.
CVerſuaſio veſtra non eſt ex eo qui vocaunit vos.
In latinis codicibus ita ſcriptum repperi.perſuaſio ex deo eſt. qui uocauit uos.quod quidem puto
ex eo fuiſſe: & non intellectum paulatim ob ſimilitudineʒ ex deo increbuiſſe.pro eo quod eſt ex eo.
Sed nec ſic poteſt ſtare ſenſus.ut quos modo accuſauerat quare non obœdierint ueritati. oſtendẽs
in eorum arbitrio poſitũ:uel obœdire uel non obœdire: nunc econtrario aſſerat perſuaſionem &
obœdientiam eorũ: non tam ex ipſis eſſe qui uocentur: quam ex eo qui uocet. Melius igitur & ueriꝰ
ſic legitur. perſuaſio ueſtra non eſt ex eo qui uocauit uos. Aliud quippe dei opus eſt. aliud hominũ.
Dei opus eſt uocare:hominum uel credere uel non credere: & ſic ubi alibi de ſcripturis liberum ho
minis affirmatur arbitrium ut ibi ſi uolueritis & audieritis me. & iterum. & nunc iſrahel quid petit

ad te dñs deus tuus: & ex hoc loco uel maxime comprobatur. uerum ſimpliciores quiq; putantes ſe

deferre. ut perſuaſio quoq; noſtra in eius ſit poteſtate: abſtullerunt partem orationis non: & ſenſum
contrarium apoſtolo reddidere. Siue ergo in bonam ſiue in malam pattem nec deus nec diabolus
in cauſa eſt:quia perſuaſio noſtra non eſt ex eo qui uocauit nos.ſed ex nobis: qui uel conſentimus
uel ñ conſentimus uocanti. aliter: Perſuaſio hæc quam nunc ſequimini: Non eſt ex deo qui in princi
pio uos uocauit:ſed ex his quos poſtea turbauerunt.
CModicum fermentum:totam conſperſionem fermẽtat.
Male in noſtris codicibus habetur modicum fermentũ totam maſſam corrumpt: & ſenſum po/
tius interpræs ſuũ:quam uerba apoſtoli tranſtulit. Hac aũt ipſa Aitentia paulus & ad corynthios uti
tur.ubi præcepit eum qui uxorẽ patris ſui habebat tolli de medio. & tradi pœnitentiæ in interitum
& uexationem carnis per ieiunia & egrotatõnes: ut ſpiritus ſaluus fiat in die domini noſtri ieſu xpi.
ait quippe non bona gloriatio ueſtra. Neſcitis quia modicum fermentum totam maſſam currũpit
ſiue ut iam emendauimus totam conſperſionem ſermentat. Et ſtatim intulit: Expurgate uetus fer/
mentum:iut ſitis noua conſperſio.ſicut eſtis azimi.etenim paſcha noſtrum immolatus eſt xp̃s. Itaq;
epulemur non in fermento ueteri: neqʒ in fermẽto malitiæ & nequitiæ: ſed in azimis ſinceritatis &
ueritatis. Nunc autem per hanc eandem ſententiam docet panem eccleſiæ ſpiritualem qui de cæxlo
deſcendit non debere iudaica interprætatione uiolari:& dominus idipſum diſcipulis præcepit. ut
caueant a fermento phariſeoꝶ: quod euangeliſta manifeſtius faciens addidit. Dixerat autem eis de
doctrina phariſeoꝶ. Porro quæ eſt ita alia doctrina phariſeorum: niſi legis ſecundum carnem obſer
uatio? Senſus itaq; iſte eſt. Nolite putate paucorum hominum qui de iudæa uenientes aliud docẽt.
inſidias contemnendas. Scintilla res parua eſt & pœne dum cernitur nõ uidetur: Sed ſi fomitem cõ
præhenderit: & nutrimenta ſui quamuis paruus ignis inuenent: mœnia urbis: latiſſimos ſaltus: re-
gioneſq; conſumit: Fermentũ quoq; cuius ad alias partes in euangelio parabola tẽperata ẽ. res mo/
dica uidetut & nihili: ſed cum farinæ conſperſum totam maſſam ſuo uigore corrupenit: in illius uiʒ
nn iiii

curreretis. ueritati magis quam imaginibus ſeruientes. a quo præpediti doctore peruerſo umbram

Liber tertius.c.v.

tranſit omne quod mixtum eſt. Ita & doctrina peruerſa ab uno incipiens. uix duos aut tres primum

in exordio repperit auditores: ſed paulatim cancer ſerpit in corpore. & iuxta uulgare prouerbium:
unius pecudis ſcabies: totum commaculat gregem. Igitur & ſcintilla ſtatim ut apparuerit extinguẽ
da eſt. & fermentum a maſſa e uicinia ſemouendum: ſecandæ putridæ carnes & ſcabioſum animal a
caulis ouiũrepellendũ. Ne tota domus: maſſa: corpus. & pecus ardeat: corrũpatur: putreſcat intereat:
Arrius in alexandria una ſcintilla fuit: ſed qa nõ ſtatim oppſſa eſt iotũ orbẽ eius flãma populata eſt
CEgo conſido in vobis in domino:quia nihil aliud ſapietis.
CNoõn per coniectůram ut quidam uol unt.ſed prophetico ſpiritu. Paulus pronuntiat galatas ad-
neritatis uiam quam amiſerant regreſſuros. Eteni qui alios hortabatur ut emularentur chariſmata.

magis autem ut prophetarent. ipſe quoq; eadem plenus gratia loquebatur: & ex parte cognoſcim?

& ex parte prophetamus. Prouidens igitur ſpiritu quis nihil aliud eſſent credituri: niſi quod per epi
ſtolam docebantur.ait ego confido in uobis in dno quod nihil aliud ſapietis: Nam & additio do/
minici noĩs: idipſum ſignificat. Si.n. per coniecturam hoc eſtimabat: potuerat dicere: ego confido ĩ
uobis.nunc autem apponens in dno. Diuino quodam conſidens ſpu: quod futarum cognouerat
prophetauit. Qui aũt conturbat uos: portabit iudiciũ quicunq; eſt ille.Occulte inquiunt petrũ lace
rat: cui ſupra in faciem reſtitiſſe ſe ſcribit: ꝙ non recto pede inceſſerit ad euangelii ueritatem. Sed
nec paulus tam procaci maledicto de eccleſiæ principe loquæretur: nec petrus dignus qui contur-
batæ eccleſiæ reus fieret. ex quo arbitrandum eſt de alio quodãà dici. Qui aut cum apoſtolis fuerat:
aut de iudæa uenerat. aut ex phariſeis crediderat: aut certe magnus ſit apud galatas eſtimatus ut por
tet iudiciũ eccleſiæ conturbatæ: quicunq; eſt ille. Portare aũt iudicium id eſt qd aliis uerbis in ſequẽ
tibꝰ dixit. Vnuſꝗſq; ꝓpriũ onus portabit.& puto ĩ ſcripturis onus. & in bonã & in malã partẽ poſſe
accipi. Hoc ẽ & in his ꝗ peccatis grauibꝰ opprimũtur & in illis ꝗ uirtutũ leuia onera ſuſtẽtãt. De pec
catis in pſalmo pœnitẽs loꝗtur. iniqtates meæ eleuatæ ſut ſup caput meũ q̃ſi onus grauæ grauatæ
ſuũt ſup me. De uirtutibꝰ: doctrĩaq; uirtutũ ſaluator ait. iugũ.n. meũ ſuaue ẽ: & onus meuũ leue ẽ. Qcd
autem & doctrina pro onere accipiatur perſpicuũ ſit in euangelio-Alligant quippe phariſei onera
grauia & quæ portari non poſſunt: & ſuperponunt ea ſuper humeros hoĩum: ipſi aũt uno ea digito
nolunt contingere. Quã graue ſit aliquem de tranquillitate turbare. & ſerena corda hoĩum quibuſ/
dam quaſi fluctibus concitare ſaluatoris ad apoſtolos uerba teſtantur. ne conturbetur dicentis cor
ueſtrum. mori ne timeatis. Expedit quippe ei qui cõturbat & ſcandalizat quempiam in eccleſia: ut la
pis molaris circundetur collo eius. & mittatur cum eo in mare: quã ut ſcandalizet unum de his mi⸗
nimis: qui a ſaluatore mõſtrantur. Turbati ergo fuerant galatæ inter ſpm & Iram: circunciſioneʒ &
conciſionẽ:iudaiſmũ occultum: & manifeſtum:qd agerent ignorantes. Breuius aũt & ſic accipi põt
quicũq; eſt ille qui uos ad phariſeorum doctrinam retrahit: & in carne deſiderat circuncidi. quis ſit
eloquens: & in legis eruditione ſe iactitet. & nihil amplius dico niſi hoc qd ẽt uos abnuere non po/
teſtis. Quod portabit pro hoc opere iudicium. & conſequetur pro ſuo labore mercedem.
¶Ego at fratres ſi circunciſionem pꝛedico.quid adhuc perſecutionem patioꝛ? ergo euacuatuzʒ
eſt.ſiue vt in greco melius habet ceſſabit ſcandalum crucis. H
Legimus in actibus apoſtolorum ipſe quoq;ʒ apoſtolus paulus in epiſtolis ſuis ſepe còmemorat.
ſe a iudæis perſecutiões creberrimas ſuſtinuiſſe.propterea quod doceret eos qui de gentibus credi/-
derant in xpᷣo:non debere circuncidi. Hi itaq; de quibus ſupra ait. qui autem conturbat uos: porta-
bit iudicium quicũq; eſt ille:ut deciperent galatas. etiam hoc addebant: non ſolum Petrus & Iaco/
bus & Ioannes & cæteri in iudæa apoſtoli circanciſionem: & alia præcepta legis obſeruant: ſed ipſe

quoq; Paulus qui uos aliter docuit ꝗᷓ ſe reiueritas habet timotheũ circuncidit & iudæis frequenter

judæus factus eſt ueritate cogente. quam opinionẽ de galatarum mentibus paulus nunc uoſẽs tol/
lere:ait Ego autẽ fratres ſi cicüciſidhe prædico:quid adhuc perſecutionẽ patior? Oẽ inquit in me
odium iudæoꝑꝶ & qua aduerſum me furent inſania: ob nihil aliud eſt niſi quod doceo gentes non
debere circuncidi: & legis onera ſuperflua: & iã abolita cuſtodire. Cum auũt perſecutionẽ patiar. ma
nifeſtum eſt: me circunciſionẽ non prædicare quam deſtruo. non.n. tam perſecutionem patior a iu
dæis quia prædico crucifixum: & ieſum dico eſſe xpᷣm quem lex & prophetæ prænuntiauerunt. quã
quia doceo kegen eſſe completã. Quod ãt crux iudæis ſcandalũ ſit. gentilibus ſtultitia. ipſe dñs no
ſter oñdit qui lapis dicitur offenſionis. & petra ſcandali. propter nihil aliud niſi quia prædicatio cũ
plenis uelis ad audientes proceſſerit. ſtatim ut ad crucem uenerit impingit. & nequaquaʒ libero cur
