ſtimentorum. Longum eſt nunc dicere de ephod de tunica. Longum eſt dicere de rationali: de ma
nifeſtationibus: de catenulis: de zona: de fœmoribus: de fimbriis: de roſis: de tintinnulis: quibus uir
tutibus ſacerdos debeat ingredi templum domini: & in ſancta ſanctorum. Et nos ergo ſi uolumus
de ueſtimento iſto eſſe ſacerdotali aut ſuperhumerale ſumus: quod interprætatur ephod:ut habeap) Er p - l, .
mus bona opera:& in humeris noſtris chriſti mandata portemus: aut certe tunica debemus eſſe in- r
terior. Quæ tunica ſtricta eſt & adheret corpori: non eſt laxa non finditur. ſed hæret tota ad corpus
Vides ergo quoniam quicũq; interior eſt & interior tunica uicino iungitur corpori. Si quis uero ra

2 aAes Fre- 3

tionale eſt qd dicitur eſt & ratio eſt peccator conſtitutus eſt. Cæterum ſieri poteſt ut ali-
quis habeat prudentiam ut habeat ut habeat ſermonem. Quicũq; ergo uere ſacerdos eſt
debet habere hoc eſt manifeſtationis. Hoc eſt ut quodcũq; mente concœperit: pro le, one⸗

ſerat: & omnes doceat. Et hæc omnia fruſtra ſunt:ſi caſtitas aucta & ornata non fueritildeo zona eſt

Xn AETN . n 5=e, eſtr, rretes
& cingulum lumbos ſtringit & mortiſicat. Deinde dicitur: qd habeat ſœmorales: ut quodcũq; in — . S= 2 4 2
nobis ignominioſum eſt & ſordidum. Quaſi hoc in euangelio mundetur & mortificetur. Deinde

dicitur quoniam debeamus habere podere: qd ornet:quaſi pedes noſtros:in ipſo podere diuerſi fſo
n; res ſunt. Sunt ibi mala granata:ſunt ibi etiam fimbriæ. Ego puto qd illa mulier ſanguine fluẽs: iftä
H fimbriam tetigerit & ſanata eſt. Deinde & hæc conſiderate quoniam ad extremos pedes:inter ma-
e la granata erant: & tintinnulæ: & non egrediebatut pontifex in ſancta ſanctorum:niſi & illa tintin-
nabula: & illa mala granata quæ diuerſitates uirtutũ ſũt: quæ habẽt ſingulæ uoces ſuas: & greſſus ip

ſe: ſancti ſanctorum uocabulum eſt. Siue enim manducemus: ſiue bibamus: oĩa ĩ noĩe dñi facimus.
Minora promiſimus: & maiora diximus. . e
CSicut ros hermon qui deſcendit in montem ſyon. =⸗re Pr ee t e. r . en P
CRos hermon:legimus quendam librum apocriphum: eo tempore quod deſcendebant filii dei
ad filias hominum deſcendiſſe illos in monte hermon: & ibi iniſſe pacum quomodo uenerint ad
. filias hominum: & ſibi eas ſotiauerint maniſeſtiſſimus liber eſt & inter apochriphos compnutatur.
1 & ueteres interprætes de ipſo loquuti ſunt. Non nulla autem nos diximus non in auctoritateʒs: ſed
in commemorationem. Sicut ros hermon: qui deſcendunt in montem ſyon. Legi in cuiuſdam lIi⸗-
bro apocripho ſuam hæreſim confirmantis. Quid enim dicit? Filii inquit dei qui de cælis deſcen/
debant uenerunt in hermon: & concubuerunt filias hominum. Si quid eſt corpora filiæ? hominum
ſunt. Vidiſtis quomodo neſciſtis: manichæi dogma conſurgit. Sicut enim manichæi dicunt aias Wa on r ren

du deſideraſſe corpora humana: & ſociatas eſſe uoluptate corporum: ſic & iſti qui dicunt angelos de. A. en erpere e
. ſideraſſe corpora:hoc eſt filias hominum. Nonne uobis uidentur idipſum dicere qd & manichæij.
uu Longum eſt nunc contra illos dicere:ſed tantũmodo indagari uolui:de quo quaſi uolumine per
d. occaſionem iſtius: luum dogma conſirmant. Hermon in lingua noſtra interprætatur berrr. Al.-
hoc eſt condemnatio. Ros ergo domini ante fuit ĩ populo iudæoꝶ qui poſtea anathematizatus ẽ
n & benedictio illa quæ ante deſcendebat in populo anathematizato: poſtea deſcendit in montem „ „2
ſyon:hoc eſt in eccleſia. Nos ſi tamen de eccleſia ſumus. Eccleſiam autem dico dogmatum ueritate, ==⸗ Par ere
S chriſti confeſſionem. Nos in ædificium ſumus: & quanti in deſerto ſunt ſancti. Quanti de nobis nnös Ldn= l ſr
B er, ſunt: & in eccleſia uerſantur: ſed non in chiiſti eccleſia. Si ergo ſumus in eccleſia: ſi habemus fideʒ ec . bg, I = , E.
i⸗ Er. 1 P cleſiæ: ſidem apoſtolorum:fidem chriſti: dogmatum ueritates: montes ſumus ſyon. Nolumus eſſe = P= =
de ſyon ualles:ſed montes ſyon. Habet enim ſyon ualles ſuas: habet & campum. Quicũq; pecca-
ni tor eſt uallis eſt. Syon non eſt mons. Dicat aliquis: de tuo ſenſu loquæris. Vocemus teſtem eſa-
k iam: eo tempore quo peccauerit ſyon: poſt multas uiſiones ubi dicitur. Viſio contra idumeam
teĩ Viſio contra moab. Viſio contra edom & filios amon: in ultimo ponitur. Viſio uallis ſyon: quo .
um niam enim de fidei ſublimitate deſcenderat: propterea de monte in ualle corruit. Nos ergo pri-
n0 mum fugiamus nallem ſyon: ueniamus ad campum: de mpo ueniamus ad colles: de collibus
tin xęxnueniamus ad montes. Chriſtum ſequamur in montibus ſi quidem fratruelis noſter quaſi capreæ: &
rcce ſinnulus ceruorum tranſit colles & ſallit per montes. Vnde & ſecundum aſcenſus ueritatem: non
e aſcendit in cælo poſt reſurrectionem de ualle: ſed de monte. Nam ſi in uirtutibus montes non fue-
in⸗ rimus ad cælum non poſſumus aſcendere.
CAllic enim. Q¶ IèIn montibus ſyon:in uirtutibus: in fide: in con
no feſſione:in dogmatum ueritate: illic eſt benedictio.
n CSEt vita vſqʒ in eternum. C Vita chriſtus eſt. Qui conſidit in chni⸗
ho ſtum uitam accipiet in ſæcula ſæculorum amen. M
CCanticum graduum. CPSALMVS. CxXXXIII. „DᷣDb
ſs ECce nunc benedicite dominum:omnes ſerni domini.
CExtremus pſalmus: canticum graduum. primus graduum pſalmus fuerat. Ad domi-
we num cum tribularer clamaui & exaudiuit me: in ſecundo conſcenderat: leuaui oculos me

Mos in montes: in tertio læ tatus ſum in his quæ dicta ſunt mihi: in quano ad te leuaui ocn

Expolitio.

4raaL.⸗ =4., — fP=. . los meos qui habitas in cælo. Videte quomodo paulatim alcendit per gradus & ad ſublimiora
Wr F, poer vſ-l, 3) ar fperuenit. Longum eſt ſi uelimus ſingulorum pſalmorum horum graduum principia dicere. Venit
EFiler a Te- ad tertiumdecimum pſalmum immo uenit ad duodecimum: & poſt omnem uirtutem humilita-
tem poſuit. Fruſtra enim habemus uittutes: ſi non ipſe uirtutes humilitate domini coronentur.
Quid enim dixit:? Domine non eſt exaltatum cor meum:neq; elati ſunt oculi mei. Quoniam ergo
humilem ſe monſtrauerat chriſti adiutorium poſtulat. Et quid dicit? Memento domine Dauid &
omnis manſuetudinis eius.Et rurſum in alio loco. Propter dauid ſeruum tuum: non auertas facieʒ
chriſti tui: Quoniam accœpit chtiſtum poſt fidem chriſti eccleſiam congregat. Et quid dicit? Ecce
quam bonum & quam iocundum habitare fratres in unum. Eccleſia domini congregata eſt. No/
uiſſimus pſalmus quid dicit?⸗ —
CEcce nunc benedicite dominum omnes ſerui domini. “
CQuoniam bonum eſ & iocundum habitare fratres in unum. Et eſtis pariter congregati. Ecce
— . nunc benedicite dominum. Nunc benedicite in ultimo graduum pſalmo: quia in ſumitate uirtu/
. P ete rrrn, SS tum congregati eſtis- Ante ergo quam perueneritis ad quintum decimum gradum. Hoc eſt
H.r ſad excelſam non poteritis benedicere domino.Ergo nunc dico uobis:Ecce nunc benedicite domi
2 .3:2 no. quado dicitur ecce.quodammodo res digito demonſtratur. ecce nunc benedicite di’o. Quid
1rr e ſrrns s , benedicite domino? omnes ſerui domini: qui non eſtis ſerui peccati: ſed ſerui domini. Putamus pa
rum eſſe quod dicitur: ego ſeruus domini ſum. Summa uirtus eſt hic meriti. quomodo quaſi digni
tatem uindicat: qui dicit: ego ſeruus ĩmperatoris ſũ: & nemo audet accedere ad ſeruũ imperatoris:
ic infinita dignitas ſe dicere eſſe ſeruum domini. Vnde & apoſtolus de ſeruitute domini gloriatur
Wse, 6 ſe -A P — & ſcribit in principio epiſtolarum ſuarum. paulus ſeruus chriſti. Et de moyſe dicitur: & non ſicut
M. Dr, moyſes famulus meus: cui loquutus ſum facie ad faciem. Videte quid dicat. Cæteris loquutus ſum
in uiſione & in enigmate:ſed non ſicut moyſi famulo meo:cui loquutus ſum facie ad faciem. Pona

mus exemplum. Dicamus eſſe aliquẽ ditiſſimum. Iſte habet familiam: habet & ſeruos qui ſibi mi-
L Jr, D. — Niſtrent. Nunquid tantam habent fiduciam ſerui qui in uillis ſunt: quantam illi qui quotidie mini-
Sere- Ph ⸗ t P. , E/1 c 17 . „ „ „ 22% 2 2. . — 2 2 2 2 2 2
e. T.. r e Ne ſtrant. Illis magna dignitas eſt qui faciem uident dñi & miniſtrant ei. Deniq; cæteri ſerui: qui fa/-
ß ciem non uident domini ſui: ſi uoluerĩt aliquid impetrare: conſeruos petunt. Hoc totum quare di⸗
xi? Dominus noſter ieſus habet & ipſe multam familiam quaſi ad faciem ſuam ſibi miniſtrant. ha-
” — bet alios in agris: monachos & uirgines. Ego puto illos eſſe: qui ad faciem miniſtrant domino ſuo
fe- Seculares autem qui ſunt quaſi in agro de familia: deniq; illi qui ſunt in agris iſtos poſtulant ut ro-

gent dominum ſi quid neceſſarium habent. Quantam habent ergo dignitatem:qui quotidie uidẽt
faciem domini: tantam habent pœnam: qui negligũt miniſterium dñi. Solẽt enim mali ſeui quã
do ſunt in agtis magis timere dominum: quia non uident. Si autem quotidie cœperint uidere con 41.
temnunt:& familiaritas ſuperbiam facit. Et nos igitur non debemus de conſuetudine contemne/ .6
re bonitatem dei noſtri. Benedicite ergo dominum omnes ſerui domini. Qui non eſtis ſerui pecca
ti ſed ſerui domini. Omnes ſerui domini qui ſolum dominum habetis deum: omnes ſerui domini
Quibus ira non imperat.quibus libido non regnat: quibus alia peccata non regnant. quibus ñ do⸗
minantur uitia.illi dominantur a domino. Omnes ſerui domini. Videtur hucuſq; ſtetiſſe: ſed uide
te augmentum.Non ſufficit ſolum ſerui eſſe domini:niſi & ipſi ſeruiſſent. Alii enim ſunt qui ſtant:
alii qui cadunt:alii qui ſedent: alii qui iacent. Ergo qui cadunt: qui ſedent: qui iacent:illi non poſſũt
laudare dominum. Vos laudate qui ſtatis. Sed dicat aliquis: ſtant alii. Multæ ſũt eccleſiæ: multæ ſũt
congregationes: Qui ergo ſtant? Arriani ſtantẽ nominãt chriſtum? & eunomiani: & cæteræ hereſes
ergo ſtant? Ne uideretur ergo illis dare licentiam laudandi dominum. Videte quid dicar.
Qui ſtatis in domo domini. WWWVt ſecundum qd ait apoſtolus: donec
„ — , Hr iIl. „ — inquit uenio ut ſcias quomodo diſponas domuʒ deĩ quæ eſt eccleſia. Eccleſia non parietibus conſi
Sn P er) ſtit: ſed in dogmatum ueritate. Eccleſig ibi eſt ubi fides uera eſt. Cæterum ante annos quindecim &
ä uiginti omnes parietes hic eccleſiarum heretici poſſidebant. Ante uiginti eniz annos omnes eccle
eeLr⸗ N- pne-, - ſias heretici poſſi debant. Eccleſia autem uera illic erit: ubi uera fides erat. Ergo uos benedicite domi
Ree. 7 no: qui eſtis ſeruĩ domini. Non eſt pulchra laudatio ĩ ore peccatoris. Ergo uos laudate qui eſtis ſer
CQ T ni domini: & qui eſtis ſerui & ſtatis. Qui ſtatis? Statuit inquit ſupra petram pedes meos: Et ad moy
ſen. Tu uero hic ſta mecum. Deus ſtetit in ſynagoga deorum. Et qui ſtatis non ubicũq; ſedĩ domo
dei in atriis domus dei noſtri. In hebraicis uoluminibus non habetur. ſed in ſequenti pſalmo eſt:
Quomodo enim ſequitur in ipſo pſalmo? Laudate nomen domini laudate ſerui dominũ. Qui ſta
tis in domo domini in atrüis domus dei noſti. Quoniam ergo iſte pſalmus habet qui ſtatis
in domo domini in atriis domus dei noſtri. Propterea quidam putauit & in ipſo pſalmo qui
pveceſſit. Qui ſtatis in domo domini: debere addere in atriis domus dei noſtri. Quid autem
ſignificet atriis domus dei noſtri: & quæ ſit differentia domus & atriorum in ſequenti pſalmo
cum lectus fuerit diſſeretur. e “ õ
In nocribus extollite manus veſtras in ſancta. Mundus iſte in maligno poſitus eſt
&& non eſt nobis pugna aduerſus carnem & ſanguinẽ: ſed aduerſus rectotes tænebrarum inarum.
.M èMWñ Vnde

. —— — —

i
ſv
d
he
ſo
ice
con
ne/
cca
lini
do⸗
ide
mt
Kt
reſit
etein

vonee
coni
ma
tcce
lomi
i e
o
no

iſ
tis
gui
tem
lmno

uet
tum

⸗—
«learn n

modo uicturi ſumus in die hoc eſt in futuro ſæculo:ſic nunc uiuamus. in noctibus extollite manus

derare myſterium. Si nos leuamus manus uincit ieſus:ſi leuauerimus manus noſtras in bonis ope-
ribus per bona opera noſtra chriſtus ſuperat diabolum. Manus autem interprætatur in operibus.

& faciat. Præcipitur ergo nobis in nouiſſimo pſalmo graduum. In noctibus extollite manꝰ ueſtras

„ 2— . . „ *. . ,„ —
ueſtras in ſancta. Quare uoluit addere & dicere in ſancta:? Et heretici uidentur leuare manus: & gen.9 f- l.at 5
tiles uidentur leuare manus: & iudæi uidentur leuare manus. Faciunt enim & ipſi elemoſynas ſi ni- epn Se e e. ee

uare manum: Leuat quidem manum ſed non leuat in ſancta: quia chriſtum non confitetur. Vos au

ciatis. Vittutes pro qualitate facientis diuerſæ ſunt. Ac dicat. Facit elemoſynam chriſtianus: facit & I, —= 8 1 — . A.-
*, — — Trrpk

ſtem uiderint pæcuniam non dant. Si ſolus fuerit manus conttahit:non dat libenter. O tu chriſtia- „
2 2 2 „ 72 6 . — ſearr
ne rogat te pauper ut des ei pecuniam. Quare non das in occulto: ſed das in publico' Si teſtem deũ ⸗

terum apud deum iniuria eſt. Iniuriam enim facis fratri tuo. Vis enim uidentibus aliis mendicum 6.1
oſtendere? Quando ergo damus: non demus quaſi de noſtro: ſed de chriſti. Non debemus dare q= A.-,„ — n d

Nos damus panem qui in ipſa die conſumitur.ille pro pane reddet nobis regna cæxlorum. Ergo
hoc dico ut q facimus faciamus in ſancto: aut quod faciamus chriſti cauſa faciamus. Cæteruʒ mul
ti ſunt gentiles qui ſaciunt elemoſynam. Si uiderint aliquem præciſam manum habere: ſi niderint
pedem habere cancroſum & putridum: ſtatim animus illius dolet. Vincitur humana anima natu-
tali miſericordia. & quid dicit? Ecce ego ſi talis eſſem quid facerem?Et ſieri poteſt ut talis ſim quis
mihi dabit:? Et ego debeo huic dare: ut & mihi det aliquis ſi talis fuero.Iſte quidem dat pauperi pa-

ſiue bibimus: omnia in nomine chriſti faciamus. Scripturas legimus pſalmos ediſcimus. euange-

chhriſto placeamus: ut ſermo ipſius in ore noſtro reſonet. Solent & uini ſolent & monachi: ſolent & r⸗ ſe e
mulierculæ hoc inter ſe habere certamen: ut plures ediſcant ſcripturas: & in eo ſe putant eſſe melio/

CEt benedicite dominum.
co leuantes manus immaculatas & benedicite domino. Quodcũq; facitis referte ad dominum.

nam & benedic domino. Gratias age domino quã tibi dederit unde des ſtatti: magis tu af - 4 = Nrrr, DAer.r.

beneſitium præſtant pauperes peccata quæ iam aliter leuare non poſſumus: extinguit elemo-

Super Pſal. cxxxiiii.

Vnde dicit & apoſtolus. Nox præceſſit dies autem appropinquauiĩt. Ergo hoc ſæculum nox eſt. Sæ her ilke. „ (rl-r SSr
culum uero futurum dies eſt. Vnde dicit & apoſtolus. Sicut in die inquit honeſte äbulemus. Quo⸗ n, F. e, ert.

ueſtras in ſancta. Volumus nolumus: in noctibus ſumus. Quãdiu in iſto ſæculo ſumus: in noctii, be
bus ſumus. Nox tænebras habet noctes autem iſtarum tænebrarum peccata ſunt hominum. oe, 1 rr Ie 54 Rrr
Videte ergo quid dicit. In noctibus extollite manus ueſtras in ſancta. Dum inquit eſtis in iſto
ſæculo:& in iſtis noctibus:leuate manus ueſtras. Nolite dimittere ſed leuate. Leuate cum mopſe.

Si leuaueritis manus ueſtras: uincitur amalech. Si auteʒ dimiſeritis ſuperatur Ieſus. Simulq; conſi-

,-
al. 2 à ₰% . . . nrw—k c 2 ℳα r Tre-
Vnde ſcribitur.Factus eſt ſermo domini in manu aggæi. Sermo factus eſt in mann hieremiæ pro- .

phetæ. utq; ſermo dei non ſit in manu: ſed in ore ſit. Sed uidete ſcripturæ myſteria. Deus non nenit
ad ſermonem ſine opere bono. Cæterum & homicida chriſtum confitetur. Et non uenit ad illum
dominus: quia manus ipſius domini aduentum non merentur. Vnde ſcriptum eſt in alio loco ĩ ma = ne en, . ite
nu linguæ mors & uita Ergo lingua manus habet. Dicite quaræ? Dicitur in manu linguæ mors & 7* Ton —
nita. Videte quid dicat. Deus non audit linguam: non uerba ſed opera ut quicũq; aliquid loquitur

in ſancta. Leuate inquit manus ueſtras: quia Ieſus eas leuauit in cruce. In noctibus extollite manus

derint pauperem manum porrigunt. Quando iudæus dederit elemoſynam: nonne tibi nidetur le- , g.-len ers reſ

tem qui eſtis in domo domini: qui ſtatis in domo domini in atriis domus dei noſtri. Qui eſtis ſer-
ui domini:quibus dixeram: ecce quam bonum & quam iocundum habitare fratres in unum. Sic le
uate manus: ut in ſancto leuetis: hoc eſt ut confiteamini chriſtum: & quicquid facitis pro chriſto fa-

entilis: facit & iudæus: facit & alius chriſtianus. Et uir ſanctus: Inuenies aliquos de chriſtianis ĩideo

are elemoſynam ut laudentur a donulis. Qruancho pauper rogat bucellam circũſpiciunt: & niſi te clere

quæris:humanos oculos quid requinis? Elemoſyna tua apud imperitos uidetur eſſe elemoſyna: cæ

ſi mendico.ſed quaſi fratri. Nos damus carnalia: ille dat ſpiritualia. plus dat pauper quam accipit. π e

nem: ſed in paupere: ſui miſeretur non illius. Iſta miſericordia non chriſti miſericordia ſed ſui miſe
ricordia eſt. Omne ergo qd facimus chriſti cauſa faciamus:ſaciamus in ſancto. Siue manducamus

2 * 2 2 7 1
lia tenemus: prophetas ediſerimus. Non debemus hoc ita facere ut gloriemur apud fratres: ſed ut r, lon, r E r2

res: ſi plures edidicerint. Ille plus edidicit qui plus facit. Cæłerum quod tu ediſcis: ego facio. magis
mea opera ſcripturas tenent: quam tuus ſermo qui uane reſonat in noctibus extollite manus ue-
ſtras in ſancta. ſeuate manus in cruce: leuate auxilium in noctibus: leuate manus ueſtras in ſancta. Et
cum leuaueritis in ſancta & feceritis quæ ſancta ſunt quaſi medicamentum bonum operum ueſtra-
rum chriſtus ſit. & dicite. ́YMdDñ
CVnde & apoſtolus dicit. In omni lo

Manus leuentur:os chriſtum reſonet. Et in noctibus leuate manus ueſtras. Da pauperibus elemoſy Lrpin par 1IIt 7

to gratias chriſto: quando dederis: quam frater qui a te accœ pit:tibi agat gratias. Grande nabis

ſyna. Quid ſcriptum eſt? Sicut aqua extinguit ignem: ſic elemoſyna extinguit peccata. Hoc præ⸗- . Ff.1
ſtat elemoſyna qd & baptiſma. Quomodo & baptiſma nobis peccata dimittit. Ita & elemoſ. e
na nobis peccata dimittit. Sicut aqua extinguit ignem: ſic elemoſyna extinguit peccata. Pecca- epiI

Expoſitio.

tis igni gehennæ præparatis. Hos autem extinguit elemoſyma.
CBenecicat te dñs ex ſyon.qui fecit celuʒ ⁊ terra. CTu benedicis domi/
num: & dũs te benedicit. Ex ſyon de ſpecula:de eccleſia: de ueris dogmatibꝰ*. de fide pia. Bñdicat te
dominus ex ſyon.lſtũ uerſiculũ ſpuũᷣs ſctũs loquitur.ſiue certe propheta ĩ ſpũ loquitur. Et quid dicit?
O tu qui per quindecim gradus ad ultimum conſcendiſti: qui feciſti hæc:& hæc qui benedicis dñʒ
Qui in noctibus extollis manus tuas: & cætera. Et benedicis domino. Recipe & tu mercedem. Bene
dicat te dominus ex ſyon:qd dediſti recipe. Tu dediſti elemoſynaʒ tu feciſti uirtutes a deo præmiũ
& benedictionem conſequæris. Benedicat te dominus ex ſyon. Syon de cæleſti hieruſalem in ma/
tre primitiorum. Vbi ſunt futura: ubi ſunt archangeli: ubi uirtutes cæteræ: ubi apoſtoli: ubi prophe-
tæ:ubi ſancti martyres: ubi ſequuntur angelorum multitudines & ſanctorum quocũq; agnus uadit
Deniq; uidit & ioannes ciuitatem ſanctam de cælo depoſitam: gẽmis extructam duodecim habere
portas:tota aurea erat. muros habebat aureos: habebat & plateas de diuerſis gemmis. In hac ciuitate
chriſtus regnat: in hac ciuitate habitatores ipſius ſunt: & habitatores & portæ ipſi & domus ſunt: &
habitatores. Vultis ſcire quoniam domus ſunt? Chriſtus habitat in eis: chriſtus deambulat in eis.
Inhabitabo inquit in eis & deambulabo. Vide animam ſanctam quam grandis ſit. Chriſtum ca/
pit:quem cælum non capii. Vide quid dicat. Inhabitabo inquit: ſi fieri poteſt ut aliquid anguſti in-
habitet. Inhabitabo & deambulabo in eis. Vbicũq; deambulat utiq; lata domus eſt: ubi deambula/
tur. Vos eſtis inquit templum dei. & ſpiritus ſanctus habitat in uobis. Præparemus templum no-
ſtrum ut chriſtus ueniat & habitet in nobis: ut anima noſtra ſyon ſii.ſit ſpecula ut ſit in ſumitatibus
conſtituta:ut ſit ſurſum:non deorſum. Legimus in zacharia propheta. Et angelus inquit qui loque
batur in me dixit ad me.Si angelus loquebatur in propheta: quanto magis habitat in nobis? Ipios
habet & domus & confabulatores. Benedicat te dominus ex ſyon: qui fecit cælum & terram. Si ſan
ctus es audi quid dicit:qui fecit cælum. Si peccator es qui fecit terram. & cælum fecit & terram. Inte
2èð rim dicamus ſecundum litteram. Hoc dicit ad diſtinctionem idolorum. Dii inquit qui non fecerũt
Ls-te 1 cælum &α terram pereant. Dominus autem cælos fecit. Ad diſtinctionem hos dicit idolorum. hoc
”MU interim ſecundum litteram: cæterum ſecundum intelligentiam ſpiritualez. Quomodo dicitur pec
catori: terra es & in terram ibis. Sic & ſancto dicitur: cælum es: & in cælum ibis. Hoc totum quare di
xi? Vt cælum probarem. Cæli enarrant gloriam dei: & opera manuum eius annuntiat firmamentũ
Et aquæ quæ ſuper cælos ſunt laudent nomen domini. Cæli cælorum domino qui fecit cæxlum &
terram. Licet terreni ſimus: licet ambulemus interra tamen conuerſatio in cælis eſt. Ibi habemus
municipationes noſtras. Qui fecit cælum & terram: licet peccator es noli deſperare. Dominꝰ om/
nipotẽs: multi de terra cæli niunt: & multi de cælo terra. Infœlix iuda cælum fuit: & factus eſt terra.
Paulus apoſtolus eo tempore quo perſequebatur eccleſiam terra erat. Confeſſus eſt & cælum factus
eſt. Nec qui cælum eſt debet eſſe ſecurus.nec qui terra eſt debet deſperare de uita. Iacob eo tempo/
re quando fugiebat in meſopotamiam fratrem ſuum: uenit ad luzam: & ibi inquit poſuit lapidem
ad caput: Sed caput ipſius lapis erat chriſtus. Nunquam ſibi poſuit lapidem ad caput:niſi eo tempo
re quando perſequutorem fugit. Quãdiu erat in domo patris ſui & habebat refrigeria carnis lapidẽ
non habebat ad caput.Receſſit de domo nudus: receſſit in uirga: & ſtatim in ipſa nocte inuenit la/
pidem: poſuit ad caput ſuum:qui talem habebat paululum in quo refrigerabat. Videte uiſionem
eius. Vidit inquit ſcalam de terra pertingentem ad cælum: & uidit inquit angelos deſcendentes &
aſcendentes. Vidit angelos de cælo uenire ad terram: & alios de terta ad cælos aſcendere. Vultis ſci
re quia lapis ille qui erat ad caput chriſtus erat: lapis angularis. Lapis quem reprobauerunt ædifican
tes:hic factus eſt in caput anguli. Lapis ille qui ſcriptus eſt in regnorum libro abenezer. Lapis iſte
chriſtus eſt: abenezer autem interprætatur lapis adiutorii. Coniurrexit inquit Iacob mane: & quid
dixit?Hic inquit domus dei eſt. Et quid fecit? Tulit inquit oleum & unxit lapidem. Niſi myſtenia in
tellexerimus ſcripturarum: cuius rationis erat: & ungeret lapidem oleo. Benedicat te dominus ex
ſyon:qui fecit cælum & terram. Denis quinis cãtica graduũ pſalmis ĩ bñdictione concludens.
CEx uoce prophetica nos ammonet dicens: õäsä èð
Allelnia. CPSALMVVSTVSS. CXXXIIII...
AlAugdate nomen domini. C Qdpꝓ fĩidẽ cognouiſtis eẽ ſuper omne nomen.
CZaudate ſerui dominum. T Quſ peccati famuli eſſe deſiſtis.
SRACQui ſtatis in domo domini in atriis domus dei nofir.
CQu imolabitur ĩ eo plãtati eſtis. Zaudate dominuz quia benignus eſt dñs.
CCno enĩ pœnitẽtibus ueniã præſtat: ſpẽ etiã noſtram ſua adimplẽs benigniate.
CVPlſallite nomini eius quia ſuaue ef. Non enim proceſſit ab eo aſpera
hereticorum peruerſitas:ſed per ipſam ſuauitatem ab ſqualore gentilitatis eruti ſumus
QAuoniam Jacob elegit ſibi dominuns:, (¶ Eum ſcilicet qui ſupplantato populo
artipuit benedictionem eius: CQCOQ Irrahel in poſſeſſionem ur. “
Oui poſt multas luctas deum mente meruir uider.
QAuia ego cognoui quod magnus eſt dominuns·

* .
5

CRenelamte

f e f f ee

— —

N
enn
o/
em
po
ick
le
nem
hiſ
liien
i
nain
e

COccidit regna commotioni

Buper S ſal. . cx V.

CReuelante filio cognoſcimus patrem ipſo dicente. Nemo nouĩt patrem:niſi cui uoluerit filius re⸗
uelare. CESt deus noſter pꝛe omnibus diis.
CSSuper omnes ſanctos angeloſq; qui dii digni ſunt uocari.
CQQOmniga quecũqʒ uoluit dominus fecit in celo ⁊ in terra in mari ? in abyvſſis.
CPro uoluntate bonitatis placuit deo ĩ excelſum aĩas: ĩ ariditate mẽtis: ĩ ſæculi fluctibꝰ ĩ ꝓfũditate
malitiæ facere mirabilia: ſicut ſequitur. CEducens nubes ab extremo terre
CAb huũilitate tetrena eleuãs apoſtolos ac ꝓphetas. CFulgura in pluuiam fecit.
ꝘMiVt primum lumen cognitionis dei: deinde imbrem doctrinarum infunderent.
Qui pꝛoducit uentos de theſauris ſuis. C Angelos ſanctos de archanis cæleſti/
bus dirigens: qui his nubibus imbribuſq; roborem atq; incrementum implerent.
OQn dpercuſſit pꝛimogenita egyꝑti:ab hoie uſqʒ ad pecus.
CPrincipalia uitia atq; crimina mundxi. C Et miſit ſigna ⁊ pꝛodigia in medio tui egypte.
Terrens mundum in paſſione: uel in tænebris uel in cõmotione terræ.

An pharaonem ⁊ in omnes ſeruos eins. CAfñgens diabolũ uel principatꝰeiꝰcruci ſuæ.
QAui percuſſit reges magnos.Et occidit reges foꝛtes.
Innumera uitia quæ mũdũ oppræſſerant. CSeon regem amoꝛꝛeoꝛum.

CArborẽ infructaoſam habentem ſecũ execratores dei:qui ſimul percuſſi ĩ ignẽ piiciũtur æternũ.
CSEt og regem baſan. Maceria cõfuſionis: quæ nobis ne deũ agnoſcerem obſtabat.
Et omnia regna chanaan.
is quæ nos cõmouebant a deo: & dominabantur nobis.
CEt dedit terram eoꝛum hereditatem. hereditatem iſrahel populo ſuo.
Hæc omnia deleuit deꝰ atq; ſubuertit: noſq; ꝑ cognitionẽ ſuã ĩ hereditatẽ adſciuit: & ut ĩp̃is ꝗq nos
afflixerant dominaremur indulſit. Bomine nomen tuum in eternum.
IIo ĩ ppetuũ pmanẽte:hæc nobis ſit hereditas ſempiterna.
CBomine memoꝛiale tuum in ſeculum ſeculi. .
ÆNVt qd legis uetens umbra præfigurauit in altero ſæculo:ideſt in euangeliis agnoſcatur.
CQuia indicauit dominus popnlum ſuum. C Iudæos ñ credẽtes ꝗq nũc iã iudicati ſũt cum
non crediderinunt. C Et in ſeruis ſuis conſolabitur. CIn credentibus utiq;.
CSimulachra gentium argentum ⁊ aurum opera manuum hominum. Os habent ⁊ nõ loqnè
tur oculos habent ⁊ non uidebunt. Aures habent ⁊ non audient:mares habent ⁊ non odoꝛabũt. e= ſ= i. .= rdAen
Manus habent ⁊ non palpabunt:pedes habent ⁊ non ambulabunt:non clamabunt in gutture . N.-Arrt, ſr l
ſuo:neqʒ eni eſt ſpiritus in oꝛe ipſoꝛum.

C¶Gentilium execranda cõmemorat irtidens: quia cum nullius membri uegetationem habebãt: a

ri argentiq; metallo illos nobilitare uoluerint. Ideoq; adiecit.
Similes illis fiant qui faciũt ea:⁊ omnes ꝗ cõſidũt ĩ eis.
IIli confundant᷑ in his qui credunt:nos uero conſolemur:qui ad imaginẽ dei facti:ipſũ adoramꝰ.
CBomps ifrahel bene.dominnum. CCõgregationes ſctõꝶ: deũ oculis mẽtis inſpiciẽtes.
CBomus aaron bene:dominuum. Miniſtrorum ordo perfectus.
OQui timetis dominum benedicite dominum. ”

CVt ſicut maieſtatem meœtuitis. ita cum chanitate laudetis.

Benedictus dominus deus ex ſyon:qui habitat in hieruſalem. CIpſe dũs nĩ ieſus xpᷣs
cui ẽ cum æterno patre & ſpiritu ſancto honor & gloria in ſæcula ſæculorum amen.
CDñi miſericordias in diuerſis neceſſitatibus humano præſtitas generi pandit dicens.
WAllelnia alleluia.pſalmus Bauid: CPSALMVS. CXXXVyy.
᷑ OO nfitemini domino quoniam bonus quoniam in ſeculum miſericoꝛdia eius. .
6 CCCoſitemini peccata ur̃a: & laudate eum ꝗ p miſericordiã ĩ ſe manenti indulget.
¶¶Lonfitemini deo deoꝛum quoniam in ſecumum miſericoꝛdia eins.

N

. —N——— . 2 —.
fet, P — rnider.5
. — ——

AAJAJAIIIo qui credentibus in ſe dedit poteſtatem filios dei fierſi.
Confitemini domino dominoꝝ. C NHoc refertur ad filium. & deo deoꝶ ad pr̃eʒ.Pri ergo: &
filio cõſitemur. Pater. n. in filio: & filius ĩ patre. CQui facit mirabilia magna ſolus.
CPrius dixit cõfitemini deo deoꝶ: & iteæ dño dñoꝑꝶ. Et qñ dixit duas perſonas: nunc dicit qui fa-
cit mirabilia magna ſolus: ut nõ dicat duos deos. Scriptũ ẽ eni. Vnꝰ ẽ deus ex quo omnia & unus
dũs Ieſus per quem omnia & nos per ibſum. C Quf fecit celos in intellectn.
CIſti ſunt cæli qui enarrant gloriam dei:qui ueſtiti ſunt imagine cæleſti. Et ſunt cæ ſi qui fůt ueſtiti
imagine terreni: in intellectu in ſapiẽtia. Xs. n. dei uirtus & dei ſapiẽtia. Sicut & in prouerbiis dicit
ipſa ſapiẽtia. Qñ faciebat cælos cũ ipſo erã & cætera. Qui firmauit terram ſuper aanss
SLicet dicatur terra ſuper aquas pendere. hoc eſt inania pendere: tamen terram noſtram ſundauit:
& firmauit in baptiſmate. Non dixit ſuſtollit aut exaltauit: in cælos fecit aſcendere.. Baptiſma enim
peccata dimittit: & quaſi de carcere liberat: regna cælorum non poteſt donare. Si nõ eniʒ aliquis ꝓp
opera & fidem intrauerit: non poteſt ſecurus eſſe.

— .

Expolitio.

CAul fecit luminaria magna. CSecundum litteram de illis dicit: Licet parua ea
conſpiciamus ſed tamen magna ſunt. Sicut enim nos ſi aſcendamus in monteʒ excelſum: & uidea
mus in ſubiecta ualle hominem:uidetur nobis quaſi paruum quiddamꝛita & ſtellæ magnæ ſüt: ex
altitudine autẽ paruæ nobis uidétur. Stella enim quæ uidetur in britania & ubiq; ipſa apparet. hoc
autem dicit ad eos quibus dicit uos eſtis lux mundi:

Luanam : ſtellas in poteſtatem noctis.Quoniam in ſeculum miſericoꝛdia eius.

CEceleſiam uel doctores eius:ſub nocte ueteris legis poſuit. Scilicet ut quod illi nuntiauit in litte/

ris ſpiritualiter adimpleant & obſeruent. „
CQni percuſſit egyptum cum pꝛimogenitis eoꝛũ.Et eduxit ifrahel de medio eius. In manu
foꝛti ⁊ bꝛachio extento.Quoniam in ſeculum miſericoꝛdia eius.
AIn uirtute patientiæ ſuæ uerberato mundo eduxit nos ab operibus eius. . “
Qui diuiſit mare rubꝛum in diniſiones:⁊ tranſiecit irabel per medium eius:quoniam in ſe
culum miſericoꝛdia eius. . In multis enim gradibꝰ ſcã/
ditur per huius ſæculi fluctus ut ad eum poſſit quem mente tuetur accedere.
CEt excuſſit pharaoneʒ ⁊ exercitũ eiꝰi mari rubꝛo:quoniã i ſeculũ miſericoꝛdia eius:
Si iſrahel ſimus: deus pugnat pro nobis: & nos tacebimus & proſtemit diabolum cum ſatelliti-
bus fuis:ne nos nocere ualeant. M
CQAui trãſduxit populum ſuum per deſertum:quoniã i ſecnlũ miſericoꝛdia eius.
Semper populus dei per deſerta huius mundi tranſducitur quoaduſq; in terram repromiſſionis
introducatur. C Qni eduxit aquã de petra rupis:quoniã ĩ ſeculũ miſericoꝛdia eius.
CA xpᷣo dño ꝗẽ ſtabilis petra uel baptiſmũ ꝓceſſit:uel poculũ æternæ uitæ manauit.
AQAui percuſſit gentes multas:⁊ occidit reges foꝛtes.Seon regem moꝛꝛeorum:⁊ og regẽ ba/
ſan:⁊ omnia regna chanaan occidit:quoniam in ſeculum miſericoꝛdia eius.
COmnia regna peccata a chriſto percuſſa dicit. “ J
COAni percuſſit reges magnos. CPrimum percuſſit pharaonem qui intelligitur
diabolus: & ſic exercitum eius. Sicut ĩn ſuperiore eius pſalmo expoſuimus.

CEt dedit terra eoꝛum hereditatem:hereditatem iſrahel populo ſuo:quoniam in ſeculum mi⸗

ſericoꝛdia eius. . CChriſtianis utiicch.
CAuia in humilitatem noſtrã memoꝛ fuit noſtri dñs.quoniã iĩ ſeculũ miſericoꝛdia eius⸗
CVt nos uiſitaret aduentu ſuo. M
CEt redemit nos de manu inimicoꝛum noſtroꝛum:quoniam in ſeculum miſericoꝛdia eius:
CFundens in prætio noſtro ſanguinem ſuum. MU
CQui dat eſcam omm carni quoniam in ſeculum miſericoꝛdia eius
CPræbens ſe panem uiuum & uitam dantem huic mundo.
CConſitemini deo celi:qnoniam in ſeculum miſericoꝛdia eius.
Laudem ei debitam redite qui uos a terrenis in æterna committat
CConſfſitemini domino dominoꝛum:quoniam in ſeculum miſericoꝛdia eins.

CQuo uos uel iudices: uel dominos mundi conſtituit. Ipſe dominus noſter ieſus chriſtus cui ẽ cuz

æterno patre & ſpiritu ſancto honor & gloria in ſæcula ſæculorum amen.
CEx noce prophetica prolatus docet mentes omnium fugere a peccatis: in exemplum illius ter/

renæ hieruſalem quæ a gentibus adducta ĩ captiuitatem deflebat: dicant ergo animæ quæ de mu

tis erroribus conuertuntur ad dominum. CAlleluia pſalmus Banid.
2ðèG CPSALMVS. CXXXVI. .
NAper flumina babylonis illic ſedimus ? fleunimus.dũ recoꝛdaremur ſyon.
NACSi non aliquis egrotat neſcit quãtũ ualet ſanitas. Et iterum. Claudus neſcit quantus

Naualer qui ſanus pedibus. Similiter & cecus uidentẽ. Hoc totum dictuz eſt quãdo pſalmꝰ

dici t. Super flumina babylofis illic ſedimus & fleuimus dum recordaremur ſyon. Baby-
ſio interprætatur: Ergo babylon hic mundus: peccator ergo qui cecidit de paradiſo & ue
nit in uallem lachrymarum: hoc eſt in babylonẽ in iſtũ mundũ dicit. Magis autem propheta ex p-

al. lo. 9ſ rtrf

quem pulchrum ad horam & egrotans perdiderit pulchrytudinem & marceſcat flos ipſius hic ſi⸗
cut flumen tranſiit. Et aquæ ſuccedentes ibi uenientes & recedentes pereunt. & iterum aliæ oriun
. Le r, e, MWrm, P ttur: & iæ pereunt:ita & in hoc mundo quod ad momentum aut aliquod tempus:aut ditamur:aut
eir fortes iumus:aut pulchri ſumus: & poſt modicũ tranſit ſicut aqua & perit. Ibi ergo ſedimus & fleni/-
mus dum tecordaremur ſyon. Licet quidem uitio noſtro cecidimus de paradiſo:tamen reminiſci/
mar priores fœlices & non obliuiſcĩmur: & ille qui de hieroſolymis deſcendit in hierico quæ iter/
prætatur luna. hoc ẽ q̃ ſemp mutatur. Hic aũt intelligitur in hũc mũdũ.In latronẽ incidit & ſamari
tanus tulit eũ: & oleo & uino curat: miſcens auſteritatem cum miſericordia⸗
¶In ſalicibus in medio eius:ſuſpendimus oꝛgana noſtra.
CSalix talem naturam habet:eſt quidem lignum infructuoſum: & dicitur qd ſi quis ex illa accipiat
potionem

ſona eius qui cecidit dicit. Super flumina babylonis. Flumen autem babylonis quando nideris ali

– —

=

ſ
ſ

boy

tur

6

er
Em

in
Bop
nieß⸗
Otu
aut
ſeni/
iſc⸗
ſten/

nul

chin

2* 2 2* . 2 12 2 2 . . 4 — — — J
Q IIn Peccatis conſtituti qui cecidimus de hieruſalem in babylonem. Ergo nõ põt aligs ſi nõ ſit ſan- FrED S. r P. 2 ,

Beatus qni tenebit ⁊ allidet parunlos ſuos ad petram.

. P „ . mre .5 . T H

Super Pſal. cxxxvn.

potlonem ant manducet filios non ſacit. Ilbi ergo ſuſpendim us organa noſtra. Organum auteʒ ho . , e, (
minis corpus eſt. Sicut enim organum ex multis fiſtulis compoſitum eſt unam autem modulatio⸗
