nos quomodo debeamus agere pœnitentiam: ipſe agens. Videte ſancti prophetæ: quia non ſolum
iuſtitia eorum nobis profuit: ſed & peccatuum.
CPſallite deo noſtro in cythar.e CNulla uirtutum corda ru-
pta ſit. Tota uirtutum concinat.Pſallite deo noſtro in cythara: Cythara Multas cordas habet: ſi una
rupta ſuerit ſonus reddi non poteſt: Sic ſanctus uir quamuis ſanctus ſit ſi una uirtus defuerit uoca⸗
lem ſonum emittere non poteſt. . ðè
Qui operit celum nubibus. CCælum hoc quod cernimus nubibus operi

ri non poteſt. Sed aliud ceælum && aliæ ſunt nubes. Er deritas tua uſq; ad nubes. Ergo ueritas dei uſq;

ad iſtas nubes quæ uento flante cito diſſoluuntur? Veritas dei chriſtus eſt. Ego ſum uia & uita & ue

ritas: Ergo ueritas chriſti in his nubibus eſt: quæ non habent in ſe ſubſtantiæ ueritatem: fieri ergo po
teſt: Vt ibi ueritas:ubi uentus diſſipandi poteſtatem habet. Mandabo inquit nubibus ne pluant ſu-
per eos imbrem hoc eſt ſuper populum iudæorum. Nubes prophetæ ſunt. Mandauitillis dominꝰ
ne pluerent ſuper iſrahel imbrem. Ad nos prophetiæ ſermo conuerſus eſt. Nubes iſtæ ſi ſibi colliſæ
fuerint: tonitruum faciunt & fulgura. Qui operit cælum nubibus ſi nubes prophetæ ſunt & apoſto
li? Quomodo autem apoſtolis & prophetis cælum tegitur. Cælum myſteria ſunt diuina. Quomiam
igitut myſteria quæcunq; diuina ſunt cælum appellatur. Quicunq; in dignus fuerit: iſtuʒ nubes nõ
protegunt. Si quis indignus eſt: ſacra menta accipere non poteſt ut tegatur a nubibus. M
CDui parat terre pluniam. èc“l CIndiget pluuia terra noſtra:& niſi
pluuiam acceperit ideſt Doctrinarum fontem:fructum non afferet Terra cum humecta fuerit iſti-
uſmodi doctrinarum fonte: quid ſequitur? ð ððM
CQui pꝛoducit in montibus fenum. CSi de ſolo fœno loqueretur: utiq; foœ-

num magis in conuallibus naſcitur: quam in montuoſis. Vbicunq; enim pluuia amplior fuerit ibi

magis fœnum naſcitur. De montibus defluunt aquæ in conuallibus & magis herba naſcitur.

CEt dat iumentis eſcam ipſoꝛum. S CsScriptura iſta: quam legimus: quã

tractamus: quam habemus in manibus: montes ſancti dicuntur in ſcripturis. Mons uocatur Abrahã

monz; uocatur Iſaac: mons Hieremias: mons ſancti prophetæ. Montes iſti habent & frumenta: ha-
bent ſœnum. Si homo es: accipis ab ipſis frumentum: ſi pecus es fœnum accipis. Hominem & umẽ?

ta ſaluos facies domine. Secundum fidem tuam ſaluaris. Qui producit in montibus fœnum & dat

iumentis eſcam ipſorum. Si homo es in ſcripturis accipis ſpiritualem intelligentiam: ſi umentum
es ſecunduz litteram more iudaico: rem magnam uideo. Deus qui tantis præconiis collaudatus eſt

deducitur ad uiliora & dicitur. S=Jð
CECt pullis coꝛuoꝛum inuocantibus eum. Si de auibus cæli diceret magis
aquilas nominaſſet: aut & nultures: & pullis coruorum inuocamibus eum. N ulla alia auis nuncu-

patur: niſi pullus coruoꝶ: & non ipſi corui ſʒ pulli coruoꝶ. Nò ſaluatur coruus: ſed pullus: 9 de eo

natus eſt. Nos pulli coruorum ſumus. De parentibus enim idolatria naſcitur. Legimus in ſalomo-
ne: qnoniam quando oculus qui irridet patrem: & ſermonem matris effodient eum corui de con
uallibus: non dixit pulli coruorum: ſed ipſi corui. Qui enim coruus eſt ſaluari non poteſt. Coruus
de arca dimittitur & non reuertitur: In diluuio cuʒ cæteris eſt:poſt diluuiũ in infœlicitatem prohi
citur hoc eſt eo tempore q tranquillitas eſt:non poteſt eſſe: in arca dei.Si quando diluuium ẽ: cor
uus in medio eſt. Tranquillitas redits coruus fugit. Qui ſunt iſti corui? Qui ſunt pulli coruorum?
Ego puto coruos nigri coloris: qui ſemper perſequuntur cadauera mortuorum; qui ſemper uoce
rauciſſima rixas comparant demones eſſe: & quicunq; demonibus ſernierint. Iuxta coruus eſt: & ĩpſi
colorem coruorum accipiunt. Igitur noſtri patentes ſicut iam diximus qui idolis ſeruiebant & de/
monibus: corui erant. Non enim inueniuntur niſi ubi cadauera mortuorum. Nos uero qui de cor/
nis nati ſumus non cadauera expectantes ſed rorem.Pulli enim coruorum dicuntur de rore uiuere
Sic enim philoſophi dicunt ꝙ de rore uiuant pulli coruorum. Vultis & aliud ſcire myſterium de
coruis? Helias qui interprætatur deus dominꝰ. Hel yas hoc eſt dominus noſter atq; ſaluator a iudæ
is perſequutionem patitur: & a coruis gentium populo paſcitur. Et pullis coruorum in uocantibus
eum. Si inuocas eum pullus es: ſi coruus es: & pullis coruorum in uocantibus eum. Legimus in pro
pPheta. Et omnis qui inuocauerit nomen domini: ſaluus erit. Igitur de coruis ſimpliciter accipimus:

ergo & corui ſalui erunt. Reſponde iudeæ: & reſponde qui iudaicam litteram tantum ſequeris: di/

cis iſtos coruos uere coruos eſſe. Non interprætaris ſpiritualiter ſed carnaliter: dicis enim feriptum
eſſe de coruis. Si ergo de pullis coruorum ſcriptum eſt: & hic dictum: & pullis coruorum inuocan-
tibus eum. Et ſcriptum eſt omnis qui inuocauerit nomen dii ſaluus erit: Ergo & pulli coruorum
”Ml iiiüifilui erunt.

ð, o —

Guper Plal. cxlvii.

ſalui erunt in reſurrectione. Nos ergo pulli coruorum: inuocamus atq; ſaluamur. Deniq; & paulus
apoſtolus ſcripſit ad ſanctorum eccleſiam: ſcripſit ad eos qui inuocant nomen domini.

0 ¶Non in foꝛtitudine equi voluntatem habebit.
CBreuitatem promiſimus: & neceſſitate compulſi ſumus latius diſputare: mentiti ſumus: ſed men-
NdN datium altiſſimum eſt. Vtinam herodes mentitus eſſet: & periuraſſet. Et nos igitur minora promiſi
n mus: & orantibus uobis maiora præbuimus: hora compellit ut taceam: magnitudo myſteriorum
compellit ut loquar. Non in fortutidine equi uoluntatem habebit. Audio equum nementẽ & non
poſſumus præterire. Scriptum eſt in pſfalterio, Fallax equus ad ſalutem. & alio loco. Equum & aſeẽ Ae r .. -rr et eg
ſorem deiecit in mare. Præcipitur & rex iſrahel: ne equos nutriat. Deniq; ſalomon quia quadri- 9. Pa . 8
gas adducebat ex ægypto uoluptate ſuperatus eſt. Non in fortitudine equi uoluntatem habebit. r=, , 4 E ,
quum & aſcenſorem deiecit in mare. Equi inſanientes in fœminas facti ſunt mihi: unuſquiſq; in — Er= s
del uxorem proximi ſui: inhiebat. Loquitur Hieremias. Super ergo tales equos deus non habet uolun
tatem. Diximus de equo equum & aſcenſorem deiecit in mare. Diximus qui ſunt equi dicamus qui D +„
ſunt eqtes. Ego puto equos omnes eſſe peccatores: & equites demones qui equitant in eis: Si quan Z Prre, SAte, 2
oho do ergo uiderimus aliquem fratrem perſequentem inimicum ſciamus quia ille equus eſt. Cæterü — ⸗ AP re⸗
⸗ ſequens diabolus eſt: Qui ſua lancea nos percutit: iſte currit & ille percutit. Sed & ipſe equos calca- —
rin neis ducit. Confoditur & inuitus inſanit. H
it CNMec in tibijs viri beneplacitum erit ei.
ſt⸗ CVidete quid dicat. Non dixit in capite uiri:non dixit in manibus uiri. Sed in tibiis: quæ deorſum H
. 142r. . . 8% Ti; . „· 71 2 . 4 J 46.. —
num ſunt. Nec in tibiis uiri beneplacitum erit ei. Tibiæ hic ſicut & ſœmora ſemper in hibidine accipiun-/ -P. .
nö tur. Deniq; & in Ezechiel deus uidetur a lumbis uſq; ſurſum: electreus: a lumbis uſq; deorſum igne/
us. Si quis ſurſum eſt: his aureus eſt ſi quis deorſum: his gehennæ pparatus eſt. Nec in tibiis niri be-
ni neplcitum eſt ei. Dicamus ſecundum litteram. Quomiam dixeram non in fortitudine equi uo-
⸗ luntatem habebit: & quaſi bellatorem uirum deſcripſerat. Videtur mihi hic ubi dixit non in tibiis:
non uocare tibias.Secdhite Videmus ergo quodcunq; tibias tegerit non
RZ placere deo:ſed illud quod ſurſũ eſt:non placet deo:in fortitudine non placet in tibiis. Placet autẽ
i in timore ſuo. Virtus non placet: timor placet, Bellantem deſtruit: rogantem eleuat: humiles exal-
. tat ſuperbos deiecit. ¶Beneplacitum eſt deo ſuper timentes eum.

G Vnus timorpluresſtimores prohicit. Melius eſt unum timere: ut plures non timeas: quam plures
timere ut unum non timeas.

4 SEt in eis qui ſperant in miſericoꝛdia eius. CE Sperant non in operibus ſuis: ſed
iri in miſericordia iudicis. Laudate dominum quoniam bonus eſt pſalmus quoniam qui ſperant ſup
an miſericordia eius: ſola ſaluatione ſanantur. Cui eſt gloria in ſæcula ſæculorum. Amen.
* — PSALMVS. CXLVII.
nck Auga Hieruſalem dominum. lauda deum tuum ſyon. — l
CModo audiuimus ſanctum prophetam prædicantem propter præuaricationem legis e DPs, ben. e
populum iudaicum eſſe deſertum: Et quomodo nunc dicitut: lauda Hieruſalem dominũ
igt G lauda deum tuum ſyon:Deinde quid ſequitur. 4
ml CQAuoniam confoꝛtauit ſeras poꝛtarum tuarum.
geen CErgo de iſta Hieruſalem loquitur:de iſta ſyon:lauda deum tuum ſyon. Quare. Quoniam cõfor-
Un, tauit ſeras portarum tuatum. Non ſunt portæ. Et quomodo ſeræ ſaluæ ſuntꝭ B .
e ¶Benedixit ſilios tuos in te. Quomodo benedixit qui dixit: relinquetur

cn uobis domus ueſtra deſerta. CQui poſuit ſines tuos pacem.

Vbi ꝑax poſita eſt quæ bello ſubuerſa eſt⸗ CEt adipe frumenti ſaciat te.
niic CFrumentum adipes habet. O iudeæ reſponde. Frumentum habet. Si ergo frumentum adipes nõ
otom habet: & compelleris neceſſitate ſpiritualiter intelligere: ſecùndum iſtum uerſiculum & cætera intel 4. ⸗
el ligenda ſunt: lauda Hieruſalem dominum. Hieruſalem uiſio pacis:lauda deũ tuum ſyon. Syon ſpe p/ Ner. ſe a
cula interprætatur. Videtis ergo quid dicat: lauda Hieruſalem dominum. Vbicunq; uiſio pacis eſt⸗ Soen er-l
ntcin ubicunq; contemplatio dei: ibi laus dei fit: laudat ergo eccleſia dominum qñ cœperit in illum crex-
icec⸗ Aere & habere pacem: & cœperit uidere pacem:hoc eſt uiſio pacis. Qui prius erat ſeruus idolorum
leint factus eſt ſeruus dei: lauda ergo deũ tuum. Quando uero cœperis iam habere ſcientiam & eſſe be⸗
n. culator hoc eſt ſyon: lauda dñm: hoc eſt tu lauda Hieruſalẽ tu lauda ſyon: tu eccleſiaſtica: tu anima:
rint tu eccleſia Non laudent heretici:non laudent ſynagogæ: ſed tu lauda. Quare? Quoniã confortaui . „. 2
Antbn ſeras portaꝶ tuaꝑ. Diligit dñs portas ſyon ſuper oĩa tabernacula Iacob Portas ſyon diximus pro P P- er ſt
ginpy⸗ phetas: qm̃ ergo portas ſyon nouimus prophetas:Dic ut uideamus quæ ſint ſeræ portaruʒ. VYerani
hing eccleſiæ portæ prophetæ ſunt. Sine prophetis eccleſiam ingredi non poſſumus. Manicheus intra- » dbe, —hase aTet
iind re uoluit ſine portis: & non intrauit. Martion non recipit uetus teſtamentum & ſine portis ueteris: 6) reee ß = por e
cihem teſtamenti in euangeliũ intrare non potuit. Nos ergo recipimus portas prophetas: & per portas i
nuO5Ü gredimur: Sed uideamus quæ ſint ſeræ portarum. Multi latrones multi fures cupiunt intrare p por
uon ttas. Oẽs qui ante me uenetunt fures fuerunt & latrones. O ſi & mihi concederet daminus ut ſera
unt M p 11

2 .

eſſem de portis ſyon. Sĩ quis hereticorum per illas in euangelii diſpoſitionem vellet intrare ego
ſtarem in portis & prohiberem illum. Quoniã confortauit ſeras portaꝶ tuarum. Da mihi aliquem
eccleſiaſticum uirum ſcripturis cæleſtibus eruditum: uenite eunomium: uenire arrium: uelle tolle-
L. . e re aliquid de prophetis contra nos:non ſtat quaſi ſera:non uincit quaſi ſeram. Quoniam confor/
. 1. 1 oE, rauit ſeras portarum tuarum. Pulchre dixit confortauit: ut quando uideris uirum eccleſiaſticum di P
ereſt.⸗ ee ee ſe =ſputantem non putes illum eſſe qui diſputat: ſed qui confortat eccleſiaſticum. Et adipe frumenti ſa
„ 1 g de. A. d ciat te. Niſi inquit granum tritici ceciderit ipſum ſolum ſaluum erit. Si autem ipſum ceciderit: mul-
. tos ſaluos facit. Dominus noſter granum tritici in terra cecidit & nos multiplicauit. Sed iſtum gra-
num frumenti pinguiſſimum eſt medullam habet. Et adipe frumenti ſaciat te. Fœlix eſt qui in fru⸗
B. N 39 mento iſto adipem intelligit. Legimus ſanctas ſcripturas. Ego corpus Ieſu euangeliũ puto: ſanctas
—— ſcripturas puto doctrinam eiꝰ: & quando dicit. Qui non comederit carnem meam & biberit ſan-
guinem meum:licet enim in myſterio poſſit intelligi:tamen ueriꝰ corpus chriſti: & ſan guis eiꝰ: ſer
mo ſcriptutarum eſt doctrina diuina eſt. Si quando imus ad myſterium: qui fidelis eſt intelligit: Si
macula ceciderit periclitatur. Si quando audiuimus ſermonem dei: & ſermo dei & caro chriſti: & ſã
B guis eius in auribus funditar. Et nos aliud cogitamus in quantum periculum incurrimus. Et adipe
“ 1.„, P ⸗ Ir5 frumenti ſaciat te. Pinguiſſimus ſermo diuinus eſt. Omnes habet in ſe delitias. Quicquid uolueris
2 ex ſermone diuino naſcitur: ſicuti tradunt iudæi. Quoniam manna quando comedebant ſecundũ

uoluntatẽ uniuſcuiuſq; ſic ſapiebat in ore.Ac ſi dixiſſet. Qui mãna comedebat:ſi deſiderabat mala: ſi
pirum: ſi uuam: ſi panem:ſi carnes ſecundum quantitatem & uoluntatem comedentis: ita & ſapor 6
in manna erat. Sic & in carne chriſti qui eſt ſermo doctrinæ: hoc eſt ſermo ſcriptutarum ſanctarum
r r“ rr- ſa- . interprætatio: ſicut uolumus ita & cibum accipimus. Si ſanctus es inuenis reftigerium. Si peccator .
Kr.. es: inuenis tormentum: & adipe frumenti ſaciat. Non dimittit aliquas reliquias
C Benedixit filios tuos inte. Quotquot autem receperunt eum dedit .
eis poteſtatem ñlios dei fieri. Qui poſuit fines tuos pacem:In alio pſalmo legimus:& factus eſt in pa H
ce locus eius. Pacem meam do uobis pacem meam relinquo uobis. Pacem meam non ſicut mun-

1. = —. L
M — Al. dus habet pacem. Si quidem mundi pax noſtrum bellum eſt. Meam pacem do uobis. Bellum habe
tote caum mundo. & meam pacem habebitis.

¶Ani poſuit ſines tuos pacem. Qui ergo non eſt in pace cum fratre: iſte 1
non eſt in finibus Hieruſalem. Dicat aliquis. Quid facio? Non nult mihi reconciliari frater. Ergo ex
L tra ſines ſum Hieruſalem: Quantum inquit ex uobis eſt cum omnibus hominibus pacem haben-
2ðòðð * tes. Cum his qui oderunt pacem eram paciſicus Tu habeto pacem: ſi alius iraſcitur: ille bellum hẽt 4
& per bellum illius tibi pax naſcitur. Vultis ſcire quomodo & bellum & pax ſit? Infœlix iuda uenie C
bat ad proditionem & dominus ei pacem oſculo porrigit ille oſculo bellum creat. ð
CNQui emittit eloquium ſaum terre. CReſponde iudeæ:ſi de frumento di n
cebat: & adipe frumenti ſaciat re. Quomodo nunc dicit: qui emittit eloquium ſuum terræ? In prin
S cipio erat uerbum. Hoc uerbum in carne mittitur: Et uerbum caro factum eſt: & habitauit in nobis e⸗
X. IèGMB Qui emittit eloquium ſuum terræ. Eo tempore completum eſt terra dedit fructum ſuum. Qui emit I
tit eloquium ſuum terræ⸗De prædicatione loquitur euangelica: & de doctrina apoſtolorum.
Deniq; ſequirur. CNAelociter currit ſermo eus. u
In omni enim terra auditus eſt ſermo eius, & in orbe terrarum apoſtolica doctrina. Vnus homo. m
pauper & iam ſenex prædicauit ab Hieruſalem uſq; ad illiricum: & uelociter currit ſermo eius. Quo 4
niam ergo uenerat de Hieruſalem uſq; illiricum: & uelociter curtit ſermo eius: Deinde ſequitur &
dicit ipie ſermo qui prædixerat. De Hieruſalem uſq; ad illiricum. Volo autem ire & ad hiſpanias. n
Hoc loquitur apoſtolus Paulus. Videte uelocitatem ſermonis. Non eſt contentus adorientem : ad e
. occidenrem currere deſiderat. JÿM t.
QAui dat niuem ſicut lanã: nubelacm̃ ſicut cinerem ſpargit. Mittit criſtallum ſuum ſicut bucel
fl.s, las:ante faciem frigoꝛis eius qui ſubſiſtit.
CCuius? Nihil dicitur. Deinde dicitur.
Emittit eloquium ſuum ⁊ liquefaciet ea. CDe illo de quo dixerat. 4
Emittit eloquium ſuum terræ. Emittit uerbum ſuum. Quis emittit? Deus pater. & uerbũ erat apud
deum: & deus erat uerbum. Diximus patrem: diximus filium:non poſſumus in duplo numero cre ¹
dere: niſi compleatur trinitas. 4 “
TPrr p CSJlanit ſpiritus eins:ꝛ2 fluent aque. M CVidetis quoniam ubi pater &
. uerbum dei: ſtatim & ſpiritus eſt. Videamus ergo ab initio quod dicitur.
Et adipe frumenti ſaciat te. Emittit eloquium ſuum terre velociter currit ſermo eius.
CRepente quid ſeqtur. C Qni dat niuẽ ſicut lanãd. CSermo dñi quid? Velociter cur-
rit. Si datur quaſi: nix & ipſa:nix quaſi lana. Videte miſericordiam dñi: cibum domini nobis in ue-
ſtimentum uertitur. Dixerat Ioannes de domino ſaluatore. Ecce agnus dei qui tollit peccata mun/ .

di. Et ĩ alio loco. Eſaias quaſi ouis ad uictimaʒ ductus eſt. De iſto igitur agno & de iſta oue lana iſta
eſt. Quaſi nix. Dicit Eſaias: ſi fuerint peccata neſtra quaſi coccinum: quaſi miuem dealbabo.

Super Iſal. cxlviii.

Aſperges me hilopo & mundabor: lauabis me & ſuper niuem dealbabor.

h CAQui dat niuem ſicut lanam. . CCTolle domine ſordes meas:tolle quodcũq
uitii eſt. Niuem tuam & puritatem tuam tribue mentibus chriſtianis: Niſi tu nobis niuem dederis
munditiarum tuarum: ueſtimentum tuum habere non poſſumus. Chriſtus ueſtimentum noſtrum Xe ſl. 2= r.) - ͤ,
n eſt. Si uolumus chriſti habere ueſtimentum mundi ſimus quaſi nix. “
NMNebulam quaſi cinerem ſpargitt. C Male interprætatus eſt latinus nebulã
Quod enim dicitur in græco: in hebraico habet pruinam. Deniq; ita ſequitur.
1 CPꝛuinam ſicnt cinerem ſpargit. Docet nos & facit nobis ueſtimentum
D quaſñ niuem:& cũ nos ueſtierit neſtimento ſuo tunc nobis tribuit alimenta. Pruinã ſicut cinerẽ ſpar
git. Vide quid dicat: ſicut cinerem: uis eſſe mundus: age pœnitentiã. Panem meum ſicut cinerẽ man
n ducaui: & potum meum cum fletu miſcebam. Nonne uides quomodo pruinam ſuam ſicut cinerez
e Pargit 2* Grandis rerum mutatio: de cinere nix fit. De pœnitentia mundus efficitur. Mittit criſtalluʒ
g uuʒ ſicut buccellas. Quomodo panes eius franguntut: & bucellæ fiunt:ſic & criſtallum naturã hanc
IGH habet. Si quando aquæ congelantur quod nos glatiem dicimus, Inter criſtallum ergo & aquam
de hoc intereſt. Hoc eſt inter aquam & glatiem. Quoniam aqua latiſſime funditur: cæterum criſtallus
eit quaſi compingitur in ſe: & in unam formã redigetur. Si quando aqua congelaſcit criſtallum efficit
ddi Quoniam etge⸗ nos in totum uerba carminis capere non poſſumus: Fangãtur ut per partes illas ca
lei piamus. Res ſunt obſcuræ & interprætationis difficultas non nobis concedit latius loqui.
de ¶Ante faciem frigoꝛis eius quis ſuſtinebit. .
mun CCuius? alii dicunt chriſtalli: al domini: mihĩ autem uidetur de deo dici: ante faciem frigoris eius
ror quis ſuſtinebit. Quæ tormenta dicuntur in ſcripturis ſanctis peccatori præparata. Nihil gehenna ca
lidius eſt: & tamen ipſa frigida eſt. Gehenna ex igne eſt. Sed ſi quis ſatis refrixerit. mittitur in gehen-
ecit næi gnem. S criptum eſt: quoniaʒ innouiſſimis diebus refrigeſcet caritas multorum. Quicũq; ergo
nda ſic infrixerit iſte mittitur in ignem. Dominus nobis præſtet ne quãdo frigus ingrediatur corda no „ »„
h ſtra. Non peccamus niſi ante refrixerit caritas. Deniq; quid loquitur apoſtolus: ſpiritu feruentes: 8 1h rtas ct

deus nr ignis eſt. Si ergo deus n,̃ ignis eſt: propterea iĩgnis eſt: ut frigus diaboli eiciat. Aquilo uen/-
tus frigidiſſimus nomen aũut dexter uocatur. Pulchre dixi uocatur: aſſumpſit enim ſibi nomen: cum
ſiniſter ſit. Si cuius ergo anima refrixerit ut aquilo uentus frigidiſſimus eſt. Quando autem caritas „₰₰⁸☚¾.
in corde noſtro refrigeſcit? Si peccauerit:ſi refrixerit: ſi mortuus fuerit. Frigelcere autem mortuoꝶ pſi⸗ —. „
eſt: calere uigentium. Si quis ergo reftixerit: & mortuus fuerit mittet deus uerbum ſuum & liqueſa-⸗ Val⸗r e)
ciet eum. Dñs præſtet ut & noſtrum frigus liquefiat: ut criſtallum illud ſoluatur & molle fiat.

teike
wn
ben⸗

nii WEmittet verbum ſuum ⁊ liquefaciet ea. . HS
tm CDa mihi peccatorem qui dominum non reſpicit: non habere calorem ſed totum eſſe frigidum &
mortuum. Si ad ſermonem dei compunctus fuerit: & cœperit agere pœnitentiam & duriſſimũ cor
wi illius emollitum fuerit. Eo tempore completur emittet uerbum ſuum & liquefaciet ea. Emittit pa-
hn ter: uerbum mittitur: ungit ſpiritus ſanctus. Flauit ſpiritus eius. Spiritu feruentes. Frigus non expelli
onn tur niſi calore ſpiritus ſancti. VYbi ſunt eunomii:ubi arriani: ubi macedoniani? Qui dicunt ſpinrtum = rrar enn.
lem ſanctum non numerari cum patre & filio. Deus pater mittit: uerbum mittitur: & tamen plena ſani⸗ „ Prr) Bas .

tas non eſt: niſi ſpiritus ſanctus flauerit: flauit ſpinitus eius & fluent aquæ: Aquæ quæ ante duræ erät — = f 1.
molles fient. Qui ante iuſtitiam illi dare non porerat iſte diſcipulus eſt. Quoniam autem multa lo

unn quuti ſumus: & quæ ſequuntur maniſeſta ſunt. Oremus dominum ut noſtram duritiam molleſcat
& noſtra peccata purgentur: ut efficiamur quaſi nix: ut & frigus diaboli quodeunq; eſt. In cordibus
uimd nr̃is expellatur: & caleamus ſpũ ſancto. Eſt quippe malus calor oẽs adulterantes q̃ſi clibanus corda
nis eorum:ſed ille calor calore ſpũs ſancti expellitur. Cui ſit gloria in ſæcula ſæculorum. Amen. .
nul CCenteſimus quadrageſimus octauus pſalmus duo alleluia habet in titulo:& hoc multi putãt quo
niam in titulo ſint pſalmi poſita. „ð]p- .
bocd QCiire autem debemus quoniam unum alleluia de fine ſuperioris pſalmi eſt. Aliud alleluis
Minitium ſequentis pſalmi eſt: & hanc regulam debemus accipere: & ſcire quoniam omnes
Apſalmi qui in principio habent alleluia: & in finem habeant. Multi autem putant quonia;
cen. Walterius pſalmi principium ſit. Non eſt ita: ſed ille pſalmus qui in principio hẽt zlleiniar ſ A.
rtt fine hẽt: Hoc totum quare dixi? Vt ſciatis quare in iſto pſalmo duo alleluia præpoſita ſunt
weoc⸗ Audate dominum in celis:laudate eum in excelſis. — rr e
CAd laudem dei ſola hominum natura non ſuffjicit: iungantur & cæli. Laudate domi- ad he Ie e⸗
Ies B num de cælis. Non dixit: laudate cæli: ſed uos laudate qui eſtis in cælis. Hoc eſt qui habi-
Etatis in cælis:throni: dñationes: poteſtates: ſeraphin: cherubin: & oẽ nomen ꝙ nominatur
non ſolum in præſenti ſæculo ſed in futuro. Laudate dominum de cælis. qui eſtis in cælis. qui eſtis ”õ M
lcon in excelſis laudate eum in excelſis. Excelſi laudate excelſum. Non dixit humilibus & deorſum po⸗ UL= ſet Fkrdet
ſitis laudate. ſed uos qui in ſublime eſtis.
in CLZaudate eum omnes angeli eius. CG Vides in quo gradu ſunt angeli: Primum Al.
nuß throni dicuntur. Throni ſedes. non putemus cathedras eſſe. in quibus deus ſedeat: ſed uirtutes ali- utun, de. de, 2
ht⸗ PPp iii

60

Expoſitio.

X.c. q quas in cæleſtibus in quibus deus ſedeat ſemper quaſi in quadriga ſua. Luudate eum omnes angeli
eeeeius. Qui angelus eſt laudat: qui demon eſt laudare non poteft. YßM
CZaudate eum omnes virtutes eius. CCCCQuia ad laudes dei angelos prouoca
Enimus: & homo cunctarum uirtutum nomen ſcire non poteſt generaliter dico. Laudate eũ omnes
uirtutes eius Hucuſq; de inuiſibilibus: laudate eum qui eſtis: inuiſibilia humanus oculus non poteſt
intueri. Nunc uenit ad creaturas quas oculis cernimus.

₰
orwer e aH& X
. 5

Zaudate eum ſol ⁊ luna. CVidete gentiles: uidete manichei: ſol laudat:
non laudatis. Laudate eum ſol & luna. Vos ſolem deum dicitis: ecce quanta laudant. Laudate do-
minum Dde cælis: laudate eum in excelſis: lIaudate eum omnes angeli eius: laudate eum oës uirtu⸗
Ites eius. Deus ueſter in quinto gradu laudans ponitur. Laudate eum ſol & luna. Non dixit luna: &
ol: ſed ſol & launa. od maius in lumine eſt prius laudat: Videte ordinem uiſibilium. Laudate eũ
— EEE. mſolipoſt ſolem luna: poſt lunam omnes ſtellæ: non tantum lucifer: non tantum maiores ſtellæ: ſed
minores pariter laudant dominum:in eo ꝙ a ſuo officio: & ſeruitio non recedunt. Seruitium ipſo-
rum laus eſt. Grandem honorem habes humana anima. Sol & luna: & ſtellæ per te currunt:per te ſer =
niunt. Angeli:throni: dominationes non habent ſolem neceſſarium:non lunam: non ſtellas: ſuper dee⸗
”YUMU

ſolem enim & lunam ſunt in cæleſtibus. ſol enim & luna & ſtellæ propter nos ſunt: nobis ſeruiunt.
Dicit & apoſtolus:ꝙ ipſa creatura congemeſcit & parturit in liberatione ſeruorum dei. Quando
autem ſilii dei aſſumpti fuerint: & ipſa creatura de hoc ſeruitio liberatur. Dicat aliquis. Quomodo
ſol ſeruit & liberatur Quomodo luna: Quomodo ſtellæ liberantur? Sol ne iudæos uideat nec gẽ Alc 6
tiles:nec blaſphemantes dominum ſuum. Videt parricidas: uidet homicidas: & tamen ſeruit impe- 8

rio eius qui iuſſit Solem enim ſuum oriri facit ſuper iuſtos & impios.

CZaudate eum omnes ſtelle ⁊ lumen. r CDicat aliquĩs. Quod eſt lumen 1
hEne ſole? ſine ſtellis? ſine luna? Dicere poſſumus. Noctem & diem: uel inter diem & noctem: ꝙ abſq; .
L. „ „ 52 ſole lucet:lucere multi putent:ipſum ſplendorem ſolis eſſe. Dicit igitur. Laudate eum omnes ſtel- Ai
ats de Pat. S rete lIæ & Iumen, Vt quomodo de inuiſibilibus dixerat. Laudate eum omnes uirtutes eius. Sic & de uiſi hl
1. v⸗A . elte ) bilibus dicit. Laudate eum omne quod lucet. 8
C Zaudate enm celi celoꝛum. Plures cælos dicimus. Deniq; apoſto- 6
Illus uſq; ad tertium cælum raptum ſe eſſe dicit. Videte ĩgitur quantus fulgor eſt: ut cæxlum cæli ſit &
cærera quæ ſequuntur dixit de uiſibilibus. ” .
CQnia ipſe dixit ⁊ facta ſunt. Q Dei iuſſiſſe feciſſe eſt eius imperium nõ
y A gn ,òẽ fabriſica eſt: quia ipſe dixit & facta ſunt:ſecundum illud quod in geneſi ſcriptum eſt & dixit deus & C
, v, X. fecit deus hoc eſt dixit deus pater:fecit filius. Dicat aliquis. Ergo maior eſt ille qui iubet: & minor ẽ 6
Brer el PEs d e iſte cui iubetur. Dicunt hoc arriani:dicũt hoc eunomiani: & dicunt macedoniani. Reſpondeo tibi 4

ſecundum ſenſum tuum. O heretice dicis maior eſt pater qui iubeat: & minor eſt filius eo quodau-
beatur ab illo. Si hoc ſecundum humanum reſponde mihi: quid eſt maius iubere an facere. Dico fi
at domus: & alius facit domum: Dicere nihil grande eſt facere difficile. Maior ergo ille qui facit
quam qui præcipit. Sed & hocimpium eſt. Sicut enim hoc impium eſt de filio contra patrem crede
re:ſic & illud impium de patre contra filium credere. “
¶Quia ipſe dixit ⁊ facta ſunt ipſe mandauit ⁊ creata ſunt. 4
C¶ /Vna natura iubet & facit. Deus iubet & deus facit. Iubet pictor ut pingat: & pictor pingit: quod
Pingi præceperat. Statuit ea in ſeculum ſe⸗ C
v culi pꝛeceptum poſnit? non pꝛeteribit. .
Grandis eſt hominis honor & grandis inſœlicitas: ſol tibi currit elementa tibi ſeruiũt: & tu iigno e
tas creatorem tuum. Præceptum poſuit & non præteribit: Præceptum ſoli poſuit. Ecce per tan- Fe m
S, al e e. er a „ tos annos præceptum dei nunquam præteriit: in tantum non præteriit: ut curſus eius ex humana
S,, ( oobſeruatione compræhenſus ſit. Præceytum poſuit & non præteriuit. Lunæ præceptum poſuit: ut
9 per triginta dies creſcat atq; decreſcat. Nunquid curſus ſuos aliquando mutat. In cælo præceptum
Qdei ſeruatur & in terra non ſeruatur? Mari præceptum poſuit ut littora ſua non egrediatur. Venit
ere 4 oocceanus tumens fluctibus & in ſe redit & præceptũ dei meminit. Totus mundus deo ſeruit: & præ
Sèð ceptum eius meminit: & homo ſolus non meminit. Ideo dicimus & in oratione dominica: fiat uo

ſeln; e⸗ E. . . IIs. j. e Qi 5 1 3 .
—. T Iuntas tua ſicut in cælo ita & in terra. Sicnt in cælo angeli tibi ſeruiunt: & creatura ſeruit. ita ſeruiat
eehomo. O infœlix hominum genus deſcendit ad te deus. quoniam tn ad cælum non uis aſcende
re nõ tibi ſufficit ꝙ nõ ſuſcipis ſed occidis. ſed nũc pnĩam age qd occideris. Dixit de inuiſibilibꝰ di C
xit & de uiſibilibus ſed de uiſibilibꝰ cæleſtibus nunc ẽt de terra uſq; huc. Videte ordinẽ laudantis.

Primum laudant inuiſibilia dein de uiſibilia. & ipſa uiſibilia diuiduntur in duo. in cæleſtia & terre
5 H1 ſt aa. Dixit de cæleſtibus nunc dicit de terreſtribus. CLaudate dominum de terra.
oer de vaſ!, — e r C Qͤm̃ laudauerunt angeli. laudauit cælũ. laudet terra. Videamus de terra qui prius laudent.
Bracones ⁊ omnes abyſſi. Ignis grando nix glaties ſpiritus pꝛocellarum:que faciunt ver-
bum eius. Montes ⁊ omnes colles:ligna fructifera ?⁊ omnes cedri. Beſtie:⁊ vniuerſa pecoꝛa.
ſerpentes ⁊ volucres pennate. è
Cboſt tanta B

ſ

CJIunenes ⁊ virgines ſenes cũ iunioꝛibns laudent nomen dñi.

Super Pſal. cxlviiii.

CPoſt tanta quid dicitur? Poſt dracones:poſt ſerpentes:poſt ĩgnem:poſt grandinem: poſt beſtias
& uniuerſa peccora. OQ homo qui tibi grandis uideris de te dicitut: & non de ſimplici homine. ſed
de his hominibus qui inter homines maximiores ſunt.

CKeges terre ⁊ oẽs populi pꝛincipes ⁊ oẽs indices terre ¶ Deinde quid ſequitur.

CEt cætera ꝗ ſequuntur. O quanta in iſtis myſteriis continentur. Laudauerunt cæleſtia:laudaueruũt
inuiſibilia.Nunc ad terrena deſcendit: & ad laudationẽ dei primũ dracones & abyſſi cõcitantur:
Vbi habundauit peccatũ: ſuperhabundauit gr̃a. Qui primũ draco eras: qui habebas uenena ſerpẽ
tis. O tu qui primũ abyſſus eras: & tænebræ ſuper abyſſo ferebantur. Videte quid dicat. Vbi draco/
nes: ubi uenena: ubi abyſſus: ubi tænebræ? Ne deſperes igitur. O tu qui draco eras: qui tænebroſus
eras & deũ laudare non audebas. Age pnĩam & ſtatim conuerteris: licet in hebreo non habeat dra⸗? etae g⸗
cones:ſed hẽt tennim ꝙ interpᷣtatur cœtæ. Dicitur aũt cœtus inſinitæ leſſe magnitudinis. Deniq; ip̃ej knenn en e
cœtus in abyſſis eſſe d. Dicamus ergo primũ ſcdm litteram. Videte quid dicat: laudate ea qᷓ in mari/ t
ſunt & laudate ea ꝗᷓ extra mare ſũt. Dracones & oẽs abyſſi. Apte totũ ſynecdochicos. Deinde ſeꝗt᷑.
CIgnis. C Videte concordantẽ diſcordiã: aquæ. Ignis ſimul laudant dracones
& oẽs abyſſi.Ignis: uniuerſa qᷓ naſcuntur ex aqua naſcuntur & igne:hoc eſt eæ humore & calore nec
ignis ſolus generare põt ſine humore: nec humor ſine igne. Nihil eſt tã contrarium quam humor ca⸗
lori: & calor humori. Tñ uolũtate dei hæc qᷓ inter ſe diuerſa ſũt in nr̃a natiuitate cõcordãt.
CGrando nix glaties ⁊ ſpiritus pꝛocellarum que faciunt verbum eius.
Multa ſunt q dicantur & in ſingulis immorari nõ poſſumus. Grando nix: glaties & ſpũs ꝓcella-
rum. Oĩa quæ uidemus in mundo nobis ſeruiunt. Serpentes abyſſi ignis grando: nix ſpus procella ,==
rum uidentur ſine ratione eẽ: ſed nobis ſeruiunt. Die heſterna tẽpeſtas fuit: uidebatur nobis eſſe con ae, . ſa FR, e
trariũ:erat frigus:erat humor:erant pluuiæ: hoc ꝙ ad horã nobis uidetur eſſe cõtrariũ pro nobis efſft = o ertet
ſtuctũ nobis ꝑparit. Vide.n.ꝗd dicit: illa & illa qᷓ faciunt uerbũ eius. Erubeſce hõ. Serpentes abyſſi: niix H

1 2 9 3 452 ſed
1 y⸗ con E.
„ helaco ne , a e, .

„ 4 N☛

—

. ſe a5H 5 N ASS
on. e Sn, ee gn eH H

r X.

pluuiæ tẽpeſtas uerbũ faciunt & tu non facis. CMonktes ⁊ oẽs colles. 2. ₰
CNec montes mutantur in colles: nec ualles in montes ſeruant naturam ſuam.
CLigna fructifera ⁊ oẽs cedri. CLignũ uides quaſi ſiccum amiſſis foliis: eſtas cũ Oe,

uenerit tibi mittit germen: tibi fructus parturit: Lignum tibi fructum parit: & tu deo fructus non pa
ris: & oẽs cedri: Imitare cedrũ. Cedri nituntur ad alta: quaſi ad cælũ ire feſtinant. Et tu imitare ligna & N

irrationabilia. . N¶Beſtie ? vniuerſa pecoꝛa. .⸗R “
Non mutant naturã ſuam. Oĩa ſtant in ordine ſuo abſq; ſolo homine cuĩ omnĩia ſubiecta ſunt. e ſen. — g , FE
Serpentes ⁊ volucres pẽnate. CNecqq; ea ꝗ in cælo ſunt ad terrã ueniunt ſed ibi doeoo *

ſeruiunt. Dicat aliꝗs ſcdm hiſtoriã loquæris: non dicis allegorice. Si ſcãm hiſtoriam dicis: quare pri 1.
mũ abyſſi: & nix & grando ponis: deinde ligna fructifera: & cætera irrationabilia laudant deum & lye „ -h- Br-ler Ar i.
ad extremũ homo:legamus geneſim:& ſcdm ordinẽ natiuitatis & creaturam: ita & nidebimus cun ðW
cta laudare.Ibi.n.ſcriptũ eſt primũ eas aĩantes factas eſſe:quæ in aqua ſunt:deinde ea facta ꝗ in terra
ſunt. deinde facta uolatilia. & poſtea hoĩem unũ fecit. Igitur ſicut primũ factũ eſt ſic laudet dñm. ſed l
alius ſenſus eſt. O hõ uniuerſa iſta ꝗᷓ dixi cuius cauſa facta ſunt. Beſtiæ ſerpentes ligna fructifera uo/ P+ e ent le: Krear H
lucres pennatæ hæc uniuerſa in eo laudant deum. quia non mutant naturam ſuam. N . ſPer. ee
Reges terre ⁊ omnes populi:pꝛincipes ⁊ omnes indices terre. Juuenes ⁊ virgines ſenes cũ
innioꝛibus laundent nomen domini:quia exaltatum eſt nomen eius ſolius. 42 Sr⸗ e e eer. e
Omnis etas oĩs ſexus omniſqʒ poteſtas illum laudat. Cui pater euacuatis poteſtatibus dedit noo
men excelſum:nec quiſquam ſibi quo utitur reuocet:ſe dei de quo & ſequitur.
CConfeſſio eins ſuꝑ ceium ? terrã. C¶ OQuia iuxta apoſtolũ oĩa ei confitentur non ſolũ
cæleſtia ac terrena ueg ẽt & inferna. CSt exaltauit coꝛnu populi ſui. “
CEccleſiaſtici utiX. Hymnus oibus ſanctis eiꝰ fis iſrahel populo appꝛopinquãti ſibi.
NHis deputatur cæleſtis hymnus ꝗ in eo ſancti effecti ſunt ꝙ eũ mente cõſpiciunt qui eius fidei ap
propinquãt quos ab eo puerſitas iniqua nõ ſeparat:qui nos dignetur tradere in regnũ deo patri &£
conſormes efficere claritati corporis ſui ut iam non ei locali & tranſitorio cantu. ſed perpetuo &
immobili cæleſtis ſtationis hymno iugi modulatione canamus: quia ipſi eſt cuʒ æterno patre & ſpi
ritu ſancto honor & gloria in ſæcula ſæculorum. Amen.
CCenteſimus quadrageſimus nonus lectus eſt qui habet in principio. .
;Untate dño canticum nouũ. CQuia & nonageſimus. v.pſalmus hoc titulo
önotatur pſalmus Dauid.qñ domus ediſicabatur poſt captiuitatẽ. i.poſt pnĩiam. Qm̃ igr
Ndixzxit de primo. Cantate dño canticũ nouũ: ut nouus populus cantet canticũ nouũ. S, bñ
dixit nos. Ad reliqua pcurramus. Seqtur & dicit. C Neter iſrahel in eo g fecit ipſů
CIIle lætetur qui ſenſu uidet deum. Iſrahel enim hic interprætatur ſenſu uidens deum.

2

CSt filij ſyon exultent in rege ſuo. CFilii eccleſiæ. filii noui populi exultent in re l. in: ſie i *F
Eoi chriſto qui regnat in eis. Videtis qũo leuiter ſumma quæq; perſtringimus.
Laudent nomen eius in choꝛo. CVbicunq; chorus ẽ ibi diuerſæ uoces in unũ canticũ

PPp iiii

. „ amm

k- — — . — —

4

1aͤ,
4. ſe voct . Sore ,—— E

