CGomorra:populi timor: ſiue cæcitas. g. in principio additum eſt. alioquin ex ain deſcribitur.
CGaius nobilis ſiue uallenſis:
CGalatia magniſica ſiue tran ſlatio: ues tranſſerens. S
CGedæon experimentum iniquitatis. C Gadi:tentatio. C God. i. tectum
Obel dimittens aut mutatus ſiue defluet. C Iubal delatus ſiue dimittens. Clareth deſcẽ?
E dens: ſiue roborans. C lIafeth latitudo: ClIauan. eſt: & nõ eſt:ſiue columba. Sed ſyrum ẽ.
Clebuſeũ calcatũ ſiue pᷣſepe eoꝶ. Clectan paruulus. C lIarce luna. Clobab mago pf̃e
S WMſiue diſtillans. C Ieſcha tabernaculũ uel unctio eius. C Iſmahel: auditio dei. C Iſahac: ri/
ſus: uel gaudiũ. C ſedlaf:manũ tollens: uel manũ ad os. C leſan durus: ſiue duricies. C Ieſboth ẽ
cinis: ſiue tactus. C Iechur uerſus aut ordinatus. C Iudith: laudans: aut confitens: aut Iudæa:
Clacob ſupplantator. C Iuda:laudatio: ſiue cõſeſſio. ¶Iſſachar:eſt merces. C Ioſeph augmentũ.
Cordanis:deſcenſio eom. Claboth: arena ſiue lucta. ¶Iens parcens: aut ſaciẽs:uel cõmotus.
Cleglam deſpiciens. ClIectram ſuperfluus eorum. CIetheth dans. C Irath ciuitatis diſſenſio.
Iram ciuitas eorum. Clras uidit fratrem meum ſiue fratris mei niſio. Iamuel dies eius deus.
ClIamin:dextera. C Iachun:pᷣparans. C Iob magus. Coalel:uita dei: ſiue exordium dei: uel pᷣfto
lans deum. C Iemma ĩ arma:ſiue mirabilis. Cleſua:planicies: ſiue eſt deſiderium meum:aut certe
ſaluator. ClIeſſul:eſt dolore.Iaſiel:dimidium dei. Ceſar figmentum: ſiue tribulatio.
CIfrael:eſt uidere deum. . B
ſiue uir: aut mens uidens deum. Et de hoc in libris hebraicaꝶ quæſtionum plænius diximus.
letro ſupfluus huiꝰ. Clebuſei calcatus:ſiue pᷣſepe meũ. CIamuel:dies e deꝰ. Clamin dextera.
Clachim pᷣparãs: Cles lIeſſa eſt meridies ſiue meridianus aut enctio mea uel methaſoricos oleũ.
Cochabeth ubi ẽ gloria ſiue ẽ grauis aut domini gloria. CIthamar ubi amarꝰ: uel ubi palma uel
eſt amarus ſiue inſulæ palma. CIeſus ſaluator. C In menſura liquentis materiæ.
Cleanne:Innuit uel inuens. C legal propinquus uel redimens. ClIeſu ſaluator. CIazer adiutũ.
Clarden deſcenſio eoꝑ:uel uide iudicium. Claſſa dimidia uel factũ mandatũ. C Iaboe. lucta uel
puluis. C Iarib odor eius uel luna. C Iaſu conuerſio. C lalel expectauit deũ. Clamna: mare: uel
dextera eius. Cleſui quod eſt deſideraui uel æqualis meus. CIaaſel dimidiauit deus.
Ceſer plaſmauit hoc eſt fixit uel fitum. CIait illuminãs. C Iechechata bonitates ſiue declinauit
ut ueniat. C Iſomoth adducer mortẽ. C Igali redimes me uel propinquus meus. C Iahel in deũ
uel in deo. C lerimoth timens morrem uel altitudinem mortis. CIafic eſt os ab ore non ab oſſe.
Clabin intelligens ſiue intelligentia. C Iecinan poſſedit populũ. C Iazer auxiliũ. C lIari ſaltuum
uel ſiluarum. & lIebnchel ædiſcatio dei. C lagut colonus uel aduena. CIethan mercedes.
Cletrahel honeſtas dei. Clepte aperiens uel apertus. C lanim dormitans. C lecta extenderunt.
CIezrahel ſæmen dei. CIactoin incubuit populus. C lanua requies. CIehbaam deſipiſcens po-
pulus. Clerfal dimiſit deus. Clecnaam poſſeſſio populi. Claſie adapertio uel oſtenſio ſiue ſu-
erficies. Clefehel aperiet deus. Cledala manus maledictio. C Iaihel: requies dei.
Ieraon timebunt. CIerachon aurugo: quam græci uocant.
Cleffonie nudus. C leta inclinatio. C Iezer fortitudo uel adiutorium.

Clezbaam

Hebꝛaicorum NMominum.

Cechaam defluens uel deſipiſcens populus. C Iabim intelligens: uel ſapiens.
Cael cerua uel coniugium ceruale ſiue incipiens. CIoas ſperans: ſiue temporalis: uel domini ro
bur. Clerobaal. Iudicet. baal uel. Iudicet habens: aut ſuperior ſiue iurgium habens. C Iaechazæ
torcular lupi. C lerba torcular. ClIotham eſt pfectus. C lair illuminãs. C Ionathan colũbæ do-
num:uel columbæ dedit aut domini donum. C Iubeæ exſiccata uel ſiccitas.
Cleroboã miſericors. C Iohoſuha ſaluator. C Iechonia pᷣparatio dei. ClIohel ĩcipiẽs uel fuit dei᷑
Cabes exſiccata. CIerobaal Iudiciũ baal ſiue iurgium ſuperioris aut hñtis. Cleſam deſideraui.
Ceſſai inſulæ ſacriſiciũ ſiue incenſũ. C Ioab Inimicus: uel eſt pater. Ieramheli miſericordia dei mei
Clezrahel ſeminauit deus. Cletraam ſaperfluus populus. C lebgar elegit. C Iaſic illuminat: uel
oñdit. C Ioram qui eſt ſublimis: uel man? ſublimis. C Ieroboſeth Indicãs confuſionẽ: uel ignomi
niam. CIdidia amabilis dño. . Ionadab dñi ſpontaneus. C Iohadahe ipſe cognoſcẽs. Ieſbi
ẽ in me. Cloare ſaltus. lIoiadahe cognitio ſiue ĩꝑſo cognoſcente. ClIaſan uetus. C Iagaal pro
pinquus. CIaazaber auxiliabitur. C Iecan reſpondẽs. Clezaber cohartatrix ſiue eſt fluxus uanꝰ
C lIeconiam ulciſcitux populũ. C lIair illumiuauit. CIacon pᷣparatio. CIeroboam diiudicans po
pulum uel diiudicans ſuperius. Cleſſar inſulæ ſacrificium: uel holocauſtum.
Cloſia cuius eſt ſacriſicium dño:uel ſalus dñi: uel fortitudo domini. C leu ipſe: uel eſt.
Cloram qui eſt excelſus. C Ioſaphat domini iudicium. C Iecula plenitudo uel circunciſio:
Cleblaam abſorbet. C Ioſabe ubi eſt ſaturitas: uel dñi ſaturitas. C Ioiade dñi cognitio
Cloꝛzathar dũñi memoria: uel qui eſt memor. C Iozabad dñi dos: uel qui eſt dotatus.
C Ioaam ubi eſt rerinere:uel dñi retentio. C Ioadma:domini delicata ſiue quæ eſt delicata: uel te-
nella. C Iectel cœtus dei: uel auxiliuʒ dei. C Iona columba: uel ubi eſt donatus ſiue dolens.
Clachalia ſortitudo dñi. CIoactam conſumatus ſiue perfectus. C lIezechia appræhendens dñm
uel fortitudo. dñi. C Iohahe ubi eſt frater ſiue factucxa fratris. C lothaba peccantes in ea.
CIdidia amabilis dñi. C Iezama audiens uel auſcultans dñm. C Ioiaz dñi reſurrectio
uel dñi ſuſcitatio:ſiue qui eſt conſurgens. ClIenini dextera mea. Ieduthim tranſiliens eos.
Clod principium uel ſcientia ait dominator. CIaſub reuertens. C Ioas dimidiũ: uel fuit.
Claſa. Cloath cuius eſt frater:uel melius confitens ſiue gloriſicans.
ClIazer. C Hieruſalẽ uiſio pacis. C Ierebeel iudiciũ dei: uel diiudicãs ſupior. ClIohel incipiẽs uel
eſt deus:uel dei. C Iona:colũba: uel dolens. CIoppe pulchritudo. C Ieremia excelſus domini.
Cechonia præparatio dñi: uel ſit factus di'o. C Iezoma auſcultang dominum.
CIegdaleu magnificus dñi. C Ioachal robuſtus & fortis. C Ieraia timens dominum.
ClIonatham dñi donum: uel columba dedit. C Iuchal potens. C Iohanan erat donans: uel dñi
donuz. CIazer auxiliatus. C Ioachin dñi præparatio. C Iezechiel fortis dei: uel appræhẽdẽs deũ
Clezama auris eiꝰ:uel auſcultãte dnño. C Iobab. Inimicus ſiue eſt pater. C Iſinoth adducet mortẽ.
Clſar immutata:uel paruula. C Iecabel eſt iter.In fuit.uel menſura. C Iezechiel fortitudo dei.
CIezama auris eius. C In menſura:C Iob ocioſus. C Iruigil. C Iob dolens.
Cleuiatan additamentum eorum. C leſus ſaluator. uel ſaluaturus.
QC¶ Vt.i. litteræ ſeruemus ordinem. h. aſpirationem in pleriſq; omiſimus: licet eam grammatici non
putent litteræ loco habendam. C Iſahac riſus.ſiue gaudium.
Clacob ſupplantator ſiue ſupplãtãs. C Iudas confitens.ſiue gloriſicans. C Ioſaphat ipᷣe iudicans.
ſed melius dominus Iudicauit. C Ioram ubi eſt. aut qui eſt excelſus.ſed melius ſublimabitur.
Cloatham conſumatus ſiue perfectys: C Iezechia fortis dominus: uel confortauit dominus.
CIoſia ubi eſt incenſum domſni: uel ſalus domini poteſt & fortitudœdomini dici.
Cechonias præparans: uel præparatio: uel domini p̃paratio. C Ioachim domini reſurrectlo: ſiue
dominus ſuſcitans. C Ioſeph appoſuit ſiue apponens. ClIeruſalẽ uiſio pacis:uel timebit perfecte.
Clecennas excelſus domini. C Ioanna cui eſt gratia: uel domini gratia. C Iſaia ſalus domini.
CIſtarioth interprætatur: eſt merces eius.poteſt autem dici & memoria montis.
Clericho odor eius:ſiue luna. C Idumæa rufa:ſiue terrena.
CItureæ montanæ ſyrum eſt. C Iordanis deſcenſus eorum: aut appræhẽſio: uel uidens iudicium.
Cloni columba mea. C Iannai præparatus. C Ioiarim dominus exaltans: uel eſt exaltans.
Clared deſcendens:ſiue continens:quod græce dicitur Cloãna domini gra
tia:uel dominus miſericors. C Iairus illuminans aut illuminatus. C Ieroſolyma uiſio pacis.
Cloannes in quo eſt gratia: uel domini gratia. C Ioſeph auctus iuſtus parcens ſiue alleuatus.
Cloel incipiente deo ſiue eſt deus. C Ienatha columba dans:ſiue columba ueniens.
Cloppe ꝑulcritudo. CItalica mentis exceſſus. Cleſar inſulæ oblatio.
Claſonis deſiderantis ſiue qui mandatum feterit. C Iulium ĩicipientem.
ClIcomum præparatio aut conſolatio. CIſaia ſalus domini.
Clob magus. C Iuiua incipiens. Claſon factus in mandato. .
ClIuda conſitens ſiue gloriſicans. C Ieſus ſaluator. C Iſahac riſus. Cleſſe inſulæ libamen.
IIlyricus aduena:aut ælementum.uel certe ſecundum uerſus. C leruſalem uiſio pacis.

BB

4

306

Interpretatio.

ClIud æis conſitentibus. ſiue laudantibus. C Iacob ſupplantator. C leruſalem uiſio pacis.
ClIuocuſmum confeſſionem. C lIeroſolyma uiſio pacis. C Iacobo ſupplantatoonr.
Eoannes dñi gratia ſiue cui donatũ eſt. C Iſahac niſus: Cleſus ſaluator.iuſtus. parcens. ſiue elat?.
Cerapoli iudicio ſuperiorni. Cleſus ſalus ſiue ſaluator. C Iuda confitens ſiue laudator.
CIſahac riſus. C Iacob ſupplantator. C loſeph addens ſiue au Jmentum.

Wericho luna ſiue odor eius. C Iepte aperuit ſiue aperiẽtes. C lamnes marinus ſiueubi eſt ſignũ
C Iambres mare pelliceum ſiue mare in capite. C Imeneus dormitans.
AIcomum uocatam. ſiue datam ſed melius ubi eſt calamus. C Iezabel fluxus ſan/
guinis uel fluens ſanguine. ſed melius ubi eſt ſterquillinum.
Iſachar eſt merces. Tloſeph ad augens. Cleſus ſaluator.
litterã &. k. idcirco prætermifſimus. quia eadẽ noĩa in cæteris libris interprætãtur.Et ſup/
n fluuz eſt dicta: uel dicenda repetere.. autẽ a pleriſq; aſpiratio putatur eſſe non littera.
CDe.k.ſuperfluum eſt facere mentionem. cum apud etiam latinos exceptis kalendis ſu/
perflua iudicetur. Igitur obſeruandum ꝙ eadem nomina quæ hic. uel alibi prætermiſſa
ſunt. In aliis libris poſſumus ĩuenire.
—mech humiliatus. aut pcutiẽs ſiue percuſſum. C Ludim nati ſiue proſunt fortiter.
ECLabaim deuſti ſiue flämantes. C Læſa in ſaluteʒ. C Lut utilis. C Loth uictus ſiue de/
A(linatio. C Laban candidus. CLathuſim malleatores. CLaomin tribus ſiue matres.
CLia laborioſa. Leui additus. ſiue aDſſumptus. C Lotham umculum eorum ſiue ipſe
cõcluſus. C Lobeni filio meo: uel cor ego. aut cãdor. C Lachis intereſt: uel ſibimet

uir. Labna candor: uel lateres. CLabo ingreſſus: ſiue uenientes. ¶ Laamas ad iniquitatem.
CLuta amigdalon:licet quidam interpᷣtentur torquẽ uidelicet damnatoꝶ: quam uulgo

bloiam uocant.põt aũt interprætari & hic ipſe: Labet acceptabilis. CLacum ad conſurgenduʒ;
Leſem ad nomen. CLeſendan nojs iudicium. C Laffidoth lampas ſiue quaſi os cultri: ab ore:
non ab ofſe. C Lais læo uel ſibimet uir. C Lodabar ipſi uerbũ. C Laſabi ſperauit in me. .
CLeben ediſicatio uel candida. C Lamed doctrina. uel diſciplina.
CLaiſa læo. C Liur maxillæ uel gens. CLut utilis: uel declinans ſiue utinam. C Lidi nati.
Lebbens figuratum nomen a corde:quod nos diminutiue corculum poſſumus appellare.
CLiſania natiuitas tentationis: ſed nimium niolenter. Lazarus adiutus. C Leui appoſitus.
CLamech humilis. quidam putant percutientem: ſiue percuſſum poſſe reſonare.
CLot ligatus: aut declinans uel uacans. C Libyam uenĩentes ſiue introitus numero plurali leuites
additus. C Libertinorum facientium palleas. C Lidda utilitas. C Lucius ipſe ſuſcitans.
CLichaonia ad ſuſcitandum. CLiſtra generans decorem. Lidid quam nos poſſumus dicere ꝓ
dificatã. porro græce meliꝰ appellatur. Liſias gereratus. C Liciæ lachrymãtis. C Laiſa ĩ ſalutẽ
COmnia pœne ex. l. littera noĩa uiolenter uſurpata ſunt. C Loth declinans ſiue uinctus.
CLucius ipſe eleuans: uel conſurgens. C Laodicia: tribus amara dñi. ſed melius natiuitas expectata
CLucas ipſe conſurgens:ſiue eleuans. C Leui additus.
CLoidi.i. ꝗquxæ conſecuta eſt utilitatem. CLiſtris utilitas Anguſtiæ: uel tbula
tionis. C Luca ipſe conſurgens:aut ipſe eleuans. C Linus candidus ſiue tibicen.
CLaodiciæ tribus amabilis domini ſiue fuerunt in uomitu. C Leui additus.
CLabaddon perdens pro eo quod eſt interficiens: ſed melius ſolitarius eorum.
☛ Amanel: quix eſt dominus deus. uel ex uita deus. C Malachel laudans deum.
CMathuſalah mortis concuſſio: uel mortuus eſt. & inter?ogauit.
C Magogiquod eſt tectum uel de domate hoc ẽ detecto.
EHMadai menſura: ſiue quam ſufficienter. C Moſoch prolongatio ſiue defectio: Aut cer
te compræſſus. C Meſraim hoſtes eorum: ſiue menſura. CSed ſciendum ꝙ. Meſraim ægyptus
appellatur. Meſa aqua rara: uel euado. C Melca regina eius.
Mamre diuiſio:ſiue perſpicuum. C Maſech potum dans:ſiue propinans. Moab de patre.
CMaacha frangens: ſiue confracta. Mada mœtiens: ſiue reſpondens. Madian de iudicio: ſiue
de cã. C Mabram uerſam de iocunditatibus. C Maſma exaudientem. .
CVaſſa leuans:ſiue pondus aut onus. C Mahelethi chorus ſen a principio. T Meza exiſto.
CVaneeth reqeſcens:ſiue donanti. ¶ Maſteca uectigal: uanũ ſiue libans uel trahens.
Meczabel ꝗᷓ bonus deus. C Matred percuſſio:ſiue uirga deſcendens:
Mizaab aquã hauriens: ſiue aqua fluens. Mabzar munita. C Magdihel de repromiſſione dei⸗
ſiue thuris dei: uel magniſicat me deus. C Madianei: uel. Madianitæ diiudicantes.
WVenaſſe oblitus:uel neceſſitas. Merari amarus: uel amaritudines.
CMelchiel rex meus deus. Mathir uendens. C Memfon de ore meorum.
Welchiſedech rex meus iuſtus. C Meſtaim hoſtes eorum, uel ægyptus. C Moyſes: uel Moſes:
attractans: uel palpans: aut ſumptus ex aqua:ſiue aſſumptio. C Madian de iudicio.
Merari amara:ſiue amaritudines. C Mooli de infirmitate ſiue chorus mens ut ab nio⸗
Moſi

icorum Mominum.

WVoſi attrectatonſiue palpator meus. Miſahel tactus dei ſine quis iterrogauiĩt. .
Magdolon quis grandis. uel turtis. Moab de patre. C Maria illuminatrix mea. uel illuminãs
eos aut ſmirna maris. uel ſtella maris. Mara uel Merra amaritudo. C Marat amara.
Man hu quid hoc. Menaſſes obliuioſus/uel quid oblitus eſt. C Madian contrad ictio. uel re-
ſponſio. Medad menſus eſt. . Michael quis ut deus. C Machi quid quia. Mathana donũ.
Medaba aquæ eminentes. Machir reſtituet.ſiue uenundabit: uel de infirmitate.
Maala chorus:uel infirmitas. Mecha rex eius. C Malchiel rex meus deus.
CMacheloth eccleſia. Macha dulcedo uel ſaturitas. Maſeroth excluſiões uel uincula: aut ſuc/-
ceſſiones: ſiue diſciplinæ: quod in noſtris codicibus. C Mazuroth legitur. MM
Miſor directum: quod græce dicitur. uel plana atq; campeſtria. Maachati fracti
ſunt mihi: aut uenter percuſſus. Moſera eruditio: uel diſci plina eius. Mamoazer de longe ſiue
alienatus: C Maceda exuſtio ſiue orientalis uel in anteceſſum. i.prius. ”M
CMadon contradictio ſiue habitatio. Maſſa ſpecula:ſiue de ſpecula. C Meſaſa ſpecula. C Mi⸗-
ron ſublimis ſiue de excelſo. Maſarfoth incendia ſiue de tribulatione toſtrorum.
CMaachati uenter cæſus ſiue fracta eſt mihi. Marom aliter amara triſticia.
CMageddo pomoꝑꝶ eius ſiue cœnacula eius. Medab aquarum fames. C Mefaath aquaruz im-
poœtus ſiue ab eis tempora. C Manaim caſtra. Maabeel congregatio dei. C Madaba natiuitas.
¶ Medabena de oneribus. C Magdalgad turris pyratæ: uel turris accincti. C Maroſa a capite.
XÆMaon habitaculum. C Maaroth ſpeluncæ. C Meddin iudicium. Maala chorus:

Melcha regina. C Melſa rixa uel azima. C Marala amara conſcenſio. C Maalaf de mille ſiue de

doctrina. Magdaliet turtis mea deus. C Maſſada requirentem ſiue retinentem.
Miſor directa ſiue campeſtris uel de tribulatione. Meroz aquæ facramentorum.
MMaam robuſtus fortis. Mere manifeſtus: uel iduminans aut apertus. Mello plenus.
¶Mamie requies. C Mihi quis hic aduerbium loci uel quis iſte. C Maalon de feneſtra ſiue a prin
cipio uel conſumatio. C Mathatis pluuia uel cõpluto me. Machemas humilitas ſiue attrectat
Magedo tentans. C Melchiſue rex meus ſalus ſiue rex meus tyränus. C Merob de multitudine
CMichol aqua omnis nel ex omnibus. C Meolati a parturiente me ſiue a dolente miii
Maon habiraculum. Maoc eiuratus quem græci uocant. C Manaim conſolatio
ſiue requies. Maacha mollitus: ſiue contftactus. QMiſiboſetb de ore ignomininna.
Maana requies. C Maaria domus mea: uel amara. ſiue ex confuſiõe. C Maachati ſubactus. i. mol
ſitus meꝰ. & Mageddo cœnacula eius. C Maacha percutiens ſiue percuſſa. C. Maces de fine.
Maol chorus: uel de plenitudine. C Malathra deipiciens ſiue diuiſio: Mechonoth ſulchra: ꝗ

græci baſeis uocant. i. Melloth plenitudo ſiue adimpleta. Machaia quid hic aduer
Biuʒ loci ſiue quis dominabitur. C Molſe ſalitficato ſiue a ſaluatore. Maſſa onus: ſiue aſſumptio.
CMatham. donata uel donans. C Manaé conſolans. C Manaa conſolatio: ſiue

munns aut ſacrificium. C Medon aquæ eorum. C Machotha plagæ eius. C Mochoth plagag.

C Marodat amara arrogantia ſiue contrictio. C Meſſalem reddens uel reddita. C Meſana ſecuda.
. Mazaroth quæ. xii. ſigna mathematici aſſerunt. C Maloc rex meſti uarieftas
CMageddo de tentatiõe. Mathama domũ dei. C Machonoth fulturæ quas baſſer: uel tipothe

mata.i.ſuppoſitiones poſſumus dicere. Maſſefath ſpeculatio uel contemplatio.
C Marodath amaritudinẽ immittens. Manizamaroth tridentes uel fuſcinulæ: quas gr⸗aci
uocant. C Mem ex quo nel es ipfis. ſine aqua. C Madian iniquitas. C Magio gutturis uel de
ſaucæ.
¶ Menſis ab ore. C Maab. C Marodac amara contritio: ſiue procacitas.
.Medaba. Moſoe cupientes. C. Mamat deſiderabile. & Melchon rex noſter.
Michea quis hic aduerbium loci: uel quis iſte. Maſeia factura di. Morethi heres meus.
EMoloch tex. Mathama munus & domuü. Melchia tex meus. C Maſefa ſpeculatio ſiue con
templatio. C Magdalo magniſficentiæ: ſiue turri. C. Meſaath aquæ impœtus. JÿUMs
C Maon habitaculum. Melcham fex eorum. C Matodach amara contritio: ſiue impudentia.
EC Medon mẽtientes. C Miſael quæ palus dñi. Miſac ꝗ riſus: uel de gaudio. Mane nũerauit
Michael quis ut deus. C Maalmeon habuerut habitationem. Moſoch amentes ſiue trahẽtes
Magog quod tectum uel de tecto. Megia deſpectio. C. Machalai in conſumatione eorum.
Magdol magnitudo: uel turris. CT Magalim tranſmigratioes ſiue coloniii.
Mazuroth zodioni. ſigna horoſcopi. C Menaſſes obliuioſus. C Mathan donũ ſiue donatus.
CMariam pleriq; eſiſtimant interprætati. Illuminant meiiſti: uelilluminatrix, uel ſmirna maris: ſʒ
mihi nequaꝗᷓ uidetur. melius autem eft ut dicamus ſonate eam ſtellam maris ſiue amarum mare.
Sciendumq; ꝙ maria ſermone ſyro domina nuncupauui. l
Matheus donatus quondam. Magedda poma eius: uel nuncia:

W Magdalene turnis.ſed melius ſieut a monte montanus:ita turrenſis a turri dicatu.
C Moyjies aſſumptus: uel palꝑans:ſiue contrectans:aut urgens. Sed melius ex aquea. W

Maginas uile tributu'n: ſiue de tau CEC Memzim ⸗C. Madebena a ſaltu eius.

Interpretatio.

C arthachi donum dei aut aliquando. C Melchi rex meus. C Mathuſalath mottuus ẽ. & miſit

Maallelel audatus dei: uel laudans deum. C Martha irritans prouocans: Sermone autem Syro
domina interprætatur: uel dominans. Meſihas unctus:i. chriſtus. Man quid.

Matheum donatum. C Maria illuminata: uel ut ſupra. C Mœdi menſurantes ſiue menſurati.

CMeſopotamia eleuata uocatione quadam:ſed melius a græco etymologiam poſſidet:quod duo
bus fluuiis eufrate ambiatur & tygri. C Madian in iudicio: uel ex iudicio. C Meloch rex nr quẽ.
Melchon ſolent dicere. Marcus excelſus mandato. Manaem caſtrum.

Moeſia attrectatio:ſiue palpatio. C Medo:quem nos orientalem poſſumus dicere: figuratum no

men ab eo quod hebraice legitur mecedem. & Minilene declinans: ſiue tranſmigrans.
Miletum generantem. C Maſonem conſolantem: ſiue quieſcentem. C Mirra amara.

„ „

CMilitine de infirmitate: ſiue mandatum humilitatis. C Marcus ſublimis mandato., ſiue defrica-

tus aut amarus. CMoſes attrectans: ſiue leniens: uel palpans. Macedonia orientalis.
CMaria illuminans:aut illuminata. C Maranatha dominus noſter uenit: ſyrum eſt.
NMarcus ſublimis mandato ſiue amarus: uel certe attritus atq; limatus.

Welchiſedec rex meus iuſtus. C Man quid. Moſes palpans: ſiue contrectans membranas aper

tas: ſiue manifeſtas. Menaſſes obliuioſus ſiue obſtupeſcens. Man hu. quid hoc.
CMichael quis ut deus. C Magog hoc eſt detecto ſiue quod eſt tectum.
. Aid motus ſiue fluctuatio. Noemna decus ſiue uoluptas: uel fides
NNE E CNohe requies. C Nemrod tyrannus uel profugus aut tranſgreſſor. OðVWMU
8ECNiniue pulcra uel germen pulcritudinis. C Nethuim ſcalpentes ſiue aperientess:
AGNachor requies luminis: uel requies centi luce uel obſecrano nouiſſima.

CNabaioth rophetans. LNabdehel ſeruiens deo uel urſus dei.

£

CNephis refrigerium uel amma. .Nephtalim conuerſauit me uel dilatauit me uel certe implicu
it me. C Naath requieſcẽs. Noem infſidelis uel motus eorum. C Hebrei. o. non habent ſcripto.

ſed pro eo.v. uel. a. ſeribunt. C Nephtalim latitudo. C Nafeæ pruna uel carbo ſiue ſeductio.

CNaaſon augurãs uel augur fortis. Nadab ſpõtaneus. C Naue ſemen germon uel pulciitudo.

CNathanael deus meus uel donum dei. C Naabi abſcondit uel requieuit in me.
CNe ſe. ſufflans uel ſuſpirans. Namuel dormiuit deus ſiue in quo deus.
CNao motus quem græci ſigniſcantius ſalon uocant. ¶CNeeman decus ſiue motus eorum.
QNamꝛa pardus ſiue amaritudines. C Nabau ueniemus uel in concluſione.
C Nobe latrans. CNaaſon ſerpentinus uel augurium. C Naffedor conuerſio generationis.
CNephetoe diſſoluti ſiue decœptio. C Naſib titulus uel ſtatio. Naabſan uel naſab exicata
CNaal aſcenſio. Nao mouens ſiue commotio, C Naal laudent.

Nahellel laus tymnus. C Nabe latratus. Ner luterna. Nuat pulchritudo. C Nobe latratꝰ.

CNabal inſpiens: quod ſi legere uolueris. Nebel menſuræ nomen eſt ſiue pſalteii.-
CNafeæ applicans ori: uel ligraum nomen eſt lapidis. C Naas ſerpens. W
Nethofathi incluſus. Neela ſcala uel torrens: C Naalia torrens.
CNaffaddor diſperſa generatio. Nethma imago. C HNeiſoth ſtatio:
Naboth conſpicuus uel ſeſſio ſiue excluſio. C Nadab ſponte. C Naama decor.
Naaman decor domi mei. CNeſib ſtans. Namſi tangens attrectans ſiue palpans.
Naboe propheta uel prophetans. Naaman decus ſiue commotio eorum. ä
CNergal lucerna acerui. C Naazab ꝓphetauit tũc ſiue ſeſſionisiniein. Noeſcan es eorum.

Niniue fera ſiue germen piſcritudinis uel ſpecioſa. Nefrach fugiti uus tener uel tẽtatio tenera

CNecho percuſſi. C Nabuchodonoſor prophetia lagunculæ anguſtiæ ſiue prophetans. iſtius mo

di ſignũ ſiue ſeſſio in agnitione anguſtiæ. Noaſta es eius. C Nabuzardan prophetauit palas ꝗᷓ

uentilabra uulgo nuncupant ſiue prophetia alicui iudicii. C Nathama donante domino.
CNan fœtus: uel piſcis ſiue ſempiternum. C Nabao prophetia uel uenientes.
CNob Nemrid pardoꝶ pulchritudinis aut ſpecioſa. C Naſarã germen molle uel te
nerum. CNabo ſeſſio uel ſuperueniẽs. Nemrod apoſtata. C Niniue ipecioſa. Naũ conſola

tor. C Neclamites hereditas cuiuſdam. C Nectia lucerna domini. —⸗— —
CCNathama donum dñi uel dedit dñs. C Nergel lucerna acerui. C Nabuſabaru calcatũ tempus.
Nechao paratus iſte. C Nanaim de requie. Nohe requies uel conſolato.
Naamatites mouens mortem. Naamath decor. C Naaſon quidam putant requietum ſonitũ
interprætari: ſed uerius eſt augurans ſiue ſerpens eorum. C Nazaret flos aut uirgultum uel mundi
ciæ aut ſeparata uel cuſtodita. Scribitur non per. c. litteram. ſed per hebreũ ſade quod nec.ſ.nec. c.
litteram ſonat. C Nazarenus mundus. CNeptalim diſcretus ſiue ſeiunctus:uel conuertit: ſiue cõ⸗
noluit mei. CNaaſon augurans. C Naum conſolatio ſiue conſolator.
CNeri lucemna mea. C Nathan dedit uel dantes CNachor tequiemit lux. C Nohe requieſcit aut
requieuit. C Naa pulchra. C Niniuitæ natiuitas pulcritudinis aut ſpecioſſ.
CNazaret flos mundiciæ. C Nazarenum mundum ſanctum: ie abinnctum.
l Nicanorem

CNicanorem ſtantem Iucernam. C Nicolaum ſtultum eccleſiæ languentis.
CNiget aſcendens. C Neapolim commotionem mirabilem. C Naſſon auguſtans.
C Naraſſus aſcenſus lætitiæ ſiue lucermna ſcindens aut colligens. C Nereus lucerna domini.
CNimpham applicitam ori eorum. Nohe requies ſiue requieſcens. ?́ÿMUäö'1
CNaab ſi per hain mediam Ir̃am ſcribatur: famẽ ſignificat:ſi per:he.impœtũ:ſi per heth:latitudinẽ.
C Neleto generare:ſiue qui eſt eius. C Nicopoli germen protectionis meæ. C Nicolitaruʒ effuſio
ſiue eccleſia languens:uel ſtultitia eccleſiæ languentis. C Nephtali cõuerſantes. M

FE=Recth longitudo. C Ochozath tenens. C Olibama tabernaculum meum in aliquo uel
tabernaculi altitudo. Odolamites conteſtans aliquem uel teſtimonium in aqua.
WWOſfun thalami hucuſq; per. o. breuem litterã legerimus exin p extenſum ꝓpnunciemus
☛ elementum. C O fir ſine afir: quod per aleph littetam ſcribiturainterprætatur irritum uel
uerboſum. C Ox uolentem. C Omar populus uei amarus. C Onanmœroreortum.
COꝛiel fortitudo mea deus. C Omer ciiſpans ſiue manipulus. Oliab protectio mea pater.
Oefitrium modiorum menſura- Nomina quattuor quæ ſequuntur per extenſam legenda ſunt lit
teram. C Oreb ardor ſiue ſiccitas aut coruus uel ſolicitudo. C Ori luxR maa.
COn labor uel dolor. C Oriracundia. C Thotan ſignum eorum. & Ozim auris mea.
COuan maritima eorum. uel thalamus eorum. C Ofir ignominia ſed apud hebreos per heth litte
ram ſcribitur. hucuſq; per. o. breuem legerimus litteram. Exin per extenſum legamus elementu.
CObab dilectus ſiue amplexus aut ſæpes ori coquens uel claudens me uel appræhendés
COſce ſaluator aut ſaluans. C Oman dolor ue triſtitia eorum. C Oaut muſitatio uel murmura
tio. C Orlumen. Obat magus uel phitoniſſa quam gracci uocant. i. æneas. trimithon
COg coaceruans ſiue abſconditus. Oni dolor meus. .ORaim concœptus ſiue cõpræhenſio

—
—

COſiph germinatio. C Orchiacharoth longitudo coronæ. C Oli infirmitas-
COꝛzanoth quaſi ſignum uel forte ſignum. hucuſq; per. o. breuem litteram legerimus. Nunc penex
tenſum legendum eſt. C Oam uhe populo ſiue inſaniens. T Oram uhe excelſo uel iracundia.
COlſa ſpes. C Oeet diligens ſiue perſcrutans. Oza inclitus uelglorioſus.
Oua dolor eius. C Obed ſeruiens. Obab dilectio. Oreb coruus aut ſiccitas
Oeni diſcalciatus ſiue inſania conuerſionis: Odollam teſtimonuum. corum.
C Orchati extimatio mea: C Odſi mẽſis meus. C Tria nomina quæ ſequuntur p extenſam litterẽ
proferuntur. C Obed adam ſeruiens humo. Oochiada ipſe cognoſcit. C Oren ira.
Omri criſpans meus uel. mümanipulus meus. C Oza robuſtus domini.

COlda deſtructio ſiue diuerticulum. C Tria noĩa quæ ſequuntur per extenſam Ir̃am proſerenda

ſunt. C Og congregans. C Ofir infirmans . Obedia ſeruiens domino.
COꝛia fortitudo domini. C Oranaim foramẽ mœroris.
O ſeæ ſaluans: uel ſaluatus: aut ſaluator. C On inutilitas uel dolor: aut labor: ſiue iniquitas.

COmre uerbum excepto hoc nomine quattuor quæ ſequuntur per extenſam
uocalem legenda ſunt. Ofas obrizum. Eſt autem genus auri quod græci uocant
Oiade eius ſcientia ſiue ipſe cognouit uel domini ſcientia. Oſai ſaluabit me.
¶Oronaim foramen mœroris. COolla tabernacauuum. meum in ea.

COelta eſtus:hucuſq; per.o. breuem litteram legerimus. Exin per extenſam legendum.
COꝛzan abiit. C Oram irati. C Ofar uolantes. C Thoſia ſalua ſalus domini.
COn dolor uel mœror. C Ofar ublans. C Ofir infirmitas.
CObed ſeruiens. C Toſihana ſaluiſica obſecto: uel nunc quod græce dicitur. utrumq;
autem nomen per. o. extenſam litteram legendum. C Hoſohe ſaluator.
COlimpam parturientem thalamos: C Oneſimo decoro ſiue reſpondenti.
¶COneſimum reſpondẽtẽ. C Onefiforus reſpondens narrationem.
— Erſæ tentantes. C¶ Betrus agnoſcens. C Pontius declinans conſilium.
NCbilatus os malleatoris. Sed ſciendum eſt: ꝙ apud hebreos. p. littera non haberur. Nec
E ullum nomen eſt quod hoc elementum ſonet:, Abuſiue igitur accipienda quaſi penf. litte
Mram ſcripta ſint. C Petrus agnoſcens:ſiue diſſoluens. C Barthi diuidentes perſectæ.
Pontus inclinans. C Pamphilia conuerſi a fuina ſiue diuiſio cadens.
EPontius declinans conſilium. C Pillatus os malleatoris. C Porcorum frudus congregãtem.
E Parmenam diuidentem plenitudinem. CPaſcha tranſcenſus ſiue tranſgreſſio.
EPaſum redemptionem cadentem. CParion diſcooperientem. C Perge uoraginem.
E Phytona os abyſſi. C Priſſilla agnoſcens. C Pirrus diſſoluens.

Cbublius tabernaculum eigs. C Puteoli declin ätes. C Hæc omnia græca nominua uel latina uio
lenter ſecundum linguam hebraicam interprætata ſunt.perſpicuum puto eſſe lectori.
CPontius declinans. C Paulus mirabilis: ſiue electus. C Priſcus agnoſcens.
CPerſidam tentantem: ſiue diſſuentem latera ſua. Patrobam diſſioluentẽ eum erus eum.

Cbpatata ſeparans C prolomais deducens ad menſuram. C Portium dinidentem duriciam eorũ

Interpretatio.

CPriſca agnoſcens. Philipenſes os lampadarum. C Phariſeus diuiſuss:
Philippus os manuum ſiue lampadarum. CPetrus diſſoluens ſiue diſcaltians .
Cpontius inclinans conſiliũ. C Pillatus ore malleator ſiue ore contundens. C Priſcã agnoſcentẽ
CPudens. indutus conſilio. C Poma excelſa ſiue tonitruum. C Philemoni mire donato: uel certe

os panis eorum. C Paulo ori eorum ſiue ori tubz.

CMSBSergamo diuidenti cornua eorum uel diſſecanti uallem. .
è Ifath uidens bucellam ſiue uidens bona. C Rodir quod hebraice dicitur.

((((Rodim interprætatur deſcendentes: aut patruus iudicans. uel uiſio iudicii.
WW[Wͥẽ Rethema uel rama tonans uel excelſa. C Rooboth inclinatio uel plateæ.
Ragau egrotans uel paſcens. C Rafaim gigantes. C Rebecca multa patiẽ
tum accepit ſiue patientia. Remma uel ruma uidens aliquid uel excelſa.
CRachelonis uel uidens principium: aut uiſieſceleris ſiue uidens deum. C Hoc autem ſecundum
accentuum & litterarum euenit diuerſitatem: ut tam in cõtrarias ſigniſicationes nomina cõmutẽt᷑
CRuben nidens filius uel uidens in medio. C Raguel paſtor dei: uel pabulum eius deus.
Rus caput. C Rameſſe pabulum uel tinea ſiue malicia de tinea.
WBuben uidens filius: uel uidente filium. C Rameſſes intonuit lœtus ſiue malicia de tinea.
CRaguel paſſio dei ſiue amicus eius deus. C Rafidim laxe manus uel ſanitas iudicii: Aut uiſio oris

ſufficiens eis. Rafao ſanans aut meditans.

tia uel mul

KRaoh plateæ ſiue latitudo. C Recem uanietas ſiue pictura.
Rehe quattuor. ſed per hain litteram ſcribitur. C Rarma uiſio conſumata ſiue iuniperus uel ſoni
tus. Remmon fares maligranati diuiſio ſiue ſublimum diuiſio.
CReela frenum. C Rafaim medici uel gigantęs. C Rabbath multitudo uel grandis.
CRubeni uiſio filii mei: uel nidete inter me. Ramoth excelſum ſignum ſiue iudæ mortem: uel
excelſa. CRaal latitudo uel fames ſife impœtus.
CRecem uarietas ſiue uacuefatio. C Rebe quartus uel ordinatus
CRamoth uiſio mortis. Ragal res uel deotſum ferens. C Rafaim gigantes:
Remmon ſublimitas. Rama excelſa. CT Rabboth mulit.
QCRamath excelſa hæc. Roob late. C Rahath maxillæ ſiue bucellæ.
CRachab aſcenſio ſiue conſcendens. Raphathaim impietas eorum. 37
Ramathaim excelſa eorum. C Rachal negociatio. C Rachel uero interprætatur ouĩs aut uidẽés
deum. .Reſpha ſiue curſus.Rachab quadriga. Roboam latitudo populi.
WKRigal triſtes uel deorſum. Ragalim pedes. C Rafa ſanitas. C Ribai iudicantes.
CRei paſtor meus. C Romoth. viſio mortis. C Razon myſticus uel ſacratus.
Rabaam impœtus populi uel latitudo populi. C Rachab aſcenſio ſiue excelſſa.
CRamalia excelſus domini. CRaaſon curſus: uel complacitio: ſue placentia: quam ſigniſicantius
græci uocant. Rabſatis princeps eunuchus ſiue magiſter: aut maior eunuchus.
Rapſace princeps deoſculans ſiue multus oſculo.
CRafes uolucres ſiue curſus oris. C Rablai multum hæc ſiue multa:. C Ruma excelſa.
CRoblath multam iſtam ſiue multitudo. C Res caput.
&A Romelia excelſus domini. C Reſef. Rama. C Rabba multa uel multitudo
CRefam factura noſtra uel requies noſtra. C Ragora hyems ſiue multum dilectum.
Rama excelſa. C Rechab quadriga uel aſcendens. C Rapſatis panceps eunuchus.
MRabinag princeps cibi. Rablata multa hæc ſiue multum iſte⸗dE. Rabbath multitudo.
CRaama tonitruꝰ. C Rodii niſio iudicii. C Ramoth uiſio mortis.
W¶Regina malicia quæpiam. C Raam uiſio uel multum. C Bafaim gigantes uel medici.
Rachamin: Iuniperi. C Ram excelſus. C Raab lata ſiue dilatata. D

CRathab aſcendens: uel concita ſiue uidens. C Ruth ſeſtinans. Roboam impœtus populi:
Rachel ouis uel uidens deum. C Rama excelſa: ſiue exaltata. Raca uanuus.
CRabbi magiſter meus. ſyrum eſt. Ramatham excelſa eorum: uel ſublime eis:
Res caput. C Ram ſublimis. C Reu paſcens aut paſtus eſt.

CRomani ſublimes: uel tonantes. & Rafaim facturæ ueſtræ uel laxati eorum.
Rhode uidens. uel ſoreis. Rhodem uiſionem: aut diſſenſionem.
CReagum paſcua eorum per omnia fſublimem aut tonitruum. =
CRufum ſanantem nos uel reficientem nos. C Ruben uidete ſilium: ſiue uidete in medio:
PlIla umbra eius. C Seth poſitio ſiue poſitus aut poculum. uel gratia: aut ſemen ſeu reſur-
ectio. C Sem nomen: uel nominatus. 2ðð
(CCSaba captus ſiue captiuitas: uel certe conuertens.

— “õ . . ; 1.
Kmmmden) (Sabbata girans: ſiue circũiens: ſiue circunſeſſio tua: uel fides tua.

Semaar excuſſio dentium. ſiue feor eorum. CSidona uenatio mœr oris.
CSamareum: lanam meam:ſiuecotniunctum meum. uel melius cuſtos.
. CSodoma

Mebraicorum Mominum.

ESodoma pec?ſilens uel cæcitas ſiue ſimilitudo eorum. Seboim cap̃aꝶ uel dam ulaꝝ ſiue ſtatio
eius mare aut ſtatio maris. C Saleſ miſſa. C Sefar narratio ſiue liber. CSerug corrigia ſiue pfectꝰ.
CSarai princeps mea. Sichom humeri: uel labor. C Seor parua: uel meridiana. C Secinaab dẽ
tis pater ſiue fetor pattis. C Semebor nomen pditionis ſiue ibi pditio. CSegor parna ipſa eft: ꝗᷓ &
