do heretici quaſi myſteria aliqua promittunt: quando regna cælorum: quando continentiam: quã
. do ieiunia:quando ſanitatem: quando renuntiationem ſæculi promittunt meridiẽ. Sed qm̃ nõ eſt
xpᷣi lumẽ:nõ ẽ meridies.ſed demoniũ meridianũ. CCagdent a latere tuo mille:: decem mi
lia a dextris tunis. CSingula uerba ſcripturaꝑ.ſingula ſacramẽta ſũt.Iſta uerba q̃ miſtica pu-
ten

— f.— P rrr t - Pe 11 — P Pr .t⸗

rxpoſitio.

h. arade I, P- l.? tantur a ſæculi hominibus plena funt ſacramentis. Habemus enim theſaurum iſtum in uaſis ficti/
efe —5 ſlibus. Theſaurum ſenſum diuinum habemus in uerbis uiliſſimis. Cadent a latere tuo mille & de-
J cem milia a dextris tuis. Ex latere cuius? Ab eo cui dictum fuerat: ſcuto circũdabit te ueritas ei non
timebis a timore nocturno. Quis ẽ iſte de quo ſupradictum ẽ: qui habitat in adiutorio altiſſimi: in
protectione dei cæli cõmorabitur:? Ab eo ergo ꝗ habitat in adiutorio dñi cadent a latere eius mille
& decem milia adextris eius. Dextera ſancti dicitur: ſiniſtra nõ dicirur ſed latus. Vide enim ꝗd dicif.
& decem milia a dextris tuis. & qũo dixeras: cadent a latere tuo mille? Quãdo enim dextera dicitur
& ſiniſtra nõ nominatur:pro ſiniſtra latus noĩatur. Non enim poterat iuſtũ eẽ: ut iuſtus haberet ſini
ſtram. Qui te inquit pcuſſerit in dexterã maxillã: præbe ei & alteram. Non dixit & ſiniſtram:nõ enĩ
4 R, A A.,5 , ẽ ſiniſtra quæ p̃betur: ſed dextera: & altera. Ergo ſimpliciter dico: qm iuſtus duas dexteras habet. De
. nidq; & ille aioth qui ſcribirur in iudicum libro: propterea duas dexteras habere dicitur: quia iuſtus

erat:& ĩterfecit illum pinguiſſimum regẽ. Cadent a latere tuo mille & decẽ milia a dextris tuis. Plu

. res ſunt qui iſidiantur dexteræ noſtræ: & nõ ſũt plures qui inſidiãtur ſiniſtræ. Propterea a latere mil
P- P- 1—. IE- je cadent: & a dextris decẽ milia. Vbi enĩ maior pugna: maior uictoria. Pauci inſidiantur lateri: plu-
res inſidiãtur dexteræ. Angelis ſuis mãdauit de te:nut cuſtodiãt te in oibus vijs tuis.
Iſtum locũ diabolus ſuper domino interprætatus ẽ. Eo enĩ tẽpore quo tẽptauit dominum:ſi in-
quit filius dei es: mitte te deorſum. Scriptum eſt enim de te: quod angelis ſuis mandauit de te ut cu
ſtogdiant te in omnibus uiis tuis. B
CIn manibus portabunt te ne foꝛte offendas ad lapidem pedem tuum.
CDiabolus nihil ãplius dixit niſi hoc: ꝙ angelis ſuis mãdauit de te: ut ĩ manibꝰportẽt te: ne forte
ad lapidẽ offendas pedẽ tuum. Mediã partè dimiſit. Hic enim dicitur qm̃ angelis ſuis mandauit de
te: ut cuſtodiãt te in oĩbus uiis tuis.Hoc nõ dixit ut cuſtodiãt te: ſciebat enĩ cõtra ſe eſſe. Poterat enĩ
dñs ei reſpõdere.Si cuſtodit me dñs in oĩbus uiis: ergo & a te cuſtodior. Tacuit ergo qd ſciebat cõ-
tra ſe eſſe: & poſuit qd pro ſe erat. Vere diabolus quaſi diabolus interprætatur de ſaluatore: qd nõ ẽ
de ſaluatore. Si enĩ de ſaluatore ẽ: totus pſalmus ſicut ĩterprætaris o diabole & de ipſo ẽ. Quod dẽr.
CPꝛotegam eum quia cognouit nomen meum CHoc eſt. Ego pater
protegam filium meum. Si ſic interprætatur diabolæ quomodo tu intelligis: uideamus ſi ſtet ſen/
ſus. Protegam eum quia cognouit nomen meum. hoc eſt ego pater filium meum.
CCClamaui: ad me ⁊ exaudiam eum. CC HNHoc eſt in die crucis. .
CCu ipo ſũ ĩ tribulatiõe:eripiã eũ ⁊ głiſicabo eñ6. C Hoc eſt eum faciã reſurgere.
CNLongitudine dierum replebo eum. CHoc eſt in æternum uiuet. Et hoc ĩtelligamꝰ de filio
dei: longitudine dieꝶ replebo eum. Hoc quod ſequitur quomodo ſtat in ſaluate.
CEt oſtẽdã illi ſalutare meũ: CSalutare dei: filiꝰ dei ẽ. Si ergo de filio dicitut:qũo põt
ſtare: quia ſalurare dei filius dei eſt? Vides ergo qm̃ male ĩterprætatus es o diabole. Sed fac ut ſic in-

terprætetur ut dicis. Dixiſti qm̃ angelis ſuis mandauit de te: ut in manibus portent te ne forte offen

das ad lapidem pedem tuum. Dic qd ſequitur. Quid taces?
CSuper aſpidem ⁊ baſiliſcum ambulabit ⁊ conculcabit leonem ⁊ draconem.
CChriſtus dominus noſter: qui uiuit & regnat in ſæcula ſæculorum amen.
PsALMVsS. XCI. . ”MM
Onageſimus primus pſalmus hoc titulo prænotatur. Pſalmus cantici in die ſabbati. Non
Apoteſt diẽ ſabbati agere:niſi qui ſex dies trãſierit. Sex diebꝰlaboramꝰ*: ĩ ſeptia die requieſci
eRNN mus. Ergo dno cãtare nõ poſſumꝰ:niſi ĩ die ſabbati. Quddiu opa iſtius mũdi facimꝰhoc ẽ
eyvdieb'“: dno cãtare nõ poſſumꝰ. Deniq; di ĩ leuitico. Nõ facietis in die ſabbati oẽ opꝰſer/
, — Qquile. Quicũq; ergo ĩ ſabbato ẽ: & in requie dñi opus ſeruile facere nõ debet:hoc ẽ qd ad mũdũ iſtũ
dt. Galar, i2 l Iæ pertinet: ſed illud debet opus facere qd ad ſabbatũ pertinet. Vultis ſcire qm̃ in ſabbato operãtur ſa-
en Zrr. le = cerdotes in templo domini? Non licet mR ſabbato cuicũq; ligna cedere. Deniq; unus qui inuent ẽ
7 in heremo: lapidatus eſt & occiſus. Deinde non licet ignem ſuccendere:non licet etiam aliꝗd ope/
ris facere. Videtis autem: quoniam omnia hæc quæ in mundo alicui facere non licet in ſabbato: ſa
ſcerdotibus ſolis licet. Nam & ligna cædunt: & ignem ſupponunt: & alia faciunt miniſtena & hoſti
as immolant. Hoc totum quare dixi? Vt oſtenderem ſcriptum eſſe in lege debere nos ceſſare etiam
in die ſabbati ab operibus mundi: & ea facere quæ ad deum pertinent. Pſalmus igitur cantici eſt in
Ar⸗ dl. apertr. rr5 die ſabbati:quando non operamur mundo & operamur deo. Videamus quid nobis ſit cantanduʒ

??cðͤ in ſabbato quando a mundi ceſſamus operibus.
—

RRAQ Non dixit bonum eſt pſallere:& poſtea eonfiteri.ſed uide ordinem. Bonum eſt con/

D 22 fiteri: & bonum eſt pſallere. Primum age pœnitentiam: & lachrimis dele peccata: & po-

—

Onnm eſt confiteri domino: ? pſallere nomini tno altiſſimme.

Don. le ri pd.r. le/ —

ſitere peccata: qui ſanare poteſt. Et pſallere nomini tuo altiſſime.
CAd annuntiandum mane miſericoꝛdiam tuam:⁊ veritatem tuam per noctem.

ctem. Singuli

ſtea cantare domino bonum eſt. Et confifemini domino: non hominibus ſed deo.Illi cõ

C Diligenter ĩtelligite qd dicitur. Ad annũtiãdũ mane miſericordiam tuã: & ueritatem tuã per no

ate
inli
ſot
cnnd
ulk
chric
inn
ſcid
14
lerè
no
min
mir
Ce
püt
pul
p

rnil
int⸗
s⸗
nin⸗
tena

ere
itde
mmeni
Möͤ⸗
nde
wd d.
O u
ſe ſ

denlo

jopt
thein⸗
reofen

bi
ermti
ndo⸗ .
daptn
imd
neni

obudn
nülof
reim
ticki
nuln

400*
aho⸗,
ollic

. pel 1

vi

5 Pather. rn- *

6⁶9

N

rit: miſericordiã dñi conſequi nõ poſſumus. Tuc aũt annũtias miſericordias dñi: cũ ſol iuſtitiæ ortꝰ Eer . e Lrn „ —

CCSimpliciter dico. Quotiẽſcũq; leuamꝰmanꝰſine cogitatõibꝰ & diſceptationibꝰ ĩ decacordo pſal

Quia delectaſti me domine in factura tua:⁊ in operibus manuũ tuarum exultabo:
CChriſtianꝰ qdcũq; uiderit: ſemp ædiſicatur. Monachũ nihil deſtruet: niſi peccatũ. Qdcũqʒ aſpexe

chriſtianus nõ cogitãt iuditiũ eẽ uenturũ? Ille cogitãt qm̃ ſame periclitari poſſunt:ſi nõ laboraue/

rẽ. & benedico deũ. Et in opibus manuum tuatum exultabo. Video arborẽ & conſidero qũo cor-
tex ẽ arboris quaſi tunica:qua ueſtiatur. & quaſi germen uireat. Et deinde uideo qũo flos fit. quo/

CAQuã magnificata ſũt opa tua dñe. CIn hoc loco martion & manicheus erum/ Movhan
lo ponis reſpice. Morderis a cimice. & cõtremeſcis. ꝗ erigeris in cælũ & cogitatio tua trãſcẽdit ĩ cæ

prædico in camelo. quomodo & in culice. Vide culicẽ quomodo quaſi puctũ cuiuſdã corpuſculi ẽ 1

Mimis pꝛofunde facte ſũt cogitationes tue. CQuodcũq; cogitauero inuenire non

Air inſipiens non cognoſcit.⁊ ſfultus nõ intelligit hec.

C Lum exoꝛti fuerint peccatoꝛes:ſicut fenum.

*

Super Pſal. xxci.

ctẽ. Singuli uerſiculi ad ſingulos referũtur. Bonũ ẽ cõfiteri dio:ad annũtiãdũ mane miſericordiaʒ
tuã. Si cõfiteris dño: annũtias mane miſericordias dñi. Et pſallere nomini tuo altiſſime. Iſtũ uerſicu
lũ refer ad hũc ꝗ ſequitur. Et ueritatẽ tuã per noctẽ. Quãdo enĩ cõfitemur dño:ſperamus miſericor
diã. Quando uero pſallimus: opamur uirtutes. Ad annũtiandũ mane miſericordiã tuã. Vbi ſunt a r P te- Pe, ag, r⸗r
ſecũdũ litterã ſcripturas intelligunt? Media die miſericordiã dei annũtiare non poſſumur. & certe P Nertez, era t r-te⸗
chnſtianoꝶ & monachorũ ẽ: maxime in noctibus peccata ſua cõſiteri: & quomodo nüc dicit ad an
nũtiandũ mane miſericordiam tuã? Quod dicit hoc eſt. Nõ poſſumꝰcõſiteri diño & miſericordiam

*½ D 4

eius cõſequi:niſi cœperit ĩ corde noſtro clarũ lumẽ lucere. Niſi pceſſerint tænebræ & manifeſtũ fue = d. n. = K

£

in corde tuo fuerit: & ueritatẽ tuam p noctẽ. Veritas domini nõ annũtiatur: niſi ad noctẽ:ĩ die non FPen aſe , Le-
põt annũtiari. Nõ enĩ poſſunt ĩbecilles ferre quæ magna ſunt:ineq; pñt ea ſuſtĩere quæ prætioſa ſũt
Vnde dr̃ & in alio loco de deo.Poſuit tænebras latibulũ ſuũ:hoc ẽ dñs poſuit tænebras latibulum - r ⸗ . lr Ar
ſuũ.Et ueritas ergo dñi annũtiatur ĩ nocte. Quaſi quibuſdã uerboꝶ tænebris obuoluitur:cũ ĩ enig⸗ , S = k⸗es AJr⸗ſ.
mate dicitur & in parabolis: ut uidẽtes nõ uideãt & audiẽtes nõ audiãt. Legimus in oſeæ: & dicit᷑ ad
prophetam. Tu uade & accipe tibi uxorẽ. Vxorẽ fornicariã: Iudæi & gẽtiles ridẽt. Quare nidẽt?qm̃
ueritas in nocte poſita ẽ non in die. Vultis ſcire qm̃ ueritas dei in nocte ẽ: & quaſi in tænebris & ĩ pa rens . — f⸗I-.: Peve .
rabolis poſita ẽ? Moyſes aſcẽdit in mõtẽ ſyna:& ingreſſus ẽ ĩquit in turbinem & caliginẽ & ĩ taene = ⸗⸗
bras: & ibi loquutus ẽ dño. Neq; enim poterat iſtael populus uidere myſteria dei: quia ĩ caliginem

dei non intrauerat. CIn decacdꝛdo pſalterio:cum cantico ⁊ cythara.

limus.In decacordo pſalterio: cum cantico in cythara. In cythara noſtra & corpus & anima & ſpin
tus:mnibus cordis compoſita ſunt. Dð

. . = „ — 1 — * =— * „₰ „ 2 „. X A- 5 ₰ —= C 4 35
ris ædifſiciũ tuũ ẽ. Vides cælũmides ſolẽ: uides ſtellas:uides lunã:hoc ædifſicat te. Debes enim cogi/ 64 * r. ſe 1.

tare & dicere. Si ſol & luna & cælũ & ſtellæ deo ſeruiũt: quare ego nõ ſeruiam? Vides terram: uides
aĩalia & omnia quæ ĩ tertis ſunt: & hoc cõfer cũ animo tuo: & ædiſicat te: & dic animo tuo. Oĩa in
ſuo tempore currũt: ſiquidẽ uer & eſtas: autũnus & hiems. Nũquid mutantur hæc tempora. Sed ſe/
cundũ diſpoſitionẽ dñi oĩa ſeruiũt. Cælũ ſeruit & terra ſeruit: & infœlix ego homo non ſeruio. Ve
niamus ad minuta animalia. Dimitto nũc de elephãtis: dimitto de leomibꝰ: dimitto de diuerſis aniſ . t -rR-
malibus: uenio ad minuta aĩalia. Reſpice apẽ: reſpice formicã. Vide corpꝰ. & inquire ſapiẽtiam. M. P
ior ſapiẽtia quã corporis magnitudo. Apes & formicæ cogitant hyemẽ eẽ uẽturã:& monachus &

- - 24

.

rint:nos nõ cogitamus quia ſine opere torquæbimur ĩ gehẽna: Hoc totũ quare dixi? Quoniã nũc
ſcriptũ uia delectaſti me dñe in factura tua. Quodcũq; aſpexero delectat me. Intelligo enĩ facto

modo flos cadat.& ipſe flos uertatut ĩ pomũu. Video paulatim p ſingulos dies in ſingula tempora
mihi matura operari: & in meos cibos creſcere. Video quomodo deus in omnibus mihi laborat. ut
mihi nihil deſit Propterea exulto in te domine. eg
X AI r hc5
pũt. Quid enim dicũt? Si oĩa deus fecit: & in utilitatem hoĩum fecit. ꝗd neceſſe fuit cimicẽ facere & rr Pn
pulicẽ? Ego tibi breuiter reſpõdeo: ut oſtẽderetur o hõ fragilitas tua. Qui enĩ cogitationẽ tuã ĩ cæ

.G

lIum? Ecce a pulice uulnerarisg. Quã magniſicata ſunt opa tua dñe. Parua ꝗqdẽ corpora. ſed magna ra⸗
tio. Singula habẽt utilitates ſuas. Ego ſic miror dñm ĩ elephantis.quomodo & in formica. Sic illuzʒ

& tñ uide ĩ ipſo pũcto corpuſculi.oĩa eẽ membra diuiſa. Habet ſex pedes. habet duos oculos. hẽt os. P-d de⸗
hẽt & uentrẽ. habet & tubã uocis. habet & alas. Si cõſideraueris membra. corpꝰ nõ inuenis. & t ma
gniſicatur deus. quia ſine corpore membra ſunt omnia.

poſſum. abyſſus iuditia tua. O proſũdũ diuitiarũ ſapiẽtiæ & ſciẽtiæ dei. Dicã & ego cum eccleſiaſte
Dixi ſapiens efficiar. & ipſa longius facta eſt a me:longius multo quã erat. Et proſunda q̃ſi inueni/
re poteſt eccleſiaſtes. Quod dicit hoc eſt. Ante quã cogitationem meam in opere ponerẽ. non nide
bam magnificẽtiã dei. Dixi ſapiẽs efficiar. hoc eſt dixi. Debeo quærere rationes ſingularum capſaꝑ
& ipſal onge facta eſt a me.longius multo quam erat.hoc eſt ſapientiam quã ãte nõ inquirẽs igno-⸗
rabam poſtea quærere cœpi. quam inuenire nõ poteram.

CQuicũ q;ʒ non eſt chriſtianus.& in operibus non intelligit cteatorem iſte inſipiens eſt.

a bonreer e P 4

—
—

. 1. „5 7

, —— . .

—

SD – . .
3 — 2 rb 7E& SHE c* r.α

—

tedtet e, . Hnen eleſernn ere ,

⸗ = 5 drk aſtr .4

nus regna cælorũ: niſi mõs oliueti? Nũꝗd nõ erat mõs ſublimior in galilea thabor? Quid neceſſe

— —5 Pl.. trr d.

17 pi- ſhl l.. W6 fee
Rez re

7 4d.⸗ 7) Vſe/ pk⸗ 1 1.

Exppoſitio.

vidiſti ĩpatoresundiſti pſectos:uidiſti exercit :uidiſti uictorias & triũphos: heri fuit: & hodie n éẽ.·

Et apparnerũt omnes qui operantar iniquitatem ut intereant in ſeculum ſeculi.
Heri apparuit quaſi flos: hodie flos ipſe non comparet. Heri uirebat herba: hodie ſiccata . Vbi eſt

1. . C= A S5 illa pulchritudo: Nihil bonum eſt: niſi qd æternũ ẽ. Nihil bonum eſt:niſi quod perpetuũñ QRdod

cũq; ſinem habet nec inter bona numerandum eſt. Quid enim mihi prodeſt ſi heri præfectus fui: &
hodie fame morior? Quid enim mihi prodeſt ſi anteriori die rex fui: & hodie ĩ carcere morior? Oẽp
qd præteritum eſt & finem habet nihil eſt. Vnuſquiſq; noſtrum:de ſæculo uenit ad hanc uitam.
Alius matrem reliquit: alius filios: alius uxorem: alius parentes. Recordemur ĩfantiæ noſtræ: recor-

demur adoleſcentiæ: recordemur quod aliquando habuerimus diuitias: & unuſquiſq; pro uiribus

ſuis habuit qd potuit. Ecce tranſiuimus ad hanc uitam: Vbi ſunt illa oĩia. Cogitata magis dolorem
faciunt: quam uoluptatem. Nihil eſt itaq; bonum.niſi qc; perpetuum eſt.
Tu autem altiſſimus in eternum domine.Quoniam ecce inimici tui domine.quoniaʒ ecce ini
mici tui peribnunt:⁊ diſpergentur omnes qui operantur iniquitatem.
CSi peribunt: quomodo diſpergentur? Qui enim ſemel perierit: diſpergi non poteſt. Debuit dice/

re. Ecce diſpergentur & peribunt. Quod ergo dicit hoc ẽ. Inimici tui dñe peribũt:cũ oĩa tibi ſubie-

cta fuerĩt: oĩs ꝗ inimicꝰtuus fuerit poſtea efficietur amicꝰ. Hoc ẽ ñ peribit hõ:ſj peribit inimicꝰ. qui
inimicus fuit amicus erit: & ſic peribit ĩnimicꝰ. Qm̃ ecce inimici tui peribũt: & diſpergẽtur oẽs qui
opantur iniquitatẽ. Quõ ſi ſctĩ ſimul ſũt:gratioſũ ẽ:ſic ſi peccatores ſimul fuerĩt:quaſi peſſima cõgre
gatio ẽ. Quanto enĩ plures ſimul fuerint: tãto peiores ſunt. Deniq; eo tpe quo turris ædiſicabat᷑ cõ/
tra deum: diſpergebantur in utilitatẽ ſuã. Conſenſus eoꝶ malus fuit diſperſio uero proſuit etiã illis
ipſis qui diſperſi ſunt. C¶Erxaltabitur ſicut vnicoꝛnis coꝛnu meum.
Semp cornu ĩ regno ponitur.In te inimicos nros nẽtilabimus cornu. Deniq; nullũ aĩal tẽplo ĩ/

Imolatur dño:niſi qd cornu hẽt. Tria ĩmolabãtur dño ĩ tẽplo.Immolabatur thaurꝰ:ĩmolabat᷑ aries:

molabat᷑ hyrcus.Tria ĩmolabãtur & uniuerſa cornuta ſũt.Niſi enĩ aliꝗs habuerit cornu ĩ quo ini/
micos uẽtilet:nõ ẽ dignus ĩmolari deo. Propterea & dñs cornu dicitur: his ꝗ credunt in eum: Etin
cornihꝰcrucis ſuæ uentilauit inimicos. Ilbi cõfudit diabolũ: & oẽm eius exercitum. Chriſtus quidez
crucifixus erat in corpore: ſed uere crucingebat ibi demones. Nõ fuit crux. ſed triũph fuit: ſed uexil
lIũ fuit.Propterea cõſcẽdit crucẽ: ut nos de terra ĩ altũ tolleret. Ego puto crucẽ ſaluatoris iſtã eẽ ſca-
lIam quã uidit iacob.In iſta ſcala deſcendebãt angeli & cõſcẽdebãt angeli:& cõſcendebant. In iſta
Iſcala hoc ẽ cruce deſcẽdũt iudæi: & cõſcẽdũt gentiles.& exaltabitur ſicut unicornis cornu meum.
Alii habebãt plura cornua:ego unũ ſolũ cornu habeo. Mihi ãt abſit gloriari:niſi ĩ cruce domini:per
vquem mihi mundus crucifixus eſt: & ego mundo. aeIIn
CEt ſenectus mea in miſericoꝛdia vberr. Senectus noſtra oleo dei indiget. Quomo
do enĩ corpora noſtra qñ laboramꝰ. Loquor ſimplicius ꝓpter ſimpliciores frẽs ꝗq non poſſunt ĩtelli
gere ſublimius: qũo corpora nr̃a qñ laborãt ñ reſiciũtur niſi unctione olei:quo lumẽ qd ĩ lucerna ẽ
niſi oleũ miſeris extĩguitur: ſic & lumẽ ſenectutis meæ oleo & miſericordia dei ĩdiget ut creſcat. De
niq; & apoſtoli aſcẽdũt ĩ mõtem oliueti: ut qm̃ laſſi erant & ĩdigebãt lucernæ ipſorum oleo domi
ni: de oleo dñi illuminant᷑.Vñ dicit & iuſtꝰ. Ego aũt ſicut oliua fructifera ĩ domo. Et ĩ alio loco dici
tux. Filii tui ſicut nouellæ oliuaꝑꝶ in circuitu mẽſæ tuæ. Nullus alius mõs erat de quo aſcendit domi

fuit ut dñs de mõte oliueti cõſcẽderet in regnũ cæloꝑ? Sed uide qd te ſcriptura doceat. Niſi tibi &
lãpadibꝰtuis deũ miſeris:ñ poteris aſcẽdere regna cæloꝑꝶ. Debes eſſe ĩ mõte oliueti: & nõ in ualle
oliuarum: ſed in monte oliueti. Dicat aliquis. Quæ ẽ iſta uallis oliuarum? Habet diabolus oliuas
ſuas: habet philoſophos: hẽt hereticos: habẽt & ĩpſi oleũ: & ipſi lumẽ ſciẽtiæ ꝓmittunt:ſed illa oliue
ta in uallẽ deducũt. Oleũ aũt peccatoris nõ ĩpinguet caput meũ. Nos ergo rogamꝰdñma ut ſenetctꝰ
noſtra & oĩs noſter labor & oẽs tænebramoſtræ oleo dñi illuminentur. Diligenter attendo in ſcri
Dpturis: ubi primũ legerim ſenectutẽ. Adã nõgẽtis triginta annis uixit: & tñ ſenex nõ dicitur. Mitu/
,ſalem nongẽtis ſexaginta nouẽ annis uixit: & ſenex non dicitur. Venio uſq; ad diluuiũ: & poſt di-
Iuuiũ p annos ferme tria milia. & nullum inuenio qui dictus eſt ſenex. Primus abraham ſenex dici-
tur. Et certe multo minoris ætatis fuit quã matuſalem. Sed propterea dicitur ſenex: quoniam ſene⸗
ctus ipſius inuncta fuit oleo uberi. Deniq; ſcriptum eſt ibi. Et mortuus eſt abraham: nutritus in ſene
ctute bona plenus inquit dierum. Propterea in ſenectute bona. quoniam plenus dierum. Oẽ enim
tempus uitæ ipſius dies fuerunt & non nox. Hoc ipſum qꝗd dictũ ẽ de abraham dictum eſt de Iſaac
& de iacob: Qui enim ſimul ſeruierunt domino: recte ſimul ſenes domini nuncupantur. Vt cedrus
libani multipſixabitur: Lignum bene olens. lignum unde templi tecta contecta ſunt. Vt cedrus liba
ni multiplicabitur lignum imputribile. Plantati in domo domini in atriis dei noſtri florebunt. Ali
bi plantamur in regno cælorum florebimus. Ego uero plantaui: apollo rigauit. ſed dominus incre
mentum dedit. Plantarus in domo domini: hoc eſt in eccleſia non muris ſed ĩ dogmatibꝰ. Regnũ
enim dei inquit intra uos eſt. Quicunq; plantatus fuerit in domo domini & fructum plantantis
miſerit ibi flores affert. CPlaãtati in domo dñt:ĩ atriis dei noſtri ſoꝛeud. . .
a ſunt

5

niihe

oro
mt
mabe
ari
wwaii
itini
Annd
füthit
vu
olis
olve
ſneu⸗
in ſai
Man/
t di⸗
di
mſene
znler
enin
e luc
cedus
mlb⸗
A
unne
Regnun
ntanns

11

6 r Te l — 9 2 1 9 ſoar. .„

Super Pſal. xcii. ⁊ xciii.

CIſta ſunt æterna tabernacula. Quæ ſunt iſta atria? Diuerſæ in cælo manſiones. Simulq; nidete qd
dicat.Plantati in domo domini:in atriis dei noſtri florebunt. Hic domus eſt: ibi atrium eſt. Debuit
utiq; primum dicere ſecundum ordinem atrium: & ſic domum. Sed uidete quid dicat.Hic licet ui/
deamur in domo eſſe: cum migrauerimus ad fegna cælorum ad comparationem angeloruʒ & uir
tutum cæterarum: non ſumus in domo:ſed in atrio ſumus: in initio ſumus non in perfectione. Nõ Kr⸗le
enim erimus angeli: ſed quaſi angeli. Non tibi quaſi parum uideatur homo:ſi ſicut angelus 16 ”M ,
Adhuc multiplicabuntur in ſenedta uberi. Fœlix ille qui creſcit quotidie:qui ſeneſcit ætate: ſeneſcit P-ſr eert,:: ereſe t
& uirtutibus. Hæc interim de pſalterio:diximus quoq; & de apoſtolo. Oremus dominum ut omne? rrn . H
ꝗqd diximus nos: & quæ audiſtis opere compleamus: & uerba uertamus in opera: Vt qui hic planta 6
ti ſumus in domo dñi:in atrio chriſti flroreamus: cui ſit gloria ĩ ſæcula ſæculorũ amen.
CXLans cantici ipſi dauid in die ante ſabbatum:quando fundata eſt terra.

Nonageſimus ſecundus pſalmus uocem continet prophetæ: uirtutem atq; magniſicentiam do-
N) mini decantantis.

Ominus regnauit decoꝛem induit. Q(ℳmR Cum reſurgens a mortuis ſanctorum
ſbi chorum adiunxit. CInduit dominns foꝛtitudinez.
CQuia diabolum oppraſſit. TEt pꝛecinxit ſe virtutem.

CQuando multitudine angelica circundatns remeauit ad patrem.
CEtenim firmauit oꝛbẽ terre:qui nõ cõmouebitur.
nſtabilis enim & mobilis eẽt adhuc: niſi ſua fuiſſet reſurrectione firmatus.
CNDarata ſedes tua. In animabus ſanctis. Tu enim præelegiſti eas an
te conſtitutionem mundi: ut eſſent genus electum. CEt tũc a ſeculo tu es.
C Et a reſurrectione:& ante conſtitutionem mundi.
CEleuauerunt flumina domine elenauerunt flumina vocẽ ſuam.
CApoſtoli quorum fluentis prædicationum ariditas gentium irrigatur .
CAA vocibus aquarum multarum. Detrahentium populorum.

ſℛ .

Mirabiles elationes maris. CIn ſæculi huius fluctibus.
¶NWir abilis in altis ꝛſĩ83.. Glorioſus reſidens ad dexteram patris.
CTeſtimonia tua domine credibilia facta ſunt nimis. berapoſtolos tuos.

Bomum tuam decet ſanctitudo domine in longitudinem dierum.
CEccleſiã tuã quã exhibuiſti tibi nõ hñtẽ maculã aut rugã.ĩ qna nos digneris mũdos ac plegido⸗
cuſtodire:nec polluere baptiſmi gr̃am ꝑ qd ĩ te renati ſumꝰad uitã. qa tibi ẽ cũ ætermno patre & ſpi
ritu ſancto honor & gloria in ſæcula ſeculorum amen.
CPſalmus dauid quarta ſabbati. CPSALMVS. XCIII.
—Emper de titulo diſputamus: ut ex titulo ĩtelligatur & pſalmꝰ. Pſalmꝰ dauid qrta ſabbati
Quarta ſabbati: j medio ſabbati ẽ: q̃ſi ĩ corde ſabbati hoc ẽ ĩ medio ebdomadis. Dies eni ”MMM
rta ẽ: & q̃rta dies hẽt ex utroq; latere equales dies. Hẽt enĩ ex uno latere diẽ primũ:ſecũaSela ßtef Prin, cla.ad
Hdü:terti: & ex alio latere habet diẽ qn tũ: ſextũ:ſeptimũ. Videtis igitur qm̃ dies qrta ſab-
bati: ex utroq; latere duplici trinitate firmatur. Simulq; cõſiderãdũ: qa quartus numerus: uirtute de G
kcimus ẽ. Quomodo? Si enim computes & ordinem facias unum: duoꝛtres: quatnor: decimus nu r= n. .
merus efficitur. Vidiſtis ĩigitur qm̃ quartus numerus efficit decimum: & conſiderate ex hoc:quia qᷓ/ ₰.æů
tuor euãgelia in decalogo computantunut quodcũq; dicebatur in decalogo hoc compleatur in - pehe — 1 h
euangeliis: ut non diſſentiat lex uetus ab euangelica dignitate. Hoc interim diximus de ti rr 2
ARtulo: nunc ueniamus ad pſalmum.
Eus vltionum dominus deus vltionum libere egit. COQuia tanto tempore
fſlatuit & nõ apparebat ĩ populo: poſtea libere egit Quia ãtea ignorabatur: poſtea triüpha
☛W uit ĩ cruce. De ultionũ dñs. ſi de* ultionũ dñs è: mihi uĩdictã & ego retribuã dicit dũs.ꝗd 1 ⸗dr. 1 —
te cupis uĩdicare homo? Habes ultorẽ deũ.Dicit hoc & apoſtolus. Si eſurierit inimictuꝰ:ciba az. — . r Kerenm 1

—

— g.
Si ſitit da illi potũ.Hæc eni faciẽs carbones ignis cõgregabis ſup caput eiꝰ. Hoc nõ uidetur pietatis “ 4 ſe —Ps.
eẽ: ſed crudeſlitatis. Si enĩ bene illi facio ut illĩ malefaciat deꝰ:nõ uenit hoc de pietate ſed de crudeli 1 en Dr
tate mẽtis. Qd eni dicit apoſtolus ſi eſurierit inimicus tuꝰ ciba illũ:ſi ſitit da ilſi potũ hucuſq; uidet — —⸗= * 25 WWE
miſericordia. Hoc uero qd ĩfert:hæc enĩ faciẽs carbones ignis cõgregabis ſup caput eiꝰ:nõ nidetur - . A — vv
miſericordiæ eẽ: ſed crudelitatis. Videris eni ꝓpterea panẽ dare & aquã dare bibere: ut ille ĩ ſæculis Dpendau-
torqueatur: & hoc dicit apoſtolus. & miſericordiæ prædicator crudelitatẽ docet. Nõ igitur ſic acci ·
piẽdũ:ſed alio ſẽſu.Si te pcutit inimicꝰ:tu ei pᷣbe & alteraʒ maxillam. Si tibi ille maleſacit: tu illi ſac
bene.Si enĩ hoc feceris: carbones ignis cõgregabis ſuper caput eius. Quod dicit hoc ẽ:mũdabis eũ
a peccato. Vincitur enim crudelitas illiꝰ: patiẽtia tua. Si ſagittã dirigas ĩ lapidẽ & lapis durus fuerit: WTPep* 2e poſe
non ſolum nõ ĩfigitur ſed reſilit. Sic inimicus tuꝰ:ſi te percuſſerit & repercuſſus nõ fuerit: patientiia
tua ſupatus ad meliora cõuertitur. Vſq;quo peccatores dñe:uſq;quo pctõres gloriabũtur?Impatiẽ
tia hũana: nõ uult deũ hẽre patiẽtiã. Miſeri nos ꝗq uolumꝰnobis deũ eẽ patiẽtẽ: & inimicis arien,
tem.Si qũ peccamus patiẽtẽ cupimus:ſi q aliꝗs in nos deliqueritã ipᷣm ñ uolumꝰeẽ patiẽtẽ deuʒ

= Pr rn.

Arn-

Exrpolitio.

Cſqʒquo peccatoꝛes gloꝛiabuntur? Mon eis ſufficit peccare: ſed etiam in peccatis glo/

riantur. Prima infœlicitas eſt peccare:ſecũda ifœlicitas ĩmo nouiſſima nõ agere pœnitentiã.Iſti er⸗/
go peccatores non ſolum non flectunt ceruicẽ.ſed libere poſt pctm̃ ſuum gloriantur. =
G Effabuntur ? loquentur iniquitatem. C Proprie hæc de hæreticis loquitur.

—

ſert- 1.
3 —

7
4*

C Zoquentur omnes qui operantur iniquitatem. CVidete ſignũ. Qui male loquitur:
neceſſe ẽ ut male faciat: Ex abundantia enim cordis os loquitur. Vbicũq; conſcientia uulnerata eſt.
ibi ĩ ore facile peccatur.Populũ tuũ dũñe humiliauerunt. Sper dei populꝰhũiliatur: dei populꝰoppᷣ/
ganitur. Populũ tuũ dñe hũiliauerũt. Populꝰdei hũiliat᷑: & imitat᷑ deũ ꝗ humilis fuit & mitis corde.
Viduam ? aduenam interfecerunt:⁊ pupillos occiderunt:⁊⸗. dixerunt non videbit dominus.
CLicet hoc manifeſtũ ſit ſecundum hyſtoriam: ſemp enĩ quicũq; præſidio ĩdiget facile opprimitur
& quanto aliquis humilior fuerit: tanto ille magis qui opprimit offendit deum: tamen & ſecũdum
tropologiã iterprætemur. Dixeram enim de hereticis. Hoc dixi. Viduam & aduenam interfecerũt.
Viduam illam: quæ deum uirum habere deſiuit. Anima peccatoris aduena eſt: qui non eſt habita
tor:hoc eſt qui nõ habitat. Ille ꝗ nuper crediderat: repẽte ſcandalizatus perit. & pupillos occiderunt
Et dixerunt non uidebit dominus. Miramur ſi pupilli dicuntur: ubi uidua eſt. Sicut enim uidua ani
ma peccatoris eſt: ſic pupillos illos dicit qui patrem amiſerunt habere deum. Et dixerunt. Quid di-
xerunt? Non uidebit dominus. Mec intelliget deus iacob. M
CHoc dicit omnis qui opprimit ſanctos.Illis hoc dicentibus: uidete ſpiritus ſanctus ꝗd reſpõdeat.

—

Nr 71. . 4 ¶ Intelligite ꝗ iſipiẽtes eſtis ĩ ppło:⁊ ſtulti aliqñ ſapite.Qui plãtauit aurem non audiet:
— . AReés

CBDui ſigulus eſt ignorat uas ſuũ? Qui alium facit audire: ergo ipſe nõᷣ audiet? Qui mihi dedit ocu
los: ergo ipſe non uidet? Qui auctor ẽ intelligẽtiæ: me ne ipſe nonitelli git?Iſte locus aduerſus eos
maxime facit qui antropomorphi ſunt: qui dicunt deum habere membra quæ atiã nos hẽmꝰ?. Ver-
bi cauſa. Dicatur deus habere oculos: oculi domini reſpiciunt omnia: man- dei facit oĩa. & audiuit

ℳ 2=ð Prrt inquit ad ſonũ pedũ dñi deãbulãtis ĩ paradiſo. Hæc ſimpliciter audiũt: & humanas ĩbecillitates ad

dei magniſicẽtiã referũt. Ego aut dico: qd deus totus oculus ẽ: totus manẽ. totus pes ẽ. Totus ocu/
IIus ẽ: quia oĩa uidet. Totus manꝰ: qa oĩa operatur. Totus pes ẽ: quia ubiqʒ ẽ. Ergo uidete qꝗd dicat.

3 Qui plantauit aurem non audiet? Non dixit qui plantauit aurem: ergo ipſe aurem non habet. Non

4 — —

5 „-

ð pete Ple

„

„
.

¶ Aut auis ſtabit mecum aduerſus operantes iniquitatem:

dſxit ergo ipſe oculos non habet. Sed quid dixit.
QAui plantauit anrem non andiet:Qui fingit oculos non coſiderat:
Membra tulit efficientias dedit. ¶ QAui coꝛipit gentes non arguet:
CQ ui alios docet:ergo ipſe non nouĩt⸗ NDNui docet hominem ſcientiam.
Subauditur ergo ipᷣe nõ hẽt ſciẽtiam? C Ds ſcit cogitatões hoium:qudnias vane ſunt.
Legimꝰ ĩ poeta ſæculari. O curas hoĩum: o quãtũ ẽ ĩ rebꝰ inane.& gẽtiles & philoſophi:iſtũ nerſi-
culũ ad cælũ leuãt. & qd dicũt? Nihil potuit prudẽtiꝰdici: Ecce ruſticanꝰnr hebreus ante tãta ſæcula
hoc loquutꝰẽ.& qd dixit: Dñs ſcit cogitationes hoĩum: qm̃ uanæ ſunt.Vultis ſcire qm̃ cogitatões
hoĩum uanæ ſutPater & mater nutriũt filiũ: pmittũt ſibi de illo fœlicitatẽ. mittũt ad ſtudia: erudi-
unt uenit uſq; ad adoleſcẽtiã diſponũt ut etiã militet. Cum oĩa cogitauetint p ãnos triginta: una fe
bricula uenit & tollit oẽs cogitatiões. Inimicũ hẽo: & dies iuditii ad. xxx. dies: dieb? & nocti b' ni
hil aliud cogito niſi qd illi reſpõdeã. In lectulo meo ſũ.& cogitatio mea abſẽti rũdet inimico. Nõo
. ẽ ibi inimicus: & uerba rñdẽt inimico. Diebus & noctibus ĩ cogitatione ſuzʒ. Cũ aũt dies iuditii ue-
jneri t: oĩa illa quæ cogitauerã pereunt. & qdcũq; deus dixerit hoc loquor. Propterea & dñs ĩ euãge/
lio ait. Qñ ſtabitis añ iudices: nõ cogitetis ꝗd reſpõdeatis: qa dñs dabit uobis in illa hora qd reſpõ
deatis. Dñs ſcit cogitationes hoiĩum qm̃ uanæ ſunt. Vna cogitatio fœix ẽ: cogitare de dño.
CBeatus homo quem tu erudieris domine. CFœlix eſt qui deo magiſtroutitur.
CEt de lege tua docueris eum. At mitiges ei a diebns malis. CVidete qd dicat. Beatꝰhò
quẽ tu erudieris dñe.& de lege tua dokueris eũ. hoc ẽ ſcripturis tuis. Hoc ãt ꝗd ꝓdeſt: ut doceat ille
de lege tua? Vt mitiges ei a ebomalis. Videtis igitur qm̃ ſcĩa & exercitatio & opa de ſcripturis mi
jtigat nobis dies malos? CSonec fodiatur peccatoꝛi fonea. C Qi tu erudieris de lege
dni: unũ tibi in duplex diniditur. Tibi enim dies mitigat malos: & peccatori fodit foueam.
Qnis cõſurget mihi aduerſus malignãtes:aut ꝗs ſtabit mihi aduerſus eos ꝗ opant᷑ inigꝗtatẽ:
Hos ueriiculos ſaluator loquitur. Ego ſanctus ſum in cruce ſubleuatus ſum: mortuus ſum: veſurre

xi: & ad cælos uictor aſcendi. Quis eſt putas de ſanctis qui mecum reſurget? Ergo quod dicit hoc

eſt. Propterea reſurrexi: ut & ali mecum reſurgerent. Quis reſurget mihi? Quando dicit quis cæte
ros prouocat ad ſurgendum. Quomodo enim legimus in eſaia: quem mittam ad populum iſtum:
8& qs ibit ex uobis: Sicut eſaias ipſe ſe offeri:ſic & dominus prouocat nos dicẽs. Quis reſurget mi/
hi aduerſus malignantes? Quicũq; reſurrexerit mihi reſurget: de meo exercitu eſt. Aduerſus mali-
gnantes: aduerſus diabolũ & exercitũ eius. Aut quis ſtabit mecũ? Videte ordinẽ. Nõ dixit primum
qs ſtabit & quis reſurget: ſed ꝗs reſurget: & ꝗs ſtabit. Primũ eniʒ ſurgim' deinde ſtamus.

CQuaſi imꝑerator ſtet & dicat:quis nenit in exercitu meo:

C Miſi quia

Super Pſpal. xciiii.

l iſi quia dominus adiuuit mihi:paulominus habitauit in inferno anims mees..
CPropterea domine reſurgo: qa tu fuiſti ad inferos & reſurrexiſti. Detenta fuiſſet anims mea apud
inſeros:ſi non tua anima de inferis reſurrexiſſet. W

Si dicebam motus eſt pes meus. CCõſiderãs fragilitatem meam & imbecillitateʒ
. humanam: nõ putabam pedẽ meũ ſirmo ſtare gradu. Vbicũq; ponebam pedem:lapſum timebam
Rurſum cogitabam nomen tuum:& firmo ſtabam pede. ——
4 CSecundum multitudinem doloꝝ meox in coꝛde meo:cõſolatiões tue letiſicauerũt aiaʒ med. 14 „
N Hoc ipſum & apoſtolus loquitur.qm̃ ſecũdũ labores & miſerias quas in iſto ſæculo patimur: ha 2 oesa iee S
u bemus mercedem apud deum in cælis. Magnitudo tribulationũ: magnitudo præmiorũ ẽ. Quot Diͤ, —ernr en r.
i patimur uulnera: tot meremur & coronas. Hoc ẽ quod dicit. Quotiens egipœnitentiã toties me labea
i cõſolatus es. Vnã fudi lachrymã: unã merui cõſolationc. Decẽ ſudi lach rymas. decẽ merui cõſolaaz⸗ ee
i tiones. Qudtũcũq; fuit põdꝰpœnitẽtiæ: tãtus fuit & conſolationum numerus. r
DAü Qni fingit laboꝛem in pꝛecepto: CNemo dormiẽs coronatur: nemo ſecurus = ck I
. poſſidet regna cæ‚lorum. Nemo referto uentre: poteſt digne de ieiuniis di ſputare-Vides ergo quid. = .7
Hd dicat: ꝗfingit laborem in præcepto. Oĩa pᷣcepta dñi laborẽ habent. Sine labore non poſſumus po rr
itc⸗ ſidere regna cæloꝶ. Vultis ſcire quia ita eſt? Si uis inquit pfectus eẽ: uade uende oĩa quæ poſſides 8&;
da pauperibus & ueni ſeqre meQ ui uultãquit cõſequi regna cæloꝶ&: diebus & noctibus oret: uigi/ 41
de let:ieiunet:iaceat in ſacco non in pluma:nõ in ſerico.bœnnẽtia nõ amat delitias. Quia cinerẽ inꝗt Pe-ter- — DArres
tãquã panẽ mãducaui: & potũ meu cũ fletu miſcebã. Qui fingit dolorem in præcepto.
itoan CCLaptabunt in animam inſti. CVVigdete quomodo uidetur eſſe cõſonans. Quæ eniz ẽ
weot cõſequẽtia: qui fingit laborem in præcepto: captabüt in aĩam iuſti Sed qd auris carnea nõ ĩtelligit NX-r⸗ r-Jr hs nrfget
ſer auris ſpiritualis intelliget. Quid ergo dicitur. Qui fingit laborẽ in pᷣcepto. Propterea inquit labora 2 —
diit mus in præceptis dñi diebus ac noctibus: uigilamus: oramus: ieiunamus:qm̃ multos habemꝰ? ad P Pra rptepr leE
ead uerſarios ꝗ captant aĩam iuſti. Videte ꝗd dicat.Iuſti captãt aiam non iniuſti. Nõ enim uolunt eos? r.. —
Kdcn/ decipere ꝗ decœpti ſunt: ſed iuſtos. Vnde dicitur in abbachuc. Eſcæ eius electæ. & ſanguinem innoj
Häen centem cõdẽnabunt. Solent aliqui dicere.Ille ꝗ occiſus ẽ: nõ occideretur niſi fornicator eẽt:aut ali
N quod peccatũ habuiſſet. Ruina illũ non occupaſſet: niſi fuiſſet peccator. Naufra gium illum non op
ræſſiſſet: niſi peccator fuiſſet. Videte ergo quid dicat ſancta ſcriptura.
EEt ſanguinẽ innocentem condènabunt. CQuãdiu in iſto ſæculo ſumus:omnia in com/ ber Rr-h .= — ☛
mune patimur. Iuſtus & peccator equaliter naufragant. Equalem habent carmem: & equales condihpeſ.dr
ſchien. tiones carnis. Iuſtus & peccator: equaliter pereunt. Similis exitus. ſed diuerſa præmia iuſtus & pec/
Nein cator habent. Alius ducitur ad gehennam: alius ducitur ad regna cælorDiim.
ſint Et ſanguinem innocentem condẽnabunt. C Sufficit tibi o iuſte cõſcientia tua. & ſi cõdé⸗
* natus fueris: ſit ſanguis tuus innocens,. & clamaui ad dm: & factus eſt mihi in refugium. Locus iſte . — 7— —
lt cõtta arrianos facit. Quoniam enim còtradicunt dño ſaluatori: quod factus dicitur ecce nos dici/ v) ſeuctns C.— .
oir mus. factus eſt mihi ds in refugium. Nulli dubiũ: qn de patre hoc interprætemur. Si autem de bae⸗ 9) Pg ) J
dum . tre dicitur dominus factus eſt mihi in refugium: hoc ſenſu intelligẽdũ ẽ. Dñs qui ſemper erit: mihi .
muntk factus eſt in refugium. Sic & ſaluator qui Trnpereratemiln ſaluator factus eſt.
näh CNonageſimus quartus pſalmus uocem continet prophetæ cohortantis homines ad deuz. De to
