h ta ꝗᷓ inimica ſunt cum fuerint ſuperata: ſubiciantur pedibus & in uictoris tranſeant poteſtateʒ. Cur
autem Oĩa.i. angeli troni dominationes. poteſtates & uirtutes cæteraq; quæ nunꝗ fuerunt con-
traria deo eius pedibus ſubiciantur uiderur obſcurũ. poteſt itaq; reſponderi quod abſq; peccato
NAulululuullus ſit & ſydera ipſa non ſunt munda corã deo: oĩſq; creatura paueat creatoris aduentuz. Vnde *
& crux ſaluatoris non ſolũ ea q in terra ſed ẽt ea q̃ in cæſis erant purgaſſe perhibetur. Alius uero oĩa
. non ad uniuerſitatẽ ſed ad ea tantũ refert de quibus diſputatũ eſt: ut hoc mundo omnis ciuitas cõ/
K clamauit. Non quo aliquis tacens in urbe non fuerit ſed ex parte maxima etiã eaq; minora ſunt ap/
e pellantur:& ipſe paulus apoſtolus omnes inai ſua quærunt non ea quæ ſunt dei: & omnes me de
reliquærunt. Non quo timotheus & cæteri diſcipuli qui illo tempore quo epiſtolæ ſcribebantur
. cum eo erant illum reliquærint Sed idcirco quia a pluribus ſit deſertus ab omnibus ideſt a maxi-
ma parte deſertum ſe eſſe conqueritur. Simile huic qd & in pſalmo ſonat. oẽs declinauerunt: ſimul
inutiles facti ſunt: Non eſt qui faciat bonum non eſt uſq; ad unum. Si enim omnes declinauerunt:
ergo declinauit & ipſe qui loquitur: & alibi: Ego dixi in exceſſſt mentis meæ: omnis homo mẽdax:
, Aut enim uerum eſt hoc quod dixit:aut falſum: Si omnis homo mendax eſt.ergo mendax eſt & ip
. ſe qui loquitur:ne hoc quidem quod ait uerum eſt omnem hominem eſſe mendacẽ: Porto ſi uera
.

ſnĩa eſt omnes ſic accipiendi: ut ſupra diximus quod magna pars hominuʒ mentiatur. Scribit & ali
bi apoſtolus:docentes omnem hominem.& rurſum cõmonentes omnem hominẽ. Non quo oẽs
homines docuerit: quanti enim ſant qui uſq; hodie nec doctrinã apoſtoli audlere nec nomen: ſed
quod eos oẽs doceat & admoneat: qui in eccleſia ſunt & cupiunt ſcire quæ dei ſunt. Sequitur pleni
tudo eius qui omnia in omnibus adimpletur. Quod quidem ſic accipiendum: qusmadmodum &
illud. tunc ſubicietur ei qui ſibi ſubiecit omnia ut ſit deus omnia in omnibus. Nunc enim deus per
Partes in ſingulis eſt:hoc eſt in alio iuſtitia: in alio caſtitas: in alio temperantia. in alio ſapientia
in alio fortitudo & difficile eſt etiam ſanctis uiris atq; perfectis omnes pariter eſſe uirtutes. Cum
autem in fine rerum & conſumatione mundi: ei fuerint uniuerſa ſubiecta adimplebitur omnia
in omnibus. Iuxta id quod deus eſt cunctis uirtutibus plenus: omnia in omnibus adimplea--
tur & ſint nniuerſi habentes omnia quæ ante ſingula ſinguli poſſidebant. Sed hoc quod ait

—-—

„ --=
4

Liber primus.c.ii.

& ipſum dedit caput ſuper omnia eccleſiæ quæ eſt corpus ĩpſi:plenitudo eius quĩ omnia in omnibꝰ
adimpletur. Non ſolum hoĩum ſed etiam angelorum conctarumq; uirtutum & rationabiliter crea
turarũ eccleſia intelligi poteſt. Nec non & hoc qui oĩa in omnibus adimpletur: Siquidẽ aliund
eſt implere aliud impleri. quia in altero agentis: in altero patientis eſt uerbum. Sicut ergo adimple
tur imperator ſi quottidie eius augeatur exercitus: & fiant nouæ prouintiæ: & populorum multitu-
do ſuccreſcat. Ita & dominus noſter ieſus chriſtus in eo quod ſibi credunt omnia & per dies ſingu/
lIos in fidem eius ueniunt ipſe adimpletur in omnibus ſic tamen ut omnia adimpleantur in omni-
bus ideſt ut qui in eum credunt cunctis nirtutibus pleni ſint: & iuxta euangelium faciant eum pro/
ficere ætate ſapientia & gratia. Non ſolum apud deum ſed & apud homines. CAbPl. II.
T vos cuin eſfetis moꝛtui delictis: peccatis veſtris in quibus aliquando ambulaſtis
ſecundum ſeculum mundi huiꝰ:ſecunduʒz pꝛincipem poteſtatis aeris ſpiritus qui nunc
operatur in filijs diffidentie:in quibus ⁊ nos omnes conucrſati ſumus aliquando in de

lexit nos:⁊ cum eſſemus moꝛtui peccatis conuiuiſicauit nos chꝛiſto.

CAntequam de ſingulis uerborum ſenſibus diſputemus uidetur nobis i

teſtatis aeris ſpiritus qui nunc operatur in filiis diffidentiæ in quibus & nos omnes conuerſati ſu-
mus aliquando in deſideriis carnis noſtræ facientes uoluntatem carnis & mentium: & eramus natu
ra filii iræ cõuiuificauit nos chriſto. ſubauditur quaſi his dictum conuiuificanit xpo.
Coniunctionẽ uero cauſalẽ in eo loco in quo ait deus aũt qui diues eſt in miſericordia arbitramur
aut ab indoctis ſcriptoribus additam: & uitium inoleuiſſe paulatim: aut ab ipᷣo paulo qui erat impe
ritus ſermone: & non ſcientia ſuperflue uſurpata. Manifeſte autem mors animæ dicnur eſſe peccatũ
ex eo quod ait: & uos cum eſſetis mortui delictis & peccatis. Iuxta illud quoq; quod in Ezechiel ſcri

ptum eſt. Anima quæ peccauerit ipſa morietur. Et quia delicta quæ græcæ nuũ⸗

cupantur: iuxta eiuſdem linguæ ethimologiam proprie uerbum eſt ſcripturarum licet delicta
rectius tranſferantur. Quærimus quid ſigniſicet: quo ue diſtent a ꝑeccatis ideſt quid
interſit inter paraptomata & amartias. Aiunt eniʒ quod paraptomata: quaſi initia peceatorum ſint:
cum cogitatio tacita ſubrepſit. & ex aliqua parte coniuentibus nobis: nec dum tamen nos impulit
ad ruinam. unde & in octauo decimo pſalmo ſcribitur Delicta hoc eſt. paraptomata quis intelligit:
quia ſcilicet difficile ſit radices & initia intelligere peccatorum: Pccatum uero eſſe cum quid ope
re conſumatum peruenit ad finem. Quærimus quoq; quid ſit in quibus aliquando ambulaſtis ſe-

cundum ſeculum mundi huius: utrum nam & aliud ſeculum ſit quod non pertineat ad mundum

iſtum ſed ad mundos alios? de quibus & clemẽs in epiſtola ſua ſcribit: oceanus & mundi qui trans
ipſum ſunt: An unus iſte mundus qui ab initio quo factus eſt Adam uſq; ad terminum ſuum uol//

uatur uel tranſeat: uel certe mundus alio nomine appelletur. Princeps aeris huius qui nunc opera-
tur in filiis diffidentiæ ſcribitur & ad galatas ut eruat nos de præſenti ſeculo nequam: & in hac ea/

dem epiſtola redimentes tempus quoniam dies mali ſunt & dies Iacob modici dicuntur & peſſi/
mi:ſiue quod tẽpus uitæ iſtius per quod clauſi tenemur in ſeculo graue ſit: & laborioſuzʒ: Siue quod
ipſe ſatanas mundi huius ut ſupra diximus & ſeculi uocabulo nuncupetur. De quo ſtatim in ſequẽ
tibus ſecundum principem inquit poteſtatis aeris ſpiritus qui nunc operatur in filiis diffidentiæ. prĩ
ceps quippe aeris & ſpiritus poteſtatis qui in aere iſto eſt diabolus intelligitur: qui nunc operatur in
filiis diffidentiæ. In his enim qui domino credunt non poteſt operari. De quo & infra ait. Non eſt

uobis pugna aduerſus carnem & ſanguinem: ſed aduerſum principatus & poteſtates aduerſus re-

ctores tænebrarum iſtarum: aduerſiꝑ ſpiritalia nequitiæ in cæleſtibus. Non quo diabolus & ſatel/-
lites eius qui per mundum iſtuʒ uagãtes peccata hominibus inſinuãt: in cælo uerſari quæãt: de quo
ob ſua mœrita corruerunt ſed cælum dicitur aereum qui ſupra nos eſt. Iuxta illud ſaluatoris elo-
quium.Conſiderate uolatilia cæli: & cætera. Manifeſtum quippe eſt. quod uolatilia:non p cælũ uo
litent ſed per aerem. Sequitur. In quibus & nos oẽs conuerſati ſumus aliquando in deſideriis carnis

noſtræ facientes uoluntatẽ carnis & mentium. Quod ait in quib ad delicta referendum eſt. Supius

n.quia duo parirer poſuerat.& uos cũ eſſetis mortui delictis & peccatis ueſtris: & ad peccata retule-
rat dicens. In ꝗbus aliqñ ambulaſtis ad delicta uero nihil tale uidebatur ſecutũ qd ſenſum poſſit ex/
plere. Nũc aĩt in ꝗbus delictis: Nos aũt conuerſati ſumꝰ. ſimulqʒ ne ĩ eo qd dixerat & peccatis ueſtris
In quibus aliqñ ambulaſtis ne ſe per ſuperbiã a peccato uideretur excipere adiũxit in quibus & nos
oẽs conuerſati ſumus. Qui aũt conuerſatũ eſſe ſe dicit de pᷣteritis delictis & ñ de præſentibꝰcõfitetur
Cõuerſati ſumus inꝗt aliqñ ñ ĩ uno deſiderio ſʒ ĩ deſideriis carnis ntæ: caro ꝗppe deſiderat aduerſus
ſpũm & ſpũs aduerſus carnẽ. Faciente non unã uoluntatẽ camis: ſed plures & non ſolũ uoluntates
carnis ſed ẽt mentiũ.Pro quibus in launis codicibus hẽtut cogitationũ. Inter peccatũ aũt carnis &
mentium.

Mſiderijs carnis noſtre. Facientes voluntatem carnis ⁊ cogitationum ? eramus natura
filij ire ſicut ⁊ ceteri. Deus aũt qui diues eſt in miſericoꝛdia pꝛopter multã caritatẽ ſuaʒ qua di/

ta lectionis ordo redden-
dus & uos cum mortui eſſetis delictis & peccatis ueſtris conuiuificauit chriſto Deus qui diues eſt in
miſericordia pp multam caritatem ſuaʒ qua dilexit nos miſertus eſt noſtri: & cum eſſemus mortui
delictis in quibus aliquando ambulauimus ſecundum ſeculũ mundi huius. ſecundum principẽ po

— —

ne
1
e⸗
goo
llo⸗
ino
mis
nis
le
V
ns
1os
tut
ſus
nes
1

In epiſtolam ad Epheſios.

mentium. hoc eſſe puto qd carnis peccatum eſt impudicitia atq; luxuria & ea q per miniſteriũ eius
in libidinibus explentur. Mentiũ uero delictũ ad dogmata ptinet cõtratia ueritati & hereticã pra/
uitatẽ.lta ut poſſimus dicere pleroſq; hereticoꝑ quãquã hoc raꝶ ſit noluntates mentiũ facere. & nõ
uoluntates carnis. Et multos cõtra eccleſiaſticos carnis & non mentiũ facere uoluntates: 6& eſſe plu
res qui & carnis & mentiũ pariter faciũt uoluntates: Hæc aũt diximus nõ quo & hæretici carnis nõ
faciant uolũtates: plura quippe apud eos corpis ſunt uitia quã nr̃os:Sʒ ut exẽplo poſitosfacilius qd
uolebamus poſſit intelligi. & eramus inqt: natura filii iræ ſicut & cæteri. Rñdeãt heretici ꝗdiuerſas
naturas eẽ contẽdunt qũo paulus quẽ utiq; ſpũalis naturæ eẽ nõ dubiũ eſt: fuer t naturæ filius iræ: ſi
cut & cæteri ꝗ adhuc ĩ errore ſüt poſiti. Nos uero dicim eẽ primũ oẽs hoĩes natura filios iræ uel pp
corpus humilitatis corpuſq; mortis & qd ab adoleſcentia mens hoĩum appoſita ſit ad malitiã. Vnñ
& ſalomon ait ꝗs iuſtus in terra qui facit bonũ & nõ peccet. Vel qd ex eo tpe quo poſſumus hẽre no
titia dei & ad pubertatẽ uenimus oẽs aut ope aut lingua aut cogitatiõe peccemus. Eramus igi natu
ra filii iræ ſicut & cæteri: & oẽs ſancti ꝗ ab ira ſanguine xpᷣi redẽpti ſunt.Si.n. paulus ꝗ iuxta iuſtitiam
quæ in lege uit irrephenſibiliter ẽ conuerſatus dicit ſe natura fuiſſe filiũ iræ: cur timeamus ẽt retto
ſanctos uiros filios iræ fuiſſe teſtari. De ꝗbus oĩbus uere dici poſſit. Cũ aũt uenit mandatũ peccatũ re
uixit: ipſi uero mortui ſunt. Filius ãt iræ ſic accipiendũ ut filios pditionis: iniqtatis: fllios mortis. Nõ
quo aliqua ira mors: iniqtas & pditio ſubſiſtat in natura ſua ꝗ filios habeat: ſed quo filii dicãtur eius
rei q opetur in ſingulis. Sicut filii appellãtur gehẽnæ ꝗ gehennæ ignibus cõſumẽdi ſunt. Alius iræ
ſilios ſic uocatos putet ut filios diaboli. Diabolus. n. pditio ẽ & ira & mors. Deuorauit mors inuale
ſcẽs: & nouiſſime inimica deſtruetur mors: & ad ipſũ diabolũ pditio factus es. factus inqt ꝓpria uo/
lIuntate. Nõ ab initio ſic creatus. Quo igitur mors dr: ex eo qd inuidia diaboli mors introiuitin or
bẽ terraꝑ: & per illũ ſunt mortui ꝗ añ miuebant & pditio qd ꝑpdat quoſcũq; deceperit. Sic & ira dĩi
pter eã quã exercet aduerſũ hoĩem feritatẽ: ſunt ꝗ illud in regnoꝝꝶ libris qñ dauid numerauit popu-
lũ iſrahel irà in ſe dei puocans: ſcriptura dicẽte: & appoſita ẽ ira dei ſuccẽdi in iſrahel: & incitauit da⸗
uid dicẽs: irã dñi diabolũ ſignificare putẽt.etenĩ iuxta græcæ liguæ ꝓprietatẽ nõ dixit genere fſœ-
minino ira dei legioſa hoc ẽ ꝗᷓ diceret: ſed ira dei legon.i. ꝗ diceret: genere maſculino: mittit ſiquidẽ
dũs irã & furorẽ ſuũ p angelos peſſimos. deus ergo ꝗ diues eſt ĩ miſericordia: & diues pp caritatẽ ſuã
qua dilexit hoĩum genus: & caritatẽ nõ ſimplicẽ ſed multã cũ eſſemus mortui pp delicta nra uiuiſ
cauit nos: & nõ ſolũ uiuificauit: parũ quippe hoc erat bonitati & magnitudini eius: ſed uiuificauit cũ
xpᷣo leſu unam atq; eandẽ tribuens uitã habere cum xpᷣo. Quidam pro eo quod nunc expoſuimus
&& eramus natura ſilii iræ pro natura: prorſus ſiue omnino: quia uerbũ fyſi ambiguũ eſt tranſtulerũt.
Quod & ſi ſic ſonet iuxta ea qu diximus. exponendum eſt.
CBratia ſaluati eſtis. CSi nõ ſunt dignæ paſſiones huius tẽporis ad futuram glo
riam ꝗᷓ reuelabitur in nobis gratia magis ſumus quam opere ſaluati: nihil. n. poſſumus dño retribue
re pro oĩbus quæ retribuit nobis. Et quo excitauit ſimulq; fecit ſedere in cæleſtibus in xpᷣo Ieſau.
Supra dixerat qd ſuſcitauerit deus xpᷣm a mortuis & ſedere fecerit ad dexteram ſuam in cæleſtibus
ſuper omnem principatum: & poteſtatem: & uirtutem: & dominationem & omne nomẽ quod no
minatur non ſolum in hoc ſeculo: ſed etiam in futuro. Nunc uero addidit.
CQula et nos ſuſcitauerit cum eo et ſedere fecerit in celeſtibus. S
CAd dexterã ſuam. Quæritur ergo quũo deus: qui nos ſaluos fecit & ſuſcitauit ſimul fecerit ſedere
cuʒ xpᷣo.Et quidẽ qui ſimplicius eſt rñſurus hoc aſſerit qd iuxta præſcientiã dei id qd futuꝑ eſt qua
ſi factũ eſſe iaʒ dixerit. Et quia mos iſte ſit ſcripturarũ ut interdum futura tẽpore præterito decliné-
tur. Verbi cauſa de cruce dñi foderunt manus meas & pedes & alibi de paſſione eius: quaſi ouis ad
uictimã ductus eſt: & adhuc de iniuriis flagellorum liuore eius nos ſanati ſumus & alibi. Ab iniqui
tatibus populi mei ductꝰẽ ad montẽ. Hoc aũt ideo ne quia futura ſempꝑ incerta ſunt hoĩum ſpes flu
ctuet && uacillet ea ꝗᷓ deus futura cognouit apud quẽ nihil ambſpuum eſt quaſi ſã facta memorãtur.
Vt quia ptæterita ſcdm philoſophos quoq; fieri infecta ñ poſſunt: Qui audierimt quaſi iam facta ha⸗-
beant ꝗ futura ſunt. Alius uero qui reſurrectionẽ & regnũ xpi ſpiritualiter intelligit: Non deliberat
dicere: iam ſanctos ſedere & regnare cum xpᷣo. Quomodo enim nequaquã in carne ſanctus eſt cuʒ
uiuat in carne & habet conueriationem in cæleſtibꝰcum gradiatur in terra: & caro eſſe deſiſtens ro
tus uertatur in ſpiritũ. Ita eum in cæleſtibus ſedere cum chriſto: Regnum quippe dei intra nos eſt
& ubi fuerit theſaurus noſter ibi erit & cor noſtrum. Firmiq; & ſtabiles ſedemus cum chriſto ſapiẽ/
tia:uerbo: iuſtitia: ueritate. Poteſt autem & hoc dici. ut quomodo arrabonem ſpirituſſancti accepi
mus necdum totam eius plenitudinem conſecuti:ſic & ſacre nos cum chriſto atq; regnare nec du
perfectam ſeſſionem in cæleſtibus obtrinente. ssů
CEt oñderet ĩ ſeculis ſupueniẽtibꝰ habnndates diuitias gꝛe ſue in bonitate ſup nos ĩ xpᷣo ieſu
CQuanta ſit beneficii magnitudo:quam multiplex gratia qua nos dñs de ſeculi iſtius perturbatio⸗
nibus liberatos ſedere fecit & regnare cum chriſto. Hinc uel maxime comprobatur quod in futuris
ſeculis. Non uno. ſed omnibus ſuam cunctis rationabilibus creaturis ſuper nos oſtenſurus eſt glo⸗
riam: ſuaſq; diuitias monſtraturus. Quod nos qui quondam lege tenebamur inferni & propter ui

— .

.

Liber pꝛimus.c.ii.

tia atq; peccata ut opibus carnis ita eramus & ſuppliciis deſtinati: nũc in xpᷣ̃o regnem ſedeamuſcq;
cũ eo. Sedeamus at non in humili quocũq; loco ſed ſup oẽm principatũ & poteſtatẽ & uirtutem:
& dominationẽ & oẽ nomen: qd noĩatur nõ ſolũ in hoc ſeculo ſed Et in futuro . Si. n. xpᷣs ſuſcitatur
a mortuis ſedet ad dexterã dei in cæleſtibus ſupra oẽm principatũ & poteſtatẽ & uirtutẽ. & cætera.
& nos ſedemus regnamuſq; cum xpo. Neceſſe eſt ut ſuper his ꝗᷓ;ſedet ille ſedeamus: ſed qui diligẽs
lector eſt ſtatim requirit: & dicit quid ego maior homo angelis & cunctis in cælo poteſtatibus? qd
quia periculoſum eſt rũdere principatus & poteſtates & uirtutes & dominationes & omne nomen
quod noĩatur non ſolũ in hoc ſeculo:ſed ẽt in futuro maxime ꝗa oĩia xpi ſubiecta ſunt pedibus: nõ
ad bonã partẽ ſed ad contrariã referet ut dicat eẽ eas angelos refugas: & principẽ mũdi iſtius: & lu
cifeꝶ qui mane oriebatur: ſup ꝗbus ſancti cũ xpo in fine ſeſſuri ſunt. Illis quoq; tribuẽte bñficium
nunc inferni: & male libertate ſua abutentes paſſim uagẽtur: & p præcipitia corruant peccatoꝑꝶ. Cù
aut tales habuerint ſeſſores iuxta ſedentiũ uoluntatẽ iscipient gubernari. Alius uero hoc qd ait ut

oñderetin ſeculis ſupuenientibus habundantes diuitias græ ſuæ ĩ bonitate ſupra nos: in xpo ieſu:
adillam intelligentiã tranſferet qd non ſimus merito nro: ſed gratia eius ſaluati: & matis bonita
tis inditiũ ſit pro peccatoribus magiſquam pro iuſtis mori. Pr0 bono. n. forſitan quis audeat interi- 4
re: & daturus nobis quæ nec oculus nidit nec auris audiuit nec in cor hoĩs aſcenderunt. Quæ oĩa 4
ex parte iam dederit in chriſto leſu: quia nullum abſq; xpᷣo bonum dici poteſt. . 4
¶Gratia.n.eſtis ſalui facti per fidẽ ⁊ hoc nõ ex vobis.dei.n.donũ ẽ nõ ex opibꝰ vt ne ꝗs gloꝛiet᷑ e
CIdeo inquit habũdantes diuitias græ ſuæ: in bonitatem ſuperuentauris ſeculis oſtenſurus eſt quia 4
gratia ſalui facti eſtis per fidẽ non per opera. Et hæc ipſa fides nõ eſt ex uobis ſed ex eo qui uocauit le
uos. hoc ãt ideo ne forſitan nobis cogitatio occulta ſubreperet: ſi per opa nr̃a ſaluati nõ ſumus. Cer
te uel p fidẽ ſaluati ſumus: & alio genere nrm eſt qd ſaluamur. Addidit itaq; & dixit fidẽ quoq; ipſã: l
non niæ uoluntatis eẽ ſed dei muneris:non quo liberũ hoĩ tollatur arbitrium: & ſcdm illud apoſto le
li ad romanos non ſit currentis neq; uolentis ſed miſerentis dei. Verũ qd arbitrii ipſa libertas deum e
habet auctorem: & ad illius beneficiũ cuncta referantur cũ etiam bonum nos uelle ipſe permiſerit. e
5 Hoc aũt totũ propterea. ne quis glorietur a ſemetipſo & nona deo eſſe ſaluatum. 4
Ipſi.n.ſumꝰ factura creati ĩ xpᷣo ieſu in oꝑibꝰ bonis q̃ pparauit deus vt in illis ambulemus
CKReddit cauſas quare gra ſaluati ſumus per fidẽ & hoc ipſuʒ nõ ex nobis: ſed ex munere dei. Dicẽs .
illius. n. factura ſumus. Hoc eſt qd uiuimus qd ſpiramus qd intelligimus: & credere poſſumus ipſius 1B
eſt quia ipſe conditor nir̃ eſt: & diligenter obſerua:quia non dixerit ipſius figuratio ſumus atq; plaſ- 44
matio: ſed ipſius factura ſumus. Plaſmatio quippe originẽ de terræ limo trahit, Factura uero iuxta ſi
militudinem: & imaginẽ dei ſumpſit exordium. Quod in centeſimo quoq; octauo decimo pſalmo llie
ſimul poſitũ diuerſa ſignificat:manus tuæ fecerunt me & plaſmauerunt me. Factura primũ locuz te hun
net. Deinde plaſmatio. & quia creationis & conditionis nomen ad magna ſemp ſolet opera copu uig
lari: Verbi cã. Illa urbs cõdita ẽ & ab initio creatus eſt mũdus & unuſqſq; ſanctoꝑꝶ per uaria dogma wt
ta atq; uirtutes: in ſemetipſo mundus eſt totus: propterea nunc creati in xpᷣo dicimur & creati in ope hen
„ ribus bonis: ſiue ꝗᷓ ipſi fecimus: uel facturi ſumus ſiue in aliis creaturis ad quæ nia conuerſatio traſ/ wr
ferenda eſt: ut ꝗᷓ præparauit deus in illis ambulemus ſpe magna iam nobis data: dum in his ambula We
turi ſumus quæ deus magnopere præparauit. Et quia ſemel ad nomen creaturæ uenimus. & ſapien (e
tia in ꝓuerbiis ſalomonis dicit ſe creatam in initio uiarum dei: multiq; timore ne chriſtum creaturã ſnn
diligere compellantur totum xpᷣi myſteriũ negent ut dicant. Non xpᷣm in hac ſapientia ſed mundi ics
ſapientiã ſignificari:nos libere proclamamus non eũ periculum eſſe dicere creaturam quem uermẽ ed
& hoĩem & crucifixuz & maledictionem tota ſpei noſtræ fiducia profitemur: Maxime cũ ex duobꝰ ſſn
uerſiculis qui præcedunt ipſa ſapientia promittat ſe eſſe diduram quæ poſt ſecula ſunt. Cum aũut ſe EIp
cula xpᷣs fecerit & quæ deinceps loꝗtur ea ſint quæ poſt ſecula dicturã dei ferenda ſunt quæ ſequun min
tur. Licet in hebreis codicibus non Aabeatur: dus creauit me initio uiarũ ſuaꝶ: ſed dñs poſſedit me. tüe
Inter poſſeſſionẽ aũt& creationem multa diſtantia eſt quia poſſidetur is utiq; qui eſt atq; ſubſiſtit: & dur
eſt proprius qui poſſidetur: Creatur uero ille qui non erat antequã fieret: aut certe de eo quod erat: gui
tranſfertur in aliud Sicut & nos nunc creati dicimur in xpo ieſu: Creati utiq; non quia ante non fui co⸗
mus: ſed creati in operibus bonienod dauid quoq; in pſalmo: quinquageſimo depræcatur di eſt
cens. Cor mundum crea in me deus. Ecce mundum corante peccatum habuerat quãdo de eo do/ . on⸗
minus loquebatur Inueni dauid ieſſe ſecundum cor meum:ſed ut ibi creatio in reſtaurationem o c
nat: ita & in nobis & in chriſto per ſingula opera & profectus: creatura atq; conditio accipi poteſt. fann
Vt quottidiæ in credentibus: quia uarie ſecundum merita diuerſa montes dicuntur: & ualles & col . nl⸗
les atq; campeſtria: Chriſtus creatus: natus & conditusſſi. len
VPropter quod memores eſtote quia aliquando vos gentes i carne qui dicebamini prepuci⸗ nun
um ab ea que appellatur circunciſio in carne manu facta quoniam eratis illo tempore ſine chri n
ſto alienati a conuerſatione iſrabel:ꝭ peregrini teſtamentoꝛum repꝛomiſſionis ſpeʒ non haben di
tes 7 ſine deo in bocmun. [[ Gentes epheſios in carne uocans: un
oſtenditin ſpiritu eſſe non gentes: Sicut ecõtrario iudæi in ſpirtitu gentes ſunt. & in carne iſrahelitæ e
Quadrifariam

i

6
ſo

18
i⸗

ſos

ul

ne.

nt
i
d⸗
/
0

ol

,
en
n8

In Epiſtolam ad Epheſios.

Quadrifariam igitur iudæi diuiduntur. & gentes. Alii ſunt in carne circunciſi: & in ſpiritu qualis
fuit moyſes & aaron & apoſtoli: & nathanahel cuius occultum iudaiſmum dominus intuens ait.
Ecce uere iſrahelites in quo dolus non eſt. Alii qui nec carne nec ſpiritu circunciſi ſunt: qualis fuit:
nabuchodonoſor & pharao & hodie barbararũ & romanarum gentium multitudo quæ non cre/
dunt in deum. Tertii qui tantũ in carne ſunt circunciſi & ſpiritũ incircunciſum hnt. Ad quos ꝓphe
ta dicit. Circuncidimini deo ur̃o: & nolite circũcidere carnẽ præputii ueſtri. Et alibi: oẽ gentes ĩcir
cunciſæ carne domus uero iſrahel incircũciſæ ſunt corde: extremi de quibus nunc dr quia aliqn
uos gentes in carne qui dicebamini præputium ab ea quæ dicitur circunciſio in carne manu facta
qualis hodie uniuerſa eſt turba credentiù & totus gentibus mundus eſt plenus. Ad diſtinctionem

igitur ſpalium gentiũ iudæoram epheſii gentes uocantaur in carne quia ſecundum ſpiritũ iſraheli

tæ ſunt. Nã & in alio loco carneũ iſrahelem (criptura cõmemorans ait. Videre iſrahel ſecundũ car
nem quia in ſpũ non erat iſtahel. Pulchre aũt etiam uerba moderatus eſt quia dicebamini præputi
um dicebamini inquit præputium & eratis: ab ea quæ dr circunciſio in carne manu facta. Non quo
ſit circunciſſo ſed quo ipſa ſibi hoc nomen aſſumat & ſit uere circunciſio manu facta non ſpiritu: ſi-
mul & illud eſt attendendum quod nos ſine chriſto & alienatos quondam a conuerſatione iſrahel
eſſe memorans & peregtinos a promiſſionibus & teſtamento den: nunc poſtꝗᷓ in chriſto credidimꝰ
ſicut repromiſſiones & teſtamenta eius accepimus. Ita conuerſationem quoq; habere dicamur iſra-
hel qũo cõuerſatio uniuerſa legalis expletur ĩ nobis qa uidelicet lex ſpũalis ẽ magis circũcidamur &
ſabbatizamꝰ nos ſpuales uictimas offerẽtes illogꝶ tẽplo altariq; deſtructis nos deo fructuũ noſtroꝶ
decimas offeramus. Nos ĩmolemus agnũ iĩmaculatũ: & accincti lũbos expediti paſcha comedamꝰ
Sicut enim circunciſio dicitur in carne manu facta ita ad diſtinctionem eius intelligitur alia eſſe cir
cunciſio quæ non ſit ut diximus manu facta ſed ſpiritu. Quod autem ait ſpem non habentes: ſine
deo in mundo.Non quo plures deos: antequam in chriſtum crederent epheſii non habuerint: atq;
uenerati ſint: ſed quo qui abſq; deo uero ſit nullũ deum habeat: & conſignificanter additum eſt ſine
deo in mundo:habebant quippe deũ quẽ eos habituros deus ante cognouerat: & apud præſcientiã
dei non erant ſine deo:ſed in mundo erant abſq; deo.
Munc autem in chꝛiſto vos qui aliquando eratis longe facti eſtis pꝛope in ſanguine chꝛiſti:
ipſe eſt enim pax noſtra. HM ¶Deus ubiq; & totus ubicumq; eſt
a quo quis poteſt ſeparari cum in eo ſint omnia: & ipſe per piophetsin loquitur ego deus appropin
quans & non de longe: & pſalmiſta teſtatur: ſi aſcendero in cælum: & ſi deſcendero in infernum tu
illic es. Cũ igr̃ in eo ſint oĩa procxul tñ eſſe ab ĩpiis dr.Iuxta illud lõge ẽ dñs ab ĩpiis.lſſte a quo impii
longe ſunt uicinus eſt ſanctis. Deniq; cum & ab epheſis eſſet ꝓcul ĩ ſanguine ieſu ꝓpe eis factus ẽ &
diligentius intuendum quod abſq; cruore domini I eſu nemo appropinquet deo. quia ipſe eſt pax
noſtra dicens. pacem meam de uobis pacem meam relinquo uobis: Quomodo enim ſapientia ſa
pientes facit & iuſtitia iuſtos: & ſanctiſicatio ſanctos: & uita uiuentes. ſic ipſe pax nos facit eſſe paca/
tos: ut dicamus cum his qui oderunt pacem eram pacificus. Si autem chriſtus pax eſt quicunq; ſine
pace eſt: conſequenter non habet chriſtum.
Qnui fecit vtraq; vnum:⁊ medium parietem macerie ſoluens inimicitiam in carne legem mã
datoꝛum in dogmatibus enacuans:vt duos conderet in ſemetipſo. In vnum nonum hommem
faciens pacem vt reconciliaret vtrumqʒ in vno coꝛpoꝛe deo per crucem interſiciens inimicitiaʒ
in eã:⁊ venit ⁊ euangelizauit pacem vobis qui longe eratis:⁊ pacem his qui pꝛope:quomam per
ipſum habemus acceſum vterqʒ in vno ſpiritu ad patrem.

CIſte eſt medius paries & maceria quæ utrũq; a ſe populũ diuidebat. De quo & in geneſi ĩ partu ge

minorum obſtetrix loquitur. Vt quid propter te dirrupta eſt ſepis. Poſtquam ergo ſapientiam car/
nis quæ eſt inimica deo in ſua ſaluator carne deſtruxit: & pracepta legalia euangelicis dogmati/
bus com mutauit:ut de iudæo atq; gentili unum populum faceret chriſtianum: euangelizãs nobis
qui longe eramus: & reliquiis iudæorum quæ de iſrahel per apoſtolos crediderunt: pacẽ utiq; & cõ
cordiam: tunc acceſſimus per ipſum: & unũ in ſpiritu patrem nos habere cognouimus. Cõpletũq;
eſt illud quod in euangelio dñs loquebatur dicens. Et fiet unus paſtor & unus grex. Et iterũ & alias
oues habeo quæ non ſunt de ouili iſto. Hos ſigniſicans ex gentibus congregandos. Inimicitia autẽ
quæ in ſaluatoris carne deſtructa eſt ẽt per crucem eſt intertecta. Scriptuʒ ẽ.n. ut reconciliaret utrũq;
in uno corpore deo.per crucem interficiens inimicitiam in eã. Non ut in latinis codicibus habetur
in ſemetipſo.propter græci pronominis ambiguitatem .n. & in ſemetipſo & in eã. Ideſt cru
cem intelligi poteſt: quia crux ideſt iuxta græcos generis maſculini eſt. Lex quoq; mandato
rum ſubuerlſa eſt in dogmatibus. Poſtquam circunciſio & ſabbatiſmus qui relictus eſt populo dei
& paſcha:& pentecoſtes & non apparere in conſpectu dei uacuum: ſunt altius intellecta qua reſonãt
& ab occidente littera recedentes cœpimus uiuiſicantem ſpiritum ſequi. Quod autem ait: ueniens
euangelizauit pacem uobis qui longe. Hoc eſt gentibus. & pacem his qui prope hoc eſt iudæis. Vi-
detur mihi de Eſaia aliis uerbis teſtimoniũ protuliſſe: & ſcripturæ ſnĩa abuſum quaſi ſua: Scriptũ eſt
quippe in eos uias eius uidi & ſanaui eum. & conſolatus ſum eum.& dedi conſolationem ueram.
po ii

S
2

L.iber primus.c.ii.

pacem ſuper pacem his qui longe erant & qui prope. Et hæc quidem iuxta uulgatam intetprætatlo
nem dicta ſint. Cæterum qui illud apoſtoli legit. De chriſto memorantis pacem faciens per ſangui

nem crucis ſuæ. His qui in terra erant & his quæ in cælis & cætera quæ in eodem dicuntur loco. Nõ

putabit nos qui iuxta ſpiritum iſrahel uocamur fuiſſe longe.& iudæos qui tantum iſrahel nuncupẽ

tur in carnę fuiſſe prope: Et hanc totam intelligentiam a angelos uirtuteſq; cæleſtes: & ad animas
.

temperauit humanas: quod xpᷣs in ſuo ſanguine terrẽa & cæleſtia copularit: quæ inter ſe antea diſſi

debant. Et bonus paſtor morbidam ad montes reuectans ouem fecerit eſſe cum cæteris. Dragmãqʒ

quæ perierat dragmis quæ ſaluæ fuerãt copulauerit: & mandata legalia ad illa tetraxerit dogmata
ad quorum typum & ima inem moyſes quæ eſſent in tabernaculo fabricanda conſpexit. Atq; ita

fieri ut crux domini Non ſolum terræ: ſed & cælo piofuerit. Non ſolum homimbus: ſed & angelis

& omnis creatura dñi ſui cruore purgata eſt. Quod aũꝑ ait. & duo conderet in ſemetipſo in unum

nouum hoĩem. & quod magis ur ſuperiori de iudæis atq; gentilibus ſenſui conuenite: ſic ſuæ intel
ligentiæ coaptauit: ut dicat hoĩem iuxta imaginẽ & ſimilitudinẽ dei fattum:eandem poſt recõcilia

tionẽ formã receptuꝶ quã & nüc angeli hnt: & ipſe pdiderit. Nouũ ãt hoĩeʒ eẽ dicet ꝗ duottidie re

nouat᷑: & habitaturꝰ ẽ in nouo mũdo qñ ent cælũ nouũ & terra noua: & bibiturꝰ ẽ calicẽ ieſu nouũ
& uere noui teſtamenti lectione gaudebit. Illud quoq; qqd alibi ſcribitur. Ecce facio noua ꝗᷓ nüc ori

entur.ſic ſentiet ut pricipium innonationis in præſenti ſeculo fieri eſtimet. Cæterum perfectã con

ſumatamq; nouitatem: nec dum iſto putet ſeculo poſſe compleri. Et quomodo nunc per ſpeculum
uidemus in ænigmate: tunc autem facie ad faciem: ſic & inſtaurationem noui hominis tunc plene
perfecteq; complendam: cum cæleſtia terrenaq; fuerint copulata: & in uno ſpiritu: & ſenſu eademqq

ſententia: acceſſerimus ad patrem. Neſcio quid tale & in alia epiſtola ſiquis tamen eam recipit: pru-

dentibus quibuſq; lectoribus paulus ſubindicat dicens. Hii omnes teſtimonium accipientes fidei:

non retulerunt promiſſionem deo pro nobis melius quid prouidente. ut non abſq; nobis cõſuma

rentur:Propterea & aniuerſa creatura congemiſcit nobiſcum: qui in tabernaculo iſto ingemiſci-/
mus: & condolet: qui a timore dei in utero concepimus & dolemus: & præſtolamur reuelationem

filiorum dei: ut de uanitate ſeruitutis cui nunc ſubiecta eſt. liberetur: & futurus paſtor & unus grex.
& oratio domini compleatur dicentis. Fiat uoluntas tua ſicut in cælo & in terra.

——

Ergo iã non eſtis peregrini?⁊ accole:ſed ciues eſtis ſanctoꝛũ ⁊ domeſtici dei. Superediſicati
ſuꝑp fundamentũ apoſtoloꝝ ⁊ pꝛophetaꝝ:ipſo ſũmo angulari lapide xpᷣo ieſu. In quo oĩs edifica

tio cõpaginata creſcit iĩ tẽplũ ſctm̃ in dno.In quo ⁊ vos coediſicamin i habitaculũ deiĩ ſpũ ſctõ
CAd id qd ſupta dixerat peregrini teſtamentoꝶ repromiſſiõis nunc ruũdet. Ergo iã non eſtis pere-
grini & accolæ & ad illud qd pᷣmiſerat alienati a cõuerſatiõe iſrahel. Mõ reddit eſtis ciues ſanctorũ
& domeſtici dei. Hic locus aduerſus eos uel maxie facit: ꝗ diuerſas naturas nitũtur ĩtroducere. Quõ
n.peregrini facti ſunt ciues ſanctoꝶ: & quõ domeſtici dei fuerũt quond alieni a cõuerſatione iſra
hel:ſi non põt uel in melius uel in peius natura mutan? Q d auüt ſequitur ediſicati ſup fundamentũ

apoſtoloꝶ & ꝓphetaꝶ magis priori: quã ſcdæ interptatiomi cõuenit in qua ſupius dixeramꝰ añ paſ

ſionẽ xpᷣi uicinũ iſrahel: & gẽtes fuiſſe de lõge: hoc teſtimonio & cõtra marcionẽ cæteroſq; ueteres

hereticos qui aliũ legis aliù euagelii pᷣdicant deũ uti poſſumus. Si.n. nequaquã peregrini & accolæ

ſed ciues ſanctoꝑ & domeſtici dei ſupedificati ſunt fundamẽto apoſtoloꝶ & ꝓphetaꝶ ipſo ſũmo
angulari lapide xpo ieſu. In quo oĩs ediſicatio cõpaginata creſcit in templũ ſanctũ in dño.In quo &
epheſii coedificãtur in tabernaculũ dei in ſpũͥ. Vnus ẽ deus unius edificatiõis & tẽpli qd ſupedifica
tũ eſt fundamẽto apoſtoloꝶ & ꝓphetaꝶ Qd ſi uniuerſa ediſficatio cõpaginata creſcit ĩ templũ ſan

ftũ in dño:oĩ labore nitendũ eſt ut fiamus illi lapides de ꝗbus ſcriptũ ẽ: lapides ſancti uoluuntur ſu

per terrã. Et cũ fuerimus uiui lapides ex oĩ parte dolati. leues. politi. nulla habentes ſcabredinẽ ediſi
cemur in tẽplo & fiamus habitaculideo:Condaturq; in nobis arca teſtamẽti cuſtos legis dñi che
rubin ſciæ multitudo & interiora pectoris nr̃i in nouũ uocabulũ tranſeant. Dicantur; qck
nos oraculũ ſiue rũſum poſſumus appellare.Et ut contentioſius uerbũ exprimamus e uerbo
i. locutorium dicere. ut cũ apoſtolo erumpamus in uocẽ: an experimentũ quæritis eius qui in
me loꝗtur vps. Poteſt aũt oĩs ediſcatio ſup fundamentũ apoſtoloꝶ ꝓphetarũq; conſtructa non ſo/
Iũ nos: ſed & cæleſtes ſigniſicare uirtutes. Vt uniuerſi pariter fiant habitaculũ dei in ſpũ. Incongruũ
quippe eẽ aiunt ex oĩbus edificationẽ cõpactã atq; concordẽ creſcere in tẽplũ ſanctũ in dño.ſfieriq;

habitaculũ dei in ſpũͥ. Angelos aut & beatas quaſqʒ uirtutes: ꝗᷓ in cæleſtibus deo ſeruiunt. ab hac fœ

licitate alienas eſtimari. Summus aũt angularis lapis qui populum utrumq; contineat ſiue iuxta ſe-
cundam interprætationem cæleſtia iungat atq; terrena. Chriſtus eſt dominus noſter lapis præciſus
de monte ſine manibus de quo & pſalmiſta teſtatur dicens. Lapidẽ quem reprobauerunt edificãtes

hic factus eſt in caput anguli. A domino factuʒz eſt iſtud Reprobatus quippe eſt a phariſeis: ꝗquidebã

tur legis habere notitiam deiq; templum legalibus edificare mandatis. Et aſſumptus a deo in an-
gularem lapidem ut duos parietes ip'e medius contineret. & per illum uterq; populus ad deum ha
beret acceſſum:Iſte angulatris lapis: non credentibus lapis offenſionis eſt: & petra ſcandali. Super
quem qui ceciderit quaſſabitur: ſuper quem uero iꝑſe corruerit comminuet eum. MU

TT—EXPLICI

,—,d — — r rr=r . ———

— — —

—*
—2,U

GH us.ii.li.In epiſtolam ad E pheſt i08.

L CEXPLICIT LIBER PRIMVS I NCIPIT PROLOGVS IN SECVNDVM
l LIBRVM SVPER EPISTOLAM BEATI PAVLI AD EPHESIOS.
6 Eme-nem YrEr-SNAII ECVNDVM orationibus ueſtris O paula & Euſtochiuz ad Epheſios
aggredimur librum: Noua quoq; romam munuſcula tranſmiſſuri. Nõô
. SRNEANNquo hæc dignetur legere doctorum ſenatus: & bibliotecis ueterum a-⸗
l 1ſcribere: ſed quo ſancta marcella idipſum fieri per epiſtolas lagitet. Cu
A ius ego quotienſcumq; ſtudiorum ingenii laboris recordor: otiẽs me
damno inertiæ qui in monaſterii ſolitudine conſtitutus: & illud præſe-
. pe contra uidens in quo uagientem paruulum feſini adorauere paſto/
¹ Rres id facere non poſſum quod muher nobilis inter ſtrepentem familiã
n SE procurationez domus explet: operibus ſucciſiuis. Quapropter & illã
e &S& uos & ſi qui ferte lecturi ſunt: in cõmune præcor: ut ſciatis me non co
i gitatum diu limatumq; proferre ſermonem: ſed ad reuelanda myſte/
