CQuod nos ſubſtantialem expræſſimus: in græco habetur quod uerbum ſeptuagiĩita
interprætes. frequentiſſime tranſferunt. Conſiderauimus ergo in hebreo. & ubicũq;
illi: expræſſerunt:nos inuenimus Quod ſymmachus ideſt præ-

cipuũ uel egregium tranſtulit: licet in quodam loco peculiare interprætatus ſit. Quando ergo pe-
anz Te . – timus ut peculiarem uel præcipuũ nobis deus tribuat: panem illum petimus qui dicit. Ego ſum pa
d= L.r. TA- nis uiuus qui de cælo deſcendi. In euangelio ſecũdũ hebreos pro ſuperſtantiali pane repperi
quod dicitur craſtinum: ideſt futurum da nobis hodie. Poſſumus ſupſtantialem panem & aliter in
telligere:qui ſuper omnes ſubſtantias ſit & uniuerſas ſuperet creaturas. Alii ſimpliciter putant: ſecũ/
dũ apoſtoli ſermonẽ dicentis hñtes uictũ & ueſtitũ: his cõtẽri ſimus. De præſenti tm̃ cibo ſcõꝶ cu
ram gerere. Vnde & in poſterioribus ſit pᷣceptum. Nolite cogitare de craſtino.
CAmen. CSignaculum orationis dominicæ eſt: quod aquila interprætatur fideliter.
Nos uere:poſſumus dicere. Si enim dimiſeritis hominibus peccata eorum: hoc quod ſcriptum eſt.
Ego dixi dii eſtis: & filii excelſi oẽs.uos uero ut homines moriemini:& tanquam unus de principi⸗
bus cadetis:ad eos dicitur qui propter peccata homines ex diis eſſe meruerunt. Recte ergo & hi qui
bus peccata dimittuntur appellati ſunt.
. E ., CExterminãt enim facies ſuas: vt apareant hominibus ieiunãtes.
, „ Verbum exterminant quod in eccleſiaſticis ſcripturis uitio interprætum tritum eſt: aliud multo
. 52 1 t P ſigniſicat quâ uulgo ĩtelligitur. Exterminãtur ꝗppe exules ꝗ mittütur extra terminos. Pro hoc er-
— ge .) go ſermone molliuntur ſemper accipere debemus. Demolitur autem hypochrita faciem ſuam: ut
triſtitiam ſimulet: & animo forte lætetur: luctum geſtet in uultu.
Tu autem cum ieiunas vnge caput tuum ⁊ faciem tuam laua.

Cluxta ritũ ꝓuinciæ paleſtinæ loquitur: ubi diebus feſtis ſolẽt ungere capita. Præcepit ĩgitur: ut qñũ
ieiunamus lætos & feſtiuos nos eſſe möſtremus. Multi legentes illud pſalmiſtæ. Oleum peccatoris
non impinguet caput meum. Econerario eſſe uolunt bonum oleum:de quo alibi dicitur. Vnxit te

deus deus tuus oleo lætitiæ præ participibus tuis. Et id præcipi ut exercẽtes uirtutes ſpirituali oleo
principale cordis noſtri ungere debeamus.
XAbi eſt theſaurus tuus: ibi eſt 7 coꝛ tuum.
en ſet n e IP T" Hoc nõ ſolum de pecunia: ſed & de cunctis paſſionibus fentienduʒz eſt. Guloſi deus: uenter eſt: ibi
— rD ergo hẽt cor ubi ẽ theſaurus: luxurio ſitheſaurus: epulæ ſunt. Laſciui ludicra. Amatoris libido: huic
ſeruit unuſquiſq; quo uincitur.
CSi oculus tuus ſimplex eſt:totum coꝛpus tuum lucidum erit.
Lippientes ſolent lucernas uidere numeroſas: ſimplex oculus & purus ſimplicia iĩtuetur & pura.
hoc totũ tranſfertur ad ſenſum. Quo enim corpus:ſi oculus non fuerit: totuʒ in tænebris eſt: ita ani
ma ſi principalem fulgorem ſuum perdiderit: uniuerſus ſenſus in caligine cõmorabiturSi ergo lu/
men quod in te eſt tænebræ ſunt:ipſæ tænebræ quãtæ ſunt?Si ſenſus qui lumẽ eſt animæ uitio cal
ſſſſſůöüigatur: ipſa putas calligo quibus tænebris obuoluetur.
nent Snai vebn 6 CMHon poteſtis deo ſeruire ⁊ mamone.
CMamona ſermone ſyriaco diuitiæ nuncupantur. Non poteſtis deo ſeruire & mamone. Audiat
hoc auarus:audiat qui cenſetur uocabulo chriſtiano non poſſe ſe ſimul diuitiis chniſtoq; ſeruire. Et
tñ nõ

1

—

—
=
—

—ÿʒ/ʒ— — —

— t ααNαChriſti reuertuntur ad uomitum peccatorum ſuorum. Porcos autem eos qui nec dum euãgelio cre

NC Si ergo vos cum ſitis mali:noſtis bona data dare ſilijs veſtris.

09

Super Ooatheum. c. vii.
tñ nõ dixit:qui hẽt diuitias: ſed ꝗ ſeruit diuitiis. Qui eni diuitian ſeruus é: diuitias cuſtodiat ut ſer Pz lem a F. Jl.. r⸗
uus. Qui aut ſeruitutis excuſſit iugum: diſtribuit eas ut dominus. —3 —
CMe ſolliciti ſitis anime veſtre quid manducetis:neqʒ coꝛpoꝛi veſtro quid induamini. 1
CIn nõnullis codicibus additum eſt: neq; quid bibatis: ergo quod omnibus natura tribiit & iumẽ
tis ac beſtis hominibuſq; commune eſt: huius cura pœnitus liberamur. Sed præcipitur nobis ne ur ee 9 - T2*
ſolliciti ſimus quid cõmedamus. Quia in ſudore uultus præparamus nobis panem. Labor exercden —nenn
dus eſt. Sollicitudo tollẽda. Hoc quod dicitur. Ne ſolliciti ſitis animæ ueſtræ quid cõmedatis: neq;
corpori ueſtro quid induamini. De carnali cibo & ueſtimento accipiamus: cæterum de ſpirituali- 4 ,
bus cybis & ueſtimentis ſemper debemus eſſe ſolliciitit. y õ „Fs - 9 ð f
CMonne anima plus eſt quã eſca:⁊ coꝛpus plus quã veſtimentum: ſerr .e
CQuod aicit iſtiuſmodi eſt. Qui maiora præſtitit: utiq & minora præſtabit.
CReſpicite volatilia celi quoniam non ſerunt neq; metunt:neqʒ congrègant in hoꝛrea ⁊ pater
veſter celeſtis paſcit ea. NMõne vos pluris eſtis illis.
CApoſtolus præcipit ne plus ſapiamus quam oportet ſapere. Iſtud teſtimoniũ: & ĩ præſenti capitu
lo conſeruandum eſt. Sunt enim quidam qui dum uolunt terminos patruʒ excedere: & ad alta uo 44 .
lirare in ima merguntur: uolatilia dicentes cæli: angelos eſſe cæteraſq; ĩ dei miniſterio fortitudines y. ene e e
quæ abſq; cura ſui:dei alantur prouidentia. Si hoc ita eſt ut intelligi uolunt. Quomodo ſequitur .S- 6
dictum ad homines: nonne uos magis pluris eſtis illis? Simpliciter ergo accipiendum ꝙ ſi uolati
lia abſq; cura & erumnis: dei aluntur prouidentia quæ hodie ſunt & cras non erunt: quorum ani-
ma mortalis eſt: & cum eſſe ceſſauerint ſemper non erunt: quanto magis homines quibus æter
nitas promittitur dei regantur arbitrio.
CQuis veſtrum poteſt adijcere ad ſtaturam ſũam cubitum vnum? Et de veſtimento quid
ſolliciti eſf1tis. ((ᷣ ¶([1 Sicut animam plus eſſe quã corpus cibus compara
tione auium demonſtrauit. Sic corpus plus eſſe quã ueſteʒ ex conſequentibus rebus oſtẽdit dicẽs.
CConſiderate lilia agri quomodo creſcunt.& reliiaauauauaa. l
CEt reuera quod ſericum? quæ regum purpura? quæ pictura textricum poteſt flonibus comparari:
Quid ita rubet ut roſa? Quid ita candet ut lilum? Violæ uero purpuram nullo ſuperatæ murice

oculorum magis quam ſermonis indicium eſt. H
Molite ſolliciti eſſe de craſtino. NVVV De præſentibus ergo conceſſit deber —
eſſe ſollicitos: qui futura prohibet cogitare. Vnde & apoſtolus. Nocte & die ĩquit manibus noſtris Peret e reeret
operantes: ne quem ueſtrum grauaremus. Cras in ſcripturis futurum tps intelligitur dicente lacob.
Et ezaudiet me cras iuſtitia mea. Et ĩ ſamuelis fãtaſmate phytoniſſa logtur ad ſaulẽ. Cras eris mecũ.

CSufficit diei malitia ſuaua. Q¶ (H Hic malitiam non contrariam uirtuti po
ſuit: ſed laborem & afflictionem & anguſtias ſæculi: quomodo & ſarra afflixit agar ancillam ſuam
quod ſignificanter græcæ dicitur. Sufficit ergo nobis præſentis temporis co-

gitatio: futurorum curam quæ incerta eſt: relinquemus. CAPIIVLVM. VII.
AOlite iudicare vt non iudicemini. H

((Si iudicare prohibet: qua conſequentia Pa

ulus in corintho iudicat fornicantem & pachen formnnl

—

etrus Ananiam & Saphyram mendacii coarguit? Sed ex conſequentibus quid prohi- ‚—— ,
buerit: oſtendit diremm Atronuodo enim ſüchauenitioedte indicapiturde wobiueli non! Pebis rne ,
prohibuit iudicare: ſed docuit. en dag wage
AQuid autem vides feſtucam in oculo fratris tui:? trabem in oculo tuo non vides.& cætera. ”M
CDe his loꝗtur ꝗ cũ ipſi mortali crimine teneãtur obnoxii:minora peccata fratribus nõ concedũt. 4. kms 4 1 n ne geedet
WLCulicem liquantes ⁊ camellum glutientes.
CRecte ergo & iſti ſimulatione iuſtitiæ: ut ſupra diximus appelantur hypocritæ: qui per trabẽ ocu
li ſui feſtucam in oculo fratris ſui aſpiciũt. ä .
NMolite dare ſanctum canibus. 1s.”l.
CSanctum: panis eſt filiorum. Non debemus ergo tollere panem filiorum & dare eum canibus. ð pars E Plir
CMeqʒ mittatis margaritas veſtras ante poꝛcos. J”JMU B
CPorcus non recipit ornatum qui uerſatur in uoluptabris luti. Et iuxta prouerbia ſolomonis. Si
habuerit circulum aureum fœdior inuenitur. Quidam canes eos intelligi uolunt qui poſt fidem

R

diderunt: & in luto inſidelitatis: uitiiſq; uerſantur. Non conuenit igitur iſtiuſmodi hominibus cito

euangelicum credere margaritum. Ne conculcent illud: & conuerſi nos incipiant diſſipare.
CVBetite ⁊ dabitur uobis:querite ⁊ inuenietis:pulſate ⁊ aperietur vobis.

CQu carnalia ſupra uetuerat poſtulari: quid querere debeamus oſtendit: ſi petenti datur & que/
rens inuenit: & pulſanti aperitur. ergo cui non datur: & qui non inuenit: apparet ꝙ non bene petie- 1. .
rit queſierit puliauerit. Pulſemitaq; ianuã chriſti: de qua dictũ é:hæc porta dni: iuſti itrabut p eã: ut d« pec dor.

cũ itrauerimꝰ:apiantur nobis theſauri abſcõditi & tænebroſi. xpᷣo Ieſu in quo eſt oĩs ſcientia. .

J. wder Primus.

DW J natur genus. Cuius ad comparationem diuinæ clementiæ ab infantia cor ad malum poſitum eſt.
Pe Lege geneſim: nec mirum homines huius ſæculi dici malos: cum & Paulus apoſtolus memoret re
Sen tempus quoniam dies mali ſunt. . .
Jutrate per anguſtam poꝛtam:quia lata poꝛta ⁊ ſpatioſa uia eſt que ducit ad perditionem: et
multi ſunt qui intrant per eam. Quamanguſta poꝛta:⁊ arta uia que ducit ad vitam:⁊ pauci ſunt
qui ineenine eam. . & ci
— g ata uia eſt ſeculi uoluptates quas appetunt homines. Anguſta quæ per labores & ieiunia pandi
Len se . C ſæculi uoluptates quas appetunt h Anguſta quæ ꝑ pandi

ritatis uia: capti ſæculi uoluptatibus de medio itinere reuertuntur.

ſunt lupi rapaces. ¶I Et de omnibus quidem intelligi poteſt: qui aliud habitu ac ſer/
d. 1 mmone promittunt aliud opere demonſtrant. Sed ſpecialiter de hereticis intelligendum eſt: qui ui-
ie , erncd er, r atmn dentur continentia: caſtitate: ieiunio quaſi quadam pietatis ſe ueſte circundare. Intrinſecus uero ha
e Aeus⸗ anke, bentes animum uenenatum:ſimpliciorum fratrum corda decipiunt. Ex fructibus ergo animæ qui-

bus innocentiam ad ruinam trahunt: lupis rapacibus comparantur.
on põt arboꝛ bona fructus malos facere:neqʒ arboꝛ mala fructus bonos facere.
CQuæramus ab hereticis: qui duas inter ſe contrarias dicunt eſſe naturas: ſi iuxta intelligentiam eo

ne domini negani dicens. Neſcio hominem. Aut qua conſequentia letro ſocer moyſi arbor mala
Aquæ utiq; in deum iſrahel non credebat:dederit conſilium moyſi bonum: & achior ad oloſernem

Pers aliquid utile ſit loquutus. Ec comicus dixerit: quod bene dictum apoſtolus comprobauit. Corrum
ondeant: nos inferemus & iu

dam arborem quondam bonam feciſſe fructus malos poſtquam tradiderit ſaluatorem. Et paulum
arbo rem malam eo tempore quo perſequebatur eccleſiam chriſti: feciſſe poſtea fructus bonos: quã
do in uas electionis de perſecutore tranſlatus eſt. Tandiu ergo bona arbor fructus non facit ma-
ll. ., los quamdiu in bonitatis ſtudio perſeuerat: & mala arbor tandiu manet in fructibꝰ peccatoꝑꝶ:ꝗdiu

——

punt mores bonos cein ia mala. Et cum non inuenerint quid reſi

2

ad pœmitétiã nõ cõuertitur. Nemo enim pmanés in eo qd fuit: icipit id eẽ qd nec dum cœperit.
C¶Mon omnis qui dicit mihi domine domine intrabit in regnum celoꝛum:ſed qui facit uolunta
tern patris mei qui in celis eſt. M

CSicur ſupra dixerat eos qui haberent ueſtem uitæ bonæ non recipiendos propter dogmatum ne
quitiam: ita nunc econtrario aſſerit: nec his quidem acommodandam fidem qui cum policeant in

ep⸗ ⸗ Pben eſt ſcripturarum dicta pro factis accipere: ut ſtatiʒ in conſequentibus approbatur: refutari eos qui ia
ſctant ſine operibus habere ſcientiam domini & audiunt a ſaluatore: recedite a me operatii iniquita
tis neſcio uos. Et apoſtolus in hunc ſenſum loquitur. Confitentur ſe noſſe deum: factis autem ne
gant. Multi dicent mihi in illa die domine domine nonne in nomine tuo prophetauimus: & ĩ no
mine tuo demonia eiecimus: & in nomine tuo uirtutes multas fecimus? Et conſitebor illis quia nũ
8 æ quam noui uos: diſcedite a me quieperamini iniquitatem. Prophetare & uirtutes facere & demo
nia eiicere: interdum non eius meriti eſt qui operatur: ſed uel inuocatione nominis chriſti hoc agi:
uel ob condemnationem eorum qui inuocant: uel utilitatem eorum qui uident & audiunt conce
litur: ut licet homines deſpiciant ſigna facientes. Tamen deum honorent ad cuius inuocationem
ſüunt tanta miracula. Nam & ſaul & Balaam & Caypbas prophetauerunt neſcientes quid dicerent.
Mal Abhe r k irhe Et pharao & Nabuchodonoſor ſomniis futura cognoſcunt. Et in actibus apoſtolorum fllii ſce-
E * Phena Frn pE uæ uidebantur eitcere demonia. Et iudas apoſtolus cum animo proditoris multa ſigna inter

A cæteros apoſtolos feciſſe narratur.
KTunc conſiteboꝛ illis.
CSignanter dixit: confitebor: quia multo ante tempote dicere diſſimularet. Non noui uos. Non
nouit dominus eos qui pereunt. Obſerua autem quare addiderit nunquam noui uos. Si iuxta
quoſdã omnes homines inter rationabiles ſemper uerſati ſunt creaturas.
NIRecedite a me qui operamini iniquitatem.
S“”äl Iz 4 API Non dixit qui operati eſtis iniquitatem: ne nideretur tollere pœnitentiam. Sed qui operami
niehoc eſt qui uſq; in præſentem horam cum iudicii tempus aduenerit licet non habeatis ſa-
cultatem peccandi: tamen adhuc habetis affef-tum.
CEt deſcendlit

Te: rur: quam & apoſtolus ingreſſus eſt. Er ut Thimoteus per eam ingrediatur hortatur. Simulq; conſi
eſfen Prn wene Edera quâ ſignanter de utraq; uia loquutus ſit. Per latam multi ambulant: anguſtam pauci inueniuntſ
waer , ſt aſferr, latam noh querimus: nec inuentione opus eſt: ſponte ſe offert & errantium nia eſt. Anguſtam uero

nec omnes inueniunt: nec qui inuenerint: ſtatim ingrediũtur per eam. Si quidem multi inuenta ue

Attendite a falſis pꝛophetis:qui ueniunt ad vos in veſtimentis ouium:intrinſecus autem

rum arbor bona malos fructus facere nũquam poteſt: quomodo moyſes arbor bona peccauerit ad
laquam contradictionis: & Dauid uria interfecto cum berſabeæ concubuerit: Petrus quoq; in paſſio

tegritatẽ fidei turpiter uiuant: & doctrinæ integritatem malis operibus deſtruant. Vtrumq; enim
aA Le.s rrsem, e dei ſeruis neceſſarium eſt ut & opus ſermone & ſermo operibus comprobetur. Huic ſententiæ po
Bei, ſern ne , teſtillud uiden contrarium. Nemo poteſt dicere: dominus leſus niſi in ſpiritu ſancto. Sed moris
S

CNotandum ꝙ apoſtolos malos dixerit:niſi forte ſub apoſtolorum perſona omne hominum di

rger

— ü ——- - ——— — —

6
tn

ni
dt
e⸗
e

1
tad

um

i
hun

—

—

f.- ſW

WEt non cecidu:fundata enim erat ſupꝛa petram. CSuper hanc petram dominꝰ

„

—

&

Et deſcendit plunia:⁊ venerunt flumina:⁊ flauerunt uenti.
CPluuia iſta quæ domum ſubuertere nititur: diabolus eſt: flumina omnes antichriſti qui cõtra chri . 5cs

CQAQui ediſicauit domum ſuam ſuper harenam M
CFundamentum quod apoſtolus architectus poſuit unum eſt dominus noſter Ieſus chriſtus. ſuꝑp

gquarto loco qui oblati ſunt ei a demonio uexati: quorum ſpiritus uerbo eiiciebat:

l
F Er e

P*, fides gentium præponitur iſtaheli. . . .
1Aalti ab oꝛiente ? occidente venient: æ recumbẽt cũ Abꝛahbã Iſaac?⁊ Jacob ĩ regno celoꝛũ.

Sy

per OMatheum. c. viii.

7

—

* 3 406ς4* DPiag
ſtum ſapiunt. Venri ſpinituales nequitiæ in cæleſtibus.

fundauit eccleſiam: ab hac petra apoſtolus Petrus ſortitus eſt nomen. Super huiuſcemodi petrã nõ
inuemuntur ſerpentis ueſtigia. De hac & propheta loquitur confidenter. Statun ſuper petram pe-
des meos. Et in alio loco. Petra refugium leporibus: ſiue erinatiis. Timid um enim animal in petræ
cauernis ſe recipit: & cutis aſpera & tota armata iaculis tali ſe protectiõe tutatur. Vñ & mopyſi dicitur
eo tpe quo de ægypto fugerat & lepuſculus dñi erat. Sta ĩ foramine petre & poſteriora mea uidebis

hoc fundamentum ſtabile & firmum: & per ſe robuſta mole fundatum: ædificatur chriſti eccleſia.
Super harenam uero quæ fluida eſt: & cõcementari non poteſt nec in unam copulaʒ redigi: oĩs he-
reticorum ſermo ad hoc ædiſicatur: ut corruat.
C Erat autem docens eos vt poteſtarem habens.
Non ut ſcribæ.lli enim ea docebant populos quæ ſcripta ſunt in moyſe & prophetis. leſus uero
TAcßdens Cdeannns ipſius mopſi. Pro libertate uoluntatis ſuæ: uel ea quæ minus uidebantur: ad/
ſdebarin lege: uel cõmutans prædicabat in populos ut ſupra quoq; legimus ; dictum eſt antiquis:
ego autem dico uobis. CAPITVLVYVM. VIII.
Am ũat deſcẽdiſſet de mõte ſequnte ſunt eũ turbe multe:æ ecce lepꝛoſus ueniẽs adoꝛa-
& bat eum dicens. ¶́ẽʒĩ De monte domino deſcendenti occurrunt turbæ qa ,
aàa altiora aſcendere non ualuerunt. Et primus ei occurrit leproſus. Nec dum enim pote/f; SS 9 83
rat cum lepra tam multiplicem in monte ſaluatons audire ſermonem. Et notandu ꝙ hi — . W. “ —N
primus ſpecialiter curatus eſt: ſecũdus puer centurionis. Tertia ſocrus petri fehriens in capharnauz: 5 rr e
qudo & omnes Verè ſenz, pee e
male habentes curauit. Et ecce leproſus ueniens adorabat eum dicens. Recte poſt prædicationem-r Vref eeno Ah
atq; doctrinã: ſigni offertur occaſio: ut per uirtutũ miracula præteritus apc audiẽtes ſermo firmetur .
¶ Bñe ſi vis potes me mundare. CQui uoluntatem rogat: de uirtute non dubitat.
CEt extendens manum ꝗeſus tetigit eum dicens.(Aolo.mundare). r””M
SExtendente manum domino ſtatim lepra fugit. Simulq; conſidera quam humilis & ſine iactan-
tia reſponſio. Ille dixerat ſi uis: dominus reſpondit uolo. Iile præmiſerat potes me mundare. Domi
nus iungit & dicit mundare. Non ergo ut pleriq; latinorum putant iungendum eſt & legendũ uo
lo mundare:ſed ſeparatim: ut primum dicat uolo: deinde imperet mundare. Et ait illi Ieſus.
Vide nemini dixeris. Et re uera qd exat neceſſe: ut iermone iactaret qd corpore pferebat. ——
Sed vade oſtende te ſacerdoti ⁊ offer munus quod pᷣcepit moyſes in teſtimonium lis. — le
CDuas ob cauſas mittit eum ad ſacerdotes. Primum proprer humilitatem: ut ſacerdotibus deferte PFP--
nideatur. Erat enim lege præceptum: ut qui mundati fuerãt lepra: offerrent munera ſacerdotibus. D cf.
Deinde mundatum uidentes leproſũ: aut crederẽt ſaluatori aut nõ crederẽt. Si crederẽt: ſaluarétur. — ſl- .
Si nõ crederẽt ĩexcuſabiles forẽt.Et ſimul ne(qd ĩ eo ſæpiſſime criminabãtur) legẽ uideret᷑ ifringere F5e n p

CAcceſſit ad eum centurio rogans ⁊ dicens. Somnne puer meus iacet in domo par aliticus et

male toꝛquetur. Et ait illi Jeſus. Ego veniam ⁊ curabo eum. & reliqua.
CNon debemus iactantiæ arguere dominum:gui: ſtatim ſe iturum & ſanaturum eſſe promittit: ui/ 21.
dens centurionis: fidẽ humilitatẽ & prudentiã. Fidem in eo ꝙ credidit ex gentibus paraliticu a ſal- 8-- - T2, S l,
uatore poſſe ſanari:humilitatem ꝙ ſe iudicauit indignum: cuius tectum dominus intraret. Pruden- e, r Ges

tiam ꝙ ultra corporis tegm en:diuinitatem lateutem uideretſſſens non id ſibi profuturum: quod .V

etiam ab incredulis uidebatur: ſed id quod latebat intrinſecus. De qua prudentia hoc ait.
Ecce ego cum ſim homo dico huic vade et vadit. & cætera. . .
EVolens oſtendere dominum quoq; non per aduentum tantum corporis: ſed per angelorum mi

niſteria poſſe implere quod uellet.

CAugliens autem Jeſus miratus eſt: CC Quod uidit centurionem
ſuam intelligere maieſtatem. Pellendæ enim erant uel infirmitates corporum uel fortitudnes cõ

trariæ ꝗbꝰhò ad debilitatẽ ſæpe cõceditur & uerbo dñi & miſteriis angelorum. ”UMU W“l — 4.
C Amen dico vobis non inueni tantam ſidem in iſrahel. R . KR e, . 7 . e e6
De præſentibus loquitur non de omnibus retro patriarchis & prophetis:niſi forte in centurione eb Put⸗ 216

CQauia deus abraham cæli conditor pater chriſti eſt. Idcirco in regno cælorum eſt & Abraham cũ
quo accubituræ ſunt nationes: quæ crediderint in chriſtum filiuʒ creatoris. Et ille pariter ſenſus im .
pletur de quo ſupra diximus in centurione: ſidem gentium fieri præro gatiuam: dum ad illius cre-
dulitatem de oriente & occidente: credituri populi cõmemorantur.

A.iber pꝛimus.

A D rra-t CFilij autem regni eicientur in tenebꝛas exterioꝛes.
. . CHEilios regni iudæos ſignificat: in quos ante regnabat deus. Tænebræ ſemper interiores ſunt: non
exteriores. Sed qm̃ qui a dno foras expellitur: lumen reliqt. idcirco exteriores tænebræ noĩatæ ſũt.
r. Jvbi erit fletus ⁊ ſtridoꝛ dentium. CSi fletus oculorum eſt:& ſtridor dentium
Mra G P en eſſe demonſtratur. Vera eſt ergo corporis & eorũdem membrorum quæ cæciderant reſurrectio.
¶Lumaqʒ veniſſet Jeſus in domum Petri:vidit ſocrum eius iacentem ? febꝛicitantem ? te-
tigit manum eius:⁊ dimiſit eam febꝛis:⁊ ſurrexit ⁊ mimſtrabat eis.
— WTangitur manus mulieris: & ſanatis operibus eius peccatorum infirmitas fugit. Natura hominũ
I,. iſtiuſmodi eſt ut poſt febrem magis laſeſcant corpora: & incipiente ſanitate ægrotationis mala ſen
tiant. Verum ſanitas quæ confertur a domino totum ſimul reddit: nec ſufficit eſſe ſanatam. Sed ut
fortitudinis indicenturadditum eſft.
Et ſarrexit ⁊ miniſtrabat eis. IIla manꝰ miniſtrabat quæ tacta ſuerat & ſanata.
CAUeſpere autem facto obtulerunt ei multos demonia habentes ? eüciebat ſpiritus uerbo et
omnes male habentes curabat.

. . mnes non mane non meridie: cubitutus eſt
ap⸗- EE. arn rr d. Omnes non mane non meridie ſed ad ueſperam curabantur quando ſol occubituius eſt quan-

do granum tritici in terra morietur: ut multos fructus afferat.
Et accedens vnus ſcriba ait illi. Magiſter ſequar te quocũqʒ ieris. Et dicit ei Jeſus:vulpes
1 foncas habent ⁊ volucres celi nidos:filius autem hominis non babet vbi caput reclinet.
—

„ Scriba iſte legis qui tantum litteram nouerat occidentem: ſi dixiſſet domine ſequar te quocũq;
= preſ-, r WMr lerisin fui errep ſus a domino. Sed quia magiſtrum unum de pluribus extimabat: & litterator
erat quod ſignificantius græcæ diciurr — et non ſpiritualis auditor. Ideo non habet lo
cum in quo poſſit leſus reclinare caput ſuum. Oſtenditur autem nobis & ob hoc ſcribam repudia/
T . 6 tum:ꝙ ſignorum uidens magnitudinem ſequi uoluerit ſaluatorem ut lucra ex operum miraculis
Sõä Tgqurretet: hoc idem deſiderans ꝗquod & ſimon magus a Petro emere uoluerat. Talis ergo fides: iuxta E ler
G „*. V chtentiam domini cõdénatur & dicitur ei. Quid me propter diuitias & ſæculi lucra cupis ſeꝗ: cum le

antæ ſim paupertatis: ut nec hoſpitiolum quidem habeam: & non meo utar tecto.
Alius autẽ de diſcipulis eius ait illi.One pmitte me pꝛimũ ire ⁊ ſepellire patrem meũ.
1 CQuid ſimile eſt inter ſcribam & diſci pulumelIlle magiſtrum uocat: hic dominum confitetur. Iſte
1J TW Ptopter pietatis occaſionem ad ſæpelliendum patrem ire deſiderat. Ille ſequuturum ſe quolibet eẽ
— P. -. Promittit: non magiſtrum querens: ſed ex magiſtro lucrum.
P Ait illi Jeſus. Sequere me:æ dimitte moꝛtuos ſi epellire moꝛtuos ſuos.
Wortuus eſt quicũq; non credit.ſi autem mortuum ſæpelit mortuus:non debemus curã habere

mortuorum ſed uiuentiuʒ: ne dum ſolliciti ſumus de mortuis: nos quoq; mortui appellemur.
Et aſcendente eo in nauicula ſequuti ſunt eum diſcipuli eius. & reliqua.

*£

8 eraſenoꝑe it poteſtatem demonibus in porcis. Septimum quando ingrediens ciuitatem ſnuam E.
araliticum ſecundum curauit in lectulo. Primus enim Paraliticus: eſt puer centurionis

— —— * —
WAIoſe vero doꝛmiebat:ꝛ acceſſerunt:æ ſuſcitauerunt eum dicentes. Sominc ſalua nos. S “
F-. Pr leg C Haius ſigni typum in Iona legim us: quando cæteris periclitantibus: ipſe ſecurus eſt. & dormit &
ſuſcitatur & imperio ac ſacramento paſſionis ſuæ liberat ſuſcitantes.
—— „ VTunc ſurgens unperauit uentis 2⁊ mari. CEt ex hoc loco intelligimus ꝙ;
† rerrne ere, Omnes creaturæ ſentiant creatorem. Quibus enim increpatur & imperatur ſentiunt imperantem:
Non errore hereticorum: qui omnia putant ani mantia: ſed maieſtate conditonis. Quæ apud nos
inſenſibilia: illi fenſibilia ſunt.
3/ Poꝛꝛo hoĩes mirati ſunt:diceꝑtes. Qualis eſt hic:qꝛ uenti ⁊ mare obedinnt ei:
CNò diſcipuli: ſed nautæ: & cæter ꝗqĩ naui erãt mirabãtur. Sinaũt ꝗs cõtẽtioſe uoluerit eos ꝗq mira
bãtur fuiſſe diſcipulos: růdebimꝰrecte hoĩes appellatos: ꝗ necdũ nouerãt potẽtiã ſaluatoris.
QAuid nobis ⁊ tibi ſili dei: veniſti ante tempus toꝛquere nos:
CNon uoluntatis iſta confeſſio eſt quam præmium ſequitur confitendi: ſed neceſſitatis extorſio:
quæ cogit inuitos: uelut ſi ſerui fugitiui:poſt multum temporis dominum ſuum uideant:mihil ali/
ud niſi de uerberibus depræcantur. Sic & demones cernentes dominum in terris repente uerſari:
ad iudicandos ſe ueniſſe credebant. Præſentia ſaluatoris tormenta ſunt demonum. Ridiculeq; pu/
tant demones ſcire filium dei: & diabolum ignorare. Eo ꝙ minons militiæ ſint iſti: qᷓ ille cuiꝰ ſatel-

lites ſũt. Cũ oĩs ſcia diſcipulorũ ad magiſtrũ referẽda ſit. Et tã demones qᷓ diaholꝰſuſpicari magis ſi
lium dei: ꝗᷓ noſſe intelligendi ſũt. Nemo enim patrẽ nouit niſi filius: & cui uoluerit filius reuelare.
Si eijcis nos mitte nos in gregẽ poꝛcoꝛum. Et ait ülis ite.
CNon quod conceſſerit ſaluator demombas quod petebant dixit: ite: ſed ut per interfectionez por
corum: hominibus ſalutis occaſio præberetur. Paſtores enim iſta cernentes:ſtatim nuntiant ciuita/

A . ſ. 43* 1 ti. Erubeſcat manicheus ſi de eadem ſubſtantia: & ex eodem auctore hominum beſtiarũq; ſunt aĩæ:
Obb W— * *
Sm. Et ecce

quomodo ob unius hominis ſalutem:duo milia porcorum ſuffocantur.

2

9
2£ 5 —☛ £☚ 2. .⸗„ . *
Quintum ſignuʒ fecit qñ aſcẽdẽs nauẽ de capharnaũ uentis iperauit & mari. Sextũ qñ ĩ regione èr/ E

—

1

— —

ſaAAor
YE
lſe⸗

.
6
.
.
.

(
*

Buper Oatheum. c. ix.

CEt ecce omnis cinitas exiit obuiã Jeſu:⁊ viſo eo rogabãt vt tranſiret a finibus illoꝛum.
Qui togãt ut trãſeat fines eoꝑe:nõ de ſuperbia hoc faciũt: ut nonnulli arbitrãtur: ſed de humilita
te: qua ſe præſentia domini indignos iudicabant: ſicut & petrus in captura piſciũ cadẽs ad genua ſal
uatoris ait. Exi a me domine quia uir peccator ſum. CAPITIVLVM. IX.
XC venit in ciuitatẽ ſua:⁊ ecce offerebat ei paraliticũ iacẽtẽ in lecto. Aidẽs ãt Jeſus fi/
Ndé illoꝛũ: dixit paralitico. Cõſide remittũtur tibi peccata tua. & reliqua. “ðWD 4 ,„ 1
RE gimus quã Nazareth. Vnde & nazareus appellatus ẽ. Wrrch, der--
Obtulerunt autem ei ut ſupra diximus ſecũdũ paraliticum iacentem in lecto: quia ipſe in/
grec non ualebat. Videns autem Ieſus: non eius fidem qui offerebatur: ſed eorum qui offerebant:
dixit paralitico. Conſide fili remittuntur tibi peccata tua. O mira humilitas: deſpectum & debilem: F 8 -
totiſq; membrorum compagibus diſſolutum filium uocat: quem ſacerdotes non dignabantur at-
tingere. Aut certe ideo filium: quia dimittuntur ei peccata ſua. Iuxta tropologiam interduʒ anima
in corpore ſuo totis mẽbroꝶ obtutibus diſſolutis a pfecto doctore offertur curãda dno.ꝗᷓ ſi miſeri
Icordia eiꝰſanata fuerit: tãtũ roboris accipit ut portet ſtatim lectulum ſuum.
CESt ecce quidam de ſcribis dixerunt intra ſe:hic blaſphemat.
CLegimus in propheta dicentem deum. Ego ſum qui deleo iniquitates tuas. Conſequenter ergo rl = Teſe-
. d =

„

V CQCiuitatem eius non aliam intelli

ſcribæ quia hominem putabant & uerba dei intelligebant: arguunt eum blaſphemiæ. Sed dominꝰ? T
uidens cogitationes eorum: oſtendit ſe deum qui poſſit cordis occulta cognoſcere: & quodãmo⸗
ddo tacens Iloquitur eadẽ maieſtate & potentia qua cogitationes ueſtras intueor poſſum & hoibus
peccata dimittere: ex uobis intelligite quid paraliticus conſequatur.
Quid ẽ facilius dicere:dimittũtur tibi peccata tua:aut dicere ſurge ⁊ ambula. dds I dr F= e rt.
CInter dicere & facere multa diſtantia eſt. Vtrum ſint paralitico peccata dimiſſa: ſolus nouerat qui 29 ·L H JT.
Ne t, — o⸗ dimittebat. Surge autem & ambula, TLam ille qui conſurgebat: quã hi qui conſurgentem uidebant Fe⸗ 1
. — approbare po terant: fit igitur carnale ſignum ut probetur ſpirituale: quãquã eiuſdem uirtutis ſit: & &α .J. ort AI ygrk
E 5 Corporis & aiæ uitia dimittere. Et dat᷑ nobis iĩtelligẽtia: pp peccata pleraſq; euenire corpoꝶ debilita ”
ſe txes. Et idcirco forſan dimittũtur priꝰpeccata: ut cauſis debilitatis ablatis ſanitati reſtituantur. Cerp⸗⸗ —I, T=-h
CTolle lectum tuum:⁊ nade in domum tuam. M . FP ͤ
CEt anima paralitica ſi ſurrexerit: ſi priſtinum robur recuperauerit: portat lectum ſuum in quo iace O
bat antea diſſoluta:& portat illum in domum uirtutum ſuarum.
CEt cum tranſiret inde Jeſus:vidit hominem ſedentem ad theloneum Matheuz nomine:et
ait illi: Sequere me.Et ſurgens ſequutus eſt eum. .—
CCæteri euangeliſtæ propter uerecundiam & honorem Mathei noluerunt eum nomine appello, „
re uulgato:ſed dixerunt Leui. Duplici quippe uocabulo fuit. Ipſe autem Matheus ſecundum illud reet f. D r
quod dicitur a ſalomone.Iuſtus accuſator eſt ſui in principio ſermonis. Et in alio loco. Dic tu pec-
cata tua ut iuſtificeris. Matheum ſe & publicanum nominat: ut oſtendat legentibus nullum debere N e . , S d. Hrern

S
R

ſalutem deſperare:ſi ad meliora conuerſus ſit. Cum ipſe de publicano in apoſtolum ſit repente mu/ ry e atlze.,
tatus. Arguit in hoc loco Porphyrius & Iulianus auguſtus: uel imperitiam hiſtorici mentientisuel 2 M
= ſtultitiam eorum qui ſtatim ſequuti ſint ſaluatorem: quaſi irrationabiliter quẽlibet uocanteʒ hoie; » verper, PI
ſint ſequuti: cum tãtæ uirtutes tantaq; ſigna præceſſerit: quæ apoſtolos antequã crederẽt uidiſſe nö .
dubiũ eſt. Certe fulgor ipſe & maieſtas Guinttatis germl tæ quæ etiam in humana facie relucebat: ex

primo ad ſe uidentes trahere poterat aſpectu. Si enim in magnete lapide & ſuccinis hæc eſſe uis di/
citur: ut annulos & ſtipulam: & feſtucas ſibi copulent quanto magis dominus omnium creatura-
rum ad ſe trahere poterat quos uolebat.
CEt factum eſt lumbenzte eo in domo:ecce multi publicani ⁊ peccatoꝛes uenientes diſcum/
bebant cum Jeſu.Et reliqua. .
CVidebant publicanum a peccatis ad meliora conuerſum & loim inueniſſe pœnitentiæ: & ob id
etiã nõ deſperãt ſalutẽ: neq; uero in priſtinis uitiis pmanẽtes: ueniẽt ad Ieſum ut phariſæi:& ſcribæ
murmurant:ſed pœnitentiam agentes ut ſequens domini ſermo ſignificat dicens.
Miſericoꝛdiam volo ⁊ non ſacriſicium:non veni vocare inſtos ſed peccatoꝛes. ..
bat autem dominus ad conuiuia peccatorum ut occaſionem haberet docendi: & ſpũales inuita Fyr1 – „ ⸗.
toribus ſuis præberet cibos. Deniq; cum frequenter pergere ad conuiuia deſcribatur: nihil refertur „ , H R H De
aliud: niſi quid ibi fecerit: quid docuerit: ut & humilitas domini eundo ad peccatores: & potẽtia do . 7 7 ve,
Gtrinæ eius in conuerſione pœnitentium demonſtretur. Quod autem ſequitur. Miſericordiam uo/
lIo & non ſacriſicium & non ueni uocare iuſtos ſed peccatores: de propheta proferens teſtimonium
ſugillat ſcribas & phariſeos: qui iuſtos ſe æſtimantes peccatoꝶ & publicanoꝶ coſontia declinabãt.
C Eineter rrzAücſcun diſcipuli ioannis dicentes. Quare nos ⁊ phariſei ieiunamus fre/
quenter:diſcipuli autem tui non ieiunãt: , 8 . , I R.- AA
Superba inrengetio & plena ſupercilio phariſeorum: certe ut aliud non dicamus: repræhendẽ P, rr P—d,
Nec poterant diſcipuli ioannis non eſſe ſub uitio: qui calüniabantur eum: queʒ H

da ieiunii iactantia calun
ſciebant magiſtti uocibus prædicatum: & iungebantur phariſeis quos a ianne nouerant condem

Liber pꝛimus.

natos. Generatio niperarum quiſquis oſtendit uobis fugere ab ira uentura. “
Ait illi Jeſus:Mũquid ſilii ſponſi poſſunt lugere quadiu cum illis eſt ſponſus: venient auteʒ
dies cum auferetur ab eis ſponſus ⁊ tunc ieiunabunt.
CSponſus chriſtus: ſponſa eccleſia eſt. De hoc ſancto ſpũali cõnubio apoſtoli ſunt reie lu
gere non poſſunt quãdiu ſponſam in thalamum uident: & ſciunt ſponſum eſſe cum ſponſa. Quã/
do uero tranſierint nuptiæ: & paſſionis ac reſurrectionis tempus aduenerit: tunc ſponſi filii ieiuna-
bunt. Nonnulli putant: idcirco poſt dies quadraginta paſſionis ieiunia debere cõmitti licet ſtatim
dies penthecoſtes & ſpiritus ſanctus adueniens indicent nobis feſtiuitatem. Et ex huius occaſione
teſtimonii montanus priſca: & maximilla etiam poſt penthecoſten faciunt quadrageſimaʒ: abla-
to ſponſo ſilii ſponſi debeant ieiunare. Eccleſiæ autem conſuetudo ad paſſionem & reſurrectioneʒ
per humilitatem carnis uenit: ut ſpirituali ſaginæ ieiunio corporis præparemnr iuxta tropologiaʒ
autem ſciendum ꝙ quãdiu ſponſus nobiſcum eſt: & in lætitia ſumus nec ieiunare poſſumus: nec lu
gere. Cum aüt ille pp peccata a nobis receſſerit: tc indicẽdũ ieiunium eẽ: tüc luctus recipiendus.
EMemo mittit cõmiſſurã panni rudis in veſtimento ueteri.Tollit enim plenitudinem eius de
veſtimento.Et peioꝛ ſciſſura fit. Neqʒ; mittunt vinum nouum m vtres veteres:alioquin rum-/
pentur vtres ⁊ vinum effundetur:⁊ vtres peribunt. Sed vinum nouum in vtres nouos mit/
tunt et ambo conſeruantur. .
Quod dicit:hoc eſt. Donec renatus quis fuerit: & ueteri homine depoſito perpaſſionem meã no/
12gh r „i e e/ , r-fruum hominem induerit: non poteſt ſeueriora ieiunii & continentiæ ſuſcipere præcepta.ne per au-
ke⸗ 32 1 T DI ſteritatem nimiam etiam credulitatem quam nunc habere uidetur amittat. Duo auteʒ exempla po
oe c ſuit: & utrium ueterum & nouorum & ueſtimenti. Veteres debemus intelligere ſcribas & phanſe-

ſtinere iudæi ne maior fciſſura fiat. Tale quid & Galathæ facere cupiebant: ut cum euangelio legis
præcepta miſcerent: & in utribus ueteribus mitterent uinum nouum. Vnde apoſtolus ad eos loqui
. . I tur. O inſenſati galathæ quis uos faſcinauit: ueritati non obedire. Sermo igitur euangelicus apoſto
lis potius quã ſcribis & phariſeis eſt infundendus qui maiorum traditiomibus deprauati ſinceritatẽ

ris uitii contagione pollutæ: & aliæ ſordes eius quæ multorum libidini ſubiacet.

