eſt uiuat: & deducatur ad inferos: Et ſimplitior quiſq; ac ruſtitior qui iumentum hominis cõparatio
ne dicatur melius uiuat. Et martyrio coronetur & paradiſi ſit colonus.
Et deprehendi nihil eſſe melius quam letari hominem in opere ſuo.⁊ hanc eſſe partem illius.
Quis enim eum adducet.vt poſt ſe futura cognoſcat: R.
CQuia hæc eſt pars eius.quis enim adducet eum: ut uideat id ꝙ futurum eſt poſt ipſum: Pro eo qd
nos poſuimus ut uideat id ꝙ futurum eſt poſt ipſum. Apertius interprætatus eſt ſymachus dicens:
ut uideat ea quæ ſunt futura poſt hæc. Nihil ergo bonum in uita ĩſta. niſi ꝙ lætatur homo in opere .-A.. . ee I
ſuo: faciens elſemoſinam: & futuros ſibi theſauros in regno cælorum præparans. Hanc ſolam habe- g.. . ’4,
. nus portionem:ꝗᷓ nec fur nec latro ualet nec tyrannus auferre:& quæ nos poſt mortem ſequatur. W, A. veht)
MNec enim poſſumus cum hæc uita fuerit diſoluta rurſum noſtris laboribus perſrui: aut ſcire quæ in⸗
ſbeiet mundo futura ſunt poſtea. Aliter ſuperiori errore turbatus ꝙ putarem inter homines & beſtias: ni-
hil intereſſe ſententiam praua opiniõe deductus ſum: & nihil aliud boni dicere:niſi præſentem car/
pere uoluptatem:neq; enim cum ſemel nos diſſoluiſſet interitus poſſe his perfrui:a quibus recedere
mus ingrati. Alii de hoc quod ait: quis enim adducet eum: ut uideat ea quæ ſunt futura poſt ſe: ad
illam intelligentiam: retulerunt ut dicerent: Melius eſt ſuis hominem laboribus perfrui. quia hoc ſo
Flum de ſubſtantia poſſet aufferre:Cum enim mors uenerit neſcire quali ſit hærede moriturus: utruʒ

E

.0

* . 5 , . 7 4 4 4 . „
„ be be efaeg 7 Ic eee ee

7 1 . „*
dignus an indignus ſuis opibus perfruatur.

CAPITVLVM. QVARTVM. 1
Erti me ad alia.⁊ vidi calumnias que ſub ſole geruntur:⁊ lachꝛymas innocentũ:⁊ con/
Mſolatoꝛem neminem.nec poſſe reſiſtere eoꝛum violentie cunctoꝛum anxilio deſtitntos. „
(CCboſt hanc cogitationem illuc mentem meam oculoſq; conuerti ut uiderem calumnia b. A Hhn
tores & calumnias ſuſtinentes. Et ecce hi qui iniq; a potentioribus opprimuntur: lachry·
mis quas ſolum habere in calamitatibus licet:rei inuidiam proteſtantes conſolatorem nõ quæzunt
reperire. Et quo maior miſeria ſit: & inconſolabilis dolor: calumniatores uident in ſuis iniquitati/ *
bus fortiores. & eadem cauſa quod non ualeant conſolari. Plenius hunc locum in ſeptuageſſimo
pſalmo.ð Hieremias in ſuo uolumine exequitur.
CTEt laudaui magis moꝛtuos quam viuentes:⁊ felitioꝛem Mroqʒ iudicaui qui necdum natus
. eſt:nec vidit mala que ſub ſole ſiunt.
e CAd comparationem miſeriarum: quæ in hoc ſeculo mortales præmunt fœlitiores iudicaui mar
6„ tuos quam uiuentes. ſecundum illud Iob de inferis diſputantis. ibi requieuerunt laſſi corpore. cum
“ his qui uicti fuerant: iam ſecuri non audientes uocem exactoris. Melior eſt autem his duobus un⸗ — L. - 1.

„ 1 * *⁵ℳ
XY A

te uidelicet & defuncto qui nec dum natus eſt. Alius enim adhuc mala patitur: alius quaſi de naufrau 2r C
gio nudus euaſit.Porro qui nec dum natus eſt: in eo fœlitiot eſt quod nec dum mala mundi exper/ —
tus eſt. Hoc autem dicit non quod qui nec dum natus eſt. ante ſit quam naſcatur: & in eo fœlitior ſit
quĩa nec dum corpore prægrauatus eſt: Sed quo melius ſit omnino:nec ſenſum habere ſubſtantiæ J.l. . l. . 5
q̃ infœliciter: uel eſſe uel uiuere. Quomodo & de iuda dominus loquitur:futura eius tormẽta ſigni B- de. . EK E
ſficans. Melius erat non naſci homini illi: qd eſt melius ei fuerat omnino non eſſe quam æternos
cruciatus perpeti. Alii uero hunc locum ita intelligunt: meliores eſſe dicentes eos qui uiuunt licet
ante fuerint peccatores. uiuentes enim adhuc eſſe in prælio: & quaſi clauſo corporis ergaſtulo reten
tari. Qui uero mortem obierint iam eſſe ſecuros: & peccare deſiſſe:ſicut & Ioannes quo maior non
fuit in natis mulierum:minor eſt eo qui minimus eſt in regno cælorum Ecce corporis onere libe-
ratus neſcit cum apoſtolo dicexe:miſer ego homo quis me liberabit de corpore mortis huius. Me/

Liber primus.c.iiii.

N 4 „ e1. 4

Püus
liorem autem his duobus eſſe eum qui necdum natus eſt: nec uĩdit mala quibus in mundo homi- tii
nes deprimuntur. Animas enim noſtras antequam ad corpora iſta deſcendant: uerſari apud ſupe⸗ hon
rs & tam diu beatas eſſe. quam diu cæleſti Hieruſalem & choro perfruãtur angelico. ben
Et vidi ego vniuerſum laborem:⁊ ſimul omnem virtutem operis:quia emulatio viri ad ſo⸗ ſeĩ
dalem eius.Et quidem hoc vanitas ⁊ preſumptio ſpiritus. Rurſus contemplatus ſum omnes coot
labores hominum: ⁊ induſtrias aiaduerti patere inuidie proximi: ⁊ in hoc ergo vanitas ⁊ cura Mioun
S ſuperflua eſt. CCum inuidus aliena fœlicitate torquetur peuin
We e nen & patet inſidiis glorioſus. Quid enim uanius: quid inſtabilius: & ſic nihil: ꝗᷓ homini ſuas non flere men
miſerias: uel propria lugere peccata: ſed melioribus inuidere. eins
Stultus complicat manus ſuas ⁊ comedit carnes ſuas. itea
CNHic eſt qui & in prouerbiis piger deſcribitur: continens manibus pectus ſuũ:cui tamꝗᷓ citus curſor C4
— uenit inopia. Et qui propter nimiam fameʒ (hyperbolice autem dictum ſit) comedit carnes ſuas: qui 1det
A. nado ej de melius putat eſſe unum pu gillum habere farris: & otioſum torpentemq; uiuere: quam laborantem ſum
4 manum utramq; complere. Totum autem quod diſſerit hoc eſt: ut oſtendat eum qui laborat & ali/ gte
quid habet in mundo patere inuidiæ. Et rurſum eum qui uiuere uult quietus inopia opprimit: ut ſonl
eſſet utrumq; miſerabile: dum alius propter opes periclitatur. alius propter inopiam egeſtate confi“ C
citur. Vel certe ſic: Qui alienæ fœlicitati inuidet: & quaſi ſpiritus furore raptatur: & inuidiam in ſinuʒ neſc
” receperit: nutrieritq; eam in pectore:iſte comedet animam & carnes ſuas. Quanto enim cui inuidet lern
e fœlitiorem uiderit: tanto ipſe amplius contabeſcit & deperit: & paulatim zelo & liuore diſtillat. ſeenn
Aliter: manus crebro pro operibus accipiuntur. Sicut ibi: uerbum dñi quod factum eſt in manu ag/ *
gei. ſiue illius uel illius prophetæ: quod talia opera geſſerit ut dignus exiſteret in cuius opere fieret unk
ſermo domini. Huic congruit & illud dauid: qui docet manus meas in prælio. Stultus igitur ample eic
xatus eſt manus ſuas. ideſt contraxit & extendere noluit. unde non commedet labores manuum lüen
ſuarum: quos nec habet. ſed carnes ſuas uiuens iuxta carnis ſapientiam. & carnis operibus ueſcitans. d
g Q. Te z⸗ Aelior eſt pugillus cum requie quam plena vtraqʒ manus cum labore⁊ afflictione animi. ⸗ Gnn
D MKmOelius eſt modicum habere cum iuſtitia. quam diuitias peccatorum multas. Et in prouerbiis. Me
õ lior eſt parua acceptio cum iuſtitia: quam multa genimina cum iniquitate. Eleganter iuſtitia requi- Fre) ⸗
lrr eęem habet: iniquitas laborem: Et quia ſingularis numerus in bono ſemper accipitur: duplex in malo
propterea unus pugillus haber requieʒ. & duæ manus labore ſunt plenæ. url
¶ Lonſiderans repperi ? aliam vanitatem ſub ſole:vnus eſt ⁊ ſ. ecundum non habet: non filium le
non fratrem:æ tamen laboꝛare non ceſſat:nec ſaciantur oculi eius diuitijs:nec cogitat dicens.cni
laboꝛo ⁊ fraudo animam meam bonis: Et hoc quoʒ vanitas eſt:⁊ afflictio peſſima. lut⸗
Conuerſus ſum ad alios. & uidi eos pluſquam neceſſe eſt laborare congregare per phas & nephas ani
opes: & non uti congregatis: habere omnia: incubare diuitiis. ſeruare alteri. ſuo labore non perfrui n
„14 maxime cum nec filium: nec fratrem nec propinquum habeat ut uideatur prius labor neceſſariis re/ rit
ſeruare. Nihil itaq; uanius depræhendi eſſe. quam eum hominem qui diuitias congregat:cui eas re lhi
E EEE Iinquat ignorans. Quod quidem poſſumus ſecundum priorem interprætationem & de his intel- uiſ
ligere qui libros conſcribunt: & eos faſtidioſis lectionibus derelinquunt: Quidam hunc locum ab iiil
eò quod ait: unus eſt & ſecundum non habet: ſuper ſaluatore interprætãtur quod ſolus eſt & abſq; iſn
ullo comite ad ſaluandum mundum deſcenderit. Et quamquam multi filii dei ſint: & fratres eius un
adoptione dicantur: tamen nullus dignus extiterit: qui in hoc ei opere iungeretur: cuius laboris nõ um
erit ſinis: portantis noſtra uitia atq; peccata & pro nobis dolentis. Et oculus eius non ſaciabitur di- ſen
uitiis:ſemper noſtram cupientis ſalutem. Et quanto plus peccare quem uiderit: tanto magis ad pe- n
nitentiam cohortantis. in
Welins eſt ergo dno ſimul eſſe quam vnum:habent enim dmolumentum ſocietatis ſut:ſi vnꝰ nn
ceciderit ab altero fulcietur. Ahe ſoli quia cum ceciderit non habet ſubleuantem ſe.Et ſi doꝛmi lr
rint duo fonebuntur mutuo. vnus quomodo caleſiet: ſi quiſpiam pꝛeualuerit contra vnuzʒ:duo wl
reſiſtunt ei. Funiculus triplex difficile rumpitur. Poſt ſollicitudines. ac miſenias in ſn
. T(uibus correptus eſt ille: qui ĩ opibus conquirendis abſq; certo herede ſe crutat: nunc ad ſollidita n
t ſermo confertur: & dicitur quid boni hẽat amicorum contubernium & in commune ſolatium:
quia & alterius ruina alterius auxilio ſubleuetur. Et curas domeſticas ipſius quoq; noctis requiẽ me di
lius exigat ille ꝗ fidum amicum habeat. quã qui ſolus opibus incubet acquiſitis. Qd ſi & robuſtior tu⸗
ꝗs inimicus contra unũ ſurrexerit imbecillitatẽ alterius amici ſolatio ſuſtẽtari. Et quanto duo uno le
„ „ ddifferant ſi amore coniuncti ſunt: tanto etiam trium contubernium plus ualere. Etenim uera caritas l
an eites Ats n S nullo liuore uiolata: quanto augetur numero tanto creſcit & robore. Et hæc interim ſimpliciter di-
lo aeſ ) cda ſint. Cæterũ quia in ſuperiore loco: ſuper chriſtum quorundam intelligentiam poſuimus: etiam n
reliqua eodem ordine diſſerenda ſunt. Melius eſt duo pariter eſſe quam unum: melius eſt enim ha/
1 bitantem in ſe habere chriſtum: quam ſolum patere inſidiis aduerſantis. Merces quippe contuber- t
nii ſtatim in ipſa ſociertatis utilitate monſtratur. Si. n. ceciderit unus: erigit chriſtus participem ſuuzʒ:.
Vhe quippe ei qui cum corruerit. chriſtum in ſe non habet corrigentem: Quod ſi etiam dormierit
L — 2 9) Hy,„ uunus hoc

Suhper Eccleſiaſten.

6 umus hoc eſt ſi morte fuerit diſſolutus: & chriſtum ſecum habuerit calefactus: & uiuificatus citius re⸗

, niiiſcit: Et ſi aduerſus hominem robuſtior in expugnando diabolus extiterit: ſtabit & chriſtus pro⸗
homine ſuo pro ſodali ſuo. Non quo ſolius chriſti aduerſum diabolum uirtus infirma ſit:in quo li⸗
0 berum homini relinquatur arbitrium: & adnitentibus nobis ipſe in præliando fortior fiat. Quod
H ſi etiam pater & filius & ſpiritus ſanctus aduenerint:non cito rumpetur iſta ſoliditas:quod antẽ non - L 1 rrr mes 7
n cito rumpitur: tamen aliquando rumpetur iſta ſoliditas. Et in iuda enim apoſtolo fuit triplex iſte ſu
u niculus:ſed quia poſt bucellam introiuit in eum ſathanas: funiculus iſte diruptus eſt. Porro quod ſu)
perius ait: & quidem ſi dormieriĩt duo etiam calor eſt illis: & unus quomodo caleſiet: de heliſeo ſunmm
memus exemplum.quod && ipſe contraxerit ſe cum puero & dormierit: & calefecerit corpuſculum
eius: & ita uiuiſicauerit reſurgentem. Niſi igitur chriſtus nobiſcum dormierit & in morte requieue/
ſor rit calorem æternæ uitæ accipere non ualemus.
gli Melioꝛ eſt puer pauper ⁊ ſapiens rege ſene ⁊ ſtulto:qui neſcit pꝛeuidere in poſterum. Quod
l ⁊ de carcere cateniſqʒ interdum quis egrediatur ad regnum.⁊ alius natus in regno inopia con/
l⸗ ſummatur: Aidi cunctos:viuentes qui ambulant ſub ſole:cum adoleſcente ſecdo:qui cum ſur
u git pꝛo eo Inſinitus eſt numerus populi omnium qui fuerunt ante eum:= qui poſtea futuri ſunt
n⸗ non letabuntur in eo.ſed ⁊ hoc vanitas ⁊ afflictio ſpiritus. ð H
di; ¶ Symachus hunc locum ita tranſtulit(Melior eſt pauper cum ſapientia rege ſene & inſipienti: qui p e =
e neſciuit præcauere uiciſſitudinem. Alter enim de carcere exiuit ad regnandnm. Alter uero cũ eſſet
. rex natus:paupertate oppræſſus eſt. Vidi omnes uiuentes.qui gradiuntur ſub ſole:cum adoleſcente
ſecundo:qui ſurrexit pro eo. Infinitus omnis populus qui fuit ante utrumq; & poſteri non lætabun-
ere tur in eo. Et hoc aura poſitio uenti) Hebreus meus cuius ſæpe feci mentionem: cum ecceleſiaſten me Y
de cum legeret:hæc quem unum uel maxime admirantur ſuper præſenti loco tra⸗
mn didiſſe teſtatus eſt: Melior eſt interior homo qui poſt quartum decimum pubertatis annum in no- 1 4
. V bis exoritur ab exteriori homine:qui de matris uulua natus ꝗ neicit recedere a uitio: & qui de domo * 4 4
u Van uinctorum de utero uidelicet materno ad hoc exiuit ut regnaret in uitiis: qui etiam in poteſtate ſua
Mle . pauper effectus eſt:mala omnia perpetrando. Vidi eos qui in priori homine uixere: & cum ſecun-
i do homine poſtea uerſati ſunt: eo uidelicet qui priore deceſſo regeneratus eſt. Intellexiq; omnes in
n homine priore peccaſſe: antequam ſecundo naſcente duo homines fierent: Qui uero ad meliora cõ õ
uerſi ſunt & poſt litteram philoſophorum ſiniſtro tramite derelicto: ad dextrum apicem contende 2 XE peurn
. runt. Et ſecundum ideſt nouiſſimum hominem ſunt ſecuti:non lætabuntur in eo ideſt in prioni.
Hos duos homines & apoſtolus conteſtatur: & leuiticus non tacet homo homo ſi uouerit illud uel
d illud. Vir ſanctus Gregorius ponti epiſcopus onigenis auditor in metraphaſi eccleſiaſtis ita hunc lo gerens , , eP
cum diſſeruit. Ego uero præſero adoleſcentulum pauperem & ſapientem regi ſeni & ſtulto cui ni⸗ O=Dr bater
quam uenit in mentẽ: quod poſſibile ſit quempiam de his quos uinxerat: ad regnum exire de carce
n re:& ſemet de iniqua deinceps poteſtate corruere. Euenit enim interdum: ut hii qui ſub adoleſcentu
ut⸗ lo ſapiente fuerint abſq; mœrore ſint.Ita tamen & ſub ſene rege ante uerſati ſint. Qui enim poſtea
41 nati ſunt quia mala præterita neſciere: nec adoleſcentulum laudare poſſunt qui poſtea conſurre-
n, xit. adducti opinione peruerſa: & ĩpœtu ſpiritus aduerſantis. Laodicenus interpræs: res magnas bre a⸗ 4. 5
nd ui ſermone exprimere connitiens: more ſibi ſolito: etiam hic locutus eſt. de cõmutatione inquiens
4q bonorum in mala nunc eccleſiaſtis ſermo eſt: I nſipientem hominem conantis exprimere. qui futu/
en ra non cogitans præſentibus & caducis: quaſi magnis & perpetuis delectatur. Et poſt diuerſa quæ
unn ſolent hommibus accidere in uita ſua atq; mutari: quaſi generalem infert de morte ſententiam. qc
i⸗ innumerabilis multitudo intereat: & paulatim conſumatur: & tranſeat uno quoq; ſuo loco : alium
i relinquente: rurſum ſucceſſorem alio ſucceſſore moriente. Origenes & uictorinus non multum
„ inter ſe diuerſa ſenſere. Poſt generalem enim illam ſententigm quæ omnibus patet quod me-
lior ſit adoleſcentulus pauper & ſapiens: quam rex ſtultus & ſenex: & quod frequenter eueniat:
em ut ille per ſapientiam ſuam: etiam de carcere regis egrediens imperet pro dominatore peruer//
do⸗ ſo: & rex inſipiens perdat imperium quod tenebat: ſuper chriſtum & diabolum interprætati ſunt
vin hunc locum quod puerum pauperem & ſapientem chriſtum uelint intelligere. Puerum iuxta
i illud. Magnum tibi eſt uocari te puerum meum: Pauperem uero quia pauper factus eſt cum
n diues eſſet. Sapientem quia proficiebat ſapientia ætate & gratia apud deum & homines. Iſte na-
ne tus eſt in regno ſenis & idcirco dicit. Si eſſet de mundo hoc regnum meum: miniſtri utiq; mei
t certarent pro me ut non traderer iudæis. Nunc autem non eſt de hoc mundo regnum meum: In
1 illius itaq; ſenis ſtulti regno: qui oſtendit ei omnia regna mundi & gloriam eius: natus eſt opti-
4 mus puer.Et de domo uinculatorum de quibus Hieremias in lamentationibus loꝗtur dicẽs. Vt hu
⸗ miliaret ſub pedibus eiꝰoẽs uinctos terræ proceſſit ad regnũ & abiit in regionem longinquã: & cæ
tera eos qui ſe regnare nolebant:poſt aliquantũ temporis rex reuerſus eſt: præſago itaq; ſpũ uidit ec
1 cleſiaſtes oẽs uiuentes qui poſſunt adoleſcentis participes eſſe dicentis. Ego ſum uita: ueteri ſtulto
1, rege dimiſſo xpᷣm ſequi: ſimulq; duo ex iſrahel populi ſignificantur. Prior qui ante aduentũ fuit: &
1 poſterior qui antichriſtum pro chriſto ſuſcepturus eſt. Quod prior non pœnitus ſit abiectus. Pri ma

— — erihe,; faarcde, E s e. Pgn ⸗ 2.)
„* JXe ſn⸗ ℳ. i Puinlen fant Eg/E*
— e.
Liber primus. c. v.
uippe eccleſia ex ludæis & apoſtolis congregata eſt. & in fine iudæi qui antichriſtum pro chriſto

ſuſcepturi ſunt non lætentur in chriſto. . ð
Kuſtodi pedem tuum ingrediens domum dei⁊ appꝛopinqua vt audias:multo enim melioꝛ
S eſt obedientia quã ſtultorum victime:qui ne ſciunt quid faciunt mali- S
AA Ferptn e CPræcepta dat uitæ & nõ uult nos offendere euntes ad eccleſiam. Non. n. ingredi domũ dei ap-⸗
propinquare: ſed ſine offenſione ingredi: laudis eſt. Et ſi eſſet oĩum qui ſunt in eccleſia dei audire ier
monem: nunꝗᷓ audiſſet: & appropinqua ut audias: Deniq; moyſes ſolus prope accedebat ad audien
daum deũ: cæteri accedere non ualebant. quod ſtulti neſcientes remedium eſſe peccati. eſtimant obla
rione munerũ deo ſatiſſacere ſe poſſe. Et ignorant hoc quoq; malum eſſe peccatum: non obœdien
Aeg, le-, r- - tia & bonis operibus ſed donis & uictimis emendare uelle quod fecerint. Huic congruit illud quod
e, d⸗⸗ alibi dicitur. Obœdientia ſuper ſacrificium. & miſericordiam uolo & non ſacriſicium.
H CAPITVLVM. QVINTVM.
Oili feſtinare in oꝛe tuo:ne temere quid loquaris:qꝛ in omni verbo periculum:in omni
[ſermone diſcrimen eſt. Neqʒ coꝛ tuũ ſit velox ad pꝛoferendum ſermonem coꝛam do·
DEmino. dominus enim in celo ⁊ tu ſuper terram. Idcirco pauci ſint ſermones tui.Moul
tas curas ſequuntur ſomnia.? in multis ſermonibus inuenitur ſtultina.
CPleriq; arbitrantur hoc in præſenti loco pcipi. Ne coram deo facile aliquid promittamus: & ſine
conſideratione uiriũ uoueamus ea quæ explere non poſſumus. adeſſe quippe præſentem deum: &
licet ille in cælo:nos eſſe uideamus in terra: t̃ audire quæ loquimur: & inſipientiã nrt̃am argui mul
tiplicatione ſermonũ: Alii uero melius intelligentes. Hoc præcipi affirmant: ne aut loquentes. aut

„ lum diſtat a terra: tantũ noſtra opinatio a natura illius ſeparatur. & idcirco uerba noſtra debere eſſe
Pe te g vole moderata. Sicut. n.qui in multis cogitationibus eſt ea frequenter ſomniat de quibus cogitat. ita qui
re, A A⸗ prlura uoluerit de diuinitate diſſerere: incidet in ſtultitiã. V el certe ſic. uerba noſtra pauca ideo eſſe de
– bere.quod ea ẽt quæ noſſe nos arbitramur: per ſpeculũ uidemus & in enigmate: & ueluti ſomnium

J Aiß⸗ „te pendrna com præhendimus: quæ tenere nos extimamus. Cumqʒ; plura ut nobis uiſum fuerit dixerimus finẽ
diſputationis noſtræ eſſe ſtultitiam: ex multiloquio enim nos non effugere peccatum.

cumqʒ voueris redde. Multoqʒ melius eſt non vouere:quam poſt votuz pꝛomiſſa nõ reddere.

Qα

, e . cere. Quia diſpliceant deo: & inter inſipientes reputentur: qui uota non expleant. Quod autem ait ũ̃
s d”Nα Jeſt uoluntas ĩ inſipiẽtibus ſubauditur dei.luxta illud apoſtoli. & utiq; non fuit uoluntas: ut nunc ue
niret ad uos Quod ſi uolumus & curioſius aliquid dicere præcipitur chriſtiano ut fidem opere com
pleat: & non ſit ſimilis iudæorum qui reſpondentes atq; dicentes: oĩa quæcumq; dominus præcepe

——

Aa⸗ opes gpenda e Eαα1it faciemus: adorauerüt idola. Et poſt uerberatos ſeruos: & lapidibus oppræſſos:ipſum quoq; pa-
.Ne-s . aee ſtriſta miliæ filiũ trucidauerũt: Melius eſt ergo ancipiteʒ diu deliberare ſnĩam ꝗᷓ in uerbis facilẽ & in
ohe eſſe difficilem. Seruus.n. qui ſcit uoluntatẽ dni ſui & non facit eam: uapulabit multis.
CNMe dederis os tuum vt peccare facias carnem tuam.neq; dicas coꝛam angelo non eſt pꝛoui-
dentia:ne foꝛte iratus deus ſuper ſermones tuos:diſſipet cuncta opera manuum tuarum.
Hebreus ita ſenſit: quod non potes facere: Ne promittas. non enim in uentum dicta tranſeunt: ſed

a præſenti angelo ꝗ unicuiq; adhæret comes: ſtatim perferũtur ad dum.Et tu ꝗ putas ignorare deũ

tuũ ut pecces. Nobis uero aliter ſenſus uidetur.qd arguantur hi qui de camne quæruntur. & alunt ſe
corporis neceſſitate compulſos a Kecte quæ nolunt. ſecundum illud apoſtoli. Nõ enim quod uo
lo hoc ago ſed qd nolo & cætera. Noli itaq; ait uanas excuſatiões ꝗrere: & dare occaſionẽ cami tuæ
Se T ad peccandũ: & dicere nõ ego pecco:ſed qꝗd habitat in mea carne peccatũ. Deniq; in eo loco uhi ait
3 & ne dixeris corã angelo: quia ignorantia eſt: aquila imerp̃tans uerbum hebraicum pro
, 2 ignorantia tranſtuſit.i.non ſpontaneum. ſi enim hoc dixeris: deum prouocas: quaſi au
= W e n , Ctorem mali atq; peccati: ut iratus: ſi quid uideris boni habere: auferat de manibus tuis: uel cene te ta

4 X Fn ſlia ſentientem tradat in reprobum ſenſum: ut facias ea quæ non conuemunt.
aale. Abi multa ſunt ſomnia:plurume vanitates ⁊ ſermones innumeri.Tu vero deum time.
CEt hũc locum hebrei ita ediſſere:nec ſuperiora facias de quibus iam dictum eſt: nec facile ſomniis
credas. Cum. n. diuerſa uideris & per nocturnam quietem uaniis fuerit anima exagitata tertoribus:ſi
2 unei incitata promiſſis: tu ea contemne quæ ſomnii ſunt: & ſolum deum time. Qui enĩ ſomniis credi
Js A toſ, repey derit: uanitatibus ſe & ineptiis tradet. Aliter. quia dixi atq; præcepi non des os tuum: ut peccare faci
2ð as carnem tuam: & quæras uarias excuſationes: hoc nunc infero:quia in ſomnio uitæ iſtius:& ĩ ima
gine umbræ qua uiuimus: multa poſſumus inuenire: quæ nobis ueriſimilia uideantur & noſtra ex-

⸗ Dr . a5 cunctis opetibus tuis adeſſe præſentẽ teq; liberi arbitrii conditum non cogi £ elle acias.

x Pkvc xe —., een

ð

cogitantes plus de deo quã poſſumus opinemur. Sʒ ſciamus imbecillitatem nr̃am quod quantũ cæ

¶Si quid uoniſti deo ne moꝛeris reddere:diſplicet enim ei inſidelis ⁊ ſtulta pꝛomiſſio.ſed quod

Simplex intelligentia expoſitione non indiget: Melius eſt non promittere: quam promiſſa nõ fa-/

quod pollicitus es: prouocas eũ ad iracundiã: & oĩa opera tua diſſipantur: Sed in eo quod ait: ut pec
care facias carnẽ tuam. non diligenter euigilãs uel uentilans ita intellexit: quaſi dixiiſet non des os

cuſare peccata. Propterea admoneo ut hoc ſolum caueas ne putes abſentẽ deũ:ſed eũ timeas:& ſci/

— — — —

—

—–

— —

—4

Super Eccleſiaſten.

Si videris calumnias egenoꝛum ⁊ violenta iudicia: ⁊ ſubuerti inſtitiam in pꝛonintia: non
mireris ſuper hoc negotio: quia excelſo alius excelſioꝛ:⁊ ſi uper hos quoqʒ eminentioꝛes ſunt
alij:⁊ inſuper vniuerſe terre rex imperat ſeruienti. O?DUDWñ
¶Chriſti tunica contexta deſuper:nec a cruciſigentibus ſcindi potuit: & eum a quo ſaluator demo⸗
nia eiecit apoſtolorum inudutum ueſtimentis abire præcepit. Ita & nos nitamur eccleſiaſtis noſtri
ueſtimenta conſcindere: nec pro uoluntate noſtra opinantium pannos hinc inde conſuere, ſed
unum diſputationis ſeruare textum: & eundem ſenſum & ordinem ſequi. Supra dixerat ne dixe-
ris in conſpectu angeli: quoniam ignoratio eſt: ne iraſcatur deus ſuper uoce tua & reliqua. Et ad J
uerſus eos fuerat loquutus qui negarent prouidentia res humanas regi. Quia igitur aduerſus hoc

—

præceptum ſuboriebatur quæſtio: & quare iuſti calumniam ſuſtinerent: quare iniqua fiant in o 1 .

Atio; to orbe iudicia: & non eſt ultor deus : Nunc infert & ſoluit quod opponi poterat dicens: Si ca-
luumniam uidexis pauperis. Ju beatus in euangelio prædicatur. & reges uigere in iniuſtitia: ne
mireris & tibi nouum aliquid eſſe uideatur: Excelſus quippe ſuper excelſos hæc reſpicit deus: qui

1 2
angelos ſuos ſuper iudices & reges terræ præpoſuit. qui poſſunt utiq; prohibere iniuſtitiam: & — vevus alai ſe
magis in terra ualere: quam quæuis hominum poteſtates. Sed quoniam ſeruat in fine iudicium 1Ü1 ₰DW. .

& in conſumatione mundi quando matura ſeges fuerit: & meſſores uenerint: iuſſurus eſt ut ſepare-
tur triticum & lolium tradatur incendio. Ideo nunc expectat & differt ſententiam. quamdiu
ager mundi iſtius plenius excolatur. Quod autem ager interprætatur mundus: dominus in para-
bola zizaniorum & tritici expoſuit.
CAuarus non implebitur pecunia: ⁊ qui amat diuitias fructum non capiet ex eis. Et hoc er/
go vanitas:vbi multe ſunt opes:multi ⁊ qui commedunt eas.Et quid prodeſt poſſeſſori niſi q
cernit diuitias oculis ſuis.
Vbicumq; argentum ponimus ſecundum græci ſermonis ambiguitatem poteſt & pecunia tranſ
ſerri S quippe utrumq; ſigniſicat: Porro Tullius pecunioſos primnus eos di-4.
ctos refert: qui plura habuiſſent peccua: ideſt peccora. Ita enim ea antiquitas appellabat. Paulatim
Jautem berabuſioncm ad nomen aliud deuolutum eſt. Auarus ergo deſcribitur quod nunquam
opibus expleatur. Et quanto plus habuerit: tanto plus cupiat. Flacci quoq; ſuperhoc concordan/ e
te ſententia: qui ait. Semper auarus eget. Et nobilis hiſtorici quod auaritia neq; copia neq ino-
pia minuatur: Nihil ergo inquit eccleſiaſtes proſunt diuitiæ poſſidenti: niſi hoc ſolum ut uideat
quod poſſidet. Quanto enim maior fuerit ſubſtantia: tanto plures miniſtros habebit qui opes
euorent congregatas. Ille autem uideat tantum quod habet: & pluſquam unius hominis ci-

bum capere non poſſit.
Bulccis eſt ſomnus operanti ſiue parum ſiue multum commedat: ſaturitas autem diuitis
non ſinit dormire eum. .
CAdhuc de diuite & auaro ſermo eſt. & comparatur operanti: & abſq; ulla ſollicitudine dormien-
ti: ſiue parum ſiue multum commederit: quod ille labore operis & ſudore qualem uis cibum dige-

rat: & dulci ſomno fruatur. Diues uero diſtentus dapibus & cogitationibus in diuerſa lacelae 4 d arα

tus: dormire non ualeat: redundante crapula: & ĩcocto cibo in ſtomachi anguſtiis eſtuante. Por-
10 quia ſomnus & communis de hac uita exitus appellatur: melior erit requies eius qui operatur in
præſenti ſeculo: & ſecundum uires ſuas in bonis operibus cõuerſatur: quam eorum diuitiæ de qui-
bus ſcribitur: uhe uobis diuites qui habetis conſolationem ueſtram. Vhe uobis qui ſaturati eſtis ꝗa
eſutieti s. Vhe uobis qui ridetis nunc quia lugebitis & flebitis & cætera. —
CEſt ⁊ alia infirmitas peſſima quam vidi ſub ſole:dinitie conſeruate in malnʒ domini ſui. e
reunt enim in afflictione peſſima: generabit filium: qui in ſunma egeſtate erit. Sicut egreſſus
eſt nudus de utero matris ſue:ſic reuertetur: ⁊ nibil omnino afferet ſecum de labore ſuo.
Mirabilis prorſus inſirmitas:quemadmodum venit ſic quoqʒ reuertitur. Quid igitur pꝛo
deſt ei quod laboꝛauit in uentum? Cunctis diebus vite ſue commedit in tenebꝛis ? in curis mul
tis:⁊ in erumna atq;ʒ triſtitia. Sð

CCum ſuperiori iunge quod ſequitur:Eccleſiaſtæ diuite di uitem deſcribẽte quia necipſe queat ſuis ctvus d. i.a

diuitiĩs perfrui: & crebro propter eas in diſcrimen ueniat: nec heredi quod congregauit relinquat: . NSen Wen)

ſed ipſe & filius ſuus ſicut uenerunt itanudi reuertantur in terram: & nihil eos ſuorum cõmitetur
laborum. Non ne enim langor eſt peſſimus pro diuitiis cogitatione torquæri? Et perituras opes
nec quas nobiſcum poſſumus afferre morientes . in triſtitia in gemitu in indignatione in litibus
caſſo labore conquirere. Et hoc ſecundum ſimplicem ſenſum. Cæterum u altius eleuemur: & phi
loſophis mihi uidertur uel hereticis dicere: qui congregant diuitias dogmatum in malum ſuum:
& nec repertores utilitatem poſſunt aliquam conſequi: nec ſectatoribus ſuis fructum relinqre perpe
tuum. Sed & ipſi & diſcipuli reuertuntur in terram: & perdunt diuitias ab eo qui dixit. perdam ſa- p
pientiam ſapientum: & prudentiam prudentum reprobabo: Vbi ſapiens: ubi ſcriba: Vbi inquiſi-
tor huius ſeculi non ne ſtultam fecit deus ſapientiam huius mundi & reliqua zuere quippe ſicut

6„ rtn

. ** 1 .
a Ins Pæninoααα AXS;

”és
„=
4“

ſe. 4 t e

—

alus α

Zas lu V

4

6
2

—

4

Wομαει° gen 1. .

Fer

Liber primus.c.x.

egreſſi funt de utero matris ſuæ de peruerſa nidelicet eccleſia: eiuſq; contraria de qua ſcriptum eſt.
(Quæ autem ſurſum eſt Hieruſalem: libera eſt: quæ eſt mater omnium noſtrorum. Et de qua ſcribi-
tur lætare ſtenlis quæ non paris: erumpe & clama ꝗᷓ non parturis: quia multi filii deſertæ magis quã
eius quæ habet uirum) Sic nudi uadent in uentum & in nihilum laborantes: qui defecerunt ſcru/
tantes ſcrutinio: & feruntur omni uento doctrinæ: nec habent lucem ſed in tænebris ſua comme-
dunt ſacramenta. & ſemper ſunt in infirmitate: ſemper in iracundia theſaurizantes ſibi iram in die
iræ: nec habentes propitium deum.
CBHoc itaqʒ mihi viſum eſt bonum vt commedat quis:⁊ bibat ⁊ fruatur letitia ex laboꝛe ſuo
quo laboꝛanit ipſe ſub ſole numero dierum vite ſue:quos dedit ei deus.Et hoc eſt pars illius ⁊
omm homini cui dedit deus diuitias.atqʒ ſubſtantiam poteſtatemqʒ ei tribuit vt commedat ex
eis ⁊ fruatur parte ſua:⁊ letetur de laboꝛe ſuo:hoc eſt donum dei. Non enim ſatis recoꝛdabitur
dierum vite ſue:eo quod deus occupet letitia coꝛ eius. 1
Cad comparationem eius qui opibus ſuis in curarum tænebris ueſcitur: & cum grandi uitæ tedio
peritura comportat. Meliorem dicit eſſe eum qui præſentibus fruitur. Hic enim uel parua uoluptas
eſt in fruendo. Ibi uero ſollicitudinum tantummodo magnitudo. & reddit cauſas quare donum
ſit dei froi poſſe diuitiis: quoniam non multum recordabitur dierum uitæ ſuæ. Aduocat quippe
eum deus in lætitia cordis fui:non erit in triſtitia non in cogitatione uexabitur adductus lætitia &
uoluptate præſenti. Sed melius eſt iuxta apoſtolum ſpiritualem eſcam & ſpiritualem potum a
deo datum intelligit: & uidere uanitatem in omni labore ſuo: quia ingenti labore & ſtudio uera
poſſumus contẽplari bona. & hæc eſt pars noſtra ut in noſtro ſtudio & labore lætemur. Quodlicet
bonum ſit: tamen donec chriſtus manifeſtetur uita noſtra nec dum plenum bonum eſt. Et ideo nõ
multum recordabitur deus dierum uitæ noſtræ: Notandum quoq; quod hic peripaſmos in me-
liorem partem accipitur pro occupatione ſpiritualis ueræq; letitiæ.
”” CAPITVLVMZ. SEXTVM.
SX aliud quoqʒ malum quod vidi ſub ſole ⁊ quidem frequens
apud homines:vir cui dedit deus diuitias ⁊ ſubſtantiam ⁊ honoꝛem
X? nihil deeſt anime eius ex ommibus que deſiderat:nec tribuit ei po/-
teſtatem deus vt commedat ex eo:ſed homo extraneus vorabit illud
hoc vanitas/⁊ magna miſeria eſt. Si genuerit quiſpiam centum
filios: ? vixerit multos annos: ⁊ plures dies etatis habuerit:⁊ anima
illius non vtatur bonis ſubſtantie ſue ſepulturaqʒ careat: de hoc
esgo pꝛonuntio: quod melioꝛ illo ſit abortiuus: fruſtra enim venit ?
pergit ad tenebꝛas: ? oblinione delebitur nomen eius. Non vidit
„ ſolem neqʒ cognouit diſtantiam boni ⁊ mali. Etiam ſi duobus mili/
bus annis vixerit:⁊ non fuerit perfruitus bonis:non ne ad vnnm lo
es ſee, - cum pꝛoperant omnia. . “d
òèòMU Fens m o, Deſcribit auarum diuitem: & hoc malum frequens eſſe in hominibus aſſerit: quod nihil eorum
6 il, Parrn, C ax in mundo putantur bona ei deſit & nihilominus ſtultiſſima parcitate ſe crutiet: aliis deuoran/
— da conſeruans: Nec non & illud hyperbolice adicit quod etiam ſi centum liberos procreet: & non
(ut adam) prope mille: ſed duobus milibus annis uixerit. & anima eius cupiditate & auaritia con-
Nrarns J evtno Aetee tabeſcat multo deterioris conditionis ſit abortiuo: qui ſtatim ut natus uidetur interiit. Ille enim
nec mala nec bona uidit. Iſte uero cum bona poſſederit: ſemper triſtitiis & cogitatione cruciatus
eſt. magiſq; requiem hẽat abortiuus quam auarus ille longeuus: & tamen ambo equal fine rapi- 4 1
e . . e. hantur: dum & hic & ille morte ſimiloſubtrahuntur. Poteſt hoc & deiſrahele accipi quod dederit ei f .
3 . ſaares legem & prophetas & teſtamentum & repromiſſionem & ſaluatorem dicentem: auferetur a
1„ uobis regnum dei: & dabitur genti facienti fructus eius Et qui ceciderit ſuper lapidem iſtum
.1 2 2 contfringetur: ſuper quem uero cecident conteret eum. Hæc omnia ad alienum & peregrinum
Xe .. de gentibus tranſlata ſunt populum: ut uideant illi bona ſua & non fruantur: Multoq; nos con- .l. I.E
A6 freè l. ditionis eſſe melioris: qui quaſi abortiui & nouelli purabamur ab eis. qui ſibi in antiquitate applam. W, .
Ealete arie * Eban de patribus gloriantes atq; dicentes: Pater noſter eſt Abraham: Et tamen ad unum Iocum ⸗

r bes 4 f. r & nos & illos properare ideſt ad iudicium dei: Quod autem in medio ait & quidem ſepulchrum

/

v

enen

„* .

ℳ ν° G& =

—

non ſit ei: ſiue hoc ſigniſcat quod diues ille de ſua morte non cogitet: & cum omnia poſſideat
etiam in extructione ſepulchri auarus ſit: ſiue quia ſæpe pp ipſas diuitias occiſus inſidiis : inſepultus
abitiatur: Siue quod melius puto nihil boni facinoris egerit: ex quo ſibi queat apud poſteros me-
. e, e, moriam comparare: & non uitam ſilentio tranſire uelut pecudes: cum habuerit materiam per quam
WS We. 4 .

apparere potuerit quod uixeit. B
¶Omnis labor hominis in ore eius:⁊ anima illius nõ implebitur bonis. Quid habet amplius
ſapiens a ſtulto.Et quid pauper?niſi vt pergat illuc vbi eſt viass
COmne quod laborant homines in hoc mundo ore conſummitur: & attritum dentibus uentni

2 e N-= ð Ae. bu eetn. . ₰E traditur

Super Eccleſiaſten.

traditur digerendum. Cùmq; panlulum gulam delectauerit tam diu uidetur tribuere uolupta-⸗
tem quam diu gutture continetur. Cum uero in alium tranſierit deſinit inter cibos diſtantia. Etr 2
i poſt hæc omnia non repletur anima commedentis: ſiue ꝙ rurſum deſideret quod commedit: & ſorpre-s . k.⸗ My
„ tam ſapiens quam ſtultus abſq; cibo nequeat uiuere. Et pauper nihil aliud quærat: niſi quomodo rle Wunt
Peps“ ſ- „ poſſit organum ſui corptiſculi ſuſtentare: nec intenre inedia. Siue ꝙ nullam utilitatem anima ex
