CTimes mortem: audi gloriam triumphantis. Vereris crucem: auſculta angelorum miniſteria. Et
tunc reddet unicuiq; ſecundum opera eius. Non eſt diſtinctio: iudæi & ethnici: uiri & mulieris: pau
perum & diuitum: ubi non perſonæ ſed opera conſiderantur.

Amen dico uobis ſunt quidam de hic ſtantibus qui non guſtabunt moꝛtem: donec uideant

ſilium hominis venientem in regno ſuo.
CTerrorem apoſtolorum ſpe medicari uoluerat promiſſorum dicens. Filius hominis uenturus ẽ
in gloria patris ſui cum angelis ſuis. Inſuper auctoritate iudicis addita: & reddet unicuiq; ſecunduʒ
opera ſua. Poterat apoſtolorum tacita cogitatio iſtiuſmodi ſcãdalum ſuſtinere. Occiſionẽ & mor
tem nunc dicis eſſe uenturam. Quod autem promittis te affuturum in gloria patris cum angelorũ
miniſteriis & iudicis poteſtate hoc in dies erit: & in tempora longa diſſertur. Prænides ergo occul
torum cognitor quid poſſent obiicere: præſentem timorem: præſenti compenſat præmio. Quod
enim dicit. Sunt quidam de hic ſtantibus qui non guſtabunt mortem donec uideant filium homi
nis uenientem in regno ſuo: ut qualis eſt poſtea uenturus ob credulitatem ueſtram præſenti tẽpo/
e demonſtretur. ð M
QCAPITVLVM. DECIMVMSEPTIMVM.
VLVLopgſt dies ſex aſſumens Jeſus Petrũ ⁊ Jacobũ ⁊ Joannẽ fratrem eius.
HAE, Quare Petrus & Iacobus & Ioannes in quibuſdam euangeliorum locis ſeparen-
tura cæteris. Aut quid priuilegii habeant extra alios apoſtolos crebro diximus: nunc
W&α quæritur quomodo poſt dies ſex aſſumpſerit eos: & duxerit in montem excelſuʒ: cũ
—Lucas euangeliſta octonarium numerum ponat: ſed facilis reſponſio eſt: quia hic me
(JqJiii ponuntur dies. Ibi primus additur & extremus. Non enim dicitur poſt dies octo
aſſumit Ieſus Petrum & Iacobum & Ioannem ſed die octaua.
CEt ducit illos in montem excelſum ſeoꝛſum.
Dacere ad montana diſcipulos pars regni eſt. Ducuntur ſeorſum: quia mulri uocati: pauci electi.
CEt trãſſiguratus eſt ante eos. Qualis futurus eſt tempo/
re iudicandi: talis apparuit apoſtolis. Quod autem dicit tranſfiguratus eſt ante eos. nemo putet
priſtinam eum formam & faciem perdidiſſe: uel amiſiſſe corporis ueritatem: & aſſumpſiſſe corpus
uel ſpirituale uel aereum: ſed quomodo tranſformatus ſit: euangeliſta demonſtrat dicens.
CSEt reſplẽduit facies eius ſicut ſol:veſtimenta autem eius facta ſunt alba ſicut nix.

CCVbi ſplendor oſtenditur & candor deſcribitur ueſtium: non ſubſtantia tollitur: ſed gloria cõmu/

tatur. Reſplendauit facies eius ſicut ſol. Certe tranſtormatus eſt dominus in eam gloriam qua uentu
rus eſt poſtea in regno ſuo.Tranſformatio ſplendorem addidit: faciem non ſubtraxit. Nam & ueſti
menta mutata ſunt:quæ in tantum fuere candida: ut alius euangeliſta dixerit: qualia fullo ſuper ter
ram non poteſt facere. Quod autem fullo ſuper terram non poteſt facere corporale ẽ: & tactui ſub
iacet & nõ ſpirituale & aereum: quod illudat oculis: & tm in fantaſmate conſpiciatur.
CEt ecce apparuit illis Moyſes ⁊ helias cum eo loquentes. D
CScribis & phariſeis temptantibus ſe: & de cælo ſigna poſcentibus dare noluit: ſed prauam po/
ſtulationem confutauit reſponſione prudenti. Hic uero ur Apoſtolorum augeat ſidem dat ſi-
gnum de cælo. Helia inde deſcendente quo conſcenderat: & Moyſe ab inferis reſurgente: qc
& Achaz per Eſaiam præcipitur: ut petat ſibi ſgnum de excelſo aut in inſerno. Nam quod
dictum eſt apparuit ilſis Moyſes & Helias cum eo loquentes: & in alio refertur euangelio nun/
tiaſſe ei quæ hieroſolymis paſſurus eſſet: lex oſtenditur & prophetæ qui & paſſionem domini
& reſurrectionem crebris uocibus nuntiarunt. sl
CReſpondens autem Petrus dixit ad Jeſum. Domine bonum dſt nos hic eſſe.
Qui ad montana conſcenderat nõ uult ad terrena deſcendere: ſed ſemp in ſublimib pſeuerare.
CSi vis faciamus hic tria tabernacula:tibi vnum Movſi vnum:⁊ Helie vuum.
CErras Petræ ſicut & alius euangeliſta teſtatur: & neſcis quid dicas: noli tria tabernacula quæ-
rere: cum unum ſit tabernaculũ euangelii: in quo lex & prophetæ recapitulandæ ſunt: ſi autem
quæris tria tabernacula: nequaquam ſeruos cum domino conferas: ſed fac tria tabernacula:ĩmo
unum patri & filio & ſpiritui ſancto: ut quorũ eſt una diuinitas: unũ ſit in pectore tuo tabernaculũ.
Aghuc eo loquente ecce nubes lucida obumbꝛauit eos:⁊ vox de nube dicens. Hic eſt ſilius

meus dilectus in quo mihi complacui:ipſum audite.

l

*

CQuia imprudenter interrogauerat: propterea reſponſionem domini non mœxretur: ſed pater re-

Liber t rtius.

ſpondet pro ſilio: ut uerbum domini compleretur: ego teſtimonium non dico pro me:ſed pater ꝗ

me miſit:ipſe pro me dicit teſtimonium. Nubes autem uidetur lucida & obumbrat eos: ut qui car/
nale e frondibus aut tentoriis quærebant tabernaculum: nubis lucidæ operirẽ tur umbraculo: uox
quoq; de cælo patris loquentis auditur: quæ & teſtimonium perhibeat filio: & petrum errore ſubla
to doceat ueritatem: imo per petrum cæteros apoſtolos. Hic eſt ait filius meus dilectus: huic figen/
dum eſt tabernaculum: huic obtemperandum. Hic eſt filius illi ſerui ſunt. Moyſes & helias debent
& ipſi uobiſcum in pœnetralibus cordis ſui domino tabernaculum præparare.
CSt audientes diſcipuli ceciderunt in faciem ſuam ⁊ timuerunt valde.
CTriplicem ob cauſam pauore terrentur: uel quia ſe erraſſe cognouerãt: uel quia nubes lucida ope
ruerat eos: aut quia dei patris uocem loquentis audierant: quia humana fragilitas conſpectum ma
ioris gloriæ ferre non ſuſtinet. Ac toto animo & corpore cõtremiſcẽs ad terram cadet. Quanto ꝗs
ampliora ꝗqſierit: täto magis ad inferiora collabitur: ſi ignorauerit menſuram ſuaʒ.
Et acceſſit Jeſus ⁊ tetigit eos.
CQuia illi iacebant & ſurgere non poterant: ipſe clementer accedit: & tangit eos: ut tacta timorem
fuget: & debilitata membra ſolidentur.
CBixitqʒ eis. Surgite ⁊ nolite timere.
OQuos manu ſanauerat: ſanat ĩperio. Nolite timere. Primũ expellit᷑:ut poſtea doctrina tribuatur:
¶LTeuantes autem oculos ſuos neminem viderunt:niſi ſolum Jeſuʒ.
CRationabiliter poſtquam ſurrexerunt: non uident niſi ſolum l eſum:ne ſi moyſes & helias perſe/-
ueraſſent cum domino: patris uox uideretur incerta: cui potiſſimum daret teſtimonium. Vident er
go leſam ſtantem ablata nube: & moyſen & heliam euanuiſſe: quia poſtquam legis & prophetarũ
umbra diſceſſerit: quæ uelamento ſuo apoſtolos texerat: utrũq; in euangelio repperitur.
CEt deſcendentibus illis deẽ monte pꝛecepit Jeſus dicens:nemim dixeritis viſionem:donec ſi
lius hominis a moꝛtuis reſurgat.
CButuri regni præmeditatio: & gloria triumphantis demonſtrata fuerat in monte: non ergo uult
hoc in populos prædicari: ne & incredibile eſſet pro rei magnitudine: & poſt tantam gloriaʒy apud
rudes animos ſequens crux ſcandalum faceret.
CEt interrogauerunt eum diſcipuli ſui dicentes. Quid ergo ſcribe dicunt:ꝙ heliam opoꝛteat
pꝛimum venire. CNiſi cauſas nouerimus: quare interro/
gauerant diſcipuli ſuper heliæ nomine: ſtulta uidetur & extraordinaria eorum interrogatio. Quid
enim pertiner ad ea quæ ſupra ſcripta ſunt: de heliæ aduentu quærere? Traditio phanſeomum eſt

iuxta malachiam prophetam qui eſt nouiſſimus in. xii: ꝙ helias ueniat ante aduentum ſaluatoris:

& reducat cor patrum ad filios: & filiorum ad patres: & reſtituat omnia in antiquum ſtatum. Eſti-
mant ergo diſcipuli tranſſormationem gloriæ hanc eſſe quam in monte uiderant: & dicunt ſi iam
ueniſti in gloriam: quomodo præcurſor tuus non apparet: maxime quia heliam uideant receſiſſe.
Quãdo aũt adiiciũt: ſcribæ dicũt: ꝙ heliam oporteat primũ uenire:primũ dicẽdo oſtendunt ꝙ niſi
helias uenerit: non ſit ſecundum ſcripturas ſaluatoris aduentus. ð
CAlt ule reſpondens ait eis:helias quidem venturus eſt ⁊ reſtituet omnia. Dico autem vobis
quia helias iam venit. Et reliqua. 1 0 ê
CIpſe qui uenturus eſt in ſecundo ſaluatoris aduentu iuxta corporis fidem: nunc per Ioannem ue-
nit in uirtute & ſpiritu. èl
CScd non cognouerunt eum:feceruntqʒ ei quecũqʒ voluerunt.
CNHoc eſt ſpreuerunt & decolauerunt eum. l
Sic ⁊ ſilius hominis paſſurus eſt ab eis. .

Quæritur autem cum herodes & herodias Ioannem interfecerunt: quomodo ĩpſi leſum quoq

cruciſixiſſe dicantur: cum legamus euma ſcribis & phariſeis interfectum. Et breuiter reſpondendũ
quod & in Ioannis nece phariſeorum factio conſenſent: & in occiſionem domini herodes iũᷣxerit
uoluntatem ſuam: qui illuſum atq; deſpectum remiſerit ad pillarum ut crucifigeret euz.
Bomine miſerere ſilii mei qꝛ lunaticus eſt:æ male patitur:nam ſepe cadit in ignem: ⁊ crebꝛo
in aqua:⁊ obtuli eum diſcipulis tuis:⁊ non potuerunt curareeunn.

CQuam ob cauſam demon obſeruãs lunæ curſum corripiat homines: & per creaturas ĩfamare ſtu
deat creatorem ſupradiximus. Mihi autem uidetur iuxta tropologiam lunaticus eſſe: qui per hora/

rum momenta mutatur ad uitia nec perſiſtit ĩcœpto: ſed creſcit atq; decreſcit:& nunc in ignem fer⸗/
tur quo adulterantium corda ſuccenia ſunt: nunc in aquas quæ non ualent extinguere charitateʒs.
Qch autem dicit obtuli eum diſcipulis tuis & non potuerunt curare eum. Latenter accuſat apo/-
ſtolos:cum impoſſibilitas curandi interdum non ad imbecilitatem curantium: ſed ad eorum qui
curandi ſunt fidem referatur: dicente domino: fiat tibi ſecundum fidem tam.
CNRñdẽs Jeſus ait ei.Generatio ĩcredula ⁊ puerſa quouſqʒ ero vobiſcũ:vſqʒquo patiar vos:
CNon quo tædio ſuperatus ſit: & manſuetus ac mitis: qui non aperuit ſicut agnus coram tondente
os ſuum in uerba furoris erumpat:ſed quo in ſimilitudinem mœdici ſi egrotum uideat contra ſua
præcepta

—

— — —

——— — — —

—

—

e
,
r
lblr
en⸗
en

e⸗

l

i

per Matheum. c. xvii.

præcepta ſe gerere dicat: uſqquo accedam ad domum tuam: quouſq; artis perdam induſttiam: me
aliud iubente: & te aliud perpetrante. Intantum autem non eſt iratus homini ſed uitio. Et per unuzʒ
hominem iudæos arguit infidelitatis: ut ſtatim intulerit: afferte eum huc ad me.
CEt increpuit eum Jeſus:⁊ exut ab eo demonium.
Non ille qui patiebatur: ſed demon debuit increpari. Siue increpuit puerum: & exiit ab eo demõ.
quia propter peccata ſua a demone fuerat oppræſſus.
CEt dixerunt quare nos nõ potuimꝰ cijcere illũ: Qui dixit illis. ꝛopter incredulitatẽ veſtrã.
CHoc eſt quod in alio loco dicit. Quæcũq; in nomine meo petieritis credentes accipietis. Ergo
quotiens non accipimus: non præſtantis eſt impoſſibilitas: ſed culpa depræcantuum.

Si habueritis ſidem vt granũ ſinapis:⁊ dicetis mõti huic tranſi hinc? tranſibit.

Putant aliqui fidem grano ſinapis comparatam paruam dici:quo regnum cælorum grano ſina-

pis conferatur: cum apoſtolus dicat: & ſi toram fidem habuero: ita ut montes tranſferam. Ergo ma/
gna eſt fides quæ grano ſinapis coequatur. Montis tranſlatio non eius ſignificatur: quem oculis car
nis aſpicinius:ſed illius qui a domino tranſſatus fuerat ex lunatico. Quod enim ait. Dicetis monti
huic: tranſi hinc & tranſibit de demone intelligitur. Ex quo ſtultitiæ coarguendi ſunt qui conten/

dunt apoſtolos omneſq; credentes paruam quidem habuiſſe fidem: quia nullus eorum mõtes tra-

ſtulerit. Neq; enim tantum prodeſt montis de alio in alium locum tranſlatio: & uana ſignorum
quærenda oſtentatio: quantum in humilitatem omnium: iſte mons tranſſerendus eſt: qui per pro/
phetam dicitur corrumpere omnem terram. “
CBoc autem genus non eijcitur niſi per oꝛationem ⁊ ieiunium.
CDum docet quomodo nequiſſimus demon poſſit expelli: omnes inſtituit ad uitam.

CZmonnerſantibus autem eis in galilea dixit illis Jeſus. Filins hominis tradendus eſt in ma⸗

nus bominum:⁊ occident eum:⁊ tertia die reſurget.Et còtriſtati ſũt vehementer.

CSemper proſperis miſcet triſtia: ut cum repente uenerint non terreant apoſtolos: ſed a præamo

ditatis ferantur animis. Si enim contriſtat eos ꝙ occidendus eſt: debet lætificare ꝙ die teruo ſurre/
cturus. Porro ꝙ contriſtantur uehementer non de inſidelitate uenit. Alioquin ſcierant & Petrum
eſſe correptum? quare non ſaperet ea quæ dei ſunt: ſed quæ hominum. uerum quia pro dilectiõe
magiſtri nihil de eo ſiniſtrum & humile patiũtur audire. äl
CEt cum veniſſent capharnaum:acceſiſerunt qui didragma accipiebant ad petrum:⁊ dixerunt
magiſter veſter non ſoluit didragma. Ait eis: etiam. Et reliqua.
CPoſt auguſtum cæſarem iudæa facta tributatia & omnes cenſi capite ferebantur. Vnde & ioſeph
cum maria cognata ſua profeſſus eſt in bethleem. Rurſum quoniam nutritus erat in nazareth: qd ẽ
oppidum galileæ capharnaum urbi ſubiacens: repoſcitur tributum: & pro ſignorum magnitudine
hi qui exigebant non audent ipſum repetere: ſed diſcipulum conueniunt. Siue malitioſe interro-/
gant: utrum reddat tributa an contradicat cæſaris uoluntati. Iuxta quod in aho loco legimus: licet
tributa cæſari ſoluere an non. ”M è.MẽMM
CEt cum intraſſet domum pꝛeuenit eum Jeſus dicens. CQui didragma exigebãt: ſeorſũ

40

li: ad poſtulationẽ tributi: cũ uideant eum noſſe quæ abſente ſe geſta ſunt.

cõuenerãt petrü. Cũq; iĩtraſſet domũ. Anteq petrus ſuggerat iterrogat ds: ne icãdalizentur diſcipu

CQAuid tibi videtur ſimon:reges terre a ꝗbꝰaccipiunt tributũ vel cenſum a ſiliis ſuis an ab alie

nis: Et ille dixit:ab alienis.Bixit illi Jeſus.Ergo liberi ſunt filii. L ”
CTDominus noſter & ſecundum carnem & ſecundum ſpiritum filius regis erat: uel ex dauid ſtirpe
generatus uel omnipotentis uerbum patris. Ergo tributa quaſi regum ſilius non debebat: ſed ꝗ hu
militatem carnis aſſumpſerat: debuit adimplere omnem iuſtitim. Noſq; infœ lices qui chriſti cen-
ſemur noĩe: & nihil dignũ tanta facimus maieſtate. Illep nobis & crucẽ ſuſtinuit: & tributa reddidit
nos ꝓ illiꝰhonore tribura nõ reddimꝰ: & qᷓſi filii regis a uectigalibꝰ ĩmunes ſumus. S
Cadge ad mare ⁊ mitte hamum? eum piſcem qui pꝛimus aſcenderit:tolle:⁊ aperto oꝛe eius:in
uenies ſtaterem:illum ſumens da eis pꝛo me ?⁊ te. JMV
CQuid primum mirer in hoc loco neſcio utrum præſcientiam an magnitudinem ſaluatoris.
Præſcientiam ꝙ nouerat piſcem habere in ore ſtaterem: & ꝙ primus ipſe capiendus eſſet. Magmitu
dinem atq; uirtutem: ſi ad uerbum eius ſtatim ſtater in ore piſcis creatus eſt: & quod futurum erat
ipſe loquendo fecerit. Videtur autem mihi ſecundum myfſticos intellectus iſte eſſe piſcis qui primꝰ

captus eſt:qui in profundo maris erat: & in ſalſis amariſq; gurgitibus morabatur: ut per ſecundum

adam liberaretur primus adam: & id quod in ore eius: hoc eſt in confeſſione fuerat inuentum: pro
petro & domino redderetur. Et pulchre idipſum quidem datur pretium: ſed diuiſum eſt: quia pro
petro quaſi peccatore pretium reddebatur. Dominus autem noſter peccata non fecerat: nec dolus
inuentus eſt in ore eius. Stater dicitur qui duo habet didragma: ut oſtenderetur ſimilitudo camis:
dum eodem & ſeruus & dominus pretio liberantur. Sed & ſimpliciter intellectus ædificat audito/

rem: dum tantæ dominus fuerit paupertatis: ut unde tributa pro ſe & apoſtolo redderet: non ha-

buerit: ꝙ ſi ꝗs obiicere uoluerit: & quo iudas ĩ loculis portabat pecuniã:reſpondebimꝰ:rẽ paupetũ

Liber tertius.

in uſus ſuos conuertere nefas putauit: nobiſq; idem tribuit exemplum.
CAPITVLVM. DECIMVMOCTAVVM. .
Milla hoꝛa. Acceſſerunt diſcipuli ad Jeſum dicentes. Quis putas maioꝛ eſt in

uandum eſt. Cauſæ quærendæ ſunt ſingulorum domini dictorum atq; factorũ. Poſt
inuentum ſtaterem poſt tributa reddita: quid ſibi uult apoſtolorum repentina iter-
rogatio? I nilla hora acceſſerunt diſcipuli ad leſum dicentes. Quis putas maior eſt
W in regno cælorum: Quia uiderant pro petro & domino idem tributum redditum:
ex equalitate pretii arbitrati ſunt petrum omnibus apoſtolis eſſe prælatum: qui in redditione tribu
ti domino fuerat comparatus: ideo interrogant quis maior ſit in regno cælorũ? Videnſq; leſus co/
gitationes eoꝑꝶ & cauſas erroris iĩtelligẽs: uult deſiderium gloriæ: huilitatis cõtentiõe ſanare.
CEt.aduocans Jeſus paruulum ſtatuit eum in medio eoꝛum.
Vel ſimꝑliciter quemlibet paruulum: ut ætatem quæreret: & ſimilitudinem innocentiæ demon-
ſtraret: uel certe paruulum ſtatuit in medio eorum: ſeipſum qui non miniſtrari. ſed miniſtrare ue-
nerat: ut eis humilitatis tribueret exemplum. Alii paruulum interprætantur ſpiritum ſanctum: quẽ
poſuerit in cordibus diſcipulorum: ut ſuperbiã in humilitatem mutaret.
Amen dico vobis niſi cõuerſi fueritis:⁊ efficiamini ſicut paruuli nõ itrabitis ĩ regnũ celoꝛũ.
CNon præcipitur apoſtolis ut ætatem habeant paruulorum:ſed innocentiam: Vt quod illi per an
nos poſſident:hi poſſideant per induſtriam: & malitja non ſapientia paruuli ſint.
CAuicũqʒ ergo humiliauerit ſe ſicut paruulus iſte:hic eſt maioꝛ in regno celorum.
Sicut iſte paruulus: cuius uobis exemplum tribuo:non perſeuerat in iracundia: non leſus memi⸗
nit: non uidens pulchram mulierem delectatur: non aliud cogitat & aliud loquitur: ſic & uos niſi
talem habueritis innocentiam: & animi puritatem non poteritis regna cæloruz intrare. Siue aliter.
Quicũq; humiliauerit ſe ſicut paruulus iſte: hic eſt maior in regno cæloruzʒ. Qui imitatus fuerit me:
ut tm̃ ſe deiciat: qtũ ego deieci: formã ſerui accipiẽs: hic ĩtrabit in regnum cæloruʒ.
CEt qui ſuſceperit vnum paruulum talem in nomine meo me ſi uſcipit.
Qui talis fuerit ut chriſti imitetur humilitatem & innocentiam:in eo chriſtus ſ oſcipitur. Et pru-
denter ne cum delatum fuerit apoſtolis: ſe putent honoratos adiecit: non illos ſui mœrito: ſed ma/
giſtri honore ſuſcipiendos.
CAui autem ſcandalizanerit vnum de puſillis iſtis.
Nota ꝙ qui ſcandalizatur paruulus eſt: maiores enim ſcandala non recipiunt.
Exvedit ei vt ſuſpẽdat᷑ molla aſinaria in collo eins:: demergatur in pꝛofundum maris.
Quãquã hæc generalis poſſit eſſe ſententia aduerſus omnes qui aliquem ſcandalizant: tamen iu
xta conſequentiam ſermonis etiam contra apoſtolos dictum intelli gi poteſt: qui interrogando ꝗs
maior eſſet in regno cælorum: uidebantur inter ſe de dignitate contendere: & ſi in hoc uitio per
manſiſſent: poterant eos quos ad fidem uocabant:per ſuum ſcandalum perdere: dum apoſtolos ui
derent inter ſe de honore pugnare. Quod autem dixit. Expedit ei ut ſuſpendatur molla aſinana in
collo eius. Secundum ritum prouintiæ loquitur: maiorum criminumiſta apud ueteres iudæos
poœna fuerit: ut in profundum ligato ſaxo demergerentur. Expedit autem ei: quia multo melius eſt
pro culpa breuem recipere pœnam: quam æternis ſeruari cruciatibus. Non enim uindicabit
dominus bis in idipſum.
CAbe mundo a ſcandalis. Meceſſe eſt vt veniant ſcandala. Nerumtamen vhe homini per
quem ſcandalum venit. Non ꝙ neceſſe ſit uenire ſcandala. Alioquin ſine culpa eſſent
qui ſcandalum faciunt: ſed cum nesſſe ſit in iſto mundo fieri ſcandala: unuſquiſq; ſuo uitio ſcanda
liꝰ patet: ſimulq; p generalẽ ſnĩam percutitur iudas ꝗproditioni animum præparauerat.
CSi autem manus tua vel pestuus ſcãdalizat te:abſcinde eũ ⁊ pꝛoice abs te. Et reliqua.
Neceſſe eſt quidem uenire ſcandala. Vhe tamen ei eſt homini:qui quod neceſſe eſt ut fiat in mun
do:uitio ſuo facit ut pet ſe fiat. Igitur omnis truncatur affectus: & uniuerſa propiquitas amputatur:
ne per occaſionem pietatis unuſquiſq; credentium ſcandalis pateat. Si inquit ita eſt: quis tibi con/
iunctus: ut manus: pes: oculus: e eſt utilis atq; ſollicitus: & acutus ad perſpiciendum. Scandalum au
tem tibi facit:& propter diſſonantiam morum te pertrahit in gehennam. Melius eſt ut & propin/
quitate eius: & emolumentis carnalibus careas: quã dum uis lucrifacere cognatos: & neceſſarios:
cauſas habeas ruinarum: Itaq; non frater: non uxor: non filii: non amici: non omnis affectus
dai nos excludere poteſt a regno cælorum: amori domini præponatur. Nonit unuſquiſq; cre-
entium: quid ſibi noceat: uel in quo ſollicitetur animus ac ſepe tentetur. Melius eſt uitam ſo-
litariam ducere: quã ob uitæ præſentis neceſſaria: æternam uitam perdere.
Eigete ne contennatis vnum ex puſillis iſtis. Dico enim vobis: quia angeli eoꝛum ſem/
per uident faciem patris mei qui in celis eſt.
¶ Supra dixerat per manum & pedem & oculum: omnes propinquitates & neceſſitudines quæ ſca
dalum facere poſſunt amputandas: auſteritatem itaq; ſententiæ: ſubiecto præcepto tecbern dicẽs:
uidete ne

regno celorum. CQuod ſepe monui etiam nunc obſer/

i.

ni⸗
nil
el,

ni
e⸗
l

0
bi

n

4

¶ Heret ſibi ſermo dominicus: & in modum funiculi triplicis rumpi

BGuper Matheum. c. xviii.

uidete ne contemnatis unum ex puſillis iſtis. Sic inquit præcipio ſeuenitatem ut cõmixtim clemen
tiam doceam: quantum in uobis eſt: nolite contemnere: ſuper ueſtram ſalutem etiam illorum quæ
rite ſanitatem. Sinautem perſeuerantes in peccatis uidenitis & uitiis ſetuientes: melius eſt ſolos ſal-
uos fieri: quam perire cum pluribus. Quia angeli eorum in cælis uident ſemper faciem patris. Ma-
gna dignitas animarum: ut unaq;;d habeat ab ortu natiuitatis ĩ cuſtodiam ſui angelum delegatuz.
Vnde legimus in apochalypſi loannis. Angelo epheſi: tiatiræ: & angelo philadelphiæ: & angelo
quatuor reliquarum eccleſiarum ſcribe hæc. Apoſtolus quoq; præcipit uelari capita in eccleſis fœ-
minarum propter angelos.
CQuid vobis nidetur ſi fuerint alicui centum oues:⁊ erraucrit vna cx eis:nonne relinquit no⸗
nagintanouem in montibus:⁊ vadit querere eam que errauit⸗:
CConſequenter ad clementiam prouocat qui præmiſerat dicens. Videte ne contemnatis unuʒ ex
puſillis iſtis.Et ſubiungit parabolam nonaginta nouem ouium in montibus relictarum: & unius
errãtis: quam paſtor bonus quia propter nimiam infirmitateʒ ambulare non poterat humeris ſuis
ad reliquum gregem reportaret. Quidam putant iſtum eſſe paſtorem qui cum in forma dei eſſZ nõ
rapinam rbitratus eſt ſe eſſe equalem deo: ſed exinaniuit ſe: ſormam ſerui accipiens: factus obediẽs
patri uſq; ad mortem: mortem autem crucis: & ob id ad terrena deſcenderit: ut ſaluam faceret unaʒ
ouiculam: quæ perierat: hoc eſt humanum genus. Alii uero nonagintanouem ouibus: uſtoruʒ pu-
tant numerum intelligi: & in una ouicula peccatorum: ſecundum ꝙ in alio loco dixerat: non ueni
iuſtos uocare: ſed peccatores:ꝛnon enim opus habent ſani medico: ſed hi qui ſe male hñt. Iſta para-
bola ĩ euãgelio ſecũdũ lucã cũ aliis duabꝰparabolis decẽ dragmaꝶ & duoꝶ filiorũ ſcripta eſt.
CSic nont᷑ volũtas ante patrẽ veſtrũ ꝗ in ccelis cẽ:vt pereat vnꝰ de puſillis iſtis.

CRefert ad ſuperius propoſitum de quo dixerat: uidete ne contẽnatis unum ex pufillis iſtis: & do-

cet idcirco parabolam poſitam ut puſilli non contẽénantur. In eo autem ꝙ dicit non eſt uolutas an
te patrem ueſtrum ut pereat de puſũllis iſtis: quotiens aliquis perierit de puſillis iſtis: oſtẽditur ꝙ nõ
uoluntate patris perierit.
Si aũt peccauerit in te frater tuus:vade ⁊ coꝛꝛipe eũ inter te ⁊ ipſum ſolum. Et reliqug.
CSi peccauerit in nos frater noſter: & in qualibet cauſa nos leſerit:dimittendi habemus poteſtatẽ:
ĩmo neceſſitatem:quia præcipitur ut debitoribus noſtris debita di mittamus. Si autem in deum s
peccauerit: non eſt noſtri arbitrii. Dicit enim ſcriptura diuina. Si peccauerit homo in hominem ro/
gabit pro eo ſacerdos. Si autem in deum peccauerit: quis rogabit pro eo? Nos econtrario: in dei m-
iuria benigni ſumus: in noſtris contumeſis exercemus odia. Corripiendus eſt autem frater ſeorſuʒ
Ne ſi ſemel pudorem ac uerecundiam amiſerit:remaneat in peccato.Et ſiquidem audierit: lucrifa/
ciamus animam eius: & per alteñus ſalurem: nobis quoq; acquiritur ſalus. Sinautem audire nolue-
rit: adhibeatur frater. Quod ſi nec illum audierit: adhibeatur & tertius: uel corrigendi ſtudio uel cõ
ueniendi ſub teſtibus. Porro ſi nec illos audire uoluerit. Tunc multis dicendum eſt: ut deteſtationi
eum habeant: & qui non potuit pudore ſaluari: ſaluetur opprobriis. Quando autem dicitur. Sit tibi
ſicut ethnicus & publicanus. Oſtenditur maioris eſſe deteſtationis. qui ſub nomine fidelis agat opa
ĩſideliũ: ꝗᷓ hi ꝗq apte gẽtiles ſũt. Publicani enĩ uocãtur:ſecũdũ tropologiã:qui ſæculi ſectãtur lucra:
exigũt uectigalia per negatiões & fraudes: ac furta ſcelerataq; periuria.

—

¶Amen dico vobis:quecũqʒ alligaueritis ſuper terram:erũt ligata ⁊ ĩ cclo.Et quecũq; ſolueri

tis ſuper terram erunt ſoluta ⁊ in celo. MD
¶Quia dixerat:ſi autem eccleſiam non audierit:ſit tibi ſicut ethnicus & publicanus. Et poterat con-
temptoris fratris hæc occulta eſſe reſponſio: uel tacita cogitatio: ſi me deſpicis: & ego te deſpicio: ſi
me condẽnas:& mea ſnia cõdẽnaris.Ptãtẽ tribuit apoſtolis:ut ſciãt q a talibꝰcõdẽnãtur:humanam
ſnĩam diuina ſnĩia roborari. Et quodcũq; ligatũ fuerit ĩ terra:ligari pariter & in colo.
CIterum dico vobis:quia ſi duo ex vobis conſenſerint ſuper terram:de omni re quaàcũqʒ pe/
tierint:fiet illis a patre meo qui in celis eſt:vbi enim ſunt duo vel tres cõgregati in nomine meo
ibi ſum in medio eoꝛum. 1. Omnis ſupra ſermo nos ad concordiam prouo
carat. Igitur & præmium pollicetur: ut ſollicitius feſtinemus ad pacem: cum ſe dicat inter duos &
tres medium fore. Iuxta illud exemplum tyranni qui duos amicos captos: cum unus ad uiſendam
muatrem reuertiſſet: & amicum pro ſe uadem dediſſet:ſic probare uoluit ut uno tento:alterum dimi t
teret.Cũq; reuertiſſet ad condictam diem: admirans amborum fidem: rogauit ut ſe haberent tertiũ.
Poſſumus hoc ſpiritualiter unellinerc. hοα ubi ſpiritus & anima corpuſq; conſenſerint: & non
inter ſe bellum diuerſarum habuerint uoluntatum: carne concupiſcente aduerſus ſpiritum: & ſpiri
tu aduerſus carnẽ: de omni re quam petierint: impetrant a patre. Nulliq; dubium quin bonarum
rerum poſtulatio ſit: ubi corpus ea uult habere quæ ſpiritus:.
CTunc accedens petrus ad eum dixit.Domine quotiens peccauerit in me frater meus:dimit
tam ei vſq; ſepties? Et reliqua.

non poteſt. Supra dixerat: ui-
dete ne contemnatis unum ex puſillis iſtis: & adieceratiſi peccauerit in te frater tuus:uade & corripe

Liber tertius.

eum inter te & ipſum ſolum. Et præmium repromiſerat dicens. Si duo ex uobis conſenſerint ſuper
terram: de omni re impetrabunt quam petierint. Et ego ero in medio eorum. Prouocatus apoſtol?
Petrus interrogat quotiens fratri in ſe peccanti dimittere debeat: & cum interrogatione profert
ſententiam: uſq; ſepties? Cui reſpondit leſus. Non uſq; ſepties: iʒ uſq; ſeptuagiesſepties.i. qᷓdrĩgẽtis
nonagita uicibꝰ: ut totiẽs peccati fratri dimitteret ĩ die: quotiẽs ille peccare non poſſet.
CIdeo aſſimilatum eſt regnum celoꝛum homii regi:qui voluit rationẽ ponere cũ ſeruis ſuis.
Familiare eſt ſyris & maxime palæſtinis ad omnem ſermoneʒz ſuum parabolas iungere: ut quod
per ſimplex præceptum teneri ab auditoribus non poteſt: per ſimilitudinem exemplaq; teneatur.
Præcepit itaq; Petro ſub comparatione regis & domini: & ſerui: qui debitor decem milium talento
rum a domino rogans ueniam impetrauerat: ut ipſe quoq; dimittat conſeruis ſuis minora peccan/
tibus. Si enim ille rex & dominus ſeruo debitori decem milium talentorum: tam facile dimiſit: quã

tomagis ſerui conſeruis ſuis debent minora dimittere? Quod ut maniſeſtius fiat: dicamus ſub exẽ-

plo.Si quis noſtrum cõmiſerit adulterium: homicidium: ſacrilegium: maiora crimina decez miliũ

talentorum rogantibus dimittuntur: ſic & ipſi dimittant minora peccantibus. Sinautem ob factam
contumeliam ſumus implacabiles: & propter amarum uerbum perpetes habeamus diſcòrdias: nõ
ne nobis uidemur recte redigendi in carcerem: & ſub exemplo operis noſtri: hoc agere: ut maiorũ
nobis delictorum uenia non relazgetur? ðèðDUMU
Oblatus eſt ei vnus qui debebat decem milia talenta.
CScio quoſdam iſtum qui debebat decem milia talenta diabolum interprætari: cuius uxorez & ſi-
lios uenundandos perſeuerante illo in malitia: inſipientiam & malas cogitationes intelligi uolũt.
Sicut enim iuſti uxor dicitur ſapientia: ſic uxorem iniuſti & peccatoris appellari ſtultitiã. Sed quo-
modo ei dimittat dominus decẽmilia talenta: & ille nobis conſeruis ſuis centum denarios non di
miſerit: nec eccleſiaſticæ interprætationis eſt: nec a prudentibus uiris recipiendæ.
CSic ⁊ pater meus celeſtis faciet vobis:ſi non remiſeritis vnuſꝗſqʒ fr̃i ſuo de coꝛdibꝰ vẽis.
Formidoloſa ſententia ſi iuxta noſtram mentem ſententia dei flectitur: atq; mutatur. Si parua fra

tribus non dimittimus: magna nobis a deo non dimittentur. Et quia poteſt unuſquiſq; dicere ni-

hil habeo contra eum: ipſe nouit: habet deum iudicem: non mihi curæ eſt: qd uelit agere ego igno
ui ei. Confirmat ſententiam ſuam & omnem ſimulationem fictæ pacis euertit dicens: ſi non remiſe
ritis unuſquiſq; fratri ſuo de cordibus ueſtris.
CAPITVLVM. DECIMVMNONVM.
ETacceſſerunt ad eum phariſei tentantes eum ⁊ dicentes. Si licet homini dimit/
tere vxoꝛem ſuam quacũqʒ de cauſas
A& De galilea uenerant ad iudæam: idcirco phariſeorum ſcribarumq; factio interro-
LAα gat eum: utrum liceat homini dimittere uxorem ſuam qualibet cauſa: & quaſi cornu
W 2 to teneant euʒ ſyllogiſmo: quodcũq; reſponderit captioni pateat. Si dixerit: dimit
um *A& tendä eſſe uxorem qualibet ex cauſa: & ducendas alias: pudicitiæ prædicator: ſibi uide
bitur docere contraria. Si autem reſpondent: non omnem ob cauſam debere dimitti: quaſi ſacrile-
gii reus tenebitur: & aduerfus doctrinam moyſi facere iudicabitur. Igitur domimus ſic reſponſionẽ
temperat:ut decipulam eorum tranſeat: ſcripturam ſanctam adducens in teſtimonium & naturalẽ

legem. Primamq; dei ſententiam ſecundæ opponens: quæ non uoluntate dei: ſed peccantium ne/

ceſſitate conceſſa eſt.
Non legiſtis quia qui fecit ab initio maſculum ⁊ femmam fecit eos.
¶ Hoc in exordio geneſeos ſcriptum eſt. Dicendo autem maſculum & fœminam oſtendit ſecun/
da uitanda coniugia. Non enim ait maſculum & fœminas: quod ex priorum repudio quærebatur
ſed maſculum & fœminam ut unius coniugis conſortia necterentur.
Pꝛopter hoc dimittet homo pairem ⁊ matrem ⁊ adherebit vxoꝛi ſue:non vxoꝛibus:⁊ erunt

duo in carne nna.
ræmium nuptiarum e duabus unam carnem fieri. Caſtitas iuncta ſpiritui: unus efficitur ſpũs.

CAQuos ergo deus coniunxit homo non ſeparet.
Deus coniunxit unam faciendo carnem uiri & ſœminæ: hanc homo non poteſt ſeparare: niſi for

ſitam ſolus deus. Homo ſeparat: quando pp deſideriũ ſecũdæ uxoris:primã dimittit. Deꝰſepat ꝗ &

cõiũxerat: qũ ex cõſẽſu pp ſeruitutẽ dei: eo ꝙ tp̃ᷣs ĩ arto ſit: ſi habemus uxores quaſi nõ habentes.
CBicunt ei illi. Quid ergo moyſes mandauit dari libellũ repudii ⁊ dimittere.
CAperiunt calumniam quam parauerant. Et certe dominus non propriam ſententiam protule-
rat: ſed ueteris hiſtoniæ & mandatorum dei fuerat recordatus.

Et ait illis. Quoniam Moyſes ad duritiam cordis veſtri: permiſit vobis dimitere vxoꝛes

veſtras:ab initio autem non fuit ſic. M
CQuod dicin iſtiuſmodi eſt. Nunquid poteſt deus ſibi eſſe contrarius: ut aliud ante inſſerit. Et ſen-
tentiam ſuam nouo frangat imperio? Non ita ſentiendum eſt. Sed moyſes cum uideret propter
deſiderium ſecundatum coniugum: quæ uel ditiores: uel iuniores: uel pulchriores eſſent: pri-
mas uxores

co
lun
C
flt⸗
65
it!
Die
kion
i
jem
ſe
tip
diu⸗
btii

CG
ſent
Jen
ſobi
dicn

CNR
datn
guit
tur.
Pto
liun
deli
ele⸗
ſtim
lunt

bu
len

Pen

der

fen
eut

is,
oc

10/

di⸗
n

nle

Guper Ozatheum. c. xviiii.

mas uxores interfici: maluit indulgere diſcordiam: quã odia: & homicidia perſeuerare. Simulq;

conſidera ꝙ non dixit duritiam cordis ueſtri permiſit uobis deus: ſed Moyſes: ut iuxta apoſto⸗

lum conſilium ſit hominis: non imperium dei.

Bico autem vobis:quia quicũq; dimiſerit vxoꝛem ſuam niſi ob foꝛmcationem:⁊ aliam duxe

rit.mechatur:⁊ qui dimiſſam duxerit:mechatur.
CSola fornicatio eſt cauſa quæ uxoris uincat affectum: ĩmo cum illa unam carnem in aliam diuiſe
rit: & ſe fornicatione ſeparauerit a marito: non debet teneri: ne uirum quoq; ſub maledicto faciat
Dicente ſcriptura. Qui adulteram tenet:ſtultus & iĩpius eſt. Vbicũq; eſt igitur fornicatio: & fornica
tionis ſuſpitio: libere uxor dimittitur. Et quia poterat accidere: ut aliquis calũniam faceret innocen
ti: & ob ſecundam copulam nuptiarum ueteri crimen impingeret: ſic priorẽ dimittere iubetur uxo
rem: ut ſecundam prima uiuente non. habeat. Quod enim dicit tale eſt. Si non propter libidineʒ:
ſed propter iniuriam dimittis uxorem: quare expertus infœlices priores nuptias nouarum te iĩ mit/
tis periculo. Necnon qua poterat euenire: ut iuxta eandem legem uxor quoq; marito daret repu-
diũ: eadẽ cautela pᷣcipitur: ne ſecũdũ accipiat uirũ. & qa mœretrix: & ꝗᷓ ſemel fuerat adultera: oppro
briũ non timebat:ſecundo præcipitur uiro. ꝙ ſi talẽ duxerit: ſub adulterii ſit crimine.
CBicunt ei diſcipuli.Si ita eſt cauſa hominis cum vxoꝛe:non expedit nubere. Sl
CGraue pondus uxoꝶ eſt: ſi excepta cauſa fornicationis eas dimittere non licet. Quid enim ſi temu
lenta fuerit? Si iracũda? Si malis moribꝰ. Si luxurioſa. Si gulloſa. Si uaga. Si iurgatrix. Si maledica.
Tenenda etit iſtiuſmodi? Volumus:nolumus ſuſtinẽda eſt. Cũ enim eſſemus liberi:uoluntate nos
ſubiecimus ſeruituti. Videntes ergo apoſtoli graue uxorum iugum proferunt motum animi ſui &
dicunt. Si ita eſt cauſa hominis cum uxore non expedit nubere.
CAQui dixit:non omnes capiunt verbum iſtud:ſed quibus datum eſt.
Nemo putet ſub hoc uerbo uel fatum uel fortunam introduci: ꝙ hi ſunt uirgines quibus a deo
datum ſit: aut quos quidam ad hoc caſus adduxerit: ſed his datum eſt: qui petierunt: qui uoluerunt:
qui ut acciperent laborauerũt. Omni enim petenti dabitur: & quærens inueniet: & pulſanti aperie-
