dicis qd mentiris: ergo mentiris. Videte quomodo in contrarium uertitur ſententia. Quid. n. dicit
O tuꝗq mecũ loquæris:ſi mentiris & uerũ dicis hoc ipᷣm qd mẽtiris:ergo mẽtiris.et ĩ eodẽ ſermone c rrere Pe e e

&& uanã decœptionẽ hoĩuzʒ: ſecũdũ elemẽta mũdi. Inuenerũt enĩ philoſophi ſuas decœptiões ex ꝓ
hõ mendax. Quãdiu hoĩes ſumus: quãdo aũt fuerimꝰ dii:deſinimus mentiri. Vbi enim ſunt emula“ 1.= bpes ſne
tiones & contentiones in uos. nõne hoĩes eſtis & ſecundum homines eſtis? Ego dixi dii eftis: & fſi-
lii excelſi omnes. Vos autem ſicut homines moriemini: & ſicut unus de principibus cadetis. Si quis

enĩ dicit & apoſtolus? Eſt aũt oĩs homo mendax: deus aũt uerax. Interpᷣtemur aliter. Credidi pro⸗
pter qd loquutus ſum. Magiſter quãdo docet diſcipulũ: niſi prior eẽ crediderit qd docet: nõ põt al
terũ docere. Dicit ergo ſe primũ credidiſſe: & ſic alium crere.E go autem humiliatus ſum nimis.
Quando aũt adeptus ſũ gratiã dei:non ſum elatꝰ i ſupbiaimhõ me ĩ flauit notitia. Sed ꝗd feci? Humi/
liatus ſum nimis. Tamẽ qd docui ſermone.potui & humilitate docere. Ego dixi in exceſſu meo oĩs
mẽdax. Docebã inquit diſcipulũ meũ: & cõſiderãs cõtẽplationẽ cæleſtẽ & cogitãs diuiniora: inte ) — „
lexi omne quod homo nouit eẽ mendatium: Quid enim uenitatis poteſt eſſe in hoc mũdo: cũ um/ yn Wia nin , an
to magis diſcipulus nõ debet ſe extollere et exiſtimare ſe aliquid eſſe?
CQuid retribuam domino pꝛo omnibus que retribuit mihhthihiiei
C Quoniam dixit placebo dño ĩ regione uiuorum: & hoc ipſum credidi propter qd loquutꝰ ſum:
& humiliatus ſum nimis: & dixi omnis homo mendatium: omnis hõ umbra. omnis homo imago
pro tãtis benefitiis. quid placebo domino in regione uiuoꝶ. Quid hẽo dignũ qd illi retibu-ego
terra ſum. ego cinis ſum. promiſit mihi quia placebo illi in regione uiuorum. Fecit me mag iſtrum. 2 .
Credidi propter quod loquutꝰ fũ. Quid hẽo dignũ qd illi pro tãtis bñfitiis retribuã? Qdcũq; illi ·..=, J. lcne vn⸗
dederoipſiꝰ. & magis illi reddo quã dono. nihil alid qd ipſi rettibuã. niſꝓ ipſo ſãguinẽ füdã. niſi
pꝛo ipſo martyr exiſtaʒ. Hæc ſola retributio digna. ut pro ſanguine ſanguinem Sralndar us.

CCalicem falutaris aceipiam ?⁊ nomen:domi inuocabo.
¶ n hebraico ita habet. Calicem Ieſu accipiam hoc ipſum & angelus interprætatur. Et uocabis no
mẽ eius leſum:ipſe enim ſaluabit populũ ſuũ. Calicẽ ergo Ieſu accipiã. Qui ẽ iſte calix Ieſu? Pater ſi
poſſibile eſt: trãſeat calix iſte a me. & poteſtis inquit calicẽ meũ bibere. Et continuo ſequitur. Calicẽ
quidẽ meũ bibetis. Hoc aũt quare dixi? Vt ĩtelligam calicẽ paſſionis martyrium eẽ. Grandis res eſt
martyrium: quomodo grãdis res? quoniã retribuit dño qd accipit a dno. Ap̃s pro iĩpſo paſſus eſt: &
ille pro noĩe ipſius patitur. Quoniã diximus qd martyr nihil aliud habet qd retribuat dno: & dñs
ꝓ hoĩbus paſſus ẽ: dñs pro ſeruo:iuſtus ꝓ peccatore. Quæ æqualitas Sed qm̃ nihil aliud habet ſer-
uus qd retribuat dño:deus quaſi de meo ꝓ equali accipit martyriũ. Quaſi ſi ꝗs diues pauerit aliquẽ
pauperẽ euenerit aũt:eũdẽ diuitẽ uenire cũ ſua familia: & ueniat caſu ĩ domũ pauperis: & nõ hẽat
ſpauper quid illi apponat & familiæ ipſius: ſed ſolũ dicat illi.Intra in domum clientis tui: & oſtẽdat
uoluntatem:qm̃ nihil aliud habet: quod det: & faciat pauper:ſicut illa uidua: quæ duo minuta cotu

lit. Calicẽ ſalutaris:aut Ieſu accipiã. Et hoc ipſũ martyriũ ĩqꝗt nõ ẽ meæ uirtutis:ſed gr̃a dei. Propte⸗

rea nõ poſſũ bibere niſi nomẽ dñi inuocauero.I eſus uincit:in ſuo martyre coronatur.
Pꝛetioſa in conſpectu domini moꝛs ſanctoꝛum eius.
CReſpondeãt nũc iudæi:quomodo omne corpus humanũ dicũt eẽ ĩmundum ĩ lege. Deniqʒ ſi ꝗs
morlatur apud iudæos: ſiue propheta ſine qualiſcũq; ſctũs: ſiqs eum tetigerit ẽt ſacerdos:uſq; ad ue
ſperam ĩmundus ẽ. Hoc ſecundũ litterã ĩ lege ſcriptũ ẽ. Dicamꝰillis. Si mortui corpꝰ imũdũ ẽ: quo
modo nunc dicitur prætioſa in cõſpectu dñi mors ſanctorum eiꝰ?Si pᷣtioſum eſt corpus ſancti mo
tientis: quomodolimundum eſt? Ergo hic de euãgeliſta dicitur:de martyre prædicatur.
O domine quia ego ſeruus tuus.
CEt iam dixi in centeſimo quartodecimo pſalmo ubi habet. O dñe libera aĩam meã:qd ĩ hebraico
habet anna: qd interprætatur rogo: aut depræcor: Et hic ita habet in hebraico.
NRogo domine:quia ego ſeruns tuns:ego ſernus tnus. .
rr.= Se prs . C Videtur hũilitatis eẽ qd dr. Grãdis dignitatis ẽ & meriti eẽ ſeruũ dñi: & nõ ſeruũ peccati. Quia ñ
— b p pm. habeo ĩquit dim hoĩem:ꝗa non habeo dũm peccatũ:nec enĩ regnat peccatum ĩ mortali meo cor/

Biſrupiſti nincula mea:tibi ſacriſicabo hoſtiam landis.
grrton, morte:licet ſit ſanctus ꝗ miſericordias operatꝰ ſit: ſecerit ſigna:demones eiecernit: nõ uadit ad dũʒ ſe
cutus horeſcit eius cõſcientia quãdo uidet dominum. Martyr aũt ſi & poſt baptiſmũ peccauerit: ta
men ſecũdo baptiſmate martyrii ablutus ſecurus uadit ad dñm. Diſrupiſti uincula mea. Catenis ãt

=dern Patein menir Ses fuoge peccatoꝶ unuſꝗſq; cõſtringitur: ſed ĩ martyrio meo diſrupiſti uincula pctõg: meoꝶ: & de ui-

1—ſ=- o-it: " * † culis plicaſti mihi coronã uictoriæ. Vbi enim abũdauit peccatum: ſuperabundauit gratia-

¶Tibi. ſacriſicabo hoſtiam laudiis Q¶ bPoſt martyrium ubi ſacrificat: in regione uiĩ
uorum. Sacrificabo inquit tibi ſacriſicium. Quale ſacriſicium? Nunquid hyrcum aut uitulum illa

iudaica erant: & tranſierunt. Sacrificabo tibi hoſtiam laudis. Hæc eſt laus martyrum. Sicut enĩ mar
tyres laudant pure in regione uiuorum: ita & monachi qui die & nocte pſallunt domino debent

de e, – 4 eandem puritatem habere martyrum:ſi quidem ipſi martyres ſunt. Quod enim faciunt angeli ĩ cæ
— O. 5 E⸗ lis:hoc monachi faciunt in terris. D .—“
M Vota mea domino reddam in conſpectu omnis popnli eius. CQuæ ſunt ora

tiones martyrum? Quæ ſunt orationes ſanctorum: Tenebo inquit & non dimittam te. Adorabo
45 n dſim:quẽ ĩ euãgelio legẽs & ĩueniẽs cruciſixũ:ĩ cælis uideo regnatem cum angelis.

n conſpectu oĩs populi eiꝰ. . CcCoram omni cœtu ſanctorum.

In medio tui hieruſalem: ipſius cæleſtis ciuitatis: quæ eſt mater noſtra: cuius iam ciues & domeſtici

facti ſumus. Per ipſum dominum noſtrum lIeſum chriſtum qui eſt pax noſtra. Qui nobis præſtare
di
ſti
Alleluia. CCenteſimus ſextuſdecimus pſalmus

— B, r»er, paruus habetur numero uerſuum. ſed magnus eſt in ſpiritualis myſterii ſacramento. Vocem tamen
r ., apoſtolicam tenet: qui iuxta normam euangelicam in quatuor uerſuum numero comtinetur.

hoc magi ab oriente uenientes inchoauerunt offerentes munera nato homini regiq; ac
Jduũo: ſicut matheus ait euãgeliſta. CEt collandate eum omnes populi.
x iudæis fuerunt cõuerſi:qd titulus ille ꝓpnuntiauit: quem ſuper crucem dñicaʒ pilatꝰ poſuit

4
4

142

.. z. e)

e⸗ 1ͦ Quie

. ſcriptu hebraice græce & latine: rex iudæoꝶ ſicut ioãnes euangeliſta teſtatur.
TPr T, le, Lrnn, ſeart t C Quoniam conſirmata eſt ſuper nos miſericoꝛdia eins.

C Apud

cõputat illi ꝓ qualitate: qm̃ uidet ſeruũ ſuũ nihil aliud hẽre qd retribuat ei. Quid eniʒ fimile ẽ? Deꝰ

pore. ppterea ſeruus tuus ſum. Grãde meritũ. Deniq; dr de moyſe. Sed ñ ſicut ſeruꝰ meꝰ moyſes: &
abrahã & iſaac & iacob dicuntur ſerui dñi. Propterea & apoſtolus ita ĩcipit. Paulſeruꝰ Ieſu chriſti.

Pre ed ο = V W, Vere magnæ fſlicitatis eſt: ire ad dñm: ut nõ habeat cõſciẽtiã iquinatã. Quicũq; ſctũs moritur ſua

ansturer compræſſa bella carnalia charitatis ſuæ nobis pace largita: filii effecti in hieruſfalẽ cæle/
ſdtĩs ſuis mereamur adiũgi ꝓ meritis. Ipſi gloria cũ æterno pfe & ſpũ ſctõ ĩ ſecula ſæculoꝶꝑ: amé.

Augsate dominum omnes gentes. CQuiſjrelictis ſimulachris: acceſſiſtis
ſad eum per fidem. Quod autẽ omnes gentes laudaturæ atq; adoraturæ eſſent dominum

ieo

ki
NW

nte
it
zn
m
ei⸗

ei
ni
inn
n
inie

tor
oub

Mum.
eſici
Aue
cale
n⸗
m

Gti
N
9 14

hoſdn

das iugiter deum confiteatur & laudet.

Super Pſal. crvi.

CApud deũ futura ſã facta ſæpe teſtati ſumus. Ergo tũc miſericordia dñ confitmata eſt cũ effude/
rit ſuꝑ credentes ſpũm ſanctum: iuxta promiſſionẽ quã Iucas euangeliſta cõmemorat dicens. Ecce
ego mitto promiſſionẽ patris mei in uos:uos autem ſedete in cinitate quoaduſq; induamini uir-
tutem exalto. CSt ueritas domini manet in eternum. D
CPer manet ueritas dñi cuʒ iuſtis ĩ cæleſti Hieruſalẽ: & tanꝗᷓ lapides uiui ediſicantur. Vel impii æter
no igni & uermibus & nunꝗᷓ moriuntur his traduntur. Sicut marcus euangeliſta ait. Ignis eoꝶ non
extinguetur: & uermis eoꝑ non extinguetur. Nos uero dñm ſupplices depræcemur ut ſe laudandi
tribuat efficatiã: & conſirmet ſuꝑ nos miſericordiã ſuam: mittens in nobis ſpũm ſanctũ q exurens Vrr⸗
noxia:illuminet profutura. Ipſi gloria cũ æterno patre & ſpũ ſancto in cuncta ſæcula ſæculoamẽ
Alleluia. Centeſimus ſeptimus pſalmus uocem continet eccleſiæ chriſti
uocatione fundatæ: uel populi interempti pro chriſti nomine: deum magniſicantis. 3 .
DOnfitemini domino qm̃ bonus:quoniam in ſeculum miſericoꝛdia eiꝰ. e⸗Pſ, acl R.deny leuet,
NC Conſeſſio hæc non ad peccatotum remiſſionem:ſed ad laudem pertinet deitatis.
NCBicat nunc domus iſrahel:quoniam bonus:qm̃ in ſeculum miſericoꝛdia eius
IIla domus quæ prius cecata erat delictis: nunc mente ſerena dei gloriã contemplatu r.

WMWBicat nunc domus aaron.quoniã bonus.quoniam in ſeculum miſericoꝛdia eius.

Quæ ante idolis immolauerat: nunc autem altiſſimi illecta bonitate: ſacerdotium gerit aĩæ ſuæ.
Bicãt nũc ꝗ timèt dñʒ quoniã bonꝰ:qm in ſeculũ miſericoꝛdia eiꝰ*. ¶ V—os q ptius ſimulacra
muta & ſurda mœtuebatis: nunc oĩpotentis dñi cum timoris reuerentia miſericordiam decantate.

CIn tribulatione inuocaui dñm:⁊ exaudiuit me in latitudine mdf=0s. C Caudiouum. . —
CBGominus mihi adiutoꝛ eſt non timebo quid faciat mihi hbomo. SSSHbels ſepe — ſeye horn po
Diabolus utiq; & homo & uir ſæpe in ſcripturis ponitur. n ſupe re H
CDiñs mihi adiutoꝛ eſt:⁊ ego deſpitiã inimicos meos. CVel hereticos uel iudæzox.·
CHBonũ eſt ſperare in dno ꝙᷓ; ſperare in hoie. In ſolo deo debemus ſperare: & nõ in

hoĩe: cuius ſalus uana eſt. Nam alius propheta ait. Maledictus hõ: qui ponit in homine ſpem ſuam. . os ss .
HBonuũ eſt cõſidere in dño. CC Qui uitam largitur æternam.
CQus confſidere in pꝛicipibus. CQuorum poteſtas cum hoc mundo dilabitur.
CQmnes gentes circundederunt me:⁊ in nomine domini quia vltus ſum in eos.
CGentes ſcilicet:tribulationum uallabunt me:ſed in nomĩe domini reſtiti eis.
CCircundantes circundederũt me:⁊ in noie dñi quia vltus ſum in eis.
Cuius erã uexillo munitus. C Circundederunt me. CSicut apes fauũ:ut aufertent

dulcedinẽ quam in me xps inſuderat. CSESt exarſerunt ſicut ignis in ſpinis.
Clpſi exaſerunt in innidia ſua dum me non exurere ualueruerunr.

CSt in noie dñi qꝛ vltus ſum in eis. CCũ ea q̃ mihi intulerant in eos reſuſa ſunt.
CImpulſus euerſus ſum vt caderem:⁊ dominus ſuſcepit me. CQui conſidens in eum:
ipſum ſolum adiutoremq; ſciui. C SFoꝛtitudo mea ⁊ lans mea dñs:⁊ factus
eſt mihi in ſalutem. CIpſi concinã:ipſũ uittutem meã. in ipſo oĩs laudatio
mea conſiſtit: ꝗ mihi in hac tribulationis morte factus eſt in ſalutẽ.
CAorx exultationis ⁊ ſalutis:in tabernaculis iuſtoʒ AQC In cordibus utiq; martyꝑ ”
reliquorumq; ſanctoꝝ qui facti ſunt tabernaculum dei. Impetrabit autem ſpiritum ſanctum eis.
CBextera dñi fecit virtutem. CVt mihi nictoriã in paſſione tribuerer.
CBextera dñi exaltauit me. CAb humilitate diuerſarum paſſionũ:uirtute eius eleuatus ſuʒ.
CNon moꝛiar ſed viuã:⁊ narrabo opera domini. CC bopulus hæc martyꝶ loꝗtur:quo
rũ uictoriæ in oĩbꝰeccleſiis cõcinuntur. C Caſtigãs caſtigauit me dñs:⁊ moꝛti nõ tradidit me- ꝭl.·Li,
CCaſtigat nos dñs ad emendationẽ in multis uerberibus: ut probet & ſeruet a ppetua morte.
Aperite mihi poꝛtas iuſtitie ⁊ ingreſſus in eas conſiteboꝛ domino.
CBeatus eſt ille eccleſiæ uel martyrum populus: cui portæ periuntur iuſtitiæ ideſt nitæ æternæ: In

ers L.. *. ILgrt

——

V ar P T rr

Bee poꝛte domini iuſti intrabunt per eas. Dominus Ieſus chriſtus .
porta eſt patris: per quam introitur ad eum: ipſo domino ſic dicente. Ego ſum hoſtium: per me ſi ¶
quis introierit ſaluabitur. Et iterum. Nemo uenit ad patrem niſi per me. Per hanc ergo portam ue-
nitur ad patremiſed nemo in eam ingreditur niſi iuſtus.
CConſiteboꝛ tibi quoniam exaudiſti me:⁊ factus es mihi in ſalutem. MMV
CIn qua uel uulnera peccati ſanaſti: uel aduerſus iniquum hoſtem ſactus es in ſalutem.
Capidẽ quẽ repꝛobauerunt ediſicante. T Dñs noſter Ieſus xps lapis uerus inuentus
in legis littera: reprobatus eſt ab edincantibus iudæis: hoc eſt in ſemetipſo. F .Geö rle er len

J

¶ A domino patre factus eſt. CIn caput conectens duos parietes:unũ de circũciſone
aliũ de præputio: in uno nouo hoĩe in ſemetipſo. ¶ Adomino patre factus eſt.
CMediator noſter & eius. CEt bic eſt mirabilis in oculis noſtris.

E Non in illorum qui eum teptobauerunt:ſed in noſtris qui eum credendo ſuſcepimus.

Expoſitio. ⸗

Bec eſt dies quam fecit dũs:exultemus ? letemur in taa·: C KHiic lapis angularis ĩpſe ẽ dies
ſalutis in quo uel a morte ſurreximus: uel mœrore peccati depoſito in nouitate uitæ lætamur
O dñe ſaluum me fa. C Adte uenientem. ¶Q dñſe bene pꝛoſperare.
Proſperum facito iter illud:quo ad te poſt multos labores reuertar. ——
CMBenedictus que venit in noie ꝛmfitt. NVps dñs in noĩe patris: ſicut ipſe aiĩt. Ego ueni
in nomine patris mei. & cætera. ¶Benediximus vobis de domo dii.
CSancti de cæleſti Hieruſalẽ paruulos eccleſiæ bñdicunt. Beus dñs ⁊ illuxit nobis·
Reſuarrectione enim ſua illuminauit tænebras noſtras. CConſtituite diẽ ſollẽnem.
CExhibete uos templa & aras deo:in quibus & ſacras celebretis ſollemnitates.
In cõdenſis. In uirtutibus multis: in quibus: uel ipſe dñs: uel eius angeli frequentantur.
CAſqʒ ad ipſum dñũm. LCQuieſt fortitudo animæ: quam eius ſalutare ſeciſti.
Beus meus es tu ⁊ cõſiteboꝛ tiob. Accepta remiſſione per confeſſionẽ peccaminũ
Nunc conſiteor laudes tus. C Bſs meus es tu ? exaltabo te. Quiaa te ab humilita

CVt me cum ſanctis tuis in cæleſti Hieruſalem ſociares.
CLConſitemini domino qm̃ bonus:qm̃ in ſeculum miſericoꝛdia eius. 2=ð
IIn his uerbis pſalmus accepit terminũ:de quibus ſumpſit exordiũ: uidelicet ut ab initio credulita/
tis nr̃æ uſq; ad finẽ in deum nr̃m fiduciã hñtes eius laudes pſeueranter confiteamur: iuxta illud do-
mini: qui perſeuerauerit uſq; in finem hic ſaluus erit. Qui nobis fiduciam in ſe ſperandi largire di-
gnetur: ipſi gloria cũ æterno patre & filio & ſpiritu ſanco in ſæcula ſæculoꝶ. Amen. Allelnia.

te ſum ſubleuatus. LConſiteboꝛ tibi qm exaudiſti me:? factus es mihi in ſalut᷑.

presir e= ſern arnt Ce iudicia: quæ argute ꝗd inter ea diſtet diſcerni neceſſe eſt. Lex ergo q̃ p moyſen data in xpᷣo
Pr p — ſer ere ⸗ — e = ſpiritualiter debet intelligi: quia apoſtolus cũ illã ſanctam uocet: umbrã tñ ea futurorum
Me-Aete =21 Tklas Muz eſſe deſcribit. Mandata ſunt in quibus p̃ceptoꝶ dominicorum cuſtodia deputatur: iuxta illud Nòô
Tarrs Eep-re occides:non mechaberis: & reliqua. Iuſtiſicationes ſunt: qbus deus per ſuam dilectionẽ & proximi:
Prrres enes K. Pr- zinzaniã odii ab hoĩum corde iubet auelli. Teſtimonia funt: in quoꝶ præſentia nobis obſeruatio-
Pferreren ſrt e num ſanctaꝑ ordo cõmittitur. Sicut moyſes cælũ & terrã inuocat teſtes: & paulus ad timotheũ:teſti
. — ficor tibi inꝗt in conſpectu dei uiuentis:& in conſpectu electoꝶ angeloꝶ eius: & reliqua. Iudicia aũt
4. — a ſunt: cum aut iuſtos ſplendidis honorabitur meritis. aut æternis damnabit ſuppliciis tranſgreſſores
a Ape Nn Erp rhe Viæ enim ſunt apoſtoli ac prophetæ: per quos uenitur ad ueram uiaʒ qui eſt xp̃s. Sic ergo inchoat
pſalmus: quẽp lõginꝗtate dictoꝶ in tribus homeliis explanare dño annuẽte decreuimus. Totus &
hic pſalmus eſt ſcriptus ſecundum ordineʒ litterarum: ita ut ab una littera octo uerſus incipiant: &
„ rurſũ a ſequenti octo alii cõpleantur.Et hoc ſimiliter uſq; ad finẽ texatur. Ioſephꝰãt refert in libris ar
ler 1 * ekser xaiolouat hũc pſalmũ:& deuteronomii canticũ uno metro eſſe cõpoſitos: & putat elogiacũ metruʒ

—
.

rſe ſrnpen W X* in utroq; poſſe dep̃hendi: qd.ſ.prior uerſus ſex pedibꝰcõſtet:inſenior uno minus in pẽtametꝑꝶ: finiak

Beati immaculati. Contra beatitudinem miſeria opponitur. Beatus: immonalis dr in no-
NR Iſtra lingua ſiue laudabilis uel glorioſus. Illi ſunt beati: qui in nitã æternam merentur intra
EP] re: & illi ſunt miſeri: qui in infernũ deſcendunt. Qũo dicit immaculati: quia ſine minutis
=Sèð . e. N, bpeccatis hõ eſſe non põt: ſicut ſanctus Ioãnes dixit. Si dixerimus quia peccatum non habemus: ipſi
m, mar-le Deh rn nos ſeducimus & ueritas in nobis non eſt. Et propheta dicit. Qui ingreditur ſine macula: & opatur
juſtitia m. Sine macula:hoc eſt ſine mortalibus criminibus. Sed tamen diſcretionem facit inter ma/
culã & maculam.i. ꝗa & ſi ſine minutis eſſe non poſſumus:uel in maiora incidere non debeamus.

Eati immaculati in viia. ſta utiq; in ſæculi uia per quam gradimur.

CIn via qui ambulant in lege dni. ¶ IIn nia in xpᷣo nt ipſe ait. Ego ſũ uia & ueritas.
OAni ambulat in lege ꝛiii. „C Hoc eſt in mãdatis illius. Qni ambulſãt.i. pſeruerãt. Qui

ambulant in lege dñi. Qui carnis cõcupiſcentiis edomatis: etiam tertenæ honorẽ gloriæ calcant.
HBeatigq ſcrutant᷑ teſtimonia einuns. C Vt intelligãt cũ peccauerint:ſe corã teſtibus deligꝗſſe.

—
.
*

illã ꝗᷓ dixit. Ego ſũ uia ueritas & uita. ſicuti iã diximus. In hac.n. uia impii nõ incedũt: quia ſathanæ
uiã ſequuntur. C Tu mandaſti mandata tua dñe:cuſtodire nimis C Non tæpido cor
Ae nec diſſoluto aĩo:ſi fortiter & attente nos ſua mandata edocet cuſtodire.
.. AA., . 4.27 C Atinã dirigant᷑ vie mee:ad cuſtodiẽdas iuſtiſicationes tuus. C Niſi.n. abipſo dño dirigò
t. 2 tur uiæ nræ: ad eius cuſtodiendas iuſtificationes infirmiores enmus propter fragilitatem carnis.
, L. CTunc non cõfundar. cũ ꝓſpexero in oibus mãdatis tuus. Non alia pᷣtermittere: & alia
Aer Ce A Tr n obſeruare eſt cõgruũ: ſed oĩa equaliter cuſtodire oportet: ne in futuro iudicio confundamur.

In eo ꝙ didici indicia iuſtitie tue.

CCõ ſiteboꝛ tibi dñe in directione coꝛdis mei. CQuia non eſt peruerſum in pte hereticorũ⸗

inceni CVt te directo corde laudareme
Tempus relinquimus. non tamen uſquequaq; relinquamur ut pereamus.

CIn quo

1

X

HEEnteſimus octauus decimus pſalmus: magnũ in ſe myſteriũ continet. De quo quippiã ĩ ꝓ
Rlogo proloquuti ſumus: ſed qm̃ continentur in eo lex: mandata:iuſtificatiões: teſtimonia

C In toto coꝛde meo exꝗſiuite. CEt nõ leuiter neq; ſegniter. ¶NMon.n. qui opant᷑ ini
quitatè:in vijs eiuns ambulauerũt: CViæ.n. ſunt apoſtoli & ꝓphetæ: p quos uenitur ad uias

m S — = 2 — —— -—————U

==

i
ii⸗
l
ti

itr
d⸗
ch⸗
i
ji
ni
o
um
o
im
id
Leef
tuii
n
won
ue
hun
nn
do
minm
nmwi
ißl
op
tert
eimu
etitas⸗
1,C
Ueant.
eſig⸗
duig
hne
oct

hügi
is⸗
coĩ
uen

e

Buper Plal. cxvii.

Mand coꝛrigit adoleſcentioꝛ viã ſuã· In cuſtodiẽdo ſermones wos·r 1. l ge.
CHic propheta non modo longeui uanitatem cotrigit uerum etiam adoleſcẽtiam edo ☚ õ

cet erudire: & ita cuſtodire diuinos ſermones ut & ſic de uanis uetus culpa defleta ſit nunc
HEKXMKKM!ne cogitatio ad delinquendum ulla conſentiat. ðð
CIn toto coꝛde meo exquiſini te:ne repellas me a mandatis tuis.

Nõ ex parte:ſed ex toto corde deũ ſe reꝗſiſſe fatetur: ne ab eius mãdatis phiciatur: qa neminẽ de-
lecit ꝗ peccatores ſaluos facere uenit. C In coꝛde meo abſcondi eloga tua:vt non peccẽ nibi.
CIn cordis abdita dei ſacramenta recondit: cũ hereticũ poſt duas correctiones deuitat: cum ſanctuʒ
dei canibus non exponit: uel cum margaritas eius nõ prohicit coram porcis nihil negligenter agit
in his quæ ſunt dei: quia ſcit maledictum eſſe: qui fecerit opus domini negligenter.
Benedictus es domine doce me iuſtiſicationes tuas.
Luia ſcio uanæ gloriæ iuſtificationes quas fariſeus proferebat in templo.a te non proceſſiſſe.
CIn labijs meis pꝛonuntiaui oia iudicia oꝛis tni. CIn cõpræhẽſibilia dicit apoſtolus iudi
cia dei. Ergo iſte qᷓ audiuit & didicit a pphetis: ea tantũ labiis nũtianit: ſed credẽtibus & nöõ indignis — .
In via teſtimonioꝝ tuoꝝ delectatus ſũ:ſicut in oibus diuitiss. ESicut. n. terrenus hõ in a9 delete e alars Ae
agris uineiſqʒ delectat᷑ ita iſte in teſtimõiis dei iocũdafr de cõſcĩa pura:ꝗ cõtẽpto mũdo deo ditatꝰ ẽ.
In mancdatis tuis exerceboꝛ ⁊ cõſiderabo uias tuas. Hr
CEyxercitatio aſſiduitas operis eſt. Et iſte niſi exercitatus in mandatis dei fuiſſet: non poterat conſi-
derare uias eius: ideſt apoſtolicas propheticaſq; doctrinas.
In iuſtiſicationibus tuis meditaboꝛ:non obliuiſcar ſermones tuos.
CEa meditor:in his exerceor: ut illa obliuioni nõ tradens poſſim ea integre perſecteq; implere

N Etribue ſeruo tuo:viuifica me ⁊ cuſtodiã ſermones tuos.

Conſtanter ſibi retribui ob id qd deo ſeruiat depræcatur. Et quia neſcit ſeruũ eſſe pecca
ti: in ipſo uiuere qui uita eſt optat: ſermoneſq; eius dum uita præſens uoluitur cuſtodire.
4 ACReuela oculos meos:⁊ cõſiderabo mir abilia de lege tna.
C Abſterge ab oculis cordis uelamen litteræ: & fac me ſpirituali ſenſu legis tuæ mirabilia contem
eln lumine enim tuo uidebimus lumen. —
Incola ego ſũ in terra nõ abſcondas me a mandatis tuis. C Sic & apoſtolus ait. Dũ ſumus rele Pye Ptr
in corpe peregrinamur a dno. Peregrinũ ſe in corpore poſitũ propheta dicit a cæleſti frequentia: ga
ſcit hæc mandata in thronis & dominationibus contineri: quæ ſibi ne occultentur implorat.
CConcupinit aia mea:deſiderare inſtiſicationes tnas in omni tempoꝛe.
CAIt ſiue manducem ſiue bibam ſiue aliud quid faciam eas ſemper deſidereʒ mediter appræhendã.
CIncrepaſti ſupbos. CVt eos ad humilizats ſonc quaʒ docuiſti reduceres: Increpaſti
ſupbos. Sic fecit diabolo: & adã qui ſe eleuauerunt in ſupbia. Vel mõ per tuos doctores increpas ad
uerſarias poteſtates mẽbra diaboli hereticos uel malos hoĩes ꝗ contra mandata dei agunt. Increpas
illlos per tuos ſancttos. C Maledicti qui declinant a mãdatis tnuis. CMaledicti ſũt illi:
qui a mandatis dei declinant:ſed tũc pleniter maledictionẽ accepturi erunt mali.i. heretici uel reli/
qui quando dicturus eritaite maledicti in ignem æternum: qui paratus eſt diabolo & angelis eius.
Anfer a me oppꝛobꝛiXũ. C Peccati & iudiciũ. Erconteptu. ClIudicii mortalis.
Quia teſtimonia tua exquiſiui. C L/Non ocioſe & ſomnolenter: ſed ſtricte uigilãterq;: —
CEt.n.ſederũt pꝛincipes ⁊ aduerſũ me loq̃bant᷑ ſeruus ãt tuns exercebat᷑ in tuis neaeret AP e r . - ,T- rPrez pr

CQuod in hoc uerſiculo ꝓpheta in ſe loꝗtur:futuꝶ in apoſtolis religſq; martinibus uidet: qui min
ta corã regibus & pᷣſidibus dño etiã hoc pᷣnuntiante perpeſſi ſunt. Qui licet ſint diuerſis pœnis affe
cti: uſq; ad ſectionem ceruicum tamen ſemper ſe in dei exercuerunt iuſtificationibus.

NMam ⁊ teſtimonia tua meditatio mea. In his utiq præſſuris.

¶Et conſilium meum iuſtiſicationes tte. Duia uitam pollicentur æternam.
WMBheſit pauimen.to anima mea:viuifica me ſecundum verbum inum. M
Corpori mortali animam coniunctam intelligo:ideo: ne delictum inualeſcat a te pe
to uiuiſicari: quia ſciens concupiſcentia carmnis mortem operatur. M
V CAUias meas enuntiaui tibi. CQuomodo dicit enuntiaui
Eetibi cum alibi dicit enuntia mihi? Nunquid deus aliquid neſciat aut ignoret: quia ipſe
ubiqʒ præſens eſt: & omnia præuidet: & intrinſecus eſtꝗ Sed quod dicit uias nuntiaui meas tibi? Ac U py. ems rr
ſi dicat: uidit prius iniquitates tuas: hoc eſt tua opera:quod contra mandatum der æ gyſti enuntia p 3

conſeſſionem uel pœnitentiam:ut iuſtiñceris in ſermonibus dei.

EEias meas enuntiaui ⁊ exaudiſti me:doce me iuſtiſicationesmas. „
CVias peccati mei cõfeſſus ſũ: & remiſiſti:nũc doctrinã indulge quã in iuſtiſcatiõibꝰ tuis edotear
CNiam iuſtiſicationum tuarum inſtrne me. . D
Claſtiſicationes quas legis littera protulit ſpiritualiter capiam.
CEt exerceboꝛ in mirabilibus tis.
In apoſtolicis cæteriſq; doſtrinis eccleſiaſticis qua in ea ſunt figuratæ

—

W — W . EEE .
1 l. · j P r f- n ——
– —

. Expoſitio.

Boꝛ: mitault anima me (In hulus habitaculi mortalis ſtatione:
Pꝛe tedio. S CImbecillitatis corporeæ. “
CConfirma me in verbis tuis. CVt ablato peccati ſomno:inſtantet in his uĩigilem
Ciã iniquitatis amouèe a me. Deſiderium illud per quod ad peccandum uenitur.
SEt in lege taa miſerere mei. NCApud te. nelex hæc inſtituta eſt: ut ſemper miſerearis-
CViam veritatis elegi. CChriſtum dei filium: quem patrem uidens uenturuʒ in
mundum audeo dicere ego ſum uia ueritas & uita. Judicia tua non ſum oblitus.

Alla iudicia:qᷓ in euãgelũis ꝓferẽs ait. Hoc eſt iuditiũ ut oĩs qui credit in filiũ hoĩs hêat uitã æternã
CAgheſi teſtimonijs tuis dñe noli me confandere. Et quia his adherens anteriorũ
facinorum indulgẽtiã merui:quæſo ne me patiaris de iteratione peccati confundi.

Viam mandatoꝛum tuoꝛum cucurri. Quando multa patiebar proptet

uerbum:ob ſpem futuræ beatitudinis. Cum dilatares coꝛ meum.
Cum in amplitudine ſanctarum ſcripturarum myſtenum mihi beatæ trinitatis inſinuares. Vel di
latares cor meum:ideſt in latitudine caritatis in ſpe ĩ fide. “ .
2!GůEgem pone mihi dñe viam iuſtiſicationnuʒ tuarum. CPropheta in pſona eccleſiæ

S CEt exquiram eam ſemper. Ipſã legẽ:hoc eſt mandata: uel temetipſum.
EBa mihi intellectum ⁊? ſcrutaboꝛ legem tuĩãũ. C deſt tua mandata. Intellectũ:ut
non ſim ſicut equus & mulus: in ꝗbus non eſt intellectus. Eccleſia rogat ut intelligat diſcretionẽ in

ter bonũ & malum: inter uitã & mortẽ: inter lr̃am & ſenſum. Vt intelligã & prædicẽ: & ope impleã

CEt cuſtodiam illam in toto coꝛde meo. CIdeſt ex tota dilectione.
CBeduc me in ſemitã mandatoꝝ tuoꝝ. Semita minor eſt quã uia:hoc eſt arta: & an
guſta uia:hoc eſt altiora mandata quæ ducit ad uitã: quia lata & ſpacioſa eſt quæ ducit ad mortem.
Auia ipſam volu. ¶ LVox eccleſiæ. Ac ſi dicat eccleſià. Non concupiui aliud nec dele
ctatus ſum:niſi tua mandata.Ideo rogo ut me deducas in tua mandata.i. intelligere facias:
CInclina coꝛ meum. Vox eccleſiæ: ſuperbi non inclinant cor in teſtimoniis dei. ꝗa
ſperant ſe altiores eſſe: & melius intelligere de p̃ceptis dei:quam eccleſia. Auaritia.
CANHoc eſt uanitas. Quia illi ſuperbi non inclinant cor in teſtimoniis dei:ſed in uanitate uel auaritia

Inelina cor meũ:dicit eccleſia.i. in humilitate ut illud. Diſcite a me quia mitis ſum & humilis corde.

CAuerte oculos meos ne videant vanitatt. C¶ Auerte oculos meos.i.ſenſus meos

ne uideant uanitatem. i. defectionem. Ac ſi dicat. Vt in iſta uanitate quod eſt defectio non habeam
oculos meos: ideſt ſenſus meos deſixos. Sed inquit. CIn via tua viuiſica me.

NHoc eſt in temetipſum: uel in tuis mandatis:uiuiñca me in anima.
¶Statue ſerno tuo. CPopulo chriſtiano. Eloquium tuum. CTua mandata.

In timoꝛe tuo. CIdeſt timore ſancto.

Amputa oppꝛobꝛiũ meũ qð ſuſpicatus ſum. C Ecclefia dicit. Amputa.i.tolle capula ſeca.
CQuod ſuſpicatus ſum. CQOH Ab aliis opprobrium opprobrio illo quod dice
bant gentiles: cultor es cruciſixi:adorator es mali mortui: uenerator es occiſi: & dicebant. Ecce deꝰ
noſter quem uos dicitis manu factilis: ubi eſt deus ur Veniet. Quod ſuſpicatus ſum. Quid ſuſpica-
bant illiꝰ Quod fallacia obſeruaret eccleſia quando chriſtum adorabat.
OQuia iudicia tua iocunda. CIdeſt clara:læta & iocunda:.
CEcce concupiui mandata tua:in equitate tna viuifica me.
Vnum eſt dominæ tuæ miſerationis donum: ut eloquia ſancta cuſtodientes:in tua equiĩtate ului⸗
ficemur: hoc eſt cum equalem te patri ſpirituiq; ſancto fatemur.
CT veniat ſuper me miſericoꝛdia tna dñne. C Vt delicta remittas.
AERNTSt ſalntare tuum ſcom Roquium tuñ. CHoc eſt ſalutare eloquiũ: qd per aliuʒ
promiſiſti prophetã dicens. Nolo mortẽ peccatoris: ſed ut cõuertatur & uiuat. Hoc ẽ ueni
— nos redimere: ſcdm qd abrahæ ꝓmiſiſti: ſicut dictũ ẽ: i ſemine tuo bñdicẽtur oẽs tribꝰterræ
C ESt reſpondebo expꝛobꝛantibus mihi verbũn. CEccleſia dicit. Ac ſi dicat. Si ueneris redi-
mere nos: rñdebo ad illos qui me exprobrant de mea fide qũo credo: & dicunt. Vbi eſt deus ur: Ec
ce deus noſter: uel idola illoꝶ quæ coluuꝝ CQniga ſperaui in ſermonibus tuis.

Conſtanter his rũdebo qui unanã dicunt ſpẽ meam quã in te habeo:quia illorum ſpes inanis eſt.
CEt ne auferas de oꝛe meo verbum veritatis vſquequaqʒ.

CNon conſentiam peccantibus ne audiam. Quare tu enarras iuſtitias meas.
MQnuia in iudiciis tuis ſuper ſperaui. n his ſperaui ſemp:ea ꝓtuli in eceleſis populorũ.
CSEt cuſtodiam legem tuam ſemper:in ſeculum ſecnii. CIn ſæculum oẽ tempus
uitæ præſentis oſtendit. In ſæculum ſætuli uero fururum ſæculum monſtrat.
CEt ambulabã in latitudine. Dilatatus. n. ſ in cuſtodia legis tuæ. Quia mandata

tua exqniſiui. CDiligẽter ea perſcrutans. Ad hoc exquiſiui: ut crederem & intelligerem
CEt loquebar in teſtimonijs tuis in conſpectu regum: non confundebar.
CSciens quia

dicit, Legẽ pone mihi. i. temetipſũ: ꝗa lex S ſi dicat temetipſũ me pone. hoc ẽ dona

ð;— — ———NUN

6
0
0
0
(

Super Pſal. cxvu.

CESciens quia qui te confitetur in ſæculo:confiteberis eum coram patre & angelis eius. Nos uero ſ¶
ante reges & præſides propter dm ſicut martyres fecerunt ſtemus: ſiue uerbum ueritatis annuntie eg, „a. . wſlo n Es
mus: ſiue pro iuſtitia decertemus:non confuſi ſed conſtantes eſſe debemus. EEOes, e . Gde
CEt meditaboꝛ in mandatis tuis que dileri. .
Vt opus meditationis:dilectionis perfecerit fructum. SðJMUĩ
Et lenani manus meas. Q deſt eleuai. A mancatis tuis que dilexi.
CA peccato mundas: & ab effuſione innocentis ſanguinis alienas.
CEt exerceboꝛ in inſtiſicationibus tuis. MMV
CVt quæ in his per litterram indicabantur ſpiritualiter poſſint aduertere.
Emoꝛ eſto verbi tui ſerno tnuo domine:in quo mihi ſpem dediſti.

S44 — — —

4 NNACTalem me digneris efficere: ut idoneus habear qui uerbi tui memor inter præſſuras
WMα buius ſæculi: per ſpem æternorum bonorum merear conſolari: ſicut ſequiturr.
u Dec me cõſolata eſt in humilitate mea:qꝛ eloqniũ tuum viuiſicauit me.
CCuũ ĩ his ãguſtiis poſito æternæ uitæ pabulũ ſubminiſtrat. C Supbi miqʒ agebãt vſquequaqʒ.
2 CQui relicta humilitate pᷣceptionis diuinæ: in huius ſæculi uanitatibus tollebätar.
nr A lege aũt tua nõ declinaui. ¶Quia illis dãnationi appropinquãtibus erigebar in ea
n. Memoꝛ fui iudicioꝝ tuoꝝ. CNihil in hac uita indignũ geſſi mœtuens ne his condẽnarer.
n CA ſeculo dñe. CAb initio huius unitz· CSt cõſolatus ſũ‚. CSecurũ me ſciens
i a iudicio mortis. Conſolatus ſum:dicit ipſa eccleſia:quod uenit ſua membra redimere. Quaſi dicat. 6
ei Ab initio cognoui ego & intellexi per ſpiritum ſanctum quod tu uenturus eras in camne.
CBefectio aie tenuit me pꝛo peccatoꝛibus derelinquẽtibus legẽè tnuam.g
. CVox eccleſiæ. Affectum miſerationis oſtendit: ut doleat ſuper præuaricationes iniquorum: iuxta „ 14
n. illud apoſtoli. Ob unius membri dolorem compatiuntur omnia membra: ideoq; non nult quem- 1 g Pr, d p t
e quam peccare: ſed omnes cupit uiam ueritatis agnoſcbeer. n e . be.⸗
C Cantabiles mihi erant iuſtiſicationes tue:in loco peregrinationis mee.
i Docet nos propheta in huius mundi peregrinatione ſpiritualia antea ſemel aure ſuſcepta inceſſa/
biliter decantare: quia qui ſumus in corpore peregrinamura domino.
i CAWemoꝛ fui in nocte nois tin dñe.⸗ cuſtodiui legem tuam. D
hdl C Oportet.n.ſragilitatem humanã ut cum ſemper impenſius tamen nodturno tempore memonay
“ ſaciat dominici noĩs. Cum aũt recordatione diuitia præmitur: aut concupiſcẽtiæ igne torquetur .
præcipue hoc exorat:nt ſi legem dei cuſtodire cœpit: ne ab eadem in aliquo diuellatur.
n Hec facta eſt mihi:qꝛ iuſtiſicationes tuas exquiſiui. c
CFada eſt mihi hæc lex conſolatio & non ſcandalum: ut diligentius iuſtificationes tuas ſcrutari
naletem: Nos quoq; ſuppliciter exoramus dominum: ut nobis iuſtificationes ſuas inſinuet: uias reſe
n ret: mirabilia declaret: & ſi ꝗd legis umbraculũ occultũ ẽ paraclito illuminãte reuelet: ut ſi beatitudi
nis palmam non adipiſcimur: ſaltẽ uel pro delictis ueniaʒ conſequamur. Per dim nr̃um lIeſuʒ xpᷣm
en cui eſt cum æterno patre & ſpiritu ſancto honor & poteſtas & gloria: in ſæcula ſæculorum. Amen.
din COMEIA IJJ.
nt Cluſtiſicationum mandatorum legum niarumq; diſcretionem iam in ſuperiori omelia deſcripſi
hiu⸗ mus:nunc ad octauæ litteræ capitulum reuertimus. ́MU
DOꝛtio mea domine:dixi cuſtodire legem tuam. COQui relinquit mundi .
ſuperbiam honomum faſtigia: diuitia rumq; iactantiam: & in cælo colſocat theſauros: huiꝰ O = Falnr S eI
IN & portio efficitur deus: ſicut petrus ait paralitico. Argentum & aurum nò eſt mihi: ſed quod 2t e aec,
ni MWhabeo hoc tibi do. In nomine chriſti Ieſu: ſurge & ambula. O magnus theſaurus: o fœli-
cium diuitiarum egregius cumulus: ut qui legẽ deus dei cuſtodit: & cuius eſt portio: morbida curet
infirmitatum. ¶ Bepꝛecatus ſum faci tuꝗ in toto coꝛde mèo. .
Ie; CBene propheta toto corde depræcatur faciem dei: qui mundum cor ſe nouit habere. Beati enim
dent mundo corde:qm̃ ipſi deum uidebunt. TMiſerere mei ſcom eloquiũ tnuum.
ene⸗ N¶ber quod promiſiſti ut peccatorem in mortem non obrueres: ſed miſericordia conſolares.
rtr NLogitani vias meas. CQuod rede erant. 32 „—
. 2 j Ko ſo, . . .— . eDE es Rer Ls r.
. CEt cõuerti pedes meos in teſtimonia tua. CSenſus meos in tua præcepta:ut * ſu„
obſeruare debeam: & opere compleam. CVParatus ſum ⁊ non ſum turbatunus.
ch MMParatus ſum ad prædicandum: non ſum turbatus ad tribulationem ſuſtinendo propter chnſtũ. èä
